HE non effe

ts

Gentes , certé (alvabautur :

TI.

quia Dommw teffificatus eff voterte , & uxorem pu- damnatum

bertatis tk£ , quam defpexifli.

Et boc eft lumen vultís Dei fuper omnes fi

o

guat

m j Plc C[ïdi

4 i

quod Davidicu Pfalmus comm

t on. )

emerat, Raioigitur in bomine natuvaliter su[ita , V9 C«

& Divino lumime adjuta , [ufi

ciebat Gentibus , ut. [alvarentur.. Optmum namque

tlirio

12 bougine vatic eft.

Hec cunéa. antecellit animalia s feguitur Deum jque vedla

gui ii

cim effét , C confumat

z.

agut,i

bominein perficichat ,

a , felicitatem pavturiebat cunclis Gentibus, 5 (ola enim vatio

beatificabat: Divino lumine adjut 4

nl

fecus eft. &e,

Poff verü 8 Evangelium j

ujus didti

Hoc (agis sn Divitio vefulfit Platone

» qui de ipfo lumine fuperna. ,4

üones

d

turalyita exacle differuit , ut nibil omijenit,

Zl

Infuper ex mente D. Thome ( y ) redduntur

Plato po[uit 1deam (eparatam Entis 7 unius B

eui , (ummum Deum s (5 (olus auzore

i ;//WHWM 1;

yirtutis coxtemp

lande Ab[linuit ab emmi deleatione vYentreA,

Cóucludit Divus

iij m

j

Auguftinus

» (Ujus. verba ,ut noftva roberetur

omnino (ententia , (uficiant.. (z )

j

Nunc fatit (it. commemorare Platonem deter

mináffe y finem. bomi effe. (ecundàm

m

yirtutem yivere , (9' ei

foh evenive poffe , qui

notitiam Dei babeat & ymitationem 2

'?

nece[fe

aliem ob caufam beatum : ideéque no

n dubitat , bog e(fe philofophari , ama-

lkmy glä

re Deumn ; (? tunc fore beatum fludiofum

s H

fapientíe * cinn. Deo fiui ceperit.. Si

dgitur tantorum bafi

i (apientiam &* (an&litat

em colusffe Platoneim firmatur ,. (alus

p

ejus liquido. flahi

lita eft,

Meritó 4bulenfis (a) addit hzc verba : Satis

u ï(km'

rationalile videtur , quód 4

nima Socratis . Platonis , fim

Abalenfis

,

iugi

4d lymbum San&ern

ilsimque Philofophorum

opinio de

m de(cenderint ,ut cum Cbr

iflo ve[m aente in aternas a[cendc-

uj

vent man[iones ; bis

quippe vita fludiofa evat ,

Platonis &

/

€ ne quid

€ vitia cafligabautur ad. unguem :

Soctatis fa«

ial

d

"

inboneflum ei accideret c4utiffi

nié advertcbant &t

fego

spfius , de

qu&A egimus , ma

Veruntamen rei Vutc,

gnitudiuei ,. C econtra bumanam i

mbecallitatem re-

(j &

jpiciens , bafce pofitiones de

Ms

[alute Platonis . quamvis legentibus

fide digne videan-

J

n

tur , diligentius confideran

das propone 1

quid (iillas fufficientes accipient ; ut arbit-

L]

L

J

tor ,in hanc

pror(us opimionem , pietati co

n[entaneam , adducendos video ; Platóuem

vlit. ^

feilicet (aly

um effe ;

G acttiefco.

Hucufque P. Nicolam Securu. à Divi Au-

"n

guftini familia,

Tanta porró lib

rorum e

æcufn

jus & doGtrinz apud viros do-

TA

&tos eít opinio,

ut & Beffarion ille, a

cium & fcientig (crinium , con- Omsium

!j

tra calumniator

eítimitio

i

em Platonis ex in(tituc

3

0 Ícribere non dedignatus fit. No-

'g(*«'

Wä

tandum & hoc

P]

quód Viridari) Aut

mortales illis tanta

ber de ipfo notat : Veseratio apud T Eu

ägubä

fuit , ut Dijs compare

m

Affeclam e Jovisc

omitem effetum,

m Tbemifhm ovat. t, afferuerit in calo

"

M

Ac fatia confors Divine glorie erernun illic

if

[

fj

li

Vivet , [ , quod

u

Ch«ffanaus.. refgrt ?

erum z Platonem ma[citurum in terris Dei

p

Filium

(

(y) S. Tho

h

i

Parad, $. c, 132

m q 6a d. (x) & An£- , 8. d Civ, Dei «9. (

? Abub

ia

E

:

u Zïäriä 3. Pontifie 134 Doahimo Rzge 1l

*

*

.

*

J

laming 4ü78£/iliiïi;il,

Á

Platónis ve-

Filiumex Hebreorum vatiini

js cognovi

ff

;—'"1

d4, pr

ofeffu

fuper fepulti pedlare veperto i. hac vevba : Credo im Chrifium na[citurum

áe Vir.

t

ra files.

ld

giue , paffurm pro bumano genere , die tandem tertio re[urveturum, — Hisad.

duntaliqui; Hunc Philofophorum Phonicem à Chrifte ad inferos de[cendente , in-

h9)

An Plato

Hm,.

u

- de 4d $8, Patrum L ymbum introducium , infigm, utió, Divine bumanedá, [apientia

per Chrift

mercde, (b) Deilla vero lamina aurea Philippis Bergomenfis ctiam : Iu

qui

€ lymbo

fuerit eda-

cujus pofimedu

m tumba inventa fuit lamina » [uper peQtus ejus aurea » ut habetur

&

&us.

in commento , [uper illo verbo. Boétij de difriplina Scbolarium, — Platonis protata

Mil

Lfth

Divititas : in qua (criptum evat : Crodo in Chriftum , ma(citurum de Virgine , paf*

(urum pro bumano genere » ac tertia die veurreurum. (c ) Zonaras quid fi-

imá

MX e

mile recenfet : nonneminem Hebreorum , nempe vineam colendo vetu-

ftiffimum librum reperiffe , triplicilinguá feriptum, in quo hacc verba

ftine

itde

Chrifl as na(cetur ex Virgine , &* pro [alute. bominum patieiur. — Kepertum au»

tem fuiffe hunc librum tempore Honerij Pape & Friderkói Seeundi , & Fer-

Th«

lib

dinandi Regis Hifpani&. (d ) Sed & Michael Gl ycac iterum aliter: Impe-

rante cum Irene Matré Con[Lantino , ciftam à quodam fodiente in Thracia

't)

Til

inventum fuiffe, in qua incifa hzc fuerant : Chriffw é Virgine MARIA

if;?.r r

na[cetur , in quem ego evedo. — CenfLantino C Irene eligio(e urerantibus varfum

me (ol videbis. ( e )

Dehac laminaipfas quoque Dodor. Angelicus, Primó

177

m : Multi Gentilium adepti funt (alutem per mie

Q

enim hanc ponit obje£tione

Wt

niflevium. Angelorum , ut. Dio

",

[ius- dicit & 9. cel. Hievarch, $ed Gentilcs non

xp

licitum nec implicitam , ut videtur ; quia pulla

'&.Ff.g.!;,'

babuerunt fidem de Chriflo , nec e

AC

éis revelatio f[adla fuit.

Ergo vi

detur , quód credere explitité Incarnatienis Chri-

effarium ommbus d [alutem.

Sedaudi tanti Do-

Dd

ffi myfterim non fuerit ne

dbünm

- &oris refolutionem, . Díce

nduin , quàd smultis Geutilium fadla feit. veyelatio

que pr&

dixerunt, Nam ]ob 19. dicitur :Scio , quid

Ttiy

de Cbriffe , ut patet. per ea,

Redemptor sieus vivit,

Sibylla

etiam prenuntiavit quedam. de Chriffo ,.ut 4«

I qu

t, Faufl. , 15. Invenitur etiam in biflorijs Romanorum,

W Qg

guftinue dicit l. 13. con

lts

quaà tempore ConfrAnti

ni AugufHi r Irtme matris ejus , nventum fuerit qundda

bat bomo , «ureem laminam babens in. pelore , inq

[

H

ln

fepulchrum , in quo jace

(0j,

feiprum erat ; Chiftus nafcetu

r ex Virgine C ego eredo in eum, O fol [ub 1re-

eruumn.me videbis, .Sigui tamen falvati fuernt s

dC(IU(

n& (* Conflantini temporibus it

quibus revelatio ton fuit fadi4,

. tion fuerunt (alvati abfque fide Mediataris : quiu

n

4f , habuerunt. tamen fidem inplicitam in Divi-

Xitat

et i. mon babuerunt fidem explicit

n4 providenti4 » credent

es Deuth €

ffe Liberatovem bominum [eeumdüm wmodos fü

d

hii

platitos, d. feemdüin quo

d. aliquibus .vefitatem.,cggno[;mräbw fpiritw vevelaffet ,

J-

(5 ) Ican. 'Bapt; ,Frcy Virid.p, 4. l, 18.( n. 27. (c ) Philp, Betg. in fapp, L. $.

AAE

m

4 4830, (d) Zonarin Hift, Ien, & Conftnr, ( «) M,Glyc Annal Bizint

z

i

: adiiz1: B Mygaa. dgoz

35

unt ii

| fecuidàm

illud Job 35. cap. Qdi

Mi dj

rem ía foate,-( E)

docet. ss fuper iumæm tera. lVide $, Docto-

(m, D

Ea cít nempe füummi Dc

i mifericordia, ut & Platoni & aqlijsqxquibþäi.lfdam

ib

hoc Deus revelátfe pié ctedi poffit. ^ Magis veróinfolitum eft illud alte-

i i

rüm, quó Ghrifiusin füo ad infernum defcen(u Platozem inde edüxerit:

DI

.quod tamen 4neflafius Nicenus in (uo YMinerario , & Nitetas in orat, 42,

t4y M l

Gregori] Nazianzeni alicmant ; quos ideo Keverendiffimus D. [oan, Bapt,

lt t

Frey, infuper & N adafinm & Cbaffangum , & Salmcronem , teftes producit,

217

P. Franci[eus Mendoza , Sodietatis ]SV , hanc materiam quidem tractan-

ntto i

dam affumit , & conceditaliquos cum chriffe ex infetno afcendiffet ubi

colendos

mox etiam fecundüm ptafatos Anaflafium & Nicetam cxcemplum de Pla-

«

iS

qe n

tone fabjangit , tanquam , uti prefertur , liberato. . Despluribus ali

Mntti:

inde (abdu&tis idem : Quanquam hic Author de communi doctrina

St'iW;:& Ól

Thtologorum id tandem neget, & Platonis hiftoriam

pro apoerypha

y d-

habeat. ( h ). Magaustamen Sendtus Attguflinus fpem(. quamvis obícue

lt

re ) facere videtur de ijs : Qai nolis literario labore [uo fawilariter imotue-

Nota S..Au-

figi

mint , querum eloquium ingemtuque aniramur ,non. (oliyum Pottas ? Oratores , qui

u(tini fen-

j

ip[os eofdem falfos Deos Geutium multis opu[culorum [uorum. loris contemnendos

cemia, á

vlue, V

ridendofte monflvárunt , & Aliquando etim unum Deum vertmque confeffi [unt ;

At ——

quamvis illa faper[Hutio(a eum cuateris colerent. (1) Sed Plaronem, P ytbagoram

Guntit-

Sotratem , G alios tales Deos contemp(üfle & irrififfe , necalia fuperftitio-

pgh -

fa. Paganerum (ectatos faille ex fupra dictis liquefcit, — Si ergo de aliquie

m«m* :

bus Gentilibus falutis fpes fit , de his Philofophis potius fperari poffe

AliquiGenz:

mdi Wxüg

manifeftum e(L.— Nam fecundüm . Jaffiutun jam Íemel iterámque ad-

duCtum : Qui cum vatione vixerunt , C briffuani (unt , quales apud Grecos Socrates,

-

tiles antiqui:

, ht m

Philofophi

Al :SM

Heraclitus, & alij fimiles. . De hu

]

uímoa:! $, Clemens Alexandrinus : (K)

vecantur

Eosqui anic €riflum honefte vixcrunt , effe

Chriftiani.

nf

juftos fadtos vel per fegem ,.

vel pér l'hilofophiam & defuiffe eis tant

üm fidem Chrifi, fed in in--

j if

y n

ferno , exfpcdlàlle Chriffi & Apo[lolorm adventur ,eorümque predica-

1[3)

tione effe conve:fos ,utin Ghrifl'um crederent , & fic demum efle ferva-

plä

lll

JJl

tos,. Corselius in expo(itione illorum- $, P'erri verbo

rum fuse indagat, Platonfg

T

de quo carcere (int intell'genda? & quibusinibi

fr

.

detentis Chriffus pradi« quzdam

14[*

caverit ? Poit alia prodacit Niceram: jam nomina

tum,é ex ea hiftoriam P9!* mort&

p

"u

recitatde Plazone, àquodaim Gbf

iano f pe malediáis impetito 5cui ali- *PParitio«

"

quando noctu ipfe Plato a

pparuerit , & fuperiniquis convitijsconqua-

i

J].:

&usfit , aflerendo 5f« cüm Chriffu in inferaum defzendiffet, primum

"

4

u

fuiffe -

(£) S'ïThravm); 2.2.q. 2. (g) Fra

nc, Menl. ín1.1. ch. [2 2 n. €. 36. feq,.

;,ïnhW'U' i (h).

M

Hsb Q $, Aug: Egilt 9. Clc) $, Clem, Ales,lib, $. & 6. P

—

)

--

o

"Po&:i/ice 3l. Ioaämög

"

A:ïarü 3.

hic ad

có non rejjcit.

i

fuiffe qruixaä fidum acce

flcrit.

ipfe ve: o Coracliue-

-

em à

pari dicendum die 1

ii

teílara Nicete de Platone ,

t ipfe fuperadd:t : Id

Imó adeo aliqui P/atonem

qm!

fla , Seneca ,. Somrate ,

& Óiraiilbus,

latonis de dt. Tr[megi

Chnfh Paffion

e iia;icänatum elf.

folüm

Chrilto paf» Prophetz aliquande

Vvices &giiï"e & de

erois d: viro conftante

prolatis ; Ad bune

.

inin

fo przdica- autumant , [pecialiter in Jjs V

abitur , vincittur ,

N (

tio,

- smodum , inquit , emmat

us juffus ille

flagiis cadetur ) exeruci

1) 5«

effus yn crucem. agetur.

Vr

eculis privabitur , peft

'veméque omnia mala. perp

num , qui jufi

iitulo

vivum Cht

iflum. Domi

nrgttul

j

ilie ( fünt verba Salieronts ) qui ad

bus declara

videtur, (m^) H&

c ipía verbas

Dido

sn feripturis gaudet , fuis col

0fi

j

Clemens Alexandrinus (n

)&

Eufcbiw ( 0)

Nque

ut Propheüuca , citant $. .

*

(p) Philolo»

DI

Interini faltem hoc notaaud

uim , qüö

d Eu(cbius memorat

fuiffe : que

caufa effe po-

A:

phiam ?

látoffls poít ejus mortem corruptam

s fcit, numn

on Athte

€o loquantur.

Et qui

G;Q.l !

Platonis 1

;- teít , cur Authotes varie de

düm ejus do&trinam

ju

bri poit

meufes poft re(ciffam Secratis dam

nationem , fecun

Magnum

*

aulus Apoftolus (.q

dui

mortem €]

9 illam igpoto Deo Aram erexerint , de qua P

. 2r. £. Auguftinus Yn

lt , Plate»

corrupti.

hic Abulen(am audiamus i£

lib. 4 Reg &« 15.d

pho

m vitia correxerunt s

ET

nem (aivum effe , & multos «lios

de Philofophis , qui ad ungue

.

edo quid idola

colerent

P]

fed. colebant veruim

Cult

& non erat virofinile de eis ullo i

[cerent aliquem « e verum

lütu

Demm, — Sed de sffys. dicent quidam ,

quid cuim cogno

, e? non idola ;

quia tamtn nc[ciebant ,

J

Deum Qf uxiuum , tenebantur colere eum

l quem coleret. alia

lle Deus » (ciluet anille quem €

olebant Hebr&i , ve

fom

quis effet i

non ab!icgab.zntur

4d le

gem Judeorum,

tàndy

Gens , vel forté qui a n

ulla Gente. coleretur »

DT5

h

s. Hoc pazei £X €05q

d fecerunt. Atbeniee

'mu

vel ad ritus alicujus Geutis fpeciahi

ophiam inv

eneraunt. e|j€

MT

fes 5 quia erant. (apientiores alijs

bominibus , C per Philoj

falicet efe

oteles ,pr,ob.:: 11

*

Metaph. in [ine :

D7

unicum verum .Deun , [icur. Arift

[4

dari plures Erincipe

5 &quales,

unuin Rederein 9. Principem uuiverfi , & non pe,

Yocar

Et €

b hoc cim Athenienfes

f ecundim

C

fid unum primum inoto

reim incorporcum.

, intex eos po[ue

ruut unum Alteve pro. Deo ve-

N

ritum vulgarem plures Deos colerent

nt &i fi

mulacrum : ficut cateris

w

yo , C illum vocaverunt. ignottt

n*5i

deo mon fecetu

E

ltare Des iguoti.

Et cüm

Beatus. Paulu circuiret

us

Dijs fed .pe[uerun

t titulun : À

( dixit Athenienfi-

altaria omnia Deorun At

bgmmþum 7)

dit. Altare Dei ignoti »

eum Philoíio-

lnum ergo verum

h,

bm ? ijefj/l- Deius ,

que

m ego predice.

íclverenon potue-

bat A&ulenfis ,

etít indivi

dualiter re

"WS.

» phos colüi

ffe pro

s alijs ritibus COXe-

N

rint ,an fit ii

le Heireortu

m Deus ,vel quem aliz Gente

ur,

fle Author cum S.

L

rent,

Salvos tà

inen ita eyaü

| Augf*/h"".. fatet

.eO

h

Alex.l.5.ftrom

*

mï Plat.l,

de Repub. ( m )

Sa'lm.Torx;'.!.proïtg $. /n ) S;Clcm.

(9) gufcb.!.xz.dc przp,e.2«

( q) S.Paul-A-Qï..w.xv.S.

( P,ä Id.ib,l. 146 *

()

t

As

z

anus Mandi 373. Ltgis Mop:im 890.,

3

icö m [

..ud ad unguem vitia correxerint » & idola minimé coluctint:

dicentunt

abíque ut ad ritus Hebreerum cranfire obligarencur,

Verüm enir veró

aliqui lum

cüm Authores in Platané ita varient , necego babeo , quod concludam ,

aticIDu

folümque id 4ntonij de Gueverra addo , dicentis : Nej, mirum anihi effe vi-

olati . 4

detur , 1 nonnulli ex Etbnicorum Sepiestióus Chrifis Deominit pranotionem babue-

li, i

nint , quandoquidem Patriavcha C Vropheteip[um fore Gentium [pem G. exjprita-

Platonem

gfw. l;»-*

tionem vati:inati funt, ( r) Quid ? Num ergo , fiilla aícen(io Praiouts

um

igni

non fuiffe

zX

negetur ;,eum damnatum dixerim ? neutiqtam , cüm ;ot fancti & aic

*

S

w

ex. Fhilofo-

acipat

Do&oresbene de eo fpcrent , uti jam ex «srijs A üUioribus docni,

305

Quas$

4

- t

neque Platfonem dicas ab Apoflolo inter xios facinorotsffimos Philofor

ghis.,

Db

C,

jr;ïi;izxs

(

numerari ; de quibus fupra /ic sum, 25 Cum S. A4uiuflinu dicat:

p

*

V

$

l

t

T

d

Apoft lum de füi temporis Philofophis Romanis, Gixcis X

h d

D34

y

ng lo-

purt hn

qui Plaronicos autem alios fuille. (£) Teite Awbrofio Catberimo dic

o dpo-

d

w

CH-

flolum de Socrate , confequenter de alijs ejus üimilibusaon cfie inc

r

2

ggzl

dum. Ex Harantis exhibeo infrà Calvinam emnes indiftincdim Phi

iW

Ph: 'ï*?;»'ï"Pä 9

DL

J

rum a!iquos

j W

*

phos condemaando , tale crimen commailifle , quod vix longà poeniten-

" um

tià (it expíandum. Ex Bozi» probabo, Philofophos illos , Dei unius

vOs proba-

a

cultores , & benemoratos cruciatus eternos evafiflo , fuo tempote Bea-

tür,

y

77

torum ífedibus inierendos.

Cum S.palyeda. docebo , contra Scripturem

T

fore , fiquis anflotcleim ( idem dic de ejus xqualibus ) damaarer, — Ex.

T

Ma[tnio videbisneutiquam de Senece, Platonis & Epicieti falute effe defpe-

M W&W

randum

Qum Finkevifio afleco , Platonem & Arifloteleim nou exira , fed

i 1

intïl ECClCGQm Dfï.ïi defun&OS CHC. s C,um Gþgng'[o& ipfo s...]ujiinp (Paro,

Platonem falutem coniccutum eíle , Socratem Martyremevahfíz, Cum

g

j il

Misuiio Felicc teneo ,. illos Philotophos £. !eles & pios Chrittianose(fe

p u fj

vocandos,

Cuzn Philene Hebras concedo, inter fanctos & veré pios Dei

, li l

(*

cultores dictos Pnilofophos elle recenfendos. Cum Carcbafi svo affirmo,

a pa

verba Apeftoli d talibus Phiïoi&)phis pradictis noa poile veriticart;. Cum

i$ ne«. Deus nun-

; vl (u

Frand(co Petrarcha t« peto » lancium apoffslum de omnibus Philotoph

quiquamlocutum cfe, | Nempe Deusfemper, in omni Gente ,

Tribu eua? Gen

tes ita decz 7

j

& iNatione füos Electoshabuit ; ita teftante Apoffolo; & nac quidem jui-

"i

]jqui:,quia.

u

p

ffis , fed abluti effss , fed (auctificata effts , fedjujüfi;m effis, (t) Ubi Catha-

ex.cis ali-

J

rinus: Sclicet ALiqui veftvüm , non omnes: nam (f iuter Gentes qnvenbantur bo«. qaos (alva

f

; j q

Ia

manes jufft , G bene morati.— Neque enim penitus. ita evant à./ Deo derelicle , ut. vexix.

li

? j

mullussnrer eas exifleret , qui temperatà C bouefte in (uo flatu viveret , C fic cha-

j

qus Peo ; Deo t amen ititerius juvante ,

G per dagelorum miiiflerwm , queuadmo-

ss

'*'t 2

duin

1 AW') D»Ii

(1 )"Ant.Gucva;.in.Habac.c

l" !

.24.:3. (f2 S, Auguft.l, 8.deciv.Deic 9.-

(() -'1-90!.6-V.u.

—

*

A

331

: a dyariá 3. ?Ontägce jt. loaäz'mb Aegeai,

-

2

dum in Epiftolam ad Romanos jam declaravim

us (u)

Sim

ilia idem Infi ms

d

7

Theologus alibi repetit & inculeat. ( w ) Cujufmodi verba &;pfe

S, Auguflinzs habet ,femper tales repertos füiffe ,qui nec de frirpe 4/re-

f0

b« , nec de populo Ifrael , neque ex adventitia focietate in populo Ifrael,

&Im )

fiat orti 5 & tamen hujus Sacramenti , fidei nempe, fuerint participes,

——

Cuy tíon credams ( fabdit hic Sanctus ) etiem inceteris bác «tque illác Geutibus.

Ql

var

aliquos alios feiffe , quamvis eos commemoratosin ei(dem. Autboribus mon legamum.

It« (alus Religionis bujts , pe quam (olas veram (alus vera veracitérque proinitti-

i

Remedia

falutis nul!; 14 5 fl

i unquam defeit , qui dignus fuit ; & cni defuit , dignwu nonfuir 5 & 4b

fþ/im- |

finem. quibu[datm ad pramium , quibu[lam

dintigi

hominum 6X9dio propagationis bumang u(a, in

Mib

dcfun?.

ad judicim predicatur, (xX) Keminifcor etiam Frama[ci Fevardeatij , qui

Wáebat

-

Deüm ait femper fuos in mundo hinc inde precones fidei habuiffe, En

lScus fem *

ejus verba : Advertamus etiam altitudimem confili Dei , qui omni lege atd, teme

E

litatet

per aliquos f0f , quamvis coritptiffimo , excitaveri

t (uorum judiciorum precones , qui ea ine

ii

luipreco- ter bemines verbis &v operibus anuuttierent s & ut pij eadeum agno[cextes , per pee

Qutilll

€'ifiti

nes in mun- gitenti m ejs. pergerent obviaum , impij vero nu

llem reprobationis [ua. excu(atios

Primo enim illo feculo Adam, Abel , Seth , alijd, ordme

imtüigzm

do habes — gew, polfent obtendere.

Patres, (uas ad pofferos babebant concion

es de ereatiore , de lapfu & veparatione

vtv (on

f

titigi,

generis bumani per. adventum Meffie

?

de Refurredlione . atque pramijs bonorum

( malorum , ut pof!. Hebraorum

treditionem , teffificantur Irenew , G magnus

Cf

Athanafius. Beatus ]udas gravi

imam £* (antliffimam vefert Enoch , (eptims

1j d

Per indu:

ab Adam de Adveniu Domimi ad judicium Propbetiam.

Híc quoque dicititr

DLT

étioucs af.

bos babitis. exbortationi-

No£, juffitie Diyimus praco , quippe qu

j multis «d impro

Thoten

fertum pro-

pere , Q* emendare , & per continuos

diini

batur,

bus , conatus fit perdiros hominum mores corri

centum viginti «nnos ligna cadendo ;

dr aptamdo ad Arvce confivuctionem , exene

Ml ,

«s proximam Dei ultionem predicárit.

Mif

plis «c etiam operibus ipfis [uturam per 4qu

us femperin or

be hinc inde,

ut ait C«tharin, homines ha*

tldy,

ähilöf ophi

(y ) Si ergo De

à Dco miffi

buit fideles, & bene moratos?

id expreísé in Philofophis quoque verifi"

RLT

$

Si Deus femper fuos in orbem preco*

C

adoppug- cariindidis hucufque videbis

nandamido- nes miferit ; tales reverà eriam

Philofophos prznominatos fuiffe dixero,

Vfl

imó & orbis circa idola infa-

frores

lolauiam. - mi(Íos, inquam ,

ad hoc, ut dum Gr«ia ;

niret , Deique veri fidem

& cultum eblitteraret , Mti public& & con-

t f

& xternum Deum quà verbo quà fcripto

f(ilic:t

J flánter unum verum , folum

traderent $ virtutum quoque difeiplinam &

obfervantiam in feipfis.

Yi

ibus ideo poftquam Tbomas TWalde:

f laudabiliter

praferrent , de qu

d

ddit : yidetur ergo Religionem ilam eoru

m in omnibus,

D

hh

"O peroráffet , in fine a

!

adjcà

(u) Ambrof. Cath, ib. (vw) ldinEpiftadE

phef. (kx) S.AUg.EPo49-in.:cr.o!! .

E

"

(

!b) Lll(

| quat(t. 2 (y) Frane. Eszeräeig Ep $.Petriz«e.2.

t

Eu

x

-

um

;—1;!'

"4

Zfntis Mandi

:S)/ ^s

Legis M

of

vu E

e 890l

E

u

ent

5

fieit

«djetlá folá fide , f

s

ä

2

Iwbl -

(ciandam- (2)-

uffe cï;'am tti??ä t

oris virtue am 6a viraCþrä/?äMa dign

XX X;v.»

efmh

De Pythageré ,nec non P latonis vlta & moribus quzdam obiter ad-

populn f

x

fnotavi, . Sed ne hi (oli bene morati credantur , Socraetem eis adjuogene Sosr ais

int p

dum , finon etiam preponendam, affero? proq

v

*

tefUs eft , omni ex- cacomia,

TT

ceptione major ; & maximus, ipfe D. Aureflinus , qui Secrati Echicse in-

p

[

ventionem unice appropriat dicens :. Seerates primus uiver[am Plile[ophiam

T pmg: :

4d corrigendos componendé(que qores flexiffe memoratur , e2m ante illum magis

tan tj

plofiassid eff sneturalibus vebus per[crutandis operam maximamimpeudeint t e,

n i

Sicut quidam de illo benevolentiis fufpicautur , woletot. ymmaundas terrenis cupidi-

mulalit

tatibus animas [e extendere , in Divina conari , quardoquidem ab cis cat[as verum

i hdu A

videbat inquiri , quas primas atque (ummas non mifi uvius. veri ét funmi Dei vo- S-* uguftin

magni afti

T

luntate effe credebat unde eas putabat mifi mumdata meute comprebendi , & ideo

ma t doctri

, il

purganda bomis moribus vite cen[cbat inflaudum ,ut deprimentibus llidinibus ex

nam Socra

fs

oneratus auimus. naturali vigore im atevua. fe attolleret , nattrdonque incorporei

tis r

Á i

"m

& uumutabilis lnminis ,ubi cau[A omuium fattarum natuyaruvr fl aliliter yivimt ,

li lj r

vitelligentie puritate cotipiceret,

Ita 5. Auguflinus, (a ) Ubi Ladevics Vi-

" ii

yesin [uo Gommentario : Hic eff Socrates ille , de quo mlil (atis pofft pro. digsi-

t4te dici , quem fuffe Gentilium omnium fapientiffimam conflat , proximéque 4d socrates

74 hn

.

Chriffianam.| (apientiam ex ilis omnibus acceffife : vir temperans y caflus , ju- ornium

l ('PW,' i

u5 , modefrus , injuriarum patiens , neque opt ; neque voluptatis , ac ne glorig Czotiiam

quidem appetens. (b . Bergemenfis qualis quantüíque Socrates fuerit , com- fapienti(fi-

u Ü

aj

:

monere non intertittit ? Secrates, inquit,. Atbenienfis Philofopbus , Achelai ^.*

at

difcipulus , Magif!érque Platonis , & primus Etbice emventor , j[dem: temporibus

floruit , qui ad quirendam (apiemiam ufque ad (ene&utem uliimas terre Regiones Ejus petez

jl fïff

r; ,»;:dim;

perlufivavit Ce.— -Fuit infuper Socvates mirabilis caftitate ,

juflitia , 4lifd, vir- gïïnatiqncf

tutibus, Idem polt alia te(tes adhibet. Senecam dicentem t Socrarem «d

ynine

que «t

(,

componendes corrigendó[que mores emiver(am inflexiffe Philofopliam, — Item ex Philofoz

3

M præ(s

Cicerone : Socratem. Philefophiam é cwlo advocá[fe , r in urbibus collocáffe. — Ex phiam?coe

*

j

f

yjfel

5. Ifidero : Ethicam Secratem primum ad corrigendos componendófque lo advoca-

T

pj

morcs inftituiffe, atque omne ejus ftudium ad bene vivendi difputatio- "i

Y

"

hi

nem perduxiffe , divififfe eam in quatuor animz virtutes , prudentiom

ial

M

fcilicet » juffitiam , temperantiam d. fortitudinem. (c) Ejufdem sSecratis Échicz is

) ttl

"

j

M

propria verba proftant , dum ait : Virtutis & (apieutie cau[A non tantàm in. Author,

M

commodym , jacuram

ndïw

» delorem , (eryitutem patieviur , verm etiam moitem ,

a

niluxu & fuperbia tam alienus fuit,

W M üï

[i ea n&i; prafmqm fit. (d) Abom

:

lä]l j

€3

ut

D) Th&m

J [

1

'.Wald.do&.fïd.*rom.x.l. "

art,t.c. T. (a) S.Aug-iae.de CiV.DCiC.SQ

uq.mu

( b) Ludxy

Vivibid, ( ä) PhilBerg,in furlxäfä Ann4771. (d) Socrin Eutbyd,

-

-

w

: JI p 3. :?onizfce, *1'3. Iaa(kt'mö' R

qge 2X

.'tdnpu:

| 5*

Q? cttera id

genus trgudia p- -

ais

re foleret: Argentum Q? purpurau ,

Eius Paupe[ ut diC&

Eum Dijs , 4e

bat , maximé propinquum , qu ni-

r

ds & moes dquam u[u

i vit& neceffaria effe.

ofophicam

L

paupertatem tcftatam

*

[

cile.ü'u.

nimis égeaf.

Quibus verbis fuarn Ph:l

s« notanda litteris:

Ejus humilitatem pro

P

dit ea fententia aurei

R cli-

(

deatur de his Laértius in ejus vita.

f

Ho€ fe (cire , quüd nitil (ciat, . V1

luit, un

de

Ejus modc.

levinh iMaudacas Socratis

virtutes tranfire no

fs

D

Ria,

gioümmü; P Ro

i

Á

it : Sscrates Philofopbus: bic babet

hzc' panegyrica

de eodem verba protu

»y

m ettam B. Hieronymus fibiin

exempluit pro»

utti

magnas laudu prevogativas , qiie

d femper &quAnims »

& (ubiilms de

L LUE

:

Paticntia-

?

anit , 6f alijs: Fuit enin mire patientie ,

L

L

n in caeniee

simo Ente » 1d efl , de Deo fertur. fenjife , pro

quo tagücm venent

us

igvxdtiiïuna '

ianit commifczo , cüm u

narü

bibit. (e) À

utQores Ethnicos cum Chrif

jms,

üc: 4ulus ergo Gelliusita habe

t de $ecraté :

lm

;virtutem de €o !em predice

entie Yicts

B fir'

Juzer labores voluaiavíos « & exercitia corporis , G

fortuitas pati

5

cibus

Stare [alizm di

ETU

manmentum id quoque accepiae

, $ecrate

* facere- con[neviffe,

alteru

erdias , AC

fl hus

éitur pertinact ffatu p

pernox , à [ummo lucis ortu ad [oleim

Oricntem incotveniens

, immobilis » (dem in ve[ligtjs

( oré at Qs OcHtis in eun

Weloc

n

li

dem locum diridls , cogiabundus tanquam quod

um feceffü mentis , atque 4

um verum hab uiffe lcgatut,

dntty

aüeacorpore, (£). Cüm fidem in unum De

Südjfatcs. Éc.

e$ eximias conjunxifle

, non imprüd:nter ex

3if;mii

ftaricus.

fideígue mores & yirtut

m fuiffz ; idque

didis conijci.

poífct , eu

m caleftes animz raptus paffu

ideo f

*

üm acceptorem nOn

c(Te fcta-

. tantó poti

us ,cu

m Deum noftrum perfonar

Nouquï

$. Juflinus Mait yr de hoc Philofoph

o? Socrates ille , Yoquit

ümpon

mus. Quid

ex Platont , Eum» qui u

j

Buscft , dulcem vitam pevducere , quo

[fpes, aliix fcucta-

W ag

xumà gubernat,

-tis, dulce or [ublevet » 4

4& véf[atilem mortalium mentom w2

urit

ma Phil-;:-/fb phoram cu^ é&

os etiam sLlios mor

Yi

i g«) qnomnda»ahæc gem

-

virturis exer.eie

Pinem bono tales ad inferai hot

rorem » A

d coeli defiderium , & ad

DT

lte : socrates du

xuma;quf' tiüm. ftimulavetrite

x Hedlore Pmtaagno(cinms ,quo teí

*

[Qmpuï

ac maiociu

..æ

li éd

g)-;!?'e exeuntt

m : na. a (1!!2 fB

-

d y

e[fe vias afjerut , du

,

?

que ctr(us animorum ?. cor

dcíciibit

diuibus dediffint , ijs devium qt

idd«m iter effé f2

Yi

flagitis contazandffeut , libi

?

áffent. s ql»:,ibz?[que

clufum à Conalie Beatoum ; qui y:

ià fe puros integio[que ferv

qtfcn

ij$ ad domicilium Caliü

um .4d glstie

L

vifftt m

ma cum corpartbus cont4gio -

alier nifi exeun

do

D«eus non

T

n patere.

(h) Ad cotuicautem non

ln tc]

feipiternam vie?

1;7. [

p:ifi purá

é corpore

is vinculise

lu&andum efle cj:sver

ba pauló anteà $. 445

firtd

menteconm-

L

^

"

lluecenfs his verbis:

rclata 1odicant 5

-

qua ip(aetiam r. petit & ro^orat B

n

P'!!:*hzndi

fummas non m[i qn wnius ver ac (um:

m D voluntete efe

peicít.

Caulas verum pyumas Ac

;

i p im(ite lj

njj*'e'comprchmd'z

(ridebat. — Vnde wg £4i put*(w sáfi lmmdä-

1dc0

Md

s,!üfain.

(r

&.o!lev.in F3fc ad Ann 47 59. "( f) À .Gell ho&, Aiic.l

ipr;

-fi-C"-)-- (gl*z.

'M.Ora:.q.-

ï'qm.on'*-.a.aäücmï (hJ Hc&.Pixlt-in Bin 61

[

*'—1**;

^

« .Anmu Mandz' ;;73. Legw Mofaice 890.

- ddeo purganda bonis meribus vita cen(eba uflandum G v.. (i^) Credo fuffcere

nitj

allata de Secratis de & virtutum inügnibus , unde tot alia fperadde

"

Wi o

reds(no. Nihilautem adeo celebrem fcecit Sorratem , quàm €jus €xi- pig u

em d

tus per Martyrij rloriam. * Accu[atus , quod derideret quereum , canes. & bir: iudo in ex-

nda lt

£os »e[fe Dcos, quos. Atbemien(es colebant , incarcerem eft. conjectus ,ubi wirabilem :eaai

ss l

j

cordis conflantiam (e babere oftendit j quia tieque carcer , aur mors , ejus vulium. verftate,

oluit, Y

feu animuin mutare potuerunt.

Tandemn venem poculo defunchio eff. . ( k ) Ca-

hu

d

pita pro quibus eum Melitus accufa vit, Athenis fuére fcquentia , apud

At

l

j

!

La£itium ; jura violat Soctates , quos ex majorum inffituto (ufcepit Civitat , Dé0$ Cauf

[id

uj

lii

À

tiegans : alia veró nova demonia inducems: — Cominuo conjeQus in vineula po[. mords,

TEU

paucos dies cicutam bibit , multa prius de animarum immortaltate ac praclave dif-

l

il

l

il

(

ferens , que n Phoedone Plato digefit, (1) Idem Plato refert , quemadmo-

d

U'G [

h

dum pro confeffione unius veri Dei fortiter & conftanter Se:rates Jadi-

[

"n

y

cibus obítiterit, qui cüm priftinumei Deorum cultum fuaderent , ipfe

T

TO

audadcter refpondit ? Magis obfequar Deo » quam volisó Judices: & dum fbiri/ Coos us

|[iy £*

tus bosreget artu , dumá, dalitur , nunquam philo(ophari defiflam. ( m ) Quid qcaris,

g

qua o cordatius? & veró quid fanctius in hoc rerum articulo dici po.

j

tuiffet ab eo , qui caput , vitam & fanguinem pro confeffione un us Dei

jl -

dare conftituerat ? Boetiu veram P'hilofophiam jam antextatema. Platonis

d

ait, magnum fxpe certamea cum adverfarijs ftultis certáffe , & Secratem

TT N

ideo mortis victoriam promeruiffe, ((n ) Ubi s. T&omas in Commentis ;

j ;üï !Cia

Nota quhd ante tempus Platonis multi fapientes per[ecuti (unt a. vulgaribus: &

Pro cen P;c('.

d wf

tempore Platonis Socrates » Magifl er ejus , intertjt propter (uam (apientiam : nam

fione unius

lt

!]' T

ipe «ognevit (u&. (apientiá effe unum Demmn , alios autem . colentes plures. Deos re-

Deimori -

u 1

darguit , quod percipiens Dux Athenienfium , nomine Anetus., co&git ipfumm. bibere

3

o m

yenenum in nomine uius Dei , & wibil fibi nocuit.

Poffea ca£jit. ipfum bibere

j C t

venenum in nomine plurium. Decorum, G9 interijt.

Res mira , quam aliqui

u(f&fuj p

fcrupulofi forté negarent ; nifi talem ac cantum teítem videreot,

]am

',l ![l"l

fati Belluacenfis relatio addit : Propterea. damnatus , quia Deos deflrucbat,.

Plane olim 4?2;'Wf.eïhper veritas odioe(]. | Benetamen meminit hic Author;

TU

!

T

"

quemadmodum Atbenienfes poft imortem Secratis infigni poenitentià du-

ip

Jl

&i ,quó magis criminatores Secratis affligerent, imaginem ejus auream.

in templo collocárint , & fic per refciffam damnationem veritati Socra-

j5

t

u

ristéftimonium dederint. — Eufebiuw (0) & poft eum Genebrardu cgre-

N

!

uf

gie docent , '*lucmadede Sott4tes exeo taatüm capite ;

quód Deos

?

fpreverit ,

j

::

"

rytllin i

(

Laert in v-it'

,M

(1) Vi;l,c.Bälu.fpcc.hifi.l..q,-c.sä. (i;;) Phil Berg.A. 477 ) (1)

Socr..2. (m) Platia A

Polf (n) vBo'c't'.l,[,d.c copf.l»hxl, Prof. 3. (9) Euicb, 1. L

W

j

—

, Toakimo Rege 12, )

336

Jïæviï.g. ?a'ntïäc; 31

m

Ípreverit , occifus fit propter Deum..

Ec Awtbor Fafriculi. pretactus :

I dn ia

efr ln

Ínter Mar-

subtilius de primo Ente , id fl , de Deo[eufiffe , pro quo tandem venenu

Lt

tyres com-

cme biberit, — Hugo Cardinalis ad id. Rom. v, duffus ex fide vivit. Citato $e

Pitttet

Auguflino Socratem , inquit » eccifum faiffe quia noluerit aderare idola, quia

i

Ml

gu:a.,ndus,

erant tantim epts bouinis ; f dixit [e potus adorare canem ,. qnia erat ops fi-

J

& folüm nunc repeto ; quod fupra

tu2, (p) Sileo de alijs mulis.,

Al D

Num, 19, dixi , ob relatam mortis caufam Seiratem p

ro Martyre haberi,

FM ]

ianum & Martjrem : quá cum ratiene

Tt

^a $^ Jeffines enim nominat & chrift

Té41t])

tu, — Mare

vixerunt , Chrifliani funt. , quales apttd. Gracos Sacerdote$ , Heracli

li

L

5

tyrem veró nuncupat , eó quàd ob c«ndem eaujam , 0b quam Chiifiani pafue

Philofophi,

Mi

à mifericor- fit.

Gatberinus de Socrate

& Platone meliota dicit effe p:æfumead:a quam.

Nempe ut 3. Joan-

Ht

dia Dei non. quos Apoflelus fententià damnationis perftrinxerit.

tit (

exclufi..

ne$ Dame[cenus ait :

.Deus precedenter. ousues (alyos fieri vult. , & ejus vegnum

fed ut efficiat bomtatis [u

p

con[equi 5 Nom enim d puniendum nos plafmavit ,

fillos

Falofophi clarucran, quoo

participes , ut bonus (q). Autbor fafciculi ; Demmn P

loitin

vum ifle ( Pyrbagaras nempe ) primus fuit , «o quod, bumiliter

zefpouderet (e:

$dola: com-

Hi communiter coutradixerunt

3þgw

non. (apientem fore ,. [ed (apienti amatorem,

Dui jj

smuniter.

idololawis , & pluves trucidati (unt , plures timore fecerunt ficat. li

C

condemnà-

Philo«

(ilii Jj

. Unam tamea exceptione

m hicloci, dum de falate quorundam.

;(;Hüt,.l

dicere , ac tenere

z

amqui

fophorum differo , in

ferere jubet animus ; me nempe

WA Q

-cum allatis Doctoribus & fanctis p

atribus , nullum unquam fine fide

f,

.iJ. zi

Y

e

&u: ad Meé*

m &

fupernaturali in un

um Denm. , cum implicito fal:em re

