ndum udicie foret , de

fertá (ui defenfione

Cuiaiu.

sut quondam. Sogtati , fic eiium fit pereu

ET has

in Chbalcidem abiit , ubi & quo«d vixit t

epiimo mentis vigore [uit , vixitque

de titi

ód Ariffoteles in Lj«

anuu (exaginta duobus.

dbidem diem obijt.

ltaque qu

Ti

, mb totius mün

di ,tradidit ,etiani

line (

££o publice , & infacie tctius Greciue

$ed & han€

xaudro f

adidifIe .concedes,

m j À

Rejio buic difcipulo 4le

fuiffe ac p

lacitam , tanquam idolorum ini«

dcéi rinam Philippe grat airi

L f'*ïplm,

quód fecüs talis fence

ntie Magi&mm HLiæ

mico., vel inde conijcies ,

] thmf[gu

fuo cle&turus minime fuillet,

Y

U

AI;II.

Sed ipíum Alexaudrum quoq

ie jufiremus , & melioris de Deo opis

lii Wl

rcperäemus,

Non neício guidem adulatorum

hs W! l

nionis participem fort&

m fuiffe; de quo

Alexandtr. 1enocinio eundem Jeri

; Giium plerumque nuncupatu

Wog

acgac[e cífe

tenuüerit , tünc m

aximé manifeftavit, q

uando h»ofh'lf

tamen quid ipíe

*

$

uit , ub

1 Ptf

Dsum,

— M —À

vitet fauciatus , medi.

i operiri manum deb

;

telo in crüre gia

avir illu&onem , ut qui eum

intet- eximos do

lores Aulicís improper

N G

t jactitare , quem tanti mo

dó dolores (ubigerent 5 dé

Ul

filiuni Dei folcren

*

[aucyue doloris acere

quo 5ifius in Curti

o: clutarchus ia Po[ftrmó cüm (acittá

li Bmg&

plaue «rucrem mortalinn , C non Divos

bitate collabevettr : Amnuci , dixit ; hunc

Anteniuum , Quines «l me jds

fA4m 'vu( ä;zgf.;- !þuïguaf.» Vel ut. elt gpud $.

g

()

&q Yinccou Belluaey Specul, hift. l, $, & a9;

.

nE

—

m

2

i

Zfmnia Mindi s639. Legs Mofaica 1133

497

í

rit filium ]

ovis effe : boc vuluus bominem me e[fe clamat.. ( £) Idipfumalias

n

ifi [ulu!

te(le Plutercbo Alexander agnovit & confe(faseftt videlicet ex fomno &

concubita fe deprchendete nequaquam feDeum effe.

Hoc etiam pta

(

Á

alijs notatu digniffimum , quód 4/exandro adhuc in Macedonia con(tituto

, j

lem dede Peusipfe

Dsusipfe, vel Angelus Dei, in habitu Pontificali (efe fpectabi

iper p

rit; Afíam bello petese füaferit , exercitum ejus fe deducturum promife-

ve! Angelus

CTLI

Alcxandre

. rit, & potentíam Per(;rum in manus ejus fetraditurum efle affecuraverit,

jqpe l

appatrct.

quod plenius ipfe Jofephus , Hiltoricus nomiaatiffimus , & quidem J-

tiit, [ut -

du , his recitat verbis, qua st integra percipiantur LsCtorem invitant:

o at

Alcxander auteim ad $ yriam veutens Dama[cum cepit ; & (ubyugata Siloue T yrum

at l

F.iiis hifte2

ebfidebat.

Litteras veró ad. Princpem Sacerdoum : |udeorum mifit , invitans

i2 cum

vl

(

eun wexihium fibi mittere , vanalia exercitui preparare : 9 quanta pfius con-

Iadio Pore

ii

L

|

ferebat Dario » & preberet , etmque invitavit amtcitiam Macedontn. eligere, ne

tific e,

r

inpoflerum. poniteret.

Cümque

Princeps

Saéerdotum

httejagm — pot-

p

!f

titoribus. ve[pondiffot : Sacramenta Dario (e. dediffe ; ut nequaquam . contra eum

"1

arma portayet : nec poffe viveute Darioconflituta tran[cenderes Alexander incitae

r !

tus T yrum quidem relynquere non de;tevit , paulà pofl capiendam : quà viclà minae

f Mp

batur contra Principem Sacerdotum Gentis |udaorum exercitum ducere , üt. omnes

yífin

per eum di[cerent , quibus deberent conflututa. (eyare : quapropter intentitis inob- —

u

?

fidione per[everans , vaflavit T yrum, — Cmque eam cepi[fet , ad civitatem Ga-

i

"yrum &

&um peryenit ,edmquecum Düce (uo , iomine Bibiiafin obJidebat &?«. — Alexane

Gazam

de" autem captá Gazá ad civitatem Hiero[ol ymizanam a[cendere. feflinavit.

: 4H0d. evescit,

ol

Princeps Sscerdotum audiens , in pavore eft confltütus , multi(au Sacerdotibus in

ädk,euzsï .

timore confhtutis mohebatur |addus , quemadmodum feffinus Macedontbus octure

j & i

vert ; Rege indignaute propter priorem contumaciam,

laddus juffu

Pracapiens igiür popue

Divino Ale-

orLt N

lo (upplizaiionem €? àmmol..tionem Deo off.rre, ipfe deprevabatur

fubvenire G- nti ; x u irg 06«

ventuií(gue eam laberave peiculis,

Obdor mienti vero poft (acrificinm Dcts pr&- cusiit,

€ pit » &t conjderet , [erti[que civitatem otnaret , protefí[que portas aperiret G

^

CDCOO j i

4los quidem cum ve[e alba , p|

um áutem ( reliquos Sacerdotes cuntí legstimis [«

j

lis jujjit vecurr.ve ynilul [gvum [perantes patà Deo providente, — Ctinque. 4 fopore -

f

Wi

"i

furrexiffet » valde congaudens nocturnum oraculum. omimbus indicavit ; Q qu& vis

(

dit m fomno cunctu faceremaudans ,. Regis. pra[entiam. expetlabat : queim au-

dyns non longé effe a civitae , procefit. ctsn. Sacerdotibus , ( civi muliuudime ;

Y

ii Ü

[ am G majorem alijs Gentibus praparaus occurfionez? , ad al-quem locum qui-

Lm&

i

&apbim ajpellotur y quod nomen Latine translatum [copulum fignihicat , ex quo lo«

)

j il

£0 Hierofol yma Tempisique potuiffet. videri

Phenices vero & Chaldas Regeim -

Ü

T

persalis perinittere in eayuateom 5

lm lul

fectti , putabant , quia quidquid Pamdfd

f

furar un

"

j

p

(r) S. Anton, p;. z. bift, Tit, 4, C. 3. $, 12o

m

4'0

498

lhnathan Pontifice 138. Judà Duceag

exh*bftar

Dceum in

ipfe conmtteret 5 O üt. Prisipem Secerdonum fummis efficerer contume

lijs: &uaa

nisaD.

laddoade« e diverío contigit evenive, — INam . Alexander pravidens multitudinem: vefabus

rat Alexan- allis

indutam y Autiflites vero cum byfims floliss . Prineipermn Sacerdotum cum

deducit

der.

(amore

biacynthina Q* amvea ftola , (uper caput babentem cydarim , & (uper laminam

euream ,inqua (criptein erat Dai noien s adit eum [plus , é Numen adamvit ,

pm &A

G Printipem Sacerdotum primus venevatus eff, — Omribus verb Jud«is , »nà "voce

pf

Jl

Alexandrum [alutantibus , & circum[Lantibus , $yrie Reges & reliqei boc fatiene

tem [Lupterant , corruptamque Regis mentem putavevist,

Pavmcvio vero falus

ih ü aP'p.f

?

€

uin interrogavit 2 Cur omnibus eum adorantibus ip[e adoráffat Prinaipem Sacerdoo .

hngd

lt

tum Gentis Judee ? Ci ille , Non bunc , inquit , adorayi , (ed Dewum , cujus Prindi-

patu Sacerdotij funbus eff.— Namper emiium in buju[modi eum babirn con[pes

ld

tftcem «

Deus Ale.- xi adhuc 1n Dio , civitate Me[opotamis con[litutus.

Dimque mecum cogitá[em

xandro , vel poffe. 2 [iaya vincere s incitavit vne ut nequaquam negligerem « [ed confidenter trati"

tomen i

tügc [ol

Angelus aps

firem : tam (2 pevductu

rum meum dicebat. exevcitum , (* Per[mum tradittirum

paier,

inc adverti[femy

Templo

potentiam, — 1deóque neminem alium in tali fFola videns , ciun bi

Exinde 4rbitror

bahens vi(ionis & probationis nodurma, memoriam , (atutavi.

Mi N

Per[arum ;

Alexandet Divimo juvamine ine directum , Darifimque viciffé , virtutémque (olviffe

m:bi f

in hunc |

Poflquam

WQMI f

*

Deum fe

Propterea. ( oimuia , qua meo corde [perantun , perventura. confido.

Parmenioni locutus eff , Principem Secerd

otti bouoraus , occurrens reliquis Sacere

Z ll Ufil; |

credere af

ns pzcrijimv;t Dee

j M ldb

firmat,

dotibus , ad. civiterem. u[que pervenit » 9 ad templum a[cende

autem. Sacerdotum. Erindipi y

€& reliquis

o fecundám Sacerdotis offenfionem. — 1pfe

ei Volumine Danielis , in

Sacerdoribus mamificenter tunlta donaviat, — Allato veró

ET i

Seriptura S,

s

potentiam » atbitr4e

Wa

de Alexan-

quo fcriptum erat : qendam Grcerim devillurum Per[arum

m Scriptura [ignificabat , gavifus eff.

Er tunc quidem mul«

X N fflls:g

droloquens

tus (ripfum effe , que

die convocans eos uffit petere , quas ve

llent

eidem exhi-

titudinem dimifit.

Poflerá autem

dm 1 q':m

donétiones actipere, - Principe verü Sacerdotum petente j ut liceret

patrijs uti legie

hn If

betur,

Cumque

bus , & feptimum annum fine tributis effe mandoret , omnia conceffit.

TWie d

is potiri l&

hu

Alexandii

«b copoftuláffet , ut udeos in. Babylone & Medie Genie prauiperer fe

enültitudi-

ibus ; promifit libenter facere ,qua po[cebant.

Dicente vero ip(o ad

tl

dona & pri.

& (ecundím e&

vilcgia lu-

nem ; fiquis eligeret e militare » permanéns in patrijs legibus ,

"iptn

dais conce

turos cum eo dixerunt. — 1git

ar Alexander

i n

(- vivens , paratum (e eos ducere z fe pugna

bus eum

fa,

ita difponens Hierc[ol ymam , duxit «dt

eliquas exercitum. civitates 0nii

Wits

Jofephi.

4d ques. perveuit. amabiliter (ufcipientióus..

Hucufaue fida narratio

RI A

da., ut quód Dcus iple , V€

l Jd (thj X!

Graiz Dei ( £^ Multa in hac re veniunt confideran

füm transe

Alexandro Aggelus appaf*cns ,

Alexandro locutus (it de Monarchia per ip

T

verat.

Sed hanc

EM

fpecialiter ferenda , quod & ipfi Danicli Deus apparens manifeffa

£gnceflae

habeat Alexandro i

apparitionem quís non .p—,ro fingulari Diyina gratia

exül»

N

änag ;SJ

—, (f ) ngegä, l,- lbf .,n!.;,"

A

É

—— .

v

Anif

499

Mundi 3635. Legis | MoJaice ïllï j*

DT

exhibitam , quanta benignita:is coeleitis indicium , quod quafi orete-

Dens cïään*i

m w

niis à D.o vocatus fit? Deus ipfe huncin A4fiam mittit ; exercitum ejus

Afiam eoti«

at

dcducit , Perf;rum potentiam confignat. Qu utique in 4lexandrofidem

fignat.

Wt latiti

& amorem , reverentiam cultümque veri Dci excitare debuerunt, Uti-

t a

nam & hocia Alexaudro completum fit, quod Apcftolus ait : Quos autem

is,

prede[hnavit , bos & vocovit , & quos vocavtt , bos ( juffifieavit, ( & ) Quod

T

D«o utique impoflibile aon fuit. Fidem autem & fiduciam | Alexandrum

4

us rei indeb lem

j

in ea apparitione Divina habuiffe clarum ett ;cüm huj

Ípem g:(lerit atque memoriam, — Dei veri, fibi quondam apparentis

j futt

'

d

q n

minitirüm atque Pontificem Jaddum effe agnovit ; cui Deo quia cultum

n

debeci non . ignoraret , idco mirigato prius concepto farore non Pone

T J

tificem quidem ; fed iilud Numen pronus adorat , ac reveretur ; cujus

Optima de

ygjääe!ifüm'

no:men in aurea lamina fcriptum cernebat & inteligebit. Neque

Alexandto

auguria,

a lt

tunc íclàüm nomen Dei veneratus , fed & verum Deo facrificium in

iif

Templo dicitur obtuliffe: quod an. Jaddw permiffurus fuiffet, nifi Ale-

ynir

xander vct& fidei (igna dediffet , judi-et Leétor,

Contrarium nemo

j PIIWM: f

mihi perfuaferit. — Hune aétum nulli noa. Authores Chriftiani poft

E qM

Jofephuii: tccenfent , & maiimi faciunt , communiter tamen a(l rentes5

Jius Ml

in Lycia , civitate Macedoni£ ; talem à Deo apparitionem & revcelatio-

f D

nem habuiffe, ^ Videatut $. Antomus, (u ) Authoris Fafciculi verba

g

pul

funt 2 1/le Alexander agnus dilus propter miralilem. vicloriam , quam. babiir

yuitl

de toto viundo quafi in breyà tempore j quod. evidens fuit mdicium iv Dei centra yyi.. g ax

ii

gl

peccatotes lliustemporis : nam aliqua mirecula offendit. [ibà. Deus , «djuvando ma- citca ! Ale:

*

; IIIM n

tis ejus : quia inare Pamph ylicum (ibi divifum fuit , ficut ohm mare rubrum Ju- xandrum

TL

duw, quando per(equebatur. Darium-

Ettam oratione fua montes Cajbi] clanfi patrata coe-

í M,

n]!!l

[Hm',(? judæiquidæm PET?(WF ii'lfllziþ.- ( NÜ ) ; Pæ:'tþfua Camg(fgrde hac re ipfus !izu?-

quoque difcurrit. (x) Ir«que cüm vemiffet. Alexauder ad montes Ca[pios ,

;

nmi(eunt ad eum filij captivitatis decem Tribuum : ex ediéto emm tenebastur cgre-

dimon licere : pofiulantes ab e0 egrediendi lieotiam.— Cuümque quefuffer cou[amm

" d

l

4

"

captivitatis 5 46cepit » eos veceffi[Je aperté a Deo tfracel ; vatulis auveis immolando ;

p

69 per Prophetas Dei pradicatum effe , eos captivitate non veduwros. — Tune ve- ludzos in

i s

[pendit 5 quód av&ius eos iluderet, — Cinque angufla vierum obfvueret molibus

mont bus

p

!.,F

CalpiJs mie

GWL

buuminatis 5 videns libaum humanum non (afficcve , oravit Deum. L(r:8l . ut opus

j

d

rabiliter 1ne

2n

iilád compleret : $ acceffer»nt ad [e invicem pravuota mo-tium

G fadlus efl.

Cluait:x

loius smimeabilis, — Ex. quo liqado apparet, non effe v-luntatem. Dei ut exeant,

gl

n

w

Egrcd:emuf tanfcnczrm fi«em Illläfldi y magna

PA

Rrr 3

n bominnum jir.;ggm fac'izm.

De

"

n

l

)

(c'*B Rom 8 v,30. ?u). $. Ant p s. hi rit 4 c * $ g,gvv)Roflcv. in Fafe

Anno 4853 r;äx-)t P. Comc&.*in hiit, 5chol, ad l, Efth. c. 5

D

L

TYonathan Pontifiee 58, Tudá Hi;äano Dute i5

-

De mari Paitipbylie . quafi hoc Alexasdro tranfituro contra Per

fa cef-

r

fiffet , & viam tranfcunti cxercitui dediflec, Jofep! meminit , dicens:

| àit

Nam ? Alexandri Ma

e

cni duciu mare Pampb ylum cefft. , Q iter aperuit 5 cum

]

|

a!ïquzm«

1

Den ejus operá ad deffruendum. Per[arsum impevium. uti decreviffet, (y ) Hoc

dico:el

tamen alj ne

o2

: li

e

ant , & potius cum $Strabene afferunt: eum littustantüm

obliquando cum fuis tranfijffe umbilicotenus. (2 Interim 5, 4ugufie

! Qanoten

Alexander -

Deorum

nu de codem Alexaudrs teftatur : Alexander ZMaeedo (eribit «d mairem , fiti 4

Qiznon

vanitatem

Hdem, i

magno Antiflite («crorum JEg yptierum quadam leone patefatla : 6bi nou Picm &Y

Faunus . JEneu , Cv Remulus ; vel ctiam Hereules (* Zfculapus , & Liber ,

Q4fGHU,

agf"fTO.iki;&-

Semele natus , & Tindaide fratres , 9 [iquesalios ex tmortalibus praDijs babent $

.

tl ro Q

fedigfi etiam ma

)

eruin Gentium Dij » quos Ciceroin Tbu[culasis taeitis nominibus

NU

yidetur attingere , Jupiter , ]uno, Saturmus» Vulcanus , Vefla, & alij plurimi ,

: Mi N

ÀN

quos V arro conatur ad mundi partes five elemeuta transferre , bomines fuiffe pro-

"

dustur,

Tumnens enm &v ille quafi vevelata m

J

yfleria , petens adimenet. Alexan"

n Wi

Olympiadi! drtm ,ut , cirm ea matricon[cripta in[iuaverit , flammis jubeat ceneremari. (2 )

| fliofüg

matri id per Hojus epiftole videtur & Plutaicbis mentionem facere j Alexander feris

! fomine.

Iitterasine

bens ad matrem , [e quedam occulta ,inquit , accepiffe vaticinias edque cutm vedieo

! f

nuit

rit 4d. cam [elam explicaturum, (b) Mareus Minutius Felíx , antiquiffimus

| 'Wlire

i

Catholicus Author , non nihili fecic hanc relationem , dum de hac

li M

|

- Alexandii ad matrem . Epiffola de Diji hominibus ita differit: Hoc ita effe

1

hbf De]

Alexaüder Magnus infiani voluminie ad smatrem. (uam [cribit , metu (ug poteflatis

QihE

pradictum [ibi àe Dijs bemnibus A (acerdote fecretum , quüd Majorum * Regum

Vl

meineria (ervata [it , inde colesdi &* [acrificandi vitus smoleyetit, (c) Genebrare

Ptl

Jaddus Pon- 146 de hac Epiffola ; Alexander

Magnis d matrem. fuam in[ignem Epiftlam

TL lm

wifexAles fuipfit . fibi à Sacerdote quodava vevelatum: Deos Gentium lomines fuiff. Cd )

MT

enui eademm habet ; nifi quód & hoc füpperaddat ; Pato

xandium — Et 1pfl $. (.'))p?'i

n CIiRB

inftrüite

Sacerdoteim fuiffe ]addum ,quo cum coutulit Alexauder, (€) Sic certe Alexatte

d)

der vanitatem idolorum primoó à patre Poilipps, moX ab An[lotcle , proe

inde ab ipío Deo fibi apparente » poftea à Jaddo

Pontifice , item exipfa

lll ts

inflrudione haufit:

$. Daniclis Prorhetia , tandem ex Bracbmannerum

Alexander

alfe&tum ad

M. S. lere-

quiidco Deo vero facrificavit, Quód autem animum &

m amg

verí Dei fervos geflerit , affirmant privilegia [4

&i conce

ffa ; & quod

ÀN

miato

ffa 5. Jereimid

zrassletri

vixexcitatà per ipfum Alexandriá, utbe nominatiffimà , o

Wue

€utat,

Prophetz illuc transferri mandaverit (f) eííque

condendis illuftremo-

Nk)

numentuüm fabricari curaverit, (g) Quam con

iil

ferentiam de veri Dei

Spatly

(y) Iof. 1. 2. antiq. c. ult. (2) Stta

b.l 14* (23) S. Au; . 1. 8, de Civ Dei & $«

( ) Plutarch. in. Alex. (.c) Mate. Mip, I

1

r

lix in octav. (d) Genebr. Anno. 3760«

(

(e) S. Cypr. lib, devanit, idol, (f) 1oan, Mofe ia prats Spir. 6;77.

z

(g &?Q: ig

Chron, Alex.

( $j

^

änniu Meond; 36 3169 Legas Mofaim ng'g,

jer

wiitd

& virtutum cultu cum Brachmannis babuerit , infra dicetur,

Non au-

, Qs

l]

'

deo dicere: alexandrtin faiffe Catholicum ex integro , cüm etiam idolis

iif

aliquando devotum extitiffe legamus. Sed hoc.in Domino confidens

"

]

s vittatibus mo-

yHl

dico : eum tantam de Deo notitiám habuiffe , & tot ali

stantit

ralibusclaruiffz ( de quibus poftea) ut fortéante obitum Deum cidein

t p

/

clatiorem fideilucem immififle (perari queat » utpote cujus mifericore

W"iszm *ä

die non fit numerus.

Quanti quoque- Alexander poflliminió Jadaorum

a D d " ;

fidem; & juramentum Dario Regi fa&tum , & fandé obíervatum aflie p 1uos

ul

maverit, inde elucefcit, quód ideo [udeos (uis Macedonibis equiparave-

quanti & fti*

yilt

rit, pro civibus Alexandrinis declaraverit; & multa eis caftella defen-

inaverit,

V n

Hec interün de Phdippi & Ale-

denda & cuftodienda confignaverit.

jj j*

Xandri Keligione dicta fufficiant,

?

I-

ij

ANNUS MUNDI 3655. Legis Mofa

ice -r172. Hocavo Jonas

j t

£h4n ; primo facerdotij gradu per mortem dejectus,Jocum fccit J4ddo

Mo*fs lona-

u)

filio fuo, quem Nicepberm Jadaum, alij Adu, alij Jeddoa nuncupant; quo

thz , Ponti-

viuir j

nomine etíam venit apud Efdram, ( h) Quid laudis defuncto Jonathan

ficarg laddi

"

feu joanni adijcere poffim non habeo , cüm infando facrilegio Templum

iquimmus

maculaverit , fra;rem fuum germanum inibi Obtrancando ? de quo

g dl

fuprà, Meliora de Jaddo ejus filio fcribuntur ; ut quem etiam vifione

ii !j

ccelefti Deus dignatus fit, ut infrà patebit.. Nanquam enim Deus pri-

a[i

mam in Ecclefja fedem adeo deíeruit, quin, fialiqui hanc Cathedram

ü m&i&l

vitijs fuis maculaverint, alij econtra fuis virtutibus eam iterum egre-

d

gié illuffraverint, Maximé veró Dco cure fuit , ut fides fartateQta

in fummis Pontificibus confervaretur ; unde eft fa&um , utquorum vita

5 ]

j

cum tali gradu non convenicbat , nihilominus adhuc , tanquam Poncti-

jdt

« Pill

Aices, etiam Prophetiz donoclarerent. (i)

It.

Iofegh'us

s l

Ad hzc tempora quoque mors Jude Hircami venit aüïgnandäa

Dux iuda.

ule;

pm'

PofR eum ergo filius Jofephu , de 'Tribu ]uda fecundüm lineam Refe Mi«

l

unusex p£o

qom i

[ullaum eminet , & Ducatum inter Judess adipifcitur, dequo S. Lucas. ;

enitonbus

(&k) Huic;uni ex mag

nis C/ri

Chrift,

y i

fl abavis, Ducatüs annos taniüm (ep- -

FaH

j

"i

i

tem aflignant cum P/iloue,

l,

ANNUS MUNDI 3657. Legis Mofaice 1174. 48mo1149.

l ](mm&

dixi quemadmodum Artaxerxes Ochus ZEg yptum fuo excrcitu inundave- .

L

!hu&[em '

rit, & Deos 4Eg yptiorum , ymprimis Apim deriferit,

Nec tantém rifüi p550a car

hab uifle,fed & taurum ,creditum Apim , occidiffe dicunt, ut eft apud o.hum og.

i

gqm

Spotid4num s (1) & fanadiripuiffe, — Sed hoc fu

cons cidftÀs -

Rrr 3

;t , qux.c-)d ei vità

k

N Dclti

lh

üirci&g

m

(h) &iEGQ. 1. v.

i. (i) lon, 1. w 49 feq. (E). Luc 3« v 16

(o) ini

(1) Spodan, A02 971

: :

J

[4o 7^

.. Jaddo ?aæti]ï;e' ï9. Iofepl) Dute 26;

r

ftitit : nam B4go« , Regis Eunuchus, Natione Eg

yprius , hanc Deorum

ing

apud.

Jdem Atfe

(füorum injuriam ulcifci volens , venenum Regi propinat , eümque ita

jn throro

Scd nec Regi folàm , quin & filijs ejus natu ma-

(

ad tumulum mittit.

e

dema

xconccat.

joribus hoc ipfum intu

lit malum , & 4rfein Minorem fubftituit, qui

m

l:

fuit Monarcha

Per[arum decimus tertius: cujus Regimen cüm non nifi

k

ad annum tertium produ&um fucrit ; ideo nihil me

motabile de ipfo

Tthut

notatum habetur , nifi quód ejus tempore Remanm lu(irando cives ; ho-

E

rum ad récoco. reperer;nt , ande quantopere urbs iiia creveric cun'-ijci

:

»oteft.

ONW

ANNUS MUN

ft mi

T.

DI 3€60, Legis Mofaice 1177. Buga;Regicii

da pradidus ab . 4rfe , rerum utique con igparo meritó fibi timebat ,

h (

Z

ten(ca

Bagoa étià

idco crimina criminibus augere conflituit : 47frm enim cum omnibus

té occidit, & Daritum.Codomannutm. ejus ex fratre

ln

Aile necato. liberisejus eque defpera

DaiumCo- 4r(45mo nepotem , Monarcham Per

[arum. decirnum quarium , eüumqne

siam l

lr

domanntm y]rimum in throno collocat, Pauló poft & ifti rurfum Dario venenü

€oronaát.

milcet ; cujustamen fraudem quia Dariw olfeciffet, obiatum fibi pocu-

Yurat

Larusve-

n

lum utipfe B«gosin pra'cn

tia exhauriret , enadem compulit, & ita fané

nepü übllpa

Valde differunt Authoresin hoc Z«ario , quem

7/7777

ratum Ba-

fic meritum perire fecit.

aliqui Melam , alij Codomannum nominant, nonnuili Nverö

neque ex R.e-

n t

goam bibe.

Qj

1c cogite

gia ftirpe oriun

dum fui(Ie vraduit.

Bi

e

Eodem adhuc anno

, qui fnit Olympiadis cente

(imi undecima

li

N fmü

hi

primus , Philippus Mácedo . qui in Graciem i

ruperat , deledum militum

Philiprus

& ducentis miilibus peditum

Mljtem

ex tota Gr&ci4 inflituit , tefte Orefie (mJ

E

Rex temcie

& quindecim millibus equitutn 2

bíque Matdomco exercl

tu fub figna

gimactatur,

coaclis , expetition

em in A4fium contra Per(2s difpotuit ,

quem in finem

hg p

tres Duces , Parmenionem Ícilicet ;

Am yntbam X Attalum , eó premifit

li

dum ihrerim ipfe Rex Cleopatram filiam Alexandro Epirotarum Rcgiin ma*

ht

fltgtt

trimonio junctam deducir, & nuptias quidem folemniffimas celebrare

.

decernit j fed eff.c&u plan& miferondo

5

nam in ipfodie nuptiarum à

Bjrig

Pan(Ania , nobili Macedonum a«

loleícente ; in anguftoloco fine cultodibus

sz]jïg

h H

ci' cumventus repenté ccciíus clft 5 ob denegatam , ut ajun: , juftitiam;

contra Attalum frapr

atcrem , f: piusimploratam, Statim verü Alexander

g!ilæ (tl

,!'X"ïä:;ganc!—ct

s relictis coros

patris fibi

filius, adolefcens viginti trium annorum , nunc ftudij

L

nam

is, jam tunc Monarchiam Per-

fl

nan fibi imponit ,& uterat animi fublim

Anno enim Keg^

,?bïxit.

ficam quafi per Ípemanimi (ui dcvorare inchoabat.

Ti

hi füt lecundo in Perías movet cum foiistrigiata d :obus millibus pedi-

ü]gm

tum , equitum,non nili quatuor millibus infüper & quingenti

s;navibus-

infupet

(m] Qrof-. ] $.6 I4.

)

y 25 r m

-

"—

As Mand 366;0'. Legtis Mojf,;icæ »1177'

$03

Deoron

infuper centum octuagintainflru&us. Prio litteris velitatut, ut ef

n

2pud $. Autonintm A( n ) àverbis veniturad verbera,

Dat p

Primo , fecun- pb s

(

dó & tertió Dariw triumphatusab Alexandro , & in Batlriam expulfus ibi- ,

to0 Mo»

T

dem a Beffocrudeliter occiditur. — Cadaver occifi Alexander ipfefuo chla./ oarchiam

fi0n Hill

d

myde texit , & (epulchris Regijs Per[arm Regià inferri pompá curavit , effequitur,

ii

& ita cum. D4rio Monarchiam quoque Perficam fepelivit 5 à Daxicle veuto

we, d

— À

m

1:'

vehementiffimo , item biveo & pardo alatorecte com paratus, ut qui tam brevi

O

ä

tempore magnam Ewrope partem , tctamque Afíam füb jugum miferit,

CURRT r

|

Orefie tefte , in folis bellis, contra Per(a geftis, ad quinquies decies cen-

b

, Mi

tena miilia , id eft , quinque milliones peditum, equitümque confümpti

| ii

funt. (0) Sed his nonnihil relidtis hiftoria quoque Ecclefiaftica nunc

o

penfitanda occurrit.

IIt,

yatdt

Imprimis ergo Jofrpbus poft annos Ducatüs fui feptem explet

, u

viam univeríz carnis iugreffuseft, — Undepoft eum rali dignitate inte:

o

Semei Ab-

j enenl

Hebraos eminuit Semei Abner , Düx feptimus ( vel ut hab

ent Gordentu &

ner Duxe

-

Mercator ) Abuer gemei.

[bi p

Veronwait: Judeis poft Jofephum Principem prafuit "rribu tuda,

u

Abner Semes annos undecim , (CPp) nempe ab Anno Legis w74, ufque a

D

Aumm 192, cujus memoria eft apud 5, Lucam Evasgeliff am.

(q) Eo.

T

dem tempore rürfus indignum quid in ordine facerdorali apud Hebraes

contigit,

Manaffcs nempe ; frater J addi Pontificis , cüm ab Altari depul-

m

fus Xuiflet ob uxorem alienigenam » S«naDallat , Satrapa: primarij in S4-

qiltus

maria per Derium Ochum conitituti , filiam 5 ideo cum indignatione $9/) Manaffes

t

this emigrans ad focerum in Samariam (e contulit, Jefephns hoc. indig- fratec laddi.

:

ii

num negotium ita proponit, Fiiente vitam Jeanne ( qui & Jonathau di-

us ) fuccedit n Principatu Sacerdotum filius s addus..— Erat autem etiam

| in bbm

!

remili

—

luic feater , Manaffes nomine , cui Sanaballat , Iiffus a Dario ad Samariam SatrA-

i

p4» genere Cutbaw , ex quibum €7 Samarithe de[ceuderunt , audiensclaram effe

éivitatem Hierofol ymam , & Reges ejusmulta Aff yrijs , * babitatoribus buimilis

i

.ïiarW

$yrig pericula feciffes libenter copulavit filiem uam , nomine 1acham ; avbitratus

per afinitatem obfidem ei futuram ad fidem Gentis Judeorum ésc.. H ierefol ym9- & ACu haog

j

il

-

rum verà Seniores indignabantu , quód Prinzipis Sacerdotum ]addi fiater , alient- Acficiv - am-

eng cobabitans uxori , (acerdoti] particeps exiflebat 1 arbitrabantur enim boc cons bitione. du-

jl

j qi

[

|

sbium initum fieri occafionis praft

ande volentibw legem tran(yedi pro uxorum &ïäsf

eopulationibus , quas. & alienigenis fibi jungere feflinabam : mam extitiffe ctiam

$

priorem ciyitatis captivitatem per bac conjucia mala putabant , e quàd multi pec-

mWa"

* ?w'

sáffent , dum non uxores provinciales ducerent, — ubebant ergo Manaffen disjungi

4

naVlbjs

i V

i

(2) S, Antonin, Tom, i.hift, Tit, 4. €.9,

$. 7;(0) 6;0[. lib, ä. e I7.

(p) Veron, Aun, 3671. W' Luc. 3. v. 26.

i

——

L

*

7

$04

Jb ?om;f;'e sé p dine dboe Duir if

p*

ForiBüs':

ab uxore ,aut mon intvoire (acvarium. — Principes quoque Sacerdotuim

X

cum popula

i

|

hot indigné ferebant, — Manaffes autem. - probibiius a

fretre 4d. Altave. acecdere ,

po'tenter

] lm f

1

ad [ocerum Sanaballat pervemt., amare (e dicens fitam ejus 1« 5am 5 [ater dota-

lem veré honorem smaximum c[fe apud Gentem & civitatem , & genus. Judaarum ,

Alini

»

Itaque Sana-

; lj ;Mfu

qec velle (e proptev buju(modi comjugium . [acevdots] jure privari.

Xius iaftin- Dallat onei folum (acerdotium , [ed. etiam Principatum (acerdoti , & potentiam

! Mp

&u. templá 4; bogorem. omnium. locorum (ibi (ubjectorum. dare promifiy « volens. (uam apud

(áin qui

in Garizim.

Diccbat euam templum ei edificare ad anflar. Hierofo-

d

fabiicatur

eum filiam permanere.

Lymorum (« per montem Garizün , qi a

Itior oinmibus montibus apparebat s fed boc

lum

facere cum Regis Dari) fententia, .. His promifionibus eleyatus M anaffes permanfit

d. lg

itratus (e accepturum Dario conferen-

DT

apud Satiabsllat , Principatum (acerdotij at

te : tiam jam Sanaballat vergebat in (emun.

Multis veró (acerdotibus ($. 1rag-

frtitam

feditio H läïlif)b/äïtätdä habebat , du

fhiteriar

- litis, buju[modi junclu uxoribus , non parva

Schifmang plures ad. Manaffentrauftrent ; quibus Sanaballat pecunias minifirabat , C? terram

E

eccafoab. coleudam- babit ationémque deputabat , ommibus modis genero fto conzordans, Va

fien Y

e: $1 quis culpam babuiffet apud. Hierofol ymtas aut

iQi &

iito templo jofepbus, (r) Additis ipl

^ de cibo illicito , (^u de tranfareffone Sabbathorum , att de huys(modi pescato , d

ptopol

Sichimitas recedebat , dicens , fe anjuf à culpari. ( ) Hoc ergo Tempium Jere

lm [

em , qui urbi Sicbar imminet ,

lg,

ro[ol ymitano fimile , fupra Garizim mont

uíque ad Criflum. & ultrà permanfit

de quo mulier illa ad Chriffum ,

AC

qui Hiern(ol ymis eff locus , ubi

soflri in monte boc adoraverunt , & vos dicitis :

tdlisu

adorari oportet, (t) Namque ex eotempo

re Samaritam Gc. Hierofol ynitae

LUR

ni invicem concertabant $ utrifqde pratec

ndentibus ; fe habere veraimn

ficum

Dei Templum , ubi Divin

aeff.nt peragenda,

Z

fietedi

[.

ANNUS MUND

| 2666. L:gis Mofài

ce :'igg. ^Hoc anno,

AN

centefimx duodecimze tertius 5 oritar Monarchia

quï'fu'ït Olympiadis

Sïïf?gd' 1

nova Gr&coruin » extinctà illà Per[arum , qu

w ab A«umo Musudi *3472.hugu(q.;?

Monafcbïæ

rmaníeratin lore, Nunc

VWl

mova Gra-

er annos ducentos & aliquid amplius pe

etiqm Di

autem ficut omnia Regaa & bona temporalia volubil: globo infiftunt »

€orum,

äS(ä Qm z

aut tanquam in rota

verfatili allig«ta cernuntut , ita Perfie dominatus

decidit, & Grecorum Majeítas emergere nunc & ef«

hag

Aï&—xamicf poít fuam p:riodum

7

M utMo- florefccread tempus inchoavit in 4lexandr

» Magno ; qui poft fata Darij

M

füba&tis , anno Monarchig

b

máarchz ge- Codomanmi , & plurimis Provincijs Europais

1 Cas

Ug

&avara — fecundo in Afiam fcfe effadit , Hircamam ,cxterá(que Regiones mar

ff;? accambentes edomuit.

Anno Monarchiz tertío exercitum ufque

t

Scyfbas

*;!fzdïb i

ad Catcelum montem per Regiones Barbaras & nivales educit ,

Xi5 ar*

t

vincit 5 BW»J/n,—cixu'i oicifo- Dario Kegem fe ibccraï,. quatuor refic

borie

»

^

Ui

N

v

D!

FO u) &fe;)h. l-..;g' c7, (£) lbid-c, g. (t) loan. 4 v. 39»

j

m

Ei

E

E

-

Annm Muidi 3666 L em Mnfazcz u85.

565

LI

Boribus alligari ; & his iteram remillis, & ad naturalem re&;ïudmam

HTL GU

pótenter rcmeantibus, difcerpi fecit. — Petram przaltam & inexpugna-

; fiti

blem fuperat — Roxolamem , Ozyartis filiam ,fibi conjugio copulat,

Alexandriuim urbem alteram ad Tanaim ülumen cond t5 nam primam in

s fim

Iu u -

JFQ pto fundaverat,

Anno Monarchig'quarto Indiam ingreffus Portum

[ [

Regem Varlafq.w Gentes debellat , Regiones inacceffas accedit ; Ni-

Ad Btach:

t funin

(£am quoque & Pucepbalam rbes extrüit;

Aniio quinto ad G«ngem

u

mancs ui q,

fur Bol

|

u(que pehetrat ,'quem omninó traijcere vc»luxffec , nifi exetCitum re- in Indiam -

tiuentem habuiffet ; unde tot v:fäoms ibidem terminuri figere coactus penctrat.

4';(241"

L pmm

eft,

Itaque revertens per varia Regna , pérqué diverfas Gentes, etiam

T

ad Braibmannés devenit , quorum urbem Harmatam magnam , cámque

hb lt

munitam , debellandim fufcepit , quz delectabilemi hic plura dlCcndL

hi i

materiam riobis miniltrat.

II,

NU

Plutarchus quideni;decém Gymnaföphzfaf ! Alexandrtit ,ait ,1n pote4

llmjmt ]J

flatem redegiffe ,tales nempe viros , qui ad füccindié relpondendum

il

ácuti &pcr!pxcaces erant,-

Varias ergo eifdem quæülones Alexander

yem'o T

propofair, jurando , fc malé refpondentes enecturuni effe; quas qui-

A&a Ale-

pum J

dém quaftiones Plutarchis explicat, cum: earundem refolutionibus,

xandri cum *

VMIT

lüter Brachinanes , quos Philofophostranquillam vitam d..gentes roini- Biachmans

hf

rats Calanuii & Doindantin pricellaiffe infinuat,ütpote qui cum Alexandro nis tanguns

u s t D

pre ah]stxafïavermt. ( u) Vincentius Belluacenfis fu(e de'aCtis Bracbuna- tvur,

t Wil

üimn cutb Alexandre ( xv )' Aiqu& d:ülrtes Anionuus (X y Hacau-

p

tem cum ad 4znum Mundi 10j . v. 29: feq: vetulerim , 'eádem. Ledor re«

|

RA

videre digaeturz-

I

x a

ANNUS' MUWDI 3672 Legls Mofaice" 1'189

In Hebraorim

(onam'ü

mdecim;'

Synagegaprimus & fummus facerdos Jaddui poft annos fepte

l hucw

ut Eufebto placet, vivere defijc

Vitomni làude dtgm(ïïmus ,

& adeo 124di mers'

, r

& €ncomia?

étiam Divinis r:velac!ombus infignis', ut dictum eft fuprà , ubi ejus

OREQUM :

,mmdnl

a&a cum Alexandra Magna retuli:

Vircerte bomnus , inquit Bergomas . GC

hæa

I9 91

lo

)n

pácis amiator, qui cüm mores lat

fa&tatos. componere d«crevillet, mul.

j

t0s & quàm maxime Maiialfein tratvem , invenit adv' ríarios, qui cornua

li D

in' euni erexére " quod Sanaballam quendam ex Sc ytharum genere , trang

flumen Przfe&üm , habérent amic. ni'&c: Cy) Qüinta ]udeu privile-

g

u

già impetraverit , paffim Auchures memorant, tántusen m ac talis Ale-

i

ynW

xaudrà apparuxt , Ut coram'eo procadens in ipfo Deuüm. veneracus (it 5

nl

Jbü

düemetiam in Teniplüm inducens , utiqué Deuià' unüm & verum pro-

Á

j

Sff

Bterde

ul

"s (uï Pfutar&h in' Al xMag (vvï Belluaé: fpcc hift. I.;c.s:i& 69. (x) S, Ant?

: O(m.ch:&*sz.* 6i. $i ;y) Bé rg.»xuypl Ani48 7i.'

^

4

z

]

| $06

0

d

siÀ T. Üontifice. 4c,

9 r

Ivaewey

al2 Duciaf.

Onisspri- Üitentem , ad faciifican

lum admifit, & n riibus facrificij eidem Dux

| QMN lil»

mus Papatua fujt,

ä

Yij

Papatus ab eo ad filum Oaiam ; hujis nominis primum , déyolu-

fuz:äitur,

| d. Ti

tus eff, quià quibufdam Prifói nomenhabet. — Defundus eff. atirem ( ita.

- Jafepius ) illo tempore Princeps Sacerdoitia J addus , &* Onias fiius ejus Principae

| fily f(llüüi

3190

tum. [acevdotalem. fufcepit, ( z ) 1tá enim plerui

&i »lm

e Pontificatus apud

fiumdn

IH

judaos extitit.hereditarius,

Similiter 2nno fequenti eandem mortali-

tatis viam ingreflus eft poft undecim Ducatüs füi annos Semei 4baer y

l a

PT

Mmätbias

cujus veftigigijs poft eum annis duodecim inftiut. Marbathias primus ,

Dux ia

iämmm,

^ quem Elitb agaominanr.

la Philo, Mercaior , Gordonus , Bellerminus , Veo

láid. -

hi fl

ronius & alij ; quem in fcala cognationis

Chiiffi , $, ctiam Licas Evanggq,

"lifta exprimit, (a)

PA

WW T

lI.

Alexandrum in fuperioribus ad Indosufque & ad Garamanes fai comi«.

wmne(gmg,'

l.

tatus, qui inde remeánsanno quinto Monarchia Mediam , & confecuti»

UM q

Alexanderl- vé Babjlouem contra Ch«ldsorum iualum ingreffus eft , ubi tam ipfe quàm

Babylonis exercitusopipare ac fplendide excepti, & impolterum habiti , otio &

fialitu

fenm,

ingrediu'd voluptatibus affüefcere ceperunt. ^ Aano fixto Monarchia Alexander

j

- UUR u

