u complanatis osnibus fievet arca ,& circum quadriporticus , quatuor [Fidivum

Wf

At

circuitu , finoulis Latersbus inter duos angulos per [Ladia fingula. potennibus. 1n-

teriàs deindz ipfum verticem amlit alius. murus lapidem , cujus orietitale latus

p

ul

- quà lengnm efl , duphcem babet porticua , [petantem januam Templi, fiti i me,

hw

bt

Atx ;ddita*'; ditulhe. — Bam-porticum priores Reges adornaverant, Cirea Templum 4ffixa

erant 579154»54764!&4 » qua omnia Herodes denuo dedicavit , additys eryoim recene

n

Templo,

itl4,

tibus Arabwis, — dn fptmnäonaäs leteris angulo Ayx erat ]irw » G bcne ints

epá

p-— ——

M URER,

li

Aunio Mæ&ä 3o*3. Legis Mofalca 14

90.

äia

kgnli

gpus Afamougorum , qui Genti (acerdotium Jumul G' geincipaum. teruerunt , ?

QUi n

turiim id vocarunt , vepofitorium [lolg Pontifiig , qué gom. prom ebatur , efi

Ventr

Pontifice (actis operaturo. Ch JIpfum veró Teuphuim in medio pe(tum , boc cfi

duyet,

fanum. (acvo(anctum , duodecim: qradibus afcendcbatur, - Et. à fronte quidem L.

! cupidi-

titudoejus & latitudo centenos cubitos babebat , poué aurcih. quadragita ctibitis

angu[flius evat. 3 Aditus enim veluti quabu[dam humeris , utrinque viceitth. cuinto.

t

rum preduccbantur,

Prima verb :jus porta feptuagirta, cubuss alta erat o & vi-

:

WHI ( ]

$

inti quitique lata 5 neque fores babebat ; celum emm undique. confpicttum laieque

p

i o

patens figvficabat ,erantque tote. fronteswnaurata : ac prima «des oynis perluce-

T

bat extvin[ecils , aurdque circa intersorem fatà partes [

endida cun&a cerneutibts )P*" um

[

occurtebant.

vwáftitas us

Veté t

Interior veró porta tota tnaurata erat i dixi , Q' circum eamo at

ratus paries , de[uper auteim babebat aureos parpiuos , unde vacemi flaturá bonii-

*maggi"egs;þ

papmmm

nis dependebant , Q? quia contignatio jam sntercedebat , Templum extcriore biti-

p

gl |

lius videbatur 5 & fores. habebat. aureas quinquagimta &y. quiique cubitis altas

;L-;;;miäï!ï( E

fexdecim verb. alias,. Adbac aulguim longitudime pari boc eff , vclum Babylogi-

éum , b yacintbo &

b

Z

a c

ff , & cocio & purpura voriatum ?. mirsbili opere fadium , Pyvoldh

mll

neque centemplatioms expers colorum . perwaxtioue . f-d velut omnium veruim ima- kdonis,

TM

ginem prafevens /Cocco enim videbatur ignem intari , & byffo erram , & bya-

M

*

ciitho aérem , ac mave purpurá z partim quidem coloribus , b yffa autem ac purpura

TE

origitie ; quoniaim byffum quidem terra , mare autem perpuramu gignit s eratque in

en per(cripta omnis cali vatio, prater figna.

Iutrogreffos autean anferwor pars. ex«

14 le

m

eipiebat , cujus altitudo. quidem babebat (exaginta cubitos. C longitudo totidem ,

(

TUE

li

-c latiudo viginti.

Rur(üs autem quadraginta cubiti avifi erant . . prima quie

dem pars d quudugäm.« cubitos avulla , bec tria marabilaa C pradicanda opera

n

Y i

t

eunélis homitabus , babcbat 5 Candelabrum, && men[am ty vburibulum.. Sepiem

"m

verà lucerme — flellas — eevantes — fignificabant , tot enim ab ip[o candelabro

orcbantur,

Ducdecim veró panes in men(a pofità , fignorum circulum a1que an-

w

num , X huribulum cutem per tredecima odcres, quibus v plebatur ex maris C in

gt

TM

bofpito , ( anbabitatili , defignabat omnia. Dei effe Deóque [nv'zrg. lueuma

1

k]

vcro Templi pars vigunti cabstorum erat, — Difcenet asir. autem fmalier velo a

b Nota quá.

i

4

. Sar.&a San

j i

exteriore , mbilque pror(us 1& ea evat pofitum , vriacce[fa verb, Q* s«v.olata . G n

* étoium va.

o

d

vifibilis ommbus babebatur , Sanilique Santium vocabauur G. Exierior v€Y

«ua tota

facies nihil , quod ammws aut. oculi mitaventur » nou babcbat 3 erufhis enim

aurctá

rcmaufee

j lV

graviffianis tirdique tecla , ultra primos ortus. igneo lemdr:re luccbat . (Y)

! rinte

"

hoc Templum Herodtanum primo $4lomonis , auc alieri Zorobabelis con-

jj n

M

feratur ,in multis multó auguftiüs extitife reperitur , fed 1n. primarijs

TL

SEE

rebus maximqm defeéctum habuiffz ]

e(epbus his verbisdolcnter inpuit :

kk 5

Inti.

' mg:;»ül.»

j

(b : ldem ibid. c, !4 (i) Wdom lib, 6, de -bsll.. CT.

;

a i ii

630

$

eIEHEEE

; MgMyS a^

? Botrlá Tontifice &o, Ioachimo 40, 0 Ducibus Iuda,

Intiota vero Templi pars vi

ginti cubiterum erat. , nibilque pror(us jn e. evat pofi-

fuiffe 5 nec.

df

tux, Unde fequitur , Sandum San&dorum line San&to

fiung

enim ibi 4ra faderis , neque Propitiarorium , neque C berbini repetiebans

hqi

tur, ut ia Templo Selogenis ; cujus hec fürnma utique fuére ornamen-

(;

ta, & quorum intuitu catera omnia fuére conftructa. Caruit hoc

fulti

Termplum Herodianum chrono Del ; eb quód à [udes Deus proxime dif-

ceflurus effer, Caruit item tabulis Legis , cujs abrogatio per Cbrfium

cujo

m j

brevi facenda erat, Videatur Barradus , qui hiec. laté pertrattat , &

j mu

Salomówiti ac Herodiami "Templorum differentiam ob oculos ponit,

fion af

(k) Videstur etiam 45uus Mundi 2963 de Templo $4lomonr 5 & Annus

T

ha(

3279. d

e Templo Zorobabelis. (Quomodo Templum hoc quadraginta

ícx annis zdificatum fuiffe dicatur ; inde eft

,quód [ude: illud Zeroba

Sol,qui

QUlana

bilis , & hoc Herodienun pro uno Templo hibuiffe ; Aurhores dicant.

E

D

apud Barradiwin.

Dutg

I.

ANNUS

»

MUNDI 3979. Legïs Mofaice r496.

Dixiinprz-

fio! adeft

UET

M

cedentibus de Templo Dei materiali » nunc optatiffima occa

fne

? V imma-

loquendi de vivo fpirituali , immaculatiffimo 'Templo Dei, nempe de

fit.

culsta Con-

Beaciffima ; fempérque benedidta Virgine M ARIA , qua hoc anno fine ma-

logon

ccptio.

cula peccati originalis concepta elt , folis inffar fine omni macu.a Ori«

t nl

entis.

Fuiten'm ipfa , ut eminentiffimus Cardinalis Sfrondrata tom

au:ibus tum oculis Le&orum obiicit, navisà naufragio prgfervata 5

Pitim

Pulcherri-

d

Malum punicum tributi expers; Pyramis, qu& menfuram umbrarum

Qinacompae

hj

xationes,

egreffa nuilam habea

t umbram ; Halcyonis more coclo concepta iereno 5

b uno pependerit ; Fraxinus, quam ferp

ens

tit4je

cujus horoícopus momento a

Lie

non attigerit 5 Ga lus cand

idus, Baülfcum Lchäquuefugando ?

Ilïbus |

t ; Lucidia volus

Mp

lio intcgrior ,

quód nihil de luto matris hec acceperi

Pulchre fj Cris, qua " tenbrg non comorehe:

iderint ; Olea, qua fola fuperfuerit

lihur

. lt

militudiacs univerío diluvio ; Efthera, pro qua

lex Affueri non procefferit ; Dulcifona

aliaes

chelis, in qua nec unica rupta fit chorda;

Margritha pulchra , nata ,

À F

Mi

n^n fa&ta ; Nymphza, in medio paluds nitida ; Vitis intadia fulmine ;

as , oleaftri trunco infertus; cui

UT

Palma fotdis impatiens ; Ramus florid

Palma

nil ob(literit origo ;.Speculum , mufcarum impervia greffibus;

lg

W.

Indica , cujus oleum fumo caret 5 Fons, ex ipía fcaturigine dulcis ; Ro*

fa q.« adhuc claufa placuerit ; Thronus Regius, foli Deo (ervatus;

[mt-':m;

Olor, ia medio aquar.m ficcus ; Heliotropium , nunquam Ron ad

m i"&

! Deum con ver(u m ; Laarus, quz unaà fulmine illzfa ; Nidus ciconiz,

L

wefpettilionibus inacceffus ;

Ibis fola in palma victrice nidulans ; Scirpus

abíque

1)

(k ) Barraád, Tom, a. in Eyapg-flqä. €, 393

IH

li

VE

ä

"

63t

"i

eAnus Mund: 5979 Legis Mo[aicé 1496

abfque nódo ; Virgo, qua manfuafeccerit unicornu 3 Stella polatis ; qua

Hs

a

UT

nunquam occiderit ; arbor aurantia, que flore retento fruCtum ferat ;j

Aquila fupra nubes, concemptrix fulminum ; Stellaciza , altior Ecclyp-

Ffiamit

"uit hot

fi; Avis Paradifíaca , quz terram nunquam attigerit ; Ficas illifa inter

—

incd

fulmina ; Corallium , quod in fuo jam gemma extiterit ortu ; Speculum

cujus obtutu bafiliícus fuerit extinctus ; Delphinus, qui hoftem crocodi-

Chnjs

'3&3[;8.

—

lum prevenerit; Pinus , ventis inconcuffa 5 Ciconia, qua vernante folo

in mundum venerit ; Iris, qua fine foleeffe non potucrit ; Ebenus, igne

j ponit.

$ n

non ardens ; Thule infula »quz fole cancrum ingreffo no&tes non ha-

beat ; Cypreffus , que nec vermem ; nec cariem experta fit ; ac denique

du

Y

Sol,qui finenubibus ortusfit. Difputationem Theologicam de imma-

€ulata Conceptione non tango : Sufficiat transícripfifle loca S. Tbome

s diat

. Do&oris Angelici,ex hujs libris ab eodem Eminentiffimo defumpta.

Puritas attenditur per vece[fum a contrario s & ideo potef?. aliquid creatum veptri- Yscutaus

jinpt

zi, quo mil purius effe poffit in vebus creatis, fi. nulla contagione peccazi infellith Conceptio

(ig J

d

i

j

fit : & 1alisfuit puritas B. Virginis, que à peccata originati G aQnali iimmtis ex Aogelico

d

fu. — Fuit tamen (ub Deo , quatemuw fuit in

potentia ad peccandum, Yta D heo- Doctore

[*

probata,

'[];;7 or

logorum aquila ( 1) Idem alibi : Non inveni mulierem à peccato ovigi-

tiali vel acualí omnino immunem , prater puriffimam , ? omni laude digniffimam

4 t

AUE

Virginem Mariam, ( m ) 1ta in varijs antiquiffimis manufcriptis haberi

demonftrat Eminentiffimus,

Iterum idem Dodor Angelicus : M4RIA

n

u

puriffima foit , quantum d omuem culpam s quia nec eriginale , nec mortale , tiec

venale peccatum aliquando incurrit.. (n-)-1ta ab Antiquioribus Exempla-

u

ribus probat alté fatus Cardinalis ^ Rurfüm $, Thema: : Omues in 4dem

!

Antiquiorá

me ] l

peccaverunt , exceptá Beatiffimá Virgine , quae nul

lam contraxit maculam origina-

(j 0

Exemplaria

lis peccati. (07) Itaturfum Codices antiqui,

Sed & idem Theologus

D. Thoma

yríiti

allata.

yltion

TT heologorumsrarijs in locis approbavit illam S. Az[elmi (ententiam de

("ov B.Virgine MARIA ; Dectit ut Virgo , quam Deus unigenito fuo preperavit n

Matrem , eá puritate niteret , quà major. (ub Deoreperri um poteft,. (p ) übi

jj

$, Thomat conftanter & repetitó has propofitiones inculcat: Paritas Bea«

t (l

ia

tifimg Vorginis eft tanta &* tam eximia ,ut in nulla Per(ona creata major repermt

!

pofft. Deusnon potefl puriorem ereaturam producere , quam ( B. Virgo » quia

k'-ïjw.

puritas Beatiffumg Virgsns

fuit immunis 4b omni peccato originali G* atiuali,

'gmülï'ï

- fuit infra puritatem Divinam : noti ex €o , quüd aliquando

fuerit peccata alicts ob-

fs

Deun effeciffe angelos

gn?

cicomïl

nioxia ; (ed quta peceare P?f"ft 5' Deus auteim non potui

-

[peeu-

a

(D S. The»m. [ fcnt-.A d'i'&; 44.9: T. att, 3. (m ) Idem in Epift. ad Galat.cap. 8«

| Jl

(n) ldem opufc.de falut. Ang. (0) ldem n fent. dub. 44. quae(t. unic, art, 5«X i«

— Aent, düb. 44v at 2 ad Annibald. .£t bpufg. 16.de Dcc.6en.ad char,

ais al a

SPontifce 60, loachimo: 46. ä ïbüciäu& fud&' :

652 — Jefus "Boichi

LU

fpeculum puritatis inm

«culatum , incéimquinatum 5 fed.ad majorem Ommpotentie

At

li

(ui mam]«f ationem 4l

ud claboráffe terfun (* pttrius Serapbims , videliet. Beatif-

fld [!

em s 4c tant puritatis ,

ut purius intelligi non poffit » mft. Dew þt.

Ws

Jimam Vungin

Hesc & alia

multa Purpuratus Priaceps in libro : Igmeventia vindicates

ofa

ngelicum Do-

Quó libró gravi

J

fimis argumentis ex S.Thoma petitis , oftendit , A

Il

dorem pro vimacu

làto Gonceptu. Dopara f?"ftfe, & [mpfife.

*

Hoc iplum

v

4

fiuti |

elij plüresex amgeliso D«

&ore probare nituntur

, quem aflerunt terin uni-

Wtilil

fe : nimicum Diff. 44. q. 1. art. $. Et Diff. 17 4 1.

co1. r. fenten.id repetijf

tná

:.3- 3 -4'

Atque

ierum Difl. 44.4. 2

. 4d 2. ltem in Opu[c, 61. Tr4Gt. de 10,

1 ]04

A

j

'Gradib. cber. 'Gr. 16 4d. fin.

id quod fatetur. Revereudiffimus Gafpar

Tinmacoláta

Chatalanis , Epi(copus llerdenfis ,ex ordine Predicatorum , tefte Eu[ebio

Ü

lomq

Conceprió.-

Nierenborgto L. except « 24-

L]

item idem $. T/oma: fuper P(alm, 1*, ad id:

ni

B.V.M €x

ait In Chriffocy Virgine MARLA nulla omninó

of pomi.

Quiingreduur fine mnacula , ubi

Dingi

nicanis Pro- mactila f&!ït.

item in P(ahm. 1

8 ad id : 4n fole pofuit Tabermaculum Juutmns

qu

J

bauf.

Et inCast. 4 Tota püichra vs.

]tcm in Ep.«d Gal. , 6, Sect, 6, ubi fancius

!WI.*!W

ginaii immunem pronuntiat in Editioni-

Doüor Deiparam à macola ori

€ n

bus, Parifina de A. 1529. Et :$52. In Veneta. de A. 1548, & À. 1555

Dun

Nam & ibi affirmat, B -Virgiaem nec ore

Item in Opu[c, (spev Ave Maria,

Videatur $47*

hT

einalem , neciortalem , nec vemalem maculam incurriíle,

Wl

sneron Tom. 14 . (uper Ep. 4d Rom.

þx)(þ f1«

Vincentius [uffinianus & ipfe Do

ja

minicanus y talia $. Thomam dixifle.& fcripfifle fatetur.

R.everendifli-

liri

rus P Joumve: à $, Tboma , nil minus & ipfecx Alumnis D. Demninid Xo. T.

Proim. Eadem ex $. Dudlore Angelico probat , ita ut ficü-

| *j

an a. p. Difp. 2.

ul

bi alitcr dicit , ?d t ntüin de deb

ito concrahendi iatelligendum fit. Hu-

-

n

jus quoque m

ii

tiseft Cajetanus 1« 2« ^

q S1.4. $. 1m0 P. Alüa Erancifcamis

t G

Deminitanes DoGtores allegat , qu

4. 1650, librum edidit , ubi 290.

tpct

immaculatam Depar.

& Conc: ptionem defenderint, — Joannes autcm Es*

febzm Nierenbergis pr

o hac f.nteniia 46 anïiquos -ïaq&es Patres & Do*

dum4

&Goresaffert. L. de objedl, feft Concept.

»

1t.

fj

intet SS. Patresautem aatiquos eonven:

t. fän&immum par Con-

aj & 4nsem moliosanposvanfegiffe fteriles. — Ita s. Joannes

Patr

: fïu*guim ]rac

ïcäähï'üa & ng.ejienw

e $. Anna ; Quomvis ommi genere vrvtutim floreret , tamen atCaná

p

Ànnain

quadam ratiene jfef'iäzmtis merbo

tenebatur Cre. — Depul(a ef ab Auna fterilitas

'Conjugio

epta eft. (q ) S. Gregaro. Nffenus:

N À

Cóncepià optatifjimo , quó 'Wnge cone

N

feriles,-

Expersfoboh. Joacbem cen[ene[cchat , quod-Con

jux-non effet apta ad luberorum proe

pplicat Deo , ( dorium-quod

'reationem,

Imutatuy ergo. inotrein Samutlis , fu

borws àdco etiam : J/irgo ex tmembris [enili.

us, Q

lougé

hH

;pet-t j » ccepit. ( - Nicep

27

( ) $. la, Daigaíc, orat, t, dedorm. Vitg. (* ) $, Gtdg. *erg gr.de Chr,nat

l

us

ii

dunis Mundi1976. Zegz's 'Mofaicæ 1496:

6314

pl

lt 735 a nature jervoibus alies , I4ng

T qu daim Dzw'mtäs dattis fhläü: ; [?9?-

duibs of ( ) S. Germanus Atc iepi[-opus Conflaminopolitanus: Ommia iua 5

t ul

Dij

fed. admisrabilia Ó. Deipara : omria fepra naturam , omnia ingeutia , & alorzun

TT

vires fuperantia, (t ) Hivc etiam hanc prolem Beztitfimam frudtum

hi De

orationis vocant ijdem fancli Patres: quód $S. Joeclim & Anua indefi-

cin

nc.teror Pupetrauda faccund tat s gratia Deum deprecarentur, Quo-

Inftanter

T

niam jrlurum crat , inquit $; Joannes Dlmm[;enm , ut Dei Genitrix ex, Anna

Orantescaes

erniur , naiurg grati&. feium antcvertere min m aufa. ell : verüm tantiper

litüs foecuns

i dl

expellavit , dum gratia. ffuctum . (uum prouxiffor, ( u) $. Epiphamus : V 118 dantür.

ex Joacbimi donata efl. Anne que per preces , i omnem diligentiam fécundum.

o

promifficnem p.tri a€ watriditaefl, ( Nv ) 1dem alibi: Joechim porró, Anna

lu

€ MaRia , hts Trwitati palam (acvificumn: 1audis. offervebant,

jos.bim

m

j

enin intrpretatur praparatio Domtni , c quod ex illo preparstum fit Templuns

Domini, nempe Virao,

Auta vur[us fimiiter gratia interpretatur 5 propteyea

j ! 4l ;Rmu

quod joa.bim ( Aun « gratiam acceperunt , ut accedentibus precibus talem frudtum

jjri

germwmarent , (anctam Virgsmem adepti : Joachim fiquidum. precabatur in ionte

dj

C Annain boto fuo, (x ) Ad tantam auoque inítantiam precum , ajunt

MU

De prole

jc

Deum per Angelum fuum zflecuráffe hos innccentiffimos Conjuges de

fuícipienda

frudu opra iffimo. Scs. Epiphauius citatus affirmat , quod S. Jozcbi-

türit

cr Anges

mo in Qelerto rcvelatum fuerit, cjus uxorem concepfle, ( y ) S. Datia* juma

ffecue

E

( De

endile

fienis : Angelum Conceptionem Virginis nuntiàlle, ( z ) Aurhor ,anur.

libri de oriuVit2imb , qui inter opeta $, Hieron ymi reperitur : afferuit ,

sT

S Joacbinium ob inloecunditatem à Pontifice SuifIe defpectum 5 paffümqs

ul

|fi H

repulfam , ad paftores redijfle, & tuncdemum de optatiffima Virginis

Conceptione p.r Angelum certiorem factum fuifle. (a

Alia multa

77

n

j

de Conceptu immaculato hujus fan&iflim prolis Lbri Dc&orum

20di )

repcriuntur irr pleti 5 undead alia propero.

L,

t n W

ANNUS MUNDI '-30'&0 Legis Mofaicz 1497. In hunc mun-

s

T p

dum nafcitur fanCtiffima & imn

-

aculatiffima proles , Jeschimi & Anne

NarnivitasB,

flia : cui nomen. MARIE indideract . de quo inoumera fan&orum

TAR!ZE

p ('75'

Patrüm clogi'a.

Eam in ortu fuo avrora r-dtiffime comparant , ütpote

"

utt

y

Virginis.

poft quam i revi furrecturus cflet 54 joflitte Chr.flus Deus n.[ler.

Hevodes ,auditó quOd . agrippa , Caefaris Odlaviari int muS amicus,

H

a

jn afiam venillet 5 i; fe; ut h nc & ilium offic js fu's cbligaret ; & gra*

y

n

fofum redd-ercc » ftatim ad eum faluianiuin fe contulic5 in Judeam.

j

Li1

peram?cä

T

j

€f) ,-ï-*ïiccpb. l. r.6.7. (1) Or. o: Zon. Virg, /u) S,'cas, Damafc, orac. t.d*

ii (

X

2

gativ. Virg.(vrv j S Epiphan batef. 79

ld« ora: d- laud. Viig. (y) lüem

lil

"sUb 79 1x) $. [?amaxi Qr, 1, de qorm, Viig ' a) Auth.ls de oþg Virg. |

n

i

m

-

Héodéá wW34 Sunone Bonth ?äntifïce &o, Iachimo 40. ex Ducbus Tuda,

Octavianü

eramicé invitat , eóque venientem tothonoris & magpnificentic ac

Mi

Imperatoré

fj

fibideme- —

delitiarum obfequijs excipit, uc 477i»p4nulli magis, quàm Heredi feips

fum debere teftaretur, — Sed quód plus mireris, eüundem Agrinpam eciam

bi

reiufe

a(fi

in Templum ; à fe nuperrimé conítructum , inducit.

Agïagjpæ Autem. Doo

def

'Agrippa

Hecatombe immolatá , populo epuluimi prabsit, ( b) Id eft , unmusgeaeris ani«

cult

Romanus

"malía centum , five taurí fuerint, (ive oves, Deo ; & Deo vero in hoc

i

/TD

fices

in Dci teme Templo immolavit , qui folemni

hmustam Roma4nis,quàm Gréeds acri»

ploHeca- ficij ritus effe lolebat. ^ Tantus crgo Princeps Romanm eam de Deo ve»

Qio;

tomben ote-

diat

ro fcntentiam tenuit, quód in tali Temp

fu.

3

lo; taii & qu?demx primatio ig«

girur

]

*»

ter al.a facrificio dignum cenleret, -

fd

ANNUS MUNDI 3985.

Legiis Mofàice 1560

Trimula fuit

prun

Teachimi & Anna Filiolà MARIA, cüm eam p

árentes, tanquam prenobi«

$

$. V. Ma- jes, in Templo prafentárunc* & in Collegi

0 inelufarum ibidem Virgi-

6p

riaintem- mum educandam Sacerdotibustradiderunt, 44 Templum addueitur Vir^

q

plo praien-

l:"!ä

tatur.

go ( funt verba , Jo«nnit Damafcem ) && in domo Dei plantata , inftar ohve

frudifers., vmirtutum. omuium domicilium ejf

citur. (c) Et Nicephorus ; Pro-

lirai

sijfionem Mater Anua advinplet , &r in Templum 2[cendens juxta. votum eam Deo

t

con(ecrat : $, Germanus propriam de oblatione Vsrginis in Templo

fcripfit ora-

i

prgefend

tionem , ubi & (oleminitatem deícribit, quam $. 42s4 in Filiola

hu

tanda in(titüerit; ^ Vide 42:1345. 9. 2, ubietiam docerur, poft annos

( [vz

tres ab ejus nativitate id contigile; Communiter ctiam antiqui Pa«

!roj

&i i

uïdccim

tres tradiderunt ,cocleftén Puellulam , dum ad initium' graduum, que

£

nt;

dücunt ad templum , parentes eam fol

L

'mniori

ibus vcftibus indaid

þm

1

'Templigra-

jnrerea

I

dus fcipfä

& ipfi fe'etiam ad comarandum in Templo pararent, Mariam

H

fuperat,

é afcendiffe , ut ej

us a.d

itaq

gradus illos quindecim , fine alterius ope, liber

Deum veniendi ardor jam tunc innotefíceret,

Ubi vero Virgines in

li

Templo hofpitatz fuerint , indicavit 4nsm 3503, n «. — M rum eft au-

li f

tem, quód $. Germanus dicat , hanc Divinam Virguncu

lam non cum alijs

taïxqu

oràm fu'fle edu.

Virginibus fuiffe collocatam, fed in ipfo Sancto Sand

*

;nnie

catam, Hoc ipíüm a(ferit Nicephorsa : Virgo , ut res Dim

84 , utácia ,in

td iU

An in San-

ios vi*

Templi leco- (ancliore , G* in ad ytisipfis vivebat, ( d5 Quodante al

u

&o Sancto-

cinus iliorum temporum $, Evodius, S. Petri Apoffols dilcipulus » trà

didit;

l6À

r m locata

ó di-

extiterit.

uteftapud Cawfium. ( €) Hactamen opinio quibufdam vel idc

»

lie.

gre

1

fplicet , quàbd foli Pontifici , & quidem non nii femel in anno eÓ in

orte

h

diexlegelicitum fuerit, Sed refpondeo, eos qui hoc negárunt:

Ts

e qu?

t

non habuifle reflexionem ad Templum —hoc novum Herodianum , d

paulo

(bJ lofeph. i, 16. c, 2, (c3 S. loazn, Davafc, 1, 4,&: fid. c. 7.5, (d) Nicephozi-

: L. c7,. (6) Canif, l, g«c, 2. de S. V. MAKIA,

Ni

AE

NT

iC

i

lii

: abunus :Muna'z';ägg Legis Mofaice ;Xïoo*f

é

Ypat

]

l

m

L

paulóantea 45jo 1490, di&dum eft , nihil pror(us in San&o Sanctorum

þx

fuifle , prout in Tabernaculo Mofàico , & anteain Templo S4/omonis

X

i«

ibidem estiterat Arca. cum Propitiatorio ;cum manna & lege fcripta,

t D

affiftentibus hinc inde Cherubin

T

!J,

quz omnia in hoc Templo Herodi4no

-f D

defaerunt 3 unde huicioco ; putà San&is San&orum, nonis amplius

il h»f

|-

Imó nec Ponti«

cultus, nón amplius ea reverentia debebatur, utolim.

TM

ficeseó amplius ad thurificandum introi(I: videntur, Probetürex Textá;

Deo v

quo afferente Deus per Meyfen A«reii prohibuit, ne omni tempore ingre« Parsaffertie

va quomos-

itio l 1

diatur Sandtuarium , quod cít intra velum coram Propitiatorio , quo tee

do p:obctux

gitur Árca, ubi & Deus dicit, fe fupra oraculum appariturum efíe; Se-

ht

mel ergo tantütn. ipgredi Pontificem juffit cum thuribulo impleto de

[sz'

prunis Altaris ; & thymiatnate incenío. — VItra velum intrabit in Sandia ,

TL

€ pefitis faper igncm Aromatibus , nebula eorum & vapor. operiat otaculum , quod

IN

eff. fupra teflunouitim 5 9 hon morictur,

Tollet quoque de (anguime vitubi , d-

"270

n[pevget digito (epries contra Pyopitiatorium d. Oricutem. — Cimque mactayerit

u;m'ï

Vircum . pro peccato populi , inferet (anguiuem ejus - intra velum , ficut preceptum

n Di

efl de (augume vituli , üt [pexgat à Regiane oraculi , £ epiet SanQuarium ab

j o

imimunditijs fierum ifrael, Q* à pravarwationibu eórum , cundifque peccatis,

?fækm 4

Juxta bunc vitum faciet Tabernactlo 1 flumonij , quod fixum eff intev eos in m«

4000

dio fordtum bsbrtstionis &ntm. ( £). [am fie infero ? Nec oraculum , nee

ul

Propitiatorium ;pec Arca erant in hoc Templo Herodiago , ctgo Pontifex

" qüæ

ad folitum officium pra'ándum non obligabatur ; quia non poterat

üj;fll' !

peragere ibi ca,qua Dominus pr&ceperat , & propter qua Íola illi loco

tanta reverentia debebatur.

imüw

Sed nec Deum ibi ut ante habiráffe, &

|

oracula feu teíponfa dedifíecontequitur, — Negatur ergo foli Pontifici

61352 h

i i !

licitum eb fuifle ingreffum — Pulcherrime autem congruit . quód

d

B. V. Maria

;eflälf' !

Vv gé Deipara Wuc $pmitu (sn/to diante & ordinante faerit introducta ,

Taberpaeu-

nl

tanquam viya fedejis 4rc4, uteam vocat Eecclefia , ex fanctorum Patrum um & Arcá

T

conlénfu, In-Tcmplo ergo, imó in Sancdto Sandtotum Deiparam fuifle viva,

:

edacaiam omninó teneo éum fanctis Patribus prediéctis & alijs Doctori-

:(741f" E

hj [/d

bus

Undecim iaannis A. Virgin:sa in San&to Sandorum vitem pla-

l&. ïmf |

te Angelicam vixilfe dicunt,

Cibum quotidianum ab Angelisacce-

pifle docet $, Germanus , dicens: Manfit inSaniis Sanitorum , fen in Templi

TL

T

peuetralibus , ambrofium. »utivmentum ab Angelss acciptense (g) Ita $. Grego-

du

vus Nicomedien[is ; 10 dies. procedente atate , cre[cebant n ea dona. Spiritáós ,

G veríabatur cum . Angelis,-. INonerat. Diyinarum expers epparitionum.. ( )

&i

'DEN

Andveas

pauw

(f) Lgv;tg 16. v. -za. feqq. (

£) 5*, German, er, de gä!at. Virg. (h ) $, Giegt

Nicom, o4, dc Virg. obíat.

[

S

w

636 $imone zoätlæï,?onn'fce?o; Doachimo 40, & Ducbus Tuda.

Andreas Cretenfis con&tmat : in mortalem , non autem communem c

fü

Cibo cole-

LU

fti in 1eme

bum fumpfiffe (i) lItaroft alios $, Bonaventura ; Virgo de mauu Ang:

efcam accipere. folebat. (K) Sienim Deus Eliam Pxophetam per corvuu

funi

plo fuften-

tata,

paícere vcluit, (1) quid m rum, fi per Angelos cam, qux canquan

m

. purior Angelis , Mater Dci fucura erat , per Angclos nutriri voluit,

IT.

Hicloci Beat ffimam Virg nem votum caítiratis emififfe omnium

tür,

ls

Catholicorum Theolugorum &. Expofitorum :concordat. authoritas:

quod & clare ex ejus ad. Angelum ; filium promittentis, refponto col«

T

Votum per- Iigunt.'

Q «omodo , ait , fiet 1flud , quoniam virum noncogno[co ? Loquitur de

, peiuze V iiae

r

ginitatis

futuro: qua fi aliquandó nube:eio animo habuilTzt, vel fe Matrem fo»

KCen,

re fperáll«t , omninó fruftraneé haec verba Angelo Domini objeciff t , t

emxtþiu

hii

omnibus patet,

$, Grigorius - N yffenus a. Virginis aff-rtum exponit:

Audi purg V ivgus vocem: Angelus partum devuntiat , (v illa Virgivitatem at«

I

plecuuur.

Interdicia mii , viguit y eft viri cou[uctuda,

Vt virtm cognofcani

W'l

M h j?i

fieri non poteft. — Quo paclo hoc mili continget ? (rc,.— Sed quom v Deo dica-

tat ( coufecratam carnem veluti (antium quoddam donarium , intactam fervari

EVang

It p

oportebat ; propterea etiamfi Angelus (i$ , inquit, acde calo veneris , eruumfi (upra

bominem fit id » quod apporet y attomenut virum cognifcam ficrà mon poteff .. Qia-

thang

modo mater ero al (que viro ? |ofepybum emim fponlum quidem novi , virum autem

tüitg :

t»u cogue[eo, (m ) Venerabiis Beda: Propofitum (u mentis Vsrgo s po[ut :

lim;

h

vitam (alicet virginatem fe ageve dcereviffe-. ( ) $. Auguflinus : Pv fe./0-mon

l

hab K

diceret Virgo : Quoinodo fict iflui? afi D.o Virginem fé aae volu]et &6,. N«n

quefiffet utique 5 quomodo promiff m fibi &lum jeimina paritura. [.t? f concub «

fütr

UM

Àn & aliqui

tura nupfifet.

4

^

Conflat 1gntur ex ijs w riis: Virginem , Q Vorgimtatem Jer-

iu vetcri

y

r

æa Virgimt)ztis Yoto [(-3 0b/ïrinthe". (0.) Muiti qui ,em f,nc ,qui F—re.

w

Teitamenro dant , eam primarn fuiffe in veteri T'eftamento, quz votum em ferit

["M

caíiraem — Caflitatis , quod tamen cum diltin&tione füumendum

P)

L

nam & muiti

p

gpvcriþns

Religiofi in lege Mofíaica czlibes vix-runz , ut. £fias, & cx Bilijs Propbee

lii

(q)

tarum multi, uti & ex eorum pofteris C« meliiis & Effenis ; quod 4. 575*

$. h. &» feqq. A. I100,

Et alibi o'teadi

Dittinéio ineo confiftit,

hj

quod non fuerit, qui votum tam f-lemniter voverir , ut ipfa Detparas

Qu ;d ctlamà Pontifice & Coilegio Sacerdotali receptum & approba um

l?m;lh

fuile vidctur : urideo hanc mundiffimam oviculam , & Angclum in-

nf

dt ij

carnatum ( fi ita loqui liceat ) in ipfis intimis Templi fanétis morari

torum ;

finc

permiferint ; loco aliorum vaforum fanctorum ; olim ibi tecen

^Fuit

n

(i) Angr. Cret, or. de dorm, Virg. (k;) $ Bonav in Mefit.c/3. (1) 3,

,M

Reg. 17. v. $. (m ).S Greg. Nyis or, de C

*

hi, nagf). (n9 V:n. Bed, in Lucc- ls

Ej

( «À 5. Aug lib. defaod, Vug c. 4

li

"nus Mundi 3993.. Legis Mofeice 1516.

é3 7

um

Fuit enim hzc fan&tiffima Filiola Arc« viva, continens panem coeli vi»

t

yum , Propiliatorium vivum , Cherubin vivus, imo iplis «.rchangelis

*

AYU

fanctior,

2*?0

D

Horreo híc novas Heredis referre farias , & quomodo ferram in

ült

| proprios fuos fibosftrinxerit : adeo ut ipfe Ce[sr Otavienus dixie fera-

»mnium

tur, ie malle Aeredis f.em quàm filium efle.

ldem-:pfe quoque H.ro-

ho

des hoc anno Pontiicein quoque Simonem . Boztli cà dignitate excludit,

nloal

& pro eo Mathiam quendam : Th.ophili filium promovet.

I

jtur

AN *l5 MU NDi /35995. Legls Mo:iaice 1510

Hocanoolon-

tl

; ge' feliciffimo contigit id cocum

» quod &. Lucs dé Zachb ria& Eli(abcilia

[hl"c

rccentet.. ( p) Fun in dyebus. Higodss , Regis Juda& , Sacerdos quidam , 110- Zachare &

wine Zacharas yde Vite Abia 5 ? uxor ilius de filiabus aaton , C no

3meu gïus ..',;Ei(ä.ï&'äï'«ff i

(ponir.'

u i

Ehgldbffb:

Erant aut m jufls amboante Deum » incedentes sn omnibus matida»

i?i&osä;z

acra.

f

"p

j

j

qmlut

15 G wfificati nibus Doimwi [ine querela s 49 erat. eis filyus , e0 quód e

d

et Eli(s-

v d

*bcthjïmlzs, Q ambo proceffffest. in diebus [us, — Proinde de:cribit eirem

Evaogeli(ta fucceffum , quemamodum Zarc^arias Sacetdos , quo tempo-

j f?)' ï'm

Ie ipium ordo vicis fu « tetigerat , iacenfum in Templo poíuerit, Ar-

:;J'i u

A

à

15 & ja-

2

changclum Gairielem (ibiapparentem hibuerit , qui nomine :

7771

tuitu precum adeo longarum filium i , romiferic 5 ]oansem noininaü- Admirab.-

hs S. $od

dum ; Zathria; auteim 00 hafitationem & incredulitatis ngvam muttus

Yj

H

eífectus (it, pofthec El

»

i

Dapriftz

140l

x,

(abetbam gravidam , fuoque tempore pari-a € :

conceptus

hab erit, Quiis veró & quantus Joannes, parcus ite. b-nedidus eflec

( N

(

;.-

"futurus , diíe:te Angelus his vétbis predixit: Erit gandimm iibi & exulta.

w

T

Bo, 4 muli n nativitate ejus gaudebunt : Erut. eütin magsus £oram Domino,

Q vuum [iceram nou vibet ,. ( Spiritu (aucto Yeplebitur adbue ex utevo matris

QUI«W

fug 5 &* multos filiorum 1(rael. convertet 4d. Dominum Deum ip[orum , & ipfe

am lalt

( mllk

i

prece&g atte. JMlum in u iu (v virtute Elie : ut convertat corda patrum iu h-

n

lios , & incredulos ad pyudentiava juflorum , parare Domino plebem perfectam.,

MIh

(q) Quomodo Rex aliquis ( inquit Tb«odorus s1udites ) regaliter j vocedens * - loanncs

Reyia , babet quidem primtin praedentes quoldam , qui ferunt virgas , G. quo[Dam» csitti gi:

HMFI

qui jceptra geftaut , deinde Con(ules ; Prefides -&* Dustoresordium 5 pofl emó 2t-. cusfor.

h

pon quendam majori diomit ate preditum , po(! qucm flatim. Rex apparet : fie. Rege

p

€^riflo Deo per carnem ingrcfjuro au orbem , præcej[erunt quidein Patziarcha » écin-

jl

. deunver(a turba Prophetarum sultimus autem extitit marifefl us Joannes , & [La-

du n

tin Chrffus Domirus.

Et qui erat, ultymus erdine , tnajor dignitate extitit f0

yonid

proporzone,

Sic ergo Prophetis, &* Apoflolis , 4* alss ommlbus vevera. prior ejt

hi

ihagnus pracur(or , illis quidem &t (equens , bis Y ut. pracedens, ( r )Quod

]"

L0l a

autem

i

( ?) Luc:;,v-.sv.fc?q. (4) ldib.ri4.feqq. (r) S. Theod, Stad, apud Meta; hr*

6"3 8—

M-atr':ic? Pontifie 61.. Zoachimo 40, ex Ducibus luda,

,per hoc

| b

S,loanne

, autem ficeram & vinum $, Jo4nmes non bibiturus effe dicatur

dil

vceus INas-

non tantüm ejufdem. Nazarzatum Angelus eft vaticinatus, fed & 8,

Tiddl

zarcus. — Joannen Effemormin , hujus temporis Religioforum , inftirutum effe ample»

nob

- kurüm affirmavit, prout graves Aurhores tam de $. Jo4aue , quàm ip»

ina

fo Servatere ininds teftantur ; ambos Effenorm predidtorum Regulam &

fnh

vitam lervà(le, Ne autem Angelus Eccléfiam Dei dcfolatam relin-

quat , quanta haec incrementa effer obtentura , & quomodo dif-

n

BIN

pulfis teneb is & Ecc ypfibusintet Judeos tanquam ptimariam partem

Ia*

Multiper

eflet effültura demon(ítiat.

Multos filiorum Lfrael convertet ad. Dominum

Deum ipfosam, — Ecenim his Verb.s Synagog ; tàánquam partis univeríae

pooin

5, loannem

i f

ad Deum

lis Eccleü , primo reformation-m infinuat , moxautem fübdit: tpfe

Wque

conveif, — preilit ante illum 16 Sprritu G. virtute Blia , ut convertat corda Patrum n fiuos ;

1mó v

patate : L0inino. plebom. perfeciam.

übi V. n:rabilis Bede: Corda Patrvm ifi

pretat

filuus covvertere eff [iituslem Sandlorum antiquoruim [ciettiam populis pradicatm

do in undera Cí) Bt S.-Hieronynu; Mittet Dominus in Eha omuem Prophe»

piia

]

TT

terüm chorum , qui córvrtat ci Parrtün in filios , Abrabam idelices , Yfaae e

Cnfe,

S.|Evange!;] ] «cob , &* oxwmiut Paiviarcharam : ut credant pofleri eorum in. Dominum Salvas

ex plauatio. £oren , in qitin d il vvcdiderünt. ( & ) Eflergo fev[us primis ( inquit Baryae

Éd o]

7 fieri

dis ) Prajbit enté Dciim. Hucarndtim ]oannes , ub cónvertat corda Patrtareha-

N

rum in filies, 1d ef , ut fideta & iitelletium , quem Patriascbarum corda de Me[-

L hn

Ontr

fia babuetust , inferál filiorum cordtbws , üt. Meffiam ) quem. Patriuicbe veiirim

à f

ercdiderti , fiis pradicet 6 offendat j vffividtque ,ut idem fit in Judeini, Patriat"

chbarum filiis, civea Meffatn cor , quod fuit in. Patriavrchis:

Et ut cónveriat in-

ftr.

ftmií

eredulos , flicet ]üdeos, dd. prudentiain Jufforum Patrum , it4ut increduli prti-

l

deniét fiaut circa Meffam , quematlineduim. juf'á Patrierche. (v ) Necinjue

i li

Cunda €ít expofitio T/cophiladi , ajentis : Cowvertit [eanmes Patrum. corda

|

-- Bo

&d filios: boc eft , Hebr&orum ad. Apoffolos 5 Patres eniin fuevunt. Judas , ilorum

«

filij Apoffois.

Conyerrit auteih. Cv incredulos udeos. ad prudentiem jufforuim ;

lonis

boc eft , ad Apoffolorum doitrinaim, ((5v )

^

Müff [

l.

L

ANNUS MUNDI 2094

ég

is Molicm rqrr, Hie Annüs

Pj

tobis sffctt innócentifmani & Virgineam defpon(ationem $. Jofephi

Af

:

Dcfpbäfa- cum Beariffima Vir

£

ine M4R14. Nodffimuim porro ex ipfis Eveugelijé

L lw

tio B, Virg: e(t .

L]

]efepbuin hàünc fujffe fabrum. Cüm attem fabri nomen fit gencriæ

N rfw;

MARIZ

9

, cum 5 commaniffima tamen fert opinio , fab-um extitifTe lignarium Eum

E

cüm fanc&

]

fin [

10(&9!10'

