eifi 0s celare Vélis, — Geomeiriam dijess &b g ypti)s , Aflvonomtam a Bab yloms O

pinionems

ii pmö í

u

telas Q? (anas yntentiones accipis à Ebracibus.

Te eiain imnulta dócuerunt. aj D u

ram 4de

j

n

: G de Deo'ogzma/ juppgdzmm tibi jwt 348 Deo eidem

1&): Leges g/utmf queciuque ver« [unt

h2

Hicorau ttebra: iup

tf

(

peditárunt,

]

: (aj Franc.Pcffx.l.r« dereb. memor, t 3. c, 14. (b) Ioan. Bapt. Preye Virid p4.

L

»18.n. 22, (c) Num, Pyth. Vol. 1. debon. ( d ) idem ibi.i, / e) 5 Cy:ill, Alex, hao

k UWW )

i upt"

€9nr» dul (f) $, Cleim, Alex,g-'x'."üx?m. (g) Heuet ibid.in Comun,

A

244.

Zïarïä 3.' yäontifïce 3. Ioakz'/f-näx&age ii

Hebrtit s qui non vams erroribus uec hominum opera aurea s. &nea C* avgeutea »

dv

Semina ve. €Durnea , lugnea G. Lapidea bominum , qui mortui (unt , adorant. fimulacra » qua

tiscum

riaüsinPhi 4mi comfilso adorapiur ab bomnnibus , (ed fanclas wulnas tollunt a& colum. ( h)

Varaq

lofophis

funtà Pro-

Gommunitcr autem Authores cum eodem Clemente affirmant , Secbut-

Tl

posdem. Heliopolit anum ei in. Zig ypte preceptorem fuiffe. $. ]uflinu Mara

qu H

ghetis D;-cxj.

i yr ; Omnia que de anima immortaltate aut (uppliciij pofl mortem , aut calefium

Gj

verum contemplatione , aut fivalibus dodrims. Plilofopbi . Pocta dixerunt ,4

r anmí

| In JEeypto

Prophetis argumento (umpto ymelligere atque exponere potuérunt, — Quocirca apua

,a

€ruditus 1n

emnues femina veritatis effe videntur s (cd uon exadté cognoviffe comperumur. ( )

WU

hifteria

idem alibi: Neque enim plerd(que veftvm latere puto', quos Diodori & aliorum

luttar

Moyfs,

docuit biflorta , quód && Orpheus vdelicet G Homerus , C* Solon , qui leges Atlenie

115 Atl

- enjibw [.ripfit , fed & P yrhagorai € Plato , & asj nomulls if 4Eg ypte fuére ; qui

(irith 4

Quenam fimul ac ab bafloria. Moyfis erudità junt . 1lis ipfi s contraria defimvére , que pritis

gl

ex S. Scrip- 4iptexati fuerant, — Omnes enim hosait poíiea unum & verum coluiíle

quad

tura infuos Deum, Acruríus : Vnde Plato currum . volantem Jovem agere in calo dulicit

Apfi

libros infe* g

tucrite

ift ex "ropbetarum biftorijm, quas evolverit ? intellexit enism ex Propbeta verbis ,

D

.qu& de Cberubin ita [oripta (unt : Et. Domini gloria ex domo exivit » venttque in

frattia

Cverubun , [ump[erfíntque Cherubin peznas (uas , & rote eorum cobarebant , Domi-

( "g

Moyfis ge- tíque Dei 1frael in eis sm calo snfidobat gloria. (l ) S. Ambrofiue : Erudiionis

tnd a

a ; legis

oracula «

graná Platoin ug ypium profediu , ut Moyfís ge[la , legis oracula , ? Propbetarum

Biteptin

dica cogno(cevet, ((1) Theodoretus : Cur non ijs omnibus velictis ad MoyJen ,

t (t

Prophetae

.yum dicta

Oceanum Theolomig tran[imus , à quo fluvij omnes ( enaria derivamur 5 1ine

df

esitn. G Anaxagoras , 49 P ytbagoras platod, poft. £os parva quadam veritatis luttis

EL

€opnovit,

n4 , qu&ddmque anitia de[umpjerunt, (, m ) Ec iterum de his ipfis tribus l'hi-

Cutir

lofophis ibidem : ZEnigmata quedam de Deo, ab Ea yptijs Hebrat[que ealegee

hr

runt. — Eufebius de Platone : In Eg ypto enim cum Hebreis ver[atus Prophetis

fifjy pj

Oracula ror(us audierat, (mv). &ujus rei etiam teítem adhibet prafatum

IN

Quz &

Theodoretum, - Et. alibi ariftobulum. Judeum | producit ingenué hgc verba

r

quanta ab

exarantemn : Legem noffram Plato in multis feeutus eff- ( 0). Etin libro nndes

4 i

Hebrzis di-

dicerit,

cimode prparatione Evangelicaidem Eufebius de Platone fulé (cribit , & qui»

,

dem «. 14. Eum ab Habres habere , quód anima fit immortalis, c. 15«

lg

Eum ab Heóres habere , quód mundns fit productus, c, 18. Eumab

lme

Hebréis habere carnis refurrectionem, c, 20, Eum ab Hebreit didicille

Nitue

extremum judicium,

ltem 7 12, «&. 6. Eum ex . Hebrau habere , quód

t

Íerpens mulierem feduxerit. e, 7 Eum ab Hebras habére , quód muliet

Wl

-

E.

(h) $.Clem. Alex: etat. adhort. ad Genc. ( i) S. Iuftiu Marr. Aþol. 2 (k)

ora*. parzn. ad Gent. (1) $, Ambr. in Píal.118. 0&on. 18. (m) Thceod. l. 1. de ptity

j :6.3

uT

&p. (2) Euleby lu deprep & li c23, (o) 199&95935?'!?5? l8 6

m

eAchnun Mundi ;ä?ä. Legis Mofaice $90.

243

i C t

de viro fümpta füerit, «« 9. Eum ex Hebras habere. colloqutum ferpen-

hiliti u

tis curn foemina 0.23, Eum multa fümpfiffe ex parabolis Salomoris. c, 25.

m (]

Varia quoque legalia ex libris Mofaicis. . Calius Rhodigitm ait: in Titmeo

Plátonis

yant , o

Platonis , quem ipíe fcripfit de mundi conftitutione , dici: Deum inillo

do&tina de

Jufimdt

opere terram primà iguemque junxiffe. — Que. fententia fimillima eft il principio

qmundi ciea

, 4 if

Genefi s; In principio creavit Deus calum & terram.

Deinde illud quod Plato di- tione,

j d

dát : Amatorem Dei effe Philofopbum, — Nibil fic in littevis ills jlagrat , & maximd

Qu

illud , qnod qme plurumum adducit , ut plenó affentiar : Platonetm illorum librorum .

Jd;Ego fum

p

expertem non fuife : qui Plato ille verba Domtni ad. Moy[en: Ego fum qui [um 5 ve-

qui tum Pla

yolr ( d

bementer tenuit , & ailigentiffime comtiendavit. (p) Eadem verba reperies

to non ig-

ilqi Jn

in $, Antomino. (q ) Philippus Bergomas de Platone ; C yreuem profectus. Thieo-. noravis,

p

dorum audivit j poffea in ZEg ypto à pleri(que ereduus didiciffe eti«m ibi Oracula

ag

Prephetarum, ( v ) Raphaél Volaterranus ; Libros Mo[eos legiffe creditur : ex Libres

verin a

quo videtur prater omtes Plnlofopbos ad noftram fidem propilis acceffiffe , ut placez. Moyfis le-

zin l

Augu[hno: nam Deum ? materiam primam verum principia ponit , càm. alsj alia gile eredi-

nl

dixerint. elementa, — Genebrardus : Plato , apis-Attica s Moy[is «emulus , five Moys —^

j n

fes Atticus ,ex Numenio P ythagorico , qui tertius Pbilo[opborum poft Anaxagoram

Plato apis

qiut, D

C Pytagoram in 4Eg yptum de[ceudit , ut Philofophiam , ex qua Divini cognomen.

Attica, Moy

: i

tum efF con[ecutus , difceret. ( (.) Petrus Opiteer Platonem . ait in. ZEg )ptum Gs amulus,

j p;p/imm

peregrinatum fuifle ,ubi Theologiam à Sacerdotibus HermetisTri[megiflti per-

,

TEU

cepit. (t) — Joannes Pineda ; Plato , u£ Numenius P ytlagoricu dixit , in AMo[zi-

Sac&rdotes

gt

€4 di(ciplina ver(atws , quem Juflinus vocat : Mey[en. Atticó differenteme — Et

queam Tri(megifti

p ur

Ambrofiw lib. de bono mortis ait : (uos illos libros , . bortos Jovis ex $

Alomotiis adijc in

jpli HIW

Canticis accepife, / Denique. ex [acris. Listeris expre[fa (uis libris unpreffiffe ob &gyptog

uujph

[ervant Glemens in ffromatibna , Eufebits l, 2. de prap. c. 13. de quo videndus An-

r m

tonius Po[fetiinus L. 13, (ug Bibliotbeee c, 16, ( u) Ifte Poffeninu varie de Ple-

tene diflerit , aliquando incufando , nonnunquam excufando , aliquotíes

yibet p

commendando. Huc facientia fuat ifta: cum Leone Caflrio in 1(ai& cap.

cnuä hü*-äi

40. & $, Ambrofio ícribit: Platonem eruditionis grasiá in. Eg yptum profe-

Platonis de

a

virtutibus

um ,ut Moyfis gefla , legis Oracula , Prophetarum dicla cognofceret, Addit:

Ü

(eti ]

Platonis decem libros de Reptiblu.a hoc habere atgumentum ; Eum homi-

monitá

mo[fäll

;!

j

nem efle infeliciffimum , quem vulgus feliciffimum vocat » alienum à

X

p

d

virtute, à Deo &c. Feliciffimum vero effe ; quem vulgus infelicem no-

minet , virum Dei amatorem , fectatorcm virtutis, quietfi omnes om-

tamen imperterrico fer

nla mala ia cum ;unfeganc ; llle

.

at animo neg

T "

-

Hh35

a

| (* ) €ocl. R hod. leá, T

q.1L6.c.25. (q) S. Antonin. p. r. h(in. tit. 4. €. T»

l

olh (;)

$ 16, (1) Philip. Berg. ad Ani

1.48:6. (f , Genebr. Chron. l. 1. ad Asn, 37 j0;

hcod:

j

h

M Fes Opm, ad Ann, 3593. (u) Fincd,l. 3 de reb, dixu od

IY

m

LE

246

.'Aäariä ». PPontifice 51 qucl&mö Reg& Mpl 72

à Deo nec à virtute divelli queat.

Platonemm aucein air. Poffgiatis,hos

p

Iteim Thrafomachi difpntatioo

qud i

libros ex Salomonts (apientia utuacum effe

mem cam Socrate in l, z, de Repub. (umptam effeex c, a, Septeuti Salonauts,

MM

at

Plato aliquä

Item in l. 3. de Repub, extare verba ex Sapientie c. 3. Tanquaim Aaurum in foraa-

aliunde ha

«e probavit Eledos Dominu , 9 quaft bolecauft m accepit £0s. (w J id'*.m

Ya

ore

w

bere non

iterum : Platonem aliunde quàm à Mo)fe iab

non potuiffe,quod Deum

ippi

T

potutni& "ov Óyra, vocaverit, ( X) Longiflimé autem diíceffit Pojeusus a tot

ex Moyfe - Authoribus dicendo : Pbilefophos vix de alterius vita fine , de bono 1nereato n6

$d d

fupernaturali mibit de v«tione ejus confequend; &?c; dixifle, ( y ) Cujus oppo-

gt Y

- fitum luce clarius in hucufque dictis proftat ,

& in diceadis am pliüsap»

dijet

parébit, Interim & alios aliquos adhuc Do&ores audijamus, Itaque

(

Mu

Aubertus Miru de Platone pronuntiat; Ip ZEg yptum deinde projectus , 4b dtt-

Gymnofo.B. diret G ymnofophifl as , ubi libros Moyfis legiffe creditur, (z) Franafom Menda-

wl

phitas Do« z4: plura dogmata didicit Plato ex [acris Litteris mmirum Angelosa. Det conte

p

&ores ha-

tos , animas effe immortales , mundum intium babuife , G wentum babiturui ,

/int

buitia

rejurrcéluros mortuos , && Divino judicio affuturos , beandos j

zg?as ,íinjujtos wrä

p

4Egypto.

LU

eterno (upplicio deputandos, (a ) Ubi etiam hic Author plures alias alictt

*

Autheritates, quarum plerafque tamen jam 3

n hifce paginis aiïigaavi.

érl

Vbi& quo. Besedidhts F ererius varias €x Platene de Deo (ententias producens ait : Prop»

tl a

modo Heb- ter has ejus alid[que [ententiar qua[dam nonnulls veterum. Doctorum conjedbdn unt v

hm

rzosandire Platonem aut legiffe [acros lubros , aut ex Hebraorum [erumonibus pet

nmp*/c:em

NT

pouezit,

mali Hee

facram doGirinam cognoviffe , dum peregrinaretur sn ZEg ypto s tunc enm

o

braorum Per[is vegnantibus expulþ à paria exulabantin /eg ypto, — Hant

de Pla»

tl

i de

.tone opinionem babuécre ]uflinus. Exhort. (erm. ad. Gentes.. Eufcbuus lib,

li

;(

prep. Evang, c. 6, Auguflinus l, $. de civ, D. c. 14, (b) Qui etiam addit

It

cum Ariffobulo ex Clemente Alexandrimo , Philo[ophiam. Peripatericam ex'ige

Md

Nomine

Tetragram.

Mo[eica. &* Prophetarum fcriptts wsagnam partem. fuiffe hanfiam, Jasfeum

IN

matonuti, COl

(iderat verba Salomosis : Non poiuerunt. sutellgere ewn quieff. (c) &*

OLT

turflato, explicat illud celebre nomen Déi Tetrag: ammaton: Quod g plato edociui m

ïh'tleïo

:

ifla ila longa apud. A[f yries peregritatioue , ad Gracos tandem duabas litteris at

P/nloj'u

Platonis

[iulit , vocando omnmum. primum principium 'To ày , 4c illo nomine. áxfoinguens

t/)areþ

nam in Tim&o fic ait : Eff igitur (ecundim meam opaoncm

lu

trina de En-

m

P"mödifhnguendum quid fi ày , 1d eft . Ens , quod femper eff , ortum vero fon l4«

tc p/njmo.

bet 5 & quid quod ortum habet , e&. autem nunquam (

P latonem (esuta ef

tulen

genus i

€»pua dociffunorum virorum , prazev id tantiim , ,quod alz*qu'i-m"urmm

Mg (m'

mu&cuü-

lm )

(?v) Poff'&. Bibl. $e1.1. r£2,c. 6. (x) I'äcm lib, 2,c. $, ( y) Idém lib, 12. €, 6

(2) Aub. Mir, in Chron, ad Ann, 3«70. (a) *ranc. Mend. Tom. r, Annot. 2

pro&n, inJ, Keg:$, 32, (02. Ben, Perer. difp, 15. in Exed, $, 71, (xc ) Sap i "1',;

l:?sü;;g

R:x'

*

Nlï?f)?ifü Mundi 3373.. Legts M&/Zzicæ 89o.

247

;ofuänzik,has

;;;e[cz:lz'nüm [

enus mutaverunt. — Plato esum excellentiffinum univer(. Autborem

«di f;f!þmlff'

vecat 0 ào , id eff s qued e(l.— At plürimi Sequaces ejus. appellant eum o ày ,

atic us

-dd efl» qui eft , (ecuti feilicet. Septuaginta » qui pro nomine Tetragrammaton Exods

i a

c.3. ponunt o ày. (d.) Inclytus Theologus Gregorius de V 4lentia fi quz-

(vj&

reretur de Philofophorum doctrina , mox refponderet : P/atonios multa

quotia

à popllo Déi , cujus . (criprura £v dochrina omuum Philofopborum doctriná C fcrip-

pjeinait

turis antiquior eff , didiciffe :ut expre(só etiam Eufebius Ce[areenfis affcrit. (e)

jouo gt

Sed dies me deficeret , fi omnes pro P/atone hic Áuthores in unum co*

Cujus o

gere vellem , quid de Deo uno fenferit Num. 16. — Ergo hoc relido, de

j amglt

alijs etiam

Philofophis nonnihil breviter addendum.

XIII,

m Ij

uid celebrius.

*ocrate apud antiquos ? (ed & ,ipfum ad facram [erip-

turat non tantüm Philofophiam (aam, íed & vitam & mortem com- eo., .

gj m

uj d

pofuäffe reperitur, — Clemens Alexandrinus fuiffe hunc ait : Hebrate& S4- Hebraicae

"PL

gientie emulatorem, (£) . S, Atbrofiuis de eodem : Namiffiud in Mo »fis firiptis apieniiz

;2f!iüi hat

five ipfe Socrates, five Vlato, quiin ZEg ypto fuit , potuerit vel legere , vel 4b alijs aculatoz,

ait Heb-

A

fy ii

percipere, qui legerent, ( g) Poffuinus de P ythagoraloquens hunc

1£05 audille ; vel ipfum ]udeum fuiffe ; mox addit: E cujus doclriua Socrates Pythagoras

us afizj EE;'F:

ocrates unius. Dei no- & Plato

j

€ Plato bau[erunt multa, Ft poft alia : Igitur [actum , ut 8

fümpferunt

i(t

at

itiem ban(erit , predue ea mortem oppetíerit , nam & Tertulluenm in. Apotogetico

ex Socrate

fic feripium veliquit $ Propterea damuatus efl. Sotrates , quia Deos deffruebat,

multa,

d

g j aM

P lané olim , id eft (emper , veritasodio eff tamen cinm ponitentiá [ententie Atbe-

nien[es , €5 Secratis accu[atores poflea affüxevint , &* imaginem ejw auveam in

5

a

i

1 s fg*, hf

templo collocárint ,refciffa damuatio teflimonum Socrati veddidit.

Et pof qu&-

N

"i

dam ; O Apollinem inconfideratum ! (apientie teffymonium. veddidit ei viro, qui

negabat Deoseffe, HacTertulliauus. (h) Joannes Pineda Salomonem afferit 2j dcmïa.

yi ecit

Academiam $olymis fundàffe, — Ex bac Hebraice inflitutione multis pofle4 solymitana

w

atth JA

faculis Sapietitiffimi apud. Etbuicos prodierunt , anter. quos vel primus P ythagoras ,

j

dU

qui ea Italis parte , que wagna Gratia quondam. appellabatur , 1tlics generis

"

hil

'" p

"T

4

T hilefephorum Author fvit 5 4quo ut. Augu[Linus 1 . de eiv. Dei . 2. ait 2 Ipfutte

l

? bilo[opbia nomen exortum [tt : Hebrasrum. tamen genere fuiffe. Ambrofiw. Au-

T

TL

"

]/J

thor eft l. 1, epft.6. Vbi P ytbacoria pracepta cum . (acris conferens , fic de P )- x exphiloz

uml ij

À

1

thagoca (cribit ; cim ex populo 1udeorum ( ut plerique arbutrantur ) genus duxe- (ophi mulia

T2

(

() j

j

rit y ex ejus di(ciplima etiam magiflerij pracepto magnus apud Philofophbos babitus, accepezunt.

jruh n

f

&qualem , ut Ajunt , vix veperit, — Et Clemens Alexandrinus lib, 1. ferom. m bac

j MJW (ï

1'1

verba (cribit : Alexander im lib, de (ymb. P ytbag. vefert ? P ytbagoram fiiffe di(ii-

TL

F

pulum'Nagaretht Affrij G' ( Fofl bunc Soirates, Hebraice etium

f[apientie

&emula.

1l

j [b

Aanot

.(4) Corn.ianfen.-ib. ( e) G(eg.Val To.4;Theol difp.ri q. t«.p.ï. (£) Clem. Ale;

li

U

SQP lj

lr from, (g) $, Ambz Lde Arg & Noe (h) ol pb seh Mil

248

eAariás5, Poniiþ'be 3t, Joahuno Rege 22,

emulator, 1

am alibicommemoràvi, Orpheum , Mnjaum , Homertm,

tqbus f

Socrate*

diüpp .

cum Det

Hefiodum , & horu

m fimiles bene de.Dco vero fenfiffe , quos tanti idcó

:

Sorates fecic , ut :

4to de ipfo teftetur , eum , antequam. venenum bibe»

Mi

unius culto

MUA

ribusin cO& T

et , ad amicos dixilfe : Quanti «fPimatis collequi n altera vita eum Orpbeo ,

Mufxo , Homero , Hefiodo , viris omni (apientiá G* mobilitaze. p

eftantibus ?. eqie

RUA j

lo cffe cupit

poffcim. wuyenue,

dem (epe à vita excedere . fi fieri poffet , vellem , ut qua dico

hiitit

& pto confeffione unius veri Dei mot«

DT j

Pro conf:

( CK) Sematem in confe(Tione,

fione unius

tem oppetijíIe ; alibi referam.

- Poft Secratem primum fibi locum Arifo-

o Aïa)j?s

ntiquum & pralentem in

pf d

Dei mpxtä

teles vendicat , qui do&rinà fuà mundum a

tollerat.

admirationem & imitationem pertraxit, Sed quid de hujus fide ?

Lon

Alexandrino , (1) fe mife

Waxem

Clearchus. Peripateticus dicit tefte $.. Glemente

Ariftoeles quendam [udeum , eum quo. ver(atus ff 4

riftoteles,

l1mó Eu[ttios hinc infert,

k n

lm

uniusludzi a]jquos Ariffotelem ]udeum facere. (m ) Benedicim Pererius ex codem

dilcipulus pg(cbyo dictum citat Clearchum, Ariffotelis difcipulum , qui J5 1. de fomue,

a

$ Qan

ec cum quodaim jud«o , vire

fht at

inducit Ariffotelem narrantem. , fe. collocuum fefj

- (apiente , multáque de

rebus nattiralibus ?. Divins €

um o [evmecitiatuim e[fes

fij (3)

(ürzlbys

Verim multó plura (e ab illo didicife,

quàm ipíe etim docuerit/ (m ) Jostmes

Pineda rem ita expedit:

T4ndem ut ad. Aviflotelem veniamu , bac

[cribit: Cle-

Qu torf

óffe ]udaum , cuiti

^

miens loco citato. — Clearchus Pevipateticas dicit ; fe queudam

t atum.

De boc autem ]ud«o fic ipfe narrat Ariftateles apuá

TTE

Plura delu- QH0 ver(atus eff. aviftoteles.

ele(yria , g

dzo Arifto- Cle«rcbum , ut. (cribit Eufcb

ius lib. 9.de prap.e. 3. Juduu erat ex C

N

-

quem habitant , appelia

ti funt. V rüs

fum Yqu

telis prae- " funt Calcani ex lndia , Judei avtem a loco,

Hie. ab altioribus 2fia.

ceptore.

eorumi a (perrimo quodam &omine Jeru(alem nuncupatur.

Iumer

cümq:æ

alliy

loci: ad iaritimas eivitates de[cendens & linguá &* amimo. Grauus Juit :

audi[fet , ut eo tempore mos quoque

in maritimis Afia locis verjaremur , Plilofipitg

Tij /ijjj

ulit ,quam accepit» (0)

'W)Wm

«more ad nos fpontà. venit , qui multb plura nolis att

I

Pofféuints arma induit contra Melchiorem Cantim ,.

& omnia ejus cona

D] u':a

de Provi»

Ariffotelem argumenta impugn

anda affumic, excepto titulo

Wlium r

dentia Dei, (p) Alios Authores in favorem Ariff

etelis adducit. (q.)

LT

L

$, Cle

philofophià

Et ipfe tandem fuam de eodem fententiam affert , & explicat.

y"kfophm

inens Alexandrints cum Ariflobulo non dubitat dicere : Philefophiam

Ponpaites

peripateti-

haufatts

«am Arifto-

ticATI ex lege Mo[aica && Propherarum. feriptis uagnam partem fuiffe

"' (lilog

le tam in. fide quàm moribus egr-gié

eelesexle- (r) Genefius Sepulueda. Ariftote

ce Mofaica tuetur

QPEUH.

mu dPWm

fümpfit,

j ita ut falvumevafiffe [erió fperet. — Defeptem Gïærojmm S

: &10Ug

'kxïl[rþ

L

(i) Ioan.Pined.1.3.de reb.Salom.c.28. ( k) VPI'at.apud He&.fint.in ca

p. 3. Dant

Exod*

(1) Clem.Alex 1 .ftrom. (m) -Eufcb.l.9.de prep.c,3. ( ) Ben Perer.Difp.13.in

J

([m:nd

Ti

$: (0) Pined.1.3.de reb.Salom.c.a

1

T

$. (p) Pqäïui?f;lïäblsssl.-!-;zgfrgs-ä-;-?cqq- (q/ ,

! Euk

j

s:&; (1) Cleg.Alez L. ftrom,

, Ciüimwl

LA

€

1

0. Ra

p Mmdz 3373 Le;ngs)Mofaz'cæ 890.

249

tibus Frawifius Mendoza ;

Vude bi quae(o t tantam [epientiam excreverun

0s tantr j

dict pote[F-, quia Divimas ltteyas confulebant, cr ex.illis fibi quandam philo[ophaudi Philefophia

'enenum jlb

»

j$ Alg. Gt&corum

methodsan. bumaná [ublimiorem , cowparabant. Quód milà videtur Cleinez

.Hebraica &

f ii Oïgï:f

xandyiuu , dum modum Plalofopbig , que apud e0s florebat , Hebrsicum 9 xag-

fumiti n

AL

ænigmatica

tiAliéuta gppellat , quaft illi [acras Hebraerum littezas p^itoj

51 bhvY1

vt

2^44d9 tinitart c0-

poj?m D

BatelluT , Q vel i

?i fu &

imo eArtin. vefi walo conflitat; , jam ad (upremum bumana

veri Din

fapiemia jafazimm evects eredeventur. (f ) Pojfeusmus inquit ,

Á

i

&

udofo paos

ilotu

ill il

m l :,

LA

*

€X Mo)yfis Deuterenomio fuum illud

Nofre te ipjum depromphitie , quod

( yaaetut

pofea Clilon: & Tbaleti ab oraculo apelligis tributum

-

ie hoj F i

Longus nimis ierem, fi omaia , qua Philofophi ex facrà Seripturi XIV':

. Cxtraxerunt , ennarrare contendereim.

Sufficiat fcire antiquillimos

fæi;—shinmf!

& (íanctos

noc Patres fenfifle, qubd univerfim Philefophi (ua meliora F^r'um an

i.'!qüOX'U[H

tb t

cogmata omnia ex facris Seriptmis habeant, — Ita hoc late proiequuntur

Authoritas

li /;þ LU

S. Clomens. Alexandrinu, ( t) Origines, (0) Tertulianus, ( w ) $. Jufli-

aj i

(5 Martyr. ( x) Eufebius Cafarieufis.

Cy2 $. tfidorus. ( z Y- Caffiedo-

iM

]

"U (a) &alij plurcs paffim hucufq

ue addu&ti,

His floribus (crip-

P

J

I:

turalibus Philofopbi libtos fuos , & alij Gentiles

mité cXorná:unt , G j p4.

A« n

quali tot fuleidis ftellis illuftrárunt

;unde & fancti Parres horum fícr! P* cres libros

f um

ta plerumque avide

coatredárünt & perluftràrunt, quatenus horum idco Gca-

4'1"'

j

fol:dis & divinis arg

;

ä!f:'ïf p

umentis idololatrarum vefaniam peiftringerenr X tilium le-

)

t

& everterent,

Divus Hicron ymus elegantem in ]ovimianum fcripüc Tradta Sc"dcsluäf"

COte

| 'cïm W !

tur , quo ; poftquam eum authoritatibus

facre. Seripturg ympugnavit ,

Ü

!

V

T

j

innumera Philofopphorum fümms erudi

TT

adduxit,

uonis teftimonia in medium

]wfephus Flaviu gravis Scriptor

duos 4dver[us Appzönem Alexand-

u J :*

Tinum compo[fuit ; quibus tantas autboritates ex

n P

litteris bumanioribus depromptas

Jl

n

i

ejjert , ut videatur nabil ia Grads bifl

(n 4

orifs cortineri , quinid evolverit . pervolu-

nala

i

d

n

W

Pant, — Quadratus Atbenienfium Epi

fcopus , Imperators Adriano lbrum , multis

Gentilium autboritatibus plenum ,

t

Vb

(

pro noffve fidei defen[ioue dedicavit 5 quo 74*

biem , quá. Dmperator 12 Cbriflian

0s eYAt. exafperatus , mitigavit.

Ariflides , Philofophi

li j

ad "i

Chriftiani

ii

l

Philcfophws Chriflianus , vir eloqu:

utilfimus , alium librum eju[dem tenoris cidem

a

Imperatori Adriano obtalit ,

ddem unins

n

Vi M

;;? ll

jflem fementiarum Philofopberum Gentilum. colori-

eietiata

j

W

lus contextum,

Xju]hnus Mar

iil f*

Wj/dem opumonibw utitur,

Dr » preffans Pbilofophus , aa Gentiles fcribeus , .

x Phuloío-

Ts

Clemens Alexandrinus , Ireneus , Tatianus , Hippo!y-

his protá«

o

TA5 , Appollonius , julsus Af

yin

icanns , Euflacbius dntiocbenus , Atbanafius. Alexaud-x

unt.

G

kl

Bajilius Magnus ,Gregorius Theologus , Septimius Ter-

ï?nm s Eufebius Em yffemu ,

li

tullianus

J

J

(f) Mendoz. Annot, a.

pro&m. inlib, Re

i

l

if

(u) Orig.1. .

go s. :8-( t) s. Cl?m. VAAICX. lo 6. lïf?m.

"

f

[

(y) Eufeb.]

Cant. Celf. ( vv ) Tertul. in- Ap

ol. c. 47. ( x] S. iuítin, in otat. ad Gent,

|

: w.-dc—præp

3.Clllqui.

ao

91. in Pfalm,

« 63« feqq.& 111 f, a Íeqq. (2.) $. 16d. l, a, Erbim, €, d

9) Cáflioi

-

250

D ?ontä ce 31, loahimo Aege 2.2.

Hieronymus , AugnfHmt ,

é perma!:]i

ïtmþriöm

tullianus , Arnobiss » Lattantius Firmianus «

tig D

- alij virá Chriftiam & dothiffim

tantam dodl

rinam (uis libris ghilofopherum & bue

t

, quo magis debeat. pertevren ,

snanioruta biftoriartn infemp[ére ,ut ne[ciat. homo

itilg i

tum ob populayem eruditionem , quibus exornantur ,

um ob (cientiam (acra Serip-

ttt Catbolici libros Gentilium

Titt s j

turg , quam praje

ferunt. Ratiom: eft con[entancum ,

PT I

dein Gentiles (acram Scripturam lege

vint , unde quidquid proe

legant , fiquidem ij

Ita Hedor Pintus vir omni dodtrin

z penu inilru&tii

atv

tulére , (uut expifcati.

PA

Qu

ntibus prolixe probat , qu

& fint , ab illise

ch'r:hcn-:

fimus, (b ) Qui in feque

da €05 , quitales li-

volotax

dunt autem

Seripturis (aeris Geprompta.

Poítalia fubdit : Quare. Be

D. Ambro[ius ait : Quedam legumts , te conte

drad f

€os ,uni tá-»

bros legere probibent , reprebendit,

Altgin.

ys libros — femnamus : quadam , ne iguovemus : que

dem , ut evitemus C fugiammus. Et queme

LUTTM

s libres Geutilimn volutant , & ex ij

legere Pr9 admodum («n&li, graves & provati Ded'ore

tum e

hibent.

utilitatem atq, emolume

ntum expromtunt , quis eos e

prebendere audebit , qui im-

bauriant ? pra[erti

m cum D. Paulus

f&dot

poflerum legent » ut. quidquam utilitatis ex

geijs,

Apsftolus , vas election

is,quedam loca libror

um Gentilium citet ,qu& D, Hierony«

Merito al

iquis hic qugrere & infetre

m

mus in Epift. ad Mag- ovat. recen[et,

pradit

offet, filoca fcriptura

lia , vel fententiz G

entilium à Patribus excerpta,

vifica fecerunt ;5

ad quid eas

h (l

& infidelibus oppofita nil pro fide vera al

T&tnpgre

Argu met-

movere ,ac in medium producere volueru

n

t? (i veró fant pro Religione

tum inde

Philofophos , qui talia

Ícrip-

& p

dcfumptum vera pugnárunt;

inde concluditur, ergo

Adnpe

ferant, eatenus in fide bené fen(iffe ; & no

bifcum convenilfle,

s Qu

ln idï&)mg

&ere híc etiam liceat eum , qui interopera S. Bafi

lij extat , Rephacle Volee

Wivene

emodo ex Gentilium

terraneo |nterprete , fermonem infignem ad Nepotes:

E.

lbi inter alia hic

Veit &

doüirinis proficiant : id. e(l , de Gent

iium libris legendis,

ido]aind

Q Oratoribu ,

Q oumnibus bomiti

San&us ita procedit. Imfuper €$ Podtis,

"

ii |

bus utendum » unde futura fit aliqua util

t$4$ 3 quæ 4

d anima faciat. adificationem,

dicamentis quibu[dam vem t

imgenáam

tn i

$, B4filij

Velut enim fullones 4c tinctores , qui me

tand

pulchra

TEpAvaAnt , atq, ita dem

um colorem , que

m cupiunt, five purpuretm eum , f

do&tina.

*

*

s vite bumana Jeriptae

Vsl

Aliquem alium mducunt

fie & nos de gloria pulchvitudum

N

v& difciplinas mon facilé.

attiugemus , aut percipiemus s

d quefi (uleim i aqu^

Qmmab

renm fi noftrorum (arme-

videre affaefatt , illi umim oculos inijcieinus.

n

lts lls

num c Gentilium ulleeff. comveuientia , volusillorum valde

conjeret notiti4,

rentiam dicernere liceb

it , cim d melios

gninus , eos (alem . [imul confevendo dijJe

ris optionem At4, de

lelum non pavum comparatio

faciat , & infer

Y

*

iora (epà collato

uj

us eff in fapitte

Pa

.O fint poticribus ornamento

(«. Dicitur euim ( Moy[asille, c

tia nomen apud omnes bomines maximttn. ,

JEg yptiorum difcip

linis exercitatts »

Ri

quenti t

l://

Sumliter «uten: G in ft

ita ad ejus Qu eft contemplationem proceffiffe.

f

Fmgwibu ,

^

(

(b) Hcd Eims Diasi mor. p. g. Bial.a;

EE

— iÉ

L

zunus SMandi 3373.. Legis Mofaice. 89

2$í

n um

demporibus Danielem Bab ylone Cbaldaorum dicunt [apientiasa didiciffe , tunc de Quaid eg fi:

lat

niqué Divinas attigiffe doctrinas &r6.-— Ea magis ilorum vecipiamus , $ quibtis biis. Genri-

ln gt

virtutem laudaverant , vel vitium vituperaverum : velut enim forum reliquijs qui- lium fit. ac.

cipicadum ,

tiam [inis

dem u(g, ad odorem vel coloreim ef ujus s apes autem mel ex ípfis excerpere nove-

,

quid. relin«

librts Gol

Tunt y i * qui diligentes in legendo exifBunt , non (olism quod. dulce jucundamig,

quendum,

n qrini

uerit , in eorum libris profequumtur , (ed quandam ex eis utiluatem omnino referre

contendunt, ; "Tandem in fine fufiüs idem fanctus Doctor inculcat, quod

yttü inihzi'j

Plato & Py«

(nt , :

omninó, & quemadmodum opera Platonis & P jthagora fint legenda vel

thagoras lee

volutanda, joawnes Franei[cus Picus commentando in H ymaos in. EXO'* eendi ,&

TT

n lgt

dio ad Joannem Tbomam filium ,ait de doCtrinis Gentilium : $i bena Q re(14 volutandi,

alioquin 'dagm.ætd apud ap[os snvenunus. , n moftrum u[um converiumus , Mo jfis

m D

WIWWQ ('/[- l

momtu » exemplo &* dodiriná € )primi,.Ba'z]ihj $. Siergo fides Philofophos

rum ex ipfius (acre Scripturg fontibus , tot teftibus; omni exceptione

TTE

Conclufig

] gn»H

majoribus ;eruta fit, prout & Judai ex lege Mofawa , & Chriffiami cx Evans

dictorum,

gelijs, & alijs Canouuis firipturis , fidei & religionis argumenta - defu-

prelt

munt , eam non mere naturalem , fed gratià & auxilio fupernaturali

praditam fuifle confequitur, Fides autem ex auditu , «uditus auteim per V er-

r

j

bum Chrifft, £ c ) Kelege dictafuprà Num, 10. quód jam Philofophorum

yr ;

teinpore Scrpiura (acra in linguam Grec4m translata extiterit , & in

[

od

di. Bei benefi-

u lt

lat

4Eg)pto publicé tradita & expofita fit, — Eufelaus fummopereé depre

4 cium cít,

qtmks NI

Cat, quantz ulilitatis fuerit ; quód per 70, Interpretes Seriptura j«

uód facra

in idioma Gracum fuerit convería, & ficad omnium hominum manus

Scriptura ad

,æ N,QW /

WW MïG

J

pervencerit. ( d) Sed tanto amplius Divina Providentia eclebranda

manusGca«4

venit & collaudanda , qubd dudumantea , nempe dum Graria furtim iinm per-

tbi i j

idola induceret, hunc Divinum Textum communem fecerit , ita ut. do« venerit. j

g m

&iffimi quique Gracorum Philofophianíam haberent , falutem non tan-

v d

tüm fuam operandi , fi vellent 5 (ed & copiam haberent contra idola

EL

detonandi, & alios ad fidem reducendi, Miraberis, cur omnes

Q* Cut omnes

TL

propé Phi-

m

Coresaddudti de Philofophis uno ore teftentur ; eos in Zgyptum profe-

lofopbi in]

sitl

n

&tos veram ibi didiciffe fidem. — Cur non potiüs in Judaam ? Sed mira-

JEgyptum

Á

,

T

ri defincs, fi legeris , que dixi ad Amn. 2057. n 1. feqq. de Academia Eg yp-

itex fuíce-

li

f

tiata Merenri) Trifmegifli, .. Eaenim ibi do&rina tradi folebat eo tempo- perinr.

i

16,quam 5S, i'atriarcha Abraban , |ucob, Jofepb , & Moyfes A&gypto iptu-

WM ]

jf

lerant, qui ipfi ideoà nonnullis creduntur Trifmegifls efle vocati: ubi & Academia

j

rmff

yiti

protempore [udzi repericbantur quàm plurimi , jacrarum Seripturarum fo- Yrifmegifti

[

J

J

- liac veri pofleffores & profeffores, — Etiam eis , qui in Agypto idolorum celeberriga

j

j/

s

tatorein Moy(eu , € inff

(

j

«ultii deditos fcarvavzt Deus per Med.

lia

ïux;z lege , ut reié

d

i

(c) Rylt)yj.m5 Y,17. ( d) Eufeb,], 8. gc prep. c, ;!.

352

Iariá. 3. ?ohtz']"'lce' 1 3. doahimi Kege 212.

2j

Mages , vel

puioi

acinculpatà fe baberent. ( € ) Qubd aurem alij ad chaldeos &

ad 1ndos & Brachmanes peregrinati fint , dodtrinam de Deo vero audituri,

gt

Philofophi

doctrinam

perinde eft, cüm & ifti orcum fuum & doCtrinam ab abrabamo habeant ,

wf

prout & preebmanes C yrillus Alexandrinus ideo Judios nominat. ( £) Quia

qiitti

jnde veram

L

veró fama , Mojfisin ZEgypto (upia modum floreret, eümque infideles

«o, a

Ic"'ponä: unt

quafi pro Deo hnjus Gentis haberent, ideo tantó anhelantius quique

eylic

i

Ían doctrinz avidi eó concurrerunt.

Ade) admirati [unt. Mojaica.. Nam

p

. quàd Meyfes Gracorum lnftorijs notifumm . fuerit , ex ipfis , quos [rip[ére , libris

DT

jaale cogno[cere licet.. ' INam &v Palemeonin primo hifieriarum Grecorum mentio-

iif

nem ejus facit.

Préter bunccr. Ptclomaus Mendefius , $ Hellanicus, & Phile-

ifowia

DoGrina

chbori , Caftórque , & cum eis alij.

Diedorus veró diligenter per[erutans &gyp-

pu ii

Moyfis ctiá- ftaca

dicit : (e accepiffe ab iorum Sapientibus de illo , que [uc fcripfit ; Nam pofe

(k)

pumin4E- ffarum veterts /Eg yptiorum vite , que (ub dijs & Heraibus fuiffe narvatur s dicunt

thst

UOE

ypto tradi yyyum quendaim magsa mentis ( vite , apud udaos celeberrimum , Mo)fen, qtii

iuixtæ.:

dicebatur Deus , per(uafiffe , ut legibus fcriptis viveudo popula uterentur. — Etenimi

» WPA

quia omm, virtute predium videbant Moy(en , etiam Deum memiuaverunt illuim.

LT

Honoris gratiá illum Z£g yptij fic appellrünt , vel fortaffis didicerant , quód uniwe-

6

—

f[erim. Deus dixerat. ii2 Ecce po[ui te Deum Fharaonis, 1ta Ciratus Cyrillus,

fs

(g) EtCernelius. à Lapide z aj Moyfen. g yptijs litteras tradidi[e , aliad,

it g

muita Ad commune bonum veflituiffe , d9 propter (acrarum Litterarum. inierpretae

Qititug

Fidem ver& tionem Mercurium appellatum , indéque fatlim effe ,ut ab ipfis quafi Deus coleretur

tind g

qunamin Itaquedum fides de uno Deo ia Zg yptotain gloriole traditur , Philofo-

!f

JAE2ypto

phi Grecorum , & alij viri dodtiffimi , Religionis amore illac convolà-

hnj

bauierinb — eunt , quos inter Enfebius numerat Orpheum , Mu[eum , Melainpoda , peda-

Qu ul

lum , Hoinerum , Lycurgum , Solonám ,. Platongm , P ythagoram , Eudoxum , De-

firinm

mocrt: um , Ettopidem , & alios; quosomnes veram inde de uno Deo fidem

LITIT

LT

b

reportáffe ac predicá(le , $, Juffinus Mart jr affirmat,

Sed agedum cüm viderimus Grecos Philofophos tam

teligiole in

t UT

g yptum fidei melioris addifcende gratià iterlongum & moleftum faf-

wm bw

Quidin fpe- Cepiffe , quid in his f: holis circa Deum & Divina didicerint, eX €o:un-

ittri )

cic &ngui. dem potiflimüm fcriptis proprijs expifcemur : Inde enim, i fallor,

f'";(?

Philofophi

in /Jgypto

ualis horum virorum fides & religio fuerit, in palam veniet. Verüm

fui,

ne multitado nos obruat , & materiarum diverfitas, ac virorum diftin»

lp

aut aliàs di.

dicerint,ex.

&orum feries confundat , ideo feriatim quorundam Philofophorum ca-

anm

techelin audiamus ,de P jtb«gora inchoando , cujs apud $. Clementem Ale«

plicatür,

UT

xandrinum hxc de uno Deo profeffio legitur : Num, i. monui , unde Pj*

p"!iäm

Pythapora (j

erit:

fidesde Deo

agom; Ííuam doctrinam haufeïit, nunc viaendum j qqid de Deo íent

Doss

A

W, i

(c) $, Cyril, Alex.1, 4, c:oat. Iul, ( f) Ibem ibid, (g) ?dcm l g.

"

A

A

l

ov m *Mzmz!i 55 -Legää Mofaice 895-

881

&t

Deu quidem efl unus, 15 attein monef , ut. quidam exiflimaaut , extra mundi ad-

Vetodidiy

25x

miniftratyonem , fed efl totus snspfa , in toto circalo [peculator totits g

L /1

erAlORIES ,.

duno z

univerforun contemperatio , qui [emper efl ; & (uas [acultates deducit ad opus ,

