Jerem ; quad.(anó mirum , vivente vidented, matre

u Ket )

- Jezabele fium aufem fwffé. — Verüm cinn. bellum cogitaret adver[us Moabitas ,

quos y vumox erat , 10 panam nova idololatrie, per ]ezabeleus indudie ,

onfadeti

permiffa

Namiis vebelldffe 1[raéls , voluit.

efjendiculum tollere , priufquam bellà aleam (ubi-

aium Áe

J ch;ïü

r (d) Hujus autem belli fucceffum , quomodo E/i/euscanente P[alte

prophetaverit, & quemadaiodum

] Vuhdt

facrificaverit in Textá babeiur,

Me[a Kex Moalitarum proprium filium:

It

j Vani

. Elifew porzó in Semariam reverfus , mülieri ?idhæ"

, ad ipfüm cla-

j

.manti;olcum ita multiplicavit , ut & debitoribus (atisf:

a

ceret , de reli-

) hhllm

quo ipía cum filijs fuis viveret, (e) N

"

obili fceminee Sunamitidi , quae Elifei

pro ipío in domo füa hofpitando ,

tanquam pro paupere Religiofo, frlendidifi-

d

cenaculum pa;

gon 1

brum fabricari

vum, & in eo lectulum ,& meníam & fellam & candela- deudoswc

3

& pra parari juffcrat ;huic inquam , utpote improli , foe-

hu

cunditatem à Deo impetravit, ita ut filij conceptum nunc, & adannum

qiodid

equentem ejus n diem certum . nativitatem eidem pr&diceret,

(f)

M

Quoinde fama Bli(zi miram in modum excrevit

; ita uttotam S«mariam

"

& Judzam implerer , imó ultrà

per Regna vicina Gentilium [efe diffün«

MV

At

"LUL

Gerer5 folinamque Relig;

ofi Carmelite tünc ibi locorum ftatum Eccle«

nh

TL

fiz-(uccoliárunt,

Qui etiam ideó Divina inflituebant in füis

Oratorijs ,

i

Conventibus, có fidclibus,

[cui

przcipué in Neomenijs feu Kalendis, nec

uf

W

Jl

non in Hn/gullis Sabbai.h-i-s ;€

onfluentibus , que tempore etiam verbum

x

pu 0

li

Divis

j

um

l ar'l

(c) 4. Reg. 3.-.v. g.

(d) '1I*ir.in. in 4..,ch1 $:v 9?1 (6) 4 Ref. 4. . X

14 il i

E

-

b

'114

Jäcïämmo Pontifice 10, lofaphat Rege 9.

^

$:06,8

Divinum publicé predicabant , tolerante

]oramo

lia agebant ,que

pro confervatione & multip

licatione credentium tum neceffaria , tum

Hinc cüm Sunatiitis mortuo filio uíque ín

" proficua efle videbantur.

Carmelum ad Bls[eum excurrere pararet ;

ejus ideó maritus , mortis fui filij

adhuc ignarus dixit : Quam cb cau[am v«

dis ad eum?. bodie non (unt Kalenda ,

litempore Divina ibí peracta fuiffe,

neque Sabbatbum, (g ) lade patet, tà

L

ANNUS MUNDI 3o86. Legis Mofaice 603.

Hunc annum

hinc filij

Elifsi miracula celebrem fecerunt, Fam

es premebat G«lgalam 5

Alishujuf- Prophetarum , cüm herbas agreftes pro victu fuo collectas coquerent,

modipro- etiam colocynthidas inter aliasoll

x immiferant, adeó amaras, üt more

digiarecen- tem in olla ie habere clamarent.

Id ut refcijt Vates Divinw » modicà

fentur,

farinà immiífà totam cocturam adeo dulcem memento reddidit , ut

ue infigne miracu'um

omnes cum gufítu comederent, (h) Aliud eq

vir Dei patravit hoc tempore : etenim cüm dura

nte fame devotus qui-

ec non aliquid fru-

dam horum Religioforum amicus aliquot panes, n

menti Elíao doii locoattuliflet, & ifte centum fratribusin conventu

nequaquam füfficere

repertis apponi juffiffet, pincerna veró pro tot viris

fubinferret: Da populo , ait , t comedant: b

&c enim dicit

Domitiuts : comedent &f

derunt., &* (uperfuit. juxta V erbum

fapererit.

Po(utt itad, coram eis5 qui come

Domii, (i) Et hkc de m

iraculis E/if«i hoc tempote ».patratis-i

de alijs

Oftea.

Il.

Tandem etiam pientiffimus Rex Jof«phat nunc anno

vigefimo fui

diem claufit

régiminis, ad norinam verz

K eligienis inlïgnicer ordinati ;

exiremum.

Fidem iaàter íü

2

bditos fuos in Tribubus Juda & Beniaminat-

IOIapliat

tandcm fatis tam teCtam fervavit , diruta rcíta

uravir, nutantia folidavit, corrupta

cencedit.

fanavit, res Kcclefiafficas primo decori fuo reftit

uit , idololatriz reli-

quias extirpavit , & quidquid ad Regis munus

iegitimö im-plcndum

Sed nec omnem pro

Regno $amaritano ad:

defideraveris , implevit.

initatem cum illis

meliora reducendo curam depofui

t , ideó enim a

Regibus costraxic , foedera inijt , be

llorum fe focium & auxiliatorem

tum militiz

exhibuit, que omnia & alia bene expreffit , ficut quidam ,

['-Od uco,

Ícutis, tum lagreis ?oäta infigniscecinit ; quem ita canentem p

Io]qlut

(g)r Ibi!em v. :;; -(h) 4. Reg. 4 v. 38. ícq, (xi) Ibidem -f.4;,-fcq.4

Jnnw

Muwnd: 3086 Legi? Mofdim 603.

M

bant Qu

atia , tUn

jOSAPHAT —

T ufque n

ytis f dj

Afv Filius,

Min&,

Panegyfi:

732077]

rada fl

V« tibi Viator ,

di&i picn-

.t.il.[ïïmi Re

$i qtid tibi confuius cenforuum boc folum calcas 5

gis

Inexorabilis arbiter Jofaphatus , bac s valle jus dicit,

nc anmt

n; hinch

C4i TAnta yeritas ,ut nbilignoret j

Tauta feveritas , ut nihil iguo[cat,

[

ARU

Integritatis teftem do zelum ,

Quo 4 flirpe veyul(as effemmatorum reliquas excoxit s

TO

| [€ddfd.'f ! i

Dirmi juris Interpres

Ti

Legi tabulas in omnium peilora trans[crip[it & [uo

Meio Lipideas ,ut lapidem vogent , qui lapidem violante

dertuis Qu

al

Injpecores utrig, foro confiutuit. Zaco fimiles:

Peccants attentos , non precanti, —

p conra

m ufcei

OQuibus tam leve aurum ut vedli lances mon fícdlat :

Tam grave ferrum , ut a vecio defleBentes proterat.

d

Civititi quippe [ecuritas eff fecuris,

p L:

s

Damnandy vigorem «quavit. pledendi vigor,

n'xs'»—de']"f,

. Nam con[iriptis familatim bellatoribus ,

Regno" arces , arcibus prefidiarios ,

Y dim h

Erafidiarijs prafectos impo[uit.

i ! dlem Ti

Vt eiini aditu eladijs obflrudlo

ïBmmnu:/::-

Fagere cim nequeant [celefti , (Celera fugiantur,

i,

Nec armis opus

jolatiz fïf

Si ad[pettu Galaaditas vicit , Moalitas cantu z

r

á

Nam Hebrai modulantibus ,wn furorem adi b

effes , |

j q

,

Inter fe digladiantur,

li

qen at

u

Paribii(j, moments illi canunt j iffi cadunt

aqulla

Chorderum concordiá cordium difcordiam. proritante.

n

;, UP

Rifit mors Mufita tot. And.batarum paria ,

p

'Od"j'

$0u0 CCCECATA , Ad mumeros cadere,

i

l

Hornit Mars amuficus arcuum nervos Lyrg nervi eludis

Et Tyram inter atma numerari , ut inter 4ftra,

n

Heu dur& mina !

Qlid faiet

Judex , ft. (evit C ytharedus ?

Veniet [qmæa dits , die carens s cm. Apperitor Angelns

Ones

16

Á fPentifice 20. Ic;]ï:pl:at':Regg g.

Omnues antiflare jubet. boc forum , cus omnia liquente

qm)

N«í

Quod vadimonium. nec [avor excufabit , tiec lacr ym& j

Ne mors quidem,

unda

Naumn vuptá tellure , [olutis unundi compagibus,

m

ofmtib

Mors ip[a jure petitura , quod toná fide poffidet

Ab(orptos evomet , ut. ve(orbeat.

Qu

ii

Aderit Adraffes miniffra Er ymnu,

€arnifecx numiriin flamma 5

ao

Ddl

Que lace eádem (crutetur impios , G comburat :

Ac ne quid inultum lateat , m inuffum relinquet,

xämop

à

Metue (celefte non cunctaturum Judicem,

plus ainezae cunclantem.,

t5 fd

Diu gravida nubes damnuofihs parit.

ddey -

Burot

: -Hï.c tantus & n

liper

Ioram , lo-

ümeris omnibus petfectus Monarcha boc anno diem

dant

obijt, neque id abíque maximo Ecclefiz damno ; etenim filius Joram ,

fapbati fi-

gaini

]ius , totus

in Regnofucceflor, cui anhelantiflimé fidem & Ecclefiam Dei recom-

inendaverat , nontantum velligia patris reliquit , fed füafu uxo ris Atha-

€ by

à patre de-

g-

uloq

gcncxn

lig,qu& füic filia Achabi & Jezobelis , eiamnum viventis, vera fidei ma

nacx parte nuntium remifit , contra omnium Regum j]uda pradeceil

Q^

Qüta

Littr

rum coníuetudjnem , ita ut cultum Dei in fuperttitionem verteret ,

tht

honorem ;quj Deo foli vero debebatur,díaboloimp«nderet, —Ambula-

vítque in vijs Regum I[raél . ficut ambulaverat. domus acbab j filia enm Achab

qui

DN

erat uxor ejus C fecit quod inalum eff in con[peiu Domim. (1)

Hl

Sed certe virgaun. vigilantem. e(le in. manu . Dei Joramus comperit;

Mp

Ifm [

iniquiflima namque iphus molimina .feveriflim& coelum caftigavit,

Elias é pa-

]mó ,quod valde ominofum eíts ipfe E/i4s , jam ante pluículos annos

libt

r adifo dat.

litteras ad

in paradifum translatus , litteras minis pleniffimas ad perfidum ]ora4

Tuinri

Mstn

loramume

mum vel per Angeium, in fpeciem humanam transfiguratum , vel p«f

Vty

Eli[eum aut alium l'rophetam perferri juffit, — Si enim Elias in monte

hT

Tbaber tribus Apottolis fe vifendum prebuit , cur non & alijs spparcte»

litteras tradere , ad Regem deferendasmandare potuit, Ex paradif

Gl

ált

autem tales litteras mififfe ; facra Chrcnologia nos dicere cog t. Iilas

relegere libeat , quaruin ifte fuit cenor ; H«cdutt Dominus Dets David P4»

Bitcr |

M.

tris iut ; Quontaam non ambuláffa in vijs Jofaphat patris tuu , & in vijs A[a » Regft

]uda 5 (ea incejfiflü pev ster Regum . tfragl , & fornizari feciflh jadam , & babita-

waqej

tores Jeru[alem , amntatus formiationem domás. Achab s sn(uper a. fratres tuoss

I7] hg

agná

domuin. pairis tui , melieres L ocidifl. — Ecce Domimus percutiet teplagá m

—

m "?

E

nj

(k) Emm. Thef. milïi' fql.vvþl'zqg. (1) 4. Reg. 8, v. 18.

m

m

—

z

£

Anns Mandi ;,086. Legzs Mo/kz;cæ 605.

II

cum populo tuo , & filijs &* wxoribus tuis , umiver(aque. (abfLantia tu,. (5 )

Nec fefeilit oraculum ; nam primó Phiiffbai & Arabes regnum Juda in-

ioramus

undaverunt , nec regnum tantüm vaflaverünt, fed & ipfam Urbem

graviffuné

Jevofol ymitanam expugnatam diripuerunt ; uxoribus & filijs Regibus j jco pu.

omnibus abductis, excepto uao folo Jo«chaz íeu Oclozid , natumin.ino. nitus,

Quid obfecro Regi apoftata horrendius accidere potuifl.t? fed nccd um

latis: Regno vaftato ac direpto , uxoribus ac fibjs thefaurítque r

h-

eiti

!s

per hoftes abreptis , Joram ipfus in corpore , alvi nempe languore iafa-

nabili ; tabefcere cepit, ita ut etiam vilceratandem egereret, & fic len-

!

tà morte miíerrime periret, ut infrà dicetur.

B

I

ANNUS MUNDI 3089. Legis Mofaice 606. . Jor«m, Rex Juda,

res fidei perturbat » ftatámque Ecclefiafticum impié divexat , undc au-

güror, Pontificem Axiremum feu Amariam prz trittitia morbo & morte Jv

r an d

iuperatum expiráfle, Quàm impigré quondam opitulante imó deman- Papa thro-

flius ]i

dante Rege Jofaphato res Ecclefiz difpofüerit » Serrpura indicat, dum Re- num filio

) Del recot

ger fideliffimum ita pracipientem introduxit : Amarias Autems Sacerdos cedic ,icui

pxoris 4

€ Potitifex vefler in bsy que 4d. Deum pertinent » pra(idebit, ( m ) ld autem Phideas no-

zclo & exemplo pracipuo hunc Papam ad opus redegifle quis dubitet ? ?*?»

fidei mj

adeccde

Qui tamen cum modo fatalem & execrabilem fidei £ccLypjim per impie-

tatem , harefim ; idololattiam , & perfecutionem Jerami productam

ettetels

. p

Ccerneret, pra melancholia extinctus effe videtur.

In hujus vicem ,

quantum in re ambigua colligi poteft, (uffe&tus ett Phideas filius, à Ti-

m & J

7ine & Sigomio (ic nominatus, Nicephorus Pbadeum , Genebrardus , ni fallor,

TT

]ojaphatum nuncupat ; qui tempore hoc iniquiffimo thronum Pontifica- Prophetarü

lem occupavit ; & procul dubio in omni anguítia & preflura Eccle(iam Authoritas

m al

ufcalou

fubtali Rege gubernavit, Interim claré íemper apparet , R«ligiofos

majori gavilos fuiffe libertate, cüm etiam iniquíffimi Reges in S4maria

etfidii

«l

€os tangere , vel offendere vererentur , certó. Ícientes , eoídem eile Dei

tUl

amicos, X oracula Divina e co:lo interram afferre: quorum una yox:

pusin

H«c diit. Domints ? tot jam Monarchas & Tyra"nnos exterruit, ita ut

Jis p

cateri quique hoc fulmen expavefcerent, & ideó Prophetas m tiüs tra-

Ex pä[iü

L^

Carent, ltaque tempore hoc filij Prophetarum numero fünt infig-

d

niter au&ti , nilattento , quod fames in terra invalefceret, — Dixerunt

T

AUL filij prophetarum ad Eli[eum : Ecce locus , $n quo babitamus coram te , Ane

1 W)i /

jj

ii

guítus e(f nobis, — Eamus u[que ad Jordanem , && tollamus. [inguli de f)lva mate-

us

n fingulas , ut adificemus iby nobis locum ad babitandum. Qui dixit : ite,

jin t

Et rit MA es illis: Vem ergo 9 t cum fervis tuis.

ego veiiatn. ( o )

l ()[,ggd nj

3

:

Re,fþondt,t':

Movum

: (m) z.Parai'.*-n.v. 13.feq. (n) z.?a

181. Ig.'l'."'ll.q (0) —4101 ch06)ivl&0(,€t$.*

118

Tbhideá Tontifice 2I, .ïör;zmo* Rege 9.

idam R'&Iïgïo--

figs

Alia Elife; Novum ibidem miraculum Textw habet, — Cüm enim qu

Ml

faQdaiupra forum fccusfpondam fluvij in fecandis laboraret arboiribus, i&tu fallen-

naturam,

te fecuris é manu»rio exiliens ligneo in fluminis ima demergitur,

f

rmi

Flebiliter ille lamentando $, Eli(eum «d mifericordiam flexit . qui ideo

jani

manubrium in flumen proijcit , quo ufqüe ad locai demerfx fecuris

t

natante , ferrum & fundo emergens lignum predidtum induit , fägue

-

Qrindy

- Monacho ad utum reftituit.

II.

Sed long& mirabilius eft, quod ecdem tempore conti

giffe narra-

tulrd

tut, — Benadad , K ex S yria , Joramo , Hfraelitico Monarchz, bellum nuntia-

refhgiun

T

verat, per dolos tamen potils & per infidias , quàm per apertam violen-

m

Ejídem — tiam hoftem deprimere conatus, quasquia E/(su coclitüs agno/cens,

jpin,

ada cum

hg y

BCnadad &

- Jor«mo revelaret , ideó Betadad eurn cotnprehendiffet , nifi Angeli defer-

Iloram Re-

diflent.

Alios excuríores ipíe occecatos ]eramo confignat cà-tamen

äurusefi

Placet autem Jorzui£ vetba ad

&dem !

gibus,

cum conditione , ne quid eis noceret

Elh[eum £:&a referre.. Nunquid pereutiameos Pater mi? (p ) € quibus non

Juit

abíque r.tione colligere L.cet , magnam reverentiam Regem Ifra£litam

luit o

tirre

Íchi(maticum erga Prophetam , veri Dei colrorem ; geffille ; unde for-

taffis (equitur, necergo ita induratum in religione idolorum fuiffe , ut

il

qui B44/5 cultum extinxerit, adeó ut. fic Jo/sphati foedus quondam cum

ifan,

lorami;Re- ifto initum non omni fru&u caruiffe videatur, nec enim aliàs Joram

tieaf

L

gislírad, Eliewm pro patrc haberet, Qualem fructum illa $jrorum. manumiífio

amor ad

ip eorum patria produxerit, & quomodo hi ipfi Syi Magnalium Dei

Criln

Eifaüm. verj buccinatores & pr&dicatores fe preftiterint , S. Chryfoflomw expli-

?llbalit

cat dicens : Drmitit Elifews exercitus iftos ad (uos.. Dimittit , inquai s 10f

D! àng

Pradicatores , quot babuit boffes ; tot. Relatores virtutum , quot bomines boftium,

LT

j«m apud Gentesde Deo negotium geriur , jam apud. exteros comperta veritas de»

Nl

mon[lratur.

Fragyant , nmquam , magnalia Dci , virtutes in ]udea gefte » abipfis

thätm

aj

qui [enferant, predicantur.. Nulla Natio ignerat ; quod didicit..— Nulla Genseff ,

que nefciat , quod didicit j utt quod tune temporis defuit , p:v apuffolos poftmodum

a

compleretur , cicente Scripturá ; Im umiver[aun terram. exivit. [onus. eovum , C m

li

fines orbisterra verba coium. (q )

lmp

Lt jg

I1I.

Sed aliud flupendum hujus facri Vatis. oracu

lum perpendamuä.

Poft pradi&os (acceffus videndo Ben«dad per dolos & fraudes infidifq;

àmiá

An de R.efi- pafäm profeciffe, publico jam Marte Jeremum in Samaia Urbe arctiffi-

HfIer

fuiffe |

gionc lora. i& obfidet, eo cum fucceffu , ut mat'es pre fame libercs coquerent: &

mi bene

CoGtos devorarent : cujus rei gratiá cüm Joram Rex veftes fcidiffet , cili-

fperari

cio Cin&us-gpparuit.

Nonne fzpiufculée dixi , Joremum non male fen-

f

c;uc.:at.

: QHe

"l.(

h) H

( p Ibid, v,zr, ( g ) $, Chi y[cff..Tomgr..dck Elif. & Syr. inf.

—

-

I9

Annis Mandi 50819-*. Legts Mofaz'cæ 606.

m Rflïg'm-

fiffe de Deo vero , quem fideliter nominat dicens : Nou te falvat Dominus;

dul

sade te poffum (alvare? Ad. Deum vcró placandum credidit Elifet preccs

demtiu,

fore potentes & efficaces , fiquidem ipíe oratet, fed nec parüm profutu-

t qui

ram humiliationem & carnis mortificationem. — Hinc Dzon i yfius Cartbu-

vetfy feo

Jfianm ibidem : Cerpms afflixit. afperitate cilicij ; ut mifericordiom ampetraret à

ldlli[) [ qlh

Domint, — Coluit emin Dominum una cum aureis vitulis. ( r) Excfculor do-

&rinam Dodoris Extatici ; fed (i Rex ilte prater Deum verum etiam vi«

gilfe n

tulos aureos coluiflet ; credo pociüs ad ipfosquàm ad Deum verum

lum funti

refugium habiturum fuifle.

Prout hic Jeramus , ita & poftea Rex Ni-

qam violo

mvit4uu cum populo : Crediderunt viri. Nimivita in Deum , & predicaverunt

h ag

jejunium , & veftiti (unt (accis à majore u(a, ad minorem.

Et pervenit verbum ad.

Angd (

Regem Nimive, C (urrexii de folio [uo , €7. abjecit veflimentum [oum à (e , & in-

t at

dutus eft (acco , & (edit i cinere, (1). Necaliter 4cbab , poftquam peffima

"kill v

€idem Eliz propter occifum Naloth vaticinatus fuerat, /cidir veflincnta Cliciorum

uíus 1ntce

E quiu m

[ » * operuit cilicio carnem (uam , jejunavitque && dormivit in (accos ? ambu-

Hd;lcs.

a Ifïdämfï

lavit demiffo capite. ( t ) Quo Deus ita placatus evafit , ut qua(i ad Eliam

; n

gloriaretur , ajens : Nomné vidiffi bumiliatum Acbab coram me ? quia igitur

QO (uïfk ;51

bumiliatus efE mei cau(A , nonsaducam malum in diebus ejus.

David ipfe poft

lapfum, ut Num:n ad mifericordiam flecteret , fc cilicio carnem mace-

i t

"TU ]qmn

ráfle affirmat : &t pofui ve[Himentuim icum cilicium. (u ) Quis cüm Apge-

)

lum Dei vaftatorem gladium contra Jerufalem. vibrantem afpexillet :

Ceciderumt tam ipfe , quam majoresmatu ve[hti cilicijs ( w ) Holeferues Urbem

saruum Dü

j

Bethulie per arctiffimam obfidionem jam ad extrema deduxerat ; quibus

in anguftijs , Induerunt fe Sacerdotes cilcijs 5 o infames preffraverunt contra

; mqu;ïmfï

uii

feaem templi Domiui ,. (* aliare. Domini operuerunt cilicio. ( X ) Et ita mi-

rabiliter ab lioftibus liberari meruerunt,

Nec ipía Juditb tam fortiter

ati r

Holofernem obtruncáffet ; nifi vitam diuin tanta corpo:is mortificatione

í gefïwh)fj

duxiffet : Habens (uper lumbos fuos cilicium » jejunabae omuibus dicbus vite (u&»

NFW'[/M [

preter Sabbatha- G* Neomenias , & fefla demáüs 1frazl. ( y ) Quid aliud de-

dl

nique Propheta populo inculcaverunt , quàm ut cilicijs induzi Deum

ira plorarent ? Ecce ergó verorum Dei credentium fuilf- hunc morem,

i

I)

ntin affli&ionibus , quasin penam à Deo immitt crediderunt, ciiicijs

[j

amicti coram Deo incederent 5quod cüm & Jer«m , Rex 1fraclii

icus , pra-

ge n

ftiterit , nec ad vituiosaure

0s confu gerit ,eum à vero Deo alienum nomn

poto

adeóque ipfüm Regem Juda ; filium Jofaphati , in

0 geti

fuiffe coníequitur ,

R«ligio-

[

ldl[&[,duï

du

.. (x) Dionyf. in 4 ch- 6. v. 20, feqq art 9 (f) Ioan. 5. v.

8« (0) 3. Rege 28

ül

Y« 37. ( u) Plalm. 68, v,

-

:). (wJ ;. lParalip. 219 v.16, ( x ) ludih, 4, v. g.

-

N

t

. 126

?bideä PPoutifice 11, Toramo äegä 9.

"

*

Jefaphati &adia.

m

Religione longé füperáfle ? quod ego non femel-dicti

& labori in fuperioribus affignavi , utpote quem in hunc finem fosdus

(

À

cum Achab Ochozía & Joremo , Regibus Samatie inijffe dixi. — Cilicium .

autem Joramtimn induifíe ad Deum placandum nec ipfe Cornelis negat,

Jan,

d

Et Lyrenus: Ypfum enim. (| cilicium ) ecceperat. Rex «ffigendo carneim [uam s

hod

IV,

ut faalias impetraret Dei mifericordiam, (2) Hgc de ciliciorum ufu.

qiit i

Elifeus porró non ignorans caput füuim à Joramo gladio devotum -

NT

effe, nunc tandem meliora pradicit tam populo quàm ipfi Jvramo fa»

"Stupendum

pervenienti : Audite verbum Demim, | Hac dieit Detninus : In tempore boe otas

infis

Eüfazi vatis

n

modius fimilg uno jiamä erit ; & duo modi) bordei- fLarere unoin porta Samurid,

cinium;

m

a) id, quod eàádem nodie Deus miré difpoluit , càm coclitüs territus

hoílis in fugam actus , infinita fpolia cum annona reliquerit, Cate-

m

Y tl

rum Benad«d in fuga Dama(ium. pervenerat, ubi pra trillitia in more

bumincidit; Cur putas ? [efephwus refpondet : Nimis affliius e) quódita.

il

Ctt

2Deum haberet iratum. ( b) Ergó fidemin Deum habuit; Qerié cüm

Uhde

Eli[eus tuóc Demafoum. veviffet » per Hazaelem eum falutavit , & de fua

infirnitate confuluit, — Elifeum enim Dei Prophetam efle agnovit , cu«

(hdj

Extaticus Docior alicubi indagat s

Pt

jus ideó coeleftia requifivit Oracula.

car Deus verustantüm Deus Hebreorum vocetur ? & r:!þondendo rctol-

inter Gen« . vit dicéns : Quia tunc fuit [pecialiter Deus Hebraorum, c&terys Gentibin 4 idolee

tj

tiles muiti

latriam lap[is jita quüd non , aut.vix erat «liqua tota Gens verim Demm colens:

]

paffim Ca«

quamvis ànter Gentiles tume fuerint. multi , 2 lege nat

urg Deum colentes ,imo &*

t

tholici,

( € ) Et hoceft, quad

Qu

comylaventes , fi um fide Salvatoris futuri fecerunt boc,

continuó inculco, multos, multos inquam , paffim inter Gentiles veros-

Tüm [

Dei culcores extitifle ,qui Creatorem agnoverint, & per legem naturz

fid

honoraverint ; cujus veritatis| paflim plura in Scripttris (s/ris occurrunt.

I"mlt:þ

irdicia , prout fzpe connotavi & connotabo. Dum h&c ita in 8jri4

Vg

m iniquitatum Iuas

7

27

, geruntur, ecce impius Joremus , Rex jJuda , menfüra

Wt

rvm explevit , ita ut qui peccata tam gravia hucü

fque feminaverat ,

LT

jam etiam panamcongrnentern metereinciperer, — St[ritavit ergo Domie

li

L

Yoram,;Rex

P

éty

Iuda , tu:;

€

n conirA ]oram (purium . Philft binorum ?. Avabum , qui con'imes [unt /Ettsopte

vitz finecm.

bus j (* a[cenderunt interram Juda , & vaffaverunt eam , diripuerintque eunilam

dlfpu

àmponit,

fubflamiam ,qua invetita. eff in domo Regis : anfuper & hilios ejus . Gr uxorts, nec

'f/'WiJ

remasfit ei filusmfi Joachaz , qus minimus natuerat. — Et. (uper bac omnia perenjs

1464[ l

t euwin Domirus alvi languore sn(anabili etmque diei. (uccederet dies , & tempos.

Hhy|

ngá cotis

sum (Jatia volverenur , duerum. aunorum expletus: eft circulus HZMTE

" M

[anprus

(2) Lytaf. in 4 'Reg. 7. (a) 4. Kc

i

(

:

g AY. E (b) Iofeph.l, »o* (e) Die-

j

ayf, i g Patal. 28, art, 28

J Pt

-

ES

-

izï

An?.w Muhdi 3093. L?gi&' Mofaice 6 10.

pbf: B"diu

fumptus tabe , ita ur egereret etiam. vifcera fua , lauguore pariter & vitd carnit.

inem ld

(dJ Or/ezia ergo , qui & Jochaz,, pro patre regnum adijt,

Cilicia

"

ANNUS MUNDI 3093. Legis Mofaice 6ro. Anuó undecimo

tl g

Jetaim , fitij Acbab s vegnavit Ochezias fuper [udam, ( e ). Dcifto autem Oche.

st f

&i, Jor«un filio , Seriptara trifte hoc tritümque intonat : Ambulavit zn vijs n CR

m ul

domás Acbab, C fecit qued malum eft coram. Demino , ficut. domus. Achab , gettev lorami -

Q devotit

enith domás Achab jut, (£) Et alibi: Nomenanatris ejus. Atbalta , filia Amri, Vius, &ipfe -

3777 li

Sed G ipfe inzreffus eft per vias domüs Achab 5 mater enim. ejus impulit eum , u impius.

ymc b

impié egeret « Fecit igutar malum ii con[pedu Domini, ficut domas Acbab j ipft enim

t ul

fuerunt &i confilieri poff. mortem patris [ui &n ymeritum ejus, (g) Eece fru-

Jicis m

us male educationis. & infrunitam atque contumaciffimam mulie-

g, r

sum malitiam ! Ut enim At/«li« maritum Jorem in impictate detinuit,

icia 1 o

ia filium Ocbexiemà teneris unguiculis in vítijs educavit & enutrivit ,

"T

aífignatis eidemn poft mortem patrisnon nifi idololatricis , aut aliàs

Ceri t

corrupiis de domo & familiaribus Achab confiliarijs morümque magiftris,

j &ib

unde non nifiin malo Rex ifte juvenis affucícere potuit, — Bené P, Mi«

noy t d

£ha?l Pexenfelder ait . Jam ad Ocbozia filsj perniciem incitamenta fueruut , cüm p4-

VeRITIUM excm

dndagi;

pia peffima (| mmatris prejertum lacfe & moribusimbutus jam tum , pat*

ndo r*

145 improbus i

L

nprobum fecuias: eff. Ventrem ) m eorin , quos in cenfiluum ad-

"T

bibuit , fuma pravuas . (h).

H

"1 go[elïii

Huc pertinet híitoria Naamani à lep;'a fanati ; exinde ad Deum

du ,'mW'

Converfi : ex

qua.converfione pracipue hoc venit confiderandum » Naamaog.

Quód liícentia

gl g

m ab Ejee petierit, onus duorum burdonum feu mulo- leprofihie

Fum de terra Ifraeltiea in $yriam transferendi , fupérque ea tanquam oria,

a« a,;

D:o veto in patria (ua erigendi altare, — Llbi Cergelius : V nde veri-

; at

jimile eff

: Naaman éiretim altare erexi(fe vemplum vel (acellum , im eóque cum to«

: ia d

f« jamila [ua. Deum coluife , ac multos alios ad. illum ibi. colendum indaxiffe.

ia

€ce ergo bunc Doctorem etiam Ecclefiam

veram inter Gentiles 55- .

[

;

*5 Concedere.

fmæäïm

eu[num

Dienyfius Cartbufienus : Naaman nonfuit conver(us ad ]u-

J

/i r

J

» fiec. circumcifus s fuit temen. Neophytus , quia de novo conver[us ad le-

"Tl

$65 nature. (1) ita etlam Cornelun . San.ius & alij Aabulei

ifis ibidem

"T

diíputat

an fuerit obligatus recipere legem He/reerum , & ita teíolvit;

T

Aliquis di

g

& , QuOd fic: quaa. dato quód Gentiles poffeut (alvari rempore , quo du«

Vabat lex. Moyfis , ia fola lege natur 5 feilcet f non colerent idola , nec facerent

n

,,/m

4lia mala , qug effent contra dilamen vatiouis $49 per hoc folutm fiue eb[ervatio-

&t (egzs'MUJäs »vd alz'cujus"qlterws caremonia poterant [alvari , quialex Moyfis

j

90

('dï ) 2 Paral,zr v.16.

fe) .*.Regrrg-v.:g. C£) Ib.v.27. ('g) l.Paraï.::

.(c) pt

. (h)

*

ov—iz'fci';ï-",

Pexenf;ld in ilo,r.

Bibl nariat,83. (17. Dionyf, art:—y.in 4. Keg 5,7

-

12L

Phides ?onii;'ï::e 21, chaeäz'ä; Reäe ;10'.

^

à

P*

E

*

lá

[2 Deum;

-mou obligalat ees. &re, — Niaaman taimen son [fo

in feiebat effe aliqu

verum , (cd etiam (cicbat , quüd ille erat Deus Hebreorum ,dixit 1 veré [cio , quód

UM

UT

108 fit Deus in unver(a terra , nifi taniitm in Ifrael, Rcífpondet tamen Abu-

lenfis, Naaman ideó necdum fulíle obligatum ad legem Hebreorum , ícd

elj

Ejus pulchra

t Gf

converfio

per legem nature falvum evadere potuiíle , prout cum S. Auguffino con-

. ad Dcum,

cedit , ita Platonem , & multosalios de l'hilofophis falvatos etle , quiad

at

«t

unguem vitia correxerunt, & contemptis idolis verum coluére Deum,

& n

Hunc Principem ergo , Catholicum factum ; Sacerdores fideles vocáffe,

& per eos facrificáfle confentaneum eft, Quem etíam publicé facram

Wjjn

JiIIQm

ibi Religionem exercuife fuppono, vix aliàs tam fecure & abfque ti»

more terram fanctam evecturum ; & altare vel templum erecturum,

ULLT

M

Sansim ibidem ex allatis Naemani verbis concludit: nihil eum jam com-

T

inune cum patria , Religione ; Dijfque. Syrorum habuiffe , fed novas

aras & longé aliasvictimas immolàáfle. — $. Auguflinus ( five S. Chryfoftomi

f p

hr

fit ifte fermo ) fatetur S yri«im idcó totam de hujus ducis fanitate avi-

Cefdz.

fam , Deümque laudáffe. | Mox Naainan Divinam fibi difciplinam inditt ,

frfit4

Syrerum

fuperHitiofa abfeindit , cominub (e Deum venerari. teflatur, & deteflara ddolum

profitetur. — Numc , inqiit , cognovi , quia Deus colendw eft. (olim : munc primum

Wtj

ipíe Apo-

Wt

ftolus,

addidici, quia unus venerandus eff Dominus.

Caterim Dij Gentium nec [alvare

peteeunt ,-mec mocere. merentur , aut (onum quempiam facere , qui (e nen poffant

ümpïic'l

de non colentibus vindicart,

Tunc Naaman profici[eutur in Syram. lat » tune

UT

T

ad (uos properat (auus, Latantur omnes , qui enm eo. trifles advenerant : gane

. dent éutidls , qui ejus valetudinem exborrebant,. — Magnalia Deieunilà. (ecum los

hu

li

quutur , C virtutes. ejus univerfi invicem fabulantur, (K ) Et quis dubitet

qnaximam famam inde it $)ri« ortam effe ? Infuper & hoc ex prefen-

77

t

ti revelationedefumo ; Religionem Catholicam in $jria liberam & li-

-citam hoc evo fuiffe: fecus enim Naman utique aufürus non fuiffet

LL

W

novam in regno Religionem publice exercere , templum erigere» fa-

hlm

t

crificia uni foli Deo offerre &c, — Imó & Rex Syrie Benadad , etfi iple

V

Remmon idolum coluerit , nullum tamen omninó timorem Naanan ha«

ln

jt

buit,quafi hanc fuam converfionem cere laturas, aut ideb ab officio

aulicó ipfum effet amoturus 5 hinc infuper ex teneritudine conícien-

d".ai,

D7

ti« licentiam petijt ab El/feo, in fano idoli adorantem R egem , füprágs

manur fuam folito more innitentem , fuftentandi ; id quod Eli[eus

(r) $

Il

conceffit ; etfi mlile hodierni T heologiforfan negaturi fulflent. . .

tj

Ne quzío mireris tam mirabiles & diverías converfiones Genti-

ex [aeris

p

lium, Chrifli enim hoc.merita pofcunt; tam enim clarum eft

f

)y

Paj

l

Awd E

gk) $, "A;Jgu&, f-ctm). 207.de tcäy.'qni cft a. in :ïzppcnd'--

/

N,

ïlm

(

/

o

v

"

'

4

;uligüem n

: »inmu:Mund'zï' 3095, 'Zegii Mo[az'ck é1o.

Paginit, Deum Patrem Filio Gentes, tanquam harcditatem , promififle,

Dei cura

vt f

t tamen J

ut dubitare ncfas fit,

Poflula à me, Q dabo tibi Gentes bareduatem tuum ,

pro Geuti«

&* poffeffionem tuam terminos terre. (1). Et adorabunt eum omnes Reges terra ,

bus »

lr

omues Geutes (ervient ; ((n ) Bencdiceuztr im ip(o omnes Tribus terra , omnes

Augujünocon-

s ede,qii

Genies magnificabunt eum, (n) Omnes Gentes , qua(cuuque feciffi ,venient , &

|uére D

adorabunt coram te Domine , glonfi;abuni nomen tuum. (o ) Remin[centur ,

eles vodi

4 convertentur 4d Dominum umverfi terra : & adorabunt in con[pein ejus uni-

verfa familie Gettiwm. (p) Ne dicam de alijs, certé. lfata; de Sel ymis

blice du

ait : Quoniam erit in wovifpima diebus imanifeffus mons Domiui Cc.. Et venient ad

& ab ]

ere&bonu

eum omnes Gentes, (q ) Paravit Domimus bracbium fuum (anclum in con[pectu

omuum Gentium. (r) Quin hecomnia diredé tendantad Gentes , per

m j C

x r m

Chriflum in Ecclefiam vocandas& introducendas quis neget ? Quari ta-

mea poteft : utrüm non etiam iijg Gentes, qug ante adventum Verbs

.5 0j

in carne vixerunt ; eidem , in quocreata funt omnia , donaca fuiffe dí-

fanittc g

pl ii

cenda Gnt? Ad hoc ut rite refpondeatur , bene notandum venit; quód

merita Chrif/ jam ab initio mundi in omnibus San&is fuam habauerint

rf!/;m D

Per Chrift&

i p

operationem 5 nullus enim in gratia perfeveravit aut deceffit, nifi per

falvantur ,

merita Chziffi , in quem venturum dodtiores & illuftratiores explicite,

n u j

quotquot

fimpliciores implicite crediderunt , ut (zpe jam dixi,

Ita Princeps

(alvanturz,

L p&/ïl/ï

a i

Apojtelorum : Non e[ft aluud nomea [ub culo datum. hominibus , in quo oportet. mos

falvos fuieri.. (£). inde & magnus S. Auguflinus:: Aute1ncarnationem Chti-

j

ff , & poff Incarnationem ned, vixerunt bomines » neq, vivunt , nifi per fidem ipfius

r

Er ii

Dicarnatinh. (t) Etalibi: Quod nemini conceffum fuiffe eredendam eft , mfi

cnià divisitis vevelatus fuit, unius Mcdiator Des & bominum , home Chriftus Jefues

yc at

qui veniurs in carne antiquis [atis aununtiabatur , quemadimodum nebu veniffe an-

Tib

munttaiu efí. ( u) Eodem modo fanctus quoque ac magnus Gregoriie :

rus p

Qui fueruu ante incarnationem Chrifli , & poff adveutum ejus , omnes yuflificatà

n en

funt in fide ipius. ( Nv ) Clarus hic valde incedit Apeffolis, dum omnium

)n:ldld ,j

falutem uni C/riffe, tanquam Medistori , afcribit , dicens : Hoc enim bonum

m NMW"

eft C acceprum corum Salvatore noffro Deo , qui omnes bomines valt falvos fieri ,

il £

C 4d agmttouem veritatit venire : Vnta enim Deuw ,unu ( Mediator Des Q? lo«

(ips 0^

nmiuten, hono Chriflus ESVS , qui dedit redemptionem [emetipfum pro emnibus,

chem

,/uP: j

j

(x) $i ergo ipfe omnes velit falvos, féque pro omnibus Mediaterem

dau

e fequitur, nullum bomineim abinitio

fuilen

& R.edemptgrezj dedefit , ergo ind

Q 2

mu/ndi

1[)5 i

(1) þiaïln z

ád W

v. $. (m) Pfalm.21. v.ur, (n) Ibid, v. 17. (0) P'faïm: SS-V-Q;f

(pJ Píalm;

21. 9,25. (q) lía, 9. v. 2. (r) idem.c. g8. (f ) AG. 4, v.1a. (:0) S*

P,;SJ*I

AuguR. Epiit, :57. ad Opt, (u

) ldcm l 18, de &v Deïkb,jw. (vV) S Greg. hon, i7f

(X) l.— Timoth, a. v, 4,.'1'«1;&

124

Pl ?ontz'flk*c;zt.— 057)035!2 Repe 10,

mundi ufque ad. finem nifi ger Cbri[lum falvari,

Si autem omnes , qui

"n k

'

füt Y

]

i

falvantur, non nifi per Chriffum falventur ,ergo omnes Gcatestam an*

te,quàm poít Incarnationem.Clriffo donatze extiterunt,..— Eb refpexit $,

büs

[

Paults, dumait: JESVS Chriftu beri , G bodie v ipfe & in ]ecula, (y ) Et

S, Joa.nzs de eodem ; Qui ef , & quierat , & quiventurus eft, (z) Hinc

filtly)

tum )

-hrifti gr2- jam. Cornelius infert : Deus vult , ideft ». (yuceró eupit , Q? ex animo defiderat ,

a(pt

uaadome empes bomimes falves fieri : idesd, owtibus ( utique etiam à principio mundi

UT

ncs (cíe

vin

fundit.

" connumeratis ) dedit Chrift um Redempterem , && per eum gratiam , Sacramene

ta , Q alia omnia media ad (alutem neceffaria (uppeditavit , quantum ofE ex parte

(ttj

ua , ut fiqui pereunt , nom voluntate Dei & pradeflinatione s fed fuá culpa & ma«

du p

liti pereant. (a) In eodem fenfu Barradius fonti comparat. Chrifium ;

li,

& alt : Ex boc fonte gratiam , cbaritaiem ,peccatorum vemifioneii , in Patres at

fenuit ]

tiquos , veliquo[que Judeos , qui. (ub legis juge vixerums. , emimaná[fe fatemur

Áreutx

Paucis interjectis poftea citat id $. Jouuni de 450 Diviniffimo, qui vc-

I T

o, fe

eifus eft. Ab origine mundi.. Apoc. 13. v. $, & addits Scriptura dixtt ; 4b origitie.

mundi occi[um, — Quia tunc c&pit ejus fanguis bemiuum vulneribus mederi, 40«

atl

ls

calypfis vero ultimo, — Radix appellatur Davidis, Ego ,inquit , fum vadix & ge*

