tiz tamen nec oftía latibulorum ob(truere , nec unum in hoftes lapi

itho im-

u u

dem five jadlare , five devolvere voluerunt , ne Sabbathi f« (tivitatem

puné depel-

temerarents fed cum prote(tatione hoftium fe furori permiferunt ,

Qqui.jar,

sii f

horum circiter mille utriufque fexüs interemerunt. — Jofepbus ait : cüm

wl

militibusad eos eluctandi via non elfet , ignibus infrà accenfis, fumód;

TU

ad cavernas impulfo, plerofque fuffocáffe. , Multi tamen alij fuére refi»

js;

u

dui , quiad Mathbatbiam properantes , eidem tanguam Duci atque Ponti-

hici » fefe junxére: qui poftquam cum cxeteris fidelium fratrum fuorum

interitum amaro plan&tu profecutus fuiffet, poítea cun&tos in concilium Profde

ri! M (HW

;obtw

vocans graviter alloquitur, & quód bello cum moderamine jafte tutele etiam in

die quoque Sabbathi coaclé fufcepto feftum non violareturoftendit $ sabbatho

qnr

addens: Si omnes fecerimus , ficut. fratves Woflri fecerunt , & mon pugnaverimus pugaandura

li

4dver(us Gentespro amimabus moflris , & juffificatwonibus noflris , nunc citilis di- e(ie decere

i

Vig atf

gz,erde?t n05 4 teTT4» Diycum I

nterpretes , Matbarbiam tanquam Ponrifi- ?s

Aa-aa 3.

£enm»

jor

j

[DI DA

u

zi

2j

&

&

$58

x M&tlfä?äia&ïj Poütæää 47. ?»/e/l'cl)*il 37 éx Daucicus lmlar.

erprccatum effe le

p

tum p'l

fu ,li neihpe fidelesab

gem D«i de Sabbathi cultu , qubd im tali ca-

hoiiibus invadaritür ,

rori obliget ; fed potius

nuji

pugnandum fit pro Deo & e

M vl

jus legé , ne omnis populus Dei iaterücia.

tur ; itáque Eeclefia, &o

mais Dei cultus pereat, (£) Ho dicens perfta-

7777

Mahadias if eis; & Dadients nobisperm

Jetdo

anet con[uetudo pugnatidi , eitani fi tali die beila con-

contra apo- fArgatt.,

Ait Jofephus t

H

fauspro- Marlja

f hids atiatam inulii

(g) qui in fequentia pergit : Collizens ergo fibi

Midonn

Fiudsiem ; ards depo[uit idolortan , d

peciautes in et$,

ee'ditïfi

quantos dmanu caperé pottut , interemit $

TMiturin

?

nam multi ejus timoré diperfi (unt ad

Gentites propinatuas ,

bt pieros

;

Von. circütitcifos affir eireu

incdi , expelless eos ,

ins dif

qui , ut talia probibéréni 5 erant con

titrer]

jiz't-*utif Sed difertiüó hac m ipfis refe-

runtur (scris Pagims-

um

VIL

Tune Congregataeft. ad eos $ )flagoga Affideordin

; fertis virilus ex 1 frael,

thinyit)

omnis volunt arius ii lege ; (

Qines , qui (ugtebant à Tnalis , addui (unt ad eós, 9

l tibiqug

facht (uni illis ad firmameni

átit

Relege obfecro €a, qua dixi jam varijs

ftim

in locis de Religiolis omnium

temporum & Nationüni ; übi ultimo

It lg

Afdzife tandem Aimio 3555. p. 1;

[eqd de

A/Hdæis'(h&ïcienter difputatum effe cen-

Mathathiz (eo,

Didum eít autem

; Áffideos

quidém eofdenmi cum Effeuis fuiffe, &

M Qu

conjungunt aípérám ac religiofam in

l

ocis defertisegiffe vitam ; qui tamen hic loci

tntümh

fortes viribus velideo vo

j

caütur;quód intuituü periclitantis Ecclefi&

////M;iü

in ]udé4: , 6 moatib

us & fylvis prodeuntes ; hlominesad fidei & lcgis

DT

óbfervantiam ubiq

ué zelosé adlioftati fint : qui cü m ia per(ecutione tacn

U D.

gravi homines pal

|

l

I.

1

Iim ad idololatriam declinare ; & nifi vis vi repelle--

D

f!

M m

fetür ; de Reli

«

gióne in ]udaa quafiacturi effe viderent

; idéó quotquot

Horam zc. difpetfos 1/rae

"tm D

lit4s repererurt , y

el paffimi ad fe ii (ylvas & folitudines

"ttati

luspro Deo COnfügientes habüerünt

: €ó(dem territos éerexerunt ; pufillatimes robo;

& lege.

rárürit, inérmies , at arm

Wtf )

a compararent , iaduxerunt , atmatos , üt hiofti-

Kütngm.

buspro pofífe

zelofi

fele opponerent ; obítrinxerunit ;qüorum ipíi , tanquam

dm

Ofes , extitére duces (uadendo, juberido , rogando : ita u€ jam co-

piaé non Contemnendas fb fignis haberent.

!/iwp;o D

$

Hi ergo audito, quód &

qtmmm a

alij don pauei fefe ad Marfarbiam alibi recolli

&

iffent , hine cum orrinibus;

ÉExercitus

quos ipfi etiam pré defentione Eecfefia ünit

os hiabebant ;ad Matbathiami

Wt a

itet inftitüerunt, — Et hioceíl , quó4 Texzwi citatüs incendit ; dicens:

Ormatur

f -

*f

il

ex veris fi-

Tunt congregata eff ad eós Synágóga affideotum , fortis viribus ex 1 frael , amuis

"Ils G

voluntavius anlege $ C? omues , qui fugiebant à mielis ; ad.

5

li

delibus, -

diti funt ad eos, & f4di

ïïe lg

b

fünt illis ad firmaméntum,

Cogitet Lecor , quaütum Matlarbias , & cxs

W:

teri ejus amici ex horumiadveutu folatiumi funipferint ,

qui; cüm jámi -

li ad

ili

LW

inftructam fátis exercitumi eæcgfem ; idco pro tütela Ec

clefig in publi-

N

eunm

N.(ä).cow; ibid. (g) tö-feph;r.- I& 6 7s

L

E.

»

ili,

nnus Mundi 3817,

Z.egz: Mofaiee. 1544

$59

tl qt

cum þ!*Odire ftatuüunt.

Et cellegerumt exercitum , e

in ia (ua , € viros

parcufainnt. peccatoies

Ü pqtiu:

intquos in imdighnatione fua: & cateri

fuaerunt ad. N atione s ,

Lettti.

ut venderent,

Et c

irc-im y.

" Matbatbias , ? amii ejw , z

deffruxérunt aras , «* Contta ho-

377

crcumciderunt pueros incircu

meifos , quotquot invenertunt n firibus Yfrael y Q in icsEccléfia

tl (

fortuudine ; C perfecuri

funt files [upevbig 3 6 profperatn

m veft opus in tnenj , 21 ma fu-

àn fl

eorum » ( obiimucrunt

,

/

egem de ma

ibus Gentitin , ( de manibus Regum ; gy n

^ Mu

tton dederunt cornu peecatovi

Matbarbiat cum . exercitu

prodiensprimó eos

$

M ud

Hebraosindagavit in urbibu

s& locis, qui ibi , cateris fidelibus ad de-

[uittt

ferta difper(is , poft abjura

-am veram R.cligioném remanferant,

i

quot vero horum feperit,

Quot-

in manu ghladij

extinxit, fcrvaris tamen eo.

ründem p: eris innocuis,

quos fecundüm

praícripta legis in forcicudi-

;l

!

ne ,invitis corum parenti

bus , circumzidi

?

f ec i;t.-'

Aras & fana cum ido

lis ubique deiecit ,

R esEcclefi.;

dj

& ad nihilum redegit 2

& fic tandem obtinuit le-

incipiuut

1 iij

£em de manibus e

orum , id eft ;legis obferva

ntiam

armata hoítium m

reftituit , abfque ut

ulim

anusid impedire valerent,

ANec Cerpu. peccatori. de»

.rcggö'fg,sfg;xcc

Jo i

dit. Putà Regis

Antiocbi potentiam in tantum

depreff

ut jam in Ja-

1.

d£4 cornu eriger

€ non potuerit,

Atram cert& Eccl

tantüm horarum

? non aliquot

jchd

s Íed adeóo fex ann

orum Ecclefia perpetfa eft in finibus

hi

]udae , ita ut myri

ades animarum

€

non tantüm tempora

ii

tenebris involyer.

1

t; fed & inüumeros ad caliginem tr

d

nam,

Deus vero

tteret deter-

» qui Eccle(ig füg nunquam deeft , hid,c""';?'eï:

ïïï;lþgre A-

vlle

hatbig , vurfus Iuce

m de tenebris

hunc

Suos Deus-

tificcm Ducämqu

Jplend- cere fecit , quando-per

nonni(fi ad

t*

e *.&tero

£

à m

b

emorià digniffimum , fidcles priüinæ

jdind

libertati reftituer

:

e incboavit.

A

tempus de.

Ecclefia Dei ad tem

Firmum enim fixümque manet, quó

3 ferit.

fObOAl

pus impugna

-*

cutionum agitari q

ri queat , luduare queat, ventis perfi

rf

Ueat: perirea

utem omninb',.nul-la;enuls—qUea*;:.

ANNUS M

UNDI 5828

L]

I-

yiati

RCR ER d

E]

Legis Mofaicx 1345. Qusz Matha-

?

thiai pro Deo & Ecclela praftit

eri

ranno praterito , jam indicatum eft, Mthathia

quoram partem etiam ad hun

mozrs im.

i

€ annum transferenda eífe credas. Hoc

jbl

unum veró dolendum , quód t

matuta,.

antus Eccefiz defenfor nonni(i ad unum

j

Circiter annum fidelibus conc

effus fit; ad eleva

:

ndam nempe dejectarn

ab Anticcho Religionem

þfns.'

veram : hoc etenim anno currente , qui fuit

—

annus Grecerum centefim

us quadragefimus fextus, eum ex hac yita emi-

mif

grálfe legimus,

In.utroque

Wt

Et «pprcpinquaverunt dies. Matbathie moriendi,

(b ) lts

facro & pro

d

Texttii , qui etiam

pulchram

iz

am adhortationem recitat , quam

moritu- fano Iudas

yti

Tus ad filios habuit ; cui , ut o

rdinaverat,, Juda; Mecb

nti Machabaus

d

uffl'

j

iu ugatu & Pontificatu or

ab lanæ ,:!Sïlä?

aC fucced it,

á

dinaté (lu,sc.qïilïs.-

Hic

)5) lfi'Mans OL

N

d

sfo wl.]'zeclää/iæcïmäæo ?»ontz'fïtezfs. *Melchi 37. ex Ducibus Iuda,

Jnten

II

Hic jam quxítio redit de Ducatu Matbathie , utrüm videlicet in

liri d

eam Geneslogiam recipiendus fit , ex qua natus eft Chriflus ?. Bre-

D!um ,—l

viter repeto, quod alàs jam dixi , & abíolute negativam teneo 5 necenim

fri/am'm

quód Dux populi Ifraéhitici Matbatbiat cva'erit , ideo ex illis Ducibus effe

dunpr

EÜalahige ceníenduseft, qui de foemore Jacob defcendiffe dicuntur ; cüm certüm

Ur.

Ducatusdi- fit; Machabaos ex Ttibu Levi, non |ad« ortum daxiffe, Quód autem

ub

finguitur Duces de Tribu [zda fibi fuccedere debuerint , & fuccefferint ufque ad

*

a^ altero:

fenltsp

"'Eribui luda

Chrifium , Textus habet,

Dato: aurem ,non conce(lo, Melcbi , & ejus

pliat,u

poíteros ad ftatum gäuperem fuiffe redaétos , prout aliquando Regijs &

n

if L-?riov.'

Principalibusfamilijs contigit , necdumtamen fequitur, Duces de T ribu

Ws

Juda defeciffe , cuxn reale & intrinfecum jusad fceptrum adhuc retinue-

hii tradi

Majö:&.s»

rint.

Dato , dixi, non conce(Ío , nam nec Melcbi, nec Levi, nec Mate

h Tem

Deiparz

bat ,nec Heli ( quem pro Joacbimo patre Deipar habeo ) ad ltatum tam.

Nefenta

num fucrint deje&tum p« rvenifie dico ; utomn

ibus& honoribus & opibus caruerint,

ftcipicb

paupere& — Certé de Deipara Eccle(ia canit : Nativitas gloriefe Virgims. M 444E ex [e-

lm qui

suine Abrabi ,orta de Tribu Juda, clara ex flipe David. « Ec iterum: Regalf

tuy, D.

ex progenie MARIA exorta refulget. — Honorius Auguftodunenfis de eadem :

hucmó

Ex benediclo Patriaveharum (emine , ex preclaro. Praphetarum gerimine , atque

Ti

. fncra Sacerdotali flipe , genero[a quoque &* Regals progeme hat il yta virtutis

litr, (

Dei F'irgo proceft. (4^) . Ita & Bartholematts Pi[anms: Beata V igo erta eff pri-

litig

51V.Maà--

) de mültis Patribts vetevis Tg]iamenïz:mzximäädecämo nono tnapiendo ab*

Duglff

Adam ti(que ad Tbare , (ecundà : De Patriarcbis. — Tertib; De Principious, QuaT-

rià clariffi-

F(V"giïiei

inis eft orta.

to: De judwibus, — Quinto.$ De Regibus,.— Sextó:: De Ducious, Septimi: De'

-Otlayo : De Sacerdotibus Q fummis Peutificiluse

Ll ) l

nardibus, Viris flrentts 9. fortibus.

AtCO etj

Nonb: De populi Redoribus, | Decim : De cultoribus Dei , C juffts Parentibuse:

"

ï

Alolg,

(k) Dehujus fanctiffima Virginis Parentibus Niceplierws :Joacbim Q* Anma'

Ambo accuratiore , juxta pra[criptum legis , vità. pree

UR

parentum erant Romittá,

AÉ CQ

feantes , C& clari , nec non primis quibifoue & fplendidifimis , nobiliffimifque ge«-

u

nere conpwnerati, (1) Eosde jure baredes Regni. Davidici fuifle docet Pe-

.

"t

árentibus" grus. Ble(zufis. ( m ) Id quód ex Ev

angelio probatur, & ab ote Angelico

Tl ler

Wi

Deipat jus confirmatur ,loquente ad.caftiffimam Virginem: — Et dalit il Domiuus'

ad Regnum

nä,q

itn

-Deus (edein David. Patrisejus: ( ). Qui ideo etiam in morte titalum fibi'

q

! Eh [

Mrael,

afcribi fecit Regis ]udaorum.' ( ) Pelbartustatetur : Deiparaim Filiolo Di

ömd aup

vino nafcituro in Betbi

ehém civitate David ; locum 'aut diverforium non:

WMalin

Interim.

RU

igvcn'iffs, cjüm ipía de jure totius illius urbis hares efle debui

(i) Hon./Aug. Sig.$. Mar. ( k ) Eart'h, Pif, in Mart

ial (1) Nicepl.l1: 62*

(t ) .FPét Blef. Tract, de pereg. E-i-ic;'ofo'x. ( a). Luc. . V.

]

3». (90). :Math.--;þp 37*5

bl

te

(92. ;fclb; in fixell, m?.f 7 p A ait. j.6 1Qe*

e

:

: hn Mundz 3828 Legfs Mofaice 345.

: $6t

it ld

Interim Jeacbin um & Annam opibus non adeo deftitutos fuiffe Aurbor

ndeliet t

ho

libri de ortu Virginis a(lerit : fsta Joactinti G Anne fimplex && veila apua

- Deum , apud bonunes irreprebenfibilis erat & pia : nam ommem (ubftantiem (uam

t

acibus d

trifaridm divi[erunt 5 umam partem Temple , $ Templi Miniftris impendebant ,

aliam peregrinis &* pauperibus eregabant , tertiam [ug. familte ufbus re[ervabant,

i cettüt

BQ'V.MGX';?

q) Sed & ex prefentatione in Templo ( quam Ecclefia,celebrat )

prafenratio

pöd aQtt

t lo

tam B; Virginif rimule, quàm' parentum dignitaselucefcit: cüm enim

18 teniplo.

; fteriles parentesbanc Filiolam fanctiffimam poft Vatum coelitüs acce-

,'!90;; &fjüi

pilfent , won cunciata efF Anna , inquit $, Gregerius N yffenus , eam «d Templum.

Yi &,

|

adduiere , €9 Deo veddere , ac promiffum fervare. (* ) Et Evadius, Apoffolorum

uT

vicinus: Trimula cüin. effet ,in Templo eft pra[entata , &* ibi in Sandlis Sandtos

yc lt

t traduxit annos undecii, ( 1) Sed fi pauperibus & ignobilibus liberos

j l

in Templo prafentare conceffum fuiffet , quis numerum id Templo

[

pra(entatorum Inire valcret ? Nobilium ergo' Deo finguláriter dicati

r

recipicbantur l'beri , qualis hgc cocleftis puellula; — Nobiiem comitá-

nab

tum , qui hanc puellulàm in Templüm folemniter introduxit , $. Ger-

: A

manu, Pacriarcha Conftantinopolitanus , ipnuit , duni $, 4Hsam in.

T

lunc mcdum loquentem introducit z Veta mea redde Dimiho , qua diflinxe-

d

vüUt labia mea v ? Virginum catervas cozgi cum lampuadibus, &* convoravy Saceya:

TEU

detes , congregavi cognaios 1heos , omnibus dicens ; Congratulamini siibi , quàd.

ii

hodie mater £ productrix effectu (um , non Regs terteno meam efferens filiaim , fed

"-

d

Deo calefli« (t.) /Ne dicam de illisantiquis Patribus & Dodtoribus , qui

fgüs. [älf'

Éjtispraifen

B. Virginem privilegio6ngulari, & propeinaudito , in'ipfo Sanctuario ,

T

id eft, ih Sanélo Sancdtorum admiffam & educatam effe fcripferunt: tt& veftirus:

s

h

Tacco etiam , quód aliqui €x S, Anna legenda promunt de vefte coelefti$

jj

puellule, quam coloris violacel, auro intermixtam füiffe tradunt ; ean

) ( P

. dem coronà quoque ornatarn fuiffe dicunt, ex floribus artificiofis pul*

nip

:E

chré compofiiam , fafcià- circumcinéctam ,quam gemmz atque berylli

n

commendaverint ; in cujus forte confirmationem id Davidicum af- 55-; di':rp*ofïä'*

dict

ferri valeret : 4ffitit Regina à dextris tuis in veflitu deaurato , cireumdata va- vio faicuc

u

|

fitat?, [ u ) Ad' digaitatem quoque Lujusfamilx facit, quód Zacha- fabro nu-

j

"ia , quem aliqui pro fummo Pontifice & Principe habuerunt, & ejus -bcm.'-

j

uxor E///sberb » cognationem Deipare ingrediantar , ipfà Seripturá tefte,

|

j

Quód autem Jefcpho fabro'nupfcrit B. V. M 4R14, Gita in Jofepbo Tribus

- Jaadinfimum dignitatis gradum deícenderit , id ejus perfonam non

u

D

avit ,'eüm hacaper

At'iffimaf*Dei dif; po*(i-

| ded*eS:Orayit ;Íed amplius honor

j

tío'

a

H!tlll. CI7K

(4) 'Apud ws*;Hi/er*.fr'om.*.g. (1) S. Greg, Ny(s or. de Chr; niáriv, (f) Evad, is^

) 17' l ; j

Ep. Iämsm di&a, («)/ SiGerm, Scrde Prlent, Vug. (u ) Pïäïm, 44« I0i

E

TY

— M

cibus juda.

$6 L Judé Machelao Pontifice 48 Melchi 27 ek

f

;ig'*:igcrjcæ $S. Gïfgöïiüöh']f;üäl&& ait Cz;*,fn gxïgw'j;gz 5 C"f AdMuiia ffj]h ? Güxäif'fifmm

Jf i

.Sa-geidotes egitárunt , ne quid de [acro illo. ,orpore. flatuentes . Desim . pecta-

RE T

rvent Qe, — Vt autem intra Teimplum una ctun Sacerdotibus miulier ver(aretur, Q

Hompfhm

W SanBhis confpiceretur , neg, con(uetum- &y. ufitatum erat , & (imu gravitai &

bulatoren

frit At

bone[las rei non aberate — "Deliberantibus tgitur eis (uper bac ve , Divinigüs snadit

confilium , ut davgnt e«m quidem viro nosisee dlpon(stionis , 15 autem. ad cuffo-

j f;!i&:»(y"m[

Triili d

Biendam Vargiitatem ejus sdoneus effer

Inventus e[f. wgitur Jofeph talis , que-

lem vatio conjilij vequmebat ,ex eadem cum V irgine [ouliá ae Tribus i(g, de cone

t emmün

filio Sacerdotum . Puellam fibi defpondet 5 coujunct:ss autem non. ultva. fpoxfalia pro-

h4 Bace

gredsiebatu

5

r. (w ) Eadem ferme Nicephboris habet ( X-) & aiij fancti

Miraculum 'p

dicms;thg

1

z

atres apud Barradium, ( y^) Qui etiam illius relationis , quod dum.

*

Drit t

in Defpoa-g

:

P

"

fatiope ftu-

ontifcx Deum confüleret de e

)

us defponfatione, vox Divina ex 'ro-

LT |

pitiatorio refpondit ? Secundüm Vaticiniüm 1[/4izfore defponfandam.

Pendum. :

As

dicenris: Egredietur Virga de vadice Jeffe )G flos de vadice eju afcendet , & ve

ij dtridi

quie[zet fuper eum Spiritus Domini, Quamobrem Tuvencs de Domo Dayi

Wuncjrr

nuptui habiles , Virgas finguli fingulas ad Altare afferre fint juffi ; quo

2 lj

jlb af

oftenderit , eidem B. Virgmem pre omnibus alijs cffe defponfandam.

— hnuliygg

Etfi verb nen adeo quidem Barradio placet ifthac relatio : id tamen pa-

vivizem icl

rum refert 5 nam hunc Jfaig locum de B. Virgiue interpretantur eciam

E Bity

ipfi fandli Patres, unde non incredibile evadit , cüm ejus defponfatio

j

Q

gcwm*

faerit opus fingulari(limum Divinz difpofitionis ac providentie , Spiti-

Chi

/1

tum (autium hoc ita fignum exhibuiffe. —Herten(iu Palavicimu in libros

Í

tiitiffe

. quem de Magne Deipara vita confcripfit»cüminc ro. uíque Defpon-

r

A

D

t (n'az

fationis myfterium perpendiffet ; id quidem in hunc profequitur moe

CM (b

dum : Serte dkruin'.(ui.jä B, Virgini fpon[um. ; confulto prius Divino Oraculo,

- AMdti, d

A[ferit Petrus de Ribadené yra in vita B. Virginis ,cum alijs. — Hocaccidi[fe pronue

M Id

bo veluti ad defpon[ationem Virga flarentis prodigio fert commuuis traditio , anti»

quiffimis sconibus $. Jofephi ubique comprobata, — 1mà addit 8 Hievon yinus , v

:

MT

t

!

Miracula quicuuque fuerit Autbor liiri de ortu V irg. S. Jofephi , qui ttüter alios procos aderat ,

u

1 i uti Ing

quibus hac F'irge infedife [andum. Spiritum in (pecie. columba ; && hoc prodigium mduat

t

fponfalia — pritis calufés fonffe fummo Sacerdoi , tanquam. fignum Divisg eledonis, — 4d

fti

fuéredeco- — boc alludunt £X 4li

querum fententia illud 1/aie &, 1. Egredietur Virga de 14dieg

*MS, fllf

53:3,

)df & flos de radice ejns afcendet , & vequecfiet [upey eum. ópimtis. Domiilg

um

Tum ilud Cantic, 2... Jam byems tranfiyt ; vmber abigt g vece]ft . fieres epparute

"E

Vil

' .k.zunt m terra mff/i".f ';edþ gxpr;j]ïzis $. Hieronymus in. bpift, d Marce

Sig-

v

( IV

(v

/

) S. Greg. NyH'c«nV.v.Gta—t de .Nativqit. (x) Niceph, lib i.-.*c- -7- (y) Barlqdo

Tom. 1-lib, 6.cap. g.

12

ER

E

g

4

t L

4154

7

eips

if Mundi 38$8, Legis Masz*m 1345*

-56;,

u l

Signatd in legatione Galriclis patrid. S.. Jofepbi IN azavetb an . illis verbis Luc, 1.

N

Miffes efl. angelus. a. Dev in cimtatew Galileg , «t nomen Nazaretb ; m )ftenum

J t

tiotat ; Cur quaf boc ait » n [ ut indicetur florida defpon(atio Jofephi cum M AR 141 Ejus rei te

r

Hoc ipfum fufius referc. Cartbagena j qui illius relationis non quemque ftes adducti

l gmwf

fabulatorem citac Authorem ,ied ipfum $, Hierenymutm , feu quifquis

ii M

fuerit Aut&or Libri deortu Virgini$: & addit in fine: $i. Numérorum c. 17.

i 4

foribs & um ygdalis germinastibus in virga electui eft A«ton iu Sacesdoteti. ( z. )

) tilit

Bertadinu de 5uft lat hancipfam hiftoriam profequitur ; (a ) quam

E

& commuünis affitmatr traditio,

Baogium adhuc addo; cujus ea funt

iif

j

Vcrba : Sacerdotes iniijfTe confilium de maritanda B V. M 4RIA ; petgiti;

&ZA

T

dicens: Deligifar i maritum Virginisvir juftus [ofephis ejus contribulus , ex fhirpe

E

Báronij fed:

t

ii

jl

David oriundus , fed ápiicio faber: neque euit ad pecuniam » tiéq, d Ponores in[pi

$

,fade diQtis

viudt

c£€ (ed ad génus per antiquam lineam dudum atque prabatum in conttabeudi

onfa l I!S-

p

Qn

iptijs penes Judaos fuffe conjuetudimern , Jofephu tefLatur , càim agit de inatriio- -

25711!", 6 Ul E

&ijs Sacerdotum. — Vt uon müreris j fi Viro fabrilis. artis. Sacerdotum confilio ;

[

Dono )P

quaruim effet officiumi , de bis , que (emel Deo ejfent oblata , di[ponere y nuptu tra-

TE

ditam audias, — Sed. buc éum . agérent illà ; Divitid providentiá , marity nówine s

didenr ?

fidiimins cuflós c?. ieftis MARIZE. Virginitatis integerrimus parabatur, ( b.)

apndn

Ex quibusoimnib(üs coücludo, Deipare cognationem fuiíle ptzcipuam ;

um p

divitem ac lionoratam ; etfi ipfà per Gingulariffimám Dei difpofitionem ,. imredi

tur at

jofephe pauperi nupferit ; & cognità Dei voluntate poftea cumi eodem pj

XQQWWU

pauperea el-geritac duXetit vitani. Pró colophone itaque hoc üinum fbrg pup.

aL

addo : Chriftum verum filium David, ut (epe in Eyangelijs homiüatur , fiffe,

TT lm I:'JW!

lhzteditàfle Regaüm David patris fui; — Sed cujus fuit hares? utique

y D*

fnatris ( nam pátre terreflri caruit ) feu potius Jawchimi ; tunc adhuc

Viventis füb üomine deli.

Et lioc eft ; quód non tantüm Propheta

u

il

jnutl

-

Mich£ás , fcd & ex códem totum [Judéerum Eccicfiafticum Concilium

quafi fynodaliter pronuntiavit & fentenciavit: £r tu Bethlebem , tetra ]a-

iij

vilil

dá; ticqiagtsm. inima esin Principibws juda j exte enim exiet Dux , qui reget

1

jl

Bopulum: meinn I(raél, (c ) là qua Synodo fotfitan ipfus Melcls prate-

dit ; uti mox dicám.

$

LT.

5 mW

jj

;l)l /

Nempe cardo rei

ii eó vertitür ; utrüin hac Virga, feü hoc ícep-

ttümi ; feu ite Ducatus & Primatus; folummodoex primogenitura re-

f/(" j

Di(tiadtio

j p

j

fultans , fuerit aliusà Ducatu ; Tudicatura ; vel etiam Regia dignitate ,

TOU

qu&in Rempublicam Hebreorum cum tempore introducta fuit? Dico

Dignitatum

3

átquc Duüéàs

p

fait electiva ; illa veró lieteditatia, Hinc

tuui. -

'* fuifïelalium ; iam ifta dignitas

Bbbb 2

z

ecfa

j u /

LE ( à ) Bem. de Buft, in Mariqlg

(z) Cattbag. de Árc B. Virg. lib. 4. hoim.

P.4.lermi12, ( c) Boron, Tom.« Appar, n, $d. ( €) Madi, 3« 9. 64

'!

" yl

^A*

$64. fuää -Mac*lmfäfæo ??ntifz?e 48, Melchi 37, ex æuciäjm; Juda,.

g

etfi Mo)fes, natusex Tribu Levi , à Deo effet [udeis pro Duce; etfi Jofue

piltr

f5l

Mo)fi in tali Ducacu fuccefferit; hoc Ducatum-Tribás ]4d4 noa t«tigit ,

: tuncd

necei derogavit, ltaetfi poftea Tudices plerique ex alijs Tribubus eli-

Tribun

gerentur,id nil minuebat Ducatum Tribüs Juda, ltem eti David, &

«t (

omnes R eges ejus fucceffores fuerint orti de Tribu ]ud4, eam tamen

Pal

iffon

dignitatem vel ex difpo(itione Dei, vel ab clecione populi , vcl jure

Prophe

hareditariohabuerunt, abfque intuitu grad?s, dignitatis, Primatüs &

tuem f

Ducatüs , qdo pollebat Nathan & potteri ejus, " Benc tamen verum

putct

eít, quód càm Tribus |ud4 pra alijs emineret ; ex illa quandoque Judi-

Ces füerint ele&i , ut Otboniel & abe[an..— Cüm autem [udei primó Saulem

Mtrter

in Regem eligerent , qui fuic & Tribu Beniemin, per hanc electionem-

Wdraf

JBacatus de

tamen Tribüi J|uda non taüic.fublatum jusiilud Ducatüs à.[4cobo promi(-

»

Qipatum

foemore Ia-

lii &

€ob proprig

fi, Davidautem de Tribu |uda -Gngü-iari"üüi nutu in.Rege:m eletus ,

tiltrio

Ícparatus

,;;etfä, Regnum poftea in-hac Tribu hxreditarium fecerit ; abfque eo ta-

imen, at Ducalis illa dignitas à Juda hereditata cum hac Regia com-

äny(e

imiíceretur .. nam titulus Regiz dignitatis & titulus didti Ducacá fepa-

rJuma

oD e

rabiles erant; prout ante & poft Reges Juda manebant feparati : Hinc

pott caprivitatem Babylonicam Zorobabel non quidem-Rex fuit , fed man-

g

Musl 1

fit adhuc Dux de Tribu [uda ; cámque Refpublica.Hebraorum jam.ex alio

capite vacaret; ipfe'ex titulo Primatüs , quem geffit tanquam fuccelfor

( $

t Tri

Regum , res moderari non dé(ij. " Nectamen geffit illum Ducatum à

d« ad Chrifflum uíque propagandum , ut qui perlineam Natbani de-

*

Prpghe;

tam P

currebat, — Poft Zorobabelem deftiaati (ant Duces à R egibus Perfie E [itas

& Nebemiaé. — M«chabai ,Orti de Tribu Leyi , Pontificatum unáàque Du-

At o

,

15 df

catüm extraordiniarium & ipfi fufceperunt, manente nihilominus Tri*

du juda perlineam Natbaneam in gradu füo antiquo ufíque ad Herodett ,

fufd

Inc N

'& ufque ad Meffiam ; & fic puto explicari & verificari Vaticinium Jaeebi;

,

Non aufferetur (ceptrum de ]uda: &* Dux de jemorezjus, — 1ta claré Eu[ebius

1

[

& Tbeodorus Tharenfis »ápud Pererium : arburantur iffi , ]aco

!Ndd dgc

€ejarienfis ,

non figmificare háe Prophetiá lmpcrium populy. Hebrei futunum penes Tribum

À

"

2

*

Vr dl

bjettio

]uda u[4, ad Meffi adventum ; fe

d illud tant&

m indicáffe : Tribun ]

udacum 4hijs

l; fllc [

Pererij pon-

Tribubus comparetam , fore (emper ilis digrita

* N

t

*

$

L

te C? bouore praff antieren ,etvAtm

W

RE

qunc ,cttin-erat peues alias. Ti

!

bus. Principatus,

* Cd ) Et hac eft fententia »

lia

cui firmiter adhzere

o; nil prorfus me.remorante obje&ione ejufdem

u

Pererij? quafi nomen fceptri , à Jacobo promiffi , fummam Principatus

Áuit |

& Imperij poteftatem importet : cujüs contrarium exprefse ia Seripiure

r

m ,etiam

i

þaþetur- ( C) Pr?-ccihputö. güöd Virga qïua;!,em;c.u,m;ue poteftate

palítorum

(4) Perer.in Gen, c, 49 (c) Num. 58 - 33& leiem, $1. v. !9e

Es

þ*x

A

li

«65

ZInnus Mundi ;8;.8. Legis 'Mofaice 134'5'*; ;

3

& ]i

paftorum fignificet -

(

B

)uia eriam fi velint ad veríz ,fententiz deferab-

Ts

res , Íceptrum & virgam fupremum femper Dominium importarey

ub d

tunc dico: tale fupremum Dominium in fenfa hucuíque defcripto

lta Vi!o

Dod,l

Tribum Juda quoque in cognatione Natham C*tnper habuiffe,

TRUE

detur dixifle S. Hieronymus ( eti. male.à Pererio caftigacus j ufque ad.

T

Paffionem Chrifli petíeveráfle Reges udg de ftirpe David fecundüm

Prophetiam acob. — Ubi nomine Regum , Regiam hujus Tribüs digni-

atl

g

1 Vetut |

tatem fumere videtur.

Nam quis tam infanus (it, qui $. Hieren ymutn

Alioruns

putet nefciviffe hiftoriam facram , aut quamdiu Tribus Jud« ínter He:

qu i l

Authoruns,

mll

braos erum potita fuerit? $. C yrillu , jam alibí allegatus . ait; à Zäïoffd

fcntentig

bele ufque ad Chrifium ejus pofteros de Tribu [uda femper tenuiffe Prin-

M L

g |

cipatum. (.£) Cuiconcorseft illa opinio Pauli Buvgen[i s .Galatini, Annij

Luáj & aliorum , docentium in (íupremo Helreorum oncilio feu di-

j eï((*-.üia i

]t g l.

callerio , Sanbedrim di&o , viros de Tribu ]uda przfediffe , toto tempore

à Mo fe ufque ad Chriflum ; & hunc Principatum directum , & diceti-

erit o

C'&(ü) fcp.i' '

vum à Jacob Pattiarcha fuiff: intentum , quando fceptrum de Juda dixit

non efle auffcrendum, — Refpondet . Pereríus : nequaquam probabile

t r

fedmit -

güjc , quód fola Tribus Juda illum.magnum Senatum elfecerit ; fed ex om-

nibus, faltem varijs Tribubus, hujus Coacilij affefIores fuiffe affump-

pl

R.cfþaniïü

tos Sedefto & hoc effe verum, Sufficit autem ; quod unus Princeps

ad aliam

t

de Tribu Juda in hoc Synedrio prafederit omnibus alij: ; jam enim ind« pererij ob.

Ym d

du

"

Propheua habeturimpleta, — Non aufferetur (ceptvum de Juda, — Poft fozi. jc&ioncm,

"

mum Pontificem veró przfedifle unum | de Tribu Jude , certum vide-

W,Efüü

1

tur; cüiifta Tribus ,utomnesfatentar , Primatum tenuerir interom-

nl

*

nes alias Tribus, ergo & in Synedrio. Quanquatm nec hocneceflarium

minus M'

fuiffe d

E

lixe

rim , cüm talem Tribns Jud« pr&rogativam Ducatüs habugïri?

j

fine Synedrio,

i^

1Y,

il

Wm |

!

Hanc fententiam probant tot Patres , quot. funt , qui Principes

]uda dicunt duráffe , & gubernáffe ufque ad Chriffum : cüm enim eledtie

j :W

vumiliud Dominium Macbabzi tenuetint , & ifti ex Tribu Leví , non Ja-

7H j

la, fuerint exorti , ideo dealio Ducatu fzu Principatu Patres intellgend

i

j i

j Corac!li; ien

ij ,tül

fant , de illo nimirum, quem Tribu Jad4 pofleditin linea Natban, qu

tentla inegis

folus ufque ad chrifuim ( quantum & Texta. colligitur) peryenit. n

tó amplee

] üïdfm

-cum híc Cernelium adducere placet , cujus hec e(t do&rina : Pracife non

,

&enda, ;

defecit [ceptrum de Juda ufá, «d Chriflum 5 quia corona five as & poteft as Regrt

:mü?mg

proprie pertinuit [emper ad Tribum ]uda : tum quia boc jus Regm Davidi ; f.ïuf?.?

Ts

[

il

familie , oriunde ex Juda , fuit & Deo attributum ; ut:fvill,fff Davidi: P"/i?" m

D

?

Pülolllm

( $) $ Cyril. Alez.lib. S,cont. Iub -

!

4á hdi Mael)&ägö ?ontzfce* 48.Melcf"äi 3'(7g.e'x' Duclas lil |

illuà /e*mp'er' continuá [erie ; wve b*æïfdifafio faectédevent : tum qui (edes , ditio dT

libot.

snetropolis Regui,puta Jerüfaleim pertinelat ad Trium D uda: um quia poft (ihi[ma

——

M

dtqu

decem Tribuum 1uda «dyarens domái Davidis , ejií(que wepoti Robiem , eum fibi

proprium. Regem , Regnimque iuda. confhituit $ licef. enim Tribui 1uda fe junxcrit

didje

Tribus Beuiemin s tainen bac quia minor erat , Tribui Iuda (e [nbiidit: ETE

i

fümi Regnum ? (ceptrum conceffit : adedque deinceps [empet. , etiam poft veduum

À

fricior

é captivitate Babylonicá ; coroud , five jus Regni , Regrímque &* Érraipium cledlio

dertinet ad.Tribum Iuda.

Licet evgó apüd iudgós vegnarint. Leyite , putà Mae

liuter

IMduen

chabai j tamien coroa Regni femper manfit penes ludai ; Yribus enimi 1uda Mae

Ill Cer

ehabaos , ob zelum ($ fortitudinem in Duces elegit ; eé[que fibà prajecu $ perinde

46 Reguum. Pelonie (erupei tianer , quamdiu corona , (* jubendi Regem , a gu*

jmoit

(s

bernandi apud. Polonos mauet , eiiam[! exterüs fegner G.. ( & ) Hoctotum

concedo, & dixi ; dicóque apud Tribum 7444 manfifle Principatum ;

6 p

etiamfi loco iplorum Pontifices , aut alij rexerint. — Quód enum. quis per

Wüuit |

alitm [wit , per (eipfum fecife eredendw eftl.— Hüjas Domini] & Principatüs

gt t

leois ;

D'u'öafüs"

fic explicati fuére pofleflores non tantüm ilÍi, quos Philo & ejus feqnaces

Mekchi €

üíque ad Ióangem Hircaninn énumerant , fed & horaim pofteri; fed & ho*

fitia,

Levi proba: Pum pofteri , nimirum Melcbi , Levi, Mathat , & Heli,

Nec obeít; quód

Topetit

Q&S; '

Herodes Reghum & omne Dominiui Iudéerum prius abftra&um in feipe

ts exí

fum traniftülerit 3 dequo infrà füo loco j nam Ieeebimi fucceffio juris fuit;

bene fc;

etfi à fa&o per Herodem inipeditetur.

Quód aütem Regnum à iudeds

Xi jUtr

jn Herodeii aliénigeriam d« volutüm fit , id (ignüm fuit manifeftiffimum

Cittjp;

-ádvéntus Mefjiá.

Itaque teneo.; poft Melcbà nunmc Levi fucceílorem

d7

élle : füppofitishis;quz praferutitur.

T A Ut

Vs

Tandem hic commonerte volui , fe

fepbii zuiæm'f,- üec non Enfebiuni

fitapy.

etedtionem Tetpli Heliepolitani i& Z£g )pto pet Oniuimad tempora R«gis

tf IIIHW;

Templumi Ptolomiei Philofüetóris referre ( b j quamegóo cumalijs fuprà ad 4, 2722;

ELI

Heliopolita àd teinpora Ptolemat Pbilopatoris affigüavi.

Authofes tàrmen hanc difs

2 odb

aurüi ad finé ferentiani conciliant, & fub Philopatore dicurit TemPIUm illu'gi inchoas

iehudüm r fuiffe, propter Antiocbi Magni infenfumi tuüc erga Iudaes animum,

-Blv in

Poffquam veró ideai Antiochis cntn Rege Zsg)pti, nec minüscum Hebretl

RLT

amicitiam reftaurá(fet , & fidelesjam undique fecur& s0/ jmas accedere

| ]"dwm,&

potuétint , tancà fabiica Heliofolitana ceffatum fuifle üfquc ad tempora

E

Antiochi Epiphanis, trüculentiflimi tyranni $ qui quód totum cultum.

- ii

ivinum Solymiá abfggäü'et , Témplum profanáffet , omnia vafa facta

j

Y

l

m

difpolià(I-t, ritus & Religionem tadéorum (b pena capitis prohibuiflt j

.f

P

tunc enim veró ir extruendo illo Temiplo fub Btola'äiidd Plilometore d

enuj

j

w

labos

mlerþ

(i8) Corn. ia Gen, c, 49. (h) lofeph, l, 13, 6 6. nge-b, in Chton«

| ,ü) "

4

Z

il

i d

Ainus Mundi 3829, Legis "Mofaice 15 46,

567

(f

laboratum, & (tr

^

ucturam ad colophonem dedüctam fuifle afferunt ,

üne

&tf

de quibuídam A:

ithoribus dicere placuerit

» quafi tempore Philometoris

um

dicti ex toto hzc ftruéctura fufcitata fuiffet,

Templum autem hoc fuifle

B

t i

fchifmaticum , & contra le

gem Dei erectum jam alibi adnotayi.

d

.ANNUS MUN

DI 3829 Legis Mofaice: I346. Laudetur Deus?

I

fcliciora namque te

n

m dl *

pora promicare incipiunt In Ecclefia I1udeerum.

UT

1udas enim , Dux & ?

ontifex , Patris

Matbatbie monjtu & exemplo arma Iudas Ma-

I(!lid Jh

|

induens, Dei & Ecclefiz

caufam defendendam íufcepit, Anno Gr«to- chabzusEc-

h pm'n-:'! |

"WA centefimo quadragefi:

no feptimo

, Antiocbi Epiphanis decimo,

Et clefiam fuf-

:ml ; ,1;;54 [

Jurrexit. 1udas (| inquit Scriptura ) qui voca

batur Machabenus , filius eju. pro eo , Cipit defene

Qu

l

Q adjuvabant eum ome

x

ifratres tjus , r m

cadam.,

Y

T

ierfi, qui [e conyenxerant patriejus ,

d

^

M

& praliabantur pralium . 1frael cum l&titia

; & dilatavit gloriam populo (ao , &

indui. [e loricam ficut Gig4s ,

UE

facanxit (e avima bellica (ua ip pralijs , 7 prote- Ejus bellica

inapd

gebat cafiva gladio (uo.

BStmilis [atus eft. leem inoperibus (uis , £ ficut catulus viitus,

lconis rugiensin venation

€,

fequiti |

Et perfecutus eff

F sniquos per(crutans eo55 Q? quiper,

24

turbabaut populum (uum , eos [uccendit fla

Wvinis,.

(1) Imprimis quotquot -

; d

reperit 1nd&05 , qui fide defertà tranfierant ad

4

ritus Gentium , undique

€os exícindens & per(equens , ad nihilam red

d ffiP"

igebat, fi qui veró adhuc

:

tii lt

bene fentirent , aut metu hoftium titubabant

; €0s ad fe recoliigens ere-

Malorum

