tà fervus , Avg yrippum dixit effe Solenem , qui pariter léges confcsbat, — Deilloin

p

A [inaria fic ait : Nunc etemm eft uegotio[us tnterdius, Yridelicet &olon eff , leges ut

éetm

WNC I

conferibat, Mfla Plauti verbainolitam Prifcorum. loquendi con(uctimlinem andie

cant y ut bunc bouinem dixerint , illum effe quendam ,qui fuertt naturá , iugenios

dilic

Communis qporibus , auore ,affeclione , C* opere fimilier, — Vnáe Ramani [olebant buic adae

C2

& (Dmplicif-

talem

fima ac re.

gio particulam ; Alter.. adjungere 5 ut : Tu 6$ alter ego z & ego [um alter tu , licet

fcientes ? videntes quüd vevera nou ego (um tu , nec tu esego 5 Jed inutri[4, nobis

)

&ainterpre-

ta;io.q

(e&

tientes efe sdem ingenium. , par fIudium. , eandem voluntatem , eundem cona-

Iülpllfä

tum » [pyriuum , animum Q

Vnde illa famo(« Metamphycofis , id e[t , tran[-

Phiïofo;

animatio , lul aliud eft veverà viris vedté doilss , quàm aqualis cura , fimilis uno-

Wtnt:

tub, G pav fludium alictjus bominis mortui , poff aliquo tempere in altero vel eo-

IOtur

. dem repertim boméne vivo,

Taliemuletione triti & ufitati fermonis P yrhagoras

fteia

p

Pythagora

quondam vediens a Perfarum Magis (1ta enim. (apientes illy (uos mominamt ) forté

«erbaà 1in

inter awmicos exbilerandi convivij gratiá , more Magorum uts poterat , C dicere ,

(

malüíenfá fe Euphorbi , olim mnilitis Trojam , Calite

ls, Hermotimi , P yrrbi , P )»randri,('dx-

hi a

«xpofita,

lidon& , Alces, & demum [uam Pyrhagere anunam i (eip[o continere , quod ine

läï'f!s'.' j

clinetam ad quedam praclarain fingulis corum pracipud [ita , gevevet. affectionem,

Wbu Q

ffudium , & voluntatem 5 4d qua illy ipfi propenfiis in. vita eorum j«ére moti.

fïümw

Quiniuu autem maximé cin im Euphorbo Trojatia claruffet. belica virtus , ipfe Eu«

DI

dUm (

phorlà amimam natlus cffét quafi jam cor Euphorbi baberet. G'c. Quo andito mox

Hominum oriner temere credulos orius evat , & fama percrebuit , vel ignorautiá. m)Jiee

m ,

d

ccnfura va-

riorum P yibagericorum , vel malgnitate inyidorum , qui [emper opiima. queque

Vsl

riabiles, — pervertunt , &9 recitant audita feeus mulió quaim fint dicta, quàd Euphorbi anima

Mgg

i bello trojano. perempti tranuigraverit in. P ythagoram. — Huculque Capnien

lia

pro Pytlagera, ( q) qui ideo illos Ovidij Veríus pro vanis & inutilibus

habec, dum ille cecinitin perfona Pjthagora ; dicensz

Morie

Í

'4'dt[

xïfll;jgcl

j *f" !ean-, Capn. Reuchl, l, 2, dc art, Ca&e |

-

-

v

$

H

L]

dunsa Muudi ;3*'73;- Leets Mo)az

«* $90;

J

Morte carent anima , [emperque prisre relat à

;951

Ovidius €a-

iab üh

Sede , novis domibus vivunt » habitdntque vecepta,

ftigatur,

"TT

Ipfe ego ( maim menum ) Trojam tempore bella

N

Panibaides Euplosbus eram , cuipedtore quondam

DO

Ba&(tin adverfo gvavis baf a minoris

m d

Atri

VEV

l)ifF

Cognovi cl ypeum » leva geft «mina noftra

]i

Nuper Abanteis templo ]unonisin Avgis.. ( v.)

lat,io-x :

FT

Veterum fragilicatibus itaque condonandum , utpote claris reve

Attodd

nibus in rebus fidei plerumque deltitutis,

Nonne adhuc $, Asguflini Quzftio de

animaeXe

Ait 4

«vo magna viguit difpuratio ; Vtrtm anima effant. ex traduce $ nifi enim

fïäï

eílent ex trad

ure

Vi w* $

raduce,

L0

aliqui vix putabant transfufionem peccati originalis '

2

poffe explicari , ita concertabant ; ufque dum hoc decifum fuit atque

e]?,!ägatlf

definitum , veré animam creari à Deo. — Lege S, Augsflini Epiflolam 23.

pec non117, & alios ejuídem libros , ubi non raró fit mentio hujus

sinm p

573, ii:giïn")

difficultacis, .llt quid ergo mirum effzt , fi etiam Pyrbagorai non adeo

Philofophis

aliquando

jnt

calluit omnesde anima quaftiones ? quam tamen indubitanter immor-

falía quz-

"Tl

talem effe docuit, tefteipfo $. Augufino, ( f) Hineitaque funt, qui

dam dog. :

uj

Pytbageram ctiam fortiter defendant à transanimationis dogmate ipfi

mata impus

tatade

a

&nputato, Prout ergo in hoc pundto ; íta & in cateris potuic facilo

Philofophis injuriofé impingi crimen vel error,quem ipíi nz cogita-

/j, f

LA

verantquidem, —lta Platemi impofüére plerique, quód commmunionem

uxorum permiíerit , rem certe coatra omnium pradentum fenfaim- Xn Plito.:

hm wl

mediat? militantem. — Quàm malé apud multos audijt ideo Philofo- (55 inio:

: P)IWSO' ät

z

)

phorutn ifte maximus? Et tamcn Dodlor Angeliiu eundem ftrenu£ defen- gem uxord

dit , & crimen impofitum ab eodem removere contendit, (t) Hoc ip- admilerit:

g hm

at

füum cum 8, Tbema egregie praftat. Merfiliu Ficinius (u ) Chryflophorw

h qübd L

Javells (s ) apud Lermum. (x ) Quid anffotelh quoque magisab orm-

RUL

nibus dodiis , praíertim Chriítianis imptoperatur , quàm qubd mun- Ariftoteles

düm non creatuimi , fed ab aternoexiftentem finxeric? Hinc Gerebrardus an muudi

i

in eum confurgens ait :-Omnes Philofophos ufque ad Anffeielem mun. anernitarcm

W:iPW

i

dum dixiíle creatum , (ic & oracula , (ic Chsldeos ,

fic Zg yptios fic Graces defenderx

Poétas , Orpheum , Homerum , He[iodum , ic Virgilium , Ovidsuin, Lucretium z

7

Sic ex Philoiophis Phereddem , P ythagoram , Tymauim , Parmcuidem , Meliffum

j í

1

emocritum , Platonem , Leuippum ,

/

r

Anaxacoram , Ewipedoclem , Heraclituim ,

i

(UfE

;PIMH

Epicietum , Piyiarcbum docuiffe & alios.. Ipfum adeo Tbeophra[Hun Ariftetels

li«

Pp.2

(r) Ovid. l 15. Metamorph, (£) S.Aug. - $. cont, Acad, c, 17. (t). S.'Tnom.,

* 4« de regim. bon. Princ. & 4« (u) Marf. Fic, Insrg. Dial, s. deleg, (vv) Cluift,

M l

—

lrel, ín clfïftv DialZian (2] kerin in AG Apoft, & & Y 44«

300

Aarid 3. Pontifeé 31; Dálint Rege 222

difcipulum ; idem afferere novimus 5 Deum nempe cre4ffe otntia C* qui-

jnts

Anftoeles. denm de mibilo, ( y ) Undenon immeritotales in Ariflatelemy querelas Ge-

U

inhecfal gebpgrdus ducit. (z ) Veruntamen quód ipfe ariffeteles in hoc fibi non

1gte

lm

tem dubiis glene conftiterit ;nec taledogma pertinaciter defenderít DoGtorcs col«

ligunt, 1tanofterP. Coleffsnw. Montemer(aru inqnit ; 4riffelelem quidem

P'Iif&fq

pET

mundi eternitatem probare voluiffe , fed addit: Ipfe uibileminus ( eádem

Duni

veritate , utpote radiys (olaribus effuetá , ex imo purgi emergente j Deum mundi

Condisorem agnofcit , dum ait li. 13. Metapb. c. ]. v« 38. Effe queddonm principium

D7

L:

mayens immebile , atd, «&u omnid, vatione meceffarium , (ubdiig, : ex tala priniipio ,

calum ip(um neturamque pendere, ( ) Mitius forté. arjffcteles poffet ex«

m

plicari , dicendo : 15 Menre Divina per idzam. mondum extitiffe ab

t

aterno. Rem Lectori decernendam reliaquo. Quot obfecro aliorum

&ffm*h

Philofophoram diverüffime opiniones de mundi creatione? có quod

llii,

forté hujus creationem ip («cris fcripturis non viderint , vel tales fcriptue

fim;

Opinienes ras omninó Divinas, & .

&

TT

a

az veritatis efIe non intellexerint. . Nonné

f!,qi

neminum aliqui Philofophorum mundum dixére rotundum, ira ut& Autipodes

li, g

"

if

folbie/ dari flatuerent , fta P yrbageras apud. Diegenem. Lairtium Mundum dixit

rotundum e(la , mediam terram continentem 5 quam tenuic & ipfara

I [

rotundam efie & globofam , & circumhabitari : efle autem. Antipodas,

W'HHJ(

nobiíQue adwería veftigia premere ( b) cüm tamen etiam aliqui fandi

higpr

P

Patres hanc fententiam poftea exfibilaverint , etfi veriffimam.

Ecclefia-

zäiarel'm

tl

flicus at : Multos (upplantavit fufpicio iorum, ( c) Ubi Odavianus de Tuffo

Neapolitanus 8acietati: [ Ef hinc ait aliquos notari Philofophos antiquos

hm

& corum errores. — Ipfe vero diftinguit inter philofophos, nec omnes

sCCelen

Philofophia deceptos fuifle concedir: Alioquin enim ; inquit , P hilofophia dux eft ad veram

df

amilïatu.r

fcientiam , & Theologie noflee ancillatur : quare Platonis di(cipuls , ut. ait Auguffi-

QU

Tf:golchæ

nus d Dio[c, 1. dever. Relig. c. a. Facilà Cbriflsanam Relgionem ampleitebanture

Qu

^ q'od eorum dotirina noflra fimihs effet, — Hinc Hieronywaus m c. a. i(ai Stewes

Vf

ait nobifcum mulza [entire,

De Ariflotele autem (uficità. D, Tboma commentae

GGem':bu,

7j iluffratum ,ut illius dorind dodirina noffta confirmaretur. — De bsigitir

M*"fïm

dcenduin ,quód Hieronymus ad Ruffinum ,tot tantaque edidiffe , ut mirum non

RT

Philofophia fi£. illes aliquaudoin erroves waidiffe , quos Patres ctim infpicerent y aver(abantur v

LT

aivnutes ( füdei timentés, legi ab imperitis probibebant. ( d ) Concordat Picus Mitane

indücit.

EY

dulanis de Philofophia differens : Ad banc felicitatem. Religiones promovet ,

(l

"g

dirigit C Vupelt , quetnadmodum ad nattralem. duce utimur Plnlofophiá, Quod

à

*

Vluj

neque

fH'J"]ills,

(y? Theophr.l, Sapor. (2) Gca:-ic'ä:r. in Chron, de Relig. fcx. ztat, (a) Cecl,

Mantem, Hitt, fac, obferv..4. (b) La

É

&rc, 1. 8 de vi. Phil, (c) Eccli, 3. v. 26-——

&

n

| (44&3 Qdav, dc iu&. ibidem,

u

M

m

——

—

.A nuus Mundi 3;7?.*Legz3 Msþicæ $90,

2ot

Z

fi nstura. udgmentum eff gratio , utique &v Pbilofephia inchoatio eff. Religionis j

quett

neque eft Phalofophia , quæä Religteue boiniuem [emovet, (e ) Et : yle $- Tbomas

iC i

Ingravate decernir , Philo

iQ

T.

phiam mentem illuminare , ad

a

ainiman-:

XCtore d

dum animum, & ad xternorüm amoremex fluxis rcbus cra

ducendum,

EL

r 1 -a

li quit

P lnlofephia ergo viasa Religyoni parat ,qua cáémm profteatur coutimenti

& neae

us (

& ventris ,O eorum qua [unt (ub vextrem ,ideo inide virtutes paiit , viriva vesó ad

pti m

Deum dirigit , €r ita hominpm d. [uuin finem » unicum verum foesa , cempsuit j

a r

Des yidelicat vocante Cf coopesatite , cum omne bonum à. Deo profiuat, Aic Scrip-

N

í

j

-

A

t p

türa: Inlehulo meo per àedlerm quefivi , quem diligit. amima mea, Qu

&

)

J

:

iT

3.

i dium

hs p

C wen inve; (£^) Ubi Caffioderus : Vox . eff Ecclefie de Gentibus congregate,

» ertdeà

In ledulo, inquit , meo , bzc eff , cümin defiderijs carnalibus Adbuc vequiefcerem ,

0 4dior0t

G cüm aduc in injidelitatis * iguorantue tenebris pofita effem ; qüsfivi quem

ioqu

diligit auma mea, — Multi enim Philofopborum. Deum ienorantes ,

:

j

4210 FATREH. p

lofophi

lsl

fimmoillum requirebaut , per creaturam Creatorem cogno[cere volentes : ficut Pla-

anqui i& ex-

to , quiin Timmo multa de aniima difputavit ; & ficut. Amiflteles « Socrates , G7 c&-

guirenda

r N

k A

teri , qui oimne vita fue tempu in fiudi;s exquirende veritatis expendebant. , Qua- veiitate cc.

at

fivi lum C non iaveni, — N on enin per uiundanam (apientyam Dews cogno[is po- capauftimi,

nuil

18if, ( ) Gratia tamen füpernaturalis & auxilium Divinum aceedens,

n

utin faperioribus fzpius repetij , corum ingenia in Divinis iiluftravit.

aliquiw'l

Hinc Ladanti Firmianu: cgregie perorat , quomodo Philofophi olim

alia reliquerint, ut vetatn virtütem & veritatem indagarent ; nec Dcum

3

ul

diutiüs paffum efle, ut errarent.

Fattum eft inde ; ut poít exortam

lucem Evang:licam tantó anhelantiàs ad fidem veram , & ad Ecclefiam

hosan

3 nt wüüö

accelerarent ; quod pauló aate de Platonicis ex S Auguftine aflerui, — lpfe

[umm

S. Juffisus Martyr, cüm ante conver(ionem &uiffet dogmatum Platon:- Ad idem

Ahoitia-

corum affertor , tantó fidentius Chrifti

Non quód. Platenis

F

ngu "

facra fufcepic.

nam proni.

j um

dogmata à Chrifle aliena fiut ; ((d quíd mon fint pror(us [avilia, — Inquit idem

$. Juffinus. ( h ) Qui etiam non veretur infigmores Pinlofopbos , & quotquot -

& Gentibus , licet adyentum Clrifts praccferini

; &i ratione vixerunt » Coriffia.

hilofophi

p i

il

mo 4ppcllare, ( i) Et quid adhec Minutimi Felix , fosille antiquitatis ?

ante Chii-

r d

Recenfet is plerosque antiquos Philofophos fuo tempore famofos, Ex-

um Ghr1--

I

þmgï

tollit Thalerem. Milefium , nt qui dixerit : Rerum initium eífe

aqUam. (Gon; ;o.

in

i

l

M

Jj

Deum autem eam Mentem vocavit , qua ex aqua cuncta for

maverit,

Oflea memorat fententias Agax

"

imenis, Diogenis , Auaxagore , FP ythagera ,

/;

d

,QM

Xenophanis , Autbiflesis ,

Speufippi ,

Deinocriti , Stratoms , Kpicury, Ariflotelus,

il

l

l

il

erra:lidis » Theophraffi , Zenonis , Chr )

terius Zenonms , Xe-

,iïppi ; Cleanthis , al

P3

fmp!,eanm

m(a)( '

( €) Pic, Mirand.in proém. ], ?. He

prap. (f

m

) Cant, 3- v. (g) Caffiodor, ibid,

Qn) 3. Iuft, Apol, paftr.

(i) ldc,za orat. ad Antgn',

2023

| daná g,v?ontäj?ce 31 Peackimó 7

e

g'f' z2

ï-a,

:

infine: Eedem Íee

l

Cum noftra

naphentis , Arifleuis , Platonis , & aliorum 5 fubditq:

*

f

do&una . ifía,qne G nof:

; (ust ,nam' C? Deum novimas .. Q? parentem omuim dicumus,

lii

conyeniunt Tandem concludit : Expo[fus opimiones omuut

$4 .

u fermé Philv[ophorum , quibas

A

M.

illafliior gloria eft , Deum unum «nultis licet defig

P

tffe nominibus , ut quivis arbit-

1271

loph

vetür , 4ut. 1

rov

as Chrflianes Philofophos effe » aut PInlofopbos ifwiffe «m tune Chrie

tiruel

es tales vel Chriftianis comparane

flianos. (X ) Non autem puto Gentil

L

dos, vel Chriftianes nominandos fuiffe , nifi fidem habuiffent falvii-

t

»

cam & juftificantem ,& fufficientem adee ad €os in codium deducendos;

iüïlq"ii

id quod clariffimis verbis Apoftolus predicat. —O:94 eff Dci , manifefium

Revelaram

(cur

à Deo fBide

fuiffe in illis s Deum enim illis marifeflzffe. (13) Mox autem fubdit: Com

t

habuetunt. ngwg'fm

L

Deun ,non ficut Deum glorificayerunt , Aut gratios egerunt. (m )

du

Ergo rati

one fidei non habuerunt impedimentum (alutis ,

fed tantinm

Dnyil

ex defc&tu operum periére ; quicunqueex illis periére, — Quomiamfides [jne

duj

nonfu

operibus mortua eft. .

XXS.— 1

Ne autem effct libera errandi vel de omni Philofopho füfpicandi

verim,-

occafio, ideo Apoftolustalium Philofophorum horrenda ftatim enume

.

) !

rat peccata, ut quód pr« fuperbia [Galti eve[erint

2

mutaveriut. aloriam incore

Quz Qagi—.

QQidn

tia Philofo-

vuptibilis Dei in fimilitudinem bominis , volucvum , quadrupedsm , ferpenim s

R

phisaferi- t9Aditi fint à Deoin defideria cordis ( immundiiam ,ut costumeli)s ajcerent coie

U hr

4 [ua in femsetipfis 5 commutaverint veritateim Dei in mendacittm 3 coluerint Q

fit

(s (

1

f*faï Apogo- por

us*

erviérint ereatuvg potids. quam Createris quorum famina imnutayearnt naturae

adït')que

lem ufum àn eum , quief! comra naturam 5 fimiliter ( gaafculy velidlo natirafi

Bo

ufu feming exavferin in defiderijs (uis d imvicem , mafculi i. ma[eulos turpitudie

Il]':k ghï

t-epleti

« Btifi operantes ,quos ideo Deus tradiderit in veprobum [en[um z. qui fuevin

[iu,

emui iniqiitate , ialitiá » formicatione» avaritid ; nequitid , pleni ividia , ho

Qomjpa

cidia s contentione , dalo , malignitate 5 qui facti fimt. [u[urrones , desractores , Deo

VO!UC!UU

[

um , pareutibus non . obee

edibiles, contumeliefi « (uperbi , elati , inventores snalor

at

Hos ipfos

dientes , in[ipientes , ancempofità , fine affeclione , ab[que j

edere d sm([eriwordia,

W ä'ï

in repro-

Jolophis »

bum íen-

Hacomnia immania flagitia 5. Paulu imputat quibufdam Ph

XM W

$

Íum datos

qucs ideo , etfi cognitüm habucrint unum verum Deum , perijfle.; &

affirmat,

daminatosevafiffe affirmat , tanquam in reprobum fenfuüm datos, Porró

Tlüt »

hzcipía Apoftoli verba mihi fpem függerunt P ythageram , Socratem, Plas

1

il

tentin & horum fimiles omnino f;lvos cvafiffe , ut qui unum Deum veré

ceHam

Ccognoverint , aec tamen per hujufmodi infanda peccata ab codem nun»

Ilefe

quam receflerint , ut eX fequentibus fole clariuslegenti & impaïüonatö

ütd

æon&fd:f:anti. patebit,

M

Primó

-

Ttell

ld

LL/T

Mu

(EK) Mis, Fcl in 79'3;.*!- (1 Rä&?e 1 y, 18. (032 Ibid, g?fe'

^

a

)?mz?ä Mundi 5373. Legis Mofaice 890;

305

&?dmi

i

T

Primó ad ;igm-,*ï':'z vcrba ref

pondctur, eum non de Philofophis (o. XXX,

làm , fed de omnibus infidel

* &€5

H

f

us Idololatris eífle inteiiägendum;. Dato

j

taméa Apoffolum expreísc de omnibus Philofophis locatum effe , de lhi- Quos Gn-

T

lofophisomnibus tamen fui «vi locutum effc di

&Gus Paulus

(unt (

Xcro , quo tempore ple-

*

rique finonà doclrina ,

falten ab innocentia vitz ; ouàm antiquiflim

1

Philofophos

;Qmpaïe.*:

Df

imcïlcxgric.

ent f

Philofophi tradiderant , inque feipfisexhibuerant , reccffzru

il 3

utinip-

N

fis totnm verificerur , quod Apoffolus dixit ;fiautem evi

ncere velis, de

düceni

antiquis locutum effe Philofophis , tunc etiamnum

refpondco , ne-

,ai

quaquam locutum effe de Tzifanegiffo , Secrate , Pyib

od

4g0r4 , Pletone , 5c alijs

* [n]

eoram fimilibus , neq; deMagüPerfie,

neao

3

ue de CA4ldeu Aff jrit , neque de

Cuos inte]--

—X.,

n

n l'*-'!

E

lzgsrc non

fd d

Brachmanis Indig , neque de G yumofoplill

& Baiirig/ & Abiopig, nequede

dcbuerit,

Druydibus Europg , cü

m palàm faciant Scriptores , eos veritate

m Deiin ,«

&il

injuftitia non detinuiffe ,

potuerit

fed quà verbo , quà fcripto publice docuilfe :

J

non fuille cx ijs, q

uicüm cog

of

WO

iW

m

noviflent Deum , non ut Deum glorifica-

It

verint ; fcd econtrà patet;

Deum & co

gnoville & laudem , quibus uf-

tfft (

quaim potuerunt viribus , annuntiáifi

?

j

(

jj

i Ia

Non obícurati & infipientis

cordis fuiffe ,

fed tum per creaturas , tam p

erinffin&tum Dei vel Ance-

lorum tam í

ubtiliter de primo Ente

Ti

( prout ex dictis patet ) difputàfle ,

ut forté non adeo multi Philofophi ,

imó Theologi reperiantur , qui pro-

f

/,

n

1

u

fundas eoruin ratiocinationes affeq

ul , vel fatisdum explicare valeant,

&l

l

adeóque nil minüs quàm ftultos

evafiffe ,

N

l

j

1

]

pul

cim hod;éque innumeros fui

(

-

propter fapientiam admiratores habeant,

Nemocen

*

€at eos de fapien. pti

ofophi

)gggïþiäiifi'

tia gloriatos fuiffe , cüm Secrates dixerit

*

*

À

Se falinn boc (cire , quod tiilil imm

uacs ab

j

(ü4i. — EtPytbegoras neque fe fapientem , fe

dtartüm fapientie amatotem ejs fagitijs

i m

nomínare au(usfit ; nil minusquàm idola ;

feu imaginesquadrupedam , qoxApofto-

i, DA

volucrum & ferpentium ;

fed Ens primum & Mentem illam Diviniffi- 3 20minac

"m

mam , illiáfque Ferbum &

Spiritum («nclum coluiffe , adoráffe , profeflos

kj

D

uiíle 5 nunquam in ulla

fufpicione fuiffe de obfcaenis a&tibus , mutato

|

Ü

b

j

n

ij

uiu nature, vel ali

js turpitudinibus , cüm temperantiam , caftita

tem ,

i

& alias hujufmodi-

virtutes honeftiffimas,

rint , fuis fe

uti przfertur , in fefervave.

d

tió prafcripferint.

Cüám ergo Apo[tolis de. talibus loquatur

[

Philofoph

is, qui omnia dicta in

j

fanda commiferint , apertiffimé ac ne-

)gmït

ceflarió fequitur , de Ini(in

[4

J

? & alijs prefatis id non intellexiffe , non

j

g

d

-»a

I

dixiífe , imb nec dicere pot

fle, id quod tot egregij fuprà citati Pa- Do&ores

5" W*

ttes & Authores confirmaht,

quofnam

Patrum Pradicatorum

Ambrofius Gatharinus , ex inclyto Ordine

Archi- Epi

Ícopus , Apofftelum de Secrate non. vult eífe

excipiant

h5

j

intellisendum

» per con(eque

ntia

m fneque de alijs horum fimilibus.

Philofopþ;

ii ait ia damnandis Philofophis tale

Hetantiw , ucinfra patcbit, €«lyin

eumen

*

us

N

304

"zariá 3. ?ontiäcä 3t, loakimó fyege 22.

1

truit , aliquos Philofophos cruciatus gternosevae

lhutt

rimen probablicer aí

fe , fuo tempore Beatorum fedibus inferendos.

Sepulpeda Credkt , coti-

hst

Quidam

tra faci

« scripture allerta tore ; fiquis ariffotelei damnaret, Ma[enias ju-.

nj

Philotopho

Epicleti & Senece Óc.. defperave ; Fr-

j'Ug»f'z".'?-ïï*ïïi

bet neutiquam de falnte Platonis ,

u

Platonem & Ariftotelem non extra, fsd intta Dei Eccd&-

timij

& faivi di-

Qnäjïæ:s alierit. ,

cunult.

iam diem obijíle,

Ginetus cum S. |uffino Platonem falutem confecutum

qtl!m d

Minutius Felix eos Córifhionos

effe, Socratem Martyrem evafille concedit.

ii

cxtitile, — P^ilo Hebrau inter SanCtos, veréque pios Dei cultores refercne

h

dos elle concordat.

Ne dicam de alijs.

$. Clemens. Alexandiiats , uti

]

er(trenue defendit, ita ejus obirectatores

Philofophiamantiquam femp

T

n

iquiung , ommes qui juerum

d

nunquam non oppugnavit, — At feriptum eff , i

ante adventum Domwn »

| furcs &v latvones.

oed r:;i'pon&et hic antl-

f

q

uiffimus Doctor , id generaliter dictum , de particularibus (umi noa

Qém

pofle,

fcd fuas pati exceptiones, nam utique faltem Prophetas à Deo

&tilic

miilos non fubinïclïïgi

, quamvis enim ante Advenrum Dorini vixe-

U

rint. Tandem n hacíequ

entia concludit: Ormnesergo ; qui faeeunt. anie

tlf

HC Pff;;dü ä;;;ü'

Damonem

Domisum fures Ó* latrones , non ab(olutà | omues bomines, (cd omi

[

o) idem zlibi meminit

fi g

in Philofo-

ph:ra , G omnes , quinon proprié ab ip[o. miffi fumt. Q

vhia femi-

dideri] aliquorum » qui Philofophiam à Dia

bolo proícttam efle alie«

accip:a

dentiffimé hoc di&tum tempzrat , inquiens:

nàitle ali«

rüerant.

Sed S4u&us 1ta pru

N

Qügf

quæääo zi-

6C

omodo in Barbara Philofop

hia , ita etiam Graca ieminata £uifie

M

hw

Zan:a,

Zizinia, proot etiam apud nos €x

ortz fint hixrcíes pariter cum bono

uqu

triticogeniczli, Itaque Epicari impictatem

& voluptatem, & quxcuag;

W

, efle fraclus adulierinosin

alia prater rectam rationem feminata funt

ii l

coclitüs data agricultara, ^ kxraticus Dienfius

; dum Epäfïülam Pauli «d

mtl,

Romanos explicat , ad id : Dicentes fe ejfe [apichtes ,

flulti fadli (unt 5 i&2 come

nl

enim quidam ine

mentatur: Videntur hec de Philofopis veri ficari non pofft , cum

g

ens : dixit , fe [apientem non effe , [cd P5!

ofopbum

4

toregaffe P ytbageram: An [api

&m*

i

Pyzïszgöras

I ejt , (apigntie amatoveme

Et ejus exemplopofe

feri ejus vocaverunt (e non [apien-

t

fe docium

tes . [ed Philoophes, . Subjungit enitvet

Ü fuäiïï.: quidem , qui id ore non

]7

xfle negat,

dixcrint , incordetamen fe fapientes eflimaverinz , faltem a

äiquos ta-

a

fer

men eximit , qui

fl

c idola coluerint; de quibus ait apoffolum hic non eite

lal

intelligendum,

Placidas adhuc Franca[co Petrarcbe aures prabeamus »

ln

ret , ctiam Apoftoli fzntentiam

qui cam de laude vere Philefophie peora

(iti

peníat, & ita exponit : Ne quis forté nos [ec

d

sceret , fideliffinus acprovidenitiffee

hi

amus Paulus admeouuit. — Cavete ipquit , ue qui

5 Yos decipiat -per Philofophiam ,

LT

d

n i

inaneus feductuonem [ecun

Ium elemzinta mqndi ; quem fecurus Aüg?jü"m , 6U

libre

fl'un

;

(9) S, Cyrill, .Alcxand. lib, 1. ftrom.

Ls

N

.....

?

T

—À

us Mundi 3373 Legis Mofaic

e€

$907

30;

:

,-—ï.

TR 0810

«dit,

libroceleftis Reipublict tono hac ad littevm [cripfiffet » deinde inquit ytie quis tales

t

imnes effe avbitraretur y audit ab codem Apoffolo dici de quibu[dam : quia quod no-

tum e[E Dei , mantfeftum eff n illis , Deus enimillu minnifeftavit, Invifibilia enim

TM

De E

ejus 4 conflitutione mindiper eà , qu& [acla (unt ; intellecta confpiciumur $. fempi-

S, Páuluci

terna quog Yirtus ejs ( Divinitas;

1t44, c&in (epe Auguftinus ipfe, Paulum (e-

nfteitd

neqnaquami

quens « Pbilofophorum (eripta plena fallaciarum a& deceptionum diceret. , puta[né

de omnibus

Clih]f:;äü

l

e FU

de oiimibus loqueeetir 2 abfit.. Youdevi enim (Tatim Platonicum dogma coinmendat:

Philofophis

Et eadem lib. $.. Apoftolura ipfumn snducit. atbenien[ibus léquentem , càm fem mag-

Mi

locucum

fiam de Deo dixi[ct , & qui a paucis poffet inielligi , quod. in illo vivimus , movemur

effe,

at

Y

€ (umm : adjeciffe & dixiffe ; fiem 69 veflri quadam dixerunt, — Et tamen vur[us

p )'«:::'9'

eorundem Platomwcorum (acrifiia deteffatur , quoniam cogno(centes Deum . non glori-

hic at

[umi d

ficav erunt , nut gratias egerunt ; fed evasuerunt in cogitatiombus (uis.. ( p ) Tan-

dém aliqüos Platonicorum etfi deviáffe libentiffime credam , quorum fa-

u 1

erificia S, auguflirm potuerit atque debuerit reprehendere ; fententiarn

gini v

ii

Apoffohi tamen , exeodem Asguffino dico , cum diftindione , de aliquibus

Philofophis nempe; nori de omnibusfumendameffe, — Hanc Pauli Apo«

7[111;'136 1'7.'

fihli, ut nonnemo putare poffet , lavectivam in Philofophiam , etiam ta»

Jieuin

1

115

ties$ nomiuatus Clemens Alexandriuts obfervavit , quiquomodo eandem

eie:

Ó

li

accipat audiamus, & ita hanc de falute antiquorum Philofophorum

us

ul

quaftionem terminemus? Paulu in Epiffolis not videtut reprechendere. P bilefoz

(Eam Phie

plam 5 (cd eum qui particepseff. altitudinis. cognitionis non vult emplius vecurrere

lefophiant

mbüïi*?

ad Grecem Pbile[ophiam s eam allegoricé vocans ; Mutdi elementa ; üt que elemene

Apoftolus

jxcui

tcprchcnäaä :

etposnt

t quodammodo deceat , && fit veluii difciplina pracedens. veritatem Qnocircá

4d Hebraos quod, [cribens , qui & fide ad legem seflehebantur : An. turfus , iiquit s

yul d

! COIT

epus Dabetis , ut vosdoceam , que [yt elementa smitij eloquiorum Dei? d fa&i eftis

opus habentes lacle , non folida cibo? Symiliter ad. Coloffenfes quoque. , qui canver-

ää m i'h'

Tuntur ex Gracis; Videte , ne quis vos depradetur per Philo(ophsam , && inanem

n

decepticnem. (ecundim tradstionem. booinum , [ecundàm elementa bujte mundi ,

" (df'ifï:"

C uon fecundum Chaijfftum s figuficans elementulem dorinam reverti ad F bilofo«

o

pmam, — Tbomas W'aldenfis , dum de ttatu Religiofo prifcorum temporü a

jquo;ï[i'

fermonem inftitueret , ctiam ip[os Philofophos Gentiles tanquatn teítes

J

habiles ;»omni exceptione majores adducit dicens: Quia fundamertum. Res

Wf !

ligioms peculiaris quervmus an mátura , erojeffores legum ejus P bilofopbos adeamus ,

quos cum yidemts loco [amimi ciübuimis , ad qued unquam potuit. eos promoyere vatia

pl*

natüralts , quandam fimilitudmem | atiigiffz Religienis perfecte, — Adducamis eos

g;mug

gon tatiquam P atréi » quos uiitemir , fzd tanquam tefles natura , quibis ad ver (a«

(

[

!

jiu 60nfund4;ure Quemadmodum fimili forma dictt €05 tnagnu. Hieron yun $8

lil

Qq

she $-

| ( d) Franci(s, Peuxarch, 1, $. 1?'

sv

306

aariá 3. Pontifie 15, Doatimó Aege 22.

Antifthenes Confutatione ]ovznmm hareticy y quortm prumas Antiffbenes , ut vefert. Hievon yntul

uti

aud:tor So- J. z contr, Jovim e. "]. eum üocu: jf:t glosio[e Rbetoricam , audiffétque Socratem ,

Cratis,

Y C

dlxzj]ä fertur 44 d!fc:,mlm [uos ; Abue , ( Mangf "um quaene , ego enim veptri,

hdel

Statimque vendiis qua babebat , ü pabhcé difl.butas , ninl fibi plus quam pallw-

hb

lum iejervavit 1 paupertati|que ejus Q9 laboris Xeupbon teffás eff m (ympofio - Et

P

H

h

innzuierabiles libri eyus , quorum alsos V pilojoph:eo , alios Rhetorico. gener: f.ripfit,

( li

* Huius Diogenes ille femotffumus [ebator futt , potestior Rege Alexaudro , 9 nate

p

Ya humang yiclor ; nam cim. Autiflbeues necem. di[pulorum veciperet , ? pev[. vee

(

rantem . Diogeneim removere non polfet , clavá minatuse /Z ut abiret ; Cui ille fubja

]J Tl "

Giens caput dixit ; Nullus tam durus baculus eff , qui ime 2 tuo pajjit ebfequio. [epa

HU

Pieras &

TAte.. Refert. antem Sas yrus » qui illuflvium. viroruim (eribit biflvrus , quód. Diogeu

lljgt'(

pauycr:as

nes pallio dupltci u[us [ propter fingus ; peram pro cellario babuit , clivam ob cer-

pu[cult frugaluatem , &9 in pre[entem boram pofens à quolibet , & accipiens si

rrfþordi

bun.

Habitabat autem 1 portarum v;jl; ülis , Q? 1u portuibus civitatum. H&c

tl Jf[

7

G multa «lia ibi recitat S, Hieronymus. de vigore. vita eius,

bdprrzus Autenm

j(iut

&, 4. ddit de P ythagoiieis , quod. frequentiam bominum . decliuantes , in (olitudiue

ht

€ de[ertis locis babitare affüérust.

Platenici quoque Q Staiar in templorum lo-

Pumy

NI

us poriibus ver[avaniur » ut Adoomui auguflioris habitaculy [omtate mlil

m"f'dm

4liud quam . de virtutibus cogitarent

Pc/ïr,-.a eliain 6, 6. inducit. Hieron yruus

77

Echeonem Stewum ,virum eloquentiffium ,narantem de vita. antiquoitiin ZEg)p-

ti [acerdotum ,

qui otimbas tuunds negotis cmz/que poft pofiti s femper m templo [ue»

MT

QCaftitas.

L mdd

THRL , €7 FTU aT UT Q cau(as ac rationes contcmplari (unt.

Nunquam ind-

YR W"

lieribus (e mi[cuerunt , nuuquam cognatos ?. propinquos » ue libevos quidem vide-

Kj

Ht Ó ex co Lempore quo mpz,ï nt Divino culiui de[ervire , carnibus ac. vino [eme

abftinentia, P&* blinserunt 5 pane varb. ve(cebantur , ne onerarent. ffomachum , év quaudo

Mij j

u

comtdebant , ten[um parier b )[opum fumcbant in dibo,

Cabile en de folijs pal-

P IT

thATUR , quas Bayas vocani , coniextum erat,

Scabelium acclive & ex parte ob.

AU W*t

lzu;e,w. interra pre palvillo cepi (uüpam&ant bidui triduíque incdgam fujfzrente:,

Kigor vitz.

G bunorescarporis , qui na[fvuütin. ex otia , Go ex manfione unius loci niua » viclás

l

Wil Q

t

caþ igatione ficcabant.

Hei Hieronynus /þ.:rf' im in locis fignatis.

Ecce quot

dy,

Keligiwnis zn/zgmdï quot pxopej fita vité rigide ? quàm Relgiofi neflri perfeda eo»

Wantur potitis babeee q"am h.mmt.

Qazäqmd defuit , vifi [ola fides €baflt? Ef

laL

Keligiofis . fmnffent jam vceati Monacht , vel fratres exisut] « eut alio momine Religufi i Chniflia-

[Ur, L

LT

€hriiianis| g,

Nunymd faperfiua fmt in eis 4liqua [czmzlll Bature , qu& ad t4m ex. cllens

ICS.

non impaee fonciiratis f udtum vehere pottat t,ftas varos. per (olum exercuium naturale virtu-

lii :

tun moralium , d quod cxcepm fde , vix jam pute[t movere Religiofes nofires

chnfi- gyangelium,

Parciutat antem 1lla. Gentilium fi. foret plus fupw/ïzrwfd

iflpt

"fiü,u

IW

quat.

ehigio[a , nulli Cbnjhano joret imitanda.,

Vidaar ergo Rehgioncm ilam

eomm

ï-hl s

)v

LE

Hicran)mm

.finnm Mundi 3373, Legis Mofaice $90.

307

GA

! Mu

eerttm. i omnibus , adjectá. (olá fide , fuijje etiam tun tcmporis yirtuofam ,

vero Chrifliano. digné fedantdam. — SY $. [oanntem. Dama[cenum , magnum

tf v

hidei defenforem in hac-materia confülamns , eum ita refpondentem

p p

n 1

hsbemus, A4tqud «t Prephbeza 2 In inferno autem quis confitebitur tin 2 paulü

$, toannis

r [

antea diximus : Quam ternbiles fant nimg Judias? «ujus oculos mill fubteefugit :

Damafceni

0 h

eai tuonen [uperat e,ufdem ineloquibilis mifericordia, — Quamyis autem ia Pr0-. (2564 de

phéta dicat 5 o tamenin vuferno coufejfio altqua fuit,

3 *V

£ü

THil 10quAm , qui in. Vhilolophis

r pr(u'

[aiutarem. Domini dejcenfum. erediderant. — Chriflus ensin ,. Affcrtor vite , tion

C*

ude

[

H

H

£t

Jiopluiter omncs ,ed. eos tantüm , qui credideruut , ut. dié

el , falvavit

u

i u

quinam ànte vos eredideruut ?. Patres (y. Propbeta , udices , Reges &9- Prafides ,

alijó, ex Hebraorum Gente insiagnonamero , Q? nota ommüus,

CALETU K05 itA

TT

re[pondemus ad bac ijs , qui fic (catiunt. INeque novum ,neque. wirum » "'tque r4-

E

ia effe , fi Chriffus eos . qui 1 fe crediderunt ; (alvárit : guandequidem uxus ef

tutit, D

juftas Tudex , in quem quifquís erediderit , nou perit./— Oporteb..t ergo emnes bu-

apzza*xs u

nj

jufoiedi per def.eunfwn. Dei & Domim uoffri ab inferm vinculis lberatos (alvari

quid Q ilius providentin eff. — At [etus mi[ericordwe gratid [alvatos opimor omnes,

ul

T7

l

---

j

quiin viue p itate nallum non per[eceruut opus bonmm s contiucnier , [obri , tev

at

f

nuitéque viyende : licet. mniuds

J

atis exeratati fidem Divinam ac (ynceram non-

: giony

eccepenut,

j

Caterim quia illis praceptor 4 Domino , cui omuia cura (ant , Divie

7

)

j 1

!

nis reribus capti , ful;entibus in ess vadi]s Dirinta , (v lumine veritatis tno

n,.'imta ? Vita i"öl;ä

T

4 eredeudum iuiutli [unt,

Naiure eutn coudolens Deus boruim labores ce[fri concisentifz

[ ïlää

non permittebat : vitam. eyim acbuofifimam agebaut , «v f«pra quam dici porejfi , Rma.

: WW Hi!'

ennnfifimamsy G aveuftom , [ymul affetiuum (uorum Imperatores , «tque volup-

; u)

t4Um facii contemptores , paupertatein , conttutntium , vicilartiam ,Q optiuiam

ppn

quamque virtutem ab[olveruut ; 'ucet. nutem non admodum 1eligic[e , tatmen. ali-

T

quain jam. Diving providentie vationem attigerugt , cum im parte optima ver-

rtc 9

fati (iot , aon. tamen cura lapfum.

Porió qennuli Dipisam gloriam ,Q Tuut-

gt

t4tts Ommporen;i.s yirtuiem , utrunique tenuiter Apprebendecunt , giü?-ïjï-'..;;ïl??f'ï't Aerum Di«

i

tamen, — Al Licavnationem etiain. Verli , ( bouorificam Paffonem a« Rejn're. Vioatum

u

ionem dicebant. — Al Notivitatem-, qu& «x Virgine , uominaionéaque ia " Suria.

j

/

)

prad:xetult ; Marta enihi , ag nonen puellae.

Alij stem ( De Sibylls loqui-

! CL*L'f: P

b

tur, ut ante de Phiiotophis '

j

omnia €x cdlegtta Chz*i/?'ä miracula orclseuti

!

vj

funs rc. — Enim veró neque illos deexit Divi a V sli peteutua ,. Wi pro-ius exci-

f

"

dere & perire o um bona opiva , pevimi teven s nulla ertin. pavs temperisiti u[ur g

j*

Clocata , ut. antea dixunts , aifpenbu s jed fiaenter fervatà omnibu: , ata

ecue

h.

ogms

»,i'.n

egerunt. vitam , vejlicetur uua cum addiamento ec (esro.

