precipuo , Catalogum librorum. Chldzorum interpretatur , ubi intef

d

Pats . —

alios Gregorium. Barbebreum nominat, quilibro $, in Cambyfe recenfet $

:

!f

H

eo teipore vixiíIe Zoroaffrum , eumQue fecundàm aliquos , difcipalum

Rm&x N

S, Elia Prophetz extitiffe , qui Perfis iídicaverit ortum Chriffi Domiani,

fity ij

atque przcepiffe , ut ilii deferrent munera ; fore enim , ut in noviffimo

irner

hii

l

L

l

Virgo conciperet infantem fine contadtu viri , & illà pariente ftellam

. &pparituram interdiu rclucentem, incujus medio puellg Virginisima:

M)llæ, t

IT

gofitvidenda. —Hàc ítellà ergo vifà» jubet faos pergere ,& munera

offerre., Videin T om, a,ad Autum 205y. v. 14, quid de alijs Zerodfrris

T

: dixer ïm-.

-

LAX

L

ANNUS MUNDI 2474. Legis Mofaice $91. Cambyfe pera

B

tj

empto (uometgladio, S$uerde Mago & ejus fratre Regni invaforibus &

DariusHy- medio fublatis, ia Regem proclamatus eft Dariu , H yff4[pis filius , impo-

177

ftalpis Per- fterum alio nomine Affueris vocatus — Quxritur autem , quis ifte fuerit

; Uberr

äæ Monar- H yfa[bes , Darij hujus pater? Varij varie refpondent, quifive Rex Medo.

! ,tgt.

——

)

Á

ruin ,live Cyri patruelis, five alius fuerit ; fuiffe tamen Principem cla-

!

IT

rifimum,áquo Darim i(te denominari voluerit , certiffimum elft »

Wdigi

quect etiam fides Catholica mundo

-

i, Ne

od

go—mmendatifümpm fecer.

Ó

«

E

d

stl

*

EK

&o. 9) Endeitc V H (14 Pereihjo Syoog

-

] f

x

EE

24

ia

t tf

| utat Mandi 3474,

Legis Mofaice 'ogy,

7

"m (uf Jj

indignate Lcétor , (ed ratio

neés perpende atque 4athoritates, Lingua-

Ibunut

rum & multarumlitteratu

m peritiffimus nefter P, Beu/ducus Parilinus, y

?

E5

Itj ia

1utdy

; hunc Hyfi4fpen inter Religi

ofos Perfig wagos s feu Effégos numerat dice

15: Magis feg

hus o

« n Cbaldea juerunt Philofcphi

3

qui dicebantür Magi , && prafe

4

T

tm 4pud Per[as , Philofophig

i jna

- de quibts Chry(offamus bom. 2.

in Mattb, ait: Magos Perfas nan sialeficos , (cd Verüs,

dlouo)

fapieutes intelligi , quoru

n [cientiam talem fuife docet. P iMlo ]udaus 1, de feaat.

leg. quam uon. plebzij

modà , [ed. etiam Reges , ev Reftm maximi , C shaximó

Per(arut , fic exercent

t quit

) It nemeiu Regem eligatur , uifi

iqui prius Magorum cone

AOT

fuetudiue [it ufus. z.

Horum fludis Hyflafpis

; Darij pater» ptros (ecrorum

tdo t

f

:'

;

Vi5 , thoriimaote cali uuneros unmifcuit ;

4t Amnianns Marcellinus lib, 22. Magotum

nm'vm;fü*

Qui iter eos ob[eryantig ftridioris er

4nt , albis amidi precedebant , culcitram Q Yita proba-

fio f

- frendibus vilem ac bumile

8v prolecio habebant , olus in

&bum [umebant , tritico dj P ma.

pane vili atebattum , ut fi

nl Laerti

j d

45 [ib.. , proém.

Imà videas in eis Prifro-

yote t

yum Euefcaorum [eu Effenorum regu

las , duim villas iubalitabant , nullá murorum

cE

N

Jl

j

coroná unitas, (£) Audi(lin?

non

eiit )

Á

tantüm inter Magos feu Effenos H yfla

— jenrecenferi, fed & tanquam (acr

Hy(ftafp

$$

ens n

um Scriptorem predicari , qui de pu-

unus ex

j

;

j

zis ( non alijs facrorum ritibus,

& denumeris motuum cacli feripferit?

Parüm dixit P. o0]ducus ,

nameum.verum Dei Pro

Scriptorib

t

phetam fuiíle & fa.

jb i

cra Prophetica (criptism

andáffe fani & antiqui(fimi Patres teftantur,

S. Tuffisus Martyt libens

!'Cföüffn

H yfiafpin , inftar Sibylinerum , tam clarà & di- Itet ?ro:

. fin&é res fidei tentá(Te af

erit , ut multi

phetas ree

RT

inde veri Dei fidem apprehende-

cetifetut,

j Dd

tint , indéque Principes idololatrz inft

in&u dzmonum capitis reos de-

qoad

claraverint , qui tales libros legerent,

En verba hujus fandi Martyri:

velif

Operá !nalortzm oeniorum mors co

Ejus libri

Sibylig y vel Peopbetayum , V atd

nflituta £* defiita eff in eos, qui H Uyfrafpu , vel

ab iufideli.

jniei

mque libros legunt ,ut metu bomines , qui legunt

» bus prohi-

d

abducant ab eo. ne bonasum

Verum cogitati

4

enem accipiaut , fibi eutem. [ervos eos bid,

Y

detineant : quod. quidem perficere tandem n

(

Wime petuerunt s nen (olàüm exim [ine

anetu eos legimus , fed vobisquoque ,

ut videtiss confiderandas offerimus , quód ex«

pisratum babeamus jere, ut €4 , qug

oumibus erata (unt , apparcant, Cf ) 1dem Abomnibo

74

Santius Ibidem habet

orthodoxis

( ao

: Quin ( s

ibyla , 6 Hyflafpes corruptibilia per iguem

gou[umptaum i dixerunt

*

Idem r

urfus etiam . alibi

le&i &afti-

/

infpertit (u)

Hjflafis tmentionem

mati.

MS futtïï

ut in ejus vita no

tatur.

P, Petrus Halloix , e Societate ] E-

f« , notas edidit ad viram s, ]

uftini

j

jb

j ubiis quarit: quis& qualis fuerit

d

Hyfiafes ? dubimque refolvi

t EeX.

T

dictis Sandli verbiss

Hyftafpes

?tm

Ladantium VFirimiansm

; cujus ifthec

Citat quoque

Kex Medos:

yni

j

fünt fenfa:

H yflajpes quoque , qui fait

Res Mederum antiquiffi

fuim

h

IU5 4 quo 4thhii s qóque nom

en 4ccepit , qui mune H yda«

|ofps

(£J. P.Boulduc.liB.o.de Ecc!

:!8 € lg.e8, (c). $.luftin.Mart.Apol.ad Anr.

pi.

X9 Vi $, Iuf c 14

44$

J efu ??ntifïc? 34. &orobalcle *D?c& 12

Qunci

E

[ges diciturs

admivabilis ommium ) (ub snterpretatioue vatt

cinantis pueri temorta

us C

imperium noménque Romanum , multà Ante

pofteris twadidit : (ublatum iri ex orbe i

| us

id prafatus , quàm illa Trojana. Ge

^h$ 60

üderetur, ( w ) Addit porro citatus

Eius Pro.

quni)

Phetiæ tan«

Halloix : Ex quibus verbis colliguur ,

fuiffe Regem Medorum , & [eripfi fe vaticimia

Áj

lus n pradiélionibus nonmulla erant , que fidei Cetho-

W M

gunmr s

fiva tibros pradictionum 5 qui

Gantius eodem libro cap, i5,

lica puncla confivinay

ent , unde & bac citat idem La

pl

[aperits nominami , de[criptá wáquitate feculi bujus ex«

— Hyda[pes , inquit , quem

Qunit

treni , pios

4c fideles à mocentibus [egregatos , 2i

tcui fletu G. gemitu. exten[uroi

Genrüiles Io«

Wa

v€ lehovah

e[fe d cilum manus, C

iamploraturos fidem Jovis, Jovem re(peurum d terrams

UI

»

£ auditurum voces hominum , atque vipios extiociurum,

Que omnis vera funt

Muf T

Sed ignofcat

y()mä,;it.

preter unum , quüd Tovem dixit illa fadurtn

1 ,que Deu facet,

Mu

hic Author: rnultos enim Authores anti

iquiffimos, pracipue inter Gen«

li

tiles, p

er loyem ,Icboysb , verümque Deu

*

m intellexiffz alibi demonilravi,

ltit,à

$

n

1.

i'jþ

i & Latlantioadde $, Clementem Alexaudrinum ,qui non alios

ful a

Authoresgriviffimos , fed ipfum apoftelum P aulum &

e H yfl«[pe ceftantem

m inducit Libros

m

& at cum 5ibyllizis cjus libri legantur , ferió cohortante

ait vas Dei ele£tumt ) Agnofite Sibyllem , quomodo ununt

Tf

&.Paulus Grécos [umite (

W

Hyfatis Deum (ignificet , & ea que funt futura,

Et Hjjïafpem fumlite e legi:e;ü T

effe feriptum s & quemad modum a&«

iä&giif;

libros man* yeyietis Dei Filiuti niulto glarizi's ( apertis

Wa

dat ]

egen- . per us Chrifum multi Reges inffruent. aciem ,

"

qui um babeut odio , G ejus qui ov

dos.

llerantiam ( adyentum. ( x ) Ex

( Itil

men ejis g

F

Bant , C ejus fideles , ^ ejus. to

Wl [ïaüt

his claré defumitur 4p

uffoluin vidile & legifie libros H yflafpis

j;in quibus

ii f

Hyfafps afferit contineti doctrinam d

eFilis Dj & quomodo Reges.contra ip»

Mtritul

f:cutiones fint iaftructuri ex meri(lima

"eraculade (m, & cjus pofteros 6dcl:s per

Al:xand,

KüioDci. odio, [tem de Córiffi pafioue , & ad jadiciuin extre:

num adventuelariüs

À

ram taámeti

fity,i

difleruile dicitur , quàm difleruerint iple Sibylle , qua

P"ïim! |

&;fu

(ifimé alibi

quàm apcrta fuerint oracula de Chriffo , & ejus pafïi'on

WM [

jam explícavi.

Nectemoveat, quód hgc verba 4

floli de 1 yfl«fpe ii

Q

L äe /ï!exf

: riulta enim haud dubié é pulpitis per tot

in ejus Epiffalis non exiftant

gm)i

fumprafit 25n9s dixit, quz omnia in seripttram non redcgit.

Hinc citatus Hal*

X yault vcf

efle, Gentiles bertatus

L

baác Hy-

leix : Beatus Paulus Apoflolus , Clemente Alexandrino f

Ój

eff , ut vel A &ibylla verttatem dzfcmnt: IUO Apaffali ]ïe

J1audat yerba in lib. .

fialpes

dieens : libros äü?iä

Hu'lcä,;

firom, FPrater petri ptadiationem declarabit Paulte Ap:ftolus

Gracos fumite. Agrzæ[giïe Sibyllei , quomodo unum . Detui »

d e4 qua [unt jti»

ha

At fw

1ura figmficet.

Sumite d* Hyfi«[pen, & legite , & invemtti

; multo clavius &

tuliffet P«

Iiy,

aanifeftins (eriptum effe D& Filum G. — Qux verba cümi ita re

UT

Éiallox , addit ; etfi in Epiftolis B, Pastli non reperiantur , cX €

')us taméti

c'enäiä,-'

L

r

j

jn b Fon E geot ) &elu A il U |

X

pET

-

—

T

-

7

44

- .»fnnmïMzmalz' 5474; Leeis Mofaice 19913

Yi

concionibus ad Gentiles fuiffe collecta,

(Cy) Heruetus n fuis ad Clemen-

LR

N TM

tein Commentaris ita procedit : 4 Deo dicit Clemens , & ]udsos accepiffe Pro»

yotro d

phetas , Gracos Sibylam , &v «lios. Prophetas , in (ua lingüa praftantiffamos , Hy

—Fta(pei

naus$ex

pffrwa

ques 4 yulgn feparavit ; qui quidem Q futura pradixers

"t , & quid aclurus ? paf-

furus effez Chriffus , aperté. expofuerunt . -

Gentiliam

f

Exijs unu eff H yflafbes , qui fuit

Prophetis,

Rex Medorum , & infignis Vates , quem (umere & legere jubet Paulu, — Ejus

db -

jei o

meiaüt Giraldus in3, Dial. (ue Poétice Philofopbie, (z ) De his magnum

quoque Ecclefie Chbrifi Annaliftam Barezium confulamus , quem ita

n t

p du

refpondentem inveniemus : €m calitüs «d falutem utriu(gue populi , udei

Patonij te«

aique Geytiles , à Patre Filius mittcadas effet in terram , quà totius generis bu-

p u

Himoniumg

qmain reciperetur cov[enfa confilium. Dei fmit , ut longd aute. ejus adventum tat-

Sel l

yeintg t

t4 vtl Satramentum Judeis atque Gentilibus. innote[ceret. : illis quidem multifa-

tiam ( quod eit P aulus ) multi[que wiodis lequens Patribusin Pr

aphetiss bec pr&-

ii

dixit , ac figuris adumbravit,

'üzmnäiä'

Gentiles «utem s quid. à veritate. yerà cultás pro-

h

£ul abeffent , tec facil externe Relig

4l

[

du

tonis bounnibus adsmoverunt aures 5 per fsz

Trifmegift,

ia

ipfortum V ates de bis qua ventura erant » voluit premoneri,

Erant bi Mercrió payQafses.

,

*

DT

Tn[megifru , Hydaffes , atque 8ibylle , fic dide à Dei confil

d

5 dentintiandis , & Sibylle.

E^

T

qua[i toeobule , decem numero , ut 2jaut , omnes Virgines, g

uibis ob Virgimtatás.

T

"TT

infi ane imeritum divinationem e[fe conceffam. Hieron )mus exif unavit ; quaim C ob

eau[atit d appellare Patres con[ueverunt Prophetiffas Gentilium ; quibus. & ta&e

i

tüm tribxit Heraclitus, ut eas mon. bumanitis

fed. Divinitàs apparuiffe ptttárite ey ii

V fi (ent erebro (3n8i Patres, 44

-£etivincendos errores Gentilium , Sib yllarusm or4e

cur Sibylli-

tulis: quam ob vem Gentiles i

pfi ( ut. 2uthor efl Origenes ) Chrift

i«nos Sib ylliflas a finz didti

qaiti

tominabagnt,

" mcriiï"f:

Meinoriá (anó diguum , quod de. Paule Apoftolo feribit Clemens

Alexandrinus bis yerbis ; Quofioso Deus Tudaes [elvos tffe voluit, dans eis Pre-

lu

u

phetas , ita etiam. Gracorum (peatiffnos pro

prie (ue lingue exercitatos , prout

anm

poteraut capeve Dei beueficentiam , a vulgo [zcrevit,

o

, Preter Petri predicatinem

declaravit P aulus Apoftelus dicens ;

libros quoque gracos

fumite , agno[cite (ybillatm , f lemene

d W

quomedo unum Deum fignificet , e»

€4 qua [unt fuiura.

driif

gite, G invenietis Dei Filium mul

:b elarius G* apertias effe[criptum s &v quemad- qe Hyttafpe

a^

amoáum adver[us Chbriftum multi

4,

f

Reges infivuevent aciem , qui eum labent odio ,

j

j

j

Q* eos qui nomen ejus geftant 4

G' ejus fideles , &* advenum , C tolevantiam,

j

E

H«c ctm vecitet Clemens , atiti

quis Tbeol

x

egus , ex Paulo , nen utique ex. Epiffolis

,:/ri'ärüï W :

€jus « (ed ex Conionibus ad populos babit

i , quavum nounalla verba in. audientiuit

1

pt r

sures fic effe ilapfa putandum

eft » ut numquam ea. delzverit oblivio &c.

Quam

li

praterea frequentes fueriut Cbri

4

1

fHiam in legendis libris 5

byllinis , quantdmque ad

É

ii

i

jí

£onvincendos Gentiles ex ijs ïüm G 4»utïwrätatem 9]

bà compatare. (Luduerint , ex

j qus

j

£9

(y) P. äa!&cü& xfä'f: & 4« (2) Heruet, in S!sea: firomyL , :

/

i

]

o

- Jed]u ?oätifz'ca;æ]. ä)'r'obabele Püuct 25

Ogl

o facilà poteft intelligi , quàüd pena mortis ab eorum ledione eos abflerreve Logibus

dto,

eportuerit : quod. bus verbis ]uftinu Martyr teflatur , citn àit : Opevá autein &

fed f

Operá dia- infhndu malorum demonum , mortis (upplicium adver[us librorum H yda[pis & Si-

| &b

bolileétio ' bMle, aut Propbetartun ledores con

4

fLisutum efl , ut per timorem homines ab ilis ,

Hydafpis

filorl;

quo miuts (iripta eorum legentes verum bonerum notitiam percipian , fed. in (er«

bod

prohibita

fuit,

viLute corm relineantur , abflerreyentmy ; quod quidem efficere , & ad finem fuum

perducere uequiverutt, Hucufque do&tifimus & pienüffimus Baronits

ltqud

Qore|

^(a) Cuitandem alium Theologum , Ícriptis & pietate commendae

tum,ad

Tifiwa

l-

jungo Sebafli«num Barradium ; qui hac eadem prope ijfdem vet-

bis r«fert,

Sib ylle P aulus Apoftolus apud Clementem Alexandrinum l, 6. firem

li

Áptrté de

litti i

Chrifto

B yflafpem adjungit , qui aperté de Cbrifto (cripferit. — Libros , ait , Gracos füe

( fe

fciiptit.

mite , Agna[cite Sibyllam , quomodo unum Deum [igmficet , C ea. qua futura funt,

M (

Er B [ta(pen [umite &* legite , d* invenietis Deum multo claris ?. apertis effe

qUA4.

fen

p

un (re.- i Libros Sibylle s dv H yfLafpis legere fuadet. Paulus . tta Etbnicd

mül: !

,

qhe

faxiulacrorum cultores ab eorum le&lione homines dgmoms operá olum. deterruerunt

dtiqr

ne fal(à idolorum culiu repudiato , ad verum Dà cultum couverteveniur, 1d quod

!illi/m

docet D. Juflynus Matt yr im (esunda: Apologia pro Clniffianis ad Antoninum Impee

S.ïu&inus

Vetul

Martyr de

ratcrem bis valis : Operá malorum gemonutm mors conftuuta d. definita eft in

d

Hyttafpe.

£o5, qui H yfta[pis , vel. Sybylle , vel Propbetarum V atfímuque libras legunt 5 ut mte

Mil

iu bomines , qui legunt, abducant ab eo , ne bonarum rerum cegitationem accie

fl

pi«ut , fibi autem fervos eos detineam, Qye. — Nicephorus quoque lib. $, H:ifloriat,

Et GT & » iiquit »

gü! N

Ecclefiafl. c, 29. à Gracis decet. Divinas ves effe praditas

its Divina , ut

[fenc

Nicephori Divimartm rerum.quedam pranuntiáruut, — dtem s Erat. potefr

per peculia-

Wüoru

fententa, — eguidem judico , ad futurarum verum. certiorem con[en(um non [oliun

«lienis ad id

Va«(Sfl

ves minifivos futura pradicere , verum (en[un. quoque. advenis G

-

V dl

üti. (b) la dictus Barradius.

5

III,

Jis

Mi

*

Ad hec tempora referunt Ant

horesquendam Offnem vel f a;;lamm

T

di&tum , qucm omnes inter Mages commemorant , imo inter Magos Per-

W

ficos precipuum fuiffe dicunt , qui

Xerxei illam. Monarcham in Gré*

F uit auteri Datin

Ws

goftanes& (jam fit comitatus, dequo pauló inferiis Ammo 3562.

"

hii

ufdem Xerxis in Imperio Perjute.

ipíe Ma£'5 Hflalbis ipfus pater & pradeceflor ej

n

Videtur quidemac fi aliqui vetite diabolicg magie illu

m H g]iam"m (u'

n

J

/4

fpectum habeant :dequo Plinim l. 30. c, 1,

Eum Miagiam CJpnam in

Greciam invexiffe , ac veluti (emina. artis potento[e tundid, fpavfiff , it4 t pré-

LE

Ws

flantiffimi páflea Phbilofophi eó. peregrinationes. (ufceperint. ,

Doaneqtus , Plate ,

Scd hoc ipfo quód

eïh&x

P ytbagoras , Empedecles , eju[dem artis addi[cenda cau[a,

0tdi ,

;!anti*vii*i ónter omncsllï)hilcfophos præiï;amiiï-ïmi , Plato, Pthag

.ejus

Ír].y

(2) Baton,Tom,Lin Apgargn,18.fcqä. ib) Ba:gïa,'rgm.xaip Evang-ï-ä-cæf'iïs

N

33

$-

Es

E -Mæd& 3474. Legis Mofaice. 991

45

n li

ejus do& rinam approbáfle & amplexi efle dicantur, facilé mihi perfua-

deo, magiam ergo Hoffamis nequaquam malignam fuiffe & vetitam,

TTTTÀ

fed facram & religiofam, cüm Plato & Pjthagorat-nil nifi quod verum

vddfþü!;* n

ia 4l

Í

M

& bonum conati fint apprehendere.

Sed & cüm Hoffanes Xerxi Impe-

ratori,utique & Patri H yffafpi , familiaris extiterit , quifide de uno

fl üb

Deo claruerunt ; hinc ejus magiam in hoc ipfo conftitiffe concludo,

f j

u 4

Etquid dubitó? nam & Catholico Chriftiani antiquiffimi Patres & Do-

d

&ores hoc ipfum de Hoflane teflati funt aperté : de quo ita s. C yprianus t

— Heffanes (? veratm fertnamvery Deà neget a[pici poffe , & Angelos veros ejus fedi

! iï[dffi,lïä'

- dicit affiftere y in quo & Plato pari vatione con(entit , 9 unum. Deum (ervans, c&-

*

p

terós Angelos yel demones dicit, (c ) 8. Auguj

1 porró de(üper ità men-

N

771

tem reftledtit : $, Cyprianus. talibus adver(us eodem. Ethzicos utitur teftibus ilinas bea

tam ciin de Magis lequeretur , quorum tamen , inquit , praiipuus Oflanes». G f0Y- nc de Deo

TI

i

.

ul

mam veri. Dei negat eonfpici poffe , C Angelos veros (edz ejus dicit affftere 3 11 feitit &

,

«

^uf)

quo G Plate peri vatioue con(entit , . unum Deum [eryaus ,catéros Angelos vel Aogelis.

demones dicit,

Herines quoque Tri[megiftus unum Deum loquitur , o eum in-

T NI

ad

M

comprcbenfibilem atg, ineflimalilem confitetur, ( d^) Mareus. Minutius Felix ,

t

vetuft:ffimus Ecclefialiicus Scriptor ; hujusxque& Heflanis meminit , di-

if n

cens: HcffPanes &^ verum Dettin merit majeflate pro[equitur , && Angelos , id eff ,

ULL

mixiflres & muntios Dci , fed veri ejus veritari novit affiftere , ut & nutu ip(o C

u u

Vultu Domini terrià contremifcant, Idemetiam. damenes prodidit terrenos , va-

" H';[LWT)

V At

! o5 , bumanitatis iimicos, (e) Siveergo Hoflanes it idem cum. H»ffajpe -

L

1

fivenon

?

-

iterque profeffione Magus leu. Philofophus Per[arum füit ; de

j t

quorum dcétrina per extenfum locutus fum alibi.

Si verb. H ff a[pes

"T

Vates fuerit Gatholieus non minus quàm 515jlle , qui tam clar&de Deo , Argumenta.

, ,ih(i)ii l

-de 4ugclis , de Chii[lo Filio Dci , decjus paífione, de perlecutionibus Chri- pro vera te

fHisnorum , picfertim fub finem mundi , ip colum clamaotium, de 'ione Hy*

;Vel Mähf

afpis.

"mundi exierminio per ignem , de Chriffi adventu ad judicium, de R o«

L u

mani Imperij translatione , & olijs vaticinatus fit $ cüm talia fuerint

j j

.€jus fripta, qug. plurimos.ad fidem veram attraherent , quamobrem

Lauïïüfff

Aptftolus ea [eduló legi-mandaverit , Imperatores Remazi veró ob ean-

1

x

I

»

141

dem. caufàm fub pena- mortis legi prohibuerint,

Cüm denique itte

Dat!

uä cim

f

)

Hyfis[pes dicatur Rex Mederum , & Daris H yflafpis -&lius nominetur,

patreHyftaa

& à tali patrefic nominatri hónori fibid

üXerit ; 'àm non miror,quööï

u

talis Patris tali: filiu

1

&- i

L.

:4-.

fpe Cathe«

)

m benignum fe veris fidelibus , prafertim Hebrea

licus,

i

exhibuei it , uti brevi dicetur,

Fuiter

go Dariu non miuus quam.

pä L

g

[

Li1 5

"|

t»E

]rba' '

(€) S.(Syp:,'ï'r.dc 1dol. ïar-:-&itg

(d) $.Aug.lib.6 d Bapt.cont, Donat-e.4 4«

:

E

WII'

s *] -Matr- Mi Fil, inona

i

-

ss

452

; ]e/?t ?oktifcä 32, Zr?'oäzzäele Ducä 22:

ter fuus Hyf'afpes /Rex Catholicus, dequo Autb.Fafe; De Dario Hyflefirs

j Mp

- [esutudim quefdam boua fpes eft deip[o , quia babuit fidem tmius vcr Dei , euiteme

Hrpht

* 7

o plum & (acrificia fieri precepit.. (£) Lyranntiautem

*

&

atet quód ifle Rex ba-

petu

behat fidem unius veri Dei , nec tenebatur ad legem Mo[aicam, eum effet Gentilis,

u

ut frequeuter. dictum eft.

Sujiciebat enim. Gentilibus ad [alutem credere unum

f D

Deum , providentem (alutt beminum per modum [ibi congruum s Q in boc articulo

AUR C

Dariugolimï

providentig centinetur tottn C iif myflerium implicité, ( g ) Sed quid de

Qu

It

Zorobabe-

laliis Authoribus follicitus fum , qui mihi fidem Darij remonítrent , cum

lisamiciff. €X ofe ipfius proprio teftimonium habcam ? Erat Dariu antehac intima

R

l

hocagerc

Kmu,SQ

conjunctus amicitia cum Zerebabele ; Principe Hebrao 5 quz ipfa amicitia

jam fidei fimilitudinem indicat,càm vix verusaffettus inter eos implan«

um gd)

*

fimad |

tari queat ; qui in primario puncto Religionis diffentiunt. — Darum ere

Ejus votum go antequam' R.ex effet , vero Deo codivotum emifit , fi Rex fieret , fe

f

detemplo — curaturum , ut ejus templum in.Jersfalesm: conítrueretur. — Hujus voti

liiar

fabricando, parium , jam Regem creatum, Zerebabel memorem fecit: Memer . eflo

iünat

fut

( ait ) veri t » quod vevifli , edificare Jeru(alem , in die quáregnum aceepiffà &c,

Ch) Jefepbusquoque de hoc Darij juramento diítin&tüs fcribit. (1)

nf

Sed quomodo Deo vero tali fe jaramento D«rius obftrinxiífet ? Et quod

Y f

p!us eft ,quomodo voti & juramenti fe reum agnoviffet , & ad perfo-

&ted

/

lutionem obligatum cenfuiffet , nifíi Deum Ifrazlitarum pro Deo vero.

! at

habuiffet? Dico infüper cum alijs plaribus Authoribus , hunc ipfurn

- i,

Darium fai(le ; quem A(fuerini alibi Scriptura nuncupat , ipfum nempe

VITEN

Efiberis maritum , cujusfidem in fequentibus fole clariüs intueri licebit.

Oftm;

IV,

Darius ergo , Afftuerui cognominatus H jflafpis ilius, poít fratres Ma-

Mrimp,

Qf&ütorg

$0s Pfeudo-Reges in Regem Perferumn , & cxterorum. Monarcham Reg-

Cyrifom- mnorumeligitur, de quo Cru quondam , tefte Herodoto (k) fomniavit

1 n

nium feu

vifio de Da.

uti fequitur : videbatur ipfi videre H y[lafpis filium, natu maximum,

iptïmiï

qui duas in humerisalas haberet , quarum unà Afiam, alterà Europam in«

Wt

xio filio,

umbraret,

W

Eventus autem hanc fomnij vifionem veram fuifle often-

, dit; ut qui centum viginti feptem Provinciastantüm in 4[i4, ab Indis

Q

ufque ad Zthbiopiam (ibi tubjectas haberett quibus accefferunt Maced?nia ,

ber)

Ejus favore

& alic Provincie ab eodem in Európa fübactze, — Videantur Efdra(1 )

li J

; freti ludzi ;

& Authorlib, Effher. ( m) TJam antequam ergo Darius adfcitus eflet .

hu

fabricam

ad R egnum , Zerobale] & Nehemnia: conftanter fupplicaverunt pro confire

W) fi

templi pro, matione ejus decreti , quod G )rus ediderat , de templi & m*bis-sgl))m*i'

Fe lïag

turbue

ühm w

Ícquuntur, 7ggm ædiü;gtionc j gui.ta.menkfmüra fueruknt;', neque in iliis tegni

lentijs

(£) Rollev.in Fafe, A.

4709- (g) Lyr.;in 1;Erd.c.6,fh'; g-Eld, 3. v.4».(

i) lof.

i :

(D

(

1

!!3]-9-49 (k) HCIOd,I: 1 (1) Edl 5- C ;,.v-'zg ( m) Fiïh-c.i-Vqlo

P

TEUM

—

-

s

/

N

n

ii

i

us 'Mzädz' 5474 Lepis Moläz'cf;ä 991

c45

Tj

| 'lken'tïjs quid

quam efficere potuerunt, — Vixautem hoc Rege eledo duo

Xj i

Prophéte cocleftes, à Deo illuftrati , 4eg418 & Zacbarias » populo fuadere

la

-czperunt, utin fabricatempli cum fiducia pergerent. ^ T'une (urrexerunt

Cuthzis imz

[it Gd

D.

Zorobabel , filitts Salathiel , & Jofue , filius ]efedech , & ceperunt. adificare tem-

n

pedite vo-

plum. Dei in Jeru[alem , &e. cum eis Prophete Dei , adjuvantes eos, ( ) Vix

lentibus os

dT

autem compererant regij Offieialesin Samaria ; quód Judsi intermiffüm obfruunc.

v g

opus templi & urbis refurnerent, & intardate Solymas afcendentes in-

?rfnf;CüE

terrogabant , quà id authoritate fieret ? quibus Zerebabel Dux , & Ponti-

j

wc ia

fex Jefus cum fenioribus refponderunt : C yri Regis decreto. fuffultos fe

p[aamiu'reï

hocagere. — Itaque Tbutanai & Starluzanai , Regij apud Cuthaes miniftri,

Qu

«um Helrgu fatis humaniter convepientes , aflerunt , (e negotium to«

; W

tum ad Regern perfcripturos , volentesut & ipfi ibidem rem (uam age-

at

rent ,& fabrice talis rationem redderent. (0) Egoautem airbitror , Cut-

fipni

th05jam noviífe fidem & pietatem Darij,& magnam ejus erga Hebr&os

: M o

inclinationem 5 cáque propter tam moderate proceflife, — Nune evgo

o

[

ajebant per Epiffolam ; Si videtur Regi bonum , vecen[eat in. Bibliotheca. Regis ,

t

qua eft in Babylone , utrumnam d C yro Rege juffum fucrit , ut edificaretur. doinus

—

db

;

Dei in Jerufalem , * voluntatem Re

gis fuper bác ve mittat d nos.. ( p ). Darius

j

et(iedictum Cyri haud dubié fci

ret , attaren ut omnia fierent ordinate, Darius edi-

Ti r

) pu m

in cancellaria difquiri juffit ,

*

& in urbe Ecbataris exemplarauthenticum &um Cyri

reperit, quó

jam fu

i

hus ii

prà Anno 2463« extensé infertum reperies.: quo telecto Connmat,

fj 11

Dariu ad interrog

ata refpondens , omnió decretam C yri repetijt, &

confirmayit

j li

»ita fübferibens: Ego Darius flatt decretum , quod fludiof im-

pleri velo,

(3) Cujus intuitu etiam dicti Przfecti operi huic impofterum

Zorobabe-

4 Mi

fe fautores

á

lis legatio

4nMy

qualefcunque prebuerunt, Inter

im vero dum iíti fcripfiffcac

ad Regem , Zerobabel ipfe in Pevfiam iter

inflituit , & Darij, quondam

irf ludeam

p

aximm

intimi fui amici ; confpe&uri fe fiflit ; à qu

Octiam ftatim recognitus, &

inter intimos cubicularios & cor

d

filiatioscooptatus eft, — Sed ccce mir-

ln

ram Dei difpofitionem

» potentiffimus ifte Monarcha Darim 4ffuerus , qui

M

mos fuit Regibus Perfic

Whl

L

is, coavivium inftruxit , idQue ( ut Jofephus ha-

bet) hocprimo Reg

nifüi anno,

Rex Darius'fecit eenam magnam 0mvt* Cubicularij

yui

bus vevnacuis fuis , v omni

!j

p

j

bus Magiflratibus Medie €? Per[idis , & omnibus Pür- Regis quid

puratis & Pretoribin

; C conulibus , d Prefeihis (ub ille , ab tudia wufg, A&tbio- fic Forcifi-

(UW tï.a

puam yceutum viginti

jl ( M

[eptem Provincijs, (r) Finitis porró epulis poftquam ?vm die

utaànt,

fe le&o dediffec

DC

]. N

hi j

ul

Affterus , tres interim ejus przcipui Cu

ülarijnotam '

U[bu

illa;n qx:æ&ione

m inter fe movent; quid in mundo effct fortilfimum ?

vam f

u

L1i 3

Quo-

(?) Efd.r.c.5.v,

.43-(1')!01; 20 )

1, (0) Ibil,v, ,.fgg;,. V((P) lbid;vay. (q]) 1 Efd.n at

m

i

U

*Iej—ag ?oæiij?ce 54 -ä?-ïüþdl?äle Tute 1

:

halel)

aT

Quorum' primus vino , alter Regi, tertius ( fatus aempe Zere

foeminis, fed magis vetitati hanc potentiam afcripfit; quorum quifas

Áigrns

reífponfum fuum in (cripto die fequenti ipfi Dario tradidit,

s

Rex trgo

ra:q?am

ür

omnes , quos pridie hab

t convivas , pro concilio.convocans , eifdem

: r fnm

-( per modum recreationis & Eutrapo!iz id fadum puto , càm rei dig-

| fl.ü! /lm

nitzsca non fueric ;qux ferium tale éoncilium requireret ) trium Prin-

ET

cipum fententias tradit difquirendas ; introductis ipfis etiam Principt-

J (unfs

: Zotobabe-

bus; qui publicé opinionum fuarum rationes proderent. — Primus ergo

- lis fenten;

fl

tiaabomni

(num de vino refponíum fusé probat , fufiüs alter vini fortitudinem ex«

- fid

]

1

E

bus appto-E altat , Zorobabel fufiffime mu

ierum defcribit potentiam ; fed tandem

- (

7 ut Catholicus & orthodoxus addit; his omnibus autem pravalere vee

?a;a,,

Eccequä

ritatem , & omnium Deuin , qui elt ipfa veritas, concludendo argu-

: Dj

menta fua per hanc coronidem : Benedichis Deso veiitatis| cui etiam [ta-

h

tim omncs, qui erant in concilio, & jocum vertendo in ferium , cone

Flacuitid adeo

: Mf

fentientes exclamaverunt.. Magua eff veritas C? pravalet,

N

.A

ph m

2

Regi.quód amiciílimus fuus Zorebabel omnium judicio palmam retue

-1 &fifen

lerit, utad eum conv:rífus petere juff.rit; quidquid vellet ; fuum coge

: &iliba

natum impofterum vocans , & in proxima rhroni. regij ede hunc coilo«

ERLUT

cans. (£) Nuncitaqué Zorebabel acceptatà hàc gratiá : Memor effo; in*

: foüf/m

quit ad R egem , vetj rti , quod voviffi , edificore Jertifalem in die; quá Regnum

| RL

' Züorobabel accepil x & omuia vafa , que aecepta (unt ex Jerufalem , remitte

re, qug [eparae

: RT r

Regemde yir Cyris , quando mattavit Babylouiam , & voluit remittere eaA d. . Et tu v0«

| ümam&

.yoto ggon-

vifli dificate templum , quod wmcenderuut . idum

&i 5 quaudo exterminata cft jus

—

dam fadto

(le[g;

de4 à Chaldais,

Et gume boceft quod poftudo. Demine , & quod petoz hec efi

1 ff

.cof«.mvncnät.

majeffas quod à te poflulo , ut faeias votum-, quod vovifii, — Regi cohy ex ore Llb

Cfnr.it il

In pleno confenfu non timuit Affterum monere de voto facio Deo.coeli ,

Íd eit, vero & unico ; üt omnes prefentes viderent & cognofcerent »

quale effet Numen , quod . D«riu Affzerusin culzu haberet, — Sed neque

BU

ipfe Monarcha erubuit ad hac Zerebabela. dicla ; fed in fignum amoris

ii

" & approbatz petitionis & folio furgens dulciffimum eidem ofculum

hij

d

Ámpr. ffie : Er feripfit. Epiflelas ad omues Di[pen[atoves ?. Prafectoss & ppurae

fji

ornüé quo

to5 , ut l'educevent eum , & eosqui cumillo erant , omues a(ceudentes «dificare Jeo

E7

/,

Petit obti-

/

H

Aect

rüfalem. — Et omsibus Prafectis , qui erant in $yria &f Pbonice , & Libunt , fenpe

de

E

fiz Epilolas ,ut traherem ligna cedrina à Libenoin Jerufalem , ut adificarent cum

! stïfl)t

Et fcripfit emmibus Judeis , qui afceudcbant 2 Regne in ]|udgam

| ndrmu,

müum Dari) p9o libertate ,omnem petentem , G Magiflratum , & irafecium ,non

venire 4d ja*

1 Pen.:m

1dtt

édcererum, nuas ip[orun , Q emnein Regionein quam. obtyuuerant imintnein efe dis ,O

f

t

40 4 1441 41

E

!

"R.

a

A'W Ms»mzlz 1475 Legä Mofaice ägg:

As5

nbl

" velinqua

m ii

nt cáffella , que obtinent ]udgorum , & in ffructuram templi dare per

fingalos annes talenta viginti ,ufque dum perdificavetur , Cr. (uper (acrorum bola«

(

eau[Lomata uftulare quotidie ficut hahant praceptum : alia decem talenta offerre

:ans,tïïwïïl

per fingulos annos , Q* omnibus , qui procedunt à Bab ylouia condere civitatem , ut

m m

ejg;— libertastam ipfis qgg)mz filijs eezum , ut. ommiwu facerdotibus , qui procedunt,

tERm j

!

Semipfit autem ( quantitatem , QT jacram flolam iufft dari, in'qua. de[ervirent

m P

l

Ifl

D

j

Q Levitis feripfit dave precepta , u[que àn diem quá con[umabitar domus , ev ]ert-

Omnia Cy".

felem extruetur.

Ti

!.

iil

p

Et omnibus (ggjï'gdwmä!;z;ä cyitatem fb?'ï;:jzt da)i €i [ortes (

riinduita

lo

fiipendia

Et dimifit omtia, vafa , quacunque fepavaverat C yrus & Babylonia venoyat,

| M

I

(

v omnia quacusque. dixit C yrus , ? ipfe pracepu fieru , & mitti- Jerufalem. ( & )

vt

Ecce quàm plena Dzrij gratia fuerit , qui tot & tanta indulfit amico fuo.

x 4

Zutübabeli , & omnia indulta Cyri denuó confirmavit.

od

ANNUS MUNDI 3475. Legis Mofaice 9oe, Zerebabdle im.

I

fs.

Perfia moras trahente , & inde hucufque non revertente , Hebrarin tem-'

hii

pli ftrudura cum timore & tremore

x d

pergebant , ita ut multi omtinó Pl

defiftendum judicarent.

Vix etiam fidem Zorebabrli 6 Perfía teverfo , i, Gs

5 fumd

adhibentes, Sed codiclementià fa&tum eft, ut duo Pro; herz 47015 & meus,

lt

Zathariai à Deo illuftrati;in medium prodirent ; & ex fpiritu & ia(tindtu

i ii

Dei nunc populum fortiter excitarent & animarent , imó fandté affirma-

j 7/// 104

tent , fore ut

templum & civitas ad finem optatiffimum deducantur,

' qM WW

Tante faná.ta

À Prophetis

Wi

a

tis 429« fuifTe perhibetur , ut eum qu:fi pro Angeloin.

Divinis com

pORCÀ

Carnato haber

Ti

ent, $, Epiphanius de eo ? Aggaus Propheta juvenis admodum

! HW

€X Bab ylane

profectu eft Hiero[ol ymam , & ingenue de reditu populi vaticinatus

Im B,FUE;

€f5 & eculis

gt

firuduram tem

pli jeufalem vidit.

Idem ibidem emuum primus

TT

€eanit. Alleluia.

(u) S. Hieronymusfic ; 1n fecundo 4nuo Regn tnemorati Dae

joD9*.

nj,R

egis Perfarum , Angems Propbeta à Deo niffei ad. Zorobabel , qui de Triba

(

d

[d

J:

/da. €14t , qui poteftatem Regui

P

[

[ido]

j

um (acerdotem admonet

fufcepturus evat 5 & Jefum filium Jofedecb s (um. Aggzi Pro-

Ht credant completo uumero annovum Lempus ve[LAutA- phetae o1a.

Gnnma U

tions Jern(slem adveniffe

ibec ctiam addito

m

tne credulitatem populi vellent i. cula,

«

f4ri, de quo Deu Dixii per eum :

Populus bic dicit ; Nondum vent texipit yut

] ,',*F//'

«dificetur domw D.

A

Qinma autem , que in T. xtui bujus Propbetae continentim,

?

f

teuerfionem populi ,

P

ædzjïc.ztionem tgyzzp!i, TCHOVALIORETR. CAVIEATUS ob

jervai

"

14 pe Chrifte

.mpl k

facerdetalem , r j

RBteritum 'Wg

"oruim Geutünn exteroram . figuificatit. ( Nv ) einidem

^

g

L

8 Doreibeus de hoc Prophera

: Datum r ipfi efl , ut de Domino Gbriffo vatic. Prophctee

jl

n

Wm

BAreltr , ac

[«b perfona Zórababelis Domino Chriflo competentia diceret , utpote * ceftionifi

Wnïï

zlds

Ponam te f

$

H'

uaculnm , quoniam te elegi , didt ponzi;zizs piinipotens, .

Q:ie tiad-

TU

modam

m[)

(t). lbide

9.v ioqq ( u) $, EPïPh*,m de vit, Pfephe'tr. ( '.v) $, ,Häcfülïïnï'

Prolin ^g

i

'4;'5"6 |

efu ?omææ. 34 Aerobabele Duce 22.

avit Deis. — Hie Ags

Ea

modum Q Yostnes Evangelifta dicit $ Hitnc enim Pater fist

":1!":"

"u cm

1 E

eui: efftt àgabylone verit Bierofol ymam ,€g mantfeffe de ass po-

jl V

Hnius Prö-

. Mertiuts &tt«

pheie obit

puli vaticinatus ejt , tibex parte quoque templi v eflaurationem vidit.

um«f

teso & (epultw eft propa fepuliwram [accrdoium cum botove , qua Sacerdotes (epes

1an [

lin (uebant, (x ) De eodem eernelim à Lapide : Catalogo Saucterum

g"m& |

