QUE

mauorum

——

Eeati Ihdeorum venerunt ad vüs , aici tofbi , venayantes priffinam. atmria

Pl

ad Reges

Is

Íiià tán

attamn ( [ociaatem , mij

J

h äimww;

Urmape Sacerdatut s ( papula ili-

pro Gente

Plactit

!

m :V.'xïï

Judaoruia

daeorum,

attüleruiit autem Q clypeum auzeum nmartim mille,

Jttyyly

dtaque Nobis [eribere Regibus & Regionibus , tit non inferant tllis mala , ncd, ithi-

i lirpe

pugnent 225 (& civitates eorum , 9 Repines eorin ,'(r ut on jerant Auxituit

Uïbf

pugnaniius adver(useot, — Viltm autem «f N obrs accipere ab es L ypeutne öiqtfi

E

p[oruim ad vos , traülite eos $imotit , Priscte

: Nilub

ergo pefhilentes rejugeruut d« Rezione

À

pi Sacerdotum , ut vindyet n eos [ecundmm legem. [uam.

(f) Hac 'eadem

& ariarathi s

o

Romant pet e : iftolas infinuàrunt Demetrie Regi, & Attalo ,

r

cc 1;0'?*1

& Ar[aci 5 neC non Spartistis, && iufulis maris Mc'd.terraaei«,ïn'

RY

oninis

l

(x) w Machabi 14- 6; feq CÉ) «l-Ma.c'käba 15. vciuleqe

m

-

hn lil

n k

anä 'Mzmdr 38s$,

Legis Mofáice 1373.

$99

ofbus t

omnibus vicinis Regnis, Re

ut ibidein in Texta vidcte l;cec,

gionibus ,&..- Urbibus

U

pri,madjs, in (þe

cle ,

df

ANNUS MUNDI 2

Ü

d

Qu at

55. Legis Mofàice r1272., «—D:metrioNi-.'

l,

alb

e4tore , 3b ar[accin captivitat

em redacto, T

; ypbone autem propter tyran-

datít t

|

M

nidem omnium hominum odioin fe co

ncitato , rerum facies in 4

iterum alia (efe oítendit , nam dicdà N

,54 Antiochug

u-

icatotis ftater ,

Antiochus , cogn

Q* Sedetes Sy.

Mi

mento Sedetes , & pius dictus, ductà in uxorem C/c

cum ipía «

hr

PUA

epatrá Kegnum $yr

£ rix fibi

, Funp

inet, I'» yphoneg

tem pcrf"cq..nitur. : fzd 15de elaci

gravitér ürget, de locoadlocum fugitan- Rcgnum

ü*.;:] 1 ,fuv n

orfactus , cum $zmone. initum fedus ry

m

E

T chL;:;

T5

pit ,immunitatem conceílam

tcVOCat, Árcem

Sol ymarum , & alias ur-

nit ht

bes repetit ; unide neceffario $imou arma Induer

€ coipulíus eft, ltaque

jii, MU

filijs tuis Iud4 & Ioinue ad ie vocatis in hunc ec

$ modum alloquitur: Ego

C fratres mo ( domupstris mei ) CXPUgnavyig

45 bo[les 1(ragl ab adolefc.n- Bellum is

afitorot

tia v(que in buncdiem , (* piofpzratu

" diinmambi g

ofrris lbevare Mael al ipfimovet

quoties, — Nunc autem feniis , fed

at q

eflate loco meo , e fratris tmeá;

C egreffi pug-

f

nante pro Gente nofiva s. at

-

ixilium. ver

à-de é&lo voli[cum fit.

(t) Hocdi&o

vb ml

cogit eXercitum viginti m

illium virorum

;

;quo filij ejusprovifi, re&à.

contra Cexdeba:

1 &pl&ä

a, Rcgisfüpremum beilicu.

i Imperatorem, prodeunt,

j Qmiei

etfi exercitu quoque magno & inítrud

iffimo preditum,

Signis tamen

Qu

collatis hoftes loco. cetferunt

, pluimis füorum de

refidui i

nirà municionem fefe reda

fideratis, quorum

l*h qmdfm

Xeruünt; q

uanquam etiam ex parte

Iudaorum 14

dai , frater 10o4nnis graviter

vulneratu

s evaferit.

"hoftes infecutus ,

z

To4tfié s VetÓ p o

undique eos cecidir ; & refi

duo

s5 extra Tudean de

lit. . Sed en. inopinatum eventum / du

DU- infanda

m . extrinfzcis hoflib

üs depulfis ambitio

zochi'; 2

loannes rem- ftr.nue peifeciffet

; intriníecos füfcitavit.

n

dam , filius Abobi ,

z

Ptoleingus qui-

gener Simonis, vir p«

"tens ac dives erát, Dux in aero

]

/

ericbuntino conftitutus jhi

TT [

If

C ergo tot ttulis Macbzbg

is obftrictus , turpif-

j

fimà tamen ambitione abreptus

» üt totius I4

£2 Ducatum fibi acquire-

Pa W i

Yet,vite tam Sunenis quàm fili

orum ejus czpir infidiari,

j 19

- Mntiochus , focderum ille prevari

Caterüm Tryphoneni

cator, Tryphouem per

equendo, eundem eaptum ju-

jl

in urbe Orthofiada , feu

ápemia , ut Iofephus vocat , den

j

& urbe vi capià , pro

uócircum vallayit, gulao

j

ii

merito fuo eandem

li

jf

valifublato coronam (olus obtinuit.

/l'ug,mäViï (u) & ita hoc ri-

p

jlly

ANNUS MUNDI 5

-

«ll

Pontifici conflructa:

$19. LegisMofaice 1376. Infidias simzni

1

I

i :

impi

jid

mus Prtololomgus hoc anno ta

ndem ad .ffe-

ii

Qum .red eit

Pcyüquam

enim innocuus

facrorum Antiftes ad geneProlomzi

k

g

tum in nsunxïiuncu;am Doi

/

b dei'ccn,zixüþt id

fte con([uæg;e—as AnnoGc

f&C0tiljy infanda

ceniefi. Pï04ïFiQ-

(s) /ln,.M.a;h;ab.. 16. v, g-yfeq.- (9)

fb(e,ph, l.34.6,12;

P

éco !oæ;mä Hircano. Pontifice s'x Á MAtZJa;;g;x Ducibus lu?a.'

ln

cihtefimo fepcuagefimo feptimo, poftquam magnifico foccrum convi-

iib

vio cxcepiflet » per ficariósabfconditos fubitó hunc interfecir , cum fis

A 1]

loafiduog; ls 1uda & Mathathia, — Sed neque hoc [anguine latiatus, alios Gazaram

q!/l /W

G

i

ai Ieannem quoque necarent.

'Eribunos autém , qui $»ié-

Mäüühahäü tra nf?n]ä(i; ;

Ti j

&ruitanfi- —

ni militaverant , multis propofitis premijs in fuas partes attrahere coria-

Bias.

nmlimg

tus: iterum alios deftinavit , qui 50l jrus & montem Templi occüparent;

Jutita

Regi quoque Autiocho Ífcripfit, poftulans, quatenus exercitum Regium

NI

in fübíidium mitteret; fibique Dücatuin Iudee cüm Reg'one & Urbbus

Qüitqu

.traderet, — 104nnes Veró maturé per aliquem monitus; emiílos ipicalato-

Q9 D

Fidis facree

res ita excepit ; ut Oj

"

-

k

nes-mortem , quam loasni allaturi venerant , ipfi

$

»cr i peui 2

torumt

Veretis Te

pro meriio invenerint, ( &v ) Hucafqueautem nec uitrà Divina His

tisPrin

itamietmi,

fLor;a veteris Téflamenti pervenit ; unde ouid dcinceps cvenerit ; & quo-

-

modo ftatus Ecclefiz ufque ad Chriffum diredus fit , ex 1ofpho , & alijs

[ P

Qun t

Áuthortibus colligere neceffum eft.

hujus

J ANNUS MUNDI 3860. Legi$ Mofvice f377. ünocuo s

2

i&

mont , ut anno préccdente monftratum eft, perfide occifo , ftacim Io«met

&R

ioánnes

cognomento Hircamu , defuncti filius, Gazará $0 ymas ad volavit ; ubi &

ti r anus p

Piincipä

Machabzus$ -

ontificatum & Ducatum rít& fufcepit, , Vixautem cb pervenerat ; &

$

ec

pof Jj

JD-ux Ponti«

*

ce firnul etiàm ex alia parte iniquiffimus parricida Prolem«us aderat ;

(ltos f

lex

Ing

3

"]

j*

e(fum i& urbem pratendens 5 quem tamen foftiter populus repulit;

*

(ündemi

Poit Prolom«um hoc eodem anno i

pfe Rex antizchus , tette eodem te[ephià

m ireruit, eam vaftando.:!

obviàm qui-

N

QAn-tinc-hurs

$

maximo cum exercitu ja. Iadaai

pius , Rei

dem leanhes Hircanus proceffit : fed'facilé ad utbem rejedtus eit,quam

t CQ

dit.

& [ub.

Syriz saly- feptennis caftris Rex. furibundus circumde

Pugnatur utrinqué

inas ebfidet ácerrime 5 fed cüm mocnià effent firmiffimas & propugnantium animus

Dlerfe

invidiffimus, ideo bzc diu cenuit obfidio, defectu imprim!is aquarum ;

N 3.

Tandem fub occaíüm Pleidum — pluvig

ul]damu

quó laborabant obfeffores

*

ru

rfum fluere; & ideo hoftes urbem gravitis ur&cre cxperunt. - Cenitum

ergo turrestrium coptignationum ex urbis parte Seprentrionali hoftes

umþttt

excruxetant , équibus miles moenia & urbem quotidie rentabat. Invi-

]6/(7;'"1 j

Ul m

Ejuspieà- dente tunc tempo:is fc(to Scenopegie Hiriants à Rege feptem dierum

uffimnum ^ jnducias poft.lat , quas etiam Religiore ( at loquitàr Anthor ) impetrans

Circm

paffus efl — Neà hoc contentüs, villimas tnfit magnificé , tatros auratis cori-

Vl ey

us , & pocula vam aurea qudin atpentea , ve[erta émmne getiis aptimatibis , C ex»

u h

excitt prebuit epulum , longe diver[us ab Autiocbo Epipbate , qui captá urbe por-

kmpöïe

cos (uper Altari mattaverat , C jure. carmumillarum Templum a[per[erat , LTUP

A

O ;

tis Iudæci(;ïrh legibus fimul & cxremou]js ,unde acerbiffina exeria juat ejus Gen-

4

T | (Cr) 1. Macþab.:(ö. Y. 14[:«1

LY

lii

..ännu.v/M undi 386 6. Legis Mofaïc;' !39?5

691

TU

tis ceutra eum odia, — At lic. Antiochus propter Religionem Pim cognominetus e[f 4b v cbs cidem

Qu G

emmibw, — Hircnm yero cognitá ejus equitate, Q* pietate dele&atus , Leqatos ad craditur pa-

TOU

eum mifity vogantes , ut liccat fibi patrijs vivere legibts, Tum Rex repulfis » &is condi--

7

l

qui (uadebaut internecyone deleudam Gentem infatiabilem , éy. approbatá Iudato- tienibus,

quii

H

M CUI

rum pietate , imperavit , ut ob(effi arma fibt traderent ,. & vettigalia Joppes , c&-

l |

aparfn

E

l

teraríngae extra judeam Vebium concederent » & in(upev prefidium vecipevent $

promittens pacein. ei$ fe daturim bisconditionibus, ( X ) Cateris Hircanu cone

Regïum

u

cefTis, folum prafidium deprecatus eft , cujus loco dedit ob(ides Regi, &

piata

quinquaginta talenta numeravit ; que quidem , & alia plurima é fepul-

chro Davidis , Regum omnium ditiffimi , extraxit, ubi tria millia talen-

ii

vita B

torum reperic : qnibus pecunijs nunc auQtus, primus omnium füi genee

ris Principum , externum czpit Ícribere atque alere militem,

Antio-

, &qw

elum. pace firmatà, & inito cum eodem foedere, ad urbem recepit , &

Differentia

j ll

cum toto cxercicu liberaiiffimé tractavit,

Confidera Lect

Of pieta:em juüter duos.-

hüjus A/tioclt 5 inter quem & alterum Epipbanem Jo(ephuS'diff'&rentiam Antiochug

nociot

facit, & illius quidem peridiam abominabilem , hujus veró religione;n

Ti Igunm'f

jt ub

eximiam commendat:qua utrüm non idolorum abjurationem in hoc

Principe dicat,tu Lector ipfz judices.. .Saltem de hoc. Antiecfo , & alijs

ia

adendt

poft Epip'anem $ )ri& Kegibus non legeri: , eos fimulacrorum cultui de-

n

ü g)ï.ïylti

ditos fuill-, — $i ergo nec («r4 Seriptura » nec Jofephw hujus criminis cos

condemnet , non video , cur nos condemnare debeamus,

I

n

ANNUS MUNDI 5856 Leeis Mofiice 13983. Joannes Hir- qoao

nes

jn t

£ani cüm aliquas Judes finitimas utbes prafidio vacuas reperiret , eif. Hircanus

dem iubaétis fuum impo(uit militem.

inde in $amariam movens fi- templum

a

n

mlierfecit./ Monte Garizim occupato, Templu:n ; tempore Alexandri Garizim fo-

Magni à Sanaballat , Princi; e Cutbao, in gratiam Manzffis , gencri ejus, HO

qui

phrit

fundatum , folo xquavit

Ul:ra ad 1dumaos penetrans , cofdem non

Jdumzos

taniüm ad ( ubjectionem coépic , fed & ut facra & Relig onem Judeorum

(l

omnces- pro-

fuíciperent, & impofterum cum Hebreis cenfirentur , adegit,

Ità fclycos facit

j ul

]wfephus 5 fubjugsti(aue ompibus 1dum& edixit , ut circumciderent

Ur,

j m

bifi mallent à proprijs fedibus pelii

At illi amore patriz admiferic ,

J

& circucifio em , & reliquam juxta Judaicosritus vivendi formulam ! Compelle

, iumm

Sic'er

atque exeo primüm rempore inter Judzos cenferi cpti fünt,

BO intrare. -

totum hoc Regnum Íubitó verz acceffir Ecclefiz , etfinon dubitem à

h Omu

tempore antiquiffimo femper aliquos ibi fideles inter infideles repertos

yli F":'

aifle s quemadmodum aliás in fuperioribusnon femel retuli, Sicergo

jl M ,

€tlam aliquando Regna ,& Proyincie comptcllu

E

ntur intrare in ovile

[

j 5";;

6p 88

*

30, 1 Ducilis ul

602

Ts Hycam Poniifel i. atbl

faltem pofteri in vera fide magi

$ fugdati & radi«

Dei , ubifi non príml,

fi

| famn

|

cati fructus bon erum operu

m fzpein

ignes proferunt, Tandcm etiam

is Hircatus ratum babuit.

i

lioi

more Majorum focduscum Roian

Frequens pres

qua

I

ANNUS MUNDI 5850

Legis Nofaicg 1407.

ac Ducis cla-

Joannis Hircati ;

Fontificis zqu&

]i

cedentibus facta eft mentio

& cum eadem etiam

p

riffimi, füb cujusregimine

R efpublica Hebraorum ,

(: at

Ecclefia Dei inter ]ud

&os plurimüm profecit.

Anno

Grécorum centefi»

ï*iogata de

fecundüm computum

$ Bip

4

Epiftola

mo octogefimo odiavo ,

Legis Mofaie Auno 13885

LUPT

(cripturali

cundis Machabaorum. obfer

vat, Ícripta videtut

Chaldaicum , quem Liber. fe

), 2, quam rcvi

dere placeat: &

fili 4

illa Epiftola , dequa fuprà A4Wmo 5332.

a facrg , & qu& authorita-

Wt

hac Epiftola obtinet ultimarn partem. hiftori

Sub Jouume autem. Hircame -

ia i

tem Canonicam atque Divinam habcat,

multi eam fcriptis mandat

am fuiffe convincunt,

poon

fcu diverfz fidei formuleg v

igebant inter Ja-

Mf d

05

(Tres hcc evo (ecta ;

p

rum nempe , qui c«teros Cont

ribules fynceritate fidel

daos , Pharifato

Prater legem Mofaicam

agb

eruditione , i

mó & autheritate fuperabant,

Canones ,

la,

Pharifeorüi g. fcripturas Ptophetaru

m , cateróíque fa

crorum librorum

ftatus & pro

& caremoniasfervabant ; quibus,

N

ficüt & ha.

Va hs

tnultas etíam traditiones

d omnibus

feffio.

bitu ,

ab alijs diftinguebantur ;

prafum

entes de feipfis, quo

j Ipfg

d

e & càm intrin

fecüs multi vitijs fcate-

dfbinf j

cxteris exiffant meliores: un

lum prafeferen-

ttlodi

rent , extrinfecüs tamen tm

iram fan&itatem,

legifque ze

noménque tale bonum

coníervare om-

bam j!

Eoiadem t€S auram popularem capere;

ftea fraudes de«

puta

tur3 quorur ta

*

men C/riflus Servator po

hypocifis nimode nitcban

ideo füummum 1

níe odium concitavit

Tanta autho»

t ar

texit, & eorum

terrori effent, & iplt

p

ritatis & poteftatis extiterunt ,

ut omnibus quafi

orum favorem ven

ati cogerentur

: ne€ enim facile

t

Reges ac Principese

li agl

ad majorem quis gr

adum aícendebat , nifi horum

fu&"ragï*o fultus, Anh

in manu habebant , ut quocunque

vellent , illos ver*

Ug

mos veró plebis ità

boritas eft

apud popt-

ij

Auhooltas terent, ]ofephum. audiamu

s: Tanta antem eorum at

i

6

sMoquanttir , at Pontifici

JV

fidem tamen

eis vulgus babeat.

Tf (

pracipuà — ]uyg , tit etiamfi. Reg

xorem hortatur , //f phari--

[ &

v ) Hinc Alexan

der Janneto Rex moriturus u

ermittat 5 cóquàd plurimüm pe(fint

apud Judeos , five exo-

fl

«is nongilil licentie p

lde enjm bis fidem na-

inta

o fum fibi 4liqu

em cupia

nt ledere , five amicum juvare ; v4

tiam[i per invidiam de aliquo tm

4lé loquautur,

(2) Paulus; qui

Mi MI

bere vulgus » €

gloriabuüdus ai

É; ngniam

m

hujus quondam pr

ofeffionis fuerat» quafi

iffimam

fcllam moffva Religionis vix

i Pbarifeis, ( ) Innuens$

Tum w !

]ecwsdzim cert

nam , quorurm ips

D

his verbis fum

mam Phrifeorum eruditicne/rr-a

& doäfi

um

(,) !P!CPhQ lf 'z;c. 18- (Z) IQICPh! l. 13. Antiqe €; 23' (a) A&. 16. vt 5!

.(t)j!

y

"

" VM

u€—

*€6j

d d

p Munäz' 3890. Legi Mofaice 1470;

du p

fum nomen Piari(eorum à verbo Hebraice Paras , quod Explanare &lDecer? vode Phaz

fignificat, derivatum videtur.

Idem Jofephus alibi 2

Pbhavi[i dicunttr , rifzorum

(b) Etiterum : Quidquid nome

m dgi

Quuspt

qui certiorem legalium vituum notitiam profirentur.

Dicsc

J

!

ad [olemnes precasiones & cultum Divinum attinet , juxta borum interpretationem PWelWlre

ln ett

«t pra[criptum folet fieri; (€) Vita eorum rigida erat, & in Ípeciem fan«

a t

&a : ut qui multis annis colerent virginitatem & continentiam. Tefte

eunpua

$. Epiphanio : Quidam P hari[ecrum

, &f fe. exercabant , pra[cribebant. decen-

nenti& , C frequen- Quorundam

r vt

gium aut ecbensium , aut quadriennium virginitatis , five conti

at

tiiss orantes , crebrius certámen hoc aggrediebamur , ut ne vid

elicet corporale quid auíteritas

Et Vl[æg

T

ipfis accideret ,aut. clandeflsné per. [omnia triflis corporis defluxio contingeret.

alij ex ipfis affeves fibi parabant , dodrantis tantàm latitndme ; & in his (e 4d ve«

m

beram lotabant , ut fi quis dormiffit ,in pavimemum decideret , & w [w excitao

gt i

vetur 4d oratienem per boc quid. vigilantem vitam baberet , quantuim fieri pofftt.

ate fdis|

*

( d) Delitijs abütinebant , frugalirer vivebant; vigilije & orationibus

incum

Molit

bebant , non tantüm Sabbatho; fed ter adeo in feptimana jejuna«

bant. Hinc tanquam Religiofi veftern gerebant diftin&am , cum fime

| CagODö:

bria hyacinthina , qux ipfos continuó legalis obfervantie admoneret :

j d

in ipfa fimbría fpinas intexcbant , quarum puncturis cruentatos often-

"

cebant pedes , in fignum

aullerioris vitz ,& ar&dx memorie , atque

jj at

fronti alliga- Legis Dtwi

)W(e'&ü a

euítodig l:gis.

Legem adeo in membranis fcriptam aut

bant, aut in capite coronz inftar portabant: lindetam fa

n&os Íe re. ^£ obfer« ,

vanta.

fl Ü

fl

putabant , ut à nemine profano fe tangi füftinerenr, — Multas infupet

& quotidianas purificationes habebant, ANumc enim , ait Jefephus , indi-

[At

um

v

candum eft , quüd sultas confitutionut à. Majoribus per tmanus acceptas leri[æ? Variatudil

fkat

fl'

tradiderint popula , qug . mon [unt (cripte inter leges Mo(aicas : & ideo SAdduc&i « aiiont

* enif

j^

(

his authoritates abrogant , dicentes ; opertere eas tattim

fevvari , qu& (criptoinvcuvores]

fm[lü. ]

dum ditiores

f IHOS l

eontinentur. — Hinc €magna imter utro(que exorta eft. controverfía ,

j

flant à Sadduceorum partibus ; Phari(ei verb catere multitudimis ntumtur

favo-

, WP

IIl [MM

!

znbw. (€) Erroribusautemin fide Phari(eos non adeo in totum carui(-

"N

fM

fc ex eod«m Jofepho patet jde quibus ipfe : Quidquid eis ratio dickavit » id fe- eteseas

"m

Ti

quuutur/pertinaciter, — Fato quecunque. geruntur » tribuunt ?. mec tamen bomiti suerincgà

i.

I

gllpu j

voluntatis a[fen[um adimunt 5 hoc temperamento Deum uti dicentes: ut cutm 0me yorco,

Wia fiant ex tpfius con(lio » in bomine tamen fit voluntas Accedendi ad. virtutem aut

j

)'A

[

o

;

vitium — Animas credunt. efft ymmortales , (ibque. terris. eurum judicia fieri,

Ti

Tum premia quoque contingere ex virtutis aut malitie merito, ( F) iIn his qui«

hh

ju$ er«

j

dem non adco male , fi fati nomen re&e explicetur, Sed grav

ràrunt

q

lt

Gg gg 2

(b) Iofeph. . 2. de bell.c, . (c) 1d.l.18, Antiq. € 1. (915, Epiphane

la, 16

—

,

UM

Ve). le(egb, , 434 Antiq, e Md« Cf2 !äsæh;&: Anriqe & 3s

——

&o4 lame Hhrcan

o Pontifict v, Marbat 39. 0 Ducibus Tudd

tenittt

-

*

rárunt ineo ; quod in eodem Authore legitur, eos tenuiífe : 4mimanm -

'T'ranfani-

MITTTT

mAationls

emnem quidem incorruptam effe , tranfire. autem i& alia- corpora folas bonorum ,

improborum. ver. interminabili (upplicio. ceuciavi. (g. ) Hinc ortaeft inter

Mititif ,

affcr':orc;

hu

eos illa opinio, ut aliqui Chriftum dicerent efle Eliam ; alij Jeremiam ; alij

Joannem Baptiflam , aut umum ex Propbetis ? raci nempe talem aliquam ani-

47

pttisri

mamtransmigráíTe in Chrifrum,

Caterüm etfi Chriffi horum vitia Íx-

pe manife(tata tetigerit , & acutá caftigatione reprehenderit, id camen

p o

dnituio,

etiam Jofephus exprels& fcribere non e(t veritus, — Pharif), inquit , genus

bominum. aflutum , arrogans, Ó interdum Regibus qued, infoflum , ut. eos etiam

qiptt

tüsel q

aperte impugnare non vereatur, ( h )

qui

-- De S«dduceis quoque, cüim frequenseorum memoria in Texta fatro

Anfoul

recurtat , aliquid promendum effe cenfeo,

Sadduceorum ipfam aomen

um

Sadduceo. inlingua Mebraica juffitiam importat ; de quibus ideo 3. Epiphanimu : Cog-

eum haxc- pomitant feipfos Sadductos , nimitum 4 juffitia cognomine proficicente, ( )

fcs,

Et hoc nomen affumpfiffe videturSadue , vel Sadoc facerdos ; eorunde m

Fundator. | Saddacei snterpretantur juffs ,iaquit $, Hieronymw, ( k ) Hi-

fiaria Scholaffica ideo eos à juffitia denominari affirmat ; quod in Judicijs

& punitionibus acerrimi fuerint, — Verüm à prima inílitutione eos de-

Animze

generáfle manifefté deprehenditur, cüm in varios fidei erróres incide-

[o

z rint 5 de quibus Scriptura (acra: Sadducei dicunt non effe ve(urreclionem , 1e4,

mertalitít

profitentur,

Angelum , ned, [piritum. C1))- Ec ita confequenter homines bruti inflar

ecundüm corpus & animam interiretradiderunt, — Jofephus de iftis : 5ad-

ducicorum. opimio cum corpore extiuguit. fimul Q* animas ; mec- aliud. quidquam

grater legem (ervandum. exifliinant, ( m ) Et ita folo. Pentateucbo retento

cateras omnes Seripturas (acras repudiàrunt,

Horum ,ait , paucos qui-

dem fuiífe , fed in populo dignitate precipuos

Etalibi de eifdem af-

Mläribus

ferit: Pbari(zos quidem effe fociales, & qui ftudeant fe mutuá diledtio:

feri & in-

ne conplecti ; Sadduceos vero feris inter íe moribus difcrepare , & con-

amoeni,

verfationem eorum circa ceteroseffe inhüumanam. ( n Quód autem

dignitate & authoritate przcelluerint, ex 4&ibus. Apoffolorum eruere li-

Authoritate cet ; etjam cüm Apoffoli refürrectionem Chriflá przdicacent: Exurgens Prine

praecllunt ceps Sacerdotum , & omnes qui cum illo erant , que e[ft bavefis Sadducaonum ,

repleti (unt. zelo , & injecerunt 2«auus in Apoffoloss ( po[uevum eos i. cujtodia

püblica, - ( 0). Sed longe laudatiffima pr alijs fuit profeffio & inftitue

Corem

tum Effeuartim ,quod cum Aute 3553, fü[ä"deicri?)&sim ,Muc Le

remit.

MX W

M—F

(

(gY id. 1, £. debell. c.þ7,' (h) td,lib, vv Astiq. c. 13. (1) $. Epiph.her.14

AXL

(k) S.Hieron in'Math, c 22. (1) A. 23.v. g.

Y

(q) lofchp. l. ïö- Ar.ztiq.c. T

(2) Idcnj L g, de bell.c 7, (e) A& 5. v.17. fcq.

t

j

lii

Ó

"duuus Mundi 389o, Legis Mofaic 1407;

ó of

1 A

remitto , & modb ad. lontificem Hirtanum redeos de quo Jofepiiis : IoantisHi4

& lo

Hircanas autein exadha vitá feliciter , elapfifd, uno Q? trigiuta ammis ejus Imperij, cani motsi

aenty

moritur , velidtis quiique filijs fuper[litibus , tribus tmaximis 2 Deo babitus dignus & dignitase

ff4ll Ell[

houoribus , Principatu Gntis Judeorum , & Postificatu , &* Prophetid, — Frueba-

Qam qn

tur éunm Divinis colloguijs , aude tamam nactus eft futurovum . pra[cientiai , ttt

vitia lt

pradixerit ,duos msajores natu. & (uis liberis mon diu fore paterni Priucipatás com-

ENCUT

petes; quoruim exitum operg pretium eft. cogwofcere , quo magis patris eluceat

quit

&ivinatio,

Textus Divinu citat librum dierum Sacerdotij Joannis, quem . ali-

T tht

qui putant efle Librum quartum, qui circumfertur , Macbabaorum , qui to-

tus eft de Jo«une.

Eidem autem in Ducatu unà & Pontificatu fucceffit

Tutilin

Anftobulas , hujus nominis primus, de quó in fequentibus, — Hircano

j a

autem Ponciüci Emmn

anttel Tbe(atrus hoc Epilogo adje&to parentat.

- Requiejce pavumper Viateor :

;

(l (*g

Aff (h

Autiquieris Teffamenti Volumen ad calcem devenit,

eoründt

Cum orbenata orbis bifloria

Epitaphium

k

1n Joanuis praconio fiflittr ,

Yoannis

" Hircani,

i ]uäicä,?s

A pracur(ore Joanne redovdienda zrc,

a

- Memoratorum Principum virtutes in Joannte collegit ,

u

Vtemnesin uno ligemtur C* legantur Principes,

jit , 16

Ac ne brevitas epilogo defit ,

x n

Trigimta ammorum gefla verbis tribus complectitur,

(s

Qnid enim de Joanne. Hircano narvat ?

Sicerios perdidiffe , fveuué belláffe , muros vefeciffe:

| q,,;,äqmm

J rezentp

Tetum elogium trilogio expeditur.

qUcoit

Plura memorare pofeuas geftiet e.

At coleffis Excomiaftes laudes dum. (upprimit , exprimit,

jíder i

i

Satis evgo fafligi]s ad. Jeaunis gloriam accedit;

Quid ipfe poft. omnes , poft ip[um nemo laudatur.

; Uf

- Eximius plané Princeps ;

) autem

u

* Qui bumanis adlis , & Divino comimentario metam petit,

Nam Phevmaticus calamu in ultima bac ceva bafit.

iif hr

ii

Quis nieget magna molis fuiffe Joanuis elogium ?

! t!ïj;ï

gäil

Dei marain la[favit,

ANNUS MUNDI

3891. Legis Mofaicg 1468,

Ariflobulum

p t

[ od

dixi patris Jaeunis Hircani fucce(lorem factum effe,

Vir fuit ab humilita- 4:itobulue

te & manf(uctudine patris longé diverfus: hic Ducatu populi minimé Hircani fi-

n

conteatus , ftatim diadema fibi impofuit , féque pro Rege J

udeorum Vius fe Ke-

l WM

m facit,

V?ndica'Vit , & ita Principatum in Regoum erexit , dequo J

ofzphus : 9*

n

Gggg 5

Cum gg

d

J hn

—€

. xsvz'o '—M,;tlygt "3"9.» eS; Duczäu: " mfa. *

£oé Mrifhbulut 1. Pon

buJ'-.«v

yr i

a, in [ocietatem dominationie

Md g

Matïcm fi-

cámque fratrem. [uum fecundum. Antigontm. m

Matrem etiam conjecit in c4 vct

eum. affump[it 5 ««te

ros veró in vinculis babuit.

(hit,

inc necat.

( nam illam Hircanu Dominam

rerum veligner at )

vem , Principatás emulam ,

Pofl matrem v erà

tf

Fratrem a. Atque eà. crndelitatis proceffit

, ut fame wecaret in vinculis,

l,

pra alijs diligere videbatur , & in

Regn [ocietas

Yudttt

ctdat, & ip- interfecit fratrem quoque , quem

ejecit» partin

fus pra m tom admi[erat , alienatus ab eo per caln

mnias 5 quas primo quidem Y

!

—

uGl

KOIG CX«

Cp) Nemes

qubà eum diligeret , partim

quod perinvidiam confidas putaret.

b fufum talem.

dul

piráte

&m Divinam ita excitavit , u

t pauló poft pre mocrore o

iflt y

folum laudabile de ip(o legitur: Por 49*

fanguinem expiraverit, -Hoc

fri»

tin db

khurxos & mulris beneficijs patriam » illeto. beHo Itburae , m

agnáque ejus parte at

fntre.

Ecclefiz

mminatione exi

li coégit. cirenmeifio

butá ad udee lunites ,eujus babitatores co

Md

Dci incorz-

us5 Admitttt0

Alioqui naturá equus erat ér mode-

Pmm

porat,

neim , cetere[que judaieos vut

vam Provinciam Eccle&

z acquifitam, Nec

fisé- (9) Eece iteru

m no

TT

tes Itburaos profelytos, qubd. viole

nter ad fidem

hag

ideo cóntemnendos pu

ur,unà

" addu&i fint 5 ita enim dum jur

e vidoris n corpore traherent

.

feitat

mos intus mirab;liter ad cone

etiam voluatatem Dei impleverunt , ani

rf

verfionem difponentis.

Ca'erüm Alexandrafuit,

quam Ariffobulus nanc

t ,

Arifiobulo de

fün&o fratres ab eo

Alexandta yidaam ex fua morte reliquit ;ea mmox

Tentit

Iannazum

carceri mancipatos exfolvit & vinculis ,

& natu majorem » Alexaendrum

pbum N

KRegemcon

uit, utpote,qui c&teros -

nemipe,cogn

omento Jaungum , Kegem confiit

pa-*

l

Bituit,

non tantüm atate,

fed & mode

ftià precederet , quem etiam Hircano

facceffürum effe predixit ; cüm 1

ile

]u

tri, Deus in fomnis eidem apparens ,

Qujus

de hocanxius Numen exorá(Tst.

Lüt4 Ev?ngeli/ïe nominatim

Totgns

1T,

Hucnfque Genealo

8

giam Chrifli ex $.

UWVG

,quem hoc te

mpore vixi(e,

& patri, Mathbat fuco

roduxi uíque ad Hel

n alium effe, quàm

w

Heiidem cefliffe mibi perfuadeo,.

^ Hunc autem Hel; dicó no

lxi i

(eu Joachim. , pacrem Depara

$

Ita Galatinus , Lucidus , Co-

quiloachim ipfurn Eliacbim »

Gltof

Pater B. V. gus , Anuius , Sotue , Jan[enms , Ge

nebrardus , Can

ifius ,& alij apud Barradim »

It

obabilem (euteutiam Matinets Jofephi ex

FMERUE' cujus verba funt: Itad, yuxta. banc pr

Davide per. Salomonem ». Lucas V'irgim

is intemerat& ex eodem Davite per (N4«

Qint,

duxit : (4ntque verb

4 illa ultima Luce

d]g[m

tbanum Genealogiam ad Chriftsm u[que de

T

boc pacto explananda : Chriftus putabatur fiiws ]

ofeph, qui C

falicit chift )

ebat , ad ejus ayum Evane

Qd

Iofeph Heli fyit Heli , fcilicet nepos, — Quia enim patve Chn[hi cas

v

Ícu genet

Fuit autemm avus. Chriffa , Vargimis pater ,

Joscbim , qui Helà

Iloachitni

gelifht tranjiljt,

ell hoc mo

do : Qui ,id

ff

feu filiug

etiam dicitur.

Aliter velatrsum , qua , veferre Jofephum pot

IT

un hls fo

ceri. dics [olet. G &

dicitur,

eft , Jofeph , fu. Preh gener , vel filnus , gener en

R.ggiimque Salomonis

Ex hac folutione efficitur , ]ofeph à 2Davide per $aloimonein ;

O

-

(2) loeph l 14, Autiq. €, ;-9.. (4) Idem ibid ;

n

Qiüi:k Mundi 3862 Legís Mofaice 1409

: &

60

ean - Dayi

slüa'a.

ffirpem manzf ;

Virgineim veró integerrintam. ex eod

ide duxiffe. getius

VE

idefl , Jonchim , origiuem traxit C c,

RT

per filium . Renis Nathauum , àquo Heli,

.

i t

Sed oppones : Chrifli avum ,

purem Virgui

s, n effe eppellatum Heli , fed Joa

f re nomeu efic Joacbim & Heliachim , 6v per apha- 'Obje&tio

tugei)

chim, — Refpondemus ,ide

vefim Heli s idem enim fignificatum bis due

bus nominibus weft : boc ef , Dew fuf. de nomine

páto i

ditabit, Vade in Libro ]uditb idem. Pontifex appellatur. Eliachim c, 4, Q 1. 7*

ii j

leachi, — Et 4. l. Rege . a. P hardonomen Eliachim vertít in nomen Yeachim.

jt, pint

'X) thü'

Apud Galatinum L. 7. c-12. IHlius Rabbimi , quem Iudei Rabbenabaccados ,id ef ,

l

Magiffrum: noftrum. (antlum vocant. buju(modi extant. verba : Animadvertere ,

lum ul

inqtit , debes , patrene Matris Meffie duplex babiturum nuomen , unum Heli , 4lte-

g HH

rum Iebeiatbim, — Efucufque Genebrardw, (r) Fateor tamen alios aliter

j n u

TM

fentire , prout alijs diverfis Authoribus divería placent ? ut enim aliqui

$. Ioeachimum , aliàs Heli dictum , fecundüm $« Lace Evangelitm , lium

PL

Matbat efle ominantur , ita écontra S, Ioennes Dama[cenis eandem (anctum

fram, «

loucbimum: ex Barpantbere natum effe

docet. Sed & inalijsad hancli- Auborum

diverfz ícm»

ii ad lqdffff

ntin

neam. C/rifi parentum pertinentibus varié controvertunt. Forté ut

tentiz.

ficut zterna €irifti generatio ex Deo Patre eft imperceptibilis, ita nec

a O

Chriftus humanam defcendentiam íuam adeo notam hominibus effe vo-

hulir n

luerit , ad majorem fidem in nobis excitandam , & ampliorem fibi reve-

o

rentiam conciliandam : M ARIA4M tamen Virginetn ejus Matrem ; Iqjl'-

J

phum Nutritium fuiffe fides docet,

j u

ANNUS. MUNDI 3892.

Legis Mofaicz- 1409; Alexandrum

g p

Janneum in Regem Indaorum electum

fuiffe Le&tor jam füprà intellexits jnsaus fe

j 05

cujus xvo, càüm bellain ZEgypto arcerent, & thronus inter Cleopatratm, fruftra bel-

Ptolomgmn , Latburum & fratrem ejus. Alexandrum variaret , Iantens fefe lis alicnis

ia fuorum immifcet

fupervacué immifcebat , fed victus fugatüque triginta mill

i i

"n

perdidit. Reliqua hujus ada non adeo laudantur 5 unde & Ecclefia

'eHc,Qum

Dci füb ipfo in 1ude& partibus damna potius quàm lucrà accepit : cüm

LWW J C*

ceicum fit , quàd ficut lux tantüm à virtutibus , ita à vitijs nil nlá um-

p h

rni

ei deícen*

j

brz , tenebrz , Ecclypfes, expetientià tefte], in Ecclefiam D

3

dant, lpfi Regi Alexandro , tanquam invifo apud Gentem

fuam , in- A fuís con-

i

il h

exandrum. vermptibili-

dignum quid accidiffe legitur : de quo Iefephu : Perró :m Al

L

domi (cditio coorta efE|s. cim per. (cenepegia celebritatem in pa

rani eun

facrificare t habitas

"u

n

tl

cenjecta funt. citrea : mam boc feflo noftris moretm effe , palmeos & citreos thyrfos

j

geflare indicayimus , quin &* cónvitijs impetitus eft , populusiter , exprobrantibus

Jl W |

captivitatem , & indignum , qui [aeris opevetur , jatantibus : quibus injuris exa-

j a

Altare

eerbatus eccidit. eortum cia*/dter ff:x quillia ; C extmäo chirca fauum

IH WH ;

T.

yi

| fepn

7

(f ) äcncbmq- Tome- 151, 5 C g

6 $o lexandro Jantuo Pontifice $3 .. loachimo 40. & fhucilus Im?aï

fepto ligneo , pertingente tá, ad a loca ,ad qua folis Sacerdotibus patet aditust

ludi,

. boc paélo arcebat autem vim multitudinis, (f ) Pofthaeccontra arabes movit

Verüm

E !

Jafeliciter

Alexander , Moalitis quoque ac Calaaditis tributum impofuit,

Mi

cum exteris cum Oleda , Arabuis Rege denuocongreffus , inter afperas montium

Tuliris

pugnat,

fauces inclufas , egréque elapfüs , 5e/ymas redijt, ubi per fex annosíe-

Yuiti

quentes cum fua Gente digladiari non defij. Populus autem contra

Al

Íuum Regem € $yria Demetzium Regem evocavit , quorum AJexander

Ms

Infania

cum fubdi-

in aciem defcendens vidtus , & ad montes com pul(us certó perijffec , nifi

o fu.

ludeorum Ícx millia ad eum defeciffent 5 quó fa&tum , nt & Demetriusin

tis bella

Ql ates

gexit.

$ yriem rediret , & Iannew fübditis fuis efet refiftendo 5 ita enim illorum

Mitüiba

fex millium operá fcliciter pugnavit , ut fucceffive hinc inde facilé

Vlds,.

quinquiginta millia é populo Céciderint: quanquam & ipfe pugnando

litrbes

Íxpius inferior faCtus ; in p'ræfcnc;lliina pericula non femel fuerit cone

Tas,

jectus.

I,

däuïä d

.AN

NUüS MUNDI 39o9. Legis Mofaice 1426. Annus idem

Unju [

Reeni Alexandri I«4nunei jam d:cimus octavus volvebatur, quo necdum

Vg

Jannxes cur ejus bzlla cum fua Gente fopita fueruct; in maximum Ecclefig prajue

pagnta |

Tuiaciz — dicium , dum ovescontra prgprium paítorem tam cruente decertarent

yue pl

nomen s. & pa(tor oves tam tyrannice pafceret,qui i1deo ap

$

ud iudeos Tbracide

leiu,

-

QUif dl

cogm

omen obtinauit, Ergo antcquam Demerrius , Kex $jrie captus

fuiffet , & a

dhuc furiosécontra laumum pro iudeu decsrtarec , hoc cite

TRefegr

ÀN

citer tempore factum eft id , quod 1»

[phus de €odem Demetne

MW u Í

recenfet ; Bello autem ajfiduotamdiucum Alexandro decertabat , donec pleri(que

MIfug u

intevfcdlis , cateros in Beme[clym ciititem compulit , 4que [nbacld n Hyeiofol u

Veràm immoderatá fceit iracundia , ut cvudelitaé ejus

smam captivos abduxit,

Ti vid

«d imnpictatem u(äg procederet : oclingentis enim caphivorum qn.media cAYit4te. 6rt«

L

Tyrannum:

!n.;,(y |

immaneime

cifixis , mulieres., eart

mque filiosin corpectu matium necavit ; arg?"bæ(, potans y.

: Qält.

&v cum (uis concubinis secubuns » profprébibat, — Tantus aurem populum terror

l) Wl :

M Wno, t

inva[i

t ,ut etiam diver(a partis fPudiofi. proximá uotle. ob millya hominum éxtra

tot m

iudeam profugerent , quorum exilij , mors. Alexaudri fs fuit ; Cim. ej

4

I'.

.

Higi 4

Ils Atl

l

modi fadiis tandem , agréque Regm otium que]

if £, ab armis vequievit. (62

U

inon pme[ï » àltxaud: um tunc*tcnzporis al*qxgot—cgr*'cgias

meä

Ca.terüm ncgar!

71-Uia elus

urbes fubjugátfe ; Dionem , Eff»m , Gaulanam , Scleuctat , va

llegm. Auttochr di-

,

