egue potuiffent fidem fervare, in. palatio conftitui erbitratus Deo ucun-

fin:þamr,

dim promea providentia votum toc eà maximum devovere, Ex . Arifteo hacc vete

Mtay

ba ita vertuntar : Arbitrentes pié id agere , [i boc anunus pro gratijs vefcramm

t igy

magno De» , qui Regrum neffrum pace atque gloriá infjgni per. umiverfum orbem

; : qum,ug

N

concelebravers ) Póri. voleus & iffus , & omtibu per univer[am terram Judau

At U

;lngcfpx'eres praflLare libertatem s leges ve[lvas , lstteris Hebraieis conferiptas ,translatas hittevis

li, w

legis à Phi,

Greds , 6 de Gracissm noffra , in mea Bibliotbeca decrevi veponere.

Bene qu

tl j

ladelpho — f4ries, eligendo vires oprimos feniores , C? ab unaquaque Tvibu dirigende fex ,q

: ym'tur, ;

peuntun per&iatem legum fint periti , valedntque interprctationem eavum caute nobis ex«

:

ponere,

Nain opinor lis perfectis diaximam nobis gloriam praparari. — TTARj-

fmünem'

i veró ,qui deveant debis volifeum difputare , Andream , Primatem cuftodem

E

h

fhei corporis , && Ariféeni , mibi dileciffimos , per quos etiam pritmitias vororum

müim (

d Teuplum , & pro immolationbus , & alijs vebus , ran[mi(i taletita centutis

BL

Tu «utem manda nolis , que veluerss fieri , quod. gratits ample&temur, Hac

LT

nume-

1 d

.gpiü.ola Kegis, quam cum muk;'s pretiofilbmis vafis pro templo

mique

J.zz;v)l&

—

—

ius Muna'? 3;'26 Z.egw "Mofaico. t$45;

E

u u

milque-par

TM

atis tranfmiferat ; ad quam Eleszarus refpondit in fcq

üentía? &leazati-tes

:

Eleazarus Ptolomao. Regi [alutem,

V Aleutibus volis cum Arfrntà. Regina » vel iponfio,

1 ( M

fijs , bene mbis omuia conflant. - Cüm-veró Epifllam ttam [ujceyumu , fatis de

. A

tua . voluntate [umus favifi. |-Congregantes autem multitudinom legimus. eam ,

g

quatenus ommbu cfienderemus , quam pietatem erea Detum babes.

Demen[liayi-

TU

qnus etiam pateras , quas- mififli , aureas viginti , argenteas triginta , crateres quitig,

afiwri

menjam dedicazdam 5 & qua directa funt pro imiolatione vel feuovatione corum,

i,

qua Templo defumt . tlenta ceptum , deportata per Audream C aviflaum , cba-

du dul —

rifimostibi amicos, ttidque viriute dignos : Cogno(ce verb nos pro 121 utilitati«

u |

bus, d pretes naturam. aliquid velle.patà , dum veddamus tuis beueficijs , qu&

"TM

muliiplaterin noflvos civeslavgiris, — Statim evgo pra te tudque uxore , vel fílijs,

doftias obtulumus , & multitido per[olvit , ut volis eveniant ,qua defideratis , &

!(W!;W :

n

u

ts Principatus i pace euftodiatur,

Ad interpretandam veró. legem moftram s

(Mwh;&

quam pro tuis commodis accipere poflulas , elegi viros feuieres (ex ab unaquaque

lt

Tribu, ques direximus legemferenics, — Erit. auteim tug. pietatis vel yuflutig , ut

Jj

poft legis trans[eriptionem ad tos eam cautà. cum. portatoribuis veuttas , vale.

Tucufque Eleszarus.

Proinde verà Jefepbus accutaté dona . de(cribit &

gl

;Dana'?hï;i:*i s

TL

vafa per Regem transmiffa , eáque ita fabricata , ut ars certé cum pre-

7

^

x—ïelghi $S02,

tio decertaret ; magni namque preti

j gemme hinc inde infertz mirific

*

mas defti »

"

Tplendebant.

Vixautem cít explicatu ; cum quanta gratia & rencritu.

E

-

264

dine Rex ipfe Interpretes ab £leazaro deftinatos exceperit. — Ditmgue (e-

TE

tiores cum donis , que Regi. deportanda: Princeps -Sacerdotam eis dedevat. , «dye-

lls QW r

viffent , cum V oluinimibus Wanfierunt , in quibus litteris auráis con(cript a leges con-

p r

tintbantur, — Tunc Rex eos de Codicibus percuntdatur, — Cüm vero. revelareut , &

eflenderent tenuitatem membrane vel incomprebenfibilem: eorum -compaginem ,

TE

Eex miratus e[F , quodita fuilfent compadli.

Ditinque boc din feciffent : Gratias

"

n

Anquit , «go volis quidem , quàd veuftis ,majores veri illi , qui vos deflinavit , fcà

"i

«ne oines Deo, cujus b leges veneranda probantur, — . Cámque clamáffent Se-

,

N

jj

miores , vel| hi , qui prefentes aderant , orantes pro[pera Reg

i Divinitü

8 evenite , ti- Kegis prae

E

w

anim . deleclatus prorupit im lacrymas. — Nam fepius

natura boc (uimino gaudio $3adio la«

a

patirtur,/'qubd etiam dolenibus . (olet accidere, — "Tunc juffit Codices Primatibus ^ Y*

gf&'fäï V

ofjici] defignari , viros autem ofculatus , «quum dixit ff primim ad eos [acere

fermonem , pro quibus effent vocati zimb C diem , quo 4À eum dedaili fuiffeut , Interpretés

TE

elarum fingulis anms pev totum vita [ne tempus celebrare (e promifit 1 nam evenit 1adai in

JEgyptun&

A

ul

eundem . effe primum pra[entie illorum , & vidloig diem , quo Antigonum nayali

i

jl

pralio vievat, — Epulari etiam fecum eos pracepit ; hofpitiaque in. Arce. denuntias

appulfi,

" 1

His ità recenfitis

J

"

Vit. eis omnia deputari,

Jefepbus deícribit convivium

"m

duodecim dierum , à Rege Int

erpretibus inftru&tum , fermonümque

!

Iit3

glf !

|

4

;

$1$

Eleayaro 2, Pontifue 42 . /me*äï*f Duce 35

«

& difputatlonüm materias in menía habitorum, — Poffqua

"m vero tte$ eX.

| ferelb

1 dl

ceferumt dies ( ita hiftoriam Jofephts profequitur) cengrégans tos Demeiriur

Aquilont cónyunctas ,

! dity

Wbi adin-

tranfijt ad fLadium maris , &? twan[iens pantem abijt ad partes

Bo

coucilidamque fedit in domum pvopé littus fFautem , & aptami [ecrctis negoWorum ;

terpretandü

f

3

t , 4d legis inteepretationem .

hufete

Aocati fue-

uli eos pevducens , petebat omnia , que opus babeba

; :

ipfis prefentibus , ut wecffanter opus implerent.

Cimnque illi munificenter G lae

tm ag

£int.

foc (edentes ,

550 D

borio(é cautam imerpretationem [acerent , ufa, ad boram nonam n

tm df

ad cutam corporis vertebantur ,ita invitante eos Derotbeo , vcl opulenter conver[a-

tionis falnbria prabente , mulidque etiam ex bisque Regi parabanture — Mané a

Tif

Tl

tem ad. Aulam venientes Ptolomeum (alutabant, & «ur(us ad eundem locum vedi

bant 5 & imanus in mari lavantes, C? (eipos purificantes , in logis interpretatiunt

Dipsdi

vacabant, — Itaque trans[criptá lege y 7 opere interpretationis. ad effectum per

tl

agl

[epiuaginta duos. dies tran(acio j congregans: Demetrius judaos. omnes 4d locum y-

àn quo translata leges

fuerant , prajentibus etiara Interpreibus , legit eas. Cum $j

TE

metriuim , eo quüd mage

i

ünem v

aultitudo amplexa legem , vel [emores ejus Inferpretes De

nayum ve uminventor e[[e viderctur , laudáffent 5 vogavit etiam , ut Prafidibus [uit

tj at

Eorumilo:

tcr pretatio/

davetur legenda ; 5 petterunt omnes Sacerdotes , Interpretis lk:giï: Seniores, G Pr£s

BLLT

a äncm-

cumque omugs |eti-

Vnut

pofité Gemis , ut bene vaterpeetata: permaneyet immobilis,

Qtducïa—

teutiam laudá[fent. , jufferunt ut figuid aut [upzrfttum , aut miutus aliqui

d frips

fitim

4

p

(Fum facentes emendaient

, ]JOCTI

tum yidevent i legey. bocefpicerent » G m

^

*

V tut (

/

ca[lgantes , ut qnod (emel judicatu

in fuerat « Ü

f& liabeve, fempiterua niemorid

It eif

.. permaneret.

In huric ergo mo

d'um feptuaginta Interpretum verfio finita y

um

: philadelp

qui defuper fummo*

trl!mt;m

Bi & Regi Philadelpbo per Demetrium confignata €ft,

de(up£* £?* per& dele&tatus , hoc: folüm mirabatur vel maxime,

quàüd tanta legis

fingir. ;

àium,

nullus Hiftericus aut'Poéta meminiffer j cui' Demetríu : Nemines

, Wtl

fuiffe aufum barum legum tangere con(zriptionem

5'*9"5d— DïViüd & knembzlif"gfi

lii

fet ,& quia lLefi funt quid«m & Deo boeprafumentes, — Cujus rei varia exem-

du dj

:

mnibus tandent peractis Rex: Interpretes

Wt

pla Regi recenfuit. ilso

munifice dotatos cum litteri

s& infignibus donisad Eleazaruni, partim

Ils ad

IT

D*o ipfimet offerendis, remifit ? quzomnia late deícribit diétus Jofephise

(y)

fligut

pt.

Vid! B.i-Lnäï'br'Arijï-leum feu. 4rifl at faiffe ununi ex:;';f;mc Legatis ;

Vff

177

quï2 à th.l;zdblþba' ad Eleazarum deftinati füunt. — 1dem ergo ipfe Hifforiam

de (eptuagintu: dusbus Scriptura: Interpretibus covferipfic , &c Philogafi arico'

AU yc

ui in dubium vocaverint, alijtamen

; UET

infcripfit 5quanr hiftoriam etfi aliq

infignes Auchoresceam ab injuria vendicant, & quz à]

afepha , Yertul-

Mb Y

1

l

| fhil

:

Bano :-E"ffbvi"';f &w&i Hieron ):m vex eodem: Ariffea citantuf';æ incademadhu

p

4 Pt

hts

(y) Iesphe zi Anti d

Ann'zä: *M;zimïz' 3216, Ltgis Mo[m'&ä 1245,

I

Til

de ve3bo ad verbum inveniri oflendunt,

Bbi ergo Jefephus de Bibl

'i

Oa

s Diint

Ingestiffi- "ï

theca Alexandrina dicit viginti millia libroram habuiffe, & fücceffive:

ma pra alijs

j

ad quinquaginta millia ampliandam effe; ille 4riffew non tantüm vi-

Pibliotheca

tigi

ginti millia , fed ducenta millia, & ad quingenta millia multiplicatam

rpretætisafs

fuiffe teltatur , cetera pleraque eadem ,.& quafi ijfdem verbis , aut fal-

intin d

tem «quivalentibus profert , quz in Jefebbo habentur; Omnía etiam

lt Mäö '

eorum nomina fpecificat, quos Eleazarus ad. hoc interpretandi neeos

fir m

tium. deftinaverat,

Ut catera fileam ; folam mehíam à Philsdeipho

EUTI

Temp)o $ol ymitano tran(miíTam ex ifto Arif/go defcribere juvat , ut Le-

T

Gor hujus Regis animum erga templum veri Dei , Deámque ipfum

i

magisdeprehendere valeat, — Igitur cuncla vevolvens (| ut e[ft ingenio ad fin« Menfa fa-

[ d

?

,2 CI2 , attis GC

4

gula jtdicanda bono promptéque ) illem. (ummis avtificum angenijs variante ope

jl

expoliri yubet » itaut quecunque c&lata effent ad [peciem pulchritudinémque $ plat

4 Pretijimnen-

1 opus,

TO

yerb 4d men(uram vefeventur s ejus enj:m dougitudinem duorum cubitorum , altitue

gbr ülgd M '

;dinem vero culiti timius dv j?mijfem;perfeæmnt , o lente[cente in foli& metallo

&

jf i

ejus aream (uperlinientes , fed auro puriffiino totam (olidam elaboraverant. — Hwic

mmen[a in circitu snerat corona. palimi unius , plecta enun o reticula (culgturam

A

g

conuexat , imter fefe veticulatum , fpeciem opere veferentes , interrafili expolit&

/;;m//ff/?;

fant in tribis lateribus: eff enian menf[a tujangularis ,& per fingulas partes eandem

ii lmï

ad opus di[pofitionem babens , ita ut ad quodcunque te latus vertas , eandem fron-

T ii

ten exiffünes. — Nam [i per adjacentem coronam «d ipfits men(e planitiem in-

fpoxeris , m pulcinitudinis forma re[uloet. — Exterior verà traClus propter exe

(io Rib

fi?

cellentem gominorum laterum fulgorem ( qua profpechus fubiciautum ) oculos pere

;ef

[

i^

[

[Ali

ffringit -^ Nam triangularis meu(a. ( ficut m fupra diximus ) quacutque imodo Autée tné&

27

vertatur , eandeim frontem , eandémque opportumitatem prabet.

Pretioforum verü (« cuju(d8

lepidum ovnatus illi inerat. per médias fun

n ii

-

ium. cottiexiones , fic enim alius apud -f':ïi(m?tïo-'þ

alium difpouebatur , ut iimitalilis operis implicatiouem veddereut ; fuftentaban-

a

mcfp U

türque omnes extentatis ex attra fibulis ob firmitudinem infiai, — At jundlurg an«

galis ad conftringendum invicem opus (ic concludebanttr i ut infbectautes falleret,

mm;pmþ

í

If

n

In latitudine autem circa coronulam in . eircuitt ad. füperiorem. a[pettum Lopides

qui quotidaim oviculerum [imilitudinem veferveut , componebantur : jungebantur d*

1

eraffiores itde. virgul , (culpturá paululim extantes. Q9 den(Ainter fe pofitione

j/

l

(lanäm

fulgentes , qu& men[am. omnem ambirent. — Infevius. autem fab hujufinodi lapis

duin oviculatione coronulam omri frudu contextam . artrificis manus ita expolie-

i

i

l caf[ïm

i

M

Ü

rant ,ut inip[is corone tboris colligatas uvas , fpices , palmulas , mala , oleass vo -

h

fs ifimilium plura

h

Tgrüä

eflendeseus ; im quibus nexi. auro lapides , qui colore fpecieq,

J

ucins quoj, redderent , mirá arte illigabantur , que fingula in menfa. ciretiti

n

ERETY

pgituf.

mte.mq latgroiquf ernátu fiinili ambiebant, Qafaq;e; oyulorum: ernatus n

A(idung

l

"

g20:

Eleagaro. 2* Pontifie 42, dmos. "Duce "

] ul

Adduntur: C veliqua visgalati fculptig, decdris , que utraque patre auream ieus

acunque vertatur » eundem fculyura undantitmque

: od

fuin. fic complexa. [unt , ut qu

picarum profpeium s €? coyo

2& elegantiam ufque ad lopum pedum vetineamt : ete*

j nt if

! quatuor fecerant. , quo in

-] authon

guin laminam totius men[e (olidum sltitudine digitorum

«0 pedcs-firmus Mi[erevevtur 5 quos quidem ad 1p[am covonam ob/curis claufuris fi-

fidn:

tirdide

lule firingebant 5ita ut fi quando menfa vertatur , utraque

parte uril. s peropportue

Men[e- veró (upeificiem

&i ff

tid.ue effet , G. cundem. c[pieientibus dezoreim praberet.

Meander curvatis [imibus. vnfluere. tidetur. , in etiyus verticibus alvebque preiiofi

U nain

lapides , C arUnoculi , Smaragdi , Oni

cbini , &v cujfentque generis plures decorá

di d

mirabile )

tttafe

fpeése fulgent. - P^ft.iuufmoda amsem trica quedam imueciitur, Coifu

que vbonborum.pro[pectum prabens C hrift - o Eleäï'dgue

'e

eurabatur y in-qua gt«

ol à

At pedes im liliorum figue

n

dem terfoopere (petton ium.etiam forme refevebantur.

245 cxpolierant- artificis manus , que vepandis in ipfo vertice

folis men[am [ufl enm

um

ju(modi

tarent ; erecys intrin(zcus ad ajpedum frondulis, — 1 pavimento pedes bu

DN

fum-bantur, — Casbanculi lapidis extenfio-evat in circutu palui um . avrupti

ltnt a

cujufdam [peciem vifui prabens ; producebattirg

ue in latitudinem. digitorum od ,

gtiam D

Ex- boc autem lapide bedera a[furs

quam (uprà fulcri bujus onus omne vecunbit,

W er

x4 ,viti implicatur., quacum una p.sdentibti:

undid,

£it - qu& flerido Acbanto 1itie

WXW

vAcemis ad (ummtm u(a, circimambiant. — Sed

pedibus , qui-quatuor menfa [ub-

1 ls

Enitn- verà. fic cuncta

eratt ) fanilis operis dijpofitio » profpechti/que umus. evat.

li

raica |

diligenti-arte, praflantique expertor

gin bomimtuim opere- perfecta [unt ,ut. nou vera

wl

tibus fine

snodo [allecent , (ca.leyi qu

)que Aut 4

frondium crejitum exaudits , referen

bends

Fecerat ( men[a Labia tndig, molilia , qua intXe

.

gulis verorum rerum vmagines.

Onrte |

plieabilis.clavus fic i&

tes fefe per operis crafftudinem innéélebat y ut vi

fu cogmtve

V05 i |

jundure nu[quam patevest. ; inerat. uamque menfa

per totum mon wintus feuncem

ïï)t? pom

bii craffitudo , ex :quo tnulterum talentorum (umptus expoftulavit.

Hucufque

Vltter

Arifl«as de menía, quam Pt«

lomau 'Templo.Dei donomifit ; ex qua crae

Ut

[orum:à Rege mifforum, ars &z

terum ,.phialarum , caterorümque va

N C

-

precium colligi queat.

Sed hinc ad Sepruaginta 1nterpretes

redeo.;

IV

[]

ca tractant , horum

üb nom'ï

Plerique omnes Authores , qui Eccl«fiafti

Oib

ag!ïüä $.

Auguftinus ,.qui cum

70. Itterpretum weminerunt ; ex quibus m

fer,iut li

703**16&1'-

horum verfionem , uti prz£ rtur , deícripfiflet, in fine

H

tü addi[; Tïdd?ïuï'

retiimirus

jis fiiffe cot*

r

[

(anà-tatm mirabilem »4e flapendum » plaueque

Divinum iu eorum ver

n

; "Unor

&n fcribend

feparatim [inguh. (edevint., (, ita.cmm eorum j8*

gonícnfus:

fenfum., ut ciim «d. boc opus

t y

Ptolomao Regi placuit explorave ), im- nullo verbo y quod idein fignificaret., . teh*

Il ii !'iï

tundem . velerer , valeret , vel àu verborum ordtne alter ab altevo difirepatet , Je

"ii

tauquam fi unus efft Vuterpres , ita quod. omnmes interpretati funt , unum erdl 5

"n s

Q ideo 1am aniralile Deu imutus As

g,uonmm mmg fpuritus ecat-nuti in ommbn s

cegemnf';.

)

-

n

Z

l

TU Md

mzz?: Mundi y726, Lägis-rMä[ez/z'cä '[ 243.

$21

Poperanr , ut ilerum (cripturarum , tanquem Divinarnm

, ettam i(lo modocoma.

T

At t

nndarettr. Autlorites , erediruris qaandoque Gentibus profatura , quod- Mu vide-

Denietkius

nus cffeiun, (2) Idem Magifler Doderum ibiderà Capite fzquenti de

Pháleteus

lll , qu

authoritate hujus interpretationis petorat , & verb de Spiritu [antto pro-

pius & doà

du

feGam effea gnoícit.

Digna quoque fcitu eff commentatio J;

-

ndovitt V$- &uss

pj -

yis ibidem , qui de Demetrie, toties fapraper Jofephum nomina

to; dicit ;

1 jin|

eutn fuifle Demernum P balereum , Athenienfem , virum nobi

liffimum

;A/wpnzigi |

& maximis in patriafüuncum Magiftratibus , qui tamen civium ínvie

CurThilaz

TT

. dià depulfüs , ad Ptolemeum Philadelpsum ,confugerit, — De Pbiladelpho,

mublt) -

.délphus fe

veró aflerit ; eum in maturiore atate morbis afllidtatum fuiffe , ita ut

ftudijsaps

j que(g?;.

procal à bellis,.gerendi(que rebus effe cogeretur

hn

quid ideo Authore plicaverio

l

]

fato Demetriototum fe ftudijs dedicaverit, & nobi

lifimam illäm-Bibligg

iif

j

gfïftlf

thecam Alexandrinam conftruxerit,

" ul

l

Dixi hucufque de feptuaginta Yaterpretibus ,qui ipfiquoque mater

iaïrikpr'æ*-

V.

4l MW

bent aliquid de Religione tum Philadelpbi,

tum ejus Aulicorum , tum

imn

j

&tiam ceterorum JEg

J,

ptiorum pro eo tempore differendi,

Et quidem

jundfe

ipfe Rex ftudijs addictiffimus fuifTe afferitur ,

j i

& talis, qui etiam de vera

Reiigione follicitus indagaverit: qui cüm a

liquos libros Seriptare [scrg

p

in fua Bibliotheca quidem, féd non.omnes

.

Ejusimpen-

(c il

eófque non nifi in lingua

Íz pro Di--

Hebraica perícriptos-haberet ; plures autem fu

perefle , & quidem à Deo

w

ipfo vel didtatos, vel inftinétos audiret , tantà

vina lcge

"

habendz (tudio accen us eft

legis Divin& integraliter

obtinenda;

,tnullis ideoufquam fumptibus parceret,

;l

ul

Ommes Judeosin Kegno fuo

hinc inde captivos;

fuà liberalitate redemp-

ji

i

to5, in libertatem reftituit , idáue hoc ideo ta

ntüm , uttantófacilius

m

voto potitus lcgem Dei, & ejus interpretation

Gbtineret,

ema udeorum Eontifice

Bd L -

Acccflerunt Coníilia intimorum

Aulic

orüm , Arif &i , Sofí«

bij Tarentimi , 6 Andreg , affirmantium , ]udieos

vere Deum, omnium

um, (

Terum Creatorem colere s prote(tando feu:

explicando, quod & i

ub nomine Jovis non alium Deum

pfim et ægyPU)

J

;quàm qui effet Creator

"»

omniüm,; Dtum verü

,^

& omnibusviventibus vitam daret,

adorare Í

oleant. fuadentes edprop. fatenur,

!'J d] (N

ter ut hanc Gentem , cui Deus i

]

ii

pfe legem dediff:t & expotuiffet , re-

mitteret , R egni fuitutelamáà De

oitapromeriturus ^ Adduntporró ;

Ad honorem Dei fore , fi

l

tales manumittat,qui Deum tam eximiá Re-

r/)'m"

þde

ligione placant :

Deum quoque , Factorem omnium hominum

dsut

M

4tniflea ,1c agnofc

ete,

qui fuaviterbenefadlores fo!eat ampleti ;inn

uen- natusjCa-

n

th

(/

do nimirum, quód

ita per talem Judzorum liberationem Deum effet fua- tholicis

vem habiturus Ret

TT f

(

|

ributorem. Sed& ip(e ariffeai in. fua de fepiuaginta

AU

j/

l

i

/

n

il

ov moolie, a r ub s

| (æ) 5, f«'ua«' 1«18, de Civ. Dj o 42

wA-T mv

ETA

um

gu

Flesgaro 2 Ponrifee 3. Anis u

nius eam , quàm ipíe , nom

ineofmnium

( torump

1ntcgctibui jam citata Hifferia ple

am :*

fnn 1

ad Regem habuit ; orationem minift

rat, in hzc verba concept

.

olüm trans[cribexe CUpHDMS ,

fed—

Kf ,R

Ciom vmnibus |udeis una [it lex , quam-nos nan f.

H

doin Regne tuo detinetur Wagne

pro paa

interp

retari, quA. vatione ad eos mitterius, quan

Qüm D«

goarum wultitudo? Verim enme yerà diyes

ommbus &

prapotens. [alutis bis » qui

Reguum tuu

Tontitc

in arumnis bebentur , legem peteret 5 pra[e

rtim quando Deus ipfe

*

Cüm E!Ct

antopere

labora

us z o

fortunet , q

c

ui illis eam legem. dedit , propter quam t

$ed

k Í

enim Fa

ULOT£

m & Creatorem Deum if colunt ,que

m dr wmortales omnes»

Paj

UTT LTA

dmodum non iifipienter Ma»

hEUJHC ]

£40$ iCX A

luter denominantes |ovem appellamu , q

R

750

qué

funt , pev eun & f

ant C? vivatt ,

Qum pl

jeres-

"Á

figmficarum , quomiam fingula ,

bjectot

ioegl

42 4 :ï

[1À

p

5

:

idoyem ommuum (9. Deminaterem vo

lunt : qui etfi

omnes mortales fo

Pulc

ar

[z!

de

:

qué

li.

.

inim fallit : f«

li, qui

&

écra

!

beat ,tamen

i

blendore animi prafalgens vmploranttum vora m

,f

73 fiï«ï-

offram erga onniu

s libertatem 1006

ts jn g

A

D

eicaoR*

$

:Ist

na Deum preeari debemus at gientem v

zetuy vim[us atque

tssj

feffio,

05

$

. Nam cüm fiamentum Des genus bominum fit ,

Q m

pominatorem cor u

u ]

eitA

y 4b eos proptez boe (epuus snulti[que mvdis precamur .

2

PX

fpem. conceptam 1é

(

€& r*

La d

ere s que iinplorasmui, . Hoc equidem (ermoue magnam

)

; Numen ad[t:

......

g

« pre[enim veda precantibus Divimum quo

d

T

pæïnm;äw

dunt , [i a boxnines

N

gqua enm . ad juflitiam , 4tq

ue bonorum eperum Tatiomem ten

gaoues 4j

?eä;!(æï dirigit.

tis!(fgi;,

. (anile agere

s

exi untur , Dominator omnitum Deus illerimm 4

R

Dicán v«l

hodie aliquis Catl

jolicus aliter de Deo perorare

"EX Tofepbi

ntur;3u

bi diciturs

Vg

autém relatione eadem quidem

, fed reftri&tiuscolligu

1

P

SofibijPrin-

ivis expeno

endo ; füumma

lm,

eipis pla te«

quód factà mentione delytro pro

jJadais capt

Lfe miui]i-

fücom

fa: ad quemtamen $

efibius : Digrtmn

a

quidem Regi fit magna vi

Atiarum vice

soff-rret, ExQquo

tocyj

;ffö.nfüofg

eentiá (uá, fi Dea, qui Reguum ei

denayit , has ev

e

& hos Aulicosprovid

&

,

ntiam Dei adoràt

il di

refponío 'p,arefcit ,Q.

Regem,

bveniffet,proind, d5

xofitione P biladelpbe Regnum o

Áfiun

fe ; excujus folius difj

ddantu

t:i

quo

aut&m

dignum juftümque effe

utinfignes Deo gratiz re

(e Deo voyiífe Jud &v

Wüne

careri prefentes confirm

árunr. Rexiple reftatur,

nifftonem

?hï!aäd?bi

s ad Eleazarum , poftquam manut

quài

ad Deumt'«

*

:

-

l

dimittere ; ita enim in litter!

cundum pre

ff r

L]

Hebraorum bgn;

ficáffet , hzc verba fu

bjungit Arbiratus Deo i

xuüäp;qmif

m bec ey inaxumum . devovere,

" Et infrà: Si ve

ram 1egJs

duj

fio.

(ea providentta vctt

Á

mainde

EH

1

:es fe haberet, feopinari,

quàd maxi

li j

Divinz interpretationem pe

1

;s donarijs $016 »

m,(yg

fibi gloria prep

araretur.

De Regijs & pretiofiffim

Solymis pro

dem Rex poftalia fubnectit: Primitiat v

oterum ao Teme

P

Íe.Deo lita-

Deo deftinatis ,ibi

&

malationibus

,& alijs rebus tras[mt[i talenta centiit,

meot

o

ri procuzat, plum , C pro iw

uaïx 1ü

« ftis

de auritalentis fcrmonem e

ffe,cüm & vaía sel yinas milla q

W |

italentum continc

bat duode-

mdbïm pretij extiterint, . lnum veroaur

m

deóque takntoru

eR

cim millia coronatorum .i;?;ancic"?mmk:'qsuomm i

m

æ&wn "

p———

-

"

»

V-Jïiïnnm ?vhmäzf 3726. L

egis Mofaice 1243.

centum facicbant unum miliionem

,infuper & duüceata millia cotondy

poílant , nifi vel maxi-

TMM

torum pradidiorum, Qu& omnia quid dicere

fnam in hoc Rege erga Deumn jadeorum &ejus Tem

plum fidem , aino-

,

mc'eptam ?

iicia Divina

|

p;'mus,[m |

tem ,tevcrentiam & devotioneme

Accedit quód per [acr

e

d

naturz fimul & Mofaica fatisftieret ; h

otninelqs

n

pro peccatis Deo in lcg

: Eleazatizee

ï

2

cum Deo reconciliarentur $ qu

o intuitu Kex ifte quoque (acrificia per

-

tit lil

3 f0

lus pro Phi-

Pontificem verum , & legitimo$ Sacerdotes pro l& rier

E k

tocuravit :

ladelphi fa-

vt [

lüte.

T.

Cüm Eltazarus fatisfeceriz intardate ; ut ipfus 1a. reí poníorialibus a

,

L

)ublice ex-

j

m H

Rcoem fatetur ; fc imprimis omni populo donaria Regis |

i

N

qu

hibuiffe, & epi

&

iolam ejus pralegitfe , quatenus omnibus oftenderet

.Ft

- v-æ;.g—

&

T

quam pictatem P5jil4 ielphs erga Deuin hab

CPCQ 3

proindéque Itatim pro

e pf:;ïfaïviï'-

i f'W

ipío ejüíque uxore

ac filjs hoftias obtoliffe , multitudinemqu

e

Philadels

E«

'gl eveniants qu& deüder

45

at » i-:;—

L

3

ut ejus principas

| ,f':ült.' W

fe, quatcnrus i)pidï R

phus Dei

tus ij pace cufiodiatur,

s

An vctó Poptifex tam lanctus pre::;doioi;;—

Yeri Cultor,

PTR 3

| lhioftibus facrificaturus fuiffet , judicet Lcétor.

- Hinc

a

tris ; juratis

?el

an devoruim ,

j

Autber Exfituli inécxceptione hunc. Philadelphsim vocat Reg

Q unius vai

p

Dat caliertin , & ideo ait tot j*-»zmæ.as à ca;»&ivicgze íolville:

TL

':

Vi placaset fi0e Degn H(racl. ( a »

3

24

-

VI,

TL

Poftquam dc6gnati ab

Elcazara nterptetes in äg joium cum Läg.a-

Kex optimus de petita lege Dei cupis

í d;ïrigl'f f

ti: Regijs appulilient ;imprimis

dus ,cam oculis infpicere dcfider

at, quam cüm ideo ilii prompfiffent ,

at

jdo

& coràm exhibuiffent. Kex quidem membrane fübriiitatem nunquam

viíam , aurcorum characterum pulchrizudinem ,& ipfiusmembranz :

i

]

[j

7

incomprchenfibilem compaginem non parám miratus, magis autem

!

j

ili

!ï'emli??f)"

de oculari legis Divinz intpeétione gavitus;in lacrymas erupit pra lg

M

l 300*;

titia , dicens : Gratius 230 vobis quidem , quüd venm[lis z imajores verà ) , qui V0$ v s. —

s

»i

b

e

d ante omies Deo , cujus hi leges vencrande probautur- — Omnibus peprsos

Guomf ]

definavit

u

autem annis hunc diem ; quo legem Detàc

Lc':pnkï*ï ? im;;of*cerum fcfti- Iotanter exe

:

d fill

nïe

;

vum effe mandavit,

jeféphbus quidem Regem ;1

aquit , miratum fuiffe cipit.

P

nillent 5 id et -

mh*w*j

quód nec Pcéte nec Hillorici hujus /egis. Diving mmemi

/i

/,;Iäl

cam non dudum traoftuliffont in idiomata vernacula.

Artfl dai a ute m

Gentiles S,

u

clariüs Dezietrij reíponfüm ponit , ita dicentis: Apad Poerai & Hifforicos

Sciiprurz

lÀ

IMI(

neotinam-

j

boium Volumiuum frcquens ef meutio ,quoniam perutilss fit, & 4d regendes mo«

tl

ve5, 4 Re[publicas woftumendas ab bomimtin pra[lantiam » qui ilic de[cributititt 5 yasuife

Ó

)W-

P

M ]

(* rerum veuerationem, — Nam reverà Poét antiquiffimi,nec non Phbllo- affcriuur

n

y

fopai Gentium & alij horum faerorum. V olumwutn notitiam habuére ;

D

h

I9)

; Piz O8 5

jP

wtin premillis (zpius tmemoravi : prout. /píos /£;jpti Philok

M

Uuu 2

j

d

.Eïi;lm'?j*

þgfLm'

"

(2) Kal Anno4833. -

524

Fhévzh LP 46 du Bu 36*

Trifmegiflum , & alios cjus fimiles, non latuiffe creditur ; unde ettam

pe-f :

"

tales Doctores & Philofophos eveniffe puto , quód 4rifge ( minimé -

Wi

]udems , neque ex ipfa.Gente natus , nec horum affinis

tam bene ac

detitt

"Theologice de Deo vero loquatur.

Idem Ariftéts ; à Rege fuo ad Elea-

Ui

garum de Jadaoram.ritibus , & Religione interrogá(fe ; qui refponderit ad

pralen

omnia, Prout autem ex affertis Ele«zari apparet , rationes morales red-

(tit id

&it, feu potiusallegoricas aut myílicas: cur Deus aliqua animalia , tans

j a

quam immunda , et(i ipfz omnia creaverit, ]udea ad efum prohibuerit,

"TT

dadeiEgy. lnteralia idololatrarum infaniam perítringit, qui fimulacra ex lapide

i

f

gr t d

guosin idc aut ligno fabrefacta pto Dijs colant.

Magis autem Zgjptios carplt

t tl

infuwunt | quialijs ftultiores feras & reptilía plurima conftitueriat adoranda , hifj;

:

) [

T

:

-

tam vivis quàm mortuis vidimas obtulerint. [udees autem per legem

Itsti]

Divinam ita circumfeptos effe affirmat, ut non. nifi unum colerent

, 'hæï

I Ti

Deum, Quemobrem 4£g ypiiorsm Sacerdotes , ( [unt verba Eleazari ) Popte

li Principes , qtà etfi multis aberrent , tamen ia quibu[dam nobi(itum conveniunte

AC at

48 pties namque Sacerdotes, ní fallor ; fatetur in. confclione unius Dei

um co

cum [udeis convenire 5 quos tamen de gula , ebrietat

e, & cultu ventris

Df

redarguit, quibus vitijs Hejrei nequaquam invenianturaddici, Poft-

A

hacidem 4riffeusconvicium illud Regium duodecim dierüm quod Rex

nj

Interpretibus paraverat , defcribic , & feptuaginta duas quaftiones coms

m

memorat » quarum fingulas fingulis Interpretibus Rex ipfe propofuit,

Nitnan

D

Harum plereQue ad felix jutümque regimen inftituendum , alic ad

ho

]

virtutes morales , aliz tandem ad rationem Religionis pertinebant

4 Crgo

Quaftiones quas omnes Hebraj interpretes ex tempore, fapienter unà & religiolé, re-

Bof y

convivales* folverunt

per ludaos

; itautomres & fingulas queftioncs ad Deum referentes , fe«

"I Oftio

cundüm Dei legem , cum fammo Regis guftu & beneplacito explicae

iti ii

Wl ii

1cícrátac.

nt, Aderatex ZEgyptijs precipuorum Philofophorum fele&tus , quos

Tl

aliquando Rex alloquens Iuterpretum refponía collaudavit inquiens:

h

It Unys

Aubitvor equidem bos viros virtute excellere , a& plurivalm intelligere , qui talibs

"If

rocationibus ex tempore tam decenter ve|ponderunt , ducendi initium omues d Deo

iaj

DI

Philefophi effumentes, — Ad ea. Menedemus Eritbraus Philofophus ; Pro[fcdió Rex , ait, (f

« E

Jgypiii

bomo Divinuim fit opus ,quod quidem & totius mundi fabrica won[lrat 0£ (ev

*

pj ï

benc deDeo qtt

ttr , ut omnem virtutis & ferineuis [ui pulubritudinem principitmque à Deg

W en

difemnw — deducaz. — Ecita Philofophus ifte ingravaté refponía Interpretum de Deo

"] v

tanquam omnium rerum Creatore , affirmavitunà & approbavit,aperæ

n Rdgu

téque fuam de uno Deo fidem manifeftavit , ídqueannuente quoque &

collaudante Regeipfo. Quzitio Regisdecima fexta füit : Quid fit piet4e

gt

(

l£t145

Hs volyr t Col. Inrerpreium decimus [excus ; Cegno[cere , a,'it' quia Deu.

ii Ào

( hs

*

zi Mand; ;-,-i&. Zägïa Mo/g;cg 043

t

EL

f emper operatur , videt , neque eum laieat quifquam injufta faciens , ne3,

perpes

| vtj

TA Ag€03 $ t enrim univerfuro esbom Deus beno afficit ita 7 tu, f etrm imnita.

n b

Qd d

Lleris ,nu[ouam aberyalis. — Quam etiam ve[olutionem Rexrapplaudendo fufcepit,

Uti & alias omnes refpon&ones tám ipfequàm Philofophi , & alij quig;

ndirita

praetentes collaudiffe.& approbáffe dicuntur. — A4utbor bifforie Scholafli-

yudes t

4 ita ad hanc rem obfervat ; .& ait ; Poff fufceptionem verb duodecim dicbue

dl

fuerant cum. Rege , & fcifcitatus eff abeis ,qua inzorde. (uo difpofuevat , £* praci-

abibut|

|

pué de duebus : De. cognitione Dei , d7 gubernatione Regtii,

Cumque —inj?mx-i[; Fideivétg

al

fent eum de Reeni aduiniflvatione , plenitis diputaverunt de u

W0 Deo colendo , €* Synop&s,

]m CïrPk'

quód nulle creatura Deus effet,

Inde eft quod ubicutque eccurrit eis de Trinita-

müü :hïfä)'

te , vel fub filentio tranfierunt , velin auigmate tranflulevant s ue tres Deos caleu-

I

ds tratidiffe viderentur, ( b ) .S. Anteninu dum hanc materiam pertra-

n ii

&at , hac eadem refert ( cum Vincentio Belluacenfe. (.d ) Dico au-

^

u)

tem Interpretescum Philadelplo de uno Deo difputà

fle ;non quód iftum

d

Rex antenegaverit , utex przdictis emnibus patet, fed quód de vero

gniusi

ipfum colendi m

luerint,

:

odo exlege Divina plené ac uniformiter imbuere vo-

Ü Veatris

j

ANNUS MUNDI 3731. Legls Mofaicm r249.

L

TA

4lij quidem

plures facti (uut. Sacerdotes

y diircó quód. torte probiberentur permauere, , in-

ao

quit 4poffolu, (e ) Na

m certé nullus antiquorum Pontificum officium Eleazarus

perennare potuit , utpote m

;ogüm

ortis fubje&tus lepibus; quorum idco fingu. vitá fundtus

lj NT

li poft certos fun&ionis an

nos abrepti , alteri hec munus reliquerunt,

s

Ita ergo & Eleszarus dicbus

vitz adimpletis obijt : in cujus locum fuffe- Manafíes in

Ctus eft Manaffes

Hgiülä)ï'

,qui füit patruus Eleazari , nempe filius Jaddi , fcater a

g. fürkum eva»

dit Sacexdoe

entdy"

tem Onig primi, ofzphus ita deeodem : Defa

Qido Eleázaro Principatum Sa-

£e

]

oap

4ttdoti) patruns ejus Manaffesfu[copit, (£)

Florüit hoc t

!

$

;&BS) qw

empore Jefus £lius Siracb, quifecundüm Genebrardum

igqüif?"

fuit unus feptuagint

4 Interpretum.

. Author Libri Ecclefieflici , quem Hebraicé

Ícripfit, Dedrinam

, qm rxh

fapientie ér dicipling firipfit in Codice ifle Jefus » filius TcloeSicach.

Siracb , Jerofol ymita

» qui venovayit (apientiau de corde f0« — lta legimus in 5criptor di-

n

I

ipfo Eccleft «flici Lib

?0,

5)«';4/"/,

tum

(g) Suntquidem, guihune librum Canonicum

/!)W (l l

Salomoni velint afcrip

; id quod aliqui eatenus cóncedunt , nempe

quód fententias hujus lib

ri S4lomon fparfim pronuntiiffe potuerit,

Sir4ib veró per multam dil

igentiam operoft collegerit , & in unum li-

a

ore & Authoritate Canonica hujus Libri

rum "rxcde/gcrit. De Auth

fufé

|

Q*

Quu5.

n

i

E b) Petr, Comeft, in Hift

L

» Schol.ad l. Efhi, c, 7; (c) S, Antnn, patt. 1, hi Ti

A^ €-4. $.4. ( d). Vine. Bellu

ae.lfp'ïc. Hi&. llb. 6. C.

p '

4

celi

u

C£) lofeph, b 43 €, . i&äi*?fg (

——

5'?: !:—.. 33,

läe (c)/ HEbED FOV) a;c :

)g) E

"

16

| vMa—ina' ? Pontifice 43. Mnos 5uï€" 3 -,? :

&

fufe & fundamentaliter. Gornelius in

Prolegemenis ad. Ecclefi

flicum : quvem*'

ibidem : £ait Civis Hierofol y-

videat Le&or, — De Jefu, filio firacbidem

Gä&ea;mgïa

mitanus , ut patet c. yo, v. 39.. Atque bec efr ejus

profapia, — Sirach genuit Jejum

Siraeidum.

or gentàt Siracb jumorein , cut

feniereva : quà compo[uit. Ecclefiaficua : Jefus (eui

meriens Ecclefiaflicum confignavit : Síracb- junior .ge

auit fefuin juniorem , qui. Ece

traduxit

Et 1n*:

i

"elefiaflicum ab ayo compofitum

ex Hebrao in Gracum idioma

nej devmixï in

9r

ta idem de Siracb feniore : Peregrinando per varias Regi

tum , ubi videtur Ecclefiaftium compofuiffe *, ibi eni

mj eum uwepas

ivenit » ut ipft

& &

