ria, Bulgarorum Archiepifcopo infcripta , a

Ti

Bafilio, Leone, & Conftantino ad Paulicianos

ribu

"ibricam Armenie oppidum obtinentes de

Jittai

redimendis captivis Ducibus fe delegatum

uT

narrat, quo in oppido univerfa Pauliciano-

leng;

rum myfteria fe cognoviffe affirmat. (1) Ti

1

DA

/rice , inquit, Jegatiogis obeunde caufa apud Pau-

licianos diu movatus , fepe difputando ewma illis fum

j

Ancy 0

Al í

congve|Jfus , sllorumque avcama otmnio per catbolicos

etian

DT

N

( APetrus Sic. hiftor. de vana, & ftolid. Manich. h-

h

ref. pag. 814.

u

9.

(o ) u9

119

etiati ibi degentes. curiofe. imvefligeoi

Ad calcem

"

vero fuz de Paulicianis hiftorie hzc Petrus

Siculus habet: (1) Ego "Trice movem meufes

in

verfatus ea, que fupra a molis commiemovata funt,

accuvate per[cvutatus , curiofegue. percuntlatus ,. juf-

Jisque Janéliffanis piorum , €9' ortbodoxorum Frinci-

fi

pum , quamvis iudignus, €9 ultimus, obfecutus ommi-

Jor ].

bus palam: fecere enixe contendi.

Photius vero a

hs lo

V. C. Montfauconio ex grzco codice Biblio-

j p

thece Coislinianz , olim Segeurianz Parifiis

tübani

an. 1715. latine editus a 1. fzculo ufque ad

Dani

ix. quod Paulicianorum feculum eft, com-

& ht

pendiariam Manicheorum cum veterum ,

As Q*

tum novorum, id eft, Paulicianorum hifto-

adnote

riam perduxit ; & quidem Paulicianorum ab

Jiothec?

«tatis fuz locupletiffimis teftibus , certiffi-

& u

misque nuntiis ; veterum vero Manichzorum

i fiti

a Cyrillo Hierofolymitano , ab Epiphanio,

r li

aliisque Scriptoribus , quos ipfe commemo-

(onpt

rat, mutuatam. (2) Sigui autem velint , de vete-

yilod?

ribus Manichzis inquit, a priscipio eorum im-

if j

pietatem, C unde priora femina jata fuerint , con[pice-

ve ; Cyrillus , cui facve urbis (Hierofolymz ) gu-

Pauh»ma

Lernacula tradita fuere , ipfis biftorie Dux erit :

]^

.

wec nom muraculis magmus Epiphanius ; itemque mon

iil

(

jauci eovim , qui bifforias Ecclefiafficas. adornavunt.

i ii/r';'(']m

Titus quoque Boffrenorvum . Epifcopus, €9' Serapion

; [J[Z;l]/im

Tba-

4

g"

(1) Petrus Sic. hiftor. de vana, & ftolid. Manich. hz-

ref.

ag. 825.

(2) Phot. Hiítor. Manich. pag. 354. apud Montfaucon-

in Biblioth. Coislin.

v d

120

(0)

Thumnitanus , Alexander etiam , qui Lrycopoleos d-

din )

chiepifcopotum. tenuit.

Preter bos outem is , qui de

QUE

dis ommibus fovtitev triumpbavit, €? bauc , de qua

j lr

agitur , impietatem confutmvit , Heraclianus: Chalce-

jhi: ,

donis Epifcpus , qui viginti libris certamina contra

W ao

eorum . apoftafiam

afituit.

Praeclariffimus au-

if

tem eft S.

oan. Damafceni adverfus Mani-

Ths o

—

chzos dialogus; de quo quidem dubitat ejus

-

r

interpres Jacobus Billius ; fed opus illud ju-

i Reg

re, meritoque Damafceno attribuit , atque

dicwy

invictiffime vindicat C. V. P. Lequien poftre-

W (

mus Damafceni editor, & illuftrator : docet-

fu.

que admonitione operi adjun&ta , dialogum

1Iorty

huncDamafcenum contraManichzos fcripíifle ;

ah'o ]

quando fub Paulicianorum nomine in parti-

ftto i

bus Syriz, Leone lfauro imperante, propa-

Arlnen

gari, & corroborari ceeperant Manichzi.

$ls.

Tüte

XLIX. Quod ad Paulicianorum originem

pol

pertinet ;a Paulo quodam Samofáteno , cujus

777

Patria Samofata Syriz Euphratze (non eo

diny;

quidem Epifcopo Samofateno, a quo Paulia-

D7 dg

niftz feculi r11.) ad Manichzos Pauliciano-

ditojy

rum nomen pervenit ; quod is ex Syria in

D

Armeniam Manichzeorum hzrefim feculo vit.

Tü)gty

vel primus intulerit, vel propagaverit. Pauli-

L

cianorum ab hoc Paulo originem Photius his

dfïwmin

Verbis narrat : (I) Samofota urbs. ef Syrie , ubi

ji.

olin

(1) Phot, Hiftor. Manich. edit. Montfaucon, in Biblioth,

oislin. pag, 349,

(

Á

SQS (0 ) SQF

I2r

ylnr 4

olizz Manicbeorum: do&rina. Deo perofa floruit. — 0i

lum d

erat anulier. quedam suomine Callinice , que totum bu-

nb q

jus berefis ceuum in fe collegerat. Hec duos peperit

n Cubr

filios : alium Paulum, ahum foaumem appellarunt.

ia n

Hi non mimus deteflandee berefis ; quam uteri. proles

fs d*

defetlionis virus [ime ullo temperamento. acceperunt.

fs r

lllos vero , utpote Zmpietate preffantes , qui tum (in

ib

Syria) deteffandee fetle prafetiz, & m yflagogi evant,

d

.g ii

in Regionem /rimeuiacorum , ut wunc vocatit , ad pra-

, aj

l

dicandam impietatem mifevunt. — Ex preditlorum igi-

enpi

um altero , cui nomen Paulus , Pauliciani appellatz

": d

Junt.

Alü vero Manichzi Armeni Paulicia-

falogu

norum nomen (ibi fe tribuifíe dicebant ab

xipii

alio quodam pofteriore Paulo, non Samofa-

? at

teno illo Callinices filio , de quo füpra ; fed

Armeno, Gegnefii, & 'Dl'heodori patre , an.

u

ha.

685., Juftiniano II. Conftantini filio impe-

rante. De quo Paulo Armeno hzc Photius

pofíteritati mandavit: (1) Pauls quidum 4r-

origit

, 0f

auenius genere , cui duo filii evant , Gegnefius, C?* "Theo-

g d

dorus , fupplicio (ignis) quod toti apoffatarum ca-

u deffinatum ( Juftiniano) fuerat , fe fuga fub-

pl

wj*

ducens , im vicum fupra memoratum , Epifpaevin no-

$n

mine, veceptum babuit ; ubi impietatem di[feminave co-

nabatur.

b boc autem; Paulo pavs defe&onis mon

Y hf

i Y

j I

gunmima, G deteflanda. Mamicheorum natio. putot. fe

homþ l)

denominationem, accepiffe potius ; quam ex Colliniceg

fülüs.

j

[7] i

Quamquam fiquis contendat Mani-

$

chzos

(1) Phot. Hiftorv. Manich. edit, Montfaucon, in Biblioth.

ii Blbllmþv

oislin. pag. 361.

122

SQS9 ( 0 ) SOS

chxos Armenos propterea fe Paulicianos no-

p

minafle ; quod Pauli Apoftoli fe difcipulos

nlg

effe predicarent , ut noftra ztate Auguftini

Mani

difcipulos, & Auguftinenfes, etíi temere, ja-

fidan

Gitant fe Janfeniani, non repugnabo. Ete-

fugi

nim Photio, & Petro Siculo teftibus , (1) pri-

ficha

marii Manichzz hzrefis per Armeniam pro-

vhtuit

pagatores non imitatione tantum ; fed (in-

DAT

gulari uniuscujusque perfonz proprietate fe

quuli

Pauli difcipulos ad vitam iterum revocatos,

eudt

& a Paulo Apoftolo miffos, per fummam non

t

temeritatem dixerim , fed infaniam vendita-

tiij)

bant. ltaque Conftantinus Silvanum fe Pau-

äm/

li difcipulum e cineribus excitatum , Simeon

(ünt

"T'itum, Genefius 'l'imotheum , ad quos funt

Tif

Pauli Epiftolz, Jofephus Epaphroditum , Ser-

ius ''ithycum fe de cclo adveniffe affirma-

etitu

bant. His adde Juftum, Zachariam , Baha-

ruptu

tis (

nem, ex quo Dahanitz, ut ex Sergio Sergio-

Wl

tz funt appellati, quos inter magnz de pri-

matu difcordiz pugnz, & difcidia. Sergio

fuccefferunt difcipuli Michael , Canacares,

|

(ri

Joannes , "'heodotus, Bafilius , Zofimus, qui

ln

comperegrini dicebantur, omnesque fummo

Du

ftudio, & confenfü Armeniam Manichza pe-

Qul

fte corruperunt.

Sed quoniam Sergii men-

tionem fecimus ; non erit abs re declarare ;

T

US,(

qua ratione leCtio , & interpretatio Sacrz

Scri-

n

(1) Phot. Hiftor. Manich. edit. Montfaucon. in Biblioth.

oislin. pag. 350. Item Petr. Sic, de vana, & ftolid.

)*

anich. haref, pag. v819-

S$9 (0) SQ9

125

iC

Scriptufe, que vrr. jam dudum fzculo de

- Qu

vulgo, & plebe Chrittianis interdi&ta erat, in

Bu

Manichzam hzrefim Sergium detruferit. Rem

temmty

fa&tam verbis his narrat Photius: (1) Celebris

o D

Sergius Manicbeus, cum adbuc puer effit, o femina Ma-

Is (Ure

Wichea depravatus eff, que Sergio Evongelia legenda

enam p

obtulit ,

Cum. vero Sergius letlionem Evangeliorum

; fl JEI:-

mog ad leicos , fed ed Saeerdotes pevtzmere dixiffct ;

Jprictas: !

smuliev vafevvima , boc efl avtificium , inquit, $a-

Tevoct

cerdotum Chrifianorum 5 ue laici fimplices in. cogui-

TImam

üonem veniaut Déivinavuma verum. "lum calhda Ma-

n vendi

siehea interpretatur loca pluva ! Evangelü. fecundum

j fe P

bevefim Manicbeorum , &9 Sergium feducit.

Au-

Siimeot

diant hec Janfeniani, qui Novum przfertim

uos f

"U'eftamentum non modo vernacula lingua

imï 5865

editum ; fed malitiofa. etiam converfione cor-

j ?&W

ruptum, cujuscunque ordinis, & conditio-

a, b

nis Chriftianis, feminis, pueris, illiteratis ,

[iO SQW

rudibus , imperitis lependum efle prefcribunt.

i r

j

"

AE

)

L. Quod autem ad Paulicianorum do-

Cunrac

&rinam/attinet; hzec eadem omnino erat, ac

J

(!

univerfa hzrefis Manicheorum ; cui tamen

ff

]i

[1 jl

Pauliciani novos de fuo errores addiderunt ,

i

quibus . impietate nova veterem Manichzo-

fd

nro'u m

rum impietatem cumularunt.

Petrus Sicu-

deu

n

lus, qui cum Paulicianis Armenis non pa-

n

rum verfatus eft, id teftatum nobis reliquit ,

ii*

&t

e

i D

M

Cr) Phot. Hiftor Manich. edit. Montfaucon, in Biblioth.

oislin. a pag. 365. ad pag. 372.

124

w (0) v

fil)

de quibus hzc literis commendavit: (1) 3-

dem funt , nec quicquam divertunt a Manicheis: Dau-

QUCH[(

liciani , qui basce vecens a fe procufos. berefes affe-

D

vutt.

in,

Qui tametf a. Manicheorum impuritatibus fe

alienos di&litant y funt. tamen. dogmotum. ipfirum vi-

liL

gülantiffmi cuflodes , & propugnatoves.

Profe&to

ml

de duobus adverfis principiis zternis, inge-

m j

w fud

nitis ; de Deo bono, a quo omnia bona; &

de Deo malo , a quo mala omnia ; qui funt

Qontur

Confaf

duo cardines, quibus univerfa vertitur Ma-

nichzorum hzrefis , Pauliciani novi cum ve-

Ti

teribus Manichzis conveniebant omnino, de

verti

foant

quibus Petrus Siculus: (2): Prizwz , inquit,

dovums axioma ef], duo verum e[fe principia, Deum

if

L

malum , €9 Deum bomum ; aliumque. bujus mundi

ly: ]

conditorem, ac Principem ; aliumque futuri evi. Ea-

lu qui

dem omnino de Paulicianis narrat Photius,

|

Mil

cujus hzc verba funt: (3) Duo quidem princi-

d

pia, quemadmodum &9' Manichei, coufitentur. e[fe. ;

ln

ajuntque alium effe Deum. Patrem, quem ab umiverfi

Og

bujus poteflate eliminant , ac futuri tantum faeculi

lomj

jprpeviusn ipfi traduut 5 alium vero. Creatorem mun-

itQue

di, cui prafentis feculi imperium. largiuntur. — .

ïexz

vero Joan. Damafcenus in przclariffimo fuo

tetm

t0t nj

contra Manichzos dialogo Paulician

um Sy-

|

rum,

DT

!

(1) Petr. Sic. Hiftor, de vana, & ftolid. Manich. haréf

pag. 814.

Vl

V

(2) Pet. Sic. ibidem pag. 817.

R

(3) Phot. Hiftor. Manich. apud Montfaucon. Biblioth.

() l

oislin. pag. 351.

Q h

m

&Q? ( 0) 897

rum, quocum difceptando confligit, fic lo-

i:[)1

t D

quentem inducit: (1) JDwo dico rerum priuci-

pua, unum bomum , alteruss smalfm. — Ae bonusm. qui-

henjuf

dem , arbovem bouam . appello, que bonum onme con-

uniatu|

if

tineat , €9 efficiat , uec fructum malum edere. queat :

eualum. autegi , tenebras , corrupiionem , avborem sua-

B

lam , que analum. omme , vitiique genus omme faciat,

i, t

j o

nec fru&tum . bouum. ferre . poffit.

Ex duobus his

tque

. quit

contrariis principiis fimul permiítis, a

confufis conítare hominem Pauliciani a

d

Y-

n

mabant , ut apud Damafcenum his loquitur

yi a

verbis Paulicianus: (2) Bomi, melique commi-

omninu,lüi

fiio contigit.

a ex portioue boni anime ; t9 ex

i, I

moli fubflontia corpora prodieruzt. Et iterum alio

':/f/þl)ï, )n

loco : Deus, €9 sateria duo principia erant , ac

hj m

j v

lucis. quideu portio anima eft ; tenebravum autem, 9

sutevie opus, covpus. Porro comumiflio ad bunc smo-

X WGUH"

dwm contigit.

Narrat hic Paulicianus homo

v pïäï*ï"

jntu

longam, anilemque Manichzorum fabulam de

commi(tione boni , malique principii, ex qua

TE

homines prodierunt : mox iterum inculcat,

yantm/

atque concludit : (3) Ex Jomi portioze amima ;

u

& ex mali fubflantia corpora produtto funt.

Cum

Tf iil

autem ftatuiffent Pauliciani ex principio bono

j )

non nifi fru&tus bonos, & ex principio malo

a ^

non nifi fruCtus malos procreari poffe; hinc

r

O-

/]amCh ,

Cr) Joan. Damafc, Dial. contra Manich. num, 2. pag. 430.

tem, r. edit.

Lequien,

(2) ldem ibidem,

m

(3) Joan, Damafc, ibidem n. 28. pag. 441.

126

SQ9 ( 0.) SQ9

bonas actiones hominis ex principio bono ;

|

fintlt

D

contra vero hominis aCtiones malas ex prin-

cipio malo, inevitabili naturz neceffitate pro-

Aharif

dire affirmabant.

Pofitis autem contrariis

1lb a«

Qumvis

principiis hujusmodi neceffitantibus , liberum

i

arbitrium hominis funditus evertebant.

ts fig

t

LI. Reliquum eft, ut pauca quzdam de

T Y

Paulicianorum vita, moribus, & confuetu-

R—

dine percurramus , quibus Pauliciani veros,

| piti

germanosque Manichzos fe prodiderunt. Et

| Jahtare

quamvis picgátatis, fanCtitatisque venditatio,

flíltje

feveriorisque doctrinz, ac difciplinz oftenta-

lijti;

tio omnium hzreticorum, omniumque tem-

, Uratig

porum infignis admodum nota fit; in vete-

il (ui

ribus tamen , novisque Manichzis, quales

| Sæpe « i

Pauliciani fuerunt, multo fplendidius fe di-

EUY

gnofcendam exhibuit.

Paulicianorum qui-

li mþli

dem mos erat in fuis cum catholicis con-

p

greffionibus fingularem quamdam, & admi-

piett

rabilem fanCtitatem przefeferre , catholicos fe

| fCS, q[

predicare, catholiceque do&Grinz probato-

T yer

res, cultoresque mirificos profiteri. (1) — lll

Vrl

impuri, de Paulicianis Petrus Siculus inquit,

lDont

quando puimum cum . aliquo in difputationis certamen

defcendunt ;; quamdam prefeferentes . snorum. fan&i-

1t)

At

siopiam , ommüa catbolicorum degmota per aftum

fl

comprobant, Eousque facrilega, Paulicianorum

fi—

(l

W

A

ii

(1) Petr. Sic, de vana,, & ftolid. Manich. lueref, pag. 813

li

JJ

^b

P

W (o) w

127

D nv

fimulatio pervenit; ut, quemadmodum Ma-

&

nichzi veteres ; ad baptismi fontem , & ad

hg

Eucharifticam menfam cum Chriftiano po-

Contri

pulo accederent , feque cruce fignarent

e

3

, libet

quamvis baptismum , & crucem repudia-

Dant.

rent, nec talia falutem ullam conferre animz

arbitrarentur : in pane autem, & vino Eucha-

1uædamc

riftico nihil omnino Divini contineri doce-

rent.

Hzc enim a Photio de Paulicianis ac-

eonftt:

jani Y

cepimus, cujus hzc verba funt: (1) — Eriamfi

derum

Jalutavem. baptismum ve[puants fe tomen ipfum ad.

mitteve fimulant , futiliter. ovbitrantes . cvucem , &5

ventii

Y t

Laptismums corpori pvodeffe ; fed eorum vim, &

ique a

opevationem , uec ad amüme annudationem , mec ad

alias quampiam ejus utilitateus conferre avbitrautur.

n Ye

Sepe ex ilis non pauci im veuevandi corpovis , 9

3 qm

ius fe

Jauguims Chriflü Dei moflri communione funt; fed,

wt fünpliciores circuumvoéniont. tontum , ilis partici.

orum U

1

licis &*

pant. At vero fiCtam, falfamque fan&kitatis ,

j &3,*;

pietatis, feveritatisque fpeciem przfeferen-

tes, quod eft hypocritarum omnium, maxi-

yholi^

me vero hzreticorum, molliter , delicateque

s p

;( !

vivebant, ebrietatibus demergebantur , dif-

fluebant luxuria, in omnium libidinum luto,

y n

adverfante etiam , & repugnante natura, vo-

j u W"a.l

lutabantur, totamque vitam fordidis corru-

ptelis inquinatiffimam traducebant. (2) Eo-

r Dd

TUl

licianorum

lu

(1) Phot, Hiftor. Manich. edit, Montfaucon. in Biblioth

1

oislin. pag. 353.

(2) ldem ibidem pag. 354.

4

128

&S99 (0) &&P

vum vite gemus, inquit Photius, lidime plenum

BI

efh, plenum item nefandis impuritatibus , ac faditati-

jl

$6

bus ; que in quentem mom cadumt : mom utv "ujque n4-

squi

sure commiflionibus aullam mon. inemarvabilem olfta-

KC

mitates fine pudore admüttentes : tantummodo dici-

int, (

ts $i

tuv monmulos eoruzs a coitu cum motre abffinere.

Ebrietati autem, €?. luxui per totam vitam fe deduut,

j o

omnenque aliag aorum. corruptelom fe&ontin

Po-

fanil

ftremo ad nequitie cumulum preftigiis , can-

(U0s d

tionibus magicis, veneficiis, demonum evo-

Conmi

cationibus, Paulicianos, maxime vero Sergii

p

difcipulos, nefariam dediffe operam marrat

0ppi

Cel[is

Photius. ( 1) dSergns, inquit, djféipulos reliquit

apoflafie , zmproäztatz.rqne ue , qui in myfHcis male-

if [ij

ficis fuis , atque prafligs primas tenelamt.

Ne

-

f

autem in commune omnium odlum & uni-

tl

)

verfalem indignationem Pauliciani, Verl, ger-

M

manique Manichzorum . fücceflóres , incur-

ahogq

rerent ; füumma diligentia, & induftria clande-

N

ftino cultu j altoque filentio impiis , obfcz-

ld

nisque inftitutionibus , ritibusque fuis ope-

TO

ram dabant. (2) Manicbeorum , inquit Petrüs

pHHCI

Siculus , fuliginofo , cænofaque, Jpurcffimaque fe-

]Ibü

&a ab orbe toto propter cuvatiomis. defperationem ,

þlmmamgue impudentiam exagitata ab ipfismet he-

Nefa-

veticis alto filentio colitwr , ff obfervatuv.

ria vero myfteria füa, arcanamque do&trinam

non

(r) Phot, Hiftor. Manich. edit. Montfaucon. in Biblioth,

—ä

Coislin pag.

(2) Petr, Sic, de. vana, & ftolid. Manich. heref pag. 816.

(j l

129

WOv ( 0 ) w9y

li jita

non modo fociis füis peregrinis ; fed familia-

d j

ribus etiam fuis occultabant : nec ea, nifi pau-

(trimpem-

cis quibusdam, iisque, qui in Manichza im-

B j

pietate. plurimum profeciffent, communica-

mimud d

bant. (1) Id maxime fludent , de Paulicianis Pe-

re ii

trus Siculus inquit, ze /oera fua , &? berefes

m j dl

palfzm. omnibus , eriam fuis , mon dico peregrimis ; Jed

mur. D

familiaribus enuncient. .. Cum paucis ila tantum , €9,

lii

quos 3m impietote plus ceteris fcumt Jïrow.zovz'fe ;

comumticant.

OR ü'ü:

Qui plura de Paulicianis, eo-

yer X

rumque propagationibus, de conditis ab eis

Ym n

oppidis, de civilibus , bellicisque rebus ab eis

7 rfïqïl.ff

geítis, de eorum Principibus , Ducibus, ex-

curfionibus, puguis, czdibus , fappliciis de-

yfi v*

Á

i

fiderat ; przter fupra commemoratos Pho-

, Y

tium, & Petrum Siculum, confülat Zona-

h

n

ram, Cedrenum, Euthymium in Panoplia,

v6ll

, II

aliosque rerum Ecclefiatticarum Scriptores.

i clandï

Nobis fatis e(t demonftraffe, Paulicianos Ma-

nichzorum fucceffores fuifle : przfertim ve-

iS, 0

! fus (*

ro in capitalifimo illorum errore, de duplici

v

principio contrario neceffitante : quo pofito

liberum arbitrium hominis & everte-

ífrth

bant fünditus, & evellebant

,/ frggin;alïdla

radicitus.

i !

U dg.

r N

jodtrin

j

CA-

(1) Pet. Sic. de vana , & ftolid, Manich. haref, pag. 816.

g p

150

XQ9 ( 0 ) 889

C.A.P UJE UE

Manid

Thrac

De Alligenfibus Mauicheorum Juc-

) V.

»

ce[Joribus.

u

fMs

auliciani, qui & Manichzi, a purita-

T

LII. P

r

te morum , quam impuri ja&tabant ,

Cathari ; ab Alba vero Augufta, vel ab Albi-

hY

gefio, Albigenfes in Gallia ; Paterini autem in

totit

Italia , a patientia fortaffe , vel potius duritia,

—

of

quam oftentabant; aliisque locis nominibus

fenu

&in

aliis appellati funt. Nominibus pluribus hos

fignificatos indicat Concilium Lateranenfe Ill.

&A

( 1) Ip Guafconia , llisefio , & partibus . "Tolofomis,

Itaque

inquit, & alis locis bereticorum, quos alii Ca-

fürüm

thavos , alii Patrinos , feu Paterenos , alüi Publicanos,

fenq l

(fortaffe Populicanos) ]i alis mominibut wo-

Betfes

cant ; imoaluit daumota perverfitas. . Jam dudumi,

t i

a fxculo fcilicet 1x. cogitaverant Pauliciani ,

Ww.

Petro Siculo tefte, ex Armenia in Buleariam

fioly

irrumpere. (2) 4b ipfismet Bapiüs.t9 delirentibus

()

cognovi, de Armenis Paulicianis in

quit : quod €

Qul j

o conciliabulo wiffuri effent , qui in Dulgaria, quos-

q.uæ |

cumque poffent, a Catbolica veligione ad fuam execra-

Wt

taytb, C9 mefariemm fefham avevteveut.

Ex Syria

hn d

autem feculo vur. Conftantino Copronymo

frag

Ma-

Q5 C(;;xcil. Lateran, IIL. an. :179. fub Alexandro Ill.

can. 27,

(j)

()

Pe*r

(2) Petr.Sic, de vana, & ftolid. Manich, heref. pag. $14.

i

1N

T

U

S$9 ( 0 ) 889

151

[

Manichzorum Patrono , in Bulgariam , &

T'hraciam Manichzos penetraffe au&tor eft

737

(1) V. C. P. Lequien. Ex Bulgaria autem ,

[]

& proxima etiem 'Phracia, Paulicianorum,

feu Manichzorum errores in Galliam hac per-

, 1 pint

venifle via, atque occafione tradit Petrus de

Marca. (2). Cum enim Pranci exeunte fxcu-

pb

] 44l-

lo.x3.

Hierofolyma potiti effent , & ne-

] u ?n

gotiandi caufa

frequentem cum — Bulgaris

js üntà

confuetudinem haberent ; Bulgarorum hau-

vorninio

ferunt errores, quos.in Galliam deportarunt,

ribus 1

& ineunte fzculo xir.. T'olofates, Aquitanos,

nenfel

& Aurelianenfes Manichza peíte infecerunt.

faljfitiy

Itaque cum ex Bulgaria in Galliam Paulicia-

alit Ct-

norum, feu Manichzorum errores advenif-

illicaat

fent; hinc fa&um eft; ut Cathari, feu Albi-

genfes Bulgari vulgo, & communiter appel-

wbut ?

lati fint. De Philippo Augu(to , qui exeun-

du

auliciïmi»

te xit. feculo regnavit in Gallia, hec Alti-

fiodorenfis Monachus pofteritati mandavit :

3ulgeri;f£

d

(3) Hareticos, quos Bulgaros vocant, vehementer feu-

duit. infideri. De Bulgarorum autem hzrefi,

j;

quz ztate Philippi Augu(ti per Galliam ma-

| ;1?'!171 N.

xime graffabatur, hec habet

*

*

Per idem tem-

ium a

pus Bulgarorum berefis exfecranda , evvcvum omnium

[* NI

J

Jex extrema , wultis ferpebot. in. locis , tamto nocen-

| u]l*ï

I

lus ;

r ?

)

f

(t) P. Lequien. Admonit. in Dial. Damafc. eontra Manich.

x

T

(2) Petr. de Marca in Hiitor. Bearnien. paz. 3. edit. Rader.

(3) Robert, Miorach. Altiliodoren. in chronolog. ad an.

j n

I18o.

152

W (o) w

docti

gius; quatto latentiu$. -Sed imvaluevat maxime in

zevra Comitis "Tolofani , 9 . Princmpum vicinorum,

Tiüci

naum

Cum igitur Bulgarorum hzrefis eadem eflet,

ac here(is Manichzorum ; Albigenfium au-

pf

Monet

tem errores iidem effent, ac Bulgarorum, qui

Dui d

idcirco Bulgari appellabantur; ex eo jam de-

ducitur, Albigenfium hzrefim eamdem fuiffe,

tl

ac hzrefim Manicheorum ; eosdem geminos

n jrin

fetus, atque hzreditarios fuifle Manichzo-

lit, t

rum veterum fucceflores.

Communis ad-

WtQr

nid

modum eft hzc fententia, quam tuentur prz

ceteris VV. CC. Bofluetus tom. 2. hiftor.

t /

COff]

variat. lib. x'. pag. 124. & fequentibus. RR.

S. P. A. M. P. Richinius differt. .:. de Ca-

L

t£har. cap. r. num. 1. pag. 15. P. Petrus La-

/!i/'iæt,

-

QUf

zerius S. J. Exercit. de Hzref. Albigen. cap.

—

1. pag. 2.

lt «

lin

LIII. Ex fumma autem convenientia, &

.

confenfione do&trinz facile eít demonftrare,

NI

077/æ li

Albigenfes , feu Catharos fe veros, germanos-

que Manichzos prodidiffe. Etenim, V. Mo-

uf

neta tefte, Catharorum :etate zquali , cujus

Ialiorm

lg

egregium contra Catharos opus, Chriftianz

reipublice bono, RR. P. "Thomas Augufti-

Em

nus Richinius S. P. A. M. e diuturnis tene-

bris in lucem optatam edidit, & eruditiffimis

differtationibus , doCtiffimisque adnotationi-

bus illuftravit, V. inquam Moneta tefle, Al-

'Wgne

NI

(x

igenfes , quemadmodum & Manichzi , duos

Ü

do-

J l

b

w (o)Wy

1553

thtX d

docuiffe contrarios Deos, & duo contraria

iL

principia, bonum unum, a quo bona omnia;

dem d

malum alterum, a quo omnia mala, res eft

fiam d

perfpicua, atque explorata. Hec enim apud

um t

Monetam . Albigenfium doé&trina erat : (

Dwuos effe Deos 5 um principium , £ caufomm in-

um

lem ff

vifibilium nobis, 6 ommünm bonorum ; alterum ve-

o principium , €9 caufoms ommium vifibilbum molis

1 ptit

Manictre

bic , €9 omnium malorum- . Capitaliffimum hunc

muis d

errorem, quo univerfa vertitur here(is Ma-

nichza, Divinz auctoritatis abufu propugna-

jentur

1, hi

re Albigenfes non verebantur; de quibus

fllbllï-RR'

commemoratus fupra Scriptor egregius: (2)

d probandusm, inquit, Jfaum nefandiffimum errovem ,

, d

otrus L

Jcilicet, duos effé Deos ; umwm principtum , &9

caufam vifibilium uobis, €9 ommium bonorum ; al-

gut. q

tevum vevo principium , €9 caufam. vifibilium noblis

bic, &9 omnium smalorum , inducunt. illud. Ecclef. 42.

25. Omnia duplicia, unum contra unum.

xientis!

P ommia evgo duplicia ; ergo duo Di, duo vegna,

nonttt

T

due curie , due creationes , una. vifibilium , alia in-

germ'

vifibilium , €9 f de alüs.

Accedunt eodem

n,!

[ :][0'

D

aliorum teftimonia Scriptorum : quanquam

Jali ] cujllS

in re non dubia utor fortaffe teftibus non ne-

(

ceflariis. (3) — Quidam berefiarche , Cefarius de

p A

3

yns t

Al-'

li

j

(1) Monet. adverf, Cathar. lib, r.

daot

i

:.

edit. Richin.

.ca-p. , $. Y. pag. 7.

j

(2) ldem ibidem.

lt

7.'

Y

L.'

p

M

(3) Cafar. diftin. v. cap. 21. Biblioth.

Cifterc. Teffier.

Chæi:d

y

tom. 2. pag. 13$.

134

«Q9 ( o ) NQ7

Albigenfibus , collegerunt puntla ex. dogmate Ma-

"j

yicba .

Duo credunt eum Manicheo princi-

;irq;z 0

pi«, Deum Lonum , €? melum: Deum; id eft , diebo.

Jum , quem dicunt omnia creave. corpora ; ficut Deum

n

bonum , animas.

Item Petrus Monaclhus Coc-

Abip

Vetus

nobii Valiium Cernai, alter Albigenfium hi-

ftoriz antiqui(fimus Scriptor:(1) Pro fcen-

Cutior

dum,de Albigenübus inquit, 4uod beretici duos

Tifen

dio]

eonflituebant. eveatores : imvifibilium feilicet , quem vo-

eabant bengmum Deum ; €? vifibilium , quem mali-

dttie

nuz, Deum mmeupabout. Sed ad Monetam me

Tif

refero.

Ex duplici illo contrario principio

Tienf

|

Albigenfes, ut Manichzi veteres, nullum

|

tifim

effe in homine arbitrium liberum contende-

fers

'

bant. Si enim duo contraria principia funt,

tffto |

bonorum unum, alterum omnium malorum

Chïi&l

caufa ; fieri non poteft ; ut ab uno, eodemque

Va

arbitrio libero bonum , & malum proficifca-

Y

tur.

Sed audiatur Moneta , ubi hanc fibi

C".»rij

pertractandam contra Albigenfes proponit

tufi

materiam :

De libero arbitvio , €? unde bevetici

24 [71

ipfum conantur deffruere.

Ad hanc autem quz-

i gþ'

ftionem , (2) Prius videamus , inquit , quare mo-

Vero

t [int ad boc negandum.

Hujus vei caufa uma ef :

Tenfr

quie , fi populus Dei babevet liberum. arbitrium ad

(if

atrumque , [cilicet d. bouum, &2 malum ;. ab eodem

Joute , € ab eadem natura effet. bonum, €? malum ;

Jie ergo mom e(fet uece[fe ponere duos Deos, quovum

VN

911$

]

C1) Petr. Vallicern.

ï

3;?

Hiftor. Albig. cap. 2,

4

!

(2) Monst.,

adverf. Cathar. lib. 1. Cap. $. $. x. pag. 63

(4

135

(o)u

'ognme [

umus effet pvzncipium ommis

boni, alius effet princi-

"

de p

j)iu?n 0Jmnis malz'.

9

d ejl, 'ä'*'x

;f n

LIV. Praeterea, ut Manichzi veteres, fic

ydins (

Albigenfes, qui & Cathari , '"T'eftamentum

enfüm

vetus Deo malo tribuebant. (1) Haretici , qui

Drmft

Catbari vocamtur , inquit Moneta, Deum veteris

ln

"Teflamenti. datovem vepr-bare nituntur.. Ec iterum

1 ( W*

alio loco: (2) .Sic objiciuzt , inquit , beretici , vo-

Y

lenies per mendacium offendere 5 quod. Deus. veteris

Jretart !

Teflamenti fuerit. smolus.

Petrus vero Vallicer-

| priny

nenfis Albigenfium rerum hiftoricus accura-

; nulit

tiffüinus hzc de ztatis fuz Albigenfibus lit-

ontend

teris commendavit : (3) Novum Teffamentum le-

ja fürt,

signo Deo ; veius vero maligmo tribuebant.

De

mlorurt

Chrifto autem Domino, ac de Beata Virgine

Maria in eodem errore erant, in quo veteres

o

Manichzi. (4) Dicust , Moneta te(te , quod

1'0505?

a?

Ciriflus non. babwit vere corpus bumanum ; fed pban-

toflicim , id eff , quod appavebat noffre nature : €7

qui.

ex boc oportet eos dicere, quod non fuit veve bomo,

"1.

Inter ceteros

u

idefW, ejusdem fpeciei mobiscum.

vero errores, de quibus in Concilio Aurelia-

n

y

'

nenfi Albigenfes, tanquam Manichzi novi,

jj

a,þ;;yi:m) :

accufati funt , etiam error hic numeratur : (5)

I 4

bvi-

n

)

j

(1) Monet, adverf. Cathar. lib. ?. cap. 6. pag. x43.w

2

, .lzm'ïlü

(2) Idem ibidem pag. 163.

,

(3) Pctr. Vallicernen. Hiftor. Albigen. cap 3.

(4) Monet. adverf. Cathàr. lib. 3. cap. 3. $. 2. pag. 247.

(5) A&. Conc, Aurelian. an. 117. tom. 2. fpicileg. Dacher.

im

yu 5,*

156

X5 ( 0) 899

Civiftum de Virgine Maria non effe natum , mec vere

Tete

1

Chriftianum vero

EU

polP«m , anortuum , fepultum.

baptismum non fecus, ac Manichzi veteres,

fnguen

rejiciebant. De baptismo ab Albigenfibus re-

jpnit

pudiato hzc habet Moneta : (1) C Venera-

Cutra.

'

hA Óacramento (baptismi

bereticus nequiter

titi

contvadicens , ait

quod mibi] bomimi conferat ad

t

Jalutem. — Dicit enim ; quod. mec peccatorum vemiffo ,

aneth

nec Spmitus San&i gratia in eo conferatur.. Petrus

füm.

vero Vallicernenfis hec de ztatis fuz Albi-

W,

genfibus tradit : (2) .Saeramenta Ecclefie adeo

Àni

anmullabant ; ut facri baptismatis undam ab aqua fu-

Tutt

viali gon. diffare , publice dogmatizarent.

De Ma-

trimonio confentiebant veteribus Manichzis

[

Albigenfes. Audiatur Moneta: (3) Nuuc ci-

lnl

dendum efl, inquit, de Matrimonio, quod ef legi-

li

tuna conpunélio maris, €9 famine, indrviduam vite

Q

confuetudinem vetinens.

Ipfi autezm beretici confue-

W

tudinem iftam ilegitimam: dicunt , id eff , coutra Dei

K

legem : quovum error ex cwmofo fonte devivatus efl :

fer

quia credunt. corpus snavis, €9 femine a. diabolo Juiffe

t

Jatfum , €9' membrorum. pudendorum. diflindlionem :

lilen

unde ommem cavnalem conculitum. damnalbilem . di-

inqm

ceuit.. Poftremo Metempfychofim , id eft, ani-

Ifh'(/m

marum de corpore in corpus translationem,

dffædez

quz Pythagoram habuit auctorem, Albigen-

ftii j

Íes cum veteribus Manichzis docuerunt.

LT

Hae

(15) Monet,

(2) Petr, V

adverf. Cathar. lib. 4. cap. 7. $. 1. pag. 277

W.

(3) Monet.

allicernen. Hift. Albigen. cap. 3. tom. 7

()5

i

adverf. Cathar, lib. 4. cap, 7. s. 1. pag 315*

1j

J u

157

u9 (0) XQ7

NT

n

D

Hzc enim de Albigenfibus, qui & Cathari

IN

nominati funt, tradit Moneta : (1). Ipfi d-

21 Vens

fünguentes inter animam , & Jpiritum , dicumt: quod

enfibu

Jpiritus mou vadit de corpore in corpus 5 fed amima.

Qu Vr

Contra fe igitur. loquuntur. 5 cum. dicunt , quod fjt-

QUf neqai;.

vitus , qui in illo ( Eliz) corpore fuerat , poffea fue-

Praterea inter

Qut t

vit ip corpore sfoanmis Baptifhe.

F f

j

E

J

!

anathematismos , qui Albigenfibus ad Eccle-

. M

fiam venientibus pronuntiandi przfcribeban-

fs M

tur, hic etiam legitur apud 'Tollium : (2)

Anathematizo eos, qui Metempfychofim ad-

m

ahapi

mittunt.

Do

LV. Quod ad Catharorum, id eft, Al-

faniclas

Juc a

bigenfium vitam, mores, & difciplinam per-

' e[i legï

tinet; hzc illis paria, & communia, non fe-

cus, atqueerrores, cum veteribus Manichzis

um lt

fuerunt.

Etenim , neglecto die fefto Pafchz,

ii a

qutira P

emortualem Manichzi diem folemni ritu,, eo

fere tempore, quemadmodum Manichzi ve-

rionttt f

j

teres, celebrabant.

'Talia de Catharis Colo-

m

nienfibus Eckbertus narrat : (3) Chriffianis ,

if

inquit, Pafcba celebrantibus., vel negligenter. boc ce-

d

lebvaut , fü inter ipfos funt; vel occafiones: querunt

ld Cn)!*w

difcedendi de amedio eorum , quifus cobalitant ; ne

lao

eum, eis folemmisave cogantur.

Celebrant autem pvo

, Abet

jl

€o quoddam . aliud foftum , im quo occifus eft bevefiar-

[42]7À

y

r

(1) Monet. adverf; Cathar. lib. 5. eap. 1. $. 3. pag. 231

.Lf !

(2) Apud Tollium pag. ra38.

,

(3) Eckbert. Serm.. 1. de Cathar, Colonien.

1 p

158

SQS ( 0 ) SEP

cba eorum) Manicheus , cugus procul dubio bevefim

b

Jedantur.

T

Continentia autem a cibis, quos

natura malos putabant , non parum Miani-

aj

chzos veteres imitabantur. Hinc fponfio il-

qtabar

las

la, quam a novis difcipulis in pregem fuum

recipiendis exigebant, de qua Reinerius apud

jj

Martene : (I) Promittis, quod de cetero non come-

fiïfif, [

des cavues, gec ovd , mec cafeum , nec aliquam vi-

Tif

uram 5 mifi. de aqua , &g Higno 2 Et pro aqua intel.

RUT

lgumt pifres , €? pro Higmo oleum. Effrenatiffi-

dica

Wint;

mam autem Albigeníium in omne flagitium,

adverfante etiam, & repugnante natura, libi-

d

dinem non fecus, ac Manichzorum veterum,

| du

his verbis declarat Lucas "Tudenis: (2) Ef

^

f

Jeruntur effreues per varia defideria carnis, 7 mulla

moc?oa efW deletatio , quam mon pertranfést eorum

huxuria.

Ahutitue filius mmatre , frater. fotre , &

peter im fiha iurpitudinem. operatur.

Quod au-

tem impium maxime, & .facrilegum eft ; ad

exemplum veterum Manichzorum effufiffi-

mam in omnem voluptatem libidinem prz-

ftigiis exfecrandis, & dzmonum evocationi-

bus, & obfecrationibus cumulabant. "T'eftis

locupletifimus eft Arefaftus , vir inprimis

clarus, & nobilis, qui de Catharis, feu Al-

bigenfibus ztatis fuz in Concilio Aurelianen-

íiinter flagitia cetera , hzc ab eis proxime

— RRR €

a-

CD Edmund, Marten. in

"

Thefaur. Anedo&. ad.' calcem

lib. Reiner.

(2) Luc. Tuden., lib. 3. adverf. Albig. eap. j.

i

^

um

SQS ( 0 ) 899

139

tin lf

fa&titata apud Patres aniplifïimos narrat : (1

Dis u

No&urnos agebant comventus , in quibus finguli lu-

"um Xo-

cernas tementes nomnuua Demonum inflw Litamie ve-

poii

citabant , donec. Desnon fub. forma. cujusdam. beflio-

vt fun;

lhe eis apparebat : quo confpe&o, extin&lis luceruis

Rrius gt

promifeuasm. libidinem. exercebant , mll confanguini-

10 1000 (08

tatis , aut voti babita vatione.. Matreza etiam , aut fo-

