. falvum fuiffe facdtum :adcoque mee

,

—ïï-uthcri te-

diatorem & R edemptorem Ghriffum

lonur

ritó improbo Latberum : qui Ciccrons

z

officia adeb.imiratus cít,. ejufdemd;

mezratria:

erare f& dicat , €i, ejufque

4 4

P

rudentiam & juftitiam tanti fccít, ut fp

QPiDiO.Q

fimilibus Deum effe propitium,

(Quod tun

c€ tander cencedi potelt»

fife

tómj

f Cicero vere in unum folum Deum credidit, cujus. hinc

inde aliqua ia*

k

Zwinglüj dicia& (pecimina dedit.

Multb. magis aberrat Z»ringliw, qui Numaum

fententia. | Pamp:lium , Catonem , Scipionem ; aliófque generis

ejuídem Gentiles,, etiame

Vi

lita-

AQUt

falía. |

(i Cpriflum non crediderint ,.

folius. nature viribus beatam immorta

- tem confecutos eTe ceofuit ; quo tum contra fidem univerfa

lcm Cliris-

Vitz

ftianam , quz confefTionem unius veri Dzi requirit , aperto militat :

Btlnc

Philofopho:

uendam vtl

ID cgn

zum fidce,. t

um infuper Pelagianifmo confentit, qui (ilutem confzg

b

us naturg afcribit, ed ideo anathemate feriri meruir, 0Nos autem s.

Atj

b

dum de (alvandis aut falvatis loquimur, Fxmd-amgþmm falutis ex eo-

1&[][

gtqg.

(i4 lg

remnb

tum cxglici.c.a fidein unum verum Düum,,. caque imïücita in th

li

(p) Hug Card.in Epiffzad Komet,

H

DL (q9 $J Oäü.ü qrpgfïl;ä 5dc«ädfgïth9f;bx.ï s, n

(

&r) Rglieria ääfs.asäAg 847 09:

m

V

i

-./lnnw Mundi 337 3. Legts Molaice $90,

33

ïem; fum:

j pntidt

mus , fequentes $. Juffinum , qui non unum Secr«tem inde , fed

TUTTTD

& alios quofdam Mart yres inter Gentiles agno(cere videtur,quod ex

n nl

'

fcqueati ejus difcurfu apparet. — Ees, inquit , qui ex Stoicorum di[ciplina

mll

prodierumt , queniam. vatione morali ornati fuerunt , quemadmeodum in nonnullis

Poeta ; prepterea quod innatum fit univer[o hominum generi tatioms [eminarium ,

TT

, qui

in odio uffe , &* necatos effe (amus , Heraclitum quidem , ut nte diximus , ptases pro

ityr /^]

Muforium. bisin locs , alió(que (cimus. — Demenes emim id , auod fupra diclum cadem oc-

eft , hoc egerunt [emper , ut. vitam omnes, qui quoquo modo ex rationedegere , C? cifi,

gm [ g

«ditn, 1

vitza declinare fluderent , im odia yucurrerent.

Nilil autem mirum e[fet » fi ope-

d

TuIB d et ,ut ij anvifi effent , qui ex ratiemis feminis parte degunt , [ed eos, qui

Diusrationis ac verbi , id eft Chrifhi cognitionem ($. contemplationem quadam

qendy

ex parte ii yita feouvntur ducem , ac niultà ctiam magis » invifos reddereiuvemiun-

p u

tur G

gt

Sorrati Cbriflus cognitus s vatio enim (* verbum erat ; eft q, in omnmibus,

4 a

predixitque per. Prophetas ea qua [utura fuant ?e, — Socrates cüm bec ( puta

m

faliorum Deorum ftupra & fabulas ) confideraté in lucein projerre conaretür ;

fj

"boiminé[que à damonibus abducere j eum ctiam demones eotun bominum , qui vi-

Nontam

f2iP

[

M M

facilé dame

;gl;/rga*fxfl!f'

tijs gasdebant , opera , ut umpium , & Deorum boffem necavernnt , cianillum novos

gandi.

"U

Deos inducere jactarent.

Videatur Nicolaus Serrarius contra. Franci[eum Pu-

eium Fiiimm difputans (f) Plures infra Authores afferam» quine

jati. D

4c t

antiqui Philofophi tam facile judicentur & damnentur jubent ; admo-

; fne f

nent,otant & rogánt.

Hincjam & aliorum lhilofophorum honefta-

tem & modefliam revelare f-ftino ? amplius ita roboraturus id quod

fï)& aäl Y

dixi , Apoflolum neutiquam omnes intellexiffe Philofophos , quando

xüïwxue lf.f'i

i

T

horum ingratitudinem erga Deum cognitum , infuper & immania quz-

dam ac enormia Ícelera dcfcrïp[ïc : [ed Philofophos hosà Deo vocatos

el; cim*qz&

edi p

fuiffe & illuftratos , ut veram inter infideles fidem piantarent , idolola-

*

triam damnarent s & errores demonftrarent.

/

i

*

XXXV.

Itaque b

onos etiam fuos mores,& vitam lauda

b-ilem oftentant mul-

S

qiif

tialij Philofophi , primarió Ethici , qui unice pro moralibus virtutibus

Boni philo-

us

aquirendis, & earum oppofitis vitijs extirpandis omne ftudium totius

m

T

fc.pharum

"n

vitz impenderunt, Ex his Arifloteles , cujus fententia fuit , Deum effe

mores ex-

lrmfl/

,7[;

g

principiam 5 & medium ac finem omnium continere; cui femper eat penfi,

in comi:atu juffitia , fcelerum ultrix , cujus mox à principio debcat effe

4

, au.

«

particeps, qui beatus acfelix eft futurus. (t) Cujus& iíla celebratur Ariftotel. à

ng j b

[ententia : Prewium enim fini(d, virtutis optimus videtur , C' Divinum. quidpiam do&rina &

«tq, beattm,

]tem : Beatiffimum effe optimum. quemque , fceleftifyinum infe-

moribus

yi

*

coracndatuE

i

licfimum.

Celebrantur & aliz ejus fententiz , u

A 5

u

; ifta : Beata eft am

j

que

j

(£) Nic, Serar, cont, Filid, 1. g, c, $. Sf Á (i)',.g:ig, lv.dcmunc!.,

iE

2

-

e 31, Toakimó Rege 21.

$

Azariá 3. Pontifie

ionibus infecta, L. de mort.

Item : Oui inve-

qua noni fuerit Iniju(modi pravis operat

iil

serit. Pbilefopbiam , invemt vitam

in iivoque [eculo, Item: Pures & perfeldus

ng adducunt eum ad. mrtificati-

tj

P hilo(ephus mortificat defideria bujus (ecult ,

pem corporis ( animna,

Sed ut ad alios

Philofophos properem , cur(im

fpoa

yulti

de Arifletele Geneium Sepulvedam ve

peto» Serranum. bis verbis finaliter re-

t nibilvidentur obftare , quo winus Etl-

yluj

ellentem ; Que ergo obyecifft , partm at

ere verum humanarum , premium a

p

nici Philofophi, qui Deum effe » && curam ger

retlé ex natura Legibus vixe-

pb

penam pro cu ju[que mevito retribuentem ,credentes ,

*

vel isprimis fuiffe. Ariffotelem

LUE

Deumunü

runt , (alvi facti fuiffe cenfeantur : quo n mumero

N ain untun

t

€onfiteture

non tam ex Aliorum (ermone , quém ex ipfius feripti

s heet eflimare.

bus nominetur , multis

ij

Deum effé optimum , masimum , quamvis multis nomini

attinet. ad. Aviflotelis motes ,

non madb non

M. )

in leas confirmat, ('«.. Quod. verà

ratiane. declayatttr ,

T

vitiofus , fed vir opiumas G temperati(pmus fuifft certiffiná

[ cü

Autbore item Auguflino , quiinlib. d

e utilitate eredendi.

Honefliffime , inquit

bumano , poffcritatique con[ultum efr.

yäü,g

vir bouus fuiffe creduur , cujus litteris generi

W/ D

oerat ,monnunquam cefft , u j«pe

Quid fi ariffateles affectibus bumanu , ut. bom

Wt

ceffiffe eertum habeo ; n multis exim. delinquimus omnes,

Septiéfque in die cadit

tti longo

ufu virtutis babitum

fit,

jufeus :

d optimm eff. , qui minimis : 1j* tamen , 4

I )

snduerunt , poff peccatum pamitentá fLatim animurm

[ubeunte ,

facihiseff aà nfitam

peo redeundi. conarus, (

tj

Deci tcclc.

virtutem veceptus , C* expeditior qn gratiam. (nm

fiz mem-

flotelem faltem in morte 1n

[2 [.g

brum.

Cuiaccedat Finkeni[its , ex quo alibi dixi, 4ri

Dei Ecclefiam ing

effum elle , quando excla

mavit : Ens Entittim. mi(erere

ïmþlvm

Procli de

virtutibus ea fuit doGtri-

M*u IU

met

Et ita animam. Deo tradidit,

üsuna cum corportbus (emper vitam d

egere , Q in gent*

Wtite

na: Non ejl naturale anin

ftifo

ranone ver[ari. — 1 feparata vita immatevialis &

incorporeA r

agis eff amimis

autem vnpit , [ic im

dffkfïe ;

confintamea Qc.. Sicut calo (unt amime juflat , àn tartaro

i prava [uot , pauca. autem proba.

(w) De Plotno

uty

generatione plures quide

a«d Anntin 271e À. €

x

non quidem neício i

d , quod Bareniu: de eo Tom. 2.

R n

r,ut in hucufque

$l

habet 5 aliter tamen

& mitius plerique alij loquuntu

L]

E

Vincentius i

nfuper de eodem fic infi

t:

Locum quiet [cdis

dictis apparet.

LU

elegit at ab ommi conver|

ationis bumane firepitu (epasatus ,

t fertune invidiá libe-

De Vlotino

vecatuiMé infiguibus , ut contra. omnes

famm&

if

Yaria.

raret , (olis Divin& infuutionis

*

rtutis pre[fidio avmaret,

Ht it4d, confidenti

dem

minas integro fe C* incorrupto vt

Q* d [edeim. coVt«

Ü f

mentis ereus , etiam corporis [ui cti am. 4c

tuitionem (ufcepit ,

folum elegit , ubi emper 4éris quieta

Yidy ;

candam amauum fibi Campania civitatis

moderatio cunclos incolas (alubpii vegetatione (afleutat , ubi nec

yis b)emis » nee

N ihm

fs

.41?-5 etiam boni

u$

Ti 10

flagrantia (olà » [ed .compoftæf temperies ex utroque moderatur 5

M

(u/') Gchcf. Scpulv, Egiff. gt. (. vv ) Procl.], de anim. & Ang.

LA

R

m

]

U

"

em: m

A

n Mundi 3373 .chz«'s Mofaice 89031'

3319

v

Aliquá ggritudime laborantibus , ingentium. calore fontium » ac ferventium aqua-

1 saijà

vum (alutari fomento conciliata (anitas. irrogatur. — Monc con[Hitutus prumdm in-

rem Ut

fignia contempfit honorum *, illos veró bonores putans , quos illà contuliffet. Divine

s finaitt

prudentia m yfterium. — Nulla quag, divitiarum illum. defideria ceperazit j fed bas

l Mi

putabat divisas veras efc . quibie anima ornatus poffet. autboritareim propria ori-

, piniti

gins invemire. (x)) Supra $. juflinus ex Stoicorum di(ciplina aliquos

L

at

prudentes, & racione praditos necatos fuiffe a([eruit: de quibus etiam

Mirsus $ Sioici , à Zénene , finem Vonoram . effe dixerunt , eonveniénter nature 5

toici p,ij &

if D

; MH

vivere : id. verà effe ex boneflo. u virtute vivere. — Bonum mon ejfe a

liud prater ** ligiott

[

TL

boneflum

3

&t nec malum prater turpe.

Deum providere mundo , & partibus

ejus. — Mandum fimtum efe. ( y ) lpfe Laétiis de Stoicis : Pios C Religie-

m nl

q d

fos effe Sapientes ; peritos enim e[fe juris Divini omnes,

Porrà pietatem [iiene

i

j

i

M&Wi

l

tiatn effe Divimi culis $ Dititen eos [acrificia fatturos , cafté(que futuros : quip-

Xv

j [MFJ[[

J

i

l

E

pàea, quein Deos adinittuntur peccata deteflari ». Di)g, chares * gratos fore ,

l,

d

, uf

;

quid sandi , ufique in Yebus Divimis fint. — Solos vevà (acerdotes. effe [apientes ,

con(uleve quippe ac decernere : mutilare (cipfum , fubflantiamque proijcere ii5 effe solon,

;Wüäw

m

folitin, (z) Solenis Salatminij fünt iftz fententie : Qu non. pofutff , me

1

tfolas, Nementiaris, Probitatem. jurejurando certiorem babe,. Principem. Ageo

7771 N

:ä';

re noli, zifi edodhus (ubeas,

Principi conule nom. duliiora , fed opiinta.. Intel-

ch();ixel

pmatel

ledum fac ducem. — Ne malloquaris $. Deos bonora., C? parentes veverere, ( a

Xenophon , vir incrediblispulchritudinis ? miles famo[us ac. venator C*c.. Reli-

1 Mw'

i d

giofw praterea , [aerificiys intentus , qui ves (acras non. medyocriter teneret » &

Demoeritus

! )Wgü

Socratem ad unguem jmnitatus, (b ) De Demoerito Laértiu : 1n. g yptum con-

tendiffe ad (scerdotes , * in Perfidem ad Cbaldaos , atque ad. vubrum. mare. Non

;gw

i

qiph

defuére , qià dicerent , &* G ymnofophiflis in India congreffum , atque in Ztbios

piam veni[Je.— Videtur auteim. P ytbagorgorum fuiffe ymitator, ( c) Ex hisne-

p

mo prudenter dubitet, & Deum coluiffe & virtutem : utrumque enim

LE

n

hd

ab ZEgyptils , Chaldais , G ymnofoplnffis , & P ytbagericis difcere potuit, Dum

adeó Cjzicorum Philofophorum vitam defcribit idem Lacrtiu falctem

C);nici Dhi«

!7

u

1]

lofophi.

"

n

corum paupertatem collaudat & abftinentiam : Veffu pulla , tunica talaris,

]u

&ftricla puriceo baltheo , pileus aveadicus capiti impofitus ,babens intexta elementa

MW/"/

duodecim , coxburm tragici , besba prelixa , virga in manu fraxinea. — Placet eis

M

n

M/ D

6 finem effe [cundim virtutem vivere, — Placet eis 11em (implex & parabilis

vidlus , quippe. qi (obrs)s cibarijs utuntur , éz. [olis palijs. - Divituat , gleriam

j

W

TOR

nobilitetémque contemnunt, — Plerique etiam berbis &* aquá tantàm fiigidd utun- piogenes;

quïM

)

tur , operimeijtf [que forté oblatis ,

d dolijs , ficut Diogenes , qui dicebat:: Deorum -

li

llu o

effe

(x) Vinte.Pelluac.S

pcc.Hi&Jr-ï;c $. (5') Aub.Mirz,in Chron, Ánno 3599.

iz) Laért.l.7. (a) Id

€m ibid, (b) läcl'fl L2 (€) ldem 1 ,

"d

O

:4147;52 » Peonifice 35 Ioacl&üö Rege 22,

Anthiftenes : De

ljik;&

erum effe proprium mibil indigere : corum veró qui Dijseffem: fmiles minimis

!

egere, (d) antbifienes Athenienfis , Socratis difcipalus , virtutem , ajebat,

tjn

u

deteri poffz.

Ec(dem effe nobiles , & vistate praditos. — Seip[am 4d . vitam con-

tentem cffe vivtutem.

Virtutem rebus non verbs metiendam effe.

Tain e[e ex-

hgt

&n431280125 perendtum vulgi contemptum , quam opes ? divitias, — Bona bonefl y nala turpia

in,(m

9

Tiy

effe (ela. ( e ) Amaxagoras toum matrimonum fpont? veliquit , Ó9 pairia ex*

Dutia

cejfit ad [Peculandam naturam.

Accu[atus , quód aullam patria ciiram . Pabera j

j

l

!

Á

ii

/

il

1'*;

digitum 1n éelumintendens re[pondit : milà ver patrie cura eft , & quidem [ums

Apulejus & z.. (t) Apuleius & Hermes , Difcipuli Platonis , in templorm && particiw

D

hia

Hermes.

yer[anzes , nibil aliud , quàm da virtutibus cogitabam 5 quioculos ejfedifje legunttr,

lii

ne per eerum vi(um à contemplatione [apientue avocarentur. (g ) Hierocles py«

Jz'mqu: "

Hierocles, thagoricus dixit ; Ommntwn virtutum Primceps C Dux eff p.etas , cau[am DwWi-

j

( mp

virtutum charitat ,

TA C

nam ve[piciens , incamquerelata, (h) 1dem etiam: Finis

Pythagorici

principitimque puetas bonorum nobis emtititm erigo

6 feminarium,

Hinc recte

- 1 as

| 6p

Philpfophi.

de Pythagoreis Jamblicus: Ommade «gerdo vel non agendo defitiumt. P ythagoo

rei ,refpiiuttip[om. Divinitatem » boc eff principium s emri(j, vita ad id coptdi-

| D7

N E

PT e/i

ut Deum fequaris, ( 1) Etidemipfe Jamblicus : Deum quoque cola-

quafi neta , purath

| ts

t8us (? venereimur congrué , fimentem nofiram abomei (celere ,

H Autem

famDlicus, velimwu efficere. — Cestum e(l ea ngenda effe , quibus gaudet De..

E

(K)

:

d l

gon eft facile ná[fe , mifi quis Deum audierit , aut arte Divind comparet fíoi.

" ]dem de vera Philofophie: Hac enim exercet tollerantiam , mortem contemnit »

ftitts Cb

dl

centinentiamn vetinet qn omni vita, contra labsves forriter dimicat voluptates A[per-

natur omninó, Hancigitur unam amplectantur oyortét , q

si volunt omnia bt«

; itil,öe

ffimum Philofo-

Plurarchus sgpanma 4c Divima bona con(equi, (1) Plutarcbms antiqui

hprig

m & ejus doclrinam

fequentem , fibi & alijsomnibus

- Ws (

& Empedo- phum Empedocl:

cles,

(equendam proponit : In ermibus illud Empedoclis magni ponderis. DiviiHflide

M hw

een[cam 5

jejumare 3vitijs. — Laudárim r eos mon iigratos ,nec à. Philofoplia pree

1 Utidig

cul. ,im votu cor(uctudimes , & veneveis & vino puré ab(lmere , bonorantes Dewim

B

centinestiá » frugalitate j stémque certotempore abffinere à mendacio , ob[ervantes

tfhæ,üw

N

. mos ip[as , ut veridici fimusin. jecis eum omm fiudyo, — Deinde hss animum fiium

flegs,

*

di

componere

p)

ceu mou miner fi pietas (acros dies primim. paucos fine iracundi

I

C Bo

tranligere ,

ficuti. etiam fine chrietate Q^ vino , periude ut (i. frugale facrifieium s

mellifque libationem celebrem — Deinde men[im aut

-duos paulaiim. mei ipfiwi pt-

* felign

am , obferyans & cufiodiens

- Fatlg

viculum [aciens , ita [enfim progrederer ad. iomocenti

jactu r

| APPWW

meip(um cum [ermone miti ; plæcidgm , pmlmqufe)z verbis ymprolis 6

p

] WPM

1 luæm |

( d) Laert, 1. 6. (.c) Aub! Mirz, Ano. $5$0, (vf) 1d, An; 34€o. ( g) 'Rc»l.

lev.infafc. Ann. 4809. (h) E

ugub.lib.19, c,2. (i) ldem ibid, (k ) Eugub. ibid,

[2 7 (1') ldem ibid, c. 6;

(n)

m

!

: :iw;æ Mundi.3373.. Legis Mofaice 890.

341

TOR

qibis , & commotione , que ob exiguam incptdmque voluptatem turbas ingeuics

T

turpiffim Amque penttentiam afferat 5 Quocirea fic flatuo, Deo coadtvatte s ip[a

TET

expetietitia comprobabit animi man(uetudinem , & bumanitatem , nec quibu(cum

Tp d

Hac Platar :

degas , &que charam C jucundam fore , atque ei ipfi qui poffideat,

D

a

chus, ( m )

i etiam Chriffiaws. ruborem excutere queat,

Simplicius

Simplicius,

( um

Philofophus ; 'Omnis beate vite perfechioni[que anims principium C5 fims eft d

nl M.q:'

Deum conver[io , inclinatio : ttm de ee cogitationibus , [enfi(q, vedlys 5 quód fit ,e*

! quim

profpiciat yefte , rueque gubernet, — Tum bis ultro. libentérque objequendo , que

n

fiunt ab co , ut oprima fententia proficifcentibus 4fc..— Quocirca. donec cum. Au-

hifri

thorgtau,quuc (ua jfiïmisradicibus b&reat animus , manebit incolumis , per[ectio-

némque retintbit (uam , cum qua creavit eutm Deus.

Sedfi fe divul(erit inde ,

H:'nazluf?*'

[

4tá, abruperit , marce[ses , nc dilabetur , turpis elangnidá[que effectus , donec ite-

rum convertatur , uniatfirque ad cau(am, ( n) ldem iterum : Pura charitas ,

ya deit

n

Jfive amictia, amicas animas ia umtatem conjungenr , eff pulcherrima exercitatio,

6 preparatioud conjniionem Divinam : atque praclarà. P ythagorei pre c&tcris

j PW

"TL

yirtutibus charitatem venerabantur , (* complexum. cun&arum. virtutum. eans

dicebant, Sic Simmia; Thebanus Dialogos Ícripfit de fortitudine , de. Decoro, Simmias,

|MIH ; W

de eo quod elgendum aut fugiendum efl , de Amico, de Hene[lo.

Pí«to miré

excoluit, queà Sorrzte didicerat.

177

Speufippss , Platonis ex forore n€pos ; Speufippus,

jl ( M

de Voluptate , de |uffitia, de Amicitia libros edidit , tefte L«rtio.

Xeno-

£r4tes Chalceponius,, Platenis auditor , de Continentia ,de Vtili , de Libero, xenocrates

TA

de Voluntario, de Modeffia , de Felicitate, de Amicitia , de Prudentia , de ]u-

TU

j n

ffitia , de Virtute , de Fortitudine , infigniter difputavit, Peleme Athenien.

)

j

!

fis, prius turpiffimam vítam fectatus , poftea per Philofophiam con- Polemo,

, D

T

veríuüs , & totus Etbicu factus , multos alios (uis differtationibus Ethicis

31)5 omï'

ad honeftatem induxit,

Arifleteli Etbica et notior, quàm ut aliquid

j; D

lii

[J'

[

de ea dicam ; quam hauferat à preceptorefao Platese. — Tbeophraftus Arj. Ariftoteles-

floteli difcipulus , quzdam volumina compofuit de Felictate , de Volun-

Heraclides Pon-

Theophraft,

fario, de Veluptate, de Amicitia, de Libirtates de Legibus.

ih 0b/'mf

ticus, à Speufippo & Ariffotele fuam fuxit deCtrinam , qui & ipfe fcripfit

int

Hc'mclidcs./

de ]uþ*jtia » Temperantia , Pietate , Fortitudine , Felicitate , Legibss , nec non

Ts

de Bosé. Zenmo Citieus, Steicertum Princeps , Comimentaria quedam poft

|

H

ld

»,gth,

j

:-!

fc rcliquitde Appetttu , de Perturbationibus , de Vitijs ; de Ojficio , de Lege. Zeno Citiz;

TL

/j

"

Cleanthes Alfius Zenous [ucceffor ; nilminus fubtiliter ratiocinatur de

f

W

Cleanthes,

j

Appetitiene , de Ojficio ; de Viriutibus , de Confilio de Legibus , de Amicitia,

Cbryfippus,

:;s

Wü

Chryfippus Sclenfis , Cleanthis difcipulus, mula & ipfe de Ethicis fcripia

Caineades.

u

/

|

inlucemedidit. — Icà & Carneades Cyrenzeus ; Chryfippi Auditor, — $tr4-

(g L

u3

19

;?0.

n

:

j

(m) ldem ibig,c; ?. (2) Hdem ibid, e 127

342

A'äa,riä 3. Pontifice 3t.. loabimó

ege 25

L

(tih d

to Lamp

facenus , qui & Íchola Theophra[Hi prodijt. -

t (ic alij multi , qui

nes fint. moderandx , impetus natura refre-

T

quomodo infrunit paffio

fivtiis,

nandi, jus & zquüm cuique fervandum

, ia adveríis fortitudo & pa«

gf

tientia fervanda , & morales v

irtutes in genere & in fpecie exercenda,

do&& quà verbo quà exemplo docuerunt ; unde qui boni frü&usin Gr&-

TA [M:

W vt

D:mocritus £j colle&i fuerint , alibi jam tradidi.

Ex alijs Demoeritus Abdenites,

T d

- Anaxagora & Lencippi difcipulus , hominum infaniam rifu continuo ee

Her aclitus.

fibilavit : Herecliru. Ephelius autem tantz cxcitati hominum condo-

tiu

Mitg

ens,flereaunquam ce(favit, qui etiam corpus humanum üerquilisio

fimile dixit , ideóque negligendum docuit.

Ne dicam de tot alijs

f

P

PT

Ethaics Philofopba , qui in. virtutum moraiium utilitate &. neceffitate

Itstl

deícribenda infignem navárunt operam. Et quoufque obfecro tan-

Wt

Hem me deberem extendere , fi omnium meliorum Philofophorum

Tntd

virtutes & Ícripta de vircutibus huc transfcribere vellom . ? Ex his pra-

fite,

di&isautem prudens Ledtor facil& augurabítur , cujus mentis & alij fue-

2

rint,

Libri qua(i & i

ntegra volumina imnpleri poffent his folis » qu£

m:wi[w,,

m de laude

T

Epiletus , Senueca , Cicero & alij plares tam de Divinis , quà

& necelfficate fingulariui virtutum fcripíerunt ?

quibus tamen im*

n þ; |

Idy,

prefentiarum rel &is omnibus; omnium loco Eugu

binum fifto , qui hanc

horum doctrinam & religionem omnino ab initio mundi ia-

l

Philofop

choatarn , & ufque ad iplorummet Philoíop

horum tempora continude

filn

Ipfum audire

hs

tam, & inde ufque ad noftra fecula pervenifle afferit.

eff.

MWMilá

lubéat,

Vltimatotius operis meta ,vebementer his , g prat

il

ceffas

7) Jh

ria , 4 tauquam aptiffimus Colophon » reflat prcbandum - cunttos naturalt cote

Philofopho

ines 2 brutis , infintla conveni[fe,

LT

rum do&ri.

t (u s atd, adeo rationis ejus » qua. feparat bom

mavera & ibique demum voce

s eorii Q? teffimonia defiffe m

Val effe mortalibus pietate &6

UT

ibus cunélos eà tandeg deveuiffs , u1 bodiet

QUELR

antiquiff. rehgione melius ; colleá:[que ration

mia.

nam batc orbis terrarum religionem , veram geueris busamy magiferam » vel ante-

us

r

quam exorta effet

, folá ratione duce pradicárint : ut amni naturá diigenter humae

hbilofophiá evalue

li

ná , cuncli[d, rebus : qua cadere in animum po[fiut , univer(aque V

tÀ , id tandem cundli concordes , quafi vatioue [ap[am. excitante , d

ecreveritit effe

Yoc

Guj

verum blonum ,quod promitit bec Religio ;

fitie quo nec bomine wiferius quid : quam

fedari aximi pertunbationes , déque vebus humanu dubitationes

Dfæd('c;

D

fa(ci, nec multe

b

a

potuerint.

Vere

quidem una bac emmum perturbationum. amliguitatiimque »

lum poitu[q

*Xfmpl«

qua torferunt iu omni &tate mortales ; zorfi J?"(ffthue'fem per , verum ,,D

«pparut. Vna fuperiorum feculorum tencbras & caligmem. nitore [uo difpulit,

2

PA Pr

H«c omnia quon

dam dulia difflvit , bumanarum verum finem fola declararit ;

mm'

degenda vit« mtionf*m veram (ola docuit, — Secuti funt ,;ute)n.z', videruntá,

[one

--

P TO

—

--

-

* st Musd: 37» Le Moþzïcæ $ äo,

'3';7'*

pane cunty Philofophi , quouiam non tam Divina eft , caliti[que sevelata , verüm Divina & ..

T

etiam adeo naturalis , ac rationi conjyormis , ut edle jufléque mil (Latuere poffis, cos'ixàs za- -

naturz t

sifi 4d eam [mte quadam delatus.

Cernereipitur evit. Philo[ophig 7 üümang velaia,

rtitody

mentis , ubi minüs defiperet , cum ea contordia.

Ac primüm nemini dubium eff ,

je entttt

quin fit in taquag, re optimum ac pretiofiffumuma , Q7. cuus gratiá ctrera imven. Verz Philo-

rrüdurid

ta ac conflituta. effe videantur , quod in fine e[f.

Sic res humanas , et fi mult Cophiae

; Ab

funt » qua (ub. Philofopbie confideratione cadant , querum afferat. animis admira-

: I-JISn

tienem contemplatio , 1d tamen praflantiffmum effe ncmivi aubium , cujus virtus

contipat

nüm a

reliqua jacilé pracellat,

Effe ctiam finem rerum. bumanarum. aperté & claté

l ücrquilïg

Regio caleffis docttit , ut vitom banc tranfigentes , 4* ab ommi [celeve ac fraude ao-

flinentes , ad. mehora , quam. qua inoculis babemus , pervenamus.

Huc omtia

m d t

& nl

- demum rcdiguntur : qui quidem maximus nobiliffmti(que finis trabit omnem picta

T

tez religionénique (ecum , univer[dmque Pbilofophiam ,. particulares item rert pierss & re-

ceterarum fines, quibus tota. ferm? conflat Religio : nam ubi finem bene reüéque ligio Philo-

hii

d

vivendi conflitueris « nece(farió [celerata vita fiuts cenflitutus erit,

$1 ?ïfceülznb fophia par-

t alii&:'

quoque evit eerum aperia vatio , quibus conflat redla vita 3 cuncidque eodem ferao 68

fie conot are opottelit,

Primkm igitur de fine loquendum , nam Flato &Y ariflo-

T

teles , multid, 4lij Phnlofopborum adeo clarà bunc finem viderunt , ut pené miracu-

m li*f"

Quangtam

pma v

lum [i ,eos ratione vidiffe , quad pf Numius coleflis revelavit.

st dixi , perennis &«c fuit n(que ab exordio generis bumani Pbilofophia s cimn mot- Hac Philo-

Qub

mundi f

tales emnes , tit (ummni Theologorum perbibent , anie diluvium con.orduer untcum lophia vi-

fingularéique Deum nofcerent , eumque (olum adoravent vauis. poftea veligiom- guitah ini

qoivti

bus, quemadmodum C* alijs flagitiofis erreribusvepertis, Cüm igitur omnes five tio muadi

du adt

nj M

j

naturá docente , five prif'ing pietatis per emnia (ecula vefligijs extantibus . mag.

nuim preclarimque lum bumanarum verum finem per|exerizt , profectà nulls fu-

T

per reliqua veligione difcordia remanebit 5 ut aliquis occultatus eunctos. V bilofo-

TT

y p

phos pariter convocans , fud/que eis (ententias oftendeus , probaturus fit eis , ntl« Semper in

lam eos aliam veligionem. voluffe. quam. bodiernam. | kAec Eugubitus, ( o ) o:betettes

; il l]üdfü'

qui decem libris totus in eo eft ; ut doceat , femper in orbe extitiffe "? hicte

h yi

d

publicos & famofos teftes veri Dei , verzque religionis: id quod & ego

hucufque probare conatus fui , & ideo Philofophos fingulariter à Deo

Philofophi

j

multos a^

ii

4

vocatos & miflos fuiffe afferui , qui contra vanitatem idolorum in ipfa

Anima& ins

d

;

p

G! &c4 , ubiea abominatio vel maximé vigebat,tonarent, verum Deum

'teritu €one"*

pradicarent , rcligionem falutiferam docerent fecundüm ditta Num .

ferváiunt,

j

.;quei

l

& .iia multas ab interitu animas , quà verbo, quà fcripto ,quà vitz

M

j

j

[

exemplo confervarent,

Fidem de vero Deo habuiíle , vitam laudabi-

!

yi OWM;

|

tates de-

;

Mþu!xh

lm peo pofle cum fide cqncordäfie , terrena omnia & volup

!

f;)cxilïc A

/

dd!;r/.t!.-*h

(9) Evgus, lib, 1o, deperenn Pïxilofoyh. 6I

TL ( 1

-

j2

344

"Ahyareá 3; ?antijïg? 3t. Iokkz'ma Rege 22

d

i paffi funt;.

[

Kf

fpexiffe, ceeleftia & sterna defideráffe ; (iquid autem huiman

lt i K

|

per fidem & falutaria facrificia poenitentes abolcviffe ex Authoribus

jb

. docui.

Qutetia

XXXVI.

Quód autem ta

lis Philofophia » quam delibavi fuprà Numr 1. viam

ad Deum ;ad falutem aperiat , operz pretium fit offendere, — Ad hu-

lt ij

jusrei autem demonfílrarionem primó € Pe. Domimicanis perdoctis dodif-

hu Q

Gohnet au

4 fimum P. Joannem Baptiflam Gonet , inter Theologos recenüores infignem,

lopis

de Philofo-

pro me loguentem conftituo; qui dum de aQu fidei interno difceptat,

i

qhis fentiat, ex S. Ch? yfoffomo dicit: Ve

teres Philofophos agnoviífe, quód Deus pra-

V D

mia bonis . mal'sautem füpplicia poft mottem decernat.

Addit porró

i

MMICQU

multos fuiffe olim fideles extra Jadeos ,tefte $, Thom4 1. 2. q. 98. att, v,

li,

ad 3. Ex his Seeratemà $. [uflino pro (alvo , imó pro Martyre habeti , eó.

( 'ntinn

quàd ob eandem caufam , ob quam Chrifitani , pallusírt, — Plures sutem

if at

exi[limant ( funt verba Gonen ) Platonem &terzam obtigui[e falutem , propter

imbidem jufiaus

W ! /fj [/

quod 4b Auguflino in. lbris. de Civitate Divinus appellatur.

It t

Y

orat. Ad Antonin. ncn veretur infignores Philofophos , & quotquet & Gentibus , licét

PR,U'IV:GI

!

adventum Chrifi preceffrint , um ratione vixerumt ». Chriffianos: appellare,

Explicat autem Theologusifte, quomodo id fieri, potueri

t,«&íadium

Vtuqzæä |

DN

3

fi. Si veró ex Philofophisaliqui falvi £.cti int, Deum illis cognitio-

nem , fidem füpernacuralem cum gratia impendiffe neceffum eff, — So-

fiti g

ni

cratem Martyrem evafiffe concedit Gonetus , tanquam Cccifum ob id,

LITUTT

Ws

quoód unicum Deum pzffim in fcholis profiteretur. Concedit proinde

cum 5, Tbema ,deeo, qui inter Barbaros educatus, nil unquam de rebus

DN i

Wt

fidei audivit , & idcó negativé infidelis eft, (i fequatur du&tum rationis,

$

bona faciendo . mala vitando, eum talvari

LÀ

namque talem à Deo vd

Mi

per Predicatorem, vel per Angelum , ve] perinternam infpirationem de

M IL'I']( fi

tlitciy

. myfterijs fideiinftruendum fore, — Quód m ulti autem per Angelos in»

ftra&ti falvievadapt , excirato $. Dionfio docet,

Sed ad graviores ad-

-

Cf

—

Àijv

huc , quia antiquiores , teftes confugio : Marcum Minutium Felicem primz«

lilen

va Ecclefia jam in pretio habuit , necdum duobus à chriffi morte facue

lis evolutis. ^ Deantiquis Philofophis ipíe in hunc modum nos infiruit:

tiouif

dj

Kudie Poztas quoq, unum Patrem Divím ( bominum predicantes , & talem effe

Virsili no-

mo:talium mentem , qualem Parens. omuinm Deus induxerit, — Quid Manttianus

th n P/f?n

titia de re-

£um erea-

Maro? nonné apertihs , proximiüs , vevitís? Principio , ait, celum & tara G

M WI!W

catera mundi membra Spiritus intus elit , C infufa mens agitat, — Inde hominum

T

tigne,

pectudimque genus , r quidquid animalium, — 1dem . alic loco memem iflem , &

Mj ,

Spiritum Deum nominat : Hecenim ejus verba (unt : Deum namque ive per omues

serra(que tractifque maris , 4'cg(zimque profundum : unde bomines C peeudes

, unde

imber

(

r

E

h

nu Mundi 33735. Legis Mofäick $90,

71

i ff

fber & ionis 5 Quid «liud &f a noi

15 Deus , qui inens , d vatio, (* [pivitw pradi-

g

hat . Recen[eamus fi placet y Wifciplinam Plilo[ophorum : deprehendes eos , eifi

fermonibus varijs , ipfis tamen rebusin banc. umam coire C conjbirare (ententiam.

Philo fo p?mv

1ü jepiuios

Np.i

Omitto ios rüdes (f veteres , qui de (uys dillis fapientes effe meruerunt.

Sit Th4-

. Bes dc D

eu M

les Milefius omnium . primi , qui gvimu ommum de Celefbus difputayit, — Is

dodts d

Mulefiui Tbales verum isitum aquam effe dix& , Deum autem eam Mentem , du

vsinlt

ex aqua cunds formaverit , & altir C? (ublimior aque & fpiritüsratio quam ut 4b

io d

bomine potueiit inveniri » à Deo tradita, — Vides P/Jilq]op)n principalis nobi[cum

d Dury

penitás opinionem con(onare.

Anaximenes deinceps , &y. poft Apolloniazes Dioge-

Mi

j

m$atia Deum fLatuumi infinitum qy ammen[uim.

Horum quoque fimilisde Dt-

vinttateconfenfoef. Auaxagera Yevó de[oriptio d& modus , in&mté Mentis Deus

: q. ?gt aül "l

r

diciur. Pytlagore Deuseff amimus , per Hniver(am verum naturam commeans »

Pt

Q intentus , ex qua ertam animalitin. omnium vita capiatur, Xenophonem notum Vhilof, fee«

eff emie injmtum cum Merte Deum tradere 1 £y Antiffhenein populaves Deos al mé nobif-

ln p

$05 , fed naturalem unutn priui

punm,. Speufippum vin naturalem ammaleui , quá Cum fm*'ä*ï

d

Gd

omuia teganuttr , Deufh nüffe. — Seeraticus Xenopbon formam Déi veri negat videri

poffe , & 1deo queri nen opartere. — 4riflbo Cláus , comptelendi oininà nen peffe 5

i a

"j

m

Vterg, M jetatem Dei. intelligendi defperatione fenferunt, — Platoni apernor de.

;

Deo, Q :eiuii

"

fs cogtb

fis , & nominibus eratio efl, & qua fota effit caleffis ; nifi perfua-

fioxis Civilis nortunquam adunx iene. (orde(ceret. — Platoni itag, tn Tundo Deus

um ob Y

1

ejt , ip[o nomite mundi Parens , Artifex anima , celeflium terrenorimqué Fabri-

N ptoinf'!

éator » quem Q invenire difficile pra nimia & incredilili poteflate , & cm invene-

n5 in pab'cum dicere gaipoffibile profatur.

E«dem

fere ifia que & noffra (unt ,

n d

imat

nam G Deum novimus, C parentem omhfium dicim

u ,Q€0 ninquam nifi pullicé

intérroganti pradiamus,

EXpo[ui opitiiz

4 Dro -

nes orinium fermé P btofepherum , qui-

l

bus ilufivior gloria efl , Deum unum

j multis licet defiguéffe nominibus , ut. quivis

ii

arbire.ür , AUb monc

iodor!

Ghriflianos P bilofi

vphos effes aut Plalofopbos fuiffe jam tunc -

^

Ll

Ghrifianos, (p) Quid mitius quà

m quó

d Phil

d

N

am chri. Philofeplii

qnorá i

ofophi Gertiles j

Jiiasá vocentur ? Nempe ejus venturi

. & ipfi quoque cultores erant,

antiqui

T

'

Ííaltem implicité,

P

Chriftiani,

mont

atere qua&fo L.ector , ut pro fine adhuc unum an-

tiquiffim

um , Phoseih. nem

M ii'f:'][f')"

pe Hébreum , commemotem, — Etfi enim ,

Ex creatur;

.'//fïi

]

Hebraia C? Idolelatrica dogma

tà fibi vel maxime & diamétro contrarien-

I

tur , PAilotameni optime de P

quomodo

i

/

f'jfl:mnaf

hilofophis ominatur. Quid f qui adjuti (cien-

Crcatózem:

tid voluerunt. imaginaoi Redlare

?h 4ique Conditerem bujus verum V niverfitatis ,

'ö.'mwa

ab wmferis ( ut

agnoverinte

ajunt ) promoverutt d Supera.

Introgreffi enim. bunc mundum

j hnnïiïluüt

velut bene con[Litutam Rempublicaui ,

G con[picati campos moniéJque pleos (eges

P

tibus at2 atboribus frugiferis

AgHi$ s

I

f!ï

; ïwä ifá gkperi

Aiþaus atitniantium , C bos rigari ft

X

&T fiis

7

N

Wf

(») M. Miàut; Felix ini octa,

pl

suit

546

"variá 3.*Po-n£z';€þcfe yt. Joshimo Rege »2, ,

amibus , C torrentibus , afflari ventüs ami[a, miro temperamento quatuov auntude

dj

rum vicifjtudinum , pratérque bac omma Solem , Lunam , erratica fixave fidera ,

& G

uriver(amque cali militiam , obeuntem ordine mirifio hunc mundum » ditium ve«

,it v

7?31814

ró nomie: tradi admiratione (eperunt cogitaretam bene ornatas ovdinat d[que ves

- mon moyeri temeré : unde neceffario colligebant eai ab aliquo mundt Opifice vegi mag-

[Un

V £«

4ná providenti4.

Nam lex nature jubet Opificem operis fui curam gerere.

Hs

