[lionen !

om f*

etiam ad evitandum tale periculum, fi fe au-

Gorem adhibeant, vocabulum arbitrii liberi

judicium

tollendum omnino cenfet : nimirum, ne quis

äiü&lv ! l:f'l

ile primä

exiftimet ea voce non modo libertatem a coa-

i

&ione; verum etiam, quz a neceffitate dici-

melg

tur, przdicari. (3) Siguis, inquit, vocis bujus

| yeq(!?:ll

f il

( Libertatis, & Liberi Arbitrii) «fum n pra-

J

/ q:/är] i

va zuellizentia. fibi permittat ; per me quidem mon

j ^

j

UO5

il

ii

C1) Joan. Calvin, lib. 2. Inftitut, cap. 2. num,

Ts

w

(2) idem ibidem.

(3) Hdem ibidem num. $.

d

202

) NED

vexalitur ob eam vem ; fed , quia. fine ingenti peri-

gitis il

culo nom po[fe vetineri cenfeo ; suagno contra. Ecclefie

II pa

Lono futurum , fi aboleatur 5 meque zpfe ufurpare ve-

p i

5

"7

[5

? alhos, fi me confulant , abflinere optavim

nsquc P

Quoniam vero libertas a neceffitate , feu li-

fít volu

berum a neceffitate arbitrium d:s;uncrl omni-

patat, (

no non poteft a libera boni , mqhque eledtio-

ii ad

ne, a proprie voluntatis dominio , a libera

17 Jibor

fui ipfius poteftate, ab ingenita unicuique vi

Plfä Wi m

fe in utramque boni, mahque parrem fleXten-

quiden

di; hzc omnia, quin nomen ipfum arbitrii

j d

liberi, pro hoc ftatu naturz lapfz Calvinus re-

du

Jicit, atque repudiat

Hinc antiquos Philo-

Calvini

fophos , hinc Latinos, Grzcosque Patres,

VIo, Q

hinc "lheologos fere omnes libertatis huma-

fibilte

nz vindices, & defenfores Calvinus repre-

Hzc enim habet

gexdm

hendit , atque redarguit.

ts w

de antiquis Philofophis

) Principium illud

Ws (

tenebant , non fore bominem vationale enimals nifi in-

getman

e[fet Eibera boni, €? mali ele&lia

Veniebat etiam illis

zn qnente , alioqui tolli difevimen inter. virtutes, £. vi-

IX

a wifi proprio confilio vitam bomo inffitueret,. Pro-

Vitum

Le quideu ba&enus , fi mulla fuiffot im bomine muta-

220 ;

J n

que dum ipf^s latwit, nibil mirim ; fi celum ter-

iteor,

TO /c"ecmt Mox continuo de 'T'heologis omni-

l duP]

bus Ecclefie catholice, quos Pelaglanos &

Nimq

Papiftas appenat hzec addlt : Qui vero fe Chri-

hlntam

fà difeipuli effe profefft in. bouine perdito, & n fpi

m Y

vitua]e exitium demer[o liberim avbitrium adbue qua

Iüg a

vutit

(r) Joan. Calvin. lib. r. Inftitu

cap. r5. num. $

u-

SQS (0) SSP

205

e irzge;::i

vumt; intev Pbilofophorum placita , &?' celeffem. do-

tv b

érimam pavtiendo , plane defipiunt ; wt mec celum ,

'2 Iw!ï!w *

mec tevram ottingant. Nec minus Grzcis , Lati-

hp qu

nisque Patribus, quod vere liberum huma-

tate, nl

nz voluntatis arbitrium doceant , Calvinus

n x

parcit, de quibus tale judicium profert : (1)

ique d

uafi adbuc integer. flavet bomos femper apud Lati-

3 , tl

z05 lleri avbüvii nomen. extitit.

Grecos vero non

inicun t

puduit suulto: avvogantius ufuvpare vocabulum. Si-

tem fl

quidem dvt&Escioy dixerumt ; ac i potefte, fz./z'.z'lbjiu:

fom a

jenes bominem fuiffet

Ex ha&ctenus narratis, &

Calrintsi

difputatis perfpicuum , exploratumque fit ,

Calvinianos, omnium duce, ac magiftro Cal-

qu0s D

ue Patre

vino, cui in ftatuendo principio duplici irre-

ts um

fiftibiliter hominem ad bonum, malumque a-

i.

ys r

gendum neceffitante, & in evertendo fundi-

tus humanz voluntatis arbitrio difcipuli; o-

qm Wff

iblum d

mnes confentiunt , veros , genuinos, atque

iil

irit !

t

l;

r

f

germanos effe fucceffores Manicheorum.

at m

[

j'

il 8';1

LXXXIII Dixerit fortaffe quispiam, Cal-

?z':z!elm, f

vinum in quatuor Inftitutionis fuz libris fz-

D//)

pé numero Manichzorum errores confutare.

]

10

[/

Fateor. At quos errores, & quales ? Num

lori onïü;?

de duplici principio irrefiftibiliter neceffitante ?

Num de everfo funditus libero humanz vo-

ag

luntatis arbitrio ? Nihil profetto minus. Hos

wl

enim Manicheorum errores non modo Cal-

, E

/

[ i

vinus arripuit ; fed aluit, nutrivit, corrobo«

J mï/

ni

ra-

"uf i

(1) Joan. Calvin, lib, 2. Inftitut. cap. ^. äum. 5

204

SQS (0) XQ9

ravit. Errores ergo Manichzorum, quos Cal-

j m

vinus rejicit, funt de diabolo zterno princi-

| um

pio malo, naturarum malarum conditore , &

j

Treteren

fere paris cum Deo poteftatis : de anima hu-

; wtiti? oj

mana , quod particula Dei fit , in hominis

| i impugu

corpus delapfa: de aereo Chrifti Domini cor-

| Unfi n

pore: de carne hominis, ut reliquorum ani-

t padin

mantium, quod mala naturaliter fit , atque

R

idcirco in extremo mundi exitio ad vitam mi-

! d. d

nime revocanda.

In , infeCtandis dumtaxat

|

|

dheorum

hujumodi Manichzorum ineptiis interdum

; mecuj

occupatur Calvinus.

Audiatur : (1r) Hime,

"um

inquit, concidit Manicbeorum error , qui duo prin-

[

cipia flatwendo , diabolum fere Deo pavem fecerumt.

Item : (2) Ewmerft etiam. Manicheus cum fua. fe-

&a, qui fibi duo principia fabricavit, Deum ,€7. dia.

bolum

ac Deo quidem tvibuebat bonavum verum

oripiuems ; smales outegm matuvas ad disbolum u-

&orem veferebat. Rurfum : (3) Evanefzt ftultum

Manicheorum figmeutum ; qui , cum fulflantialem in

bomine azalitiasm amuaginaventur ; — alterum illi condi-

porem affiznare aufi funt s. me juffo: Deo. viderentur

auali caufom , &9. principium affguare. Iterum : (4)

Manicbeorum delivio oceurvere neceffe efh , quod rur-

Jis bac etate inveheve tentavit Seroetus.

Quod di-

eitur infpiraffe Deus im. faciegas bousnis fpivaculum vi-

iit;

C1) Joan. Calvin. lib. 1. Inftitut. cap. 13. num. 1.

(2) ldem ibidem cap. 14. num. 3.

C3) Idem ibidem lib. 2. cap. 1. num. rr.

J

(4) Idem ibidem lib. 1. cap. 15. num. 5

Jus

) lg

205

X2 (0) XQ7

m Qu H

ie; putavymt amimam tvaducem effé. Dei, quofi ah-

terto xj

qua immenfe Divinitatis povtio im. bominem fluxiffet.

conditr f

Preterea : (1) . Humane (in Chrifto) zatwe

de animi

veritay olim tam a Manicheis , quam a Marcioni-

, 1 hons

D impugnata efh : quorum bà quidem [pefhrum pro

Domini

Chrifli corpore fibi fimgebant ; ili eutem celeffi cav-

"

[

Quorum

ge praditum Jfommiabant.

e ^

Manicheus aereuma

r ft, ag

fabricatur corpus ; quia vocetuv Civiflus. fecundus

d vinmm

Adam . de celo celeftis. Denique: (2) 4 Maui-

fis um

cheorum quidem perquam futlis vatio fuit ,. snini-

s interdt

ane confentaneum e[fe ; ut caro, que immunda e[fet,

: (1) B

ve0/1l 7'g:7lf £

. ANam ilud delirium , quod ma.

qu dn r

tuvalitev immunda effet. caro , uuuc

n frertt

pretereo.

m fat ff-

um d

um vent

dabolum i

gt fs

li

"

í

AE

þ/fmz:z'a!a

W

TEU

AN

c

y ol

Jrerim:

W ;

d

,

n

[

CA-

mun ^

(1) Joan. Calvin. lib. 2. Inftit. cap. r3. num, 1. & 2.

(2) ldem ibidem lib. 5. cap. ?5. num. 7.

206

&O9 (0) XQ7

"

Mifüti

"CAPUT XVI

ln

Manicbeorum . fuccof-

Ántitido j

De ng/ärzianif

prete i

foribus.

( Bd

ocet Janfenius, cui difcipuli o

ij d d

LXXXIV.D

mnes Janfeniani confentiunt,

ilitiey (

f at)o

duabus permoveri nos adverfis, contrariis-

*dntatis

ue affe&tionibus : quarum una delectatio c-

lefts, caritas, & gratia medicinalis ab codi-

| hjitimo

citur, quam nobis adtulit Chriftus Dominus;

i twee at

altera vero deleCtatio terrena , cupiditas, mor-

LU

bus, & zgritudo animz, quam peccando in-

Mf d

|

tulit nobis Adam.

Neutra eft in poteftate

|

E

fem'us p

noftra ; fed utraque involuntaria nobis & 1n-

| uti ija

|

deliberata eft : neque enim eas habere, vel

füt, a

non habere noftro poffumus arbitratu. Au-

V celit

diatur,Janfenius: (1) Dele&ationem , inquit, que

Ddeti

coufenfum im peccata precedit , &9 Juggeflionem fequi-

éqitie

tur , zon aliud effo j mift. defiderium ilicitum , indeli-

fitoi /zm

leratum , quo esmus, etiam vepugnans, im peccatum

H'()ne .

inbiat; vel cerie. prigmum. ipfum: concupifcentie in

UR

pugi, tanquams amoretm queudam indeliberatum , per

^t, (

quem bomunmi eiam imvito pe

ccore lubet ; quamoii

it.? .ä"lllllt

confenfus uon fequatur. ltem :

(2) Folumtas , i

.Hüþi]irer

idinum. im-

lt

quit, per peccatum priui bominis in lib

ut in onmi«

perium pvacipitata. effy ex quibus fit ;

bus

(l ntg

(1) fanfen. lib. 4. de Grat. Chrifti eap, 1r. pag. xgö.ool. 2.

j!

ld

lit. A. edit, Rothomag. 1652.

——

—

R&m 3

[

[om

!

Vim

(2) Idem ibidem cáp. 9. Pf 193. col, z. lit, B

(l

p

&Qy ( o ) &

207

Vïl

us aiouibus ante gratiam ,. delelatioue quadam [i-

bidinofa preeunte , ac titillaute provocetur , eui con-

Jentiendo peccat..— Praterea, in quo clarius ap-

W j

parere incipit deformitas Janfenianz doGtrinz:

(1) Pondus , inquit, guo ( voluntas ) sunc premi-

y df

tur, ac deleabiliter , immo . infuperaliliter , gratia

confemiu;s,

abfomte , ad peccandum iwabitur , non ifli facultati

», Guf

ex creatione Dei; fed ex füpplicio ( primag) male

deledhrta

voluntatis acce[frt

.. dtaque Santlus duguflinus

ylis d

bhupismodi peccata , que ex iffla contra&a. peccandi

hus Donit

neceffitate contingunt , [eamper. veva peccata ejfe proft-

pidits

tetur ; quomvis ea voluntas ita conflituta. voitare mor

ccczdeFr

pofft. De cclefti autem dele£tatione hzc Jan-

in put?

fenius przmittit: (2) Delefatio ifla, quem ad

obis, &

cmmix opera bong Soutíus Augufüimus exercenda jo-

habere, *

fhilat , mon eff aliud ; quam. a&us quidam indelibeva.

. ^

us celitus immiffus in voluntatem.. Przterea: (3)

, ii

Deletlatio , inquit, illa celefis vitrix, eft medicina

geþ'cïzmjfg

&prote, oc profirate ; on. adjutorium: fane, flantis-

jcith g

que voluntatis.

Poftremo de utraque dele&ta-

f, ill i

tione contraria hanc fententiam pronuntiat :

cupif[fï!!ia? l

(4) Suflitie, vel peccati. deletlotio eft. illud viucu-

lhun, quo lberum arbüvium . in juflitia , vel peccato

T

j firmiter. ligatur , €? vetinetur ; at , quamdiu iffo

M 43"5'[;

jj*

flabilitev poffidetuv ,. £ conffringitur 5 a&us oppofitus

fit exira. ejüs. poteflatem z. ita videlicet j a avrbirium

j

"

(ta-

;di j

l

ii

(1) fanfen. lib. g. de Grat. Chrifti cap. 20. p. 369. col,

Tit. D.

j i

(2) Idem lib. 4. de Gratia Chrifti cap. 11, p. £9s. lit. B«

(3) Idem ibidem cap. 9. pag. 193. lit. B

,b

(4) ldem lib. 7. de Grat. Chrifti cap. 5. p. 213. col. 1. zlic. D.

208

&99 (0 ) SGP

(tali vinculo) som liberatum , eum ( aC&um op-

dintut j

pofitum ) velle son poffit.

apfntin,

LXXXV. Docet przterea Janfenius perpe-

si tifenfi

tua, atque inteftina pugna, lucta, & confli-

(uidi (h

&u inter fe decertare inclufam penitus in ani-

aptom grat

mis noftris delectationem utramque, natüra

hat de

fua bonam unam ,itemque natura fua alteram

j ; prat

malam ; ut unaquzque earum voluntate no-

udriptet,

ftra potiatur , ejusque aflenfum , tanquam vi-

sudoic]

&oriz fuz palmam, & predam, auferat, &

«t mod

fecum pertrahat : quod non contingit ; nifi de-

fibi ddfs

le&ationi illi , quz majoribus freta viribus

lts Jrs

adverfariam fuam fuperaverit.

Ex hac au-

tem confligentium mutuo contrariarum de-

Tetm ["1

lütotem

le&ationum victoria pendet Chriftiani homi-

FU,

nis , in(tar fere fpeCtatoris otiofi, cum hone(taj

tum flagitiofa vita. (1) Quamdiu, inquit, m

Is Roer

Tot terr

bac. cita. sovtali vivimus ; effe im bomime lutam

Ttem

quamdam duavusa dele&lationum , noxie , €9' Penefica j

terrena, atque celeffis ; quavum. wtvalilet vicerit j ais

H cy

I lnqu'l[ ,

quum fecuim. confentientemm , ac promum trabit, — Tunt

Ql

vero bomünem a peccato liberavi, &j opus bouum ef-

D d

fici s cum celeflis illa fuavitas de celo venerit , atqu

Mu

adverfariam fuam fuperaverit. Et iterum alio lo

L m

co : (2) Pugnam iflam exerceri, inquit y quate

vus dele&ationes due, covuis, €9 fpritus, intezf "

Mu þlpf

[

üam) (l

Janfen. lib, 4. de Grat, Chrifti

cap. 4. p. 173. col. *

Ax) ïmfgq

Q 1

it. A.

|

k;ï&m

i

C2 ldem ibidem cap. 11. pag. 187. col. 2, lit, B.

NU

um

-

4

w

409

9 (0) SQ9

w

decertant 5 utram utva. fuperatuva , €9 animi. confoi

um pofl fe tra&ha - fit. .

L

Hec comivavüs con-

m

cupzjcemzzs Jeu defiderzis luantur. intev foy wt ani-

as

P

1, & ub

mi conferfum poff fe abvipiant. Et rurfum: (1)

Quamdiu ( humana voluntas) zm bae vita poff ac-

nitüs ii

ceptam. gratiam gailitat Deo , alternapte. creature , €9?

quc,

AT lt

Creatovis deleflatione , smne vete , wuüne perperaim

Jacit ; prout. coli, out terree delefatio coufenfum egus

v(]hmm l

abripuerit.

Vis igitur utriusque dele&tationis,

a

ad vires fcili-

au&tore Janfenio, relativa eft,

l, Pilll €Iä«

,cet modo majores, modo iminores contrzriz

mm[ nlïu

" fibi dele&ationis ; ita, ut, fi dele&atio ccele-

freca qi

leftis przftat viribus deleGationi terrenz ; terz

idiop

renam fuperat, fimulque irrefiftibiliter vo-

at

luntatem pertrahit ad affenfum bonum

cons

ilünt t

tra vero , fi vires deleCtationis terrenz ma-

t

jores fuerint viribus dele&ationis coleftis;

ly Ti

vincit terrena cceleftem , & fimul fecum vo-

hum !

luntatem abripit ,

eamque irrefiftibiliter in

9 jut

malum confenfüm detrudit ; ; nec voluntati

TT

relinquit, nifi exilia quedam, inchoata , at-

sl

que jejuna defideria bona. Prz(tat Janfenium

0 m þfpï

ipfum audire, cujus hec verba funt :

(2)

st

Deletlatio vi&lrix , que Zuguflino efl efficox. adjuto:

rum 9

vzium, velatioa efl. — "Tunc enim eft vitvix ;; quaudo

|

li

il

Lj

alteraga fupevot

Quod fi contingot alteram (cérre-

iij

l

nam ) ardentiorem effe

imp folis iuefficacibus - defidas

j

VI$

(1) Tanfen, lib. 4. de Grat. Chri(ti cap. 9 pag. 183. lit; D.

p,ljj

(2) ldem lib. 8. de Grat. Chrifti C'ï.p 2. pag. 344. col. 2«

lit- €

» H

210

897 (0) SQ9

Til imp

vis berebit animus , nec efficaciter unquam . volet,

uod volendum eft.. Rurfum: (1) Im ifla cum ten-

in, myo

totionibus dümicstione magnam , adeogue suajorem,

tens , at

dfenfur

ac vitfricem. deletlationem . celeffem effe meceffariam ;

ut dele&fatio terrena. fuperetur : quia. alioquim volun-

m bonu

tas tam magnas volendi vires adbibere mom poteft,

tr, 2

ürdiffms

Jeu , ut fcbola. loquitur , tasm. intenfe , ac. fovtiter velle

non potefl ; quantum mece[fe e , wut teutatio , feu de-

ts tüti

fao fent

lectatio oppf)/it.a fuperetur. Item : (2) . "Tantopere effe

|iiverfi a

nece[ftriam , inquit , iffam dele&atiogis Divine gra-

tami, quando cum tevvenavum verum dele&iationibus

|lit, eam

dimicamus s ut, mifi suagor. fuevit, quam terrena, qua

hum Epi

àgiano lj

nofler affelus. detinetur ; fievà. mon poffit;^ quim. pro-

prie voluutotis. 2uffrmitate. vincamur.

Maj r enim

Q5 Cl

dele&atio munquam faue. deletlatione mzinore. fvperali-

dO, fed a

tur ; fed eam fequetur animus , que magis eum aff-

betmque

ciendo fuavitate detinuevit.

EE

L:

LXXXVI. Hinc, auctore Janfenio, du-

Cum pa

lex incumbit voluntati nofítre ad bonurn,

l delib

malumque affenfüm antecedens neceffitas,

Onfequ

Üertari

quz infuperabilis nobis omnino eft, & irre-

fiftibilis

itemque impotentia fimilis ad op-

Flll' Janü

ofita. Major enim delectatio bona, prz ma-

la, doGtore Janfenio, antecedeus, atque id-

V puo

circo irrefiftibilis nobis eít ad affenfum bo-

quit; 10['14

num neceffitas , atque ad affenfum malum fi-

1

Ini-

Pj

yminmzteiz

(r) Janfen. lib. 4. de Grat. Chrifti cap. 7. pag. 176. col.

I

Ti d.

(2) Idem ibidem cap. 6. pag. 185. col, z. lit. B.

Q Ts

um

86 (0) N-

21I

WMitn v

milis impotentia.

Similiter magiftro eo-

lia

dem, major delectatio mala prz bona, ante-

fte ij

cedens , atque idcirco irrefiítibilis nobis efít

f? we]rs

ad affenfüum malum neceffitas , & ad affen-

dligri

fum bonum f(imilis impotentia.

Hzc enim

hm mj

pariter, zqualiterque fibi refpondent.

Ab-

TR

furdiffimam hanc doctrinam fuftinere Janfe-

tett, d

nius niticur au&toritate Auguíltini : maxime

"

l

:) od

'

vero fententia illa, quam fundamenti inftar

yir Donegi

univerfi edificii fui peffime materiati propo-

» dliini

nit, eamque, quamvis ab Augufítino non-

qqm m

dum Epifcopo, quamvis nondum exorto Pe-

lagiano bello prolatam , fümmis tamen laudi-

fi; m

E

bus in ceelum effert; nec ad fatietatem mo-

r J

do, fed ad fatidium ufque fexcenties repetit :

habeturque in Expofit. ad cap. 15. epift. ad

'mgiï etin j

Galat. num. 49. tom. $.

Quod amplius nos

dele&lat 5 Jecundum id operemuv, neceff eff : quam,

cum perfpicue fit de dele&stione voluntaria,

snfenio, !

T

& deliberata , & de neceffitate operis mere

; m

confequenti , quz: componitur optime cum

libertatis indifferentia ; malitiofe interpreta-

35&; i

tur Janfenius de deleCtatione involuntaria, &

fimils

indeliberata, deque antecedenti neceffitate ,

n PW

[

quz pugnat cum libertatis indifferentia. Ju-

y, i

jl

vat hic audire Janfenium : (1) Umus 9f , in-

jfco

Quit, Jocus bac de re clarifftmus , &?. preclariffizus,

n

qui aureis aeretur [evibi charateribus , quo. Augu-

J'ini mentezs pleniffüue capiemus. . . . Quod emim

J 176

O 2

-

,

(1) Janfen. lib. 4. de Grat, Chriiti cap. 6. p,175. col, 1. lit, D,

]/

12

Y2

«s ( o ) B9

fjl ;

auplius nos dele&at ; fecundum id operemur ; nece[fe

s

efj. Item

.

ayre d

( I) Uhc*umque animus inter pecca-

ium, C9 puffitiams conflütutus im diverfum trabinr ;

d quippe |

,*ari tb

quod amplius deletasevit 5 fecundum id operetur , ne-

ceffé ef. Rurfum : (2) Ex eadem ratione nafci-

D) ampliu.

duv ; ut in confliddu deleationwm mom alud animo

quié

iquit , 4

ampletti , mec ad. aliud amandum , Jequendumute mo-

veri (voluntas) pofft; if quod velementius de-

tf «

fitmis 07

le&averit. lterum : (3). Imer duo, que . deledtant,

t v qu

aliud eligere voluntas non poteft ; uifi, quod dele&ar.-

[t: fia

do fuperaverit. Denuo; (4) Hinc ille confliclus de-

deutius v

le&atiomm , de quo. diximus ex . Auguflino , qui f-

SE AWT!

piri non potefh j miff altera alterom deletiando fupera-

verit ; G eo tantum anime poudus vergat.

Guod

tlygtud a

eninm amplius. delecat ; fecumndum id . operemmm , necef

NV

ef. Preterea : (5) — Nfi. fuacitas Del. tanta Jue-

p

vit ; ut ei dileatioues verum creatavum cefferiut ;

vel peccalitur , vel alternante ( 2equaliuxm ) . deletto-

"tpto À

tiOnCm (

uomum fluthu , n qmedio vemanelitur. . Sin autem i[ila

( Dei fuavitas) Juperaverit ; jam (/fïne dubio bona

um

Q (

volumtas. opevabitur.

Quod enim amplius nos dele.

tligebn

&at 5 fecumdum id operemwr, nece[fe eftl.. Quin adhuc

amplius, & ultra : (6) Quemadmodum , inquit,

ttabs

Ve vid

volutas [ine praeunte dele&latione velle , vel con.je"n-

tt-

Qffario

(r) Janfen. lib. 4. de Grat. Chrifti cap. 6. pag. 175. col.

Wt rel

2. lit. A.

tig ;

(2) Idem ibidem cap...7. pag. 178. col. 2. lit. D.

"vl

C3) Idem ibidem cap. g. pag. 182. col. 2. lit. C.

(4) Idem ibidem pag. i83. lit, A

(3) Idem ibidem cap. ro. pag. 184. col. o. lit. C.

(6) idem lib.

fs

lit. E.

7. de Grat. Chriíti cap. 4. pag. 312. col.2.

P

»

G9 (0) 88J

215

t d

tire nequit 5 ita mec pravam dele&aticzem. (ite aliqua

Ex ea-

15 10

majove deletlatione ,. €7 aueliove compefceve.

Vi r

dem quippe vadice utrimque pari neceffrtate nofcitur,

.

pari certitudine ab Auguffino twaditur.

Quod

Tl opnirs

1 n

enius amplius mon dele&tat ; fecundum. id operemur, 5e

ceffé eft.. '"Tandem aliquando: (r) Ex quius,;

M al x

inquit, Zuguflipi principiis perfpicue apparet , im-

fretdungys

vebenetti

poffibile: effe $ ut-- adjutovium . illud . celeffis . delecta-

diomis mom determimet, imuuo pradetermunet volumta-

» (tit i

tem : quiv facit ; ut velis , €7 fiue illa velle non pof-

; t

fis : facit etiom; ut. ardentius velis , €7. fime illa av-

i tl

ifim, g

dentius velle non poffis : facit denique; us NECES.

SE STT animum ifftud fequi , fecundum iflud opera-

kv

vi, quod amplius deletfaverit.

;ælgzrl. Q.i

rem , tec

LXXXVII. Incredibile prorfus eft, quan-

w tnta j

topere Janfenius elaboraverit in fuo a fe cor-

m c]

rupto Auguítino; ut geminam illam delecta-

fiomi) 4

tionem contrariam, & indeliberatam , & fe-

n at

cundum pluralitatem. virium relative victri-

i d

In-

cem fuaderet, muniret, corroboraret.

iph s

telligebat enim, quod in univerfo opere fuo

Qv Ü

fpe&abat, ex gemina illa dele&tatione relati-

ihin,

ve victrici, cujus ipfe primus eft artifex, ne-

ceffario confequi, nullam in ítatu naturz la-

, ol t

pfe reliquam nobis effe libertatem indiffe-

T

rentie : przcepta Dei vel ab juítis homini-

bus volentibus, & conantibus quandoque fer-

, [1[ J

, ]il

Q:4

Vva-

. li ( d

^

(1) Janfen, lib. 8. de Grat. Chrifti cap. 3. pag. 346. col.

"

g. jl

[)

25 ut, D

-

214

«S99 (0)

o

O

inqüff, [

vari non pofle, eisque ad ea fervanda necef-

fariam interdum gratiam deeffe : nullam poft

vililti

Adz lapfum fuperftitem efle vere, & proprie

pf

Agifitur

fufhicientem gratiam : omnem Chrifti gra-

tiam effe efficacem ; eique refiftere, vel ob-

]7 pmen

uuade

temperare in poteftate voluntatis noftrz omni-

no non effe.

fi l/l-l ? l

LXXXVIII. Czteris prztermiffis , quo-

ilinisy

niam hujus loci non funt , ad folam libertatem

lr vt

indifferentiz , vi, & natura geminze illius de-

tfhtion

lectationis, a Janfenio negatam , me refero.

d dti

Jam vero Janfenius ipfe audiatur: (1) Cum

que fudt

suotu$ , inquit, temtotiomis violentiffimus vidam op-

k d g

primat. indifferentiam ; profetlo &2 uterque . per[pi-

lm jl ;

cue demonftrabit , uon suimus. carnalis. concupifcentia

hll q

titzllztiones , quam gratia f[pivitualis deledationes, ca-

AT

pitalem , ac diametralem. cum indifferemtie libertate

Misim «

boffilitatem exercere.

De terrena deleCtatione ,

t m

quz major fit deleCtatione ccelefti, refpectu

Wj

libertatis indifferentiz , hzec funt,

uzc jan-

dfitaji

Re! [ ij

fenius docet : (2) Quid fibi vult. Iu&la tanto dif-

ficilior , quanto tentationis motus. cfl violentior ; quod

it dltrg

antis quotidie clamoribus pofcimus, Et ne nos indu-

Ttitem

cas in tentationem ; ff tentationis msrotus von tollit in-

Cupi

differentiam , quam ante fentiehamus 2 Rurfum au-

Verbis [

tem agens de eadem deleCtatione terrena prz-

lm (

ponderante deleCtationi ceelefti: (3) Ur qui,

h t

in-

C1) Janfen. lib. 7. de Grat. Chrifti cap. r4. pag. 336. col.

T. A. BL

m

(2) Idem ibidem lit. B, & C.

3

(32 1dem ibidem lit. D,

T

215

«SQ9 (0) NS9?

and as

inquit, graviffmi peccatoes totis medullis flagran-

nullm

te libidinis motu clumaemnt, fe volumtotis infivmutate

n

, & p

son poffe mom cedere , 9 eos verum dicere mom femel

Chiti ga

Auguflinus docet ; aifi, quia graviffmus fit zn alte-

qe d

ram pariem impulfus lilertatis, cui ad equilibrium

ptram:

veducende pov , vel major gratie dele&iatio nece[[a-

viweft ? lta vero augeri poffe motums ttilantis eu-

mifis, u

piditatis; wt mon poffit eà. indiffeventis libertatis mifu

n libetit

amplius repitgnari. De coelefti autem gratiz de-

y ilise

le&atione, quz major fit terrenz cupiditatis

me It

dele&atione, hzc fimiliter tradit: (1) Grotia,

(

que facit facere, direte vepugnat libertati ; fi. libev-

u od

&as n indifferentia agendi, €? mom agendi fita eff.

"j N

Nam illa indiffeventia perfetla inffav bilancis eff, que

facillo motu im alterutram. partem. impellà poteff.

pf

htioiet, C

Eadem PRORSUS eft indifferentis vcoluntatis vatio.

iie Tlut

Minimus motus gratia tollit. perfe&tum cquilibvium ,

anojov minuit, maximus PENITUS ADIMIT.

Jefhattt

Hoc ita verum efl; ut nec ipfi fcbolaflici , iffius. in-

H, [efrväi,

d fferentis potroni libertatis , boc negave queant. ..

; qui

TT

Res vel cecis eff perfpicua , quod per inclinationem

in alteram. pavtezz indifferenia im wtromque tollituv.

jntrn d

Et iterum de utraque preponderante gratiz,

([e105 N

m

& cupiditatis dele&tatione, qualem Scripture

verbis proponit, hzc docet: (2) Inclimare au-

turlüt*

tem, 9 coptivare cor ,€9. voluntatem n teffimonia ,

af

ve] a teffimoniis vevocare, cujuslibet fani bominis fen-

ia

4

Jus

j

p 316'")

tl) janfen. lib. 7. de Grat. Chrifti cap. 14. pag. 335. &

258 col J, X 2

(2) ldem ibidem pag. 336. col. 2. lit. A.

216

8QS (0) uQ9

Jus judicat , non poffe ]ïeri' Jfne impulfu, &e. depreffio-

NU

]

ne indifferentis libertatis in alterum latus : quemad.

|

ii 1

enodum flatere| equilibrium. inclinavi. in. alterutram

j indi

partem. impoffibile efl. fime indiffeventi illius equalis

drom ioí

prajudicio.

T'andem fcholafticos, id eft, ca-

j iudi

tholicos , libertatis indifferentiz defenfores

pudere

fub qualibet vel majori , vel minori tum gra-

&tim ing

tiz, tum cupiditatis dele&tatione his verbis

ponantu

perftringit : (1) Sebolaflici , quocumque smodo arbi-

dprimi

i five gratia, five peccati deleGationibus. iumbua-

X tohii

tur y femper exiffimant, cum utravis. ejus difpofitione

(l Qrüy

poffe. freri ; ut utvumlilet velit five lomum , five ma-

Geleftis

lu , o illa. fcilicet innata zudifferentia. voluntatis ,

lit volg

que fub. quacumque . difpofitione athum . prevenieute

ddationis

Je Jfe fua. libertate im utramvis pariem flectit.

"Talis

ln co

zud.fferentia. contvavietatis ab "uguffino conflantziffime

Vütttto

negata fuit , &g a. Pelagianis contentiofiffime poftulata.

Q g

Wïl lihe]

LXXXIX. Superioribus teftimoniis aper-

Mi

tiffime docet. Janfenius , geminam dele&tatio-

r

nem fuam relative vi&tricem acerrimam ini-

füdter

micam effe. libertatis indifferentiz , quacum

WT

vehementiffime pugnat , ab eaque odio diffi-

M

det capitali, nec cum ea. conciliari ulla ratio-

H&nqt,

ne poteft. Hzc enim libertatis indifferentia,

thium

auCtore.Janfenio , neceflario tollitur majori

W

impulfu, & momento alterutrius delectationis

alteri przponderantis.

fQtan

i

Explicat id Janfenius

lllldiH"ere

exemplo, ad rem Vfuam admodum apto , &

. Wüere

ac-

(1) Janfen. lib, $.. de.Grat. Chrifti cap. 20. pag. 357. lit. C.

&Q/ (0) u

217

ht nf

accommodato : quod fi contingeret, volun-

U ; d

tetique noftrz conveniret ; a£tum omnino de

1. ao

ejus-indifferentia eflet. Docet voluntatem no-

illas a

ftram inffar bilancis, feu librz fe habere , cu-

ildie

jus indifferentia, & squilibrium a graviori

- defrls

pondere femper , ac. neceflàrio tollitur.

Si

Yi Qu gre

enim inzqualia hinc illinc pondera librz im-

e lis at

ponantur ;. in illud latus inclinari libram , ac

.

jt mb a

deprimi necefle eft, quod a graviori ponde-

ais ial

re trahitur : ita, fi pondus dele&tationis cle-

T dl/y'/l!kv"

ftis gravius eft pondere dele&tationis terrenz: ;

u fs

cceleftis ad bonum affenfum neceffario pertra-

4 vt

hit voluntatem : contra vero; fi pondus dele-

jnam

&ationis terrenz gravius eft pondere delecta-

i. i

tionis coleftis ; terrena in malum affenfum

aflettifin

voluntatem noítram neceflàrio detrudit. Quid-

i Pæjhdar:

quid horum contingat; voluntas noftra nun-

quam libera eft libertate zquilibrii, & indif-

onils 4

ferentie; fed perpetua viciflitudine ab una

irrefiftibili neceffitate in. contrariam alteram

(daed

mam d

pariter irrefiftibilem fibi neceffitatem defer-

, quaC!lm

tur. 'lalis efta Janfenio de gemina delecta-

od "

tione relative vi&trici excogitata fententia.

ul

Quanquam non eft-hic:-locus confutandi Jan-

jf

fenium ; breviter tamen , & curfim dico ,

yr nj

no(trz libertatis indifferentiam, & equilibrium

jb

perquam maxime difcrepare ab zquilibrio, &

indifferentia librz.

Libre enim .indifferen-

Jm]fbnigj

tia mere paffiva eft, quz fub eraviori mate-

gIOa"K

(

ri* pondere non vi, & natura fua, fuoque

O 5

ar-

u

218

« ( o ) 999

arbitratu fe hinc asd defcenfum , illinc ad

XC

lum fütt

afcenfum determinat; fed ab eo ipfo gravio-

ri pondere ad t«les motus neceffario determi-

propofü

natur.

Contra vero noftrze voluntatis indif-

fno liber

ferentia non mere paffiva; fed penitus activa

trz lp

eft, quz fub quovis, quamvis graviore, fi-

(ilibert

efftater

ve terrenz , five coeleítis deleCtationis: pon-

dere, vi, & natura fua, fuoque arbitrátu &

putsvit

ad affenfum , & ad diflenfum a&ive, & libere

Qu aro

ts non

fe determinat. Morali zquilibrio , & indiffe-

rentia caret profe&o libra.

Machina enim

tione in

inanimata eft.

At in voluntate noftra prz-

QU Wt

ter aCtivam, & phyficam, adeft etiam indiffe-

frmand

rentia moralis , qua ad neutram contrariam

hojusm

Hzc volunta-

partem fezpenumero inclinat.

im, i

tis noftre moralis indifferentia , & , ut ita

lm

dicam , morale zquilibrium a prevenientibus

at w

indeliberatis animi permotionibus tollitur:

$ pto

quibus fit ; ut voluntas modo ad unam , mo-

tf(fllne :

do ad alteram partem inclinet magis, atque

Matürg

propendeat.

At his non obftantibus , fem-

"OQue

per in libera poteítate voluntatis eft hujus-

dent ir

modi affeCtionibus, & permotionibus arbitra-

'.R)Ud l;

tufuo preftare, & negare affenfum pariter,

Mtre (

atque diffenfum.

Itaque talis Mechanifinus

li i

librz a Janfenio introdu&us verus , & merus

i (Hegtyy

Manichzismus , Lutheranismus , & Calvi-

nismus eft.

(lï ]&nfen

XC.

( ïä

a

Mi

fï

«Q9 (0) S&P

219

B

XC. Sed jam ad hiftoriam, a qua paulu-

fo m

lum fum dilapfus, me refero.

Cum igitur

o d

propofuerit fibi Janfenius in perpetuo opere

ytars d

fuo libertatem indifferentix pro hoc ftatu na-

nitus d

turz lapfz de medio tollere; & in hujusmo-

i,

di libertatis locum bene, maleque agendi ne-

fiti

ceffitatem infuperabilem introducere ; nullum

vt t

putavit ad id obtinendum certius,, validius-

ve lia

que argumentum adhiberi pofle gemina illa

fua non abfolute, fed relative victrici dele&ta-

ii

-hins t

tione indeliberata. Hac de caufa velis, equis-

nofte

que, ut dicitur , pugnat ad ftabiliendas , con-

am indi;ü*

firmandas , atque corroborandas delectationes

oontran?

hujusmodi, atque ad earum vim declaran-

^ volitit

dam , & infuperabilem agendi modum fua-

, w

dendum. Ceterum libertatem indifferentiz,

enjenti

quam pertinaciter, & przfratte Janfenius ne-

; tollit

gat pro ftatu naturz lapfz , eam ipfam liben-

yam, D

tiffime attribuit tum primo homini pro ftatu

naturz ítantis, & innocentis ; tum etiam,

;iS j

gtqü!

Dus , fcml

eoque magis, Angelis omnibus ; cum adhuc

eflent in via. (1

Ad utrumlibet , inquit, boc

du

efl , ad bonum, €?. malum y ad vitam, €9 mortem ; ad

j 1

amovem Creatoris, €?' creature illa prima. Adami fi-

D

j

bertas. indifferens. fuit.

ltem : (2) Iffe primus eft

C

i?

in creatura liberi avbirii flatus, ad utromque non fo-

;

[0777

T

(1) Tanfen. de Grat. prim. Hom: & Angel. cap. 6. pag.

BEr.eoL. 3« Ht;.C:

(2) Idem lib. 7. de Grat. Chrifti cap. 1o. pag. 327. col.

Y

1398 : A.

220

S$9 ( 0 ) NG

dum: contmadi&lionis , .. fod. &* , conteavietotit | pavtem

igtt, 1

provfas flexibili:

G indiffereus.

At.in-peccati

J ol

cenam : confecuta eft ,. .au&tore |Janfenio , in-

im; n

evitabilis peccandi nece(fitas , -atque. idcirco

ji&tura , & interitus libertatis- indifferentiz.

j (eptri

Adutore i

(1) Ex bac, inquit , /poztanea: creaturz vationa-

pnatom a

lis im utramque paviemz libervime difcvetione ,. dlla

iaScac

vquabilis libertatis indfferentia , velut. bileucit. equi-

iud re

librium, peviit. Et rurfum : (2): Noturam bun:-

() Er

sam, inquit, peccato primü bomimis ita violetam

liri, q.

e[[;, €9 avbitrium. voluntatis fub terrenmrum . verum

d malur

cupiditate depreffüns ; ut - libertas. od faciendum. bo-

n 9

qum y 9 abflinendum a malo imtevierit , & ]oco . li-

TE dj

bertatis peccaudi ueceffüas « confecuta. fit.

Et ite-

J f ;

rum de ftatu naturz lapfz, in quo verfamur,

l qu d

hzc habet : (3) Status igitur iflej in quo non li-

beriate faciendi boni ,^ fed meceffitate faciesdi mali,

N

peccata. pevpetrantur , ponalis eft de fupplicio peccati

t &

liberioris impofitus.

Unde peccata, que inde fhumt,

tl

monm propterea peccata effe definumt ; quod ab eis ami-

Ht

nusy libertute faciendi boni oppoftti , abflinere non

lol

petef]; ^ Hc autem' peccandi neceffitas , qua

libertas indifferentiz periit, auctore Janfenio,

ocetque

Vtite, (

in innaca nobis concupifcentia confiítit, qux

(tUS ab

pcna eft otiginalis peccati. (4) Quia arbitrum;

ifi-

AUs

LUE |

C1) Janfen. lib. 7. de Grat. Chrifti cap. 1o. pag. 327. col.

L . B

LUR

(2)

Idem lib. 4. de Sta

1. lit. E.

t. Nat. lapf. cap. 18. pag. 258 col.

(3) Idem ibidem cap. s2. pag. 267. col. r. lit; C.

(4) idem-lib.

Q

Jfen

2. ht .

3. de Stat; Nat. lapf. cap. 6. pag. .x»8-8. col.

h

(

B 1

221

itr [

inquit, vomdum efl a percato , id efl , a coscupi-

i at

fcentia volugtati , few confenfui ejus. dominante Tibeva-

nfego. s

pum ; mon potef? motibus iius vefiffeve; fed fimul, at-

que du

que egperit, vincitur , cupiditatum donrinauium de-

Va

VEU

jeclatione proftratum.

Hinc concludit propu-

gnatam ab antiquis Philofophis, aPelagianis;

trdin, d

& a Scholaíticis libertatem indiRerentiz nihil

linieg

aliud revera effe ; nifi. peccandi neceffitatem.

at ts

(1) Ex quo fi, inquit, wr ifiusmodi lilertas or-

da i

bürü, quam Pbiofopbi bllancis inflav imdiffevemtem

fl p

