dudla : Circa ouwnium Regem orania exiftere , (ecundum cirea fecitnda , 69 tertium.

tharen

phcgtio-

eirca tertium sillit(que Regis caufa omnia extitiffe , ipfum ommnium bonorim catt-

fndat

(«m fuife. Et per longum difcurfum Eugubinu demon(trat , nihil nii

botwn

fanciffmam Trimtatem P latonem per ca verba innuzre vola ffz aut potuif-

valii

íc, Tresautem Divinus vir audierat aut. apsd Chaldaos , aut apud. JE yptiosin

b

Primns ma-

ximacauía,

fenima Divbatate Reges , qui ntmero C effeclu diflingueremtur, — Primus maxuna

& d

cati[a , maximus Rex , de quo in epiflola , qui vere philefophenttr , fore beatos pra-

fecundus *

Nam cüm 4 enaá

tl

Cieator, , ÜiAat.

Secundus. Cyeator , tertius. Altor Ó* Vivificator.

C

cciius Al« fectindum (e;unda , intelligit munus , vel Numen quafdam [ecundum ; fic cim cire

N g

tor & Vivi- ( Tertitm tertia , quoddam diffindium munus inuuit.

Ex£o auteim quód di«

ficator,

(qui

xerat de primo , inteliguum (en[us fequentiuun : Declaravimus enim propofetsonemn x

(s

eircum , defignare vim (uffinendi ac regendi.. Primus ommibus inebus gradus g,

m

Aubor& Htf 4utbor Ó can[a ; tum eavum creatio 5 deinde vivijeatio C [uffeatatio, AU

Al [

cauta prima Ior ( cu(a prima DPater ,cui principaliter Q , ut Platonici loquuntur , ferma-

LUH

Pater;cui Jiter afcribantur emnia , quia Genitor eff. Mentis Opificis 5 €rearicis 3 9. quia

fontaliter

Dui,,

omnia afcri

prima efl origo , prima. diguitas , primum Effe,

Secundum Effe , vel fesundam

Ti d

Exiftens eft. Proles ejus , à qua eff. (ecunda vevum . exiflentia , fecunda origo

tht erjy

bumqr.,

Teriia eff auima Mu idi , tertiam verum exiflentiam . (uftineus.

Tres igitur funt

(j ü

erigines , sanquam una » tres babentes ac (uflinentes verum exifFen ia5 » tauquam

pl

Tresfünt — Pr,j44 oric

[

im bectria fimul attribuantar , quód. fit can[A » vegat , fims fit.,

ER

origines:

LU

enim Pater caufa wentis 49 Spirits , ttaque. etiam virtutis G poteflatis. eortuitt,

zanquam

1nPatre , tanquam pruna cau[a omnis eff virtas fecuudi ? 1er11j , id efl , Ment

4 o

una,

Qul

Q Spiritüs. 1n Patre , Óf Rege omnium (unt ea triat in Prole autem & Anima

[

/

.l n

Diviniffima

fic exp'icantur , quüd. Proles creat , Spiritus vivificat ( ve8tt : Sicd, circa (ecundum

li

fecunda , id eff , arca Mentem (* Prolem ercatricem , & fecunda rerum origo:

Platonis

lts

do&'ina:

Circa teriium (uut tertia , id eff » tertia or go tertuwn Effe. — Volut emim Plato,

f

perSteuchiü

quàd apud. Mercurium . didicerat , tres ommum rverum e[fe origimes , à quibus trie

Mif

€xplcata,

pliciter ves dependerent fontaliter & originalner , & primà à Patre , (ecundim

f! [

ereationem a Filio » [ecundíim. vitam ac virificationem 4 Spiritu, — Spiritus emiu

PT

( ait Proles Dei ) eff qui vivificat. — Hacufque Sreuzbius , ( u ) qui toto

lr (

libro quitto nil nifi dogmata fana & fancta. Platoris profert , ex eodue lon-

!dfgs

gà ferie probat, Deum effe unum & verum, inícrutabilem rerum oma

LU

sium Oreatorem , non vifibilium fplüm , fed & animorum : facilem

N

omnium rerum creandarum habuiffé poteftatem,

Deum efle inefta*

(

!

coe!eïïfs

bilem , de quo ideo caute (i; loquendum ; temporis & omnis

m[ml

ordinrs

r

li

[

(2) 1dem ibid. c, 4.

ERN

d

i]?iüs ii

Jnmu 'Mz:;zdz' 3373. Legis Mo/ïzicæ $90,

26;

otdinisextitifle inventorem ; cunéta bona in ejus potentíam & bonita-

Áaper

( t

tem efle referenda ; cunctorum , qua poffidemus , credendum cffe Au- Pristriba-

'thorem ; eundem efle omnium emnium moderatorem ; coeli terrzdue

ta & pro-

patihri i

piietates ex

t, nihlii

fundatorem , à quó res omnes fuum habeant elle 5 Deum effe omniu

Ti platove,

aut ol

bonorum ; nullorum veró malorum caufam , optimum , pul

cherrimum,

veridicum 5 qui per Filium creaverit univerfüm , qui Angelos fuosad gu«

| & ];mm

dj u

bernacula Mundi diftribuerit , cui bona cunéta in acceptis fint referen-

da &c. Liceat quafo adhuc (emel é fchola Fugulini ad C jrillam Ale-

r lutupt

xardiinim vedire , & an cum prxdi&is omninó concordet , intueri,

Ài at

Certé ita fcribentem habeo: Cenoinetmorabe quod illorum o

ptiini «c (apieriiffi- —

n (ini

mi , qui infigne ac eelebre in 1flboc ip(o momen (ortiti , exadla noftra degmata

"T

xadcé no.

( quod bene notandum ) fecuri deprebendantur , nei omnin aberrare noftvas "

ta dogma.

pr;puj:zwmw

jy p l

fequendo opisiones, — Seribit igitur Porpb yriusin lib. 4. bift. Y bil, V [que ad. tres ,

à fecutus

fubfiflentias diit Plato Des proevedi efféutiam ,

& eff quidem dicit (emmé £0« depichcudi

?xþ'zm:ia. li

uum Dewn ; poft lum autem [ceundum Conditorem ,tertium autemm. Mundi ati-

tur.

jjir, J

ia i nam u(que ad Amvmam Divinitatem procredi, — Ceterum id quod uon eft

jj il

Deu , 4 cerporali differentia. initium. (umpferit 5 praditlis. eti«m in boc contva-

'Dci fumtna

vf

j m

dicunt. dicentes , Bonum mon e[fe connumevandum. cum ijs s qua ab ip[o : exenpe

fimplicitas,

tum erim effe 4b omti ocietate , e0 quàd emuino fimplex fit , & nullius conjun-

sijir j

Gionis capax : à Mente enim principium boc , ut una fervetur Trinitas,| Igitur nos

T Ulh;ü.dll

quidem minimé tres confitemur Deos , (ed omni wodo negamu Deerum maltitudi-

u H

tiei , C intnam ac con(ubf antialem credimus Triuitatem, que in Patre G Filia

t um

«; Spiritu (anto nominata , illa in unam . Deitatis congregantes nAtMram. Q

apr

Quid autem ( Dei Verbum e[fe crediderunt , & P atrem vocaverunt Deum , opti-

um

pn

mé videbimus ,fic enim dixit in Epinomide Plato: (* bonores tribtamus , non t

ára p

buic quidem annum . alij veró men(em j alis autem nullam pavtem deputemus , uul

S. Cyrilfi

r

límve tempu , in quo ex [uo egrediatur polo. , fimul perficiens. Mundum , quem

Alexandrini

"TL

conflituit Verbum , quod omnium | (epientifimum,

Ho« beatus quidem primüm

excelía im

DT d

admíiratur , & addif.

cendi wmorem habet , quantum mortali nature poffibile, Scrip-

Platonem

u fl

fit item G in epiftola ad Hermiam ( Erafltum , & Cerifcum. ( memineris pau-

Conmuimenta,

m (f'

lo anté , Eugmhinum quoque hanc epiftolam in (uo fenfü explicáffe, )

u

Henc epiflolam emnes vos , cum.tres fitis , legereoportet , C* maxim congregatos:

y «

vll

Si autemn. won binos fimul quantàm pofibile efl , (apiffi

mé sti padla , G lege- &&

(m Id

umüm

firmitateiflá , fic

at juftum eff , adjurantes. fimul fFudto non indocto , £* ffudij (o«

l

Wm,fac

vore difcipliná , & omnium tana eorum » qua. [unt« quim que futura , Deumn Due

enc f

d

cem s bu

go[camu

ju(f, Ducis Ó* Authoris Patrem Doninum , quem reclé plilofephantes ag-

7]119:5 U j

* Ecte quam manifeflà à Divino Verbo ordinatum quidein eff Mundum

d. Eürinat enm qmia , (* harmotium eis indit , cum [ virtus o Sapientie

-

Eatris »

264

pE

Béati -

Jinit

Patrisy Ducatümiue cuin eo ba

bere eorum , qua per ap(um faca junt,

Gu

r ; G difcere «upit quifuam G

quoque & felicem nominat , qui lum admiratu

Ti t

quanus fit,

At quüd humana mens minor. fit ,

quàm quàd perjecte ilium cotie

babuit. addi[cendi , quantian

l geii

templari valeat , (ubindicat dicens : quàd amorem

itdt

Hucufque Alexaudrinus optimus Doctot.

(w)

mortali natura. poffibile.

pj

XVAII,

Quid fi & magno Augsfino inteuda

mus 3quid non de Platene di*

bris Plaoms invenifle Bvange«

trjin

centem audiemus * Afferit enim , fe in li

In Platone

lium $. [oannis, videlice

t à principio ufaue ad iliud : &f tencbra euim uon

M

s. Angufti-

[l il

comprebeuderunt, (x ) C

lariüs in luis Confrffioribus ideo. Deo g ratias ree

D

nus reperit

n, immani(fimo t ypho turgie

^

id, quód S,

fert dicens : Precurfli mibi per quendam hominer

G ii

Rbadtginu

^

loannesin um , quo[dam Platonicorum lib

ro$ , ex Graca lingua in Latinam vei(os 5

initio fui

hoc idem omninó. mulris & imuliiglicibus (uadeti

LT

legi nou quidem. lus verbis , fed

quitu

Evangelij.

Verbum , Verbtm erat apd Deunn , 9 Dew

habet.,

rationibus , quod in principie erat

Wal

erat Verbum.

Hoc evat in. principi

o epud Drums omnia per ipfum Jaila [unt ,

fpon

m eff in eo, vita eff , C vits eral lux

& fine ipfo fadlumeft milil, — Quod faciu

Wony,

Fidum S,

heminnm., C* luxva tenebris lucet , & tenebva eum

non cemprebenüerunt, EL qua

non e[t tamen ibf lu-

[j W/d li

Augu?cini

hominis «nma quamvis

teflimonium . perbibeat. de lumine ,

Deus eff , lumen verum , quod ilumyner outnem bomineta

lii |

teftimógiil, eoy , [ed Verbtum Da

ARAN

venientem in bunc Mundum. — Qu

ia veró in p

ropria vena , G. [ eum non recepte

lt rba

dit eis pateffatem filios Devfieni ,

Créd£ila

ruht , quotquot autem veceperunt eum , de

(b g

tibus in nomine ejus.

Non ibi legi. Item ibi legi: Quia D

eis Veibum nona ex

luntate carms » fed

!"m m

carne , non ex (anguine , non ex

veluntate viri , ieque ex vo

UT

m caro fatium ef , C babitavit in nob

TE

i

ex Deonaiw eft.

d quia V erbu

b

ia [it

hn

ibi legi.

Indagavi quippe in illis

litteris varie

diclum Q? muliis modis,

M fhil

bitratuseffe aqualis Deo , quiamaturalier

Filtus in forina Patris , nonrapinam a

fhi d

idipfum eff. — Sed quia femetip[uin exinanivit formam fer

yi accipiens n fimili-

Humiliayit fe , jacws

TUl

tudinem bominnm [atus , ( babitu. inventusut . bomo,

propter quod. Deus eun

exalt4»

t

obediens u[que ad mortem» mortem autem Crucis»

LIT

vit 4 morttüs , &* donavit ei nomen , quad eff (up

ef oihne nomem , ut in noininé

ïflïln

»|

Ante emnia JESV omne genu fleüatur eyc..— Non babent. illi libri,

Quoed etitm auit omhid

lt

& fupra om i

empera , & (upra omtia tempora inconumutabilter tmanet &

igenitus Filiu t

nia tempo-

Jit ,

m

H

fa incornu-

co«ternus tiby , C quia

de plemtudine ejus. accipiumt anima , ut beata f

W $u

[apientie retiovantur » ut (apientes fmt ,

eltibt,

tabiliter

quia participatione manentis in (e

LT

ganet Vni-

Ita Do&torum Coriphaus Augsflinw. ( y ) Qui etia

m alibi bec verba

, quonam de uno

*cünah

ge»imsDei habet de libris Platonicis : 1deo quippe bos porffimaim. legi

loriefiotes ilu-

Deo , qui fecit calum. Q terram ; quantà vaelius [enferunt , rant? g

[.T [[/n

lil

(c)

s

( vv) $. Cyrillus Alexandrinus [ib. £. contra Tuliaaum, (1) 5« Auguft, lib. 10*

IH Y

de civ D, e z. (y ) $. Auguluous lib 2, Confe,e, 9,

EERESO

-

M Masd

!z.

:

3;73; Legis Mofaica. 890,

ii

duur,

jï;iorw'(äüe babentur.

(z2) Albi S. 4uguffima teftatur , Platonem Coteris Deus. eagfa

mpi! qm[m-,.»:'

G.ntium l'hilofophislonge prelatum effe, quid &* acutidis $. vetaciis om fabtiftendi

1j du

ia intellexerit ; nam de vero Deo dixit , quod erat caufa fulfiftendi , Qr vatio intel- 8 racio in-

ligendi s a€ otdo vivendi.

(ehdt , u

Dixítque praterea : Sapieutem veri. Dei. cognitorem , 'elligendi.

)odot. [1

Vmiatorémque , 4€ amatorem effe , usdecateru. Philofophis merito famá (* glorid -

:

j de il

prefertur, — Ser/pfit autem Plato rimaum yopus. Divinum « ubi de rerum creatiu

t

h

te optimé differuit, ( )

Platone: autem ceteris omnibus Chriffiana veritati Plato ab

if

n db

propiaquiorem effe fatetur. (b) Ucplurima alia omittam , idem Pon- aliquibus,

Semi-Deus

Dto pl

tifex Hippone Labectem citat , & Ciceronem s quorum prior Piatenem Semi-

&OIminatute

. JDetm , alter veró Phnlofophorum penó Deum: nuncupaverit. (c) caliw

rf

m oj

Rbodiginu dicere non erübefcit: Veré dici «« pradicari , Platonetn paucis demu-

ii

tati fore Gbriflauum. ( d) Vincentim Belluacenfis quid ? Cogitemius ; inquic , Quou(que

quantusiin ejus coguitione ( Dei Uniusnempe & Tcioi ) fHaduerant , vel: 4uoe

perveuerig

ii Dun, )

in Dei coge

B[2, profeserunt etiam bujts Mutdi Phléfophi, Sibi autem ex S. A-gufhino re-

nitione.

j P/W fdfl'i jïf

j gnu

Ípondet : Illi uimirüm Philofophi , quos merità (amá G. glorid. cateris prelatos

videnmms , nullum corpas Deum e[fe coimprebenderunt 3 Ó5 1deo queventes euii cuncla

g,

£orpora. tranjceuderunt.

f n

Hine Apuleius Plaronicua , Deum Creatorem omnium

Plaioncm fic predicáffe aff.

ruit , quàd ipfe fit. (vlus , qui non pojt. penurid (ermonis Deus. penus

7177 177)

n n p

busiam vel imodié éomprebend. (e ) Sed prealijs valeat affcrtum Eufelii s

rià fermo-

nis humant

jf

ità fcribentist Anfe P/atovica: ipfe Platoab Hebrew ea nomina videtur babuiffe ,

j

nec modicé

4

iabius excelluerunt , nain et[i non redé intellexerunt ,

verbis tameh bis manijefté

Yaj i *

poteft come

. Künt cuncta b Hibrau accepiffi,

Vnde Amelius quoque , iuffris anter. jumoves

prehcndi,

T »

Platonicos

» quamyis Joanmis Evaugelifl nonien celavai

"TL

1t , Barbarum ip[um. , quoe

niam judeus fauit , appellando j yerbistamen ei

Jdem ferà ututur dicens, — Hcc prow. Ameliusla

i müääl *1."

jetlà erat Verbum , quo e4 , , qu& [unt

» fadia funt 5 ut Hersdlitus etiam diceret 5 xonicus eiiá

, p

guod et*i.un"ip;

: jfzrfu! ity

€ BatbafUs puta: tn ordine prinaipi atque dignitate «pud. Deum con- Lncarnatiae

iil

e[fc , & Deum effe , per quod univer(a famplciter e[fent produca ,im quo * Verbà

ii

Ij

q! YLPWAL , Vi- af Dabent z Q? su corporea ip[um cudete , (* carnem indufut bomi- ciim u

d

pu l

Dein itA videri , ut naiuré d

!

gnuas non lateat * quare rut(us re(olutum in Deum

l

jl

itill

fedire, , C& Deum talem e[fe

qualis fuit , antequam incorpus cattein , C7 bominem

T i

deduceretur,

H && ehimn von occul. é

fed aperté , ac nuda capite , ut dicitur , Bar-

Sumrga e&a

bait [|udes T heologia transpofita (unt.

Barbarum enim ncminem alium certé li,

rum , qu&

- quam Salvateris noffri Evangeliflam

Jo«nnem. appellevit , qui Evangelium [ic in-

Plato glo-

j

eipit ; [n principio erat F'erbum G.

rioíé de

^

(£) Ne fim longior,obiter ex Platone

näl

u

hac finalia notari quaio, Aite

nim is in

í

Parmenide ; Vuum e[fe verum om. Deo docuite

"

"TL

Li

hia

T UM

(z') ïäeni l ] de civ. D, c. 19. (a

j

il

3X )

) Idem ibid. 1.8. (b) Idem ibid, l, & c, r2

idem ibi4.l 1. c, 14 &l.conc. lul.

€.1$. (d) Cel, Rhod. l. 1, le&, antiq.c.28*

L

eit "

,(-/5 / Ziuc..ö;;luac.gu ! pec. nái, .l' I6l

3, (£) Eutgt?. l. u de pr&eg, e, 1.

266

Aïkyää 3. ?ïa?ztij?cc;ï.- loskimo Rege 22.

vilo

ium principium extra omtia » 7 temen i. omuibus , ex quo ,& per qued omuia .

tpis lo

fint » &* qub referantur omtita, | 1dem in Conviviio:: Querendum efft iiud pul-

f uni

chrum , quo nibil fit pulclrius , & quod alsjs pulcbritudimis fuo dignitatem largia-.

(cent,

reperiri pofft s.

tur. ltem in ultimo de Republsca : Puram (apientiam non. alibi

TTITT

. quàm cim «d Dewm bemo , unde profechu efl. , veverfw fuerit, — Hac & alia

Aiti:!

mentem & fenfum Platoris de uno vero Deo utique fufficienter ob ocu-

cüm

w

- les ponunt , & ejus fidei nobis tcftimonium fat firmum miniftrant ,

LOT

in hac Divinilfima fpeculatione altiàs afcenderit , quàm polt Mo)fm

3

ij

" ufque ad cbriffum ullus alius.

XIX,

& Platotte omnem P'hilofophorum de Deo

fs

Multi fünt

Sed ne in folis P ytbagora

jitina

notitiam extitiffe nobis imaginemur , ideo ceterorum quoque Philofo-

?hilofophi,

lnhu,

-qui unüm

phorum , é fcholis P jthagore & Platents emerforum , aliorümque , qui

tht

iocuüi fint

poftliminib ex iítistalia dogmata hauíerunt , doctrinam & fenfum pan-

iv |

ieum.

dereaggredior. — Nec mibi Pinlofophia ( inquit $, Clemens Alexandrinut )

Eidet

Éncrates

unum hanc Platonem , (ed multos etiam alios ura ut in medium «dáducas jqui

At

Philofo-

phiam é ca-

unum verum Dettm , (olum loquentur Deum , ficubs per ejus injpirationem veritatetm

177

jointerram

apprebenderunt, (g) Exofculor hzc verba Clementis , quód Philofophos

:

lt h

deduzit,

P

er Dei in[Juraiionem veritatein. apprebendiffe veletur. — Socrates Philofophus

nti

Caulas tet»

| alijs plerií

gn

e ptzfertue , de quo Cácereait , eum Pflofophiam devocáfe à

WM

rüm primas c&lo , Ó

in ur

bióus collocáffe 5 qui unum effe verum Deum affirmabat,

fho tlf

sonniuni Cen(as rerum primas ac [ummas non nifi. um veri ac jummi Dei voluntate effe

us veri

H

3€ — credebar » unde nec eas putabat tüfi mundá. (v purá mente po[fé comprebendi s &

IOT

umimi

40

-*' ídeo purganda bonis moribus vite cenfebat wm[landuim , wt deprimemibus ljoydssibus

Theol

eífc perh

exoneratus' aminus naturalà vigore an eterna [e volleret , naturamque incorporti &

buit

Miïï]ïg

Deu

: juftus fnconumutabilis Iumimis , ubi cau[ emuium fackarum naturarum ftabilster vivunt ,

&íondus intelligentie puritate confpiceret.. Ch ) 5. Juffinte hac. etiam Socratu vcrba

fm p

ZMIm,

veratilem / collaudat dicentis; £wm qui juffus C [anciio eff , duleem. vitam perducere , qu

moralium bes sltris (enehutis , dulee eor fublevet , qui verjatilem mortalium. mentem maxi-

Ti dhg

mentem

ng

maximegu-

wie gubernat, (1) S. Auguflintis nil minüs extollit Socratem , quem ait ho»

1

bernat.

rnines docuifTe ; Vt umem. Deum colerent « quem folum fupra mentes offeas e[ft

Rhodl |

p

Secrates do-

& à quo omuem Apimam , C* tetum mundum. fabricetum effé conflaret, ( k)

It

cuicutunus Alij ex fcriptis Seeratis non iemel hac verba excerpferunt:s1 Dee placitt,

eolereur

$i Deus voluerit, Vitpoteàcujus providentia omnia dependere 'ceníuit,

Deus,tefteS,

Ejufdem Secratis. verba etiam in. Euthyde:wo plerumque depradicantut.

'q

^uguftiao,

Socrat, pul-

Virtutis (* (apientias cau[á non tantüm incommodum , jatturam , dolorem , (etvie

therrimá

ver big

L

SUtei patiamur , verüm eiiam INreRA fi e« nobis P'"f""'."f'f"x Ex his

iehtenua

n

Ti

(:g ) $. €lem. Alcx. orat. adhort; a.d Gent,. ( ApudVinc. Bell, (pac, hift, l4 es6

la

(i) S. iuft. cfxas-" admoz, ad Gcnt, ( k $. Aug. ]. de ver, R elig. €,1,

L

| Jnnw .'Mun—a'fi 337 3. Legis Mb[dicæ $ 90;

kz;67' :

vt a

?i fy'al"lor), colligi qucac, jam tunc Socratem atimum fvum. obfirmáffe;

E

opus foret , etiam pro confefTione unius Dei vitam ímpendere 5 nam pro

n u

Socrat. pro

hitetutlon

fide unius Dei eum ab Atlenienfibus occifüm fuifle plerumque Authores

'confeffione

docent. — ]ta Billuacenfis citatus ex Tertulliani Agologetico refert : Proptee

unius Dei

m

morter

HBac a

rea damnatus e[f , quia Deos deffruebat, — Planc olim atá, [emper veritas adio e.

lenter Q

Addit: Penitentia [ententie dtbenien[es , ut crimiuatores Socratis plus «ffligerent, tortier

aillrant t

inaginem ejus auream in temple collocáffe , C fic refaiffam damuatsonem teffimoo (abic,

nium verstatis Socrati dediffe, CÀ) Hedlor Pintus cum Cieerone. affirmat , Soe-

j ol j

tratem Philofophiam devocáfle à coelo , & poft alia fubjengit : Vnum

Quod unuawgr

horum o

effe verum Deum affirmabat , quapropter ab Angelo && Melito delatus , conjeclus ,erá Dcuna

"

fuit im carcerem 9. mortem (ubijt. — Hac futt ejus cadis caufa ,ut Juffinus P hi- afücmaret ,

uoqie lo

lofophts , €* Apuless , &* Aulus Gellius teffeutur. — Vevitate fretu , G patientiá id cjusca-

jorümqi f

munitus , nec patronum quefivit , nec [upplex d Judices acce[fit , quin petis ad.. dis foit cau-

&henn

Ym

bibu:t liberam con[cientiam , & magitudime ammiidulam , non à (uperbia. (m) —

Eadeui confirmantur à Celjo Kbedigito ; Socrates. Athenienfis Philofophus 5

y ul

m i

Archelai difespulus ,| Magiflérque Platonis ; * primus. Etbice inventor , ij(dem Ad aceui-

temporibus florit; , qui ad acquirendem fapientiaum. w[que

«d [eneciutem ultimas rcmdam ; íae

iil

ferr& Regiones perluflravit 9. Desutim accufatus - quód. derideret. quercum ,

picatiam

Dhdofgt

ultimas te£e

eanes & bircos , effe Deos quos Atbenien[es colebant , in carceretn «f conjechus

It 4 chiOq

g i

ulli mirabilem cordis conflaxtiam fe babere offendit , quia neque carcer , aut mori

dfrmabà

ncs petlü«

ejus vultum (eu aminum mutere potueru.t tandcm veneni poctlo defunctus eft . (

n) ftravit.

i V

$. Jufiiius concedit , Secratem evalile Mart yrem , có quod ob eandem cau

a

syibnd

P

/ Socratena

fam ; ob quam Chriftiani , paffus fit.

Vidcatur Jo«nnes. Baptifta Gonet

verum evál«

m

Theologus Dominicanus ( 0) quinon improbat , Secrateis appellari

fille Margf-

Mart yrem , tanquam ab Atbenienfibus oCcifüm , quód unicum Deum paf

r€ quinang

lum

fim in Ícholis profiteretur.

Ecce ad inanum nunc habeo Laurentium de

t'cltmv.inf

fundi

Zamor4 , cujus liber de Menarchia m yffica. Ecclefie hac eadem mihi fugge-

rit; dum enim de uno Deo differit: ( p) ceidem ait cultum fuiffe ad-

Atiftoteles

p n

hibitum ab Ariffotele , adduCtis pro teftibus Petro. Crinite , Senecá , Carlio

de cultu un?

j

il

Rhodigino s de quocultu càm fuiffct accufatus, in Chaleidem , inquic, ef.

us Deiac-

g

l

fugifle, ne ipli accideret quod Secrati, — De Platene hoc ipfum confir- cuauscf

T

.';v

mat: quem etíam aliqu.m de feudiffima Trinitate cognitionem habuiffe fugizin

i P.

€onfir

Ti

N

iat ex $. Bernardo, (q) Ita hic Authorcitatus. (r) !dem hincChaichm.

t, Pa-

x ?

) cum (andiis , ,Q(UOS allega

:dcpfäd

W

inde in varijs lfar;graphis docet (f

2

tribus

P

ii

(1) iïclluac: eit, €. 66. (m ) He&. Pins. i8 Dan.c. $,a ) Cæl. Rhod, ad Aun;

; fx.bif"ï

Mil 477:. (o) Theol. Thom Tom 4.tr. 1o.diíp 6. 31 3. $. 3. ( p) Lanrent. de

]

Zamor. de Monarch, Ecel, p. 4 l. 1. difc. 4 6 $, (q) . 5. Betn.ferm. 9. de Na

A

&g. Dom-f,;

je hiü' Wii

-5? l;.m. gif, l, a, dilc. 39- $. 1. (1) ldem Ay/olog. hugxgp. litt. p. a,

—

1

168

eLi

. am'ä 3. Pontifice 15, Ioakzmä Rg-ge 22.

igüt TCIh ri-

tribus: $toicosin multis nobifcum confentire,

Platonicos facil& Chriftias

ia

fs capi

ftiani prop. 05 firi propter fimilitudirieni doGtrinz, — Secratem propter fidem unius

ter fimilitu« Dei occilum fuiffe. — Platonem & socratem fdem de Deo vero in JEgypto

bic lg

dincm doc.. didiciíle.

titet

tring,:

Ita & plures alios , (. excepto Zriffetele) cujufmodi fuerint

Empedecles, Solon , Thales , Milefius , Anaxagoras, Pytbagoras , Homeris & quafi.

j

Socrat.alijg;

suiü Phiof,

omncs principalestam Poétze, quàm Philofophi, ln 4Egypto tunc au*

iij

fidé.de Deo

tem viguifle Scbelam Mo[zicam ; imó ZEg ypiorum $ Phoenicum (v Graconm

Mi

yero in JE.

eruditionem noftram elfe,

Pytbageram fatetur ab aliquibus pro ipfo

fnmi

gypto didi-

$e Ezeibiele Propheta habitum , faltem Hebreum fuiffe , ipíe affirmat,

MM q

cerupt.

Brw.

Schola Mo-

Nil minüs Orpheum in. /£g ypta idem unius veri Dei haufiffe aftruit : &

Orpbei "Theologiam effe derivatam ex noftra, — Idiptum de Homero re-

UE TT

faica in /E-

y pto.

A

petic , in 4ig

Jpio habitaffe , & Divinas Litteras ex Íymbolis & hicroglyphi.

Qu s

cis & )ptijs didiciffe.

:

Fj

yEgypüorü

*

Phoenicum,

Nihil autem effendet(, cum $. C yri

llo Alexiädrinb'ioq uor M ij s, que

meþ

& Grzcorü jam 4 nolis diéfa funt , eiam slias Philofopborum fententias accumulemu , qu&

[177

do&rina eae

cum 'Püzanäcii opinionibus minimé pugnant; | lgitur N umenius fic dixit alicubi

lt d s

demqua

Eum qui-intelligere voluerit de Deo primo é* (ecando ; oportet priis dividere fingula

Mf n

'noffra.

Numenij

in ordinem (5 relam difpefitionem, — Deinde quando jam bene babere, videtur ,.

UT

H

philofophi fA?& 4ttentare , ut & boneflé duat 5 aliacautem non. V by vero invocaverit Doum ,

de Deo doc- funm-gmmbmm, facium , verbo offcndat policitarum : cogitationuim rbe[aurum.

fb a

[33 P

Indpunu autem fics Deu quidem primus in

faipfo ille qui ejf , «ft fimplex , eà quad

(!fi-fm T

onmodo prgï[m

cuim. femetipío eff , neque Aliquando divifibilu, — Dew euitm fecundus

ULLT

Divinafiot sejrig;

cra&and,

eft unus, Et poft alia ettam opifici e[fignare oportet Patrem , primum. Deum

dl

fan&iífimz

Ecte Q? bic dicit. ( Archiepifcopum Alexaudrinum incellge ) eum qui unus

(j

Tüskais C fimplex exiffit , etiam Dewn effe , C ad hoc quoque indivifibilem : inuper &

U f

confefüho. — feiimdum Cv tertium eum qui unw-eft , cogens fi.ut nos in unitatem natura notli-

Rlotini

Veruntamen qhod

'f Valde

fista s tatetfi (ecundum & tertium Deum non vecté nominet.

T enín

Theologia. epifex Deus d Pater nominandus [it , etiam Plotinu dicit s qui càm valdà diligens

RI

Be Divi

.. fit inquifitor , & per omnem (ermonis (ubtilitatem penetravit ,ut ita dicam , fie diu

Ns f

04 . (if de Bono:

Q «od igitar de perfeciiffimo dicenaum ? Nibil abillo , qua maxima poji,

nä[un |

Menteuna. jl

Etenih. Mens illa.

Maximum. autem poft illum. Meus eff & fecundum.

m

lc elteza.

videt , 7 iidiget illo (olo ; at ille hoc nibil, . Ft dicendum : quod gigniiur à melire

M p

D

lbc Verbo

Mente, Mentemeffe, — Et optima omnium Mens e[t , quia alia poft illem, — Siut.

VWPI,

Jn.

Mentis.

C emnia Verbum Mentis , & efficacin quadam ficut ipfum ( Verbum) ilius &c.

Wi

)

En Mentem quidem effe dicit Deum Verbum , ficut nos: quoniar &* ipli nos [4«

[m

NO L

pienttam ilud Verbum.y verüm non inferius , neque (ecundum in ullo excellentió &

MT

glorió Patris : neque qua(i non babeat. à (e pevfeclionem , perfia ipfum dicimm

L

htis; ä'

inmügg' in Patreih , ficut [cilieer iffis miemrfqaäd db primo Autbore Me

iyfurm

k(t)

m

4

— n Maundi nz Legs yMojäz'.cä 8987

269

db

apfum contesmpletur ut dite[;at Qo«. ]am quód imagsnationes £? Geniti &* Gi

rhden um

tis Accipiant ytterum [ciemus illo fic (cribente: Amat autem orne

gtl D« Gipneni

quod gígn

ity G u & Genito -

tro in 1

boc diligit , maximé autem quando unum (utt quod gignit & quod [.

ignitur. Quando-

(modi i

autem & indieretum e(f quod. gignit , nece[fario cum ipfoeft

» €0 quàd [oldm diver- -

So

À

1

a di&c—;-

w

fifate(eparetur, — Audis quomodo dicat. Genitumonini modo

effe debere cum Gisnen:

'tentia quód

;')pto tüt

te? Q propterea forta[fis inds([cretum , boc eff naturaliter

continuum , &* quod ft

illegennit,

ht C Grt

bil ia medio fiitm: babeat,

Separatum autem dicit e(fe- [olá diver[itate ,

C non ifte autem -

ibus gt

ferte naturali fed quud Gignens cum Genito unam quodammoda babet diffeve

ntiamy gcnir.us fic,

ple at

seipe quid Vlle gevait y ifle autemgenitus ff (t.) Sed de Plorinioi

fife li

nfrà plura, Nota forni

Ex Numeno autem Eufrbim Caareenfis: Age igitur

quam poffumus «d ipfuiaïsx atis deter-

p de f

Ens proximé accedemu , dicamt[gue ipfum. Etis mec ttm

ftninatam

quam non fuiffe , uec um

-ftabilitatem

k hi

quam non futurum , fed

effe in determinato pre(enti tempore [olüm ; quod quide

mn

ex Nume-

prefens fic intelleum ete

m

€9 non

rnitatem app

ellemus : preteritum eum tempu praterijt,

D.iONo

vjj

ff : futurum verà. nondum eft ,

fed venturum videtur :

quare ft prateritum Weque pre-

gt

€ fut

Hrum ipfj Enti accomodabitur , impoffi

bile quoddam: evenit » idem effe vide- tetitum neqj

TL

licei & non effe s travfivit enim quod fuit ,

( nondum peïfem't » quod fütumm ejf. . fuvarum ei-

Jpíum autem Ens

em couves

ündnhi

efi serit ergo (* nonerit. — Ip[um autem Ens veré efl , nec loca-

hn n

liier Wnquain- i

nit fecun-

dextram aut [in

ovebitur , nec enim (ue(um ast. deor(um , mec ante nec retro , nee

dümNume-

x D

iffrsm , nec circa medium movelitar,

Statu er20 ipft convenit s

nium,

quoniam eodem modo [emp:r fe babet.

i rf

Et poít pauca : Dicam , ne quifpiam me.

i lits CWV*

iest , wncorporee vei nomen [cire defi

derantem : eff e

nim nomen eju« Eeffentia

är

&

Hoc Ens

" &gmw

Eus j nec emm f«um eff , neque corrumpetur ,

neque motum ullum (ufapit,

non eft fa-

m D

Simplex praterea eff , atque inceommutabile , in una

eademque fimpliciffima idea

conj At utum

&um , neg;

: n

3 nité voluntate (uá , nec alio cogi

poteft » ut ab ideuditate (ua r.cedat.

€orrumpi-

TE d

(

u) Haud dubie dicet vel cogitabit Le

&or, dicta hucufque effeobícu-

tur,neque

"T

ra valde : cui refpondeo;

fubje&am omninó materiam íd requirere, metum ulli.

cüm enim Deus ,

a

!

lingua humana de

& divina Effentia fint res incomprchenfibiles , quas '^fcipit.

7] WMUW !

promere vel explicare, imó nec animus ipfe huma-

j

?

nus fufficienter c

Dum d;Bi..'

"T

apere queat , ideo fequitur , eos , qui de Deo Divi-

gmdïlm*;f'

nifQue loquuntu

r ; aliter nifi obícure loqui. Ne tamen in legendo

vinisloqui«

velaudiendo N4

menio toti caci

mur, obícit.

j

mrrä

ingrediamur palpando , ideo Ewgsbimu

ri fimus ne-

lücem prafert , üt fequitur : N

umenius

, inter- P yrhagercos anfeenis , cu jus,

ceffe eft.

jl W'

Forphyrio teffe , fiudi

ofe legebat Plotiniue li

"TM

bros , quique apud Platonem. Plnlofo- Eugubinus

phiam Moyfis cvedidit

'effe , dicens ;

;þum) ,W'

linguá loquentern j is,

n «liud effe Platonem , tifi Moyfen Atticá faper di&tis

nbl

T

iquam ,

five quód prifeorum: (enrentias teneret , five quüd, Numenij.

"m

in Moyf(e vel Platone , vel- cert

j i

€ Philone aliquid eju(modi vidiffet

» five quód poft

j A

C(;ri]?um tistum : floruerit

» Wiülta dixit de P atre ac Eilio,

uofd,

iil

j

|

dnai F:M eAt[as , d.

ii

un

')ri:g

Deos

i

m (t) Cyiil Alex. l, 8. cont Iu],

(g) Eufcb.l, g 1, de prep. c. G.

z

179

lq'mö Rege'i:..'

)!iarää s Pontifice $1. Irac

i

Deos 4ppellaus ; orimum fiilcet , 4c fecundum , ut

Philo , ut Plotinus : fed Dehm-

o

Deus prim9

Filium autem cau[em mundi afferens

; eodem videlicet ore

fecindus &

Patrem caujam Filij ,

1

gemi:h

icitiusquo- dine atque (uperiores omnes,

afferentur aliqua verba Greca , r«

Iqua fidelifimé.

Mil

Mu

modo fu-

Latiné veddita,

Deus primus

, inquit , in fep(o qnidem exiften v eff fimplex ,

mgmaro

propierea quod (emper (ecum e[E , nunquám

que efF dividuus.

Secundus (7 tertiu :

dul

mum : deopifice Patre & Filioopore

Mbnt|

eft unus.

Etenim neque operari oporiet pri

Quid (entiat Numemus ,

Y

"multis alijs lo«

ïlm ) dU

D

ivipa funt Let. arbitrari , Patrem primum. Deum,

s1canasncq; 635 inditat , fic enim ddit :

fiigstur de opifice

quafiverymus , dicentes eum . oportere

Iu

: 1[d, rationis aditus, — fiautem d

1

pandenda. priorem exijtentem fic [acere ; habet praclate

epifice non fit. (ermo ; (cd

de primo queratur , ea qua. didlo

fnnt confeero , $ [«ncia

DN

Tran(eo ipur ad. capiendam

f Q

f

4tuo, Tunc fint ee arcana , G* non pandenda.

3

rationem , Alyunde eam vetiatus, — Antequam t

«inen (ermonem mgrediamur , £on-

lm

batid ambiguam s piimum (cilicet Deum ac Regem vocare

figde

j

fitendum nobis eff vem

éunt autem

- Profanda

ab,omni opere , Deum autem opificer

smperare per calum euntem.

ditus

—Nem primus Deus.erit, fic 5 [e*

hu

de Dco pri*

ha vit& alie quidem primi , alie (ecundi Dei.

£no & fe--

cundus au' em é conver [o movetsir ; primus suquam circa intelligibilia

N

: lämnafwiüf-

[nur;

admireris ea qua dixi , mult) enim

wndo.

ea intelligibilsa & fenfibilia.

Neque yero

F::WM

audies mirabiliora 2 nam pro motu , qui vne[d (ecunde

,dico quietein ineffe primo

Uf M!I

r períeverantia &terna ,

gnotuim cagmmlm, propimquum

4 que G erdo munds

Wtf

€& (alus in omtia vefunditur. .

In (exto autem libro N umenius (ic (cribis : Qut-

Mij

efe notuum , primam aMe

niam autem . fciebat Plato epud. bomines (ülum opifieim.

9*3*3 LT

tem Mentem , que vocatur Pater » omnin). ignorari , ob id

£o imodo e& locsituis ,

li

Meos pri-

eft prima Ícd

«na Íecun-

« [iquis dieeret ; O

homines ! quem vos arbitramini Mentem , won

UT

da.

altera eft ante banc prior «c. divi

nior (Fc,

Héc omnia dicit. N umeniue , ob[ct

Vidiaus

'H""'n

eixs quidem. propter

res ob(curas ,

£* modum loquendi P bilo(ophorum.

g,

t4 , P atrem ac

Filgum , primam dr (ecundam Mentem , quo

Clml d .GO:

ldt'm l

Prima jlls

preclasa mnul

rum didla confirmantur ,

clare[cusit,

Priman Mentem procreatricem genitrictihis

Vite

hi

gcnim:

Q* creatricem Mund; , imtantem . primam,

Wi

íccunda.

(eeunde : (ecundam opificem ,

. gus Patrem appeliars. per fe

benum , Filium autem Mentem , mundi Opificem»

(

Patrem vocare ab omni

epere , Opificem 4c Regem pf

S. Toanne?

gmitatoremá, P «tris.

UL

omni« tendere.. In Evangelio Joann

& eadem Mens dict ; Pater non judicat. quem»

Mient

$n Evange-

ilio, . Pletonem dicere s bomines cvedert buté

lio hoc ip--

quam , (ed omne judieium. dedit F

*

LT

fàm decet. , Opí

ficem , Patrem autem ignorare.

" Crediderunt (ciler. df fenferunt. homints »

!t

m De , id e[f,

Opificem muxdy, Peter autem erat ignotu,

z

Platone tefle , Filiu

mqu

Apparet igitur emnibus feculis

noflram vig

uiffe Theologiam : Siquidem Numin)

mum

WW

teftsmonio perfycitur veriffi

efft , Antiquos [cripfiffe &* tradidi[fe qua [uperit

i

admirati [umus : (unt. emm

eadem bac atque illa,

Ex bis emm Numen) didt

mlr;

ganditur quoddam [umum

, qued. in sefira Qlfaquck j'btiologu [gyiþm& réfe

h

WN J

UT

EE

293 Filium ad

i .

»

| eIAnna Mundi 3573, Legw Mofai& $90.

Moyfenae

eum qui apud Moy[en ac Prophetas Creetor cali ac terve , Sstor bomimis , Legislater

wl -

Prophetas

j fj

generis bumans Gubernator 9. Redlor tmemoratur , quid, cum Patribus olym loque-

locutü fuiffe

