didit pro Divinis inibi celebrandis, Hujus principaliter-intuitu ; quàód defumpta.

tün d

Salomonem eum Deum , quem ipía coleret , colere intellexerit , ad con-

(

ferendam cum ipfo talis Dei profeffionem Sol ymas venit,

Quid cla.

( K

ziüs? cüm Scriptura dicat : V eniffe in nomine Domini,

Non in Joyis , Satur-

edif

maut Martis : non in Rhee, Vefte, vel Junonis , non in cujufvis alterius

duf

deaítri nomine , fed is nomine Domini, — Ubi Lyrautu : Ex quio patet , eam fui-

fe. Dei cultricem , quamvis nonteneret legem: Moyfis, qui ad eam non tenebatur.

mill;

Eandem fuam fidcm & fenfum de Deo hzc Regina zqué manifcftavit

Is

ad Salomonem loquens & dicens; 5i Domints Deus tuus benedithu , cui com-

A y

placufti s & pofuit te (uper tbronum I(raél , eo quàd dilexerit Dominus

1fvrael in

& aïl];

fempiternum ; & conflituit te Regem , ut faceres jdicium && ju[lhitiam .

Singula

gund

qu&fo verbatrutinentur , & apparebit , Deum unu

m agnovifle,

Fate-

tur hunc Deum de benefactis hominum fibi com

]s (

placere, omnia füper

'cm !

terram providere

; ita ut & Reges, quosvult, eigat; RerumIfra£liti-

atum , & Hebreorum fiáem non i

zsfub:

gnoravit de uno Deo, propter quam

e d

ait : Dominum Ira£l dilexiffe in [em

piternum. - Yandem ju(titie amantiffi-

vlitia

mam fuiffe , inde conijcias , quód dicat , Deum hanc in Regibus require-

u

Ie; G ideà Salemonem ipfüm ad thronum evexiffe, — Dic Sodes, an in

d

his omnibusvel una minima nota idololatriz in hac Regina deprehen-

datur ? cui ideó quistemeré hanc maculam turpiffimam inurere pra fu-

; W[g'

j

mat * 1mó (i idola habuiffet , cur à Salomene , unius Dei affertore, fapien-

tiam poftuláffzt ? Hoc autem unicum eft, quod quibufdam fcrüpulum

QIO

$

d

movet, quod $4lonoziloquens dixerit : Sit Dominus Deus tuus benedidhus..

Obje&tio

Vtique; fi orthodoxa fuiffet ; didura: Sir Dominu Deus nofler. bepcdiftus

1

]

diluitur;

m

o indubi-

fed prorí(üs nihil þo,c;infcrrïe ; €x Abdia , Acþ.zbi Oecon"orr;xo ) Vir

x : talntcr

:[bi?P,

(vv) 3. Reg.10 )v.. 'r.*rcq.

1

z

^

—

L

?

: " adoc ?ontifc? Ij. Salomone R*gfræ

ia

nter Catholico difcimus ; qui E/ie loquens & iple hàc phrafi ufus di-

xit : Virit Domitus Deti t.. ( X) Qui fecundüm tales objectores, &

ipfe aliter effari debuiffet : Vivit Domimu Dew nofler.

Ita & hoípita Eli&

"

inSarepta. (y) Nilergó probat in contrarium , etü Regina 5«/« Deum

Salomonis füaum non nominaverit,

Hoc autem R«ginz ftadiumam:

dienda fapienciz tanti fecit ipfe Filiw Det; ut eam inde fingularitez dee

pradicet ; imó in refurredtione infideles Judaos efle conde nnaturam af-

?

firinet.

Regina Aujtri [urget ia judwto cuimn viris generationis bujaus , & cendem

[

Hzc iz ju-

fi

dicio cxtie

. iabit illos , quia venit à fimibus teyrtt audire (apientiam Satomonis. — 1ca Chrsftus

moíandis apud Matibewn. (z) Et apud Lac«m. (a ) Non equidem ignoro ,

j

hi

ju ticibus

quid illireípondeant , qui Eccletiam fidelem in. Centibus non confide-

afbdebir.

rárunt , dico tamen quod dixi, propter fapientiam Salomoni: , unum

D

g

Deum 1adicantis, vcnille ut fidelem 5 & ut talemin judicio quondam

l

fecundüim verba Veritatis cffe judicaturam & condemnaturam ]udxos

1

incredulos , quale judicium utiquenemo reprobis & damnatis compete-

Textos divi- re dicec s cuim detalibus fit di£tum

t Qui eredit ineum , non judicatur , qui atie

nus c. d« m

applicatür.

tem tion eredit , jam judicatuseft. (b ) item & alibiz 1de uon. 1c(urgent im-

l/

prj in judicio » meque peccat ores in con[ilio juftorum, (c ) Abulenfis ait , cam ve»

l

nifle ,non tantüm ftudio audiendz fapientiz , fed ctiam devotione ve-

Jl

rum Deum adorandi , & oblatis muneribus colendi, (d) Pariafentit

ol

Extaticus Dolior , cujus en verba reddo : Vesitin nomine Domimi — Hoc d fe»

&

, Authores

cundim Dei voluutatem Q difpofitionem ; (eu ad D bonorem z umle. eliciuit. quie

à

datmi , quod celuit verum Deum Q.— Preterea in (cholafla fertur bifferta , Rt-

pro hac fen-

d

tenta,.

ginam banc [aripfiffe Salomotm , quod ei prafentialiter diceretumut $. videlicet z vi-

diffe quoddam lygnum i domo Saltás ,in quo (upendendus evat -quidam , prop es

j

Ái

«ujis mortem vegnum jtidgorum perirete

Et €eztis irdicijs Regt hguum boc indi-

(lh

£avit j quod timeus Salymon in profundiffmis terrg. vifceribus ilud occultavit. Scd

Mi

HujusRe- guomodo ctr(a tempora Chiiffi in probatica. pi[cina (upernatavit incertum cfl 5.C

ginzvati- /

lii

ereditur boc lignum Dominice Crucsfuiffe. — Heec sbi : addtnrque altj , quód Ange-

fi,

, cinia pro-

feruuszur, -

lo de[cendente in pifésnara , €$ aquam movente , ut. babetur im. Joumue , lignnn bot

fi;

Jfor[an fapernataviz.

D iffa re multa leguntur ; tiec de incertis audeo alzuid ajfire

lq;

mare. (€) De ipía tamen períona Regine quid- fcnxiat bic magnus

Do&or , alibi explicavit ; ubi cum Veserabili Beda hanc fine dubioelectam

prapc

Secundüm

;

li,

pronuntiat, (f) Perantiquus T/eodoretus ita de i(ta Regina : Ipfa enini

*

!cgcs natu.

4m ptr«

7fgiim

i2 veroDeo

eut e[fer alietigena ; &' neque Divitam 4:?:;1:".[1":: f'egem , r:-equejPrapbma

LU

cepijjet

-ft!ïiïi?.

LT

(x)*x;..ch.g.xxs.v.xo, (yj 3. Reg 17 v.,r3. (i) Matth.i2.v 42.. (2) Lac.1r.v.;

(b) loangev 18;. (c) Pfalm.t v

:

$ (d/ Abulcafibid,q ]. (e). Dionyíin3 chxo

ai46, (f) la:m inlue g,

m

-

—

—

-

—— Mundz 2987. Legis Molaice. 404.

E.

ul

yp:,??'t 4

griculturam , conteuta,. fait lege Batura , (* admirata fuit juflitiam ,

MM

jyiftum. accepit. judicium.

Cum

Beda V euerabilis eleclam vocat- famiaam.

i Ui

quibus Pi»edaindubitanter procedit & concludit : Ego certà. [audlam &&

Ya

electain [einmam um Beda s ? adirabilem , €» 2 Chriflo commendatam , cuim.

m

— TYlodoreto appellave non dübiteus ; quecanque taudem. antea. fuerit : nam. poft ad-

de

ventuin &t V rbem , eyus fidem cr. [anchiffmi amtmi. vota illa voces cumulatiffimé fig»

má

'm)ïc,.z-n-t 3. Reg. ?O Y 9. Stt Dominus Dew benediclus ,cui complactifla , ? pae

d

fuit te fuper tironmin I[rael , eo quod dilexerit Domnus irael ta (empiternum , C?

eonflatuf ie. R

£

&

jl

!

iu

gem , ut [aceres judiemm ( jufitiam, — Neáutem dub.tem eum. c, aliqui

QrO ;

| Joanne Longo in [cholijs Juffini Mart )ris, Inerat, ad. Autonium pium, HAnc K€* gam Chri-

it

10t

ganam aunumerare ctin Rutb. Moabitide , Rabab Cbanaantide , Hiramo. T Jrie' itianam

1007

Wi

etque alijs , erft non Hebrais , Hebra»um tamen Dei cultoribus , (?. quodaummoda: nuncupcat,

yd

€hriffianos eriam eos omnes nominare s quippé fidey in Chriflum non exortes, ( g

ht

ldem cincda ibidem cum Genebrardoad. Annum 2239. aílerit , credícque ;

PU

M

€o tempore 47zbe ,

adiauitas , /Ethiopes, idem veram habuiffe , & ad-

npi*

14j 4l

dit: Ex quibusad Reginam $24, five Mrabem , (ive ZEtbiopiffam derivari

potuit, — Jeremias Drexeliws in (uo Salomone: Pri[ci , inquit , Patres perquana. Fuit faemie

rimf

ua electa ,

j

bonvifité de Regimz bac olum locuti,

T»eodoretus &* Beda famninam electam ,

fanci.m » admirabileim , à Chrflo commendatam nominant.

Reyera Chriflws

fanéta & ad-

A*l

mirabilis,

jf

Mattbai €? Luc& ove : Regima. Auffri ait , farget in judicio cum generatione ifl a ,

1

& condemnelit esm j quia veuit a fimbusterrg , Audire fapientiam Salomonis ( h

fa &na eX

G1 ycat hanc pro usa ex Sibyllis habet, que à Deo füfcitatze fidem veram !P

a

& integram de Deo & Clriffo venturoinfidelibusconítanter annuntiáffe 915Yllis.

»

j, M

:

dicuatür, de quíbusalibifufis, — Ad prazta&dos Authores etiam Philip.

il f»'dfï'

pu Bergomaé accedat,

Regina Saba ,inquit , cui proprium nomen Nicaula

W l]

; jni

fuity Meróe Nili Infule. apud & hiopiam feu. avabiam. Regina bis temporibus y

6lim omrá doctriná €? f(spientià plenaefer , audieus crehió Salomois fapientiam ,

! $u

l

)

jl

virtutésique G* prudemiam , eyus defideriocapta C* miata ,. ad videndum eun

!

Hierofol ymam venire difpofust : * [ufcepto fplendido commatu, ac magnifico (amp«

.Angï'

£u, fuoinfignirelédlo Regno per. ZEtbropes 4Eg yptiofque , C rubri maris. litora ,

TOU

etgie Avabum (olitudines , tandem multe labore verit Hieru(alem illum auduura

T dff"

Á quo & [umno cum bonore fafcepta fuit 5 cus cim. multas qua[fiones enigmata

mgm

propofufft , & eorum (olutsones velocifimé audifet, ultrà confeffa ef » ipfias (apietts

ti«m longé famam exceffiffe. K Vidensquoque culinen ejus Regale, G eundum ejus

/llff

"Ti

Quid pro-

Tégunen, dixit : O Rex ! quis ton benedwat Deuns C* banctuam

Provinciam , & phetaverit,

1] fif'

ejus habitatoves ! utte 1aminfignem virum ad Regm culmen eyexer

it!68, Hanc

qu

mndenz;äbylldm Wztf:m. jm»[fe— Camq/lar. a;*m, Dcíque veri. cult

TiceM , qui eidem

multa

roifh

. $t

ch 10

- : (g) Xoan, Pjncd. dg r€b'ksa—[g'mi.ï l. 5—, 6 14 $. 2 (b) Dxc;: in Salg[g.;—gggg

—

34

$«doc ?ontifc-e ts, Salomone Raege 4.

E

&

nter qug lignum queddam oflendit , quovir «

ff

gemfus effet , prs

är)ulm, pradixit $i

il

eujus morte ejus regnum

foret con[umenduim ; quod && fa&um eft : 14$, quippé lig-

D

iaoftri Je(u Chrifim-

um , ut ajunt , in probatica pi[cina tempore Paffioms Demin

"sentum fuffe perbibetur , quo ejus Crux confecta fuit, (

) Hanc & Cedrenus

sib)llem pronuntiat , uti & Tiraquellus, (K). Author fafciculi temporum

ii

(

Prophetiffam & Sibyllam nuncupat » cultricem unius

veri Dei , que .vatici-

Alij inquiunt, pr&e

b

nata fitde ligno $. C/uis & de exeidio Jndeorum,

tIo

— dixiffe de Cbrifle cruciägendc. Virginem fuifle ex eo colligunt quót

$i

in interiori AEtbiopia talestunc pro regimine eligi folerent, — Hebraorum

Á

aliqui tradunt; in ]udeam venifle propter eximiam Salomouis fapientig:

qu

- famam , quód hunc Meffiam & Chriftum effe fibi perfuaferit , tefte Galati-

il

n» (1) Sedrelidistot alijs adhuc Joannem $inmicl

ium addo , virum qu

W

pietate , quà doctrinà ; quà memori« excellentià clariffimum , cujus hec

Do&iffimi

verba (unt t Quidam coniciumt » eam fu

iffe colloquijs Salomonis conver[um. ad fi-

Sed fi. tuic cone

H

Sinnichi)

dem , quiatandem dixerit eis Sit Dommüs Deustuus benediclus,

fententia de Wïf

a fuerit , mirum ef , eam non potiüs dixiffe : meus 5 pro tuus,

Dixiffet. (altem

inde veteres , quü eam. veri. Dei cultri»

ifta Regie um Moabitide; Deus tuts Deus mem, — Dei

li

n

em [latutit y ante collquium.: Salomonicum fuiffe fidelem indicant : ex quibus

emorÁffat : Ego

f

Theodorctus q. 33.in 3. Reg. Poffquam pradila ejus verba comm

Caf

autem » fubdidit y fum.vecordatus dotrmg: Apoflolice y qui eos laudavit » qui fine

(

lege (ust juffificati $ quando

enim iuquit Gentes , qu&

legem non babent , naturá

qu& legis jaciunt yipfi legem mon bab

entes , fibà funt lex, — TpfA

enm cum effet

fi

til

Alienigena , & neque Divinam accepiffc

t legem , neque Propbetyam accepiffet agri-

lii

culturam » contenta fuit legematura » & Admirata [mt juffitium , & um com-

fs

amendavit judicium , ( per eum , qui (apientie donum. accepit » laudavit fapientia

datorem,

Non ergó juxta bunc Autborem ex infivuctione $4

lomoris , (cd ex i yjte«

3('CCl

lomone yidere & ajjati.

d (

3olegis naturg diduit verum Deum s eumque in (uot ypo $4

/

defideravit. — Habuiffe quaque. eam. aliquam fidem in Clnift

um innuit lfidorus ,

T

4

sndecunque eam bau[ctit. 1nl. 3. Reg.« y. Non folüm premio cole(lis re[urrediiüo

tiis beata , (ed etiam poteflate Apoflohcá de ]ndats adulteris judicaudis in ipfius ort

t

ele[rts

fij

]udicis digna cen(etur , que Cbrifftum in. Salomone mirata. verum Regin£ €

d

affecium , 1n imagine myflica celeflis Ecclefle pravidentis , ympleverat. (m

1j)

& ,

Tandem Genebrardi fententiam hicadnectere volupe eft , dicentis : Zthio-

pesvegnum florentifimum jam olim babuerunt ,(* perpetuo in diebus Salomoni

st

L

"

Rggime Saba fideles fuerunt, (n) Hujus regni veram ,&.*antigui(fimam

em

(i) Philip.Berg Supplem. Chfoh.A /M. 4&79& Ck) Tiraqu;l. l. 3. gcniaL c.16.

h

h

"u f[

! (1) Galat.L.8.c. 3. (m7

loan,Sinnich.in Goliathis proflig.c.39. $. 127^ (P) Gentbr.

h 1

in Chxop. delat, Z

]

- unus OMundi 2 o87.- Lägif" Mofatee. $04

j5

d

dem etiam ex Pfaimisconfirmant , canente Davide : JEthiopta praveniet ma-

il

áus ejis Deo. (0 ) Favetinon parum eorum quoque fententia , qui Regi-

Af

^arh hanc ex abraba fanguine defcendiffe arbitrantur,. Abrabem námque ex Kegina S4-

C

Cetbura genuit Jecfan , Jecían vero Sabam.-(p) Et ex hoc S4b« inquijuBt $4« pa ex pofte«

at

Éxosfüille y quorum itihz C R egina extiterit.

ita Origenes. (q ) Baromus, ris Abrahae

at

( r) quam opinionem etiam Torziellus acceptat , tanquam cateris proba«

biliorem, (() Exhoc 2utem confirmari videtur; Keginam hanc r«li-

u 1 pïæ-

h qui

- gionem ab Aórabam fundatam ac traditam integram adhuc conferváffe«

$i verb. Regina talis ; quis quefo de fübditis ambigeret ? nam Regis ad

rdirint

Tetum ejus

piett?

exempltum totus componitur. orbis, . Nec jamy facilé Rcges aliam fubditis

C;gfgnnm

e Gulari:

juàm füam permittunt fidei profeffionem , quod u(que hodie quafi in

probabilitctj

um

üfu eft ápud omnesGentes, — Quibus i"upp,o[ïïtiS' quàm ampla hocave

Catholicum

j

[

du

in Z hnopia fuerit Ecclefia Dei , à benevolis intelligi poteft, -

*

:

'

Hl,

,ï

Nolim diutius immorari in de(cribendis quetionibus & enigma-

hn

fintot

tibüs, à Nicaula Salomon propoficis , & abi(to feliciter (tatim refo!utis ;

ftieque de magria illius admiratione vifà majeftate & fapientià Salomonis

4 [in

7711

& perpenfis Aulicorum ordinibus,ornatu & veflitu , cateri(que talibuss

L

Ícd iftud precipu& confiderandum venit, an hzc Regina , hucüfque

( qtth!-'

jf

perlegem tiature Catholica , nunc ad facra Judaica ; & legem Mofai-

Legem Mo-

cam transierit? & hanc religionem in JEthiopiam retulerit ? Tirinum qui-

faicam ipfa

n

(

dem ait 3 S«nó videtur bec. Regina dum gv yplorum. & enigmatum (uorum s (eu

amplectitur

nf

fabihum que[lionum folutiones quefitum vemt 5 neque altius curio[em. mentem at«

h

tolleret ; d occafione cognitionem veri Dei veperiffe , eademque populos fibi (ubditos

|

&ü Agfi'

D

j

g

itibzife. (t) Hlud, quód nuncprimüm in cognitionem Dei venerit ;

«

fuprà refutatuni eft ; quód autem populos hàc fideimbuerit , gfatanter

*l

,;;':miæ

jt)!

?!-'

-áccepto, Valdéautem dubito, an cum ifto Authore Europzo tam fa-

,

m

cilé de interioris Africe & Athbiopie regnis dicendum fit: horurá Annales

i

V

J

& immemoríales traditiones , per tot feeula continuatas , effe lacunas

j l

Abyffinorum , nil veri habentes.

Faciliüstalia dicuntur, quàm proban-

i

tm l :*

fut, Refutat ibi Joentem Barrum Lufitanum , qui Nicaulam. Salomoni nup«

LE

Pü

tairi , ex eofilium Melech nomine fulcepiffe refert.

Piieda & ipíe rerum

]

j (

4

Salomoni fedulus difquifitor hac quidem hiftoriam , quód R cgina $a«

TL

nr

ex Sulomone filium genuerit ;fi uos Authores & Af(lertores liabere non ne-

$3t, quam tamen ipfe ridet (u) cum Bozie. ( w ) His tamen Gene-

S,Wy/w

r

brardiim oppono , de matre & filio in fequentia differentem ; Filium ex eo

jfin

hd

E3

fufceptmm

| (o) Pfäïm.ä?ï-!foïi. (p).chö.zg

v.3.& t,Patalip.r.v.3z. (q) Orig.hom.n;inr

"U

€en, (r) Baron.Tom r.Anno :, (f) Tornicll.ad Ann. 3042. n. 14. (:) Tirin.in 3.

je

ReS'*EJ!"- (u) Pined.de :Fb./Salonm.g.s 9.:4-5 3. ( vxf ) Thom,Boz,dc fig. Eccl.1zx.est- :

-

*

.'Sa;doc PPontifice xg. Salomone Reg; A.

(afceptum nomine Melich , deide Pavidem , vegnandi ure famitis (ublato, Regen

"«Dodàotres &

&em Q

fidem Mo-

rentttitiavit , & ncbili 1lanperio Prezo Joanvás ( quod hodie etiamtitum viget ) princis

pium dedit ; ex quo um tct. wninos primió legem , deinde Evangclium pev Eunuclum

faicam in

Regnum

& Phiippun Apeflolum predicatum . (ervant , extremam marum — adbibente

fuum inttoe

Mattlaeo

In Athiopiatn fecum duxit 130c0.. Judecrum , mille (ailseet 6 fivgulis

Geemc — ao Dem—- 132

ducit,

Tribubus s quibus ibvsmagno numero propagatis em Ztbipes , pra fertum: nolales ,fe

é femine Mraelis e[Je gloriantur , ob ew g, cau[zsm etiam nunc circumciduvtur , at

Ccyem

yec

- quidem ob (alutis neceffitatem , ut ipfi obijciemibus Paulum refpondent , (cd ob fata

A.

uinis prerogativam. — Guilielmu Reginaldus ait, Ab)ffios circumcifionem

Ü

Abyffini in-

[/7

folummodo runc inlege gratie rerinuiffe in fignum honoris & nobilitae

de adbuc

il

circumcifi,

tis, ut qui ex Davidisanguine defcendant, (x) Reges omnes à Chus

rimo fundatore ZE-biepum aliqui Authoresrecenfept ufque ad Baezenem ,

H

[7)

cuj

Ita Genebrardu quoque

p

us tempote Chrifium fuifle natum referunt

- horum Regum poít Nicatlam nomina 6 tabulis recitat, addens quot an-

4

LT

nisquivis eorum regnaverit. Sic Melecfilius Salomonis ex. Nicaula annis

Regeshu- 59, Andedo filius Melez 1, Audafrater 11. Gigafio 3. Zangua 44. Guafío 1,

h.

D7

jus Reginz, 4rtor a,

Bahara 9. Canada 2, Seryang. Aglaba 3. Amfiua 1,. Breguas 17,

& filij ejus

Guafe v7.. Befec Lugua 17.. Báazena 7, Sub quo Chrifwm, Catalogum

i,

fücceffores.

-

!

j

unc tamen mancum , vel numeros corsuptos ; vel longa interregna

!

fuiffe ,non diffiteor , cüm horum Regum anni nequaquam ad Chriffi

il

zram attingant, Joammes Bedinusde Hebrewaflerit ; Neque fitte adiirabili

f

grovideutia fatum videmus , ut populus Webreorum , qui omuium. erumcipum erude»

lifimam vim ac tyranmidem. pertulit , (ui generis amiquitatem folu. retineret,

'01

Prepotens ZEthiope Rex ab illa Gente vepetit generis [pleuderem , (éque - ac fuos

Gentiles 1frazlit as appellat.' y ) Damianus . Goes , vit litteris & virtutibus op-

í

timé imbutus , de fide & Religione , ac moribus JEthiopum exactam rela-

:

tionem cempofuit , & Paulo IIU f

ummo Pontificitranfmifit 5 ne ftivo»

f

lbiergó afferit : Regi-

l

lam forte & obviam crederestalem relationem.

2

nam dSabe à Salemome ia pa

ttiam -reverfam , filium peperiffe ,

[

quem ex Salomone conceperat , Meilech vocáfle , per annos viginti in

f

Atbtepia educá(Te , pofteà ad Salomonem , patrem ejus remifi(le , ut ab co

fapientiam addifceret : per litteras obfectáffe; uchunc filium fuum co-

l[;;ï

rat Arca Domini Regem JEthiopig ungeret& confecraret. ftatuendo,

ne ultra foeminz in ZEtbiopia jüs regnandi haberent,

Itáque Méilech,

[

Solymas appulfum matris poftulata obtinuiffe , pro Meilech Davidis no-

Mi

men retulifle, & plen? edoB um ad matrem redijffe cum regio apparatu :

[

cum eodem autem vcniffefil.os primorum virorum in Ifrael ,& Azariam ,

N

Principe m Sacerdotum , qui ante difceffum ab urbe Jerofol ymg ante Arcai

'

.4x) Cuil. Kegin, Calvino-Tare,l, x, €. 9. ( y) —Ioan. Bodi, ;?;zh. hift. c. 9.

um

s

F-

,-

"

m

a

^untá Mundi :987 Legu* ?v]a/'aicää Q04. -

2

F4

I

Domini pto fucceffü itineris facrificium obtulerit ;

imo & aliam Arcam,

)

itli Jerofol ymitng. perGmilem , fabricari fecerit , fe

cümque in Z£r/opiam

Dl

atculeric : huic ita reverío matrem ceffi

fle regnum , & inde fuccefliffe

tht

Reges ufque ad hec tempora , fidémque

Dei veri in Zthiopiaita propaga-

þrguh!

tam & con(ervatam man(i(le

Hanc autem relaiionem , ait. Author,

il

fe habuiffe ex ore Z«gazali , vir

i eruditiffi

mi , quem Pret Jan tanquam Le-

r, nj

gatum ad Jeennem I11. Lufitenia Regeimi deftinaverit. Sed ne immorer,

W Fm

pra alijs receptiffimum

in omnibus manibus Cornelium in. medium pro-

À Sálomo-

j0nf

duco , dehac materia fi

C differentem

de-S4be Regina ; Poff quam omnia S4- neincon-

bilitas

lomonis fadia dictáque Inflváffe

f

:

» ideque multos meu(es vel amnuim , ut volunt nons jugem a[f-

à n

tll , cum eo man[it , fa

milatiter * crebro cu

ueo 4gens C collequens , àmó ,up. lam psa.

n

K

mulritradunt ,ex eo cokcipiens filtum,

Adeà enim indubitatum efl. apud 4Ethics

quy

pes , quód eorum Imperatores oviginem. ducant À Salomone

( Regina Saba , ut res

IUOI A

fit apud eos fine controver ia , de quo omues corum lobri pleni i

Hveniunt

uriQm propte-

las

164 Imperatores eorum L(raélite dicuntus , eáque nouine gloriantur.

Ez ue aliquati-

MM

do Regnum ad alios bereditate pervenire pojfit , n mon

te Guixen Amba affervari (a-

M L

lent filij imperatorum , ut deficiente przle mafculd

: qiue imnperatori pra[enti fucce -

gum

dat inde Vmnperatorem atcipere poffint.

Hifloriam verb Reging Saba , & quat4"

l

zione prolem (ufceperit à Salomone , ita n

n

arrant. antiquiffims libri , qui in Ecclefiá nos, l:

nj

Agfum affervautur,

Narraverat Mercator guidam , Tamnrin n

omine » TeVet(!s jus Repinze

t

E

«b Hiero(ol ymis, Reging Saba , quam viderat , C? audíe

rat Salnmoni;rglariam(y abo-o te-

T

1

fiapientiam. — 1la vero tanto Regem v

fends: ffudio exarfit , ut flatim de capeffenda lumpra.

ttitth

viA 4gere c&perit s tandémque patriam

4c regnum velinquens » Hiero[ol ymam profe-

I

a eft magno [uorum Procerum couita

L.

» & pompá veré vegiá [lipata , Adeb ut vel.

n ipfis Hierofol ymis admirationi fuerit,

bus 0f

1bi à Sdlomone magnificentiffur? excepa

UI'H*

t4» C pofl feptem menfes edodia jam de

Vero unius Dei cultu, &* de ijsomnibus ,

ftivo»

que fiire eptarát ,cim vegrelJum ad patria

m G* regnum pararet , à Salomone 4d. sjlomoni

TA

— £nam lautiffimam invitatayin ejus palatio

pernoilavit , & à Salomone prolem con-

filium parit

;eriHc ]

cepit 5 quam poflea tran(zclis novem menfi

bus (? quinque diebus in luceim edidit ,

int il

cim jemregm fui fines imgrederetur.

TFilius ex ea natusin libris ,qui affervantur ,

TE

3n Erclefia Ag[um , plura babet nom

z

in4 , ninirum Batnelebequem , Ebnaalehaquei,

yut (

Ebtebaquem , Metiülebec , q

uod ultimum nomen frequentit)s Auditur vulgóinter Hujus no-

4Etbiopes , & idem valet in

t

lingua latina at

que t Affimilatur illi,

Reliqua nomina . men diíqui-

yu

AMdem valent ac : Filius (apientis.

1s grandior faitus matrem de patre fuo [epiüs ritur,

j n

snterrogavit , 1andémque

Annum vigefmum fecnndum agens re cogmtá , ab ea pre-

*

- &ibus impetravit ad Solom

4

z

Mclcchklad

yrat

onem eundy facultatem ; dudl

fque a inercatare illo Tame-

n

Tin cum magno comitatu Q? a

paucm $a«

pparatu Hierofol ymam pervenit , ibid, À patre exceptus,

lomonem

t Amm

Càm ad matrem redire

HW2H i venicng fuf-

£egnitus eft Ve[e ejm filim,

E

: vellet , juffit. eum Sale

37

*

"A

Regem eipitu:./

^

3

-

38

Sadoc Pontifice If; Saliomm& Aec

& .

:

ut "ïn' Tesila

Regeim ftbiopie [olitis infignibws

vitétmaugurari ; ac proinde. inttoduti

plum per Sadoc && Joa:S

acerdotes , untti[que eff imanu propriá. filij Principis $4«

?

I» Regem — Jomonj, , vocati(que fuit David , nomine avi (ms

£* acclamante. tniver[o populoz

Poffhac difceifit d

D)

Abiopi yiy,rpow, — pudus eff. per civitatem , mulá regiá veddas.

inanguraM n muneribus à patve Ac6eptis , fecimque filiim Sacerdotis Sadec , Zachariani

(

somine,duxit, Indewtm [uam intvoduxit ea omnia efficia , qua in domo Sato-

shoni5 inu(u erant , quorum aliqua sj Imperatores adhuc retinent. — Fingunt /Ethio-

« fecm afpertáffe cu

5

m Zacharia pradiclo ip[am quoque Arcatn Domint , quanii

alomeotiís

ipfi Sionem vocant. . N

ifi dicas : ATe«m aliam fimilemils Mofawe & 5

Exceptüs à matre sii Reget evedhua füit , &

€« f abricatum ^ eíque datam faiffe.

inde mos introduélus creatidi n Regem filios

Regís , citmt antea nonnifi Virgities g

que (emper inmuptereman[erant , Regima éreari

folerent j qualis poff Chriftum fait

Hac omnia tradit P. Émmanuel Paz à Soctetait

:;gj

Juthoritas",

Candaces Regina, AO. $.v :7.

4b Hiftori-

noffra , qui multos amnos in

Jtbiopia vixit , adeóque twuper ejus Lmperatorem ad oj«

co fidc dig- tlodexain fidem convertit yin

lafloria Eliopie , quam diligentev C? exa econfmripe

fio;

egno Tigrá, quod ii Abyfia eff pritias

fit »qui & addit , Reginam Saba udtam int

vium , edimque vocari Reginam meridiet.

H.gbm /Ji]züïiäm' batic .6']'8'" mdnuj(ä.w'p»..

b

Eadem tradunt vertm Zibiopicarum

tam Rom& à R. P. Affiftente Lufitane -

*

Confirma- Hifferici ut Damianus Goes , viclorins ; Fratici

(cus Aluarcz y Bairitts , Abrabamus

Ef Maluendade &«

tio virorum Orfelins, ac Genebraydus in C bromologta Auno Mundi. 3050

do€&orum

4 efliment Thomas. B

ozis l O. defifs

r o N E ^2 Q P d

& probato-

tichriflel. y. c. 13.

Effo , illa fabulofs

Z

Eccl, c. p« Et Pineda l, y, de vebs Salom.

. Y4, n 46.. Fieri potefz., at JEtbiogés

Tuni

t Abyfigos ins

biftovie huic plura.

addiderint [abalofa » f d tamenvem ip[am ;fiific

Regina Saba , tot feculorum tradifione can-

peratotes oviundos ff à Salomone

finta apud x liopes receptam certám

que , üti inibi Reme affertere Ab yfimi Secefe

dotes ürtbodoxi , durum eff negave 5pr«

fertim clim. Salemontrécentas babüterii come

; quibus [i ápa bec Regina Saba

in(eratür ; Yel adda

Cernelij

" cubinas , Q? [eptingentas uxoves

f& , quid evit iicommodi ? pottir em

m eam ütsc&teras uxorem ducere ,ut pe? eti y

à Lapidc Eæ

veri Det apud. Zthiopes iudticeret

ejaäj:qüe & fues poferos fidem c

uli fémque units

erat

Favwet

da. Ixrc!ario.-

€ firmaret: per filium eawm [ps

vium idrité G. efficaciter fieri non pot

enens

eradlam Ciue

quód Emperatori Abyffia pro fte

miate fit leo [Fansy C manu i

A^

"

& Tb

&

sJada. Gen. 49.

y. 9. Crux eft flems

cem : Leo enim fuit [lemma Davidis

ma Chrifli & Chriflienorum.

- Den

ig, Preto Janes , five Ab)j]ïmlä

impefator

f' Ort e Iu

Í

bos fibi u[urpat vitulos, quos ex« pr

-

ifeis. Ztbiopum monumentis vecenfe

i5 Tleatro Tab. 69 -Sunt

; bi : David [upremti vieorum vegnorum . Deo

ü'n?äö:? di-

[

ledius , Columna fidei , ortus ex fHirpe Juda ;

filiu David , filius Salomouis ; filius

pe

Martta , filius Nabii (ecut-

eclumia Sioms ,filius ex [emine Jacob , filius magnus

qinperator

«

: äifw carmem, — Filua Sauclorum Petré . Paul fecundàm gratuam.

". fupezi*ww

as

I

s

Aunus Mzmdz 2987. Legi Md/a&-æï $04.

39

Tuk

; jäþerioris e:

smajeris- JEthopi , & amplifmermm. Jurisditionufe C* terrerum ,

J

. RexGot s Caffates , Fatigar , Amgota , Bart , Baliguaxz& s Adet » Vangue,

Dictorum

p

Goótam& , ubi Nili fontes , Amava , Baguamedri , Ambea , Vaguxei , Tigremakon

jl

Sabaim , p atrie Regina Saba , Bargane[si, & Domium u[quein Nubiam ,quesn

.ccnär—xïaa:io-

àri

JEgyptum extenditur, — Denig, a Salomone per Reginam Saba Ab y[finà aceeperunt

i

cireumcifionem , alid(que ]uduicos vitus , quam etiemnum unz cum, bapti(mo u[ur-

yïtifw-

? 17 tg

Favet tempus ; nam venit Regina Saba ad Solomonom Anus vegni ejus vi-

qimfi

ge[imo quarto , ut. patet v. 10. éim Salemon jam $u miulieres pronu uxores fibi

Tlb

anuliplcaret , ac videret Reginem hane » 10t natnra dotibussn[firuttam ,ad judas-

10

qnum conyer[at , oytare ii conuubio jungi ,ut ex eo prolem honoratam , [(apyentem ,

IN g

& fidelem conciperet,

Hucufque Corneliw, ( z ) Cornelio adnectere lubet

Authoris,

í i

Authorem viridari?, cujus ea mens eft , quam verba explicant ; 4d. Dei $

Viridatij

at

divine legis confeffiouem morémque conver(a Sabia Pallas, unius. De) celtum am»

de hac Re-

T

glexa, aternis vera fidei dvvitis , & duodecim millum. Hebraorum , qei fidelium gina opinie-

n;]«,ïi?-

populum per Auftri agros diffcmimarent , quique meridianam hanc Indiam , g )p-

UR

$um , 414boi , Nubios & Numidas fidei ortbedoxe myflerijs isabuerent » plurimo-

[rij

rum Declerum comitatu , [ed C? rariffmis. muneribus , Ó quam ex maritali cum

n

Salomone t boro coneeperat , prole onuf?a Maheda ad' [uos Zthiopes vedijt 5 filium

T

7

edidit Melich Davidem dictum , à quo Abaffig Reges , quos Preto Joaunes aut N-

hts

gos dicunt , & vere Religionis cultum , & ffirpis (ua- propagatwmem accepiffe ,

If:.

i

d

u

Ó

etiamnum yolunt 5 unde & pavidisfilios ( vorant , oflentant4, dotalerm annulum ,

quem Salemon Reging Saba , nova uxori , donárit , ineflimabils pretij & veligio-

ii

jl

siis , adeó ut in banc diem Imperatoribw (uisin culiu (* cura maxiina , tahquams

g

Regni & vegie manás prmum decu , omen » C asgufLe poteflatis fit index.. Regi-

at

ginai fuas omnes Gandaces voramt , ut 4&g yptij Cleopatras : quarum celebris ]udi- . asce

jj i

€ba ille Eunucho fuo profel yto , viro potenti , & thefauris veqis pr&fecio ( quetfh nomen

;1(/4"'

flatis , mtore adbuc recepto , temporibus Hierofol ymam , Regu (*. Regind nomitit commune

T

faerificatum venentem , dum ad. (uos rediret , Mfaie. de €briflo Evangelium (atis Reginarum

if j

ededium , vitalil ympbá S. Philippus Diaconus tinxit ) abip[o Chrifliane fidei ar- in/£thiopia

MU

ticnlis imbuta , £o[dem ad. pofteros dimifit. (a) Thomas le blanc, in analyfi

Pfalmornn Davidigorum Tons. 4. in P(alsz. &7. Y. 44 coincidit. Dum enim Fides Chri.

i CUP

j F(fl'

illa verba interpretatur ; ZEtbiopia preveniet ntamu ejus Deo.. |pfc Nam, 127. fti tvempote

itolo-

nF;W '

f

addit : Opinio Ab yffinorum eft , Regem (uum , quem Negaz ipfi vocaut , originem ^po

rum in

trabere ex filio Salomonis Mileh é Regina Saba: fe autem ab ijs ertos , quorum in.

O;rg

nfi'

äthiopïam

v(n!t'fdl'

eoimitátu Salomon filium (uum remifit «d matrem.

Billia (acera quoque ZEtbio-

a—dmlat.

pes nunc accepille probatur inde ; quód dictus Eunuchus Candacis Eegint

//;M

Am FrO-

(mw'

Atbiopum , regni thefaurarius ;Sol)jm;u peregrinandi in currulfai

?:'zel 48

eif

;ngüfþ

(2) "Qornel( in 3. Reg, i'þ. Yl 3. (a) !930'] Bept, Frey Vi*xïd. P.2 s

-

—

—

46

dadoc ?ontifïcä 14 Soz-:lgaz'*n'o'n';?ïege A

phetatm legererepertus fit , cujus explicationem à Phisppo petijt.

Fidenr

l

- huic hiftorie conferunt , ut ait Cornelius , Authores Ztbiopiam defcribene

tes , ex quibüs abunde patefci: , ritus Hebraitos abantiquiffiniis tempo!is

Athiopes

edam moe-

busin illis & alijs v cinis Reg.onibus viguiffe.

Hinc uíque hodie in

derai judaj- Regno Madagafiar circumcifionem íumma cum (olemnitate celebrant y

»

Zàpt

fuiiià carne ferió abftinent ? id quod eriain in. Provincijé Manatenga &

li

u

Ambulle ftricte ob(ervitnr.

In Regno Fetz factficia ]udeisa ; in gallam-

. b4lu Sabbathum traducunt ; & piura alia ex antiquo f eílamento retis

nent , fuistamen fabulis permixta,

In Regno Sembiam inferioris Aitbios

)

[

pi« , in Regnis Bems, Cacongo, & Angoj, ut & in. Gsimea Sacramentüm

Circumciíionis fummáà reïigiorre colitur,

»

tí

Vidifli Ledor & audiíli de fide huj

us Reginz , quæü( q*udcf iti

h

tenent, & benedocent ) ( rthodoxa. extiterit , certe ratio vix p:rmittit ;

de ejus ampliffimis R egnis & Provincijs fubditis dubitare $ nam ; Regir

Si autem & aüte acceflum ad' Salemonem Catholicd

ad Exemplum &c.

fuerit, probabiliter quis valde ratiocinari poterit : fidem ergó veram &&

/

D

.. falvificam ab 4brabami tempore , vel ab iplis Noeticis Principibus ufque

ad hanc Reg/nam ijsin Regnis ; quz grandem Af ac orbis parterm

fi

: Ve: z Eccle-

faciunt , fuiffe confetvatam, . Vtraque veró fidelium coogregatio taay

lu

gu larem nans

ád

áa latitudo, in $ynagoga , quam in reliqua Eeclefía Gentium inde fin

ciícitur glorlam : Hftiquidem , quód eulus veri Dei tamditap

ud eofdem

j

f

pro innumerorum hominum falute viguerit ; llit vero nempe Jadai y

li

quód :anta Regina , & ejus pofteriac fucceflores cum integris Rcgnisac

Provincijsad populum Dei ele&um , ftatümque perfedtiorem ; qui rune

Q

!

fuit Hebraoram ,acceflerint ; & (icutanteal-gem naturalem ,ab Abrebaemo

RT

hareditatam , íeu potiüs tradítam , explicatam ; & commendatam;

«

eoüfque penes(e fideliter retinuerant, ita impofterüm legem Me[aicam

u

afque ad Chriflum (cduló cuftodierint, idolis. inde proferiptis & exclufiss

in

Qaanta hac gratía & Providentia coeli circa AEthiepes ! quam tamen op*

Ws

timo Deo non inconvenientem , fed propriam efF: cognofces, &i , quod

&

neminem perire vcht , fed omnet ad. agritionem veritatis veure peroptet, ad

Pjih

mentém revoces;

füi

Dcei proviz

Solem nempé fidei Deus oriri facit fuper bonos &? maloss

nam nec ab impijs facilé fuz bonitztis radios continuó abícondit , qui ideó

tior

dentiacirc a

Écclefiam,

cum fapientum (apientiffimo cfFari poffant: Ttt eutem Deus nofter [usvis & ve-

tttj

TL ER

fTHb 6$5 paticHs , P n emjeruordia. difponens. omuta. Eteutmh fí peecaverimus ,

| füiius , quenium apud te (umus computati : nóffe enimte. con[fummata jufhitua eft.

Til

l

De quo & Apoflolw :

Quia quud. notum efl Dei, seanifeflum eft in ilisz Deus

tbl

egin g"g;s penifejLavit,

P. .ANNLSS

Ü

"

"

Í

| me Mzmzfz 1993. Z.e'gi's ï*;io/kicæ f10,

Ti |

ÁNNUS MUNDI 2993. Legis Mofaicx $1e. Quantüm in-

In

br D

terfic, ut. Reges & Principes optimos habeant animarum paftores &

mpo

cütatores s experlentia cuotidiana demonfítrat 5 fine quibus Regum li-

odie i

bertas facil& in pracipitia ducitur,

Relgiofifmus Pontifex Sadoc non

-brants

$adoc fura

- tantum Davididiu quondam , fed & $4lomoni hucu (que fideliter adftite-

gl

