principii mali, feu malitie principis, a quo

-

nequeunt , nifi flagitia, & malefa&ta, erumpe-

Mn.

re.

At hec eadem poít Marcionem , teíte

dl

Athanafio , cum Apollinari Manichzus de-

i d

cuit: Sed iterum , contra Apollinarem (1) A-

(

thanafius inquit, oDgesis : Eequa vatione potefi

dte

zatura , que im confuetudzwe peccati edita efb, x

[rero

qua peccati fucceffronem excepit , absque peccato ef-

ütrt

Je? Hac €? Marcion fenfit : banc €? Manicheus ir-

[

duxit fententiam: , qui cavmems bomumis , ipfamuuwe

»v; I

genevationem fub amalitie principe confituit ,. ipfugue

qt

dominatovis titulum. adfcvipfit.

Preter fuperio-

dont

res abfurditates, verum Chrifti Domini cor-

ii

pus, poft Marcionem , & Apollinarem , Ma-

217

nicheus negavit; docuitque, inanem dumta-

nl

xat fpeciem , fictumque corporis fimulacrum

(l

noftris oculis Chriftum Dominum exhibuiffe;

"

quod indignum putaret , Filium Dei hominis

corpus adjunxiffe fibi, cujus natura mala ef-

J

fet, utpote excerpta ex principio malo. Q2

enim aliud, iterum in Apollinaris confutatione

P[)fï[iS

(2) Athanafius , dixit Marcion ; quam , que vos

i

1')3"0-

L

n,hO'

(1) Athan. lib. 2. contra Apollinar. num. 8. pag. 945. &

J

946. par. 2. tom. 1

(2) Athan. lib. r. contra Apollinar. num. I2. pag. 952.

par. 2. tom, 1

14

SSS ( 0 ) SQ9

profertis ?. Nomie corpus , quod e celo apparuit in

fimülitudine bumana ,| mon im veritate ? Quid item

aliud locutus eff Manicbeus ?. Nomne. Divina — fpecie

corpus , fola familitudime corpus , ab bumana. carne

aliemum ; ceujus naturam ,- €9 mon operationem ]e-

catum impie effvinat ? Hujusmodi eft. illorum s72pie-

Wi

Zaf.

His adde Gnofticos, a quibus capitalif-

fimos errores fuos Manichzum haufifle , at-

lo

que idcirco Manichzorum przcurfores eos

hn

fuifle, certum fit, atque exploratum. "T'eftem

m

de Gnofticis (1) Auguftinum produco , de

IUj

Jf

bn

quorum erroribus hzc pofteritati mandavit:

IIX

B

Znimavum febflantiem Dei dicuss effe vatuvum , ea-

Til

ii

vutuque adventum . in. bec corpora, &2 veditum . ad

Ti [

N

Deum, üsdem fuis fabulis fecundum fuos evrores iu-

W

fevunt.

Dicuntur quoque bomum Deusi, £?

fion

mualum Deum in fuüis babere

0pti

dogmatihm

BU

Y

CA-

tr

Qu

Yerg

G

U

C

v

e

r

PASN

22

zM

lIs

N

s

PAH

m

peceyt

2

E

i^

À

L

YENU

"

A.

*

"Ü

"ii

ÉR

n

j

[*En

(2) m

» Atc]

(1) Auguít, de Haercf. ad Quodvultdeum Her. V. tom. $.

lr

15

Ia

CAP IT HE

| i

]"

De Scyrbiauo . Mauicbeorum

(atih

Pracurfore.

! ïlft'-

i!;lpiz-

x S. Cyrillo Hierofolymitano , ex S.

VIII. E

pl

Epiphanio Salaminenfi, ex S. Arche-

217 d

lao Mefopotamiz Epifcopo, ex Socrate , ex

80

Photio, ex Tillemontio Scythiani hiftoriam

W

depromo.

Quod Scythianus nomine, quod

m

»,t

genere Saracenus, quod fuperílitione genti-

h

Vit:

lis is füuerit, in id omnes fere ad unum con-

i, -

fentiunt.

Quod ad patriam Scythiani perti-

um d

net,(1) Epiphanius in finibus Paleftinz na-

rit d

tum, & in Arabia educatum tradit.

"T ille-

!;g

montius, (2) de expolita hiftoria Ecclefiaftica

optime meritus, parum difcrepat ab Epipha-

nio, quod Scythianum ex Arabia proxima

Dicendum ioi-

Palzítine perhibet prodiiffe.

tur eít, Scythianum natüm efle in Arabia,

Ü

quam tunc temporis Saraceni incolebant. At

vero ab Archelao (5) accepimus, ex Scythia

Scythianum erupiffe. Zacagnius in fuis eru-

ditis adnotationibus ad hunc Archelai locum,

peccatum in eo cenfet a librariolo ; quod

tranfcribendo Scythiani nomine, ut foletcon-

tin-

(r) Epiph. lib. 2. adverf. Heeref. haref. 66. num. r.

(2) Tillemont. Hiítor. Ecclefizit. ad an. Chrifti 264.

(3) Archel. Azt. Difput. num. 51. pag. 9j. apud Zacagn.

tom, 1. Collctt. Ecclefialt.

q. mm'!'

16

(0)'

tinpere , priores literas ingeminaverit , net

deinceps deleverit : atque id anfam errandi

l

I

dederit fequentibus librariolis : eoque magis,

(ibu

quod paulo infra exSaracenorum genere Scy-

Tif

thianum fuifle Archelaus (1) affirmat. Con-

d t

ftat autem, ea ztate Saracenos non Scythiz ;

f

fed Arabiz fuifle incolas. Photius (2) ex diu-

BU

turno forfitan Scythiani domicilio in /Egypto,

Ád

In

JEgyptium patria Scythianum narrat.

lm

conftituenda Scythiani ztate gravior eít quz-

fhn

ftio.

Archelaus (4) Apoftolorum tempore

q

extitiffe: Epiphanius (4) Apoftolorum tem-

UX

pore Hierofolymam advenifle : "'illemontius

du

(5) anno Chrifti cz. Scythianum vixiffe fcri-

ln

bit.

Hzc autem conftituendz Manetis ztati,

& d

de qua loco füo agendum, repugnare viden-

I

tur. At,fi dicamus Scythianum exeunte fze-

(ite

culo primo natum, quando Joannes ultimus

Q

Apoftolorum deceffit; & medio fecundo fe-

N

culo Hierofolymam adveniffe , cum plures

a

Apoftolorum difcipuli effent fuperítites, quo-

teli

rum Jacobi fücceffor annorum cxx. Simeon

Hierofolymz Epifcopus obiit ; eaque tam-

quam Apoftolica tempora ufurpabantur ; o-

)

mnia' inter fe facile conciliantur.

i

hi

IX.

t

g

) B

y SDC[

Cr) Archel, A&. Difput. num. 52..pag. 96. apud Zacagn.

fllpr

(2) Phot. Hiítor. Manich. pag. 354. apud Montfaucon

)) ]

Biblioth. Coislin.

(3) Archel. A& Difput. num. Sr. pag. 95. apud Zacagn.

]u

(4) Bpiph.lib. 2. adverf. Hzref, hzref. 66. num. 2

!u,

(s) Tillémont. Hiftor. Ecclefiait. ad annum Chrifti 264.

UC

l)

Atj

S95 ( 0 ) 99

17

TRUE

J

IX. Ab (1) Epiphanio accepimus, Scy-

thianum pretiofis Arabum, Indorumque me:-

Ws

cibus abundafle : quem opibus locupletiífi-

O

mum (2) Archelaus refert.

Is non otiandi;

C

fed negotiandi, ut arbitror, caufa Hy pselen fu-

t

xdi

perioris "'hebaidis oppidum , ut (3) Epipha-

nius narrat , fe contulit ; ubi (4) Socrate,

gj'pt(),

li

Archelao, & Epiphanio teftibus, muliercu-

lam quamdam, eleganti quidem forma venu-

,'Wæ-

ftam; fed vili conditione fervam , turpique

empüF:

quzítu meretricem publicam adamavit, quam

n g

uxorem deinceps duxit, tandemque libertate

10niy

donivit. Ea fuadente , ut eft apud Arche-

T fo:ij

laum, (5) & Socratem, deferta "T'hebaidis lo-

S U.

ca reliquit , atque Alexandriam primariam

Vi

JEgypti urbem advenit; ubi, Cyrillo, (6) So-

gl

crate, & Photio teftibus, permanens domi-

um

cilium conítituit.

Hunc przítantem ingenio

jf

hominem Archelaus (7) narrat ; eumque Grz-

que

ce linguz peritum ex longa legendi Arifto-

5 qug-

telis confüetudine, quo ad errores fuos ftabi-

Qmatt

lien-

e tf*

j;!

(r) Epiph. lib. 2, adverf. Hzref. hgref, 66. num. 2.

(2) Archel. AG. Difput. num, 52. pag. 96. apud Zacagn,

J

(3) Epiph. ut füpra.

(4) Socrat. lib. z. Hiftor. Ecclefiaft. cap. 22. Archel. ut

"

fupra, Epiph. ut fupra.

ii

(5) Archel. ut fupra, Socrat. ut

fu pta;

(6) Cyril. Hierofol. Catech. Vi. num. 22. Socrat. ut fu-

d

pra. Phot. Hiítor. Manich. pag. 354. apud Mant-

m

faucon Biblioth. Coislin.

(7) Archel, ut fupra. Phot. ut fupra.

ü h

18

x$29 ( 0 ) NXQF

TU

biliendos abufus eft, Photius (1) teftatur.

JEigyptiorum fcientias , Magicas Indorum ar-

[

(oní

tes, judzorum, Chriftianorumque religio-

nem, ritus, & inítituta Scythianum. didicifle

Ti

Tillemontius (2) tradit : quem Magicis etiam

m

preftigiis ex Indorum, /Egyptiorum, Gen-

Ti

tiliumque fuperítitione deditum Epiphanius

(3) narrat.

du

Quatuor ad difcipulum fuum

'erebinthum infcriptos libros dediffe eum

T

memorant Cyrillus , (4) Epiphanius, Pho-

n

tius , Archelaus : quorum primum Evange-

t

lium , alterum Copitulorum , tertium Myfleriorum,

p

41

quartum TPefzurum infcripfit. In his quatuor

memoratis libris univerfa Scythiani herefis

tti],

continetur , quam non modo ex profanis Ari-

lg Á

ftotelis , Pythagorz, & Empedoclis placitis ;

tend

fed ex Divinis etiam Judxorum, & Chriftia-

in ha

norum oraculis a fe malitiofe corruptis, &

t (

fübdole interpretatis, Archelao, (5) Epipha-

M

nio, & 'l'illemontio teftibus, confarcinavit.

RU

Capitaliffimus, idemque perniciofiffimus Scy-

t

thiani error, ex quo, tanquam ex fordidiffimo

fis

fom:e , Ceterz ejusdem abfurditates emana-

fd.

runt,

C€ps

(1) Phot. Hift. Manich. p. 354. apud Montfaucon Di-

d

blioth. Coislin.

itt

(2) Tillemont. Hiftor. Ecclefiaft. ad an. Chrifti 264.

m

(3) Epiph. L. 2. adverf. Href. hzref, 66. num. 3.

(4) Cyril. Hierof. Cateh. vr. num. 22. Epiph. ut fupra n. 2

Phot, Hiit. Manich. pag .355. apud Montfauon. Bibl.

V

j At'l

Coislin. Archel, AGt. Difp. n, 52. p. 96. ap 1d Zacagn.

(52 1dem ut füpranum. 51. Epiph. ut füpra nun. 2. Til-

,,

einont. ut füpra.

Y ['Dl

)d

19

WP (0) w

hr

runt, pofitus in eo eft; quod duo pugnantia

m d

inter fe. principia zterna, eademque ingenita

d

conftituerit : bonum unuin, a quo bona omnia;

Vil

malum alterum, a quo mala omnia neceflàrio

Ya

profluerent : ut eít apud Archelaum , (1)

G

Epiphanium, & 'Tillemontium.

X. Placet hic ipfa Scythiani verba pro-

;*mnius

; f

ducere, qualia apud (2) Epiphanium habe-

f u

mus , quz funt hujusmodi

Que enim;aje-

bat, raizo eff ; cur , que in tota bac verum univerft-

A

P

tate. contigentur , inequalia fuut , puta. albumn, €9' mi-

forim

grum 5 fulvim, £9 viride ; bumidum, &2 ficcum ; celum,

Uät'lï

ac terra g 0x, C dies ; anima, €?. corpus ; bonum, €?

ha

ssolum ; jufhum, C9 injuftusm ; wifi, quod ex duobus

sis Y

bec funt. principiis exorta ? Quibus verbis con-

"

)

w]

tendebat Scythianus, ex rebus contrariis, quas

in hac rerum univerfitate perfpicimus , zter-

Chyïï&æ:-

na duo, atque ingenita demonftrari principia

wupdli,(&

B

contraria , quz contrariarum rerum caufz

contrariz effent.

"Talis autem capitaliffimus

Ti

SC'P

error cum fundamentum fit univerfz hzre-

jj

fis Manichzorum ; jure optimo non Manes;

fed Scythianus fettze hujus au&or, & prin-

; u

früll

ceps ab Archelao (4) dicitur.

Hac infectus

doctrine pefte, comite difcipulo fuo 'T'ere-

bintho , Alexandria difce(üit , & Hierofoly-

u

Ó

14'

mam , primariam Judzz, & Paleftinz urbem,

2

urt. )

Scy-

t

fupi

(r) Archel. ut füpra num. 52. Epiph. ut füpra. Tille-

T

mont. ut fupra.

pi

)

(2) Epiph. ut füpra num. 2.

À

un

(3)

Archel. num, 51.pag. 95. apud Zacägm

NQS (0) xQP

Scythianus fe contulit ; ut cum do&tioribus

in ea Presbyteris difputaret , eisque, fi fieri

poffet, errores fuos fuaderet. At eventu pror-

D

fus contrario accidit ; ut ab Hierofolymariis

Presbyteris refelleretur; quin hzrefi fua quem-

quam de populo depravare potuerit : ut eít

A

apud Cyrillum, (1) Photium, Archelaum ,

'lillemontium.

Quod ad mortem Scythia-

proí

ni, quz Hierofolymis contigit , pertinet ;

gt

Deum immi[fa bomini per smsorbuss nece, glifcentem la-

this

bem compreffe , Cyrillus (2) tradit. De Scy-

d

thiani morte, eum acerja morte im jyudea , quo

£

commigraverat, perüffo, Photius (3) affirmat. In

Tüt)

eJudea eum. vita fun&lum , quim potuerit. aliquid pro-

QRj

zovere , Archelaus (4) narrat.

De mortis

()a

genere, quo Scythianus exce(fit e vita, hzc

tis i

Epiphanius (5) habet

Magicis quibusdam li-

yter

bvis. adbibitis, prefligis. illudere. conatus eft : ac

teligiu

domo. quadam. vonfcenfa , nibilo magis, quod volebat,

ï?ige;

a[fecutus eft.. Quippe zude preceps: decidens ex bac

Conj

wita mugravit ; cum ultos illic (in Ju-

pui

dza) ammos egiffct.

Baby

CA-

Q1) Cyril. Hierofol. Catech, VI. num. 22. Phot. Hiftor.

(( d

Manich. pag. 355. apud Montfaucon. Archel. AGt.

Difput. num. 52. pag. 96. apud Zacagn. Tillemont.

B

ad an. Chriíti, 264.

)

lib

(2) Cyril. Hierofol, ut fupra,

*2) Al'u.

(3) Phot. ut fupra,

lh

(4) Archel. ut füpra.

1

h

(5) Epiph. lib. 2. adverf. Hzxref, haref. 66. num. 3.»

LI

«97 (0) 8997

2i

QUs

CATIST T

ff

|pi

De TerebiutLo, 659 Zaraue Maazicbeo-

Ts

rum Pracur[oribus.

Lf

ut al

erebinthus (1) Scythiani difcipulus ,

XI. T

hum

& familiaris , quocum Alexandria

t

profe&tus Jerofolymam venerat, quin a ma-

r

giftri latere unquam difcederet , mortui Scy-

[

thiani corpus perquam honorifice terrz man-

D

davit : cujus non modo opulentam auri, ar-

lætl,'

genti, univerfeque rei familiaris ; fed libro-

fl

rum etiam , przeítigiarum , impietatumque

juil)

omnium exfecrandam adivit hzreditatem. Is,

fnor

(2) mortuo Scythiano, Hierofolymam diu-

[2,

tius incoluit; ubi cum piis, doGtisque Pres-

usd

byteris frequentes , ac diuturnas habuit de

(

religione difceptationes : a quibus explofus

wd JOMJ'

"epenumero , ac fuperatus , cum ignominiam

[f

d!

confutationis, & odium, ac deteftationem po-

puli, jn quam incurrerat, ferre non poflet;

J

Babylonem, quz tunc a Perfis obtinebatur,

B5

pro-

[

(1) Archel. A& Difput. num. 52. pag. o6. edit. Zacagn.

"E

Phot. Hiftor. Manich. pag. 355. edit. Montfaucon.

Tilo*

Il

Epiph. lib. 2. adverf. Haref; haref. 66. n. 3. Socrat.

lib. 1. Hiítor, Ecclefiaft. cap. 22. edit, Valef.

(2) Archel. ut füpra pag. 96. & 97. edit.

Phot. ut füpra.

Epiph. ut füpra,

Socrat. ut fupra,

um )

22

SQ9 ( 0 ) u9

profugit.

Sed (1) cum mala "T'erebinthi fa-

ma longe, lateque manaffet ; ne dignofceretur,

(ui

permutato nomine , Buddam fe apud Baby-

[

u

lonie populum di&itabat.

Ea in Urbe (2)

Cl

ut fibi admirationem populi conciliaret ; ad-

piu

mirabilia multa de fe predicabat : ex virgine

n

quadam fe natum , & ab Angelo in monti-

Pa

bus enutritum , Prophetam fe effe, omnique

lhi

JEgyptiorum fcientia, ac do&trina cumulatif-

t

N

fime ornatum fe gloriabatur.

Mox (5) im-

pias, abfurdasque fabulas de hoc terrarum or-

ab

be, de Sole, de Luna in vulgus fpargere cz-

H

pit.

Illud vero peftiferum, quod humanas

]*

animas e corporis vinculis relaxatas non mo-

ti0-

(

Vfl

do in belluarum corpora ; fíed in arbores

etiam , in flirpes, in herbas, in frutices dis-

Qf

I

cedere predicabat. At errorum omnium ca-

Thtey

pitaliffimus ille fuit; quod docuerit contraria

ab Y

due principia zrerna, & ingenita: duos fcili-

hï &

h()h

cet Deos; bonum unum, a quo bona omnia;

alterum malum, a quo mala omnia profici-

Tàtm

fcerentur. Affirmavit przterea impiutn, ne-

Veni

fariumque bellum , quod Deus malus bono

guar

Deo intulit , qua pugna czfus Deus bonus,

ejusque regnum diminutum eft.

XIL

()

h

Q Archel. A& Difput. num. 52. pag. 96., & 97. edit.

à

Zacagn. Phot. Hiítor. Maanich. pag. 355. edit. Mont-

faucon.

Q) h

H

(2) Epiph. lib. ?. adverf. Hzref. heref; 66. num. 3. So-

E

crat. lib. ^

. Hiitor. Ecclefiaft, cap. 22. edit, Valef.

j)h

P3) Archel. ut

fupra pag. 97.

l

sE ( 0)) SDP

lf

XIl. Hec autem cumjBabylone percre-

UA

buiffent ; (1) ad aures pervenerunt Vatum,

b

Sacerdotumque Mithrze ( fic enim Sol, quem

il

colebant , apud Perfas appellabatur ) qui pro-

EL

pter fingularem fapientiz laudem Magi vul-

vigt

o nominabantur , quorum przfltantiffimi

mDont«

Parcus , & Labdacus Babylone habebantur.

gt

Ibi autem (2) malefaCtis, maleque dictis ''e-

rebinthi auditis ad fingulare difputationis

uulgrif-

k

j

certamen eum provocarunt: cujus abfurdas,

ru o

abfonas, impiasque infanias de Sole, de Lu-

t

na, deque pugna, & viCtoria Dei mali contra

Deum bonum cum cognoviflent ; facili nego-

m

qor I

tio 'T'erebinthi deliria confutarunt.

Itaque

TU

cum fe turpiffime füperatum a Magis in ea

X5 (

contentione vidiffet; (3) Babylone reli&a, in

um

interiorem Perfidem profugus fe recepit; ubi

ab anu quadam vidua exceptus hofpitio eft.

n

0s fCih'

In eo viduz domicilio maleficiis , przftigiis ,

LOm

horridisque myfteriis peffimam dabat ope-

ram. Ut autem ad id, quod intenderat, per-

| proh'.ï:

jj I

veniret , impietatemque fuam, nullo repu-

profeminaret ; die quadam

j o

gnante, in Perfide

bonus

B 4

(1)

U

(1) Archel. AG, Difput. num. 52. pag. 97. edit. Zacagn.

Phot. Hiftor. Manich. pag. 355. edit. Montfaucon-

Epiph. lib. 2. adverf. Haref. haref, 66. num, 3

Ti

f

(2) Archel. ut füpra,

gdli.-x

d

Phot. ut füpra.

Epiph. ut fupra.

Iuf ?

(3) Archel. ut fupra.

j l

Phot, ut fupra.

24

*5 (0) 8S7

fim

(1) folus fupremum domus fafticium fcen.

dit; ubi arcana myf(teria celebraturus, igno-

f

ta quzdam dzmonum nomina invocabat, fo-

m

lis Manichzorum ele&tis nota, quz conda-

tin

mare folent, cum exfecrandam líchada fuam,

105 IX

de qua fuo loco , operantur. At, cum his

tim à

indulgeret praftigiis ; e fublimi ad imum a

T

atte

damone przeceps dejettus eft, confra&tisque

lapfu graviffimo offibus, animam exhalavit ,

TE

eodemque interitu, quo magiíter fuus Scy-

Ton

thianus, diem claufit extremum.

pn

XIII. Mortui T'erebinthi corpus (2) anus

&]

vidua compofüit, & more patrio terrz man-

- Qult

davit. Hec autem de Terebinthi morte non

C

modo nullam:cepit moleítiam ; fed potius ad-

lod

modum gavifa eft: tum, quod eo terrore ca-

(V

ruit, quo fzpe exhorruerat, cum 'Terebin-

jorta |

thus przftigiis.horridis, tetrisque myfteriis,

fM

evocandisque Manibus dabat operam ; tum,

fter

quod opulentiffimam | adiverat hxreditatem

(

auri , argenti , pretiofarumque mercium , quas

Z:ïïm

ex /Egypto Scythianus in Palzftinam attule-

1) ge;

rat, & T'erebinthus Scythiani hzres in Per-

lires

fi-

df

imI

(1) Archel. A&. Difput, num. s2. pag. o7. edit. Zacagn.

Phot. Hiitor, Manich. pag. 355. edit. Montfaucoh.

Epiph. lib. 2, adverf. Haeref. heeref. 66, num. 3. So-

crat. lib. r, Hiítor. Ecclefiaít. cap. 22 edit. Valef:

(25

Archel, ut fupra num. 52.,

& 53. pag. 9

Epiph. ut füpra,

Socrat. ut füpra,

Qb

]T

Phot, ut füpra,

(j

h

SQS ( 0 ) XS7

d

Ya

fidem comportaverat', & in viduz domum

Eu

invexerat. Preterea quatuor Scythiani libros

fupra commemoratos , quos fuos fecerat 'T'e-

J t

CO

rebinthus , adep'ta eft. His aucta bonis an-

Lf

nos non paucos jücundam, delicatamque vi-

m i

tam anus vidua transegit : quo tempore Za-

Imdm

ranem illum , ejusdem hzrefis defeuforem ,

ante confarcinatam, promulgatamque a Ma-

du

j

l,

nete fabulam , extitiffe arbitror.

De Zarane

i

non habeo, niíi duos teftes: numero quidem

paucos ; pondere vero graviffimos , Photium,

()

l)

& Petrum Siculum. Et Petrus quidem Si-

culus (1) in fua de vana, & ftolida Mani-

r2 v

rte

chzorum hzrefi, qualis ab ipfo infcribitur ,

hec de Zarane habet: Erat autezm ante bunc

)u5

MUU

(Manetem ) ajius bujus impietatis au&lor. Zaranes,

Ter

jforma bwic non. diffimilis. Photius (2) vero in

fua Manichzorum hiftoria, hzc funt, quz po-

yylt

fterorum memoriz mandavit: 4jus porro buic

n;

'editii

(Maneti) tempore paullo autiquior , pav. impsetate,

Zaranes nomine , mon pauca impietatibus fuis buma-

uffi !

gt

ao generi damma importavit. Ytaque tres fingu-

lares homines memorantur Manetis prede-

SmPC(

f

ceffores, qui easdem fere omnes Manetis

impietates prefeminarunt : Scythianus,

"lerebinthus, Zaranes.

j

(

odl

um

B5

CA-

1

j !

(1) Pet, Sic. de Van. & Stol. Manich. Href, pag. 818.

De tom. xv1, Biblioth. PP. edit. Parif. an. 1654.

(2) Phot, Hiítor. Manich. pag. 357. edit, Moatfaucon.

26

399 ( o ) SQS

il

Ti

COP Udpea

Jl

if

a(

De Manete , qui primura | Curbicus ,

lare

f

deinceps Manz'cbæzg eft. appellatus.

Tiont

XIV. X fanes natione (1) Perfa, a prima ori-

qui

gine (2) fervus, religione (3) gen-

«m

tilis, ut ejus przdeceflores Scythianus, 'T'e-

foris

rebinthus , Zaranes, quoad in fervitute fuit ;

I

lg

(4) Curbicus eft appellatus, qui levi libra-

Ms

riorum fortaffe lapfu, aliove cafu , apud (5)

if

Archelaum Corbicius , apud Auguftinum ve-

Á

ro Urbicus dicitur.

Is cum eflet libertate

l]

donatus, (6) obfcurum Curbici in fplendidum

Qu

Manetis nomen commutavit, quod apud Per-

lh

fas Diale£ticum ; apud Chaldzos vero Vas ad

(tris

honorem factum Manes fignificat. At, cum

fY

apud

Ti

(1j, Àug. Lib. de Hzref. ad Quodvultdeum hastef. 46.

li

tom. 8. Archel. AG. Difput. cum Mianet. n. 36. pag.

36. edit. Zaca

gn. S. Leo M. Serm. 76. cap. 7. tom. t.

li UX

edit. Cacciar,

Theodoret, lib. r. Hixretic. Fabul. P.

pfas

272.

(2) Phot. Hiftor. Manich.

Qu

"Theodoret, lib. z. Hser

edit. Montfaucon. pag. 355.

et. Fabul. pag. 272.

G Cyril. Hierofolym. Catech. vi, num. 20.

(4) Phot. ut füupra.

() &

(5) Aug. ut füpra.

Archel. ut füpra

, hum. 535. pag. 97.

li

(6) Cyril. Hierofolym

. ut fupra.,

hot. ut fü

pra. Tillemont. Hiftor, Ecclefiaft, ad ann.

Chrifti 26

4-

DT

27

w(' (0) 99

apud Grzcos perinde (1) Manes , atque infa-

nus fonet, ac furens; Manetis difcipuli, quo

blandius influerent in aures Grecorum , quos

77

hzrefi fua corrumpere moliebantur , magi-

^

ftrum füuum Manicheum, tanquam fluens

manna, appellarunt. Sed ftulto fane confilio,

T1à 0l

quod apud Grzcosidem fignificet Manichzus,

) g

ac maniam fundens, furorem fcilicet, ac in-

!j

[

faniam. Hac de caufa Manichzorum quidam

t

f

folertiores, & acutiores, geminata litera ;, non

r lr

]b

Manichzum ; fed Mannichzum, tanquam non

p

i)

infaniam fundentem , fed manna, magi(trum

1un

fuum dictitabant.

Hunc, preter vernacu-

ibetit

lam Perfidis, Chaldaica dumtaxat ornatum lin-

vdidi

gua, eumdemque fàcerdotem , cultoremque

udP

Mithrz , ideft, Solis, nefariisque Mithrz my-

. Vist

fteriis, utpote Perfarum Magus , impiam de-

lt uU

difle operam, teítis locuples (2) Archelags

narrat.

apu

XV. Quod ad ztatem Manetis pertinet;

hzc ab ejus advetitu in Romanum Imperium

hærtf !

N p

repetenda eít; quando e Perfidis carcere ela-

gt í

pfus, in Mefopotamiam profugus fe recepit ,

Roi.t

qua Romanum ad Orientem terminabatur

Im-

pago ;IX

(1) Augult. lib. 19. contra Fauft. Manich. cap. 22. tom.

$. Cyril. Hierofolym. Catech. vi. num. 2o. Eufeb.

lib. 7. Hiftor. Ecclefiait. cap. 3r. edit. Valef. Au-

guít. lib de Heref. ad Quodvultdeum hzref. 46. tom.

8. Phot. Hiftor. Manich. edit. Montfaucon. pag. 355

(2) Archel. A&. Difput. caum Manet. num. 36. pag. 63.

,25

edit. Zacagn.

g-—

28

w (o) s0y

lmperium. | Hzzc autem Manetis in Mefopo-

li

tamiam irruptio contigit fecundo Probi Im-

Qv

peratoris anno, . Probo, & Paulino COSS.

qt

id eft , anno Chrifti ccrxxvri.

In hac tan-

fitim

quam epocha conftituenda , Probo Imperato-

frip

re, & Paulino Confule , omnes fere probati

Ti

Scriptores conveniunt: Archelaus, (1) qui

ino

fuit zqualis ztate Maneti, Cyrillus Jerofo-

n

lymitanus, Epiphanius, Leo Magnus, Hie-

Y

ronymus , Ferculphus, aliique his pofterio-

U

res. Neque his repugnant alia quzdam, quz

fu(

de Manetis ztate hi, aliique Scriptores indi-

ill

cant : fin autem difcrepant ; vel probabilis

Ti

interpretatio, vel corre&tio congrua illis eft

bj

adhibenda. Et Archelaus (2) quidem, cum

hiic;

aperte docuerit, Manetem fub Romano Im-

d

peratore Probo innotuiffe, in xítu difputa-

dito

tionis cum Manete, qui fe Spiritum Sanctum

lo]

3 Chrifto promiffum impiiffime przdicabat,

&

Jets, inquit irridens, qw dixerat , fe mon mul.

to poff mijferum effe Pavaclitum ,. invenitur poft. tre-

po

centos , Gj eo amplius annos mifife Mauetem. — . At

vid

hzc

Trgr

lo ]

(1) Archel, A&. Difput. cum Manet, num. 27, pag. 46.

edit. Zaca

Afttg

20. edit.

T

n. Cyril. Hierofolym. Catech. vi. num.

outtee. Epiph. lib. 2. adverf. Hzref. he-

frim

ref, 66. num. 19. & 20. edit. Petav. Leo M. Serm.

I

76. cap. 6. tom. 1. edit. Cacciar. Hieronym. in Chro-

nic, Ferculphus Epifcopus Lexovien. tom. 2. lib. 3-

lttgt

Chronic. cap. 12. pag. 233. Biblioth. PP. tom. 16.

edit. Parif,

(2) Archel, ut füpra.

()

W (0) u95

29

i.

hec etas cum «tate Probi Imperatoris non

biln-

convenit. Dicendum igitur eft : aut librarii,

CU5

aut. Grzci , vel Latini interpretis lapfu, quo-

AC El

niam Syriace, feu Syro - Chaldaice Archelaus

DOA

fcripfit, id contigiffe. . Si hec interpretatio

proba;

non placet; dicam Archelaum, vel ea , quz

)

in oratorem cadit, licentia; vel contentione

jeot

ipfa, & fervore difceptationis , quam. cum

Ht

Manete habuit anno ccrxxvm, plenos illos

m«

trecentos, & amplius annos majori fono ef-

m q

fudiffe. At vero Leo (1) Magnus tempus

es It

illud fignificans , quo per Romanum Impe-

obl

rium exfecrandum Manetis nomen percre-

illi

buit, hzc habet : Manes sminifer. falfitatis. dia-

n

bolice , & couditor fupevflitionis obfcene eo tempore

Y0 l

damnandus iunoiwit ; quo poft refurretlionem Domini

ducentefimus , &2 fexagefimus annus impletus eff, Prc-

difpte

andi

bo Lupevotove, Paulinoque Confule, cum o&fava jam

i Cheiffienos perfecutio defceviret.

ficabt

t101) ff

XVI. .Dices, vacillat hoc loco, vel jaces

. pg/l

I

potius chronologia , & fecum ipfe pugnare

ll

4

videtur Leo. Sienim, ut ipfe docet, in Ro-

l

mano Imperio Manes primum innotuit Pro-

bo Imperatore , & Paulino Confule , ideft,

anno Chrifti ccrxxvir ; fieri non poteft ; ut

p

r/^ f

primum anno ducentefimo fexagefimo poft

g

refurre&tionem Chrifti in Romano Imperio

y.

Xaginta

,J

innotuerit. Nam, fi gnnivs ducentis fe

'vL[JJ

poft

j P

(1) Leo M. Serm. 76. cap. 6. tom. 1. edit, Cacciar.

30

8Q7 ( 0 ) &G7

oft refürrectionem Domini addas, juxta per-

II

vuleatam fententiam , annos ztatis Chriíti

nl

triginta tres; ad Probum Imperatorem , &

Peulinum Confulem , non annos Chriíti cc-

piq

dren

rxxvi ; fed ccxcur. habebis.

Petavius V.

Tüm

C. in füis sd rxvr. Epiphanii hzrefim adno-

tetionibus cenfet, erratum hic a librario Leo-

100 |

u

nis fuiffe; quod przpoftere collocaverit Ro-

mior

manum numerum x, & loco fcribendi poft

(trt

refurrectionem Domini annos ccxr, fcripfe-

j

rit ennos cCLX.

Contra vero V. C. Caccia-

adn

rius ad hunc locum in fuis a fe editis S. Leo-

Lt

nis adnotationibus Judicat, retinendos omnino

itif

efle ennos poft Domini refürrectionem du-

füms

centos fexaginta ; quod omnes, quos ipfe

liy

confuluit, Leonis codices, non Romanis nu-

fpug

meris ; fed vulgaribus literis expreffos ha-

T

bent annos 4weentos fexoginta.

Ballerinii Fra-

: 5

hr

tres VV. CC. in fua S. Leonis editione, qui-

ll

bus adde Quesnellium in fua, loco annorum

b

ccLx. poft Domini refurrectionem , legendos

Que

cenfent annos cCL.

Ad hujus difficultatis

CC

explanationem dicendum cenfeo S. Leonem,

ti) (i

eo loco commemorati fermonis ad populum,

ji

non fuifle nimis follicitum in enumerandis an-

nis a refurretctione Domini ad Manetis ad-

ventum in Mefopotamiam Orientalem , ulti-

Ü

til

MWir |

mam Romani Imperii Provinciam.

Etenim

'füle [

eo loco demonfítrandum fibi propofuerat S.

Leo, Manetem incredibili prorfus mendacio

fe

Uf

«99 (o ) u

$i

pe-

fe Spiritum Santtum a Chrifto Domino pro-

nf

miffum venditaffe. Chriftus enim Dominus,

N

poftquam refürrexit, & antequam in czlum

i

afcenderet, poft paucos dumtaxat dies miffu-

U

Y

N

rum fe Spiritum Sanctum promifit ; Ergo

non poft annos quam plurimos , quot a re-

la

fürre£tione Chrifti ad Manetis in Mefopota-

i

miam adventum etfluxerunt.

Hxc demon-

j pl

ftraturus Leo, ex tempore, & e re nata, pro-

a

f

priaque , ut fieri folet, oratoris licentia, pro

A

admodum magno generaliter numero, cer-

n

Iet

tum , definitumque annorum numerum pro-

Ti

nuntiavit; fcilicet ccLx : qui numerus non

! dll

nimis exorbitat ab annis ccxuiv , quot a Chri-

y

fti Domini refurrectione ad Manetis in Me-

s n*

fopotamiam adventum elapfi erant. Si hzc

y hi

non arrident ; dicendum füpereít, priores

i Pt

hujus fermonis librarios, ex quibus deinceps

")

q

alii; pro quadrage(imo pleno numero fexa-

gor

gefimum tumerum, proclivi lapfü, venia-

:UC]]UOS

que digno,exfcripfiffe. Quod ad vmr. per-

1(;111[&[1*

fecutionem pertinet, h»c Valeriani perfecu-

gnnh

tio eft, quam nondum rx , Imperatore Pro-

bo, & Paulino Confüle, exceperat.

g^

XVII. Venio nunc ad Jerofolymitanum

el d

Cyrillum, cujus (1

hec verba funt: Ma-

m[l

metis bervefis fvb Probo huperatore imitium babuit.

f

4nte anmos. feptuaginta. errov. ille prodivit : &? mmc

(

ufre

1nv

J)

ij

(1) CyriL Hisrofolym. Catech. vi. num. 20. edit. Toutree,

WO ( 0 ) SQF

p

ufque fuperfent, bomines , qui eum. fiis. oculis vide.

Ti

rumt. Jam vero, tefte V. C. T'outtee, editore

f

Ya

operum Jerofolymarii Cyrilli , Cyrillus Jerofo-

lymis catechefes habuit anno 548. Itaque de-

&in

ductis a numero annorum 348. annis 71. re-

gil

flant anni 277. qui in annum fecundum inci-

i

dunt Imperatoris Probi. Quod autem anno

ile

e

Cyrilli 548. homines fuperfuerint, qui Mane-

tem fuis oculis viderint ; nullam przfefert dif-

unl

ficultatem. — Potuit enim contingere; ut eo-

hi

ufque vel o&ogenarii, vel nonagenarii, vel cen-

tenarii fenes viverent ; qui vel nono pueri-

po

ll

tiz , vel quintodecimo adolefcentiz, vel quin-

to, & vigefimo juventutis fuz anno, ad boni

pl

ls

ratiocinatoris regulam , Manetem in Mefopo-

Sl Ib

li

tamia anno 277. oculis fuis viderint.

Ne-

Yd j

que vero ab his ea Cyrilli verba difcrepant ,

W

A

quibus Manetem irridet , qui fe promiflum

t

Apoftolis Spiritum San&um efle, impie, im-

Qu

Tigg

pudenterque przdicabat.

Quid igitur ? irri-

dens (1) inquit, amve defuntfi ab ducentis anmis

"poftoli Manem expetlabant ; ut tandem. ( Spiritus

füit

San&ti ) virtutem induerentur ? Petrus enim, &

l

Paulus, in quos przeter joannem reliqui

omnes Apoftoli defecerunt, & quorum mor-

() &

tem, tanquam epocham fplendiditfimam fpe-

&i

&are videtur Cyrillus, judice V. C. Petro

!) hrj

t

Couítant, martyrio coronati funt xur. Ne-

ib

ro-

Dm

al

h

(2 Cyril. .Hïemfolym, Catech. xvi, num. 9. -

Atq

SQS ( 0 ) Q9

35

Il t

j

ronis anno, id eft, anno Chrifti rxvm. [ta-

«t

QU

que ab obitu Petri, & Pauli ad Manetis ad-

Jat-

ventum , cum fe predicare cepit Spiritum

i d

SanGum, quod per modum poftulati conti-

71 fe

ifle ponimus anno ccLxxvm , ubi primum

1 u

in Mefopotamiam advenit , ducenti ferme,

( a

id eft, non plusquam decem fupra ducentos

h[':mï'

)

effluxerunt anni.

Ex haGenus de Manetis

ferti

u

ztate difputatis , & ex teftimonio (1) Arche-

u

lai, qui Probo Imperatore, id eft, anno Chri-

N

i

fti ccLxxvir. fenem a fe vifum efle in Mefo-

Q p

pmx

potamia Manetem teftatur ; colligitur , natum

Manetem effe ineunte feculo tertio , annis

i qu'

gd bon

plusquam centum poft exortum Scythianum.

(f

W

Siqua ab his difcrepant vel apud Epiphanium,

QN

vel apud Photium, vel apud alium. quem-

iv

T

piam ; ad füperiorem epocham, fi fieri po-

romlm

teft, interpretanda fuünt : (in minus ; corri-

genda , & emendanda cum Petavio, 'Tille-

jpiel

"RU

montio , aliisque probatiffimis chronologicis.

enti

XVIII. Sed a Manetis nomine , & €0, quo

[

fuit tempore, ad hominem ipfum me refero.

yr

[

Is (2) puer feptennis, cum effet genere fer-

VU$,

0"

qül

(1) Archel. A&. Dif;

n

b

cdit. Zacagn.

put. cum Manet. num. 15. pag. 23.

m

(2) Archel, ut fupra n. 55. p. 97 & 9

8. Cycil. Hierofolym.

C

/tech. vr. num. 24.. & 25.

edit. '"Touttee. Epiph.

N

lib. 2 adverf. Heeref; hae

ref. 66. num. r , & 5. edit.

XIl.

Petav, Socrat. lib 1.

Hiitor, Ecclefiaft. cap. 22. edit.

f'

Vale

f. Phot. Hiítor. Manich. paz. 353. edit, Mont-

faucon. Tillemont. Hiftor. Ecciefiaft. ab Artic,. 1. ad

Atüc, 17, ad annum Chriíti 264. edit, Venet. tom. 1V.

31

&Q9 ( 0 ) SQ7

vus , pecuniis hofpitis fui TTerebinthi a vi-

j

dua illa, divitiarum ejus , atque librorum

q

herede, emptus eft. Cum enim viro effet

Ti5

orbata, & liberis , propinquisque careret ; in

lia

folitudinis fuz folatium puerum hunc fer-

W

vum, Cubricum nomine, comparavit, quem

Thor

libertate donatum fibi adoptavit in filium.

jf

Ubi vero acrem ingenio puerum , & natura

lr

ad perdifcendas literas optime comparatum

cognovit ; Magorum Perfarum ftudiis, ac

i

difciplinis erudiendum , excolendumque tra-

didit. In hac autem palzítra eo ufque pro-

Ti

fecit Manes ; ut unüs tandem e

erfarum

p

Magorum fapientiffimis vulgo diceretur, &

Trior

haberetur.

Interea anus vidua diem obiit

b

&il

extremum , libertumque fuum , utpote ad-

optivum filium, auri, argenti, aromatum ,

Fin

Qs

librorumque illorum, qui fibi advenerant a

Terebintho, hzredem univerfalem inftituit.

Toit

Opulentiffimam viduz hxreditatem adeptus

qu

Manes, & Scythiani libris potitus, totum fe

tel

eontulit in his perlegendis , & cognofcendis.

T

His ftudiis cum affiduam ,. diuturnamque

tefe

operam dediffet Manes ; ut fibi nomen, fa-

pref

mamque novz a fe inventz religionis , & di-

Inedi

fciplinz compararet , ab anilibus Scythiani, &

Cürqt

Terebinthi fabulis multa detraxit, pluraque

Cllran(

D

de fuo, eaque abfürdiora addidit, deletoque

86

priorum nomine , nomen infcripüt fuum,

tj

memoratosque quatuor libellos tribus difci-

lQami

pu-

x5 (0) 99

35

iY

pulis fuis , quos fibi primum adjunxerat

COT

quorum nomina: Adda, 'l'homas, & Her-

o di

inas

addifcendos , pervul(randosquc tradidit.

ul

Id autem factum efle fexwef imo Manetis an-

c f

no apud Archelaum leon:ur : quod "ille-

d

montius corrigendum Judlcat , tanquam la-

Rom.

pfum vel imperiti interpretis , vel ofmcanus

librarii.

fatur

UT

