teim. ulrrb. petiveré ob incl ytem viri veligiorem.,

Hle faiva €$ caremonias , om-

LT Yij

4li0$ ,

neinque m(mng pearf:m. ?m-nzærta-li(fin do-gmr. ille Pa&fzjges ) Af;gm'es d

€ ærc-

(t

m

I)S.

AUMI

(d) Dignyf. Halic. 1. 2. de antiq. Reim,

*

|

* Aunuá Mundi 57.86.* Legis Mofaice. 797. :

d9$e

l

Eem ln

ecteró[que per (acerdotia. amnum quoque in daodecim Menfes » Fe[Los dies üe[affofq,

(frepih t

defrpyt. ; Mle Ancilia atque. Palladum , feereta quedam Lmnperíj piguora , a«

V

nümque geminum , fidem pacis ac. belli , imprumis famum V e[fle Vingynbus colen-

T

duin didit ,ut ad fumulacrum caleffuum fiderum cuftos Imperij flamma vigilaret,

Dri ij

H omma quaji vont Dea Ageria, quo iagis Barbari acciperent,

E) denid,

TU

lf:ü

ferocem populum. vedegn * ut. quod vi & imjurid, occtipaverat Imperuón, veligiont-

NT

aique juffitiá gubernaret. (e ). Abl autem plura referunt , ut quód fep-

SaCcfäoæuiü

P

i

vt

tem genera lacerdotum & perfonarum facrarum inílituerit , fcilicet ; va-ia5 claf-

Ca'iones , quali patochos , Flamines , Augiures , Ve[lales , Saltos , Fecinles , fes & eftas

al

engafzmc-?ï*ä

Pontifices, inter variaslegess quas urbi dedit , quarza fonat : K«eligioni- in&uuit,

us X cxremonij: fcfoccs aniinos vulgi eífe iligandos. Septima: ut fa-

um , n i:::

Cerdotres , atque facerdocia certó diitribuantur ordiae & diícernantur

dndit

d

quo rité fiant- (acra, & religiones cureotur, non à profanis homini:

Varie Pore

bus ,ícd à Saceidotibus. — Noua: (lt Virgines Velítales ignem petpe-

exat j ]

pilij lcges

renerit,

tuum fovcrent, & tupremam in urbe autoritatem haberent, Vnadecima:

facre

U: Poatifcx, tanquain fummus facerdos, przeffet omnibus facris & (a-

«corum It

cerdoiibus, — Dcéima teitia , Ut percgrini ricus, caterzQue. & novse caree

gicinmt

al bdie

moeniz fine anthoritate l'entifiis non recipiantur, - Vigefima-tertia;

À'g€us , hoc eíl, 'oca facra, & deftinata Dijs(uam habere immunica.

tein ac Rcligionem ,& femel Deo coafecrata non poffe jure transfeiri

atitgitts

ad uíus prot.no: & privatos.

Videtar aliquibusquidem ,ac fi miulta

q r "

abeo fuerint fiatuta ad Itabiliendam aut noviter erigendam idolola-

shixsïgxiümt,:g

triam , € fupetüiiionum multitudinem 5 unde- forfan Autber. Fafciculi

TL

hune N

unan nominavit maximum idololatram ; qui urbem adeó íi-

TL

ï

m ulacris rvplcver t ,ut ipfe fibi locum repet.re. non poflet. (f ) Quod

;/;;;gam i

dudum actca faodius etiam Auguflinus expreíletat, (g ). Verüm &con-

jj ml

' tragraves lunt Authorcs , qui tenent , eurn non tantüm idola non ado« tdofonim

| g

züg'w

| tálle , (-d & vere religionis indicia dedi(fe ;ad diffolvendaim autem idem advere.

etim

teligionz.n idololatricam leges condidiffe affirmant.

Talia indicia Íarius,.

, Dj Mgï

eruere licct ex. verbis. Plutarcbà de. Nuina fcribentis , & per omnia cuin

,ai

'Jm:

2ji^agorA compatantis : Num& , inq-it , paria inliuta arcanam rationem Da,

| adda['

beut ,. veluti: Dijs nou effe ex vitibus noa. putauis uec. iie farina (acrficandum,

d [ mum Ü

Et cien adorant .in orbem fe vertere oportere , deinde. vero (dere. — Explicat aue

Grä*ntcä im

gn

"

*ndühec Plutarchus in hunc modum , tanquam Hieroglyhica ; Prima

g

orbem feip-

l

— quidem dqo. videmtur. inan(uetudinem edocere , quafi ea pietatispars fit- — Ado-

-fosgyrase

m

is,-

jabet.

VAnisun vero ia verrigo ad mundani a?zclfätüs Fmilätudmem ft:e for'fAEe

2

" tilo"

qui

gt

d

.( c'); Luc. Hlor, L. x. de geft. Kom, €.

[

--t'.'- (£) k-&ql;cr.', in Fafcie, icmp. An*n. 4591*

-

*

E

*56

: Acbitol; 3. ?onii/ïce' 1* E:ïg?hiä:?(ege t7,

;

,-ïh

N

qui adorat , quoniam templis ad Orientem (pectantibus adver(atur ortum « mutat

feipfum , &. ad. Deum . converot , ovbem. facienss; & ab(olutam precem urrimque

feripil

fuife,.

conyumgens : nifi medius fidias JEg yptrjs rotts fimile quiddem. mutatio illa habrtás

Tetiliá

fignificat . docétque quafi silil ex humams rebus flabile e*. firmum (it z [ed utcuna,

Aing n

Ratiohujus

vertat Deus vevolvátque vitam noftram ,id jucundé ac libenter adwitti conveniat.

Sedere autem cüm adoraverit , at[ncium. effe dicunt , quo ?. gratas preces, -

Mi

ritüs affig-

Vüim T

nature

in bouis per(everantiam fove fignificatur, — Brifonius d ipfum teftacur: Deum

aduratutos iu orbem [e vertere jujfr. — Ut ita Dei aternitatem per circulum -

fj

1747

exprimeret ; quod ipfum poftea P ythagoram inftituifTe legimus : Sed &-

C

A£g yptij circulum ,tanquam Dei hieroglyphicum exprimere folebant,

Videatur Joannes Cartbagena.. ( h ) Itaque quód verioris religionis indi-

(Mf. (

[EUTTNT

cia in Pompilio fe manifeftarent , eciam ipfi Romani clate. indicárunt, -

IV,

Titw enim Liviut recenfec ,in agro Laj Petilij fab Janiculo duas at*

Quli

« D

cas lapideas fuiffe repertas, in quarum altera librNumae Pompilij repete

ti (int , fcptem latinide jure Pontificio: feptem Grzci de difciplina fa-

a (

Libres con-

tl

tra Deos &

pientiz , ubi Livius addit : Primó.ab amicis Petilij libros hos lectos , mot.

ritus Gen- ; plüribus alijs ad legendum vulgatos fuifle.

ltaque & Quintum Peti-

du

tium fcribit [jyigr, Pextorcm Vrbanum , deüiderio legendi eofdem, à Lucio Petilio

h, )(;l

fumpfiffe 51edtis veró rerum fummis; càm advertiffet pleraqueeffe ad:

ri/l!;m;

dillovendam Religionem , d.&o Lucio dixiífe: fefe eos libros in ignem

At

conje&urum efle, Priufquàm vero id facerec ,fe ei promittere » fi quod

n poff j

jus feu auxilium fe habere ad €os libros expetendos exiftimaret , experiti -

NU

üptray,

pofle ; ídque integrà fuá gratià fa&dturum. — Lucum ergó TTribunos ple-

bis adijfle ; ab his rem ad Senatum elfe rcjecam ? coram quo Prator

ftijui

j

pradictus Quintms Petilius dixerit 1 fe paratum. effe' ad dandum jusjt-

fs

randum , libros eos legi fervaríque mon oportere : idcóque Scnatum

[ilis x

cenfuiffe ; fatis habendum, quód Pratorjusjuraud um pollicitus fit , ejufdi

d

Htf

intuitu libros primo quoque tempore in comitio cremandos dixilie,

Ber Sensiüs prétium verü pro libris, quantum Quinto Petilio Pceetori ,majorique partt

lit Aj

Titifi

decieium ij- 'ribunorum plebis viderecur , Domino eífe foivendum ; quod tamen

dem libii

Luciué tion rcceperit,

Libros ergo in comitio , igne in victimarijs fadto ,

Jhfily

/combuüi,

Um) [r

in confpectu populi crematos fuille, ita Livius. (1 ) Quamvis nonnihil.

aliter Plizius , (k ) &Valersus Maximus (1) hanc hiftoriam recen-

liti

feant, Ex hoc claré conijcies ; Numam nequaquam fuilfe idololatrie

Vt T

dijsque vanis deditum 5 quod ex hoc facto Romanorum'probatur,qüi cum

llisde j

dubié

klb

df;s vel famime adgi&; illo tempore fuerint , l;bx'os Num& haud

nunes

LT

(Ch) losn. Caithag. Tr. de arca Chr. R elig.1; t hem. 2.- (i) Tic, Liv, lib. 49

( k Plin, l. 13.c. !3- (1') Valer. Mazx, ]. 1. c. 1.

(n

--

*

,

Znnus Mundi 3—F2.-So. Legis Mofaice 797.

1907

t t

nunqoamin ignem conjeciffent 5 fi: pro eorundem deorum flabilitione

(tet r

fcripti fuiffent. Hinc terfé Naucleru , ideó , ait , libros Num& combulftos

tio dl lt

fuiíle, quód à Religione. Deoruin. abducerent. bomines. ( m ) Genebrardus cug Hioc me-

lioriscum

pg ;.[&d f

Tertulliane Credit , omnino hune Numam legille [acram Scripturam , & inde

*

Reiigionis

tf CO

Rome religionem infticuiff:

3

fic enim loquentem haberpus dictum

ífuifle cen-

n5

ii jl

Archiepifcopum : 5 Nume Pompilij / uperflhtiones revolvesuis , jí f4eerdotalsa -

fenc Do&o-,

(lacur: Dit

efficia , infigna & privtlegia, fi frerificantium mimflenia €9 inflrumenta , & va-

res,

pcrcircults

fa ipfnum (acrifiiorum , 49 piaculorum , &f vororum cucioficares confideremus ,

neuze manfefté ilam. |udeam ierofitatem imitatatus eft ? Tert. l, de pr e[cript.

im: $l

Scripturang

mee lbt

Caremeonias Flaminbus umpofutt , Mo[ateis congruentes . de quibus Gelluus lib. 10

facram le^

«ironirit)

6.1f. (n ) Ruifus alibi hic Author ; Numa Pompilius xoma [acra , ( C& of ipfun

j indictt

remonias , atque Pontifices Mo[aicis confemiles isflituit. — Teriull .de pra[cript. affi mant,

TIH

Quod in genere de ommius Gentilium [acris tradus juflinus Mart yr in Apolog de

caua Domin verb [acwns, — Sive Judgorum smitatiote , quorum tum Alorenserat no-

pl

di(ipin

men ( Imperium : [ive (atbana inffindu , qui Dei fimus fibi eadepa apud Gen-

s[edo, t

tes exbiberi exoptabat , qua illic Deo- — Et. (ané in ls inducendss dicebat : fe cum

dea eEgeria congredi, — Quanquam bunc. «um dea . congreffum videatur commene

Quitin

junr H

fus , ut (uum commentum. populo adbuc vuds & Martio meliis inflillaret , atque

rehgioms mau fibi fidelius. aftringeret,

Erat enim aloquim infignis deorum

T

j n

Contemptor , G* ceremonias , quas publicé colebat , privatim libris ludificab-tur ,

ol q?

qi poff quingentos «nnos ex ejas eumulo defoffi juffa Senatás ea de c«u(ain |zro

coneremati f(unt,

Mirum auiem eur Romani , cuin cuntlarum Gentium deos re-

uj

ciperent , nunquam tamen. Deo judeorum locum apud (e dave voluerint.. Nec miti Cuc R oma-

j Tb

fatisfacit vatio , quam Gieero pro :lacco affert ?. INumen illud mmis abborraiffe & »i Dei veri

fplendere Imperij. — Magis arridet $ quod Augufhinis L. 1, de con[, Evang. c, a, cultumnoR

gandun f

g(ï UCS

u

t

'T!

feribit s Non fuiffe receptum , quia spfe (alus volebat coli , ac ejus Religio c&teros Yeceperint,

exiludebat. — Nam illo uno pratextu Senatus vogatus olum , Criflum inter Deos

;lf

urlas referre , vecu[(avit , ut eft apud Tertubianum. (0) Nec miteris id ; quód

hic Author inferit , forte fathana inítincta Numam talem cültum in-

!

U

ftituifle: nam fathánam fe aliquando in Angelum lucis. transfigurare ex

muqu

Apofíele novimus — Poft Pompilij tempora , & poft evolutum ab co facu-

j

v,&lmäf'l*

lum, tandem Romari irnitroduxerunt idola , primóiíque ilios fanctos

m

noilü

g

ritus & ceremonias (olemnes pofthzc ad cultum demonutm adhibue-

lf

ftorii

runt , quod fathanam olim ita. pravidille Genebreríus opinatur , qui

ylt i

aliasde Numa proteítatur, eum infignem dcorum contemptoren: fuiffe.

opit

qu

"

De libris Num« pec Senatum exufüis idem Genebrardu : Tofl Nume mor-

i

j

tl

ten 4mis 3. Cornelio & Belio Com(ulibus , ejus libri

delicet

fjfrrj]i [um 5 feptem vi

latin

3

) Tu,ml h

: — ( m) .Nauc.l er Tom.1.Gener.46. (n)

Gedebr,Chton;A.3424. (0) ïd;A.?llOS M

l

i98

bitob 5. ?;m,tz',??ce 27. E:ïerl;iä;* ?äegïe 17;.

laini de jure Pontificio , Q? tetiaem Graci P ytbagorici (id eft. de illo genere Philoe

p

fopa , quod poftea fecutus eff P ythagnrass nam poff Nuaam vixit annis ducentis

n

hn o

& Cicerone 2. de orat. ) [ive de. di(cplina fapientia , quibus evertebat nan modo

deos aliorum populorum , fod etim Romanos. cum^careuom)s à fe conffitutis ,ut

Mp

decreto Senatás publicé combufla fint, Lyvins l. 4o. Plimius 1. 13, €, 13, Augu[inus

til Jþm

&& dv, D. 1, 7.6. 14. LaGlantius l, 1. ( p) Fxhisduo Le&or advertas ve«

dl

lim: Numam ab aliquibus ( quos inter ipfe Plutarchus ) P ythagorici die

hg

ci ; quod ita intclligi debet ;non quód Numa Pythagora coxvus, vel poít

jïdcm jtm

bunc in vivis extiterit, cüm faitein triginta quatuor Olympizdibus

lti, t

id ef* annis cencum triginta fex , eundem-przcefferit : fed talein doüri-

quridt

Pyibagori. nàm & difciplinam Numam profeffum faille, qualem poítea P ythagoras

p d

eus unde ft tenuit, & c

a teris tradidit cum tali fuccellu , ut P ytagerica docirina per

jl

orbem evaícrit valde famof(a ; & ut fic etiam Numam P yrbagoricin voCas

piulit

ri.

iterum eít , quod Genebrardw innuit , Naumaim. fotrte antea non

Ti (

bene de Dco vero fenfifle , & dijs plüs:quo iadut(iffe, facrófque pro-

f

horum cultu ritus & ceremonias inítituilfe ; peftea tamen in. Lbris-

lel/n/

illis (eptem Gracis de di(cipliaa. [apientit , O0mnes. omnium- populoram &&

.

lty, [

Libros faos ipíos adeó Romanerum deos , cum caremoni

j

á à feipfo conllicutis evet«

Ws

de dijs idems tiffes & annullàffe ;qua:€ ipfius libri poítea per 1gnem extincti. funte

At

ipfe poftea Hinc & antiquiífimi & prxcipui Paires Ecclc(ie üe Religione Na44&

n lk Ibu

reprobavit. bene fenfi(fe reperiuntur, lta $. Clemens. Aloxandrinus ; Numna autem o«

m:mh

sianorum erat quidem P yrbogoreus ( juxta. priorcim. videlicet Genebrardi cxe

L ftitje

Mofaiam plicationem ) ex ijs autem , que 2 Mo jyfe tradita junt. , adjutus , prelnóusi Ro-

N

teuuiffe do- qadiis , ne bomini aut amimali fimilem De faceyent imaginem.. C Waglte onte

*l

é&rinam do- tupy (* (eptuaginta primis annis templa «ificarent , nullam emaginem y n «ffi-

^i dj

cent Patres- (1em poc depiClam fecéres

Occulià eniin eis ndicára: Numa » quódad » quod «f

Tüpinen

epiimum ,-non alià vatione quàm [olà mente ulalicet attingere. ( q). bt He-

QO vale

raetuó in Comentarijs reCté quidein negat , Namam fuifle Pythagauum s

Wür N

cüim Pjtbageram loung;ílimo teinpore pracellerit ; fatetur tamen , Ns*

W .

si4m íaa ex Moy[e accepille. — Emzbms Ca(urieu[is feíe ad pra.dictam Cle«:

Mingt

snentis lententiam referens alt : Nwmam íecundüm Clemestis opinionem

: Aj

faiffe P yrbagoricum , & . Mo[zicá nixum do&trinà . legem dedille Remauk

M.

nullam autem Deo imaginem tribuere , inde annis 170. ab urbe coB-

Qldj

/

dita nullam imaginem , nec pi&tam nec fictam in. templis Romanruin

hi l

vifam fuifíle,

Ita Nuima occalte

4

fignificavit , uullo modo nifi mente ad fimil

tudinem Dei. bominem pervenire poffe, (v ) $. Cyrillus. Alexandrinus ia de

,.

&i iämx

1

N )mh

l)n

Pompilio- : Honeft us & b'f""',"" N ufna G .a)lendz'd:? praditus sntellgeniid ,

d |

pv ;

2, t.:.3

(

(p) ld. ib,A.þf-f..-f.' (q ) Clx*c:.'n.v 4lcx..!.vx,&rom. ( ) Ea(?b. l. g, de ?g?

-

Í

^

li gt

vnEmus Mzädi 3285». Z.eg?»;,Moläïcæ 5)5.

190 —

plurimas co

nfhint (acerdetum leges,

Seripfit igitur de ille Dion yfiws. Halicarua[-

Lt du

Taht ii À

few , qui Romanorim hnffoviam diligenter compofuit : quid templa quidem & de- vera te«

o

Tubra. extruxerit , fanulacrum autem in e. evat mullum, — Nam quia Pythagorg opinio:

T LR

Phsofophiam covimendabat , cujus (* dogmata fequebatur , cogtioverat , Déum om-

n ;mgæj?m

! advertaV

uiné [pecie C fermá tali cavere. : ajfemabdtque illum gaudere mentalibus , ? son

ecarnalibus (aerificis sideircb ( couflructa empla fidez nominabat , quá-folá Deus

hg

«b homimibus , quautüm Cepaces (unt' -viderur 5 && fubditis pracipsebat , ut pe

evus, velt

fidum jurerem, (1£) Proalijsetiam tandem acccdat s. Aueinus , qui af-

Jympiadin

ferit , talem veram de Deo dodtrinam in fuislibris Numam inferuiffe ,

dul d

quos ideo exhütnatos Romami combuflzrint. En tanti Patris verba p*o-

yla ? ):i:aga:;

pria: Anima rationdli ea, que infiaillam natava ordme conflituta faut , pro Deo

S.Augoftini

m atl

de Numa

fuo colenda uon (utt $ nec fibi praferri debuit tanquam Deos eai ves. , quibus ip[atm

aflertio,

hg o

pretuli verms Deu: G. ea qug Numa Pompilius veverz ad (aca ejufinod;

pertinen-

xrté aoj i

tia (eeum : fepeliendo curavit. ab[condi ;

& aratvo eita Senatus jufftincends. — n

x

E

lii

genire fum. etiam ila , wt aliquid de

Numa mitiss (ufpicemur , que alexander

mai in il

Macedo [oribit ad matrem ; Sibi àmag

no Antiflite facrorum g yptsorum quodam,

Mitius de

;opm'oram'!

Leone ; patefacia: ubi non Pius de. Faunuw , C? A&neds ;€ Romulus ,vel etiam

eodem u-

licouis v*

Hereules ,& Afeulepiu ; £7 Liber , Semele natus

, Q Tindaride fiatres . & þqwa-s

Ípicatur

,mg&i [üt

4lios ex mortalibus pro di)s babent : (ed etiam ipft sajerum Gentium di j , quos Ci-

4tro im T bu(c. tacitis nomwabus videtur attingere , Juptter , ]uno , Saturnw , Vulca-

"TU

ts Vefla , & alij quamplurimi,,

quas V avro onatur 4d mundi partes (cu elemen-

6 m a

n

ta transferre , homines fuiffe produntur.

(t) Hos ergo-omaes Deosaliofd;

Numam ypro Dijs non habuiffe fatetu

l

p i

r $. Auguflinus 5 quod equé de Ale-

Alerandee

(j i

j

i

xandro mzgno aflerit,

Id quod etiam fupra allatus Plutercbus , etfi paga-

. M. deoium

jhtih u

nus, diferte teflatur, eum docuife Deo, utique tar

quam incorporee, vanituem

Agï,;xþ

imaginem nullam effe

j il

|

porendam , cüm ut incorporeusnec bomini nec agnofcit,

í

Ü

bruto valeat affimilari ,

fed folà intelligentià comprehendi : ex quo in«

u

fertur, Nimam ergo Jovem & czteros deos , qui homines indubitanter

amell » "

fuerunt , nequaquam pro dijs habuiffe, Infüper quod alij icribunt ,

; didam "

Numem finxitle quafi ab Z£geria dea inftructuslcges condidiffct: id porró Alia $, Au-

o

j ^

$. Augu['nws de ipfo negat ; dicens: Nsma Pomptlim . qui Romulo (ucceffit in.

—guü-i'ni feu-

tentia in fa.

,jide M^

Regnum , qua[dam leges , que quidem regende. civitatà nequaquam [uffcevent ,

vore Nuas

TL

condidi/fe fertur 5 qui eis etiam multa (acra conffuum ; non tamen perbibetur , eaf-

]is ml

/

dem leges a numinibus accepiffé, | Sed & ipfe iterató. fatus Plutarcim in mes

lius hoc interpretatur. — Diclat fermé vatio jinquit , immortalem Deum zon

jl

J

€quos , non aves , fed omines amare , atque velleijs s quibonitate pra[lant, £0 gre«

di 3 ntque graviter fem » ieque afpernari mirabilis "alicujm viri Sapienti(a, con-

^

!l;gemii,fäv;

PU -um,

(f ) S. Cyrill, Alexandr, 1. 6, C(;nt, lu;if (t) S. Mg. ib

,,acg;fzy-*'

R.

Ea

200

Achitob 3, Poutifice 27.. Eyechiá Rege 17..

greffüms — Quód autem cum Zgeria dicatur talem. congreflum habuiffe,

Adtetm

idait ; multis vetuftiffimis fabulofum videri... //4rro apud eundem $,

fisó ,

"Doüorem Wipponen(em unum etiam Deum , quem Jadai colunt, fuícipien-

dum putavit. — Dicit etiam idem Autbor «cutifimus & doctifnus ( ia deVare

gt

rone $. Auguflinus ) quid hi foli & videentur. amimadvertife. quid effet Dew ,qui

lia

eredidevutit eum effe animam , motu ac vatione mundum gabernantem, — A€per

tl

boe etfi. nondum tenebat quod veritas habet 5 Deus enim verusnon anma , fed auma

['eriate

Varronis

Qu to

de Deo doc.

quoque eft effetor && Conditor. — Tamen i contra prajudicia con(uetudims liber

ijnacex$.

e[fe poffet ,unum Deum col.ndum fateretur atque (uaderet ,motu.ac vatione mundum

Adionit

Auguftino gubernantem , ut ea cum illo de bac ve quefiio remanetet 5 quod eum diceret efft

Pnpkc

animam , non potiiis anim& Creatorem. — Dicit etiam antiguos Romamos plis quim

Quim Q

- annis centum C (eptuaginta deos. fine [imulacro (olviffe. — Quod fi adbuc , imquit

bf

Yino cc

manf (fet , caflins dij objervarentur. — Cujus (ententio (ua teflem aabibet wter va-

tera etiam Gentem ]udeam.

Nec dubitat eum. locum ita coucludere sut. dicat .

At

Eos civitatibus (uis &* metum dempfiffe , & errovem addidiffe : prudentev exiffimans

lt

fiüt fj

deos facilé poffe in fimulacvoruxs floliditate contemta. Quid yerà nonait , errirem

tradiderunt , [cd. addideruunt 5 jam utique fmffe etiam fine fimulacris ,imtelixgi

?Wiv'flk //IA

vult errorem, — Quapropter ciüm folos ditit animadvertife , quid «fJet Deus, qii

lii

Eum verita- &t Crederet amumam , muudum gubergantem ; caftid[que exifimabat. fine fanue

.ï;'il'!i!! W

ti appropins Jacris obfervari. religionem , quis non vdeat , quantum propmquaverit vevitatit

Mf |

tur,

quáffe fate- Hucufque Docdor Do&ctorum. (u) Qzód autem Roma tamdiu idola

4"(0 j fed PW

excluferit , non nifi Nume-afcribendum videtur.

Efto autem , quód

C at

dij (ine fimulacris coli queant , v. g. propter beneficia hominibus col-

Ti ii

lata , propter artes inventas, propter ju£titiam in regimine exhibitam,

; llf/i! i);a

& ob alias fimiles rationes : non tamen ita facilé folet in ijs celinqui; fi*

infifl/ [

cut folet , fi id iat per idola, « Sed & Numam etiam abíque idolis deos

fitig Mä

Tarquinius] Gentium pro dijs non agneviffe ex dietis patet. — Targsimiss autem f

L þw(

fuperbus — pezjus fuits qui Reme idola primus erexit , erigi juffit ; erecta adoravit.

primus, qui

Et hinc fort& per Numam Romari ad eum ftatum reda&ti fucrunt , deguo

Romz ido-

la dedit.-

Autbor Fe(ciculi. — 18 quadam vevelatione divinisis B. Birgitte Labetur , quie

Nj

Demiuus teflimonium perbibet ipfrs antiquioribus Romanis ,quüd nu[quam bomwmes

in munido ex puris naturalibus jufliüs vixerunt. (Nv ) Ergo tunc temporis

Chrifi de

antiquisRor

quando Ror« idolis caruit , ex iis populis fuiffe videtur, qui Deo placue-

manis Icyee

runt 5 & in Eeclefia legis nature , tanquam juflé fecundüm na: urzlia

latio,

viventes Romazi recenfiti fuerunt * ad hoc enim (emper intendo , ut Ec-

ftendam.

cl;:fiæx in legenature Ra;um neütiquam gxtin&üm in orbe o

E N—NUS

: (9) 5, Aug. ibid. lib, 4; e u.. ( vv ) Roller iql Fafcic, M f Ji,

ID

SS

"

vfnnus Mundi 3382, Legiyx Mo/;z'öæ "9.

-ó6t

lum hbl

ANNUS MUNDI 3282 LegisMofaice 799. Tandem Ezecbis

I,

pid eud

adterminum Regni & vitz petvenit, — Derínivitque Ezechias cum patribus

lu g

fuis s & (epelierust. eum fuper (epulcbra filiorum David 5 € celebravit. ejus exe- Ezechias via

D

t Ciadidt

quias umivet ii Juda , & omnes balitatores Jesalem , regnavitque Manaffis fi- tàm conelua-

ib fit n

lii proeo, ( x ) Unde apparet magnificentiüs eutidem quàm ejus A« ?'*

J d

teceffores epulturz traditum fuifle ; & merito , cüm apud omnem po-

ts as

fteritatem uíque hodie omnem promeruerit laudem : excepto unico ,

Regurm fi«

lio Manaffá

tuftidii

quód coram Legatis Babjlonijs cor fuum extulerit , quod tamen (taiim

at t

adinonitus pcr poenitentiam iterum deprefüit, Ejus vitam $. Ifaud

conügnac?.

ob em lt

"Prophcta defcripfit , quantum ex $. Seriptura colligitur, (Cy ) pretcr-

us hg

quam quód in communi Hifloia (atta Regum ]uda & ifrazl zque ipfius

al ihits

bencfacta adnotari meruerint. Epitaphium ejus Siracides calanio di-

vt t

vino compofuit in hac verba? Ezecbiet munivit. civitatem (uain » £v iudtia

"m

&it 18 mhedium ip[iw aquam ,& fodit: ferro rüpest , G dificavit ad aquam gu- Etechis ia«

d

teum — In diebus ipfius afcendit Setinacherib , & mifit Rab[acen , & (uflulit ma fignis imee

niigratnt

tunm . [uam contra sllos » C extulit manum [uatnin Sions CT. fuperbtis. facus [f 0299

Y

[

potentid[ud, — Tune wota [unt corda , & manusip[orum ?, ? doluevunt ouafi par-

uf

Hmrientes milieres, — .Et. inVocaverunt Dominum am[ericerdem. ,- & expaudentes

mahis [uas extulerunt. d celuin.

Et (anili. Domiuus Deus Audivit citó. vocem

ia j

gt

ip[orisn. — None[t commemoratus peecatorum ilorum , neque dedit illos simicis

, umdii "

fin s fed purgavit eos in mauu 1die s (anii Prophete, - Deyecit caflta Aff yriorum

Q as d

G conniyit illos Augelas Domiri| Nam fecit Ezechias , quad placuit. Deo , &$ f or-

o

tirer ivit án Via David patris (ui

; quam mandarit il 1/as , Propbeta inagmu Q

; f;delz's in con[pectu Da.

la diebw ipfius vetvb vedit fol » ( addidit Regi vitaui

mint al

j

l

1l OCW

j

i!

- &piritu magna vidit ultima s & ccnfolatus eft lusentes in Sion.

Víque in (empis

ternum offeudit fututa, 9. ab

( gui

Eques [«cer de. Eze.faa. Kege fic :

jcondita. antequami ewvemrenf. (2) I:.t Tdüïiü?"/ï $

i

d

Primo imperi Antio v-t'empluþm Aperiit s

Étmimange:

)tod vihil fandlum vidit tifi Regem,

finerim

lis ludus

XMoyfis etiam ferpeutem dejecit ,olym. (alubrem , um viruletituti

j n

iäyidaxis,'þ

i^

Pofiquam [apev fGi:iofis aris concaluit,

Ani etiam (9 Animo eodem

'B)*;

S?ulptilm in

qui DW']

Cedreuewi fparfit s iuficos tmodos reffituit ,

ndümmbrIS

Virumnque nexuin : quid. enim Cedronsifi maver ?

Sic populi lacr ymas idola forbent ,

i

g"

Et flente fiuine cves canunt. 76,

j

eofk"d'*r"

jv

lnjiume; Pafcbaze

c

Ad

j

N

: (x) 1. Paral, j2. v 33. (yälïb»ïd, .v.'3:, (2) Eccli. 49. v. xg.rrg.;q;

— À

202

AAcbitob 3. Poutifice 17, Eveclit Rege 17.

celebritateim (chi[matias alliciens-Tribus ,

típtn

Ad Solzmamm

jude 1[rselem conjumait.

mnimq

um f

la Pafcbalis Agnus , aguos fecit convivas-

fitn inf

Et fratbu idolis integrata concordia,

lu

Poflbac Salomonis de plautarum s(n Cot

uinentarios combuffit $—

/

"4

docton

]i enim ex horto non & celo (alu quavebatur $

Q ia

Et herbarum non. oculorum. expre[fo (ucco

Membra curabauiur non animi, ( a)

^

h

I

f

. Intellige hacultim

à verba Le&or: cüm enim Salomos omnium arbo:

tüdey

Ézecias cur-

borum , herbarum , jumentorum , volucrum , reptilium & pifcium na*

fDS ànn

turas ,& virtutes medicinales in eis repertasdefcripferit, multi dicunt,

libros Sal

onfugien-

d adi

monis de

g in morbis homines non ad Deum , fed ad hos Salemeris libros c

naturalibus do remedium inde peti

jfle,quosideo Ezei4s combufferit. — Sunt alij;

pai

NT

combafferit qui aliqua fragmenta inde adhuc ad Pligium ,. Ariffotelem , & alios anti-

jutii

quospervenifle dicant,qui & ipfi naturas animalium , arborum, het-

L

barum, lapidum, & fimilium ad medicinas applicabilium , fuis infe-

Wl

ruére fcriptis,

Sixtus Senenfis ,ita de hac re, Edidit ( Salomen videlicet)

(t], ó

etium Diurebateua s boc efl ,verborum natut& , five natumali

um di[putationum opus

atur tertius li

lt ///[(/M

ingens , admiralili rerum omnittin (apientiá vefertum ; cujus vecord

ber Regum . in bunc modum : Difputavit Salomon fuper ligms , à

Cedro , que eft

Á g

'./L(Mbe

in Libano , u(2, ad H yffópum , que egeeditar de pariete. — Et differuit de jumentis;

Q volucibus , & reptilibus , & pi(cibus.

Hoc eft ,ut Hieron ymus ait & de vt , ti4-

TM u

LT

turié G moribuillorum C'c quod opus eodem cuim c&teris

libris incendio deflagrae

ml þ[w

vit. — Georgits Cedremn in compendio Hifforiarum navrat; Gr&cos Jatbro Sophii

- fas fuffuraios efe materiam d avgumenta artis Medices ex hoc opere , quod qui-

'46;/, M

dein Ezechias , Hievofol ymorum Rex , de edio fuftultt » offenfus ,ut idem Autbor

(cribit

, negligemzäï]udgicä populi , qui inorborum remedia ex ^us [iriptis petens s

— fanati

onem eorum A Deo flagitare negligeret. (b) Hoc uno autum Ezecbias

Ht

fuit infelioiffimus , quód filium reliquerit talem , qui , ficut pater omnes

*ung

Ma;mffcs

Til

homo totus

alios Reges pietate;zelo , & cateris v

ircutibus fuperavit ; ita ifte prop

Mana[Jem

If

flagitiofus

omnibus malitiá , impietate & caterís flagitijs antecelluerit.

enim puerum duodennem fucceflorem.habuit , qui non ftatim in tail

C comme-

TWiglfor

getate , fed cüm adultus evafiflet, fecit ea , que lugens pofthae

morabo, Hocjunum memorabile ex Autbore oper

& unperfedii ( €

) addere

m:ibus

Tüm- M

cogor; qui Ezecljam morientem ait przfente 1

[«ia filium Manaffem ad

Ó eidem

Pie,»azem & rei;giggcm fetió adhortatum fuifle ; ;(mm' ver

refpon-

füiüm &

" Me(a j. Em. Thefair. in- Klog- 46..(b)

^

!

(c) Auth, op. imperf. hom. 1, in Matth,

Sixt. Sen, Bibl. fc»nc. l, 2. V^ Salomon.

HW, 33

i

r

7

"A Mundi 3288. Legis Mofeice $05.

10j

TP

tefpondiíIe: hanc adhortationem haud dubié in vanum abituram , fu- ii deeo

türiimque effe, ut Vates ipe diviausà Manaff? occidatur.

Porrö pa* dcmx vaticie

trem fataliter egrum, zelo correptum , imperáfle , ut ideo filius fta« aium,

tim interimeretur, dicendo : Melus mili eff , fmne filio mori , quàm talem. ve-

tbf

Iiquere , qui d. Deuin exa[peret , & Sandlos ejus per(equatur, — 1fatam autem

hoctotum impedi;jíle 5 ita ut

poíthac gjug oraculo cfíectus non defüerit ;

üt infrà videbitur,

*

Mofaice $05s. Heume!4uem.

[

ANNUS MUNDI 232588. Legis

omr;ïum "

Ecclefim ifraélitice hortum: temporibus Ezeciig cum gaudio intravi,

pf

eundem nunc cumhortore revifere cogor,

Mana[fes Kegnum aggret-

ífusanno ztatisduodecimo, ( d) Rex,an peltis urbis $o/ yimitaue ? cüm

x muri d

bror confgt

ad adultam jam vergitztatem , annum decurrendo decimum octavum

gi v Hl',x

perditiffimi (ui genij triítia jam. dedit indicia ; (imul & iniia; hiac

antiqua Seriptarg nznia denuo refonat : Fecítque malumin con[pectu Domini,

, &i

arborum t

jxta idola Gentium , quas delevit Dominus à facie filrum Vrael ; conver[sjque us us

e G edifiravit excel(a , que diffipaverat Ezechias , patev ejus $ & ercxit A45 qa ss

üm, li p

Iat videli

Baal , ? fecitlucos, ficut fäeemt Achab , Rex ifraél , adaravit omvnem miitiam. iam idolo.

hutitmm )

li, C coluit eam — Extruxtique aras in. domo Domimy , de qua dixit Dominus ; lattiam. de-

1n Jeru[alem ponaim nomen veeum, — Et extruxit. altaria. umvetfto militig cel; in nuo 1eftie

IU

C p

duobis atrijs Templi Domini, — Et ttaduxit. filium (umm . per ignem ; 4* ariolatus !

eft , Q obfervavit auguria , && fecit pytbones , ? aru[pices multipicavit , ut faceret

gj a

OmnesGen

imalum coram Domino , (* irritaret eum, — Pofuit quoque idolum luci , quem fece-

tium^1tus

TA in templo Domimi: faper quod locutus efl Dominus ad Dayid, & 4d Salemo-

m

proh;bitos

nen fihum ejas ; In templo boc C in Jeru[alem , quam elcgi de cunctis Tribubus

imitátuce

j m

líra£l , ponam nomen imeum in (empiternum j & ultra non jaciam commoveri pe-

M(!,W' J

NT

dem (raél de terra , quam dedi patvibus eerum, (€) infuper C janguinem in-

nnocuo

ül

noxium fudit Manaffes multwm mimis , donec impleret. Jerujalem u[que ad os:

H

is [

z.

fanguine

auum ^

Ab[que peccatis (uis , quibus peccare fecit ]udam , ut faceret malum corem Dom

olymas

U

n). (f) Igitur Mana[Jes feduxit ]dam , & babitatores Jeru[alem , ut facevent implet.

o p

malum (uper omnes Gentes, quas (abverterat Dominus a facie liorum 148l (g )

hr "aln |

I1gaoíce Lector ! ut folent uno ímpetu percurrere , qui per loca veila-

gt

tronibus aut nocivis beftijs infeíta ; vel nimis gravem fostorem , aut

on h

n

hi

j

intolíerabilem mephitim exhalantia ; aut ignibus undique circumla-

pnfï

bentibus periculofa ,ante fe tranfeunda habent, ita & ego per turpil-

rtfl()

ul

d

Üimam: Manaffis vitam curro feftinans , rerum honore perculfus ; hinc

i

/

if

c—urün) & obiter tatxgo'pqcbata Manaffis , cüm fatis proguntfari & expli-

Ü

7

;eW

Gc23.

cari

(d) . Paral,

-

717

( i

gatál, 33, v, 9,

33, 5 1. (6) 4. gcg. anyoaíedq. (£) «lbid..v. :16. (g) *

»

-

254.

"A«chirob. . Poutifice 27. F*Maz;iafe Reg& ;8.

£

"

pabiles fu-per-

| enor

cari ncn poffiat. QO;nonium vicinarum Gentium abomi

ítitiones idololatricas , & alias infüper novas inftituit , hihil attento,

guiac j

Non vitulos auteos, fed

Ws i

quod Deus propter hoc Gentes extinxerit.

mlf

idola Baaliin , multü nocendora , paífim erexit, Lucos,in quibus tur-

Epitofnc

piffima impune committerentur, in ipfo templi atrio , cum fuis idolis,

À

i Vi

maximotu

l Mdm )'l

ejus crimi

fabricavit, imó fimilitadinem quandam lu

ci cum idolo in ipfo templo

deorlum

n

nuin,

confticuit , cum zdiculis ad innominabiles obícenitates , 4/P4z avus

templum faltem occluferat , né fierent Divina.

Mana[fes non tantüm

AT

dorari , & pro precibus &

nempe l

Divina prohibuit , fed Baslim in templo a

facrificijs , infanda flagitia patrari fecit.

In ürbe & extra urbem excelía

ttmam

as j

Siderum

demonum ubique refuícitavit in Dei injuriam & contemptum. . Om-

nem militiam, id eft, ftellas cocli univerfim ; & quafvis psincipaliores

cata; C

cultum 1à4

fidity

ftuite

in fpecie mandavit adorari , utí(olem , lunam , cateraíque

immaw

. planetas & figna Zodiaci ; quibusetiam aras dicavit» ut honor Deodee

bitus ad lidera migraret ; ídque quafi ia facie Creatoris, cüm talia in at

Venus j

taliter

rijs cempli fteterint altaria.

Infernalemritum, liberos per ignem ini-«-

in proprio filio alijs

ficif

tiandi , contra totics repetita mandata , reduxit ; &

Cui x

exemplum pratylit,

Sepofito Deo ,qu« m Pontifices in San&to Sando-

d if

.rum coníulebalE^, ipfe pet 'ythonesá dem

onibus oracula quafivit , &

Imdee

auguribus , ariolis, atufpicibus, divinatoribus s. fomniatoribus , incan«

fets ff

Totum reg-

t.atoribus, magis & malcfic

is fidem €am dedit, quam Deonegaverat,.

QOner

vuminapo iNeque in fefolo ita Deum

irritavit, fed urbem & regnum 1n idem apo-

&aüamde- [Ítaba barathrum pertraxit , cüm innumerarum p

erditione animarum .

(s dn

turbat,

€ft,&1

teinporali & eterna ; ftatum Ecclefie ordinatiflim

o & (plendidillimo

fic repente ia horrendam & infernalem confufionem deformato,

dbl

l.

Locutus eff. Domings in manu (ervorum [uorum Prophetaruu , dicens : Qii4

lt Cf

titdmg

—fedit Manaffes Rex uda abominationes iftas pejftmas ; (uper omuta , que [eceruut

Amerrbei aute eum , C peccare jecit etiaim udam in ummunditijs (í5: propteret

t i

Dei juftiffi.

Man to

ma iu ip-

b&cdiáit Domints Deus Ifrael : Ecce ego inducam. (uper Jerualem d Judam ,ut

amba atires. ejus, ( h ) Notiffimum mempe,

Theo&ojm

fum vindi qcuuque audiérit , tinmiant

oU5

quomodo hucufque Deus ho;rendé talia in Regibus

tfraél , horrendiüs -

O rey

W gl

adhuc in Regibus [uda vindicaverit, — Tartarei igitur ferpentis venene fup-

plicij antidoto , putrida[que carties 4f yrioriati ferro , captivitati(que cauterio Deus

)

plures pro-

pheue Kíanc

cuvare flatuit , at Barradiw. (1) Nimirum Deus intardaté per I[atath ,

U&

ei denun-
