
ejus regimen fercunatis beavit eventibus. — 4pfe edifica w portam domás

fug

Dontuà excel[am , 49 am muro Opbel multa confiruxi, — Vrbes queq, «dificavit i

Tribn

. eeníentur.

suantibus juda , G in [altibus cafiella & turves, — tpje pugnavit contra Regem J*

füm

horum Ammon ,ez vieiteos ,dedertnta, ei fili Ammon in tempore illo centum t4»

Tift o

mon in 4nu0

legta avaeuit , ^ :-.a:z.ar'muaras borde, H« ei prabuerunt filtj Am

-

fecæ*nde

?

(x) 4 Resg. zg.—v 4sg. ( y ) ?. Paralip.

|

17 1. (zj Lyrän, ibid. (Ja) lofephs

[ 3 (c

I

1.9. 6 ir. (b) Augh, imgcff; in Math, c, 1,

ts

$g

hn vazmdz" iiin ïegfr &oþfek 742.

TA

femnd o€ teti

9.

Corroboratfí(que eft. oatham.» e quód direxiffét vias [uas co-

tipnt

sem Domino Deo (uo, Cc ) Quis dubitet hunc Regem templum in culta,

4 Qu

quód , uti przfertur , magnifice ornavit, Pontificem & facerdotes in -

[ib u

lumma reverentià habuifle ? utpote qui pznam patris adhuc prafen-

lepran d

tem pra oculis habuit ? Prophetis cperofe predicantibus aurem pra-

t cor m

buifie? populóque exemplo virtutum & morum probatorum przluxif-

s

fe ? Hincautem factum eít , quód ; quia Reges S«marie omnes fücceffive

; um g

mali effent , celeriorem interitum Regni fni concilisrent, Reges vero

n kpukhm

]uda fe fuófque diutius confervarent, donec & i

pG Dei igati in fe furo-

Éu (

rem prolicuerunt,

Y

umi.dnp

Etfi jam feiventer

Prbphetæ "Tribus Hebraicas hortarentur , apud

If,

j Vg CHb

pierafque tamen parvum fructumcolligere videbantur, populo pro fuo

lubitu & voluntate in folitis peccatis jam inveterato & obdurato, No-

r t

vum ergo Deus MifTionarium , tanquam c&terorum cóoperatorem , eX-

m vll

citat $. Michgam , qui cüm fuüb ]oatbaw , Achaz » & Ezetbia le verbum

Michzas

Propheta

CTH

Domini propofüiffe dicat ; ideó cenfent Authores non füb Ozi«, fed eo

vocemlevat-

mortuo fub]eatbamo tuam inchoáffe miffionem. Fuit patrià Morafibites

ex Tribu Jada,

$, Hieronymus de eo ; Micbeam . Propbetam. ad banc Prophe-

f;jarafiz i

tiem Spiritu [anclo vepletum . fujfe leclio ip[a demonffrat. (d^). Theophilatus

"

L

t ve

hunc Miíchbeam gladio ícribit occifüm , quód forté fuüb Manaffe potuit

contingere, de cujus cruentiffima tyrrannide Scriptura memorat. ( € )

p

d i

Deh.jus Prophetz fepulchro mirabiliter revelato Martyrologium.

dl

M. j

omanum (caui , tanquam Martyr inícriptus ef die 15 Jantarij ) ita legitz

artyria

ip hu

Injudea (anfiorum Habacuc &?. Michea Prophetarum , quorum corpora [ub Theo-

Coronatus

I/M

7l.

li

dofio [emiore Divina revelatione veperta (unt..— De hac tevelatione Sezomenuu :

occunsbit.

qa )

u

n

(£) amborum . autem corpora per. Divinem . in fomnis vifionem indicata (ant

äw Comw

Sebenno » tunctemporis Eleutberopolis Epi(ropo, ^ Quó ad vaticinia $. Mic^e,

ipfe tam decem quam duabus Tribubus fe preconem exhibuit, & cmni-

;tbm u

m

bus captivitatem fuperventuram annuntiavit : unà etiam prxd.xit de

Chrifli adventu & nativitate in Bethlebe, nec non deconverfione Gen-

((

j 1

n "

tium ad Eccleam Dei, Et quidem in fpecie primo Samarie denuntiat

n

fuum excidium , €ó quód prior idololattiam adiniferit ? exinde etiam

j n

j

L

Tribui Jud4 hujufmodi penam taxat, quàd S«maritas illos tam in ido- Synopíis cor

lorum cultu , quàm alijs flagitíjs fecuta fit, Exprobrat utrifque paüpe-

rum que

g

Michazas

rum opprefliones, alias €rga proximes injurias; Redarguit Optima-

gtotuli;.

jl

tes tam facros quàm .profanos de non fervata j

ffio-

j

uftitia, —& de opprc

ne

//W l

/((;Fa'

X 3

(c) 2. Palal. 07. v. 2. fe

TM

q. (d) s. H«icron: P?Ol. in Michz, ( €) -4. Reg, 21f

" 1(. u) 'Sozom.'l. 6 ul':.

-

i66

44 nb z, Ponutifice 25. loatham Rege 1 f;

f

dul

ne plebisQ Graviter perftringit Pícudo-Prophetas ,

fel.cia qaæqüe fal-

mülc

ícindendas cílc prociamat 5

fo promittentes, — $o yma; cum. templo ex

fex l

addendo: montem sie» per Meffiam reftaur

aüdum , & Ecclefiam in €o

Poít va-

Qt€ C

plantandam , ad quem

ideó omnes Gentes fint confluxucz.

eyin

& ufque ad termi-

ftatos Affyrios Chriflum efle nafciturum in Betblehem ;

H

u

nos tetrz fore glorificandum. Serió [udeis improp

erat i

näratitudincm á

lg

poft Dei tanta beneficia amplectentibus idola

; quos ideb ad poeniten-

(im]i

(fimé adhortatur,

tiam agendam , Dcümque repropitiandum anhelanti

, finae

at

. Verüm quia neminem videret de peccatis ad m-liora converium

|

liter captivitatem Bb ylonicam indubitanter fzcuturam . ele affürmat &

lt ma

N

aílecurat.

lo

I

- ANNUS MUNDI 3

4238- Legis Mefaica. 755. Jourhain Kex ille

)

laudatiffimus anno R«giminis dccimo fexto ad lineam ultimam vite

S)ïic

Achaz regit approximabat, hoc uno infeliciffimus , quód 4cbaz ; fiium undequaq;

pro patre

eu

loatham,

degenerem, habueritharedem & fuccefíorem. — Imó fors ipfe perver-

Dàm

flimus filij genius potuit effe caufa , curoptimus pater in morbum in.

optimi pa«

^

&Of [

tris peffimus CI

deret , viío nempe, quàm male Regno pet. 45«

z fotet pruviium. ut

totjo

ähus-

Regem Samar ,

autem aliàs femper , ita & nuac Deus excitáffe videzur

Tecc[o

impium P/«cee , qui conjunctus cum Rafin, Rege $y'i& , v

iribus , Reg-

(utdg

num ]ud« divexareaggreflus cft, — HocverbaTextisinnnunt. — In diebts

Wï Qu

illis cepit Donimn mirtere in [|adam' Refins Regem Syria , C . Phacee , filium Row

Qu

meie. Horreudis enim ftatim peccatis 4cbaz Regnum temeravit, &

ldololatriz; purpuram inexpiabilibus maculavit (ordibus.

Et ecce regni ejus au-

DA

u

ubiquelo-. picla ! Ambulavit in via Regum I/rael ; infuper & filuum (num con[ezravit j Tats

pavit Dominus coram fils M-

(j p

coríi cr iSiF jereus per iguem (ecundum idola Gemium , qua diffi

rA8l. — Iminolabat quoque vitumas , & adolebat wncen(um in excelfo , & in col-

6

1

i

EM

Alibiaddicur , eum fudifle ftatuas

IUj w

libus , & [ub omni ligno frondofo. ( g )

Baalim, (h) Cogita quefo quema

dmodum fex Propheta Ofee , 1/4i45

UL

W

Amos ,Joel , Abdias &* Micbeas à Deo miffr; fpiricu & zelo Divino pleniflt-

p

mi, publice.ín Templo., &. paífim in foris & coinpiris, intrà vel ante.

Ung

aulam regiam , contra inolita populi vitia flminaverint , quas horri*.

It

biles pxnas pro indubitatis pradixerint :

quorum tamen nihil quid-

uam hoc orci mancipium movere potuit aut deterrere. His namque

gd

Aurea , ar-

I'il]q

omnibus conteroptis 4chaz vetita & diabo!ica minifteria omni vt & co-

gentea. &c.

natu reftituit, totüs occupatus in aurels , argenteis, erels 84a/im ftatuis:

Wupe

fu;)dit fimü-

Vate

lacia,

fundendis, Inomnibus nunc angulis, foris & compctis aras pro 160*

fub omni íron-

M

lis erigit, in omnibuseXcel(is,ia montibus & collibus ,

doía

(g) 4.R'eg.y16.. Y. Xl. (hJ) z. Pafalip. 28, v. &.

-

-

ed4nnus Wtf.undi 3238. Legis *Moïkkk 7; 5

16

u Ól

'dofa & umbroía quercu, vel alia arbore furgunt altaria , afcend

unt ft-

prociamd

mulacra , fumant lacrilcg

fex flümmus, obte(iaren

i ignestquidquid Propheta , quidquid Ponti-

defiam i d

tur , proteítaregtur,

Filios hoc monítrum gig-

& Doiw

hére CXperat ant€ &tatem , quos more Gentium , dudum ideo à Dco

ee ad i

extinctarum , per ignem luftrare & initiare inftituit.

. Jefephus adeo ait:

Proprium filium . boloc

D

atitudini

auflema cbtultt ritu Clï:mgnæarm;-;,

(1) Sed & , quod

longé deífpcratiffin;um eft,

d poeilte

depravatiffimis fuis exeinplis populum ad

: adiborta

fimilia pertraxit, ita ut via

aras tritiffima evaderet.

ad templum inde cæyiþitofa , 'akd idolorum

velim

lI.

je af

. ."Xi&comnia dum Rex , in fe

probum Fe'rifum datus , & venditus *

ut malé ageret , fecure fectatur

?

non differt pensm in longum Deus,

£t exaitotus eff tanquam dormiens Do

jdus Va

WIWMs , tanquam prtens- erapulatus & vino.

oftibus

ulimunn

(k) Flagcllum primum affumpti

t àlonginquo , nempe Rafin , Regem

5yri2, quicum exercitu adefíl re

ideo 1n prz-

m n

penté inexfpectatus ; exercitum ab 4/paz

dana datus,

eductum invadit audadler ,

füperat faciliter , d

ifpoliat confidenter ;

; ipe p

nam tradidit ei Deus 4chaz cum exercitu.

monun r

in manus fuas , unde & vi-

&or cum immenfis fpolijs - Damafium

,UW'/um. iü.

reverfus eft , urbe Solymarum ,

totóque Regno ]uda in fumma defolati

one relicto,

Sed vix ifte S us

m u

receflerat tot predisonuftus; cüm ecce P

us , Mj

bacee quoque Rex Ifrael furgit ,

(unà enim folüm virgá tantum Dei ho

ftem caítigare non Íufficiebat )

j i

g um

qui du&o in Judam cxercitu , cüm Opes

pracipuz jam Sjyris ceffiffent ,

i

furorem in homines exonerat.,

RW'*W* !

opponit , fed viribus,

Numerofüm quidem exercitum . 4efaz

Deo derclinquente , omninó infufficientem , un-

:eïtäm qu

de & ordines ftatim fr

ao

dus permittitur ,affir

acti , & Achazi exercitus gladijs hoftium devoran-

j

mante Textu : Mambnts quoque Regis Hfrael traditus e[f,

j n

i

€& percufus plagá ovand

TWVO ] Ü ;

L

t 30ccidité, Phacee , filius Romalie , de [uda centum vi-

Horrenda

giuti millie in die uno

p)

emnes viri bellatores , eó quod reliquiffent Dominum Deum

!

aift

patrum (uorum,

(1) Cujusnon tinnia

L

itrages im

nt aures ? cujus non palpicet an

l-

znam

:fï OJW ,

"

mus vifà tam horrendä'

piriv

l

pana mal.tiam A4chazi a

; eruentáque tot hominum ftrage ? (ed necdum

AChaZit

tl

f :u.

daquat,

ltaque hoc eodem tempore, Zechri,

HU

u

li

ducens, fosdà laniená in

nus é Ducibus 1(raélis , fhas quoq

ue lcgiones ex alia parte in Acbezam

Df y quä

T

j

ejus dom

efticos & propinquos defzvijt , cujus

nel ulün

gladijs cadunt Mas

fs , filius Regi

$; Ezricas , Dux regie domüs, Elcana , Captii du-

el

15 p

Princeps fecundus

à Rege, cum.

alijs. .Sed necdum finis : nam milite cuntur in-

W

propé cuncto é medio fublato

- oiit

j

; €tiam in plebem imbellem furor deri- numeri.

jl

Vatuür,

Ceperuntá, filij Mfragl de

4

6 puella

tribus ducenta millia mulierum , puerorum ,

II]ZNSPIO

"um , C* infimtam pradam

p

» periulerántque eam i Samariam. — Quis

jj m

horum

(i) lofeph L. s, c,il. (k) Pfal.77. v, (s. (1) a. Paralip. a8. v. s, feq,

GN

:

L

-

168

"Leariá 2 ïgontifie 25 ALchag Rege 16.

LUE

an&um captivorum íufficienter expft

imat**?qüï

horum lacrynmas , & pl

;

pecudumiinítar abaGti , c

haram patriam deferentes in captivitatem tra-

quztcnl

herentur? Hzc omnía vi

dere , hzcomnia audire coactus eít ipfus Acbaz;

2

st

quitantz miferiz , tanquam h

oftis Dei, primaria extiterat caufa. — Ve-

habut

rüm necdum finis malorum.,

Nam anno fequente Rafiz, Rex Syria ,

PT

& Phacee , Rex Ifraél ,conjunt

isnunc viribusredeunt , (m) & $olymar

lb

am;

fülium Thabet! , pro 4cbaz ibi colloca«

^

circumdant , Regem quend

hi

turi, (n) Etfi autem ur

bem füperare non poffent , ( 0) plurima

i

Í

"

i

RegnumTu-

j

tamen mala intulére, Regnum a

utem [ad« paífim à tantis exercitibus

da propé in

fi in folitudinem redigebatur, — Pra«

jrim

folitudinem

interea vaftatam & attritum qua

Gil À .

& Sumaritas etiamn Ldumei & ehiliftbes cum gra

ndi exercitu con«

sedigiur. terSyros

meridiem ]uda ,

MT

tra A4cha4z proce

fferunt : Diffafi per urbes campe[tres & a&

fs ag

ceperüntque. Betbf

Ames ,€9. Aialon , & Gadaroth , Socho quog, & Thamuan,Q

erunt in eis.

Humnilaverat enim . Deminus

Vrl

Gamzo , cum viculis (uis , & habitay

Hæt |

Judam propter Acbaz, Regem ]uda , £à vquö& h

udaffet enm auxilio, a"kcanttïemp*-

G

tui habuffet Dominum. ( p

E

Il.

Quis non obftupefca

t? Adhuc. Deus per l(ziem gratiam offert

& ut eum ipfe curaret , addic , dicens ;

Achaz, Kegi , Deo perduelli ;

&/wcl;

Piuic per.

Pete tibi fignum 4 Domino Deo tuo

, in profumdum inferni , five im excelfum fa-

f 0Rj

Ecee autem Regis Refponfu

m : Non petam , Ó non tentabo. Doni-

duelli Deus prä'.

adhuc offert gum.,

Erfi hixc verba nonnullam re

fipifcentiam & humilicatem praíes

m l

graiam, — ferant,Sanduw tamen Hieronymus G

alij dicunt , ex hypoctifi & impie

Deum , fed potius idola fua

Ydoy

tate fic fidie refpondiífe ; utpote qui non

a

confülere ftatuerit ; unde & I/aias aic ju(te iratus:

Audite ergo domus Davd j

bousybus ; quia moleffi eflfis & Deo tmeo.

Jfþw

nunquid parum; voliseff imoleftos effe

Kettgt

Propter hoc dabit Donünus ipfe v

obis (ignum :

' Ecee virgo condápiet , * pariet f-

Emiantel , but yrum G mel comedet , ut (ciat

i

Tfaix de

lium , &* vocabitur women ejus

Ch:ifto pul. reprobare malum. & eligerebonun. &6

Audiítin? Acbaz cum populo füo

therrimum jpfi adeó Deo moleftus eífe dicitur propter incre

dulitatem & diffiden-

lniy

j

Q hm

vaicinium- riam , imó propter contemptum Dei .

quafi hic impotens cffet , eum

Yi

de duobus R egibus liberare.

Hinc jam Propheta reíi

lit ad- Cbriffi na-

fo, d

tivitatem , & non A4cbazi , propter ejus

ind*ignita-tem- , led mundi Re-

demptionem promittit.

M

ox ad 4cbaz rediens ( qui Propherarum

,& füb nomine mufcarum &

inir

mos eít ) ei peffima quaque vaticinatur

N

ümlks

-apum b:lla fa:a

lta contra Regna Juda & Ifraél , & finale excidium per

fendere

A[[rios fpecificat, ,/Aclmz autem ni fallor, fe contra Deum de

ftatuit ?

kf:]t, Q

J

(m) 4 Rcg 16, v 6. (n) 1fa, 7,v. 6, (0) Ibid,v, . (p) 2« Paralip. 29

hi

y $ fs

D

-

-

uärzäm Mundi 3» 404 Legïy Mgþ&æ -

IGo

vpriaatg

flatuit :idecque infignem legationem cuin (plendidismuneribusin 2//- POPOR EO

dItatemt

jum , ufque ad urbem Nigive mittit , rogans Theglar Plu£ Afarem Regetn, num imiplos

quatenus fibi in auxilium cum exercitu venire , & contra duos Keges 1at auxilid

Tiplus ii

tcau. V

Syi& & Saumnarie affiftere dignetur, "Tenues hic aures Rex Nimivitanus

; Rex fj

habuit, qui optatiffimà hàc occafione nfürus, cum ingenti exercitu ins

JE 27

tarda!caccelerat. — Et cepit 4iou , & Abeldomum , Maaiba , &v [anee s &* Ce«

des, & Afor , (v Galaad , £? Galileam ,

; ibi collto

n

univer[am terram Nephtah , & tran-

ffulit eos in Aff yrios. (q. Libri Paralipsmeuen dicunt : Travflulit. Ruben &

(o) p

Inde prima

Yis exerdit

Gad , C dimidiam Tribum Manalfe , &* adduxit eos in Labela , & in Habor , &?

Yíraelitarum

Jfluvium. Gozau vfg, ad diem bane, ( ) Unde patet totum Tribum Raben ;

gebatm. h

captivitas

di egeronut

Gad & dimidiam Mauaff trans Jordanem ; (ed & totam Tribum Nepliali,

ais

.& partem T ribüs Z:zäzs:'oiz,cis ]ordanem fubegiffe , & tot centenas milie-

ö' f/liffï:ï/'üg

nas animas in captivita

tem & exilium traxiffe 5 qui totum Regnum

TL

Yfeaclis ic evertiflet, nifi Phacee folutà Sol ymarum ob(idione occurriffet.

Hz: prima fuit captivitas Ifrseliterum , de qua hucufíque Prophetx ad

!W j 17 MW?

.Taücedinem clamaverant,;

abíque ut Reges & populi vgl aurcs darent,

yelfidem haberent,

;rm'am OH*

IV*

jll J diccns,'

Arbitror ego ( falvomelfori ,) interalia damnata facinora , Achaz

& ho

c fecille , quod poflquam fideverá , Deó

f

,

que vero relicto ad idola

pl j

j

Azariam

tuudr Due

fe CconVertit

, cultáque divino & orthodoxo fupp

reffo , abominandam Pontificeng

fimulacrorum venerationem ubique in(tituit

um s

fum Pontific

etiam fanctum & zelo- 6 gradu rc-

-

em Azariam , fibi haud dubie reiftentem vel expulerit, mover,

m

velexauthor

averit, & Vriam lum

nozïüsïüola i

; de quo in Texta. ( ) fibi faventem,

& ad idololatriam cooperantem

y

intrüferit : ifle enim eft , qui juffu

;rga ao

Achazi idololatricum. altare ía tem

J d w

plo Dei pofuit , altero Salemonico

femoto,

Poft mortem veró im

pijffimi hu

þm 1 ü PWV

Yeíti.utus eft

jus Regis , 4zurie gradqi fqo i

» ut apparet in Textu,

TR

odl

ANNUS MUNDI 2240.

L

egi

is Mofaice 757. Rebus in Regno

I,

m pv?i-';;?;;

YNraclitieo & in $ yris , uti prafercur ,

peractis, cüm A4chaz jam fe liberatum

lia

g &i

1

b hoítibus videret ;ipfs expil

£l

atotempli gazophylacio, omnibusetiam

rens

!

vafis facris direptis ac confradti

$, (u) totóque thefauro regio evacuae

htad Ü

to, & quidquid pretiofi ex aur

9v

"nnent

cl'argento fupererat , tanquam libera-

templi thez

i

Wf

tori fuograti/imus, ad ipfum T^

ealet Pbalaferem » Dama[cum ufque con-

brp

n

faurum di-

lm

tcndit , üt e/de coc victorijs grat

ularetur, deauxilio autem libi praftito ripit,

ia

humiles referret grarias, cum o

»/auone thefaurorum , quos fecum attu-

(

j; &

d

;crat;

náus affi:mat

Quod tamen ei nihil qüid:qualn P x;-f'uifï"e- Spirius [a

h

"Cv ) cüm

: fq) 4*

ng..vrï.rv. 16. .(rïll t» paral, , v.

aG. (f) 4. K-g.16. v, 10, (tj 39

Fara], 31. y. 10

:

TU

&u ) 20 Palalo 2.8. ï,; 24-

j

zi

-

170

j e 16; -

bilisd

þg:ariä 2. ?onn'þe 25, Acbax

valtaverint , ut

'aïvs(;

tb

(w)e

àm pofíteà A/frij rede

untes Regn'um uda

Te ! lat Pïxa-

Lyr4ntis s

fed nec de prefenti Theglat Phalaf

ar Ijraelsticas

urbes, ab hofti-

!

laíari ipfus

quo fa&tum , ut ipfe

Damaícum

bus 1dumeu & Philfteis eceptas » ip(i 4cbaz reft

ituerit ,

o

ercheíauros in maximam pau

pertatem delapíus.

m t

dcportet.

propter expeníos inanit

& (ue.

auxit contemptum iu

fit.

Scd arrige aures.

Infuper 4 -tempore angu[ti

j

Dowinum , ipfe per fe Rex Abaz ymimolayit. Diys- D«

ma[á percuffovwiws fs. d

NTUT

4€4

60 -bUIiijS: (5' ldt"lnf [

PULTE

dixit , Dij-Regum S yrie auxilantur ejs , quos ego p

pi ; cim é coniranospfi fueriot rumec C univer(o 1

fradl. ( X) 4Egié divina-

v

"m

mpictas ne

fanda hunc hominem

hii

veris an itultitia crafliffima , an vero 1

us, Vide«

magis obíederit. Dicamus utrumqu

e, & pun

&tum tan gïm

D

Ydola Syro-

rat hic fatuus fceleftiffimus Damafei altare idolo

latricum , fabricatum

!

it

tum adorat,

fed varijs ezlaturis ote

non ex rudibus lapid

ibus, ut illud Salomonicum ,

plura r

um, & defiderium m

ovit , (imi-

$« n

patum,quo animum ejus, à Deo relict

jus delineatum exemplar extem-

hn

le Sel yinis in templo videndi : un

de&e

cum expreífo mandato, altare om-

popa

pló 3elytnas ad Pleudo-f'apam Vriam ,

& quidem adeó intardate , ut

ninó fimile in templo S«l/omonis erigendi ,

Jct']g; ,

dere po[fet. J Extrüe

Donci

quando ipfe reverfus eflet ; jam opus perfectum vi

U

£rAT

Rex Achaz de Datma[-

Wa

Alar Dei xjitque Vrias jacerdos altare » juUxta onma »

g precep

l

rcemono s

co , ita fecit jacerdos Vriae » donec veniret

^

ex Achaz.

de Dawa[cs. ( y ) Pori

NT

aliud idolo-

am Domino ( 14 ef coram

Va

latrieuimn

altare aureum ( A Salomone fabricatum ) quod erat cor

dans oracula ( tranftulit,

Santio , Sanito Sanitorum» in. quo refidebat

Dew ,

us

Nponxt. !

yfanas , ideóque cont

emptor Dei

qusæ [

( per contemptum ut.diitur ) quia Achaz juit smpi

N

iü:ä [uum

eyi[que altaris (* temphi.

Idctrco

enun Altare

Dei-(uo loro movit ,

lul

fnà altaris , quafi vicar

um & P':"'

Odiun

Dama[cenian.: jub(lituit , «c altare Dei ad. latus

carum , in angulo collocavit. lra. Cornelius. (

Z ) Quo fan& pejus alþiqul

ütle.

flet.

;

d

de hoc Rege dici non po

:

& maximum

H

in Regno Ifrael, po

( aliquot Tribuum captivitatem ,

/

Vr

m Phacee remeavic & Tribu

Juda , ut relia

DAR

damnnm ab 4fjrijs acceptu

quum Regni confervaret.

Ex eo autem

-

tempore finiftris oculis a

omnibus aípiciebatur , ut qui extero be

lio non nece

flario fe implicans

lil

Phacec é1üc

gnum & fubditi exiremam Yà*

6

dio fuhlato

cautam dederit, qubd proprium ejus re

Quo fattum ut Ofre quida

m occultam contra &c*

p

;egnun fipi l'ationem paffi int.

omoaO-

(j

Olce ponit. geim conjurarionem texeret ;

in omnem occafionem intentus, qU

tetendit

impium fuum Dominum occidere

poflet, —Conjuravit eutem , &

in-

fidu,

cu[fit eum ,

infidies O(ze 5 filuu Ela , camra Phacee , filum. Romelia ; ( per

fed durantibus

elii$

mhm

terfeut , reghavitd, pro e0 ga ) nonquidem imimediate,

(;v) Ibid. v. 2r. (x) lbid v. a2,feq. (y) 4.Reg.16: '?". (?

fi

) »Comcl.- i

4. Reg 1 6.vt4q. (a) 4« Reg. 5. * 39.

LI

,

mnus 9Mundi 324.3. Legis Ma/ïziæ 766.?

n

bellis & tu

-

veritt, u

teérit.

multibus poft afngos-o&o, ut infrà 4»no M. 32 «9. videri po-

bes, ab hl

[

ANNUS MUNDI 23243. Legis Mofaicz , 760. Anno quarto

aCumau

Ol ympiadis (ext , qui eft ante eram Chriffi (eptinzentefimus quinquage-

item d

fimus tertius , Romu/us die 12. Aprilis prima urbis Rom«ne fündamenta

Romz ini«

T

t1&.

j«it-

Bene obfervat S. Auguflin,g , vix Monarchiam Affyriac«m càm

IIFWW fm

Sardanapalo interijffe ; & paulo poff jam Remum . fürrexiffe,

Condita eft

G adntt

Roma » velut alteva Babylon , & velim prioris filia Babylonis , per quam. Deo placuit

Eore d

erbem debellareterrarum , 9 in u

bunc hotie

"

nem (icwtatem. Reipublca legímque perdu&um

lon;é latéque pateve.

s

IT.

icini T

Dixi in prece

dentibus, quemädmodum Achaz Dama[cum profe&tus ,

m &

Theglat-Póa!«[avi fefe fübjecerit, & luper (ua priora enormia flagitia ibi

T gzlaguriscï

lura nova addiderit , Deos Dama(cenos colendo , ijfque facrificando.

Sed necdum hoc ei füfficiebat. Plus ultrà : libros legis iftud. inferni Defperatiffiz

qemplt

man:ipium, neex eis ipfe violatz Religionis argui poflet , & ut eju(dem mi Regis

du il

populus Dei penitus obliviíceretur , flammis tradi juffit , & in cinere

s Achaz ia-

Jedigi, ut Lyranus ex. Rabbi Salemone probat , & confirmatur ex verbis

fanda faci«

j ii

8

ii )

Ponciírcis Helct4 , dicentis : Librum legis veperi in domo Domimi. (b^) Plus

TA Jl n

Í

ultra;Ipfum denique templum abrogato omni culta divino 4ch«z ex

l

i (y) hu

infttin&u diaboli ( diabolus ipfe incarnatus ) occlufit , ita referente

" 'F n

Siripturá: Direptis itaá, Achaz ommbus vafis domás Dei , atq, confradhis , claufit

*m W&W

januas templi Dei ,& fecit fibyaltaria in univerfis angulis Jerü(alem , in omnibus

WWW!W

quog, urbibus ]uda. extruxit aras. 4d eremandum zbus. ( ) Caufa , quód

iftud monítrum- inhumanum tantum erga Deum verum conceperit

| lm»ïïh M

'.

jj il

odium fuit ifta ; quód fe ab eodem tantopere caítigatum viderir,de quo

ut fe hac fragilis ttipula ulcifceretur , ideo ejuscultum extinguere con-

p p

elufit, Nunquam ergo Ecclefia Dei inter Hebreos adeo preíla fuit , &

kl

obícurata ,

tinCta.-

uti hoc tempore , quapquam minimé fuerit dcpreffa aut ex«

bu ]itdl ,

III,

0

"]

- Audifti , & vidifti Le&or , quomodo aper ille , & fingularis ferus ,

(imflïli

dtbaz,. vineam Dei depáftus fitin Regno ]uda , in fancta Solymarum ur-

.

L

*

atió

fum

be.

Hoc unum ,ut d

IXI, el

dem cbítiti

^

1

1 non Fides äb uno

j g

t,quo

d Ecclefia extingu

poffet 5 cüm fi in uno loco deprimatur , in altero erigatur 5 & teíte locoablata,

jun P

€hriflo , fiab unoloco aufferatur , in alio loco detur alteri Genti facien:

;daru-r altefi

ructum fae

[c[]tllslg M

fractum ejus, ( d ) Ita & modo, quando fides vera tantas perfecutiones

Cienti,

»"(m!

in ]ud«4 fuftinuit , Deus eam eodem tempore inter Gentes erigere non

j

;E

€cílavit, vocatà ad hoc & miísá famofi(Timà $;

vati-

z

b3llá Er "yJuibreá , cujus:

»:

bclh

Y2

cinia.

M (1

) (»[W

(b) 4. Keg. 32, v B. ( e) a. Peral, s $. v. 24.feq. ( d) Mg:;h-, Si.v. 4;.'»

t

J

ld n ?omiïfïcle 2$. Arlnzï Rege zg.

l exci attm-

-qulïbæi

Sibylla Er

ïy,, cinia

de Deo vero & idolorum vanitate tam clara, Ut ve

irza inter £eT€ va

lerent; $. Auguflints optató hujus mehiinit, cámque hoc ipfo

qui.

gt

Genisfidé. tempore floruiffe affitmat.

Etf ergo de Sibyllis jam , & in fpecie de hac

unius Dei — Erjtirea alibi locutus fim ; quó Le&torem remitto 5 Praíalem tamen Hip-

Dptel

docet.

visr f&

tonen[em pro reverentia adhucaudire neceflatium. videtur , ita Ícribens

d

tem:. Eedem tempore nimnulli-Sibyllam Er ythyaam vaticinetam fevant. . Sibyl-

xciond

Vanade lasatutem V arro gredit plures fuiffe , nonunam. — H.c (and Er ytbvaa $5b jlla qua-

:

fipm

Chrifto ca- dam de C briflo maiifefl a confcrip[it , que etiam nos in(atina. lingna verfibus malé

Dit.

latinis , C nen. flantibus legimus , per nefcuo cujus interpretis imperitiam , fieut

at

(im v

poft cognovimus, — N m vir cloriffimws Flavianus . qui etiam Procon[ul. fust , bo-

w facilime. facundie , multeá, aofrina , cim de Chriffo celoqueremur , Gracum

Dum,

&tnal

-mobis codicem protulit , carmina effe dicens sibylla Erytbra » ubioftendit quodam

tibo :

loco in. Capitibus Verfuum. ordinem litterarum fe babentem ,'ut. bac i eo varta

Dui $

. legerentur latiné 1 JESVS €hriflus Dei Filius, Salvator Gc,. Hec autem sib)lla

ita aibil babet in tot0

dlvenr

Falfura deo- five Er ythrea , five ( ttt quidam anagis credunt. ) Cumana ,

[4/77

rum cultum carmine fuo , cujus iffa exigia particula e[P, quod ad deorum

fal[orum (zu fi&terum

TL 4

dilimult u/rum, pertineat ; quisimo ita etiam contra eos & contra cultores eertum loqnitürs

uUt ex eorum numero. deputauda. videztur , qui pertinent ad. civitatem Dai. (e)

]uai,

Author Viridarij ita ad rem : Placuit. providentiffma Dei bonitati in ipfa eriam

ftíd) j

gentium ac mentium den[A caligine (uas nonmunquam faculas ac igniculos , nequae

L j

[

Inter tene- quamfatuos attt. fanaticos , (uccendese ; guibus «terng Mentis , G itter tot fiias

ln

bras Gentiü divinitates fumma veraq, Deitatis lnmeu: quoddasn mortalium animi. conciperent,

Vétm

luxfidei 2$ C? yenerabundi

Y

fufbicerent, — At-non ii cafliffinarum mentium. bac aut divitame

eluccícit,

Chds

di,ast Deum pronuntiandi fuit. infajo, (£) Francifeus Petrateha Sibyllarum

ait Oraculis primum gradum deberi , quüd quádam Divinitatis famdliaritate d

(s

ia

Sibylla Sa- iütimir veri fentem. propius videautur accofiffe- ( & ); Brevi poft Erythraem

ti!';

mia&ipía etiam Sibyllam Samiem à Deo fuifle illuftratam legimus 5 ita ut. Deus

À

przdicatix moanifefte ficut Judeis Prophetas , ita Gentibus , & maximé Gr«citscire

þüt Eu

Óian&a cva-

It

dit,

camuültitudinem falforüm deorum: graviffimé aberrantibus , Virgines

hl

tales illibatas; & ip(as Prophetiffas, eelitüs vocatas & illuminatas,

Titmh

pro horum refipiftentia & converfione mittere voluerit 5 oftendens,

.quàm paterné omnium hominum fslutem defideret , &

LT

:

procurare peF

!t Days

competentes occafiones non definat.

—

Idem S, anguflints , poftquatn Erjthree przdicte

th'entïonem fecif-

Áfty

In Grecia

Philofophi

Íet, poftea de pracipuis Philofophis & Grecie Sapientibus ait: Eodenm

flfd)il j

20 P"d.

;

eniteícunt,

Romtlo rcanante Tþales Mle(ius faiffe perbibetur , unus 2 feptem Sapientibus ,

Vqrui

o

l Imlh 1

(e) S. Auguft. 1. 18. de civ, Dei c, 23. (f 7 loan. .)Bapt, Frey in Vïxid./p. LO

l- 7..

J

$.3. (—gt) Franc, Petrarch, 1. 4. de reb. mem., Tr, à, c. t,

Q)

*

z

0ÓCufmmis Mu

E

75

l cæci a&ïn-/

ïpoþrbeä&gw Poctas , i

quibis Orpheus maxime exititm- nobilitatu e[ft , Sophi

p

vt heci

appellati (ant , quod eft- Lztin

-

ibIentes, -

(h) Horum autem plures mox

pE

Aati

1 enumecr

'(ï

t

frecicitht

poítea tomin

Sicut ergo hoc tempore Dcus Hebres

n támen Jj

"Prophetas plurés deftinavit, qui eosin fide continerent , & errantes in

,ita i

viam reducerent;itacüm Hebrg? Vates [uos abijcerent , vel etiam tru-

eunt. )

cidarent , Deus Gentibus jantiamad agnitionem fidei aperuit , 5ibjllas

T d. g

no

:

Hebrz'!s

iab

excitando 5 fed & pr

r 5ibjllas Philofophos mittendo , lmine fané

fupernaturali in(iructos; cujus virtute vanitatem idolorum , & unius

Prophetas

aWf thi

-

D*eze

D:cus, Gen-

um

cognitionem publicé propo

iiCiX

nt, doceient ; infüllarent 3 infeper

tibus Sibyl-

vjl jl

etiam virtutes morales afhgnando & defcribendo , quibus homo ad

las & Philo-

n u

Deum , tanquam primum oninium principium , pervenire , & cum eo fophos dc-

bio[fendirqaäw

&ternaliter in gloria queat aniri ; prout infrà per extenfum demon. ftinac.

ftrabo ; interim folius Barz4ij vetba produco , dicentis : Etenim voluit

t u gt

«

Dew 5ibyllai & H ydftajpem. lumine Divino- apud. Etbuices

illufrare ut Chriffi

adventui dodriná Q valicinationibus viam suumrent : Phbilofophos verà ex (ententia

]

ihilhdrnn t

rf m jiämm

Clementis Alexandnyni effe decvevit , u$ ad pradicationem Chiiffianam aures homi- Barradij ex

emente

T

num affaefacerent. — Datà ( inquit Clemens?) eff lex cv Prophete Barbaris ,id eff.

exandri.

]udem , Philofopbia autem Gracis, autes affuefacieus ad pradiwarionem, - Et quo-

no teftin g«

jun Dd V*

T

emodo Judaos falvos effé voluit , daus eis Propbetas j ita etiatn Gracorun fpetlatiffi* oium.

105 , proprie [ue lingue Prophetas excitatos , prout poterant capere. Dei benefi-

aulu, I

TRU

cttiath , à vulgo [eerevit. (1) intetim meminerit Ledor , que de Orpheo

A.ij Gentiü

Lino , Mu[go, Homero, Hefiodo , Lyiurgo , & horum fimilibus alibi nota-

Do&ores,

T

verim , prout etiam brevi plura de Numa Pompilio ; & alijs fucceffivà di-

"TL

cenda fuperíaunt,

Semperautem tememorem effé volo ejus; quod.to-

"

ties repetij, Deum omes velie (alvos , & ntminem perire ; unde de ejusgra-

f

t

tijs & auxilijs »mortalibus femper datis & dandis ben& fperandum.

l.

, ANNUS MUNDI 3249. Legis Mofaice 766. Apud Hebraos

5 !, it&m W.

hoc anno tandem Ofee , victis & humiliatis adverfarijs, abíoluté regere

n o

incipit, de quo 5. Scriptara (ententiam fuam mitigat , dicens : Fecitqtlt u vande

[ibüs ! Vl ,

n

malum coram Domimo . (ed nou ficut Reges Lfradl s qui ante euim fuerant. Rati0- quietam

g lm

nem hujus Coraclim ex Hebraorum Seder Olam adducit : Ofee, licet ip[e «0* chroni obtis

dcf!

:rifä di

leret vitulos aureos , permifit tasnen [uts , qui vellent ,ive im Jetu(alem ,cy adora- net poffet,

T d

re Deuin Judaorum intetüplo, quod ceteri Reges Ifrael. non permi(eraut ,imi per oncm.

difpofitos & fe. cuflodes: euntes antercipiebam, — Hine - Ofee permifit 1fraclitas 4b

nfüïfG

'üW,

Ezechia inyitatos Jerofolymam ad celebrandum Pafcha eüdem pergere , ut patet

lA "

2, Patal, 30 v. tt. G 15. (K). 4ta& Genebrardta : Ofee , Rex Mrael., permi-

j sæmmw*.;»g

fit fnis qfæt «ntis tev a[cendere Hiero[oi

lymam ad adorandum Dominum , (uftu"

3

litque

T

(h) S. 593-?95; éit, €, 9401.0) Farr

aa.Tolx.!.4.c;3- (k) corä-ingiReg ca

*i

-

X

-

i

-

ET

2

"—

DN

vAovaná 2, Pontifice 15, Eg;gcbiä?iege 17.

& fupertoributs Regibus d impediesdun , C a[cendentes intégie

du

Subáitis fuis lítque prefidia ,

& at

solymasaf piendum pofite,. (1)

Hocautem mirabile, quod quando 4c/uz in Regno

ccadi iribuit Jude confirmatum fe Dei

hoftem praítitit, & contra Rex 1r48/ melius

Plimipii

eíque facrificandutm fubüditos

liityu

facultatem. de Deo fenferit, & ad eum adorandum ,

aícendere permiferit, nifi

vel etiam anima verit,

Quanta permuta.

1p0

LTA

Achaz fidc- tio ? in Regno ]uda vere Ke

ligionis fedes ; in S«mari4 perfidia cathedra,

ksaietà Nuncpoft duceatos fexaginta ann

os (chifmatis; dnm 1fraélite € Samaria

lt

rempliin- veniuntad Deum in templo adorandum,

Rex [uda , hoc nomíne miilies

Difpm

F41 r.ifu.

indignus , januas templi &

iftis , & omnibus fidelibusclaudit , acceffu

V,

Sed hoc uno

me felicem nunccenífeo , quód hujus pe-

Vil

erfidé negato.

f cit

, ftiknt

is Pf*incipisä

nem hic ftatim defcribere valeam.

I,

"ANNuS MUNDI 3253* Legis M

ofaice 770. Annos non re-

litad

|

giminis ;

fed continuati criminis , 4cbaz jam decimum feptimum ince-

perat , cüm

'Deus filum talis v£ ^xrumpere ítatuit. — Dormivítque Achag

t |

yeftis Syna-

tate DAvid , G. regnavit fius ejt

lent

gogeAchaz CUn

patribus (uis , &v fepultuseff. um eis in civi

€xu nguiwr—«. pr^ eo.

(m) Hac verba de alijs Regibus J

uda diCta , teferam meliorem

(upy

ei foli norum eít, cui foli de mortuis come

t t

inferunt ; an in Achaz etiam,

. petit jüdicare.

Lztor autem , me tan

dem . iíto Rege à rergo relido

Veetl

cujus iola memoria mihi molelta , & ejus nomi-

ial

ad alia progredi poffe,

Ezechias nechartam maculare horrori eft.

Ezetbias ergo prodit ; arboris vene-

M

i^ftaríolis nofiffimz fructus inregerrimus & optimus. Ifte ergocum impi ffimo

mci'ai

exoritur.

t

patre etiam

idola & omnem idololatriam fepelijt ; Ecclefiam autem,

deteríis amariffimis ab ea lacrymis , latam reít

itüit , atque in urbe Sulj-

&t

Anno Ofee adhuc

maram & Regno Jud« amoeniffimé renitere fecit.

dpl

tertio fluente regimen affumpfit, (n) Nec regere tan

tüm voluic, fed

o

fituy

. & Ecclefiam Deiveri coronare, Synceriüs acta ejus nemo depingere

'Totüm Exe« queat , quàm ipfe dcpinxerit Spiritus (anctu , dicens :

Feéitque quod.erat bo-

BO

Ipfe diffpe

Y

shiasitatum ygum coram Domsano , juxtA omniá , que fecemt David , gater cjus.

rch'tmat in

vit excel(a ( quod vix ullus anteceflorum auíus fuerat ) Q contrivit fiao

VN

anclius,

N

1uas , C* (uccidit lucos , confrepitque ferpensem. &nemm » quem fecerat. Moyfes

fiqudem ad ufg, illud tempus filsj 1

Íraél adolebant ei in.en([um 5 vocavitque nomen

vett

ejns Nobeflam. —1n Domino . Deo !(rael (peravit.

Itaá, poff eum non fuit finnlis

dt

ei de cunclis Regibts uda 5 (cd. neque it

his,. qtt ante eum fuerant : & adhajt

Cge

