onem exofi ; aut lares in

W

boarfio qua-

W

le,

Regnum Jada, ab exemplo Levitarum. exciti,

tranfportarent , aut aliàs

Sed ? de cun-

tä(

fuo Regi malé affedti ,

potiàsin Regem [uda inclinarent.

Mi

&is Tribubus 1[rael quicunque dederant

cer (uum , ut quererent. Dominum Deum

Lf

Ifrael , venerunt in eru(alem ad immol

andum viélimas [uas corem Demino Deo P4-

trum [uoyum , é? voberavevunt Regnum ]uda . C roberaverum Ro

boam filium Salo-

h

»

É

o

n

mouis per tres anuos, (z2) Triennium.

rté tenuit ea Roboani pletas , àquo

;

Roboam &

& uxores octodecim , infüper

!

tempore in fxainzs exardefcens, fucceffiv

Ài

ipfe perver-

& fexaginta fibi concubinas affociavit ; € qui

bus filios octodecim . filias

fituk.

ccata $ inpri»

D

adeó fexaginta progenuit

Propter hzc & alia Reboam: pe

mis quód Excelía. contra Deum erigi permitteret , coelu

m ideo $e/4t

li,

qui $4/y-

( Sefoffvem profani (cripcores vocant ) ZEgypri Regem immifit

tf

m ab-

f(f

—Pharao

mis.captis, Templum & Reziam fpolians, immeníam inde przda

lii

Agypti

flulr, . Sunt Authores, qui referunchunc $ejac feu Sefoffrim , vel Smeidem

Üb

eircumci

fus dictum , circumcifum f"ui(iþ ; & eandem circamgi[ïomm etiam £tlispi-

*

K 2). 24 Paralip. tt. v, 16. fcg.x

p

| "As Mundi«

3Oro. 'L,egi! Wïo/'kz;cæ '5'i7: |

la

— du & Plericibu ttadidiffe..

Hahc veró cüm : Deus verus 46rala , & ejus

f n

poíteris tradiderit, ipfum Se[acm non. male de hoc vero Deo fenüffe,

Mit, i

concludi pofíet,

Ejus anteceflorem veró ( qui forfan. & pater fuit). :

ul t

pro Catholico habuiin fuprà dictis; nec eaim abfque hoc Salomonem ul-

t r

lo modo ejus filiam du&turum fuiffe con(tat, tanquam tunc temporis.

iil W"

fanctum, Deóque unicediledum, | Hinc ergó circumciüionemiple Scfac

B

recipere , & tanquam potentiífimus Monarcha ( ciiai longiüs quàm ip-

einceri

fc Alexander Magius arma victricia protaliffe dicatur ) alijs Gentibus

Cathol

imponere potuit.

ita ex If.eradeto Jofephss. (a) De Roboatio autem TeX- Mors R oz

mE :Judil

$m Dorm

[

iyiiqne Roboam eum Patribus fuis ,. fepultus ef cum eis n civitate boam!Re- -

'uonim d

David. ( b )' 'Tal

ia Textsiteftimonia de Kegibus mortuis ; & fcpultis gis Iuda.

um poit

cum Patribus , cum Doctoresin meliorem interpretenturpartem ;indi

muilledt

necadcó de falute hu

jus Regis conclàmatum effe fperari poteft : quod

forían in fine ponituerit,

a varia

Vitam hujusRegis duo Prophctz defcrip-

tv

fcrunt : Opera verd Roboem prima ? novifjima firipta [unt in kbris Semeuge Prophe-

ui mb

16 , & Addo Videntis , & diligenter expo(ita, ^ Obi

j autem Reboam Aune

Léjis 554« Muhdi 3017. cuitucceffit filius Abia.

oforts

i

ntíoutlà

ANNUS MUNDI 3oro. Legis Mofaice 527

Cüm vïcäm &

x

a&a Rebeumi ufque ad &nem duxerim , nonnihil rnodó regtedi cogor ad

eroboam

n

deicribendum cafum ; qui circa Jeroboamum , Kegem vitulantem accidit. I

ex 1fraélis

gmhülä g

Habuit isfilium , eümque, quantum apparct, in fpem Regni natum &

à Dco'ca&i;

m j

educátum , nomine 4biam.. Eum jam adultum fuiffe fu pponit Rabbi $4lo-

1

gatus.

du

I

mon apue Lyranum : Quia Jeroboasm voleus illosimpedire de Regno (uo , ne ad fefta

irent ii Jernjalem , at pater ex predictis. 12. pofuit homines armatos in vijs , tie

u p

ii

aliqui polfém tranfire , fi vellenz illuc ire, — Et ifte filum Jeroboam ignorante patre

amovit iud smpedimentum , uti illa , qui erant. devoti , poffent irein Jeru(alem ad.

um

T

orandum Dominum. — Videtur &ipíe Textus quid infiauare dicente Abio

hymW

Prophetà ad uxorem Jeroboami ; 1/le enim folus snferetur de Jerobnam in [epul-

-

4541

N

ebrum , quia mventus ef (uper eum (ermo bonus à. Domino Den Ifrael in domo] e-

f !HW

fobosh, (c) Qui verba nonnullum infetünt & fupponunt meritum

Filius Tero-

in ditto Jerobosmi filio, & quod unius Dei cultor extiterit ; fecüis enim

n P

beagni , pa-

a m?ïl!

Deo placere minime potuiflr,

Ita etiam Certbufianu : Vle folus inter fi-

tre melior

lios Jeroboam bonu eft , & Dews de ipfo bona locutus eff

nld

gb li

ad (uum bonorem, — Ftst. eesoricur.

i y/

j

egqitdem virtue[w , atque , ut Jertur, cim pater. ejus probibuiffet populo (uoire , &*

"

faerificare in templo Hieru(alem , ( in vijs pofuijfct &liquos 44 ob[eryandum y an

g

i

m

eliquis illgc iret ,ut caperent cos, — 1fle Abia propo[fe amovit illud impedimenttn,

Q iren

j 87

" mfrpe-ubntuïyad bec , qtüd lifer

t adtemplum, (d) lfle autem Prin-

G

ceps

La )IofcgïliI,S.c Á (5)3&:;3.:

4y Llukimji:-( C ) Reg.t 4 vt ;.( d) UCarthufibuaa 2. .

n

4

.gicl;imaäk Poutifice 16, Abid Aege 6.

D

ceps juven

is , fpes tam parentum , quàm totius Imperij Ifrazlitiei , in poee

& , fruilrà jam matre ejus ad

4j

nam parentum fatali obruitur morbo ;

LU

Alnam Silonitemtecurrente , immaturá morte abitrahitur,

Jeroboam vero

'ommittit-.

li

nuncalterum filium Nadab ; Baa[a , bellici ducis , tutela c

u

l.

ANNUS MUNDI 301:6. Legis Mofaice 522. Trifiilimam

unà & periculofiffimam Ecclypfim vident híc illi, qui Ecclefiam in folis

olim Hebres conftitiffe fibi irmiter imaginantur;in queram fententias

$u

€

08$-

N

dum Regnum ! fraélitarim vitulos recepit aureos » 2

Jetoboa mo propofit

& quando Regni Jada incole pariter adificaverunt fibi aras & fLatuas , u

hi

fil

Eeclefia in. 605 , & (uper ómnem . excelfunm: collem , 69 (abter omner avborem frondo[sms

fütn

rer Iudzos Quid inde concludere poffunt, quàm quod Dei Eccle(ia , propter quam

obfcura, in- ccelum terrámque Deus crcaverat, quafi ad extrema nunc dedu&ta fuee

iUf

ter Gentes

uc per orbeni

lr

fulgxda.

rit ? Verüm qui Gentilium Ecclefiam agnoícunt ,cam adh

f

fulgentemoftendunt , quidquid de Synagoga dicatur,

Si pium & pes

, refpondentem habebie

ritum P. A4lphonfum Salmerónet hic confulamus

mus: Multi etiam verum unum Deum ex Gentilibus colebant, ut docai Yyevéeretus

k

[

ferm. de Dijs, Et Juffinns im Apolog, ex Mufco producens illud

[//

Jupiter && Plate , Phabuis Dion)fius um.

U.

Sed potiüs $. 4ugte

d

Et Sil )llæ ubi, us

um Deum effe colendum dotebant, ( )

Mi

flino aures przbeamusaffirmanti ; Preter progeniem Jacob alij faerunt eredeno

IT

*

tesin Deum, (icut Job, ficut Cvvitas Ninive, G fi qui ali) (unt , qui yel apparent

A

Teitimonia

-

in Seripturis , vel in geuere buinano latent. ( £ ) Addo S. Hieren ymi 1entens

W

de Gentiliü

!N

KEccle(ia

tiam , qui dum illa Cauticorum verba de surenulis aureis explicaret, Àtie

fl

vera,

gelorum folertiam in convertendishominibus depradicat diceas : /p

)

ergo erant. veluti Adores C* Procuratoves. appofiti parvule [ponfa cum padegog?s

jege , dum pleuitudo temporum veuiret , & miteret Deus Filuim [uugn , faciuim ex

(l

fäClï

auliere , fattum fub lege s & adduceret eam. (ub. Advibus && Prozuratoribus , C

inam [eilicet , verbáque fn[ciperete.

al

padageno lege , ut ipfiws Verbi Déi ofeula , doctr

In|

Autequam tempus horum adeffet , 1n inuado Augelorim minifterio excolebatur (poue

d

fa , qui apparebaut tnue bominibu , Q' tunc loguebaiur ea, qua ves pofcebat Q -

tempus 2 von enim tu milu ex adventu Salvatoris in cavne [bon[ain dici aut &ccefiam

6

lii

putes , fed ab igitio bumaui generis , & abipfa eenflitutione mtindi j , ut PAulia

l rirj

docet , altits miflerij hujusoriginem vapetam , ente etiam ceuffiturionem mundi: S —

h)

Ratones — enim dicit ipfe : ficnt elegiz nosín Chriffo aute con[Hituiionem etiam mundi , uf efe»

ditorum - snys (antli d immuaculati coram ip[o $n charitate , preaefüinans nos in adoptionem

LT

afferuntur, filierum, — Sed && in P[almis. (cribitur ;

Memeuto Congregationis tug, Dümne s

güilm;?

[2 T

: qugm.cangregäjü 4b imtio. — Prima gtem'm jundamenta Congregxmlwzis

(imm

-

n

-

—

h

i. (e2 QIPBoSe!æf To, j. Tr, 55. (£) & Aug. Ep. 90;?*

a

l

—

| Znhäly Mundz 3016. : L&gf/'f Mg?aicäe $33-

i;hpw

flutimabinitiopofita , unde && Ape[tolus dicit : «dificari Ecclefium non folim fuper

d

!

A poftolorum fundamentum , (ed. etiam Prephetarum,

Inter Prepbetas autem nu-

u ol

ittif

meratur C ddam , quia maguum m yflerium prophetavit iu Chrifo C in Ecclefia,

dicens : Przpter bec relinquet bomo patrem (uum & mhatrem . [uam , C adbarcbit

um

uxori (ut , V? evunt duo in car&e una, — Evidenter cuim de bis diftis ejus dicit Apo-

n jnfolt

ffolus : quia m yflerium hoc magsum fit , ego autem. dico ia Chriffe-€* in Eccle[a.

ontentiàs

Sed & idem Apoffolus cm dieit ; fic eninm. Eccleftam dilexit , uz [ematipfym trade-

opolicsy

fef pro 4 » (anctificans layaero aqua.

Nen mique oflendit , cam priis non feci[-

4;,(?:'14'

ft » quomodo enim. dilexiffet. eam , qua nom erat ? (ed eam fiue dubio dilexity que

fIOüdOWo

€rat 5 ey4i autem in omnibus Sanidà , quà ab initie (eculi fuerunt. (g ) Abinitio

mundiergà Deus non tantüm in |udeis, (ed & in Gentibus Eeclefíam fibi

at qugm

du t

txdeftinavit ,quam etiam dilexit à conftitutione mundi

Nempéin

À

Yomine Deus fuam reco

-

;crorbem

condidit,

x

gitando imaginem, nol.u/i: eum pgrdeïe ; quem

intpe

m hi

o geannes Baptifta Goucet in fua Theolo

If.

pia.egregié probat, in antiqua

Thaitil

Iege (uffeciffe implicitam de C/ri/fo ide

m,quem infpicere placeat ( To 4.

Tr. 10. Dip. &, At 4. $.3. ) 8.

Ghryfeflumnusin hoc fenfa & ipfe afferit :

Á h'ï teítes w'

omni excep

Poterant homines tuuc ctiam i

pfum non confeffi ( putà explicita ) (alvari ; nonenitm

tione ma-

j S; 145*5;

Chrifli , quinondum venevat

:

» 4b illis eultus petebatur , fed ut Adolorum cultu (preto

snum folum Deum. Conditor

em oWÁuNum m

jores,

y ii

efcerent. 5 Dominus euim inqit , Deus

1um Dominu unus eff (yc,.Ouod autem

» qui ante Chriffum oliérunt , acided

T

Sp[um -mon cegnoyerunt.

3

LÀ

j

*

fi ab idelorum cultu vecefferunt , ac [olurs Deum adorá-

tust : fíi praterea bon

efte vitam

peregerunt , eterna bona é beatitudinem adipi(cen-

ateta*w,

]

fur.

Paulum vur(us audi : Gl

ol

0ria , inquit , & bonor , C* pax owioperanti bonumt,

hi

f

(

]udao primàm (* Geutili,

Vides aperté retributiones bonorum iflis vepo[itas,

.

Ój

u u

(h) Addo & S. C ypriat

; mentem ? Circumcifionem multis Gentibus

facrofandam fuiffe

»'aflerit quidem , alijs tamen difplicuiffe refert , &

; Gentium de

hts

addit : Nec temen cis

uno Deg

omniareliqua (acriáeia. (unt borrori , (ed in multis natura-

lem legem (cqueutes ,

xpiationum vetinent iuftrumenta , Ó^ immolant vidimas ,

fides..

i

( inéendunt adipes

g[ceb»i

» & cum odorementis d libasinibus fundunt coram Deo vota

€? preces,

Legimus ]ob , Dei

tefHimonio approbatum , jugibus (acrificijs occipa-

:ïüäüü /

EU , Bec legim circumc(um.

4 Bt

poterant effe eo tempore diverfisin locis mal-

L u

i viri infignes , qui uflitie Dei (

Fiecli boc figno. carebant ; licet filios E(an &r 1f-

d

sael putandum fit bujus. traditi

j,^

enis won juiffe expertes. ((1). AccedatS. Ber-

&ardi jam aliàs adducta Au

thoritas : Sed fert? , inquit , aliquis dicat »e?;

!WWW

um

j g'ui D Mäiämnt

» etfi non de 'cantemptu judicari ; datiinari tamen p

roptey

origi.

-

T

!

T.

7ü(9$H

/?AI(?

leton. hom .'1... i& Cant, (h) S.

.QmæawaümGWW*

Ch;yfoü;.—yhom. 37. m Matth, v( jl) -So

—

4

$

"himass ?;»nt/i/ïcäïö;. Abid Rege. 6,

H

fe«

G&mïïcs -0

riginale peccatum , à quo uti4, , m[i per lavacrum emusdari m

nimó petterume,

qOMOO

.

t

ab origiuah

At veró quune[;zat , & alia preter baptiimum contra crägz'æïe pecratuim remedi

Antiquis non defuffe semporibus ?. Abraba quidem g. femini ejus €ircumafionis

g

fuerint pur-

a Nationibus veró quotquet

be

ga tie

Saeramentum in-boc ip[(um diviritis. traditum eft.

IT

inventi fideles (unt 5 «dultos qu

idem fide & fscrificiys eredumms expiatoss, parvalis

Porró boc ita u[d,

C

autem etiam (olam profosffe , àmà. [vffecife. paventum fidem.

ad bapii[mi teimpora perdm affe 5 quo uno (ub

; uto vacá[fe catera (k ) Exqur-

Qu

zd veníam habuifle

Wi

Gentilium

bus verbis liquet , quaft faciliorem ex parte viam

falus faci-

Gentiles ,quàm ipfos Tudaes; Jud«i namque integra prace

prorum plaue

1p

terlegem Ra«

U

lior quäm (ira ,,etiam gravicer ob

ligantia confcientiam, füpra & pra

ludzorum, turx habebant ; Gentiles fíolam hanclegem naturalem pro

norma vivene

j

dcloröüfiïmæ

Md

di [pe&tabant, necultratenebantum — Judzts przceptacrat

Circumcifio fub pena exclufionis à faedere divino , & ab xte

rna falute 5

U

-

riginalem

ln

Genriles hoc prceptum nil fttingebat ; fed folis facrificijs o

-Jabem ablucbant,ita ut fides parcntum infantibus fufficcre

t

]*»dæ 1 P hTK

i

tenebantur ;

Gentes veró

)/

rimos ritus & caremonias obfervare füb gravi

fidem unius Dei & opera bona--naturali inftin

&u Præfcr i pta (eötando $

Ü

falutem fuam opcrabantur, — Jadieisl

abori

ofi peregrinationes & fumptus

b

oÍx fcltivitates celebrande incumbe

bant ; Gentiles in omni loco puras

6tj

4l

.ad Deum manuslevando: Numini fatisfacie

bant. ]adei unum foluny

Éxcelüis per praceptam

Wi

Templum Sol ymitanum erat frequentandumi ,

$deó abrogats ; Gentes liciré & meritorié in omnt

€olie viridante y ub

Q

omni arbore denía , umbrofa , frondofa fua oratoria ;

& in urbibus ac

V

pagis templa erigebant , ubi preces & facra fre

quentabant.

Ectane

h

MO

H

(aitat habebant ,ad

"

[

dem nelongior fim, ficuti ]ude: femper legem

uam refpicerent ; ita & Gentiles legem naturz i

n.cordis fu. membras

(h

unüsrnempe e plebe

'is defcriptam gerebant, — Dives ille damnatus ;

Dflg

Heli«erum , dum quinque fratribus adhuc inter vivos dege

ntibusconvere

lt

Cotnpaxatio

fpon fum

[ "

jnter Syaa-

(ionem à peccatis , & falutem aternam optaret; a

b 4brabamo vc

Ht: Habent Moy[em. ( id eft legem. Moyfis ) &

Prophetas , audiant illose

n

£ogam & tu

üdi

Gentium

15 ha& Gentes habebant non minüs quàm ]wééi ,

Prophetas , Przedi«

Ecclcfiam.? catores, DoGtores , Apoftolos ; habebant Rcligio

fos Cinaos , R

eihalitas y

habcbant dottiffimos

Bracbmanes , Druydes & alios

3 habebant Sibjllas 5

Ver

habebant hinc inde Reges & P

rincipes or-

l ng

'Theologos & Philofophos ;

& in eifden

" thodexos ; à quibus falvifice vite inftitutum addifcerent ;

Genp

N

ion quidem negaverim »

1 N!m

exemplar & cxercitium oculis fpeCtarent,

pore, ita & inter C

7

en—if

ficut Judai pallim à vera fide abetrár u-nt/h-.-oc tem

g

[

I

nE

Ahnus Mundi 5016, Legis [Mofaice $55.

t

tes idolol.triam & atheifimum hincinde invaluiffe ; Ecclefiam veró Gen-

(it fU

tilium fidelium tam pazüin intoto dcfecifI- ,quàm parüm hoc de Syna-

$. Petrus de

aj

£0ga. imó de Eccle(ia chiffi Doctores admittunt ; femper enim per or-

gt

Gentium

bem Ecclefiam dicofuiffe diffufam, id eft Catholicam ; Deóque curz fuif-

Ecclefia cae-

! p

Íe Gracos & Barbares imagis autera ]itdgos , ut gentem fpecialiter electam.

litüs infor-

h iij

- Contrarism quid de Gentium Eccleíta aliqando Apoffolus. Petzus fenterat

: ma;qr.ï

)b

dum quadrupcdia , QT [erpentia tevra , € velatilia cli , perlinteum é coclo de-

9 habu

miíla ; abhorretet , tanquamimmunda & communia; eapropter autem

"m pl

à DeO correptus : Ouod. Deus purificavit , tucommunenedixeris. . Perdicta

qumte

anitmalia Gennlium Ecclefiam defigaatam fuiffe, mox Deo revelante

Yal

Cogaovit ;undead Goraclium citerólque fidenterafferit: Vos fritis , quo»

Jorolfnt

modo abosminctum fit viro Judeo conjungi aut accedere aà Aliewigenam ; (ed mibà

as li

effendit Dew , utminem eominunem aut ymniundum dicere bominem. Et iterüm,

o[ïginalfllï'

Inyeritate comperi , quia won cf per(onarum acceptor Deus , (zd $n omni Gemte , qui

..':

T

timet eum , C? operatur j

U

(fHtsath , aéceyiui eft illi. (m ) Eadem etiam piri

N

Paulmenseft& opinio, — 4» judaerum Deustantimn ? nomne (? Gentium ? imó

Idemludzoz

Á

tum & Gen-

€ Gentim, — Quoniaya quidem unw eff Dew , qui juff

ificat cireumcifionem ex fi-

tium Deus,

-u

de , Ó praputium perfidem. ( n )

uid clarius ; & quid manifeftius de

Gentilium Ecclefia dici potui

llet ? in Chriffo autem venturo , & per Chri-

i ä)/U/fP

fíum venturum Gentes evaifle

falvasfzpe jam monui ; cui non tantüm

g

poít Incarnationem , fed & antea

Gentes fuifle donatas inde arguo ,

aM )W

cüm dicatur; Poffula à me, C dabo ti

bi Gentes bereditatemiuam , & po[feffio-

gb

vem tuam termimos terrg.

(0 ) Etalibi iteràm: Omnes Gentess qua[cunque

,

j u

feaflis venient , & aderab

WHt cOrAm fe Domine ,

€ glerificabunt nomen tuum,

banls

( pJ Merita Chriffi porró ab initio Mundi

fuum jam-habuerunt effe-

W

n

jium , necenim aliàs- 4g

n« diceretür eccifts ab erigine mundi. — Sic& ab

lr

origine mundi Chriffus

fuit ex(bectatio Gentium,

Gentes quoque fideles

1 con d

ovium adhuc nomen retínuifíc e verbis Salvatoris

agnofcimus , qui ait;

fe venifle ,ut oves

| gnlit

» qu& evant. difper[a , congregaret in umum, — Ex his cmni-

ndl'mïl il

bus, quid de to

to mundo íperandum

judicio miftricordis Ledoris remitto.

pro Religione hujus temporis

45

ha

RerW*ï

U

Verum fi fperialia quis o

IiT,

ptet audire , quinam e»rgöGenltriles Dei

Veri cultores extiterint ? huic fi

Ito Poétas, fu

prà jam nominatos , Orpbeum,

Ti2

Mufjeuim , Linum , & alios ; de quibus Z

Po&z qui-

(f

vriugerm y omnigenz virtutis, pru-

dam Cathos

dentiz & fapientie Magiftros fuiffe ;

Homeruminprimis,

lici, .

axfc;lm !

quem Phile(ophig

j

G Tþeoiagiæ 0CEATIMI Kpleüg'g —diäimnt.

(4) De Homere Cerntieliw , eum vi-

rn[ör

i

xiffe

(i )

A& 101 t.feq. (n) de,m.

3.*,89.feq. (o) P[ahn-ls-y-geffq. (p) !äs

(9 ) Zwiog. V.?ïflm.- $l. P

-

acteRne

ó.

$

Achmaas ?ont'ifligcä 15. Abiá Rege

ftt

fi

u-ppar&r*x fäcïf,,

xiífe füb annum Salomonis vi gefimum: Hefiodum. autem ei.

emus,

Plutarcbus de .

D

(r) Dehisergóquid in Divinis fenferint , indag

p

YttO

s Philofophica &

Homere quidem affetit 5 eum (ub fabularum involucti

tefte eo«

li

Ethicatradidiffe. ( €) Certé res amatorias in. fuis comadijs ,

i

- Homerum

p

non ma'é de

dem Plutarcbo , modeftiflim? propofuiffe , in comperto eft, Petrms Opmter

Ti

initio famofus trutinator , H omerá

ïk

&dq

oté qu&m ex poe

.afiþ:i:ur.; jaudes, & fpem de !PfO meliergm difïïm(uïare noluit : ucp

u P

fteris Japets few Taphet: , fdeliffimi Patriarche ,

prodijffe c

ontendit. Cze

Vil

cumà nativitatefuiffe , mordicus inficiatur. — Qse paito, ait , (&cts n4tis,

Du

4Atque duriffima paupertate apprcjfus , in tanta caligine. vera do

(lring , tantam þ&j :

um »

Adt

Cecüeum parare polfet fcientiam celeftuum , terrefHrium , bebicarim atque civilim ger

tem

à nauvitate

4

? ytinam vir illead

mz-

fuiíle nega-

emniiuique tam lberaliam quàm iachanicarum artiut

liil

saculum dodus , etjam Sol yinis , fibà nonignoti , tifus fuiffet

Dayide pseceptore , e

Q

. :Cgf .

in tabernaculis Syonin ege Doinimi neditatus

fuiffet die ac me

?

&e! tion enit ob pug-

o«

nas & fcortationes Deerum fitalium exclufus fuiffet à Sec

vate é Repullica elatoniss

if

fed potilts laudes Dei veà Herotímque facendà celebrando

-

, £ optime adolefcentiam

(s

ad virtatem inflituendo , pra ais civitate onatus Printipem

locum in eaoccupaóets

hu

ipfüfque Deorum effe

pracipuà dumdlem Socrates afflatu diyiniore Poétaé dit fdá,

Clmjï

—Poö:æ Dec-

Interpretes , C* nen bominum inventa e[fe praclara Votin

414 , (c

1

d munera culefiat -

rum intet-

licet indaginis Q inven»

lil

uod & carmima Homeri expeudentes fateri oportet ; nam

V

frg.zcs di&i tienis multe , vafled, memorie ille fuzrit , nou gotuiffet tamen fine

fingulars done

,pervenife cuis

i

ilius , qui illumieat omnem bominem venientem in hutc mugdum

m

tanto [plendore d verum fingularium f4ftigium , idd, €

Á dicendi facu

Itare venufi 4

téque , ut yix tilla affecbatioeam cou[cqui valuerit. ( t

) !d quod opmeer optat;

ut nempe fuiffet Homerus difcipulus Davidis a

d

-*

hauriendam divinz verz

Àij

ii

Poui av-. dodhring difeiplinam i alij füfpicanturin an

la Salomonis fa&tum fuitie,

(f

diffe fapien N atus efe enim Homerus ( ita Coruelius 2 Lapide Anno Regni $a

lomonis vige[imo,

lalen

tiemSale- yixítaug centtmi quatuer annis, — Quare Homerus potut. audire

fapientiem . Saito

q0on1is,

a exeo, q

uód Ht«

J

mona , eámque addiftere, (u) Confirmantur hac dic&t

L

.

titj

meris andique per varia R.

egna & Provincias intem

p

eratam fa

pientiam

LettAdi0 »

D7

fibi comparare allaboraverit. -Pintar.bw affirmatcum Mert4

mmare

Htj

.cumin Hnem eundem ZHifpamiam & Italiam peragrálfle ,& totu

fidem verà.

me

À

multa.

Mi

.in eypto

diterraneum obijffe. — isderms Siculus aflerit , eum in. /Eg ypte

.

Honee

[ DWIA

didicat,

ab eorum facerdotibus percepifle. (xv ) Aflerit etiam E

ufebius ,

m €

ffe. Cx) ita

Mij

vumin /&eypttum ad audiendos facerdotes peregrinatu

facerdotes 4£2)P*

iiiinm.

quoque [uftmus .äz,?argiz?tz;&a ba,bfi.: , eum gap'imtiæ ergö

fius

| (r) Corning Keg ii-.v.az. (t) Plu'taxch.in Hpmer, (t) B.Ój m Chronogr ad

Ül

Án3 0?9.( Ü )Cczx?-. "roleg.in erov.sgaigm:v( v«10d.la.c, 2 ( x ')Eufcb.jl 1Q.de ?xæp;tf;

"um

L

dnunus Mima'z' 3ot6, Legæ Mo .az'm"ggtä.

ET

r -

físs adijffe : nec adijíe folüm , fed fidem veram (alviticam deuno fclo

VTT

Deo teportáfie, utinfradicam, —Saccrdotes enim Agypri fidem deuno .

ophia d

vero Deo tunc tradidiffe , & hinc famofiffimos quofque Philofophos in

T

457 ptum peregrinatos efle , & inde dodtrinam de uno Deo r«tulifie,

Éx induffz-ïæ

.palim im Authoribus legitur,

fl OP?W !

Hemerum veró Deorum fictitiorum peorum

x H

Thtologiam non tantüm nor credidiffe , fcd & alijs invifam & odiofam &entilium

gmer

teddidille ajunc ; hinc enim ex inflituto humanas Deorum paffiones, vitia dete-

t o

tu:pesamorcs, bella s odia , furta ; & alia iniqua ita decantáfle ;ut qui- xit,

ao

vis homo prudens nianibus palpare poffet, eos, qui calia agunt » reverà

,sanwfi)

Deos non effz, nec efle poffe :dequo paffim Authores: hinclonge altio-

n n

ia de Deo uno, imó de $, Trinitate pronuntiat : Jovem enim ita loquen-

"T

tem , & de fc ipfo fatentem introducit:Sezec effe patentem , nec (apientem ,

Mu -

üsc boneyolium, . Qua trine negariones facrofan&te Trimitatis myfterium

yind -

Cofinotant ; dum in Patre. proprié & effentialiter potentia, in Filie fa-

W p];mih

pientia , in Spiritufantfo bencvolentia , quafi pra. alijs attributis emicae

funn

te ; videntur,

Videatur Latrentiu. Beyerlink i& Theatre, ( y ) Scd utfi-

des (ana in Henterofittmiüs flatuatur, eum in libris $ibylliris verfatiffimum

us

In Libris

t

fuiffe legimus , que tamen quàm inter Gentes clariffime de Deo , &

Chnflo vaticinata fint , alibifufiffim& declaratum eft, Teftantur autem

Sibyllinis

T

ipfe vetfa»

TA

Solimu , Béctbiw , cnque eis Genebrardw , Homerum fuis libris quampluri-

tiiiï«m»us., p

| "L

&os Sibyllmes Verfus inferuifle, . Idem. Alexander ab. Alexatdro repetit,

ng;cuü?

l

$ibllam Delpicam ante Trojaus bella vaticinatam

*

3

fuiITe , ejus pleraque

Hornerum operi füo catmina accommodáffe,

um

IV,

u o

Anteniws Poffeuinm fatetur , ipfum Apeffolum Clementem Alexandrinum,

Eujebit , Tbeodoretum , Jutinum & aliosex Homers unum Deum contra in-

irlh

z Vur

&umf"

[[kl

Éidcles probáífe, ^ Et meritóquidem : eüm Homerum pro unius v

eri Dei Á fandtis

Cultorehabuerint, — Praalijs S Jufmum fifto: Neque enim plere[que veftvim

Pvtribus

quitm

!

proDei ve:

w

latere puto , quos ?. Dioderi & alorum doctit

ifloria ; quod && Orpheus videlicet

ti cultore

Pmä

i

€ Heneti,e nonnulli alij iu 4E

"

al

ii

eyuditi funt , iil

Jhte fuére ; qui [jmul ac ab. Hifforia Moyfis

habims.

qm

r]as

s tpfis conttaria defimuére , que prits amplexati fueramt : qua emim

primis , ut ita loquar ,autltidei cultéis ve

J

á

tri Magiffer , Orpheus , Mu[uofilo , &* ve-

j

T

ff

Tiquiis legttimisauditoribus de uso ( fo

lo Dee pradicant , neceffarium puto vobis

: (ott

il

fuggeri G.

Hosyierus etiain abu[us PocticA lwentiá

s lt opimionem depluralita-

H

eri

Wpram

i

fe Deotum imprisiis imitatus fuiffet , fabmlo[a

quidet plera2, ex eerun. anultitudine

v::-

fus qui-

WWM !

li

mmiizit 'ö'f;

Pauló autem poft , cim ex Phanieis perfona ad Acüllem quedam

dam ver&

eco infit,

Cathelicis

d

[ IW

l

Nec'(oüicitiu Deus /ipfe :ufe(re fetiectam ,

p

U

-

Crott

X

:

Re» äe?c!lie?is ?Zhäätssæ V. judiciu

j

L

éo

: Acfäimdas?omäfïce I6 .42*53 Rege 6.

Wtl

Et mibi florentem circumfudiffe

jeventam,

dice

Apronomine Deum verum exiftentem expreffit : Et alibi quoque ex V

Dffs p/e'([mw

Grecorum multitudim loquitur :

j

fn

nicu e]?o.

DT

Non plares numero , (cd Princeps u

L

V erim bauic queque bano contrarium malum opere tp[e

declerare conflitui

f, qdändw

diasenarravit, idem

fülls,

ex Deorum anultiudine bella » lites y (editioues , alternasinfi

.

&xhi

8. Juflinisibidem decodem H

omero ; V ni prime Deo atiri

bait , à cuju Divifi.

haberegtur digsi » qui inter beminescomputa-

M

tate ceteri tantim diflavest. Dij , ut

[7]

$.Scripturz reptur. — Et infrà : Malta ex divina Patrum ne[fro

rum lnfloria in fam. Pocfim

notitiam

ebrattm s i£4 euim

mf

habuit.

tranfluliffe , at inprimis creata mun

di principium à Moyft eel

fititá.

- feripfit Moyfesz 1m principio creavit Deus cxlum ( te

rTt4ti,

E

Deinde folein ( la.

& ij de nundi Genefi

tijiii

tam

, elias,

H&c in. JEg ypto didieit Homerus ,

I d

feripta erant , admodim obleclatus , Vuleanum intro

duxit in Acbillis [w:a". eea

[cripfit :

é du

quandawm Mundi Genejeos imaginem deliucáft, lt enim

uf

Hic etenim ignipotens flivuxit Waria , &thérA , tertds ,

ftii])

— 4ideniem [olem , gleng quog, lumimalune,

M

X

Atque ceronatum fignis (ulgentibus ori

£n,

ari(bmus Cornelius a Lapide,

TIkt

X

| Sic $, ]uffin

um igtelligit; & explicat litter

(z) dicens: Ex Diodsre docet : Orpheum

Homerum ,

Soloncm , P ythegoram ,

Suam de-

, (nam de pluribus Dijs mu-

pluribus

Platonem , Sibyllam &* 4lios , i in ZEg )pto fu ffimt

:

- tÁffe fentemtiam : quia mimiriim à Moyfe per

p

t0s cognoverunt , unum ejje.

Dijs muta-

Nec folus &.

Juftinus antum

uäen

vir featen-

Deutm , qui principio creayit eelum & terram,

B7

tiam,

talem de Hemero habuit opinionem , ha

bu

it enim & $. Clemens Alexan-

t

drinus , qui hunc tanquáam teftem vere

dodrinz al!csgalt , de crea:iom

llj

ldem ut te- Mundi dicentem

ftis vera do-

-(a" celum jabriwük in ille «f*

[7]

étring cida- -

Terrat atqmave ,

Mr 'm

Oinia re[p

Uur,

lendens , & calum , qua afira fc»ororm»ntg

ltiin

]tem d-e cultu di

ei Sabbathi.

g

Sact A dies verb poft bac dum (fep:imq vetüt.,

£j

-

Septima [aera fuit.

Septenu[que dies fuit , in qmo cu

ndla peratla, (2 )

.

J

uno Deo ; intérque a

lios ip»

Idem alibi (b) citat Poétas diverfos de

Fabulas fu- füm Homerum. Ubi Gentiemw Heruttws in

fao €ommentarió ; Non [ohi »

as Doéte fa-

feribendis faeulis & mendacijs,

:e neur. effe

ait , Philefophi , fed etiam Poéte , licet yer[eniur it

de Dee tandem veva [eripferunt $ &t quas [iripferumt

fabulas , fatentur efe &igreffes

Jdem £

emens Alee

l äg

ääcüongs

hts À veritare , quam [ibj d;&;ägnt fïiägndgm proponere,

X anádrintuó

fihi,

! ( 23 To. 1, de Encom. S. $6;

*

ip. 5c&. U 76. (ei S. Clem, Alexl. --ffm,

fi

(52 Iäcfn adhoit. ad Graces,

A

P

As Ms 4

r

egn

Mdlica 533

utidririi ibidem alibi dita infigniter confirmat , in&delibusin facicm

fii n

dicendo & fcibendo: Hemerw & Euripides, &* permulti alij Podte Deos ee

;

fhros arguumt 5 nec. veremtr vel tamillim eos maledics in(equi.. Dott $. ]u

i

;

ij

num & Clemeniem Alexandriuum , etiam 8. C yrlum. Alexandrinum pro. Ho« g »merus

iil u

siere egregie frantem , & fabulasejusin morali fenfu accipientem habe*Deos Gre-

m m -

mus, (c) Quem cum introduxiífet , Deorum Gracorum. inimicitias cotum (u«-

ij Df

exhibentem , st Neptuni , Apellisis , Martis , Palladés , Janonis, Diane , Latoue; fpe&os ba

p at -

Mercurij , Vulcani & alicrüm 5 poft alía ipfe fübdit. : Vide obíecro , in bis 9

m Bu

etiam manifefte ip(um quodatmmodo fludwiffe , ut virtutes contra vitia infurgere des

m

monfret. . Nam Martemn quidem ut infipentem (* in[anientem , ad boc alem s. Cycilli

j

&ontra alium evocare facit , ut mos eff Grecorum Peétis. — Palladem yeró ut &ffu» dc Homcr. e

[

)u

li

tdfinaem €7 ingenio[am fingit. — Latonam

quoque fimiliter oblivionem ,. Mercu- 9*

" WW t

riuim 4utem memorum 6 jerinonem finificure vult s f naturg vatjones Attingif ,

&* clementerum inter fe diverfitatem enarrat. — Et bie videtur mihi Neptunum di»

xifc bumidam [ubflantiam , Apollmem verà (olem ,* [unonem aérem , (? venatri«

eem Dtatatn , Aurea [picula gereutem , Lunam : ($. V ulcanum Qgne, — Quamyu

,. Autem yaldà amárit fabulas , attamen compeimus ,

eum non amgzinþ ignwäje ve

T [lp//h

10 loco itertim:

nmem Üixit euism Al

ANteq, fi mibi promittat

/

gt

j D

Deus ipfe , fenectute abra[A fattur

m

uvenem pube([centem.

,ai

p a?

TNon didt « neque fi quis

Deorumpolliceatur mibi

[(eueuti f depofitioniem ; Cv M erieti

Ídem Verz

TT d

fieventem juventutem, — $ed banc cau[am foli

» qui fuper onmes eft , Deo (ervavit ;

fus Homert

eribuens (olis illius virtutibus pofje oumia . eitr

& laborem perficere , etiam ea ,

i (ICEW

ultra expettationem , [em » ac ratiouem [unt

q!!€ beniené in-

à dicit enin : Neque fi mibi. pre

Uif* ,erpretatur,

st Deus ipfe.

Dum dieit ; Deuc jp(e

t hoc yon in qttempiam , qui in fabulis fingi-

tur » vefert, fedip[um (olum , & veré

ex

flenteu Deum fignificat, — Et Homere

quidem fic [entmdum ér. lequendum vi

debatur

Sed Ó paradifi quoque terreffa

»i5 imeginem in borto Alcinei veluti affervatam

effinxit , quem (emper floridum

us fymilitudine quádam e[fendit,

&tg, i bunc modum

6 p(gnm'n fradiib

fcripj:f;

Híc nemora emittunt. procero à ffipite flores ,

Punicei fiuclus , C eleia iala pyríque

W þ

i

Et dulcesficus, d* blande germia olive

. AQiieis neque dep

f

,j if

i

erijt frudu , nec deficit unquA ,

"j]æ'

Non éflas , byeme[que nocent.

n

To Egypto ifhec

à veteribus bifteriys & Platoéz H

enters edodti fui« ktacttäratio .

p

T À

i

nibus in'-(emäre,x ldem ibidem

po£ alia refer

t: Homerum $ $, Scriptura

x,i[] I

H

de-

j

[

(«) $. cyit. MWF,W,;

coBt, !ul?aä.

—

M

d

3

| uätzim*aä;v ?ontïfce 16. Mhid fege &,

(eripfile lapfam Lucferi. — .. Befilis nec ipfe Bomerilau

desdilfiaitilts .

n

Quid atijss, de

UT

parres de

31t:

in fermone namque 2d Nepotess Quorado ex Gentilim doctrittis preficiumt, —

Hom:cro

Inter aiia fic habet : Omnis Homeri Pebflsvirtttis laus, & ejus osnmia ad butió-

Hill

ienferint

o fasemveferuntur , ut tiil abs te aut. pavergam fit pofitum, — Neque 8« Hierenye

Mi

s protfüs filere voluit de Gracorum Poétis , inquiens: 4d Pe?tas verie j

Ti

Hefiodus

Homerum , Heftodum €*c, qui grandes natuc yaneum u[cio quid , && folito dulcitl

plet;—.

Poäc&, & iP'

& gd

Íe laüdatus.

viciná marte cecitierutfs ( d) Ucique defide unius Dei t'?ee*qr'i,» taütócotis

fidentitis mortem oppetiérunt.

é

f

NV.

torum dodiffimorm de Henero (er

fiht

Si veró jutijorum quoque vi

:

tentiam velimus ,ftatim feoffert

]

outines Picus Mirandulanis Comes: (6 )

Y

Aj

PiasMi. Qaui poftquam dixiflec ( £). Orphbetim & Honerum diíceadi gratid in

zi

v

*

N

i-'anduïan'us Jæ'gy[,,tum pe[rexynre $

€o:

que ide

ó tafiquám te

i

es de ptovidentia Dei

Bu

Homerüm

produxiffct ; ad alia defc:

»nderis ait : Non iguata fuit Gestibus Dei erga bonis

jn

px-onumiat

tie$ (Urà y tot pana , tion premia, — Sic apud Trifmegifium illum £a ypt

umb

hn

Galïïoii;um

5ud

Dei procutatia, && eventur vite Vel paug , vel pramia declarduur. — 86 4

Orpbeuiti Deorüm l ymnos , C preces , & fapplicatiónes legiuna $ qui ex 4g yptd

Ti

duii

pratev procurationis Divina (ententiam , unius quod, Dei reitilit cultum , Me[aied.

"

Mart yr comprobasit, Sic ( dis -

bm|

legis beneficus ,ut. tofler Juffinus ehbifofopbus C*

X

*

Hommerus

ver(atus in /Eg )pto Homeorus, a quo eumis won

Poetartivt diodo 3 [zä Scfiprerümd

L

K

Deidecane Omigifariatis Grecorum C? Latinum vitagn

a turba defiuxit 5 omuibus ii vebus etidtiü

tlor

tatprovi- — N'uminis providentiaim accerfit $ 49 de eo , quem [upreuni Deorum appelavit j

t

ot ulos j f0«

KT

dentimm. — yóyo , (apentmero locutts ait : éuptovraC»0c. quafi Latiffimos baberet:

devanfas

bus omnibus pro[pe&kuras : idedque prater alia siulta , bag etiam de catifa

N

pafilts non improbayst (entestiam ejf 5

p

tg providentie (ui exiflimo ) Magnts

eo&s divi. di affenerat ,totam eyus Poecfiuoffe latdeu virtit

i. Subjungit Picus , iil -

j

j

Bu & Epianmen de ptó« —

j

&i provis

modo Euripidem , Sophoclem s Menandrum , D)

[í

dentiz tés

videtntia Dei differui([e. Certéi funt verba pici ) Plato Prophrtarum Ords

N

RCS,*

i

cilis edó&lus ( qtiod. iou tmodo nofivi oflendetant , [

d ipfi Gettiitm Philvfophi ,&

