ait in Prologo ; JEgypius emim. tunc erat [apienti

fapientum. domicilum.

-

-Vitde [ubidvin tempus facia eff Alexandria in At)

pto verfio S. Scriptura ex Ht«

j

Hzc Cerncdlij

verba contirmant

brao in Gracusm per (eptuaginta Interpretes.

;:J

1

Liïiïifþda., ;

LE

| g ypto. notiffimam fuiffe :

fiaftici quis

ea ,qua fuperiüs dixi , fidem unius Dei

ila centum & Viginïi

Author nxe

cujus teftes & pradicátoresnon ta

ntüm extitére i

& ipli facerdotes & Prophe-

itorit,

millis Jadeoruim in g ypto captivorum ; fcd

ius fidem itu publice

tradebant &-cathedris ;

ve /Eg yptiorum , qui Dei un

( dum alij circa Apim , & alios Dcos brutales inept

irent ) ut & do&tiflimi

^

ad eos audiendos

ex orbe viri» in Ípec

ie maximi Grecorum. Philofophi,

aíferuk

Quüd autem

L rfus Sirach

ideó in ZEgyprim commearent , ut aliás jam Íx pe

:

*

Alnterpretuim fuerit ; idem Gor:

/

elit;pro valde proe

ui&uusex 7e

]efusitte unus feptuagint

emorem . vixt[fe tein

pore, Philadefe

bili tenet,

Vude colligas , nouit j Jefum |

lngtprerib, Dà

Gentbrardus in Chro

nolog, lib. 2. & 4lij

p^i

(f fepiaginta Vriterprerum x ideoqu

B

dunt , ewn. fu ffe unum & fepuaginta

Dnterpretibus,.

Hinc e

probabiurer coni]

vecenjet G Je-

Arflass in Hiflorte 79.. Intevpreta

i recen(ens eoyum nomina ,

jï:ptngi?zm Iniet«

fun : quin & addu:

Ptolomaum isffiuxife Regale Conviviut

m totidem quafliones morales , étbicds

G p«

pre

bus , ie quo more Vererdin ei(de

p kx

2r£

unA , additq

ue fíngulorum vefpon[a & fementiat y

ticds propafuat , cuiqui (cul

Ac farté occafias

qua plané fimiles, & [abinde

eadem funt cum. In[ce Siracidiss

iracdes. libyum busnc etbicum

,con[cripfit..

s harum prope(ttionum. Regalium. $

ofan&tam Ecclefia Catholica Libro , Et»

M Authoritatem Canonicam & (acr

ll.l'

a

sorthode-

ibuit cum p!

u

uibus antiquiffimis Conc

elefiaftius di&ko , tr

communiter adducunte

" xis & S$. Patribus;q

uos Cornelius citatus, & alij

Jxbefauri citca hune]

z(um facrum Poéma eft iftud,

4

Ptolomaus P/uladelphus

:

tht

Su[ore P balerio Demetri.

Qd

Alexandrinam. Bibliothecam unica libro cumulaturus »

N

Me[is F'olumen , [zitéfque volumitis Interpretes

U

A Pontifice Maxumo Eleazaro precatut ,

NT

Ugj

.K im»getret (agtiyos déliaty

B

|

"—

"

-

24 ^.

as Mndi 333. Legis Molaice $6;

$

t (

Et Hebreus Lsber. liberos feeit Hobraos,

is n

Quantum Phalerco debest Ecclefia videsz

Thé !Zux ïä

qni]

Yet babuit flatuas quot aninus dies z

poämaficä

9572

N

Tot meruit, quot eteruitas

[ 1

8f.

Philadclphs

4

2141

* w bbl

fu£re

& 70. Iu*

g

qIni) atroriti libertati [purautes Phalere ff

i Bu

X

zer pactibue,

' Hujus ojficijs ingens miraculum vidit Pliaos z

i n

Deuos €7 feptuaginta luterpretes ,

ait, i

JIn Eritbrae littore demmucslis di[cretos s

luicii

patrium Bibliorum idiowma Gracé vertere

p

T«ntá ingeniorum con[piratione »

1csniimïm:

Vt ne de 8llaba ci[cerdes vepeiti fint.

f [

pixeris «ut ver inanibus unum prefuiffe caput s

ag

4Aut tot capita uná (cripfiffeman.

sl

V mlingues fueve , qui unicordes.

.a

pretiofiorem uuienem nafquam viderat illud Wart ,

n

üdis

Vguenum ferax.

aj«

»

Novaves, ? miraculo [ïnzää;.

inier Hebraos concordia , inter Gracos veritas,

"öd atl

rjlþf//['j

Nimirum aderet inter Interpretes Jefus

7P(f d[[a

l

Cujus nomine veritas fibà confiat 5

"

g vl

« Qua (eirper eadem atq, uima

i

V

j

Hoc ]";Züs teflatur Ecclefiaji us Liber ,

tUP

(

hii

Qui unus omtübus confenat , C^ omnia dicit,

EL

Ex upo Igterprete omnes di[ce G«.

]

Nec ünprovid librum edidére ,

?

fg nml[w! |

!

Vi turita Pharos fidun nautisdumen oftendit ,

äca;ïf

Nam per fallaces Rabbinorum Syries

ïïæ

Í

ï

]

Errere vario jatdlata wigenua

e'i

hh

1':n'!ffr

3

M

yoluminis kujts lempas àn retem düsit j

iU

[

Et Gentilitati naufraga pralucet,

n

l i

Huc proram obyerte ,G. anchoram fige»

u;d

.

Poft mortem x f

*

ANNUS MUNDI 2735. Legs Mofaice. 1250.

*

P.

x

tos , Tudai fe Ducem primarium de Tribu Jada prabet Mathatbias Íc»

cundus; (h) quem silc«ch Pbilo nuncupat , alij Siloe pronuntiant , QUi Marathias

f:eptrum tenuitannis decem , fecundüm id Jaceli Patriarchg vaticinan- Dux inter

tis: Non auffevetur. fceptrum de Juda , & Dux de famiore ejus , donec veutat » qii ludaos,

e pluti-

suittendus ej., (1) Alia vcro particularia neque de iplo, neque. d

bus ejus Antece(foribus aut polteris reperiuntur,

NNUS

(h) l!s.-.uc. pv 2/5. (i) Gen. 49. Y^ 19,

N

$

! Maua 7 P"o"n»:ï)äæ 4?;-" Mathathia 2—-1 D"?* 14 |

E.

ANNUS MUNDI 2742. Legis Mofaic r26o, Ut tempora

(n) $

fpnatr

continuo vices fuas mutant ; ita Reges quoque ac Principes fuum Do.

:

U

minatum, udes per decennium prafuit Matbatlias Sileab, & € Ícena

To.ephus u-

quoe

pior càdem

hujus mundi abeuntem fequitur in theatro Jefepbw , commuhiter ape

terfeds

dignitate

pellatus Janior. ( K^) Quem ad annos fexaginta ufque in hac dignita«

'

fr) 000

glarcícit,

te perfeveráfle dicunt ,ita uteum multa adverfa in Ecclefia Deifpettaf-

Aj

fe óculis fuis neccffum fit,ut ex dicendis apparebit,

*

-ANNUS MUNDI 3750. Legis Mofaice 1267. Megnusille

i telti.

tim a

Hebreoruim & Diving Legisamator & aftimator , Ptelomau Philadelphu ,

Pilome: ZEg)pii Rex potentiffimus, ex hoc íxculo ad &terna emigrat, fceptro

Jiderut

1

fs

Philadelphiin manibus Ptelumet Evergetts relicto ; de cujus pralijscontra Selesum

has u

ebitus,.

Calliucum & Laodicem , cjus matrem , Daniela Prophetia memorat, lr

exteris hoc laudatiffimum de eodem teftatur Jofephus ajens: Tertius Ptolo-

fhun,

Mientes g

maus, qui vocatur Evezgetes , fortierobtinens.S yriain univer(asn , mon Dijs 49 ype

« tiortin pro vidloria (olemmitates- gratifitas smsmolayit , (ed veuiens Hiero[ol ynam

dteng

L

multas boflias , ficut noftris moris eft , obtulit. Deo , digniffmdque dycavit ornae

Ptolomzus mentavidl.rie. ( Y) Nolo Bicrepetere alibi di&ta , quód facri&cia fint

Tanly

Bvergetes

inid

indicia füpremi cultüs erga Deum , quem cultum hunc Regem per iftiuf-

if r

fuccedit,

modi facrificia Deo vero impendiffe nemo negabit, Sed & alium adtum;

pfz ,iv;

quem Rex Evergetes erga populum Dei , qui tunc fuére Helrai , eXercuit,.

ii die g

brevi referre ageredior 5 ex quo LeGtor videre queat, hunc maximum.

tindos

Regem in Philadelpho , fiveis pater fecundàm Juffinum ; five frater fuerit,

ag

fecundüm 5, Hieron ymum 5 vidifle & didiciffe fionorem & reverentiam ,

Deo Hebreorum exhibendam ; fed & quis kegi Divinz refpectus debeatur,

Mil

De-ct

quam idem Philadelphw tantis inftantijs tantífque impenfisà Judeu non.

" tantümi obtinuit, fed & in linguam Gr«ou transferri per totum impee

n pl

travit.

Wil

.

ANNUS MUNDI 3754. Legis Mofaice r271. Tefephus duny

lo [:

Manzffis in. Pontificatu fuceeffionem referáffet, poft eum Oni«m 2, no*

AN

&l

h

Mcp

Deo s vero-

minat, atrotamen ab ipfo notatumlapillo, — Opias ; ait; fine bonore [uce

Í

j

ceffit » filiusexiftens Simonis , cognomine jufli : qui: Simon. fater. Eleazart » ficut

UT

1

Solymis fa-

t

j erificat,

prediximus,erat, (m ) Succeflive autem idem Jefepbw dc eodem prodit,

- propter avaritiam fuam ipfüm Prelomaos ]udeosfecife exofos.

A

ll'ï'fügn qUI

ANNUS MUNDI 3763. Legis Molaice 1280. Dt

funttus ef

Ml P

hus,.

veró: Opias ,. Prim(mtum Sacerdori Simoni filio derelinquens , inquit Jfep

UT

n*

hn

(- k') Luc.i

$3. in- fine,.

3*« 24 (1): Iofeph. lib; 2, cont, -ng () lofegh, libi12, l*f*.*i**b-

, n)

Wil

Simos 2?-

b

um M'z.z'nka')z' 37*7;, Legis Mbþz'cæ- 1592

$2

5

"(utnoSacer*

U: tj

(n^) Sin

h ergo hujus norninis fecundus , in: Catalogo Pontificum

dotie poti;:

s

tur

fignatur , abíaueu: aliquid de ipfo fpecialiternotatum repetiatur.

N

ANNUS. MUNDI 2775 . Legis Mofaice 1292.

l

Mortis aleam

l.

-€

quoque hoc anno fubire

coaétus

mittit

eli Ptolumgu Evergetes , crudeliter in- —

äacdigm':y

terfectusà proprio filio,, qui quàd patrem é medio fu(tuliflet, : Pbilopa-

PoftïEïv;cnrgc

Dl

t?ris comen per Ironiam à contrario meruit.

Devicto is Antiocbo magno

tem Ptolo-

Afie Syreá, Rcge. ,. & Syria in JEg)ptuim rediens & via Sel ymas appulit » us phi

Mgnni

ut teftis eftcitotus Author Libii tertij Machabzorum , DeÓóque vero in gra- lopator im-

tiarum actionem hoftias obtulit in Templo : fed curiofitatis impetu , perat.

dl

o ]udeu utcunque obluctantibus, in ipfa Sancta Sandiorum ingteflus elt , fuo

a gtn -

"77 1

nimitum malo : Nem Deus eum. Audaci& elatum flagellavit , biuc ( inde vi- Hicipfus

brans eum , ut avundinem: àvento , adcáque im. (olo-inutilem , adhue & membris Deo vero:

mod,

Tiutt

foltum ,uec loqui-poteztem. ufto vmplicatum judio. afflixit $; unde && amici ,th. facrifican

mentesue ( vitam defeveret, t eum eduxerust perculfi viaximo timore,

llle

ii

4

;

J

;

üem nequ. quem vefipuit , cum mwas Autem acerbis vecefft * Perveuiens vero in

(;'mfal)lülü

[iui n

JEg yotum non (olum in infimtis libidimbus: per(zvevans . fed. && bla(phemias 1n

Templuin eyoniens 5 ]udaos mwis modis exagitavit.

Nam primumeosigno Cur lüdzis

viici t

. minià notariin Alexandria curavit ; deinde cunctos cenferi , & in fer vi- infentus fi-

;pef'iüiu- "

tutem redigi- Mox diro contra eospromulgato edicto , diligenter in factus.

m dl

yerooto

. tota ZEgpto conquiri , inití(que mod's vexatos ir Alexandriam: perduci ,

g

unà die ab elephantis, ip—femec ch; püpul()quc"ipfpeäantïbm, inter-

Iram türfus

ficiendos,, Veruntamen praíto eis aafuit Divina prote&tio, & nonfo:

d

ià benevo«*

v

là:» ab interitu illo atrociffimo mirabiliter à Deo erepta Gens ]udeo-

]cntiam

um eít, íed etiam verío Regis fororein benevolentiam ab eodem dcin-

vertit,-

l g

ceps jucundata , & novo- decreto , ad favorem ipforum edito, in fta-

jun

tam pri&inum fuit reftituta« — Videatur Cormelius 4 Lapide, (0) &

m

Forniclu,- (p^). Tar

Anemo xegaverit,

pibus autem flagitijs hunc Regex-n«. fe- inquináffe-

?phus W

ANNUS. MUNDI 25792. Legis Mafiice 1309. AÁnnum prez-

I

j

cedentem Kcgni fai ultimun: habuit Ptelomata Plilopator , rclicto pott fe-

T

filiolo quinquenne, Ftolom&o Epiphane di&to ; cujus ifle eft annus primus:

P!*'qlomæus?

W'/W

Epiphanis

Aliquandiu quidem 4g»ptij mo

rtem (ui Regis: occulrare conati funr :

j

Yerüm quia non poflet diu latere

,ideo R«x Antiochus $ yrus , & Macedo

in ægy;.qo*

reeit,

A& Kex. Philippus ; foedere inter fe

inito ZEg yptum debellareaggreffi 'unt. Ejos pueri!

qu l

li

F:cile. videbant Pro- ercs £E )pitj fe ve&ftendo non effe, unde Romanos tuelá R o--

J

j

implorant,. lta Juffius ; Alexandrim.ad. Romanos

at ttu- mani fufci:

XXX

sz[emnt, -oratit e$: ,

telagm PiuRt-

n

il

(n ) Idem lib;

j13. €; 4. ( 9). Cö:h,,ynüL Cbmmcntäin lib. 2, Mach, (P.). Temi:

3aAnnal Anno 3334 0; 3. -

a

Szmone 2. Pontifice 48. 'läfeplgo Dute 5$

$30

.

telam pupilli (u[cipevent , tuerentürque Reguum Z&g yptà , quod j

am Philippm Ór- 3 —demeo*

puetpr

Autiócbum , fadà inter e paclione , divififfe dicebant, — Grata. legatio Romani

frmata

fuit v caufeim. billy quavemibus adver(hs Philippum , qui infidiatus eis temporibus

! tnimqe

x

Panici belli fuerat,. Mittuntut ioitur Legati , qui Antiocbo & Philippos ut à Rege

U

6

j

no JEgyptiabflineant , nuntient. — Mittituy G Mareus. Lepidus n &

e

m

T frc |

qta rutors nomine Regniim pupilli adminiffret, (q )

Potífice

II,

Varia hoc tempore veniunt oblervanda 5 & imprimis fadtu

m illud

t

fidem :

-Onie ,Àn Éigypte Templum fabricantis contralegem. | Magna eft qua-

uj ait. non fuiffe

um

ftio; quifnam fuerit ifte Oi ?

quem optimé Torniell

ddeca

Oui& tertij filium , utaliquibus placuit ,

fed fratrem , & ambos Simoris

2. Quem pro tempore facris prefuiffe dico , £lios , & hunc qu

ideng

wlequi

non adeó femper Hol

hum b

Onisn,natu minorem , ut aperte Jofepbus ( etfi

fimilis ) alicubi decuit

;e

d

icens: Onias , Simonis filius s tmus ex Pontificilib »

It fiiüe

ttlà.

"(Temph ta-

2

ex Hierofolymis jugatus , Antiecbo Rege S)*ïiæ cum ]udai bellum gerente , Alex4tis

&mnat

lis conftru- d*i4

a venit , & à ptolomao [a[cipitur bumaniffimé , propterea quid Autiocho erat

fociaturum , fi didiis (uis obtempte

perädus

endilicen- ipimritto , dit (c Gentem ludecium ejus anixilio

Qim hg

tiá obünenp/fcur, — Cüm «utcm Rex ea » qua poffent fieri , annaiffet , regavit , ut in aliqua

Yi gr

parte g ypti templum fibi edific

are permitteret , Q? morepatrio Deum colere,

mplum . aqud Jere[ol ymam

jdf() dfa

E

Hacpun g Aütiochum sagis odio[um ]udeis , qui te

w od

hETA

volentiotes fore eos , m

ultófque 4

d eos Religionis diligentiá

Vi

"'Templihue

vaflafet ; ipfiq, b

LL

346 D4

dit centum & ocoginta [Fadi

QWb

jus defcrip.

colligendos

Parutz L

olomaus ei , qih locum de

ptem ; Heliopelit enus autemille tvattus dicitur 5ubi ca[tello fabricas

li

tio,

Mempbiciffa

$

5

to Omus ieumpium qui

dem . difimile ab ea, quod eft in Hierofol ymis , ture

m þïfet

tb ln

rim autem. [inilem inffruxit ingentibus. faxis

; fexeginta . ctibitis eredaum z 4108

n

? ,er donarijs fimilitev exornatit »

rtánp

t

autem [abricam fecundbon patriam imitatus eff

bt

4

prater candelabii confetiiouen

2 " d

* AC

lelabra enim nen fecit , fed informatum aureum

^ tbei

lamüm f

lifuum , tauquam ubave sn luce

te de ativea catena fufpendit, — Totum opn

£

b PU

'4'-':4.1-

?

glng

Hs

ido latere. circumdedit , [axeas portas habenite

ndeco

Prolomzi vero cirtA. T

,"ïe

$4*

nivilegia Conceffit auten

Rex etiam tnulium ageà inodum , ac pecuma reditus , ut C

mæüïm

24

Onizcon. cerdotibus eff

& €

apia ad- multa , que Dei cultus dederavet, — . Non. tamen bit

Y

(:c(lïa.;

- Onias boná. veluntate - fac

iebat , (ed erat e. contentio ctm ]udeis , 4pud. Hit*

ïï,/far;;/;, Í

Y

aædi "

—Töföä)

H

4 degentibus , proptev Jage memorem iracundiam, — Et bot teyipl

0R üm

227

gvyalst

7

vb

?

»

Fuerat

MAT

cato avbitratur ad id omnem ab Hi

j

jï&

H multitudinem revocaturm.

D]df

$£v r«-(g

3680

xerat

Qny

L]n

hi

Maias male eutem olisp pradiciio quedam annis

"

lj

25

eptis. feptueginta. j 1aidfque praci

fun]PtUSO

bujus tem

liä

1 futuram in. Agypte coi

]

Ju&&'&

élionem à quodam yiro Judeo - |ta

ID

"'"m»&p

phus. (r) Exquo colligitur ; hunc o5

4 (ub fnem Regni Philepat?!s

aC DN

qu'

UM

1

in 4E2)ptum fücgeiïiü*c , ab cóque receptum fuiffe ; & templum

€

(

(4) Igft. . 30« (z) Idem äib.y.d'gl—»cll. c.$o.

p

: m Mundz 3292 [;eg:ff: Mafäicæ 1309..

799

Wt

dem eo tempore inchoáffe , & eo defuncto , tempore Pto/omei Epiphanis

i d

pueri profecutum fuifle , donec pax inter 4stiocbum & dictum Prolomauti c ss qi

Kl

firmata «ft, ductà à Ptelemao Cleopatr4-, Antiscbi lia in uxotem : tunc. aj Templi

T

enim celfatum eft ab hujustempli dtructura, eo quàod Antiocbus Prolomao cur fueric

]udeam dotis loco tradidiffet , & ita Helrei liberrimé templum 5o] ymita- intermiffa

g)p:um,

S

nus frequentare valerent. Opinor autem dictum Oziam , non fuiffe

hml

Pontificem primafium & Principern Sccerdotum in urbe Solymarum j

fed cüm videret fratres duos , Omaim feniotem & Jefum ( qui poftea fe

u

n flllü

]4[ouem nominavit ) etate prácedere , ideo exambitionepouüs, quàm

bts J

alia de caufa templum hoc fabricavit ZEgyptium ; exemplo Manafjis; fi-

Caüfa tàf-

f qüf a

mile quid óolim machinati in Sem4rie monte Garizii , nempe ut fum

fu:z intef -

inum fibi Pontificatüm alffereret ; idque haud dubie non fine magna pa-

1fídzos

tris $iido2is , fommi, Verique pro tempore Pontificis ; dolore ac difpli-

Pa)&ïïï*uflïv***

j;, I

centia ; qui à filio Pfeudo Pontifice tam impiam inter Judaos fciffurani

Jf

feminari perfpexit ; abíque ut ipfe impedirevaleret. Iniqué autem

ii

ii

J

j um

perhidus Ovias 1[aisin de hoc fuo templo vaticináatum efle (omniavic j

L

in

l

|

i

cüm hg : empli excructio exprefsé Contra Dei legem imilitaret , & illud

f

1(sis oraculum ad tempora Meffie, fücrit referendum, — Forfan autem

j i

idco circa Heliopolim magis tes plum Ozias erexit ; quód ibi florentiffima

st

(igi

eflet íchola , ubi , ut inter Hebreos , doctrina jam tunc de uno Deo tra»

debatur , ut fulé oftendi 4nno. 2273. 9. 1. G7 fedq.

W,ghüü,*,

II.

;Wïif* !

Infuper ex dictis cognofci poteft ; Autiocbum — Magiuin ab initio, '

p

P

dum eTet hotiis Prolomi ; eundern & Judeoerum fuiffe , utpote füb domi- 4

ätiech us

hio Ptolomei conftitutorum , qui ideo etiam hos bello aggreffus fatis ,

rimoó ho-

j

TT

ii

tyrann:cé in eofdem defzvijt 5 quia veró brevife ultró dederent, & in. ftis; poftéa

tra urbeim Selymarum eundem honot ficé reciperent ,inde hüne non ludaorür

,

TU

tantüm fibi pacatum fecerunt ; fed & infignibus ab eodem privilegijs aicus,

TA

i

ul/ü'

Condecorafi merüerunt , ità uc cüm Zutioclus Judain , uti jam dixi ; Ptolo«

y

in&o &:nero dotisloco ceífiflet , eam Gentem eidem fzrib recommendae

lfs

q[ ü.

ret : Q :alis erga Deum fuerit ,iudecollgere licet, quod non tanüm Ja-

i u

"l

deorüm (e infigaem fautorem prábuerit , fed & viginti millia argen*

I!/l

(

teorum pro vidimis & (acrificijs, pro vidtu t465. inodios tritici, 379« —

wlf (')

"]

n

modio: fális , fed & omnia materialia pro templo perficiendo gratis

L

M

€onvehi mandavetit,& ücimmunes maheantab omni triburo per rriele EsisTibera.

/

f

nium ; & justa I:es fuas libere vivere permittantür , ftridte pracepetit. lirasinteme

1

in plum & Sà-

Hxc omnia in Jofepho repereris, ( f) quz non pofluünt noh äliqua

l

ii il

1

i

Antiocbi erga Deum verum obíervantiam ioferre, cüm Judeos comine

n« cerdotes

Qt Peh

^ ,

-Xxxg

(f) lgfcph, lib.12:€.$.

7

dumeone. 3. Pontifice l4-g. Tane Duce 36.

u ho

det propter pletatem , quam circa Deum habent.

Imó & proptet

At at

fidem in Deum certó. & indubitanter de ijs confidat ; fibi quoque in

TTTE

caftellorum concreditorum defenfionepropter confcientiam-fidcles effe

futuros

p

.Parentum qucque teftimonia profert : quippe quod ob ean-

[Horegs at

dem catifam-Seleucus Nicanor » primus-Regni $5rie & A(ie Mouarcha,

]udaos in urbibus.& civitatibus fuislocaverit, & «quum eis bonorem

104 QU

tipict fj

cum Maccdonibus-& Grecicdeputaverit, liberüamque eis ubique religionis

.exercitium indulferit ; acditis ctiam regijs fumptibus pro facris eorun-

t

hitearem|

dem ritibus debit& perficiendis, ut Anno 3716. notatum invenies,

i g

Certé idola hunc Regem adoráífe non invenio , delubra vetó illorum

t politi

expiláffelego. Etfic femperunius veri Dei rcligio etiam inter Gentes

in pretio fuiffe deprehenditur,

M

/

Ioyiis ,

l.

"tnt: qu

ANNUS MUNDI 3803. Legis Mofaicg 1320. Prealijstam

antecefioribus quà m .fuccefforibus jefephus jumier Ducatum inter Judeos

Miton pot

TanueDux ? diutius ret

tl 0sf

inuit, cüm per (ex:ginta annos eodem potitus fir. Nuncau-

^TYrihu Juda.

Eeiflomiüfe |

tem jure naturz tam iíte defun&us ; quàm jure legali filius ejus ]müï

feu.[eannes Hircanus , in codem officio fecutus elt.

4ii-

t

Hitdl p

I

2 (t) :

ic ännus

lum

ANNUS MUNDI 25868. Legis Mofaice 1325. H

duo nobisfunera ob oculos ponit: & primum quidem Simonis (ecundi ,

Bd

Pontificismaximi . poft quadraginta fex annos.in ea dignitate tranfadtos

M[m( fC[&['w

Ponificum Cul. Oniam tertiun , ejus filium , fucceffilleJofephus teítiseft. £ u) Hie

Vi i

Catalogo

Pontifex communiter 342di honoratur vocabulo ; de quo infráà quoque

As :Reg "

accedit

mentio gloriofa iterato recurret, — Alter qui hec anno deceflit Antio-

g

Onias 3.

TOE ].,! ii

chüs exticic Magnm ; cujus gloria militaris& regia denique turpiter obfuf-

cata defiit.

Mors aütem adhuc longe turpior ejus gefta anecedentia

il licro

Aniochi M obfcuravit,

Templum namque Jovis Dind ymai fpoliaturus , quo pa-

*' Em ft.

àngloxius

&um ARomanis vributum pendere peffet, obrutus , mifere p.rijtin pze

1

n

ex itus,

T.

namíadi, Quanquam ,( verurm effari velimus i Autiochus orthodo»

Wüten C

.Sälcucus

&

xus fuiffez, & ad deítruendum cultum ido olatricum hoc feciffet , id

Vg

Ehilopator 2

deo probro(üm non foret xítimzndum.

Obijt autem relicis duobus

à

n fey

& Antiochg flijs j Seleuce , quem aliqui Péilopatorem , alij Seterem appellant ; & alio

M

!0 fnf

Epi phanes

"lf

omniumhominum nefandiflimo , nimirum Antiocbo: Epiphane.

|

W

Seleucus tanquam fenior ex fratribus , Regnum patris , fed totum

W

& al

À

difciffum & vaftatum à Remanis , nec non tributis intollerabilibus ag»

Pt g

gravatum , hoc anno amplectitur,

Fuit ifle Seleucus ab initio bonus;

W

y

W Hoi

deque (acer Textus : Igitur chm fandla civitas balitaretur in pace omui , leges

Wt il

Anim as

b

gtiam adbuz opiim?. cuffodiremur » propter. Onie Pontificis pietatem ,

d act

l$]

I

(£) Laei g. v« 24- ( ) Iofeph llb. lxg.ïc. $.

"

-

»

* ,

EO

r

"d

:

- Zs " Munili 38018. —Vïlgleg:fs Moers. — 053

d* Dyei

e/

€

J At

edin babentes mala , fiebat ut C ipfi Reges

ncipes lzeum (ummo benore di2- 3y; 8 Selez

v

jl

:l

l quat

um cucerent C Tevapluu maxinns muneribis illuflvsvent z a ut Seleucis , Afi& ci liberali-

ndded

Rex ,,de sedditibus .[2i5 .-FM?F»&H oxnes (maptus ad .;-;.zz«-z'.,/äz-ri:m facrificiorum, cas iatem-

quidu

peuinentes, (*v ) Vide Lector & letare ,quod inïcrjaäæaä—cxoig'»f*e/rivnpïum—*i-

j Monatt

|

illa orexis antiqua in cultu idolorum ; nam ecce propter veram Dei culj

ets onona

.,tutn hi, qui.olim omaibus Gentibus fuerant in pr:d«m , nunc ia ome

qurdpiai

- nipace $olyma: inhabitant ,& lcgem Det exquifito zclo cuftodiunt , cui -

fs eoni

obfervantie fingulariter nunc adjmen o fait fanctitas Ose Poncificis.

'Regum ac

Lüm (s

Fuéreantem hoc rempore varij Keges& Üriacipes,variarum.utique Na-

:Principum

vetilinm |

;tionum , quos Seriptara non fpecificae, qui Hrbem fanctam. non

.com. Geniiltum

xineOnti

muni politico , (ed fümmo honore dignam reputarent, & Templum obrrvantia

nonobyijs, fed que Dcum verum d«cerepr, max mis muncribus illu- ad temglum.

Preitt 3

frarent: quod , utautumo, (inecultu , confequenter fine fide veri Dei. Dei.

fictinon potu't ;undecüm indcfinite Reges & P'rincípes nominentut.,

n nj

j Ab

multos cos fuifle, & itain multis Regnis & Provincijs idem unius veri

;; :Deifloruiffe concludo.

Linus ex tot alijs fuiffe perhibeur iíte Seleucus.,

yuriz |

quiet( pauper exiiteret , rcípectu .regij ftatüs fui , omnes tamen teddi-

jle

Ti annuf

tus fuoscum Deo veroquafi di

x

v

iuc

re ttatuit, parte "rá pro.cultu.Dei,,

IU

pro victimis & facrificijs Divinis affiznatà parte alià pro.ufd & neceffi-

'tate foà refervatà.

Jt g u

Communpiter hoc Interpre'es. dictum crgdna: de

ASeleuco , Antiochi Magsá filio , qui hoc tempor: 0s (ancti , fummi Sacer-

N

TL

ii qüüq

dotis, Kegnum in 4fiatenuit. Doder Ecffaticus ait , Seleuum in hoc.pae. Seleucispei

' l

j m

ttem fuum fuiffe imitatum, . Dolendum verb; qnöd ifte Seletttis pet Simonem

Simonem Judeum Beuamitam , nefandiffimum proditorem., ab .apice pie* quendam

grpitt

j

tatis & facra liberalitatisad imum facrilegz cupiditatis fundu:m fe de- feau&use

ljci paffus fit. Namque perfidus i(te fafu«ro , in odiumn fux .Nationis

'üS; quo le

//€0 Kegem incitavit, ut qui priustemplum Dei dotaverat ,nun- fpolias

; «.rïjtïfïF"

reconíenferit ; mi(lo ad hunceffe&um Heliodzto , intimo fuo amico.

II

(l gt ';

lvic Heliodorns ; Solyma[que appul(us.caufam fui adventàs Onie

X -fecïfïff' ['ü

» primüm revelavit.

Faflus ett ergo (ummus Sacerdos ; adefle que-

»

Qu

S:leucus

m

dam pro faftentatione pupillorum" viduatümque , alía. autem.à Tolia

d

li

Ug

H:ïiodot&

- Hircano-depofita , univerfam verb fubítantiam argenti talenraquadrin,

dcftinar,

i

genta, & auri ducenta non excedere, Quidquid & quatümque fint,

jum

ii

h

Tefpondit Heliedorw ,.de mandato Regi efle deferenda. — Non potuit la«

feri

j

tere hoc Helioderi propofitum , unde in urbe confternatio vel maxima

000!

pmii

,

propter violationem & profanationem Templi fübfzcuta eft.

Sacet«

71 gl

l!;l

: 'dqtcs facris induti ftolis ant

e Altare -

t pro

il

p

proftrati :Deuz?x inyocaban

AYetz

Ó

/

Xxx 3

Co€v) 2, Machab, 3. Y; Rb feq,

z

dl

"d

$34

Ouiá 3.,?0,255;8 4.6 Ioanne Hircano Duce 36,.—

averten

| o

dohocmalo. Ipíum $, Pontificem veró adeó hzc res affzcit ,

( yää[ki

otiusurbis tantóque moerore obruit ,ut ompes..qui eum intuebantur , mentc vul-

j aiDrun

:xofolymi- neraticompungerentur. Hominesad publicas & communes preces&

tapz con-

; Den j

füpplicationes coibint; mulieres cilicijs indute per plateas ingredie.

: lg

fernaU^* — pantur; virsines unà conclufz ; & aliàsnequaquam in publ'eo videri

AMition

folite , nunc ad Ozi«m procurrebant 5 alie per fene(tras afpiciebant ,

univerfe autem imanibus ia coelum proten(is deprecabantur , maximé

hoD

füthac t

quod fandtum Pontificcm pre moe(titia quafi agonizantem a!picerent,

Tthpa

Sed ecce prefentiffimum Dei auxilium, qui populi fui Rideliffimi votà

Q dum)-

Vindi&ain in irritum cadere non eít paffus, eliodoruscum fatellitibus wrarium

ilem d

Heliodoré: facrum ingreditür , qui omnes per Dei virtutem (ubitó diffoluti & con-

€oelcftis.

fternati fieterunt. Appartit enim illis quidam equus , terribilem babens fefforens

: Dilaurs

tcns& (

eptimis apparimentis adornatuss i(j, cum impetu Heliodoro. priores calees elifit s

ET

qui utem ei (edebat , vidébatur Avma babete aurea, — Alij ctiam spparterunt duo

Wt Dj

]uvenes virtute decori , optimi gloriá , [peciofi , amida 5 qui circumfleterunt euimy

LT

€ ex utrag, parte flagellabant , fine intermiffione multis plagis verbeyantes. Stie

- Bb autem Heliodoru conciditinterram , eumque multa caligine circumfa[uin v4e

W hnij

Vix viv

u

Wesad]

evadir.

puerant , atque in (ella geftatoria pofitum ejeerunt, — Et is quà cum imultis cur»

$ P

jIS.fUp;ä l

— feribus & fatelhtibus pradiclum ingre[fuseft eyarium portabatur , nullo fibt auxi«

lum ferente , manifeflà Dei coguitá virtute. — Et ille quidem per Divinam virtüe

| pl

! od

ten jaccbat mutus , atque omui [pe atque [alüte privatur. (X ) laque civium

moror & timor vertituria gaudium ; amici autem Heliedori fanào Pone

IT

. Ipodg

tifici fapplices faCti, ejus pro Heliodoro , in extremis conftituto , preces

ad Deum efflagitant. — Facile isprabuicaffenfum ,idque vel ideo má»

Hophet

um

gis, nequid mali Seleucus de Jude

á falpicaretur : fadümqie eft , üt facti-

f'iTVi]hc 1

bus(ermm

Pet $. Gáigj ficio pro zgri falute oblato , di&ti coelefte: juvenes Heliodoro denuo fa&ti

fuffiagia . confpicui dicerent : Otie Sacerdoti. gratias age , nat propter eum Demini

*Dm?mm,*

Cdüürmä

coüfervan. gib; vitam donavit, Tu autemi à Deo flagellatus , nuntia omtibus magnuálià Dé ,

tuf,

ér peteflatem, — Quo di&o Angeli momento evanuére. — Sed quafo ad*

P!U jl

verte , quid Texius addat: Heljodoris autem bofHiá. Deo oblatá ; ( votis inag-

o(/"

It

yis premiffis &i , qui vivere illi conceffity & Orie. gratias agens , vecepto exercii

yepedabst ad *egem.

Vi& credo eàdem horà Heliodorum in &de Catholte

cfi:;/,;,/&

, meü If

ca inftructum , & flatim h cemplo Dei, quó nec Gentilibusingredi

Dcuii 1deó Jicuit, hoftias Deo veto-facrificate permiffum fuifle; fed credo hune

i) T

verum ag

fidem unius Dei vérain tunc concepi(íTs, & ideo ad Deuimn placahdum

?O[g;t,

pro fe hoftias ftatim offerri juffiffe , Deóque vota feciffe , & celte Scrip

is ipfe

INECLOC ONDUIFEISIRIBPOpcra i gt t Del st i i Mequuctu

p

? pre

qmb.hb,e

nj

i.

[ Sl

(t

( lb14 y. 35 feqq.

W) &

EE

E

]

i Mundi 3808, Legä Mo[äz'cä 236

j

T

ipfe oculis perfpexerat , & iia multorum aliorum verum Ca;echifï

am

mentei

evafiffe, Saltem Ceraelius cum Gertonide concedit , Heliedorum híc vere

csprtces& [

ad Deum verum converfum fuiffez — Hinc videtur Heliedorus vetuin L fraelis

Deum agnoviffe , & velicis idolis eum folum celuiffe,

1dá won tantíim eum ,

: ingw |

o vt

fed & omnes ejus milites C affeclas feffe ait Goronides » qui afferit. , ens [uiffe

yiciebll

AMacedones,

Hine per Saccrdotes (5 ipfe vilimas Deovltulit , magnáque promi-

ia

fit , & Deo vovit, - Scd valde obftupefcendum venit, quod etfi. Heliedo--

Cornelij &

;orionidis

,'ï.'gicereai:*

tii hec omnia Regi fideliter retulerit , quz fecum contigerant ; Rexta-

do&rina,

.

OWU

men paupetie velavaritià raptus, Heliodorum fecundó ad hunc ipfum

s at

yeliectum remittere voluerit, ^ Quia veró iíle fe excufatum cuperet,

faltem ab eo confilium petijt excecatus Princeps; quemadmodum talis

luidtp.

M

"

l

Í

L

j

n

thefaurus in poteffatem redigi poffet, — Cuíalter, utique totus poeni- Heliodafits

ao

tens & conycrfus 5 54 quem babesboflem « ( teponit ) aut regni tuii infidiata- ierum 4

n

zem , itte illuc , C flagellatum eum recipies ; fi tamen eva[erit : 0 quód in leco fít Kege miti

j

veré Dei quedain virtus. — Nam ipfe , qui balet in calis babitatienem , vifitator nou fufipet

Qadju er eft lociillius , & venieutes ad male[aciendum percutitac perdit, — Hiffo:

iif Ó

pf

tia (ibolalla Heliodorum adeo per Angclos occifum refett ; quem Ogias pet

lii d

preces ad Deum fufas à mortuisexcitaverit, (y ) De virginibus eonclu-

fis fuprà mentio iricidit , unde aperte concluditur ; virgines in aliquo

fj

TE

patthenopeo circa Templum in omni caílitate cohabitáffe inftar Sancti-

monialium , inter quasetiam B. V. MARI AM cducatam effe fancti teftan-

at

tur l'atres,

^

Virgine&

Aliud quafi cenobium fuiffe pro viduis , ubi tales equ

e

conclufae

W p

impofteram in religiofa continentia vitam agebant, ex

Annt Phanelis citcavems

Prophetiffz hiftoria patet , qua totis octoginta quatuor

annis ibi Deo plum,

jf

fervijffe fcribitur ; it

a

*

, lil

i ut de templo non diícedcret, j

junijs e ob[ecrationi-

bus ferviens nocleacdie, (z ) Col

legialiter cohabitáffe defumi poteft ex

Seriptura , abi fcrmo de Virginibus; quecencdlufz erant, (a^) Hocitidem

p

confirmat $, Ambre[its ; dicens: Etiam in Templo Jer

ofol ymts fuiffe legimus

i l AM

ii

ji

Virgines deputatas, ( b?) Accedit Torniellus in hac y

erba ? Opertet ia Tein-

| a^

plo extitiffe locum (eu loza

J

h

u

T0

qu&dam ad perpetuam vel teinporalem quarundam Vir-

il

ginum muliwrümque Reli

giefatum | babitationem, (( c) Eadem Sali«ni opinio

p

elt: Videntur emm fu

fe , quantum. vudia illa teimpora. ferebant , quafi Moniales

KU

- Domino confeerate, . oci

pfum latiüs & fortiüs probant Clauais Spinceu.

l

l ilüghü

j

(4) Perms Crefpefin

$, (€) . Ne dicam de $ Germano Conflantinopolitauo,

(f) De Gregorio IN

hao

1l

J

icoimedien(e, (g) Et alijs an;iqgis Patribu

$ Hang

materia m

o

(y) Petr.Comc"Pc.in Efth.e-To. -

(2) Luc?.y.37. (a) vg.Mach.;.v.lg.( b) 5.

Amb.l'xöädchirg. (c ) Tora.Annal,

ad Ann.40

3o.n.14- (d) Cl.Spinc.l, 4. de Cont,

Pï

€: 5. C€) P. Ctesp.. fumm. Cath, fid,

(£) $. Germ, orat, Encom,de prelent B. Va

( $) Creg: Nicom, orar, dc B. Y«

1

P

z

$6

Oniá 5. Pontifice 46. Toann: Hircano Fm;'e 36.

i fili

" Ri'ontftc: ra. Ra at ér

iam equé iafigniter tradtat Lerins, C h ) Canifius, ( 17) Sic cón-

Viiginum — fequenter ctiam ín lege gratia facra Parthenopaa , & Virgines& viduas

nl & h

&in lege

Deo per votüm Continentiz coníectatasextitifie ex tabu!is Ecclcfafti-

lr df

cis manifeftum eft,

Videatur Barogits (k ) Hincjam Piw I. condi-

dzpm,z///a

grandas

dit Canonem ,ne Virgines antcannum atatis vigefimum quintum ve-

miidto

hii

lentur.

D : íacra Virginum velo & liabitu, nonaé Tertullieuus , $. C y-

Ahibelt

prianus , $. Ambro[its , $. Hieronyvum , & alijgeaviter perorant? Talesim

primava Chrifti Ecclefia facras Virgines fuille legimus s, Mattham Chri-

]

i

| fli hofpitiffam , s. Bafilfam , $.. Eugemam, $. 8 yncleticam , $.. Leovadiam,,.

"S Petrouillaim , $, Domitillem, S. Su[annam , $, Theclam , $. Cealiam , $. 8i-

tD

Inamn , $. Secutidatn & alias, quasvotum continentiz habuifle faftiteflana

prdos

3.

turEcclefiaftici. — Hujufinodi cüm etiam Synagoga feu Ecclefia Mifaién

o L

£

fiabuerit , ex eisunam fuifle Debboram dico , cujus merita fpiritu Prophe

lidian, L

De talibus nofter P. Bouídurus ; Ex-

M

tico 'nfuper coronata refplendent,

l0nteci

illis erant'imulieresille , qua vocaiur Evangelizatrices apud Pfalunftam vfal, 67

t:rrrgnm

j CXI;'A;JC

y. 12,. quicibidem afferit , olim earum militiam feu (odalitatem fiiffe multam ,.

-dd ef's in maxima maltitudine s de. quaruw uinero fu. Maria , forar Mo)fis , G

h licel

4Alis. (l) Videdicta 45202484. n 22.

Yaf

Ad fandti Osie hiftoriam etiam id'pertinet, quod. in Lifre fecunde

if

Machabaorum legitur-; quód etfi omn bus nora cflet innovüa Pontificis.

D. E

* fimon pros. Vita » fatus tamcn proditor Simen', adhuc poft cocleftem de Heliodoro

lüyng

itor fandti fumptam vindiétam, maledicumros füum comprimere noluerit : übiqj»

Vil qu

C2oiz Pon- enim beatiffimum patrem Orsien Pontificem traducere non déftitit;.

TE que y

'!?lüQiSQK

$ Ea

