f:ere didicit, & adhuc quidecim annis füpet-

1iens regrü itea coactus ilere, & quie

letoboamo vigi(le potiüs, quàm rcxiffe dicitur,

(u) Jeas autem Rex Ijrae]is anno

MUET

filio relin-

fOph:'rag

fequ«nti morti con

quip.

buit.

edens ; ]grabmwwz ! I"f:gïm/dum haredem coroa« ha-

j i

m

ANNUS MUNDI 2161. Legis Mofaice £78. lo Regno Juta,

t

t d

cüm maflas à Joss, Kege Tfraclis peta

l;nter à fe provocato , inligniter

*

dolis füis rurfas ad Deam veruut

1 D

Teroboà 2

' eaftigat:s & humiliatus füiffet , abi

Rij

Rex fra&Us COnVE

ríum mul.i credunt

Dictu

& vero Jeroboam inter omncs L fraélis

L]

?

vi&oriecfi-. Rcgs 1

a Samaria victoriofiffimus & feliciffimus fuiffe perhibetür, trum

e

p2

ínta doininatum protraXerit , tum

À

imus.

q:ód ad' anaos unum fupra quadra

[»]

£

P.

q.94 armorüm vi , & mentis indufteiá

b

iE

"gf;*:i fincs dilatatet ; & per*

D

dita quondam reciperaret : rum qt

iód Deus per fonam, Prophetam hos

l

TIBÍROS

H fumf e

ei fcliciffimos fucc sffus prænuugigr::/ïiigna;usl fit, Ipferefhimet 1e

^

' IP'»ä?t

-

(a)'z;—ekcg. I4. Y« 13.

(v.»v.) j

p

/

L

mnus Mundz 316 t. Liegir Mofaica 67 8.

dj

t &fed

I frael ( 3c quit

Seriptuia ) 4b introutu Emath ufq, ad mare folitudimis ,

juxta fer-

anonem Dotini Des Lrael

atf

, quetm locutus e[i per fervum faum ]ouam , filum Ama-

fm d y

t/1 » Propbetam ,

quiérat de Gethb yqua eflin Ophez.

Cw2 Jenas ergo €x illis

rj quii

Prophetis, quorum extant divina Oracu

la » primus hic innotcícere cz-

pit : quanquam hae prophetia , Jereboasmo facta

, u Siripturam inferta. lonas fro.

.rqub p [';- :

nonífuerit.

Haünc Jonam multi tenent fuiffe ilfum Sugamitidis filium , Pheta inno»

, unde t

quem EZfau flerili matri à Deo im

petravit , & à morte relufciratum í6- E*fm'*'

ualt f

cundo reftituit,

Si veró de Religione hujus Jeroboemi quazras , ref pon-

» m

| di t [aera Seriptura :

Fect quod malum efl.corara. Domino,

Non rece[fit 4b ome.

übus peccatis Jeroboam ,

mur,

Jilij Nabat , qui peccare fecit Ifrael, (x) Ecveró quis

ena nl p

.nOn miretur,

quód Deus expreísé Prophetam tam celebrem , qualis fuic

x füos edt

]onas , àd Reg

em Samarie miferit? Vidg enim Deus ( bene hxc Divina no-

vrünt iajd-

tentur verba ) afflidienem i fraél amaram nimis

» €& quàd, con(umpti effent. u(g, VMtxadlisRege

;f

4d clauos carcere » C* non efftt ,

qui euxiliaretur Uraglr,

f,umpmïümy;

Nec locutus eff. Doini- num- necd &

l

f'at0 t

[

Bs , lt dcleret nomen i(rael de (ub calo

» [ed [alvavit eos in manu Jereboam , filt j à Deo dere«

Joer-. ( y ) Ut ut fit 5 tres Re

scotpea

ges przdictos 1 f?aälitäcas', Josebaz , ]oas , & hä,um"

folo h

]eroboam arbitror meliores £uif

)pä

"

e duebus illis cozvis [uda Regibus Josui dv -

tepl Ti

Amafiá, .. lii enim vera & ind

ubitata fimulacra Baal;s & alia Idwnaorum

erexerunt; & vel adorárunt

jur, )

; vel adoranda proftituetunt ; cüm illi1 [rae-

itici vitulos folüm reii

nuerint aüreos ,quos tamen idolorum rationcm

)XQUZWF )

proptié non habui(f:

ii V

multi Doctores afürmant.

Infüper Reges Juda

polictores & tutores erant templi Dei

a

ptz 1//aélitis di

veri , gratijs & beaeficijs lonae Regcsr(rää;

guati, Deo del

erviendi

optatiífimis occafionibus prov1- lisbuac me-

um

A

; invi

" W

fi ; quz omnia taimen nihili &ítimant

X

es , Deum caleibus abjeceruit , liores Re-

cürn e contra Sumaritici Re

ges ultra vitulos aliam] modó abo:ninatio, 'bus ludae

ancis "

nem addidiífe non le

4h

gantur. llliReges Sof ymitani manus adcó in Dei

j

Frophetas inijc

2 (

Deum iubiniff

ere non. horruerunt , quando dehortaturi à malo per

fuerunt ; cü

mtamen Reges Ifraelis Prophetis vel maxi-

mum deculerint hoü

z

af]s

jï À

7

Orem & reverentiam , ut ex Jos amore in . E/z-

feum ,&

Q1 lg s

fi Deush

Jereboami refpectu ad. 405 facifdum patet, Llndenonmirum,

B

oc «vo Ifraelitis

per falvatoresauxilto fuerit , & Reges [ada , ni«

pan

miüannin gratos,à facie

[l

"

Íua quafi abjecerit ad

pofterorum cs,uti:lam;

X

Di

fcite jufliriam moniti ,& non contimsaere Divos,-

rhlbw

;!

ANNUS Mü

—.L

I.

^

l*

h

NDI 3170. Legis Mofaicz 687. Sufficienter ir

gIIJXf[

premilis explicata f

üittemeritas, &

lequens deje&tio 4mafia R egis ]* &ma

fias

tl

l]

d«, quiab co tempore , g

uo propter idola Idau;

jcam

Dei furorem contra

£2 , & nimium faíitum, 1mpietarem:

tuit. fuam motte:

l

j il

ääipfu-mx excätxavi.t » à €à

fa refuþgcr-g non po

]i

.Q—HM vluis.

(W;;gg;*nzæälöäveæ(yymawza,

6

E

Iulà Pontifice 25. An;;)ïä ARte? 15,

H

Viter

4

ciyitatis uiterraptutm »

(7 Eifitet?m

i d&:'b!!

i

ia ives , tefte Lyrano , videntes stirum

sliatam , & filios [uos dudles obfides 1n S«n

iuriam occafione (npirbue ejus , qua

(itestt

P.

tratlave de morte cjus.

Itaque pet

nelyit defiflere À bells coutra Joas ,

ceperunt

»

Df.imhll

malecontentos , inter quos 1

rfi confiliari

j & propinqui Regis 5 ut €

fedem

horum multi in conventi-

apud Jejephum , hic & ibi

fufpiria erat audire,

Toit i

tandem confili

a de Rege € medio

cula coire non obícur& notabantur ,

a tam parva non efat, quin

grsa

tollendo conferri audiebantur : qu& fam

tlj

ertingeret-

*

Quid faceret Regum milerti-

fiatürà

Effugerecó" ,3e5 ag ipfas amafie aures p

;mtur.

mus, Deo & hominibus exofus? emnt

potentià & majeftate privatus

ttt dl

t:omnium averfum ergá

deecbat: cui fecure fideret , neminem habeba

lum non inaniter fub-

]nhu

fce animum non ignorabat :

vitx preíens pericu

loim

be effugium nullum videbat.

Siergo

odorabatur: in ipfa hac regia nr

heerit

- vivere vellet , fugam unicam refid

uam e[fe concludebat , civibus & au-

Teadti

ampliis tpachipantibus.

itaque in filentio

licis jam non clanculum

non «ffugit :

IY

fe fubducens in Lachis , urb

em Íux Tribüspervenit, Fugit,

álicy

A fuis ttu-

Mijerintque

cidatur in

ftat enim refolutio Amafiam

eregno & vita fubmovendi.

duri.

Lachis,

erunt eum ibi :

& a[portaverunt in equis ,

fepultu(f

lbten

poft eum im Lachis , & wnterfec

i4 (z) Heac verba $eniptie

eft in Jeru(alem eum Patribus

fnis in civitate DaY

t ,ita ut S4liatl

j

Wïmml

7 aliquam de ipfius refipifcentia & fa

lute fpem faciun

dfmmur'z

m poenituifle ;

& pie in uniui

. & alij quidam teüeant, eum antemorte

dunt , de folis fi»

lt L'löm

veri Dei cultu obijffe : quod & illi confirmant

yqui cre

folere: Eescum Pairibus f

delibus, & qui falvi evaferint , Textum dicere

L j

in civitate David. fepultos fiffe.

jl

il

Coronà R egni ]uda hoc

modo viduatá, populus i»nta/rdatvä de füccel-

-

!f

fore follicitus, fine omni con

tradidtione Az4ri«m , qui & Ozi«s »in thro-

is : Nam 424*

Oxiz regi- num paternum fublevavit » han

d abíque felici omine nomin

*

*

Ozias autem Fortitiido Dei , q

uo utroque

men juftum yj4j idem eft quod auxilium Dei

«od erat pld-

& fan&um. noyusRex preventus àD

eo repertus eft:

ipfe namque Ferit q

citum coram Doiino ,juxta omma ,que

fecit amafius pater ejus, (;

Explica:

fus effer, Abinitio

que feet pater ejut , anteqnam in i

dololatriam lap

novus hic.Rex & juvenis , utpote

non nifi fedecim annoru

m atati$

AZa hatia'

habens, facrum fibi Doctorem

& pedagogum adícivit Zacbariam 1TO"

Propheta

, qui inter

duodecim Prophetas minore

.

s numerae

Rex optime

phetam ( alium ab eo

s Milij Joiu

tur )quem $. Hieronyim

P

us filium effe tenet fancti illius Martyri

dirigitur.

le juffu Regis lapidibus obruerant. C

d& , quem pro juftitia in temp

ca

[

selius autumat , eundem habuiffe filiam , 4bi4m nomine, qua po

et

$ (äc

: gi 4rbaz nuptä'fmrbäampepererit. líte tantus&utami fanguini

ates

(b)

,v(l) 4.R;cg,ux-4,. wkr.xg.*fc/q. (a ) lbid, CQ.W Y. 3

EE

-

H

" sss Md

"L

217

o, Legt Mofaica 6$7.

"

! (7 (iib

——Vafes

non niíi ad optima qszque Oziam induxit,

Et exquifivit. Dominuin

ric i

in dicbus Zachar a inicligentzis £? videntis Deum ; cmque vequireret Dominam ,

áirexit um inomnibus, (q) Non tantüm auxilium ,fed & fortitudinem

. lag

Mij

D«i huic Principi aftitifle f(acrum Chronicon ffatim relatà ejus electio--

ne demonítrat ; dum ait : Ipfe edificavit Aulatb, && veffittit eam. duioni Judas

B

ij coe

E

jufdeta

Fuit hoc munimeritum in ora matis tubri in finibus Iduineorum , quod

KR

lt u

egis opes

)n efat

priüsà $yriscaptum & deftru&tum fuiffe videtar, — Jofepbus eum de mule ;

mägnis

pum n

ts alijs natüre ac gratiz donis infigniter depredicat, ut , quód fuerit fica,

late ptiïü'.

naturà bonus, juítus, magnanimus , providus ; folers ; induítrius, — 1ri«

ter alia veró ejus opera pracipua non minimum füit, quód moenia per

vertot

v inzntt

Jerebonmum diruta , reparaverit 5 & , quidquid in urbe antiquatum & rui«

nofum , reitauraverit, & alia aedificia , ab antecefloribus negledáa ; per-

lb 35

fecerit,

NLuitas turres de novo pro urbis fortificatione füfcitavit , tari-

- bt

gt mf*

tz altitudiriis , ut ad centa quinquaginta cubitos verticem elevarent.

In varijs locisante defercis excubias ordinavit, ftructuris requi(itis, &

; non d

, Aj

alicubi munimentis pro defenfione fabricátis.. Simili labore atque ia-

duítríà ductus aquarum fecit , & ita urbem sol ymarum undequaque in me-

/ lïf'h Wh

verba t

liorem & decentiorem ftatum redegit, Texrué inquit : 4dificavitque Ozias faactarumi

turres u Jeru(alem (uper portam anguli , &? (upev portam vallis ,&* veliquas ineo- Paginarumi

joit ii

e eodem

dem imuri latere , irmayitque eas, — Bxtruxit. etiam turres in (olitudine , C& effa-

teftimonit

j p

dit ciffermas plurimas ,e0 quüd babefet multa pecora tamin cumpe[Hribus , quam in

Wi x&e'hx'*l

eremiya[|htate, — Vineas quoque babuit , & vinitores in mottibus , Q in Carmelo:

gt

er4t. quüppe bomo agricultura deditus, (c) 1n quo infignis occonomia hu-

jus Kegiseft afpedanda. — Ruíticum in Rege, Regemve in ruftico Hie-

at

tu

?6fol yma exhibet : Undeinfignis Poéta false & lepide in ipfum (ic lufit s

/ OZW g

finci

p a

d

f

if5«

N

RHijt fub boc P

uum exordium Regia dzgn'zmlg

Neuipe ad pafforitiain,

Hic triumpbali aratro tevrava doimtit ;

Kexidemi

i

j

& rufticus,

ul ( d

Vnde mit4 fecunditas 5

, (à

: Cun tialeat

6 agricolg. vetligalior [erviret tellus s

j

2

eit

Et vegiá mami maritata gemmarent Carmeli vites.

- AMdiant Priicipes, qui ex urbitim cinere aurum eribrant ;

T

— Vera foditie (unt fulci ,

j

g

jl

l

—— Bobus tioti lomitbus gravess

farr

— lit vegeta opes vadices agunt..

(l

g

Ü

bumus fin

i promit ;

z?Of

Has h-umamjjimia

2

Que

i

d

(-b ) 2. »'äxä!ip*-. 26,V,$« (c );IH&». Y. 9 feqq

N-

148

Tulà ?onnf& 25 ngä Rec? r;i-.

y vl

.Qu& bommum alirix & alumna

Rivis nuita , frugibus nura. (d) —

TT

l.

Interim menendus Lector, quód hoc zempore jam illi Prophete

noefdit

à Deo fübmilli, czepcrint pradicare , quorum facra vaticinia in (acris

Guitilt:

Mte ii

Prophetz

Paginis hábentur recepta.

Etenim cüm Deus videret , Jad«os in. malo

paa

fu:punt fuc- plerumque obftinatos, ad vitia; ad idola diaboli , & eapropter pro ju-

cefiive to-

M

ftitiz exigeatia pledtere hanc gcntem , ante

fe eletctam cogeretur, ideü

qinid

dem

nastcs C^. Divinos Huinfimodi pricones premictere ftatuit , qui antequam pana

tra praevae

immirteretur , eo(demi (erió dchortarentur ; &, ni graviffime vindicari

ais

X1Catores.

'velint, caufam füroris fübmovendam fuaderent,

Nempe niíi poeni»

MY

p u

terent , e patria in exilium , in fervitutem €os deijciendos efle conciu-

feratcoclum ; quod ideó Prophetz aperté vaticinabantur ; fed & eorum

Prophe:

Mira de

rurfas iatericurn prenuntiabant , qui ipfos Hebraos effent opprefluri.

üor)e

Chii&o in Multa vei

Ó hís Oraculis Diviuis per infpirationem spírits (andi im-

r [cup

fuis Oracu-

mifcgerunt de Incarmatione Verbi , de pradicatione & Paffione cinfi,

81 1

ljs aommuif-

Talja í

cent,

de Ecclefia , déque ceteris myfterijs falvificz Religionis. — Ita fub Ozi

& Jeroboamo, Mo.Sol ymitano , i(to 1/ra£litico , Regibus, caperat vaticinae

1Nj

ri Jonas , uti pauló ant& relatum eft 5 & 42105, infüper & I (4ias » O[tas ,

dul

& alij Prophetae

Joe! , & Abdias : nec non fücceffivé fub alijs Regibus hi,

lonas,

Horum aliqui pracise ad J4da Regnum , Ifraéits, alij ad utrumq

ue fimul,

Nl(m !Hg

De |oele &

Amos;,

alij etiam ad Gentiles deftinati funt , ut Jenas àd. Nintvitas,

um

lfaias,

- Abdia quidem dubitari poffet , quande c&perint vaticina

ri,càüm tempus

. Eggm

Ofeas ;

]

ceorum Prophetiz non fpecificetur ; in quibus tamen valet , quod S. Hie-

Joél,

&f

Abdias,

ron ymus dicit: Propheras , quorum tempus mon prafertur in titulo , fab ilis eos

Regibtts pzraphetxäïe,- f«b quibus & hi » qui anre eos habent titulos , prophetaverut.

ido;()h

€) Plura de Prophetis qu

id & quando predixerint in fequentibus,

x

APU

Ioatham fa. Pott ]i Papam dvl

L

e

g

s in Ecclefiaftico fummo throno collocant

It

Cram. acci-

de quo

Jostbamitm , quem Jofiphus & 2lij Jobanam videntur nominare ,

Ditgty

pitmitram,

Ti

tamen quid certi: non poteft ftatui , cüm , uzaliàs commonui, multa

Í.

Authorum reperiantur contraria fenten

*

tiz.

Q'mg'

LTT

ANNLUS MüNDI 3174 Legis

Mofaiicgm 691. Hoc tempqrä

urbis Niniviteng peccata ufquein. coclum clamabant , & juítam Dei vin-

dl

Ninivitarü

petditi mo.

dictam pofcebant ; Namen tamen ( quod fane infinitie immenfí« mt

Wtis i

res

m

lericordiz eít ergumentum ) remedia. prius falutifera voluit adhibcre»

L

antequam ad fententiam panz procederet. ^Jenam ergo Prophetam

HOC ipj

deftinat , qui poenitentiam ea in urbe pradicet, & miferos eoS morta"

4»

mbis hl

leseterne damnationifurriperet, — Ribera hic : Miititur,»ait , Prophet

ut

J

i

( ä ) Emm. Thcfauqr. clog. 44. ( €) S, Hieron. f,'ræfï in1i ;, Pkophct. ;

!

p

] anzie:ä/lund'i 34-:;'.'74. Leris Mofaice 6917

z

st nottim fit omuibus natiambus C [2c

ulis , Deum omnium Creatoreti non. He- Adeoram

braotum modà , quosin peclium [uusa elegevat , [ed omnium ettam Gehtium qu&- converfioné

1 Prophe

vere (alutem j (icut. Aapoflolus ais Rew. 3. Am. ]udeortm Deus tantisim , Ronine ($. mittitur

dnja i n

Gehtili 2 1mó (* Genitum.

Et Sap. 6. Pufillum e* magnum ipje fecit , C& &qua- lonas»

0 1n i

liter 1lli cura. efl de omribus,...1ta videmhs Jeremiam , Ezechiam, Ann & 4hos

pter p

Prophetas interdum etvam nationibus Gentium prophetare, — Bz abdias ldiangis , g —

retur, i

alienis && boflibus Judorum. propheravit, ( £) Framifius Fevasdentius conti-

equatm g

derat mandatum Dei ]ene collatum :Vade iu Nimven. civitatem graudem, .

mevindia

Abenezta dieit ; Civitatem magnam Deo, . Etcanlam fnbdit , cur Dee mag-

pe nlipe?

4 vocetur , nempe quod cives ifti olim Deum timuerint; verüm tem-

x efft ov

pore Jose inceperint prave agere ; alioquin ait haud quaquam Deum

T

Prophetàm fuü&m ad eos miffurum fuiffe.

Et certé videmmus ( Xta' hic Au-

at p

thor ) eos perfectá penitentiá refipuiffe , quanta alia non fucrit 5 em non reperia.

jiii j

tar [eriptum , ipíos araui Baelum fregiffe , aut fiulacra juccidiffe : ut. ex eo di(za- Nininefie.

dem de Deo ,

(fone 6j

8us , ilos iop fuiffe idolerum cnltores.

Ita Fevardentiusex Aben Ezra hzc for.

vero tenuit

Jro fb 03

maliaíubjungens. . Ergo Rabbinoram etiam fententia Deus cuvam habet faiu.

hucufpue.

"

tis omnium bominum , (ugd, Providentia ejfeius mirabiles & beneficia. calejfia

If

effundit inomnes. — Scità igitur. Apoflolus sit : Gloria C* bonor oitü. operants b«

num , Judge primim C^. Graco , tion enim eff acceptio per(ouavum ^pud Deum j

jrophca

lquümux

Num Jud«corum Dew taniim ?

tionné (* Gentium ? Rom, 1. 2./(g ) Lege

p

ipfum Jonam , & fuücceffum hujus Divine legationis diftin&e videb.s.

N

Qü

-

Ego autem ad urbem hanc enucleatiüs confiderandam accedo,

,em N

,uitP

, Inprimis ergo de ipfa hac urbe Ninivitana imihi rüens dictat j vix

It.

eam( etíi $, Hierenymw & al

;

TKW 19bænü

j communiter aliter fentiant) dici polle

p

idololatriz deditam fuiffe, Motiva mihi fünt fequentia, Pracipuum '*-Ratiorxibusx

fequenïïf

argumentum efle videtur ; quód Textus mec unico verbulo meriuerit

probamr—(

idolorum in hac urbe repertorum, | Sic enim & Sedema & Gomorrba in

"I

peccatis nimiüm excefferunt, Deüimque ad juftam indigoationem com-

yitdte

jmontl

moverunt, abíque tamen quód idolorum Textus meminerit , etfi ejus pec-

cata gravi(lima Ezechiel aliàs cxacté tecenfeat, (h) Hinc & $. 4uguf!i-

N

4

g alt: Nec Adum nec Cain propter infidelitatem punitos effe, & addit :

Hoc

fai J*

Sodoma ( Gomorrha ut repeutino cremarentur incendio , nullam cau[am iucredulis .

]U

f

tatis snyenio , uifi peecotorum & frelerum : quod Sciiptura evidenter demonflrat v

5( n

T

€ dicit : Homines Sodomite mali £

peccatores erant in con[p:tu Dei valde. (3 ) Ncc una im

gli

Hoc iplum de Nivive dicendum

Prüphetam

puto. Certe Nabum Propheta , dum s sciipuura

u[ga

urbis hujus interitum per totam

fuam Prophetiam operofé declamat , fyllába de -

1[08

; moïw

& Ninivitar&

Vnpm

li

I 3

J

!

. idololatria,

A£) Kiber. in 1og/ . 3 $. $;

(g) Fevard. in"IïOn. 61 (h) E;cch- 16. v. 49

*

(4) $. Augyft, de vit, Chrift.c, 13.-

Phc&

t«o

loathamó '*Pontïf?ce 724,.03:55? Rege 14.

*

fl

& cjus caufasinfaper explicat , nil ibi de idolis , ied

de peccatis cateris

F

guinum , unerj

4 meudacij di

Nan

tantüm querulatur. V!inquit , vivitas [an

fàtd

laceratione plena V non recedet àte vapiua. (K)

Sinamque idola B4by'enice

Apol

ibi erecta ; & in cultu fuiffent , nonné ante omnia

Jonas hac cijci , crema--

ri;annullari , & tunctandem poe

nitere ju(fi(fet

? Necenim aliàs vere,

i

Sed. & fidem unius Dei C fi Ninivitanmi

nj

ut patet , peenitere potuiffent.

idololatrz extitiffent ) Jouas ante omnia

pradicálfet » utpote finc qua fide

t

hu

Ionas nihil

Cre

Vs

€otra idola

nec poenitentia aliquid pr

ofuiflet,

dere emim oportet. accedentet ad

lus, (1) Sed necver

bum de his Jon4s »fo-

ld

pradicat,

Deum » quia e[fl 5 ut inquit Apoffo

lum poenitentianr, tanquam 1n ft

de veri Dei natis & educatis » prdicat,

pl

lafum Deum exaggerat , ejufdem Dei

Thin

enormitatetm peccatorutn propter

Imó fi urbs-

juftiffimam iram aanuntia

t,& imminentem interitum,

;

Ninive nil de vero Dco fciviffet , fed dcos falíos pro veris coluií

fet; quo,

&j

modo rogo , tam facile Jone ;

hominis exteri , ignoti , pauperis; deípe--

Reg

N&qac ut

ais aut miraculis voca-

itg

Ethnicis fi-

&i , verbis credidiflent , tanquam qui nullis fig

dem unius. tionem & miffionem probáfle legitur

? [tem fi urbs hac tota in idolorum

i

s cives i tànta

14yj

Deiinftllat fide abforpta fuiffet, quomodo Prophety tam innumero

civitatetam citó fide verá imbuere potuillet , ut qui non

nifi femelÍecun-

dní

onem a

d populum habuerit ?

t

düm aliquos , fecundüm alios ter conci

o

Capit Jonas introire n civitatem itinere dieyu

nius, dv clamavit & dixit : adbué

fi

tlf

d & ubi alibi à Deo quifquam

y

quadraginta dies , & Ninive [ubvertetuv, — Se

Y

Prophetaad urbem aliquam totam idololatricam convertedda

mlcgitur

N

v /Räf

Yi

miffus? excepto quód in fuis oraculis hujufmodi urbibus ; populis

gibusà longé divinas annuntiáffe vindictaslegantur. — Hinc er

go ali«

lu

Ádi

qui Autho

res ptO certo tenent , urbem Ninivitanam ufque ad tempora

lta Genebrardus , dum inter fideles totius

ml

Niniviue

loene in. fide vera. manfifle.

hi

inter ortho-

antiqui cogniti orbis recenfet &/£q)ptios ,

Paleffinos , Me[opotamios , Madia-

C

Chauangos , Atbiepes , Idumaoss Moalitas , AnftibtiltAs ,

Snu(.

doxosres. nitas , Arabes , Syros

tel

€enfiti,

tandem addit; 1z India poff

eri Jedan , qui &* circumcidebantur yig Af[yria Nt-

(m) Cum eodem. Genebrarda

D

sivite etiam n[3, ad tempera quinta «tatis,

ex toto confentit Joenues Pineda ,qui hac ipfa Genelbrardi vetba citat , ap-

Ju

p

probat ,confirmat ,& Ninivitas idem veram habuiffe ufque ad cempora

-

Jone ,iplusctiam judicat. (n ) Siautem hzc Re

gia vel lmperatoria ci-

Qu

Imperatoris 4 ff5

Ye)

vitás, tam vícina B4b)lonie , in poteftate & praíentia

rij, qui & ipfe faltem prater idola, unum etíam verum & (ummum.

tlly

A[ s

Deum agnovifïe videtur , ut multi alij ; fi inqu'am" hæc' üurbs ab

- filio

M p

(k) Nah, 5, v.r, feqq. (1) Hcbr. r1. v & (m) G

vncdbxazfi. 'VChr*oxkzog'. A2 339

(n) Iogq. Pied, In Iob.Tom.r. Y. 1. B. 73.

m

tnu: Mdndi 3;174.. Legis Mofaice. 691,

I$f

Cä[is at

filio Sem , nepote magni patrís Nez, príimo condita , fed eo expulfo à

titiduil

Nemrod occupata,à N:so ampliata, & abeo denominata , veram fidem

" th)fuiii:.

tamdiu retinuit ( ni(i potiüs dicere velimus per pofteriorem aliquem

ljci t

Apo&olum , feu Miffiopnarium cocleftem ; ab idolis redu&tam fuiffe )

alias vet

à potiori hoc ipfum dealijs urbibus & populis credere licet, multcs

Ti i

nempefuiffe, qui verum adhuc Deum adoraverint ;5 id quod ex fequen

(ine i

Interim in urbe Ninvitana etiam plurimo: fuiffe

Inea urhe

tibus ma:gfsclucefcet.

H(ïhræï ha-

qtadentahà

Hebrgos, vel ipfos Ninivitas , tanquam Chaldeos , linguam Hebr

aicam in- bità(fe vi.

lis WM 1

tellexifle - Joannes Eu[etius allerit »ne in Jons donum linguarum , adeóque dentur,

g at

.. plur

N

a mitacula conccedere cogamut , de quibus Scriptura («r4 non. me-

mini. (0) -

2

, e'u[dcm li

IH,

, u)

Dicitur in hifto

ria ]bnæ; eundem fugiffe à I-?cie Doiniti , animo,

ex Jeppe navigandi in T^ar[is,

nl g

Hic non rcpetam ea ,quz fusé alibi de

onas ín

peri Ut

"Regioné T/zrfis ex plaribus Authoribus attuli , quorum afiqui Americam

Tharfis na-

inquiunt efle T/4jis, alij dealijs regnis vel urbibus , vel etiam de vafto

iractl Y

vigare cca«

,l

.aperto mari explicant.

Fuerit autem Tharfs una. vcl altera Regio , tendit.

j n n

navis tamen ,quarn Jonas aícendit ,itura erat in. Tharfis ; & nautz qui-

fegel lt

dem fuére Thar[enfes, uti ex contextu apparet, Frami[cus Salinastotusin -

y habueti

co eft ( prout & alij nonnulli Gipasici Authores ) ut probet Tharfii non

ial

fuiffe aliam Regionem quàm mifpaniam ; & Jonam có fugam adornáfle, An Hifpaz

— "( p Sed & evincere contendit , jam tunc multos in Hifpania Judaos ha

. nia füb noe

al u

O s

s mibpe Thate

,'mïïäï'fl

bitáffe , qui tempore Davidice famis , fed & cum claffibus Salomonis c

m

venientes remaníerint,

Pro teftibus adhibetJo«nnem de Puente , qui He-

Iis Yeniat;;

ypui ^^

dinc ?

- breenum difper(ionem in Hifpaniamà prima Hifpamie. fundatione t'adit.

Addit P. Freuifium de Vivar & Marianam , referentes , Judeos Hiff anos

a t

fidiet

multis locis nomina . Hebrea im

pofuifle , appellationibus mutuatis à

Paleffing urbibus, Afferit infuper id » quod . 4jdias ait : Tran(migratio

atdhïïas, p

,;, m

Jernjalem , que in Bofphoro eft , poffidebit civitates auftri, ( q') De Hifpania in«

!

J

I

telligere explicaréque Lyranum , Pagninum , Ariam , Montanum , V atablum ,

T j

l

,

- Jurgen[em , 4 Caftro , Emmamuelem , Marianatm & alios : unde Salina (ub-

lem G"lr

jungit : Fugiebat igitur Jonas Hebreu ex Hebrei Deo odilitibus , ad Hebreos

ctba ciut

df adicm[

: 'Degamabiles, Hifpanos fálicet. Nolim hlc me intromittere ad difputane

. dum, utrum A4ídia de ]udes , jam fuo evo in Hifpania exiftentibus ,an

l mpg,,;;om

!Om :|

. verb de alijs eó polt hac lares

fuos translaturis intelligi debeat. Liben-

per

tiüs autem ampledorid , quod fufiüs deducit 5alina : Hifpauiamo (altem.

"i

j

veram

r

. €Xparte,à tempore Thubalis , filij ]4pbet, nepotis Nc£, hucufque

TL

[emper

: (4) Toan. Rufs, lib. 6. de 6ri

F

(

]u

4

o,

£ S.Scripr.e, 1 ;;..( pÀ Frane. Salin, in Iop. C, 9.

ELI. —lïfcsq- (q) bbd.v a

152

Yorbam Pontifice 24. Oïiz? zïiagp 14.

(;' i

Hifpania femper abíque interruptione unius Dei fidem & religionem retinuiffe,

Mi

numquam — abfque idolorum réceptione:; etfi enim aliqua Hifpauue Vrovinciz ido.

i

n Catho- Jorüm templa habuetint, eatamen condita fuiffe ab exteris, vel mix-

lica,

jl t

tis Hifpasis , tefte Josune de. Puente: CAntabriatfi Neró , & alias montanas

LT

Provincias Caffelle, Afturum. & Gallecorum nunquam habuiífe aliquem

eon

falfum Deum nationalem , ut alie orbis Provincie 5 f:d folum verum

i, ]

continu) Crestorem agnoviffe ; coluifíéque , quod idem fcribere ait &

li.

AAlia ntiam affirmare cum multis P. Benedichum de Pennaloffa, (1) Nec vem inauditam

iim [

Regna veiá dicimus ( (unt verba Frantifoe de Salinss ) i Hifpamam a primis fieeuis vori

fdem corn-

M

Déi cultorein afferamus : etesim (& lia Regna veri "Dei cultum pf di

luvium , d

fcrvàffe per

Vide

bf

labenibus etiam. (aculis extra ]udeam. confervffe contendunt plurumi.

19; tula,

hum

Pitiedam Tom x in]obe. 1,y. w n. 72. Plurimos autem in medio etiam Gentilita-

Tib tem

tis antequam Evaugelium ani

guntiaretur , exiitiffe , qui explicitam de Mediatare

Teiles de

fttdoa

futuro. vel in.

iplicitam baberent fidem., tuetur. Serlogus T. 2. i Cant. vefftg. 1» fl

Gentium

16 cum Dionyfio Arcopagita , Auguflino , Divo

u

3. . veflig. 6. fufis autem n.

"

?

WI t

Ec c;;iiä.

Tboma, Ambrofto, & alijs Ecclefia Patribus , tum ertam Expoj

toribus (atris , -

fuagi

liano, Coruelio., Pererio , Bonfrerio., Sa

lneroue , Ribera , Bozio, Peivo Layifbuf-daf-

Boulduco de Eccle[ia aute legem , & alijs , quosibi vefert. & [equitur.

1V.

- Sed hifce fuo loco relictis ad. navim Tbarfen[ei & ejus nautas re«

tdiy,

W N

vertamur, Dum navis jam altum fulcaret , irmmanis eXorta tempc-

N i

flas curfum, ftiti(. — Et tumuerunt nauta. , C clamaverunt vir: 4d Deum (uum,.

&c. (1) Jonam autem interim dormientem cxcitant , monentque Íe-

n

Tempeftas

hinr

propter 1o,

r : Surge, invoca Deum tuum ; [i fortà yecogitet: Dews de nobis, Q mon

PEJ' £a*

effec?

fl

Bain.

mus. Cümque poft fortem miffam Jonam ferió cXaminarent , quis

f/lll;';; [

quo itet? confeffus eft dicens* Hebreus ego. fum , & Domimum. Deum cali

mæ:äæ]?

6go timeo , qui fecit máre & eridam. Spanté conf.(Ius eft, propter fe hapc

F"l N

tempeftacem effe exortam ; imó volens ultro , ut mitteretur in mare,

]d quidem nautz adhuc renuebant ; ad terrani remigare conati , fed frus

| Nonm

ftra ; Et clamaverunt ad Dominum , ér dixerumt ; Qua umus Domine , vie pertde

D Xdüh

Omnes na- zW 12 Amima viri i[Hius , & ne des (uper ao5

[anguiem inaecentein , quia t Do»

hi

are:d fücit

*igavtes — isine ficut voluifli , fecfti — Et tulerumt Jonam , C tiferunt in d

Muj

clamant. ad

tmare & fervore (ua.

Et timuerutt viri timore iagno Dommum , G itolaveo.

Deum.

»ar denautae

Mi

rurt boflias Domino, ? voverunt vota..— Hic jam. Salinas indaj

25

Mpj

efententiams,

Navtas hos

tum illorum rel gione ; & quidem fatetuy :communem efl

quàd idol.latrz fuerint, ex eoquód quif3;

ieum fuü iavocáffedicstur.

fuiffe fide-

Mi

jescontea-

Sed uia ipfe nautas pro Hifpanis habet , ideo re

fponder : Ci antem hat

Vnjy

illü:'idoiqlairraa fe

51

€ :

dit ;53;;;135, nhayis Hi]pauica effet , mii p:eï;mdere( uon poffum , H 75)4305

/

(3) [

gg ) Baieie, de pen. lib deeaesll Hif p D6R ( ial iiv

-

"

./fnn'm' Mundi ;17'4'.;; | Legis M(J&icæ 69 Í.

i$3

. Tétnul

(9* 4 Veri Deic

egnitione Alienos. — Qumi emyin in Hifpania à primssejus incolis , Noé

fovinciaii

nepotibw , d hus ufiy, tempora veri Dey Religio per[everaverit y ut. dicebamus fu.

i, vd n

pra 5 [aeité eredam , &hipanes hos non alium Gabuiffé Deum quam verum ; quéd non

ia DDODLi

&ijiaile ex ipfo Scripture contextu! comprobatur, — Etenimi clamayerufit , iequit ,

ille al

yiri 4& Deum (uum,

Erge omuitm erat unus Deus,

$i enim idololaty foreut ,

lum veb

€ ex yanjs uationibus bomines , non omnimin e[fet unué Deus , fed malty fingulos

tibere al

vwiB. — V nus evgn érat omniwin clamor , una fides , unus Deus , à quo venam pres

cabastur G quieem: — Sciebat. jati nan maturam [uum exercere elemeutum , [ed

i i

itfen

divino uiztu elementa turbari , ( artem uauticam tantis procella nullá refi[lere

u

foffe virtute ; tiec gulernatoris mmanus sndig, citcmvallantibus fluétibus reluclari

la, Ti

pulfe credebat 5 major enim gubernator nece[Javiu fuit »

x

[clieet qui cunla guberna-

du Gul

?e conjuevit 5 & aliud nibil nfí cole[fe efflagitabatur auxilium,ideo & illa contemp"

"TT

us remis y veli(aue depofitis , & omiue nauticum. confilim. abdi. aptes ; manus

tendebant ad. ceitm $ Dei mifericordiam po[flulantes djc, Igitur & nauta ad

if, Yi

Deumn verum , cali Dominum , tempe[latis toncitórem. (* miotorein ianus tendes

uf

)

7 WB,N'

bant s a jona expo[lulant , uf ad ipum. Deum (uo. etiam [uffragio e&

ofatienie lofephilies

placandun n commauni omvium pericto vectrtat,

Jefepl ctiat. Hebraus aíle« biaici (en-

ya L

fit,cos invocálle Demirum. Deuim , quod de idolis non facilé poteft in» tentia.

snauta n

telligi, ( t ) Franeifeus Fevardentius , Deilor Parifinus iTimtüerünt tumofe ag«

wv — Ninpum Dommum Deum I[railis , cujus potentue ired, manifefln cernes

vta tempe

bant avgnmeüta , marie fluctuum , othnititque elementorum comimonone advers

ia Q*

fus Prophetam peccatorem.

Enimvero

o

intra (e de peecatis proprijs CO gt ABÉES v W Cou (osie

banc modum ratioctnari potuerunt z Si

n W'

Deus ille prepotetís y excelpts y Cli y TWaYW. Éevasdens

«tida Creator (* Redior , hune fesvum

futisa fugitsvum tanto ardove. pey[equitur

fantá ultione cafligat

5 tllfs:

5 qu y quantave (upplicia nos iipuros Hatas ac udololatrasy

j d

omnbt(que (celerum,

rl

generibus cóntamiuatos Etbuicos apud eum tünnent 8 V nós

bis, qui w bunc ufa,

diem illum niec agnoyimus »HeC Timulmus y Wec coliinus y uec

gurin

Wuvotavuntué, Hince

Y

go patef , eos [ermómbus Jone ; C* manifeflu ir& Dei exema

lnä[i)k i

/

plis commiototos (* pe

rterritos fuffe , ita ut gloriam

TA

Dea vere tribuerent , contemps

,;g[oaff

$is idolis deaftrí[ane Gentim, — Deinde apparet ,

ecfdem fic cordibus cempaündios

,fti u)

& yulneratos

4*

Sed nunc

ferió mellexiffe , Deum. Hebreerum

folum effe ufium rotius bui

Hs

Wt Q

nundi Judicem,,

borrendis exemplu armatum , quoties vellet de peccatoribus im-

primüm

converífos

que

iorigeri[que fevvis fumere ultionem.

Ex his poflremo intuemur , bos vuflicos C? e d« quis.

gat

i

barbaros tautae perexigná temporis mo

rá majores progre[fus im Dei £ogniiione 4ta, ctedat,

a

fimore fecilfe , quam bodie

plurimi , qui Religsonis Chriffiang dodirind ptécepta

l fdct

Decalogi , (acra. Bya

ngelia , quotidianu concionibus vel ledionibus declarari & in«

" 'mrärü

I

um (uum.

u

$ulcari fibt audzgunt. — Et fimugrz/('nr WA

üf;æf*,- e CI?W'dVerum yiri ad De

u

&haldaus

EC Io;fäghï. 9. €,11,

n

[

154.

Vothamib ?s&z:ä/ïce 24. Osyid Regt 14..

p

vünt Dominum ,

mtti

Cbhaldaus Prapbraffes clariüs (eutentiam extulit us verots: Et orà

49 dixeruntz Su(cipe precationem noffram 6 Dowine , ne nuu; pereamus i peccae

tranu

"m

t0 aniina virt iflius.

1d eff , ó terribilis Dew (uper omnes Deos ! Ó Dew , quido-

f

mitaris poteflati maris , & motum fludiuum ejus , cium placet , mitizas ! ó Dew

Abrabam » Haac & Jacob , quem hactends mi[eri nec noveramus, nec tumuevans y

tl

nec invocaveramus Vtue poteflatis mirabilibus vica , &y providentia operibus (upera-

ul

du

n, te um (upplices invocamus atq, precamur , ne vel propter propria delicla , vel

fdUfh

iflun. fagitivi (ervi tüi peccatum nos. (ubmmergas , perda(que in profundum, Et ti«

giuerunt. viri timore tnagno ,id eff , ex toto corde , ex tota anima , ex. omui iente

p

LA

fua. — imfuper C vota feciffe , fe munquam . ab eo receffuros , queim colere caperant,

p

.dta Fevardentius, (u ) qui nautas hos pro Ethnicis habet , fed ad Deum

converíos e(fe fatetur, Salianu autem pro orthodoxis venditat, ideóg;

Aitii (

& ipfecam citat orationem nautarum : Ouefumus Demine , ti£ pereamus in

d.

hd um

Nec enim

anima viri iffius , & me des (aper uos. fanguinem innecentem , quia tu Domine fi-

cut. yoluifh , feciffi. — Et exclamat ; Ecce multa eorum. Religionis argumenta,

GU

um fubito

mutandze

Primum ; quod eundem Deum &* Dominum invocant modó , quem prius quando cla-

Aü'ijs [

(ifijj

Raligionis maverunt viri ad D

eu um s non enim fubità Religionem uutaverant , & à dijs

— fait tempus falfisad. Deum verum. devenerant, — Secundum $ quia non Deumn qualemcunque

du

jarentur illum , ad quem fe inclamare fatentur , fed infpe&erem omnitm , &* ulto-

oj |

ü Jiïü/:f;

-

pem eriminun (rc, — Probatid ipfum etiam ex eo , quód dicatur : Tímae-

vünt viri tiuore tmagno Dominm , &r smmolayerunt boflas Domino , C voverunt

Q &t

vota. Ecce iterttim timent timore magnoipfum Dominum ; & cüt nemo fcriptae

jit,

tittgl

um [It , qui meget bunc tinorem nattarum timorem fuiffe veri & fummi Déi , con-

fequénter. dicere videntur , alum [uiffe bune tertium timorem à primo & fecundo,

;

u

tà ifte, Dictus Salinas

quidem Hiffanes facit hos nautas , cüm alij faci-

i

Sed cujulcunque

Jl

