vüm- bt diviviores ceteris ( ut dixi ) ab inferis. progreffi funt «d. [uperna , quáfi

[

per qua(dam (calas colefles erationibus probabilibus tendentes ad. ip[um Opificem,

I'W j qt'!l

Quid [i ab(que ullo extermo auxilio potuerunt ad. boc. (petaculum evadere , inter

Ófird

San&los, veréque pios. Dei eultores referendi [unt, ( q) Viden? quód Phile

jl

Philofophos vocet Sanctes && veré pios Dei cultores, quos $. Jufsnus & Mi«

dmndx

mutius Falix Cbrflianosappellaverant.

Putc ergo ex tot teftibus te fatis-

thicd

dum didiciffe , antiquos Philofophos non ita facilé ac teríe fine excep-

t

Philo

tione , ad damonem , ad tartara míttendos effe, utpoté unius Dci veti

veros cultores ; quod in fpecie de Hermete Trifinegiflo afferui , & affeto,

atl

Vide qua Lib, 2, Anno 2055. n. y, feqqd. de eodem: jam fupra praemonui,

Quf

XXXVIIJ,

Aft veró nunc mihi adverfarius aliquis dicer: fi vita cum dodtri-

TT

na conveniffet , Trifimegiflum equé ac ejus Affeclas & pofteros , Sacet-

M

Philefoph. . dotes atque Prophetas, tanquam JEgyptiorum Philofophos , quis veré

lt d

Ad

vita utrum falvos dicere poffet ; fed contrarium de Philofophis patefcere,

LT

cum doctri- hoc repopo , fi folum nemen Philofophiaudias,jamvirtutum & me-

fitt d

naconvcnes

rit.

liorisvitz odorem te fentire debere, cüm Philofophia in feipía fitboe

at

na&virtuofa, Quidefl Philv(epbia? quarit. S, Cbry[oflomui ; qui & fta-

T

-

tim refolvit: A5 on pecunias &* aloriam de[picere ? invidiá &v quávis amitui

fitit

Argumentü

perturbatione G. egritudine effe (uperiorem. (r ) Talémque Philofophum

I

à natura &

eflentiaPhi-

Abrabemum foiffz commonftrat s. Juffins Martyr : Philofopbia eft eju s

duf

quod'eff , (cwentia,

Id eft Entis veré exiftentis, (£) $. ]ean, Dama[fcenus

Va

lofophiz,

aliam definitionem Philofophiz € $. Juffsmo proferez Pbilofepbia eff. Deo;

UT

uantum. bomim pojfibile eff , affimilatio, Ct) Artoniu$ Meliffa & ipíeex $«

Philofophia

jujþ

veranil nifi

juftno Sc ; Finis Philefopbanti eft Deo quo«d ejus fizri poteft , afümilari Qu )

P/)!]l

Clemens Alexandrints : Philofopbiam ait, ut inquiunt veteres, effe diuturnum cone

77

virtutum

magiüra.

[ilium , quod aternum fapientie amorem ambit. ( Nv ) ldem iterum: Ipjattt

Aitifi

Philofophiam tradunt effe fludimm. vectitudinis atiouis.

Idem infigniter de

Jtri

Philofophia ; $; non comprebendit quidem Greca P lilofophia veritatis magnitue

fral

dinem , & eff adhuc ambecilla «d. mandata Doini exequenda , d regali quidem

. m4ximé

Ofat,

(q) Phil.lib.de præin.& pon, (r) SChry[o[t.hdmæx.iu Epift.ad Eþhcf.

(f) S.luftin,M.Dial.cum Triph. (x) S.Íoan,Dama

&f"Eïg.

lib.2.ferm.43, (vv). Clem.Alexand,in Prorept,

ch,.D,i(alog.c.49- (,u) Ant. Melifs

a

&v

ss

-

./innm Mundi 3373,. Legis Mo[aice $90.

447

maxisià dochvin viam praparet , utcunque caffigans , (f inores pios forimans , &&

MP NU

d fu[cipiendasa veritatem confirinans eum , qui opinazur previdentiama 7 6.. ( x )

Fait ,

.&. Gregotius Naziauzenus 5 4ut Pénlofophig operam dare oportet ,ut ego cen(zo s

ET

.Aut Plile(ophiam bonore complecli e alioquin à veita atq, boneflo pror(us excida-

dv

us , 46 brute. cuju[dam vecordya damnemur. ( y ) Adde Bafilium Seleucien-

f

Philofophiá

feim : Magnim , ait , bosim Philefopbia , qua vel bóc agettibus nobis non infrucluee

ut vitia dee

n J

fa eft , naim pectiniarum contemptor binc jam fruGum metit bone[Hiffimum y quod

It

do;c'a i,

Juperfiuit & inutilibus curis exuatur 5 quique gloriat caleat , pramiuim hinc illud

i oj

tapit , quód nulluus (ervituti fit obnoxius ,& vedp(e liberrimus : G qui euleftum

wure, v

cupiter efE , loc reportat mumus , pra[entia. milil vt exiffimer , ? omnem dolerci

! quid

fadlé ia poteffate babeat, (2)) Beyerlinh, quarit , quis proprie Philofophus

TT

dicendus &t ? & refolvit: Piw paffienum. [uerum. domitoy , caffus , fobrius ;

füboste

todeffw. (a ) Hinc omnes Religiofi antiquitüs dicebantur philofopha-

[ni t

Il,propter contemptüm mundi, & abrogationem vitiorum , quam

vis D

Philofophia importat, — Certé Erbica fuit pars Philofophise etiam apud

Ji, u

antiquifimos Philofophos , quam Ecclefia vera non tantüm non repu-

Eli&'iCi Pfiïa

| præmwu"h

diat, fed ipfa quoque zelofe tradit & inculcat.

$. Cleiieus Alexandrinus ;

m d

lefophorü

Amat C diligit veritatem Philcfopbus , eà quód fit Verus ac germama famulus jatt

inventüm

, Wt

prepter charitatem exiftumatus. amicus,

Ejws autem principium e$. admirari j

Pijmmuma,

&t dicit Plato in Theateto,

Et Mattbias adhortans in traditiosibus i Admirare

,

n Á

prefentia, — Eum effe. primum. gradum flatuens ulterioris coguitionis, ^ Quá 14«

Ó &we

tiene. etiam [eriptum eff im Evangelie fecundàm Hebreos : qui admiratus fuetit ;

Wh r

vegnalit j & qui regnavit , vequiejcet, — Fieri etgo won pote[! , t phifophetir , qui

qui& '

eft rudis & ignarus, — Perró autum won poteft fiera , ut philofophetur is , qui fapiene

uini

ti tiotionem non capetit , s. philofepbia fit eyts, quod vere eff. appetitus » & e4«

jl

tfith , qu& adid rendum , di(ciplinatuim,

Et quathyis in vedlà agetido (e aliqui

T

exercuerint » ut fiastur temen , quotnedo fit utenditti $ £v faciendum cft & labos

m

tandum , quatcnus. Deo quoque affimiletur aliquis , Deoinquam Serpatóri s cóleti

u D

Denm per verum Votitificem ,per quetm. vidextur , qtt in veritate [uni bonefla &

Í

jufla. Pietas eft a£lio , qu& Deum fequitur.

E &c etgo tria toffer (b vendizat

1 xpk q

T

(

Philo[ephts $ Fvimim quidem coutetrplaticteti,: Secundó auiem preceptorum exe»

£utiotcth $ Tertio vero bonot&m Tirovad corfritutionem 1 2u& quidetu ctin cenves

ii

t

/

[/

neritt, effiiutt viruin cegnofcendi peteffate preditum. — Quodcunque autem de-

f

(

,

Á

7

j

"

LA

fecerit ex iflis , claudicat cogmtio, (b) — Apponius fic infit: Ni[i emuem caram

j

f«culi , oinnéque pondus cupiditatis ieyrene quis depafuarä; conteinmendo , jantaitó.

yeré

gih

qu'&lerf-x

W,?.W

Orat.

(x) Ideml, 1. ftrom, (y) S, Gteg, Nazias: orát, 23.—(2) Bafil. Sileuäï.

hf[o

EOE

!

fttout,.

4r, (9) Bey'ex-'.ljn

kin Thgeg. Va Philofophus, ( b) Cleg Alcxandr lib.läo

IA

n

yÁ

L]

3

22.

Myarid 3. ?bmz'fï?e 3 1. Joakimó æge

1

N

b

igredi minime

peterit ,€0 quo

d anguftts fit ejus i

nereffüs , & dim-

m N

?hüoinph.' vera Fipi""&æ i5

virtutes mo

tiarum (arciná qudm maxime enero[os exclidit. — Exemplo (unt. autem Philofoph

(njrit

zales,

qui propter (apicntiam terrenam u9 t

ltimam (2 piupertatem redegerunt.

szm-

gin )

veyitda

plurimi eerum , cirm effent divites cumulati , nfque ad peram & pallium fingulare.

omats divitias redegerunt , ut magnae delitias panem ? aquam duxerini, Nome

p

Duiuld

nalli etiam berbis agreflibus (ufleutatà leguntur , me. crapula cordt incumbens à

(f

cogit ationibus (apientie bebetes vedderat , ficut &v vex Evangelica clamat ApofLolis.

Luc. z1. Videte , ingiit , ne

graventur corda. veffra cbrietate aut crapulá. (€)

m

Ecclefie

n

Boiiws , qui propter fapientiam ab omnibus inter nominatos

*

Philofoþhia

Dodtores , ab aliquibusetiam propter mortém vi

olentam inter Marty«-

erynt

€é celo de-

res recipitur ,

Philofophiz laudes agglometat , eàmque vocat: Ormitm

TT

lagia.

Magiftram virtuum , Jupermo cardiné delap(asa.

(dj übi S, Thema, qui

pirtioe

Commentationes in Beétium edidit.

Notauduim ,1

nquit , quod Pbiiofophia

qu

dicitur Magiffra ommwn. virutum 5 quia omnes virtues morales docet , Ut patet

Mi

ex Etbuiss G dico morales ; propter virtutes Tbeologiales , que [unt , fidess[pes

J

chartas, — Et dicitur Philofophia delap[a à (uperuo cardine , quia omnis fapientia

(int; M

à Demine Deo e[t.

Idem Beztius Philofophiam nominat: Previam vei lu-

UE

Pbilofo-

citur Pravia veri lumie

: i

minis ; übidenuó $. Thomas : Nota quód F bilefoyhia di

i

1

phiz ence-

inam ,C trabut eam ab ob[curitate iguorantie ad lucem

Wil qu

mlaex $,

nis , quia ip(a clarificat ani

[apientie , 9 ad claritatem inte

lles : velideo dicitur ) Pravia veri (uminis , quA

,

Ti

"T homa.

t ad. cognitionem veri luminis , quod. efi

per ip[aim , tanquam per viam bomo perveni

hommem]

Dew ; Quia diciturin lbro de pomo*, quod per P bil

ofepiam homo cognofcit fuum.

Trtuty:

Greatorem , qui. de nililo fecit omn

i4, quieff incaptor omnium incaptormm ,

m

Et ibidem firitur ; Oportuit ut Philofephi

omnitim principiarum principism.

nuüiang

mon cagnoverunt (uum Creato-

D7

Philofophia tatteret 8f ad nflvaendum 17norantes €? £05 , quii

, affirmans fan.

inducitad sem, Ethoc eft, quod etiam Bellarininus urget ftrenue

fititoj

m nof tantüm non refpuille ;

fidem Cre. &tos antiquiffimos Patres , Philefophia

gl

toris,

í:din nfum Chriftianum vendicálfe /— Legite, ait, ffremeta Glementiss

W6

Legite ]uffinà apologias ,

& erationem

Par&£neticam ad Gentess Legite Tertulliani

Tl

yn

; libros in Jovintanum , T byodoreti (erimones ad. Gracoss

Apologeticuim . Hieron

nmpl

denique € ypriaui , La

Ganti) , Hilavij Athasefij , Bafili] , Gregorij ,

'A"lþïBfi). 3

I tj

Auguflim , Cbr yfofromi ,

€ yrilli volumina , diligenter evolvite, Q? ea t4btÁ erit-

Tttur

erborum copid, tot veterum Philofophorum 4c

ditienis yarietate ,tanta T(THIW 46 V

illie

San&i quiq; Po£tarum te[Limnant]s ; tot exeinplis 40 antiq

uitate petitis referta effe yid«bitis , uf

ftig,

nulli veteres thile(ofln , quos a

paucs Phi ggll; fist Poéta , nulli Oratores « nulli Häj'ibn'ci ;

Quity

lofophiz — ejs Awtboribus , quos pattl antó commemoravi , lectos won fuiffe judicett

s, ut jat

vibenis

Dhiin

ftudiofi. márum. novs non debeat videis , 9/ äegfm Hieren ymus ad t AQuuin Oratorem f«

emnes

(

()

: (e) LA?PGn. l; 1 in Cant. (d) I,?».c.uf.*;.-!,a t.de C(m—f. Philof. Päd- ; :

1

X

1?727;1&5 Mundi 3373 Legisq Mofaice $90.7

349.

r.fæis T

emnes pene omuium Dodorem Ecclefie libros ejufimodi erudiionis pleniffimcs effe

as D

coufrmat. — Deinde Alexandrinm ille C lemens lib flrom. . mouné reprebendst eos,

"r Qiä

.. qui nec Phile(ophiam ,nes. Dialecticam attingere volentes , (olam ac tiudam fidem

aj

requitebant ? Libe vero flrom., 6 idem ip(e vir doctiffunm Clemens ficut [udeis le-

lum

gein 4c Propbetas ,4t Gravis. Philo(opbiam , tanquam proprium teflamentum , à Pbilofophia

di ia

Deo donatam effe , neque alia de cau(a ab Apoflolotnexcu[abiles appellari conteudit, mater vir»

lt j

( « ) Afpice, quomodo Philofophia dicatur Mater virtutum , & ipía qui- p us

qupil

1

dem jenua C? porte ad verem fidem. — icenim quis per Sdemad Deum ve-

qatos A

a

j

w[;

rum aícendat , i

pfi Philofophi priüs animum à vitijs purgandum effe

inter i

voluerunt,

voct: 08

^A

Crates Philofophus pulchetrimam inter Philofophiam & legem com. XXXVEI

S. T&Wh *'

parationem inftituit, & illam quidem huic multüm przfert : Egregia res

guälfftxägïffïï

eft lix , non tamen preflantior P bilo[ephiá , namilla per v ab iujuria deterre

, Philofophia

d j L IQN

cur diguior

hac per dorinam ; quantó autem deterins efl. aliquid neceff condlum favere (ud

fit!ege cca»

W ! þi.w

ente , L4ntà lex etiam infeiereft Philofophiá, — Quamobrem Philo(ophie operam

fïnäa'

-

mj

. dare ; nen vebus in Republica gerendis s praflantitts eff. enim , quo dacentur bomines

j

ut vel agere. [ciant , quam que eoguntur , ut ne inyla. patrent.. (£) -1dem

,ninmt

aliàs : Philofopbamini (epius! quam re[pirctis , magis enim expetendum efl bene

TT

wyere» quod praftat Philofophia 5 quam vivere , qued praftat re[piratio. (g )

hus

- Hierecles ita de hac materia; PhJofophia, que ver(atur im agendo , virtutum vi

imquuü j Y

bhominem probum efficit 5 que autem iu contemplando , illuflratione meutu a'que

ognagm W

verittis Deo [imilem reddit, (h ) Sed Mocrolium Aaurelium Philofophum ad-

T

mittamus iu confpectum , & ejus arbitrium aufcultemus : Qui exifHimant ,

u

nulla ifi Plantationibs inefe. virtutes , nullos preter Philofophos beatos efe pro-

Éihicx p

pnuntiatt , Agnitionem enim verum Diviuarum (apientiam proprie vocantes , cos tam-

! þl!lllï (u

chra divifie

fimat ;

tummodó duunt e[fe (apientes , qui (uperna acie mentis requirunt , & queresdo fa-

]

j

ü TCFP

gaci diligent comprebendunt , C* quantum vivendi perfpicuitas praflat , imiten-

u C

tur 4 G in bec (clo. ajent effe exercitia virtutum , quarum efficia fic di[penfanr.

at

7

Prudentie effe mundwm iflum , (v omtia , que in mundo in(ant , Divineruim cone

templatione dejpicere , omnémque anime cogitationem in.[ola. Divina dirigere,

W (

wrf M

Temperantie , omnia velinguexe , in quantum natura patitur , que corporis u(us

Prudentia ,

j jj

ii

tempe tantia

L

l

yequirit, — Fortitudimis non terreri animam à iorpore quodammodo duitu Plilo

,f

- [ophie recedentem , nec altitudinem perfcdla ad fuprema a[cenfionis borieve.— u-

fortitudo ,

juftitiae

/

M f,"s )a

futie , d umam flb bujus propofiti conentire viam. uniu[cuju[que. virtutis obfe-

[]

quium , Et paulo polt; Prudeatig iifunt ratio ; ntelleclus , circum(pecito ,

M

"Aj

p videntia , deilitas , cautio, — Fortitudinis eff. animum (upra periculy metum

!l

Mi

yi

Xx3

agere,

J

( €) Bellarm, eonc, p. 1- Domin. 1, poft Epiph. (£) Crat,

Phil,epift, $. ad SoGte

(g) ldem cpift, 6. ( h) Hierogl, c. .k;,,carm.Pyt?xag.

350

vAzarid 3. Pontifice 3, Ioakumo Rege a2,

A

agere , nibilque rifi turpiatimeres tollerare fortiter vel adver[a vel p

efpera. Fir-

dirïgem

tutudo preflat magnanimitatem » fiduciam , fecuritatem , magnificantiam , cone

Ex dï&ï:

flantiam , tolerantiam , firmitatem, — Temperartie , milil eppetere panitendum ,

p IU

colaud

virtutibus s js pulls legem suoderationis excedere , (ub. jugum vationis cupiduatem. domare,

uz alize

i

1cquamuï.

Temperantiam (equuntur modeflia , verecundia , ab(linentia , caftitas , moderatioy

parcitas , (ebrietas , pudicitia, — Juflirie y (ervare unicuique quoà [uum eff. DeJu-

d p

Tnéttt

flitia vemiugt ienocentia , amicitia » concordia , pietas , veligie , afjectu , bumati.

fa. ^ His virtuious vir bonus. prumim (ui atd,inde. Reipublica Reder efficitur,

dam,,m

(itt, i

juflà 4c providà gubernans lumana , Divina nen deferens. (3) In hac ipfa

tonllunt

procedit Ploting , de quo. Viseentius Belluacenfiss. Dixit quatuor effe virtutum

Am que-

fu. H

| genera: Primas vocat Politicas , quartim prudentia efl , ad vationis morm

cogitat , qued, agit , univer[a dirigere , ac mbil prater vedum velleagere, F orti-

Philofoph

d

fan&um

tudims , auimuni (upra periculi merum agere, mibilg, turpia timere , adver[a vel

- pro[pera fortiter televave. — Temperantig mbil panitenduma. appetere , in. uullo ie-

(init i

x«y/l D7

gein moderationis excedere , (ub jugo vationis cupiditatess doware, — |uftutias Ui

fntand;

€uiiq, [eryare quod fuum ejt.

Hujufmedi vir. bonus primb u , deinde Reipubice

Reclor effukitur, — Secundee virtutes; quas purgativas vocat , honinis (ant , qui Di-

Wi fug

Virtutes

DP

pürgativ&e yint capax e[fï

folmque ejus ammum expediuut , qui decrevit fe A corporis contae

H« [unt

A

gione pugare , ( quádam bumanorum fugá [olüm (e Divinis in[ereve,

efficioforum , qui à verum publicarum actibus fe [equellvaut, Haruim quid [in,u &

LT

velint , aliàs expreffimus , «àm de Plulofophantium virtutibus dueremus , quas [olat

d

f

Tif ii

j

ecati 4n

Jitit ts

uidem exiflimaverunt effe virtutes, — Tertie [unt purgatis jamque de

Di-

yirtutes ani gj 4b ompi buju(modi afpergine prz[se puréque deserfi , uldque pradeutié ejf ,

-

Wt m

(tg,

mi purgati r vop cusft 15 eleclione proferre , (ed fola uóffe , ( hoc tanqaam mhil aliud it-

o

2 dcfæcgn tüeri ; Temperantia terrenas eupiditates aon folàm reprimere , fed penitus oblivifd.

Fortitudimis paffiones ignorare , non vinceve 5 ut ira[et nefciat ,mibilg, cupiat :

LUTT

]uftitia , ita cum (uperna & divina mente fociare , ut. fe

rvet eum . , G cum eo per

m[lï

VTT

petutm fedus imitando, — Quante junt , qug in ip(a mente. Divina cenfi [Lunt ,

E

--

qua yocatiiur N0 ys » 4 quarum exemplo veliqug omnes per ordineim dejluuut 5 ndnm

M

)

W

firerum aliarum multo inagis virtutum idds effz wn mente Divisa credendum eft.

iij

1llinc prudentta eft , Mens ip[a Divina, — Temperantia , quàd in je petpetuá itre

t (tj

tentione conver[a efl, — Foiigudos quàd [emper idem e[ft. , nec aliquaundo mutatur.

Philofopho

N

LU

nj

zum ad vir- Juffitia ,

quo

d perenni lege , a«

fempitera aperis [ut continuatione nah feiiur.

luacenfem. ( K) Hoc ipfum refert 5. 4t2ni-

( D

li

ttes hor-. Hucufque Plotinu apud Be

Vei-

samentà, — g, (1) Fruítrà cffem , (i omnes alios Philofophos huc reponeré

il

At r

Lf [/7]

itarïl

lem , qui Pietacgm virtutum principem vocant ; qui qmncm €ov

diri-

Wmng; ,

(i ) Macrob. lib..1. in fomn, Scip.

(k) Pletin, aquBchaccnf. -fgc;. bift. 1. $

; V

-(0)8 Antenie, p 1: bift, d 446 3« $« 2

NL; ]

NV

PU

^

| W:m j

s xJanM Mzm;!z' 3;73; ng,; Mülkz.c'æ 890'.

r

futtius

. dirigendam fuadent , ut Deum Ícquamur,qui

vcram (apientiam in fu-

t p

ga mundi conflituunt ; Religicnem , $a

TL n

collaudant , affimilationem cum

octitatem , & Juftitiam unice

Deo , expurgstis omàibus corporeis

( , It

vitijs & contagionibus rnire p

erurgent , Dei pracepta fcrio cuftodien-

i

da pracipiunt , omnes mundi

veluptates & honores calcandos docefit.

h, lt

mentem autem ad folum Deum elevandani , & cum eodem canforman-

la j

dém , paupertatem , abftinentiam

; Charitatem fümmopere commen-

lh hat

dant , arbitrij l.bertatem per auxi

lium Dei ad Divina transferendam

ii

confülunt , ut. peenas inferni , p

ramia cccli pre oculis habeamus infi-

Mi

ftunt.

Hac & plurimaalia latiffimé Eugab

inus toto Libro deeismo ex ipfis

h li

- Philofopherum ícriptis deducit,

Sed & unumtandemiin hunc fenfum

ift, t.;fll k:

Cfandum magn

um Auguflinum audire deleétet,

(m) Serrates ergoprimus

(inft ipfe ) univerfem Philefephiam ad corr

ii j iü EJJ«

fs

igendos tomponendé[que mores fle-

p

xiffe memeratur , cims ante illum tmagis Ehy|

!6i5, id eff. y matursleiss vebus per- Sccratesto-

Jerutandis operam maximam

j p

Wipenderiat. G.

Sicut quidam de illo benevelen- t59: Philo-

ts fufpicaptur , molebat im

ephiam ad

! /Wïï p

mundos terreuis cup

iditatibus animos (e extendere ,

corrigen-

(01(.-"01»;5 f*f'

in Divina conari , quandoquidem

Ab eis cat[/as verum videbat inquiri ; quas primias

dos mores

, li

atque [ummes nen nifi unius yeri

& fummi Déi volumtate effe credebat 5 unde

*45 componit,

putabat nifi.

mundatá mente comprebendi ,

bus vit&

! W/!/ Ál i

Q ideo purganda bonis meri

Ts

cenfebat inflandum , at deprimentieus libidi

tibus exoneratus animus , naiurali vi-

asl

gore in aterna (e attolleret. , naturamque i

ncorporen qo. umutabilis luminis , ubi

" eR J

cau(g omnium facarum naturarum fl abilit

er viyunt , intelligentie puritate confpi-

jj

cerét,,— Sic Hippenen[is

4Hliffes , in quz ejus v

erba Ludovicus Vives: Hic e[f

Sotrates ile , de-

ul

quo nibil (atis poffit pro dignitat

e dici quem fuiffe Geutilium

omnium (apientifi

mtum con[Lat

) proximégue ad. €hbr

jl t

omibus acceffiffe

iffianatm (apiesitiam ex illis

Socrates

u t

3vir temperans , cafiws , ufus , qmo

deffus , injuriarum patiens ,

!

nieque opum

omnium

"u

copio[é

»ntd, YOluptatis , «c ne glorie quidem appet

ens, ( a ) Secrates de bec

Gentilium

Lhui:f j

Jl

difputat moriturus , apud Plutarchum in Phbo

done

J

l:

phari neminem certé poffe ,

"ifi (c,

; tbi oftendit : Philofo ^ apienciff.

U(if(lflw

1

id e

quam maxime fieri pot

eff , à can(ovtio corporis , mus,

» ab omribus affectibus

fejungat : quod tum opti

í ;:r;:iïfg

méfit , cüm emnibus liber

erit , corpori[que careere fslutu

5.inbac vita u

t quifque fe , maximà perturbatio- Pbilofophg

j

pibus ex(olvit , ita liberrime , venffi

".

méque id quod eft , verumque ipum , boc efl , à confotsio

& Divina centemplstar,

f,! A,I.m*

1dàréo Philofopbia definitur imortis meditetio , id eJ , coxponis fe-

corperis aum&2, feparatio ,

fen divortium quoddam , ut einibus purus fit , cerpor i us

face tion contaminatus , n

j9

u

4m puriffimum illud Divinum verum ab

Wpuro animo

(

contingi nefaa ei. (0)

tores non ad

ECCF quod Philofophia illos fui ama

orcum

T

(m) $. A

j

: idi.[

63

2. (n) Ludov,Viy.ibid. c.2: (o)ld.

d

"m

jsi

p $. ?antifu r loä;:imo Regt. 22

nón

(f

orcum , fed

ad coelum direxerit ; non vitia , fed virtures docuerit ;

L]

(

d

mundo , fzd Deo fervire fuaíeri

t. . Quisergoéos, eó quàd Philo

.—ophi

ailtu:

fuerint , reos, imó reprobos pronuntia

t? Dié Sodes , dum hae legis, an

audilti , feciff

tj nL ,

non snimum pulfet hzc vetitas :

Philofophos videlicet

qlani

philofophis quantum t (e f.

&

f

it:Ergo conclude cum noftra 'Thco!

ogia: Detm illu nen

ls illis ce-.

ïif-:'äf ii

Densmon — denec áffe ulteriorett g*atiam.

Quidobfecro ifti homines in fzcu

Vi

videtur de-

t, dum articu

li fidei

scgáfle gra-

nebrofis , dumlux Evangelij necdum cxo:ta fuiffe

g'!i 5

pet Pontificesaut Cone:lia economica toti Ecclefiein talilege natur&

tiam,

L

. necdum adeó claré propofiti & declarati fiíerant ; quid , inquam» am*

h

iih

lww

j

i

zrendo primo Pria-

plius facere potuiffentin indaganda veritate ? in qu

die talem confeflio»

Af

cipio ? in confiderando Ente Divino? Nonné fi ho

*

.

n Chinenfibus . in. J aponenfibus , n alijs

mf;& W

nem fidei , tanta virtutum ftudia i

LA

infidclibus populis reperiremu

s,nonne inquam cura plaufu & gratu-

ionis admitté-

E

H

latione ad gtzmium Ecclefiz, & ad fyacretifnum Relig

(

i

remüs ? Si hodie hoc fleret, caléfque pro membuis vere

Ecclefia reci^

T

(hi

Philofophos perentur , cur quafoin imili

caufa , Trifinegif um , Socratem , P ytbazoram e

hs NLS

inquibuf- Platonem , aliofque ipfotum fimilcs

ad aternam penam in orcum pré£*

"n LT

Parres Ecclefiz eos Chriffianos vocate

han erráf- cípitemus? Hinc erzo aritiquiffimi

Sed erraverünt forte

ádhuciti

li a

fc no9im- pnop horrgerunt , ut pauló ante vidifti.

pliéat

verint ; Si plura & certiora indagando ín

venific nt » Vel

iil

aliquibus ? erra

x

*

CHl

coclitüs revelata habuiffent , quin & illa ul

*

trÓ acceptaturi

füerint , quis

stám moralibusquàm Divinls

fil, X

dubitat ? Probatur ex eo; quia in cxteri

n

deficere voluiffen: ? &t verby

infatigabiles füerunt ; curitaque in illis alijs

emca:a

Tl

fi , prout homines fuetünt - in c&teris action i'buspeccaverint,'r

eis occülta non fuüerunt.

Habaüerunt fidem in unum Deum ,h

abue-

d

runt fpem

in Deum , Deum pre omnibus terrenis

& tranfitorijs àma*

ïii.(f;

Ui

verunt,

Sed de illius Ecclefia in lege naturg hominibus Apolftolus:

:

- Aczedentem ad Deum oportet. credere ,

quàd vft , ég quàd inquirentibis [c Ren.urie

o tantà

n

jf

rator ft. ( p). Hoco v

eque plus ,

Deum ab illius evi fidelibus requie

inlege na-.

i? memotatum cít, Deum eos agqovi ed

Mi

turz credi.

fij(íejam fuptahic Awm.

/fgz,w

tu necefía.. oculum hucufíque demontitratum elft

; qualesad Deum a€tus fidei elicue

a

Xia,

am meree*

ftllfe ,

rint ; hinc inde fideliter annotatum 5 fed per tales aus ven.

[?

bantur, utomnes Theologi fatentur, | Affuerunteis?

níupe

r &. facri«

Man-/æ

ficia cum infigni felemnitate & decore , ab cis fieri folita

,qu& cum u*

m & gratiam

" Wii

deles in fidei pteteftationem obtulerint, quis per ea venia

jiy

Obtinuiffe deneget, cüm ab initio mündi hic facrificiorum

cffectus ex»

ditu juctndam

Mi,

titerit ? 44 hane materiam [etis ptolixam , fed [citu dignam , t

Wil

(p) Hebrrir, !' é,

513

Jäæræ Mundi 2373. Lesss Myfäzw $90.

h...,a,

Qctent; t

& CO"'!(OïäxQïläfïï adne

4«—*»«

e liceat hzc verba P« Alpbonfi Salmerenis: Confi-

of

NT

(Z;ï;är. unn (f/f P!,

p

fophiam' a. Dee Opime , Maxime , tosimumicatam Gentibus

haclgi

998 16 f*ï» "*mf!ïli

q (2 &U Douttnath ijg "ais äz?w: ris maribus praditi , ad

of]'m-«s viriutüm hsn

v

:g

amslecdiendam

fs

ETE

udili

gä

*

er&nt , atque ad Evan- Salmetenis

de PL-UQXO'

pum li

- gelicam dsdivimam

" ?Bg eCiM &6 J.m:f ege duce » [e «v

Ff'bf ?'

ATYEDL.

áic &unn Cle

phisopinie

zcu l) aUlS "

Anens Alexanárinus .z,ai; fetom., 6. dec

ts verbi : Minime

'**!wï gs; U BICETEEH .

anicu d

iP[Am queque Phile

[ophiam Gracii wlat: proprum datam effe tefl amentutn , ut

A-Jä.c!

VEP

philofopb

d

j4 H :

Hg 1

Wf

nÀaewéntum ws?rzf?s::m Philofephia » etiam. fiqui ex Grecis

m N

ÜUis.a

Yeri

s

TT (a;z an ob[urde[cant.

Et :f'arm.v.« tà 4tité . [vd

nä(. trrjxl

g»wu L2

D60ry?

quïxli'n—"

p ^

i

fiitc venit predicaiio, sta in tempore data quidem ejf /

42',,

p

Lur d

(;iz

N

i&

41 LA ,5

PFH'JOI"

g

z

£

P

"

t

em COHIL

j

J

r JZM:E*

P ;lö[« u!)? r

[

tem Grecis., aures ajjuefaciens ad pra

T

E

X

TUT [48

"m nyl

ondevaus verba ex libro, qui inferibituy : Pradicatio P rf s d

fï;i-.;u'ïäï ï ? "!.Za

29 V l)

a

f g

? W.W :jw (andie Ó jufle , qua væiyz: tradins difeentes jervate ,

Degm ;Jäï

Cäïi;bwz celentes

layentinus en

m in [cripturis , ficur dw: Domingüs : Etce fae

')r[S aUMN

É

cio velis teflamentum «ovaum , non u fm Pazribia. veft

r

"s 15 monte Lüi»ïfu,

FUV

vcd ll?. W

yum decit nobistefl'ameniaums qu& emm [unt M.äzomæy Q Grécorun , (unt yete-

),rm J

T74;

?Pïïc?

orud F

Nos 4 'ïe*ihlü nove ipfem te zfz,a genere celimus fymme Chrifliani. .

[ ^

9s

dit uaum ( (o

7) 1

£58,ut Aw iror L»!f

un Deum , 4 Grais quidem geutiiter , &

Per Philo-

Iuden eutesm ]u ri.asue, Hovó AHLEIR & 1 æ&zs cegno[at , jüwzm:ht;r

Praterea ioak:

idun

) jdii

autes o[lendit , qubd idem Deus (uppeditavit mrumque Teffamenium , qii ELAT pye s AO.

f t ,v

fs

quxs

Cracis dedit Gracam Plnlofopbiam , per quam Omigotens gloriá 4. Gr&«ts 4ffici- cis coliur.

fur.

"

Nam quud quomeódo 1udxos Deus falvos effe voluit , dans eu Prophetas : £a

eiam Gracorum jjäec'zgszg»mcs proprie fug lingue. Prophet €XCitATOS , prout po-

j

av

terani capere Dei wwäæn,mm »4 vulge fecrevit.

Etinfrapaulo po[f : Proptevea

u r

( li ts

hi

: dicit Petru , Dominum dixiff

Apeffolis : fiquis ergo velit ex ifrael duc

u

tid . f propter nomen ma;m cyeaere i DEMHI , Yesmittentur ej peccata,

Pu]? duü'

o

decim Atinos egredismimiin mundum , ne quis dwat Non andiyimus.

Hes&enus

AGO

Iu

(l

Ov

Clemens , qui Philofophiam vocat: Donnm 4 Deo datum Gentibus , & per illam Philofophia

aR;W)

donum Dei

!l

difofites fuife Gracos «d Evanugelium (ufcipiendum ,fuifféque iis inftav. veteris Te-

u

l^

! atü Gen-

Jfamenti , ac Me[aici legis de qua Paulus 4d Rom. ait: Cüm enim Gentes, que .

xonOHW

!:Lv

^l

Iegeim mon babeut , waturaliter ea , que legis [unt , janunt, — Hoceft $ naturá do-

L

eente , iluminzute, ev efficiutn .egzs praffante , quod. attinet ad. virtutis ofucia,

»1l

f

d

morefque probe inffitueudos,

Quoä Jiquis dicat : Philofophiam potuiffe quidem jue

H

y A

[)

vare ad vitam bonam (r mores vedà componendos won autem fidem de Verbo cara

z

j

ne vefliendo Grecis praflare valui[fe,

Refpondemus duplciter t Primà bawj?am Do&i fide

| g

vitam praparare eos valuiffe ad ilorum. duayum propo[itinum fidem , qua sp[a indo&torum.

As

n«tura porrigit , ac fidem majoram fuorum expreffam , ficut wagui Prophete n 'opplent.

ii

gvili Judæoïum fidem aliorum zmperfeszm 4tque mwlwam j t f**pe diximas »

y

[a??k-

seme.

T

varid 3. Pontifiee 51, Doackimi ?zge A

anos f Gratos non defacrint , qui Chrifl myfte.

(æg»pïlebmt. Quid verà inter Pg

Inri

ri4 divinits tffe petuerint , vel veverd noverint , auplij

Iinnum $15 lle nobis veddeig

qum

Quod fi denry

potevunt tefta

nonium » de quibut ochavo. loco differendum. erit. €?c.

£

t

;

Ir. M yj

E

lerium. Incarnationis temperilg

hubit,

obijcies verbum Apoffolieum «d. Rem. u

£

z

un c

eieruis tacitum , quad. munc pat

Gj—'c-'ïi.

ff per Scripturas. Prophetarum. fecundi

s Gentibus cogniti.,

Et rür(us

gaï.f?ej

receptum «teri Dei ad. obeditionem fidei in cu h

dl

Gentes. fünt

ad Epbefíes,

18 minifierio €briflà , quod alijs generationibus mon cff agnitum fi«

il

cohzredes

lijs bomnum , (iut. mutc veyvelaium eff. [exchs

Apoflelis ejus. & Prophetis iw

(f

Ilgl

pmmifüo-

Veyeri bac fentextia Paulum ipfum aperte detla-

gpiitu. — Dieendum eff ; in pofl

Á

Vnis Chrifti

6tl

rere , myfterium illud. fuife , Genies effe cabaredes , (* concorporales C enmperti-

éipes ejus promi[Lonis án Chviffo per Evangelium : Erat eim avcanum maguum ,

ivé T

]udeos & Gentiles aliquemdo i untm. cerpus , Q in us populumi » atá, i iam

tut(

Rempublicaon effe eealituros. — i ver! fermo [it de Incarnationis m)[erio utrod,

Ts Y

in loco ; dicendnm efl v wen firspliciter fuiffe ignotum vel. Ange's , qui minifei

tl

, quibus tanquam admimftris

fuerunt i eo. vevelando , vel Prophetis ae 8 ybyllis

(j

Spiritis (ancius in boc myfterio declevando eff uf : f7d tanthm filijs bominum ,

tates |

videlicet madanis & (acularibus bewminibus Spiritu Dei carentibus , de quibus Apo«

i

ffolus sit: animalis lomo uon percipit es , qua. Spirits Dei. — Eluculque S4l-

Ti

meron cum Clemeste Alexendrino , Ecclefiae Catholice Doétore agztiquiff

fl

fimo.

('mg

| XXXIX,

Tandem redeo ad quxftionem arduam , qUarä fupra Num. ;,

B

x

tetigi : utrüm nempe Trifmegif!ia , & alij tales Philofophi falutem con-

T

fecati fint eternam ? Pererim ex inftituto hanc quzftionem movet,. 48

Va r

credibile fit , vevam juffitiam , eternamque . (elstem peveepiffe aliquem. Geunilium

toloj

- Philofopligexm , eorum. precipud , qui eb japiestie . pietatis prafLantiam apud

E'l'g() Í

Etbnicos maxim celebrati (unt , ut Socvates G7 Plato , Q Seneca » Q? Trifinegi-

(

fs. T otus anxius hic Author primó incedit , cümque preftantifi-

tüd

mum Theologum Ambrofium Catberinum fa. intentioni contrarium non

N

ne(ciret , eum inta&turm praterire non fuftinuit , dicens z Cathefinm fue

yhty

per hoc loco queftionem proponit: An, quod Paulu dixit de Philofte

Ihony

phis, eos, cüm noviflent verum Deum; non eum tamen glorificáfle ,

t£.

id de omnibus Philefophis intelligendum fit; itaut nullus eorum rité

Wfo,

colens Deum falvus fuerit ? an veró fententia Pasli de päcrifquc& Philo*

Be Soctratis

1j AT

& Platonis

fephorum , non autem dé omnibus accipienda (it 2atque in hanc partem

2

RUT

falue non — i$ag

s ipfe fuam inclinat fententiam , nimis enim libi durum X acer»

T

defpcrandd, bum videri aic, omnes Dhilofophos eternz dampíationis confütuere

UT

" feos ? Certé dz Soivate ?. Platone opinati dignum eff. fortaffe meliora , quam que

vtictis

Mpl

Paulus boe loco genmh.*sr Philofopbas obiyat, — Sed enim cüum venitut 44 p4

leres

—

(q)

^

EEE

]

hn

j

T

yjl

vLInsuis Mundi 3373 Leg:«'s-Maþzz;?æ 8 96.

356

ln

lesperfonas , f

0

lids Dei ef. nóffe s vel eorum ,

qhi & Deo revelationem baluevunt ,

j Q&lää ji;f!z';

quis illerum Plalofopherum faluteva eternam adeptus fuerit,

1tà Catberintus. N 0«

ntit f&j

tum eft ilud Erefani didlum ; qui tantami de Secratis San&timonia exiflimationem

irit f

habuit , t ctiodam in loco dicere kon [it veritüs , vix me contineo , quin dicam :

li

Sande SoctAtes ora pro qne,

Ege , fi nullum Philofepherum fuiffe (alvinm dixero -

Óio, D

lu

f

Til

j

infster prefectà ac temeré dixeros pra[ertum cüm legam apud Dion y

fiuim Aveo- AliquiGe

tilium pe

? Dupto

1

patiem . lib: decalefé. Biererch. Nomullos Gentilium per Angelos , qui. [imgulis

Angclos

Gentibus prepofiti (unt ; effe ad veri Dei- cognitionem cultizi

ü

4

ue perdudos ; (

T H

converfis

TLT

Seriptura ponst. nolis ante oculos Job , €? amicos eys , (f Genrles , (* in inedia

Gentilitate viventes y etiam ante legem Moyfis Chriflianos propemoduim Philofaw

jtim Ia

,

phos C Theolgos, — Et verb foli Deo notum e[fe potefl , qualem qui[que philsfophae

, tjith

vt ( quod. ad (alutem anims attinet ) exitum vita babucrit j etaii doceat Scrips

Lm]fem'hf?

tura : Facil? effe inoculis Dei fübitó boneflare pauperem , & in quetemperé etiaim

j, g

]

exhbalah.

i

.g,

L

H

"f

"

dus auimam peccator ad. Deusn (efe converterit , invediuram

ejj

e mieri-

"I

nziw,

— -tordiant g gratium apud Deum.

(j h,

lta Pererim , qui eti dicat , quoad parti-

culares períonas folius Dei effs nofcere , quis Philofophorum falutem

d:yuiäu; !'

adeptus fit, ipfe tamea , fceptro ufus , in fequentibus & Secratem , &

T

Platigen

Pcrcrï)';

ycanti

- fuiffa f

£

-

, & Senecam , G Trifiegiflum ad tartara. canijcit , idololatra

$ fententia de

j

Xv

ntentiat, Sed nolim certé tam faciles nos effe ad damna

ndum, Philofophos

& tam citó ad (ertentiam t

lem profilite ? Qui enim judicat. nós Dominuseff, rum dam-

t Q

^Etgrvis comminatio Ipfiu(mez xterni Judicis:In quo euim judicio judi — Bationc.

eaveritis , judicabimini, Cq?) Trifmegiftum (. de alijs fuo loco ) Idolola-

quiaa

7

i

j

/

/

