oeminam affirmat. Si autem fuerit mater Regis, in fide non mialig- -

nam fuiffe dico, utpote uxorem Eyilimerodachi , quem füprà ex probabi-

UY

Oing

libus indicijs pro fidelitenui, Si vero hxc Regína fuerit ipfius magni

ANabwcbedonoforis conjux , & avia Baltaffaris , tanto certitis de ejus bona

&i

X

religione judico, cüm maritum , tefle Scriptura : habueric, Dei fidem

rj

Is

m

agn ific& przdicantem, Veldij expofitio placeat , dicentis: Vtde ebfe «

*

ero catidide Letlor inferutabile. Dei confilium ; qui mauliercule eui[lero (uim.

t'lmmg

Praphetam Principi cemmendat 5 que fic Mius laudes predicat , ut tamen prudeie

D

per diffinulet lum effz Judaum , quod (ciret Regem. Judais effe infenfifunum hoo

La

Jienm »

(m) Dan. 5. v II, —(.nä Pist, in Dan. e, $.

(

"

]

]

— hnnus Muæai ;4;45', Z?gi: Mo/ïij&æ 961.

day

v t

flem , quovum. Religionem . [acra. bucujque contempfffe :

son fa&urus , fi «li^ Eyus graco?

d

quam pietatis (feantillam babuiffet.

$uo more loquitur mulier Dijs tribstzrs ad- niaa pud:

diou a

mirabilem ac prorfus Divivam illam Danielis (apientiam 5 quam ne ut. futilem ^uthorese

oc veno

contetnnerent. Magnates , qui plerumque. deridere folent mulerum deliria y quod

o d u

fere futilia promsveant , «* o

puuma qued, damnent , offendit eam fuiffe Danjelis

deuidi

fapiciiam , ut eum e[fet aduratus N abucbodeno[or , omnium Monarcharum Bab jj

ii

lona . prudestifyrmaus , tanquam omnibus numeris abielutiffiam. — Certe admirane

turo ff

à n oyortiát effz Danjelis (spieutiam , C veligiofiffimam conver(ationem , ut iti-

enítud ,

&er Baibaros à Regina tentis virtutum laudwus effervetur..—. V big, » inquit. $, Hie-

g lt

zon ymius , viruti. fue [funt pramia , dum éy. Barbara mulier virum Dei tantis ex-

m

-

TOU

toliit praconijs.

Erat profeétà bae ants pror[us auimo ma[culos qu& tautá. libere

"m

taté. DAiielis (apientiam etiam coram emuibus Sapientibus Bab ylotis commendae

tet, ( 0) Placet hujus Do&torisdifcurfus : hoc unum 'in eo defidero,

2

.

udict, d

quód quam Texrai Reginam vocat , ipfeaniculam , mulierculam,

mu. Indicis de

bona ipfiae-

j hd

lerem , anum ; communibus nempe & infimis nomiuibus nuncupets

tcligiones

Scd cóntemplativum etiam Dienyfum audiamus. — Regina iffa prepter. (t«

i ergoRf-

niuin [uum videtur fe a contivio abfeutaffe , Cv forté exemplo viri feà [ aliquali-

Ver etieudayit , [i tamen uxov. N abuchodonofor fuit. ( p ) Timide quafi Dedier

u

? jidem

Ecfieticus loquitur , dum ait

; hanc Reginam forté. mariti exemplo fe

fentim à

emendáf(le , id eít, ad fidem unius Deiconvertiffe ; cujus tamen bonz

n t

hidei in eo indicia non adéo parva offerri nemo prudenter negaverit.

a ii

Erat Regina, üt dicunt , prudentiffima ; adeóque fibi adhuc przfentif-

fima , unde cur i!lud ferale & idololatricum Balra(Jaris convivium non

"U

i

acceflerit ,vixaliam rationabilem video caufam , quàm quód conícien-

tie teneritudine fe impeditam fenferit ; videndo tale convivium , in

W/m h

hoduoreim Bel; ( üt aliqui volünt ) effe inftitutum. , facrilego ufu vafoe

j

[yi

"

rum ,& templo Dei furreptorum,

profanatum 5 omunis generis idolos

ram iliatione & propofitione funeftum »teimulentiz & petulantiz, mo*

re Babjlomorum in convivijs aflueto ,

dchonefiatum. — Tali ergo convi*

yn d

vio fe pia Kegina fapienter & lauda

s p

biliter fübtraxit; quam interim ex

oimnibus pradictis pro Dosiele femper & indefinenter follicitam curam:

,püqs

geílifle defumo

ä/f/

, Cujus fapientiam , adta & fada maximi femper aíti-

t

mnavit,

T

ANNUS MUNDI 5

5

462. Legis Mofüice 979 Quàm porese

fo*

il

tiffimé C yru per 4fiam (ua

LQU [

r wim

protulerit arma , plerique teftantur Hiftori-

TU

€i , qui poftquam plura fibi regna fuübjugáffer , tandem Babylonigm ve-

li

M

Cytis Baz

TU

Biens perditifimum Monarcham , ventris & vit

m

? byloniaps

j

Hhh 25

?orum- mancipit

-

J

B/a" obfidec,

( ) Vdé. ia D

——

u

; (p),(?e'rsäü&ia?aæe: 6s

*

NS

428

J ofedech. Poutifce 33. Salatbiele Buce 31

fsexor

cere & ca(tigare flatnit, B4-

gradüfqne tanti omninb indignum, deij

vina & :

bylsniam ergo ar&tifime obfidet , etfi aliàs per fe munitiffimam, unde

t ills

"& losgo tempore obfidionem producere neceffarium fuit , ufque dum

feftnm annuum rediret,

aliquod g

Eli , Babylonierum deaftri primi & antiquiffimi ,

us d

quod illicum multo luxu & intemperantia peragere folebant : Balta[[at

tüt4ns,

Rex fecit grande convivium Optimatibus [uis mille , C nuuu[qui(que. f ecitda

(q) Xenophen Author eft, duosex Baltaffaris Opti-

m

fuæm bibebat &tatem,

popte f

matibus ad C yrim transfugiffe , gobiam unum & alterum Godatam didtos ,

Horum ergo

tipin pr

injurià Baltaffaris lefos , qui Gebie filium.trucidaverat.

frndts

iv

nwi

ntar liquidó cogno(cere potuit. - Cum

Kuphrates

relatu C )rus ea ,que in urbeag

d oreve

autem primarium fibi obftaculum ex Euphrate obventurum effe pravide-

in plures ri-

f vd

vos diidi-

ret ,pluzimosipfe alveosopere tumultuario , parüm id obfetfis vel ad«

Va N

vertentibus vel xftimantibus , fodi precepit; in quos proinde eà node,

turà €yro

Mi &

quam irruptioni & expugnationi utbis deftinaverat , fluvium derivavit,

n M

& intot miautiores rivos & amnes divi(it; ut exercitus jam abíque pe*

facil? transvadere valetet.

Monr

riculo, vel magno labore, fingulos

Wuntr

ll

His ita conítitutis adeft nox illa , Babglosis & Baltaffari ultimum

Da at

vixallaturadiem. — Parüm autem Baltaffatt fuit. effe cemulentum , nift

Precepit evgo temulen

tus,ut affeyentur va(a aurea ( at-

Ti

Baltaffar

& facrilegus fieret.

Qttransf

'ï

gentea , qua e[portavevat N abuchodono(or , patev ejus , de templo , quo

*

d fuit inJe-

'i;[

Il

impiusin-

à ü.z,qu

ld

fuper & fas V

ufalem » ut biberent in eis Rex , ( Optimates ej

us, tixore[que ejus 9. concitbine,

Ubi recte Veldius commentatur ;Tanta erat bujus 5

sdtaffarts impietas ,ut. 4d

li,

cri!cgus,

luptnd

- qnajorem veri Del contemptum etiam meretricibits (;

4

era va(a obtruderet.

abfis

Va

ab yfum invocat.

Nec Íacrilegia fufficisbant

,nifi & in fummam ipfius

Wt j

: Dei injuriam idola turpiffima inter facratiffima vafa commifcerentur.

; ftut f

Bibebant vinum ,* laudabatt deos (uos aurzos & argenteos , &rtos , ferreos , I

miz ,& contra

| Jf

neofque &* lapideos , quz ipfe idolorum laudestot blafphe

:

ergo fic

tandem coeli

DT

Deum verum fparfain altum fpicula faére. $i

! Vff jo

dnvicta hncufque patientia fra&ta, & pena in da:

nnati(lin;ios combibos

lif-

! lt noq

nesdecreta et, — N tamen optimus Deus fine fai tetlimonio fcele

fententiam in fcripuis antea dare

j ]

mum Regem cum (uts extingucrtet ,

'Marie;

conftituit,

12 &adem bora apparuerunt digiti

: Iquaþ manisbammis fwþmï i

| Ultrg

fOitm

Thecel,

coutra candelabrum in [upevficie parietis aule. Regie,

Et Rex afpisiebat articti!os

Phares,

ex malé fibi ominari , pallc(;eff: ,Vá

| uj

menís (cribentis, — ic jam ebrius R.

rios e&ingere vultus, compages rem um eiüs diffolvi :g,- D

uaad fe in Vl*

turz fues

: lcm iWä

cem collidi, altum exclamare , M«gos & Claldees ciere » qui ferip

*

7

i

um collegi?:

ne(ie fenfum explicent, Ádfunt integra huiui'n!wdi v.ro

€

(t.

(a/) Dan' 50 Y. I!

-

[

lia Md uoc Delilileazs -

429

fa. -

fed ex omnibus viris , qui fcripturam intelligeret , erat nullus;etíi ma: Quzranus,

ii .

xima & regalia munera Oedipo cuicunque offerreatur.

Sed quo lit. qui di&ta

terz illa obícuriores, tantó clariàs Rex xqué ac Optimates imminens vcerba inter-

NU

yum t

aliquod grande malum prafagicbant ; donec hortatu Reginz Damiel vo. P'tentur.

X

L.

o

x ul

catus cít5 qui repetitam quidem purporg actorquis licitatum premium

refutans, terse mox & abfque faco Baltaffari fua improperat enormia cri-

Ánt /!s;'aiäf

[

mina, quéd ab eo vero & uno Deo ; qui avum ejus Nabucbodenoferem

lgt

propter i'u?erb?an*; dejeciffet4 propter penitentiam autem & hurilita-

tem in priftinum gradum reftituiflet , adeo fcienter recefferit ; & in va-

Honm tt--

o ul

fis fanctis , eque ac ídolis nefandis, Dominum irtitaverit, Scripraram.

Sed fcn-

d

efíc brevem trium tantüm verborum : Matie, Tbecel , Pbares.

"

füum vel maximam & prefentem includere penam atque interitum.

xl

Mare, Nimneravit Dous Regnum tuum , & complevit illud,

Appen[us es in fPa-

Düsiel im

goetit

ym d

tera , & inventusesmimu babeus, — Phaves: Divi[um eft Regnum tuum , & da-

perterzie]

uneft Medis C Perfis.

Nunquam puto aliquid boni. praftitifle h

UDC fcripturam

IT 4

i

z

etti

Monarcham ; nifi qubd Dariclem propter ingenuam hanc veritatem re- explicat

" ulzä:ag'

muneratusfit ;ni potiüs huanc , canquam invitum , graváffe dixero. Regi.

Deus autcm Danielem jta voluit exaltatum; quatenus per eum populum

hn

T

Hebreerum à perfecutionibus [ublevaret. Ergo cüm Deus propter pec- Pabylonia

"1202

catatransferat regna , ideó Monarchiam Chaldaicam Cyre & Dario tradi- vi capitur,

dit, quicàádem adhuc noGe in urbem irruentes eam in ore gladij deva- à Gyro, Re-

T

fiátunt , & inter alios ipfum quoque Regem Balaffarum obtruncárunt. geocifo,

t.gm a fg

i. !

l

y

Stupendum cít utique , quod ariffeicles fcribit ; tam vaftam urbem fuiífe

Babyleiem , quód poft occapatam jam urbem aliqua. ejus pars tertià die Danicl t

j !rf'

necdnm id fenferit, (r) Incommani autem excidio cautum atq? prz- vatur illa

vt

i

l

ceptum fuit , ut Dariel fervaretur , prout & ante feptuginta annos de "*

g,fme

]eremioin excifione urbis $l ymarum N abuchodoncfor prz ceperat.

IiI.

IWU

[

Bab yleni , fecundüm quod Propheta predixerant ; ita e3uatà folo,

'311 fmS

Datius in Mediem. vicloriofus redijt , & Danielem (. jam anté ri failor,

0 «

fibi notum ) fecum eb deduxit , tanquam amice diledtum & x(tima- 444

um

W f

W

(

tüuim,

n

H

Ita Hedior Portis curo- Flavio Io[epho s Dariw » Aff yagis filiua , qi. BA Dario in

r

bylomorum Princpaum defivuxit cum C yros cégnato (uo, anutm agebat fexa. Mediam

T

gej.mum feätær:(!u;;z Cs B«b )lon fz:ät irzva[a ) g Danielem Pïa]y[;gt,;,g;g )(ü;;j(ïgsgd concdit

M

b

[!lïl Mediam duxit s €33' oni bonore Celebravit :erat entm . unus anter tvesg Princi

p €c, (f) Addivinfuj cr Tefephus , Darium non aliter a.ftimáífe Dagie. Deoicli

! m' þ

faütimum

öa N ;

lem ,guàm verum Prophetam , & praconem occuitorum Dei confilio-

" I)

confcrt ho

jf

f[]li

fuin 5 cujusideO verbis fit Cbíecutus in omnibus rebus,

Cartbu[ianu

noris$ gi ,-:.dþuþ

Hhh23

quoque

,—(r À Anüz l. $. polit, . 2. (f) Iofegb.l, io, 9.-?22

-

Dofedech ?mtifïc:r 3;-; Salathiele D;uce 2lY.

quoque confentie ; Secundum Jo[ephum (v Expofitores communiter , Dariné

| n

&aptá defiru& aque Babylone , volens revetti in Mediam , (ecum adduxit Dauiclem 3

gtl

quia , ut cfert. Hieron ymus , ambiguum non eft , quin Dariss Rex eudiyit. vifionem

um t

feu figuuss; quod Baltaffar , Regt Bab ylonis « acciderat , expolitionémque Daricli,

;

] gised

T

Kstio cm;

€v qualiter d Regnum Medorum elevandum pradixit ; idoircó im illo. ewm balibat

; hd

Darius Da-

lietiere , ad quem ( Baltaffar eusn propter. anterpretationem (criptura (eu vifioms

| ft,e

niclem ii2

promovit,

Dicunt 4liqui » quod Dariws veperit Danielein. purpará mdutum y

| Mintf

exalaicrit. (P 4ureá torqme. civcA collum ornatum 5 cujus dezoris cau(asn anquirens » atidiii ,

iil

qu& de (criptura , &t ejus interpretatione: pratadla funt 5 ideà Daniclem , tanguam

| N/))!tï.' D

- (apientiffimum virum , cum omni bonore. «ffump

J

Ét.^

Quanquam dubium mon [it »

0j

ex [peciali Dc ordimatione hoc totum contigiffe , ut-per Danielem Deus [uam Mae

: 3 juwi taf

jeff atem Gentilibus declararet 5 & populus. i(raél hine imde di|per(us , per Datuclcnt

; as r

con[olaretur. (t) Vix Darim in. Mediem appulerat, quando jam novà

! imm d

Monarchià Glhaldeo-Babylonicd autus , plures nunc etiam. Satrapas pcr

: (odty

varias Regiones inftituere conclufit , inter quos etiam. Danielem ewminees

abfqucf;

ye voluit,

Ita Texius : Placuit Dario , G conjlitsit [uper Reguum Satrapas

; uf

eentuim viginti , ut effent vaioto Regto (uo : & (uper cos Prinapes tres , ex quibur

| firheri,

Dariel uüus eyat : ut Satrapa illu vedderent rattomem , 8 Rex mon (uffveret moo

Ditigl

lefiamn.

Igitur Dasiel (uperabat omnes Principes €& Satrapas , quia spiritis Dei

IMir: p

amplier erat in ilo..— Porrà - Rex. eogitabat conffituere. euim fuper omne Regnsm,

| iten

Sattaparum

s

(u) Mox veró addit Siriptura 5 infigaem propterea cateros Satrapas

^

u-

in Yi

diam concepiffe , quód Hebreus exterus 1pfisomnibus prafererctur »

L hij

erga Dari

H

! ottna

lem invidi

a unde rem eó per fraudem direXcrunt , quód iterum ille 1a lacum leos

t

num przcipitatus fit.

Reg

o

i nimirum (ubdolé períuaferant edictum

L

1Ssons

evulgaadum ; ne quis aliquid ab ullo Deo , nifi à Kege petat primo

D"M!m [

Daniel ite-

hoc menfe ; & utqui fecu. fecerit, leonibus in przdam daretur, — Nil

(übodorabat Dam de fraudulenta intentione , unde & ineptum hoc

ndil

:ü. leonibus

decretum f«cit emanare,

Càüm autem zmuli Danielein ter Quotid:e

in przdam

datur.

precesad Deum effa . dentem reperiffent , mox ut reum la( Majeítae

tis deferunt , Regémque p:o Dariele laborabtem vi minifque adigunt y

*mq m

UT

ita ut invitiffimusipfe innocentiffimum Prophetam in caveam leonum

deijci permittere deberet. Hoc unum folatij loco. Rex ipfe Dnieli y

*

Duggj;

Barij erga

)

am inter manus z mulorum confílituto , ad aures deponit ? Desis tuts y

Prophetam

Yny.

quzm colis (emper , tp[e hberabit te« ( v ) Qua paucula verba fané mule

sompaliio

N

cüin important

Nee dubium (/ita.Veldius ) quiu banc de Damelis libvra-

uone fidem conceperat ex audito Thiraculo trium adolefcentum ex fornace liberato-

AC

aniehf; (

yum , credens. non minorem jam effé Dei porenriam (v favorem erga Damelem »

Wtl

quaim

(). Cathuf in Dus o $. (47. Daa G 5 i feqi (uy Ioids j 46

AU

f

anus 5Mund;

pitn, du

HEnIgs WA $ye.

quam olim [uevat erga ipfius [osios,

lt D

Ego cum multis alijs zitimo, alteram

tiageediam ,quà. Dasiel propter idolum Be£ deftructum , & Draconess oc-

&i v

«ifum itidem leonibus ohje

&tus fuit , ante hoc tempus accidiffe fub Re-

Vi Dui

( gibus adhuc Ci«ldeis.

il endi

Tantó recentiüs ergo exemplum Dariss inde

- habere potui:

; quód qui femel tam prodigioseinter leones confervatus

3

punt u

fuerat , etiam hác vicefecundà ex

pari Dei cleientia foret liberandus,

7 mäam.

Dedor Ecffaticu hic ; Deus ts , quem

J y [ :

tu celis femper , fcilicet culta iatrim , lie

beratitte G. N ec ambigue loquitur ut di

cat : fi. poruerit.

Sed «udacier ( con-

ndat, d.

T

- fdenter: Deus , wiquit , tuus , quem colis , liberalit te.

Obftapeícendus eft autem nimius amor Dari

IV,

TT

j erga Danielem 5 cu«

jus vi tantum concepit dolorem ob injuriam D«

ziel; illatam , ut in-

" p:/þ:»';ellï

cenatus maneret , fed & no&dem infomnem duceret.

'Qlfia tamen D-anic!t"m

oj d

firmam de Deo fpem haberet ,. Dasicl;

p g

fub ejus tutelà & prote£tione tittis inla-

conítituto , nil mali eventurum eíTe

, ideo die vix illu

ceícente : ane* cu lconum

UI

1equirit,

abíque famulitio tantus Monarcha fefe proripiens ad 1

acum leonum

EggmmS.*w

accellit , nec adcóà lacrymis temperans,

[g,

e

Lacus defupet lapide clau-

fus heri, & obfignatus fuerat

2

quem quia Rex removere non poffet:

rf

Danielem voce lacr ymabili inclama

vit , 6 affatusefl eum : Dantel [erve Dei vi-

p pl

ventis: Deus tuus,

e tu (ervis (emper , put(ne. valuit te liberare a leoribus ?

^ IMi. iä/lü :

. ;Ubi iterum Burg

:

enfis Theologus : Qwanquam id liberà dixerim 5 hunc Dae

d t

rium (enfiffe occulz

um quendam motum

Es Des

d

» Divititüs immiffum , qui (e magis ma-

$i[Q, exevebar , ut Deum verun per[etti

y lnl

s cogno[ceret ; eiífgque fidelem miniftrum F3es

erdentits emplederetur , quo motu

impulfw fLatim in ip[o diei crepu[culo ipfe Da-

rius , omtiübus famulis diffidens ,a

d lacum currit 5 6 quafi amimus. pre[agiret

gt

! Danielem edbuc vivere ,conce

ht ^

Aacrymabili Daticlei:

ptá de vivo «c vero Deo fide , (ed üon (utis fivmá , voce

Vot At » trifhitid etiemnum eppreffit , ac etiamntm dubitans,

jgun

um viveret : barelai

"enm

que adbui ilius. anisws inter fbem r metum.. Eft

r

4Utem opera pretium videre

: qtomode progreffum faciat. im b

a Mi

v6 Regé fides : queim

entea vocaverat Deum Dauielis, bic Deum v

iventem appellat s (ed it tamen ut

jf

dulitet adhuc. de ipfins porentia, — Adeo d

ifjiculter fidei obtemperat bumana va-

unz

to, Qug vix nifi Divinitis coatla eredit,

Dionyfiu Carthufianus : Deum

jl yl

Da utelis vocat viventem , t au

quam verum [ummtinque Deum , (f ad diffyrentiam Gagdiseg

j

/

M (W J

Deorum , qui manibus fiunt,

ji m

Vix explicatu eft , quantam letitiam Rex de Dapicle

:'

ite conceperit, q

uando Damielem ref'pon

dentem audivit ; adeóque ad- per Dcum

"L

huc viventem rep

erit,

Calitüsergo nune confirmatus , atque in Dej ceafervato

" n

Danteli ope confifus , nu

nc abíque timore la

veri , Danielem extrahi

pidem, etfi fignatum , remo«

10'*""&?'.

, ut €jus accufatores cum uxoribus & l.beris có

l

i

| l]Cl mandat j quos ,

& antequam fündum contipgereut , exceptos in

acre

á

-

:

r

452

Tofedech ?ohtiägä 3,. Salatbicle Duce T

aecre

leones lacerárunt & devoráàrunt, Prout autem magnus Nalucho-

Ü

(dmr&

donofor i. (imili causáà Deum veram

publicb confeffus eit , toti mundo

Qiit)

dum,ita & i(te Daru fimilt

it attn

pet litteras-patentes colendum & adoran

prorfas intento ac ft5lo

fiis fubditis commendavic

; Pax volis mültiplice«

f

qfm

tur..— Aüeconfhituium eff decretum ,

ut jn univer[o Linperio Q^. Regno meo trt»

Regium de

rius in fe«

HO I

Dco vero-

ni[cam ey. paveant Deum Danielis: Yp[e eff emm Deus vivens Q at

]pie

MNWW

colendo de.

cula j & Regnum

ejas- uon diffipabitur , &* poteftas ejus u(que in ternum.

lod* in terra 5 qt

libe-

IULUT

cretum,

Liberator atqte Salvator , f[aeiens figna G wirabiliain cw

f

ravit. Dauielem d« laén leonum. — Quid ? hanc profe

ffionem Catholicam

prodit frudus

qthfirs

efTe nepabis ? Pergo cum meo Veldio, &

dico : [am demum fe

,quiex Danielis con[ervatione eft co

nfecutus s babuerat quidem [áne

jri dj

fidei in Rege

*

d

um Pri

$ Th

tillamfidei in ammo lati

tantem Dartus ,-

incipum autboritate co4ctus tTAs

meffis àn berba latuevat , ut cüm dixit : Deis

,

didit innocentem 5 (ed qua tanquam

um

tuus , quem tucolis (anper , liberabit te.

Erat quidem fidei. confeffio , [ed imeticue

fuerit. cum 1v

d

lo(c prolata necdum enim tam

fitmas vadices jecerant. , ut au[us

i g

Jem vero iffboc mi

raculo confirmatus , quafi vobore [piris atcepto

gerio loqui.

Ani,

quam in animo fidem babebat , non verbo tantiüm , (cd publico

feripte eam ingenue

*

n communenm

5

quàd iutesis

Áydi,

Confitettr , ac pro autboritate cupit eam toti. Reguo fi

Wlite

geret bonum. tantà Diviniüs , quanto commttius C't. -

Hnitatutitad, bíc Darittó

liberantis Sidrach , Miw

ö' 05 fþu

Nabucbodenofor avum fuum, qui perfpetà Dei patentid ,

t 4

fach , & Abdenago , preceperat , ne nomen Dei pla(phem

avetur ; bic veró amplii

malo , nifi at*

Mi i a

LT

'edij inBg; exjeit , quia inte

lligcbat ad veram juflitiam mon [ufficere avffinere à

e confritutum

&ij

sexpofi- — o doret boni operis perfetlios propterea enim pracepit inqutens : A m

o] fuper

:

eum D4e

[7]

ü

eft decretum , t in univer[o 1

mperio meo tvemi[cant ( paveant omnes D

]i decreto

faperffitionem 5 fatetur (e 45nei-

wju,

mielis, — Quibus verbis manifefle probibet omnem

IT

cere Deunn ,quem coluit Daniel , e(fe verum. Libevato

rem , qui (uos in fe confidentes

quod dijs Gentium non

DRITT

velit, * poffit , (ervare & libevare 4b omnibus adver[i $*

utelligebat.

Et licet Deus fit oganisam ( ut

pote omnium Cteattih

mt&m

fuiffe conce[fum i

1quàd. D«nic

?ïhüg

Redempter , Q Gu

bernater ) vocat eum tamen . Deun Dauielis , ve

fceret , vel quüd per dedirinam. Dasielis poffe

t cognoft

]

cum [uis em veré agno

1 dj

unmadinodum vocatut.a. Moy

fe frequenter Deus. Abrahaim 5 quia (e 4braha J*

arij promiffionibus illum con(ola

ns; fic illius curam St7

[7)

áulari privilegio patefcit , v

&

77

rets , tanquam i5 (olus ad fe [petaret G'v, — O. voré mira

bilemi Dei potentiam »

m erueve , ipfius co

njurates hojtes

Dujy

qui potuit mon folinm a prafenti periculo Daniele

BWä

( calumuiatores perdere , (ed Regem. idolomat

nie (cilatorem ad fideim veratm

—

abat v

& apertam ip[ius

confeffionem adducere $ qui boc

fao cdicto nilil. eque fpedt

Majeffas immote[cevet. Perfis &v Medis , cupiens illud ad

ulaté-

hg

quám ut Divina illa

iginta ab oimnibus Detis

riun per Principes promulgatum edictum , quo dicbus tr

4"1

-

(

* R

—

*

n

AT.

ais Mz;kdi 34,26-; Lesis Mofaice' 979

a

i W

falutaretuy , pror(us abrogatum . efe: Siquidem Deus Danielis Deus vivenseft ( i

, od u

quit ) & «rermu in (iecula eujus regnmm non diffipabitur € potefl as ejus ufque

» Din d

$n eiernum. — Quafi dicat : Ego mi(er , movtalis & cadueus , vix pulyis C umbra

wl i

fum v nec dignm , quem vos pro Deo colatis,

lls boc debetur , qui folus fons & ori-

| Rtgmmf;rï-

£o eff omnium viventium , cui eff aterna poteflas , vegnum aternum ,&* imitio C fine

T

Carens : eujus fapientia attingit a. fine u(que d. finem. fortitev : emnibus adeft ,

d&tttl b

z

nu[guam. decft 5 cui mibil. efl impofibile,

Denique tewi ampla ,magnifica Q us ibe

iij

perfeta «f buyus. Dassj confeffio, ut. [umtnus etiam Y heologusnon poffet. fublimitts yisoi & adco

v Cathiz

deDivina. e[femtia , poteflte , & (apimtid di[ereres

1ta poteft. (ubito Spitiu ille (ummo

(f

euleffis vere fides perfectione m fuggerere : ille etenim eft , qui linguas injantium : comparatut

;

]

T

fecit difertas , qui decet bominem [áentiam. — Hacc Jacolus Veldum Buvgenfis, Theologo-

!

|

j

^

'tl

!

i

$S, Theologiz Doctor , in fuis egregijs Cotmmentarijs in Danielem Propbe-

!

]

l

d

tm, — Veláio confonat llluflratifmus Cartfofianm , qui publicum edi-

u

Jj

1

J

(int!

i

&um Daerjin eum fenfum explicat, utnullus Theologus Darie fubcilius

1

l

u

& mceliusde Deo ratiocinari queat, — 4 me erge cenfrituttm eft. decretum »

a

st in wmiver(o Umperia ( Regmno meo. Per Regnum inteltgi poteft. fpecsaliter

Cax't!iufïæiiï

r

Regio Medortimn , qua propria. fuit. Dario : per Imperitum veró omuis Provincia fibi

fubjedia.

Tremi[cant &* paveant Deum Danielisz quy. licet fit omuitm. Deus per

fententia. -

7 «,ui j

V///Z? /IH D ':

ereationem ; Datielis tathen per tutm [ingularem ejus in. omnibus gubernationeim ,

de rcligfeif"'

€ ob [becialem cultum ei à Daniele. exbibitum.

Tremer auteu d corpus , pavor

nc Daxij- :

| 9////// d

TL

«uiem ad ammtan pertinet , quando tantus eff. timor internus , quod vedundat in

:

1 *mm j

j

!

7

j

corpus u(d, «d ejtis conceffionem. Ipíe emim efl Deus vivens, Per effentium ,

"n

j

/

€ ipf« acualiffima , fuperfubihantialis 5 (upervoluptuofijfyma vita, Et eternusin

VU

um

t

y

07]

femla, Cum[t Ens fimpliciter primum , independens , d* incommunicalile

f

proríus, — Et vegnum ejusnom Vifipabitur, — Quoniam congregatio Eleclorum ac

! Wiw ! 19

ii

D

Beatorum ( qui (unt vegnum. Des ) manet perpetub. — Et. poteftas ejus u[que in

«termum. — Ipfe enim eff (ua poteflas , de quo ait P [almifta : Qui dominatur in vir-

j u

16

£ute [ua in etereum, . Ipfe eff Liberator s ab adverfitatibus eruendo : 4t ) Salvator z

ii

Propera beatitudinémquepraflsndo, Faciens figna & mivalilias Signa , in quat

Yi

u

ul

$um [unt. Diving potentie fupernaturalter oflenfiva: &v miralilia , quia cernentes:

d

i5 admivationem convertunt,

In celo * in teria : Per qua duo exirema iniclli-

p

u

ul

enda eff omnis ereatura , que Crestori ad. nutum obedit ; Quomodo enim non

j

W

T

plenum Domimum [uper wniver(a habeyet , qui cuncla de nibiloecit ? Qui liberavit:

M j

Danielem de lacu leouum, — Mlamtam pulchram Epifiolam Darius Rex , ut Y€0OY,. kyiorum

li

j

j

j

Daniele eum plenius de Deo edocetite diclavit. ( y ) Quid?numifta non 24- Dodorum:

D

j

rium verum orthodoxum oftendunt ? oftenduntequidem , üt & Corge-. opinio de

L

u

j

:

|

videtur Darius veré ad Deum fufe con yet-

P;cïigis:«m

-

j

i

!

lus cum Maldonato afärmat i Hinc

atij,

j

Í n

(*

(x) Pibnxfä? Cortduf at 7. in Dani:

!

L

-

—— — o

--

f

M

la]äcl&clv '?ok?ifcä 33« , dalatbiele D

t 2Y -

jttot

fus x Plus enim pracepit , quàm preceperit N abucbodonofor c.3. v, 99..— Yle euim.

titiai

dantíüm vetuit ,nequis Deum Hebraorum bla(phemaret, ( y ) Tirinus pariter:

fide,

Hinc videtur Darius- Rex veré conver(us fuiffe ad Deum, ( z) Hoc eft etiam,

dit ut;

quod Genebrardus dixit: A Daniele quinque Per(arum Monatchas Dei notl«

lii

tià tinctos fuiffe.

Jofephus Judéus jam adductus , Darium afferit ob D«

L

nielem in lacu. fervatum in omnibus füis regnis juffiffe promulgari,

"

fer

Deum Dauielis effe veram Deum, (a) ]oan. Bapt. Erey , Darittm ver&

(tblle

convetfüm refert ad Deum verum, ( b) Chrifius fuos Apoftolos ho«

Mf M [

minum fecit pi(catores, (c). Qui femel uno tra&tu centum quinqua-

UT

gintatres magnos pifces prendiderunt, (d) Sed dudum ante Apo-

tl frem

itolos tales etiam pifcatores fuiffe dico : iecundíim id Jeremie : Ecceego

(

Danic] pif- pittzm ejs pic[aszores multos - dicit. Domiuus , &* pi[cabuntur 2os.. (e^) Quod

catoricom- e. g

Iu

eronymiüs de animatum pifcatoribus intelligit, Talisergo Pifca«

fomyli

Par,atus.

-tor fait S, Daniel Propheta ; qui magnos pifces, Reges , Imperatores ,

lm d

Monarchas pifcatus eít 5 id eft ad &dem , ad Deum , ad Ecclefiam redu-

Xit, Anteguam veróunum taletn pifcem deprehenderet, nil dubito

Wlgy

D

facile aliquos millenos patvos iu rete conclufiífe,

Vide ergo & crede

tll

Ecclefiam Gentium in lege naturz hoc tempore flerilem fuiffe, qua

ha

tantorum. Manarcharum converfione illuftrari meruit & glorificari.

[

Mi

!l

Nota: leges, decreta , & edi&ta Mederum & Per[arum. femel lata & con-

lu

firmata à Regibus, amplius mutari non potuiffes cujus intuitu etiam

^i [

Decreta R.c, DAniel indifpenfabiliter iu lacum leonum debuit deijci, (f) Propter

J

gum perfo- hoc ipfüm Vaffii Regina 6 gradu & dignitate excidit. (g) Eadem

lto d;

narum vcl . conftituiio fuit apud Chaldeos & Babyloniss , cujus intuitu ; Rege etfiin-

maxime

N C/m

ftringunt,

-yito , Sidrach , Mifach d* Abdenago in fornacem ignis immiffi funt, ( h)

L

Cüm ergo Nabuchodono(or Babylonius in omni fuo imperio, nec minüs

d

etiam Darim ia cunctis Regnis fuisformalia publica ediCta & decreta

authentica ediderint, de uno & vero Deo Hebraorum agnofcendo, co,

tuï y

lendo. adorando : quam putas inde acceflionem fumpfit Ecclefia Dei?

.Jmm

Semper autem me reflecto ad Deiabfolutam & univerfalem clementiam;

Ij

cujus intuitu zulla apud eum perfonarutm. acceptio, — Si ergo in Babylanias

5

Dei bonitas

i

ln

inconver-5

Chaldza ,in Media. , in Per[ia» per pifcatores faos tales capturas fecit

. rendis gor. &X Imeriffima fua bonita

te; & obfervantia erga Ecclefiam 5 indeaugu*

gt

numl

talibus,

ror ( abunotali cafü ad alium fimilem merito vel licité argumentando)

Gente$

df

Deura ergo etiam in Americ.z, in Auffrali incegnita , &c apud alias

Buj

igno-

/ . (x) Corn.in Dan,c6.v.26. ( )/Titin.in Dan.c.6.v.26,. (aj ' Iofeph.la o.v.12

(bJ loan.Bapr.Frey.Virid,p.3.M.£,28, (c) Matth.a,v.19. (d) Ioana21v.11,

(c) I,c;..(ö.y-ïfä, (£e Dagx.ö.v.S,. (g) Eftha.vag. (h) pfp,g.g,gz-

.

-

-

o

Z

3 Zn;;fu Mundi 34635.

Legis Mofaice 9

759. ;

0r

ignotas hujufmodi conver

L. Euim

fienes procuráffe , & ita nunquam , ut füi no»

titia Inter tales Gentes fe

t u

mper oblitterata atque fcpulta maneret » permi-

c elet,

fie; juxta id Deiad

Ecclcfiatn eloqueutis: Aperientur porte tua jugiter »

as Deiny)

die a« nodie non claudenttr , ut offevatur

«d te [ortitudo Gentium , Q* Reges earttn.

addutantur. (1) Senrite ergode Deminoin Vonitate,

/.

V.

[etiton)i

Hoc ipfo anno decurrente fepe fatus Danie] in Medig Regno , uti

tomup

Duritt Vi

prafertur, conftitutus, fpecialiflimam denuó vifionem & revelationem pini;tudzo

cocleftem adeptus eft ; de qua ipfe : 1n eumo primo Darij , filij Affüeri , de (e- a coperi-

rgoüokos!

unqu

mitie Medorum v qui imperavit (uper Regnumn Chaldaorum y aumo tu0. Regni ejus , vaxis Danje-

48 Dasiiel vitellexi in lubvis nmerum annorum , de quo fattus eff (erimo Domini li ceolivüs

atj

4d Jeremiam Pro

phetam , ut complerentur defolationis Jeru(alem feptaaginta anui gevelauim

remiæ:fg*::,r»

(k5 Agnov

it.er

:

)

(

go Propheta Dei decretos à Deo captivitatis annos

& 'ff'eptuggänta ad fi

nem perveniffe , unde coram Deo proftratus , cum..

l

qul

li

st

(

humilima confeffione peccatorum ,ab Ifraélitis patratorüm , mifericor-

diam & liberationem

delua

pet viícerofiffimam orationem depofcit, — Adhuc

|

ï

g

]

me loque

[

nte ( 1nquit Propheta ) is oratione , etce vir Gabriel , quem videram

ef, I

. m vifione à. priscipio, citó volans ane in tempore (acrificiy ve[pertint, Quia ut

j

qpit

explicat Gloffa interlincaris j

Lyr4, &alij communiter , 4 (aerificio matutino

)d

Ts

hr

sj[que.ad veiherum eratio dur

avit , C ideo Detm ad mi[ericordiam flexit : unde

multtin valet deprecatio jufti

ï;&

TU

affdua, — EtdocHit me , Ó locutus eft mili , dixitd,

Danicl nunc eare[fus

fum , ut docerem , * intelligezes, — Ab exordio precum tua-

TA

fun eoreffus eft [evmo : id eft

3

tj gt

3

fecunduüm Dion

jfium : Statim ex quo. pro bac ve

Deumr

9g

e

are Capi[h» abipfo Deo procegft , & revelatus eff. il (ermos (eu [entene

| Eadgä

ia de tu.

/

4 exatiditioue , inftrulliore , popullque redu&ione , & plena ejus fiende

M

5*

per Chrifl um liberatione,

TUtfi es.

Ego autem veni , ut indicavem tibi , quia vir defideriae

fint,

Tu ergo animsdverte fermonem , d7

intellige vifionem.

Proinde fan«

n« n

&tusi(te Archangelus pe folutione cap

tivitatis .

4 &on

tur,quaquemadmodum fuccefferit videarius,

E

]udaorum præfe*nte tefta

:

O(CCHdOI 3

Da:ti

5 Medis poft Monarchiam unico anno admini(lratam ,

'm'axï-& VI» : |

«

j

- mmnus ili

€ Danielis fautor

j

fl

; & fidei vera Profeflor , mortuus eft hoc anno,

i dcm

Probaturexeó,

fi J

/jl

quód hocanno feptnagínta anni captivitatis finiti fue» n

W

aritis mo£

rint » & C yrus ]

ude&03 x Captivitate dimiferit. ( l) Ergo D

4riuf antea ,. abreprus

(

Dt'r"

mottuumi efle confe

1 of

IJ].

"D

quitur. Parró Danicl perfzveravit ufquead Reg-

M

num Darij ,R dg

nümque CyriPe(z, ( m j In vera fide Derium vitam

p

1

)

claufifle vix du

bitare l'cet , cüm ta

ntus ifte l'rinceps non ita dudum

j

;Gmiö

tos

u

publicam eiu/fde/m fidei profcflione

m emiferit, & omnes fuos fübdi

lii

ad

"

/

l

c?h'wl

junll

D O Yb orit ) Pa

ifeqy (1) , Efd, t; v ; (m) DanSral

-

-

—

.

416

lofedech ?on;tlääce' | 23- dalachicle Duce 23

ad eandem ample&endam conjuraverit.

Quis ergo tam potentem;

Qu i

prudentem , & annofüm Re

Mich

gemtam facilé citóqueà publica tali refo»

lutione refilijTe fibi perfua

deat ; maximé cüm divinum & miraculofum

| du dim 1

uti um

Mium veritatis Przconem , $. Danielem , ibi ufque ad mortem affitentem,

Cyrus in

mentémque morientis ad Deum erigentem ; & in agone confortantem

UT T

Mosarchia

|

a, d

habuerit ? Huic autem Monbarchz in Dominatu Cyrutii iuccefliffe oni«

Íuccedit,

nium facrorum & profanorum Scriptorum concordat authoritas, — Vie

EE T

de inftabilitatem & converfiones rerum in hoc mundo labili.

Primanm

; m

Monarchiam orbis erezerat in Af[yrie Nemrod Belus, quam pofteri ufque

] disinin,

' Wmt]f li

ad Sardanapalum inclufivE tenuécre annisadeo milletrecenris infüper &

quinque fecundàm $, Aueuflamim ; ab Anio. Musdi nimirum 1872. ufque

1 hg

j

*

l

ad Annum 31777, Etecce Sardanapalo perignem (ublato , Medi (ibi Mo«»

1 nf

narchiam afleruat , Auchote 4rbace 5 in qua ad fe derivanda diu cruenté

ab A4uu Mundi 3177. ufque ad Avmum 34.6;, decertàárunt Medi , Babylonij

BELIWS

& Chaldai : («d modó pott annos ducentos fex , C)r:w gladio hanc di«

- ilet o

fputationem decidit . & Monarchiam ad Per(utransfert, qui quamdiu

DLST

eam confervàrint , 429w Mundi 2656, indicabit. — Nihil ergo ftabile fub

; Yi pttD,

colo, cüm nec potentiffima Regaa & Monarchia ita firmari queant ,

AUf t

ns moveantur ; Reguiin , ait Siracides , a Gente in. Gentem trans[ertur. proptet

-| Vany,

ynjufHiias , C injrias , dv contumelias , dv diver(osdolos, (n)

-| lt of

1

BN

ANNUS MUNDI 2463. Legis Mofaice 98o. Annus pratee

titus fuit ultimus captivitatis Judeorum , przfens autem primus C jri , He«

] p t

| Va ]

Cyr

us quam FOisinvidtiffimi, Cümvix anno elapfo de Drio dixerim , fidclem vi

fidei profef-

