rat 5 quanquam Rex facro Pon:ificis impul(u opus non adeó habcrec, mus Ponti

u

Hocautem

CX.

ütpote , qui à Spiritiifantioin omnibusíe dirigi patiebatur.

to IN

-tcmipore, quando Salomon ex Angelo homo factus eft, diem obij(f. fu-

Al

- fpicor huncSacerdotum Principem, cui in officio fucceffit filius 4cbi-

énturi

9ia4i , de quo non femel [eir& meminerunt Pagine.

De cujusaétis Pon-

tificalibus ett Scriptura pil exprimat,in eo tamen €

od il

eta.

x plïtïtum conádo il-

väud Po

-*

-

[miïïif;'

Nonprocul à ps;o:priä flipitepoma cadunt.

iM

Caterüm i

n Ecclefia hoc anno floruerunt aliquot Propheta vel

II,

thold

mexime infignes, qui é collegijs füis religio(is egreffi legatione pro Dco

Atf &

-funtfuodi, Sientergó fub Daride inprimis Natban famofüs extitit , qui Nathan Pro-

)

g/i]üf

Pavidinon tantüm Dei voluctatem de templo fabricando primüm ma- P'

?

eta nomi-

teft]

nifcftavit, tanqnam interpres divinus , fed & pofleà eidem lapfo, nomi- ?2tfimus.

j

fie ac juflu divino , peccata fua Improperavit , pxnámque taxavit, & ita

ml

ád veram con'ritionem induxit , veréque peenitenti veniam a&utüm

oi'(icm

promifii, Perhune ipfum Deus difpofuit, ut David filio & Betb(sbeu

ïa*fh'

fuícepto nomen Salomens imponeret.

Adori& ambitionem ipfe primus

-;gnïs Ü

y

Betb(sbes nuntians eonfülium fupgeffit , & ipfe apud Davidem effccit, Davidis &

üg tün

quód Slonios ftatim in. Regem fuerit un&tus in Gihon, qui iplusdenique Salomonis

2

Davidi geíta omnia proprio volumine deícripfit, (b Idem alio libro Yitam & ge-

g('am;'

4&t: quoque & faCta Salomonis expreffit. (c) Nec minorem tunc tem- f'adcferibit

(

pori: gloriam promeruit Gd Propheta , qui Davidi , à facie Saulir pro-

;du(ïh'

fugo ; 3uid agendum effet, infpiravit,

Eidem Davidi pofteà populum

n

rum«ranti , Divinam mox iram indicavit ; tri&mque malorum triftem

€oneeffit optionem, & in area Arefina facrificium inftituendum pro Deo

.

t

placando fugeeffit,

Tandem & ipfe geíta Davidis in proprio compo-

. Alij Prophe

fuifle libtolegitur, - Nil minüs laudem promeruit A/ius Silonites , va-

E

m

t* dedi &

)

riorum librorum fcriptor, (d ) 1n fpecie S«lomonu a£ta exaráffe legitur,

fan&i,

luH

MN*

])Hroboame pradixit , decem Tribuum R egem evafurum.& fciffuram R eg-

j

: .ïiiHebræa.rum: Pofthzc veró eidem aureorum vitulorum Avthori gra«

uth

viflima quique infinnare von abhorruit, - 4dde cuoque Videni , id eft,

.pus

Jerobonsinm in. fcripturam redegit. — De

Propheta , vifionem þfuam.ccmra

E

Pro»

yb

-^ (b) 1. Daral, !9-!:19? [ e) P

Rta!r 9. Y. 2Qi (4) 2. PQERQ-Q- Y. 223

/

-

2

onMelimaai »?ohtiþ'c.e 16. Salomb?te?iqää 4

de

—'P

rophetis Afaph , Heman G Vditbum

, quorüm mentio in titul

is eft Pfalimo-

dicunt, à tempore Davidis prophe-

dii

rwn. Heébr&iin Chronologia majori

ü

táffe, — Alios plares extiuífe inter Hebreos.

facilis eff conje&turz , cüm

liter producere fo-

&i

fola notabilia quoru

ndam gefta Textus occafiona

ff

leat;

Inter Gentes tales etiam non

defuiffe inde conijcio , quod non

ii

minüs etiam in' Gentilium Ecclefia rcpert

E

i fuerint Religio(i , quorum

T

e,noneftaegandum, cüm femper 1us

aliquos Prophetiz dono claruifl

h

Ecclefie Bodores dcderit. Deus atque Prepéetas ,

fgpär«*qluibus tanquam

füundamentisfolidavit Ecclefiam, ( e )

Ü

ii

l.

ANNUS MUNDI 29594. Leg

is Mofaice '511:'. xïffidïmus huce

nm : vidimusquà glorio«

r]

ufque $alomenem: quà fán&tum Deóque dile&

t

Lugubris fum & fapientiflimum : vidimus q

uà didílimum ,

totíique mundo ad-

Sed cheü'! cecidit alti

ffima hzc columna : obícuratum elt

W

, Salomonis mirabilem.

- lapfuse

hoc aíttum lucidiffimum : evan

uit hoc nomen magnificentiflimum :

seft ad infima : dilectus Deo

u

qui fedebat in monte Teftamenti , detraCtu

(

prz alijsinnumeris , fact

useft inimicus,

Salomon , quis credat ? Salomon

li

cecidit: lapfas eft Salomon ;

& lapfusurpiffime ; uttimeant omnes alij ,

quife ftare exiffimant, — Tam flebil

s autem eft ifte cafüs , ut ipfüm tan-

f

cendum relinquam. Hoc folüm

Wl

gerenequeam , fed LeGtóri € Textu dif

pro alleviando dolore dico,

Forte malé perfuafu

m füb fpecie boni

p

Nen babebit uxores plu^

li

.etrü(le tot uxores dücendo , cüm lex dicat de Rege:

)

rimas . qui alliciant animium ejus

C£) Imó & Chan«n

&45 t.;;mtö licentiüs

us

Dei vericultum füfcipientes , S«lomonem

fuperaddidiffe , quod iiteuni

H

fiam

Dei peculiari modo non tantüm per tet

Sedn&tus cre;äere facerent ; fic Eccle

*

1808 jam yá-

Á

per fommi« repías perft

onas orna

ri , [ed & infigüiter ampliari ; ita ut Sale

nas.

cillans legem Dei fenon pravaticari , fed me

ntem Legislatoris perreót

:q']f

olus eriam fuo

tf

affequi exiftimaret : prout 4poff

tempore dixit: Legem erg?

deflrsimusrper fidem ? abfit ? [ed lege

m fF'atuimus, (g) Santlin hic ait: Egopoe

UL

T

tiüs eiflimo , Pbaraon

P filiam ejnrafe: Z )

ptiam Religionem , G. Habraorim

mun

U

facra fuiffe complexam , & eA vatione falvà Hebreorum lege Salomomis &bala

tibus

Ls

inire petuiff: : q-iod finie dubio fecerant ille fewrine ,

quie alienigenm orte paren

centubials vintulo 1pa&litiycopulata: [unt,. ( )

De Naatia prima Salomonis

L

üí

pe Salömow

&

am alias Salomonis

(i

Il

tis ux Ori-

conjuge jam alibrfaprae

DomikunusA Soto tenet » etl

?

bus.

i'honore fotfan'ad Tadatfmus fuille conver-

^A

ltnt

conjuges pro'obrinendo tàl

Il

fas ; prout & fzeer TeXtis ideó

eas uxores Solgimeuis nominet. Ci) QuZ

can.

R&k ]

ficut ex ma;o—'*üne vcram fidem pþofircbantu-r ; ita ex

ümj&i refpectu

"

dem

]

H

Ephef.?,v 20.feq. (f). Deut 17.v.17.

$4

$

*

5

-Sotin4 feridifts 39.q.unica.a. T. -

—(g) Rom, g',sf.gr; (h) San& ib,

(m)g

N

—— —

)A'nnïm Mundr2994. L&gis .Mj'ofalicæg s

41

P

dem iterüm dereliquerunt. Jeasmes de Pineda-(k ) longum efformat

yte

difcurfum de uxoribus Selenozis & quidem circa filiam Pbar aenis addu-

Vtrüm ipfi-

CUm

cit plares Authores ; quorum aliqui dicunt , eum peccáffecontra legem ,

delcs duxe-

( f

& nuptigs irritas contraxiffe ; ut Tbeederetus. — Alij id coajugium legiti-

xit;

jn0n

fant , ut Cajetanw , Abuleufis , Cartbufiana , Dominicus Soto y Belarminus,

orufil

Soto major. - Ipfe Pineda hisfecundis confentit , & folas €benaniees foemi« .

t

.nas, inquit, ne ducerentur ;fuiíTe prohibitas; imó nullam omniró pro-

hibitam fuifle , fi unius Dei cultum profiteretur, errotibus depofitis & (c..ii.,

1quam

.abjuratis ; quod probat cx Rabli Moy[e Gerunden[e füper id. Exodis 23« Y.3.. Cathelicas

hu

ANeoninibis fedus cum eii, — Dicit enim Gerumdenfis , hoc (olüm intelligi de ducerc 1u-

)

orit

-3js, qui colerent Déos ; addens : eádem ratione. intelligendum effe prag- dais licyite

lo 4d

ceptum Dei deiaterficiendis Clamaszis, nempé illis tantüm , qui idolo-

Itf Cft

rum effent cultores ; pro qua fententia Mafium citat in Jo[ue .. 6, v. o g. & in

m*m ]

6. 9 Y. 15. quód.talia cum Catholicis conjugia femper licita fuerint;

us D

teites, inquic, ele Bellermiuum , Serarium , Sotum & alios. . Et hoc judi-

V

iCat confirmari in Deutersnemio , ubi de capta muliercin uxorem ducenda

"

sili

fit fermo ;nam ceremonias de flendis parentibus &c.non effe nifi abne-

gationem füperftitionis paternz, — Poftalia concludit, omnes illas foe«

f (afte

olüm

iinasalienigenas ; que dicuntur nupfi(le prifcis patribus, procul dubio

priüs ad Judaiímum fuiffe converfas,

Probat à Dins, quz data eft filio

boni

«Hemer cà conditione , fi circumcifioné reciperet : nec fufpicandum efle,

p

Davidem , Moy[em , Salomonem ,tam zelofos legis Divine , confuetudinem

ais

p

habuiffe cum foeminis, demonum cultoi addi&tis ; fed multó magis in vors. 6;

id intendifle, ut exemplo abrabae & Sare animas plures facerent , id eft , 1o5o5is à

dacris rnylerijs initiarent,

Difcurfum tandem Pised4 terminat in fe-

fide defece-

'am*?ï"

rünt,

erf»!&ä

quentia verba , de filia-t Parzonis loquens : Quàd fi aliquando ( id qued pefl ea

eveni[fe nibi perfuadeo ) de[civit /&g yptiafemina à. vera Religione ad priffinam

etul "9

: n

fuorum idclorum impissatem , ita ut Salomonis cum ea con(uetudo in Creatoris injue

tistm vedundaxet , jam tunc certà , qua [ine peccato ducla fuit à Salomone , frme peee

jj

Penfandum

d

£ats atnari G tetineri non pettit.

Hucufque dictus Pizeda.

'veró, quód idem Author (1) cum Abulenfe dicit: Salomonem non. pec-

AnSalomon

ia

T d

cá(le ducetido tot uxores, fed tantüm in effrenata libidine. Secun-

pcccanrit

düm predicta ergó fupponit , eas omnes fidem unius Dei ; faltem appa-

plures du-

ym

cendo uxg*

renter , fufcepiffe, Quod fortaffis confirmari poteft ex Caxticis , de fexa-

gint& Reginis, d ecloginta concubinis, ( m ). Culpà tamen non ita vacavit

res,

j ) Qu

fiffi-

ia

ore ardentiffimo ; foe

Rex fapicfntilïïmle, qg—öd pre am

E2

1

!

minig fpecio

niis

(

: (k) .Ioan.de Pinc

st

ia gä,ig- v

( m) Cant, 6 & 7

CAU Wiv

d. dcisb, äe!sæ; kniis n

4

Jc?xïrtïdä? ?dhtïfïcä I6. Saloïzöng fiegt 4

mis, fi

bíque miré abblandientibus, crederet ; nec earum convetfionem

M

$i

fecundüm fuam fapientiam examinaret,

II.

Magna Do&torum contoveríia viget : An veré Salomon idola colue-

4f

tt.

rit ? . Augflima ter(à refpondet coluiffe , abíque tamen , quód eis ali-

L

-

Jtatem 1

neffe crediderit , fed mere in. gratiam uxorum.

tet

Salofon a

y quam Divin

bun

idololat:ria

Accipe propria canti Doctoris verba: Sicut enim. Aaron erranti pepslo 4d

defenfus.

fs

— 4dolum fabricandum nen confenfit inductus ; fed ceffit obfirifbus : it4 mon eff credibile,

(

Salomenem. evrore putáffa , idolis effe (erviendum 5 (ed blandiijs femineis ad illa

f

— faerilegia fuiffe compulfam, ( 1 ) Lyramm: Non eft inteligendum , Salononem

fie juiffe infatuatum , quüd in idolis crederet aliquid. effe Divinitatis : fed molens

h

offendere uxores füas ca adorabat : ficut & Adam comedit lignum veritum. ad. pere

p

il

fuafionem (ue uxoris , ne eam contriflaret , ficut. dicit Auguflimus fuper Gem. L cr.

Et de civitate Dei l. 14.. €- 1T. Quia vir non fuit. (eàüucbus , ut. dicit Apoftolus 1.

C

Tàm. 2. ità quid crederet » quod per e(um. sius ligmi baberet feientiam bom & malis

Authorita-

fieutagaefférat (erpens. ( Q ) Pineda pet extenfum oftendere nititur, Salo-

t£es Patrum

monem in corde nequaquam fuiffe idololatram , fed ia gratiam uxorum

& Docto.

folüm fimuláffe ; probátque ex $. Auguffimo , S, Irenao , S, Theodoreto , Procos

rum.

pio» Rabano , Sedulio , Abulen(e , Cajetano , Dun)fto , G Galatino , unanimicer

negantibus, Salomonem , fed ejus uxorestantüm dijs facrificáffe dicenti-

bus, Hoc ipfum ex Scriptura fic probat ; quód etfi hac Salomotis pecca-

tum non femel rangat & explicet, nullibi tamen eundem ido!olat;am

i;:

nomínet ; vel de commiffo hoc foedo crimine accufet.

|

I1I,

Ex priori quzftione refultatalterum dubium 5 utt

üm nempe Salo-

monh ad poenitentiam tandem venerit nec ne? adeóque an falvus , an ve«

Án Salo-

ró damnatusevaferit ? quod diverfiffimé ab Authoribus agitatur. Cerié

1

!l

mon re&pu*: de hujus falute malé ominantur Tertulliants ,S.. Cyprianu , S. Augn[Hinus v

rit à pecca-

S. Chr yfoftomus , Beda , Rabans , S, lfidorw , Lyrama. & Abulen[is , cicati à

&il

ti$,

Cornefio, ( p ) Mitiüstamen alij, & inprimis S. Hieromxmu , qui ex ipfis

nigt

Salomoris libris defumit , eam tandem poenituiffe, En vetba fan&i

leg:

Poenituiffe

Patris decemplo Salomoxico loquentis : Offenditur Ezechieli , quod mon (olime

D

tultores ejus r editui s (ed &* ipfe fabricator ejus Salomon peecaverit & offenderit

!

gmbatur,

/l

"Demn , licet poffez egerit penitentiam , (cribensin Proverbia , iu. quibus at : Nov

vifimé ego egi panztentiam » & ve[pexi ut eligerem. difciplinam.

Nota , no«

4

li

ftram Vulgatam legere t Quod ciim vidiffem , pofui $u corde 5 & exemplo didici dif-

mf/

eiplinam, - bi (eptuaginta Interpreteslegunt: Noviffim? ego egi patitentiatn »

L

Eccle-

j

ro) refpex;ur fligere'm d;f; iplinam, ldem iterüm fandtus Pater ad id

M

fiafis

Ní

(n) S Aug. l. 14. de civit. Dei

cf"- (c) 4yram. in j. Reg. e.i-u. (p? Comc!;-

in4 ch I Vi E.

Lal

(otet

ZCinius Mundi 1994 z;g,;- Mofaica gt

jïgjïzs t Ego

Ecclefiaflesfi Rex. Secundum Hebreos ( inquit ) bunc tibrum

Salomonis effe pauitentiam ,

quid fateatur fe n (apientia divitijfg, confium per mu-. Kationesex

o

lieres offendiffe Deum. la pervetuftum exemplar Mintaralicum ,in mon- 55« Paginis .

ei j

te Elibertino tepertum , teflibus Pinedá & Salazar , de hac. Salomonis poeni- - e(umptae,

KOT UI

tentia refert dicendo : Et flevir (celus uum vebementifletu. — Alijex eo pro-

g i

bant , quód per declarationem Ecclefie Lilzi hujus Regis Canonici fint ;

rbl

Íed non videri Sprritum (evclum per ipfum locuturum fuiffz, nifi poenitui£-

iil

fet , càm Libros Proverbierum , Ganticorum & Ecclefiaften ; in quibus deip-

at

fins ponitentia fermo eft, poft lapfüm exaratosab eocredant, Magi-

d witt

fter fententiesum trutinat verba Nathan Prophetzg ad Dawdem quondam

prolata de Salamone : Staliliam tbronum R

d

egu ejtus u(4, in (empiternum , C? ero

m.Ltl

&lli n petrem & c & indeinfert , eum falvum evafiífe.

Ita & cloffaibidem.

f

Communiter etiam pro Salomone falvato citantur fantlus Ambrofius , (am-

ii

& Cyrilus Hier

U

Hisaddo é Bibl;ot

folymitanus , (an&us Hilavius ,. & alij recentiores multi,

Ur,&fd-

beca Patrum antiquum patrem Tichonium, ita definientem: Tefimonía

Qrorum

Quid dieimus de

Salomone ? cti . Deo eff , an poft idololatziam reprobatus eft ? Ji UM

;; r

&tün Deo dixerim

u y impunitatesn [poudebimus idolorum cultoribus ; mon enim dicit

lmitel

Scriptura , panitentiam egiffe Salomonem , aut revepiffe fapentiam, — Si autem ve-

ieentae

probatum dixerumu , occurvit vox Dei ; qua dicit

necterra quidem vegnum aujerri

A€

piaae

Saloinoni propter David , ficut (cuiptum e[t in libro

gnorum: Difrumpens di[rta-

»lattam

pam Regnum tutm de manutua , C& daboillud (ervo t

H Verimin diebus tuis non

faciam boc propter. David patrem tuum é7c.

Quid enim . prode[? David , fi propter

eum filiu ejusregnum terra conf:

[)Pk Slld'

gueretur , celeffe perditurus? Quo manifeftum efl; Cum Deo

D

um Deo cfJe Salomonem , cui reg

num quidem terre ablatum son . eff propter David : Salomoaem

,

t

quod & dixerat : Arguam im vi

rga bomiuum peccata. ejus , mi[ericordiam auteim &6 feotic

pv

ameam non auferam ab ea.

(q) Nondiffimilia multüm habet Bacbiarim :

Tichdnius.

ciatii

Salomonille iniralilis , qui

meruit Affiffici Dei ; boc eff (apientie copulari » 1n. Aliea

sE D ss

i nl

flgenarut viulierum incur

rit Amplexus , & vincnlo lib

idinisllaqueatus etiam facri-

p n

legij errove fe polluit , quia fimulacrum Chamos

Meabitito idelo fabricavit,

Sed

L WW

qui per Prophet am culpam errovis agnovit , nunqui

Ac forfitan dicas : N

d mijericordig celeffis extorris eff

WEIW

u[quam. eum in. Canone lego penituiffe , neque miericordiam

v

confecutum,

Audi ergo fratey penitentiam e

TL

ju: Qua nonin[cribitur publicis legi-

. Signüm fa-

510[3;99&

bus , fortafe ideó acceptabilior judtcatur , que

non 4d faciem populi , (ed in. [ecreto

lutisquód

cen[oentie Deo tefle peuituit. — Veniam

cum Patri»

jiliin

enim ex eo confecutum effe 4gno[amus ,

j

-

quia cim folutus effet à. corpore , f

pultum illum inter R

busíüss fe« -

egum. Yfraelitarum corpora

pultus fit,

g .

Seriptura commemerat ; quod tamen alili

peccatoribus Regibus abnegatum efft cog-

mofcimus , qui (j in finem vita fue

TA

MHS

in Pg'"?"/ï'i perverfitate mat[erunt, — Et

qui4

]oni

ngg) 'Eicäon-lf) de 7. fcgul. ch 4

46

' Jæ*?yïmgd;f TPontifice 16, Salomone Rege 4.

non fuit. alienigenus & venia , VeniAm Autém

[

j

quia inter Regesjuftos meruit (epeliri ,

(r) HisadneQoP. [eremiam Dre»

(uni

ipfam fine peritentianen pottiit promereri.

0u.

xelitm , benignum zq

ué Salomonis |üdicem

vel arbitrum 5 qui quidem

Í

Drexelius

ilam habuerat ; fed hanc opinionem

l(

. menteni fuá

alíquando de falute hujus fpem nu

t

re meliüs perpenfà fatetur fe correxifle ,

& quidem ob cauíasà fe flatim

Corrigit,

puodecim £ prifcis illis Pa-

tead

addu&as, -Prima (antlerum. Patrum antboritas,

f

tribus numerautur , quorum oim

nium eo [ententie dect

vrertut , uüt cen[aerint , Salos

N

snonem . colo non exclufum,

1n illo-duodecim viratu. Hieronyyius , Ambro[ini s

91845 Aquinat,

Huic -T beologi Principt , partes

qui [

C qui ter Santhum nominat ) Yh

[

- sitiq, non ofcit enter exatinatiti ,

difficile eft. vefragari,.

Ad prifcos-illos Patres ace

, illddque eis affentiumtur,

allà

Ex Parrib us d

ut (eptuaginta. Interpretes , qui iflo animo v

éritnt

d

-Deinde littere Divin [&-

.& SS.Scrip- Nec

difficile , vatiocimationes partis advei[e [olvere. —

lul

turisSaloe piis smentionem imijciuut Sal

omonis noxas fatentas.

£

a illad fabiffe ditum ?

*

aNon. dyact a

(

monem fal. Stultjgï.mm-fum viroruim , d

fapientia bominum non ofb mecuim

Y

v um evafiffe

am Santlorum. Prov, 30 9.2.

( 3. Nunquid be

-

pientium , & mon novi (aenti

um fafli Salomonis obitum ia

(

yxïbat;

non eft. con[eientia labes ac vulnera. patefacere ? Reg

cominehdant ; Dorimivit Salomon eum. Patribus fuis

éz fapultus efl in. eyvitare p4.

dormire cum Patribus Hs s.

lil

iris fu. 3. Reg. 1t-

v,43. Ambrofim exiflimat ,

! aNam de Roboanso dá-

Mi

appomi ad Patves [uos

,feré tantàm . de boris Regibus dict.

Ayterünt

Mi

etur s confmayerant

Roboam , filium Salomoniss per tres-annos : ambul

7.

Tetio:

L

Probatar ex enimin vijs David & 54

legonis annis tantumitribus, 2. Paral. i. v.3

Tut

promiffis à Salomonem mon atevug morti 4

ddiftum Dei promi[fiones amplifime

te

fl'antur hunc

z

liquid

)

Dco$alo- 4 modym : Ege eyo &i m þamm;'ä'

ip[e erit mibi in filbum : qui fi imque- «

Q in plagis filiorum ominum s veifeticoro

[

meni fadtis gefferit , arguam cum in virga virorum ,

fi

diam «utem meam non atfferam ab eo,

ficut. abfluly à Saul , quem amevi-a faeie

p

siCA, 2. Reg. 7. V. 14 &

Minatür Detus

[e- Davidis filium » 1 folio (ucceffoo

( plagis liorum bomintm , non daientim ,

T

rem , [i minüs fragi

fit virgà virorum ,

L

& (e cerripiendum s périn

dé t patev tenellum filium e«dit ;

fed parcente manu, . 152

g virgulis eaftigavit

li

Dewu Sklonenem non «terni (uplicij flagris ;

fed brevieris pon

li

felim Chriffy Dounmi t ypus

& imago, (rd etiait

adfugem. | Quartó: Saleseon non

t

J

feros di*

fj

inter primarios juit. (criptores [a

£05 ; é

quorim empnitim mimero quem: ad ih

Extät tefti-

? AmmaAnaen

[ens én. Sevibasn Spiritás: (ancis non. smime

ib 0:

H

monia. ejus

cemus precipitatam

rd.

camus'salo, — Quin

to; Extant téffimonia

peuitentie à Salomoue Aüla j quam 9t

&tatis fue quinquagejimo

(ij

gænixfzntiæ.

eredibile , cepit «ger

e apno Imperij Jui vrigejmo. wono ,

fenipfit libelloes , Prover

bia. Cautica Cantito"

ræ/:;

- ono , ducbus ultimis vit& antiistres

£

L

li

rum , Ecclefiafen, Ym bis publicam ceste: couj

effienem deliderum :eft. legert

spompam

LT

Agno[cit lapfum , agit pængtenriæns , ambit yYeniamn f-ïi'm il yose

- wlu;ï-

lÀ

Ed

(

) Bachm Ep. de ;esix), lapf,

t

u

Qnä;;sMundz 2994. Legis Mb/?zz'cä 5'!1:

47

TU

voluptatem deteflantes t V amtas vanitatum , G ommia vatitas, — Pottüt Salomon

1 D

quod Severus Hnpeyator diceres Omnia fui , omnia expertus fam , od nibil expedit.

quädcm

-

Omhia inatiia , Vento(a , vana , vacua ; omtia nuge y fumus , (oimni,

Credamus

B1On

huc , ob(ecro y borum expertifmis &7c. — Videantur haec & alia plura in cita-

e Duta

to Authore. (f) Litteratiffimum quoque Cornelitm pro Salomonisíalus

ilitBie

teadduco teftem, ita probantem : Eum penituiffe C (alvatum effe opinatt-

il; Sm!

tur Rabbim veteres , C ex eis (anctus Hieronymu , (antlus Gregoriu T baumatur-

dj

qué , Rupertus , Pineda , Salianus , Bayradus , Serravius , Sanchex, , Delrio , & 4lij,

n

qnt «Jferunt , eum poft Lap(um (eripfiffe Ecclefiaften, u1.quo. quaft peumtens [e YAtit, gcleGaüen

ia

aioribus ?. idolis vacáffe exclamat : Vanitas vanitatum Q* omnia vanitas, Pof fcripitpoft

iil

alia Cornelius addit : Roma Comionator. qmdam infigns publied inter concionan- lapfum, -

yut t

duin afferut : muper cuidam . (ancte pev(ona revelatum efft , Salomonem ad bac ufa,

d

tempora, acves penat in purgatorio (abyiffe

» &t jam àjs abfoluzum. abjife incelum.,

iio lr

(t) Pro coronide Authorem Viridarij Reverendiflfimum Dominum

1

msqmdiö

Joennem BaptifLum , € nobili Freyorum. profapia editum , áudire lubeat ;

ial

qui poftquam bella commemoráffet ; ab Idado & Jeróboaso vnota , Variaíq;

n

adverfitatesà Deo Salomoni immiffas , inde ad defcribendam R egis pos-

lg fs

nitentiam conver(us ait ? Tum enim vero totus in. pavitentiain ,in lu&um ,

R

ejmque publicum y conver(us e[e , ut quos malo exemplo feduxevat » vit nove [nudli

jj m

HIORiÁ y ttéc Verbi iimits quava cafligatis fnoribus , d prava imitatione «d poniten-

| ]'u'ü!'.

ttam conyerteret , tantá pirum applaudentium ltitid , quantá improbortm , txoe

"

rum inprimis a!enpenarum frementium trifftiá doloréque, — Hujus moviffime in

li i

Jpem falutis teffem Ecclefinflen ad pofteros , falubri ad. horrorem- documento confuti-

;;;&'/5)'55'

dendos tranfmifit , vaniffisug per omnia anteatla vanitatis deploratorem ,coutritz

,; 4 þ///

cerdis laer ymá deforiptum, — Cui. (uperaddit , redeunte mimiraim (no Spiritu , Ex alijsejus

quein per idololatriam ami(erat « cordatas panitentig indicem , librum. Proverlio- lioris poeoi-

j d

mmem&m,

rum » vite vellins voflituendg pracepiis

, magiftri iuflas s vefertifmum. — Scripfit. :::1 e appa-

in(uper Diviuus V ates , quibus Ecclefiam , (pon[am. dilechsffrnsam , arcaniffimi amo-

l 4"13' r'vl

üfp

7is nexibus fibi conftrinsot [ponfus [anguinum Cbriftus , inventiones mirificas ,Catt«

j u

tica Canticorum compellatas,,, 1dem Author Divam Mecltildem, inquit ;

filiali confidentià Sponfum Divinum de S«lomonis ftatu in altero fxculo

D .

interrogáffe : Dominum veró refpondiffe affirmat, fe id nulli adhuc re.

j

vcláffe, quid füa mifericordía fecerit cum S«lomone, — Subnedtit porró

/

s

dictus Author : At veveláffe tandem circa (ecnli Cbriffiani grioris finem , vel

R evelatio

ii

TU

prefentisimtium , fi uaguo Concionatori apud Cornelium a Lapide , quod Rome fuis

9n4

6

de ejus falu-

|

/;g!!fl

auribus excepiffe vefert. , credimu: veveláffo nimirian , & uuperrim2 quideim per-

fC.

i

vl

iil b'

fou étidam [antte. prefeutem Deun ; eou[d, graviffunis purgantium flaunarum.

torinene

W'

(f) Ifrcfn.Drcx?in Salom.l.2.616, (£.) Gomm ?iþ.;.gfg.c;lr,v.xg. ;

—

chi)immk Pontifice 16. Salomone Rege 4,

48

torinentis Salomonem expiatum taudem. (atts » 4d cole(has borti

delicias , ad amis

plexum z[pettinnque Dei admiffum fuiffe. — Poft annos bis mille & (.xccmos feié

qui ad fincim mundi dcbusffet , Sanckorum interits precibus danattam.

IV,

Obijt autem $4lomon Anno Regiminis füi quadrage(mo » Leris

Mo[dee yij, Mundi 3000.. Uip3co filio Robo«mofucceflore , Melerb Sabeos

& duabusflliabus , quantum conftat , poft le relitis, — Dign us eft Ege

mü?uel Tbe[aurne , ut quam Odam Sa«lomoni accinuerit , aadia;wza

SALOZAMO'N.

Salomonis

Epitaphius

Davidis Filitis

8c)lla.

Triferme boc ion[Hvum.

gumane capite ,famineo pedlove , ferind cauddi,

$cyliam putas ! f[alleris ;

Salomon e[t 5

- Pwdzk: puer , effeunnatus vir , ferm fenexi

Hoc puero nemo (apiehtiof.

Vnus iortalittm omnia [civit , mibit diditit.

; Wenit 4d]

uvenem prtilemia ,que juvenes fagif *

Sai fecuram apud pndivum y

C€ui candor pre cant. i.

-

— Quod magis wirere , ad dovmienteu venit ?

Mufarum duiore (omno , qui Mu[as fugat,

Ttad, per occlufas foresy ocutos imgreffa eff fapientie s

V el boc indicio celeffss.

Nlec yecnit indotata

Sceptro itranim porvexit Salomon ( Cateri feriles

Yt dubitesuter uti plus contulerit t

Bram per [apientiam veguavit »uet , per puevüm (apientias

Prima imperantis cura uit Patris [epslcbrum.

Tantá wsgrificentid, ut potrem aternaverit tumulando

Errant nimirüum, qui ne degeneres avguantur » .

Parentis famam extingunt.

Non extinguitur fama , cian defiderautur extindts,

?

EAdem pietate

Mertem patrio teff amento legatem Joabo dedit,

un novi Principatás fundamemum ex talium viins.

Optim

"

Qualis i pvpulu: , 'ü peffumi eptumatesq

k*

Emm

s

vlnnufs Miundi 2994 - Legis Molaice $X1.

N

47

| 55! [

£x Rege Sacerdos , Templum dicavit.

D

Mundum voces non Templum ;

Spatijs tripartitum , plagis quadvifidum *

y lo

Anuis totidcm quot Mundus (olsbus abfolutume

] Md

Merib igitur undecunque delaie opes:

[:17

Yt Mundus Mundum ornaset.

i

H

Hint 4 Divuns ad Civilia s uti decet,

Vrbem monmbus, Regnum Vbibus flipat ?

Vt poptiluim colibeat, quem atixerat. pace,

Regiam C Tribunal emmá & offro conflernit &

—

Ne venalis fereiur jufhitia , qtie opes calcat,

Atque ut profugam vevocet Afiveam ,

- Aureos imoves in 4urea domoveffituit.

Nu(quam lautiis Sapientia (zdit, —

Quá mtfrprete implicit as lites momento explicuit,

. Illam: præatpue de fupi rfhte in[4nte :

- Qui cüm duas imer matres nllam matrem baberet ,

Virique mori yuífus , u neutri. cederet ;

Amore indice anatrem invenit,

E4dem diatrice Sapientiá Divina (cripfit Oracula ,

Cum quidquid diceret , Oraculum efftt.

Hac Regie [ama japientie , Reginaru [citi[fmam traxit »

Qua majorem fama Regem mitata ,

Plura didicit , auam quafiérit 5

Plura vewlerit , quam cbtulerit 1

-Nam Salomonein »zh érumi in utevo retulit,

Sed beu! quid mortalibus tutum ?

Tantum ingenium vhaycuit , cüm anaturut,

:

Vt ne[cias utrum mnagis mirere ,

Senium in sn[ant« , aninfantiam in (ene,

Tanta catt(a dementia , libido s

Nec mirum ex Ber[abm A4t0.

-

| &eptingenits conjugis treceutos concubinattis ,

Annumerabilia [Vapra . conjunxit.

Amayvit , quotquot vidit s

Voluit quotquot amavit , babiit qu-atquat wlmt.

Stupente nstura.

Quod fæmzms ommbus uns fujiïceret, n0H uns t OHUERS

W

$9

Achimaas Pontifice 15. Salomone Regä-ï;

f

$ic effeminatus Salomo fzpientiam amifit.

diá 5 qu& i

n 4lios tton mitier , quàm infiliutt,

"

: Vgneris perfi

t

Amantes exc&cat, ut aAmorem.

d

Hine Afinodai quxm Dei legibusob(equentitr «

Suorum idolorum idola coltit 5

ls

5

Et Venerem veneratur V eneveus.

li

Vt nonimmeritd V enerefn vocárint Luciferum ;

&

€iumn . alter colatur in 4ltero,

tlf

Sequuta , ut. folet , luxuriem feritass

f

Naum nimia liberalitas rapinis alitttr.

t i

Ergà Regni opibus in g yugceo profligatis ,

für

Per graviffna t'ibuta amicos mudat , «t amicas vtl

i

- ghin per magicas artes aurum ferutatus ,

x

Feralis evu(cator , vetligales dgmonas feáit

s

Et Plutup querit apud Plutonem.

l

Tot inter flagitia pacem amifit pacifictá :

gäl

Saleimo , non jam Salomo.-

bh

Bellante 1dumao , latvonum duce,

d

Rebellante Jeroboumo , tribuorum quafeere y

lu

Per Maunone mintros Mammonzg cultor affogitur :

Bonec Divino N mine 4fflatus Acbws.

d.

Da

Sututh palluum , & Salomonis Regttuti , di?ifït-,

t

Sic obijt infanus (apiens 5

Q

Hebraoum decus & dedectis,

f

1nops inter opes , flerilis intev conjugia j

Vnico detot tbalamis (ufcepto filio.

fh

N at iilil V eneri nocentiüs quam V enuse

tl

cprimus é Chrifli proavis fl ygem. coluit 5

ll [

Et primus intravit., -

MW

li

P

Ll

( dubio 4

vgumento : nam idola pefi

át ,non [ujlu!it j

LT

Et flenda leguntur mon fletws,

hi.

O faga puellarum forma ,

Qu in[anire f[apientiam fatit. ,

fdfit

Et bominem vertit 1n Sc Jllam;

Wi

Ob ! fi (apitis , banc 5cyllam fugite.

fijnr

l,

Scrip:uiærcF

ANNUS MU

NDi 200r. Legis Mofaice 518.

DMMMI

cen(et Aliam Silouitein , Prophetam cuidam Principi Jeroboumo decem

T rie

ptet'

(ü

buum ngirQen feu Principa;um' pollicitum fuiíIe. nomine Dei pro

al«

!

-

Antus Mundi- 3oot, Legi Mofaice 5'18

Sulumoni peccata ; qui quomodo contra Roboemum Salomonis ilium , in Re»

'e roböäæ

Io. Regni

gem à decem Tribubus electus fit ; é Texruliquet, ( ) Ipfe veró Jeroboat

partes aqui-

&ocli favoribus ingratiffimus , Regno fuo non tam Urbibus, quàm alijs

rit Roboam

execrandis medijs immunitatem & perpetuitatem conciliare volens

,in *duas.

primis zgerrimé tulit ; religiofiores quófque ; à legis obfervantiores &

füis Tribubus $o ymas afcendere ad praícripta ibider facrificia , ricüfque

legis peragendos ; ita enim futnrü effe ominabatur , ut eorundem animí

ad Reloamiuin , tanquam verum Legis Mofaice tutorem, & T empli Salo»

tionici pollefloremn , converterentur, & ejus tandem fe fubditos profite-

tentur , fe, Jeroboamo , ob hoc telidto , veletiam interfedo, locautem Cur atireos

ut impediat , omnéque à fe Regnóque fuo periculum avertat , confi- crexerit viz

lium plané diabolicum amplecti refolvit, Duos nempe vitulos aurcos uilos,

in duabus Utrbibus Berhel & Dan erigit , templisibidem etiam in hunc fi-

nem fabricatis, cum expreffo regio mandato , ne quis ultra Sol ymas af-

cenderet , fed coram vitulis fuis aureis folita perageret facra, — Noliteul-

trà ajcendere in Jeru(alem, ( [ta Regis decreta ubique per precones promul-

gata fonabant ) Ecce Dij tui 1frael , qui te eduxerunt de terra g ypti, ( )

Et hoc modo fchifma irremediabile in Ecclefia Ifraelitica exorfum eft ;

à nemine fublatum ufque ad captivitatem decem Tribuum, — Ecce uti-

tur ij(dem verbis, quibus Hebre; in deferto vitulum aureum erigentes:

de quo relege didta 4. M. 24£4, m. 26. feq..— Nifi Jeroboum per vitulum

Dcum ipfum reprzfentare voluerit , dicens ideb : Hi[ws Dijtwi. Sic

-

cert? Cartbufianu L yrano contra Bürgen[em affentitur, quód. populus ( fe-

cundüm Jefep^um ) in illis vitulis Deum verum adoraverit, ( x ) Hiflorie An viuli taz

[cholajiea verba funt z Tunc exeogitato confilo fecit duos vitulos aureos , quos [o» 1cs vers fuce

feph visulas vosat 5 & co»fhtuit utrique fanum , alterum in Dan , 7 ^lterum in 5* idolos

Bethel j & dixi 4d populum : Eece Dij tui H(rael » qui eduxerunt te de terra Z£g yp«

H, — Quafi dicat : Omuis locus habet Deum , non habetis nece[fe , ut afcendatis «d

bofhium eivitatem , ut ib queratis Deum . feci volis vitulos &qtyocos Deo , ut in eis

aderctis Deum, ( y ) Sicuti autem jam tunc Mo)fesipfe calem cultum Di-

[

vinum damnavit , vitulo conquaffato , & in cinerem comminuto ; ita &

hic Seripturahunc vitulorum cultum fub quocunque religionis colore pcr,656,;

reftitutum improbat, acritérque perftringit. Genebrai du inquit : Jerobo«m mi, religio.

magis berericus & (chifmaticus quam. Apoftata vel idololatra mam non ejuravit vc,

cunitos fidei artisulos , (ed eum dnntaxat , qui ff de Ecclefia , &* Ecclefit fede &

7

T

qui t

ïamn:gnzone , dam neluit fgcriþcare Je'ro[bg»misv: Q Ut cis CoTHIBMlicATO »

2

Mo)fis

fs

x

)(u) $, Reg. :ä. (vv) 3. ch- It v.

18. (x) Carthuf art, iä- (2 Een

) o Ilitectolificia liby g. Keis v a

P

$^

[

L

"chimaas Poutifice 16 . Roboauto R

ge $.

u

- Moyfis & Prophetarum cathedra fedebant ; fed m

D«n (* Bet^e

Y

] , abi templa nv

Aliequi

n circumcifionem , ritus

?Ol

conft

ruxit , && loco Cherubin vitulos dedicavit.

u)

que adebtetam legem Mo[awam re

tinuit , ut &

00 famnficiorum , ceremomias legis , at

p

con[ecuis Reges u[4, ad. Achab , qui

ad iflam barefim adjecit cultum Baalia , five

li

Belorum.,

in. nan extinxit 5 filij emm Pra-

Hinc * collegia (cu censbia Prophetaru

4

E

in

phetarum in ipfius Re

à

g

[/

w0 catervatim habitáffe pacific

à legastur , in Bethel , in Jeri«

Hocip-

cho , in $amaria etianm

, ubi erat (edes Ehjes Propheta. 4. Reg. 2. O 4

j

fï 1

ífum & alibi Genebrardm habet : Regnum fcilicet ]u?

«orsm deinceps in

Catholi-

li

Regnum — duo fciffum permanfi

fTe, Catholicum fcilcet & hzreticum.

[

tréfque Tribuscontinuiffe » Juda,

Salamonis cum peculiariter nomen Juda retinuiffe,

Dii

in duas PAT" pegjomin & Levis Levitas námque antea pevt

otam terram Hebreorum di-

mum Ecclefie

locum. Hxreticum potró

Qim

tes fciilum. fperfos feferecepiffe ad lcgiti

N

Tuasm , deinde Samarium t retinuille cite

Regnum pro Regia habuiffe

jl

cumcifionem & ceteros fere citus

Moaisos , nii, quód cos fubinde varia-

*

Á

verint , & novis & variarum Gentium

peregrinis riribus temeraverint 5

"

cüm nulla Religio foleat effe c

onftans & firma a

pud eos , qui femel fe

nfiores hic

5:

ab Ecclefia diftraxerint,

Prop

lietas tamen Ltvitis fuiffe anim

conftat ; & in Ifraelitico R«gno fua colle

gia, & f:qnvcntus ;Qnt.iïzïuälfg-.

d

ut ex Eie & Eli[«i hiftorijs !iquct,

L

ftitutis; qüid' ia 'R:egno Jïmü nu—nc aga-

d.

It.

Rebas inter Ifraelitas ita con

tur, indagas forfan ? Rebo«m

iim Ícias , recté cum D

eo hucüfque ambuláf-

hE

Kegnum]Ia-

EY

da (ub Ro:

fe, & ejus Regnum ex eo invaluiffe , quód mul

d ffraelie , in Regno Jere-

boami Religionis innovationem & deteriorati

