fis alibi tumm allegatis , tum allegandis, quibus híc & i(la accedit: Non

:nfe.-

facilé credcndum effe , quód lan&us tunc S«/emon ad fabricam facram

It

abominabiles idololatras adhibucrit, qui pollutis & (acrilegis manibus

»ïmf

materiam Templi trad:srent ,cüm & à foloingreffu Templi fuerint ar-

ul

cendi, — Fadum eft ergó quadringentefimo. Anro egreffionis filiorum 1fraél de ter-

fins

y4 AE ypti , in anno quavto men(e Zio ( ipfe eff men(is (eundus )) Regrt Salomonis .

Lv

fuper 1/rael , adificari capit Domus Domino.

C1) hn monte Meri2,in pr& ii Tem:

DE

dio Oruan íeu Areung Jebu(eitem

plum hoc fufcitatum fuille divinz quoq;

gli-

ibu$

H

eft veritatis. (m ) Templihojus ftructuratalis, quz Deum decere vi-

xtn

debatur, —Domus enim , quam «dificare. cupio , ajebat Saloman , tiagna eft :

nam

Magnus eff enim. Deus nofler (uper omnes Deos, Quis ergà poterit prevalere , ut

Jj09

&dificet ei dignam domum?.Si celum & celi celorum capere eum nequeuut , quant us

d

ego fum , ut poffim ei dificare dowum ? (ed ad boc tantüm , ut adoléatur incenfum.

fs

coraim ille, ( u) De(oliditate , pretio ,

diftributione & majeftate Templi

],'"Uüh

Jo[epbum ]udeum

nonnihil fufiàs perorantem audire non pigeat,

i

Jecit igitur Rex inaltiffimam terre profunditatem fundamema Templi 2 (Z—

Ejus bafes

xis vahdtffimis , que contra omnemtemporum injurtam vefiftere poffent ; ita ut cum

1

& funda-

contigua terra coalita folum ac [undamenti impoueudis (ub]lruthouibus praberent.,

menta,-

m

O propter inconcu[fam (cliditatem facild molem edifictj cum.parata ornamentorum.

nudi

Jumptuofiffimo perferrent , non mmorem admirationem balitura , quam qua (uper- -

faum

né ad ymplitudinem , pulchritudinem & magnificentiam operis per artifices ela-

rini

borata (unt ; extruxeránzque illud ufque lactinar ex albo lapide. — Hujus edificij at-

j

titudofuit cubiterum fexaginta , & totidem longitudo , latitudo verbviginti, — $u« Altiuudo &

j

per hoc autem evat aliud edificium pari imenfurá , itaut tota amplitudo Templi cen. latitudo,.

f;&

fum viginti cubitisconflaret. — V er(um autem erat ad Orientem 5 6 potiis in adi-

te

ft ejus erat viginti cubitorum longitudinis, juxta men[uram latitudinis Templt ,

roe

lata cubitos decem , [ugeus in altum cubitis cegtum viginhi. — In circuitu deinde

Cellz i&

LA

Templi conflruxit. tngintacellas , que. inter fecon[lipata externé parietes Templi

P d

Arcuitt,

liil

* patebant finguleinlongum . viginti quin

V

)

julicbant 5eræiijtque inter je pervia ; &

j

€

m

M

; (li) 3,ch. 6. v. 1. (m) szaralïP. 3

.i. (2) z. Parglip.z.. f. g feq.

*

22

Sadoch Tonïi]gce 1$, Salomone Rttt 4« 1

cubitos., ac totidemin latum , ( viginti culitis attollebantur, — Super.

baás d?i;i fe-

ricscellarum erat exttudla s fuper quam rur[us alia ,

einnes inter [cuuincvo €7 aif-

ghiudime pares , itaus conjundle inferius edifisum dquarent-Altiudime z nain [upe-

rius" non erat circumadificatums — Fuerunt. autem omnia. cedvoantedta :O lil

quidem [unm qued, ve um babebast , mon proximo coutigutim : reliquum ex. longi[-

feomistrabibus erat con[ertum , ad utrumque latus pertungentibus ,ita- ut pfo pavretes

- hoc fadlo confibulati firmioresvedderentur, — His trabibus (ubnexd erant laquearia

pæ!iiz(&m'a , c&laturis C bratdeis Aureis orndta, — Partetes etiam ceárims tabuli$

Materia-.— auro illrtis erant incruflati , ia nt omniaveniterent auro ; C intrantium oculos f al-

rum F.ïötlü-»"

Tota verà [Lru&lura ex lapidibué politiffvoas

fitas,

gor uidiqué occurrens perffrigeret.

" £o: fl abat ,ita 4d unguem inter (c quadrantibus , G commiffuris oculos fallentibus s

ur ituentibus nullum u(quam mallei aut. f[abrilis inftrumenti veftigium. apparertt s

Pa'm:æ ad

Porró a(cen[um im (upe «

fed connata potits omnia , quam arte vongeflA videentur,

oltiaTem-. veorem Templi partem fic conimentus ef] Rex , ut socbleamin bunc ujin

craffitudim

pli

parietis ipzluderet : bec enim

parsmon babebat ab Oriente magnam jauusms ut m fs

eruim ad firmitatem confcrcbant

vior , (ed a lateribus inerant parvaoftiola, — Nec p

tábule cedrisa (einvicem compledientes ,&

'raffis catetis-nter (e conftridg, — Di»-

- vifo deide in duss partes fano - penerrale eyus viginti eubuorom nulh. feit. «ccej

bif

le : vcliquum quadragin

ta cubitorum [Dazium n u(um. Sacerdotum con[ecravit . &

ánpariete , ad ytum a reliquo corpore feparante » fores appojui

e

cedrinas , baé quoque

culatas , C* imatratas , eas pratexuit yelis picturatiffimis ,.

b yecimtbo , purpurá -

Aureí Chc&

I

Poffbectn ad yto , vigimti cti-.

tubini,

£ecco , b yjóque jþ!; ndidiffimá ac mel

liffimá diffindiis

.tos quaqua ver(t

Wa patente , dedicavit duos Chevubinotex. auro. folido , utrusmque

E

-- quinque cubitorum altitadine , uterque duas al

45 habebat ad. quinque. cubitos prü-

tex[as 3 quapropter nonlongo [« yuncfos intervallo

fLatuit , ut und alá auftraleim parit-

dug [e(e contingentes ii medio fio

- tein attinigeret , alterá (eptemtrionalem yreliqua

tam 4rcam protegderent,

H« Cherubica effigies quá:

iam ffecie fuerint ; nemo vel

conijcere poteft , v«l laqui.

pavisseutum etiam Templi. conffravit laminis aureis,

tispreportsone convenientes addidit , latas cübi»

Janue demüm feres altitudini paric

tos vigiati, G auroilitas, — Atque ut conipendio dtcam » n

l tam intus quam fo-

C buic jausd s

ris ouifit , quod non inauravet, — Oppan[um «f preterea auletm ;

ua baluit. Caterim porticus nilil tale babebat.

Poft.

— fimile illi ,quod interwr jan

alia fic pergit Jofephius.

Feüt. itetm ve[n ejus omnia ex &ve » lebetes G&' amuldi s

tenacula C* Sarpagones , &* reliqua , auri [ulgerem referentias

Men[as quoó, mul-

Vafa diver- ta; dedicavit Rex , ( i hisunam magnam auream ,in qua propotie bantur [ecripas

- fa pretiofa, pes: re/ioug nop sultà deteriores diver[o nmodo facta: (ufli

uebant phialas &* pateres

Candelabrorum átem fecit

aureas vige[ies mille , argentearum quadraginta. millia.

i',- t

decem iillia , juxta praceptum ,.Mfy'þä, ea/c quibus tenuin. in Templo dedicavi

ïni £a

funs Mumlz 2963 Legis LMOFZZ'MAISO-

25

-Z*Tf-ntäïd;ü lucer

'M ffc

et yurxta legem : Q men(aqi unaim impofitos panies habenutem , [it m ad

] iil

Septemtrionale Temphi latss ex adver[o Candelobris 1d enim ad. Aufttalelatus col-

ln

[

lvcaverat ; suedium autem inter. utyumq, locum obtinebat. Altare ilud. aureum.

ii

n

H «c ottitiia ontinebat antevier il o Temphi pars , quadraginta cubitos longa , ? ve-

il

lo difpavata 2b ad yto : illo enim Avea erax infevenda

Cantbarorum auteu vina-

Hortim nu--

nad

yiorum odtuaginta millia Rex comparavit , & phialaruim. aurearttm millia decem ,

as

argcutearum vero alterum tantüin,

Lancium item aurearun ad offerend.min eis

merüs, ufus

&pretiu .a

Àil

iil

Jimilam maceratam ad. Altare , ohuaginta millia , duplum verü. avgentearum.

! n[

Craterarum quog, , in quibus

fimilam olew (nbigebaut , (exaginta millia aurcarum ,

uf

Q «lterumtantum argenteavum, — Men[urarim vero , quales M efi bin vocantur &Y

jl y

Affaron , aurearum eyant. viginti mllia , . duplicatus numeras AYgentearun.

]

h

Aceira quocue aurea , quibus

edoramenta in T emplum infern (olent , evant nuziero

Ll

viginti milia 5 C alie, q

uitbus deferebatuP ig

ni$à magno Altariin parvum , intra

il

lll

Teimplum. [itum , quinquaginta. millia

Pavata, evant Q? (acerdotales veftes in

u[um Vonnficum , annumeratió talaribus

nj

»€ Epomidibus , at4, logio , cum (uis

77

gemmu ,in unvyer[um mille,

Corona veró, in qua Mofes Dei Nom

en in[cripjit ,

[

Di«

tmica [uit y G u[que in bodiernum diem permanfit,

Stolas auteim (acerdotales 5

Vettes fa«

byffo fieri cwravit , cum decies mille zonis purpureis ;

Ili

C tubarum , quales Mo jfes

cerdotalese

;Ü

pra[cripiit ; ducema millia,

ltem alas flolas byfinas Levitu , h , ymnorum canto-

vibus , numero ducenta millia,

É

li

Infirumentorum praterea Mufiorum , que naula

I j

Ó « yunirg vocantur ,in ufum

b )mæ

edierum ex electro confecit quadraginta. millia

j

Qua oimma Salomonad bonorem Dei magnificé pavavit , null

fed omni liberalitate ufus bac in the(auris Dei condidit.

1$ parcens [tf?rzptia'zus.

nque

[/()g

Circumdedit. deimde Templo

feptum. quoddum .. trium. culitorum altitudine ,

IV.,

quod noffrá linguá. Gi[on vocamus

Jlb

» excufurum. grofanam viultitudimem , cy (olos

Sacerdoies admiffurum,

J

Extra hoc feptum erat fanum , porticibus magtis ac la-

| W[

tis cinclum , ( portis altis

patens, quarum fingule fingulos ventos (p.G.bant , *

foribus auratis claudebantu

f'»

Fanum ex-

u

In boc fanum cutlibet é populo , puro modà 4c cafta,

n

Ó pre[criptorum legis ob[erva

nti , acceffus. patebat,

tra templunt

[

Dici eutem ton potef , ac

T

yix etiain oculis eredi , q

um mirandum fuerit illud extevius |

[antum ; vallibus enim.

hM !

expletis , at ad pro[behum oculi. caligarent , &v 408

eflà ad quadringentos cubitos

terrÁ , e49 Yertici imontis ,

jol

inquo Templum extrullum eff equavit, — Atque hoc

ifi

modo f(aitum e[t , ut avea fan

teum folo Templi equaretur.

Hanc cinxit duplicibus

porticibus , quascolumne à nativo [axo (uftentabant ,

mälï

Q luquearia cedro expolita

t£gebant, — Fores verb babebant omuces ex argetnto fa

bricatas.

His tam tiagnis

f

wfu

«t pulchrisoperibus ac donarijs (eptennio perfectis ,

non 4d opulentie modo , (cd &v

eleritatis offentationem , qua etenim &t atem integ

7j

ram bominis pofcere videbanturs

Wm breyi , i ad magnitudimem vefeeatur ,

Lj

tempore erant nl:þlu'tq. (o0) -

(fil/

Hanc

- -(foi')r Fofeglz l 'f anziq.. € z.

N

D

-H

' S;zäoc ?angäfcc It. jalomone Regc" '4.'

»

V.

Hanc Jefephi defcriptionem Le&tor componat cum L:

bris Regm'fz.(öj

& Paralipomenon(q) reperiétque convenientiam , cüm ficut DeusTas

— bcrnaculi formam os ad os Mo)[i dictavit ; ita & Templiideam expref--

fam Davidi per Angelum tradiderit,(r ) Hscíoladiffercntia eft , quod

ofepbus numerum facrorum fpecificet , qu facer Texrw generice fump-

€onfirma-

tio exipía

lerat , dicens? Erat «utem multitudo va[orum nmumerabilis , it4. t ignoraretitf

-pondw &ris. — Fecátque. Salomon ommia va(« Dvmís Deis & Altare aurcum., r d

iS-Cii prura-

men(as , & [uper eas panes prope[i

tiots 5 candelabra quog, eum lucernis fuis , ut hls

€erent ante Oraculum juxta ritum , ex auvo puriffimo.

Et flerentia quedam , & lu«

cernas Q* forepes «ureas : omuia de auro mundifimo facta (unt.

Tþ)mintherid

quog, » & tburibula, é» phialas ,

( mort «riola , ex auro purijjymo,

Et. ofíta c&-

lavit Templi imterioris , id eji »in Sanila Sanctorum ;

ér ofhia Templi form[eciis

aurea, ( )

L

ANNUS MUNDI 2976. Legis Mofaice

487 - 'Templo intra

Árca Dei in

feptennium fic abioluto placuit S4lemeni Arca translationem ex Arce

Sionisin Templum hoc novum cum maxima (olemnitate inftitüere , ut €

"Templum

tot innumeroruui(acrorum vaforum 5quem in finem ex omnibus regni

v

a &duccndä

' MHfraélitici inibus

convoeatur populus, quo ante Arcem collcdo, Arca

foederis juxta legis praícriptum à Saccrdocibus , :

ta ordinante Sadeé

- Pontifice , involvitur ; & ad geftatienem paratur,

Signo dato , u£

Saliantis arbittatur » aliqui Sacerdotes preceduntcum tübis, quos Levitz

ä

cantores fequuntur cum inftrumentis Mulicis, qui & per cerza fpatia fl

Translstio- rjones figendo hoftias immolant concrepautibus tübis & organis; Quia.

ais otdo & verbtot milia Sacerdotum & Levitarum erant , alij alijfque in ornatu

m , in quo repeckis Vicibus

folemnitas, gloriofo vafa facra pertant, tt Altare aureu

facra holocaufti incendunt 5 alij menías aureas cum propofitionis panis

Alijcandelabra aurea cum iucerniss

bus, & reliqua fupeliedtile geftant.

;ï

alij thuribula & phialas, cxteraque vafa , qucru

m innumeram fuifle co-

piam fuprà ex jofzpho patuit.

iL

Iotulerunt. Saccrdotes Arcam

federis Dosini in locum fuii , id eft ad Oraculunii

Templs , ia Sandla Sanctorum , (upter alas Cherubim y ita ut Cherubun expandevent

Vbi depoff. 4l« facs (uper locum v t quo pofita erat arca , G ipfam Atiam tegerent cum vetiie

8a fuerit.

bws (uis.

(t) Ubtiterum notanter addit seriptara: In. Arca autem non er at

Y

aliud nifi du& tabule lspidee , quas po[nerat inea Mo y[esin Hor

eb , quando peptgif

( ). Et

C

Domisits fedus cum fitjs Hfrael , cüm egrederentur de terra. e/E/ ypri-

feces

Q

hoc inodo obfervandum venit , $4lomonem , et(i omnia catera noVa .

tit ;

hi

(p 4. Reg, 6. v. 1. feq. ( d) & Paral,

pY:d (äq'. &c4 v;.r.fcq. ( r) 1. Paral,

(u) $« Vch,S.v..gs

il

$8 19 (cq. (f) . Paralip. 4. v.ng (t) z.ParaIip,s.v.y.fcg.

)Cknw Musdi 1970 ngu Mojaica 487;'

2

h(f)

ia

iT

git ; Arcam tamen nil mutáffe , fed eam , quam Mo)fes fabricaverat ;

: Templum novum intuliffe,

Nec etiam dubitant Doctores ; antiquu

m T& n2

xprfl'- :

lum Mofai-*

qui

Mo[zicum T abernaculum , quod hucüfque in Gaba« fleterat, à fidclibus

cum quó de-

; devotioniscausà vcl maxime frequentatum , in hoc Templum novum

funy

vcn:?i?.

Atttil

fuiffc allatum * & alicubi honeftiffime repofitum , ne impolterütu extra-

Tem;lum tacrificandi an(am Ifraelit& haberent,

Ego autumo , ipfum

in.d

T

Salomosm Reg:m,quando poít aditum regnum peregrinatione

fuícepic 1n Gaba4,ut ibi in hoc vweteri Tabernaculo íacrificaret 5

é i

theni

poft (acrificiu n totum hoc Tabernaculum cum omuibus appertie

neat js collegiffe , nec abfque folemnitate fecum So!ymar deportáffe ,

hl

quod indicaat verba Seriprure : Verit ergó Salomon ab excelfo Gabaoniti eru-

at :

falem , coram Tabernaculo faderis , r regnavit. uper. Lfrael. (sv lllad au-

y ii

tem quod legimus: Tulerust Arcam Sacerdotes, 7 portaverunt. Arcam Domini ,

Q Ta'ernaculum (ederis , G omnia v^(n Sanfuarij , que erant in Tabernaculo,

U

C ferebant ea Secerdotes G. Levite/ ( xX ) De antiquo . Mefaico Tabernaculo .

m

urcgni

potiüs quàm de polteriori Davidico novo intelligi poteft, cüm Taberna-

In 'Femp.ïo :

k

culum Dav.duum nunquam foed.ris vocatum fit , ut ilud Mofaicum , quod

Salomonis

ootimé Cornelims cum Jofepho , Ribera , abulenfe , Szvario, Vilalpando , Sanchez, coliocatur,

T

é alijs noravit ,

qui per Tabernaculum fadeis aon aliud nii Mo[aicum u«

t0; ii

evit

munt — No;neff dubum ,illud «x Gabaon fuiffe & Salomone tranflitum in Sion »

indéqueinTenpum. — Addeutrumq, T abernaculum tam Moy[is quam Dandis,

ul

9* Salomose ff ranflatum in Templum

i -

» perindé ac cetera omnia ve[a (ava , À

Moyfe fabric

u2 , p efertim dltariaim Templum tranflata , id ff , in Tabernacue

omam

od

jum Templs: idque prudenti con[ilio , ne [cilicet alb , quam in Templo Dei cultus

elebrarctur s itag, caveretur periculum (uper(itionis 69

idolilatrie, (y ) Hanc Cur aliquan

: pa:?i"

docum Are

&Tbl

Arcam porró cu.n Tabernaculo, Mofatco faltem , finon utroque , priuf-

quam Templumà Ch«ldeis incenderetur , abícondit.

Inde Jeremias

ca fucric.ab-:

p

Ícouditum,

tranftalit, & occultavit ibi, ubi olim Mzjfes , calis Arca & Tabernaculi

c2nditor , inloco ignoto fepultus facrat,

Ignein veró perpetuum non

Mu.if!flï

nd(ïm!

*extinxit, fed ii puteo profündo depofuit :

qui ibidem miraculose con-

fervatus

] 7;"//7/.'

]

«*raíffe r

» Polt captivitatem Babylonicam in eodem puteo inftar aqua Ignis facet

epertus per folis radios accenfus hilariter exar(üz. (z) Arcam in piteo igs

n

veró cum Tabcrnaculo hucüíque nunquam in lucem veniífe, citatus &tl*

H

Corn:lius füse probag. ( a ) Poffet autem videri Arcam cum Taberna-

jH

culo in coclum deníque fuiíle receptam , ibidem enim fe eam vidiffe tefta-

f

tl

fa ef

tur Gorculum Cbnjh]aunnes:QE: apertum eft Templum Dei sn calos ( yi

ATC

; p;j[el.

( -vv )V $. Paral, t. v;

r; ( X) 3. Reg. $. V. 4. & 1. Páral,

EM'

$v5 (y) E m

iqk-eg.'&.þv,.* 4 (2 T

$U U

h

Machab.;g,ïv: 19. Ícq. (af) Cozn, ibid,

26

$adoc Pontificé . 1$, Salomone Rege &

bernaculum.

Ara& Ta- sc, Teéflonenti eju. in Templo eju. ( b)) De Tabernaculo Teftamenti

quoque ; Et pofl bac vidi , €$ ecce apertum eft Templum Tabernaculi teftimonij in

in coelum

recepta.

celo, (C') Sedrelittonunc Tabernaculo ad Templum Salemoris revifo,

li.

Poflquam ergb Arca eo;ut dixi, modo in Templum recéns erees

&um àSacerdotibus illata; inque loco fuo repofita quievit , fübitó ine

Nicbula

la Templum implevit , ita ;ut necSacerdotes ofücio

genstotum nebu

mplum

furgi valerent. — Mirabilem lucis & colorum varietatem & amabilita-

implet.

tem,imo & fragrantiam in hacnebula contentam fuiffe inde adverto»

quód gloria Dci inde refplenduiffe dicatar : Tmpleverat enim glorie Demini

pomum Domim. (d ) Hujusintuitu nebule , ceu Divinz prafentiz gra-

tiolz teftís luculent/ffimi , Salomon egreg;à Populum adhortatione iníus

per & paterná benedi&tione lolatur.

Ad Deum autem converíus prolixà

oraiione precatur , omnibus in hoc loco oraturisgra

tias impendi, &

N

cordis eorum defideria exaudiri,

Notatu dignum, quo

d & pro Gen-

Jofephis ita füpplicantern inducit

tibus memoriam agat follicitam,

Regem : Nec folis Hebreis errantibus hanc opem à te precor : fed eti

:

-

Am[i ab extre«

Nota de

ustunc notl

OQentilibu

g müserbs finibws ( quid fide Americanis & Auftralib

isloquatur?)

Aliqui venerint , atit undectínque profctti in boc loco boi quidpiam impetrare a t

fxd,clibus.

voluerixt ,exoratusillis]argire — Sic enium omtibus erit evidens , quód ( tubanc.

dem aptd nos tibi exertis voluifli , & nos nec inbumani fuuti , mec alicmgerns itiis

qui 5 fed libenter fevimus ,te communiter omnibus tum opitulatoreim effe , tum bonae

Solymas

yum rerum. ommum lavgstorem,

"Obfecro : num Rex i(te fapientiffimus

eos ventüi-. fynceriorem Ecclefiz fidelis inter Gentes mentien

:

em inferere potuiflet?

uit reperirí , ita ut etiam

ros effe prx- tales Edcles iülOD

dicitur,

ginquo paffim ubique R ex inn

ubique terratum inter hosdivulgandum effe vivo quafi oracu

lo vatici4

netur, quemadmodumþ&c!amon D

eo vero Templum tam amplum , pree.

-tiofum, pium fan&ümque fabricáflet.

— Ex his ergó fidelibus multos

Hierofolymam ad hoc Templum adorandi causá ventu

ros, & pro fuis

indigentijs preces effufüros eíTe salomen previdit , quos- ideó à Deo ex*

audiendes enixé precatür. Exau

E

b

dien

dos , inquam , precatur is, qui

les & ido'olatras ) odio efle non igno-

eo peccatores ( maxime infide

»

ravit, quod & czcus ille palpat dicens : Sctmus autem » quia peccatores Deu

.

non aidit : fed fi quis Dei «u

lter eff » &* voluntatem ejus [acit , hunc exaudiet, ( €)

Tales pluri- Multos ergó Gentilesextra Hebraos fideles,

D«óque gratos effe fupponit

mos tuiffe ^ $ 4150 ;quorum hicm

eminit , tanquam confratrum refpectu religio-

probatut.— nic& Gdeiunius Dei,. G/zffz docti(fimi Lyram : Hícponitur [extap

etétyo pro

exauditione Gentilium , venientium ex devorione 4d orandwum im Templo,

: Multi

euim

"-5 "— i m .

(V) ^P0C.rf';v.:9; (c) Apo,c;rs v piíeq. (d) 3. Reg.8 "TR (c)—.l,oan.,g.v.;l.-

——

3

TR

IN DN

LAunis Mund:

27

2070.

Zegi;.t 4Mo]2?c2 : 4877

«

erim Gentiles , audientes in diver[is partibus orbis , miralilia , qua fecit Dets , qui

iji

colebatur in Hiertn[alem , afcendebant illuc cati(d orationis, ut babetur Joanmis 12

Vlf ,

Et fic Deum colebant , & fecundum ditamen ve(ta vationis vivebant,

FPretes €0e

de

gum erant exaudibiles , quamvis non fervabant legem Moyf[is, quia d illam non

"

tencbantur.

Cartbufianus ita : Infuper & aliengena (vc. id eft. Geutilis uatione,

iC

five fit profel ytws , five in pagam[mo Deum verum colens (ecunditm legem naturalem,

üiae

-eum fide Cbrfhf uturi (altem implicitá ,cüm venerit de terra longinqua propter no-

Textüsfacri -

interpretae -

ii

snentuum. l& eff , ad anvocandum te in domo bac.

Audient enim nomen tuum

tio,

n

suagnum. . Quoiiam Deté tantam pro[peritatem , tntos triumphos , tanta hii

gfa;

valilia exhibuit fiisjs Lrael fub Davide , Salomone , qud Maje[Las ejus inde undig,

s

ànnottit, — Cim vune it ergo Q? eraverit in loco bor, Quemadmodui in adis ,

ii

AEthiops , Evuuchus Candacis Regine Abioptn , legitur veni[fe adorave in Templo

h&

Hieru(alem. Ad. a. Joannes quog;vefert c, 19.. Erant. Gentiles quidam ex hi

fY

qui a(cenderaut , ut. adorarent in die feffo..— Similia prope Sancus profert ,

Alia Scrip-

Vi

qui etiam infideles illucoratum veniffe patat, — Non tam videtur dv Get-.

turz loca

u

tilint commodis laborare , quam de Diviny Nominis amplificatione , & de Divina

"

adducumqg

Dei Majeflate & gloria. — Efl autem hac oratio C? pia , & valde ad impetrandum

i

idonea j quá id 4 Deopetit , quod illi fuurum eft gloriofum : ned, «liudin ea. petitio-

"

ne [peclat , quàm ut div:pum Nomen C (e latius aà Gentiles extra ifraéliticosteye

ilk

tiinos extendat , && ubid, Gentium babeatur ill

uftvius,

Subditporró hic Au-

lfs

4

thor de Gentibus: AugufHum illad && admirabile Sacrarium [i&. venerabantur ,

Ws

Ait iliud (&pe venerabnnds convexerint , Q* donis interdum

cumulárint emplifimis,

d

j

P[ali. 67.. Atemplo tuo , quod eft in Jeru(alem. — Tibi offerent Reges tuner4e

1

Sic [ané fecerumt. C yrus C Artaxerxes , ut docet E(dras . vtolomaus Philadelphus

ii

Rex £gypti, & magums Alexasder,ut autbor eft Jofephus , &* Seleucus Afie Rex ,

[

ut habes 2. Machab. 3. Vbi feciffe boc Reges alios & Principes eudimus. — Fiebats

ultoi

y

anquit , ut ipfi Reges & Prinapes locum (ummo bonore dignum. ducerent ,€ Tetme

(uis

pum maxunis muneribus ílufivarent Q7c. Quáth ver? Judeorum. Deum externi

Iudzorum

yee

popul put averint effe meruendum , docuerunt Paleffini Y, Reg. 4. Qui cüm pri-

ul

miim (ederis Arcám 12 Hebraorum caftris con[bexerunt ,. timore. pené exanimati

Deus Genti3

libus cultus.

pu

exclamaverunt : V & nobis ! Quis nos (alvabit de inauu Deorum fublumium iflorum ?

j

H funt Dij , qui pereufferunt Zg yptum omniplagáin de(erto. — Quam apud. Am«

(:

qonitas potens exiflimaretur , & fidelus: (uorum cuftos Judgorum. Deus , fatis often«

7bnit

dit Achior, udith. y, v. 18. & 25, Ciim ergü Genteseam de 1fra&litarum Deo opi«

o

nionem concep;ffent , quid mivum , fi sllum confultumm in dutijs , * oratum in ver um

j PW

angufhijs effe voluerunt ? Nota hic inignem de Ecclefia Géentium memoriam,

T

de qua hacüfque frequentiffimus mihi

fuit fc;mo , pro qqa & ipíe Sloman

ii

ardctlxtves.hicfundit precess

1l

Da

Om.«

4

s

2

Iv.

fadoe Päntiico 1s. alomone Reré 4, |

Omnibus pradictis ita peractis ; exinde ad actum dedicationis Tetis

[

- pliproceditur, qui potiffimüm in facrificijsconttitit, ij(que tam longis,

Templi 5a- uc

fucceffive bo£m viginti duo millia , €* oviwn centum . viginti millia in. hoítiag

lomonici

Á

&cdicatio:

pacificas mactarentur, XEt dedicaverunt Templum Domini Rex Ó filij 1rael. (£).

Fecit ergh Salomon in vempore ilo feflsvitatem celebrem «€& omnis Mrael cum eo

l

multirudo magua ab introttu Emath uf , «d vivum g ypti , corem Demine Deosnoe

li

ffro (eptem diebus C feprem dicbus , id «t , quatuordecim-diebus 5 &* in die ollava

D

dumifit populos: qui benedicentes. Regi prof«cli (unt intabernacula [na letantes , &

alacri orde (uper omuibus boms , que feserat Dominus David (ervo fne , é& Irael

f

populo (uo. ( g) Placidiffimum cít autem auditu, quod additur; igném

[

nimirum écoelo iterüm de(cendiflein conípectu totius populi. — Csimque

M

ignis czle-

ftiscx alio

compléffes Salomon fuudcns preees , 19015 de(cendit de celo ,- & devoravit holocaufta

deiceadit,

C nvima , 6 Majeflas Domini wmplevit domum.

Nec peteraut Sacerdotes ine

L

gredi Tcmplum Domva , à quód wnpléffer Majefl a Domtni Templum Domini, Sed

€ omnes filij 1rael videbani decenden: emignem,Q gloriam Domimi fuper domum

€& corruentes proni in terram f'per pavimentum. flratum . lapide , adoraverunt (

laudaverunt Domsium : quomam bontts,quoniam io (eculum miericevdia ejus, ( h)

,Ner: enim aliud fuz przfentiz ac beneplaciti fignum evidentius dárefo»

. Ieoar Deus , avám quód Majeflatis fuz gloriam perign'eui coele(tem mae

piüfcilarer victimis incen(is ; prout fxpiüs contigillc Icgimus.

*

" Claffem quog, fecit Rex Salomonin 2fiengaber.qua eft juxta Aiatb.in lifta/ia

gans vubry m ierra Idumee. Mi[itá, Hiam wmcleffe tlla fervos fuos virosnautio

€laffes io

&03 ( gnavos maris,ctm fervis Salomonis Qui cm veniffent in Opbir , [umptü. inde

2

À OFHH* 5'.

aurum quaderingentorum viginti. talenterum detulerunt ad Regem, (1) Come

p

Thïk il'u

par«vit & alteram claflem in. T/arfis fingulis triennijs euntem & redcune

3

cm. ^ Qmiaclffis Regisper mere um claffe Hiram . [emel per tres annos ibat i

Tbrfis.(k) Fufiüs de. hifce dverfis binis navigationibus alibi mihi

n

fermo fuit,

lnde nunc folum Genebrardum, adder e iubct, quicum

M

Art4 Mont«so aurum €x Perzadductum eíle firmiter opinaturo — Nec pree

lo

N

basbile ( füunt Verba Authoris ; 1d. imtelligi de navigatione vulgari Indica 5 nam

ala per s aze rubrum (emper frit tritiffima , & cognita umver[is Gentibus » fine qua

lN

Qriextis opes ád Syrit j A ia s Mitons Pheniit , Africg , Europe Regiones nume

[

quam. alioquim persenerunt. — Dum ergó Scriptura boc de Salomone: €9 Jo(apbas

lk

Navigatio

Peruana- &i

veluti fingulave votat , pofito etiam Pernaum vocabulo ; qucd dualis eft numeti , quis

at

mon «ernit novum orbem nominari ? qui pottut ab ip(is aperivi (alcato mari five vere

là

*

fts Occdestem. mere szþanica ; fo"vc vcrjig; Ocadentem Moluccis gräetgmnviga

[

uf

(5 g.R&g g.v;G;. (ä) Xb:'d.;s

(h) lszara!.;'J.

i

E

;tfcq, ng-4. ch-q-i4?63

LP 2 lo)& 229

m

feq- &1 Pam!.g v« I0.feq, ( k7 lbifif

G

—

"Annïf Mund: 1987.

(Leg:äMa/:zici.

f04.

i

gt faciunt Lufitani, 1

Impoflibilitas (ine magnetetam immen(ía maria

p

fulcandi ; ni fallor , hic fruftrà ab aliquibus obijcitur , eum tantz navi-

J

gationes ante inventionem magnetis fa&tz legantur , quante poftcà,

i

Accedit, quód tunc Americem notam , non ignotam fuiffe fupponam:

LT

1

imó hazc etfi alijs fuiffet ignota , nontamen 5«lamoni , quifi omnium

merica

lignorum & herbarum , & animalium naturas vel maxi

mé agnoVit : CUP galomong

EO

lat

extrialecam. orbis difpofitionem ignoráffe mihi perfuadcam ? fed euin-

nog jgnot-.

,U

met audiamus ; !pfeenin , inquit , dedit mibi Jorum , qua (unt , fcientiam. ve-

jl

rm j ut. (ciam difpofitionem orbis terrarum. (v) . Portó (i major parsorbis

nenm

cum latuiffer , guomodo quazfo , fe difpofitionis orbis terrarum notitiam ha«

T

bere ; dicere potuiflet ? Joagnes Pineda ex his verbis probat , eum perfe-

u

&um fuifle Cofinographum, —S«né quidem ( Ita dictus Pineda ) cim nos

t

omhis ferat omnia tellus , oportuit illum , qui differentias virgultorum , & virtutes

T

eadicum exploratas babuit i£émque naturas animalium , & iasbofliorum $ vim.

nulj

quog, «d differentiam terrarum perfpeclam habuiffe . proprietates Regiotium , tra-

"

&um quoque umverfi orbis , per quos diff ributa tot differenti& arborum ytot amma«

rh)

lium , tet ventorum , imó etiam differentias marium , per que etiam . diftribut tat

)

equatilium genera ( differentwe,

f

batur ex claffibus Salomonis, (

3. Rege 4. v feq- Sap. 7.v. 10. & hocpres

"

ANNUS MUNDI 25987. Legis Mofaice '504-. Sed (* Regina Sa-

n

ba. auditá famá Salomonis in nomine Domini , venit tentare eum in enigmstilus,

TO

(0) Salve fis Regina potentiffima , eadémque in Ecclefia Gentium

Reginz (S:i-

n

famofiffima ; ut qua , quoiifque fides unius Dei hoc tempore pertingat,

ba Hiítor m .

ore

praíens ipía nos inftruere valeas,

Non ignoro quorundam Doctorum

uf

opinionem , qui hanc Principem fceminam pro Atabiffa fümunt , ut que

4

in $4/« , Regno parvo felicis Ara/i£ , rerum potita fuerit; & indefacile

nihi

ad Salomonem in ]udeam venite potuerit, / Sit fuus hi(ce Do&oribus ho-

i

nos , €go indubitanter accedo illis, qui JEtbiopiffam faciunt, & exinte-

FO'

rioribus Africe Regnis prodijíle affirmant, —Hoc dicere videtur ille, qui tix interiori

j

nec fallere , nec falli poteít , ipfe , inquam » Deus Incarnatus ; qni hanc Arabia pro-

W

Ron X vicinia , íed à finibuterre veniffedocet, (p) Eam Auffri Reginam dit..

&

n

eadem (umma Ver.14; nominat 5 prout JEtbiopia quidem refpectu Judee ,

M

nequaquam veró Aralbya Auftralis effe deprehenditür. — Aromata C aurume

qu'l

atulit 54lenoni, quorum amborum /£tbiopi« eft fcracilfima, « Sed de

i

hacmateria mox infràin fpecieplura. Regina hectanquam omni»m-

|

um tale fufce

ig-

u

pcdimc;ltq conjugali abfoluta , long

j

rpitit«cr, cüm in- /£t)

pi4

d

41) Gcncbr.äd-Ann.qu,' (m) Sap.7.v.1

1-3(

7.' (n) Ioan, Pined.'d; üþ,' Salo.

£, 39 (0) 3-ch,uq.V-;- (p) Mauh.:.zl.væ-æa.

Á

V

N

[e)

Sadoc Pontifice 15. '542—0,»&3,*,; äeg? 1047; '

(

Annales

pi4 frequentiüs fceminz dominari confueverint, contra morem aliorum -

Regnorum, Conftansigitur 4/yfiinorum id habet non folüm traditio ;

Regni Abyf

fed & Regni Annales probarilfimi; ex quibus etiam eruitur, e/£thiepes

Gnorum.

juffu hujus Reginz fufcepiTe circumcifionem , fa&ófqae protelytos veri

ï

Dei,ab ifraélitis culti, fidem unà imbibiffe ; quam adcó ufque ad tempo-

;

ra Chrifhi conferváffe videntur , cüm Eunuchus Gandacis Regina AEthiopue

L

idcó 50yma; uíque legatur effe peregrinatus ad adorandum in Pafchate;

Q:od no-

j

meu dicda

quem 1(ziat Prophetam in via leCtitantem Pbilippu , unus € Chriffi difcie

pulisinvenerit. (q) Nicaule àn Maguede nomen tepuetit , hic non di-

chinæ

Íputo. - An cum Kegno Etbiopie infuper & JEg yptum habuerit fubditam,

Ef

fucflz,

]efephus confalendus, cujus ea lunt verba : Interim ad JEg ypti ZEtbiopye á,

Regimam ; mulierem fapientia fludw[am » & cetera quoque egregsam , Salomons

virtutum ac (apientig famá delatá , cupiditas eam wmee|pt coram bominem vijendie

(r) Quoto $4lomonis anno ad eum acceflerit , non: adeó multum ad

::ï

Quando

meum confert intentum , fivequarto venerit , ut habet Marinus Vidiorinus,

Solymas vc-

( f) five undccimo, ut habet Genebrardu. (t ) Egocum Pineda & $««

Brcr it,

liago'annum vigefimum octavum fumo, dum $aloian omnia jam «difi-

cia comple viílet ; & cztera queque facra & profanain ftatum perfcdtiffie

E

j

mum redegiffct,

II,

Plerique hanc à S«lomoue pt

imüm veram fidem didiciffe au

tufnanr;

Vtrum huc-

ufquc idola

cui fententiz favenc illi Patresantiqui , qui hanc idolorum cultricem ,

€oluerit,

& infidelem faciunt 5 cujufmodi fententiz eft s. Joannes Chr)foftomw ;

O " o ^ pese V o m

S. Hilarius , $. Gregorius. N yffenus , $, Irenaus , , 1fidorus , Rupertus & alij ,

quoram opinioncs r:ferp & allegat.[oannes de Pineda ia Temo , quem de

rebu Salomonis laboriosé compilavit ; quitamen ipfe nihilonminus cons

trariam tuetur fententiam, ut multo probabiliorem & certiorem , o

hanc Reginam jam anté fuiff: fid.lem affirmat ; cui & ego letus fub-

f

fcribo ; albümque apponocalculum.. G

afbar Sancius laltem aliqualem. ei

antea cognitionem concedit , tam tenuein tamcen ,ut illam ex Gentilitia

d

profeffione ; ac cultu non deduxerit ranquam barbaram, teftibus $. €/ry-

foftomo & alijs.

Fatetur tamen Sazcits : mitiüs de illa fentire Tbeodoretunms

S. Amb:ofium , Abulenfem & alios, — Negat autem hic Author , eam balía-

Sancij im-

mi plantam $ol ymas (ccum attuliffe , lignum Crucis indicaffe , € Solomone

Iä

mitis cen.

lr

fura contra

lium (ufcepiffe ; & anda&er 4byffinos vocat mendaces &c. (u ) Qaod

ccrte durum de . integra. Natione Chriftiana , eáque ampliüï*ma dicere«

Ti

Abyífinos,

m S«lomone aküuöfïeti qui

Y

'-I'aceou,quöd innuere vidcatur, acfi malé cu

L]

tamea

|

(4) A& .8.v.126. (:) Iofcph.l-s.ar;tq €.?. (f) Marin, Vi&ör. chc

*) Gencbrad,ad Ann, 3186. (u) Gafp, Saüc, ia , Reg, xo $.8e

m

-

—

x

[

Ihanüs Mzmdz 2937; Leg;s äMonz'cæ&öï:

ET

dU

tamen tunc temporis totus fanctus ;totus Deo dile&tus extitit,

Cafti-

d l[iU ]

à

gatiiis ergó de hac laudatiffima Regina loquuntur alij , quibus & ego af-

.

.

Ailiy

.

Íentior:

Hancenim R

j

eginam , antequam ad S4louonem veniret , idelem Hanc

Re —ï'.

t0s Yl

non infidelem , fidc]em inquam & orthodoxam fuifie, & ob hoc ipfum nam d'co

teiy

ad Salomouem veniíTe , ex fequentibus probo. Inprimis iple Textus ait ? fuiffe.Ca-

Bllv

Sgd & Regitia Saba auditá [amá Salomonis in nomine Donini venit tentare eum jn bolicam

anteauam

dchate

gngmatibws: Et ingreffa Jerufalem multo cum comitatu & divitijs , camclis portan

i

tibus aromata Q? aurum in

H

Solymas ve-

ii

fstum nimis , Q gemmas pretiofas , yenit ad Rege

nillet,

non d

Salomonem , & locuta eff e unver[a » que babebat incorde (uo.. (v ) Eccejam

ditart,

prima verba religionem Reginz indicant. — Venit auditá. famá Salomonis;

lii

fed famz hujus caufaomninó prima & maxima fuit fapientia Salomons , A rgumenta.

Alonul

quam oftendit in cultu unius Dei ,cui templum tam majeftuofum con- ex Scriptura

m

