batur , apparebat , Augelos ad eos mütebat , fuiffe Filuum 5 nam Pater , ait Plato C cosn nouitia

Ti

du (t w

Numenim , erat ob[curior, ( Nv )- Alibi quoque Eugubiueus Numenij allerta. dc Patre fue

illuftrat, ( x ) Etnobisita penfanda confighat, quàmarduo & divino rir ohfcu-

L n

labore Philofophi feipfos in cognitione de Dco affequenda fatigave- rior.

pulti hr

Quantum

rint ; dum alij mundan

(cfe Philo-

h n gt

rent.

i intcreg vaniffima quaqua fettari non define-

EL

fophi fatiga

am femel & iterum Plotini fuit mentio fadta , qui quäm'indefeüh—s

verint , ut

WOJGMS: :

in ftudio hoc Theologico extiterit , brevi patebit — Itaque Plotiris li: Deum cog-

r i:pimfd

brum edidit de tribis H ypoflafibu , à quibusait omnia habere principium nofcerent.

n

fuum, . Quem Eafebius allegans hec inde verba defcripfit : Muudum bunc

Plotinus

quid de Di-

n n

vifibilem fiquis admiratur , megnitudinem , pulchritudinem , €? perpetui motisor-

vinis tradat.

dinem con[iderans Gc..— &t ibi omnia intelledualia contempletur , eormque om

1

Ante íuae

TM

"um aternam Mentem. atque Japientiam prafidentem, ér«.

Quis sgitur. bünt litaié unufm

$ TM

genuit ? 1le fimplex , (licet qui ante bune eff , qui can[a eft , ut ille fit , € tantus ,,, deinde

»

xi, ;MIIMI :

fit ,qui mumerum [acit. — Non enim numerus priusefl^— Ante dualitatem uunm . dualiias. ab

í WF[WWI

efl , deinde dualitas. ab uno nata, (y) Hzc & alia ftupenda reperiet Le- uno nate.

n m

&or, fi Eugubiuum infinuatum revolvere volet,

Apud $, C yrilum Ale-

H

xandrinum idem . Plotima ait : Quid igitur de perfeeliffio dicendum ? mll ab io ,

! um b -

quam maxima poft ium — Maximum autem poft. illum Meus eft , & (ecundum.

TAU

Etenii Mens illa videt , &* indiget illo (olo s «t ille bec mibil,

Et dicenduin : qui

Eximia vale

de de Men-

T NULD

H

Bigniur à melore Mente Mentem effe j 6 optimaemnium Mensefl .. quia Alia poft

te & Vcrbo

gpuanth

"m

ilam , fjcut Q emnia Verbum Mentis , 6 effcacia quadam [icut ipum Verbum

Mcntii.

*

jn, V

iMims. — fed nwima quidem obfeurum Verbum, quafi. fimulacrum. Mentis. (Z

)

D WCn(

Idem P/etimu alibi : Vnum quiddam ideuque numero effe , imul ubique totum ,

PT

hi]

communis imdieat lumane mentis eenceptio , quando ompes naturali quodam n«

[Wf"l

(hindhuclamant , in unoquoque moflrüm effe Denm y deo ut unus inomnibus fit Deu.

T

g;un:fl (

(2) Et iterum: Jp(us autem , cujus talis natura exiftit , ut fit fons amnium Vnusin om

"Ti

il

eptómorum , ac poteflas entia generans , permanens in feip[a , neque diminutsion.m nibus cft

p )

u

(uliens generando, neque in vebus genitis vequie[censz, (b) Et ruríus; Atip[um ^*

g

[

dinum ned, in 4lio , neque in re smdividua rejidet , neque fié eff individuum ut quid-

dam insimtm 5 eft enim omniium maximuim , non magtitudine quidem , (ed poteti- Deus cft ens

nl

diá $ quapropter quando dicitur. individuum , indmþäilem dicimus poteflatem , iodividuum

ii

yn

i

quemdoqmdem ( que junt poff ipfum , non. (ccundum moles , (ed (ecundum vires & q2omo*

W

nquaf (it ^^*

i

j

$ndivilua judigantur, Deum*ggætere(önjiaitm namiæn deb:m.us; ho

magnitu-

('v) Eugub. L. 1.€.

j

3. (x) Hdeml. * 6X &e 14. (y) Eufcb fiir. deprzp.

&10, (x) & Cyrill Al

ex, d

;.

Hv K0) TRU SUSG QUH Db n

hi.

-

272

eBarids, Pontific i, Ioakg'mo ege 21,

m

Eogiimdo f"agritude quedam vel multitudo,quam non liceat pestran[ire 5 ed quia fit poteflarg

exhauriri

quam comprebendere nequeas. — Quamvis enim, excel[am pro viribus eogites illum

WH U

nonpotft. . yelut 34telleium , aut Deum , adbuc tamen (uperefl admodum excellentias.-.— 46

DT

Smpl'lCitaiF 7

(um : quando illum cogitatione (umiopere perducis ad unum , tunc. quoque lhanc

hi ia

fuperat un1«

Lateimn.

abs te excogitatam [impliwitatem (uperat smtatem: tu fiquidem ad (ummam tu&

T

Deorun-

intelligentie unitatem. ilum pro viribus vedigebas , ille vezó (upra moduim (nperat s

yuei

quam ali- "4 $n

fep[o perimanet » nec es uiquam . aliquid accidt $c, (c ; Kedeoad

fiiänl;ïia:i

qui4 accidit Ar&bipreulem. "Alexandrie , íuum de Plotimo dilcutíum continuantem,

Tif

Plounus de Proinde e$ Plotinus itérum dicit de aniina Mundi , quam pro Sgiritu (anilo opinor

fitne

Spiiiu fan. ,

p(um ponere : fiat aui ein manife(lor . evidentior tp(ius virtus ? natura ; conjidea

uj

o ,quein -

anigmianm

tetur quomodo contineat (uis conplijs celum (| omsi emim magnitulum afid, quatie

Pt

tavunque eft , (ap[.m dedit ) & omue intervallum G' magnum & parvum antmnad

mundi vo-

LIT

€at

tum [it , dum alsud. corpus aliter movetu , Q? boc quidem [ic, illud. verü [ie babeat ,

il

€ alia contrariam , ( alia alssm babeant inter [e perfcchionem ; at animanom [ics

DAT

neque [acit vivere partem [uam unaqueq, paiti ula mimna n miniu. 4 Datte: die

'9 iBtt

vifa, (ed omma vivant 1n tota , to a adecfi ubiquecum l'atrequi genut ,ajpmlis,

f r

Spiriüs a« C fecundum quod unum quid , & [ecundum quod ubique, — A nan matijeft (audli

iMir (j

& vivifica- Sprrits conditionem , G. vivificatriem. ejficactam n 15 nobis decmouflrat ? Movct

"'Zh Atj

Uuxeffüca- enim , ut dixi, in bis qua suoveniur, QT continei umverjum . aumnat G i vifía

u :j;y fa/;j

612,

CAt , QT. non alia naiura efl ab ea qu& Patris» Vel ab eaque Filz'i. Hucuique

Vfl W

$. Cyrilis, (d ) Quàm alüfhime veró &letinus in contempiationc re«

(

recum Divinarum aícenderit , Steucbij teft. monio comprobatur. — Ploríe

qr

ln

". eusinquit , ánter. Platonicos staximus , 7 ulnque celeberrimus , mwbiliter ointe

i

Nunc om-

MT

&cs de INu-

tia , qu& [uperiits ab antiquis tradebaptur , approbavit , differuitque copvjihs , uf

My f

£ine philo-

bac vera. (apientie m ylleria pärfeäwïmä.wdmm'r tenüt[fe , at anjlár miacult fite

j N

Qu

Totus is bomsnum ac (aculorum concur(us ata, eon(en[use

Au dant tgriur rhiloe

Íophantur ,

Tl

quod olim /ópbi patefactum noviffimis (aculis quod antea foret. etiam notum , atque aumis

il qi

gaucorum guultorum bominum comprebeu(um 5 declavatum autem pofltea , atque ita diff[ums

"

Wt (

W

tanrüm &

u quod anguffis locis prius contineretur » n totuii muudu evajertt » numqui

m"ty D

Sapienuffi-

!

inorüum,

Numen iflud adoretur , omné[que de eo philefopbentur , de quo (oli Sapientijjim

[

i il

Plotin.forté

quondam , & hi omnino patcs phalofopharentur. — Hac eft emm (cientia Domini,

Á

Jitia; "

nec novit, 44

vepleta eft omnis terras quüd omtes nunc philoopbentur , Fatiem & Filums

M

4l|

i

Chiiftianos cogno[centes , adorantes , femper loquentes , qua (cientia prius erat pausorum, 6

MT

il

horumaliàs plotinus , qui nec Chriftianus fuit , mec forté nórat Chrifltanos , ji [ei]fet eos bane

"t

dodrisam ,dorare [spieptiat , quam majores us tantopere coluiffent , ac veluua de projunm

Lm

Wi

|

fufcepturus. dimis g | yjlerijs de ea loquerentur , quorum (eripta G ip[e. veneratus eft , G «p-

lii il f

onnull

probarit ; cené ipfe cum cates Pigtan-fcgi Religionem :;a/l(a;ïz' y du

eorui

L

ll!äf a',m

.",

r

4«] !d,fnïiiþä:fe 6. (4) A?E;Cïfü-: Alex, L. £, cont. IuL

OE

p

—

NNS

-

unus Mundi 3,37;. Dgü M(y'aifæ $90.

453

uftyl |

o propter in[citiam velut (uperftstionem contemnebant , adováffet , etin

At i

tiffet , EjusTibe£

ver éimque e[fe (apieutiam predicáfet.

Plotinus igitur ad. alia bac Divina

[ubli da tiibus

)Hz-mn*ss. À

midque in libro de Tribus principalibus

H

J

pfLfibus Joquitut y qua poflea imitati Hypoiïffibgi

! ql(älïk'iä(ä-

func & fecuti Porph yrius , Q* Prochus , plure[que 4líj Plaionitorum. ( e) Exinde

funmat

4

Eugubisus coníequenter fententias & verba P/otimi , jam fupra . ailata Si Chiiftia-

x f

proferc , & addit ; H« intima Philefophig my[leria perloquitur. Plotinus , ui "85* fuiflet ,

4ak)c:tiüs lo«*

J Ketui

Ji Chriflianus effer , apertius lequi noa potuerit, — Principio Patvem dicit effe per-

Xtlntafitt

qu& n

T.

on po

fecifinum , prinapium [Alicet. maximum , eminentifinu:

", excellentiffmum » qiq

æ;'

((uidoy

Brecedens etiam Menteu.

Hoc enim e[f quod Filius dicebat toties,

Pater iajor

T

meefi. Nonidquidem tanium prepter corpus affumptum , (ed quía ille Pater fit P

ater quo-

TT

principium , fons totius Deiteiis , Faluus 4utem geuius nafcens , . Proles,

4 14* modo ma-

p 3

ino a& perfectijimo Plotinus dit wilil genereri preter Meutem,

Masxiittam u- jox fi: Filio.

" fic hii

tem oft. perfedisfimum [ive Patrem effe Mentem , five Filium. — Et quod anie oim-

U

nia witabiliffpmum eft » at Mentem [ufpicere Cv intueri Patrem, £ indigere eoa(o/ Mens intue,

ial

lo, Fatrem autem eo minimé. — Aperit emim. abdutiffinum m i yfierium , Patrem

tur Patrem.

& imïigft

IWl, djïhlll

[alicet, gignere. Filium , tanquam. ip[e fit major attboritas , quanta [cilicet eft

iij

inter Geuitum 4c Gentorein 5 quonidmmque Pater. Genitor eff » primáque omuium

co folo , Pa-

ter aucem

hjfm." Is

0192 » tion itdigere , aut dependeve À. Filo , Mente [cilicet ? contra j Filium indi-

eo minimé

i Wi

gere ejus folüm , quàd Ab eo Divisitatem (ubfl amidmque babeas , difcztque 4b eo

þ*'u(ni.;ui

ema, Nec alind dicitus lz A. Plotimo, quam quid eadem. Mens [apo locuta eff.

$, Scriptüta

liguc

apud. nos moriales ; decens (e à Patre nifjfum , unicam fe amantiffimámque effe

at W

idipfum no

ejes prolem , tiibal babere fe , tifi quod Pater eà dediffet , quidquid baberez tradi-

;

bis tradit,

D

tum fb a Patre. — Eeee Plotinus ait . Filium intueri. Patrem , tatiquam eutn ,

r

Quà tota

kl

[ua. depeudear: beatitudo , tanquam in. bonum . [uum , feliatatem (uam,

Norà quid

Ll i.

Et jure quidem , nam fi ab eo, qui maximus , qui perfediffmus ef , babes tantam

Mens pti-

if ( ,1 -

Divinitatem , tantam natura magnitudinem , ut potuerit mundum vifibilewm G7 in-

maVerbe

"m :Fr

vifihilem creare » neceffe fl , baatuudinem effe tantam , quauta beatum maximum

comunicet,

i

itt Q]*":i

Fiium (uum efficiat ; ideft, Tatitam effe beatitudinem, quanta e[f verum [uaram

La

Hiapriudos quamta Divimitas, quantapoteflas. — 1ntueiur. Filius in Patrem , fi«-

( p

Hhque paterno centinetur ; nec ala eft beatiudo ejus» quam ex bonis & cogmtone

ptéitta , inaximaruin voluptarum tbe[auro ,

1deóque optavit omnes ad. Bu paterna —

(itul

4fc p

bévna . (ablymare,

Poft multa alia fubdit Sreucbtus : Re[pize qua(o. aitentius ,

! WMW

quid. Plotinus tradat : ait bag my[leria s hos ipfos (ermones , ultra mundana bae.

Sacramenta , effe

f& vetufta , & wtnc que dicaniur mon. effe nova , [ed Jus explis

Ts

eani 4 Veteribus tradita.

&udi que[o , veferg, aumum ad ea , qug tum

in pri[as

ul

tioue , tum toto progre[fa locuri

j

[ummus » quam nos babemus. nunc Philofopnam ,

n

"qudm l

fmjfe etiaml 4pnÀ Veteres, — Ipj

wn Plosnum audis con(itentem , totam banc Pbi

i

m

p

3

—

(e) Eugub,l r, 9;56?

g. n

g

2

Zoáriá 3-"?07::5,566» 31 Dachinmo R;egä 1.

7-

J n h

Plorinus in [oorbium X Prj

f

$tv5

de[cendere 1. quo teflimonio probatur , confivmmatur , quidquid

Í

l.iü() cum

Mu

Chaldei , Mercurim Trifmegiflus , Orpheu , Sibylle , caterique omnes de Vairis

Q a

1 rift-gi-

4t Eili) Divinitatetraduliffent. — 1pft boc teffantur , non poffuut à Chriffiams poft

RQ ) Chai'

UT

deis,Orz. WAitm Chr

ftum effe confia, — P luva (unt Alia apud. Plotinum miranda de Patre

w

phéo,Si^ €9 Filto teflymonia, Ques appellat noffra Theologia expreffis ac notiis Pattem G

i.

byllis &e.

Fliu ,ili Bonum ? Mentem: Generans " Genitumt Patris 46 Bonijmaginem :

convyeniat,

jl

Ip[am Mentem Bonum , & ultra fubflantiam ip[um Patvein. — Quis bec cognovif-

hJ'IS i

Nomina in.

fet , vfi Pbilofophia coleflis Muxifft.

Divinis,

Benedidlus igitur Primogenitus , unicut,

At

fumun- Boni Filiu s per queta & creati (umus. d* vedempti , & eou[que amati ,ut

fithii

.mon celaverit unquaim. profundifimam Divinitatem . (uem , cujus bumamitatetn ,

afjabilitatem , clementiam ; benignitatem . familiaritatem , [eufit n omniatate

LT

m

Deifoimes

emnis terra, . "'Yempusnon permittit plures ex Eugulme expiicationes Pl«

titii afletre , undeunam foiüm , vel alterá fententiam exícribere (tatui,

fttità

& pulchri

f

)

i

quomodo pio & .prudentiJudicio Lectoris esm eommiffurus. Itaque hic Philofo-

J

ficri queant. phus in /ióro de Pulchro, lcriptum reliquit: Sit igitur quifque primum Deifor-

4niig

homines

mis , G pulcher qii(que , fi. Dium » & ip[am pulchritudinem fit. contemplaturuss

u

-Veniet enim primüm a[cendens ad. wentem , ibid, omnes. [pecies pulcberrima m*

€et , 6 dicet banc pulchritudiuem idea effes

Omia enitt bee funt pulchra Gt«

AL U

L

LT

L

nitoris G. (ubfiantia Mettis

Vitra verà &* [upra banc naturam Boni duimus

De pulchro

Wt

& bonoquo

qu& propofitum fib pulcbrum babet ; quo cirea pevfettá ratione eff pritia pulchrite

de, Dividensautem intellefiualin , quod quidem eff wtellettuale pulchbrum , formae

LUNT

ad Divina,

OU

rum dicet lecum.

Bonut autem , quod ef ulita fontem ?. principium palcbritue

s

dimis , vel in eadem Bonum C pulchrum primum flatuet , verum ibi pulchyum

UT

De Spiritis |dem de Spiritu fandlo, quem vocat animam Mundi , & de creacione: Quid

T «

: Opttibus, jyc quidem cuntia animalia creavit infpiratá e1$ vitá , que2, alit tellus , que marty

qua volunt in acve , qua [unt in c&lo affra Divina, — Hacatem folem , bac magnum

(ej

boc celám exornavit.

Hac ordine ducit , exiflens altera vis Qf matura ab fiis

Ut p

Rurfus fubtiliter valdede

IT

De Spiritüs qu& zemperat , G movet , (* qua vivere facit,

S, Divinita- Spirita (andlo , & ejus Divinitate ac proceffione: Accape, inquit , DIild

vu

te ac pro-

4j

bácre Diviniorem anime ad aperiusvicittitatem , pofquam Q9 aqua , Asitma , eth

ecffione.

tina ves fit , st vatio detmonfIravit , imago quedam Mentis , ceuverbum in grolatie"

Ua

u

nt Verbi , quod eff sn eximá : fic & ip[a e(d Verbum. Meutis, r omuis operatios

quam effandit vitam im Alterius fubRlantiam: ut i

toiy

gnis , alius quidem calidità dlïï-.x.'

flens , alia quam pratet.

1fta ex Fletino,

Vi fc.j

AMEXITS:

?

tþli:

ï'.l':üs á

-Sed de Ariffotele quid dicam ? Quis in orbe dodtus , qui ariffe

fapientiam non fufpexerit ? De eo Laertius : Denm , ficut dr. Plato tmeorpre

W.

Arifmlis T4lem definivit , ejd/que previdemiam u(d, ad caleffia pertingere , ipjum vero um«

Theoligia. moble effe, — Porro terre

n etnin d caleffium congruentiam ordinémque di

ii

& xedauatur,

n

(

J

P s

J

".

l

2020 vmin Mandi '33;;3;Læ!?, Mofsice $90.

A

me. o Anwam aiem incorpoream , primamque effe antclechiam , corperis

fempe

LU

TT

maiuralts * orgenici poteptia. vitam babentis, (.£) De Meste , id c(t Deo,

4 Chrjun

ióem 4riffoteles: Meptein quidam , qui dixit , quemadmodum n amimnalibus ,

m,nm':jue;;z 4874 , fic caufam fuiffe Mundi , totiá(que ordimis 5 15 cert? vijue efl. refi-

Deus prima

r du

cauía &

titttis Pt

puffe pre alijs , qui prids temerarié. loquerentur.

Hag, bujufmodi , qui funt hoc

principium

: Büngig

ATUHTALE , E

folüm &ene 7 congrue hanc cau[am , principium rerum ffatuerunt ,

3

ICIU1ID,

fed etiam talem can[am attulerunt , unde motus extiterit , vel exiflat vebus. (g) —

.ï j

n ha

u fis Anjtetcles , tametfi ob[eureé loquatur , feutit ea , qua prior Plato docuerat s

gt , u

Mentem [ficut iuvenifjet verum ordiues omues ,. quantamque oculis e[picimus pul-

tU t

thritudinem , [ic dare vebia modezamen an pra[ens , vinculum effe , quibus umver(a

M hn

fufiineantur , legem vevum cundlarum , mundi nauclerum , utid, fit rerum. Modera- Nataram

a i uni.

tor, G (aptentifumts in omne tempus Artifex. , fic faiffe in. pritmordio verum , ut xegix agita5

xpz:czu'onfn-

Jodbs du

atimalia ,ut netüram munc vegat agátque in lucem , fiz bujufmodi quondam ordines n Iugeme

fu (apientid veperiffo. - Qui talya locuti effetit , collaudat Anfleteles , affzcruit [uif-

u

fe Sapientes , evigilaffe smer ernores cgterorum »- ceteris. dormientibut,

(h)

T

Arifloteles de cxtero fatetur 5 Traditum effe (ub fabularam imvolucro «b antio

2

: caniapu

quijfieis alla Prif,

54

ue viris pofleritati bos ipfos , quos diximus,effe Deos, & n4-

ld

Vr 48

£5

YM4

vitasm regere 4€ continere totm ip[am rerum. maturam » catera fabula

d pl

7727

ut probabilia effent , & leguim obfereandarums cau(A , ad utilitatem ab bis finffe ob- coc ivaDeos

yoluta , (5 finxerint. Deos fimsles homstmm , caterortnque quorundam Anitiati- hominum

vt

t

tíum ,multaquetd geuus eis addiderint :de quibta fi meliora (eparet s ád. videlicet & animanz

Jings, p

qued tradiderunt , Dees effe primas principale[que [ubftamias , Diviné eos locutos cium imi-

ij v

"erbitretsr,

Atque verifomile effe fape unemquamque artem Pi:»i!a[oþbuimque pet- les,

TE

u

fede repertam , vinfum exiincam , 49 deletam 5 ? basopimiones placiraue ea-

gt

yum ufo, ad bac vempara tanquam veliquas perveniffe . patriatu igsur opimonem

Mu »W

de primu fubflantiy: hucu[que nobis claram fuiffe. ( 3). Verum ett, & negari

i, M

non poteft , Ariffoteleim fxpé ambigue de Deo locutum efTe ; Eugubizus

XA: iftoteles

TA

tamen probat , multa eum juniorem fcripfifle , que poftea , magis nem-

deDeo fcrip

ilitr'^

- peedoctus & iiluitratus, correxerit & emendaverit, ( ) Nec tamen

fit junlor ,

. inü;m IW

Atiffotclis feripta talia funt, ex quibus non claré ac fzpe unius ac.vcri Dei

uz poftea

gu, P

eruaturconfeffio, Hinc fepe fatus Eagubimus Steuclius toto I5, a, de pertni- magis cdo-

um

m Pbiofpbia per. plurima capita Deurn unum & verum ,aliaque fidei &uscorre.

TU

noíire myfteria in Ariffetele oftendit probata. — Capitum tituly vecó funt , xit

Eusu

bin.de

j l

quifequuaturs — Aniffotelem [ingularem. Deum effe confeffum. — Ncn fl mo

Arifterelis

tibus calefhbus , fed. emni em mundo. eum pre[serfe,

Aliud antelligentiavum

elacitis iheo

T quilfägä

[fe. Supra inotus cxiefies D

£05 bt* fo$ gdg!CXSU

gefsz : quam ealefles orbev's movenges , fenfi

977 E

m2

; lecafe,.

il

fr] Wï

cs (f) Laert, de vit. Phil, (g) Arift.lib

de hil, Ch) Eagubin.l z. m

j

g

(1) Idemi, .z.*c..x (x) 1dem ibid. c. 4

r

P

P

'z'75 D ';g'?ohti;:ä ;ï.-loakz'mö : eg& 212.

r

"

J

fhium

, vite, ompid -

taih

Dei provi,. loc4ffe.

Vun (inzularem Moderatorem. folum ordinum colle

d

denda & ^ confteri. Deuminvifibiluter omnia movere Q? vegere.

Minores iflo (upremo Deoi

veba

'emoipre? — ggofdani , id eft Angelos , flatuiffe s ubi etiom de providentia C* omnipre[enita Dei,

fentia.

Fateri 2 [ummo Deo faclos hos Deos minoves s & aliquando emendatius de wmo fin-

gu hn

b |

gulari Deo,. Scripfiffe de no. fingulariac fupreino Deo , cujus immen(a fapientin

Laudáff eos» qui menti verum creationemtribui[-

diícl

Bona & ma- et;4m re[piciat res bumanas,

la (ecundüm fem.'

ktiain in Moralibiw untm

fingularem. Deum confeffum offe , rertum bumana-

tndt

bi

bf; i

f

meritadan: ygyg Profpectorem , ubi quód bona ( mala meriris dentur à Deo a[frinet. $ub

«t à Deg, tomine NeOaris Deorum unius [ummi Divimtatem probáfe , qui fibi && cunts

hij

ftt. can[a feluitatis,

Exará|fe mra de beatitate. Divina , nec non de unuorum

du

Pru]

Deorum fehcaitate Deum (ummum contemplantium,

De unica fimplicique volup,

taté u Deo reperta.

aAffrmáffe cum Homero (ummum Deum effe Patreim Deorum

Afitina

Ariítotelis

indéque creatienem. Deorum Q (oium. uniim pumum demonffrari, — Denn ab et

NT

dc uno fum-

i atey

mo Deo

veluti generis bumazi Regem declarari , omnt genere f«pientie imajerem , cui Ji7

benter omnes obtemperare oporteat-

Mentem , quam exterius venie [crbit ,non

4l i

di&a—x

nifi ab uno fingulari Deo ventre po[jé in[imuat.

Appellare legem. Deum , && impe-

Mil

M 1

rium legis imperium Dei , unde Dei fingularis confejfio probari queat. — Dicendot

pDivinifimum Reipublyce genus Mouarcbiam , videri quoa etiam unum Deum [im-

hbt

gularem , qui fingulariter omnem Mundum guberu«t , confiteri. Pietatem collau-

(lim, g

lg g

Beumab ^ dáffe , utilémque pronuntisffe $ bac ver cum Deun re[piciat , ctiam Deumi videri

iniio maf- copfeffum effe... Deo [ingulatem beatirudnem ajfigudffe , non ob ullum exteritis bo«

Htttie (

culum 8'(. fe num

fed per etm ip[ummet , & quia talis fit nature,

Eum fateri , quod Deus

LUE

minà creáf.

ma(culum c& farminam creaverit. ad generis. bumani perennitatem , in cóque mi»

Migutdi

fc fatetur

ificd ii Mo yfe confenfiffe. - Vandémque Ariffetelem prasepioris (ui. V latonis

LT

Ariftoteles, "

-

fententiam fuiffe fecutum.

Quantam denique de Deo uno fidem habue:

rit Arifloteles , mmotientem confirmáffe dicunt , cujus vox ultima fue-

Ariftotclis

MM li

rit : Ens entium mi[erere mei, Vel ut Hedlor Pimntus habet ; Ariffoteles longé

Q n

morientis

ultima "NVér-

omnibus Philofophis ( Platonem femper excipio ) preflansingemo , diligentia ,

UT

ba.

$ rerum omnitm cognitione 5 quamvis fecum. ali uando diffidear , unm tamen

Og

- [piritzm mundo prae[ffe affeveranter afirimet c. — Alexander. Aphrodijem verba.

ml'mm

1l Corre

P-»'r.inccps u-

Aviflotelis interpretatus ita a s (Nec enim multorum principatus bonus eft » fed.

Princeps unts , uutmque principium, qued. Deus efl G9c. — Ac funt , qui dicant ,

D v

nus unumq;

priacipium:

Ariflotelem , citm vocaretur «d exituim vita , banc vorem emififfe: Cau(a cau[arum

wf

Unt

quodDeus muferere mei.. (1))

Alius Neotherius T heologus de Philofophis , in fpecie

h

Oh

ett

de Ariffétele loquens , intert : Ariffoteles aliquis exira. Ecclefiam veram Dei

Vb n

conflitutus , naturali lumine agno[cens Deum , exelamat ;. Ens Entium mi[evere.

i [

[7 7 E I qmg!cm non fant ia vera .Eulcþa, faciunt taryen id, guqd facere

folent.

xl *

lu)

(1) Hecà, Pm:ä ie Dan, € $«

m

" M

EE

/

x

x

!

fj

r

p

di 3;7;. L?gtä Mofzice $96..

?475

n

illi , qui (unt i& verasEcclefía,

Erge &que (alvabuntur ac 1[fi: quis enim dicat e05 A i orclem

f f

damnandos ? ((m ) Unum fuperaddo S. Autenum ,. Ariflotelemi in. haec & Poiloto-

nipreftnd

verba depredicantem : Misus alijs videtnr erráffe , Cr minus diffentire ab bis , phos cales

atilsdttu)

que (ant fidzi. (n ) :Ubietiam plura ex ejus Ethica producit & appro-

qiis dicat

Vera Dei Ec *

]ainnandos

hatj a

bat. Ego dicereim ; omnes tales Philofophos fuiífe in

at

Philoiopbi

fez

cle(iafub lege naturz , prout ]ob , Jetbro, & plurimialij, & itatanque

"a bene

if

1777737:7]

membra Ecclefie auxilia Dei fup.rpaturalia hábere poruiffe, & h

À* tientes an

n «f d

buiffz,ac,íi viràm compoluetint fecundüm eam , quam de Deo vero in recictia

habuére notitiam , falvos evad

alios au'^ fuitfe cen-

U

"

cmi pomii?e— Sed æ—cjhuc &

fcádi fint.

ao d m

diamus Philofophos.

Proclus. Platonicus

fnplourt

de D wlitue lie.: Qd tempiu femper de(cindaetur EXil

Dattt Dd

diffipetirque d [patium , quod intevjacet, cternitas ineodem. flatu permanet &

Pm:iuä pla.-

1 Denw:??

durat , plifque eff. eterná. yivtute. quam tempuus , quod videtur in imulta teudere.

tonic9 quid

| m.xjotem,mi

Efl autem illa natura non modo infiuita » quia feimper , [ed & virtute: oportetque

de Deo ica-

um pl

«d hanc anfinitatem vivtutis equalem G. corve[poudentem ex ea pendentem ffatuere

tiate

DIW)W? :

fiaturam, — Adefl igitur ut una vita j neg, enim u[á, ad prafcriptum C? certum

invita, Hc vita (emper. babet. virtutem eandem , anfimstam , intmé n pene-

^

i, h

Dei peren-

ii D]

tralibus naturg fue ,j acceperis perennem in ea itfinitatem ,maturam incon[ump-

gisinfinitas

Pt

tibilem, Q imdefatigabilem ,nujquam deficientem , cem vitam (upevferve[centem,

natuta in-j

In ilum. utein utbes ve[uiunt , d. omnis terra. , C? omue celum ubique in ip[o

"

confumpti.

f

manentia G. habentia ex ipo effentiam , &? ea , qua vesé. fubfiffumt u[a, 4d 4Tt- bilis & iude

d :WM W

suum ( viam iuberentia , ( in unitatem infinitam. euntia , infimitatem fiae farigabilis ,

magnmtudine G. — Bonornm prima » & grincipalifima, C? uniformis exi[lentia , vitalupet-

L

emmum funul bonorum cau(as , & contineutias in feipfas , &* circa Meip[as firma- fervefcens.

j

fidemus

vit. Nec ufquam eff bomt quidquam , quod non ipfa poffideat eju[niods virtutem 5

neque beneficum , quod mon. ad. ipfam convertat. participationem. eju(ce. cati[. Oysmnia ba-

y ulu

i

Omnuia illinc ( producuntur , &* perficiustur , ? (crvantur bona , Q* una omniut na produ-

bonorum concatenatio Q9 ardo in illum ut. [ontem.

Ex his apparet , Procluin cuntur &

j d

!

-

cognoviffe virtutem Dei infinitam, zternam , nunquam deficien

tem , perficiuntur .

7 n

^

& fervantur

jl

i

Ó

jj

|

manationem virtutis eterham , fed & immeníam poteftatem gternita-

Q

(I'

ti correfpondentem , qux nunquam defecerit , fed. femper habuerit ,* "*

"ID

quo viveret, .Ab hac Dei potentia vidit omnia dependere tam €a,

j; 0 -

À fontalí om- Rex omni&

qua funt incoclo ,quam que fünt fuper terram , tanquam

d

nium bonorum exiítencia.

Hinc idem Philofophus Deum vocat hin

cunifieusDe8

| hii:m p æl.

ab omnibus

indein fuis fcciptis Regem omnium , unifieum Deum «b omnibts fegregatum ,

jj Ji

fegregatus :

jf m

i vänninïpm;!ucentem»ä feipo , & per unam cau[am. pracedentem univer(os ordimes »

omnia p!o-*

HE:s

-

Detlihidusens à fe-

j W

(-m) P. Baf, Fink, Theo

], conttov, con:.'gf'ccrt, 9. $ r41. ( n); S. Antonin,

ipft?.

; inn 13 þlüx tito ?Q €, 3'.

s

N

-

278

lmiïarz'ä;. PPoutifice 31, Ioaäma 'Rege ho

(:Lüdquiï

qui fines omnes converterit ad. (zipfum , ( eirca [ep(um ereaverit, — Nominat.

dixeris de

-

IT

ilio, quid€

Deum omnium finem , znetam metarum ; primam operandy cau[um , omnum ptle

chrorum bonortimque Autborem,

Deum talem pronuntiat ,ut quidquid. dixee

u C n

dixeris » 1p-

us

famauem 155 de illo quidem dixeris , spfusu autem . on dixeris,

Ait effe i»ncffabilem ,

Wutria

pon dixetise

[intplicem , egredientem extra omnia,

Vide Eugubisttin. ( o ) Quid autem

M

X rF*.!

fww^

P.

ICXCFEC',

de infiiäb!h n'.y[iïrlo-/;lhdljüwlæ Tïlni!dns hlc PhilünOPhGSi'

hd

fequentes ejus iententie declarant : So/us decevpens ex. virtute pateria , flos

Vg

Mentis , pojfidet ipfum.

Inteligere , patcrnamque Adentem indere omzibus foutte-

Ab omnibus J4s & princpijs , aut priucipa

li D

tibus j & sp[um intelligere , (£que manere impgrá

defideratur

€onverfione.

item alibi : 45 oumibus defideratur Mens ,(* omuia proceduntà

( iq

Mebos, &

l d

Mente , Q? omns ornatia ef?. à Mente , etiamfi fit &LErRUS j neque propterea mon

omnia pro-

bt

ceduüt à

procedit. à Meute , quoniam fit. [empiternus gneg;. &b id. non convertetur at vefledie-

tur , quoniam (exprr gubernetur ac ordinetur, — Sud. C& procedit. (emper (empitexe.

futtfut

Mente.

f

janut

nus

j

ecundum (ubflantiam , ? convertitur (emper etiam. indifflutilis. (ecundim

du i

fubflantiom, — Rurfus idem : Mens noffra z bono disjundla eff , eft, indiga,

Di;-. Meaus

cóque etiam voluptatis indiga ad bumanam perfectionem ,

At Divina Mens [eui-

'LWH

femper bo

3ifj qy

per bonum partiipat , & unita eff. cumipfo , Cv propter boc Divina eff : [imili

num patti

LT

cipat,

-quidems ipfi fummo Bono (ecnidtum Bom participationem , Divina vero , cen qse

( i jT

fit eum prima Deitate contexa, — Idem alibi Amelium P hilofopbum citans in«

W g

Triplex opi quit : Ameliu triplicem facit opificeim , (? Mentes tres , C Reges zres . qut eft s

Qj

fex, Meh-— eum qui babet , emn qui afpicit.

Differunt. autem hi , quoziam prima Mens ver

tes tres ; &

li t

Rcgesues

. ef : jecunda quidem eff intclleGiuale , quod eft im ip[o s habet autem ante (z, & pare

. ticipat omniao sp(um » G7 propter boc eff (esunda, — Tertia vero eff. quidem &t ipfas

tj

Wi

Puíchra in«

quod in eo Vitellediuale 5omnis enium Mens confociato iutellecualy eadem et. Hán

f

Ti5 , gt

ftru&iode P& 4utem quod. ef in. [ecundo , & videt primum. . Quamió enim fit mayordi

SS. Trinita. ceffis ; tanto id quod. babet eff ebfeurius, — Has igitur Mentes C apifices fintnt

lia ial

te.

b

Amelius, G qui funt apuád P latogem tres Reges ; & qui apud Orpheum tves , Pha-

pliüsi.llul

nes Vranos, Cronos, — Si placeat; Le£tor denuo ad . Eugulimum -recurtat,

dfta exponentem: (p) Aliud Procli à Platone affertum de proccílione

Atl Mm

Md

in Divinis : Corporuim. quidem , quemadimodum didum e[f , ( animarum bwe

*E.æg:!i

Principium ffen Menteim proutntiat , & cau(am , G circa eain cundla effo., & äþmriqttæï

Omaium ab c4z4ue vitamn proceffibus Q explicationibus poffederunt.

Prooreditur auteim 4

(ilir j

eninibus

tthyi,

aliud principium , 4 Mente peuitus ab[olutum , magi(que incorporeum t inefjab

febus partt- le

d d

, 4 quo ominia eliam exirema verum. dicas babere [ub[lantiam nece[fe eff. 6*«

gicxpaFur.

Ihf[.';n' l ,

-

Oporiei principisiin omutum 4b omnibus vebus barticipari , þquid:m Q nullodde

cit ea , qua eff caufa vctums que quomodocnque (ubfiffant, — Hoc igitun pron.

UT di;m |

in 4i

LY

PT. (üprgmo cundiarum rerum , etiam ipía Mente Antiquiore prinapio 'f qftad

- (itis

UWIB (

x N

2

*

—((,) ) Eugub,l. é.c.1$. (p) idcm l86 7.

-

um

:

]

d. NU

1

; nnu;:«'w Mündi 37

äif?s C inarcefj

3. -Leg:fi AMofaicie-896. |

279

1] ld

i5 effet abfconditusa ,cum V Latonis T heol

egia reperi[fet , & tres baé p.

Occziünc

u

qi

1

euu[as G unirapes ultra corpora demon['ráffet ,

dico Animam , Go

Mehtein jupïe-« ex unitati-

le inja

mam, & (upra Mentea

Vnitstem ; procedere quidemex lis uti unit

gularitatilus

atibus att [in- bus & ingu

Qui t

proprios numeros ,

alterum quidem uuiformem , alterum Meutalem , lacitatibus

; jattlt

kertiton animalem do.tit, Adh

uc magis clarà eadem idem Proclus ex Theo- Prp:i) nu-

It r

logia Plateris affert : ubi poft

*

quam tria principia poíüiffet , Benum ; Men- PU*

tem Q Animam 5 exinde (ub

ais

jungit : Poff bec autem finguleriter (aper(ubfLau-

isle , & füperemineus , (5 inp

atrtis,

erticipabile ad omnes. fübllautias unitas efl « parti- Vnitas faper

Wprocæäæ

cipata quidem ab . eo

qued eft , G* cirea ipfam prim

4 fubflentiain (ubfiffens , abun. fabttantia-

dan|que

4dyecttone participation

1$, & fuper

i5 bijus , qued primo unumeft, ^ Hc autes eft

N þïü?f'!u*

jf:

fnperfabflaniialis ex

eminéns, &

*

bis exiftentibus

iffentia , 6 prime. intellicibilis Trimitati. — Duobus igititr

impart

d

izi

$8 pruma Trimtate , mimnirum uiata

te & Ente ,primá

"1

á

8€ GIgUeHt6, ial

fecundo Genersto : & ilá quidem perficiente ,

Uü il

n

bee anteim peyfetio: oportez. [ané me- omnes fab-

diam. amtoruin exiffere potentiam ,

per quiam , C cum qua , unum [ub[l antifigum Vanrias

eji , & perfectivum ipfius Entis,

Nam ( procelfus eft. ab uno , ? ad unum ipfius Vroceffus

mll

!

Entis conve

e(tab uno ,

o

Lj

j)

r

rjio pe: poteitiam ;

quod enim aliud cum unitate Eus , 4ui participa-

é&raiunum

tD f'ecit umum. ab Ente , quaim

poteftas 2 Proce[fus enim efl unitatia , C extenfio

*

i n

H

ipfius Eptis

48 Ens , Trinitas Vgitur efd bac

Ens.

; iitelleidual,

1

um faffigium,

Vuntas , potentit » con verüo,

p d

Alterum

j ,f

fite€.

producens , alterum produdum : potentia verà pendesis ab ttha ,

j H Wi

conjutta cum- E

Trinitas ieitur bac prima intelle&ualis

habitts amborum , p

r quevi & umtas En

, Viüiias , E C Quàm do.

ii (ï:G i

tiseff , Ens umtatis..— In his fLupendo && de unita

demon(frante Platone quód ( Bater

gunti

3 G Mettis eff Pater , 47 Mens Patris, G & Ente ?

|

quàd potentia occultata eft inter [upre

ma. HucufqueProdus; de quo mire-

T

ris , utrum intclledtus humanu

n du

s altiüis in Divina fefe immergere queat.

Plura talia qui à Proclo requirit

» Eugabinita confülat,-

4

:

LU

Paulb ante 4melij Platon

i& fuit mentio fa&a ; quem

Steucbiusame 'XXW,

hu^

pliüs illuftrat dicens ; Patrem

iun

, primwque Mentem dicit exsffentem » (ectn-

daim habentem , tertiam videgregm

:

) &*

quorum vatio eff , qubd primó ac principaliter

Amcfisï Pla.

'fantalitxe'rqu/e"'e[i ipfe Pater , qui

duitür etiam Yrimatus , Prindpatus , primum

j (ymhwf

Effe , 4 quo reliqua duo,

Secundus dicitur babere

tonici pro;

X

, quia participat priorem . tia[-

funda de

eitur à prire , eff Filim j

u$ . babet «b illo

bena (us , Diviniratem , Supientiat , Dco cogita-

t

Autboritatem , idá,

iPfe predicabat n mund

o, equeeft. fecundus participan[que , tiones.

g

quod dixit. de eo ]o

4DH65. , €wim effe

C fuiffe (emper ad Deum, — Tertius autem

$8, Trinit&«

i ffiily'/ ;/;'

Wquit , babet quide

" quod n fe

cutido efl » re[bicit «utem primum, — Hatc nos cla«

| ;(W ;' [ il

X

tlls dicermuss ; ianAye X du

tis confellio

Sbus , quia prsmum velut fontem [uum afpicit s ba-

p

bet autém quod in (ccundo (

3 fluit enim abipfo , babet ab ipfa , Qv a precedente »

,

flfifihq

miï

?4

u —

quédiie Wï n

ü'uirqqe ^b ip[o '/e*c*gmdo, Et item asápere , q

spfe

ECC

X

285

: 'Aïg;»iä ,. 3Q?ohtifce 13, D

abimi Regg ii

$

à

MW

D«

Plillofge«

Idem Amc-

