?U

matim attingam. (1) Narrabant quinque effe

elementa in totidem tenebricofis antris con-

Wi«

hi

clufa, fumum, tenebras , ignem , aquam,

p

ventum, quz ad tenebrarum gentem , tan-

quam ab ea amputata membra, pertinerent.

n

dl

Ín fümo autem animantia bipedia, unde ho-

Ea

mines ducunt originem , in tenebris ferpen-

tia, in igne quadrupedia, in aquis natantia,

nirat

I

in vento volatilia gigni, & habitare dicebant.

n

Ad opprimenda autem quinque hzc elemen-

ta mala Deum bonum totidem elementa bo-

T

al

na, partes naturz fuz , immififle, in eaque

B

pugna fuifle permifta ; fumo, aerem ; tene-

bris, lucem ; igni malo, ignem bonum ; a-

, d

jrai

quz male,aquam bonam; vento malo, ven-

uod ad terrzmotus per-

; ff

tum bonum. (2)

tinet caufam, docebant, Omophorum nefcio

| teFa-

quem, ut de Atlante fabule ferunt, terram

!egm:l;

fuis humeris fuftinere, qui gravi pondere fa-

j i

tigatus interdum tremit; vel levandi laboris

2

gratia, ex uno in alterum humerum terram

transfert.

His autem de caufis terremotus

Dice-

quandoque contingere affirmabant.

2

fudo-

bant preterea (3) pluvias, & imbres

erilli

rem

uf

(1) Aug. lib, 3. Confeff. cap. 7. num. 1'. tom. 1. Item

jodis

lib. 2. de Morib. Manich. cap. 9. num. 14, tom. r.

ltem lib. de.Haref. ad Quodvultdeum hzref. 46.

j

tom.

ff

(2) Titus Boftren. lib. 1. adverf. Manich. pag. 883. Tur-

bo apud Archel. Difpat. adverf. Manich. edit. Va-

lef. ad calcem tom. 2. Hiítor. Ecclefiaít. pag. 391.

;ref. 46'

(3 Cyril. Hierofolym., Catech. v1. num. 34. edit. Touttee.

78

«S994 (0) 99

rem efle nefcio cujus elegantis puelle czle-

ftis petulantem juvenem de tenebrarum gen-

te fugientis

Hac autem , inquit Hierofoly-

mitanus Cyrillus, ;» Manicheorum libris Jcripta

futit.

Ea nos lepims , dum mawromtihlus molumms

fidem. od ilere, . Poftremo (1) Solem, & Lu-

N

am naves quasdam in curfu effe ; & Lu-

nam quidem faCctam ex aqua bona, Solem

o

vero ex igne bono, ambasque naves ad ex-

jli

portandas in Regnum lucis fugaces Divinz

t

nature particulas , quz affidue e terrenis

T

corporibus evolant, deftinatas. Crefcere au-

f

m

tem Lunam .-cum oneratur 5 contra vero

&

decrefcere, cum evolantibus Divinz naturz

Ate

vaporibus in Solem exoneratur.

Pratereo

l

4

ceteras de rebus naturalibus Manichzorum

Ti

ineptias, nec paucas, nec minus, quam fu-

Yerb

periores, ridiculas, & ad graviora, at-

f

que majora progredior.

N

t£i

C02

-*

ZA

if

ZNS

5»

Q?rt

(

ECCI«

N

G

(&

Chæg

9)

JWHW?i

[/

d

jl

1

Ti

|

CA

kmnz;

!t

(3) Auguft. epift. «5. ad Januar. cap. 4. num. 6. tom.2.

kem lib. de Hxref; ad Quodvultdeum hiaref. 46. tom. 8«

(

uG (0) u95

79

ls

CAPUT VIPE

9l

ä

l-

De Vita, Moribus , 69 Rehzgroue

1 PIJ

Jtni

tUtl

Manz'chæqrum.

I

XXXIV. TNveterata hzreticorum omnium ;

Lu-

przfertim vero noítrorum tem-

QIem

orum, fraus eft, ad faciendum fucum fim-

Qq

plicibus, & ad decipiendos incautos excogi-

I

ia

IN

tata, tum pietatis, integritatis, continentiz,

T

maxime vero intolerabilis feveritatis fi&ta, &

T OT

fimulata oftentatio ; tum querele lugubres,

| VO

& acerrimz vituperationes de intolerabili laxi-

Vatutt

tate dodtrine, morum, & difcipline , quz,

ACereo

his au&toribus , univerfam fereEcclefiam cor-

orufi

rupit.' Hec autem fraudulenta fállacia uno

m

verbo Hv Pocnisrs vulgo dicitur. Hujus-

i

modi vero deteftabile vitium infigne prorfus in

Manichzis hzreticis fuit.

Ad coercendam

temerariam hanc Manicheorum jactantiam

coa&tus eft Augu(tinus duos in lucem edere

egregios libros , quorum unus de Moribus

Ecclefiz Catholice , alter de Moribus Mani-

cheorum infcribitur: (1

DBaptisatus cums Ro-

me e[em, inquit S. DoCtor , uec ferre. tacitus pof.

Jem Manichbeorum. jatlentiam de fl

£. fallaci con.

Unentia , qua fe ad imperitos decipiendos veris. Chri.

flianis , quibus comparandi nom faut , infuper prefe.

(A

vunt , feribfi duos libros , umuin. de suoribus Ecclefi

6^

r

p

Cr) Auguft, lib. , Retea&t. cap. 7. num. 1. tom. 1

tof.o

80

«Q9 ( 0) WOP

Cotlolice ; alterum de. Moribus Manicheorim. . Fi-

d

C&am , fimulatamque Manichzorum cattita-

[

T

tem , & continentiam (1) multis in locis Au-

gufítinus exagitat ; nec efle Chriftianam vitain,

ciah

quam OPcentant; nec eorum immores cuam eo-

p

rum lingua, teftibus adhibitis, quos corrupe-

rant, convenire demonftrat. Caveant a blan-

j

dis Manichzorum verbis, a fimulata mode-

Quf

ftia, a fi&a animi demiffione , auditores fuos

Qlri

admonet Hierofoly mitanus Cyrillus ; (2) quo-

t

tiam ferpentes, ut inquit, funt, & genimi-

U

)

na viperarum.

L

Leo autem Magnus (3) ad

Chriftianum populum verba faciens, ne fi-

[

dem habeat Manicheis, monet; quod fimu-

77

lata pietate, ficta caftitate, decantatis jejuniis,

lts

fordidis veftibus , illitoque vultus pallore,

t

fucum faciant fimplicibus, quo decipiantur

Id

incauti. Petrus autem Siculus, (4) teftis de

pvf

vifu, narrat Manichzos, etfi parafitos , ut fe

n

jejunantes fimularent, faciem fibi aquis atro

m'xæ,

colore tin&is inficere confuevifle, eaque frau-

bt

de

ldtes

[füpn

(5 Auguft. lib. r. de Morib. Eccl, Cathol. cap r. num.

m()do

2. tom. r. ltem lib. s. contra Fauft. cap. 5. & rt.

tom. 8.? Item lib. de Contin. cap. 11. num. 26. tom.

AQle

6

1tem lib. z. de Morib. Eccl. Cathol. cap. 35.

h

num. $o. tom, 1. Item lib. 6. Confeff. cap. 7. num.

Tünie

II, tom. I.

AC Q

(2) Cyril. Hierofolym. Catech. VI; num. 2c, edit. "T'outtee,

lul

(3) Leo M. Serm. 23. cap. 6. tom. 1. edit. Cacciar. ltem

4) Serm. 33. cap. 5. tom. r. edit. Cacciar.

Petrus Siculus Hiftor. de vana, & ítolida Manich.

&reí, pag. 819. tom. xvi. Biblioth, PP, edit, Parif,

NI

D

É

81

Q (o) r

de durioris vitz feveritatem , afperitatemque

lt

oftentarent.

In his autem Manichzorum

M ll

moribus non abfimilem omnino formam , fa-

It

4ill

ciemque vides, excepto vultus pallore , hy-

1 0

pocriüis Janfenianz.

rü

bhn

XXXV. At perditi Manichzorum mores

nol

difcrepabant omnino a feveritate vitz, & do-

! lu

&rinz , quam fallaciter oftentabant : (1) JVo-

l

vem,inquit Auguítinus, azzos totos mogna cu-

INullus suili Eletlo-

j

va, C? diligeutia vos audii.

3) aö

vum inotefcere potuit , qui fecundum bec. precepta

(

aut mon deprebemfus im peccato , aut certe füfpicioni

jii

Jibditus fuerit.. Hoc autem loco narrat Augu-

[

ftinus locupletiffimus teítis tum de vifu, tum

Yo

a certiffimis nuntiis de auditu, non modo E-

'

pl

lectorum , qui fingularem vitz aufteritatem

j

profitebantur ; fed illorum etiam Epifcopo-

u

rum, qui apud Manichzos fingularis fancti-

js

tatis, & feveritatis fama prz ceteris emine-

o [f

bant, rixas, maledicentias , calumnias, ebrie-

i

tates, Voracitates, effrznatas item libidines ,

ftupra facrarum virginum , adulteria, non

fiüfd

modo occulta, & privata ; fed publica etiam,

& Jf

atque notoria, caum maxima piorum homi-

, of

minum offenfione, querela, ac dete(tatione.

p o

; f

Hzc autem flagitia adeo tetra, & obfccena,

[

i(/7]

Auguftino tefte, quod proprium hypocrita-

]

rum

fonid

(r) Auguftin, lib..2. de Morib. Manich. a cap. 19. ad

P;L h

20, 4 a num. 68. ad 74. tom. 1

82

WP (o) 5

rum eft, fub fallaci, fimulataque fpecie fe-

hi

i

verioris vitz , & doCtrinz, fingularisque con-

tinentiz , & fan&titatis , a probatiffimis Ma-

(und

nichzorum Ele&tis, & Epifcopis exerceban-

??( (i

tur. Cum autem Manichzi, quod omnium

(fity

hereticorum eft, maxime vero Janfeniano-

f

rum , exprobrarent catholicis corruptos , de-

qu

pravatosque Chriftianos mores ; iniquam il-

(U]

lorum accufationem Auguf(tinus redarguit,

lil

quod Manichzorum plerique in tam eorum

Jj

exiguo numero, ac pene nullo, illis ipfis fla-

o

gitiis obftri&i eflent, quz in paucis quibus-

þl [/

dam ex innumerabili pene Catholicorum

tbf

multitudine reperiri, mirabile omnino non

AU0f

eít. (1) 2 multi, inquiunt, Chriffiai catbolici

ff

vocenttur 5 69 funt. adulteri , vaptores , avavi, ebriofí,

adexp,

9 guz'dguid aliud fame do&hring adverfotur. — Quid

j

autem inter vos, Auguftinus refpondet, in tam

p

exiguo, ac peme mul mumero veffro ? Nonme pleri-

abla

que furt. toles ? Przetereà. catholicorum do&tri-

10

na non alios mores przfcribit, nifi pios, &

at

fan&tos : contra vero do&rina Manichzorum

ft a

turpiflima przfcribebat flagitia, hisque ad-

fitis

verfante , & repugnante natura , quodque

E

impium maxime atque facrilegum eít, falfa

ï:if[]æg

pietatis , & religionis obje&a fpecie, Audi-

hcs "

toribus fuis exercenda füadebat.

Hzc au-

tem ita tetra fünt , & obfcena ; ut nonnifi

Au-

W

d

Qu

(1) Auguftin. lib. 20. contra Fauftum cap. 23. tom. $.

Q

W (o) S85

835

3

Auguftini verbis ea proponere audeam : (1)

Ql«

MNonse , inquit , vos effis , qui filios gigueve eo,

! MJ

quod amime ligentur im corpore , gravius putatis ejfe

d-

peccatum ; quom pfum concubitum ? Nonne vos

ii

effüs, qui folebatis waonere ; ut, quantum fieri poffet, ob-

Qf

fervavemus tempus , quo ad concubitum mulier apta

X

effet , eoque tempore a conculitu temperavemus ; ue

nj

carni agüma implicaretur ?. Ex quo illud fequitur ; non

liberorum procreaudorum . caufa , fed. [atiande libid;-

Til

qfurt

5is, babere conjugem cenfeatis.

Item alio loco :

3

(2) Hoc maxüme im conjugio deteflamimi, quod fiüii

ii

jrocreantur 5 ac fíc. Auditores veffros , dum cmvent,

orum

ue famine , quibus suifcentur ,. concipiant ; etiam a-

o

) 101

xovum. adulteros. faciatis

Veffra lege me-

dl

tuentes, ne pavticulam Dei . fui fordibus carnis officiant ;

ad explendam tantum libidinem feminis impudica con-

')'jï'lmþs

QuiJ

jun&ioue mifcentur , filios autem imviti fufcipiunt ,

nl

propter quod folum. conjugia copwlanda funt.

Quo

p p

ablato swaviti evumt tuvpiter omatores , mmeretrices

uxoves , tbalam formices , [ocevi lemones.

Quid

do&ri;-

, ?

autem , Au&toribus Manichzis , preftandum

oril

fit a maritis; ne conjuges prolem concipiant 5

i d

fatis aperte, fervata verecundia, fequente lo-

co Auguftinus fignificat. (3) Perverfa lex Ma-

u

&if

nicheorum , ne Deus eorum, quem ligatum :m omm.

r

hd

bus feminibus plaugunt , im conceptu femine av&ius

2

col-

g i

Àr

(1) Aug. lib. 2. de Morib. Manich. cap. 18. num. 65j.

tom. J.

(2) ldem lib. 15. eontra Fauftum cap. 7. tom. g.

(3) Hem lib. 22. contra Fauítum cap. 3o. tom. 8.

g h

—

84

WOj (0) w

colligetur ; prolezm ante ommim devitavi q comcum.

ff/n

lentilus Jubet ; ut. Deus eorum tuvpi lapfu potius ef-

[/77)

Jundatur , quam crudeli nexu. vinciatur.

i

pl

XXXVI. Quod autem ad relicionem ,

pttti

vel potius ad nefariam, impiam , & facrilegam

It Dl

Manichrorum füperftionem pertinet ; hi

Til

Chriftianos fe quidem przdicabant ; fed folo

fon

nomine, non re Chriftiani erant. ( 1) Gen-

Chr

tiles illos, & ex gentilibus oriundos , nimi-

exe

rum ex Scythiano, "lerebintho, & Manete,

ita]

"T'itus Boftrenfis affirmat. Expertes enim erant

ts

Chriftiani baptismi , quod multis locis Au-

füi

guítinus teítis locupletiffimus tradit : (2)

(f

Baptisnm i aqua , inquit S. DoGor, sibil cui-

quam . perbibent falutis afferre ; uec quemquam. eorum,

d7

fl

quos decipiunt ,. baptisandum putant.

Item : (5)

Non ilic, inquit de Manichzis a

Qu

gens, zta ap-

Qu

pellari Cotecbumenos ; Lanquam eis. baptismus quat-

UT

doque debeatur. Preterea : (4.) Manichei laoacvum

Aanic

vegeneratiomis , idefl, aquom ipfam dicumt effe fu-

&

perfluam ; wec. prode[fé ali

quid profano corde contem-

ticla

dwmt. — Xccedit Leo Magnus , qui de baptismo

ritur

loquens, (5) 4 bec focramenio, inquit, die-

—

Cf

&i

f'oní

(r) Tit. Boftren. lib. 3

. adverf, Manich. pag. 934.

ipinz;

(2) Auguft. lib. de Hieres. ad Quodvultdeum hzxres

46.

tom. 8

(3) Idem lib,

3. contra Petilian. cap. r7. num. 20. tom. 9.

(4) Idem lib.

Xl Aul

tom. ro.

2. contra duas Epiit, Pelag. cap. 2. n. 3.

N

1

li

C5) Leo M. ferm, 23. 'cap. 4. tom. z. edit, Cacciar.

Y

lg

i

"4

55

(0) SSD

3j

)7?6 f:'h'lï

&iffzni infamus Mamicheovum error. aliemt efl ; nec

lii

ullum. babent in. Chrifli regeneratioue. confortium.. At

Felix Electorum gregalis in ea folemni, &

publica, quam habüit cum Auguftino difce-

onen,

ptatione: (1) $i adverfarius , inquit , zullus con-

lo

ia Deum eff ; ut quid baptisoti fumus 2 ut. quid

5[5 hl

Euchariflia ? ut. quid Chriflianitos ? Ad hec re-

4 h

ífpondeo : ficut Manicheorum Euchariftia,

| G

Chriftiana Euchariftia non erat, fed facinus

fil-

exfecrabile, quod demonftrandum eft infra ;

fanet

ita Manighzorum baptismus , Chriftianus ba-

1 eran.

pusmus non erat, fed deteflabile prorfus

; At

flagitium. Profé&o Jerofolymitanus Cyrillus

de Manichzorum. baptismo loquens : (2) La-

la

vacrum , inquit, ipforuzs coram viris , &9 mulie-

Qfrtfits

vibus non audeo dicere, Profe&o baptismum in

(4)

aqua, Auguftino tefte, Manichzi repudiabant.

i l'!P-

Aquam enim deteftabantur. (3) $i quis Jave-

E

vit fe in aqua, inquit apud Archelauma "T'urbo

u Yi

Manichzi difcipulus , — asimem fuam vulnerat.

li

j

Leo vero Magnus oleo baptizare folitos Ma-

(hi

il

nichzos affirmat.

Sed iterum nobis occur-

r

ritur auCtoritate Hieronymi , qui Hilarium

dile

Luciferianum , Romanz Ecclefiz Diaconum,

d

inconftantiz accufat, & repugnantiz ; quod

baptizatos ab Arianis non reciperet, cum

olim

::cs. b

13

p

C1) Auguft. lib. r, äe A&. cum Fel. Manich, cap. r9. tom.g.

5, 12

(2) Cyril. Hierofolym. Catech. vi. num. 53. edit, Touttee.

(3) Turbo apud Archel. difput. adverf. Manich. edit. Vales-

ad calcem tom. 2. Hiftor Ecclefiaft. pag. 391.

$6

&Q9 ( o ) «9

olim Romz a Manichzis, & Hebionitis bapti-

!

Rurün

m

Zzatos recepiffet. (1) Diacomus , inquit , eras

o Hilari ; &V a Manicbeis baptisatos recipiebas ; Dia-

ftre

conus eva$ 5 & Helionis baptisma comprobabas : ve-

uifi

ticdg

peuté, pofiquam exovtus. eff Arius ; totus. tibi difplicere

cepif. Ad hec dicendum : verifimile effe ,

n d

Manichzos, ut fe occultarent , Chriftianosque

guii

fe fimularent; maxime vero Romz , ubi ma-

Mij

e

jus fibi imminebat periculum

?

quandoque

fl

dinit,

Catechumenos fuos ritu Chriftiano baptizafle ;

quemadmodum fimili profeffionis Chriftianz

gui

fimulatione, ut videbimus infra, cum Chri-

Ítr g

ftianis ceteris ad Chriftianam Euchariftiam ac-

tiufri

cedebant. Profe&to Photius hzc de ztatis fux

jtttt

Manichzis narrat : (2) Eramfi falutarem bapti-

m

Jmuta. ( Manichzi) vefpuamt ; . .fe tommen ipfum ad.

dis l

mitere fumulant , futiliter ovbitrantes Crucem ,. 8

d

baptisua corpori prode[fe ; fed eorum vim , & ope-

i

valionem , nec ad auimmue mntndationem , uec ad aliam

ero

quamplam ejus utilitateg conferre arbitrantur.

Sz-

f

e ex :llis nom pouci im venerandi corporis , €9 fan-

(f

guinis Cvifli Dei Noffri. communione funt ; -fed , t

d9

Jfünpliciores circumrveuiant tantum , ilis participant.

lican

DHUE

XXXVII. Quod attinet ad cultum Dei;

Ytr

Manichzos Solem tenquam Deum, bonum,

!d

pu-

(2) Hieron. Dialog. contra Lucifer. pag. 1c1. in fine tom.

2. edit. Manut.

(j

Ti

I

(2) Phot. Hift, Manich. pag. 353. prope finem cdit, Mont-

p

faucon.

(

— p

.5 ( o ) Sg9

97

bgpte

urum , Divinum ignem, Divinzque natu-

N

rz , Perfica fuperftitione adorare tradit "'itus

j D

Boftrenfis. (1) .Solem , inquit, bomorat , €9, ut

g

exiflimavit , decernit nom. babere smiffionem mali.. Ma-

ij

nicheus cum. Solem facit. Divinum , tanquam ex na-

t di,

tura Loni; videtuw fimilem igmi facere , immo talem ,

qualis ef igmis , intvoducit.

ANulla : fides. babeatur

noqr

Wi

Manicheo fceleffiffano , & in Deum blasphemo , qui

n

Solem cum . Deo confert , €? ex fubflantim ejus. effe

dicit.

yid

Id ipfum de Mianichzis teftatur Au-

vilit

guftinus. (2) lfium Solem, inquit , quem pari-

n r

ter mot folum cum Leffüs majoribus , fed etiom cum

jf d

muftris, ? vermiculis cermimus , illi fic colunt ; ut

tsf

particulam: diceut effé lucis ilius , im. qua balitat

y lii

Deus.. Deum enim lucem efle, qualis e luci-

fum a4

dis quibusque corporibus emicat, Manichzi

TP £

"

docueruut.

Hinc illa de Manichzis verba

[

Augufüni: (5) Anims meliores funt , quam

al ii

corporum quorumlibet , quamlibet fplendidiffmus

(

fulgoy : quem pro ipfus Dei fubflantia quidam ,

u n

guamvix Cunm magno ervore ,. venerantuv.

Cum

autem ftatuiflent communem omnium oculis

,. ffri L

lucem ipfam effe naturam Dei ; confentaneo

(Ifti[:;l;: ]

errore hzc de Trinitate fentiebant, quz his

ff DCI,

verbis acriter Auguítinus reprehendit : ( 4)

yüfh

HZ.IPOMTæüWZWiIZZ.S paunmis veffris conamimi offueve. in-

4

d

u

(1) Titus Boftren. adverf. Manich, lib. 2. pag. o?r.

; ft (tn.

(2) Aug. lib. z. de Gen. contra Manich. cap. 3. n. 6. tom. z.

j M

(3) 1dem lib. 3. de liber. arbitr. cap. 5. num. 16. tom. 1.

(4) ldem lib. 2c. contra Fauftum cap. 6, tom. $.

88

RO (o) &Oj

effabilem "Trinitatem , dicentes: Potrem. in fecveto

| d

quodam. lumine babitare ; Filii autezm in Sole vivta-

fiti pe

teg , in Luna Sapientiam ; Spivitum vevo. Sangum

d u

i» aere. Quibus verbis S. Do&tor fatis aperte

qren

auCtoribus Manichzis

Patrem

ho

fignificat ,

'

quamdam efle fecretiffimam lucem ; lucem

Qii

Solis efle virtutem Filii ; lucem Lunz ejus-

—

Fü'f [i]

dem efle fapientiam ; Spiritum vero San&tum

f t

]ucem aeris efle.

Profe&to Chriftum Domi-

if

num, quem Deum tantum fub fimulata ho-

fdm

minis fpecie affrmabant, Solem hunc efle

rand

oculis omnium confpicuum Auguftino tefte

fe N

affirmabant. (1) Manichai , inquit , Solem iffum

TIcrat

oculis cavuis vifibilem , expofitum , & publicum uon

t

——

tontum bominibus , fed etiam pecoribus ad videndum,

f

Ciriflum Dominum effe putaverunt.— Confonat fa-

f

perioribus Leo M., qui Manichzos affirmat,

IN

(2) In Sole, &?. Luna colere Civiftum , &?. fub. mo-

(

n

mine Spiritus San& ipfum talium impietatum Magi-

firim adorave Manicheum. . Divinum autem cul-

;)(11

.

tum , quem Soli, & Lunz przftabant , com-

[

munem fuifle cum Eletctorum , tum Audi-

u

—

torum his verbis Auguftinus teftatur. (3)

(ona

Solem , €? Lunam cum eis , id eft cum EleGtis,

(ufli

Auditores adorent , &9 orant.

Ritus autem

Mij

colendi duos hos infignes Planetas talis ab

Augufüno narratur; (4) Oratioues faciunt ad

-

C Auguft tra&. 34. in Joan.

Evang. num 1. tom. 3.

(2) S. Leo M. ferm. 33.

cap. 4. tom. I. edit, Cacciar.

|

3

(3) Auguit, Epitt. 236. ad Deuter. Epifc. num, 2. tom. 2.

"

(4) idem lib, de Hares. ad Quodvultdeum heres, 46. tom.8.

'ä

ä;

SQS ( 0 ) XQ7

$9

!

f

Solem. per diem , quaqua verfum circuit; &9. ad Lu-

Vif

mam per nodem [i apparet ; fi auiem mom apparet,

avf

ad aquilomiam partem , qua Sol,cum occiderit , ad

orientem vevertitur , flant orautes.. Et iterum alio

aperte

r

loco Manicheos vituperans: (1) lm fit, in-

lncam

quit, w ad ifhum quidem . Solem dorftm y cervicem-

u

que curoetis ; uon autenm àpfum. 1am. clara votundia-

hu

te confpicuum , d mefeio. quam mavim per foramen

)u«

triaugulum. micantem , aique lucentem ,. quam con-

u

fidam cogitatis , adoretis.. Neque vero in ado-

x di

rando Sole tantum cum Luna continuerunt

j

fe Manichzi

D

)

fed Deos quam plurimos ve-

4

j

[

nerati funt. (2) m /eda fws, inquit de Ma-

"mn'l g

nichgis Auguftinus , zumerofiffmam. Deorum fa-

nl

muiliem: commemorani , atque commendant , quam pro

ut lt

iflius veritatis luce. venevantur. , ? adorant. Hec

eadem de Manichzis teftatur 'T'itus Boftrenfis :

Ri

(3) Ommia venerantur ; nec aliud [ciunt, quam omnia

/;(þ [

adorave

] Mzgi-

ac femper Je bwmi flermunt , ac memem

babent elatam

erramtque , ac vagantur fenfu ani-

ml

z : ommia pro fua licentia verterunt im Deos : vi-

? con

Con-

T

cerunt gentiles €2 multitudine , &2 vanitate.

i.

fonat fuperioribus Socrates , qui in Eccle-

fiaftica Hiftoria hzc pofteritati mandavit : (4)

Ekæïa

fjj

Multos Deos Manicheus: colendos effe , utpote im-

d

F5

pius

tal]C ij

j

j

(i] j

(1) Auguft. lib. ?o, contra Fauftum eap. 6, tom, $;

(2) ldem contra Adimant, cap. 11. tom. 8.

y

(3) Titus Boítren. lib. 3. adverf. Manich. pag. 934.

m

(4) Socrates lib. 1. Hiftor. Ecclefiaft, cap. 22. edit, Valef.

463001)

fSc

99

*

»

? (o) 995

pus j)ïæc:iþit : Solem quoque adoramdum effe docet.

: di

Nec cuiquam id mirum efle videatur. Cum

faeor

enim ftatuerint Manichzi omnia corpora ex

Iif;genn

natura Dei boni permixta cum Dei mali na-

ifä'.?mï

tura conflare ; & homines, & pecudes , &

ml

frutices, & lapides cum czteris rebus omni-

[| ]'l.-'!i

bus, tanquam Semideos, venerari cogeban-

( COf

tur.

gnid

pobl

XXXVHI. Quod fpe&tat ad facra, quin

que

potius exfecranda Ele&rum myfteria ; hzc

)

ita tetra, impia, obfcena, & ncfaria erant ;

D

ut non modo dictu ; & auditu

2

.

fed fcitu

L

etiam videantur turpia. ltaque propter in-

[777

tolerabilium myfteriorum hujusmodi impie-

cip lint

tatem , & turpitudinem ab oculis Auditorum

T |

füorum ea removebant Ele&ti, & his ope-

DN

yam dabant.

Quod Auguftinus indicat ver-

r

bis illis : (1) Qze uon polfuut ab Auditcribus ve-

T

Jiris purganda vobis talia animantium emina af-

aQ

Jerri j quis mon. füfpicetur. fecretam: de volis zpfis ,

ttre

manducando, zmer vos feri talem purgatiouem ;

(lpy,

€7 ideo illis, me vos deferaut , occultavi 2 At ex«

Eff/gj

ploratiffimis arpumentis patefa&ta eft impia,

Dl'd'm

& fordida illa Electorum confuetudo, in con-

fli t

fc&tione prefertim, & ufu exfecrand illorum

&fQ

eüchariftiz.

Ut ingenitz humanis animis

verecundiz parcat; horrendum facinus füb-

ob-

ü

)Cïr

(1) Auguft, lib, 2

-

)

tom. z.

de Morib. Manich. cap. 18. num, 66

k

(n li

wv (o) w5

91

Y

*

obfcur&: refert Hierofolymitanus Cyrillus : (1)

M

Vereor , inquit, dicere , cuinam vei caricam in-

04 QX

dingenies müfevis porrigant.

Signis dumtaxat de-

al n

tegatuv. — Viri, que im . fommis illudunt , cogitent ; &

ls d

anulieres , que in. suenfivuis. Manicbeus in medium;

s OI-

ut judicat , altove iflhec imponit ;. linguamque , 9

a

0f commoculot.

At rem obfcure a Cyrillo fi-

gnificatam Auguftinus clara voce depromit,

publicisque actis, & certiffimis tabulis utrius-

, qit

ue fori , Pontificii, & Czafarei, confirmat :

"Hs

(2) Qua occafione , inquit, vel potius exfecralilis

eant,

Juperffaiomis quadowm necoffiote, cóguntur Ele& eo-

] fci

vuüms velut Eucbaviffigm confpevfam. burmano | femine

r lt

Wmere , ut etiom inde, ficut de aliis ciblis, quod ac-

mpie-

eipunt , fubflantia illa Divina purgetur. Cum au-

Qruti

tem tam nefarium flagitium Manichzorum

u

Ele&i, utpote perquam occulte ab eis cele-

t Va

bratum, pertinaciter, atque przfratte nega-

iur :

rent ; illud Auguítinus produ&is legitimis

T

aCtis demonftrat. (5

Sed boc, inquit , /e fa-

lt

!j zäy'l'ï,

cere egant , 9 alios mefcio quos fub nomine Marmi-

Tif

cheovum facere . offivmant,

Dete&li funt tamen in

jr &

Ecclefia , ficut fcis , apud . Cavtbaginem jam te ibi

impiä»

Diacono conffituto 5 quando inflante. Urfo. Tribuno,

(ofi-

qui tunc domui vegie prafuit , aliqui addutli funt. ...

Jorumt

Cetera propter nimiam turpitudinem reti-

cen-

anillliS

,f

[

(1) Cyril. Hierofolym. Catech. 6, num. 33. edit. Touttee,

(2) Aug. lib. de Heref. ad Quodvultdeum heref 46.

pag. 1r. tom. g.

i o

CG) Idem ibidem.

*

92

«Q7 ( 0 ) uy

cenda cenfeo.

Poft Margaritam addu&a in

7)

judicium eft quzedam Eufebia Manichzea, quz,

Ánt

cum confeffionem Margaritz ignoraret ; pri-

mum, interrogante Urfo , negavit ; deinde,

cum fe detectam cerneret; horrendum faci-

It t

nus teftata eft. (1) Twe, pergit Auguftinus,

tque

Eufebiam. quamdom: Manicheag: , quoft fanttimonia-

IT

Jem id tpfum propter ipfum poffem vix Urfüs com-

ftin

pulit. confiteri s eum primum fe afferziffet. integram ,

Qui )

atque ab obfletrice in[pici poftulaffet.

Que iufpetia,

g:

fuen

& , quid efft, imventa, totum illud turpiffraum fcelus ..

fgequ

fmliter. iudicavit.

Ejusdem flagitii confeffio-

ü

nem, preter Margarite, & Eufcbiz, in ter-

pul;/zi

tio folemni judicio, habitam ab aliis Mani-

IC&H, |

chzorum Ele&is Auguftinus narrat ; ubi fub

OLT

triplici nomine, Manichzorum a Manichzo,

ï

telobi

Mattariorum a mattis ; feu ftoreis , in quibus

0i

decumbebant, Cathariftarum a purgatione Dei

Qul i

boni a Deo malo, ejusdem fe&tz fit mentio:

q"ijitiq

(2) Recenti tempore, narrat Auguftinus , zonmul-

Ui

Ji eorum veperti, €? ad Ecclefirm , ficut gofla. Epifro-

U j

palia, que mobis mififlis , offendunt , boc non Sacra-

?.Mïi/g

suentum , fed exjocramentum . fub diligenti iutervoga-

Ml p

dione confeffi funt: quo umus momine Viator eos, qui

ggzz'x j

ifla faciunt , proprie. Catbariflas. vocari. dicens , cum

HQI

alias ejusdem fetle partes in Mattarios , €9 Jpecialiter

;'ivitdtll

Manicbeos: diffribui. perbilevet.

Omnes tamen bas

[

( qIM(,

]

ives

Vif

CO Auguft lib. de Hzref. ad Quodvultdeum haref. 46.

UR

pag

II. tom. $.

(2) Idem ibidem.

(s

w3 ( 9) &9y

95

à ll

tres ab uno autore propagatas , €? ounes geizgr'aliieï

u

Manicheos e[fe negare mon potuit.

p

d

XXXIX. Oue Augu&iräi vtate Carthagi-

Pv

ne, eadem Romz ztate Leonis contigerunt ;

ls

eaque ita fama certiffima nobilitata, ut nul-

Ti

lus nifi temere, & impudenter revocare pof-

Y

fet in dubium. Etenim in Romana Synodo,

cui przfuit Summus Pontifex Leo, plures ad-

m;

PW,

fuerunt Epifcopi, Presbyterorum multitudo

J

1

IIf

frequens , illuftres viri, & Senatores non pau-

f.fit

ci, parsque Chriftiani populi non exigua,

f i

publici, legitimique judicii fervata forma , de-

Van-

te&ta, & patefaCta eft impia illa, & nefaria Ele-

Í (Ub

&orum in conficienda , & adminiítranda de-

d39

teítabili eorum euchariítia confuetudo.

Sed

ibl

Leo ipfeaudiatur. (1) De faevis eorum , que

ul

apud illos tam ob[cena funt, tam nefauda , que in-

ento

quifiiomi moffre Domimus manifeflare voluit , non. ta-

st

cemus ; me quisquams putet nos. de bae ve dubie fa-

h

ll

mue, C? incertis opiniomibus credidife.

Refidentibus

j

M

itaque mecum Epifcopis, ae Presbyteris , ac in eun-

,

dem confeffiam Chriffiamis viris , ac mobilibus congre-

Z

gatzs, Eletos, ac Ele&las eovum . guffimus. prafenta-

n /

ï

Yi

(

Qui, cum de perverfitate dogmatis fui, €?. de fe-

flivitatum fnarum. confuetudine mmulta veferavent ; il

ul

TA

]ud quoque fcelus , quod eloqui verecundum efl , eu-

"D

chariftiam fuam, prodiderunt.

Quod tonta dihi-

j

g€77-

"

(5 S. Leo M. Serm. 15. cap. 4. tom. 1; edit, Cacciar.

94

WP (0) g

geutia zmveffigatum efl ; ut mibil minus evedulis ,. i.

bil obtretlatorvibus relinqueretur aubiguum. — Aderant

1

emim ommes perfone, per quas anfandum facinus fue-

ài

vat perpetratum : puella fcilicet, ut. smultum decenuis ,

ilfm

€9 due mulieves, que ipfam mutrierant , €? buic. fce-

Hifpax

fevz prepararant.

Preffo etiam erat adolefceutulus

D

vitiator puelle , €9' Epifcopus ipforum. deteflandi. cri-

TSt

suimis ovdinator.

lac ]

Omniums par fuit borum , & una

confeffos & patefatium eff exfecratum , quod aures

jtwis

zoffre vix ferre potuerunt.

Quibus plemiffzme doce-

jms,

tuy, mullam in bac fetla pudicitiam, nullam boneffateu,

qui

gullam veperviri caffaatem.. ln qua. lex eft smendacium,

/i(?liü)

diabolus veligio, facvificium turpitudo. Hzc eadem

tf

iterum Leo refert, de quibus Hifpanam Ec-

Ml /

clefiam certiorem facit, quz a Prifcillianis

[77 [

Manichzorum fimillimis tunc temporis ve-

xabatur.

Qu

Hzc enim fcribit: (1) Ip exfecradi-

As

libus suyfleris eorua , que quano immundiora. funt,

Tim

tanto diligeutius occulumtur , umum provfus: mefas eft,

tüfm

uma eff obfeenitas j 69 fimilis turpitudo.

Quorz. etft

Tüem

eloqui erubefcimus .. folicitiffanis tamen znquifitionibux

Tidtis

indagatam , €8. Mamiebeorum , qui comprebenfi fue-

&i

vant, coufe[rone detetlam , ad publicam fecimus. per-

ffib[m

venire nolitiag : ue ullo smodo polfet dubium . videri ,

fiþlw, |

quod im judicio moffro , cui mom folum frequentiffana

uj pïa )

prafentia Sacerdotuss ; fed etiam iluftrium . virorum

mi! im [

digmitas , & pars quedam Senatus , ac plebis. inter-

?Aïf!'!ewz

Juit , ipforusm , qui omne facinus perpetrarunt, ove. ve-

Je-

(1) S. Leo M. Epift. 15. ad Turrib. Epifc. Aufturic. cap.

() ls

16. tom. 2. edit. Cacciar.

W

(

)!

/—Lz--w

SSS (0 ) 8S9

95

/, fl

Jerotum . eft.

Sicut ea , que ed dieGionem ve-

Áhrant

firam mune. direximus , gefla teflemtur.

Hzc ipfa

m

aca in Romana Synodo habita contra tur-

Jutnn,

piffima illa Manichxorum myfteria, quz ad

hi f

Hifpanam Ecclefiam direxerat , .ad omnes

fj

Epifcopos per ltaliam difpertitos Leo M.

a d

transmifit data Synodica epiftola, in qua

TL

hzc habentur : (1) Ommia, que tam in fcri-

d n

piuris , quam in occultis traditionibus fuis balent pro-

"T

Jana , vel turpia ; ut noffet populus , quid vefugeret, aut

nf

quid vitaret ; oculis. Chriffame plebis ceria manife-

ii

Jfatione probevimus : adeo, ut ipfe ,qui eorum di-

euden

cebatur. Epifcopus , a molás tentus , proderet. flagitio-

n Ec

Ja n fuis woyffevüs , que temeret ; ficut geflorum

[iani

Jeries poterit vos. edocere.

as autem per-

; W

quam impias, & obfceniffimas turpitudines

fecvaM-

Manichzorum Ele&i , Leone teíte, potiffi-

" !Wj

mum exercebant celeberrimo apud eos, l-

2€de *vül

tifinoque die, quo prope fetum Pafche

um

memoriam turpiffimz mortis magiftri fui Ma-

netis recolebant : isque dies fef*us Bema ab

'þ;i()iiii'?l!:'

gl i

Cis, ex magnifico eminentis altaris apparatu,

Ilf f?l"

tribunalis inftar, appellabatur. (2) In ipfo pra-

gilitis

cipuo , Ànquit S. Leo , obférvantie Jue feflo , [i-

cut proxima eorum confeffone patefa&luss efl , ut. atti-

afifm

gt

"i, ita corporis pollutiome letantur ; nec in. fide inte-

; if

gritotem , nmec in pudove feroontes ; ut €9 im dog-

7-

g n

/A

Cr) Leo M. Epift. g. ad Ep. per Ital, cap. r. t. 2. edit,

acciar.

ufii. a

(2) ldem feem, 23. cap. 4. tom. r. edit, Cacciat.

96

ROX ( 0 ) &Ov

auatibus fuis impi, €9 im faeris imvemiamtuv olfte-

ul

zi

Poftremo , 'l'heodoreto tefte, veneficiis,

,f.f/itur

cantionibus magicis, atque przfítigiis impie-

Al

tatem , obfcenitatemque myfleriorum fuo-

ll; d

rum cumulabant : qui (1) Prefügüs quoque,

den.

»

inquit ,

fiji 1 |

1

egregze utuntur fceleï'qta Jua amyfleria per.

agemer.

Ifin

futim

" XL. Quoniam vero füpra mentionem fe-

Irand

cimus Manichzi Bematis, placet teftimonio

Vatus

Auguftini paullo illud explicatius exponere.

T0n

Feftum Bematis menfe Martio exeunte, quo

fj

cedes Manichzi contigit, ab Ele&tis celebra-

di,

batur.

Quod verbis illis Auguftinus figni-

Ti [

ficat : 2) Vultis, ut vos dicamim in menfe Martizo

banr :

Marteaa coleve ?. Illo enim amenfe . Berna. veftrum. cum

Chfiüig

magna feflivitote celebratis,

Sed, cum apparatu

RI

maenifico, & fümptuofo , magnaque pom-

EX

3, & folemnitate Bema fuum ; contra vero

lr

vix, vel admodum parce , & tenuiter diem

]ote:

Pafche Manichzi celebrarent ; percontanti

BU

Auguftino, quz tandem hzc apud eos utrius-

Vi

ue diei differentia? falfam hanc, impiam , &

g

deteftabilem contrariz confuetudinis caufam

Tc'rmgä

attulerunt : (3) Cum /fepe a volis queverem ,

Titque

inquit Auguítinus, zllo tezpore, quo vos audie-

du

Pam ; que caufa effet, quod Pafcba Domini plerumque

u ltren

pul-

(1) Theodor. lib. . Hzretic. Fabul. pag. 272.

(2) Auguft. lib. 19. contra Fauftum cap. 5. tom. $.

i

i

3) ldem contra Epiit. Manich. cap. g num. 9. tom. 8.

(j

R

"P

xQ ( 0o) XS9

97

J

qulla , interdum a paucis tepidiffma celebritate fre-

iCIIS

quentovetur , mullis vigilüs , nullo prolixiore fejuno

ddidlo Auditoribus , 1:llo demique . feffrviore appora-

WR

lU

tu5 cum ve[ffrum Bema, id efl , diem , quo Mam-

[

cbeus occifus efl , quimque gradibus. infiru&lo. tribu-

[ [6)-

zali, €9 pretiofis liuteis adormato , ac im promptu

ofito, g obje&io aderamtibus , magnis. bonoribus per-

Jequimini 2 vefpondebatur , ejus. diesz. paffionis. cele-

(

.

mf

V

'

brandum cffe ,. qui veve paffus. effet

Chriflum, qui

TIOU

zatus mon effet

neque veram, fed fumulotam cav-

J

nem bumanis oculis offendiffet , mon pertuliffe ; fed

,W

finxiffe pafftonem

Hoc celeberrimo apud eos

jcbrs

die, ut a Leone accepimus , impia illa nefa-

fion

rim euchariftiz myfteria Manichzi exerce-

fnitt

bant : quamquam , eodem Leone teíte , ut

*

j Cunt.

Chriftianos fe fimularen

)

interdum ad Chri-

r

füanam Euchariftiam cum Chriftiano populo

accedere non formidabant

Ab ufu timen

POIH

q V

calicis abftinebant omnino ; quod vinum, ut-

u

pote apud eos fel Principum tenebrarum ,

pnut

omnibus exfecrationibus deteftarentur. (1)

[ïl

Viszum, inquit Auguftinus , zon £ibunt dicentes,

!äm»&

