Nullam ergo pratereavequircbat ; neque alia videtnr

£, hüxci

zl

(antCE D

feiffe neccffaria.

Vidifti Le&or, cognitionem naturalem (ufficere qui-

xri p

d« ad falutem ex parte hominis.

Addunt porro Theologi diccnies 2

qu^riefeunque homines ia lege nature eandem cosnitionein , ofteaden-

juam fil

Haic enim

tem illis unum Dcum, in ejufdem Dei gloriam retulerunt , & ejus in-

Deus adiij.

; m

tuicu jus & precepta naturz fervárunt ; iode factum efle,ut Deus altio-

fit d

dit giauan

No M

rem eisper revelacioncm notitiam fidei ; & coníecuuve juftificationem

3

Dun ag

bnpertüret, Videarur $ere. (g).—

"Theologus in/ignis jam fupra pro

du&us Arribvajïus Cnrlmhmis nonni-

V.

fs erqui

hil propitts a hujus difficultat-m quaitioais accedit , & in Phitofopois

neuaitt

fntveri

omninó iuperaaturalem fidci gratiam agnofct.

de quibus agzuüs ine

quit: Qui veruatem . Dei in inju?114 detinent.

I4 eft. qui contra con[cientiam

" quäz:' VWI

egunt , &* contraid. quid feutiunt & (aanat « aut (aire debeat de Dzo , operantr t

p d

dit a

à qua impietare G inulhtia pn ) Deo faveute ) fe avertove. Satur ent , Q .at4 nog.

[cirs debet de De» 4b vivibs , ilom effe uviumm. Deum . Domiuat » q464 (uor. ier-li-

Efäl'h H'W

reqmmtinabu , que vecla (ust , cg qui fibt debentur , 9 proxuno : qua Jf n6 ,« A a»tque

infpicate

fufom &t

g4mus , non (umus cxcu[ibiles, | Quomam ve.9 Gentes non. (uit. dorei.che. abfque 9-

bc de Deicooniione , pracipdé a«teun eocum majores , quy angénio. pollebast , &

Wþlllf j im

fapientiam profitebantur ,( mon «mim omit.bat: Deus eos per (uvs. Auge-os alumt- Bhi!ofnpb;

: p H

gare J ideó bos priiion taxat. Apoflolu , ut inde p'jfit confidentius ad udos fe Ocas p x

j x'algg

convertere , & fic of endcre » quod omnes fuerint (ub. pecéato. (h ) Ecce ergo il - *ugelos il

fm GW ,ïd;

lacogui::o, quain Phiiof;phi de Deo hibuerunt, ea noa meré natu; alis, Inuaarit,

ag

fcd fupe naturali: fuit, t im pergratiam Dei, qui nunquam Gentss (i-

"T

ne iali cognitioae de eliqiicstum per iil ftrationem A';gelgjmm ;per

Wjiþ;?Mtzï'.;ï

quos Deus fidem hsnc juítificantzm G zntibus indalüt: & pracipue , ut .

3

íc fil«m

"äf'iiim;:.:ä:'

fu»rà jam dictum fuit, Sapi-ntibus eam conceffit , qui vulgus reliquum.

tl GU

jufti acanré

iuitraerent , quorum nimirum ex fpeciali gratia ita commovit volun-

habaiiie ceg.

aunli

tates , ut $oto pauló ante cítatus loquitur,

Sed Gatharinum ulcra eX am-ieu4, iuac,

AL

boneloqueatemaudiamus. — Ne autem banc masijeflam de Deo notitiain ar«

f

ii

bitretur qui(piam vexire à lanine tamiin maturali — [ine aliquo-divino «fflatu. (

Ü

"

D

«iálio (uperaddiro , fHatim adjecit - Deus emn idlis mamfeftavit.

Licet emomn

EL

L

1

ex his. que poiesant ex bov creuturarum libro videre , potu ffent ( qui ingemoper- A Cathati-

Qui

Jpicaces crant ) ea con eilare de Deo , que duximus , nan tamen firmuer bn$ buti ete, as ex A»0»

V'

ul

ii

Jjauquam rei mam[e(le ; ifi intus per angelos adjuti ]u;æt s nam emnis nffra ftoio attrdis

7 [

ff) ]IIA'l

£ognitio civ6 ejus 1nnos providentiam ex lns , que videntur ,non eft eou[d, fi.ma ,

il

ili

ll

,

/

qin poffes nannurllzs appareutibus À contra

fio T4-/0m0WMs » G. dinone adyupant e

WW li

£

ÍaU€,

nþ

(£) Fcæn. Sot. in Ep. ad Kogs.c. 1, (h) ,Amb:, Carh, in Ep, ad Kom. €, 1.

"

&

$:6

AMyaria 3 Poutifice 3 , Doakimó Rege 227

2

Nora verba Tabefaddari ,. (£ Deus. omnino relisqueret no[metipfos mobss ipfis. — Apoftolut evgo

tufim

huiusTheo- declarans moduim ,quo noyerunt 5 &* &t binc etium acciperes quid de ilo potuerunt

logi.

n f

nóffe , ait , quüd Deu lucis (ue beneficio ac participatione , quá participatnr ommis

[

intelledus naturaliter , Q* per media obietla , que (unt ipfius ereatura , illis mnanis.

tim d

feflavit ea , qua de ipfo natuzaliter no[cibilia erant , «djuvando natura lumen itm

tiei t

Deus adju-

trin(ecus eo modo , quem ipfi nárunt, — Alioquin fi fibiipfis , r u tantüm (olere

tie dimiffi fuiffeut. [ecul Sapientes , nec fic Deum cognoviffeut &'e. — Cui fentena —

[f/lm

vit inbhilos

[

fophis lu fi& €x docirine B. Augu[limi con[entit D. An(clus boc im loco , cujss verba funt

t

mcn nature fec . Deuwi ,inquit y illis manifeflavit. — 1d eff : mon [olum naturalis vatio profuity

Á

fcd Deus quotidie adjuvit , me fola matura (uffcere videretur. — Quid clarius, —

f()phl |

quàm quód Philofophi non ex folo lumine natura , fed ex codlefti gra«-

An0n

tia continub adjuvante , ac illuminante , voluntatem ac intellectum -

p

movente , Deum cognoverint? fed necdum à Catharino recedo , qui quód

AuxilioDei 4

tll l

pofolus dicat : Eos Deum cognoviffe , (ed uon ut Deum glorifica[e ,in hac vere

NT

fuerant con-

ba commentatur , inquiens: Hsc offendit Apoflolus smundum mi[erum Q itt-

Etau

firmau in fj

gotitia VC«

felicem : pyimiin per boc , quüd Gentiles non profecerunt iu (uo mature libro . etiatt

H

J

auxilio Dei confirmati in nctitia veritatis s quomiam magna Philofophi defecerunt ,

sitatis,

Quj

qui minimé probárunt ip[o opere , quod probabant intellcentiá & fermoue, $i igie

do 1f

tur ii magis illuffrati à Deo ; &$ elecli , ut alios illufivareut » prolapfi (unt , qui

'/ll (f

Fueruuj 1l

lüftrati à

putandum eft de imperita multitudine e* vulgo veliquerum bomitum , qui per tllos

LT

Deo ,& elc-

ducebantur 2 nam st ex. illis conijcias reliquos s cim enim ip noviffent Deum , id

N

&i , ut alios

eft , euns in (e (ummno pulchrum & excellentem , cuju providentiá &* (apicntiá -

f|tntit

illuftrarent,

cutiila futit. conditas &* gubernantur (. boc enim eft veré nóffe Deum 5 nam [erip-

Jiay,

tura , ut alibi (epius declaro , in bac notitia » quód eft Deus , concludi volunt , r L

siltq,

&otitiam providemtie ejus ) cdsn. ipf$ , inquam » banc Dei baberent wotitiam , 46

'/lf/(ïgA

propterea. intelligerent , ipfum effe coleudum (* glorificandum cum. emni laudt ,

VT

fancio timore , debita quoá, gratiarum aclione , nec tamen id prafliterunt , redditi

il

funt imexen[abiles, ld autemn in hujus Doctoris difcurfu obfervandum

DeusPhilo.

lthff!d

fophos non

peto , quód afferat, Philofophos non fuilfe dimiflos fuz tantüm folet«

.

MM

tiz

& cognitioni naturali , fed Deum adjavilTe lumen. naturz intrinie«

tE

fua utüm

cu

*

jl

Íolertiae

$, Fatetur infüper, cosmagis à Deo fuiffe illnftratos ; tanquam à

[ X"!h

reliquit.

Deo ele&tos, ut & alios illuftrarent : quod plané de fola co

gnitione ná-

'Mgv

turali non procedit , fed dicit , veré per Deum ex gratia fuiffe eleCtos

Waf

& illuftratos ad hoc , ut Deum cognofícerent,

Pro coronide & hzc

Catlarini verba iufcipe : Nec thibi , alt , proferat qui(quam Ethnicorum exeme

"

W.g

pl« , quos commendant profane (criptura tauquam. fapientes &* bonos ,qui fecute

di virtutem (uut operati 5 ut de quibu[dam. Philoophss legitur , & lijs in Repub-

lic Romanorum aut. Gr&G0YWIn » AU nliarum Gentium viris , quos vulgu

s Veterum

uü

teffimonie

lil

227

Apfilin

edunu Mundi 3373. Leg&'Mbüicæ $90,

TT

;;'[limanio €

elebratifimos babet : ego euim dc 1js audaüer , autboritate Seriptura- Quifquisse

ré pius &

Ti

vum fretus, ficcen(eo. — $$ ij, vere pj , C* virutibus veris pradii fuerunt , non

virtutibug

m

fiue Dei auxililo ( gratin d feceuns quod etiwimn de monnullis exiftvmare promp-

praditus j

u

um e[l : nouemm u[;, adeo dereliquerat. Deus mundum , ut. «liquos ad u$ uotia-

non fine

niem non eveberet , Q* adyuvavet , ut qnod velleut bonum , etiam diligerent ai DeT- Dei auxilio

p

. Qijm

fieerent , non. (uis tamen. viribus , (ed ipfiu Decs auxilio €? gratiá , Q* Angelorum & yatiavae

miufferio occul

3

ju us

tradatu, -

0 , ut D. Dion)fius teflarur , qua de re ctiam proprio dsputavi lis eit-

wtitqji

i

VL

Atnbrofi] Catharin

fenfum perc epimus de cognitione , quam Philo.

Qu d

fophi , & aiij quidam

d

nalés habuerunt c.cca Deum , quód nempe il-

]

odl

a non ex fola naturali notitia , fed potius ex gratia & noiione Divina P

hilofophg

: fl

Procefferit. Et quomodo quafo tanta de Deo & Divinis fenfilfonr , um fcico-

" 'QUi qW

eia ex gï'a-

nili per auxiliura & gratiam Dei? cum apoflolus dicat , nt pauló ante

tia & »notig

f i

commonui : N»s son effe fufficientes eogitare aliquid z. nobis , quafi ex nobis.

nc Divina

m;'jaumöi!'

Et aiibi : Ideo potum volis facto , quüd nemo in Spirit Dei loquens dscit auatbe-

procetic

s lnl

Wia LESV.. Et nemo potc[] dicere : Domimius LESV S , ni[iin Spiritu (andio, (

lj f

Qu uis ergo tanta de Deo dicat, nifi per gratiam Spirit£s (andiá? Fides elt

wttt, V

doaum Dei, Sedomne datum optumum , C* omne donum perfectum defur um

if

]

eJf , defiendens à Patreluminum. (1). Kepeio verba 5. Anf-imi : Non filüm

fl

/

/lllifi

Waturalis ratio profuit , (ed Deus quotidie adjuwi , ne (ola narura fufficere videre-

« u

Humäna tà

tur. — Hinc etium. Apoffolus : Deus 1lis vevelavit Hugo de S. Vsclore Tom $,

tio infuffie

g n

e[tendit : quód vatio jumana

per fe infufficiens effet , vafi revelaiyo Divina i in d-

ciens , nifi

j w W

j' orium effit.

(m) Niolaus Gorranus , jam iemel nomiua:us, hoc ipfüm ie:elatio

yi w

aHïrmatl ex verbis apsffol; ; Deus enim illss mani[e[lasit. QuA aiu fulüm ei5 Divinaacg

TL

navüralem vatynem , per quam poffent cogno[cere , tribuit , ( ctiam cogmi soneum eedate

i

f n« uraliter inferuit

»fed etiam exterius per opera (ua. ad [ut cogmtionem adjuvit,

TM f!d

tude [ubdit : 1nvifibila enim ipfius à creatura mundi ; pet e« , cu& jacba. (uvt , i*

bfem

(l

tclietla confbiciumtur. — A ddit porró Philofophos Deum cognovill: : per

ADQu

naturalem vationem ,

Fuit ergo

petr Dei vevelationem , pet creaturarum yn[pethonem. (( )

I

*

Ogmno

u

Et E; ifcor us Halberfta

tteifis ; Deus enim illsreveluvit : five min per nalumle

Philo'opho

w

Vi gniuim , ( variová: donum , at

g, Acumen fFudij , füve per occuli m vufpirationtlh pas oecioei

nit"

vevelavit: Dcus eis . quia non boc eft Ct

e4tur quod c,€4/no4. ]uiu Creator Dcus ; rcvelationé

][ïc fk&e

:

ereatura vero eft faiiura D. ( 0 ) Et ipfe Dodi

^ Angeliw ad id ; Denilss

)

j

ant[efi avit , ita

procedit. O/fendit & quo. auth:re bupuimodi cogmin ess faerit

W

aniíe-

j

manj.[taia , &

Anfeflamt. Cp) 3edtalis m

j

;

dicit , quod De :'ü;f m

2

lacdió

jj !

[

( k) 1 Coriuh 22,

n

$ /1) 'acob.t v, t2, (à) $ Anfelm ïnr-pïä, ad Rom

d

]

ll

y

i€)]. Gorran. in cpitt. a í Kom. 6, 1,

(9) Haym, j.*.'- cpift. ad Áoip. €» 1e

(g ) $, f!!g

* in epift, ad Rom, eis

——

318

i»!ïariä 3. Pontifice 13 Toabimó Rege 3.

ftatio quin fignum gratiz Divinz extiterit , nemo negare facilé potetit,

at [

Pauló aliter argumentatur Hugo de 5. Victore, qui dum in fuis 4nnotatio-

nem f

uncf

nibu elucidatorijs , quas in Epiffolam ad Romanos edidit , hanc Apofloli de Phi-

lofophis fententiam ad. trutinam rc v« caret » varias exinde quaftiones

cudir

lucisf

formavit. v. g. Queffiene 38. queritur , inquit , de Deo , quod. dicit 2poffolws

de Philo(ophis s quod. effent inexcu[abiles : quia cüm cognoviffent Deum , non (icut

NH-]

Deum glorificaverunt,

Nam yidestur. excu[ationeg babuiffe: N on enim tanta

quip

collata eft eis gratia, ex qua Deum poruerunt. glorificare.

Nunquid enim. Deum

du n

glorificare. potuevunt. fine cbasitate ? Nutnquid peteff

i5 charitatem babere fine

m

&

diligere potuerat ? Solu-

lilpe

Cur füerint

fide ? Nunquid exillo graducognitionis , quem hebueru

inexcufabi

t1o. 1deo inexcu[aliles fuerunt ; quia non fecerunt , quantum petuerunt , Quæ/ï- 49,

prds

les,

item quavitur 1 $1 feciffent , quantum potuiffent , an digra effent [alute » f exifent ab

09

fac Yi in.tali flatu? Nam quis dignus (alute fine fide ? vel qms cum charitate

p

Qw

perirepotefl ? M. P. Abelardus ait : quód erant digm (alute : sd efl , ut daveiur eu ,

Si feciffent , unde (alvarentur 5 quie (i feciffeut , quantum.potufent » munquam permitteret. eos

T4li :

lmili

fuiflcnt.

ifire fine fide.

Alij dicunt : quód ideo snexcu[aliles , quia ex ilo gradu

cognitionis potuerum diligere , & flatim ex boc flatu daretur eis fides.. Sed. [ecune

fitrend

dim boc fides ex charitate, nou charitasex fide. — Tertij verà fentiunt , quód. nullo

ïwiufmoæ

ts

gradu coonitionis diligere potuerunt : fi tamen fecifent , quod poffent . [tatiim da-

reitur eis fides , ex qua Dettm diligerent » 69 fic glorificarent. Quajlio quarta : An

Trctor

Dictnt qui-

v«ti0 tiaturalis aliquid poffit per (c fine adjutorio gravi& ? Solutio.

ii W

dam.quöd ratio naturalis multa poieff per (e , ut apparet n Philv(oplis , qui tali

lige d

t4tiom innixi , multa uou (olim in compreherfione . veruatis circo. eveaturas » (ed

kie

etiam circa Caeatorem cognoverunt. 5 (calwet quód. Deweft ,. unw eft , & quid

4

b

BUET

Ppilofophis

uon defuit -

trinw efb, — Sed ad hanc cognitionem non videntur per veriffe fne gratta 4djuorw;

: d

titiy

mque (ubungit :

Toeio,

gra:ia.

unde Apeflolus : Quod notuim eff Dei manifeffum in iis eff.. Statí

Deus enii manifeffavit Mlis, — Quafl, 41,. Quomodo ergo. fine gratis , fi Dew

ink

L

manifeflavit illis ?. nonné bec fgratia? Ad. boc re[pondent quidam fic: Dew dicitur

^maufeftáffe , quia tales feci. creatutas , ut illis poffit ipfe Greator cogno(ci. Vndt

Qulb

fabjungit : Invifibilia enim Dei (zc. Quaff. €2. Ratio ergo naturalis [ine gratia

Qinto

quid potefl , cüm talis lux fit ex gratia ? Ad quod ve[pondeut quidam fic ; 1n prima

'Ulüen[

)';OIS c?c gra

tia Ínfula in

ereatione eft expofita €r. propofita ineriori oculo illufratio [umme lucis, quoadu(ds

QUl

ipfa ercatio

3.

ad quem finem per fe ex tali expofitisne C propefitione fine «liqua. geatia [uper*

ne,

veniente pervenire valeret : qua ilufIratio non futt de. (ubflantia vationis , nec deeju

ti&turA, [cd de dono ejus grattito. — Tamen potcff ásci , quód naturaliter videt

lt"ngm

gt cüm nature data eft aptitudo & idoneitas videndi , expefitá illd luce, de qu^

Mu g

—— fermo preceffit.

Htaque fine omtimoda gratia mil potefl. videre oculus mentis ; p9*

Pt

ur4 5

LT |

.. te/i-mmeplbenz[ine gratis fupervenieute alia ab ila , que collata eff cum nat

qlm

'

^

p Mundi 3372 Legaä"Mgfæicæ/ $9.

21

facil p

füis 4ntiü

que [uperveniens gratia tmaxvaé [olet dictgratia,.. Ncimmpe cüm homo ad fi-

nem fupernaturalem , ad eternam falutem creatus fit, ideo Creatorad

p

bunc &nem aflequendum in ipía creatione homini gratiam contulit, fe-

dequadl

cundüm Hagogem , per quam abíque alia nova füperveniente dictum fa-

i d

lutis fidem aflequi potelt. | Suarim quoque de lege paturali aflerit ,ToP ..

Waturae

JH , f Ef

$ in3. p. di[. 4. pref. ) per eam non inteliigi folum illud diCtamen , !is quo

Ino-

N n eniid

quod prodit cx purg nature viribus ;nam cüm homo íub purz natura 4o fumenda

j enim D

ftatu nunquam verfatus fit ; verüm fimul atque precuctus infinem B&

ien hat

fupernaturali- beatitudinis ordinatus ; inde eft, quód & media habve-

potuemæt?&ï

rit íupernaturalia , quibus finem pra.füitutum sffequi pcffibile i. Com-

i, Quià

prebendunus ergo (, at Paulto. Sberlogus in Cant, Tom. 2. inc. t v. 1. Veft. 1.

usf

fect. . ) fub lege matura ea pracepta , qua connaturalia (unt gratie €y. jufhiti& [u-

s a d

pernaiwrali , (euillud diclamen rationis , quod sou tantim ex natuvahi lummine , [ed

TL

etiam ex fide fupernaturali revelata , ac fufficienter propofita. imtrinfecé orttur.

t pupitt

Talia pracepta , tefte eodem, funt fides, fpes, charitas , p oeni.entia &

i u p

fimilia , que períe, & ex naturarel ; fünt neceílaria ad vitam rccié in-

ls. $f

flituendam, — Hinc jam fi bomo , ex nature dictamine fuprà affertz ,

i, W L

hujufmodi virtutes exerceat , tuncgratiá illà ,in prima creatione infulá

operante , iftz virtutes elevantur , fpiritualifantur , & falutis xterne

lj /Mlm j

j

metitorig redduntur: ita ut huc eriam referri queat d tritum : Faciezti

fiot

bomini quod in (e eft , Deus non denegat gratium. — Hocautem cffacum quàm

longe di(tet à Semipelagienorum errore , Suarezius oftendit ; Opu(c. L, 3. €.2.

Rq*lhh W"

u

l

Neque enim pofitive difpofitionis aliquid intelligitur,quo moveatur

Deus ad dandam gratiam primam ; fed removens , prohibens Ggnificatur

2W$7€M

777

tantüm, cüm non ponenti obicem Deus ex iberalitate, non ex hoeminis

merito , grátiam illam ; ad hocin ejus creatione conceffam , tunc opero-

quui

r

TM

fam & cfficacem efle permittat jubeatur, Videatur Leffiw l. de grat.

(fic. c.10. Redeamus nuncad Hugonem ciratüm , qui tantüm iídco inex-

ngWE

]

cufabiles pronuntiat aliquos Philofophos ; eà quód nunc non fecerint ,

aph

quantum potuerunt ; gratiam certó habuiffent , fi feciffent

4

T

tuiílent.

,qua po-

Notes velim dittam doctrinam Hugonis de $. Vidore in varijs

np[,m

r

lii

lib

q ]

quaítionibus , quarum ultimz apponas , quod citatus quoque Sherlogis

Á

Tom, 2. Veft. 12. n.13 6. 2. v. 8 feq habet his verbis. — Iufideles fi moda. dcli-

uomodo

T gmll

ii

y

to divinis re[ponderent

metibus ex legis naturalis plena obfervantia , Numenillud Dcos Genci.

&ternum. (aciurum , quemadmodum fidei m yfterijs imbuerentur , (euip(o smme- libus &dera

777

J )

fj !

di«to preceptore , (cu per Angelos , five per homines edocendo (7e, — Sed neque hoc waasmitat.

l

y

pecefarium fuiffe , (ed ait : Deum agnovi[fe ex Creatis A. 14. v.16, Cunthiigitur

lu;n lnm

h

NMOYerunt Deum e[fe , (ummdque praditum vonitate,

undüm

D]

2

Concedamm itque fec

gatur&

7230

vdïarz;.:?;.* PPontifice 31, Toshimo 'Rese 22,

v&m

giuture leges exa& vivere , & Creatórem (uper omzia. diigere [Hudio[^ coneri,

princi

quamobvem naturalem cogniionem de Numinis bonit«te ; in eaiénque affcum

UPITT

voluntatis naturalem. quoque comitari non valeat cogoitio pariter. [upernaturalis

ajint

«márque ? neque enim «d fupernaturalis vationem. ab objecie [pecifieori nece[fum

tits, ]

eff ; fea. fuffit habitum aut. principium fupernatuvale effe , quamwis ovjettum ordi-

Wt

nis inferyors fit,

Habens igitur Gentilis. cognitionem evidentem. de. exiflentia

ferio

iNota ? quo«

Creatoris ejs[que bonitatis (upernaturalem , que oriatur à lumine. aliquo per je ine

Wt

modo ho-

fufo , diflindo ab babitu fidei » faltem pracifive & formahter : poterit ex vi buju

J as

mo ad jufti- elicere amerem Dei (uper omnia fupernaturalem. , quo yuffificetur.

Facilie piané

iif

ficationem — lee vj« ad demon[trandum auxilium. Dei proximé (ufficiens 4d. couverfionem. dul*

'crtin

Mil

[j

5* qis vatqone fiuentibus , cujufcunque pohtie. (int , paratum. effe , quim opus fit vel Aue

FOTY

poffi

gelos deflinari » vel bomines ex remiotiffmis transferri Regovilus , qui eatechizete

LUg

( h ) Ecce quot modis Deusoptimus Gentibus prov iderit , ut ad fidem

Qul

& contequenterad falutem pervenire valeant per media non adeo diffi-

hij

€ilia , à Deo preparata.

Spero Lectori non fore ingratum , fi recene

(iocj,

tem purparatum Authorem , apud omnes impalfionatos vel maximé

Véltio

zítimatum adducam , nempe Eminentiffimum Dominwn. Caleffunum

t pj

Cardinalis. S, R, E. Presbyterum. Cardinalem Sfrondratum ; objcctionem ex 5. lhoná

feiu,

Sfcndratm — alijfque Theologis is facit ; Dari infideles aliquos, qui laberent infide-

r j

docrina, ]itate paré negacivà , hoc elt inculpabili, non ergoonnibusad can

ht

iafidelitatem viacendam dari gratiam,

efpoafio hujus eft, aliquos

lh.

fidei articulos invincibiliter ignovari poffe , quales fant de Eucharifia , necejftate

lt

Baptifmi 49c, Sed emnes prorfus ignorari , 4c prefertim ilum de exiflentia ctile

rm*ac)

tuj, Alicuius Dei planà negamus: cum fine bac cogmtione mhil bomvá. (aperfit ,

Mw

quo finem [uum , Ad queis conditus eft , valeat adipi(ci, — Syve evgoid nturé, five

hi pf

Quomodo gratie inffinciu bommes agnojcant , femper agnocunt 5 & lcét modo nos Lateaty

Ij :

DcusBarba- quibus modis , qnibáfque (ecretis (biraculis Deus eriem Barbaris lucein ( gratiam.

H

ris cciam.

fuim in[undat , certum e[t infundere , cim illy mec. bonitas de[it ut. velit , nec oim-

lucem in-

tc.N

fundat, -

mipotentia ut poffit, — Sicut ezgo mullus terre. finue vmpervins. ol , qub calorcim

N

mon müttat , ( mettalla gemma[que producat ,ita nullus finus. con[cntia: impr-

dittj,

vius Deo', quem grati4 Ó9 vadió. veritatis non vmplest, — Modus quidem G d

Vjj

non patet , fed-aliquando patebit , tunc. videlicet , cim , ut docet. Apoffolus , D*

Wil

aminus illuminabit ab[condit tenebrarum ». & manifeft abit confilia cordium.

vil.

Plus dico , Philofophos talia docuiffe de Deo & Divinis, quae pet

ïhllofop!l

Vi

Gcäm mul-

naturalem fcientiam nóífe non poterant , nifi fupernaturalis acceffiflet

L

QU

tà cognove. EfaU

a cum auxilio & illuftratione : nam Cenebrardus ob ocuios ponit

i

i

l

puntfnpra — VaK. los Gc

tra&a-

cartuüm ná.

-ntiles-Amhoxcs » qui gy&erium lanctillirmge Trimitatu

- verint

1369

(b) 1: Coriatb, 4

p ss

t

!

]

us Musdi 3373.

Legis Mofaica 890;

231

v;rint. $i

€ alt Chaldeos &c Per(aru

i Magos tres lopgias ftatuiffe , & tria

iif

principia, — Sic Trifmegiffum , de qu

g df

pitatem confefTum etffe,

O fuse 4, y1. aperte fanciiffinam Tri-

fipnanà

Sic Orpbeuti apud Clementem . Alexandrinum, - Sic

ajunt Pl«tonem & Pyth,

4goram tres Deos celebráfle,

Plato ttes fubfiften-

f w

tias, primam ut Patrem , (ecundam u

du

t Opificem , tertiam ut opus ab

ET

utroque procedens ; & fic dealijs, Por

tÓ Gabriel Va[qtez , dum de my-

fterio (anctiffimge Trinitatis difputat , de

hqe n

Doilore Augelico ait j $. Thomasin

nt ex tl

hoc articulo , in jolutione primi evgumenti

» Ut defendat , ratíone naturali nton pof-

fe Trinittem offendi , affrmat 5 nuli

ideo Philofopborum Gentili sn yflerium bac

tudipi

intufé, — Verum fi Patrum Scripti

wj i

5 fides babenda eff , negare niou po[Jumus ,

nWWþWü

nonnullos Philofopbos wotitiam aliqua

m buju myflerij fuiffe affectitos , ut copio(à

prolat Augaflinus Eugubinta libris de

perenni Philofophia,

5ic etnim teflatur Cle-

p i

mens Alexandrinwm l- , flroms

de Platone,

j atf

CJ'juo l. lc

]uflinus Mart yr in orat, ad Gent. d*

on dl

cont, |ul. ( q) Hinc Fafquez

infert;

Philofophosne minimam

hujus my

Iterij notitiam aífequi potuiffe folà

um , ii

tiocinati

one,cüm fit füpra captum intelle&

naturalis intelligentiz ra«

vl

velation

üs creati , adeóque fine re-

e Dei Tripit4ts mvyfte

rium cognofci nonpeffe, — Addit: Perrà

) C

«utem Pbilo(epbos Gentiles vevela

tione Dei

Gnntibus

g iM

piendum ,

myflerium. bec didiciffe non ita acci-

qualis fit fa.

ulo Hebrao

quefi ipfis revelatio aliqua proxim

E fít faila s fed quia aut à S. Scriptura;

4 revela.

L UPE

» 4ut /Eg yptio , aut

parentum traditione , «b ipfo initio ex-

jl ein

parte conjervata, fuer

ttit edocti y que omnia ad particulerem Dei vev

-

tio,

d aM

tiuent, Num (i g

[

elationetu per-

m m"'eiïm

yptij «liquid bujus

flerij cognoverunz , à populo Hebreo di-

dicerunt , ut optim?

notavit Eugubinus 1,

t. de perenni Pbilofc

«l i

verà C yrili L, x , «on

t.]u, Tbaletem Mi

l

ophia c. v. Teffatur

TE ("?",»,'

in 4Eg yptum. difcendi

efium 6 Solonem Philofophos ex Grecia

gt4tiá. profedlos fui

e ,

Ratio eutem , ob quem affcri«

Ll

m , Philofophes ed f

0

lüm

viá myflerijs buju moti

,odö " I

veyelatio proximé faca.

non eft ficut Sibyllis.

ti«m e(fecutos , eff , quin ipfis

"I

ut fequetti difputatione

dicemus

Deinde quia nec vatione naturals

»ntc aliquá demonflratione in bac vita oftendi po-

rvehiw I

teff. — Neceffe evgo. fust. 4b

«lijs eam docrinam acci

1 «W'

Hucufque Vafguz, Cuju

s doCtrinam in fe

pere aut. verbo-«ut (iripto,

4ntonit Gueyara de his P

quentibus ulterius proféquar, Talialae

(

hilofophis ita 2

Dei invifibilja Sapientum. Mundi 9t2 quis

us t

monulli per ea , que fata

fent

ine gratia

j

virtutem Ó Divititatem

P]

L

intelleta confbexerunt 5 (empiternam quoque ejus

dicat poffe

A,a]fd

Ó sno (piritu thenteque uná. cotitineri vegid, omtiu.

4l i

Philo(ophi &* Po£te Etbnic

orum apevtiffimó profeffi funt s ut. Firmianm: Lachantiuf

coguofci,

fl5

qu

$u Dirvinis inflitutionibu,

]

[

j

f

Gr&c. ^ffei, Clemens Alexa

inus Mart yr l, de Monarcb, Theodoretwus de cur,

j

; 4

ndein

w in Protrept. Eugubinusin libris de perenni

A

Satis (apérque docuey

2oH-

Ph'quopbiaï

WUt. Quiu iv;zb Q Etbnicorum Sapientes

T "

anlle

(q) Gabr, Vaíq. Comruent, Tom.3, m ,

P. 3. Tþom. Dify,-lglg. C 1. !

252

Ahyar ! 3. Pontifice 31, loakimó Re'ge'zz;

ii hp

sull« cognoviffe vidcumtur

s nam P ytbagoras , Trifimegiflus , Orpheus , Plato & alij

Grntem

Sapientum T imtatu m )]1

erium [ubindwaffe evedumur. ( t ) Sed & alia mul.

Poffeuimus per hunc d'f-

vut, $

tade Deo naturaliter non poffe comprehendi

curfum docet : Naturali ratione (atis colhgitur , Deum effe Ens snfimium , ii

finad

non ab alio pro-

CU d

mitatum ,imd:pendens 5 aum purum : càm enim fit primum . Ens,

dudnm 5 weceffe eff , us fit Ens per ef.miam s & 1deo illenitatum , Q wfiitum

tf

hi

perfectone , ac prommde etiatm potenti: agendi , nam potentia vel eff ipfa effentia ,

vel confequitur effzutiam,

8: ergo bac eft nazura Des , deducitur neceffarso plu-

T

WU

rima effz in Deos, qu& nature lumine affequi n

on poffimus, — Intellechus mamque

foffev ia

fflim)&

Confirma-

qui comprebendit omnia , qua (unt sm aliqua re , comprehendit etiam ipfiw. effea-

fütmin

sio,

siam ; bunavus ver? intcll-dus quia eff creatus , C* ideo limitatus C fimtws, illi

odo comprehenáct 1

it aj

miratam Dei effentiam , && anfimtas. ejus perfechione$ quom

pra[ertim quàd gon. poteft. Deum coqno[cere , mf ex vebus ab

eo effeihis , qui eft

ju C

Atqui nl«

M

X

£ommuns modus venends $m cognitienem can[ar«m nobis ignotarum

hs of us eft , nec effe poteft , qui divinam pevfedionem Q virtutem adaquat y

ET

qui j

quotam mbii efl fadum à Deo , nec fierá potef , quod mfiuts ejus perfechones

ht )ä/l/f.

coutineat j effex emim Deus.. (( £.). Ex quibus omnibus meritó conciudi po.

f

t ft ; fi ergo Philofophi tanta de Deo. & myflerío /ancifime T rinitatis

Va

D

agnov.runt,fine graija fupernaturali cognoícere non po:uiffe , adeoq;

fidem-eátenus nactos fuifle fup:rnaturalem ab auxilio & revelatione

(

lt

Ínterim hoc tantàm Lectorem monitum volo:

Divina piofluenteme

r

Secundüm pradicta Deum Philofophis ad cognofcenda aliqua my (teria,

T

LOUTY

i

v.g. (auduffi ne Triiitatis &c.. fupernaturalem adeó

que vivificain , me-

ritoriam & juftificantem 5 ergo non tantüm

morcuam & arídarii, aC mee

é4 !

re naturalem ,ut aliqui fruftrà conteadunt ,

fidem dedilfe. [s, iaquam

I^tw

6tj

histalem fidem d«dit, qui omues vult (alvos , qui nemirem vult p.rire , £zd

oines 4d agnitionem voritatis venire, — Legatur Salimeron (t ) ubi piura

il

i

h

N li

Philo:'ophorum Gentilium teftimoaia de fandiffima Trimtate rc'peric&-:

Pro hac materia continuanda etiam adjungo fequcntia

p

ü IW[ l

Vil

hw Judeis movet di

3

Ponderofi(Iimam quattionem. Ap:ftolus Pau

n

cens: 4n Judaorum Deut tantàm 2 at (* Gentium? umb C& Gentium, — Quouium.

Yb

Devs &

quidem unu cff Deu , qui uffificat carcumaifionem éx fide , C preputum pet

Ug

&cnnm-.

fidem. (u) Etalibi: Virtus enim Dei efl in (alutem omni credeuty , udao pri-

Idng [/

W

ii (* Gre;o. ( Nv ) Imb fancte affirmar , 2pud Deum noo efledi-

UT

fin&ionem ]ude; & Graci , cüm nslla fit apud Dcum acceptio per[onarter,

'Mlm' 6

j:mt*

4l qblm

ln hoc au:em praccdentiam Judais concedat Apcyliglus« , quia eredita

"m

-

MT

""(r) Ant €uevar Cofnent in Habac e, 9. v. $. ( ) Poffev, Bil, Scl. l.u.. c. o

(55 Salmer, Tom. zf Xxaéct.10, Qu Kom, js v« 29. Quv ) lo f. v 16.

&)1

eAnnio Mundi 3373 Legis Mofatee: 890.

1jj

n

illis elequsia Dei. ((X ) Gratia hgc utique vel maxima extidit ; quod-

| & da ul

Gentem Judaorum prz alijs elegerit, & ei miraculofé legem con(ignae

perhuci

verit, Sed neideo Gentes tanto defpicabiliores haberencur, idem: Apo-

mf

ffefus ad legem naturz confagit , & Gentiles [udei eatenus comparat,

Deus legem

n d diy

€uin euiim Geates , qu& legem non babent , naturaliter ea , que legts (unt , faciunt 5

ludais iv

m, Qp

e jn[modi legem nou babenies , ipfi [ibi funt lex , qus oftendunt opus legie [criptum

lapide ,

f aj

in cordibus (ais , teffnonium reddente illis con[eientiá ip[orum , &^. inter fe snvicem

E

Gentibus

tofunià

cogitationibus acsu[antibus «ut etiam defendentibus , in die ciim jud

bit Dotli-

dcditin

ütu»:&ue mf.

nus occult bonnum, ( z ) Si verólex fcripta (upernaturalem

[

d& gra-

corde,

r d

tiam, & cum fide viva meritum quoque & juftificationern contulit,

y n

cur minusde lege nature zítimemus, que non in tabalis lapideis, fed.

p amuhii

in medullis cordium à Deo fummo Legislatore infculpta fuit ? Amóros

j

3v Cáibariuw ,jam non (emel pro tefteadhibitus, dida Pauli verba exe

TET

plicans ait : Seriptum it cordibus (un j id eft , intelletui naturalizer unpre[fum 5

gt g

Hà quod ratio dicla eis, quod didlatvatio feripta, — Dum enim non faciunt alteri,

r

quod [ibs nolunt fieri ( quod. utique naturalis vatio dictat ) Vmplent e4 , qu& yubet

concuilf

lex [eripta, — Nam & [ecundim: Apollolum Rem. i3«. Qui diligit proxunum , le-

jnt Tonti

$tn umplevit.. Idem: Doctor ibidem de Gentibus legem non habentibus

jl d

difcuríum fuum in hunc modum profequitur : Híc enim vult manfefld

terthi La

efleudere , qàd Gentes poterant adbuc jufhficart coram Deo » & facere qua legis

vj lo

eratit 5 ne quis diceret , quàd [olum perire poterant , fi nature legem trau(grediebati- Cyiomoda

Mxïm'u,

£ur z tioh autem [alvavi » [i facerent legem. — Incongrumm omuinb id effet , nec fe-. Gentiles

eundinmm eam &quitatem ,

wiam, P

quà clementifyrmus Deus , (* Pater wi[ericordiarum uti , falvati po-

nj

€ abundare pradicatur,

4 erg.

o: quód C ip[a Gentes non erant peuitus fine lg, actinte

$£ » quam jaciendo merebantus fa

Em

Ihmem, — Probat autet boc dicens ; quód cum ille

Gentes operabanttir naturalitey ,

qua legiserant s id eff , qua [ivipta. erant in lege ,

ult p

ip[e profectà fibà ipfis exant. lex

*

5

. quia offendebant opus legis fcripsum in cordibus

P Idenm opu eft legis , pracipere bonum ,ut fiat ,€ vaaremalum ,ne fiat :

;Me n

€ hocpropter De

[/1//1

Loqtitur ergo de inoralibus legis, id eff , de decalogo, &

)5» qU& ^d illud exp

lendum pertinent. — Notanda (unt & fequentia Gatbartni

j m

Verba ; Gentes e

Gentiles ab

j W

tj maturaliter baberent no:iriam Dei , boni (? mali , concurrente

gemen uxilio Dei , qui per Angelos confirmat predicationem natura in wolis jt-

Angelis cen

;]

um

rmatle

jun ]l

famtn non poterant legem natuie un

plere naturaliter , id eff , in (ua uatura core

(! A

TUbl , per Vyirn matura

poo

5 quia liet lx offenderet quid effet. bonum , && quid e[[et

j [I]iü

malum, C ipfi

epprebenderent fayente Deo s bo taimen non

fatis evat , cian vis li-

gff/

þmf elitrij no

* poffet «d bonwm etiam offenfum

j

i

» Bifi informatum. effét gratiá:

lafticis nonn

rmm—

$n quo nfäïum Pflagiani. & ex Scho

uji, Ex tet:do&xis Do

64H5$

Gg

g u

(r) Rom. 3. v.a. (z) Rom a, v. I4, fcqq.

—

4

-

l

À

4 ^

L N

S*äariä 3. ä?ontïj?:-fe 35 .ïcaþämö

Rege 22,

tf

setiam fine legeta

NT

caxis etiam Nicolaus Gerrantis huc quadrat. — Qi« Gentile

Ciüm enim

D

Lomittentes ,juflaficabuntur , vel pumientur.

p

qua legis (unt operantes ve

uders tamcn nae

Pe: gratiam Gentes , que legem (criptam , (

ilicet Moyfis , non babeut ficut ]

li,l

facinnt. ea , qu£

illuminatl epy /Ioter , 1d e[f naturali TALUODE 5

per gratiam tamen illuminati ,

Tit

(cilicet bóvum à malo, quad eft oficium

legts. (a) Ke-

doni

opergbancur legis [unt , di[cenpenda

ligiofifflmum quoque Sa/meronis

calamum hic appono , fcribentem?

lgen

& n

$iut Deus

ocutus eft. Chriffianos per

filium (unm. proprim , boc eft. , per TE[um

Seriptürartn. librum,

hiad

Cbriflum , qvi liber eft (criptus intus C foris', & Judaos per

Et nólis (atis nin eff

ita Gentes per mundi

(? oceaturavmim libvuim erudivite

dum |

at ad le-

PT

€hriffus , laber noffer nte oculos pofitus, n

ifi Deus. fuperitis Iumen con[er

Tu es Chbriflus Filius Dei yuvi, — Et

CW!

gendum m eo s ut

feat cum Petro , qui dixit :

Chriftw re(pondit : Caro G

(«nguis non revelavit tili ,

fed Pater imeus , qui eff ia

tU

f(á Ghrifli morte clamaait : Veré

ts

calts,

Et cum Cenurioneidem pra[litit , qui vi

Filiu Deieratifle. Etcum Lydia puvp

uraria , cujus cor Deus aperuit , WL ittene

al

deret bis » que . dicebantur À Paulo. — A

dhec ut |udeu (atis non. fu. Seripturas

G abdita myfieria V etli

habere vel legere vifi Dews illuftraret tenebras mmeutis ,

fff/j,f,z

po Diacono Eunuchu

m Candaces: Puta[ne in-

jiga|

Dei veferaret. — Vinde voganti Pbilsp

9105

aliquis. ofenderit mi-

Vt librnm telligis » que legis ? refpondit 1lle: C* quomodo poffum , fi

riter

fl

Hnon

