g:ftà laude 2,4m , Caftellum Gamalams unde & Hiro[/Lymam r.veríusnon (ine alacri-

tatereceptus eftà Iudes ob res bene geflas, — Tuncetiam. Regnum u-

! Htj

dxäna-..

T.

dorum tao; laié patuit , quàm unq..am aliàs, ut idem Iofey us teftavut :

bes tencbant.

Per hac tempora jam (ïäyamm Q adumaorum , G Fh'æmfmn 7

lufrjw

;udæ?

(£) lofeph.1, 13; €« 21. (t) Ideml1, 1.de bell, e, 2*

[m

i M

ETH

adnnus 'tha;i 3909,

Legis M«»]Zitx' 146z, |

Tud«i,

Ad mare :

"

tilts n

Stratonis turrim, Apllonism , Yoppen j Iumtiium » Azotum *

Gazam , Antbedena,

Raphiam , Rhnnocuram,

MU B

In mediterraueis per 1dum&ain

: TOU

Regionem . Adeta , (* Marifam , totdmque Sam

ariam, aC montes Carmelum ac- Eccleüae 122-

x annié

Jtabirium 5 adbac Sc ythopolim , Gadara , Gaula

nitidem , Seleuciam , Gabala : &y. ttudo tem«

Moaliticas urbes , Elcbonem ; Medabam ,

TLembam , Oronas , Felithonem , Zaram , Pot€ i

& COU

Aleni

Aulonem Cilicum , Pellam, — Hanc ult

ümam diruerunt , quod incole vecu[arent. "^

Tudaicos vitus vecipere,

Poffi

xijfd

debant C* alia Syria non ob[cura oppida , qua im«

perio: uo noviter adjecerayt.

(w) Hisadnumeranda veniunt duodecim,

Dewtii.

vim ilorgn.

civitates, quas idem AJixap

der in 4

rAbia fuz poteftarís effe fecit , fcilicet

Mendaba , N abello , Livias , Thara

ii la

bafa , Agalla, Atbone , Zeata, Orone , Marif[a, Duodecim

R ydda, Lufa ér Oriba.

Nifi una & altera inter Moaliticas jam recenfita. Vrb

eS At2

'c?ugnanäo

fit urbes : quanquam ve

tofimilius fi-

Deo

fueti u

» €flealias, & illistantum fynony- g,

mas, Cüm ergo de Pella

dicatur, Iudaicos ritus noluifle reci pere, ex eo

nms d

claré datur int,cllïgi, cat

€ris er

goomnibuslocis ritus Iudairos,-vcfümqi

unius Dei cultüm fuiffe illatum

?

.

jo ao

quàm laté uinc per Pheniciam , S )rtam,

liumgam , Samariam , Moabitidem

»Arabiam , & alia Regna fides vera pro-

di pï'æill'

pagata fuerit, & quód Ecclefia

aCettattDiy —

gremium finámque maternum €o tem-

pore plurimis infidelibus aper

Uerit;

Suavis eft enim Deus,cuinun-

i Tl

quam defíunt occafiones ,

populos quos v«luerit ,.ad catur. fidelium.

( p

aggregandi , eóíque ad fal

at

utem zternam difponendi,

ANNUS MUNDI

BLL

WÁME ex temulentia merbo co

39I8. Legis Mofaice r435$, Alexander It«

r

ntyaGo , & triennio integro quavtaná laborans , nec

wpng

tamen Av[Hinens à caflrvenfib

p

us cfficijs , tandem exbauflis viribus fato conceffit. 18

Gerafeuerum finibus , obfiden

$R

4j ba cafiellum . qued ultra lordazem. firum eft.

Alexander.

mïcW ïï"

Quem videns Regina jam morti

yi

lannzus

ii

anum , G vullam (alutis (pym pra(eferentem.,

inen.:,.a feip[am plangens , fuatm

migrat évie

j

fimul é& liberorum. defolationem lamentabatur.

ta

en. mes ynqut , &* bos filios vel

nquis , aleno indigentes auxilia , precipue cum

P d

" u r

HOh ighores , quam trfen(us fi

[ tibi totus populus ? Tum ille con[uluit ei , ut fuis

Tiontis pareat , fi velit fecurc

cum filijs Regutum obtiuere, — Primim st apud mi-

Q

Jues (eFam mortem celet tant

tjper , dum illud caflellum capiat.

Dentde pofl quaim:

Politicüm

m -

villrix. magmáce Bierofo

Lymain rever(a

u

g(l

]

fuerit , Phari[eis nommibil hncentie permit.

ejus confi-

I

Wt bos enim pro babito fibi

bonore laudaturos eam , Q* commen

daturos apud po«

]ium snatri

M:,,,:,;;i:zi

D

putum. , po[fe

enun plurimos epud 1dgos.

fuggcftum.

[ 'A&C(

, five exofum aliquem cupiant ladere ,

five amicum j

uyare: valde enimn bji

/

fidem b. bere yulgus , etiam fi. peruv.diam de

x:lz

quopiam.mealé loquantur : nec fe ob

^liam cau[am incrriffe totius. Gentis odim ,

?tcüäï"

quam quia. boc genus offenderit,

j

j

Ergo , inquit , ubi Hierofcl ymam perveneris ,

sccErfLAs eorumg. Primoribus , ojien

de illi

r

Hh

5 htHih. corpus , C Yetbis quam prox.mà

yriitás

(8). Mem 164 em.

óto

Hiycano

3. Pontifice $4« Toachimo4o0,. Duibus Iuda,

ata

veritatem fimulatis

permitte » at o utantur arbitrti (uo 5 füre infepulto 6 p

| niisl

slludere propier. autiquas tn Hs , f ve - 4lio quohbet modo in

jedto cadavers veluia

491

1d (evirez

G pellicere s 'mbil te

mfi ex illo um [em:entia gefturaim in admimifIrando

ghificentior , quàm à te

ide et

umperi, — Hss verbis fi/ apu

P

4 eos ufà fueris ; G. mibima

s ilis permi(sá poie[late, & tu fecuré dominaberit,

j gld

Jepnitura costinget $ contenti

plwäfqu

Poff bgc wontta uxori data moritur , Anno

Regni-fui vigefimo (eptime , vite verà

itíca , quam vel pra(entia facula

üi[lli.' $^

1

wideguinquágefimo. ( w ) Ht illa pol

r

Alexandta antiqüisinhdä

£

2

re debeant ; ut illis patet.

h

,qui hodiernum rerüm ftatum

cum duobus

$b

famptis hifce monitis , captóque caftello ,O

Wtj

confideraat..

Alexandra

dubus

&liijs Hir- :

p

nia peregit , quz dixerat ,

fecítque ; nt cadaver dcfonéti fumptuofiüs,

cano & Ari

y

/

3

]

itjq

àm ullius alterius Regis :

tümulo fuerit. illatum. ^ Duos reliquit fi-

if;oguäon

os , Hircanum & Ariflobulum j

:

Regni adminiftrationnem Alexaudra vi»

lfito

filio

a d

dug teitamento legavit, Pon

tificatus Hircano ilio ceffit , natumsjori, "

^

$

Legis Mofaice 1444-

"]nter Judeo:

hiabent

" ANNUS MUNDI 3927.

Ti ?i

magína fé iterum olfert fciflura.

Alexandra. Ariftobulum ; filium natumi-

au(am dedit ; ita utexercitu

Tidüs

Ariftobulus norem plus amaris, eidem tür

bas ciendi C

junior Reg.

n

ntificatum (ibi affereret $. Hircano fratre

bis, (

num & Pon

comparato ad Kegnum & P

feniore i ordinem reda&to.

" Érat, tunc inter Judeos Atitipater 1dumdus

pent

rficatum :

partes

tenens, hunc omni' víà & modo cóntra

"

COnjurs

Vir poténs , qui Hircam

f

(tobu*

Ariflübulum ctigere nifus et

t:fed

cüm res ad pralium deveniffet , Ari

Wt

hiaim

ifesefi

Abtipäter

lus vi&tor fgvka&g; "Remani

E

«

hóc tempore jam totam mundi Monarc

e

déerivaverant ; Càm ergo

pompeius Magnus tunc in. Artnétiia cum ex-

UT

Pa;cr Hcrq-

inf

V ulg

dis innocef., etC

inu Ítárec , frarram 'üterque

"ad ejus judicium provocavit ; quibus

t in Jadéain venturum effe," " Difplicuit

Mu

ei:g

!^ Poinpeius tefpondit ; fe intatda

id Ariftalulo ; qui cüra fe

"fubducere niteretur , 40

1ymar obfedit Pompentss

| PWP&;

Pratres

(Lodiz mancipavit 5 quo facto Hirrani

Menhu

& Ariffobulum àd fe evocstum ' cu

Pompeium

fautores Rom4na urbem apetüerunt ,-

.

^

cujus muros mox dirui Pompein fe»

A

R omanüm

uit

aibitrum

cits Teaipli dutem oppugnatio f

multà gravior ; quod idec immàa*

Pl

ni labore ; vi tàándem , inenfibus tr

ibus in óbfidione exadtis , cepit . dum

.

H,S ,X

u

chgun;.

ibi defa&o facerdotes nullo morids metu abfterri

»

ti , folitis operarentut

Vtt fe

auci , Judeorum . cecidére duodecim millia

^ Lefna eit.

Pompeius facris. " Romamonum. perp

urbem & — Friam non medyociiter Templi Religio ,

bumams antehac nec - vefngijs penctrati ,

i

Ài tan

( una gum eo son paues l1]

Templum ^ ; ocnlss 2 qutrogreffus eft. enim illud. Ponpejus ,

V*m Cpq

Solymarum g5

infpexerunt , que we(us eft videre , vifi folis (acerdotibus,'

cumque ittus e[feng

li

^

B] (

NT ex auro men(a (* candelabrum , & povula , &* odoramen

Loyum magna copia .

t

, circiter talentorum duo- milia , lnl borug,

0'"'4!1':1

Ejus conti-

praterea 18 tbefauris (avre peiunia

nentia reli-

milis fut, & mhil ;ammiþt in

szmlm

li

i

pre pietate attigit,, [»d hii quoque fz:i f

gio(a.

( g

ü

( vv Idem ibidgp,

"

l Anm& Mundi .3927."* Z.egisMOfdiCæ ï44-4;

6It

n

cetexis virtutibus, — Sequenti veródie juffis purgare Templum adiuis , & inflau-

Led

YT

ratis legitimis (ecrificijs , Pontificatunms Hircano vedditit, .X ) Utinam huic

magno Herol, quitantam reverenciam Templo veri Dei exhibuit

, Vera ludxam 1e2

infud

dfgit in Pro

DT

inde etíam & falvifica Religio accrevit ! Quid dicarm ? Authoribus bel-

viuciam

nitude,

J

li gladio pércuffis Jadéam Poinpeius in Provinciam Romaim. redegit

E

? Romanam;

vt

pleráfque veró ürbes » Judeis ademptas., au

t fuis prioribus Dominis re

i fci

ftituic $ aut fingulas Prafidibus Reimanis fubdidit. —His ità peractis $ yris

& Judeis Pre(idem Sceurum affignavit; cui dua$ quoque legiones config.

vatun

f

dlo om

havit ; ipfc veró Romam reverías eft ; du&to fecum captivo aviffobalo, cum ,a.

lo

duabus filiabus & totidem filijs. . Hireanus ergo Pontificatum recupeta- ;; p

pïllyünüga

d

Vit j qui ut in. Pontificali fede fe contra quofcunque alios folidaret; canus ma.

T

Legatos, Alexandrüm Jafomis , Nüimeniumn. Antiocbi , Alexandrum Dorothei ; nex Pontij

ad foederis renovationém Romam ité juflit : quod Resahi gratum & ratum 'ex

pl

de Judeà dum.inte-

e H

habentes , priftinam àmicitiam roborárunt. Hac

"

"

1

rim Pompejus Rem£ poft duos precedentes triumphos; jain tertió de d

E- ,Caius ïuï

natin

j. €*far ; €i-

vidis Mirhrid«ie atque Tigráne ttiumphat ; etfi multis non cateret ofor

h

i

Cero , Anto.

u

y [ritt

büs, Cajus Julità Ce[ar , & Marcus rullius Cicero jam Confulatu praful-

Uus.

gent. Antsniu quoque Calilinam triumphat rebellem ; & ita hujus

li

cit

conjutationem éum (u& Authore extinguit: quà occafione Julins Caf[ar;

rf

quoque & Cicero mutub difcifi fünt ; cám ille clàm Catiline faveret. O&aviani

ile iefiteret, Eoc tempote nunc primüm nafcitur Odzviants , poftea nativitaó

ggäk)ïkäm

| wm u

Auguf!is dictus , patre Cajo OGaviurio , matte Acii4 , qua fuit filia Accij B4ln

auibit

& Julie foroti$ Caij Julij Céjaris 5

qui ideo poftea adoptavit OGavianum ;

Djïpïicaif:

tanquármi fororis fuz neporem, Ipfe autem Jalius Cefar , Mareus Cra[fa

& Poméiu Triumvirátam inftituunt ; & Ciceronem minü's» ipfis faventem

pgm(fmf;;

h p

in exilium agunt, ..

;

l,

— ANNUS MUN

Di 39;6. Legls Mofaicie 1453.- Alexander Ari-

j j

flobuii &lins , é mahibus Pompei clapfus, corráfis hinc inde railitum füppe-

x

.

, int'

! iiedum

tijs, ]udeam jàm peraliquotannos 1

nfeftavitita ut Hircanus vix atmplius Alexande:

effet tefiftendo : ideóque Romauoi implorate cogeretur j

cüjus rogatu Ariftobuli

jirif

ilius;

T

Galiniu $jrie Prafes; Alexaudrum vicit ; captümque Romwin remifit,

gt

Ejus tamén locó ; ad inítantiam uxoris Alexaudri ; filios ejusin Jade«m

Venire perrittit;

*

IT.

n

Tulus Ga(ar G

TL

allimi tam Cifalpium quàm Tran[alpinan tegendam

fuíctpit ; qui mirà prxftat : omnem Galli«m inter Rbodanum » Rbenum &

iulij Cafa

.

Oitántiii doruit $ Britétimis bellum intulit ; & obüdibus acceptis tributum

ris fadta

mapnifità:

TU

impofuit, Victis etiam V fipetis & Tenchteris ; Rbeuutn æranrgrenas»cemg :

-

( f

cx) la;älia;ibiä.æ; s

E

u Hercano n iterum. Pontifict $ 4, loachimo & Ducibus Tuda, —

.

sosinvafit: Quanquam femel & iterum graviter ejus exercitus ab iftis

cederentur.

Imó ftudio fibi hoftes faciens,ut victorias augeret, Ner-

! &co;

auci

vios ita , Aduaticos & Belgas debellavit , Nanneten[es quoque & Armericos ;

unge invidia etiam Pompeium & Craffam pungere capit.

((

f,

ANNUS MUNDPDI 2939- Legis Mofaice 1456. — Hoctempore

»S)»mm

iterum fefein libertatem vendicat Alexander , Ariflobuli filius , multitu-

It

$POovoxconder

itiet

dinéque ]udeorum armatà , comtra Romamos bellare inchoat , quorum

;- C .-«.,uwsx

quocquot invenit, ocyus jugulavit, Imó cum exercitu triginta mil.

m

acoellat,

Ved

Íed fuo 12*

lium cum ipío Gabinio in arenam defcendere non recufavit ; Mareta-

lo,

men adverfo ; decémque millibus fuorum def(ideratis , permitrere de»

Áidra

buit, ut Gabinius omnia po(thzc ex Antipatri. fententia Sol ymis di(pone-

Mul

S,Aunzna.I€t. Aliqui ad hzc tempora referunt nativitatem $* A4un , Matris

Ioncif

£iyitas.

2Dopare Virginis,

quam in G;zlilæd,. urbe Nazaretb , hanc lucem primb

acflis

afípexi(Te credunt

»

Ti

I

ANNUS MUNDI 3947. Lsgís Mofaicz 1464. Hoc tandem

i d

anno qui fuit urbis (eptingente(imus quiatus , Olympiadis cenceime

Hinl

Rof bella

oCtogelimz fecunde quartus, jam Reme occulte machinationes in. pa-

Dig,

làn erumpunt. Cüm enim Ce[r Pempeiuim nollet habere parem , Pom-

hm

ánte£tina,

puiu autem Ce(rem nollet habere majorem , ideo edi&tum contra Cafa-

m

zem , à confulatu exclufum , cuditur, cui edido cüm cju

i

e

amici prote»

Yon.

d

ftando nequireat obviare , ideo Romá effugientessd Ce[arem fe coa-

ttas vi

ferunt , qui cum vi&oriofiffimo fuo exercitu in It4l;4m movetsurbem

Miplm

Pusna

ingre(fus Di&atorem fe nominat. — A4riffobulum , fratrem Hircani , vincu-

!

lis folutum , in Syriam cum duabus legionibus deftinat , ut negotium

irttns

Bharfaltca

poinpejanit Faceffac.

Poinpeius ergo & Julius Ce(ar pro Imperio cruenté

Plici Il

decertant , Pompeio plerumque victoriofo ; ufque dum tandem apud P/ar-

W

! (dliam ingentes duos exercitus, ambo Romaui , (tant ex adverío ; confe-

Ug

Pompéles runt figna, cruentiffimo furore confliguat , victorià apud Ca(arem re-

tfe fu

exinfidjs manente,quaz ipfi januam ad prateníam Imperitoriam dignitatem ape-

if

æcci[gs. '

ruit. Pompeius fugà fibiconfulens , in Eg)ptum properavit , ad conqui-

*

8 fs

renda ibidem nova fubfidia militum ; fed ex ia(idijs Pelufij occifuselt :

dä[!mn

à cnjus capite allato Cefzr oculos lacrymantes avertit , & fepeliri , ipfos

"Mar

autem occifores jugulari maudavit, Cefar & ipíe in /Eg yprum proce»

umy

dit ; (ed contra Alexandrinos, & Regem Diony(um diutius dimicare ne-

EUR

Bibliotheca ceffum fuic ; ídque vario quidem eventu, — ViCtor tandem exiftens ur-

Boti

Alexandti-

bem Alexandrinam expugaat , quo tempore Regiam claílem incendi

nacombu-

5

m :

fa.

j

ubet , lammá veró cüm partem

aginta

B

millia librorum exuffit. ( y )

quoque Lrbis /invaü[fec , quade

ARtipa

/ (y) QEG-[: ]ib, SQXCf 139

,22

d

z ïnnü: Mundi 3947. Legis Mo/?ïï'cä I464.

ätä*'

54b (l

ldntäpætbr ille Herodis genitor ,

Cejaris (e clientem profeffus operà

Il -5

, M.

r

& confi

lio eicem non defuitin bello Alexasdrino,

Hircanu cum copijs

iriid

auxiliaribus ipfus etiam ibidem comparuit.

Poft bellum Alexandrinum

'Ce[ar contra Pbarmacen , Mitridatis filium , Regem Ponti , per ]udeam àc Antipatcr

(em p

Syriam movit, in quo tranficu Hircaso Pontificatum confirmavit,

a2 proó-

Antipa-

Curator,

ul

trun judeg Procuratorem defigna vit,-

Caterüm Antipatri res apud [a-

j quom

'4£05 creícebat in dies , cuü

jus filij Herodes & Phafeolus nil etiam magis

;inxa Wl

quàm populi captare favorem niítebantur,

Hircanus veró (ummus

Martty

Sace'dos , càm per prudentiam forte aut calliditatem non

poflet, per

(ttü db

fodera Principum res fuas ftabilire eít nifüs.

^

Cüm ergo apud Roma-

&os Juliws C «l

dipat

4r jam ad apicem dignitatis appropinquaret ; ideo fe ip(i

r

Pontifex in

finuavit; à quo etíam per Decretum in Pontiflcatu pro fe

n p(mö

ac filijs fuis obtinuit coafirmationem,

In eodem Decreto permittitur

Hircano munire urbem Solymarum pro fua voluntate, — Judsos ab anga.

tandet

rijs & vectigalibus pronuntiat immunes , nifi quantum ad muniendam Hircanus à

d

Biero(ol ymam & urbem Joppen requiratur, — Stituit , ne ullus Prafes , ve] lulio Cefa-

TT

Dux , five Legatusin finibus Judeorum auxilia colli

j

be Judaica declarat , omnes donationes

gat. Jeppes pro ur- ::fcam *

, quas Tudei five à Fomaris, five

T

à Regibus 8)yri£ & Pbhencie acce

perint, & omnia eis jura priftina re-

pïOEC'

nOvat ; induiget , confirmat, & ut (üis moribus fecundüm !

eges pa«

FS

- ttias vivant, denovo permittit,

H&c aliaque fimilia legere licet apud

]ofephum, ( z

s

,T

ANNUS MUNDI 3950. Legis Mofaicz 1467.

I

Confe&i;

niit

fortunatiffimé tot bellis Cefar ex 4frica iterüm Rom

4m remeat , quadru-

crumri*

plici inftituto triumpho de bello Gallico, Alexandri

te , Pentico, & Africa-

Kalen?larii

m QuxG quanta trophza ere&a, quot ubique ludi fuerint infitu-

—

y i*

ti indicare füperfluum judico. Cüm etiam Cefar eodem tempore Pon- lulianuna

u

tifex fuiflet creatus , ideo quà talis Kalendarij corre&tionem per ex:

OT

pertiffimos Aftrologos inftituit, quorum operà Kalendarium , Julianum

anq ld

à Ce[(are ditum , prodijt, omnium virorum litteratorum judicio lau-

:J,('j! 0

datiffimum ; etfi parvuli errores re(idui remanferint ; quos tandem Ka-

j

lendarium Gregortanum emendavit,

Sed ecce vanitatem rerum ont-

gpwt?f

nium humanarüm ! cüm tanta & propé inaudita c«

[«r. peregiffet , An. Iulij Cafa-

a

EO0 Urbis feptingentefimo nono Senarus P arthicum b

ellum, pro majoris ris indi£ne

ha

Bloriz materia ,eidem demandat, Et en defperatiffimüm conjurato. ??*

j

rum aufum / tumultu repenté concitato in Curia tantum Heroém vi-

(ragïf?"

ginti tribqs vulneribus crudeliter

madant , poftquam non nili uno anxo

-Hh hh 3

&

p

() lofcgrb;;li'b, 14- :Antiq. 6 F.

devcae

um

X

|

é14 — Elrcanó 2 utermim Pontifice 54. loachimo 40. àDucibus fudi

& fiqni faper(nt dies , dignitate impetiali prafulüffet, | Quinquagies

| uj

"

jufto przlio cüm hoftibusajunt congreffum ; toties vidorem tedijfle,

hominibus ündeciieä ceütum & nöriagint-ä düobus millibus pef eum ex-

m

i,

tün&is Virfuit eloquentiffimus ; & infignis Atronomus ; ambitiofus

2b 6011

tamen , & gloria humanz plàs equó cipidus : qui etfi jam annumi

quinquagefimum fextumi inclioá(fet ; immaturà tameri morte occu.

Wil ]

trlqu

buifle cerifendus eft 5 vittütis öelliää &terná inemorià ad pofteros tranf-

inifsà. .

L

Jibd B

;

"ANNUS MUNDI 395

2 Leg:s Mofaic 14706. Fuit OZavids

& hgires j

EHC?I: &

üns Cefar , Caij [ulij Cafaris, ut antea dictum ,filius adoptivus

Duit, ]

C; iulius

:

juvenis adliuc,, mánu tamen pre omnibus ftrenuiffinius, ita ut-et(i

L

/

Qulüsr

À

Octavianu

i annim non nifi vigeimum ageret;jam tamen Prétor cteari mierüeritj

tàitnoy

,

titurz

ieràt pó- nildicode bello Mutjrehfi pet eüm feliciter terminato 5 pro quo cüm à

ï

1

Y

Senatu Ronmáno Confülatum (ibi coüferri pretenderet ; Senatus autem ;

etiun

; ipfecum cxerci-

1 G

qui clàm intérfe&oribus Julij Cefaris favebat ; tardaret

tu Roma4m venit ; & Patres ad. petitami digniratem

fibi declarándam

| , )

(pofuit ;

ts

etiám holeates cocgit; réfque impofterum pro fud lübitu di

n

Ca!ïi; Pras

legémque ftatuit de quzftione haberida contià interfedtores C«Jaris.

ummy

Cajfiié unüs erat ex inzérfecloribus Cefaris ; quemi tàmen Senatus in $)

fidi$ avari-

fttotun

tiá,

tiat contta Dolobellaui deftinaverat 5 qui tarniquám Hädfdpä aváritie itt

EY

fatiabilis effectus ; (éptingenta talenta Jud

&i5 extorfits

quoruim collectios

lh

f

N

Demcüm Aptipater , & Herodes filius &orrafi

feit ,ideó Caffi Herodem tos

tus $jri& Protürátotémi , Cale()rie veró. Ducem créavit , imó

Regnur

lia

nü'm funt

Yl d

. ]udéz promifit, — Iide veró diffidentiz inter Aniipairum & Hirca

Antipitii

iif

* brt£ j etfi adhuc polteá H:ródes Marizmnem j Hircatii neptem ex filia;

inccri.täs;

fümpferit uxorem,

Imó hinchomitidià (ünt orta ; dum Melichts Hir-

Herodes

E

tapi amicus , Aniipairüi veneno füftulit quem viciffim poftea

per milites miactari curavit j ut claré iri Jofepho videré eft 5 hac

Gjsf

fuüüä

ennarránte, (à)

*

[ TT

£

H

Jhte

t ]ude

£os nüne homines vixiffe &on tantüm f

dein unüm Deunli

'"?I R?dn

fed. & excellentiífimà Ffandlitáte corifpiciios, clare ;

& quidem ex ipfef'

rf

Nam li Deus tam

Toititi

Plireteli:

. B. V. M ARTA inimaculatà Conceptione probatur,,

* iniracülosé & extrá omnera náturg cutfüm hanc Bea

diffimám Virginen

l0 m

&i hujus

&vl

ab ómni; etiam adeo originali peccat

X

o5 immurem effe voluit;iade

:

z

NT

conclüdo; etiam reliquos [ibi vicinos, etfi

n

nón tam prodigiofe ab ori

me 'qm

&inali ; faltém àb a&ualibus , pra lertim gravi

oribus peccátis praferváo

lmö Thel

n?v*qþu'iä

'rïe.v*oliiiïïeï; Sán&los ergó & fan&iffimos fuiffe Leachim (5* Aüna

Fïmwe

(55 ïï»öäfä cit. & 19. fei:

A

4 1l

hii

6u

hinus Mundi 59573. Legis Mofaice 1479

u

[4

ambigat? cüm etiam in ufü conjugij tam innocui puríque fuerint; utfie

iij

liam Deo difponente fine omni labe procreare meruerint ; $1 Deiparam

: Qd

Omni peccato carere oportuit, quid de $, [ofeplo dicemus ; Chrify Nutri-

ybitilü

tio , & B. V, MARLE Spouío integerrimo ? Certé curpitudinem peccati

DT RmR

ab co remotam credere convenit, cüum nemo fanus fibl queat imaginari,

yrte od

Tilium. Dei toleraturum fuiffe;ut Nutritium & Cuftodem haberec , fibi

jostrté

colóque inimicum , in cujus amplexibus hxreret, in cujus gremio fo-

veretur 5 hinc liquido Seriptura' eundem juflum vocat« — $8. Zacba-

: (funi

viat G Eli(abetba cum genuerunt , qui tantàm Pracar(or Chriffi futurus

us

effet, & hic camen in utero materno propter idipfum fanctificari de-

uidd

buit, De ipforum parentum meritis & Prophetig dono dubitandi j

rópinquio

gt

nullas relidus eftlocus.' $i teles viciniores Ghriffi tantisgratijs & tan- ,

es Chrifi

TL

tà innocentià przditi legantur; convenienter de alijs Chriffi propinquis (

náiores,

saüzenx",

id etiam intelligitur. 'San&tos ergo & innocuos pronuntio Jac5, &

retd

alios faltem propinquiores in Genealogiaà 5, Mattlte nominatos ; ita

tndaf

& Heli, Matbat y Levi , Melcbi (g*cïä $. Luc deignatos; cüm Spiritus (andius

de ipfis teftari videatur , inquiens : Porens in terra erit femen ejts , generati

Ü

(polül

, $. Simeon

veliorum benzdicetur, ( b^) 1n Collegio facerdotali in. urbe ol ymaru

.

gzj;n;.

nex, l

Y J/

multos fuifie Sanctos, vel unus indicat Simeon , qui Chriftm inter ulnas ^

iia Yte

receptum tam tencre dilexit , firmiffimà fide defuper iluftratus, &

Wo«

donis Spiritás fanti locupletatus 3 cujus inftindu tam ardua de €brifle

$$

& ejus Matre previdit. " n illis intra Templi fepta reclufisanimulis,

i t

Mertum

Xiduis & Virginibus , quibus paulà poft etiam Deipara aggregata fuit,

"U Áit

procul dubio credere debemus, multas fuiffe puriffimas; fanctiffimas, AnnaPha,

d ii

devoriflimas anigulas- ' ^ pro alij loquatur Ansa Pbanuélis ;tor aanorum Puelis.

j

Caflà viduitate celebris , que'ab annis odtoginta quatuor nec pedem qua-

fi exira Templum cictuïlit;"]e]zäräzjs( d obfeeationibus. (erviens nodte ac die,

| Hmd!!

2j hi

Cujus fpiritum Propheticum 5. Lu;a; exprimit , dum ait: Et b4r ip[a h-

14 [uperveniens confitebatur Domino . Cv loquebatur de sllo omnibus , qui expetla-

Paftores

bont Redemptionem i(raél, Qc) Inipfa plebe homines repertos faifle Deo

Bethlchemi

b Dcmï;

L /P[?

gratiflimos , illi paftores confirmant ;qui fideliter gregibusadvigilantes,

E

tici,

apparitionibus Angelicis , &

-

:

v

3

n

'ferþäli'e;:pgsiää i:n,üg'u&ipne- Sdäque de

nato mundi Salvatore jmbui meruerunt,

IHl

j

t.mc

à

—— Scá nedelola Judealoquar , déque populo Dei electo; Ecclefia Gen-

tium quoque fuis non caruit San&is. ' De.Magis, id eft, Philofoph's,

[o (s

"UM

imo Theologis in Perfia & Chaldaa . fufé Ango 2055. n.14. Ex quibus hoc ?*

ges

mira-

i

zoulv

Vos

ä;tcmplo;c tres prïæciþïüps Ecclcf?ä ad Cbïilfllmnatum dxrexu; ; per tot

i

d

(b) Pfalmyrin v 2. (c) puAp m

Bo

X

$

.

É

| Eió — Hicano 2, iterum Tontiþcc;,gf. loachimo 40. $ yucibus ?üä

"Y

:'ïuäachäs cula dudos à Deo & redndos, Quid de fide & fanditate horum pre «

p

Gandacis . fumes? Eu nuchus il!e'Candm';c.Regiuæ utiqueteltis eít (ufficientifimus ,.

füenu

plurimos adhuc in 4frica & ZEtüiopia veros fideles repertos fuiffe , qui , .

ld

& utiqué non (olus, ex illa mandi parte tam longé diffita , Deum verum-

Sol ymis adoraturus advenit.'( d ) Aliosenim füi fimiles jam ante ipfum;.

(h)

(hiji

adcóque hoc tempore extitiffe cogaofcet ille, qui hanc hiftoriam cum

fuis circumíiantijs probé confiderat, — Judeos toto nunc orbe difperfos ,

jo m

hii

& (uz Religionis extra Judaam tenaciffimos fuiffc alibi jamaotavi, Quot

jre -

innumeri pmfclyti & advcng ,de quibus alibi? In R«cgnis& Provin-

cijs totius orbisfuiffe repertos hoc tenore viros Catholicos Textus indicat,.

Idïpfu

Tbris

Plurimiia- Natm Parti , Mdi, Z£lamitg , Mefopstami) , Cappadaces , Pontici, Afiatict »

ter Genies. — PPr jgij » Paipbili , hg yptij , Libyes , C yrenen(es, Romani » Cretes, Aralesy.

pl

Caholii, inter i& homines Cath.licos habuiffe nil certiüs eít ; tales enim ftatim:

incho

poft moitem Chnif/i , quando per Apoftolos fides necdum fuit per orbem:

p olie

fanrii

l

radicata , repeiti funt. ( €) Hos non fuifle Julzos , perorbem jam:

diu difperfos , inde patet , quód 1udai ibidem (eparatim & fpeciaciay

( hs

Dierec

Ejus rei

nominpentur ; und«e fzqaítur ; illos alios in Partlia , Media C&« nonfuiffe:

probatio — Iudeot. Cofiriiatur ex co , quód Indei fuà femper linguà . HebraA!

Qun

fint ufi, in eaque liberos fuos educaverint ; ita utdum aliquando azotice:

Upe

loqui auditi funt , Nehemias ideo gravifTime ipíos objurgaverit. ( £))

iC

.Hi veró Gentiles, de quibus Joquor.fuam tantüm loquebantur linguams.

in qua nati erant ; ita ut Hebraicam naiuralitet. non intelligerent , ut

nj

Tioigy

daré ex Textu conftat. (g) Ergo non Iadei , fed Gentiles, & tamerm

E Kcniig

orthodoxi & fideles ;; unius Dei cultores erant.

Floruerunt hoc teme

"p

t Af

pore Effeni tam inter Iudeces ; quàm Gentiles , de.quíbus alibi fusé.. Et-

. hosptimarió nunc & ufque ad tempora Chriffi perfeverà(fe in vera fide

(tlim

lï&in

v:l:nde colligas ; qubd dicarur , ffatim poit Afcenfionem D'omini ad!

,

. feítum Pentecoftestales ex toto. mundo ol ymae veniffe, — Viri Religioft

lf

.San.&i qui

tlon

^ ex emii IN atione ,que [ub celo efi.. ( h) Ex his imin (pecie hoc tempore

dam n omi

celebrautzur à fanctitate & fpiritu Prophetico Caristh: de quo fcribunt.-

l

natie

76(1!8,:

cüm Chrijrenefarrexifle. (i). $, 4g4bus, poftea. factus difc pulus Chriffis.

( K ) S. Iacobut Minor., poftea us ex duodecimi apoflolis, (k) Manabem s.

liy

Qülto

qui Herod: przdixit, eum R egem futurum ,& male regnaturum. ( m-):

( n ) Sumen Effenus ,.

lg i

dudas Effenus , cgyiglyüacä Regismortem pronuntiavit,

lao

q*u i

]

(d.). ^&.8. v, 25 feq. (fe) AG, *, v-þp.æq". (f)2 Efi.kv;'. v.*a. (g) A

(2 A. N

Wt

v 8. (Ch ) loid.v.5. (1) Mag inhift.Ev ng. c, i28. (k?) Lezao.in- Annalad. Anm

4051« (1 À Serar,in Trihar, ]. 5. c. ,3!. ( m2 idem. ib:id. ( n ) lofeph, 1, 13, antiq, ca s

(t) s

——

3

Y

E

1 fud.?,

| "funusMundi395 3. Legis Mrjaicæ 1470;

éiz

- qui Arcbelaum , à Regno deponendum ; & in exilium effe eijciendumi

n prg

NT ;

- premonuit, (0) Et fic de alijs. — Videatur A4nuw 3$43. Catholici

Át.qiy

fuerunt & illi , ex quibus aliqui $elymas afcendetant tempore Chriffi, Alij Gentiz

[f Venuf

Eraut autem quidam Gentiles ex bis , qui a[cenderant , ut adorarent in die [eflo. lef'onh*?d*?f

neipln, -

(p) Híque vere fidei tantum zelum habuerunt, ut , cüm audiílent ***

Chrifi predicaüionem , ad ejusaudientiam admitti , & in-fide Evange-

jamag |

ipei,

lica inítrui flagitaverint. | Dixide Effenis ; fed quid de Affide ? quid de

|

Bracbmannis & G ynuofophifla ? quos tempore Alexandti Magm adhuc ir

a Quit

|

roum

Rore fug obfervantiz petrícverá(fe fuprà demon(lravi , & fic de alijs. -

Idiplum de Drujydibu aliquibus dici poffet, quos ipfe Cajw Julus Ca[arin Alij bujas"

dl

librisfüis miré concelzbrat , uc alibi didtum eft.— Quamvis negare non zvi Relie

; AW '

p« flim , eos poftea ncício quas füperfliriones circa vifum quercinum gioft

1 dddly

jm ld

inchoáfle , quem in culu fingulati habuiffe leguntur. (q ) Acceffit

er o

p oltea ( ut omnia etiam optimeé inftituta tandem deficiunt ) fzva ty-

rannis Circa Victimas humanas, & alia , propter quz Claudiuw Impérator

tbem j

€os per Decretum estingui mandavit. ( r) Sub T yberie quoque talia

ipecizrim

Decreta. emanáífe , & ud effedum deduéta effe Pliniw fatetur, ( £ ) Draydom-

)on [ 1fïe

1

: defestioe-

glnid

Quanquam adhuc fub Diecitiano , Veffafiano , Severo & Aurcliano aliqu

fuperfuiffe legantur.

À liter de Effems dicendum , quos conftatin fua

7

Religiofa ditciplina hucufque & ultra ufque ad chriffum perfeveráffe,

i. (f)

Hoctantüm feimper dixi , & dico: 4pud Deum nen effe Per(onarum acceptio-

mg*«laüb-

rat, l

nem y(cd aqsaliteripft curem effe de omnibus, & omnes vélle alvos , . Ad agri-

Deus Eecles-

tionem verit atis venutte , uade fubfüumo: Sicut Deus in Esropa , Afia & Africa

fiac fuae

&t

L

femper habuit aliquos fideles ; & publicum füi cultum, ita

in AUpericá Re&tor.-

hat t

& Auffrali Inzognita, Et Gcut olim in $amaria , Religione peffumeunte ,

jhi H

. eclum fibi feptem millia refervavit , qui son curvaverunt genua ante Baal 5

y r

fic & in alijs Reguis & Provincijs,per idololatriam , aut alios errores ab

Vonin i

Ecclefia egrellis , Deum dicoaliquos referváffe, ne cateris notitia unius

jj Mpl

Dei omninó fubtraheretur,

Qua de re jam fzpe aliàs.. Ad alia pergo,

L

ANNUS MUNDI

955. Legis Mofaice 1472.

In Jadea He-

0 fwb

9.

godes , & ejus frater Poafeolu omnem adco poteftatem , & dominatam i«

u

al

bi appropriárunt, ut Hircánts ; quafiin fpeciem folüm regnaret : ut lo-

T

Herodes þ'

quitur Jofephw. ( t.) Unde Judei Antonio ( qui antea cura OZlaviano , &

uüi ludseia

g Ut

Jucio uiilio Rome T riumviratum erexerat, & inaudito Senatu ac popu-

mE "

diitmdims;

I'o Provincias inter fe diviferant ) in Bithyniam venienti, querelas depo«

g

nunt;.ad quas elüendas cüm etiam Herodes , bene nummofüs adeflet,

M

li ii

]j

apud.

j ]

i

v(o) id.1, :17, c. 18. (p ) Ioane va. v 20. («?) Plin. hift. . 16, 6 44

(

Suet, ia lend.-./( £). Plin, Y $. e: 1. (19 Jofepp.l. 14, 6« 22*

618

Hircano s. Pontfict $4. Toachimbao, € Duabus Tada;

| Hi-'äüc

Hircanus

apud Attoniam , fibi amiciffimum , facilé effecit , quód ;]udei neque'sti

lrpr

Aütonij

.audientiam admilffi fint, .Eidem Ephefum appulfo Hireani Legatiauream

if

g:atiá frai.Coronam deferentes , refcriptum ab eodem retulerunt pro Hircatno , grae

Án,. (

tur,

'tljs & favoribus réfertum, Factumeltautem , ut jam Hirceuw ob ductam

À

ab Herede Mariumnem , neprem (nam , benevolentior in eundem fieret;

liiire

in tantum , ut cüm Jed«i novas inftantias 4nronio feciflent contra Herodem

fifoste

-& Phafeilum 5 ideoque Antonims 'Hircani confilium requifijflet ; quofnam

potaide

Herodes t Ipfe aptos ad regimen fore cenferet? ifte hos frattes propoíuerit ; quos

Aitiitro

Teuarcha, ideo Antonm ambos Tetrarchas conítituit ; imó [ud&os , de novo accufa-

vitibs-

'tiones plurimas afferentes , crudeliter excepit , quibufdam etiam madta-

lleinte

'tis, lpfe autem in Sjriam veniens , Cleopatram Reginam , obviam

nitdadi

venientem excepit , in cujus turpibus amoribus poftea gloriam & vitam

:

Mütm

erdidit,

fldet ) &

I,

LI

/:ïï,egïg Mo'füc(æ -1472, ztutouius & Od4-

ANNUS MUNDI 2956.

edit lj

^vi4nu hoc anno in mutua exurgunt odia ,ita ut & adverfis exercitibus in

pülie

patthi ià

arenam defcenderent : mox tamen iterum reconciliati , amicitià renova-

LC

Judzam

tá , Imperium Rom«nun inter Íe dividunt , & per novam affinitatem

'üm t

&rruunt,

.contractam fefirmiüsuniunt. .4ntomijautem amores fecerunt, uc PA?-

TT

4bi impuné ia $ yriam & Greciemirtuerent : qui etiam Autigonum , 4riffobuli

M"gälä*þ

'filium , adducentes in Regnum Jud«e reftituunt , cafis fagatifque [udeis,

Brtingh

"Nam Herodes cum fuis vix vivus evadens in1dumaam ex faga pervenita

Ucetu

Hircanus aucem Pontifex & PPafeólus vivi in matius hoftium dilapfi (unt,

mim de.ï

'-Horum ptimum mutilàrunt auribus , ut ita deinceps ex lege iuhabilis

Ul

'effetad Pontificatum, Alterex defperatione iilifo parieti capite feip-

Wt jttta

fumoccidit. Herodes ex tdutmga Rom4mtempore hyemali per immerifa

:m;-nqujd

fierodes — maris pericula profe&tus ,'z&m coram P atribusagit ,operáque Aufonij»

um)QUO

ProRcg* brevicontra PArtbos ia S)ri«m vencuri , id efficit quód contra Antigontum

"per

dedlara"* ip(e pro Rcge Judaerum affumptus füerit & declaratus. — Interea verà

lg.

Ventidius contra Partbos mittitur à Senatu , & ut Herodi Contra Antigouum

[

LU y ]

qanus praberet ,utpote quem Rena4ni pro hoíte declaraverant , tum

T at

'propter antiqua Ícelera ;tum quód Remanis contem ptis chnurrfä Partbi.

RR

recepiffet.

"m d

II,

dHocanno tenent $, Annanm

Beato Teachime nuþïïffe. "Videstur

[

A i

S, Annanuea

'Spond«uw., (u) De his duabus fandiffimis Perfonis jamalibi fermo-

h

lg

nem habui, dum de C/riff: Genealogia fzrmonem inftituerem. 4. 351

]

*s

Q

;

bitfancto

M

loachimo

;Et A. 2825. & alibi non femel ; ita st modo de Ducatu, à [4cobo promií-

dam,

a p.lkh*a

fo ,& ?1908 ad Joschimtim continuato nil amplius habeam ,quod ad

Hi

(47)

( u) Spondan, ad "Annüm' 4014.

t

T

h

Afin;ä; Mind; | 3957.- Legis Mofaice ï4—7 3 N

619

Bidüo fan&i Prodromi. faerunt Tilij Dei in . hunc. mundum ventur

i.

il

od

Dux pracellit; antequam fol ille Divinus oríretur in terris ; üt dicl queat:-

Jüfforum autew (emita ; qu

r

At

diem.. ( Nv ). Plura de his infrà;

jfi lx ']þ,le'ndgm,-

pyozfdit & crefeut n[g, ad- perfettam -

bt

