Atque hec ipfa , ut fape jam dixi , ex Hebraorum (apientia &* Theologia (ubüuta.

'

ol4

wllf ]

funt« — Glemens. Alexandrinus lib . féromatum ; Plato , inquit ; ipeft:* in eyiff

4

d

N

»

28*9

2 M

. )!mw"Mundi ;373ï Legis Mojfzice 890j

t D

al Evsftum (* Cori(eum videtur , ne(cio quomodo Patrem (5 Yilium oflendere ex Blaronis di

Hebraitis vocibus, cim circa locutionetm hortatur : Jurantes fludio non stieleganti , vina. effara;

quidi

itput, d

( ffudii ferore eifeiplind : Deum omnium veruta cau[am, &v Ducisy ( cau|g Pa-

m Doimitum uretis 5 quini ,fi vettà pbilefphats fueritis , coguo[cetis. — Et. qu&

Motind

e[t i& Tiui&o cohcio s Patream vocat Optficem , fs dicens: Bbj Desrum , quorum ega

, d

fum Pater i& Opifex: opezam,

Quare quando etiasm. dicit : circa oximam Regem

pum ttih

fant enuia , ex du cau[a ompia ;ilum quoque omsium cau[esn. appellens, 3e-

i r

CHUOHI- ATU circa fecunda ; W tertitum circa tertia Y mou aliter ego exeudio ,

Wt y Mi

quam [eudam fissificarn Trinitetem. — Nam tertium quideim effe Spirizuim. fan-

411

um , Filiuss eutem (ecundum , per quem fadia (unt

"ts

4j

IT

; Clemens. Ale-

i D

J

Kandrnius.

Ex quibus confrar , Finlofoplus Verbum Divimwm , . (aure[anciam

i i

Tritatetn füiffe cosmitam, Lege plura epud D. C yrillum loco indicate,. Et[cbium

p Pa

"TL

l, 11. de. Praparatione Eyatigelia.. 6, 3o 47 0. 7, 6. y. Engubinum L. 1. de peren-

TXi

ni Philofophia (y Beffariiem l. 2, m calumristorem. Platonis &. 4

À À $4

et-a:sfquf:

j

Vnde Phifos

Barraditi Tém, 1. n Evang 1 4 6. 3.

Qui etfi di&is non adeó affcnriacur,

fnp,*aihwsn.c

: ez;))-,aw,iï

dida tamen Patrum allegatorum tam clara funt , ut omnes objectiones

Theolog 'à

"TIS

fcipfis pené diffolvant, — His omnibus fuppofitis jam lector rede

at ad habuerint,

Y

fuperiorem sumerum 10. ( [equentes , übi fufficientiffimé demontiravi ;

Mil W

primos Philofophos hanc de uno Deo doctrinam non tam ex iadufiria

', n

humaga peuetráffe , quàm €x auditu Catholicorum in Zig ypto Docto-

ii t f«

rum , & ex ipfa (zcra Scriptura haufiffe , quam proinde antiquiores Philos

j n

foohi pofteris fuis fequacibus tradiderunt , & ita inundati in Greci« ido-

n i

lolatriz , & damnatiffimo polytheifmo fefe oppofüerunt: id quod 4m-

"m2

brofiu Catbarinm fingulari Dei gratiz & difpofitioni afcribit , ut qui Phi-

n

lofophos per Angelos faos illuminare non omiferit 5 imb Deum hos ta-

| g

les Philofophos elegiffe , ut alios pereofdem illuftraret.

Vide fuprà

T

Nwm.y Quidergofidei Philofophorum defauit ad gratiam juftificatio-

la

nis,fi hincá Deo profluxifTe , fi per gratiam Dei eosfingulariter il)umi-

j p

natos, fi 8dem fnam ex anditn ,ex Catholicis Dottoribus , imo exíp(is

TA

ivinz Scripture fontibus haufiffe reperiamus? Ita enim Hebr&i quondam

j

fidem ex Verbo Ícripto habuerunt , uti & populus modà Chiiffianm 5 ita

fimplicesà doctis imbuuntur.

i jl WH

Auditus autem per verbum.

XXVII

5

/

]

Hic jam plerofque reclamantes me habere non ignoro , & quidem

VE

TL

i

| ;/M/(l/f

multos etiam vetuftiffimos , & adeo fan&os Patres , qui communiter do-

g

(Wf

cent 2 dictos Philofophos in fua Theologia pleroíque graves errores Philofopho

F;fülml

commififf: ;in multis male diftinxiffe, in Divinis hallucinatos crebró rum ertores

1 i

:1

7 (üW

fuilfe , Tritheitarum , Duitoruim , Arianorum , & aliorum quandoqne barcfes?? ipfis im-

j

putentule

a

traddidifle, & alía docuidle, quz à veritate multüm aliena fue

rint,&

r P'a

i^

hodieds -

290

9

"

Afid . 3 X?antäjgce jn. Joackimo Rege 22

de & lectio fiu

;ufmodi

Philofo-

hodiéque ab Ecclefia Dei damnata 5 un

tl n

l folüm cui attentione « gra»

pit d&

phorum utpericulofa , vel prohibita, ve

fulcim

no falis conceífa exiítac.

Brevitet reïþ*on (ione

m adneéto , & fateor,

»fophi , in multis

propo

R efponfio et(i

de Deo fübtiliffimi & acuciffime rationati (int Philc

am

ala verz fidei deviàffes fed idco neguaqu

x

adobje&ie- tamen aberrá(le , & d reg

onis ex Theo

lo«

Bem.

" damnandos vel effe vel fuiile cenf:o.

Summa probati

[Zm:ïæ 1

de Deo & Divi-

danti

gia Catholica ea eít , q

uód nemo plus credere tencatur

R efumo verba Pererij , fupra

Nasn. e, álla-

tion)

nis,quàm fuerit revelatum,

ta: H«c erim de Deo credita zobia &* pev[ua[a

effe opertet ; nec Detim «b boine

(ngo

Qualé Deus

-

eim producta pariter

cognition

e

exigere empeffivilua.

Sed & verba Dosinic Soti ibid

indagm

J

[fe unquam cogri

tienem [ui d [alutem s

li p

goRulet a

b Non eft creditufacilé , aliam Deum exegi

tm

homine,

quam illem , que efféz abillo publiciu s proinulgata-

Ex quo fequitur, ea, qu&

$

Quid clarius

Tsej

non Ííunt divinitüs revelata ,-

fine peccato polfe ignorari.

el

;f

T4

7

m,c locutus eis fuiffcim , peceatt

m non baberent s

Aiedo

Tenorantiad verbis Chriffs? $s sson ven

excufat.

nunc Autem excufatienem . mon babent. de peccato [fuo. C

f) Et iterum: Siceá

il u

4 videmus , peccatum ve-

effetis , non baberetis peccatum. 5 nunc vero dicitis ; qu

ilo modo; nemo

qifi

x non funt revelatá u

(m j

firum. mauet. (&) Ea ergo,qu

ré 605 , quibil

Ícire conftringitur.

lta $. Augiufiimut ait 5

Al(que culpa ignora

quö& l

lecutas e[t.

( u ) Ql()d;

!ifti

wec per (e , nec per apoftolas , Aut. Ecclefiam Chriftus

& hodie dum in Ecclefia pro certó habetur, ita ut

nemo credere tenea-

o

Tn fententijs.

litüs revelata fucrunt,

Quot

oppofitis

tur nifi ea, qug de fide declarata , aut ca

'2* Y

olis ventlla

ntur in ütramqg

U lr

una cft falfa fententie quzfo , eciam Ibeologicz ; in fch

Ímó & inter di-

en licite ignorant plerique.

Iwncqm

partem , quasambas tam

Iteruter errat 5 qui

Tiii j

Íputantes negantem unum , alterum a

ffirmantem, a

E

materialis error tanien noa facir , ut hun

c Th- ologum damnes ; cüm

Nugys

^

&

quaíno ft

tTtart

UVid.

um

de rebus extrafidei ar

ticnlos p

ofitis , vel necdum (utite

Mul

de Deo ? in Deo ? numautem

Cienter revelatis.

Quanta ignoramus

lt d

- Necdum ta-

fi res divinitüs ,

aut per Ecclefiam ;

NU u

fen in du-

ideo culpabiles fümus ? neutiquam 5

Z

non fuerit. Quàm diverfin

10de adeó difceptant , quinam

*

Ctti

bijs falía eft declarata

autem de medio falutis Íci«

. peccamino- articuli fint fidei $qu

inam de pracepto , qui

S-läugu

licite , quinam implicité tantüm cr

editi fufit-

mH)Um

fgu

ti debeant ; quinam €xp

. Ciant? poftquam inlege gratig plen

us fol fapientiz in Ecclefia illuXit»

tanmm

delibus ubique predicata & deCia:

Aniiqui Pa- (& ea q

u& creditu neceflaria fünt » Fi

&JS, ad(]

tres Ipius

rata fuerunt , j

am nunc de revelatis dubitare , vel aliter differere , aut

eiràriunt,

UN' Pm

l

promulgata ignerari fin

€ piaculonequeunt. — Quot obfecro fententias

QU lm

putà mate-

en contra Theologiam militare videne

rialiter.i

SS, Parrum legimus , qu& tam

7/413;

i

nare præfumat ,cürn

tune

tur, DéC tamen quis idcó fanctos patres dam

talia

—

)

$9. in Ieat,

ii

(Q 1, Ioan. ä's./ïg 22, (t) Ibid, 0-9;7. 4t (;1).5. Aug. Tx.

N

Ed

"r

ednus M:mJi 3373. Legis Molaice $90,

T

xti Pb

talia per. Ecclefiam in Concilijs provincialibus aut univetfalibus , vel

od

per déclarationem | atque decifionem Sedis Apoftolice , penes quam

fulcimentum veritatis refidet ; necdum ut credenda , utarticuli fidei

i, i mi

V

propofta fucrint.

Tales fanctorum Patrum erronex opiniones fuat Opiniones

nequaqu&i

reperiendg apud Siztum Senenfem , per totum librum ejus Bibliothece patumaii-

ex Theo

fanétz , qua certe etíi modó recepte fand Theologia contrariari vi- qua parado

eo & i

deantur , fuos tarmen ideo Authores minime contemnantex caufis & xe fpscifi»

iit, « i

radonibus pretactis, — Jam nuncad Ecclefiam legis naturz , qua: fuit C2ntur

m ) tf

tempore Philofophorum , revertamur , & qua tunc de fide faezint

popatt

indagemus,

Certé ab initio Apoítolus occurrit, & plus ab il/i« Genti-

j j

bus pro co tempore requifitum non fuiffe affirmat ; quàm ut Dcuin ve-

ia

rum & unum crederent , quibonorum & malorum Ketributor juctifli-

ul d

mus exi(ieret,

Sine fide autem impejfibile eft placeve: Deo : «redere entm oportet Gentiles

olim duos

ia m

actedentem ad Deum quia eff , & smquirentibus fe. Remunevator fit.. Qv .) 1n

-

tantüm ar-

tin. Wi

illis [eculis ( att. Domnmicus Soto ) jJola erat. nece(farta illa fides de Deo confu[a ,

ticulos fi-

r

quid fit 5 & quàd inquirentibus fe Remuaerator [it. (x) - Dodor EcfLaticus in di-

dei hæbgæ-

&um Apefrel; locum commentatur dicens: Sine borum duvrum fide ( id cít ,

tfunt,

TT

quód Deus fit, & idem Remunerator exiftat

) Nemo adultus unquam (alvae

) Q

"ipet, O Nec[uficit fides ifla , fed alta. mnlta credere eff. neceffa (, putà hoC Fideseoiü

efe Lt

tempore novelegis ) Ferfitan von fuffecu ante legem [eripiam , & item fub implicia

y Qu

lege , quantiim ad Gentiles , quibus (ola lex maturalis data evat y mec obligabaniur dc Chrifto

p um

4d legem Mo[aicam » dummodo inplicitaim babuerint fidem de. Adveniu Incarna-

ii d

tionéque Chrifh : qui enim eredit ,quod. Deus Remunevater e[ft. y credit Providen-

gt

Tti4im Dé , C per covfeguens eredit modum. bumane (alvationis [altem implicité,

r

qf

Nunquem veró potum aliquis (alyari ex puris natuvalibus ,cím €& fides fit (uper-

qdin

naterale douumn , Q? grana vite aterna, ( y ) Egregie L Jranus ad ilta. 1f«

um i

euim duo credere , [.licer Dey umtatem , C ejus veniunerationem aiernam , fait

d

ncce[jaritim- ad. (alucem [emper apud. Gentiles $. mec plus reguivebatur ad. (alutem

i

i

Gentiluum , qui wullam legem receperunt a Deo , nfi legem naturg, — Sed. obijcit

1519

V

fut

8. Augnihnum , quod Gentilesetiam per fdem in Mediatorem Dei & bo-

minum JESV M Ghriflum falvari debuerint, Refpondet Lyr«, implicità

"L

Id d

j

tantüm Gentiies in Ghriffum credidifle , & ad hoc tantüm fuiffe obligae Quomódo

fa & am

tos, addens: Talffque fides implicita de myflerio Yncarnatiouis continetur. in &idci mye-

diubus pradicits : quia qui credit unmm Deum Remuueratorem inquirentium ipfams

ria implici-

Wc' 4l

té continc«

;

Credit ipfum babere providentiam de falute bomiuum ;licét modum bujus providen-

antur.

u v

74 explivié noneognofiat, — Modus autem , per quem Deus providu:.| (aluti homi

IW'

O02

9

nints

o

l

Id

(vv) chr II v.7. (x) Domibis,

Sot,

*

ia Epife aj Rom,e, t) (y) Dioé

j forb

. Cauh, in Epift.ad Hebr. ar r«

T

202

Zlzariá 5. ?antz';'icek 3r, loahuno Zïege 2154

Modit. &titeim ,

Iu

num 5 licér modum bujus. providentue explicité mon. cognofeat,

per quem Deus providit. (aluti bominum » eft per Intarnationis m yfüeriuim : ex quo

fopt

fiere,

yatet , quid fides Incarnations implicità continetur m pradicka eredulitate Gentie

perunt

lum (z) Nota hanc aífertionem 5 quomodo Gentes implicite. in

Ad ritus Iu.

Chrifian crediderint , & quod ifta fides implicita foffecerit, nec abam

BEU

1

[

"n

Ht)

l

dzorum

Deusab eifdem requifierit, Accedat Tbeme Bozij fuffragium , in hunc

Gentiles

modum ajentis: Igitur (ciendgm , plurimos & Gentibus olim con[ecutos etermam

8 UiS

dj

nonobliga- (zlutem , quamvis Jud«eorum vitum mon ampledlerentar , ui in Epiftola ad Romas

gænzur.

uos (criptum veliquit Paulus , ibió, Chvyfoftomus , quivus. (ubferibunt Dionyfius

—[0: n

Areopagita , C Juflinus,.— His (aris evat ; fi crederent caliis snmi[sá. fide unum

Um].;,

Qridide

Deum ,qu boms pramia » omnem natura no[lra facultatem (uperantia malis

bt

Duo articu-

debitas penas pra[criberet,

Accedentem mamque ad. Deum. oportet. credere , quie

n

els & diligentibus fe Remunerator fl :-suquit P eulut,

Amplyas autem tsccefe

priti

li ccedendi

erat , crederent. (e remunerandos , qui magis Deo plaeuiffcnt j atque ità jmpliitam

paie

expliciié

3C

faltem in. Cbriftum fidem Baberent, ( 8) Joannes Geuefius Sepulveda , cum

didtis cóincidit Dodtoribus, & ad citata. Paulj verba : Opertet accedenteim

D6f

hao

ad Deum credere , quia efl. & c, Ya fübjungit : Quem locum enarrans S. Tbomas :

Imi

In ijs Chri.. Getitilibis , i»quit » qu falvi faci (um , (ufficiebat credere 3. Deuns ejfé Remunerae

fusimplicie £0réfB 5 qui Remunerazio naon fit nifi per Chriftun. — Quam eandem . (ententiam

QUoty

té inclu/us

vir i

in Sumina Tbeclogie repetit 2- 2.q. 2. 4at. 7.

Pra[stus pauló aniéq 1. 41t.7.

illis Pauli verbis ommium articulorum . fidem implussam contineri, — Que €$0 eb-

Vg

jeuff^ (. Serranum quendam Theologum alloquitur ) parum aut aibil. yi-

hnoz

dentur obflave , quo minus Ethbnicy Pbilofophi . qui Deum effe , & curam gerere reo

Gmif

Deus eatan- r bymguanarum , premiin Q penam procuju[que merito rerribuentem credentes »

D

türm vult

reb ex natura legibus vixesunt , (alvu facts faife cen(eantur- (b) Eadem 4im-

trinyr

credi , qux

revelavit.

brofi] Catbara (uocilis Theologti eft opinio : Dae funt , que elim Geutibus (4-

ïio G[fc(

tiserant , à quibus Deus non aliutà exigebat , quia mon 4liud revelabat. Hos autem

nj

ducs fideà artictlos vigilanter äfsg[äa!

45 explycat , dicens? Credere emm oportet C

t

QU

(c) Et idem alio inloco: Quàd vero mults olim falutem con[equerentur eiAm

Minus à

ex Geutibus ab(á, pradicante , ( ideà mon fine fide , non mirum eft , quis fides illa

Íute

Gentülibus

érat duorian avtictllovum rantiss , quos explicat. Apoflolus , C? satura ip[4 quafi

P

requirit ,

m

quàm à

intus. clanans pradicat omnibus ; videlet qud. Deus eff , babens providentiutn

ludais

cresturarum 5 49 quàd inquirentibus (e Remunsrator fit,

1lla ergo fides horum

lritg

atticuloram , qui. intus confirmattir per Angelos , pro eotempore (atis erat. » qui4

At «

non ultra revelatum. erat, (d ) His igitur fuppofitis Philotophi , ficut &

m

Deus,

W

alij Gentiles; p;,ug Credere non obïigabantu?:,;näü quod fit unus

isque

Undeg

Cz) Lyr. * Egift. ad Hebr, c. 1. (a) Thom. Boz. 1. t, dsügg Ecd, a«9. (52 Genef*

Se.-gu'ivgägi. ä?,?ecgi&.,gh* (€) Ambr, Cath, in ep,( ad Kem, e 1. ( d) id. 1b 610

(

;

E

- ./ïn*ïm Mundi 3373.. Lerts Mofaice $90.

293

dU M

isque providus Gubernator& Remunerator: Quidquid adeóque Ph

Ho- Ef ergo

iin: ttg

fophi inüper de Deo problematice difputàrunt, pijcorundem labores Philofophi

ittt Go

fuére, Siveró, ut homines , etrárunt, & pun&um veritatis non atti- &'rárunt,

mpïicizä j

gerunt: canquam ultra non revelate à Deo , qnis ideo coshare(u

TOA non ideo

Ia

coudeme

gravium errorum rcos conflituat? Side $5. Trimtrate non re&é judicá-

nandi:

m, ia

iftt 4f

runt, tanquam de re omnem humanum naturalem intellectum füperan-

t€ , quis eos ídeo damnet , & ad tartarum detrada

t?ficenim & ip& Hecbirei

]u iL

ellent damnandi , qui, etfi Gens à Deo clc

Qa , proprià lege honorata ,

T Däan)jz

tot apparitionibus Divinisinftru&a, tamen de Incarnatione & Paflione

5 i

Chif'i , de (uxdiffma Trinitate , nihil aut valde

parum explicité fciverunt,

crediderunt,

Oninam

ii

pofteris tradiderunt ; cüm recipfe Deus ita ex

plicité reve-

fint errOrcE

(puiitt

laverit. Poílet fieri in Ecclefía Dei ; quód aliquand

0 per inftinCtum (onia fie,

at d

E

Spiritís (ancli Pontifex & Cathedia , tanquam articulum

fidei , declararet,

T

i

j

pradeftinationem , v, g.

fieri ex prgvi(is meritis B. V. MARIAM (ine

:/ïf!il ,]

macula efle conceptam,

Num tamen ideo qui nunc contrarium te-

T

nent , tunc ut heretici forent damnandi ? Quis (anus hoc dicat, cüm

Ma[micnf.

$, The

modó talia non fint defide declarata ? Do excmplum aliud. — Maffilien-

n

an fuerint

Jium Ícu. Semipelegiasoram dogmata

modoó ab Ecclefia funt rejecta , inter

haretici,

| /.'lll'llif"g

quorum Authorces tamen recenfentur

quidam Epifcopi Galliz, & alij

j M À

viri dodi; in fpecie Caffienus Presbyte

r , Faufeus Rhegienfis ,- Gennadius,

T

Severus Sulpitius , & ipfe S. ounmes Chr y

fi

oflemus , & alij Patres Greci , qui

É WM W'

bono zelo volentes temperare efficacia

m gratiz ( ut loquitur nofter Parer

" gufff l

Gerva(ius Brifacentis Theolog. Tom.

2« Tra&, 7. Difp, 1. q. z. n. 1 1. )

& przdeftinationis doctrínam

, in hos errores inciderunt , dicendo ni.

Principium

gden

mirum , quód initium benefaci

endi fit ex nobis, quamvis contumma-

meritinon

71 le

tio eflec à Deo,

Hoc eft: ponebant quandam imperfe&tam voluntatem

€ftex nobis

Hü j ;M

Es

in nobis fine grati

a,per quam moveretu

r Deus ad dandam gratiam ; &

ficgratiam nobis femper dari

patit

fecundüm aliqua merita, Sic illi Patres,,

quos tamen hzreticos dic

rl M

fententia tunc nondum ab

ere improbum eft & indignum , eó quód hac

üd(!lk'

Ecclefia fuerit damnata ; quod idem ?. Gerva-

qHM

fiw alibi refert , divens 1 Iute

"T

" Mafilienfes viri

quidam , alioquim doctiffimi ( (an-

ii

üifimi putabant

» Wo$ per Al;

quem . cona'wn , C pium — affeciwn mereri

ii j

primam gvatiam , qui tamen prop

ter ignorantiam invincililem , (* animum para-

i

tum. ad veritatem acceptandam

Philofoph.

J W ! q

nendum de Philofoph

» eXtufaburtuz, (€) Idem dicendum & te-

exrores fun

il

j

j5 , qui varia fcri

pferunt de Divinis, priufquam

excu(abiles

eul

Deusaut Eccleíia tali

m

a reveláflet, & fide divinà credenda tradid

iffet 3

f

quidam dociffimi de falute quorundam

faltem

unde eít quod vm

LA

Oo 3

Philo-

W

1b ((lh

(e) ?. Gctvg[ Tom. 3, Tradt.1

« de A& hum, difp. 3f . l D4134.

/

294

arid þn.?oktifïce-ä r, Joa

himo TJeege 314

onito

Yhilofophorum antiquorum , ut PJthsgore ,

F latonis , SoctAtis » Ariþate(is ,

terprta

& aliorum fimilium bene fperent.

*

es quàm fpeculati-

tU

XXVIIL

Sed quidamertores alij mag!

s pra&tici & moral

prat,

ur ; üt quüd Ptb«gorar & Plate

vi de Philofophisin medium afferunt

Ynsi

transanimationem docuerint ,ita ut & i

n bruta heminuin ariimas ali-

COmad

DePythzgo

merito Már ( Mif

i Mietame

quando immigrare afferüucrint ; de qua Meta

npb ycefi

PN?/)]I;

4itió Felix , antiquiffimus Scriptor ; Non F bilofo

phi (aué [Eudso , ed rimi cone

phy«cofi,

id ip(um Platos imputat ,

fimin

vitio digna ifla [enteutia eft; (£). S. Augu[Lintus

fl

ocuifle revolutiouem u[que ad

neclevirer objurgat. (g ) Quem inquit d

ii h

corpora beftiarum. Hevaclides Ponticustefte Laertio

Ch) de F yrbsgora lctiplit j

des ac Merctrij

ts

ipfummet de (cipfo dixiffe ,

quód faerit aliquando atb

r ex

fythagore

filius: addit , ab eodem Moercurio obtinuifle ,

ut vivens ac mortuus otri.

»

r

formz fuc.

(e memáiniffz , quó

1

$

] fuerit Euphor-

ccísiva,

nium reminifcentiam haberet , ficQue

M

bus , poftea Hermetimus ,

deinde P yrrbus Delius pilcator , ta

ndem P jthagotats

liter relett di*

4tin

. 1d ctiam ]uflimienus Imperator ( refricat 5 fed pauló a

P lotinus y li, horum tribules» i

mmortalitatem

iij

cens: Pjtageras ergo. » Plato ,

Tl

anime uno (en[u a(cribentes »eas corporibus priore

s affrmant , & effe quandam 4tii-

li

dilala , pigrortmque euimas y

marum gentexa 5 Aceas que peccant ideo 1n corpere

Wt h

!

abire it afimos ,rapacium a Inpes , dolo[orum m vulpes ,

mulierum amore fat entiii

una cudi corpore catie

3'7'73" 10l

in equos,

Sed Ecclefia Divinis affipulans (cripturis aninam

Expofïcio

eff ,ut vecordi vium

eg Origim - fimilia

Mgralis.

di affirmat , neque Alterum altero. prius

ffim,

Atveroli rem

ul

c

abet ZEmeas Gazeu in fuo Theophra(fo , & alij pa

doárinz & integrita-

hum

quis penitius con

fideret ,an P ythagerar, vir tant

n dubium vo-

Md

tis, tam inepta Íomniaverit , nedum dixetit,

meritó quis 1

fíe varia, inprimis

/l" j qg

care debeat. L«értius quidem citatusait , eum fcripfi

V ,

. tria volumina deinftitutione , de civili

tate , de &Atürá,

Item ibrum de pieta-

Rettc

hhaus hec trja Volumina nomináat,

liigy.

Quid ferip- te , libvum de . ati

ma, & alia.

Addit ta-

b

fecundum Politieum , tertium Phyficum.

*

erit. Pytha- primum Pedeutictum ,

matione reperiti,

hu

£oras.

Pen , in his libris nec ullum ver

bum de tali transani

fit,

a illa contemplativa virtute fii-

- Divus autern Augu[linti de Pythagora habet : 1

Id

Frculpatur biltusc Graecia clarius babuit. — N n taniun de ft ,

fed nec de ulla ve aliquid [erip-

.

,

p ythagore iginur , que

l fl

ipfe à saul-. fiffe perlbibetur.

(l Ita & Cleudianus Mamertus

"Myge

£ $,

offeris querenda (entemia efr..—

l

Lindejam €a,

nibil ipfe (criptitaverit .A p

nimatione afcribuntur ,

fufpc&a evadunte

')'i il 4j

qua P ythagera de tali

transa

FH

&vqp

Certe Authores non igno

bileseum ab hac impofitione liberant ;

omnle

LT

o

Hm[. [

(£) M. Min, Fet ín O8a. (g)

S. 'Aag,

L. 10; de civ. Dei c, 20. ( b) Laért'

1.9. devic. Phil. (i) luft, Imp. Ep. 1. a

d Concil, V. Occum, (h)þ $, Aug :

. 1 de Cim.f "

(a

Evang.e 7. (1) Claud. Mam, ]. 2, dc ftat, ani,

-

—

—

anlh Mzimïz 3373. Legis Mofaiea $90.

omninó negant talia docui(le, vel in meliorem & moralem fenfum

in-

t ln

terpretantur, Dixerant nempe aliqui ideó Pjytbagoram abftinuiffe á

QUi

l

nf

Carnibus , quód animz humanz folerent in beftias quandoque demi-

of 1

g'are.

Sed aniflexenui Philofophus aperté id negat apud La£Zrtism , aífe-

7

a

nl

rens $ P ythagoram non foiüm ab animatis non abítinuifíe, fed carnes

Máf U

D.

u

comediíle, & animalia in aum permififfe s bove eratore , (* ariete exceptis.

Án &-quarc'

l d

Porph yriw teltatur, eundem Acthleras carnibus aluiífe,

Appellodorus , ip-

Pychagoras

jimp

um boves centum immoláffe.

Sabellius diferte. afürmar , fabulofum effe prohibuerit

quod Pytbagoras ideo prohibuerit efum animalium , quód nebi[cum commune jus- caraium:

m d

Ciums

glb

«nima babeant : (ed u$ bomines facilioribus cibis fine gne & apparatu a(fuecerent,

hrac

$ aquam biberent, (m ) Calms. Rbodiginus non aliter fentit , dicens:

motuilt

Porrà ex bac bonnann ferina in alterum valie (eviendi , atque item o€ni[aria malà

*

"

ATREIR. 1

Homfncg

f

vivendi lbidine prov(us bruta , natam opinor inf.

lem de avimarum tranfitu

pefitionem : quoniam Timaus P jt/mgariws nobiliffmus n libro , quem de mundo

quomodo

1l P)ag*!ä

mutecntur iae

jsr t^

Q anima (cripfit , quem pofHea vmitatus eft Platos migrationenm in beffias , inquit ,

bruta,

ii

induci [4)(à ad terrreim bominum impiorum , ut pana (altem formidine , * [pe-

6t ab furdá ymmatid, à vitijs inqsinamenti[que , quibus candori anima labes inuri-

wl

í l[ft)ïlä"ï

Tur ,retraberentur s proficerémque in bonam feugem, — Sed * Pyghagoras , A cujus

Pythagoras.

jf

placitis bec impyimis videntur invaluffe , idip[um ita [ignifiavit : fi. depo(ito ,

imortalita-

at

inquit , corpore liberum a[cenderis atbera , evis immortalis Deus,

"o ulira WOY txem animaz

j i

t4lis. (n ) Accedat & Hedor ille Pintus, cujusfama doctrinz mundum ftatuit,

Occüupavit, — 4jebant ZEg yptij ( ita ille ) eonverti homines im beflias , a quibus

i

X 'm[cgflfl'

Pythagoras animarum mnigrationem in di[paria genera bellaarum affumpfit , ut ait

l. 10, de prap. Evang,. Eufebius C

du v

e[areenjis : 4c 2 P ythagora degma illud accepit

Piato ; qui ait

in Phedone C? Pbadre ; animom immertalens , compotem rationis ,

"il ! ï""xï

imzs

n

ad asimalia vatienis expertia defcendere. — Nou » quàd anima incorporea , quam

Divinam appeBabant , sm bellnarum corpora ingrediatur 5 fed vult cum P ytbagora ^n pefísibi- :

pl

C veaeribus & yptijs figmficare ; ut mea fert opinio , hemines eorum animalium * fitur ani-

Addi

nomina (srtiri , querum imores imitantur. — Nam Divinus P(altes ; Nolie , jp- ^ bominis

»ct

rutUitm in-

)l

quit ; fieri ficut equus & mulus , quibus non eff intclleus, — Ac fi dicat: Nolite

formet,

fm fïl ',

J

!

tredere yosipfos lbidisibus ( cupiditatibus , equé[que uc nulos impetu a« ffimu-

4h'qws""ïj

lis turpitudsnis. £ ferocitatis exultantes imirari.

Et P[alm, 45. Homo «um in

£

T

j

bonore effet , non intellexit , com

i

mu

paratus eff. jumentis infipientibus , C? fimilis fatius

n

efi ilis: vel s mt petefl verti ex

Hebrao: Homo cimn

*

S« Seriptura

in bonore effet , non permanfit

* €ut homineg

g

[

comparatus eff cum bellus infipientibus , que intereunt,

ltaque trüum ff fat

i$ brutis 6 (Ísi

11

homines cum feris alij[a,

of

mmalibus , wielligentie minimé capacibus

» COflferri, milet,

Hihs- mtm e]fe. arbitor infamem illam de ani

marum tranfituin be(lias opinionem $

p

qua

m dt("'l

—(m). Sabel, 1, 7 Enge, g, (n ) Cel. Bhodig, 1 . le&ts antiq, €, 49*

-

i

P«

206

:!ïarz'ä 3. Pontifice 15, I,e&imö?gge $.

t L00

qua f reclé intellgaur , non poterit improbari, (0) Itaque hic Author Pj*

jpm;

tbagoram & P latonem figurate tantüm locutos fuiffe autumat, — ldem ali-

bi ad ià Eziebiélis; Intevficiam d

p2

5

£a bominem Q? jumeutum, . Latiüs difcurrit ,

[ [

juomodo homo in brutum vertatur per peccatum , & addit ; 14 voluit

g j

*

LÀ

Pjthagoras fignificare cum dixit

Sceleratos bomines snigrare-in bvuta 006 efi ,

? ]tbigt

Hinc orta eff [abula Circis , bomines in varia ani-

pWW |

ejfici telluas ob smpias mores,

malia transformantis. Cp) Fufius Joanmes Caption P ytlagaram luícipit de-

ii

fendendum in eo libro, quem de erte. cobaliffica , id eft 5 de Divine vevela-

huj

[

11005 ad. [aluriferam .Dei s 9 forimarum . [eparatarut contemplationein radite

f Do

- (ymbolica eeceptione. concripfic , & Leoni X, fammo Pontibici dedicavit ;

Mitts D

ubi etfi juxtaindicem librorum prohibitorum non careat mendis , incul.

NT

patiortamen in eo ingreditur, dum fabulam transanimationis à tanto

Philofopho amoliri contendit, ltaque lub nomine Philolai jumorts in

ii qui

C.apniom

*

At ho

Pythagora 1tquearla procedit: Rumorem paffii

i de eo divalgant , banc ejus [uiffc opimio-

dcf:nior.

w as

neam , quód omnia bumana quorundam pof. mortem corpora brutorum injorinet :

i l»"ilfa?:

quod. viris ratione utentibus incredibile videri debét de tam. excellenti Phnlo(ophue

Autbore , &* abundantiffims f/cientiarum fontes unde ad. sos ematavit. Divinarutm

(j

Q buamanarumsrertm cognitio. — Quin potins ea fnjpicio tran[animationis ex ho»

iä?füsg( l

!

!

;

r

4

,

i

j

D

wüsibas Pytbagericorum myfieriorum partim ignarns , partim ob invidiam : per«

Isimici ;

ojis , orta eft : non eniin carut. amulorum. livere ejus. viri preflantifima virtas ,

M fj

quos Pytha- jnpo.enrifima vitt s egregia. docbina , celebris [ama : utque fit mbil non pllutum ,

LUTTT

?

g() ras na-

o5

d

buit , zecen.

reliquerunt invids carptores Tymon , Kenophanes , Cratinus , Arifliphon , Herinpphiss

».

Q,4

lij , qui de P ythagora. (uis in libris mendacia plurvma [cripjerunt , «

c €4 pro-

afn?alatu

fi cpmz,

]

didezua , qu uu(quam ab illo vel dicta vel firipta fuerunt : auz eju(modi fh

igua: di-

"

1

il

]À

xiffet y tamen'ita ia pejorem ea fen[um perverteram , ut faaile erederetur 1alis 46

h

tantus var inconj

H

ideratà docendo aberráffé de verum. principijs , de numens , de

(

il

- faba non gufla

nda , de «lflinendo ab animatorum e[u , dégue Metamphyeofi &

hIT ll

Metamphy-

wan[itu apimarum , de quo ttüne traitamns : Qui enin exemplarta ( [becis r*

At

i£95

Hs

ub tran[mutari confundiye mequeant , quenam. tnuda

UTO

cofis pugnat Tum ia d;;?änxät , ul n

«onua Fy.. bumanam e[fentiam , qu

fua efl. forima , communicavet bruto? étn g. Aurbare

[ bm j

&agog li- feipfo ue umtas quidem fubftantiva «erti numeri

fecundàm naturam efl umas al

At

hros.

terids tu

H

o

risquare at $ Vytates iu. duiate ipfa ad eas, qua [unt àn ternitate

ip[a , [unt inconjedlibiles. — Ità im Phyficis eoujtat : quanquam longà (ecis agintr

Wt

Img!i*cat in

terminis

in Matbematias , de quibus mibil in pre[eutia mibis efr wegoij. — Vauin auteim

"a

hominem

eujuque vei eft. effintia participata » qua Alterius ves. effentiatm nan occupalit 5

Mu

auti uua [pecie participat , ideo im. difparis animantis vitam

7'—'03&25 r

f brudi. quetlibsr. enum fabft

AL

!g nggüil:

Wbfire non poteft. vel ulle aualifoungue beftia quinpct:gs iþ foe legen

u

[uum

ftinga

$-

x ,gc) HQ. Pint, ia Dan, c,—.4-l' (p) l1dem m Ezcch. e, "'"if ;

Em

x

,

N

| z(nmh* Mundi 3575 Legis "Mofaice 890 .

2&7.

—.smm tenens musuus,

Auhor t

Itaá, (pecies fpecie. non coincudit. Temetfi kagoque unum

E

Men d

^

figibum suuliis mpreffum plures ceras effigiat , uen temen pluriwm [igillorum fer-

tüsdi

um

li

i

j

as divev[ss eadem eeva. ferre potevit.

Haeud igitmr figillum ferima bumane ,

Similitudo

dit: lii -

que eft imago Dei ,maturam inferigrem . [igillare permittusr 2 quod , ut omania fea

^

à figiilo

Tib ss

P ytbagoras enigmaticé prope[uit , fic 7 bujus opinionis zertem [eutentiam

H9L4 (umpta,

$ 0 t

pioprid defignavit , cium inter alia. (ymbola iflud fibi gratifinsm celebraret ; 1n

Juícott

figio Dei timgiuem. von üircumjerre. — Quod meo. arbitratu reéié inteliguur ad

um v

bunc ferme suodum,

imagimem Dei,qae efl anuma houtus ,maturai alas cir»

Defcenius

at r

cumcitca ton [igillare , neque formare poffc.. Sie chym Hermes Trifmegifius, 4£ UP

animz quos

j dediti

tiorum Doclor , qn lib, ad A[clep. Homims , inquit » una pars funplex « , quam vo

"i

modo fizia-

edis, 1

conus Divin fimilituduns formam. — Et panlà wferis tà 1 Diu

Íus

£ l/'f 2i

Z

I ä??i.-iää;'?f! tcïïigcndas,

ionisà d

Da ,mundus (calicet & boine, — Quod iniqué igitur explanaveriit

Yel 18 vddi 3

T

cfcenft

nl ï&äim!ï

vel ignars , de tranfitu animarum. poff uortem , fünul etiam de lii d

ante homms. generationem 5 projecto nullus ssedo extat , quimon id wuecum [iutiat.

j j

[f

1

h

.iza:z.*.*:

vdl «ll sgente pradi:us,

Quando namique muiti ymmam bominis de poutemtta m«-

u

terie putabant induci , flarui noffer ( Pytbagoras ) magis credendum effe , vi[uadi

Mil p

ipfan corpori. absp(o Deo . C* ob id cam afferui: effe ante corpus : quod non Lempore.

sutellgendum . [H , (cd purittaie 9. natura. dignitate,

Hanc itaque infafionem ap-

n

T

pllabaut axim defcenfum , quem poftea multis ambagibus varie fedtatores tratia N

oneft fe-

n

f

veruut (44 qui(a, vià , non (emper pro Autboris voluutate , qui de[cen[um anime bü- cuadiim 6-

duane ia corpus non (ecundinn-fitum. aceipi pracepit , nec juxta motum a inundo xam acci.

/ i

iatellediuali per. fyigulas fpbevas ad. mundsm elementarem » ut Proclus, «* lj picndas,

"m li mï'"?;s

aftipulatores 5 (ed. pro naiuralsum fsrmærum ferie, in qua corperis husgmzz' ultima

It d up-

perfectio eff anima vationalis , qua ita totum perficit , ut. bomo auimal Divinum o«

f'mad:/f?f' *'

t jure appelletur. — Voluit igitur P yibegoras. animatitia [ola , quorum natura

ii

facra , id efl vario , demonflrat (ingula , Divinum efe genus , (éilicet. à. Deo propa-

27 fz

gatum , u aurets edidt. carmimibus , cujus [pecies nec mutetur ,uec convertatur ;

muip ?P*' ;

H

p

ffé generum fmgulamïn jormas effe permaneutes , licet ineddem fuä formá diffimies: , EU

pof bomimis veró mortem , [i juftus decefferit , animam ejus tran[cendere putum pyortalizes.-

ag

&tbera , & &vuin degere cutn Beatis ,tanquam Deum cum Dijs,.— 1t4 enim at : perDycha-

ün d p

JAurigam judizunmn. Fatuens (mperne eptimum , cium relinquens corpus in ethereg goxam con-

T (]( li

/»

liberum veuies , eris wvsertelis Deus , ancorruptililis , nec ultra mortalis,

DURULUE

dl

]

j/

il

u

eutem injuftus Q (celeratusin peccatis wn[analilibus & mortalibus decefferit homo,

|

Itj

Á

M. -

Pythagoras

/M,W

tutis animam ejns omneyn [uum veatum, varijs diluere pams doctit ed(que panas

oft hanc,

QAW.«

pro megnitudine £? mnuliitudine crimimum magis atque minus forc duras ,

ÜA- vitam gz-

,l/ian' u

74biles , quibus delegata [int loca bec nature inferiora , ( corpora tum imagiaria nas& pra-

u

223

feu figuzalia , tum qzi

rhlI$ W

que Yera, non quginformet ut. effentialis pariia, fed 150 ia credit

j

j

gmlzm Aere panaruim r»sjïiszf.iiädmm cau[a inbabitet , aut quibus per indiftantiam

-

.chalem

W

T

uä 'arid , Pontifice 51, kakz'mfa Rene ?,z,

E

locslem aff fLct velut snotrix imrin[eca mobilis , vel etria que cruciatibut fu

[74

bjedla

torqueatur Grc, — Ejus autem , quod p ytbageras dimiffe jertui » fe quaudum. Ette

P

Quomodáo

e primas injlituit,

phorbum. fwiffe , alia vatio eff |.mon emm 1alem dycendi guorem ip[

Poxuccit"c E

fed longé

priusqn populari con(aetudsna aput vetupi]imos ufurparum [uit , quüd quá

Eughorbius

effes. quijd, virtute aut virio prdius , «lteri afimilzrerur , qui eminenter eadem

condisione olim fus[fes x V eriim enim quem libusffet vobore preftantijmsm dixerunt

effe Hereulem.. 1ta Mareus V arro , Rftcelius , inquit , Hercules appellatus , mue

| Ttt

lum [uui tollebat, — .Et. Nutenitis P ytbagoricis aperté (cibit , abl aliud. effe

fidot

Platonem. quam Moy[em. AtticA. linguá logueniem, — Sape quoque Cicero didis

Qmnues À vuriutum ( operum paritate ac fünie

&

eft Latinus Demoflhenes. effe.

ditudine smoruim , non autem ob unius (avflautia communionem, 1ta Titantd , Plau-

glent

