sp[e [it , X feeumdo, d«t enim fecundus qued eff, ( q). Theodorus quoque

[

[

ME

lius ;!e ccí-

phus, itidem Patezicus , citat Amelium de 1bus Opificrbus » & ait : Nec eof

t

a

bas c;Pxä;;:i-

erdiuat mex gmum , (ed ante. Deos intelledos , & intelligentes? Alitimque vosat

bus,

|

Il

If

Mentem [abfIaucialem , alium. [ubfFautiam mentalem , tertium fostem aninarum,

$

J

46 primum ind

&riteu

2vidi

1021 ,

fecundum. per omnia diffributum. , iertium [acientem per

ln

'Tiinmin

fogsla diffriburum.

Scd quod plus eít, idem, 4meiu ( nam pott Chrffi

g

1

Á

ofcuré admittit

CX

conttetür,

Do,

Divinis ?et-

tempora vixit ) Igcarnationem verbi non o

l

d

h

Íonargn

imó quafi ex Evangelio $, Joannis dierté recitat dicens : Atque hoc certe. erat

DPv !*«

/N! 1

hu

&(i?tinä;:io.

p?'

[4 204

um , pcr quod [emper exiHens , ea que (unt , facta, fuerumt , [icut. Heraclim

fiy

cen[et 3 & per ]avem ( quod Verbim Barbarus ille exiffimat án ordine & confufiune

j

Incarnatió-

principii |

"

E

au$; apud Deum faiffe, &* Deum fuiffe , per quem im univer[um jatia

(rltt

nem Chri-

funt ompia » i& quo quod fattum fit , fuerit vivens , & vita ,O ens ; tumin carpora

fitfir,

ftj. fulcipit

du ü

1

r

ap[um , careémque indutum bominem apparuiffe ; offendens etiam tuncustura (ug

& terse

amagnittlinem , omninà ve(olatum ,vur(um Deificatum , Beinque exti tffe , qiute

( ]upu

confiteiur

Aimcliug

lis stem funffet antea quim àn corpus Q* carnein . bomimem defcendiffet, — . He

wf//tgy

UT

Amelius., vir à Chriffiana quidem Religione alienus s (ed qui principia Chriffiane

tim fj

fapiestie dv uota. babuit (. approbavit : mon [olüm in eo majores [uos , Gracó[que

Non ipfc

Philefcpbos fecutu s (ed &* noffrositem ; pmcipuä Divuim Joannem , queim Barbae

i

Chiiftianus,

4()

yum appellat , quod effet Hebraus , cujts afferit Evangelium , quo de Verbi &ternit

Ti quä

Ícd quiChri

« !

bms Tfin

ïtiangrum

te, G reru erestione per ipfum , eji(que in carnem defcen[u plilofophatur, ( * )

Recordare hic Leéctor eorum , que . $, 4ugufhnw de Platonicis ait.2

Qüm di

fidem ap-

i fme*,

probaverit,

Si banc vitam illi viri nobifeum vuv(um agere. putui[fent ,videvent profettà , cujte

f ml

autborii ate facilits con[uleretur hominibus, &* paucis mutatis verbis atque. (entette

tijs Chrifliami fierent , ficut pleíque vecentiorum mfrarämqü( teniporum Platont-

A Af

D

- & fecerunt, (£) INam & idem fan&us Pentifex Africanus magnifice ple-

UT

' Plato: [ufï'fa

M éu

rumque de Platoze fenfit ,fatendo , fe pluta ex ijs , qua Plato confcripfit

gatur vera

fuis libris inferuiffe jubi füffragatur Religioni verz; quam fides noftra

V gt

Kcli gioui,

fufcipit ac defendit. (t) GConflatenim Platenem. Philofophiam ab H*

V

li ]rum

brais füfcepiffe , ut ibidem J/ives cum Eufelie affirmat, — Generaliterde

; V&r ü Deuimi

i,

Platonicis S. Auguflinus., — Quorsm nulli nobis quam iffi propius accefferurt. ( )

- & rernm

Et ultra ibidem : Versum Deum. &* verum Autborem, e7 v-ermm;uu/!mmm

HWbji)

Authorem ,

Milyigs

& veritatis

C& beatitudinis Lergitouem effe. dixerunt, — Rurfus: 1f Deo cognito repererunt

illuftratoré

ubi effet can[a conffituta univerfitatis, & lux percipiende veritatis , & fons libeme

Mitny,

Platonici

de felicitatis, — Sive evgo if Platonici , five quicunque ;il'zj quarumlibet Gentitti

Mi

£ll«

€ognoves

P

Iunt,

Pbllb[äpäi.f!þ Deo iffa feniiant , ncbifceum (euriunt.. ((N. ) Lnter eos, qui fr:

um

me** t

EL ldem I, 2: . 7. «(r) Eugüb. l1. c. 3t- (f;/ $7 Aug. Tom. 1. de ver: kelig-

€. 4« (€) Idcrg

(x)

l, 8 de civ, 991' & 4 (u $, Aug. 1 g. defiï,-DFic,-S-' (vv) 1dem

Abid e 10«

s;;öm-o. |

»

3-

: | Z(unim Maund; 571. Leg,,) Mo/kigæ 89&:'

281

æ.oque?hïl l

$r Deon z que (? 1055 G oma

ia facta [unt , unum atque fumum. bonum woftvum yi

atonici

& uN

effe dicint , apud illos eminuerunz. Platonici, qui tton imwierito: ad officium (uum

Philoíophaz

alinquti

pertuiere arbitrati (unt, — Stoicis * Epicuréi maximé , & propé (ohs omnimà refi-

rum omniü

nobiiiffimi:

tan at

fiere, (X ) Uno verbo: Platonicos , inquit Auguffinu , fuiffz uobiliffmos Pbi-

a f

lofophorauia omuium — ( y

XXV.

T pcïi(?

Ex Porph yrio Platonito mille afferri po

flent fententie autez d& uno

Porphy: ij

Platonici

& conitt

, Deo , & tribus fübfiftentijs , ex plurimis tamen non nifi pauca Íeligam.,

documentá,

Idem ergo ait Deo facrificandum effe, fed maxime Oportere ; ut c1nos

i hat

Quid quid

[

ipíos facrificemus : Deo quidem , qui ef [uper omnia , quemadmodum inquit vir

materiale

l

lint d

Japiens , nibi] ueque evaperantes , neque acclamantes ; il eff enism. materiale , fupremo

ii

quoduon mex [upremo Deo fitpolluum. p immundutt : quocirca. neque oratia Deo im--

r

mundum.

tl

WL

exterir , nequeinterior càim fuerit affeiu animi

eliuta ; fed puro filentio ; caffi[a,

deco cogiratienibus colamus ip[um, ( z ) 1de

alibi: De Mente üliramundana

Jcus caíti$..

g n

copitationi*

uf

«ut fuperua fecundum itellectionem multa dicu

i

t

rscopub(iitur autein G* confide-

bus & puto

Afl !

rAtur ipnerartia , qua efe emuni cogmtione melor.

Sicut de dovmiénte : naw pt' fientio ho-

ii Claïg;fä

vigilsatm imulta dicustur » per dormitionem . veró fit notio Q 'appïehenjio : fumily norandus,

enim fiwile nofcitur quia omuis notio rei ef?. [imilitude, (a) Meliorem ergo Mclior fe-

m

vec ignor ane

[pe ignorantiam in altiffimis rebus quàm fcientiam eftimat 5 negatio-

nem quàm affirmationem , facrunr filentium item , quo colitur ineffa-

tiaquàm

jroi t

fcientia,

jghut L

bilis Trinitas ; nunquam enim redtiüs Theologiam explicamus , quàm

Omniapm

hwm 'W;

cüm dicimus , Deum infcrutabilem , inveftigabilem ,

incom prehenfibi- cedunt à.

lem ,ineffabilem.

Subdit autem Porphyriu : Ex bis manifeflum

T

Q&E&Q L

;u

4f , qubd Mente, &

u

[f

«b omnibus defideratur Mens , (* omuia procedunt à Mente , (? omnis oy

hts e emuis ornà

d

tusc&ä,

p

lm

a mente , etiam[i [it eternus 2 neque pyopterea mon procedit à Mente

quoniam [it

eate,

Jempiternus : neque enim ob id non convertitur a« r

efleititur , quoniam (emper auber-

Procedit

netur G ordinttur, — Sed C* procedit /émper , fempiternus [ezundum fubflantiaim

? femper fem

Pla Oww'

u

Q convertitur (emper etiam , indiffelubilis [ecundiin fubflantiam,

Infigniusau- piternus fe«

tem eft hocquod fequitur ejufdem Philofophi teftimoniu

m ; Ab boc 44^ cupdüm

olopi

jl Tif

tem fummo bono , vatione

Gu

quadam hominibus incognitá , cemitam Mentem tradj; (ubtantiam

Piato ,qué pror(us per (eipfam exiflat : inqua videlicet. fint vera ves , Q* omnis re. & converti-

"

;W

M

tur femper.

1l

vuin (ubflantia 5

quod G primó pulcbrum , C per (e pulcbrum fit , babeata, [peciem

st

j

pulchritudinis,

Proceffit autem ante (&cula vel etermtatem

Primó pul:

» 4b/Autbore Deo pro.

chrum , ha- ^

10(

gt

güF'

manani , per fe gemta exiftens , 6 per [epater s neque enim. illo movente

il

/iÜ

fe ^d £€H€- bens fpecié

"

rationem bujus proce[fus juit s fed 1ffo progredieute per fe generabiliter

» Yel ex (ug pulchritu-

J G»

duin enig, dinis.

l

i

feneratioue à Deo , & progrediente non a principio aliquo. temporali s niec

J';

Proceffio in

7 mpw erat s (ed neque creato teipore pra illa efl aliquid tempus ; femper eff enim

ü

1

Divinis.

CATEHS

f deit"

k

-(xJ) ldem E

P.$65. (y) Idemlib. 30.de civ, Dei c.1,

k

f

(u'

* abíljo, (a) ldem in propo ;

t

182

| dzariá 3. ?om—i/ice 3 lmckz'häö Rege zz;

2

H

u$ , Untif ('5'

Pn Poiphy-

carens tempore , Q [ola &terna Mens.. . Sicut agtem Deus illepri

inmi

Y sds/ä Chrl—

[ingularis femper e[t , licet 4b spfo

a& fuerint omnia , eó quod cum. bis cennumme.

£

fto ad Pla-

sani, G in eodem loco , quem babet. fubflaxtia (ua s ea. poni nonpoffunt, — $i &

[Mjüïm()w

1onem de»

fecerit.

Mens [empiterna (ola C line sempore,

Et creatis bus , qua [umi yn empore , ipjum

um

tempus eff , permaneus m wntate (ue fubflantie, (b ) Jam non difputo de

litk, (

Porphyrio , an iple à Chri(lo ad P latonem. dcfeceric , led tantüm oftendo

[ Ql

fubtilitatem (ententiarum , quam P/atonici de Deo & Divinis habuerint.

jan

De ipforum veró etroribüs poftea,

Nunc aliorum etiam quügundam

ilim

P'hilofophorum dogmata conglobatim intueamur.

MU

XXVL

R lutarchbus : Verum Eus eff &teruum , ingeneratuim ,incorrup

tibile , ctti nul-/

litmite

Plutarchus

]tem : Debemus lgtari , conquie[cere , non hat

lam tempus affert mutationem

E

quiiipfe

elementa wmndi veneranies , fed per bacs ut clara exempla C fpecula , ip[am. Divi-

f« ag

dé Deo.

Deus fenfi-

niiatem: que cum natura ma(cantur , tanquam ivfivumemum aut. ariem [eimpet

a(

lodl

bilia pto-

omtna ornantis Dei , arbitvari preclar? babet (c) Idem : Templum (andijfi-

oíuit ad

mum-, (acerrimum4, eft - Mwundus ia hunc wtroducitur hoio per generationett ,

lt A;I»WIJ

exem plum

"ion qtádem nnaginum , qua mambus f;t, [pectator , (ed que Divin« illa. Mens, ut

TU

intelligibi-

!

4it P Lato , (enfibulia ad exemplum imieligibilium ; infitum vita G totís pnmjpium

ii

liumo

f"þmml!.

Deus non

babentia propo(uit : S.lem G7 lunam , aflra , éo flumima , nová femper aquá exue

berantia. Terram quoque , plantis. & animalibus alumentum fuppetentem. . Ho-

»

diu utnita-

^f

te vita bea-

rumvita cim quedam arcana iiiistio , perfedliff

m

áque telera fit , decet eam ples

A C

Deüm autem Creatorem ideo feftivé

tuS:de exe

nam hnlaritatis gaudijg, (einper effe,

cellentià

celebrandum afferit, — Pott alia : Neque enim diuttrmitate vit& Deuseft bearus

virtutis-

ftd excellentia vi:tutis :boc enim eft Divinitas , bec pulchrytudo ejus G principatus.

Ruríus ; Ommum bonorum. bon:[Lrianque Deus n medio , — feip[um. praponens

exemplum , virtutem. bumanam Ins qui poffant- fequi. , concedit effe affimilationem

Anaxago!z

'Theologia.

fit.. (d ) Anaxagoras dixit: Mentem &* ammam effe, que naturam omum

Mens eft

rerum exornet d7 conttneat. — Nulle vei admiflam s nempe non corpoream , (ed puré

immcnfïtas,

Divinam , «b oym corpans costagio ab(olutam.

Mens autem eft ymmenfitas , «-

abfoluta po-

foluta poreftas, — Nulveieft. admifla , fed [ola ipfa a feipfa exiftit z fi. emm 4 Jee

SP?HW

teRas , nulli

rei admiíta:

ipfa non effet , fed. alteri alicui admifta effct , ommes res participaret $ fi euu[quam

fltitey

llofy

Omnem lo-

contagio imfecla e(fet (( 3n omsi. enym ve inefl omuis rei particula , quemadmonum

cum com-

in antecedemibus suibi feraptum eff-) prolibuiffentque w[am , & ymplicatam tent["

Vr Y

plexumque

fentves commifla , ut uulli dominani poffat. &qué w ipfa à feip[a effct : eff enim ome

[ il il

Mens com-

nism rcrum tenu ffima &c puriffima , €& [aentiam de unaquaque re utiverjam con-

"ag

i]

prehendit ,

Unet , valérque maxime. — Quecumque quidem animam habent majorein yel tüi-

L

!

iij

& ipfum

f

norem , bis ommbts dothinatur potittrque Mens, — Omnem lecum complexímque

) i Mmm |

pxincigium'

fmj(h

À

Mens comprebendit , undf- [ox zp[um piucpium cb:nprelzgnd:'r. Et. primm erfa ,äi

-

(b) Idcrg l- 4. de hift, Phii. (c) Plur, 1. de [s &.OH:I'; (4) I-d.ïl,» de Prine

(t

z ER

*

]

| endnma Mundi 3338. Legis Mofatcez $90.

TT

283

A parvo compledti : poftea vero majus complelitur , & compledlitur magis.

OQngin Mens cünz

his um

G que mifla effen ,* (egregata cuntta noverat mens , c qualia futura effemt , «g &* prano-

ifin, u

euju[mod: forent , & quot nune funt , & cujufinodi funt futura , cunita exornayg V . «xot-

p

compe[uitque Mens & bunc complexum , quem nunc complediitur , aftra && fol , x

ondilpitt

luna , & aer C ather , qua (unt. (egregata.

15 autem complexus fecit. fecernere ;

vüm olid

fecermirque à vavo den(um , 2 frigido calidum ,. a tenzbr- fo luadum ,ab bumido

qishabuetir;:

ficcum.

Particule autem multorum multe. [ust.

Osmwuo autem nibil efl ab

; quarundï

Alio (egregatum, praterquam Mens, Mens autem omtis fimitu efl mayor && minor,

Nibil autein. altirum . ulli al eff fimile, — Hac Anaxagoras apud Smplicium, lofinita

IPIME;M r

Idem iterum : Divinum «nimum jenfit omnium rerum , quas videmus, effeciorem., Mens Deus;

m'e(cere;m?f-'

qua per fe-

la apud5. 4uguflinum. — Alij porró fcribunt , eondem docuifle : 1sfini-

ipfam mos

j n

fam Mentein Deum effe , que per (eip[am aoveetur, — Sumplicim ipíe ( quem

M

yeatur.

qr g

audio Chiiftianam profeffionem cum faxculari Philofophia mutà

[fe ) Simplicij

nj [.m(ïi;'

ita de Deo: 4 Divina eniti G principali pulcbritudine cundla pulebra proven

P.

IUuhlt . L'hilofbphf

; n

Et À prima Divina veritate » Vetit s Qiinis : neceffari

dque omnia prinipia ad unum d« Deo pla-

"m

priscipium rediguntur 5 quod quidem mon fit aliquod particulave principiuim , quem. i.

p

aümodum reliqua omuia ,

: Deus omnia

fed. principium cundla pritzipia [upeigredsens , [eféqu

. principia

ii

fupra attellens , & omnia

principia ad fe colligens , omsibt[que priucipijs prabens

4

ad fe colli-

feipf? principalem d

4€ Haturm von

p )

ignitatem , ut cujufa

grat. — Ejus quoque ( ut yen; , om-

(ut ]

hac carmina de Deo e(le referuntur,

Qleam Cæte-ra )

nibus 1)sà

)I la&h WNA»

Ingeneratus erat , (emper fine mortefuturus ,

fe dignita.

Vnteus & totus (Labilis , finefine perenuu,

tem praliet.

?ïmd?l??

Nec fuit ipfe ungeAni , neq, erit v quia nunc fimul omne eft,

Verfíus Deü

lvzä*ï

non fingen-

at

Idémque exiftens , eadmquein arte moratur.

A.

Sic flabili[que manet j nam

tes,fed affe-

f j

que illum magna uece[fi

rentes

TU

Vis babet , affringens vinclis , clauftrifá, coércens,

z

j

Speuippi

gt

Vnde nefas ts qui eft includi finibus ullis ,

Philoíophi;

Quem nulla unquam ràum

3

monimenta

l jh /h

77

follicitavit egeftas,

tl

1 at

vgpeu[i ppus Credil

dit : Deum effe viventem , ammortalem , ad beatitudi

nem (uffi-

j

"

;im

J

éientem , effentiam (empiternam , natura ipfius. boni cati[am.

twg M"CTObi"'Macfokius

Philofophug : Ciim ad (ummum 7 Principem omnutum D:u

" quem

m ,quiapud Gracos Philofoph.

"

Bonusn , Q' principstus ommum rerum naucupatur , trada:

s Fe audet attollere ,

j li

) gM

vel ad Menteim , quam Gravi Nun appellant » or

iginales rermm [pecwsex (ummo

Deus cogi«

n

natam Q profecfam Deo j cim de bis , inquam

loquuntur , (ummo Deo & Mente ;

tationem

u

j

TL

mbl fabulofum pemtus attingunt,

Sed fiquid de bis affignare conantur , que non humanam

j

fermonem tantuminodo s fed cogitatio

] (er

neim quoque bumanam (uperant , 4d fiinilitu- faperats

6;

4ines C exempla confagiunt,

Sic Plato.dum de Bono loqui effes animatus , dicere

; i([lfwm l

n2

quid

(e) In dfiin, Platonis

T

*

364

eAvariá 3, Poutifice 31, Ioakimo

Rege 22,

quód (awri quale

fit 4b bowine fdári

nm d

quid fit soneff. au[us 5 hoc (olàm de eo fcwens,

nonpoffit. Solüm veró ei fimillimum de. vifibilibws

folem veperit , & per eju fi-

DI

1deà

nf

wilitudinem vium. (ermoni (no attollendi fe ad. comprehenfibilia patefecit,

& cun vullum ei famulacrum cum. dijs 4lijs conftituever , fiuxit entiquitas ,qua

qu ii

7

Tkh aletis

(utnmus Deus , nat4que ex eo Mens , ficut ultra animam ,it4

fupra naiuram juat ,

Mile&j de — q40 nibil eff de fabulus pervenive,

Thales Mile(ius Philofophus interrogatus,

Cmdip

d

Deo refpon- quid effet Deus ? R efpondit : Antiquiffimam vem effe Deun ,ingeneratum enm,

fa.

Mipi

Idem quacfitus : Anlateat. Deos quis peceans $ Repofüit 2 Sed.ne €69it4ns quie

T TE

Solou in

dem, — Quid de Selone dicam , qui ipfüs in ZEgyprum profecus fidem de

4Egy ptoDei

uno Deo ibidem ex fontibus haufit ? Patanit ibi facerdorem preceptorem

(iinost

unitatem

addiícit.

habuit in urbe Sai , inde Heliopolim tranfiens unum ,

-.Oelapi di&um , ma-

Áphus:

fuam

l,

Chalcidius giftrum na&tus eft ,

dequo $. Jujlinu , eum , cüm in ZEg )pto fuiffet ;

Platonicus depluribus Dijs mutáffe fententiam ,quia nimirum per ZEgyptios ex Mo-

A

LEU

Sasctiflimz

o crenvit celum. (? 1erram, Vie

um

[e cognoverat unum efle Deum , g5 prineipi

"foinitatis

deatur Cornelius à Lapide, ( £) Chalcidine Platonicus Philotophus ait: Vt

la

my&crium

claie attin.,

igitur brevi multa compleditur , iffim rei difpo

fitio talis mente. concipienda eff.

jj

mfjhgtw .

LT

1t.

Originem quidem verum , ex qua ceteris omnibus qua. unt , (ubIantia s

AnecliDei effe (umuum. & incffabilem Deum : poff quem. provideuti

Am o ejus ,

fecundum

Ti

tempearie, Tertianm

Til

miniti. — ÍDeum , Latorem legis, &* utviu[que vitt tar terng » quam

f

SimonidCSh

porrà effe (ubflamiam , qu& (ecunda. mens iutellectufque dicitur ,

quaft. qudam.

mn lii

PhilofOphus Cu/!os

g ob[equentes,

UI

Deum ic

legis eterna.

His (ubjeftas fore. vationabiles animas. le

y

Miniflros verb pot efl ates , naturam s fortunam , ca[um , C^ demones

infpedtores [be»

Misdh

eloqui 9?n

tAt , Certino ine

poíle fatc- eulatoré[que meritorum, — E

rgo (ummus Deus jubet , (ecundus orit

Moy,

- ME,

Lex porró ipfum fatum eft. (gj ) Summ

i«

Wþgl

dimat. — 4uima vero legem agunt.

d

des Philofophus ; Benum quidem virum fieri verà difficile ef » lcet tamena

ft Duiy

rámque bouuin

v!?us ; ma.

Aliquod tempi e(fe. — Sed cim fueris , in hoc balitu perimatete , vi

M W i

eff , impoficile , &* &ion humanum 5 (ed. Deu boc babeat decus.

Memorabile ,

77 l

ximus; uni-

vetfalis, na-

quod Cicere de eodem recenfet ; cum quafiyffet Hiero T yrranus : quid aut

"&"hm |

turalis, in« qualis fit. Deus ? deliberandi cau(á fibi unum diem. pofi

ulavit ; cits idein ex e0

fcrutabilis , poffridié quaveret s liduum petivit, € m (epitts duplicaret uumerum. dierum ,

h p

innomjna-

admiránsque Hiero qugreret , cur ia faceret 2 Quia quantó , inquit , dittits conje

bilis,

L

dero , tantà mibi videtur. ves ebfcurior. — Vntum igitur fingularémque. (pealat»

Atl j

'Atrchitae

snaximum , univer(alem , naturalémque , vn[erutabitem , innominabilem 5 ut Mtt*

.

Vf

"Tarentinus

eurius dixit. ( h ) Phbiloleu P ythagoricus

e

Princeps & Dux omuimm. Deni»

W,(

[

Pythagori

unus » [zmnper exiftens , fingularis . immotus , (ui ipft fmilis , alus a« 4ljs, Ar-

um 4

Wa

cus.

f

ehitas Tarentinu & iple F )fhagoïicfu: Quicunque pojfit oimnia genera ver

um -

h

]

(f) Gornel, Tom. 1

f i

. deEncom, $, Scr, (cd. , 26, (g). Cale, fup Time.

: -( h) Eugub, lib. g. c. a.

? ;)Qts./ *

-

]

/Anmu Mundi 3373. Lregis' Mofaice 890.-

28s

)

i n

emum . 2 idem principium ve(olvere , &* vuv(um. coumponere, C* connumerave , 1$ pegg «f

TA

mili (apientifimus , maximéque veridicus effe videtur 5 in(uper pzlle*izm?ia [peculatm principium

uttjt, )

veperiffe , ex qua poffit contemplari Deum , (* emuia , qua in coordinatione & ferie 8 &nis, &

dntiga

ejus leparara [unt : bácquevegia via apertá. Menti , veclá, pergere , cur[umque con- incdium

At

omnium,

ficere , principia fimbus connectens , cogno[céu[que quàd Deus eft principium & finit;

Honio per

jntermyi

€ medium omntum , qua. fecundum yus vecldimque vationem peraguntar.

idem

eum Cica

genmmmefä

de creatione: Homo omnium animalium (apientifimuws eff. creatus , potens ves

torem.,

cotifiderare, & [ecientiam ae prudentiam capere ex vmmibus * quaniatn unpre[fit

t ag

us hts

éndidit ey. iews omnium vationum plenitudinem , i quibu uviver[e verum [pecies

Afclepius

n p

continentur , Q oniiuum nominum ac. verborum [iguficationes,

A[clepius Philo-

Philofoj hus

fophus : 1ndefatigabilis [piritus eff Detw , femper & eodem modo babens fuá (ien-

[

j du

I

tid , perenris felicutate , opevationibus eju[dem uteus ad omne tempus s (upreimi : xenophon

T

onuum Rex ,bonus Deus. — Xenephon. Atheuienfis P hilofophus s Qui igitur ettn-. Achenicnfis,

"T

&a commoyet , jubétque quie[cere , ceu magnus quidam Q prapotens , tmamifeflis Philofopho

yophui

quidem eft , fed quá forma fit obfcurmm eft : Ned, verh eft qui (ufpicitur lucidiffi-

r dl

mus (ol, apparet (cipfum 4b ullo ajbici fiueve , (ed fi temeré quis eum contueatür » pherecides

vifione mul&atur,

Pherecides 8y«us , P ytbagore Praceptor , dequo Arifloteles: Syrus , Dy-

ii

jn, [

Pherecides & alij wonnulli , quod primtim gentüt five eveavit , optumum fLatuunt, vhagorz

præcepcoi';

W n

Parmenides Philofophus , tefte Ariffotele , in omne calum . fufpiciens ipjum

Patmenides

uf p

"um dicir effe Deum.

Àlij de eo : demonflváffe Dei unitatem , verum ideas

Phil

ofophus

i a

ommum , id e(l , exemplaria (? vationes continentis , aut

eminentiffime producentéi, j

eus uni-

.)ïr&qew d !

Alijadhuc : Deum vocare unigenuim , ut qui wiicum. Filium , meinpe Verbum ge» genus , ut

nuentt, — Zeno. Elestes , ut idem . Arifloteles de eodem memorig tradidit ; quiunicuim

i,

P

Irrefragalili argumento comprobáffe , Deum nceffario effe unum , ut mifi fit um , tilium ,

!

j li

gznïgï-

ne Deus quidem effe poffit. — Cüm autem. omuium optimum , iuquit , ac potenti[f- nempe Mst-

um s gc-

mum cffé Deun vinceret , enudem etiam effe uuum oportere demon[lrabat j nam (i

nuetit.

pirümifk

, N

duo vel plures fuiffent , opiumum: ac preftanti[fymum eum. amplius effe non poff? ,

ZenoPhilo-

um

!

finguium enim quemd, eorum , quia fimiles inter fe omues effent , fare optimum. fophus.

Zeno autem Cittieus ; Steicorum Princeps , docuit; tefte LAertio: Vttutt Zeno Ci-

i güm m['

n "

queg, Deum effe , ipfümque & Mentem &* fatum , & Jovem , muliifque alij s appel- cteus , Stoi-

lari nominibu, — Principio igitur illum , càm effet apud (e (ubflantiam omnem per coiá Prin-

Ti ;ij

atrem in aquam conyertiffe, & quemadmedum in fatu femen continetur , ita

d C

: Deus om-

I

int J

€

rmth)

Janc (erendy vationem in. bumore talem ve(ediffe , materi ad operandum: aptiffm

nia & unum

pAratá , ex qua catera poff bac gignerentur : tum genuiffe primim quatuor Elemen-

ex alio pxos

1!. !

14 , IgnieID , AUAT , ACrem yterrem.. Eft Auteim Elementum ex quo primo prodeunt, ducit,

j/

,

que fiunt , r in quod extremum folvumur &re, — Mundum verà. tripliciter dicunt ,

ipfiémque Deum , quem ex omni [ubfl antia dicunt. propriam qualitatem . qui & in-

1

fj

operis ac arnamemi , 4 quot ennis ov

be;

"n

;orrupti&?ü: Áte ing»enitm »opifex tant:

z

40$

nj

m

286

Aïa;*ia? 3 Pontifice 3t, Iaä/kz'mä" ege 22.

n

Deorüim

f

umnens , O eam mr[z;s ex

yin

[aos peragravet (ol, in [etpjum ommium (ubfPantiam con

j

sempla &

3.

fimulacra

feipfo gignens, (1) idem , & templa & fimulacra. Deorum exitrui &

configurari prohibuit ? qaandoquidem nulium id genus opus Deo dig.

feex

pmh;bct.

X:nophan.

num haberi condeceat, ( k.) Xenophanes Vhilofophusde Deo i f/t ein-

quà

nénque edte

texit

"hiïa»ïoph.

wiwm aubbors G emnia [wperemisens extra motum Qv quietem , 0u

Meliffus

trariaip elementationem, — Meliffus Philofophus Deum: [gcu;;(lz;;-r; johftostie

Pän

Phileoph." indeficientiam , €& infinitatem vututis ,ip[um iofinitum , quemadinodum G. Vgee

ij

At

neralülem pronuntiabet. — Quoniam igitur non eft fadus , eff ,€& fuit femper , G'

:iA

infiatum.

Idem: Deu

ít,

Th:ophrat, &fit ; & neque principium neque fiaem babet , fed- eft

Ariftotelic. hia videre & audwe : quidquid natum efl interire, — Theophraftus Ariflotelictus :

Tinem

L

Nam id quod efl primum && Diviriffimum . , omuia optima vult. e[fe y fertafféque, id

Wfir

]

Alexandet

e[l exuperans emneim . [acntiam , e in(ivutalile,

Alexauder Aphrod,:liu.s : pte

li,

|

APhlodii.

.€ere nolle; Deum velus » qua (unt hic , pro[picere , omninó eft à D.o Alienzn : inyie

f

ïi(em:.!

diàn

lemblicus

di& exim , Q pror(us vnique natura fffl meliora , ciém po[fis , f[acere noi

B

le. Et qat»

(if, ]

Philofoph. f

4im utrumó, alunum efl à. Deo, neg, uirumque [it ineo , neque alterwm. Quid

o fi vult Q potefl , utig, etiam pro[picit.

]amblicus Piailofophus Piatonicus

fa.

L

Timazus

cum Pythagoricis ait: Divina can(a eff principium , finis , med.um, eui adbe

Wthn

Timaw Locrus: Vuuas princtjiutim o«

It

li

Locrus Phi. f€4Hl neceffum eft , qui volust. effe beati.

lofophus

niuum e(i ingesitum : fi emm ef[et genitum , non uiique ampizui effit principtum $

N

fed illa ex quibus aemitum effct principitum,

Eidem & hocadícribicur : Queme

Baum

admodum per iniclledum noftrum Divinum attingias iotelledium 5 fic prunum

Iemp

j

unum ,a quo omibus inefl unio per unum , Q* tanquam c(fcntie noftra fiorem ate

dig

Euripides — tingere licet ; per quod (ané noff'yum unum Divino maximé jungunur,.—. Euripides

lnto

Philofoph. Philofophus: Deum per f ortum »id eff ,nen aliunde quam à (aipfo ducere prim-

ii

éipium-s ab eo ezim de(cendunt omnia naturaliumn verum fesnitia , ut 1 quio fitideas

if

J

yera Q? aterna veuum exeiplaria, — Circa eum (unt lux Q teuebra , G ficllauum

UT

!0

multitudo innumerabilus, — Per ca autem figmficatur votuw musdus , Q qua into

l) ]

T

Xenocrates (unr omnia y qu& (un

t árca (uum Creatorem , ut. que ab eo pendeant » abfq, a

Ahoy

Philofoph,

e[fe nequeant

Xenocrates Philofophus : Per boc quod votavit unum fupreimum

if y

]ovem , alteyum verà ultumum , Patrem intelligit & Filium ( ita ínterpretante

lil

Theatrides

Herueto ) mon qu-öd Pater major fit Filio ;unus enim quod attinet ad effeniiam e

f ht

lr Ti

Philof oph.

idem e[l ater 5 (ed quod P ater. eff inituum & origo' Divinitatis , 4 quo gigniur Fiw

|dius. Tbeatrides Philofophas: Deweff unum , revera eovum qua [unt piinte

[ 'Wt

Cfeandes:

pium , nam fi multa effeut principia, non effot unum, — Cleandes vi[adeus Philo-

" li

V ifadeus,

fophus Stoicus: $; bonum quale fit sme vogas , audi ; Ordynatum , juflum , «oue

uj

fLans , femper confevens , metás cure ? doloris expers, jucundum y tutum , ATicullhy

INj

m

gerenS:

LT

laanamtuæ »quod omnes fatentur , gqlm'aþq(n » 4 faftu alienum , curam

-nodetde

(

(i) Laért. lib.7, de vir, Phil (k) 1iem lib de Kep.

Es

b

uj

t/lnnik,sza'z' 3;j3. iegä *Mofaice 8 90.

;

: 285'

Woderatum , vebemens , diuturnum , Tepreoenfiom misi:

$

m auuul

né effise, femper pyyma. 4

'iftoStoic.

mens. — Anflon Scoicus: Deum a jebatomnino capi mon

pc)fc

Etc dies ine de-

pus Diti

ficeret , fi omnes l'hilofophos huc

addüuccre conarer

;qui Deum unum

Deo! s

qua fcriptis quà verbis confetfi funt.. Genebrardu:

d

texit.éorum , qui unum Deum celebrárun

quendam Caralogum

t , n quibus. Trifj

ii

H

Pherecidem , P ytbagoram , Plalolaum, Arch

egzjf um , Catalogus

It4m y Empedoclem ,

Parmeidem , Philotopho

um CH

Melifsm , Xenophane

", Timaum , Zenonem . Eletem ,

à€cimonem , Euchdem , rum uoum

j f

Anaxagoranr , Platonem s Avtfloielem ,

1 beophraflum , Zenonem. Stoicum

, Epi- ÜDeum cre-

Mdem:Ji

xle:

-dcr.tium.

um , Plotimum , Senecam , Maciobium , Cieronem ;

& alios connumerat,

i ,mj'osi

Hinc merito S. Amirefiw contra idoloi

atras detonans ait: Vós m n

f

vefirarum adoratis opera s nos injuriam ducit

nus , ovune quod fieri potef. Deum pu.

Ipfi l'hilo-

;wd:fflü j

at

Non vult fe Deus lapidibus coli.

fophi idola

l

Denique etiam wpfi Pbilo

fophi vefizi i(fa

deudevt,

[

ts

"iferuit. (1) Riferuntcette,

& refutatis idolis unum ce

lebrárunt prz-

TA

dicärunrcjue Deum.

( m) Ita Tertullienu de Dhilofophis

fcribit ad. Et/zi-

TM

€0$,

Deos vefros : palam d.

eftruumt: , C fuperfliiones veffras

Cemmientavijs. ac-

Quid Phi-

j P)awi:;»'

eu[ant.

Subolet mihi

lolophi de

ectorem forfitan in philofophisi

ftis de(iderare,

Vctbo Diy,

m

ut etiam de Verbo Diyino, utp

ote quod poftea in humanitate affum ptà

feuferint,

mm;mr;cü

negotium no(trz redemptioni

s in fe fufcepit

» piusaliquid exprimant,

777

Relpondeo quidem & dico

,indictis & dicend

ls

jam plura tali; Philofo-

jur; Qu

phorum loca me attulifIe de Verbo , & Mente f

cunda , nihilominus, ut

(emper ex ali

; Wunm

j$, & nonà meipío tantüm loqu

Of ; ita nunc relictis cot

alijs ceftibus

,unicum P, Seb

LA

4fhanum Barradium adhibeo , qui.ex inftituto

, nl

hanc quaftionem format :

An Verbum Di

p»umm Philefepbis. &tbnicis notum

TU

Juerit, Quid porró refolvat , audiamus,

Notum fuiffe docet LaGantius 1. 4.

de (apientia c, 9. bis verbis : Hunc fermonem , i

'i 4!;'0 P l)[llf'i!

.ly

d eff , Verbum Divinum , nec l-

r2

lofopln quidéw ignoraverumt.. Siqiüdem.| Zemo

n

nature dipofitorem atá, opificem Do&rina,

| (qu L

uniyer[itatis Aó*yoy pradicat , quem && fatum ;

& ueceffitatem verum , & Deum , Zcnoois,

C «nmum Jovis nuncupat, — Nam

t:öd

Trifmegiffus ,

qui veritatem pen? univer[am ,

" !i

ii

ne[cio quomodo ,invefligavit , v

iTtHtem ma

jeltdtämque Veïþl .-[æpe .dgjr[ïgplit. Hec

yepe^

Latlantiti, Quid veró Mercurius de Verbo

feripferit , indicat. auguflinus in lib. de -

$. baref c. 3,. Seripfit

i ifþ"ï'gä

; inquit , Mercuriu librum , qui AÓyG» T£AeiQ» Appella

- Trifmegifti

r ,id efd y Verbum

vera Thege

u

4

perfedum. — Megnum women libvi bujus , 4

Wi& magnus eft ,

logia.

71 d

de quo (criptus eff lib

er. Quid enim peifeäiuSaVeæ bo

» qUi [olus eff snter mortuos

liber ? Audiamus ,

quid loquatur Mercnrius d

j

e Ferbo perfetto.

Dominu ; inquit ,

[[ //M

Wn'(üïl

Q omuiuin Faclor Deoruim

»

fecundum fecit Domimmm,

- Et poft pauca : Quoviam

jl :M,W

ergo hunc. fecit primum ,

folum , && unum ; bonus au

te

m e vifus eft , & plemffi.

quam V mgenitum fuum-

8U5 omnium bonorum , l;gtatm eji & yalde dilexit ,;tnn

;

4

j

Itens

(1) S,Ambr.'xl. z.E;;if't!'xz.u(-m) Tettull, Apol, c, 46. '

,,,,,

182

Atyariá 3. Pontifice Y3, Toabimü Rgge 22.

H

1rem alio loco fic ; Eilus benedicà Dei , atá, bona voluntatis , cujus not

»

£ M0n o

t

te[t bumano ore marrati, — De . (olo Deo Dominus eff , omniwm Dominawe Den.

Horétt

Ejusconfen-

Ha&c Mercurus apud. Auguftinum , qui de V erbo

fus cum Ca-

viortalibus , (uper bomines efr.

é i

tholicisDoe

Divino eum lozui exiftimat.

1dem Mercurius in P ymandrot Meus, inquit, Dens

t D

f

&oribus,

aiiu[que [exás fes

unditate. plemffimus , vira & lux , cum verbo (uo Mentem alte-

DT

Acccdit

ram opificem peperit , qui quidem Deus , 18nis 4td, Spiritus Numen,

: juw Wi

pis vulgata illa eju(dem (ementia t Manas genuit Mouadem , drin(e [aum vefiexit

I

l

n

/

jj

J

amorem, — Hoc e[t , us Dess genuit umcum Filium , & in fe emorem refledens

Til d

| produxit Spiritum (anctum, — 1lud quad, in Pimandro s Mens Dews tuus » Mentts

f»'f'ii"lll v;&ö:

vero gerien Verbum luceus Dei Filiu. — Et Lackantins l. . de Í4p. 6« 27. 1rife-

dun, f

o gifims . ait , de Deo Patre omnia , de Filio lecutu eft innlta , que Divinis contis

M0

meutur AvCAHis, — Prterea mottun fuiffe Platonicis Verbum. Diwiuum . indyat $,

Thiiiat

augufHinus lib, 7. Conf. c. 9. illia verbis ; Procuváfli nibi quefdam Pletorwonum

ld

libros ; Q* ibi legi , non quidem ijs verbis » (ed boc idem omiiio muliis & inaliijli-

9 j

j

cibus rationibus [uaderi : quüd in principie erat Verbum » & v'erbum erat apud Deun

atl

( Dew erat verbum, — Et que(l. ay. (up Exod, Difficile au effé. explicatu, cur

NI

Nec ipfa

in tertía plaga Magi Pharaonis defecerint 5 dixerüntque :

Dignus Dei eft hii

*"rinitas in

[x?äs PQI

à

Digitum vero Dei docet figmficare Spiritum (anttum. Deinde &« addit ; Come

IDtfpy

Divin!s la-

eff , fummi Pbilofopin Gentium , quan-

tuit Philo-

mendatur fortaffe Trinitas : & quod verum

prins

ium in eorum . litteris indagatur, (ine Spir

itu [«nito philofophati (unt , quamvis de

DP

foghoa. -

Patre G7 Filio zon tacuerinte — Divus itein C yriliu l, $. cont. [ulian. ajJerit 5 Phi-

I'Jm,&g'

lofophos affirmáffe 5 effentiam Dei ufd, ad tres. fubfiftentias attingere ; uterdum

fOïrH'. w

etium Trinitatis nomen ponentes.

Primum , inquit , Aut

horem. [ummum. conffi»

lditrs

tuunt , flantem , ymmolilem , beneficum. per omnia ; & illum e[fe dicunt bonum s

Mu

ex ipfo autem fatlam e[fe Mentem , quem fecun

dum nominant Deum , & prafidetis

Pré&terea (9 iertiam narrant mundo animaltte

Eodeimn lt«

tem mundo Opificem.

ls Ptb

bro idem C yrillus citat bac ? orphyri verba , quib

us oftendit j Platonem [enfiffé Die

Nl!ïü. f

Plato de ui- vinam effentiam ad tres attingere [ubfiflemias, — V [que ad tres (abfifleniias , dicit

Ws

busfubü- — plato , Dei progredi effentiam , & effe quidem dicit fummé Deum , Bonum , p

Ti

fentijs

ilum. autem fecundum Conditore

m itertsam autem mundi animam : nam ti[g, ad

Dirig

Ssuiliter T beodoretus lab, a. de. þrinci-pijs.k Plo«

anmam Diyinttatem progredi,

Ü

Plotini

htem , tria ajunt pojita eff

tinus , inguit , Ac Numenus explicantes Platonis me

amiï!ic

'opinio,

à Platone aterna ; ip[um videlces Bonum, Mentémque » G. bujus umverfi Animiaiih

Vocat enim Bonum » quem nos Patrem diciuus 2 Mentem verà [eu intelletum ,

ïcl

Titose

quem aos Filsum. Verbümque appellamus ; Potentium verà , qua 4niinet omnia G*

(

t*

NU

. yivificet , Animam yocat , eam . quam [ecre. Littere Spiritum (anctum appellant,

Comm'[ü

