kerum ? Hujus lbri. Expofitores docent , &

[lberami mulierem , ut ex Textu [a-

iLW

prüdenti

c/onfpicuæ*y

ul

ere atelliginu ,vaya fgüäitüt-ï e

,

á præd.immy,; quam ipfe Rex y, Y

$s

nm

15

-

(Eiv.in Ehe 4 v.z,

&

(z) R

Éevasd.in Eftbre,

T.

) K;]M(

."!

r a.

n6 num48;

I6 ( S'äräïgijä Kfth, c.16. v

(5) OliwBonarcin Bflhuc

—

—-

U

i

P

Jeju ?on,t?'/ïcæ 34. Aorobabele Dute 22,

!

T

1n Greco s nculpatam. & iv

r

vebenfibilem vorat. (uo ve[cripto , umns veri & vivi

| Nipe

Diáaci Ce- Déi totitiem . Affüero inftillaffe , ita ut. profiteretur. illum. effe Deum. Altiffmum,

! ndec

|

lade pia | Maximtm , fempérque viventem: qu& Encomia & Epitheta (unt veri Dei. (.c

j

Trophet

fensa,

-Didacus Celada exijsdem verbis 4ffüe1j ejuídem veram fidem colligit di«

*

fontific

l

cens

$

Filios Altiffimi bíc Affuerus appellat Iudaos , quia for(anipfi tam augts

Quomod

[lo nomine fe (ublimabant , wt Sanclsus exiflimat,

It«que vero && femper yie

Wna

venti Deo acceptum refert Affuevus ,- qubd ejus Majores imperium a. Chaldeisad

T

Per(as tranflulerint ; quod. Profeffus eft C yrus , 1ynperàj Pevfici primus. Monate

tf

A(luerus

ha. 1. Efd. y. & 2. Patal, ult. &* gnnutur 1fa, 45. ( d ) Pra alijs etiam

( il

per Eftbe-

ICcm conver-

ipfe $. Archicpifcopus Flerentinus $. Affuerus , inquit , diuitur duclus 4d

$

Mgdia

qu,-

dem veri Dei per medium Efiber

$

unde gloffa [uper iBud Apofloli, v. Cor. 7. $4la

i figm

vatus eft vir infidelis per mulierem. fidelem,

Inducit exemplum Affueri ,

ini i,

Magis au- falvati per Effber uxorem fidelem. ( e)) Sileo de alijs , qui Affuerum ore

fulinio

tem..à pa- thodoxum fuiffe fcribunt, — Ego Benartij íÍententiz fubfigno , & fidem

(lü j Ei

:cntibus- ig hanc

Affuerum , i eft Darium Hiftafpis » ab alijs pracedentibus Chaldge

Ti Ot

fide geni-

yum & Per(arum Monarchis hareditáffe affeio : imprimis ab H yftafpe

tpteís

tu$,

patre füo , de cuius religione non dudum pluribus egi , qui utique

drom,

Status Ec-

filio huic Dario eodem bazreditario jtranfcripfit , & ab unguiculis do«

itUg.

cuit, Certé Dej Ecclefia in chaldea & Perfia hifce temporibus cffloruif*

Ts t

clefize in

Pcrfia,

Íe inter infideles neceflarium eft , quandotantos Reges, Monarchas ,

|Mtttes

H

& Principes affertores , defenfores & propegatores habuit,

'Uit.

I

$

ANNUS MUNDI 3493. Legis Mofaice 1010 Haucuíque ob

fitull

fcuritates & difficultates in recen(&nda fucceffione Pontificum ngn

tideni

femel tantüm annotavi , qug tamen poft captivitatem Babylonicam

W) o

quoad períonas certior eyafit , abíque tamen ut de annorum nutmero;

Vonti

Icfa Ponti- quibus claves facras gefferunt , adeó fecuri fimus.

Philo Annienu , uem

AUf

ficis obitus, eciam Tirinw recipit ( £ ) anno Darij vigefimo Jefum feu Jofue dicit vità

MT

defündum effe, — Fuitifte Pontifex fane nulli alteri fecundus, qui pro

Ti

Ejus eere- Ecclefia Dei omnem navavit opetam 5 & captivitate populum $0/jm4

XXBTQ

giaada dc- duxit ; Templi fabricam impigre promovit , pro o contra hofles fortiter

fulus

nuatiantur, ftetit, primus in reftaurata ade lacrificavit; ritus omnes facrosin ufum

Vi £l

li f

redoxit , ftatum Ecclefiafticum egregié reformavit ; authoritate fuà

le

mlgrgm

Gentem Deielectam protexit,.| Ad eum Deus 4gg«unm Prophetam

f

910

rexit, ( g) Ejus fpiritum Deus fingulariter (ufcitavit ad templum te«

AN

. flaurandum, (h) Hunc Deusauxilio füo mire corroboravit ad opl$,

A Qt

l

e

[

(c)l4. 16; num. 40. ( d ) Did. Cel, ia Efth, c, 16. $. 310, 14 6. ( ) S. Apton. p. t

o

L

g. 1 Yv i & U. ( h) Ib w 14*

- bift, TiF"4! €. 1. $, 23 (£/Tir, chron.c.42.(g) A

(

J:t'l "

N

iM

Znnus Mandi 53493.. Legis Mofaice toto

467

Dei perficendum (i) E

jus mirabilis ad füummum facerdotium Divi- , aridóz

t dijny

na electio , & inaugüratio per Arigelosia vifione excenía eft $. Zacbari nibus divi,

Wi

Prophete, quam ipíz refert; ( K ) Poftquam enim Deum huic fancto nis digna-

mali)

Pontifici peccatorum omnium veniatt & gratiant indulfiffe dixiffet , & tus.

aip ii

quomodo Angelus eum coritrá diabolum defendifTet , exinde fubdit:

» &i

Et contefl abatur Angelus Domitii (1d ett Archargelus Michael ) Jefum , dicens : lfu. Serav-

,a CUl

H &i dicit Dominus exercituum ; (1 in vijs meis ambulayeris, é cuftodiam weam toris. figu-

: prin/m W

euftodieris ;tu quaque judicabis Domum meam , & ctffodies atria mea, (* dabo

ram ptefes

RUT

fert,

jl n

tibi ambulantes de bis , qui numc híc affiflunt, — (id ett plures ex affiftentibus

Angelis ad tuam cuítodiam ) Poltea in hoc fefu . ESV Filj Dei exptef-

ll

fam figuram Deus proponit , dicens : 4sdi Jefu , Sacerdós magne ,tu , &

hn t

«mici tui , qui babitant coram te squia viri portendentes (unt ( putà viti fancti

if

prodigioruni patratores & Prophete , quales Aggew , Zacliarias , Mala-

( & N

ehias 4 Efdras , Nebemias , alijque (imiles. ) Ecteemum ego «dducam [ervum

"

fiettm Orientem t quia ecce lapis , quettt dedi coram Jefu.

Perqu& verba Deus

n

exprefsé promittit, fe Filium fuum in carnem & interram [ude addue

:i , quiunf

]

&urum , qui futuruse(fet lapis futdamentalis , & lapis angularis Eccle»

fix Dei.

ii

Eccequanta de Jef4 pontifice, filio Jofedech., dicantur , ut cui

vb

Deus vetniam omnium peccatotum pollicitus fit , quem Deus fpeciali«

Pcu's i pf(

tef cótitra diabolum deferidetit , cui Deus fümmum facerdotium con-

fuirnmum ei

.'MW&

facerdotium

tülerit , facrum eidem Grnatum pef Aagelos adhibuerit, pluresei An

£** contulit.

dl

los cuftodes confignavetit 5 quem. Deus revelatiotiibus honorave

fit ,

onus

cii denique Deus manifefte Filium faum J Efum , mundi salvatorem , qua-

1Ji

j

hi

liib

fi 0b oculos pofuerit. Denique spiritus [andur pet' Ecclefiaflicum hujus eoq g

.S, Pontificis labores cutià Zorobabele collatos magnificat dicens : Quomodo qstur à Spi-

n

atiplificemus Zorobabel ? nam G ipfe quafi [ignuti ia dexteva iantt.. Sic & Je- titu. fan&o

j

fum , filium Jofedech 2 qui im diebus (uis edificaverunt domum , C? exaliaverunt

ntusd

Templum fantdium Domino , patativa im gloriasa (cipiteruam, ( V) Hienim

ylor: "

duo Tetnplum $ol yrmitatium inter anguftias Domino refufcitàrunt , po- Ioachim ad

o^

pulum Dei recollegerunt in terra promiffa, Papatum veró à Jefuad pontificium

)Lr/I/ »

ejus filium Joachim , alio etiam nomine Jefedech , ab avo fuo vocatum , affumpuus.

I!

lwo

j

migtáffe omnes confeutitint: cajus meminit E

[dras. ( m ) Laus?jusïap-

um

paret in Libro [Mditb. ( n ) dequo brevi plura.

y

,

ANNUS MUNDI 3504, Legis Mofaice 1021. Non conffat p i, 1.

€& ullo $, Scriptur loco , quando Dux ille Hebreerum , laude immoatali 4i; zoroba-

fit; communiter tamen Authores adbel , Dux

cügni[ïïmüs, Zaraþ'ab'gl defunctus

Ü

(

Nnün 5

haec inclytus,

J

(b*l'uh"

i lb, c 2.v. g. (1) Zach; 3. v.t. Íe

dq. C1) Eccli, 49, v.a.ifeq. (m ) 2. Efdz

fo/aäm äaoätïfce 5$ Qroäæzelg "fPuce àz

468 .

L

hac circiter tempora referünt.

Qualis & quantus fuerit ifte Hetos j

;' üii

poit

ex pradictis cofligi poteft ; queim i2€uc fïïzgüïariüïmä ad hoc elegit , ut

Dentiff

pópulum eledtum in patriam reducerec, & Templum Deicum efu Pon*

ncdici

tificerepararet, Ex regio cum languineortum habuiffe ; notavi 5 [e-

L

cboni& namque , Regis ]udeorum , ex Sulatbscle

r

cuit nepos , in captivitate

termiti

itm ,.

Babylonicanatus. "Quámgratus Darie H yfz[pis evaferit.» inde appas

Bl pt

-get , quód ab eo inter intimos Cubicularios ; & primos Confiliarios ree

Jutit

ceptus fuerit. Sapientia ejus enituit In declarando, quód veritas res fit

kialta

omnium fortiffima & inviétiffima, — Zelum Religionis in eoexhibuit,

«;zqu'.v;irm- quód cüm Deriw optionem daret petendi quidquid yellet , ipfe nec die

4

ptrr

1 Dei reparationem flagitave«

K qu

tescnarzats vjtias, nec honores ampliores , fed te

tüle

rit, Obfervantiam legis in eo demoní

Hrayit ;quod eidem Daríe Aue

N vj

idda

£hor fuerit emittendi voti de-tali domo Dei refiaurando, fiin Regem

eligeretur, Fortitudo ejus in hoc effulfit , quód contradicentibus Cs.

tios e

fiomin

tbeis , & repognaniibug alijs vicinis Gentibus, ipfe ramen querelas, ad

Darium impi& delatas , fregerit ? & conftanti labore eundo in Perfiam &

fattün

C ul

redeundo , judeos timoratos flaceefcentes, &-qua(i defperatos ad fabri-

IT

cam templi profequendam excitaverit ; & excitatos confirmaverit.

Nonnulla & thefauro in ejus laudem & com

fdoj

L

mgnggtiai.läm tam Zorghée

Vaf

5:;!): quam Je

1

f« Ponrifiicis profero,

3

&lierofol ymam inaveffus » urbem in urbe mon inytttit,

tttg

hus

NeTempli fundamenta quidem reperta. -

Heu! quam non perfunclorié peréutits.

]i

Tion à

Quos Deus exaugurat. &.

Duat

Qperans Le[a Pontifex Aram accendit , & Ammat,

- Quis enim [ine Ve[u algentem refovet (pirnuim ?

Nlg

Alb

Nsifquam latior igms emicuit,.

qdem elementum facem Templo attauli funcbrem & n« 4leit,

Tets

061

Itag Numitistra ,

Vt nolilem illem flammam vídit , extinxit (uem, &ze,

IT

i.

ia

Magna veró difputatio hicoritur , de qua fupra ad 4 3454

"utrüm nempe aliquis ,. & quisille , qui Zerobabeli , &an in Ducatu

Üerri

plura de

ufque ad Chriffum continuando , füccefferit ? vel potius an huius Zoe

Bitli

vobabelis (accefforis.fuerintilli , de quibus Iacob prophetavi

t$3 Non 4

&j

Ducatu ex

obabeli aliot

fcemore Ju« feretur (ceptrum de Inda,

nec Dux defemore ejus.

Succeffifle Z or

i

da.

w

& hos coníequenter ufque ad Machabats

iA

Annius in füo Philene aflerit ,

enumerat , nominatim eos proferens , qui fuerunt Refa; Joanna , Juia »

L

ines , Ma

| Jofeph o Semei , Mathathias , Mohath , Negge , HeJTf » Nebin , A

thathití

—

JSog Mi isoeteh Md vt

469

ile B

abathias , ]

efeph & Joannc , quam fücceffionis linceametiam. S. Lue. EYang,

x ts

ponit ( 0 ) hos didos Duces poft Zerebabelem agnofcit & füfcipit Emi-

üm Jl

nentiffimus Belarm. ( p ) Nec non Adrichomius ( q ) Gordonitis V erorius;

notay)

nedicam de'alijs. Et in hoc iftis Authoribus libenter affentior, non au«

1 Captin

teminifto , quód poft Joame in hoc Ducatu Machabaos fucceflifle 5 &

Jnig

átem , quód Re[am Zerobabelis illius in feriptura notifliwi ; -de linca Da-

yofat

gid per Salemonem deícendentis , filium effe dicant , quod Evangelio:

ventanl

Lasie certe contrariari videtur , qui Refem hunc non hujus Zorobebelis ,

eoetdi

t

r

Ácd alterius ex linea Nathau, filium facitt certum e(L enim ;.quód alia

Difficuitas

t

ioftericas Salezioms ,alia Nathani fuerit,ut ex duobus Evangeliftis appa.

de Salathies

g Bagl- J

get 5 quarum illa ad Jofephumr , ifta probabiliter ad Deiparam definit.

le.à Zora-

INec valetobjectio utrumque Evangeliftam nominare Salatbielem ( Zo-.

b3beles

M

gobabelen ; nàm ficut fimilia alia nomina in varijs Tribubus & cognatio-

ao

nibus eligebantutr, abfque ut ideo necefiarió concludi queat, propter

quiibà

pomcn hunc homineim cffe ex iffa vel alia cognatione : ita certe non

tantüm 1n Salomonis » fcd & in Nathati pofteris potuerunt efle Salatbieles

i f

)

itos i

r'sbgv :

€ Zorobabeles . quod etiam probatur inde , nam ille Salatliel ex linea

Salomonis patrem habuit Regem Jecboniam s Salatlicl veró alter in Evan-

yjicd

19

gelio $, Ltcz habuit patrem Neridictum, — Zarobabel ille genuit Abiud ,

Àfte altergenuit Ref2, nec ulla extat littera vel indicium , quod iffe Re-

(« frater illius di&i Abiud extiterit,

Itaque cum illis fentio , qui am-

bas has Gonealogiastanquam diftinctiffimas agnofcunt. — Vaticinium

Gcncaïïog:ia

Jacobi Patriarchz quidem eft infallibile, de Ducibus de foemore Iude.

Chrifti apud

non aufferendis,

Sed in linea S«lemonica fecundàüm dictos Authores E

vangehi-

Ducatus ifte defecit à Tribu Iuda5 ergo foli Duces hujufm

odi in linea ftas áiverfa

E

Natbanea durárunt ufque ad Chriftum , & ipfi ita verificáórunt, fceptrum

a

"

Tribu !ud4 non fuiffe ablatum , ídque fecundüm expreffum seripture

h

Textum, $ Non aufferetur (coptrum de Inday & Duxde femoreejus.— Totura

hoc roboratur ex eo, quéd linea Salomonis Iofephum dire&té , fed non Chri-

flum attingat , qui non fuit filius Iofeph, — Cüm ergo ex Ipfeph Chriftusnon

fit natus, ergo nec Ducatus Iude; qui per lineam Salomonis ià Lofepho

", Ll

"

"

terminatur, ad chriffum attingere potuit, Attigitautem Ducatus indee

B

'Cþr'iüu;s;gef

luslu

perlineam Natbani, Ergoiita eftlinea ,

per quam jus Regni Ifrezluic

:

L

]

j

ad chriftu

h pervenit,

incam INa» .«

TL

Catu diveri

i

Fateor quidemr'etiam antiqnos Patres de hoc Du.

than. def-

ii

imodé oqui , ut ex dicendis

| 'W,hth

patebit, Kelegantur fguæ fa'ora ccuf.i;.;

dW""

ad Anuum j43t, Iun: di&,a,

-

" Nnn g'

Cüm

WM] |

n

!

J

(0) Lue.g v :S g. (g;) Bc

llargn, ig «95591191? (3) Adtïch-; 3n Chron,

jl

Ó

Joakim Pontifice 35 Rg/a Duee i;'x.

il

Cüàm T«li«tt&, Apoftata fceptrum I4udain captivitate B4

bylonica x

|— Jqun

D.

tindtum clamaret , ut C/riffi nativitatam eluderet ; $. C yrillus Alexandri-

tii in hunc modum refpondit ; Quomodo ceffaffe dicit Tulianus Regnum Da-

Ran

vidis in Sedecia , ii Zorobabel po[ft captivitatis tempus in. Regni. folio can[ederit,

,

Duestus itc PPtritque de Tribu. luda , tranfm:ffumque fit per. pofferos illius (ceptrum ufque ad

dum.

uía;

adjChri Regnimn. Herodis , qui d matve quidem fuit 1udg y C patre alienigená? Tum ,

Ihen

ftum cft de- 7

bà defeceruut de Tribu1uda , natus eft Chrifus. (v ) la d7 $. Hieronyuus:

i

ducendus, V(aue ad illud temps advents Chriflipee(everaverunt. Reges tuda , de fHirpe Da«

tilur,

j

vid , fecundinn Prophetiam Iacob : Nou deficiet Princeps ex iuda.. (£) S.Chry«

tider

foftomus : Tam diu durabuat Yudaica, Q? Principes Iudaorum , quoad venerit Chrie

moni

fius. (€) S. auguflinus de Herode differens. — Quo regnante natus eff. Chri-

fhok

fLus : jam . enim venerat plesitudo temporis, fignificata. Propbetico [p-ritu per o$

P atriarche Vacob ,ubi ait : Non deficiet. Princeps ex 1uda , ned, Dux de jemoribus

ag

p

ejus , donec veniat (?6, (u) Audi(ti Patres loquentes de D'uca:u Iude

ufque ad. Chriffam propagando ; fed , ut dixi,in linea Natlanga , & noa

mmq

in alia i(te Ducatus Cbriffo per Io«kum & Deiparam fuit commurnicatus,

hr

(

Hucufque in (scris Biblijs quidein continuata fuit Hiitoria (acra ufque

Jty

:

ad Zorobabelem , Ducem loage celeberrimumin linea S«lomonica ; potte

Jig

'

quam veró nunc Regia digaitas iri Tribu Iad« ceffavit , & Principes in

lil Pm

Evangelio- S. Martber (ecuti fint ufque ad $. Iofephum , Abiud , Eliaciiti ,

Azer (76,

De quibus nilaliud memorabile ic (cra gcriptura veperiturs

fs.

[

ideo ab hoc Zerobabele Salomouis poítero, ad alium Zorababelei , in linea

holl

N atbanga repertum tranfitum facio , nec fine authoritate Scripture , qua

alld .

. his Natbani poftecis Ducatum de foemore 14deu(quead Chriflum perca-

g

naadum adjudicap —Nu» auffemetur 6 ( vv ) Neque in contralum

aliquid importat

dicatur; De his Natlameit. Principibus nil memo-

Ptïfm

u

tj

Yabile habere (acr

?"ü

Textum 5 nam neque de Salemonis Principibus, Abiud

Eli«sim 5 Azor G'c, aliquid plus memorat, Itaque cüm linea Regum de

L

um

Tribu Iud4 hic finiatar ; & coherentia Hittorie Regum cm facra

Y

Eccle(iaftica Hiftoria abrumpatur , ea propter Duce (ucro Textti ex va-

ticinio Iacobi Patriarche de fceptro Iude in pofteris N «thafti pergendunt

]b

e€(fe judico.

Neque Aliud ex polteris Salomonis fed Refam ex linea N««

zh4n pro vigefimo tertio Duce de T ribu Id« computo,

kp

IV,

Nunc ad Affuerum vedeo , qui bellis tandem , tumt contta $c)tb4s ,

Q

N

O^itus D& eum contra Grgcos ; infeliciter pugnando,

Durn tandem in Zigyptum

rij Hyi ds

m taritus

«

rebellem moyet , ea m expeditione moritur, —Ec fic finijt vita

Hebrao-

fp;s,

/1) $. Cirill Alex.1g.contTal, (£) S Hier.in Soph,er, (4) S.Chryfin Getefe

Jjb

£, ,'?9. (uJ S.Aug.l.ig«de Civ.Dec.45, (vv). Gen.49. v. 16

E

)!

L

E

/

n Muna'z' 3509,

»l,.c;glz':&Malfkim 1026

D

LT

Hebreorum amicus ,

Dei unius affertor ; templi & cul

Lüs Divini premo-

9777

tor; vino tamen & feminis plüs

&quo deditus, proutex lijro Effber

vpnm

Apparet.

H

ANNUS MUNDI

;f

3509. Legis Mafaice 1026,

Mortem Danj

mj

Hyfajhs auditti Ledor,

- Scribunt ; biennio ante mortem , nempe

dum in Zyptun difcede

ret

Xerxes pre

gn:i d

: Xerxeim. &lium pro fucceffore declaráflc.

LL

Ifte ergo quintus Perfarum Rex

evafit atque Monarcha.

AÀn veró Atoffa,

Dario im.

ut aliqui volunt , C yi filia, vel

perat,

bf

ut Corneliu ex ipfo Heredeto probare ni»

n

titur; (x) ipía £ffber fuerit

» quz hunc Xerxem pepererit ; nolim de-

cidere. Saltem illa Cyr; filia

v

monftravi,

; patrem habuit orthodoxum , ut f'upra de-

nf

- Altera nimirum E fl her ,

. fuic gemma fidei & Ecclefig or-

thodoxz: unde & Xerxem de fide C

atho!

Par.entum

p

!

X

ica non malé fenfiffe Jefepbws

ia cultu Di«

2 d

Auguratur , inquiens: Dario autem defunclo

filius ejus. Xerxes. Regnum fu(zi-

piens » voluntatis paterna. colendi

v n 9 iï;xs&;f-

w

hi

€ honorandi Deum. beres apparut, — Omuis

(/) um

namque faciebat

» qu& Religionis erant , patrémque fecutus |udens liberaliter ute-

patur,

Per illud tempus. Princeps fuit Sacerdotum ,

Vi

(y)H

filius Jefa nomine Joskiim.

jcu t

anc opinjonem fufcipit

ac fequitur Bergomenfis ; cujus verba funt:

Xerxes Dani

] Regis ex Atoffa

jf

filius , quintus Per[arum Rex eec, pofl patrem Pere

qpe n

fis vegnate capit , e regnayvi

f Ans yiginti,

Hic (ut Jofephus (cribit ) volunta-

1is paterng colend; e» honora

ndi Deum 1(rael

rl

ES

hares appartüt z omtia namque fa-

ftens , qu& Religionis erant , patrémque (ecu

N

tus , C Indeis liberaliter utens »

; WW!

*

ua

m imaxime, Efdra. SAcerduti Amiciffimus

A

hoftis extiterit

era- (2) Quantusis idolorum

tifa qW

fa

» per hoc oftendit ,

quód omnia ,que potuit Grecerum. Crzcoru

na cum fimulacris in ci

lii peuu-

bene de uno Deo fentie

ntium.

neres redegerit ; idque ut puto ; fuafü Magurum Fana fn ci-

ortatt

lta Diogenes Laértius , et(i ipfe infidelis: cresredi-

Per[arum equidem Ma

gi idolorum fiena ér. flatuas non [olim veprebendevunt , (cd. 9*

nil d

ex difcipline inflituto.

é REdio

h,

faftulerunt eifdemque Autboibus Xerxes Grecie

templa Wflammáffe narratur.

ag

Dicit 1efepbus hunc. Regem alio nomine

aj flm

Attaxerxem vocatum , Epram

Perfia in Indéam deftinálle pro urbe Sol -

marum reparanda

qua

lio; di&o Lotigim

3quod tamen alij negant, & alteri. Artaxerxi , ejus -

ICIW j

Fuit ifte

4m , iftud afcribunt, probaréque nituntur,

Xerxes , tefte $, Dagie]e , lon

gé ditiffimus , confequenter

yff;fl i

& potentiffi

Inus ; qui om

If,

nes Reges contra Grecos incitavit ; fed reverà

cum fug fummo damno

atque dedecore, . Nemo alius ex Kegibus ta-

j

*m exercitum collegit ,

" Innumera-

qualem ipfe , quinque annorum curriculo ad

bileit exers

WIW

)ec unum iimpenfo, qua

d-

citum iu

, i

tenus ita ;æpium à patre Dario bellum forti

*

g

3

i1ime Grzciar

('AX ) Corn, in Enh. [:90 Ys

yib,

7: (J) loilib. p6 (2) PhütBergfoppi, — Ü"6ie

f-,ï" [

5: ad Annym 37 4

472

- Poslim. Ponrifieé 35. Réfd Duct 233

wi;'dk.

^ fime pro

fequeretur, Aliqui rg60000. homines & ad $600. naves

77 (

EU

e

comparáffe fcribunt, Alij plufquam 2300000. pedites , & 80000.

(idit,

A/i£a quin

sxniiliones

equites ex Herodeteponunt,

dicüntque fi mulieres ,lixz , & alij , exerct-

! &Dn

'dhomigmum. tui de commcatu providentes , accenfeantur ; nümerum facile du

pló

! QU t

in exerciti- gnajorem ponendum effe. — Pereriw ait , Si a(cribatur multitudo eorum , qui

Girumc

pumerat — exercitui ferviebant ac winiffrabant , & qui comitabantur , erant bominum quim.

; dhnd

gente & viginti olo m yriades, additis tribus milibus , ducentis vnginti, — Cone

! ii

tinet autem ii yrias decem. millie bominum, — Quare fi ie mumevus noftro stode

NT

computetur , quitquies continebat deciescentena millia , & preterca prope trecen"

t^ milia, — Hic univer(us copievum Xeyxis numerus fuit , nam mulerum pit[ene

: dfqüotæ

: ic i

tium , & PAlleeum , . Eunucborum uumerum nemo pro comperte queast dicertv

i tale

æ(a

Nimirum. centum myriades faciunt unum millionem ,.id elty

^ inttrar

millena millia , feu decies centena millia; Quingente myriades cone

ÁN

Y isexfs ftituunt

quinque milliones, l1dquod etiam Terviclls de hoc Xerxis exe

p tiferere-

ercitu refert: Erenim in eo (upra quinquies decies cettena iillia bommum ex-

j Cüngï«,ba

y, Wtitur,

- u

titiffe perbibentur, ( b^) Qu res fan& inaudita in omnibus Hiftoricise

Wl' P K

Sed quàm fuit gloriofus & formidabilis Xerxis in Gréeriam ingr"'efïus »

l

tam fuit reditus feufuga pavorisatque ignominiz plena': Nam & ad

"d

dl

Tbermop las , & poltea ad Plates borrendé cafus vix vivus, & quali fo«

- « fy; d

7 ixjhaxa

4 lus,effugit quo tempore arphaxad & Nabucbodonofor , qua& Vice-Reges

min Affyria conftitut , res

Udal 'U:Aï

i k Nabucho à Xerxe , in Graeciam moventetum in- Media , tu

p

t lonofor di- bellàrunt, &ipfi inter fe mutuo collifi , de

fümima rei decertàtunt ii

&átchian

; gladianture campo Ragan, przvalente Nabuchodono[ore ; quo tempore hiftoriam Lidis

-

X

tbe contigifle boni Authores arbitrantur j qu

x quomodo Holofernem

] huórer

* ftcitun

Nabuchodono[oris Archifttategum obtruncaverit , & ita Bethuliam ac to»

tam Iüudeam libetaverit , inlibro Iudith pari&tualiter defcriptum habetuts

^

li (

K ts

Ex tota hac 1udithe hiftoria obíerva LeCtor eam reletionem , quam

"Riftoria-

$

Aclior , Dux Ammonitarum , Holofermi de Indeü dedit ; quàm exadé hitov

u

3Vadith,.

riam Indeicam ab ovo recen(uerit 5 quomodo uhius Dei 5 à Ludis ado«

Vsfot

rati, magnalia depradicaverit ;& quomodo, fiin hujus cultu manie*

MT

rint, nullüseis unquam hoffisnocere potuerit. Nonné exadié recen*

h

j rimæ' fic

fuit quomodo Deus ifte Ludgos in portentis ex Z ypto deduxerit jquo*

rhodo eis per'40. annos in deferto annonam é ccelo depluerit? Sitienti?

Mi ngm

f

"Mchtoris,. büusaquas amarasverteritin dulces ? quomodo tandem terram Clatiaat

'Amatio^iti- ei(dem in hereditatem tradiderit ? Sed & omnia dicta rmiagnalia & pro*

EUY

riim Dacis ;

Ó COtr

digia veré à Deo Hebraoruim fa&ta.effe pro certo credidit ;hinc tanqdam

i"nef

m

"Hadóy — veriffima Holoferni recenfüic cfvum*,proteüatic»neï;.-;i-dz'gner?: udire Dom

"

(€)

| W rnS !i!ä;-'-*ä?*?ä;fääna (8) Tort; Aaso riri. p

æ*äx

ies

-

'A""?'f Muadi $531 Legis Mya;æm,g

473

pi i dicatn yeritatem in confpettu tuo de populó iffà , qii in montamis babit

at:60

6 uaïef

dten egredietur verbuti fal[ian éx. oreiés. ( C ) Sed fi ifta cam firmitet cre-

didit, quis tieget Veram de Deo fidem habuiffe? Quód autém diffimulet,

Ut

& Dcum corumtantum;, id éft , Judeorum , fiominct ; nil impedit, Nec

lt duplöl

quód tandem dicátur: eum tebido Gentilitatis ritu credidile Deo , &

OTf , 6"

Circumcifionem accepille ? potuit enim Fidelium Gentilium habuiffe

Fa&usïk Is pa

i (

:

ea profee

m

veram fidem dé Dco ; & tamefiex devotione prolelytus fieri,; próut &

lytus,

multi alij fecerunt,

Neque fequitur Deo ante non credidiffe ; cám

PUL

p n

ejusrelatio Holofermi facta firmiter ottendat / eum . utique credidiffe Deo ,

nj

dé qüot:n:a miracula récenfuit * taáquam cerca & infallibilia. — Si veró

Dux Auimontértan fide anius Dei tinétus fueritadliuc in patcía fua ; etiami

i lt

" ld cü,

álios tales plures, nec foldm Acbiorei hujus &dei affeclam extitiffe pru»

*

denter arbicrari quis poteff,

l.

d

ANNUS MUNDI 3531, Lesis Mofaice 1648. ln fumima &

Jl

äanglä.;baaïm aríno ptztetico infeliciffima X.rxis bella;& rebelliones cón«

j t

X

£ià cundem à fubditis fuis 4//yrie ac Medig Regnorum Prafectis , defigna- Artabánig

ln

Yl, PfQ'it auécm Xä'ïxes i[]V![,a j ita &in imiorte feï'tunam continüö ad- chlchia iü

x

]gchüS ,

Verfim hzbuitó/ Annum Kegni vigefimüri fecundüm agsbat , cüm Perfide,

at

áliquando in cubiculo fuo (ceurus degcret ; Arfabanus, militia Prafe. —

;uäMï

&us , éum fraudulenter obrüit atqueextinxit; — V idérat utique Regi-

«s

Cida, quám imprudenter Xerxe vivente Nabucledonofor & Arphexad Reg-

as TC'

vtl

n (ibi & Provincias per arma afferuerint , unde ipfe breviorem ad Mo-

7

hárchiam acceffum fibi apertum iri credidit , (i Regem ipfum à niedio

rium !H**Lf

fcmóveret cum fucceffore Aifaxerxe ; qüos ideb auxilio nudatos; cüm

Hglorüm E.

exercitum , Qui fuperetat , fibi potiüs faventeri liaberet ; occidere fta-

n

tüit. QOccdir iraque Xerzem & per vim ita Regnum invafit j atqué Culium

f hab:tllfl'

pef feptem ménfes fextum Per[arum Monartcliam egit, Pfo perpetuan- eiam inAr-

,e'ïmqmm

do auteni & aflecurando fuo imperio Artaxerxesi etiam Xergis filiui ; taxerxem

,

acuit ; aft

cécidi(f.t » nifi ifte jnte preventionis impium tyrannum & throno de-

"

ab €o prat-

1

ii

tuibaet, - Occidit etgo Arfaxyrxes hüric. Artabanumi ; & ipfe Regnu

m -

vent

:

i

lu a

üs occie

ligteditarium füufcepit , cujusideb annus fequens , Olynipíadis fept

:

ga- ditur;

a C?(l! ([äïl'

hgi-

$cfims nonz primus pré principio fui regiminis computatüt, Le

le!;'fïqga.'

m4vi nomen obtinuit, quod à natura brachia hiaberet (olito longior ; Ariaxeries

[ g

Qs (1 (tando demiitteret, ad genua atingebant, Caáteroquin vir fpe- &ir Lengi-

a

€ie adeo decorus , ut fimilem habere mnom

Vid;retur. . Statum impetij maaus fié.

j

is totum turbacum & conqdaifgtum repetit , detruncatis duobus fplen- iétus:

tn j

didiiflïmisï Reg'nis.äg: Jri& ac Medizel',;ïcætfeüg Próvincijé hinc inde attritis.

j

/

Oo'8

Aécetlié

M N

ContE

474

Pontifice loa/äm 35;. Re/fz' Duce 2 3.

Acce

ficis Prefedtis

| la

ffit & hoc, qubd ZEgyptus de novo fecefieri

bi denuó Regem elegerit.

Quibus in rebellione

nl

fubfidium miferant.

Exer-

pE

fümd

confirmandis Atheinen(es ducenzas naycs in

ngyptbe

citam trecentorum millium pedirum & equitu

m Artaxerxes in. ZEg)ptum

bempi

domat Íe-

ur.

Ex hoc

v,D

ditiofos.

deflinat , ubi vario Martecum Gracís & /bgyprijs pugnat

^

Aedorum jam exptra

Hc $; & Naþu'

idd

autem conijcio rebellionem Affyrierum & ^

dodtg

cbodonoforcti Mluta vel tugáelapfum ; vel «

norte abfümpcum fuiffe, cüm

Nec puto Artaxerxem , pris

Tentut)

pofthzic nulla ullibi de1pfo re(tet notitia.

f

L

-4

juam 1

n extremis lmpetij terini^

vlf

mó £ jptios aggreflurum fuifie, tan

ie corpore , Af[jria di,

nis confficutos , f rebelliones inimmedio Monatch

Gnttl

co & Media, etiarmnum duràáflent, Imó cüm , P^a

ter ejas Xerxes militem

li

"

j

xerxem . arbitror nunc t0o»

fuum pt

opbomnem in Gracia perdiderit , 4rt

É

Angel

uos 4:phexad & Nabuch

odono[or ad. fua

Jentyr

vum exerciraim ex ijs confiafle ; q

fetvitia co&gerant » ideóque ftatim t

antum exercitum ejexille , quem

h

contra ZEg yptios & 4tbenicn[es mitterc potuerit.

- ]UdhlL

L

ANNIUS MUNDI 2526. Legis Mofaicx 1053.

Quo ad res

(froniy

t

Eccle(ia(ticas, hoc anno quinto 4rt4xerxis Loungimani $

àl yans exurgit

8 Malathiss , ultimusduodecim Prophetatum minorum, De ceo

(anctus

Duend

$, Mala-

chias Prg- ^

Dorotbeus : Hic Malachias poff reduu

m populi à Babylone matus perbibettr i $u-

fim fcj

pheta,

ulus ve

lut San&um & man[uetum venerabae

fttr

phat & quouiam umves (us iDum pop

batür , vocárunt eum Malachiam , quod

idem eff , fi iaterpretenis »

atque Angelust

Vr

dixit , eoipfa

erat enim d fpecie corporis.eleganti 3

imb quecunque 1n Prophezia

»

h

fie

J

atdum eft. in diebus , in quibus nullus

nium Y

die fecundo vifus ejï Angelus Dotiti ,

Q autem cum adhug

"

Pro Angelo £'4t Prince

ps . ut fcriprum eff in libro ]

udicum. — Mortuus e

7)

atribis i. agioipfis, (d) Quem edam

Ecclefia

àquibuf. «dele(cems , 7 appofitus P

Nonde:

dam habj.

s

Chrifli in Marryrologio Die 14.

]anuarij incer San&tos recenfet,

LT

incarnato habuerint,

tusg

fuére» qui ipfu

m ( etfi non redE ) pro Ang:lo

iid

hetare incaperit , Authores fu

ot differentes.

Sunt qui

&

. Quando prop

antalij, & optimé probant,

- cozvum faciunt cum 4g440

& Zacbaria neg

t

ores alienigenas ,

quam ob«

i

Jisc

ex eo quód reprehenderit Judaos propter ux

G&am fuifle ex /iris Efdra:

jurgationem poft Templum reediticatum

.

.

dior

Bellariminus anno primo Art4xerx

D

s Lengumami eum Vi

Xi efïc

"t (

Qvando

probant,

prophita-

Ícripfiffe putat.

Cornelius pauló ante annum A

rtaxerxis feprimum , 1

mone]

A(fe Prophetiam arbit:

yerir,

eít , priuiquam Efdrai in ]udeam veniflet , incho

L]

14 G

ratur , id. eft annoejus qu!

ntovel feprimo; (e

) n Capite priino vero

dl

tenerrimé

S. ifte Propheta arguit. ]ud&os

ingratitudinis , quód Deum ,

enu

Oté$ 3

ipfos amantem » non debité redament,.

Ancrepat etiam facexrd

con

w

( 6) $, Dereth, in $ynop. (c) Corn. Haxmg.ChronQ?ogs in 12, Proph.

&

-

- ehünus Müundi 35 36, Legis Mofaice 1053.

Contra legem aliquando panem pollutüm, id eft, non fecundüm legis

t d

texln

praícriptum codtum & paratum j5item animalia non perfecta & inte-

£ra , íed fübinde cxeca vel manca offerentes ; ideo dicit Deum fufcitatu-

Q

rum effe alios facerdotes , qui non tantüm Jerofol yma , fed cotum per or-

? Aj

bem puriflimum facrificium , id c(t , Euchariftíam fub fpeciebus panis &

. Br

vini , Domino fint oblaturi.' In Capite fecundo facerdotibus Hebreis props

T

ter ditas tranfgreffiones 5 & propter reliquam tepiditatem & inj

uriam Ejuspradi«

eationis

üllh, ciï

in cultu Divinos egeftatem , maledictionem , & infamiam eis (upere

ii

cries,

venturam effe prenuntiat ; fed & ferió per extenfüm redarguit , quód di-

wuj t

mi(fis uxoribus (ue Gentis contra legemalienigenas duxerinte — [5 fertio

; AL()IW

Capite dcfcribit du plicetn Meffie, id eft Chrifi adventum , primüm qui«

vtl

dei in nundum , eüimquetotum mánfüetum & pacificum , pramiffo

j u

Angglo Teftamenti, qui fuit Joeunes Baptifle: Secundüm porro ejus ad«

T

Ventumad extremuri judicium ; ptacurtenteante ipfum E/i4, rigidilfi-

AHC ! QW

inum fofe atqueterribilemaffirmat. — n qu4:1? denique Capiteipfum hoc

-

jüdicium extremum univerfale ob oculos ponit , tanquam diftritum ,

j d!f

omnibus peccatoribus quidém horribile , fan&is veró jucundum & op-

"m

tatiffimüm , ubi cuique pro merito vel pramiunmi vel pena ünt retris

aol

T

buenda : it cujusobfervantiam Judeésad vittutemi , & ad legis impletio-

"LE B

üem feribadhortatür,ne cüm impijsin illo die culpabiles réperti dams

t

&entur; eum promifftone ; quód ob idipfum El tunc þfæmitændus*ütf,»

l Mgelmf

ut crrances if viani vetitatis , id eft ,ád idém Chriffi adducat,

Hi

4

1

&tm ! W(

Exomhibus autem , que fan&lus ifte Propheta liabet ; pehf'anäa vé-

N

hiutit verba Domini dicentis : 4b ortu enim folis t(que ad océa[um magnum

Oraculumi

n z:lïznät?g »

éfl nomen meum in Gentibus ;5 & im omni loco fuerificatur , * offertur tio-

de Miiffa &

7 ECCW [

viini meo oblatio munda ; quia maguum eff nomeu ineum in Gentibus . dicit D0- Euchariftia,

B

fninus excrcituum , (£) Hacde facrificio Euchariftie ceferenda & intcl-

ligerida effe omninó indubium eft: An veró & de prafenti tempore » id

ubi

$u

€lt , de Malachie &vo; verificari poffint intérrogari folet. — ]udei id af-

g

ferunt, & depio fax Gentis ; per totum terrarum orbem difperfz ; Hocinfaper

g

precum facrificio ititerpretancür.

Hoc tamen contta Textuf) CUftetC xyo Genii-

W J

dicit Corsuelius , cüm Déus ibideim differt& affirmet , (e de manu ]/d«o- les Deo vero

ttm facrificium non efle fufcepturüm,;- Demüs Cornelio hic non efle fer- facrificaveq

TM

mum»ï ,

monem de facrificijs Judeoram ; nam (* Arias accipit oblationes & viclimias , n«

quas Gentes ( noi 1udai ) tempsre Malacbié , Deum vertm ex qiotu. celorum , &

TU

i

gubernatione univerft 4ovo[centés , ubivis locorum ipfi efferebant.

Cornelius qui»

élo ;

]

deni Afi'nm refutat , dicens : Ver

hin Genies (acrificabant. Jovi j Herculi B

«

p

d

hini

f

9o9 d

ng;

(£) Ml i i

)Ofm

Wa

—

Y

J

476

N

doakim Pontifice / 35 Refa Duce »23.

*

a

Deum verutn agnaïv;«

u

"n Dto Vero;

pauci enin Gentilium , ut ]ob , ejujqs

eemid s

(itt

runt Q9 coluerant s cateriomnes coluerunt. idola,

Verüm in hoc etrare Core

torum per orbem

jþeäu |

—mnelimn alibi demon(travi , dum non paucos fed multos

veram habui(Ie fidem docui,

Hunclocum Hage quoque Cardtoalis non

guit

217

de Jad«u , íed de Gentibus explicar dicens: Pr«fens ponit. p

fotur , vd

qua etiam tunc timebapt Dettm ]u«

li, i

etiam de Geutibus temperis sHins boc anteligit $

Mi

daerum & venerabantur , vi&entesquoinodo Detts e0s p

eccantes puniebat , & pani

elytis loquitur Hugo , ut vult Cornt«

fumti

tentes (ublimabat, (g) Nec de proí

Aitj

Dcum colenti-

lius, Íed exPrei'ää'dc Gentibus incircumcifis unum tamen

LAN

Álgite

bus.

g. Y

LR

ANNUS MUNDI. 5558. Legis Mofaïcäe Iös's'.

Artaxerxed

DO

