
Jonam , Of em » Amos , Toelem , Nabum , Abdiam , & Miheam , penam gra-

Mma;p

tiantimper- viffimam pra foribus adele jurat & affecurat

; quz ómnia tam parüm

tamülan

teriité,

t ejus

N

ferream AManaffis cervicem flexerunt , ut in z?rophetas, & quotquo

[

enor*

(k)

(Nh ) Ibid. v. 1e. feqqe (i) Bariä-d,kTom,x. ]. $. €: 14.

—

ia

[84

; lunus Mundz";,;zgg—'. .Legïz'r—"Mo/Zzz'cæ;'Scjzy;

203

ipsbleslte

enormia peccata carpetent , cruentas i fjceret manns , ut urbs tota fan-

übil ateyt

guine Sandorum maderet. — Etemim inomnes , quotquot erant in Hebr&i ,

y auttos, d

juftos ( inquit Jofephus ) graffsbatur cadibus y ue à Prophetis quidem cruentas ma-

P'ures f(;ïä'

i quius t

nus abfhiiens 5nam Ó ex eorum numeroper (ipgulos dies aliquem aff

j tebat fupplicio, ides extie.

m fis i

ut Jerofol yma. inundavetur (anguine. ( K ) lta primicerium rophetarum mo afficiu n

fniploty

l[aam ,íuum cognatum , regio fanguine natum,, ferrà lignea à capite tut fuppli.

$, AU.

deorfum mediurn fecari precepit , cujus ideo Martyris diem Eccicfia cio»

[65 g0n t

6. Julij commemorat: in cujus locum Deustamen mox alium fufcitat,

nempe Habacuc Prophetam ; qui nullo propter cetcrorum pznas & mor- Hgbacuc

r prabit

rurbemdm

tem timore impediri fe finens, in medium prodit, aperte altéque cla- Propheta

mans , Divinámque juftitiam provocans contra excefIiva Judaorum pec- iutcritum

cata ) cui ideo Dominus , fe in vindictam totam Judeam. per Cbaldeos Fe

gni luda

T

]

publicé pro-

N

funditüs everfurum eíle promittit,

Quia vero Propheta penam tarn

mulga;.

honor t

immanem pravideret , motus commiferatione füpplicat, Numimi , qua-

jm ln

tenus Judam virgà , ut pater fi'jum , corripiat 5 non veró ut hoftem to-

taliter eradicet,

et ] feifl IW

Ut Deum veró plüs moveat ad mitiorem fententiam $

nec ipfos Cald«os tot victorijs & predis dignos effz , ob oculos pouit,

ooro fl

ao a

Cui Dominus fe, poftquam per 1ftos punijffet Jud«os, penam quoque

jl

de ipfis fumpturum 5 hoc intellecto Habacuc ad Chbeldees conver(üs ; lef- 1dem Cha].

jhur, Ia

fum de eorum interitu, permultiplex vz intermixtum, occinit ; aíle-.dzorum

rens fruftrà eos in Bellofuo & idolis fperaturos effe, | Ex hoc ad Jttdeos anoque. iu«

converíaus eos Bab ylouijs (übverfisé captvitate iterum liberandos pradi- *ritum de-

1 mïüm LU

m

cit ; indéque ad Clrffum Liberatorem fermonem refledtens gratias re- [ciibite

oneat

jj

é diaboli fervitute

fert, & ut citiüs Salvatorem mittere velit orat & inflat;

qui populum

, ut olim populum ex 4Egypteliberet. — Eàdem occa. Chrifti, fub

Drmato.

n dim":æf

fione chrifli per Cy

rum Bgurati nativitatem, miracula , a&ta & facta , &omiue Cy,

ti vitam &

tandémque extremum de:cribit judicium.

Quo genere mortis vitam

Wil

"d

aj delibar,

£niérit ifte Vates divinus incertum eft , Ecclefia tamen ejus natalem in

j

um

Ül

u

Martyrologio Romano Die decimo quinto ]anuatij recolit 5 ejus corpus fub

ï

Theodofío [eniote unà cum corpore s. Mikbes Prophetz , diviná revelatios

n

one reperturn fuit,

Sciendum tamen ,

fd

hunc Prophetam non efle il- foreatu

i

lum Habacuc , ut quidam arbitrati

funt , qui prandium Darieliin lacu 45 ijjo rr;

ul

Leonum pofito , detulit, raptus per Angelum , quod poft centum cir- bscuc , de

í Tl

Cditer &. quinquaginta annos primüm co

jamlr

ntigifïe infià videbitur, Hac quo inlib:s

axPcrl

de Mane[fis vita brutali , imó infernali

dicta fufficiant , ne ultra vel char- Dauiciis.

If pxnä

g(l'

tamcalamus , vel fcriptura hzc legentium maculet oculos & animum.

n

Qu

."Non poffum non credere hàc Regis vità omnes fideles & juftos — III.

N

quoïq

n!

fümmo.

*

M

(k ) lofegh, liþ. 10. C.3.

*

106

"A«chiob 3. T'oniifïce 27, Manalle Rege 18.

extíam.

ÁCiitoD

fümmopere fuifle exterrítos ; & eos qui gladto Manaffis fuperfaére , in

culantil

Ponaufcx

moerore vitam & animam exhalà(Te ; & hoc contigiíle puto Pontifici

offen(as

prz moero- Achitob ; qui cüm tam horrenda in templo fieri., & quoód,; qu& Ezeihia

reforftan — intulit, nuncefferri 5 qua extulit, iterum inferri videret , aliter fufi.

cognin(

Don j

morruus, . cienter dolere non potuit,nili moricndo:ex hoc uno fclix , ue ultra

[n tanta d. folatione proximum jus ad. prima-

pmpter]

talia cogeretur afpicere,

t D

tum acqui(ivit $4doc, hoc nomine fecundus , defonái lius : quem ei

fim;d

Jofephus omittat , & quienm fequuntur: cam Tirine tamen ex Jibris Para-

lipymenon (1) uti & ex Eflra (m) hunceundem ad Pontificatum vee

Gratin

türin a

niflearbitror.

I.

tj D.

ANNuüS MUNDI 3297. Legis Mofaice $814- Vidimus füprá

monftrum Jerofol ymitanum in throno pofitum ; quomodo autem Deus;

yoniten

enollin

Dcus deMa. Veritas ipfa , pxnam toties per tot teítes vatidicos indicátamr , hnmilo-

naffz vind;- It €que fpectandum. — Seriptura paucis id. verbis infinuat , dicens :

Titunt,

pac u

&am fumir: Llcireo (uperinduxit. eis Principes exercits Regis. Alfyriorum » veperüntque Ma»

Vitæ CXI'

naffeim , & vincium eatenis atq, compedibus duxerunt in Babylonem. (n) Me»

zodacb hoc brutum brutalit.r traétandum ratus, in caveam , )n carcerem

It polt

includi jubet , manibus pedibáfque rigidé conftritam. — Manaffi in car-

cere ( ut ait Coraelius ex codicibus Gracis , ex S. Clemente , & Autbore imperjte

&o ) dabatur parvus panis in furfuribus, parvo poudere, (?. parva men[ura aques

eum 4cero , ut. viveret. ( 0 ) Adefto nunc Le&tor , & afpice hunc « qui

pauló anté nec Déum vertitus , nec homínes reveritus, nulium altio

d

Ejusgravif-

fima capti-

rem in mundo poteftatem agnovit, fed & coclum Deümque petulaster

yitas.

provocavit , irritavit ; ifte, non equidem dignus, ut fübitó uno hollilis

gladij ruerec idu , in arcta , atra & foeda cuítodia ferro gravatur, ita

ut nec pedes manü(ye ad ufüm haberet , nec caput er:gcre * nec faciie

refpirare valeret,

Panis furfuracei fruitillam cum tantilla aqug & ace«

t portione in convivio habet ; cá tantüm de €o curà habità ,neomai-

RÓ ex fame mortem oppeteret , fed lento petiüs & iongo tormento ad

mentcem rediret, — Credo hac remedia per menfem & aliquet menfes nec.

Mamaffs — dum Ín efferato & defperato hoc monílro effectum habuifle, Quia veró

converfo neceffitatem ineyitabilem fibi incumbere , Deum quidem iratum &

memor2bi- aver(om , alind autem intoto mundoauxiliam vel effugium non vide-

ret ; dicfque amaros & noctes infomnes numeraret ; milie varias & con-

trarias imaginationes efformare incipit ; inter fpem & defperauioncm

cefcente

z

.u&Qabundus jactatur ; tandem radig gratiz divino defuper illu

caufam

z

(1) z. Paral.G. v.12« (m) K(dr, 7. v,- 1. (8) a, Paral, 33 Yi 1 E.

DI

(0) CPI acl. ibid.

Bs

E

*

d

anus Muna'z 3297 Legi Mefaice 814.

207

jr of

caufam unicam & veram fuorum rot malorum videre cepit , nimirare pe-

fe pito I

tulantillimam , & vel füminé temerariam vivendi licentiam , & Dei.

offenfas enormi(limss , in infinitum multiplicatas.

Et ecce ! hzc fui

od qui ii

tet ,ail

cognitio primam Mar«ffi converfionis januam aperuit : exinde enim

felis , n

non jam propter ftarum ísuum prafentem miferrimum , fed magis

propter Numen poenitere ex imo czpitanimo. . Fofiquam coanguflatus ef ,

m jusad ii

lins ; qui

oravit Dominum. Deum (uum , egit ponitentiam valde coram. Deo pairtuim (uo-

n ex ln

fuovum s deprecat[que eft eum , & ob[eceravit intei[é,. C p ) Extat ejus contriti

Pontdü at

Oratiein calce Bibliorxin , qüg quafi authoritatem Divinam habere vide-

tur in Scriptura , dum dicit; Reliqua autem geftlorum Manaffis , &* obfeeratio

. Vidinuil

ejus 4d Deum. (uum Qrc.. continentur in. fermombus. Regum 1frael ( q) 'Tot

odo at i

poenitende lacry mas fudit , que vel ferreas ,quibus tenebatur , catenas Deum pla-

emollire potuiffent ; & quod plus eft, qua ipfum Deum iratum emol. &?"m red-

(cium fläæ).,

plimuat t

liérunt.

Seipfum unice nuncreum fiftit coelo ; mille mortesipfe in ca-

putfüum exoptat. Sed quid mortem exoptáíle dico ; mille annos

T a'f;mli;:ä: "

vitz expetijt, quibus immania fua eluere peccata, Deoque fatisface-

j UL

am, n at

re poflet, Hincita fufpirans à quodam viro do&te inducitur,

O rerum Opifex , veorum Opifex Deus?

, Jujni

Manaffes

Adyerte tandem aquas aures

poenitens

p um p

in fcenam

stf

Clemens attrito , felix cateuato » Rex regi.

Infanda mea faiia ad vationem vevoco,

productus,

yecbu V

u

j

Tu folus audi , qua (olus (pectas

; lum :At

4Aut [peclere defiue , que piget audire.

n þmla::':'

1lle ego Manaffes, Orbis Edi ve[per :

jigu

P

Vt lucem fadarem ,inlncem veni,

ro i

. Conceptus letbale nefas concept,

Tuat : nä,;;;

Et herente adbuc cortice , odi(fe te capi , antequam né[fe,

zg^

ïabi(ä 7060?

( em de latebra proerpens vipera Wo[pitalem utevum terfi,

- Feliéi boc exordio smihiplaudens ,

d

— Quéd nondwm n«tus porui matri nocere.

li

Alumne gravis (aveina , papillas mmor(u teutayi ,

ffüa QW:

D

Sanguitis avidyor quam ladlis &c,

yiden um

Procer es terrii puer : quo levior , eó gravior popuío y

j

Qui citum. diadematis fulgorem ceu fulgur expavit,

'l

m

u

Hint Divini , bumani juris gmmemor

d

fpc(ll

]

^

jl

"

- ( Quid enim Manaffes mi[i obliviofus. )

jj

,rupm

;G

Wnam mihi legem flatui , legem nullam (ervare,

p

Dhrus

DII'

(v) lþld.*v..lg. ffq; (4) lvid. v.18.

X

208

$adoc 2, Pontzfïce 28, Mmmjïe Rega 18,

ANNU

Durus , diffcilis, -

et

Rogari invidiam ; non rogari contumeliam dux;.

In uüm inhumanus,

J

umola

Alijs omnia licere volui , alis wibil ?

hu D

- Impiu , perjurus.

Borica

Studio & ambitu paterna exempla non infliti,

It k

Puduit Regem bene 4gere de exemplo,

Anteire malos mali , quam bonos fequis

pritus

mmahc

Hoc uno Patris (peculum ,

Ápyd ]o

Quid ejus zmag:rem veddidi ex coutrario G

PPCU i

Aufpiis & arufpicijs attentier quàm tibi ,

Titnust

Avium pennas , & pecudum fibras

À

Veraciotes duxi , quäm tuas tabulas,

& Q

Hoc minimé falfus ,

Qad brutis flolidiorem me cen[ui , dum brura confului,

lpit n

st

Stryges , Ariolos , deas PJ;Lanes £eiui.

JWM(&

Te ut orbe depeilerem, daminds cYOtaYÍ.

Jl !

it«que quo m"e,zgzof r effem ,

Relgionem: mutavi non (uflali,

(i£ Vrj

Aftta , lapidem , bvuta , furias ;

qun du

Q'zdlzb)t Deium e[fe paj?u dum tumoneffes. —

Senior fackus ion [anter &c.

W As

Tot erga feelerum eumnulis mzpulz potettiasm tuam ,

plm&

Vt peiditus videreris ,sifi me peideres.

tuhlm ün

Viéfh proinde , ne viucerem.

P"Wem

1mwiffo Bab ylonico , ut t yrannu t y anuum plcöleret'

Qm tam . ci vindum , quam yicum

emp»( fe

BU m

Me , meos, mea ad fadum boc ergaftulum abduxit.

Ah ! (atu penarum babes victor

k Ml d

Dum inter opia Latenatum ntizeras Regem 06

4 N

Redae beu! con[pectum mibi beata urbis y

D

Vi Reges peecare fMent & pautere,

Irum a

V lulabo , ubi delzqm.

&mgmms rivos lacr ymarum vivis EXtETg AT

Pttur

j Al Por

.-Exalalit idolorum populus Vtbe donatus ,

Et exemplo corruptos , exemple corrigatit .

H«« otavit Mlnalfes Q' regno redditus , yotum fxplfwf.

At4, ut diutius dolerct , neme dmnuswämwn ( [ )

UT

(1:) Emm, Thefaur, Eloo 4A7. .

ANNUS

y

ldul

2

a,

i.

l

"

pR

AÀNNUS

: VZnnw-Mnndi $3315 l.eg?s ljwo/kïeæ Säö,.

MUNDI 35

3

312. Legis Mofáice 830,

De Maiia

P

3? i reghüm

f.

re(civuto Texris ; Abffulit Deos alenos, ( fimuleerum de dom

0 DàiMini ,(f ih

]eru(ale , * projecit omnuia extra utbem. — Porro inflauravit altave Domini , Q*

Manaíles

mmolavit (aper iBud victimas , & pacifica 6 laudemn , pracepitque uds , ut fer«

yiret Domino Deo If

vernm Dei

74el, (1) Hoc anao quoque EccleGa: clavum S«doc

cultü ubiq$

moriens ccllille videtur filio fuo Sellmm didó, | Hunc habet Scriptura ,

reftituit,

(t) habet & Effra , ( u) qui tamenalibi aliter vocatur ; nam liber

primus Parzlipcmenon alicubi Mocfollem nominat, (sv ) Et Efdras Sada-

Seltum 1fuma

ui4m aliquando appeliare videtur. (x ) Nicephoru ci Séloudat nomen,

Apud Jefophum Saldumi vocabulum habet $

tnam tenet

]

Selum veró cum Seripruris

Cathediam,

appell:nc Chron

olagia Hebraorum brevior , Sagonius , Genebrardus , Saltanm ,

Tiints & alij , quorum ideo Authoritatem feq

ui non difplicet, -

L

.ANNUS MÜUNDI 3337. Legis Mofaice 8$4.. Dolt veram

& conftantem panitentía

m,quam Maneffes produxit, quamdiu vixit ,

ipíe nunc tandem anno atati

s fexazefimo feptimo,

27

gefi

Regimim's quinqua- Manaffes

mo quinto , [an&& cx hac vita decedit,

Dormivítque Manaljes cüm v (a&0

Patrz'üw

fits , & fepultw eff in horto domás [ue ,

in borio Oza., ? regnavit Amon finc conelu-

jï/:':u ej

& preev. Mira cette & incompre

henfibilia funt judicia Dci , dit,

um unum pergratiam affumit , alterum in fiia mala voluntate deferit:

quz Varletas in Regibus Jud4

fe manifeflé prodit, Saule íuüb inicium

quis humilior £ (ub finem qui

s efferatior ? David vir totus fecundàm cor

Dé: qualis ab initío , talis

ad finem ufque permanfit, —Salomon ab ini-

tio Ángelus,

füb finem diabolus,

Robo«tz ab initio uíque ad fiaem im,

"n

pius & ftolidus: cü

jus veftigijs propé totüs infiltit 45iam flius. Afa ípe- Mita vatía-

culum omnium K

egim bonorum, nifi quód femel in aliquo delicto ce- i Regum

Ípitaverit.

]o/aphat eundem in eoderm fu

Uudas

t

petat,quód in perfeCtione vitg

Íemper erectus fteterit:

Sola confoderatio cum Regibus impijs ejus

gloriam nonnihil obfuft

avit. Joramus écontra tyrannum f& prabet ,

u

u Deum & Ecclefiam

injurius 5 nec litteris , ab E/ie é paradifo miffis,

fc ficdti eft paífus : q/üc

m per eandem impietatis viam fecutus eft Ocbo-

(f

&i45,

Magis Atbali« nocentior erat

: quz Deo vero abjecto Ba«leai in

Deum affumpíit.

]veas agnus fub Joiada , poftea leone ctuculentior, ido»

lorum amicus,

dmafíat exemplo patris diu bonus ; tandem ad falía de.

lapfus numira

; móritür inplorius.

Oziat honus & optimus , nifi uí&ra

p«ndo Pontificatüs offidia Deum

offendiffct , foedámque- lepram fibi

P adfciVifIct.

a A4g

]ontbaui vita ,a'bï— initio p(qge in fin-cm laudatiffim

diabo.

)/g er

09 3. Paralig. 3. .

15, (0) 1. Paralip, 6 $. £5 »(u) Efdy.

]

tl

("' ) l! P&Fäo 9. Vd."o.

(x) E(d, Q:q.wc. It

!g 3. as 7;'691

N

(

Sellam ?omirif'kïce 49. (rfmonc

Rege t9.

ii

210

Ezecb

i4; veté homo

diabolus quaG incarnatus, Éin

e ullo pietatis indicio.

dmäig

, quam coram Legat

i$ B^

bylonijs-qued ivit,

€ocieftis , eXceptà unicà vanà

ea 1

in finem ufque hümili

guimt

-gioriolà.

Manaffes primb Achazi

emulus, poll

vitati

Amon , de quo nunc à

gimus » foetus

Y

poeuitenrià maximé confpicuus.

Domniti ,ficut.

Manaffis , maledictione plen

us,

Fecétque malum in con[pectu

"

!

d* ambulavit in omni via » p

er quam

ambulaverat

fülci

2 féverot Manaffis , pater ejus :

immunditijs, quibu

nv

er(ionem fuam ) fervivitd,

-!

paiet ejus( nempe ante co

vit eas : G dereliquit Domimum

Deum- Patrtm [u0»

fatt C

ferveerat pater. eyus ; ( adota

llorum deorum!

rum , ( non ambulavit in via Donini.

Amen ergo omnium 1

jf

denovo fieti curavit , &

deos fibi

uos pater oiim adoraverat Íftatuas

imitatus fisem opti-

Doum

en imitatus e[f peffma patris imitia

,non eft

iptur

elle juffit. .. . 4m

Nou efl bumiliatus coram

Sellatus eft

0. dololatriam , non povitentiam.

fQtt

Z

Etenim

^

(unt quidam filij.

ui patete

Go

Domitto ; nec egit peritentiam ficut. patet.

t Sellum de

?

un

&um

na vitia non vivtutes imit4ntur , Ita Barrs

diw, ( y ) Pof

tüm

ejus filiu

m.

]ta pro eodem con*

fj

Tiarsfacer- poncificalis tiara.devenit ad Heliam,

do:alis mi-

Nicepborué , Sigoniu , Ge-

fentiunt ]ofephus , Hebiei in.Chr

onolegia mminori

F

g:ratadHel-

ed & in facra Litterii ejus

Á ij

ciam.

nebrardus , Be yerlink , Salianus ,

acta deügna,nturfipeciücö.s

2»

a libiis eràm. Regutm

? Paralipomenon , qïulu |

li

dnotatum habemus,

Jofies

cum ipfo tractaverita

aíaice 85

6. Non nifi pet

lii &.(

ANNUS MUNDI 33239. Legis M

ANatci

Rex 4mon ,

affixit & d

evaftavit Eccle

duos annos fera la peffima ».

l immm,-

Amon;Ma- (iam Dei , velociorem enim Numinis vi

ndictam contrà

fef;p[um conci-

Marty

ér interfecerunt Reg

em in domo (

nifüs filius & vie — Tetetderdintque ei infidias fervt fut ,

m ful

(fe occifum ,

p

ä,;nï Pius ;€

eum fubitó

& imparatu

1

v ht M'igl

medio íu

y Exhis paucis verbis ominor,

- Populus quidem

latus,

adea ut par

va vel nulla fpes

de ejus falute fuperfit..

datis , quos co

i MU

graviter hoc chicidium

vindicavit , O

mnibus ijs neci

um d

filium ejus pr

opetatos fuifIe.comperit.

&t conffituerunt fibi Regem Jofiem .

ovem.

Deus Eccletit

& li

s trecentos triginta n

dm(k

ev. Hiceft, quem ante anno

. Etce

filus na(cetur domui

David , Jofis noimiié

(füz nominatém promiferat.

gm:b;

dotes excel(orum , qui nunc in te th

sra. (ucceniunt s

ne, G wimolabit (uper t& Saev

dem non ni

fi oCto anno'

Qian.

€& offa bominsm (uper. te itic

eudet.

(z) Puer qui

Q

&

defundio in regnum fu

cceffit.fed qui Enc

Wi

lofas, Ret

ram etat ]ofias, qua ndo patri

anteeun Rexs d

Vetat,

luda , !ongé I2

jo Spiritís (anca

dignus extiterit,

Similis ii non fuit

d in umv

miüus.

ii omuái corde (uo , G :n tota anima

fno ;

picuriffmua fYerteretur ad Doumtmuin.

eum jurreoit

þmzhs illis

T&Vi( "r

a virtute faa , juxta-omiem

legem Moyfi . 'neque poft

Ut

Inauit facer Chronologus. Et

Siracides nihil minus glior

iofe de hoc Rege

funi

' Vjj

i(jv

ere

perotat 2 Meinaria jf in. comp:

[itzärfetn ederis jacl« opus pz'gmuentnikj:

Ü

( 'y') '.Barrad.. "I"-':mx t« lib. $. €. :4. (z) E &'3' : 3,4./;, feciï

'um.

d

2ti

. Znni& qundi3339, L&gü Mo]äïc&j&;ä!

n

!

( ut «uifica im conyivio vim.

1pfe eft

drvete

[ N

*

D

areþ-qqu.;;i

selindulcor bitur ejus mentoria ,

—

J

|

J

dirclus divinitus in. panitentiam Geutis ,

£? tulit abominationes inpietatis , Q

lo t

m corrboravit pietatem, ( a )Bre-

n üfque it

guberuayit ad cor ipfius, & n diebus pecatoru

vitatis intuitt omitto Dottorum expofitio

nes fuper his vetbisadducere ,

deimus d

ff.

u Dd

qua videriad laudem & honorem Jofiz potetunt,

. Altera vel maxima Dei in Ecclefiam gratia

fuit , q;Jöd Teremiam

um i

uam murüum pro temp

lo Dei. Quando -

À

*

crcniäas i

fufcitaverit hoc tempore ,tanq

uiitirs f

ptacifé natüs fit non adcó confta

t, ÁAnnodecimo Kegni Jofie prophe- p.scxciga.

yuu Pnti)

Eum autem tunc temporis adhue qys,

tare czpilTe clarum eft in Texts (b )

-

oudens ad -

iotin t

juvenem , imó puerum fuiffe , ipfe

ibidez iddicat , teí

p

mt ) &dim m,

LÀ

J

fum. Hiunc

Dcum

LJ

As 4,4, Domine Deus , géce ne[cio loqu., quie puer ego

a jot

ipfum per fingularem & extraocdinari

am Dei gratiam

pa uvcifiimis

lia

-

saterno à la

be orieinali, ante circum-

mortaliuim conceífam, in uteto ti

lul Jf!!j-qüiw

€i(ionis Sacramentum , fuifle fanGiticatu

m , &in Prophetam initia-

sl 09

tum ,teftimonio Divino probatur , dicente

Domino ; Prinfquem te forima-

r od

rem.in ttero , novi tez (? antequam exires de vulva (antliicavi te ,

Q* Prophetam

À velt-

77 sjgoniw;?

u Geutibu dedi te..— (uod & Ecelefiaflscus cl

are al[erit ; eum nempe

iri L

tre Watris confecratum cfle Prophetam,

C

3

^€) Sub quiqg'ueälïegïöüs ?

;liyamaa,ä*'

]ufía» Joachaz , Joakim , Jaacbimn & $

edeciá &i prophetalf:

€ scriptura Cla- Sub quinqs

bduétus n tegia urbe Taphsts Regibus

ruin &.evidens eft. Pofthec in g yptum a

NOH. m'ä !

vaucinia fictacontinuavit. [bidem in dicta urbe ,.

càm toti e/£gpre prophetat.

lapidibus ideo obrutus & occittis

iámmiüeacem cladem.przdicetet ,

M

Martyr effectus eft.

8S. Dorothets , Epiphari

us & 1fádoruseum ibidem f&

entia vel ideo habitum fuif-

| Wm mö

pultum , & ejus fepulchrum in magna rever

jfe

fc teitantur , quüd pulveres inde ablati g yptijs pr

g(enti contra afpides

hus pofthac offa Jere-

fo lt

& crocod ios remedio fuerint, — Joanues veró. Mofr

el damsü'

tii& inde ab. Alexandio. Magno. Alexaudriam fuiflz translata commemorat»

n jï' W*

& illuücri monumento, ad hoc ipfum parato, recondita. — /Es Jptàjs pre-

d

j p

dixitle ícribunt , omnia o

.

lim ipforum idola , Virgine cum partu fuo vir«

od tunc affirmant contigiffe ,

jus ptadi-

pav:d;W

ginco ad eos veniente , cíIe co!la pfura ,qu

&io de Dei»

W"W

quando B. V. MARIÍA cu

in filio juffu colefti effugit

in JEg ypium, Cali-

pa:ra in

ld

ferválfe $. Hieronymus :fle-

J m!ü

bem manfiffz , & perpetuarm vírginitatem con

AEgyptum.

qüi

verat. Fuit is(ace:dos, Apaftolus, Do&or , Prophet

fije

üï

uz ipfe varia exa.

'e

l IW j

miílus,

Fuit quoque infigaisScriptor tam eorum,q

ravit, quàm qua Baruc fuo Amanuenfi. didiavit, Quem ob tot pr&-

u

yii

(/W

claras viccutes , & exantlatum infigne martyrium etiam Chriftiana Ece

j

TE

:Iofä Ü

clefia in Martyrologio recepit, & ad diem primam mij confignavi

D

—

Regno

2

| (4) Eccli, 49. v. 1. (cg. (bJ xgrcfng * ;v.z. (c) Ecdi 49. "d.

q:

212

'.Hejcz'ä Pontifice 30. Iofid Rege zu.': !

II*,

Poflhz

Regno Jud« ad occafum vergente Deus etiam Sopfoniam mittit Proz

phetam , qui ipf: teflatur , in diebus Jofie Regis fe initium vaticinandi

anno Í

Hac i

Joghonïas ".

habuiffe, quod (ub initia hujus Regis, & forte antequam Jeremrarinchoas

cateris ac-

rct ; factum efle Do&toribus videtur , ut ita facri Vares unitis viribus ju-

pirac

&reícic Pro-

hi trt

venem R egcin ad pietatem & fynceram Religionem inducerent, lraque

j hetise

Sophatias hoc tempore intonat , De'Que voluntatem explicat & enuntiat,

füm r

L

vi fui n^miuis, quod Specilatorem Domisi (ignificat. . De hoc S. Hieronye

must Gloriolá majorum [uotum. flvpe generatus eff ? babyst emim patrem Cbufi ,

t

ày

avum Godoliam , proavum Amariam , atavum Ezechiam: & talem quadrigam.

touimqu

ipíe velut evtremus auriga complevit. (d) Ecclcíia Dei in Martyrologio

(ihit

hunc Prophet;m inter Sanctos recenfer die 3. Septemlris. — Ejusautem

tedupit

Propbetia in féqueatibus potiffimim confil! it.

Primó nimirüm prope

a

ter idololatriam aliáque Judeerum peccata certó affecurat , Jerofo ymam per

Y

Clha!deos vincendam & exterminandam , ficuc & totum Regnum Jnde

Diina

eviti

Qxæ fuetint

]udaos tunc temporis flentes & ululantes graplice defcribit , & ire Dd

epildem va-

gravitatem depinoit. Horum intuitu ergo populum provocat ad poc-

n/e/(/]

uCiniao

iflr,ó

nitentiam ,(i vcl fie Deum fl-ctentes Chaldeerum tyrannidem & trucue

lentiam poffint evitare , & à (€ amoliri.

Eàdem occafione przdicit ,

DT

ti ll

eriam P/iliffbaos, Ammenitas , Moabitas, JE! fiopes atque Alf [yrios per i pfofmet

Chldzos efle evertendos, / Inde. ruríus ad Solymitanos conver(us gravie

hn d)

ter accuíat peccata, Principum pracipué ,quorum injurias; injuftitias,

u

mendacia , fed & Píeudo Prophetarum mendacia, (acerdorum quoque

ïdW.ut'

impietatem , & totius populi ftuliitiam incufat, quód vifo excidio Ni»

aivitarum . & alierum populorum per Prophetas predicto , ipíi tamen itt*

Viline

denil meliorescvaferint, Pofthec ad Meffiem oculos retorquens afferit,

quod in

& Synagogam , & Gentilium idolomanniam effe defttuendam ,& ipf

K U

Meffia tocum mundum deferviturum.

Cbriffi quoque reíurrectionem

qidam |

]udcerum excecaticnem & interitum

; Eccle(ie veró Catholicae honorem

h

& gloríam non obíturé annuntiat.

»

LU

h

ANNUüUS MUND. 3347. Le

gisMofaice 864. Jofeoptatiffima

1. tettr

initia pauló fuperiüscalamo expreffi ; in cujuslaudem (ingulariter vere

QDtifi

£it ; quod anno regiminis fui octavo , id cít, atatis decimo fcxco, le

MPOPUL

publicé unius Dei veri cultotem declaraverit,

Odlayo autem anto Reymh

jefz Qrorcs

)ïlkgl l

& hiberi re-

ftt (inquit Textas ) càm adbuc effit puer , cepit querere Deum patris (uà Daido

Wt

geofentür.

Mature ad cxnjugium convolavit, & Zebidam, filiam Pbadaie de Rumae

M

uxorem duxit , quz jipfi hoc anno octavo adhuc decurrente pcperït "

h r(;m ,

Aium primog-nitum Elj«cim ; nomine alio ]eskiom dicdium, Duxit J'P'

Mi g

poke

(4) $. v!*!ïfemnym. prol. in Sophog.

D

2 m

N

vAnus Mu;zzi ;;s'y.kch"f-Mol/ïu'cæ 574-

.2

w t

Poflhac ctiam alteram co:jugem, 4miral , liam Jeremie de Lobua ,

quae

i Vaticitil

anno fequenii in lucem cffud:c alcerum ]ofe filiumn , Jozchoz. diftom.

vt

-Hac ipía Amital poít annos aliquot » & forié poít pli:es aliosliberos

8 viris

j

,

| parcu edidit Met/aniam 5 cui N abuchodonofor nomen sedecie impofuic.. Ec

tent, lu

. hi tres filij Jofis omnes ad. thronum paternum pervenerunt ; de quo-

& entn,

.' fUum tamen moribus & ad vería forcuna pluribus infrà,

m

!c f H

ANNUS MUNDi 3357. Legis Mofaice $74 Infigniter Srrip.

st

tar4 depradicat acta Jofie , qui fuafu & auxilio Heleie PoatiScistemplum

"n qwäng:a

totümque regnum purgavit ab idolis , fana & excelía übique locoruin

yrt

. fuftulit ; ofla Pfeudo- Prophetatum 6 tumulis eruta in cineres per igaem Ejus s&ta

E;usau:fm

tedegit , pythones & ariolos expulit ; & rebus ita fcliciffime geílis, & laudaciifima

nirum p

in hoc fancto negotio fex annis impen(is so/ym4s redij, — Exinde ani- ? memo-

ranecut,

nj x

mum ad diruta leca facra reílauranda , eXornandam xdem f(acram ,

Divina íuo priftino fplendori reftituenda , cilcum unius Dei , ftatumd;

,cgnum]idh

»jt,&ile-i

Leviticum terió reformandum .adhibuit. — Igitur apnoedavo decitmo "t2-

at id

"

&i fui ( ita Textus ) mutidatá jam terrá , ( templo Domini , mifit Saphan , fllium

; &u

K[elia , & Maafiam, Principem. civitatis , & oha , filium Joachaz , à commenta-

A pradid

tijs , ut wflaurarent domum. Domini Dei (.. ( €) Intemplo quoque adhüc"

ni falior , occultustliefaurus, & cum co Volumem legis D.vinz reper-

I ipfb[nlft

[j gari

tum eít per fiagularem Dei diípofitionem. — Ajunt enim maledictum

m'ku&m'x*as,

4ch«z libros legis combuffi(fe , ne ex ijfdem argui poffet ; factümque effe

idco, ut Sacerdotes in loco muri abícondico unum cxemplar abíconde- votumen $,

yn qui

excïdiolf'r

rent , quod modo iterum deiedum ad manus vencrit. — Fuit autem $cripturae

Volumen iftud Authographum, iplà manu Moyfis; fervi Det exexatum , Autogta-

T

jenidid

quod in Texi& innui vidctut , dum dicicue: Reperit Heloias Sacerdos l! rus Pbum in-

jam s&"i

legá. Domimi per meuum. Moy(i. ( £). Floruit quoquehoc tem

pore Holda ""'"f"!;

qu&dam Prophetifía , cujus híc loci scriptara meminit.

W&WM

i hOW

Infüper ipte Jofias , ad averterda mala , que tam P'rophete , quàm

IL

diéta Prophetiffa oirinabantur, & ad Dei mife'ico: diam infinitam fi-

) fdtim

»bi reconciliandam Conveatu íeu Synodo generali indictà ipfe cum

jurittl

. Pontifice, facerdotibus, quotquot a

&

erant , Prophetis, Levitis, & ome

- &i populo ad templum afcendens , v

olumen noviter ioventum püblicé Idipfags

"A

m

prelegi mandat, — Stetítque Rex (uper gradum , . fedo percufit corsim Do- publict prae

9uuo» ut ambulerent poft Dommum , & cuflodircnt prece

TL

| GKrCIOTIA i &H corde , Ó in tota. anima

pia ejus , 6 teflinoma G lcgicþr :

» G. fulctacent verba faderis bujus,

qu& (cripte erant $n libro illo, (g j

Adjuravit quoque (uper hoc emmes , qui v&-

fptflï

il

m juxta

"

| 7nfi juerant in jcm[nlm C Btnamin ; & femunf labwatores J:mfalg

90

j

um

xfc) 3. Varal. 34, v. t. (f£) lþiä.v. 14. (g) 4. Reg, 3. 'f I.

198

E !Tj-'ontifï"cï 30. Ib/ïä che 16;

m

]eftus cun

Gar abonitiationei

um Domini Dei P

atrum (uotum, — Abffulit ergo

m[e, ,

rum AMrail ; & fecit o

mnes» qui Y

efidui eram in 1 rael,

UT

de univer[is Regionibms filio

efferum: à Domino Deo Pa-

fervir

& Domino Deo (ue.

cunilis diebuf ejus non vec

ia ad Phafe juxta

p t

hxzc Rex cum l'ontifice omn

d tv

srum [uüorum- (h ) Poft

finem ovium tti-

legem folemniífimé ce

L

k

brandum difpofüit , in quem

lebritate in fa«

nj

phafec per

oum vCr

b tria millia obtulit; ut in tanta c€

d di

lofiam &

ginta millta ; b

Helciam

crificium czderentur.

o

Sed & Duces nc l'rimates, Principes quoque la*

lborg

,duo-millia & fexcenta , bovesau.

todum

in d ial!üq

cerdotum vari

orum pecorum capita

etiam Levitarum. impene

tcm trecentos füpcraddiderunt 5

Principes

limis,

uö'millia $ ugdc fa

um * u:'fef.f

derant boves quingentos » ovium quing

Do

flivitas hxc evaferi: completiffim

a,

Natàm.

Legis Mofa

ic $80. Ad hoc tempus

I

ANNUS MUNDI 3263.

T

pertin«t vaticiaium Tobie , quo ante

mortem

de Ecclefia per orbem dila-

cimud

qui difperfi. fumt à ter

ra Lfrael ,vevertem

tanda rcliquit , dicens: Fratres noftri,

z

j

;

us Dei , qua in 4

Mjes

Tobias fpi-

tvy 4d eam ; omms autein d

eferta térta 0j

ti5

| replebitur : & dom

TnOpet

ritu Proghe -

omhes timentes Detm , Q r

us elaicícit

incen(a e[t

sterum yeadificabitur yibii, revertentum

ptoeo.

acnt in Jerufalein ,

& wbabitabuntineas & gat*

inquert Gentes idola (ua , &f ve:

; Rugem tfeael. (

i) Ubi Lyranus:

LOI

debant 13 ea omnes Reges terr& , «dorante

usdi licentiatih.

LT

j

fuerunt n Baby

lonia , habuerant vedo

Norinis

Quia omues , quv captivan

lem cum redeumibu

; de

Piures de Gentilibüs reliclas adolis

fuis venerunt in Jerufa

P

Bsbylene, — Quamvis communiter dicant tempor

€ 9!71iþ44næ Eccleüæ

huiy,

hanc Prophetiam plené fuiffe compleram.

Wt d

dixi, pet quas oþrtïf'mm

t

Nolim repetere, qua alibi fufe de Sibylla

ri & unius Del cultrices

Lt nor

Deus Eccicig Gentilium :

profpexit, utpote ve

z

T

inüs quàm Prophete in

ter Judaos , iftz intet

Sibylla Ca. & pra cones; non enim m

nnt, ^ Hà

rüm una fuic Sibyl4

m di

mana3.

Gentiles fidem prædïcärunt 3

& pröpagär

Jocoy

lth£a , de qua conv

enit inter Aathores, eam no

Cuinana, nomine 4ma

o-( licet aliqui

Vttn

vem libros oraculorum. $ib jllimorum p

ollhec Tarquimo Pri[i

Reg! venalescxp

o

fuifle, Nem-

Wl

Tarquimum Superbum pon at

) Romnorum

em tarduccre;-

peute& hüncRegem poten

tiffimumad veri Dci agnition

*

1

U.S hc[

m fepcimam in nure

ero 5

Ludovicta Vives 16 hac ita co

:'x'xmcmorar , qua

2

[ -'d-]ii!

junta

bllarum faiffe pronunciat.

Septima Cum

dna , nomine Amalthea » que «

$Suidas Hieropbilem didit ,

edmque nayeii liv

heaca

De libris .. H eroplule yel Demopbile nominatur.

ic; lj

per cam ve- bros aptuloffe od Regem Tarquinitmn. Prifium ,y4c

pro.cis trecentot

phihppeos pofis-

m mtuherit infanmm-dei'ij? ?.

t

muti expo- af,f;)

E

* Re gémque afpzrnatum pretii magni:udine

|is 'mpes

illom in, con]petlu Regis tves gombtffiffe , 4c pro reliq

à

uts - idem pretium po uláj^,

umqui'

XatQxi,

ufia,

Gdaquinium multd magis mulierem infämre puaffe : guæï denu

b. mibus ahijs ex

um

t

! Efdl.ï

(h) 2. Paralip. 34 y. 32.'&'5. (i ),—'Tobk. I4. 9. 6 ifcqv..

z

£

- Anmu Mundi 336;', Legis

Mofaicæ $80.

$15

4ribtiu

ehm im éodem pretio per(everaret ,motum e[fe Rege

m , « vcfiiduos trecentis. aurets

prer

és , Pliniue , Dion yfi us , Scliuus,

i ericin

emife, — Hujus fadli meminevum plenique Scti

oblatos , non Pri[co iradu:t.

Ef

Diun Dd

Gelliw , Servius, qui Tarquimo. Superbo libros.

plinius treslibros ton.novem pouit , ac combuftis duobus tertium

fuperfuiffes

$ui-

d Pa

das novem libros (cribit eam attuliffe peculsarium oraculorum ,

boc ef. ad certiim

jem onigt

linus bujus fepul-

lebrittit

«liquem populum [peastian , ((d. combuftos taxtüm duos, ..So

.. Hos autem

ehrum-dicit vifi in Sicilis (( K ) De Tarquimio. Prijco infrà

Pes ququ:i

& borum cu-

:

nca, Bof

libros apud. Romanos lummam acqu'fijile authoritatem ,

ftodiam quindecim viris pracipuis & dodflinis com

amiflam fuiíle

du t

$:

EX

legimus.

ehium f

Poft Ecc

lefíam inter Hebreos per [ofiem & Helei

4m totaliter refor-

láam dies vitz im-

matam , & in (tatum optimum re

dactam , dictum He

Pontifi iune

M ht

eo. & Religione ex dictis jam pa

tuit,

,pradad

léfíe arbitror. Ejus zclus pro D

alius.

prn patre,

càm officio (uo paftorali non minüs zcloíé fun&us fit

d quäm ullus

aditAzariag

" f, " ,nrul:i

ffimi

tciti g,

!/j'lfl'i ! 'WFJ

]ofie namque in omnibus auxiliares adhibuit mánus , quó corrupti

mores , &languens Keligio inp

opulo ]udaico rcdintegraretur,

Quis

fficium fufceperit ; puto ex locis Scrip-

pro co tale füummum in Ecclefia o

g d

thr& , alibi non femel allatis , defümendur efle , fcilicet €

x libris Par4li»

(bi 1j

M

inatur

, qui hujus

gomenon & E(dra , ubi poft Heliam Azariac filius ejus nom

ynd t

nominis eft tertius. (1) Hunc et(i Jofiphus tranfiliat . & cum €o Nice-

T

Gefi£e

p'orus & alij :eum tamen agnofcunt Chronclygiabrevior Hebreerum ,

j Eïf

Hoc teimpore contta Occ

ul*

brardus , Beyerlink , Salienu , Tirinw & ali).

tos adhuc idolorum fautores continuo

detenant Jeremiar & Sophonias ,

g at

»Iä

ures adhuc fuiffe ex

nec non alij plutes , qui aderant Propbetz , nam ;;l

falute, dum

yus D*

i

Textu colligitur, ( m Mirare Dei curam proan

4

"J

L

imarum

dicant in ardore [piritüs

i. &

etiim dicti 1fli facri Dei nuntij Ver

3

burm Dei pre

una Ál

