Qui veró , curgater

l

^

TU

tranjailá vit , neque femen neque [ruium Aliquem -bonun; babui ráhit , (ed vcso0,

;

1

i IUJ

Yii4 , C fide jmodis omubus lapji

]35*"*?"'89»"1-4 ; hl jigwäilvï"fïlu: lixi , jï;ïlä/iæ?fi

mäm

404

"

p

308

yaria 3. ?on?i/ice 3t, Joachimó Rege 22,

lia

Ex Philofo- 108 fecertitit , ideo etiam neque germinaverunt , €

elitàs Diviro imb

re infufo y ned,

n m

phis qui

florueruns (ole glorig exorto : (eà. pror(us fructu carent , ei

fay iil profuit: Chriftws,

hii

damnati

neque lapios puto (u[citavit , utpote

indignos ommi-(alute , quód i ip

feum. foliom uot

qu: falvi

(ervievunt , & tencbrarum

il

erediderunt,

Primus enin Draco , cui tanto. ftudia

fünt facti,

denatio ipforum mentes mentalé[que cordis oculos exeacaverunt

u videntes vi-

m

Oimnes aut

em alij, quibus

t

deant ,ut eff in oraculo, & ne audientes iitelligant,

fuit. (emen , & fadlá pluviá germinaverum , & folis jubare exo

rto mire effloruerunt,

L

meron Tom. 2, Tt. 16, ita recie

lii

- Hucufque $. Dama(cenus : quemm dum D. al

táffet , & confiderá(fet , ipfe fuum fuffragium addéns, ai

c: Hac ille, dodé

3f

"m.4

d Gentiles exe

DT

(ané €& (apienter : V li videre potes Divinam Provideutiam etia

Ms

tendi 57 bonam Gentilium vitam fine vemuneratione apud

Deu

m miimé fuiffe,

de Chrifo fidem «td,

B«b)lm

neque illos omani pror(us fide cavuiffe , quanquam explicwam

perfpieuam , defe&ku pracepiorum mon babucrint ; teffatur nihilom

wus , Prophetas

,

ii Wg

inter e4s 4tque Sibyllas non defuiffe , quà Trimtatis, & incarnationis

ireth Veibi

du

eria u(que ad Virginem Matrem noméngue Marig pracimierumt.

xxx, "f

Scd

confiderandos defcend

amus; pri«

htmo

magis ad Philofophos in fpecie

H]

Dubium mülíque Pjthagoras occurtit , ( de cuj

ve

:5 Theologia diílerui Num-. 15.

^

fih

dam ac fynceram

lii

quando Py. nunc ejus vitam & virtutes fcrutemur ) qui candi

thagotas

fuam vitam ingravatéad cenfuram affert & offert-

De hujus Philoío-

(fiy

Berealdus ob ocuios

hg

vixei^ — phi xvo imprimis maxima eft differentia , quam

ponit, (q) Nam P/miushunc floruifIe vulc

Ol ympiade

circiter quadra-

vtlg

L

g«cíimà fecundà , anno urbis Reme centefimo qua

dragefimo fecundo $

Solinu veniffz in Italiam ait anno Vrbis ducentcfimo

quadragelimo

fijn

efIum afleriti

quinto : Aulus Gellius tempore Tarquinij fuperbi Italim ingr

in 1t4li« do*

fs

Dionyfiw Halicarus f

7u circa Ol ympiadem quinquagefimam

Mf

dem fexagelimam a

:

fignat, Sed

6 Aul

cuiíleaffirmat : Dzogemes. Laértius Ol ympia

de hoc parum modó follicitas furn 5 uti & inde quód t

am varie de ejus

üondm

Ejus ortus,

Patrem habuit

TW

patria ícribant,

Samium plerique fuiffe credunt.

(ut e€ft apud Juffigum ) Moraium

; locupletem quendam negottatorem.

tn

UT

Studia.

Ad quod reCte alludit $. Antonsnus

dicens de P ythagora ; Long? Patre duior i

eà quód negotimtor pater t4nta mequivit

wcquirere , quanta filius contemnere 14

i

teíte Laertio , primó difci

pulus Ulte

fita

luit , quam babere.

Pherecidis Syri ,

Hoc mortuoó Sami Herimo

domanti Íefe in. difciplinam dedi

t Cüm aue

7

Percgrina—

1b

hnj

tioRes per

tem eflet ftudij amantifhmus, patriam r

cliquiffe, Cundis fgrö B^

lin*

e:bcm.

ris Graci(que minifterijs initiatum fuiffe s denique ZEg yptn

m adijle ,

hi

ffe cum M^*

uam corum didicifle, atque apud chaldeos converfatum e

antrum 5

"L

gis ;dcinde.in Cretam unà cum Epimenide de(cendifle in !dæum.

d

i

rc' "

£4) Math, Bero, Chron, ], 4« €. $.

LU

x

)lïnnm 9Mundi 3373. Legis Mofaice 890.

yoo

l

f

il

l

O)W

P

Poflhzc Semum rcdijífe : fed quia ibi Pe/ yerares tyrannus preeffet , Crato-

il Clmj?m

:

4m in Italiam íe conculifT- , 114/i:leges dedifie ;.cum difcipulis clarum Specie veng;

7 fofm T

habitum fuiffe, qui fermé trecenti Rempublicam praclaie adminiftra- qus,

! Fentta

verit, - Quosin 4&:)pte preceptores obtinuerit, Nas. E 1. jam alligna.

at

tum reperies.

De eo Philippas Bergemen[is ad. Amn. 4830,. P ythagoras jre-

T.

elatiffimu , Natione Samus; C ipfetempe[late bac toto orbe terrarum «lLorijjumus

TL

fut, iT eximie pulcbritudinis ac venuftifima forma infignis juw , qui cum

TU m';z

Muf plurimum docus effzt ,ejus principia apud Gracos pramus ad. atem . perdn-

77 li

uit ( Geometriam omuem perfecit , atque pondera & menjures invemens etiam

Grecis primus contulit. — - 1nprimis namque circa. AritbmnetiuAm vocawit j nec etisnm

| Gunit

Jl

m

i

Medicinam neglexit. S. Antoninus aliquid plus addit ; Zg yprum primó , mox

Bab yloniam ad difcendum fidevum motus s erigimémique. munas pettandum profee

fi n

j

us , (ummam (centiam con[ecutus eft, — Inde vegreffusveda «d. Lacedemomam

&d cogno[cendas Minois, id. efl , L ycurgi , leges contendst: quabus omnibus wf[frue

Fjs illmliöä

Gu Cratonam venit, (r) Sed ante omnes jam olim vecuftus Trgu taiia

!;muii F*

memoriz tradidit, —Ferust P yibagoram ab ZEg yptijs Saceidotibus. careme-

O;tïmiä

Nun d

tilas potentid|que numerorum , admwrandas vices , Geometria folertiffimas forma-

imbutus &t«

dai y à Chaldeis fideralem [cientiam , planetarum & fLellayum flatw , aimbutus ,

tibus,

ii

effelus in genituris bominnm didicife. — Cui. Bracbmanes , Indorum Plnlo[ophi ,

od

pleraque Phnlofophie documenta. contulerunt. ( £) Eum in Hieroglyphic is

j quadra-

veríatiffimum fuiffe Plutarchi eft aflertum. — Apud Hediopoluas magrá ad-

miratione futt , admiratti(que illos eorum. gv ybphos G' my[ieria efl ymtatus , Scy-

figa

aöli?,&mF

£hi[que (ui& enigmata teuut ; fiquidem . Litteris Hierogl yphicis multa ex pra-

€eptis P ytbagoricis nibil di[cedunt.

Cüm tantus eflct Pytbagora: , humilita-

j t

j

ti tamer imprimisftuduit, Demum Philofophi claruerunt / ita te(lan: Ejus humi-

7035 "

te Authore Fafciculi temporum ) quorum ifte primus fuit. j & quóa bumiliter ve- liias.

TM

fponderet , (e nan (apientern fore, (ed amatorem (apienti&. — Hi communiter con-

tradixerunt idololatris , &v plares trucidati (ant, (t ) Audiii Crotoistibus

n yi

u

eum lcges dediífe ; quid veró effecerit Franci(cns Petrarcha cxpl cat.. V4-

zio remediorum. génere utendum vatus , (exum ( &tatemin concintbu dijlhinxit.

wl

il

fuá oratione feparatim apud. quemdibet v(urus. — Viris fortuuduem. ( ignavit auveze do-

fugam , mulieribus pudwitiam (y. conjugalem fideim , pueris verecundiam , 69 Lit^ &iina.

!

'; / m lu.

Berarum amorem. , omuibus pariter fruoalitatis fluduum. [uadebat : extor[itd, per-

erando , ut non tautim viri , (ed femina etiam ab omm morum perverfirate, ve«

, wbl

|

" ,

lut ab ancipiti foyea » pedem vetraberent , eàmque ad alta vocitantem [equerentur

porum

u

s(g, «deo , ut [ponte (uá veftes quaque purpureai aurcd/que , G cetera cor

L

u

iJf)

13

orha-

p

Faíc,

(1) S. Anton, 1- p. hift, Tit. 4,6.1. $.7,

(f) Tï?g' lib, $9. (t) Kollcv. in

——

tmpi àd Aum 4799.

2310

N

vEearia 5, Poutifice 31, loakimo Re»e az,

tll

[

Vcftuii g. 0rttarienta retjcerent ; aoouz ornatum qnulicbiem i Pw*.ut 4 non i auro [2

UT

xgm & ju. mz[que cenfitzre s bi[g, periffimum. armis , atque bus facibus. (avire luxuzrzm.

XUU&.J]

N

* An( onnus : Laudabst quotitie virttt en , ( viialuxuria ca[unque ais

duoar

€o1 Pciut

mrum bac gefle pevditarum enumerabat. ( wv

Ef pa/i Alia *

Ad frug«htatem

Ab

li

perds[cendam multitudinem provocavit , ut aliqi 14«5 ex tis l:»:xwmfzc (;f ieredilile

vzderenmr.

ly

li

Miram 10 victu P)t;ymme remperantiam .La£&tiu L,&ïlcbrdl.

i

M

[j

Abftineatia

Impriris fabulofum effz affirmmat cum Plutzicho , quafi animalia ideo

bi!ï'll

101s dcli-

üecari vetuerit , quod commune nobifcum jus animz habemï verum

Y

fit

n

€atis

tamen eífe , quód ab animstis abAdinendum docuerit , exercens &

lm

afïuefacuens mortales ad faciliorem victum , ut cibos femper parabiles

tligi

haberent , quibus igne ad coquendum opus non eflet ; unde aquam

|

CUUA

hmplucm bibere juffit :

hinc enim & (anitatem corpori , & ingenij

| LXH'

W

acumen provenire dicebat.

A pud G.llium & Plutarchum dus alix affe,-

puat

runtur'caufz : nempe qued res cum injuftitia conjunda vic eretur , pete

L

(qu , Occidere ,

vorare animal ,

quod ipfà natu:à nuüilo padio lxdat

U

f]

hominem , aut l.edere poflit.

Demde quód non ad neceflitatem , fezd

fiico

adluxum fupervacancámque gula voïuptatcm perrineat pïff':um cfus,

fet

Solo m«eli eplcrumque ac pane viditavit ita tcftante. 41540«0 ; obíonia

1l

ill! cruda vel elixa olera.

]umblicusadditz Poff convivia fa forzjïfmm azliæz-

Sa-..:ä;.a;c

lii [

aliuctuse

buje«g lecionem

Stola ilii candida ; ac femper muada » itramentaqgs

item candida ex lana,

Venereis rebus feu cbrietadi nunquam ope ran

N üiïiq

de&g

Nli)« ï ü

dedit ; rifu , facecijs, ac jocis abítinuit.

"Ohjläilntlnaü Magino Monperacor

me

Elebecrioig 7 qu,nl,un eratione apud Euþ: Qu ait ; Pt '4qoras ejs ( Meyfis inc z.mgc)

h:

pun ar;

apieutiaga kmitatus » u £ propter mode]!zæm omuium (ermone celebrabstur ,

AMuliy ü

ui à Platone. bomine plané anodefliffimo , ejus ceninentia tanquam excinylar ad

dlcam'

iniatunoam prapaneremr

Ciatus Leertus de difcipulis P ytbagere : Fa-

Í M f

cultates omues yn unum deponebant , commuse[aue. jn(lt'daï?lf. Oun.q uehulum item

mjï TU

torwom filebant , (olimn qua. ducerentur. audientes, ac dovec proborentur vucquam

Maulugcdo

Ts N

P)th.zgomm videntes 5 linc jam ad. domum zpf us A[pe dumque adm;mb» ilf.

ejus. difci

Saltem ícxcen-

Qt

puiorum

P yrsgore libros P/ste centum minis fibi emi rogavit,

& Inf

ti fücrunt , qui no&u ad . illum audieodum conflaebant, Z«leucus &

Tlteg

Charouda Leglslacoæs e;us difcipult. Sed Q ex juyembse ( Wa ï/mlm'ä'

! I?d [

'Tumultus

nis ) trecentà cim (odalitis jure , [unmer:o quodaim nixt , f pgmtzw à (f

N dj

contta: eof. C1VAbus ielzgmms ac iedefle cau[a agzmrzmt fufpicune claudeflime conjurationié

lb d

dcm cxorco CiViEatem án (e converterunt.

lt4que eos in unam demum costtos vulgus (T&»

Y

iare Conteudens , tumulta omnia camplewt hbi. fexaginta pencre » &atert in

!

£Xls

(1

( u) Franc. ctr. lib. 3 de ret, nemor, Tr, 1. 6 40. (vv) S. Amomn j d. i hi,

. Ce lo 59 74

*

t )

um

BR

J

Jnu Mundi 3573.. Legis. Mofaite '8.90*

jH

f n

exilium profecti, (X ) P jaiäagam amem pajjim fetitate ac vita abllinentid indu-

ln

X WTO , AuTATAI YOf5 ornaientaquela[iviora eu 1emplo. Junora cen[ccras

TÓl(,

$cdie diíeipulis & fodalicio Pytlagare nonrihil accuranius in.

fu.

P* -

dagan:ïum

z,-.u.r-i;'/i i

eo , lmulantibus me neimpe ad hoc varijs & CI. [licis

fmg.,imrn

Autho ibus

f d

Y

EX his Alexauder ab Alexandro 5 Euin. Crotonpg ait ; diicipus

los ipit ux:

&

i,

*

l bgj, F

a.

$857

/

"

ntam primà & Epibarmum , wox Phillaum ( Eivsaliqui

Alci sencm 3

iide Zeaonem , Parinenidem , a€ Lyfiam [os d fagh

*

?

ut feciatores 3C

mali li

valde famo.

babui 3 u ej

45 Hietiiti , 7 doGrtia imóltt, Divina meute qg £0 jrlio

Virt eva.

aC WO

fére , la

2: T$

"1

1

£

r

V

o RAinentum

!

9

g

E

yerani

Reipablicg fuére, ( y.). Ar&tiffimuin

1 piri

hi- invicemn foedus fiiíle, tum ex diéi isapparet, cum eciam ex £erealdo

coil;gimus

; Difpilos in cobortem difeul.narum Tepietis [ 4 tp(e] omnes

: &aquawj.

feeultates ia niedinm dare pracipiebat ,ut effent ommibus ovsnia comimu:

& ingcc;,

ia , COt7e Paupertaté

lus

tirque fon.tas w[rparaiilis atque conf

ertium. ( Z) Ecce ditcipulos expro- volun:a-

priat , ut omnerm cis temporslium particularem follicitudincm exime- riam fedais

"

n

'aftif

M

i

et , & ita quictiores & diligentiores in ftudijs haberet. — 4n/us Gellias

x u

etfi Ethnicus , hujufimodi

Pythagoricum inilitutum ad antiquum in-

elh H

flicutum virorum

jug C

Kcligioforum fimul in Ceelie cohabitantium , re-

fert,

Sed id. quo-ue praiereundum non «f

: qu5d ommnes fiinal , qui a P Jtb4gor4. Monafteria

j blonà

in cobortem illam difapalorum

i ide

retépts erant , quod quifque familie pecumad, ba . incolebant,

bebat , 1 vedium dalant 5 7

tosbatur (ocietas infeparabilis , Lanquam illud. fue-

nentap

Tit antiquiun con[ortuum ,

quod ve atque verbo appellabatur Kanobin, (a ) Une

g?:,rm

de & Joannes. Aven

x

tinus iCribit , hunc fu

-

mmaor

ifle primum füundatorem mona-

fterij Virorum. Ceelibem eum

fuiffe confentiunt , unde Laértiu Herip-

vt

puim arguit , qui folus eum uxo

ratum feripfzrit , Theana , Brontimi Croto-

"

Xiatis filia ; cüm tamen alij hanc Brentini

uxorem , PJthagerg dilcipulam

Pytbago rae

uj

dicant , alijfilium aut filiam.

fiiia caftita-

us l

Cetté $. Ineronymus lib. contr. ovin Py

tbaoora filiam Virgem schero Vi

rginum prafuiffe dicit , 6v c

affitatis eas inftra .

tis magfftra

m

xiffe docbrinis,

Quüd autein ftudium hujus P

ythagorice Congregacio-

Igu'.yi!l»ïl'»,

nis tuifle pates? $.. Archizpifcopus

Florenii»us paulo ante citatus « id expli-

ydl

Cat , quam virtutum & diícipline obfervantiam tenuerint Authore -

4

& Infticutore Pjt/agora

|Nam Q Pythagorei frequemtiam: buysfcemods dechs-

"

mantes in [olitudimné

ï,fl'ü'v

1

& lwis defertis habitavére.

Hic etiam dicit $. 4* bine: Cur P

Philofopstam cffe meditatinem mortis , q

ytha.

il 1

m& eda.ere lbertatem.

uetidie de carcere corporis nitentem ani goras

foii-

Ergo cenobium

jini

in defertis erexerat P yibagoras . tudines cle-

ub; àb hominibus fui fequeftrati

tantó opportunius quinquenne filen- gtrite

TU

fuiflc cunc poteít, poftquam difperfi

;atc(i D

tuin obfervarent 5 quod fa&um

d

Crotone

( x) Kaph. Volat. Comtehr.

j

l. 18. (;-y) Alex, ab Alex. 1. 3. diet.

Pll

.(2) Math. Bc?oäï. ia (ymb. Py

geni, »c; $0.

tb- (a) Gceil. noà. Attic, l. l, 6, 9.

--

3IZ

Zuand p Pontifice 31, Dndkimó Rege 22

lis Pl

Inftvocus à Crétone fuerant diitipuli ex faifa conjürationis fa(picione.

Lege ób(e-

COf

Dodorbe: ero , que alibi de Brachmannorum G G j ymnofophij aruss &aco &t Keligione

pilent

eubodoxis dixi, Ait autem Genebrardw , Pythagoricos , muitóique altos Gracorum

Ingri

Sapientes , ad zmulationem Bracbiannoram & G ynuooph: fl erum , Ubilofo«

fatlt

phorum Indie , fefe compofuifle ( b) Vei maxime autem admiran-

iil

dum eft, qubd Pyrfageras luos inftitueritad examen confcientiz ftricté

m

fedulóque faciendum. — Fertur difcipulos admmoncre (olitus , ut ifta quo-

Qdvl

tidié , ecüm domum ingrederentur , id eft , cüm ex fxculo -i-p coenobrum:

tiamel

4 Exaimen

- conícientia

redirent , dicerent ;

Mi

- Quies pretergre[fus ? qu'd ge[ffum in tempore , quid non ?

quotidianü

moxi«

P

facit.

Ita Laértiu , $. Hieron ymus i yrhagoricos fatetur duorum temporum

li, d5

. mam curam haberi voluiffe, matutini (cilicet & vefpertini:id eil, eo:

"

ts

rum ,quz acturi fumus , & eorum , qu& g:fle

]

ftant carmina , ineritó aurea dicta,

gimus ; unde hzc ejus pra

Tto ]

Forma exa-«

N«que (omnuim teneris in oculis aceipe.

Til 4

,m'mis.

Pris(quam diurnorum faclorum ter untu

mutedque wmmmgi*nwri&ï

Duiy|

Qui (am trasi(gre[fus 2 quid feti ? quid mili ,

Hlfe I

Quod opertiit , nan fadum &f t

,

bUF» ]

&

primo vecole , &

pa/feä"

Orfuà entem

*

n

Mala quidem fi feceris , dole ; bona vero

gaude. ( c )

, folémque Atam , duid

Addit Lazrtiu : Eu cruentas boffias offerri probibisffe

ihb& &Q

NG

effet finc fanguine , adorandam, — Proprium nibil arburanduim,

Qu certé A esg

Pytbagorjci

Anirham liom'

—

Qd !

veitibus al«

igiolorum potiáis quàm fxcularium eft obfervantia.

;

Ngagm

bisanuén, ntsimrmortalem efle

Íemper & ubique inculcabat , &

animas purasqui*

veró vinciri à fu-

Illlmyl

em atque purgatasajebat in e

xceifum duci , impuras

fíl

Laudes

Diviass in ámic&tu candido & calto cors

r:js infraétis nexibus

fï[u&m

I

pote celebrandas prafcripfit.

Reuchlinus alibi adhib

itüs , afferit : Sacris

yinofit,

P. Bouldue

N

ficium P ytbagoricum maximé veuftum fuiffe , quod pane &

?)Wagu

.

«rg jaudes accumulat.

cujus doctrind parit ats

Sa

li

€ hic fubingredieris P )fbag

Éorum ftu-

é

idololattie contraria C pra[ertim dogma de fa

erificisin vino ( funila 5 de quie

Tirn)

penda inter. , P Iutaycbus jn Numa , tradittonem ex Semo ,

id fl , Melcbiledecbo [ubindieate

l

]

fe charitas, 'Cd) Quautam in fuis difcip

ulis charitatem , & fraternum amorem

i

T

Ü

Ü

qui fpeciofiffim um ex

(*

u

mplum. rcfert

plantaveri: , ex 5. Ambrofto liquet ,

(ed:

Wi

duorum Pyrhagoricorum , qüorüm unts pro altero mort

i adjudicato ;

teretar Mie.

Vi-

) mm

antea domum-dimiflo , íe vadem ftitit, do.cc rcver

-

li þkw

deatur fandius Doilor, quantis. ericómijs hoc factum ce

lebéct, (6) D&

f

: (b Gcnebr. et. g. (c). $. Hier ]. 3. cont, Raf (d) ä, Bould, l.

"h

g , de Ecclo

anícleg.c.8 (e) S. Anibrof. L 3: deoff. e. 12

p —

—

zi

*

"T

opiné Mundi 5 37-—»3. Legis Mofaice $96, |

his Plutertbus * Eos nulla conjunétos fanguinis neceffitudine , folum

Leec

Migit

communis doGteing confortes;fi quando irà provecti in contumclias etu-

piffent , priufquam occumberet fol , dextris jun&tis inter fe complexos

05 Gritt

lm 1 lllhik ü*

in gratiam redijffe, . Illud Pjtbegericum preceptum collaudant, quo Que homi;

ftatuit ; Fugandam totis vertbtts , ? ab[csndendam igne & ferro à corpore eqruiu i vitanda

m adii

enca d

dinem ,ab animo infcitiam ,ab trbe [edstionem , à doma difcotdiam ; ab ouinibis 59* |

antemperantiam,

atilug

Et Pjtbagore quoque mandatum eft : Pablicas femitas

Seculária

efle vitandas , id eft : ut [aublicus explicat: popularem vulga:éique

( onu

vitam efle vitandam,

omnía cone

Eugulitus ait idem effe , ac fi cum Apoffolo dixiflet ;

temnenda.

Noliteconformari buic faeulo.

Surius egregie docet, quormodo fecundüm

1

yrin d*

Pythagericam do&rinam : Animus a vebus [uó [en[um cadentibus omniuo disjungen-

dus, & & conver(o ijs vebus , que animo ac ratione cerz

i.'id ci;lü

untur , fil ap;xä preparan-

dus , ut honeftum ip[um ,ipfímque benum videat, Cf

XXXII.

ag

Relegequaío Num.11 ubi videbis eliquos P ytb«goram habuiffe pro

nato [udeo; alij pro facto , ideft Profelyto $ utpote quem circumcifio-

nem accepille dicunt,

Magnz de

w

Alij hunc pro ipfo Ezechiele Propheta ; alij pro

Pythagora

Daüujelis Pro

pheta auditore ac di(cipulo; alij ex numero difcipulorum

opiniones

Eli& , & ex reculari obfervantia , intra quam continebanturin coino-

bjjs , pro viro Religiofo , vel etiam pro fundatore propriz Religiofae

-

familiz tenuctunt,

Nec plané defunt rationes id opinandi. A4mmia-

Druydes fe«

ii d

nu Marcclinus dicere. videtur, quód Drujdes ( quos Religiofos fuifle

&antur Py^

alibi docui ) in inítituendis fodalitijs füis Pjthacorz obfervaverint de-

n M

thagoricose

creta , utejus bzc verbainnuunt: Dr

uyde ingenij celfioris , ut autberitas P y-

j M

thagora decrevit , (odalitijs af ricli con[ortijs

» queflHionibus occuliarum terum alta-

m

rimque ercddi [ust , ey defpectantes bum

4V4 , Qitnes animas prontntiárunt imtore

ii

cilio t

talés, (9) Noítertamen P, Boulducur potiüs P ytbagoreimà Druydibus in-

ftructum arbitratur , àquibusipfe funm coenobium in forma monafte-

NURU

rij coniiruere didicerit ; de quo P/igiws. ( h ) Alij Authores fufplcantur ,-

Pythagoras

? Bouhfi'

F ytlagoram. ex Cavmelitana vitam religiofam haufifle, & ita fecundüm

i^

cum Pytha-

01/l

SS. £lie & Elifeiinftitutum difcipulos íuos inftruxiffe , cui. opinioni im-

goricis Care

TT

primis favet Abulenfis , dum ait : Alios quoque , qui non fuerint Fi/ij

melitz,

ph

y

Pt

Prophetertim , cum Carmelitisfuiffe , qui eruditi fuerint ab eis in do&trina

J

legis , & in rectitudine morum. (i) Secundàm hac omnia predicta

j

y"

j

non miror , cur dixetit [anblicus Philofophus , ex Chalride S yri« oriundus;

qfäloï

Pjythagoram frequenter Carmelum a(cendiffe , & ab incolisloci füí ceptum,

.

l

degere

iscon-

)ï'

lbi; plerumque folum in tenklpþlo

r

folitum. (k) Nequeh

tentus

jl

i

( £Y. $x inxvit. S, uftin. 13. Aptil, (g) Arhxh.Marc. lrs.(h) Elin,l z7.

j 1' ,'

c[(do

€;39, (i) Abul, inl. i. B.eg'. c. 6. q I (k): /Iambl. m yit, Pyth, c. 3.

*

:

314

Myaria. . Pontifice 3. loehimd Rege 22.

hg

'tentus addit , tamip(u

m quàm ejas difcipulos veftibus albis ufos fuilf,

lg

Effenerum

(1) De albis Pytbagore vettibus etiam JElraxm atque Suidas, uade&

g

ícüarores, P. Daniel à V1

rgine Matia meritó fübfumit , & ex eodem Jamblico probat ,

[

p

G

P ytbagora dilcipulos Effinorum ritu in obedientia , paupertate , caftitate ;

perlu

filentio , ab(linentia , di(cuffione concientiz quotidiana, iu vita Colle

ttf2 de

iali convizifle , ínque vefte, uti prafertur , alba. — Cuicorrefpondet

GT

Canobij forma ; quam Pliniw alib adductas , fcribità Pythagora fuifle ob-

fervatam, ( m) In quo !

píe etiam pro fe teftes adducit Jofephum Ju-

üpi

närcrpr:

daum. (n.) Genebrardum (0) &famofüm Xezanam, ( p ) Hacomnia

fi ita fehabeant, Monachifmi unà & fanioris fidei femina inter idolo--

jritn

Ws

Jatras Pjtbagoram (parfifíe oportet, ita ut quoufque ejus doctrina pcne-

ET

travit , veri Dei ides etiam & monaftice continentiffime vite fama pe-

j

quad

netravit, Adhanc materiam fervit ctiam Eagguliuus , qui cum proba-

IT

re infifleret , qubd Graci artesà Barbaris didiciffent , & illi horum dií-

4j

cipuli extiterint » inter alia fic habet : Teffantur eutem non. modó [acra Lit-

ter& , Grecos à Barbaris natos , ut (uperiüsoflen[«m , fed ipfimet Graci fe jumores

LU

di[i'äæam

- Barbanis efe , &* dochrinam » [ermonémque ab illis accepsum : Qmnitianque eff te«-

thïfmfe

flimonium s P ytbageram in. g yptum , Solonem , Fudoxum , Platonem acceffife ,

m;w.

ut Audient eorum Sacerdotes.

Offendi [uo tempore eorum ambulacra illic à Sav

cerdotibus (cribit Strabo. — Symbola ida (ua P ythagoras 4b eis detuliffe , c» [e

(

duf

4Egyptiorum more circumcidiffe fertur* Fui[fe eum n Judaa , & inmonte Carmee

M. E

Pytbagoras

lo babitáffe perhibet Jamblicus : 1n Z&g ypto queque annos duos G. viginti etm peree

tl

gontisCar- £7;

Datum , de quo X antiphonem (cripfiffe prodidit Porph yrim , amplexum vaaresite

m

anuum , ttt. d

;

meli cultor. flitut4que. ZEg yptiorum Saterdotum , rogáfféque Polycratem tyr

/

Amafomm Regem ZEgypti , «micum & bopitem , feriberet, — Vt. fieret dif-

*!.f/"doï

cipling eerum pavticeps.

Venit , inquit , Q ad g yptios P ytbagoras , & Avabat,

lïmf D

Yl

& Chaldaos , à quibus vationem in[omniorum edidicit , vaticimaque , & in 5g)p-

to cum (acerdotibus eft ver(atus , (apientidmque C [ermonem. g yptiorum . didiuit,

il

Áth

lu

Sic Porphyrius, Tullsitem noffer : Cur tantas Regiones Barbarorum pedibusolie

vit? tot maria trau(mifit ? (q) Siergo Pytbagoras Carmeli fc habitatorem

Vi

&i

:

rzbuit, quisoblecro aliam obcaufam «ó commigráffe fibi perfuadeat

An Tudaus

quàm ut ab illis pientiffimis Religiofis nucleum vera Philofophiz , im

Ltj

fuerit.

feiii

& Theologie addifceret ? Ex. Laertio non obícure colligo , aut Pyth«gos

r4m Judeum fuiffe , aut varia & lege Mofzica eum Judeis oblerváfle. Ait

EY

iil

citatus Author : Eum de mundo & cafto corpore fervando dixiffe? E«n

t

munditiem expiationibus layacri(4, & 4]þergiqibm ficti , vacando à fqneïe ,€

[

f

U g

(1) Id.ibid. c. 217 ( m) Dan. à V. Matia in via Carm. p.g. €4 g. n.25. ( n) lo*

feph, cont, Appían. (0) Gencbr. An.3944. (p) l czan, An. 3515. (4) Euglzi

UP

ER

uuus undi 3573 Legis Mofaice 896.-

219

uforind

bili , £* inquinamento oimtü . morticim[g, & pellutiscarzibus abf inendo $ trigli[d,

M

- 4€ [apijs , ovifg; y € que ex ovis ne(cuntur animalibus , fabis quoque && cateris ,

Ubi manifeítutn eít ;

Mults exX -

ilia ts

que probibentur , qua templi tn yfleria v que facinnt,

ludzis fals

€a qux dicit de expiationibus, lavactis , afperginibus , vacatione à fu-

, cl

tem didicit.

a viti t

neribus, morticinis, cubilibus, cibis pollutis; & Moyfe tumpfiffe, Ca-

tera de pi/cibus & ovisac fabis ipfede fe addit.

Certà do&i(limi Au«

cotte

thores ex O:xdine PP, Ce melitarum conftanter afferunt, P ythagoram & ejus

htl

t hii

difcipulos fuille Carmelitas , Elta (v Eli[ei letatores , citantque commue

iter precactum Jamb/eum ; allerentem : 40 /£g yprijs quibu[dam nautis op-

) tiets

a n

portumiffané vn lutora , que [nb[unt Carmelo , monti Phonicia, agpellantibus , tan(-

vecits fut P ytbagoras , ubi (olusin templo ut plurimum degebat.

P. Daniel 4 V. Pythagoris

loótiuye

co! fuiífe

M.rta [ic de P yrmagera t Bandem vite orationem eo loco euulabatur & dilicit ,

Vi

Carmelitàs;

j ungi

quain dJ:[Jipazla's poftea tradidit 5 prout palam innote(zit ex collatione. inffituti pro-

quinam do«

feliomis Propbetice cum . degmatibus & ob[ervautijs Pytbagorica (ihole , in ctiyus

cuerint.

[ honnd

alumtis vefligia & velutiumbro(a delineamzuta cermobantur virtutum imonaflica-

ii t

fün , obedieutia feilueet , paupertatis , G caffitatis, filenrij , abflnentia a vino ,

7 jw:j':u

dif-uffioms (ui quotidiang » vire CoRegralis: 9 quod magis marum , eriam albis

j

i uj

veflibus feu pallijs utebantur j ut babet ideim Jamblicus. (* ) Hinc jofeplus con-

tr4 Api2. hzc de P ytbagora.

P ytbagoras igitur Samius cüm fit antiquus quidem

jilici

&tate , (spisutid vero ?. Divina pietate Pbilofopbos ommes . excellens . non (olüm

WW!H

qua uoftva funt agynovi[fe mavifeflum eft 5 fed etiam &mulatus , ut ex mültis. appa-

y C

Tct.

Hermippus de eodem P ytbagora fceibit : Dicitur enim veré quod ille yir

"TL

multas judeorum legs in (uam tiavflulit Plilofopbiam. — Videatur didss Dater

»'xum st

Danicl. ( É) Item idem in visza Catmzli , ubi etiam Effenos ait fu:fle affines

ii

P ytbasoricis. (t) Lezaua famolus Scriptot ea quz fupra de Pytlagora

1/; f

L

Jl

q, Ü

À)

fünt allata, & ipfe repetita confirmat; ( ) allegáto quoque no(tro P. Pyrhagort:

Bouldico ( wv ) ubi dicit , Pythageram: faiffe. Effenorum fzctatorem. Et corum vite

d

faifle in f ituci ejufdem , ut Effeni , quod ex Herodato, Strabone, Laertie, & cum Effeno»

unrcone

TL

j—'ffbe'* probat. (x) Et l, de Eccl, poft leg. dum ait & 9. P ythagoram Effenorum ,

En.fHSa

j tdfb

m

.

vitam prof. ffum failffe.

I pfe autem Lezana loc, cit. Yat& confert vita

haolt

Buf

& inftitatumtam Ef'sorum , quàm P ythagoricorum , quos poftzriores ex

j Pïff

E«£rtio , Juffino . Gellio , jamblico , Scatellio , E agubino, & Lippomanno fusé de-

n

Ícribit; Quietiamad Annam Mundi 351j. idipfüm inculcat , dicens :

i

M

Et ut ugo verboplura concludamus , Legat ,qui volet P ythagort vitam , carmina y

if

N

, € pleraque pror(us ijs fimilia , quibus

jv

f)ï;;f'bla » bierogl yphica , G- documenta

-rz

Carmeli

M

thm

(r) lambl.de ;it«?y-dïiag c,ar.

( f) P.Dan in breviloq quadripart.fund 4 $ s.

Í

(t). Id.in vin, Gazm. p. 3. €. 8. (u)

Lezan in Annal, S. Elian. Ord. Tom, l,Ann.;5-4';-*

(n Ii'

E

)

2

"

(vv). P,Bould.], j.c: s.de Ecclanteleg. (; ;gc;g l25 617

|

J

h

Aäm*iz? 3. Pontifice , Joakimo Rege 22,

?atribus Sccietaiü

ifmd

Carmeli incole C al Prophcta imbuit erant yveperiet, — Ex 1

hacomnia refert & roborat P. Jefepbus Andres , qui decarz 39. laté hoc argue

i

mentum de Pytbagora profequitur , ajens: Eundem , üti & quamplures

hat

Pltoy

ab eo defcendentes difcipulos, dogmata & obíervantias quafi religiofas

ex confuetudine , quàm habuerit cum fanctis Prophetz E/i« difcipulis

fiif

in Carmelo commotantibus , verifimillime & probábiliffime haulifle :

Wj

llegat jam fzpe di&tum [amblieum , fed

jj

Pythagori-; ( y ) pro qua opinione idem a

corum pul- & P. Nitolaum Scutelliam. Eremitam S,. AuaufHint,

In Colledan. de vita -

Áint

at

cherrimum phagerg, Auguffinum Eugubinum Gc Lippomannum. In P[alim, 4. ad id : Ira[-.

infiutums (s (v njleperiare. — Exinde per feriem dedücit , quomodo Pthage-

Guthá

14$ (uis preícripfz

rit paupertatem » obedientiam , caftitatem , filentium,

Mpuns

LUCT

Albahorü- abitinentiam à vino, examen conícientiz &c, — Quos & veltibus albis

vefimenta. indui pracceperit,

Addit Author : Is enim erat monaflice. di(cipline [eve-

feig.

riffimus Elianorum ob(ervantie vigor , ut vel Bthnicos hbomines in viros quaft Reli-

f i

Dittiy

giofos ,& Auacboretas trans[erret. Poflquam P. Andres (üpra notatos teítes

Alumnatus produx:ffet , tandem in hzc verba cum Lezaua finit z Liceat. proinde untm ,

Cyr

Carmelitic. gec ignobile , Carmeli noftri encomium . tion praterire , quod ( ut plures ex noftris

thupri

wfinuerunt ) ipfe. veluts orbis mufgum jure ba

beatur , cum Pyrbageram velutt

1 i

(

Ecce defcripfi

primum Philofophorum ante[iguanum 5 alni

2

uum nadus fuerit.

(c) &

LO Atf

An Apofto- breviter vitam & mores Pytó«gore. — Kedito ergo ad N&um. 29. & Apo-

lus Pytha- jial;am ibi deductum infpice n

num horrenda illa facinoraà $. Psslo cnu«

ff (

goram €OB-«

demnaverit

merata de P ythagora ullo modo fint intelligenda ferio

perpende 5 & cette

n

contrarium ex tot tam Orthodoxis ; quàm adeo ethnicis Scriptoribus

Ws, q

m

reperíes , adeó ut cercus fim te adeó facile hunc maximum Philofophu

fitg

ad sternas panas non effe condemnaturum, - Nolue eondemnait , G

itluj,

&0n condemnabimam.

P

LT

XIXXIH.

A. F ythagoraad P lato

nam pergo videndi causá , an vel ipfe tot pia«

Áf

culis, ab Apoflelo recenfitis , fe Dco & hominibus reum conftituerit,

Val

Platonis

Sed nilin ejus vira & actibusrep

erio , quo tale de hoc Philofopho judi-

Y

rz filium fuiffe ceg-

mores & vi. clum ferre debeam. — Huncnonquidem ignotum ter

Qua

ta,

novimus, cüm Fatrem habuerit Aziffouem , patriam veroó inclytam Vrbem

[oient

Ejsottus — 4rbertep(em , paternum genus à Codro Kege permagno , maternum veróà

vain(

fplendidiffi- 5 Philofopho longe laudatiffimo , duxerit. (z ) Mira de ejus na»

inus.

IT

tivitate communiflime Authores tam antiqui quàm recentes referuut j

Wi? mp

Apes in ejus

Pïæ"

tanqnain

eum nempe duin adhuc vagiret in cunis, mirá coclitüs difpofitione

x

"Q; il l

inianusore Venturm

Alabellis

fuifle: Nam ut Valerius tefta.n':r: (aJ) Dermieuti «pes inel

inellificant.

injere-

(

(y) P. Iof. Abdrcs.So&. I E(, 1. Decor. Cz.zrmcli. Colon. in. $. Ann, 1669.

u) ]

Mlro

: (z) Ehil. ?crg- in ü:mpl,l 1.5. ad Asn, 4?30. (2) Valer. Max. l, 1.

P —

—

E

77 Mzm:li 3322, Leg&; Moþicæ $ þo.

iousdartl

infervebant , fignificantes [ingularis eloquij (uavitatem sid. quod $, Atnibrofio po-

iat&hoca:ga'

ftea quoque , & alijsà Dco defigaatis contigiffe lezsimus, — Vincentius Bel-

quiyis

luacenfis ( b) cum alijs & hoc addit ; Secratem dicunt , dum. Ariffon , pater

al g

P latonis , eum ad eundem Socratem inffruendum deduceret , mocte pracedenite fom.

Pullo candi-

li difgi

miáffe , in finum (uum advelare pullum candoris eximij , &* vocis canere , && defi-

do nimis &

ne haii

nu (uo catit4tido voláffe in celum : qui mox poflea , utt Platonem. [ibi pra[eutatuti canorocora

llicum j

vidit , (omnium de puero boc interpretatur.

Ita Vincentius , S, Antoninus hoc )p- paratuse

j d

füm ex A4puleio recitat. (c) Bergemen(is non puerau Platonem , fed jam

lil

adolefcentem ad Secratem venifle refert : H« primdm litteras apud- Dioneimn

yodorjij

Grammaticum didicit : Vicenmit audivit Socratem , quo mortuo Crat )lum , & Her-

mogenem audiyit .

-

Bjus prz-

l, (lnli

Faiiws dinde annorum viginti novem ad. Euclidem fe Mega

. Ceptores,

veliudi

ramcontulit, — Debinc C yrenem profetlus T beodorum. audivit 5 pofleain g ypto

4

n';f(ip/if;! er-

plerifj, ereditus. didiciffe ibi etiam. Prophetavum Oracula, (d ) Laértiusde eo

fic: Sotratem audivit 5 eo mortuo. €rat ylo , Heracliti difiipulo 5 Hermogetis Varie pez

yoxi n

Parinenidis P bilofophiam tuenti ,opevam dedit.

Deinde (e ad Euclidem contulit. vegrinatio-

vtl

C yreuem profeitus Theodorum Matbematicum audivit s atq, inde in Italiam ad F y- ncs.

g

à

thagoricos , P bilolaum atque Eur ytum conceffit, — 4b bis fe 12 A& yptum ad Prophe-

tas Sacerdoté|que recepit 5 regreffus vero Atbeuas in. Academia. commorabatur,

n n

t d:fcriyï

(€) Genebrardus eum tredecim annis Heliopoli cum facerdotibus , viginti

Aunis vigia

T22

veró annis cum Soecrate manfifleaffirmat ((£) Autbor Viridarij ortum Pla-

ti ftudet in

il

tonis , & cjusprima receníet ftudia ;ubi poft alia? Needum . fatiatus tamen

JEgypto.

: -,X& euti

Q patrie amorem defiderio amplioris dotkrine poflbabens , in eas vapiebatur Regio-

nes , quas fama [cientiarum nolilitate celebraret, — 1m Z&g yptum profedius fapien-

gt

jlolpit

tiat Gentis , ierogl ypbucis occultatam notis ,ne per[picua vile(ceret , &* minusobvia Veram de

eo dectti-

jl

in mnajeri e[[zt veneratione , à Sacerdotibus , illatazm veró a fanciffmo V ate Jere-

nam haurit

mia , Hebreerum Philo(ophiam tribus diffindham (peciebus à Dapbuiticis Hierophan-

(.otp

tis haufit. (g ): Eum veró in ZEgyptum vetram de DeodoGtrinam vel ex

traditione Hebreorum , velex ipfis (aeris Litteris na&um eífe , jam fusé fü-

m«lüfffj;

p

