ctiones, Orationes „Cruces, aliaque Pplurima
ſacræ hujus actionis ſolemnia „ quæ numeris
omnibus perfecimus, exigere quodammodo vi-
dentur, diſertam latentium myſteriorum expli-
catio-

) Matthæi Raderi Bavwar. Sancéta Volum. I. Pag.
221. edit. Monach. 1704.

.

Catione
Chriſia
qbalis
res, C
Juibus

CuIn C

ſotigatio
gum pr.
AdCſtent.
la hxc
Convert
Grol
Iumnts,
lens i
niatn hi⸗
tlt: am
lericordi
Nt premn
Quammqua
tot oc
te Dom

niges

Ohankter
Præſent
s, ſec
blo, gt
c conſea
Abod

ite, RNt⸗
Um Pon-
a per⸗
e iaye-

Eccle⸗
0 Filio
ins
ktiſſicmo,
9, Col.
3, quod
Cineres
titutom
hitate
tate no⸗
imitari
15, 40
K1Oor⸗
dibui.
igione,
Are Lu-
8; U.
Pluim
umners
odo Vi-
expli⸗
tio⸗

I. Pag:

cationem; ut a quo tempore incœperit apud
Chriſtianos ſacrorum Templorum pacificus uſus,

qualis fuerit eorum ſtructura, quales exterio-
res, & internæ partes, qualia ornamenta, de

quibus verba facere in promptu caderet; ſed

cum diuntius fuper his foret immorandum, &

fatigatio peractæ Conſecrationis Nos in lon-
gum progredi non finit, & producta a Vobis
adſiſtentia nimia Vos gravaret ſatietate; fingu-
la hæc cogimur præterire, & ſtatim ad ea
converti, quæ magis unicuique veſtrum fru-
tuoſa exiſtent. Hinc memores vos efle vo-
lumus, quod terribilis, ſimulque amabilis eſt
locus iſte: terribilis quidem Dæmonibus, quo-
niam hic conſilia, viresque eorum confringun-
tur: amabilis vero hominibus, qui oculo mi-
ſericordiæ a Deo conſpiciuntur in Templo,
ut præmia bonorum operum conſequantur. Et
quamquam Deus ubique ſit, nulloque clauda-
tur loco, miratus tamen fuit Jacob, quod ve-
re Dominus eſt in loco iſto, ubi Angeli &
homines ſimul congregantur, ae proinde ſi-
gnanter dicimus: Pater noſter, qui es in Cce-
lis; veluti proprio, ac ſpeciali medo illic
præſentem ſe exhibet, non quidem ipfſe diver-
ſus, ſed diverſa diſtinguens: eſt ergo in tem-
plo, ut àa vobis colatur, & preces ſuſcipiat,
ac conſecret animas veſtras. Hinc oportet,
quod Ei ſerviatis in veritate, & humilitate
cor-

cordig exprobrantes annos præteritos in ama-
ritudine animæ veſtræ, ſi Cupitis orationes ve-
ſtras aſcendere in conſpectu Dei, ſicut aſcen-
derunt illæ Centurionis Italicæ Cohortis. Nen
contendimus, ut Apoſtolorum, & veteram
Chriſtianerum fervorem exæquetis, qui con-
ſpirantibus animis effuſa, & prolixa oratione,
impenſe divinum implorabant auxilium, &
quovis in loéo, in ſolitudine, in ryptis, in
carceribus ſacras ſynaxes peragebant, donec
Gentilium, & Hæreticorum templa, vel diru-
ta, vel ſacra expiatione in Dei cultum com-
mutata, novaque ædificata fuerunt Chriſtianis
adjuvantibut Imperatoribus. Tot tantaque a
vobis non exigimus, ſed contendimus, ut ſi
Domum Dei decet ſanctitudo, non præſumatis
olcitanter „ difira e, & tædio affecti ſacris
myſteriis intereſſe, præſertim ſi aliqua prolixi-
tate ſacræ actiones producantur, ſed mentis
veſtræ acieimmn Eccleſiaſticis ritibus conſocietis,
ut fortiter armati, diabolicas retundatis tenta-
tiones, & aqua ablutis ſalutari, quæ ex pre-
tioſiſſimo ejus latere emanavit ſpiritaliter im-
pleatur in vobis, quod in parietibus viſibili-
ter mox præcefſſit. Excitet exemplum magni
Im peratoris Conſtantini, quo coram ſermonem
babens Ebſebius de Sepulchro Servatoris, eum
ſemel ac bis rogavit, ut ſedere vellet in Re-
gali Solio, quod juxta poſitum erat, ſed ipſe
reve-

eyeren
Cet Pr
eſſe, 1
X Mol
Declek
t .
Deum,

fum:

Jvonian
deſolab
nec in
clinati,
4d eut
eds,
kiliter
Viter ir
guibus
tür exe
kint VI⸗
den h
Catione
Drios 3
iils ſ
D I
5,
r
beniten

) Eu
per

in Al⸗

iones e*

eut alcen⸗
tis. Nen
veterunmn
i edu⸗
Okatione;
um, &
Vps, in
t, donec
vel Gdiru:
um coll⸗

Opriftiauis

Antacde
s, At ſ
grelumati
ecti ſocris
4 Nolixi⸗
Ved nebtis
hnlocietis,
tis tenta⸗
e e le⸗
taliter in⸗
vilbili⸗
lum magni

ſennonem

toris, eum
let in Re-
, led 1

reverenter obluctans, ſemper ſtare voluit, li-

cet prolixus fuiſſet ſermo, reſpondens nefas
eſſe, ubi de Deo inſtituta eſt oratio, remiſſe
ac moliter auſcultare. (*) Et tamen non in
Eccleſia, ſed in Imperiali Abula ſermo habeba-
tur. Veremini ergo vos ipfos ſaltem propter
Deum, qui vos dignatus eft facere templum
ſuum: non diſſideat quisquam a ſemet ipſo;
quoniam omne regnum in ſe ipfum diviſum
deſolabitur, & domus ſupra domum cadet,
nec intrabit Chriſtus, ubi fuerint parietes in-
clinati, & maceriæ depulſæ: vigilant Angeli
ad cuſtodiam, ut muros defenſent, & ſimul
eos, qui murorum ambitu continentur, ut vi:
riliter in tabernaculis militent, & deinde ſua-
vViter in atriis requieſcant; in atriis illis, in
quibus amœna jucunditate fovendi, recipiun-
tur exeüntes, ut illie ſint glorioſi, ſi hic fue-
rint victorioſi. Igitur feſtivis gaudiis hanc
diem honorate, quia per hujus Templi Dedi-
cationem vos quoque dedicati eſtis, & in pro-
prios a Deo aſſumpti, oſtendente, quam ſolli-
citus fit veſtri, & quanta ſit ei cura de vobis,
cum Ipfius dignatione non veſtra dignitate ſi-
tis, quicquid eſtis. Quærite Domum Dei
quærite Sponſam ejus, quærite templumm per
pœnitentiæ lacrymas, per puritatem conſcien-
tie²⁵,
9) Euſeb. in Vit. Conſtantini Lib. 4. Cap. 33
Oper. Tom. I.

96
tiæ, per humilitatis reverentiam: Domus Dei
myſticus portus eſt; unde ſi caſuum fluctibus,
& undis vitæz corruptibilis agitamini, in ſo⸗
la portds ſoliditate invenietis tanquillitatem.
Amen.

Oo milie

gehalten bei der Einweihung der Serviten⸗
kirche zu Ceſaͤna am II. Sonntag nach Pfingſten
den 2. des Brachmondes 1782.
De Gelegenheit, welche ſich Uns auf Unſerer
Rückreiſe aus Teutſchland darbietet, um dieſe
Kirche einzuweihen, machet Uns vieles Vergnuͤ⸗
gen; aber dieſes erinnert Uns auch zugleich an

das, was einſtens Pabſt Leo IX., der von

Dagsburg gebuͤrtig war, gethan hat. Nachdeme
derſelbe nemlich auf Erſuchen des Koͤnigs An⸗

dreas von Ungarn, eine Reiſe nach Teutſchland

unternommen hatte, weihete er auf dieſer Reiſe
in unterſchiedlichen Gegenden dieſes Königreichs
Kirchen ein. Wunderbar, und auferordentlich
ſeltſam aber iſt dasjenige, was die Geſchichte in
Anſehung der Grafen von Schwarzburg erzehſet.
Dieſe giengen dem Pabſte, als er eben nach
Ruͤrnberg reiſete, entgegen, und baten ihn, daß
er ſich ein wenig von ſeinem Wege ab, und zu
der Kapelle, welche ſie zu Ehren des allerheilig⸗
ſten

ſten K
nöͤchte
tinu⸗
ſihecn
Hand
heil. 5
e e
das Ve
derüber
Ol!
wollen
ſes n

Bburten

Eiawei
oren.

Al
ls de
bilcher
Katdin

W
der
De d
ben

du

IIl.

mus Dei

guckibus,
inn o⸗
Ulitatem.

rbtten⸗
Pfingſten

Uuſerer
n dieſe
Vergni⸗
ich an
der on
kachdeme
igs An⸗
Gtſchland
ſer eiſe
n nigteics
tdentlih
hicin in
hin noch
iha, liß
,Ind zu
g theiligt

ſin

rrer 9„

ſten Kreuzes haͤtten erbauen laſſen, hinbegeben

Mmoöchte, um ſelbige nach dem heiligen Gebrauche

einzuweihen. Der Pabſt gieng aber nicht von
ſeinem Wege ab, ſondern er ſtreckte nur die
Hand aus, und blos durch Ausſprechung des
heil. Kreuzzeichens weihete er abweſend die Ka⸗
pelle ein. Aber die frommen Stifter, welche
das Wunder nicht erkannten, gramten ſich ſehr
daruͤber, daß Pabſt Leo nicht zu dem angezeigten
Orte habe hingehen, und ihrer Bitte willfahren
wollen. Als ſie endlich auf Anmahnen des Pab⸗
ſtes zurücke gekehret waren, fanden ſte ſolche
Spuren und Anzeigen der wuͤrklich vollzogenen
Einweihung, die nichts weniger als zweideutig
waren. (*)

Auch Wir haben auf dieſer Unſerer Ruͤckreiſe
aus Teutſchland die korneliſche Kathedralkirche,
welcher Unſer geliebter Sohn und Ohbeim der
Kardinal Johann Karl Bandi, dieſer Kirche Bi⸗
ſchof

) Matth. Rader im heil. Bayern I. B. S. 221.
der lateiniſchen Ausgabe, München 1704.

Da dieſe Geſchichte aber nichts weniger, als ein Glau⸗
bensartikel iſt, ſo wird's jedem ehrlichen Manne

WSB auch wohl frei ſtehen, davon ſo viel und ſo wenig

zu glauben, als ihm beliebet.
Anm. de Herausg.
III. Teil.

A 5
ſchof vergebſſern, und ſehr praͤchtig hat auffuͤh⸗
ren laſſen, eingeweihet; und nun haben Wir
auch dieſen Tempel, in welchem die Aſche Un⸗
ſexer Eltern und Vorfahrern aufbewahret wird,
nachdeme ſie erſt kuͤrzlich in einen beſſern Zuſtand
iſt hergeſtellt worden, auf gleiche Art, und mit
der gewöhnlichen Feierlichkeit eingeweihet. Weil
Wir aber zu ſchwach ſind, und Uns nicht unter⸗

ſtehen, die Wunder eines Leo nachzuchmen,

welcher in ſeiner Abweſenheit, und wie Wir

vorhin erwaͤhnet haben, blos durch das Kreuze

zeichen das ſchwarzeburgiſche Gottesbzaus einge⸗
weihet hat, ſo haben Wir bei dieſer Einweihung
alle G.braͤuche und Cerxemonien beobachtet, wel⸗
che fur die Religion, und fuͤr die Würde dieſes
Geſchaͤftes vorgeſchrieben ſind. Weswegen es er⸗
foderlich waͤre, daß Wir von den Geheimniſſen,
welche die Weihungen, Segen, Inſchriften“,
Salbungen, Gebete, Kreuze, und mehrere an⸗

dere Feierlichkeiten dieſer heiligen Handlung an⸗

zeigen, und die Wir alle vollſtaͤndig beobachtet
haben, eine ausfuͤhrliche Auslegung machten:
wie hemlich von jener Zeit an, da den Chriſten
der ungeſtorte Gebrauch ihrer heil. Tempeln ge⸗
ſtattet wurde, die Bauart derſelben, die aͤufer⸗
lichen und innerlichen Teile und die Auszierun⸗

gen beſchaffen waren, woruͤber ſich leicht ſehr .

vieles ſagen lieſſe; Wir ſind aber von der voll⸗
zogenen Einweihung zu ſehr ermüdet, als daß
Wir

leſenbere

Wie Uns
wäare, ein
eine lite

Vollen gl

heigehen,
nein jeden
ditſes beſt⸗
et, doß
Uehmmlich ie
weil dir
Hichtet w
ſchen, we

enn Lempe

Rlohnung
Gott alle
Drtt eiege
wundert,
Ugegen iſ
Alich derf
wsdrucklc
Hinmeln,

wch als o

wart, ſn
iſt nnt m

gen vaͤtt

ig ger (
1 heili ligen.
iſelbt Wg

Uit cuſtih⸗
haben Wi
Uſche Un⸗
din Zuſand
, und mit
het. Weil
lct unter⸗

Parhmen,

wwit Wir⸗

das Kkellte

ans einge⸗

ntet, el ·

e⸗ n eo l⸗

in

„2.

tninn N,
S W⸗

4 5 *

Pitne *
en Chriſen
nptil

die auſet⸗

e t ⸗

,

deß

—

W0

Wir Uns hieruͤßer weitlaufig, wie es erfoderlich

waͤre, einlaſſen können; und euch ſelbſt wuͤrde
eine laͤngere Verzogerung zu Laſt ſeyn; Wir
wollen alſo dieſes alles mit Stillſchmeigen vor⸗
beigehen, und nur dasjenige beruͤhren, was ei⸗
nem jeden von euch nützlicher ſeyn wird: und
dieſes beſtehet darin, daß ihr euch ſtets erinne⸗
ret, daß dieſer Ort ſchreckbar und zugleich an⸗
nehmlich iſt: ſchreckbar fuͤr die holliſchen Geiſter,
weil hier ihre Macht und ihre Rathſchlaͤge zer⸗
nichtet werden: annehmlich aber fuͤr die Men⸗
ſchen, weil das barmherzige Aug Gottes in die⸗
ſem Tempel auf ſte herab blicket, und ihnen die
Belohnung ihrer guten Werke erteilet. Zwar iſt
Gott allenthalben gegenwaͤrtig, und in keinem
Orte ei geſchloſſen, dennoch hat ſich Jakob ver⸗
wundert, daß der Herr wahrhaft in jenem Orte
zugegen iſt, wo die Engel und Menſchen zu⸗
gleich verſammelt ſind. Wir ſagen deswegen
ausdruͤcklich: Vater unſer der du biſt in den
Himmeln; weil er nemlich auf eine eigene und
beſondere Art daſelbſt gegenwaͤrtig iſt, nicht
zwar als ob dieſe Art an ſich ſelbſt unterſchieden
waͤre, ſondern der Endzweck ſeiner Gegenwart
iſt nur unterſchiedlich: er iſt nemlich im Tempel
gegenwaärtig, um von euch geehret zu werden,
um euer Gebet zu erhoͤren, und um eure Seelen

zu heiligen. Es iſt deswegen eure Pflicht, ihm

daſelbſt wahrhaft, und mit demuͤthigen Herzen
G 2 zu

100 T .

zu dienen, und in Bitterkeit eurer Seele die in
den verfloſſenen Jahren begangenen Sünden zu
bereuen; wenn ihr nemlich verlanget, daß euer

Gebet, ſo wie jenes des roͤmiſchen Hauptman⸗

nes, zu dem Angeſichte Gottes aufſteigen ſoll.
Wir verlangen nicht, daß euer Eifer jenem der
Apoſteln und der erſten Chriſten vollkommen gleich

komme, welche mit einmüͤtigen Stimmen, und

mit unablaͤſſigem Gebete die goͤttliche Hilfe an⸗
fleheten, und an jedem Orte — in den Einb⸗
den, in den Gruften, und in den Kerkern ihre
frommen Verſammlungen hielten, bis die Tem⸗
peln der Heiden und Ketzer entweder zerſtbret,
oder durch gütliche Ausſöohnnng zum Dienſte
Gottes ſind verändert, und durch Unterſtützung
der Kaiſer neue Kirchen füͤr die Chriſten erbauet

worden. So viele, und ſo groſſe Unterneh⸗

mungen fodern Wir von euch nicht; Wir ver⸗
langen nur dieſes, daß ihr, weit Heiligkeit ih⸗
ren Wohnſitz in dem Hauſe Gottes hat, nicht
faul, nicht zerſtreuet, und mit Eckel den gottes⸗
dienſtlichen Verrichtungen beiwohnet; beſonders
wenn die heiligen Handlungen etwas lange dau⸗

ren; ſondern eure Gedanken gaͤnzlich auf die vor⸗

gehenden Kirchengebrauche wendet, damit ihr auf
dieſe Weiſe im Geiſte geſtaͤrket, die teufliſchen
Verſuchungen verſcheuchen köͤnnet, und an euch,

nachdem ihr mit dem heilſamen Waſſer, was

aus ſeiner koſtbaren Seite gefloſſen iſt, gewaſchen
. wore⸗

ordet
de, nr
ſes
Ns Be
Mlitmon
lſels i
ihn ari
elcher
WMein
ſus,
Nede,
Und heg
bis ga 6
ſehr han
Kithe,
wurde.
diget za
luſchlage
ii Ers
Luch ſelb
ſibf
in M
Vind
ſnd,
Enpel z
ls guch
derſehhen

uit minn

t die in

nden zu
daß tuer
uptmane.
gen ſob.
enetn der
ſen gleich
h, Wod
ilfe an⸗
en Eind⸗
kern ihte
die Tenn⸗
ſetſthet,
Dienfſte

berſtigang

1 ebauet

Unterheh⸗

Wlk bet⸗
N
t, nicht
et gottese
forders
hunge daß
if die von⸗
bit ihr u
tjuſtſchen
D N luch,
ſer, is
gene ſhen
oe⸗

— = ðMUDẽD

worden, dasjenige geiſtlicher Weiſe erfuͤllet wer⸗
de, was ſo eben ſichtbarlich an den Mauern die⸗
ſes Tempels iſt vollzogen worden. Laſſet euch

das Beiſpiel dieſes groſſen Kaiſers Konſtantin zur

Aufmunterung und zur Nachahmung dienen: als
Euſebius eine Predigt von dem Grabe des Er⸗
loͤſers in Gegenwart leſes Kaiſers hielte, bate er

ihn einige Mal, daß er ſich auf ſeinem Trone,

welcher in der naͤhe ſtunde, niederlaſſen moͤchte;
allein Konſtantin ſchlug dieſes ganz ehrerbietig
aus, und antwortete: es ſeye unbillig, eine
Rede, welche von Gott gehals ten werde, ſitzend,
und bequem anzuhbren; er blieb auch wuͤrklich
bis zu Ende der Predigt ſtehen, unerachtet dieſe
ſehr lange dauerte, und nicht einmal in der
Kirche, ſondern am kaiſerlichen Hofe gehalten
wurde. Bedenket alſo, daß Gott euch gewür⸗
diget hat, ſeinen Tempel in euren Herzen auf⸗
zuſchlagen, und behaltet deswegen ſtets eine hei⸗

lige Ehrfurcht gegen ihn; ſeyd nicht uneinig mit

euch ſelbſt; denn ein jedes Reich, welches in ſich
ſelbſt zerteilt iſt, wird verwuͤſtet werden, und
ein Haus wird uͤber das andere fallen; wo die
Waͤnde zerſtbret, und die Mauern eingefallen
ſind, da wird Thriſtus nicht eingehen: die
Engel halten die Wache um die Mauern ſowohl,
als auch um diejenigen, welche in dem Umfange
derſelben wohnen, zu vertheidigen, damit ſie
mit t maͤnnlicher Kraft in dem Heiligtume ſtreiten,
G 3 und

102 B⸗

und nachhero in jenen ſeligen Gefilden der an⸗
genehmſten Ruhe genieſſen moͤgen, wo die Ab⸗
geſtorbenen aufgenommen werden, um die herr⸗
lichſten Erghtzungen zu genieſſen. — Wenn ihr
alſo dieſes Leben als Sieger verlaſſen werdet,
ſo erwartet euch nach demſelben die groͤßte Herr⸗
lichkeit. Feieret deswegen dieſen Tag mit dem
feſtlichſten Gepraͤnge; denn durch die Einweihung
dieſes Tempels ſeyd ihr ſelbſt eingeweihet, und
zu Kindern Gottes aufgenommen worden; ihr
ſehet alſo, wie ſorgfaͤltig dieſer liebevolle Vater
fuͤr euch iſt, da ihr durch deſſen Gnade, und
nicht durch euren Werth in den herrlichen Zu⸗
ſtand ſeyd verſetzet worden, worin ihr euch

würklich befindet. Beſuchet das Haus Gottes —

beſuchet ſeine Braut — beſuchet dieſen Tempel
mit aufrichtigen Bußthraͤnen — mit einem rei⸗
nen Gewiſſen — mit Demuth, und mit Ehrer⸗

bietung; denn das Haus Gottes iſt ein geheim ⸗

nisvoller Hafen; wenn ihr von den Fluthen der
Widerwaͤrtigkeiten, und von den Wellen dieſes
verganglichen Lebens herum getrieben werdet,
ſo werdet ihr in der Einſamkeit dieſes Hafens

einzig und allein eine wahre Ruhe finden. Amen.

Aloer

C

isom
Veſtro
& motl
Klabat:
es De
(lius eſſe

dis, e

Ponere d

ſri ſeie

Sta
PpNI
(& Perh
oſtrum
dieum e
Polorum

Pergebmn,
I,

det en⸗
die Ab⸗
die hert⸗
inn ihr
werdet,
te Herr⸗
nit dem
weihung
it, und
en) ir
lle Vater
de, und
en 9.⸗
iht uch
Hotte? —
Linpel
inen ti⸗
it Chrer⸗
Wim
luthen der
i duſt
nad⸗

ins

en. Anr.

XIII.

Allocutio habita in Conſiſorio Secreto
Die 23. Se eptembri Is 1782.

Venerabiles Fratres

Cun eſſemus Vindobonam profecturi, Vo-
biscun VV. FF. & cum ampliffimo Collegio
Veſtro ea communicavimus, quæ & tempus,

& mutua animorum Noſtrorum conjunctio po-

ſtulabat: nunc poſtquam illine ſumus incolu-

mes Dei beneficio reverſi, nihil Nobis jucun-
dius eſſe profitemur, quam Vos una congrega-
tos alloqui, ac Vobiscum ſingularis amoris
Noſtri officiis perfungi. Quibus in peragen-
dis, ne deniderio veſtro deefle videamur, ex-

ponere breviter hic aggredimur & itineris No-
ſtri ſeriem, & actorum rationem.

Statue ramus jam tum, ut noſtis, parvo
apparatu comitatuque uti, nec niſi Eccleſiaſti⸗
cæ Perſonæ modum ubiqe retinere; ſed hunc
noſtrum in diſceſiu, progreſſu, resituque mo-
dicum cultum multo ſplendidiorem pietas po-
pulorum ad Nos concurrentium, quacumque
pergebamus, effecerat. Atque hic ut prætere-

amus, quod Vobis ignotum non eſt, cum per

G 4 di-

1 04 A

ditionem Noſtram progrederemur, quibus vo-
tis a pietate expreſſis noſtrum iter proſequere-
tur populorum multitudo; illud tantummodo
dicimus, ſacram hanc veluti pompam mirifice
viſam effe augeri Bononiæ, cum illuc viſendi
Noſtri cauſa Parma adveniſſet Dilectiſſimus in
Chriſto Filius Noſter Ferdinandus Infans Re-
gius Hiſpaniarum. Singulari gaudio, Paterni-
que animi ſenſu complexi ſumus tam præſtan-
tem meritis, tamque prolixe Nobis omnia ſuæ
pietatis exhibentem officia Principem. Una
illic hoſpitati ſumus, ex ejusque congreſſibus
majorem in modum amplificatas in Nobis ſen-
fimus eundem amandi, ipſiusqne virtutes præ-
dicandi cauſas.

Ab eo digreſſi Ferrariam perreximus. At-

que illic lux quædam primum noſtris viſa eſt
rebus affulgere; adiit enim Nos nobilis ab ex-

cubiis Cæſaris Hungarus, ab eoque litteras red-

didit, quibus Ille 2 Nobis ſummopere conten-
debat, ut apud, ſe Vindobonæ diverſari hoſpi-
tarique vellemus. Tanti Principis, in quem
unice reſpiciebamus, humaniſſimæ huic volun-
tati deeſſe non potuimus, gratiſſimeque, quod
tam luculenter exhibebat, accepimus.

Pado deinde navigantes ad Venetorum

fines advenimus, ibique perhonorifice excepti

habi-

habiti
AnplI
inel
tron
Ali in
cüN
Mobis
tatem

(le,

Pralen
Progr
ChrN!
CWIN
n,
ezusde

Per f.

hetias
finitimn

onyen
Peatr

Ies N
detere
Api⸗
luis
tores,
Tllimis
Denihn

15 V.
uere
ninodo
niriftee⸗
Filendi
bs in
ns Re⸗
tetti⸗
rællan-
dia e
. Una
Teſſibos
is len-

S Plæ

08. At-
ila eſt
e⸗
Aas lel.
Conten-
i hopi.
in gven.
e Vlub⸗
e; glod

Aleton
extept
ttbi.

èò DWM 1095
habitique duos in urbe Clandienſ invenimus
ampliſſimos viros S. Marci Procuratores ab
inclyta illa Republica ad Nos Legatos, Pe-
trum Contarenum, & Aloyſium Maninium,
qui impoſita ſibi ab ipſa munera egregie Nobis-
cum cumularunt. Nihil non ab iis præſtitum
Nobis, curatumque, quod ad commoda digni-
tatemque Noſtram conduceret, cum Nobis ubi-
que, dum in Reipublicæ ditione eſſemus, ſuis
præſentibus ſtudiis officiisque ſemper adfuiſſent.
Progredientes obviam ſtatim habulmus pluribus
cum Epiſcopis Venerabilem Fratrem Frideri-
cum Mariam Venetiarum Patriarcham Joannel-
lium, cujus præſentia valde gaviſi ſumus, cum
ejusdem virtutis meritorumque maximam ſem-
per fecerimus rationem. Cum propius Ve-
netias præteriremus, innumerabiles ex urbe,
finitimisque oppidis rumor exciverat, jamque
convenerant Regii ex urbe Legati, plurimique

e Patriciorum Civiumque ordine, ac ſingula-

res Nobis obſervantiæ ſignificationes certatim
deferebant. Ubique magnifice, ſplendideque
excipiebamur, itinera omnia religioſiſſimi po-
puli frequentia obſidebantur. Nobis aderant
ſuis in diœceſibus Epiſcopi, Collegia, Præ-
tores, Magiſtratus; omniumque in Nos cla-
riſſimis indiciis pietas efferebatur. Sic ab Uti-
nenſibus ad Goritienſium fines tranſivimus.

106 =b

Ingreſfis Goritiam Legatus a Cæſare venit

cum ipfius litteris Dilectus Filius Mobilis Vir
Comes de Cobenzl Pro-Cancellarius Aulæz &

Statüs, qui Nos per Auftriacam ditionem Vin-
Cobonam uſque cum honore deducçeret; nihil

illo dillige tius, nihil ſtudioftus ad Cæfſaris man-
Gatis, Ioque in Nos muneri ſatt sfaéiendum.
Nequaquam hic repetendum ducimus, quæ un-
dique ad Nos affi eret multitudo. Hud tamen
preterire minime poſſumus, Labacum Carnio-
Iæ urbem cum advenifiemus, accedentem ad
Nos vidiſſe excepiifeque Dilectiſſimam in Chri-
ſto Filiam Nofſtram Mariam Annam Cæfſaris
germanam Sororem, Aufiriæ Archiduciſſam, quæ
illuc adventu luo bræcellerat Vicarii Chriſti

Ccolendi caufa, eique pietatem ſuam præclaro

hoc teſt monio publiee confirmandi.

lic progreſſi, occurentesque ad Stupa-
kKkunt Cardinali Migazzio Vin- obonenii Aifchie-
piſcopo, & Reglis Oratorlbus, qui obviam
Vindobona officii cauſa prodierant, cum jam
ab urbe decem Pprope leucfs abeſſemus, Iplum
ad os venientem conſpezimus Cariſſimum in
Chriſto Filium Noſtrum Joſephum Cæſarem una
cum Dilectiſſimo in Chriſto Filio Noſtro Ma-
Ximiliano ipſius Fratre Auſtriæ Archiduce,
Shbpreio Theutonici Ordinis Magiſtro. Ju-
cundifimus hic fuit omnibusque mutui amoris
ſigni⸗

„

s

ſianifi
UIa 1
dimus
cont
tiin et
Cblum
crant,
möltite
ila P
ſer,
In s
Vicime
litate
kem c
CDNt.
Repix

Des eo
5
ota p

Kcenti
tum
Nibus
ticii
Manis
nibys
Verſæ

llt.

Vellit

1s Vir
lle &

AVIn.
Nihi

8man.
OvN.
E U⸗
tamnen
athlo⸗
emn 20
Chri⸗
lalis
9,
Chrii
Eclaro

Zls⸗ 8

Urchie⸗
Obvlann
ſen
lplonm
hvnn in
em UG
0 Mr-
hgiduce,

6

ð 107

ſigniſicationibus cumulatiſſimus Noſter occurſus.
Una ſtatim cum Cælare ejus in currum conſcen
dimus unaque, quod reliquum erat viæz, iia
confecimus, ut omnibus, qui ex urbe turma-
tim effundebantur, conjunctionis Noſtræ [pe cta-
culum Præberemus. Omnia populo conferta
erant, maxima ſe in via cunétorum ordinum
multitudo ſt paverat. Sic urbem ingreſli fu-
mus, ſic ad Imperiale devenimus Palatium, ut
illa progreſſio maximus quidam non jam No-
ſter, ſed ipſius Religionis triumphus videretur.
In ſuas Edes a Cæſare inducti confertas illas
vidimus ampliſſimis quibusque Viris, ac nobi-
litate muneribusque conſpicuis, qui ad hono-
rem cultumque Noſtrum convenerant. Statim
cum tam ſplendido Comitatu in amplum ejus
Regiæ Sacellum proceffimus, Deoque ſolem-
nes conſentientibus omnium animis gratias, ac
vota perſolvimus. Nihil hoc hoſpitio magni-
Gücentius eſſe potuit, nihil illa urbe ob adven-
tum hunc Noſtrum lætius, nihil iis diebus,
quibus illic commorati umus, illuſtrius. Quo-
tidie plura in urbem ex omni non ſolum Ger-
mania, ſed & Hungaria etiam, ac aliis ditio-
nibus confluebant hominum millia, ut ab uni-
verſæ Eccleſiæ Paſtore Apoſtolicæ Benedictio-
ms munere ditarentur.

108 =b.

Primus Noſter egreſſus die Feſto Annun-
Ciationis füuit, quo adire FE. Cappucinorum
Templum voluimus, illoque in Sacello Sacrum
faeere, quod eſt Cæſarum ſuperſtructum- ſepul-
Chris, ac in eam tum ædem deſcendimus, ut ad
ipſos Abſtriacorum Principum Cineres pro eo
twum animis enixas ad Deum preces effundere-
mus. Sæpe deinceps per urbem cum prodi-
remus, interdum Nobiscum aderat Cæſar ipſe,
ſuaque in Nos Studia palam præferebat, ade-
rat crebro Maximilianus, ac Nobis ex animo
mnia obſervantiæ ac in Sanctam hanc Sedem

devotionis indicia publice exhibebat. Egre-

gium certe in illo Regio Juvene virtutis ac re-
ligionis ſpecimen coram agnovimus, ad eum-
que ſingulariter diligendum, laudandum, extol-
lendum ſumus inflammati. Ouid de generoſa
illa nobilitate dicemus, quid de Regiis Orato-

ribus, ceterisque magnorum Principum Admi-

niſtris, qui Nobis a ſuis Regibus ex mia amod
ris ſtudiorumque omnium officia deferebant?
Præſtantes vero Epiſcoporum, ac Præſulum,
qui plurimi tum Vindobonam convenerant, ob⸗
ſervantiæ in Nos ſenſus extabant.

Inter hos præciphi in Nobis obſervandis
colendisque ſemper fuere, qui ceteris Eccle-
ſiaſtica dignitate præſtabant S. R. E. Cardina-
les, quos tum primum conſpeximus. Nam
præ-

4*

1

Paſſayi
I Ar
tare d

elltes
in Pub
Nohrs
wpoll

41

ſaprare

Nobis

tebus⸗
jeſtete
lune
MNter N
rechbo
ſümmo

itk.

latm,
ſtolicj
cleſg
Nob.
benterge
ſieckun

nnbn⸗
noruin
acrt
ſepol.
Ut 2d
10 e0
udere-
roci
r ile,
, 0e.
Animo⸗
edemm
Eere-
30 le⸗
d eum-
exto!.
eperoft
Olato-
NANI.
3 alll
ebabt?
elolvm
nt, ob⸗

„

rangis
Zecle
Cardinz-
NaN
Ple⸗

præter DilecosFilios Noſtros Cardinales Mi-
gezzium & Herzan, aderant illic Collegæ Ve-
ſtri Leopoldus Erneſtus de Firmian Epiſcopus
Paſſavienſis, & Joſephus a Batthian Strigonien-
ſis Archiepiſcopus. Horum præclara cum ex-
tare de Nobis Eccleſiaque merita cognoſcere-
mus, eadem teſtimonio aliquo exornare cupi-
entes Purpurei Galeri Inſignia illorum Capiti
in Publico Conſiſtorio in Aula Cæſarea habito
Noſtris de more manibus, adſtante Cæſare;
impoſuimus.

Atque hic VV. Fratres ecum plurimo Vos
flagrare deſiderio arbitremur audiendi aliquid a
Nobis, quod de graviſſimis Noſtris Eceleſiæque
rebus actum conſtitutumque cum Cæſarea Ma-
jeſtate ſit, exſpectationi huic veſtræ, quoad
nunc poſiumus, gratificabimur. Pene quotidie
inter Nos una congrediebamur, in iisque con-
greflibus, etſi familiariter, amiceque, tamen
ſummo animorum ſtudio res utrinque tractaban-
tur. Nihil a Nobis non libere aperteque pro-
latum, neque ulla in dicendo habita, niſi Apo-

ſtolici muneris Noſtri ratio, nihil quod ex Ec-

cleſiæ jure, inſtitutoque Religionis eſſet, non
à Nobis adductum, non ab IIlo pacate dili=
genterque auditum. Magnum ingenium Jole-
phi Cæſaris, atque illa ſingularis, qua in Nos
affectum conſpiciebamus, humanitas & gratia,
pluri-

plurimum rebus & rationibus Noſtris conferre

& conſulere videbantur. Neque inanem hanc
fuiſle fiduciam Noſtram Profitemur. Quzædam
certe, eaque gravia ab ejus æquitate retuli-
mus, ut lam ex pervulgatis ipfius mandatis
Ccoùſtat Quorumdam vero ſi nondum exitum,

at ſpem non medioerem Nobiscum reportavi-

Wmus.

7

Jam exactus menſis Noſtræ Vindobonenſis

comimorationis erat, cum inde diſcedendum
Nobis eile ſtatueramus. Ipſo diſceſſimus co-
mitante Cælare, unaque confectis aliquot paſ-
ſuum millibus, poſt amplexus, & mutuos in-
timi amoris pietatisque ſenſus ab IIlo tumus
valde commoto concitatoque animo divuli.

Noſtrum iſtud i iter in Bavariamm a0 Mona-
chium erat, quo Nos Dilectiſſimus in Chriſto
Filius Noſter Carolus Theodorus Dux Bava-
riæ, & Palatinus Elector amantiſſimo invitatu
advocarat. Vix ejusdem fines attigimus, cum

Nobis adfuerunt miſi ab eo dele cti Viri, qui

Nos ad ipfum deducerent; cumque quatuor
prope leucas Monachio abeſſemus, iplum Ca.
tolum Theodorum obviam Nobis, properan-
teinque in complexum Noſtrum confpex mus.
Peractis inter Nos jucundiſſimis officiis ejus
conſcendimus currum, unaque ad urbem illam

Muolt
InUS
0N/

nepſis

enCom
1s (⸗

t il.

nwitatl.
8, CiH
li, gui
09
II :
opean-
as.
ilarm
E

ðð 11

& Electorale palatium inter mazximam Po il

mmtitudin lem pervenimus. llic plendidiffi i⸗
mus planeque Regius apparatus erat; ſed etſi

omnia videremus ad magnificentiam, ad Reli-

gionem, noſtrique cultum ubique inſtructifſima,

nihil tamen Noſtros tantopere oculos animum-
que commovebat, quam ipſa Electoôris præ-
ſentia, ipſa tam conſpicha illigs pietas, ac
tam excellens in Mos ſiudium, ut ſuo exem-
plo ceèterorum animos magis adhuc in Nos pie-
tate ac religione inflammaret. Quinqbe apud
ipfüm dies jucundillime, ſummoque cum ho-

nore transegimus, interea illuc ad Nos adve-

niente Ven. Fratre Clemente enceslao Ar-
chiepiſcopo, & Electore Trevirenſt, cujus
cum maxima de Nobis antea extareht merita;
eadem nunc præcipue confirmare vilus eſt hoc
in Nos ofhcio ſingulari.

n lod 2 Nobis ille ſummopere flagitabat.

3d ipſius Epiſcopatum, Auguſtam Vindelico-

um, direrrimus. Omnia ibidem pro Hofſpi-
tis dignitat u bisque ſple ndore, ac in Nos
ſtudio lucentiſfime peracta, Nobisque delata
ſunt, accedentibus illuc ctiamn ampliſſimis fini-
timarum Eecleflarum Epiſcopis atque Abbati-
bus, & Electoris in Nos, uürbisque officia pro

ſua pietate cumulantibus. Ac tum recurrente

S. Pli, V. Feſto die in Cathedrali Templo

ſo⸗

112 rrrrh.

ſolemni adfuimus ſacro, quod ab Epiſcope
Electore maxima eſt celebritate peractum; in-
deque ad vicinas Epiſcopales ædes perrexi-
mus, in quibus olim die 25. Junii anni 1530.
ducentis nimirum & quinquaginta duobus ab
hinc annis teterrima illa Auguſtana Lutheri
Confeſſio, cura & ſtudio Philippi Melanchto-
nis digeſta, & expolita, coram Carolo V.
Imperatore, ejusque Fratre Ferdinando Rege;
Joanne Electore Saxoniæ, & ejus Filio Joan-
ne Friderico, aliisque Electoribus, ac Prin-
cipibus, & Ordinibus Imperii, Germanica lin-
gua fuit per ſolemnem recitationem publicata.
Ex amplo ipſarum ædium Podio Apoſtolicam
Nos Benedictionem immenſæ muſtitudini in

tibus Epiſcopis, præſertim Conſtantienſi, Prin-
cipibusque, & exteriorum Principum Legatis
ſolemni cæremonia impertivimus, incredibili
exceptam animorum alacritate nobiscum in Ca-
tholica unitate conſentientium. .

Maximæ Saxonum Principum jam a pri-
mis temporibus, nimirum a Joanne Duce, in
Confeſſione Auguſtana partes erant, mazimum
ejus ſuſtinendæ ſtudium, quod deinceps publi-
co etiam monumento declaravit Joannes Géor-
gius Dux, cum annum ejus Confeſſionis ſæcu-
larem aureo numiſmate, ſculpta Joannis, ſua-
que

ſubjectum ampliſſimum Forum collectæ, adſtan-

gbe e
ue,
lins v
cſo
Friaci
Peren
105 .
10d ara
uns e
familia
in cet
ſertim
lelſio/
uln
tioner-
leat t
in loe
inde
bis e
lun t

69

Unls

Ul.

pitabe

Um; In.
pettexi
1530.
obus a0
Lutheri
lanchto⸗
010 V.
Rege;
0 Joan⸗
e Prin-
ica lin⸗
blicata.
lolicain
Gini in
Aſtan-
, Prin-
egalis
tehdili
in C4.

4 pri⸗
ce; in
immon
publi⸗
660-
ſell-

5, ſua⸗

gue

que effigie, tanquam Auctorum Patronorum-
que, celebraſſet. Nos itidem ob res in me-
lius verſas divinæ clementiæ gratias rêferentes
cuſo nuper Numiſmate noſtro, quod Feſto
Principis Apoſtolorum die diſtribui ſolet, (*)
perennem efle voluimus peracti apud Auguſta-
nos ſacri memoriam. Eo, ut diximus, ſacro

ad aram operatus eſt, Nobis adſtantibus, opti-

mus ex illa ipſa Saxonica nunc religiofiſſima
familia Princeps. Multam idem etiam partem
in ceteris cæremoniis Nobiscum habuit, præ-
ſertimque Noſtram Plenariæ Indulgentiæ con-
ceſſionem ex illo Aulæ Podio evulgavit. Quis
jam nunc propterea divinorum conſiliorum ra-

tionem non maxime miretur, cum talem vi-

deat tanta cum Religionis noſtræ gloria iis ipfis
in locis rerum geſtarum commutationem? Eo
inde animo diſceſſimus, ut jucundiſſimum No-
bis ac perhonorificum fuiſſe excurſum illum pa-
lam teſtaremur. l
Ite-
(*) Martinus V. ufum induxit Pontificorum Nu⸗
mismatum; quæ enim extant fuperiorum Ponti-
ficum, poſterius ſunt ad eorum memoriam effor-
mata. Paulus II. eum uſum multo frequentio-
rem reddidit. Fundebantur illa primum, ferius
cudi cœpta. Clementem VIII., ac præſertim
Paulum V. eadem conſtat quotannis renovaſſe,
certisque temporibus diſtribuiſſe; quem moren
Succeſſores omnes retinuerunt,

III. Teil. 5

Iterum in Auſtriacam Ditionem, Tirolen-
ſem ſcilicet Comitatum, ingreſſi ſumns, iterum
Præſto fuit, qui nos ad Italiæ usque fines pro-
ſequeretur, Vir cum nobilitate, tum humani-
tate præſtans Comes Sternbergius. Cum Oe-

niponte efſemus, nihil Nobis pot us fuit, quam

ut alteram Cæſaris germanam Sororem Dilectiſſi-
mam in Chriſto Filiam Noſtram Eliſabetham
Auſtriæ Archiducifſam ſalutaremus, a qua cer-
te plurima clariſſimaque Nobis exhibita ſunt
præſtantis animi, ac in Nos obſervantifſimi pro
ſua religione teſtimonia. Inde Brixinium, in-
de Tridentum venimus, magnaque cum vo-
luptate illud Templum luſtrare voluimus, po-
ſtremi Concilii Oecumenici celebratione nobi-
liſſimum, ubi nimirum difficillimis temporibus,
quibus doctrinæ pravitate omnia polluebantur,
Præſulum tamen conſtantia fideque aſſerta con-
firmataque Catholica Fides omni ex parte fuit,
ſervatumque Chriſti Depoſitum ex ſandiſſimis
illorum Decretis in corruptum, ac optimis mu-
nita legibus Eccleſi æ diſciplina.

In Italiam red uces per Robotetum ad Ve-
netorum fines poſitam urbem, quæ cum maxi-
mis ſua in Nos obſervantia cultuque cert abat,
Veronam pervenimus pro illius urbis dignitate
accepti, ubi iterum obvios habuimus eosdem
Dile ctos Filios Nobiles Viros Equites, & S.
Marci,

4

Mxe⸗
CE
exhi
Trunm
Diec
inde
Fibos
Urbiu

is
D,

rurn,

Ad

pto.
cele
dete

turis
Nolft
Dinc

i

inel

lum
N
reg
ter
tih⸗
hol
tem
dli

iroler⸗
iterom
es Pro⸗
mani⸗
m Oe⸗
4, qoam
leckilki⸗
betham
⸗
ta ſunt
imi pro
In, in⸗
Um vo⸗
9, P0-
. vodi⸗
potibuc,
bantur,
2 Coll-
e ſoit,
Aiſſimis
is mmu⸗

10 Ve⸗
axi⸗
AItabat,
ignitate
eosden
45
tci

r5 11 5
Marci Procuratores, qui per illam Reipobli-
cæ ditionem pergentibus publice Nobis officia
exhiberent: Nihil illic omiſſum, quod ad No-
ſtrum decus, quod ad Populi lætitiam ample
pieque declarandam faceret. Inde Vicetiam;
inde Patavium venimus ab iisdem Procurato-
ribus deducti, convenientibus undique ad Nos
urbium Civibus, finitimisque Populis, Epiſco-⸗
pis, Prætoribus, quorum omnium cum nume-
rum, tum religioſa in Nos ſtudia maximo cum
gaudio ſpectabamus. Omnia magnifice ſum-
ptuoſeque peracta, omnia a Nobis, quæ in
celebratiſſima illa urbe eminebant luſtrata, pro-⸗
bata ‚ collaudata.
Sedl hæc proludere quodammodo videban-
turiis, quæ in Principe Reipublicæ urbe ad

