d fpofitam; iqgredi jubet,

turus,

E

imabtt

Ex hec; quod ízpé commonui , intclli

gas velim , etiam inter Gen-

I?.

ti'es hinc inde veres fideles ,

seridiz o

Dei unius cultores adhuc fuifle repertos;

mam ht

prout Lyransus hanc v

iduam vocat devotam (* (anclam, quanquam Rezni

Inter Sido-

Sidens Ca civis eXiíleret,

dabebtt

Ita & $, Chryfoflomu: ( p ) nec non abulenfis

nios fSenti-

alertt

(q) vovant rdligie[am ( devotam, | Corneliw confentit dic

ens . fuffe Gen-

les non de-

imárnt

tilem quidem , fed religio[am & devotam.

Neque negat, Deum huic viduz

funt fideles.

spoftut,

reveláfle adventum Elie , ac juffiffe

, üt eum reciperet, & paícereteo

NNS

modo, quo £li4 poftulazurus eífer,-

Cajetam fententia eft dicentis: Ex

boc , quod mulver hac jurat

per vit«m [ummi Dei Elig , qui evat &* agnofcebatur

UM

Ifraehta , manfefiatur ,

quod mulier ifla , quamvis Sidoia , colebat [ummun

Deuin : Q? hinc. certior vedd

ius

"TISI

eff Elias , quód ipfaeffet &c. Yra & Efcobar hanc

revelationem viduz coelitü

s fatam confirmat , dictámque fceminz fuif-

j mitim mrf

fe: Fere , ut d e«m veniat Pro

illa ii

pheta , & domi ejüs viveret , (* maneret abfrondi»

tus , (éque provi[urum u:rique, .

Charitatem autem Elie à vidua oftenfam

ymor W)

Deus lar

uf

g* per miracula Prophetz compenfavit ; námque quód fuccet-

fivé pro

pter ficcitatem continuam terra omnino fterilis cvaiffet , inde

Eltz mire-

ncan

dftüüïj

D

ingens

eft fames exorta

:

» quo fadtum , ut & hzc vidua ad extremam nee . culum,

ceílitatem redigeretur,

ophtt

cinericium ex uaico

Ex eo tamen quód E/;e flagitanti panem fub-

3

quem re(iduum habebat, farinz pugillo coxefit ,

cop

hydria farine & olei

4

lecythus ( implente hac vafa virtute Diviná ) fine

omni impofterüm def

e&u farinam & oleum effuderunt ad ufüm, do-

m

nec finito triennio f

amis terra

yiadif

iterüm faecundata fructum parturiret.

Acceffit & hoc , quód unicus

viduz, in folatium relictus , filius morbo

n

yif

lfubjgetetur ,.imö & ejus vehe

mentià exdngc;rccur Ccum maximo matris

(- (

M

o

32

cxi

. ly&a

: &,9 )" $. Chryfoft, hom. 3, de Elta, (

c'g) Aï.b'u.l*. q.24.

94.

.Axïom,»hïa ?on;if?e z(;. 'vlofæphatNRege 9,

4

s

T

*

lu&tu , quemtamen E/i4s , unus & í

[e]

l

us eoüique in Seriprura

de tanto mi«

potuil

raculo celebratus , à mortuis faícitavit. (r) Undein ea Urbe haud

nry

dubie celebre fadtum eft nomen E/;e , ut teto hoc triennío commodé

cülto

ibi lateret in terra alienigenarum , sbíque ut fama & notitia ad 4ebabumi

dum,

aut fezabelem percingeret ; qui faroris füi cateros Prophetas metam efle

du

volucrunt , miffisinterim in omnes Regiones & Provincias nuntijss

li

qui Eham indagarent, & puniendum ad f« reducerent, (1)

ff

ANNUS MUNDL 5068- L:gisMofaicïæ S95* Trienniudi tG«

I [m&f

tum duraverat ficcitas terrz , & coníurgens inde fterilitas , àc famés ad.

Qduti

tmodüm gfravis,

Fontes & torrentes aruerant , fluvij rivique decreve:

,

Aér ficcus & folis Ípis

Siczitas

tant , ab humo fitience bona ex parte abíorpti,

[ia ) dï

culaterram ubique torridam urentes, fructuum beneficia ftuftrabant ;

H

€ontinua,

ccclámqrie iratum , & chalybe magis ioduratum /fraélite tah:o tempore

:

experiri debuerunt., cum plurimorum hominum & jumentorum inte-

t

ritu. — Elasbemo etat. [imilis nobis pafjibilis , ( oratiowe oravit , ut. non plueret

&X (P.

— fuper terram ; & non pluit anno. fres C? inenes fex , inquic Jacobus. Apoftolis,

Btopt

(t) In hoc rerum axticulo Deus EZamiterüm 6 fao latibulo eruiiperes

t fet

ZH

Éliasé latee

& ipfum Acj46 Regem adire pracepit tunc , quando fames adhüc niaXi-

xb

brisitezum

ma Semuariem affligebat , ita ut 4bdtas ptocurator Reg;üs , imÓ acfaó R eX

Pmp [

piodit.

ipfe pro regijs equis & mulis circa fontes; & in vallibus abditis , hef«

t (

bam quarere, & quafi emendicare cogerentur, — Aldias crgo vir pienuif-

A

fimus dum in hoc negotio follicitus occupatur , fubitó Eli4m ob viuni,

R:-Cl

habet ; queni etfi vel maximeé ob famem (anctitatis honotaret ; & prono

hilr

jn terram vulta

113

At

inc veneraretur , inquiens ; Neznue t4 es Domine i Elias 2

aïügn

R clidiis nunc alijs, que fextus liaber, hoc folum animadvertendum hi€

ind

habeo ; quod 4idias , vit pius & fidelis ; adhuc tamen in aula 4chabilos

d

cum habuerit, unà & centum Prophetas lanieng: fubdu&ose occultaves

MM

i

1

rt. Dicenduüm nempe liunc unum fuiffe cx illis feptetn miliibus, qui

h

abjuratà omni fupetititione & idololatrià» Deum verum ex toto, cordé

li

Ábdias;

Achabi Au«

fuerint fecuti 5 & hi quidem non ex infima plebe , cüm faltem aliqui

&l

licus ; piu-s.

primz nore viri inter eofdem repertifint, & quibus ifte Abdiu ; Procus

W

& 5&82150

ratàeregius, & intimus Ac/abi amicus ; dequo Spiritus.(attus ; AUdias ate

VetQ

tein timebat Dominum valde. (u) Ecipfe Abdiai de feiplo ad Elium : Servil

llig

autem tuus timet Doiintim ab wi[antia (ua.

P, Antonius de E[cobay hi€ : Cere

bmu

tiffimum eff eum i aula piuim extuiffe , ubi Rex itipius babitabat,

1ta & poít«

Y

hac in aula Regis $jri£ infidelis Naatiiati innocuam traducere vitami

dleml

pctüit s

Ts

(t) 3 Kcg.17. v. S,fe

qQ (£) 2 Reg.18. Y. :0, (£) Iácob, 6 9.v 47. () 4

üuæ[

ch:.ïg. Yv d

bi

-

Ri

iB Mundi 3068, Legis Mq/äz';ä $85

It hj

9$

e haui

potuit, ut infràdicetur, 1n medio i

gnisergó non fuit ambuftus 4/4iu,

id eít , in medio juratiffimorum ido]

olatr

Qmimoi

arum immunis vixit,veri Del

At

cultoreximius & inconcu(fus , quod &

de Ecclefía Gentium creden-

xam eli

dum ,dumin medio Echicorum patfim a

dhuc veri C atholici viverent

in uninsDei cultu conftantes & immoti.

nuntijs

Inluper in toto R egno !fraé-

li plerofque adhuc veri Dei aliquem

faltem refpectum habuiffe , nec fine

fcrupulo Baalem: adoráfie , inde aug

jv

Ifraélituidolomaniam

uror, quód E/izs, dum paulo póft Samarite

o ad'

improperat , eosetiampum in utramq

$

5

ue parcem adhuc in ut.

claudicáffe affirmaver

it

*

Xaeve

V fquequo claudu atisin duas partes ? fi

Dominu eff r2mq; par.

Deus , (equimsmi eum , fi aute

W Raal , (eqemim illum, — Etin haccircumftan- '*?* elaudi,

lol [pi

brabant ;

tia, dum necdum fàlus dubitantium defperata effet, tantó facilius fuit ^" "

Elia , eofdem ad veram reducere fidcm ; nt mox indicare fe(tino,

) [c*mpofc

l.

fürintte

Di&tum 4bdiam Elias ad Regem Acbal pra

;niferat,quem precurren- :

tem mox ipfe impavidus fequitur ; venienti 4

ui p

chab Regi , & turbatorem

ex ocítro mentis vocanti , amim-fé refpondet

;non fe, (ed ipfum R«gem

AP&]?U[W-

propter idololatriam 1

uop

te fecute induxiífe,

fraelem torbáffe , pená mque tante famis é ficcita.

Fs & A.

Imperiofé infiper Reg

emcum Proceribus Regai

"chabi cer- -

c m

tis &

tamen,

aM

Rac fubditis ; & in fpecie cum quadringen

quinquaginta Pfeudo-

Prophetis fecum in Carmeli montem afcendere ju

b:t, fiqaidem poft tan-

jj, h

tam flerilitatem neceffarize

j«

pluvie beneficio potiri defideret,

Nota

Seripturam ,quz afferit tot P

fe

udo-Prophetas à menfa Jezabelis comedi(-

pv

fe, cüm orchodoxi aliquand

o Principes veris Prophetis & Ecclefiz mi-

; proni

niftrisbona ipfis propria

"m

; immunia, & à Majoribus fan&é infcripta &

affignata, fubtrahant,

Jezabele deteriores, — Pluviarum ergó fpes ab Elia

qtm] !116

jam data tam Regem ,

quàm Proceres , P fe

j

udo-Prophetas & populum

ad Carmclum illexit , ub

i Dei fervus nunc tanto cordatior toti multitudi-

lul

ni Ba4lis cultum ,&qu

ód Deum vyerum

poít tergum abjecerint ; impro-

J qlïl

:

perat , cui placando fac rificium effe i

aftituendum afferit , nifi ipfi J(ra£- Elias cuni

jo cr "

Iita potiüs per

pfeudo-Prophetarum

holocaufta à Bzal tale beneficium Píeudo-Pro,

J 2hlqul

ceníeant e(fz

impetrandum.,

Itáque tandem in hanc fenteotiam itur , phetisde *

froo

ut Píeudo. Pr

Religione

ophetg& priüs vot

is & victimis B44] aggrediantur, poítca

decernit.

jum

vero Elias De

um & ipfe invoc

et füum , tempore illis antemeridiano ;

Eli£ pomerid

ianocon

ceffo , ut ; utra parsimbrem Deo fuo extorqueret , "

j m

huic-cultus unicé gfïe

L

^

timpendendus, Ba4litz ergo non fineritibus bo--

gl

vem immolant ,ex i

misrictibus tot eo

rum centeni clamant ad m:ri-

Tn

diem ufque : Baal exaudi nos,

Unde apparet , has fimias rítus & ceremo — Sacrificium

nias Catholicasin fub(tantia

fuiffe adhuc imitatas,

^

[

Altare ab ipfis erc- Eaaliticum.

UL

ät um!

fangainerm fe vul-

udicré tranfiliun; , gültris & lanceoiis ufque ad

nerant,

)

n

A&z'm;ma.?ontifiæ 20, Pefaphat Rege 8.

Sed abfque

wit

terant , liquore hoc pretiofo numen füu

m flexibile facturi.

TAf

imni proríus effeGu ; filebat enim B4«!

3

filebat ceelum , fifebat. aér , folgs

Jiz,

igneam ut anté qua

drigam per.coclum

duecbit abfque ullo imbrium in-

r

dicio.

lnde Elias , qui aniles a

dver(ariorum ceremonias hucu

fque fpe-

Iu

&atas irriferat , die jam median

te , bovem & ipfe in. vidtimam cgdit f

U

ad hunc actum omni populo; ligna

E.12s he-

per Altariad hoc erecto , vocatóque

(it

ocaufti ordinatim d

efuper imponit , ac tandem é

£iam Dxo :

componit , part:s ho!

ji

^

quatuor hydrijs (emel ,

bis, ter, aquas affatim füper infundi mandat ;

du

S?dil.

ad humectandam non tantüm victimam ,fed & ipfalig

na victimg fup.

R—

m ocuiis

J

pofita , ne ullam fraudem infidcles fübefle caufarentur, Tande

-

manibü(que incolum levatis : Dowime , inquit, Deu Abrabam ,

671]245,

ti'anst

d

Ejus preces C IHfrael ; offende hudie » qui

a t £5 Deus Lrael , C? ego fervus tuus , G juxta prae

fl

Exaudi ie Domine , exaudi me , ut dicat pops-

incelum — Ceptum tusi feci ommia verba bac.

D

Vix tót

lu

emiffar,

. lusifle . quiatu es Domin

u Deu , tuconvatifl cor cormm iterim.

verba finierat ; & ecce ! co

lo confcítim aperto ignis delabitur , & in

tibo

D] ]m

omnium confpeá&u non foiüm h

olocauftum , & ligna vi&timg fuppofie

Wlitk

ta, fed & ipíos lapides Altaris ;

& aquam adeó priüs a(fuí(am , & in

(iti

'foffas ciica Altare colie&tam , incendit ,

Ll

miraculofíégue abíumit cum

n

m

'"Miraculum

'tanta Gentium commotione , ut Omnes 1

faciem procumbentes unanï—

fe eff. Deus , Dominusipfeeft Dew, — Veram fi-

g

evidentiffi-

miter clamarent : Dominus ip

M)

mum de fi- dem ex tanto prodigio vifcerofe conteftati.

Uti autem voluit Elas c&

Qu

dei verz tc- occafione ,& petras fcandali & medio toliere, mox imperando , ut quot-

pi

ftimonio,. quot aderant P^

feudo- Propbetz , quorum inftinctu populus Deum de«

Tij

feruerat , apprehenderentur, & ad torrentem Cedron addudcti obtruncae

fentur , cadaveribus eorum

in torrentem abje&tis; quod & fadlum in

lp

ne & ipfe populiin

li

tonto fervore , abfqueut A4cbabvel mutireauderet ;

Elias omne5 (5 fntorem concitaret. Sic Dei. nutu par pari refertu

r.

'Fot centenos

Yi

falfos p£o-

[

J.

[

Prophetas Jezabel & Acbab occid

erant? hincin penam

P(eudo Prophct£

phetas ma-

babo xamen id faltem lolatij Elias impen-

lUT

Qalädos tra-

quoque omnes funt mactati ? 4c

l

r

it, quo prafentesei pluvias indiceret.

Et «it. Elias ad Achab : afcende y

interim couvivante Ree

Tj

comede & bibe ; quia (omus mult pluvia efl.. Dum

.

*

gein verti

cem montis Carzieli aícendens rur(üs enixé ad Deum pro piu-

por

LP

via rogat j

Íepties orationem ingeminat , & toties puerum deftinat , ut

ex alto in ma:e pro

fpiciens attenderet , i pluvie fignum appareret.

!!m

At

Septimá tandem vice puer rediens annuntiat , nubeculam aqparere

f&HQg

pàtvam de mariafcendentem. Pereundem ergó intardaté idem Pro-

pheta R egi annuntiat: ]unge «urrum-tuum , C? defcende , ne eccupet te pluvia,

Mirer civilitatem Propheticam erga Regem ; forte jam nonniihil.con-

l

uitum

Mg,

LE

! adunus Mzma'z 3'062?. Legis»M&/äicæ»' $95.

g

df

tritum 5 quem ipfeab incoinmoditate plurimarum ereptum voluic ;nec p 3

;

ir, lj

tamen potuit ; cum fübizó coli undique contenebrati & nubes conden-. Dco . impe-

brium i

Íatx ,,,'Vemi.que. ea(dem nubes q:uaf-is em-uïgentcs-, ingcntcmiwbrüm €(fü. trat copio-

Á p

derinr. — i fada eff pluvia grandis. Qu&utiliter cadente Achsóad Uicbem filimamn,

cadit

egrabel remeavit 5 cürru gempe vectus, $ equisincitatis abrepcus. — Sed:

ecce? nil minus. E/izi hoc tempore lumbos füccingens fefe in viam de- Miapili

jlo; lia

tandcmt

dit. Et quó cum abijíle putas ? In Jezrabel. feít.na: & , ita ut carrum curíu Acha-

mandat;

4chibi preverteret s quod (ingulariter Textu victuti divinz afcr.bit, bumpize

img [üp

duin manum Domini füper E/am factam efle teitatur ; que alibi quoque, Verte

n oclit

innuit , pon raró eundem d Spiritii Domini (übitó in loca long;nqua fuiffe

m277

transportatum, ( w ) Müror ergó, cur aliqui üegent, nonapparere,

um

"unde Gentes reinotiffimg , quales Peruane ; Mexicaug , incolg terte 4*

dj

flralis incegnit , & &lij tales , fidei vera precones.habere poruerint ; namy

Vi

fi pro fatiando Dauicle in laculeonug: Angclus à longé hominem cuim Deo facile,

itüt , i

cibo illuc mirabiliter atculit, tefte Serpruta: Erat auem: Habacuc Propbeta prardicato-

n Jadaa , Q ipfecoxerat palmentum , ( intrvveyat. panes. qn alveolo ,

&

a 'b-ïlt;ü res. mi[(cr'

T

in leca.di--

u &m

eampmin , ut ferret me]oribus, — Dixf que Angelus Douavad Habacue ; Fer prau-

ER

*

unt (

diumi , quvd babes , in Bab j ylovem Dautelt, qui ef in lacu leonume — Et dixit Ha-

ba.uc: Domise Babylenem non vidi , ? cacumi ne[uio.

Et appreheg(zdit £um . At

—

yterunit

Veam d

gelus. Domius in vertice eju , Q poriavif euin capillo capitis. (ui , po[uitd, eum in

- Babyloncm (uper lacum in ymp-tu Spirds [ (x ) Si , jaquam, nacuráliter

t tn

c'urienti tam m:iabiliter Deus de nutrimento providit , cur non ita

n W qum.

potiüs de cibo (piricuali his indigentibus Gentibus , ut dixi » abditiffi-

Dun V

mis providc«rit , ifuc facrosadducendo pr&cones? Prout & in lege gra- Philippi

Of,mm(,al

j dum Y

tiz , id Spoitum (anctum fecifle agnoícimus : Phrippus cnim. Apoltoius, Apoftoli-

ubi . ubi conflirutus , mandatum ab Angelo Domini fufcepit : Surge & mira tians«

epuli l

vade contra Weridianum ad viem » qu« de[iendit ab Hiernfalem in Gazam , bac 9

; eentc

?tcph»'""'

eff de(erta, Cy ) Katio fuit Angelo , ut ita PAilippus Eunuchum Reging

Candaas fide chnifli imbueret.

Et hoc ncgotio feliciter peracto Philip-

lum

pum , qui pedeller «d eum locum venerat , ubi dictum regium cubicula-

"A

rium offenderet 5 Angelus nunc raptum in terram Philiflbeorum crans-

jrane

ül

portavit , ut &ibi Evangclium pradicatet. — Philippus autem. inventw eft

Tl PfUPl

in Aznto , &* pertranfiens evangelizabat civitatibus cuncas , donec. veuiret C« [a-

Mil "

7Tt4f, (1) Kcce ubi animabus fübveniendi naturaliter occationes de-

jpen

unt , ibi Dcus defedum fupplendo virtute fupernaturali deítinat ope-

rarios & paílores 5 cüm fit eidem unum tzm facile in executionequám

m P

N

alte-

jii o*

(vv) Ibidem

y'.u.r (x) D;h. M'*NV,. EL ;c'qq. ('y) A&., 8, v,lzs.ï (2) ibid*

PA

Ye 4?!

p

;til0m5

[

8

Axioramo Pontifice 120« jo[ap/mt Räge $.

"

H

M

C

neminem penre. Ia-

Cur

"alterum ; ei, inquam, qui omnes vult falyos fizri ,

ter cujus gloriz partcs etiam afcribirur, quód

faciat ,de feucbois lumet

n

jþlmd

efcere, (a) Sedquid Elia; in Jezrahel agat»

ífpectatum veniamus,

"

chf

Bu

Achalum credo in. Carmelo de uno & veto

Deo fat bene fenfiffes

UT

:

b

circa plü.

Achab rur-

qui tamen cüm ad Jez«i

elem redijffet ; eíque quid in monte

i g

füm à Ieza. V13tn

?

fupernaturalem ,

& Pfeudo-Prophetarum interitum accidif^et,

!

belefedu. €x integro ; non in odit

4

.

imn Eliz »(ed forte uxorem ad meliora difpofitu-

Iu

Qtus,

rus, receníui

--

ffets ea in

füriasacta ignem & fulmina fparfit , nectantüm

liti

Regem à fuis propofitis dimovit

*

C€

5

fed & Elicinteritum jutavit ; qui ea-

hii

uecea

d montem Horeb , ubi in leni aurg fibie

Iidi

propter fugà fe fübtraxit uí

lo Deum fibi apparentem habuit.

In hae fpecu Horebitica $.. Elias , Deo

lu

Eliaslezae

fcerofas quzrelas duxit contra Jfra-

belem de-

prafens ,. de Ecclefiz extermineo vi

!nqt

litai-, propter veram fidem ab eis relictarn ,

propter altatia deftrudia

j

glinat,

mari£ libi conftruxerant , tanquam

hi

( qualia fideles nempb in Regno S4

vitulorum oloresaurcorum ) propter

Prophetas gladio necatos; & tane

g

(upereffet , qui Dei cultum pro-

dl[f(

dem quód ipfe folus nunc é Prophetis

pugnet , & Baalitis fcfe opponat 5

ab optimo Do

minotamen in íp.m

D

d ungendum ibi Hazaclem in

meliorem erectusin Dama[cum mittitur a

hqux

Ecclefia in- Regem füper Sjriam ; inde in Samariam

Dcus redire , Jebiqueilium Name-

Ti

e

X

Eli(eum in dilcipulum affume-

hs.

xunguibi- fj , Regem fuper Ifrazl pariter inungete,

W

re , & ad facrum fuum Ordinem vocare ,

4

(uícipere , & inveftire mandat,

L

Benedi&

BU

us Deus ! qui punquam amorit mifcricordiam (uam ab Eccleíia

]

fua, Eli4 jam de omnibus actum effe timebat prz tencritudinc con-

ii

fcientiz , Deus autem m:ox oftendit ; imó defignat & Ípecificat duos

8]/5

Reges Catholicos, legis Divinz vindices, qui Regna duo , $)rim & 84«

qmariam ad unius Dei veram cognitionem reducerent. Sed & cüm facra

lt

Religioforum familia quafiad incitasredacta fu;

fIer, banc de novo pet

Qu

fuíceptionem Elifei jubet inflaurariac ampliari. — Er erit quictnque fugerit

uïxm

gladinm Hazael , occdet euim Jeha , & quicumque fugerit gladuum ]ehu , interfi-

W

&eteum Eli(eus. — Et develinquam mibi in t(ra€t feptem milliu. virorum , quorum

ffw

genua tion funt jncurvata 4nte.Baal , G omne o5, quod non adoravit eum o[culans

tig

reftituendarum irdicia maxima , & leni-

manus, ( b) Ecce rerum fidei

QU

tatis Divinz figna manifcítiffima , qui etfiab ingratiffimis1fratlitu

vule

ibgc

tum & gratiam avertere debuiflet , ex. his tamen feptem millia viro-

lpl

rum ( mulierum & liberorum numerus utique longé major fuit ) in

N

A

ceum finem fibi refervavit , qui etiam in ceteris convertendis opem &

"IW

cedo,

operam locarent, . Cum Sar:gbez ergó atque Coruelio 4 Lapide con

N

Elfam

S

Ih

(3? 2; Cor. 4.v. 6. (b) s, Keg. rg.' Y« 17., feqe

zmea

"

erb(zm Mzm-iz' 3;35 & Legis Ma[ä.ic& .$84.

94

Wil

Eliem jam novà Ípe gaudióque fpirituali hic abunde fuilfe impletum,

u

H

ts lia

Cum ítaque sejciar tarda in;limina Spirits [antli gratia, — E [ua fpecu rectà

jamus

Dame[cum Elias properat , primÓque Hazaelem v$. miffionis cocleilis , in

- &liasHazai

fenffo

.Regem $yri& ungit; mox nullo jam amplius Jezabelts timore perculíus ,

lemRegem,

Regnum Samaria ingreífus etiam [ebu Regem inaugurat ; inde progref-

Elifezum

jre pl

icdile,

-

fus El[etimin campo aratra minanceni reperit,.— CAmque veniffet. Elias ad

Prophetam

um ; mifit palism [utin [uper illum.-

initiat.

difpsütu- j

Hác ergb caremouiá mnjHirutus eff Eli[utd

Propheta , [octus C (uc: effor Elie , eju[g, cot omnizo 2 Deo immutatum efl , atd,ex

X tämüm

laico fachus eft. Religto[us , ex agrisola Propbeta ,ex Propheta Thecdidadios : unde

;qui 71

aurz (b

i

ffatim reliqut boves ; paventes, && (ecutus eft Elam, Addit Sancbez : eum fniffé

tl D

uthidum ab Elia 5 boc exim juferat Dews v. 16, Vntho, inquit , Bli[eum fecit Propbe-

tam , h; enim ungi folebat . palluum «ntem Elig contubernalem €? Monechuie

ntof

ia

inquit cornelits, ( c). Ec D. anteniu de Efvobar : Hac figno illum vocans ad

Elifzimos

Juninfiurum ac catum difcipulorum [uorum,

quafi imve[Hens illum babitu Mo

, La

hachali, (d) Calibem fuiffe

nachatus. -

Élifeum , quaudo vocatus eft ; inde colli-

5j &tan:

guat, quia prius ofculari patrem & matrem

petijt, priufqüam cum Eli4

türm pro

diícederet ;

qui &i uxorem habuiflet , utique deipfi & liberís valedicendo

piofpdt

mentione:n feciflet , ut 4/ulezfisnotat ;qui addit , eundem niliil fibi re--

"U

liquum in fecalo f evá(fe , ut liber & expcditustranfiret totüs ad Domi-

W -

yallite

nuim ; idcircó aratrum & boves ia holocauftumiconfi umpliffe, Depiqs

quorundam fentenitia eft* etiarni 454iam lioc cempore rel

ictà rcglä & fet-

: mmd&ï.»

vitio Regis 4cbab, iunc Elis (e fociáffe , vitàmque cum €

O fe i»igiotam du-

Mcdcüa

xille : quod confirmari vidétur ex 4. Reg. 4. v.

I. dum aliqui nuncupa-

ydinc t

tant ibi mulierem relictam hujus Aódig

uxorem faifIe sutumant ; etfi id' —

m

aljs Au-horibus rainüs arrideat,

IV.

, Plurimos inter Gentiles, quod (x pejam öd'rä&'on'uii' » falvos ämde-

p

re , confirmat co'amure id Theologorum

enoropt

axioma ,dicentium : Facienti Facienti

quod in (e «ff , Deus non denegat gratiám.

Keperire fuit intet. Gentiles tam

quod in'fe

qu f

olim , quàni poftremis f«culis homine

$ bonz mentis , & ad virtutem &

juftitiam

eft , Deus

hfh A

»imó ad legein natüra fartaim tecfam fervandam proclives ac

non dcncga!.

ramaqw"'"'

udiofos

: quos Dcum , qdui uniuszque , ut ommiuin curami

gerit E

perire grätiam.

us

non pcrmifiíIefperandum eft,

In hüjus fei exemplum adduco eum,

Qquern in hiitoria hu

i )& W

abeo,

jus temporis, in quo defcribendo verfor ,ad manum

j n

Agefilauam ncmpé , fextum Lacedemon

iorum Regem , de quo ]aco-

mf)liä vnþ-

95 Philippus B.tgowas : Vigefime Regni

Aj& 4nuo. Lacedgmonijs regnare capit , Y

' äl" j

TegnAYit. AUSIS 4 4. Hit Vif imortalitate qmer

itó dignifimus fuit » qui ab Hercule

ff

srioiem ductns ,

T

füin juvenil adhue atate floveret ,veguum boi &

deptus eft, — Et

o

dOI

2

N

antey

j

Ícob, ii»sg,-

0 (0) Cmäl-iäïds (4) P- Anton, £

v

Y

160

-Axftramo '?o.nt"z'*;'ï& ».2:0. ]o/äpbät 'R?ge 8,

d

. inter Ctera quoad vixut , (emper fidei ob[e

,

rvator fuit j qui cim aliquando cum Ti

Agefilai m

AC ipfe Tifae

p

zes laudatif-

fapherne , Pev(arum Regis H2petatore » jurejtrando inductas feaffit ,

vero

fimi,

7

pbernes ementitus e[fet [mdera , tamen ip[s apud (e inviolata. effe voluit : ex . quo f

(

ünn e[t , ut.nec Greci, nec Barbari quocungue yure fodus fecum imire vererentur t

propemodum Vrbis y

(itit

quo facium efl , ut ad tanium glorta eyedius fuevit sut itfimitas

G In(ulas anultas paa;(abdideï;zfimpeno j inded, conir4 Thebanos «y Argivos bellum

nim|

gerens , eos omnes profügavit $ viit: de qua vidoria j 4lij($, facinoxibus fuis Plu-

dg i

De ejus autem virrutibus admurandis ,

qui

tarchus Haflorizus diffaf? pertractavit,

vini

paucis diceudum eff z cim.euim a cvritate judic atum fiiffet , 'ut omnia , que Agidu

p

fuerant , in ejus manus pe venirent 5 quos fosebat & videbat pauperrimos , eis omnia

'ex quo dividere curavit. — Ab cbrietate autem ?. gnla improbuate , eibi[que in-

lomi

&ho

tempt[livis nou [ecis quam ab ingentà fl-gitio abllanebat, — 1n conyii]s queque ,

Ejus sn[uper lectus oinuum

Sitn

cim duplà inajores acciperet epulaa , eas diftribuebat.

vatis

viliffimis erat s arbitvans Pryncipem oportere nop anolitie fed temperanti pri

hia

Dhum

fuperiorem e[fe.

1pfius prateiea. contincutia permaxuma fui , quia nunquam in

ubi talia Gerimpoffibule

pl

domo priyata cum auuliereloquy voluit 5 (zá velin templo ,

erat , yel in. propatulo, ubi cun

Gorum octulos mmode[tie (ng teft

es babitarus effete

tenkk

*

EU

Sedut paucis ine expetiam; Age

filaus jure beatus dici poteff , qui cüm [Farum 4

fapra e«teros etatis (ue bomines A[scutus eft j

tp

puero glorio(us fizra cupiverit , id

"

& apud eos , querum dux erat , G erga boftes ab

[q, m crimiue ad cxtremum

cümqu

(dst

|

s[g, [piritum. vixit : putans cos , qui bene. Yivant » mond

um fortunatos 5 qui verà

$

t

glorio[e interíerint , eos j.»am«þmiase[ä, Ce) Inípiciantur & alij Authores,

Sperandum quos viderit Lector extollentes

hujus Regis rigidama puero educatio-

t

etiamde — riem , legum obfervantiam , ergaamicosftudium, in malevo*loa'bcnc'-

uno Deo

;

ficentia j frigoris & aítüsiollerantiam , ignominie (ibi factwe diffimula-

hls

bene fenfiffe

tíonem , furipfius concemptum , gaudium fi cui benefeciflet , viiiratem

tüch

Ts

veltium , fuperftitionum irrifionem, bellariorum & cupediarum odiutDn,

voluptatum fügam, irrifionem ceorum , qui divinos ei honores cfteree

h

' bant , averfionem à caftis etiam amicorum ofculis , horrorem mune

LY

Wt

rum (ibi prafeatatorum , períecutionem ufurariornm , Emgalitacls amo-

rem , juü'itiæ zelum : fapientie excellentiam , in adver(is fortitudinem

Diür

(y

Ál

animi,1n victorijs moderationom , er

[o]

a captos hoftes clementiam , ít

de vincendis cu-

f

mosbis patientiam , erga fuperiores obedientiam., ejus

habendos

piditaubus elogia , & catera, Tales pro Chriftianis effe

Yan

entibus

tfc

videbis infrà Anno 3373. De Gentilibus bene & honefté viv

cum idolorum deteflatione, Ibidem n. 4« 7 & 8. Auguror.n

deforté

&Wcl

- fncelioris & fimion,s'üd(;i ikmina in Agefilae adhuc remanfiffe , cum

Laie*

hi

áaio-

.(c) Philipp. Bergom.

l

IÓY

.Ananundz 306$; Legzä AMaþiz'cæ $85

ado m

denionios ab Abrabamo deícendifle ; & ideó cum eis Machabaos faedera- Laceis a

"T2

panxiffe , & $, Seriptura conftet 5 qua de re alibi fufiüs fcribendum.

$1 nijàs Ac-

"m

veró id alijs improbabilé videatur, legem naturx hunc Regem exadlé rabamo det-

E vetirt

[ectatum fuiffe, nemo negaverit 5 cujus intuitu Deus ulterrorem ei fa. ceaduat. -

ii T

cienti quod in. (e erat , graciam falutiferam con'ruliffe , & fi qoid huma

fj hi

num paílus fit , poenitenti remiüifle; prudenter fübíumi poteít 5 quod & '

^

jus j

de alijs legis naturalisveris obfervatoribus Thcolcgi fatibuntur.. Indi-

aditit

cium hujus conclufionis inde accipio ; quia cóm T/24fij honorcm ei di-

,qu Agmfi

vinum decreviflent ; re tali compettà is Thaffjs ita retpondit : feipfos

IrridetAge-

j5 ,eutu

priis facerent Deos , & tunc tandem fe crcditurum , cos dcificandorum

filaus Deos

hominum poteftatem habere, Qu verbaà fàt claré innuupt , eum D«

O$ex homini«

, if

yn "

€x hominibus pet homines factos irrififfe , confequenter unum folum bus£i&os.

aeternum & omnipotentem Deum credid iffe.

ml

]am ad A4ch4b revertor ;

7 pnwü

hic etíi Deum extremé offendiffet , at qui formalem idololatriarn in Reg-

V.

num S4wane introduxiffet Deus tamen infinite clemens, eundem in

j p

prelijs iteratis victorem conftitvit contra Beuzdad , Regem. Sri« 5 eá ca-

7 ;',gpy]þö!lä

TT tï:

menlege, ut hunc victum necaret j (i quó minüs, iptummet panas da-

turum efle,

Erit anita tua pro anima ejus., — Vcrüm quia id 4cb4b totum

T /lfllfl bF

ff

negligeret , & poltobtentam victoriam cum Benadado fcedera pangeret;

j

cümque & Jezabel N abothum innocuum , ablatá ejus vincá , lapidari juf-

AchakacfE

filet ; tandem extrema Deus per Prophetam minitatus e(t, Verüm quia

itritat , rur-

j huhott

territus Acbab fcfe humiliaret, Dei fententiam ruríüm fufper

idit ad (üámqiplacat

tempus..

"

i

I

M

ANNUS MUNDI 207

9. *Legäädefaicæ $96. Ea con:ditio eft

Rn

ll

d il

iUm

miferiz humanzs ut & magorDcei fcrvi« virique virtutibus & fapien-

7)

tià clari,cafibus & erroribus obnoxij fint , quod ia Jefaphato , tanti nO- fofapbari .

LL

il

minis Rege Jerofol ymitane , videri multi afferunt.

Felix ipfe atque Invl affinitas.

g

&us huculque federat in Regno fuo, Dei cultor eximius.idolorumho cum Acha-

IUFOM

UH:

y

ftis juratus, quidum regiam filio Joramo fponfa.n quariv, ref^lutionem bo contra-

g

Jj

eam capit , quam dee(aphato forte nunquam cogi:álfes,

Etenim càm ***

jJlld P

It

non ignoraret confufiffimum Religionis ftatum in S4mariz , filiam tamen

/ [. r[[h("

Achali & Jezabelis , Atbaliam nomine , filio (uo ]orasm uXotem dedit, ". Er

meU[W'

ajfmu ate conjunttus eff. Acbab, inquic Textu, ( £) Divinent alij , quidquid

ii

m

e gl

NU

velint, ego proríüsnon ambigo; Je/«phatum hoc contultó & penficula-

u

a

té fecife , nec non decaufis legitimis , quamvis eum intentio fefellerit

[ i

» W

& eventus , quod tale confilium à Deo non fuerit, apcrte manifeftaverit,

g

j

Aibitror ergó » pieztiflimum Regem fibimer perfuafifle , quód per

" qn

Á ]

J

V

..N 3

a.!?:ixa'üy. 19.v. t.

4hujku .

N

P

102

;sz'omrr;o ?ontifi& 20, lofaphat Rege 8.

hujufmodi conjugium , & refultantemn inde affiaitatem & cognatio:

COI'OI

nem , Reges 1frazljs ad Ecclefiam ; ad fidem reducere queat : tanto

decon

namque zelo Religionisardebat ; ut fi totumad Deum orbem reduce-

pofïca

te potuiílet , certe omi(furus non fuiffet, - Conflat hoc ex reforgae

AUAT

tione, quam circa Religionem in Regno fuo inftitait..— Quanta bona,

fesconl

quantz Regum & Regnorum coover(iones ad fidem mediantibus con-

hiifi

An excufari

jugijs hucufaue fa&z fint , nemo eft ; qui ignoret : cujus rei exempla

LL

noa defüntin Scripturistam facris quàim profanis, — Potuit Jofaphatum

quca:o

4

4

movere, quod Ach4b in füo Regno Religiofos, eófque veros Dei Prophe-

piün

tas toleraverit : ufque dum Jezabel in eos ràacheram ftrinxit. — Alios

Lith CQ

etiam aliquot millenos adhuc in Samaria verg fidei affeclas extitilTe Scripe

leredi

14f4 , czteros claudicá(íle teftatur,

Accedit ; quód 4chab potiüis iin gra-

C ngy

tiam uxoris, putà damnacillime Jezabelis, cultum Ba«lis induxeric ; af-

Qu

firmante Seripturá: Venundatus eff , ut faceret wmalum im. con[peclu Domimn :

B(tlai

comcitabat enum eum [ezabel uxor [ua. (g ) Adde & hoc, quoód Av« ,

la

quafi alter Vertumnus , fibi ipfi minim& con[üterit, ut qui ad inftiadtum

(rbutg

uXoris modo Baali aras & teimpla erexerit , modó fi neceflitas extremé

Qdeti

Achabiin- uürgeret, fe coram. D«o vero humilaret ; neque enim ad oracula E&

ii N

eosftantia, pocnitentiam egiffer, cilicium Induilffet, jejuná(Tet , in [acco dormijflet,

Ws

demiffo capite inceffiflet , nifi Deum unum & verum potentem credi»

ædium |

dilletad inferendum ea , qua Elias vaticinatus fuerat,

Horum ergó

BN j

omnium intuitu Jofaphat fpem aliquamn concipere potuit, de 44b ad

Thu

Deum coavertendo. — Quód veró dicto fine Je(;phat àuctus hoc matri-

PIofx

monium inflituerít, ctiam inde patet, quód quando hoc auno $o yinüs

l t

in Samariam de(cendit, femel & iterüma. Achabum in negotio Keligionis.

AU feg

CorreXerit'

htj

Séd quod diff/rtur

-non auffcrtur, Novum 4cbab bellum aufpica-

ll

tur contra eundem Regem $yri » Conf«ntien.e & comitante Jofaphbato,

thiru;

- hortatn autem. Michae temere contempto.

Itaque contra fervi Dei

m li

Achabi in-

fvaíum, ambo Reges in Ramoth aciem contra hoftes inftruunt, arma

Critus. -

conferupt ; factámque eft , ut inter preliandum jactu incerto telum ad-

[/

mfam ll

Ál

Yd

volaret , Regémque Athab in currufedentem inter pnlmonem & ftoma*

chum perfodcret, (h) Mox alia fagitia fequitur eque ab incerto y

m)ïü

Utife f

quz inter cervicem & fcapulas penetraret , (i) ita ut cruor defluens

quadrigam inundaret, & Rex 6 pralio reductus. infelicem efflaret ani«

p

fam ; cujus carrum dutmn in pifcina $amarie lavarent , cancs acfali lan-

li D

h

LIT]

guinem linxerunt , juxta quod Dominus per "Prophetalvn pr

gdixerat ,

Coroná

n hrd

l

](g,) ;.ch..»u.-y.äy. Ch ) 35ch.:z.—v. 3;1. (i) a. Pa:alip,*:g',fv. )2

(i),

Bs

(

Aämu.Mundz* 3080. Legi Moj'aicæ $97.

10$

uF &'oronä fili

0 Ochozie relictà.

eat Ltl

Jofaphat falvus evatit ,

guem cüm O. bozias Éiséepto,

i&

m fedo -

de confirmando fodere inter

pelláffet, ipfe quidem

id nunc recufavit, lus Ocho-

poítea tamen de claffe in 17

x Telorti

4rfis mittenda cum eodem convenit,

id zias- fit hz-

autem cüm Deo d ifplicuiffet , ideó claffem in i

pfo portu per tempefta- x

àntà OOU

Ffa

intibus o

tes confregit , miíTo ad J

ofaphatum. Eliezer Prophetá, qui diceretei : Quie

babutfli fedus cum Ochozia

perenffi

i exemp:

4 Dominu opera tua » coniritd, funt. nayes ,

t J

iec potuerunt ire in Tbavfis. ( K

.ANNUS MUNDI 3ofo.

I.

Jei Dropl

Legis Mofaice .59'7. Achabo impio im-

wit, At

pium fucceffiTe Ocfoziam filium j

am vidifti Le&or, Hicautem non tan-

tüm coronam Regni , fed & B44/;s damnatilfi

exitil)

inum cultum à parentibus Ochozias

pnitinpe

hereditavit. Fect malum in corfpediu Domini

»& ambulavit in via patris fuj pauisiofi-

€& matris fue , & in via Jeroboam

x

fils) Nabat ; qui peccare. fecit 1raél, Servivit 0* vcRigis.

quoque Baal , Q' adoravit eum ;

e

iritavit Dominum I1(rael juxta omnia . que

;þzäü D

fecerat pater eju, (1). Sed ob ho

C ipfum Deum fentire debuit vindicem,

u ib

lam & totum Moalitarum R

j nl

egnuim , quod hucuíque Regibus Ifraelis

tributarium fue

fat; mortuo 4cbab , Orbozie rebellavit , cum maximo hu-

t

$us detrimento,

| oncidl

Sed necdum malor

um £finis , nam Ochezias iple infclici

caíu per cancellos ex alto delapí

d

us decumbit. Cecidiique Ochizias per Per cancel-

cancellos. cenaculi (ui. ,

quod babebat in Sematia , * egrotavit, (.m ) dpía los decidite

n a

&dium apud Palzffinos

m g

tedla erant plana , ut ita folariorum loco fzrvi-

rent, ubi ambulare ,

cenare , dormire folebant,

