nus David , ut Autem Davidis , fic omuium antiquorum. Patrumadix fuit : queime

tl

Mie

admodum enim ex radite arbor , cundiid, ejus vaumi fuccum trabunt , quo alantur ,

C frendes fructd[que pariant zita ex Chriffo , etinm Antequam ex Virgine oriretur »

[

0

B

David & Patres ceteri gratiatu cbaritaté.

248e traxére , qu& nutrirentut. , vive[ce-j

rent , jufla opera ,veluti frudu duciffimos producerent,

D

IV:

Ex tot erumnis hoc anno bonum Pontificem P/i

deawt pet moiïrltcm

ereptum effe autumo, de quo cüm alia particularia referre non habeam;

preo

p& Phidei hoc faltem titulo beatum zftimo, quod fandiffimum juxta & pruden-

Qupil

pxet Ec-— tiffimum Jeiadam facceflorem nactus fit, quem aliqui. Sudeam quidem,

tit,

clefias 1oi2* vel Sudeum, Libii Regum veró Joiadam ,ut. dixi ,. Mattbeus autem B4t4e

i

da.

chiam nominat, - Huic tanto Sacerdoti & animarum fyncerimmo pa-

Vr

ftori Jsiade ex ipfo nomine Jaffo , propter eminentm pietatem & fandti-

i

tatem etiam nomen Barachie , quod Benedidum Domini Egniücat , com-

UT

muniter fuit inditum,quod & ipfe C/riffusaffirmavit. (b) S. Hierenj-

Crgc

mw hujus nominis Beraclie interpretationem indagat , qui polt alia re-

fe t

fert : Baracbias lingná noflrá Benedictus. Domini. dicitur.

Et Sacerdotis Jotada

(Cpi

juflitia Hebrao nomine demonflratur. — 1n Evangelio ; quo utuntur NAzaren , pro

fiti ](

- filio Barachie nomen ]eiade reperimus fcriptum. ( c) Dies me deficeret, fi,

Itf

quid nomen Benedicus vel Juffi importet , explicare vellem, Optimi Dej

D

Cfga

[

—^ (y) Hebrzor. 13. v.8, ( z) Apocalypf. 1. v. 8 (a

) Corn, þfin r, Tim, 2 4

'(.b) Mgtth,z;. f/- 3$. £€) S.H--icronym.'ix-ï €, z5. Maith,-

[

m

-

VIZ

- —'.Amzu/s Mundi 3594 L;egz's';Mo&zicæ 611,.

Omeng

erga Ecclefiam bonitas elucet , qui in tanta rerum ccnfafione Ecclcfizg

G5 tifn 4

fue vifibili vifibile Caputadeó excellens

"

telpentl

bus preditum, concedere voluerit,

;« dignis tali Capite virtuti-

X5

ANNUS MUNDI 3094. Legis Mofeice 6rr. Eliew in $y-

(2)0

ri«m , Dame(csm afque profectus, forte vel Conventum fratrum fuo-

t dj

rum ibi adhuc exiltentium vifiraturus , vel novam cum tempore

Hazaele

Benadad ab !

3bjo u

ibi introducturus füb Hazaele; quem dudum in Regem Syrie nutu Di-

peremptus,

1. 0414

vinoab F/ia un&tumlegimus 5 ( d) illuc appulfus juífu Regis ab eo-

mæmm

deni Hazaele donis exceptus , & fuper Benad adi Regis fanitate confultus,

al Cu

huie mortem , Haz4éli Regnum predixit,- Hazael veró morz impa«

at Cinfus

tiens, fpiritique ambitionis plenus,

Regem fuffocat ,& Regnum Sjrie

,in ins

tenuit Ipfe. — Vix Joramo , Regi Samaritano ; in&rmitas lethalis, & con-

m;f eþfi?ülfh

fecutivé mors Ipía Bernadadi Regis innotuit, & ipíe tali occafione ufü-

'fümo, qm 0,('

rus; Hazaeli bellum movet , O(,?O.Zjä ,,Rege ]ud;, in fbcgetatgm"adki-

j; t

to, fed eventu certé peffimo, — Nam Joram graviter in conflitu fau- Ioram, Rex

s J

ciatus, cüm Jezrahelem redijffet , eó etiam Ocbozias fecutus elt , ad illam ltraelis telo

D75

confolandum. ]e/s veró , Dux belli , interim per Prophetam unctus €Configitur,

4 :g

in Regem eà conditione , quatenustotam domum 4cl/4b fanditis de-

D

ul

Ok«hoziz,

leret , exercitum utbi Jezrazfi admovet , Joramum obvium telo configit ,

Kegis luda,

tll

Ochéziem valneratum per (uos neci dedit ,

Jezabelem ex alto praciptta.

& lezabelis

tam canibus

3

M sW W

extinxit,

objecit, Achábi filios feptuaginta,& ita totam domum inrerins.

ANNUS MUNDI

M w

2095. Legis-Molaice. 612: Vidiftl anna

gonid

precedente bella & lanie

nas;

quas puto etiam partem hujusanni cc-

Iehu tetatm

ul pïm.

cupáffe, dum nempe Jehuia $

AWIATIATI

appul(us pofleffionem Regni ac-

Achabi do-

cepit , & omnia in ordinem redegir,

Ántequam véro ad civitatem.

n Q

l

mum eXtine

j

n

appuliffet , incidit in regium quendam

comitatum, XFtatres nempe

ls aüch

j

(

Orbozit Regis Jud4 , numero quadragiata duo ; earum rerum adhuc om-

ggü.

aeert

gnti

ninó ignari, quein urbe Jezr4le! acciderant, cumn pompa & faítu $o/ -

ss Samariam defcenderant ad filios R egis ]eram falutandos , horum

nlücat ; (

p

ergo mater Ath4l;a ,

quia fuiffet filia 4cb4bi , adeóque ifti omnes nepo-

j!

r

tes ejus, ideó in eod

e

pO

m loco ,tanquam Ach4li progeniem , mactari pre-

/

cepit. Hisregij fa

nguinis viris ita extinctis , ad urbem S«maritana-

",

rum jebt provehitur, &

J

Wj/l/ihw

onadab Rechabitam obvium habet , de quo mox

Ionadab.

infrà fufius , q

uem ad fe in curru levatum teftem fibi effe voluit zeli ,

Rechabitas

! dencfïö:

- pro Ecclefia exercendi,

( 5

laque urbem egreílus inprimis quidquid de

d

femine Acbab fupererat, n

eci dedit,

in con-

Pröindg populum omnem

;iOncm

r fj i^

d

(423. Reg: 19.1$.

I25

lonadá ?am*zfce 12 öcbogz'!z' ege 1O,-

1

cionem co&git , quo in unum congrcgato : 4«/4b,, inquit , celgit Pal pas !

4« 4l

r , ego autems colam eum amplids. — Nune igitur emnes. Prophetas Baal , &

filiotun

unver(os fervos e)w , Q cundlos (acerdotesipits , votate ad me.

son veniat,

Sacrificium euim. grande efl ynibi Baal,

Quicunque dejuerit , non

gu'tavit

Saerifieuli It5 fanictificate , ajebat , diem [olemnem Baal, (e) Heceft , € ficexponen-

Qpl

u

B:2l omnes E€ Eftobar ) induite inagnam [acrifici) celebritatem, ad quam emmes conveniam :

UX

obtruncan VotAYÓ/que ipfe Rex mumiios , Q in uwiver[os terminos Ifraél immifit , ur emnes

tur,

prina

minifiros Baslis de (olemuitate certiores facevent. — Venerunt itaque emnes. (avi

Baal ,ne unus quidem fe excu(atum baberi popo[cit , & idoli templum. imiérumt ,

77

lm (s

. € exijs, qui de termimis Ifvadl uliva citráque Jordanem adventárant , vepleta eff

Qd

domus Baal à (umme ug, ad (ummum, Hebraité ; ab ore ados, vel sab ora ad

eram. Claldaicé ; ex augulo iu angulum.

Ita ut nullus anpulus vacuus. effet,

( det

himy

Etquis obfecro Regis edi&um tranípredi voluiffet ? omnes ergo, quote

quot erant , facerdotes Baalitic; aderant, quibus ad actum facrificij ve-

Qu

althn

ftes funt diftributz,

Ergo & ipíi idololatrz veíliarium facrum habes

tàndc

bant, unde veftcs facrificijs deftinatz. promendg fuerunt, ita ut nequa-

quam in communi & profano habitu facrificare przfümpferint ? ritu ,

Bis,

]i

nempé à fidelibus hxreditato 5 prout & ad fallendos Ifraeira; plurimi

D

alij ritus ab infidelibus translati funt ad facra idololatrica , nc fimpli-

f

»

ldolbimrïcx

ces adcó facilé fraudem & idolomannix turpitudinem déprehendcrent,

Ámim

Genciles fa-

N

Congregató ergo & quaíi in caveam adducto facerdotum Gentilium

cris abu- . €BOrO , permitiitur, ut fua facra folemniter inftituerent ; dum interim

UTN

-

fttn

tuatur riti. ]e^4 viros eZtoginta fideles ante januam fani conílituit , cum regio

bus,

pracepto ; ut quotquot de facerdotibusfeu Prophetis Baalitras & templo

fs

eiFg-re vellenc, ocyiüs interficerent, — Sacris interim completis éXcte

Titgg

tinfi

cituai in fanum imimittit , qui colluviem facerdotum & Propherarum

Ba«litartin ad unum omnes obtruncaret, quod & fa&um eft, « Percuffe-

i þm

Vntque eos im ore gladij , € projecerunt ailites € duces: ? iérunt jm éivitatem

ng |

teinpli Baal , G. protulerunt flatuam de fano Baad , & combufferunt , 4* commie

L

WiHst cam. — Deffruxerunt quog, &dem Baal , & fcerunt pro ea latrinas u[que

V

k

$n diem banc, (£) Itaergo totum Baalis cultum quafi momento in tcto

/"i'ba

Ijraélis Regno delevit Jeha.

Ipfum vetó regem fidelem fuiffe , Deóqs

0rtj

Zclus ïeh;zw

i

à Deo com.

Bratum , vifionibus adeó ac revelationibus dignatum , ex co patet-

l) ]/]4

mendaur, QUOd Seriptura tefletur in. hec verba : Dixit autem Dowinus «d Jebu: quia

li

ndi[? egiffi quod rellum erat , 9. p'acebat in oculis meis ; £v omnia que erant

j

in corde mag » fecifls. contra domum. Acbab

3

*

'tte

filij i uf ad ,qk:.-mïtlamþ generationem

ïltcram

fedebunt (uper dumum—lþgäl. C g4).

Tancä :

t

()c-l) 4 R:;g.xo.v,lx& (£) 4.R;cg. 1q. v.gg, Íeq. ('g),- lbid, v. 3e,

m

7

: ;m-w. Mm;elz"

:

jo9g Legä Maïzicä 612.

ftra

127'

lut ul

| Tän*,ta per Jebu facta

ges ia Samaria vix $9l yimis innotuit ,

cüm.

It.

t Bul d

*cce Atbalia cukrum.in fangu

inem Davidicim & ipfaacuit, & quidquid

Mif

filiorum Ocezie füpererat

ex diverfis uxoribus, id om

ne crudel ter ju-

gulavit , fibi au

dejurit

iem foli regimen afferuit.

Nutricis autem. cáju(^^

(cexpone

dam pietas,, Divi

nülque inftinctus fuit ; ut Jox

;,filiolum vix natum,

: CUOR

in cunis vagient

em , foemineo furori fübductu

m Jofabe , (ummi Pontifi.

f ,UI

xis uXoti , clàm indicaret.

Fuit ea fi

Athaliz fü-

lia quidem ]eremi, qui Atbaham

FfOr conrra

m p

primariam uxorem habuit , fed ex alia

matre prognata , adéóoque foror domum

Ocbozis, Hxc ergo feminis Daridi

i ii

&i & paterni miferta , € templo in au- David,

attlui

lam (e conferens arreptà bona-

oc

cafione infantulum cum nütrice tam

wl ub

clandeftiné inde in templi locum

abditum & fecuriffimüm tranftulit ,

T

ut de tali furto nemo quidquam

Ícitet 5 puerümque tam caute reclu-

o qu

füm tenuit, ut nec proceres regni

hac de re notitiam haberent , adcóq; Ioas. infans

faccc]

cruenta tyranna fine timore fcept

rum regni arriperet , (perans forte , ejustyraa-

icrum bj

afthnc aliquos ex 4c/ali flemmat

nidi fübtrae

randos, hujus coronx hzredes

e, ubi ubi cccultatos , vel adhüc gene

MtfUur,.

2 um

evafuros ef(le.

Dum interim cultum

B44lis, jan à m

arito Jeramo in Regno Juda evu

erint t

]ehu in regno S«

ha

?

lfum , & recenter per

7j pfüffmf

74 extirpatum , defperabunda

plangeret.

( ]am fuüprà de

Jenadabo mentio incidit.

Ss

IiT,

ye fimp

: quem Je£u tanquam fidel

lcndïmfo

fimum Dei fervum,

füummo dignatus hon

ore, in regio fecu;n curru (e.

dere compulit.

NY

Jonadab , inquit Genebrard

:

U5 , filius Rechab , clarus Frophe: lonadab

ka 4. Reg, t0,

-

micus ]ebu-, Reairl frael, orz

Hs

m

yp t

focero : cujm

4b Hobab [ive Jetbrone ; Moyfis Kechabita-

Itj ex pracepto patris t4NqUAm p

eregrini ( bä*jþite's fuper terram , "m patet,

feorfim ab bomi

nmibus in tabernaculis babitabant

TT

» doium non edificabant , [emen.

gpas d

$em ton. [erebant , vineam

thor fuit Ordivis five Imfti:

fieni plantabant » tie2, vitam bibcbant. — Denique- At«

*rOPhW

uti Recbalitarum , quorum Regulam figillatim percen-:

fet Jeremias 55. cap. eo eni

"m

J M

Bempe per 300. plus annos,.

Ufq, boc Religioforum. virorum Inffitutum duravit

TL

Hi fimiliter ex vl difciplina i perpetuum vino

4b/ïineb.znt » babitabant

j, g

intabernaculis , mibil poffidebant proprié , lnl emere po-

8

«

Terant s carebant «d

ificils , agris , vincis ; femi

1045 ctiam n communt. Vocantur

J

feribe five Dederes

ll Pdrdl. 2- v- ü!t-

Rechabita--

o

( h) De Recbalitis, 6 locero Moyfis

rü fanciffi-

Orti, , jam alibi fe

if

hzc uíque temp

rmo mihi non infrequens ; quz Religiofà focictas ad

munm Iafti-

ora duravit tam i

nter Gentes , quàm in utroque R eg-

tutuin.,

ed Paüh

no Juda & 1fraelis

,(11 fläfl ; W

»ut ex facris Paginiis liquet , Ídque à fexcentis jam an-

nis ; nec cenim pa

uciores à Jerbrone (eu Res

bb liucufque annos numera-

j j

veri — Quot alix

Religiofz familiz.eum &

echatiris coaluerint , jam pa-

f(/liï/tmw

riter aliþi edocui,

Jotadab auterm i,üe ,

de quo nunc fermo , non obf;urö-,

Ti |

Ed

('h:) Gcnebr, i. l', Chroncer, ad AmxT M, ;;g.d. »

ÓH

128

Jiadd Poife 22; Aehalid Regind vx;

Citt

fi forfan inftitutum hoc Rechalitarum à prima ftridta obfervantia elan-

guiilet , ejus reformatorem fuiffevidetur. Hinc illi Religiofi viri, Je-

(

j

zonia; cum fratribus& filijs fuis, vocantur Rechabire 5 afhrmando quod

hoc Inftitutum fuum hucufque duraverit ; decgtero ad Jonadab, quem

ii

Don g

patrem fuum vocarit ; fe rcferunt , caufando & recenfendo, quenam

ab eo precepta , quas regulas & con(titutiones acceperint ; unde fat cla-

ij

Wt

1é liquet, hunc Jonadab Ordinis Recbabit4rum foifle Keformatorem , non

Fundatorem ; cüm alioquin filijnon à Recbab , fed ab ipfo Jonadab de-

j

lh

p j

nominationem fuiffeat habituri, Nonequidem ignoro mentem no-

ftri P. Beulduci , dicentis: Elie autem (* Elfeo fucceffit 1 efficio vir (apientid

(«

(os (

& [andhitate celeberrimus Jonadab , qui pajfim àn Scriptura dicitar filus Rechabz

Qüve

30on ut multi putant , quod à quodam bujus nominis viro (ecundim carmem genitus

Réchah no-

E

men quid

fit » càm talis non reperiatur , & tam illuftvis familie parentem Q caput u in-

importet.

veniri incongruum. plané. videatur : (ed quia filius , id eff. difeipulus [uit- eoum ,

ha«

Ctür,

- qui primi boc nomine Recbab bonoris can(4 vocati funt. — Yfli autem fuerunt Elias

« Eli[eus,

Hle quidem ab iflo , quando fur[(um ferebatur per turbinem in cotum

dicat

prás;

vidente & clamaute w. Reg 2, v Vz. Abi,abi , Recheb Vfrael , Vphara[eiau, Pater ni,

E

Pater sui Recbeb. L(rael Qv equites ejus 5 vel equitit ejus, — 1ffe vero mempe Ehfgus,

QUI p

t)i]

ajfdem prov(us terminis à Ioas, Rege V(racl,citm agrotavet wfirmitate ,quá mortuus

efl,nd quem de[cendit, d fLans coram eo dicebat Vater wmisBater vol.currus ( Recbab)

lais

DN

Yraél & auriga ejuss 4. Reg. 12. v. 14.. Abillo ergo die nomen Recheb [eu Rechab

boseralile factum cff itaut pracipuus filiorum Prophetarum. Arctrnmandrita , qui

ü&a

Nf

—àn bes munere (ucceffit Elifao « filius. Recbab , quafi utriu(que Rectab , Elie &

,

xlifei , difispulus appellatus [it , éz omnesillius fodalitatis alumni , qui primó Emofe

pl

— 661 , &eitde Cingi , poflea Cenezai , adbgc Hebras, Nazarai Q filij Propbetarum.

foujj

nuüneupati fuevant , deinceps Rechabit (um appellati : quod idem eft » « fy. Elieite

JWW;

vel Bli[eite: dicerentur. 1ta pulchré & docte P.- Bouldue, ( i ) Cujustamen

fententiam ideó non aflequor ; quód alius Rechabiteum Author; ique

IT

lul

^

3

long? antiquior in ipfisSeripturis reperiatur, de quo alibifusé, Necere

go leannis lerofol ymitani adeO placct intentio , à quo P. Boulducus fuam

nlltm j

f

defümpfiffe videtur , ajentis : Hunc renadabum. Eli(a? fui(le dilcipulum;

Rechabitz , ejüfque omne inftitutum , exceptà continentià, ( k)

uod & alij eum

FM[ djy

?Ww

Prophe

Cinzi.f'ii fequentesafferunt, Ego autem diftinduni dico fuiffe Inftitutum Redw

ad

invicem

wl proum ab Inftituto

Carmelitarum , cüm illud à tetbrose Genuili Catho-

1.

hs

filte

comparati.,

i

lico, focero Mejfis, iftud à S. Eli« , vel ab ipío , Samuele originem fümpe

ferit ; & utrorumque diverfz fuerint Reguiæ: Rechabite namque fua.

uod à

(;,ollegial fundárunt & habitär-unt inter Gcnuiles;caahalicassq

l ?

Qu

Cin&is

D

6"!

g SO'. 26

ex) P.—sou-x.g.x;s.ac E;cþangc leg.o12. (k) geau,lcrofl.*;.dc Xi;fïit.Monnch.'S

P

-

-

-

!

'ZmünMuüJi 3*09;*; chä*Mofdicæ 6ià.

-?ïä

'anta d

Citizis probatur , quitefle criprurd Ioftitutum Rechabitarum fuíceper

ànt;

oiof ii

.C1) & quidem in ipecie inzec amaleatas ledem fixerant 5 (1n ) cüm

trandbr

fhj Prophetarum non. nifi inter. Hebraos domicilia pofuitfe reperíantur,

aeld v

Dütiactio;em aliam euiam . inde deprehendas ,quód. Rechalite demos -

ndo,quænzz

non zdificarent ad habitandum , fed in tabernaculis fe detinerent, (n)

RI

yundel

Filij Propheiarum vero caías fu celias immobilesfabricarent. ( 0) Recba-

TA COTETO I

Aite communiter fucrunt. uxorati , liberos procreando ; (p

non ita

h þne(bsdt

filij Prophetarium , quos ad exemplum-$5, B/íg & Elifei cxlibes manfiffe fu-

) thentem d

prà jam dicum eft, — Propbetarum habicus villofus cum zona pellicea 5

Z

(4) càüm tale quid de Rechabiris non. habeamus,

Video quidém hos

ir fl

duos facros Ordines in paüpertate in muitis , nec tamen in omnibus ,

! du

convenifle... Nam Rechalita cx profefIo quidem vinum non biberunt ,

agros non feminabant, ita nec Carmelita; Nam Eliam aquam ab Ange-

(rapm

i i t

lo accepifle,lego. — 4dia centum Prophetas pane & aquá pavifle di-

citur. — Filij Prepletarum herbas crudas in campis colligunt,

- In quo. dif:

m m

panes men- g,

Jjtem i (

|dicató à cive de Baulfali[a accipiuat ; ergo ipfi vindemias &

mefles pro-

prias non habuerunt,

Certé Elifeus maledictionem in Giezi vibravit ,

a, MITS,

vl

.Qui pzcurjas à Naamaue acceperat.ad. oliveta & vineas comparandas,

u

(£r).1fto aucm iu non bibendo vinam , vel non feminando agros

" ( KKZM)

funiles£icriat. caterà tamen . Rechalita faleem aliquas poffeffiones & di-

t

viiias habuerunt , quibus c armelite carebant ; ita ut cum Regibus foede-

saunitti d

ra & amicitias pangerent , ut Haber Ciugus

cum Rege Azoris, ( £ ) Te-

nu:(Íe videntur gregesovium &

u Ht

aliorum pecotum , unde de J4/el dici-

, tur , Sifare duci, é fug

a divertenti la

c propináfle , (t) & in pretiofa

n Pümm

phiala butyrum obtuliffe ;

"

A

po:uifieat.

(u) quod fané pauperes Prophetz non

lj p

Certe de. Jonadab Recbalita hicloci P,

Efcobar : Erat , inquit y

xtü , P

Jonadab vir potens & [aucius , u patet. Verem. 37

Cujis

« qit inore reliquorum Rechabita-

Y4P UT 18 Laberuaculis degebat , & copio(as

Alebat. ovium greges , verjumiliter

|

Ior

haud lonpé à Camera. paflorum.

( w ) Sicut enim modó Tarée à vino ab.

g M

ftinent ,ab

Ípfi Recha-

Íque ut ideó paupsres cenfendi fint j ita

& inter Recbalitaé bitz don

i Qf

lex illad

€ non bibendo vino;

]

de agris non femiaandis ; cxteras noa ex-. adcóomnes

ii

ciuíit divitias , quas

ex gregibus colligere poteranr ; cüm eo tempore fbi fimiles,

j

Kegum quoque opes

petiilimüm in gregibusconftiterint ut in Jobo &

n

i

pafíim in alijs Princi

pibus & Regibus facer Textus demonftrat. — Dixi fu-

Gdlv

prà : faltem aiiqgoslkgcbaüm fuiüg iubxüaneiofos' in divitijs, eo

quàd

aliqui

;,zrlümquc

u

: (1) 1. Paral.2, v. uft. ('m) 1. Reg, :6. v,

6. (n) lerem. gs. v. 7.-f£q. (o) 4.

j

D

AcB. 6,v, I- Ícq. (p) lerem. 3. v.

$. (q) 4. Reg. 1. v. 8. & Hebr.

C J

It, V. 37.( 1) 4«

Reg $;« 26, (L) Iud , va7. (t) i

M

auach'('h

bid,c.ïl |D Q.u ) !bg'o?io

(2 Efcoþ, in4.Rcg.res

136

loiadá Pontifice zi adhalid R&gï&ä "r

les illi fuére;

sifui

aliquialij hujufmodi bonisfe abdicáffe videantur , qua

?

hn s

qui relicti

s fertiliffimis campis & agris Jerichuntinis in. d

efertum fortis

(x) quod

Cletmþ:

!

üd , ad meridiem Arad , tabernacula íua tranítulerunt.

certum pr&

bet indicium , faltem aliquos ex e

is divit/arum commodie«

pu i

tatibus minimé inhiàlle. Hiftoriam Regum revifamus.

N ?

Semine *,Adrü

TT

-ANNUS MUNDI 3096. Legis Mofàicz 613.

*

ut ante dixi ,

it ld

per Jebu in &amaria mutilato , fimilem ftragem. Athalia,

bus fuis, ideó

M.

ftirpi Davidire inferre ftatuit ; quz liberis Oc/ezis, nepout

peremptis, fola rerum in regno Juda hoc a

nno potita

eít ; ut hunc

fii ij

evolutio

nes pro primo regiminis

I

annum poít tam éruentas flrages & t

:0113[ y!

Athaliatem tam Jebu quàm Atb4lie numerem.

4t

balia veró ut fuit ex idololatrico

lis cultui ab infantia dedita » Joremoe

Clentia

glum Dei

femine Ac4b procreata , & B44

L

in

-

( vit

" sggiedituüb pupta aliquamdiu diffimulavit , forté

*

honorem Jefaplati foceri , nunc

- autem fui juris effe&ta manus adeó facri

.

legas in templum Domini mit-

i;cum

.

hefaurum diripere 5 &

| fecur

tere, híincque & inde deftruere ; imminuere, t

econtrà fanum B44l ornare , exaltare , populo c

ommendabile facere

fü, d€

baíacra) & filij ejut

f

non abhorruit. — Atbalia enim impijffima ( funt vet

htul,

deftruxerunt demum Dei , &* de uiverfis ,'q

ue fautlificata fuerant

án templo Do«

qiiti , ormayerunt fanum Baalim. ( y ) L

ranus ibidem de filijs

Athalia hic

NUTY

Vi

uia hos

TT

nominatis ait , €os non potuifle effe fratr

-

es Orbozie , fibj fui,

omnes mactaverant latrones Arabici. (z

) Prout & Jehu qua raginta

4

ho

Imqu;,n

düos fratres Ochzi dicitur interemiffe prope cameram paftorum. £a

Culrix ja. Nec potuerunt effe

filij Ochezie , cum iftos hzc Ery

nnis infernalis,

mb':lä2

(b) Conciudit ergo Ljranms,

Pn

zatiffima

Athaliain puto , interfecilIe fcribatur.

€os, qui hic filij 4tbalie vocantur , alio

snon fuiffe , nifi facerdotesBadl,

[ih;

& tutelam fufceperat , promae

fx'lïldlm

. quos iíta hydra in regiam protedionem

ate.

jori idololatriz Baalitice indemnit

Atbali« ergo cum hifce &lijs füis

L

domum Dei deftruxiífe dicitur.

»

- pimittentes multà cadere , inquit citatus

mioïu |

15 Ó* oramentis , applicantes e4 cultui Bash

DT

Lyn

nus , & [poliantes teimplum va

Thy

II.

Ad hezctempóra Hiftorici & Chronologiftz pre

cipue referunt.

Certé an-

(yy

Lycuvgum , Legislatorem Spartistarum: longé laudatiffimum.

nium

tiquiffimi Gentium Legislatores ab ipfa Sapienti« Divina teftimo

( t

Lycutrgus

habere videntur dicente: Per me Reges regmant , & legum Conditores

jufl^

?f 0[/(/1/&

Legislacor

&ring Lt

noninatiíTi«

decermunt. ( c) De hüjufmodi Legislatoribus infignis vir do

fnus,

dovicusVives ; Hi funt il , ait , qui vebus familiaribus publicis , qui p

epulis Genà

MT

ti4*

"t

Aibifque fanhiffimas tulére leges , quqrum beaeþcib untgþgui[g? quietiffima

- yilfim

( x) ludic. 3, v.16. ( y ) . Parals 24. V. 7 '(vz) 2, Paral, a2. V. 1» (2)

(

g-m:.

Wg. j ä

rkoä.v. 12- Íeq. (b)' 4 Reg11, v 1. (c) Prov. 8 v. 15«

Mantis Mandi 3096. Legis Mo//äim? 13.

il f

'tum fori

yiliua in pace , gratiffima n tranquillitate , bene beatéque perpetub vivite — EN

borum uumero (ust. (auctifimi viri Mercuius g yptius, Rbadamanthus , Mino[que

(r) i

€retenfis G eorum equalit Joannes Hifpanus. Braco , €7 Solos Athenien[is , L ycure

^

C

Qrimu

g Lacedemonius , Zsleucus. Loeren]is , Turius Charondas , Gnidius Eudoxus ,

Numa Porpilius Romanorum Rex , alij ; quos dubites bominéfne Dedfve «ppel"

Legislator&

mine Au.

les, ut de L ycurgo dixit P ytbia illa , nam populos Genté(que fuas ita prudenter s

Encotuia,

ante diXi;

dta. (anlà inflituevunt , ut. ferendis non (olium. prefuerint logibus , (ed exempla vie

EN

s fnis, 0

t& , omnibus ad ymitationem expofito , multà. fuis legibus augulliore s tieque enim

f u hi

feluti. ijs legibus ejfe- volueruut ,. quibus «hos devinxerant &$ obligárant. (( )

o n

Ecce quàm ingenuis Encomijs hic Author- antiquos Legislatores exe

TU

£ollat ; utpote qui non ni utilia, non nifi pro quieta beatáque vita fa-

kdie, t

cientía ftacuerint; & vitijs ac facinoribus indignis profcriptis , fancta

i f u

& vite humanz confona ordinárint, « Ad meum nutum. $eneca , ille

m

facundie morámque Magilter , propiüs ad univer(ale mundi diluvium

recurrens , aurei ilhus fzculi Legislatores ob oculos ponit , & , ut pat

diripti

E

kb bt

eft,depredicat, — (llo ergo fueulo , quoà aureum perbibetur , penes fapientes [sif-

fe Regnum Pofidonims judicst. — Hà continebapt manus , & infirmiores a. validiorie

a

j ü ,6!!'] 42"

a

bw tucbautur, — Suadebant , di[Jaadebantque , & ttilia ata, inutilia monflrabant, Legum bo.

Horum prudeutia , ne quid deeffet (uis, providebat * Fortitudo arcebat pericula , be» narum botii

?

j N

Jl

ua i

aeficentia angebat ,ornabatque fubjedtos, — Officium erat imperare , nou E.egntm, * etas,

TM

Neimo quantum poffot adver(us eos experiebatur , per quos ceperat poffe.. .Nec evat

&Q&W- isa;;

£uiquam Aut animus in injuriatm, aut. cau(a s cim bene imperauri bene pareretur

Tibilj, Rex majus ininari malé parentibus poffet , quym ut abiret à Regno, Sed

j i

L]

ero ^

pif quam (urrepentibus vitijs in t yramnidem Regna ver(a [unt 5 opus effe cepit le-

pibuss ques ( ipas inter imtia tulére (apientes, — Solon, qui Athenas «quo jur€ Solon,Zas -

icerdolüï*d'k

etat J

fundavir , inter (eptem «vi. (apieutid notos, . Jeurguin fi eadem . &tas tuliffét ; leucus;Cha-

«

lkä

fecro ills siumero accefpffet ochayus. — Zaleuci leges Charonded, laudantur. Hanon rondas , Pya

vb

in foro nec in con[ultorum atrio ,

Mi

qL]E

j

fed in P ythagora tacito ilio (antióque feee[u di- V5agoraoe

hl

dicerunt. jura » que florenti tunc Sicilie » & per Italiam Gr&cie ponerent, (e )

"T

Tbemiffius Empirada de hocin(igni Legislatore, non tantüm qaód O/«-

gapie

rcfül

Qu

eulam Apollinis eua Dei nomine digaaucus faerit afficmat , fed & fequen-

lh

tia promit : 4d; , inquit , miti ac p/acato ingeniofuit ,

ut cum qui fibi in concios

ne oculum. effoderat ,eum lapidibus obruere vellent Laceda

iij , fevvárit » atque byéurgit

4 (upplio viudicárit ;

quem càm fecum ia demum (uam adduxifft ,

i

ol

ita iuformayit, 722 iuctuég

Ji (h

4c mnan[uctuim veddidit

t pro mefario. cive bonum lum virum efficeret, ( £)

r d

j

Wll

j

Egcc ante Chrif um

Lycurgus tale opus fecit , cui Serrator poftea remi

ffio«

2

féra

(4) Lud, Viv. lib deinir, f

& & plil

i

TU

91àt , , dc Imperat, Thcod, buma.

ä p

(e) genecg Ejift, »9. ( £) Themifil

Y

,132

Ivz'dJoï Pontifice 32 Atb?liä Regihä FT.

uin imó tales -

S.jnþiz:

ré peccatorü pollicituse(t. Dimittite , & dimittemini ( g)

talitate :

Dei Patris &terni veros pronuntiat filtostVt fitis filij Patris veftri ; quimealis

NU

efl. ( h ) Zquitatis & juftitie Lyeurgw tantus fuit cultor , ut totus eum

defuper mundus exaltet , quamobrem Laced«emonij (Arictiüs ejus leges fer-

tis, &i

várint , quàm ipfi Hebrei legem (ummi Dei , tefte S, Auguflinot Non enim

& d

populus 1/ral fic Moyfi- crédidit , quemadmadum fuo L yevrgo Lacedemonij ,qui à

gb

|

Jove feu -Apolline.leges , quas condidit , accepiffet, ( 1) $. Antoninus ex Jaffini

Obiter

libro tertio xecitat fequentia : Fratzi fuo Polybite Regi Spartanorum citm - (ute

chnum

eterin

nepoti fal-

ceffifet , & vegere [i vallet » potuiffet 5 Carillo filio ejus , qui natus poflumus evat »

vum con-

cim ad. &tateim. adultam perveni[fet » vegnum cum fide (umma veftuwit 5 ut fcirent

lpine

Íervat. -

omnes , quento plus valerent apud bonos pietatis jura , quam opes &e. — Nibil

4

104l

s

« apfe lege ullá in alios (auxit , cu

)

us gon ipe decutnentum daret, (k) Enumerat

dibn|

proinde leges L ycurgt Sanciuws Arcbiepif opus , quibus Autbor fafeicul, tempa-

Ol q

thitd

Leges Ly-

ram infigne teftimonium prabet, —Qui lr Genrilis fuerit , tamen liges ju-

f'iffimas , naturali juri . Divino con(onas Lacedemonijs dedit. — QQuid plus dice-

[bus d

cuxg,i natus

rali equéac re potuiflet ? Nec enim plusde Ljycurge tequiras, quàm quód tales con-

þ//?lfa

Divinocone dideritieges, quz jure divino & naturali ex integro convenirent ? fi ta*

177

Íonant.

les Lycargs leges , viam quoque ad falutem eas aperuiffe concedendum

hu dj

eft, utautumo, cumlex Divira & naturalis utique illuc obfervatores

Ui

fuos deduxerit,

Sed audi , quid fubdat citatus Author ; O /omirem Getis

T 7ulu;

tilem , qui pené (olus mputat ab ommibus Gbrifliamis && Sanclis omnem [uperbieme

Antiqai[[;ï

di materiam ! Non glorientur inayores noffri , qua[i eliquid magm pro vita «terna

LR

fe«erint 4 quando talia videmus Peganos feciffe.- (1) t autem meliorem de

DUIT j

- pi&as Deo-

Lycurgopem habeamus, eum idola vetuifle & conterpfifle Authores

Qiag

commemorant, Lyewrgus Lacedemoniorum. Legiflator (ancifform (. inquit

Md

ryum imagty

fj

ncs prohi-

Alexander ab . Alexandro ) etiam[i wmultarum caremoniarum «pud Gentiles infhitue

bui;.

tor effet , nilla tamen apud eum ficla Deorum vmago fti , quippe bomintin «t

g,

li

animalium [pecies Dijs tiibui (emper vetut. (1a.) lao veró Lycurguim unius

Dei cukorem fuiíle ; probatur inde, quód &gyptias [cholas frequentaves

E.

DN

rit,que Deum unum , folum , verümque profitebancur , utalibi fufiüs

dixi, Ita de Lyeurgo & alijs Diederus, afürmans in. ZEg)pumn concellif-

4

Dflljda

fidem ver

fe Mu'eum, Orpheum , Melampodum , Dedalum, Homerum , L ycurgum , Solenem.

3 Thaletem » Cleobulum ,

Pjtbageram » Platonem , Eudoxum , Democritutt ,

Y

in /Egy pto»

alios : de quorum Religione aut dixi autdicam. — Ew[ebius autem (n )

li itgto

3 ddidicig.

€0s ad Sacerdotes m &gyptum peregþinatos afferit ; ut €os audircntf

HM; Hl

($) Luc. 6. Y«37. (.l)') Matth. $. v, 4$. (1) S, Auguft. l, 10. decivit; Dei c. 1

lgt

( K ) S.Antonin, p i. tit. 3.c. 9. $. 1g. (1) Rollev, ín fafcic. tenip. ad Annüm, 4332»

- (m3 Alex. ab Asexand, l.zz. c. 2, (1). Eufeb.l. ro de prap. . z.

A

D

-X

Es

153

irmo t

Is Mundi 3o96, Legrs Moþz'cæ'-äx;.

- S, Juffinus Mart yr , & ex co Corselius fcibit ; plerofque ibi errorem de plu-

ia

ralitate Deoruin abjecife, & íaniora impofterüm tenui(fe ac docui(fe,

toUs CUf

Quod Pyrhagóras Lacedemonei (e coaculerit ;ut L .)etrgi leges in Scriptu-

at

ris , & incivium exercitio videret , fufficiens indicium eft, füifT: (4nas

t Noran

& fÍancas , cüm ?

-

iij

approbatum,

pthagora. (uffragio nil nifi fanum & fandum fuerit

III.

r ex ]u

Dixihucufquede Lycurgo

.cujusoc&aüonä alios etiam L&gïslatoräs

n d

obiter tangere confuültum cen

Íeo , quos, etfi tempore illo polleriores

hinhtls tdh

extiterint, Doctores tamen & fandi Patres eos etiam de pietate & Re-

ligione commendant,

s a o

Sicut ergo Deus

hoc&vo Lacedemonijs, quondam

;(;g. NW

ab abrabamidibus fundatis , de tam ju

(to Legislatore, ita & Scythit d€ 4 icbargs

Anachar(e , & Téracibus , de Zamolxi

) Ea

.

profpexit , utpotequi non tantür de i ecislaror,

d

bonis moribus , fed & de Reli

gione meliori ftataerint, . Am«cbarfus 5cy-

tb4 Philofophus, fuit Cadmi

gl

» alijs Caduida Scytharum Regisfrater, ^ Ver-

Ejus au(teri

jj phrdit

fibus defcripfit 5cytbarum 1

eges. Vixit tempore Craf. Cicero a't fuiífe

fapientia admirande,

tas viþtæ.

d ul t

snente babebat.

Ilat nudis pedibus , dormicbat in terra , famem [vo pul-

jrent 2

Inter ejusdicta habetur

: Linguá ,"ventre ,pudendis abffinen-

cedendit

dun cfe. Rogatus, quo pacto quis ab

(temius fierct? Si turpes ; inquit,

feryatoro

ebrioforum motus. fibi- ante oculos ponat,

Vitem uvas tres ferre ajebat: Pri-

amam voluptatiss (ecundam: ebrietatis ,tevt.

ii G

ji4m murois, Ejusíententia fuit:

Antiquiffimum eorum omwium . que . funt ,.

Deus

:dngemuus euim * pul.berriuim pulchta de

j ugcfhcrf

TL

wundw ,à Deo enim fa&u eft j maximum locus

» CApit. enim omnia s veleci[fimum Uco (zntens

sdiom ?

neus , natn per omnia. di[currit ;

fertiffimum necefitas y cun&la enim. [uperat. tia.

Quanquam alij hec Tí«leti Mil

(e At

efio aícribant,

Interrogatus Anachar[is ,

laterétne Dees bomo imalà agens ; ve

Ípondit , ue cogitans qidem: — De Zamolxi

y ( 100

vb

fufficit dixiffe, eum Pytíagorg d

i/cipulum fuille. , à quo non nifi jufta &

legitima , imü & veram de Deo

j

uno doctrinam didicit ; hinc duos iftos z..

J

Philofophos Anacharfim & Zamo

Ixim Docti quique pro util:ffimis

Legis. Thracum

" p

"

latoribus habuerunt , & ijs fe

t u

in mundo doctrinam tradid

mper viris adnumerárunt , qui fà

niorem Legislator,

gl

j

erunt,

-Sic Joannes Capnion affirmat , ut

&&8)ptijs Prephete , Affyrijs Chaldai ,

j

Perfis Magi , Indis Brachmanes , Celtis.

Druides, (ic Scytbis Anacharfin , & T

bracibus Zaimolxim €(le datcs

Idem

!j

gum; /

etiam Vergiliw Po

Ijdorus tepetit, — Nofter P. Beuláwcw ex eorum vitae

paui

inftituto colligit

»€0s eX veris anti

quis Religiofis Cipas aut Cenezei def-

a )

cendere. — $, Clemens. Alexand

€0

audï[m

ritts de Anacbar(e ait , Grecorum mul.is ante-

eelufie Philefophis, ( o

) Bt $, C yrillis. Alexandrinus coi

dem ambos recen-

p) Idem

tt intgr ju&iciæx

ftudiofos, N(,

vi.terum :

Quamvis Zamolxis

((

jf D

R ;

Thrax

"T

(P) Clþm. Alcx. i. I, ftroms ( p ) , Cyrill, Alex, L. 1, cont. Iul,

"—

Va

134

Toiada Pontifice 22, tbalid Regind 11.

gore minifler , mirabilis fuerit aptd ilos , utpete in omni difciplins

At'l?üti

datim

diipulus, Valdeedodw. — Meminit autem illius G Porph yriu , fic dicens: Erat auteim ei g

.Alius miuifler , quem ex Thracia emerat , u Zamolxis nomen , quem dilyiehas .

Didi

P ytbagoras , vecantem (ublimium contemplationi, (q ) Suides de Zamolx: ieria

"tB

bit: Dnmortalitatem anime. Thracibus pevfuafiffe . & ide ad manuetiorem vi-

AC T

Zaleucus

Locrcnfium

veudi modum eo[dem pertrax:fe. — Z aleucus quoque Locrenfitim Legislator exe

D] l

tiüit ; de quo Aabertus Mirgus: Legutn. acerrimus & varilimus cuftos , ut qui

f d

Legislator,

etiem de-vero Dei cultu. diffevuerit , mon in ceremonis (amptuofis , fed iu pietate

fimti

pofito. (* ) Zalencusm veró & Charondam Platonis diícipulos tuille Diogee

fum i

faine

nes Lairiinsindicat ; quod eorum jufticiz & Religioni iufficiens teftimo»

nium prebet, Ecce dum bujufmedi DoGor.$ & (acrarum jegum

tv

SESENIRUMS

hdu

. ConditoresGentibus obveniunt; quis heget é cocli fingulari benehcio

id protluxiffe? cüm ifti fint, qui Respublicas & Regna &à pravis vi-

f

nglos Leg/

i. tijs. & profanis moribus reftauraverint, — $. uffizuss Martyr exprefsé

fit,a

hwh

quoque de Seloge agens, eum inquit 4d audieudam. Mo[aicam dsthrmnam in

lt t

4Eg yptum iter inflituiffe , fidáémque veram de uno D:e retuiifle ; non

potiüs

