— fftiant 5 (atuvitat

em cavendo , ut inmicum «nimo pariter C? corpori.

Et qaaj-

Ed:s iväw

of

&ultz.-

tiam teguims quoque due funt [pecies , voflis setltinque » de edib

us jam dixt. effe

URf

incultas & extemporaneas ,[achas ad praentem ufum tamummodo, — 1n vefte au-.

PLEIT

tem. eadem apparet [implicitas ad avcendos calores z fegora. Pro peliseis eva 4

fiit ij

Veftitus;

tunicÁ iu byeme s effate verb exomis aut snterula linea. Hucufque Pilo (d )

i hn

qüi pergit dicendo,

hos Moj/is difcipulos ( ita vocat tales Religiofos )

falti

Moyfisdi poft feptimanas cenvivium celebrare. Defcribit quomodo orent,

RUT

;zïpun"

affideant &c. Defoeminis feparatim affidentibus ita: Adbibentur men-

Atl

[e femime quoque , anus plerag, , fed Virpines 5 noncoatte caffitatis , fieut apud

(llay,

:Annofe

Gracas quedam (acrificule , fed [pontà continentes pr amore [apientig y cuus fia-

Gttfj)

dio per totam vitam centeup[ertmt. voluptates vorporis , nimirum Divine tion wore

;Viägincs.

LT

t 4lis prolis cipida , quam [ole Deo chare anima ex (eipfis pariunt , excipientes pro

do percipe-

/&Himr,

pro (emine imelligibiles Patris vadios , -ut decveta fapientie contemplan

hi DT

ve valeant

Omitto alia plura , quz huc referri poflent.

Sufficiunt

At

rapgu.-

autem dicta ad comprobandam vitam pgliqm Religxixoforum The

fgm&'

&

(4) Philo. lib, de vit, conténipl;

nr

ts

/&

D

tih M'

.f-./zfn.mäs'x Mundi 3 5853, Legis. Mofaice 1100--

437

L

tanim 3 quosaliqui oinninó diftinguunt ab Effenis , utpotequi ex folis Ja-

4«is confiftebant , cüm Effemi etiam viros ex Gentilibus fidelibus admi-

lrl —

fu. «

fiffe vidennur. - Certh Effenorum 1n(Litutum , & vitz rationem egregis

gt il s -

depingit ecants , infignis ille Theologus , & in fequentia breviter pun.

t

d Ltl

ea diliribuit, 1. Abhorrebant à volupta

H

&, & vivebant calibess

2. Habebent bona communia more Religioforum. 3: Non utebantür

r

n D)

famulis , fed fibi ipfi minillrabant, 4, In vitu fequebantur aullerita-

tem, $. Albisutebantur veftibus, 6. 1n qualibet urbe erant multi fi-

l ïlm 1 W*

mul. 7, Maxima apud eos hoípitalitas,. 8, Sine viatico facicbant iter,

tf

quia ubique feré invenicbant (ui inftitutihomines ,à quibus gratuitó ha*

TULTME

bcbant-hofpäcium. 9. Peculiati ratione erant dediti pietàti . 10, Ma-

y, M

,

né ante folis ortum nihil profani loquebantur , precibus & orationi-

j

bus intenti, rr. Poft preces quifque conferebat fe ad fuos labóres,

l yinit -

12. Dcinde iterum in unum colledi , & líneis velamentis przcincti,

f

( mt*!iäu

frigidà aquáà (* lavabant & purificabant. 13. Poít hanc lotionem ibant

modefté ad cenaculum , ubi facerdosante & poft cibum orabat , reli-

T W; x

quisalantibus, r4, Perado prand/e fedibant ad confuetos labores.

j

15. Quibus finitis eoritu canabant , quo antea pranfi, &tG. Servabant

77 D

accurate filentium. 17. Sine Curatorum facultate nihil poterant con*

u

fanguineisdare. 18. Novitios quadriennio probabant, 19' Accurate

ia

Íervabant Sabbathum, 26. Credebant animarum immortalitatem,

"At

21. Aliqui inter illos futura predicebant, (e) Eadem-habent Serariw

g DT

& nofler P. Beulducus ( f^) quz ipfi quidem etiam ex Jofepho dcfump-.

Imniïx'? í

ferunt, (g) cujusalicubi de Effenis verba fünt: Ad^ Deszmn cundla vedi-

j

gunt : immortalem animam duunt y ywffitiem autem vem preiio[em . pro qua

TL

erium u[que ad mertem puguatdum effe pradicani,

In templo autem anatbenia-

j U

[ofephue

t4 proponenda probibent, — Saerificia vel bo[Hias ctm populo non celebrant , quod

ludzus de

jl

fe plurimim 4b eis putant rowaditid. vel [anicitate differre, — Et menità (e à com-

Q orti

Efï;n—i $,

J

enuni congregatione di(cernunt , vemotiz (acrificia facientes, — -.Cultu veró marum

Im;mflilff "

4rque converfationis optimi. — Ad . colendem terram & exercendam omni [Ludia

j

l.

i

intenti, — Ilud etiam babent dignum &$ valde snirabile, quod in alijs naninvenias

/,*WW

I

Gentibui tavi Gracorum quam etiem Barbaroram , quàd emines illis cbes in. media

"L

"

funt , C omria ab eis in communi pofidentur, — Nilil amplius inter eo$. ditior

il

u

Füifüï 3 ?t;',f?ll P&üpeïWf d?jï',ælid,zt.uï 3 46']:2' sgibil g;j«;'(/;g;;ä pgfïiä&ü- Et illi g/üzdem

q

T

boc medo [e gerunt, (h) Sed neque Ethuici dc; Effenis filere yoluerunt,

»UWC u

& ha-

ur noícas tam inter Hebigosquàm Gentiles eos notiffimos fuiffe,

rii

MPW

bita-;

jl

( €) Becan. 1. de Anal. c. 10: q. iO. ('f ) V?Sou'ld. tib. r, dlc Ecel, ant 1eg. c4

1n

?5) ïïfe?h-!- ä'; às bell, ludze, 7. (p2. Idem, loi8, Antiq. c, 25

D

E.

98

Toiada 1. ?omz"fz;þg* 34. lobahná Dute 255

:

Plalusde bitationem JaRituiffe, | Ita enim de his Plmim: Gens fola intoto erbe p

ïætef

Effenis

p f

c&teras miva , (ine ulla femina » omvi veneve abdzcata , fine pecunia » [ocia palmae

( gtl

rum, Indem ex &quo convenarum turbavena[citur,

Yergé frequentantibus,

lcc ipl

Gemé vocat. quer vitá feffos ad inures eorum forruna flucbws agrtate — Ita per [culorun mila

W,([i füæ.

avraom s C operedibile didu ) Gens &terua cB ,in qua xemno necitur 3 tam facunda illis alit«

quanemo

dümde

naícatur,

vun penitentia efl- (1) Nil minüs etiam Selime de illis £ ffents , qui i

Pïcyhimm

]udes finibus reperiebantur : Inreriora ]|udaa , qne. Occidenteth. contueutut y

lii

Efent. venent , praditi memoralili difaphná, — Rezefferunt à vitu Gentium uui«

D

Solmsde yer(aripm ,. majeflatis ( it veor ) provideuti ad bunc moram deflinat, — Nub&

d Qatt

ljdeme

ibi Jeminu : Venere [e penitis abdicárunt, — Pecnvian ne[ciumt, — Palmis vidlie

fAnt.

Locus ip(é

fule Ef

Neme ib na(citur y nec tamen deficit hominum multitudo.

J Natim

Éxomni

addicus eft. pudicitia » -ad quem plurims heet undique Gentittm properest , ul

ente non

us

nifi cafti t2«

Adinittiiur , nifi quem caflitatis fides G* wmnoventig meritum! pro(equatur 5 naut

tellatur,

quiveus e[f , vel leyis culpz , quamvis [umná ope adipifcs ingreJum veht , Divinie

me aimiffu,

Mu

pàs fuprnoverur, — It per iuomen[inn fBatium [aculorum (incredibile didlu ) &tt1«

-1 fin u

tia Gens eff ceffantibus puerperis. (( ) . Porphyrius ctiam de Effeuis teftatur ?

QMNKS

Porphyiíus

Omnia €os habuiffe communia , charitatem mutuam, & abftinentiam y

non potcít

| Don

nonlaudare

patientiámque ante omnia coluiffe; cultui. Divino intentos affidué ;

LE

tam forti animo praditos, ut necari fe przelegerint ; quàni Deum ne-

Eflenos;

) uiud

gate. Cruciacus ita fpernere fueti; ut im his ridere foliti fintzunde

XJ 2li05 Cff—; [

alacres cünr cruciarentur, animam emittebant , quód animas indubié

1 Qf

?

crederent immort;les, Hiprmterea abftinebanttun animalibus mul«

tis, dum denique incontinentià quáliber, fiinc factunr effe addit »

m) ggtï

|

Orütie t

ut multi inter eos (utura przdicerent, quapropter.Prophetze nominae

, adjato

s. Cyillus

banture . $i Cyrillus Alexandrinus adeo magni facit hoc inimici teftimos

lil

üium,üt dicat z Memivi: urem ( Porpbyrius E(feorum , qui i [udau erant v

'quanti zcfti«

Mif

metiefti- -

& de illis [ic dicit : Ab ille autem viclit«ndi con[uetudime , G* ad' veritatem 4€

Q n

moniurm

pietateim exercitatione merito i

illis suulti etiauy futura: prauo[cunt , ntpote qui

Rar

lyaw,

Porphyrije

ver(antur in

88. libris «c varis. purifiationibus » Prophetavümque vejpon[ise

mphüï

4Autem in. predicaronibus aberrant. CE)I

ftos Effnos poft Chrifium pafluar

jph]m i

pre alijs fidem Evangelicam recepiife

fafe teftantur antiquiffimi fandté

3d 'j. ml

riec non Eufb »

Patres Hieronymur , Cbr yfof emur , C yrilus , Epiplaniut ,

U &

Ca[fianus , Sezomenus , Nicephorus , Beda , C alij.

TE.

fündatorismeminite

- De Efféis duma fcribunt , vix aliquis eorum

Effenique& pj adeo Genrem «rerianm vocat, que per ficulorun

millia duraverit,

n

Authorem

m' W

habuciint

Solinu aateni, eos, alt, per immenfüm fpatium fxculorum ita propa-

( o

em 5

atos fuiffe , et( ceffancibus inter gb's- puerperij, — Et qp'timä"qllïd

ATT

UET

(|) d

d

€i) Tácm L 18, Autiq.e 2 (E) B.L $616

r Mundi 3583 , Legis Mofalee nos,

i5

hgt

fle con«

nam fucceffores primorum ab orbe condito Religioforum fui

10

metiam

"

quentar.ïzïæ,

(équitut, — Serarius cos à Cineté credit ortum habuifle, ( m) 1de

hcc ipfum ex $. Epäpbanäblprobat. ( n ) Boflius , Cartbagena s Adrianita ,

tllv n

ii

Eulelius , Legana , & reliqui Scriptores ex inclyto Carmelitarum Ordine ; An ab Élig

dum de Effeuis tractant , conftanter aflerunt , eosab E/ja , Elifzo s & filijs defcende-

feur,qi

) CODEAUR

Prophctarum ; id eft » à Carmelitis defcendere, & hoc inftitutum religio- riar.

fum uíque ad cempora Chrifli & ultrà propagáffe , ita ut S. Joennes Bapti-

[

fla , &ipfe Chrifiw cum B. V. Matre íua , fecundum ritum E(fénorum vixifTe

i, X

d.cant-

P. Donicl à B« Virgime ; Filsos Propbetaerm inquit. poftea vocatos

pl

fuiife Effenos,

0) $. Lui4s in fcfto Pentecoffes ait : Veros religte[os ex om- Nodiffimi

j, n

Qi Natione , que (ub calo eff , Solymas veniffe , ut adorarent, ( p ) Quos tempore

ijtl r

Jo«na. 5, Patriarcha Jerofolymitagus; 'non nifi Effenos feu Carmelita: fuiffe ^poftolor&

u

teílatur.

Adriania , Judaorum , inquic , meliores, Elie atque. Eli[wi difcipuli

j t

E]Tzriziapptua&i funt, (q J Cümque in talibus Ecclefiz Apoftolice ,aut

I[MJ ) N:

& Mona-

fiatim pot tempora apoffolorum recenfeantur aliqui Monachi

PTO

€hg,ut$ ELnob de Amaibum , Agabus Propheta , Bafihides , Tele

[phorus , & Aliqui T

(unencit

fpccienoz —

Dun)[u Pape ambo; Spiridion , Serapwn , Elpidion , Helenuws , Protfius , G

min.ti,

os alidi

gioc yuthbus , Eugetia , imó ipfi SS. Automus , Paulus , Pachoviius , Dafilius , Be-

Jeuin I

tiediclio & alij: ;ndeinfignes Authores opinantur , fi Monachi fueri.t,

uv

alios eff: non potuiffe nifi Effenos (eu Carmelitas , utpote. perquos anti-

x indali

qu ffinum Mo: achatüs inftitutum ad ea ufque tempora promotum &

db

propzgstum fuerit. — $. Fr

anci(cus bone [bei : Effenos verivnominss , ait ,

Ü

!4![*, ;

"I

E.ü ]

floruiiie ufque ad Chriftum.

a f0

coadjutores Ape[folorum. (

rj ?oüca hdem Chriffi füfcepifle , fatos

j rett

Libri Machabeorum. de. Affidea loquüotür ( t) quos Interpretes

H

jf t

& digiofos fuiffe ex ftimant » & Afid«os dictos effe putant ob aífiduum

ii

eulcüs Divini exercitium. 1ta cum $. Tlemá Rabanus , 'Hi«zga Cardinalit: amds; &

I

[

j

Lyranti , Dionyfiws & alij; — Lezana late probat . 4ffidzes fu.fle progen'em ipt Reli«

)

ü!, Mi

Prophetarum, (u ) Quorum etiam acta & geíta receaüfec. ( w ) Hoc giofi

Jf

u

jplum iractat & probat Serarius ( X ) Cujusconvenientiam ex Jo(ephe

jl

n

addvcit, quieos Chafidin , id ell , Dessgnos (cu pios nominat,

Alibi dicitz

/LD

nof l:?

Effeues & Aaidæaf Ío

lis inter fe nominibus differre ( y ) Becanu citatus

Qqgq

*

dunm

$

: mem Bu

Ea Seiár ín lib Iud;e, 3, v. 16 (2 $ Epiphan, hzt. 2G. (0 ) P. Danielà

man

B. V. in Brevilq. quadr. ( p) A&, a, v. $. (q^) Adr, lib de orig. vit. Monaft « $j

j p

(t) P.Franc, Boa. fpeiin Carf, Armoim. fcut. 9. (() Idem ioid. Scut. (6. (t) 15

qu;

Mach.2. v 45 &cap. 7: , 63. & |, :. Mach. :4, ,6. (u ) Lez. in Annal, Ann 3638

u)uï

(vv) licim Abno 3859. (x) Serar, lib, de Efa,

jn

(yJ kiemin Hatin, Machab. p, 3.

ek o du tlb

d

ais

E

A

N

J*'B

O

Pontifice 2. loiadà 37, lobannd Duce Y3;

?

L

gæ?.;zi.e

Àn ijdem

duin de Effeis (cribit 5 eos ab alijs Effos, ab alijs Hafideos , Affiditos fate-

4

j jefpe

cum Effenis tur appellari, (z ) Sic Petrus I"aflelius Affileos eofdem effe cum Effnis

affirmat, ( a ) P. Beuldacus Effesoruin nomen varios varie deducere teíta-

IG

B[ll)?dl j

tür ; quos alij E(fos, alij Jeffees, alij Heffaos , alij Offzos; alij Ha(id«os no-

U05 iT

minent 5 & hoc ultimurm nomen ait frequenter in Píalmis occurrere $-

ubatore

in [peie verb Pfalie & v.4. P[alm, 11. v. 2 Pfalm, 15« v« uo. Pfalm. 49.

tïpermrio

Afsidai f« v g, P[alm. 1. v. vt, Pfalm, 88. v. o« P[alm, 132. v. 9. Pfalm. 144. V. 17

pius infacra

r

5criptura

[pecinlifyme P[alm, 49. v. y, &* P[ali. 74 v. 2, — Allerit autern idem F.

ff;

Mi d

- Beuldutns , E,

J

J

205 alio infüper nomine Ha[cienim vocatos fuifle 5 qui hac

o ominati,

fiim, (

omnià nomina docet cOincidere cum Eso[cim , ab Enos ; fubjungendo ;

Cum igitur Effeni , Hafidei , & Hafrionim ijdem fint . atque , ut didumeft , &

WA

hi Icg:

sox declavabitur , (anzium Eno[cis iuflitutum ,id e[f , arior quadam Filiorum Dei

Wtos lacr

di(ciplita [ervata [it 2 filio ejus Cainan in futs difeipulis , qui prererea Cinei [unt.

m

if w

, appellati , & abi[lis ad Cenezaos dedudia fit , à Cenezau ad Hebreos , ab Helren

Varia horüa qd N eczvenos , 2 Nazareis ad Rechalitas , quos (ub[ecuti [unt Effeni ; fponté dein-

hg

)

&om

UM

inàras ceps excutiet , quy E(fenorum C Ha[cianorum nomine fuiffs corrüpta , vel alios

quém Eno(caos , Patriercba Eno[cis difcspulos feitatores effe negaverit

N

(b) His

Din

a

hi

s verbis

fldi !4'

pradictis Authoribus pro Coronide rirmum. accenfeo, dict

N

confirmantem : Affidei f didli à radice C bafid ,id eff -miféricors , fandus , pius

df

]. f

- quales bos f:iffe teftatur ]ofephbus« Et P(alin. 78, v.2. C^ 2. ubi de bis anitur ,ut

bic v. i17. explicatur 5 Hofidecba & Hofijvocantur , id eft pij & (anti, tum pra-

LT

feffiene Religionisc? fide , tum preflantiá. anerum , inquit ibidem Genebrardus,

Pr& cateris ehim majorem Religionis zelum ( (anchuatis fludium pra[eferobatt y

Wmïi Ü

lt Muj

fpeciali (ocietatis vinculointer [e devinti , & fpecialibus inffitutis non mínüs quam.

tiomine à reliquo populo diflindlà , fieé us munc Religiofi, 1d infintatur 2. Machab,

N Afj

!^ i

14 . 6.. Q a Jofepbo paffum , qui ques Scriptura Q? Goriomdes Affidos vocant ;

ipfe Effenos ubique. nomsnat $ . cofdem fuiffe fufé deion[Ieat Seravius , cv olim

Vg

Rechabitas z Cingos didlosvult Joounes. Mayuna s C alij vounulli , ut - dixi g*

1 n i

Eorum in- weroto, fub fiucm. — Horum Prefedus (eu Prapofitus Generalis jam erat ]udat

Á 70V1 n.

fiCe t

fütuti tatlo- Merbebieus ^. MAcb, 14. Y; ,. Antea folm Decimus (eu Decadoncbus ibid, c. p.

V-ult, id el , ex decem viris unus » qui cuum Prepo[ito Generali outiia ejus Ordinis

V fug]

LT

adinitiffrabant yinquit jofepbas,

lbidem anfinuatur fani civo. , id ef , herbavum

ii

efa coutentos vixiffe in montibus C? (eluncis, — Deve[urretfione cartis C* anitas

m

rum immortaliate , exemplo Judg Prapofiti (ui , veligiofe & pie. (enfffe, c. 12«

ly

"Wt

ul

D

V. 43« Vxores ntitqtim vel non üifitardé duxiffe, c.14. v 35, — Zelo Religionis

t qr

EW

admiralilt , ( animi faztätudine ineredibili fuiffe exemplo Juda fratrimaque iüiuf,

"

(t)

en

e

(2) Becan. lib, Annal. vcrt. & nov, Teft, c. r1, (a) P.

asf läï?: ^ V?üäiii

ij

-

€. ll,

-4 o .-—— Y

d $ à 8« $. . (b) P. Bould, liby. QE Ecc], ant, leg.

E..

-

n

»

| As Mä&ä&ï 38585. Legis Mofaica 1160;

-

Q RAR C ao . 3$..— Et eadem oimnia de i

"

Af

Jfaem tefianur Jofephus uterque

j«m [«pe «itatus , Epiphanim ,

Ev febiu , Plnius , Solinus , Bayonius , Sera

riuw ,

T

ducentde

4lij. (c) De 4ffiácis porro 5

*aptüra commetnorat , eos ab Alimo &

Bachide , cum exercitu.contra Judaos venientibus

Hafnto

» pacem requifivi(fe : pos Alcimg

at -

uos tamen Alainu fecreto , & faifi

fimme quidem , Regí Demetrio Ceu & Bachiacs

turbatores pacis detulerit (d') quor

» Pa

um ipíe pofteanon abí

que ingcn. gc'rfcquun-

ti perjurio & immani facriiegio fexaginta interfici juffic.

(e) Horum tut.

| 14

mortem prad.xit Vatos R.gius ;

m d

dum ita ingemuit : Caraes Sendorum

-

tuorum , ( (auguinem tp(orum «cffuderu

at in eireutu Jern[alem , mon. erat qui

K

quf&ä

- fepeiret. (£) Eorum vitam nonniail tan

git Textw per verba hzc : Tunc Cloriofa

.bjungcaa'o:

€ongregata cft ad cos $ ynagoga A[fidaorum

TU

jforus viribus, ex ifraél omtis Volutiae Sorum ia

il u

nusinlege.(g) Coreimsquideri h

inc eruere conatur , 4jjfidaos fuifie s. Texta

! Ciüällfi*ff

viros iacros, fed milicares, & quafi equitesrcl giolos, Dic»ergo Affideos memoria

. fitffe mailites belli fncri , qui feiles prolege & Synagoga. momen. dabant militie

7) 18

( fav& . quales peftea fueyunt amlites Templi , €7 nunc funt erdines militares Mcli-

; /þanrr' äfi? '

TR M

tenfium , $,. loanms, $. Stepbani , Theutenicorum )C fmnilium , qui pro Ecclefia Cornelius

Doa contza Tareat , Savacenos , 49 Darcticos genero[é depugnante — Cum enim — Ati- a füiffe

; (0)

tiochus [atageret evertere legem Dei ,

ii v -

Lemplum & $yuegogam , Deus excitavit. equites te«

Affideos , qui [e wiliie

jeera: devoverent

» 46 pro Templs legique tutela pugna- V'&iolov

/u, f

fent , (éque ommbus belli periculs ulzro of

[2

rrent«

là u cffe paiet primó ex vo«

agimr X

£: Synegoga 5id ejt , «&E0s , collechio , congreg

W* — Secundo ex vece : fortis viribus,

4tto militum pro S ynagoga tuenda,

Ternió ex yoce ; Voluatagi

usin lege 3qui [culucet:

v

/

veluntarié ex. zelo legem defenderet C? propugnaret,

uüre Affidei junxerunt fe

rg[zfe(eäþ(-

( dude Mechabae , quafí. Dua bdlh

[acti' $ ac ejus precip

W fuére milites , per quo

$; Vnde id

ii

tot tantdque obtinuit victoitas,

ld patet ex lb a,6. i. y.6

probetur -

2

*

Ipfi , inquit ,

qui duuntur Affidei )udaorum , qubus praeft

]udas Machabaus , bella nutriunt

( tl

€ (editsones imovent , noc patiumur Regnum «ffó quietum. — Sunt bac verba bo-

145,6'551 -

um qui affideos quafi (cditio[os accu[Abant apua Demetrium Regem. — Et ex

ii

6 7,v. 1z. ubi Affidei , quafi prums , cum Congregatione Scribayum trotlant de

7 u

pece communi cum Baclnde G Aliimo iueunda.,

Vau&de li

quct eo5 futffe v.sos unos

i^ $m Ifrael honeratos.C* primar 05. (h ) ldem ibidem

Serarium , Jofephum ,

,gd?f&'fgï

Stephanum , Genebradum , i ermicllum , $alanum » G Delrum , dicentes: Affi-

Alios Au-

jj

daose(lc eofdem cutn &ffens , opp ugrare agorcditur:

TL

primó quód tunC theres ope

Effem nondum tuerint. — Se«undo quod £ff-i non forte-

» fed Jejunijs cx- pugrate

TR VO

hautti pocius apparbermia Teri

i) : quod ncutiquam b.lla curaverint,

. Ítd oracioni; ledioni & conte

;j

mplaitoni inüxtcrint. Revereor Cornee

TT

lu

j

Q'&*Iz

(c) Titinin rsMachab ? v.7. (4 -

2, Machab.14.v.6. ( e ) 2,M«chib 7 v.13

:-' (

a

Segq &t) PH!?SV.A-lcq. (87 v

Machab 4,v..44, ( h ) 'Cox—a. in 4. Macb, a, 4*

—

^

—X

z

:|

- Joiadá 2. Pontifice $9. .[afgmnä Dure ä-ï

t

Contra Cot liäm ,contra quem tamen tot aliorum partes tenco. — Ín Baronio non fes

nelium con-

| Protí

cluditut.

perio; quód dicat, Effénes pauló ante Chriflum fürrexiffe , càm potius-

&

contrarium afferat. — Citat quidem Plinium & Solitiim , oui millia fecue

po[keru

Caufà ne«

:|

4

An Effeni

E

,lorum ftatui Effenorum attribuunt , quos tamen putat errá(Te.

gandi Barorie eft : $i emim ta: nobile ac propé Divinum vivendi genus ante tos

j

Rechabitis

pets

fint orti,

P

[ecula vigebat apud Effenos Judaos 5 queratio eft. , quod nec in veteri Teftametto

f

Doeinc

nec noyo , ulla de eo veperiatur babita mentio, (1) Sed fubalijs nominibus,

nonie

ut Filiorum. Det , Prophbetarum , Filiorsm. Prophetavums , Recbabitarum G.

7

n

digtit

Effeui prius fuére comprehenfi , de quibusut

ij

ue mentio in Seriptrris fa«

&ris recurrit, , Bene autem E«ronius ibiden negat Effenos efle eofdem cum

tigi

;vmï

I

H

Rechabitu propter diverías quafdem vivendi Regulas s optimé ramen

(4ti

fübjungit : Ceterim . baud, icogmtum erit dicere : Effenosa Rechabitis defcene

dictn:

deve : nam etfi Rechabitarum inflututa ceffzffemt , non tamen genus illorum extin-

um e[l 5 de eis evàm. Dominus dixerat : Non &ejiciet vir. de fhmpe Josadab ; filij

hoc T

confe

Rechab , flans in confpettn. meo cunctis dicbus, — Sed & ex 8, Hieron ymo pros

bat, Recbabitas tempore Sedecie ; Kegis Tad4, ab inftituto fuo ( etíi id ego

(tini

Duii

non conceflerim ; defecifle , id eít , (eptem circiter fzculis ante C/ri»

t : quibus fi ex unc Efferi fuccefferint , fecandám Dti pollicitatioe

LU

nem , utique non paulo ante Cirifium inchoáffe potuerunt, . Quód

K e

Affidai fortes viribus dicantur ,idque de Effezis Cornelius dici non pofle

velit ; refponderi poteft; de fortitudine animi potius , quàm corporis

gu

*

lbi fermonem efíe,

Al

I

i

hibs

ANNUS. MUNDI 3591, Lepis Mofoice 1

1I,08. .Perïodum fui

tepti

"Artaxerxes

regiminis hoc anuo quarto Olympiadis nonagefimz terti& complevit

decimus Per(arum Monarcha Derius Notb:s ; qui filium Artaxerxem , propz

prtto,

Memno

l[&fC(

inPetfis.

ter memorid miram felicitatem Memnonem dictum , coronz fue here-

dem habuit. Quoad res Religionis cüm nil de ipfo dicendum ha*

h

fegit,

ptoq

beam , ideo ad alia propero.

Hoc folüm de illo conítat , b

: ellis Gracas

Ti Cotaliter fuiffe implicatum,

tftdts [

I

ANNUS MUNDI 2608. Legis Mofaice 1125. Dies vicis &

L

E

r

Mortuo

"vitz fuz implevit Joiada Pontifex , dequo Textas querulatur ob maléad-

loiadà tg;,miniftratum Ecclefix regimen ? ut qui cüm infidelibus amicitiam &C

Aitey

C" ^

pe fchifnïa

affinitatem contraXxerit: de quo fuprà. Eoautem fatis fundto turpiffia

mum fchi(ma in Ecclefia fa&tum eft , à [ofzpbo defcriptum, qui cüm poit

Mi

NXE |

Ioannes Pa-Jidam ( Joradam.) Joannem ejus filium ( Bfdras ( ) Jonatban vocat ) Prin4

paleíum cipatum & honorem facerdotalem fuícepiffe dixi(íet , poftea receníet,

Qu

fratrem in.

d

m,

templo tru«

quemadinodum ls fratrem fuum Jefum ,ad Pgncifxcäsum afpirante

cidat,

dn

( B;eäeïï.:voaig-läb;nagg Chrifti $4.n. 6. (k) E(d BR T.

t»ä!!

/m*(x

-

st

d

|

]

!

Cmnm Ma?zdï 3623. Legi? 5Molaice i14o

p

TT

Ín iplo templo occiderit.

Unde poftea vel maximé confufiones circa

ümpilü

Pontificatum . ortum fumpferunt ; & immunitare fublaià Reges im-

N

lia hn

pofterum ab els tributum extorfertnt,

ANNUS MUNDI 2625. Legis Mofaicg 1140.

De Ducibus

L

atl

n 13

Judaorum poft Zorobabelem diíputavi Amne1o2zt.m.2. Ex didtis Zorobabelu

npm

poteris per lineam Refe MifWllam nunc prodit ejus nepos judas, Iudas Dux

grini

Dux inclytus ; qui poft patrem Jan- Ben- Re(am , feu Jobanuam , À $. Luca- udas,

n d

nominatum , primaturn Ízcularem inter.- [udeos obrinuicex fanguinis

dignitate,

Gordonts. cum P/»lone Hircauum cognominat , dando eidem

m

Bef*

jdenat

triginta & unum annos Regiminis, in quo & Mercator confentit,

larmindis autem non nifiannos quatuordecim habet, WVereniu Jud& Hita

ime u

j

£45i nomen imponens , in hoc numero annorum cum P/ilone confentit ,

dicens : ]udas Hircanus Princeps Judeorum. eft annos triginta unum.. (1) De

ID

hoc Duce etiam A4zoris ; quicum ipfo quoque patrem ejus Jeanam , &

gmdlb» )615]

confzquenter cterostanquam Ducesagnofct, — Jaddu , inquit , fuccef-

ym p

fit o Pontificatu patri (uo Jonatbe : ". Dux erat. Judas Hiscanus , filius joanam

«tl idfg*f

Ducis,

m)

^

anc

.

ANNUS MUNDI, 2622. Legis Mofüice 1149.

ArtAXerkes -

ul)icirziig-

. Q

Meinnon exaQbis quadraginta in Imperio annis thtonum filio Artaxerxi

Ocbo evacuavit. Fuit ille Memnon cupiditatibus nimium deditus, Ut Artaxerxes

n pOH*'-

Ochus Mge

«

qui te(te Plutarchbo ad. trecentas fcxaginta concubinas , praeter uXores

narcha,

aluit ,ex quibus etiam centum & infuper quinque filios genuiíle per-

hl

hibetur, Ante mortem ajunt Darium filium , ex legitima uxore fuf-

ripotmd

ceptum , tanquam primogenitum , pro fucceffore declaráffe : com-

o

perto autem , quód iíte cum quinquaginta fpurjs , fuis zqu& filijs, con«

ul

j

ttaíe confpiráíIet , hosomnes ftatim occidi mandá(Te , & fic pauló poft

(e It

i

morbo & mocrore defunCtum effe. — Ocbus autem , qui ejusimperium FHomo tur

nb

ptoeoadijt , homo & ipfeían? truculendiflimus fuit; adeo ut cxdibus bulenrifümg:

s u

Cedesjungeret, Sceptrum geflit ad annos viginti tres : de quo Salpi-

Jus ; 1dem Ocbus ( utin feculeibus quibudam (criptis legs ) natura immitis ,

jl

"

cupidufque bellerum: traditur ; nam ? arma finitimis antulit ; & Z&g yptum , que.

T

Ante nultos annos de[civerat , bello vecuperavit. — Quotempore etiam [acra eorum 1dola £gy«

,

j

Ó apim ,in Deumveceptum , wrififfe traditur : quod poftea. Bagoas » (pado ejus , pà dcxidez

^

' z?xüï

^ Natione. ZEg yptius ,indignatus contumeliam Geutis , morte Regis ultus eft, (n)

jam

Memorant Zg)pto in. poteftatem redadtà , Mempbimn , & cateras urbes

ya

n

mutis nudáffe ,cempláque diripuiffe, " Hoc tantüm ideo memoro, ut

" ïQCM |

tantb

[u'

difCat Ledor, Per(a idolorum femper hoftes extiti(l"e ; unde &

- faci-

jj

(1) Vero

HeeP. 1, g.

L

a. lie Cbron, án, aöss-ääa bgä& Inft, 1. 6.c. $6. (n) .s»f

-

Plïchlü;

94

Iosathan Prottifce 38, Judà Hiriam Dute s5.

faciliüs ad cultum unius verí Dei (e teduci funt paffi , coclo obftetricanz

nldi

te ad hoc & propitiante, IHoc odium erga fimulacra aiagos Per[arum

LL

Theologos , infigniter foviffe atque auxiíle nil dub

ito , quorum non

a

paucos bene de Dco vero fenfiffe jam fzpe alibi afferui.

1

pante

e

Hoc feculum etiamà Graciz PP

i

NT

ailofophis efE nominatiffimum , uti

& à Poertis, alijíque viris doctiffimis, E Medicis Princeps & Coriphzus

um

Vir fäpïcn-

UT

tiffimi hu*

ceterorum Hipporrates: Ex Statuarijs Pol yeletus & Phidias : Ex Pictoribus

Xeuxis , Parrbafius , & Tumantes ; & Pogus Pindarus , Zcbilus y Sophocles,

jliui

jus llæeu)i.

iv

-Eunipides , Anflophanes ; ex Philofophis Diagoras, Parmenides , Democritus ,

if

Empedocles , Zenon , Eleates , Archelam , Ariftappus , Meliffus , Avcbitds , Tavene

(0tam b

d

tints , Socrates , ipfe Plato: Dequo hac pauca ex Sebaífiano Veronio addo ,

(itos

ad dignam ejusrefricandam w emoriam: Plato , primim diclw Arifloteles,

quidam- Gracorum Mo yjes ,(-pieutwe Amiffes , Poulofephorum omnium Primnceps ,

Q m

Q,T

Sapientum apud exteros unus voft ar omnuim , 6 totsus Gracie clavifumum lumen,

Diut 5ocratis auditor , plura s« qua Mle repudiabat , difceudi cupidus , g y tum

perto

Platonis

o pr

peragravit , à [acerdoitbus il sumeros , * caleflia accepit $. Mo pfis hioros ,ut

gxæconi;.

* erédyur. , legit 5 Tarentum ad. Architam d7 P yrbageraos verit , G ymmo[optaflas

LT

«udivit.

tiorun

In (crmone tantam adbwut elegantiam , ubertatem , gravitatem s ut

Jovem. ejus (ermone , fí. loquereiur , u[urmm vbilofpha dierent. — 1n doctrina &

lj

praceptis tradendis. [anclitatem. profejus eff quandam , que maximaen il apud

lo er

. emnes conciliavit oputitonem,

In vit« quoque , quam calebs cafli(que duxit , 1n-

f (

tegritate plurimum excelluit ; negabatque fibi placeve bis i die (aturum fieri 5 vel

UT

unquam peruoclare [olum; ut ex ejus epsflolis recitat quinta X bu(culana.

Studie

f

N

$n om

'fgo» à

o

x.

n vita, fuit indefeæ , 4ique anno uno G odtogefimo feribens BROTLEHS ef.

feprim

l,

ANNUS MUNDI 2636. Legis Mofaice. 1153.

Quanquam

lg,

Imperatores Per[arum alioui hucufque hdem Catholicam fe&tati vidcane

Wt

Ochi eruen tur , adeÓque Jud«os ejufdem Dei cultores omnimodé foverint, acgra-

W

tijs & privilegi]s exornaverint ; Ocbus tamen , ut erat homo fzvus, &

Vaf

tà tyranfzis.

cruoris humani firibundus , ncc ipfis adeo Hebrgs parcere fuftinuit,

Mifv

De eo legitur; occiíà forore focruque vivà d.fofsà , patruum euiam

,

Hocanno;

Il of

cum centum filijsatque nepotibus jaculis configi juffife,

qui fuit Olympiadiscentefima quintz primus , occiío Perdycá , Matt-

M

Xxm

donum KRege , in acie contra I//yrosdirectà , Regnum Maccdotniium us

D

bernandum fufcepic Philipps , pater Alexandri Magni , Princeps talis;

l

N

qui omnium kHiftorrcorum calamis meruerit depi gi, — Vr fuit utique

a fi-

ln

bell.c—tqr 3 4 fuá virtute Arnene , Bitb ynie , Tbtaécie atque Tbejalia Regn

"u^

T

: ko) !cxg Chtoa. Anno 3580.

ft,

A.

p

$"

*

etrium

779 Muand; 33"5—6'.* Legis Mo/äz'c;;e' 1153

| 497

Prjon

wul obrinuit $ cautti(que fuit , malens amari quam timeri.

-Sed & tovibus gra — Philippus

A Qd

vi5, 46 petiens , qui iram diffimulare plerumq

uUe ( vincere noverat ; blandus quog, Mae«do,

:

. pariter C? alloguio ;

inlidio(us tamen , qui plura promittebat , quzii fervare vellet,

m u

Noye

apd

rat etium gratiam in odio fingere , & inter contordef (hucre difcordiai 5 &

ripha

uirumque gratiam quavere (olemnis illi con(uetido erat. — Ez intev bac elo«

lort

quia , G infiguis oratio acuminis , Q folertia plena , ut. mec ovnetui facilitas , nec

fl

faciliteti imventionis deeffet ornatus.

Vini nunquam wimis cupidus C* avidms

fiodtl

— feit , fed elrietate digeftá in fuis actib

totam bellis

us-anoderatus erat. (p) Ciüm Gredam

uomodo

|Tatik

jam propé epervatam reperiffet, Atbenienfes prim

Ó per foe- fbiviamad

TINU

dera f

bi rcddit amicos, exinde Pocogios

ditos facit

,mortuo eorum Regesfibi füb- Regnum

n

» ità Thraciam & 1l Jriumin poteftatem redigit: que Regna paravezit,

cüm ruríus

! Prmii?»'.

xit. . Vifis

ab eo defeciflent, armorum viad obedientiz jugum retra-.

p t

autem hujuímodi rerum increinentis Gr«ci bellum fociale.

per coufoederationem aufpicantur.

(EJ tn

Olympiadis centefimz fextz ans»

;mo primo Olympias uxor,

filia Neoptolemi, Regis Molofforum , Alexandrum

Magumin ]uc

W!/M

norum adole

em edidit, id eft , 44no Mundi 2540, Hünc tredecim an- Alexandit

j s

Ícentulum Philippus. ariffotelis curae ac difciplinz fubdidit, Magai or-

Alij quindecim tunc annorum fuiffe

aíferunt,

nud

Arifletelem. vero ad íe . ws.

T

hifce evocàáffe litteris traditur ;

Philippus Ariffoteli (alutem. - Fileum mibi ge-

nitun [ito , quo quidem Dijs

p m

gratias Ago, nontam peritde quód matus fit , quam

n

pro eo, quàd na(ci cont

igit diebus

vit&tue : (Pero etenim fore , ut edücatus extdi-. Eidem pto

tífque abs te , dignus exiflet cy

nolis $

praceptpr

guál

O rerum iftarum (ufceptione. — Ariffoteles

Ari(toteles

ergo , ancea Platonis difcipulus ,qu

ód idem P/«te pauló anté, Annonem-

gytwusä-

pe primo Olympiadis centefimz

affignatur

oclavz ; id eít; octoannis poft nacum

Alexandrum , diem obierit , & cy

&ca4 in Macedoni«m venijens » Alexandri -

nquam

curam & ma

(

gifterium füfcepit

»quem integris quinque annisdifcipu-

d

lum habuit. - Conflat autem ( tun

t verba Plutarcbi ) Alexaudrum non Ethice

«

t4ntüm. «c Politica , verüm etia

gY

l

m oicculta masi(7, ardug di(cipline pracepta cotm-

BI

[uhinvih

-H

IE

lm fAM

lcmodo t;m de Philippi

quàm Alexendri R eligione aliquid dicen«

j

"m

Jl

di fe offért occafío,

De P/il;

ppi quidem adis laudatiffuma fit mentio ;

:

ut quód oblocutores & detra

&o

Philippi

"

A

J

res beneficijsnon penis emendavetit ;

Macedonis

Item quàüd, dum o

ptimà fortun

À frueretur , fibi monitorem conftitue-

T

rit ;qui (ibi

pia coníue-

: 5&'&5!

- fcilicet ita

quotidie mané fürg

enti acclamaret ; Hotmninem euim e[fe : quo

tudo,

tumidiores animos

comprimeret , & fortunz inconftan-

j

fiam , cateráfque vitz humane

miferias quotidie perciperet , & ad eas

Íc comparatet, Caterüm idol

é

; R,gn&mi

orum contemptorem fuifle Or«fius ,

ex

- (PJ Bag.in fuppl. Anno 4847

. 06

Tonatban ?ontifïce ;8'; lIud4 Hircano Duce $3

z fl

bis : Phbilippus pri

die quith intef?

"exeot Vincentius Belluacenfis docet his ver

| tde?

effet optandaus ? vefpondiff Jevtur f

359eo*tm

ficeretur interrogatus; Quis finis bomini magis

| &no

"Guizoc he.

eum effe optimum , qui viro forti poft. virtutum

facrarum gloriam in. pace vegnanti

dj

? dcdecore animi (ubitus & celer inopinato

ferro po»

&is,

o fine conflilatione corporis ,

. Dusi;

tuiffet accideve ; quod ip(e 1

nox obtintuit .

. Nec ab ivatis Dijs , quos (emper patvie

n

Ho:ü tem. p

enderat , quoviimique temp

la Q aves C fomulacra (ubverterat , quin ut ipft vides

li lr

b

( q ) Qui ergo Deo*

-

pla & aras.

atur , eleciffimam murtem adipi[ceretur , potuit iimpediri.

quxdp

rumicanium rempla fubvettit ,

fimulacra eontrivit , fané

h,

fubveitit,

d & hanc fidem filio Alexandre

.de ipfis fidem hab . iffe

quis credat? Sc

Jl

infti.làlf: non ambigo ; imó

& veriorem de uno Deo Do&trinam per At

jl

K&riftoteles

ffotelem tradi curá(f: : quam fi Ariffotelem profeffur

n fuiffe oítendero,

t At

De Ariflotele ergo

auo;cnede

eandem Alexandro tradid;fle jam fatis probavero.

j

Dcoien- potiffimum e(t ; Platonis difcipulum ex

titiffe ; ab eoqu

e doctrinam de

: / iïilgo[!ey

Écrit ].

Dco unro didici(ífe

Quid autem Plato

de Deo tenuerit , fcriplerit, &&

fitonjy

docuerit,abunde ex diéctis Anno 3373. ft. 22. patet , qUa r-

legas velime

4t4)

Soiü:m hocaddo ex $. Hieron ymo : Amiftot

elem (ine dubitatione prodigiuas

hiyy

Projter

gra-:zdöq

ve miraculum in teta natura fuiffe.

quod etiam refert Bergo«

At ii

cio ( Lyeeo. ) multis enn

*

H flerentiffimé 00

yram.

unis Dei (aa$, & addit ;

Tandem càm n Y y

cuhumac- guiffet 3nvidid commuri acctiatus , qu

àd de Dj

sion vedlà. (entiret , mituens ne s

CM fidmy

