refidui fideles convenientes de remedio confultárunt , quorum roga*

Parer

ionathas — tu Jonathas Macbabaus , dcfun&i Juda frater ; Principatum 5 Pontifica-

füuit]

ponnäcatfl

i

tum autem hzreditatió fü(cepit : quem ut Bchides ftatim in príncipio

vll

cum Ducan;i

luppriméret, o

£

mnem conatum adhibuit: fed Judem in. Jonatha revivit.

A m

affumit,

fats,

centem reperit , & in-

prima cum ipfo pugna fortiter repulíis , cum

$

damno confufionern retulit,

:

,

i

"

L

am fupra

Mb E

ANNUS MUNDI 3855. Le

N

gis Mofaicæ 1252*

non femel meniio facrilegi traditoris A4lcimi facta eft, deq

uo ficut nil

dQ

ateris

ilicio

* g,'.dngus

boni unquam dici potuit. ita facr Textus hoc anno flagitium , €

Templum

:

longé deteflabilius enumerat, — .4nno cetirefimo. quinquage[imo tertio ( ita

ii

mtros doinfis (andla interio-

Tl

diflolven

, Scriptura ) menfe (ecundo , precepit Alcimus deftri

iepentb pU-

u

ris, & deflrusopera Prophetarum 5 C

cepit deftruere, — Ig tempore illo percuffis

MOf

;llïiäus,"'

eft Alims , Q impedita fugt opera ilius , & occlufi

um e(l os ejne & difpluius

Ftt v

€ft paral yfi , uec ultra poivit loqui vortum , & mand

&r€ de domo [ua , z mertuus

Aoty

t

eft Alcunus in tempore illo cim. tormehbto imagno. — Et vidit Bachides , quomam

motuas eff Alcimus , & seve[us efl ad Regem , & filuit terra. annis duobus,

pitan

Akimï&ï ä

Cn[a IOgQ

(d) Dicoautem cos errare , qui hunc Aliimuvin Pontificum fyllabum

i iS eri

2

recipiunt.. igenim tanquam apoflata, fidelium proditor & maximus

um

post

ificum

expuPngen-

perlecutor , infuper etiam Templum violando, fpoliando , res facras

Tuni

deprzd:ndo , & infidelibus pro collato fibi hoc (acrogradu expenden»

Wer

giuS;-

do; non tantüm . Ponrificatüs .extitir multis tirnlis incapax, i€

tlb

s fuiffe

i

$ (robrine

)

ilststos iterum uitlis excidiger, - Uaum ergo &X 1

a,

42 Ti d.

m

d

-

077

hnus Mzm di 5837: Legis Mofaicatss 4*

:

9

; | !

affere , de quibus ipfe Chriffus affirmat , furzs extitifTe & latronet, eà quód

per offium . non intzayerint, (e ) Pontificatus autem à ]uda ad fratrem

Ionstbaim tranfijt , verum fidei & Cathedra haredem.,

Iü

ANNUS MUNDI 5837. Legis Mofaice 1254. Anno przces

dente commonui , Bechidem é Iudga in $ yriam abitffe poít mortem 4ícimi,

& itafideles annis faltem duobus requiem nactos fuifle. — Quód sutem

Rella reerus.

þga&o tali tempore ; Anno Grettrim centefimo qninquagefimo quinto

deícuu c..

hoftilitates recruduerint , plar2nulla eft nifi proditorum caufa, Fal-

finamqne & perfonati aliqui Iudei , in mente Pagani, nil nifi fidclium

interitum unicé praí(tolalábantur : Et cogtiaverunt omues tniqui diceraes ;

E« Ionathas , & qui cum eo [unt. y m filentio babitant confideuter 5 ntmuc ergo

ddusumus Bachidem , & comprehendet eos omnes uná nole, — Es aliérunt 7

confiumn ei dederuat,

Et furvexit ,ut vetaret cum exercitu multos C mifir occul-

té epiftolas [ocijs (uis , qui erant in Iudea , ut comprebenderent lonatbam , & eos,

qui cum eoerant, — Sed non potuerwut , quia. inuotuit eis con[ilium eorum, - ( £) terum difg

«t i

rim o

Paxergo in Indga iterum refloruit , quo tempore tam facra quàm pro- ájantur,

1

fontifte

fana in ftatum meliorem reda&ta, & facies Ecclefiz ex tunc ferenari ; &

ríacpt

colligatio perfidorum hominum diffolvi cepit. 1ta Deus fidelibus

7 1'671' Vlï ]

fuis tempora temporat , ut in bello & perfecutione fidelesatque con-

ftantes , in pace juftos & rcligiofos habeat,

;

is 1 d :

I

ANNUS MUNDI 2842. Legis Mofaice 1359..

| Qxinquc ane

nis Ecclefia Dei in Paleffia in quiete pacis fat bene quidem refpiravetat

|

U .

U

fed ecce rurius annus Grecerum centefimus fexagefimus aliquos adhuc Alnxaadr

(euca

T Cæ",m

fcliciores fucceffus 1udeis obtulit: Alex4nder enim ,Veles dius , Antiocót. Vcles Rege

fe facit,

Epiphanis , immaniffimi Ecclefiz perfecutoris, filius, in $yri4m veniens,

qii [

LUA

Violemaidam Occupavit, Regióque ibidem titulo regnare inchoavit.

Contra hunc Demeiriu , Rex Syri& prodit ; qui ut I4d&os fibi amicos fa-

li "UL

li

ceret coatra A4lexandrum , ideo [onatbz ablata omnia eidem reftituit ,

(

exceptà tantüm Arce Betb(urz, — Obfides anteab eo. accepros liberos

qur

-

DBemetrius

TU

remittit, Dar licentlam & poteftatem arma cudeadi , exercicum com

fj

gr.m

'ergo lonas

j n

parandi; & maximas infuper alias immunitates promitrit & privilegia.

tham fibi

i

His ergo conditionibus gratanter acceptis , Ionatba; mox $olymas fe con*. conciliar

Th Iue

mg&lms l

fert , utbem renovare, & montem 5725 muris circumdare , fortitérque

munire aggredi;ur ; fideléfque Pebrei in tantum caput erigere caperunt,

" W

p

utex locis & urbibusomnes defertores & apoftatz auffugerent ; capi-

M

[

ribus fuisimminentem vindicdiam mature d:clinantes. . Hoc modo

d

bida feliciffime

1

5&"d

datum eft Ienaibg , u in aqua tur

pifcaretur,

N

ag,;g,

beeg 2

, 9ed

Ce) W?g 10, Y. 8« (£). 1. Machab, g, v, 53 feq,

$5

^

^

*X

-

$90 . lmathi Macl);;;þæo Postifek 4o, Leyi 38 ex Duilbus fadi.

Sed ecce ! quod Demetrius fibi augurando merito timuerat , hoc

"

p

paulb poft reipfa evenit: nam . Alexander auditis M

wv

ch

absorum bellis , &

Ü f:epti

Alexander

itrenuis Ionatba cxpeditionibus ; hunc Heroém prz omnibus fuo inten-

n i

majori bus

Pï(giïsiiïïs

to utiliffimum forc dijudicans, hunc intardate ad fuas partes tracturus ,

if

D

ionathàm

€i paludamentum purpureum , & aurcam coroam in ignum amicitie

:

ADISA

À

!uc:a;ur,

tranfmittit. JHoc aucito 4lexander adhucalia & lon

o

ge majorà promit-

TE

tit Ionathz , interque alia-Arcis Hierofo! ymitang tam diu dcfidetatam à

lonathba traditionem . includit.

Sed & cogitans Ienatha; quàm incon-

w pl

ftans & verfipelliseffet Demetrius, ideo potius partes Alexandri /quam-

Bl

Y

LL

visis lonzé omnium crudeliffimi patris &lius eflet, eligere voluit. . Re-

bus fic coa(tituti: duo Reges pro uno Regno digladiaturi fuos edncunt

Mltat,

lit ln

exercitus , arma conferunt 5 diu dubio. imó quafi pro Demet;io fante

Marte,

Tandem Demetrim equi füi lapfu impeditus , harén(que ia ca«

( Di

&or-lona-

In acie vi- ao ,ab

hoftibus cbrutus & occifus vidoriam Alexendro reliquit , qui

primy

thá amplius

"

propter affitentiam ipfum lIonatbam pu: pürá hoaoratum , fibi à láiere

Al

honorat.

x

voluit. & inter primos fuosamicos connurneravit,

lonatbas vexró cum

Mtdy .

' gloria & laetitia $o/j

&

más redijt ; ipfaque civitaseum cum plaufü & trium-

ii

pho recepit,

$

Mdf

Boea

ANNUüUS MU

NDÍ 3847. Legis Molaice 1364.' Annuscig-

Itlv

corum centetimus fexagefimus quintus 1 onatlaim , quadriennio quicfcen-

fii W

Demetrius

tem , & Ecclefiam Dei undequaquein o:dincim redigentem iterüm ad

tlg

Demetrii fi

arina Vocat.

Pto.quo notandum : Demetrijocciti filius ,& ipfe Domes

Wt

lius bellum

oforem

reít urat,

triis dictus infigucrh exercitum contra Alexandrum educit ? Ionatba a«

temgravitet improperat , quód partes 4lexandri contra füum parrem

lldri;.

Ionatham

amplexus fit: quem ideo ad pugnam provocat. — "Tenues hic autes

Ectlea

armis pro- Ionathas habuit , qui ffatim dccm millibus armatotum collc&is, in fub.

Wif

vocat»

fidium tunc etiam compatente Simeone , fratre Ionatbe ad 1oppen urbem

N j

hunc militem applicuit, & przfidiariosad deditionem compulit, Inde

hoftem circa Azottim fe pr . fentantem ftrenue aggrcffus devicit j fugien-

ähquæ (

tes ad urbem, & in fanum Dagon. fcle recipientes obfedit, & tam ur«

fititte

bem,quàm ipfum delubrum cum idolo & cindis ibi congregatis , fed

xit ] qui

& vicinas urbes in cineres redepit.

Hoftium ceciderant octo millia ,

t pa

vel gladio vel igne confumpti. Hincautem Ionathas a[calogein. petijt

'&conü

cujus Procerescum magna pompa prodeuntes; ultro fe Ionatba (ubdide-.

Fgr'egï'ä fe

Am leä

ifte vindicat F« RE«

ViX dici queat ; quanto cum gaudio A/exendr Rex , hoftium vi

m*ïdfl

de fioftibus füftinendzg impar s hos Ien«the fucce(lusaudiverit ; in gratiarum aCtio-

ij

nem ergo. fibulam auream eidem tranfmifit,tanquam infigne maximo-

ïhxlu[ |

1

Ant exium

rum Ducum bcll; ?,I-m.perac orum & Regiorum cognatorum ; Er

quatuer

(

— P—2

—

À

M

A;zmæs Mundi 3849, Legis Mofaice 136—6. :

h

quatuor infignia Regalia, inquit. Lyratus » falieer purpura » corona , fibula aurea

li

t

& [ceptrum.

Duo prima wiferat ante ipfi Vonatbe , ut dicium eff circa priti-

Jntie

puum. bujus capitis ; C* munc mifit (iby tertium , quartum. verà fibi [ol fervabat ,

du

quod e(f proprium. Regt Majeflatis (g). Prout & urbem Accaronem gratitu-

Diciüe

dinis titulo liberaliter elargitus eft ipfi,

g

Yog

ANNIIS MUNDI, 3849. Legis Mofaice r366. Neminem

um

plus afficere. debuiffec: Alexandri Regis & damna & lucta,quàm Ptolo- B-tg,omæus

IUOf |

imneun. Pbilomctorem , &aypti Regem,, tanquam foceram 5 qui tàmen ni philomeror

Qu

minus , quàm illius fortunam optavit, Rex £gyriti ( lunt. veiba Serip- dolosécon-

[l RE- 1

tur& ) congregavit exercitum , ficut arenay que efl circa oram maris, ? naves wa generum

Íuum, cone

Acun:

qmultas, — CLrederes utique in auxilium generi füi, — Sed contra: Quere-

fpirat.

)

bat obiigere. Regnum . alexandri dolo , £* addzre illud Regio (uo,

Itaque facto

T5

cum . Demetrio contra Alexandum foedere , dolofiffimé fub pelle vulpina

primó partem Regni occupat, — Alexandrum pofthec pradlio victum in

if

Araliain eijcit, & Kegnum ejus Demetrio tradit. — Arabes autem ipfi. Ale-

'0 CUf

x4ndro caput démetunt , & Prolom«o tran(mittunt ; qui inde adeo ex- Alexander

trim

horruit , uttertio abhinc die animam exhalaverit ; cuiin Rcegno Zgpit i Arabia

fucceíTit frater Ptolomaus Evergetes fecundus, Phyfcon cognominatus. — De perite

rl

hoc Evergete lofcphus. ait : Fortiter obtinens $ yrtam univer(am,non Dijs 4Eg yp-

ifceng

tiacis pro vicloria [olemnitates graiificas ymmolavit j (ed veniens ad Bierofol ynam

ia

eultas beffias » ficut nofiris moris eft. s Deo. (acrificavit , digniffimdque dicavit

Pro Phi!n-

ornamenta, viclorie,

Verum e£, hunc Phy[conem jrimó fe maximum

metrete i

ii

lt i

oforem Iudeerum pra builfe , poítea tamen (íaniorem evaf(iffe

, h€C DOBD Phyfcon re.

Hebrgisie gratiofum & benevolum exhibuiffe.

atrc

Sum in eo, ut probem, rum potiur

Ecclefiam Dei lemper in orbelate patuiífe ; cui intento mültüm hic fa

Autd

n li

xet iofepbis 5 cX quo apparet , /Eg )ptttin nunc totam quafi Igdeis impletam.

$

Fuiffe, ubi & Templum illud Heliopolitanum habeb.nt 5; unde fübfu-

ÀAnhoc temi

üred

pore .ægyg.

mo: Fidem unius Deiin hocRegno mulrám foruiffe, ubi & fchole

tusidclis

4

lr

alique Catholicz , Reges aliqui Catholici, ut alibi dixi ; imo in Prips fervierit.

Fbgiünu

m uf

turis nec verbulum repcritur , quafi hoc tempore idololatria ibi florue-

rit , quidquid fit de füperftitionibus ; circa taurum — apim. ficri folitis.

31

Sed parum Io[ephus dicetet, dicendo taniüm in g ypto. floruifle Iudaos

aillja»

fs

& con(zquenter Ecclefiam Dei : (ed plus dicit , nempe pertotum muns

dumlegem Divinamreceptam fuifle, — 4 solis it49, ( funt cjus verba )

./b&&e-

jn

declarat& (unt leges,é& cundis alijs. femper bominibus zelum [ui potius prebucvunt,

g&iü'

Primi quippe Grecorum in [peciem quidem. jura patrie confervabant ; ip[ius «utem

ghzlofophzæ, tractatu illa [ägmz funt ; d& Deo !gmm-a. Sapientes , bumilitaiéque vyit

gimo

cuime

lf GW

20 9) rmcin , Mayllab:.lo.'.'-:'67'*'*:*«»

W

—

as

^s92 kumatbi Macäaäæo Poutifce 49. Leyt 38, ex Duciäu.c Iud&,b

*friius&ä&ä

éominunionem inter. altcruiros edocentes,

Quim etiam populi jem olum wultüm

t [

| Jicfer:

xl Del culeg -

tioffram pietaters gmnlantar s neque. eft eivitas Gracoruim uklæ'afquäm , 44t Bar-

bàrorim , nec ullà Gens ad quam [eptimang y in qua Yocamus » cou(uetudo minis

904

per orbem

as Jié pérvenerit , jeyunidque C? candelabra accen(a atque eram eiborum. apud nos

lat

i;?!OE?E

pliümis

folemnia plurimi apud multos jugiter eb[ervare conastur Cre, — Illne enim imirae

bilits eff , quia. sbfque exactore bujns ob[ervationis ip[A lex per (e bomines ità

li ul

iaf

valuit abligare: 6* quemadmodam. Deus in univer[o mundo confiflit ,ita lex pet

]Wf..f]", |

&undos ambulavit ; unu[quifque enis fi [udin. Reginem: domtimve con[pciat j Lis

que iicuptur a me credere non fe u[abit, ( h ) Sed

Y

timide

qmd']aim*bü(nnnc dge-

(j d

tit pro Ecclefia ; ut infpiciámus ; tetnpus vocat.

n

II

&

'uhicà Arx Gentium iü

— jonathas ; dum ita te$ in Afia variant ,

fatim pit

ürbe So! yaiarum cidem fpina in oculis effet; hanc modb eruere propo«

ÀN

I5a: ïthasï

hit.. Militem ergo ad obfidioncm hujüs Arci$ difponit , & machinds

monai L

hic€ Gen-

hh csc

tium fruftra

inulras; àd hoc hucuf.ue paratas,admovet. S«d vix eam perurg.re

CEpit; cüm,te ad Demetrinn Regem delatà » [o5naibas ,ait coram « odem

Quf

ientat,

ciuiüs in urbe Ptolitcidis comparedt , imperatut. — ivit , Regémque (al:

& hij

Walln D

tetn fpecierénus fibi benevolum repetit ; àquo & plures obtinet gratias;

D

hoc íolo excepto ; quod Arceim, sel yriarüm , anté üt prariferat, cxtrat

Wl

dere diffimul t«t. Quia veró hoctempore pacis Déineirius militem non

li

ampliüsneccffarium haberét s ad parcendum (umptibus dimifit exer-

H

A ntiochus

Ciiümi ; reliqüis autem , quos fecum rerihuit, ftipendium immihuit:

NU u

Alexandri

quó fatum , ut orines Regem odilflé in: Boareht , in tabtufn ; üt TPj 0

W& d

&'ius prodit

uhus & Ducibus; in Zfabiata (eCederet ; & Ahïäoi?ümsäläxm&h Fis fs

Vaf

" lium; quiibiab Efmalcuel ; Principe Ardl£ , Dutriebatut, ad Regaumi

w&idi[ Áii

acceptandum prþ?o'cærät,

Videbat Deimeirits res uas dimillo exercitu

'h'ïein )

hon edeo in tuto Verfari, cüm nemirem habéret; cui fé Regnümque

E äpfit

confidere poffet.

Hiüc cüm ]esatbas de novo Arcis dedirionem res

tl

petetet 5 cidem refpondit: noh hoc tántüm fe cónccfluruuu efle; fed

MT

Demélrius

& alia plurima bona rám ipfi, quàm ejus Genti [é collaturum , dum:

V ii

modo impr&fentiarum ; quód milite careret ,auxilium fibi deftinaret;

n ä!neä

y'6nacbagm

Mifit ergo Jonathas Asticebram rtia. millia fele&torum militum, quoruümi

f»i

gt» LUT

ápwplotat

adventü Demeiriu infignicer eft delectatus ; nec früftrà ; nam eodem

Mhy m

tempore fadto publico tamultu in urbe Antiocbena centum viginti millia

n :r'bt py

civium in aulam itrumpentes, Regem jugulare concluferunt; — Eo au«

Vtnlo

tem in árticilo rerum Jüdei pratacti erum pentes tantam ftragem in urbe

ht Cde

- ediderünt ; ut uno die centuüm millia hominum occiderent, fed & ipfam

n

Dum

Vatbem flammis ItiCCcndärght , & fic tandem Regem liberarent,

A m

x

erga

d

4 Ti ibidesli

(i)

EE

37

"hnus SMundi 3850. Legis Mofaice x367

$93

il

ergo jam omacs vici & platez. funeribus effent opplete ; & hicatque

At

3lie feralis flamma in edes graflaretur, tunc reliqui cives proftrati Re:

1b

gem ,armis projedtis; [lmt deprecati , quatenus multitudipi parceret.

pilti

Pace ergo Birmatà cum g'oria ]udæz ; & fpolijs quidem onerati 5 quami

18 Tk

5ed qu ideo Jonathbe terces? non fo-

Ihgmt iffi-

plurimis , $0/3ymas funt veverfi,

mum fefe

qine il

làüm nula , fed infuper ingratiffimus Rex ea ctiam , qüa remiferat tti- * exhibens

"71

büta , repetijt.

Mentitus efl omnia , quecungue dixit 4 & abalienavit fe & coclitüs. eà:

]oustha, (c* z;on retribuli e [eeundum. beneficia , que fibu tribuerat -9 vexabat Qigawur.

T

p

euini valde gx 1) Quis dubttet mecuiffe Deinctrium ob tancam ingratitü-

dini: flagitium ipfam cceli vindictam ? que. cerié non diu emaaufit , ut

110f

flatim patebit,

li,

u

- ANNUS MUNDI '*830. ïems Mofüice 1367i -

Pauló anté

fnag m&ï

*

monüui Lecorem ; quemdmodum ['ryphon pro Ahttocbo contra Deme: szphon

tfiuti cxcitando n 4rabia labotaverit, quem hocanoao in $jriam aódu . Demeuiui

m li

nwukm

cit , ubl etiaàm omnis miles: , antehacà Demetrio dimifius & exauthoratus ia acie fu--

perát

squ: U

ad Autiocbum hujus nominis fextum ; redij:, quibus ioftru&us 1 y ypbon ;

pralio Démetritem fuperavit ; eóque in fugam abjeéto ejus clephantes ob-

[ gratlaïz

t C

tinuit , & Azticchiem jam femidirutam , R«gi priori peffime affectam;

&m ol

fubegn

ET utem Tïjp/)on Keg! puero lmpeuum confirmaret ; Jona-

Tla favorem vel fümme neceffarium effe cognovit ; unde & Regem di-

[ aue

ORU

fpo(uit ,ut itatim (oleminem legstionem cum litterís ad eundem deftie pos ii

naret.

WU

Epiftole porró hxc fuit fumma.

Conflituo tib $ ,fcerdatmm,concra De:

C conflituo te [uper. quavuor civitates , u fis de amiis: Regis.

His llt*cüs metriurm

finv

addidit Aniechus vàía aurca, & ooteüatetn conceflit bibendi in auro ; vocat;

guU fll

Q*MU

& eflein pürputa; & habere fibulam aüteam ;quz omhía Aatiochus ipfe,

Ut eft apud Jofepbum ; doni loco Lcgatis d: feren(*a tradidit,

Simmonem

urfqe

nelle

-

quoque ,fratrem onatba ; conftituit Ducem à terminis T yri ufque ad fi-

ii ;Cd

nei j ypri. ( k ) Hàc Regis humanitate !onathd: exitus, &ipfe Legas

tos viciilim ad cum direxit: Jonatbas veró letus tot collatis infe per Antio-

j U

Qindtth

ebum benefíci)s atque bonoribus , ( ipfe (uos Legatos 4d eum , fumul && Tv jphonem

shilit , auncum [e & (ociuti profe ffus , geftuidimgue una. bellum contra commtnesa

ïgorum

boffem Demetrium ; multa de eyias ngratitudwse queftis, quod pro beneficio injuz lonátias

g

fi l4

mmsz pmün(uz[t li4 jo;eg;im: (1) jonatóas ergo boc tempore Gazam ; Dcmetriuim

urbemfor ilimam, max me cüa , ut ämp üra dxc:t ; Omnis exercitus

þxemxt ; 1ns

j

nla Pfæex

Syin£ eidem in auxilium v . nerit ; vi co&git ; Düces Demetrij in Galilea ü

m Uïb

compreffit ; düm int-riai Spmon Bfth]Zrï.zm expugna*am caperet, Potihec

i j

put

cum Romanis & Sparti«tis renovat , Duces Demetrij hinc inde de novo

FE ff

aLECIltä

u

(iJ r Madi, 11, v. 3. (k) Ibid, v, $3 fcq (1) Iofeph lib. 13.€, 9

»

€94 .. la "Marbaäæo Pontifice 49. Leyi 38, & Ducibus Iuda.

auerit , 50/ymis murüm praaltum contra À

rcem cxcitat totamque Tu-

:

a&4if COntra cxteros hofles egrc

gié munit,

ra.tri

Q

ANNUS MUNDI 2851.

Legis Mofzice 1268, Vidimus hu-

Afque infignia ]tuatha 'ge

Tr,yþhonïs

bl'lïel' co

ft2, cujus tamen finem. indignum nunc luga-

gor indicare,

interim

perfidiaerga p

A

pcrfidus nempe Tryphon ipfe bi , fi

I'mï

uerum astiocbum , gcem (u

bfua manu & tut«la habuit , occideret , R «o-

A;m wlichu m

BUm.A4fi« promittebat: u

Ü

n:icum Jonatbanm , Antiocbiamicum, effe vide

bat,

qui tal:

propohitum impedire valeret.

ül

Quid. damnatiffima ambitio.

non Íaüadet ? Tryphon. excrcitu. coll

&o in ]J]wdeam.

dcícendit,

iil

n

ul Jonatbascxercitum

7 E

quadraginta miliium elcá

orum virorum oppo-

lt

nit. llleergo ad

technasc

Iu'l;

nl

ceptum; honore

onyerfüs, Jonatbam venientem , aximo ex«

; amicis (nis commendab

mm-] n

thben

at.munera eidem 1a*ga con.

tribuit, toti eXercitui pracipit , ut Jona

on miniüs, quám Gibimet ipft

(f

obediant. Hunc]adeerum vero Chiliarch

D2 /77

am. atque Pontificem cx hoc

DoloselTo*

folo amcenis geflibus arguit,qnód arPicum

conventurus , excrcitum fru-

J

natham cir

ftrà adducere voluerit, ^ £r nkc , oit ;

remitte eos in domos fuas s elige at-

ttlyiu f

cumvenit, |

tém tibi viros paucos, qui tesum fmt;

veni mecttm Ptolmaidam , ( tradam,

m[-.s Cajl

:

eam. tibi. O veliqua prefid

i4 , C exerdtum , (& uni

Mi

Yer[os. Prapafitos negotiy , (

conver(us. abibo., propterea. exim yen,

(m) Utautem fimplex columba

H lbus

malum non facilé fufpicatur

j

: ita fyncerus Jonatbas ; qni folus mille vi-

DT

risfecum retentis,

» aliaduo, millia

in Galileam, remifit, reliquos omnes,

DT

ad fua redire permifit ;

i2que in fuum extremum przjudicium : vix

Htf

enim Ptalmaädwm;i,ng».refïu

s fuerat,cü

(nfuius

m juffu 77 ypbonis portz fünt claufe

Sotijs ob-.. Yonatbas verO., omn

truncatis

ibus. ejusfo

cijs gladio peremptis, vivus in captivita«

UDinuts

tem pervenit,

hunc capti-

Mox inde T.

z

pben exercitum in Galileam properanter.

VOT

emittit ad delendos

rel.quos ]o

v detinet.

nath& airicos, qui tamem in unum re«

Ts

collecti tam fortiter fe hoftibus.

o

ppoíuére , ur ifti re quidem infecià di-

Mhr

cederent. Omnis,autem Ifeael

Jonatbam quafi jam mortuum deplani

m

xit amariffimé ; ídqae.cantó mag

( i

,

i$, quód oim nes in circuitu G nies mos

dó capaut exigerent, & ]ud«os , i

1

W

unc iUO Duce [)T?Va((*);, þ,ub)lïg&ire; G

€habaeus

Simon Ma, hon omnino extiaguere propone

rent. — Deitamen ter Optiaii Maximl

HJMPJI«IM

ratia fuit, quód populo rog

Ducaium

tha Simonem.

ante , atque in coelum clorante

pro ]onae

08 Jua'æ;

, ejus fratrem , Ecclefie de

Mtngs

inter fuos:

derit, Duccm om;i nümero per«

Íutcipit.

feditlimum , una & optatiffim um,

Dé hujüfmodi var iatiooibus Eccle-

Tlin

fia Selim ytana ad

;

- Judeos iþ 4Eg Jprum i&nglylvt » rerümque fucceffum his

Emgchüd

Verbis nun tiavite

c

-

W WWQX"

F ?möui,-

(1)

(im,). I Macbab 12. Y, 45

"

—

.Anäzü Mundi 3851.. Legis Mof:z'cæ I;GS; :

$9»

717

NU

Fratribus , qui fünt per Aegyptum; Judzis falu, .

tem dicunt Fratres , qui funt Jerofolymis , Judxi , &

dimhy

Epiftola So«

hunc hugq,

| qui ia Kcgionibus judææ »& pacem bonam.þ

lymis in

fe fj

ZEgy ptum

|Enefaciat volis Deus ,& menünenit "Te]iam'enti fui , qued locutus e/i ad

deftinata ad

ch' R

Abrabam , 9 Maac , G Jacob, (ervorum. fnorum fidelium : & det yobis Xadaos.

lvide)

J

a Ambll)

cor ommbus , ur colatis eum , Q factatis ejus voluxtatem. corde magno ?

4nimo volesti

ádapcriat cor vef rum in lege [ua ,& in praceptis fus, G faciat

dj

Exsüdiat orationes Yeffras , Q veconcilietur volis-, nec vosde[erat i.

oum

tempoere imalo,

Et runc híe (uinus orantes yrovobis,

Regnante Démeivio. Anno

Refertür

D

geutefimo [exagefimo nono , nos Judii (oripfimus volicin tribulatione ; & impetu,

1

C

llorumin

n Ia'gzio:xï

5

qui fupervenit nvlis in

L

flis «mui$ , ex quo receffit jafon a [antla terra» Q à R6* uáza fac-

n btj

w» Pertam [uccevderunt . G effyderunt fauguinem imnocentem ; && oravimtis 4d ceíus.

fcem qr

ominum , & exaudità. (usus , 9 obtulimus (acrificium 6 fimilaginem, C ac-

edtn lt

cendimiu lucernas, 4* propofuumus pánes.

Et nunc frequentate dies (cenopegie

iu; At

Menfis Cafl-u, (n ) Corzelij defuper reflcxionesfunt ifta : ZEgyptu euiin

16 Ml?

abundabat Judets , tum quia €is erat. vicina ,-tum quia Ptolomau Lagi , primus

T 7A

p«f Alexendrum Magnum g ypti Rex , certum vigwti nillia ]udecrum captwa

: um

án 4j yptum düxerat. , tunn qiia jam vecenter (ub Ptolomigo Philometore'Orias »

« ille V

L.

filiu Onie tertij Pontificisy Templum magnificum Heliopoli n ZEg yptó conffruxe

:

:

quortt

Soly mitani

dcum nf

7at , fimnile Hierofolymitanobig, Pontifi agebat yad quod proinde multi 1udeorü

ad fyncre-

confluebant s pra(crtum quia in g yptetuti éraut à Seleucudis , puita ub Antiochts

tifmum fet»

zfun:cm(zl

C Demetrnijs, qui continge judaam infefiabant, — Seribunt 'ergo 1udi & Hicf0- vandum hot

T capii',*:'«ï*

J

It

folymis ad iudieos , qui erant n g ypto ; quaji d fratres ,ad eft , cognatos C con- tantur

7 mPffJ

tribules (uos , amicas & fraternas Luteras o tum uteos 3n vera fide ; Religione , &* »ïEgypt-iofsgv

j a

unone cum Syuagoga five Ecclefia contineant yne (cilicet à Jerofolymis & Tem»

plo faciomi (cbima ob. vemplum fuum Heliopolitanum , ficut 'eedem tempore Ju-

;jzni

ïüü:ü l

dei in samaria degentes y 'erigeudo Tempium 3n morite Ganzim , fcbifma fecee

T

runt à ]useu , * Templo Hiero[ol ymät.-ma » ut pátet Joan, . Vide de Templo

Ill

nl

1

d)

;

H«liopo!it auo Vo(ephum l,32, . 147 6. 9 l. 33. 64 6. Ad (chifma ergo boc tolletie

iil

Mi

- duim judgt & Hierofolymis bane Fp

1

g

dhorautes, — 1ta Corneliue a lapide.

iftolaw fcripferunt ad. ]udaos -zfn-ä.g ypte coin-

N

Tj lmdo

Hucufuüe mentiopem feci

(Ie me'metini omnium eorum ,qui apad

DL

L

yon H

Evangeliflas in lirea Genealogica Chriffa fecundüm Lucam referuntir;squi.

(

Jl

quó proximiüs ad Ciriffum accedunr , tantó maj

H

Qrib usà D«eo gratijs &ná

-

Flaf-Wf

ts

-

( ") 3 Mach,t. v.2.feg,

P^

$9o. Simone ä'; atbabao ?Qntiffcä «o, Matbat 39. ex Ducibus Iudd

"

parentibus, $. Joanr.e Baptiffa , Z

pv

MaiharDuj, Ctosfüiffe autuiro . ut in Deipara , ejus

dens fe

de Yeemole Charia , Elifabetha , & ali

]j* apparcte

Poteft antem efle, quód Levi hoc

tjus f

gudai

tempore circiter é vivis abierit . qui ex dire&a Ducum Ifraélis Enea def.

cüla at

cendens ; unusex illisfuir, de quibus Patriarcha dudum anté vaticinae

at

tus eft, non defururos cffe Duces de femore ]uda , donec veniat ; qui mittene

[

C

dusefl. Poft Leyi ergo Matbat fücceílit , ut elt apud Lacam Evangeliftam.

I

ANNUS MUNDI 3852. Legis Mofaice 1369. ]enatbá , uti

dit f

tll

prefertur., per Trypionem in vinculaconjc&o, febrei mox alium ,cjus

Mj ! í

Ttyphen

fracrem Sivionegm , ibi Ducem popofcerunt, qui etiam Pontificales unà

i

lii a

contra Si-

claves fufcepir.

Vifo namque, quód Tryphon poft illam proditoriam

liab n

moncm

Jenath& captionem cum exercitu in Jadgam ven xet, ipfeitatim So/ymas fe

Ij ibl

4

fnbvgg

conferens, populum in concionem coégit, quem rotum confternatum

atd ad

ia eft allocutus : Vos fcitis, quantaego, G fratres inci , G domu patris mna ,

;utela h:

fe imu pro lggaïbu's,(y'*pz'o fancis pralia , &* angu[lias quales vidimus: Horum

tidi, &

gratiá periérunt. featres mei omues propter 1[rael , & velictus fum ego folw- — Et

Iu

Simonis ae nunc non mjb coptingat pavcere amima «nea Am omni tempore iribulatiotis 5 "n

habmt j

fuos perota- egim qnelior (um featvibus meis, — Vindicabo iteque Gemem mneam , & Sanda ,

uo.

E

npates quoque noftros y. uxotes ; quia congregata [unt umver[e Gentes. «oRt eteYe

posinimicitiegratiá, (0) Tot verbisanimavit populum ,ut omnes unas

fï[QUc.

Utj

nimiter exclamarent ; T2 es Dax noffes , loco ]uda G Jenatbz: fratris fu.

o Dl

Pugna pralium noffrum , ( omnia quacunque . dixeris nobis facumw., ( p)

Tantà ergo populi promptitu

dine ntens, flatim muros & nioenia url is

lttüm I

idit, Cüm

l,

$olymatum perfecit, & contra hoftiles a(íultus muritam redd

: 'Tryph—on

jufto exercitu Simon ipíc Tr3phom advenienti obviàm venit , preliocon.

Qittner

ad iolitos

recurrit

greffurus cum eodem.

Et veró quia Tyzannus ifte refolutum Simonis

Bu H

animum compertum haberet, pro ieonina ftatim vulpinam induit pel-

Mpf

doles'

lem , & folità fraudulentià , foliiis inquam mendac-js fcribic ; tantum

hs.

X

ideo fe Jenatbam detinuille , quod dcbitos ex rationibus fumptus non

filit g

Àl

exfolviflet. — Mitti ergo fibi centum argenti t»lenta, nec non duos [v

anatbe. filios obfides dari petit , & ita fe remifTorum efle Lonatbam aflevee

fütim d

rat. Facilé quidem Simon fübodoravit fotidiflima hominis mendacia ;

, d

qui tamen ne aliis majoribus malis anfam praberet , & pueros & pecu-

iaf

nias dellinavit fed abíque effz&u : nam Tr)plon nihilo fecius in It«

:fmlm (

&

dgam movet , Yocatu: & rogatus à prefidia ij- Arcis Sol ymitage 5 quO-

Yi hur

Dl

um hortatu , ut nempe commeatui fame preffis ipferret, cotum eqate

tatum volare potius quám ire juffit.

uffit » at coclo renitente, e quo

LU

jam-

wl

ganta nix cecidit , ut vias redderer infüperabiles, i.n&g'örviäï-. Hi.

p

.?(Jg.) I, Mach3. v. 3. feq. (p) lþid;ï, $

t

gc

M

A

^H

TRU

dnnus Mun&ä 3812 Z,egz;t Mofaice 1 369.

$97

.apf:fd h

pro vulpe iterum feleonemaut tigridem prebuit Trjpben t etenim vi-

*

Q Lt

dens fe coclo adverfo nil efficere poffe , rabiem in Ionatbam Ducem , &

lonaihame

üunciyian-

jl d

ej:s filioscffudit , quos immaniter trucidavit : itaque ne ulteriora peri-

nice siactati

: vaticte

cuüla adiret , futibundus in. $yram redijc: Et oufit Simon , ( accepit offa

lonatba fratris fui , £ fepelavit eaim Modin , civitate Patrum ejus : &* planxerunt

quä Tl

Huic Máu-

eum omis l(raél plandu magno , C luxerunt eum. dies multas , Q9 edificavit

Ingf l ff!afïh

Íolaum eri-

UM

Simion [nper fepulcbyum patvis (i, & fratnum. (uorum adifieum altum viu , La-

git Simon,

[ium i

pide polito anté é& vetvó : C fLasait (eptem p yramides , unam cottra unam patri

ficdes

matri y && quaiuer frotribus : 66 bis sireumpo[uit columnas magnas » Q? (uper co-

od

lumnas avima ad inemoriam atevaam j Q juxta arma naves (iulptas ,qua videren: Tiyphot

Tur ab omumbus navigantibus mare,

? )pu::zu;n

iil Ju i

Hoc eft. fepulcbrtm , quod fect in. Modi

Y

Antiochum:

Wu(;, n buuc diem. ( q) Sed necdum finis ; nam beftia illa- (ue rabiei

ylemid

necat.

p Mant

aliud adhuc facrificium deílinavit , ipfum puerum R egium , quem (ub:

tutela habuit, Regem dico 4ztio

VH

ch

um, quem füb fpecie curationis in»

n N

cidi , & unà occidi fecit , diademate (ictandem ad fe rapto.

M

3

À

.

*

vjle !

Porr

0

II

(Jiüfi"f )M E.

9 hoc idoloin throno Regio fic pofito, Simen nil magiscute

habuit, quàm ut fibi & Ecclefiz Dei caveret : quamobrem primó infti-

lö"SiH(ïl !

4 um

tit utbes R egionis munire turribus excel(is, muris magnis, & portis fe-

ynétude

riííque. Exinde decernit legationem ad Demenium Nicatorem , Regem simon de.

à Ionatha quondam vidum & expul(um ; ut dixi 4nmo 3547. led à Ptolo- pique. Aicé

ii

m&o Plilometore velticutum , ut eft 4nuo 35«9, üt ita hoc clavo clavum al« Solymitans

terum T? yphboneg: truderet.

æ!;fxa t

Nec fefellit opinie ; nam prafidiarij arcis obrinct.

jn

Sol ymitane longá jam fame debä!iïagi atque exhauíti, tandem Simoni de-

ditionem fecerunt , & ita frenura hujus urbistandem ab ea füit ablatum:

gl

2ü

tyn j

Et intvaverunt $n eam tevtiá Q? v

o

efliná die fecundi men[is , Anno. centefiimo fep-

i

tuagefimo primo,cum laudees vamis palmarum ,& C ypiris ,Q cymbalis, &

b ymms , . canticis, quia cantritus eft inimicus magnus ex lfrail, . Et conffi-

!,'(; f&nmm :

Tl ut omnpibus antis agerentur dies by cum lgtitia.

1

t5

I

ANNUS MUNDI 385;4. Legis Mofaicm r3

V"v7ï. Aanus Gr£-

ü quot [g'

corum hic fuit centefimus feptuagefimus fecundus, & ecce Demetrits Ni-

TE

ncndada'

(ator , de quo plura annis pratericis , collecto exercitu in Medium tranfit, Demetrius?

ít)

copiofiorem ibi militem contra Tr)phenem colle&urus. ^ Verüm eni

m in Media

i

vidt:s cap-

pl

verüm quia A7(accs, Rex Partborum , jam Mediam & Perfiatm fubjUgä'cht,

tülque 'cat«

L

l

M A**

ideo hunc Demetrij iogreffum in eas Provincias tanquam hoflilem acce:

ceri teancie

pit, milsóque.contra eundem exercitu , victam captümque Demetrium p n

)umcïü'

quü

obtinuit ; quem etiam carceri mancipavit ; quo factum , ut belionon-

jtts t

| f

nihil intermittente Simopi tempus fuerit domeflica curandi, ltaque

d

ne

pl

(

^

^

) Ibid, v, a5 feg,

À

"

-

—

—

p

gQS Simone Machabeo Pontifice 49 Matbat 39. ex Ducibus Iuda,.

ne fine fru&u tempus elaberetur , ]oppen in porcum fecit , Gazavam &

ettinil

aetb(uram in meliorem (tatum redegit , captivos multos ab hoftibus re«

it ibid

deinit , immunditias paganorum undique emundavit , Ecclefiam ia

]u za(uo priftino decori rcftiruit ; nee ullum habuit hoítem , quí ei refi-

À

(fttt,

Simon Oofte

fteret. — £r unu(quifque colebát terram [uam cutm pace s C? terra Juda dabat. fra-

:

fidem (

nia 1n (ta-

us [uos , 4v ligna camporum jrutum fumm 5 &enres in plateis [edebant omnes

AMtton:

tum tedigit G* de bonis terra tradlabant , G juvenes induebant. [ gloriam , (9 ftolas bili , d

Thento j

fclicifimü cayitatibus tribuebat. Alimonias , Q9 couffiutbat eai , ut e[femt va(a anunitiomss

Ia

Qun ipi

quoadu[2, noiminatum efl moiien olorug eyus u

14

u- &d extremumn tama,

Fecit pá-

timper

cein faper teYam , G letati eft Lfrae] lod magnás Q [edit uns[qui[qce [ub vi-

te [ua . &* . fab ficulnea [ua j 9 non exat. , qui eos tervever,

Defecit. yupugnaus

Jlt,imn

hs ftpe

eos (uper terram ; Regesvontriti (unt 1n diebus us , Q? coufiriiavit: omnes paaules

J

lis lui

popul: fiü , & legeim exquifivit y P abftilit orasemauiquam & imnalum

,,S.mc'.?ä

--

cavity G mülnplibapi vaa Saudorum, (v )

t ü'mz

".. glor:fi

Fama-de fapicntiilimo &.'reïlgia-*;iïi mo hoc 'P;*'ïncf pe pervalitorbem,

[tá uj'gm

(Miffef,

itaut & Romaii pct fuos Legatosfaedus cüm eodem rcnoverent, quod

Romani

antea cum Iuda & Ionatba prius pepigerant,

Viciilim ergo & Sinon N-

Milt p

cum Simos meniiia delignavit, qui Resmam iturus clypeüm aureum , ponderis mille

QQpit e

QOntra(

ne foricra mnarüm , :d €ft, cencum mille aurecrom,dcni Joco deiertet , & pacta

rcnovamy

- focictatis antiqua firmatet.

Ita hoc placuit Reimauis , ut Iudes omneim

etas

(olatis |

ex hoc ! bertatein in. reistabülis cooífcribetent, — N4mertia porró revera

I

tidgi i

tenti iftas ad

Iudaorum , àc fequicut,

Ftelothtim Regäm litteras fC'om'mä'fcrat, in caufa quidem

TT

iblle j

It $«

ö,manoi-uma, Ptolomz

Lucius, Conful R

s

]mngs h

Salttem,

,—0, ngi

Littere R

