Tninüs quàm Orpheu , Homerui » Pythagoras ( Plate , alijque nonnulli

lipfür,

(t) quod & Diederi hiftoria prebaz.

Hoci pfüm afferit Eafelius gu?

N

— & Gornelius à Lapide, (v

:

&

I.

t

ANNUüuS MUNDI 31:0o2.. L

egis Mofaice 619. -Hie Annus in

Regno Juda mirabilem & opratiflimam mutationem peperit, Ath4lta

i

Athalia pia-

nempe,genimen viperz , [ezabelis filia, quafi parum effet; venenum pet«

Jl

fidiz & idololatriz in regno Juda fundere , nifi etiam furiam agcret in»

D

cula 1efri«

Cüntur.

ernalem , omnem , ut-dixi , fanguinem Daviduum funditus extirpare

plur

Z

- ftatuerat ; fed & in hunc finem tyrannicis mandatis fübditos , qui fuv

(e

pererant , fideles & pios 5 füos autem in cultu vefano affeclas mellitis eó

Atin

vetbis impulit , ut omnes ad eius nutum ftarent.

Quia fic ergo Ece

RU

cle(ia Dei inter fynceros 1fradlitas fummoperé periclitaretur , ideo Dew,

ii

qui Ecclefiam deferere nunquam potef ; auxilium mifit in tempore

üm

lu

epportuno, j[am antea remedium Divina providentia mirabiliter

paraverat per occultatum Jow infantem , verüámque Oclozue filiolum,

Ioiada Ioas

quem ei pepererat Sel;a de Berfabee, San&tiflimus itaque Pontifex Joie

Jh

pucrum €o-

&a , utpote quem Ecclefie. Dei in hoc mundo cora prs oinnibus alijs

tUj

go:m,

afficiebat , quatenus füo fatisfacerct offico, Tyranná, & lamià infernali

Wa'm

'€ medio fublatà , Eccle(iz & Regno legitimum . heredem reddere fla«

W

oronari ,

&uit, Puerum egg.o eum plauífu univerfali productum €

ti lf

Athalisus

! (4) Idem Ló.cont Iul. ( r) Jub.Mir.inbhgola'.ad An.3300. (t) S.Iuft.or admot»

l!

ed Gal, W ) Eafsädcyræp-f lyi9.62. ( Y*) Corm.Tom.1-de Encom. S, Script.fcét.).e.76

Mb

- MSTEGRCSVESBEUUSIDS

CORER

.'Ajnnm'tha-'i 3*r,-oz(l.eg&3?Mo/2'z'cæ 6 19,

155

ti d

Atbaliam furiosé obtrepentem obtruncati ,

fanum Ba4l , per eandem fun-

iU «t

datim & exornatum , folo equari jubet, — Ecce miram & repentinam

st n

Dei difpofitionem pro Eccle(ia (ua , qug verénon fuit, nifi mutetio dexte--

Zastili i

r Exclfi, Potens eft nempe Deus Ecclefie (üz providere 5 providetque

Atjtttimy

tunc maXimé ; quando filij Ecclefig ad mentem , ad Deum rede-

.ep ao

untes gratiz cocleítis fe dignos praftant, Qua.mala verb non egif- -

o M

Íet Athalia ; cüm pafliones foemininz fint inflexibiles ? In quantam rui-

T

nam templum Dei non impegiffet , quz omnem ex eo gloriam in fanum.

tulle Di

fuum Baaliticum transferre conclufetat? [n quos errores , in quas abomi«

"ens velit

nationes populum non detraxiffet ; que poteffatem fola in manu habe-

at gt

re videbatur, omni femine Devidico , ut ipía putabat , penitüs extiiicto ?

yeri beno

$cd ecce momentois , qui fponía Ecclefiz curam gerit, remedium inve-

Athaliá nes

&i p

nit; Keginam cum delubro dei füi extinxit , & lucernam Da«vidi accen«

catà temp?

lg p

dit , nempe in innocuo puero Joas, € lumbis 2Davidicis defcendente , ita

Baal «qua;

j hl

in thronum elevato, | Càm a2utem templum Dei veri per incuriam , feu

tuz,

etulilt;

potiüs per invidiam vecordis Reging , jam rimas & cicatrices oftentans,

üe gonnüisï

lapfum prefagiret , non dubito, ideo Joia

d

4in pro pofle ip id intentum

I

ajdin (

fuifle , ut damnis ulterioribus praccaveret,

"

. ANNUS MUNDI 2117. :Legis Mofaice 654. P

oftquam | Ioas

j

ad annosnubíles afcendiffet, seriptura teftatur , Joiadam , qui tutorem Re-

yj, Id

gis eoufque egerat , eundem in matrimonio collocáfle, — Accepit auteim eà

um

Jeiada uxeres duas , & quibus genuit filios & filiae. ( x ) Ad h«c quoque tem-

um

pora referendum et illud , quod Texrus habet. (y ) Cüm enim tem»

^

lits cx&iryfiï

plumà]oia«da nonnihil refe&um fuiffet , nagna tamen rimz & cicatri« Temolum

ito5 1

F

u

cc

s necdum omnínó fanatz fuerant, qua quia pejora ominarentur,ideó S:lemonis

Rex inito cum

as mo)

]vi«da confilio colle&am pecuniarum irftituit , tócque 'dint«ára-

p

fumptus intra breve tem

pus collegit , ut colle&tam füfpendere coactus — "

N

fuerit

r o

"

;quibus nontantüm templum redintegravit, fed & vaforum fa-

y

€rorum tantam intulitc

E

opiam ,ut domus Dei in gloriofum fuum pri- .

ii

ftinum ftatum reftituta

I

gj

fueritcum ingenti populi latitia.

j

ANNUS MUNDI 2124. Legis Mofaice 64T,

Anno priori

n £l

( 7T

,

/j

completo fui regiminis anno vigefimo octavo, fatis ceffit, (2 ) pro t«hs &-

j

T

cui fuccefhit filius Joescbaz.| Azbitror hunc Jaacbaz deterioris animi fuiffe, lius ejus1oa

Y

t

quàm fuerit pater ejus

Wln-

, urpote de quo 5piritu (anitus querulaturt Fecit. chaz :egi.f

Oa

gialum coram Dowino

» fecutüfque eft peccata. Jeroboam , filij Nabat , qui peccare 232

"

T

con*

mS

gl

fecitA Ifrael, (9' non de.

J

clinayit abeis. (a) [I-numk*t'amen eft, quod me

foles

T.

(x) 2

$

suo

[

613 Y,3,

; Paral, 24'573 $: (2 4 Reg. 120 4. (2) ^ C:g. 1o. , uli. ( EL

. Jotadá Poutifice 22« Toas Rege ï»?a.

436 —

fole:ur 3 nempe quod Jo«chaz ir; tantis anguilijs ad Deum verum

recüte-

ipg

ab Al

rerit..— Deprecatus eff auem. Joaebaz faciem. Domini. ( b) Deyrocatus dfl j

inquit Certhbufianm , Divina pietatis Re[pedtum , [eu pijffimum Deum. omnta ine

]u i

la.

tuentem , quia vidit fibi non. prodejfe cultum 1nvocatunemque vitulorum $ idcirs d

In cjusg:a- Dej invocationem conyeriit fe. (c) Factum éftergo, ut Deus 1fratlitas ab

fimuli

fita d

Bam Dcus invafione Hazaelu mirab;liter (ervarec 5 íed quód tántam gratiam non

Re gn um

"m

Ahiaelistu-

agnoícentcs , dcbitas Deo gracias nil quid juam rependerent , ideó Deus

tatur,

quoque manum retraxit , Kcguümque Sumaritanim 5yrovm furori per-

Brit

AC

mific j fatümque tunc fuiffe credendum eít, quod Ebfew dicto fazaili

vaticinatus fuerat , rorantibus uberiim oculis gemeas & dicens; Q;i«

!

fcio» qua fattuus fis fi)s 1Mrael mala : civitates eorumm munitas 126 (nccendes ,

linqu

( juvenes eorum interficies gladio , & parvulos eorum elidzs , & pragnantes divi

xöed W

AmosPro.

des, (d ) Interim dum ilta in Samaria fiunt , Joas Rex in :cmplo $ol/ymie

Tttunt

14n0 teparando & adornando ftrenu&. de(íudat : cui Regi his circiter

tetdis

pheiaé Re.

gio fangui-

temporibus intet alios etiam natus eft filius 4mos , frater. Amafie , infige

»

Litem

nis po

(imodum per Dei illuftrationem factus Propheta. — Aunm(«& Re;if

Itfos,

TA

frater fuit. àmos , inquit €ornelius , pater 1(aie Propbeta, — 1fuias ergo avum las

dl

z

I

buit ]oas Regem » patrnum veró Ama[fiam. (€)

*

ä'Reglbt

ANNUS MUNDI 3137. Legis Mo

faicz .63'-ï4« Adludum nos

Tacsdi

vocat mors Jeiade , religiofiffimi juxta & fapientillimi ac zelofiffimi

LR

Ioiada Pon-Pontificis. Sennit autem Joiada plenus dierum , Qf mortuus eft , cum effet cene

jtt þ

tificatum fi-£4m friginta Annorum 5 fapelieràntque eum àn civitate David. cum Regabus , €ó quid

LU

lio lulo

feciffet bonum cum 1/radl , ? cum domo cjus. (£) Onus officij in humeros

Fj

corseitit. CY )ul feu Jozlis depofüit, Nemini autem hujus zanti Patris deceffus

pittey

t

plàs aocuit ; quàm ipfi. Regi Jo« , qui qnamdiu. huünc Pontificem Do-

&dorem & Dircctorem habuit , regium munns cum o;nni fatisfactione

LU

1

[

exercuit ; nec enim fine hoc quid aggredi eft aufus ; canos Papz capile

Wdi

los &lialiter reveritus, cui foli poft Deum fuam vitam cum Regno de-

i ü

buit. Vixautem fan&iffimus Pontifex oculos in- mortem elauftrar ,

T mg

& ecce incxfpe&tatam in Regno Metamorphofin.

Poflquam. auteim obiyt

alm i

loas,Rex

Jeiada , ingreffpy. funt. Principes juda , &v adoraverumt. Regéim 5 qui - deluitus

r f rraln

ob(equijs eorum acquievit. eiss C dercliquerunt Teiplum Domini Dey Patrum (ao«

&t

Iud3 , x

optimo fit

rum , (ervierintque lucis £. fculptilhibus. ( g ) Quid. infolentius, quaío ,

on,

impius &

dici poífet ? tot gratijs à Deo delinitus Joa! hucuíque fe gratum exhi.

? lb ag

malus,

buit; pro honore & templo curam omnem & Íoll:citudinem impendit

Ho

i.e(?

us,

& nunc düm praceptore caret , primo afilatu blandjencium (uperat

-

fli g

lj

in

Uj

l EW

| (B);r»lbid ve4. (e) Carthuf. ibid. (d) 4.Reg. 8.v. 1a. (e) Cern. in Synchr,

go;&LI. 4 Resg. ( f£) 1. Faral. 44v 185.feq. (g) 2, Paral, 24 v 17. íeq.

rA

(1)

à

r

—

hunus SMundi 3-f 37. Legz's; Mofaice 65'4. |

u7

Tüm retp

in Regno z

d« ; in media urbe 50l ymarum , ubi ante annostemplum Daat,

"i d

ab A4tialia inagnifice fabricatum , folo equaverat ; ibi , inquam, nunc

10 G9 V

]oa: idolis & idololatris facrilegum & damnatiffimum indalget regref-

Y

i ld

lum. Lucos paflim pro foeditatibus exercendis , plantari. permittit ;

Apiui -

fimulacra patbm: erigi Ginit, cultum à Deoad idola, à templo Dei ad

iC

fana diabolica transterri curat. .Deo ( uno verbo ) exteufo , diabolis

t idoDu

hofpitium concedit, Quid ?num juftiffimus Deus inultam relinquar in*

fuorig -

graricudinem tantam ? Quid ingratitudinem dico ? Num tam immane

o ag

ac noc.ntiffimüm fcandalum Deus impune ferat ? non ita.

dens: (

" Plures quidem (ucceffive Prophetasdeftinavit, qui Regem popu-

II

u f

limque ab iniquiíffima idololatriz femita deducerent, dehortarentur.

Mgnunt ln

5ed pro peeaiteniia duritiam & obf(tinationem talia hortamenta repe--

rerunt.

ao r

Tet alij ergo cum nihil effeciflent ; Joiade hlius Zacbarias , Sa-

Zachariam

gihi Qidit

, €etdosà Deo vocatus, fui muneris id effe ratus , Regem adit , indigni-

fiiium Ioia-

Amítdy

titem rei demonflrat , refipifcere, & priftinam pietatzm rcfumete rogat,

dze lapidari

inítat, urget, minatur.

AW),: R(cal

P'opulum colle&um in publica concione* ut

jubet,

j gfgm*ümä-

ab idololatria,totiesà Deo prohibita;toties horrendiffime punita , toties

à Regibus & populo ejurata ; citiàs declinaret, admonuit, Sedquid

ila&uä W

mercedi retulit * Congregati adver(us eum miferunt lapdes , juxta Regis impe-

Titlgz .in atriodomás Doiuttn,

- geollia

Et non efl recoráatus ]oas Rex mifcticordie , quam

uf

fecerat. Joiada. , pater illius , fecum , [ed intevfecit filium ejusz qui cim imoreretur

libüs D W

at i Videat Domius d requirat, (h ) Ut Deüsiequireret optavit, & certé

T.

requifivit: n:m necdum annus effluxerat, & ecce Benadad 5)ri , cujus.

u t

patrem Hazetlem jam femel Joas impenfo thefauro templi averterat ,

A

[óas pro

pthcm

Iedit cum exercitu, — Er certé cinm peimedieus( fünt verba . facra ) veniffet

ilinerus $ yrorum , tradidit Dominu in manus. corum - iufinitam. multitudinem ,

merito Cca«

(s

ftigatur à

| ?a?æ cap':i'

€à quàd dereliqiaffent Deninum Deum Patrum fuorum. — 3aque ab hoftibus fü-

Deco.

-

à chnOüä

fi & difperfi terga dederunt ; & Sol ymas quafi indefen(as S yris cefferunt,

Qui ingre[Ti cunctos Principes ; .cos nempé , qui à Rege licentiam idolo-

m CMW,'

m

lauaidi petiérant , gladijs fuis pradam dederunt , inclytam adeó urbem

totaliter expilàrunt , fpolijs in 3jriam tranímiflis, Sed quid de]eas Re-

"

13:; i

ge? in aulam irrumpentes, manum in regiam ejus perfonam injecerunts

lnt'lllhü.m,.'

ig-omiino(a in eum exercentes jadi ia , C& abeuntes dim[erunt eum im languori-

b wagnis, — ld eft, fecundüm D«dlorem Extaticum , eum irceverenter turpiu

n

7 I'mlpfüülg

Ver2, traiárunt , ac gtuiter afflxerunt . quateuus qui . [ibi divimos permifit exbi-

beri bonores , tem vilijimé ac bejialiter traclatetur, — Et hanc miferiam non

j p

necefIlum eft

cuimm

unius anni , fed /pfqurium fuiffe.

S

) ut ita nempe ]o«

Prine

T

)

!

(h ) foid, v z: (eq«

^

Julo Pontifice 23, ioa: Iï*ege I

:

.

&'publia

2

rincr

pibus & populo fentiret optime , quid fit rfliquïüe Do

þminumï;

ads:

& vicilim relinquià Deo,

4moris

ANNUS MUNDI 314

o. L:gis M'öfaic.æ 657. Dum ita res

Ti g

in Regno [ud4 teterrime ambularet

, intetea [oecbaz Rex Ifraélitarum in

b feici

(as,ejus ape

Ioachaz »

Samaria ( quz fuit míra difpofitio Numinis) ad Deum conver

Antt od

KRex Ihaeïis

teliciüs egit; nam à 3yns,in [uda nu

nc occupatis, ipfe liberazus , in pa-

(00,

jn pace

ce quieíc t.

Dormvitque Joachaz «um Patribus

fas,e ï[epe(z'erunt eum 18 Sa-

i

quii (cit,

maliá » regnavitque j0as , filiu ejus pre co, (1)

LJ

illim &

ANNUS MUNDI 214t. Legis M

Qfäicæ 658, Cum horrore

actimore € Regno ifraeliticoin Regnum Juda ,

& Samarta Sol ymas aícen.

hu (f

m.

$urrexerunt Autem

à R

do, proptcr defperatiffimum rerum Ecclefia ftatu

Sacerdotis » €7. occide-

HNS leh

costra ]oum [eryi fu. y 18 ulzionem fanguinis filij Joiade

hibits

Loas,Rex rumnt eum inlediaulo (uo , «v mortum efl..— Obtruncárunt

eum , parvá fané fpe

dnec in fepulchris

quid:

luda,ob- [alutis ejus relictà , quod ex eo colligi queat , quó

truncaure Regum fepultus fuiffe dicatur , cujus contr

arium Authore

s adhuc pro

ltndis

Ecce horrendum egrefium

àdoo à

indicio falvationis agnoícere voluerunt.

fflixiffec, Deo tam in-

dliquag

L

Kegis » qui cám Ecclefiam Dei tam atrociter a

ag

gratus extitiffet , manus fuas fanguine inn

ocuo

(acerdotali polluiffet,

liavit , verificando pofteris:

tï'äa lpg

exitum adeo turpem & infamem fibi conci

nemiem fore miícriorem , quàm qui agnitz veritati refifte

LURT

n5 petulantet

us

& maliuoséà Deo & Ecclefia difcedic.

-

1.

n thronum elevatus ,&

d

:

Patri Joas fucceffit Amafias Bilius, qui vixi

roboratus intardate gladium in eos ftrinxic, qui p

atrem ejus occiderant.

yüs

Amafiaspro patrisautem infeliciffimis fucceffibus altà mente repoftis ,

ad frugem

muii

nin

paue Xex

mel:iorem fe convertit : Fecit4, bonum in corzjþeän Donmini »V

eruntamen no

6j

luda.

(ubíumendum

hu (

codz pojedle. ( k ) Exeo, quod /onum feeiffé dicatut ;

ros omui

bus illis Prin-

m

eft ; eum abominatíonem idolorurn ; occifis per S)

enuo

^

Cipibus , quieam pet;verant & plantaverant, d

aboleviffe, & cul*

M

ue ln .eo mant-

W

tum unius Dei reftituife, Legis obfervantiam quoq

feftavit ; quód etfi reos latruncu!l

0s obtraacaverit ,fiiijs horum tamen

I

centem , Non occdentur. patres

/ai

n;l nocuerit propter legem Deurerenemij di

e morieiur.. it

Qiii

Mira ftiàs 072 filtjs, neg, filij pro patribus (uis , (ed unu[qui(que yn. peccato fu

*

ac Tribüs

autem Textus : Non1

n cordeperfedlo íecutum efíe Dominum ;

nam

& ipfum-

pai

]

Leviuci

Solius veró

fPft"igA

met lueceffü temporis idolis adhafifle , infrà dicetur,

confewario. D'ei potentiffima manus eftecit , quod , eifitot Reges in

]eda ; plures in

Wng.

ftatus tamen

J*Wemu

Ifrail , cum populis fuis circa idola turpiffime lap(i fint »

gfchatus

L

Pontficalis , $acerdotalis & Leviti-us in fuo ordincï fcf-rfPef P

Il

" &i) 4: Reg. 13. V. 224 (,k) 2, Paras. ?;.v, l.

! mws Mn&di 3142 Legä Mofaim 659.

129

Doininum, :

&þubneus

[olemnis unius Dei cultus in Templo $el ymitano fucrit. per-

actus; id quod nemo non videt miraculofüm mifericordiz Divinz,

&

b

Du,m t

amoris erga Ecclefiam, effe&tum fuiffe, Sed & hoc füfpiciendum me-

nilitini

ritó,quód dum Reges [ada tam nefandé in(aniunt , Keges Samarie tan-

ass

t fcliciüs lapercent , etfi aliàs per fchifma abíciffi.

In jeachbaz, id pauló

à:is Ij

ante oftendi ; de cujus filio Joz quid fentir

-

iquleat , oftenfurus ecce ac.

n um

€edo,

1

ANNUS MUNDI 3t42. Legis Mofaice 6;9.' 'Triftiffimum

I

e

wm hottt

illum & toties reperitum in (acris Litteris calcualum . hiftoria Regum tri-

Jya d

buit Ifraélico R egi ]oas , ilio Joachaz , dam ejusacta fütcipit defcriben- loas, Kcz

iutunt A

da, Fecdt qued matum efl n conpecu Demini; non declinavit ab emnibus pec- ïfmelisf

"m

catis Jerobosm , filiy Nabat , qua peecare fecit Qfrael , d inipfis ambulavit, (1)

Aübitror , Spiritum . fandiuim hunc fatalem neniam huic Regi accinere ,

nl

jrigutn

quod vitulos j:roboamicos non faftulerit, & ita.per fubditos in his co-

N

lendis coelum irriteri permiíeric.

x d

Caterüm quód jo« ifte animi non

,

adeó à Deo alieni fuerit, varia mihiargumenta occurrunt j ita ur eum

um qu

t!ü

Deo tit

aliquam pietatem verámque fidem pro fua perfona & patre hareditáíe

«redam, — Hoc probat ejus maximus amor & fyncerilfima confidentia

i polluil

erga [pecialiffimum illum Del amicum S Elrfeum , quem ]oas , Rex Sa-

jo polit

Hinccüm ifte in fatalem morbum in-

5 Pgwhnü.

marie , unicéin pretie habuit,

Senäïrïa fies

cidilfet., itatim regia. fua. Majeftas ad- eum perfonaliter invifendum

tatis in eg

deícendit. Vix autem aliter Textwe tenerrimum Regis affedium am-

ZPPQICD*S-

j wws,ä

du

plüs declarare potuiílet ;quàm prout declaravit dicens ; Elifem Autem

Qd

&grot«bai tufirmiates quá Q inortum ejt s de(cendi que ad eum Joas , Rex V[raél,

j i

G flebat coram eo , duebatque $ Pater i ! Pateyr ani ! currus Ifrael & auriga

rultié

T

£jus, (m) Digaatio humilis , quà tantus Rex pauperrimum Rcligio-

(ublum?

íuni & Proshetim vifitavit, Nonacopus hoc Deo dignum. codloque

jb ijit?

gratum ? Quid enim ]u nifi amcrem eximiurm ita declaravit , quem

)W[R* r

ubcrrimis etiam lacrymis, Rcx etfi;conteftatus e(t.. Deleus fe ac Regoum

j d

finm tanto Patrono privaxdum 5 tauto onfiliario & auxiliavio deffit.endum , tam

f"

Jandifimo é& fid liffime mox cariturim tutore Propbet4 ac Patre, (n ) Sed

(l

TL IN

quid per verba cwifis & aurige voluit Joas ? Tasquam dicerei : Ó Pater mi

l

TU

lf

prediledte ! temim quód bis ai : Pater | (* addit: mi ! (ignum fuit precipue ac

s

j

J

ecialis dileclienis fa. ad [amdium vivum.

itag, Pater ini ! «àm fis auriga

SJM i

éuirus Lrael , 1d eft » duwedor & [ufientator Y[raclitue plelis » quid defundo te.

P[uycsl*

| ;uft

faaemus ? Jofrpbus Hebrau ait : Capit. ous jlere. ac ingemi[iere , ac patrem eum

js t

fuiffe (ecurum , &v propter sp[um [e nun-

vocare , G ducre : Re; n (uum Af"*" 'Psfo

$:

2

quam

g-l.) 4. Reg. 13. Y, n.x(m') :,,.R-cg.

12.Y,14: ( n? Dionyf. Carth uf. ibid,

140

Tulà Poutifice i;.—Zma/ïä -R?g& 15,

Elifzi is

uam armis contra boftes sndiguiffe ». [ed. illos profpere fine

dimicatióue viciffe ; &*

p

thd

amicus fín«

quód ipfe Eli(eus decedemdo relinqueret

filios Ifrael Syru , ac a

lijs boflibus vaptie

[ui de catero ton effe (ecuratm 5 fed grarum

tertit

gul.-at,is.

vandos 1idcirc vitam. [uam ac populi

dulcol

fis. effe , t fi

anul cum ip[o 2 pra(enti ttce. difc

ederet,, ( 0) Huncipfum Re-

tjoncm

ecm Ibidem ]

ofepbis à pietate collaudat : nec potuiffet aliter ; nam eur,

ípem in El/feum , veri Dei notifimum

cultorem , pofuit,

(ont

qui omnem

dufcit

vix apparet

, à viculis petijffe , auod ab Elifeo rogavit ,& impetravit.

N

Sed nec $. Eli(eu tam blandé tra&áffet hunc Regem ;

(i in idololatrie

q aqU

cxno demer(um vidiffet: quem utin fide unius Dei confirmaret , c&e

lefti adhuc váticinio , & vidtoriarum prefagio eundem honorz vit

iO p

lo jX

Pergit aurem facra Hiftoria ,

& ait : Mortuus eff ergo El[eus , & (epclies

II.

fbortu

runt eum — Pauciffimis verbis includiz & abíolvit plurima, — Obijt itaqy.

funr,

S. Eli[eus , ile alter Elias, hares duplicis di

&i Patriarchz fpiritüs — E/ia

Elifeus rigavit&

dout

| Eli(æi'mors nimiràüm Mon

achatum antiqui Teftamenti plantavit 5

i

Utcrque cxlebs , uterque coram Deo ambulans , ucerque

fanciffima. propagavit.

Yil

Ifra£lu currus & auriga

vterque miraculorum fpectaciffi

mm/um' patratof.

Virgo Elias , inquit 8, Hieronymus , Virgo El[aw, — Et alibi: Princeps

nofter

LUTIITT

$;

Elias , nofler £lifeus,

'S. 1fidorus ; Huyus conver [ationis Princeps Elias , € difcis

Joannes, Caffano inquit, quód in veteri Tcíta-

ïuitip*ï

pulus &us. Eli(eus fuerunt.

Ql

mento religiofe profelfiunis primordi

a Elas & Eli[gus fandaverint , Di«

Wusjt

vinarum Seripturarum authoritate comprobari. Sed de defun&tonune E/ifeo

fsl

vt loquar : S. Epipbaniu eum ex Abelmutb ( Scriptura 4belmetila vocat)

Ia

ortum habuifle ceftatur, loco terra Razen; fuper quo hujufmodi contige-

rit miraculum , quod fimul atque natuset ,bos illa aurea in Selom cla-

fo?at

E us vita

Quc

curfus fyn.

moretam acuto vociferata (it;ut auribus acciperetur in urbe Sol ymarum,

Addidit autem Sacerdotem aliquem ideó przdixiffe . eo die natum eile

lii (

opticé repe.

Q f

titur,

lropheram , qu

i comminuat fculptilia , & evertat conflacilia, Sic&

$. Dorothew 5 Joannes. Hierofol ymitanus , 1

fidorus , nec non S. Aldheimus , &

DN

l

Magifler Vifforie Scholafhce,

Eli[eus cft , quem juffu Dzi ad (uum fodali-

ümg

n&ione facratum elfe,

!

tium vocavit Eli« ,pallio eidem injedt^, etiam u

hab.t Textii, ( p ) Ubi Sanebez : Vncise Eli[eum. fect Prophetam , pllium

ftm

bj

Autem Elie contulernalem dy Monacbum. | (QuOd autem par boüm El

immolaverit , $. Nilusait, promptum ardentis animi ftudium fic de-

lety

€oramDeo

$

quomodo

claáfle, — Quisautem 'ejus in Deum quafi continuum reípedtum expli-

ftctifle di-

cet , ob quem ipfe fidenter jura vit : Vivit Demiuus exercituum , qn (uus cotie

Opta

Catur,

e&u jo.

De eodem spiritus (andius : In diebus [um non pertimuit. Primcipemn ,

W

eriutti -

Vij

( potentiá nemo vicit ülzfm , t&& (aperavit illum verbum' dl;g"uad ,€ m

pmpl;c,»

. (e) Iofeph. 1. 9. amiq;ec 9. (p) E Keg. 19.4v. 1;.

€

rïf

DO o Mzmn'z 3142. Lägi: MMG/;l-ïcæ 659;

of

prophetavit corpus ejus.

In vita (un fecit monfla, C& in morte miralilia opera-

hfs u

t5 efí. (q) Certé Regibusimpijs in- faciem , quod. res erat ,- dixit in-

yflqen

territus, . Si de miraculis ejus indagare velimus, Jordanem div ifit «aqua

&

yciplümn i

dulcorationem , & terrz fterilis fanationem procuia i* , loflarum reple . Sipna

TRU

tionem coram tribus Regibus impetravit , oleuu. multiplicavit , fj Predigia:

rem,poinit.

conceprionem fterili fzminz in diem & horam : pradixic , corteum

pr eunt-

impemvk

"fufcitavit , ollam amariffimam edulcoravit , panesairabiliter auxit,

lag a.

dololant

Naamanuim à lepra fanavit , Grezi famulo hanc lepram sfperfit , tecurim

at t

€x aquis cnatzte fecit , 5yrosexcacavit. , frumentum íequenti die in in-

not Niü

fimo pretio vendendum prafcivit, Angelorum currus & equ tes infini-

tos pro fui cuftodia habuit , tres victorias R egi. líraelitico prafagijt, in

M

*

T Á

- Ob

mortuo Íuo corpore vitam defun&to re(tituit, Ifle ergo , ut ait Scrtptura » Pater Mo-

(yriis D

nunz mortuu «jf; Ifte , inquam, quiípiritu duplici cum pallio £/ic nachorum,

dotatus regimen in filios prophetarum fü'ceperat, borom cuncos hinc-

t g

3n$, WHH:

iade difiribuerat ; in Collegijs diviferat , eoídem in (gais & virtutibus

vilita verat , inftraxerat , confirmaverat , ifte mortuu cff.

Iíte vïnq£3.älïï-» Movf &

um piti

n

mortuus ; quem Abuienfis ipi Moyfi in eo przponit ; quód ill« nu losul- ( nrito

dem , iíte autem mortuos (uicitaverit, [íte in miraculis sffimilatu: adeO comparatus

7f é MHI

fuit ipfi Chriffo, càm nemo alius in toto veteri Teftamento miracul: fe-

eeri Tl

verint , D

cerit, qua fecic E/i(uus,.

Muoriuus eft ergó Elifeus , illufus à puerisctcal-

vus, non quód capilli de capite fluxiffent, f:d quód refigicfo morc tcn»

»chm «

,Wuïa.ww)

fus& rafusappareret. — MHle klifeus , qui pofi raptum £/re « tanquam Ge»

neralis Ordinis , fratres fuos vifitavit , & de carentia' Erie paterne con- Fadtis vel

od n

folatus eft. . ille , qui pro Regibus convertendis impigre isbor ?VU gaximis

jp n

ic sj

qui coram tribus Regibus, Pfalte in prefentia ludente , colcftia vatici- piaciguas,

nia deprompfit , qui pro viduis (ollicitus , prodigiosé eiídem prov dit s

je at

qui facrà praefentià Sunamitidis domum recreavit, & ingentimiraculo

&hlim- :

exhilaravit , qui paupertatem füorum R«cligioforum: fzpiàs miraculis

; J

n

li

temperavit, quiper Na«man Principem fcmina vcre Religionis 1/: $-

diUUm

riam (parfit, qui fuos fecus fpondam ]ordazis in defertis fui.davit, con-

( r

rmavit , & extra contagionem urbium pofitos in innocentia pav.t , quil

a

u

gail

li

Principüm munera fortiter conterapfit « fecu: agentem famulum gravi-

" boul)

d

ter vindicavit. QuiAngelorum exercitibusmunitus fecurus inter.ho,

mhum Í

("

ph-

ftes ambulavit .qui corda Regum rapuit , ut pre amore ip(i mor enti

optarent comori, qui difcipulos [uos Prophetas fecit , ftatámaque Monacha-

p

jl

lem in Recbaluis » Effents & affidais ad Chrifium ufque propsgavit, — lile

4 n

Abrabe

m,,nuwä

Xli[«u nunc meriuus e[t i mortuus dici de

beat , qui cum gloria ad.

rd,(f

l

$3

fiuum

"

( q; .Eccli; 49. 9.13. fcqgï

1421

Juloo ?Mztïfïc—e 23. "Imnafiá Rege i2.

pu

finum emigravit , eternüm victurus,

- Monienti afjuijfe joas Regem (/ ita Cere

rari

Mo:iens

Religiofis , tieltus : av filios Prop

betarum , di(cipules fuo5, jam per tetum Hfraélem propagatos y

Corum

vit& monita 4ccepiffe , nom eff dubsum,

fuis.dat mo- filtimáque ab eo (anclitatis ( religio(e

nita falutis. Affui/fe queque Amzs Prophetam , Amafie Regis fratrem ,

& I[zue patrem, afferimt

atreligi

fub fex

G

Hebrgi in Seder Olam.

Prophetavit. Eli[eus ciréiter fexaginta [ex annos

]eta..- ]oach-X,. e

pv

Regibus lfrael , (ccet [ub Achbab., Octozia , Joram ,

m

oas. . Vixit centum annis Q* amplis, in religio[a. difcaplina ocbogint

4. Afmiptus

Ab Ecclefi

W

2 eff

Cataloge Sauclorum i. Mart yrologio Romano die 14. junij. , ul fic legituri

hnnad

aícriptus ib 6

nri in Palaffina $, Eli[ei Propbete , enjus fepulibrum damones pevborre(cere

(lamiogo

f& &mi

ferivit. S.- Hieren yrus,

Audi S. Hieron yum [cribenrem n principium Aldi&

Sauctorum.

Hzerit.x.

" Propheta : abdia (epulcbrum cum. Maufolé

o blifei & Joauis Baytiffe in Sebufle

venerationi habetur ; que oliim Samatia

Idem i Epitaphie Panla addit : 1liie

tküag

Sc"pülahmm

varijs demones rugire crüésetibus »

& ante. (ipul.hra Sandorum ulslare bomints

ejus glorio-

fecpeximm , inugire boatu

Ws ,

'fl.hn.

more luporuss , frerere more leonum , fibilare vnflar

Alexatis

[b

taurorum. — Refert Cedrenw in Leone magno Inperatore , Eh[xi religinas

hii

dram tranflatas ff , — Hinc Julianus apcfeata offa Ehfei d Baptifi in Irdio«-

mwï.

|: AM

run offibus commi(cens exurere volui, tt babet $. Arteimi) vita apud Ltpoua

tim &

Deni, Elifao in Propietia mox [ueceffit

Ofee , qui fub Ozga, filio 3mafia , Rigls

ceterique. Prophera majores &* mimores.

Wl

]uda , prephetávit , 1faias , 4mos» Jonas,

£r) Tandem $. Elifew adhuc poft tnortem pe

r miracalumn. Mundo

d

for

feíe gloriofum & gratiofum probavit , nam cür

n eodem anno , quo

Samaria nonneuo dee

ln

tranfijt ex hoc (xculo factus Propheta., in urbe

fl

fun&us effct , quem fui efferentes terre mandare. volebant ; ecce hot

tl'mm;

Moriuus

ipío tempore latrun

culos Moabitat vident advolantcs ; quorum timore

pulchrum,

277

ejus meritis

fugam acceleraturi cadaver defundi raptim in $, £ljfe: 1€

^

ad vitam

.Ceu

in novum effodiendi tempus eis non effet , demi(erurit ; ied & codem

fü,

ver facras reil-

j qu

xclüsgit.

momento ingens miraculüm fpectant t vix enim cada

nto ad v

itam rediens , fe

i

V

ujas tetigcrat, cüm defundus eodem mome

[

n

T

in fepulchro füper pedes erigensí

*

ufrexit , & pro

abiliter cum fuis in

Y

urbem , ad domum faam reineavi

t: Unde Eccdefiaflwus mortuum ait COf*

M

vuws de hoc refufcitato relert ,

quödq etíi

pui ejus prophetáffe. — Eu(ebius eumff.

Ino

Hibr&i ltatim eum iterum mortuum eífe tenc

ant,tanquam impium

acerec 5 alij tameu

t

indignum , qui cum viro Dei in eodem fepulchro j

afferant : illum poft refurrectionem diutius vixiffe ,

& $ellum Nocatum

IOqu,

'

LP

faifle. ( £). Probabiliffimum autem inde evenit ,

quód fepulchrum

df

Elifci & ejus reliquie , tantóque magis ipfe magnus Propheta , maxie

&i

muim fibi honorem & reverentiam populorum conciliaverint , cüm core

Bora

€r) Corn, in 4. ng.fa.ï!, 16. (f) Eu(cb; Emifs, hom. rï,dc Pa[fgh,'

-

-T

Eu

; -Annm* Mztngi 5&194..1 Legä *Mcfaicæ 671,

14.2

H

geka (Itth

pora Sau&torum veré fint vafa spirits (anci , in quibus fua foleat op.-. 45

) p

rarimagnalia. Inde etiam quanto honore fint dignz Reliquig San- gin

51

h]

ludà iaudae

i dj du

Clorum , & quanta cum rcverentia

3

corfutïx, fcpulchra iint revifenda , pix

tür

ac religiofzx; addi(cunt mentes,

Atrtà, if

1li,

271

Caterüm Eccleíia Dei hoc tempore in Regno Juda per 4m»fi«m bo:

na ex parte íiio decori reítituta viget, excepto hoc foiüm , quód Excelía

| ]04(?,1 1(*

s. dlnyi

Rex nondum fíüuftulerit, - Cüm id Pontifices fine retum authoritate

i fl

non potueriat. In Samari4 nonnulli radij verz: fidei fub Je & Jero-

boam ad. $. Eli(ei aliorüámque Prophetarum & R«ligioforum íacros labo-

s r

uj d

res emicare funt vifi , quamvis fchifmzti necdu

:

m remedium allatum

fuerit ; ut ex diQis & dicendis apparet,

nfcimin

J d :

ANNUS MUNDI 3r«s4. Legis Mofaice 67t. Rebus in Ec-

I.

ihdac n

clefia Dei ita geftis, & fàcris in templo Dei debité reftitutis aut confir-

Idumzos.

matis , fed & ftatu politico in integrum reparato , 4imafias exercitum

)

i

triumphat.

"TT

Ícribit,1dum«os itendidem faftuofos & rebelles humiliaturus ; quos etiam

lij

pj

feliciter.compelcuit ; & in ordinem redegit, Sed ecce! vix Deo faven-

te Amafiai (peciofum de 1dumas triumphum tetulerat, & hànc victo-

»,/z/ywmü.?ï

riam codem tempore in fümmam Dei injuriam & offenfionem conver-

'///,g/lzf/ R*ï!

tit, Inter alia videlicet fpolia ex 1dumais reportata ; horum quoque

TA

ii Mnüa'ü

aliqua idola numeravit , quz five propter precium , (ive pr;tp. r artem

füforiam & malleatoriara , (ive potits per diaboli inflin&uni , non tan-

i s Q*

tàüm oculos, fed & mentem 4mafie rapuerunt , ita ut hiec fimulacra $4*

p t

mis erigeret , & divinum his cultum ipfus exhiberet. — Vab/ damna--

Molaldus.

tiffimam rei indignitatem ! mafias. vero poff cedem ldumeorum , & allatos

um

yra d

deos filorum Seir , ftatuir illos in Deos fibi , * adorabat eos, G7 illis adolcbat i^ ais

itad-

pl

een(um, —

ia

Quid quafo infandius ? quàm quód ifti homines Deum V6- oranda,

rum quafi ludum facientes, in omni vel minima otcafione lignum&

lapides eidem preponerent , & cultum ab eo ad ífta transferrent ; etfi

i rcdims ]

Ml

jam toties ( & 4mafiasin proprio patreluo ) horrendam (emper Dei

1 Cum m

Nindidam vidiílent ? nihilominus tamen Amafias hac idola adoravit.

;nmmm .*f: «

Sed nunquid imp

uné?non ítaquidem, — Primó Deus , ut femper prz

;

monere iolet , p

Præpref fce-

Erï u qi

j

ropheram deftinat , qui diceret: Cur aderáffi Dcos , qui

dain- idolo-

ton libirayerumt po

pulum (uum. de manu tta ? J]vfephis hunc. Prophetam ita

maniam

j

loquentem indu

Cit : Mirari fe

, fi hos Deos credevet ,. qui cultoribus [uis ntPil. incxegatur,

j WCZI

epis «fferre valuerint

5 i€que eos ab Hebraorum vi

n

tutos pr& fHterint , (edtanguam

d(p Jcit

«d (e nonpertinenzes cadi , e» captives trabi pa[fi

fint : quin & ipfos bclli. jure ab-

h e[a ) mah

l

C-

dudlos inter veliquam capti

R cgixs

fl

Q

voruqu turbam H:gra[al)mam perveusffe.. ( € )

f

-

pOitO

(:.) lofeph, sntiq. 1,9.

ío

—

r S

x

Iuló ?oniifice 23. jfhd!iæ

Rgaänäi 5-,

144 -

& fei illä

al

porró refponfio ut infipida & ftolida ,

fic fane proterva fuit ,

Vati divino

b

Tilc ]

morteimn

d'gn

iffima ; Num confiliarius Rezis es ? dicebat 3

Quie(ce ne intevficiam te

miniatur Ceffit Vates Divinushoc unum in

faciem regerens: conclufum eflc per

f oj

Prophe

Deum,ut propter hoc non occideret ,. fcd ipfe occiderctur; quod &

pt ia

í

eventus probavit.

&on T

l,

i&os Idumaos Amafii multo plus æqud þræ a«

iNam quia propter v

Qu« 1

perbia infoleíceret , bellum etiam 1fr«élit

isinferre concludic , unde & à

füum , quafi filiam,

Qundo j

. Rege Jo«s audadter pratendit,

quatenus regnum

quam ínfolentiam & temeri-

dir/m.*

Regem Sa-

Regno Judg , tanquam Íponfo redderet ;

ferió dehortatur, illum

Mu pit

marix pro- tatem dum

Joas aperté palparet ; primó à ceptis

Verüm quia verba-nil pro-

ln r

vocavarmus cardae , fcip(üm Cedre Libant comparando.

ia ,a

V

deflent , ad verbera veniendum fuit,

Uterque Kex ergo (uos educit

tentut:

exercitus, & in limitibus Regni fibi occurrunt, armis decernunt ita, üt

i clau[c

prxzfuümptuofüs agg

reflor A4ma4fiajn panam Deorum afiumprorum ,

fils , f

non tan:üm pralio infe

rior evaderet, fed & ipfe, fuo dilfipato exerci-

iO

]

1

Ia

is confpedris,

pn (

tu , vivusin inanus lioftium deveniret, Vix enim hoft

diffluxit , relicto prope folo fuo

Jidug,

miles Ama[i panico terrore correptus ;

Ami?,'ill

Deo.vindi- Rcoe in smanibus hoftium.,.

Non 3ucem

fatis füit, Jos K egi vicilfe

ce viáàus ab

C t

Regem, fc

d & victor vi£tum ac vinétum fecumtrahens 4majian , $o] y-

hofte impo-

)/4$ afcendit ; moenia ur

bis ad quadringentos cubitos folo aquavit ,

lijj viti

ferum mi-

T

Íerrunée

per ruinas in urber invectus omnem th

efaurum ram templi quàm Res-

Md

gisconva(avit ; & A4mzfiáad fandum humiliato , i:

ique urber.lio , «be

ï:iVih

]is domum remeavit,

: n lj,

fiiibus pro eo affampris, ipfe cumimmenfis fpo

Ioas mo-

Am»fias vero ficmalé mulétatus, ignominiofus, & omnibüs invifus poe

150

