Gh286
author: Angellieri Alticozzi, Lorenzo

SSY

t Lt m

m

ROR Rn 12e a E

Ml

m

—

Y«

n

X

u

j

L

6t

Md

"i

$

M 7

X

n

4

i

—

[5

æww

8

i A

yu

sB*

As

M

N

N d

?

-X

Cs d

VM

$

Ms

x

[

3v

E

zE

N

NY

NIS

as

.

Y

»y

W

N

x

v

E?

k

R

"v

b

u

ss

LA

d

i^

?.

9*

A

M..W

Z

H

NI

EWl

:

v;

Ts

x

:

ws..

g

x

5

«

ex

*

s

d

OM D

T

E

"

a

X

D

3

d

o EE

m

b

D

x

a

2

Q«

Ts

"

$r

N d

i

*

4

M:

Y

a

?0

st

i.

N

N

&

DN A

ET

m.:

»

L

a*

Y

L d

aq A

3

L d

*

P

28

"

.w Á

»

NI s

2

i

Y

m

N

fs

hs

-

Ww

N

x

.

"

As

ic

1b

u d

4,7.

:

N OE

i

M

x

N

i -

4

3;

EW

fiæ

2

NT

"

E

T*

2

h

o

s

2

Q

APU

AC

3en

51

Ws

NY

v

dÉ

:]

"

R

ü

N

^

3

24

W

Ms

PC

p

ia

vf

MR

*

JKWX

^

S

M

N

i

GN

Ed

*

b

:

Y

d

n

z

Y

C

Ner

T

-

u-

l»

r

b

E

n

RA

H

$3

p

's

:

As

£

eu

2/

|

* a"

V*M.H/r

Q

R

,(W..U

3

^

*

*u

D

W X

"

W

D

m

;

*

ia

zP*

s

x

d

E

:*

E

&

U

ts

"

x

N

EX

m

&

:

El

A

X

A

*

hs

4

M«

i

MW;

j

m

R

M

/

$s

s

d

Ry,

b

f

(

n

EOY

A

i

&

Lt

:

b

E

j

]

Vg

N

b 4

3Q

&

u

Y

i

d.

w

r

T d

N

L

".

M-;

*

a*

T

u

us

E5

s

i

ts

x

d

$

a

*

h

*

d.

:

EL

p

u

M

Vs

L

«

E

j^

W

qe.

$

u

UR

"

2

aT

BXX d n

MAURV

d

x

*

-FN.NH.

m

—

um

:

marseead

—

——

um

p

W

I

Eu

EEE

m

CN

—À

—«

UA

Ut

*

hd

:

W

P

zi

—

d

Vf i

r m

db

—— —

—

—— MM——,

D M

Y*

—

--

—

—— (

n

.

X

f?!

-

N UKNEUT

N

N

N

N

m

MA

A

...;)æw.

M

R -.l/

. *

b

À

N

35«

N

n

s

X

* o

t

SAS

N

N

M

3

L

&

dR

E

"

1f

m

14/ ho A

N

N

i

-

N N

s as

*b

p n

v

*

4

—

i

AC

A w

7

"

fo

..J!.JJ/

N

N

N

X

*

»Vf

x

N

E

à

";

o

AA

*

E

d

Ó^

*

3

/. k

- s

& N

t

k*

A

À.

a

A

F igiüeni

-

"fs

VMW

2

;

*

3

3

d

j

N

v

.

[^

,P

A

NS

E

3

g

[

j

Y

*

WO

S

AXX

f

m

Mo

^

*

2*

&

$

h

&X

x*

1

s

X

:2

i

nr

M/f

P

N

As

O*

k

4

N

x d

:

ml

,W.

W

N

N CTNS

3

V».

M

*

3

* o

A M

y*

du r GN

X

«

—

n

*

"

i

A

*

N

W

q

A.

;

MW

E

--

ls

L

hm

COR

&

XX

-

[

Es

e:

X

* *

X

i

thry»

d-

Y

xX

t

m

&*

N

LT

31

V d

* 3

A

M

" d

»*

I^ 4

Ms

M "

-

v*

rr

1

i...kw

h

: NAM

*

P

.

N

&

"

Ptl

3*

É-

t

-

À

d

F d

E

d

TA

as

ä

,fg

TC

.;WM.,!UH.

abl - gl

LE

:

m

.- DISSERTATIO

HISTORICO-CRITICA

DE

ANTIQUIS,NOVISQUE

MANICH.IS.

(

C

À

!À

A

EMINENTISSIAMO,

CELSISSIMO, AC REVERENDISSIMO

DOMINO, DOMINO

CHRISTO

S. R.

PHORO

PRESBYTERO CARDINALI,

S. R. L PRINCIPI,

E COMITIBUS

DE MIGAZZI,

DE WAAL, zr SONNENTHURN,

DEI GRATIA

ARCHI-EPISCOPO

VIENNENSI,

EPISCOPATUSVACZIENSIS

ADMINISTRATORI PERPETUO,

CATHEDRAL. ECCLES.

TRIDENTIN/E, BRIXINENSIS,

ET OLOMUCENSIS

CANONICO CAPITULARI,

SAC. C/IES. NEC NON CJ£S. REG. APOST.

MAJESTATUM

ACTUALI CONSILIARIO IN'TIMO,

DOMINO, DOMINO

PATRONO CLEMENTISSIMO

D. D. D.

Clientum . Infinus

EÉpnMuNbpvs MARIA DE VASSOEGG:

ASSERTIONES

'THEOLOGIC/E

DE

DEO UNO,zrr TRINO:

DE

LEGIBUS, PECCATIS,

B-

FECCATORUM POENIS

QUAS

AUTHORITATE, ET CONSENSU

Revevendiffimorum ,

llluftriffrgsorum , — Addaodutm

Reverendorum , Magnificorum , Perilluffrium , Prenobilium,

4c Clariffgorum. Dominorum,

Perilluffris , Spe&abilis, 'ac Magnifici: Domini

UNIVERSITATIS

RECTORIS

Revevendiffimi ,. Pevilluftvis , Magnifici , ac

Clariffmi Domini

CIESAREO-REGII

NCLYT/E FACULTATIS THEOLOGIC/E

PRJESIDIS , cr DIRECTORIS

Admodum : Reverendi ,. Perilluftris,

Spetlabilis, ac. Claviffmi

DOMINI DECANI

CAZETERORUMQUE DOMINORUM

DOCTORUM EJUSDEM INCLYT/.E

FACULTATIS THEOLOGICJA;

IN ANTIQUISSIMA, ac CELEBERRIMA

UNIVERSITA'TE VIENNENSI

Pfo prima Theologie Laurea confequenda

Anno Salutis MDCCLXV. Menfe Januario Die

PROPUGNANDAS SUSCEPIT

Reverendus ,. Perilluffris , — ac " Do&ifonus

DOMINUS

EDMUNDUS MARIA pg VASSOEGG,

Tyrolenfis Anannienfis,

In. Czfareo-Reg. S. ]. Convi&torum Collegio .

ad S. Barbar. Convi&or,;

SS. 'Theologie in quartum annum Au-

ditor, proque prima ejusdem

Laurea Candidatus,,

SUB PR.ESIDIO

À. R.P. JOAN NIS IVANCSICS, es T

SS. T'heologie Do&toris, ejusdemque Profefforis

?ublici , & Ordinarii,

&

À.R.P. FRANCISCI XAVERII POHL, e $.T.

SS. Theologie Do&oris, ejusdemque Profefforis

Publici, & Ordinarii.

RU ( 0 ) S9P

H GK OR OCOK OK GK OK OK

HKOGK GK GK GK GK GK K

SQS ,

ROOK GK GR OK OR Ok k

KOcK K GK Gk k k

(

792)

ASSERTIONES

THEOLOGICE

DE

DEO UNO, zr TRINO.

gio ;

I

Xiftentia DEI ratione naturali demonf(trari

poteít. Atque etiam re&te demon(tratur

ex rerum mundanarum contingentia.

3

I.

Unicum effe DEUM evidens eft, Ef(t porro

incorporeus.

S. Epiphanius nunquam

j

Antropomorphicgmm adhzíit errori.

us

ij

1.

DEUS certo novit futura nobis libera non

folum abíoluta

.

fed & conditionata

)

etiam illa , quorum conditio nunquam

ponetur .

IV

Conditionàta hzc univerfe novit per fcientiam

mediam :

ineft itaque hec ipfi fcientia

etiam refpeCtu . aCtuum falutarium ftatus

nature corruptz: quod ipfum agnovit

S. Auguftinus.

VO

Eft perfe&te liber non tantum ad agendum,

vel non agendum extra fe; verum etiam

ad hoc potius

5

quam aliud efficiendum.

Res inundanas, etiam minutiffimas , pro-

videntia fua gubernat.

VI

Exiftit vera przedeftinatio, eaque prorfus im-

mobilis: ut adeo certus, ac definitus fit

electorum a DEO numerus

VII.

"VII.

löü

Predeftinationem — ad. gloriam aflerimus fa-

d

&am effe ex przvifis gratie meritis.

AIfl

ldque congruenter menti, & do&rinz

S. Auguftini.

E]

V]TIT.

lii

Yi

Reprobationis adultorum baptizatorum caufa

IU

funt fola aCtualia ipforum peccata.

Wi[

Ix.

Tres ab fe invicem reipfa di(tintke funt in

DEO Perfonz.

Filius eft verus, &

^

af

fummus DEUS, Patri xterno con-

fubítantialis.

]f

PIDI

X.

Verus itidem DEUS, Patrique, ac Filio con-

Pro-

fubftantialis eft Spiritus San&tus.

iff

cedit is a Patre fimul , & Filio.

3

DE

DE

fi

LEGIBUS, PECCA'TIS,

AC

8

PEöCATORUM POENIS.

l;

I

Ex naturalis eft. voluntas DEI neceffaria

per rationis di&tamen promulgata. Ob-

je&um ejus funt ea, qux cognofcuntur

neceffario prohiberi, aut precipi ab au-

thore naturaz.

k

II

Difpenfationem , aut abrogationem lex hzc

non admittit.

Primaria ejus przcepta

ignorari non poflunt.

III

Lex vetus bona fuit, DEUMqüc- habuit au-

thorem , ac Judzos folos obligavit: ab-

rogata vero eft fubinde quoad fe ab ipfo

I

Chrifto, vidclice; in ejus morte.

IV

IV.

3

Vim fuam amifit poftlepem novam rite pro-

mulgatam ; vel (ic tarnen abrogata non

fuit etiam illico noxia.

b

Legis novz author eft Chriftus, Ea ante mor-

tem Apoftolorum obligavit omnes gen-

tes, & ufque ad mundi finem' femper

obligabit.

arli

Qb

V I.

[ür

W

Poteft legislator humanus leges ferre, qux

non tantum. pro foro externo; fed inter-

no etiam , feu in confcientia obligent.

VII.

hi

z

Non poteít fü(tineri error ille de zqualitate

peccatorum: hinc non omne peccatum

eft mortale; verum dantur etiam pec-

cata venialia; eaque ex natura füa talia.

p

VIIH.

Profitemur dogma catholicum de peccato ori-

ginali.

Cujus propagationem explica-

Inus

l&l

Jmus per decretum DET voluntates no-

ftras. ( excepta B, M. V.) cum Adamo

unientis,

IX

Reprobi cruciantur in eternum ; & quidem ab

igne.

Purgatorium ex1[ht

X.

Parvuli in originali decedentes carent vira

zterna: ab 'gnc tamen non cruciantur.

L (s

.... —

l;

GE

d

1 X

at

(

EEE

I8

I)

I)

R.P. LAURENTII

ALTICOTTII

CORTONENSIS

Ü

SOC. 3ESU PRESBYTERI

DISSERTATIO

if

HISTORICO- CRITICA

DE ANTIQUIS, NOVISQUE

MANICH £IS.

2 &h

C

VIENNZE AUSTRIZE,

E TvProcRnAPHEO KALINODIANO.

ANNO M. DCC. LXvV.

LL du - E. - M

TK

L

Y

br

K

Ij

tür

ls.

Qu

len(

W

D

!

———À

ESOBCS

Bu s o

—

;;l;&ä&ä&

&t

AE X

E

x

li

:

|

*

X

?

2

*

E

&

T

X p

Mu

^ UO

um

*

uU

D ur s

UCC

k

D-22:3127327$

A&

PR

/E

FATIO

AD

Ll;(ïT'C)R.E]M.

Atio, quz me ad hanc fcribendam de

veteribus , novisque Manichzis Hifto-

rico - Criticam Differtationem impulit, ea,

Le&Qor Amice, fuit; quod, cum pofterio-

ribus meis tribus libris Auguítinianz Sum-

mz tres premiferim Przfationes, quarum

prima Pelagianam , altera Semipelagianam,

tertia Predeftinatianam hiftoriam comple&ti-

tur; hz non prorfus inepte, nec impor-

tunz ad hec noftra tempora vifz nonnul-

lis füunt, in quorum manus venerunt. lta-

que, qui apud me & au&oritate, & benevo-

lentia, & gratia plurimum valent, ut in con-

X X

fcri-

PRJEFATIO

fcribendis hujusmodi differtationibus, qua-

d

rum potiffimum in S. Auguítino, cujus me

[ut

de.

perftudiofum intellexerunt , przclariffima

p

monumenta fünt, operam meam colloca-

vehementer íunt cohortati.

Ho-

it|

rem ;

of

rum igitur ftudiis obfequens Manichzorum

fan

hiftoriam arripui: ad quam comparandam

d

non confeGatus fum rivulos; fed fontes

ipfos adivi, e quorum nitidi(fimis aquis

k

puriorem veritatem — haurirem.

Przter

D

enim profanos Scriptores , przter rerum.

Dl

Ecclefiafticarum Hiftoricos, Eufebium, So-

IT

cratem , "lheodoretum , Petrum Siculum,

(rà

Photium, Baronium, Natalem Alexandri,

Yà,

'l'ilemontium, quibus adde Poílidium Ca-

ff

lamenfem, & przclarioris memoriz Boffue-

ts

tium, ufus fum, tanquam certi(Timis tefti-

(

bus, Archelao , Athanafio, Tto Boftrenfi,

tu

K

Epiphanio, Cyrillo Hierofolymitano , Au-

su(tino, Leone Magno, Damafceno , aliis-

tlaq

que fimilibus.

Quoniam vero non de ve-

Ai

teribus ; fed de novis etiam Manichzis,

It

feu de Manicheorum fuccefforibus agere

4l

inftitui, quales fuerunt Przdeftinatiani, Ca-

n

thari,

AD LECT OREM.

Qu

thari, feu Albigenfes, qualesque cenfeo

bme

Lutheranos, Calvinianos, & Janfenianos;

hm

de Albigenfibus quidem V. Monetam a RR.

ln*

P. V. C. Richinio S. P. A. M. e tenebris

h

in lucem editum , & przclariffimis adnota-

orut

tionibus illuftratum confului; de Luthe-

nà

ranis vero Lutherum ipfum , & Vol&ium 5

(nts

de Calvinianis Calvinum ; de Janfenianis

aqui&

ipfum Janfenium conveni ; quorum adhibi-

ZT

tis teftimoniis id, quod mihi propofueram,

Mil

nimirum non vetuftatem modo; fed per-

$-

petuitatem etiam hzrefis Manichez demon-

|uit

ftrarem. Dixerit hic fortaffe quispiam , hac

x

via, & ratione Manicheorum hzrefi Eccle-

nü

fiafticam fere traditionem adfcribi , quod

of

nefas di&u eft , & religionis fundamenta

convellit.

tl

Ad hzc refpondeo: fi fola ve-

tuítas, & perpetuitas ad traditionem fuffice-

lrenü;

Ài

ret; dicendum effet , errores omnes, vi-

alis

tiaque omnia, quz ab origine mundi, poft

d

Adz lapfum, ufque ad hzc noftra tempora

kchïllf !

in univerfum hominum genus invaferunt,

! ggöff

ad traditionem Ecclefiz pertinere.

Itaque

ii L

preter vetuítatem, atque perpetuitatem ad

Ta-

lafii

X X2

PRJEFATIO

rationem — traditionis

requiritur primum

í

veritas , & fanCtitas doGtrinz tradite ; item

[

Dei loquentis au&oritas ; rurfum au&toritas

la

hominum tum eorum, quibus talis do-

f

&rina Divinitus tradita eft, quales fuerunt

D

Apoftoli; tum eorum, quihis fuccefferunt,

tü

quales Epifcopi füunt; qui viva voce perpe-

f

tuo propagarunt , fuisque pofteris, tanquam

l

per manus acceptam do&rinam, difcipli-

namque tradiderunt. Preterea ad traditio-

[

nis rationem difcrepantia nulla; quin immo

tf

fumma éít neceffaria conformitas cum ver-

bo Dei fcripto, bonisque moribus : tandem

i

univerfilis Ecclefie auttoritas, do&trinam

pta

traditam acceptantis, cuftodientis, & pro-

q

Notionem Ecclefiafticze tradi-

]

pugnantis.

tionis his verbis exhibet Auguftinus lii2

Ti

de Bapt. contr. Donat. cap. 7. n. 12. tom. 9.

f

AMulta , que non. inveniuntur in litteris. Apoflo-

Til

lerum, neque in. Concilüs pofleriorum; — &8 ta-

fo

men, quia per univerfam cuflodiuntur Ecclefiam,

non nif; ab ipfis tradita, €8 commendata credun-

al.lä

tur.

Er iterum lib. 4. de Bapt. contr. Do-

pa

nat. cap. 24. num. 5 1. tom. 9. Quod luniver-

T

fa

AD LECTOREM.

i

fa tenet. Ecclefia , nec. Conciliis inffitutum ,. fed

.

il

femper. vetentum eff , non mift au&oritate Apoflo-

Tits

lica traditum re&ifime creditur.

Praterea de

d

inveterata illa confuetudine, fíine iteratione

Tült

baptifmi recipiendi ritu Chriftiano baptiza-

If

toshzreticos, qui fe ad Ecclefiam referunt,

p

ficut de aliis multis, hec S. Doctor habet

atl

lib. s. de Baptif. contra Donatif. cap. 25.

lph

num. 31. tom. 9. Confuetudo illa, qua oppo-

-

nebatur Cypriano, ab Apoflolorum traditione ex-

no

ordium fumpfiffe credenda eff : ficut funt multa,

W

que univería tenet Ecclefía , & ob boc ab 4po-

jm

flolis pracepta bene creduntur ; quamquam fcri-

Q

pta non TCPG riawztur.

Jam vero nec anti-

qui Gentiles , nec eorum Philofophi ; nec an-

pl'O

n

tiquiores hzretici; nec Scythianus , nec 'T'e-

J

rebinthus, qui Manichzorum prolufores fue-

1 9

runt; nec Manichzus ipfe, nec Pauliciani,

nec Albigenfes, nec Lutherani, nec Calvi-

h

[f

niani , nec Janfeniani, Manichzorum fuccef-

fores , ullam omnino in Ecclefia Dei obtinent

cjam,

auctoritatem. Horum vero do&trina falfa, im-

Jl

1l

pia, nefaria, atque peftifera eft, bonisque

o

moribus, & verbo Dei fcripto prorfus con-

Ti

CC

tra-

[a

PR/EFATIO AD LECTOREM.

traria; quam Chrifti Ecclefia non modo un-

quam nonacceptavit, non cuftodivit , non

propugnavit ; verum etiam univerfalibus,

folemnibus, publicisque exfecrationibus fem-

Ü

per eft deteftata. Quocirca exfecranda hzc

do&trina nec habet, nec habere poteft au&o-

l

rem Deum, & Chriftum Dominum ; nec do-

T

&ores primos Apoftolos; nec ejusdem pro-

pagatores, Apoftolorum fücceffores, Epifco-

V

pos. ltaque tantum abeft, ut hzrefis Mani-

chza , quamvis diuturna fit, & pertinax , ad

r

Traditionem Ecclefiz pertineat ; ut potius

a catholica Traditione longiffime diftet, &

J

perquammaxime abhorreat. Hzc habui, de

V

quibus te premonitum volui, LeGtor

amice. Vale.

NU

I

A

N

73

j

T

N

föäy

1

N

IN-

INDEX

Uf

of

CAPITUM

Di

&t

E antiquis Gentilibus Manicheorum

hac

CAPID

pracurforibus.

g2g.t

do

II

De antiquis Philofophis , & Hareticis

d

Manichaorum præcurfonbus

9

Ht

p

DeScythiano Manicheorum pracurfore. 15

IV

l)

De 'Terebintho, & Zarane Manichao-

2l

H

rum pracuríoribus

V.

il

De Manete, qui primum Curbicus,

26

Qs

deinde Manichaus eft appellatus.

VI

De Manetis difcipulis, & Manichaeorum

Mi

moderatoribus , & adminiftris.

45

1d€

VII

De univería Manicheorum fabula

53

VIII

De vita, moribus, & religione Mani-

chæorum

79

Ix

De latis jure Cafareo contra Mani-

cheos legibus.

IoQ

X

De lais jure Pontificio contrat Mani-

chaos legibus.

109

XI

De Paulicianis Manicheorut fücceffo-

ribus

119

XII

De Albigenfibus Manicheorum füc-

cefforibus

130

|

XIII

XHL De Predeftinatianis Manich&orum

* füccefforibus.

140

XIV. De Lutheranis Manicheorum fuccef

Íoribus.

1356

XV. DeCalvinianis Manicheorum füucceffo-

ribus.

196

XVI

De Janfenianis Manichaeorum fücceffo-

ribus.

206

XVIL De San&o Auguftino Manichaeorum

IH

olim Aud;tore.

243

XVIH. De Sancti Auguftini fcriptis, & actis

contra Manichaos.

256

XIX. DeSan&i Auguflini doctrina contra no-

27

vos, & «veteres Manichaos.

j

^ 9s

.

Aj

D yctm

TEXRQEM

o

"Q äXx

:/

»

z

&i

taqm

prot

Qüe (

Quem

Tilor

[n

Mll e

Tunt

DIS-

ln ;

WE (o) w

M

DISSERTATIO

l

HISTORICO - CRITICA

W

LI

DE

ANTIQUIS NOVISQUE

nj

MA NOP-C.H TU

ij

CAPUT I.

Dy

De antiquis. Geutitbus. Mauichbeorum

Præcurþriljug

j

Ed

I

q

o

p

N dj

um infinitis calamitatibus, pra»

3

æl

;

N

viffimisque malis fe oppreflos,

iU

l

ac pene demerfos antiqui gen-

il

tiles animadverterent ; caufam

—— — x

A

inquifiverunt, ex qua tot, tan-

taque mala in univerfum hominum genus

profluerent. Cum autem nefarium , impium-

que di&u putarent ; Deum fumme bonum,

quem natura monítrante non ignorabant ,

malorum omnium , quibus affligimur , aucto-

rem effe; in eum errorem facili lapfu irrue-

runt, quo crederent ; fempiternam quam-

am naturam malam exiftere, ex qua mala

A.

omnia

2

eQ

Ic

( O ) ä*«»s

omnia ad nosfluerent, atque emanarent. .$i

/

j

zib absque caufa fit, (1 ) inquit Plutarchus,

lot

€? mali caufam bomun non prebet ; uece[fe eft in na-

i

li

tura , ut boni, ia etiam mali, ortum peculiavem ,

fio

Juumque principium. extare.

Exiffmant enim. alii,

t

duos Deos effé , quafi contrariis deditos. artibus ; ut

1ijs

£ona alter , alter mala opera efficiat.

li vero,

TO

qui efl melior , Dewmm; qui deteriov , Deemonem . di-

D

€unt.

Hinc apud Gellium (2) nomina illa ,

i

Divinusque cultus Jovis, atque Vejovis , quo-

rum alter a juvando, alter vero a non juvan-

do, quinimmo a nocendo ab antiquis genti-

li

libus his nominibus funt appellati.

Cum -

Lür

vem, inquit, a jwvando nomunalfeut ; eum. quoque

fi]

contra Deum , qui non juvandi poteflatem ; fed vim

bt

mocendi baberet. (uam Deos. quosdam , ut. prodeffent,

It

celebrabant : quosdam,me obeffent, placabant ). . V ejo-

Qtg

vem. appellyverunt , dempta, atque detratla guvandi

Es

facultate.

Sinulacrum igitur Dei Vejovis, quod eft

C

ip ede imter [rcem, €9 Capitohum , fagittas temet;

lnq1

que [unt pavate ad mocendum.

Ad Chriftiana

/Ityy,

usque tempora falfam hanc opinionem apud

j

gentiles invaluifle teítis eft Arnobius, (3)

de;/z

quos alloquens: Dici & volis, inquit, accepi-

plora

mus, eff quosdam ex Diüs bonos, alios autem: ma-

Ó

r

los , &9' ad nocendi. libidinem promptiores : illisque , ut

tl

il

rofint ; bis vero, ne moceant , [acrorum jblemizz'a. mi-

0nt-

M

(1) Plutarchus lib. de Ifide , & Ofiride col. 2. p. 2r1.

€2) Gellius lib. ;. No&t. Attic. cap. 13.

(3) Arnob. contra Gentes lib. 7. pag. 286. edit. Parif.

(

;

an. 1605,

wQ9 (0) 99

3

"

nifrori. Neque vero abfona illa opinio , de

llf

bonis , malisque Diis , malorum his , bonorum

TET

illis auctoribus , quorum mali placandi , ne

jl

noceant; boni colendi, ut profint, ex Gen-

dli,

tilium animis, qui Auguftini ztate Chriftia-

E

nos inter adhuc verfabantur, deleta penitus

qtfly

erat. JVonnulli putant , (1) inquit S. Do&or ,

u d

Deos smalos facris placandos effe , ue ledant ; bonos

fl

autem , ut adjywvent, imvocandos.

x

!

qüü

1.

Date

II. Antiquiffimorum gentilium Perfarum

genu'-

Magi, Zoroaftre au&ore, vel potius inftaura-

tore, non Manicheorum modo przcurfores;

u

(

fed etiam duces , multis ante feculis, fe pre-

j on

buerunt.

Quod enim ad Zoroaftrem perti-

ij

r

net; multe de ejus ztate, de nomine , de

jl

&J)

Ortu, de vita, de interitu , de rebus fcriptis,

& geftis narrantur fabulz.

De quo przcla-

jl!'v"*ïf

quozi !

re Chryfoftomus: (2) Quamnam enim ob caufem,

s t

inquit, Zoroaffrem illuza , iMemque Zamolxim de

Yil

mopnme quidem wwulti ,immo vero milli, vifi admodum

pauci norunut? Nome, quomiam figmenta eramt , que

] 2pux

,U

de illis circumferuntur. omnia ? Certum tamen, ex-

ploratumque videtur, commemorantibus fcri-

at

a n

ptoribus multis ; hominem, nefcio quem , ex-

sf »

titifle, qui Zoroaítris nomine celebrabatur.

j

]

Hunc Perfo - Medum fuiffe, & Darii Hiftafpis

l

A.2

teins»

jl

(r) Auguftin. lib. $. de Civit. Dei cap. r3. tom. 7,

p

(2) Chryfott. lib. de S. Babyla contra Gentiles pag. 732«

lit. B. tom. 1. edit, Front. Duczi,

4

«Q4 (0) XQ9

temporibus floruifle, cui Magiz apud Perfas

gh!ll

f

introdu£tio, Magorumque religionis inftau-

ratio, fcripta quoque , quz Zoroaftris nomi-

Tij

A|

ne laudantur, attribui folent , non improba-

t

I

acobus

bile, nec temere rejiciendum

Burkerius exiítimat.

Et

uidem Medo-Per-

fam (2

Clemens Alexandrinus Zoroaftrem

h,

&

facit. Perfis Magos Plilofopbie fuiffe au&ores , fcri-

bit (3) Laertius , quorum Principem fuiff Zo-

Q

N

roaftrem Perfen, memorie proditum eft..— Zioroaftris

Y

fententiam, & inftituta de duobus principiis,

quorum unum bonorum omnium, alterum

Til

omnium malorum fit au&tor, his perfequitur

verbis (4) Plutarchus:

Exiffumant al duos

Ho

Deos effe ,. quafi coutraviis deditos. avtibus ;; ut bona

DI

n

alter , alter. azala. opera. efficiat.

Ali, qui efl me-

lior , Deum 5 qui deterior , Deemonem dicunt.

In

ln

qua fententia fuit Zoroaffres Magus ,. quem mavvant

lNT

quingentis ammis amtiQuiorera bello "Trojamo extiti[fc.

&

Is ergo Zoroaffres snelioris nomen. Oromazam pejo-

fti

[

vis Ariganium perbibuit.

lllugz ssaxime fimilem ef-

[//

Je lucig bunc temebris , 9 ignovatiomi: smedium bo-

vum effe Mitbram ( Solem). Qwe caufa eff , quod

ftry,

Mitbram Pevfe Mefiten , id efl, Mediatorem , feu

n

n ].

intevuedium: mncupant,

Docuitque votivas , €? pro

gï[l-

hn

Culn

u

Cr Jac. Burck. lib. 2. Hift. Phil, cap. 2. de Phil. Chald

pag. 122. tom. I

Q

(2) Clem. Alexand. Stromat. lib. 1. pag. 334«

€3) Laertius de Vit. Philof. pag. 7.

(4) Plutarch, lib, de Ifide, & Ofivide column. 1. pag.

212

D

«v (o)w»

5

ts

gratüs agendis oblatas vitlimas illi immolandas ; buic

QU*

everruncaudi mali caufa inffitutas, €9 tetricas.

Oro-

Ini-

mazen motum apunt e luce puviffaua $ Arimamium e

o«

caligine.

Eos Lellum inter ? geveve.

J

per-

IIT. Jam vero ad Perfas Magos me refe-

rerm

uorum nomen apud eos virtutis erat,

(cti«

& laudis; & illud idem fignificabat , quod

y

apud Grecos Philofophus , &'apud Latinos

as

Sapiens. Hi, duo effe principia, docebant : bo-

num, a quo bona omnia; & malum, a quo

lp1151

Tuifl

mala omnia proficifcuntur.

Principium bo-

ftür

num, & bonum Demonem , & Jovem , .&

(uos

Horomasdem appellabant: contra vero prin-

| b()m

cipium malum , & malum Damonem , &

Plutonem, & Arimanium dicebant.

jï fl

Ita (1)

Laertius , produ&is locupletiffimis teftibus

"

n

Ariftotele, Hermippo , Eudoxo , 'T'heopompo:

JEgyptiis , inquit, amtquires effe Magos Zrifoteles

rtitl:/ff«

Ju

au&for eft in primo de Pbilofopbia libro: duoque juxta

]

illos effe principia : bonum Daemonem, &9 malum Dae-

)1))1*

/

enonem. Alerum ex. bis Syovem , 9 Horomasdem ; al-

[1)

1

[

terum vevo Plutonem , &2 Ariganium dici: quod Her-

E

7,]

mippus quoque in primo de Magis ait , atque Eudoxus

in Periodo, €9' Theopompus o&avo Pbilippicorum L.

8j

!

ir.. Qus vero ad religionem, Divinumque

gN

cultum, quz ad inftituta , quz ad mores,

quz ad difciplinam , quzx ád vi&tum , cultum-

i

i

que corporis Magorum Perfarum pertinent ;

3

quo-

(1) Laertius de Vit. Philof, pag. 1o.

p

T

6

v5 (0) 89

uoniam nonnulla ex his Manichzus in faam

[

tranftulit impiam pariter, & ridiculam fabu-

t

lam; placet hic ex commemorato füpra (1)

ij

Laertio defcribere : Magos , inquit, Deorum

f

vacare cultui, 7 preces illis, ac vota , &5 focrificia,

bu

quafi foli ab bis exaudiantur, offerre : de Deorum fub-

10f

fiantia, €7 gemevatione differere ; quos item tervam,

Qu

& aquam , €9 ignem effe arbitrentur : figna ,. flatu-

Q

asque. veprebendere ,. & eorum inprimis , qui qmares

de

efe Deos , ac . fueminas dicunt , ervores improbare.

d

De $fuffitia verba facere , iniquymque arbitvari, igii

Jepelire. ( mortua cremare corpora.

Ienem

enim, ut magnum Deum, venerabantur) ju-

[

ffum anotri , €9 filie mifceri.

Dvinationem prete-

teí

vea, praditlionesque. exerceve ,. fibi Deos apparere

EE

ajjerentes : plemum e[e. deemonibus aera , qui. temui-

il

l

tev , ac veluti evaporatione ceruentium oculis afluant:

T.

exteriorem cultum ,. €9 auri ufum interdicere.

His

hgl

autem ve[flis candida ; le&us bumus s efca ohis, ca-

W

Jeus , panisque cibevims eft. — Mrundime pro baculo

K

utuutur, cujus n fummiütate prafixum cafeum ori

10

applicantes suandunt.

p

Gii

IV. Sacerdotes Solis, quem Mithram Per-

N

f appellabant, füuerunt Perfarum Magi. Hinc

Tuin

illa contra Manetem (2) Archelai verba: Bar-

pud

bave Sacerdos. Mitbre , €9 collufor , Solezi tamtum

Titür

C€0-

Ti

lls

1N]

(1) Laertius de Vit. Philof. pag. 9, & 16.

(2) Archel. apud Zacagn. collect. Ecclefiaít, tom, r. num.

36. pag. 63.

J

SQ9 (0) G9

7

[

coles ,. Mitbram locorum . myflicorum. iuminatovem ,

tD«

vt opinaris, & confcium , boc eff , quod apud eos lu-

1

des, CX tanquam elegans mummu perages amyflevia.

Jong

Etenim apud Perfas, eorum Magis au&tori-

nf

bus, tria erant fuprema Numina: Mithra, Ho-

nfi-

romasdes, & Arimanius.

Ignem enim, cui

CU

publica templa excitaverant, quz Pyrea di-

9

cebantur, non feparabant a Sole, cujus ea-

M

dem cum igne natura eft. At Mithra, tefte,

ia

quem fupra dixi, Plutarcho, Mefites erat, id

mï,'lg'i

eft, Mediator, feu intermedius inter duo Nu-

lt

b

mina adverfa, Horomasdem, & Arimanium,

[

j

tanquam duplicis contrarii principii vim, po-

J

', 1)1'.??,'-

teflatemque mitigaret.

Quod autem a Plu-

ll!,'!älïf&'!

tarcho dicitur Horomasdes natus e luce pu-

j i

riffima, Arimanius contra e caligine, non ett

il

ita accipiendum ; quafi alter lucis , alter ca-

] b

liginis filius fuerit; quoniam hzec duo con-

craria numina apud Perías erant zterna , in-

TP ll

| jani

genita, & improdu&a principia. ltaque Ho-

fun D

romasdes natus dicitur e luce puriffima ; quod

puriffima luce conftaret: Arimanius vero e

caligine natus; quod e caligine, tenebrisque

confifteret. Neque vero obftat his teftimo-

n

/ B

nium illud ''heodori Mopfuefteni , quod eft

,'

x

apud (1) Photium dePerfica Magia, ubi nar-

ratur: JMefaudum Per[avuss dogma , quod Zaffrades

] :aii!/f!?r'

f

induxit : five de Zarvam ,. quem Principem omnium

Jacit , &9' Fortunam appellat.

Hunc libatione obla.

4

Ítts

n

(r) Phot. Biblioth. Cod, LXXXI.

$

x99 (0o)

to, ut Hormisdam gigneret ; €9 illum, €9 Smtanam,

preterea. gevuiffe ;; de eorvam. infuper. f[ovgtiris : com-

gufhore.

Hzc enim, ut monet hic V. C. An-

J

drzas Schotus $. J. Latinus editor Photii, non

funt Perfarum ; fed Gnofticorum deliria ex

confi&to ab ipfis revelationum Zoroaftris li-

r

bro petita.

Quare mirum effe non debet ; fi

"T'heodorus Gno(tieorum fabulas pro religio-

Qu

ne Perfica a Gnofticis venditatas , interno-

«

Ícere nequaquam potuit.

Hzc dixerim con-

p(

tra (1) |Jacobi Burckerii fententiam conten-

dentis, Perfarum Magos unum fupremum

ü

Deum conftituifle, primum verum omnium

Ll

auctorem : quos jure Dualiftas , quod duo

ln

contraria principia sterna , & ingenita

M

admiferint, (2) Baylius

appellat.

[

i

CA-

Tt.

d

Qu

on

*

x

£

quc

ï

k/'xfo

d

3q1

£W

Omr

æ

Dur

0A

(1) Jac. Burck. Hiftor. Philof, tom. r,

lib. $. cap. 2

de

Phil. Chald. pag. 122.

(2) Petr. Bayl. Di&. Crit, tom. 4. art. de Zoroaftre noj. F.

)T

(s

W» (o) w

It

CATPUT E

(j

' An"

De autiquis Philofopbis, 65 Hereticis

, n

AManicheorum | Pracurforibus.

r

q

il

x antiquorum Philofophorum placitis

V.E

«f

errores fuos decerpfifle cum Scythia-

i

num, qui fe Maneti non comitem, fed du-

10

cem prebuit , tum Manetem ipfum teftes

N

permulti funt. Ex his (1) Archelaus Mefo-

QOntad

potamiz Epifcopus, qui cum Manete in con-

emu

cione frequentiffima difputavit, narrat, Scy-

p

thianum przcurforem Maneti adverfa duo

] i

m

l5

boni, & mali principia ex Pythagora didicif-

f

fe; & hujusmodi dualitstis defenforem fe ex-

hibuiffe ; Soyibienus , inquit, dualitatem iflam

inircducit contraviam. fibi , quod ipfe a. Pytbagora

J'ifcepit : ficut €9 alii omnes. bujus. dogmotis. fe&ato-

ver, qui omnues dualitatem. defendumt.

Id ipfum

(

deScythiano teftatur V. C. (2). "T'illemontius,

uem ab Ariftotele, & Pythagora multa ab-

fona decerpfifle; maxime vero ab Empedocle,

duo zterna principia conítituiffe : bonum,

a quo bona omnia; & malum, a quo mala

omnia emanarent.

So-

Accedit eodem (4

crates, qui de Manichxo, & Scythiano fcri-

5

bens,

(1) Arch. apud Zacagn. Colle&. Ecclefiaft. tom. r, num.

, u

$1. pa

p

(2) Tillemon.

9?;5&. Ecclefiaft. tom. 4. ad an, Chrifi 264.

e ng;, F "

(3) Socrat, lHi&or. Ecclefiait. lib. 1. cap. 22.

16

WW (o)Wy

bens : Tune temporis , inquit , Mamicbeus. qui-

(

0l

dam Kmpedoclis gentilis philofopbà dogma zm. Chriftia-

nom Relgionem. clom . iuducere tentavit.

lta enim

)

itelligetur , quis, €9' unde pvofetius Monichbeus ad

D

[

tantam audaciom proruperir.

Scytbianus Emþeda-

clis, ac. Pythagore opinionem in Chriffanam. Reli-

ftij

hii

giouem imoexit.

Duas enim offeruit effe naturas: al-

teram bonam, alteram malau: , perinde atque Em-

pedocles , qui. smalam quidem moturam, difcordiam ; bo-

mom vero, amicitiam appellevit.

Singulorum ani-

Tnt

«

mas hominum particulas effe Divinz naturz

fl

Stoicos Philofophos primum , deinde Mani-

chzos docuiffe au&or eft (1) Hieronymus,

üt

fuy

qui fe de origine animz confulentibus hzc

EU

dcfcripfït: Super anüne flatu semini vefire qua-

füomis : Ulkrum lapfa de celo fit; ut Pythagovas

lmpz

[

Pbilofophus , omnesque Platonici , €7 Origenes putaut:

e

on à propria Dei fubflantias ut Stoici, Manicheus,

€ Hifpaua Prifoiliami berefis fufpicantuv.

In hac

jl

eadem fententia, quam Manichzus arripuit,

E

i

fuiffe Pythagoram , Pythagoricosque, (2) Tul-

lius Stoicorum omnium acerrimus affirmat,

4l

& probat: 4udiebom , inquit, Pythagoram, Dy-

tul

fien

thagovicosque , incolas peme mofiros , qui quondam

"T

effent Italici Pbilofophà nominati, munquam dubitaffs

quin ex univerfo mente Dioina delibatos amimos ba-

Itj

lerezus. : Animarum vero transmiorationem,

quz

1

(1) Hier. ad Marcellin

*

um, & Anapfychiam epift. apud

|

h

Augufít. 165. cap

n

n» I,"t0m. ?.

(2) Cic. de Senc&. pag.« 369.

)

2

SQU ( 0.) SO9

LT

que metempfychofis a Grzcis dicitur, ab uno

fl

n.

corpore in aliud, & docuiffe Manetem, &

^ Uf

ab antiquis Philofophis accepiffe, teftis eft (1)

Epiphanius: Znimarum ex alüs im alig corpora

uf zj

mpe"'

eranfitus Manes. ediffevit.

Quod suendacium a Dla-

tome, vel Zenome Stoico , vel quopiam alio ex pba-

) N*

1

uaticis illis corrogaffe videtur.

( r

VI. Preteritarum hzrefum fordes fere 0-

nb

'

[ u

mnes in Manichzam hzrefim confluxifle, do-

iW

cet (2) Hierofolymitanus Cyrillus , quo te-

fte, Manes ex fuperioribus fibi hzreticis in-

Mar-

credibiliores abfurditates collegit , quibus

mu

s li

fuam contexuit, atque in fcenam produxit

non minus impiam, quam ridiculam fabulam :

1] QM-

dapüffimus Manes. omnium : berefum , inquit, vi-

/wgom

tia collegt : ipfeque ultigmum perditiomis. bavatbrum

þHt.Ulï.'

"

exiflens ommium fumul beveticorums deliramenta. eom-

A£2

il

n

plexus , vecentiorem confecit , €?' pradicavit errorem.

Enumerat (3) Auguftinus antiquiores hzre-

[ipüi[ !

ticos, qui per diverforum errorum avia, &

)n

Ts

abrupta facem quodammodo Manichzo prz-

"

tulerunt , Bafilidem , Carpocratem , Cerdo-

n B/

nem, Marcionem, Apellem, cujus hzc ver-

T

ba funt: Quartus exiffit Bafilides , qui primus aper-

dl

tius aufus eff diceve , Deum , quem gens eyudea coluit,

yi !

2207

jotfh

qll?o

Cr) Epiphan. lib. 2. adverfus Hseref. herefi 66. num. $5.

2) Cyril. Hierofol. edit. Toutee Catech, xvr. num. 9.

jl 4

"

€G) Aug. lib. contra adverf, Leg. & Prophet, cap. 12.

num. 39. tom. 8.

I2

w (o) 5

son fuiffe verum Deum.

Pofl iflos fuit etiam qui-

ff

dam Carpocrates ,| qui negaoit iffum vifibilem mun-

ii

du a fummo Deo. creatum ; féd a. quibusdam virtu-

p

tibus demoniorum , uegans etimm Legem , que per

(on

Moyfen data eff,/ Deum dediffc.

Cerdon poffea fur-

p

vexit, qui primus imvenitur dixiffé duos. Deos : unum

Ut

Ponum , alterum. malum ,| antequam bevefis. Mani-

IG

cheorum. emerfiffet ,. quorum. i. boc furiofo delira-

Aj

mento error ef? motior.

Hujus Cerdonis Marcion di-

Qu

Jeipulus fuit.

lpelles quoque talia docuit. De Cer-

th

done duos contrarios Deos conftituente, alte-

p

ro fzvo, & malo mundi hujus opifice ; altero

[

bono, & tranquillo fine ulla rerum noítrarum

j?

cura, hzc (1) "T'ertullianus habet: Cerdon in-

dit

troduxit initia duo, id efl , duos Deos ;; unum bo-

gmei

"um , altevum fevum: bonum, fuperiorem ; fevum

[

bunc , mundi couditovem.

Similia de Cerdone

n

(2) Epiphanius tradit, de quo: Dwo , inquit,

n

perinde, atque alii, principia flatuit , ac Deos videli-

T

cet duos: bomum alterum , &7? ignotum ommübus,

X

quem €9 Patrem C Efu nominavit ;; alterum cveato-

IK

veui mahum , €7 cognitum, qui im lege locutus, &9'

Qu

Prophetis appavuit , ac fe videndum fepenumero pra-

or

buit.

ft

[2)/7

VII. Marcion Cerdonis difcipulus , pofitis

duobus principiis ingenitis, & zternis,

O0-

m ho-

no uno, altero malo, libemm arbitriu

mi-

()

Cr) Tertul, de Przfcri

L

pt. cap. Lr.

(

)

C2) Epiph. Harefi. 41

09 (0) W

i3

!t

minis confecutione legitima fuftulit : quem

j tlif-

idcirco abftinere poffe a peccato negavit; quod

l-

preter animam particulam principii boni,

112 P?f

conítaret etiam corpore , tanquam frufítulo

4 i

