?f]mmm

- dendo , vel ex Sapientum in[Iyuctsone , quos

raiio nos jubet con[ulere dum ambi«

4!i9,

tanquam Autborem £ Dominum

&f

A .namrali g;mug.

Deum ver aguitum , eadem nos t

4Im

Gentium pro luce. (ibi ceucefJa fecerit ,

M

Dei cog9i* poffrum , jubet veneran s quàd fi quis eti

tione ad .

elevant eillum (nà gratià. Deo 4d. actws

fapernaturalis Divim. amoris G. fidei ,

a&us luger-

1d verà qui cum Dei oblata

W*Euzm

naturales

[peíque tu offen(um. Redemptorem. , potevit (alvari.

[

turds eff , quia futm » q

uod «cceperat talentum ,

u Gïhhhu

Pe;w:nim,r.

gratia non fecenit , inexcu[abilis f

N

Yil

L[xet snicum , ín tevra defodit.

Alterum, puiucipium eff ; Deum multis [m nti

am , (cientes volenté[que vepudiants

Df) 2 Pet

Fidem ali-.

tiam ojerre , qui tamen banc » uty cAvpi m ITA

luce pietatis & juffitie «

bligationem molint admittere, V

hf

qui malitios

quod cffen[am ex bac

.

.

ii Yide

s à (erepel- de epud Jobum de bis quere

l« [unt ; dixerumt. Deo

Retede 4 nobis 5 feientia

P'i"üm;;:

rum tuarum nolumus. job 21.. Tertium

principium . eft , quid ilis , quibw fuffi-

! ! m;zgg h

luat.

*iens lumen agno[cen

di Chriffi ,ejt[que vera Religioms oblatum numqHatm «j , nede

n

D

03001 Atl Tf

lil il

Invin;ïbilis

ertoris , in quo ver[abantur , abolendi jufla [i

gj?ï-z(';ü : bi ob i;f,y;'y;cibz'lcm i

.s

nandi fint ; Vnde.illi ex Gentibus »

LT !

fideiigno-

exeu(catur , neque ob snfidelitatis crimen dawm

igüerantia non daitur n abun:

ing i

rantia po-

qui Denm , quein egnoveruni » ( nam hi wnvinitilis

$

telb da ri

p N

-

!

Xan:'Mundi 393 Legi:l Mofzice 890.

?

365 .

yltistem |

dd per vationis lenen. inftruclis ) veuetati , ut par eft. , fuerint , cum greti

& D&

if iil -

foliteim con[equentar,

Quartum principitum ingeus beueficium effe vocationis ad

, hd-

veram Chrfli aguitionem fidémque , quod pra Gentibus y ]udais , 1 urcfíque ortbo«

Y

eanj

doxis Chriffiams oblatum eft , cim facilins longé per. merita Chrifli , veniediad.

iB

f«lutis ,in ejus Ecclefia lapfis praparata , ab bis (alus queat obtineri.

Hat euim Vocatio ad

HU f

eft vita &terna , ut a

gne[cant te , ait [oannes , fotum Deum verum , & queiu mifi.

: ;-ïkm Chri-

1 maxima

ii

f VESV M Chiiflum.

Et Paulus ; exiflimo omnia detrimentum effe propter ema.

(ervem

nentem (cientiam J ESV. Chriffi. Domini mei,

gratiarum

-

In bujus emim . Ecclefia Baptifmna

ia (s

ff (alurisoffium , & pro relapfis Sacramentum pavitentie ,. aliiq, remedia , que

]

J g

de(unt Gevtibus , licet verá Dei cogtitione inflrudlis , ut nifi pey amorem Dei fuper

gt t

emnnia dilechi( quo illerum defedus [uppleri potzfE ) non queant (alvari. Qui emim

m BI

tioni diligit , manet in morte I.]oan. 4. Et. omms , qui dilgit , ex Deo natus ejt.

pJG: du

Quia cbatitas operit muliitudinem peccaterum. — Ad . bujus autem exercitium . nec

Mudi D

Geniibus quideim , cimr omnes Deus (alvos velit , [ufficieus ab €e gratia denega-

nig lt

bitur , juxtaque preforiptum eationis viventes verà etiam Chriflí agnitiene illumi-

Chiifti do-

hd

mabit, Quintum principium , ad vincendam tam Gentium quam judeorum igno-

&rina fuffi-

vantiam [uficiens fuit. doctrina Chrifli , five algp[o , five ab Apoflolis propejita ,

"RL ;i;'m;

Cienter pre*

Z ;:,»mm,:i:',(f

nontam vatione (ui quam ratione virtutis Divine , per tmiracula diver(a exbilita ,

mulgata,

T

quá intellgerent mon. aliunde , quàm à, Deo doctrinem bane effe poffe : V nde cüm

Joannes ad Chriffum mitteret (cifestatum Tu es , qui venturus es , an alium ex[pe-

uf

t vii

N

Gamw ? Refpondens JESV $ ait : Euntes venuntiate Joanni ,

que audiflis «& vidi-

X

fiit, cec vident G.

,t

q Wïii

Et hanc re[ponfionem judicavit [ufficere ,ut (e verum M«ef-

m

fiam declazaret : nam fubjecit : V & tibi Beth(aida s quia frin T yro &* Sidene fadla

IW dum p

effent virtutes Cre, egiffent penitentuum. Quocirca Q alibi inquit : $j opera non

TL

feifemin eis5. qua nemo alius fecit , peccatum non baberent. — Vnde bac & fi-

Wülia à quecutique perpetrata , ad quemcunque convincendum valere debent , ub

jf

u H

de vera Religione agitur,

Ex bis principijs expeditior refbonfio juxta Divinas Lit- -

fäcnti les u;c

teras futuraefl, — Refpondendum euim prim , bomines ab[otuté quoslibet , etiam

aluté ope-

"PL

fari queante

€x Gentibus tyis (alyari po[fe , modo duo bac in eis reperiamtur : primiimn , quod in..

"i !Alen:az,

qultt W/

yincibiliter ionorantes fint , juxta principium tertium : Alterum quàd per amerem

Dei à peéeatis [uts cum ,Divita gratia expiatt 4b bac vita decedant , qu& gratia

tt]

( yP

T d

eum fidei (beique per. Re emptorem infufione juxtà vationis lumen viveutibus » ut

T

/

principitin quavium babet , non ntgabuur ; Deus enim non-vult mortem peccatoris ,

t ; i;',"/

/

'.

fed magis uz convertatur e» vivat, . Et bec ve[penfio in primo maxime fundatur

|

l!

If.l."?"rïg"

h"

l

]

principio, quod Gentes inter bomines fint , quos Deus vult

falvos fieri , tanttmque

T d

,

pribuat ilis ad (slutem auxili

E

1

,

n

1

*

] Ut fi negligent. , inexcu[abiles fimt, — Excuabiles

autem effeut , f

T

tieq, cOQHitiongm »

ncque auxilium à Deo (ufficiens vinpetráffent. ,

/!f ] (l ii

^

£|an àd vinpajibilia newo. obltgetur,

Re(pondendum. fecundo. eff , etiam acatbo-

u WH

!

i5

licoi

366

4 vaná 3. ?&nt'fce 3t. Joehimo Rege 22.

]u

ii ignerantiá ( cums o fre conditiones eXbet

d'zmus?) |

]MWS [

Acaäbofici

lsces omnes , quotquot. invincib

nfaem

b ORLA

.üomodü

aborazt. , (alvari poffa , 150d

t

en vel per. collatim rete &ayti[mum. , vel per

[ 00

h t

adbuc falvi emorein Det. (uper omma diledi , à peccatis expyentur , quia Ali] Saeramentorum

evadcere

in. [ola Ecclefia Caibslica. fervatorum , temedijs deffiuunture — Ratio ex ifdem,

sijnd

pomnt.æ

principijs petendaeft , um

Deu facienti quod in fe eft , auxilium ad. [alutem fuff

suldu,

$ub Acatbolicis autem nen (éliin baveticos , fed C ]u

ciensnon fit negaturus.

iit,

daos ac Mahumetanos comprelietido , quibus in paribus circum[Lantijs ovinis ad (a-

NT

lutem via occludi mon potefl; — His tamen baptifmo dejHitutis major boc nouine

itt, ]

dificuli: , qe & Gestium eff , imcumbet, — Vertm notandum bene eff , quod dixi

Ug Í

fnpra , ab[oluté bee fieri poffe ; quia am frequenter , & quando bac. fiant 5, [ Deo.

ti, ml

exploratum eft , qai ib boc judicuum » nobis in[irutalale , ve[ervatum. voluit j umde

r h

Paulus po[l quam dixiffet ; conclufit Deus omnia in incredulyatem , ut omtiun tie

prititu t

fercazur ; Miferationis hnjusvationem: non exponeus , fübiycit : O altitudo divitierum

fihqui

fepientie & (Gientie De ? quim incomprebenfibilia [unt judicia ejus (re.. Refponte

t

M artïerialia-.

dendum tertid ad queflonem : gum àn fua quivis fide a& Religione falvari pojfit ?

; u

|r qgivis

nonforma-

cum diffndlioue ef ; materialiter nimirum , tt ajunt. Tbeolsgs y infidelem falvari

d-

P'ïlf £ 5 forimalit.y ta'em non paJT

Hoc eff ,poffe (alyaritalem , qui cum. Gentie

| hicadue

luer in fua

religione

bus , Judgis , Turcis , baretuei[que vivit , non tamen eorum vitijs erreribfque vel

| r i

fciens immoraiur velimmoritur y (ed vero amore Dei boc folum , quod Deo optimo

po:eft fal--

j um ln

"A. .

maximo: placere [entit , amplectuur j quod diplicere feutit , deteflatur 5 paratus

"-

a

l

eiam, dum errorem aliqueim. iusincibilem fequtur , eundem [i niff.t , defereve Q*

l

li

Atf

adver(ari ,is enim licet materiam rémque errongam traQet Q9 exeqitatur s. &X ine

;

n

:|

:|

!ïitl'fïej:

tentione tamen , (aésque [ormalem errorem non committit , fed perinde fe hatet.ut

J "äfeclm

£&69u5., qui pluinbeum. alicus ngummum: exbibet , quem ceredit effe aureum. ideóque

lns,&d&

excu[ationem errotis meretur , quia ignoraus C cira. deffinationem falleudi delitie

«b

Plato; Sene- quiit : Ita Jobum Gentilem pla.wfe Deo , G [alutis tenuiffe viam ex [a.vis Litteris

t

ea,EpiQes. accepim : Nev de Platone , Seneca , Epittetos al , [i parem cum duclrina witam

LT

wsfont — (ecun [unt, defperandum, — Refpondendum quanto : Ejufinodi tamen (alw invitte

(fhi.--

Mmiþh

liliter igporantibus non.confertut , ni[i vistute méritorum: Cbrifty manifefati s quia

ut patet in primo principio ,. ille (e dedit o Redemptionem pro ommibus 5 Et. Petris v

L j

vandi per

Qmnes: fal'*.;Nü

n efl in alio aliquo (alus , nee enim eff aliud nomen (b cdio datum bomimius u

; li ftm

Et fi infantibus Chr:flum ignorantibus per bapti[inaun (alus

ex Chufto conferatur ,.

merita Chri

BUET7,

- fti falvan--

car id fieri nequeat baptifi

uo flamivis, per. contritionem ex . amere Dei profctam ,.

turl *

m iuter vnembrA:

ltl

- quam Divina fides , Q fpesinfu[a comitantur , conciliaflis? 1t4 em

| lat

Chrifli cemputantur.

Refpondendtm. quitito: 121 quibus. (ufficienter dotrina Chrie

Chriftiani:

ïlli nm [

. ff , at olips ]udais per. miracula , juxta. principium. quintum proptfita fu. , am

lii

emnes: fidei

arciculcs:

participant: Chrifls meritis , neque [alutem fine acceptatione & prefeffione fidei in

credere.tes-

articulis omnnibus. za-vglm.;; con[equumur V üde Paulus at : juffitia. Dei per f(dm

"

()

nentür,,-

J

"E.

/

Rn Mundi 3373. .Z.egzïs "Mo/?zäcæ $ 95.

. $67

]esr chi

fli in onnes , & (uper omnes , qui credunt i eum, Rom. 3. Y. 25. d7

m

Jeannes ex ore Ghriffs ait 2 Qui eredit n Filium Dei , babet vitam &teriam 5 qui

ii ,l

4utem mcredulu ef Filio , wen videbit vitam.fed ira Dei imanet [upraeum, Vtrad,

MM

«utem bac ve(poufia confirmatur ex principto tertio, ( v.rbis Coriffü : 51 men ve«

ii ii

vifem , & locutus eis fuiffem , peccatum mnon lbabereut : nuxc autzm excu[ationem

d fin j

monbabest, 1dá,in omvibus , ut dixi ,revelatis: Nam fi vel in uno loqueptesm at

a, fl

dire nolit , GVJ?iJü Autboritatem centemnit, — Et |acobo tefle : Qui in tuo offen-

t Mi d

dit , faclus efl omnium veus 5 qui enim dixit , mou shechabeis 5 dixit : mon octie -

yr n

des Gé, — Ex his facilà nppartt , quid vejpondendum . eis fit , qui quemque in [un

uj

Religione (alvari poffe fLavumnt 2 ilad emm juxta. limites (upra - fitas admtts pus

jf

terit , fimülque hunc d Deo ex oppefitione emutua profetdum «ffz (pellatim. Nam

n v

opportet berefes effe , ut bi , qui probati [unt. , manfefls fiant, 1 Corintb, v Nec

i o

perituros ex Gentibus ob igmoratam fidem , quam aff-qui non potuére : Sed praff at- Deus acien

jl

tibus quod in (e eft , Dei gratiam [alatéimque nen defuturam : Omnes damuandi in ti quod in

TT

extremo judicij die audituri (uut. à Judice juflo : Ex te perditiotua.. Ofz 13. Ergo l« eft. non

v

fperemus in eum , qui meminem vult perive,.— Nullus [peravit in Domino €* con- devcgat

filn l

fu(us eff, - Hucufque Mafeniu. (c^) Haberem quidem unum vel aliud $'?*2ns

n

hic advertendum ? ut, quód Authoriz Refp 4.]obum ex ignorantia ve«-

p

riori fide falvum evafiffe dicere videatur.

Id autem ego non affequor,

d

cüm pleni(Ilimam , imb à spiritu S. infufam de Deo notitiam habue-

tir, p

rit5 quanta nempe ab unorequirebatur , qui in Lege nature extra Legem

;,de(mxc:

Mofaicam vivebat,

Veram nàmque Ecclefiam Dei ab initie mundi

TLE (

extitifle jam fxpiüs dixi ,non tantüm in Judes ,(ed & in cateris fideli- IPW G^n.

ticsSpon

d

bus,fecundüm Legem nature viventibus , qualis extitit Job , nec ipfe fo-

defuiffe ju-

gun d

lus , fed & multi paffim alij,. Etiam extra illem populum ( puta adaicum)

;ROS(

j jgü:ü)'ï?

inquit Bellarminta ; inveniebantur & yufti , ut Melchifedech , ]b , &* pe[flea Cor-

T

nelius Centurio , C? Eunucbus Candacis Regine , & 4lij nonuulh.

Itaque etiamfi

j Wnää

sniver[a S ynagoga judeorum defecifet non contintió omnis Ecclefia Dai in terris

i ] d

defeciffet. (d ) Ecce in vera Ecclefia tales fuiffe comprehent: s afferit :

cujus univerfalis Ecclefie primum vifibile caput Adamum fuifle afirmat:

u

[

»|

Adyimn fuit priacipium. Ecclefig materiale: quia primu omzium fuit de Ecclefia.

l

Fuit etiam formale principium » quia fuit, caput. five Dodtor ,& Redior popali Dai

Adam prin;

* 009

dum vixit.

€ipium Eca

Primum eum Pontificem fui(íe jam alibi demonftravi,

clefiz.,

J

äh

in

De hac Ecclefia , & quód omnes fecundüm Legem nature viventes ad

'W Wm

eam attinuerint , & adhuc attineant , etiam $. Auguflinus confentit ,

ACl

qui nec ipfos ait Judeos audere contendere , neminem pertinue ad Deum preter. —

M

W n

dl

ip

il

Ifraälim?,ex quo propago l(raél cepit effe , veprobato ejus fïat(e majore: quia

i

[

Ti

pi ptr

| j

; (« ) Tacob Mafen, l, de Viil, curiof. c, 21, (0) Bellarm, Tom.2, l« g. e« !6

368 |

A.ïarää 3.?ontlifïceägr. baärnä ; þge zz':' |

(nen

Éxtra lu-

fi negamt , facillimà convincuntur de (ando & miraliti viro Job , qui nec

| indägäni y

atj

daos mul.mec pre(el ytus ,1d eff » advena populi 1(rael fuit , (ed ex Gente Idgmaa genns du

tos fuiffe

eens , ib ortus, i mortuu, ( € ) Cafuad manus meas pervenére dodiffi-

B Q

[Riii? ?[JJ

Sddes. — ma Thefes; feu Tbeologia Controverfiflia Domini P. Bafilij Finkeneis 6 fae

fedto

milia PP. Benedidhinorum & Vienue in Auftria Profefloris in Gonventu

ÀN

Scotorum , nuper Anno 1693. emianata, ubicontra alios, nefcio quos,

tuetur, Gentilss, (i bene fentiant , non foris, fed iptra Ecclefiam con-

Md

tineri cenfendos eífe , quod ia (pecie ad meum intentum de antiquis

BULant

ffo

*Ji

VET

A

VP)ato &

Philofophis probat, dicens : Qsi ergo putant , etiam infideles (alvari pof

Jia

M

Arittotees. ;j fic avguunt primo ; Plate inquint. exiva, Ecclefíam confiuutu , nancifiitur

. an fuerint

Scripturam ,legit ,compunugitur ,ingemi[cit : adeóque facit , quod. fsciunt alias

DRE

m) )

l

wembtra ve:

i

vere Ecclefie fili).

Irem Ari(loteles 4liquis extra. Ecclefiam Dei veram conftie

PA

z Ecclefiz.

L Eu

tutus , waturali lumine agne[cens Deum , inclamat z. Ens entium nn[erere m

^pnti g

Iffa quidem non (ant in vera Ecclefta : ergo «quà (alyabuntur ac ifi , quis exim

dicat eos damnandos ?. Sed contraz 1n fimilibus bene difpofitis , uti fingiur Plato-

Tipheyit

- AMle ; vel. Arifloteles legens Scriptuvam. cum compunclione cordts , vel invoceus Ens-

p

fï&Cïaii:

Entium. , adcáque facientibw: quod ia [eeft , Dew non denegat gratiam uleneris

ia

D

Nae

liendj

medij nece[foii] , vi eujus fieri poffint , fiantque membra vere. Ecclefi

1. Joan, y. dicitir $ Tres funt » qui te[Himanium dant in terra ; Spirituo , [angos ,

x"ä:lb,a:

aqua , intellige baptifmum flumims , flamwis , [anguims ; Quilibet bortm dat te-

LU

2

j€4

an?

Ka

-flumonium , nos effe vere. Ecclefim filios.

Modà ergo unum i

um babeant y

ii EUY

falvaves e]l. (£) . Quo ad reliqua rogo, ut Mafentj refponfio prima bene

maíticetur : Cüm enim Deus omnibus horninibus (ufficie

ntia det mee

*

M þukm

- diafalutis, in ob(irutiffimis autem Regionibus dentur vel iuhumani

(i-

Vi o

5

m vel fimpliciffime Gentes , de quibus propé dubites , aa multum à

Vg

Dcusorhni-

Ad quos. pro eorum i

LT

a

ftru&ione

LT

bus falutis

brutis differant : de quibus fuprà.

Predicatores venire moralirer impoffibile effe videtur ; v«l fi pervee

fufficientia

L

niunts ve

lex inaata bárbarie , vel ex paturali flupiditate incptosomnie

M

praftat me-

dia..

nó & inhabiles fore ad fidei myfteria percipienda, Quid? num tales

gu.ï A

Ils

ergo fine remedio peribunt ? Certe animas habent immortales , pro

ftj

tm

quibus zque R edemptor, ac pro nobis fanguinemreffadit, Hinc cüm

afvnio crió perfuafus fum , Deum ,qui folus infinit

e bonüs & miftri-

OtgsA

lus vult omnes falvos » &

Multiper corscít, cui foli cura eft de omnibus , qui fo

,

"l

Angelos

s

)&

j

LT

conve: fi,

neminem perire, plurima praftare, ut $. Dieny[ius Arcopatit4

alij volunt, per fan

&os Angelos , ita ut quos Deus dignos viderit » i«

!D

henfibili

Wi

cít, iïacienzes quod in-fc eft 5 imó & aliquando alios ex incompte

clemene

Mi

(e) S. A;xgu&l I 12. de €iv; D:i c. 474 (f Finx, Theol, Controv. contt, 25

;

-eert. Q $. 641, (g). Dionyf. Areopag. l, de cozl; Hicrarche

(b)

d

n

z

Ahinus "Mundi 7374. L-egif Mofaice. 8or,

369

t ia

clementia ,intusad actus &dei , Ípei

amoris, contritionis , maxime :n

MA p

articulo mortis, fuilicienter illaftret ; & itaex mera gratia falvos faciat,

yére doi

Ecc« quoutque me detinucrit hc pia de Philofophis antiquis difpu»

imianiità

taiio ? Hàctandem hilariter finitá , non fine cordis palpitazioné $0l ymas

n Cond

tedeo

telci

ANNUS MUNDI,

23374- Legis Malaice 99r.

Vif tam il-

I.

luftri & clir

xdelum

a Philofophorum de Dco uno & vero doctrinà , eàque cum

deanti

guítu anima & jubilocordis recitatá, nunciterum , ah ! triítis, Urbem

f

h

j

|

t

L

" f(,('l'

II :'

Solyinsarum in proximo' interitüs termino conftitutam , reviíere cogor,

])ucbuz,aiio n

, Md

omine Sellui dictumi , jam docui 4nno 2370: , 2. à Pharaone. Eliachim ,

4 H

qgi & Ea«

ia Zj yptuim elle abdu&um , ubi etiam extra patriam defundtus e(t. . Ma-

zim ,flius

n

P L

0 fratritrater pejor fuücceffit , de quo' Texiuse: Regem confluiuit Pbarao Ne*

[1]

ofue, Rex

if

(

ehdo Elsacimr , filum Jofie , pr? Jofta patre ejus: vertitque nomen eju ]oahi

*

i. Iuda,

iif

BH Anms

)

Viginti quingue anuorum erat |oakim , enm regnare capifft , Q usdec

regnayu w Jerufaleur , Q fecit malum: coram Domina juxia omnia, qua fecerant

patres e;z.

4

l

Jl

'I

. (.h:) Huic fuperbo, avaro;, injufto R egi ja(fu Dei Jeremias y

Tullli

facracillimus Vates , extreina: miartatur, & quód (epulturà alini fepe-

liendus eífec,

H

M

Sed furdo cecinit, Regis enim Jo«kim ea Tuit obdu-

, I

Á

ratio ,ut Vriam Prophetam , qui & ipfe prefentem U'rbis & Regni Soly- -

"TR

mitany allerebat- interitum ,ob hoc ipfum occiderit, (i ) Ecce autem'

I'NJ

M

poenam in: promptu; Nabuchodonofor cum exercitu $o0/ ymas ufque afcen- n penam'

« v

dicanno Jeahimt tertio , tefte $;

n

Daniele Propheta, ( k ) Amnmo tertio Reg- lagitiorung

Q U

( Nabucho;

nt Joakun , Regis ]uda yvenit Nabuchodonofor , Rex Bablonisin Jeru[aleim ,

don()fol'i'

I

l]((þ

eb[cdit cam: j C? tradidit: Dominus in nianw ejts ]oahi

ti , Regem Juda , & partein

va[orum. Domás D& 5

ajiture

& a[portavit ea in terram Sennaar in domum Dei ( , C "

vaj[a witulit. in domium . tbe

[auti Dei/ (üi; — Caufa', cur Nabucbodens[or Regem

n Áirit

lf yf

V

]uda agereffus (it , polit

ica fuifle videtur ; eb quód amicus effet & tribu-

X 0 Ü

tarius Kegis Z7)pii , quin: Reges Babylemg hoftem habebant , utpote

qui ante criennium

A[[jriam , fub imperio Baélenico cutic conftitutam ,

j "*;

invaíerit ,

m

'& alia hoítilia peregerit; Primaria vero' & cocleítis ratio:

fuit

,quód Deus ita

Ü

peccara Joskimi , & Regum ejus anteceflorum , ac

torius R egni

; Vindicare [tatuerit , ut à longo tempore per Prophetas

ryh W

N

pollicitus fuerat : id quod clare facer Textu infiauat , de Deodicens z

bi Hedlor Pintuss Offen-

UY

8l

Tradicit Dominus1n many ejus Jbakim*', Regem ]uda.

dit Daniel , fuiffe Bab ylonios viéloriam hanc potius voluntate Dei , quim fuis arinis

TM

g

lu

Con[esutos » d [udeoruim peccatis exigentibus. . N &bucbodono[or itaque Joaki-

li Á

cxum

m vin&um- Catenisunàa cumi

alij$, przcipué nobiliori fanguine fatis»

Aaæ,

[071

;cBJ-

Jerem, 26,v. 104 (k) Daa, 'lï:f!- L. fequ

(h) 4 ch'-. z-s*; Y 14 (i)

3701 ;

Avarid 3. ?onzifïce 31, Joackimo

:

Rege zz.*

X

4

"

uxit, & ita etiam

inter alios pueros,

dilf j Fh

Bab ylonism qua(i 1n triumpho a

Ázariam num

cratos fuiffe,

tünic Y

egij fanguinis Damelem , Auaniam, Mi[selem &

Caprivus

ut fatisclaré ex ipfo Damiclis libro colligicur,

CA5 Joehimum autem $o«

(

2bducuu* ,

ceffarió fequitur,

Miim

Ícd mox re-

ai4i ftatim remiffum fuiffe, ex facra iudem hiftoria ne

regie educati

,de menfa

qu

jltltüt.

Di£ti autem pucri nobiles jutíu R egis Babylontci

ld

Eunuchorum Principe,

Regis vitum accipicbant , affignato

Malalat ,

tj j, J

mutatiseorundem nominibus in

my d

qui horum fi

ngularem curam gereret :

ita ut Dantel Baltaffor , Ananias Sid

rach , Mi(atl Mi[ach,

LT

vocabula Baäjlamm l

Danielem non . nif

E

Puetiregij Az4rías autem Abdenago impolter

um nuncuparentufe *

(m) Quomodo aute

m hi

gt

iegi& edu-. trimulum tunc fuifle teneo cum Teruicllo.

D

Cati,

(in fignum quód non om

nes adeó Solymitani

Wi

optime educstionis pueri

perverfi fuerint) cibos regios , tan

quam Hebreerum improportionatos»

tliniy

bus meliores ac corpulentiotes

UM

gefutaverint , & ex aqua & lfägumim

evalerint , ex eodem Daxiclis librointelligimus. ( )

E

n

ntia nos etiam florid

ffimi & obfer-

It,

Alia hujus tetnporis continge

DP

Rechalite quinam fuerin

t alibi

Quv a

vantiffimi ftatüs .R-::ïigio[ï cominonet,

Rechabit2- jam aliquoties monul.

Hiergo pientifiïmi Virl

^

audito, .ut ipfi recen«

*

(itins

um obíer-

loci

s & eremitorijs fuis

fent. ( 0) C^aldeorum adventu in

]udeam , é

pEt]ml

yantia re-

rünt , tanquam in

locum' fecuriorem ,

& templo Dei

tfiil

Sol ymas aícende

"

*

gulaxis.'

,præäcntlorem z

Duce & Prapofito fuo Jezoni4.

Quàm diftridte autem

( f

ceffarium , ut denuó

vit&

fuge rcligiof& etiamnum inhaferint , non eít nc

Du fj

Ad horam porró maximam gloria

m & honorem cellit

ht u

hic repetam,

n

id,quod dicam. — Plerique Jero(ol ymitani à maxin

o uíque ad minimum

um

legem Dei relinquen*

&

in utroque flatu tam facerdotali quàm faculari,,

tes, vcl idolis favebant , vel publ

icis eclam fceleribus a

dhzrebant , tuté

i pror

píque fcandalo fimplicium corda tem

erabant ,quidquid lex Dei in con

t

hetz adverfus hujufmodi pravati-

trarium przciperet, aut Divini Prop

f |

cationes detopnarent,

Deus ergo Jeremig

mandat fpecificé , ut dictos

Nutin

Nempe

Rechabitai in domum Dei introdudtos probarct : quod & fecit,

IN

in Exedram theíaurorum convocatis , & amocne falutatis,

fcyphos

di«

vinum apponit, & ad bibendum invita

r

Excufant i

l!i humiliter ;

M

Kegulz fug CeDites ;

Non libemus vinum , quia Jonadab ,

fülius Recbab , pater nofter , pr&te

Inte

: Nou bibetis vinum. vos , G9 filij vefirt ,

u[a, in [e

mpittrnum.

funttena- — pit Wobis , dicens

lantabttis ,

(s P

« gillumi.

Et domum non &dificabitis. G (emestem won [eretis , Q v

incaá non p

publi

ut vivatis diebus

nec babebitis t fed in tabernaculis babitabitis cunctu dicb

us veffiit ,

lui;ffe;

oci J a

multis fuper facifm terra ,in quA vos peregrgæzanzini. Obediyimus ergo v

DI

Mn

lo

(1) Daa.r, v.1. (m) Tor

:

n.tencus À, 3428.n: 5 (n) VD:;n-.I, 1. 9. fcq. :

ä-O) le;cme 34. Vs 4

LE

1

hd

vALmnus Mundi ;

324. Legn Mo/k?'c'æ $ 9t.

37t

Dx t

W

j

l

d

'atos hu

dab , fiilij Rechab patris noffii, in omnbus , que pracepit nobis , ita t mon bibe-

1

gem u vinum cuxiti diebui noffzis nos , Q mulieres noftve , fili & filig noffva :

auteni

h

l)»

Q nou edificaremus domos. ad habitandum : g vineam. 7 agrum , (ementem non.

jo r

M

babaimus « (zd basitaviumus in tabernaculis , g. obedientes fuymus , juxta omnta ,

l ,de m:a'ï

qua pracepit ais Jonadab pater nofler. ( p) Cum attentione & admira-

|

! Präncig.

3

ereitiss , & ipfe Religiofus , hocrefponfüm excepit ; cui Deus

Hottm ins

ominiit

mox alcerum infert preceptum , quatenus in publicum prodiens $9/j-

tuitu ludaet

M;jgämfzg

mitana hanc Recbalitario obedientiam obijceret, & explicaret , eofque oravicer re.

n

vel idco maximé objurgaret , quód dnm Rechalite Jonadab patris (ui prehendun-

do 2021

praceptum de non bibendo vinum tam fantté obfervaverint uf5 hucs tur.

eo

]pfi tamen Hebréi precepta füummi;Dei tam parüm , imó nih.li hucutq;

yotti^

elimaverint ;jaddendo hane claufulam : Idcircó bec dicit Domisus exer-

:orpulcm;".ï'

eitunm , Deus Vrael : Ecee ega ndducam (vper ]nda & faper emnes babitatoves

Jerufalem univer[am «fflitionem , quam locutus (ma adver(un illes: c quód locu-

f t

ius fum ad illos , &* non audiérunt , vocavi illos, 7 mon refponderum mibi, (q )

fnert

Quia aucem hac Rechabitar

L2

Á,

4

m obíervantia , & fancium eorundem 1n-

Alitáé

j i

ftitutum Deo placuerit , demonftrans verba , qua& tunc Deus Recb

Hc dicit Dominus exercituum , Deus Trael

j pyg RCC"h ab;tis

nitor

pet Jeremizsz-teauutiavit,

qua bona

remph»

eo quod obedift « pracepto Jonadab , patris veftri & euffodiflis omnia mandata ejs,

eus pro«

j(e autt

€ feafhis umver(a , qug pracepit vobisz propterea bec dict Domiuus exercitutim ,

miíerite

m

Dew iíra£i : Non deficict vir de flirpe Jouadab , filij &ecbab , flHans n con[pedia

yem U

meo cuxcdla dicbas. (v ) Qruibus verbis fumma Veritasiaftiturum hoc ne-

q i

A

quaquam , quafi in ventam humanum rejecit ; fed talem obcdienttam »

[

e| reil

& abítinentiam , ac paupertatem edeó gratam & ratam pronuntiavit.

sba

ut promitteret gratis Divinz affiftentlam huic Rechalitarum locietati ,

Y bcl [

& perpetuiratem Religionis , & (anctitatis in ea perfeverantis.

Quo-

modo hi Religiofi; & etiam Carmelitani Prophetarum fücceflores , ub

(mó

p[iL

hCCiu[ ;

nomine Eff-uorim & Affideorum perpetuàrint faum in(titutum alio infrà

M

IQ

«

Mi

loco dicam , modo R egni Juda. miferrimo (tatu detentus,

ANNUS MUNDI 3375. Legis Mofaice 892. Hoc anno Na-

i[jS)mir j

"

4

buchodonofor Nechaonen , JEgypti Regem debellat , victümque occidite Nechao

U

!

n

Interim [eremias faas contra Regem Joshim , & populum ]ude ; declamae viaus &

li

I',Fm

tas Prophetias fuo. Ammanuenf(i B4ruc) ad calamum didtat , exinde occifus.

7 JMWS ;

publicandas & coram omni populo pralegendas : quod càm Rex fubo-

M

g

luiffec , Jeremiam ideo in carcerem compegit. Hoc circiter tempore vibis Niz

fecundüm Toliz vaticinium per Cyaxarem , Aff yagem & N abucbodeno[orem, vivitanse

, ml

i

folo &quata, toialiter devaftari meruit civitas Ninvit4nt,

Ad hec cxciäo*,

Aaa 2

queque

'M'S' "

; (P) igg v. Ó, feqq. (q ) Ibq-V. 17* (!) ]bidf Vo 18- &æ-

araid 2, Pontifice 31 loakimo nge 22,

57*

Do f

quoque tempor

a denique refero mortem vclcaptiv tatem Az4rie fümmj

L

mqi

Pontificis : €

hm enim in hac prima per N abucbodono[orem capcrivitate

3

:

nobiliffimi quique cum Rege abadii (int , probab^iliter eadem fors ini«

femp

AZAn1

*

:

] iieliore

qua Pontificem quoque attigit.

& ergo pradiéti filius primogeni-

vocat, (t) lefepbus hunc

A

tus fait Saraia 5 (1) quem Efdras alibi Saret

] Mub

ro Pontifice (ufcipiens Seream nominat,

Eidem etiam Pontificatum

Saraias Pa-

! llectüm

tribuunt €hrenclegia brevior Hebraorum., Nicepborus , Sigonim , Genebraudu ,

pa ludzor&

Saliams , Tirinus & alij. lmó & ipfa Camemica Scriptsra fat. exprefse

UT

de ipfo teflatur , caprum , & à Nabucbedonofore occiium fuifle, ( u)

Z

De quo infrà fuoloco.

| iindi

L

L

ANNUS MUNDI 3376. Legis Mofaiez 895, Suprà vidifti noe

: Matant

biliffimos 'pueros B45 ylenem abdudtos fuiffe ; quosinter Dauiel: Attattiat »

Mi[sel (* Azarias.

Ei at Rex Afphenez, Prapofito Eumucborsm , ut antroduceres

; lvl

E

Nota, quz

de filijs 1frael, &* de femine vegio Go t yrrenerum pueros , im quibus nulla. effet

mactla , decoros formá , Q eruditos owmi fapieutiá , cautos fcentiá , G dodet

E

faerit doct-

NU

rina Chal-

iciplin& , &? qui poffent flare im palatio Regis , ut deceret. eos Litteras , € lin-

(Nv) Pueris autetm. his dedit Deus. fcientiam ( di[cipliu

E

daica hujus £tt4m Chaildeerum.

:cmgori;. '

nam inemni libro G (apicntia s. Danieli autepm intelligentiam omnium vifionum

. Uipot

; Qpro

& [ommiorum. (x) Legeobfecro Expofitores , quomodo fetorqueant

in explicandis his verbis , q

ualem hi pueri doctrinam & fapientiam

| m col

Si enim tota & omnis dodirina

| if

apud chald«es && Babylenios hauíerint.

harum Gentium falía fuerit &: idololatrica, certe non eft cur Spiritus

(

[ancius eos com mendet de fap:cntia & intelligentia Cbaluaica vel Babloni«

1 tDuri

(4

Hinc ergo con&irmor àn eo, quod ízpius inculcavi, apud Chaldees

LT

"

!öin Re

etiamnum Dodores exti

tiffe, qui veram de uno Deo do&rinam tradi-

LT

derint, - Repete dicta /ib. 2. «d Atm. 2077 t^ 14 feq.. Ubi inter alia

videbis Magorum & Chaldeorum Philofophiam de uno Deo fuifle 5 ex qui-

w c

| mty

Idetn ohfer-

bus Magu fideles adhuc reperti funt tempo:e chrifti , quorum tres ftcllà

vandum de duce ve

n

á

eruut ad hunc recens natum inastro Betblelemiticoadorgudum.

DN

do&trina

Talis doétrina jam tempore Me

fs in Zg)pte viguit, in quaipfe etiam

JEgyptiot&. ipfiruétus evafit,

Et eyudius eft Moy[cs omm fapientiá Zg yptiornm , Q erat

FMWS ;

potens in verbis & operibus (uis. 4 y ) Sicutautem Mejfes non in fuperllis

f G'Pïiflæ

Il p

- tionibus 4Eg jptiacis educatus diciaut credi poteít 5 ita nectalia de hifce

pueris Hebrgorum praífumi licite poflunt, — Nec facile dixerim pracep-

W p

tores Helraices eisdem fuifle deputatos , cüm exprefse juffi fint inftrui ia

x de

LT

L

litteris & lingua Chaldeoum, —Ergo adhuc in aula pabylonica vt

Deo

(L) r.Paralip 6,vi 14 & w Eíd. v. v. (t) 1d,1, 4, v. v, (u ) I;Regï ulua,

(a

y.18. feq. ( vv) Dan.r. v g. Íeqe (x) Ibid, v i7. (y) AG-7. v. 22:

Og.

)

E

vIcdanus Mun af'i; 3180. Legis Molaice $97,

A

int g

X

. Deo fidei Magiftros & Do&tores habuerunt : unde fadum fuiffe augu-

CUV

ror, quOd & ipfe Nabacbodono[or tanto faciliüs per Danelem ad veram

mtiti

fidem perductus , & tanquam orthodexus ufque in finem denique

1neliorem vitam tranímif(lus fit,

)ad

W

De quo fuo loco,

I

fqhu

ANNUS MUNDI 3538o, Legis Mofaiez 897. Ante triennium

Jntifids

INabuchodonofor Joakimo tributum indixerat, miffo illuc exereitu : quod

Gl

ille etiam hucufque tramfinifit nolens volens ; hoc autem anno N abstcbos loakim re.

àt p

demooris feptimo : Joshimw communicato cum Rege gj?ti confi

lio, belliscum

Vrbe Sg!y.

ulis (

( qui & ipfe poft mortem Necbzeni jugum hoc Babylouicum fenfit ) tri-

butum debitum denegat,autdiffimulat, — In diebw ejus efcendit. N abucho-

marum ca-

üe

ri

donofor Rex Babylonis , €& fectuseff e Joalim fervus tribus anzi 5 C vur(um ve-

j d

bellavit contra eum, (2.) Nabuckodone[or ergo cum infiru&iflimo exetci-

TM

tu advolat ; & urbe fübactà primo impetu ]udeorum plufquam tria mil-

liacaptiva in Bab)louzam trahi mandat:

Sed neque hic quievit ira Dei:

"

"NT

nam pofthec Nabscbodemofor Regem ipfam Solymitanum vinculis aílrie

n

&um fecum in Babylogiam deducturus erat , verüm vix extra urbem de-

(

!

,

hi

ductum , mutsto confilio eundem obtruncat , & mortui cadaver ibi cx» Occifus fe-

!

ris & avi-

jj

trà portas urbis in publico agroin volucrum & beftiarum predam obij-

bus obijci-

cit ; pro majori Jadeerum terrore , Jechoniá, filio Jeakimi defuncti, in thro-

tur

orgii

yentiat

numcollocato. Diverfimodé de hoc Jesbosia fentiunt , quem quidem

malum feciffe pronuntiat ipfe Textw ;bonum tamen alij exticiílc decla-

Jodrina

vtl

rant, Forte utraque (ententia poterit concordari , fi dicamus 5 tempo-

Wb lm'

re l'atris fui viventis egifle malam, & cum lupo patre ululàáffe, Fecit

malum coram Domino juxta omnia , qua fecerat pater ejts. (a) Poflea ve-

L ol

f tradt'

19 in Regem declaratus refipuiffe videtur , dicente Jofepho : ]echonias cum

sixoribus C filijs , & um cognatione fponte fe tradiderat pro civitate (ua » ne. ob-

interd

: ((

feffione capta vaflaretur. (b ) Quem etiam ideo tanquam bonum & ju-

)

i

[

ftum commendat Principem.

$. Hieren ymus fatetur , eum verba ]Jere-

qul

lïäud

i

mi& ut facrofancta fufcepifle. — Jecbomias, ait, Jeremia confilie C imperig lechonias

inthfono

p

t el

p , fe tradidit Regi Babylonie, (c) Lyrans de eodem : 1fle fuit nepos ;

collocaturs

fuavis , man[uetws , propter quod acquievit con[filio Jeremig , tradens fe cum matre

!

(le

p

1]

& Princpibus (uis Regi Bab glonis , ne populus. comiwuns occideretur , G ne tein-

plum Domint cum ciitate combureretur.

Et (u[cepit eum, Rex Bab yjonis auno

mï?'

ethayo Regni (ui , £ protulit inde. omnes the(auvos douws Domini , & the([auros

domás Regit 5 C comidit umiver(a va[a aurea » qua [ecevat. Salomon Rex Ifraél

j

àn templo Domini juxta verbum Domini : ( trapftulit omuem Jeru[alem , & uri-

yer(os

pa

Áaa 3

(2) s5 Reg.24.v. 1. (a)

u^

[

M

On, lu fcxem.c, 24

4. Rcg. 24. v. -9,'/,(b) Ipfcph.il,m. e 19 (0.05

t

m

Saraid. 2. Pontifice ';z. jecl;onü Rege. 23.

| ANNC

$

fudziim

ver[os Principes ,

e omnes fortes exercits decem. milia in. captivitatem » é n

v f

eaptisita-

pauperibus populi ierre,

Qdemin

nem artificem C7 clu[orem ; nibild, vehidum . eft exceptis

tem Bsby.

( matrem Regis » Q uxores. Regit ,

Vidit e

leni:am ab-

Trasffulit queque Joachim in Babylonem ,

foille.

ducu! tur.

(* Eunucbos ejus , * Judices terre. duxit in captiv

itatem de Jertfalem m Baby-

lonem $ ev ommes yiros robuftos (eptem milia , C artifices G

clu(ores mille , ome

mthdal

UA

nes viros fortes

