proconverfione Judeerum, ecce Deus jam aliosduos illu

ftriffimos prepa-

1h0ï€576iï

rat €orum fimiles » Ezechielem nempe & Dasielem , cui circa hac tempo-

i lïf-[f

t2 fünt nati , ut ex eorum prophetijs delumunt Aut

hores,

"f

on nifi obor«

L

yy

j

ANNUS MUNDI 3370. LegisMefaice. 89

q4..,N

t

; etfi enim Jofias

gnelt

tis lacrymis hunc annum corfideraturus ingredior.

Ozculté ad «

minü

u,mi!i

]

jam tot annis in fübditorum fuorum converfione , &

tem pli expiacio-

huc ludzi

It Td

'f

fi

ne ac adornatione laboráffet , occultus tamen idolorum czltus, & pub:

Íícrviunt

)d

lica Hebraorum vitia párüm videbantur correcta &. emendataà 5 namque i4o9lis,

f?"

(enüim menfuram Patrum implérunt ad prevocandam . Dei pxoam ju-

j

j

pcrml le

jl

qh

ftumque fu;gremg Qua veró chus ]ofie regmmiferac ,Íe noa

T

J "

furum;

j Wï

(ks Luä'ov.Vii. tn S. Auguü; lib 1$. A;Civ .Dri c z;-. -( l') i..Paräl. 6. V. 1

.4B &

L

LE Efd:;.?.v.- Í. & ldem lib, 4. , 1. v. :.A,;( $9j 4. R : :3v.x.

ml

516

uarid 3. Pontifice 31,. Io/:-? &'ge tOR ,

O:chao

furum s üt füishzc mala óculis videre deberet , ideb hanc miré funiculo

yont

JEgypti

fug providentiz ad mortem deduxit. . Fuit nempe hoctempore Rex

guatit

Pharaoe

in 4Eg ypto foitis , ifdue prudens & felix, Nech«e nomine,de quo plura

TU

recenfentur infigniafadta. Quid de Religione hujus Pharaonis dicam ,

J

ambigo. Cümautem florentiffimi hoc tempore Dodtores , unius Dei

Tif

Profeílores in 4gypto vixerint , ad quorum dodrinam audiendam do-

i

Videtur uni Ctiffimi Grecorum & aliarum Gentium Ppilofophiconfluxerunt, ut brevi

£oluiffe

s

infrà dicam ; ideó aliqua fpes mihi affulget, hunc quoque Nechuenets

Fa

Dc eumqi talem de Deo vero fidem habuiffe, ^'Ne veró inaniter (omniare videar,

ve

N (

propria hujus Regis verbain medium producerelibet. Bcellumis con-

türmí

tra A[[jrios fafcipere decreverat, jámque exercitum ufque ad. Eaphratesi

Mi

non longé à finibus R egni Jude perduxerat ; cui quia Jofi«s non adeófi-

mf

. deret, ideb comparato exercitu eum à finibus avertere proponebat,

J

Hoc audito P/4rdelegationem mittit , & Jofie nüntíat , dicens: Quid mi-

ls D

— h6 tibieft Rex Juda ? non adver(um te bodie venio , (ed contta alyam. pugno do-

lc/atur

mum , 4d quam me Dew feflinatb ire pracepit. — Define adver(um Deum facere ,

d

qui mecum eff , ne interfiiat te. (n ) Nemo dubitet s INechaenem hic loqui

f

lofas eon. d€ uno ac vero Deo ; cüm Textaus Divinus ftatíim fubdat ; Nolut Jofiai te,

LA

tra cuudem VEffi 5 fed praparavit contra eum . bellum » tec aquievit. (ermonibus Necbao ex ore

ducit cxez-. Dei,

ve n 5

tüum,

Sicut autem in omnibus adoro do&drinam DeBrris Ecffatiei , i5

hic nor poflum non mirari, eur dubitet dicens : Per Deum intclligit vel

li

Deum fal(um , quem coluit s (eu Deos , per fingulare intelligendo plurale : vel Deut

Torday

verum » quia malti. idololatre prater deos [uos etiam noverunt , . (uo todo cr

t qu

lucvuut unum altifimum Deum , quemadmodum Samaritani,

Ea tamen , qu&

wubli

Q j

- fequuntur , penitius de Deo vero idem explicat : Jraque a Deo diait fe effé

Argumenta siotum (* infbiratum ad iter &v Vellum illud 5 atque ( at infi à habetur ) ficerat,

&l

pro vera

dfm f

Nam Deuw per unum Regem ( Regnum frequenter ulcifcitur peccata Regis & Rege

df: Necbh2o:

si alterius, — Defino 4dver[um Deum facere s qui mecum eft.. d eff : mibi à Det

^

$15,

mi[fo ac infpirato in cau(a bac noli vefiftere , nee Divine ordinationi obicem ponert

:

[

4uded, — Ne interficiat te.. Mdeff : interfici faciat , Aut permittat per me,. Nolaii

m

QU

Jofías reverti , fed praparavitcontra eum bellum , uec acquievit (ermonitus Nechat;

que prorulit ex ore Dei , id eff , ex in[piratione Angelica feu Divina. (0) Lf

Jttyy

f4nus xutem óc' Hugo Cardimatis allegant Rab[acem impijflimum Dei con*

. tl Ter

temptorem , qui etiam dixerit: Domsmus juffit me afeendere ad terrain iffam.

li I]()c b

Ritur

Nemo tamen eft , qui inter Rab[acem , notorium blefphemum , & N«bae-

gein difcrimen non videat, cüm de ifto nil (imilelegatur. Gloffa ergó

elup;

ril

erum Pra-

hahni[

Y :

amiiis de Necbdon afti

z

*

;m-at ; dicens : Quia ex verbi Jeremia C 4

phaann

| (g) $, Pä;aj. 35. .',jj,, co) üinnyf. Gart!zuf. ibid&

"i? (j

-

:mirä f

. p M;indi :3370. L&gz'; Nï&ibþzþz'cæ $85.

aiy

Ctempor l

ghetarum. poiit voluntatem. Domini Agho[cer? , quia vindicandum

erat i populo c.. e a.

, dequyi

peeeatore, — Corniliis ergo cum eadem Glofz judicat, hunc

Regem Jere-

ais t

mi«m & ejus prophetia

m novifle , & juxta hanc proceffiffe : per oraculum

:i? d:ia.:oxä.

es , üfiui

Jeremia non firiptum , fed víva voce editum , qubd ipfe Jeremias per nuntittm Pha-

adiendini

v4oni fignificavit , ut tradunt Hebrei ap

d S. Hieton n yium.

unde & $. Juflinus

Tunt, tl

quaft. $9. «d Orthodoxos docet

5 Jofiam.- ideo occifum , e0.quód snonitis ]evemia

üe Nula

st Pharaou fe(2 opponeret ; minime paruerit, Idipfum firtaw habet, Et veró :

niarevid

fi Necháo idolis'deditus erat , quis credat tam facilé ad Dei Helrecrum

Bellurit t

nutum talem exercitum , & ductum bellicum ctam periculofum fufcep-

turum íniffe? norine enim Deos utique fuos potiüs confuluiffet ? deinde

at Bul

Pbatáo talia dixit

i non d

que vix ullus infidelis dixiffct ; auc dicere potuiffet 5

cüm afferat fibi

re pytit

praceptum effe à Deo , ut feflinátó rem. aggrederetur.

jc: u

]efiatt monuit ,

ne adverfus Deum aliquid faciat ; né interficiatur : cre-

ens Denm verum hoc poffe , quod de dijs (uis vix credidiflet, . Pro-

n ,Ngmä*

, pun j

teffatur infüper exprefsà, affirmans; Deum effe fe

cum : qued necipfum

de dijs fal(is dicere potuiffct.

v hi

-Imó teríis verbis Scriptura afferit" Necbso-

nim hc verba non ex ore Jere

t

ig autalterius Prophetz , fed ex ore Dei

(ut Jj

habuifle : ita ut videatur , Deu

Nadunat

m ipfum i

nvifione huic Regiapparuiffe,

ycl Angelum fuo nomine mi

fiffe, qui bellum contra. Af[yrios intardate

yfuii,

yindiyt

fuï*cipiendqm precceperic.

Sie Deus & alteri olim Pharaeni per vifum

revelavit leptennem ubertat

em , & tot annorum famem fübíequentem; Fides ia

ii uf

de quo fuo loco.

uód aute

m nunc do&trina de uno Deo in Zigypto Egypto

[

publiceétradita & probata

m hoc temipo»

j unti?

füerit , & Grecorum Philofopbi hanc inde fide.

; re fana Yi

eum idolorum & Deoru

m plurium deteftatione , reportaverint , brey

l

s

pa n

adhuc latidso(tendam : i

MW)W'

l

ta ut abfürdüm non fit dicere, hunc Nechdosem 9. —

Éd em veram deu

"Ub

19,

;

no vero tenuifle Deo, « Sed his judicio LeGtoris remif-

t at

L

Tofiem nunc tepeto, qui , uti praefertur ,

Phardoti contra Afjrios mo«

7 06"".';?

veti occurrit, Cur Phardo bclium 4

[[jrijs intülerit, non cít cur quara-

n f "æ

mus, cüm Deus jufferit ; prout & h

ujus Gentis excidium non tantüm lofias Ne-

j

chaoni feífe

Jeremias & Scphonias mo

dó,fed & Jose & Nabum & allj predixerint,

wiM, 0)

* M

Dei veró difpofitio fuit

; üt fic

opponit.

gup

u

pientiffimus Jofias, quem Abaulenfis meritó

in hoc bello totum exculpat , i

ta hàc occa(ione pra.fznti« feculi malis eri-

j

"

peretur. Cüm exercitu ergo

j

i

4 N:mï'

]efias prodijt ;.Phardcsi:

erbis, cüm nullam

deluper ipf: inftrudionem

vel à Deo, velà Froph::

í

g

habuit ; in przlium

beret , fidem non joe ss t

adcoque defcendit 5 in quo

| n6 ,?Gth*düïtï Pgæ]i:) wul-f'

,jigiumfïï'

vulngrgtus 3

inde $o! ymas vedijt , & ita diem obi;-

7 Qz fgiïïä- neiratHds exe

'MW

prlio , quia op»i

-

ffin : Q'A'Z pitat,

u dz'xïit.pum's Juts ; Rdnite me df

$

X

] WS*

z

-

ss

À Rege 20

*

j

':zzgxl Pt fgfïarii 3 *Panäjï?e k3/t. 'jo/ï

- trauflulerunt-eum. de curru in curzum alterum s qui

(equebatur eum more Regio,

us in Maufolco Pa-

Wonn

& apportaverunt eum im. Jeru(alem. , mortut(que ef? & fepult

Onus

trum (uorum » &* univer(us ]uda && Jers(alem

,

luxerunt eum 5

f

Teremias maximé ,

entationes

nl

cujus omnes Cantatores atque Cantatrices d

(que in prafentem. diem lam

uos Jeremiai faper morte ]ofie

t fnite

WO

füper Jofiam rep'lä;aht. (p) Nam rhrenes f

[

compofuit , quorum initium : Quomedo fedet. (ola ci

vitas plena popuilo ? fatta

U

leremize

fatia eft. (ab tributo &«

& tonum

Thrcni fu«

eft quafi vidua Domina Gentium ; Princeps Provinciarum

Cq4) De fucceffore porro dicitur in Chrenteo [acro : Tu

lit ergo popuilus ter-

tteutd

per hac

Heu!

(mä Ti

$nOrItCe

re Joacbaz , filium Jofue . conffituit Regem pro pate

£ (uo n Yeru(alem.

Nam de hot ]oxebaz y

TT

quàm veré dixit , qui dixit : Filsj Heroum noxe.

tam fancti parentis filio , veritasgemendo pronu

ntiat ; Fecit malum cu»

Yolüm

(r) Sufpicor etiam,

d

if

1

i

Yonchati- v5 Dowiso, iuxt« ommia , que fecerant Patres ejus.

pius pro p2

" dum fanciffimus ejus gc

nitor idola ubique expugnaret , his filium [o&.

i aidi

-Feciflet fo:fan"infan-

qf'a

rte regits

cl4z tamen in corde fuo adhuc locum: reliquiffe.

1

M

da quaci

i

inauu

A3 'Li -

e 4 nifi Deus (tatim przcaviflet ; Necj4o namque

bello in

(0)4

£ «

Afl yri4 CO

Diecto

Solymas redijt, urbi

tributum centum talentorum at-

titie ij

fuit , Te«cbaz captivum fecum in

Ti 01 COf

ti,& unius talenti ex auto impo

jpism abítraxit, ubi & mortuus eft.. Proco aute

*

*

m fratrem ejus Elis,

TY

A Nechao, 4

T

»

dem , fed fratre nil melio-

t

9.ct

sin. cim,cui nomcn

3&75

kim impofuit , creavit qui

Kgypum em , cümidipfum de ipfo dicatur, quod dictum de fratre f

u

erat. Ft.

V g

Nimirum

sbduciur. cirgueluws coram. Domino , uxta omui , que fecerant Patres ejus.

fxxtl:gugä

f

ia Íce-

J'tl t

?

aderat jam tempus, quo Deus populum füu

x

um proptertot imrman

.

lera conftitüerat ex terra tam ían&t

a proi

jcere & exterminare. Scio

5'"ïf!ï"£ Ti

n

B

' hac tibi Lector hotrorem & txdium movere;, hinc deiftorum Regum

idololatricorum antris & latibulis horridis ad juc:

indiera ce deduco,

dm ,«;.p!;n',

. Deus Haöm P

twdif

(4n A

à ]udeis nempe reprobis ad Gentiles , ad Grézos, quibus

AC

iïtefa

lii

M

- -quam ]«dei peffumdabant ; per Philofóphos

impertijt 5 ut ejus frudum

faciant, Lege, & judica.

fïäie;ung j

L]

ANNUS MUNDI 3373.

L,.Legis Mofaice 89o. Ma nus"Augæ-'

^

*

1'"?9'& QD«

horum Gentlium , tmaxime

Grecorum fapilfime meminit;

L

—— ftinus Pilofop

' "& quidem primum eorum Thalerem Milefium jam

tempore Romuli inquit

Hl

feiffe periibetur ,

W Cüjus Í

floruiffe. Eodem tempore Remulo regnante , Th«les. Milefiua

H

sunu eleptem. Sapientibus , qui

po. Ybeelogos Poetas , i quibus Orpheus IBAXVME:

L

Septem

enuiun nobilitatus eff , Sepbi apeliat; [unt. ( Et pauló po(t regnante T47»

ï" li fj ;

A ua

fert

inclaruiffe, quos etiam ipecitte

€racirSa quimo Prifco ceceros fex Sapientes re

pientee;

na&um , Seäü;sm

qung« ;

: Sdtm

eä; ,nempe Pi:t.—c;mm Miijle

i

[

Athenien(em L Chiontth

qnonisitt

äüütum |

il admim

(P) $, Fg;nï'ip, 35. v. €3. f&qq. (

| 9 Áng

$) Thres, 1. v.ifrs gf-) 4 R;g. igä ?. sxï

u£ Hb. aü.äüyk. Dcs, & 14*

(

D

"d

"K

OE

4

& d

L^

arkmmk:giu

A nnue '?i&rz"zli d373. : L:Sg M(?f!u & 890.

;'?;ig)ä

i u

näarxiz:m-; Piriaudrum. Corinbium , Cleobulum Lindius , (7- Biontem Priesa

RHUB .

l t

Omaes by- (cptem apellati Sapientos poft Poetas Theologos cLaruerunt s; quia gsnere

f m

vitequadam liudalila prafiabant bominius cgterü y Q* morui nonuulla preczpe

yr mott l

t4 fententiarum b'evitate complexi (uut, — 1ta Lucerta Africe & covius Eccletiar,.

u pb

( tJ Succin&iis hifce verbis excitor fufius & intimius de Philofophis

li triihl

& corum Rcligione non tam ex ine, quàm ex clafficis Authoribus diífe-

t pplit

rere , ut diícat Lector , quàm lateinter Gentes Deus Ecclefiam fuam ex- Pucsi ias

fiem. i

ter Iud*og

tenderictunc, quando inter. Heireoin Rcgno Jtda vel maximé füppref

T?

Rcliziene ,

kehot]v

ía fuit a

u,'Ll'

ué contempta, Res quidem tam ardua calamum poíceret

hancinrer

TTTE

prolixum , brevitatis tamen ftudio contrabam , ut ut potero, | itaque

e

Gentes eri.

vfoic t

à $. Jufiio initium fumo , qui Angelo in forma fenis ibi apparenti,

gunt Philos

lf

& quid fit Pbilefophia ? interroganti, refpondit : Philefopbiu eft. ejus , quod

Íophi,

vf

[ , feientia Qv vera coguitto , beatitas autem. eft eyifdem , & (centía previum,

namqueörlle;

Cau].S. Juftmum veroante (ülcepcum Baptiímum totum Platouicusm exe

Quid prop-

alentont

Íola creatü- rnéü: Phi.

titífle apud omnes in confeffo eft, — Philofophi ergonoa in

m f

raram conterplatione fe detinuerunt, (ed ultra omnem creaturam ad . lofophia,

Sretm erl fll

primum &aternum Ess illud philofophando alceaderunt ; du&u ni-

i nl

mirum & ánftinctu Spirités (andi ; decuo S. Tuflinus citatus inquit : Effe py,

lofophi

[ fi/öfl[- j

ecülum imentis , atq, ad hoc datwa , ut eo vuundo 4c perpurgato ipfum Ens cos(pwere

q,Mä dc fbï'ä?

,

VLent : quod quidem Es ommum , qua menie perapiuniur ,eff caufa , non«olorem

imo Enste

jereusy non iguram , von magnitüdiem , non quidvis aliud . oc

"

L

ulis afpechabile ; äaæm:mss

vt

fed effe Eus [upra. omnem. effenisam , ineffalile j inexplcalile, faldinque bonum ac

z

(lonl

pultinum , C bone natis animis propter coautionem Cv amorem , quo-fe ab iis vi,

g um

deri appeiit , primutas safitum. — Philofophorum porró duas clafles in dua-

bus diftindiis Regionibiis floruiíle co

gnoícimus ; quarum prima Italice ,

; Deus *":x.m

altera lonica Íeü Greca nuncupata,.

In I4liz4 Íchola famofi Doctores

j eu d

Cvalerunt Pberecides S yrus » P yibagoras , X enaphanes , Parmenmdes , Zeno Eleates

Phi !Xofopïxagv

Leappas ; Demacritus & alij fuccetlive.

in Academiis Greis edulferunt

Mp

rBin Gri&e

ThalesMilefun , Anaximander , Anaximescs , Anaxagoras ; Avcbelaus ,

-SOCTATOS y cia

Yatrid

fime 19

, n

&reliqui, — Socrares autem relictà Phyficà Bthicam pracipue docuit ; cla

Hes, —

€x cujus Íchola prodiére Plato, Speufippus , Xenoerates, Polemou ,Chr )fippas, -

wyä Pif " »

Crates ; Arcefilam., Loi ydes , Carneades , Clean

|,

thes s Attiflbeues , Diogenes , Ze«

op

po Zititus , dictus Steicus , & alij.

Plaio Academiam aperiens, viros do»

d

u

(

Giffimos peperit Ariffetelem , Theo

phraftuin , & plurimos alios; qui fe ab

T

j

2 n

ii

ab eodem Plafomices nominárunt,

V

ldeatur Diegenes Laértim, ( w )

j

Didorum Ppilofophorum ea fait fapi

entia & QO&rina ; ut orbem ia

fui admiratiogem traheret,

![gln"li

. Ee z

Ad

. (t) Hdem iBidg €.25, ( a;)' P. Hallo, in vit, -S,ïluäfainf

"s

"

? YY ) Dirïog-.þ aä;c. hb.' 1

—

E

£e

ge 212;

?fz;aïïä" 3. Poutifice !?, I-oäkz;&ää : £

n

11

putt.

Ad rem , ad rhombum.

Queritut ergo ,ar

i Phiïcfophf; E—u

À. k

f5l

1

qui D

tem aliqui horum veram de uno Deo fidem habuerint in medio in«

fidelium ,inter denfiffimas idololatrie tenebras ? Refpondet Apoftolus

gprh

iif

terfe $ Deum egnoviffe.. Cium cognoviffimt Deum , wn ficut Deum glorificaverutta

(x) Qu veritasadeo clára , ut multi (an&i Pstres antiqui, dum Dei

u at

Philofophos

us à

Dcum coge

unius fidem probare nituntur, Philofophos contra Ethnicos allegent $

noviffe fta-

quod & moderni Theologi fcholsftici plerique praftant, — n fpecieho-

but . !

Mi

tultür,

rum quorundàm Philofophorum teftíimonia de Deo uno ac vero, nec

hii

non de alijs fidei articulis & myfterijs infra reponam. — Quod Philo»

- fophi notitiam habuerint de vero Deo , hec quoque 4poffoli verba indi-

futtia

Aþo&eli )

fl i

elarum hu

capt ; Quia quod notum eft Dei ,manifeflum eft in illis, — Übi Ambrofius Cathae

rinus* Hoc notum eft. Dei s (eu no[cibile de. Deo , quod ipfe eff. prima cau[a , prind-.

pogei

jusrei te-

ETA

guum omnium , (umme ju[lus , (umme perfedt

us non mutabilis , (ed ab[g, ulla ntt-

kimqnium.

iiene (empiteruus: & alia buyu[imodi faut , de quibts facile elicitem , quàd ipfe fo-

[ fw 1

lus erat dignus. fummo cultu ac veneratione, ( y ) EO collimat & Nicolaut

fim,

(;

Beum efie,

Gerranus, Ordinis Vredicatorum , (aeve. Scripture Profeffor, — Quod duün w*

tur& cognofibile eff Deo ; ut (alicer quód. Deus eff , quüd Dew. unus eff , quüd otm

[4 (

& unum cí«

DI pl;

fe docuee

nuin rerum prinapiam eft ,marifeftum ef in illis , id eft ,in [e babent naturalem

rant,

r4tionem , per quam boc cogmofceve poffunt,. (2^) Haywman Halberflattenfis cae

4

I

- dem habet ; Qaie quod notum eff » proprid Dei e[fe : [cilicet quia ipfe folus fit vte

TMH5 , VETHI Crcator oimvitin verum , manfeftum efl iis, — Ex pulchritudine enimu

iïaþpare

t

-vifitilitm operum cognitio Opificis. & suajeflas innuotust. Pbilo[opbis s quie. tam

X

fpeew[a ereatura [ecwfiorem Creatorem baberent, (a^) Dollor Ecflaticns : quia

v buy.

quod motum eff. Déi ; hoc eft , pev naturalem vationem de Deo fcire poteft , videlieet

Po yjn

(

liitu,

quid Dens ft juflus & (spiens , apprcbans bona C reprobans mala 5 quàd 5?,5!7'

vndein

li fit cultus pe[ectiffiimi , ttpote honor Latrie ,exlibendus , manifefpum eff in il

lii Dugg

p

hanc cognie Hoc ff ; Centilibus nottim fuit, Idera etiam t Videntes quippe Pbilofaphi ordie

T g

ionem dee sem effe jn rebus , C? quod uxutm procedit, cau(atur , G. gubernatur ab alio , peryte

LT

wæex;nx.

tiertnt ad. motitiam amius primt (ummique Entis » quod oportuit. effe eternut , pete

? LT

fectum ,& independens, — Ex conformm.quoque motu coleftim. corporum ,e f

u Wm,l

:

bili confifl entia mundi , atq, gubernatione inferiorum 2 (uperioribus , perpenderunt

Mi

x

Sorundem

c[je n wnivér(o unum quendam (umnmum Provi[orem , Dominatorem ac Principettis

fifiy t

Quam mulr autem vera , projunda , & mira aguoverit Plato um fuis , & Anfte*

WMM |

pulcherri-

mz rstioci-

telescuta. Perpateticis de invifibilibus Dei , de [empiterna virtute 4c pivinitate.

Mp

DT

fationcs,

ipfius , patet $n libris eorum, — Venerabilis Beda : Viderunt ergo ifli Pbiqufpbi $

- Suosssteris nn ipitueritó Jamá atque cloriá prelatos videmus s nuluma e0

rpis £ [j

Fcnm,;,

N

Deutt »

M

j

(x) Komi.v.2. (

Y

$,

!) Aþaär, Cath. iti epift ad R am, cr( )'A Nicel. 'Gof:g fl

&pit, Kom 61 (a) Wopm, Halb,in cpi.ad Kom. c.i,.

(j

—

-

-

:

»

Sup i

"

a

.ffnäw Mund'z E -&gis Mcfaäcæ 89o.

»iu

1iïcfophï;fcl

jn medoo

Denm. — Dirde viderum onticit fpeciem in re quacunque mutatili, quáeft quid-

quid illud :fF,queque modo, &* quali[cunque naturaef , quia incommutelilites eff,

det dpti

n per boc five univerli Mundi corpus a calo ufg, ad terram , €. quecuvque corpora

nius 4

! glmfcamä

in eu (utt , fiveomu

cHs

H

itam , fs ab illocffz nou poffe , qui fimpliciter ef 5 quia

yii, dün

m aliudilli cff effo , alitid vivere , aliud imcligere , quafi pofft vivere. von intelli-

Kos zl

gen. — Necaliud eft iintelligere , aliud beatum effe , quafi poffit iutelligere mcn

defpeto

beatus, — Sed quod eft illi vivere , inteligere , beatum effe , boc eft li effe.. Propter Omnium

) at vett

- banc ineemmutabilizatem & fimplicitatem intellexerunt eum ,

omnia Vf fecif- Creatorem

ul

fes & ipfuin à nullo fieri poti

:ffe. Cb). Hucufque Beda. Sed quid $. atbana- cfle dixe-

u frz

hii vehit

f ? Quia qued notum eff &c.. Vnde liquet , banceos bab

"* lj

£optiitionem s quía 1unt-

anfur

qued notumn eff Dei , erat & bis mamifeflum, — Quid «utem Dei fit notum , boc

n p

pactoperdifies, — 1n Deo quidem monmdla funt , que haud quádtutm cognitione cot-

TT äfï)f'

plecti po(fumus 5 nonnulla qua cogmitu facilia, - luflaut autem : qua wánüs buma-

i, pl

eis (en(ibus innote[cant ? Ea profeclà que Divina [nlflantie (unt , bouita: failtcet,

"I

fapientia i virtw , Divinitas ipfa , frve nagnitudo; qu& invifibilia Dei Paulus oum

V'!id Iï; in-

w uY

cupat : tofcuntur tamen ex bac smirabilirerum ftrudura, — Genribus itaque univer- vifibiliaDei

T quöd [

[a aperuit , que po|funt in [v cogno[ai ,

& [unt notà Dei , id eff ; que circa ejns [ub- -'Cog-*mfm €

fiantiam funt , que . et[i oculis ceru

& nequenut , maente tatmen ex bac conditayum

-

mbemmwuhl

4b [e verum [erue com

prebenfitilia (unt , plerifd, veróinvifibilie, ( c )

T d

Itaque

!W WW ,

Philofophi Deum cognoverunt ; fed quantum ex predi- — 1Il,

. &is apparet

» &on nifi cognitiene meré naturali per contemplationem

d

m d

€reaturarum ; cui acceffit aliqua revelatio divina, ut clare

infert. Apoffà- Cognitie

lus, Deus enim ilis manifeflavit,

Cartbufienu ait, Deum eis manifcfláfTe ; Philofophe-

T

'

,

Per infiuentiam lumiis naturalis

» per quod. anima vationalis ex creaturis inte

l' rum natura«

qt

ligit Creatorem , de quo lumsne eft

is quidem,

gF

Pfalm, 4. Sgnatum eff fuper nos lumen vultás -

fed non fiae

tui Domine, Vtde Origenes ait:

Notum Dei eff boc,

jusd

i;ï

quid ex mundi bujus di[po- Dei revela-

ibf

fitione Gomtural ratione affequi pofumus.

1gnotutim veró Dei eff ratio (ubfl anii& tionc,

ejus , qué ominem latet cveaturam s fimiliter (? an i yfferium bumana-liverations,

T "

Plunibus autem shnodis revelavit Deus bossinibus veritatem s videlicet

f

per [apientie Cs odis

if mml

fufionem , per Angelicam vevelationem , per Sandlorum i

nfiructionem , per natti- Dcas borai-

y

gélemvationem, — Secusdüm Dama[cenum quoque omi

ibus natuvaliter in[erta efl. nibns folcat

il P"P

eognitio exiflendy Deumi,

Nunc tamen agit Apeftolus derevelatyone , qua fit per xevclate ve»

UTR

l

|Bulüralem. vationops , qu& a Creaturis a[cendit ad' Createris notitiam j [ubditur Titateeme

; rul! )

jl

ABatique s Invifibilia enim spfius ; id

ejfE : Divina tiatura incorporca « fimplex Cf i«

il l

j

Yifibilis , & peefectionis ejus,

j

qu& naturalier (ciri non poffunt , videlicet juflitit , Ea cognove:

;mb

s prtentia , provideutia 6

qua dicuntur invifibilia Dei , quoviam hcet fint uium xoot. Fhilo-

" L)

ip[^ a"mnn Effentia , tamen (eundàm vationem diffingnumiur , diy

U'W fopkl ] qnz

E€ 5

Ui

Ü

/^4; nato alitez

("

cognofei

N

'l' Gdll

- €b) Vca sel.incgit. d Róm, c,

t« (6) 5, Adbanaf. in cpifl, ad Romc, .

nob pofiuns

x

—

L

5

: äïæzz;ää 3. Ponufice ïäï. ïhäwä Rege 22.

1 Beda citato,

t

?:;Wä j?

£5

ificantur , d per diver[a cogno(cuntur, — Addit cua

multa profondaac miraag^ovifle Platonem cam fuis, & Ariffotelem cum

hi

Peripateticis .&c. Sapericieo plures authoritates adducere ad pro;

ttit

Ml

bæïümf

iód Pi flofophi per viam luminis rarionis naturaliter. Deum

verum €o

noveriut , cum & alij Scipiure Textu manifelte atfficment ;

p

prer contemplationc.a creaturarum ad peimum & atetnum präæcäpägäm

Rif

c

!

quod Deus elt , denique perveniri , & ita Cteatorem cognoíci

À

e

d

Nut

Ml

magis illuc contendo , ut videam , an Philolophis fuerit fidesrévelata,

adeóquecum auxilio gratiz divínz conjuncta,

iV.

ptoy

Suppofità namque naturali tantüm fide graviffima

'-ïgüæ&;s ,.:-xerä-.

liC

tur ; utrüm ifta naturaliscognitio Philofophos al.ofque Geutiles ad falue

p

lm

An ifta fci. t6m a ternam direxerit, atquead eos (alvandos aliquid conferre' petuee

entia Philo. r£ ? Frangifets $ylviu, in Academia Duacenfi Profeffor, rcípondet: Nattt-

tn

fophisad

ralem de Deo notitiat , quem aliqui Philojopbi

tabuerunt , affeci[fe » i. Eutia alia

ht

falutei i"wf-.'qm;

moáo g lrificarent tenquam Deumn , ii natare [aliset Creotoreim ÓG Gubernae

ft/y

ficieus jexti-

terit.

tOTeth j 46 eliam , Wi £ , Canquam ul eatias aliquae egerent [icur oportet , e0nie

ul

mirum afjecu, qua ipfem (uper omuia fimplicier diligere vellent , atque ita ji

* [ s

tid|

t1& appropinguarent,

Cuipentur «utet Languemiuexcu(alules , quia uec boc quia

m

Suffeeiffet . dem Dea pra[Titerunt ,«d quod eifi ger (olae nature virestun poffent » poterant t4»

fifli

fi quantó-

1!!! ) ai

Eognmrc-

mien per. diving gratit adyutorium , quo [e indignos veddebant.. ( d ) Fro imclio-

VE

rj intclligentia ffatüs hujnsquaftionis fciendum : effe declararum d« fi-

&iitty

runt Deum ,

hs

tantó glbri-

de contra Pelagium , quod homo folis viribus matuta. per [ip[um

F

d 'ücz & o

Waf

"

fdáen, - ti4 juflificationem obiyucre uon pofft ; càüóm enim juttificatio liz opus fuzcrna.

tarale ; & folius Dei donum, ideo confequitut , viribus naturx cam ob-

Ti

tineri nullatcnus polfe, teftante apoffolo: Nen quüd faificwmtes fünds codtare

fitm,

Dogma Pe-

lagijde vi-

aliquid « nobis, quafi exnabis, (€) Qui ctiam aic: Grarid effis (sLs.ti

per

E

m

J

fhidem, && boc non ex volis: Dei emym do.

uume[t. Bencidihw Pereruss 10 terqute

T

fibS hatura

P^

nishancquaftionem tra&at . 4514lis cogmiito Dei, qualem Plulefephis attrte

lg,A

buit Paulus , (atis illis juertt. ad con(equendam aternam (alutem y at ver peeter

Chifia

Pe:erij pro-

pofirio,

ilam neceffaria ipis fuerit. cognstio aliqua. [upernatumalu , o dovinitis iuju(e?

H(j

Inprimishic Author & bene pramonet 5 Paulsip hic non joqui,an Phie

t

lofophorum naturalis cognitio de Deoipiis (uffecerit, ita ut non egute

Martyj

rint aliá cogaitione füpernatural & revelatà , fzd tantüm dicere: Phi-

Wrms

Xjufdem

lofoephos ex creaturis habuifle cognitionem Dei , cultam tamen ci dee

Mt& il'.»

rfponfo, bitum hon cxhibuiffe, etfi (civeriat fummné colendum ; (ed hunc cule

K

tum idolis detuliffe

Addit porro Pererius : Quod fi [ecundum-cognityonem

N

,igen

!lkm E

saturalem , quam il 4cépetunt » ipfum Deum z;a!uägäm ( gloificáffent

BALUTA, -

-

(ä J- anä; $ yïv; in £, p.- S;.if'gom. d« r art; t xeffe ïd,»*' (tæ) g—.. Caz .31.4:v

»

N

v

d*

x

E

r d

J Aunni 'Mum!i 3354;'. Legis Mofaica 8 96.

224

matyralem obferyae [atagentes , exifl'imare convenit , Dei gratiem mon fuiffe ipfis

t cian,

defuturam s fed & interieri. [uo. atxilio en3 inviffet , x qued ad [alutem eis necef-

otelen i

ferium erat , nondenegáret, — Hac enimde Deoeredita nobis (v per[usfa effc aper-

te ad

tet v nec Deum ab bomine exigere impo[flilta : 4 facienti bomira pro naiurals (ua Facienti

dier Det

uod in fe

facultate quantum. in ipfo eff , Deum mon de[uturum ip(i ; id exima [uaviffma ejus

aftme,

it , Deus

providentie ae bemgritati maxim con[entaneum ef, — Hac probe Le&orem

ünon dene-

pfiï;cigm .

memorià retinere optárim. .. Carerüm f& declarat Dodlor citatus ;

Qici

£ gat.gratia.

: 3

non difputare ,an potuerit quifpram Philofophoru

m ab'aue fupernatn-

MOLISTEI

Tráli Dei gratia , & per folam cegnitionem naturalem ipfius Dei , &

proprias liberi arbitrij vires &ternam falutem confequi ;id enim à nul-

Sup«äxuätma

iv

n B1Yl

ralisgraria,

r

lo Catholico Do&ore in dubium vocari , qui omnes dicunt , fecundum

ut borao fal

Vl&l

Seripturam , Concilia , Patresac Theol

ogos, omai homini fupernatüra- verir [ om.

lem Dei gratiam effe neceffariam , ut juftus coram Deo fit , & falutem ninà sequi-

promereatur, Efie autem quaftionem : 4» cognitio naturalisin Philofoplus tituz.

fanta fuerit , narurali vatione comparata, que [nficeret -ad. (alutein? n vero ne-

( G

1]

l

etffaria etiam fuerit cog

nitio divinitis vevelata aliquarám verum [upernaturalium,

itit ,a

qualis ves eft fides Divima,

Certe cognitionem Dei naturaliter acceptam ,

" i 1

eis ad falutem fatis fuiffe , videtur velle dicere Paulus; etenim impoffi-

4Uití ifW

4;.; j

ll

bilia ab homine Deus non exigit. 'Sed' fidem fupernaturalem , id «f

þ/"!!a

cognitionem verum [upernaturalium (* fidem Divisam Phiefcphis fuiffe imipefiti-

m

;

li Q^

lem. , ait Pererius , s. memo cis predicaverit.

Quomedo sredent ei , quem non

audiérant ? (96. Rem. :0.

"]

Ergo talis cognitio fupermaturalis Philofophis non fuit py,

ilofuphi

sece[favia,

Deinde

B cegnaverumt. Deum , etiam cognaverust efft. benefadorem po

tuerung

1

6 remuneretorem ,

que duo accedesti ad. Deum (unt. meceffevia tefle Apeflolotalvari pe

r u

Hebr. n.— Item fecundüm conmitionem hanc naturalem poterant vitam recte in- cam ] fcien-

u) x

flitaere , & legem nasuralem jervave , d7 adliones fuas in Deum . tanquam fioem

tiam; quam

defacto ha-

j ,/,1/..107

altimum , dirigere , C* fe bene gevere erga Deum G groximos. Ergo talis cog

bucruat,

ii u

sitie (uffecit , ur «ccedente fupernaturali. Dei gratiá jufificante (alvi evaderent,

n

Citat, Author $, Chr y(oflomum hom. 35. in Mattb.-dicentem :

- Gentibia Amte Meinorabi.

Chriflum (ecundàm rationem bene viventibus ,

fdem Chrifli non fuiffe necoffariam. yis s. Chiy.

Et fübdit , Dummedo ab idelis vecefferint ,

"i

D

& bonefl £ vixerint , falvos evafiffe (otomi (cn.

putà per accedentem Dei gratiam fupermaturalem. ]ta & $. Juffinm tentía.

,u]

a

um

-

Martyr Apdl. 2, cenfet, tales etiam Chrifiano: fuiffe appe

llandos; quales

Socrates » Heraclitia. éyc,

ju

Sic etiam 5. €lenem . Alexendvinm lib. 6 ffrom.

SS. Paämm

Tales inquit ante Chrift

um juftos effc factos, vel per legem Moyfis, vel

l'hfn j

confirmario

11

jb *

l

per Philefophiam,

lta Pereriw ; qui tamen. íententlam coniratiam

n

ample&ens., putát d

o&rinam revelatam , & fidem Chnfi Ínpernátu-

Perérij opi-

?

f

*alem cíle omnino ne

t "17« 4d

fii)?l J

[j

ceflariam à fecundàm S... Auguflinun E

nip Contra-

u

.'l-'ï'f-'

ht

M

É*

224

2

/g:ïdïig ;o ?vnææï *

',t"g

314 ïæwzäæo R&ge,zz; !

R s

pl

Optat, (£) Domi

Soto, vir doctiflimus ; & facre quon

dam Czfirg

u

:j

Du$ ,

MäSSHaEi à CO'*,;A!CCE.

4 ;.'ga

?

nobilegerinem arboris Deminicana , hanc ipfam

fifrm

matertam (olide dif

d Vil

, & Philofophos omninó indubitanter natura:

i'&'xn ad

lem Dei cognitionem habuiffe ex Apoffolo fupponit. . Quarit proinde,

qnid

an hzc cognitio eifdem ad falutem lufficiens fuerit , tanquam fub lege

t il

naturali conftitutis? refolvit autem diverfimod&, — N«mz, fi non erat (af-

Cj

fiiens . mon facild apparet , quomodo illos poterat uff, adeb excu(atione expoliare ,

Iemcä.sl

quin valerent [cpfi per caremtiam. (up:vioris wmotitia protegere.

Nota Sotum

lag

Eameegni- ad Apoffolum fe hic refic&tere , qui teríé dicit: Philofophos Deum cognovift

ll

tionem Phi- (.

d non ficut Deum glorificsff , adeóque inexcufabiles evafifTe; ex quo in-

jofophis fuf-

ll ry

fert: nifi cognitio eorum naturalis de Deo fuffeciffet , nequaq

uam in*

feciffe,quo-

Qu

sodo Sotus

excufabiles pronuntiandos fuiffe. Im centrarium ver (. fant vetba $0ti)

qäl'tt'.Q

á

quid non fuerit (uffiiens quam maxima [unt ergunenta.. Primum » quod juflificas

probet.

upt,

tio uon eff opus natura s fcd gratie , ut contra. Pelagium d

ecretum - exiat,

Evf6

(qui

Solanatura- zeque ad ju[litiam coram Deo (atis efl naturalis cognitie, — Addit antém luce

fl

lis cognitio clarius effe , quód Afeffelis loquatur de cognitione naturali, Philofo-

adfalutem

us

non fuffcit.

phorum propria , ex creaturis elicita , in quibus invi(ibilia infpicinnturg

LT

qua cognitio diftinguitur contra obfcuram divinitüs infufam fidem i

hii

uá credantur: & propter hanc naturalem fidem dicit Apeflolia , inex«

foina

-Nota de fo- cufabilesfüiffe. Nota feguentem hujus Authoris difcurfum : 44 ^znt

It J

lanaturali . pyg

vinciam ac negotium Philo[opbia uaturali demandavit , ut per Sapicntes vulgus

cognitione

reten

differere

4d cultum Dei inflitueretur : unde Cf yfoflomus explicans , quomodo Gr&ci , d eft,

quotquot fub lege nature degebant , nullau poteraut imnpietatis excu[attonem J4-

tooy

€d [apq

S?tum.

bere 5 nunquid , inguit , nou atdi[lis vecem eolorimn , qui ennarrant gloriem Dd

De lj

per octilos nobis tummiffau , concentiinque verum omnium puuhberrunum , andíque

quos D

tubá cleriis intonantem 5 c, — Hacautem omniaad naturalem cognitioneim ptre

"It g

Philefophi finent. Nonergo Paulus fuperioris meminit notiouis fidc, Idem [entit Gregfriut

lültuen

enmcida & Hieronymnus & reliqui, Quomodo autem cognitio naturalis fecerit

h&ü N

cognitione eos inexcufabiles , ulterids id S2to urget ia hunc modum ; Nataralem cog»

Qne

Ípeciale do- sitionem

quàd unus Deus fit principium & fini»

, que per creaturas haberi pote[! ,

iff| [//]

num Dei

- AC ideo Remunerator , effe fidem , que in lege natura fufficiebat ; G per lian fdum

:

i.

moyentis

/

$Uexc

thtilo)

vo;untacem *

$

u[abiles evafiffe idololatras Ó* Gentes , quoniam per.i

llam , fpecials dono D

ll/!u:

Probatur ; Quia in ii5 f*

9)

&cceperunt, moventis voluntatem , vecenciliari cum Deo poterant.

c

)

g f]

«ulis fola erat. neceffaria illa fiaes de. Dco wäffzifä, qud fit , & qud inquircitibts

Nec alia

&t » quod plurimim i

[l

2185

T

(e Remunerator fit &c.

ere .quempiam pete[! » nont

g

eognirio in creditu facil? , aliain Dewn exegiffe unquam eognitionem fui ad f«lutem , quam

ton er4t

ad ía'utem

legenaturz illans , qug effr

t ab alio publicitüs "pramuig&;sg. In lege» AUL CT ATHT A

^

1€ |ui reba-

; p:z.opc-

[

t

&i) Näc.&zcei-.iä ï*st:ä Difp. 17. it . d epi

fi, ad äoæ.

a

1

Ó

— Annm Mkm»;dz" 3375. Legr?:lMo/aï-cc $9e.

224

h

)d

C

l

propofita Gentibus cognitio Des , preter illam , qu& per lumen natur erat config-

l

L.

l

l]

"

qata inmeutibus bominum.

