fatis fuit , nift peculia

natrzin- pio[ft4 (and l:ber Muudi & creaturau um Gentibus

b)

D

elligerenó poy; iptellgentiam. conttlijfet , ad. ejnfmodi 1dio

ma clarà percipiendum.

m

Deus 1intei-

id: Naturalirer ea , que

faïüüs

Nec minüs convenientcr idem Author alibi ad

ligcntiam

o5fís , vel fub legis tem-

ïmey

airibuit, .

legis [unt , faciint.

Loquitur de Gentibus apte egem M

non bhabeent , doremtem qui

d agendum » quid & [a-

fici

pore ,qui etfi legem Mey[is

, inflyuentem

de bono faciendo,

W

giendum j babebant tamen natura legem indit m

a

/

ifedech ér. |etbro, & Nasman

* de malo vitaudo, — TAlis [uit olum Job , Melc!

f

uT

Oves Chri- $yrus , (j Corn

lus , veligio|

us T timens Deum ,

( Eunuchus Candacis , & inu-

LE

fti; quz non

lig eves ,

quas dixit Chriftus [e ha

Ts

lieres ill bone[La , de quibus Ab 17. ( ia

füerunt ex

1fli enim impleverunt ea, que legts

DAU

ovili ludao

bere , qu& non. erant ex

Jadeorum- ovilt.

rum

unt , boc eft , moralia pracepta , qua trad

it lex nature.. -NNam ceremouie O

L

Decalogi , quo Deus colendus

li

145 colendi Deuim., expo[itio erant. primi pracepti

Jadicia. verà explieatto

erant. precepti. diligendi proxi-

ff!llslg

a'iligendm izadebatur.

n .

Et quanquam-Ge

ntiles illa 1gn0raTent ,

babebant tamem - (uai ceramonidi

"T

Zabat ,tum ut. Deus coleretur , tum ut jufritia

( pax

t g

Obfevo. & futa judicia » quas vatio dié

At q, bec qidem Gentiles (ervabant n ab[qd,

V

bant legem guuttta intev proximas fovereuiur,

fed non

Dei gratia , quia habebant.

?

eam fidem ,

qua (ati eo tempore erat. ,ut quód Das

TEmaun

abfqi gratia .. & inguirentibus fe

erator fit, (.C) Accedat etiam in fincm De-

p naturaliter

&or Ecflaticus , cujus

do&rina elt de Gentibus in lege natur&

£4

cilha;

(2) Nic.G orr.iu ep.ad Rom.c.:.'( b) Salm.difþ/.ug

if ep.ad R om: (c ) ïä.ib.difp.xa..

! £nnis SMundi '3373. Legis Ma]kicæ 899.

Z

!

uaiuralis rationis dz'ädIm

t Adjuti lu- !

€4 , que legis (uat , faciumt

N aturaliter , id efl » ex

4 fnt

mine gras

i. Og

&e , 4djut tamen lumime gratie , (ine/ qua nemo unquam (alvatus efl : uon enim

e$e

ex puris naturalibus quifquam. falvatur , cim (alus noftra [it [upernaturalis fetia-

415 tl

tai , (alicet vifio per eciem , ad quam fine fide ,charitate , gratia Det , nullus

iLitit uj

r memorià tetiucat , omnes

l)

h

viator perringi, (d) Probe autem Letto

;

)

It

al

l

homines ab initio mundi ufque ad legis Mosire promul

gationem fub

feribent

J

lege naturz vixiffe, & plurimos per eam legem (alvos evafilfe,. Sed

Inlege na«

ff p

" turz homie

& cüm lex Mo[aita folos afficeret ]udaor, omnes alios cotíus 'orbis.popu-

TRU

los adhüc füb lege naturz conftri&tos remanfiffe ; indubium eft , ufque 5« (alvari

ii ts

dum Filius Dci Evangelium praedicaret : quanquarn nec ipfa lex Mofatca5. petuife non

mb

$1 ergo Decalogus cít ambi-

nec adeo Chrifli Evangeliunlegem naturg folverint.

it Dun, !

cum gratia füpernaturali Judzis fuit affignatus , quis 1

onge latiorem & gendum.

at

antiquiorem legem nature gratiá privet ; cüm hac (uos non miduus

TET

alvos facere potuerit,

,

quàm Decalogus J'f*?.æof 3 imö & forté multo fa«

ii 1

Cilius , ut flatim dicam

1X.

fut

Legem Mo[sicain Jdeis gtavem fuiffe

, 'S'. Pe-tiusin prime Concilo

l ,«/mf f

So]ymitano declarat , inquiens : Nunc ergo. quid tentatis Deurs » tinponere

q i?

jugum [uper cerices di[ripulorum , quod neque Patres nioffri , neque nos porzave po* p ex Mofäg,

f /;]szm f

fu. (€) Quot moralia , cxremonialia , judicialia. , & alia miXta ca ludeis:

W/m//mm

pracepta in lege Mo[atca comprebenfa fuerint : alibi explicavi.

Horum extitit ob-

!um fer&atu dif-

(l

autem pleraque graviter obligabant , & tranfgrellores in pericu

li

ficilis,

falutis conijciebant. Gentilium ergolegemlonge breviorem & faci-

liorem fuifle , podtor Gentium ipfe affirmac, qui plus à Gencibus reífpectu

p

"7 qatW !

fidei erga Deum non requitit ; quàm duo puncta , de quibus (xpe fatus Gentilibns

lex haturaé

1714

Catbarinus : Neque euim fuit Gentibus clau[a unquam ad (alutem via , quam con-

brevior atq;

fi gNl,ig

feqin prov[us ab[que fide eft impofibile; — Gentiam ergo fides erat. duorum dunta-

facilior.

iil

xat artiulorum ; videlicet quod Deus fit « ( babens providentiam , &* quód 1nqui-

Ycnisum alum ff Remuucraior ; n quo articulo ceteri continentur implz'mä ,ut

[ cbri(lfif

B. Tbomas elegauter docuit . ( £ ) Etalibi: Dwo [unt , qu& olim Geutibus (atis Duostan-

jj (j Pïi

Hos autem 1àm articu-

g

trant ,a quibts Deus noh aluud exigelat , quia non aliud vevelabat.

daugs fidei aviiculos vigilanzer Apo[lolus explicat docens : Credere emim oportet. ac-

os fidei

Gentiles

cedentem d Deum quid eft , && quód inquirentibus (e Remunerator fit 5 idefl

habuiffe

il "

TT

"

1

qia babet , C& (ervat m alia vita vemuterationem , ?. talem ,ut vemuneret €9$ 5 onendivurq

qut iuquirunt eum s videlicet optimis. fludi)s && opevibus bonis charitatis. — Hi

! jf(dlwfi

jl

4."

atitem ariyculi pradicantur antus à matura per b , qua vifibilsa (unt : mam ex hoc

m

Ó

IN

ff ,WM f

ereaturarum libro elicitur , nonnullam Deo de nobis cffe euram. ? providemiam.

!

€gai

Confir-

.n f 4.

(d) I.)'icnïyäï, Carthuf in E

"u W"h;

piü,a-d Rom. c. a. Fc )V A& 15, v. 10. (f) Amþp

Carhar, io epift, ad Kom. €. r,

j!

j

u-

256

.

Aarid 3. ?O;Ztiföe $5 Iaaämä Rege 2

A&homm Confirmatur antem fic à uatura prediata intus ab Angelis,

Vude B. Dionjfiu

dijri

i Oent

intelle&um dit , quid plurimi Gentilium per. Angelorum illuminationes (alvi fachi (unt , quo-

perAngelos pigm illam natura pradicationem fecreto C interno lumite comprobando confirmáa

qum d

iunt inttOo- füfa

vd cte

du&i.,

V nde vecipientes tl fidets à Deo , qua certos illiseos articulos reddidit ,

é& con(equenter (pem (* charitatem (| quantum poterant ) legis mandata.etiam ex

fonti

Gorum

charitate fervárunt, — Que. certà fententia & pittati innititur C* vationi. (g)

Eadem hic Auther repetit , dum hac verba Apoftolica trutinat ; Quomo*

s

Yi lt

do audient fine pr&dicante? dicens : Quód verb multi olim falutem con[eguerentur

etiam ex Gentibus ab[que predicante , & 1deo mon fine fide , non miram eft ,quia.

dac a

Unde o

fides illa erat duorum avticulorum tamim , quos explicat Apoflolus , & natura

pf* qu^fi

intus clemans predicationibus : videlieet. qubd- Dew eft , babeus pravi-

Rif Di

Nec aïivjsv

1lla ergo fides

Pradicato-É

dentiam creaturarum , C quód inquirentibuss fe Remunerator fit.

n $

ribus opus

borum avticulorum , que e[t intus , confrmatur per Atgelos , pro €o tempore [stis

gt

luenda

habuerunt, €f4f , qui& nen ultra vevelatum-erat ; quare - neque

neceffaria. fuit. praedicatio,

Sic homines fub lege nature Deo gratos evafifle confítat ; i nempe legem

Qu

du a

hanc cum gratia Dei obfervárunt , cujus pra tot alijs teltis efie poteft

Cornelius Centurio , Religiofus , &* timens Deum cum

omni domo (ua s [aciens

Tunc ter

eleemo(ynas multas plebi &* deprecans. Deum femper.

"

(h ) Ubi Cerneliu à

Vr

Lapide; H«&c autem duo conj

1

flere nequeunt cum peccato » [ed (upponunt. gratiam

l

I

- fendiificantem- — Quare Cornelius ante adventum S. Petri à ]udai , quibufcum

n fmg

C«area ver[abatur , didicit baufitá, fidem explicitam umus Dei , Q impliaram

KCl

Chn[li Mediatoris . eoluitque veram Deum , ficut & Job , & ejw Amici s non enim.

lein,

fofs ]udei ante Chriflum ; fed £* nonnulli

Gentiles coluerunt verum.| Deum » qui

tl

&iratia tá-

men uam

[ervantes legem naiura C? chantatis , jufl

ificati (unt 5 indéque eleemo[ynas ^liad,

py

e€xcitans

pia opera praffiterunt.

H«c autem facere uon potuerunt per vires. [oliumaturd y

hfr

ei , excítante C? cooperatte,

quàm coo. ff

cuti cen(ebant. Pelagiati s [ed ad boc egebant gratia D

ftm. M

perans non ff fé

&é docet S, Profper lib. de libertate. arbirrij. (1) 1taque fi lex Mofs -

wf

^

deíuit ipfl

5 & multó

magis i lex Chriffi gratiam conferebant obfervatoribus fuis,

Mu

jd etiam delege naturg dicere poffumus, — Lex Damini immactilata convire

vt

tens Animas , teflumorium. Domini fidele , [apientiam. praflans parvulis. (k)

ferim

UT

Si perlegem animz convertantut , gratiam per eandem confertri à DeO .

-

A.

neceíTarium eft.

hi,

Supra Num. 7. ex V«[quezio

retuli,fiqua naturalia Centiles de D;o-z!

u gt

Philofophos vel (auchiffima Trinitate Ícripferint & cognoverint , ea per revelationem

l ld

fuam noti- habuifle, quam revelationem non eis proximé fsctam dicit: Sed quia «tit

^riam potim.

ne ,

mum cx S.

A [acra Scriptura ?aul a populo H ebþmxa - Aut ZEg yptio, 4ut parenium 'msdmu

(hl& Pm

4

an

Seriptura

babu:flc in-

llüs ml

di«atur.,

. (g! Idemibidem. (b) Ad. 10, v.r. (1) Corn. ibid. ( k) Pfalzp. 15.v. $.

eIcansus Mandi 3373. Legi Molaice $90

237

iri Dj

ab ipfo ieitio ex parte con(ervata , faerint edocli, — Bené &copcime ? nam mul.-

4 i, p

'ti Gentíles , prafertim fapientiores , eam dodirinam feu cognitionem ,

hetit j

quam de Deo & Divinis habebant , nontantüm ex aliorum relatione ,

tl tl

vel creaturarum contemplatione , fed adeó ex ipi(met fucve Seriptura

TET

fontibus Divinis haufiffe , multorum etiam fandorum Patrum & Do-

tatimi (

€torum opinio eft: ita ut fic non folüm naturales opiniones, fed idem

tinat; (

ab ipfo Spiritu f[andlo, in Seripturis facris revelatam & explicatam ample-

: at

xiíint, Dico autem haufiffe vel immediaté ex [acis Pagitis , vcl me-

! mf t '.W

diaté per cos , qui eifdem Sezipttras € lingua. tiebraica interpretati funt.

il , ( n

Uade conijcias velim , fidem ; quam Philofophi habuerunt, eatenüs

j hn

i

fuiffe Divinam. — Hoc ut prebem , nunc de rri[megiflo , P)thagora , Pl4-

, lugi

tone , Socrate» Ariftotele , & alijsloquar , àquibus potiffimüm alij Philofo-

T j

phifuam doctrinam acceperunt, Principalis autem priüs objectio di-

fig u

luenda eft ; quà aliqui dicunt : horum Philofophorum tempore fzeram

jneipu

&cripturam , & (iclegem Mo(aicamn necdum in alia lingua , nifi in fola He, Av Seriptu.

ram facram

Jf lt

braica emanáffc , unde nec Plato, nec Pjtbagoras ; necalius horum fimilis,

Philofophi

i W

tunc temporisex Diviuo boc Volumine Diviaam do&trinam accipete po-

tuerit ; cüm dudum poflea Septusginta Interpretes in. Greco cdiderint,

abete po»

Jyi C -

tuerint,

i fl -

Sedhanc objedtionem enervat füfficienter Hedlor Pintus Lufitanmu , quon-

dam facre Scriptnre Profeffor Commürie , dicens : Rationi eff con[entntieum ,

d

(

st Catholici libros Gentilium legant ; fiquidem ijdem Gentiles [acram Szripturam

legerint , uude , quidquid protulére , (unt expi[cati. — 1ta probat Clemens Alexand-

ii m

rinu libris flvomatum , id eff multiplicium colorum eut mi[cellensorum, — Hermip-

Habuiffe ex

pus Pythagoriéus ait , P ythagoram multos excelleutes flores ex S, Sevipttr& lorto A o oribus

iaiph -

j (0UWM ;

legife , & in Philofopbiam digeffife.. Numenius Platonem vocat Moy[en Atbetiien- pzobatuz,

fom. — Juftinus Mart yr teftatur , meliora Platonis ex lege , quam Deus Moyfi de-

"TL

w (l

dit,effe deprompia, — Etidem afferit Eufebius Ce[avienfis (rc.— Antequam [ep-

tusginta Interpretes legem Divinaim trans[errent , major pars in Gracum jam evat

L

m

veríe, — Ita narrat ArifFobulus Ariflotelicus , cujus Clemens. Alexandrimus lib. f,

fuorum ni[cellaneevum mentionem facit. — Et rejert ctiam Demetrius Phalereu in

um

quadam epiftela «d Ptolomeum Philadelphum , € in quadam declamatione , quam

: gonfen'lï !

Item Philo.

behwit. — Quapropter multi Gracorum. animum ad . legendam. Dei legem appule

vuut , ut in eorum linguam vransferretur j €. ut melis perciperent , um nonnal-

fophi plu-

l "

res ipfis Iu-

lis Hebreis. commumwabant , u ijs interpretarentur C* explicarent. — Quortm.

dzis fefe

( qrilil

titíitis fHrilam amicitiem. Arifloteles inijt , 67 imulta ab illo didiit , tt ait Clea- exadiendos

j u

ebus Peripateticus , C vefert. Joaunes Franci(cus Picus n (uo primo libros quo leci cxadiderunc.

T W:

doclrinam patrui Pwi Mirandule (equitur inx, Prol, in Genef, — Vtinter Babylo-

sios erant. ye(a (ania corum , qui «n templum Hiero[ol ymorum. fuére trac[1ati )

TT

6g 3

238-

x-s/lïariä 3. Pontifice 31, Ioal-ämo Rege 22.

nonnull

fententiz per- ;

ur at Propheta Danicl ; Sscinter. Geutilium libros erant

Toro !

epiun& , G veritati con[entanea s quas ex faera. Seriptura

deprompferant. Ei Jt«

E yt

cut. David gladium & manu Goliath eripuit 5 quo eum capite truncavit ; fie. ba-

monlira

mises («pyentes & libris Geniilium comipertas vationes , ut. eos cenjundant , eXtra«

-

u

bust, (1 ) Alorum !

tem antiquiffimorum Patrum ea fuit opinio ,

ITH

uade & Doáores eorum plerumque fures

Cu: aliqui

Gr&cos (acrum legille Textum ,

s. d

Patrces Phi-

fürati eflent. — Quid totim qui-

*

vl

appellabant, qui fententias inde divinas

( al

t Clemens Alexaudrinus ]. [atü

lefophos

dem (acra. Seripture

Greci didli fint. furess

h

enm

appellavc-

rin: fures.

ut opitior pluribus. off

enfum. eff. ( ) Primi adeó Patres Ecclefi Chri-

,

(atatin

ftiang in difputationibus co

ntra Gentiles affumptis, plerumque Philo-

Jfim

fophorum & Gentilium Aut

horum fcripta oppofuére , quippe ex ipfis

vidp i

philo Hebraus & ipfe hauc ma-

Sacr Scripture fontibus ab illis eruta.

rerió $

fsf

teriam aflumens , de (acris Scripturss oquens ait : 10ud eutem magis tni

u Gat

Philo Heb- .

raus ul

d non

folim yudeos , fed. &* alarum Gentium páné ommum bowmines , pre(erivm

fjre

virtutis rationem babentium,

imbutos effe barum veneratione ,. bic emm eft. bonor

füper his

tumji

concludat,

eorum eximius Cc.

sod Autem hac legum

[anclites aon folu ]deu , verüm ettéin

frnrj

erabilis , manije[té. apparet tum ex

alijs Gentibus omuibus (it aàmiranda C ven

lii

hi, qu& modà diximus , tum ex his , qu&

dicextur in. fequentibus. (erinembus,

H

Ym pir

;j

it, lougo tempore iti e4 , qutam-

Lex antiquitàs feripta fuit. lingud Chaldaica , man

Mi

dia legis iplius pulchritudo mon eff intellecla externis bomnibus ;

po[Lquam autein

Dl

ul glüïiüfk

ex quotidiane ejus ufa etiam

4d «lienos (en[us quidem permanavit , [

od

fiis Philofopho

?iu

Saunéti Pat-

quoque fama . ubi, terrarum increbuit. ( n) S, Ambro

Yi

/£3 ypioait Ícripta Moyfi

ispotuiffe legere , vel ab alijs percipere , qui *e*

Qutd

res hoc ipfü

comuniter

gerant, (0) Idem & $. Ausufftinus habet j

potuiffe ait per [nterpretes

u

mat,

Ariftobulis per-

2707

tftamur. difcere. ( p ) Benedichus Pereriusin. hoc ipfum colii

r) ,inquit , Judau » qui floruit t

emporibus Machabaorum ,

feribens ad Prolomeum

b al

bio ) Molaica Volusmina etiam ante imo

JEgypti Regem prodidit ( veferenie En[e

i ;qui Z

perium Alexandri. Magui , Q? Per(arum Monarcbtam

ex Hebreo (ermont fm Ü m

"Grecun trau[lata ,1

n quibus periulta P yrlhagoram CX vlatenem accepiffe. ldeinq;

ens L. g. ffram. ) non dubitavit dicere , Philofophiam . Peripatt-

Ariflobulus )ut Clem

ticam ex leg

e Mo[uica Qv Prophetarum

Scriptis magnam partem faife hauftam.

Ità & Philo- T'andem oinilfis alijs-

aj

folum adhuc Ewfzo;um jungo. Legem mojiraim , alt»

Rurfm

fophorum

n multis [

4

ec

utus eft Plato, aperté namque in mulias diig

enter examiná[fe fingtla

aliqu: lecé

atz Per(arum Imperiim

Wmre

goitram Ífe:

" videtur ; Mo[aica enim Volumina ante Alexandrum , Q* «

XW&&

(r

Qati dican*

traduila faerant , unde plurima , [uiut Q P ytagoras Pbi!ojbpbm ille , accepit.

Porro

LT

t E.

(1) H«:&.Pint Dialog

mor.p. . Dial.2.c.9. € m ) Clem. Alex,l.6.ft

rom, ( n ) Phil,

l

1 S.Ambr.l.de A:c.& Noéc.8. ( p) $. Aug,l.8.de c

Hebr. l. 2. de vit Mnyf. (o

—iv.De

iU»CQm

c'n'-(;q) Perez,Difpagiin Exod $.71, ( 1) Euícb.1.8,de ?ræp 6 2«

M ( )

TOE

H

h

n Mundi. 3373 Legis Mfaice 890.

2)9

t ntatiy

porró relidtis generalibus ad. particularia defcendo. Trifmegifl um in

if Ej

K yote multa fua dogmata facra ex faeris Pagimis habuiffe , tulé jam de-

ii ]i

monftravi fuprà 4. 2ej. . 2. feqq. .. Cyrillus Alexandrinus de eo : Semper

fiunant,

ea , qu& Mo)fts docuit (en fiffe comperitur.

Cf) Jeannes Franci(eus Picus Mirau-

hit ojo

dulan : Non ignota fuit. Gettibus Det erga homines cura. , non pene , non prg:

: Do&ægum

erimqiit

mia.

Sic «pud. Tri(megift

um illum JEg yptium (? Dei procuraio , ( eventurg ofleria in

Qui t

gcnere,

i

vite vel pene , vel preimta declarantur, — Sic 4pud. Orposum. Deorui b ymnos

4idrii

&* preces & (upplicationes legimw : qui ex Z£gypto prater p

vocuratiotiis Dtvina -

eneficio » tit nofler-

&eclefrg U

ententiam , umus quoque Dei vetulit culium. , Mo[atce legis v

ww D

Mart yr coimprobavit. ( t^) idem alibi de Orpheo $ Poff

Tuftinus Philefopbus &

uipe &t

vanum ille muitorum

deorum culium ,in JEg yto diuer(atus , & M o[aicis dogitia-

- jpfe ha

tis affen(us , Palinodiam cecimt : ut vefert & probat Juftnis Mart yrin opere adyer-

!l ngnmw

fus Gentzs. ( u) Poffetinis de eodem Orpheo & Mu[go: Nv veri aut boni in

W'm;',jff[mkï

1j5 exiffere , ait , quod ad eos non manaverit ab illis , qui eá &láte Divinam . Scriptu-

ia*

gam fide cafl À (ervabant, ( r ) Idemiterum : 4 Mo j yfe T beologi Gentiles bau-

N

ferunt (apientiam. — A ddit: Mercurium Tri[meciflum , Ampbionem , Orpheum ,

In f: päcic. :

L d

4 yarz.' L

Linum , Mu|gum , Hefiodum , P ytbagoram , Plston£ , Ariflotelem & alios mag:

hoc ip(um

i j

nam partem boni veríve , quz in eorum cernuntur monimentis » à probanr,

TA d

Moj[e haufiffe. Specificat autem Poffeunus aflerens ; Hefiedum fpiritiam

vt Atl

vocáffe amorem , quo omria foverentur xcvegerentur : quem . item conítituit &

um

nominat Mumdi Prindipem. — Sed & Steicos fatetur. dixi(fe : Quecunque in

hi

Mundo (unt , uno Divimo Spiritu procredri , vegi , contineri,. Platonem in Tum«o

iyt U

citat dicentem : Ouidquid erat non tranquilum £7 quietum , fed immoderate

t

agitatum , G quafi fiucbuans » id affumptum , & ex invrdinato ad ordinem Twffe

redu&lim, | Sed hxc ait Poffeuimu illos fcire non potuiffe, nifi ex Mojfe ,

D d

440 f

& ex libri Genefeos capite. primo,

Hoc 1;'?1 im iterum de Hefiodo tepe«

TU

tit; qui apud Oridim dicit:

Vnuserat toto nature vultus in Orbe,

j [erm»u;i

p

Quem dixére chaos , rudis , indigeff aque moles.

Nec quidquam mfi pondus iners, congeft aque ecaen

jyun

Non bene jun&arnm di(cordia (emina verum. (x )

sj

!

Rurtim bioAd

ot affirmat ; Mojfen adnotàffe principium feu creatio* .. ..

l rmf:g»'iä;f

nem rerum , & addit: Ex hec igitur filice fcintillas excuffére , qui ves nettir4- opilo(ophi

u)

les wallárunt antiquitus ; ut Tertullienus seritó exclamet : Sopbifla , Poétas $ dc fonte

Á I

ntentla Propheta-

Theologos de. Prophetavum fmtle práfe, (y ) In Teriulliauo autem fe

j h ï

Præta. rum bibe-

runte

H

[

COV S Cyrill.Alex.l.t contIul. (t). foan.Franc.Pic.l.deProvid.Dei i« (u) ld.

firot

nff

in Comment,ad hym.inpro&m. (vv) Poffcu.Bibl.Sell, lib.r7.oi1. (y) Idem]

ïlbo:!

ilgom.dc üb'

'*,8. ( y) Memibid,c. 9.

249

| Jfzariá 3. Tontz'fïu- 1 5 foakimó Rggä 12.

*

TT

pratada ita profertur ; Quis Poztarum , qui

s Sophiflarum , qui. non etiinino de.

fente Propbetarum potaverit ? Inde igitur Plalofophi

fitim ingenij (2 rigaverumt ,

öngiani.

ia d

u: qua de noftris babent , ea nos couparent illis. (z) De Homero 3. ]uffinw

claré teffatur , eum ex Divin« Patrum noflrorum bifforia in Pocfin fuam multa

Imjf.

irauftliffe , atque inprimis creati mundi principium , à Mo)fe celebra«

ftin um

tum :nec non Luciferilapfum, — Videantur ea , quæ—izm alibi de co-

hn ïæp

dem Homero dificrui,

tone

AI,

cé&rinam ex fecra: Seriptura pet

fovut

Nuncad P ytbagoram venio, quem d

Do&orcs 4.$)ptios comparáffe Docti cemmuaiter confentiunt , aüt per

QU prt

Py:bageras Chaldigos s nam Alexander Pol jhiffor, eum ad Zoran , A[[yrium genere , ve»

t af

$. Sciipturat niffeaffirmat. (a) In ZEgypre autem Sonebedin praceptorem habuille ,

Eppi

iu ZEgyPtO Clemeps Alexandrinusctiam ett tzftis, fic enim de ifto habet: Narratar «v

TRVT

ftuduit.

hb

tem ? ytbagoras quidem fuiffe difcspulus Sonchedis , Avchipropbete Eg yptij, (b )

Alexander autem ip lib. de (ymbohis P ytbagoricis vefert : P ytbagoram fuiffe dif-

lifoit

Quos prz-

f Iy

ceptorcs ha.

ecipulum N azaretbi Affynij.

"Jeaunes Capuio P ythagoram ait. fcientiarum prie

lii

bucrit,

ma ftudiainijffe cum Zera.

Gitat Antipbaneml devita eorum » quiviriute

prefhterunt. — Accefft difcendi gratiá P y

tbageras ad. JEg yptios G* Arabes &

fafüm

77

Chald«os ; quz PUjï'q.»ugm " S]ïi'-l,, que a

efl , C& mominatur J|udaa , Pherecidem

Moyfisfceta-

fibi magiffvum. & praceptorem. na&w fufft, (c) Numenius a

pud Fafebium

fntity

iu& cít dog-

MC

gata,

teríó fcribit : Pythagerem Moyfis dogmata effe (eiatum , & nilil effe in Pbilo-

fophia P ythagorica, quod non fuerit. Judaorum, ( d) S. Amrofiusitem de Pj«

(ut

thagora: Cim ex populo]udaorsn ( ut. plerique arbitrantur ) genis duxent ; ex

jatun,

(9) u

ejus difciplina derivayit etiam in yflerijs precepta , meritóque magnus aptid Philo«

fophos babitus , qualem ( st ejumt ) vix vepereris ullum, — Legerat itaque in Ex0«

Tey

Jrinóq

Anipfcfue do , Moyfi divino praceptum e[fe oraculo : Solve calceamentum peduin tuorum,

rit Ezechicl ( e ) 1mó fuére, qui Pythagoram ipfum Ezechielem Prophetam effe credi-

LT

Prophetà depint. $, Cyrillus Alexandrinus de codem 5 ZEg yptiorim inquit dodti-

xandrinu;,

nam fortitum fuiffe , apud auos creber de (apientia fevmeo evat , & docirma eus

Tij

tifa, ad miraculum ebfervabantur,

( £). 8. Küieren ymus confiderat verba Eccle-

f

hi,

fe«flis : Tempus tacendi , & tempus loquemdi. — Ex addit : P ythagoricos rtory

quorum. difciplina eft tacere per qüinquennium ,. C poffea eruditos. loqui , bint

Cfarum

Mofaicam

Tetat

legem in

eriginem. extraxiffe fuy dervet&. (gj) Hermippus P ytbagoram fcribit , ex Me-

fjl

04

philofophis f&t64 lege plurimum in Plalofophiam tra

nfiuliffe.

Ec Ariflobulus jam ante ci-

fuam trans- tatus de Diviais V oluminibus infit : Apnte Demetri

um y priufquam rerum poti-

tl fu

tulit,

rentur. Alexander && Per[a , ver[a fuerant , & que ab Hebrais nojlmmgejh [uem:;

Ul) j

li,

(z) Tertul Apol.c.47. (fa) Alex.Polyh.I, de Symb.Pyth, (b ) Clem. Alex.1. 1

L00

e&?

lt

Éirom. (c) loan.Capn.li.deart.cabal. ( d) Eufcb.l,g.de prap.c.3. (€) S.Ambt,l 3.

IEM

El's

Ch

epifb ouad Iran- (£) $5er-in-41'äkæ-629t-lule (g) S, Hicren.in Eecli 3-

E

]

"

at M

B

Zdnuis Mandi '3'375;-"[.65»3* Mofaice. 890

EY

in exitex Zg ypto, & quecunque ejus infignia , € fa&la erant , C? apparuerant

fji g,

( Regionis pev vim quuafita poffe fio , & ommulm s qua late [unt , legum defcriptios

o $. pf

4deà ut clarum [it , antedictum . Philofopbum ( Platonem. puta ) wmulta ex eit

j fu.

fumpfife. Fuit enimmultá doctriná praditin ficut dv P ytbagoras multa tranflu»

M )fe ciih

lit in (uorum dogiatum traditionem.. ( h ) Heruetusibidem ait , hunc Ariffe»

n alibiit?

j

ludzeus na.

bulum lepiüscitari à S. Auguflino in libris de eivitate Dei 1 fuiffe Judeum na*

«

tus ab al i-

tione , & Philofophum Peripateticum, tefte Eufzbio ( i ) Tbeodoretus Mo y

( o

e

. quibus cre-

fen vocat Oceantim. T beologi , à quio fluvij omnes éy. maria omnia. deriventur ,

*

ditus,

Jünt , aj

QuO prater alios etiam Pt/4goram ait veritatis lumina & quadam ipi-

LINs U

tia hauüffe, ( k) 1Idem alibi de eodem

*

*

Anigmata quedam de Deo 4b

JEnigmata

orem h

ZEgptijs Hebrai[que collegiffe. (1) Strabo memorat z Pyrbageram cum ja-

de Deo ab

et: -Nnmw

dei Sacerdotibus conver[stums & (acris Judaicis initietum faiffe» ( m ) INo- gypiis

Hebrais

e A*Eg]!!ii- (ï;

fter P. Montemar[aums : P ythagoram: certé cum Judeis Sacerdotibus conver[atum:

T

lifEorie pro&unt , zon prius tamen quàm Judaicis. (acris intiatum.. Joannes. Cep-

collegiffe

dicitur.

jentiatm

$108 P ythageram inquit , dum effet in Zg)pto , omnia fere dog

5

mata eX

""

m n

Hebraorumgrte Cabaliftica-pifcatum effe, & Moyfisaliorümque Prophe--

tarum de

Es

TELI

o Deo doétrinam percepiffe,.— Geuebrardw de hoc ipfot Pe-

Potuit cum

ju, Ht

regrinatus eff in Perfidem s atque Magos conyenit.. Cie. y, Tbuf. potuit ergo incie

DanielcP zo-

"977

derein Damelem , ctiju fama eá tempeflate celebris, (n ) Glemens Alexandti-

pheta com-

T Mi

nu : cum ZEg ypririin Prophetis P ytbagoram congreffum dicit : propter quos

municatio-

"

etium fuit encinci[us ,ut ad yta ingrediens ZE gyptiorum myflicam di[ceret Plilas n& habuiffc.

fopétam. Quidam cum exiftimant. Ezechielem. Sed non eft , ut offeudetur poftea.

(0) Laériius quoque indicat , eundem fuifle circumcifum , ut ibidem Circumcei-

p il

fu m fuiffe

Heructus: etfi non ita claré id in LaZrtia exprimatur, — Antonius Po[feumus

primó commendat Pjthagorem , é cujus dodhrina Socrates (* Platobau(erint, nonnulliaf-

"

dun

tam e

M

multa Grc.. Ambrofius autem Pythagoram genere fuiffe Hebreum « Clemens Ale, 9?*

xandritus , fifJe ircumeifum , Autbores (unt- — Et Plato ipfe nonob(cure S ij &

lg j

"Pheuicij , vel ercani (eu veconditi meminit , Judeam vicinam JEg ypto defignans , Audiaturip:

Q

nu

& cuus nomite abflinebat » quód. ur Jadais-relique gentes , fic ipfi Gentibus erant. 1€ . ^m-

en t

»twfi. (p) Tandem ne dicam de alijs » hanc materiam tractantibus, Pro&us-

j

d

clarum eft teftimonium $, ]ufini , qui plures eófque famofiffimos eius

u o

inerat Philofo

fl folb

i

Íolo & vero D

phos , qui in ZEg yptum profeBi , doCrinámque de uno

€o amplexi , pofteà non tantüm idola ejurárint , fed & In gypri

jis

p

71j

L

veram de

j

,

'priorav fua fcripta mutári

nt & emendárint, [nter hosverg fidci de

Deo veto

Hh

Deo

do&tinam

aj)mf

;;?4

fum!

(h) Ariftob, L, 1.ad Phile

m, (i) Eufeb, i& Chron.MOIyr;-ip. 151 (k) Theod-

haufit,

: f de priic. (1) Idem. l. o,d

ecur Grac. aff, (m) Strab.1;7. ( n) Genebraid,

(

* u

Chron, ad Ann. 3658. (0) C

s

Bibl, $c1,1, 42,

Uada C d

lem, A*!s;g orat, adhort, eä,(äsa:,- m Ant, Poflcuim

Á

J s.AmW

j

24

- Vfariá 3. ?þntifice i.

oahimó Rege 22.

etut, de quoetiam

quiDi

Deo profeffores principaliter eriam P yrhagoras recen:

i

Qui idem , Corneliu a

-

*

ibi (r) aærmat«,

Ci;n,ffm-m

videri poteft Cornelius. ( )

Pytbageram ,mulca à [|udeis & Prop!

:etis ac. forté ipfam quoque cCircume

la ki'imi

»dice, non neceffarium fuiffe,

jnjtt,

cifionem accepille,

Quod ego tamen

-

cüm & abíaue circumci(íiene 1

n lege natura fidelis effe potuerit, ut Joj

j d

f

& alij.

Similia habet Terziells , (.() nedicam de Pigeda (t) lIdip-

fum affirmante. X alijs,

Urget me Plaro , ut & deipío loquar, un.

du

de ea , que de Pythagora etiamnum dicenda hab

eo ,ad Num. $t G 21

( f

Yentguo

differo.

XI.

rinam ex (acra Scriptura in praecedene

PTRY

Pytbagoram habuiffe fuam doct

- tibusottendi, fed hoc ipfum & mu

Itó fufis etiam de Platone confirma

dgenq

& augu[fitin opinio , P/atonem

fitibatd

Plaronem tum legimus,

Fuit aliquando $$. Ambrefrj

Mi Quti

S.Ambro- ín gyptocx ipfo S, Jeremia Propheta v

eram doctrina

m didiciffe. Nonné

jirin

fius credidit pgaeuioralus EPZFOP:MC fmä;fgjfällä nempe

) eonfideratá. bifloriá Gentium , cim

fideim à $.

g yptum s

jl

Icremia . di-

Platonem reperifet Jeremie Propheta. temporibus grofe&ium. fuiffe in

us

hli'[j/'/:

ubi tunc ll« Propheta evat , probabilius effe offencit » quod P lato peti

jfrnis littez

diciflc.

t docere vel (cribere »

$.

« jure litte

Wi

ris per Jeremiam fuerit mbutus , ut. illa poffe

dantur, ( u ) Sed alibifatetur D.

Angnfiinus (e erráfle , qu

afi Ambrofius di-

quuc Qmi

Non tamen

Imó docet; Plato-

A

cogtaneos - Xetit , Platonem & Jeremiam fuiffe coxtaneos

Cve

fuiffeclij

mvenifle. (x) Viacenttus Belluace

"fis hac

( Qu

nem centum annis poft Jeremis

demonttiant hac de re diflerensait: ternporum computa

tione factà (ecundüm Chroe

ng ) &,2

hetav:t Jeremias , centum

filt d

nicam hiftoriam apparere, à tempore, quo prop

i

Scripturas

fere annis poftea natum efle Platonem.

Potuit t4

men effe , ut homo acerrimi

ïim, QHO

autem Ífa.

ingenij ficut £ g ytias ,ita & Hebraas [c

vipturas per intevpre

tem didicerit, ( y)

cras per In-

fcus Petrarcha ad hac ait: $,

flt il

terprecem

Hoc ipfüm habet $, Antoninus. ( Z ) Franci

audivit,

Atgufiintim primam fententiam fuam correxi ffe,

addicque : In. bac igitur

k tl

»que Platotenm »

j ha

difficultate perplexus Auguft

iumper conjecturas egreditur , opimatti

Cum Catho

ut in (ua doctrina tantam [ervet cum Cat

bolica veritate concordtam , (eu V eterum

I

lica veritate

forté quibufdam libris edoum , [eu potiis

juxta illud Apoftolicum : Quia quod tto»

At

magnam

& que [equunitur *

LT

Cconcordia

m tim eff Dei manifeflum in illis , Deus emm aianifefl avit illis ,

habuit,

(eu in quod magis inclinat &* multis sndicis impelitur ,

ut gn

odammodo pro vt*

il; Ti

ritate confentiat : quia fcilicet illevir acttiffmus , &

ad difcendum in[arialili

W ,

JEgyptias

litteras. alicuijus anterpretis 6

olloquio

l

d7 lt

& Hebrazas

ingenij , ficut in JEgyptias ita & in Hebraas

litteias pei

penetravit, — Vndecunque (ané bac Lt veritatis amita Pþila]opb?a t4ná

ven'fa

W "

quam

L

Interp:etem

x

L

NU áí

ch

penettavit,

(4) Corn. Tom. t.de Excom. S. Script. n 76. (r) Corn. 1

n Pro&'m. in Ezcch.

(£) To:niel. Ann, 2$83. n. 39. (t) Pincd. Ll2 de reb. Salem. c, 2. (u) 9

Aug ]. 9.

ee do&t. Chrift.c, 28 ( vv) ldeml.2 rctr.c. 4. ( x ) Idem l, 8 de civitat. Bci. e E

! hFü

H

(y2 Vinc Belluac, fpcc. hift, ], 4« €4 60« ( 2) 54 Antonin, p.t. hz&. üt, 4« 6 1. $: 20

—

—

l

..//!æ;nw Mundi 3373. Legtis Molaice 87;90;

T

t,dequis

quam Dei donusi fuffé nemo dubitat

Quauia quanta fit. inier illias opiniotis Q veybo Del

(1) ii

Chnfiianorum. fide. partaé , qui (cire volet , legat ipfius. Augaffimi Confeffiones in ompi:u9

quoque ts

l, 7. wbiveperiet , yn ommibus jere , qua deVerbo De1 dscuutur &'napïz's ; Platonem fere confegs

e(farium 1

eou[enttre , praterquam i [u[.eptione fpumana carnis ? ubinon coniradixi Mle , [ed üt.

otüetit i

jümt, — Hinc efl , quód in e(dem Confejyouum lbris [crip um. ef : caterim bilo-

T (t) l

fophorum (cripta plena fallaciorum Q deicptumum fecunddan clementa. buju MA* [n. Platoni-

o loqti;

di,quod ait Apeftolus , 1n. Platontcis auteun quodis omnibus prediari Detim » G eisleriptis

ad- modis om-

Ntit, 1520

ejus Verbun, (a^) Caterum ibid.m Petrarcha afhrmat, Platonem

ventü fuoin /Egypttun pra.ter Aftrologiam , Prophetarum quoque r

ipus nlbus pra.

dicatu: Dcg

turct præqfïi'

ac dodtrinam didicille, & hoc ipfum Apaleium , vite actuümque Plaionté

pl n

cixi;gemaiäimum Íícrutatotem, aflerere. Aurber Viridarij hec omnia con-

firinat dicens: Iu ZEgyptum profectas (apientiam. Gentis , bierogl ypt

icis occtlta- Hebrgorum

onini D!

eratione , à Philofophiá

didicle

tam tiotisy ne per(picua vile(ieret , 9 minüs obvig 10 majori effet veu

à Daphniti-

vii Guf

facerdotibus , illazam veró 4 [anctfimo Vate. Jeremia Hebraorum Philofophtam

cis Hieroe

tibus diflindam (pectebus , a Dapbutics. Hierophantis baufit

Ibidem Legiila»

hantis

jupnatl

gor$ Moyjrs libros evolvit , à quibus ton pauca desmde de*Deo , Mundo , bomims for. haufit,

a poti

1;] J-;,,fuïvw

'

ht

;

;mlf

Watione ,in Dislogos fuos dermavit 5 Attucus obid Moyfes appellaius. ( b ) Ple-

"T

rique omnes l'aures & Doctores allegant. Numenium P yrbagericum fcrie

Cur Atticus

bentem : Nuil aliud. effe Platonem., qu.m . Moyjen attica üngua loguentem,

[duat, P

Moyfes fit

u

te) Qui Numenus alibi habet ; P/ato atg, Y Jï(mgom;, qu& Bracbmianes»

doctus.

i m

Magt , &gypti] ]|udeíque ivenerunt. , ea Grce ipy expo[uerunt. (d ) $, C)7

«

rilus Alexandrinus eandem de doGrina Platomea opinionem habzt: Dixe-

a

Quod Tudzi

rmn,quód Flato G P ytbagoras ideo bonefluis de Deo ?. Mundo opinentur , quia

Brachmanes

TY

(l

ii

€over(ati fuat imter. 453 yptios , ilorum eruditionem vel di[aplinam fortità , apud

AEgyptij

quos ereber &e [apientiffuno Moy[e fermo erat , (* doctrima ejus ti[g, ad mira.u

invenerunt,

7 4d ha

u

lus ob(eryabattur. (€ ) S. clemens Alexandrimis adcoó rlatonem pro nato ipfe Gracé

üt

!

]wdeo hatet iecundüm hac (ua verba : aro itaqne ex Hebrats Plalofophbus, exp. fuite

a

(t) Ubi Herauetw $ Fii ffe qidem in g ypto Platonem , ubi magnam fue r'li-

du L

j

lojopot& partem babuit ex Hebreis , ut. (uperius duxumus ; qde0 Clemens euim. vo»

Platoex He

TE

Qu

l

j

s4i Pbivfopbum ex Hebrass. ( g, ) Idem 5. Clemensipfum Plaionem alloquensp.ssphilo.

,(qut

ait : Vndenam Ó Plato vergiatem comjcis? undenam. abundé (uppedutata Terum c0- iophus.

3

uoddmm P

l

/l

pia » pietatein ( verum. Dei cultum vatiuwatus ? Qc,

Noyi 1405 thast[ivos

; W:'(W !

