Lengimatniue quantus Del & ]udgorym culcor fuerit : fatis dem

onftravit pef

ts

Aitaxerxis

hoc, quod hoc anno, feptimo füi Regni , Efdram,

in Juäæ»zm

miferit,

& cjus Pro-

iele&tum in

D.

Etad quid mififfe putas? Non nifi a

d hoc, ut populum De

cerum de.

Dei follicitius 1ere

nl

votie,

lege Dei plenius inflzueret, & ad legem & mandata

il

vandainduceret, Quis hoc obfecro mandaret nifi

Dei hujus fidem &

Monarcha ex feipfo, yerüm eX cons

[ j

amorem haberet ? fed neque folus

F

Mij

filio (eptem primorum & intim

orum Procerum &

h) hoc ipfum decree

22

fed & ex Aul

icis falrem prima-

Ia

vit ; ut intelligamus non folüm ipfum ,

Citol

rios Optimates eandem fidem & fpem de

Deo vero habuiffe, Neau«

filiariorum intentione, illud

Wl

tem quis dubitarevaleat de Regis & Con

P

decretum feu refcriptum abeis ere&tum , & Efdre cenfignatum ;

ipfpig;s

omne

re libeat , cujus ifthic eft tenor:

s

rf l

fios

"rtaxerxes , Rex Re

um ,Efdre ïS»kzccrd&Ii,' Srriä(?

As

Legis Da celi dotliffimo , fclutem,

Wt

Refcripium 4 me decretum eff , ut cdäcur'zque placuerit in Regno meo de populo

lfraäl * ä dG

!Iliitcr(

A Íacie evim

N

tsl

fidelibus ía-

Regiü pto Sacerdotibus ejus » (? de Levitis , qve n Jeru[alem ,tecum Vadat,

Regis , C feptem Covfiliariorm ejus miffuses a ut vifites Judeam 7 ]

gm[alem il

ts

n& pleniffi-

uod Rex &

ii

lege Dei tui , que eft in menu tua: & ut [eras avgenum G. aurum ,

-

mux-n.:

-

Corfilateres eju fponte obtulerunt. Deo 1fr.2

!, cujtas ia Jerujalem T.

&

bermmlum

fnpg

ft.

a Provineta

Saerificia

P

Et omne argentum . aurum , quodcunque inveneris in univer

LR

& libamina

Bab Movis , éy populus offerre voluerit 5 &* de Sacerdotibus qua [ponte obtw!

erinf Ü^

iniá Yi«

offerenda "f Dei fui , que eft in eru(alem , lateré accipe , d fFudiof? eme hác p*

&l

mandantur, £ules , aríetes , agnos , Q? Jacrificia , && libamina eorum ; £? offer ea [upe

v Altave

ire

--

ibus tuis

py|

Iempli D vefoi , quod eff in Jerftfaiem. Sedi fiquid tibi fmztr

plactts

x

(8) Hug. Caid, ibid« (h) 1. Efd. 2. v 14,

€

r*ä

d

; ..flnnua Mundi 3538. Legis Molaice ic;;& ',

477

ii

placuerit , de veliquo avgento & auro ut faciatis » juxta voluntatem "Dei ve[ftri a-

omte (

£itt«

V 2[a quoque , que dantux tibi in mimftevium Domás Dei tui ,tv4de in con^

f us

P—ÁÁ

[

44

Neecfíaria

Der o

ffeciu Dei in ]eru

T.L g

". $eà C? c&tera , quibus

üy s j'

zrit i demum Dzei tui ,

3..'! Divina

ditulitd

quantumcángue ueceffe eft , ut. expendas , dabitur de tbe[auro , & de fifco Regis

*5 ex i dco Ke-

Q Ame. Ego Artaxerxes, Rex fatui atque decerevw omnibus cuftodibus Areg pub-

10 vja&([a

fmum,*ä

j Dan)

hia , qui funt trans flumen , ut quodcunque petierit à vobis. E (dras [acerdos , Scribà. psacipiwa-

rt,ö'W/

legis Dei cwli , ab[que mora detis , u[g, «d avgenti talenta centum , C u[que ad . tar.

fiumenti coros centum , & u[que ad viti outos centum , C? u[que ad. batos oléi gen-

u m

m

1um j («l yero. ab(que men[ura,

Omne quod adritum Dei coli pertinet , tribuatur

diligeuter in. Domo Dei celi , ne)forté ira[eatur con'ta Regnum . Regis & filorum

Am:zzäl

ejus.- Vobis quoque üotum fecimus de nniverfis Sacerdotibus ( Leyitis, & conto- ludeiitri-

ff p

ribus , G javitoribus , Natbangu , & mini[Iis domás De bujus , ut vettigal , Q? butis ima-

tributgm , ( nnonas ,mon habeatis pote[tatem smponendo [uper eos

T4 autesm nespronumge

Efdva [ecundim. (apientiam .Dei tuy , qua cfl in manu tua , conffitue Judiees & tiantur,

j d

(

Prafidesut judicint ommipopulo, qui eft trans uen, bis videlucet ». qui nove-

j at

vuxt legem Dei tui ; (ed & imperitos docete. libere.

Et oimnis qui nen fecerit le

TT

E(dtas pra:-

T i

gem Dei tui , C legem Regis diligenter , judicium erit de eo five im mnortem , five

fidesponera

in exilium ,. five in. condemnationem. (ubflantue ejus , vel certó 1m .6arceve'h.. imperitos

"T

] Illllldï

Hucufquerefcriptum Regis. ( i) Certe pleniorem poteltatem pro re docere ju-

Mi betur,.

N

Catholica erigenda & confervanda Artaxerves vix dare potuiffet,

Efrdaw ton ut. Ducem populi , (ed potiustanquam Generalem Commif-

N :'XXXXX&'

farium tam in fpiritualibusquàm in temporalibus & politicis , qui füper :

,'m(?ic:' |

omnes alios infpedionem haberet ; & Officiales feu poneret , feu depo-

Efdras cum

neret pro re nata,

Ex his etiam apparet, Monarcham ipfum & ejus in-

poteítate in

jnt

timos Confiliarios multa , eaque pretiofiffi .a dona miiile Hierefol ymam,

Iudzam de«

Í

aurum nempe & argentum , quod ipfimet fponte Deo vero obtulerunt,

ftinatut,

Fuerant & plurimialij in Regno Babylouiz , quitalia per E(dram ol ymas

Z

T

ä-'

mitterent,quz omnia accipiendi , & é Rcgao efferendi Rex liberam

Hïlv

ï

poteítatem conceffit. — Sacrificia Deo vero lolita offerritam fandum &

ij

[

l

N

4 JJ

digaum effe Rex & ejus Procereszítimárunt , ut. ftridié mandarent , ex

Jl

dictis (umptibus vitulos , arietes , agnos , & aliaex lege Dei requifira

p

4([;"4

€omparare , Deóque offerre,

Necnon vaíamulta prominiíterio tem-

i

i

[]

pli Dei ijdem fabricari curárunt ; infuper & facerdotibus conceísà libere

n

du

tateà tributis , étiam eifdem neceffariam annonam frumenti, vini,olei, Mandatum

w W

i

& falis a(;onant , & quidquid fumptuum ad domum Dcei neceffarium Regis veré

j

Jl

foret ex fiíco & redditibus Regijs id omne Rex dari fuis Przfedtisman- Catholicum

Vl

pavit 5'adc3itis his Zelantiffimis

verbisverg. fidelis, animg indicijs: Omve

1

j j

'W'l

Qoo 3

: quod

Ci) A E(d, . v. I fcqg.

-

us -

Lvl

:

Ioaäah'?onti)äce 3. Re/ä Duce 3.

Ad ritum De

li , ne jorté ira-

j cali pertinet , tribuatur diligenter àn. Domo Dei ea

[n

eatur contra Regnitm Regis , &* filiorum ejus. (k ) Confitendo in hunc mos

g j

dum omnifcientiam ,omnipotentiam , & juttitiam Dei, ut qui omnia

ii

1

deli&ta cogaofcats poffitque & foleat fecundüm aquitacem punire.

hD

Ex hoc referipto in(üper apparet , quàm claram. & perfe&tam ree

n

rum & Religionis Helraice notitiam Rex ifte habuerir, Tandera non

nf

folàm permittit ; fed. vel maxime inculcat & 'precipit Efdre ; ut fidem

PT

i

unius Dei fedulb przdice: , imperitos ( ut puto Ethnicos ) libcté doy

nl

1 *5:áem inm- ceat jc

um poteftate plenarefradarios puniendi, lta Corneliw ; Rex er»

3 P*-?.ritis pre-

6

( D

[2]

o bíc confituüt. E(dram vifitatorem ]udaorum fibi (abjechavum , «t videat an ipfi

fvff T

! dicare man-

D ficubi abea abervent,eos erudiat , corrigat &* cafhiget. (1)

dat.

obfervent legeim Dei

jitat

Dionyfius Cartbufianu quoque : Jam itaque vert Dei uetitia longe latéque t«

ial

motuit Gentibus ex di(per[ione dv commoratione filyortm I(rael intev ilos 5 Q e

i g

perpetratiene mivalilium , que Dewstunc feeit inter Gent

iles illas temporibus .EX

Dei veri

i d

motitia lon. ?€

latione quoqte T[raélitarum uarrantium Gentilibus magnalia Dei fcripta inleges

at

cur Deus purivit peccata populs fui per. dijperfiouem iniet

gblaéque Et bec fuit uma cau[a ,

D

ïgi-m-&'qfa.

Gentiless propter. quod [criptum eff. Tolig 13.. Confitemini Démino filij Lfrael v

&u Gentitum laudate eum : quoniam ideà di[per(it vos inter Genies , qua

NT

& incenfpe

Jl

dgnorant Deum , tt enarretis mirabilie ejus ,

& faciatis [cire eos , quoniam none]P

;( fä'uid de

j AztaXerxis.

alius Deus omipoteus preter eum, ( m ) Quanta quafo de Monarcha Tur-

genroä

cATUm , vel de magno Sinm]i*um Imperatore ; aut de fartarorum Chauoy

- fide tenen«

llu(civ

,dum fit,

predicaremus; fi hedie

talia idelibus orthodoxis don tantüm concede-

fent, fed & ftrid& mandarent , ut omnes fumptus

requifitos offerrente

mma;

Leyi

Gloffs interlincasis de hoc Artaxerxis refc

ripto dicit: N'on e]f'dubitfandum dicle

—

as infpirata confirmat $

itto

Regis fandia effe & myflica 5 que. Propheta ei. Divinit

:

À

M

& qu» etíam Domum Dei glerifi

*

zATATIE

manifedlat; (. w )

Gloffa ordinas

us Confi

liatios ex eo , quod fequitur: Ne*

l

vialaidat hunc Regem & ej

tanda fides d* fapientia. Regis, ^ Confiliariorum eyus.

, qui dona (ua magis pe

at

i

dum , quilegem Dei m

manu babebat , id eft , opere complebat ,

offevenda effe in-

)

Lyranus ponderat ea verba Legis ;

Omnue quod. ad rittm

tellexerunt. ( 0 )

:

qu

1 Po&oram: Dei cali pertinét , tribuattr dz'!äg'mt

er indomo . Dei c&li , ue forté ira[catur contrd

Et inde elicit Artaxerxis fidem de Pro«

lr

c pitiones Regnum Regis, C? filtoruim ejus.

lm

d.*hocRe- yidentia Dei verk, Suiebat emim , quód potentia: Regti (ui

dependebat & voo

WF

ge

dnhtate Dei; (p ) P

rudenter Toruiellus de. Efdra & Artaxcrxe ratiocina«

tür in.hec vérba ; Probabile valde eff ,

Efdrati ante aliquat dnos pradixift Re«

"n

0n0«

Ts

gi vel de perduelibus viloriam, vel ipforum , & preferrim

illius (N Abuchod

707':*..

p

" k') Ibid. v.23. (1) €orn; ip lib 1. Efd, c, 7

H

m

o

äa;säk;?äiäs (o) Glofs erdribid, (pJ Lyiau, ibid,

U l,

-

T

?

A?MZM Mzmdi 3538. Legis MO/&;C& !Qfï

479

t

hüntmi

qui regnabat in Ninive , mi[erabilem queudam Q quemadinodum intolerabilis

Qu Q

e t5

fupgïþiä bïd(þbemzæg'g merebatur 3 interittm , & A]f)ïjgnun atque Medoruta

scduttionem . [ub 1mperio Per[arum ; fi tamen Rex in animum induceret , yerum

punire. EC

a

cali Deuin colere , $ ab eo opem wmplorare , quemadmozwm fegerant. us Antece[-

EjusAnté- :

fores , €

:

yres & Dariu, H yflafps , qui ei Templum Jerofol ymis edificart pracepe-

ceflores pras

adermt

f4nl,

Quod cüm feaffet Rex , &* tandem boc eodem suno vidiffet Efdre vatict" dicantur,

T

[ir d

siia ad amuffm unpleta , & [e tanti. Dei favore omues pené Regni [wi Provindia ,

qua à patre (no defeceran » vestperá(fe : ut debitam grati amum offc: fjonem ei-

"HO

iuni)

dem Deo , (icut par erat. , vependerer , pradidtum . E(dyam, tanguam primarium

goft Deum: [ng felicitatis Autboreim , sgttn memoratis muneribus & privilegijs ia

J

l

ii

i

]udaam mitere decreviffe , eique maudare , ut Midem illíus fummi: Dei , 4 quo

f

fga'ztxf

fania beneficia acceperat , eultum amplius promovere g augere curavct , mon enm

Summi Deí

jn; £^

cultus ag«

fiue prefsta ant [imili aliqua , pracedentesau(a verifiuiile eff , diium Rcgem tan-

n ?

3«m eidem . E(dra potefLatem conferre » ae erga Deuim , quem. Hebrei colebaut ,

plius proe

gRaoYetur,

'lyr::;öfïgf« j

tantam . exhibere pietetem , atque eysfdem Deiinuitu adeo. etiam fe benevolum

fl 1

apfis Jadeis praftare voluiff, Hac Toruellus. ( q) Certé pro Deo vero

TTTE

cum [adis , & inzer Jadeos Artaxerxes plas facere non. pocuiffet 5 qui &

Aits, .

ipfis Ethnicis ad veram de uno Deo fidem veniendi januas aperuit.

j M Á

Efiras co, utdixi, modo à Dario ín Judeam miffus , mille fcptin-

L.

ha Tur

gentos quinquaginta quatuor viros teperit ,quicum ipío iter in ]ude«m

j Chan

Wücedö' j

iuícipereftatuerunt, ( r) Quibuícum in patriam communem ]4d«»- Efdrae Cotr -

rutn appulfus , primb vala facra in thefaurum Templi per Sacerdotes & miffio,

OP&UEUB

Levitas tradidit ; mox poftea propter felicem itiueris fucceffum hoftias

m

immolavit cum focijs in via habitis,

Omnia vetita cum infidelibus

(f

judeorum conjugia diffolvit ; & res omnes ad tenorem legis reftituit.

L

l Mf!"

ANNUS MUNDi 3542. Legis Mofaice r059. Plerique te-

:

nent, Jo4kim Pontificem ad hunc annum ufqueRegimen Eccleftz pro-

r

Pro loachfZ

togàfIe, & tandem anno Artaxerxis Regis undecimo jus naturz folvif.

mo Fliaüb

Wnd',,Jw ;

fe. Ejusada & fuperius didiis eakenr , maxime in hiftoria ]uditb , ubi

caihedram

il j

quàm prudentiffime (e gefferiz, & quomodo Dei fümmi laudes prop:

fummarpa

"

ter obtentam Jaditbe vidtoriam , & ]udeam fic à jugo Holofernis exemp- venet,

j ht

tam, eximié celebravcrit, videre fuit, Filius ejus Eli4fib in hoc fum-

mW i

mo Ecclefiaftico munere . füccedit.

Hujus Papg fit mentio in farris

d

Pagitis ; & ejusardor defcribitur in urbis $l ygutang reftauratione ; ( )

jf

necnon fidelitas in gazophylacij cuftodia, ( t) Rem de morte Jeahim

Wmd'am-ï

rtcm

Il

p&ucis expedit Jofephus: in quo taimen probé notandum , f]uöd mo

E(dr&

:

(4) Torn. Aunal. Ann, 35

Qs;n. 24 (1) 1,;&!. 8v T. feq. (f) 9. E(d. 5

, Q- 1. Cy) Yoid, E:u.ïfev.' 485

ac

Elisfib Pentifia 34. Refd Dute 26

.

'485

fl x

Pnsfae L/dre & Joabimiad unum referat tem

pus , quanquam c1

rca E[dre ikm.or.'

E(dram ergo hic veré mortuum effe

, pon

vita: haber, tem aliqua diff&icultates fe prodant.

H

teneo, ia cuj

us mortem Tbe[aurus quàm concianel

qferit 'audire Lubcar j

Ueqi

: dridui

dqm hocfeq

uens cidem Epitaphium figit,

Audi , (* mirare Viator,

Qtigut

fruat

Hic eft ille coleflis. Chirogagus E(dru ,

Legum Peritus G Lator:

,

gatis,qw

dandvit,'

PTR

Qui de (uo Marte Aflrgam terris ve

Nam de memis tbe[auro

Qi t

BEU

.Adgmamïnæ memor

ie cummiffism. Pentateuchum

deproutens ,

Jus Divinum vepo[uit.

fl atim

Pueni

Perierant Moyfis commentaria pereunte urbe ,

1m perierat Moy[es apud immemores,

| däi, I

j

- n

Quin [ue originis oblttus ovlis ,

Aut (emper fibi matüs videbatur , aut nunguams.

4 Qs

BRU

Tatito it4á, reparatore Heronm gefla vevixére,

Et ipfe revixit iundus , dum (uos legit natales. (u)

^ ia

dinemíed

$OW

Cäggrcgä-ï Idem E[fdras

etiam $0] ymis Academiam dicitur erexi(Te , & ot

tionis Scri- inftitutum Scribarum iaftituiffe , qui farram Scripturam ad littera

m jn.

N

barumis

f, cu*

; Pipiti

terpretarentur » & Librorum f(acrorun

; , ne perdantur aut mutentu

Autlior,

! lïtm Ia

ram habttent , qui pofthxzccum P

barijis fe mord'icf?ls Fbri'üe:ogpbfaöf*

(

Tunt.

[.

--

Mofüicw 1068. Aoftquam

- ii

ANNUS MUNDI 3ssr, LegB

E[dras jJam antetredecim annos in ]Judeam m

iffus ad reformationem Ec*

At tti

diem obijffec , vix d

ictur Cït:*

; af

fo& Efdre

clefiz, & ut templum Dei refufcitaret ,

AE

obitü qua

quantis affli£ctionibus Hebrei in urbe Je

ve[ol ymarum obruti

füerint.

! Ml

mala accie

(ed Artaxerxis Pincerna y

NI o

fecit hoc adeo Nehemiam , qui ]udeus quidem ,

derint,

& in paucis chariffimus erat ; ut multis diebus n

on abígne lacrymis lu«

-

VCHPN

r

ecibus arictaret. In*

Vtt

eret , & inter continuata jejunia igneis ccelum p

s

.

terim dum aliquando functus officio , vinum Reg

ia

d mepfam porri-

IT

Ícifcitatur «

Ecquid effet »

n y

geret 5iftedolorem ex ejus vultudivinans ;

quod incorde haberet ? cumn timore quidem,

candidé tamen nobiliift-

lmihlïll;

lehra Patrum füorum ,

NT

Nehemiase

mus Pocillator refpondet: Se/ymas, & ita. fepu

cum potee

oftibusefle aperta. CümqueRex petrendiquidquid

vellet licenitiam

| "5'mbue

litteris ad Dus

- Bo

ftaeinIn, ultró offerret ; Sol ymas ad tempus dimitti rogavit , cum

daám rait« ccs:Regionis ,ut ip(um u-fque-*in ]ud:um promoverent".

. Aliami porro

| *.0,. ]R

uurk

lavit, pro lïg*??*

x"mqlu

Epiftolam Regiam ad Afspb, cuüodtm« fa;cuum',- poítu

.

1

E C xEm-mran, Thefaur, Elog. 54-

(

-

*

-

"

L

g

.ä"nmu Muna*z'; 3$$ É, Dgzs Moþu'þæ- lo6$

48f

t m

fibi extrad

endoad portas; turres , muros , &défque tegendas,

Tortum

rumdi

pro nutu Rex & Regina indulferunt, additisetiam Principibus militiz ,

jtelis

Vtrbis moe

& equitibus pro cuftcdia Nebemig. — Ttaque Hierofol ymam: appulfus , pof

niaraptim-

riduum exacum noctu , nemine id fciente, ex ürbe egreffus, (lunz

e

conftrui

utique beneficio adjutus ) circumcirca mutos follicité confiderat,

Di€ manga;,.

,

[equenti Optimatibus, & magiftratibus, nec nou (acerdot

ibus congres

gitis, quid. ab A4rtaxerxe impetráffet , offendit ; & ut omnes unitim pro

urbis reftauratione concurrerent , animofé hortatus (f , eà cum facüns

diá, utomnes opem pfo poffibili pollicerentur, Totum mniceniorum

il

ámbitum Hebrei iri partes diviferunt? quibus omnibus ipfe Pontifex Eliee

fi? exemplo praceffit , u

qui cum facerdotibus fuis partem quoque

ftrueridam fufcepit. Qui alij, & uDi fuas partes habuerint «dificans

das, Textis niominatim declarat, "Pofquani ita muri fuiffent abfoluti,

& januz portisappenfe , & firmiter occlufa omncsrecenfiti fuerunt »

qui intra murosrepe

?

E

rti fuérunt , tandem (olemnis Dedicatio murorum

iüftiruta eft, ^ Feit

um

quoque Scenopegix fuo tempore folemniffime lenem per-

éclebrarurit , & alia

peregerunt, que Nebemiai fan&té ac fapienter uni» petuum ab,

sïerfïfgn diípofuit,

liesi

4

Pre alijs ejus operibus infigne ac memorabile füit , fconfum re-

n t

qucd miferit ad

ignem perpetuum requirenduni, quem etíam repererunt quiri jüberg

- ju puteo alto

; in' fimilitu

yir, t

H

dinemr aqua craífz, que poftea exarfit in ig»

fiem magnum , de

quo infra ad Anmmim 1349. didurus um

QQQG(W'

QObfe

Ir.

rvaqueío Nebemig opinionem de Religione Arfaxerxis , cuk

M&W

- liocmaxim

um miraculum igais fa

X

cri inventi ftatim renuntiavit ; fuppo-

pa

fito utique quód fciverit Re

"

gem orthiodóxum inde funiman latitlam Artaxerxís

tufurni-

É

fl'l:

'

* confolationeni effe concep

Lyranus dubitat hic : num non opera yiea-

10

ipfeRex & Perfia Jerofol yniani ven erite

X devoriorie ;cüm dicatur proprijs tiflima,

eurri mariibus plurim

N

vintt?

aà donaà [acerdotibus d'ilhiöuiiïe' i unde infertur ,

tl

j

velipfum in [udgani

; vel facerdotes aliquos à Nelemia miffos in Perfiam

i

venlle, vel deni

at

queéRe geni do

n2 deprompfiffe füis manibus , & in Ja*

daani mififfe per

Officiales füos

; facerdotibus difttibuenda.

P2nfanda

f

i

Íun& verba $zi

ji/

pturé dicentis ; Co

À

/

fideyans autem Rex , Ó reui. diligenter exe

j

li

ditiinans , fecit. ei Templum » uf proba

p

rt£^, qued fadlum erat. — Et cim probáffet y

j wgrllm

facerdoribus donayit multa bona , (

Alia atque alia munera y 9 Accipiens mnu

fnd tribuebat eis,

Im

n

primis Rex j

j n

- ponderator eximius

*

fle fapiens & Catholicus, operum De£

"

,

miraculum de igme, in formia aqua cra([x reper-

LO , per rationes utriri

mo

que addulas examiriant , & etiám per teffes alios

iil

€: inquifitores,

p

, UE ait. Dedlgr EcflaticMi ; examjnari curat ; omnibüfque-

gise

YpPp.

i

a

EOE Efä. 3 Y u eg: |

[ N

il

d

nE

1

482

Eliafib ?&nt—ifïte 36. Adfa 'Buælc'ä 23

iit

hoc miraculum

Cut

. citcumftantijs probé ac. plené coufideratis conclufit ,

1

dil'pof

L

fumtni & folius Dei omnipocentiz & bonitati ompinoó convenite 5 itagJ

4 du

zempluima

€oni.üxes

miraculum ut veriffimum atque Divinum approbavit , prolegi.imo ag«

2 m

Klfn

novit, & aguofcendum precepit ; in cujusreifignum Templum in &O«

(j

dem loco füperdicto puteo conitrui fecic in eternam prodigij tanti mee

^A

Hf

E

v i

£

lyuti

Imnoriam,

ita $. Ambro[ids $

oc patefacto indicjo 1.

x Perjarnm in eo loco »

YRRM

qua , Témplum. fieri mandas

$n quo ignis fuevat ab(conditus , & poftea reperta eff a

f

vir , cuj in[erebantur dona plurüna. ( X ) MNega

nt aliqui Authores, Tem-

uC 3

u

cüm

jute

plum fuiffe conftrudtum, ne

que hoc Nebeniam paffurum fui

T onar

Bene tamen Bed4

á

extra Solymas jud at templa habere illicitum fuerit.

« Genebrardus id. de facro adifieio quodara interpretantut,

4

A&difica«

vicergo Templum fecundüm litte

ram Textís, fed abíque A

itari , neq;

lam tanti miraculi :

ad hocut ibi facrificaretur; íed tantüm in memor

ut probaret quod factum erat,

id eít, ut fa&o approbaret , tanquam

llus hic lat& difputat,

yerum dictum miraculum,

Inquit Lyranus, Tortáe

m Arcam & Tabete

utrüm poítiguem facram repertum Nebemiar etia

naculum repererit? Affirmativam tenet iP[z: opinägncïfl (

uam alij te*

probant. Vide qu« dixerim.

h

3

l,

ANNUS MUNDI 2563.

chfs Mpfaïcæ : 1080 Duodecim an»

nos Nebemias infüumpíerat in. So/ yma tel

laurandis, & imoenijs circuma

itilitatem di«

Nehemias ducendis, ac turribus muniendis, & cateris ad Ecclefia. 1

à Reg« licene

Solymaram fponendis.: qui poft hoc tempus , cüm diutiüs emanendi

& ecce

Vibem to- - tjam non haberet , in Perfiam redijt.

Sed vix tergum v

erterat »

tam refti. /

ratfum Jerofpl yme omnia füique déque feru

ntur, lmo

ipfe ad:ó Elifib

tgite

Tohis Ammonies ,quondam

prevaticari non abhorruit, Cüm enim

fervus Jadeerum ( y ) facecílive ad magnas divi

ias & honores afceti

"N

Poft ejus dif

diflzt , Elia[ib cum eodem affinitatem ContraXit,

eque hoc tantüm»

& eidem tos

ceífum om.

fcd & hunc hominem Thefaurarium Templi conllituit ;

nia perver- tum gazophylacium facrum concredidit , non attento , qu

od Deus Moj«

fiam Dom.i-

tuntut,

fi qnondam teftatus fit, quód Ammenites . Moslitesin Eccle

Jiu

nt in

fii non introire, id'eft ; ad dignitates facras promoveri non debea

Nehemias

&tcrnum, Vix ifta ad aures Ne^zmie devenerant , & eccc cum nova

rediens re-

licentia $olymas remeans , obfervantiam 1egis redinte

glat , omines Cf

Q

ftitiit rem

Cüm Dcus ipfe Ensff) l'ontiicem

fhevs infideles exauthoratos eijcit.

* f

pravaricatorem punijffet ex hac vita remotum , cjus ip

íe fiiium fim ilis

1oiada Pon-

VOs,

f Mo

H

i*

farine hominem 5 Jeiadam Íccundum , quem alij Jodam & Joanottm

t

&

ij

M

tifex, & qu

dem indig-

a

:

RUS,

cgri't-, H qd filiam fusm Sanaballat igüdg*.li in conjugem dedetat ; gràv

)

(

(H S, Axebr, l- 3. offic. c, 149 (y) 14 E(d. 2. S;g-: |

/-'c'"*x

m Mundi 3571, Legis Mofaica | 10882.

«

48j

CR

arguit , & filiam c

jus cam genero urbe excludit ? rebüíque fic optime

nitc;iij

diipofitis (piritum Deo reddidit , de quo Jefepbus : Mult4 , inquit , etiam

D

n

Alia bona ,

P

G laudibus digua cim (ummá feciffet magnificentiá Nebemias , ad

E

jm s

feuectutem perveniens defuuctus eff , vir bensgnus , C naturá 32;363::4, atque muntfi-

tanti

eentifimius erga propriam. Gentem : qui in memoriam &ternam (i1 muos Hierofo-

[ p

4

ehemiz

Lynitanos reliquit:. (z ) Ecipfe

o l

ritus (antclus per 3 yrae ydem ; Nebemiasin

TT

3-

mors deple-

memoram multi téinporis , qui erexit molis mures ever(os , & fLare fecit porías ,

G randa,

j n

ter, Ti

feras , qui evexit domos nofivas, ( a^)) Non poffüm quin aliquos Verfus e

'.

(le, cüt

gutture Philomel& potius , quàm ex ore Tauri profluentes apponam ;

ita fonantesi

ï

a

d

Lj

L

[

Oda fcpu'ï»;—

M

Na[atir Nebemias $

chï'ælisj

jui,

Qui aufpice Artaxerxe , verà Longimano , quia munifi

fca' 3

n

Novam. Hierofo! ynam dabit.

h

Fremant Samarite , na(centibus anuris anortem mitati ,

ia

-In[labilis nibileminu : audaces fabii ,

qiio

PU

Trullà & gladio utring, difividlo;

j TX

Vt [aeram operam altera peragat manus , altera protegat,

malïi (

4

Cadens invidy. [urgente antiros

$uo [anguime cemenium maceraturi,-

(g[/fïläü'

Vt miraculo fit. Civitas pacis bello nata ;

ciïcum.'

[

Videbis prodiz

:

i. aisud inemoriá celebrandums :

qen d

Gim laftrante Vrbein Nebemiá ,

gm

( J

Et abditam Sanctuarij flammam vindicante ,

; tan

li

Aquá pro igni feperta ;-

a

WY

n

Quá re]pe

vfi Ara lapides [ontà flagrárutt.

quoi

Geimino ii aque miracülo ,

i

Psic

À

lgüis filis L yinpba. 4 uimicuim. patrem genuif

( (ah

UA

In beilice pra(agunn olere ,

eic"

P

x adyer(ario elari[centis, ( D)

[a(Demf"f

ANNUS Mi

NDI 3571. LegisMofaice 1088. Aït.eääeräesf;oina Poft Artaz

xerxem Xe£

;Gam W

fiftlanu , virorum longe pulcherrimus , Regn&m & Mon

atchiam Perfi-

j

(

€4i rexerat annis q.uaäraginta' , €ui tanto ]udaorum & omnium fantori X€5 corona-

*

àc tutori hoc anno mors fequiem dedir. Eo defuncto decumani

$ Przzimaturé

150

[/

thronus Perficus cepit agitari flué&tibus :

-

nam patri quidem , ut paf à sogdiane

erat , filus Xerxes fucce(]

osïï'ï*;æ

it, huius nominis fecundus , & octavus Per (a- necatur,

gäiano

li

fum Monarcha ; qui tamen vix cofofiám per dios geftavérat menfes ; 9?

ipfo óbs

Lu,&ï;n

; '!.4'

& ccce perfide à Sogdiane (, qui unus fuit e fe

gis) *

u

ptemdecim fpurijs Re

^

, &luncatoe

p

Ppp 3

obtrun

h

ä's;ä

TE T0 $ 6l Bs

D, 43« 315« (b ) Émimian, TEhefaur, Rlog. 54

494

Toiadá 2, Pontifice ';7.1*?&3 Düf? ;3.

obtruncatur : qui per tyrabnidem quidem thronum a

fcendens ,f.e'gug-.

A

-

- pro nono Per(arum Monarcha venditans, eo tamen diutiüs frui non poe

0

iDarius No

*

4

At

&hus thro-

tuit, nifi per feptem menfes : tunc enim Dari/

5 Segdiau0 fccit ; quod ifte

Xerxi fecerat , nimirum violenter é tnedio jpfum aufferendo, Fuit ifte

Anit4t

nü afcendit. ;

4

Dari

"5 Longimani filius, ex thoro tamen illegítimo natus , unde & Nuthj

,

nomen retinuit, Regimen ipfe ufaue ad annos viginti continuarit,

fl

Dehujus fide ac religionenil dici poteft, càm hic faera Seriptura 'hifto-

Mu

riam Perficem $niat , nec aliud habeat ufque ad Alexandri Magi tempo»

ndl

73 de quo poftea Libri Machebaorum incipiunt. - Sed neque Jofephis reli«

fhtu

quorum Pefie Re

lii

gum memoriam Laï—g/it 3 undc vix luæyerefcv,

gu?d ge

hn

1.

jjs referri queat.

filius Zorobabelit y

f

m

Eodem circiter tempore £andem Refa Mifullam ;

*

Dux de Tribu Juda , poft annos

fex & fexaginta Ducatüs vitz terminum

gngus (

fan Pen Re-

filius, ad an«

EM

faDux dc

habuit, cui in eodem gradu d'gnitatis fucceffit Jan Ben Refa .

fceimore'

nosquinquaginta tres, — Gordone Joannes Beu Reza dictus,

V eronits al ;

fuu

ff ammos quinquagint4

suic

Tuda,

Hannanias vel Jeannes , Refe filius , Princeps ]ndeorum €

gres » qua tempore ibil in $ ynagoga memorabile fa&üum eft. —

8 Lucas vero Joban-

djm

us in Gret4 hoc

VW

mam vocat ; non Joheunem. ( c) Cum bella & turnult

tempore arderent vcl maximeé ( forte minüs prudenter

*

& cauté ) (e mi-

full

cgni fuidecimo

4

Ttyy

ícuit Darius. Notlus , Monarcha Perferum , quianno R

*

Z

j

)

non abíque fuo

N dli

tertio cum Spartiati contra. Athetrien(es fodus-1ni

E ce?tä

Mi

&R

egni füi przjudicio,

jm

l

'ANNUS MUNDI 3525. LegisMofaice 11

co. Jam diu filui de

J

dulcis memoria me

ET

fan&to Religioforum in lege we[aica inftituto , quoruto

rurfus excitat , ut

c ipforum continuatione & propagation

e fermonem

f

E(fenorum"

)

[

:m« !

vita & in-

inflituam,

De filij

Dà , de Ci

hi, de Cenezais s de Prophetis, & filijs Pro«

phetarum , de Rechalitis, de G ymue(ophiftis , de Bracbma

nnis, & alijs horum

Yil

: fritutum,

hiftoria Divina ho-

[TTY

fimilibus, fzpius jam differui.

Nunc autem quia

rum temporum uíque ad M«

babgos tacet ac deficit , ideo ex alijs tam

'SR (

hu

facris quàm profanis Hilloricishu

L]

:

;

jus &vi R eligiofos eruere neccffarium

€ftsqui unani

imicc

:

r quidem

*

&

5

[

!

oriofe de Effenis fcribunt , verámque

Pj

iter come«

eorum de Dco vero profeffionem ,

& optimos mores infign

du

mendant. Prgalijs P/ilo udeos fusé fcfe in laudes Effencrim

effundit ,

Itl

Effiis df

& tandem de talibus Religiofis fubdit , inguiens : Poffquam de

ff

guimus , qui vitam adivam exercent omuibus , aut (quod mus i

nyidio

[um dicu)

fit fs

funt de contem7

plenq, felicihs, ordo poftulat , ut deinceps dicamus , qu dicenda

plationi dediris &re. — Inflituum antem bujus Pbilofopbie gnex epporei

fi l

-

ex t,;f;i

P

(«) La 3. 27

ka

-

E

-

*

—

-

',änh'k'ä Mzmdz 3583 Legis Mf)f-zïcæ 1o9.

94

e

t m

Aappellationibus ; Vocantur aytem Y bevapeuta 1h rapeutide[gue , bor eft. Curator

*' Therapeu '

jj

r Curatricet ; five Cultores & Cultrices , ye

r0 Hoiine (T6. — Quia didicerunt iorer eos

quui

A natura , 27 Oacvis Legibus coleveillud Ens ,(* bono tnel.us , & uno (ynserius , & pexfcáiff,

füti]

llud bo- 101

Anitate n generando antiqtüns , et, , utita dicam , pundpalius &

—

um genui Tberapeuticum [emper in eontemplatiene Diyivitatis proficiet , etiem

qtinutri

fole &os (enfibil: praterito , nec unquam [uum ordinem deferet , teudeutein. ad [dlidi-

t d

Aatem perfeclifpiam Cre. — Huie vite imflituta qui (e addicunt , uon ex more , Aut-

grzi t

qogati id faciunt » fed amore celefhium , (7*;5114]2 furore Divino percità , donet 4d Obfetvag-

n n

gonteniplationem illatn defideratiffmam peryeniant, — Déinde pra immeeialis bea.cia regula-

145 vita cipedine , quafi jam boc mortali defundli , facultates fuus elinquunt.

Jj- tis veté pia

m

fic & Eï&ab

qu

deris aut cognatis , ultrà eis po[fieffione cedendo, — Extt4 taja degunt in hor

T

hl

i

at yillss [olstovijs s emantes (olitudinem , non bominuim odio , ed ad cavendos con-

tritit

Areffus cttmo difmilibus, quos fciunt moribus bonis offivere. — Hoc gesus repetitur Eifeni diffu-

ius»ïm

4n emultis orbis. Regietilus !-notet hoc Lector ) auaxime tamen in A ypto 6 perorbe

d

yffeqwlümmïjeï Prafeciuras fingulas , pra[ertim circa Alexandriam, — Doinicilia

u

yeró Cenvenarum [uxt adinodum. frugalia , pavata contra &ftum tantummedo &

Eïpr um do-

mieilia.

UL

'*?13074 : nofi contigua in urbibus ; non enim placetid amantibas [olitudinem $ mec

u

gamen longé vemota,quia focietatem diligunt , st pa[fint fibi invicem fuseurrere con-

/Edes »fa—crz

c) m

£r4 latronm sncur(us fortuitos, — Singuli. autem bavent. [ncras &dieulass qu&

dcia

Bemnea vocanit , five. Monafferia , ubi folitari] (endlg vite m yflerijs daut operam s

tec cibi potü(que. quidquaim eo inferunt , aliundéye jn u[um covporis 5 [ed legem

h W

tantim , & Prophetarum oracula Divinit s

prodita , j )fmrze'[qtse, & quaaan ali

íSeripuurae -

actae cultus

j

|

pictati [cientied, promovende utilia, ^ Itáque perpetuam habent Dei meinoriam ,

Divinus,

&i nein (omnis quidem aluud eis obver[etur , quam imagines Divinarum pulcbritu-

m

dinum : Ez (unt in bjs , qui (omniando produnt. praclaras faere. Philofophie fcuten-

tias. Quotidie bis precari folent , mane ac ub vefperam : orignte [ole pateutesdieinPrecum

Hflit P'

]

|

/

hofi

yerà felcem, itque mentes eerum colefli vepleantur lumine z occidente verà , sgt-roporae

j n

Auima in toto exonerata fenfibus , aoléque verum fenfibilium y veritatem vefliget

gl

àn confiflorio demeffizo; mediumn. verh matutini ve[pertiníque temperis intet[ti-

((

il

gium totum meditetioni attvibuitur s ver[antes eniin (acra volumina daut operatSacris feti.

Philofoplie , per snants accepta à Majoribus, — 3144, non . (olism conteyiplanttr , bendis in-

"i

[ed etiam cantiwa b ymo[que in Dei laudem componunt variomeirorum garmiuttn g, 6 oUe

K'r

&W

genere yv ytbinys concinnatosin augulliorem ac religio[am fpeciem. — Per jex dies

feor(im qui (s in.[uis ilis modo dictis monafterijs pilofopbautur , ton progredien- Monaftica

"TL

te5 foras , smà. mec. profpicientes quidem- — geptim verb zonveuiunt iu ctnm claufara.

yif

j

comhunem , C juxta tatis ordinem confident deceuti babitu , muanus costinentes

'V'

fub pallio , dextram inter pelus barbámque , fiifiram applicatam laeri,/ Tum C onciones

u

progrefis in medjum UAEM thAXim , C* dogimatum ejus feta peritiffnm , diferii " "

PPp3

vilta

P.

r

lóadé 2,Pontifce 37, Iobasná Duce . 24..

yudt

à

gna prudettia, — Reli-

;a Ad gravit

atem compo[ito, voce tmoderata , uon [ine ma

ht

qui enues aufculpans. per. fu. filcztium: , ammitantes esulis ganttiim. eut cepite,

r

rqP

TA

M

ld commuae

J

lemnesm , que

fepimo quque die onveniunt , fepte cigoditur duplicis

m& Vil

J

(cultant cx

à virisdepa- fepsratis virevum C& mulierum cati

ósus snam mulieres quoque finaul au

dcp'ing

XaàtiO»

more diutaxat , quam inftit

ev

f.

4

tum . idem (zquastitr. . Medius etiamn pories a folo

& dii

f git « tribus quatuérque cobitis in modum . loritle. 5 [uperiora ufque ad teriium

D

patent t ande gemina provetit. co nmoditasi (

qtiüd pudori fesinei fexás con[ulis

himili

tur , & quàd verba. Dodloris exandiuntur facile ab(ue allis obf aculis., que vee

"

(tt,

ccm egäu wterca

»

MU

j52

"nt.

Temperatitie , tanqain fundamento in aniia jadto., Yif

titl 7

"Tempus t£- tutes cateras fuperfivuunt,

Nec cibum. nec potum qui[quam (umit. ante folu oc«

Quiub

Ae&uonis, — 4055 quüd [apientie [HTadin. luct comvenire judieent , tencbris verb curam, cora

Mnt

poris 5 aeo fatos dies alteui , Alteri vero exiguam noclis pavtem trtbuunt. /- .N odi«

N

nulli ex bis vix tertio quoque die Jemem (eutiunz , attenti magis d di(ciplinartm

us in

Minbies [centiam, — Nec de[unt , qui pralaute accepti epálo (apientia. copio[é prabentis

n.

( vix (exto die degaftaut cibum

abfinentiz, fna placuta » perdurant. duplum 'ejus temporis ,

r

frigidä

celfarium , effueti ficut cicada vore vivere , canticis- opinor folantes inedizttte

'Sabbaihi

£

DYPT

NOdCäl

t

ä): b 5

um vero d » t fefiwm [aeratimque , bonore dignantur eximio ,quo poJi

Qsf

obfervantià cuy u epimi corpms queque

reficiutt » ficut yameutovélaxaotes laborem coptinttil

DI

12 dbatu üuntur pane (implici , (l vicem. (pplet obfonj. — Qui delicatiores [utt

AUR

Tcmperan-

byffoputm pro conditento adijciumt, — Portm & fluentis bauriumi , contenti placare

tia in cibo

f

Dominos , à natura suortalibus additos , f[amem fitinque , ab(g, muibus lenocintjs

KIY4ba

& potu.

fiuendo vebus. . fine quibus non. licet vivere. — Edunt igtur ne e[uriant : bibunt ne

^i Àl

