xit , quorum fex millia fuiffe , refertur.

5

hoftis ; bo-

à lt

(k) Hoc modo urbes 1fraelis

norum amt

n

circumiensingentem hoftibusterrorem,

amicis Ixtitiam attulic.

at

Yorabant Dominum , ut re[piceret in populum ,

]

ui ab ommibuscalcabatur , C* mife-

Teretur Templo , quod contasminabatoy ab impij

$.

Mifereretur etiam exteriniio

i;//kl?inm

civitatis , que effet sllicb complananda ;

( voxem (anguimis ad (e clamantis audi«

yet: memorarctur quoque jniquiffiimas m

ertes parvulorum iunocentum-y &* bla[pbe-

j i

wtias nomint [uo 1llatas , év indignaretur.

fuper bis,

(1) Àb initio Pl.crumqüï Infalcus fa.

T

noctibus impreffiones egit , & urbes

atque caftella repenté obruens , €iscirin Ani

i 'mCW"

ignem adinovit , loca interim

receptui opportuna deligens , magnam tiochi exer-

rl

ubique in hoftes firagem edidic

?

unde vicini Regcs, & imprimis dam «cius.

matifimi Regis Antrwcbi Epipbagis

TL

Duces & Prafedli excitati , vim in

P

Iudaimn , & focios rci maximam p

arabant,

Primus fuit 4 pollonius , quem

Epiphanesin illagraviffima perfecutione ja

m ante cum 22000. armaris

fukum 3

in ludgos immiferar ;q

ui nunc iterum Regi fuo gratum fadurns obfz-

quium intardaté co

i actà

& fu

pias contra Iudem eduxit , fed ita exceptus ; ut ce(o

E

B

gl

fi-:

Bato atque difperfo exercitu fuo, ipfe proprio Iude gladio cecide-

l dcnuþ

n

AAælthrþ, guiärma in yl.uda.fn.f'crin'gexrc conatus eft , Seron fuit

Princeps

II

gxeïd m(ö

(i) r,

$

- d

e

E h feqq, (k) .a..wäh-æ v 1. (D) Dbid.y, B. feqg

—

-

368 fudt ïld(äaäæo ?onüfiæ , 430 Lew' 38 ex Z)uczäm Jada.

exeratuy $yri& , qui

deo militem tuum uíque ad vicum 1ud«« Bethoron

ulb

- Vitlot

addüsxit.

Nil fegnior Iudas.c

opias fuas , €tfi paucas , excivit ; eáfque je-

e Kífas, ideÓque ad

pognam quafi Iaeptas , atque

.jun'o & losgo iriner

B

pufillanimes, in

1

fign

i tamen óratione, tanquam Dux religiofiffimus,

fecon

( noncft diffe-

- animat » dicens : Facile eff concludi mnultos ia manis paucoritm ;

partem.

are in multis , * in pauciss quorisur non in mul-

CtUnC,

fentia in con[pedlu Dei cali liber

tituding exerctís vidloria beili , (ed de celo

fortitudo efl. — Ipi veniunt ad nosin

pultrite

ez filies

aultitudine contumati , Q |

[uperbius, ut dijperdent nos', & uxoresmoftras ,

Ito fea

Nos veró pugn

alimus pro animabis no[lris, & Logibis

Medum

mofiros , (* ut [polient. nos :

£

noftris ,& ipe Dominas c

onteret eos ante

J

«ciem noflvam: vos Attem ne rmiuerit-

Jj Q

E

;inis inffar omnes in aciem adverfam infiliunt ;

f15 £05.

His di&is fuln

ierelf

Serouem profternunt cum octigenris ;& exercitüm in

L

d

& inprämisiþüxm

Wüinleg

; plenam fugara a&

am longius proféquuntur ; itaut Vofepbus dicat, odo

À!

Brevi.de hifce rüumor ad 44*

millia ex hottibus obtru:catos perij(le,

p ,

etravit ;quimox omnem

Regni pótentiam adver-

tiocbum in Syriam pen

f& Lf

:

füs Iud2es armare ftatuit,

Eyfiamergo & Gergiam Duces cuim eXerciti-

Qcoat,

"Ptolonie:s quoque , C«le[yrie atque Phavids

bus contra Jndani deftinate

A W:!

fyfiäm'&'

Dux , Nicanorem cüm 20000. tranfmittit, qui cum Gcrgia vires cOn]

Oü-

tinlhg, a

fortiffime-

"(ä:orgigm

gat'; unde exetcitus ad 400

oo' pedités, & 70oo. equitesexcrevit, — I4»

fortatos in t:es ordiriss diftid-

fTl q[]g(

gedit,

das milites fuos', etfrpaucos; ccelitüs con

Anc m

spmonem , taannem &

Ienatham preficit & it-

uit , quibds fratres fuos

lt um

rueüs 18 holtes, novem m

illia Virorum proftravit: (m) Etalios ple-

quomm'a

dhuc alia tria. millja

v IG s

rofque vul

neratos in fugam comipu!it ,

itim af

(n ) Hàc infigni

per Deum' obtentà vidorià ,

interfeciffe videtur

Bt Iudaj revev[us eft ad polia ca-

tdiquum

Gorgias ipfe fügam eliget

e cpa&üsïefï

ltuim ,* atgentum , & hyaambum , C putpte

PSPUhü (

ffiroruim , . acceperunt aurim mu

if fjf

vam niarnam , Q opzs magnas,

Et conver[i b ymnum canebant , O benidwcbat

! uftri,

Deuim in calum'y queniam bonts eft , quiniam

an [eculum miericordia ejos. ( O

L2

Ld

victoriaruü

im,à Iuda obtentarum.

TM

du

Sed nequaquam hic ftetit cut fus

MAT

eftisà Niéanore

& Gorgia , duo alij Avtiichi Düceés

$; tüiili forte

Nam rebus tam mole g

| qudlld ftn

Timotheus & Bachides n

umetofo cdip exercità advolant , féquc iuda fi-

'Ti mothcus

d vires reftaursndas indulperent; in aciem

tv

& B 'achides :

ünt ; & ne huic tenipus a

jntardace defcendunt,

Concurruntitaque duo rurfum excrcitus , nu-

, Vide

iriu.'ïaj?han's

j B0l b

TU

mero tamen valde impares.

Qüuod'áutcm Iudes defuit in numero»

imus; ex prioribü

s namque triumphis tam fore

j n &

héc iri eis fupplevitan

*

tes & magn

anim! €va

ferant ; ut nunctantó fidentitis exercitui pere

B

Ris fed U

igiï'it.i

áü TENN

onerent ,F-eoritkr*um'c-venw ,ut coclo oPi

gglante- v

þmagno feíe opp

millu

))1

(at) s Mach , v« 244 (9) 1 Mach. $i 15 (0) Ibidi v 33eq. .

(1

Ofcg

:

3

17

TRUE

äk;-zm Mungi— 38o Legis Mofaice 14477-

$^5

millibus occiis, plenam de infidelibus vi&oriam reportatent. (p)

p

Victores autem femper inde ma

£

is magífque zelo accenfi, hodtibus jam

ts t

undique vidis & profligatis , inde ad urbes & munitiones occup:ndas

ie(frms

i

Íc converterunt ; ande & fpolia ipfis infignia abtigerunc; quorum bonam

partem in debiles, pupillos, viduas & Seniores diviferunt ; ficque effe-

n ia

Sin-

cerunt, ut in agendis Deum propitium & Adjutorem haberent,

S$olymz à

E at

Iuda tecu«

tw ) /ï. ;":'*

gulariter atitem arma , ab hoftibusobtenta . ftudiosé collegerunt ; & ijn

loco fccuriffimo tepefuerunt , fuis temporibus commod& ufurpauda, perastür,

TW

Qg

Necdum veró contenti erant urbes (abegiffe, üifiinter faba&das Hiere[o-

a U^ |

lym«m quoque aumerarent, Ergo hanc unicé defideratam Metroplim

j if

ageretfi, feliciter ceperuut , arce exceptà, Ecce folitum Dei Ecclefiz

cintit |

-

privilegium,quód à Deo nunquarm i5 totum deferatur,

T [

;,

Ex didtis ap-

I

ANNUs MUNDI 5830. Legis Molaice 1247.

d*

:.

ä

páret , quàm felicem J4das primum fui Ducatüsannum fortitus fit: que

,

ii

?

tes Lyfiam ,à Kege huicbzllo moderando Prepofitum , fummoperé affii- No,,;'s Ly:

i a

Nihilominus fequenti Gas audus

gebat , ita utconfternatus animo Quafi deficeret.

ite d

ao congregavit Lyfiai. virorum eletorum fexaginta millia , f equittum quinque legionibus,

igscon

inillia, ad perdendos nempe Jadaos.

Fuit hic annus Grecerum centefie

r I

fnus quadragefimus o&avus , ut. eft apud Jefephum. ((q ) L)fia ipfe

nes dl |

hanc multitadinem ducere volüit, Sed qui timere non didicerat [u-

d

das ,Cum decem millibus, invocato prius pro more Deococli ; arma con*

a ?NC

ferere nequaquam detrectavit 5 imo ignei leonis inftar irruens Pïimd Quas lüdas

ftatim affultá quinque millia Syrszum. trucidavit ; totümque proiünG€ irerum fran

t W

reliquum exercitum difgregatum & diffipatum in fugam prodigiofam gir,

p

i "d

^ pepuli& (r) .[ofephws inquit, hanc pricam us cum praecuríoribus

TEU

(p

Lyji« fuifle velitaiionem ; quibus proftratis omnibus alijs timotem in«

Ü bgfliiti(?m

cufferit, — Attendens «utein L yfias audaciam. 1udeorum , quia paratt fant mori ;

u

|

- mj eis vivere cum libertate leuffet.$ & tiniens eorum defperazionem tanquam

n

fortem , colliaens vefiduum , exercitum sedijt Antiochiam , df vemorabatur ili j

l [;rdl

« aprefidia congregans peregrinorum , ut. cum inajori expeditionis apparatu. contrA

i P

E

ludgos venire poffet. C1)

if,

relity

ts

Vide aucem S. [ude Pontifi

cis intentionem ;qui aliquo ab hofti.

il st!n

;

a

bus otiofibi conceffo , animum ftatim adjecitad templi Det emundas

,

Íudas Tein2

q

m

TA

f

tionem & reftaurationem, — lrbem eum fuübegiffe , anno priori Ja

plum Domi

j um

dixi; fed quia $jr? arcem in monte Sios premunitam incolerent , ideo

nt

ié re-

j

i

citu ad Tem

Ü

g(('l[wP

ff

]audas ; afiümpx:o" toto fuo exer

plum , Ar'c'iï p

rop& cOntl* coaciliat;

Cc ec

. guutm

t

li

(pJ) s. er-ac!—xabï

( ) lofeph, citat,

$;v do; (4) Iofepli, lib ia.c. 10; (5 ) ; Machab. 4« -7-34*

w Wþ

570 ludá SMachabao Pontifice 48. Loyi 58. D&cääm luda.

guum ,aícendit, Inhorruére fane AHebmiaprifno afpe&u, cüm vide-

abim

"rent (andiificationem defertam , Alsare projanatum , portas exuftas , G in atrijs

id;o 1

virgulta nata ficut in (aliu velim 1008tbus y $ paftophoria diruta, — Et [derumt

COntf;

vftumerta (ua 5 C plauxerunt. planciu mágno , & impo[uerunt cincvem. [nper

Mf yà

aput fuum , ( cecidesum t faciem (uper serram , G. exclaviuverunt tubis. fignow

Tuipla

"um ; (? clamayerunt i2 codum- (t) Hinc quanti eftimárint hi Macóa-

Wal

baiReligionem fuam , Dcique hooorem , abundé d.äfumi"ppteü.f Quia

pf

verb prafidiarij Arcis omnem lapidem eflent moturi pro impediendis

Tlomcn

à reítauratione Templi Jules , ideo Judascertas de(tinavit copias, quz,

A

'dàm alij laborabant ià Templo; coatra prafidium Arcis pagnareat,-

l'm'pa'ti'ew

"Et elegit. Sacerdotes [ine macula , volunt atem babentes àn lege Dei ; & gmundaytec

vunt (anla. , 4y tulerunt lapides coutamitatiouis in locum immundum, — Altare

lice

Drtità

ver bolocanflorum. , fimliter profanatum deftruxit. —— Et accepertat lapides in-

fiptrio

togros fecundim legem , &* &dificaverant Altara novuwm , fecundinm illud , quad

fuit pius , v tilicaverunt San&ha, & que intra domum era inrinfecis ,&

qutam

Qp

"edeim £ atria [anthficaverunt, 7 Et fecefumt va(a mova , & inrulerunt gandela-

QCultum

à

Qüftag

d* mpü tt-

brum , & Altare incenforum, ? menjam in Templum. — Et incenfum pofuevant

Y &

(fuper Altare , & accenderunt lucernas, qua (uper caudelabvum evant , & ipcebant

;üxtu'g:.

(todir,

inTemplo, — Et pofucrunt. [uper men[am panes , é$ appenderunt yela , & con(ume

'"inayerunt omuia opeva , que fecerant, — Et. avte mavutinum (urrexctunt quintá G

E

ff /

Vntir

Dedicatio-

yigefimá die men[is nom. C bic eff menfis Cafleu

)

ceutefimy. gtadragefimi okayi

anni ; C obtulerunt (acrificiwn [ecundim legem [uper Altare nevum , quod fecerumtj

lmqie

nem folem-

J

lu

nem eele-

Teeundàm tempus, G fe-undum diem

in qua contaminaverunt ibud Gentis , an ip[a

s

^i us , & in cymbalis; " Et eecidst

'm, lgiþ')[y;

'.bxat.

E

venovatum efr in Cantwis , & Cithans, & €

?

erinis populus iti [aciem , & aderaverunt , $ benedixerunt $n golum eum, qui pro»

d n

li o "

fperavit eis,

'Et fecerant. d-ditationem. Altasis diebus cilo y ( obtulerunt. bolo*

"gaufla m letitia ,& (serifium [alutaris liudis: ? ornaveru

nt faciem Tem-

"pli covonis aureis & (cutulis )G dedwaverum portau, G paflophoria . & impo[ue-

D

"gt

yunt e&is januds ? Et f«cla eft ltitia wm populo magna valde., 27 4vär(mji eff. gppro-

biium genium. (5 j Habesipfis yerb sDivinis deicriptamTemp!i rence

tüit &

yationem, & gaudium commune, quo inde merirb rripudiavére fideles

iW;n'it:

|

"Triennio ergo jategro profanatum ab 4iiecbo reman(lt templum 5 quód

[

i hla

Énczmia

codem die "ejüfdem menfis poft cres annos exadtos. Judas reparavit.

m

fïcmpli'.

LU VDI

líta vero repatatio Íeu dedicatio, quam Iadu fingulis 1mpoíierum an«

nis recolendam inftituit , poitea nomen

Eucamarum obtinuit, de guibdg

h tiit

izuþ

in Eyangelio ,hgbc'tqu*m"cgtixq- j(* w ) ,,

Poft

'"fimam

—

;(c-) 1 Mach, 4 . v 58. fcgq. (u) ilbid, !y,::46. ng, (.,".)xloya:n-' lo.v.;äg ]

n

-

——

—

]

i

- "Punus Mundi 393;. Legis Mofaice 1349.

;7t

LV

1lT,

Poft Tcmplum ita renovatum & dilatatum , Iudas eo fingulariter

df

animum in:endit, ne i Tud iterum facilé per infideles expugnaretur ;

filmm

id.o in eodem loco circa Templuni arcem munitiffimam excitavit, Ejuites

contra illam «lam ,in qua Gentules exiftebant ; & prefidiüm in eo po- Templarij

" ln

"

fuit validiffimum pro defenfione : & hoc Corn.liusait ; fuiffe priiícipium quando ex«

Templariorum , (.u Equitum Templi , qnos ptimünt Anno Chriffi 1311. €lea 9TU«

Lt f

mens V. P'ontifex , inftigante Philippo Pulcbro, Rege Frascid , cxtinxiffe le-

hQu

&dlendi

gitur, An bene, num (ecus difputant. — Taceo-nunc de alijs miroris

momcnti pügnis , quac onines Indas feliciffirie conféciti

s. |

I.

gnarent.

ANNUS MUNDI 3831t. Legis Mofaice 1348. Forte LeCtor

inipatiens exípedtat , quà perditiffimus Antiocbus devenetit , càm nulla

)

u

E

hic ejus mentio habeatur; pro quo fciendum e(t, ncrvurà belli 44ti2.00

Antrochus

mET

pre irá frendenti dcfuiffe,de quo üt fibi profpicétet , cum exétcituad

Epiphanes

fuperiores Regni fui Provincias evolavit, famptus colle&urus à fubditi

3; pznas luere'

yj, p

jissl

quitamen cüni minüs preflarent, quám Rex peteret ; ifte e hóc cir» inchoar,

cumfípexit, ubí aliàs per fasaut nefas defidetatos pecuniarum thefauros

m

xf

corradere valerent, — Elymaidem ergo « ivitatem in Perfidé nobilem , aus

Propudiofe

17

ro & argenito, cateri(quedivitijs abundantiffimam ; cum exercitu cori-

ab 'Élymai-

tendit ; imparatani fübitb agereffurus & fubjugaturus — AÍt opinio

anim

de repellitur

«&llit ; civitas enim inteitum Regis fubodorans , fefe ad vim non.

ylinfä Ü

tantüm (uftinendüm , imó & repellendüm optimé praparavit, venien-

g

*

idunil

p

témqte przdónem ita excep:t, ut venilfe ipfum vcl maximé porniteret,

H

:m,mly,?

Nam exeumés ( cefté Tofepho ) à civitate fugaverunt, & per[equeben tit u(que

)

|!

4d Bab )Moniaii

V li ciin poft thultam fuorum enilitum amiffionem vemffet , quie

j

, qm' I

] dam ci uuntiavit , Düucura qued, pei ditionemi , quos pugnare coni?a lud«os velique»

E LO! creviffe fertitudimem Yudaorum, — Super priorem. itaque ctram boc

f

'"f; Ejus aug-

j

cnte melo incirrit in agritudiegi, ( x) lt

llexic nempe nunc e2 , qU£ mentaie

in Iudga contigerant , & quàni poteaiter Gens ifta refurrexiffet ad vircs aflidtiones?

?M;W'

i

& hónores priftinos jquae omriia huic caoi rabido propé jngulum fre-

jn

Berunt, & ilia ruperun& — $ed yana five viribis ifa, — Vertitíe im Iccto ,

IeVertit : gyrat ; regyrat : ingemit, ejulat , furir, & iterum plorat, Sed

Exeädfb

Qquía his omnibus hanc nucem frángeré nequiret , taridem humanze ra«

i

tiónis lumir.é nonnihil illuftratus ,in hac uriftilima prorupit verbaz

"

F

:

r('* ar

j

Nuné ye

"0 PObf

N

*

feor. maloám , qiit fecii. Biéru[lem s unde Ó abftuli omnia

Semetipfum

eun

JBolia aurea ? avgentea , qua eravt in eà ; C5 mifi aufferre balitantes Yudeum fine (ncufate

' f]"ib"s

cAu[é. — GCognovi cic0 . quia. propterea invenerünt me inala iftus & ecce pereo

/

eo fe

f

ff:jïitiä Wagná in terra aliens. (

y) l Iofepho hoc ita : Confeffu. bac id

Ccce 5

pii

(l

4

(2 Tofepli, ib 13,c. 15. (y) 1j Mache 6 v

-

b 7

j

$7N

Iuä!ä 5Machalao Pontifice. 48 er'*xfä 38. ex Ducibus Iuda,

13 kipin

p«ti , quàd Iudeorum Gentem efflsgens , Templum expoliáffet , Definque contethpa

decim:

fiffet. .. Cüm veró nunc primüm certis nuntijs acciperet ; quàm gravie

fertür ;

tver Nicator & Timotbem à Iudeis caefi fuillent ; hinc novo furore inflam-

Rurfumfu- matus: [wfir agitari currum [uum ,. ime vaterimiffione agens itev , eeleft eum

cntd

roreagita- - judicio perurgente , cü quüd ita fuperbé locutus eff: (e venturum HieroJol ymam ,

Biputr

tur,

4l

(* congeriem fepulcbri udgorum eam facturum, — Sed qui univerfa con[pwcit Dae

pomioay

mine Dewm lfrael, percuffit. eum infanabil éy invifibilh plagá, — Vt enim finivit

bunc ipfum [ermonem , apprebeudit eum dolor dirus vi[ezuim , & amara interute

& Df

vum torinenta x 9 quidem (atis juffé, quippe quimultis C* movis evuciatibus alioe

10 dlet

rum terferat vifcera 5 licet ille nullo modo à [ua malitia ceffaret. — Super boc autem

fiinque

iellen

£jsvadj fuperbiá repletus , ignem . (pirans animoin Iudaos , G precipiens accelevari nego-

cafusfata- . gyum , contigit illum. inpetu euntem de curri. cadere , & gravi corporis collifioue

g t

liffumt,

Hrgos

membra vexari, — Itaque qui fibi videbatur etium fludlibus maris inperare , fupra

bumantm modum fuperbyd vepletu , & aomium altitudines n flatera appenderey

&aen

sunc bumiliatus ad terram , iu geflaterio potabatur , manijeflam. Dey virtutem

Apuun

n (emetipfo conteflans y ita ut. de corpore umpij vermes fcaturirent , ac viventis i

At ]uj

doloribus carues. ejus effluereut , odore etiam illims ( fatore exercitus gravaretur s

fircanj p

h

Drm

e qui pgulö anté fidera qmli contingere (e arbitrabatur » eum nemo poterat proptet

Spes &f pf'.-

sntolerantiam . fatoris portare. — Hitic igitur cepit. ex gravi (uperbia deductus 4d

f at

rantis. z agmtionem (ui venire , Diviná admonitus plagá , per mementa fmgula, doloribus

Mpf

fuis eugimnenta capintibus, — Et cjym mec ipfe jem fatorem. (uum ferve poffet » 14

Ritt Nj

ait ; Iuftum efl. (ubditum effe Deo , ( morialem non paria. Deo fentire, — Oralat

Msin |

- autem bic (celeffus Dominum , à. quo uon effct snifericordiam con[ecuturus, ( .z )

4 il

ä

Ld

Sed eccein vía antequam Bb )lenem attigerat , morbus ita invaluit,

Tatcjy

ut jam vitam ad finem vergere paterer. . Hinc Phiilppum , unum deami-

-

E

fjus mifer» cis vocans , ei adminiftrationem univerfi Regni committit 5 diadema

&

1

W)Wd.i!

rimus inte* veró & paludamentum um annulo Regiotradit; ad filium deferenda;

|

Bw

xitus,

cum manda:o , ut eundem throno admoveret.

Sictandem homicida

Eülstns

& blafphemus à Deo percufíus , peregré in montibus miferabili obitu

- Mdf

vità fünCtus eft, (a). Cadaver foetidilimum Pbilippus Antiochiam trans

E

fulit, — Exi/fo docemur Capitulo ( ait Cartbu[ianus ) quaim metuenda fnt. Deà

M

Ad veram contritionem. — Quod item pluin

juiaas & quam multarequirantur

^

TM

videntur pauitere n angufiijs C^ extremis 5 non t4meu falubriter : quan.

jam ex [er-

"

?o,

yili tinore non ex dilectione nec aelo ju./h'tm;, nec

(ynceré , quoniqm Deum ojfctis

E

dertnt , (ed propter mala penalia C* &terna (upplieia, qua fibu umminere videntur,

; Gumque

(b) Spectarehic etiam licet , quód Ecclefiz períecutores propter pece

TT

r

Catá Hdcligm aliquamdiu äADco gralfari Perr?itt,antut : ulr.imö.yt;amcn

t

y-' !i-f'a«

) Mach. 9 Yi 4-.:f€q- (2) .3, Mach. 9. v. zsf.— (b) Cardhuf, ibid,

| ïï

m

"dnus Mundi 3831. Legis Mofaice 1348.

Duo- Antiochus

i n

& ipfi meritis à Deo fupplicijs in vita & poft mortem afficiantut.

m u

decim annis Antiochus Dei Ecclefiam acerrime divexavit , & ita, ut p

40*

po,bUpatrd -

ytc inmä

fun&i &jiu

fertur , infcliciflimam animam ad tartarum cranfmifit: Anno Gracoum.

UT

centefimo quadra

£2

2cfimo nono:

(€) ;el;&o poitíe unico filio .4,221"206/?»0

i,

Eupatore, de quo in lequentibus,

IIf.

ia

Anitbws ergo , quem Lyfia; , ia cujus tutela erat , Eupatorem cog*

ii j

nominayit , poli mottem patris 4ntiecfn , totusadhuc juvenisabipfo di-

at ia

&o Lyfiain thronum eft collocatus; qui etiam ftatim oftendit;quo ani- ludas ruify

Gul

mo ellet erga Itd&0$ , nam Ptolemeum ,.$ yria & Phehuis Prafedug , v1- ad arma in^

W lat

rátmque juftum , loco movit , eó qubd amicum & fautorema Iud«sraum cie V/5tr&-

L]

t M

intellexifet. (d ) 1mó nec armis abftinebant Duces Eupateris , prout

TT li

Gorgias novis cclle&is copijs, tum ex Paganis , tüm ex Iud«5 apoftatis s

yut i

H«braos divexare —Cæäp'it, unde & Iuda; ita coa&tus iterum arma levavit 5

& acerrimum cum T:motheo prelium inijt. Sed cà&m vebemens pugna «ffct » Cocleftes

p

p

appavuerunt adver[arijs de colo viri quitique tn equis , franis aureis decori » Duta- equites ei-

FTT

dem in au-

um 1ud)5 preflantes s ex quibus duo Machabeum medium babeutes , armis [iis

j gmtmüf'r ,

eircum[eptum . incolumem con[ervabant ; in adver(avios autem tela &9. fulmitia j«

X i('xiü gniffi,

u

cybant , ex quo C cacate confufi , & ropleti perturbatione cadebant. — Imterjecii

TL

funt autem viginti millia quingenti, Q? equites fexcenti, ( e ) Ipíe ïzmct!gïüö T'imm*heï

m

elapfus in fortiflimo munimento , Gazere dicto , (e abdidit , quem ta- blsfpbemia:

men Iuda; ftatim ibidem obíedit ? &

poft immanes bla(phemias ab obíef, *€ apoipe

Wo Qui

Ícisin 1udeos cffuías , quintà die forta

litium füperavit,incendit, & ita [BeECeSs

Timotbeum & latebris ,ubi fe abíc

um (

[

onderat, eductum peremit cum C/re4

qaiti

M»

Iutre ipfius ; loci Gubcrnatore ,

& Apellopbane , cxterifque. ( £)

h

IV.

yr d

Lfias Vice-Rex , & primus R egni Princeps ; Regis amicus & tu*

tor , audito Tituotbei interitu, & ipfe fortunam contra 44405 itera

m.ex«

" dxademï

detet i

periri voluit ; novum fcribit exercitum o&ogmza millium peditu

m & NOVü cus

*

equitatus infignes copias , cum oCtoginta turriti

S eïepbantis; & ital

n üal,b&äh;i(

emblh l

li

Iudgam advolat , cà in fpejam totà quafi devoratà ; militem netb[«r« ad"

m

jl

movet, urbem firmiffimam inter rupes,Selymi proximam. Vt Autem

MachabaM , Q? qui cut eo erant , cognoyerunt expugnari pre[idia , cum fietu G

ii

jl

Eques de

"

"

$n lacbr yiis regabant Domimum , 9 omnisturba

femul , ut bouum: Angelugm wtt-

coclo for-

i

! );t;,'];

teret d falutem 1/raél, — Et ipfe primm Macbatgus fumptis armis , cateros ad*

tiffimus.

I

j

bortatus eff. fimul. (ecum peneulum. (ubie ,. 67 ferre auxilium fratribus fuiss

!

lil

Cumque pariter prompto anio procederent , Hierofol ymis apparuit pracedens €05

on

? Ü

eques i ve[le candida y armis aurcis baflam vibvaus, — Tun

»

bene-

v

c omnes fimul

dixe

D

W

Cc (2

. (€) , Mach, 6.

Y, 33. feqq,

y.16. (d) 2. Mach, Io. v ui; (c) Ibid. v. 39 fcg. (£) Ioid.

Wi pl

s

N

»

N

$74 ld Mathabao ?ohtzf&e* AS, Leys 38. ex Qucibus Iuda,

dixerunt mifericordem: Domiaum , ( convaluerumt amims , non [olum Lomimes, (ed

E

6 befias ferociffimas , & malios ferreos parati penetrare, — 1bant iyi'wur prompti —

N

de calo habentes Adjutorem: , C mi[erantem (uper eos Dominum, — Leonum au-

! t

fem more impeta ürentesin boffes, pro(laveum ex eis undecim millia peditum ,

fl

G equitum qmille (excentos: uuiver[os. autem i5 jugam verferunt, — Plures autem

j jut,dll

Lsfian Tu-

ex eis vulnerati nudi evaferunt. — Sed & ipfe Lyfias turpiter fugiens evafit. (g ) -

[

Multum profuit hze vidtoria ; nam £)/ia; videns Dco ptotegente Judaos

píln

das'pacem

/

péterecome

omnino eíle infuperabil.s ; pacem eis obtalit , promittens ea omnia

nt ld

gellic,

ipfisconcedere , quz juíta cffent ; Regémque eb inducere , ut Hebreoram

!;W li 4

impo[lerum effet amicus, Verumenimveró vix terga Judas verterat »

i,

& cece jam 5)ri , Duces & belli moderatores, Hebreos ad: ( in navimal-

f ff

lectos , horum ducentos iri mari fuübmerférunt, — ]udas his cognitis citó

tht i

invocato ju[To ]udice Deo , venit adver(as intevfedores fratrunz, & portum qu dem

fmyíf

noctu fuccendit , (capbas excuffit.,€o$ attem , qui &b igne vefugerant , gladio peres

Ài

Itérata tro*

ghxa ludas

mit Gc. — Jamutis quoque nodtu (npervenit , & portus. cuvi navibus fuccendit y

gito Dj

reportat;

ita u luinenignisappareret Hiero[ol ymis à fHadijs duzemis quadrapinta, Plares

sl il

alias victorias recenfet Textii , ex quibus memorabilior illa , qua cons

Votg fs

tra Tumotbeum. Antiocby Ducen obtenta;

Exercituni is habuit centum

:amärimg

viginri millum peditum , quorum millium & quingentefum equitum ,

! Xi [l Om[]l

ad pralium committendum utiqué paratunt. — [ud46 autem his non at-

f ili

fentiscum folis fex millibus funrunt contra exercituni hanc ingentem

fitfs ho

-procedit. — Ctmque cobors Iude primiía apparifet , timov boftibus incu[us eff ex' —

;

[

ia uf -

prefemia Dei , qui wniver[a confficit 5 & in fugam: verfi [unt alus ab alio ,

^ Lhænis 0n

magis z [uis deijccreniur , . aladrorum (uovum idhibus. debilitavextur, Iubf -

JRititr,

Autem vehementer inflabat , pumiens profanos , " yroffvavit ex eistriginta ml ..

virerum, (h ) Ipfe Timetleis vivus à Ducibus Iudecaptus , pro vita fua

Jlturris

fogando , & plures, quoscaptos habebat » Jud«os offerendo iri vicem

i X

ideo dimiffuseft. — Eioc fa&o' Macliabeus cum tribus mil'ibus peditam y

Ordines in

À Hmll!a (

& quadringentis equitibus egreffus contra Gergiam , Idume Pripofi-

acie fatif.

Gorcias

BY

centcs reftis t

um movit, & ex oppofito flantemi aggreffus arma conferuit.

üldem v

euiliy

X j captus , fe

d iterum Marefati clapfus eff , dum interim intér utrumqs

"m ferin

exercitum przliom fieret, idQué acerrimum ; ita ut Jude? labore exhau-

fti jam quafi fatifcerent,quo vifo': Invocavit Jadas Dominum Adjftereth y

| Fültreye

C* Du.em belli fieri , incipiens Voce patrid , $. cum byinuis clamorem extoll. us ;

MU

00 fugam Gorgia miliribus icuffit^

Pofthzc pera&to Sabbathoad locüm cer«

CM [

taminis [sda5 rediens, horum corpora, qui i acié ceciderant, debità

tinics

Vg T

cum eorum parentibus fepelire conclufit, Invenerunf. autein (u

.;A

i-ygf*er e

(3) !::* Machi & I« v. 6; fe4) (h) $« Macli l.ä, Y 22. fgfï"

—

u-

m

HPUEROES ARU RUPR iE

hi

.Anmw Mu

n

n atsc Ea MdRe 141

$75

Mi

'

. interfelorum de. donarijs i

doloruim , qu

& anud ]auimiam fuevant , & a quibu lex

I UOH.PH

probibet [ ud os,

Omnibus evgo mewifeffum [acium eff , ob bane cau[am eos cor.

9 d

vut[fe, .

- Qmnnes itague beuedixerunt

juflum judwium Domini , qui occulta feceyat

( um

suatifeft a , atque ita

.Quorundá

"TM

4d preces conver]i , vogavertst , utid , quod faclum erat deli

caíus € coe-

um ,eblivióm traderetur (9e.— Et ([aBdá collatione duoideam millia drachmas ar-

( [f

1,

Jo difpofitg

|

l

.

genti mifit. Jerofol ymam efferri pro peccatis mortuorgam. f«ctificium ; bene & reli-

nic u

guofé de re[urrefhone cogitans nifi euim £0$ , qui ceciderant. ,re[urvetcturos (bera-

"I

|

'€oqet s [upergunm videretur , & vanum erare pro mortuis, Et quiacofiderabar ,1n& fides

Wt

|

j Rs |

quid b , qui cum pietate dorimitisnem aiteperant , optim

am babeyent repofit u & 912 pro

. Qratiam. — Santia evgo ( (alubris eff cogitatio pro d«fund

is exorave , t a pecrg«'mo'xms'

TOU

dis folvantir, (3) De Jamnitis ,[eu Jamni incolis p

uló anteé in hoc N&-

ul -

mero dictu

m x.eü:,-,]udgmxpong.m corum unà cum navibus ignibus ab-

-

j L

^ fumpfifle,

ag

v.

Ad hujus anni bella mer:to fe aliquis rededtar,

& .ori impofi:ó dí-

T

. gito Dei judicia miretur,

j tht

:Sub Anticcho Epiphane Deus permitit ,at quid

.. quid illeimmaniffimus

tyrannus contra ]udgos tentaret, ei omnla £X p cflexiode

qui O.

voto fnécederent.

Hebrgos ubique vicit, fuppreflit , extinxit , & ad peliis Iu.

jt centift -

Amáriflfimam morte

m compuli

U. uSácra ïfu"üulitv,:juge facrificium extin- daorum

,Xit, omnem cultum unius De

3gui£üm ]

i abrogavit, Templum profanavit , Alta-

non 4* .

1ia idolis & illicitis ob|

dentes horreadiffimis :

t

at onibus maculavit , circumcifos & circumci-

pentel

ermentis in mortem dedit Sabbathizantes cru-

if

,delibus füpplicij gener

ibus é vita pepulit ; ecetum £delium inauditis

O

a Ppeuisoneravit , & ad

damnatiflimi cultus Religionem violenter ade-

"m

it 5 nec erat, qui , De

0 quafi filente

.

2

atque diffimulante , remedium po-

&

iif Mi

4 —mere poffet , decurrentibus paffi

m per urbem Sol ymarum , & univcríam

j a u

]udeam rivis fanguinis , quos mi

ttebant illi , quià Deo fzqueftrari nole-

&vic

bant. Porró,cüm Autiochus £

upator,di&i inhu:naniffimi tyranui filius;

d

g

fimilia contra Iudeos auderet ,

& tot Duces animarcet , tot exercitus in

"2

"

fampum emitteret ad delend

os Hebraos , tot utbes ; & ca(tella contr

4 Mirabilis

u

& impeicep

j

.€oídem muniret , & quafi in

vincibiles redderet ; omnia tamen in va-

tibihs Dci

c? J

&Zs;

mum teciderunt , & Iudar Machabgus , iuidquid cum patva & invali-

1

*

providentia

P

,da manuaggrederetur, ad optatiffimum finém fel

iciter perduxit. 1n

J

/l

TP

7

^

gentesexercituscum paucis milleais agereffa

tot fu

eft , vicit, attrivit «terras

;1(3.1 hn

i

neribus opplevit , ut vix numetari, nedum macaar

2

i ,poffe .credi-

diffzs,

'.

u

— Ut fegetes dejecit phalanges hoftium 5 Duces.non

timuit 5 in-

Ü

l

ä

ahh&

IIS

vica munimenta vix viía jam tenuit

tot hoftes in acie (u;dþiþc:, uttot

í /;[) il

Ü

lahog Afuccre(*ce)r.e:poi.ïe meritó dubitares,

uralitef

l

Si quando inimici nat

iil

$

&ettó

ä-ï) !þid' T: 49, fcäfo

r

P.

306 fudd SMachabeo Pontifice: A8, Levi 38 ex Ducibus Iada.

, nox equites codleftes , aureis induti

—— ÀÀ

qprel

Certó trophza reportaturi eflent

cm P/i

ftolis , fulg-ntibus armis terribiles, vifibiliter aderant, qui in ad verfa«

hoc fan

rios tela & fülmina micterent , & ampliffimos Jude manibus triumphos

MOIPTHU

Deus & eri- infererent, ita nt Reges , & maximi bellorum Imperatores pacem & vi«

fil&) Pl's;i

git &deiicit tam mendicarecogerentur. Caufam horum omnium fi petas; folius

fonotay

vülnerat & Dej judicio infcrutabili id afcribendum eft, cujus providentia , nune

Xis; Cf

fanate

percutit, nunc erigit, nunc vulnerat , nanc fanat, nu

nc vigilat , nunc

Bethatot

qüa(i obdormit ; prout ejus fandiffime voluntati & omnifcientiz pla*

(ORia

cuerit ; cujuseft tempora hominum & Ecclefiz pro fuo lubitu tempsra:

te, . Hocramen verifimum , quód Juda , quoties cum hoftibus congre-

Mi T

m defcepde-

Meudo

deretur, quà Pontifcx ad Deum femper , antequam in aciíe

"

ret , publicas cum exercitu preces iteraret, Detimque hamill

im& in fübe

Moseliss

/ fidium erogaret , fpc fidéque Div

iná plenus 3unde & in omnibus pra-

f

D

oro Ecclefia puge

EE

: z l uäasþ'c'r

&* lijs inexpugnabilis evadere meruit 5 ut difcanr, qui

dé&Ípem nant,tunc ipfis palmas & coron

as parari, quando ipfi prius per anim&

— hu,d

26tus in-

puritatem , & conícientie integritatem,

& coleftis &idce'x equicastent

Q ii

visdbilis C m inflexerint tilla enim fola arma potentia funt 5

qua Deum

ia

faventem habent 5 of

tufa verb & inutilia, qua à manu , ira- coelefti ob-

i Dd u

Sed ad hiítoriam redeo.

v M (it

noxia , ftringi contigerit.

ANNUS MUNDI 3832. Legis Mofaice 1249.

Ann';is ifte

I

fimus ; if

in Grecorum computo fui

t centefimus inluper & qu'nquage

Pi f

ut Cl&fe co

"(

calculo Cha/daorum vetó centefimus quadragefimus nonus,;

)

mo (k) & feundo Macbabeo

run (1) invi

cem collas

r

] (an

ligitur ex Libro pri

NiGya bella latis,

Annnusergo iíle Iudeis graviflima turl

um. bella , fed. & fpec?ca--

| [IROM

Hiero[fol ymitanam orb:

T Ifjfompe(

uané pericu- tiffima peperit trophea, — Imprimis Iude Arcem

iofifima

on&rofi(limam obídet.

Hanc defenfurus. Antioc

bus Enpator colligit

X

ditum ; equitum qazinque mile

exercitum centum & decem imillium pe

*

H

o tf6e-

M

cuírus autem falcatos nume

h«

lium , & elephantosviginti dnos,

W0

centos; (m ) quibas mox alij milites cond

uctitij accefferunt , ita u£

|

9

Y

at

aüntiautem trigin-

éxercitusafcenderet ad. viginti millia equitum , eleph

^A [pg

ta duo numerarentur. (n ) Tantus ergo miles

repentce adv

olans *Betfä:-j

^l

Cjudim pro

cefium huic helti

furam ob

dct ,& fortiter oppugnat.

Fuit ergo ne

- Viterit

digiofé De9

conttata:m immanem

hof£em

f:fe opponere.

Sed quid manipulus hominum

| PA

avericriu dl exercitum ? NMor

alitet loquendo res acta fuiffet , circa Sel ymas & omnes

ludeos,

Sed ecce Dei

mirabilem providentiam / Dum pugna jam fet«

veret , & Eltazanus vit

fortiffimus , per medium exercitum irrumpens

:

abat , cenfodifIet , & ab ipío corruente

!il.nw

Clephantem ;qui Regem port

Op»

L

: Qk) 1,Mach G.v 29. (1) "'A-Ma?hoiïä';viï' (im ) jl?g"-!fk (h) j Madi

p —

hi

[

.Annþm Mundi 3835 Legz';r "Mo[aice 134.9.

a s

s Id

l]

opprefius fuiflec , (obito nuntiusad Kegem advolat ; intimum ejus ami»

*

vuet

l

cum Phbilippum rebeliàffe » cu

)

us intuitu curn Hebrens pax inita ; bellumq;

At

Pnü

hac fane periculo (iffimum finem- habuiz, -Sed brevi Rex V erfipellis

/

m d d

novam malitizíuz oitenfionem eXhibuit : intra T emplum enim admif-

t5:

fus , primóquidem ritu Judaico Deo vero facrificium obtulit , Templum

Eupator in

Temple So«

I

honoravit, & Kegijs muneribus exornavit ; Macbabsum dulciter ample:

&

lymarumr

facrificat

;:üat n

xus, cundem à Prolmaide ufque ad Gerrenos , Principem , Ducem & Gu-

tata p

bernatorem declaravit. (o0 ) Videns tamen Templi munitiones , moX

a

conira praüitum juramentum muros in eircuitu. deítrni mandavit.,

us r*

D)

Addit porro Jefephm, K egem fecum duxiffe impijffimum illum Menelaum w iL

Ó |

Pícudoponticem , (p) de quo in Texta : Commi[ctit autem . fe ilis C hopilier

'EITCCFE

!

hs

Meuelaus ; G cuin multa fallacia deprecabatuv Antiochusm mon propatrig (alute 5 agit.

ALORRA

fed (perans fe couffstui in Prinapatum. — Sed Rex vegum [u[citavit amimos Antiochi

u

in peccetsrem, (q) Etita hunc finem accepit perditiffimus ifte apo- Menelai i

flata , & civium fuorum continuus prodiior, Sed parum id profuit , terius,

; gqüi[aïcï*i

exeo,quód Eaupator dliiuin polt Menelaum declaraverit Pontificem , qui

tamen nec hilo melior iilo ; utpote fidei vere defertor, & hoftis Eccle-

g D

