Gh378_qt
author: Lucianus, Montifontanus

2

ÀÓ

*

—

t

&m

"m "r

3

/as

m d

—" Á —

|

|

N12«511702499 021

T

]

i

TLEUUELEETUTUU TO

'&i'B Tübingen

40 4

mf

U

M

"Pa

;:

d*

*

—

a

as

a m Ó—MÓ—' À

—

od

a

Bo

-

—— ——

a

t*

—— À

ïL

n

E

A. t

U n

—

—

E^ vopmd. d

—

Pa t g.

AE OE D NG

ES

ass

£

m

ii s ssdeien

E

EEE

—

|

3

!FCCLFSLA

. INTER ECCLTPSES

INDEFICIENS

f*ämgäg?

ID EST

k

INCREMENTA

DECREMENTA

VERAE PER ORBEM RELIGIONIS

A

A CONDITO PER SALOMONEM

f&ä

rI €mplo ufque ad Chriftum.

3

AUTHORE

R.P-LUCIANNO MONTIFONTANO

Concionatore Capucino.

Eres i snri r Fa g oiemsidalniae

/

Cum Grafia €$ Prsz/egza Sacra Cæ/ame eXtajeflatis ,

e Licentia $üperiorum,

mæmmmmmwmmmmmmmmmmmm

]

COWNST ANTLA.

.S'amptlbus Conradi Wohler Bibliopolz ulmcnüs

Anne Domini : 71?

|

—

—

$

o RH

o ÀR ——

sicmnencdlti :

[

asb

ä.?q

L^

m?

(n

——

Dzixte

' j

á

1

$9

*

,,.!

h

s

É

x

-9

-

d

^

D

n

..,

'u

Dy

Y

?

E

M

i

i

d)

1

-

MA

X

5 uI

X

z

——

ii

L ,V

s

3

ce

dQ IQ NELa

PIUELOQUIUM,

5

Aciliàs eft folem extingui, quàm Ecclefiam obfcurar?,

Inquit Di-

vinus Mle Chr yfoftomu

; quod ita intelligas velim : quàm Ecclefiam ob«

1

Ícurari.,

Etft etim bíc. aui

ib Religio vera ob(curetur aut. exiimguatur s

ie

Eccllefiatamen in.|[e

femper eadem incovrupta G. andeficiens manet. alibi , ut qua

tam "irmas f (oldas de fuailluftratione & perpetuitate promiffiones. babet

| Diri-

H4nc ab

S. Chx*fnffJ

ná , Wt potvus folem quam . Ecclefiam extingui po[fe «redere. debeamus,

initio iundi Deus per. (uam gratiam frndayit. 7

slluminavit , quo. fatbum ; ut to-

104 4 de

tum irradist orbem , (v

Vexb, Lfaiae

quidew a creatione Protoparentum u[g, ad diluvium ia uliq,

prejullent , ut quamm

; Gigantum flagiia tenebras offunderent , bgc tamen ver&

tunc fidei Eccl ypfe

$ oini

n) Mncraret.

Quou(que autem à diluvio bec alma fide-

liam. Mater v«dios difper[erit . (9 q

!

uem«dmodtunm.

y

1in orlis terrarum divi[ione , poft'

linguarum confufionem , cum Herüwiüs ,

Noetiéis filis ac nepotibus , undequaque

diff4[ , Regna (* Provincias imundi occupa

verit , libri prumi parte tertia jam fujius

dijferui ..

Nec tacut , ubi O* quandoprimi errores ia fide , idololatricus precipué

El

cultus fueri? exortus , quc. Regna obfa[caverit ,

quaque rur(us inta&a. veliquerit

u[que ad oriwm ^brabe $ & inde u(que ad condi

tuin Salomonis Templum ,in libro

fecundo , fesundym. Bechfie c

mundi tates ,vecen[ut.

In uaaquaque gene«

ratione (. inquir citaris $. Cor

)M'ftonu ) Dcus illis Do&ores conttituit,

Noé, Abr.ham , [ía.c, [aco

b , Melchifedech

Et hos quiaem . [i potiffi-

müm de L[raélitis lquamur : ( ve:6. de Ecclefi

4 fideliun ex Gntibus fit [ermo , Idem hom,

prater Melchifedecb ( fi , ut ahiqui volunt jipfe

non fit Sem , filius No£ ) etiam ]opy ia PÍal 4 —

Abimelechi » Jetbrones , ( 4/in [e offerant,

T «ceo de viris Rehgvis, quo« Deus

in Ecclelie foiuriwn C (ibfiium , nulla nontempore , (n(cita

vt , iluffravit , con[er«

V«vit ; vel fiquaudo defeaffent

» iterum reformavit , aut alios eorum [imiles , (ub«

qmifi: ,qu E

velefiam (ub [ummis & alijsmmoribus Poutificibus edificarent , c? [i«

qua d'rata

[ovent , docrisA (* pietate re[l rarent, — Ne duam de aman iffina

tælc:[h

"n Gemorwn . officio ,cura & (ollcitudine g quorua m flerio Deus bevedt-

£atein (uam quam dulaier dir; xit ,(* ad fiaem fuum deduxit | ita ut. ier den(a8

delirantiwm idololatrarum , Qy. peccatorun atras fuligines (uum ta/nen. Ecclefia

decorem Q? falgorem nuiqu«m ams[erit : Veva Taeologia ( ait. Antouius. Poffe-

YVw: ) fcu vera Rel'gio, revelaza Protoplaitis dcia decrevit, quando .

C& puum. peccani , iaien falfis opioionibus depiayata nou efl uíque ad

coníus

(0)13

"

PRJEFATIO,

^ poiï&;in?önfufïdaöm lingaarum

anüis2ooco- Sicque eoufque nulla hzrefis?

Bibl. fele&. Catmi (chi[ma ni forté excipiendum fit ) ed mox poítea ufque ad exitum

ib. 4. €, 4« Abrahami é Mefopc tamia , triginta vel quadraginta annorum fpatio,

valde crevit idololatria , & Théologia quafi dclizuit uíque ad Moyfen,

Manít tamen pars yere l'heologie (emper , unde tot Nationes circum-

cifionem rccepére,

It« citatus Poffevinus.

Cujus opinio. «n per omnia qua»

dret , in. dice

i

-

15 Apparebit, — Quenquam non Poffevini fit ea. (ententia tantum ,

[ed & Genebrardi , nec Genebrardi (olim , (ed &* antiquifimi T beodoreti , € quo ifti

T heod. l, , ^ fmpferunt : i5 enim afferit : Veram. Theologiam , unà cum primis pa-

decur. a£. Fentibus ortam , inde ad poíteros dedu&dam , novisritibus qua(i luminie

bus fuiffe illuftratam,

Proinde Genebrardus , bujus.vere Tbeologie &* Eccle-

fC&, GIGC.

fi« (ucceffus depingit : Primos nempe homines ; izquit , rerum Divinarum

( quatenus humana conditio paticbatur ) perfe&tam habuiffe cogai-

tionem , quz duraverit quamdiu homines haud peccárunt, ita ut ea

quafi infantia fuerit & innocentia lheologim, Hamc porr) 4ddit cogni-

gionem u[que. 4d confufionem linguarum , per. annos bis. mille per bomivum igna-

vantiem quidemob[curatau » falfis tamen de Deo opinionibusde pravatam won fuiffz,

nec ullam, dum una [uit omunium bominu

i.

mn lmguaï sdololatriam. pullulfe ,

cepiffe hane vero ufque ad exitum. Abyaba.

IT,

Porrà ab ip(a Abrahamo majorem orbis teryarum partem. ,fi. mon omyin) ,

Aliquam tamen Theologie C* Religionis Judeice parteea. (u(.epiffe , teftante id wp[Á

crcumcifione , quem tot. Gentes amplexe fint. — Hancetiam cau(am fu;Te , cur,

Beyerl in$ E

24

|

Theat. V.

? yptij & Chaldei inter omnes Gentes » quoniam edodli fuevant ab Abrahamo

maxymi Theologi. babiti fuerint , eorümaue Theologica «d. mos u[que pervenerint ,

Thcelogia

nempe Trifmegil , Jamblici & Berofi, — Videat ledtor Magnum Be yerlinh hnc de

—

re diffeventem,

Sed de bis. omuibus fu[e (nprà $m primo & fecunde libro ; De

Ecclefia inter Ecclypfes indeficiente, — Sufficit autem [cire &* credere , Ec-

Ortbodo-

elefiam ab initio mundi bucu(que fm[fe orthodoxam €&. Catbolicam,

xam ,ut que vero de Divinis Dogmatibus lumine femper smbuta (plenduevit : Ca-

tholicem ,ut qug (plendorem vere fidei femper pratulerit , & ufque ad omnes (uc-

2 Hicriin

ceffivé Gentes tran'mi[erit. — Divusid Hieron ; ymus (uo infiguiter comnendat. (fv

fragio s qui dum ilud 1(aie ; Surge illuminare , interpretatur , quemadmodum

Ifac Cg 66'

Ecclefía totum per orbem. fulgeat. oftendit,

Er Divus Cyprianas ; Eccleüia,

Domini luce perfufa, per orbem totum radios porrigit ; unum tamen

S.Gypr.lib. lumen eft , quod ubique diffunditur , nec unitas coporis feparatur,

ge unitEccl Et quid dico? paclum 2Dei

eteft.

[

cum Ecclefia perpetuum eji , quod nec faliere nec jalli

P

II

Eeclefiam itaque legis naturg Intà diffufam in erbe Ledor

viderit 5 fed d

!E'il,a.-

PRAEFAT IO

d

cet in Lege Mo[zica nimis veftricam , & propé «d tibilum feiffe vedatiam , prot

ex Acatbolis [unt , qui tempore Elig z Acbab banc omninó extinclum in orie

dicent, Quid ?. Deum-verbis defuife ? Beclfiee dataw fidern non (evváffe dicant 2

Ab[it talia (omniare : nam £* toto Legis Mofaic decur[u tique ad Evangelij tem-

pora Ecclefiam egregie floruiffe , felifaue snflar [e mundo viilem & (ulgentiffi»

wm exhibuiffe demon[Irabo.

De $ynagoga quidem , feu 1 fradlitica Ecclefia ; id

ex facris. Paginis qui[d, facilé dejumere poterit. — Sed ne. quis. K&clfiam defiiffe

ruditer fibi ymeginetur , binc r iflam vadiofiffimd tumc per rbemm vefuliffe docebo,

Pontifices (ummos * ynagoga babuit , cum almo Sacerdotum (* Levitarum cboro

batut & Ecclefia Gentium,

Viros Religio(os , obferyantig Regularis fludiofiffi-

ïh

toi , filios Dei , Recbabitas , filios Prophetarum , Affidgos. érc. Numeravit Sy«

magoga t tales numeravit C Gentium Ecclefia, Effenos, Brachmanes , Druydes,

€& 4lios , ut. alibi non (emel commemoravi.

Ritus (acrificiorum | folemmjfimus

prius in Tabernaculo, ad id perato $ poflea in Temple Salomonis fuit inffhtutus :

5

Ecclefia fidelumt ex Gentibus in omns loco , ubicunque per orbem repericbatur , 7

Wpía boflias uti Deo (olemnes obtulit. ac mundas , juxta id Malechie : Ab ortu-

ï

enim folis ufque ad occafíum magnum efít nomen meum in Gentibus; Melschz

& in omni loco facrificatur & offertur nomini meo oblatio munda , " " "*'

quia magnum eft nomen meum in Gentibns ,dicit Dominus exercituum,

Non ignoro pleré[que omnes Doclores (anctd(que Patres antiquos ,

C ipj[um Coni. Conc. Tri

lium Tridentinum id precipué «c proprié de S5. Sacrifio Miffe interpretati s 4lt- seq, a, c.:

qui tamenetim de Gentibus (umunt , qu& ad. Deum conver(e in Templo Salomonu -

eidem (acrificarunt.

It« Hugo Cardinalis , qui. illud ? In omni loco, idém

effe putat , Acfi dicatur : Ex omni loco.

Ex omni ndmque loco bic. Autbor air .

ug. Ca :

in

Maïaa.äuf :

gempore Legis Mofaice plurimos veni[fe , v tanquam profel ytos , Deum verum So-

Jymis «doráfe, — En verba bujus Doiloris: Vcl etiam de Gentibus temporis

jllus hoc intelligit , quz etiam tunc timebant Deum Judezorum &

venerabantur , videntes quomodo Deus eos peccantes puniebat , & pce-

nitentes fublimabat. — J4rias veró bec propheta verba [umit. literaliter etiam

eblationibus & vidimis, quas tempore Malachie Gentiles , Deum verum ex motu

ealorun , G gubernatione Vuiverfi. agnofcentes , ubivis locorum. ipfi efferebant.

plures namá, (euus ab una (cripturali periodo extrabi poffe apud omnes in confeffo eft.

Et verótempare Legis Mofaice maximos Reges orbis terra Sol ymis ado: Affe

IV

€& [acrificáffe mhujus libri decur(u (uis locis indicare mon intermittam : tales fuc-

tunt ipfí Reges Syrie & JEg Jpti , ne dicam de Alexandro Magno (* alijs : (umios

quoque orbis Monarcbas , N abuchodonoforem , C yrum , Affuerum é*. alies , ad ve-

ram fidem & Religienem veniffe per Dei. gratiam offendam. — Veram Eccl.[iam

Agmnpore Legis Mojeica babuffe.quo

ue fedem in 4 fmæ Regnis , Regina Saba pr&

49)3

4ljis

ia

—

PRUEFATIO.-

ulijs' teffatum faciet,

In Wndiam & Awmericam tranfiffe boc tempere Ecclefiam

ex navigationibus. Salomonis ; ali(f, Autboribus. comprobabo.

Quàd Desi ex

e&liffimas Gentes , vel Vrbes vepeuté. fociaverit. Ecclefiee,

4[;))13'"0 mi(encordue (ug. aoj

expreffifind Nimvitana converfio ( fi um V rbem idololatricam funffe velis) molis

sstl ideisctcscsptedd g

eb oculos pemet, — Nonme (apius 1dem optimus Deus Gentes , inter fides Eccl ypfes

fepultas , & flagitiorum turpitimque abu[uum caligine detentas , per infigues quof-

dam Legislatores ad lucem vocavit 2 Vide qu& de Orpheo , Auacher(e , Zamolxi,

Lyctrgo , Solone &c. didlurus (um, - Sed necdum hác Day bonitas ce[fevit : ut enim

;

-

Geutiles Deum unum trivimque agnofccrent , neqne (e aliquando exct[zndos pra-

tendcrent , quot in medio Gentium. $ib yllas in[piravit , 69 veras myflenorum Dei

V «tidicas fecit 2.Si veró fomma winus poteites forent ad Gentes conyertendas ;

nonne £? fspientifimi Philofophi , Deum verum £* umuin profe]fi , toti mundo ex ca»

thedris banc dodbrinam propinrunt ? Lege que dicurus fim de bujufimodi P hilofow

phis : precipue illa , qu w [pecie de Platone , P ythagora « Socrate , Plotino , Auaxae

gora , |amblico j boriimque fimilibus confignaba , & ad aures Ledlorü deponam.

V,

Qd autem Gentilium in Ecclefia Deà promovenda minifterium depradico ?

Ip[4 Gens Hebraorm , que à Deo eledlam térra portionem , Regnum fenpe Ch4-

paan, plurimis idolomanie facibus [epe turpiter. defgdavit , vel ideo inde à Deo

ejecta , tottímque per orbem difper[a eff , ut fidem umus Nuwminis . veramque Ec«

elefiam totim per orbem [ecum deduceret.

Ne fruflra id me . dicere putes, ecce

S.ripturam offrot 114 enisi Divinus ille Tobias magmificis. verbis aliquando fass

'Tobi3s, . 4

affaius eft & con[olatus : Quoniam ideo diíper(it vos inter Gentes , quz ige

no:ant Deum , ut vos enattetis ; & faciatis [cireeos , quia nón elt alius

Deus omfüipotens pteter eum, — Quid clavius? quid fignificantius ? Tubam bic

Africanam audire placeat , in [equentia per(onanantem : Proinde cum Scriptue

ris noftris non credunt , complentur in eis ( ]udeis putà ) füz , quas caci

legunt : nifi forie quis dixerit , illas Prophetias Chriftianos finsi(fe de

Chrifto; quz Sibylla: nomine , vel aliorum proferüntur; (i qug funt ,

qua non pertinént ad populum Hebrazorum.,

Nobis quidem li fuf-

ficiunt, quz de inimicorüm hoftrorum Codicibus proferuatur,quos

agnofcimus propter hoc teftimonium , quod vobis inviti p-rhibent ; eof-

dein Codices habendo atque fervando $ per omnes Gen eseciam ipfos

eíI? difperfos, quaquà veríüs Chrifti Ecclefia d labatur.

Nam Prophe

tia in Pfalmis , quosetiam legunt, de hac re promilfa eft , ubi (criptum

eft : Deu: meüs , mifericordia ejus preveniet me: Dcus meus démonftra-

:

vit mihi de inimicis m-is: ne occideriseos, nequando obl'v fcaatur le«

gem tuam, Difperge illos in. virtute tua,

Demonílrav:t ergo Deus

lam

Ecclehi in. cjus inimicis jufiæi:. gratiam mifericordig fug , quoo

icut

PRUEFATIO.

ficut dicït Apoftolus :deli

&um corum falus elt in Gentibus? & ideo non

occidit €os ;id eft non i

Romanis fuer/nt devidi

n eis perdidit , quod (ünt Judei, quanquam à

& oprreffi,

ne obliti legem Dei. ad hoc , de

quo agimus , teftimonium nihil valer

et.

Ideo parum fuit ut diceret ;

Ne occideris eos, ne

quando obliviícantur legem tuam : nifi etiam ad-

adderet ; Difperge il

los,

Quoniam (i cum 1iíto teftimonio

Scriptura-

rum in fua tantummodo terra ,

non ubique cflent , profedtó Ecclefia ,

qua ubique eít , cos Pro

Ítes in omnibus Genti

phetiarum, quz de Chrifto promiffz funt , te-

bus habere non poffet,

Hucufque $, Auguflinus,

Et mirum vevera mibs videtur , quód dum [udei in fua

patria in idolelatriam unde-

quaque abíque

frano corrueret , tandem. n exilijs

per ovbes dijper[i , con[Fantes

àn [ua Religione at

Q, tenaces evaferint 5quad utique

Divine fuiffe di[pofitioms di-

Xerm, Tandem ( hoc addere oportet , nec

spfos Angelos unquam , uti prafer-

tur , ceffaffe laborave ,

Q Numen preeari pro Ecclefig indemsitate ,

& eju(dem

dilatatioue.

His dictis nunc ad Eccl

efiam à condito per Salomonem Templo u(d,

ad Chnfm eonfiderendam accedo

» ferió infpechurus , qua(nam circa fidem Ec-

eLypfes tunc orbns paffus [it

» quos populos (al veritatis a[pexerit , a quibus viciffun

TeicfJerit, — Intuere amue Leclor , Detümnque pro me precate,

Q NI C as t HE3 G2 EROS QNIED LOPG OO ERE DAR GE 263 GU D 23 062 DI OE EC 909

PROTESTATIO AUTHORIS,

VA Nimu omnium Fidelium exultat merità , quoties t

7

feitt ea Ecelefía toni-

f'itutos effe cogitant , quam. Chriftus Petro com

A

tendavit , (utimque eju[-

dem Ecclefie poft. Pafforem: univer(alem defigna

Vit 5 traditis ad bunc effe-

um clavibus , cum poteffate exten[a ad omnes veré

tredentes j quos idem Domi-

nus buic (uo Vicario in terris pa(cendos commifit,

Vt autemnos Catbolii de per-

petua exiftentia C foliditate. Ecclefie fecuri effem

us y e«m fupra banc Petram,

Petrum fundavit , ne de doctrina certitudimne am

bigeremus , e«min veritatis co»

lumnam erexit

» cujtis eepropter judiciototus acqvie(ceret orbis. — H&c Servatoz

tis defignatio c

«put iu Ecclefia cum membris ,m

embra cum capite ità conncxuit ,

«t $. Cyprianus liber? dicat Epi(t,

$5. Non aliunde hzre esexorta (unt,

aut aata fchifmata , quàm quód

Sacerdoti Dei non obtempera:ur , nec

unus in Ecclefia ad tem

pus Sacerdos & Ju^'ex vic

€ Chrifti cogitatur,

It2 ile, Nullo certiorifigno ( inquit Baronius in Not

is ad Mariyrol re.

Odob, ) quàm ex communione cum Rom

ano Pontifice , quis fit C atho-

licus verus poteft agno(ci,

Sint igitur nobis viventibus h«c (empet

P'rzconia laudum ; & poft

mortem utuli fepulchrales , ut Romani fic

$mper dicamur atque Papiftg, Sanéquidem & ipfi Imperatores in fuis

litce-

o pibrh a BI ABUE MATEU UR

s

w (o) Md

litteris honoris causá

Catholica:n

fidem appellant Romanam.

Ex bec

N

fundamento predit

, 4credie

erdinatum fuit ; ut qui(que. Chriftanus (uam dociri-

Romana £* ejus capite (umimo Pontifice conjerat , (éque. ex toto

nani cum Ecclefia

conformet , utpote cujus fir :

Tudicare de actionibus perfonalibushiominum ,

gertr, Tte

(it deviare à falute fua;

peccando contra quamcunque ma*

dcor'g &

per quas po

ulu luriid.

teriam, fiv

e contra Articulos fidei & Sacramenta , (ive contra boncs

motres , «t 4it Card. Bertrandu-

. Hincetiam eff , quod quicumque ex Catbolicis

aliquos libres aut 15

ubrationesim publicum edunt , id mon aliter faciant , nifi cum

uód omne id ,

quàd (cvibunt ; dicunt & docent , judicio & cen[ura

roteftaiione , q

(ummi Ponrificis

d Eclefie fubmittant, Certé ip[e [emmus Pontifex Joannes À X ,

de anima

bus purgatis , [eparatis a corpore , difputdffet , (ua tandem fet-

oflquam

4 judcio t cclefi

& fubdidit bás verbis: Si verb alia , vel aliter circa materiami

; pradicata, feu ícripta fuerint, quoquo modo

hiujufmodi per nos dicta

illa dximus; przdicavimus, feu fcripfimaus , recitando & conferendà

dida facrg Scripturz, & Sanctorum ; nolumvus effe dicta, pradicata,

& (cripta.

lo füper fique alia fermocinando , conferendó , dogmati-

Zando , docen

do , feu alio quovis modo diximus ; przdicavimus, vel

LT ENA

fcripfimus circa premiffa , velalia , que fidem concernunt Catholicari ,

facram Scripturam , autbonos mores ,ea, in quantum fant conlona fis

dei Catholicz , determinationi Ecclefie, (icut & Scripture ,ac bonis

moribus , approbamus: aliàs illa habuímus & haberi volumus pro non

didis . predicatis , & fcriptis , eàque revocamus exprefsé : ac omria

pradicta , & alía quacunque dida, predicata , & Ícripta per nosde

quacunque materia , ubicunque , & in quocunque loco;ac in quocünog

flatu , quem habemus , vel habuerimus hactenus, fübmittimus deter-

Ita apud. Bzovium, | Sà

minationi Ecclefiz , ac fuccefforum noftrorum.

À Bzau ii

autem ille , cui (umfhus Ecclefiaflica dignitatis gradus , infallibilis veritatis dogma-

Annal. ad

ta (* Decreta condendi, d* ex Catbedra promulgands autboritatem tribut ; pri-

An 1334«

yata tatnen fu do&rine Ipfe plusaliquid noluit attribuere , quam. quod buman us

&

eft , ideóque (e (uaque ultvó Cen([ure. Ecclefie fabun[it ; quod. aliud sufimus ego bis

eriptisac lucubrationibus meis re[ugium & a(ylum quererem , quam didlum fi-

num Matris Ecclefie , pedé(que [acratiffimos Chriftf in terris V icari ? 4d quos

ádeo me , medque dika (v (cripta bumillume depono , confir mando , quidquid tane

$45 in bac eau[a |udex approbaverit 5 rettaciando , quidquid Idem ipfeveprobav.rit

lca Ego

F, Lucian, Montifontanus Capuc, indig,

-

c

d

æwæwww

1.

3.

L

«6

L* XX EX

GX2 oX3 oXs. . ukd od od o

UE PA

45

í

x

I55 9 z od

w

s

— ELENCHUS

ä

Eorum , quz in hoc Libro tertio

— ECCLESIA -

ndefeciente

pro fequentibus -' annis

Inier Eæþþ/es* ]

dicenda fupe.rfunt-.,

| Nnus Mündi 294j. L. 4$o. Salomón Templam l?)co p'bhïl:.—

À Hirmi,Regis Tyrioram fides.

Operariorum , & quidein Qa-

cholicorum copia Templi dzfcriptio, Ejus T hefaucus,

A, M, 2970. L. 487 Arcain Templumtransfertur, Quid de Taber.

taculo Mofaico? Salomonisoratio pró Genitilium Ecclefia, Dedicas

tio Templi. Thatíis& Oph t. America Salomoni non ignota;

A.M. 2587. L. t04. HilloriaReginz Siba. Hac ant& jam ottlios

doxa. Unadesibyllis. An regoum habuerit Catholicum. Salomoni

nupta éidem filium párit, Sacra Judeorum ipía fofcipir, & regno

- faoinducit, Hzcteneat pofteriufquead tempora Meffiz,

A.M. 2393. L. fr6. Achimaas P

o

z

ntificatu niter. Nathan &.älij

. Quidam Prophetz cefébres.

« M. 2994. L. sr:. Sslomonis mifecabilis fäpfïxs'. Qnoü("qne excue

r r EEE wabes m U C N

fari qu«at. Conjugia Hebreorum cum Gentilbus feeminis Catholicis

licita. Negatur,Salomomem idololatram evafiffe, Eu

m ante mor:

tem r,'»eïïgui(ïg docetur,. Fjus Epitaphium.

.. M. 3601, L $18, Rotoam pro Salomone regit, jcrohbamï*perü-

dia in érigendisaureis v.culis, An in vitulis Deum adorari juflerit,

üriüm .eram fic sdolólatriam fandaverit, In pxnam Scfac , Regi

Zgypricrum caftigaudus craditur,

Quid de :eligione Sefaci tenen-

gi*ux-n.'- Mors ROboamï.*

d

A

Á. M. 3010;

-

K

2

Elenchus,

tufä |

^ M. 2010. L. 527. Abia, maliJerobeami bonus fi.,liqs; fat/isimä;

abreptus proptér peccata paréntum,

À. M. 2016. L. 533.

Fcclefiz flatus in utroque Hebrzorum regno,

Cura Dei circa Ecclefiam, Remedia falutis

in Ecclefia Gencilium,

Comparatio Synagogz cum Ecclefia Geatilium. Homc;*us,,an jnter

Gentes Catholicus. Id. m de Hefiodo quaritur,

A.M. 3017 E5 33

4

. Abiam Rex Juda pro patre Roboam. Victor

contra Jeroboatn,.

A,M. 3os0. L. $37, À

fa Rex ]udä -dcv*ctus; : Proghetä quidam ces

—— lebres hoctempore,

A. M, 3022. L. 539. Jero

bgami intþritus. Sgcc,e'di't: Nadjab*. Aza*

rias Papa,

2

A« M, 3023. E

. y40, Nadab occifus , Baafà fcgïäda' fucceffor ; &

ipfus vitülorum cultor. Joramus ad Pontificacum aflumptus.

A. M, 3034. L. $51.

fam Zara depellat , fed in acie cefus ufque ad

internecionem delet.

i

. Elias nuncin lucem fþalilciccvr editur. Unde

Gabaadites vocetur.

2

$

Af'æ'ï,bcl!a cam Baafa, In üduciä erga Deum de-

ficit. Prophetam carcerat ; podagrà laborat, Baa

1.

fz mors. Elifai

Qrtuse

*

la , Rex Ifradlis, à Zambrï"()d-

A. M, 3047. L. 5€4 líusPontifex, E

cifas, Contra hunc Ambri regnum accedit, quiemulum illum fibi-

metipfi necem inferre compellit.

À. M. 2058, L. $7;. Poft Ambri regit Achab , ejus &lius ,omnium

mortalium Iniqui

(imus. Jezabclcm ducit uxorem. Cultum»Bga;lIisf

ubique plantat, -

Á

.

^

À,M, 30$9. L, 576. Fuse

de Elia , & ejusinftituto religiofo. XDivina

inmonte Carmelo frequentantur, Seunion Templum ibidem futu-

&

r& Deipat

U

'conditur & dedicatur. Vota Eliz & ordinis conftitutio-

nes Carmelita contra «mulosdefenfi,

A. M. 3061. L, 5$78, Aíà totus contritus moritur, Pompa funebris

propter exceffum fugillatur. Regni habcnas pro eo aflumit Rex Jofa»

phat optimus,

A.M, 3062. L

« 579 Axloram Pgdtifïcio fablimis, ]ofaph'ati Regis

. jJuda eximius zelus & fan

pnantur.

?

&itas. Religiofi aliqui pracipui denomis

A' M. 3064 IJ,

"/5'8 r Jofaphat pro fuo honoris divini zelo Ecclefiam

rat,

per æcæug*s Commüffarios vifitat , & ubique diruta reftau

x

p

Elenchus,

a

À. M 3665. L, gäz; Achabi

n Samaria idolofatriam implantat, Elias

triennem famam przdicit, Jezabelis furor

c

^

ontra Prophetas, El'iæ

!

iniracula :qui ipfus Jezabelis furorem declinat.

A. M.3068. L. $8y. ElizabAchabreditus. In Samaria Abdias fide

infignis , & àlijnon paucifideles, Dictus Propheta in Carmeli cum

eudoprophetis decertat , per miraculum convi&tos omnes ad unum

jugulat, Pluviam evocat, Deum videtin Horeb. Ingens Dei bonitas

in falvandis plurímis mortalibuss Elias juffu Deí duos Reges & Eli-

fxum inungit ; & huncultimuminitiat facro habituz Uti & Abdiam

fcgium Procuratorem Orthodoxi 7600, in Samaría prafervati.

M. 307f. L. 592. Benedad Syrus Achabum oppugnat, ab eodeai

femel & iterüm vidus. Achab veró quia illum captum vivum di-

. mifit, Deum fumme offendit , poenitendo tamen Dei fententiam

tutíum fufp

nea jügulat.

endit ad tempus, Jezabelinnocuum Nabothum pro vi«

3

. M. 5079. L. $96. Jo

(aphat Achabo affinitate & foedere jungitur

fion äbfq'iie offenía Dei,

Michze contra Achabum vaticinta, Achab

à Syris in prilio cefus. Jofaphat inire (:rvatus Solyinas redit, . Ho«

. ftes idem triumpliat. Ochozias Achabo fuceedit.

-

/Á. M. 3080, L. £97. Ochoziasimpius, à quoregnaum Moab ideb de-

ficit. Lapfüs per cancello: Beelzebub confulit, quamobrem Eliasei

Tnortem vaticinatur. Jdein Propheta igaem écoclo evocat,

. M, 3082. L. 599 Ochoz'as faris concedit, Elias in paradifum

-—À

faptus , quoriodó ibidem vivat, Aüinde (it fediturus, Ejus enco»

tnia &octo miracula, Elifzus Elie tam pallió quàm fpiritu dotatur,

Caur calvus fit dictus, ríos in pueros ludiones incitat,

À. M, 3685, L. 60c. Poít Ochoriam Joramus regit, Baalis cultum

ll

non tamen vitulos aureos abrogat, Jofaphat cum eodem, proeo

0!

. Convertendo, foedus iaijt.. Moabitas hi ambo aggrediuntur. Mesá

€ge,p

tmocen'rum immolante, recedunt. Eliízus mir; patrat, Ad

!

officia Divina fideles ín Carmelo conveniunt, .

À. M. 3c86. L. 601, Eli(zus mortuum refufcitat 3amara

$ hefbas dul-

Ceícere facit. ] faphat vivere delinit. Ejus epitaphium,: Pro eo

!

Joramus filius regere inchoat ; optimi Patris peffima proles; Fratres

fuos is omnes occidit. Idololatriz in regno juda fores aperit, An

ipfe idola adoraverit; Idumza fe ab ejus jugo eijcit, E

lias ad eum

ittetas & paradifo tranfmittit ; minis pleniffimas,

da;

6&2/3089. L! 606a Phid

easPapa, Religioíi augentur , circa Jor

nem

N

- Elenchus,

ánem manfïo;ws*iübi párant

es. Elii míracula. Signa probitatis in

Joramo Rege Ífraélitico, Matre

Milioscoqunt& devorant — Ufus cilis

Corum. Prodigiofa Urbis

S

/'i

márie liberatio, Benedadi R«cgis

&itimatio de Elifzo. Hazaél /Rcge occifo ;

fibi coronam impq;&i.c:

Forte in Syria aliqui adhuc fideles,

A. M. 3695. L. é10. TJo

ram , Kex Juda

; propter peiccata fo-diffimo

Naamih floria & conver(io, Fidem ipíc in Syria

morbo abfuümptus,

propagat. Joramo . Ochozi

as f&iius fuccedit. Genies , jam etiam

olim Chrilto à Patred

r

onatz , r.ef;c/r untur, . P;q P

hidea Joiada in fa-

: cris praffider,

i

A

N

4, 3094. L. é1I. joramüs,Rex Iíraelis ,

Hazaélem ag-grcditur »

íed ab Hazaele Rege Syro victus & vulncratus recedit. Jehu pro eo-

dem in Regem ungitur , qui ambos Reges Joramum & Ochoaiam ,

£.

& omnes ; quos reperit de fanguine Achab, una extingi

*

A. M. 300$. L. 6é12. ldcm]ehu 42. fratres regi

,

fangui

*

nis, & om-

ema co

lle&os , enecat.

Athalia

nes Pieudoprophetas , per ftratag

écontra totam Da vidicam proíapia

m delere conatur : cujus furori

unicuspuer Joas fübripitur, Di

fícrentia inter Rechabitas &'Carmc.

litas. Jonadab Rechabita,

.

x

A. M.'3096. L. é11-

)j

tha

lia contra Dcdm cuin;m Baalis erigit. 1 Lys

curgi do&trína & religio ver

á

à5 CUju$ jgdi;ig afferuntur, Alij me i.o;;

res Legislatores referuntur.

t

.

-

À.M, 3102. L. 619. Joas per

Joi

iadum coronatur, Athalia obtrun:

catur, Fanum Beal folozquatur.

À. M, 3117. L. 614. Joas & Joiada templum reparant.

ha£ inllf'raölc

A.M, 3124. L. 641. Pro Jehu mortuo filius ej

:

"

3

4

T

us Joac

coronatur. Iíteab Hazaéle graviter impugnatus

(efc*;þa.d Deu myeruni

convéitit, Nafcitur ÀAmos Propheta , Pater lfaiz.-

A. M. 3137. L. 654. Joiadx mors. Julus eidem fucceffiffe creditur,

- Joasad idola dcfledtit poft mortem Joiadg. Dehortantem Zachariam

4

f

;

Prophetam, ioiad« fiiium

;

rópitinur optred

4

at : graviter idea à

Deopunitusper Syros,.

A' Mo 3,-40.- L 657. :ïoasy

Rex Iuda , ín penam apoftafiz. à domefti-

císjugulatur, Regnat pro eo Amafías , optimé inchoans. Mirum»

quód flatus Leviticusin officijs templi hucüfd; extiterit confervatus,

A. M, 3!4:1. L. '658. '10as, Rex ifrael , homo irre! giofus , fidem ta-

men veram retinul

ffe videtur, Obicus Eliízi, cujus ggcoæ—ig przdie

- ggntu:, /s

A. Mf 3154

:

Flenchus.

,A"M- 3144 D 871. Amafia

sIdumzorum idola adorat.

C

* apïtu; ,ä

rege THíraeli: 5 inde dimiffus ignoininiosé vivit. Joas Rex 1fraelis de-

fungitur vitá ; in cajuslocum fuccedit Jeroboamus (ecundüs. -

s

A. M. 3161. L. 678. Amafias, Rex infclix , regimcn cedit Ozix fil

ïo;

-' feroboam R ex líraelis victoriofus, Vitae

:

*

& fidel melíoris, quàm Ama-

fias, Ionas Propheta clarefcit,

A. M. 3170. L. 687. Amafiasfugitin Lachis , ubi à fuis obtruneatur.

b

Succeflorem habet Oziam filium, qui, Duce Zachariá Prophetà piu-

dentiffime regit ; agriculture amator, Propheta in facris Paginis no»

minati, incipiuot predicare, Ad Mithram Ioatham aícendit;

n

A. M. 2174- L. 69r. lonas mittitur in Ninive; Ninivea adhuc fa--

(s

nam in fide fuifIe pi obatur, lonas in T harfis effugere conatur. Thare

1

fis an. fucerit £lifpania, Hac , faltem à potiori femper Catholica,

fte

Naute lonam vehentes cujus fueriot teligionis. Ofee vaticinatur.

À. M. 3177. L. é94. Sardanapolus cum Ninivitis fuis ad vomitum

*lif

redit, Ab hoftibus ar&te obfe(Ius , tandem feipfum cum omnibus fuis

ti

VU

án cineres redegit, Arbaces, Belefus, & Phul Belochus regnam Af-

* fyriorum interíe dividunt. Horum (üucceffores tanguntur. Cadente

Imperio Aflyrig Romanum incipit (urgere,

4. M. 3187, L. 704. Oziz optimura

L

»

E

regimen. Yíaias inclarefcit, re-

lip

v$,

gio isftemmate ortus. -

.

A, M. 3195. L. 712. Amos fua fundit

UM

.. feries;cur tandem & à quo fit peremptus,

Lc»)racujla.- Huiug prophetiae

A. M. 3197. L. 714. MoriturIeroboam Rex Ifraélis ; poft quem inter

regnum plurium annorum, Io&l & Abdias prophetant.

ide

A.M, 3208. L. 725. Zachariastandem ad coronam Ifraeliticam per-

un

'tingit , quo occiío Manahem fibiregnum afferit , Phule Belecho Af-

fyrio in auxilium advocato,

À.M, 3215. L. 732. Azarias fecundus Pontificatum obtinet.

tufe

Fa

* M. 3217; L. 734. Oziz pravaricatio in. ufurpando poatificali

j

officio, -

A. Mo ; ; 220-

L, 7;7. Poft Magähem Phaceia rerum potitur : cujus

"

tempore Olympiades initium fumunt

; tanquam f:ercio,r rerum &

m

temporum renfüra,

LUS,

A. M. 3222. L. 739. Phaceià perempto fc"g:.iat Phácee in Samaria.

| at

Ozias Rex leproíus morti concedit, pleno rc

?

giminc.ard loazhamum

i

dvoluto, iíaiz magna vi(io celebratur,

heta

n&é gubernat,

m

y NF- 32;24.5. L, 742, loatham l(a

3

: .Michæäs Prop

con*

6

Elenchu,

COnf;xtlrgit.' Que fuerin

t ejus miraculá.

LU —M,artyr' evaferit;

Aö M. ;.21380 Lo 755- ViV

ere definit Joatham , fequitur Achaz , orris

tium bipedum , nedum Regum,

perdiciffimus, Cultum Dei is ibique

lures lieftes ptópé ad incitas redigit,

füpprimit, Hinceum Deus pet p

líaias, miffus in bonum , ab &o pellitur,

Tarndem iri UrbeSolymas

rum obfeffus, Teolat-Phul. Afarem in auxilium evocat : qui Veniens

ipfum liberat ; fed in przmium laboris aliquot T tibus Hraähticïasïcape

tivasabducit. llrias Pfeudo-PontifeX.

:

(Iyrio fiberatori Dama(cuni

À. M. 2240. L. 757 Achaz thefautos À

uíque ipfus aftctc, Deos Syrorum adotat , altari$ Ldololatrici forma:ri

Solymas mittit ; fimiléque ibi in templo erigi mandat, Phàcee Kex

1 fecundum iü Iítaela

ab Ofee occiditur. Sequitur intertegaium

A.* Mc 3'34;, L-' 760.

Roma conditur,

Horrendiffima Achazi peccas

jutatum & publicuim Deilioftem exhibet.

tà recenfentur ; qui fe

inter Gentes prædicäta

À.M, 3246. L. 762» Sibylla Erythrea fidem

$amia quoque Sibyila hoe tempore celebratur.

.Ilhlllofo;;hi quidam , &

M

alijintex Geritesbent de Deo fentiunt..

*

-A. M-' 32490 L-, 7660

Ofee denique 10

Regcm 1ítadlis öo*fönamfa

Subditis p etmittit Jerofolymam afcendere,

:

Ac*näz mofte abreps

A. M. 3253. L, 770. Regium illud monftrum

tum, Regit pto eo filius Ezechias ,

Rex à Deo electus, R.format

Plhiafe folerhniffimum celée

ipfe Ecclcfiam inter fuos, reitituit facra ,

brat, iavitatisad hoc etiame Samaria líraeliuis,

Salinanafar in Af:

fyria rerim potitur poft Teolac-Phul A(item,

i, M. 3259. L. 776. Di&tusSalmanafar Sama

tiam obruit ; R'elgämfi?

cum refiduis líraéliticis Tribübus ip caprivitatem fecum abripite

Inter captivos (anctitate Tobias ptefulget. Deceui fic Tribus io of«

bem divifas veram fernináffe ubique fidem probatur : dum intétim régs

num Samariz per Paganos impletur , unde Samatitanerum teligio

temeratiffima habuit ottum. Po(t Azariatu Amatias 2. Pontifex,

A.M, 3262. L. 780. Ezechias Solymas munit. Salmana(ari defutis

&o füccedit Sennacherib, ^ Achitob Ponrifidiam diguitatem fufi,-

Cipïtn

Ad M. ;2,6

&, L, 783. Ezechias A[fyrïjä r;egattrïbutqm;.[ïnde bella;

Rabfacis blafphemis. Tot

z

us ejus exercitus ?b Angelo deletus, Na«

hum Propheta confurgit.

l

Á,'M, 126

heribe per filios occifo Afarliaddon vfüdl-ï

Gedit,

9. L. 786. Scnnac

J

Ao M- 3280&

E?EHCL&U. |

A.M,-;:SS. L 797. Merod

Babylonig incorporat,

ach victo Afarhaddone regnum —Afïyriæ

(

Defunctum Romulum i

n regno fequitur

"

Numa Pompilius, An ifte fuerit fidelis,

A.M.-g

282« L.

l

799* Obitus Ezechiz , fücceffio Manaffis,

7

Ada illius

defüncti celebrantur,.

H

A. M. 3:288. L. 8o

f, Manaiïesdegencr&inf':piug,idolalinre nd /u.

da reftituit,

Habacuc Propheta nunc intonat. Pro Cathedra Ponti-

ficali Sadoc

2. eligitur,

A.M, 3297. L. 814.

.Manaífes in pxnam captus , tandem refipifcit ,

2

« regno reftituitur

,

&, M. 3215, L. 830. Manafíes religionem &

tentium exemplar, Sellum Pontifex.

cha prdpagat , pocpi-'

d

A« M, 357. L. 854. Manafles moritur,

net, Variant RegesJuda, Helciasin fac

Amon pro eo fceptrum te«

À. M. 3339. L. 856. Pro Amone im

ris prefidet.

pio Jofias gubernat. Naícitur

. Jeremias. Sophonias prophetat,

r

A. M. 334

7 L $864 jof'iæ regimen optimum; 'Tres €i filij . nals

cuntur.

A. M. 23f7. L. 874 ]

Pl

Synodaus univerfalis, -

