ant Cs ,alij afres , alij 1ndos , alij Americanos.

1

Mationis fuerint , Catholicos extitiffe non tantüm S4linas , fed & alij

f

j

Authores non contemnendi augurantur , faltem ex tunc converíos ad

P me |

isceum verum.

Nam Ribera ad id Timuerunt tumore magno hoc modo

(j ag

ut eft in Hebreo , id eff , mnip[um Deum,

qi

commenrcatur $ Témuerunt Tebovab

Ouanguam

quem à fecoli dixerat Jonas , & cujus poteflate

m fedatione illátempeflatis apete

iloj ej']"

|

nünccons

ifig

verlos varij

ts segnoverant.

Et ammolaverunt boflias.

Ege puto, ergó G buyc vero Deo

fuerunt converfi ad ca«

älr'f//l,j' i

Doctotes

vota feciffe * immoláffe, (s ) Lyranu: Ex fignis vifis

opiaemur, deüdkm verum Deum , qui babet fupev ommem cveatuvam dominium 5

d boc bo-

Aife (

M

Aj

us eliciat Deus de inalo Jone. ( x ) Hugo Cardinalis hos nautas

figuräffe

crcdit mundum , varijs olim dogmatum & errorum fluctibus turba-

um

tutn , Jonam. vero repratentálle Cbz*?jium.

Sicut ergo Joud in mare de-

merío

ib) Ti

j

(uJ &'c-yaräfin Ion.c.t. (wv] Rib. ii C 1. IOTII.S, 47. (x)Lyran Viäqib

Zs *MW& 3074 Leg:o' Mofaice 6gt.-

1$5

*

&

l D'am.i;zram,

merío fluctus wa:.,f(f'äi'uüï R od

sutie Deuin timuerunt : ica Chrille mortuo

À

5ÉE

"iBafsntegt

W M p

tranquillicatem fidel , pacem orbis , cenyer(ionem ad Deum (ecutam

ionanr Hu-

Dui il

effe a(Te ri-t.

Ei ita ((l Biare à fervare fuo , d uou jau Deos alicnos , fed Deum

o

goCardina-

DODUE

tinent imore magno td eff » toto corde , tetá ansná , votá iente : Q boflias (pirie

lis üterpres

fititth

tatur,

tuales offerunt , C? -vota vovent » qu.a cernuut ex fuga tempe[fatis verba Prophetee

eriu f -

verajuije. (y ) ipüufmet $. Hierenymi hzc interpretatio cfl, — Sieonfi-

TT

deremu ante pa(fiouesn Chrifii eyrores snusdi , G. diverorum dogmattm flaius

, Btls

£ontrarioé , Q' usviuilaw. voitnque bumanam genus » d eft , ereaturam Dumiui

E

peuiclitantem ,& po( pajfonem eyas tranquilitarem fdo ,«v erbis pacein, 9 [«

lt p

éra omina» Q converfioneut ad. Deum 3 vidchnes quomedo poff pracipit aiwneis

fedad D

Jena fleterit mare à [crvore |juo..— Ex timmeruut vari tumore,

Ante Domini-Paffios

diat, i

neh tunentes clamayerun ad Deos (uos ; pof? Paffionem ejus. Dominum timent j

*

p um

id cfl , veuerantur (9 colunt 5 & non. fimplititer tyment , nt in principio legimus,

i

TL

[cd iumore magno ,

4

uxta illud quoi diuur: Ex tota anitna , Q9 ex toto corde . *

l

j g

ex tota fiéhie [ua,

Et titiielayernot boflas .. quas cerié juxta. Litteram in inca

ï

j u

dijs fluchibus non babebant 5 [ed quia [vifesum. Deeo (pirittts coutribulatus eft, Id«

i, d

j

6160 i miars viumolent hofias , Qf alsas [bonte prouitiunt y vota facietes , (e nun«

p

quam ab o , queu colve czperant. , recefjuros, ( Z ) Caruelius confitmat hac

omnia prad:cta ; Ei ftin.ciunt Qc

Ill 0 IIIN'

Quafi dicat : Hoc imaris efluantis Q illi-

yr : Ti

cà fedati niraculo uavta. Deum illus Autborem cogmoverurt ; feilueet Deuin Jone

, (

( iübraorum elfe ver

)

un Deum , ad eju[d, fidem, timorem c& culium eomerfs

TO

fum, 112 Hago, Lyrems (* Aras, — Et ynemolaverunt boflias non tantüm [pts

L

n

mittales prectum G. gratiarum adlionis , uti cen[et S, Hseronymus , (ed. etiasm core

d

porales, — Mox emim pofl |ouam in mare wffam appulerunt

;WH I

-**c'ox

cim J

jfma D«o Hebrigorum smmolavcrttat.

ln(uper voverust vota , offereuda in teme

vovent ip'-

cuji!

rvr

plo Bebrewsin . Jerofol yma , yuxta. legem ( mtus , quos a Seribis ibidem erant

fiflimi nau-

perquifiuri z nec enim a ona. jam miffo in mare eos

M,[Cdl

difcere paterant.

lta Tleos wx.

philactus Q Huge. Quare nou dubiuin,0mnes bo(ce nautas boc miraculum s. Däumg-;y

: conti

ejus Autborem deceys ubivis loc.vum pradicáffe &* celebráffe.

. Hitic aliquis [u-.

r ho

]iwari poffet ; nautas os Deum Hebraerum

]u

" TU

colentes (u[cepiffe Judaifmum , & fa-

dtos efe Profel ytos. (a ) Timmnui:

; idcm confpirans ait ; £t immolaverant i

jipdit

i

j

m

It

bojltas in gratarum a&vonem veri

unili

ter in ip[a fua navi. — Et lias infuper vi-. Aliqui pre

(l

l

dumas voverunt (e Domiuo .D'aturos in

y

!'/'

templo Jerofol ymitano ». fimul ata, ex iti- Íelycos fa-

j d

[ ä "

nere (o|pites eà reyertsffent

j

mquit TóeophlaGw (7 Huge. — Crediderim cosetiam, C?*

)udauas faeris initiatos ,

& pm[eütvs jactos,

jtd

m

)

(b) Fevardentiu ; jam anté ade

jf H

(l

jf

€ » fe aunquam 4b . eo vece[juros , quem

1

d

J

&äuflus »ita ínfit: Infuper ( yota fg£z

2

?

fri

colere ,

"

d

-

(v) H'uig. Card.ibid, (2) S,H

( b) -'gix'ænv.,.i,n Ion. c, 1. v .16».

icFon. in, c. z ;on', (2) Carncl, in c. L..lfgn»æ,»ï?

M

jb

156

Ia.:;l;amä fontifice 24.. aüïä?' Aege 14.

thettin

quem «olere ceperant, — Subfcribit Tbeoderetus ; Veta. fecerust , ipquiens , uli

domuim 1edierint , fe boflias imanolaturos , credentes bute Detm fclum effc rerum

Bit þfiio:f

gjmu

emnium Dominum, Nec diffentità Chriflianis interpretibus Rabbi Salomo

jJarrbi fctibens : Eos voviffe , quód «im in. Palaffinasa ac Judaam vedijffen ,

st

fierent profelyti. - Tbeopbilactu hic quoque'fcribit : Qui antea multos putabaut

ii o

$l

deos effe , mtuc tntm agno[centes ulique dominantem , ipfi (acrum faciumt, ( vo-

sefton

t4 edust.

Er immolaverunt boftias: Demino.

Secunda fententia eft Paríe

p

phra(is Cbaldai, quam étiam laudat Rabbi David Kimbi: Nimirum qud in

navi dixerut quidem , (e [acrificaturos effe Demino , fed tum cim ad. terram ap

lts

mr:ülb(

paliffent,

Hac quoque futt. fententia Tbeedoreti- atq

ue-Thbeopbiladi , affir-

Vg:iæ de

mantium : Quód ubiin terram veniffent , 45 locum inven

iffint ad (a«v.ficandum

tum Don

yoto nautas

Mi f

rum fenten-

idoneum , quale erat templum ]ereol ymtantm , ibi quecungue decebant , Deo Í4-

H

eriicia obtulerunt.

Tertia & pof

::ema

fententia eft : Nautas in mari babe-

brrmalit

tice

re potuiffe vel incenfi grana , vel aviculas ad victum fervatas 5 aut (altem panatn ,

eopam -

vinum , farinam , vel. quid. aliud ifliufmodi , quod tranguillato mari potuerint of-

ferre. Deo , deinde. flommiy tradeve $m bolocauftum

(?c. Quando etium naut&

Gentilib

TiitGen

dicuntur (acrificáffe. facrificium. Domino , qui. oliti fuerant. pritis. idelis € falfis

dijs offerre $ doceuiur Bane [ententiam ab initio ( deimceps obtinutffe n cordibus

IT

fm d

bominum , non e[fe offerenda. (acrificia mifi (ely Deo vero , vel ei , quem epinenis

JDeum verum fuiffe. Huculque Fevardentius,

Vides benevole Le&tor aut

Mun

D M!S:

Naugbice Dautas Tbar[en[es fuifie fideles, ut vult Salina; cum aljs , adeóque telta-

lbquy

ftes, qud fi quód vera fides in Tharfis, five ea Regio Hifpanica fuetit , (ive Cilicas

»

veráincos five America ,aut quavis alia Regio extiteti

t, in ufu füerit, Necadeó

phetavæ

Ium pairia

Aàüd ,

fides extuc-

alienum putes , nautas hos fuiffe Catholicos , cüm ut fuprà probavi,

fides vera in India , e/Eg ypto, Perfia, Bathria Aithiopia , Celtica ? uno ver-

lüner

Kit.

bo in zfia, Africa & Europa in publicis Cathedris tradita floruerit ; quod

T "

& de America & Auflrali incogsita fperandum efle docui, — Si veró hi nau-

AN

tz primüm ex miraculo circa Jonam viío converfi fint ; & fidem hujus

veri Dei paffim exinde pradicaverint, fummé admiranda venit pul«

Wüks

cherrima Deiprovifio, cui nunquam dcfunt mille occafiones , aliquos

f?*ü&ï&m

D

tales verz Religionis Prgconesad hoc vel illud Regnum , in 4mericam,

ünt,

aut Incogritam. Auflralem , Indiam aut. Ztbiopiam mittendi , quoties ejus

Dei provi-

Ninyi,

fio mirabi-

Bonitas id vel neceffarium vel opportuaum effe cognoverit , utpote

liscirca fal- 9

ul omnes vult (alyos , & cui equalis eff cura de omnibu, — Hinc dico , non

U £

leffg uni«

mm 4

ld:

vandos.

folos Hebreos , non folam Synagogam , tanquam partem Ecc

verfalis legis naturz s fed & Ecclefiam Gentium à Deo femper curae

li lal

tam , ét ad finem (alutis directam (uifle,

Pulchre id S, Gregeriw per

TT

ad monu,

comparationem cum Petro & Josnne proponit , ques ambos.

menturm

"—

(Q).

—

[

vAnnus Mzmdz z. Leg&? Mofaice 694.

87

TTR 1

mentum C/rifl; cucurrifle , (ed Jaeunem. Petro citiàs cucurriffe

IEthur., Gentilitas

lum m

Per [efiiovem ergo Petrum aic hic S. Pontifex , fignificatur Ecclefia G

Rudii Sidun

4

nE If : cum Syna-

per juniorem veró ]oannem $ Jnagega Judeerum, — Currunt ambo fimul

5

qui« 4b goga in vía

4 nj

ertís (ui tempore t(2, ad occa[um pari $ communi viá

—

, etfi 0n pari Q? comi- vexitatis cu-

currite

alien p

muni f(en[uy Gentilitas cum -

:

$ ynagoga cuctrmrit. ( c)

TMTE

Sileo nunc de Jene pradicatione, & urbis Ninivitane

ïnira.bili con- ' V* :

ia elha

werfione , in ipfo Textu requirenda. Dum autem Jonai officio fuo tam

r g

períede fungitur in' 4/jria feu Cbaldea , in urbe Nimve , interim Ofee

ii t )

l'rophcta vaticinatur in urbe Solymitana

j prout ipfe in principio fate-

tur, fub Ozi« Rege Juda ac tuccefloribus ,

'& Jeroboam Rege 1fraelis , ver-

.g'dfmriff/.ll(ü

. bum Domini ad le fa&um effe,

Quia veró turpis idololatria in

Paginis füub fornicationis nomine

fattit Oie varicis

ithat, D)

notatur , ideo etiam Ofeas fübe

adem nia,

"TT

j

formalitate contra eandem deto

Dhat,

Inter alia tamen etiam inferuit

rf t

. Ofee, Chriffum nafciturum pro mundo, tertio die refurre&turu

m, Syna-

m vero ex

jj p

gogam tanquam adulteram à Deo repudiandam , Ecclefia

TL

Gentilibus c/rif

jf deponfándam per fidem in fempiternum.

Scd neg;

- filuit Gentem Hebreorum multo tem

T

pore manfüram fine Rege , (ine le-

uf áni

2e ,fine facerdotio & facrificio

in fine mundi tandem tamen ad C/ri-

um effe convertendam.

| W/f] ü/i/ï!/ll

. Przdixit etiam captivitatem duaram Tri-

[iar i

baum [ada & Beniamin , quz

poftea fada eít (ub N «buchodenofore , eó quód

n r

]

ab idolis aliquando refipue

rint ,poítliminió ad ea rediérint, Grm Ofee

füb quatuor R egibus Ju4a,

Ozi

iCl

4 nempe » Jostham , Achaz & Ezechia pro-

j M

phetaverit , ideo ad nonaginta

annos eundem va

ticinia continuáffe , &

haud dubié multa dixiffe arbitrantur,

! räpïob""

qua tamen libro Prophetiz non

inferuerit, — Deceffit in fan&itate , c

TRU

J

"

l

]

moriam agit 4. Tulij..

,

ujus fefti Eccleüa Catholica, me-

üorneïï'ï

T

I

ANNUS 'MUNDI 3177.

Legis Mofaice 694, Ea eít miferie

j vero lP

u

kf

«

humanz cinditio ; ut plerumque

in malisconftantes & firmi, in bonis x;sivig

!

inftabiles , & vel arundine mobili

ores fimus.

Qu

isfibi non de Ninivi-

tis aureos perfeverantie montes

'lafpfüs.j

promififfet ? quos tamen cüm cuticula

fioré ;!

/

pungeret, & ad.

"N j

funt.

Qu

priftinas voluptates illiceret , denuó in idipfum relapfi

[

j

afi convenit inter Expofitores, ma

xime recentiores , Regem

]i, Q

"

Nimiviteru

n tempore Jone fuiífe $4

IOVCH[ !

mum , Epicurzum totum

rdanapalum , Regem illum vitiofifi-

Itj

»carnis fug mancipium , ex nomine füo ftul-

]if j

-tüm:id enim nomen Sard

f

!

men haberet.

4napali ignificat , cum aliàs Totos concoleros no- $ardana

iaali-

Itaque ipfo

cum civibus

fubditis ad vomitum reverfo , flagitia.

j fcmpcl' o

Deus duos ejufdem Prafe&os Regnoru

m , & belli moderatores ; 4rba- ^

T. s

j

2 d

p

"

g

3 (c) f-s.Grggfhgm.azu,,inEvang. :

»

15'8

loatbamà Pontifite 24, Oit Rece t4»

"

cem. Medum , & Bele(um Baäy;x!aäzäam excitavic , qui turpltium füum Re:

-

R

Qu i

gem in urbe Nitivitanabiennali obfid . onea: Cracu i , ta1d

miapcraru nt,

Á prad

líte ne vivus in eorum manus veniret , pyrà in utoe magnitiec Coa-

firu&tà , omnes eó inferri thefauros mandavit , tande.n ipic cuia uxori-

(aI aj

$e cum fuis

dtcimo

bus, pellicibus , liberis fuperafcendens : cum his omnibus in favilun

emnibus

€onctrcimga

, reda&us eft , & ita iecum quoque Monarchia a — 4j yrio bb yie-

& gl

iiít

lxla

tr.ccns

Quf Reg

niéam Íepelivit, polquam à Nemrodo Belo hucafQ :e avis m

foileu

tis infuper & quinque ftetiflet , prout pundualiter ctiam P. 4 iqujfoas

lr

tetatur, (dj inquiens : Illud emnitm. Regnoruin a (f yrisritin fi-

QULIIT

Monhrchiz

ne'h tanig diuturpitaris accepit; «d Medos quippe traujlatum eff. pojl. 2443 fet-

me mille trecentos quinque » : etiam Beli ,qui Naaum genmit , &T illii parvo éoue

iligat

A-f-ï'yriæ *

[

D

tentus Hnperio prumu. Rex fuit , tempora computentur, . 1200 ori Quïic rï:axi--

aü]s qi

mo ctíam Beda confentit, -

i

R

Magna hic differentia inter Do&tores oritur; qu

ïs»p?*:);.::ï*ä Sar daia.

Cl

palo facceílerit? Aliqui tolum Arbacem nominant , qui Moaarcaram zd

Medos transítulerit.

AA infüpe

Ortum

Alij cum A4rbace Belejaim aGïgqanä;,

quatia

Monarchia Póule anneCtunt, Alj Belejum& Piulem pro uuo habent ; Prul Belo-

Gu

igzria Reg-(bum eundefn nominantcsc Securior [alnenï & Ve!il!,ï& 31?0? 'æ-'ïd»tlïa,iï (,';"

na diícerpi.

Qje,d

Íc ea fententia, qus uni Sardanapalo tres Keges faccctiie allerit, Arbaces

zu"r.-

lul

nempe, uti prafertur , Monarchiam ad Médos canitulic, & primaseaa

tenuit, ínque íuos pofteros cranftulir , qui fuére Medidus , Sojarmms, Ar-

ÀN

BIN

tecATIh6S , Caydiceas , Detoces , & aiij fubfequentes,

Bele(us Bab ylonacs 1e-

li (æþg]

paratum & proprium Regnum B«b ylomcum adij. Phal auiem b eynum

Regum no- Affritn tenuit . & continuavit : quanquam hi tres Principe

s per ali-

i MU]

ii*

ty,? q

ibl

Oftum l

minacum Quotannos cruenté concertárint, priuíquam quivis coro: quicta

—

fyllaho fuc- poíleffionem affereret.— Quodautem tria hec diítincta. Regea fu; reXee

c«lorum,. rint prouno 4/fjjri clarum inde redditur 5.cüra. Authores nominatin

"j

Imperatores Medie, Arbacis fucceffores , e Ctefia Guidio, & aiijs notatos

V

recenfeant. Bclefus feu. Belefus vel etiam Belochus in Babylonia fuos aqu&

fuecefIores nactus eft 5 ex quibus Baladan notior elt, quem Senptura nos

minat. (e) Poft Ba/adan Ícu Nabonafjarara 1. Bab ylonia vexerunt Mere

U j

u

J

dach, Ben Merodach , Nabolaffar , Nobu.hodouofor Gc |In Affyria vero Phul

ille r-rum potitus, urbem Nigive reparavit ; regnüque verfüs $)rim.

) g

& Judgam: denub dilatavit, de quo Serura. (£). Succeilive Texto no-.

lgo ((?w )

minat Keges Affyriorum Theglatb, Plyulgfar » Salmana(ar , Seanacherit , Afar-

baddon &*c. 1mÓ cum tempere K eges Z/[yri rurfus ica invalueruüt , ut

V

lts

vifcmis Keg ibus terrori eflent,

ANNUS

n

j hg

| äd,) S.Augsl',xa,d:'c civ.Dei 21, (e) 4,3(,::&19,3,;9. (£) 4 Regosevrge

d

*

'.;.."'nmx Mundi

3137, Lezis Mofaice: 764; |

159

jm foumd

s

AMNNiUS MUNDI 3187. Legis Molaice

704. Suprá f

tesnd

ïï: :

[

nl ;;d'-vï.*..'

Ozi& initia coniïgnavi 3

& quam in Politicis & Occonomicis eetegium

Íe prafliterit , indicavi,

lpía Scriptura quoque ejus forcicudinem belli-

-

lk C uy

cam magnificé depradicat.

Eufebitá hocanno , id eít , cjus rcgiminis

Ifaias fuam

j; ID fatilt

decimo feptimo , dicit » $. Hfai

4 Vrophetiam fuagtm inchoáffe. — Fuitis

€x regio ortus ftemmate ,

aüípicatur

dlj—ïvrt»-;- iij

Írater 4mafie , adeóque

patruus regnanti:

Propheuara

Til TAb -

Ozi£ Kegis,

Hebrai addunt , te(le s.

:AA

Hieronymo , ipfum Ifaiam etiam

fuifle uxoratum , & filiam habuifle

»qua Manafis Regis exuterit mater,

m

epíc Texiuw affirmat , filium habuiffe

;Jaftb nomine. (g ) Fair vir nobili ex

!

L

;1

Tnbs [uda , inq uit Bellarminus , 7 fac

undiffimu , ut ex ejus volumine quivis iu«

d m

teligere poteft ; Scripfit autetm de adye

nu Chnfli , de nativitate ejo ex-Virgine ,

;

Ü

C d

de yita ,de pradicarone ,

de Regno ,de tmiraculis ,

de- Paffione , de [epuitura , de

4lijs ejus m yferijs , ut Ev

angelifi

4 potitis quam Propbeta foiffe videatur, Scripfit

etiam: de vocatione Gentium )

€ de gloria. Ecclefit plané admirabiliter. (h)

Qilai

Cornelius ex ipto flylo ait z

gnoíci facilé ; quód 1 é regio fanguine

.w

ortum ducat, tantam enim

AUl

iD eo urbanitatem ; nitorem , decorem &

jt, Pb

grátiam apparere , ut vel ex

hoc folo eum in aula regijs moribus edu-

catum fuifie coiligere

liceat, prophetáffe ait ab a

nno decimo feptimo

'fr ,dcï L

Ozi& , & inde non tant

os nona

üm fubifto Rege , Ífed & íü

b Joathan, Achbaz , &

]

Excilis , uíque ad ann

:

ginta fex,

ANNUS MUNDI

I.

y rl d

2195. Legis Mofaice 712. Vix I[uie Pro-

phetiam ob oculos pofui ,

tempus nempeafílignando, quando vaticina-

W )(flmü .

Qd

Gl

ri c&perit 5 & ecce pro fi

mili effc&u fpe&ando me vocat 4mos Prophe- Ifaiam fe:

[

ta, Müultüm difputant de

jlv

ftemmate hujus Prophetz ; nam aliqui regio Quitur

Af

Y

ortum loco dicunt , & qui

dem patrem fuiffe 1/aie Prophetz , qui £ilius 49

4iliss vOCatur,

Et in hacfententia 4570;

i

9

fuit filius Jea , Regis Juda, fta-

[r.miïl'.liï? :

ter 4nafit , & Ozie Re

gis de facto regna

ntis patruus,

Ita $, Epipbanius

i

in vita hujus Prophet

&,nec non $.

y ii

Clemens Alexandrinis , & qui eosfe-

quuntur, Alij probabiliüsne

jgi l

tam unume duodecim,

gant, Amos, patrem I[zis , fuiffe prophe-

j n

Ratio clara eft : nam ille 455 Propheta non

€x regio fanguine, fed hu

r

mili loco & rufticano fuum dicitur ortüm

"]

duxille , prout Textus hab

€t: Verba Amos ,

qui fuit in pafforibus de Tbecue,

H

|

J

Éw

qi d

1

De hajus

,16[9

)

Fu?ï

(1) Etne dubitare poffimus, ipfc Prophe

ta de fe teítatur; 4rmentarius

89 [um , vellicans (yucemoros , & tulit me Domin

ortit difpu-

us , Cl (equerer gregem. ( k )

tant,

Deus ergo mirabilis hunc (uum fcrvum ex

humili ftatu erexit , fpiritu

l

t

j

fuoï Divino illuftravit , & ut Regi Jeroboum

bu?

Y

A

, ac'decem Ifraéliticis Tribu

Va*

o

$) 163 2.v; 3.

- (k ) Amos, 7. y.14.

(h) Bellarm, d; Script, E&cl.inlfa; (1) Amosr. YV. f«

*

45

1650

loathamo ?ontzfce Y 44 Ozi4 Rege f4-.

iaf

ád coto

vaticinaretur ,inftruxic; per traníenn

am enim quaft, neque ex

Muita inco funt valde obícura,

Spandm

tutoaliqua de regno Juda immilcuit,

erudus

uunde S. Hierouymus ; Amos Propheta pajtor

G rufhom , ruborum moras die

digné exprimat tria G

fermp

flringens , yauds verbis explucars non foteff, — Quis. enim

Ammnou (* Moab,

l

quatuor fcelera Dama[ei , Gaza , T )ri , 1éumaa , filorum

:

qua

LOT

feptimo odiavo

que gradu ude c» I(rael ? Hic loquitur ad vaceas pingnes »

funt in monte Samarie ; G ruituram

domum majorem minorénique tf stur.

dpfe

qentt

Allij

cernit fidloem locufle , &* [lautem Dominum

fuper murum litum vel. adamantie

hns f

num : uncmum. pomorum attva

beutem. (applicia peccatevibus , ?

femem in

audieudi verbum Domimi, — . NoB

u

kerra ; non famem pauis , ned, [itum «qua , fid

dixit : Verba , (ed verbum, (1) Caterüm graviter inc

ufat fcelera Izaélb ,

itftrtiy

Dl

nec non & Juda ,& uiifque captivitatem ominatur ; illisquidem Aj

riatam , ils Babylomcam.

Eundem interitum nuntiat Duma[co » G4z4 ,

hn

ï'apti;vizätö' :

Mt,

ludzorum -

T)ro , Idum&d ,

& Ammonitidi.

Ifraélitis veró pracipue ingratitudinem

pienuntiat,

Numine in predam dandis ; indurationent

hjns

improperat , obid ab irato

Wilmi

ijfdem obijcit , quód nullis penii

s & malis à peccatis fuis averti fe paflt

perum , faium , luxam;

Áut dj

fint : exaggerat rapinas & opprcffiones pau

& affirmat 1ideo funditus

irra

ebrietatem & immifericordiam magnatum.,

à cose patria pariter

H

delendos , & velut uncino poma carpuncur , it

UI

avelléndos cffe , & in captivitatem ab

ducendos,

Aliqua in Éne 1xtio-

&'ücam

ra fubjungit ; eos nempe per. Meffiam

Chriflum in(taurandos denuo , bo«

I

norümque omnium affluentià ditandos.

Fefte $. Hieronymo tandem

íacerdotis

Enm Ama-

IT

Multa pati

Martyr cccubuit, dolo A4mafi4 cujufdam pfeudo-

am ,

Eür advería

[ias (accrdes frequenter. plagis afflixi : tanaem filyus ejus

Ojee vedte per vempaia

um devetlus ,

polt aliquot. dies dolre

Dj

mransfixit. — Poflbec [emivivus m terram [i

vulueris expivavit , (epulif(que eff cum patri

bus (iis. ( m ] Ob hocifte 5. Vates

f K

DI

tanquam Martyr, Martyrologio Komano.

inferrus h:æbet.u.g dxizer 3I«

Martij.

IY

N

r.

ANNUS MU

NDI 3*197;

Legis Mofäïcä 714. Hoc tem-po*:re]e'-

rcbosm Kecx 1fraéi diem fuum obijc.

Hujus mors ingentia miala in

fiyis

[ j

;lcroanm

Regno 1/rael Poft fe traxiffe creditur.

*

Nam communiter Autbores

Kex lfrae]

ones exortas f

uifle fapponunt ; quód vix poft

Efc]e!

tantas in KRegno confufi

decem annos Zachatias ,

filius Jerobo«mi , ad Regnum pervenerit j tot

it;

enim annorum interftitium in Regno rfraélis ponunt po

ft mortem Jere»

Ua

I i,

boani.

Sive ergo Zacbarias adhuc i

nfins aut valde juvenis extitit

, ità ut 1lle

"doæ

ä?cmag,n-i tum.ulcusx&( revolutiones in Regno invalueiunt.

a

?fütaum

-(lï)- $. Hieron; Epift. a4 $. Paul. de kib, $, Script, (e) S. Hieronym. grog; in

h:

W,& inkag Hebr. & in lerem, c.6,

"tmus Mundi ;1*97;4 Legi& Mofaice ;7!4:.5

ád corenam

u erid

hereditatam pervenire non potuerit ; qui tumultus, ut

valde obl

Spondanus habet ad Amn. 3244. 9, 3. co vix in thtonum evecto itcrüm re-

Birit t

ü

£ruduerünt,c

5

primi tl

terempti,

m ipfe poft paucos megfes, & alij poft cum fuer—igü i-n--

It.

y ( ab

Plenis buccis jam fandi Propheta Ofzar, 1[aia; & 4moss primi duo

s p

. Regi & Regao [uda , tertius proprié Regi & populo 1fraeliticoin Samaria

ii

penitentiam praedicabant ; quibus accellerunt & alij duo, Joz/ nempe & al & Ab:

TET

-Abdiat ; nam & iftos jam füb Ozi« miffionem fuam inchoáfle ; & füb po- diasinto-

;j 0 m

. fteris Regibus continuáfle dicunt, — De ]Joéle $. Hieron ynws : Sanilus [oe? FaPt-

& Donni,.

aptá Hebraos poft Ofce ponitur: & ficut sbi (b momiue Ephraim ad. decem Tribus

[celen Id

éonfertur vaticimum , qua vel Samaria vel V[raél (epe memorantur : fic in bunc

TE

Prophetein omne quod diitur ad Tribum Juda , v ad Jeru(elem pertinere eveden-

iif 6

— duin eft 5 & nullam omnim Ifradl , id eff , decem Tribuum , in hoc fierti mentios

ingratiot

mem, Tewmpora quoa, , quibus Prophetavit , eadem debemus accipere , qu& in Ofce

jpdurditt

legimus, — 1ndiebus Ozia » [oatban & Acbaz &* Ezechig Regum ]uda, & in die-

at t

bus Jeroboam y filij foas , Regis Ifraél, (n) Belarminus de eo : Porro Joel pra-

um , J

dicit duabus pribubus , quibus proprià Propheta datus evat à 2Deo , Bab yloniaam

de) funü

-eaptiviratem , ed/que Ad. pemitentiam bortatur 5 (5 in extremo vaticimo pradicit —

xcria patt

etvenium Meffie: ,

$

& spiritás [ancis per eum mittendi, d. ultumi. judicij diem.

'

SummaPrds

p ine dune

(o) Tria folüm capita ejus Prophetie habent , in quorum primo per

erucam ,lo.uítam , bruchum & aruginem Chaldeerum irruptiones &

phe

H

^

u Iob-

yyo o

]uíez devaftationem annuntiat ; ad quam avertendam ferib. converfio« *

nem ad Deum & poenitentiam füadet, In fecundo defcribit horren-

77

dam Solym«run fübverüonem , & Íub hac eadem fimilitudine finem

mundi , diénque extremi judicij 5 denuó inculcans & invitans ad uni«

T

€um poenkentie remedium. — Poenitentibus porró per C yrum , unà &

i

mundo per Meffiem promittit liberationem, — Sigaa quoque recenfet ;

qur d)

qua 5ol ymar:mi Vatlationém , & orbis univeri excidium praceffura fint,

4

. Extremi tandem judicij horrorem clariüs depingit. Intertio tandem

X W

€a

z

ntm HIU

pite proprié judicij univer(alis ultimi ptoceffum , pznas reproborum,

&

À

gloriam clectorum ob oculos ponit, Quievit tandem in pace; ab

j

ii

Qu*

Ecclefia intér Sandtos adnumeratus ,

& die13. Julsj celebrari folitus,

uo

De Abdia Pror

heta majores fe produnt difficultates , eb quód magai

Hr,

al À

& fancti

Scriptores (inc

;qui eundem habent pro illo 4/4i4 , qui teinpo-

jtnote !

re Acbz!f'R-egis

AbdizOra-

uid

j o

[«

»ejus domüs procurazorem egit, Id'alij negant , cüm

cula reíe-

j

áb illo tempor

Elie ufque huc faltem centum & quinquaginta cflluxe-

rantu£e

yi ,

9 contra

Hutaani, E)us

Prophetia eft omnium

; ibreviffima , & ex inititut

x

ldunaos

Qonyr ng

9) $ Hisz, prol in fodl, (o) Bellarzn, de Scrigy. Ecclef. in lotl,

L

ss

162 |

Iodthmö' Pontifice 24 Oïz;ä? ee. 14

1dum&os directa, qui cüm per Davidem » & alios fubfequentes Reges ]uda

pugit,

H

deretn

ropter rebellionem & inobedientiam caftigati , nihil inde tamen me-

liores effe&i fuiffent , hinc eistotalem interitum, à Cheldeis inferendum» — ,

V lg

pradicit , propter odium & crudelitatem in fratres fuos Jud«os exerci-

fiili , d

Qcnti

tam, ]sde5 econtrà reditum e Cbaldea feu . Bablonia , & fubíequentet

multa bona , & denuó impcrium feu poteftatem in ipfos ldamaos promit-

Quinq

tit. Suprà ex $, Hieronymo dictum .eft ,. eundem Sebaffenfi in. uibe fe-

ï?güo

' pultum effe cum $5, Elifgo & Jo«nne Baptifta. de quorum fepulchro alibi

ts ol

À

idem $. Hieronymu affirmat , S, Paulaim id vifitatum venifle. : V5 multis

Ejus fepul. fntremuit confteruata wrabilibus : mamq, cerncbat varijs aemones vugire (THGiA-

d mon

chrum glo- tibuss 6 ante-fepulcbra Sandoxum ululare bamines more luperum , vocibus latrare

lt in

N

riofum.. — cggum , fremere leonum , fibilare [e?pentu;;z , inugire taurorum , alios votare captt,

Q? poll terguin terram vertice tangere, ( p) HincS, Abdia; ab Kccle(ia pro

E

Sanctocultus, die 19. Novembris in Martyrologio infcriptus habetur.

tiq

€.

ANNUS MUNDI 3268. Legis Molaica 725. Annó Íupcriori

MUa

Íelin

diffidiorum & tumultaum in Regno 1fraelis mentionem feci, quibus

Zacharias. poft undecim annos nonnihil compofitis , tandem Zavharias , filius Jere.

tandem reg. bo4ini , ad regnum ex hareditate ad fe devolutum pervenit quidem,

,/fü'ici(;

i

Tl

pum lfraélis d eo. frui certé non eft datum, mox enim fopiti hoftes denuo evigi»

afequiur. Jant ,'& coatra novum Regem intermiffas brevitcr machinationes re-

pl

t |

. fumunt, itaut nec defifterent , donec polt fex meníes eundem e medio

faftulerant, ltaque Zacharis coronam fibi impofuerat anno Regis

teliqug

Ym

Ozi&trigefimo oCtavo; ( q ) quam necad aonum portavit , cüm Sclium

hanc ei extorferit, — Fuit dictus Zacbarias abnepos ]ebu , adeóque quarta

Zachasiá gentratio , cui Deus regnum 1ffalis promiferat, (r) Anno itaque

ngng

ocifo Sel- Ozt& ttigefimo nono sellum in throno vifus, (f£^) fed eo , quem meruit,

dft'funï

lum fefein- fücceffu;nam per qua peccavit,per eadem etiam punitus eft; & per quam

d

tIUdit " quä V

ejeCtus efl: Vix enim

necat Ma-

iam ad Regnum pettigit , per candern iterum d

ï*in) N

Rahen.

uno menfe regio citulo ploriatus , per Manaben occifus eft, — F uerat hic;

h

íes

BVR

DN

ut Jefepbus

ibit; ( tj Arcbiftrategus fuper exercitu Zaebarie , tunC.

temporis circa urbem Thap[em occupatus , qui audito quód Dominus

&l

ln

(uus. Rex nempe Zacbarias ; per Sellum mactatus fuiffet , intardate cum

exercitucontta bane Regicidam advolans , eundem prelio victum inter*

ab/(?ul

fecit, Regnümque fibi afferuit. — TPap[am pofthzc rediens urbem. ibi

qüöd (

adveríam reperic , utque ipfum admittere nollet, utique tanquam iile,

Ium [

um pu-

gitimum Kegni ufürpatorem, — Adeó aurem hac renitentia e

pugit ,

&Reï

(p) S. Hier, in Epith.k i)tul. (q) 4. R eg

a !s- V. 8' (t) -4. gcg. IO. Ve 30;

(u)

) .4- Reg . 15. MEII (t) Iofeph;l. 9. e. 1 1,

zfnnm *Muudi 31i5. Legþb Mafaz'cæ L

165

aM

pugit ; ut vaftatà Thapfeufium priüs Regione , poftea urbem ipíam aggre- Masahen

t tamen d

deretur, in quam , ví cexpugnatam , hortende defavijc,

Lit autem f& Phulem A(-

jnferetdun «

jj5. lyrium 1n ,

in Kegai poffeffione folidaret , confirmárérque , Phulein , Regem Aff)

tiltns t

fubfidium

7H , dequo luprà ; ia auxilium advocavit , penfis ci mille talentis at-

vocat.

fabfequst

gcnti ; quam foümmam à divitibus regni extorfit , quorum finguli

It promi!:

quinquaginta ficlos fub titulo colle&zexpendere debebant* quà artc in

/i in u

regano ftábilituseft homoim

ulchro i

pius nfque addccez;;'annos, quibus cyg&a;

tis morti concetLit,

l.

RT.

am monul,

ANNUS MUNDI 32t5. Legis Mofaïcæ 732.

ag -

& monebo fucceflionem , numerum , nomina & tempora Pontificum

E

efle incerta , nifi-quantum (acra Seriptura horum lucem przfert alicubi. Azarias g,

fs

n facris gu-

Nunc ergo Jostbamum . Pontificem defün&um effe dici poteft , cujus 4z4- i

ernaàte

p Roctiup!

1145 íecundus locum & gradum eft affecutus , dequo tanto minus dubi

y db

tari queat ,cüm iþiäeþzcï-le Litterg ejus acta defcribant , quemadmodum

ipnó la

Ozis Ke

feiiino.,

g fe forticeþoppo'fuc/r.it in ea occaüope , quam ftatim reíerare

; fetls quibü

^

y, fl

ANNUS MUNDI 3217. LegisMofaice 734. Oziss Rex Jude ,

felicioribus (ucceffibus nimis elatus , munus Pontificale invadere ;

Ozias, ch-

lo eit

in tcmpli aureo altati , ílolà facerdctali ornatus, fumpto thiuribulo;

qua H P[æ*'

mationts 7

publicé in fefto folemni incenfüm adolere prelumit ; propter quod ab

fumptuofus

um £a*

4Azar4 Pontificc corredus & eje&tus , turpi leprà confperíus abijt » & leprá con-

t WV &e;,

reliquum vitz fequeftratus

peregit »": ]ostbasmo filio res regpi pro eo in-fpergimur.

fu;ü ] dlm W

terim adminiftrante. ( u

E

I

. Annus iPce in :

adtöquc qüäï- :

ANNUS MUNDI 3220. Legis Mofaice 737

Ano

Regno Jfraelis yariando ludit ;erepto namque Manabem , poft expletum

Impius Ma-

j uem m&f.»

decennale imperium , eidem fucceflorem creat Phaceiam , filium ejus;

nàhen con-

( w ) quem initar antecefforum malum fecifle , & in vijs Jerebe«m

A Pefï?ï'

(fumptus,co- "

"u

fiii) Nalat , ambuláile teftatur Scriptura,

' In regno Juda vero ; RegEtonam filio

Ozisin íuo leproforio peenitentiam

j

agente, Prophetz Ofce , Haias , 41055 Phaceia re-

| Zlfbd L

]vel & Abdias clamant j

urgent , inflant , ut appropinquante vindiétàlinquit.

ccelefti , de

Q 00

judats fumendá, populum ita timore perculíum ad poeni-

dan ("

tentíam mo

veant, & ad Deum rcconciliandum maturé inducant, ied

1otar

l

abíque ling

lio v

ulari etfcctu. /. Hic etiam annus vel maximeé obfervandus ;

Olympiadü

quód 97 - ymp

i4des n Gr£tia ottum habueri

die

j

nt , fecundàüm quas impolte-

apud Graze

7) j

rum rérum profanarum ; imó & Ecclefiafticarum tem

po

r

r

y u

)

ANNUS MUNDI

à men(urantur. cos ini:ium

a

3222. Legis Mofaice 729. RegnimIfra£lis

& Rex bbaceia

, cmh linpijs non fit pax ; novis iterum motibusagirantur.

!

z

F*aujü-

s I0r " ;

| (u) 4. Rj:g 15, (vv-v) 4 Reg. I$. Y.23,

»

n

yaná 2 q?ont-'z']ïce 25 Ogid Rege 14.

fan

Phacee Pha. Conjuravit autem adverfüs ewn Phacee , filinus Romelie Dux ejus , && pereuf -

u i

ceiamob- eutm in Samaria , n turre domás Regie Grc, Et imterfecit. eum , tegnavitque

, fa&tum hoc efle anno Ozie quinqua, -

qud,

uuncafeq; pro e0o, (x ) Et mox fobjungitur

fi-

Regem fa-

gefimo fecundo. — Qui annus ipfe fuit ultimus ozie, ita ut fub ejus

lümp:

cit,

tampt

nem tandem poft exantlatam patienter aliquot annorum lepram, &

triflem ab hominibus feparationem , ab hismalisereptus fit? cui anno

buli

f?]

Íequenti ]earham filius ejus jàm. pleno jure fucceffit, qui bucufque pa»

Ozizlepro-terno nomine rerum fuit potitus,

Oziam propter lepram etiom Fpo

malf

fi obiius ;

mortem feparatum voluerüunt , ita ut e

ifiin agro rcgaliu m fepulcliro-

hk

Ioathami

Ejus adta &

fimpn

rum , non tamen in ipfis Regum fepulchris conderent,

m-gi.mcn.

facta $. 1/aias Propheta defcripfit: ex quo conftat ; nequaquam $. Sentp-

E&

ture Libros omnesad nos uf

[

jue pervenifTes prout & in àlijs Läbris(an—änig

pl

dáistalia citantur volumina ; hodie nequaquam viía,

j

libitu.

IT.

ft , Tfaias fate tuf ,fe

LUE

Hoc eodem anno Og ulümo , quomortuus €

flupendam illam , & nunquam fatis explicatam cocleftem vifionem

dat$

Domin

fupenda $. habuiffe , quam defcribit iplecap, . quo tempore idem Vates à Deo ju-

Tlortuo

lag vifio. (l.is eft , ut Judeis oftenderet horrendam fuam exca.cationem , reproba-

x

tionem, & futuram defolationem.

aT

[

alia Jaus

ANNUüS MUNDI 3225. Legis Mofaice 742. Major

LT

efle non poteft, quàm fi.quis à viitüre predicari mereatur,

]ta veró

UX N

ttins

Ioatha.*m

Spiritus (anclus Jostbasz , Regem Juda ; celebrat , inquiens : Fecitque qued

rcdum erat corain Domino , juxta omria qu& fecerat Ozias pate

v (uws. excepta

Bt'ru'g

qptim& gu-

Ofd

iPernat,

quid mon efe. mgreffus templum Domini : &f adhur populus deli

nquebat. Cy )

Lyranusad id ; Excepto quàd none[f ingreffs templum. Domini.

in hunc mo-

liju

dum.exponit : Non eff tzgreffus » ufurpando [ibi Pontificis officium , ficut feceret

[ .N /;m

f) 4

p ejus. (z) ]efep^ws de noc Rege : Nullaei virtusdefuit , erga Desim pios

juflo erga bomines , €7 Reipublice fludwfo. ( a ) Autbor umperfeiius commene

U

D

tande in Mattbeum hujus principis meminit , aitque : Jo«tbam interpretée

tur per[echus , vel Dominusimmaculatus, — Et verà perfetus fait , & quantum 44

O [

Reges fe pracedentes Dominus iminactllatus s quia fecit. quod placitum erat Deo,

Chï':jh

& onnlla ejus vepreben|io leguur iu Siriptura Regnorum. (b ) Hinc etiam

tinm

| Ejus gcfta

infienia re.
