dibafaris (ubitá morte ultus fuerit ? Refpondet ip[es Deum

brltia

emofor co. (uppli.1o esendatum i,

futurorum pra(cium , quia pravideret N ebacbod

du |

ÁAliorum

dignamque atturum. pouitentiam , propterea animiadver(ionem in ipfum temporü

f5

prenoverat , pror|

usvnemendabilem jore Baltbae

r

Do&o:ru

m Crtifpatiodetermináfe: qiia veró

LT

deo vepentiná. morte ejus [celeva finivit.

Denique buic nofive. [ententit

xefolutiones faïem ;l

At

fabcripferunt etiam Nicolau de Lyray d Gat

thufianus , tam boc loco , quam [upar

48

aioue de bac

ip[o licet etiam [ic argumentari : Davicl omnenrlbie

L

14.tap l[aig.

lj

jus Regis bifloriam terimcuat , commemorando plenam £ perfeciam ejus panitete

)!:ll;;gi

siam , miranique ad Deum converfianem.,

Nec de relap[uejus 1a peccata vel ipfe

Tif

Dauiel ; qui lougo teimpore buic Regi fü

t

be

rffes fuit , nec alibi ufpi«m D. Scriptira

W

verbum uilum facit, E[T igitur preter vationem. atq, fidem , dicere iflun Regem

[

L

€ iitpietateii tandem. , ptrije- ( &)

t

geftea relap(um in. priorem [uperbtam. at

Dion fs . Pererió citatus, fuam fententiam de (alute hujus Regis con-

(

firmat dicens : Quia & Danicl feetnin perman(it u(d, ad abitum ejus, — 1dem

lii

4tiam

1546

h aj

(4) Perer. ]. &. in Dari

L

-

n

l

417

ET

1

| Jnäi;ä/äflunä 3417 Legis Mofaiea. 954

etiamin Decrcto habetur , quàd fcilicet fecerit. panitentiam [alutarem. (€) E€

TTR

DEU

z

n

k

/

iterum : Sicut ín bifferia Scbolaflica vecitatur , ti(que ad. fiuem vite [u& Danieli

aabefit , eumd, tanquam proprium filium aiavit ,&* beredem ; propter quod cre-

t ii 'rffï

dendsim apparet. , quod in bono opere ?. grátiavum aitione vitem finivit. - Imà

TET lr

muliían fuiffet , fi poft tautam tamque infclitam caffigationem venifet ad residi«

IT

fl

vum. Hinc quoque in Deerete babetur , quàd fecit. pniteuiam fractuo[am, (f)

Nil dicode 5, Derotbes ; Epiicopo Tjri , qui riaxime depradicat poeni-

4t i

tentiam . N abucliedeuoforis,

Caterüum de Kege pornitente afferit, fiec

if a

panem impofterüm riec carriem comediffe ,nec vinum bibiffe 5 Daviclem

sxemplo lii

quippe hoc illi przcepiffe , utleguminibus & herbis vefces Dominum

uljr. tj

placaret, (g . Author Fafciculi temporüni : Le Nabucbodono[ore placet quis

Ll i

bu(dayi , quód. gropter penitentiam illam uagnam » qua feribitur in Danicle , fid

f r

falyatus ; & quia Seriptura vitam ejus concludit in laude &? confeffiene unius veri

(f fj

9

ii

!

J

i

l

Dei, idem(estit Nicolaus de Ljra, — Danielis quatvo, (l ^) Joannes Baptiff4

D

!

l

;

Lezana fic ; De iNabuichodonoore poft beftialem formam plene converto ;

.

?

,

s

z

*

j

umu*lüä

citat & approbat opinionem T/eodereti 5 háncque attogantem &

fuper« C

7 Fg,qlwi:ri;fäi

bum Regem tantum utilitatis cx calamitate percepiffe afferit , ut

Prgs aliorum t6«

Tl

&ium.

phete inttár de Deo & íentiat; & loquatur ; in liac enimi fépterinij poc

, Iuf

hitentià ad Deum fuiffe converfumi ; & ctoto corde contritümi, àc pet

TP

confequens juftificatum , & , cüm pauló poft obicrit, falvum fadtum

25 44

probabile cfle docet ex Jofepho , Derotbeo , Epiphbanio; Auguftitio ; Tertullano s

i q,.&ïï'læu'

Theodoteto , Lyrano , Cartliufiatia s Pererio; G alijs. (1) Genebratdus ait ; S,

i, d

Datielem Ptophetam quinque Moriarchas fidé tinxille ; Nabucbedonoforem;

lii

Í

h

Evilmerodseh , Batlba[erem , Darium Medum , & Cyrum Peifam, ( ) lia &

g"

Heder Pintbus ; cutu $, Auguftito Nabuclodono[oreim. (alvaui pronuntiat.

m 1

( I) Terniclli verba fünt: €terim bune N abucbodno[orem poft ejusobitum in

jf

loéum conceffffe (alutis inde poffusmus coniycere , qtiód eX qio Scriptura [acva. pae

i

Regis pos-

f pl

titentig ipfiw , Verégue in Deui conyerfiomis mentionem feeits in , D. 4

j,(I

i

ibi ut notat Lyratus , ejufdem ferrinat biffoviam ,nequa-poft usodum in eo librà autt

hiteütiaufq

T

i

in fioem

i

/]

alibi de ejusrelap[uqu dquam tieminit iudicative 3 nde (atis evidenter datür i«

continuata,

I

telligi , ip[um deinceps ntóto veliquo vit& [ue tempore egnoviffe ae lauddffe Dei

virintetn 4c providentiain. ( m ) Idem habet miber4. (ni ) Tirinue ait ;

L

n

1

quód paucisá reftitutionein Regnum menfibus 6 vità migraverit ; &

"u

n

:

&ddit : V erofimiliter in incboutA pornitentia , G7 animi érga Denin [ubiniffone «d

P

"p

$8

inortens

) Reg" d

( Hem íat(.e 30 (g)

$. Doreth.de vit.& mort.Prophin Dan. (h ) Ro

W

leviti Fafe.temp. (i) Lezan,is Annale ár.A8,3473. (k) Gcncbr.

in Chronogr. Aü"

j

]

3640. (1? He&.Pint.in

B

,

4d.64 ( i) Tornisl.Aünal,

Anp; 347 Liia. (n) Pevsede

! )3 g&-&f&:ïï !gï?:e!i!ä!ängf :

1 ..-7.5,;;,,...,5-. *

p

..Io]'e:lecz Pontifice 5 » leboná Rege

IFOruti,

anorteim u[que per[everans » ac proiude &tevná (alute donatus. ( 07) Et alibi: Megi

gidti

416 Regno reflituutur , Deum cali glorificat , &* paucis poft. menfibus moriturs

ápivum

Wt opimo eff , pius & colent. Deum, ( p) Frana[cus Caritve- Altenfis cum

tigia Í

Patribus antiquis eundem falvum dcclarat: qui etiam addit ; multos

antos qt

fhatom À

S$. Patres credere , ferióad Deum conver(um, proinde juftificatum &

falvatum . fuiffe.

In fpecie autem $, Epiphanium , $. Dorotbeum , $. Augi-

] Ui

Chæ :'& ü

flinum , Tertulliauum , Theodoretum , L yrantm , Carthu(ianum , & Pererium al-

legat. ( ) Idemafferit Joem.. Baptifl, Frey Canonicus Curien£s, (1)

N

EE

Quanta ergo Eccleüig gloria ; quando & tanti mundi Monarche in

&am introducuntur,

:

: fl

I

ANNUS MUNDI 23418. Legis Mofaice 935, Maximo mune.

E in!ms;er*

di Monarchà Nabuchodenojore ia 5 uti pracfertur , pie ac fancté defun&to,

J Apteo

Évilmeto-

filiusejus Evilmerodach , 2 Daniele plarimüm , ut puto , educátus , adeogs

dach impe-

fidei vere ac falvifice non ignarus , quippequam à Deniele audivit , in

p tuk

rator poft

- Anos]

pauem.

parente fuo N abucbedons(ore proprijs oculisinfuper tentam vidit, Certe

Genabrardus ; pauló anté adductus, eundern per. Darielem fide unius Dei

! Bisiliy

tin&um efle affirmat. -Et veró pro hujus rei. oftenfione ftatim polt

j lul l

Íuam in regio throno collocationem inter prima fua negotia hoc unum

Mepc

De cjus R e-

ligione dif-

efle voluit , ut Jechoniam ( aliàs Joachim dictum ) Regem Juda, quem ante

- f

annos triginta feptem Pater Nabuchadono[or captivum abduxerat ex urbe

&uríus.

; 9 r

el ymarum , libertate donaret, Fadum eff vero in. anno trigefiimo feptimo

| tütdem

tran[migrationis Joacbim , Regis ]uda , men[e duodecimo , vige[ima feptimand

E Qd

amenfis , (ablimavit Evilmerodach , Rex Babyloms, anno.quo vegnare c&perat , éd»

; Clieder

lechoniam put [pacbim , Regis [|uda , de carcerez Q* locutus eft ei benigne » & po[ut tbronum

T

elesat & car-

ejus (uper tbronum Reguim , qui erant cum eoiu Bab ylone 5 &^ mutavit veftes ejusy.

€ere , thio-

quas babuerat jn caréeres (* comedebat panem (emper in cen[pectu ejus euncti die-

| sm?füu'

mnoque im-

penit.

bus vite [ue. — Annonam quoque con[lituit &i fine sntermijfene , que Q dabatue

"t ne

ei à Rege per fingulos dies emuibus dicbus vite (ug.. (C) Eadem etiam in Je

f

remia cap.. ültim, recitantur ; qui tamen non ipfe Jeremia , utpote jam

W E

antea mortuus , fed B«rucb Ícripfifle ( & ad Prophetiam Jeremie anne-

faptiv

Caufa tan.

tz clemen-

xuiffe creditur. (r) Hancfingulariffimam fuiffe gratiam, nemo po»

!

teít ambigere. Cur veró talem huic Regi [udeorum exhibuerit , vix

] i

d

tiz difcutir

&UE

alia poteíl e(fe caufa , ni(i Religionis 5 (iveipfe Evilmerodacb ex hoc fece.

d

rit sfive ( ut multi putant ) exjuffu patris Nabucbodoneforis, jam ex hoec

d]ï)!i,ui

f&culo tranfituri.

Decem & octo annorum fuit Joechim , feu ]echonias,

| Fs

quando

| chi*p

(e& Tirin.in Dan .c.4;v.3o. ( p) Idem ia Chton, c,.30, (qJ Carr.ia

Dan.c-4,f

Kx) Ig,an!Ba!gtgFrc«y.yirid p (f ) 43 5,v.37.(eqq. gc( ) lcxexn.s.v.gxqfcqqs

"

fu)

il

lls

"R

As Mandi 3418.. Legis Mofaice: 933;

419

Ed

quabdo régere inchoavit, (u ) Vix autem tribus mienfibus reXerat , &€

ZT

éaptivum Nabuchodonofor (ecum abduxit, Adde ad odtodecim . annos

Altetrs

triginta feptem captivitatis , & nunc Jecbeniam quinquaginta quinque

ddity v

annos xtatis habere vidcbis, Qugi hoc anno cum fürmmo lionore 1f [echonias"

fcatr!

ftatum Regium reftitutus eft, itaüt quamvis alij etiam Reges liberi i in Babylo-

um i4

Urbé Bzb ylonicá morarentur , tanquam fübditi & vectigales tanti Monar- nia elevatur

£ hts

€he ; & uttalesab Imperatoribus honorarentur , tlironum tamen Jecho-

Vrvl

fiié, quem ei pretiofiffimum Evilmerodach parari pracepit , fupra omnes

Monachei

alios Regesclevavit. & annonam ei Rege dignam in dies fingulos con-

ftituit,

Vix etiam dabitari poteft, quin ; cüm Jad«i , fübditi Jechonie ,

fommose

in Imperio Bab ylegico longé latéque difperfi invenirentur ; delegatam

nde d

fuüper eofdem poteítatem eidem conccílerit ;quo fa&um', ut Jechonias

Qüidinde

vt

pott triginta feptem annosereptam fibi poteltatem Regiam recüpera-

defumen-

TTR

fet ; & in fubditos, limitaté ramen , exerceret ; unde tam . ipfi po& tot

dum 'vc;tiaæ'ïï

d Ge:tä:

annosTuctuofos, quàm omnibus Hebres fol novus latitize & confolatio-

ide t

nis illuxerit,

Hoc autem pracipue animadvertendum , quód Eyilme-

TO

TOdacb in hac gratia tenuiffe dicatur Jechboniam omnibus diebus vite fue.

Undeoptimé concludo; eundem animum & hunc Monarcham tenuiffe

a hoc n

TU P

€rga reliquos [udges: quomodo enim illum amáffet, fi hos odiffet ? (v

erga Jechouiem & — Hebr&os , Dei veri & unici cultores, ita affectus fuit ,

riterutbt

eundem etiam affectum & fidem erga Deum verum retinuiffe auguror;

fj r

p i

id quod abihitio dixi ;nec enim contrarium ex ullo Seriptare verbulo:

1

elicaeris;

H

&

uquid

j (j

Etfi Jeclonias liueufque flerilis manfiffet , qualém eüm vocat Jerez

iil

Ws N ) .Ex-hobtzmcn'tempbreülibsgigneïre cepit ; quorum octo-

Striptita cómmemor

"m

at. (X ) Exhis prealijs eminuit Salatbiel ; à Mat-

s

lecixoiaï;sï

tbao in Chrifi Genealo

ron

nuhc liberis*

"T

giam receptus. ( y 3- Quem Jéchenias in tranfmi-

n i

gratione genuiffe per

hibetur, qui poft patrem , & ceteros Reges , qui

incipit di-

tot annis Rem

tati.

j utpOf'c!ä*'fl

püblicam Hebraorum gubernárunt , ipfe, durante adhuc

captivit

ate Babylonicá

; ántea Rex ,nunc quafi Duxfuge Gentis evafit.

[gmifi;aw

ANNUS' MUNDI

L

W WW

Íóci difficultas infi

.

;

J

3434. Legis Mofaice osr,

Non patva hic

i

-

T

tgit de Tribu Tuda:

Hiftofia nempe (acra fecan-

düm- Re 2es

udeorum hueu

íque producta fuit: módb autem cüm Je-

g

chokias Rex ultitius

Judx diem obierit , clavo regni violenter penes

Monarchas'Babyl

2ibus Ducesfeu

OniCos remanente , impofterum pro Re

e

Pbinciþgs Juda íe

cutifunt ;5 quorum -

)o

.

qu ]

rimus Salathiel , quem Techonias

^

P2

temiï.

(u) q

T

.-(«y'

) Math,

: Rc*gi 14.v,$. (wv) Ierem. 2

2, v ult, (x) 1 Paral, yï'i; I^

;d4 V.tzä-.'

r

Z

m És

420

ïaþäecä fPontifice 3y, lechonia Rege t

VIIM,

tempote captivitatis Babylonicg genuerat. Poltcaptivitatem Sal4«

dicendi

1biel genuit Zorebabel , & ita confecutivé in Genealogia fecundüm $,

fonam

Mattbautn c. , ufque ad $« Jofepbum , Deipatz fponfum, — Horum tamen

tipifel

à Salomone nulius fuit ex progenitoribus B, Virginis ; cujus Genealogia

ol

VN

' deduciturà Natban, fratre Salemonis, — Alius ett enim Ducatus iíte , de

fürnt)

- quo J4cob Patriatcha vaticinatus edixit: Non ufferetur fceptruim de ]uda , &*

Monarci

mlf

Dux de. femeore eins ?c..— Hiujus lineam recenfet S. Lucas c. 3. à Nothan

ufque ad Heli,binomius fuit , edam Je«chimusdicius. , Cur 1fthac linea

ln

arntda

Deipare afliznetur , cauía eft , quia illa Salomorica linea terminarur in

-&. Jofepho, à quo Verbum caro fa&tum proríus nihil accepit, fedtotam

ii

DP

* humanitatem 3 B, V, MARIA affumpfit, à qua Filiu bominis , & Filiu.

David , & Leo de Tribu]uda vocari potuit.

Confonat Vaticinium pr£-

Ml coton

ta&um£ Non aufferetur [ceptrum de ]uda , & Dux defemore ejus , donec vetüst ,

Jb

qui iittendus eff, . d quod de Tribu Juda in linea Selomonisdici nonpo-

qid

numD

teít, cüm Íceptrum Ducatüs; etiam ad alias Tribüs provenerit , ut patet

in M«clabzis , X Tribu Levi ortis. — Chriftusergo ex Matre factuselt hz

viroha

3

pominus Deus

res fceptri Ducalis , imb Regalis , tefte Angelo: Dalit;li

qumad

fedem David Fatris ejuss Q* vegnabit in domo acob in eernum, — Et ica Chri-

hag

li

ftus evalit Rex Judeerum. . 1los itaque Patres, Nathaui pofteros ; hoc Du»

catu ad Chrif/um ufque continuando infignes fuiffe dico ; id quod Anto

fitdi|

3/04, amplius declarabe,

5

€[ll$0pp[

1

ANNUS MUNDI 3440. Lepis Mofai

em 9s7.- DiæCuïtate-ä

mun&og

de N abucbedonoforis faccefforibus, Monarchis Chald«e- Babylonias , qui &

Áltgm Y

Evilmcro: quotfuerint moyent Authores.

De Evilnerod«cbo autem quin in Reg-

WO fprg

dachicbitus po patri fuecefferit , dubinm effe non poteft ; quot autem annjs regna"

T Dei

verit , ambiguum effe reperitur, . Sunt qui annos viginti tres eidem con»

Wji il

cedanc ; quem ideo hoc anno fatis abreptum elle confequitur ; ut fpero,

ltn]

in fideunius Dei, exemplo Patris, ufque ad ultimum halitum perma-

Ug

neatem s5 nec enim contrarium ullibti apparet.

Quis enim Danieleti,

lll

Spes de ejus .

falute.

ummum Regni Principem , R egi per omnia chariffimum & commen-

Qnt

datiffimum ,eíque ufque ad exitum animz affiftentem , aliud quafiijffe;

gt ad

imó &à Deoobtinuilfe (ibi perfuadeat ? Poft mortem Evilmersizch ; Bala

t

tbafarum ejus filium ,

& fic filium &lij Nabuchedone[oris , ut- Jeremias V 10«

uT

Quem in

Si veró velis cum Hiftoricis pro-

.

pheta loquicur , regnum adijffe dico.

.

imperio

phanis dicere , Nigli[arem &

z 9f

fay

dachum poft Evilimerodach

mante B«l

( I

fucceflorem

Cé3, poterit , dicendo , qubd in magnis

habuerit:

the[arum rexifie , id tanden( con

i an'm

regni tumultibus hiduo adxegimen fs

(e intruferint, & ita per aliquot.

Ad hocenim

annos Baliba[arem à regno pate?no adclyfndo img;dicrint.

Ü

dicens

E

ETE

-

:

p

x

]

eunns

sz: i440. L*'Afg"ï!"ïManzfcä 957

42T

]ul M

j

äï&ehdum duc

oreà ratione, quz [equitur, Probabilifimum eft , hí.

ftemdg

ftoriam de Belis idolo & dracone ; quam ipfe Daniel refert cap, 14, con-

orum

Ua

tigifíe fub Regibus Babylenics (eu Chaldes, — Ratio clara eft , nam Prrfe

s Gtnul

l

l

[

ï.

idola non habuerunt , ut (xpiufculé monui ; ergo nec C ri , nec pofle-

tsj

ïe'

D

DL

:

rorum ejus tempore id contigit , quod ibi legitur.

Sed ex Regibus & wistigur g,

li

Monarchis B4bylonicis , N abucbodono[orem ejus. idoli & dracouis cultorem Laboar-

z iil

non fuifle, inde ominor, cüm feipfum potius pro Deo alíquando ven- dach an 6nt

ribaci

ditaverit , & faam ideo propriam flatnam , contra illam 5eli erexerit admirtendi,

wrtitul

adorandam, /Egré etiam mihi perfuadere valeo , Evilmerodachum tanto

yit t

in illud idolum affe&u fuilTe abreptum , qui (ingulari Desielem & Judaos

TM

omnes amore eft profecutus , in cajus fignum Jecbontam ftatim ? vinculis

T

ad coronam , &carcete ad thronum evexit , quidiutino cum Daniele é*

l ,le f

Jechoniá commereio , imó & ab exemplo Nabschodone[oris utique novic,

nidio n

quis eflet Deus Hebreorum, adeo

que non primüm Danicles exanimáflet ;

nj ul

num Deum 5 ipfe non adorare foleret? Et an non i

pfum pro Deo

hu

vivo haberet? (2) Deinde Evilmerodach ignorare omninó non potuit,

j p

quemadmodum Deus verus & unus, per Danielem przdicatus , Nabtbo-

E;iu(h(l'

donoforem patrem duriffime propter fuperbiam & idololatriam ; in fua

or, i

ftatua aurea commilffam , puniverit ; unde is etiam fapie

ntior e(feQus, Admitren-

dos cífe us-

Í quod Á

eündem Deüm verum animitüs agnoverit ; in eum veré crediderit , in

de probeur

ejus oppugnatores & blafphemos pxnas graviíIimas ftatucrit ; to:

a-h]-

ique

g"xäxcuïtüf

mundoeum colendum & adorandum propofuerit.

Quis ergo credat ;

"m

i

filium Nabuchodonoforis tam audacem fuiffe,

ut £l idolum quocidie Deo

Vero fpreto , adoraturus accederet , & itai

! uin iHM'

nítar patris juftiffimam iram

n

veri Dei illius in feipfum proritaret? er

£o füb Evilmerodacho illad Dau-

jelis fatum non accidit.

diem?

Multb minus füb Baltha(are potuit accidiffe.

n W

Si enim hujustempore D«n

ielidolum hoc fregiffet , Baltha[ari utique no-

tiíIimus evafiífet.

um p

Sed quando füb finem vitz fua palth

ajar fcripturge

ff Dtniälï

illius ;

Mane Thecel Phares, . Interpretes requfivit 5 Daziel ad eum, tan-

du

quam totus ignotus, introductus cft,

Efl vir in Regno tuo. ( dicebat Re-

!

j

gina ad Daltbe[arem ) qui

TT

NI

^

[piritum Deorum (antorum. balet in fe s 49 in diebus

j

/

y

patristui f

ientia C [apientia inventa (unt in o. (a) Cümque introdudus

lo

uiffet Danie] , Rex ad eum : Tues Daniel de

Dd

fiijs captivitatis Jude , quem ad»

M

duxit pater meus Rex de

]udea? Audiyi de te

» quoniam [piritum. Deorum babeas,

(

P Bl,'

Sed apud eum Regem ; qui Bel ad

orare quotidie folebat , Daviel

j

conviva & honoratiffimu habebatur :

Erat autem. Datiel conyiya Regis , Q*

m

Gg d 3.

)

d ogtmm

j

r Dän-u-y- * t-—«& 5

(2), Es v.u; (b) Ibid. v. j.

422

Iojcaïeäz ?oktift?" A Sdl;ztïläz"e"lä Fääz 2t

bonerattis füper omues amicos Regis, (c ) Ergo nec ad Baltba[aris tempora

al u

teferri poteft hiftoria Belis: unde concludo aut. Niglifarum aut. Laebofar-

diboll

Quormodo

thronum

dacbum Bel idoli authorem & cultorem füiffe;

Et potuit fieri, quod.

[ropital

gpbtinere

tik dj

cüm N abuchodeno[or G Evilimerodach in [|ud£ot adcó'propitij, atque in Deum

potuerit,

Helraorum adety devoti fuerint , ifti ideo duo Reges , tanquam füperftie

Mmd

tionis B«5 lopice vindices & cultores , per plebem intrufi ad thronam.

d

pervenetint , & tamen adhuc Danicle tanquam viro fapientiffimo; &

tin iil

omnium Magotrum ( fapientes cunc ita vocari folebant ) Principe

DT

Àla

ni

du

fc g

que negotiorum expettiffimo , familiariter uterentur,

II

- Nigliffar exgo ( cüm Labofardacb poft eum non ni aliquot menfié

Datdan ]

bus fceprrum tenuiffe dicatur ) per plcbis & Optimatuni , Hebrasinfens

ti lo

forum , favorem in thronum fublevatus , 8e! idolum erexiffe , &c cxco:

i Dunid

dach cultor modo impense celuiffe videtur. — Quanta quotidic annona-hitie idolo:

fititto

0 Domtn

wumPels impenía,ftaas per Danielem deteGta , & facerdotes ideo mactati, vivus

tum dtaco*. erjam drac

à per Danielem extindtus fuerit , Textus habet ? ex qüo non ob

elirione

ni53«

Ícuréapparet, ipÍnm quoque bunc Pícudo Monarcham ad Deum ve*

quod no

rum per Danilem converfum fuiffe, üt qui belidolum & draconem an7

ttpüma

nihilari permilerit; Tantum veró Babylonierum. odinm inde fibi conci«

yotius.ä [

liavit, nt & publicum concitarent tumultum; dicentes: Jadewm fadlus eff

um

| t D

Anu per Dan

Rex £ Del ez'f]ïmxit,ïäwcmmzm:f'erfecit , € [acerdotcs ectidit, Eouíque au«

tem feditio invaluit,"ut in aulam erumpentes Regi aperté mortem

n

jeem ad. .

Déumfueti

minitarentur, nifiipfis Danielem traderet:; quemita prelienfum abfque

t

conveifas.. mora. ia lacum leonum deiniferunt ,à beftijs devorandum , quem tamer

Qtityi Gu

miraculo:e pattum per Habaíur-Deus . coníervavit. Septimus: luctu

hj j

A0 ettan

ülluxerat dies, quo Kex ad leonum caveam non abíque ludu veniens

Dauiclis mortem. deplorare intendebat 5 fed oculos in lacum deijciens

Mbyi

b)l

Daniel ia-

ier leones à

eum vivum & fanum inter beítias immanes fedentem reperit, unde oc

"a

A

alte ex

u Cs

cla

mat: Magatres Donine Dew Danielis.. Statimque eum cxt!fähi ?

Nv t

Dcoconfer-

VYatus;

omnes. vero ejus adveríarios có deijel maándat ,.qui. & in momento

A

W

n ti le

bt

fuére confumpti, Non adeo improbus fuit Rex , quin hoc prafe

mum miraculum Deo veroafcriberet ; & ideÓ non minus-quäm-N-m'Jü-

n

ïmpcratoris'fä bödüüäfüï", hune D

eum ab-omnibus coli praeciperet, Paveant , Inquit »

* Qp |

decretum

omn:s babitantesin umiver(a tetr

& Dewn Danielis , quia ip[eet Salyator: atiens

deDeo vero fjana dv anirabilia in tevra » qui liberayit Davielem. del

«cu.- leotum, (d). Lyre*

Ti i

colendo, "musad id; Judews fatins eff. Rex t-1ta commentatur z Quafi dicant : Apoj At

A j mn(

eff à lege C vinu noffvo , C Regum precedentium s qnod probatur per jachuttte

l

t a';

Veldits ; ]udicabat vulgus idoneam (eiitiosis m:ffdü/:ej& Qmumg'onwgæ- Religi?

0

()

4

(.&) Dan. 14; « 1« (3). Bào, 14, veultm;

EE

AE

—— at

"nf

12?

VM 3d4o. Ligh Molsica oj*

423

m

ii

qubd erderet eà a

blat&. Rempulicam conflare nonp^ffe.. ( € )

idem Autho

!att t

diaboli inftindtu hancrebellionem in-exi

Hum Danjciis commotam tuif

T

fe opinatur, Siguidem perpet

49 [athan infidietur ijs omvibus , qui ipfis coga- Doton

queinu -

tibus obfiftunt s ipforum pernicie

m procurat » O quoad potefl. promovet,

Videbai ?

te

;gha-.zxi.u.

tags f

Regem 4 Magnates jem defertd. impietate cultum

veri Bci amiplzdli , agnitos -

ad tl

errores deteflati : proinde ,ut eff

callidus Veterator , novis ir[dijsfauclum Prophe-

entiffutio

tam adoritür , ac

populum , «cn[uctudini etiam pe(fjm addi

&

?

flisium s co

natst ,

ts

'NEpra veteri (ua Relig

ione tumultuetas. ( £) He&er Pintts

ad id : Tudaiw fachus

€ff Rex ia ratiocinatur: Hecefl , Re

f

*

X ï'u'f'/]

er repudiatis patrijs legibu , (ceutta

älïqu'ot mf':?-(

Daxielem Judgum , accepit Judgorum. Relig

erat laude digniffimum.

dldem Pint

i

ERHHI. Tribusbant illi criminá , quod

Ri

i5 landat (ludium Regis in extrahen-

ho Danielem € lacu leonum, & ait

:XUTB ) &17

id feciffe: Quia vidit ejus inzoceutiam eR

yo h

fanctitatem :.ex qua. devenit

n quaudam Dei.

E

cognitionemn , dixit esim: Magum

v n

es Domine Deus Dazielis, 1mó addit;

Regem hic ufum effe fecondüm Ichovihing:

editionem Hebraicam nomine J:

D

L

Y QUO u

/0Y4b , quod Deo foli

. Nero-convenit ; men à folis

41 pan'

quod nomen utique jam

ab Hebreis

didicerat,

Amplius idem Rex per &* Hbus

racotit

regium diploma mentem fuam cx

plicavit, quando qua(i & cat hedra , ízu " rpavam

de r

potiusé throno pronuntiavit id

» quod Nabucbedono(or etiam per publica

oj

infirumenta toti mundo pradic

averat : Payeaut omnes labitantes in usivodla

terra Deumn Danielis

)

[]

qulque ?

quia ipfe

eff. Salvetor , faciens [igna. & uiralsliainterra E

a f

p o

qui liberavit Dasielem de lacu 1

Qi

iMuig

"s

eenum : Quid religiofius? Cui ideo applica.

;

É

ac

:,

tit rfte

N AW

ti poffetid Davidis,

hunc Regem intereos num

erantis , de quibus ipfe:

Omnes Gentes,qua[iunque fecifli

Rex ; ädöiä

g

» Venient , C adorabunt coram te , & qiorificabn

HE faiffe pie

gb

tomen t ; Quomam magnus e

-Quo etiam Divinum illud re

$t & aciens miralilia : tues Deu oluh. ( g

), cx-ecïeaïdum

i wl

ferri poteft. dum dicitur: Memur

€ Babylonis , [cientium me,

h

ero Rafiab eft,

d

Alterum eft , quod con(ideratione

I1T.

indiget, vídelicet quód B«bgle-

tiij itrumpentes in aulam protervé tam

R egi quàm toti ejus domui mor-

tem interminati fint in faciem,

TA

Quod grande feelus cüm Rex non AUvide

tantüm Bon ftatim vindicárit aut

Nigliffare

P il

j

nitum reliquerit, non

horita:ivé tunc, (ed & poltea i

mpt

a'cum«chitft,

j

w,/

"i

parvam in hoc Rege pul(illanimitatem ar

guit ;

n

ex quo mihi fübolet

W.

; eum contra jus & fas abipfo popolo intrufüm

! (,/,")rþ

fuiffe, ideóque tantó

petulantiüs eidem poftea plebem iníu

lat

AA

minium intentando.

a 3 EXïCr*'

1

Vix enim ctedo, (i Nabscbodos

Lj aut Eyilmeroe

T

4acho , tanquam abíolu

tis Monarchis,

j

j

.quid talecontigiffet ; quin igne

j

|

n

fgrröque in fubditis ta

lem feditionem

Ízda-

i

|

,

& pmterviam., faltem pott

f/jj W

tum

)r

*4

(e) Lyt,a'n.il'a Dan..c.xgt

[

(F) FEeldibid, (g) Píalm.gs.v,p.feg. (h) ?faxfngs-s

Í

E

414

lo ïe:leJi Pontifice 3.3: Sa*lätln'ek Ddcä ïïï

*

| 'Ierer,D

caftigaturi fuiffent. Itaque videtut« N:

glilfi- 1

tum primum furotem ,

fts

fuin diffimulare debuifle ;ciente

m id tritum ; Per quid quid fit , per idam &

ttiáks

cogn cher'ecf j

difflvitur, Cüm ergo per favorem vulgi fe promotum

[um at

P

ereundem fe rurfus privandum

cffe juretimere debuit, Sed hac,qu&

hibfir

Do&orum judicio

hic de Nigl

i

iffaro dixis problematieé dicta, & aliorum

)

Ml

fubje&ta efle volo,

IV,

4

Quidquid autem

fit de his intermedijs Nigliffaro & Labofardachi i

qiusa

faltém poft quinquennium , fi

non ftatím à morte Eyilmerodachi » Balthés

« d

galchafar

fatem füccefliffe Tormicllus affitmat.

Patenter veróde ipfolegimus ;to«

itdm

$ quöd mag.*

Kcgno .po* tum à religione Patris & avi declinàíle; cujus indicium eft

M

iitux-f

numillum & £ n&um Aritecefforum Confiliarium , Denielem nempe ;

ümi anquam acceffum indulíerite

Whirir

»2baula,&à fcipfo excluferit , nec ull

Itl q

Nifi dicete velimus , id potius ex Procerum in

flin&u quàm Baltbafaris

Danicl

-

j chtr-pfiores,.Rq- i

Lt (

malitia fadum eífe ; qui nempe timuére , ne

*

« inter fuübdis.

f

ges , ita & iflimà patria teli

gione , cum perica

lo feditioni

frequertáffe Daniclen ;

ldu

tos, averteret, Clarum ergo eft : aulam nor

IT

quia cüm de fapiente Interprete ( ut.

fuprà intuebam ) indagaretur ;

i, t

Danjelem

mentio Darielis eidem Regi fuittota i

ficogaita : ex quo fequitur ; Datüité -

&I/gt, [p

&b aula die

lein anteeum nunquam comparuifle.

forfitán meliorís animi fuit uxot

l

ixet

ii

[

Qx'mi:'.

ipfius ( potías matrem aut aviam d

is ) cui videtur Daniel fefe inte

|

Mul

(ol

et, ad Regem fibi viam apee

1

nuáífe, ut per hatic ; quod fzpe fieri

finios

riret : linc iffa, quafi rerum experta ;

de fan&to Prophet

à loqui&** rib

n(e G i

dicbus Pati1é

A s

yir in. Rognotuo, qui [piritum Deerum fanctorim babet j

£

Ts vj

t fciontia 4 [apientia inventat funt in eo * tiait ?

Næäüäkaduüof;br j pa*fef |

incatt atorum , Cbaldaorutn ,

c erufpicum . confrituif

u

tuus , Principeim Megorum »

Wif

eum , pater ,inggam , tum Ó Rex j qui

4 jjfäi'

itus emplior , & pmden-fïd-infeüigm-"

suiorum , 49 oflenfio Jeeretorum ;

a€ falutia ligatorum —

Mi 'ms

tiaque , C interpretatio (om

EY

inventa. (unt m eo , boc eft ia

Datüele , ctà Rex po[uit nomen Baltbajat.

(i) Sed.

L]

vinus molie:

Y

idolorini

fraftrà per Reginam intentu

m fuum producere Vates Di

ht

cültu rotas

Rexin fna idol

olatria totus infatuátus ex

iftetet , & K

E

batur,eó quöä

fïg bri catí Cüs

Ctts;

infatgatus,-

miulacra , qua ve€

1 Majores fui abjecerant, velipíe de tiovo

Cfen

duead cultum proponer

ets Íta ut etiamin convivijs quoc

raverat , ubiq

77 qllæpO *

tlcen

utique aliàs infol

*

itum , idola iáferri juberet , tefte Seript

vinm Baltbafaris defcripüffet, &

jamcem

ulentós cori«

quam r»egaïc

ff

convi

füb (th

vivaseval

ii

afleruiffet , nihilominus eos affrmat

laudáffe 5 Dees fuos 4«

Sed & eótupere

MUI&&I

Veot , avgeuteos 4 41005 , ferreos ligneé[que O* lapideos, ( k)

Al

big ite Monarclia pervenit , ut, etfi patris & avi relig

ionem berie cal-

GIety.

| 262

(

RA RU

7

(

Mi

/

ij Du $ t. ï;'."fc"q-,.) ( k 1bid v. 4.

.

k

L

A

n

4;.3*

"£s Mundi 3440. Legà Mifaita. 985

dettts Nl;:äf

: lcïret', Deu

mtamen verum prafracté contemneret ? quod. Datiiel €i po- Hiseriam

if i

iea Improperavit ajens: Ta quoquenon humilia[li cor tuum , cüm (iites bit6 convivando

eniia 5 fed adyer[us Dominatorem cali elevatus es , Cv va[a domás ejus allata. devotum fe

) ogua

Sed htg

fant coram te , & tu , v optimates th , ( uxores ts G. concubing tue , vintom, prcoete

(lorot j

bibiftus wneis ; Deos quoque argenteos, & aureos , Q areos , ferreos , ligneó[que G

lapideos , qit non vident » teque audiunt , nequee fentinzt , laudáfli :porrà. Deum ,

EX

d ul

qui babet flatam tuum i manu (ua . C omnes vias tuas , non glerifica[li,

qiuli,

quibus omnibus perditus Daltba(aris ftatus fatisdum agnofcitur; Dequo

ege ideb

aliud dicendum non habeo , nifi ut infeliciffimum ejus

x

ol

tandem interitum fuo loco defcribam.

i, u

I,

ANNUS MUNDI 2441. Legis Mofaice 958. Primo Ba4l-

Dj

s

thafaris anno , Danjeli Deus miram (ane & myfteriofiffimam exhibuit vi(io-

Danielis vi«

netn , quam ipfe in hzc verba dcfcribit 5 Videbam in vifione mea node , Q

fiode mun,

| nim&/lig»*«

ecce quattur venti cali puanabant i wmarimagne. Et quatuer beflie grandes ài Moaar-

fa. j

li [

^fcendebant de inari diver[e inter fe s prima qua[i legna, Q? alas babebat. aquila. chijs.

jrir iil

n

Afciebam dones evul[e fuat ala ejus , ey (ablata efl. de tevra , C? (uper pedes quafi

) nb

— homo fletit , (* cor boynsis datum eft ei, — Et ecce befliaalia fimihsur[o i patte

d

Jietit , €? tres ordines erant in ore ejas , & in denibus ejus , 9. fic dicebant ei:

l'fqul'füf:

$5

niniit

Surge , cemede carnes plurimas, — Poflbac a(piciebam» Qy ecc alia quaft pardu

Q alas babebat qua[i avis quatuor

füper (e, & quatuor capita evant. in be[tia ; &

ailltl

"

Monarcfxiæ

poteftas dataeft ei..— Poflbec apiciebam in vifione togis, * ecce beft

ia quait4

m

N

ncidens ttueulenaf-

ii

- terribilis at que miralilis , cr fertis uimis 5 dentes ferteos pabebat magnos , co

ALqUue comimitiens ,Q veliqua pedibus (uis conculeans . diffmilis evat cateris

bffhjsa fimis beftije

" ï í äfw,-r'l'

quos videram ante eam , C babebat cornaa decem.

COmparaca:.

X

Z

C Ownþ"der'abam cornua , C ecce

ii

L

coruu alind paryulum ortum eft de medio eorum , Q9 tria de cornibus prirnis evul(a

TU

j

funt à facie ejus : 7 ecce oculi quaft oculi. hominis evant n ceyuu ifto , & os lo*

iil

if

ï

qüens ingentia.

(1) Ecce quot. verba, tot myfteria

Prophetica funt

du

h« oracula

J

; ideÓque obícura

:

, & pleraque ab oculis no(tris abfcondita.

al

De ftatu & conditione Regum

[

& K.egnorum przcipuorum in orbe (et»

monem e(le non dubites

; cüm ipfe Angelus ita Danieli expofuerit dí»

j

hu

cens: H quatuor beítize

jl

agnz quatuor funtregna , que confurgent

j

deterta,

Qu

lomodo has beftias quatuor Monarchijs applicandas ex-

M;;/h 1

plicenc Do&

/w'üg

90

ores , hic loci brevitaris cauià metmorare omitto,

I,

?l(

ANNUS MUNDI

Ecclefia Dei

445. Legis Mofaice 962.

füb impijffimo Rege Baltba[

4

"? patitur, cüm temulentus & fuperbusifte p i, .

m

Monarcha Judzos nihili aiij

in

q

l

aret , & ideo Danieli cxterifque Hebefif ii s

1

aditum ad aulam intercluder

et 5 unde delümo etiam quarelas & fufpl- 4gáus,

,neü j

f1à

h

(1) Dan z v, 2, feqa,

s

F 336

Ifedech Pontifece - 55 dalatbicle Duco 3j

j

riaopprefforum ad ejusaures non pervenile, um captivis folatiuti

j!m,i

fuit , quód ex vaticinijs certó cognofcerent , feptuaginta decretos per

(uimi

tiradi

Deum captivitatis annos ad finem propersre,unde brevi meliora fpcran-

TU

da habuerunt, Daniel ex Media iterum . Bab)lonem redijt , ob hoc vel maxi-

f"/' !*'/l;/!!l

mé , ut feni Pontifici Jofedecbo , & afflicto populo Dei confilio & auxilio

gina Botil-

effet 5 quod inde probo ; cüm poft aliquot annos Regina de Danicle ad

fati

fimus.

Regemlocuta fit: Eff vir in Regno ts , qui fpiritum. Deorum [anderum babet

n n

3n[e. (m ) Quz verba indicant ordinarium Danicli incolatum fuifle in

lg

ft ia

regno & urbe B4blenis ; quem tamen abfentia plurium menfium , vd

IM)W?M

etiam unius aut. alterius anni non potuit interrumpere, Semel & ite-

rum hujus lmperatricis mentio incidit , quàm proni iu D«uielem animi

It u

Wt D

fuilIe cert& ex, ejufdem difcurfu facilé patec , dum hujusfandi Prophe-

t& nou tantüm plenam & optimam notitiam habet , fed & ejus adia &

i, C

^

facta multisprofequitur encomijs. Talem enim eum depradicat, qui

Qu

kuen

Deorum fandtorum ( Dei , vel Angelorum ; dixerit ) fpiritum habent -

& intelligentiam, Quidam vertünt : Qu $piritum. Dei- [anétum habet,

NT

uz verba videnturà Catholica de Catholico dici,

Inquit ergo Re-

fikti.

gina Danielem c(le talem , cujus fcientia & fapientia jam ab antiquo;à .

Wi dj

tem pore magni Nabucbodone[oris fuerit comperta , quem ideo idem Im«

Ht

perator maximus primis honoribus auxerit , & omaium fapientum &

tlcnj.

La ii

Docoram Principem creaverit ;cui etiam ipfiffimus Nabucbedonofer re»

ii W

lu |

gium nomen Raltaffaris indiderit , i;fümque hoc nomine prz aiijs ho-

norabilem reddiderit: |Origeses ait hanc Reginam fuiffe hujus Baltafferü

lima,

«ceff

matrem : Jefepbus autem , fuifle aviam Rcgis, quod ctiam Pintus proba-

bilius effe putat, addens : Quam ob cau(am eurum. verum babchat notitiam , quas -

:iæ ten

Ani&hzc

ille igmorabat , aut (altem memeriá non tenebat, (n) Ita& $. Hierenymus:

Utoe

Novit pratirita »que Rex ignorat..— Eadem habet Gleffa ordinarias L yranus &

n

Regina ve-

ram tenuec-

alij.

Hertdotus Baliaffarts matrem fuiffe dicit, & fapientiffimam fuiffe

Ts

K

zit fdem.

