& billatores ; duxitque eos Rex Babylonis captivos in Babylenem ,

aidon,

( conflituit Metbaniam paltrium e

jyus pro eo , impo[aitque nomen e Sedeciaile

chpctz

667 7

t a

II.

N

lon nifi tribus folis menfibus coronam porzaveräg ]ecborias (€ )

us fuis in captivita—tem

iil

Et ecce in optimo flore juventutis cum omnib

Sedecias

abjt. . Intercaptivos

fuére connumerati quoque

aliqui boni & fideles ,

Wtf

Rex Soly-

factus eft Pontifex , Ezecbiel l'ropheta (. ut habet

t w

ut Iofedech , qui poftea

y'atum con

lefephus , quiait

adhuc puerum fuiffe. ( £) Mardo

chew patruus Efbere ,

ii

£ituiuir,

fimli

& slij, quorum nomina Deus novit,

Urbs Selymarum manfit in:egra

; pauperibus infiru

jis ,& defpectistantum

V.

quidem, fed tota difpoliata

pheta

libere

hominibus cum Rege $ed

eciá relictis : excepto quód $. Ieremias Pro

i&

Deo fic difponente , &

Pontifex $4t2ids adhuc , utique cum plufculis

i

alijs Sacerdotibus & Levitis , remanfe

rint , cüm ipíe hoflis majorem

-

Propb

erentiam gerens , officia &

fitn

erga Deum H ebreorum , quàm ipfi Hebrzi vev

fa:rificia Divina turbare vel tollere non przfumeret.

Imo & Sedeciam

litini

djuravi't eum nom

magis ob(lringeret ,

& fidelem conftanter haberet, a

üy

r idola , Deófve alios, fed per Deum,

À

per Belum Bablonitum , non pe

antiquo (0«

Cg) utiqueverum & vivum , quem Ifraelita profiteri ab

p' l, ja

fidem dat 4tft ».

finqu,

lebant. — Adjuraverat eum per Deum ( inquit Gornelius ) ut fibi

Adjuratur

G [ubjelionem promiffam. fervaret , vuinans ei Dei ludicis vindidtam ,

þ illam

Altüm.

pet Dceum

vocavit. eum Sedeciam ,id eft , juflityam Dais st

ho

ad fidem

violaret ; idcóque pro Metbania

bujus (-mper eum. memorem vedderet, (h)

Eadem Tiriuus habet, lofephus

Ya

!ttvandafn

a Babylonico

ait , conjurffe Sededam , ut providentiam in obedienti

Wv

nomine contineret , nihil innovaret , ZEgyptijs nulla fubfidia mitterete

Y

ifferte Ieremias pracet-

(i) Illam antem Techosie Regis captivitatem .d

tem

Xerat ex ore Dei, — Vivo ego , dieit Domimus , fi fue

rit Iechanias , filius 12

dkim:

eren

Regis luda , annulus àn mann dextera mea , inde evell

Am euin , & dalo te in m4e

Ws

Rejis pablonis , &

nu querentittm animAm t8am , G ín manu N abucbodone[er ,

in terram

N

in manu Cbaldeorum : & mittam te , Q imnatrem tuam , qug gentht 65

Q

&lienam ,in qua nati non eflis ,ibid, monemini c, ( K )

EUn

ANNUS

(d) Ierem.g4 v.iz,feq. (e) Terem. 24. v. 8. (£) TIofeph. l Yo.c. -

( 3- Paralip, 3$, V. 13. ( h) Corn, ibid. (1) lofcph. l.1Q, c. :o. (k) lereme

?

21, * 34«

TE

s

"

nntus Mandi 5382. Legis €Mofaice 899-.— -

"

[

ANNUS MUNDI 3382. Legis Mofa:ce 899.. Dixi jam Sedeciam K e-

TUMTI

ein fuifle denuntiatum.

Sed quis dubitet , faltem eundem nunc tan-

"»

í poya!i itl

dem in feipfum reverfüm , Deóque fupplicem faum eum reconciliá(fe? sedccix R"

at M

efpera.

Vidit enim exactiffime dida Prophetarum in opus hucufque redada gist

ta malitia

"

fuifle, unde nii ad Deum poenitendo rediret ; eadcm meritiffimó ti-

rl d

intantis.

menda habuit ; tantóque magis, quod Ieremias necdum alia , nifi peffi-

*

r Eaüym.

ma vaticinaretur. Sed nihil horum ipfum detinuit; quin peffima quzq;

pciculif.

"TET

auderet, Fuitnempe talis, ut Scriptura fataliffimum illud adagium de

€o repetat : Fecit malum coram Domino juxa onania ,que feterat. Joskim ; iraf-

Junii |

cebatur enim. Dominus contra Jeru(alem , & contra ]udam , donee proijceret eos

aptiti

& facie (ua.. (1) . Etalibi: Fecitg, malum in oculis, Domim: Dei (ui , nec eru-

oni&fidä*ä;

buit faciem Jer emie Prophete , loquentis ad fe ex ove Demini 3 & induravit cervi-

u (ui

cem (aam. &* cor. , ut mon veyerteretur 4d Dominum Deum-Ifrael,. ( ra ) ie[ephus

mll

afferit ; Fuiffe omnis juílitiz & equitatis contemptorem , cófque; quos

ag

familiares habuit , qnique cum eo excreverant , fuiffe hominesimpios 5

þe&iiïmäüf-

unde & omnis populusanfam & audaciam (umpferit faciendi quidquid

j

liberet : fepe quidem [eremiam eundem Regem fuiffe adhortatum à ma-

ün p[uice'ï

lis, & provocáffead bonum, & ae impios Principes & D uces , falfófque

leremiz

(l

Prophetas attenderet , animáffe : & quidem Regem tam diu Jereiie

hertamenta

fidem dediffe , quamdiu coram fe loquentem habuerit ; fed eo recedente

econtemnir,

A

1177

flatim iterum fceleratiffimis confiliarijs contrarium denuó (uadentibus

n

iteum t

aurcs prabuiffe,

[.

: a Mm

ANNUS MUNDI 2584. Legis Mofcice gor. Amnelegis $91

T

f 1. jam notavi , quód . Daniel cum Rege Ioshim & alijs in Babyloniam

tanquam captivus translatus fuerit , quem tunc triennem fuiffe Toriicllas

/

T f«:*ff*K

äæm:['J

autumat, Ab eotemporc cüm decennium effluxerit , Danielem nunc

h

(utl

tredecim annos numeráffe fequitur3 Quo tempore res notatu digniffi-

m

ma obtigit.

Iudei nimirum trauslati ia Baüy!anäam nequaquam tale

abcf. rl

Í Bäb

j

jugum fübiérunt, quale in ZEg ypto toleraverant ; ubi u(que ad fangui-

(

nem ,uíque ad mortem vexati , fuppreffi & exhaufti fünt, ^ Regesau- ,,, .

tem Dabylenj feu Ghaldai aliquos horum ad magnas adco dignitates ,,, s

m

J I'HN/

evexerunt, ut Banielem , & ejus focios, Merdecbeum , Eflberem , Ejdrat, viasvaMe

j ;

u

Nehewiam ,& alios.. Sed & proprium cis tribunal conceffum ef1, ut tolerabilis

L

"

i )

pet proprios Judices & Principes authoritatem haberentin caufis etiam

criminalibus procedendi.

Habuerunt quoque fuam propriam $yna-

n

ii

mïäm

(toria

l

gogam ; abíque ut ad idoiolatrifam cogerentur; quüd totum ex hi

N

M

Su[ati-

o

ai

^

(1) 4. Reg. 24. v.19. (mm ) 2. Pata 1iy.36,v. 12, (n) lofeph.l; 1o, €/ 19«

il

«)ïm'

UM

^

376

Saraiá 2. Pontifiee 32, Sedeciá 3*"5"'?4* j

" (

Snfznng elucefciz, quam ipfz Daniel id.lifl.me receniet c-13. quo b

tatis cau!à Lcécto- em remttto:

ievi-

Trafo

".Y

Dum ita hec in capuivirate ,imurbe Babylorics fiunt , ubi bono: &

(itiva

Pjtüägo:

malosctiamnum inter J1ud&osinv.ntos fuiffe ex dictis coll gimus , Sede-

$Scdccias:

&4í hoc anno in: 84b

1 Bs

)ylontain. proficitci conftituic , Nabucbodonofori dona

1 eründi

$abylerem ferens,

quoeum fibi ic magis propitium redderer , & hocanno Regui

irrceditque

| Duju?

cum. Sataia

fuiquarto fadtum effz Texrw habet. (0) Cumoipfo Pontifex etiam $4*

T

Ponüfie, f/454 /€O conceflit &utique uttanquam poftor bonus infpiceret ; quid cite

ca oviculas fuasin captvivitate'ageretun;

Et(i non neíciam , alios efle,

nämque (

E

quinegenr hunc Saraiam fuiffe ipfiffimum Pontificem:

Ivit Rex Sedee

: '"'h ) 1'1! Ü

Fceleracon

(4i cum Szr4ta , & redivit,ac non ita multo poff contta Nasacbodouofoe

tra. Nabu-

rem focdus inijt cum 1dumeis, Moalitis, Aummontis T jrjs & syanjr; quo'

Minta

ER UT

chodeso. tempore Ieremias , juxta quod Deus jam ei tempore Ioahim Regis przce«

forem. gan- perat, ( p ). vincula fieri & catenascurat, quas ipfe.collo fno imponens

: Mliut

gic.x

ubique futuram captivitatem: eorum. pradicavir , qui Nabuchedenofori

; T (l

venturto re(tituri effent ; utpote cui Deus Regnaomnia tradiderít, Ta-

| pl

lia vincala 1eremias ex Dei mandato ctiam ad pradictos populos, aut

Reges eorum tranímifit ; cum expreffa proteftatione ex ore Dei. Eq9

| Ws

UE ]

dedi omnestertas if as in manu Nabuchodon[or , Regis Bab ylonis, (ervi mei : in[ue

LP

per & bellias agri dedi ev,ut. feryiant illi;

Et' ferviant ei essues Geutes y C filio

LUTM

ejus » é? fi!io fili) ejus : denec veniat tempurterra ejus, C ipfius: & (erviaut e

ET

Gentessüulte , Regesmagui, — Gensautem 7 Regnum , quod non (erv.érit Naw

füiric

bt bedeno[or ,. Regi Babylonis , &* quicumque ton curaverit collum. (utm (ub jugo'

Regis Babylenis , in fame , gladio ,. & in pefe vi[itabe [uper Gentem illam ,«*

Wdï [

; fs.

Deinaus , donec con[umatmn eos in manu ejus.. (q )

L

| wmfan

ANNUS: MUNDI 3386* Legis Mofaice 902, Hicennus, qui'

eft quintus Sdeci& , eX eo celebratur ; quód nunc primüm Ezechiel, à Deo'

: mm&Gc

Ezechiel à:

à

illuf ratus , voluntatis Diving preco & interpres fieri inciperet; itaenim

Deoc 1llu--

Rratur..

ipíe Propetism: fuam . orditur: Brfadum eff in trige[ino atmo i quartay

Wlïn (

in quinta menfis, cum. effemin medio captivorum juxta flaviuim: Chobar , aper-

| M ]l

ti funt cali , vidi.vi(iones Deie. . 1n quinta menfis , apfe efl aunus' quintus tatj-

nügratiotis Regis Ioachim : Factum eft V erbusmn Domini ad. Ezechielem filium B-

EL (l

Captivus& zi, Sacerdoten im terra: Cbaldeorum fecus. fluvium Chobar ,e* fada eff. fupet

W Pro

ipfeinBa- enm ibimanus Domiti,

LTA l

( r ). De hoc Propheta ,inter majores meritiffimo:

bylonia,.

numerari folito, S. Hieron ymu ? Ezechiel Prepheta um loachim , Rege Iud4 ,

| Wi

captivus ductus eff in Babylonem , ibique eis , qui ctim eo captivi fuerant. , propliee

|

tayit panitentibus , quàd ad. Ieremie vaticinium [e ültxïä- adyer[arijs trndid?ff!m »

p

h,

k

:

LW) lezem.81.v.59; (p14e2.v4,(q); !&xcm:w; . fequ( 7) Eü;li.g;.ï, 1.ieqqi

-

P ms.

—

^

$

( zf?zm&a* Mund: 338;»*. I;egtä Mofaice 903.

z

€ vider

j.qum

est. adhag jerafelem. Vibem flare , quam ile ca(aram effe pradixerat,

Tricfimo autem latis (&& Anzo , (* captivitatis quinto excr(us efl ad con-

ib bl

eaptivos loguj, ( £ ) Faerunt aliqui Authores, qui Ezechielem ipfum effe

imu ,

Pythazerain crediderunt , telle S; Clemente Alexandrino, ( t^) Quod alij

icm,f:?i li

tamen cüm ipío $,. Clemente negant. Fuit aütem Ezecbiel facerdos ,,

*

ncomía

oriundus de Tribu Levi,

Fuitinfüper Propheta, Doctor, & Martyr.

antoN

hajus exi-

31 etiam.jv'

De cjus Prophetia res clara et , de Do&lrina ejus $. Hicron yonus s

€& Seripturarum Oceanum £ m flerierum Dei labyrintbum nominat.

Multa tz,

ct,quäsg?

j, alikt

namque oracula |

quafi fub Hieroglyphicis fignis profert & obfignat,

difüicilia intellectu.

yt Mi

Bellarminu de ipfo: Fuit ipfe quoque de genere (cerda-

n

t4li , ir optimus ? [anliffimas ,

pradicabat cencaptivis (uis , eé[que ad virtu-

$

f S)W»]';Q d

tem bortabatur ; fed mereedis loco

)pío Principe popula (us obtruncatus occubuit,

Pradixit veverfionem populi ad propria loca 5 & de adventu Domini ; && de baptif-

ngjspiw

8 , altifaue Chrfli myflenjs, — Multa ,(ed ob(curd , maximà de flrudura Templi

l impan:gi .

yaticinatusef?. ( u) Martyr fuit, quia cüm ]udaes de idololatria argue-

Martyt o6-

i

cumpit, .

j d

Iet , teíLibus Fpipbenia , $. 1(idero , $, Derotbeo. & alijs , ju(fa Priacipis Ja-

ul

decrum ab iis occifus eft, de quo in Martyrologio noftro Romano die

quinto Octobris fic legimus : Ezecbielis Prophete , qui a udice populi Ytaél ,

rcj Dclhk'

jugj.

qued. eim. de cultu idolorum. arguerer , apud. Bab jlonem interfecius , 1n fepulchro

Sim Q Arphaxad , Abraba progenitorum , fapultus efl , ad quod ovationis cau(A

$, 0/' /I/ll

—

qut d

multy confluere confueverunt, — Alj lapidatum , & cerebrum eiexcuíTum

alij cquiseum diftra&tum fuiffe affirmant.

Dicti Authores ejus infuper Ejus infg-

Lcw,'iïï.t M

miracula narrant 5 ut quód tanquam alter Mejfes [udaos per flumen ia miracus

l

ii

]

Clolar icco pede deduxcerit , Chaldei , eos infequi volentibus , in eo de- *

nti hl

merfis: &

quód pifcium copiam fuis ptecibus à Deo impetraverit ; quá

]9d«os fam

e pené enectos refecerit: quód ferpentesignicos in impios Da-

ao

/tAs K Gaditajimmi(erit, — Vidcatur Cornelins. ( wv )

:chif! )ä .""' -

.ANNUS MUNDI

287. Legis Mofaicz 9o4. Sextus hic annus

I,

«t

eft Regni Sedeáe

» quo Ezecliel ceftatur, fe-raptum effeinípiritu, — Et'

a —

fadum eft , inauit ,

ATT0 $eXt0 , 18 quinta menfis s ego [cdebaum 1n domo mea , &

r

Ézechie!]t

:W / "'r,l

Senes Jude . fedebant coram me 5 d9 cecidit faper sme manus Domimi Dci.

(** ) ladxorum

yl

/

Mira tunc ei viíio lcgitur oftenfa ; manüíque quafi humana appa

rnut

? peccara ro»

M

u,'

qu& Prophetam in cincinno capitis apprehenfüm , inde à Babylotüa. ol j- prcf:nian-

(1/' N

tia5 ufque in fpiritu tranítulit ; quitemplum ingreflus omnia pet. totum tut

ji

jl

vidit idolise([c reperta ; & in ingulis templi partibus alia idola ab

alijs

L. 2

h

N twüï

m

per

" W?Wc

(f) S. Hier. Prel. in Ezech, (t) S, Clem, Alex. 1. l:. ftrom.

l

dä&tf'ï *

555:

u) Bellarntin

Becl. Cvr) Coro; proim in Ezcch, (x) Eztch, $, v. a« feqp

: d*?

»

hu J,l» 4

Izu

—

3:' 8

Safaid. i.—?oætifi&ä 32, dedeciá Rege 24:

Ecce horrendam abominationem -

Hanc |

'pet alios ritus coli vidit & adorari.

| t

' per Jeakjmum & Sedeciam polt mortem ]

efig reductam in templum , prop-

deo jürat, fenon tantüm e

fanCtuario receffurum elle

Ci(ione

ter quam Deusi

lem tunc Ezecbieli in fpi-

titiud

fed & talem perditionem fe immi

ffurum , qua

P

p

L4

ritu oftendir : exceptis tamen gementi

us ; peeni

tentibus & ínnocenti«

N

bus;quosper Angelum

perlitteram TAM ,

id eft,in figno Cruiis , affecus

| ia

i

ratos & liberatos effe vo

luit, ( y ) Alia magnifica Dei apparitio fadia.

tomptum , in

t

- eft, in qua Deus ignem, & tmedio eurrüs Cherubici dep

( C0t

'

Urbem effundi precipit ; afirmans íta S&lyma per Chalde

05 fore incene

t Jere(olymt ,

| gl

dendam (2 dederiam , & cos , qui eum eo remaníerat

exterminandos; eos autem , qui cum Jeshgnie captivi, abdu&ti fuerant,

thum,

E

in pátriam reducendos, La

| n

I.

ANNUS MUNDI 3388.

Legis Mefaicat 901;

Quidquid de-

*

tonare

d

vsmR

tamen ,& incolx civitatis ejus À

p

]eremia & Ezechiel , Sedecias

(ectrn

Indgi brw potiori vitam agebant iahumanam,

brütalem , & brutali deteriorem..

de tetali exterminio certifiz

Bj

tis bruralio- Hinc Ezechielad faucedinem clamans , eos

ttftf,

ECs,

cat; Jadéis veró captis in B& ylone per C yr

um liberationem promittit,

ens , ejüs

dona & gratias depingit-

u

(b) A cyrn fcfe ad Chriffum reflect

UUR

. Sub cortice liberationis Jadiorum nuc

leum de fiderefurrectionis pulchre

Y

3.

innuraera

defcribens, qux invicem jun&ta,

däliefäfp

aperit , offa mortaorum

& in ftaturam corporis re

deuntia, carae & cute füperinduclà , tandem

tf &w

fpiritum & vitam receperunte

(c) Sub nomineGeg & Magog Antinchi

dem tandem peffimum finem pro-

Uïbeþ':

& Antichriffi per(ecutiones & eorun

(it& p

ponit; (d) &ultimatam Judeorum ad Chriftum converfionem adne.

e

E

küby

&it,

ANNUS MUND

I 3390. Legis Mofaice 907. Quid anno st

tria fua'

liseh,

deci& o&tavo pracifé annuntiaverint Propheta non adeo conftat ; eos ta*

men nequaquam tacuifle pro certo tenendum eft, Anno prafente cit-

tihi

QW'W

Sedecias & ca Sedeci«m hoc particulare aceidit, quód ifte Rex miferrimus & occacae

jp(erebellat (imiaus , rerum füturatum omninb improvidus, contra Nabuchedontjo«

E

itly

Vi

rem Vapbre , Rege AE

H

yptiorum , focdus inierit : quo vix cognito Rex B4bj-

lesis cum iagenti exercituin ]udaum properat ,

& Sel ymas inchoat obít4

AtI0i

dere. Fadume[l autem anno nono Regni ejus, men[e decime , decima die mtne

m&nim

4*

fís , venit Nabucbodonofor , Rex Bal lovis ipfe & omnis exercitus ejus 15 Jera

ege

lem , v circumdederunt eam , 49 extruxerunt in circuitu ejus vhumitiones

0

Q9 f

(£)

Tifie

clau[zf di civitas 4tg, vallata. s[que ad undccimium annum . Regis Sedecit,

Hanc

| ad;

(y) Ikdcm c.g. V. 1. feq.. (x) Id, e- Yoi v «t. fgä, (a) 1dem; & 1. v. t feqe

h!

(b) H e 86 (e7

ld « 37. (4) 1d.e.38. (€) Id & 39 x((f) 4 Kege 35 v Dd

ft.

J!nïm M&di 3301. Legis Mefaice 90$,.—

$79

tht

üanc ipfa

m obfidionem eàdem die Deus Ezechieli ,1in Bb)loma conftitu- Solymatüti

lt p

to , revclavit, qui cam non tantüm annuntiavit Jud«s ; fed & ejus ex- finclisob

effotint

cifionem pro certe f:cuturam effe affirmayit,

Et faBtum eft yerium. Do- fidie,

ii

quim ad me in anuonono , in men[e decimo , decimá die veeufi v , dicens: Fili botmie

jnnote

qii5 [rribe mibi ummen diei hujus , in. que confirmatis eft Rex Bab ylonis ddver(iim

iis, d

Jeiufalem bodie, (

ANNUS MUNDI

,',-

o)

L

x m

g.

g

291, aLegïs Mofaice 908. . Obfidio Urbiä

ormptm!

Sol ymirene anno Sedecig decimo per Chalisos & Babyleuies viget , & atro-

loit

citer continuatur , ita ut vix effet obfeffis fpes aliqua falvationis: excepe

tf

to quüd Ph«ráo , g ypti Rex , audità SeLymarum obíidione collegerit cx«

Id f

ercitum , quem etiam pro Sedejia fibi confosderato liberando hàc &íi2« y;aj,

te in Judeem adduxerit, — Babylonits autem relicto milite fufficiente pro zgyiijs

ii

j

continuanda obfidione ; cum omni refiduo exercitu obviam ZEg)ptijs obfidio cong

u

properat, Amboexercitus ergb jam in confpectu (tabant , prelióque tinuatur,

n

-

decernentes eruente concurrebant, Tandem JEgyprij viribus fra&tis

Babylonijscampum & vidoriam cedunt,

Necdum iíti hác forte con-

yiin

n fomllü'*

tenti , tergis fugitantium inhgrent, hoftéfque cedendo & perfequendo

4 d

extra totam 5jri4t abigunt, & ita hunc propé annum infumunt, llibs

j p

autem Sol ymarin obíe(la eum fibieventum inaniter fingit, ac i Nabscbo-

( fu.

dotiofer proptertemporis anguftiam , & militum per expeditionem con-

i ,ü&öe

tra Zecyptios exhauftum, ob(idionem levaturns, &à fe receffurus effet.

IT,

TU r

Antequam Chaldei $olymas ex JEg ypto reverterentur , Jeremias ex

T

Urbe interram Beniamin egredi&aïuit in locum An«tb4 , tum quód 5ede-

L

&i« & principibus fe valde invifurn efle videret? tum ut excidio (irbis Tanquam

fe fubtraheret ; cà occafione difpofiturus de bonis , que habebat in pa- transfuga:

tria fua,

Sed ad portam Beniamin appulfus ; à Jeri,z ;tanquam —ad ho- capitur &

j z

;

d Carceratyfg

[tes Chaldeos tranfiturus, prehenditur 5quidquid Propheta negaret, a

í

Principes inftar captiviadducitur, qui cefuüm ftatim iterum in carcerem

*

r

y (

4

conjecerunt , eümque teterrimum

,€ quo tamen extractum Rex , ad £jus r uteugt

ni

L

jl

inftantiam , mitiüs traCtari , & in veftibulo carceris detineri mandavit, ieerimum

y

j

Verám Magnates de novo accufantes rophetam , ntqui Urbis deya- ad. mortena

j

ftationem indubiam faceret ; & ita militesomnes & propugnatores pu-demittitur,

LL

filanimesredderet , eum omninó interficiendum fuadent, quem etiam

"

Rege permittente per funes fübmiferun

[

L

i Ih

li

in lacum , cujus fundusTuto & 4b zhiope

Iym ll" !

ceno foctido erat oppletus,

ut ita ibidem fame periret, — Etcertó pe- liberaur,

rijíTet ; nifi Abdemelech JEthio

pseum delicentia Regisdenzo extraxifiet 5

A

& ad prius veftibulum ?eduxi

Ílet. (h ) Secretó autem Sedeciareundem

L

Bbba2

| €Qfl«

PU

u

(g4 Ezsch,

—— Ó

g

24v t feq. (8) Ib 97. '- 10, & fcqq. & ci g Ys ts feqo-

PAOR

380

Saraiá 2, ?onz;ijr*ïce 3. Sedeciá Rege 34

j

dem fi-:

- eundem eonveniens rogando & conjurando querit, quemtan

gt

pem Urbs effet habitura ? Cui fervus Del : Hsc diit. Demittu exercitutit ,

fM

iimes — Deuifraélsfi profecius exieris «d Principes Regis Babylonis » vivet anima tta ,

a $o

refponflo , ( civitas bec ton [uccendetur igra x && (alvss eris tu z demus tua..— $ antem

-| duitit

RegicaA: pon extoris ad Principes Regu Bebylomis « tradetur Civitas bec in mantie €laldgon

E

rum . (uctendent eemigri s € tu non effugies de manu. eorume ((3 ) |nuctim

L

exercitus Chaldaertam rediens, obfidioneta tanto fortiüs urget,cum.om-

* p

^

1

nium , quierant in Urbe, fummáconflernatione — Multi ergo cx ci vi«

.

fitomt

ad hofles

Mwlti eivt$ bus ultima internecionsevadende gratià tranfierunt ad hoítes5 cui &

E

ipfi Nalacbedenofari de ]eremis retvlerunt , quemadzodum conftan'er

il

tXabícunt,

Kegir& Principibus fuafifiet, quatenus fefe Nabtcbedenofori ttadentes?ei

TT

Áll

fervirent ; exquo factum eft, quód illc poft urbis occupationem

/

gratia.m

, Qu fpt

in oculis Claldacsum invenetit , ut inftà patcbit,

g p

l,

ANNUS MUNDI 3592. L«cgis Mofaic& 909.

Tahdäm hot.

fen

renda Urbis Jerefel ymitang tiagoedia ad ultimam deóu&a eft fcenam,

ii

dttu

Cümergó Pontifex Sereio , & alij Sacerdoturo Principes pientiores,

ia viderent Uibem in porcftatem hoftivm brevi delapfuram, & ita fuíqs

! Chlig

Pentifex

deáue omii: effe vertenda, idcó de templo muliüm folliciti , faltfmï

2777

Arcam , Al-

t£ai1c cum

Aram Denim boflli profanationi eripere ftatuunt cum Tabernaculo,

1 dititg

"Iabcrnacu-

& Akati incenfi;qua inloco ;bditiffimoinclufiffe & occultáffe proba-

- ] hu

loabfeon. tUr Inde; qnód pofieà hec Jeremiar alió tranftuleri

r , uteftin libris Mae

! hsþsï

dit,

cbabaci tin ; Tebernaculum && avcom juffit Propheta , Divine vefpon(o ad [e f«do

»

- ] Mwt,

cesiitari fecttS , n[ouequo «x

j

E 32 sentem , inquo Meyfes «[rerdu , d vidit Dei

3 lg in

Jercm'as

basreditetem.

Et veziensibi Jerennas invenit locure

[Feiunce s c& Taberuaculum

( ja

Araam & € ércam ,

N

& Altaresucenfi iotulit tlluc , £v oftium obftruxit.. ( 1 ) Aliaquodj

lii

alia alió

etemp

lo retnoviffe probeabile e

ft

15 p

quz nempe occultari aut (alvar?' po-

l

gassfeit — terant, — Vide Amntm (equenitem n g,

tämm

M,

Caterüm quia cives longá obfidione jam ex

haufti , & fame nimià

W

debilitati evafiflent ; ita ut rebiftendo non' amplius cffent , inde f;idum

t

V;bsSoly. QuOd hoftes vclideó fortiüs u:gerept urbem , quam tandem etíam Iu*

trang

màrum per perárunt.

Cümi dolor mihi non permittat faucibus occlufis hicalia pro*

loto

affultum ca- loqui, ideÓ taptum faerem Seriptiram loquentem produco. prevelvit

fttopl

pitur,

famesin Civirate , nec erat patis populoterra , & interrupta ff Civitas , C* ommnes

löf'öqu

viti bellatores nodle ftgeitint pev viam porta , que eff. inter dup'icem murm » 4

t ïrtms

L

:

Rex é faga

Aü beori um Regis,

Porro Cbaldei obf

debant in circuitu Civitatem, — Fugit it44,

q* 1 fmlï

foliudinis : . per[ecutus efV exercitus

reitabitur, Scdecias pey viam , qua ducit d campeflria

0wa

; G eines belaterts

Chaléeortim Regem ,comprebeucí;que eum n plamitie ]eri;lh

qui

lial

(

E

[4) ;b'id' y. 87« Íeq. '( kj z.Machab. 1. . 4 icqä

esæ

S

t

lanie SMandi yjox; Legis Mofeice' 989j

3$r

J Qu

gui erant. eum es , difperfi (unt » €9. veliquevum eum, Apprebenfun evao Regesn. git;i t« ehus

duxeruat ad Regem Babylonis in Reblatha , qui locutus eft cum eo judiwium. . Filios con fpecta

VE AU

, l

«utem Sedecut eccidit coram eo , C oculos ejus effodit , viuxit4, eum catetiüs, Cr ad . obtruncape

duxit in Babylosem. — Men(e pinte , feptima die menfts , ip[e eff anuus monus de- tut^

wit £HiA

cymus Regis Babylonis , venit N abuzatdan , Princeps exercitás , [ervus Regis Baby-

] ) ln

lonis, n Jeru[elem , . uccendut. demum Domini , &* domum Regis , t* demos

Vrbsu cn

;et um

Jerufalem , emnémque domum eembuffit igni 5 C* murei ]yrufslem in. evcuitu de-

templo ia

o d i

(Iruxit ommis exercitus Chbaldgorum , qui erat cum. Paincipe mmlitum.

Rsiiqya m

cincres res

hod i

4utet pepuli partem , qua vemnerat incivitate, e perfagos , qui trans[ugeraut , digitur.

im ul

«d Regem Bab y'onis , d veliquum valeustravffulit N abuzerdan Princeps militia 5

i La

€ d« pauperibus terra veliquit vmtores G agricolm, ]ua Textus (1) quipott- CivesinBa*

jonpjtt

quam fpolia per hoftes & templo ablata defcripfiffet ; poftea fübdit : Tlit bylosiam

l

queque Princeps tilitig Saraiam Sacerdotem primwm , i? Sephoniam Sacerdotem wansferan-

Tand n

fesundum , & tves jamitores &oc,— Quos tollens Nabuzardan , Princeps militum, "-

h dl

duxi: ad Regem Babylonis in Reblatha , in terra Ematb.

Et translatus eft ]uda

*

.im

Pontifex$2-

Y pr*rh"

de terra (ua

) in libris Paralipemenonfic: Addusit enim (uper eos Regem

raias «um

m n

Chaldaorum , ? intevfecit juvenes. eorum gladio in demo (anttuars) (tn: mon eft

alijs Princl-

H.;Cm ) xrïlxï'ï

miertus adolejcentis g virgims y & fenis ; nec decrepiti quidem ; (ed omnestradi-

vibus ma-

V

dit in menibusejus, — V niver(aque va(a domás Dawini tam majora quam mitibrA » Gatur.

hiffe pro?

€ tbe[auvostempli , & Regis, &* Prindpum , tranfiulitin. Babylonem.. Incende-

slsl

vunt boftes demum Det , deduxeruntque murum Jeru[alem , univer(as 1urres £om- Yesofc lymá

Qu

h

buffevunt , C quidquid pretiofum fuevat , demohti (unt.— Siquis eva(erat gladium, faaditus

i W'

ducdw in Babylonem [ervivit Regi , & filijs eyus ,

donec impevaret Rex. per(uvum, everttat,

j m

(n) jeremiaspradicta omnia confirmat , & addit ; $edeciam oculiseru-

gï MI

j

tis du&um effe in nabyleniam , & pofitam in domo carceris f;ue ad*

'

diem mortis fuz. (o) lüeergo eft annus ille, quem omnibus annis

triftiorem & truculentiorem habuerünt [adzi ; & ab hoc anno jam inci-

& f;mffï

pit Caprivitas Babylenica , per continues feptuaginta annos prolongata

À

li

2

. Jf

!ï

uteft infacris paginis. — Ssraie l'ontificis filius Tefedecb in Babyloniam fuit

j

!

translatus , cul omnnes fucceffionem in Pontificatu aícribunt ; quem geffit

WIW

iil

toto captivitatis tem

pore ; integris , ut dixi , feptuaginta annis ; extra

templum tamen. cüm extra iilud cominunirer facrificare gon Iicuetit:

u "

u

adeóque Jofedech in. Pontificalibus precipuis ornamentis , debitis locis

p

WH J

& Ícftis officio fungi non potuit, de quo [acer Texius: Porro Jofedech egre(fwa

W j [

tJi , quando traiflulit Dominr

u

w judam ( jeru[slem ger. manus N abuctodeno[or.

i l

Jefephu hune Jofadocum nominat, — Septuaginta annis prafuifle Salianss

TU

jl

j

"d

Beyerlhinh & alij communiter docent,

& Bbb 3

ANNUuS

(1) 4 R«g. 25. v. g. feqq. ( m). dbid.v, £. Íeqq. ( n ) 1. Paral. ult. v. 17. feqe.

- €o0) 1eiem.

c, ult. v, 11 ( pJ Icremf zs.v.;g.-& Dangïv; $: & 3. Patal. 36.Y. 7-

-

]

2

eZz

— Jefedech. , Pontifie 33,. Sedeciá TTE

&i

ANNUS MUNDI 3293. L«gis

Moízce 91o, Alonge obitet

ue [uda , tot annis à tot Pro«

yentil

D

D

fpe&avimus interitum $olymarum regniq

tIttüe (À)

hetis , fine fru&utamen ; przdictum,

$i veró nunc evacuatam &in

V rbis com-

gzatiamc

bu&z triftis

cineribus fuis fepultam Urbem contueri velimus , nil nifi turres exu-

-

d

ftas, (emidirutas , apicibus fractis , fumoque dehoneftatis, hinc inde

afpecius

tilin

eminerevidemus, lemplum, totius mundi famofifimum » quo an-

Áijrn

tea nil fpeciofius extitit & magn

E

ificentius , tanto horridiore ruderum cu-

u

mulo nunc locum füum deturp

ats . Quz prius edes, nunc mixtim &

»

tinin (

Gnordinatz jacent lapidibus hàc i

llàc difperfis ; quibus viz ac tranfitus

fi i

obftruuntur ; ipfa fora & platez Urbis cineribus non parüm denfis oper«

Teute

t videntur, per quas pluríma paffim cadavera tum hominum tum brü-

fs b

torum , aut foedé mutilata , aut. eminftulata profeminata apparent ; li«

T

berorum multi inter brachia, & in finu matrum fibi fepulchrum repee

Wt

^serunt, no verbo:ea facies urbis tunc fait, qualem fibi poteft ima-

177

ginati , qui aliam eximiam civitatem igni

& gladio per hoftilem furo»

n

ines vi«

MU

rem vaftatam aliquando afpexit, —Pauci refidui etiamnum, hór

de t

dentur , eX diutina fame , labore & horrore mortuis quàm vivi

s multó

aimy

fimiliores ; qui pro zdibus fornices inferiores eruderando , miferrimas

fttàs

leremias & fibi manfiones in. habitacala cogunt :

quos inter & Jeremiam & Bariuh

Baruch vivà

da demulcent;

M&

Prophetas video,

quiin tanta afllictione caterorum cor

Vitl TA

ljeliäi-

ufillanimitatem toti tabefcanr, Nuncergo

ne per deíperatioenem aut p

Mi |

Jeremias lamentutiones , quas

in morte Jofe Kegis quondam egperat» ita

nium fuperftitum Hebraortin per

Uowt

profequitur , ut novo lu&tu & dolore om

tui,

orbem corda lancinet atque transfigat,

Inprima Tbrenorum capite Urbis

p 4

"horribilem poft exuftionem ftatum cum priori ejus felicitate comparat;

Lt

uttantó intimiüs legentium anímos penetret atque diverberet. — I5 t*

qundo Threnorum Cajite magis Templi, in tctoorbe venuftiflimi ,»3ncome

V j

D

parabilem devaftationem verbis acutiffimis deplangit, In tertie Capite

uutm

Jeremias afflictiffimum ftatum dolenzer commemorat , &quz huc-

n

£jus deChri fi

fri

fo& Mar- U

fque fit paffus recenfet , Chriffa (imul & Mart yrum ejus tormenta vatici-

In quarto & ultimo capite totius jam populi lapfum & ruinam

/j

tyribusva- nando.

1

ticinium,

amariffimé deflet ; ita tamen ,ut per Meffi«m m-liora tandem auguretur

obventura, Ceterüm tanta füit Urbis mutatio , ut ipfi modó incol

It j

igni.c (

in areatam fpatiofa neque feipfos capere , neque urbem & ejus partes

amplius dignofcere vel diftinguere valerent.

A

:

U de)(

[0]

^

a

us

yos

Dixi paul

fuperi

Arcam Deicum czteri

s à Pontifice abfcöndi-

tam fuifÍe ante vaftationem llrbis & Templi, quam poftea Jeremie aliot-

NU

fum tranftulerit, I?e ]eremia ergo (gicngïum! quód in communi Urbis

s

"dnia Msnd: 3593, Lagis Maficd du

*

&eiviumex

t d

li

cidio » lp

fe pet fpeciale mandatum N'abucboden

ojäiis horiggj-k fercmïaæ

cur bene af5

i

i

ycentiffimé fuerit exceptus , eb quód ; ut füprà memini , ab ylonius op-

ho&ibus fic

atun d

time calluerit ,quid Jeremia: deiplo prophetaverit, unde omnem in eum

habitus

1 QUs

tatiam conferre ftatuit ; id affirmante $. Seriptur : Praceperat Auteth Na-

s. littij

bucbodens(or Rex Babylomis de Jeremia Nabuzardans magiffvo wilitum : dicens:

Tolle ilum, & pene fuper eutn osulos twos , mibilg, ei malé facias s (éd ut voluerit ,

[ y Wï

"udentto

fic facies ei.— Mifit evgo N abuzardan , Princeps militit , C* N abu[ezban , && Rab-

t mittti

.I

facts , & Neregel s &. Serefer , 67 Rebuiag ,Cr omnes Optimates Regis Babylatiüs ,

A primis

Babyloniae

TOU

eierunt &* tulerumt Yeremium de veflibulo carceris , & tradiderun eum Gadolie,

Principibus

filio Abicam , filij Suphan , ut. intratetin domum , € babitavetin populo.

denls t

(q) honoratur,

m um l

Verum eft quidem , quod feregiia; primó cum alijscaptus, & catená liga-

tusin B4bylonism ducendus ; ufque in. Rama pervenerit : ubi tamen à

3ppa:"ü(,'l'?

chtüm

y

j

Nabuzardan difquifitus & repettus, ftatimque vinculisexfolutus, & Selj.

Quasquam

14 remiffus eft , cum R epia recommendatione ad Godoliam ; ut patet ex

u t

ia primo

jiknin

Jeremie libro 5 (r) ubi, utdixi, à Principibus exceptus, & honorifice furore cap-

'fl':

eftfalvatus, — Jeremias ergo acceptà prius.notitiá per $rai«m Poncificem tus extiterit.

hömineg

N

(ir o^

i

de recondita 4rc« Dei & cateris, nunc in tanta libertate conftitutus,

animum adijcit de eisalió transferendis,

Eruta proinde ex fuo latibulo

uj

?

j &

foràs urbem , imoó longiüs ultrà Jordeem deportati curavit in montem

Nelo, &quo Moy(es quondamterram Chanaan ante mortem oculis deliba-

atl

Arcatn cumi

Vugcets

vit Tabernacalum G Arcam. juflit Prepheta , Divino. refpon(a ad [e fadto , co-

.

Astari & Ta-

gutari fecum, ( £ ) Yd. eft fecum deferri. per Sacerdotes & Levitas,

jl

QUi bereaculo

D«o providente vel ín Urbis ruina remaníferant , vel

poft ruinam é reg- iterum

;bmamvfl;*?

no ud4 ad Urtbem, & ad Ieremiam redicraut,

Serarius putat ipfos Ag- transfert,

à i i

cum

gelos Arcam cum cateris deportáffe, prout poftea zdem B. V, MARLIE

Laurettum ufque deportaverunt.

Mirabilem relationem hic s. Thomas

r I

,nï ,ïnCC*f.

ex $, Epipbanio profert , quam hic reponere zquum dignumdque arbitror.

Dicit Epiphasiw: Hizeff Ieremias , qui Templum (ubvertendum preno[cens, Ar-. des Dei-

hi

&t

l]

cam Teftamenii cum biss que in eadem erant , tulit, dv precibus eaus Ab(orberi yarz Laure-

Jecitin petvem, — Petram veró digite defignans , nomen Dei impreffit , &* fatium

turm gerAn-

u

um

po,

2elos trans-

ceft figillmm in. fimilitudimem. Seripturg , que fevro cavatur &v ipfuim. Douim na-

e€

l fglüim

suen nubis operimento ita ctlatum eff , ut ex tunc nec locuta quis cognofcere queat.,

LU

; /FILM

u

- mec moinen lezereu(g in bunc diem , (* n[que in finem : & priffina figare mlar

Mára deAf-

TT

ignis G nubes [ape iWie fit noGlurno tempore, e0 quid gloria Demini ab eyus lege

um

ca occulcata

;us

mondejinat,.— Ff Autem petra illa ineremi terra ,inter duos montes , inter quos

- jeceut fepulti Moyes dy Marow. — Dixitque Ieremias pre(eutibus : Domimus de

abïcoüa[

nti&

,mw ihoþ

Sion afcendet «d cn(as , inde cum virtu»te.reverþms 26 cenit fiauun pra[e

gjus

jl Ü

) Taem, 59.v. ts feqq: (1]). 1« , 49 v t feqq. (f) z, Mach, n

m

*

904

| Io]?:clecl/v Pontifice /33. | Segtci.? Rege 244

quód 4'cam ban c fte-

c!igenc'

ejus , qtando amnes Gentes adoraverint lignum, — Dixitque

" i

sio poffit preducere prater Me)[em , ele&um Dei Prophetam, — Ei tabuldi , qua i

ÀÁn Aræ'

f,

Smpw

szucium . ali- €4

[unt , mullus aperiet Sacerdetim , nullifque P

«opbframxm » tifieledu Dei AAT 0.

^ z

quaodofit Et im prima re[erre&iene ve[urget bte. AréA ,

ó

exibit de petra , 7 ponetur w

ts ]

Yt jan

sevelanda, ggonte Sisia , Q* omes Sanci; congregabuntur ad ip[amm , vegrejjum . Domimi exppe-

"

Bantis , C* at vitent dver[erium , qui eos fugientes eft. qualiturus saterficere,

vi t

UTR

Hacomnia habet Corneliw (x)) quiaddit, eodem in Dererbro reperiri,

Til l

