ANNUS: MUNDI. 3957.. Legis Mofaice 1474... Herodes in Jn-

m fett

TT

d&atm rediens, utpote jam Rex coronatus; nemo dixerit ,

quàm jnde ,Of"fi ludeorum :

fenfos reperiret Helraos, quibus major , utcredebanc,

"

-

quofnzm

injuría fieri non averfo erga

potuilet , quàm quód Romani R egem ipíis dederinc aliei

1

igenam , nempé. Herodem.

atj |

Antipatro Idumao , & Gentili (anguine fatum;.. Sed vana fuit horum fine:

ob

m r

viribàs-ira ,. etfi.nil: minus cogitarent;, quàm fceptra Herod;s adornate, -

Mte interim fegnaviter opponit Antigonos quem hinc & inde fat mag:

T B

x

nis cladibus affc&tum reprimit ; Galilea

in , Samariam , & ldungamin po- Herodes $&

teftàtem red igit.*:

fid et';

Sofíó, $ yriePrafe&o ; [uppetias ferente , Sol ymas ob- Iymascapit»

u & :

& poft [ex.tandem men fes expugnat tam Urber, quàm Templum;:4ntigonum

"ed itäq

ue eximi

à- [trage. Antigonum captum: ad; Antonium ducit, ab eóque &^Pite mig -

ss |

mnt,

publicé decapí

tandum; oblatá ingenti füummá pecuniarià , obtinet 5 &.

fM

ita-antepenult

imus ifte ramusex: Machabais abfciffus:eft', poftquam cen-

at

tum triginta annis:inter Hebrees rerum illi

potiti fuiflenc, & plerique:

[2 2 N

eorum pro Deo & Eccléfía fortiffime:pugnáffent;.

Herodes poft mortem :

jl l

Atitieoni jam omni metu.libe

ratus , $01 ymas redit , & ea, qua ad regimen Ananelus:

;xudäis-.

pertinebant;ad manus (ume

,gwmï-ïs

tificatum vero Amazele cuid

bat ; & Regnum quideém ipíe tenebat , Pon- Pgntitcxäz,

am adjudicabat, e Babylonia. accito ; fuit is-

yi onh

enim de genere illórum fà

cerdotum;qui quondam ultra Euphratem abdue

iabl |

ducii fuerant;

Quód.antem huic fümmum gradüm: contulerit , ideó

pit li

füit , ne calis effe

t Pontifex; qui fibi ad refiftendum vireshaberet; Hire

jumid

cnJtin quidem:- füb fpecie- honoris , à: Partbis: Ca

T

fum , quoad vixit, in honore habuit..

ptum ,.repetijt, & fcveif'

II,

yi

Supererat autem Ariffobulus tertius

, ex Máchabzis penultimus ; quem

que

4léxandro (. qui fait: Ariflobu/i ;

udaorum Regis , filius ): Alexandra , filia-

Exauthora-

M;,igmt?f'

Hirceni , pepererat ;

;frater: germanus: Mariammis Regina;. Alexandra-

to Ananclo

"m M

€rgo mater ,

&- Mariatne filia graviffimé hanc eontumeliam ferebant »:

quöd Kexne

Atiftobulus

iqa'?mäw :

glecto Ariffobuló , adolefcente omnium pulcherrimo , Ponti-

füccedic,

icalem dig

nitatem in alienum contuliffet.

Clàm:ergo per Cleopatram -

4nitonium induccre labora

L'V';Wï |

nt5 quatenus ipfé füpplicancibus hanc gratiam: Hoc Heroz

j a

pxæüaret.x

I ontificem p

Sicque Herodés coactus , dépofitó Ananelo ; hune Ariffobulum des occifo

,

j h

ronuntiavit ; quern pofta

nnos pauciffimos qua(i perludum Ananclum:

i

IR piícina. fu

bmergi fecit ; 4mancló in Pontificatum reftitutó 5 Alexendram *eRitiit.-

j

jout

liii-2:

focrum

Ü

" €5v):£r9ïszþ;»4334 ;

d

6230

FJäztheloï?omi)chvï,gï.. lachime 40. $ Ducbus Judz

iocrwm carceri mancipat; & alia tyraxnnid'is ípectacula exhibet ,ut

infin

breviinfrà dicetur.

E

if

l

ANNüS MUNDI 2962. Legis Mofíaice 1479. Niljam di.

d

Cuer

cam , quemadmodum bella civilia in altiffimam iterum flammam hoc

Uno 1

cvo eruperint inter Oclavienum Gc. Sextum. Pompeium , Cneij, Pompeij &i«

$N oanRo-

lium, Niladdam ( brevitatiscauíà ) quomodo nunc unus, nunc alter

M. TI

m2 bella in

.

lu

teftina,

An pra

lijs cruentiffimis przvaluerit ; tandem autem Ce[ar. Octavianus in -

g

pralio navali vicerit ; fed & collegam in T tiumviratu Lepidtm , contra

fn'mæ

fe inturgentem triumphaverit , indue perpetuum cxilium ejecerit, &

Cieetonis. ita totam Africam fine fanguine fübegerit. — Sed folüm aliquid addam,

p

de Beo

iil

& quód etiam inter Romanms verz fidei femina jam pullulaverintoften-

fenía,

dam. Quis Cicerone litteratior ?. Multos is aureos libros edidit , quos

DAT

ipfus enumerat initio Lib;i fecundi dé Diviuatione. — Sed in tribus de natura

Átio !

Deoruim feip(um (upevavit , ( t loquitur Genebrardus ) Deo providente , ut ido-

pmä j

lolatria pev (uos cultores oppugnavetur , qua qox per Chriftum effet expugnanda ,

d7

€ truumpbanda,

Primim enim refellt Deum Epicurgorum 1 deinde Deos Steico-

liga

yuim,planetas Ge. Denique Deos populeres , quas fabulofos , vel bomines fuiffe

quit

contendit, — Herum librerum prejudiio Etbue ; cim à moffvis gravaventur , eos

Máttf

cen[uerunt pev. Senatum. effé abolendos. ( X^) Ia lege naturz tunc omnes

idi

Lex na

wurz Gentes fuiffe quis nefcit ? cujus legibus vivebant ; ut teftatur. Apoffolus.

Mu

ger Cicero- De hac lege idem Cicero: Eff. quidem vera lx , vecta vatio » aturg cougruens-

ltey

nem de-

diffufain omnes , con[tans , (eimpuerna : qu& vocet ad efficium j"bendo , vetando ;

ïmpc'

eripta,

i (

A fraude deterreat , qua tamen neque probos frufera jubet aut. vetat , nec improbos

jubendo aut yetando movet.

Huic legi neé pravogari ja5 . , veque derogari ex.

LT

bac aliquid licet , neque tota obrogari pote(L ; mec. ver? avt per Senatum , Aut per

ddny

gopulum (olvi bác lege pofumus: neque eff quarendus exp'anztor eut tnterpres eju

DT

f

Alius : tec erit Alia lex Rom& , alia. Atbenis , alia nunc, alia pofihac , [ed & om-

Fufuj

nes Gentes , & omm tempore , lex una» €9 (empiterna , G immutalilis continebit.

fj

geurm om-

nium !mpe-

Vnu(quifque erit communis quafi magiffer » Vmperator omuisim De ,ille bujus

qmn

legis inventor , difceptator , lator s cut qui non. parcbit , ipfe (e [ugiet , 46 naime

It g

ratorem ag»

- nofcit.

ram lominis afpernatus , bocipfo luet maximas panas , eramfi catera, que pu»

mtþd

tantur , (upplicia effugerit. ( y ) Latlaniw quidem prop? dubitat , an Cice-

fily

La&antij de19ne9 à hide vera alienum 5acere debeat; ts tatn.n hanc ejus legis nae

lng

Ouis Sacra-

Cicerone

turz deícriptionem aftimat ,ut hancpeyé Divinam nuncupet.

i

W

ppinio.

mentum Dei fáens, ( exclamat ) t«m fignificanter ezarrare legam . Dei poffit,

quàm illam bomo , longà a'veritatis notitia vemotus , exprefit ?. Ego vero e05, qui

L

tu aliquo

i

yera imprudenter loquuni ur , fic habendos puto , tanquam dyvineut fpiri

infani

(x) Gcncbra:4. i,u Chronolog. ad ikm;u n ,e4t. ( y ) Cic hbï 3. de Repub!

—

ii

&

6»t

Anus Nlundi 3862 Legis ,Mo/kicæ 1479

^

L

r

anflindi, — Quid fi ut legis (

ndg vim rationémque ip[e pervidit ,it4 i

lud quoque

fciffet at explicaffét ,im quibia praceptis lex ip[n confifleret , mon Pbilofopbi faucius

dudi

effet officio fed Prophet&, (z ) Mirabitur Leor , fiiplus attenté citatos

mam b

Cicerónis libros de natura. Deorum relegat.

Laülantius citatus Cicerom: de

Pa

uno Deo fententijs quafi del.Gatus , eas non femel repetit , intérque lia

n al

M. Tulium ita loquentem introducit ; Videtis igitur, ut a Pby[icis ireþu-s, Cicero deg

UT

bene 46 utilster inventis traila vatio fit ad commentitios ac fiilos Deos , qu& 765 ixridet,

f at

gentai falfas opiniones , erroréfque turbulentos , & fuperflitiones pené anites.. Bt

nl

fermag emm nobis Deorum, e &tates, Ó veffitus , ernait(que noti funt 5 genera

( adüam,

prateres , conjugia , connationesomnes ,omnied, tradulla ad fimiliudinem . imbe-

viat al

allitatis oumane, Que verba Ladlautius adeo pfäbat , ut dicat ; Qiad p

idthm |

qus , quid verius dici potefl ? Kemana P bilofoplie erineeps , & ampliffimo Sacer-

j du

dotio pr&ditns , commentstios ac ficlos: Deos avouit , quorum cultus (uper[Iitiones

pene aniles. eff teflatur,

Falfis opiniombus , erroribtfque turbulentis implicatos

TA

TU

e[fz homines querisur. (a) Wem : Impluvimis Deum flequeuter coufitetur ,a€

!

Dup A

Jupiemum vocat in 15 libris , quos de legibus [crip

j

$t , ab edque mundum regi ar-

gumnentatur ,cüm difputat de natura Deorum. — Exalibi: De Providentia gubere

nint Mï ;

namce rerum inulta (apedifferuit, (b ) Anime immortalitas Ciceroni fuit

mlflï L ,

c amna;

indubia : N? ia fe baberet inquit , ut animi immortales effent. , haud optimi cuw

m

jufque auimus maxne ad smmortalitatem e7 gloriam miteretur.. Lib de (enedl.

Item ; Demina (* Regina ef vatio , cui infertor pars , velut. Domino [ervus,, feu

ququi

!

h w

Yoiperatori miles , obedsre dzbet, 1. r Quefi. Tbufe, ltem : Impedit. emm volup.

taj confilium rationis inimica ac mentis , nec habet ullum. cum . virtute com-

n

mcraum. 1. de (ened. Item : Amimu efl rationis compos Q particeps , quo mhil

TU

j

TL

l

N

j

J

4b opiimo &* (apientiffimo Genitore melius efl procreatum. l, de univer(. Item : Se--

|

u (

pieotufimus qui4, aquifrmo. animo moritur , quia ad. meliora fe profici(ci videt :

[enedt,

(

t

þul uffimsfque intq'iffimo animo moritur , quia meliora non pereipit. de

Wefita , qua dicitor vita , mors eff : ills vero vivunt , qui ex corporum vinculis, ta

p. Previdentià

h

Divinam

jl

d

quam 6 carcere , evoleverut.. 1 de (om, Scip. icem : vicut bunc mundum es'par-

arctar.

d ; [[ /M/I-

te comaptibilem , ille Princeps , Deus etermus movet , fte fragile corpus animus &t ere

il (Jw'f d

no agiat, 1b. Item : Juffitiam cole C? pietatem , qu& cüm [it magna in paten-

tibus é» propimquis , tum jn patria maxima efl , quia ea vita via in calum eff. ib.

;ï,mf:-u""w '

« nd

Invitus

d

Ü

quafi ab&rahorä pluribus fententijs huc refcrendis, ne longior

€vàdam,

CW )m

If.

u

"

De &emeta quid dicam ? Ammew quoque Semecaex. Romanis vel

j

I' ]

t

í ("H

acerritus Stoicus fuit ; quam (epe (ummum Deum meritálaude profequitut 2 Nam

b3

Seneca qu

( ma-

TM

um de immqum meorte differeret ; N

on inteligis , inquit , autlorisatem

liter de D

!

liii 3

iejfdtem Ícnieiit

p

N

( L&l Inftit; c g. (2) ld

- 64 17 (b) »lbid.:.» &

-^

62»: ddriftobulo. 5. ?oktz'fi'ce $8; Ioacl;imä 4.0; EX. Duciäüsrläd&:

jeffatem. wdscis ti3 ? Recloris orbis ,terraríimque celique & Deorum omnium Dei;,

—

njb

a quo t[A numina., qua; fingula adoramus && colimus., (nfpenfa (umt ? Item in exs

quti

bortationibus : Hic cium primia faniamenta molis pulcherrima. jacevet , Cv hoc ore-

d]nts,

diretut , quo neque majus qutdquam novit.natüra , uec-melius , ut omtia [ub. Duci«

fü(tunque j

bus. feis ivent. , quamvis. ipfe per totum (e intenderat^, tameu mim[lros Regti:

fui Deos genuit,.— Et quam.multa alia de- Deo-moftris [imilia locurus eft ? (C )

Dtgnum |

dem e

Quid Seneca vir atutus s exbartationibus (uis vidit 1 Nofg , inqut:, Aliumte pen-

demus, — Itaque 4d ahiquem refpicimu , cui y quod eff. optiznum in nolis , dcbza-

(ptoli

UT

DienzSe-. mus. Al nos edidut, aliu inffruxit:

Den ipfe. fecits. ( d ) Nec ifta füfe-

necà fenten- ficiunt Ladlantio,

W -B

fcd & ibidem «« 16, optimé notat Senecam , quód [ovem:

faliciffimum. nominete. . Sic & 1. 2. «. 9. de Deo vero eum ita. fcripfilfe:

(un ;

MOAm

refert : Ergo. Denm. non laudabimus , cui. tatuvalis. efF'yirtus 9 nec enim illim:

didicitex ullo- — 1mÀ. laudabimns , quamvis enim natttralis illa fit , fibi illam des

I Mtifig

n p

dit , quoniam ip(e.Deus naturáefl. Rurfus idem Seneca apud. Laclantitmn :

Wt ag

l. &. «, 24: Magnuin ne[cio: quid majt(que quod. cogitari poteft , Numen eft 5 cui

vivendo op;ram.damus;. — Huic nos epprobemus, — Nibil. prodeft inclufam e[fe cona -

H wir g

Witi Dio

féientiam j patemus Deo; — Proe.alijs Divoo4uguffineintendamus, qui mul--

tisin locis hujus Philofophi maximi , Senecé:dico ; meminit , fed alicubi:

Va us

DE()S Gén-

QUEY

tHes dela..

folérter Senecam Deos Gentium ludentem &.exübilantem introducit ,.

ita lóquentenr: Nam in eo libro: quem contra (uper[litiones (cripfit , multà ce-

R

iit.;,

pioftüs atque. vehementiàs veprebendit ipfe.civilem: iflam atque urbanam Tbecles-

DLT

Wmam Yi

giam , quam Varro tbeatricum atquefabulo[am, — Cimm enim de fimulacris agee-

vet ; Sactos , inquit , immortales:, inviolabile(que Deossm materia viliffima atque :

AMI D

immolili dedicent , babitus illis bominum: , ferarimque && pifctum, — Quidam ves--

và mixto fex diverfis corporibus.induunts. — Numita vocant quie fi(pivita fubitos —

LUTP

occurrrerent ,monfira babérentur.

Et poft pauca ex eodem: Senecat Vériora :

177

Tóétam-

vidéntur Titi Tacit , aut. Romuli, «ut: Tulli) Hoflilij (omniae — Cloacinatn Titts :

IOfe |

Echbicam - T acitus. dedicayit Deam , Picum.

T )bernifimque Romulus , Hoftilius pavorem atd,,

u A.

[

Thco)ogzä

N

|

ludüm fa-

pallerem ; teterrimos hominum affetius , quo alter anentis tevrite wmotus eft , alter:

€it,

corporis ne inorbus quidem , (ed colór:

Deip[is verieritibus crudeliter turpibus ;

M ag

--

quaim liberé fcripfis ? 1e y inquit y viriles fili partes emputat: , ille Lacertos [ecata.

M""ijäm

Vbi iratos Deos tiinents qui fic propitios mirenture — Dij aute: nillo debent co«-

fs

li genere v fí & hoc volunt. , tantus eft perturbate mentis , & (eddbus. fuis pnl[e :

EW"' Qj

D

furer , u [ic Dij plazentur , quemadmodum ne quidem bomines [éviunt teterrimi :

IT

C in fabulas tradii eudelitatis, T yremt laceraverunt : aliquorum: membn , ,

J

ïlhlü

neviiucia: (ua. lacerare jufferunt; — Regie libidiuis volüptate ca[trati [unt quidam , .

!N

605 -

li Dj

]

fea Wno fits-te vir effes -jubente. Dominá amanus intulit s . säip/iS&n-Tme.'ïs

tss

t

p Í W m

l

— (6) H ibid.c g. (d AC ibid. c; 7

| (c)s

:

lii

i

'6

*

TW

Munis Mandi 962 "Legis Mojaica i479

25

181 0

*érucideut vulneritus fuis ac [anguine (upplicant x fi cui intueri vacet , qua faciun

3

«qu& patiuntur , inyeniet tam indecora bon:

ere

fs tam indigna liberis y tam diffimi-

HHia [wnis , ut nemo fuerit dubitaturus , 'fu

revé e0$,. - $) cum paucioribus [urerent ,

ib

ln N

"uteimque ferends éffent. ; mune- (anitatis patrocis

ium in(amientium turba efl. (ey

m

Dignum fàné hoc totum caput, ut in 4

uguflino legatur, ubi poft lia R eliqaas

'tandem ex eodem Sexea. flultiffi:

^

i

nas Romanorute fuperítitiones , in infidelium

iiide

NU

Capitolio fieri folitas , ad amufíi

n defccbit, & fequentia réferc: Quj 2 1neptias

:quod & marvimonia Deerum jungia

il

W , C* ne pid quidem , fratrum [eilicet d (o . 9t

verum, Belonam Marti colcamus , Vulceno Venerem , Neptuno Sallacium,

;öd ln

!

fl

V

"Quefdam tamen calibes relinquimus

» qu«li conditio defecerit, — - Pre[ertim cim

'quedem vidue fint

; Ut Populemas vel Falgora ;vel Diva Rumina , quibus non mi-

ii i

d

Tor , petitionem defufe ; omnein iftam ignobilem Deovumturbam ,

quatm longo evo

Jonga. (upevflitio tonacffit ,

Afinm

fie adorabumus , ut. wueminerimus cultum eis waagis ad

orem quam adveu pertin

ere, . Omnem ergo

T

cxltum. Seneca fiis Dijs abrogat , sed quae fe-

m]ewm-

fed vult ,'ut talium fidterum Deorum bifloria

«d mores referatur,. — Cüm ergo necz mens

"Seneca Deos itriferit , q

uid de Deo vero fertiat audiamu

Qj m

51 Quid «f Deus? dc Deoveto

dul

Mens Vniverfi : Ouid eff Deu ? quod vides tot

um , & quod mon videssotum, — ..Sic

demum maguitudo

m

ell. omiaia

[ua illi redditur ,quá nihil maajus excopiteri potefl, — .Si (olui

, opus (uwm ( extra (* dntractenet,

-Quid ergo intereft. juter na-

iltite

Til

P s

"duram Dey Q nofiram

* Nofiri melior pars animus ef : in Mlo nulla parsexira

ADVBWIR. , totus vatio efl

j

.« Tta ipfel nat. queff.in pref. — Alibide dzis di«

fputanseasad D

eua refert , dicens £

pift. 6y, -Hac exemplaria rerum om-

u

mum Dew intra fe abet , numerá

i

[que univer(orum , que agenda (unt , 4* modés

mente complexus eft.,

Plenus bis figuris-eft

2quas Plato 1deas appellat im norta-

i FIW

des yPeumutabiles ;infatigabiles. ldem

de Deo inviüibili , Creatore € Con-

um

fervatore 1, 7, n«t. qu

;

í

cj.c.3o, INeque eniss ommia. Deus buinais. oculis not4

inzmïirifï

feit.

Quota pars eperis tanti of ris oculis committitur? ipfe qui ea tradlat ,qui

i

An ho'r;' Ca -

fl M

Coudidit , qui torwm bo; fundavit: dedi

tque cirea fe , majordue eff pars operis

ftà. & melior,, effugit oculos ,c

agitalione vi[endus e[f.

Mult pratevia coguáta

«tholice,

4l fväm

ANumimi fumsio , «* vicinam fertita patemtiem ob[cura- funt. 5 aut fort^fe ; quod

uj

magis mirevis soctitos 5

of

jet

ftros & implent & effugiunt : five ii« tanta f btilitat eft,

quantam con[equi acies huimana non poffit

five i fanctiore feceffu M ayeft as tanta

)l

ii

delituit , eo Reguum (uum , id

ff , fe vegit » nec ulli ditam dat. nfi amme. "Quid

TU

fit hoc , fine quo nil eft

"

hh

Deu: ille max

; [éire nonpoffumus, Et Epifl.q1..— Nemowoyit Deum.,

Wnss potentiffimufque ip[e vebit oinmia. Epift 95 Vbig, & cmni-

Mdäm l

dus »raftà ejt.

Audiat licet quimadmodum [fe gereve m [acrificiis debeat , quata

,"nifi

u

prout volire à. molefis 'fuperjhtwmbusf munquam ; fatis profeium erit

"quas

'Ce) S. Aug.1. 6. de civ, Dei c.10;

—

*

(

X

é24 Jüflebulo 5. ?'äntiþce 5'8..þloa"cljz'

:i;za 40.. Z-X Ducibus Tuda,

Fhrtänam

qualem dcbet Deum ente conzeperit , omnia . babeutem , 0a tribuentenm ,.

| L

beneflcia gratis dantem.

Idem Providentiam Dei flatuit, fortunà longé

lii

negando

Deum fta- abactà, Epifl. :6,

Philofopbia ad:ortalitut ,ut Deo libenter pareamus , ut for-

ul

[

Pal

AuU1te.

sung contumaciter vefiffamus, — Haec docebit , ut. Deum (equaris . feras cajuimn..

]dem de immor:alirate anime Ep.ff. 57 de animo loqueos : Querendum-

ta d

eff ; anpoffit immortalis effe ? $g. Hoc qu dem certum Babes , f faper[leseft corponis.

Rc!igiæ

| propter boc illum nullo genere poff. perire 5 proptér quod mon perit : quomam nulla yn-

ftmep.

l

4AErernam — pyort clitas cum exceptione eff , nec quidquam uoxiwtm &timno efl, — Idem Fp, 102«

in «eelisivl* C5 venetit dies iile , qui mixtiin foc Divini humapíque (eceruat , corpus-hoc , ubi

fipefl

tàm cIedit.

invetá , relinquam, — 1pfe me Dijs reddam: nec nunc fine ilis (um , (ed gravi ter-

D fom

Per basmortalis evi moras illy meliori vite longioríque. pra-

zeróque detiaeor,

( dis

luditur &t Alia origo nos ex[pectat , alius rerum flatus. — Nondum couimn nift

N n

ex intervallo pati poff mus.

Protsde imtrepidus boram illam decretoriam profpiceo:

filiiy 1

Nen efl anino fuprema , (-d corpori. , Quidquid. circa te jacet vcrium tavqua

tloneny

bofp.salis locà (arcinas (pebda : tran(eundum eff c.. Dies ifie , quem tanquam:

(f g

xtremum reformidas , eterni natalis e(f..— Depone onu, Ec. Epiff, 36. Mert

tbifad

Vesaet ite-

vqfudm ngr'tämgf;'gmæs AC ïgcuf;zmm 5 intezmtttit yitam, nos Hi?lt

tit iil

tum , qtiü-nosin lacemreponot ,dies — Z&qua animo debet veditur m exire, Quod:

"m

LU

autem viro jufto merces coeleftis remaneat in prztacta Bpiff. 102. ita con-

(tiny 7

/

frmat, ^ Hine otiogtte t quantum potes , fvbvola, — Jam binc altius. aHiquid (ubw

hjl

Kamjuftos limi[gue wiedwtare, ^ Aliquando tibi gature. arcana Titegentur , difistietur iffa

Qul

Imaginaretecum , quastus ille fit. fulger,.

fpe&are af- £aligo , ( lux undique clara. perctitiet.

f Hïatf

tet fideribus inter fe lumen mifcentibur. . Nulla (erenum uwmbra. turbabit . equae

Ghifgs :

f;

Tunc in tte

liter fplendebit omne colà. latusz du s nox agris infimi viees

j?üïï.

Wiäü |

ncbris vixiffe dices., clim tutam lucem tutus a[pexeris , quam nune per anguftiffi-

fl l

n oculorian vias. ob[curd intueris » ( tamen admiraris tam procul. — Quid tibi

ffye i

videlitur Divina lux , cüm ilam fuo loco videris ? Hac cogitatio mihil fordiduim:

(ihi,

Deos omnium verum effe tefles:

Ammo (abfidere fimit , miil humile ymbil erudele;

f. &

dit, — Mlisnos approbari , illis in futurum parari jubet ,& eteruitaten proponerts

LP

quam qui mente concepit , nallos borret Exerciits ,non terretur tuibá , nullis ad tv

müïïah;

Virtutum

moreu miis agitur.

Si de virtute fit fermo , Seneca per totum nil aifi de-

Htj

Cavendo predicat, unde de ipforepetere &

isverusEn- virtute fe&tanda , peccato

w

comiaftes. confirmare poflem, qu& Arme 3373. de Platone, P ythagora , Socrate Q 4lijs

naïuræ

Philofophis per lohgum differui , quorum verum haunc íectatorem fuif-

BXC'-.ig[g

1mo Petrarcha candidé fatetur, in ijs, qu& ad mo-

fe , nemo negaveriz.

lt l

$, Pault

"es pertinent , neminem e Grécis cum eo pofleconferri, Hoc denique

"Ml

non pofíum non monere ,quod aliquimagni Doctores afferant , Senecam

Rty,

E

amicus.

8, P«uli Apoffeli fpifï'e amiciffimum , plaré(que cum eo litteras mifcuiffe

,c*r

"

—

&

fil

Anus Mundi 3962. Legï! 'MG/;I;C?Q I4.*79-

P

vbmrm',ï

. d: quibus $, 4ugufinus Epifl. 14, — Et ipfe . Hierouymtus 1. de feript Eccl. Chsiftanos

s g

L Annau Sencca Corduben[is continenti]ime vite fuit , quem non ponerem t cum cor-

"

. Catalogo. Santlovum ; mifi ame ille littere provocarent , que leguntur A plurimis , fors.

ia dl

Pauli «d Seuecam , &* Senece d Paulum, - Multi fünt , qui eam à Chriftia-

Quævmäuä

na R.eligione non diflentanea protuliffe dicant , imó nec à Chriftiana

v um

Religione abhorruiffe,

TTTE

fit mentio,

5

Vide Anüum 5573.n, $4. 40. 41. Ubi de Seneca -

II

em FP. h

Pliius inter Romános & ipfe ptzcipuus, quid & ipfe de füz Gentis

hi

fuperfticionibus fcripferit, ecce ex ejus libris ad manustrado: Effigiém

:

Í

à Plinij opi-

dquit

Dé formawique quavere , mbeciltatis bamanareor, — Qui[quis eff Deus ( i mo«

i p

nio de Dij$

eft «hus ) . quacuique v parte totuj eff (enfus ,sotus e[t. vi(us , tótus auditus ,

Gentium.

TT

Vofus HUR , totus atimi , totus fui,

lünuineros quidem credere , atque é virta-

l ;a:';?tth

tibus , vitifs, (zämmum , ut pudicitiat , coucordiam , tientem , fpem , bonotem ,

H

u gt

clementia

) , 5dem : 2ut ( ut Democrito placuit

Y

j

duos otnino , penaim Q? benefi-

i u

cium 5 majorem 4À (ocordiam accedit.

Fragiis dv labowiofa. inortalitas. in par-

l ;6 P

tes ifla digefjit , infirmitatis füe memor , ut portiombus qui[que. coleret . quo maxi-

Vi

miéindigeret, | 1taque uomina alia , 4lijs (&. Geutibus , ?. Numtna inijs um

Optima Pliz

] Qbüd

merabilia invetimaus ; wferis quoque in genera. de[criptis. , morbi[que , && máltis

nijargu-

. Ia 00

ettam pe[hbus : dum e[fe placatos trepido imctà cüpiius ; ideéque & ebris fanuim

*

meBt2,

[iuil

[

D

l

lj

$m palaito dicalum efl, — Orbona ad edem Larium Ara , ( fnalg fortune exquilijs,

IT

: ((äg;zm&bmy major celitum populus eff , quatm bominum imtellig: poteft , càm finguli

iUj

quaque ex [emetipfis t,atzäemümä faciant , junones , gemó[que adoptando fi&i.

Gestes ver) quedam animalia etiam ,& aliqua obfcena pro Dijs baben s ac mal-

i

I

T

: -ïädäffu ia

i

i5 pudenda , per fatidos cibos 9. alia jurantes.

Mátrimonia quidetn

l

"T

intet Deos evedi , tav10que &yo neminem . ex bis ua(ci , & alios effe grandavos ,

"

j

Qu

fenipe/que canos alios

j

uyenes atque ptevo$ , atricolores , aliqevos , claudas ; ovo Füerilia des

vt livamenta

n

' flmm

«eriz'tofs | Q alterms dicbus viventes morienté[que , puerilimm propé deliratmento

ejf.

Q ankium

1 j: '

Sed [uper omne , vmpudicitiem , adulteria iter ipfos fingi, mox jurgia

infidclium

ii

J ;;Hfm

lia , sque enum furtorum cffe * [celerum numina, Deti efe anortali yivare

mortalem.

Bác Proceres icre Romant. lta

j n

Et bt 4d «teriam . gloriain via.

"n

j

Plinius. (f) Qui in fequentibus plurimas alias infoper infidelium fu-

vae

pe'ftiziones peritringit : unde obfecró , tam animofus & audax ? Lex

n

I

p

naürz , rationis dictamen eidcmerrorem communem detexit , viàmqs

l

meilorem oftendit, Sed quid ? num iple folus Rome? cert& n0n ; D3m g on m

r

"T

antequam quifquaim Apeflotorum tomam venillet , advenz, Romam Ca- boe avo

"T

jf

tholici ad f-ftum P'entecoftes ccdlcbrandurm Sol ymás venerünt brevi poft non fine

$u

f

& Lucas in AGis 4poflolerum notificat, Quid de Cer- fidclibus

ajlts

mnoriein C.(nli(?l , Ut 3

(cuUs

nelo

,f

[

Kk kk

(£) ?l-i;n, l, , nàt, bidt, c, f

|

26 duanelo iterum Pontifice g7.. Toachimo 40. & Sucibus Iude,

| n

nelio Centturione , & alijs(imilibus in Adibus apoflolortm , velipfis in Evan-

H

frria

; geliPtis nominatis refera

m ? Utinam ad ompium manus veniffent libri

qüaxïi

uc facientia continentur,

Eugubini de perenni. Philofophia , ubi plarima h

fnpit

& paffim demonftratur , nun

quam adeo Deum deferui

(ffe mortales ,

llïjmu

quin eis aliquam füi notiti

am reliquerit,

.Et quid dico notitiam reli-

Tl

odi , totum per orbem difperfi , qui nullo

firiur

quiffe? nam & fuére viri d

non ízculo fidem unius De

i tradiderint ; & ceteros ad eam amplé.

n

IV.

Ctendam provocaverint,

li

Suprà de 4riflobuloLe

&orem commormui , quomoä

o mmr.zm ma-

od

'Arifobuli -

te ad. Pontifica-

IN

Pontificatus

tris Alexandra , ac Íororis Reginae Mariamnis imporiunita

lam

tum affumptus-fit ; qui tamen quàm brevi tempore tajeim giorio

iin h

xefricatuz,

, rem ita recenfente : Poffquam enim adole[cens

portaverit; ex Jofepbo patet

r

annum tum egreffus decimum (épiimum , facris juxta legem opera

turus, 4d Altate

T

d farmä

inij

efcendit ornatu. Pontifi

cAli , c&remonia

[que decenter sradkabat , ipfe exiemió

À

& flaturá , quam pra etate procerior , tot

À facie generis dignitatem pre[ejerens v

tbanita

eanvertit in. (e snultitudinis oculos , fimul ac. fludia ; reput antis

fecum etiam . avi

li m

Vitli igitur. affetu paulatim [e

aperiebant

Ariftobuli memoriá digna facinora.

L

;ones , licentius

Ms

confufi nimio gaudio , nec continentes. fau[flas voces , ac comprecai

£m

vrum ium mee-

quam (ub tali Rege decebat , proferentes debitam familig beneficio

Titrid

moriam tum arattam,

H&c omnia perpulerunt . H erodem , tt quo

d de adole[cette

li

dum apua Alexaudram ex-

£e decrevesat , perficeret,

Itaque pevactá feflivitate

u

cipitur convivio , comitate pertradlo in oppottunum locum adole[cente ,

offendebat

oj

(e paratum in ejus gratiam juvesiliter colludere,

cmque loc ejus natuta efft

Vpera)

lu(à magnis pi[cinis , qua ibi circa aulam

erant , immies

lts

Quo genere &f fior , cit feffi réliddo

natantes quo[-

mectisper nentes frigus captabant meridiano tempore

ac primitim (pectaban:

L lI

Herodem — dum é facijs &v famulis : deinde poftquam , provocante Herode , 4

dole[cetis quod,

fütmm

fublamust eis fv immi[cuit , amicorum quidam , auibus boc datum erat negotium , deprimen-

)

AOLY

tes eu natantem , €? quafi per ludum ac petulantiam mergentes , non prius de»

]

Cffï&u

$

fliterunt , quam oimmino aquá prafocatus. it.

A

Hic us Ariflobuli exitus anno

Uolrib

) verbis explicaverit ploratus

&tatisdecimo otlavo , Pontificatis prumo. (g,

l

Crocodi!i

& ejulátus tam matris , quàm fororjs, quarum tatme

n lu&um ut Hero-

:

fortuita fuif*

I

lacrymae

des impijífimus temperaret , quai mors hzc omninó

W

fet , lacrymas & ipfe expreffit, mortuü&mque magni

ficencif

Timà ac Ke-

fus defert Ananelo,

n (

già pompá tumulari fecit, Pontificatum Vei*ö rur

vix anteannum à fe exauthorato,

L

.ANNUS MUNDI 2965. Legis Mofaice 1482.

]am Ledor

tmuü

tudi«

audïüi & quidem cum tedio focdam Antozij cam Clävpdïïü'cfnfge

nem

|(/

lo

; hii -"'1' :

honus Mu;;Ji 3 968, Legis Mäþzz'cä 121-.89 |

6.6.7

nem »quam cüm major pars Senatüsaverf(aretur, ideo hoc anno, urbis

iEv

Antbnius &

jeot lb

feptingentefimo vigelimo tertio non ipfi quidem Antonio, fed Cleopatre

Otaviauus

uafi Romaaum imperium ampiret , bellum indicitur,

Hic jam orbis

fumaim rei

tinent,

in partesícinditur. — Gefari Ocaviano (e fociant Italia Gallia, Hifpttia » ola4io di-

Dorlt,

]lyrswmn , Affica , Sarduia , Sicila. ée.

Antonio econtra accedit 4/í25 viluat,

mb

Thraias. Graca , Macedonia , 4Eg yptus , Qc,

lllecomparat claffim 2$0.

quinid

navium , exercitam $5000. peditum , 12000, equitum,

Ifte auter

|

|

! amplb

nempze Antoniss , naves initituit fo0. peditum educit 100000. equitum Przlium

in Grecia ad. Adium Promontorium ambo exercitus in. A&icum ;

& iple 12000.

Antonio fa»

t

mutuum coüfpe&i n veniunt, commi(lóque terrz maríque przlio A45-

hanaft

taliffimuta,

tonius vincitur & in fugam curn fua Cleopatra compellitur ; quiambo,

lonot -

nein hoftium manus venirent , fibimetipis vitam fuftulerunt,

T

AL

Hoc eodein anno 4ganelus nature jura perfolvit : füummam Sacere

lefus Phabe-

T

dotij dignitatem Hrozes in Je(um , Phabetisftilium , conferr,

tis fummus

'i] n |

f

ANNUS MUNDI 3968. Legis Mofaice 148$4. Tigridis im-

Sacerdos,

[

l

í

fmnh

manitatem g erodem exce(Till; ex antecedenzibus patet , ut qui omni be«

l.

d

ftià crudeliüs etiam in domefítcos . fxviret,

Antigontm. Affamougum ,

m

Regemgladio ferire, magnis muneribus obtinuit 5 4riffobulum affinems rrerodes

i

eümque Pontificem , Juvesem longe pulcherrimum , aquis fuffocat ; rigside f

4 t

Hircanuin Seniculum , Regij Machsbaorum fanguinis Pontificem , & ip- wier.

T |

fum é medio-tollit ; Jofephum , fororis (ug maritum , pariter obtruncat 5

lum

& tandem quod jam dudum f(tatuetat, hoc anno Mariamnem conjugem ;

9 Mdfblf

omnium fzmina: um fpeciofiffimam , ex qua jam quinque liberos fuf-

mrumä?f

ccperat ; inhumaniter interficit 5 prout & duos , quos habuitex ea

Cadibus

i, gt

filios ; poílea necavit ; Sobemum intimum Mariamnis amicum vità pri-

Regijs Re-

n

wat, Interim tot. alijs Regijs jam czdibus patraris ; etiam hoc anno

gias cadesg

K qï'i:

focrum fuam Alexandram occidit » ita ut merito dubites, an ullus un«

neétit,

M!IIIW'

quam t yrannus tot ftrages inter (uos familiarcsediderit ; talis proinde

n

eff.Qus , ut coelo deteftabilis , omnibus notis invifus , domefticis fuis in«

TL

tolerabilis, & toti mundo tandem execrabilis evaderet.

]

Rt^

. Rem& Otlavianus Auguflus cenfum feu lufirum CIrbis Romaneinfti-

j

tuit , & , teíte Eufelio , invenit capitum univer(im quadraginta duo cen-

Cenfusci«

j fu'ï("

vium R6«

tena & fexaginta quatuor millia: id eft , quacuor milliones, infuper &

manorsÁlne

D

duo centcna & fexaginta quatuor millia.

L

l.

| Anmle,

ANNlUS MUNDI 3973. Legis

Mofaicz /1.490,. Qu'id'am Si-

Herodis no

ton Boethi 4lexaudrinus , MQue Sacerdos, erat , filiam habens Mariamnem ,

vanu gt.ig

a LC&O,[

exquifitiffimz forme puellam , quam Herodes aon quidem vi,fed cum

Íolvit.

Paüfi,o lubitu (ibi defpondere re

Huic Regis -—d*eüdcriq effecdtum

D)

OEkkk a

Mi

i

628 Idfu

tlalol Pf £9. Jodliis 4o; 9X Dudher Iuda,

4

Pbabetis fuà degrada-

p

5i-

& (plendorem contribuere debuit Pontitex Jefus

E?o Ielu

tione : eó enim exau: horato , & é gradu fuo dejc&to, Herodes focrum no-

i

mon Bc&hi

Putij

vum , Simonem Boétbi tali ciculo infignivit, Quanquam hoc Veneris

obunet Pon

jzmm:

tificatum

mancipium etiam pluresalias , poft occifam Martamnem , uxores duxerit,

zhua'm

1

quarum novem fimul & femel habuit ; tanquam infrunitarum cgpidi-'

uj

tatum forenta.

II

E l

. [nter alias

ftru&turas üxpeïbiiïïmas , quas Herodes edificavit , niaxï-

mé memorabilis fuit illa Templi , quod novum in urbe Sol ymarum ,

gjmiqa

p

riori deftructo ;à fundamentis erex t,

Dectmo oclavo. Regim fut aumo He-

hat

vodes poff tet praclara facimora » poft ab[olura. admmiranda opera , aliud concepit

Ka

Herodesre ,5,5;5 , pri Templum denuo con[truere , empliore ambitu , G huic conveniente cel-

vum Deo

fitudine , vatusid quod. evat , 1d. fore emmium celeberrimum etiam ad. poflteriati

Mf g

Templum

n

condit.

memoriam éwc. Sublatis vetevibus fundameniis , & movis vepofitis , de[uper Teme

plum extyuebat longitudi

Ó

ne centum ctb torum . alfjiudine totidem , £ vigimti am»

Ms Y

plius.

Conffabat 4

utem fivudlura & lapidibus candydts firmiffimis , magmtudime

fdii

i,l

viginti quinque- cubyorum im longum , odlo in 4ltum , latitudiue verbó culitorum

duodecim , babebitque Bajilice. fimilitudwmem , binc ( ind: bumilius , mediá (ui

LT

Y

parte excelfim , à mulis fladijs conjpicuum- , maximé ex adver(a habitantius ,

glnem |

Ejus gcf;ui.

[i'i/])üt

*qä defcrip-

aut adventantibus. — [auua veró pezé ipfi Templo par , & fuperhiminare Atlgts V4«

E

O.

rigatis ornabatur , floribus parpureis diftintlis , & babentibus columuas intextar

Wi

— fWb q

notum. capitibus vitis expandebatur aurea. dependentibus botr yombus 5 mirano

n

Cinxii etiam totum Templum

ipdr

dum (ané opu tam mantis , quam materie pretio.-

empliffimis porticibus , qu& re(pouderent relique magnficenisg » C pryores il

4 lii

vel imprimis

gulcbritudine vincerent. Havum dua validis muris fulsebantur opere

Dj

lu pa

memorabili, — Tumulis erat petricofus , ardams , a vertice (enfim ver[ns orientale

hi

wbislatus refupinus. — Hujui verticem primm Salomon, Rex nojley, iwflisda Dé

N

D

muro circuidedit 2 vadices quoque ejus alio mtro cimxit , cuy vei fs auftrum fub«

Hic tmurto conflat [axis grandibus , pluimnbo jnter (e vie-

N

Murorum ï?äd eft yaliu þrg[undj.;

ex ima val- &lis, rompletens interins fpatium

, & in prefundum de[cendens , ut miranda fit

Hj

Wn]

lprodu- — magnitudo (* altitudo flru&ura , formá quadrangulori, — Hoc opus , pifiquam

, que intererat murum wntor G tumulum , expleta eff,

fAti

&quatum. e[t. vertici , cavitas

