quafi per fraudes & inftigationes o« cultas:Onias ipfe in(ligáffet. Heliodes

ruüih ad' xrarium '"Pempli fpoliandum 5 vocandoiafidiatorem , quegr

W6f n

omnes tanquam: proviforem: civitatis & defenforem Gentis lu ; &

ïatusf'utqu

emulatorem Legis Deieagnofcebant — Et veró eo itfàanis Simen perve-

;?'?1 D

. Uegatió La--

nit, ut ejus inftin&ualiqui amici: Pontificis , & qui euim defendebant.

M Vgl

lnter tot veró: advería nonnihil folatij fünimus Saz

c'edzmong. ODtruncarentur:

j mltttn

!

Tv

aiQniam. cerdosinde hoctempore haufit,

quód: Lecedemenum: Kex'& Refpublica:

'.

W

"U tfag

leorum & amicitiam denun-

legationem vittentes , focietatem Genti ]i

lo g

, tlàrint;

u in hifíce recitat tere

"n G

Te.ngr;m'- Epiftolz: tranfmiflg Joftpb

N

manis;

T ne

Arius: O& [alutem.-

Legentes: (cripturam autiquam invekämm ex' tino

t

| genere']udaos & Lacedemones extitsffe , & fauilaritatem cum. Abraham fortiter

)

atis-

f?um [ 'm

: .kabuï.[l?l Joftum : ef ïerglf , ut fatres eæzjfentes.ltmn[mittm; ad.ms , C pet

que

- ) anfal

'Q'äa

(h* Lorin, ialib. Num.: c; 36. (i) Canif. lib, de B. V.'"c ax (k) Baron,

ABs

*

IN

]

b

B3l, Ecelel, Ange 391. &, 316, (1); 'äouid,*: pe Ecel, '?m, lcg, l—*;b.). 6 4i

;

n

)

"4

x

A&n)i&' Mundi 38[.9. L?g)': Mofaice T 36.

r

qua volis necefferta judicatis. — Facimus veró &* nos idem , ey ve[Ira propria [i» Literae Les

be i

mul & nofira communtaveputamus,

Portitr litterarum. Dimoteles Epiflolas ve- gationis,

b El

bis defert quadrangulo (iriptas ,

J

H

1gnaculum . babentes, aquilam , draconem uuguibus

i 10

depertantem, ((m) Nonexiguum inde gaudium haufiffe Jud«os , impri-

Jüoatün

mis vero Pontificem, non cít , cur dubitemus, qui etiam talem Epi(to«

Anlls 10

/

Jam inter alia precipua in Archivio repofüerunt. — Quod autem femen

hl

at/Ti

dv

Abrabslatiflime per orbem difperfum , & ita in codemfides vera eouíq;

athat i

?

propagata fuerit ,judicavi ad 4uin 2055«

. Vetedit

ANNUs MUNDI 2815. Legis Mofaice 1326.

^ Moritürul-

I

qup, !

timusDux' Hebreerum , Joaures Hircanwi pot annos (edecimin Ducatu-

t

peractos, . Poft hunc Joasne, féa Joaunem , cognomento Hircantum , (Ati" ToannesHir

d

w Lucai ponit in Genealogia ufquead Heli tcquentes Chriili proavos , casus , Du-

ts

Mielesi, Levi , Mabat..— Hos tamen Philo & ejus fequaces pro Ducibus cat illu- :

d.

non recipiont , fed à Joanne Hirisng ufque ad^ Mailjatbiam Macbsbaum iü-

ftris inter

.

.ludeos ;

ho d

tertegaum füifle' concórdarit abiqué'ut e

]

us rci caufant affignent:

: dicmjobit

'l(ij'f!ill!(»"*l"ï;

& exióde Ducatitin p:t Maizabkos continuünt ; contra quos'ego hic Mel-

€hi duccellortm pono proptér caulas mox afferendas;, Sit nempc iuus-

If MU]M'

honcrtalibus Au.horibus , qui bic Ducatum Gcntis Judeoruni in Ttibu Metchi ia*

]uia ceffátle , ac primürm i Madbabesicerüm continuatum fu'ffe affirz Ducatum:

jf

Dortcis

ma:t; Egosutemin fimplicitaté dico; talem Dücatum abfqué inter- fcquiture"

; Bo

rüptione conipuatunr füifle (ecü&düm S^ Lace^ Evangelium" ulque ad'

t

Hedis qui fuit Joacbim 5* quo tcmpore Hérodés regimen ad fe rapuit: Sed -

on dïml

neque Macbabéés lr éim Ciæi'zjiä*üpgäe'(ïbs»' fuiffe claritffime patet in duo"

ff B

bus Evafigclillis, qui duim Gehealogiaai Chriff; texunt, de Machabeit*

m g

tàmen nec verbulum habent;" Quód' aütem Dicatus à Jacobo prophes

ts lii

tàtus ulque ad' Chrifluig continuacus fit clarus eft Texius: Non auferctur

p [*

(ceptium de Juda; Dux de jginore eju3, donec venias quy mitiendus eff:- ( «ï'ïy)i—;?(;:iö'cuff

Ifent

Lf

Sed Matlabai non tuéré de émore [uda j ergo alij pro-nde quetendi & nec Ducum

(iríri

admittendi funt Duces, q'ii defcenderizit de T ribü Juda ,. €x quibus ore interruptio

) ffpüb!ü

tüni traxerit £. V. MARIA; | Et hi alij noi fünt, quàm quos Spiitus $, concedenda

g

pér ora: Evangelitarum uominavit, ^ Videantur omies Expofitores in .

Ctatum Geae[eos locumi ; & ipfe Le&tor expendat, ari iph fatisfi it per eos, '

l;i hunc Duc cüm à'Lribü Judá ad Mathaboos cransferunt j cüm tamen Ncc M ache

h Mach.bai nestiquam chrfi Gencalógiam ingrédianrür ; adeÓque in bei inter

ji t

ipiis neut

j

"7 famm

iquarm verificecur oraculum' liud Seriptureg : Non faujïïetüf[äip.* hos Ducés

trum de judaz

Nec obílat; quód nihil de horüm d ighitate , qui in Ciyriff fipt recipi-

í (,-Pmm

i

Genealógia' pofl Natbanum à $. Luca' Evan

s

Y

2 d

n Sériitura €09I»

y':

geli;ta ponuntur; i

- legacur

) f

(hl): ldreþh ; II ii

) Gcn, 49.; "97

fiteam ]

Y

fetenen

.$38

!Dnid 3. ?þntifïce 46. 'Melchi 37, & Ducbis

legatur ; nam üeque de illis alíquid ' fignatum repetit

nt , quos Pbile

l,&

Ducatu praful-

& ejus fe quaces , poft Joanne » feu. Joannem Hircamuan , cali

com h

—fifledicunt, Sanguinis potiüs, quàm exercitij externi dignitas fuiffe

fiburDu

videtur, cum quorum coníenfu Pontifices potiüis pleraque peragere

defioden

potuerunt, -

um foco

il

H

Detteronomi 1 L

á

4

ber Tudaos in caufis controverfisad Sacerdotes & Tu:

litios ,

0 ) Sed & aliàs Deas [eptuar

huttorit

dicem illius temporis accedere juber. (

*

ginta Seniores Mo)fi pro

reogimine communl

adjunxit: Etdixit Domi

&llrie D

P* concilio

feptuaginta virosde Senibu 1frael , quos t& ufli ,

Üi;confo

magno San-

nyus 4d Moyfent Congrega mili

qui& Senes populi fint «« Minifivi , G

duces eos ad oflium T4teraaculi fadents ,

lira del

bedrim,

loquar 1ilà : &f eufferam de Spiritu

$«

face[que ibi flave tecum , ut defcendam , C

tuo , tradámque eis» st fu[Pentent tecum. onus papu

li, d* n tu folus grayerity

itas (ol

fuit (üpremum ]«

daic& Monarchiz

(p) lbitunc ortum & ordinatum

d Aepi

tribunal , & dicafterium , à quo nulla deince

ps effec appellatio , quod

la g

Ingo Duces

"

fcu dicafterium Gr«ci $ ynedrion , ipli Hebrai

Sanbe-

de foemore

ms

agnum Concilium

QD uj

drim vocárunt , cujus effet ia fummis caufis

z

C

ognofcere ; quód quidem

t

luda paíe-

uc duraret. (q)

diffe videa-

adeó nunqam intercidit , ut. & Ciriff; tempore adh

u

In tali ergo 35jnedrio poft Pontificem fu

mmam Duc

es de Tribu Jud4

m

rut,

ffe , utfieri in Regnis Arifto-

eminenter prt fediffe & Tudices populi eg;

hthdg

craticis-folet., firmiter füm perfuafus. — Lyranm bica

rbitratur , ditos

GG

m

habuifle , quos

feptuaginta Seniores jam antea in politicis poteftate

bt de

ideo Deus cum Mojfe ad fein montem venire juflerit.

3

(

r) Nunc veró

Quátog

&am fuiffe.

eriam facram & Ecclefiafticam &

i« poteftatem à Deo adjun

L

L

-

11b co

ceníco; finequorum con

filio Pontisices aliqui

d magni mom

T

enti egifle

f ff t

nemo credat , juxta quo

d Deus praceperat ; & fic Duces Judatanquam

:mtm, [

populi Principes printos; cim aliás Tribus Jad« pri

matum inter ceteras

ficillud Divinum:

b

habuerit, fceptrum tenuilfe dicendum eft, ut veram

Vf tidi

Xatij Ducc

:

*

$ Non atferetur fceptrum de ]uda

Imófi Regnum Hebraicum reftitnendum

abfque co

[anä;jiu

;

fuiffer , Duces de Tribu ]ad

L

4 verum ad hoc jus habituri fuiflent, De

p

q/u d fuerint

unde nec breve illud

Ariflcbulj Macbabei Regnum mihi

de faemore

jure loquor ;

*

dUf (

Vïluda?

obijci velim , nec alios Duces,; qui

de Tribu Juda non fuerinr. Neque

etiam obftat ; Machabees Ducatum geffiffe , cüm ille extr

aordinarius eXe

Tribui Jada in

Vilobr

:

titerit , qualis etiam olim EfZre fuit & Nebemig , neque

;

t, Eftoautem , quód pofteri fequentes , d e

ft , Md«

fuo jure derogaveri

excidee

7 W

£hi ,& alijpoft eum flatu & dignita

te Ducali quoad exercitium

T

fecun

düm

rint ; de jure tamen loquendo adhuc ad Duces Tribüs Jud^

lineam

(

(0) Deur.,ï!7. v. 8. fgq

. (9) Nügn;ny v 16; fdo. (q) Corn,in Madye. 5

pt' (r) E?Od- Ms YT,

p

d

uhmus Mundi 5319; Legz'f,Maf&zz'cæ !36.

89

"

lineam Natbangam hanc dignitatem pertinuiffe, & hanc eos confervàí-

fetenendum e(t. Si ergo in fronte mearum harum paginarum Melcbi,

j quii

Levi , & Heli ( quem plures Authores Joachimum fuile dicunt ) loco Due

at ul

cum hucufque nominatorum legeris ; ne pates me obítinate €os pro ta-

;hiias hi

libusDuc bus ; quicum frlendote inter coronas & fafces gubernavetrint ,

6 p.crägtï:

defendere, N [i autem quis alios mihi fpecificé affignet, dico me ta«

lium loco lios , ejuídem Ducalis ffetrimatis futculos, ab Eyanegel[la no«

lus

rinatos , fidenter pro talibus venditare, qui non cum Ducadi gloria &

i fepte

Authoritate prafederint , fed qui de jure fucceffionis rales exuiterint ,

t 1

talifque Ducatüs, etfi non d«facto, de jure tamen haredes fint agnofcen-

u

di; conformiter Scripturg [xpiusadducte ; Non aufferetur [ceptrum de Judas

uj

Infrà d« his plura.

v

Itl

TT

Sed heu me! quántas repenteé tenebras i

n

igruentes video! quám

fü

li gmcrilh

atras fol fubitó maculas inducit! quàm opaca non lanz molesquidem, ,. s

( Monat

|

fed Regis alicujus umbra caligino(a fe foli Eccle(iz opponit ! Moritur

ci R egis,

*Uä[iO: ï?*

Seleucus Philzpator , Rex afio & 8yri& ; relido umico filio Demetrio , quem ta*

jj

men Rosam miferat,tanquäm obfidem pro liberando frstre íno Antiocbo

us

Épiphane, — Succedit ita violentet Antiocus Epiphanes ftater, — Fuit annus

pie (

Ita de

ifte prater ordinem criticus « imó fatalis ]udeo:um. Synagog.

5 ul

eodem &eriptura s Exijt ex eis ( Alexandri Magni fuccefferibus ) radix peseatrix ,

YaAl

Avtiochus illuffris , filius Antiochi Regis, amno centefiamo trigefifno (eptimo Regni

W s&w

Greiorum. ( £) Horridadittu & auditu füntteás quz $. Daniel dudum

Cüm enim

il

ante de boc monftto generishumani abortivo , przdixit.

quatuor primarios beili Duces , Alexandri Magni lucceffores , quatuor cor-

um hï |

n bus comparáflet » fubinde pergit. dicens: De tme enteim ex. eis egreffum

gt

Ántiochi

eft cornu unum modicuta , C* fadum eff avande contra meridiemm , & contra Ori-

j

eniem , C contra. fonitudimem ; & magrifisatum . eft ufg, ad fortitudinem cali ,

Epiphanis

h

inis

u al

& dejecit de fertitudine , & de flellis , &* conculcavit eas.

Et u[que d Printipem ,. as

d D

foritudims magnificatum eff ; & ab co tulit juge (acrificium , C dejecit Io6it s (acceffio

o

!

v

fanclificatsonis ejus, — Robur autem. datum eft ex contra juge (aerificium. propter

af

peccata ; ? profternetur verritasin terra ; & faciet , & profperabitur, ( t ) Ipfe

Danielis de

,

autem Gabriel. Arcbangelus ^mylleriuim revelavit ,& quód hec omnia

eodem vd»

K

de Rege aliquo omniurm flagitiofiffimo intelligenda fint ; verbis tamen ticiuia.

)

equéobícuris eít interpretatus, — Conurget ; inquir , Rex impudens facie ;

& intelligens propojitiones: & foborabitur fortuudoejus , (ed nona viriiu ais ,

Ef

d

J

& (upra quam credi poteft , univera vaflabit , & pro[perabitur & [aciet.

j

dirie

und

antevfieiet vobuftos , & populum [antorum fecund

um vvlunta(em (nm ,

| (

i

ïyyz

gaut

j

&£) & Mach i v a. (£) Dan. g, Y. 9 fes

W&, f f'

c

f/

$40

Oniá 3. -,*Pantzfcc 46. Melchi '3*.7'. ex jDucibm Iuda,

(Andochus

ü)!ymit

jfte Ant-

getur dolus in manu ejus: & cor (utm magtificabit , v in copia um otmium

chrifti pro- &céidet plurimos , & contra Principem. Principum con(urget , & (ine smantt contte

fulgere |

Ti0n (aI]

drom(u»s.

qetir, (u) Etfi hec verba. Asticbriffum, refpiciant , urà tamen etiam

DOA

proprié & litteraliter de Autiocbo

D Eanqgagn finytyäc(äï'i/?i'vp»rqdrpniof,v;S.

Hieron ymus interpretatur,

Dolcü

IV,

:Vix autem tyrannus ifte Regnum invaferat , genijque fui diabolici

prdtod

cce multi iniquiffimi Helrei (tatim (e Regis

Al p

Ípeciminagdederat , cüm

Pleresim-. inclinationibns conformantes, lupi cum faüpo ululare ceperunt, -Ex

TM

pij ludziad

Antichriftü

his fuére, quotquot legis obíervantiam fub fancto Pontifice Oni4 flo-

Jigua

rentem oderant ; & planiorem ad omnes volaptates & licentias viam

dcficiun,

'

affe&babant ; R egí(que fic gratiam & favorem venabantur, ut ita ad offi-

!

AU

;

INITE

'cia & dignitates, quarim hucufgae indigni reperti fuerant, affumeren-

tnr, Talis ille Simeon s facri thefauri proditor ; & Ori« hoftis capitalif-

t E

l

fimus. CTalis Jefzs » hoc nomine fané indignus,, frater Onie fanQti,

1

UT

l

"Talis Menelaw , & alij plutimi ; maxime illidequibus in Téxt4: In die-

llua

husilis exierunt ex 1fracl. filij iniqui , & (usferunt multis, dicentes: EAmus, Q

p

V

difponamus tefLevientum cum Geutibis , qua cirta nos [unt , quia ex qti receffimus

"

hia

&b eis , invenerunt nos mülta mala,"

Ef bonas. vifus eft. fermo im oculis corum,.

Vi

. Et deffinaverunt aliqui de poptlo , &5 abiérunt ad Regemt ? dedit illis poteffa»

lii «

Quale Soly- te

m » ut facerent juflitiam Gentiums — Et edificayerum G ymuaftum in ]erefol y-

fti u

ecundim leges Nationum x 7 fecerumt fibà praputia , C veccffevunt ateftam-

Áet

mis Gym- mïäï(!

nafium edi- mento (auclo , &* juncli (unt Nationibus , * vent

máatà (unt t facerext malum.

priali

äc"?ïï?*f* C w ) Pudet dicere de abíurditatibus in Gymnafio dido & alibl pere

liranf

adiis 5 & de mültitudine eorum , di.i portà per Antiocbum ad omnes turpi-

16 2ligu

tudines, & ad cultum idoloram laf& apertà ; fepente abdicatà lege Déi

ïïbä[? |

ad fimulacra defecerunt, Lyrams & Carthufianus ajunt , ad hoc conftis

itito

tutur fuiffe Gymnafium predi&tum , quatenus inibi Etbnicorun vitus

P[[)ban

& leges ttaderentur. — Ita & Gendrardm cenfet , juventutem jbidem

fämfn R

litteras & religionem Gracam addidicifle, Tamdiu ftetit intemerata

Dtadm

"

religio ; & ecce nunc tantó lu&tuofior erumpit apoflafia multorum, Ác-

n

D

:(lafon.äpbi-

cefiit & altér i&us fatalis religioni datus; fancti Poncificis Onie nimi-

ïlä[äïum,

rum exauthoratio. -Memini jam füprà 47 1209. m, 2, Simoni fecundo

, ftatanequif

3£rïxxaus.

*« Pontifici tres fuife filios ; quorum primus Onjas tertiu , cognomine

i er

Satiélis ; de quohic fezmno. ^ Tertiit & ip(e.Onias ditus Templi Heliopos

Vi

litaniin J&sypto fundator, ' Horum verb alius frater , ordine fecundus

ETA

fuit Jefus, vir haud dubié flagitiofus & ambitiofus vel maxime. Isergo

PQW&Q'A

e Hiero*

&Dgnäiäcalixgdi:usfaq guine , cüm fratrem natu majorem in (ed

V€l'l'l[quw

fclymi*

g VF)B Ma(hglo ïu -l!. ;fsaa. É

u)

E

P RI N

hi,

: ,Aïnnu)s—j Myndi 38t9, Legis Mofaice 1336.'

54t

T

folymitana ; natu minorem in fede Heliopolitana primatu facro

pre-

T

fulgere videret,fimilem gradum & ipfe ambiens cum cateris apoltatis

amen i

non tantüm avite Dontificam pietati, fed & ipfi falvifica Religioni

Xitonn,

nuntium remifit ; adeo ut & nomen (uum cum Religione mutaverit,

Deo fic utique difponente ne tam fan&tum vocabulum in homine tam

ui dizbut

Pontificacff

perdito dehoneftaretur, Ambiebat Jafon , frater Onie , [ummum [acerdotium s

3

ecunijs

im Mp

Adita Rege promittens e argenti talenta t1ecenta fexaginta s C cx redditióus alijs

comparat

rünt, d)

talenta ccloginta,

$uper luc promittebat (* alia centum quinquaginta 5 þ pote& excufó S,

e od

j

flati ejus concederetur G ymna[ium & Ephebiam, fibi conflituere ,. eos , qui ]ero. Qaià.

duá vizg*r

folymis evant , Antiocbenos feribere, — QuYd cim Rex anmuiffet Cv obtinuiffet Prin-

TT

üpatum , fLatim ad Geutilem ritum contvibules [uos transfezre capit ; ? amotis

,

bis, que bumanitatis cau(A ]udeis 4 ARe*gibm jfuerant confhituta , per. ]oanunem

m

patrem Eupolemi , qui apud Romanos de amicitia &* [ocietate funélus ef]. legatione

legitimá , civium yura deflutuens , prava inflituta- (ancichat

Etenitn au[us e)

igaäæi tüt-

ii

fubip(a ar:e G L yimnnafiuta conflituere , & opismos quofque Epbeborum-iu lupanati-

matrim Gen

; Emfkh?

Uus ponerey — Erat atitem boc mon initium , (ed ancrementum

«

4

ucddam- ( prefe-

tilifsaum

j

hus gentilis & alienigene conver[ationis , propter impij , &* non [acerdotis , ] 4(0- amplexans

ts pefarim C inauditum (celus ; ia ut. [acevdotes jam non eita altaris efficiawr-

jl h

// ///l// !

dediti e

J

(Jrgüta

(ed contempto templo , & [acrificis negleclis, feflmavent partiipes

! jäälf('()!'

fieri paleflie , & prabitwnis ejus injufle , €v in exercitijs difcit &* patrios qui-

deiti bonores nibil habeuzes,Gr,;eca,; glovias optimas arbitrabantur 5 quorum gratia

u at

p

periculofa eos contentio babebat , &v eorum anflituta asnlabantur ,-acper oinnia

his con[imiles effe cupiebant ,

as

quos bofles (* pevemptores babuerant. ( X ) ,P9.5ïäï£afon Pfen-

3

a

ne aliquid deteftabiliusde uno dici, q

*

nj Pontifex fac

E

3

;

rorum Videri VO-o.Ponti/ex

il

?

;

il )

V

"

lebat ? Quód autem hic turpiffimus apoflata nequaquam inter veros :

(

T

legitimos Pontifices Mefcica legis recipi & numerari queat , clariffimé

ii

probatur ex eo , quód , etfi fuérit ortusde femine A4aregis, nequaquam

"

tamen per januam in ovile; (ed aliunde tanquam fur & latro intraverit

per a&um Simpeniacum contra jus & fas Pontificatum emerit, extruíó ve«

p

16 & legitimó Papà Zniá tertid, . Sed etfi legitiméintráflet , & veré Pon-

L

W um', d;:l

(

l

!

i^

j/

j

tficatum adeptus fuiffet ; haud dubié tamen eodem ftatim excidifTeto,is,,

;1;

quód fidem veram abnegaverit , & nefanda noa tantüm ipfe peregerit »jufté excua.

ll

T

fcd & ex cathedra talia docuerit, Sicut ergo nullo ufqu

'.

am ticulo íus; vetus

A

]4fonille pro Pontificelegis Mofaice eft recipiendus , ita nec Oniai tertité Ecclee

( etfi per tyrannum ab exercitio fummi facerdotij remotus legatur )**

0 [Csun j

j

l

Pontificatu excidiffe credendus eít ; fed fuitipfe , manfitdue legitimus

[

tK.

verüfque Ecclefix Hebraicg. paftor , quouf,guetin vita fuperftes exti

Àn

(j

3

: (x) Z. Mach, 4. v. 7, fc'q.

P

$42

Óuià 3. Tomi/ïce 46. Malc!)i 37. ex Ducilbus Iuda,

Pontifex é fide vera fcienter & ex

In Ecclefía adeo tempore gratiz fi

te excidere probant Cano-

quíri

Cuid jura

ptopofito laberetur , eum Pontificali dignita

-

tissdite

«le Pontifice

nes diverfi , hec non Concilia : ut C«nen,

$i Papa. difl. 4o. Concilum

fitte i

ftatuant ,

quintum (ub S ymmacho.. Concilium octavum generale Ad . 7. Idem confirmant

hu d

'«jui fidem

ipfi

fummi & fandiPontifices, ut $. Anacletus Papa &* Mart yr Epift. 3.

2. de Con[ec. Pont. Si ergo de tali-

punrtfa

;a*öjuräc.

Eufebius Epiff. 2.. Innocentius 11I, ferm.

bus valeant ha:c jusa , quid de J«fone J«

d£o apoftata , Dei & ejus fidei

nojde

? Tunc extincius eff qanis Altaris

Imtima

WOnisscar- ac cultüs hofte jurato , dicendum putas

weri manci? reypl). oj vixerat fub aquis tempore eaptivitatis Eab ylouice.

(y) Santum

ïacinusgr

ypatur»

AU CQ

autem Oxiam l:gitimum Papam ab illegitimo Pfeudopapa : fratre fao;

in carcerem conjedumfuiffe clar& patecin Textu, (z)

Q 4

l:

I,

- ANNUS MUNDI 38225. Legis Mofaice 1329.

Jafon Pfeudo-

in,ida

utum per Menelaum , qui

U:

Pontif:x 421:0. Regi grave fpofponderat trib

fuit frater ilijus Simonis Beniamita , qui x rarium

facrum Apollonio prodie

V o

"Meenelaus

Itaque idem ipfe

hum

Wafoni l'on-

derat , qunod, tamen pendere ipfi impoffibile fuit,

Uficatum

Meuclaus tam ipfe defertor, quàm ambit

ione tumidus , recogitans quam

uunc

'Tradens enim

cmorquer — viam J«fonad Papatum inijflet ; eandem & ipfe tenuit.

L

fiti)y |

tríbutum Jafomicum Antiocbo , ut Regl

s iram contra Jafonem concitaret ,

ii

*

prttja

talibus ufuseft verbis, A4"uocbs imprimi

,

s poteftatem & ía pientiam mel.

ba faciens, hocannüum , ajcbat ;

TAl i

litis extulit verbis? poftea de tributo ver

efTe longée infrà debitum & infrà redditus:

*

& divitias [4fonis , utpote qui

M (b'

EyS

imb feipfum o£

Tim (b

: Mieselaus&

multó plura Regi, & maj

ora fubfidia pendere pofl«t :

fert, (i Rex fibi Pontificatum con(ignaturus effet ,

(e trecenta t»alcnta'

Ware C

ipfe intrat

ergo prope d

uplo pfus

ln

ucfur & la-

plusdaturum effe, quàm Jafendederi, Cum

tIQ.

obtulerit , quàm fafon , facilé aures Regis apertas rep

erit ,ut Suripitiralos

tl

aj Cóm enim ime

lo

quitur? In femetipfu

m retorfit. (ummum Sacerdoium, (

xtificatum , contra jus & fas, in difp

ofitionem.

Mif

pijffimus tyrannus Po;

fuam tedadum , venalem gereret ,

plus danti eundem ceffit : ad quem

VTT

adhuc multró inhabilior extitit ifte Menelaus

,quàm dictus [afon 5 quod

Mj

s autem e Tribu Beniamin orium

p

lafonisfuga ifte faltem ex A44rons ftirpe 5 Menelau

facerdotium omniao fuit illici-

T.

haberet ; cui ex lege Divinaacceílus ad

tus & interdicus.

Cxterám quoad Religionem

& pietatem j Ja(on &

UM

Ó

Menelausi)

dem erant apoítate & idolorum cultores

; ambo fcilicet in om-

ltyg s

fiatrum,

Matur& ad Ja[onem ptovo'ta*

l Thti

ni genere flagicioram par mile

us ideo adventum non Íuftinens ,

verat fama de Menelai fraudibus , cuj

Q hïQ 0

afylum

fugam arripuit , & extra J((dæam in terram Aumnonitarum dilapfus

quaH-

Ff

o ) S AmO"-P-l-HiüQ tit, 4. cïo 4 $. 15 (2) $ Mäh-b!f,z.(f

; onj

| (a) 2. Machi s v. 14.

)

ER

FIJA

E *

T

edonus. Mundi j822. Legis Mojaice 1;39

$43

bantCan

quafivit, " Interim Zenelausob tributum Regi promiffum , quia pecu-

0. Cutribt

nias aliter obtinere deíp: raret , thefaurum &. vaía facra facrilegà teme-

'onfitgd

Menefai fa-

ritate inyafit 5 & horum quidem aliqua Proregi Androgico , quem Antio-

j

cbus Antiochig in Íua ab(entia prafecerat , dono dedit , ut ejus fibi com- !

ctificja.

p T N

X

pararet favorem ; alia T jri & in alijs civitatibus venalía expofuit, nu m-

TU

mos inde neccífarios cumulaturus.

|

|

Audijt hoc Onias fantu; , verus &

ii Mul

legitimus Pontifex ; qui € carcere nunc iterum liberatus ob hoc immane

j) fu.

facinusgraviter Menelaum five. per litteras, five per nuntios arguit. Ifte Onias Me-

aurem correptionis impatiens ; ut €rat faftuofus & animo crudelis , nelai fraude

fratefin |

Oniam Androuco prafato , fuo fautori , & in furto facrilego conforti, de- vità priva-

j W' :

fert , idque efficit; quód ifte innocuum & fan&tiffimum feniculum Pon« ^*

u d

"

tificem ad inftantias Menelai occiderir, Ob hujus autem rei indignita-

IT

pï?äij

tem non foli Judei , fed & Gentiles Andronictán , tanquam perjurum ty-D:fetur ab

Til

rafum apud Antiocbum accufárunt ; qui , fi unquam aliquid digne gefïït,ïPfO Antio»

CnQo.

.

ial -

nunc faltem juftitie fe vindicem prebuit. ContrifLatus it4ó, animo An-

j

tiochw propter Oniam , & flexus ad mi(ericorduam. lucv ymas fudit , recordatus de-

od

funtli fobrietetem C modeffiam : accen( g, animis Andranicum purpurá exu

1419 , Andronicus

ob idipfum

»!fgm mc d

per totam avitatem jubet cireuimduci, (? 15 eodem loco , $n quoin Oniam umpieta-

occidi mang«

j 3[663[!

tatem comiferat , (acrilegum vità privaris. Domino illi condignam retribuente pe-

4

-

j Q

sam, (b) Obijtita gloriosé Oniat 5 Anno Grecorum 140. quo per Marty-

um

rium fublato jam fcdes Potificalis legitimo fucceflore carere : atqueita

Qu u

Vacare cgpit , cüm Menelaus , & ejus fücceflor Ljfimachis , «que ut antea

"

]afon , legitimi Pontifices neqüaquam fuerint. De Owi« autem recte

Cornelim : 114 ocáfuseft Onias [andtus & zélofus. Pontifex , poftquam 36. annis

p

]udzomm

$

! )nagogem eque 4c F.empublicam magno amims robore contra impuos

faftentáfét, — Qualis autem quantiifque fuerit. liquet , tum. ex eo, quod omnes

af

d

j

])udei & Geutiles mortem eju luxerint $ 4decq, smpiuis Rex. Epiphanes lacr ym4s , Onise

1qn

ä

ï:

;/

fuderit :tum ex elogio , qued ei dat Seriptura &. 15. v. 12. Vbs Judat Machbabaus meritaze- | ,

"

j

Buguaturus contra. Epipbanem , vidit in [omnis Qttiam , qui juevat (amimus. Sacer- cenfentur,

j

1

0

o

j

dos, virum bonum C benignum , verecundum vifu, mode[ftum moribus , ? eloquio

Hecorum , * qui à puero in. virtutibus exeréitatus fuerat , manus protendentem »

anh

va( |

jum

erare pro otni populo Judeerum. — Erat autem illi (ocius oratiomis Jeremias» qui

W*I Qu

ipe quoque à [uts , Det de[ertoribus peremptus fuerat in Ag yptpe (c) Neício

cur hic Oriz 36. annis Pontificatum geffiffe dicatur, cüm ei communi- ''u&usEe-

u

jj

ter longépauciores afcribantur. Perpendat hic Lector lu&tum & timo- elcfiz,

j

rem fidclium in Syagoga ;qui veró Pontificeram horrende obtruncato,

al- :

,

non nifi lupos & mercenarios in T emplo videbant ; Pontifices dleq £

oS

(,b ),lbïd. M 3.&33. ( c()/ Gom.ribjcl, Y, 33

N

$44 " Matiyaaiziä ?onzïf*ce 47. Melclyi 37. ex Ducibus 714?25

fos & illegitimos , Dei & fidei defertores, & abnegatorcs. — Prout quo-

gt

tidie infuper aliqui ex populo , vel vi vel malitià proprià ; à fratribus ad

1it, Guf

Ethnicos deficiebant,

Regis omnium iniquiffimi jugo fideles !fr«£/ire

uf i

d

premebantur, qui & opes nori tabtüm corporales;fed & fpicitusles , fi

dem inquam & Religionem eis exterquere vi m nífque inüittebat ; unde

yiph

facies Ecclefie jam turbari; gaudium & folatium in luctum & mororem

fn» g.

converti , & omnia denique in [udea füfque céqu: verti cxpcrunc

nf

II.

Dixi' Meneláum maximatn pecuniarum. fummam Reg: poll.citum

Gd

IN

effe; & ita Pontificatum facrileg? fibi cómparáfle ; qui ; cum etiam fa-

Ly(imachus eris vafis divenditis, folvendo taimen non cílet ; rur(um'& gradu fuore-

O

Ponuficatü:

motus» & ejus frater Lyfimachiu expeditiorem & cerciorem cribuc folus

V bftin

imaäi: E

tionem pactus; à Rege tuit [ubrogatus: ejuídem farinz homo, nempe

Ws p

einniim fatinoruim & flágitiorum notà famofus: qui ne folus iníniret,

Ctttm

eàh

Menelaum , kanquatm prima:1uin Conliliarium ià omuibus malis adhuc

ihnde'i cümi retiüuit 3q00tum a:mbotum fcándalà : oufque inicreverunt,

( g

ut omnis populus conttá'eoídzni', precipue veró coücra Menclaum , om»

vittrof

Tumultus* nisg

equitizz authorém ", & qur fratri fuo Dyfimachofcelera & facrilegia

contra- - [cu-

Broeo l

do- Poptifi--

quáque in' expilaüdo eratio'tacro luggereret , Kegis vindictam implo»

ngiani

cesexcltátuE

-

ra'er nt En [aeram Scispturam : Malüs euren (acrilezi]s im Templo a-L yfima-

Md

chó commijjiss Menelzi conjáo & divulgata famá's coligrégata e[f multitudo ad-

lyndy

Y

[

- gerfom Lyfimacbum" , multo jam' aufo exporíato.- Turbis atttem snfuvgéniibus ,

&Onbos

(ttg

( aumsssa riplens , L)[imachbás , arinaas feré tribusFmlli as , us manibus

ut! cepit ,-Dacé qüodam t )rannó , elate paries & déimiéniii provecto,- . Sed ut

DT

fottm

süt ellexerunt conatuif L'yjiiüachi auj lapidess - alij [uffés validos arripuéte s quie

dam ver) cnerém a L y[onachbum- jecére : suls quid^m vulnerau i quiüam

m'ewa". !

Méuelaus* «utem « projirati , oiines " verà in fügnnä"*icöh?äïjz'*fänzl*ï ip[uii etaàm (acritegum

ltuþs

Y gt

iterum Pon: fecus- graritim: Viterfecerümt? ( d/: pr hic füitfios Lyfimachi, poll'cujus.

tificauin^. m grtepio M g T4u , cortüptis de^novo Regijs Officiaibus: noá cantum

fibtgi

piocGUh. Quertlas; contrá (e-ad ' Antiécbim delatas, diiui? , fed && mediaatibus

!l

nümimnisfefe deuó ad (cdem Poàuticiam intiufit , quám etiam injulte

Vi

L.4

atque'(à: rilege recuperavit:

.

U d

IIi,.

Ut l(üprà premobui Cat

hcdfa Pontificalis nüic lépitimo (ucceffo?

LOT

ré Vácabát ; cüni t es illi apoügræ jéfon : Menelau &L )þ';hïthM"Vcr'i"[*on:

L

Quin e^goin ré&ta Elzaziri liüea; qui Aaróm '

xMätïiäth"ïa

,tibiecs'efle nón potüerintz-

WHW ) (

verus hórno:

primus (ücccferát , nemo fuperfüerit/jdónéus$ 1deb 'cx polteris Jowrib )

AH t

zis*Paarifi erat! Mai

hatlia: ; ad queny fünima"hà c'dignicas" fux devoluta? Quod"

Wi

'ex;tu

eáüs haics" aucem"Jonirib- füerit de primis '-,Ec«':x'cüaüic:is?Prixïc:p;bï:s $ eX^ facró' T

;

ap

(t)

* (b)

;(d P EE TS Mach.4.v 3 Q.qu.*' ,

;—&

-

-

N

J

il

li

Jnmu Mandi* 384. Lepis Mo/äi;k 134

94f«

outqu

apparet- (e7 [ta hunc pro Pontifice agnofcunt Severus Sulpitius , Sigo

fratodd

uius , Genebrrdus , Abulenfis , & alij apud Cernelium & Tirinum . qui addit *

df

Ocá[o enim Oniá tertio (anclo &* (ummo Pontifice Anno quinto Regmi. Antiochi v

w«

i[ü..ld ;ä'

ut dicitur 2. Macb. $. v. 23. G 34 filio autem ejus Omiá in. Z£g yptum prefugo »

at Ut

&it Jofephus affirmat 5 fratre autemm J afone ad vitus Gentilitios dilapfo , ut idem Joe

X Dd

fephws & difloria Machabaorum teflatur , «d quem qua[o devolvebatur Pontifica-

R UUR

ts » nifi 4d Matbatbiam , prime (acerdotahs claffis Principem primum ? ( £

2

s

pol!-cizum

C€orneliis in hoc ipfum confentit. ((g )

x um l

«

ANNUS MUNDI

825. Legis Mo

faicz 1'3'4-:2. Antiochus omni

r

a lr

conatu ftudebat /Egyptum (ibi fübijcere , id càüm ex voto non ceffiffet,

tl

& ipíc inglorius inde récedere per Romanos cogeretur , fpumans & fre- , cocsus

d0 ïzfï»ïgg

mens prz jra & indignatione inde in Judeam redijt, & arma in hanc in K gypti

TU

Gentem cenvertit, — Iraque fupicatus eff Rex » focietatem deferturos Judatss: movet,

PL

€* eb hoc profectus ex ZEgypto efferatis animis. civitatem. quidem. armis cepity

fefarim

(h) Sufpicandi rationes potuit habere non paucas: ut qui Hebraos gra-

u Q

viter offendiffet , tum propter fanctum Orias expulfum , & intrufos pro

pro eo peffimos ncbulones , Jafonem , Menclaum & Lyfimachum Judaice

licibgi

i m

Religionisdefertores & temeratores ;tum quód modó turpiter ex ZEg )p-

to ejedas eifdem ]Judeis facil& contemptui effet? tum quód de lapidato

Iade depul--

ijer

usin ]u-

T

L yfimacbo ,ab ipfoin Pontificatum invecto , & de omnibus alijs , qu&

à civibusin prejudicium Regis dicta aut facta efle vidcbantur , exactam

dzos graf--

memxbv.s;

fatur,

j u

ab eodem Menel4o, alijíque proditoribus, informationem haberet, His

omnibus ita perpenfis Antiochus , qui Íe de Romapgis ulcifcinon poterat ,.

:'pue'r'eäï*ï'

furorem in Jud«0s effundere ftatuit, Nec potuit hec adeo [udaos la-

tere , qui idco K ege cum exercitu adventante portas urbis clauferunt ,

"d

jui

& ita ejus furorem amplius contra (feaccenderunt.

Hoc vifo tyran-

nus exercicum intardaté urbi admovet , muros fuperat; & inauditam:

aof

flragem in cives edit, — Jufit antemwiilitibus interficere, nec parcere occur(atie

Vibe äofy;-. ;

tibus, & per domos ([cendentes trucidare,

Fiebant ergo cades juvenum , « [(e-

marum vi

Xcdianr:bgï

siorum , C mulierum, &* natorum. extermitia , virgimumque & parvulorum ne- captá hor-.

jni

(e5$,

Eratit autem tototriduo ocloginta millia intev[ecls , quadraginta millia vin- xendá ftra-.

«l

&i , won minus autem venumdati. — Sed nec iffa ufficiunt : aufus eff etiam intrarc 8799 cdít,.

WM

Templum ,. univer(A terrá [anclius Menelao Duclore , qui legnm & patrie fust

roditor , C? (celefhtss manibus (umens (aucta va[n , qu& ab alijs, Regibus C* civita- Templum:

M

Ó XMW

ibus. evant. pofite. ad. oruatum . loci & gloriam , & contreciabat indigné , & con- exfpoliat«

taminabat, (i), Et alibi- Imtrayit. in. [anifificationem. cum

Q a

"a

"LL

[ugerbiæ" i

L

cepit

"H

Á

( ;)f 1, Paral, 24.v. - (f£) Tirin. in z. Mach,

j

P Cb) as Madi s.v 91. C1) Iojé y. n.feqgr

erh (8) Cornel, 1. Mash, 3e

x

-

— ——

- «46 . Maihathid TM-WJGW 4'7 ?f*äeld]ä

37. 0X

szcäb.zzï Iuda,

eepit Altare aureum s Q* candelabrum lumisis , & univer[a vofa ejus, v men[am

t

propo[itioms , G libateria , C phialas , Cv mortariola 4UreA , Ó velum , 69 coro«

MW [

d5 y G ornamen

H atveum , quod. in facie Templi evat. , &* comminuit omtia.

Plandus in Eg 4(je

jpmpa.

pit. aurum G argentum s dv vaa concupi[cililia s r accepit tbe[auros ote

Ni, (a

Mresd.

cultos , quos invenit » & (ublatis omnibus abijt in terram fuam. — Etfecit cedem

atten &

homintin , & locutus eff in (uperbia magua, — Et faGus eft planitus. suagnus in

jraden

I[rael ,. ? in omti loco. eorum 5 e? ingemterunt Principes && Seniores j vitgines

lii N

& juvenes anfivtmati (unt 5 & (peciofitas mulievum immutata eft , ommis maritta

nf t

[umpfit lementum , & qua. fedebant in-boro maritali lugebaat , & commotaeff

(0) ld«

terra [uper habitantes a eay & umiver(a domus. Jacob indgit confufioxem,(K )

Atj ey

Nemo autem mirctur, quód Deus tantam firagem Synagegz 5

(uefunt;]

adeóque verz Ecclefiz: pérmiferit , cüm ab initio mundi ufque ad hec.

" (rinia

Martyrij

temporahgc fuerit Ecclefiz gloria, quód ita Martyrum laureis evafe-

0f g

gäloriha,

ritceronata, quorum.omnium Coriphzus innocentiffimus illejuvenis

N W mïm F;

Abel , À fratre occifus, Et propter quid occidit-esin ? qugrit apoffolus chiffi

778

dilediffimus : & mox refpondet: Quoniam opera ejtis maligna erant ; fiatris

^

n T

autem ejus jufla, — Unde& fübdit s Nolite mirari franes-, fü odit vosmundus,

M art&ru m

(1) Tot füére per omnium fxculorum fucceffum Martyres, ut nec

"fui Yij f

pumerus 4

T

eorum numtetus com

putari queat. i primarij Eccle(iz milites, &&

innumCIUS 9.

Y

veritatis illius teftes, quorum qub plures;tantó major & gloriofior eft

"ii

€orundem exercitus; quis enim charitatis , fidei , fortitudinis exemplo

Vi

Ecclefiam magis zdificat, quam ipfi Martyres? càm tefte Chriffo , maje-

rei charitatei uemno babeat, — At fünt enim , qui pro Ecclefia & Deo

