a (f

emnium operum i celo 11ufirater , Patey omsium, Mess && Llumsustio tott cir-.—

M

nqit im&fä:

culo , omtitm Motus. (hb) Hacverba$. Cyrilu. alex«n

u

irinus eXcipit , & Tpfi

ss, ex

latcios t

explicat dicens : Ecce quam manifeftà dicit unum univerfevum Doum , & omvium. wres miran-

tM a[m l

principium , & Operatorem. (uartin virtutum. , Lucem (7 aumiatiorein 5 boceft , 't & appro

ant feníuaa

xf d

Vivificationem omninm , & circulorum omnium motionem , uilil enim gev [e 1«

Gréctn m

Pythagorz,

bile ejf , emnia enim ab 1pfo producta funt , & ex sibilo at effent , motionem frtità

lli,'n'e'fö! Ü h

efe videntur. — (i) Hedlor Pintu ; Fythageras dixit. Deum effe. (piritum , qui

'Deuseft (pi.

!

vf d

per univer(as mundi partes omtiémque naturan: comtneans 46 diffu[us omnui& curet.

ritus,

iif

(K) ariffoteles ex Pythagera fübciliter hancde uno. Deo dodtrinam ex«

T

trahensait : Non aliud. aliquid ip[um Ens , neque ipfum usum , (ed hot unuim eo-

, Ht

rum naturam effe , eeu exiftentis effcutie idem tnum effe . & Ens aliqued,. Sané

zi Ut

Xenophanesille, Parmenidis: pracepter , &* idem. P ythagore cogvus dixit: Hlud —

j i

unum ef Deum, — 1nde ait intelligi P ytbagoram dicentem ; Iwfinitum s &

nniba ln'finitus &

"d

C numerum , effe prima verum prinapia, — Per infintum mil aliud [ig

üiü(&lüs * uaus.

utor (

quam ipum poffe , quod maximé infimtum in Deo eff : mb ipfum infintum Dew effs

A

4iii]!, ii

àn quo uom [eparantur effe &* poffe , quod emnium produabilium , & fingulorum

Omnium à

ill t)lfziyl//i'

quorumcunque continet. effentias , virtutes (* Oberatiénes , cum ownibus proprict4-

fe creator ü

Du

tum (* accidentium connexibilibus differentijs & uniouibus.

- Ceterüm P]tlmgü continet

|

N

mi

r a[feutitur etiam eain re Anaxagoras , ante quos viros nullam. Gracos emnes Dei e(ieniias,

/

TU wnvä

babuijfe cognitionem. Eufebius Pamphi/i Autbor eff, (1) Ita Joaunes Caprion,

ni ulteriüs ex P

q

J

thagora probat ; eundem etiam fantlifima Trinitatis my-

.(:

Quomodo.

.'1 Eudoxiæ)'

fterium indicálfe per numeros, — Dao , inquit P ytbageras s primus eft

,

nHime-. Pyrhageras

u

uno J

vüs , inttm veró priticipium numeri y quia fi. credis Xenophani , ut ante ai

dï/'ï! » mylterium

unum illud Dew eff. .. Et m iutra effentiam Divinam produtho duorum manfe- SS. Trivitae

tam

;

rit (ntimerus enim feip[o con[lituitur , Boétio Peripatetico Authore , juxtáque anum ti$ expliser,

& mUWumi

folus binarius naturaliter eft ) tum neceffarih duo quoque illa Deus (unt , quoniam -

intra, Deum vilwifi unus Deusefl, — Tres igittr ba ves principim €7 primum cüm

Tres Ctïm;

g d

fint , unana

fint , & unam Dei effentiam non exenast ; tum Deus píané unus Junt $ non enim

20 'mf

Dei cílen,

ventt ï

effcntia eo (tinditur , qtiód ex uno duo produdla mumerautur. — S. ]uff'inus Mart yr

u

tian. non

hane Pyth«gora fidem rion tacuit , dícens : P ythagoras astem Mnifarchi ,

irn d

1 excuat,

fua dogmata Plilofophig per m yfhica (ymbola expofuit , utx declarant bi

, quibus

j

plz

ejus vita con[rvipta eft , de uno Deo

ut

E

fenfiffe videtur-en , que digna [ud in & g yptum

TU

priuci

.

6

T

fl

projgäwne babeantur ; quippe cür

nrerum.

i

puun. unitatem c,qnjizruc:'zt'

[

It3 :

dg o

hn

J

(h) s. Cleth.'Albx. orat. ad Gent

(i)

$, Cyril, Afex.l.r,. €o

lul (k; Ht

nt

Sint, in c, 3, Dan, V(.U loan. Capn l, a,de a

t, €abal,

1

"

-

"

A

dvariá 3. ?ontifgä 31 Poackimó Rege 22,

t

Quid Pytha

batic ip[am bonerum omuitm can(am exi[Iiaverit , allegoricé deeuit sinum ( fo»

lum efe Deum érc.. Sin autem vos Pytbagore de uno. Dco clariüs. cognofeeudi

fiu

gOIZS per

(v ]

numcrum

cupido iuccffit , illam ip[am audite ita euim (e babet : Deus quidem unus efl. Cc,

(

quarermati ( m ) Pintus pauló ante nominatus de namero quaternario hibet : Per

indicet,

t

quem Pytbagoras jrabat , G. qui eyus (ectas fequebantur , ut refert sàacrobits Au-

PT

relius Expof. 1n fomm. Scip. quoni«am per quatuor ejus umtates quatuor. [iterai

nominis Dei Tetragrammaton intelligelant,

Ait emim Hermippus Pbilofophu ,

lag

M at

Pythagoram à lege Mo[sica. plurima in. (aum Philofophiam tranftuliffe : 1d quod

Pythagotz

eleganter vefert Picus Mirandulanus 1. Prol. in Gen. ( n ) Magnus S. Auguflinu

qin|

doétrina

üt Q

veperabilis

quanti Pjtbagore dogmata &flimaverit , ejus verba indicant, qui hujus

Theol

& propé di-

Philofophi doctrinamn vocat venerabilem ( propé divinam jure babitam G

vina.r

probatam, (o^) Erfialibi hzc verbatemperet, ( p) Rur(us inalio loco

itqui

t

idem de Pyrbagora : In ille contemplativa virtute nibil tunc babuit Grecia cla-

exv|

rius: ( q) Quidautem s. Asguffinus & alibi de Pyt/agora , multifque alijs

u

Philofophis ientiat , infpiciamus,

Quicumgue igutur Philofaphi de Dco jum-

Mf

mo r vero iffa fenerunt , quàd. & rerum creatarum fit effector & lumen cgm[.

cendarum , &* bontm agendarum : quid ab illo nobis fit. & principium natura ,

Iiffl/l/j

T

Nora : quód Yé/ifws dothina, C? feluitas vite : frve Platonici ccopmmodatils ntumcupentur ;

totperor.. five quodhbet aliud fedta [ut momen imponant t five tantummodo Jonici generia ,

npmw,

Ímyl

bem Pbile- qui i eis pracipoà. fuerant , ifla fen[erint (icut Plate , (* qui eum bene imtellexe-

foghi de-

* ritit , five etiam Italici proptez P ytbagoram ( P ytbagoreos , & fiqui forté alij

f

de landen:

tur à íÍantdo

ejuídem [ententie ]udices fuerunt , five Aliarum quoque . Gentium » qui (apientes

[lrufnuä]

Mu

Auguftino

vel Philofoph babiti funt , Atlantiei , Lybich , ZEg yptij , Indi , Per(e , Chaldsi ,

LE

$cytba , Galli , Hifpani , alijg, reperiuntur , qui boc vidersut ac docuersnt » 605 0me

ii

nes cgteris anteponimnus , eoque nobis propineuiores fatemar. (v ) Eciterumz

Dco cogni- H gc itaque canfa eft , cur iflos cateris praferamus , quia eüm «lij Pbilofoplu inge»

u

zn 1'€P€I €-

F Ttitf

zunt lucem

n:à (ua fiudiaque contriverint in requirendis rerum caufis, && quinam effet modna

difcendi atque. vivendy 5 iffi. Dee cognito repererunt ; ubi effet cau(a. confiima

Id !K l

percipienda

IN

yeriatis,

utüverfitatis, «v lux percipienda veruatis , Q? fons bibende felicitatis, — Sive erg

ifli Platonici [ive quicunque alij quarumlibet Gentium P bilofopbi de - Deo ita. en-

04

Gile,

tiunt , nobi[cum [entiunt. (() Caterüm Pyibegorem Mo[atca dogmata feCta"

Pythagorasï

pirina petr

tum effe jam dixi, & confitmat Corneliu 4 Lapiae. (t) Qui idem etiam

W

cüurecros rc-

(u) innuit circumcifionem accepiffe.

Comes Natalis P ytbagore inlige

li T

ütl;g

?;æ[cmat.

imüpia

nem de uno Dco-lidem gxaggeïac his verbis : P ytbagoras Samiw pr

réTlub

h,

m) S.luftin, orät. admonit ad Gentes, ( n ) Piat. in Ez&ch. c,3. ( 0). $. Augs

ltïmi

L 2» de ord. c. 20. ( p) Idem l. I. retr. c. g. (q) Idem 1. r. de couf. Evang. €« 7

(r) ldem 1.8. de civ. D. €. g. (f) 1d. ib c.10,

(*) Corn. Tom. 1. de Encom, Íat^

h

Script, u, 79. ( u) idemin. pro&n), in Ezech,

v M

N

x

l

unu 'M:m;ïi 337 ;Lb'g!/! Mofkïf & $90

2$$9

TTTTM

TCTRIW OTHnINTYHI niRCTOS TALUS , GD1 Monadem 4 binarium introduceret , gmateriam

r a

fcilicet. & opificem , Deum. in medium protulit , quem per Monadewe [iguificavit,

t t (

( w ) Etalibi: Plato prifcam Grecorum Theologiam quodammodo immutavit ,

riohbe:

cuu unum effe Deum crederet , & eum unmver[um affiduz guberneve s. Quem

t MAm

antea ad. Monadem deduxerat P ythagoras, ( X^) Beyerlimh in Theatra, Verbo Multzag fu.

Jwitatio. Et ipfe cum Hermippe & Jofepho dicit: P yrhagoram multas Indao: daorum le-

Qquti lii

u Hilji

"um leges in (uam fecdtamtranítuliffe. Imóalibi V. Philofophia. P ytbago- gesin fuam

f

ram alt cum. Judais Sacerdotibus conver[atam hiflorie produxt , non priis tamen fc*ïï?m uan

quim Judaicis [acris initiatus effet..— Minüstamen placet , quod idem pu-

niS Auäüjflä

l

"

]

eint, qui

|]

tat, cum-tandem ad vomitum redijffe. 4uguflinm Eugubinus P ytbagore

Theologiam laudans , ejus de Deo vero fententiám explicat.

Pï"'nl 3

) Mi

rasimadole

inquit . Teologia de unitate Divina " tum de majeflate , mundum unives [um com-

Pythagoras

plectente , nullá quam. non totut in toto cevnat , ampleclatírque parte vacante :

t G,'mffr

5

4f omhes

Theologia

exinde providentia 5 quo pre[ente generationes ordine,

4

canciaant , ipfo

ab Auguftie

mulifutil

velut Coriphee, duceque chorea , verümque temperie ; quovum cim. fit ip[e mode- no Stouchio

p p

vator Q effecor , jure principium opiféxque vocatur , (uaque opeva dicuntur , aug (ummopere

e j

jl utiptil

eiren[picmus. — Lummum. cele[lium. temperator , & ad. vitam. univerfi , quá. cclcbrata,

eunqne diffunditur mundus » luminis donator j imo veró lu ipfe (empiterna , emleftis

ag

i ff

vepertor , Genitor , tens univevfitatis , quá vivit , fenfitq, plenus erdinum venuflif-

jimus Mundus,

H«c tempeflaiis illuus (acva. veneranda Theologia , nuuquam

g- Verade

äeneinr:!ztg-

'b" DCO ThCG'—-

pita velextinda drc. — Nunquam abfuit à mundo Deus , nunquai [e abdidit ,«

»

logia gBune

ii t

fitnfitá, , ne quis eum «gno[ceret, — Hanc fanctifimam par eff tetius tempeffatis

c

T WW

quamrtota

J'üperiorum [eculorum d diluvium a(, flovuiffe , tametfi [uperffitiones invale(ce

extinca,

Pa[æ j Chdm

bantt ubique , Barbaris celum. fiderdque coleutibus , Gracis. bomines illuffres,

g

&ed, st di

x ,

js erat magis multitudinis error , Iuce veritatis quefi. in cvepu[culo

) p

Q nurorA

snd

4d paucos mite[cente. ( y ) 1dem alibi de Pytbagora: Mentem

n

five intelligentiam. Mundi diviifimam , id eff Deum agnoviffe ,etimque Menada,

TIA

id eft unitatem d. ip[um bonum appellaffe , que (it natura unitatis, (z) ldem

TT

teitatur , ? ythagoram non tantüm fuam doctrinam , putà de Deo vero,

4i, 9

eX 4&g ypto habuiffe , fed infüper etiam fymbola feu hieroglyphica didi-

j i?

cille, Pradpub Pjtbegeras admiratus eos ( £gyy ptios

Sacerdotes ) imita-

Nam «b Pytageræ

mzüw

tuseff rationem (ymbolorum 4c myfleriorum , anigmatis a involyeus,

gt

)

lis, que dicuntur littera hieroglyphice nibil prope di(irepant pracepta Pytbago-

fyqx ola,

j

TA 5 ut eff : Super (ede ne comedas. Super chanice ne (edeas. Ne plantes pal-

P

—

[

L

mam, lgmem gladio me diverberes. — 1ta ex Plutarcho Eugubinus. (a) kiuc

ufferit«

teferri poteít, quod 7 ytþagms circumaäu eorporis Deum ,(dmri i

Nam

T.

U

jj

4:17*

)

(V*) Com, Nat'.xMith'ol. 1.1, € I. (x) Idem ibid, 1. 1.c,*. (y ) Aug. Eugabs

p

MEILIOTO m Philef, (2) ldem], r. c 14 (a) Idem], 7.e 8

&

P*

26

.A:ïarwï;, PPontifice 31, Toahimo ?»ïgge IN

n D

Nam ficfe gyrando Gentiles Deum teftari voluéte effe xternum. .Pro«

Ül

Hiii

m

l

Deus per

ut & Z5 yptij circulum Dei hieroglyph'cum efle volaerunc, utpote cui.

ci:coluni

nec initum eífer nec fints.

Sic & Trfmegiflus & Enpedocles Deum di-

LT

:

p

1

indicauss, Xerunt effe fp^eram

E

Íei

npiterpam , cujus ceturum effet ubique, CY cireumeretta

Vr

H

t

(

At

dfa g

Í[g.4m.

Finiré d& beo de P yt5agera , cüm pierique Authorum libti

TT

" "hujus patfim laudatam íngerani memoriam , & neino &eíciat m..(ia,

i

1

P ythagora ; nifi qui bbros neíci,

Í

D

fl

l

!

D

XVI.

|

J

ij

Scd & quid Piitoin ZEg yero profecerit aufcultemvs, & quid Pl

[

l

Í

M!J,'!q

todi Deus (it in(;uir,a*;'nus

Tredecim integris anniseum in ZE7ypro cum

p

Platotrede- Sacerdoribus verfatum legimus, unde tantó. perfz&lius alijs imbui. po»

tt$ (y

&m annis5 g.

tuit ipfe, tanquam alíàs vir ingealjcapaciffimi; quem ideo pre omni-

itqui

in ZEgypto

ftudet,

bus Philofophis Chriffaane veritati propitigtorem S. pronuntiat 2agaffinms,

lt pa,

n?f"

Jfæm d:xi 8 facva. Scri

[',-b v

4 eundem - didiciffe , quód Deus feipfum Entis

k

DT

Chriftíauze

neinioe ihidigitaverit ? Sum, qu [um.

Et* Quiefl; Uade Platofubli-

miffima de Deo poflcza effatus €

ite

j j

Quánam vatiene Deus e(f pev[crutandus

71!:51 (

veritati alijs

progzin-

ó Plato? ( ita hunc S, Clemens: Alexandrinus alloquitur ) saiverfitatis lus

pl

quiori

Pairem ( Effedarem inveume eft dijicile : & cim tuveneris. fiert mon. poteft

'(ff'm /m;

pum:ä [

Ut eum exusties, — Cuy naaí veró ? O per ipfum: nequaquam erim eff dcendus,

Reálé Flato a':zgz]?ä yeritatem,

Sed ne te pigeat laboris, una meeum [ufetpe

iptrodu(

Pláto atti-

git verita-

- boni inquüfitionem ; onmibus enima wt- [emel dicam s bominibus maximé autem ijs;

D

hd g

tem Theo- "qui ver[antur in literis (* dorinis , tuflillatuseff quidam. Divinus influeus ; qua

j'mfu (

CMf C

If)gicant.

de caua vel inviti fatentur quidem e[fe unum Deum , ab interitu ahenum , Q9 ine

LU

v gantum , eímque n celi vertice ia fua propria

Qemþ femper effe, — Die auteim

ïf/llo |

Deus unus, fhiibi , qualniam Deus [it mibi coguandus?

ab interitu

Qui cuncta cernit , ipfe fed nom. cersitam, -

i aj

.zäiïnpe

alienus , & Àit Furipides. |Poft alia Lipfe bt Clemens reípondet ; Platonem n

li, (h

ingevitus veram de Deo opinionem ab Hebreis fuxife, (bj Caterüm. Platouem

il Vg;j

Deüm ipfuüm defcribentem attende: Des emim nonpotefl. dari ulla defiitio,

Píato v:ram' qu& ejus explicet effemiam . quidquid enim de eo dixeris , id magis quid non fits

Til

de Deo opi- quaim quid fit. fGatuit , ut exempli cau[á pmmenus J'infinitus , éy que. [unt buja["

A

nioncraha- g;pdj, ( c) Interrogatus quid effet Deus , refpondit : Dewm effe lumen:

fiilgn «

buitab Hc- j reis ,

non (ecus quam fit ol bie , quem. videmus , Iumen oculorum eorporis :

i,

brzis,

( ut beneficio bujus babemus quld cermimus , ita beneficio Dei quód inreligimu j

3:)1; fm

Cur Deum

liunénque illud (acrum &* Divinum vebus ipfis veritatem , nolis verà vim ejus pet-

"n

cipiende ténendad, largiri — Sic Plato apud $. Auguffinum. (d ) Qui addit

vocer]lumen

ïï'äïogþw

mentis,

eX $, Gregorio N azianzeno fecundüm P/atonem 2 Solem effe bsijus munds vifibi-

adc

l?*s fumen, Deum yerà mumþ. tnvfjïbzlis. Porphyrius Platanm inducit it

uno

ul

n

inT

—

MM

* (b) gsszg Alez. 95&5 ad Gent, ( s),!?l*a&

.393-33: (d) S,Aqg;L $.dc cif, Df 63

X

a.

EM

r

edunis Munudi 3375, Legi Mofaica 8 90..

Z

num, ,Pm-'

uno Deo loquentem z Nemen quidem nullum illi congrueve , neque bumanam Nomen nuf

lum Deo

, Btpto s

cogmtionem pojfe comprebenderse ; (ed appellationes , que de Deo dizuutur ». à pofle-

13

L

rieribus effe , abufivégue de ipfo dici : quà4 fi omnino. aliquid nominibus , quibus

congruit,

j D-:mï "

edejus ap-

ts

u unur , deilo diere audendum , magis appellationem unius, (* bom , eu tribuen-

à CUätmncS

orum i

dam $ uava Mlud mfintat. arcaipfui [Liphiattem , atque pev boc fufficientam : abutive. di-

4at at

nülla emin opus bace: , nec partibus , uec fubflantid , nec virtuetbus , nec. efficaci]s 5 «uncut.

fcd eff omium boram Amtbor,

Boni AUuten vocabulum comimendat nobis , quod ab

: quid ll

ipfo omue quod bonuin efl ; dum alij pro. virilà amitantur illius (| fi ita licet dicere ) Deus omni-

ï'ïï-

L

Mil

) 0. (

propiietatem , yérque illam (alatem aceipiunt. - Ica. Porphyrius. ( €) & repe- um Author,

imbit p

t $. Cjrillus, (£) Kurfum Platems apud Miurium Feliceim, Authore

m nullo tam&

opus habcr.

)pi a

antiqu:timum , aliatalis de Deo fententia ; Flatosi , inquit Felix , apertier

li

|

ii

ii

!

!

';;äï.

de Dto., &* vebus ipfis , &* nomimbus oratio eft , €& qua ia effet cale[lis , nifi

Y

perfuaftoms civilss nonuutiquam adimixtione fard«[ceret,

Platem itaque Deus eff. Bonus, À.

pl a

f' P!j,",f äzm,

ipjo nomine mundi pareus , artifex auima , culeflium. terrcnorümque jabricator 5 quo omne

;;//L'M!Jöf&i

quesi Qr anventre diffiile pra nimia & imeredibuly poteflate : & cum inveneris i, D0num,

publuum , $n publicum dicere ünpoffibile prafatur. — Eadem fevéiffa , qua cv no.

fimi

fty pf

szfm funt : nam C* Deum noyimus , g parentem omuium dicinus , G' nunquam Bhnoais de

T

puvlcé mfi interrogars predicamus. ( g ) Eufcbins Platonem ita loguentem Deo do&-

introducit ; Quid 6f » qued femper eff , & ortum non habet? Et quid quod femper rina.

7 f!;)f'(þi

2práo

^

al

fit;eft

P^v

UL HHBgHam ;

llud certé mente ac tatione percpitur , boc irvationali

fenfa ac eflimatione cemprebenditur , facttinque tranfijt , C? verà flabiliter tun* peam inve-

þ:wsgqü

i, C

quem Enseff. — Per(erutatus igitur , quid fit ipfum Ens? ab[que origine ip[um effe nice difüci-

rejpondet , mutatur enim , quod oritur , quod autem mutátur , &iernum ejfe non po« le pra ni-

u

teff. — Si ergo Ens ip[um aternum atq, wmmutalile efl , nec exa unquam 2 feipfo ma ejus po

fed eedem modo (emper (e babet , loe p.ofedià eff » quod mente ac vatione pevcapi- ceítate,

t&r. ( h ) Videnquam (fübriliter ? (inde & c grillus Alexandrinus haec Pla- -

nps t

m

tonis verba vaide miratur , & intimius contemplatur. (1) De rerum Ensipfum

"

"T

Ccreatione P/ato ait. per Verbum Dei cas fattáse(le, — Munduim efficiens , aternum

z

quem V erbum illius ordinavit , quod rerum omnium eftr dyvwmffunum.

lta P/ato, 9'que umnu.

tabile , nec

gilit!

(k) Et repetit Eufelius, (1) Et $, Augulinusideo de Platonicist Supra

.

" ,un! m

unquaexi£

einem 4nima naluram confitentur Deum , qui non. folam imundum vifibilem

ä[CIP(O.

W*I

ifIntm , qui (epe vala & terra noimine nuncupatur , fed omnem etiam omnino ani-

ii

mam. [everi ; Q qu rationem. ( intelleciualem , cujus generis apima humana Magdum

[

J

efE » participatione fus. luminis incommttalilis (* wncorporei beatam. facit,| Hos &ccicpex

J

jl

qa'äö[

Phile(»pbos glmniqs Appellatos , Platone Dodlore yatabulo derivato , nullus

qui Veihum

b&c quod serum

V//(l/// ]

;tþ!

omnium eft

(€) Porph. 1. 4» hift. Phil, 2£) $. Cyril, Alex L. r. cont Iul. (g) Min. Fel.-

i

divinimmü.

j

inodaa, (h) Eufeb.l 1 de prep. c. 6

inEpim, (1) Euísb. dc prap. « 19

» (2 $. Cyril. Q!e;,!..x,v,cegggul. (k) Pla;,-

cw Dli'þ

ein

38

Ahsariá 3. Pontifice 31, oahim Reg

dit,iX

Musdi & h&t vel teumiter audsvit , sgnorat, ( 0 ) Non poffum,

quim addam Id ;

titiit D

omsium quodipíe quoque Plato in Timo fuo exaravit : Opificem quidem inquit ,

caufarum — & Patrem Mnndiinvenire difficile , & clun inveneris pradicare , eloqui vulg it-

dprit

Putotis

Avihor op- poffibile efl« — Cümvero mundus omnium genitorum pulcherrimus fit »

( ejus Att»

timuse,

fu.

tbor caufarum omnium optimus s dubiwn non eft , quin (empiternum fit (ecutus ex-

C ii

emplum, — Tempus ver u cum ealo fatlum eff , ut una. wrta , una eiam difol-

DT

Erat & erit vantur, — Dies porr Q nottes , Óv menjes, C aunos , qui ante calum non erant ,

non redte,

qua omria temporis partes funt, — Atqn erat ,

tf

ctrerna iu

tunc na[cente wunde na(ci fecit ,

Mu

[

erit , qu& natitempsris [pecies (un

t, non redlà eterma fubliflentie affignamus , (ed

ftanciz affi

( (

fiatüur»

*

A

5 illi veverz (olum effe competit..

Biterta avtem (ubfiflentia , cum eadem (ewper

Wt j

* €& immolilis per[everet , neque [enier (cip(a fit unquam zut unior ;

neque fuit ha«

pit Doj

Genus,nec erit impo(levum , neq

ue recipit eorum quidquam , quibus ves corpsvea

Neimpe bec omnia tem-

ftti l;

Deus Crea- molilé(que ex ipfa generationis conditione fubiyciatur.

toromnid poj iyirantis eyum , (éque numero vevolventis , [pecies [unt. H Ác ratione , (0n»

CM p

dn g

filióque Dzi , vempus creare , fol & Iuna , d. alie quinque ficlle , qua vocantur er-

DeiProvi- zaticé , facla funt , quo temporis mum«raus diflinguatur atd, obfervetur. De pro*

uj a

fitiirgg

dentia , qui videntia Dei P/ato non filuit; (ed apertéafrmat: Deum omtibus providere,

Mül?i.:m

bouispr&* Q» cupare ves buinanas , bouorum pramia , malorámque fepplicia fore ; fummum:

mia, malis

bonum effe , fiqtis Deo fimilis fit : vtrtutem ad beatam vitam requisere corpons

Wi l

Íu pplicia

m, Deam,ideemn d

dmr,(w

emolumenta G fortus ; quatuor verum e]fe Mu[;w : shateria

l

chala;.

exemplar : ita nofter P. Coleffims 2 mente Marfane.

(n) De myfterio

!

Id Hl

fandliffima Trinitatis rnira fünt , quae Plata cognovit teíte 5,

Cyrillo , qui

Vl ] Y

Deus pul-

m bonminibus

Jlalq,

f'

chritiudo ,

ex Porphyrio defumpfit , dixit ergos 4b bec autem moda quonda

s

inexcogitalilem. mentem fatlam e(fe totam. , & fecundum [eip[am fubfiftentem ;

ptiti «

à fe habens

4

(l li.

pulchtitudi-

$n qua

fané aua veré [unt , & ommis (u

bflantia eorum quafunt.. Hae certé & pri-

lcheitudinis fpeciem.: Procefft at

if

nis$ 1þccicm

mb pulchra , && ip[s pulcbritudo , à fe habens pu

tem ante (acula ,ab Autbore Deo incitata. , per (e genita , exiflens C ip[a Pater

lil i il

t (

nos enim illo movente ad. mativitatem eyus. proceffo fatta. eff , de illa ip[4 progre

diente , per (e na(cenda ex Dere — Proceffit. autem uon à temporali quedam gmitit

b&bxijfe -

Subtilifima

atjo dcVere

novdum enim teijpus erat » fed neque tempore fadio erga ip[um aliquid eft tempus

miiiifejf'li

Sicut xutem Deus primusund

Wt G

bo Divino,

ab(aue tempore euius femper & [ola eterna mens.

e folus (emper, licet ab tpfo fccta [inz oumia, in eo quod non conmmeratur auii

C?m;nm

A

illis ; neque cum illerum (ubflantia [nmul vecen[etur. ejus digmtas. — It4 etiam

mens eteAna , [ola. ? ab[que rempore fubfiflens , Cv eovum qu& in tempsre , ipjum

'z

p

tonpus eft in identitate manzns (ug. eterna (ubfiflentie. ( 0) Cynlim autem

Pt

u..

MT

hac verba de Verbi Divini Deítateampliüs: exponit , tandémque copcl

l

pj l

( m) S, Aug. 1. 8, de civ. Dci.*c. z, (98) Codleft. Mont in

;

p* j art acfect. g. (03 $. Cyull, Alex. l, g cont, dal, —

A

Wi

Ti

1

,

Zunis Mandi 3575. þï..egis Mofaice 8co.

269

a Addni

dit, inquiens : Suffciat boc ad con[ummatiffimam demon[lratinem , quod unige-

Plato in Di«

fdtm i

vinis tfCS

s Dei Verbum inteexerimt C? illi : nune verb cen(eo adijciendum , qua & de

diqii ij

Spiritu fandlo ab ils dicla fiut,

Diwit enim Porphyrus « explicans. opinionem (ubiftentiag

þt ) (5'6)[(!:'3

Piatoris , ü2, ad tres falfifenttas Divinam fübflantiam progeedi, — Effé autem agotcit.

1 fit fenis

[ummà quidem Deum bonum s. poft illam autem (7. alterum Coudstorem ,tertinm

i tj

Q animam mundi , progredy enius u[que ad ammam Deitatem,

Ecte quam ma-

Ál t Wi

pifefià in bis ufque. ad tres fabfifteuias-Dei fubflantiam. progredi affrinat. Vnu

atni i

eft enim uiiver[erum Dew y dilata'ur » quantum de eo [citur , in (antddam Q? cone

ijguam,

ftbf antialem Trinitatem ,in Patrem inquam » G. Faliuin, Qv Spiritum . (nd;,m , nAifimgs

Trinitatis

n d j

quim G aniam mundi dicit Plato-.— Vivificat autem Spiritus , 9. pracedit ex . vi-

Sacraimentü

NI /fü i

Veste Patre per. Filium , Q in ip[o vivimus , movemur ( (umu : Veré enim in-

tht

quit Domwumus nofter JESV 3 Chrifl

u i Spiritus fanciusefl , qui vivificat, — Et ite-

,a at

viim idein Parpbyrius de Platone ídeo oceulié dello infiuuat dicens ; Circa Regem

Víc n

enta funt , & illius grstiá omzia , G illud cau(a omuum pulibrorum, — Secan-

gut at

dum «utem circa feeuida , & tertium cirea teitia.

Nau cuim omhsia exiiant

q, Df

quafi circa tres Deos , attamen priio quidem circa omnium Regem s (ecundo at-

Ejufdem

tem &rea Deum ab illo, & tertio cirea eum ab ipfo

jlu g

Manifeffavit autem G [ub- myitcrij

[y;, f

Jifteniiam , quem ex feipfis inter (e bsben

t y indpeégue à Rege , (* Jubincefjio- mirabilis

nem G. [u)siffionem

Mu 7)

eorum poft primum per-boc , quód piime C* fecundo. & tertío dcd

F&iOE

1,531 4 I,,'!// '/7"',

dicit , quod ex uno

emnia,Q" per ipfum omnia : fervantur.

Eufebius quoque

DQ mkï?

quid Plao de mylterio (aniffnne Triaita:is agn

overit videtur innuere

vclie, dum ita effatur ; Plato quoque à Prometheo i

nQ &0 ,Q:

n bomines magno quodaimn

"iL

fplendcre 1guis Japientiam. veriffe afirmat,

Prima Dey vita eff , alia (ecundi :

w

j

n

prinus euin ffat , fecundus. autem movetur

3 ö pïlmuS lh mtellc'äualibm 5 f-e"' Izernm aua

cunatis tnintelledhualibus r fenfibilibus. —

T qill

Nec mirenis de fis verbis, mirabilius Platonis af-

eni^ eft illud ,quod modo ditam . Nam fl«t

um eiam primi molás a[fero eff inna. fera . (an-

m, Ia

M

T

lu

tim, 2 quo unverfi erdo flatti[que

fempiternus , &v (alus in ves omnues transfug., Cilimam

TT

ditur c. 1tà. platonici omnes :

€ Platonicos ip[e: Plato ab Hebrais ea nomina L' n itatem

IT

1

]

conceraene

lhabaffe , quibus excelluerunt.

Nam etfi um redé intellexeiunt , verbiu tamen

l qued;»!:

minifeft ati (unt

.a'

i

]i

» (Gmióa ab Hebrais accepiffe. ( p ) Patere Lector , utunum

4!tqmd

!il

adhuc Guilielin

um Hamerum

Novefianum adjungam , qui fuo. in Gene[in

p !

Commentayio c, 1

ul

. itade Platone perfonat

: dnter tot Philo(opbss , quos erudita

a

Grecia Mundo dedit ,

i [

Plato principatum. baud injurid. cbrinit,

Hie permulta

fenpfit. Diviiis Litreri

" WW ]

ij

five ex Divinis Litteri

sadmoduim con[ona , five illa. Diviuo (uo mgeno affecutus fit

Scripfi mul-

5 bauerit , quas

euim legyfe , (unt qui nffeverave velint,

ta Divinis

JMultade Patre 7 Filio apud eum didla

n

um

funt 5

at tertium illud nulld vatioue vocia aixeris ad«

Duiavit poffe declar(:ri : etfi in ordime w

Adibü[que Diyinit4tis Mundy Animam ,avodum

E

qua coníona,

T

j

*

('P) Euf 1 t de prap. ii

—

260

?ontz'fï?e 31. loakimo Rege 22,

vAarias,

Titii

Mnima — qu& ttrtia & poftrema à Principio , G Filio » Principtj

Mente profe

&a exiffimat,

, poffet facilà. defendere ,.

[ )ynj;f

Munudi Spl« 4yimam vero Mundi » fi quis umpen(iàs. Plateni faveret

ritus ipfe

illum effe Spiritum , qui ferebattir. (aper aquas , quem ille videtur facere

fu[um per

vl

Ya f

D molem wuveritatis , ommibus vitam effentidmque. impertientem., ?ta Ham

7n€1 u5

j

- AVII,

fia

Si omnia , que Esgubinus ex. Platone extraxit , de Deo ab illo ,'& de

Divinis dicta & fcripta, omnes decem hujus Auth.ris libros de perenti

WD

i iji

Philofophia ( quos Poffeniius fatis de

pradicari non poffe affirmat ) deícri-

Quid Plato

bere deberem ; quin tamen aliqua huc reponam ,

praterire cert& non

Til -

per 1inentem

Mif y

intell;gat,

poffum. Malta (unt admiratione digna (

ica Eugubinus ) de mente. apud Pla«

A.

Hanc enim ynentem , quam (ecundum.

ibf

tonem altiffima Theologie noffra myfteri

tl

P

rincipium , pofF. fumintum bonum c&ieri

[Latuerunt , nofi in. Phadone tantim , (ed

Nihil dicit

( . tuventionenm

Q

de t&ente ,

4lijs multis locis miris extulit laudibus Plato, dans ei principatu

eum

uod in fa-

ommum verum , ymperium celi (f terre » vocatis eam creatricem

, inperatriceth

(aevis

DI

cris Litteris V£ginAm ,

apientiam : Nabild, non invenies de ea apud Platonem , quod mon in

Atttj,

non habea- Litterts babeatur.

Ex omni Autem «pud eum de[criptione , ficut. item . ex alijs

picntiam . P atris

PriW;;

iur, '

Theologis , claret banc effe prolem. Dei eternam »onffipotentem (a

fui

1n Crat )lo effe , inquit , j

uflitiam , quam Anaxagoras Mentem dixerit ; qug

lh

ht

Mens impe-

cium fit Imperatrix , & Regina,

ac Pringeps , nullique commifla , eam tradit om-

rátrix cun-

ni4 ereare , per omnia commeauem.

Sic Plato : Audis Mentem illam ,.quam

duiy, t

&arum verum Creatricem » ipfum

(

étarum re-. Chaldaus memorabat , uuuc Iynperatrem , cun

quod. etiam Laertius perbibet fenfiffe Platonem 5

juftitium

A

triX,

somcrea- — Jus, ipfam jufitiam ;

in Dn.

- Dei legem fu(picatum effe. (Q

) Necminüsaperté idem Augsffinu Steuchius

Eugulitnits de. eodem iterum alibi : Plato queque ,

cujus oimmis Tbeologia fluxit

T a

D7

Platonis

à Tri(megiflo , cujus , tredecim annos in Z ypto ver[a

tus , omnem iniro[pexit [4-

lláque ambage obvolutis

li

Thceologia pientiam , edque apapliuudsnem (uam ditavit 5 expreffis» wa

Mf

fuxit ATrif- yerpy, copfeffus eft «n. Epinomide sereáffe Mundom Verbum Diviniffmum, — Mete

megifto. — , ius ergo & Philo Aóyovs ideft , Verbum non folum Filium Dei dicebatt eff ;

M

fed. etiam . Opificem. — Verbimque eft opife

x propter enumdanum opificium , h quo

,Qualibet feella

tti i

Verbum — epificium coli efl precipuum. — Plato autem in Epinomide [ic ait

Divinum

proprium cur(um conficit , «b(olvens , inquit ,

ac perageus eum ordinem & decerem.

hi

dicic Pilium

Audierat evgo Plato ex Mer-

.

MM

quem , ut videri po[fet , fecit Diviniffieum V erbum-

)

Dei& ipfurn

éurio , Mentem , V erbum opificem , condidiffe Mundum : quocirca

in Phodont ela-

nf,

ogifïccm.

s in Timao vocat Creatorem , Munas

l (0

mat & affirmat Mentem omnium creatricem

opificem : in Epinomide Verbum. Diviniffimum , celefles ordines excogitéffe. (t)

t

V&tfmm di-

"llïym

Sed audi aliud luculentum teflymonium (uper & Theologiá Mercurij » C p AVt-

uná

viniffimum

d

caeleíftes or-

riate , de Patre , 3nquanf 3 Ctr Filío apud Platonem , c vide , quqlgtlfi?! ex Chri

TU

dincs exco-

gitavit,

N

(4) Eugab. l1. c. 5. (xk); Idem ibid. c, 27.

*

D6l

ZCunus Mundi 3575 Legü Mofaice 890.

MTRT

4

Theologia prifiis annetuerit..— Tum ex . €o intellige, que de Magis, Sibylia, 4£- Magorum ,

lz d

£ yptijsd, prolata (unt , fine controver[ia non effe adulterina && commentitia. . Filius Sibyllarum,

at j

non (olum 4 chrifianis , (ed b etiam. omnibu , querum ufi (umi teftumonijs. JEgyptio-

rímq; doct-

, duM

yecatur totius orbis , cmli ac terra Prineeps , ut Stbylla canebat,

Princeps , 4it ,

nofler , Regum terre , Domiuus dominantium, — Vocatur etiam opifex & eau[a :

rina nec ad-

ulterina nec

b l,l

tibió, enim nunc [ciem , celebrari ac commemorani . quód omnium rerum cat[a fit

*

cotnentitia,

Filius Dei,

[

os dt s

]dem enim valet epi[ex ac caufa ut qui dicat opifiium , neceffari

at )d

1d defignet , qucd fit à cav(a,

Hisegenominibus clariffmé u[us eff. Plato pro ipfo

uibus no«

yecertes

Filio, - Tum eodem loco ,ubi hoc dixerat » Patrem iflius cau[a &* Principis comtht- sinibus

mevat , eamque comicimorationem m yflicam arcanam , (acerrmamque Afferit. Plato fit

at qui

um n

In Epiflcla ad tres amicos , Hermiam , Eraftum , Cori[cum , de amicitia & cbatita- ufüspro

telocutus , poftea epiflolam claudens,hec adjecit, — 1atc epiflolam. vos tres fimul Filio Dei.

u

, ii

oportet legere j fin minüs , duos certé in commumi s ídque quoad ejus fieri poffit ,

'

mptil 1l

creberrimé , federe C lege firmá ac [andtá , que yuflitin eft , adjuvantes omni ai- platonis

"DI

eni contentione d(ciplinam , qua (oror ac comese(t fludiorum,

Adjurantes €t1411 alia de SS.

li

TULL

J

omium rerum Tnnsipem Detum , rerum inquam prefentium C [uturarum , tuyn Ttinitate

Principis bujus & cau[e Pattemz de quo fi verà fuerimus philofopbati , dilucidé ac tletio.

ei;f;[im hl

T

claré cognofcemus , quantum poteft. contedi bominibus beati, Hac . Platode fonti-

bus Mercurij , ut reor 5 qng mecum veputans , modo non lacr ymas profundo pr£ Humani ge-

qntudi

li ,

gaudio , video enm generis bumani Servatorem (emper cegnitum , nunquam [e 4b nexis Sexva-

itil» Q M

ajpeciu bumeno adeo (ubduxiffe , tt eo veniente prev[us nova res Divinitas ejus , C? torem cog-

Augu[Lfima , que dicitur Trwitas , videretur. — Videtur enim ignaris «dmirabile, nitum ha.

mxï'WW'fq

li 9

in Deo effe Patrem ac Filium , idá; pracipuó cacutientibus dipluet Hebrais , quo- ^^*

rum [unt animi femper ineptiffimarum . cogitationum plem. 5 nec finit eos unquam

Ti

imperitia videre veritatem , Hc inquam eft Philo[ophia de Patre vevelata. à Voc Philo-

m

Filio , faciens bomines beatos , imó beatiffimos.

Revelata inquam a Filio , non

fophia de

)

Patre, re-

)

J.'

movifimis (eculis modo , (ed etiam , ut apparet , jatm inde ab origine mundi Filius

velata à Fi-

i MW-

l

eam vevelavit ,redditurus hác. cognitione nos beatos ; £y ad. voluptates patertas »

lio homines

y j

paternum regnum adduclurus, — Hic. effe beatitudinem » pradicante Platoue , quis g, cicbeatos,

l

erit t«v tardus 4c (axeus , quem non b&c commoveant in admivationem ? Semper

. Qu

ii

hodiernam . (apientiem , que mune e(? ubique vulgatiffima , fuiffe prioribus. (ecalis

T

T

Wu4m. , pradicatam , lieet paucis, ( ) Quomodo per tres (ubfiftentias

i )

Plate (anciffimam Trimitutem. intellexerit ; Eugubinw fuíé deducit. ( t )

j I

yi

Ubi concludit in fine : Dico igitur 5 emnibw (eculis tres H ypeft^fes aut tria

'I"rcs Hypo-

v""f 'm ] I !

Nunina , (eutvia principia , (ub aliqua (cintilla micuffe, — Nam apud. Platonicos

ftafes , aut

fria Principia commemorantur , ab entiqua T heologia de(cendentia , Bonum

3 M£HIS» vvi4 Numia

VIJ/

In

dima, Ea dicuutur in toyi(fuma T beologia Pater , V erbuth y Spiritue, Sed viciffim (eu ria

g

j

k 3

tuH) principid,

(£) Vemibidem, (1) Idemh, g. c. 3.

ia a ab

:

.....

4

262

zaria 3. Poutifiee 134 Toakimó Rege z?; 1

tum veteris Tbeologia nomina per(enant in noviffima , tum nemima iffiu in

| illa,

otti

Nil minüs ad incudem Eugtbinus revocat illa. Plaz2nis verba iuperüs ad«

Tefn ff.

Platonis ge-

MUinAcXas

