Demino , G mon rece[fit à ve[fligijs ejus , fecitd, mandata cjus , qua puaceperat Do»

u

minus Mey[i.

- Vnde£ erat Dominus cum eo G in cundhss , d qua procaderat.

L

n [

'th

fapientem fe 4ggbat. (o) Nunquam ergo Deus ; nun.quæm'dicg ,Ípo

ua

(1) Genehrard, Aan, 34

409. (m) 4. Reg 16. Y. ult, (n) Boid. c. 18. v, 1.

Jj

(05)!: !vbii-.-lv. ) fcqq.

SEDOEN LA

"

-

-

-—

74

/

z

^

"funus gMundi äz $5. Legä Mofaice 77

i

$

Wentt i

fäæ Ecclefiz

potett oblivifci , quía eam aliquando ad cempus fupprct!a

"l CTemplum -

(htzinReggo

& attenuatam , iteruni cum gioria reítituat.

Ezechias itaque ex Jo

"f* Dei mox re»

Afl nis

principium (ümp(it , id eft , à Deo & «jus Ecclefia regnurn aulpicari vo- feiac & or-

lum fübiin

luit;utfuí& in Jiiris. P«rslipomenen viderelicet» ( p ) Namque itacim nat.

nta permlä:«

anno & menífe primo cemplum Dei rcíerat, quod . A4sfaz occlulerat.. Val-

dig cadelt

vas & januas, injurià vcl temporum vel hominum infidelium d«ftru-

i n

étas reftaurat, infuper & laminis aureis pretiofé veftit & ornat. (q)

Exu!es' $a*

omíne mil

Difperíos vel fugatos à patte , vel feipfis alió dilapfos , Sacerdotes & Le-

cerdotes Les»

adit at

vitas, ioprimis ipfum Azarieni Poncificem , degradato & ejetto im

*O—vitas revo.

j huju»

Vriá Píeudo- Pontifice , revocat ; Levitici generis chorum in platea Orien- cat,

tali circa templum congregatum reg

io zelo & Angelicä facþundiä exci-

Anaos tonto

tat ad novum cum Deo fo&dus pangendum.

E

Poftquam ergo omnes purificati , & ad D

eum verum rgve,zl'lï , pe&-

1.

ptimuo j

miniqu l

cata priora deteítaci fuillenc , facerdotes in templum referatum cum

ii j

L«vitis introiérunt , & primó quidem Sancta Sanétorum , exinde Sancta , echías

ram m

emundárunt toto octiduo & expiárunt. ' Tet alijs diebus porticus & Temolum

atria templi expurgata fanctificaverunt, His peractis foràs ejecto al. & vibem

müruust

qergo

tare ethnico , non ita dudum ab Vri« juffu 4chazi fecundüm exemplar repusgaz,

altaris Demafceni conttructo, iplum antiquum Áltare Domini , per Salo-

& jus non

arboris vent

monem ere&um fuo loco reftituerunt ; omnes vero fordes idololatricas

cateráfque in veftibulum domüs Domini exportaverunt , quas indc

m inp

d a

Levítz foràs civitatem uíque ad torrentem Cedron deveCtas undis comi-

[erunt aufferendas. — Templo hoc modo repurgato Rex omnibus Prin-

TA

nno OW *

cipibus urbis ftipatus in domum Deí afcendit , primtmque nunc fa-

!fl "

rificium pro peccatis, nec non pro Regno Jada , & pro San&tuario co«

jm Yoi

i

emo

d

li

ram univería multitudine offerti przcepit, Succeffive ordinatis Can-

u t

toribus cum organis & valis Píalmi , juxta quod . David con(tituerat ,

qu

T

Jj

"

holocaufta mandavit prafentari , dictis Cantoribus interea canentibus,

qui

& inftrumentis muficis, cymbalis ; pfalterijs & cythatis, organis & tu-

- M

T71

bis concrepantibus, omni interim populo humiliteraffiftente, Deum ;

verum adorante, laudante & invocante, Solemniffimum quoque Pha- Phafe (:

" ;qw

T

fe celebrandum promulgat

,invitatis ad hoc per rcgías litteras, etiam lemoiffiri

Rege Ofte , cum fübditis R

egni Ifraélitici. — Imito ergo confilio Regis ( Prin- infituir,

W WU

i

cipsin , G sniverfi catás Jers(alem decreverunt , ut facerens. Phafe menfe fecuidu $

ul

won enim poterant facere tempore (uo , qura. Sacerdotes , qui. po[fent (ufficere » (48«

[ )

mdwi

f

éhficnti æmv fuerant lgxpapulu: moMdum) congregatus erat in Jeru(alem. ( )

ia

(p) 3. Paral. /19- v. 3. feqq, (q)' 4, Reg, 18. v 16. ( 1) z,Paral.gþ.v.l. f

€

x

q.

J ( ;B' '.lr

z

176

J arid 24 Postifice 25, Eïäääig Aegerz.

us ;tqgi

olim|

II.

, Hie annus'l*beg!kt Pbala(ars aff yriorvm Nionevcne, fuit uitim

affet,

Cönu'g

poftquam R:gnum fuum

Aff yrium aon tantàm . fortiter conferv

mpliáífet , tandem morti cel-

*

Datuu

Salmanafar per vigintitres annos , fed & nozsbilitera

j t

regnat. Sa- fj

*

t; incujus folium regium afec

ndit $alima

nafar filius . qui annis decem.

mariam tri-

Anteceíforis fui Tbeglat Pbalajaris

pränm

butariam

num hoc potenter eft moderatus,

al

bella recolens ; agnovit , qu

antas ille przdas & hominum m

ultitudinem

facit.

e fibi feciflet, — Quia veró

ex Ifrailis Kegno attuliffet , ídque vedigal

Vfraelem & ipfe duxit: pra-

: ïlb.sï

Ofve tributum pendere differret, exercitu in

u

clare commonet Textus de Ofce Rege loqgacns:

Centra bunc. afcendit Salinam

fervus , ve

ddebatque illi tributa, Et

(

tia[ar , Rex Affyriorum , &* fadius eff ei Ojee

lüile;

hoc quidem pacto tributo Salmana[ar c

ontentu

s militem in. 4f/jrium.t€-

aufa;

ipür

duxit, poft annos rediturus ex C

quam^4tatim a(bgno,

ANNUS MUNDI 3259. Lregis Mofaice 776. Ofee,

Rex 1 pael if,

gino

I. 74

cquaqs

& ob

fervus & vectigalis Kegis Affyriorum ; h

ujus oneris percaíus ; und

Q(ce.ia Ii-

[*

fyrijs liberare valecat,

Arbem

perat

beitatem fe :

Ceafionem quarit ; cujus favore fe ab 4

1

ZlS «

lunt j

Bititur ven- IDpr

imis Samarium egregié communit,tü

rribus, muris, val

foffisds

dicare.

nominat ; Ígg-

[/) 7

Dum autem occulté cum Rege /Egypti, quem Textis $54

Á

ff-

( uj

dus meditatur , id tamen tam occulte non fuit , quin

E

1

Fyrius. deluper

cum ex

ercitu redit ,

j

notitiam acciperet ; qui ideó in furiam actus ;

priufquam Ofee cum 4g)ptie pacifci valerets — 1mrar ita

que ad refifien-

Extin&o

atus , urbces

Q g

dum erat Ofee , unde lioftis liberé torum regnum pravag

Miatlis reg- & Provinciasobruit impunes quo fado, exercitum etiam u

tbi Sema4rie

Is

no , incolas:

fttenué

UT

admovet; quam ita imunitam , & fubfidiarios jcam Rege tam

captivos

€Gg€i'€-

(it tj

ebducit.

Íe defendentes reperit, ut toto triennio obfidionem prorogate

hn é

tur Tandem fatigatam & exhauftam civ

itatem fuüperans ;

Regem

feds& cx toto regno

]

cum omnibus, qui fapererant captivos elfe juffit ;

" Ifraélis oranes Hebraos conquitens , tanquam rebelles , pec

orunr inftar €

hh |k

lra in Mediam traními

fit , &ie-

WT

patria in 4//yriam agi pracepit, quos u

" eüs flugium Gozan in urbibus Hala& Haber, ac vicinispa

rtibus impoffe-

& ipia

K.

rum habitare mandavit. Quanquam in alijs etiam urbibus ,

i

fefte appareat, Singulatisqueq;

&il;

Remanen: JViive multos man(iffe ex libro Tobie man

Carmeiie Divinz providentiz fuit , quód Salmanafar

Religiofos Carmelitanos reve-

i,

tem

[41 fj[g

paucique

ritus , eisnil mali intulerit; fed neque captivos fecerit 5 immunes aU

lihgg

alij.

'& indeinnes reliquerit , at ejufdem Ordinis Scri

ptores teftantut , Jo«nnes

Et. veró,,uti prze

]WW

. Patriarcha Jerofol yvitantts , Lezaua » Wsfelius & alij.

fertur, Deus 1fraelitis ha

üncpeadam prenunt

iari multoties fecerit- , 1pit

g

Sic veró decem Tribus ex teira

anllm

tamen non credendo non caravére,

P.

,patribus eorum ante tot Íxcua

Ghinaan fercilillima & jucuadiffina

oium

/

(

s

4

um Mdndz' 32$9. Legis Mþjfzicæ 776.

1 7x7

m

olim per Deum promifla , ia perpetuam captivitatem abductu funt,

confexvil

Conugit ifta captivitas ab egreíIu e fervitute e£a yptiaca. , & lege per

m motie

Deum accepta anno fepüingentefimo feptuagefimo fzxto :ab ingreífu

ais d

MW

p

in terram haac promiflam feptiagentefimo trigefimo (cxto, — à S4ule in

p pl

primum eorum Kegem clecto , itecenteimo , quiaquagefimo fexto;

multiitt

a ichifinate & [cillura inter Kegna Jada & H(razlistub Roboamo , filio Salo-

17515 , ducentelimo quinquagtfimo nono.

Divinus Chronologifí 4 ruen-

Captiviras

0

!

( duxi:;

tibusquafi lacrymis lecundüm longum receníet, & proteftatur, talem

1íta effectug

PCC(Q[(!I!;!M

u

i o

eaptivitatem non niíi propter intuperabilem ifra£literum idololatriam

TOU

to:ies X tain graviter à Deo prohibitam & punitam ; coclitüs permiflam

lfiaö:is:

in 4

füille ; quam etli Deus ipfe fzpiüs difercis verbís per Prophetas (uos jara

à piaribus annis buculque tam claré & expreíse comminatus facrit;

plerofque amen in idololatria , & alijs enormibus vitijs , àdeó inobtos

)nf?e., hf

& obitinazos reperit ; quód ejus tandem mifericordia per juftiusm fu-

m

j u

perata , & talis vindicta codlitusin €os exerciza füerit.. Fadtum eff enim ;

vullss

tunt veroa divina , eum peccáffeut filij t frael. Domino Deo fuo , qui abduxerat

gonínd

£05 &e teTTA. À ypti , demanu Phardcnis » Regis J£g ypti y coluerumt. Deos altenot ,

fyiu 3

Q enbulayerunt Jaxta mium. Gentimnn , quos conjump[erat. Domints in con|pectu

atcitur r2

fivorum 1(rael , & Regum Ifradl , quia. jiunliter fecerant.

Et-offenderun: filij

Vra€l verbis non vecta Domitium Dewn [auwn, €y. adificaverunt [ia excel[a in cun-

eus urbibus (uis & turre cuftocum u(a, ad civitatem mumtam yfeceráutque fibi Lv

1 Qmäsuc j

145 G Incos iu omm colle (ublimi ,. fubter omne lgnum nemrofam 5 & adole-

" ,&Qm NU

"

ul

ban: Vi wncen[um fuper aras ii morem Gentium , quas iranftulerat Dominns à ja-

de eorum, — Mratulque eff Domitus Vebementer Ijraeli , C? abfiult eos i can

"

: Jþeäu :

duo, & non remanfit , mfi Tribus juda tantummodo

Í

perati :'j

Keperti funt iater ho: capt;vos hand dubié adhuc pij , jufti & fide-

les , forté non adeó pauci5 ex quibus illi ; qui nuperrime Ml)mia?bnfe.

ecori

af

cum Ezeilia & Tribu Juda curn tanta devotione peregerant, Enitult

i

iijs religiofiflimus Tolizi cum £l o & uxore , cujus laus eft in Pagi"& A&a Tobia -

feois

Tolias ex Tribu Ó cvitate Nepbtaly 6. — Cüi. captus e[fet in diebus xcferantut.

W

bWUS p

[

Salinana[ar , Regus Aj| yrierum $12 captivitate tamen . po[fitus viam veritatts non

f "la

defeut , ia ut ointia , qua habere parerat » quotidie concaptivis fratribus , qui erant

yil

Cj

n

€x eju genere ,ympertives ; eumque effer juntor. ominibus in Tribu Nephtali , nibil

jmm^.

j

pumén. puerie gejit im epere..— Denig, eusn irent omnes ad vitules aureus , quos

g n

]eroboam fecerat , Rex Ifrael , hic folus fugicbat couforia omuium : fed. pesgebat in

ytt

M

)ejalem ad Templum Domint , $ ibi adorabat. Doemiuum Deum i[rael , oinmia

;

^j fguiflf ,

ug CX*

puumitiva [ua. &?. decimas [uas fideluer

p.

Í

eretis y du ub an tertyo enno pro[el ts &

fit

Z

[ f

adve:

jc

([) &- chc ISI Ys 7- xCQU "

m

p«

175 .

- Myarid 2 ?ontzfce zf. Esechiá .Rege 1

L

H

onem. Hac Q bis fumilia fecundàm !egfgä.

b

a dvenis mitiffvavet

omnein decimati

Ciun verh fattus effet. vir , accepit uxoreim. Ammai. de

suiit

D pterulus ob(ervabat.

Tattati

Ynu-[ua , genuitque ex ea fiuum

, nomen [uum dmponens ei , quet ab qujanua

ab omni peccato, (f) Liic vir tanta pietae

?Mi,»i

timere Deum docnt , d* abflinere

( Ejus in €4P' cis & i5nocentie captivus in

Niaiven dudis , cüm alij oranes judat ex

;(le-[;

-Holles adco in eodecm íue

& Li

"at* cbis Gentilium edereat , ipfe nunquam.

^

tentl v;ta

jt

fpexerunt optimos fnores , ut au

le regie ccconomus five emptor »aut

X a;'w-

rocurator evaferit, unde in captivitate liber, eundi q

*

uócunque lube-

Tif

re concapti-

ret, & faciendi quidquid vcllet, pote

ftatem accepit 5 qua

us

ifens , monita falutis

LE

vos indeinenzer hinc inde per urbes & oppida rev

eifdem dare nunquam ceffavit,

In Mediam ad. urbem

Rages appulías

Tubu

Gul

inter muJtos alios Gabelum reperit , virum de

Triju ,& de geuere fuo,

fub obligstione chirogra-

At

egeftate tamen pr alijs preffum ; cui Telias

fltz t»oneta ali-

hi decem talenta argenti mutua dedit ; qux faclé no

[ Sui

6l

quot millia florenorum:

£

N

aciebant,; Quin & alij inter tot ifraélitas , in

tanta tribulatione conftstut

Ht

os, in feipíos rediérint , & ad Deum verum

^

converfi fint , omninó non eft ambiguum,

i

IH

lorró hinc pulch

errimam doc&rinam

de þcrpetllïtafe ö. unïvefïä-

llïiläu/],'

Cum 1fra£lite ifti decem Tribuum ex Aff*

fiiti

licate Ecclefia lHicet eruere.

ia in totum propé orbem diíperfi dicantur. .

Severus Sulpiutius ait: l'et

ltoli

pautbos , Medos , 1ndos atque AEtbiopes difperíós ,in patrium folum nun-

(

]

Jofephuw: udaus in- Mediam. &.Per(idem ait

Miti

. quam hucufque redijfle. (u ) -

". efIe abactos.

Doctiffimus Genebrardus lati

usde his Tribubus: Tranflata

Wt

fudzi capti

Vude itinerg anti cum dinii«

^Ml

in Colcbi-

futit , ànquit » decem Tribus ad. A[[yries 4.. Reg. 17*

venerant in Ar[oreth ,

Régionem baGenus

dcm & YTar-

dio per angufhias Euphratem tran[greffi

Wu!(

tariam per- iubabitatam ,ibi commoratumi. 4.. E(a. 13

Colchidis partem , aut. Regiotiem 4li-

i W

iufanf

lu

veniunt, ^ dtamilli propinquam nonutlh effe (ufpicantur ; quid Coibi mere Judeorum

tes circumciderent tefle Herodoto l. 2.

Ego puto , cfe veterem T artariam

4d de-

luf, ]

ertum Belgian , in Orientis Septentrionalis angulos () Etidem itcrum

Rï&m

6n

bi: Facild affenfuit pravuerim ijs , qui exiftss ortos Tartaros opinavtur. ( loqtti*

lil j

tur autem de captivitate füb Seumacberi facta, ) Sive quía TArtari. tenent

oratm Septentrionalis Orientis & 4quilomis ? five quia. illorum pracipuum Imperiutu

Áic

Plurimz

Perfico anminet , cüque tevminatur à parte Affyue (* Media 3 five quia latuerunt

[ [*1

C igsioi: perinan[erunt , nam eoru

m wothen tantàm Auduum circaannum Domini

ffe u

Hebrzoiü

colon íz 1n

21100. Adde,quod momen Tartari

( fíc eniim. loquendum ajunt. fine R ) Hebrawé

ä'-(ih' j !

'Fartari

Praterca Hordas Tartari& in Provinaijs

(5 yricé (onat derclidtum , de[ertum.

btalt,

;j

extreimmita«

tibus.

Septentrionalibus aiz?aæ .ïezinuezuï;f &omnen Dan ,alie Zabulon, alie Nep

inter

; Ài

(

|

4.

(t) Tobi. 1. v. 1. fcq. (u) 'ngcra Sulpit.l :,hii-i. (vv) —Genob(.'ald 4. 344

EEE

x

*

x

L

Jf;ffn'ü'f "Mundi 31$9,. Legis Mofaice 776,

179

iudin i

Jntev Regna aliqua uomenTüabor , alia alterius Hebravc monumenti babent , ut

j Ánhi d

ficenirsin p Ruffam » Sermatiam . , Litbuaniatn , Mo[coviam , ( cateras verjus

nál tlzJu*ï.'ll

Tarteriam Rcgiones Judeis abuadare. — Denique circumzijionem perpetuo. [uur au.

tnlg plb

plexi , anteguam qindquaia :ct.gpzjïänf de auf-luà Mabomete , cui «9 facilé «[fen-

nes u d

feiust. qcàd ii multis [uelege $. moribus congrueret, ( x ) Kurtus in fpecie

) €odelt il

dc Püibu-$miein , non ex ifta captivitate , fsd per aliam occafiunem ait

emp:or;aui

im ZEibwpiam vecnifle.

Suncorite relidp fuis (edibus , quas obtyuuev -t i pare

m

ti"tïzyw jefue . quavuat noyas (edes , & parism a. A&ibiopiam cefis Nomadibus wi-

re od

gr«nt , patim in montem Sar , partim in Amalec avabie Reginem, ProbatQs

.

sonita ld

ex 1. Paralip. 4« Y 4.feqq. ( y) Anthor Viridari

]

,& ipíe ex capti visdecem

qu pl

- Tribubus Cumanos & Tartaros Ortum dux fle fatetur,

Cornelius atlegans

e geürit Áj

Genebrarduim . eidem €oníentire videcur, Ego ver? , af Geuebrardus »puio » fadzei g

qne dinp

Vererem Tait& w effe defertui Belgiauyn Oriettss Sep:enivionalis angulo» & qu9 /£xhiopiam

»pontzd

il ub Aunum Chriffs i200. Duce Ciguis ,erumpenes » cuu antea 19ntt e[fent s penetrant.

€? lo o Q nomne . (mperiuin Cbam 1 artaroriim ,quod hodie mcmoratur , confli-

: ljmä'lnwm

Mm at

tueruat,

Nam n Hebrgorum Aunalibus apud R. Salomonga inc. 27 lfus,

nomodo

&ecem Tribusin Orieute faevuut perdite ,ibiq. facilé amplex c fast M«bomcti[mums a« em Tri-

Y uanSffi'.

quod jam ab &vo circumcidevenium , (* corrupiá quádaim Mofawe. Religiont: [becie bus in Ori-

u9 Af

fadecfeut, Addic Geseiraidas , p:erofque iB Americam penctraífe ( z ) ente perditze

w af[,' Id

l'ro hac fententia adducit E(drzam ita ícribpentem s H« (unit decem Tribus * dicantnr, ,

fdomte

qua capttvi fadta (um de tzrva [ua v diebus Oiee. Regis , quem captivum dnxit

um D

! Slmane[ar Rex: Aj yriorum: O'tmn(fülzf eos trans flumen , G tran[lati funt. im Vfque ia

tferram alam, — Ipjy autem dederums fibz coufium boc ,ut dercliaquerent multi- Axacrieamt

p TP

- (dipem Gentium , Q proficif.er. ntur m ultertorem Regionei y t uunquam inlia- gerveniuats

j

7

Uitavit genus i umanum , vel wbi ob [evvare legituma (ua , qua s0n fuevant (evvantes

,mmzm u

g

ip Regione [ug, — Per mntroitus sutem. anguflas fluminis. Euphrat.im. intvotérunt- gCivsevefti-

Fedit enim tunc eis Alti[fimu figna , && fl at venas fluminis » u(quequotran[i- monium»

um

"

Teit. Peream entm . Reguonetk e: q. via multa itineris ani unius Q demidij. Naum

TATWW

*

Regrosla. voratur. Av[cretis,

m

n

Ianc iubabitaveruot ibi u(g; u nevijfiimo tempore ,

Q nunc tterum cion ceperint. vesire » iterum . Altifimu Ílaiuet: venao fluminis s

g.

Qk

at pojfi t franje.. (3) Tam firmus autem Geuebrardus littetaciilimus

I

TA

u1

Archiepifcopus ftat in foa fententiz , ut iterum. albi Danc fentcatiam

j

j

jn fsquent a probet: Eff atiam probahite , earum partem :f

epopulos Aierica , v

3

Genes

Cve Ináie Oscidentalis ( qüad'm"gy* a auilo Auimadve (m'n*f..

v

Prhnb: quatta- V

us i&

m

Ji L

jul

jm!«üï peïdztæ in Oriente. —R Salemon i Cant. Salomon. €« 1. Secuuco $ q.:ua

N

P r Obcgg

i )P

AhtA A

Jl

8 iUu[ulis S*.XM/;';imäm, jve. Effrs: 44 ,uä,»n pertimentibus (epalehra [ubcerr

T| j

2

sofiris

l N(Pbl l

li

j

P

(x) Idem ad Aunum

^ 9) 4 Eld. 13 v5 a icq

3434 (y) ldem f*lï 3449. (z) Corucl.in 4, Chon'i'n.:z'.

, Adff

L]

185. -

Zlyariá 2, ?.mg-ti!ïce— 25. Exechiá, Rege 17.

N .

sojlris teperta. (unt cum. Litters. H

ebraicis. antiquiffimis fi

uperue

quidem : IQ&J

P

T

vielavit Deus, — Iuferné autem» $64

liim mertuus eff.. Scito Deuni, Tevetus 1. im.-

]

AuxiH«

i

teriore: Re«

Cofmogr.c, .^ Yertibz quia 4« E(dra « 3. profecbo narrantus m u

u€ in il

Wt

giouem ,. quafi tranito Eaphrat

e venermt in Fartarica deferta, indeq

torkr

diam , nam ab illa parte America dycitur apere

lam terram ignotam ver(üs Greflan

tes f

t4 , €f fine mari: cim alijs ex partibus fet mari clat(a » Q Pennfula.

Quin &

liffuma , eo pervenwe potuerumt »ut in Regienes

Aupt

per angula freza , maria etiam va

- abl

folo tmarià Tartaria diremptas. — Quartó ;

Quia Judaos appellant. clauos. veteri

*

traditione «* cabalá,

, Amen

canos vlau[fos undid, mari , 4£ At

filori

Conffat anutem

o

ricam effe maguam: In(ulam , vel Penin(ula

m j ram adiuc dulitatur , uirim 4

f& » five Tartaria magna , val ab ea

. |migin

paritbus Septeptrions juncta (it continenti A

feter

freto duntaxat. exclufa , ut ab. Antartico ver(us. Auffrum per

fretum. Magellanicum,

lationibus eft

Chii,

(b) Nofter P. Celeflinus à iente Ma

r(ane , dum ei de trans

Yb

íermo Judaiás , inquit: Judees pec. Afiam ,

Grecam , Jgyptum, Afncam

ludeorum

Regi

bus íummo honore affectos ,

Yene

laté difperfos , ab illarum Gentium

diffufio per

& beneficijs cumulatos fuiffe : In. 4fi

j« fuiffe Afratiros dictos : qui in

Cö peg

"Qibem,

C!ïlïib(

4 ypto & Gracia, Hellemflas. — Ex Afiaticis po

ft captivitatem -Babylonicam

. plurimos repatriá(le, alios remanfiffe ,

& in m»gnam

Gentem crev:íle.

multo

ibi ves tenuerint exue

B

1ucredibile du eff ((ant verba Authoris) qaam amplas

les.

Commiffa eis erant Babylenici Imperator

is Arcana , qua Sacet

dos Hebreus

NT

batanis Medovum. extrula, ln

Qub

ctiffodiebat , turri iminen[i operis

Ad boc in Ec

:

do tales exteri Judei cum Jerofol ymitatiá

Tïmg

fequentibus deducit : quomo

Habuiffe autem Íuam

fummam femper neccfhitudinem tenuerínt.

liq

Oceres

,qui genusex Davide

' dBHü

Rempublicam ,'jura dicentes pét fuos pr

Alicubiad rrjhebant,

Urbes duas munitiffimas Neer

dam & Nifiim pollediffe ;

Ofmp!

'prämarios

tinde vero in Judeam mi-

m

honores

ubi thefaurum fuum feu zrarium pofaerint

funt exaltati

file,n& Partberum rapineg cederet,

Inter Hell

enifas ; Alexandvinos emi-

yg

(ecum eó adduxerit volentes lu-

qik

nuiffe, quos Alexander Magnus Solymis

bentes. Plures etiam eb deftinàlle Prolomatin , Lag

i &lium, Alexandri in

Y W

it, qui inde pet

W

4Eg ypto facceíTorem , quos captis ol ymis €ó perduxer

totam ZEg yptum Íe dilataverint , cimque

4&g yptij eoru

m fidem perfpe«

Y

fl

ctam haberent, omaía ZEg )pti propugnac

ula & pro.fidia ipfis commi-

Templum — (iffc

; imó C yrenem in Lybi tradidille ,

quó etiam plures c

olonias de-

Mm

Heliopoli-

m fuiffe, ut & eorum le«

LT

tanum in

duxerint. Pbiladelphum adeó Jud«is deditu

gem Gr«c? verti per 7o. Interpretes fecetit,

Pbilometorem & Cleopatram

(

JEgypte

fitheum. & "Onium copijs

þhm

€oníütuunt-

totius Eg yprs eis

tutelam tradidifle, & ex his Do

|

n Urbe

.

prafecille, — Tantà veró libertate ïlfOs efle , ut & tcmplumi

Helipe-

1ag,

(b)» ïäcm Anno 3443«

um

ixx

-

-

z

z

À

| -A&uu Mzmdi 3259. Zegiy Molaice 776,

xgï

'quidtm: l

VWeliepolitena condcrent ; propter quod ZEg yptij judei Jerofol ymitasis invi-

Tanta li

fi evaíctint , ut nollent comtnunes illi cum illis Synagogas habete :

At

Auxiíle diffenfionem , quód J£g 'ptij etiam lingue Hebraice obliviíce-

jnliqui: E

rentur , unde. Hellenifle üntdicti, — Babylonios Veró , tanquam germa-

"IT

- nos fratres, femper ab Bierool ymitanis fuitfe eftimatos ; càüm inter Gen-

l, Qu -

tes fidem & patria infítitura rcligiefé fervarent,

Sic etiamn in Romano Fomsoem.

füccuffi và

u m

Imperio ubique difperfos , & ubigne à Principibus leniter habitos, &

implent im

| cfaufvs wit

ab eifdem receptos fuiffe $ ídque coafirmari per littei as 4452/f1 lmpe

ptrium,

n d

ratoris & Agrippe ,aliorümqueapud [ofepham repertas J 16. antiq. (« 16.

TNTI

Pot ultimam veró templi Solymitani €v&rfionem |privilegia corum

t i

imminuta fuiffe, Hac & alia habet P. Caleffiuu. (c) Quo in gradu

i Haglini

fleterint Hebrsi apud Imperatores Perfarm » Medorum , Babylomerum ,

scioud

Chald«orum , & alioram ex libris Canonicis E(dre , Datielis ; Eflber , &

yim, 1

Machabeorum colligi poteft, — Quód Judei plurimi etiam in Hifpanuew

yore i

venerint , fufids P, 34linas probat ; imó & diu ante captivitatem alílerit InHifpanijs

dos; ii

eó penetráffe , ídque cauíà famis tempore Davidis oborta ; [ed & cüm fete dilasot

pj

claflbus S«lemonis, nec non cüm tempore Elie triennis urgerct fames;

tem r

multó plures autem tempore N alucfodoneforis, qui ]udos in captivitatem

Babyloncam dejecit,

D

Idem P. Salina; probat ex Mariand » Judaos in. Hi«

al db

fbama multis locis nomina impofuiffe Hebraita. appellationibus mutua-

exuuü-ï. N

tis ab urbibus Paleflizis ; qua de re intelligendus fit 4bdia; dicens:

at

Tran(migratio Jerufalem , qu in Bospboro eft , pojfidebit civitates Auftri. (d y-

i

E

[ugü

Id quod ait Pagninum , Ariam. Montanmm , V atablum, Burgen[em , & alios

de H:fpania explicare ; Quod etiam Corelius ibidem aflerit. Florianus de

guser D

Ocampo , Kaft Maurus , & Arias Montanut concordant, quendam belli Du-

j pOMig.'

l Mu

cem P yrrbum , magaam Judaorum copiam fecum in. Hifpaniam addaxitfe ,

tempore captivitatis Bablonice , quibus terra lufficiens fuerit affignata -

qui & Toletum , Granatam , Veterem dictam , & alias urbes fufcitaverint , Vrbesnobi-

j od

-

in quo etiarn Marietam confentientem habent, Dictus P, Salmas infu- liffimas &

T

g

er memorat , [ud«0$ alios fub 4man Judeorum hofte , expulfos, iterüin fundamen-

In Hifpasiam eniffe, uti & füb Nabucbodono[ere , epiftolam Eleazari ]ero- ? crigunt,

f pCtF*

qun

[ a

fol yontani avébi $ynagogi refert ad Arcbi-S ymagegum Toletauum tempore

j

Salvatoris noftri perícriptam , in qua Chriffum is miré depredicat prop-

, (

j

a

ter miracula & doctrinam,

'e)

Sed JEiliopiam quoque ]udeis repletam fuifle , Eldad Daniu , He-

IV.

&CM»W

br w Hilloricus, per epiftolam

feu relationem , quam de Judaisclaufis,

,quti

EldadDanij

Z3

eorümque

H:brzi re-

um !

[.

x c—); Czleftin ?Montem. in clau,

f

VO :O- (c) salinl "l !On. C. 'lo qc 22.

Dau, 1, 2, tr» 4. att, ,4' in append. (d) Ahd? latio.

1932

à. 7

-

stifice 1g. E:;äezr;»?ä? Pege I,7;-

C^

f ariá,

quöd 1

- eorümgque in At aepta

imperio edidit , oltci.dic, quam relacionent Gene

liigua

brardus ex. Hibrauo idiomat

ein Latmum vtanftuiit ,ex quo proinde fe«

Lldad ergo inprimis receníict , quemadmos

t0, U0

- quentia mutuare placuit

IASOCCUF

dum fub [erobeamo decem 'Tribus ava

lx fiutà duabus rcliquis ; X

a

e

nimárit ad bcklam 5 1iti veió

63 ) kg'x

quomodo Jersbeam fucs co«tra. Roboaim

[

int 5 imo horum plur

imi potids relidtà

contra fratres pugnare noluer

Wign

patrià fedes alias in Ztbropra quacfic

uri diícellerint , PAyfon fluminet upe-

totr

rato, Quibns ita recenütis fe;uenria fubnedi

t ; Regionem ait nactos

tndy

o

gris, Vincis, hortis, paradifis, Sedneg

efíe pinguem, & commodam a

NT

prohibitos eífe à colonis »q

uin eam inhabitarent, & foedus cum cis pe-

ilo lm

igiffe, - Ubi autem plurimis annis fic apud cos egiflent , [ud&os tane

Dütdas

dem AEtbiopes (ibi tributarios reddidi

fle. creviffé , multiplicatol.ue eiie

IT

uandoIy. IMirum in modum;,

liluc autem. profettas effe tres Tribus If/eciti£as

rto , quoufque

miffe.

dhi Zthio- Nephtalum , Gad & A[er5 & abeundo caftia pofuille i defe

n

alib hr

3

I2

ii , quà patzt

pim inua. attigiílent terminos corum , & necà(l: nt plurimos Z£thio

UbeS 4

yerint,

iter quatridui ad tranís

erfuu tractum dierum :oiidem 5 & etiamnuim

futt n

hodie contra feprem 1mperia pugnire. Has quijem: efle guatuor

Tr:dii,

Tribus , Dan, Nepbtalim , G«d , & a[.r , qua caftra h

xcrincin Haaila ane

f! oprium

A 4j

.K&egoum

teriore , ubicíi aurum in Geoueis , a(ueris , in Regno P

beruecrum , de Imw

erVices,

lu Jto

autRegio-, perio Horiotb 5 atque injecille manus ijà Ífuorum Hoftium €

u

nem.confti-

Anno quolibet praliari adverfus feprem hac Regna & l:nguas , nempe

elak

' Suuqc.

terram T4figa , Kamtuas , Kobe , Marbugta , Fahul , Bacma ,( Kactto ,que

dütem

funt trans Bamina ZEtbiopie, u imple.tur vaticinrum Prophet Ijar. £f«

Tulti.

V itva flumna Athiopue €6.

Addit :hi/ce Fribubus eíIe argentum , Ja«

Vl &

pides, oves, boves , camelos ; afinos , ma

gnáà adinodum copià.: €o: fe-

" proficicences Calira metari &

lj d.

rere , mctere , & habitare in tentorijs 5

ui&eä |

gom,',& m término in terminunr, quatuor dierum itinere longe

& late' nec fgere

ïä&& À

"

diwtix & — Callra, nifi ubi funt fructus, agri & vinee. — INomen

Kegiseorum eiíe

pownua,

colaus , cx filijs Aliabi t no«

mïïm

Huzel Matbielisz nomeun . Ptincipis magni Nj

tet D

rum 4bdam , filij Mifaelis de Tribu Afer,

' Exetci-

men autem Tudicis eo

lll

-tum habere centum vi

ginti millium pedicum &c. Huvium ingentém

(dre a |

cingere eos ambitu trium menfium, longe & laté tantundem quadra-

lY egr.

tum ;oves eorum bis quotcannis foctificare , eos bis ferere & inetere 5

hi

hfh

illis hortos, poraria , & omnium frudtuum viridaria fuppetere, omne

Ureligione

IU

zclofi &

item genu leguminis: peponum , ceparum, alliorum , tritici , hordet,

n li

Ibidem rcperiri , atque exuno g

i centum,

Efle autem iftos Jul4vs

wn,üan tes.

L

Wi

v oris doctos in. Mifaa ,in Tbalinud , 1n agalao

H atö

Ionom(xe Magiliros & Dodlo:es; *wl íub teinplo f;cun,do f';;cru:

quo

m

AL

v

(

| ./imzu;slmedz' 32;9. Leg:/s Mofaice 776.

18

iX

aotem o

quód ad ipfos non pervenetint , nec cos noverint,

Non lequi al:am

qo prondt

liuguam quàm fanctam , rcligiofe abftinere vino idolis libato, & ab

, quemutte

€o , quod giaviter caverint Doctores in jugulandis pecudibus &c. Levi-

s ruy

tasoccupari in lege & mandatis , & adhuc eífe in facrificationibus Moy-

m , u

(is , legislatoris fui &c,

Fluyium autem Sabbatbicum eos circumluere ?

potils t

latitudinem bojus fluvij duccntorum effe cubitorüm ; porró apud eos Flavius $a.

, magnam efle auri atquc argenti copiam, — Serere liaum , educate ver- bathicus

limint

..

em ait n

mes fericos , conticere fpeciofillimas veftes & tunicas , in(tar 4Eg yptia-

L|

ü&s' Ss",d&i':

catin duplices, & lemel atque iterum. duplieatas, — Eíle ibi fontes , &

-

us cum a

confluere omnes in lacum unum , quibus rota terra fit irrigua, In

y, J

ilio lacu ebullire piíces , & in ejus tipis volitare aves omnis generis

mundas. Huic dcícriptioni ut Author fidem conciliet , affirmat.tales

plicaoiuee

bt lffl?//l!!n'

Judeos hucufque dcicriptos , ut alijs etiam ]udeis fe no:os redderent ; Quomodo

o gl

mififfe quendam ex fuis ; Eldad nomine de Tribu Dan, qui difpetfis in horum

alibi Hebres illhzec proconfolatione nuntiaret. Hunc fuperatis flumi- ludzorum

u , Qu

üiotitiam

nibus ZEripie ; cum focio alio de Tribu Afcr , nec fine pueris & fervis

mare ingreflum effe ; ut negotiareturs fed naufragio facto peri fíe om*

dcvcntum

die quit

t

in bt

nes alios, folos autem hosduos evafifle in tabulis, ac tandem ad popu-

i , d

lum amergum effe cjectos. " Hanc Gentem effe corvis nigriorem , fta-

Di

turá proceram , qua illum alterum de Tribu A4[er ftatim . devorárit,-

g

Ws MAW

tanquam valentem , piaguem & delicatum.

.Eldado veró , quia macer El ^adi cap.

effec & infiemus, affatim dedilfe ad edendu

&fb D

m , ut piaguefceret, [rruiffe tivitas.

autem hofítes iftorum ex alia Regione ,

.

& dirupifle hanc Gentem,

o

multis occifis , ali

]s in captivitatem abdudtis

; inter quos etiam dictus

grgc'üïüm ] f'

j

Eldad cxtiterit. — Hos Ait/yopas igaem coluiífe.

Poft quatuor inde annos

coplà w;

il

í

Eláad deductum effe ad Regionem Afin , ut y

€

nderetur ; emptümque

li

j

fuiffe à quodam Jud«o rriginta duobus aureis,

Poftea ambos mare na-

TO *

vigálle , ufque dum continentem atiingerent , & Tribum lfachar tepe-

«s

rirent: hanc autem accolere montes, qui fubjacent Medie & Perfidi, In«

jj J

ter &os efle ; quiadorent ignem , & mattes ,

fororéfque uxores ducant,

Filios autem Zalbalgnis ad

Divifio Tri-

g m

inontes Pjaranis in. viciniafitos effe , & habi-

buum in co

um i

tarc à Provincia Agheamig ufque ad Euphratem. — Tribum Rabené REgib—

tegno , quó

mdfm VW

J

ne€ eorüm , à tergo montium Pharazis ; & hos loqui liaguá Arabi;4,

Eldad ap-

"!

Ephreim & dimidiam Tribum Mauajjis ibi offe in mentibus Auftrinis,in

uht' (

a "':':"ï

v

"UM

]

Provincía Mé[uga :

cujus homines cetrico fint vultu & fübnigro, Tri,

bum $imeonis

ïPef'

titic

if

a

lí

& medíam T'ribum Juda interra Cozarimorum ; abíque (ume

p I

ma & numero ; reci

peréque tributum à viginti quinque Regnis, qui-

bus & pars J/raclu

: fe

sriti tributum Pendat& in fine conglgdit Eldad

has

) fucruu[*'j;

i

-

49

Ayarid a, ?ohtifïce' f Eg;cläiä fege 17.

1

radicir

dasa

iteffe As«

f&n huic re-

has litterasmififle in. Hifp4niam Anno 43. quem Genecrat

vo Mif

num €hrfhi 1238. Fat

eor , non pauca videri fufpeat

& fidei in bae Ept

laticni fid:s

ia [n

hàberi

itola ; quia veró Genebr

ardus , virtantus , exalijs eviam Rabbinis & Hi*

iremed

ftoricis cenlet hanc relationem viderl

veram & confentaneam , cumij

auc a,

C

i, qt i

alij hos Judaos inclufos fub circulo Àt

^ico ,ultra mare glaciale , abj ad

veri D

epofuerint , ife tamen Dartus

El-

mare Cafpum , alijad Seras & 1ndost

Sif

:niorp'

dadeos jaxta Mediam & Perfíam Indium v

rfüs collocat in ZEtoiopie,

lusay

lios Authores efle , qui di«

fides penes Authores.

Non ignoro etiam a

LT

cant, [udeos in Regnum Abafsie ,

magni JEtbiopum inferiorum Monat*

T.

'chz perveniíle tunc, quando per $«

Imana[ar & fua patria extracti furits -

Gu

tem tantüm ideó

1ta Baltba[ar Fellez apud Corneltum Hazart. (£) Egoau

LY

hic loci hanc relationem expreffi, ut appareat, quoufq

ue pet orbem to»

Regnorum

n D«i & Pro-

epmipm

dcfi gnatia ,

tum Hebrai fuerint difper(i , dum , uti prafertur , fecundür

DW

hhetarum oracula circumquaque disjectt ,in 4ffyriem , Me

distti y Babylo-

jn quibus

ey

Judzi poft | fi

iem , Per[iam , Colcbidem ,JEgypmm-', A&thiepiam , Indiam ,Batlrtam , Safias

(i N

gaptivitaié

tiam »Tartaviam , Ruffam , Hifpansam ,

quperium Romantin , 6 ipfam ameris —

D

r

xepettie

c«m penetráffe dicuntur.

Íta enim Domt

nus przdixerat y difpergen-

àbg)

dos eíTe in omnes Geutes. ( g ) per omnia Regna

mundi. ( h ) àn emnes pe,

Md j

palos a (ummitate terre ufo, sdter

minos ejus. (1)

Quod certé eum Autho«

WW(M

ribus ciratis non difcordat.

Videántur plura hec perrinentia infþ'-

li,

. riüs , ubi de captivitate Babylonic« loquen

dum erit,

V.

infinitam DE! nife

T k

His jam füppofitis dignum & juftum eft, ut

h

VU n

ricordiam fümmoperé

demiremur , & humillimé adoremus, utpote

Dum enim furorem in decem

lls o

chä Dei

ui etiam ?2 ira mi[ericordig recordetur,

Hea g

mifericor-

di&tas Tribus cffudit , eafdem 6 patria in exilium, in captivitatem eije

iHI(ls;g

dia inexpli- cjendo ; unà tamen & gratiam contulit. . Etfi enim multi prafertint

eabilis. .. ab initio , Gentium idola colenda füfceperint , fecundàm Veritata ater«

31 t

Mi

nz affertum : Delelit vos Dominus , C di[perget iu omnes Gentes, — ilig, fervite.

5 vident , Q6

m

tis dijs , qui bominum manu fabricati (unt 5 ligno G. lapidi , qui o

EU

€ur Deus

audiunt , nec comedunt , nec odorantur, ( K ) Multitamenalj, & fücceffi -

