xifle & obij(fe, miraberisfor(an , (italia etiam de Cj/o; Príncipe omnium

J Wtg li

BLLT

6&onem te» nobilifimo, dicerevoluero: fed mitiorem atique opinionem hauries ,

auerir,

fi , qux didturus fum , audias,

Sicut divifiones aquarum ( inquit Regum

: "H

: ii i

fapientiffimus )itacor Regis in manu Domini : quocunque veluerit , inclinabit

illads (o) Idquodia Rege C jra impletum videmus ; Deus enim ejuf

C

LLTT

dem cor eó inflexit , & ficeum morigerum habuit , ut tanquam de fervo

fuo , de nuntio fuo , de Chriffo fuo , de paftore fuo publicé apud I/aiem

| Nl

fit gloriatus

H&c dicit Dosminu Redemptor tuus , Q*. Forinator tuus ex ntero ;

: , üwhïfïa

f«

Ego (um Dominus faciens omnia, &c. — Sufcitans verbum feryi fm , z confium

(] Pf

nuntiorum (uoram complens ; qui dico Jeru[alem : babitatoris.

Et ciyitatibus u-

J W/[m 4

da : edificabimini s & de[erta ejus [ufcitabo. — Qui dice profundo : defolare , & flu-

mina tua arefaciam.

Qui dico C yro : paflor meus es, (* omnem voluntatem

]

WW. 1

meam complebis, — Qui dwo Jeru[alem : edificaberis 3 & teimnpio meo 1 fundaberis,

VU

( p) Eccequid Deusnominatim de C jro dicat, longo tempore prinf-

Y

ht yi

quaps

(n) Ecdi. 1o, v. 8-'(0) Pror- g 1. v. .x."( p) lfa. 44. " feq.

«i)

'x.)

-

M

—-

*3"*"" Mul 3463. Legi Mofaice. 9io-

L

[

filla elucefc a:rit.

focol

quam ifte in hunc mundum natuseffe

t,ut Dei1n eo eon

VE

iNequec hac reveláífe fufficicbat 5fed Ifsiam Deus ultrà affecurat dicens;

sitactld

He« dicit Dominus Chriffo tneo G yro , cujus apprebendi dexteram , ut fubiysiam

ao «

ente faciem ejus Gentes ; & der(a Regum vertem , &f aperiam coram eo januas ,(

1faie ïau,

,.ci'niumdg

sonfortai

perte non claudentur,

Ege atite te ibo, £v glofiofos terra bumiliabo2 portas «veas

lf

«onterem , C veles ferveos confringam : & dabo tibi tbe[anros abfconditos , C arca-

príta,

Wa fecretorum , at [cien , quia ego. Dotminus, qui voco nomen tuum ,. Deus Hraet.

Propter fervuns meuim acob, &v 1fra£l Eleum smeum $ &v vocavi tenomine tuo,

p Pnen

o

Ajfpuilayi te , C* non cogneyifli me, — Ego Dominws , & non eff amphus : extra

meneneft Deut, — Accinxite ,€. non cosuoviflti me , ut (ciant bi , qui ab oriu fo-

nl

il

lis, & qui &b Occidente , quomam ab(que me noueft. — Ego Dominus, r non eff

4lter. ((q Legeattentus hzc verba Dei , & Cjrum in bellis fuis profpe-

ii

T

ratum fuiffe inteiliges , Regibüfque fuperiorem evafiffe , abfque ut C j-

M

f& adhuc fentiret , id coclítüsà Deo vero & unico hoc fibi preftitum

2

ii

3

Deus fcipfdl

T

fuiffet poftea verb fe clar& Deum Cjro maaifeftá(fe ex fequentibu. pa-

Cyro mani-

&et: ita enim Deus velper revelationem Divinam , vel per Angelum ,

"feftat,

qii

T.

LI

vel per Danielem , aut alium cocleftem Prophetam di&o Monarchz te-

rgo(fa

ftatur:: tot felices fucceffus eidem coelitüs conceffos.effe , ut fciat , id eft,

üljn tlü

qü

ut cognoícat : Dominum Deum Ifrael, Exprefié quoque illum in-

fon m

ftruit de fe, tanquam.de Dco Hebreorum , cujus fervus fuerit Jacob , &

G;yrusþ Det&

cujus ele&us extiterit. Ifrazl , fe veró hunc ipfum Deum, ait , sffe ;

I (tcelis age

o

Deum nempe verum , & unicum totius orbis

yque

Deus

, extra quem non fit alius. noyic,

. Imóaffirmat , f talia C yro, magno Imperatori , pra.ftitiffe ; ut

uden

omnes homines ab ortu folis u(que ad

ia

non efíe alium Deum

occafum fciant & agnofcant,

; hifi Deum Hebytorum,

In quem fenfüm etiam

1ii haütiün

quit(R

"

Tevocanda puto ea verba, qux ibidem Deus fnbjunxit : Nunquid non ego

Cyrü Deur

Dominw & non eft ultré Deu ab[que me3 Deus juftw d7 (alvans non eft pv

&L€T. 15fc cates

j i

U. Convertimini ad me , e

: Qmm Ü

falvi eritis , omnes fines terra : quia ego Deus , G. chizat,

eff!

fi

ton eft alius- (

) Obfecro, fi tales Catechiftas Reges nancifcuntur aut

"

Gentes &

populi. qualem Cjras; quis deomnium fide dubitaret ! Cernes

; 39&13"

lius hicea

refert , qug merito buc reponenda duxi,

C yrum elegiz Deus

i (l!d,

"

ur cffet eyer(or Monarcbig Chaldgorum

llbzg

il

» e4mque d fe transferret , boc fitt y Ut Cyras Hage

p

í

Judaorum effét vindex ,

e[queà Babylone in ]udegam liberos dimitteret. — Edit eff de (e Pxo-.

j

bec Prophetia Ab 1[aia

l

j

i

Jofephus,

de C yro ,ducentis é? dezem annis ante C yri. at4tem , ait. pheriara

Porró C yrum legufje bauc de (e

Prophetiam , edque animatum , auda- lcgit.

"

H

Gu iivadends Bab yloniam (umpfiffe

c!!ï»

» 46 Judets captivis libertatem promififfe cols

y!

jj

ligitur primo ex ] o[ephq üb.- L

Antiq. c, X Vit narrat ,

*

L

mpore j

lii3

Judaos Im T. i

J

fej

) ifa, Qïoïeleffü- (1) !fa,.æ;,y,ä;,[cg.

)

:;äs:

: io/ääe&ä Poutificé 33, Sal?ztlrielie* Düfe 2l

lum C yro offendiffe , indzque C yrum. Denm verum Hebraorum agnaviffe , . pub-

lice profeffum effe , ei Regnum (num acceptum tulffe , & [udeos & captivitate Bae

cua'cumjl

Deus ei t4- D ylonica cum donis ad templum in patriam remififfe.

Secundó idem patet ex lit-

d cili

diditomnia

teris & edidto ipfim Cyri , laxantis Judeos , apud E(dram c. a, v. 2. Onnia , dit ,

Tuncft

Regna

mundi.

Regna tert& dedit mihi Dominus Dew cali j & ip[e pracepit mibi (, ubi m) bicper

findi

— Haum? ) ut edificarem ei domum in Jerufolem, — C yous evgo. potevat legitimé »

j pertjum

[alicet ex voluntate Det , Q qure ab eo accepto , evertere Babylonem , ejd[que impte

/3 «f

rium ad [e trans[evre s itad, non fuit t yrannus , (ed legitimus Rex & Monartla j

] tj m

TOE

- faltem poflquam audivit à Judais boc L[aie ad fe oraculum, ( £^) Nota Le&or,

Fuit un&us CJ/tt' hic unctum vocari ;qua confuetudo ungendi Reges tuncplané

- d d

P nullis Regibus Gentilibus con(ucta , fed tantum Regibus Judaerum ex

1 fl

pracepto ufualis fuilfe videtur ; ex quo argui poffet, C)rum plane Deum

- 3 Morgreh

coluiife, & fecundüm legem Dei & ritum [udeorum talem unctionem

N

J ii

facram haud.dubie vel à $ Danicle , vel à Jofedecó Pontifice, vel ab alio

Catholico facerdote accepiffe. —.$. Hieron ymu hic : 1ffe appellatus eft. Chrie

- 1 n fmy

fhus : id eff ,undlus Demini * quod. erat infigye apud Bebraos Regia poiefratis: ut

; nmc

Ideo voca- qtomodo «pud nos diadewa C puvpura (olis Ymperatoribus datuv 3 [ic apud. Hebraos

Mi

cus Chriftus reggaturi perfusdebantur unguento , nnde (* Saul Chbriftus Domini dicitur. — Care

4 W

Domini rhufiaihic verba funt: Hieron ymus infinuere videtur , qubd C yrus dvitur Cbrie

: 70[31'52]) i

fius.sid eff , untus Domini , quia unguento profu[us fecundüm con[neudintin Ree

7

gum ]udeerum. (t^) Idem Dodor ea vcrba ;Vt (das , quia ego Dominuss

fndicitc

ita interpretatur : 2d eff 2 umum verim. Dewun. cognofcas , nec idoln colas ut. antte

Mf

Prop

LT

Siergo G r credidit triumphos fibi à Deo per Haiam prepuntiatos ; CLF

Ejus decre-

non etiam alia ; aug adduntur, crdidiffet? fcilicer unum efle verum

tum de lu-

Deum dHelreorum , & pr&ter eum non effe alium. — Clariüs ipfe Cj

li

J

daorum

»entem fuam & fidem deuno Deo explicuit inillo decreto , quod €ate

manumif-

fione;

dit , dum Judaes & captivitate manumkteret , quod tale fuit: H« didit

/ Mif

C )rus Rex Per[arum : Omnia Regnaterre dedit mibi Dominus Dew cali, (j"ïpfef

SEC

precepit inibi, ut ediica

zeu ei domum in 1eru[alem , que eff in ]udea, — Quis o

3 Pt

RUR

i yobas de teiver[o popalo ejus (i& Deusilliuscum ipfo, — A(iendat i. Jernfalem y-

qua efd in ]udan » &* adificet domum. Domini Dei Leagl zipje eff Deus , qui efp m

Ws

'Deum unü:

erufalem.

Et omhes reliqui in cuntlis locis ubicunque babitant , adjuvent ewm

4 4j

pablicécon

viri de loco fuo, avgento & aura» & fabfiantia & pectribus ; excepte quüd velune

! nden

! Mj

fitctur ,.

trie offeruni templo D , quod eff in. Jerufalem. (u) Eadem pene E (dras rco

jj

1

W al

petit im alioloco. Q w') Ponderahecverba € yr?

,quibus Deo potefta-

leat:

'ïfwe

tem, attribuit , & Dominum totius orbis , ut qui Regna con&erre va

cui«

Pïütnt';(

(f) Corn, in Ifa.e, 45, v; t« (t) !

Carthuf, in lfa**.Att. 7; (u) 1. E(d, Ev £

(

fedq- ( vv ) Blds. h. d. a. v 1. feqay

h

h

z

M

i

j

us

l

mj

ii Mandi 3465,

! hi

?buïcunquc.

La Mifaica 990;

439

placuetit,

Et hunc Deum coeli vocat

,non tantüm terre,

TET

fed coeli, inquam , fingularem

; qui alium Deum non habeat fecum.

2, Of

Huncfatetur loqui ,

& locutum effe per Prophetas ; hunc credit in fera-

(j

falemtibi locum & ts

mplum elepiffe,

Agnofcit quoque ejus preceptum

N f:ol

pet faiam fibi dudum ante relictum ,d

conftruendo.

e templo in Jers(alem cidem Deo

nj

Hunc Deumom

nes actus humanos dirigere ac dilpo-

t 6 o

nere,» omunuiíci

entem & omniprzfentem

profitetur , dum his , qni 50/)-

Nl

at alcenfüri erant , ejufdem Dei affiften

tiam vovet & optat, biRex

epa n

dicit: Ipfe eff Deus , qui eff in Terufalem.

V atablus legit : Qui e[t -verus ille ac

Dus us

' folus Dew,

Quaz omn

a,

D

ia fan& Hdcm veram & plenam , ni fall

-

a

Monarcha indicant,

Or. ig hoc

IT.

lm m

Sed & alia Seripturg loca requiramus,

iler .ï?czmdm P 4ralipsmenon

iT "W.J

fimilia de C yro profert : 4120 autem

d

h

U

primo C yri , Regis Per[erum , «d explen-

1

»

duin [ermonem . Domiti , quem

locutus fuerat per os Jeremie , fa[citavit Dominus Regnum fe

g

[

Jhiritum C yri , Regis Per[arum

; qui juffit pradicari in utiver(o Regno (uo , etiam à Deo acce-

yT. l

per Scripturau dicensz Omnia R

egna terra dedit imibi Dominas Dets celi s £ ipfe Pifle tefta-

íidim

precepit mihi , ut edificavem ei

"

Ó

l

domum in Jerufalem

»que eff injudea, Quisex ""*

ul

À

"

vobis ef? inomi populo ejus 2 fit

Dosiinuus Deus cum e

?, C a[rendat, Cx) Jefe-

Wgülf'füäif»ï?ïfï

phus Hebraus expreffiàs hoc C yrí decretum

recitat per verba fequentia $

Ht dicit C y

T d

"us Rex : Quotiam me Deus qmaxi

mus orbis Regem conflituit ; bunc

4 il

u

illum effe credo

» quem 1fraélitarum adorat popul

4$

gt ;

Propbetas dixi

: 45 enism meum mosen per (uos Ex Toia.

55 G quid templum ejus edificaturu

5 fum Jerofolymisin terza ]uda. Prophetaid

unidi

1

Et fubjungi

t Jofepbus: Hoc autem comnovit

i

C yrus ex lediione libri ,

qui 1(aie PI02t-

il

]u

Prophetias continet , ducentis &*

decei annis aute ;

pfeus &tatem con[criptai. ( y )

1Ü

qua

Subfumo ego : fi

C yrus 1Maiai legit , & ei fid

em habuit 5 utique & alios

N

o

p

fectos infpexic iib

705 ,quibus confcquenter & i

pfis credere debuit ;ut con-

idéranti patet,

yiidil

Tbeodoretts afferit de

CJro , eum à Judess edoctum de

il V

Prophetia if2 fu

iffe, & Danielem eum

myfter

Per I u;!æo

(z) Sed

Seripturam 1

ià Theülogiæ edocuiffe,

jl

pfam de extinéta per C)ru

i 3dolololatria confula-

ampliusin

mus, líéizscum ,ut

ftru&us.

DW!?;?;

fuprà eft , Cjri vocatione

m à Deo per totum Ca-

Jl 'ü;g'

Pt 4y. ( fecundüm pr

Obatiffimos Interpretes )

f

hl

j

eandem de Cjro hi

ftoriam

expofuiffet ? Cap, fequenti

1":?;?/

profecutus ait. Co

vfraius eff. Bel , contritus eft

f

Nabo , faila funt. fimula

&A €orum öejhjs

iif j

N

sü(que ad. lafftudinem,

Q' jumetis , onera veffra ovavi pondere

n

j

]

Contabuerunt. q»

contrita (unt fimul, — Non potuerunt 1dofa Cyrus

falvare portantem ;

( anima eorum

M(XW» 1

in captivitatem ibit.

(a) Lyrati Inter- Cpnfrcgit.

aï;

preta/tïo eft ilta : Sziendun

» quod (acerdotes idolorum quar

aby.

i

!

Jl

entes fugere de B

lone

l

m

(x) .Paral. ult, v.

21. feqq. (

Y) Iof. l15 c; ,

( 3) Ma. 46, M

14 feq.

| (z) Theod, igTþgäg. Zyviug*.

Tom. .z-.Vflf $ 4.

EL

——

&

—

440

Tofédech Pontifice

y. alalide D

t

ce $t,

— ii

& fic propter pondus d

| dul

lone , quan

do capta fuit per C yrum , fecum portabant idola :

y

hi, G

seloci cur(a fnerunt impediti , & fic

cum idolis capti && deflruchs.

- Et hoc eff ,

, G

quod dicitur : Onera ve[ftra » idola ,

gravi pendere ufque ad. laffitudinem ; jf 4

Animá:

cur(u impedientia , contabueruut & contrita funt 5 1d cj£ , um

& voli[cum.

pïu titi

em ilit.

Quia «liqui co»

hg li

eorum (ciheet [acerdotum C idololatrarum in captivitat

vum fuerupt. capti vivi , C in captivitatem dulli, ( b )

Quid quazío clarius de

yunin

(let? nam tefte I(2i4 idola confregit , comminnit , cone«

fmnp

fide Cyridici po

proven

trivit; & unàcum facerdotibus extinxit,

Eosqui fugà elabi conabane

tür, retraxit, & idolis deletis íacerdotes eorum in ergaftula compegite

rachgu

" Communiter omnes Interpretes fatentur , C yrs

i gefliffc figaram Chn»

Ql

disidolis, cüm ficut Gj«

Numen

i

fæ&ymy figu-

flisquam figuram etiam expreffit in confringen

Bécid oflendit inprimaris

1us , ita & Chriflusomnia deftituerit fimulacra.

Baby;or

2

;:—::Ghriüi. ;

Chaldeorum £* erbis idolis , fcilicet Baal . fie Bel ,

Q Nabo; simirum bac 4 € -

!

fihuc

dque 4lia 4 Ghri-

ro vilvre vaflanda && diripienda effe : & multó magis hac omm

lifati

fl o atolenda effe aureo. Evangeli feculo.

a Corneliw, Dodor Ecflaticus eae

6 at

C yrus evim

Ti j

dem habet : Qui fuperiora de C yro exponunt y ifla ita continuant.

cum populo (uo confregitidola Babylonis, ( c) Tirinus cum Fo

"TT

pauló ali«

LT

E

aurum Q? argentum ,ex quoce

nflata erant if

W n

ter ? Nam juf/ua C yri, inquit ,

Adola , per. parte

s impofitmm eft doris camelorum

é afinorum , ut in. Perjdcm

(ion,

tran:(erretur.

l, h

Ita Dij veffri fadi (unt oneva jumentorum , qua pritis erant ontia

vefira Ó Babylouij ,

veftris bumeris bajulari (olite, ( d) Et hac utique bene

Ublï i (i

,quidquid alíj dicant ,eum prater Deum ad*

UT

yrobant de Religione C yri

's,Hiero- hucidolacolui(fe. — $. Hieron ymw a

did Dominiad C)run: Ego Domtmw ,

lutinti

nymusde

hanc expofitionem fübdit : Prete (ermonem

W fii

fide Cyris-

G none[F amplius extra ine 5

quippe atque vatio

nem virtuténque meam

1

(* fapientiam , que in me eft s vulns

Wt fs.

eft alter Deus, Et n

ac feci ,ut ab Oriente (* Occidenteomms orbis

agno[cat , nul-

de,'&'

lum cffe lum ab[que ie Deum-

Ego Dominus & non alter ; Pater enimin Filio

ftottue

é? Filiusin Patre.

Qui loquor in E

vangelio : Ego & Fater unum [umus. EtiW

i

E(dra V olu

mine po[itum eft 5 (cripfiffe

Cyrum ad omnes Gentes , nullum effe Deuty

siifi folum Deum 1feadl

( e ) Si itaque dicente $. Hte

ron yimo ; € yrus ad omes

tm.

48 Ergo bunc

nes Gentes fcripfit :

Nullum effe Deum , vifi folum Deum 1jr

alifé

utiquecredidit, & omnia nece

ffarió idola abnegavit.

Hinc Gencbrardue

tiffimum Principem,

^ Alijs de C)ri ve-

a

,Cyarus;

veré! eum nominat oprimum & pien

d

f g

ra fide loquentibus omilfis ; honoris causá folüm a

huc addo doaiffi-

if

& converíum , verümque fid

clem evafiffe ,

mum Befolduin , qui eum ver

fan&i(Iimum

'tiy

WW

ex Theodoreto-Gc5, C yrillo df:mon&r.ac. Cf) Carion C yrum

DI

(b Dyraniibid, (e) Carthuf.ibid, (d) Tirin.

i. ( Hien nl

"

i

( F); Ecfeld. in Syaog.

í

m

-

t

H

L

Es

r

Amms Mutai 3443, Legis Mofaicé 980.

E.

p

& ver&fidelem pronuutiat : Nota Cjrum fabjugáile jyins . Aff yrios , Ara- p

ei per .

, Buj

bes , Cappadeces , Phryges, Lydos , Cares, Phanices, Babylonios , BaGtrianos ,

»

eundem

t

. Cilices, Indes , P apblagenes , $acas , Moriand ynos, C yprios , ZEg yptis, & alias. p opagatios

. i

—— . plurimas Gentes; ad quas omnes haud dübié pervenit fama de Cjre,

Qu ia

.....

. Rege fuo , ad Deum Jadaerum , idolisreldtis , converfo ; cujusexem.

o chr

u

plum imó formale decretum quin optimum fructum in multis protule-

minnt t

- fitnonputoelfe dubitandum. $i enim tantus Monarcha hunc Deum

dbl eonz

pro vero habet , quis alius prüdens eundem contemneret ? Quis igno-

la u

at Regum exempla mandata potiüs effe ; & dici.

I,

fipiao

C r ergo ifte. Dei & Judeorum amicus , ut fe gratüm exhiberet ,

qi ia

Numenque verum toti mundo'/teftatam faceret ; ]ud«os & captivitate

u if///'W/r')ï

-Baby ionica liberos dimifit ; per publicum & Regiurn edictum , jam fü« radaiócas

vl

pràhucrepofitum. Efdras hujustei fücceffum in hunc modum teceníet ? jivitare ab -

"T

. E furrexerum Primeipes Patruth de ]uda & Beuiamin , & facerdotes , C Levitt» ipío dimiff

j ii

€& omris , cujus Deuws fufcitavit (prritum ,ut. a[cenderent ad. «dificandum templum

2

Doitihi ; quod evat n ]crufalem z wniverfig, qui erant in cireuitu ,. ad juvevamt ma-

j p

hiis eoruin in vafis ergenteis Q aures , & in [ubflantia , & jumextis ; & (upclle-

if

Hili : exceptis hs » qua [ponte obtulerent, — Rex queque C yrus protulut va[a LT bi.sþ la«

TI

pli Domim , qua tulezat Nabuchodenofor de ] eru[alem , ér po[uerat eain temple Dei .. config:

;

T

[ii, — Protulit autem ea C yrus , Rex Per[arum . per mantin Mitbridatis ; filij Ga- nas,

utioueoe

&alat , & anmueravit ea Saffaba[av Principi ]uda.

Et hic eft. numerus eorum ,

Pliala aurea triginta , phialg ergenteg mille , cultri viginti novem » $C yphi aurei

P Ld

Va(n alia mille. Omnia

trigintá , ( ypli argentei fecuudi quadvingentà decem,

n r

ya[a aurea G avgentea qiuuque. inillia quadringenta, — Friver[a tulit. Saffaba[ar

Sa (fabafat

4hm. bis qui «fcendebant de traafinigratione. Basylonis in Jeru(slem. (g) Pet

quis fueri£

ul

Sffaba[ar cozraüniter iotelligunt Zerobabelem 5 qui ut Cornelius opinatur

mortuo nune avo Jecheniá , & patre Salathide Dux populi evafit , ut mox

7

Gicam. Principalcs viri intet Jud«o: in patriam tedeuntes fuére Zorobas

jf

bel , filius Salatbiclis , juvenis circiter feptemdecim vel octodecim annos

qui

tum , & Tribu Jud4 oriundus, primííque cotius fuz Gentis Priniceps. Car

o

autém Sálathiel non aícéndetit seripíura non meminit ; five quód Cyris

! ft/y/

J

éüm inter primos fuos Contiliarios (ecum tetinuerit, fivequód diem

f

C)W

jam obierit, Altcr eft Jo[ue eu ]efus . Jofedechi filius ; & in (ummo facer- lefus Pontie

&otio fücceffor,

d

j

Suí(picor autem hunc Jofederh paulo ante relaxacam

Wa

u ï&el

Captivitatem mottuum fuiffe ; utpote fenio confectum 5 vatij namque

m&ümk

Authorés eüm toto captivitatis tempore (ummum Sace'dotium gefhiíle

qæm

i

Il .w&

^. Aflerunt, igcer' aiigs Principes f-fiäïäï unus Mardechei nominatür ;

im, tà

($) 1 Edv 4 fed,

YO R

m

E

ET

Jeju Pontifee — 34,- Zorobabdle Duce 2217

sf

| Ditzo

multi pfà Mardocbao ,Eflherispatruo , habe

nt5

utquiad pofleffiones pai

nunqu

£ut mulu

ternas in polffeffionem fümendas sc/ymar conceflerit , pofteaTn Perfum

(j ng

ludziaon

reverfurns. Sciendum etiam , quód multi Judei in Babyleuia , Perfin,

fiolir

zedierint jin

& Media , temanferint , eó quód íbi jam ditati evaferint, tefte Tofeplio,

Quindo

pariam. ( h) velaliàsbene accomodati ; nec non fub Regibusittis , qualis fuit

fitt ;

C )ris » bene vifi , & ab emulis fufficienter proteli, — Sic ipfe $, Daniel

gt

.remanfit , & mulü alij. Kefcriptum Kegium à Cyro emanatum ad

Quoo

PrafeQtos $)ri& » quod & regiftratum in regijs Commentarijs repofitum;,

m

Nntüre

poftea fub K ege Durio in urbe Ecbateuis repertnm , dignum eft fi

$ a

& auod

ÀN

, hicapponatur. Et ccce ejus feriem.

€ yrus Rex decrevit ,ut domus D

*

-

lii

dificaretur , qu& eft in Jerufalem ,in loco ubiimmoleut bofluas

*

& ut ponan

dr';y'

H

Ind4e

-;,MUA

D due ]

menta [upportantia altitudinem. cubitorum fexaginta , «v Lotil

é

46065

em cubizorum

TM

Ordines de

L

?

»

4

*

31

$t6 3

vee

fexaginta.

»

p

ï

aibu$ impeola

m ;56 ezdi

es de ligtis noyis.

Mi

Decretum.— Symptus autein de domo &e

C

;

itdebuntur. 7 Sed C va[ayempli Dei anrea Q arget-

^f

21

",

IN

Cyride

tga , que N abusbodonofer tulevat detem

ï&

K

erulalem ,

H

&

N.Q.g)l« £

lerat ea in Babylae

atyte d

templote- geyg , voddantur Qr. veferantur in templum in Jerofaleut , in locum [uum , qua &*

of

gdiicando, pofita (um in temple Dei, — Numc ergo Thetbanei, Dux Regiouis , que eft traus

r

r

con£H

evIT

Iaht,&w

flumens Starbuzanas,

$53 £

vejtri Aphar(acbei , quà eflis trans flumen , pro-

H

qul recedite abiMlis ,& dimitiito fi

CUP i

$34 "P*

emplum Driillud 4.Duce ]udeerum : & L

& (Gq

4 n

hirgi

feuioribus eerum , ut dommn Dei il

$ P

) edificert n loco (uo, — Sed & à me gra-

"p

bute

Down

eeptum eff , quid oporteat. fieri à P

tv-LJ w

ris Judaeram illis, ut edificetur domtis

lf

iDéi ; alicet ut de Arca. Regis, ideft , de tributis , que dantur de Regiene trans

Mríque

fiunen , feudiofà (umptus dentur. vivis illis, ae impediatur opus, — Quàd [ wecoffe

L

fuerit , & vitulos, &* agnos, G badosin bolocauftem Deo cali : frumentum , (al

!

l

l

IN

viuum d oleum (ecundüm vitum facerdotum , qui [unt m Jerufalem » detum eis pet

4

aL d

Ti

ugulos dies , ne fit in aliquo. queviinonia,

*

Bt 6

R

ii

s d

ant oblationes Deo cuh ,

à

-erentque pro vita Regis , C filiorum e

jus.

A 1e ergo pofituareft deeretum j t

ä!msg.

oinzis houo , qui banc tutaverit juffionem ,tollatue liguum de domo ipfius, C erie

Qs

gatur & configatirineo ; domus autem ejus publisetur. — Deus autem , qui balitas

t

; V

Tug , qui extenderit nanum

—Hmüa

Manifeft

a.

4 TC fecit nomen [uum ibi , diffipet onimia Regua , & po

E

7

É

Aife

fatam ut vep

[/7

$

guet, G* diffipat domum. Dei illam ;

que eft in Jerufalem. C12-

indicia 'de

Vl&m

Certe fi hoc Gjri decretum non fufficienter teítetur de ejus vera fides

gïy»:i fide.

Hifce omnibus

r

nefcio quis alius fufticienter de fide fua teftari queat.

P.

ita muniti Jadei quanta cum l&titía ex Regnis B4bylonit , Medit ,

Perfia ,

Pauci

Tüt

& ceteris Cyre fubditis, iter agareffi fint, viz queat explicari.-

effi fae-

quidem fuperfuerunt ; qui ante annos feptuaginta 6 Paleffia egt

j loy(

& ipfe

pint, cüm pleï;qu'ex,Prämüm. in captivirate fint natl 5 ex quibus

Dux

!v

Yi

weks

(h) Iofeph h 11.6.7, (1) 1E(. 6 v 3. feq,

EEE

-

i

T

E

.

VFU 3464 Legis. Mofaice äg'x'ä:

';*ïkiaw

Dux Zorobal

£l , & probabiiiter eziam Jj

4; Pontifex , qui adeóque Solymas

ff

& a

nunquam viderant, folà parentum relatioke inftrudti de patria , & in

[«]

!aüiü ) P ü;l]

ejus fingalarem amorera incenfi, . Cogita qualem poft lengum & labo- Varijaffez

riofiffiium iteraliquot menfium Ixtitiam unà & dolore

m hauferint , aus 1 udasos

tefe

, qua

quande primüm Regiam utbem Se/ymitanam à longe afpexerunt ; tan- 18 Selymas

tóque mag's , quando eam vaffatam ingteífi fünt, — Quanta quoque afpicienti,

ipfe MT

menttiti

congratulatio fuerit corum Jadzorus , qui adhuc Sol ymis reperti funt ,

quando füam Gentem , tot gratijjs à Cyro dotatam , venientem vide-

$rpolta

funt & eXceperunt ?

14

]

ANNUüS MUNDI 2464, Legis Mofaice' 981. Primum Ifra£«

Í

Li

It d

,

^

,

1]

lit annum in patria jam egerant, in id unum adnifi , ut juxta Religio-

. Dis fuz inftitutum , Cyrqae Regis imperium, quó citiüs fieri polet ; Templi te

domum Dei extruerent,-

In lignis exdendis & adducendis'infatiga- ttauratior

biliterlaborabatur , dum interim 50/ ym5 , hoc anno. fui adventüs & C)-

LA

Wi fecundo , arcam tentpli purgarent ; muros omnes , ignium vi exelos

u)

atque deftrudtos , folo xquarent, & omnia nova fundamenta pro novo

m

templofoderent, Vixautem templi bafes & fundamenta locata fue»

quit

;

rant ; & templum qualecunque defüper excitatum , càm ecce Sumarita-

h

1

"m N

i "Uu

Ri ( .Gens hzretica , imó Serni- pagana , quam Salmane[er pro aädu&äs

t ^

*

/

3

um

Deo vetoet

jn fervitutem 1/radlitis in Semartam & Galileam collocaverat , qu* cum

iam IG

*

i]

*

Satiaritár

ola coleret )

Íefe immilcentes , pariter ad templi ftru-

at d

norum im«

. Guftam admitti petierunt ; quos tamen jefus Pontifex & Zorobabel , ce-

Y 1(1*14.

g mj

^

teríque , tanquam raalé fanosin Keligione , omninó excluferunt, Tam

u i

st

- &gré veró ifi repul(am tulerunt , ut ex eo tempore jurati 1fraélitarum

hoftes manetent , qui etía

m frequentes pofthzc querelas contra.eofdera

hii

- ad varios

pu (ü,iil

detuiére Reges, nt infrà videbitur,

F

ANNUS MUNDI 23465. Lcgis Mofaice 985. Quamquam

um

. - Gemorte € jri, quomodo

nimiru:m & quando mortuus fit, diverfiffimae

mb

fint fententie , hoc ta

men anno diem obijífe cum multis alijs teneo,

4 ul

-Herodotus Author eft ( quem plerique fecuti fünt) eu

m Scythium invas

d

dentem , à Fjom yri Ke

gina ; cuin toto exercitu inter montes inclufüm ,

i

l

victum ó deletum fn

iffe 5

ipfamque Reginam capat ejus diffeGum à morüis Cy^

W[sz;ci

corpore , in utrem fanguine plenum immittendo dixiífe: Bile C jre (an- 1u$ déccdis*

guinem , quem (emper fitifís,

Xenophon écontra , qui € yropediam fcripfit , & ""«

n

omnia C riacta & facta ftu

diosé confignavit , eum domi fue tranquil-

n ?auü

liffimé ac felici

flimé defundtum eíle teftatur, Qui & ante mortem ita

;

qu

filios fit allocu

j

tus : Nolite exillimare filij , qnos adzmirabilà amore profequot 5

m

— Bsciim ab bec

4ut nulum fere , nam mec o dum volij-

A r m

;

yita migrayero , nf quam

1,

nb ml

L —— —

al

s

Jf Pontikee 3a. orolabdle Buee st

cum commun

itabam , animum meuim inmdmmm : fäd corpus boc. ejus gää,damiäi

um in

lium intelligebatis ; enndem eriamnum effe- eveditote » etiamfi aodo feparetur 4

TOPIH

Imó addit : ante morrem quendain , fpecie humaná augullio«

abfeni

Qu circa

£orpore.

—

mlvl

£jus motté

rem acceffifífe ; & Cyrum de morte imminepte przmonuifle 5 id quod

notanda

pl

ego de Angelo inteiligi pofle mihi perfuadeo , et&i Xenophon ; ut Paga-

fuperfint,

nus , id minus bené intellexerit 3 uti & quód tunc & yrus Jovi patrio hoítias

Vremis

ÀN

pro gratiarum actione obtulerit: quod ;de vero Jeve teu Jebevab facilé

concedo. — Cum Gjrie pauló anté continna quoque facrificia & boftias

nficc

in templo Dei , &?-is fumptibus conttruendo , pro fe fuifque fieri & of*

a

fitnt ,

ferri preceperit. EHac quoque magis concordagt, cum ijífmet, qua

idem Xenephen Ícribit , Cyrum filio Cambyfi inculcáfle , admoncndo, ut

i,

howtit

nihil vel püblicum vl privatum ageret, nili priüsad Deum confugeret,

*

& nifi prius ej

Aicot

us voluntatem agnoíceret , eb quód mundus erroribus

fit plenus: Deum veró, qui feraper fuit , pr&terita , prefentia & futue

Atuile

Qitcum

| ga agaofcere , & invocatum precesexaüdirecorum , qui Religionem &

pietatem colunt j multifque fignis eis , quid agere debeant , cítendere,

&

j fftm' 1

Hac fané fünt , que minus idoiis conveniunt, vel Dijs Gentium , quos

m

femper foiffe, prxterita, prafentia & futüra agnofcere nemo prudens

dixerit, — Xenopbontá concordant ,qui de Gyri fepuit

nra fcribünt j qualis

bzmclml

Alexauder

M. Cyri fe-

€utii , qui , Alexendrum; ait , C s fepulchrum juffi

ffe aperiri : (ed pre

Á

i

ter ejus cHypeum putrem , & aveus duos $c yibicos, & acifiacem , mbil repesit, C

Wi

gulchru

d

juber ageriri

"

Terüth c0rotia atirea iimpofita amiculo ,cui eam afuerat ipfe ; (olium ,1m quo. corpus

jace

bat , velavit 5 würatus tanti nomiuis Regem , tantis. praduum epibus , haud

0086

pretiofias fepultum cffe s quam fi fuifftt & plebe. ( ) Ergoipfa Alexander Mag"

t dul

h

$us , tetisomni exceptione major, nos allecurat , Cjram non in $c)this

tam mileré perijffe, fed in. Perfia mortuum fuile &fepulum. — Curtie

Ti q

adde Plutarchbum , quide dicto Alexandro Magno 'affirmat ; eundem intere

P"Ql j

fecilfe Pol ymacbum quendam , eó qubd C j/; monumentum aperuiffet;

IUY.

P4

cujus monumenti i(thac Inferiptio fuerit : Quifquis es martalium » & unde-

N

chmorabie

l

cunque advenis ( adyenturum euim te (cio ) Cyrus [mn. , qui Perfis que[ivi impeo

lisInferip-

rium. — Hocigitur bumi paululim , quo meum eorpusobtegitur , wibi ne invidea,

alife

tio fepul-

Ubi & addit Plutarchbz : Ea ves Alexandri animum vehementer affuit , cim in-

tülj

ghralis,

gertum. 4c permutabilem verum contemplavetur exutum, (1) 5i vero Ledtor

Dd

cum pluribus Herodotum potius fequi, & Cyram adhuc in terrisalienis

lr

Qp

perijie velistefto, ' Sperotamen eum in fide & in gratia Dei difce(lifle ,

per merita facrificiorum & (uffragiorum » Sel ymis in templo ilio extem-

IN

(:'Ol"'

goranco pr? ipfo HGri- folitorum ; & þrQPter han; magi»mam mileri

jam

u

: (kJ Q Cur.de gcg.äïäx-lgxgg (1) Plucal;gh.jg Alex,Mag.,

,

Jnþkf Mundi 3465. Zeg:: Mofaice 982

: "44'5'7"

m

diam in populum Dei electum , quem 6 captivitate redemit j actandem

od u)

propter Daniels. fan&iffimi preces ad Deum effufas , quas etiam lonpe

Inà aJu

abfenti Cre profuiffe in moxte non dubito ; non enim ut tytanous Reg-

na'invafit , fed tanquam à Dco juffus, . $i veró domi Cjrió mortem op-

ile i

lo i lg

petierit, Divinum Danielem ei prxfentem fuifle , & ludantemin ex-

MM

f

tremis corroborá(fe confzntaneurm efft.

7 p.ztmho

I

*

1

,J

ANNUS MUNDI 2466, Legis Mofaice 983

€ yramïn impe-

ion C

rio fucceffit lius Cambyfes ; totusà patre degener, qui plerumque malé

i &i

audit apud Hiftoricos, — Jude; hune Affuzrtm , Per(e vero. Artaxerxem vo-

Cän.lbyICS

Cyri fiHus

n j

cárant , ur ex E(dra Do&tores cormmuniter colligunt, (m) Eum hoc

& (ucceffor

Jmonudhl

anno,qui ad anrurm Zre Nabonaffaris ducentefimum decimum nonum

1 cODfQäïf!;

incurrit, Regnum fuum aufpicatum effe ex Ptzlomaocolligitur. Cn )

iusan

Sufpicor eum parumaut nihil de Religione paterna & ejus virtutibus re-

t d o

tinuiífe : hincetiam ]ude5 malé ceffit (ub ejafdem regimirie: boftes enim

Impius, &

:ligiummï

circumvicini , imprimis Cauirbai fcu Samaritant , vifo quöd ]udsi temmplum

judzoruga

N

& urbem 5e/ ysarum reparate in(ifterent , exfi hucufque (ub C jre querelas

hoftis,

nium n

'deferte non auderent , modó tamen füb impio Cambjyfe tantó petulan-

tiüs innocuis infultant.

Libellum fané vel Epiftolam famolam ad

m

higtj tU

hunc [mperatorem tranfmiffam E(dr«s habet. (0 ) Itaquetali venenato Ad inftan?

sfcripto Cutbei Semi-Pagani , aures Regis pulíarunt, & ita füb pretextu

tiatn Cu.

ji: f

thaorum.

ïlPWo u

politico Judeosin fuofacro propofito 1mpedire ftatuerunt : nec abfquc

fabricam

effe&u:nam Rex , aliàsad facra paràüm affetus, & damna temporaiia

n f

vempli ins

longe pre fpiritualibus eftimans , accufatoribus faciles prabuit aures ,

hibet,

& Judeis ulteriorem ftru&uram inhibuit , ut eftapud Efdram. ( p)

sl

T

Heu ! cecidit probabiliter ( nam certi nil habetur j hec anno ma-

li,

n f

xima columna fidel , is, inquam , qui Ecclefiam Dei & in B«b lonia ; & in

Per(ia , nec non etiam in Jade4 curavit & confervavit hacufque 5 mor-

em m

gl

j

tuus eft , inquam , 5. Daire! Propheta ; Virille defideriorum , Dei in coclo,

i

n

& Imperatorum in terris amicus, ille magnus Pifcator ; qui ex turpu-

Jlil sU

Mors Dané

J

lentiflimo (eculi hujus pelago pifcatus eft aliquot Monarchas ; plurimos

jelis longé

ld

autem etiam & ptopé innumeros alios; & in vivarium Eccleüa trans-

tciftiffima

T

"d

j

tulit; . Obijtfpes omnium fidelium Davicl , ille myfteriorum co:leftium p gccge.

j/

fpectator & annuntiator, ille Dei ad homines Interpres , ille hoftium g,

J

At

p

Ecclefiz terror , Judeorum apud extetos reconciliator & tutor ,ille mag-

jl

Fuifle eum calibem.

x& Ww

«

nus Propheta, annis pragravatus mortuus eít,

ad mortem omnes coníentiunt ; tant &

li at

& intc?eratæ pudicitie ufque

fandti-

Kkk3

i

j

( m ) I'E[dþ41'-62[€

31

p2 Ibid.vas.eq,

q. (0) Prelin MPa edetds C x E(d-,.1 i^ feqe

c

'245 |

TIefu ?am?fï?e 34« Aorolabele Duce a2 -

fanGtitatis , ut cüm Ne£ & ob comparetur à Deo, — Si fuerint tres iffi i.

iedio eyts . No£ , Daniel , ? Jobsipfi juffitió (ud liberabunt auimas (uas ,

iiptt

Huïu"»s lan&i

n

q) Inter Martytes merico computandus, utpote bis leonibus propter

Prophetae

jultitjam objectus,

&hrifii fgüram ipfe in varijs prez(etulit 5 magaus

; lüncir

Ep;omia.

; n Oi

miraculorum patrator ; de quo Derothbeus : Edidit (* alijs Regibus Per[arum

miulta portenta, qua fcripta mon (unt,

Mortum eff in Cbaldea, ac in-fepulchre

[

at

l

Ntte 1

Regio [olus cu:m bonore (epultus. ( v) Ab EcclefiaChrifti iat

tus habetur. Die vigefimo primo Julij.

er fanäos af;ïi p:

l

TT

I,

ï

ANNUS MUÜNDI 2468. Legis M

Lofaicz 985. ZEgrä quis om»

Wf

ii f

Piagitia

nia vitia & tyrrannidem Camb)fis enarrare queat , ut qui fororem du«

^

Xetit uxotem, poftea crudcliteroccid:rit; Praxafpis filiolum telo confi-

DUNTUT

]

?mbyüs.

N

l

M g

xerit innocuum » Sinerdeii fratrem , ob habitum de ipfo fomnium , ma-

&ari mandaverit, Hocunocelebris ; quód . sifeumi , injuíto Judici ;

:M'

ffeadib.fi; t

PHI

]

u

111

pellem detraxerít, tribunal eàádem veftivérit , & filium Sifomiis defue

per federe jufferit 5 E yptó fubactà taurum deum ; fub. 4pis nomine cule

n

bl

f

Yues

Wa N

.tum, peremerit, & omnia templa hujus Regn: folo equaverit.. Deutn

Apfe uitorem habuit ob tot flagitia ; equuni enim afcendens proprio

LT

à

Quidboni gladio vulneratusinterijt; Kecordor hic eotum ; que in Abrabamo Ece

T

Deus pet chellenífe Graco Maronita Ie

guntur : Is ex Hebediefu , Authore inter 8)ros

—À

iij

t

«undé ope-

