tandem ad Deum converíi , eundem coluerunt,.

. ttia Q

ludevsad Vé pl,criq ue

"

? llor

ser Regna — fifta. ejus & facri

ficia., & cztera legalia fan&t obfervárant , ut clare

ündo

Aifperierit patet in libris Dameli , Eflher & alijs.

Sed & fanctiffimum. Dai confi*

ktlnr.

-]ium elucet , & providentia Ecclefiam curandi ; dum enim jam intet

lt

. Gentes fides & religio paffim denfis idol-latrie pebulis obícurata ap--

hii

pareret ; & unius veri Dei magna obliv

io & ignorantja in populis

li,

radicare

(f£) Corn. Haz. feirdergefd). p. r, de Abyff. c, 9. (g ) Deut. 4. Y- 27-

.(hjlb,l

l

€, 19.v, 28. ( k) Dcut, 4- ye27e

ucdnei.

Ri E

*

^

:!!nm:;ïdïmdz' 32;9 |

Legis Mofaica 776.

trat f

radicaré incíperet,

vos Miílionarios, n

Deuscorüm mifertus, fimul & femel omaibus no.

lei ia uD

- 4

ovos Apoftolos & Doctores deitinare decrevic.

b

)uus$

abbinis &b

illos? Ipfoimer 1f

4

Ae

irremediabiliter

hitas , quos propter idolorum cultum, in íua patria

aneam, du

inolitum , inde ejecit , eje&tosautem per otbem dilpere

fit ; ut ipli jam

licial,dii

rcfipifcentes toti mundo teltes fierent unius & folius

men Dutti

veri Dei,

. Authoritate Divinà ecce hoc aflertum ftabilio. Tobiss cnim.

enior p

lrtiopa Y

»ft agnitum Archangelum Raphazlem , manus vocéraque in coé.

* Cüe , qmï4

lum att

oliens ait ; Magmw es Domine in etermum , &* i omnia |&ca. Reg- Neimpe at

djem vetá

jorum M

um ituun ; quomavitt flaaellas C* ([alas s deducts ad

inferos. C reducis ; & wou

:

eff qui effugiat manum tuam.

per eofüeumi

i d

Ceufitemim Domino filij t(rael , & i confpediu

orbi cóme

ém tantimt

Gentium laudage eun : quoniam

ideb. difperfit vos iater. Gentess qua ignorani

inunicarcé,.

€uh , ut vos enarretis mirabilia ejus,

P eï'(]rbt;ï:ï

G fatiatis (cire eos quia non eff alius Deos

lm Dd

emnipotens prater eum, (1) Ecce

nunc vides, quem in finem Deus non

Mi

in unum angulum terra captivos

abjecerit , fed ad omnes Gentesdi-

fperfos voluerit , ut eas fcire facer

p n

di populos de veracirca

ent,unum eíle Dgunz ; utomnes mun-

& i(f'llam -'iiï:i

Deum fide initruerent , & ita ad coelum diri-

l

j

Berent, — $, 4-guflinu itidem quaric

"

i

à Deo fuerinr

?

*

: cur Jad«i ita per orbein difperfi

l

& refpondtt :

Quid in P[almo quinquagefisio otlavo de ]u«

] 3n at

dais inteligitur , dicente :

Ne omdms' €os

um Aui

n

» W quaudo obisyi[cantur legis tud..

tnencid n

Convenienter amhi videtur imellgi ita. offe

pronuntiaium , eandem Gentem eiiam

debeltam atá, fubver[am

» in populs victoris. fupesflitionem non fuiffe ceffuram , vx s. Scripé

fed in vereri lege max(ura

m ,

Wt ^puo enm . effer teftimonium Seripturarum tot8 to1a rcfti-

"WL

erbe terrarum , unde. Ecclefia f.

aü

€YAt €v0cA

keut;

"i4. (m ) Duo hic aflerit miran- monium-

dus Dodor , nempe Judaos effe dii

períos inter omnes Gentes ; nec ta

. haberet in

rorem i [*

men Gentium fuperftitiones

-omnibus

efle fectatos, fed in iege füa manfifle fta-

pjptivitt

bilitos ; & fic fecundó ad Ecc

Gcn;nbue*,

u

m toti

leiam Deo conítituendam vel eonfervan-

dam teflimonium Seripturaru

mundo de Deo uno , & alijs divinis

m f

mifterijs ex Scripturis attuliife , quo

i

d

i, mt

fane mirandum 5 cum enitu in pa»

tria fua conftituti

;dd eft in. Pa/affina , nullis legibus, nullis minis coe-

"LA

le(tibus, nullis pen

is etiam horrendi

AR

flimis & praíentiffimis, ab idolo-

] 311[ &H

latria Compsíci (e permififfent

» poítea tamen gravi captivitate damnae rj.5:ai ia

Ldem CUI

V

ti » non tantüm à poriori ido

u

la reliquerunt , fed & fidei [üz in toto patria ido-

vàritb

mundo Íe tenaciffimos exhibu

erunt , ut & hodie

vix à fua füpcrf&jcio- lolatrae in

pirt

ne funt avcllendi.

Hinc bene D4

1000

»id de ijs: Imple facies eorum ignomivid, cxilio fide-

ne:l

"

a (gm

C querent nomen tuum Domine, (

n) ltaque hoc Deus ita diípofuit , ut **

j "

pott di&am 4ffyri«cm captivitat

fj t

li

Y

em hos teftes füg Divinitatis & veritatis -

m

falutifcra per :o:fun haberet

"-— —

Orbem , & ita Eccleíiam in lege naturz:

AÀa

"

firma«

[4.7-97k

;,;. fcqq.(m) 89

17«

Aug. ep. ad Paulm (5 ) gäl". TA

n

»

186

uMaMyarid 2, Pontifice 35 , Eyecha äege iv

Hoc iplum Antiffes

Hippone

nfis alïbix

tfus,rai

firmatet, fimul & muluplicaret.

. difper(a pit

rcfricat dícens: Propfer hoc enim Gens i

la regno (uo pula eft

j (üo )

$ fieri cogerentur

(o) Uade

infan ]

terras ,ut ejus fidei » cujó inimici funt , ubif, teff

-

mundi ufq

ue huc permififfe , ut &ides

ollor

apparet , Deum nunquam ab initio

o hac perd itum ire in-:

&t

vera inter Gentes omnino petirct j

fed fiquand

memoriam & fidem unius Dei vert

quacl

ciperet , aliquos mifi(fe; qui denuó

(e facile

refufcitarent in populis , ne unqu

am aliquis de ignorantia

lo

(ic factum elffe.& fieri, P. Ba[ilimi

* (190

poffet exculare , quod ufque hodie

ficiüc

d

Finkenifius , € D. Benedidli familia Theologus,

& Leffio probat 5 fidem ncm-

Fidem vetà;

ffe totum orbem , ut u

bique, vel faltem in

füt,

tuBnc orbem

pe Catholicam ita pervafi

vicinia reperiantur Catholici ,

hinc fieri non po

ffe , quin Judes » Turds,

Gob

rvafiffe

bitandi occafio ,

ünius

'gignofcitur Gentilibus ,

muliuplex occurrat

de fua religionc' du

difcutere &

Catholicis , qucs ad m

anum habent;

Q1

ideóque teneri cum

ab initio Ecclefiz fieri po«

conferre. ( p) Hoc prout nunc , femper

pubt

is patet.

Bodiiss de Helrat

dii;

tuiffe ; & ut ficret , neceffarium fuiffe ex dicl

ait : Neque (ine admiralili providentia factum vi

demus, ut populus Hebrgorum ,

um

rannidem pertulit , [ui geneis

Iíicg

qui omnium Principum cvuaelifymam yun. 46 )

Omnts

antiquitatem [.lusvetineret.— Prapotens Atbiopi

& Rex 4b illa Gente repetit ge

Q [

Mlud etiam smagis mirum

C

mundi reli- aeris (plenderem , féque 4c (uos. 1raelitas appeliat.

g;ioncs de

m eibe uf pantur velut à

fat;

fide vera

videri debet , quód ab ilis Religiones , qua toto terrari

terras [parfumn. videmus ,

fonte fluxerunt,

Ciun igitur bune populum in omues

o |

nonnihil

s hic Aut

hor religionem

T

quid de reliquis Gentibus eftimandum ? (q) Meliü

una de uno Dco eft , Ju-

pafticipfxnt.

uàm religiones nomináffet : hanc enim , quz

ten,

cárunt orb!.

pl

d&i poft captivitatem predictam toti communi

V1,

Sed nüncácaptis & difperfi

s Tudeorum eolloq

uijs in eorum pacriam

&oma

quod S«lmanajar

pro abdaudit

T

prïorem tedeo , hoc uno prenotato ,

in captivitatem Ifraelitu . horum

loco B«b

ylotücos , Cuthaos , alióícue po*

atrasin Semarism & regnum Ifralire

tachn,

ie

, pulos 65i fübditos, eófqu

e idolol

Fox hom

ios Deos Sechothbeneth , Nevgel ,

Aþmm Nt«

u

num pro

cum deftinaverit 5 qui cüm var

abductis in

bab.iz , Thariac , Adrameteech & A

samelech colerent , & hujuífmo

di idcvlg"s

T

rzter huac ve

fanum cultum viram quoque Inil-

ij

Samariam. terram veplerent, & p

Samaritti

mittitur,

tuerenz infamem. (ine omni timore Dei veri: ideo hos novos

Q

m leones immifit , qui obvios

(m

Deu; gravi afli&tione excepit : tot eni

quófque hinc inde difcerperent , ita u

t nemo ex urbibus aut adibus

lion.

Fac!

j

t

bei (eu Samaritani aügurati

funt

'.':gredi auderet.

& Ipfimet C

Ü

&l

bi immilffum efle;

quód

p

caufam, nempe à Judeoram Deo hoc malum fi

ejus,

D

j'

(o ) 1deo ferm. ;'ko, de terhp. ( P), Finken, Theolog. cdntrov. contt, z. cett, 13

L

$ 664. (q)( Bodin, Method, hift. c. g.

ET

--

y

^

j äk,zu itidi 5259, Legis vMofdz'cæ 775

ss

pf d

ffns,ltænquam Domiai illius terrg , culcum intermififfen, Hine Re«y;4. 6;

TI u

gi (uo id nuntiantes, ex translatis facerdotibus unum petunt , qui €0$ mis illa re-

" (0) i

in fati Deicultu imbueret, Nullum ex Proplietarum filijs Cormeltianis, ligio in Sa-

Nifffe ii

nullum ex Recalitis petunt , utpote in. Keligione fibi minüs fi

milibus , maria pro«

rditim ito

Ía.- Venetit,

& juratis idolorum ho(tibus 5 fed potiüs ex fch'fmatiícis vitulorum

nius x V

eriicul.sunum defiderant, perquem faciliüs fibi ac irreliüs confultum

antia le lt

foiejudicant. Digna hac Regi vi(à petitio, qui unum de dictis facer-

üCïi. P'BAF'H

do:ious remifit , nempe fchifinaticum , ne pejus dicam, & vituloruni

r fem ii

facrificulum aureorurm ; qui & ipfe fxcibus idolomannis non adeo ca-

3 (

ruitt, n Betbel, ubi antea unus € duobus vitulis erectus fuerat , & pro»

; us D

babiliffizné ibi priüs is myftam egerat , fedem eligit , & Dei quidem

itandi od

unius fidem proponit , itatamen, ut,ficutipfe prater Deum vitulo$

, d

colu:t , nunc etiam di&is fuis novis coriterrancis deos fuós adorare, &

ia t

publicé in fanis & cxcclíis proponere concefferit ; nam & excclía ( am

viindt o

diu áb Ifraelitiscontra mandatum Dei tenta & frequentata ) utad cul-

" LL

tum deorum fuorum transferrent , indulüt faleem, ni fualetit , fic ta«

ii p

fnea,uc preter hxcomaiain unum etiam Deum Ifraelitarum credendum

Quid ex 1ez

gc Mofaica

(

€ile pracineret, ltaque ex lege Mofaica fufceperunt ifti Semaritani cir.

retinuer 25'5

"

TA

cumcifionem,Sablathi cultum , cxremon as plerafque à Mojfe praícrip-

1 MW ,,V i

tas; cateras veró Seripturas faeras extra. Pentateucbun reijciebant , & idola

!i'(

n viri'em(«

mo:e faüo Gentilitio cum ritibus & faperft tienibus vencrabantur, Nee

s

GDXG i

gabant , tefte rrateolo, refurredtionem corporum , anima immortalita.

oD

tem , extremum judicium , coníequenter etiam & penam & gïoria'm

pofthanc vitam, (r) Quo faftum, ut omnes alij Jaderhos quafi ex«

)I'b '

, earimy"

comamunicatos & anathematizatosaverfarentur. — Nog enim coutumur jus

I

UL

dei Sumaritans, (£) Manfitautem hzc impia Natio ufque ad tempo-

( ahülvui

ta ChrifHi , & uitra , uti ex facris Litteris clare(cit.

& fandtum Pontifi.

.VII

sl

P !

Tandem hislu&tuofis temporibus feniculum

cem Azarium. Sol yiis extindtum , & ad alteram vitam translat

um eíle

*

L

Joatbam Pro Azaria

l ]ufmc

t!,, Ü

non dubito,. Quantas in religione altermationes fub Regibus

l

Acbaz, & moderno Ezecliá viderit , quemadmodum in fede fua

Pontifi Nerias , qui

m

& Amiarias;

J

€ia Vriwm Víeudo-Pontificem tollerare debuerit, & ipfe eje&ius tandem

facta mode-

gor j

cum gloria iterum reftitutus fit, ex diCtis patet. — Quis ei. fuccefferit ,

tatut,

mlüh

( f

j

nonadeo liquidum eft , càm ut feprás monui, maxima inter Authores

pibura

li

ji 1

j

diffenfio reperiatur. Güm autem egregij Authores ceníeant , Catalo-

M"

gum & fucceffionem Pontificum in primo Paralzpomenon Libro per Spiri-

jfon

tlf

sum (an&um exprciïum faiffe ; ide

o quód ibi poft hunc Azriam Amarias

ia 2

, fonm

"LA

3 P?*üæf

(:2 Gab. Pxat. E!'cx?c&; Hat,dc Samar, ( f ( Ipan, 4. v. g»

a4maná 2. Pontifice 16, Eïïeclxää Rege 17.

Bu at

ponatur , eundem dico patrifuo Az«rie fucceffiffe, hujus nominis fe-

cundum , quem Jofephus Netium tefte Tirimo nominat,& poft Jofephum etiam

períau

nilon

alijpro Ponti&ce agnofcunt. — Amariam ergo feu Neriam Vontificali Tia-

ra coronatum facris impofterum prafuiffe dico , & Ecclefiam, quam

hunc f

cintdf

in Jude per Azariam prxdecefforem , & Ezerkiam. Regem egregie refor.

matam , in Regno Ifraél propé extinctam vidit , gubernandam (ufcepif-

TU

&&

(

Poftabductas autem in caprivitatem decem Tribus , Michea; nunc

Sol ymis publicé praedicat ; codem modo sol yutas à Chaldais everterdas,

vt d

at

nifi in vera fideunius Dei perfi(tant , eümque debicé colant,

I

ANNUS MUNDI 3263. Legis Mofaice 780. Receníenda hic

U rad

Pro Salma-

nafare Sen-

veniunt acta fan&tiffimi Regis Ezecbie , quomodo $elymas reftaurave-

Ag)p!h

nacherib,

rít , aquarum copiam in urbem derivaverit , Pbiliflbaos fufos & vidtos

Ht

Cüm autem hoc

V

upprefferit, qua brevitatis amore tamen pertraníeo.,

Achitob,

tempore S«lmana(ar mortuus effet , Sentracherib , tyrannus imman.ffi-

proli

Pentifex.

mus , hoftífque Hebreorum juratiffimus ; fücceffit.

Quvo tempore Am4e»

Teret

riat moriens pedum Ponrificale filio A4cbiteb legavit. (t)

Thggy,

UR

ANNUS MUNDI 23266. Legis Mofaice 783. Keges Jud«non

f fippe

adeo affueti erant jogo , cui perditiffimus 4ch4z hanc coronam alliga-

Wi ter

Ezechias

vit;dum fe pofteróique Regi 4ffjrimum tributarios fecit, — Ezchre ergo

W

Sconacheri- fe iuófque in priftinam libertatem reftitueregeftiens, primó Selyntar ;

Ühri us

botrnbuü Regnümque pramunit, cccolté cum Rege Eg)pii tranfigit , quateunus

t

ncgat.

jn cafu neceffitatis fibi auxilio effet.

Pofthac tributum pecdere inter-

Qw

tnittit.

Vix autem Seunacherib. Ezechig negativam acceperat , cüm

Ym ta

ecce truculentus leo numerofiffimum fubitó cogit exercitum, quem ipfe

fmrüu.

etiam reclà in Regnum [uda ducit , & urbes quáfque potentiores quafi

Wr lii

abíque refiitentia obruit.

Afcendit Senuachberib. Rex. Aff yrioruin ad. smivere

fas civitates ]uda mutitar , C capit ea.. ( ) Poftea divifo exercitu par-

ht

WHinchofies t€m Thartanr, belit Duci , coimittit , & ad 4

zotum urbem expugnane

Titior

advolapt.

dam deftinat, qua tunc Ezechig parebat : cum refiduis Sennacberib Lathis

Vil

Civitatem obfidet,

Vi(is autem tot fecundis hoftium fucceffibus, vel

um "W

fuafu Principum , vel inftindu Propbetarum Ezecbias periculum evi-

GLU E

tarc volens , nuntios ad affyrium ablegat in Lechis , dicens : Peccavi, rect-

UfCl'dïnn

' Ezechias

fruftrà hos

de à me,dr omne , quod. impofueris mibi , feram. (Nv ) Itaquelhtyrrannus

Ils

mulétam triginta auri talencorum , argenti veróo trecentorum eidem

Qlàmto

dfprccaxu t

imponit : fummam adeo magnam , ad quam pendendam Ezecbias ominet.

Pt a

t;myli facros , & aulz fux regiosthefauros exhaurire debuerit ,la

al«

.

nis

Wil í

(t) r.Parab 6, v. r & 1, Ed

( 0v ) 4. Keg.18. v, 14«

k' v 3' ilX) & ch; x!. v.,l;- & Ifa- 36- V-'Xf

7 i

4

'

Munos Mundi 3166 Legis Mofaice. 23; |

189

U

if

tém

x

&is aureis , quas ipíe in templo affixerat ; ad hoc impealis, Vix au

vfephnets

perfidus Barbarushane pecuniarum molem acceperat; cüm nunc rectà

ntifca T

nihilominus Solymas conteadere, utbémque expugnare proponit. [n

lefam, qui

hunc finem füb tribus belli Ducibus manum validam przmittit , qui

qup ]

cüm fefe juxta aquz ductum pifcinz fuperiorislocáflent , Regem Ezee

dam lo

chiam imperiofé ad fe venire imperant. Deftinat autem ifte Eliacrn ,

AMighfut u

Sebn« & Jedbem fuo nomine , excepturos ea , que hoftis proponeret, Illi

everrendà

Veró elatis fupercilijs queque injuriofa contra Regem Ezechiam , magis

nt,

autcm horrendas blafphemias contra Deum cxpuentcs ; urbem fibi fla- Horrendee

eenletict

tim tradi mandant , utpote quam neque Rex , neque miles , neq; Rex blafphemiae

4 du

4&0)ptisquem E£zecbias imploráffec, neque Deus ipfe iudecrum de manu

fifted vt

Senn«cberib liberate valerent. Sed hoc ipío Sennacherib non. tantüm.

)m atettot

Ezechiam , led Deum (übi hoftem fecic , qui rem mirabiliter difpofuic

u at

proíuagloria, ille ut Regeim JEg)pti ab auxilio Ezechie ferendo avere

Lampor av

teret , exercitum in Zg yptum deftinat: Pelufium cbfidet. — Hoc audito

Tlharaca , Rex JEibiopie potentiffimus ; nutu Divino acvolat , Regi/Eg yp- Tharaca ve-

vv Tubito

tio fuppetias allaturus contra Affyries. Cenebrardis hic affitmat, Athio- nitin auxi-

um allige

p«s à tempore Salomonis peculiarem terrz fandz curam geffifíe, Puco ld Ezecbie

du eg

ego propter paritatem Religionis id efIe fattum, Vidensautem Senna-

eberib (üuum cxercitum in sgypto imparem fore ad refiftendum daobus

) gj

j wa&?,ïm

Regibus validiffimis, & ipfe reliquum exercituui eo deduxit, Verüm

cdee It

quod prater omaem fpem & expeClationem niliil efficeret , ob(idio-

qeit, OU

nem tandem (olvere coaCtus, indecum i

gnominia multa in 4/fyriam

reverfuseft, Ethoc eft,

quod 1f«i« predixerat , Audiet nuntiumn,G. reyera

omiore t

tetur in terram fuai,

"TLI

ao

Effluxit hoc modo , ut probabilis Authorum fentcdfia habet;

II.

em ? ,

triennium integrum , Rájface interim circa Jerofol ymam fruflta hacrene

jl

[

te 5 Senn«cherib autem , cüm gloriam füam hoc modo nimis obfufca-

Rabfaces

stutdi

g

tam videret , eandem redintegraturus cum toto nunc exercitu in ]u

,Deum [pio2

dgam minitabundus redit, támque urbi quàm Deo ]adeorum bcllum &

vocate

,grculum

I

excidium fe illaturum jurat ; anno Ezechie deeimo fexto.

Milite ho-

PI(W;

i

ftili ita in urbis confpe&um produdto, jàm nihil fupereffe videbaiur ,

que'ï

T

uri [

quàm totalis urbis & incolarum 'intetitus:Qxa-mebrcm anbelautiffime

gn;nf'

preces ab omnibus fünt repetitz atque continuatz eo cum effectu,

J

hl

quód Deus evidentiffimum potentig iuz miraculum oftenderit,

Fatlum eft igitur nocte 1ll4, venit Augelu Domimi ,€* percuffit in ca[tris Af y-

Mantis Dei

mluldo

vidat

fortiffima,

TiorHIN cehtum . ocloginta guinqae

Cámque d;lm*u!? jurrexiffet ,

p p

ha 3

omnis

/

WWM

190

Zcbich- ;; Pontifice zf. Eïecäz'ä fege i^

( manfit i Nihtve.

(x) EK

D z

ommia corpora wnortuerum , G recedens 4liyt s

$

f!llïdllïv

alibi Textus; Et mifit Domints Angelum ,qui percuffi

t oinnéin virum vobufrum ,

yriorum s rever (&(que cumigs Qfiti«

pl t

& bellatorem , &* Principem exercitís Regis A[f

tutn t

na n tecrram (aam & «.

Salyavitque Domun Execbiam ,

e babitatores Jerte

0 präji ifit

ia

falem de manu. Sennacherib , Regis A[[yriorum , & de manu oinmimm

Chult

utem ait : Et [urrexeran

tmaney O

eu quictem per circuitum, (y ) I[iias a

V Ncmpc

€CCe 01me$ s cadaveramortuorum, — AC ta

ndem hacde re $jyrtaaides ; Ef in*

s manus (uas extulerunt a

Quid)

vecayerunt. Domwum eni[ericordem » & expandente

lol

ealum ; & fanctus Dominus Deus audivit. citó vace

m ipforum, — Non eft cott

, [ed. purgavit eos m

fünt, fs

'Totum ho-

memoratius peccatorum illorum , neque dedit illos smaimicis (uis

Dejecit cafftra. Affyinum , G

contrivit 1do$. 225f«

prilina

ftilem delet 284mi 1 faiæ (antii Propbeta.

er ivit in Yia DAVMe

fatüd:

excreitum, 7u5 Dosini; nam fecit Ezechias » quod plaeuit Deo , & forti

n 6'05.]176&&! Det.

(2)

Qiic

( patris (b ; quaim. mandavit illa Laias magnis & fidehsi

tufe fan&ti Pas

epoN

Quam inaudita & prodigiofa hac hoftium ftrages fuerit ,

De reliquo ipíe, $* 1[u4 à

b hoc tem*

M.

.tres & Do&tores concelebrant,.

H

ufen c

pore ca omnia prophetavit, que in ejus Libro vati

ciniorum reperiun*

teíte $. Hieran yine ,.

) in

(detdir

Ma'xpradi-tur à Capite quadrage[imo ufque ad finem 5

&ionesde quibus plurima de

C/riflo , de ejus nativitate ,

pradicatione , morte

M p

Chliüüv

e relaxatione Judæamm

r

a

violenta , cruce, fepultura &c.

De Ecclefia , d

D

Addit de Gentium vocae

LUR

captivorum per C yrum Regem inftituenda.

Niyrd

tione ; & omnium earum ad Deum converfione ;

de Regibus E«clefie

d: &ine bonorum

Ql

nutritijs,de Ecclefia per Keges ditanda & exaltanda;

. & malorum, gloria penáque ; & plurima a

lia valde infïgn-ia«

mmts

1.

2i4: dicta detonuit oracuids

COnftm

Sub eodeim temporum decurfü , quo If

furrexit Nabum Propheta, patria Elce[euw ; quem

Doétores communiter

n d

Nahum

(ed ante captivitateni

aflerunt /poft captivitatem decem Tribuum ,

li, (]llö |

* imó antequam $tl

Vg

Propht- duarum reliquarum , tempore Ezeclie prophetáffe

m os ejus ape*

DN

tiathberib obtediflet Sel yunas ; vel tempore ob(idionis Deu

P

.ita nunc1ore»

W&X*. Stm

rüifie , ut qui prxdixit ,nequaquam uti contra Samariam

Nahum

ll

ut contra $o]ym4s hoítes pravaleant,

De hocsS, Hieromymus :

yuin in* $

faqUe

Prophetam ante adveutum. Regis Aff yriorum , qui populum ifraél capti

Ejuscon-

Regiones tranftulerat , fuife. Hebraorum traditio confirmat : fiquidem

-i'n' fne hte

üror |

«iontm te-

Nitiuy

nor & iníti-

j;:s» le

Bionis pradidli Regis advenzum idem.Propheta annuntiare men[l

raiur. 8t 5

tutuma

ciis habitatores Ninive , Jond interitum civitatis predicante , ne DiYi

na it4 &e-

tüldem

iffent ;

Cïtm !t

muniatum interitum [uffinerent » peecatorum C impietaris pamitemudtm 65

4 Wt

Mu

45"2?-'3 mi[c*rläfordiä- graviortbus [e erigpinibus implicuerunt, Qua de &AU

mteae

(x) 1fa.39. Y« 35 feq. (

"

(

y

y) 2. Paral, 3-' v, Zj feq. (z) Ecc, 48. v 22 Y

m

l

vinnum üm&lä 23169, Leg;s Maj:»ez'ck 7$6.

t

[u5 ;

^

soratus Propheta Spiritu (aucto plenus , judutum Dei anmuntians , ita eft locu

a. (1). -

Deius zelans && ulá[cens Dominus 9c..— Jamenim decem Tribus 4b Aff yrijs dude

jinm xdije

fueraut in captivita: em (ab Ezecbia Rege ]uda , [ub quo etiam uune i confolatione

j cumpat

populi tranfmigrati adver(us Niuiven vifio ceruitur,

Nec erat. parva confolatio

lia

t4m his , qti jam Aff yrijs fervicbant , quam reliquis » qui [uab Ezechia de Tribu ]u-

um p

da ( Bemiamin ab ei[dein boflibus obfidebantur , tt audirent. 2[[yrios quoque à

Vibi Ninip

vitanz uld,

IRUM

Chald«is e[fe capiendos , ficut im cou(equentibus libri bujus demonjtrabitur, (b )

ftum indi-

uiler, D

Nempe poft Jone. predicat'onem , & inglorium Sardanapali exitum » cit excidia,

a ex m

quando jam alij Reges i urbe Nisivedominari ceperunt; hi, tanquam

idolorum cultores, non tantüm vetitum cultum à Deo có intredaxe-

j ul

runt, fed & peromnium aliorum flagitiorum licentiam eam urbem in

þ*d purgaw!!ff?

um

priftinam deformationem iniduxerunt 5 in(uper & Jud4os omni vi & co-

natu dcbellare aggreffi funt ; prout decem Tribubus fubadis & abdu-

"D) "*W';

Ob hoc

p U

Gis Jam etiam duabus refiduis idem malum intentabant,

a

ergo Nabum , Vates Divinus fürrexit ; qui non tantüm obfidionem Ss/j-

- la

marum , íed & liberationem pranuntiavit ; infuper addidit ; & Ninen

"r LR

W

m

yum g

,

urbem ob hanc Regum fuorum tyrannidem & peccata funditus efle

delendam. Quomodo periérit fuo loco recenfendum veniet, Itaq;

gt . 3) 'E

done, m

Nabum primo Nimvitas toties relapfos de extremo tandem interita affc-

Curat ; I/r;slitis ccontra promittit (tragem A/fyriorum in. [udea , & totius

d

Alia hujus

acntiüm "

(

eorundem imperijtandem everfionem. Dumaurem obfidionem urbis

ï*'

Niriye depingit ; quafiad vivum Chaldeos & Medos cam debellantes ob

Prophetz -

i D

effata,

oculos ponit, Peccata, prepter que talis civitas talia meruerit, enu-

TO

merat ; & ab exemplo urbis Alexandrie ( üt diu pofteà nominari cepit)

müqm&r Í

confirmat , pxnaimn ideb inferendam, — inde patet coeleftium nuntio-

deont

rum & przdicatorum numerum itendidem auc&tum füiffein Regno Ja-

"TA

d4, quó penitiüs populum 3 peccatis excitatum ; gd Deum Qr:&acorem

m a

Md

]

per poenitentiam converterent.

S

I

Ü

ao

«(a

ANNUS MUNDI 53269. Legis Mofaice 786.

Bellum tfïen-

)auffl 0 cl

il

nale Segnacheribi nolens interrumpere totum confecutive fuprà defcrip-

,

fi, ita ut nunc folüm hujus tyranni finis mihi defignandus fuperfit,

Sennacheri-

bifugatut-

n

Itaque cüm totius fui exercitüs ftragem talem coclitíts accepiflet , ne

i

j

pillima,

furor Divinus ultra in ipfum (erperet , Euró velocior & Jtide4 ad urbem

El ii

Ninivem remeavit, Vifisautem ibi ]udei recraduit ira Regis contra Firoscdbei

j

"

il

eoídem , ita ut multos paífim maétari permitteret » tefte Seripturá t ycbixos

TA

Cim rever(us efftt Rex. Seunazberib f

[

iens - Jadea plagam , quam ciria eum capuvos

fs

L4

$

j

T

fecerat Dew proptervbla[phgmi'am fuam , & iratus qnultos occideret ex filijs

1(ra2l, evomit.

(u f

Tolias

(b) $; Hier. prol, in Nah, Proph;

o P^

M

192

Achitob 3. Pontifice. 27. Eïcciäiä Rege 17,

$

feife à

Toóias [epeliebat corpora eorum, ((C ). Brutalesinde hujus tyranni

jf

nes apparent , & delperatiffimuscontra Deum animus ; qui etíitotum

lefcant

condi

fuum exercitum à Deo Hebraorum , & propter Hebrass deiccum vidiflet ,

tüsatt

etiamnum reatum fuum repetere , Deümque de novo irtitare non'ine

horruit ;cum paritamen effe&tu: nam cümin fua perfona in Judea mot-

a

tem evafiffet , eatamen modó huic obftinatiffimo Numinis conremp:

N

tori,& quidem prxter naturalis & immatura periratum Deum ftetitf

d

decreta cít. Cüm enim in odium & contemptum veri Dei fefe ad Dei

euim &

fui N frocb emplum converteret , ibi interitum'reperit ; & qui íe rebcl-

ti. Dj

lem Deo filium exhibuit , à *ebzllibus filijsin ip(o a&u idololatri& oc-

aimquc

»cidi meruit, Mortem haac facre P4gine non in uno tantum loco denuns

Cl

Val

tiant. 1n libris Regum quidem: Et reverfus eff , iaquiunt , Sextacherib Kek

À proprijs

Affyiorum , & manft in. Nimve : cfemque adoraret in. templo Nefrocb deum

Tith cQ

filijs madta-

eur

fwuim , édramelecb (* Sarafar , filij ejm perzufféiunt eum gladio s jugertintque n

(ipert

Aderram . Arimnemor. i, & vegnavit A[«rbaddon , filius ejus pro eo

1n. libits Patali-

Inorte

pomenon : Rever[useft. cum ignominia in terram [uam.- Cimque ingreffus efes

Magnu

domwmn. dei [u , fij , qui egre]fi fuerant de. utero ejus , intefeecrunt cum. gratit.

MWiru)

Dicunt autem , à duobus fenioribus lijs interemprum ,quód eis pra*

Nitütem

teritis juniorem fratrem Afarb4ddenem: regno deftinàflet, . Quod au»

Phiï"nfüpt

'tem Afarbaddon filius ejus pra aiijs ad fucceffionem clevztus fit, forté

timabe

Aíarhaddon

ejus melior geniusin. caufa fuit , qui jugum captivorum Hebreo.um non

TitUS 9:9

filius mitior

tant&m attempzravit, fzd & arebiadorum , alijs Arcbiachborum , vcY. Akalas

S

m ï"

TAU .

filium Aua?is. fratris Tobie, pincernam fuum,in(upcr & ratio*

las

erga Hcb-

num regiarum prafectum , & abannulo regio , imó gubernatorem to»

Cltüm

hd

tius Regni conítituit , prout habent exemplaria Greca & Hebrea infine

Capitis primi. Libri Tobte

Uade claré fequitur , Hebraos fub codem mi

Ti!ifli b

tiüs haberi cxpifle, Hic jam hiftoria $. Telie veniret adnedenda j

f'nntübio

quam quia (acer Codex terfillime recen(et , eó Lectorem remitto, .

Vtt .

I

ANNUüS MUNDI 23280. Legis Mofaic: 797. Sub hoc tempts

Mu

Merodach Babylonius arma in. Aferhaddonem A[| yrium convertit , eum belio

DAN

devicit , & regnum ejus (mperio 845 yloiico nuac incorporavit , poftquam

Merodach decem annosiíte rexiífet.

An in acie ceciderit A[arbaddon , vel natü-

.0' lpfq

haddonc

vidto Aíar- ralj morte fublatus fit, omninó incertum apud Authores, — Ex hocet*

tlonem

g? nihil ampliüns de R egibus Affyrierum Yeperitar , fed Babylozioruim tan

"Wantib

Monarchi-

am nowam

tüm , qui & Chaldei per Prophetas nominantur, acta & geíta dcfcti«

CSHiIUm |

sondis.

buntur,

ualem autem fe Meredath in. Affyria Hebreu captivis exhi«

micuti

Ttqye

huerit ; non facilé ex Seripturis declarandum : apparet 5 niü a

E

fuifle

W g,

(C) TOb- T,Y4 !Jq

À

Ahantis Mundi 3180. Legis Mofaicz 797.

. 195

tjratni p

fuiffe inde velimus probare ,'quód ad. Ezechium 6 fatali morbo conva. j,chis f

qui t

lefcentem folemnem legationem gratulandi cauíá tranfiferit; unde fe a-»icum

iccam vidd

concludi poffet ; nec alijs eum Jadi infenfum fuiffe. Tantó fiden prabe

ttitate o

tiüsautem Morodacb. A[erbaddonem aggreflus. eft , quód totum patris ejus

à in u

.

exercitum Deus ipfe per Angelum extinxerit.

II.

yinis eoftz

Romulus Romam nchoans intra triginta octo annos in eum fi

atu—m

n Deum bt

at

-ereXerat , qui jamm omnibus vicinisGentibus effet admirzbilis,

iDeifefendi

enim Refias; videbantur ad altiffima effenati,à Deo vocati & prapara. Romajam

valde ame

TO

ti. Paítorsm manu non parvà paffim collectà urbis fundamenta jecit;

j ol

cámque jam alia loca , zdes , palatia , urbes ibi vicinif[ima effenc ,ut

pliaiur.

iom d

Collatie . Amtenne , Fidena , Laccinium , Caméffa, Janiculum , cum alijs 5

g, Jurtudno

Romulus h&c omnia loca in unum coliecta & menibus concluía , in Ro-

vl Mi

Ji4m commutavit , & tandem hoc anno morti pen(um folvit ; quem

j pl

fuperftitiofi potteri in coclum alfumptum fuiffe fibi perfüadebant, Poft

gt

mortem Rojuli quafi per annum Regnum vacabat , Senatoribus interim

gl

Rcgnum gubernantibus, dum pofthec Numa Pempilius pro fccundo Ro-

manorum Kege eligitur j dequo Pluterchus 5 cüm eflet ingeni

0 ad omnem NumaPom

laborem acPilius Rex

| ujd el p

virtutem accomodato , feipfüm magis per dilciplinam ,

Romanorti.

Jnjd 4

Philofophiam excoluiffe ;ut ita deteffandas perturbationes & cupidita-

« ft f

tem habendià (e amoveret : à domo fua delicias & magnificos appa-

yo t

ratus pepuliffe ,& omnibus fe , tam civibus tum percgrinis , integerri- Ejosvita

j swx f;KW

mum judicem & confultorem praflitiffe: per otium autcm non ad vo- fàtio

w

luptates ac delicias ; non ad qua(tus , fed ad Deorum immortalium

cultum, & ad ipforum naturam ; quantum ratione poterat , cognof,

qyatit

A p

cendam femetipfo utentem , magnum adeo nomen adeptum eflc , ut

Ta4ti per unicam T«tiam fi.am fibi generum fecerit 5 neque hunc eo

ufb !

«onrubio elatum migráffe ad focerum, fed patrem fuum faniorem fo-

f aldnfi*"

vendo manfifle in sebimís: U rbis quoque confilia deferendo;in agris

remlatö

Sub lt

(n

frcquentiüis morari folitum , folümque ibidem libenter peragráffe, & insolirniinis

Jl

Deorum lacisac locis defertis vitam traduxiffe. Itaque cum anno ata- amor..

vcrm !

tis ejus quad:age(imo Legati Remá veniffent; pro eo in Regem affümen-

oratl

[ W

"m

u

do , ipfum idco aquicfcere noluiffe, quód omnem vite humana muta-

h

tionem periculofam efle diceret, ^ Tandem inftantibus Legatis atque

T

j

rogantibus ; ne populus iterum in feditionem veniret , regnum quafi la-

B,zþ]!ü

ecilirum fuícepiffe , cóque fufcepto confeftim populum elatum aípe- gjus de Dco

gl

rümque ad pacem ; & ad religionem traduxiffe.

Quoad ejus religio. fenfus,

4f

nem Plurarchusita : Qua de Deorum smmortalium fimnlacris etiam Numa fla-

1: / [lm

W

u-m

$us ,qua. fumilima funt. pror[us P ytbagore dmfmemis j nam p

&

rimum prinapi

$

L

P

N

— Mhitob g. Pontifice 207, Exechia

7«'33&"172 -u

eit

ïgï

[etti

) r inereaz

«tl

ille neque fenfu , neque peturbation: fàbj

é&um , fed mentem invifibi

nam Tnfimegiffi , Plate-

df'("?jffo

tam e[fe cen(uit. ( Nota haoc eandem effe dcàri

DT

sis & aliotum Ppilofophorum , de quibus alibi.

Pergit Plutarchus porió

Deéi aut bomitis fpe-

du dadi

& ait: Htc autem Romanos irobibut

t exiffemare imagisem

hE7

a vel fida Dei prius (peuiese

ciem anmnalis babere formam. — Nec fuit apud eospi

j i

$ed. ie prioribus. ceutum [eptuaginta avuis tenpla qui

dem edificsbayt — [actaqe

fciebant , peritide atque

u i

tuguria erigebant , fimulacvorum veró nullum corpereum

neque aliter quam . intelligenttó Dew

U g

nefas effet , deterioribus meliora affmilare ,

Crina,

peréipi poffit. — Sàtra quoque à. Numa inflitura ritum (an

Gncvidmique P ytbage-

urina ( duo,

Hf

ra vebementer attingunt s evant enm . fine (anguime » eirtimque ex f.

fs cm

rel f que wiliffimis compofita. — Hujus tempore neque bc

lium ;

neque fcdi-

Qttdous

tio , neque tumultus in Republica fuifle traditur :

fed necue adverfüs

fidiz ,

Q9 r |

Nummos

eum ulle inimicitie vel invidia , fe

u ob regnandi ctpiditatem ip

bus )kd

»r&mve confpiratio e(t vifa.

De eodem fcriptum extat ; primum

ipfe primus virc

U foy

iuvenite

fuiffe, qui ufum

nummorum à fe denominatorum , invenerit , quos ta-

n

cx corio pecorum fecerit ,

U hii

men exlignó, lutoadufto, potiffimüm autet

(ttdo;jog.

unde & pecunie nomen ortum habuerit,

Jasi templum ipfe in monte

Dinnig (ine

Capitolino condidit , cujus Va*lvæ. Claurfæk vel

aperta pacis & bglli'eHeilf

indices.

Mitos,io

l,

Ditta de Rege Numa Pompilio, quatenus relig

fo;æm attingunt, me

P Rcllj

aciunt.

dem Dien)fits Hae

AUs p

nonnihil ampliüsde eadem inquirere £.

Et qui

i lu

licasnaffeus ethnicus de co varia babet

; inter alia(ic? Multi furibunt , cum

Plura'dc

ul'am 1 &

fuiffe P. ytbagore: dicipulum , & quotem

pore ad Regnum Romantum yo

cattts eff

ejus religio-

!empolum 8Won

hüe Nui

«pud Cratonem egiffe , Philo[iphue danteur operam : id quod gatio

Dilcri ;

ne.

aj fuit Nu-

patiter s quando von paucis avmis ; (ed totisquatuor tatibus P ! ytbager

dium f(xtt

um a

má pofterior , fi

cut: conflat ex monumentis V etevum s nam bic (irca me

ngmodo i*

sinquegefimam

"at

eerum effe

m& Ol ympiadis Rose Regno potutus eff

Pthagoras veró peft. q

am fcquentia

L Éd à

p füit ,quód

demum Ol ympiadem docuit im Walia. Idem Halicerneff.us eti

*fug'mm,n |

Pythagori-

Cripfit" Pietatem ante omnia doctit bomines , quàd omma bona. Dij darent , du

de juflitiam , pey quam conceffis diviitiis

rl

cus cife di. t4qute con[ervavent wmortalibus, ^— Dein

MLUT

catur,

commodis frui lceat,. ( d)

uamvis tanquam peganus addar: multa

m fineret ? multa etiam

MT

cnndidifle facella ; né quem Deum inhonoratu

templa & aras , attributo cuique Deo fuo feito , & affignatis facerdoti»

L gj

,.»Pri'mö plu

"ilüg,

rium Deo-

bus , czterí(que facris ceremonijs, — Lucius autern Florto & ipíe paga*

hh du ;

rum fautor. nus , ita de eo : Succeffit Foimulo Numa Pompilius , aui Curibus Sabinis agen*

