fiz Dei , ut intrà dicetur, íniquiffimus. — Jam ant& quidem contra Me-

Aldimusab ^

ficl.

4 thronum facerdotalem invaferat , füifjue fceleribus contamina- p,satore

vérat , uti ex Scripturz colligere licet, dicente: Alcimus autem quidam » (ubrogatut-

Annils 196

qui (umuus Sacerdos fuerat , (ed voluntavie comquinatus eff temporibus commi[lia-

ss (r) Ideft, quando fub Antioslo Epiphane ]udei cum Gentibus ijf-

)m du

jen d

MA

dcm damraris riibus utebintur.

Videtur tamen, Menelao & Alcimo

M

p

Wa

altercantibus ,neminetn

]&

[

Pttx

|

quieté pQHcdiiïe illam dignitatem ; que neu-

tri competebat,

um 0

lf«

l

E

Hoc tempore , quando nempe ei tam manifefto periculo per Dei

providentiam eruti funt , Juda: Hyerefol ymitatb , fequentem ad Judaos , in

ingt?

De fpoliaz

lmero Ü

4E . ypto commorantes , Epiftolam direxerunt , adhortando, ut & ipfï

to Nanea

n

eo gratias agant, Mentionem faciunt de Templo Nazez pcr Antio-

n

Templos

omf

Ü

Tl

cbisn ipoliato. magna tamen qu&ítio viget inter Doctores , uttum 4ntio-

j d,?lh

b ///f

6bns Epiplianes , aa. fero ejus pater Antiocbus Magnus , vel Antiochus Sedetes

Z

Ti

idfecetit. — Poflea ftupendum miraculum inferunt, de ig

u

Jl

Íancto pet

lmmme

Eccc Epiftolam,

Nebemiath detäïïO»

j on

Dddd

(

ïï,/'op ului.

m Pw

i

: (6) à. Machab;)ï;s v. 33. fe

Ye 1« (£J a. Machab, 14. v, g.

q. (x;)» !.o'(«æ'hds lib. 13.6 $: (q) 22 Maghab, 18

: corruvl

)

*

þMafä*'

4

g5 — dul Machabeo Pontifice 48.— Loyi 38, ex Ducbus Iude,

tht

ftf, f

I*p.;äæamx-m PQPU!üS $ Qil!l ä&

Hierofolymis, & in

Paiaxftino-

nf

que & [udas , Ariftobulo

, Magi-

(iits d

tum ad fra-

Judza , Senauu/

It

tícs in. E«

ftro Pto'cmzi Regis qui €

ft degenere Chriftorum

(f

gyto Epis

.. Sacerdotum,

& his, qüi

in JEgypto funt Judæig

LUE

ftola,

Atl

falutem & fanitatem

ii

ipitit.

E magns gerkulig à DEO liberati

, maguificé gratias 435"!-"6- ipft , utpote

us Ipfe emim ebullire f iit de Per-

lts a

qui adves(As talem Regeua dimicavum

:

:

4 Cf

H

fide e0s , qui pugnaverunt contra o5 ,

& (audam avitatem, N

duf

la..N.kp;

iifüt d

p þ Perjï ü

e effet Dux ipfe , & cum ip[o mmenfu

sexercitus » cecidit in Tetmp

NAnea ; etenim

cum ea babiteturus venit. 4d

bcmias'i;

qeg , cenfilio deceptus Sacerdotum

lras dotis nomines

tiüm 1j

locum Antiocbws , C amich ejus 5 7

ut acciperet pecumias mu

fe cum paucis ingeeffus effet -

quim J

Andechus Cámque propoftifeut eas Sacerdotes Nenea , d p

Nenee tee ty, ogbitiim. [ani » clau[erunt. Templum cum inttáffe

t Antiocbus » apertéque oc-

tüit, )

(* eo, qui cum e0

Ts d

plum fpo-

culto «ditu Temphi, smittentes lapi

des percufferunt. Ducem ;

liare con-

(* capitibits amputatis foras p

vojecerunt, — Pet

T52

erant ,& diviferunt membratim,

& vigefimá dit

doragn

"f*aif'

otuvia beneditus Deus, quitedidit umpios, — Factur

i igirur quintà

"L

AYt

duximus figmficare vobis , ut

lt

inenfis Ca[leu purificationem Temph , nece

Igtüs f gcriä

&f vos quoque agatis diem Scenopegie , G diemigims ;

qui datus e[t » quando N e

ncmþg 1

mirabiliter;

Nam cüm in Perfiden

Tl

reperti Hi-

hemias edificato Templo &* Altari obtulit (aerificia,

tuuc cultares De

1

j evant , acceptum ignem

tomrg |

ftoria —

* ducerentur patres noftvi , Sacerdotes , qui

4

j

lus C ficuss Q in eo

de Altari , occulté abfeonderunt in v«lle,

ubi erat putetis

T

Cinm autem preteriyffent

Tin t

1 Utf

contutati (unt eum , ita t omnibus iguotus effet locus.

"n multi, & pla

(uit Deo ,

ut mirteretur Neheitas à

Rege Per[idis $ nepotes

hgï()n

inem ; G [icut nar-

B

Sacerdotinn illoum.

, qui Abftonderant , mifi ad vequimendum

z

vaverunt nobis, nou inven

erqnt ignem s (ed aquam cv

AfflATH s

Et juffit ces hatmires

»

lr

Nelemias e[pere

Ahifdii

c affeire flb s & (acrificia , qua appofita erant

, juffit Sacerdos

- utà, boc jactum eff , & tempus

lg N

ei ip(A Aquá , Q

lignà , €r que evant [uperpo(itae

$

Nehemiz

edfiit , quo (ol vefulfit ,

qui prius erai i ntbilo,

accenfufeft iquis magitis , itd

oplnur

pulchia

Orationem autem

factebaut omnes Sacerdotes M.

ztm ;6'0"'

àl omnes thirarentur,

Srero,

fumavetur (acrificium , Jonathá incboante ,

c&teris autem. ve[pondentisus. — Et

t

Domine Dcus of

1

Creator , ter»

Nébemig erat etatio , bunc babans modum :

li fj

Rex « (olin

preft

ans , [olus

D

ribilis & fortis , jaflus &* mifericors , qui (olus es boyts

u malos qm [ectfhy Pa

juffus & omnipatens ; é eters ,qui hberas 1 fraeide o

r[s po-tlotus Ijratl»

Til

tres eledlos , Cv (antificAfli eoss Acespe (acrifiium. prouiye

d

H

,G hoe-

? cuftedi pariem tuam ,

r [enhfca, — Congrega dijperjanem mjrem

TA -

(

l

M

s

E

x

f

]

li,

Alnus Mund: "gggzllegä M9aice !ä:fäf

375

94 605 , qui [erviunt Gentibus , G

contemptos & abotinatos . ve[pice , ut [ciant Gens

N

tes, quia t es Dets noficr,

Afflige opprimentes nos, d. contumelium facientes

n fuperbia. Conffitue populüm tuum iv loco (anitotuo , ficut-dixit Moy[es,. Saccr-

À lag

dotes Auteim p[nllebatit b ymnos u[guequocor[umptura effet [acrificium, Czm 4ntem

|

confumptium cffet (aevificium , ex relidua aqua Nebemtias yufft lapides inajores per« Ex aqua

funéi : quod ut fabum efl , ex eis flammm accetifn eft : fed cx lumine , quod refulfit ab ignis.

Altaris t

95

»

unpa efl. Vt veroinanifeflata efl ves , Yenutttiaium efl Regi P er(arum s

quàd ii loco i2 quo ignein abfconderant hi , qui tran[lati fueraut. Sacerdotes , dqua

LUE

Appaitt , de qua N ehemias ,& qii cilm eo eravt j purificaverunt (actificia. . Confi-

"TT

derans autom Rex ,C rein dihgenter examinans , fecit eà Teuiplum , ut. probavtt;

f

Mmrüäl

qiod factuin erat 5 C ilm probáfft. Sacerdotibus donavit siultà bona ; & 4lid 4

ermni pfums"

gmph ]i .

aiqie alia kiunera , C accipiens manu [ua tribucbat éis.^ Appellavit autem Ne

inrei me-

"r

bemias hüue locum. Nepltar , quod ierpreiatár i Purificato, ( f^) Nota to»

nioriam.exe

j |

tüm Librum [ecundum Macbabaorum icriptuni efle per modum Epiftolz ;

citatum,

tj

quaim ]udzi Jetofolymitani judes ir ZEgjpie habiraritibus tran(inifee

n

»

tunt ; bella fua, pralia, & horuin fueceffus ei$ indicatites ; item adver«

"TTTE

/fitates & perfecutiones fub Anriocho Eplpbane , & Antiocbo Eüpatoretoleras

(

p Pt

tàs, hec non victorias reportatas ab hoftibus, & mirabilem Dei provié

dentiam faüb Juda Matbabao miraculose fefulgentem ; explicaüdo. Dé

',W//f;!ü*,

qulirs

igne facro , in forind aqüz craffa reperto ; jani etiam alibi fuit fermo 5 Hebrzi Paz

s "

s

m

nemipe A4mó 355:. quo Le&tofem femitto. — Dé reliquo ex hac Epiftola Izftini cum

manifefté colligi poteft ; etfi témplum Héliopolitanum in 4£gyptó ; &gypuis

N .Meæ

i

contra Templüm Jetofolymitánum ére&um ; pto fchifmatico reputae reconciliati

tum faérit; ut monüi àd Anüuin 1399, & Aun, 1345. 9. f. fücceffive ta«

j ü"m n

mén utroíque Judaós iterütm ad unum fyacfetifmum reductos , & in

qriji! -

n

Religione reconcilixtos fuiffe ag ürori neccülíh aliàs mutuó ia rebus

dei -ómimunicáffent, proüt hic fecetuít.

&

j

Probe

i Mm li

quoque confiderándum élfe cenfco, dub

d in hac Epïäofä

iil-

zmIMPa: ;

Ariftobülüs; unüs ex Sacerdotibus Hebtaicis ; ünctus Domini; Regis Ptà-

lomgi Magifler hominetur.. Rabanu ait ; hüné Afiflobalum fuille Philor

g um

Aiiftobalüs

;jü/!// jl

Mi

fophum Peripatéticüm ; quj é£planationem in' Moyfen compofuerit ; &

(

Ptolomao Pliloietori dedicaverit;, Alij opinantur ; eur fuiflé Magi:

Saceráos

,D

/i

frum Prelonisi Latb

uri . qui foit &lius Prolomae: Phycóms. — Pbyfcon autem

ludzus;

jh

»

il

If t

filiüs minor natu Rcgis Philomeforis extitit ; qui videcur filió Lathuri hunc

Magifuum dediffe, — &Aliantis hici Videiur autem tioren Magiftri adepttu ,

jlb M |

vél ex illo (ciipio libvo , i quio Regém Pbilometcrem docebat i vel gubd eum de

i

í

T

y,t'h

velus Mo[aié Legis d;aerei, 'qufä deindé 1

ib?o

;

llo fit c'þmpiexäi Rapériüs Abs

iil )6,

J

[ A

us

| $$o ludi Mablmzæö Porstifice 48-.16*92 138.-,3 Duclm luda

,nts

bas autem: Cänfuevemnt 4Eg ypti Reges jam inde à temporibus Ptolomgi Plila-

n

R«c gïs

delphi ( qui legem pex 72. [ibi fecit sntezpretavi ) Magiflros babere Judeos, Ly-

1

CHC:QUJ

Egypti

vants Ari[tobulum ip(ius Pbilemeteris Magiftrum dici arbitratur 5 Huju etiam

praceptor« ptolomgi dicitur Ariflobulus Magifler , quia. fecit fibi Commentavios (uper. Libros

dqit

MoJfi 5 && erat natione ]udeu. — Hujus mentis eft etiam Hugo Cardinali,

tiandi

& alij cum Gl«fa..| Ex antiquis Clemens Alexandrinus , & Eufcbius Ca[arien-

D r

Dwdidy

fis. -Memorem effe volo Le&orem horum, qua in fuperioribus hu-

cufque di&ha fünt de Philadelpbo & alijs ZEgypri Regibus,qui Templum

Gtnket

Deiin urbe Sol yiarum regie ditárunt ; velibi Deo vero folemniter fa«

LUMU

1de0 [oi

crificárunt. — Hisconnectenda fünt illa , qux de Trifinegiffo , & ejus fimi«

libus Philofophis in Zig)pre memoravi varijs in locis ; quemadmodum

tl praí

do&rinam de uno Deo publice é Cathedris tradiderint , & ideo ex toto

Nimin

Floridus Ec-

mundo dodi quique eó confluxerint, ad hanc de uno Dec docrinam

tftcitq

hauriendam, — Accedit , quód tota JEg yptus Judai paflim quafi fcateret ,

Qüceret

clcfiz ftacus

in ägyguo.

qui vel füb Ptelemao Lagi captiviilluc adducti , poftea liberati, & hono-

Ktelio

ribus ditati 5 vel feipfis; dum-Ecclea Dei füb $jrie Regibusin Jade4

rent;

raviter premeretur , eó turmatim confluxerunt, Super hec omula

&hisfo

er paucula bc verba de ariflebule Magiftro intelligi datur , ipfos Reges

yrctpi

g ypti Jadaos fibi Magiftros elegifle , ab ei(que legem, ab uno. Deo vera

Ti T.

At gic

Mo)fi datam addidiciffe , coníequenter amplexos effe ; nec enim aliàs

tantüm temporis in his legibus facris addi(cendis potuiflent ; nifi has

i btl

zilimáffent debite, ac eifdem fidem habuiffent,

Unde quàm glorios

m

fa his temporibus Ecclefia Dei in Regno Z5gpti vefulferit , dijudicare

lr ude

licet. lt autem in Zgypte Deus optimus de fide providit; i:a alijs

al t

'

Regnishíc & ibitalem gratiam difpen(iffe credi poteft.

*lEttn o

T.

AÁnnus Gracae

^

ANNUS MUNDI 3833. Legis Mofaice 1250

rum hic centefimus quinquagefimus primus bella Regum pro Syriavidit.

tlinfa

Bupatore

Antiochus autem Enpator ab exercitu captus & occifus, atque in cjuslocum

ttucidato

li

Demetrius

pemetriu eft fübftitutus, Sed quid ]udei füb hoc novo Rege Demetrio?

Diini

i*c'gi!:2

Peffimus Alcimt fub Espatere thronum facerdotalem ufurpaverat , in

LE

quo ut fe firmaret , afTociatis fibi manipnlis plurium Tudeerum , fidei de-

l

fertorum , Demetrio fupplex fa&useicoronam auream , & alia ex Teme

Iifad f

plo furtive fublata , obtulit ; deinde vcris fidelibus omnem primófidem

Utf 3

- derogare conatus eft; haud imprudenter ominando, per iftos fibi peris

dtfcripü

culum imminere, ltaquetam ipfe quàm cateri apoítata $ A4cer[averuni

gopulum apud Regem , diceutes s Perdidit Judas & fratves e

jus omnes amicos tHos ,

— mi&g

— f nou dijperfit de terra moflva, — Nunc evgo mitte virum , cti crcdis , ut eat , &

At

emne$

qideat exter Wintut RE quod fecit wbis & Regiombus nefttis , C puniat

«micos

| T

4

Siaa

P

"

-An'niz;s Mundi 585. Legu Mofaice 11 $0.

;8t.

"TE

awicos ejus. (7 adjutores eorum, ( t |ntcr catera etiam querulabatur. Alcimus

lt L

Alcmus ; omnem fibi aditum-ad Altareeffe interclufum ; Affidgos aütem. novas ciet

DL Qul

effe , qui continuó bella nutriant, & feditiones moveant, nec Regnum turbas,

p ii

effe quietum permittant,

Horum capaut efle ajebat ipfum ]udam , qu

i

-

4l

quamdiu luperfit ; impoffibile effe pacem cum ]udets conflituere. — Am-

iC

bas aures Demetrins Alcimo prgbuit, neutrà Macbabet rclervatà: unde &

ribas t

Bachidem dc(ignavit Ducem , qui & Alcimum in Pontificatu folidaret , &

vnplit

Gentem eidem adverfum compefceret,

Mon tantüm ergo Dachides Alci-

TT

titiin , (ed & ingentem exercitum in ]udgam duxit,

Sed quia necdum

Demetrius

exercitum

quiti

adeo (uis viribus Éderet , rem fimulaté multáque cum fraude aggreffus

in ludzam

Vr

deftinat,

eft , preftito Judzis facro jurejurando , fe nil nii pacem affetre afferuit.

p at

Nil minusetiam Píeudo-Pontifex fe tanquam Angelum Judei exhibuit,

dv

effecitque , quód , cüm veréex Tribu Ley; , & pofteris A4roni; originem

catt

duceret , quíque legis zclatoresad eum confluerent 5 ita ut etiam innocui. Optimi Af-

&lon

& religiofiffimi affidei . ipfius (imulatione decepti , ejus fe tcutela fübmit- fideiprodi-

terent; — Sed dit tanta (e nequitia occultare non potuit : nam Alcimu

ti Pecantur.

js ii

'

c omul

ex his fanctis Religiofis fcxaginta viros innocentiffimos uno die jugulari

ufOS R?gü

precepit, Hic jam Ecclefia Dei perfonatam malitiam claró dete&tiam.

Peo rett

vidit, quamobrem popalus fibi cavendum ratus , tamà Bac/ide, quàm

.

:

ím al

Alcimo receffit , fed non abíque fuo damno , cüm multos obtruncave- Ba hided

pif hd

Videns ccdente Al-

yit Bachides ,' corporibus eornm in magaum puteum dejedtis.

eimus ime.

, Qu

autem , quód 4lcimu ad omnem tyrannidem quafli natus, & ad premen:

perat exerci

judt

dos Tud&os fufüciens effet 5 ideó tradito eidem exercitu , ipfein $yriam

EC

ad Regem reverfuseft. — Quotquotautem perfidi in Jade« , & facrorum

rituum ofores reperiebantur, hi omnesad. Alcimum confluentes multi

firagem in Ecclefia Dei ediderunt,

ys Gu

!

& talem quidcmg qualem nec Gen.

TU

tilesinfideles antea ediderant,

It,

N locit

!id4j ergo noR aliter potuit, quàm ut iterum.arma pro populo

put

g

Dei indueret , vocatis (üb figna fidelibus , cujus cüm ipfüm nomen &-

n

v

hi

pra(*ntia hoftes ubique terreret ; ideo faciléfoecem illam infidelium de- 1udas Alci-

mum eam- -

j

(

fertorum ac proditorum extra fines Jude4 abegit ; fecitque , ut ipfe 4lc-

po exuit.

muad refiftendum impotens, Judeá relità in Sjriem reverteretur, "Tot

f

autem apud Regem querelas falías detulit,ut. carbone tam nigro Jsdam

f

[

9

?QW

de(cripfit , ut ille novum exercitum fub dudtu Nicenoris , intimi R.cgis

j

m

amici, cum A/cimoremitteret., Per dolos prianüm agere vifum , ut Ja- Alcimum:

jl

u

li

damita capti vum faceret , (ed quia res non füccederet,venitur ad arma. uq Nica-

y h

Ex Syrisquinque millia fübitó profternuntur ; reliqui in rurpern fugam noeiterum

D

1

repeilluntur, Vidiflosinde Nicumerem apri inftar furore frendentem » profternit.

jl

Dddd 3

qlü

27

Z

682 ïuääx Mdclmäæb Poutifict 48, Leyi 38. ex. Ducibus Iudà

n

-— quicüm Templum ingteflus , & à Sacerdotibus pacifice adiniffus fuif-

:

Íet , non tántüm ómnia facrà contémpfi£ , f;d & Sacerdotibus juravit ,

inpjN

fttttá T

üifi Judim cum exércitu fuó vincdtura tráderent , fe Templum ipfum

Duti

própediemi ín cineres éffe redacturum , Alcare effüflurum ; & locum

Lileró paui éonfecraturum effe. — Comperto àautemi , quód Jada cum

M d

Pivinà pó«

£ituf appáe

fqiis ttibus miliibus ixi Sanidtia cónfiftleret j.cum toto excrcitu mox eo fe

Ti i

Nicatio contulit ; & ipfo die Sabbatlii [udeosaggecffus eft ; quidquid ilti

hi ln

ritione,

propter diei (anitatem deprecarentur ; quibusmultas blalphemias re-

fecnfet

i

iltoo (

pofui. ]u4z hiotam ornium intuitu milites fuós in fpem meliorem

erexit ; quos étiam recenfità eifdeni ccelefti noctis pratetit vifione;

Mi

Itürbe

confitmavit , disit enimi no&ta fibi $. Jeremiami Prophetam , nec non

$. Onixin Pontificem. & Martjiem apparuifie; & inccllexiffe ; quod s.

[ ]Mæc

Jeremias , taüquaám populi fui amator; multüm & inftanter pro populo

ts

t oile

& urbe Soljmartii Deum éffet depfccatus $ imo ab ip(o $. Jereiuia fe

ladiuim accepiffe ; tatiquàm münusà D«ó ; ia quo deijceret advetíae

QUi eün

tios popüli Ifraélifici. — Hisergo fermonibus focij jüdz plurimum ros

Tüm ad

. borati ; & de vi&toria /quafi Jam ceitificati ; nil nifi iri proliumn ruete

Mite

&efliebante Id antequam fieret , Judai itàad Déum precatur ; Qtii ff

Wt

(idetep

Nicános id €rant 4 Rege Sentiacherib ; Dertiue» quia blafgbeumarünt te ; exijt Anfelus ; G pers

aciecadit, éuffit ex ejscentumi oclogiüta quinque inillia ; (ié contere exercium iffumi i coie

r

Matyi

fpecu rioftro bodie , & [f:

iant. céteri , qiin tiidlà locitus efl. (uper -Sanda tua,

|gudua iliumi (ecundoim malitium ilaus,

His di&tis clafficumi auditut , gla-

N 10j (

dius gladio opponitur ; fcutürique fcuto. Nióauói ipfe ; it fuos fere-

dl(daägf

&lü$ animaret , ii frorité éoftitutus ; priaius in ácie pefculfus cecidit j

lh

Spéciatiffis

$83 lüdzx

fcd & alij éum co triginra qui&que millia, — t 4ufem vidit exercitus ejus ;

viétoria,

giüa éecidiffet Nicanór , ptojecerünt. avina (ua v Q? fügerunt 1 ? per[ecuti (uni eo$

!.'ämeg*g;

yiam ümus diciab Adazev ufquéquo venitur à Gazard ; & tulis cecinerünt pf

! DUITE

eos cmm fignificationibus 5 & exierunt dé ónnibàs ceftells Jüded i circütu , &

(j venislaban éo$ cormibus &* cónvertebantur Vierunü ad . eo$ , Q? ceciderint otime$

1rqug it

. &ladió, & non eft selicius oX éis hes unus, — Et act

eperunt [polia eoruni in psé»

l0 &Xo

dani. d capüt Nicánoris dinpntAverunt , ( destératii ejs quami. exteuderat (d*

enf

jerbé , G atiulevunt , fafpenderünt. contva Jerujalem : & latatüs eft populus

'.n(

yalde ,, (* egerunt dicí illam in lgtitia magha.

Et cóuflituut 4gi. otimibus 4ns

Wm ]

fiis diem iflaihi tertid mefis Adaf. ( u ) In alio loco $ciptiré dicicur , Ju*

J 1

' daim praecepiffe ; ut caput & brachium Sol jinas affeirentir. Qub;üm pers

lünng

- dieniffet , convocdfis. contribulibus & Sdcedotibus àd. Altaré , acceifi)t G 6s quii

endens

V

3n Arce erant. ; G offenfo capité Nicanoris ; G snanu nefafz;i ; quutn exi

éenird

»

(8) v Mib 2. Y 40 i. Éceipi v i

M feq

p ——

p

À

li

f

.Anmgä Mundi 3833, Legz"s Mojkigä !5 f6,

$85

ilrs f

dotitra domim [aniam oimaipotentis Dei maguificé gloriatus eft.

LifglAtM EUAT Wicanoris

B 'X.W(?.V t

impij Nicanoris praci(um u[ft particulatim avibus dari; manum autem dementis linguam &

ho il

£ontra Templum (u[pendi. Omnes igitur coli benedixerunt. Dominum , dicentes ; voonum -o

&l

Benediétus , qui locum (uum incomaminatum [ervavit.

Su[peudit autem Niga- &endit cum

juuaz

moris caputin (umma arce ut. eyideus

e

ii

et, 6 manfeflum fignum auxilj Dei, —Ca.?-icf'

Ttaque omnes communi confilio decreverunt , uullo modo. diem iflum . abíque ceie-

idqi jl

britate praterive. (w ) Hecmirabilis victoria in duobus locis Seripturg

hemste

fecenfetur, licet al

E

E

iqualiter diverfo modo , nem

pe in uno fufius , in

WORT

]

'?n

altero füccindtiüs, (x

D

I1I,

tà vt

Mirabile quid nunc habetur de Razi4, viro honorato , & annofo

o

in utbe selymaruin , támque ahimato ab omnibus , ut commuuiter pa-

[l

i

ter Judeorum appellaretur.

ls Nécanori delatus fuerat, tanquam prima. Razie Hi-

p

rius Gentis fuz Confiliarius , T'utoratque Defenfor: in quem ideo Níc4» ftoria, mul.

; ais

tor bilem fuam effündere decrevit, Milites quitigentos deftinavit ; ti"confide-

x at

qui eum repenté in edibus fuisobrutum, & vinculis injectum , capti- rationc

fmin d

yum ad f pertraherent, — $yri ergo pradicti juffa perfeduri ad domum 4854«

lml

Razit greffus accelerant ; jam alij januam perfringere » alij ignem ad-

UM

movere incho2bant ; qui tamen potiàsproprià quàm holtium manu

li, F]P

cadere praeligens , fibimet vifcera ferro. fcrutari conclufit : Cim jam

ji il db

£oiprebenderettr » £ladio fe petijt,eligens nobiliter mori petius , quàm (ubditusfieri

"n

peccatoribus, d. contra natales (uos indignis injurijs 4gp. — Sed cüm per fe[linatio-

kiors p

mem non certo. iclu plagam dediffet , € turbe intra oflia iryumperent , recurrens

(s

4udaüer | admurum , precipitavit (emetip[um viriliter : quibus velociter locum

Seipfura

j cttidl

dantibus ca[ui eyus , vemt per mediam cervicem: & cim adbuc [piraret , accen[us

stf

ferro eneca-

enimo [urexit , C cfim (anguis ejus magno fluxa deflueret , & graviffmis vulue-

re conatur,

^

an n

ribuseffat (aucius ,eur[(u tuybam pertran üt,C flans fupra quandam petram pra-

juri !

puptam* C jam exangtus effettus , complexus inteflina (ua utvi[g, amavibin proje-

iniil; !

6t fuper turbas , invocans Dominagorem vita «c (Qivits, ut illi iterum vedderet :

Àn Razias

pcccavcrit

343,,45:0111:;!!

4

atque. ita defuntius cft, ( y ) Hicjam celeberrima Theologorum quz-

9

**

feipfum pe*

i

ftio eXoritur: utrüm aliquis in aliquo cafu feipfum occidere poflit

rimeudo,

d

j

& cenfequenter : ütrüm Razias feiplum occidendo peccaverit necne?

T

H

T

Relponfio communiffima cít ; feipfum occidere non licere ; adeóque

j

Ra ziain peccáfle , nifi (ingularis infpiratio Divina ipfam ad hoc facien»

j

jjcimrl /

dum impulerit, quemadmodum de Saim(óne in Antiquo ; de $, Apellonia

innovo Teftamento legitur. Deusenim

wl

,ug-Autþor natügæ ^ injegc

Í ZV Wla

ejü[an natürz difpen(are potng, :

ii

pl

Caterüm

i

(vv ) 2. Macbab. :5. v. 51. feqqs ( x ) f Machab, 7. v, 'x

feqq. E1 3. Mach, 14

Y

I.feqq: Es 18 v E [eqq» (y ) 3 Machib, 14, v, 37. (ca,

-

$84 —

Jud4 Maclfabæ? ?Qntifïce 48. Leyi. 38. ä;/ fucibus Iuda,

Nicanorcm , uti & alijs

IV.

Caterüm ex recenfita victori& Judg contra

| 65:':(]'&8

ta Ecclefiam fuam in-

dari

-per eundem obtentis claré coliigitur , Deum fup

tibis d

de(nenter vigilare , neceam unquam interire permitere-

5 fed fi aliter

E*cclefia in

m i

Dei cicla

fieri nequéat j interrupto toto naturz ordine rem per miracula difpos

re. — /d quod evidens argumentum eft ; ficut enim apud ]edaos,

O&ingcp'

antea d

quoruin Ecclefia tamen tantüm particularis extitit , tam i€ mirabilem

Qujdmo

& providum fzpenumeró exhibuit, id eiiam in abjs mundi partibus

Afía, Aftica , Europa , America , fcequenter prafticiffe , etfi nullam hac de

- Mür, t

re fcripturam habeamus: ubicunque enim in rebus ad Ecclcfig confer-

gulo u

vationem vires humang dcficiunt Divinas fuccedere , & in defedium

rl aj

Cfcature Creatorem providere

in comperto eft,

His itay dedruäi's

- Midel

ob

Machabaorum Hiftoriam profecuturus redeo.

NV.

Etfi ]|ud4s tam miraculofam in triumphando Nicanere affitentiam

- thhunt

BGQ

Dei habuerit; & ideo in Dei auxilio fperare potuerit , imó debuerit j

nihilominus humana quoque ac natüralia remedia adhibere non deltie

(tdt

z

tit.

ltaque videns $jri& Reg:s nullo non tempore omnem conatum ;

- lxo ce

ihdécer

omnes vires adhibere pro extinguend's fidelibus Hebrag , idco pro hoe

ludascum ^ rum confervatione de conquii endo etiam auxilio humano circumfpie

, bUSVCrl

Romanis cerenondefjt, Et audivit udas nomen Romanorum , quia (uir porentes virie

s aï'hm;rm

foedera .

cunque accefferuut

tsf

bus , C* acquiefcunt ad. omnia , qua po[fHulantur ab eis: C qui

Et älf!d.:ä-

pangit,

- 44 eos, (Latuerunt cum eis amiitias , G quia (unt potentes

viribus.

mr: hü&l

Mlidur

sunt pralia eorum , ? virtutes bonas, quat fceevunt. «26, —— Et elegit ]tdas Eupoe

hi,

lemum , filum Joaunis , filij jacob 5 & Jafenem , filinm bleazari , & inifit -e0s

Romam conlisuere cuim. illis amicitiam G focietatem 5 Q ut auferrent ab &i

TAf :

jugem Gracerum 57quin viderunt , qud in (ervitutem premerert Regnuin Hfratl,

?i*.'oslonge

. Hi etgo Legati Curiam Remenem ingreffi foedéra tractárunt , eaque ad

Ü ven

finem optatum perduxerunt , ita ut hoc feedus utrinque ftabilitum, ab

RTT

ipfis Romanis in publicas tabulas fucrit relatum,

m

[

ANNUS MUNDI 3834. Legís Mofziéz 1351 Clades illa,

li Cgcid-h

-& totalis excinctio exercitüscum Nscamre Deimetrium

egem non tan-

Mb ts

Demetuiis turnabulteriori bello non abílerruit, íed imb magis ftimulavit5 inox

Q B

novuürg con.« e

aim animum adjecit de componendo alio exercitu

, quod & praftitit hoc

IIW bæ

fcxibit exer-

um

anno; qui fuit Grécerum centefimus quinquagefimus fecundus ;5 (2 J

^ hi ("WR:

itaut Duce B4tbide , quem Rex jam ante annum quoque cum Aldimo

L r

€ontra Jud«os upàtum exercita deftinaverat , novas fufficiéntes ( ut

UM "

cui denuó perfidum illum

opinabatur ) copiasin Judeam transmitteret ;

verutit5

?"que J

| Alamum allociavit, Hiergo primo m»i—litcm urbi -M;zbæ/t!ot admo

eamque

) 1, Malhab, 9. .

'|

—

lil

!F.Amzm*» Mundi 3334.. Legis M;*jagcg T gf.

$86

ii dj

cámque expugnárunt , multis ibi fidelibusoccifis, — Hoceventuampliüs

f i

- efferati , $l1 yma: afcenderunt ; quibus opportuné fe Jude oppofuit cum

ec l al

tribus füorum miliibus,

Verüm quia hoftiiim numerum videret ni-

dhdi

mium , omninó exterriti Jude? à Duce fao dilapfi funt; ufque ad folos

] Juin,

odingentos, qui cum Jud«rermanferant. ! Recotdare Lectot ejus ; quód Copis u

virabln

antca dixi 4»n9 1346, n. 4, Dei hanc mirabilem perrhiffionem fuifIe , de pra tis

i parciba&

n

quód mo:!ó tria millia Hebreori coram 22000. Sjrerum animo linque- !

more dlfï

m l

(

j

| uünt.

rentut ; &tirore fatifcerent,qui ipfi foli anteannuri cum Dei prodi-

fie t

giofo auxiiio interriti fteterant ente Nicaneris exercicum duplo , nitti-

s dídun.

plo majorem , & uno impetu 25000. extinxérant, Sed ; ut dixi, hi

ipfi de Deo , hefcio quá fragil' tate humaná ; minüs nunc fidentes, ig-

i d

nominiolo pavore füperati diffluunt , féque pralio bellóque facro fuo-

f

h

n

T

h-c

l

"

trahunt ; telidto tam generofo Dace fimul & f'ontifice catii patvo pug-

debuit|

natorüm manipulo : qui , etfi & ipfe propterfugam füotum confradui

]

l'n;!

ifiJll d

) !

cerde ac diffolurus evalifiet 5 ut loquitur Scriptufa 5 nihilominus hoftibus

'ortatul

loco cedere , diffuadentibos etiam ijs ; quos fecum habebat ; militibuss

opo h'

indécens eff ratus; poftque tot cocleftes triumphos terga tándem hofti-

Soiüs cüii

irimp

bus vertere. — lraque eligens magis fortiter mori, fuos octingentos er-

$0o. in

at t

- dinatim difttibuit ,ciim inaudita fortitudine impreffioniem in adverfa-

pr&lium

«t

rios facit , & prelium atdentiffime à mane ufque ad vefperam profequi-

gt al

tut, hoftes perürgendo ; & dextrüm ejus cornü ; cüi moderando ipfe

deícendit ?

u

"

( Bathides prerát, perfe&té frangendo; & üfque ad montes A2eti propul-

í

I

fando, Viío autem; quàd dextruni cernu centritum à ]uda ;

in ple«

l

. nam fugam abje&um fuiffet ; Bacbides nunc cornu finiftrum poft ]udam

"T

/

ilios longe per(equénterii , educit , quófa&tüm , üt primi fugientes mo- .

db (e verterent, & fic |adam cum fuis in medio haberént , & graviffim

é Vudiqué

eäqllf. 3d ï

LIRG

- Icircumven?

;

tam átergo quàm à facie oppügnárent, Strenüe cerratur utrinque

tus ab ho,

x."fgltllm:aä

: fed quia visomnis in Judain incümberet , ipfe tandcm fataliter vulnera-

fibus ii-

3 de ma,

tus cecidit ;cxteri; quà data porta ; in fugam fe fe pracipitant:. Hoc

tetit.

modo tantus Princeps ; Dux & Heros tantus ; tantus Pontífex ; pro

H[ ]

qor

Deo & Ecclcfia gloriofüs occubuit ; xternà fui memorià relidià: Ef

u

D

. lenabas v Sihontulerunt Judam fiatrem juum , & [epelierunt in fepulibro Pav

!K'L

trun (uorum in civitare Modin: & fleverumt esim omrás populus Mfrazl plandià

n All

n

Ihagno, & plangebant diei multos, ( dixerünt : Quomodo. cecidit ,Poteus , qui

Ji

[elvum faciebat populum t(rael, (à ) Jofephus poítquam graphice hanc pug?

i

n j

ham & obitum lude defcripfiffet ; tandem concludic : Vrgentibus circum7

quaque bofhibüs ; in ve/hgi? cum (uis con

yftiti

?

E, 6 cefis boflium plurimis ; 1

a

"

Eeko

qu

(4) ibid, äg TA r'e'c;ä-i

d

ntifice 48.. Leyi 38. ex Duabus Iuda,

$86 — ludá Macï:,däko ?o

ulneribus. confetbus cecidi! nou snultus , ad. priora praclara

g

"tdine magis quam v

facinora extremo boc th

ortis decore addito : quo profirato. mon. babentes amplius

orbati tanto Imperatore , tum demum in fugam effufi

quem (equerentum. milites ,

Lu-&u pub-

Simon autem ( Jonatbas fratres inducijs fadlis » v

ecepro Jude cadavere

lico cele-

funt,

Alrio , G

deletum àn

Modim, Victun ; magnifico. funere. ymtulerumt, monumento p

brato pet

m multos. dies bonorayerunt. ejus memoriam, — Hic fini

fratres tü-.

publuco ludlu per Aliquà

of Jude , viri generofi f

m & belluefiffimi , qui memor mandatorum Matatbut

mulatur.

libertate popularium defugut aut laborem aut periculum :

patris nullum unquam pro

quapropter ierità virtutis

(empitermaim poft fe veliquit gloriam y liberatá é Matts

donum (ervitute patriá, C b).

M.

loshgc ude mors. eff&us poft fe reliquerit

Vix dictu eft , quàm ma

dis fa-

in Ecclefia ; nam aliqui nomine potius quàm vità Helrzi, B«chi

?

vorem & amicitiam venari volentes , legem patriam peffumdari per-

Sed & cüm valida fames terram divexerat ab eodem Bacdli-

4l

miferunt.

de gratiam frumenti emendica

re coadii funt ; unde hic tanto prafump-

hT

tuofior multa mala fecit populo Dei.

Imprimis quotquot deprehens

m inferre non difítulit,

Nequis aus

Hmöliägofþ

dere potuit amicos ]ud« , his nece

mortem.

tem ejus notitiam aut manus effi

ugeret, h

d

inc inde in locis Prafcctos fa-

Et f«dla efl tribulatio magna in I1[rael, quas

ludx

né plufquam impios in(tituit.

"

liston fuit ex, die ,

quá uon, efl. vijus.

Propheta in Ifrazl, ( c) Fateor me de-

aüïjï&'i 9.

le&ari Comitis T

be(«uri facris laboribus , cujus ideo. Verfusab eo partos

.

x

minatos., fepius ingero volenti nempe non

Ti

& abipfis.quafi Mufis accu

naufeanti Lectori, Is €

x

89 quId

de ]ude Macbabei tropharis papgat in.

Qræfcntixïzïdendum

o

?

Parcite tantifer undis laffati Remiges

Ne veneralile boc littus ilaudatum vecedat,

ludztro-

phea adtu*

ljaþgnis ille Obelifeus Moáim&o (olo apicem Vinponit v,

' Mathabaarum cutiis G fepulebus, beato,

mulum ap-

penfa

Ingentes il columsa azmis graves ,

lo ingerutit quidquid forimidaverat tellus,

1nter bac sgophaa, |ude, Matioleum furzit :

Qui (aero & militevi miifterio bis Prineeps, -

Majora quàm geri pojfint , geffit..

lá

Dignim cerpere atinum ves gefl g docent,

Dignum «numo corpus Gigantea thonftrat lorica,

Huic pro pattiá lege costra Barbaras acamä—tg.i

uiver[a miluayit, uetura,

hi

Angeli

(b) IOfe?hïh t24 C ult. (-c) 1. Mach, 9.4 27:

447

m

hi,

du Mzmaz 38; 4 Legir Mofaice 15$t..

$97

T TAT

Angeli armis , aér [peciris , fomnus pra(aoisz

ial

Mertuos etiain [ortitus auxiliarios.

hga d

Ab Ozia auimatur , armatur ab Jeremia,

lt t

Deus spfe tasto. Imperatori ceuturiutus

;am |

Fulmined inantt pecialem fe praftit ,

il

Vt crederes Deuva pugnave , judam wnperare,

Ifï'('

Quin ab ipfo fletére boffes:

t P um

Nanm ffal'mmht. juda ebtutu demetutantes ,

TAT

Caro ludo inter z meries diiifére,

Hoc fusit ]udg pugnare , funebres ludos facere,

(erdit

Claruit vartus tritm tyratinorum pe'fu'üla ,

BM li

Epipbaris , Eupatoris , Demeirij:

umd 'F['

Quertin primum folo nomine'exterruit ;

30dcmä&"l'

Alterum nugm»mda exat mayvit , tertiutn agitavit extindiu ,

0 ruy

Nicanorem irium Regum Pratorem , teran mgentem,

d

Priino cw*gre[ït uttdavit , [ecundo fugawt tertio 0ctidtte

N qurs i

Ab Apalloma fangumem eXE 52:,

€ujw gladrü Santterti cede ympilt , impiorü cede expidvit,

//'nt'/: W

Seontm Ptolomaum , Gorgsaim ,

e»

ot fils de'

$ )m; » Gr&co , Afiano: exemtu dircuinvallatos ,

Duin ad (polia. convolant , [poliavit,

o t

w

Timotheun G Bacbidem, blanditis quam minis feramres,

p

Menelaum &* Alimum , mitrá t* galed maléufos, -

Ne femel perirent , fapius fugavit

Idum&i palmas eripuit , Arabibu oleas couceffit z

Fulminis more inobluclantia [e L T1 0127 1579

—

Oäogmm millia (ub Lfia ,

Centum quindecum millia [ub. Antwocha;

Cestüm viginti tnillia (ub Tumotheo y

Exiguá manuOg ygià ffrage diper fis,

Sic numéro Ympar » (ucce|fu imajor . cnu[a tüeliar ,

Bella omnia lugeudooncepit , ludendo coufecu qvc,

ldola omiüa immolata 3 vimmolatores omnes maálati.

Vt demonum opprobria munttarent iuferis,

"G«zare prefidium , Jerofol ymis amulum ,

Vi;itinon amplius commilitontuspate[actum qóec,

]eru[ulem fepties defenfam , quatéririmmphator ingreffus

i

Superjimone ac [anguiue pollutam Deidomuin

Lcee 2

IN. 0»1&8

M

"

*

j

8

beo '?(;ntz'fi& 49. Z'm' 38 ex Duczbm Juda,

ifiro

! nl a

ANovis nattlibus dedicavit ,.—

Jiternéque latitia- iinagint —

p if

! qmith

Tabernaculdfum feffam diem quotnnis veverti juffit.

Fortius pil agere potérat : debebat Q? fortiter pati.

Á

It«d, Vrbe danato 1mperio , quod in (olitudine iuvenerat o

anseict

&isld

Hbrao cultu , Grecá pate , Romaná (ocietate

eudot

Patrie faliciter arrogatà 5

Demeftiis malis, ut villores folent , extingaitu

"n

. helit

Ex illo tamüm (anguine copflitit hominem fuffe,

[ramq

Hunc igitur digniffime omuium loco ,

fntriti

- bitlm

$ua inter trophsa moftifimi fratres compofuére $

At

Eredhá vngenti p yramide , virtutum metá ;

utu r inole nautis cou(picus,

—

TT

: Vt votis

[ gp:j?c

Affüefcens Judas aquora placavet poff terras.

1ll.

Ne autem Dei hzreditas per impios omninó extinguetetur ,

T

"

quaa

