. tram non fuiffe , ncc demonem in idolis , fed uium & verum Deum

i Gl

,,1,7

»

a

coluiffe ; ex predidiis fufficienter patet , & ex tót Dodoribus allatis;

Ergo fententia Pererij non tenet , & & manibus ejus

Tri(megifius Viber

du

licet evadeti

Calyisis cüm quibüfdam Philiofophis virtutes morales

rafinti

non defuiffe viderct,ideo ut' hoftis bonoru

U

m operum eofdem damna-

i?

vit, Cr) Frandáfias aütem Haraztius Ffanci

:

fcanus Hifpanus , Philofo«

ab

phos bonos füfcepit defendendos ,

& non tantüm indecorurn eífe de-

u

monílrat antiquorum Philofophoru

m opéra omnia obelo notare,fed.-

gbf ü'fni"

. & temeratium de eorum falute vel

damnatione certi

quidquam fta.

D

"2

[

il

tuerv, Fatetür quidem hic Do&or R'cl'igioiä:s, virtutes non effe perfe-

&as, quas charitas non informat, utpoté unicam perfectionis vinci»

T

Harantij

lum, neque tales virtutes finecharitate ad

gloriam comparandam vale-

do&rina .

j

re concedit 5 addit porró : De Philo

4

fopherum eterna (alute neque rei cat(a 5 pro Philos

neque teimpus

gere perimitzunt ; [ecvetyora juut ifla dy. majora , quum qug brevi ac

fophisz

7 Á

ji 5»5

fimplia ferino

ne nunc ego profequar, — Tantüm id dicam

i

unnfe

T

» nj geit um

W

Yyzi

oiies

m

(4) Mauh. zi $, () Calyin, 32!*;—4:!9*3: $ 4- $ i

!

iifice 3t. Ioaämö ?ï?ge zz;i

256

: ;fggzïää 30

ïn?väm D

fe (* (celus , quod (olism longa. parri

tentid expiuri po[f

toties , cerimen eff

ter engntiata-, 9

LUE

aviver(um tantorum, Sapientum . (apien

veligio(é. usumaque

ln

& quafi. (celera veprehene

cum virtute geffa , liliofo ftemacho ,

tanquam peceata ,

« ol

iflum de errore. convineere.

smamifefte pof-

dere,

Et certe infinitagene (unt » que

H

Qat j

:

«tont , Seneca , déq

uealis , qu& entiquorum

Tard

funt, — Malta legimus àe Socrate ,F

abidum .liverem , dicen

dique libidinem [edare

Sepientum cau(am juvave , & iffims :

à

ul

Àm egré in Calvino ferat, illum contra

J Ambrofius £t revincire valerent, (L) Eccequ

i

Sed forte libentiüs Cetherinum ,à Perté

Catherinus Philolophos iniquum animum.

ii

ftat gro ?n- pig a[legatum audies 5 qucea ecce a

deffe & loqui facio $ trutinat Apo[feli

(l

tiquis .Phr-

: & c, Et fuam de(uper men-

verba , dicens : Evoueranr in cogitationibus (ui

i

£g

( i

loiogbis.

at; Héc autesm licet ptocul dabieitA |

w

babeant , fict teflattr Apte

tem fic explic

HH

Wi

— ffalus , non eó tamen a(que (everé anibi int

igenda , videntur , que penitiis emnes

5

!

us eovum [it adeptus (alutem , fintá fadi

fietytt

Philoaphes concludant (uccubui fe » ur nul

,

m

Pal

aterne mortis,

parum niwmis bec d9 acerbum viote.

Apeftolus — prer[us omnues rci [zeunde

(l

anomncs gp, Quarcobiffamean

fam hic locus forté inteligendm eff de

ajori ilorran pare

damncetfhi-

]udaes invehitur $

Wil

te , quemadmodum 64 » q

u in (equenti Capite » cim. dverfus

ts N

taffis dignum eff opinari , quam

que Apejto*

iipxos Nam de Soctate Q? P latene tneliora fei

[*]

TT

lus bic generaliter 18

Á

b glefophes obi

d

jeit :

Verüm càm venitur ad bac partitularMo

L

evelationem. babuerint,

i

(l j

folius Dei effo

udicium , 'veleorum , qui a Deo certam

2

Éu

iam Scriptorum ,

qui

de falute Philoe

(t) Necdum fufficit,aliorum et

i f!&ä [

fophorum feníerint ; opinionem inveftügernus,

louay (iendsm , ait

(alutem , quemyis [a5

ltb

Multi Gcn- Tbonmas Botíus ; plurimos é Gentibus

olim cen(eeutos etertam

feripram

reliquit Paulus

fm N

üilitm eva- 4gorum ritipn mon amplederentur , ut. in Epiff. Ad Rom.

(eribust

Jjon yfius Areapagita »

Jafinw, -H is

tiüumtg

ferunt fl 255 Chy Voflomus , quibus fb

is pramia » o

77 [

faiisevat , f erederent calitüs m

ifà fide, anmm Deum ,qui ben

2

alis debitas penas prafcriberet, — At*

D

neis nature noftra facultatem [aperantia ,

*

4

n oportet crédere , quia

eft , & diligentibus (e. Remüneram

W W

cedentem námique 4d Deur

H

muntrandos s

Ws t

tor e[t , inquit Paulus ; Aspl

ius autem . meseffe erat » crederent [e ve

g

qui magis Deo placu ffent » atq, vt tmp

licigasn [altem in Chriftum fidem haberett s

teat (alvos fiert.

Et nenio pete

tj

càm non [it aliud nomen (ub celo , 12 quo mes opo:

.

m t

aliud fánd mentum pene

ve, Et quiaudmit a Patre

E

Q didicir , vesit ad Chriffum

Quomodo

r Carmina .

D

000 aj

.laiutem

1dcirió & Gentibus Deus voleit multiferiam Chrifi

uotitiam aperiri pe

uláque alia , de quil

us Athee

Mtni

coníequi

8 yb yllarum ,

(cripta Hermetis iBits Trifmegifli , orac

Wttüm f

Pf)ïu(':ïinä,.

Antiochents , luflinm , Clemens Alexan

drinus , Latantiid »

negoras , Theophilm

'e

iæ&k

Mi mu*.!

Arnobits , Auguflymus y «lij

4.

& enoftris multi.

H«c igitur quicunque celejt

6

od [108-

i

Nl

D z'/llzy?mti g.ïääid

r

jf

(fent , Detmque pra eunelis améffen

r , nemini jeaffent u

AC

Qu

(f) Franc. Harant. loc. Cath, cont, Calvin, l/ib. 1.c.29, (t) Ambrof, Catheri,

,

ï'&c C. 21

in aFi&.þ..'zä Rem. C t.

"RRR

-

3«7

'

v*f???'!ü '"Mundi 3373 Legis -*Mo!;sicä $50.

£

ini nf f

J

um tollent , peccata » ( que admi(iffent , e4 Dività Numinis auxilio detejLati

edent ex a

umo , truciatus eteruos evadebant , [uo tempere beatorsm fedibus ad[cri

gj as

belantsr, (w) Nota

H

(j Deus per Tri[megiflum ita in fpecie alios Gentiles

(l pl

r ml

ed (slutem aternam difpofuit, cur deipfomet dubitemus, — PatereLe-

&or , ut rot alijs Doctoribus ; Theologis , Expofitoribus, & etiam SS,

qu m

Pairibuspro re tam ardua plus folidanda , unum adhuc & alterum te-

j d

femadducam. Cám emim vera Religie , ( inquit- contemplativus ille

t, lm a

Do&or Granaten(is) €& Dei timer [it witiorum fremam

& m bac tantan

dnint,i h

A veta abeffet , ut adorarent pro vere Deo lapides &* ligna , DrAée

"

h

nes (* Crocedilos,

[ M

&

"

nalese f adaltevos z

& boves &5 capras , C [erpen

i65, & ( qued pejus eft ) Deesc

r

madittt

erabant , cuth i bec eos

n

]

T

quá fieri poterat , quin r ipfi «dulteri effent. , qui «os ad

Unitaventur, , Hierant i

gitur bominum mores , quibus Evanoeli) fanctitas &f pu-

g p

tit4s pradicabatur: Hetenebyg , G cecitas ,

& mifeabilis flatus, inquo mundsa

j

us j*gäü

tam multis annoyum millibus ante evat, — 1He enim færtis L yrrATn & armatus C pbi

L

ofnphi i

( (flf!ïäää L

.

crudelis , qui peccazum n mundum tulit , & cum e& mortemn 5 ità eum. comprimes andiqui,

s

dat , ut bumanis viribus fierinen po[fet , u ab iBl manibus liberaretur ? cüm ex liie

u j

eloquentiffimos Philofaphos ilis teme

florijs nobis notum [it » multes graviffimos €7

ml 41

geribus extitiffe , ut fuit. Avifloteles , * Plato , €& Theopbrafius , . alij horam di[- A viftotelee

Jj

cipuli, qui borum . adulterorum , & nmanium Deorum varitatew cogne[cebant , Plato.

qimm M

& bominum , qui eos colebant , perditionem Q fbultitiam ; iborum tamen nemoom- Thw;hraf*:

l p /'72?

CURO

L5

&i (uà fcientia . eloquentid ( imgeni] ectmue auis eft bomsinibus veritatem aff eu-

1 Eithd

'

dere , & ex tam perricio[o evrere mündum eripere : us enim exillis , qui Socrates

u

i/

fuit » capite damnatuseft. (v ) Qubd fiprater Propebtarum didla vis & Gen»

T

d*.giu?ff

imi Eugubimi 3 in eo inveness quod

tilium teflimonia ,legas librum prumwm auguft

T?

gji;hw. ,

multi graviffmi Philofophi , ut futt. Mercurius , Tri[megiftus , Plato,

Plotinus , Yrifimegitt

Piato.

Macrobius , Porph yllle (* Proclus , qui vel per traditionem , v.l pervevelationem ,

fletinüs

PL

M acrobinsg

j

vel Sibylle , eandem Filij Dei eternam generationem teftantur , id4, tam apertis

" ']4(5

[, d

verbis , ut legeutibus admirationem afJerant. — Et ita ij[deim nominibus eut vocAtit, Porphyrtuss

VLl !

' [o vt

quibus Q? nos, qua (uut : Dei Filims , &terna [apicutia , Patris Verbum , (V Men5 peozlus.

m "

All

d

j

quod figrificat inrelletium ,vel rationem , vel (apientiom, (x ) Opinatut qui-

ii

LL

dem tum ipfe,tum alij Do&ores ; Philofophos ob necem Swratis

CT

"

"

non adco auíos eífefidem de Deo uno & vero ita publice predicare,

A(fentior ? interim certum & manife(tum eft « ta'em docirinam non

n

z

n

tantüm fuis difcipulis ex ambone tradidiffe in fcholis , fed & in fcriptis

[hi:d J

i^

uf ww;l

toti mundo communicáffe , quorum libri etiam ad nosufaue pervene-

W

,

L

I!

l

Alpbonfws ile roffatus prodigium dodri.

l

:

"

"t'

l

tuþt, & etiamnum proftant,

Yy3

nza

iij

M

l

j

4 u) Thom. 8oz. lib; de g. Eccl. €.9. (vv) Ludbv: Granat- Inttod. ad Syrml»

E

[

m (

E

358

v variá $, ?ontz'/z'c;: 3r, ]o:-zämo Rege 22,

dul

&endlium^ n£ , dum de finu abraba fermonem habet, poít alia lubjangit: Ex prt

li,

juftorum ^ diclis fatis inducitur , quàd càm €hrifHa [nvresit , & ad cules afcendity mon folóm

liatio ?l

auimze

fecum de animabws: [anctorum virorum Yudaorum duxit , (ed etiam de ammabm

Dutotuli

lymbo per

Gentilium,

Hoc atutem apparet ; quoniam Chvifius eaa omnes (ecum tulit , ques

Chriitum

Nonu enin eat. ulla 74«

M ent, d

troriens at q, defcendens d iuferos in fPnu Abraba invemit.

cguätæ.

tio de «liqua auimarum iby wienentium , quód magis tbi telirquerctur , qnam cte

li

N l

^

tera : omnes quippe juflorum virorum aninue evant , fisanlis acipifeende vit ater-

ff Ug

se inerat di[pofitie. — Inid, ergo agi videretur cum ea anima, quam Deta velin-

queret i finu Abvaha , cim mlil magis induceret , aua(dam earum ibà manere

Mp

!

$inus Ab.

Jl 4

qudmliàs. — Sed at evidentiffimé in prioribus diclum eff , in [inu AUtaba tdm Gene

iaha.

Utj Gr

tiliums quam |udeorum enuma crant,

Ghriflus ergo ad tartara. deJcendens , de

finu abraba animam Ada proteplaffi , r juffà. Abel , atá, No£, (* fimilium vite-

l;»ämwpopulu

At

zum (anciorum [ecum eduxit..— Hi tamen Gentiles Jüerunt , quia non fu[ceperanty

P5

,5

t fomm.

aliquod circumci[iouis fenaculum.,

I5 Abrabam uempe boe incboatu

eff j xec le-

gem directiyam & Deo receperunt , quia if primbper Moy[enin deferto Simdi data

LT

m

€ft , [cd in folisnaturalis legis praceptis vitam duxerunt,

In hoc auteim pajfäfïia-

!t d Dug

165 Gentiles ; qu juffz evant. , vixeruut a tempore data. Circuimcifionis u(4€ 4d

moremCbriffi, — Cum ergo decederezt , &v in finu. abralug locaventur y congraum

at

P

erat » ut. Chriflo ve[urgente , & ajcendeme ab iferis , eum eo wflae (andla anima.

Mil Hj

Gentiluum . con(cenderest , ficut anima ]ndeorum. — Ex quo. (ais rationabitter.

videtur , quàd anume Socratis, Platonis «ta, driftotelis, fimilidique Pkilefepho"

M i 1

Vrl

Secrates,.

zum «d Lymbum in morte ipforum defcenderint : poffea autem «um Chyifto refmrgen

Tittu

Plato,

te inde in etbereas afceuderimt man[iones, — His quippe vita fLudiofa erats vi-

tia ca[figabantur «d unguem 5 ne quid cis inhoncflum aceedevet , cautiffime adver-

MNtWem (

A1riftoteles,

! g,

tebaut ; quad [atis colligà datnr , fr eorum dicta &v facla ex

rijs Pholcfopborum

i

77

iAp lex na-.

Advertamus.. ita hucufque profundiffimus z6ulenfis,

K

y) Etidemite«-

rum , Ducitar, quód omnesautiqui Gentilesante Eveugelium. promulgatum pste

turalis fal-

tii

vet homines

vast (alveri in [olis preceptis poris natuvalis 5. [ciicet Deum vrum diligere fupta

E

t

fe & proximo mil mocere : in quibus eff totu Decalogus , nt patet Mattb. 6, 22*

Et fic multi ponunt aliquos P hilofophos. (alvos ,ut Secvatem , P latonem , C 4lios »

( m

Jüdtspy

quitamen Sabbathum non cuftodiezunt, (z) Ecce quam diferte , quam bene

" llit p

Soecrates;

tantus Do&or de Philofophis fperer ad confundendos cos. quíindi-

Plato,

ftin&im uno flatu oris omnes Philofophos antiquos ad tartara mittete

Wtndr,

non verentur,

Sed adhuc C« dinalem totum mihi Veneralilem Sfroudra-

li

lii fdt;

Mi

14m teftem adhibeo , cujus verba mihi oracula funt. Is itaergo d€ Phi-

r 1 hi

1

Sþcrgtpsg

.lofophis: 5. Juffinus Mart yr €, 28. Apologie Socrstem Philofophuim t tautfin

Ml

m:'i

ü ambm (

[ulyum , verum etwg Mart yrem. eäf decet , qz;öd unicüm Deuin profe[[is n

á

DIV

" lr ) Aäälsef.- ?95:94--54 6.132. ( z) !äcæg-

"

7

&.,

X

H

E

hus Mundi 373.

Zegzgsv ?»/!oþzicä 890;

39

ab Atbenienfibus punitus fucrit:

Et orat. «d Antomin,

ag D

Ivmperat. Infigniores P hj.

lofipbos , €? quetquet de. Gentilibus cum

wb t pl;:

T4tione vixerunt , Ghriflianes eppellae, Plar&k

n d d

ldem de Platone , Seneca , Trifim

[

egiflo alij dicunt. zre,

Refer:mt quoque P äüläa Seneeca,

- Diatotus lib. 13, Sigebertus d*

ccumtdla

Genebrardus in C bron, ad. Atm. 7925., [ub Conflayti- d QUNE

TTTE

80 [exto ,

6 Irene 1mperatoribus , cadaver

Platonis eutm aurea lamina ad collum ,

tfif, QEQIEIt

€ hac inferiptionerepertum

effe : Chriflus ex Virgine na[cetur , * ego in illum cre«

4e, Ettu

fol fub Conftantiuo c. Irene Imperatoribus

m

iterum me videlis, — 4jja L iatonis &-

at Do

ergo funt bomiuum ,

4lia Deí judicia , qui ulig,terrarum , d

Apud omties N aíios

des in Chrig

&um,

d

tie$ Aliquas habet ; qui eum aguofe

ant C colunt , ejs[g, eratia Q? beneficijs fraunrur,

juxta iud Apec. 7,

Vidi tarbam maguam , qu

At

4m dinumerave uemo poteyat , ex

emnibus Gentibus d* Tribubus , * linguis , fLante

sante tbronum. Nulaergo Gene

»

i d;j'if.ämi,ï

lus populus ,a nulla hominum Tvibus , ex

d

ij

l

qua non colonie 7 dele&uincalums

düucantür,

Ita hic Emisent

i

/j

T ia

hm , (a) qui & hanc notabilem objedtio-

$

nem format & reíolvir: Di

£e$

L]

illa notitia , quà Barbari cognefeunt Deum efe-

TA

vel eff naturalis, vel eft fupern

aturalis? Non naturalis

» ia boc non fufficit ad

i,jfamsiæ?fv"

1

Bncboadam falute ,

cim fime ide impe[fibile frt

: AR

J

.ï"

placere Deo, — Non fupernaturas

lis , quia Deum eff: c

ogno[ci naturaliter poteff.

Rejpondetur : eam quidem cogp;. Fide s Rasit

T dl

tienem naturalea

effe , cim s ut

atb Wï!'ä

eb[ervat $. Thomas 1. p. q. 2. art, 0. ad 1. fit. gma,. Ils pet

gis praambulum ed fidem , qu

àtti ip[a fides.

ariftung

rjait d ï

Fides enim pre[upponit ceauitioneus

conipletur

BATUTATEII V ficut qvatia naturaum.

Sed quia buju(modi wotitia » pre[ertim apud

m[f/ïif/:':*f ;

Barlaros (j vudes eft Wimis-YAgA, €

ia Genrili-

T

,n

onfu[a ,& umver[alis , propterea à Deo , fup-

Eus,

plente defeclum nasure , ea per grat

i& in[piratienem ma

20

Creatorem , velut verum bumanarum

gis eoimpletur ad ip[um

principium ,&y. bonorum

malorímque Remu-

!Wl

neratorei coguofcendum

ii W

itvocndum , celendum , tim

endéinqae.

Et bgt eff illa

fides insboata , jj

He-qua semo placere Deo. poteft ,

quá., [i bene «

I

Vt Philofo-

li

7

4d completam qu

1gtis utatur

? phi'afl* Rde

j

eque & Cbriflianam fidem perventuy

u eff.

Ita Do&or cit

jux

tus. Et hzceft vía facilima intelle&

3* veram aífur

luloä

4 ,)m |

u aqu

omodo Philofophi & p

u- rcxrerint.

rimi alij inter Genti

les ad fidem Theologi

; zl atl

gt

aflurgere & perve

cam , veraïm'& (alvificam

(l

nire potuerint,

X

J

- Jeannes. Gene

LX,

jun&us Petro Serr

AH

fius Sepulveda Cordubenfis fingulari füit amicitià con-

TR U

?' Theologo, Scripferat autem Genefi

ql

d

de falute Philofop

us favorabiliter Gencfij. &

horum antiqu

orüm 1 id quod Serranur in eodem res $

ertaoi dif-

u

prehenderenon horruit, afferen

PIUM M

do: Neminem a[ferere poff , Etbzicos Phi-

&eprado de

lofophos (aluteim affecutos fuiffe;

Crederem ego error

em fuiffe in verbis : falute Phi-.

j

n

J M oïk

nam Ethnicos , id cft 1

dololatr

li

:5 Philofophos , utiquenon (alvaros i^fepheri.

(j

,

fuifle conceditur, Sed quia G

/fius füper

ul

eos ambos colli

P

hoc verbo non replicat , ideó

7 yl

go fumpfille Ethnickos p

ro Gentilibus , ,,.id eít

, alijs

p

quàm

a) Cäx;!. Sfrondr, NoÀ. przácft. q. I;.S. 2. R,

13

4

360

- Mzarió æ?gmtifice 3;1&', fdleæämöääge 1.

didit epie

TU

'-L'l

a

n

t

Iüdæäs. Pulcherimam autem Gendus ad Serranum 6

i

golut.

i.«,

Qï'»m : 5.&'

H

À ,cur de falute Philofophorum Genulium bene fperet,

ofi

T

L

enc

H

Á

ber& opportunum cilo , ità ergo

TTWUT

E

t, cujus ideb rationes trans cri

*

23

( du

Setrrani tal2. ,'r b

.a

t: In £0 tuam vel diligentias

La

vl équiatem n

ounibil défiéefAW. 5

conua Phi»

N

[ TT

£

du

6

dte nimis (everum ( acerbum prabui

ffe vifus es &n. Phalo[ophos etiaim probati»

£

lofophos.

d

*

n cau[a ip(orum capuali , quá

m

lu dj

fi*

li i

it& , td'e[ft , an yiros optimos & fapientes ,

j

4.

4

1:7'(.:'5

;ä&;äm 3

v judscandaim. amiéorum vocati

[

P5 d

t [eribis , [ufeeu

LIN

^

exiTA eT0100H) C02

b'k,j»l

N |

ais: Primiim boc mdubitattim apud

Cathelicos (upponitur , neminetu

u ; fic entth

Mil ol

*('ï.-(jï*'?'-i?'cr ï)j:/r; : fa ]

aiem eos Plalc[fophos (/ Bthnio

os fciliget & [apientes mundi )

qut producis. Md

patni a

cvn[ecutos judfe,

Et cau[as deimde. fubijcis , & teftes Autbore]

451

4

21

*

itus (um , vationum [unmam compledes

1154

facienda

$42 ii

navi , ut earum , quas con[ec

ver , C tiby meum juduium in sumiver[um veq

uirenti de bac parte proponerem : 88

[

Ut

antelligas ine non fine magna cau[a , n illem op

sienem di[ceifife : quarave rationum

us, & idem

14 (

«aput efi :

Nullum fuiffe gens hominum , cus Deus Optiinus , Maxim

agmitioncam verttatis

Gotili

Clunentipmnus

, qui vult omnes bomines falvos fieni: Q d

*&encfi) 5€- i P anlus st i ventte, 1. Tin

ietb, 9. Non aliquod juris legímque prefiduum pr-

*

T

jglvedae

beret , qu» [

alvi effe goffcut , Deum venerando , C juffis ei

us ob(equendo : Cujus prte

W. j

Á

Ícnium pro

ta differehtem n actis Apeje. €, 1v

htj

cepti Autborem. babemus Apoflolum Peirum , i

philofophis"

P]

;

[cd is emm Gente»

quitimer G operaiur jujito

o

Non eft perjonarum acceptor Disis

nam » AGCceptus eft ills,

- Quam fenientwum explic

eus Augtffumu in Epiffola , que

Ht C

lts

«Homini'b»üs eft «d D«

o gratias Presb yterum.

uum, 49. n tefb, «d 2. que[l. Ab exordioinquit ,

Ji

.

i Deuin credidesunt , etimque utctinque

ntellexcrunt ,

dnarDeo At lumani quisurque

P"[fe "if

jufte vixerunt . q

uandolibet , €y. ubitbet fuerut ,

Y i

legestaxaia & fecundir ejus precepta pié &

dito «d Chriffs

ger m precil duino [almi fadii [ust. " Con

flat Autein , ab orbe con

m

u quod müribus con»

hii

adventum auo duntaxat jura a Deo mórtalibus effe daia , t

£

jj

j

Ü &teTH

& legis

mnentibas bominum

flaxat , ad normam vetta vationis , qu£ imagoe

&fffïimrz

uur a perpeteum G um

ht

naturaliter con[fignaia , direclis 5 quod 45 navuraze dic

l

743 ]

nnes uterellit,

Alterum j

& "R'

tum ,quod. jus Moaium

DT

Lex Mofai,

talile, quo mortales or

«d maiurale jés » c&iemanijs qi-

OM

ca ad íolos 01Hinatur , propierea

quod per

Moy[en data eft

$

, Additis ; quo]

ure GeHs Tanttm

"üi Pï

gertinetHe- bu[daäïz Q pusceptis u

diciarijs quaft Cirilibus

h4

Nanm ut eflim ej

d d

»

flola ad Rctm. 6, "je Qitseimp,

f

: [/ ql(,;

braos,

[

udaica , cuidatum e[l , teneretur,

fecit. talite

"funt , loquitar,

Et in P(alin, 1e7, Nen

dï/"dm

lex loquitur , ijsquian lege

Iu Deuteronopio quoque

Viny,

omni Nationi , & judicia fu

4 non manife[lavit .eis

G'cmlilcs na-

stem auliitudins ]acob.

ht

feriptum eft ,« 83.

Legein p&ce

pit eebis Moyfes , heredu

.uraliter id

c Mefaico, nec 4lio Diviao j

urye tenebantur ,

quam natarali

Hl

faciunt,-

Itaá, «etera Gentes nt

p

in £Adem

ndis (alutem animarum confequebanvur

,ut Paulus

OHtl

«uod ludzi €

]

üjque praceptis (arva

legis jeffs [umt apud

d'd Rüim EP![L £« 2.

S

üt

clarat- bis verbis: Non enm. Auditores

'J[i"e bi

gxjege

o DAbest ,

f q

.Pmm. Rd faägïes'

legis juffificacutur ; um enun szex— ,qua legem n

*

ndï?ïf'

i

u

"

,

4

ii

Es

i

— Zdhums Mundi 3373. Legä'Mofaiæ ggof-

36I

f Cdädtï :]

nattraliter ea , qua legis (unt f[aciunt » là legem mon babontes 2017 funt lx , qui

)

q/?eridunt opus legis [criptum in cordibus (uisz INaturaliter emn dyxst P atilus , id eff,

é

si-S. Tbomas exponit , ad pre[cviptum Iegis nature , que petenda , fugiendaque da«

li

j

f

eet, — Ineundem [en(um paulo pofe eit 5 5$ sgitur praputium juffsrian legis cuftoe

1271

diat , tosné praputium in circumcifionem reputabitur 5 Et. prepuriim . ex matura

TM

legem coyJumans judicabit te., qui per. litteram . Cireumiciffonem. pravaricater

t ftitiy

legis e$,.— Quam . Pauli fentemiatn 4v Auiboritetem. $. Thonias idem [eeutus eff

n , u

inSumma lib. 2. p. 1. q. 98. art. y.. Gentiles. ante. Chrifli adventum. [olá lege

!

um 253;':

nattiraly oblivatos , & ejus praceptis facietdis , (alvos fieri folitos fuiffe confirimat :

quamvis auxilio legis Mo[aica facilidis feryaventur,

ldémque tefiatur 2« p. q. 2»

E

i

art, 1. Alpbon(us sutem Toflatusnofler Auttor graviffimus , 12 libro , qiein de Pa-

? y;vpi'zfrl?f'*'

vadoxis in(cripfit , non folum incuntanter probavit hanc (ententiam ,. (ed wnultis Peceastt ostz

i 7

etiam verbis , multi[ue capitibul rationem explicavit paradoxo,y, arvt, 197. d c, ginale quo-

;;f;f,:;nas,ä'

134. qHÁ Getitiles à Deo peceatorum veniasm impetrarent , cujus evatiosis (umma eff aodo in le-

lil

m

2enatura

Gentilibus u(que ad Chrifli paffionem (v promulgatum Evangelium peccattm ori-

remtéretus

ginale deleri (olitum , m pueris quidem per fidem parentum , fiquis fideles pareutes

J

ii

haberet , id efl y qui de Deoredie - fentirent , qna naturaliter [extiri po[funt ; & idau

lorum immur ditia caverett,

Inadultis autem per primum Adum lonum ,queu

5 gff/liïïj"

in Deum dirig.rent, — Mortalia vero peecata per contritiongm ei[dem. Gentilibio ,

c?!"äf';äfxï

uttiunc Chriflaanis « vemitti, — Atque bos quidem Authores , bas vationes feums ,

hat

Ethaicorum hi

at

A

lofophorum , qui x pvaceptislegis natura vixerunt. - cau[am defendi:

u

TT

poffe exifiimavte:

»,g'f*ratw.

"

Nifi forté putawus , cateris Etboeis bomitibus pev legem natur&

M

N&

viam ad (slutem patuiffz , eandem P lilofopbis fuiffe interclu[am , qui ia Déo , &

rebus intelizerdo cateris-evant per(picaciores

» 6 in virtute , non (olàm voce , fed

vitá ctiam & fadlisdocenda. «tatem con[um

Ios

pferunt. Supereff ; ut. ad rationesy:

pl

€ teflimcnia

» qie te in eppofitam perfua[ionene induxerunt. , paucis rc (pondeamus »

[

vl (

6 quam viin babeant. explicemus : quarum zationum fumma , uifi fallor , triplict

'S&pl'üe"dä*

ii i

eapite catinetur, — Primuiit , quod fervandis naturalibus praceptis , non faciebant

quod crat in (e t & Deoin via (alutis edocerentur, — Deinde , quàd càm ejus nat*

r'cfponiïo

,, M'mih?;?;'

adobje&iog

y4lià pracejta co; mofcevent , ipfis uon parcbant,

Poffremó, quia Chbrifli fidem ,

j al

fíne qua nulla eff ad (alutem via , mon. babebant,

nc$ Serrani,-

A

M

"

De primo igitur capite primüm

hi I.Jf

differamus.,

M

Non faciebant inquis , quod erat in fe Philefophi , quo digm c[fent ,

utinvia. [alutis edocerentr . nec enim ad. boc [atis erat pracepta legis natut& (ero

(

lmh

vare, Quidopus facu fit ut homo, quod evat infe feciffe intelligatur aà Vonum

iM u

?

g'.iä

l

"

Aliquad impetrandum 4 Deo , non eff hujus loci: difputare,

Nam five id pefitum

!

j

eftin libero boinis arbitrio s fivein auxilio. Dei

3 five quied. veris ef. in utroque. ,

n

9*:

W

€& fine boc conatur (alvus fieri nemo pateft.

Huncijs ommibus affufe, quibus

j ,'F'/?

felus contigit. in. lege natura

TU

p

yn

, fien Pafffi dztbifggi-g, nfi forté neminm. contigif-

N

lIoackimü Rege 2

362

Mzarid 3. Poutifie 51

é Bifforiá [aerá

convincittur , at

docet Auguflittis ii e4 , ide '

Tl

fe gutas , quàd pev[pien

8l

ia dixi Epiff. 49 de

bis rebus edi[ferens , cu

us verba infra[cripta fust ; Cm enim

Salvari pó-. zongulli commemorantur n (andi

w Hcbraicis libris jam ex tempore A

b*ïdhæ P 147

tin t

£uei:untGen-

tj

de flispe carms ejus , mecex populo 1

fraél , nec ex adventitia focietatein popule 1-

tiles . qui-

enti partictp

es fuevunt 5 cur tion. credamus etiam

huniti

cunque fe

vtl , qui tamemhuju[mody Secram

in cateris bac atqueilla , Gentibus. alios fuiffe,

quamyis eos commiemoratos in éife

IT

dignos prz-

bsjus s per quam [olam ve-

h

buerunt,

dem Autboritatibus non legamus? It44, [«b Religiottis

HH

suimn jalus vera veracitérque promittitur , nulli

unqaam

de[uit , qui dgnus fuit 5*

Adie , quüd ille conatus ; quali[cung,

u

cui defuit , dignus mon Juit ; H &c Auguftinus.

quibu[cmque Sacramentise[fent

Mi

[f , quacunque jure Divino bemines uterentur ,6

eft , qui ex odio peccati a fe

lman

jnitiati » etiaue. Evangelicis , fevoper ab o poftulatus

commi[f , 4d Dei gratiam falutà necef[aiam ,

a[piravet :

de hac enim . preparatiene

W. B

omni tempore neceffsria , differene

Vl

4d gratiath que latiiis

patet , & fuit emuibus

de illa «ltera , bominem dignum. fcu ido

neum faciente ; qui

lais

dum magiserat ,quam

W/, N

de Chrijfi my[lerijs extta o

rdinem doceretur , qued pattiis fingaleri. Dei beneficio.

Nosenim , Q ut arbitvor ij »

qui tuam (ententiam fafarabamur , non

/ szä

contigit.

ditione laboremus, — Qu

de privilegio , (ed de commumi prifc

Ariim. Gentiuim con

5 (19&»'2;]

à Paulo in. Epifl.ad. Rom.c. 1, damnatos effe

Vr

1

(ecundo loco Etbnicos Philo[ophos ,

LT

Apefolim j , (ris eolace Paulum deimprolis &? vitiofis

, idolorámque cultoribus memotatt s

non omncs

orificaverunt 5 quorum bomiuum

í dmjï!

damná(le

A.

qui

cim Deum cognoviffent , non ficut Deum gl

ditioin omni Religione damnuatur.

Nolis aute

m de viris (apientibus Ó* optimi

W R

Philofophes 49/

? venerabantur , ejfí(que preceptis ad. uri

Ur

fermo

eff , qui unum Deum agnofcebant

quibus P aulus

idem nonita wultis intere

Wnty

natsralis prafcriptum obtemperabant ; de

ificatos

A.

jeclis verlis differens ,

20n .quäd Auditores ,

fed quàd fadtores legis effent , juff

turali

fine dacivina Mo[aice legis natu

raliter , ideff , na

effe teflatur , quippe qui f

vatione dotli, pracepta legis

ejufdem , ad. mores (cilicet. pertinentia , facerent,

ll:m&f

An fides

Hatc enim eadem (unt y utriu(que Legis vetev

is, item Eyangelica communia , Q ome

Chri&i ex-

plicita Phi- nia Divina. | Quo

d olájcis peffremó de fide

chrifi , quo prefidio ad (alutem , «

ücïxhi:

]oíophis

veteres. Phile(ophos inffruitos. fuiffz. megas z ficlaram. Q exe

t

tempore, nece[[ario

mj

^

fucricneecl-. proffam fidem in Phi

lofophos poftulas , idem argumentum valebit in H ebraie $ quotus

Pïia,

m babuit Chrifls , ejd(que m fleriorum nt«

huj

enim qui(que veterum Judeorum clava

titiam «ut fidem,

Non igitur Aperta

& explicata Chrifli fides prifcisvel Hebrató

Wtüm

(ed in tela & complicata jatis fuit pre"

ul

Dcum effe, vel Gentiltbus neceffaria evat ad (aluteim »

amia

& Reuibu- fidjj , uf Theelegà magno con[en(u declarant ,

Autborem adbibentes Paulum , quiA

MUTT

4cce

dentem. ad Deum credere quia €ft ,

i

vorem cfle , p cbrgos firibens c, 11. Oportes » tnHit ,

antiquisjü

inquirentibus

Íe Remunevater. exiftit,

Quem lecum enarrans $. Thomas : Geiitie

la,

lege oaturae

teat

«rcdendum

libw , inquit » qui («lv fadi

funt , fufficiebat eredere Deum «ffe Remuneratorem»

umma

fuit.

qua remuncratio non fit si [ pev Ghriffum,

Qam eaudenm þ:nten;ixm in f

Tüt0-

(

TTENS..

-

Lmnà Mesde 5j Ls Mif £5

$ ?

UTUM

Tleolesit repetit 2.. 2. q- 2. art. 7. prefatus pauló ante. qu 1. avt, 7, illis Panli

t Cittg

werbis , ontnium articulorum fidem vmplicitam comineri- — Qug ergo ebjectfli , pa-

dittar

vÀm Aut ubil videntur obflare , quó minis. Etbnict Philofophi qui Deum efe , &

inpgl

euram . gereve verum Luwmatarum , premiun Q panam pro cuje[que mertovetri- Gene(. de

ul

bucn ein credentes , retdà ex notura legibus vixerunt , [alyi facti fuiffz. ceufeamur $. Axifoelis

TT

qua in mitinero vel inprismis futffe Ariftotelem , nomtam ex aliorum (zrmone , quam (alute. bene

u ln

dpfius fceiptis licet. exiflumare 5 Nam unum Deum effe , Optimum , Maximum ,

, fperat,

if

quamyvis multis nomim us nomiuetur ,multisin locis confirmat 5 ut in l. 1, de pri-

s,quuli;?fg

ma4 Philo[opbia , dr lib. de Mundo ad Alexendrum.. Item lib. de motu animaciuma ,

d

in quo de ivfius immolilitate , & (umima potentia « Jovis noimine , memoravit , eun-

7 pnm."ä

dem curaim gerere verum bumanarum , & (apientes maxiime dilgere, & vemunes

Mam

ari. Etbicorum lib, 10, «. 8. teflatur j q,aäd:'veïö:prmnetnd Ariffotelis mores G'c,

i, d

ton todo non vitiofus ,. fed vir optimus (* temperatiffinus [uffe. certiffind vatione

jyintig

declaretur , Autboreitem: $. Auguflinoqui in l.. de uiil. cred,, Honefliffimé ; 1n-

Db

quit ,vir bouss fuiffz creditur , cujus luteris generi bumano , po[fteri(que con[ultum

mbmw,w

eff. — Quid fí. Aviffareles affedlibus bumanis , ut bomo erat , nomnuuquam . ceffit y Lapfi (cmaz

l

i,

?f

u fpe cejfiff? certmm babeo , in maltss euim delinquimus. emnes , (ptié(que in di& pex refurgen

um

eadit ju[us . & optimus eff , quimiuimis urgetur t 1)st«men: , qui longo u[n virtus rc powee

f W)f?aüe

tis babiumiaduirunt , pojt peccatum pemitenti /bttim animum fä;äeunt-e N fdci:lis; Iunb.

sf

ef ad infitam virtutem veceptus , & exptditio in gratiam cum Deo redundi conae

(rqtiti

Hs, LHucafque do&tifhimi Genefij Ssepulvede. füundamentalis di(curfus.

Cb) quemnalli litteraco non fatisfadurum autumo.

Si veró Genefius

jsdi l

ii

tantam fpem de Arifforele (alvato habeat , quanto magis de rrifmegiffe,

"

Secrate', Pytbagora , Platotie , & eorum fimilibusita argumentari valebi-

mus »quoruam circa Deum doéttrina clarior & profundior ; inorum au-

, M[ifw

, [ith

tem & difciplinz Philofophicz obfervantia certior.

LXL

- Cüm autem hzc materia proprié meum intentum tangat de fi

; m?

ial L

delibus inter Gentilcs in Ecclefia legis natura , & quàm laté fe exten-

:

z

d

Y

TY

derit, nec (ub modio delituerit ; fed publice per orbem emicuerit , ideó

4*

»

;

D

.

pro hu

jus rei confirma

tione adhuc alios et

lam arbitros advoco, — P, Quomode

T d

Y

j

y

Jacobus Mafenitsin Sozietate JESF vir plurium

librorum partu foecundus, quivisia

unum intet alios edidit : De utilj curiofitate , ubi fuper hac quaftione ta-

fua Keligiaz

'1

ji

0

.

ne falvari .

j

tiocinatur: 4 & quá ratiene quiyis in Relivione u etiam. Gentilium y falvar

ueáte

Pofit ? in qua quxftione cüm ad meum | propofitum incidat, ideo ejus '

Ulünl,ï:' ]

7 M

argumenta utile porro & jacundum fit audire,

1mprimisreprobag. -

)

Machiavellum ( Libertinos

T (

; perperam hancquaeftionem tractantes,etiam

fY

c-irycav Chrittianos, H

lis , id axioma in fano fenfu accep-

ii

i$ ergc dimif

il

J, Z'zï'

t"at;

J

ft, 9t

(h) (?'cnc[,-Scyi;!v. Ffplftulgg, "lfhcz)i

9s

ï./!æarïä 3; Pontifice 31, loakimo

Rege 22,

j

:

ii

tat j

& quemvis in. (ua Religione (alvari

pofje concedit ,

prafappofitis'nempe

s: Primtm principium eff , quàd Deus

]4);'4!!3?! (0

his quinque

,quz fequuntur, principij

st Ch

men agnitionis [ug lavgi

us fuerit 5 quo-, fi qui[que

diver(um diver fis N atioribue lu

ii

ut par e(h, utevetur , & [num Deo

prafteres. culium., obfequitimque & um [alute

It« ip[e nos Cbrifrus in Evangelio d-

ii um

*

prafentis vita etevnam . po[fit conungere.

bws divet

cuit-t uni datum talenrum unum » Alteri duo,

nionuullis tria , quatuor , quimque 3

dul

fis diverfü

àm qui donatiu

DC

fatisfeciffe autem tam

ilum , qui duobus alia duo lucrifecerat , qu

jumen fuz

Mi J'u'q

ca»gnicionis

quinque , totidem erat

lucratus 5 mam umique didum efl : Enge ferve eone &c,.

dastraingaudium. Domini

tu. . Deindéex Apeflolo didiimus ( adver(us impias

fj

ngp.cnit,.

li Got

Calvini blafpbemias , quo(dam ad aternam

penam pradeflinatos «fferentis ) quod

veritatis velire, 1. Titfi,

t d

Deus onínes bomines velit. (alvos fieri , & ad agnitionem

2.v. f« G 6. cóque fine mi(fws fit , Vuus Mediator

Deti

Q bominum | ESV $ Chrie

hy diligit

fs5 etiam Genti«

O hi

flus , qui dcdit Redemptioncm feipfu

mproommbu. Quare univer]

lumen. Deus largitus efly — (te cum David

Griu.

bus fufficiens ad («lutem con(equendam

V nivetfs

quiritantibus: Multi » ait » dutnt : Quis o

[lendit mobis bona ? Re[pondetque , $igna-

li, J

tamen iutti-

Mil ()

tum cfh fuper nos lumen vulis ts Dointne, V

(alm. «. Confentit. Salomon: Amage

ciens ad Ía-

erextur cogno[cibiliter p

eterit. Creator borum videri,

t Gu (a,j

lutem.

nitudine , inquit , [peciei &

Wi

Sap, 13. Coufirmat denig, Apoftolus ,

3

de Gentibus lequens ; Quod netum » dit ,

j

Ftlimcüægei

D ;manifeflum eff ilis ; Deus emm

illà: masüfefl avit invifibilia enim ipfim.à

intellecta con(piwiuntur * fempiterua quog,

Junujc

Creatura mundi , per ea , qua Jacla funt,

ejus virtus &* Divivitas , ita ut. fimt incxca[abiles,

Rom. 1. Y. 39. Quo puto wibil

ädmmmg

nire pot

eff qui(que vatione preditus,

TM

explicatids dici. poteft.,

Ad cognitionem Deo ve

.

d ejus C0

nduorem. (7. Gubernaiorem afcenm

A

vel ex fala contemplatioue eveaturg «

