a[criptus legitur. Aggus cum

Ofte in. Mart yrologsio. Romano die. quarta ulij.

k

*dond

I.Jää'«

P(almos a11qu0s compe(itos effe 4b Aggao cenlent. monnulli ; sisirnin centefomum

LUE

undecimum , qui u[cribitur s Allelusa veverfionis Aggei & Zachariz, 1 den tilg-

wv d

lus eft P[almorum. 46. 147]. Q* 148, 1n Gracis Codicibus (epiaginta vatitatin

Ht

An quorus- 4ddgnt aliqui P(alumum cente

fimum. trigefinusm feptimum , qui in ij(derb inferibi-

(tit, ,

dam Vfal- - t « p (;

s ipfi David Agg4i C Zacbaria, Veràm alij communiter cenjent

LITT

snorum Au:s

thor cxüte-

bos P(almos non e(fe compefitos , fed decantatos & populo redeunte é Babylane , pra-

r

Pels

cnentibus Aggto &F Zacharid 5 gà quid fefivi fint &* euchariftiti , idead, huie

dutids

materie ( jubilo populi vedttis congruant, ( y ) Quód autem dicatur, 4g-

[

OC feriis

geum primum fuilfe , qui in templo Alleluia decantaverit , id deh

jri

X diu ante in ufu , & Inore

)

*

plo fecando intclligi oportet ; cüm ifta vo

e£u hoc anno à Deo fe mit-

fidelium communis fuerit.

líte ergo 47

Ó

foía

Inanno (ecundo Darij R

egis , in imenje fexta

Aggazus

fum dicit ad prophetandum.

Trbi

prophetat. - $5 dje una tmen[rs fattum eft verbum D

ominiin mánu Aggas Propheta 4d. Zertlhae

Abmcü

bel , filium Salatbiel , Ducem ]uda:

Q ad Jefum , filium Jofedech , [acerdotein

t f

suagnium , dicens Populus iffe dicit : Nondum veuit tempus doimás D

oiniii edifi-

It

Ejus Pro-

64 ;d&.

Et fattum eft. v

eybum Domimi in manu. Aggei Propheta , dicens; Nulme

"ll

[

tetis.in denibus laqueatis , ? doums ifla de[erta.

pheriafum- 2511 tempus yolis eft. , ut ha

! de .",d |

"

rga,

Defponderantal

ijanimum de templo Dei confttruendo;

dum alij &con-

hn

l

i

j

tra potius pro do

mibus fpeciofis fibimet fabricandis intenti effent, quos

f

L

[

Caput I.

Sic enim in primo Capitulo reprehendit

M

"utrofqae Propheta caítigat.

eos ,quifub pre

textu prohibitionis , per C4

inbyjem fa&z ad inflantiam

t

ovendo defiftebant , & íuas interim ades

Cutbeerum à templo prom

üt i

Íplendide í

H

LE

Mcitabant. Dei ergo pr&

ceptum efle affirmat , ut ante

hi

Íque dilatione:

omnia alia privatae

dificia templum Dei conftrueretur ab

£

Nitq

ideo enim Deumabaliquo tempore ,

2

€

a

mem , inopiam, & terrz fleri-

L7

Fa&um eft autem , ut hoc oracula provoca*

litatem immifife afferit.

[177

glPut 25

robalile , operi manum admos

ti, jamomnes, hortante & precunte Zc

Wi

vercnt, /Capite fecundo prafagit 4gg4

a& majorem hujus templi glo»

Vlut

9 quod in hoc fecundo Meffíar s

tíam effe futuram quàm fuerit primi, €

W?l?g[

à tot feculis exoptatus » docturus: & multa miracula patraturus etiet

alkgæ

heng

Cüm agtþmaliqui Al;cïar.i fabricato id jam (ufficere dicerent ad victimas

(x75, Dorgh, inSyn, (y) Comyarg.inAgg,

m

u- D

m Mundi 3479. L egzs *Maþzzcæ 992,

TR

dV* lh

& facrificia facienda , absalub ut totum füper(liruatur cemplum 5 hos Meffias de

idemi Vates Divinus coarguit , & totam domum- Dcum velle fabrxca ftirpc zo*

Ài

Af

aln L (?FFI

qnba fi fiat, promittit omnium bonorum affluentiam , & robabelis.

At 5:1:

Iwaw., j

ipfi Ze;

ebabili , (mcki ex e;us ftirpe Meffia; fit nafciturus, futurus ipfe Re- ortus.

nnium Domiminus.

gum& Re gnorum o

$, A:/O*jïz iu de hoc facro Va-

277

te: 424 ait b(,.u?z;uäï"ï e Mclefzst'æ bác apertiàs bonitate prophetat: Adhuc

k/l fl(nn

3313

L£

um æwdmmz 37 eco c0

imoyebo celum Q9 terrein , (» mare (? aridam 5 &

A l

ANXUI

/72sgm

iiþïso

moyebo oummes Gentes , Q9 vesiet defideratus cundii

H&c Prophetia s, (Augufti-

mm H.M.

Meit enum m judicium

pmz t jam completá cermttr 5 partin [Deratur in fine complenda,

e Aggai

"lf m.u.

£eluim , Angelorum & fiderum teftimonio , quando incaruatus eft Chriffus.

Ma

m [a m

lmþbwao

yit terraim Z*"'f

j miraculode s;:*fo st gitis pä;tu

Movit m.:aveäï' «ridam , càm

L )W:;Of'

ntietur.

lta moveri omnes Gentes vis

Q inin[ulis ; drinorde f&achzg*zgs 4H

!'fl, l W U

deuus ad fidem,

ml "I

Jam vero quad. (equitur 5 Et veniet H«[zflæmmsruufizs Gentilus:

10

1L Nn

de noyiffimo eyus expeciatur adventu : utenim d.:yfzäzmms e,yæt expräam ibis ,

]d mï*

11

prius oportuit eum e,zfefz

o IPP

ue m dentibus, (a) —

jiu,

Solis binis menfibus pof

/äfi&.ææm etiam $i Zatharia; jam totus anno-

Il

æDfOl i

fusex ore Dei verbum ad po,;-ux m facere cu pit.

S C yrillis hunc e.

EL

m Im]l/ ni

Tribu Levi ortum , (acerdotem fuií

44

epr,& äm&az*em&immmamc

ï

H

maacharias

T[f*d M

Nomen ejus memerem Dei (ignifica

æ.(f.ä

$

i

o innuitur , eum à Dw eXcita- 5

/W 7)

tum fuiffe, quatenus iri eis , qui tempore captivitatis Dei parm memo- Prophetad

puiiit 6

tesextiterant, Déimemoriam confültb revocaret & renov

$4

aAre

t

De eo

dwm. er

8« Bpiphenimsfeouentia refert dicens: Z acharias Pr

vopheta tatus h;:mtif;zz eter-

r'!&HH n

t3 Ghaldeorum f Ivit , Q inter proficifcendum permulta populo vaticinatus eft , G

Ejus przdi-

)m4l fm

demonfratisris 5,,3;[4 nulta defignavit wmiracula,

1ic eff q'-'z in os nuntiayit

étiones de

ch. f 4,

a.vivala* N a[cetur ex te filsus , qui(aeris initistu

«?31 $

PR&

Hs:ra[«,z'),

(/ïïz 3alit Do-

Ghriftft,

n

1TH20-

Hicetiam ben ädzm Salathiel in filio, ugw*u Procreabit filium , dv in-

PUL

det vomen zä'ä! Zorobabel,

De C jro gumuv Regef

"erjarum Z acharias fjïf"!is?n dé-

yerin d

m

dit ,idd, d

villoria 3:(5': (b) S.Dor

atbets um hab jet, qu& dictus $, Epi-

L)

pkamus,cmhq jioetiam adheCtit fequentia : Hic Zacharias ? Chaldgave-

ut, V

1ue ii

m

füt cüm &tate ]am effet provectà , atque Jv,; pulo multa vaticinatus eff y pr rfdznzisz

[al*]/"

probaudi gratiá edldit e [.zcerdofw Hiero(ol ;

Guse[r,

Idem ev Salatbie.

i

/'If [

li cám filijs benedixit. , & nomen Zorobal

4l

r'*

'6" un?vav« ,s

G Perfis fub C yrodedit -

gv

vicloriam,

De culiu illius quem fadd

LVR US

27 1271 172

) vl

at Hic

-——:

'ill

/

ii

$Yab

Uud

betavii , ilumq,

FHM

u

j

yebeumenter benedixit (?c.. M ertaus of va (eneiute m

AV « þpzl* afc ue propé Eleu-

m&) L.

!

theropolim , (Ladijs quadraginta in agro No?wan,: f €)

Sic $, Epiphatius quoqs

!

g'll[usfl

Mf

allegatus , eum Cyre prophetáffe, & oftento wa?rmäffe victoriam obti-

f

lräd "

nendam &. quoi publlcu m minifterium 8o/ ymis efet dcfi'rnaturus, lau-

. Mmm

dibus

(3) 5.^ugd.ig.de Ciy.D,c.35, (b) S. Epiph.de vitProph, (c) S,Dorotbünsy

m

EC

X

458

Jf Pontifee 34« Zorballe Dueoz:

d

Ejus ex hac dibus eum evexiTe, Martyrologium Romanum ejusdiem obitüs refe;t

ilel

fus.

vira decel- — Die fextá Septembris per. hac verba: Zac

barie Propbete , qui de Chaldea fenex

in patriam vever(u , juxia Aggaum Propbetam conduus jecet, — Seipfumn i fuis

&T

v

oraculis nominar filiuma Barachie

& oW

nde aliqui graves Authores autue

fpjm

RULIHH

mant , eum cíle illum Zachariam filium Barachie ; dequo Chüflus in Evane

gclio , quem Judai occiderint inter Templum & Altare.

Adeout Mar«

FTU

N

'&i.a-t icinatio

i )7 evaferit,

C)uanquam alijcommunius id de Zarbaria filio ]ei«da in-

fritn

pulchra de tei,l,iganc.

Qücur

1

Vidc A^. 3127. 1. 1. lpfomet hoc S. Propheia revelante,

"

t

i5 6jus facrum repertum eí

Ie, Tbeodofio juniore imperante , Sozomenus

Wa

ainuim ve-

teftatur. (d ; Quoad ejus Prophetias citatus $. Deretbeus : Eff sfle , in»

od

d

$VP

lg*/ih

4

Quit , Divimtus accepit , &t de aiveutu Chriffi pr

Ceret , diitt emm - Gaude

LT

Iudäss adj

vehbementer Filia Sion , puidieca Filia jerulalem : Ecce Rex tuus venit inftus Salvau

[

n

; 5 apfemanfucitis afcendens (uper fuvjugalem , d pullum jvenculupa, — Hoc ota

F&ä t

templi fa-

ad

a6H

biicam ani-

cnlum. H yperbolicé qu

? dé Zorobabeie dixit , exituim veró praprió babuit in Dee

f

mino ] £fu Cbrifio 0. Blarminus de co: Ipfe quaque hortabatur populum ad adi«

but

ínat,

ficandum templum ; (* &d timorem Domini , $ cbedientiam smandatorum. | . Prute

hf

dixit quoque multa per varias fimilitudines de [eluitate. Ecclefie Chriffliang G

Mu

- MINII

Ejus Prophe A?h& perditisne Judeoum. ( e) Prophetiam füam ipfe fic inchoat ; In

tiz caput . tien(e ockavo , in atuo (ecundo Dars Regis fa&sam e[l verbn Domiti ad Zacha-

( j

Miltt

tiani , filium Barachie , filiy Addo , Prophetam dicenss Ivatus eft Dominus (uper

P atves yefivos iracuudia.

Et dices ad eos: H dicit Dominus exercituum, Gone

V 1

yertimim 4d me , 4 Dominus exercuuum , 67 convertar advos, dicit Douminus

d.

fs

exerátuu, G«. (£) Ceterümin fuoprime Capite graviter hortatur Jd»

d£o5 , quatenus relictis idolisà parentum füorum peccatis & tranígref-

t!.Ox]h

fionibus abítineant, quos ideo Deus per tam diuturnum exilium puni«

Un

verit 5 & écontra íe totos ad Deum convertant,

Per equos nigtos,

( riäivj

rufos., albos & varios , varium variarum Gentium explicat ftatum,

UE

]udau priftinam pacem & felicitatem promittit.

Quatuor fabros me»

«l

. morat , qui [ud&osià cornibus ferrcis vearilayerint 5 invelligendo qua-

&aput 27

tuor primarios populos,feu Reges,qui Judzam debellàrunt & everte-

I

runt, In Capitefecundo Angelum fe vidifIc teftatur , qui Hieroþl)mtm,

L

fij

proximeé reftaurandam funiculo men(orio menfüs fit , cu

)

us tantam

7

incolarum multitudinem futuram przdixit ; ut cum muris circumdari

6u

: Caput 3.

nequeat , Deum pro muro fit habitura,

]udeos in. Cbaldga refiduos au-

f l

dadler eo venire jubet : qua omnia tamen magis de Ecclefia Chriflt di-

UL

v

9 fot«

fj

,;—ï; ,iaf.elïigüntm,- J,näte"rfia,capite videt Jefumm Pontificem ab Angel

didis

fjj

N/ (4) svf)lgzam.-Ivig;c.i;I;. A((.F) Bellar.de &Jl"l.Ech. (£) Zäch:l.y.lafcqq.'

"at

/'N

—

ii

419 .

zhinmus Mundi 5475*. Legis Ma/ïzz'm 993.

t

didfs exui

& novis indui prctiofis veftibus , cui promittit Orientem ,

liti u

id elt , Chrif/um ;in templo novo miracula patraturum , & Pontificem

i

&ternum futurum, — .Huncipfum comparat lapidioculato ; clavorum

[

fpinarum , flageilorum vulneribus notatum ; & hunc ablatá terrz ini-

f r

qu.tate ;pacem orbi daturum efle promittit, — Sicin fequentibus plu-

Q ot Mf

rima bona Jud«u pollicetur, ufque ad Autiecht Epiphanis tempora. Cla-

jrult

te quoque de C/rifft crucifixione vaticinatur, « Multa tamen in€o vald& c,,44, n

vtl

obícura & dubia reperiuntur , prefertim in fimilitudinibus prolatis , eo valde ob

AA

quz ad explicandum difficiles reperiuntur, / $. Auguffiniu hujus Pro- fcura.

if

phet& meminit dicens; Zechbarias de Chrfle( Ecclefies

Exulta , inquit ,

"N

valde Filta Sion , Wbila Filia Jerujalem : Ecce Rex tuus venit tibajuftus €7 Salva-

1fzw ii

icr : ipfe peuper & 4ftendens fupev afitam , cy fuper pullum filsum afina , (* poté-

H

ftas ejus a meriv(q, ad inare & À flmiminibus u(que ad fiuesterr&. — Hoc quanda

faclum [it ,ut Dominus Chriffuy in itiBere jumento bujus generis. uteretar , in

rb»'t/'li/lu"('

linmid

Evangjelto leguur ; uli G bac Proplietia commemoratur ex parte , quam illi loco

Lacus im

fuficere vifum eff.

Alio loto ad ipfun Gbrillum , in fpiritu Propbetie loquens ; de

n D

uo aon eft

remifjione peccatorum per. eju[dem. (auguinem t T quoque , inquit ,in (angniae te»

aquas

!Jl?iinl ;ä

4

oborti

JLameusi tui. emififh vinctos tuosde lasu , ia quonon eft aqua. — Quid per bunc. La-

"P

eutis velis antelisgu s poffunt. divev[a fentiri etiam (ecundum retlam fidem.

Mil

ul

sanen videtur ,non eo fiorificari melius , nifi bumana mi[eria ficcam projundita-

Ó. Cilte

tem quodam modo Q flerilem , ul n (unt fluetta jufetia , fed iniquitatis lu-

o

-

ftp. |De boc quippe lecu etiem in P(almo dicitur ;

duxit me de lacu imi[ea

a r

ri&» G deluolini, (g) ld autemhi duo fandti Prophctg fuis przdicae

tioaibus effecerunt, bt Efdras dicat: Seniores autem ]udeorum edificabant

Dd

€ pro[pe abantur yuxta Propbetiam aggeà Prophete , && Zacbaria , filsj Addo :

T pllfll'

T nïg(ül

Q eüificxverisit , & confiruxerunt , yubente Deo 1[raél , &* jubente C)ro && Da«

T0 , G Artaxerxe , Regibus Per[avum , (* compleveruut domum Dei ijtam ,u[que

, [mmh

4d dicm tertium Menf

yos t

i5 Adar , qui eff aunus (extus Darj Regis. ( h )

Non poffum hic non addere pulchram adverteatiam . Ljr4vi de

Ii1,

doqi

]udeit , dum ait : Notan

dum veró , quam populo Dei captivitas. profait ? Qui

' enli

exim (ecundum Jeremiam quatuor millia fexcenti captivati (unt ,

& qui pauper?* odzi

iin pá-

NWW

Q fer fueraut auro , Argento , 69 veflib

us , C fervis locupletati revertuntur ; vria pleiíg;

dem

Q qui propter multitudinem falforum. Deorum perdideruut , nunc. umius veri Dei impi ,in

fide gaudestes vepatriant , ip[am etiam fidem unanimi devorione celeutes , ut. qui exiio fiie-

jv

pro diveritate. Religionis ! dyver(o momine ]uda ?. 1frael vocalantur , nunc pro !**

j

1&0 ïot'

Wnitate pietatis antiquo vocabalo omaues tfraél vocantur. — Cultum nainque pietatu.

quem in terra [ancle Prophetis veclinantilus , (9 exempla yuflitie deinoh[teanti-

! aj

74

-—

[

H$

m m 2

MT

-

de Ci

—— V&

LÉ

V.(S ) 5 Q"S' l194

"d

*2

nBueis Q LE ' 14 fede

"

—

»^

ii

E

j

A46o

J efu ?bntifice'ää,( ;Qroäabgle 55;::'8 22

| äfrint,n

bus , (preverunt 5 nunc. in terra Aliena , hoflibus idolelatrig (ervientes dilexerunt j

ques emin. libertas Q? copin in. patria ueglisentes fecit. coleflium mandatorum , —

mptd

€o; [ervitus C? inopia 12 peregrinatione ad. ob[equium. Creators adduxit,

Httna-

etiampt

u enm corpus opibus C libertate. (olvitur , arumvis quoque Q? paupertate ad

; admat

femetipfum colligitur.

! tamd

*

ANNUS M

UNDI g476& Legis Mofaice 993 Fuithocavum;

i,

.quo ing£ g ypte Sacerdotes , in Perfia Magi,in Europa Druydes, in India brach-

um qu

manes »& G ymnojoplifle ;in. Grcia Philofopbi loruerunt. , uniülque Dei

Mu

/Nota de 122

fidem & veritatem ftrenué propugaárunt : Hoc tamen fzculo quoque-

; [iuminc

-

quidam Impératores & Monarcha in Baó3lonia , Perfia & Mediafidem

Proviacijs,

21 n

& Catholico

unius Dei non taniüm tenuerunt , fed & publicis decretis omnibus.

»

Il qu

ipforülm. fubditis tenendam & profitendam in

junxerunt

; & ejus profeffores He-

, Qniue p

PCl'ä[Oi'C-

braos , plurimis gratijs & privilegijs munierunt 5 quales fuéte Nabucbodo,

* eibrave

donofor , C yrus, Darius Medus, &calij. Proalijs effloruit Dariss H yfhafpu ,

hh qi

dictus Affueris , Dei. veri cultor & vindex , quicentum viginti feptem -

! Levitæqu

Provincias ab Indie ufquein ZEtbiopiam füb Iceptro habuit , imó omnem

: utini,

terram , & cunclas maris In[ulas fecit tributarias. (1) Omnibus iftispopue

1 wfur

lisper Regium dectetum fidein Alriffim r Maximi , fempérgue miveutis De)

—

profiteri non erubuit, Dum ergo hoc tempore Ecclefía Gentium tam la»

z

zM Az);

té perorbem clarefceret, Deusetiaim in extremis oris Indie , in potentife .

1 Pt

fimo Sinarum Regno bonitatis fue oftenfionem facere voluit, cujus ducta

Confutij in

- D D

& difpofitione Gorfvtiu quidam , fiveis unus-ex Bracbmanni vicinis ,five

| üliory

.. , China !?ges

ex Claldai , five cx alijs Philofophis , aut aliàs f(ingulariter ad hoc elee

! ts j

"

Gus , & extraordinarié vocatus fuerir, in Ghiza fürrexit » cujus fchos

^1 nef

lam his temporibus clarere ex Martigo Martitio, alij(que Authciibus

| hh &

pater. A Deo vocatum dixi , cüm is idola omnia ; ante annos cit-

h,

Citer 700. iutroducta, ut 4520 2796. videre licet » abolenda docuerits

Diml[m

uuum vero folum & verum Deum, eümque «ternum colere juffit, & -

NT

adorare ,quem etiam omnium rerum Creatorem & Confervatorem efle

Qd þ;

pronuntiavit , qui etiam virtutes fanctas & opera juftitie pramijs ztere

. lüm, Ti

nisremunerari in ccclo , flagitla veróin paenis inferni , ut juftus udex

: ieaye

foleat vindicare.. . Angelos etiam Cuftodes à Deo pofitos effe dixit ,

llimgf

qui non tantüm urbes & homines , fed & elementa , & res ceeteras in h0C

Vaon

munde dirigant atque gubernent. Quantum veró accéffum credene

littto

tium habuerit. , inde fufficientiffimé patet, quod hodiéque plurimos

r

atque precipuos in Clin4 fug doCtrinz feCatores habeat ; quanquam -

J Monarch

um de. -

ifti à tot f«culis diverfis quogue fabulis & fupex&?zionibus loc

z

dej:int-

t ') Efth, !9'!!!13 |

z

z

kw

2

N

e

—

Autiis Mundi 3376, Lepis. Mifice 995

»

4 6t

i

derint, max

imeé quód huic Corfutio , Sancto ab ipfis

e li

ze fi

1

imato , honores

ht

prope divinos ; thusadolendo, exhibeapt, etfi ipfi Miffio

12

&4 $$

rij Catholici

!fo ht

etiamnum difputent, utrüm hic cultus Divinus ,/an veró mer? civilis

2

p j

&ítimarti debeat ; interim.confitentes, dictum Co»futium quondam ve-

"

tam de Deo doctrinam tradidiffe ; unde manifefté aj

ä,c;!

et id, quod to*

ocantt

h

t

^

ties dixi ,. & dico ; Deum femper in mundo fuit

Aie

i *Lïiüic 3 tan-

TTHIM

2

Qii S

quam qui omnium (alutem defiderat,

m j

Plures exáue ftringentésafferuntur rat

'öne—sls quäbL s Dartutm H )gf?d«

IT.

al qty

fpà , maritum Ef beris , Affüerum fuifle probatur.

Hinc nolim ea repete-

Md

re, qua in /ibro Eflber clariflima proftant. — Hocfolüm nunc memorare An' Daríus

js o

libet , quód aono fexto Darijtandeim Ifradlite templum Soymitanum ut- Hyttefpis

feforei

cunque perfecerint ; & l'afcha folemniffimum in hac nova domo Dei fit ipfe Af-

At

eclebraverint , de quo Seriptura : Fecerunt. «utem filij 1rael tranfmigrationis 'aexu$. — ,

dU

Pafcha quart decimá die menfis primi $ purificati ezüm . fuerat. Sacerdotes ——

Levite-quafi unus , omues muiidi d ymmolaudum Pafcba umivevfis filiys trau[mi-

x

g

grationis , && fratiibus (üis Sacerdotibus C fibi,

Et comederunt filij Hfrael , qui

ilisy

zeverfi fuerant deran[migratione, (* omnes , qui fe [eparaverant ab inquimatione

od

ha

Gentinmn térr£ ad eos , ut quarerent Dominutn. Detn YMael. Et fecerust folemm-

Jl h

tatem Az ymoram (eptem di-bus qn letitia, quouiam latificaverat ecs Dowinus ,

qtattih

( converterat cor Regis. Affur ad eos, ut. adjuyaret manus eovium inopere doiníls

j d

Domim Dei ifra?l. (K ) Optata mihi fünt verba illa de converone Mu'ti Gen-

LU

lichis tiles ad Iu.

multorum , cujus hic Scriptura meminit, qui ex zelo religionis te

d;iif:züü*l

1

d hd

patrijs-idolis ex Babylenia , Pevfia & Media , Regnifque & V'rovincijsalijs

Au/iu5 fchü'

Sol yma: fe contulerunt, & Judaorum ritibus fcfe accomodantes , cum ijs

e:om(c:zfï5

!lüll(?illbus

Pafcha celebrárunt, quorüm non paucos fuiffe ex verbispatet : Et bmnes

nio fif'

qui (e (zDaraverant ab inquinatione Gentium terr ad eos , ut quererett Domiuum

o

1

Deum lrael, bi Cernelius:

Qui relicto Gentili(mo facli profel ytà ; pev Circum

W

t

eifionem initiati eramt Judai[mo,

Hiugo Cardinalis qué accipit de Profcly-

v

tis ad Judzos converfis.

ita & Tirints cumijs,

Nullum ergo fuit fzcu- . Solymas

raiV

fl

]5 æ[ff 1

lum, nulla hora mundi , quo non Deus ad Ecclefiam , ad ve

H,f-ïl'::

fiderg cu. ludzis.

i

|

l

hic aut ibi aliquos ex Gentibusadduceret, :Hosautem pradi&toszelo. ?fceaduat.

11 d

fiffimos fuifle dico,.qui adeó doloroiffimam Circumciftonem fufcipee

Cx/

2i1

L

j

j

Á

renon borruerunt ;ad Deo intimiüs ferviendum , ctua

«

l

À

j utique fine

1:[&&& ,

numero plures ad fidem unius Dei rediérint , & abfque Circumcifione

in Ecclefia Gentilium füb lege nature vixerin

t

*

ynto

, quales didii Keges &

Monarch z C/aldaici & Perj?ci , & innumeri probabiliter alij extiterunt,

J

quäm

(unm. (

,Mm—mgl

z !

AN'N us

ou

f k) n Ed 6, y, *l?! fgaï

z

-

f

6z

B7 Poutifice/ 34« Qrüäaä;fe Duce 23,

fremmm

-ANNUS MUNDI 2482. Legis Mofaicz 999. Uti prxmonui ,

toverfio

ita hoc anno nono Darij 4ffueri Templum totum cum atrijsexttinfecis

Diee ii

t Cjaando

abíolutum fuiffe contendunt.

Cüm autem ab anno Darij fecundo

templi fitu-

L fl

t

hucufque non fluxctint nifi anni viginti & unus, iuncidit quaftio ; cur er*

futa füeri

Jfmdi

ggbfolu'ta

go [|udai ad Chriftgm dixerint : Templum quadraginta [ex . anmis adificatum.

ld ]u

fuife ? Sed reípondetur ; Zorobebelem viginti annis in templo hoc labe-

— at tht

ràlle, Novam verb manuni poftea Nebemiat adjecit ab artaxerxe Longl*

mano miffu: ; riil minüs ertam Macbabai , & Simon Pontifex , Cuie filus-

r

^ AL

Ogomolo denique vel razime Herodes A fialonita hoc templum femper mag;s magifds

Vi vt

A6.annis ornárunt , & alías fabricas adjecerunt", ita uc facillimà, fihorum om-

fabricaram. nium labores computentur , quadraginta fex in(umpti fuerint anni»

r quru

diaas lümete.

interim

^mf

xfie F*ïïamf' Ego autem mallem verba illa de 'T'emplo Hero

äm ! lb Iu

hoc Templum fecundum nequaquam ad eum fplendorem afcendifle s

qualem primum illud Salemouicim habuit , facil colligi ex eo poteft $

,fm'nwlong

E t

|quia Judgie captivitate tedeuntes tam divites noncranc ,ut tanta pro

lbt r

Temple contribuerent,quanta olim potentiffimi Reges David & Salomen;

- CA d

quo tempote tanta fuit zbundantia argentiin Jeru[(elem , quanta. Q lapiume

n

Ptb por

(1) Unde & auri & gemmarum quoqse provifio computsri potet:

- VA Unjig

prout tunc totum Templum interias aureis laminis veftitum , valorum

It El

auteorum & argefiteornm numernm poffedit prope infinitum,

I.

Ral o

[j

ANNUS MUNDI 248s. Legis Mofaice 1002 Extota Affumi

J de

hiftoría pro mco intento nil zqué fervic , ficut quód as , juratus

. x.t'm £14fj

, jmani fü-. Hfraelitarum hoftis per admirabile ftratagemna eofdem in toto Affirri Im-

, pentio,

ATT

perio« per omnes 1:27, Provincias uno dije ma&tare & extinguere ftatue»

h

rit. Cüm autem Deus Ecclefix (üz deeffe ríon poffit , loagé mirabi«

Ü

lius eft auditu., quomodo Deus hujufmodi (tragem à Judais, in caput &

in domum amani retoitferit , quem , I/razlira in gratiam receptis Affuri

n

Msl

"M m

n patibulo , Mardecheoin locum A4mani in fummum dignitatis pracum

- l u

€vecto. de quo Textus?. Mardocheus autem de palatie , «? de :onþaäu"ch?!

ls

egrediens , fulgebat veflibus Regijt « b yacintbinis videlicet. & agreis , coronam at*

j J j

Wiordocheif&4m portansin capite , ( amnitus [erico palho atque purpureo : emuz[que civit

cxaltatio. extltavit G letataeft. — Judeisautem nova lux oviri vi(a eft , gautum , honor ,

&

: Wity De

( arripudium. — Apud omnes populos , urbes atque. Provincias, quoctnque. Regus

d

julfa venicbant , mira exultatio ,epulg atque convivia , &v fe[fpus dus ; $n tantui y

ut plures alteris Gentis (* feile , eovum Religioni (f caremom]s jungerentur ;

, meriza&(

graudis enim cunitos |udaii norainis terror invajerat, (m ) Obfervaquafo ut

: xyjïf i APOP

rpagnæ

zur(us Ecclefia -Dväiymagnum à Gentibusacceffum þabuürit ; dum

»

d

ierum

)

h

hgä

( b te moo7: (0) Diene , ag

Z

E

V

Mi

PA

| .Amm Musdi 348 $. Legis Moluice 991 k !

toV

1 p

itemm m

ultitudo in verum ovile colligitur, Ceaufam Lyranu adjungit

*

Caufa coss.

tisatalt

converfionis tot hominum ad Deum. Jadeerum

L4

eredentes quod baberent

Deum cali Proviferem ,qui tam (uiitó " mirabili wtado boff em:

3

verfionistak t

mz';' ii

POYUU) Bejecerat ,

alliost

j

d

]

€$ eos fuüblevaverat, (n ) Et Dionyfiu ile Ecftatic

1. 959

w .

Ia tentum-ut plures ,

hemmnme;

ts dj

dd eft multi Geutilium £ idelelatrarum eorum Religioni €» éevemonijs junperestur,

Dlo hod

àd. eff ad.judaifnium converterentur , cclentes de cat. ro verum Deum per eb[ervan. ..

giat catemoxi aluim preceptorum , amá &* mioralium ( judrialum mandatorum ,

um

perdpieutes. quod Deus 1[va£! fic (ubvemiffet papulo fuo , eyu[que ad ver(arios trtt-

mapitià

£Mláffet tam snopinatà. atque celerrime,

Grandis emsm eundos A[uero [ubdites

A

Judawi nominis terror invaferat 5 ia quid nomine ]udeorum. «tdito gesterrebans

n

dür , quorum Deson sredebant (ummum q5- omnipotettemi.

(0) Quà puras

| hat

r

ytt, 0

"

fuifle imiffas Epiftolas & decreta Affueri 2 Ad centtm vig

ii fepiem Picvin

Tudzórnne

a afmäiüy.

)

4145 , ab India ufque «d A&th^iopiam. (/p^)) Fevardentius cx Qunto Cartio & He-

abiabne fe f

?0doio longum Ca*.alc.g.ai:zx; texit Provinclarum & populorum, fub domi-

& oau

j p

audia,

i

n1o Perfice Monarchiz conítitntotum, . In hisomnibus Provin

C31

.

'/'l);

epees

2

Yiebantu r |

P

;Wd & jlvl*,

"£ (q) In his omnibus Provinciis Judei agebant fefta

l

& tolemnitates : & in his omnibus Provincijsab India uíaue ad ZEthio-

(

U

wlgï,-f/i'

pi«m plures , plures dico Gentiles tranfijffe ad facra [udeorgm , & ad fi-

X

puwi u

dem unius Dei,

y, i

Quanta ergo incrementa yera & falvifica furgpfit re-

penté Ecclefía! q

uomodo tarh fubitó tot propé infiniti hominesvocati ludzis pla-

(um,

funt ad veram Numinis agnitione

RR

m ! Hoc nempe eft, quod Tobias pra- !

mis Gen-

«t df

tibus fiunt

TR

dixerat de Jadai : Queniam ideo-difj

erfit yos Viter Gentes , que igaorant eum ,

&t o5 enarretis mirabilia ejus , Qv

cauía falutis

yo f l

faciatis (cire eos , quia non eff. elius. Deus

omnipot ens

zing'*lïf*'ïuï

£rit,

prater eum, (v) Vidc curam , quam Deuspro falute omnium

log "

Eft & aliud aliquid in Epiftolis Affzzri exprefmm: dum enimde — ]

L

ij WU

perfi

dis Regum miniítris loquitsr, inter alia & hoceífatur: Nec conten-

p

&i [unt gratias non agere beneficijs , Q* buma

pitatisin fe ura violare , fed Dei quod,

u at o

M

€uncia- cernentis. avbitrantur fe

peffe fugere (entemiam. ( £) . Cartbufianus ic

Affaerifides

H

explicat? 1 eft, putant: fe

(j

yn

Vert Dei veltam

poffe judicium. Dei evadere, vel negando providentiam

& Rcïigio

IRiMOTADÀ

peccaxdo , ac fi putarent Deum mon efft judicatu-

. declasatur

nf

////;;5/

quin dus eorum,

. Hxc verba. 4

Ifuert mihi indicant, eum babuiffe fidem:

g/d/gl

j

unius Dei , credidiffe Divin:

g

j yrüg ?J

im providentiam , & quód Deus judicatu-

j

rus eflertotum hunc mundu

m fecundàm adtuseorum , id e(i fecundüm

merita & demeríta hominui

n

iil

Et hazc fides ipfi fufficiebar ad falutem;

tefte Apolïgla à

Credere. e?iinz ,qporte,tfuce,dentem ad Deum , qui efl , & ingui-

ml

egl

ren.t:;ï-:

j u

(n) Lyran, ibid, (e) Carthaf. ibid,

li

BG Tob.x?. y. 44 ( [

!

, Efth. 16,

(p) Efb.8, v. 9. (q )' Ef y.;gi,; if i.

T

du

b——

n

ï--1»64

[77 ?omifl-cev 34.

Qiobnbele' ?)ac? 22.,

rentíbus (e Rewunerator fit. (t) Videantur

Expofitores ibidem : Ident.

1 Ninipun

Affueris de. ]udzisaddic: Nosautem. a peffimo mortalium Judeas neci defHinatoss

|ptpeodi

Ejusdc Deo i nulle peritus eulpa veperimtuss (ed é contrario juffis utcntibus legibus , & filies

infigaia

. Altiffmi ,& Maximi , [empérque viventis Dei yeujus beneficio & Patribus nofiris,

:

Mp

-t

kpho. — ( onobis Reenum eft traditum 67 ufa, hodie cufloditur, ( ) Fidem veram

*

de uno D

D

J

?

titá hm

& mentem fuam gmf,jiiïmam ergaeundem Deum hie con-

Aliny,

teflatur 4/ffierus : Deum. €nim unum in fingulari , vocat Altiffmum,

tl f

cümque Maximum, fempérque viventem : quz profcffio fan? eff tota

Catholica & orthodoxa.

Q

1

M

10d auteém ejdem Deo aflerst , ut-

( t

"

Ejus erga. pote à quo & ipfe, & majc

m

" 3

L

cs füj Regnum acceperint , nonné hoc ma-

m )

T

Deum gta; nise(lif

A

né Dei providentiam, & ut puto, majorum fuorum R«ligio»

i

zi:u&o:

'llez'f(]fa Ejfi

nem ftatuit? GratifTimum autem f& przbet , quód tanquam coclefte doe

num à Deo proféctum agnofcat Regnum. — Plüsdicit , cumait: Et uf

LLIT

bodie cufloditur, Quo modo loquendi fatetur , fe fidem talem de Deo

litizem

) d&neg

antea habuiffe , & in eum ufque diem tenuifle & adhactenere. — Ita

& in c&teris deuno folo Dea conflanter Rex ifleloquitur. Qauód au-

Em 72

j

temetíam Patrribus füis Regnum à Deo Judeorm concceffum efle profie

LUUT

Mz u(h (

Regmum — teatuürt? Intellige Reges pracedentes , prefertim C yrum , cu Deur per 1 [atam

Dco accep-: , 4 g, -y, 1, predixit & promi[fit Regnum : id, C yrus aguovit , idiéque ]udaos &

| lþf?f/)y!lf W

um icfert pb ypopo Hobevos dimifit z Efd. 1. v. x. Idem agnovit noffer bic Darius , ut patei

Atmg :

í

^

x

Ht j

"exloco: Et ex 3. E(d. a. v. 43. (V (eq.

( w ) 'Tandem Rex o:

anibus iujs-

fubditis imperat, ut feftum, quod ]udei ubique pro fua liberatione id»

r

ftitucbant, & ipfe cum eifdem celebrent : Ominis autem Provincia G Civi-

- ht duj

t

tas', que ualuerit folemnitatibus bujus éffe particeps , gladio r igne pereat , & fié

BLLT

Gcmiïcs cü

deleatur , vt on [olum hominibus , (ed etiam beflijs anvia fit im (empiteruuus , pro

; WI"S J

ludzisicitü

WF

nYaunD

exemplo contemptís C* inobedientiu.

Porió mon mirum ( inquit €

fiu)

i

agerejuben

. "/53 It d

- panium juffif? bac fellum vidlorie Judaorum etiam à Perfis Gentilbus celebratiy

OU.

tiun quia ipfe totus pendebat à (ua Eflhere & Mardochao s tum quia ipfe jemverum

UT

Deum Hebraortm agnoverat ( colebat , ut patet v. 16. Nauclerus Affeerum dicit

V ?h Y

ET

per Eflbirem ad. veram fidem eífe converfum, ( x ) Tirinw ait , Marda-

Mardochzi cjtin in locum Amanis fuffcQtum fuiffe ; Vnde & veflibus Regi]s, &* corond au-

E ,&//W!.

dic

o

nias & . p52 Jrcoruttus dinitur v. yyAEt Priuceps Palatij vocattr , 9. v. , Et [eeundus 4

majcitas,

Regé 6 10,9, 2, Vbr feptuaginta dieunt , Mardocheum feccefiffe Regi C nempe

*

*R?ï!iüi f;

ut Vicarium ) & To[ephus

*

fiul cum. Rege gubernaffe Vnperunme

Ad tantam

TA R

verb dignitatemvoluit Deus evehi Mardoibeum , iaquit . $,7 Hievon mus , ut ficut

K

bercnt

olim in Jefepbo Geu, 41. & recensin Daniele «« 2v[ic jam in Mardochao ha

N W(H:g]

(apti«

Ti

m it) HeBr 1b Y, 6.»(u) EPc*h.f 1—6. Ye 15. fc

Tom.1, M. f, 117.

n

q. (v ) äoxn, ibid, (x—) Naudc?,

ääïm

a

ræ

p-

"

*

3

Ü

$

vf Mzma'ï 1485. Legi Ma[zzc

& 1002

465

äem d

ftptzvïär exules Judei olatia , videntes bomiem Gentis (ue-ntnc &g )ptioru

m effe

TT

[

j

I

ï

D

Al

Principem , nünc Cbaldgérum , nunc. Per(arum, ( y ) Franciftus Fevardentius

Ti r

petpendit verba illa decreti fcu'epiftole Regis? Filios Alriffimi ,

& Maxim,

P

? Fe vardenz

L

trüiri

Cofempérque viventis. — Ec füum defüper fenfum in hac fequentía explicat

tius deRéz

Tdem i

Apparer quoque. Buné. a[[uerum: ad unius verique. Dei notitiam fuiffe perductum ,

(

::4

ligione

um li.

«quando [umptis ex Lege CY Propbetis propriss shus epitbetis ac titulis apellat eum

Affueri;

As

Altiffutnum , M dximum , fempérque viventemm C'c, — Haue perro Dei vers motitiam

at d

. didiit Affuerus Mardocbao a6 Eflbere ,qui pro. [ua pictata sllowe CógnitioMeMn «6

eulium inter Etbnicos

n jf

quémim potevant , promóvebaut (ye, — Palam denique pros

Cnné doct

feffts veri Dei beneficio Regua verra conferi c fetvari , [anclam veclanique de ilius

a

providentia (ententiam [e tenere demonfivas €75,

xili certe verifimile «c preba«

n

- lilé eff , Efiberem ,pijffmam femitiam , bunc viru

m (uum familiaribus ac dulcios

:umei::i"ä

Tibus voll qui]s frequeuter admomiffe de bis , qua d (alutarem Dei Omnipotentie

*

)

M

dottitiozem peritnerent

3

| tb Ü

inilque Mardocheum liuic pietati epevas (uas baud qua-

j [WC, m

qu«m denegá[Je. — Potuerühr ergo Affuero proponere Divinas ultiones in. Angelos

; qu

Apoflatas, m Adamum €9 pofieritlem: ejus , in Gaimum , in Sodomaos , in Phde

um d

Váoniemn , n N abucbedenoforem ,

quorum emnium peccata (uo tempore gravifimá.

'

slriohe ca[Hgavit.

u

m

I

Deiique if

Divinis Codicibu & Oraculis fevípium effe: Dcum

TA

l

j

sinitiique juxta opeya fuu. ( z )

ii

ii

Serrariw in éandem Affaeri epiftolana-ica

fjlt

]

:

f

i

: €Xclamat : Nora qi

aginificam de yere Deo profeffionem , con(euteneam ii , quam

ï.

"

E(dre primo edidit

P, Ol.ivcrïïw

nius

r

Cyru, (a) P. Olerius Bonaytius & ipfe ibidem : Vi

Bonaitij te«

x

n

MU

vt

tBfos lonove. altiffno , maximo , perpetuo

ciinülat , r fe eju[dem Dei uotitiá pr&-

— ditins declavat , 107

ftimonium,

at

(

f

llj

ehum magnifitens profeffonem é?. Eucomium pablico re-

- fenpto promulgat e €

i

dité — Vb wtas Verifimilee[fe Avtaxerxem ( nam buuc

, Wif u

— Bonettius pro

Affuero habat ) banc Des eoguitionem , obfcuram (alfem , à (uis MA

,,,r»,,',rgmzew,"

jobus ; & Dec

[4

it o

Jferibus , Regibtis P ev(arum , Mederum , Chaldeorum , baufife v

T

dui,ut dicemiüs

»4lique vücdo Deum agnoverunt, — Clariorem verv illius notitians

«ccepiffe ab - fIbere Conyuge &* Mardochao.

D im"ïl

Nota (ecundo : H«nc eju[dem fem-

per viveutis Dei notitiam 4

fecutum. imprimis Cyrum $ & eju[dem profeffionem

f

J uiï.'l.ïv'ä*vr;'

edidiffe conffat 1, y,. E(d, v

y.

LE

!l

it li

;

3. Ét 2, Paralip. 36. V, 23« quiem ipfe 2 Judeif

( J

n

&kceperat , qui vl 1[aig V aticinitm &. 4y.

ititio propo[uerant , ubi 1mperium Gen-

"

|

i

Tium- Dominss: illi pollicetur.

Mein agnoverat . Nabuchodonofoy Daw €, 3. &

i

epertis 6,4. Similter Daiiui

| Éfher fani-

:[

" U,üï,

Medui eádem (c

ientia vnbutus [uit, Dan, 6.v. 26

&iraté &

I

]

O feq. . Rmr

fus Darius Hyflafpis , Per(artim. Rex y 1. Efd. & ( $) Ide

m*

prudentia:

if ]!W ! u)

