Gentes fuiffe Poétas , G Philofopbarum maxumi teffantur , & Santhorum coufirinat

il

/

[[7

Authoritas , & ip[um » fi ne[cis , Pa£t& nemen indicat : in quibus maxime nobilita-

j

1

| purjl

ts Orpheu , cujus decino eckayo Civitatis eterue libro Auguflium memimt. — 4t

) m

nequeunt , quo deflinaverant » pervenire , dicet Aliquis.

Fatebor : nam perfetla

g l

Aád pundü (egmito verà Dei non human; fludi s fed caleflis efl ovatis.

Liudaudustanmen anit-

—)

seritatis

D.

mus [ udiofiffumorum bominum , qui certé, , quibw poterant vijss ad optataim veri

peringere celfütudinem anbelabant ; adeo ut ip[(os. quoque. Pbilefcphes in bactonta , Q tan

a&hslabant, neccffaria iuquifitione prcederent. — Credibile eff etiam bos -vdentiffmos inquifi-

tores ver ad id. (altem perveniffe , quo bumauo poterat. perveniri ingemo 5 at , fe»

Queufque. cundam t1lnd . Apeftoli (apra velatuim , per €a qua f«tla [unt , invifrulibus intcllediü

Dceumin- — atque conjbectu,

G prima cau[e , r unius Dei qualemcunque netittam [erturentur;

-q'uirvcndeä

geivepcrint

atqueita. deiuceps omnibus inodis id egiffe , ut quod. publicà non audclant , eü quid

mondum viva veritas ternis illuxerat » clam [uaderent , (al(os Deos effe , quosillufa

plebs eoleret : quod & Phalofophos po[lea feciffe in libvo vera. Religtonis offenditur,

Dcoseo- — Quis enim nify amens adulteros avt [allaces veneraretur Deos? Aut quis penitus cre«

TumqueÓe deret , Deos effe

, qnorum ea flagitia Audiret ,que tiec iu boiminibus tolerabi'ta judi-

anulacra ire

j Üf

xiferunte-

£aret 6 Citi praterea. dubium effe poffét , quia peccata, que bumanitatem íp[amn

bominibus erepturam ejfent , eadem maltà magis Dijs talem preriperent Deitatem?

| ULO

|

domn

Belligerantes Deos invicem. Hemerus Q? virgilius feceiunt. , propter quod. Atbenis

x

A nde intel.

Credo munirum. apud

iie

lexerint

Homerun pro in[ano babiuum. Cornelius Nepos refert.

vulgus : Docli auiemintellgunt fi plures funt Dij, & difcordare illos , & bella itte

n

Dcorum

iMj

syeritatem

ter eos effa pofes & neceffe effe , ut altero victore alter vidlus , atque ia nec fititie

morialis , necomnipotens ,con[equenter ne Deusquidem, — V.numigitur effe Deum

hljui

:

Y

€9 non plures : vulgusautem falli.

Et fi quis itterroget 2 (ur non getius palam

L

vulgi ve(amaim antreparet 5 Po[fum cum Auguflinovefpoudere * quod utrum tamore ,

4n aliqua cogntione temporum fecerunt , judicare non eft. mcum,

Ego t4mtn ,

Q

ft folá isimoris cau(À facrit , non mirabor , em videuam Chrift quoque temporibu ,

lul

f

Vevé autem piures

den

Aute $, Spirás infufwouem , ipfos etiam. apoftolos timui[Je,

Deos tanta ingenia credidiffe nanquam amibi per[uadebitur, (n) RepeteLee

liij,

ffacienti .

, €or id quod dicitur: eos quibus poteratt. vijs ad veri celfitudinem cogno(i etme

quod ia fe dam anbelaffe 5 & faltem €ó pervemiffe , quo bumano poteff. pervenini ingenio,

eftDcusnen Et adde fententiam moderng Theologiz : Facienti quod i fe eff , Deus won

lu

den egat

—

denegat gratiam, — Legimus in Scriptura (acra , Hebraos ex &gypro. egrefu-

7Hf

sruam. rosmurda vg[a ab /Egyrijs (o-) Ubi Gleffa erdinaria: Argentum ?. u

4b

(m) F:.Pþkr.l.gg'Invcg,Fi. (n) fo..'Pc:r.ixb,c.;y. (o) Exed.3.v,ult.

-

A

cw

Znunms Mandi 340;. Legis Mofaice. 910,

I

«b JEg yptijs petimus 5 unde T abernaculum Deo fabricamus , ciun Foétas &* Phiio-

tht CUM

fophos legimus ,ut Divinam Seripturam (apientiüs €P fecundius legamus, ( p )

Bi^

(m]la

. Clemens Alexapdrinm düm in libris ffromatum fidem orthodoxam etiam

llsl

& Gentilium , maxime Poétarum , affertis probat: A«cedat ; inquit ,

emens -

L

( non fnficit ewm . Philofopbia ) ip[a queque Poetica , qua eft quidem omminbin

Alexanárivz

imevdl

jalfo ezcupata , (ed vix tatdem aliquando teflatur. vevitatem s. vel potius Deo con-

poétas citat

jutitl. d

fietur f»zbula[:ïgm aigreffionem, — Accedat auitem quicumque volet Poéta, atque pri- teftes Divi-

tuti p

mus quidem Avatus intelligit. Dei poieffatem. omnia pervadere, Hujusautem sitatis.

1

htl

'Poöc/æ Verfu

s producit Íequentes,

4 Jeve principium , affiduis quem laudibus omnes

AratiVerfue

/f/mmm

;flf à äw

Coucclebraut bominess fora (unt Joris ommia plena s

d« D&o vero

€ ompita ciip pagis , ommes Q? cum equore portus,

fub nemigce

at g^

Viimnur G Jove nos ex pattibus omuibus omnes,

lovis,

i

j

Nam genus illus [umus Md, & Lumine dexter

"]

Dextera figuifióat , pigra[que ad muma Gentes

injitt

hk'

Exctat ; in celis namqueip[e bac figna locavit ,

"X

f quasük;'i

Affra s & diffiaguens claris anmímqne coronans

- Stellis , queti bouwnm cestiffna figna dareutur

T d

Horarui , ut [Labili procedant emnia eur(u.

p

Atque illum (zmper prmum extremumque precamture (qu

uj

Ubi Poéta Dei ( füb nomine Jovis) omniprafentiam & cceli fiderimq;

t i

pandu

creat o2 em depradicat , qui tanquam Alpba & Omega , principium C finis , Eundens

abomnibus fit invocandus. Hominesquoque Dei genus elfe aflerit , S. Paulus

u Iw

unde & ipíe Zpoflolus allegat hunc Poétam , & ejus verba de Deo ubique aliegat,

n

prafente infigniter explicat, dicens : Feiítque ex uno omnue genus bominum

"

snhalitare (upér. umver(am faciern terra » defimiens flatuta tempora , C? terminos

T

babitationis eorum , quarere Deum » fi forté atvellent eum ,aut onyeniant , quam-

d

yis gon longé fit ab uioqueque noffrám y n ip[o enim vivimus , moyemur , & (u-

wu;pm'f

sus t ficut & quidam veftvormm Poétarum dixeruns * Yp[ius enim & genus [umus,

n

Genus ergo cinmn funus Dei , non dcbemus efi vmare auro , attt avgento , aut Lapidi ,

T

W

feulptuva artis ($. cogitattoxis bominis Divinum effe fimile. (1) |dem Clemens

if

WW

x

€x.

j

de rerum creatione per

Deum plura Poéctarum teftimonia affert ;ut

"

/i

Hoinero ;

Éomer Q'S*&

n

u

l]

Tena atque ware , & colum fabricatus in ilo eff y

ogno(tö

Omnia vcfplendens , & calum que affiva coronant,

Sibyllav

T

Ex Sibxlla veró fequentia notat :

:

,

'Dggslil

qu

Qua Mfg tT que octl

is aæle[tem nmrä poffit

2

Vergun

d WW

J

(p) Gilþæquagaig. (q) s.creg.mex.,x.

$from, (1) A&ag;ra6iegg,

As

L

2

$6

J ofedech Pontifice 35.

J echouid Rege iterum.

. Verum immortalémque Deum , cii in vertice ea

li eft /

- Sedes? (ed folis vadios nec cerneve fitis

- Luminibus poterit qui[quam mortalis Ab ortu.

Septem dierum creationem ex Hefiodo demontttat, —

ïïcäedus.

Satra dies verà pofHec tum feptima venit.

; &

Septima (acva fuit.

Septená(que dies fuit , 4 quo cumea peratia.

, li

ex Callimacbo Poeca pmducic.

Calli»m ach9 HOF iP Bu

Omnia (cptenaque die peratta fuére 5

Septituus ind, bonis , natalis (eptimus ill et.

Septimu inprimis , perfectus [eptymus extat,

Sideren in calo feptem perfecta fuére.

.

Orbibus , omuia qu& appareut volventi

bus Antiis,.

Sed ex alijs quoque Poétis fücceflivé Clemness Alexandrinus Del oftendit

Xenophon, | i atem & veritatem, . lta enim Xenopfon Colophonius,

Maximusin genere ef? Divíüm atque bominum . Deus unus,

Qui nec corpore , uec mente , eft mortalibus ullis Affimilis.

: liil

L]

LI

Bachilides, Sed & pacbili

dei Lyyricum profertita canentem ;

Sit qualenam bosum rogas : d i& Audies,

El

Qued erdinatum eff ,veligiofumque , C pium ,

]uftum , fuipotens , decerum cs utile.

| lts

Oued eft (everum , grave , femper conádtcilile ,

Expers mety,doloris 9 molcfle.

à

Javans j placens, pulcbra. fibi confentién(que »

ufruyi

Clarum s nec in(olens , modeftum atque vebemen .

Iiints

Qusd permanet ,poteff nec quis vmitari,

(itj

Addit Gleüerz

hendere vulgi idolola!

NT

shunc ipfum loétam tacité repre

triam ; ideóque fubjungere:

] Bdly

onein rejimit

nv

Servilis eff qui opini

Vt con[ecuturus aliquid per boc bom.

!iS,qq

p

?afnïcnides

Parmenidem quoque ita fcribentem de Deo habet.

Efl isingenitus , necin bunc unquam cadit ullus

6f

Interitus , totifque uuigena , firmus , ortásexpert

LU

-Sophoclcs.

. His didtis adne&tit Sopboclem x que claré dicentem:

C

:

15 veritate eff um Deus.

ln |

Caluin terrámque [Datiofam condidit ,

Ponti trucé(que flutus, vimque luminum

LT

&td £orde mult aberrautes mortaluuin ,

N

L t

At Mandi 3403,. Legís Mofcice. 910

397

Nospofcittis inalorum pro (olaiio

S

Imagines Defim ,factas ex lapidibus ;

Ex are ,vel auto , vel eboret ypos 5

1jfa, immolantes , & celebrantes dies .

Feflos , pios , piéque agere nos credimWs.

sed & P bilem

eri: de oculo Dei omnía cernentis carmina fünt talia,que

:

;

huc reponi poftulant.

1

Pt

4

[ne tu mertuos , Ó Nicoffrat

Philemon,

x

Omrxus dívitijs in vita potitos,

Terra tovlum iri ,ut deinceps in omtie tetmpus

Effugeriht Numen ,tanquam latuerint ?

Eff «quitatis eculus , qui omnia videt,

$i enim yuflus & mpius eadem conditione futuri [unt ,

u

j

1 ,vapt , furare , franda , mife,

L]

Errare noli : e[l

udicium .—

Q apud iuferos ]

l,

Qued faciet Deu omnium Douminus,

rifi!.

Euripidem quoque alijs confonum crede , cujus ifti (ant Verfus:

«

L.]

L.

L.

Atque ut. fint omnia fivma ;

Euripidgs.

Primo & poffremo prebent buic (acra prece[que.

O mirande Pater (alve , valde utilis orti.

Alterius quoque Scenici Verfus notat fequentes?

E

In ethera Q celum cim tu (upexeris,

Eum vide , illam d» effe cen[cas Deum.

H

Gentiati vero Herueti , i placet; Commentaria in Clementem . Alexandri-

Gentiani

tum introeamus , & ita fupra predi&tis ratiocinantem audiemus,

Nau Hesueti de

folt Pbilofophi , [ed etiam Poéte ;

x

licet ver(eutur in. (iribendis Jabulis d* menda- posc; ag.

l'lh

€i)js , de Deo iemen vera tandem

Uïg

TU

(cripferunt 5 & quas (evipferuut febulas , fatentut (cea.

eje

dägreþ&enesävt;ritatc ; quaim. fibs debebant fcribendam proponere, Adducit

primum Avatum Pottam ,qui [iipfit Phenomena ,id ef , eu que apparent i C&«

lis, quem tanti fecit. Paulusy ut eum citevet in. As Apoflelicis, — Isdicit : eum

primuin & poftremum effe orandum , & . ei (ecrifiendum , ut. (int ommia firma ,

€& [labilia ynam fine ejus prefidio & auxilio omnia corruerent Cre, — Nulli at

s

sx. Poctis , qui vulgi magis (equantar opimionem & con(uetudinem. quam Scenici g

C tamen duo ex ijs Tragici, Euripides Q* Sophocles de Deo veram babu£ve [ecsteu. Pottarum

de Deo fess

a, dn bis certé Verfibus vult. Euripides , càm celum [nfpéxerimts , Dettm

tcntias ap-

cognofciex operibus, — Hec ef (ententia Sophoclis : unum effe Deum , cali e ter-

robat,

1& Creatorem ; idola autein & fimulacra fuiffe fabricata ad. olatium. corum , qui-

effet

T

Vus gravis aliquis ca[us accidiffet 5 utpote qu-ibm aliquis chariffnus morte

2

r

398

Io/äd&l) Pont

z'jïce 3. &edeciá Regäf iterum.

prarepttus : eó tamen vein ve

dijffe, ut pij babzïantgr , j celunt. idola feu fimulacra

corum ,qui (unt mortui, ( ) .

IV.

fc-irflf:

Auguflins Eugsbinu multa recenfet de Poétis Divinis, qui de Dco

Auguftiat

& dehis, que veré de Deo pradicantur , fcripferint, | E quibw Pidarus

! Ducilita

Engubini

epinio.

propter pulcbritudinem erdinemque rerum caelcflium , d* omnmm rermm bozaum

snventionem appellat Denmn , optimum , folevtifimum. Opificem : quod adducit ad-

L

| Stb)ügx lfg

Pindarus.

mirattivque (epé (epins Plutarcbu, — Hic efl quód. Opifex. wmndy fit , & omni«

juxta Tbeologiam Moyfis fecerit optima , & quod fit unus. fingularis ofleuditur,

Plutarchus,

Crede mibi , quà (unt homines rerum . exordio prepiores , boc meliores , C (ingularü

MTM

äfch';lus. £

optimsg, Dei colcutiores,

Idelolatria fuit error poflevierum. (eculorum , coutrad,

x N, þyguf,ï

ampetum natura : fimiliter locuius eft. A feh ylus ,quod addncitur etéamn 4 P latane ,

*

1 n (t

Callimach9

simiru : Deu cau[am eveat , cum domum fundits labefatdaee decrevit. — Coili-

]

N

lf

machus autem , ut eft etiam apud P luiavchum , fic locutus eft : ff Desum nófs ,

k pu

$itfnonides.

nóris quüd. Divinitati funt omnia pofibilia. — Quid Divisius boc teffimonio? E[t

NT

kíc eadem. (ingularis Dei nuncupatios Q umvrr(alis poreflatis attributio, — Simo-

li,

sides «uteimm non modà fingularem Deum nominavit 5 fed. item de/apientia , boni«

bisa

tateque ejas fingulari. 9 inconmuticabili altiffumé philofopbatur. — ww etiam

fdig

ille Simotides , qui nen folàm. (ummaim (apientiam: Deo bonitatémque (upremam

XXX«C, Y

adjadicavit , fed. etiam dixit eum in(irutabilem s de quo , Marco Tullio Autbore v

Ofllh

cim quafiffet. Hsero T yrannus ; quid at qualis . Deus ? delbiraudi cauf (ibi

Titigm

unum diem poflutavit,

Cüm idem exco po[ffridie quaveret. , bidusin peiivit,

$opho :lcg

Càm fapius duplicaret numerum dierum , admi: dn[que Hiero qureret : tv ità. fit

fet ? Quia quantà , inquit , diutins confidero , tanto mi^i videtur ves ob[curior, Au-

di igitur smirabilem canentem Sophoclem , & cum (acris eraeulis mirifice congruene

sem in appellatione fingularis Divinitatiss & predwatione operum Divinoruim , [u

perflitiontnque deteflatione. — Is autem , Autbare C )

E

$

x

. ilo 44757[»)5 ]ulisuum Ine

peratorem , hec [ivipfit.

"d

Vnus vero

dunmxnj' , unus eff Deu Cc.

Ex'bisf clarefcit magis eandem. unámque [emper fuiffe Religionem , clariorem pri«

smis [eculis ; medijs ob(cttrsoreim , homintm. erroribus inquinetam 5 novijfimis clae

Phscilides

"fimam ;quam nalla deinceps corrumpai fuperfitio, — agno[cebant igitur illi [140-

Omhnia igitur (ecula bunc coguoveruut »

rum teinporum , ac fatebantur errores.

meritis laudibus extulerunt 5 onodo unitatem (5 ineflimabilem bonitatem [apitte

tidmque » interdum omnipotentiam ei tribuentes , wune. conditerem wnvetji cuns

Me)fe , nunc in[erutabilem afferentes. — Multó autem Divimias. Phocilides , €

PTifZ'H illis ante Platonem . Poetis de /ingülgri Deo fïnpfïf , ut bene P'rapbmerum'

cilidem

quis videatur extitife, — Putat autom Snidgs«, qui Ausbor eff , verà Plo

: ferige

m Gcats Heruen, Commens, ia Clem, Alexand,

p

3

(f i

" .. "M Mukdz' 3403, Legis Moj"aïä 920.

309

T

feripfiffe V erfus illos , vitag, degende precepta , qu& bodie cireumferuntur

$ ;IBIZHP-

W Ht

f4 , ut ipfe yuqtüt , ex Vevfibus Sibylluis , fuiffe decerpta.

Facile igitur potuit

n hts

Pbocilides de fingulari Deo , [apientia » Jeteutia ,

beatitudinéque us laudes has

cum reli

u lii

vel (ub falfis Religianibus ortas , edidiffe j quippe qui

8ibllas legeret,| Videbisioitur in Veifibus fimilia: & quibi

44

quis Poéiw bac .—cgmd.

jr m

Phocilidis

nl

V [olífque eff Deus , maximus , ingeniti[que.

At Deus.eff unus , cuüclis Altiffimus idem.

cum Sibyl-

j Ü jmg*ïw

lis confcn,

Ex bis Carminibus , quemadmadum (ufpicatur Suidas , fampfiffs Phbocilidem de fum-

Ius.

rati, d

TT

m , [iugulari , [apientéque Deo loquetitem

» fi forté (ump(erunt. Sophocles && Sima-

nides,

(t) Amtonius Poffevinus & ipfe cum Suida. (ufpicatur , Phocilidem

em.

Verfus faos & Sibyllinis farrepfi

[le, ac Phocilidis Verfus cum Sibyllinis

j i

"d

€fic permixtos,

S

u

::g,ïiliiü.'l

'UET

Sed cum de

|Vo

i

Phocilide hï& agatur, ut ejus Verf us Le&or ad manum

H

hi, n

habeat

j

r

, plufculoseorum ex eo defcri;tos huc transferre libet

, eX qui-

;izaril,f/?

bus apparet , eundem non

tantüm notitiam unius geri Dei habuiffe ,

Ejufdem

m

fed & coiipletiffimam Ethica

dodcttinde

m , id eft , easomnes virtutescognitas ha

morales co-

gj

buiffe , quas tam veteris T

eftamenti

» quàm ipfius Evangelij Scriptura

tz Catholi-

ylir

orbi legendas , atque ad opus redigc

udas praefcripfit , quorum ifthoc cz.

at al

initium & profecatio eft ;

"

j p

Nec furtivis nuptijs vaces, nec V euerem eb(cenam exercens ,

a M

lbï".lïfmr j

Ne fraudes con[arcias , neque (anguine manus pelluas,

j

Ne ditejcas injufte , fed ex jafté paitis vive,

ij&;g a

E[lo contentus prafentibus , Q* 4b alienis ab[line,

Mendacia ne dixerà , fed omnia vera loquaris,

jion?

Primim Deum cole , pofieà ver) tuos parentes.

Omnibus jufla tribue « neq, ad gratiam trabas judiciug.

Ne olijcias paupertatem , njufle ullam judices per(onam,

hi

Quod (i tu male judicaveris , Deus

:

te poflea judicyam.

j

Mendax fugitetefHimonium , & jufta dic,

"d

Vurginitatem cuffadi , fidémque in omnibus (erva,

| (*!A'/'?/'""J/'

Menfuras juflas tribue , quoniatn modus in omnibus bonus c:/f.

:lwïd

/

j

Lancem ne ferias in alteram partesm , (ed equalem preitabe,

j

Ne pejeraveris neque in(cienter neque [pontZ,

Wkdü L

Perjurium edit Deu immortali , quicunque juravetit.

W EIMW

Semina ne furare ; execrAlilis qui[quis abftulerit,

j

Mercedem laboranti da. ,nec afflie pauperem..

H

,Lingug wentem adbibe , Avcantnque. verbum in pe&ore contine.

INec

4626

T ) Eugib, 1 3, de peren, Fhil.c.2, (u) Agu Pol, Sjbl, fScly-T-xff 1li

——

*

400

Iof&decbï SPentifice ,. lechoni4 Rege iterum, — ..

Nec injeriwm. velis effe » neque mjuf? agentem firite, — —

M«dico flatim da , neque evás reverti jube,

? lená manu tuá mi[ericordiam egeno exlnbe,

Exulem in demum excipe ,& cecum duc,

Naufragorum miferere , quoniam navigatio incerta eft.

Manum lap[o perrige , virimque derclitum ferva,

$i divitias poffides, tuam snanum . pauperibus porrige.

Qua dedit tibi Deus , de hi egestibus prabe,

Wi

Sit commurs ommsyita , C concordia emuia.

Wans,

Hucufque Phoilides íccundüm ordiuem , fed ne totum eX (cribende

linos

longus fim gravisque Le&tori , ideo ex Verfibus (equentibus claricres

tantüm , inde excerptos appono.

'Alia non

Vnus Deu efl , fapiens , potens fimul , && omnifaritm dives,

Ne imvideas bona [ocijs , ne repreben[ionem incurras ,

minus plà

& pulchra

Nam fi difcordia wnter Deos effet , non confiflevet c&ug,

ex codem

Témperantiam exérce , G facas obfcenis abflineto,

Nofie

Phocilide.

Nunquam exaüor aimarus (isviro pauperi.

lbroj

Neque quid aves à nido funul. omues auffcrat,

Sed matrem relinquas , ut vur|us ex ea babeas pullas.

rtip

Inbonefium eft. boinims compagem refolvere.

liqui(ïingis.

l

"

Et mox é zerta [peramus nos in lucem prodituros,

(j

D

At if

Defun&lorum reliquias: poffea. verà. Dij eruute

Metan*

1 didi

Antme nmd, yncorrupta manent n mortuis,

$piritus enim Dei eff umago, & u[us mertalibus ,

E

It m

Corpus verà ex terra labemus , C omnes in eam

i,

IH"W il

Re[oluii pulvis [umus, elum verà [pyiritum recipit,

Qmnes vitá fundlà Baves (unt , Deus autem animabus imperat,

u

Noa tnultum temporis vivirus bommes, fed ad tempus :

Anima verbvminortalis , [enfä;rzis;xpers-, vivit femper,

3 W&t-m

Arma uncuiquededit Deus ; naturam 4riam

Avibus quideim , magnam celeritatem && vobur leombu.

Tauri[que [ponté nata cornus , Q* apibus aculeos ,

Innatum dedit tutamen t at v«tio propugnaculum e[f mortalibus

Verüm Divinitàs infwrat fapienti& ratioopt.ma efF

Furacium hominum ne accipe furtivum depo[itum :

Vtriq, fures [ust , & qui vecipit , & qui furatur.

Quod [i ymmics jumentuim in via ceciderit » colleya,

Arrantémque bominen nwi'v: valummm-non dervites,

N«

w)

—

r

h

wÉfntius Mundi 3401. Legis Molaice 910

4ot

li

N à feris depaftam comedas carnem , velocibus

Reliquiss pevmitte canibus, — Feris fere ve[canturg.

Pueri formofi juvemlem cuftodi formam.

Virginei cuflodias beue claufis zhalamis,

uij

Neque ip[am s(que ad nuptias aute domum con[bici permittas..

N

h

Reverere canos circiun tempora , eedéque (embus Qrc,

'igfo

Hac yuflitie precepza fecundum. qua viventes:

Eelicem vitam ufque ad (enectutis limen agent,

Hac ita & Grzc

o in Latinum tranftalit [acobus Hertelius , verbum ver

bo"(äi'ea'.m ex

referens.. . Eofdem. Verfus Phecilidis Gracos vivus Amerbachius in: Ver(

us Grzco in

D frdei

Dut clis

Latinos coégit, & ita tranftulit , ut totum exprimeret fenfum,

Latinum

traaítule,

"Furttyam. vita Veucrem , tedajque precaces ,

ristPhocili-

pl

Mitte deles , erváque: manus: a janguine puras,.

dem.-

"i,

Netialiditefcae , de jufle vive paratis,.

L

Sis conteitus , quod adeft. j aliena ne auffer.

LA

Frincipia venerare Deum Qc,.

3

Non facil&puto fore aliquem, qui Pbocilidis: fententiaslegat , & eundem

libros Moyfis & Salomonisnon vidifle.di&turus fit, càmnon pauca quafi

7

de verbo ad. verbum defcripta: videantur; $i enim: de Philofophis an- Eum: facras

Scripturas

tiquillimis: hoc communiter Authores admittant: ut Afift9: 32773. 1. 9,

tt actáffe

Q feqa. fuiffime: docui,.curhocde cogvisipforum Poétis: negari queac?

quafi. indu-

unde tan:ó luculentids credi poteft , eos etiam inde unius veri Dei fi-

bium: vide:

: AROM, tur.

dem didicille, Itaque non immerito quiscum: Poffevino: dicat^

utile potefE effe « cum praceptis de moribus Platonis ,. Kenopbontis y Ariftotelis ,.

!

l

Pluterch: , Cicerosis, conferre ea , que Salomon, Paulus , Bafiliusim Etbiis , Ame-

bro(ius in libris officiorum: , Tbomas i mulris lbris, fauciiffiini? alij; multi ho«

]

"

tines tradiderant.. ( Nv

u

Dumautem Pfigilidem comme

n

&

moro; Naunaclium Poctam quoquf:'-audi'.æ-Naümafhï?

1€-de moribus lubet.

m (

Pulchrum (ané eff', corpu caftum habere y intaDHamá, manere

Virginem ,& puras femper cogitationibus deledlari ;

m

Necohtus cirza laboriofa ii gefflantem ,.

Neque dolores trementem (ufpwiofos Lucina 2

:;äm/a

Sed permanere. quafi Reginam imbecillium mulierum ;

[fjt

Oculum. anim& [blendidum , ad eam: vitam erigendo .

1b

In qua glorio(g: veraq, (uttt muptie , ubi commxta,

Divinis verbis lumwe plenas meditationes parit.,

h

Ee €

O'p;i'mä

i

N

(vr? Boffeg, i Argum, Togi a;

ERE

"

as

- Jofedech "Pontifeé 33.. lechonid Rege werum,

A02

Opiime quoque mora

tus Pytbagoras melioris vite precepta reliqu

Poétarum de vero Deo fententias quaro ? ide

Verüm quia nunc potiüs

.;) | Brem

ad alia propero.

|

|

NT.

Erfi ergo incert

i cujufdam fuetint fequentes Verficuli,, bene ta«

men Íonant de Dci adjutorio & omniprafentia;

Anonymu$.

Desis adjuvans , omnia facit facile,

Deo yolente etiam in (vate nayiges,

Animus nolis eff , w nnoquoque Deus

V bique eff , omma re[picit Deu.

Ottod alit me ,id ego judico Deum.

ia

$implicij cujufdam apu

d Eugulinum Carmina funt.. (X )

Si.mglicius.

—

Ingekeratus erat , fei

diper fine morte futurui ,

Vuitus , & totus [Lalilis, fine fine perentis,

ht

Nec fuit ipfe uuquam , neque erit , quia munc

fesnul omne eff,

! m

Idémque exiflens ; eadémque in forte moratur,

r

Sic flalli(que vanet , nemque illum magua nectfi

Vis babit , a[fringens vinclis , claufhri(que coércens, -

Vnde uefas is qui eff includs finibus ullis ;

findarus.

Quem null

& ungquam rerum (ictavit egeff ar.

*

*

-

*

fanti

sore ['crïbunt

Ne dicam de jam anté nominato Prndaro, in cujus 1n

qui etiam poftea

de Deo , de Dei providentia , de pie«

apes mellificàffe

rate, de penis implorum apud

inferos, de gaudijs piorum in campis

varia cecinit. omifloiaq

uam ifto & alijs

Elifijs , feu Beatorum Infulis;

ejus fimilibus, duos propono Poétas , quos

$. Clemens Alexaudrinu quoqj

inter Aflertoresverz: Divinicatis recenfet, ( y ) Quorum primus

:

sinder , qui ideb peccata vetat , quód Deus videat..

M;nanrdc:

Sacrificium at fiquis offerens , à Pamphile ,

Taurorum aut hedorum aliquam multitudinem y

Aut aliorum eju[modi , vel quudpiam

Quod arte fit lavoratum j utpote aureas

Purptreass vel quas confecit. Chlam ydas ,

Eburuea aut. Sinavagdina. asimadctla z

Propitium fibi futurum putat. Deum :

Et fallitur 5 mini(que efF mente levi,

l L

Namque probw jrugique vir fiet.

| tta

IN ec virgines vitier , adultev nec fiets

D

Nec quid furetur is , cgáem ne perpetret ,

3,;.!

Ne atup quden wlicatuim cunias Pamplhile ,

Naimque

s

"

P

H

H

?!

1-:];

ïi':z:-.gþa

(x) Eugub. 'm - Mj

m m

"

w

^.

W

du Mundirazï.o;. Legis ?»Zo/kz'c? 920,

493

EU

Namque a[puit propiuquu , qui eft tibi Dew, :

qua i

Etidem .ipfe icrum ;

Neque acum . cbariffime

Idem,

li, bt

pefideres unquam alienam : nam Deo

Fadla baud wiqua y fed qua ju[fla funt placent,

Sinit leborantem (ed augere vem (uam ,

Terram colentem nodáque ( interdiu.

]uftus Deo autem affidue facrificia ,

Non vefHibus mtidus fed corde [lendidus,

$i audieris tomitrü , ne fugito , con(cita

Sinil ibi fis peuitus'bere ,nam. Deus

Te rejpict pre(ens prope.

Eus Comicu: , uodus

Alter, quem citatus A/exandrints 2legat ; e(t Dypli

Dyphilus; -

simd

los emittens fequentes, confonos omnino illis; quos fupra ex Philemene

n.2.

Poéta rccitav-i

TU ne tortuos putas , beus Nacerote ,

(j

f

Qui fe ommbw veplevére voluptatibu ,

Ac f Deum latuiffene , penitus effe libevos Q

]udirie efl ceulus , tuetur qui omnia,

Namque in nferis duas. putamts. (enitas 5

qre f l'bu.f.

i &Y

Vna bonorum , (ed maloram effe elteram,

Viam ,licet duostellus (imul tegat.

m D Camf

m .&Q&u

Agedum , furare alavriter omui tempore ,

Pradare , diripe , fpolia,

At ne. ervAvETÍÉ ,

g

]udiiat eff ; faciet quidem quod in inferis

d

Qi eff omnium Dominu , "Deus ,cu nomen eft

Terribile : ego quod neque nominaverym

Mertalium , putet. (ed fi. quis indies

l

Dum agit mali quidquam ,latere illud Deos

Male putat , jalfig, dein convincitur,

la otio & quiete àum degit juffitia ,

V idete quicunque baud. Deum effe creditis.,

Ef , efl enim Deus,

Et vero. Sopbocles l'oéta , jam fupra nominatus , mundi deftru&ionem ,

& extremum fàt claré Judicis Dei

proce(fum finalen'f ;irea juftos && Sophocles;

injuítos de(cribit ; dicens :

Erit enim , erit illud (eculorum tempus y

Cum pleunn iguis sbe[aurum laxabit

u

Ece 2

)

"

Y

igneu

24

-u

404

Tofedech Pontifice 3 3. T eclonid Rege iterum,

Igneus &ther , pat ííque flamina

Omnia C terreftia & (ublimia

Qitq

Ius-,

Comburet in(amens.. V bi deinde dofierint omnia.

vetitat

Nu[quam erit fladbumn omis gnyges ,

Erítque terva. (edibus de[erta , nec amplius

dirti

V olucrum genusportalit , d avdelit,

N«m ad iuferos duas [emitas exiftimamus,

Rn

N

j ! WRI

Vnam yuftorum , elteram iniuftorum.

*

o

FA

dum ju

dicium à nobis prave-

Ur

'Hinceft, quód etiam P jthagera: tale ri

Qiende

niendum voluerit , quotidie (emel & iterum conícientiam noftram ex-

freb

cutiando , & mala in nobis ipfis puniendo.

lta enimfi&hocþxamecn

A N

ïfythq goras

feü particulare judicium defcribit ordinandum,

Turpe quippam uutiquam facias mec cum alio,

s

Yitfin

Nec tecum z (ed ommum maximé teip(um veverere.

Deinde juflitzam exerce tam verbis quam fadis.

tontist

etofr

Neqne amprudenter tein tila te gerere afuc(ce.

Sed (cias quód omnibusfato decreium [it mori d?c.

Wrin

Fac que tibi non [unt obfutura s C? ante opis delibera,

ïïktü,x'

À

Neque (omnum anollibus oculss qndueas ,

Prin[quam diurnorum operum [ingulater auim

o percrtas.

Trtthg;

Quo tzanfij2 quid -Egi ? quid epportusum omifi ?

It has

'Wïm

Incipiens autem a prirmo percenfe : & deuwde

Turpibus comuti[fos icrepare ; bonis vero deleclare. —

fiotay|

( n

H«c elabora , bac meditare , becte amare detet »

H&etead Divine yirtutis veliigus ducent,

t jte

Talia tandem inultó potteriores Po&tas de D

It

Ovidiss.

Ita OGrvidiusde Deo Creatore?

:

eo tradidifle ecomgp?er;imuvs;:

KQye.

Nam celo terras , €7 'terïisxaäfaädät undas ,

Y

Mi

Et liquidum [piffo [ecrevit ab acre celum ,

Diffociat& locis oncordi pace diremit,

U

Principto terrain ,ne «0n &qualis ab omni

pas

Áiio

P artefaret , anagm fpeciesa. glomeravit in orbis,-

Tum freta diffudit ,vapidi], tume[cere ventis

W)'[g

L

gviggi.!iþusl.

]ufit , && embite cucumdare littora terra,

Dach

Maro:

lta &V irgilius

Ri

Prinzipio celum , ac terras , campd[que liquentes ,

f«hmï

Lucentémque elobum lung , Titanuque affra.

JDtei

Spitus ts alit » sattonque iufu[a per artus

M

ERN

l Inius 'Mam?ï 3406 /Z;eg*fþ? »;Me"/æïcæ 923.

E

-Mens agitat siolem ,( maguo (2 cerpore uifcet.

Quez quidam Poérica loca non tantàm Eugubinw , fed & ipfe vetaftiffi-

mus Lathantiusconfiderándo , Maronem ideo , inquit, non long? fuifleà

vetitate, (z) Imó eundem Virgilium Incarnationem Verbi Divini in-

digitáfle dicunt per Verfüm :

. ]am neva yrogenies celo demittitur alto,

Id quod laïiqu

05 non tantüm refutare, fed & irridere fcio , cüm tamen

dd , tefte Eugubino ; facilé ex . Sibyllis habere potuerir, de quibus alibi, Foéte inter

veros fidei

ss p

(2) Hos ergo pro guftu Ledloris Poctas teítes adducere volui p

te(tes aflu-

at

otendendum , quód vera de Deo fides fuos femper etíam inter Geutes

:möndi.

Bhoc t

teftes cófque in omni flatu ,ordine , arteac profeffione habuerit. .Nunc

D

—

ad Nabuchodono[crem in Bab)lonia revocor.

Í

. ANNUuS MUND

t4li,

EX

3

I 3406. Legis Mofaice 923

Ezeciel hocanno

[e

vigefimo quinto tra:

h

im igrationis 4uz vifionem (ingularem habuit,

,tantis tamen obfcuritatibus plenam , ut & viros dochosac fandtos ejus

vexpofitio fatigaverit, Porró cim de hoc S, Propheta nil definitum im-

potterüm habeatur , idéó circa h

al:'

&ctempora Martyrcm-gcc.ubuïïl"c ctedi-

i

h

bilecft, ut fuprà dictum Ann

ANNUS MUNDI 2407. Legis Mofaice 924. Ea eft humanz

I

v

mentis inconftantia , ut inflar arundinís vento agitatz facillime modó

in hanc, modó in aliam partem infle&atur, | Nabuchodeno[or

hujus vissudio,

Divinz veritatis nobis fit teftis , qui cüm arte annos octo , ut (up

ràad- donoforís

notavi , in veritate confeffus fit : Deum Hebreo

rum efle Deum Deorum , celapfus,

é

Dominun Regum : Ab eo tamen tempore labilem & mutabilem men-

tem iterum aljiorfum inflexit, neque illud verumn & etcrnum Numen

revereri , fed fibimetipfi honores adeó Divinos occupari pre(umpfit,

at

Itaque anno Regni faitrigefimo quarto , Monarchiz decimo , neícío ,

quà ftultitià duétus , Fecit flatuam . auream altitudine cubitorum (exaginta , Statuam fibi

latitudine culierum fex » 69 flatuit eam in campo Dura Provincie Bablonis, ?!'cam cti-

- Cb) Quod autem peffimum , hanc flatuam ab omnibus adorari voluit 9

penà capitis ftatutá in eos; qui adorare noluiffent ; prout tres nobilif-

fimos juvenes , fcu magis Satrapas, amaniam , Mi[aélem , & 4z4riam , quos

Dabylonij , Sidrach , Mifech & Abdenago nominabant , per fuggcftionem &

machinationem Magoatum infidelinm ip fornacem ideo ardentem im- Tres pueri

milit,à íummo tamen Deo

in fornace

mirabiliter confervatos ; dum interim pul-

igniü

cherrimumil

lum hymnum , qui indetrium puererum vocatur, in medio

3gne decanta

rent:Tunc Nabuchodouo[or Rex o

bftuyuit , & ;fu-z.rexit. properé ,

e

Eee 2

AU

Vï)

&2) i-a&me.ï.-zäämwlö- )

Eugubtl.z.c.ultim, (b )) Danva,

P

g.

&o6

"

Jofedech Pontifice 35,. lechonia Rege iterum,

ait Optitalibus fuis ; Nonne tres viros mifimts in medium ignis. compeditos ?

x

Quibus id affirmantibus Nabacbodonefor 5 Ecte ego video quatttor viros [olutos,

yylt,

(tir,

Q ambulantes iti medio iguis , && mibil corruptionis n eis eff , & [pecies quarti fi-

milis Filio Dei. - Hoc di&to ad fornacis oftium nonnihil propiüs acce.

u

Miraculum dens clamat ? Sidrach , Mifach &* Abdenago , Servi. Di excelfi , egredimiti . O

fpc&arifli-* yenite, Hàc voce Regisexceptà prodeunt incolumes tori , adcó ut. ( cüm

r /fg);p

mut.

pr& flupore omnes Principcs & Magnates hxc mirabilia propits infpee

feindt

N

;; f

fucion

&turi certatim accederent

ncc capilius capitis, nec filum de veflimen-

gl f

tis lzfum appareret ; nec ullosodor ignisin cis deprehenderetur.

H.

Ha€ tanta crgo Dei predigia nunc alterà viceos Regis iri Dei lau-

Di, d

dem & corfeffionem laxárunt.

A

Beneditius , ait , Deus covum , Sidrach vi-

1 g

qett

iNabucho-

delicet , Mi(acb & Abdenago , qui mifit. Angelum (uum-, Q? ervit. (evvos [uos , qui

donofor ia

crcdideyuut n eum,

Bt verbum Regis isapttaverunt , & tvadiderunt corpora (ua

t bt

--

feiplum re

- he jervirent , & ne adevarent omuem Detm , excepto. Deo fu. — Mox etiam le

t Qu

yeiiitUr,

gcm fert publicam coram univeríis prifentibus dicens: 4 me ergo pofatum

NT

eft bec decretum , ut emnis populus , Tribus & lingua s quacunque locuta [nerit

Mgsii

Lmito

blajphbemtam contra. Deum Sidracb . Mifacb & Abdenago, di[pereat , & deuus

ejus vaftetur : ned, enim eff. alius Deus, quiita poffit [alvare,

Arbitror Regem

[

uj

per hoc dectetum perttrinxifle illos falfos & invidos delatores, qui in

n

vitam horum Hebraorum conípiraverant j quos ideoad illorum contu-

t t

fionem altiüsin Regno exaltavit, quàm antea fuerint exaltati, — Cogi-

llb

£jus decre-

tetomnishomo,quantam ex hac Dei providentia letitiam conceperit

x

um cte

tuim de Dco Danicl , ad aulam reverfas: quanto folatio repleti fuerint Rex Jechouta,

vero quid. etfi captivus, & exul éthrone & patria. Jofedecb Pontifex , Mardochem

Mp F

|

prafivri /Princeps, & omhnis captivorum Jadaortm popolus, — Defides , tepidi ; &

Wit, r

lapfi inde in fervore fidei reaccenfi : ferridi & conftantes amplius fuére

tit t

confirmati, |Crevit Gentis Hbrez apud Chaldgos z ftimatio » X coníce

NY

quenter terpperata magis evafit ejus captiviras

Stabiliti füerunt hinc

Vi

iili agi & Chaldei, quosmeliorem de Deo vero dodrinam hoc tempore

W

