prà commemoravi N4m. 16. 77. & i8, ubi & ejus fana fidei dogmata Arhenis Ac

quafi & digitis numeravi, Tandem tot diíciplinis ; & fapientiz ac cademiam

nfüi&fï

lïf10/7fï'f

Ícientiz penu inftruGiffimus Platoipfe in Grei« fcholam aperuit nutu aperit.

Divino: DeeoV 4leriu Maximust P lato patriam Atbenas » preceptorem Socrae

;,'mm?dü*

j

tem (ortitus, & lorum & bominem doctring fertiliffinum. — Ingemi) quoque Di-

| ff!&.' ü»vï

yiná inftrudus abundantia, cim ommum wmortalium jam (apientiffsnus baberetur,

end, ut (i Jepirer & calo de(cendiffet , mec elegantiore & batwre [acundiá ufurus.

j

j

yide-

"

il

Rr3

i

(b) Viac. Bell. [þccihifc. l. 4. €.66. (c) S. Anton, p. r. hift. Tir, 4, c. 1. $. i.

(d) Phil, Berg. in fupp- Ann- 4830. (e ) Diog. Laért-

l. 3. de vit, Phil, (f) Genebr

9

i n Chron. Ann, 3730, (g) loan, Bapt, Frey Vitid, p. 4.1. $. $.27.

!

r

"yarid 3. Pontifice 3. Toabimó Rege 22..

Platouisde- videretur; ( h) $ Hieronymus de eodem & alijs fic : Legimus in veteribus f

nl f

fiderium

fforijs , quo(dam luftráffe Provincias » navos adijffe populos s maria tvanfiffe , ut eus ,

Wfet

difcendi,

lgt

quos ex libris noverant , coram quoque viderent.

eic P ytbagoras memphiticos Va-

tes , fic Plato. o yptum , & Architam Tarentinum. , edmque oram ialia , qua

dicens

quimdam magna Gracia dicebatur , laboriofiffigé peragravit , ut qui. Atheras Ma»

If

giflcr erat , & potens , cujti[que docirinas Academig G ymnefia per(onabaut , fieret

[ Jlg'llf

peregrinus atque di[cipulus smalens alwena verecandé di[eeye , quam [ua iimpudeutai

UT

Acalemia jggserere, (( ) Briton in eju[dem Epiflole expo[itione. Academta inquis : fuit Vil-

Af

locus infa;

la Platonis , ubi idem Plato docebat.. Plato eniun cum dives e[fez, ut poffet vacre

t

nfis & pelti-

€ns

Philofophig . elegit Academiam Villam precul ab. urbe , non foliims defertanm , (ed

ij

etiam peflilentem , ut curá & effidutatemorborum übidinisympetus fraugerentur,

Mife

di(cipulique nullam (entmrem volupttem , nifi slayum verum ,qua: di[cerest.. Ooe

f" sü lh

ter, dum bonos Platonis mores & virtutes mox infra proponere cogito ,

(tts|

Platonisftu ex ecdem Brzitene hoc unum referre placet : Poffquamiu patriam veveriiurs

diunr in -

M

Q rura fna vevi[ere capit , animadvertit negligentia V illicà coeupta & perdiia j

pui

patfionibus

1Uup; rimenz

intuén(que mmalà m.ritum : Sumpfiffem , inquit , 4, te [appliciumi , nifi tiby iratus

Í

t

« £j en.

Ex quo folo quantus infrunitarum paffionuzm domitor eXtitetit,

dis.

u

colligi queat quàm fufficientiffime.

Sed ad P/atonem , ut nunc Doctó-

fnü/, í

rem redeo, cujus difcipulos & auditores Laértzus his verbis enuteerat,

Quos ha-

:

tf

Ejus di[cipula faerunr Speufiprts , X

entctates , Arifloteles , Philippus , Hefliam v

€0€(f,l

bue: ic difci-

pulo $.

Dion $ yracu[anus , Am yclus , Timolaus , Eveton , Püben & Heracldes , Hipper

ftot f

tbales &? Calippus , Demetrius , Heraclides Ponticus,

porió in D vinis P/ate

Y

nein verfatiffimum & iliuftratura prz alijs fuiffe jam (zp us dixi 5 ed &

ega 451

Supra mun-

virtotibus ex.elluiffe dicendum eft.— ?/ate altime fefe. erigens intelizibis

danaícíe

77

ercxitad

liu comempl.tiont addichus , comparem vite. mortónque normam exiniá vitegri-

li,

Diyiua.

tate confecutus eff , ]þrm[g'? qua cateri u[que ad in[antam demivantur j quod w nos

U.

b Divinum eff , adid Diviuum , quod. folum.veréque e[l , redizere omnibus , nt

LT

dicitur , veuis velí(que adnitebarur 5 bine. Divit cognomevitum longe clartjfimum

[

vulgà celebratum illuxit, (k ) Deum verum. agnovifle comiunis & fa-

mW

Ydolerue — ma & authotitas eft , ab 4poflole comprobata,

Eum Deos Gentilium &

fit, ij

corkemptor, idola contemplifTe clare Eufelims (1) & alij oftendunt, — Apud Laériium

li ii |

patet, Platenem adoráffe coli generatfonis Authorem , fummé bonum ,.

f Wllm

Ejus pul-

atque excellentiffimum , omnium pulcherrimorum in rebus conditis

chérrimae

Md ju

Creatorem , & omnium intelligibilium praffantiffimum, His fuppo-

ä"'mlS l

fitis de fine ultimo hominis difputans , hunc folum dixit: Deo fimilent

fggymtiæ.

Wnmn

T

fieri.. -idem Flato alibl : $ie Yitam nq/ïm»m ait effe inffituendam , ut smiui

L

vobius

( S) VaIc'rr. Max18. (i1) 'S.Hicron'.Epifï.ad Paul,de

f

??a-*"ïïq-ï-hfü*j (1) Enfeb,l.13.de prz'p, e 1,

h) l

Wt

sf Mosd: 33173.. Legis. Mofaice. $90.

319

ttobis fit ciin corpore commerei) , ut. puri &

aj t t

integri, cum Deus nos hittc tnigrare

jufenit « in colo cum fimilibus , id eft , cum

puris C integris , ver(emur. ( m )

tf

g iil

Ludovicus Vive$ idiptuin amplius confirr

nat, imó & ad oculum cxhibet

^

dicens : Platoin libris de Repáüblica ,

Q legibus , & Phedone , cognitionem verita-

ip At

t5 [uminum bominibus borues effe affirmat , qu& cin perfecte contingere in hae

od

u ii

Wita nequeat , fit ut diffilà putet , viventium aliquam. verd poffe beatum. dici ,

/

magnam tamen [bem effe , ut eam cogntionem affiquamur vitá Jundi ,

u u

hbert j Quomodg

corporis vinculis , Q? impedimento ad ves mente comprebendendas g

AXimo, Cüm homo Dco

uf

ergo vitá difcefferimus , fi modo purg

u df

4ii exeamus , tunc verum ip[um , Cv id quod. fcui poffit,

veré eff , Deum vide!

icei tn'Bentes , fruemur yve nobis tantopevé concupita , boc eff,

i ji.*lä"i! 7

veritate C apientiá verum omuium,

f.

Itag, ficut oeulis virtus mundfque nullum

ii (

fit « fi lux abfit , ip(éque

intenebris agens (empiterno qarore

ofv ffgg'ff;

maléque affectus dvfi-

deat 5 fin verà acced at vebus [ol ip[e

; fangatur vi & vitá (uá , magnoá, cum gaudio

n

O Wpedtet e 4g4t ; Sic intell

ethus nofter corpore (olutus, fi defit ei lux veritatis ,tor-

J 6 Wf;')ï

peat moreatá, neceffe ef ;

fi «dfit , lerctur d fruatur eá luce

Intelleftus

*

,in qua in(unt vive

humanus

i

expre[[ea, cerum omtium [beties

j

quo fit , ut nec in voluptate tantim [it menti no-

luce veritaa

Jtert m.ï

ffv gaudij: ac felicitatis ,

nec cim molis ipfiplacemus, ac vcluti nobisi

pfi : frii- disillufra-

nunc

guur , quàm in contemplatione illius ver? exiflentis c» [utnmi bs

ni» pe

T2

"j

eclaque , ut Rs

inquit Plato , pure [apientie Divini luminis affz. nti

ohe. ( n ). Eugubinus totus in

l, H/[Jufæï

€o eft ; ut probet Phi

lofophos quofdam vera virtutis ftud;o inteníiffi-

d?s j fY

mos fuille, Co)

Pree alijs autem collaudat Platonenm ,

& hacejufdem

verba : Omni celeritate conandum

sst

eff ,ut binc eà auffugiamus, — Fuga autem

d

ef , affimilari Deo. pro viribu: affi

milari autem juftum é» (anclum effz ; addit

n

Steuibius ; Ex bis apparet ,

ffe quis audire Platonem , e

je[que authoritati flare vo-. Fx hormua

7

il

1 'r':gfl'

lucrit , illam demá, fuiffe Religionem

» Yit4mque bouinum veram , unicam , fingu-

oad Deum

jj*

larem , uiicdmque Philofopbiam

auffug ien-

» (ujas pripuus finis ac doclrina fuit ,ut ab hoc

dum efífe do

n

ynudo in celum celeriter. auffu

iamus,

Quidquid hic ve(onat. regni celeffs eft

dj

pr«dicatio : Orites ad celum invitamur 4b

cet Placg.»,v

bac Philofophia ; illeque ejus praclari(-

,.

$uni !

Jimus preco cupiebat diffolvi ,

pis , Affimilari Deo.

& effe cum Chriflo, — Et item Religionis bujusfi

Eentilipfü*f

Quem ut imitari poffemus , ejtífque fimiles fieri . fecit fe no-

bis ipe fimilem buma

Plato per

J

Wo corpore , 3n quo acliones omues vite (acre exprimerentur

Eugubin&

! t

effunpio. (p) Di

8na quoque funt hzc verba Platenis , fampta ex Socra-

l

j

tead judices excl

amantc?

explicatus

J [jnu

Magis obfequar Dco , quam vobis ó Judices : Et dum

Jpiritus hos veget. avtw , dmq

H 9 wwo.

u

uc dabitur , nunquam philofopbari

defiffam, — Qui

p

j

Secrates quód vitam pro ve

ritate dederit dixi, & dicam.

Quàm digna

íi

1'

veró hac vc—rba P latoni fin

t vifa, Etgguäinus oftendit, Cim igitur talia lo-

h

]

quentem

:

( m ) Plato inAPhæd.

) (

(n) Lud. Viv. comment, in l 8

*

: AO per tot, ( p) Eugub. 1. Io, c. 3.

. dc ('f'iv,Dci c. 8j

(o) Eu;f;.—.b,klþib

M

TT

Ti

320

Zdariá æïgonziflceä I Ig;zäma Rege 22 .

,quémque tota Gr&tia »

Ü

?

mne[ä*

difputav:

platenis

quentem , ut veré locutus eft , (apientem bominem

P bilofophorum

(cbole admirabantur , induxerit , con(equit

ur Certe , eorum judicig ,

lnen

philofophia

brisg

eft Deo pa-

quicungue pareAt Deo

nibileum facere poffe , quod ie ommi vita fit. magis facien-

tuntrár

Eieree

dum s jam eam effe Religonem ,

Phifofophiam veram , unicam , [acro[andiam , qug

4 ol

doctat (emper &* snbortetur parere Deo,

Eos eutem veras effe P hilofophos , vitam

, quorum fludia cü [pe-

yityt

laudatiffmam degentes , verámque Pbilofopbiam profitentes

Gaut ,ut Deo perpetub ob(equantur , dila . ejus defixis oculis attendeutes.

(3)

fjni,

bius colligit , quales fant:

DI TT

Alios tales plerofque floículos ex Platone Steu

Purus fit

Nefas efl ad Gentem Divinam e[pirare cuiquam , qui

philefopharus non fuerit » ptt-

Aftnis

2 obierit,

lii

opo: tet,qui

ví[que ex bac vita pro[us o

ZEcernas penas ,

uti & gloriam fem-*

ad Dcum

ntellexiffe & credidiffe conftat, cujus ideo hac

fiiu 4

alpirat.

piternam P/atonem claré i

verba referuntur : Bonos cum bonia yuri(que futuros , non futuros auttem malos ,

f(

Ergo cum. inalis inquinatid, -

6 etit

Puri in co-

reiyiente eos locopuro , Ó non adinittente pollutos,

Sicut ill; in Collegio Deorum

quit s

lo, inquina-

fpiritibus cobabitaturos, meritis pauis cruciandos,

m. . Alibi idco hecaquila

t j

tiin infer,

fic bv in confortio impwrum , omuitimque damnatora

RO.

Philofophorum fic habet : Viro jujro (ive inopiá

-

five imorbo , cetevi[que , qua

cnimu;;,d:

ttior

mala putantur , circumve

nto , ommia ceffura in commodum G bonum., — ietum ;

ui conetur juftus effe , virtuiémque extre

d

Neque enim à Dijs unquam negligitur ,q

cens , quatenus - bomini datum «( » affum

ilari Deo : verig, fimile eff eyufmodi not

U

Ruríus alicubi recenfet omnia ea bona ;

quibus jufti in

ftliimn

negligi à fimili.

hac vita potiri queant ;

fed tandem concludit : H«c sibil magnitudime &

Wigy

. jeannes Baptifía

hcumlw

multitudine (unt pre ijs » que manent. pios , hm excefferint

*

Fidelu Librum de anima immortali compoi"uit, Veneti

js Anno 1595. typis

LT

Mf

excufum , ubi c4p. 3.

(e totum in laudes P/atezz cffundit , quem dicit

(Te in fcientia & moribus , acumine ingenij

fl / l

Quanta bo-

Philofophos antiquos füperà

na pios poft

& intelle& s; quo factum , q

uód tam bene de Dco locutus fit, atque de

at

rmhorrem.

fe fide inftru&tus faiffet : imó credibile effe,

4naneanht,

anima humana , quafi verà ip

Mu

e non omnino deftitutus fueri

t, etfi non ita perfecte: cam

Nm

h

quód verá fid

"—

enim , inquit

Author , cutiofum circa fcientias , & ita rerum veritatem

t

derio , ut abicunque cognovit,reperiri aliquem

n j

agnofcendi flagráffe defi

do&um & fapientem . ad

eum fecontulerit , quantoctnque fpatio viz

btis

ffe , eum cum ipfis Propbetis quibufdam, qui

dcl"dh

diftaret : hinc opinionem e

ejus evo inter Hebrees flo

rebant , contuliffe , & ab eis magnum ves

La

fa&tum , ut quidquid ab alijsaudiffet; inde

Wm N

ritatis lumen obtinuiffe : quo

per ingenij m

agnitudinem veritatem decerpferit , &

in lucem dederit ,

Bu

irum fit.

falfitatem econ

tra reprobaverít & oppugnaverit ; unde nec m

L |

entiliiumg

'dtlnm

guöd deanima humana mu

lta bene agnoverit , & dcfüper fapi

p

di putg.

aho h

(4) Mdem ;b;dgm.c;—s.'

P EE

Zs Mundi 3573. Legis Mofaica 901

i*zf

(

]

|

i

difputaverit, Dixiffe namque

;quód anima humanaà Deo creata fit ,

TT

& in corpore pofita ad exercen

dam virtutem , & fcieatiam cum operibus

bonis

agj

;quo intuitu proinde à Creatoreíüo benigné refumenda , vel, (i

T

contraritm faceret , in inferno effet punienda, " Pofthzc idem Author

djphsi

6, 4. nobiliores Platonis de anima fententias fequentes extrahit atque re«

r ftiud)

ponit ,exquibus ifte fequentes. — Vmquifque noftrm animam immortelem

jeutes i

effe eredat , edmque «d Deuim profiicifii , vationémque [uorum operum veddituyam :

quales l

Nbl Donis confidendum eft . malis autem formidandum,

Item : Quamsvis neimo

mj

tiofirüm immyortalis natus fit ;

temen credendum eff (emper antiquis (aerique ver-

g)oriam ]

lis , que nolis nuntiant: , vmmortalem effé atimam , ]udicémque babete , ac fupe

J

vjusitt

plicia maxima pati , poffquam a corpore. fuerit. epasata. Item : Mortuorumi

s M

/,

!

füperfunt anime , quorum bonis quidem tmelus eff $, malis veró pejus, — 1tem :

EJ

"T

8 enit marstotius bominis duffolvenda effet , nimium inpi Iucrazentur , cum core

gt

poris voluptatibus s C pravis operibus hac in vita letentur, — Nune autem cim

k

«nima smmortalis exiftat y nulla malorum fupereff (alus: tibil enim aliud , cm

/ fi(fïifffa'äf

enima migrat ad ianes , fecum transfert preter eruditionem 4tq, educationeifta

J [teti

Ttem : Omnes qui in bac vita extremá injuflitiá detinemur , apud infetos aà. infer

T d

&4 de(cendunt. , a« propier peccata, maxvmis acerbifimis , d7 terribilifimis panis

jj Ál

emitempore erusiantur. — 1tem $ Qui autem pie pre cateris viaiffe iaveniumtur ,

ys uf

€x his terrenis , tanquam éx carcere , foluri atd, liberatà ad altiora tran[cendunt ,

yiiin i

puramque fupra terram habitant Regionem, — Item : Attóma virtutibus bavens i

TU W'g

locum longé meliorem (and m

que transfertur $ qua d contrario vitijs affedia eff ,

$t contrarium translata yitaw

T02

peragit: quare hoc ettio Dei judicium. effugere pe-

um üt

ff Aliumlibrum P, H;

tren ymus Leccits Gapacinorum quondam alum-

r i

z

yie It

nus ( íin OrdinePP- Auguftinianorum Nicelau Secu

ts didus pralo

t

Veneto fubdidit Anno 1666.

fub titulo : Plato beatus , five de (alute Pla»

ibl &

sonis pia contemplatio, Ubl ex Platoris libris verbotenus extrahit pulcher«

f

rimas plures (ententias de uno & vero Deo.

Cüm veró tales plures jam

j wttil

fupra hic Num. 16, attulerím, ideo nunctantüm quid P/4to quoad Ethi«

cam , virtutes morales, bonófque mores fenferit ex eodem Authore Iu«

rl

x i

bet demonfttare, IraquePrinceps i(te Philofophorum clar& loquitar

de judicio univerfali , déque retributione operum, Additquedam pec-

)Uræq IJ/

]

hs

a*"m

)

cata in alterofzculo purgati , alia vero maxirna , ut facrilegia , cedes ini-

flv

hl

[,lüü?.

quas, vel alia horum fimilia hominesin tartarum mergere , unde nun-

J

quam emerg

jl

As

ant. Qui«uem ( addit idem ) pié pre cateris vixiffe inve-

aiuntur , hi (unt

s i. ex bis terrems locis , tanquam & carcere foluti utd, liberati ,

qi l

Ilj

&d altiora tran[c

endant

fl

gt

purdinque (upra terram labitant Regionem, — Rurfüsin

dl[FL'(

Alio$

'aflvig. loco idem Plat

^ yanimam , sit , efe immerialem , edmque «d Dets

-

Ea

ge-

Ro

- Zivaná 3. Poutifice $1. löac]änzö Rege a2

j

T

ïï"um homi prüjïcifci ,T4ti

enem [uorum operiifi reddituram, — In quo certe bonis viris coufiden-

IM bt

niieddenda du effe , malis auteim Jormidandum : quippe

cim peff mortem. omu auxilio c4

w

potmorté? »e p — Vitventibus aurem ncce(farios emnes con

(ielere debuiffe , ut quam juflifrmd

L 4:5

«t (ancti(fime

vivant , ne maxuna €0s (celevn. peft. mortem fuppjita. taneant,

Ídem alibi facientem ad hanc rem hiftoriam narrat, ex

qua videre li*

tj

du

Erus Arme- ceat, quàm varijs Deus medijs & occafionibus etiam occa'catos Craxerit

At

nius pc;ü

aeanos ad meliorem vitam : Equidem tibi non. Alimi Apologuim. , (ed prafan-

Wnnj

;

imorem I r0»gi viri, Eri Arinentj s genere Paipbilij veferabo : qui. citm. occubpuffet. in pre-

W!Mlli

viet^ — p , (oblotts decimo die cadaveribus « cateris um corrüptis, integer quide icure

Y

Mriat

vupto corpore repertus fuit 5 domtámque delatus ut [epeliretur , ducdeciná ab obitu

E

il M

1us effét , Yeyyxit , (* quie interim viderat , vetulir, Inquit

- die dum p yra vmpoft

f

Mira de al- ergo ; poffquam. anima

fiift & corpore feparata una cuus plaribus quemdamin

duos iteim alios

lt W

tero recen-" Jocum dainonum pervene[f: in quo terea duos proxinos vidit biatus:

'mïmg

fevfenlo . 2 confpectu fuperne in cali R

egoone confpexit. j suter hos verb biatws ]udices federe :

lipeni

qui pofl quam aimai judicárunz , yuflas quidem ad dextram (upra per calum ajoeno-

&n

dere jubent : in adver[a ip(orum parte [igma eorum , qua jndicaverimt fufpendentes ;

ecerant in vita poft terga frgna

fti a

- anjufos contra ad. fimiflzam infra , ommum , que J

Qtmaj

ferentes.. A.ddit Plaro hic plura alia notatu di

gnifIima, quz cogor omit

Hoc folàüm ex eodem Phi-

IT

Pro defua-E terea

d nimiam longitudinem evitandam.

Uif, J

Annuas quoque ctras. Defunctorum , qug ornamentuin aderum ,

Gisotandd, lofopho addo:

-

M lj

X

anffaurare decet , && nová quotid

;e reperità memoriá (cinper F arentes (ummoperé

Kuríus Plato pulchre ani-

Whutg

- honorate , npendio mozeraté pro fortuna utentes.

ïäï?qnd

^

m definitionem proferr , quà & ejus porentiam ac libertatem explicat,

Qul l

' Apimz hu-

dicens: Amuma eft nwneris , (eipium movens. — Quod veró aliud movet , & 4b

0ngy;

maag dcfi- 4

lio moyetur » quietem inoiis babens , quietew vita babet. Selüm it«que 1d , quod

M'M )

feipfem. moyer , ut

pote qued. (eip[um non velinquit » mnquam moveri ceffat » (ed

nitlo. :

M

4lij

vetiam , que inoventur , bocfous d* principiuim eff. motás , onne entim corpu,

.

hw

OM

£tti contingit , ut extri

n(ecus ioveatur , nanimatum efl. Suppofitis hisomni-

Wa

busjam Pdato nii magis fuadet , quam omnes & ver

as virtutes , qua €t

n

Virtus ab

En ejus vet-

ii

jaitio diffi.—5

initio difficultatem habeant , in fine tamen non item.

d.vitta planam effe , ait , 4c fime [udore peragi , Gun brevifpma

4 Ma!

&lis , per

ba proptia : Viam 4

Deg

ufum fit fa-. ft,

ante virtutem verà Deus immortalis (u

dorem pouit 5 4c via, qua 4d e4m au-

eilis,

Mi

j

at , longa ,ardua , & a[pera primüm :

Sed poft quam ad. [umma fafligia perventuus

» factlem praflat callem.,

Ex virtutibus, quas po-

W ,W'

efl , qua ardua via fuevat

*bm W

Dco vovea- tiffimüm P/ato Íuadeat , infpiciam us,

Deum ait ; orandum elie per vo-

Nenne [eiene

mllfS;o

dum eífle & t3 & facrificia, Quid tendem dicis (anclum effe , atá, (antlitatem ?

faerificaus

tiam quandat voyendi

C [acrificandi? Equidem. Vevere autem à Deo petere, fa"

H

gulng

ds

ierifieate eg muner«f peoofferree .Sgimfia ergo G' Deg danái , G -2: Deo Peten

6c

Nf

gc N

N

x

]

'

i dÀitis Mundi 3375. Legss Mvþi?æ ägäl |

2i

t

yoc quide

t paclo (andlitas erit,

Dejuftitia & prudentia, Perfpicum éff De juftitia

vt dl

«pud Deum (9 apud bomines (ang mentis juflitiam ( prudentiam pracipue bo- & pradcn-

qua

morari. — Pradentes autem. jujtig'?-]ünt ; qui füunt , que erga Deum & bomines

agere atque dicere deceat,

De inimicorum dilectione ; 5i quis ergo juflum

Yiins t

eje duxerit , inimicis A juflo domna , etmics utilitatem ; nequaquam (apiens judi- plato inimi:

qu Wa

"

(4005 tm:'

candus i tiegue euim vera bac Con[Hitit namq, nullo modo, juflum effe quenquat cos docct

-

l«dere. — P. Securus hic citat verba. Cériffs: Ego autem dieo vobu : Diligute ini- cife Ailigen-

ii,(i

micos ve[tros , mt. fitis filuj ?atr?s vefiri, qui incalu eft. (t ) Et fubdic: pla- d9*

abiji :

tonem queumedo i»imicum , damnatum judwabumu ; ftetiam contra acerrrimos

I qual

perfeeuores , vited, infidiatorés non. exarde(at ?. 1mà bouum . [perare jubet? Quid —

hn

niili, H

ultra. Mart yres 2 dem P. Securus in Platonicis libris inquit , omnia decem piac Deca*

pracepta Decalogi reperiti, quz fieut Deus Mojfi iu tabulis dederit j ita logi o»tec-

ihi g

Plsto quóqué in íuis libris & legibus praícripferit, Deum enim unum vantiam is«

: nb

in fingulari Plato quafi pcr omnes libros continuó nominat, Vide dicta eukat.

T

fuperius Nunm. 16, fecundum przcepcum de non . jutando,, fcu nomen

"TL

Deiin vanum fumendo : Nililepim magis unpum eff jait Plato, — Etenim —

p

primó cavendum eft. ,ne quid in Deum 4ut. verbo aut ópere aliquando peccemus, Non petjus

p

Quemadmodum Deus Judeu Sabbathum praícripfit , ita Pl4toomnibus !^5dum.

æcogoru&g"

Gentibus aliquando à labore ceffaadum , Dcóque Vacandum efle cen-

1

3

A

"

A

qodan

uit

Deus autei genu bominum labor:

0. Dco f'cr-i'ägii

n

bus natur preffum mt[eraius , vemiffi

ficih laborura ipfe ]ï.tt,uit,falemnm videl

ictt fefla , viciffim in ipfius Dei honarem ^"*

; [j

infliuata prabentibus, Hinc alibi quarit Plato; $ed qui$ Deum colit? (ibique

jduez

relpondet : Orationum certé omniuim pulchertumam , ut arlitror , 4t , veriffimam: parentes

m

quod bonuin viruti. decet facrificare. Deo, C interefe Divimis, — De

parentibüs hoíio:dudi *

TR

f

honorandis: Demum vivenium cul. w paventum , quibus [as efl prima d* maxiima

'(,;/////2/; j

debita , omnium antiquijima debirerum , pee(olvere : putare enim qtn(que. delet ,

n

omnia que poffidet corum effe, qui genuerunt & educárunt s ita ut illis bac ommié —

ii d

pio viribus mim[lare debeant €96.

$i qui verb in tam. mi[eram calamitatem in- Horati oez

É pis Omf

ciderint ,ut parrem vel matrem. fponté atque con(ulto vitá privare audeant , mor. cifores peris

(^n d

talis legislator fic de bujufmod: fcelere (asiciat i tam à Judicum miniftvis , quam ieadi,

L

B g)uf f

4

Y

í

/vi

Magifiratibw ocidatur trahatttrque extra urbem in flatitum trivium mudais,

n

It

Dec nonoccidendo (£ic : Quod fiquis peregrinum , five incolam , five civem necá- Nos e(te

,

/

vélit yUltra pargationem , totaetiam 4 Regione ,in quá leges lmjf;x[modi doininan- óccidcndung

!J/l

tür , per omhem exulet vitam,

"m

Ac i contra leges tedierit , morte 4 legum cu/ioæ

J

dibus puniatur. — Qu

i veTO cades iniquas , Yel «la borum fimilia pergäetmv?rit, bos

IT

9mnts conveniens fors mergit i& tértarum , unde nunquam egredientur, — De Fla-

TU

r s. Thomas Aquinas fcribit , eum totà fuà vità manfifle celibem & ca- .

1 u

$12

ftum $

p

n

QQ. (:) Mattgl stvo 4f€ N

*

——

l

'J,-ä;zriä $. ?;ntz']z'ce 3t. Joakimo Rece Yb

Libidinofe ftum » unde non mirandum, fi idem Plato toties contra adulteros & libi--

Primoi

volupt?tt$. dinofos invectus fit: 5$ quens voluptates pra(ertum maximas pro[equentem 4d-

Cril

? sitandzxe

vertimus , quüd ob(ceme fint , ipfi quidesm erube[cumus atque celamus y nodis tett-

mHege

tes uf

bris talia concedentes , quafi fimt diurni luniis indigna confpeclu drc,. Quia enim

omnes bomines (ummopere in voluptates vebementiffimas petulantiamque & in[a»

Qu

D

niam incidunt. , 1d ab univer(a Regione lex: noflra exterminavit, — Nec ullusef! ,

Furtum om-

qui cuidam elrietate lafcuvienti obviam fatbus , non maximo ip[um (upplicio flatim

[

nipócaycn-

«fficist... De furto non faciendo : Siquis publicum aliquid furatum effe , vel

htl

dumq

violáffe convidius [it , five inip(o furto (* (celere , five aliter quomodocunque de-

fij

preben(us , tanquam. in[analilem mortis. fupplicio condemnamus, — De falfo te«

Mp a

ltist

Falam:e. ftimonio non dando: 5i quis fal(A tefHmonium bis dixiffe inveniatur » a nulla

ftimonium Jege tertio teflari cogatur. — Si veyà ter , nullo modo po[ffea teffymonium illi ducere

lat

nondicen- [ieat. — Quód fi ter iu fal[o depreben[us teftari ulterius au[us fuerit , à volente

Vine

dum,

quolibet ad. Magiferatum deferatur ,&* à. Magiffratu tradetur judicio 5 & frcone

Jig

vidlus fuerit , moriatur,

De non concupifcendo rem proximi: Ex o« 4ti«

D

tem tale quid. provenit , quaudo son. fimul in cxvitate bec. verba . vulgantur s

Ti

Aliena non Meum (rilicet , & non meut ; ac de alieno eodem todo, — 1n quacunque igitur ci«

n

fuat concte yitate complurimi 4d idem fecundum eadem boc dicunt.

Meum , C non meut ,

l [7,

picendae ? e, opiim? oubrruatur. Tandem de uxoré alterius non concupifcenda P/4«

Wm

to affirmat ; Judicem eternum hoc peccatum etiam in maximis Re-

h l

gibuspunire ; Preterea ob peccandi lieentiam Q? petulantiam , mollémque. laci-

Mf

vien , 6 in acionibus fingulis intemperantiam , incompofitam. penitis 4tq, türe

tj

Ab* uxore

pem drc. — Statim igneminiofé extra cuftodiamilluc tran(mittit ub meritas [ub«

lg

roxinüiab if€ pnas oportet,

Et alibi: Maritus fi vim uxori-inferentem perimat , lege [it

gif

ftinendum." 724/d:, — Concludit pofthec Author: Ex quibus omnibus fatis conftat ,

Iu p

. Platonem decein precepta Decalogi cognoviffe , docuiffe , pracepiffe , & inviolabia

tf

- liter ob(ervanda flatuiffe, Relíi&is porro omnibus alijsquid P/«te de fide

Ut

$pes dona

dixerit & fenferit , tum hic , tum fupra Num. 16. pitet..— Idern etiam

M

reporta;-

de fpe hane pronuntiat fententiam. — Si Pec fervabimus , vitamque (empet

m

ita egemus finguli , digna Deo , cateri[(que naturá noftrá [uperioribus omnibus prde

NT

Amor bea-

mia reportabimus , plurimum boná [pe viventes, — Omni [ludio admitendum eft ,

Pt

tum ri?ddit,

ut in bac vita virtutem » g prudeutiam , [apiemäa'mque con[equamur * primium

h )

De falute

namque pulcivum eff , & fpes efl ingens.

Idem tandem etiam de amore?

Tj sin

Platonis.

'Amor , qui circa bona , cum temperantia & juflitia , tam erga nos , quam erg&

kf LU

euid (it te-

Dewmn verfatur , vim. [emmam babet , omnémque nobis. beatitudinem exhibet,.

w

nendum.

His & alijs multisex Platene adduCtis , & probe ponderatis Author prze

ta&tus coacludit : De Platens faiute nequaquam effe defperandum 5 quin

valerit,

potius de .De; mifericordia credibile videri , quod falvus €

- Prim

1*"- à

,

-

A

o thc!i 375 Leg Mo aice $50.

tersttt

35

: Pi'imöx[ï: fün

dat in $. Auguflino ( (). & Veneralili Beda , quód. Deus ánte

Mümlm Ü

Chriitiadventum ex omnibus Gentibus femperaliquos ad ovile falutis

T

collegerit.

ecundó , quód in veteri Teftamento apud omnes Natio-

' Qtiæm

nes (ufficiens fueric illa fides duorum Articulorum fecundüm apoflolum. Fides ivpli-

ha d

(t) quód Deus exiftat , & idem Remunerator fit.— Tertib ex $. Thoma C quibus

TU

oftendit (u) per implicitam fidem de Redemptore generis humani " ficiat

p -

€05 , quibus revelatio non fuit faCta, falvos fieri potuiffe. . Quod idem

tm d)

Angelicus Doclor alibi rurfas confirmat dicens : 1l , quibuw fhiritualis Revela-

D

]

Jf

io facla non fuerat , (alvari poterant , etiart(i nibil de lege Moyfis audiviffent ,

Dei

M

i

TR N

neque aliquid d« ea [civent t quia lex illa non erat omuibus data , (ed tantüm Ju-

Plato fidcml

diis s unde aliqui non peccabant , fi legis ob(ervantias non fervarent..— Salvabantur

de Deo (al.

tim lu^

tamen fide implicita Redemptoris , imphcando

fidem fuawrin cognittone Dei ( x )

Hinctandem infert Author:

tem impli.

PL

Ex quibus ( ceteris allegatis ) dicendo potuiffe

citam ha«

T

falvari Platonem ,nullu:m

[equitur ab(urdum 2 dummodo appareat: fidem hanc im« buis,

j: i

plicitam babuiff , q

Wain fecundàm D. Thomam habebant Gentes , [i. Divinam. Pro-

, nj

videntiam confitereutur $n Deo Remuneratore, Sed hanc in P latoue &idern fuif

li j

fe repertam fuse ex ejus fcriptis oftendit. | Et poftalia: N

egari igitur nul-

M

g m -

0 10do poteft , P latonem implicitem fidem babuiffe

de Deo , ideóque (ccundim D. Platonem

*

j

fendli

Thomam , Antoninum ? alios , potuiffe

f«lvari nullam dicit contradiclionem. - 1500 pocuitle fal

jms M

ex bac. parte (alvum e[fe

vati nil coa

fufinere veritati ac pietati con[ouum eff . Quis ambiget 5

tradictionig

H

q i

ofthzc pulchre fyn

opfis totius Platorice doGtrinz proponitur, dicen-

includit,

p

te Authore ,ab initio citato * Pl«to docuit primó :

4nimas mutato geuto inci-

i -

dere in mali demonis poteflatem , poftquam [uo

genio docta fusrint ad Judicem ,

u

;

qui falli non peteff. — Paulus Apoffolus docuit, quoà

qui adberet Deo , unus [it [piri-

Platonicse

£.

tus 5 Plato autemvevera nibil hominem di[ceve ,

nifi decente Deo, ( ita participa-

o&rinz..

infidds

ve de [biritu : quapropter reformari quotidie in

teriorem bomiuem invifib8lia nebis

contemplantibus eterna,

pulch:a ly-)

d i

Plato rerum omnium cau[am Divinam effe voluit volun-

nopíis:

enel

tatem » omtitimque initiu

m ,cunda diponere , &* fingula pronatura fua Divinam

eApere bonitatem.

T

Deum continere principia , madia , fineque omnium, . Deum

mnW

Cünil4 Ambire,

Mitibus & religiofis propitiuim effz s

fuperbos impió[que punire,

ii

P lato agnovit mundi opificem per idzas , id efl , exemp

laria , ab[olutá[que vationes Pfatonis fe

fua opera procreare.

Per providentiam Divinam nullo smodo tolli libertatem avbit- (a Catholic.

r

ri) 5 imó[ervari, — Pl

4

d( ;W ]

teagnovit Divinum influxum ,a Deo manantem , per c&-

yn

los peuetrantem

» de[cendentem per elementa ; & defiuentemin inferiovem mate-

j

j

ti4tt ,quem

T

à

4ppellavit jormatricem virtutem , (f Divint intelligentie rationcm,

j y

Plato gx;mi

w pradicator extitit àmmortalitatis auima ,

féque moveri per imclle-

;

Sf 3

un

"]

t CfÀ S.,Au

g. l. I. Evaiqg, quaft, (

j

:

t) S. Paul. Hebr. r , (u) S, Thom, g, 2»

j

4 11. att. 2. a 3. (x') $, Thom. p

3.cjfü. 25. Q. 2, att. 2.

L

26

hzariá 3 Pontifice 3 1, Joahimó Rege 11.

um £ veluntatem,

£t

done audiwit , &* docuit , bóminis uiï-a.

l

Plato Pytbagorg 1

mui Dei templum effici s Dei veró templum nunquam vuurum. — 1deoin P yrba-

[

ü

C

Gu

e

ora. [eripfie : maximum effe noffre Divinitatis indiium , quàd (oli nos , tauquam

[fortis Divine paiticipes, ob cognationem quam

dam Deum agno[ewmus 5 . cupumm

l

1

tanquam. Autherem, — Platocredidit in vita cur(u à nobis eligi fortunam 5 neu at*

D

41

t nos à demene , vel ab ip[a fortuna : culpam vero eligertis efft , non Dei.. Pha-

tonis opino fuit , quód morionis principium qn anima e

fl , quo (e pro arbitrio aliguis

n

[/]

Ejus o:tho.. f4lem efficist.

Plato intchexit , &* à Megiflro acceperuut: difcipuli , quod anima

ue Detm quodammodo &?. Angelum cogitat , féqué

[77

doxa Thco- ratiomalis perpetuo quodam lumi

M

logia.

ip[am appetit ad eorum [imilitudinem fingeve , 14m [peculatione ;

tum moribus y4tqs

Á

lf 4

j

inis anumus Deum imguirende

linil

paulatim aGione fe(e formando movet. — Quod bori

purus efficitur , & Deumimitando fit [imilis Deo.

E

Plato docuit , €&& abipfo ?rocte

Blito

»t

lus baufi

t , quó

d anima rationalis ab unitate (u

ain multitudinem diffonantem ,à

*irt

Latuin wiutationem ,omnis [ermé quietis expertem dilabuur,

Nilal autem. veri

Augi

4 fenfibus provenire,

Plato intellexit Deum facere ameligendo ,

& amando, G

J

///77

volendofabricare qua vult.

Platoin Timao fenfit cum. Moyfe, Deum in prinápio

igneum calum terrdmque ereáffe , quafi ut precipua muudi

membra s 4tq. at dao

w

Angclos

hac aptius ater [e vinciret » aerem , mox aquam 5 qua[i mon

fiá fed illerum giaié

tly

idem agno»

Mundum autem antellediuales Reilores immobiles habere — A8g€"

Ícis,

fuct invema.,

-igimn

ls ver£ «ffe cognovit & docuit Plato , quos [emper ffare

N

monfiravit ,v in homaimm

! qu

l

, ut Deum , uncam effe Divinam efjen

cufFodiam à Deo zddictos cffe.. Deum vero

Wt

ogno[ci porius quid

&il

tiam , C per ip(am C? circa ip[am omnes efentias ver(ari: atq.e

af

k

non fit ; quam quid fit. . Statuit P

lato credere oportere , quód. Deus certus j&c8

Vg

& Lcgié

é

mittat Prophetam , Diving voluntatis wnterpretem , at 4, Divite G bum«n

Latorem.

Hzc & alia multa poftquam

z

P.ONi

colaus Securus ita. tecentuil

!s

bo&rïnf- Íet * & in

fine vitam & mores Platoris

deícripfiffet , cjus fludia & Ma-

UT

Platenis — giftros in tot mundi partibus enumerállet , q«

os inter pracipue Pjth«e

LN

fuit ex He-

Libr, Divimi.

goras , Hebrei , & Sacerdotes g )pti, pr omnibus autem ipfi

ïVï,x

poít-

li

Jb'ræi's.-

per Mo)fen editi, & quibus P

.

1

«

lato dogmata plu*a in [uos rranftulit:

quam eiiam Platoni l1

brosrecen

fuiffet, & quomodo poft facula in ejU$

u

Ylato filem &G&mba reperta fit lamina aurea

,cum fidei profeffione in chrifl um nafcicu"

3

do,

,pafïurum,d& tert

ià die relurre&turum 5 tandem ad prie

tfa.

poft morié rum de Virgine ,

proä—tetur

mam füam intentíonem.

rcverfus ita concludit : Quis igitar Platonetm aternh

g

in autea la- (uppliciyretm judicabit ? Némo plané,

Qui enitn judicat , eogno(cere debet » e [r

Wt

ga

Inina.

cognoverit , abfolves. — at udex. ternus optimé coguo(cit , qui idem [ub pietatt

il

l

4

quie(cit . & pietas (ubipfo. — Quin imb. Divina pietas (e[e extendit ad. omncs ; T

ht

Gehtium Apoflolo: Cüm emim. ( ait ipfe ) Gentes , que legem non babent , natu-

ntlex'

eltr sa que lia uni [aciuni , bojuiodi legom wen babeates i J l^

g

Plrad

——

—

N

Á

*

Qi'nn

us M undi

hieiatul

'3.;73. Leäzfs Mo/ä:icæ' 89&'.

|817

Ergo naturaliter ab(s, alia

lege, [ed lumine tamàm natura poterant (alvar

d n

men boc à Malac

ha vocatur : V

l

&^

4 Lu Platonem

er pubertatis noftre : quam i mond:|pexiffe

