voregn, amut fan&hiamonialem , ut. primum: occurvebat ,

t dim j

! ii D7

confluprantes. Ex fedo concubitu natus infans ociava

pf

die comburebatur, eju sque cineres diligentiffime colletos

r fiagiüqm.

tauta. veligione fervabant , quanta Corpus. Chrifli dan-

ts l

du fidelibus jom . jam smovituris affirvat / Ecclefía :

;

vegtut

ex quibus, qui vel tantillum prelibaverant , ita. ob-

s()i

firmabautur in berefí ; ut ex ipfa nunquam , aut

i, U n

vix emevgere poffeut.

ifat r

- fv

yod 4l

dN

Y

SS

W

JiL

a

7) N

mdd

::

L

EM

£2)

dU m

—

I)

guu

)

y efufil

d

"

CX

item ]*

at

Uv

y, 18

[ jnpriïülä

; il li

gj

SP;äfHö 8

C;;&-

" )

(1) A&. Concil. Aurelian. an. 1ii7. tom. 2. Späcilev.

Dafcher.

/

145

399 ( 0 ) 889

C.AJP UT XIBS

| &Rl

a

]nitim

. De Predeffinatiauis Manzicbeorum

lamich

fucce[foribus.

dul dr

.

p n

LVI.

e Predeftinatianis antiquioribus v.

lm alt

Vi. & 1x.. fzculi fatis copiofe, ut

qe p

ärbitror "

& nervofe fcripfimus in Przfatio-

Uftar

Qum ]

ne ad partem fextam, & ultimam Augufti-

L

f h

nianz Summz : quadam modo percurrenda

funt, quatenus ad rem fu

pra propofitam per-

ftiny

tinent, de Predeftinatia

nis XII. &. xmr. fz-

hare

culi.

'Tali enim ztate fuiffe Przedeftinatia-

t0t2 C

Monet

nos non paucos ex V. Moneta accepimus,

cujus hec verba fünt: (1

Seguitur. decimum-

Dem

quintum caputs ubi videndum efl de Pradeflinatione,

HC$f1

de qua quidam male fentiunt , credentes, quod qui.

!

qui

damm bomünes cveati funt , qui ex mecefftate falva-

ftum

£untur ; quidam vero ex ueceffitate damnabuntur

Iaj

unde 1on credunt , quod ex Dei. intentione vita ater-

DP

| Is

7za commumis [it ommibus ; mec, quod ommes falva-

ve propofuerit.

In hac fententia fuifle Ca-

froba

tharos , feu novos Manichzos Albigenfes, vir

ition

eruditiffimus P. Richinius ad hunc Monetz

E

locum affirmat ; (2) eamque fententiam ab

AL

antiquis Gnofticis , Manichzis, Valentinianis,

forol

&

Uæ VO

hnr

Q Monet. lib, s. adverf. Cathar. & Valden. cap. tj.

N 1

Q

(2) ï*agR;ägm not. 1. in cap. 15. lib. 5. Monet.

&Q9 (0 ) NG

141

[

& Bafilidianis ad Catharos defluxiffe docet.

Finitimus enim eft Predeftinatianorum error

hem

Manicheorum errori.

Si enim , ut Mani-

chzi delirabant, duo funt contraria princi-

pia neceffitantia , ad bonum unum , ad ma-

10ribts

lum alterum , quibus homines fubjacent, his-

Qpit, t

que pofitis, nullus relinquitur locus libero

humanz voluntatis arbitrio ; Cathari, qui hec

| Protte

cum Manichzis fentiebant, non modo facili,

| A

orcurt

fed lubrica etiam , & przcipiti via in Prede-

ftinatianam voraginem ceciderunt.

Sed ne

Yi

qub

hzreamus in voce, quoniam de reipfa nobis

feftinat

tota controverfia eft ; Predeftinatianos cum.

Moneta illos affirmo : I. qui docent, Nolle

'cpl'InUS ,

dhcimt

Deum voluntate feria, & fincera alios homi-

nes falvos fieri, nifi folos Przdeftinatos : II.

ffinatin

qui docent , Non pro aliis hominibus Chri-

[

ftum Dominum mortuum efle; nifi pro folis

m

Przedeftinatis : III. qui docent, Przdeftinatio-

ab

nem antecedentem inferre falutis neceffitatem

T d

Przdeftinatis omnibus, qui falvi fiunt ; re-

m J

probationem autem antecedentem inferre per-

fil

ditionis nece(fitatem omnibus, qui pereunt ,

reprobis : IV. qui docent, Nullum Przde-

cNe

ftinatis ad confequendam falutem ; nullum

?

reprobis ad evitandam damnationem manere

ii

fux voluntatis arbitrium , ab utraque ante-

L

cedenti, & infuperabili neceífitate liberum.

[.

"Tales fuifle Catharos Manichzorum fuccef-

TL

Ores, contra quos Venerabilis Moneta fcri-

pfit,

ln

I

142

S29 (0) N9S

pfit, fi non omnes, non

d jf

paucos tameg ; «X

L 1$.

Moneta eodem demo'nfh'o.

tf Pplf

Das,

LVIL Et primo quidem Catharos, fsza

füünem

Albigenfes, Manichzorum veterum fuccef-

Yib

fores , cum veteribus Przdeftinatianis do-

cuifle, Nolle Deum voluntate feria, & fin-

YLfan

cera alios homines falvos fieri; nifi folos Prz-

W Í

Monet

deftinatos , his apertiffimis verbis Moneta de

Qut ,

Przdeftinatianis Catharis agens affirmat : (1)

n

Non credurt , inquit, quod ex Dei intentione vita

EW

eterua commnis fit omnibus ; gec, quod omues. fal-

vare propofuerit. . Etenim feriam, finceramque

4 uj;

Dei voluntatem de falute hominum , cxteris

Il (

il g,

omnibus ab ea exclufis, qui culpa füa pe-

reunt, ad folos przdefítinatos contrahebant.

pl

Adverfus autem hujusmodi Przdeftinatianos

Qli Ó

ltm »

hec funt, qux Moneta docet : (2) Omnes funt

/———— Ü

ordinati ad vitom: eternom halendam , quanium eft

Omni

lzi

ex intentiore Dei. ld autem eo loco confirmat

triplici auctoritate Divina : pr

deliy

imum ex Apo-

ftolo t. 'l'imoth. ;.

4. Deus vult omnes bomines

f ,

Mi g,

Jalvos fieri, €9 ad agnitionem veritatis senire. Ite-

It in

rum ex AG. Apoftol. 10. v. 34. & 45.. In

veritate comperi, quia mom efÀ perfonarum acceptor

WOf

Deu.r j Jed éx omui gente , qui tiwget eui , C? opera-

HES, fie

£ur

"fs

QïlUm

(1) Monet, lib. $. adverf. Cathar. & Valden, cag. 13.

c

(2) Iäïhi

2354.

advi;ä'. Cathas, & Valden, $. r. pag. f$53.,

l MW

899 ( 0 ) «j

143

gur gufitiam , acceptus efh illi.

'Tertio ex Matth,

E

II. I S.. Venite ad ase omnues , qui laboratis , £? one-

voti eflis ; €?' eso veficiom vos.

Quibus verbis

Deus , quantum eft de fe, & ex parte fua, ne-

ir'os,

n fügj

minem a falute excludit ; omnes ad falutem in-

vitat.

janis (

P

Quod autem non omnes homines fal-

vi fiant, id non ex defe&tu voluntatis Divi-

0. t

folos I

n?; fed ex refiftentia voluntatis humanz ,

Monn d

Moneta teíte, confequitur. 5e4 Divime , in-

Qquit , ordizetioni multi vefifumt ad sualum — fuur.

atj

1777

Qui autem refiftunt

( Rom. 13. 2.) ipfi fibi

.

D

onme )

damnationem acquirunt

Ordinatorum igitur

ad viem etermags quidam vefifftumt . Dei. ovdinatio-

cerume

", qua yult omnes homines fàlvos fieri :

, fruni

alii nou vefiftunt 3 fed. coadpuvamt.

Preterea ex-

u

plicans verba illa Apoftoli 1. 'T'imoth. 4. 10.

vl

finapat

Qui efl Saloater omnium bominum , maxime fide.

liwm , hec habet Moneta: (I) Quod dixit ,

( J

omnium hominum ; ed propofitwm Divine vo-

AOLU. /

onfiri

hintatis afpexit : quod autem dixit , maxime fi-

de]ium; illos promnciorvit , atque diffinxit

q24 AF ;

; qui per

fidem , atque obedientiam , &2 per f

bditam . volwnta-

"]

tem. vedesmptionis amumus Jifcepevunt. Itaque, Mo-

,79]11'1'6 ij

neta interprete, Deus omnium homínum Sal-

xj

))

N

vator eft; &, quantum eft de fe, omnes homi-

7] aræpmr

nés, nemine excepto, vult falvos fieri, & ad

j Ej glïfti'l'

aenitionem veritatis venire: maxime vero eft

[

fidelium omnium Salvator ; quatenus omnes,

lh leü l l.:'

ng'- ff;"

(1) Monct, adverf. Cathar. & Valden, $. 1. pag. 559.

144

SQ9 ( 0 ) SQ9

us

& foli fideles dono fidei, obedientiz, atque

docilis voluntatis, & obfequentis, ad bapti-

I V

fmi gratiam perveniunt, quz przcipuum eft

il q

redemptionis munus , fructus , & beneficium :

pode

quz bona Przedeftinationem ad gratiam cer-

Monet:

[

tiffime confequuntur.

Poftremo ad illam

quzfítionem, quz aliena non: eft ab homine

IN

Przdeftinatiano : (1) Quwomodo veprobatio Divi-

Manicl

za flare poffit cum eo, quod dicit Apoffolus 1. TTi-

Monel

zw0tb. 2. 4. quod Deus omnes homines vult

Y

falvos fieri , & ad aenitionem veritatis veni-

-

$ (

re ? Refpondet Moneta : ul quidem — boc

neris

lii

( Deus) id eff , pev eug non vemanet ; quim ommis

bomo falvetur , quim. vesiat ad agnitioues verita-

tityte

d55 C? temen dammaot aliquems , €? frit illum e[fe

ff

dagmandum ; fed EX CULPA SUA.

f

Quibus

verbis Moneta fignificat, non ex anteceden-

m h

ti voluntate illa, qua per Deum non ftst,

t |

quo minus omnis homo falvetur, & ad agni-

W

*

tionem veritatis perveniat

2

fed ob przvi-

D7 /'"9

fam reprobi hominis culpam, qualis eft im-

/7////!, ä(

peenitentia finalis, fempiternam talis hominis

t o

penam decernit Deus , voluntate culpam

Ü

illam a fe previfam non antecedente ; fed

qUi dOCl

confequente.

Itaque , au&ore Moneta, re-

1 ]j

.

probatio Divina non pugnat

2)

fed optime

ll præd

cum eo cohzret, quod velit Deus, quan-

f qu

tum eít de fe, voluntate vera, & fincera,

i

M

ommnes

W.

C1). Monct. adverf, Cathar. & Valden. $. 6. pag. 559.

l

A9 ( o ) &

145 .

i, u

omnes homines falvos fieri , & ad agnitio-

al p

nem veritatis venire.

Quod ztatis fuz ne-

ipim d

galle quosdam , quos, utpote errantes in

effcm

predeítinatione , Predeítinatianos dicimus ,

itiam G

Moneta teftatur.

al du

b homi

LVIIL Przdeftinatianos f.'uïfi'e Catharos

! Uba!io Df

Manichzorum fucceflores, de quibus agit

fili iT

Moneta , etiam ex eo demonítratur ; quod

mine vt

negaverint Chriftum Dominum pro homini-

dtstis v

bus omnibus mortuum efle, humanique ge-

gzli/if;/z k

neris redemptionem ad folos przdeftinatos ,

nimis exigue, & exiliter pro effufiffima cha-

(n u

g n

ritate Chrifti , coarCtaverint.

At vero ab-

)F

: jl

Z

//

" d

furdiffimum hunc errorem , ztate fua, id eft,

feculo xiir. ab Ecclefia catholica , fideliffi-

Quit

a

ma Apoftolice traditionis cuftode , deteíta-

ond

tum fuiffe, te(tis locupletiffimus narrat Mo-

neta: (1) Quod emuün dicunt, inquit, Chriffuz

tralie

non fumpfi]e cavnem , mec amovtuum. e[fe pro ommiunz

ob p*

Jülute , boc catbolica deteflatur. Ecclefia.

jis d

Fuit igi-

tur Monete ztate capitalis alter Przdeftina-

, fpm

tianus error, eorum fcilicet Catharorum ,

u

115; ^

qui docebant, non pro aliis hominibus Chri-

ftum Dominum mortuum efle ; nifi pro fo-

a, T

Ad tuendum autem erro-

| t

lis predeftinatis.

rem fuum producebant, quemadmodum nunc

| ; qlläü'

Janfeniani, cum illud Matthzi 20. 28. Filius.

ünCCTïï j

K

bo-

Q

(2 Monet. lib. ;. adverf. Cathar. & Valden, eap. I5.

* A. pag. 550. & 551.

ng. 7';9'

.146

&99 ( o ) R9y

m

bominis venit dave animam fuam. pro multis ; tum

illud de Chrifti Domini fanguine apud eun-

t qu

iA

dem Matth. 26. 8.

Qui pro mulis effundetur

mevol

in vemiffi mem peccatorum ; tum . illud Apott. ad

Hebr. 9. 8. Coriflus famel oblatus eft. ad multorum

15 vul

D

WU5 Ve

exbaurienda peccata.

Contra vero Moneta Ca-

Us,

tharis etatis füe Przdeftinatianis opponebat,

tanquam molem fluCtibus

infuperabilem ,

fdclbu

Chrify

tum verba illa Divina 1. Joan. 2. 2. pf eff

propitiatio pro peccatis moflvis , non pro moffris tan-

d

t , fed etiam pro totius mundi ; tum illa 1. Ti-

pdon

moth. 2. 6. Quid dedit vedemptionem femet ipfum

&tf

pro ommibus ; tum illa 1. "Timoth. 4. 10. Q?

lügui

[ N

eft Salvator oumium , maxüme fidelium $. tum illa

2. Corinth. 5. 14. & 15.

$ unus. pro omnibus

Ior,

miovtuus eff ; evgo ommes movtui funt : € pvo ommi-

in, &

bus moriuus efh Chriffus.

ts fn

Quibus auCtoritati-

bus in aciem produ&is, Moneta duce, hoc

lis f

Is e

argumento Przdeftinatianum bellum confici-

tur: Quantum eft de fufficientia pretii, quod

fru&l

Patri gratum obtulit Filius , & de Redempto-

Jred

ris benevolentia , confentanea benevole vo-

ti für

luntati Patris, qua omnes homines vult fal-

Voluf

liU hOIl

vos fieri , & in agnitionem veritatis venire ;

pro his omnibus mortuus eft Chriftus, qui,

tefte Apoftolo, in Adam mortui originaliter

L

funt : atqui omnes omnino homines, nullo

itichs

excepto, preter Deiparam, tum fideles, tum

"ts

infideles, tum przdeftinati, tum reprobi, te-

fte Apoftolo , in Adam mortui originaliter

l!

funt:

;

! ta

W

&Q3 ( 0 ) W

147

tltts Q

funt : ergo quantum eft de fufficientia pre-

tii, quod acceptanti Patri obtulit Filius , &

i

ij ifiir

de. Redemptoris benevolentia , confentanea

] p

benevole voluntati Patris , qua omnes homi-

ad us

nes vult falvos fieri, & in agnitionem veri-

Mones t

tatis venire , pro omnibus omnino homini-

bus, nullo excepto, tum fidelibus, tum in-

Oppüï]üï'g

lperabil

fidelibus, tum predeítinatis , tum reprobis

Chrifttus Dominus mortuus eft. Ubi vero

A Mil

1 fjf

dicitur, Chrittum Dominum dediffe redem-

ptionem pro mults, & Chrifti fanguinem

T

effundendum pro multis ; (1) ;deo dicitur ,

; fimi »(

4 104

inquit Moneta , 4wia etfi fufficit omnibus ; mon

iamen ommibus profut. ltaque Chrifti Domini

Bub

Y an

!

j

mors, ejusque fanguinis pretiofiffima effu-

;

fio, eorum culpa, nec infidelibus pertinaci-

f (f ur

bus fru&uofa eít juftificantis gratiz ; fed fo-

m&üïi&ü"

du

lis fidelibus, qui non pauci, fed multi funt :

nec eorum culpa reprobis impcenitentibus

m du

j

.

fed folis

fructuofa eft fempiternz falutis

2

jai

M

predeftinatis , qui etiam non pauci , fed mul-

Reltti

ti funt.

Nihilo tamen minus ex benevola

od

voluhtate admittentis Patris omnibus omni-

oc Vl

i

hi

no hominibus fufficiens eít ad falutem.

ytis

;

J

rilis h

LIX. 'Tertius eft locus, in quo Cathari,

orif

J

jl

Manicheorum veterum fücceflores , quos

ins

Moneta refellit , Predeítinatianos fe prodi-

I

4 fl

jj

K 2

de-

g

(1) Monet lib. . adverf. Cath. & Vald. e. 15. $. r,

J

Pag. 55o. & 551.

duti

148

N5 (0) SGP

derunt.

Docebant enim przdeftinationem ,

t

Til

infuperabilem effe his, qui falvi fiunt , bene-

l

|

fior e

factorum omnium, ac fempiterne vitz ne-

fretusc

ce(litatem : reprobationem vero, infuüperabi-

(eterm

lem neceffitatem effe his, qui pereunt, omnium

malefatorum, fempiternzque mortis

[

e

fatis 3

(1)

De predeflinatione quidam male fentiunt , marrat

penitu

lberta

Moneta , credemtes , quod. quidwum bomines. creati

Jimt , qui ex meceffitote faloabuntur ;/ quidam. vero

pt

ex neceffitate damnabuntur. Hos redarguens fcri-

tis.,gx

dinto

ptor laudatus , (2

In operibus, inquit, lieri

avbitrii coufiflit falus , €? perditio; mon in tali pra-

lie j

Ál ii

deflinatione ( neceffitante) qualem iffi. ( id eft Ca-

thari

Predeítinationém autem ad

lralrt

ponunt.

df

culpam, quz juftitiz , ac fan&titati Divinz

d

repugnat maxime , rejicit omnino Moneta ,

qromi

folamque ad peenam przdeftinationem , eam-

W I

que ob przvifam prius culpam cum Augu-

Tun ;

ftino fatetur.

Hc enim contra Przdeftina-

l epra j

tianos docet : (3) Preparavit Deus quosdam ad

li,

J'itpplicia ; nec. tamen preparavit ad facienda peccata.

dul

Preparavit Deus, quod. Divina equitas vedderet ; non

quod bumana imiquitas facevet.

Ur,f/;

Auguflini bec ve-

li

II g

gula inconcuffé teuenda efl :' Peccatores in peccatis

) 4

li J/

/)l

prafcitos eff ,. mon preperatos ; penom cutem ef

preparatam: , ficut prafciti funt.

lfs

Quod autem

m

nui-

Afj »

L

i

i(

tll

CD Monet, lib. s. adverf. Cathar. & Valden. cap. 18

Pag. 549.

(2) ldem ibidem s.

FE pvf

(y,

(3) Idem ibidem s.

5. pag

558.

H

W2 (0) 897

149

TRU

nulla peccandi, nulla pereundi neceffitate ir-

ünt ,

refiftibili prematur homo ; demonftrat fcri-

ptor eoregius ex libera poteftate eligendi, qua

E VU

fretus eft homo, fine ulla irre(iftibiliad unum

infüpti

determinatione

nimirum ex humanz liber-

1t, OR

tatis arbitrio ab omni antecedenti neceffitate

yrüs :

penitus libero, feu ex aCtiva, atque electiva

It , fU

DN

libertate , quz dicitur indifferentie , quam

poft Adz lapfum permanere in homine mul-

guim ?

tis, przclarisque teftimoniis oftendit. Sed au-

m h

diatur ipfe Moneta : ( 1) Fides, quia meminem

ngut, F

d t

lie premit fati , vel perditionis neceffitas ; quia nemi.

zi uegatur eligendi poteflay

INon im wunons partem.

(1dcff(

itrabit predeffinatio

ubi utriusque pavtis. defevtur

Qu e

eletfio

Hzc autem funt teftimonia Divina ,

at ]u

quz ad hanc rem demonftrandam Moneta de-

o M

promut

Ecclefiat. c. 15. v. 14 ufque ad

nd, «

18. Deus ab initio conflituit boginem , €9 veliquit

ym Aut

illum in gmenu confilii f[ui.. Adjecit semdata , €?. pra-

cepta. fua : f voluerzs sandata [avvare ; confevva-

qordt

Lunt tey & in perpetuum fidem jlacitagz faceve. . Ap-

d

pq/mt Hbi aquam ,

G iguem ; ad quod volue-

ml

yi$ [J(wnge DOMgL [uoru.

ZAnuite Dominem vita , 9

fl M

movs ; Donum , €? anolum :

quod . placvevit ei ; da-

Ts

bitur. illi.

Rurfus Deuteron. cap. 50. v. 19.

J n

Tefles invoco bodie celum, & terram ; quod propo-

Od g j

fuevim vobis vitam , €9 auortem ; beneditlionem , &2

n

maledi&lionem

Elige ergo vitam ; uwt tu vivas ,

K $

Je-

um d

CD Monet. adverf, Cathar. & Valden. lib. 1. cap

2. pa

150

«Q9 (0) QS7

fümen tuum : €9 diligas Dominum Deu tuum , at-

ii

D

Et ite-

tit

we obedias voci ejus , €9 ili adbeveas.

fere |

rum Pf. 118. v. 30. Viam veritatis elegi : ju-

lunta

dicia tua mon fum oblitus.

D

qu:

LX. Pofito autem, conftituto, ac demon-

itqu

lii

ftrato libero arbitrio; illud neceflario, aucto-

re Moneta, contra Przdeftinatianos confequi-

um h

tem :

tur: neminem rationis compotem, utpote ar-

i

bitrii liberi, neceffitate falvari; neminem ne-

ceffitate damnari ; quod fzpe numero Moneta

tür

hri

oítendit : (1

Arbürium , inquit , liberum eft in

[0fg)

bominibus : fruffra. autem. effet. liberum. avbitrium ;

ff bomo ex neceffitate faloavetur.. Preterea, quod nul-

TODro

lt r

li ex neceffttate faloentur , vel. dasmentur , offenfum

tend

eff. Demonítrat autem Moneta, neminem ne-

ceflario falvari, neminem neceffario damnari

(ruig

CUf

ex eo; quod, fi nulla habita bonorum, malo-

il $,

rumque meritorum ratione, alii ad mortem,

Sutel

ad vitam alii predeftinantur ; & quidem prz-

nte

deftinatione hos ad mortem, ad vitam illos

T6pr

neceffitante; non judicandi, fed judicati na-

fcimur, quin immo przjudicati : nec con-

Quar

i

ftabit zquitas Divini judicii ; fed corruet. (2)

Siumus , inquit, ad vitam meceffario , &9 alter ad

ï»r.oj,,jj

sovtem deputatus eflj mom judicandi nafcim ; fed

»'liqzrem

Manet

fitdy

J'dicati , mec ullg evit judicü equitas.

igi-

N

Ms

(1) Monet, adverf. Cathar, & Valden. lib. 5. cap. 15. $.

I. pag.

$91.

Qu

(2) Idem ibidem pag. 553.

9l

151

wy ( 0 ) 99

i, t

igitur Dei przdeftinatio , & ea quidem cer-

; lt

üílima; fed quz non convellit , non evertit

T

vere liberum in utramque partem noftrz vo-

luntatis arbitrium ; fed cum eo oprime, at-

que amici(lfime conciliatur : (1) JVce megamus,

inquit Moneta , quod aliqui fimi & Deo praordi-

qc dene

zati ad vitam eterumm ; fed mom fumt cvdimati ad

rio, tt

Accedens au-

s m

eam babendam fine libero avbitrio.

tem ad interpretandum locum illum Apoca-

, u

lypfis ; ubi ad vitam przdeftinati appellan-

oming

yero Mu

tur Signeti, docet, hos non idcirco eo appel-

lari nomine; quod quodam neceflitatis figno

lm à!

notati falvandi fint ; fed, quod fecernantur a

y ii

reprobis non bene ufuris gratia, quorum fci-

u flïff-

licet reprobatio non ab ulla peccandi, & pe-

f "M"

reundi neceflitate ; fed a libero horum abufu

mns m

gratiz eft repetenda : (2) Siggari,inquit, di.

* df

cuntur monm [igno neceffitatis faloandi ; fed fignati ,

un,

id efl, diflin&li ab alüs non bene ufuris gratia.. Quod

41 m

n

autem nullam falutis, nullam damnationis

gidel

l.

antecedentem neceffitatem przdeítinatio , -&

vitiil :

",

reprobatio afferant , ex utriusque definitione,

d

quam ex Ambrofio Moneta depromit, & pro-

n

bat, invettiffime oftenditur : (3) Dicit 4m-

col'rue[l

hrofius , verba Monetz fünt, quod predeffinave

l

T

aliquem , idem eff , quod preícire illum effe fal-

gf

l

ht

vandum ; Predeflimatio igitur efl prapfcientia Jat-

v)'n

4

-

Ud-

[

(r) Monet. adverf. Cathar, & Valden. lib. 5. cap. 15.

ag. 553.

g

(2 u

bidem pag. $54.

K3) ldem ibidem $. 6. pag. 558.

152

« ( o ) u9

vittioniy : endenz: iodo. Detis veprobat aliquem : fen«

w

J

Jus. eff , id ef? , przeícit illum effe damnandum ;

,

aunde veprobatio efl prejcientia. damnationis.

Jam

vero prefcientia tum falvationis , tum da-

ii

mnationis non eft, nifi neceffitas confequens.

tàts

Przfcientia enim exequende , przdeftinante

Deo ,falvationis confequitur przfcientiam fi-

ion

nalis perfeverantie : przefcientia vero da-

ia |

mnationis confequitur przfcientiam finalis im-

(is

poenitentiz. « Ideo enim Deus przfcit unum

t5 9

ftrat

efle exfecutive falvandum ; quia prefcit unius

finalem perfeverantiam : fimiliter , ideo Deus

ftrà

przícit alterum effe damnandum ; quia prz-

pote

etify

Ícit alterius finalem impcenitentiam : quz po-

ftremz , & certiffimz caufz funt futurz fal-

li 4

vationis , & damnationis.

Cum autem a&i-

tire d

va finalis perfeverantia, & aGtiva finalis im-

Volur

peenitentia fint aCtiones liberz hominis ; hinc

N

utraque przfcientia illa non eft, nifi neceflitas

etin

confequens, quz non modo non tollit; ve-

lur

rum etiam confirmat libertatem indifferen-

tii

tiz. Dehujusmodi vero przfcientia hzc do-

ffate

& e

cet Moneta : ( 1) Prafcentia Dei mom aufert l-

Pertatem voluntatis ; me quis dicat , etfi volumtatem

allio

b&

$on tollit ; tamen egyus. libevtatem excludit : non enim

tis fj

aufert poteflatem ejus a mobiss fed eam in noffra po-

a

teflate velimquit. — . Aurea fententia, qua demon-

Chnaf

üratur tum libertas a coa&ione? tum liber-

ij

tas

(1) Monet. adverf. Cathar, & Valden. lib. 5. cap. 15. -

9- P38. 557.

lu

D

895 (0) XQ7

155

: f

tas a fimplici neceffitate, quz libertas indif-

ferentiz dicitur.

ninim;

lfs W

LXI. Poftremo adverfus Catharos statis

tun i

fue Predeítinatianos liberum noftrz volun-

eql.m*

defline

tatis arbitrium Moneta defendit , illudque

Raf

ab omni irrefiftibili neceffitate vindicat , a Di-

v d

vina predeítinatione , & reprobatione pror-

fus aliena.

Liberum autem noftrz volunta-

vfndiun

[cit um

tis arbitrium ex eo, Auguftino tefte , demon-

vt t

ftrat ;

; quod noftra voluntas in pote(hte no-

ftra maxnne eít, ita; ut nihil in noftra magis

hoD

poteftate fit ; quam ipfa voluntas noftra. Hxc

quip

enim habet :

um

(1) Dicit Auguffüimus lib. 3. de

U[Ufæ

Lib. Arbüv. cap. 3.

Non poflumus aliud fen-

iem d

tire effe in poteítate noftra ; nifi quod, cum

volumus, facimus. (hlapropcer nihil cam in

fmallfmï

jns, u

nofítra poteftate; quam ipfa voluntas eft. Ea

fece j

enim prorfus nullo intervallo mox, ut vo-

lumus , przíto eft; Mox enim, ut. volumus , adef?

ollit;

i

volwtas $ ergo ipfa voluntas zmaxime efl in pote-

flate noffra.

Ita vero in poteftate noftra pofi-

i ht

ta eft voluntas noftra ; ut nulli affixa, nulli

7 wa" j

alligata fit parti ; fed noftrz penitus potefï:a-—

tis fit in utramque partem five volendo , fi-

j ;m! f»**'

1] ,]/)/Zr Jf

ve nolendo, ut libuerit, eam ch&ere, in-

clinare, ac detorquere.

'Talem. autem nos

n

accepifle a Deo voluntatem , in quamlibet

)

K 5

par-

)

g

(1) Monet. adverf. Cathar, & Valden. lib. s. cap. 15. $»

Pag. 557

154

«5 ( 0 ) Xj

partem ad nutum noftrum verfatilem verbis

vt 00

his docet Moneta : (1) Formntatem Deus omni

.';Mh!m |

bemni, ut eams im quamulübet pavtem) ver[avet, in-

hant

dulfit. Qualis autem vis, & natura fit liberi

qe m

noftrz voluntatis arbitrii ; hac docet definitio-

T CO

ne Moneta: nimirum, Libera prorfus volen-

T ftca

di, & nolendi poteftas. Hac pote(tate fretus

ag ]

unusquisque, fuz voluntatis eft Dominus.

lirim

damal

Hanc autem poteftatem etiam poft Adz. la-

pfum in natura hominis permanere, pluribus

Tiof e

||

Dei teftimoniis Moneta demonftrat, quibus

fp

noítrz voluntatis arbitrium non modo a coa-

od

&ione , quze pugnat cum voluntate; fed a

t0 de

quavis etiam fimplici neceffitate liberum o-

ftiiu

ftendit. Pauca quzdam feligo ex multis. De

Tine j

his enim , quos Petrus admonuit; ut pere-

h lg

grinari, feu recedere nollent a Chrifto : (2)

Duss

4n poteffate , inquit, eovium erat velle, &9' nolle pe-

u T

vegrinavi , feu vecedere a. Coviffo ; ergo babebant. l-

lt f

berum. avbitvium.

Item de eo, quem Paterfa-

110j |

milias ad excolendam vineam fuam invitavit :

It i

(3) Cofhu, inquit , quod iffe liberum. arbitrium

ff ;

batebat nolendi , x volendi ire ad operandum in vi-

prie

zea Dosnini.

Rurfus de

udzis, qui nolue-

Og

runt contra Dei voluntatem fub Divinz ca-

| D.

ritatis alas congregari, hzc habet : (4) 1:*3666

DT

ay-

CD Monet, adverf. Cathar, & Valden. lib. $. cap. I5

$. 1. pag. 553.

(25 Idem ibidem. lib.

C3) 1dem ibidem.

$. pag. 66.

VW

(4) Idem ibidem.

j

(

U

W(OI)

155

lm vl

avguit eos , quia nolelant congregori [ub. alas ejus ;

l Deus ff

labebant evgo im poteflate fua velle congregari ; ergo

st i

babebant lberum: avbitrium.

Ex his autem , his-

r tl

que fimilibus contra Predeftinatianum Catha-

t defti

rum concludit Moneta : (1) 5 poref/ ( homo)

1füs o

illud facere, €9' vitare, dumenodo velit ; in volunta-

tte f

te ergo fum efl vel boc, vel illud ; ergo liberum ar-

: Doni

bitrium . balet 62 ad bonum , €?. ad malum 5 ergoy ff

J Ab

damnalitur , vel falvabitur ; ex libero arbitrio erit,

re hr

z0on ex ordinatione , quam tu. pofuiflüi. Poftremo

a, qui

fcriptor egregius univerfe do&trinz catholi-

modi d

cz de libero arbitrio hominis, hoc argumen-

tie; R

to dedu&to ab horribili abfurdo , tanquam fa-

ihenum e

ftigium imponit.

Sic enim difputat de ho-

ults D

mine improbo, & reprobo : (2) w iffe ba-

let. liberum avbitrium , aut non. Si non ; dico, quod

u

o

Deus non potef? eur jufle damnave.

Poteff enim. di-

Ü jl !

cere Deo: quare tu punis me 2 .Si dicat. Deus : quia

,Meþliïï

fic fecifli : lpfé potefd ei vefpoudeve vationaliliter : ego

m Pt

non babwi arbitrium | aliud. faciendi : avbüitrium. au-

P

D

tem ab alio; quam a te babere non potui

ergo in-

g i

jufle me damnas.

Sublato itaque vere, & pro-

a

prie libero arbitrio, non modo vacillat; fed

y r

corruit omnino Divina zquitas, & juftitia : &

de Deo, omnium Patre amantiffimo, quod hu-

ii

lag

j^

manz aures ferre non poflunt, fit cru-

L)

delis, & immanis 'T'yrannus.

P )

CA-

[

( Monet. adverf, Cathar. & Valden. lib. s. eap. t$.

I

ag. 555*

(2) ldem

ib

Qxdem.

156

899 (0 ) XSD

CAPUT .XIV.

| f

| hum

De Lutberamis . Manicbeorum füc-

firium

ce[foribus.

hn D

7

apitaliffimus error Manichzorum

jf

LXII. C

fuit, nullum ineffe hominibus ar-

L

bitrium liberum : a&tiones hominum cum

d D

honeítas, tum flagitiofas non ab humanz na-

Jii D

D

turz libertate, quam rejiciebant ; fed ab in-

fuperabili neceffitate pendere : duo tandem

Wt

principia exiftere , quorum unum ad bonas,

al

alterum ad malas aCctiones hominem necefli-

lbcri D

taret. Ejusmodi errorem , in quo fumma

lertter

D

Manichzz hzrefis continetur , Lutherus, ejus-

Umme n

que difcipuli Lutherani inftaurarunt. Quod

m h

x

enim ad Lutherum pertinet ; in ipfomet adi-

VdlYnt:

€u , ac veftibulo libri, quem ad Erasmum Ro-

difere

terodamum dedit, quid de libero fentiret ar-

itati

bitrio ; fatis, fuperque declaravit. Repudiato

Volunt

enim antiquiffimo, ac pervulgatiffimo nomi-

Qsl

ne liberi arbitrii, hoc malitiofo vocabulo, &

1 lufa

fraudulento librum infcripfit füum : De Ser-

Cam per

vo Zrbitvio.

His autem fententiis, quz ver-

ba Lutheri fünt, totum confperfit, quin po-

tius inquinavit opufculum : (1

Laberuga: ar-

(I/ LUkhel'

'lfitïi(mz effe smevum mendacium : (2) Liberum arli-

Aoz

iyi-

m j

(1) Luther. de Serv. Arb.tom. 3 edit. Jena an. 1603. fol.

ï

ï

l l

I6I.

(»)

MEm lt

(2) Idem ibidem fol. 183.

E ]

:

I'Vm n

|

llgml

« (o) w

157

trium e[fe inanem voculom , cui ves amiffa. fit : (1)

ln omnius cordibus feviptum mvenitur : liberum ar-

1j

Bivium . mibil effé. (2) Lilertas arbitrii nibil eft co-

vasz Deo. (3) Perpetuo afferui ufjue in. banc boraza,

liberum. avbimium e[fe mibil, €9' vem de folo titulo.

Teeorit

(4) Hominem non effe fai guris , aut operis libevum

nibus t

ele&orem , aut fatforem. ($) Lilerum avlitrium effc

um Qu

plane Divimm nomen ; nec ulli poffe competere ; quam

Qu t

foli Divine Majeffati. (6). Patres , quatemus liberum

dir

avbitrium. á[fevunt , effe imperitiffos facravum. lite-

o i

varim. — HaCtenus Lutherus de rejeCta, atque

i Dj

explofa ab humana natura , qualis nunc eft,

TU

liberi arbitrii facultate. Qualem autem li-

- fumi

bertatem. Lutherus excluferit, ipfemet aper-

tiffime manifeftat. Docet enim, non fe qui-

ts MS

[ (äl(]'d

dem libertatem a coa&ione, quz pngnat cum

voluntario ; fed folam dumtaxat libertatem in-

o d

mumN

differentiz rejicere, quz infüperabilis necef-

q[['fCïlä

fitatis fit expers.

Quidquid enim humana

voluntas boni, vel mali facit; non invita, &

gui

no Ql

coacta, quod omnino repugnat; fed volens,

abï]!Oy ^

ac lubens , atque fuavitate, ac deleCtatione,

H

eam pertrahente , facit. (7) Volustas , inquit,

fi

quzzhï

ais

qum

(1) Luther, de Serv. A:b. tom. 3. edit. Jeng an. 1603. fol,

jmi

202.

(2) Idem ibidem f. 206.

n *

l

(3) ldem ibidem. f. 217

(4) Idem ibidem £. 213.

f ii

C5) Idem ibidem £. 171.

(6) ldem ibidem f. 18o.

(7) ldem ibidem £, 171.

158

«Q7 (o) 899

ff cogeretur 5 voluntas mon e[fet. — INam coa&io potius

vanuft

ef, ut. fic dicam, noluntas.. Item, (1) Foluntas

emtal

five. Divina , frve bumana, mulla coa&ione; [ed mera

drus (

lubentia , vel cupiditate , quafi vere libere facit, quod

qeri d

Ex hac fordidif-

facit , ffve bomum , five malum.

nece :

fima, inquinatiffimaque Lutheri cloaca duos

nefftat:

errores haufit Janfenius, fuisque difcipulis

m L

propinavit : alterum de admiflfà dumtaxat li-

Ditio

bertate a coCtione, negataque libertate, quz

tetdum

dicitur indifferentise : alterum de gemina

t ]

deleCtatione, una ad bonum , altera ad ma-

Klione

lum irrefiftibiliter neceíTitante.

dzz)grc

lig, |

LXIII. Itaque, au&ore Luthero, non alia

dtont

remanet libertas homini ; nifi libertas a coa-

endi

&ione : & hzc fola libertas fufficit ad bonum,

it Vgl

malumque meritum contrahendum , & ad ra-

morgl

tionem comparandz fibi mercedis , & pramii.

tramr

Neque vero, eodem au&ore, ad hzc requi-

ritur libertas indifferentiz , feu libertas a ne-

N »

bert

ceffitate fimplici , quam Lutherus neceffita-

COmF

tem immutabilitatis appellat; quod talis ne-

feren

ceffitas ita ad unum applicat, & affigit; ut

tlram

.. poteftatem excludat ad oppofitum fe conver-

futer

tendi, feu ab eo ftatu fe commutandi. Sed

LT

Lutherus ipfe audiatur : (2) Qd neceffitas ne-

Drefra

que meritum , neque mercedem balet , [i de neceffita-

I'I'm, in

ie

| W.

(1) Luther. de Serv. Arb. tom. 3. edit. Jeng an. 1603*

£

166.

(2) ldem ibidem £. 192.

| (12 L'gü

J d

«99 ( o ) X$9

159

tuci

te coa&lionis loquimur , vevum efl ; fi de mecefftate

L) Pt

imautalilitatis loguimut ,. falfizm eff.. Mox Lu-

T feä W

therus concludit : (1) .Ster igitur, ex merito non

t fu

robari liberum avbitrium

nimirum liberum a

yc fordi

neceffitate fimplici , disjunCta , & remota a

losca d

neffitate coactionis.

Omnino confonat hic

: d

cum Luthero janfenius, cujus hzc eft pro-

x

pofitio tertia damnata: 4d smerendum , &9' deme-

UC qj»'Z

rendum pro flatu nature lapfe non vequiritur in bo-

d

mine libertas a necefftate : fed fejficit libertas a coa-

m d

8ieme. Quanquam Lutherus quandoque in-

dulgere videtur homini libertatem indifferen-

.

tiz, feu a fimplici neceffitate

]

attamen ad

, fi0f Jl

aCtiones mere naturales, quales funt ftandi,

154 0

fedendi, ambulandi , quiefcendi, legendi, &,

|bonom

ut Volfio placet, ad officia etiam virtutum

erf-

moralium , fed ordinis naturalis, hisque con-

hs

trarias aCtiones : quz fane libertas perexigui,

r

& prorfus nullius momenti eft; fi cum li-

ertas d

bertste ad ea , quz ad falutem pertinent ,

qecir

comparetur.

Contra vero libertatem indif-

[

] dl

ferentiz ad aCtiones falutares, quz fupra na-

sfot

turam funt, & ad confequendam fempiternam

(e c0n

falutem perducunt , de qua totà controver-

l

ífia eft, & in qua fumma rerum verfatur ,

yd

iif

prefracte, & pertinaciter pernegat. (2) Lile-

de y /

rum, nquit, aréricrm nemimy,mfüfoli Deo com-

l

venire : avbitrivm: fovioffis bomini. aliquod ve&le. tri-

B

Pue-

j -!

Cr) Luther. de Serv. Arb. tom. 3. £. 193.

(2) idem ididem f. 180.

160

X ( 0 ) XOY

Buevis ; fed liberim avbitvium in vebus Divinis .

nibile

w ef. Etalió loco multo apertius: (1)

Evga Deum , inquit , vel zm rebus, que pertinent ad

que f

dznot

Jeolutem , vel damnationem, non babet ( homO) libe.

1 ml

vum aybitrium 5 fed captious , fuljetus , &g Jérous

fitür

efl vel voluntatis Dei, ve] voluntatis fatane.

ud

LXIV. Humanas a&tiones cum honeftas,

(herara

u

tum flagitiofas; cum falutares, tum exitiales

af

non a libero arbitrio; fed ab infuperabili ne-

mualun

ceffitate exoriri, poft ineptas multasargutiolas,

intole

& cavillationes, his verbis concludit Lutherus :

(tt d

(2) Fixum ergo fhlat , mos ommia necefftate , mibil

lii vj

libevo avbitvio facere.

Cum autem obje&ta fibi

IU5 eff

effet propofitio illa Vicleffi in Conftantienfi

Concilio damnata, Ornzia meceffitate fieri ; fic fe

jroon

