tradidifle alibi docui ; denique ex Bab ylonijs etiam infidelibus fuére plu-

Yüy

res ,quihunc Deum vcrum impofterum à fe colendum affumpferunt j

C

qui , vel quorum filij, poftea cum ]udzi in.Chanaan emigrantes Deo vero

.

liti /

Tetius muf jbidem impente cum fidelibus fervierunt

3

preut ex facra. Sanptura colli«

lt

di fe pradie

Catofcim exe

gerelicet, (c) Verüm neque facla jam publica Naba. bedonoferis protee

at

ftatio & confeffio eidem fufficiebat ; (ed infu

Qem,

per publicis tabulis infcrip-

fifig

fit , pablica teftimonia tulit, & per publica infltumenta omnibus Gentl-

ij

mnibus

! bus ultró ac ponte denuntiavit , ür fequicur :,Nlnbagüodom'föï Rex e

U

Püp"-

( F) kíd, 6, v. 2

—

|

H,]

P od

ml

nnis Mendi 3465.. Legs Mofuice

914.

407

N

p o

M,uli, , Gentibus &* Zzngms, qui babitant in um'verfa fet4,

Pax volis multipli-

jti qin

cetur, Signa G mirabilia fecit apud me Deu excelfus. — Placuit ergo mibi pra-

dicare [igna ejtis , quia magna funt : & miralilta ejus , quia fortis j 9. Regnum

pl

Ll,

retiniti

ejus fe

mpiternum , C poteftas ejus n generationem ( generatiouem.. ( . )

u (

Ex dictis coiligo 5 Nabscbodonoferim à Datiele jamn magnam in veta

fide inftruCtionem accepifle 5 nam de uno Deo ; & de Angelis, & eorum

yils ij

e vt

functionibus notitiam habuit, dicens ; Bencdiciaus Dens eoruin , qui mifit An-

Quarto ille

W

gelum. [uum.

Videtut etiam informatus fuiffe de futura Imcarnatione Filij

fimilis Filio

D*i quis

"T

Dd. ltaperillum quartum ,Verbum Incermatum intelligunt Tertulliamu,

y,üd

$. Augujliuus , $. Hippolyts Martyr , apud Pererium 5 cujus ultimi vetba fieiir,

rofert dicentis : Dic mibi Nabucbodonofor 5 quando , &* ubi vidifti Filium Dei ,

jj

um

ui bunc Filuum. Dei confitereris ? Quis cor tuym pupugit , ut hoc verbum poffes ede-

re ? Quibws oculis potuifli tattas bas divitias velut in [peculo pro[bicere ? Cur tihi (z-

lr

h , & nulli prétevea tuoim Sataraparum innotuit $ 3ed quando criptum eff ; Ccr

t

Nabucho-

; li g

Regisin manm Domini. Hec profectó eff wianus Domnili ,ut cognofceus eum in

donoforis

ut E

tamino , ipfum pradicaret &? gloricaret. — Nec vaeat. id my[lerio: quàd evim

«eta ad Deii

Tudai Filium Dei bovainem factum non erant agnituri , nec vecepturi , premore

conyeríie,

trof Rï;*sï ÉN

v

firat Seriptura , Gentes. ewm e[fe agnituras C* veceptuvas 5 quem jam Rex Babylo-

u conï*u; à

sis in formace videns agnovit , (* Filium Dei cenfefwsefl. — Sed quia nendum

JEsV8 ex Virgitie natus erat ,ideo illius quaiti nomen Rex non novit. ( e) Ea-

QU

QQW&QW i

dem credit de Nabachedonofore & fufius refert Rapertus Aboas, quód hic

A Xädl?ï'«m

nempe Eilium Dei agnoverit. (f)

IV,

;,mräa&i

Quód autem Nabuchedonofor ex. Dayide notitiam de Fi/ie Dei acce.

perit ; manifeftum eft in Text4: etenim cüm fucceffionem Monarchia-

j

gl

rum per ftatuam ei reprzfentatam fuiffe oftendiffet ; poft hatum exp'i-

Ejus fides

n[o]iu,s'fï.t

de Filio

T

cationem differte Regnum Chrifli, Filij D& , explicavit , qu!tenqvam

Bei,

parvus lapillusde monte fine manibus abíciffns , eafd

em effet everfu-

erunt hiä

tüs, & (uum econtra Regnüm undequaque propagaturus,

Imó Rege mqu

j WP'

x d

gCo

iftum hic vere Deum agnovi(íe, & ad verz fidei profeffionem veniffe

citatus Pereriuraffrinatin lec verba : Iu extrema parte hujus capitis deferi-

f

;l

fl'»!/

"L

bitur (ubita , (ed mira conver[io lls Regis Nabuchodono[or , ex [uperbia ad bumi-

d

F;: faperbo

litatem , ex feritate ad man(aetadinem , ex umpietate ad. pietatem denmique ex

humilis, ex

IPIWW '

in(ania d [amorem mentem : qua. converfio. eà accidit ex. adimivatione duaruti

n*ni

? Q^

FE fern -mzn:

um , quas in fornace viderat.

Viderat enim tresillos juvenes , qui vinch nedi

48 (actus,

J a

h W?

sU

àu fornacem erdentem conech fuerant , (ilutot expedué(que per mediatmn fornacem »

MOFG

H

j

cr intatlos , leuffin[g, vocibus

n u

sprporibti(que atd, etiam vofttbus omvano ilefas

landes

J

i

J

;ilc

E

(e) 5 Hippol æz"fj:;ï& Peren 1. 3. in I?.an. (£) Rupett,

A^ b. lib

(d j Den.

1

408

Jsfedech Poutifice — 35. Sed&äiä fRege :z"t,&er/um".a

Cindi.

laudes Deo concimentes, — Viderat pratevea fimul cum. illis elium. quendam quar-

tum virum deambulare: ,. qui propter vultás atque babitás devovem 9 mayeffatem

hiqui

hutndm

funilis evat Filio: Dei, — Quatuor porró. conver[ionis iffeus Regis marifeffa & i

Md

Quamor ffria figna fuerunt, — Etemimn primo [urgens à tyrono (uo: acceffit ad. fornacem , &*

ejus ce? vCt- D] p du verbis tres illes juvenes- evacavit , magnitudinem anumi. eorum , & conflan-

n

ficnis indi

j

^

tiam pradicans C magnificans. 5 (cilicet , quód non dubitaverint Regis juffa con,

b)(

Attil) |

cia.

V jiqn

- semnere , C? [e inorti offerre , ne alij quam.Deo fuo Divinum cultum atq, bonorem

adbiberent. — Quaprepter eos juycues ad. majorem » quam baberent. antea , potefie

d

tem Q digiitatem. Rex promovit,

Deinde (ummis laudibus extulit: Deum. ip[t

LT

Y

ä

Mi N

Tut » propter omnipotentiam propter fiagularem curam ,quam [evorum. (uorum

L

breorum

Deum Hc- gerit propter mirifferia Angelovum , ipfi ad- muran. famulantium ; propter effettio-

nein prodigiorum. ( miraculorum. j deuique propter Regní &* dowmatioms ejus

ii w

cur adeo

LUET.

prasicave-

amplitudinem: atq, etermtatem.

Adhec magna Devopera ( miracula , que

i

f ad p

x.i:,

ipfe viderat , per omnem [ui Imperi diriouem. divalgeri. & praecdicani jufit » p

náinque capitis , Ó amfionis omnium bonorum $n cosconhivit , qui Deum u-

ET

E

RT

-

digoruin vituperave C& blafp^emore audevet, — Pofthzc Pererius inducit Ruper-

-

,

contra quem idcó

L Mi

Ruperti Ab-

tiin , converlionem Nu,äuczbadonaþri.s denegantem

batis co1*

ipfe infurgit dicens: Immerità-converfionem iffius. Regis carpere & crimina-

: Mi í

reétio,.

1 voluit; , verba. eus in bonum fen(um: , quem ip/a-tamen pra[zferunt , interpree

. mþlof,;ga 1

tande, Eqtidem affentior pottus. Augnflino , Hitron ymo , alifg, Patribus, qui:

| mf

conyer [iowem . iffam ex. animo (yucero pioque profecam agno(cant C commendant,,

i;

H!ldf.) ! Mï

Qu

eaque illad. Salomonis diélum : Cor Regis.inmanu Daefe , ficldtei illud quocute

LT

que veluerit : comprobatum ej?äcen[mt. Hucuíque. Perertu. — s. äagü!'äfw*

5. Augufti- Quafi cadem verba habet, qug. fupra ex $. Hippol yto allata

Tij d

ab opinio figena ttnde tilà boc ? quis tibi. annuntiavit Filium. Dei ? qua lex ?. quis- Prophet

M g

deRegis — apnuntiavit Filium Dei 5 Nondum quiden mundo na(citur ,. & [imilunido nafcenm

'ifï"ädfüa'a

S&onverfione ris 5 ze cogno[citur., Vnde tibi. boc ? Quis tiby-iflud. anmntiavit: j Nä(:' q&iif*-/ï-ff*

tl

d

N Wt

te Divinus iguis intàs- iluminavit , ut cum ilic z te captivi tenereutur inimy

]udai. , fic dicéves teflumonium Filio Dci. (g ) 1dem alibiteftatur, Nabu-

chodonotrzm vidille majeftatem Dei prefentis in igne , dedilfe laudem:

Hnm J

N

Dco,càmque depradicáffe. (h. ) Clariüs autem per hac verba dif-

fipito,

Idola abju: ferit.: Fit repeuté confeffor , qui. muper: fuerat per[ecutor : predicat , quem paulo

ratNabu. 4nte negabat : Venetari pracipit , qui. yeuerantes damnayit. (1)5$ Hierou ymus:

LT D/]

chodo?ofor vcio fic ? Ergo Nabucbedonofor Des confelfonem rezipit , &* damnatis idolus laue

W : ii

dat ires Pueros: , qui toluerunt (ervire. (* adorare omuen: Deum: excepto: Deo: fuo,.

m

lum

tiOres..

"ä'ïl ,

&

(kj Horum fancterum Pat—ruvm,vcüigjj; infiftunt: multi Recen

Corne-

*]üs nw

(g)' s. Auguü';-röm,g'.&onc.aASCätccli;conr;I'ud;'c

$444 (h) Id Tra.

3'.

d*

xg;in':lægi

(i) Idem i6$ln-*4.i:QE-F9mB-- (k) 5 Hieronin Danje.

(1)

L

Znus Mundi 3407, -l,egis Mofaice. 924

499

TT

Córneliu : Mulu Veteres , ut Tertullieum , ]uflhinu , Bilsvim 34 alij put

ait ,

( ia

buni quartum veré uon Augelum ; fed Gbriffum fuiffe , qui jam tum ante fumptam Atiorum -

i

"j

humanaim. taturam eyes [iilitudinem induerat , er. fe quod4mmedo-ad futurum: Pau& cone

Redemptoris officium. exercebat

fs

Et infrà : Vide bj quid. faciat - conflantia , Icnlas de

codem RKés

i, d at

virtw s Q fanctitm paucorum exemplum : bc enim tres paeri bi Monarcbam Ba

gc tonyer*

ag j

byloniorsm feroc Jfumum ( petentiffimum converterunt ,ut. Deum verum toto Reg-

fiü«

m-atg; hn

to (uo depredicavet : ficut. [egnens. ejus docebit edictum, (1) Feldius Burgen-

ii p

lis ; Vere bec eft admiranda metamorphofis » & mutatio dextera Excelfi ; Qui

j u

enii pritis Jo im fLatua pro Deo coli voluerat ; jam Agnitá Dei veri &* omnipotent

D

yirtute , peccatum [uum agnofeit. , ia fe fubijcit , aec Taniüm coram Bab yloutjs

EL n

"Toti mundo

ml

peuitet , fed tori mundo (uam panitentiam pate[acit , d7 quefi preco qui(piam Eyau-

fuam con-

verfionem.

d

gelicu i. Dei laudes evumpit , vidius failieit navitate smiaculi , mmirum in [e

* Bd 1«

experisvadium. gratig. col

efis, quo detegevetur ia cacitas enis ; G provéca* pacíacit

Tetur ad perfedti

T d

onem quandam fidei copmitionem, — 8ic euim placuit.-Diyina Mas

jef «t iflbo M

T5

ottarChÀ s tahiquem pracipa totius orlas Primápe , uti ad (ua poten-

Ug declerationem , ut qui prius fuerat (athang injlrumeutum ad oppugnotinemn

iadd h;

( nütian veritatis , jam vecepto Iumime

n qui

fidei» & &piritu Dei , fieret ejufdem ve- Viv praco

n .

nm.m 202 ]?f[f)im praco ,G defenfor ,

€ propusnator , «ujus autboritate & impe- aiqpe dcfeus

4

yii,

ro profigatá (uper/titione C* idolelatri

6 us veri Dei cultus veflitneretur. ( m ) !9* veritatis

Idem hajaus Mon

archg decretum contra blafphemos editum confide-

Pitl jl fï'

od

Fando , illud hifce verbis profequitur: Num demhm veri

Principis «c Mae

Bifiratás off cio-

lg

fangitur. N abuehodeno[or -, qui batteyun fud poteftate abu[us » ad

[ethana e& idolora

boftem demo:.

m eulium. propagandum a« defendendum , fe Dei ( Sandtorum p sss pei

f L

firav.vat $ tandem impietate abjeilá decretum mytat, — Legem igi- gasecur ,

!^ (j

Js- i

Fir fenxit , ut quà Deum verum blefobemaverit z jam v ipfà demonflrans , (e mll idola da--

T

[

440 di(iderare , quàm ut . Dai gloriain tota régno promaoveretur. — d eam ve- veftatar -

]

[i

ro confeffionem , quam Nabacbedenofor toti mundo tranfmifit, ita hic

j L-;'g;*,«.::';

Authcr. Siema (* eniralilia feqit apud me Dews.

Regis, 4d eognitionem ve-

juuit

n

; Dc addnili as efl. libera confeffio , quá idola emnia deteflatur , vichus 4diiis.

latiry^

VAliene [ianortm , qua coram oculis ccrücbats

Vedi

edtiti

Numsra Lectoromnes Gentes & Nationes à Nabuchodonofore iube

Vs

acr

j'-ugat

j^

áS. vg'ï

in poteftate habitas , quales prater Judeosimprimis Bable»

(i/

8j, Chaldai, $

yrij , Aff yrij . Cale[yrij , T yrij , Per(e , ZEg yptij » Arabes ,

Aieue [mp

eratoE

W L

J

bitg , Auhmouit

Ad hos omnes peryenit Regium ac fcrium o55 «;

lh

HW

ecretum -de Deo. Hebrepum , Deo Deorum, & Domino Regum , in ejusfides

,

"M

1gnis & portentis mirifico & omnipetente ; & ne quis füb pzna capitis long? lateg;

| ju

en- innotült,-

Dd

cjus nomen fanàiffimum blafpheme

t, Cüm

3

;.

etiamöubique reperir

f£u£

:'n&l?in:ä'

a

a? Ceruis Dans 3 (m) L Vels. inDan.e, j

R

410

Ijedecb Pontifice 35

fechoniá Re ge iterum.

Mitatc

tur [v

d&i , quantum eis folatinm efle debuit , iplum Monarcham , eujat

captivi erant , a

d fidem veram veniffe? quanto ftudio ubique z:lofiores

ttitit;

Dtum:;'

ipfotum hunc G

entibus Deum explicàrunt, & ad 3dolorum detefta-

s

-

;Dc?rcta

tionem & abjurati

onem commoyerunt ? Cüm & ipfi primarij Dodtores

lubitud

Regücüm

ftringerent,

in pabylonia , Chaldea , Perfia C* g ypto

*

:

hunc eundem Deum pradica-

Bul

us auxilium aece

b

fti

it» quan

do & fummum orbis Mo-

t?gä päüp

inde fidei

rent 5 quantum €j

infignis di- narcham jam

fuze dodtrine affeclam , defen(orem & propugnatorem

ii

creta fummopére firingee

]i dimo

laratio col* funt confecnti ? Cümque horum Regum de

liguut,

rent, & inobedientes mox pxna fzqui foleret , quis dubitet multos; K

;

t

1

ictis vaniflimis idolis ad veritatis

gis fai exempla & juffa fec

Mtos , r€i

Qu M'u

lumen Deo adjutore pervenille

? Neque minorem fru&tum illam con-

fit i

feffionem orbi communicatam , n cor

dibus Regum & Principum ob«

Waele

m fine fuo ftu-

filfesy

tinuiffe credendum eft : Deienim providentia fuit , qua

ftratam non fuiffe con&dere poffumus, Quiautem omnibus fuis Rege

d Dat

Is

f

i

i

illare conatus eft 5 quantó

nis ; & toti mundo yeram de Deo fidem in

imprimis]

alia

iil

utique Au-

magis putemus id eum domi feciffe? Aulam reformáffe , Dei magn

lam fuam

indefinenter przdicáfle ? omnibus ut hunc agaofcerent , agnitum lau-

^

f (TW i

a-.

fphemos & contemptores gravif-

DT

Regécon. darent& celebrarent , perfuafifle ? BI

P

vertiffc fu

?- (imé mul&áffe? Jam erge & major Hebra eaptivishonos,

& major at*

lt

ggnimr,

n f

M

ctevit libertass à quibus B4bjlonij veram fidei catechefim flagitare non

definebant. Hc enim omnia talis Monarche converíio dicere ac

Á

credere perfuadet , cogitque quemvis rem attenté confiderantem : quo*

DN

, conrra omnes aliosin idolis

müm;(

modo enim is, qui unüum Deum verum:

cultos,tim aperté tat

n candidé, tam ferventer predic

at,ejusamulo

Vs Dro

la fua adorari permitteret?

]

l

Deos , in idoiis propofitos etiamnum in au

fie

oloriam fuam

kïfum (

Scisbat enim ,quod unus ille, quem pto vero alfump

z

*

ii 3

VAE

4

.

do

alteri non daret 5 ade

üque omn'a 1

Í1 non if falítaris indicia , &

/

W*W

poris Ecclefiz profe&tus;

$u

veritatis ludibriseffent. Quantus hujus tecü

l.

quanta fidelium eloria !

3

ANNUS MUNDI

2409- Eegiä Mof'aicæg*zg. Vidimus in.

pb

füperioribus Naburbedoneforeim converium ad fidem quid

em,in quota.

U.

fNabucho-

donofor

men fubvertendo nulli' diabolus unquam pejercit labori : & verb id

&Yot

effecit , quód iterüm Nalzibedouofor Dei in (e itam concitaverit : & qui«

p

quomodo

'

rurfus Deü f

d

em tantam cxli contra fe concitavit iram, ut Deus eum & throno de«

U rObm

Süàm veró offenfionem &

offenderi, turbare , Regnóque privare concluderet

Q

difgratiam Deus per aliam vifionem Regi patcfacere voluit. Olien-

dit eidem nempe in fomnio arborem praaltam , fp:&atifïïmam , ut

/!cm

Rex iple reftatur ) quam tamen 0595 repenté fuccidi precepit.

Monar-

o

Em

-

!

: 'Jnh*æ Mäm-d; 3'408. l;egz'k X ?an/äzftä 925'

4Tt

tdhum,

Mohiarcha in. fua fomnij ad Dumielem enarratione Aobgelorum m

unia

Qu n

tangit , quos iterato vigiles nominat.

Uriam 4olum excel(am , id eft,

m d

Deum ,nuncupat , qui dominetur im regno hominum ;

Regnáque pro

arjj Diis

lobitu difporiat, Sed & frmum ejus fidei vera' indicium eft', quód

Q p

Dauicl pro Deo téconciliando bonz opera , in fpecie mifericordiam

? ob

érga pauperes eidem R egi prafcripferit: quod certe inane confilium ex-

! ügüa[['ü

titiflet , & R ex idola coluiffet : nam, ut Catholica docet Theologia, £a«

t

lis elcmofyna (ine mérito füiffer, Sed & Danie/primo idola defttui ,

t at

& tunc tandem ralibus operibus bonis fidem a&tuare , & efficacemi red-

d vt

derejuffiflet, — Fideseniem fine operitus mortüaeff. ( m) Quod vicever(à

m J

pati j re dici poteft : Opers fire fide viva per charitatem operante , &

vt

ipfa eiTe miortua dicente Apoff, Paal; Si diffribuero in cibos patiperum osmmes fa-

Nabuchoz

6ult ates meas , cbaritate autemton babeam » mbil wihi prodeff. ( 0) Ytaqs dice

3

D* donoforemi

j fs RCE

do Danel : Pecéata tua elemo[y:

7

j5 reditme, Ó iniguitates tttas mi[ericordi)s pAtlpt» ia cunc fi-

n

d u

9um. (p) Pidem veram in Rege rieceffarió prefüppefuir. Ergo non dem veram

)e m

idolola ria , fed alia peccata fecerünt ,quód Deus Kegem graviter puni» habuiffe

puiit

16 dec.everit, — Viderurantem Regem,ad inftin&um Divinf Danieli , probatut,

ore p

infignes utíc üe & regias elemofynas paffinzirt pauperes effüdiffe , qui-

T

busid promeruit fecuridüm doctrinam s. Hreron ymi , quód faltem per

frot

annum integ: umiimmincutem Dei vindi&lam füfpenderít,

Qs ?

ni fui

ANNUS MUNDI 2469. Lcegis Mofaice 926. AnnamReg-

I

vt

N abuchodono[or agcbat trigefimum: fextumi, Monarchie duodeci-

j

mum ; qui pofiquam per annum liunc integrua continuáffet , largiffi-

ldem denuó

gl

mas pro poenit utia fundendo elemofynas , pro folita fua inconftantia

:

labitür pet

tütfum contra Deum inipegit, non circa Religioneni quidem , fed i

N

füperbiamie

i u

genere morum , & ita Divine benigmitatiscatenam abrupit, Videli-

AUE

cet pott annirevolutionem (q) per otium iri palatio fuo deambulans,

3 g&üfl

& inde per feneffras urbem : Bab JMonitaii , quamy per multos hucufque

aninos faftuofiffimé ortiaverat , oculisoberrans, vaniffimà rurfam u-

perbià inflatus ;

Vij

gloriam inde auccupaudo, Magratibusalia & alia mag-

n

(Ii!

nlficentiffima &

dificia digitó commonftrat ; quorum omnitim vocibus

!

?i i

,

& votis eadeni mire depradicari fentiens, in hixc vefana tandem verba

' qu.

li

prorupit : Nonne bac eff Babylou magna , quaui ego &dificavi in domum Regtii ,

in robore fortitidinis med , && in gloria decoris me? (r) Quid obfecto in-

llcmm

[

folentius dicere potuiffet ? Momento ,quia in codlumi vox ifta infaria

0 (

Eff z

penes

g

3

! ( 9) Yac.a.v.u]

:

*

J

(1) Ibid v.a7.

&« (o) æ.Cofifn:rEw;i:i'-ï-« (9) Dau14« (q) Ioid &6

P)tl

lu

n

1

*

At

Jofedech Pontifice 33 Techonia Rege sterum,

Gravis in penetráfl

1

et

; telponíum indetale elicuit : Tibi dtcttur N abuchodonofor Rex ]

qutdog

CRf ,

eum Dei

Regntim t

uum tranfibit à tes G ab bominibus eijcient te , & cum beflijs & feris

vindiét de- erit babitatio tua : [anum qua[i bos comedes ,47. [eptem teumpora mutabuntur [uper

ilis (moi

[cribitur. — te ; donec (cias , quód dominetur Excelfusin Regno bouinum , d* umcuique volut

Aer n

| Gfü[ilbüs j

rit , det illad, ( f) Sed magis mirabile quod additur? E4dem borá ferm

| Wtiol

£ompletus eft (uper N abucbodonofor , & ex bominibus abjedhus eff , & fenum t bos

comedit , (* rore cali corpus ejus infeclum eft , denec. capilli ejus n fsiluudinem

QUs Y

Aquilarum cre[cerent C* ungues eyus quaft avium.

Nec oraculum quidquam

a

; fafe lob

Nabucitodo aberravit , nam ex hoc Nalbscbodono[or repente furere ; infanire, hinc it«

soforie- de difcurrere, vagari, bruteíccre , fngitando apricum petere inchoae

1 fmiitüm

pehibbtü4 bar, ita ut eundem quidem vínculisconftringere neceffüm effet. utpo,

pl

]

vg,cfsi:.

te jam fenfu humano privatum. . Juffu tamen Daniclis permiffum eft;

nudan

ut in fylvaseffugerer, €o quéd decretum Divinum fic ftatuiflet , cujusto«

* n

nitru non folus Dazicl , fed probabiliter quotquot aderant , proptijs aue

ï

i

j

R

In fyïv-as &diérant auribus,

Itaque memores iliius decreti , jam ante annumá

E

ciemos cf. - Deo irato contra Regem fulminati , ne ultrà Deo refifterent, Regem pee

| itegag

fugit,

cuinum egredi permifernnt, . Regaum interea , & totius imperij admls

| nf

nilliatio manáit penes Damielem , có quód filius Eulmerodach adhuc mi«

! W quag

D

norennis fuiflc videatur , fub tarela & infltué&tione Dasielis relictus ; Ita

E

namque N zbacbodonefor adhuc (anus & bonai mentis,; eundem Daridean

ftfl( Q

in Regni collegam affump(t , ut claré. Scriptura teftatur, (t ) Datiits

. "ts

ergo cum m ;gaatibus cxterisadminiftrationem Regni fufcepit : fub quo

E(Rkäm

Oftpan

Daniel cum Tudeeos.captivos re(pirá(ls , & Eccleffam Dei egregit Sloruiffe quis dubi»

*p-xoceribus tet 2

fic enodacur illa objectio : quifquis alius per feptennium rexiffet,

M(cere

adminiflirat

Regiad fanam mentem, & ad aulam reverío, non itafacile Regnum

Wibum

ya—bkca.

cellurum fuiffe : Nam. Daziel & proceres folide fciebant , non nifi ad

E

fcptennium hanc pznam Regi à Dco immilfam , ideóque in vifione

: iurm-m

À tV

[ d

arboris fuccifg Deum p

epiffe, urgermen radicum in tecra finereturj

quod Damiel ita rité interprecatus elt R egi : Onod autem precepit , st velin-

j

queretur germen vadictm eyus , dd eft ,arboris; Regutin tuum tibi mancbit , poft-

dlL 4

quam cognoveris poteffatem cff: caleflem, (u) Rcgnum ergo Regi per ex-

fitie

Cuomolo

preffurn Dei mandatum Dasiel & proceres fzrvàronr.

Quod autem tot

EU

Wl

?

Rexin for-

annis R.ex fosnum ut bos comediffe dicatur ; creditu non eft difficile:

m

mabreali nam et(ifcenum homini cibus fit omninó inpaturalis ; fciendum camen.

W

siverc po;. Jpfüm corpus à Deo:& confequenter partes ad digellionem & nurr tio-

tusrát.

LR

Bem pertinentes n Rege alteratas , & ad (ufcipiendum & digerendum

BY

fo;mæm aptatas fuiffe. — Forminas tibi gravidas imaginare , qu& aliquane

Ti

EUY

(f) Ibid, v. 28,feq. (£) klbid. ET (ü) 5bici,v.53.

zusd

i

j!

hunus Munai 3460, Legis Mo[aice 916.

45

f

quando picà feu malatià laborantes per inordinatum appetitum terra

m,

j ii

cretam , calcem , arenam ,carncsaut piíces crudos, aquam foctidam, &

Ut

ália (imilia cum rbaximo guftu comedunt & digerunt,

Quód nudus ^b exem-

lis proba-

Wlv

Rex injurias temporum exantlare potüerit, id non tantüm in muitis "

Ie

lenni

Gentibus , fed & in phteneticis maniacis , aut melancholico affzctu fu-

fenm u

peratis poffibile fieri deprehenfüm eft. — Nedicam , quod pecudis infar

fmiüwäfw

ctinibus veftiri Rex miferrítus inde fit. viíus.

Quód autem cor fere

m quiägm

jpfi datum dicatur procerde humano ; nequaquam fequirur in brutum

mire d

fuifle fabftantialiter mutatum ; fed folummodó accidentaliter bruto af-

Yeert i

fimilatum ; confetvatis tamen in eo membris humanis ; nifi quód crines,

n

capilli , & ungues fupercrefcentes ; & manuum , & pedum inítarqua-

al

drupedantium ufus retortus eum f rg magis fimilem quàm homini fe- Cum fari

]i at

cerint ? Rege ipfo per cotruptam phantafiam fibi continuó imaginan- moraur ,

: pm;riis Ü

te , fe pecus effe , ideÓque pecuino more fe. habere debere , unde & in 'n fylvis.

Vnte 4ntut

Íylvis fe detinebat ; homines undique fug'cbat brutorum magis focie-

,K

tate gaudebat,

Sed & humana eiloquela fuit ablata , ut fingulari quo-

yptid

dam ílridore vel clamore ab alijs feris ita differret, — Et in hoc ftatu

jadiic

plus quam inifcro N abucliedonv(or totutmn exegit (eptennium. — Non du-

2

elun)

bito , homines aliquando maximé venatores, ad eüm videndum ex:

]

(fe 5

2 D

etfi ( quod raro fa&um effe credibile eft ) nonnuquam pratereuntem ac 4, aliqnág!

u) Dd

fugientem viderunt ,vifcerose cominotos ingemuiffe , propter penam gourralis

ilb qi

coleftem , tanto Monarchz infli£tam ; alijs tamen retuliffe fp:ciem & in confpe-

us d

formam $ unde Dariel & cateri optimates , imo popnlus univeríus cog- &um vece-

M

nofcere potuit, verbum Dei necfallerenec falli./— Verüm quia hic Dei rit

V'R

g jl

D.

verbum inipletum exacté viderunt ; etíam de pradictà ejus reftitutione

yn niii d

ambigere nemo potuit,

Lutum in manu Dei fümus omnes, qui nos

n V;'fl'()l?f

formare ,deformare, reformare pro libitu pot:ft , quiaipfe Dominuseft,

I

fgerett

ANNUS MUNDI 5416. Legis Mofaice 921.

Septem anni

j

jam effluxerant, quibus N abucbodeno[or Rex meritam à Deo penam pra-

Ml

Jl

7;1

didam fuftinuit, Quia verótalem poenitentiam & fatisfattionem , ju-

I'J

g

fticie Divinz hoe modo cxhibitam , mifericordiffimus Deus ex condicto

l( jl 7!(9'

acceptavit, ideo nunc.eum in gratiam recepit, — Caffante canfd. ceffat «f- Nabuchodo

i

i

fedu. — Praftità tali poenitentià Nabucbodone[or repenté ad fenfum ; ad nolor fibi-

l ;am?ü'

mentem , ad feipfum redijt, Hucufque üàc dixiliberras mentis in eo adc

Q 1Imet iterufms

re(tiuuitürg

ligata extitit , ut fui potens non exifteret; adeÓque ut amens peccare

"L

non potuerit,

Nunc autem fubith poft (eptem annorum quafi conti-

nuam no€tem iterum dicfcit, & fo! icteliigeantiz rurfum in hoe Rege

i

(Hl

Oboritur; iplo ita teftante : Igitur po/ finem dierum

u N Abuchodonefor o

Ef

Igg

:

4

Y ofedech, Pontifice 354 Y echouid Rege iteruni,

los meotad cwlum levavi , &* (en(us mous vedditus oft mibi, ( w) Quafi elons

tit1pto

(ffimolethargo expergefactus rationcinari czpit , feipfum afpicit ,&

patt a

óbftupelcit, Surgit (üper pedes fuos , & in bruti fimilitudinem feve-

hii

r& degeneráffe cognofcit,

Miratur pilorum & capillorum niiram den-

at

A

,, fitatem , unguium prolixitatem innaturalem 5 calla genuum quafi core

| t rl

Semetipiu

nea , manuum pedümque inflexiones ad curfüm innaturalem coadtos,

p u

obftugcta.

[2

&us confi,

Seatit gramine adhucimmianfo f& os plenüm habere, | LuGtam cogíta-

(ytrmd

jnum,

derate

tjonum intr« (eipfam concertantium habet ; vere ne N'buchodene[or iple

effet ? an homo? au brutum ? fed conclufionem pié moxipfe fübdit ;

hi, N

fe c(Ie Nabucbodene[orem illum nempe , quem Deus propter faftam intol-

; lit;ided

erabilem ita cafligáffet , & quod qui fe fupra homines exaltáffec , infra

ttin (y'k

Reffexio

homines ufque ad beftiasdejectus eflet, — Veldiur hic : Delsrruit enim [e«

ftcidete

ipfiem intueri , adeo. (ibi ipfe , umb cateris omnibus mortalibus pror(us diffrmilis,

^ a i

mozalise

O térque quatérque felices , qui bujus exemplo agnitá propria mi(eriá , neglectis

; &if l

momentaneis G terrenis. eolum (upieiunt , Denum: aenofcunt , ex fide vera suvo-

— 3 Engr

cant y (ua peccata confitentur , admirantur Dei juffitiam ,ut ei quas po[funt in fpi-

dinin ?

ïï:xm k

ritu bumilitatis Ó animo contrito laudes per(oclvant, — Iaque culpá fuà talem

fuam metamorpho(in accidi(Ie confe(Ius, oculos ad coelum levavit, &

LT

Alüífimum benedixit , & viventeni in fempiternun: laudavir & glorifis

('rhi

cavit.

Cogita hunc Regem in tali effigiein abdito fylva receffu ftan»

E—.ïwgua*m am

| lt il

Dei laudes

tem , marüífque in coclum tendentem , de quoid dici queat : Selutam eff

,

D

, il

xefolvitNa- Viculum lingue ejus , G loquebatur redié ( x ) Poft hanc enim poenitene

?

buchodoao tlam Íeptenam rigorofiffimam , períeptem anrios Integrosimn ilentio

D7

for.

À]

& feparatione ab hominum focietate pera£tam , runc linguam folutam

primó in Dei laudes movet, — A/riffime , inguit ; l;þn'edixä' , Q viventem inï

H

Septenaue — fempiterpum: laudavi , & glorificavi , quinpoteflas eyus pote[las fempiterna » G

tl Ár

ponam

Regnum ejus in generationeim Q? gentrationem : & omnes labitatores terra. aptud

üràyl

meimpe ca«

eum im nibilum reputati [unt.,

nonicanv

]uxte: voluntatem (uam facit tam in virtutióm

ib: Cs

celi, qudm in labitatoribus teree » & uon eft qui vefiflat manui ejus , d9 dicat &i

Fa

peregite

ha fidem, Hi

Quare fecifiá? Vide integram & verain 1n. hoc- Monarc

(5

igirur ( funt verba Weldij ) jemexpertus Dei in fe uflitiam , potentiam y &

0pts

Deji. mierordiari , qued veri fidelis eff , i ejus laudes erumpit 5 jam paliim deteffae

mlamm

tiam & mi- fur cimnem idolomanuiam , veraim. Religionem , ac veri Deyculium pradicat y ag*

P?tresd

fezicordians gofir ipfius providentid. gubernart celefHia , acterrena, Natanda fant etiam

Q

D)

i

concclebrat g erba Kegis illaz Figuramea rever[a eff ad me. ( y ) linde conijcio mira«

culosé faétum effe, quód ungues, & crines ; czxeter dque brutalia virtu-

Htl

d;iek

te Divinà in Rege fub'iþöä cvanuerint ,ipféque ad. d.egoggm faum 16

yitz

(

(vy) Bof 4.v.81. (x) Mare 7.v.37, (y) Ibid, v« gj

OM

p

i

Acnnus "Mundi

-

34 69—-' Legi Mofaite 925

bl

"Qua[i d

trit?prout v, g

. per-iniraculum à N

4unati Syro türpiffima fcabie r

€* Miráulosé

im dl

pente ablatà re/fstnta eff caro ejus

idínem v

v finit caro pueri parvulis: (z.))

ïpfc Nali- formam te-

thodonojor (. inquit Tergiellus ) u

láope bumana , [ed [olá Det benigritate £v cupe:áffe.

TT

elementiá prifline veflitutus

eff fanitati , flatima, integris eofibus , er fand men- Priftinam

im qualt

te , erecháque corporis figu

ders od

VÀ , flans , vecegnoyit fe effe bominem , jufl quidem

prim à Deo bumiliatum ,a

unc verb ejufdem Dei mifiratione

[ublevatum. ( a ) Et

Optimates tizei ( fic:

*

3

anap

pergit N;

buctodonefer &flerendo ) &

magifiratus mei veqtii-

Mdniri

f

Jurunt se. — Ratiojam füpra eft infingata

: cütrí enim liquidó eis con-

xink (

ftaret , Regem ad feptennalem posnire

ntiam à Deo fuiffe condemna-

dub t

tum 5 ideó itatim repleto hoctem

pore, jubentefine dubio Daricle, fo- A fuis qua-

xf

ràsin fylvasegre(fi Nabucbodon

vforem tamdin vefligárunt, donecin eum f5 & 1—

mit ii

inciderent , quem etiam ita

Cut ipfe eis eft faffus) pauló ante in priíti-

m[iu djgli.ïh

nam Eguram reftitutum, D

eüm

que magná voce laudantem invenerunt,

ipi p

& ita gloriosé ad Regnum , ht

1

eufque eidem refervatum reftituerunt,

& majori cum gloria ad thron

j

um füum magnificentiifimum, quàm

m

olimin prima ejus inaug

uratione fact

etiam Rex ifle fatetur : z5

um fit, reduxerunt: quod. ipfum

iil W

Régmo meo veffitutus. (imn , C maguificentia lo throum

q'AkVäVi(I )

4implior addita eft mibi, — N unc

glorio!é re-

Lgitur

€go Nabutbodonofor leudo & magnifico .

T

€ glorfico »eaem celi

5 quia omuia o

pera ejusvera , Q? via ejus judicia ,

ft.£utus eft,

dientes in [uperbia

C gra-

cgg[fu/flü*

potefF bumiliare, ( b^) [taqu

e fi unquam aliàs , certé

g

in hoc Rege Deu

s potentiz fuz oftenfionem fecit,

Et fi unquam ali-

n ii

quis per&dus exinde conver(us

noforcim feciffe dicendum eft.

fe DFO humiliter fubjecit , hoc N abuchodo-

as'm' hlcm*

un i

ANNUS MUNDI 2417.

Í

Le;gïs Mofaice 9234.- Valde probabi-

j j »ni lï

lejeft , N abuchedeneforem pott pre

di&iam poenitentiam non diu fupervi-

xiffe, An coníftans in fide &

, /////// j Gi

juftitia perfeveraverit nil dubito: mirorg?

At t

cur Author , cujus labores pl

urimum veneror , dubitare voluerit dicen-

do: Càm non legatür

TL

idola abjeciffe ,

Tudaos 2 captivitate dimififfe , t yranrice

vriflh

ectupata vefrituiffe , aliàque vera peni

m

n j

j

tentiz figna edidufe. ( c ) Quomodo

i "

enim Nabuclodonofor Deum verum

magnificaret & glorificaret, & omnia

opera ejus recta pronuntiare

"T

t, fi damnatiffimisà D«o idolis Diviaum

n

"

etiamnum honorem afferui(i

et?

An fal*-us

/W T

Patres

Longé ergo melius tot n&i & antiqui

evaferitNaes

v;;"n"if'-,*g'

,de falute Nabuchadoszo[oris

fen

dunt» quosrefert & fequitur Pereriu;

diguus, cujus híc verba referantur :

buchodo-

uf

Pofuit bie locus « tit queffionem ilam tv4.

noiot,

U d

Ü

Gemus : An Rex Nabutbodonefor tand

em

falvus fuerit , per boc Dei. [upplicium

J j

4i 48 extreinun. (alutem aiesnam eon-

u

emendatus ,€. per ponitentiam digué ffi

p

fecurs

th

(2) 4. Reg, $. v.

14. (a) Totnicll

. Án, 34?0* Q 2. (b) Dan, 4 v. 33 fea-

(«) Corn, in Dan.

4 Y: 34

[1

'4i$

Jofedech Pourifice — $3 Sedecid PRege. iterum,

ii

P

fecutus? Equidem arbitror » Regeim. bune fuiffe (alvum, — Adducor in eam fentene

tiam tum . autboritate graviffiorum Scriptorum , tug vatione minime infirmá,

um

AÍ gue UA quidem fen[ït läffphm ; qui anus nobis in[fdï H;,bgæomm gmmum»e[e

lda'mþï:

debet,

15 nainque lib, 10, Antiq. affirinat , bunc. Regem deinde per totaimn vitam

denihti

36f0phäþ lu-

dzi [enten-

agnoviffe & laudáfü Dei virtutemm ac. providentiam. — Dorotheus. in $ yanpfis

sulía]

$ut,

tía,

( Epiphaniusin vita Danielis , 4junt : Propterea N abucbodonofor tam duté ca]hs.

gaium effe à Deo , quia Deusip[um perire noluit.

Addunt preterea , eum deits

N dito

cep: edbefiffe (eiiper Danieli ,

adeóque illum dilexiffe , ut coberedem unigemti filij

df

D. dieron ymus in Epift, ]. quaim (cripfit «à Latat

Bunem i

fui veligquere eum volucrit,

— de imflitutione filie , probat , de nullius (alute effe defperandum exemplo Litrütiits

Qippth

SS. Patrum

qui in cruce conver[us , eoipfo die meruit. cum Chriffo effe in Paradifo: & Regis

ficut

N abuchodonofor , qui in exiremo vecepit (alusem. — Auguffinm in Epiff. 122 qu£

quüründam

bufdäm )

opinio,

efl ad Vidlorianum. — 1deo ait. voluiffe Deum coram N cbucbodonofor tes pneros de

(

e&u cjus facere , quia

fornace ignis miraliliter liberave , & alia. miracula in eenfp

Dii, |

volebat eum Regem vesire in cognitionem veri Dei , & con[ulebat sp[i a. (alutem,

ln

In libro attem de pradeflinatione ( gratia c. 15. Oflendis Augu[tinus multa fuiffe.

DT a

Eorüsm tamen perquam juiffe

fimilia in Nabuchodono[or , & in Plaraone Ce.

lün Rq

difuniles exitus : etemim. Regi Nabucbodonofor fla

gellatio profuit ad jiuäïua[am

yinzi

pon

itentiam ; P bardoxà autem voluit d majores cotdis indurationes, 114que idem

i

ff

medicamentum , eju

(dem manu medici conje&um , uni. profuit. ad. (alutem , 4lten

| tüttq

|

ceffit «d exitium, — Et b (ententea Augtllisi vefirtur in Deeretis. — 22« 44«

Tbeodoretus fuper y. cap.. Daxiel.

Ponit banc quajlienti j

d

N abucbodono[or,

Ti

Cur Deus fü

perbian N abuchoden

vfor ad certüm aliquod tempus punierit ,-at Yetà

Dutjj

fuperbiam fihj eyus. B.

