, IN

*

l? tïfgm

corpora [na trAdiderunt, .. De Hebraorum infantibus per Herodeim obtruncas

Marytum

arji

metitay

tis , Ecee , inquit 5: Augnflinus , profanus boflis nunquam beatis parvulistautum

BUj

prodeffe potuiffet ob[equio , quantum: profuit odio.

Beata es Ó Betbleboim , terra

W i

]uda , qu& Herodis Regis immanitatem in puerórum extindione perpeffa es : qua

"ii

fübuno tempore candidatam plebem imbellis wfantia- Deo offerre meruift, ( m^)

:

"T

ojhud

uibusipie verbis Betblebem , his ipfis nos Jeru[alem hic alloqui poflumus;

Cur Deus

MT

hanc fideliti

cui certel4ntiorbus odio plus profüit , quàm profuiffet obíequio.;j.cüm

Hs

fzviendo in innoxios , tot hoílias gratifTimass Dco tranfiniferit, Efto

fttagem

quéd tunc inter cives $0l ymitamsetiam multi fuerint impij, multi de«

ättemæ

ngätmifcirrihl:

fperati , qui fide defertà petulanter ad partes Astiechitranfierint, — Sed

"t M

M

hzc eft perfccutionum utilitas, ut perhunc ventum grana di(cernan-

V

d

Pdhr:

h

tur àpaleis, " Hac Dei bonitas & mifericordia , quód etiam fideles per

huncignem à caterorum peccatorum Íeoria (oleant expurgati. ^ 44

Mlanmm

Punf*ïum z'fz madi;ardeze:'igui t£ ( inquit Dominus per Ifaiam 26

ttr(etda

tiotübttg

"ii

x(n)

!

C 09 uMsthasetafegg, (1). iomjnii, (m) ä.-öffg-k.ïäi?' QU

"

"

il

/J—'K

n

[177

- n Mondi 3?5::;; Leg Mafaz'kcä—fmzï

f47.-

bt

TUPPYT

"is congregabo ie, 150 momento

Vi Qu

iudigtiationis ab[condi faciein meam

parumper à tey g in wifeticordia

fempizerna sniferrüs (um tw). ; ficut án diecbus

df

Net, (n) ita etíi Deus fideles

1fraélitas ia modico dereliquerit ; brevi

Juit ii

tamen €0$, quos coüftantes feperit

s magmzm

iterum congregavit ; ita dudum Deus fidez

predivens per. Danielem i

Pepulus. fciens$ Deum uuti obtinebit $ &* (aciet. C lium oppref

ttj jf

dochi 1 popula docelünt p

lurimos

ii n

3 G rüent in gladio; Q in flamma, e in capti- foram mi-

i

Vitaté , C in vapina dievum.

-

Cimque carruerint y fublesabuntur atxilo parvulo fescus,

uml

Co ) Id eftin parva mi

jun[l)

anu ja4£ Machabei & fratrum ejüs; qui maximos

Antiocbi exercitus

fepe per gratiam Dei vicerünit ; & Gentem füam tefti-

Syna

]

M

tucfunt ; Tem

j

u

ii

pláómqué Der & Ke!ig óném infigniterre(titaerunt. Aü-

n

Íc ominia id o

ptimé inteliexére feptem illi fratres Machabei Martyrés ; Fiducta &

u

j

[

Quorám natu

!

minimus inter tormenta converíus ad . Anfiocbüm dixit; fpesFrau&

T

ANos ennn pía pe

tcatis nofIris bac patimur, eifi n

bis propter iucrepationem Q? cor

Machabzo-

ho

j

)!

Iüume.

feptienem Domiss. Deus aoffey

iiodicum tiatus eft ; (ed iteriim vesonciliabitur

li

j

J

[evis, — Tuabtem ó feelefte ;

yril

li

l

Q oimmium bomisum fiagitiofffime toli fruflva ex-

folli yaui* (pebus

» in fervos ejus inflamimatus nondum enim: ómmipotentis Déi ;

tf umec

€? oiinia i[p

idetitis , udicium effugiffi.

Cp) Deus ergo qüandoque Ecclea

'/'l.iffs: j

lia fuam deferit ad tem

pus, pro majori fua glória , & ad juftorum pro-

f t

bationem & metitum .

P

m

ut certó & indubitaqtez*lï-ä"StriPtm'is fanitis ada

Vertimus.

W W'

ANNUS MUNDI

I

1

4826. Lepis Mofaice ij44s Ánnó prátés

*

"TO

fito Perfeu ; R ex Macedonti

m ultimüs ,

vobyuta

fum viginti millibus occifis,

à Roruanis acie fupefatus, & fuo-

Íex millibus cáptis ; ipfe cum filijsin Crium« Róranó:

d

pho Remam deductuseft, C

m eo

/f/!'f??hw,g

Lticius Zmlius Paulus Con[uldimicavit dy, rum contra

W. ONau iginti millis peditsimi in

€o bello isterfedif, — Réxcum équitatu (ub:

Perfeum vi-

W f:ï»älf

Éerfugit $ (ed éoutinub captus y dl

&otia &d

[

*

$, in triumpbo cüm filijs dnte cirium . adlas e[f ,

£ uüi?itaï!

C pff apud Albai in cuftod.

4 defecit. -

2

Filisó ejüs juniof fabiwam étariain ob

affumt

z

toleratidam inópiatii Rome didiést y ibíque

con(umptus e[t.,

Ita Orfiu, C q)

qulo

j

Mihi hóc türp.

dictu Videftlïr átque auditu

; quód neinpe Réfmani ei; cui

at

D)

',

Regrium extorferant ; fufficientia p£o vict

ü hori dederint remedia , ita

i

titarte Án&chanicàá filiüs Regis (efe nutri

re coadctüs fit,

Diu jàm nue

!

j

j

A

taverát Monatchia Grécórum ; & quide

à

inorte AleXatüdri ; quam alie

Monarchia

d

ï

[I

j

qui d Komafios migráffe putai

Romansa

!xt

triumphati à Rómanis,

t poft mórteni Philifpi , penultimi Kegis

gdg!es

Péreriss aütém fenfim hanc coalüifle pütat. quaudo pra-

'ï

/

1

j !

Romnanorum , inquit ,

?

D

Regnutii fempliciter quidem initiüm babuit famuil cm urbe. prie ceperit

I

T

Roitia;piitntio annio OL yin

puidis feptund :z-Mana

«

entiam

v

VA A

tchié (amen dAig:.?ifatem G pot

habere

»

iA

j

'ä (n) Iía

4

4 V z.fed (6) Dab,un v da.

(à

] €ro

€,20:

fäïgq'- (9) & Mach, 7. $: 32« fes

H

$d us

'1 4

-

"

I

]

g

|

Va$. — Matbathid Ponrifice 9. Melchi $. ex Duclz'cmïluia.*

- -ábere c&pit poft. OLympiadem centefimam quadrage[imam quartam , finito fecum

j fittni

ï "l

do belle punico ; tunc emm omnem Italiam , univer(ámque Hijpaniam , Sardiniam

queá, & Siciliam [ub ditiene (ua Babebaut Romany, & Carthaginen[es , adempta

| jin

| jm,

illis smperio , (ubjugárant, — Deinde magna accepit incrementa. circa Ol ympiadem

xente[imam. quadragefimam (eptimaim , vidlo sn. Afia magno. 4ntiocbo ; 7 circ4

nyjhm

Ol ympiadem centefimam (exagefumam exci[á Cartbagine , deletà N tumahtiá , ever.

in. (

( du

[á Corintbó , multi[que alijs Provincijs adjedus, — summam vero amplitudinem.

E

d» potentiam babuit Romannm Imperium circa Ol ympiadem cente(imam [eptuage.

M T

Ti

famam nonam , (ubjugato per Pompeium. Magnum Oriemie : cujus victorijs u[q, deo

dilatatum efl Romanum Ltnperium , ut AGam minorem , qu& Orientem versus exe

n , do

gremaerat Romanarum Provinciarum , ip(z fecerit anediam. (

) Alij praciíé

li

poft vitum Perfeum Monarchiam Romanam inchoá(e fatentur , quem

Ài«

Lucius Zmiliu Paulus Confülin triumpho Romam deduxit.

i, |

1.

f x

Cüm autem Rom«norum mos triumphandí tam gloriofus fuerit, ut

& s. Auga[Hinus Romam triumpbantem videre optáffe dicatur, ideo hunc

uhlifr ;

LE

$, Auguiti- ZEmil;j triumphum Le&ori ob oculos ponere volui. Primó Pontifex Ro-

faus optat

manus a[fitit mitidis veffibus , ernatus n equeft ribus tbeatris 5 qui rcus appellantur,

du t

Vrbis lociss

(f

vidifíe R o- "

má triume

im locis irca forum. ad boc ipfum ex ligno fabricatis 5 C in alijs

per quetran[uur evat

»fefe ad fpe&kandum triumphum comparavit. OmniaVre

fharam

phanrem.

LOT

pis Templa erant aperta , P fertis vaporibi[que vepleta

fuavibus 5 multitudóque

misiflrorum adevat , baeulos manibus geflantium » qua ex medio turbas dimovee

Ámtt,

qriumphi b«mt , vias aptas praflabant,

Tranjmiffio in tres dies divi(a fuit, — Prima vix

UT

vtabantur,

T j

Romani c- figms , tabulis , coloffi[(g, tranfimitteudis fuffecit , qu& vehiculis compo

riam ác- Secunda dieornati[yma Macedonum arma multis curribus delata fuére

; fplendene

xusq? jj

fu maximé cecidiffe & calo vide-

M "

ij

tia &ve ac ferro abfler[o 5 atque ita dipofita , ut ca

zentur galea , fcuta , tboraces, ocred , G eretenfes pe

Ite ,trachia , geita , phare-

hg füb

A

llsss

z £ equorum frena s enfes nudi per bac jacentes 5 & fariffe infima: ita ut utc

AV

Y

vioram quidem ab(que metu foret a[pectus, — Poff bos avimorum currus tves virg-

! Umd]

vuim fequebantur ,

qui numi(mata ferebant avgentea in va[is trecentis quinquagit-

"M

hi

I4.

Vas quippe quedlibet evat tvium. talentorum-

Quatuor. viri fingula Y

af

iinnio |

(

portabant. — Alij creteras argenteas , C? phialas , (* calices ornati(fimos ingent

Qlladra t

certoordine deferebant, . Tertid veró die primáluce tibicines nonmite neg, JU4V€ v

Mi

[ed. bellicum fonantes. primi ibant. — Poff hos veró centum & viginti boves 4lii ,

t)Sgd(

cornibus deauratis , ducebantur , vittis & fertis ornati: ducebant quippe eos 4áele|-

hg.

centes. 4d smmolandum (ubcinii: " pueri aureas argented[que patenas facrifiai

IT

ratiá deferebant., — Pofl eos (equfbanng' ; qui aurea numifmata deferebant in y4*

Ülüseen

ufü

It

fs trium talentorum ; ut. (upra de— 4rgenfeisdiäum ej?, N;;mf(us 4ntem ya[or

n

- (t ) perer, 1ib, 2, in Dan,

u

r

P

I

17

/Ann'quundï 3826 L—eg:f: Mofaice :t343:

's*ää

D

fuittria & oGoginta, — His (uccedebant , qui auream phialam decem talext : am ,

MT

quam ml ex lapillis effecerat,

Item Antigouia , €? Selevcia , C* Theridca

um

Perfei va[a portabant, — Poflbec Pev[ey currus , & arma , (* diadema fuper armis

M

NE

pofitum.

Deinde modico p

0

jf N ati Regij ducebaotur * &5 cum ip[is alumnorum 5 perfe

us

xcum

m

ho: &

magiflrorum (& pedagogorum lacr ymans turba , qui &* ipfi manus tendebant Ad liberis in

T ü ,U

édiyes ; Q* pueros eadem [acere && precari decebant,

Erant wma[culi duo , Dariu triumpho

nplimdimu

& Alexander , ( una famina 5 non [atis infortunium [uum per etatem intelligen-

u us,

a (

tes: qu& ves magis ad mi[ericordiam bomines conciabat . multi[que cíves ad 1llo«

vuin a[petum lacr ymas demi(erumt.

Furtque letitie & doloris plenum (pecta-

'»ïïþ "/f! ili

a

€ulum , donec infantes tran[ierumt,

Ipfe «utem Per[eu poft filios «tque mimHros

fufcá vefle trepidans 1bat , «micos tore patrio. babens propter magniudinem ma-

Al*l pïxüït

ff 9m

lorum ,ad omnia trepidus ac miré turbatus,

Pofl eum ibat amicorum. G fami-

X

liarium , mefla turba , miferabiliter ipfum intuentes. lacr ymante(que. ut etiam , c Ro:fm.

w htut

pleriqne ex. Romauis. lacrymari propter. mi[ericerdiam compellerentur- — Atque

.ni collacry.-

j t

po[iuläjäferþum 4b Ziilo ferunt ,ne intriumpho ducereitr.

Poft eum dejeré- mantes -

uj

bantur atiree corona , quibus Auniliwm virtutis gratid Graca. domaveraut eivitates,

p

Erat ntimerus ceronavum quater centum, — Deinde Zmilins ipfe (eguebatur orna-

tiffrmo curru invelw ; Vir , €7 circa buju[modi bouorem fpectaculo dignus , pur-

Ti lih

ul

puram auro contextam indutus , C* laui vamum dextrá gerens » ferebat C 1au-

reum. — Milites currum ZEmilij (esundm legiones , cobortes , $ manipulos (ub-

ii

y t

fequentes , partim. cavmina patria permixta. (alibus ,rifu, partiim ZEmilij latidesPerfeus pese

canentes : qu& intüebantur & . admirabantur omnes C'€..— Hocitaque ordine yi- Ficore de-

LE

iil

oribus triumpbi exbibebantur,

Pro Períee autem. omni [Ludió. Amiliws anti-

un US.

lpom?

T

"1.

XHs$ e]l » fed mibil obtineve potuit. 5 ut [cilice't ex carcere in. latworem tvaderetur

7 MW

locum ; ubi cuffoditus marore anitmi tandem conjedus efl. — Sicd, Macedonum

N

Regnum [ub P er(eo iffo con[umptum e(t,. ( )

[]

u

ANNUS MUNDI 3327. Legis Mofai

&æ 1344. ln fuperios

I.

(

TRU

«

!

ribus vidifti Le&or immanem tyrannidem & ftragem ab Epiphane con-

j

!f

trà Judeos in urbe Sol ymarum exercitam ,fcd quafi parum id omne fuiflet,

naä!l W/

biennio poft ejus in 5jri«m diíce(Tum ,id eft anno Gracorum centefimo

Apollonius

j

* od auidab

Wïf

il

quadragefimo quinto remifitexercitum, — Poff dues annos dierum mifit Re

f

Prinipem tvibutorim in civitates ]uda , & vesit. Jerufalem cum. turba m894- Annocho

Mgll/"

]ih

n ,

(t ) Sed diftinGriüs alibi ? Mifit odiofum Principemm Apollonium. cum exerati [ubmiffus

viginti & ducbss millibus , precipwns ei omnes perfecle atatis intevAicere » mulie- x

] [05 I.Me l

l'üM

W*I

st3 4C juvenes vendere. (u ) Quisobfecro unquam tam horrendum a*

cinus contigiffe meminperit ? Venit ergo lupus Apellonius Jero[olmam pel«

]* ovínà tectus, id cft fub fpecie pacis : proximo autem die Sabbathi ;

T 740

[

[i

223

gr) B;'xä..ig fuppl, ad An; $04

$. (t ) IQMaCh; lo Y. 30. (p) !4M£Eh S' V0240:

:

inil

$86 Madhaió Pontifics 49, Melchi 3. 6X Ducilas Indd

dum]tdei omnes faeris vacarent , armáque talidie fumere Religioni du2

Mnas

"

ftillá

Hortetida

Cerent ; illé vellera deponens infertali fe lupo nequiorem exhibuit

Omtes , qui ad [pedaculum proce[fer at , trucidayit , ( civitatem cüm armatis di[-

Q3

lanictain

ludeis ex«

tntens ingentein 1ultitudinetn peremite ( Nc ). Inruit [uper ivitatem repenté ,

hf

€rcitá,

( percufit eatn plagá magná , & perdidit populum multum ex ifrael, — Et accta

(ua:l,. f

fit [bolia vitatis , C [uceendit. éam ignis €v. defltsit damos ejtis , & thuros ejus,

fitihd

li

l, ]

in cirutlit , & caftivai duxit vnulieres , ? natos 7 pecora po[federunt, — Et &die

Arieno. J'AYEfunt civitatem. David wutro wiagno (* firma , f türribus firims , & fatla efl

Jädi/f

-

centiffimz

lisin arcemi ; & po[uetünt illis Genteui peccatricet viros iniquos ; (5 convalues

(rugm

confuudio TUnf ih e4; C^ pofuerumt drmas GY. efcas d* congregayerunt (polia. Jeru(alem , &

Yil (

"gepofuerunt ii , . facti (uut. $u laqueum. miaguum, — Et fadumi éft. boc ad wnfi-

Q

TEUM

dias [anclificationi , C& in diabolum wiáluri im ljracl, — E£ effaderunt (angünem

iünocebtem per circuitum . (au&lificationis, &* contamitaverunt. [anctficationem 3

Iluam

& fugevunt. habitatores |evuateti propter eós , & fatla eff halitatio extevéum ,

$.

Dtorag

- €9 faila eff extera [eunni [uo &* nati e

]

us Teliqüerunt eati. — Sduclificatia ejus

fmïlegc

lerofolym& de[olata €

jf ficut folitudo ; dies fefli ejtis converfi unt. in luum , Sabtatha ejus

THfy fj

jinuctainor-

ftu h

ejus an opprobrittsi , bonores eus in tiilum s (ecundim gloriam ejus maltiplicat

eff. igfininia ejus , & (ublimitas ejui cónver(a.eff in ludum, — Ét fcripfit ReX

Tyly

phofis.

4Antiochus omny Reguó [uo , ut. effet oinnis populus unus , velinqueret unti[qui[que

WVt i

—— legeim (uain.

Ef can[enferunt omnes Gentes (ecundim. verbum. Regis Antiochi 3

TT

Profauatio

s

& mslri ex 1frael con(enferuut (ervituti ejus, 49 . (dcrificaverunt idelié 5 C& cóini-

ïcmpli* Dei

quinaverunt Sabbatbuii, — Ef wf Rex libros fer wanut nuntiorum in Jeru(as

leimn , & iti omnes civitates Juda , ut (equerentur leges Gentuum terva , €$ prolnbes

tent lolocatfta. & (acvificia ; & pldcationes fiers in Templa. Dei , C? prohibetent.

Celebravi Sabbatbum e? dies (olemnes 2 Ét jufpt coimquinari $anda, & (audumi

cra idolola.

Índsiad fa« gopului 1fraél , C? yuffit edificari atai 5 9 templa , C* idolas & iinmolari carie$

tricg coni-

fuillas ; & pecota commtinia, ( velinquete filios fuos incircumafos, && conqui

guifi,

quinari anitias eorüm in émnibis yminundis 49 abomtindtionibus , ita ut oblivifces

reutur legem , & immttareut omties yuflificationes Deis & quicutique tion fediffenf

- [eeundim: verbumi. Regis Antioch: , mioreventüt. — Secindum oiniia - verbá bac

feripfit omimi Reguo [uo , & propofut Principes poptlo, qui bec fieri cagerent,. Et

i E

juferunt civitatibus Juda (acrifieave. — Et cóngredati (unt multi de popule ad eo$ ;

: qui dereliquerant legei. Détiini

a

C fecerünt inala fuper fevramt, — Et effugave-

£defaiü Ío.

ci$ fanétis

tunt popu'umi 1[rael ii abditis, & ab(conditis fugitivorum loci, — Die quintá de-

&iá menfis Cafleu. quinto & quadragefimo ?. cepte[fiio Auna edificayit Rex

$€xpofita,

Antiorbus abominendum idolum de(olatioms (uper Altare Dei , &? per aiver(as ci«

eiá ins

yitates in ï*cir*ruituïædz"]i*m,gm,;f "LP à dnt é M"u di domam m ; (7 " pln ;

(thdfo

p

2

Ü

&^ MI) Iritin yad

4

-T

! Anäzä Mund; 382

7*.

.Legig Mofaice 1344;

st

endelant 18

ura, & facrificabpant , ev

olon qi

libros legis Dei combufferunt i ,

[cinden-

te5 eos: Et 4;71:'(1 quemcunque eb[er

yabat legem Domiti , fecundàm edidl

t

trucidabant etim,

In yirtute (ua

faciebant ha populo 1fradl

; qui inveniebattr iu

Md

omui men[e & men[o.

in civitatibus,

Et quintà &* vigefimd die menfis (actifica-

T

H

bant (uper aram-, que erat conta Alt

EL ul

«s Q mulieres , qug ciriuimcidebant filios

[uos , trucidabantur. fecundiim jufa

LUTTM

tervicibus per. tumiver[as. domos eor

I Regis Antiechi s ( fvbendebant pueros 4. Vetorumm

Hl , C eos , qui circmcidebant illos y trucida-

4 artlyrum

- lh |

bant.

Et multi de pop

; a!an*gcs"

lo Tfra?l definierunt apud [e , ut non manducarent intititj-

J/2T

a, & elegerunt magis

qori , quaim cilis coinquinari

ummundis s noluerunt infrin-

TA

gere legem Dei

fanttam , & trucdati

futt y & fatta eft ira magna. fuper populum

YT NO

yalde, ( x)

T.

N

Quafi autem damnatiffimns Antiochus h

4

ucufque Judei nil nocuiffet,

I

e

,(4:3*5(1:'!13.

de novo mittit unum ex

u

millibus eledum , fenem Antiocbenum. Senem ,

(

inquam ; qui multos inf

mpfit annos , ut denique humanam exucre

3

:

pritit

naturam difceret.

Senis At«

Nifi ex iplo hunc orco

fubmiffum dixeris: Hic quàm

tiochenk

lii

facrilege Templu

m contaminaverit ,

Textus infinuat,

in fideles fxviérit , lugubriter

fzvitia

ii

( y) Ex quibus om

nibus videre licet horribilem-

l

T

ij

lu

rerum faciem

» qua

m valde deteriorabant foeminz ; que fponte in

|

;

jfm

Templum illapíe

» €x codem lupanar fecerunt,

Ait quidem siracides:

Dd

Mufica in

ludu importuna VATTATIOS

(2) Nihilominus de Judnofifima

TM

/;hac Aiitioc

hi períecutione canentem

quendam audire lubeat,

( i

Otingentis civitm millib

u5 intrà breye tv

iduum cafis

j

Tetidem vi

ndis aut fubbaflatis.

li

[

t(l

5 ?;oh

Feralis bafta,

que turpins vendit quam ferit,

ra,ïlädt

At fadiora per Plilip

j

J

Jon

1

pum C Apel

?

"um prebet exempla ,

| Muficaia

(nzä

Qui premif

*á pace , bellis pejore -

f u

luctu.

Luce '(acrá vacantem. tbeatro populum contrucidam j

l

I

Et undatte (atie naumachiam faciunt ex

:

paleffra :

i

)ä

O ludiuofum ludicrum , e» ferie infe

rijs proxima !

Mala edilis mors eff ; ex cadibus

f] f;:.' u

/)

Indos facit,

J

Neque boc ludicro costentus Antiochis,

l

L

Certante cum theatri avena peremptorum nuimere ,

M

j

Extrite frontis (eneri delcgat :

:

l

j

Cujus atas [cribitar , ut valp

em de 1llo wofcas ,

i

Nomen filetur ,ut tetus pereat,

j M

Anticbrif um citra calumniam YOCOS,

Ib

2

-

Hic Aram cafliffinam probroja i"5*?124??5 idelo ,

|

n

Hebrao-

iil

" (x) -I,QMg'gþ.-'gfy.;i-fGS; SE 2,'6,1.*4;?5?!-6.-:5;;&5- (2) äcs:ää&ä;ïeääf

REU

$$2

Mathathia Pontifice 47. äxdeïch' 37. ex Ducbus Iude,

t t

Hebreorum veliquías à patris vitu deterret,

lii

Gaude pietas, Virtutes , uti nubes collie , [ulgurant,

gf d

Videbis tionagenarios , f aminas injantes ,

hn

Sacro etiam bello devotos Machabaorum Duces ,

1777

Libertatem retinere ,non (anguinem. (a) —

ifunda

i

Inter alios. qui pro fide ftrenué dec

rtárunt , piet

atémque faans.

f

etur Eleazarus ,unus de primo-

du

orbi teftatam fecerunt , fingulariter recen

TT

decortus

, apaito ore bians compelle-

Eleazari

ribus (cribarum » vir &tate provettus , & valtu

Mu Í

pro fide.

batur carnem porcinam manducare,

At illeg

lorinfifumam mortern magis quam

Ti

í

smots forüf odibilem vitam complediens ,

voluntarié prpibat ad (upplicium. — Intuens anteum

fifes p

fima,.

dere , patienter. (uflnens deflinavit mon admittere

quemadmodum eporteret. Acce

(I4ti COR

alicit propter vite. «morem,

Hi autem , qui affabant , iniquá mi[erattone come

Mtih fwn

amicitiam , tollentes eum. (ecret? rogabant afferri car-

amoti , propter antiquam viri

T5 hd

nes , quibus ve[ci ey licebat » ut fimularetur manducáffe ,

ficut Rex amperaverat ,

fit M

ravretur ,

r propter veterem viri

de facrificij carmbus, ut. hoc fato à morte liba

[/7 nj

Simulatio- «micitiam hanc in o [aciebant bnmanitatem.

At illé cogitare capit &:4ti5 46

tque à puero

VM di

nem.in fide (oneclutis (u& eminentiam dignam ,

(y ingenita nobilitatis canitittm ,

fationis a&us , &* fecundixm (an&a , & 4 Deo

condita , legi. con[htue

df.æüatu::

optimæ conver

Non enim etati nofit&

t« ,re(pondit cito dicens ; Premitti [eve

lle in infernum.

entium , arbitrantes Eleazarum.nona-

dignum eff » inquit , fingere ,ut multi Adole(i

ginta «nnorum trav(iffe «d vitam. alienigenarum C ipfi p

ropter sit4m fimulatio-

ntur , per hoc macue

nem , C propter modium corruptibilis vite tempus decipia

lam atque execrationem. me (enectuti conquiram 5 nam et[i. w pr&

(enri tempore

w effu-

. [upplicijs bominum eripiar , fed

manum ommipotentis nee vivus nec defun

€andzvus,

Jenetute quidem dignus ap

pmbo £

mortem. fu-

giem, — Quamobrem fortiter vitá excedendo ;

«dole[centibus autem.exevaplum forté velinquam , i prompto

animo «c yortiter pro

£inct.

His diciis eenfe[ym

graviffrmis ac [anctiffimis legibus honeft á morté perfungar.

4d [upplicium trabebatur. (b ) Ecce gloriofiffinum

Martycem , cujus

quot verba ,tot fané cocleftes amoris

igniculi ex ore i

pfias erumpebant »

entes,íed etiamnum

legentes in fui ad-

quibus non tantüm tunc audi

unc Marryrem iep*

mirationem meritó trahit,

Pulchré $. Ambrofiw h

in vita & moribus

»

tem puerorum Machabeerum Do&torem & Ductorem

fuiffe tradit ; quem ideo alloquens ait : Nec te Eleazr

€ Pmtemzimm , ut*

S«cerdos , peritus

Ejus praco- pote Sacerdotum gacerdos s. jed tuis juvandus oratis : qui genere

nec tentamentys

in lege, maturus &vi 5 cüm oblatus effes. Antiocho per[ecutort ,

Angi. Denigue

potuifl eapi , nec premijs inflecli , nec (upplycierum acerbitatibus fr

m

A blandumnentis cepit » quia judivabat HrnEMtA [ poj[e fupetari

Eïube[;f ,

-

p:

«

(^) Basquyh Ti Tist , (b] Bió rb

ET.

Aunus Mundi 3817. -lïegzä Mofaibä 1344.

$53

i

quit , eanitiemtuam , vevercor fen Gutcm , miror prüdentiam, — Cur abfiuiendum

bonts epuulis putes ,quas natura largitor 9/ Relaxa bujufmodi pervicaciam v Exptr-

gi[cere aliquando , dum «dbuc w.lo tibi per[usdere , quam extorquere.: ne victus

fappliijs fecias , qu d vefutas vatione inyitatus,

A bec vejpoudit fenex ; Nos

Anticehe non intentione ducunur , (ed reverentiá legis tenemur , qu& à (ulla carne

abfine;dim: pracipit i, — Quis efcam imperes liberis Y Quis autem (e ridendum

xqüe In]

prebeat ? Non (um ia [enex , ut inibi non juveneftat acimi [ortitudo. — Snfpen[us Eorcicido'

gt p

itaque ctm bunc azque nde graviter verberaretur , nec jaim ferrent. (enilia membra in ícae «eV

d

yerberum panas , lo[[Atis carmficiho atque exten[oribus , àm terram deflexus , in- mmoxima:

uj u

TO

flexililem mentem. gercbat.

Poftea defcribit »quomodo amici licitas ei

carnes pro fuillis porrexerint , ecuré comiedas ;, quibus ipíe : Negsa-

gultii

quam contingat mibi , ut fiam. (enex incentivtüm juverilis erroris quà buctifque

Scandali'

w' imm (m'

eratm ferma. falutaris inffituti, &c« — Non te negabo lex: patria 5 non abynrabo qc en ao

Tb

yos (antta ivflhuuta majorum 3 non decolorabo vos anfula Sacesdutales s nomte perfi-

i

die pulvere turbabocauiies, — Quid multis? 1m. monendo tormeutis factw eff ca7

u

teris magiflerium pe

ffe

"TL

evérantia , qui electus evat ad än;?rmäg;;;'exempluMa (c)

zar7 Poéfin adde :

;l-"*befnmïdivicem de Ele4

g

- Hic ille lengavus Levita ,

m W)z[]!ïl?

Qui à (ene Antiocbeno. porcittam wnandere yuffis »

yui i

Rogantes amicos ut' viclo ob[equio mortem. fuseret ,

XU/

mm.nülïf'

Tali concione increpavit ;

[

M MM

vi pl

Oued [uadetis amict, etiam bofld (uadet,

Martyr

TL

Bená fide 4d cauam vocatis , quam T yrannus parAts.

animaveriti:

u

"

N

Ege perjuris faucibus fuillas dapes invadam ,-

r

Á

AR

Hoc ipfo virulentas , quia pro[iriptas ?

T

! th'

Hec ore ltges violem , quo legem doceo ?

e n

il

j

Neceffariam utrique malum minatur anno[us tortor

li

(j

1(1.3

h

Solvendum [emel: boc vit peu[um 5:

cm,c'

Quod qui peretdindt , moóiti fenevatur , diu morittiss-

hat

j

l

Non efumat ennovum meorum pondim »

j

h

Quiinorte meleyiorem putat. —

(

Nonayinta meilla queant anni.

g

Hanc: effugere nec poffum velle , nec vfliqïf-pbjfä'

WW ]

ül

Veteranam Eleazars pietatem terga vertere 5

i me

Pulcherrimam vitg fabulam in extremo actu corrumpéte;-

Jl

1

Sine fruge banc frentem avavit tempus ; vifi. aureolam inete;-

F

Á p

!

Quin fi me intactum fata praterirent ,

i

h

*

-

, A aaa

Ri

((6) Si Ambsof, L. s,delae, & vit, Bea ci & 403

-

$4 — Mathathii 1?,?;zti)€cg 47. ;l;delcbi 37. ex Ducbus /ud/i

Amænæ.in :

Numne occurrerem fatis , ut patriys pro legibus cadereim

verbis Al-

In boc na[cimum , ut bone f é cadamus,

m riri';

lufionesg,

Tunc digrum eff mori, cüm imdiguuses mori.

dj2

At Vimis durus videor ? ervatis:

Mi d

Scabra cuti tenacíque barere fpiritus folet,

Rtfes ore

1

pbef.

Tamen bunc moriendy metum p.llet peccandi tetus C

At onerat noyitas meum ca[um,

-

tf m

]am dudum in hoc (um i; itiatus,

It f

Sacerdos

fum ; mei muneris eft (anguinem fundere,

Nej, femper minoribus villimis operor,

D

Tgnavus M yfles , &v de alieno tantum pius?

Tot boffias fect , ut. femel boffia fieri difcerem éyc,

Eamus T jrenne $ nemo me trahet yomnes AtitéCCAAI

Mortem appara :

Bene cutum mibi eff. 5 non pog"um totus ..m"?'(i.o'

Virges expedi:-

' Solum ?ul yerem

excutient , & bunc reparabilem,

f

J

Quate , (eca , refeca j

Vuluera ip(a vuluera,

L

Tant oc yhs boc [ervitutis slauffrum perrumpes

Rempublicam fulare integer nequeo , fractus potero.

Valete emtci ! Aliquando laudalitis » quod timetis

Dnivïa pro

Latus quide

^

m

'Fheolog

hig:' campus

aperitur. inquirendi ac difputandi ; utrum

i ili, quiamaráneceffitatea

d (acrificandum ducebantur ; & qui carnes

Merali.

vetitas in os fibi violenter

ingeftas degluticbant, sdhuc peccaverint ?

y

Item an Eleazarus in di&tis ci

rcumftantijs carnes licitas fibi allatas edere

fine peccato potuiffet ? fed h

controvertenda relinquo.-

&c Thselogis moralibus poriüs penfanda &

IV,

— Niliminus fortiffimé pug,nä,run.'tf

in fca.diio feptem fratres Machaleti

cum matre fua: quos tyrannus flagris

& taureis cruciabat , ut ad man»

ducani

das carnes porcinas com pelleret

Septem fra-

imma:

n

3fed nihil effecit,' Adhibentur

E

niffima tormenta ,

proat punctualiter in Libris A£acbaleorum recene

3

trm Macha-

fetur — Tantaautem vi

fa eft hzc Mart

D

bzorum

yrum perfeverantia, ut Ecclefia

triumphus

Chriftiana hos fratres cu

m matre in faitis Martyrum receperit , Kalen-

dis Augufti celcbrando

$,

Nam

fpcétatiffi-

qui Martyrium [ubiére , inquit» $. Grege-

mus,

fs Nazianzenus , aste Cbyifly paffi

onem , quid. factury evant , [i poft Chriftum

perjeuionem paffi: fuiffent , efque

morte

m noffra (alutis cau[á (ufceptam 4d

mitandum propifita

plo. 14lis

i? Pabuffent ? Queru

m enitn fmllp ?ropajitp exem

tantáque

m

L]

hi

dnnus *Mmz;zï; 3817, 'legif' Mo/ï?icæ I

14 4.

$$6

uatdque virtus fuit , n non ij

exeinplum ilüd iutuentés fortius in certanie

a de(.

cendiffest2 Cd ) Le

gatur pulcherrinia diflortatio $. Ainbraffj de aduiit abili

patiehtia ac. fortidudioe. [eptem. fratvum. Maátbabdorum,

Quoód multiíandi

patfes ore foluto Mar

tyres Machabaos infigaiter celebraverint in pfo.

patulo eft.

$ed quid de his Neoetbericui ligato protülerit ore ; audiamus;

qui dum matrém Maclabéorum

loquacerni facit :

quafi ii flatua lapidea g':älïibcc j fie támeti

Muliebis bec fhlatüs conflntié itagó ej?: E

De nominie nilil certum. — Miracüla nomen non babetit,

Atqui miraculusmi eff. conflahs femind.

— Saxedm Nioben forta[sé vocés,

Nam filioruii (eptemi funera jro(pecens , fie [letii,

$ed Niobes à cala j bac pro calo dirigüüt,

—

Exrtinélo grandaYo Eleazavo

Áfis intrepida. atte Antiocbum fiflitür,

Hoc deerat 4d. Hebraii oloriam,

Vt cólus nümeraveiur inter ivopbad,

Conty4 legionés filorum masipulum ducit j

, Niinerim (onorüm ai concordeni.

Hant gladiatoriain familium fanchijfimia Laxifin érüdit , -

-

:

Va die [petkaculorum bébdomádew prebens;

]

Ite , inqtit , 6 meuii agmeii,

Maátet cuii

a t

Hoc vult , quo [eminain videtis,

7.filijsiu

'-avemï, '

Deocete nóti (olaé Lácdnas viros parere,

Íceuatii piga

Méi libeii tion efas ,nifi éflis liberi,

dacta,

"T

Ciréumlunt maivem eptend illa capitds

H ydrm dicéres feriü Ayidam.

ii

Cletior nulla con[litit cón [ahguineos Vnyidids

-

De füpplicio fixaniur i

y l?

j

Neé tioritimtur , fed morá,

At ne pertürbaià beccet. Antiocháá ;

jf [ -

Ordineiii ténet isi fcelere,

4 grahditri cFudelitatein aufpicatui

a

Vt ij(de

"l gradibis órbá fievet ; qüibus füerat ibatey,

; on

(f

gwant'i püei

0 äiþbs «ppomi , ab Eleazaro recü[atos,

D

. Héc fufficit n& aitiüigats

i

"T

dyer[anti linguam pracidi jubet i é,

!

jl

laad 3

Pifi

(d ) 93 Greg, Nai Ol'äö- 300 ia M

ï*?äs

£

$56 Mathatbia '?oegtifïæ 47. Mechi 37. ;ä Ducibis Iuda.

m e

. Poff linguam manus pef ulatus

Omoi

Citiàs porrigit quami jubetur,

(oto tf

Et boé vyvannicum eff manw fannädgïe*po]f;linguæs.

fam q

Cecidit fub fecuri fecura dextera,

aim,í

Mortua illa palma palmawn rapuit,

in mdP )

Et [ecla mauu calefle itev fratribus indicayit.

däfijcit "

Paíum [uiz wndicaffe , mift veftigta fianaret.

dumat:

Ergo etiam. pedes asRputants porrigst ,

Sine bis citias perventurus quó tendit Cr6,

Sran'mq1

lt um

Quaeris num fleverit mater?

tin df

ANon plus quaim bic lapis ;

Suas lacr ymas alienis in eculisridet.

Qdtent

e€ H

tfitito

Spe&bat. [uo

9 RR

roas fbettata Heroit,

D

Ti

Seipfam in fingulis miratur :

N

Et fingulos tueiur dun

/1 7.1'??

vet

uettr.,

(ubrnr.

V.

Wtl

Ceterüm & iftud monendum fupereit, nempe quód multi ab utbe

EY

Sel ymarim ia Modin ad. Matbathram , maximum Sacerdotem effugerint;

quód cüm Aztiecbo innotuiflet ; Mathat/iam effe , qui tanquam caput

Áipiti

Antiochus

Worogs

R eipublice, tam facra quàm publica pro lades cararet , idco comniiffa-

Mathathia

fjüä (02

Ducem &

rios eb deftinavit , qui cogerent cives idolis iinimolare ; accendere thue

ra , & àlege De1 recedere, Primumautem ipfum Matbarbiam ad facri-

TA

Pontificem

ho

tentate

ficandum 1mpellere nitebantur : Qui dediriná vel fama glorte ( adde &

Ea quz in cemmiffis ha«

i vd.

Pontificatu atque Ducatu ) reliquos anteibat.

bebant Legati , in hec vctba l'ontifici denuntiáfle leguntur : Prineeps,

lje fatr

m [f

9 clariffiis , €& magnus esin baccivitate , & ornatue filijs Q* fratribus. — Ergo

t

accede piiei

, €& fac juffum Regis , ficut fecerunt omnes Gentes, & viri ]u^;

€ quiveman[erumt in Jeru[alem ,& eris tuy & filij tni , inter amicos Regis, Ó

B

t

amplificatus auro &? argento , C muneribus multis.

Reftitit animosé 9lorio«

fus Princeps, & ad hujufmodi afpidum fibila fuas obturavit aures 5 non

a,d CVen

attento, quód interea multi petulanter in Legatorum mandata confen.

Quj ! qm

,tientes Dijsofferrent, — Erfi omnes Gentcs ( inquit non abíque majeftatis

;Ci) iek

teritur

indicio ) Regi Anfiocboobediunr , ut d:[cedat unu[qui(gue a [ervitute legis Parrum

f[uorum , & con[extiat mandatisejus 5 ego, && filij mei, (& fratresmoi obediemus

Ws

k WU

Aegi Patrum noflvorum. — Propitius fit nobis Deus! Non eft nobis utile relinquere

|

legem ,é* juffiias De, — Nonaudiemus verba Regis. Antiocbi , tec (acrificabimus ,

il

tranqredientes legis noffre waandatas ut camtu alterá vid, — Pio, prudenter,

ldm[h; (

.

fortiter. Quod verbis dixerat , mox oftendit in opere. Vix enim

flgn

erat,

hunc brcyem gd Pogulum & ig(gs lcgatos t?gios fermonem abfolv

l

PA

"— —— Ó

x«

li.

p Mu;zii 1817. Legis "Mafaicæ 544.-

cüm ecce unus ex ]udes ad aram, juffu Antiochi ere&am ; accedens , in

omnium conípectu idolis facrificare aggreditur ; quo vilo Matbatbias

toto tremifcente prz zelo corde & corpore , arma ftringit , per confer-

tam multitudinem itruit , facrificulum apoftatam (uper ipfam conficit

aram,fed & Apellenium , primarium Regis Legatum ,cum militibus fuis

in eodem obtruncat iaítanti , aram (acrile

gam cum idolis deftruit , Ejus infig«

difijcit , annihilat : exinde ftansin medio turbe , velut alter Phinees €X* nis zeius

clamat : Qmiris ,qui zelum babet legis , flatueus Veflameutum y exeat poff me. pro Deo &

o

Statímque omnibus , qux habebat in utbe, reli&is, ad vicinos mon- Eceleíia,

Ecce auxilium , fecun:

tescum filijs exiens, ibi fedem fuam firmavit,

düm effata Daniela , parvulum quidem ab initio , quo tamen in dies.

crefcente , popkius Dei electus poft tantam flragem in libertatem fuit

reftitütus,

TIuuc d Pf;"

enderuni nulti , queventes judicium (5" juffitiam iu. deferium ;

" VL

federnnt ibi ipfi , e$ filij eorum , (v mulisres. eorum , & pecota eorum , quoniam

Fidelibus fg

kabul :

inundaverunt fuper cos mala, (x). Vix enim fama de hoc fucceffu 5o/ yme

PO

tutorem

advolaverat,cüm ecce areisibidem Re

gi

D

i5

H

A

ic

T

cidiarij egteíi ia def

erca

1

x

tXbet :

m p r

fugitivos ibi fideles circumdant ; pacifice primb ad deditionem eoídea

provocant, &adRegi obediendum admónent: nolentes armorum fi-

vanille t

r (

vitià coacturi, ídque in ipfa Sabbathi fe(livitate.

Sed €cce (implicifl -

"n

mam R elieionis pietatem; erfi enim.in petrarum fpeluncis hinc inde, &

Kadäcäv

montdum praruptorum cavernis abditi facil& feipíos tutari potuiffent,

fi vel fololapidum ja&u pugnaré voluiffent j ex tencritudine con/cien-

gf

lu*!æi 'Säbæ

: hii

