Horum fides fit penes ipfos Authores,

Infignis antem controverfia agitatur

inter Authores , quam Cornelius ibidem movet

: litrum .Xfcilicet Árca

r

-

Wbb

hac iterum reperta , adeóque poft captivitatem ad novam Templum

venerit , nec ne? Dicit Seriptura: Ignotus evit. locus denec congreget Deus éotie

um:?ol

fïfl(f'h h

gregationem pspuls , 4 propi

tiusfist. (u) Sed aliquitenent ; poft captivie

An ca ftete-

m. Ergo& Ar-

af

ritintem-

tatem Deum iterum propitiando congregáffe populu

-

cam tunc fuifle dete&

am : quemadmodum & ignis perpetuus ita mira-

jufa

plo fecundo

Wt

er Zoro-

biliterfueritrepertus, ( w ) Contrariam veró lententiam folid& pro-

Adabelem

bat idem Carzzlius , & Arcam hanc primum fub finem. mundi , quando

Tteie

Adum

fndato,.

Iudai ad Chriflum convertentut ,

-effe revelandam aíferit : didtíque fui

contemnendas ; concedende ta-

u TCgf(

pluículas affert rationes, utique non

*

men ; quod aliqui fcribunt ; aliam fi

mi

lem Arcam, fimile Alrare incen-

[l/lüäg;g

de novo ,& in templo fecundo fuis

Wajb

fi, fimile T abernaculum fabricata ;

locis ere&ta fuiffe , cüm utique in hoc templo etíam facrif

catum , adcods

Bu

De Tabernaculo faciliüs eft credendum,

aliud ibidem Altare extiterit.

öf. ttiy

m , cüm necillud antiquum

ad antiqui formam novum fuifle comparatu

t alibi oflenfum eit, Illud

—

dito .

fuerit Mo(aicum ,fed à Davide fabricatum , u

lum in Templum.salomonis re-

Vaf

autem Moíaicum primzvum Tabernacu

fuiffe translatum .4nnu 2970. exhibuit,

De hocego

lt i

Quod»am Verentig causà

Tabernacu. dico ,cum templo non conflagratum ;

(ed per Ieremiem ablatum , &in

H&W !

»umlere-. monte abfconfüm fuiffe: quod inde

patet

, quia non erat aliud Taber-

Wi

3nias ab-

íffimum Mofaicum: dealtero enim

n

naculum mobile , nifi iftud antiqui

devenerit.

Combultum ergo fuiffe

Qu d

Kendeit. p vidico ni] proríus conftat , quó

cum Ternplo credibile et, '"Temp

lum veró ipfum folidé in fimilitue

Qtin

adcóque alió nequa-

Danf

dinem Tabernaculi cum atrijs conftructum fuerat,

quam deferendum.,

lüdfmm

— ML

His ita pcra&

is Iertmias ad Godoliam Iud&g præpofïtun-; » pet Nabu-

UT

ebodonoforem conítitutum , fe contulit,

Etfi enim opiio eidem data

ïi(ïlmsl

Teremias

. ad Godo-

fuerit , vel cum Principe Nabuzarden remanendi,

vel in Babjloniam ad

X

ationem

Ym [6con- fuozs [yncretiftes Hebraos,

fe conferendi ; vel ubiubi vellet habit

Éeit.

eligeudi

(

l

/

l

(*) Corninz, Mab,ters, (2) 2,Mader v 7. () giMacha pvf — [

uERER.

z

"

d

JIMeanus Mutdi -;393. Legió Moþicæ 910.

395

n ht

clïgcndi :

maluittamen in Iudea remanere : quamobrem ex utbe $6!

jita-

b d

vum in Mafpharh conceflit , ubi Gedolias etiam fedem (ibi fixerat , tefte

hfa Du n

Scipisrá. (x) Honorifice & gratanter ab eodem fufceptusac fuftenta-

( gt

tus, lllucenim multi Ixdéi,qui in everfione. Solymaram eftugerant ,

Donini m

vel jam capti € manibus Chaldeorum evaferant » & paflim per Indeam ,

i iaj

vel etiam in vicinis Moesbitarsm , Amionitarum , & 1dumaorum. Regnis

(Upreptt

fefe oecultaverant , audito Godeliam Ducem omnium reli£torum Hebreo-

fudzog re-

Ya i

rumà Nabsclodenofore conliitutum fuiffe , acceffetunt ; quibus ille recep-

colle &os

od

Us protectionem , fecuritatem & omne bonum promifit , & fidenter in

Goxoliasia

n Ti

Urbibas ]ude« habitare; ac fru&tibus terra frui conceffit,

Ecce Seriptit- vielam ac-

'rtgn D

t4m 1 Poptilo sutem , qui rehiluserat in tevra Juda , quem dimi[erat Nabuchodo-

ttfor , .ex Babylouis , prafecit Godeliam , filium. Abican , filij Sapban: quod cim

Ci?u-

yhap-

i

audiff;nt onimes Duces militum ipfi & viri , qui eram cum eis, videlicet quod con-

urudd

füituiffet Rex Babylonis Godoliam , venesunt ad. Godoliam in Mafpha. Qc. — Jura-

» iv

vitque Gedeliasspfis , & focijs eovum. , dicens 1 Nolite timere [ervire Chaldai :

Ti op

manete in terra ,. ervite Regi Babylenis , & bene érit volis, ( x ) Quod fic 1mael lu-

deus perfi-

du

acdumcít (z) Horridum verófa&um 1finalis cujufdam Judai é primo

dé Godo-

yadtnd

regio fanguine orti , hanc libertatem. Juderum novo & extremo peri-

P

113

m intee«

frare n

culo expofüit, - Inftin&tu enim Regis Aumeonitarum ip(am Gedsliam cum

remit,

&cundoi

omnibus füis, necnon [Judaos, quos cum eodem reperit, in ejus edibus,

m

pofiquam ab eodem ut hofpes meníà exceptus fuiffet , crudceliter occidit

; Plurimos

i

& reliquos Judaos omnes , intérque cos filios Regis

).S/'gdfet

i£, CAptivOs tfa- Iudxos cape

xit in Ammonitidem. Verüm Johanan , Princeps belíl ,

cum alijs ]udets , cives fccit.

lu

"

audito hoc immani facinore , intardaté fugicncem I1(imalem fecutus eft

& affccutus , adco ut 1fia?le cum paucis elapío , captivos omnes in Maf- Iohanan

T

pe lo

phat incolumes reduxerit. (a) Quia veró Hebre; omnes intuitu tanti caprivos

lamm ,

flagitij per 1fmazlem patrati , nil nili extremum fürorem Nabuchodenoforis liberas

ominarentur , idcó omnes in Zg )ptum effugere parant : unanimi confilio

*

j D2

tamen Jercmiam prius adeunt, €

]

us fententiam excepturi. Jeremias itad;

c at M

diu & inflanter Deum precatur , ac tandem poft diesdecem Divinum Iudais in

t cfgüx !

p

obtinctrefponfum $ quo Deus pollicetur; quód omnes, qui effent re- Iudza re-.

j

ul

& manentibus

[

m

manfuri in Jude4, forent contra omnes hoftiles in(ultus protegendi,

fecuritas

indemnes confervandi : eos verb qui g yptuim effent. ingrefluri , affir.

L

tmavit ibi

1

ptomïttiturg—

r MW'

n gladio, fame & pcfte morituros, neque ultrà patriam effe

Jf

vi(uros,

(b) Crederes, utique omnes acquieviffe , & in Jude4 reman-

il

T

fifle ? Nil hornm » Íed Jeremiam falfitatis arguentes ,Darucb autem quafi

n

Ccc.

perfi-

l bmmüï

i

(x) Yerem, 40. v.10; (y) 4

, Keg. 2$. v. 22, (2)

(3) lerem. A1, v, 1.

ïcdr.cæ?! 49. Y 11« fegqe

feqq. ( b) lbid, v 7. feg,

ü i»'nü'm'

386 :

—']o[edech- ?ont:]?c'e 23 . Sedeciá Regä 245

Ym

leremiaem

perfidum Inftigatorem accufantes, contra Dei prxceptum in

&«ts lo

invitum lu-

prz timore C4ldeerum abierunt;imó & Jeremiam. cüm Barub v1 fadtà

Hpipl

áxi fecum

Íecuin traxerunt , & ita ufque ad urbem R egiam Tapheim appulfi jibi fe

in ZEgyp-

demiferunt , ab zg)pti Rege füfcepti, (c) Aufcultanda eft autem mee

| Eyri

tum abri-

| Drr

ritó illa [eremie Prophetia , quàm hic loci de Nabucbodono(ore , quem

Piunto

ï

titífiin

fervum Dei nominat , propalavit dicens : Suecendet ignem in dclubris Deerutms

*

JAg ypti , Ó comburet ea: C captivos ducet illos , ? amiietur terrg. g ypti , f*

| tili (

f plnm,iuq

eut. aicitur pa[ftor pallio (uo j egredietur indein pace 5 & comeret flatuas domás

: r

Nabuthoáo f//^: qu& [unt intevra Zg ypti , & delulra Deorum Zg ypti comburet igni. (d)

d

nofor fefe . Puto ( lalvo meliori ) Nabacbidoneferem idolis quidem necdum renun-

al veram

1 h Daig

tiáfle, jam tamen de Deo vero aliquam notitiam habuiffe ex ]eremia,

fldCïn dïw

quem utique pro vero & Divino Propheta tenuit , & effe reipíà exper-

* p

fpofitum

| Wecun

(Cxidi te

tuseft. EHincetiam Jadai captivisexercitium Religionis in fuo Regno

&in ipfa urbe Bablozica permifit. Ex inflinctu ergo vel juffu Divino

Wden

hY

cen(endus eft idcla /Egjpti devafláffe , unde & fervi Dei nomen ab ipfo

It [uo

Deo promeruit, — Jeremias quoque ZEg yptijs , teftibus Authoribus non

]i

MU

contemnendis , fidem przdicavit , adeo ut etiam de B. V. M4RIAcum

Teremias

! Qing;,

& gypuijs

Divino Filiolo in ZEg)ptum ventura, & quódtunc omnia eorum idola

ruitura effent, vaticinatusfit, Hinc dudum ante Incarnstienem Verli

"(f

præn..ïozi/Jt

W. Wtj

adventum. — B. Vz'ïginfm

in le&o jacentem , & infantem in prafepio collocantem

L

ViygäniSs

uscaufam cüm poftea Cirifliani peterent ; aliam dare non

"iC

pinxerunt;cuj

cum Eilio potuerunt , quàm quód majores füi hunc cultum olim à quodam Pro-

]F(OSR- Q

Wb

phetadidicerint. lta & S. Epiphanius teftatur : Jeremiam JEgyptijs pra-

dixille , Virginem Deo fimilem ad ipfos cum fuo infante afcenfuram

Wop;

U li

Kgypti]

effe. (e) Hoc ipfam Jufiaus Micbovienfis refert his verbis: ZEg ypti) ante

biiflà adventum Virgineim in ledo , && infantem in pra[epio pafm collocabatt

LO

paftim ideo C

hasc Virgi- «5 aderabast 1

cujus veà caufet. vogati dicebatt ; (e id A S.. Propbeta accepiffe

Ajibllchqd.

| "i

'étàm ha-

nemdepi- — Capifims l, 2. €.7. I$ attem fuit S, Jeremias, qui ex Judaa , Indeis fegientibm

Wi

Chaldaos , in /Eg ypttim abdudhus eff s ibid, per annos quatuor coram Pharaont ii«

bent.

N

4

vacula fecit , prophetavit , tt patet ex , 43. G ««. ejuídem Ieremie, — i me

qmens Sacerdotibus. J&g yetijs faturum pradixit , ut emnia eovum fimulacra Concides

/

Ch:ifto in

rett , cmVirgo Mater in Zg yptum cum fuo infante e[cenderet, — 1dd, it4 accin

diffe , cim Deipara dttcens paerum ] ESV M Z&g yptum intravit, — Narat id $. Epie

-

la

JEgy ? um

"ingteflo col

phanius, & $, Derotbeus,

Et Ifeias Vates idem predixit c, y9. v. t. Ecct De«

AV col

lapía funi

minus afcendet fuper nuberm levem , itredietur 4Egypt um , d jmlacm commos

f) Vi-

AR

|

fümulacra —Vebuntur JEgypti à facäe(ejus,ds* cor /&g ;*pti tale[cet in medz'g eju, (

eantur

( €) ïbid-c.43.—v.x.vlccvq. (d ) Ibid. v. 10 fe

q* (e) S,Epiphan.in üit.P:oPhct,

(f) luftin. Micchev. Bife, 219. fup. lit, Laur.

ll'c.?

p

N

um Mundi 393,

iLengs Mofaice 9io.

387

Videantur di&ta 4520 1. 5 6. Ita & Torniellus de a

n i

nno fecundo captivis

a.

tatis loquens ait; Probab;le eff , acla effe

in /g ypto, qua de Ieremia (cribit

ppillt

$ Epiphanue in vita ejus : mimivum quid ipfe propbetavit exbibuitque Sacerdetibus

F autent

à

j

- MEg ypti fignum , dicens.: oportere cuntla eorum fimulacva. concidere

fimula, tia-

tf ,

nuf«cla otmnia ( fubaudi idola

» eoriómque témpla & aras ) in preceptis dari : idd,

tunc futurum

lubris t

» quande in 2Eg yptum veniret euim (uoinfante Virgo euixa , Dea fi-

smilis. (g) Palladius; Vidimus, inquit » Thebaide in finibus Hermopolis tem-

E

ia

plum , in quo ,ingreffo Vrbem Salvatore , ceciderunt om

nia (imulaiva 12 faciem

fuper tervam.

(h) Eadem Rsfiss commemorat, (i) Nabucbodonofor lcremias

u i. l

cut lapidíe

düm f

itaque jam videtur pro Deo vero aliqua patráffe , priufquam totus fua-

u Daniclis In veram fidem concederet.

bus fitob-

k

Caterüm Iadaj in ZEgyptum

IUtUs..

rtplit

iiid

elapfi , uti antea, ita & nunc iterümn horrendis flagitijs Deu

m provocant,

inítol

ques cum ideo graviter Ieremiai atgueret

eum ideo lapidibus obrutum

If

n

?

ecciderunt.

Vide Mart yrelogium Romanum 1.

Maij cum notis Bellarimini.

I.

guaa

ANNUS MUNDI 3397. Legis Molaice 9r4. Barul Magi-

Vl

Rro fuo Jeremiá in Zigypto p

hat

]eremie

erempto,inde Babjlenem ttanfijt , & qui prius

Paruch?ros

P

Y

Ainmanuenfis fuerat , nunc ipfe prophetat à Deo illuftratus ;

& Iater

alia indubitatam libertatem

pheta,

a

]udess pradicit, fiquidem Deo vero

m

fervirenr,

Hujus inftin&u colle&tam faciunt , eamque 5el yimas mite

D2

at

tunt, unà cum vafis quibufdam facris , utreftaura

to qualicunque À1

E

ari

acrificium Deo litarent illi refi

dui per manus Joakun (acerdotis , inter Solymis)

9 o V

ipfos reperti,

Epiftola , quamadjecerat , ita fonabat : Ecce mifimus ad. tevum fa«

pcüm !

il

Vos pecttuias , de quibas emite bolecauffomata , éy thus , & facite manna , Qr offor, crificavar-

tepro peceato ad avam Domini Dei nofl

7: G9 orate pro vita Nabuchodono[or , &

(

p'a vita Daltba(ar , fi

! /Eg )Plf

l

njejus , ut (imt. dies eorum Jicut. dies cali (aper terram j ?. Preces pub-

J

ut det. Douinu virta

tem nolis , c7

illumitet oculos noffvos , ut vayamus [ub uwibra lice pro

q al

Nabuchedono[or Regis Babylonis

»6 fub umbra Baltba[av filij ejus 5 &? fer

viamus Na ucho«

ha

eisinulti diebus , £* inveniamm

erate ad Doin

gratiam iu con[beclu eorum. — Et. pro nobis ipfis

dcfloi*ore,

"d

,fi"s

:

inum Deum . moflrum , quia. peccavimus. Domino Deo va[lvo , * non

«

eft aver[us

Itié

LL

furov. ejus à mobis ufque in bunc diem 1 &» legite ibrum iffum , quem

if

il

W'W

(K) -

4d Vos recitari , in Teinplo Damim' in die (olemm , Q in die oppo(tu;za;

L

"Varia in his verbis veniunt obfervanda ; & primo quidem quód

II,

ii

h

M

hinc

u

colligatur , templum , cujus muri laterales tanquam fortiffimi,

ii

oría

I

uque unns aut alter fornix etiamnum ftabat ere&tus, à Judei , ec(i

agitiofis, ut jam dixi» per curam & follicitu

ii

[)"

Ccco

dinem Joakimi ; primi (a-

cetdo.

du

(g) 'Tor. A, 24

L]

48. D. f. (h) Pallad, l'n'"bilï:. laus 2 52, (i) &üän- hl&-Eicl.

l

Ino

j

Lic? (k) Band,

i

2

& l, Y. 19, Íeq, (1). lerem, 4 i-y, 5

358

Dfb Bof 33, Jelonid Regé ittum

Secundó: in loco, ubi priüs Alt

are RC:

n

cerdotis , fuifle repargatum.

terat , Aram fuiíIe erectam, utique ex lapidibus integi

is impolitis , fe»

It ng

AQuqoäibdo

t nec enim aliàs ]uédi

hnti

Templum.

. cundüm legem ; fupra quam iterum facra fiebant

Et quód h«c

ä

Qnini

fuetit repur-

Bab)lonici peterenc oblationes füper Aram faciendas.

|

gamm

Templi repurgatio ftatim poft conflagrationem facta faerit, colligitur

lut, il

exeo ; cüm tunc quando Godelia recum in ]udea poticbatur , viri de $i-

| weiun

&hein & de S:1o, & de Samati

: venerint ad offerendum thus & munera in

T

43 w

domo Domini. (1) Neque hoc clàm fa£&tum effe dixerim, cüm nule

| dufu

tcitium Reli-

hat i

libilegatur ; vel Nabucbodono[oreim vel Godoliam 1udes exe

x

tarejuf-

fs

gionis prohibuiffs, mb Gedelia eos fecuriffime in urbibus habi

fit ; & ipfe N abuchodostofor ade

o in B«bjlenia Synagogam & functiones le

E

Tert:ó appáret

IT

gales ; quantumi extra ''emplum licebat , induifit,

N abuchod

v?

n2

20

$

forem captivis ]udeis clementem fuiffe atque pt

opitium , fub

Ti tt

Iofedech .

cujus ideo umbra diutius confervari-defiderant. . Quod

ipfis in rebus

lidtado

Pondfzx in

captivitate

Religionis nullo fuerit impedi

mento ex didlis patet : Cüm eciam Jofephis

fj

i

Yiber,

Judasa ceftetur , füumimum Pontificem , qui fuit Ioj

tdecb , in captivitate

UET

d füccurrendum fuis

Babylonica totum liberum fuiffe relicdtum; nempea

um'wy;

d&os non ut captivos,

fed propé

ovibus, (m ) Quód autem captivos I2

UT

ut alios fubditoscives tractaverit, ex qu

adam Ieremie Prop

hetia colligi

fihpy

Deus Irael , omm

p^teft, qux ita habet : H dicit Dotmnints exercitumim ,

fl I

"]

A

n2 EL

«dificate doimof,

$cremiae;

tran[mizrationi , quam tv

A^ P,f L

uli de lersfalem n Babylonem :

lais

eraculüm

Q habitate s ? plantate bortos, & comedae fru&um . eorum,

Accipite Wuxores s

LUA

é

dego.an- (5 filias ve[lras-date viris , & partant filios & filias ,

er maliplicamni ibi ,

hus

nis captiYi- 5

d quam tran[nigrare ves

Bte effe pauci mumero , ( qu&rite pacem cGvitatit. , 4

i,

£Atif,

feci , && orate proea ad Dominum , quiain pace illum erit pax volis g,

QuiA bt

DT

dicit Dominu: cfím caperint implesi in Bab yloue. [eptuaginta antii , vifitabo vos »

t«tiamp

m'lta

& [ufcitabo (uper vos verbum anewm. bonum , & veducam ves ad locum ifium.,

(n) In gratiam ergo Ieremiz Prophete , magis autem per providen-

mmgï

$3

«f

LA

e]

. tiam Dei , Nabu

douo[erem Hebrait ron paucas gratias exhibuiffe in com-

Mj

!

ejus incolumitate publicas inftituere preces non

ln 4

"perto eft ; unde & pro

omiferunt: huncenim maximum orbis Mon

archum chs ït;a paula:im

Aliqu

ass

: ad fe, ad fidem , ad falatem trahebat

-

lg,

Ht.

Düm nulla Gens verb in patriam

fuam affecta Gt ut Iudéi , £liciffi-

Aïgm ;

tà ideo äwgïanc(fbam

4n fruftrati & exclufi haud dubié afflictionem

a.

!ücola

Triftiualu- palífi funtvel maximam.

Id jam ante aliquot fzcul

r

a providerat D4vid,

LE

onis ille

dzo:ü vem.. qui lamentantes Iuiess ita lo

juentes inducit ; Super fiumina Babyl

J

porc ,cagtio

(cdimus

vitatié.

lin

J

W

(12 Ictes. 41* v 5; (ä) Iofeph. ]. io, c. 11.. (2) Ierem. € sg.v.4.fea-,.-

DI

71

N

(

uinïäm* le»ä;l; 3?9 $. Z'g" -'Z?æa'ü ice 9.

389

Wl

J

ld

t

li

fcdämm 4t flevimu , cim recerdavemur Sion. — In falicibus in wedio ejts fufpendi-

puitt h

musergananofra. — Quiaillic inteyrogaverunt nos , qui captivos duxerunt nos , ver-

n lii

bacantionum, — Et qui abduxerunt nos, b ymntüm cantate nolis de Canticis Sion,

k quia

- Quomodo cantabimus canticum Datini in terra aliena? $i oblius fuevo tui Jeru(a-

vtl

)d

- lem , oblivioni detir. dextera men. — Adhareat lingüa mea faucibus ameis, fi non

,fitided

meminero t sf nen propo[ucro Jerufalem in. principio l«titie mee. ((0 ) lfte

^mtuntt

P (almi ( inquit Valentia Epifcopus Chriftopolitanus ) eff quedatm Trega"

m

dia feu lamentatio ,in qua C borus ]udeorum captiverum in Bab ylonie deflet me-

qrmi

riam C infelicitatem [uam , dum vecordabatur gratevita feliiatis ? þïää*mïdï?

hia

3S,

Temph e cultás Divivi« ( p)

[

mélon

: ANNUS MUNDI 2298. Legis Mofaice 9r5.

Stupcn&um

quagt

— ledu & auditu , quot Regna & Provincias Nabuchodonofor ibi (übjece-

J itium,*-'i'ï

rit , ut videre eft in Jofepho, (q) Hinc Dasiel Propheta ad jipfum N««

jj i

buchodowo[orem loquens ait. Tu. Rex Regum es Ge. & (ub ditione tua üniver(a

Eï'am]f d

conflituit Deus, ( 1 ) Etiterum: T«es Rex » qui maguificatu es ,O invaluifli,

— Q magnitudo tua crevit , G pervent ufque ad celum, * poteflas tuaim terimin

0$

f

Ts

P:G!älïtia &

od

univer[e terre, ( 1) De eodem etiam Habacue vaticinatus eft: Et ipfe de

m;-'zguifi;en-

yfm

Regibus triumphabis : ér T yranni vidiculi ejus erumt. $ ipfe (uper omnem mum-

ia Nabu-

ia

tionem videbit , ? comportalit aggerem , C capiet eem, ( t) . Rurfus Deusip- chodono«

fe ad Jeremiam: Ego dedi omnes terras iflas n nanu N abuchodono[or , Regis B4 . (oris.

TOU

bylonis , [ervi mei , an(uper éy beflias agri dedi ei ,ut. ferviant ili.

Et. [ervient &

i

eimnes Gentes , & filio eju , 9 filio filij ejus. Cu ). Vndeaperte probatur

um

hujus Ke

o

vis Monarchica poteftas. — Fraacifeus Salinas tempore N abuchos

dene[oris plutess ait, ]udgos in Hifpatiam migrálle , ibíque veram fidem ,. .. g.

n

à

]

li

T

-magisdelitàáfle, ( w ) $, 4mbrofiu confiderat eum Seripture locum : Per- fperfi Gen-

l

siii

cutiam paftorem , & di[pergentur oves gregis. ( x ) Etcaufam , cur Deus ]u- cium fiunc

i l

li

lvü'

. deosita difpergi petmilerit , affignat ; dicens: Vt repleatur tetms erbis teva*. Apokoli.

"1

et p

Tum grege Coriffy, (y ) Cornelim j

amin decem Tribuum dilperfione ait:

iS

Ruffiam , Sarmatiam , Livoniam , Ma[coviam , |udsis inde abundare , imo eos

Jl

ju?

fffü [

in Americam penetráffe. (z ) Videqua hac derepropofuerim 49 2279.

|

]

)

Aliqui Judeos à Sabnane[er Cafpijs inclufos montibus fuifle dicunt,

- Boterus Tartariam in quatuor partes dividit, & pro quarta p:rte Belgim

1 "

j

.Argati , Arferet , & Ania numerat , quasquidem nobis vix notas effe fatetur;

Incolastamen pleroífque Judaos e(fe vel fuiife affitm

biefa-

du

r

meh

cc 3

at; Populosc

(anos

7

1

W lg)'

". (0) Pfalma36.v.t.feq. (p) Tac.Valibid. ( q)Iofeph.l.10.c,13. (c) Dan. z.

b.s7.íeq. (f) Idem c.4.v19: (t) Habaeca.vao. (u) lerema7.v.$.feq. ( vv) Sa-

p

lin in lan.c. 1.q. 23. ( x) Matth, 26« v.21.

nb

f

(*) Coxa: in 4, Keg, 17« Y. G.

(Y)*9 Amb;. ferm, 34 in P(alm. n$,

3721 . efdec ?öntzfc e 33 ecäonii Aege iterum,

$05 , erzuzaiïbs, ciremiffios s Meco. tios » Pergefios vecenfet , quos inter Dumis

n':fn&r»

145 & Nephtbalitasenumerat. — Jenotum effe inquit ; unde ]adi huc vee

i fuit

nerint 5 ex ijs tamen , quos Sz/mana(ar. Affyrius ex decem Tribubusin

hdX

captivitatem abduxit, non paucos huc veniffearbitratur : prop? nihil

UT

Princepslu, tàmen hoc tempore eis ex JAdaifizo remanere nifi circumcifionem. Ex

culore;

deusvivus his Regionibus, eodem Authoretefle, Princeps quidam hujus fe&tz in

um n

comburitur Galliam ad ancäfcum primum, indead Carelum V. lmperatorem venit,

inid n

qui eos ad recipiendum Judaifmatm difponere tentavit. —It4liam ingte[g

-

p

íus, Mantustandem , dum ubique & pertinaciter (ua dogmata fpargee

Quitem

ret, 4gno 140, yivum expftum fuifle commemorat. ( à)

l

*

ts

ANNUS MUNDEI 5399. Legis Mofaice 916, Monarchise fug

fttilam

annum jam fecunduni agebat Nabucbodonoor ; Kegni veró vige(imum

titique

Vifionemi- quintum 5 & ecce mirabilem Dei diípofitionem , nam eo diude rerum

(ut

xabiligori- füturarum fucceflu cogitante, & femelita in letum , dum talia volus

D

wur Nabu- taret , abeunte , cidem per influxum coxleftem vifio potius veraquám

tium

che2enofor (orm nium repr fentata fuit: id enim claré confirmatur per verba D«ilit«

epli

lis: Ef Deus incalo revelans vyfleria , qui indicavit tibi Rex N abuctiodonofur ,

tum D.

qu& ventura (unt i2 noviffimis temperibus, - -Somuium tuum C vifiones capitii t

PT

in cubili tuo, buju[cemodi (unt, — Tu. Rex cogitare capifi in ffratutuo , quid efet

ln

futurum pofibac? &* qui vevelat myfleria , oftendit tibi , que veutura [unt. ( b

x

qui p

Bonum in. hoc Rege fignum, quód futura in mente habuerit, Vttnam

li u

faperent & intelligerent , ac noviffuma providereu, (c) Inommbus operibs tuis

! L Duni,

menorare novi[fyima tua , G in eternum non peccabis,

d ) Ob hoc ergo pet

fomnium «cleftis huic Monarcha conceíla eít vifio,

Videlicet

* nte,

ingens ítatua & alta flabat, cujus afþe&us terribilis. Hajus flatae caput

it o

109

ex Atiro. opiimo. erat » peitus autera Q bachia de argentos porro venter Cj femora

Vr

SituaNae — ex qro , tibia vero ferrea , pedum quadam pavs evat ferrea , quadam autem fichili,

buchodo£o- r ,

t

pis eutem ab[ciffus de monte (ime manibuspercuffit [Latam in pedibu ejus ferreis

t

foriexhibi (» f aihbus , (j commintit eos,

Tuns contrita (unt pariter ferrum te[fla , as , av

"a.

ldm [

gentum & aurum , && vedadia eff qua(i in javillam , que vapta. funt. vento ; lapis

«utem, oui percufferat. [Eatuam , (ackusef mons magnus , C implevit umiyer[erm

Jitjj

ft,

it4m. Vixdictu eft, duàm ifla vifio ftatuz terruerit Regem propter

NI

molem & proceritater corporis , propter minacem ejus & terrificam

LT

faciem, propter tot diveríasapparentes in ea materías , propter difcre-

( Fülmi

pantiam capitis aurei & pedum fidilium, propter horrendum lapfum

oEen-

jf!zm Q

& comminutionem ufgue ad pulverem , propterlapidis parvip

tram

Bd

(a) Boter. in Co

A

POFH.

(4) Eccli,7. v, 40.

Pngrhnpe () Bas s ag g (6) Dab g

(

E.

*

uihui M:[?kï

di

*C

r

! 3399. Leeis Mofaica 016

»

TAT

tiam & repentinam excretionem.

Coriterritus eff

fpiritus ejus , d* fomnium

['rjit

ejus fugit 4b eo,

In. Babylonia tunc Chaldei Alir

ologi erant , & ex eis Atíolog.

hilofo

topi d

Árioli X Divinatores , alij autem Magi, id eft P

phi;inter quos , Dauicl à..

Qd i

ut alibi docui, etiam adhuc aliqui faltem reperiebantu

r unius veri Dej ??rtelibes

e

ld

cultores, qui tamen cüm omnes morti effent addi&i,

tanquam falfi ne-

-

f t

minis Profeffores , ideo Danicl intellectà Kegiæ fen

tentie cauíà, per

inige

Ariech Principem inducias tempüfque petit , & vi

fionemfe effe in

terpre.

taturum promittit,

Anhelanter interea Deum cu

i u

m Ífocijs invocat,

quatenus lumen gratiz defüper in hoc negotío mitta

f

; quod & impe-

v

trat ; unde & fummas ccclo laudes proinde rependit

Lj

Ínprimis fen-

tentiam Kegis, contra fapientes Claldao:latam ,petitr

j

evocandam ; f&

de ml

namque omnium loco Regi refponfurum unà & (atis

fa&urum polli-

cetur,

DI

Da«nicl ergoad R

þegem in

greffus non tantum ab ovo repetit fom-

I

10

nijum feu vifionem habitam ,

, ed & ufquead minutias omnia clariffime

explicat de quatüor refiduis

orbis Monarc

gt

tum Dei & illuftrationem colefi

hijs, ut Rex vere in eo fpiri-

em agnoverit,

Cb

rifiun autem feu Myferia

"

hWMW

Mejfiain venturum Daniel comparat lapidi abfque ma

nibus abfcifrc,iä ftatuz fin-

i

eft contra omnem natutz ordinem à "Vir

gine conceptum natümque ; gillatim ex

qui regnum fuum ,id eft, Ecclefiem in im

[ J

D)

imenfum aücturus, & in ter- Pohit.

ram univerfam dilataturus effet,.

Tunc cecidit Rex in faciem fuam ,

WW

y u

& Daniclem adoravit ; & hoftias atq

ue incenfüm pracepit , ut facrifica.;

rent €i, — Regem Dariel; voluifie

Näbucho-

Vidt

facrificare tanquam homini Divino -

1

donofor

five propter ltuporem mentis, &

ejus conf

Á

ifionem , five propter erro-

Deum ii

Jl 1 ;i?g:

rem Geutilitium , quo pagani hom

ines excellen

n

:

tes deificabant,commu Daniele adz

7

niter ajunt.

Aliqui tamen R egem hic non p

aiielem , fed in eo Deum orat,

mj

adoráfle contendunt , quod etiam fe

quensejus confeffio confirmat die

j

centis : In veritate Dets veffer ipfe

qtn

m

£5 Deorum , & Dominia. Regum , veve«

lans my(leria , quoniam tu potu

iffà aperire boc. Sacvamentum. ( ] Nonu tam

wi/

1

Daniclem , inquit. Hedlor Pgyt

H

j

1

"

"

fomnij aperuevat : Vide

u5 , quam n Daniele Deum coltit ; qui ciarcana

quanta [it Dei omipotentia , qui effecit , ut ille , qui Reo

j j

gesdomuerat ,

g[ïmm

Hiégnam orbisterrarum partem (uo

nnperio (ubjecezat , qui. (u- Tanti Mo.

perbiá inflammat

s 0mni4A eontem

nebat , eum [upplex , animo. bum:li venerarestur Pt :b pro

il

€ coleret , quem captivum ex

undá hu-

jf

Tudaa fecum duxerez, ( £). J acobus V eldius Dan-

"

ielem confiderat , qui mox

ut antec

militas.

p

ri mentionem f.cerit , dicen

onfpectum Regis introivit, Dei ve-

s Deumagsus offendit Regi , que ventura funt

t

Pojim.- Ubi hic( Author : D4

niel [uo more , quia erat buinllunus »ut. Deo (ua

" 3" ! 9.

conftet .

(e) Da2,2,v.47, (£) ix;a. Pintibid,

B

r

P

- fefedech. Pontifice 33,. Iechonid Rege ierum,

-

Áiaton

-eonftet gloria y ab eo (e grat

iam. accepi[e

fateiur , qué (omuium Regi verm nate

quod proptes-

"

get , ac verà non (uo ajjediu ,

fed ex Dei (uggeftione effet mterpretatw :

deret in amorem Qy coguitionuem. Dei optimi Wt4xi

frdos

rea [ecit , ut Regam magis ccen

li 0a

m , ut vel bác satione 4bje4 idolemamiá fid

em veram » fine quA nulla potefr oj

Tunc Rex Nabuchodono|

foy conce

dit in [ao-

Marent O

(alus & uf itia . amplecieretur. &6.

Q Danielem adoravit Qc.

' Veré admiranda. Déi potentia , qii Rew

1.

Nabuchodo 645f IT

NT

nofor in

efacld

fic potuit fledlere ,ut. , abjetá faperfti-

gem , aliqui (uperbutm , veritate pat

1 fntej

Dei veri no- fi0ge Q? perfidiá , veru

m Deum agnofceret , ejtí

fque verum mimiferuva veyerevetur,

devetur vatio quodam culeffis gratia , quo intellig

&bat di-

mirbile

titiam venit N dubium.quim. eccen

lmnor

vinum quiddam fuiffe (ommium illud. , ejsqu

e Anterpretationem mon fuife quoque

d

bumavam , fcd à Spiritu Det profeam. — 1044

gratitudimis ergo fe Deo ejfifque

a

uem coratm videbat , fe (ubijcit : eredeb

at exim [e vero Deo prajiare

wicel

Propbete ,

f

af

ebfequium ; [i fidum ilius miifivum. ampl

cderetur , fi honove afficer

et , fi pramijs

anicli ;Veré Deus Y

efler Deus Deorum eft, — Hie

!il*-z Eüd g

o. (HATOI. — Loquens ergo Rex 4it D

EjusCath

A

ariat vera G pia docivina fidei , verbo Dei con-

v

qwqu»:*j

lica coníe

(- lorus abundé oflendit , quos fruttusp

QTT

fio,

us energium pev[enfit bic Re.

x, ut-mox. , abjeclà peridiá 4c üa-

firmata &c..— Cuj

ntá conflantid , ut

uilil veritus (it p*

h, C

ymonum culiu ,

fidé veritatem. amplexus fit ta

lym eam coram omuilus Satrapis & Principibus confiteri,

(g) Veram autem

ia

fl

-à

& confeflionem fuiffeex eo pa^

Deum verü

Regis & perfe&tam de Deo coguitionem

vocet Detni Deorum,

peum

Witus

tet, quód ipfa [zcra Seriptura lape Dominum

agnoviffe

omnes Deos , teribilem (uper om

nes Deos , cui fianlisnon fit W

ugl:bzr j

grobatur,

maguum fuper

ESV $ ,nifi in. Spiri-

Ms

pijs &?c.

À

poftolusait : Nemo pot

eff dicere : Dominus ]

2

*'if)dämjaïmz hanc

Motg ?

n

ii

t (andló. (h) Quisergo fin

€ Gngulari gra:ia Dei Nabac

1

Àlfé dicat ? Inficias tamen ire non poflum »

40j

fidei profeffionem prenunti

T

eum pofihac interpolatim

iteram ad idola & fuperflitiones ex inve*

*

i

ine declináffe, ab ij

k)gus l

terata confu

erua

s tàmen iterum reverífum veiïe. do

A

nec tandem in fide diem firam obijt.

itur in Te&*

L

" Singulariter quoqu

€o

bíervandum venit , quod fequ

fiin

na dedit &i i

WW

tu t Tunc Rex Daniclem n fu

Viime extulit , &* munera multa & wag

Principem

faper emnes provincias Babylons, & prefec -

ltb

Danielin

1) Erconfituit eum.

NT

tum Magifiratuum faper cunctos

fapientes. Eabylonis.

Daniel autem pofiulavit 4

M

fummo gra-

enti&. Babylonis Sidrach , Mifach &

Abdes

a

Dre:

du honotis Rege 5

Q conflituis [uper opera provia

vautem Daniel erat in foribus Regis (i) HederPim

thusait Danielem

mim :

collocatur. /4g9 : 1pft

ut itaDco

lïlmen

hic fukcpiffc

ampliffimos honor

es & dignitatum gradus ,

liberare valeret: eundem €tiam pre*

Wt

! fervire, & exules Hebreos matore

cibusobtiuuiffe;ut foc

ijtres patitet in honore ac decore conftiruerentur.

AT

lem hàc occafione crevifie, & in captivorum con*

quad '1!

L 2ranm i'nq.u/it , D4nie

folationem

9) Velis inDin , i (&) 1 Cor d r $. (2 Dio s hf

ia n 3399 Legrs Mofaice 91 6.

39j

LUA

folationern Principem omnium factum effe Ch«ldeerum , non aliter quàm.

Inbonium

quipn

Jefephus elevatus eft à Pbardone & Mardorbew ab 4ffuere. Dauicli operà quoq;

Ecclefize

a;:s*imigwf

locios cjus faiffe exaltatos pro confolatione filiorum 1/ra£l. Addit Danie-

.

li

-]

ita fublima-

i pü

:Iïl)

lein non receffifle de latcre Regis, nealiqui invidiin ejns abfentia femi-

$;

Md )

narent odium. Cerneliu cenfet , Danielem propofitum fuiffe toti Babylonta,

n g

Ipfe S. Hieronymwu: , & alij cum eo concludunt; Dauiclem faCtum effe

ii lh

primum & maximum Aulz Principem , Regi proximum & intimum

etntttt

fine cajus nutu nemini patuerit ingreflus ad Regem. Cogitet Lector

g

mirabilem Dei providentiam , qui ut Ecclefiam inter Judaos exules in-

Vif

a

L

,

demnem confervaret, aliquos ex eis ad fümmos dignitatum apices ele- pei mirabi-

git,(.

a

1

vorum authoritate cxteri juxta Religionem fuam Deo abfque iis provi-

[ i

!]l

J

l

L

periculo poff-nt defervire.

Miroigitur C? inferutatily Dei confilio ad. pri- dentia,

h

|

,h»

mariata totius Monarcie pra fediuram Daniel eft promotus ,ut ipfius [avore capa

i

j

tivi )udei mitiàs tradlarentur ,ut sp[orum vera Religio confervaretur , tum ut ipfa

f

imi)n "

quque Dei gloria promeveretur &6

Non contentüis Danel , ut. [icilius pullica

il

|

MITLLA

illa munia otiret , quüd (cwvet Magnatum. Bab yloniorum invidiam fibi non defutu-

|

;

r

ram , Coliegas fibi 4 Rege dani poftulat [ue Religwnü «j faïte' hac ratione Dei

PA

n

gleria , quàm urtcé promovere cupiebat » magis pofft apud. Bab ylomios celebrari ,

cim viderent iflos prafiaes vroyinciarum omvium. virtutum numero ab(olutiffimos Danie] alios

L

juffitiem €* pietutem colere , publica negotia fine frsude & dolo adwiniflrare » quoque. lu-

[ 7 i

d&os publi«

ia [

ulibet us dicere , Regiam peteftatem tueri , libertatem populi defendere , nihnl

cisdecorat

mititis gt privata commoda fpedlare , denique vibil eorum omittere , que pios ve-

al

officijs.

téjque Primupes decearit,

Erat baud dubié magna con(clatio ]udets , per omnes

r

Babylomorim . Provimcias difperfis , quod Prafides (ue Profeffionis nauci[cerenttr ,

| Un ",01?*'*3)

fie emm facihis evant laturi exilium , aliequin duriffim

yer atf

Qumr. Hucufque'The'p-

logus Bclga, Veidenfis. (K)

T.

1 ao

ANNUS MUNDI 3403.

Legis Mofaice 920. Vix anteannos

triginta fuiflime dePh-lofophorum Gentilium Religione difpotavi: vix

r D T!i'x

ante , unum é maximis mundi Moaarchis, tanquam verz R eligionis

y dl

Ü

j

Profefforem ,ftiti, — Hic autem antiquiffimorum , poft Orpbeuii, Mfeum

()

l

Linum , Hove w , Hefiedum , Poétarum nominatorum fe mihi chorus

I/,

lh

/t

priíentat, qui & ipíi audirivolunt, quid de Dco vero (eníerint, Etfi

Í

Petrarchae

Müþr,"

iM

enim D. Auguflinus non bene de l'oétis in communifentiat, (1) Alij

de quibuf-

tamen Doctores egregij fpem mihi meliorem excitant».— Quamvis Deorim

i

1[30

dam Poötis?

N

nemina multa commemorent. ( inquit Frenci[eus Petvarcha. ) teimporum tamen

clogia,

Qu

qualitatem Geniitimque potiuis quàm (uum. jndicimm fecutos fuiffe credendum eft ,

uwCüM

quod ipfum & Y bilofophi feserunt y qui , nt in Rbethoricis legimus , Deos effe non

!

—

g

arbitran-

f

olau

(k) L Veld. in, c. ?, Ban, (1) . Aug. l, 18, de Civ. Dii . 14

*1;

M

d)

394

I-o]äelecl: Pontifie $3. Iecl;—o:-z;'a'j';yliege iterum,

fpil

arburAttur y tAmen Pectarum charifint unum , omimpotentem , omnia creantem ,

Ci

emna regentem , Opificem rerum , Deum in (uis operibus (unt confeff. ( m ) ldem

t Gat

ibidem etiam hac addit, bene memoranda t Primos uempe T beeloges apid

(mj

