ab his laqueis, confueta fibi impudentia ,

Im'piunx

IN

temeritate liberum jattat : (3) Fateor, avticu-

if s

hum Vicleff , Omnia neceffitate fieri , effe falfo

-

—

UET

damnatum in Conflantienfi Conciliabulo, feu conpuratio-

ll the]

ye potius, €9 foditione. Itaque voluntatem , fi

ln ]oe

bona eft, ad bonum ; fin mala, ad malum

Utller

volendum , atque faciendum irrefiftibiliter ra-

piaffirmabat. — Hec enim ejus fententia : (4)

W /l//l',rd

T glä.

Rapitur omnium voluntas ; ut velit , €? faciat , [ive

f& bona, ffve fit mala. . Hujusmodi vero infu-

W al Il

pes

*b

(1) Luther. de Serv. Arb. £. 172. tom. 3

Ptnr

(2) ldem ibidem. f. 171.'

(3) Idem ibidem f. 395.

(4) ldem ibidem f. 213.

(j

(

j*u[her.

rlemih

w (o) «b

tÓr

) Dd

perabilem. voluntatis raptum . ad volendum,

xrtns f

e ii

atque faciendum malum tribuebat Lutherus

lomi

effrenate poft lapfum Adz cupiditati; quz

, n

in malum pronitas , atque proclivitas ufur-

hag

patur in facris libris : in quo, quid Janfenia-

na de preponderante cupiditate mala à Lu-

m hor

therana fententia differat ; profe&o non video.

(1) Prondate, inquit, ad malum Scriptura. vult

um er

affiduum dlum vaptum , €9' impetuza voluntatis ad

ia

gstrgui

malum fignifiev. .Ex hoc autem confequitur

intolerabilis prorfus abfurditas, Deum fcili-

j Lt

cet damnare hominem,

qui non poteft ullis

af r:üü:

fuis viribus aliud facere

; quam peccare, &

a i

reus efle,

Fac enim veríari hominem füb

onfanrni

preponderante cupiditate mala, fi

f [v

[]

j

bi prorfus

;

involuntaria, & indeliberata ; que

a Luthero

QXI

denti

dicitur ad malum pronitas ;

hunc neceffe eft

T

infuperabili fibi neceffitate &

peccare, & reum

i, d

eff, atque a Deo idcirco da

mnari. Atapud

"TOU

Lutherum , fi

cut & apud Janfenium , nullum

yotatl:

in hoc conti

netur abfurdum.

Sed audiatur

"n

Lutherus: (2) Deus dammat eus

7

72 qui mon po-

iibl

zefe ullis fuis viribus aliud facere ;

quam peccare, eg

n

reus e[P. Confequitur etiam ex predominan-

! fl

te, ac przvalente illa pronitate,

quz volunta-

tem ad malum

v

irrefiftibiliter rapit, cujus ir-

pf

refiftibili imperio, Luthero auc&tore, affidue

premuntur infideles; & impio omnia hujusmo-

di

(1) Luther. de

Serv. Arb. fol. 209.

(2) Idem ibide

m f. 229.

162

SQS (0) G

di hominum opera peccata effe. (1) Iv Deum,

uj de

aitno

inquit, peccat impius , five edat , five bibat, aut quid

quid fecerit.. Huic Lutheri errori, ex paribus

1 prof

principiorum tibiis inflatis , nihil penitus dif-

qui D

crepat Bajana illa, eademque Janfeniana can-:

( jb

tilena damnata : Oa iufidelium. opera peccata

gf

Tl

Junt , & philofopborum vz'r/tute.c Junt. vitia.

/

lmitie

LXV. /Qlod autem pertinet ad Mäni-

PU

tion.

chzorum principia, ad bonum, atque ad ma-

lum neceffitantia , quibus pofitis evertitur

ceff

Til r

funditus arbitrium liberum , fimilia docet Lu-

therus.

Affirmat enim cum Dei przfcien-

t ]u

tiam, tum omnipotentem Dei voluntatem,

fiht

ea fane de caufa, quod noftris a&tionibus ne-

(TUIf g

ceffitatem afferant , cum liberi arbitrii doGri-

ll fite

na prorfus pugnare. (2) Pugzat , inquit , ex

[oen

diametro prafcientia , €9 ommipotentia Dei cum mo-

vita

fhro libero avbitrio.

Hac, inquam , omnipotentia ,

105]

& g

& prafcientia Dei funditus abolemt dogma liberi ar-

Pitrü. Quin etiam prefcientiz, atque volun-

fiecel

tatis Divinz vim, atque przítantiam , con-

Mäjgg

fueta fibi audacia, fulmen appellat , quo li-

l

/ faf

berum deflagrat arbitrium. (3) Hoc fulmime,

Lïl/l 1j

inquit, fferzitur, & conteritur penitus liberum ar-

77

Litriun. - Ubi vero quid de Divina przfcien-

Ts

tia, quid de przedeftinante Dei Voluntgte,

WS,

qui

(I)ILuther. de Serv, Arb. f..zzæ.

M

]

(2) Idem ibidem f. 202.

C3) Idem ibidem £, 165.

|

m

&Ov (0) 999

165

1) hb

quid de libero humanz, & Angelice naturx

hihn, w

arbitrio ipfe credat, & fentiat , aperte, & libe-

, & p

re profitetur : (1) Credius , inquit , verum effe,

pensd

quod Deus prafcit , &g' preordinat. omnia $ tum ne-

fenm

que falli, neque. impediri poteff fua prajcientia , €9

OPBHI r"i![.ï

predeflinatiene s deinde . mibil fievi , nifi ipfo volente ;

oltd.

gulum (igitur) potef] effe liberum avbürium 3m

bomine , vel Zingelo , vel ull« creatura. Exemplum

H

x d

autem extincti fub Divina przfcientia liberi

non quidem a coactione ; fed a fimplici ne-

ii 4

j en

ceffitate arbitrii in proditore Juda hac fe pue-

ia docto

rili ratione exhibere gloriatur: (2) $i prafci-

vit Deus Qyudem fore proditorem ; nece[favio gfudas

j pratt

yantatt

fiebat proditor 5 uec erat in manu Qyude, mut ullius

fnibus t

creature alitev facere , aut voluntatem smutave ; licet

id fecerit voleudo, nom coatius. Quod de prz-

g o

fcientia docet , multo majori impietate de Di-

) 'mquïï:

]u an

vina voluntate confirmat , qua ita indurat

nos Deus ; ut voluntate fua ad pertinaciam ,

d

& obítinationem in malo irrefiftibiliter nos

gma MW

neceffitet. (3) Voluntas , inquit, Dei zobis me-

tqu "

ceffitatem. inducit.

Non efl zm manu nofira ejus vo-

TEU "1"

lun tatem. mutare , multo. mimus vefjflere , que mos

"

vulz induratos , qua voluntate cogimum. effe induvati,

li jf

, lirt !

velimus , nolimus. Neque folum ad aCtiones

malas ; fed ad omnes omnino noftras aCtio-

d

nes, cujuscumque generis fuerint , au&tore

o

2

u-

qlll

Cr) Luther. de Serv, Arb. f. 229.

2) idem ibidem £. 2or.

(3) ldem ibidem,

164

RO ( 0 ) &Ov

Luthero, nos Divina voluntas neceffitat.

(1)

| Ctnne

Ornia , que facimus , inquit, fiumt mece[frio

P]

ls in

ipumutabiliter 5 fi. Dei voluntatem Jpetles.

[« ptt

Taxim

LXVI. Neque vero neceffitanti dum

ta:,

therus

xat voluntati Dei ; verum etiam neceffitanti

f,m,

voluntati fatanz mancipatam hominis volun-

Jut al

tatem contendit Lutherus.

Ad explicandam

Wt 3

autem belluinam prorfus voluntatis humanz,

amiflà penitus libertate , conditionem exem-

g pecc

tet )

plum petit a belluarum omnium ftolidiffima.

Ecit

Voluntatem igitur hominis jumento compa-

rat, quod ire neceffe eft quocumque feífor

lo p

fttn jj

voluerit. Si Deus infideat ; eo , quo vult

Deus : fin vero fatan ; eo, quo vult fatan,

puano,

i g

inertis inftar jumenti, voluntas hominis ne-

ftitem

ceflario fertur. (2) Hwuena , inquit, voluntas

ROW :

in muedio pofita efl , ceu jwmentum.

S2 infederit

Thert

Deus ; vult , €? vadit , quo vult Deus : fin i fiderit

EE

Jten 5 vult, & vadit, quo vult fotan.. Praiter ex-

D7

trinfeca, de quibus füpra, duo etiam con-

(f ,

traria principia intrinfeca, ad bonum unum ,

fttefo

ad malum alterum neceffitantia ,

quemadmo-

hif. E'

dum & Manichzi, docet Lutherus : pecca-

tum fcilicet originale, quod poít baptismum

hltl*l() 7

f& |

remanere contendit in baptizatis hominibus ,

t

(lere

quamvis his non imputetur a Deo ; item

hn(ha;

interiorem Dei gratiam, quam ad filutares

a&tio-

l

(1) Luther, de Serv. Arb., £.

165.

ä

Q

(2) ldem ibidem f. x71.

|

j [

( li

wy (o) u

165

i.

aCHones, ficut originale peccatum 'ad exitia-

Mf

les, irrefiftibiliter nos compellere affirmat.

,Il

De peccato enim originali hec funt, quz

maxime impia, & intolerabili abfurditate lu-

t dure

fieceft

therus tradit : (1) Deus dammat immevitos, boe

eft , impios ejusmodi, qui in impietate nati mon pof-

ninis vt

Junt. ulla vatione fibi confülere , quin impii fint , ma-

expanie

Weant, & dammentur , coganturque neceffitate natu-

tis mano

v& peccave , & perire ; cum tales cveentur. ab zpfo-

Yret d

met Deo ex femine vitiato per umius. Ade peccotum,

fidis

Et iterum de eodem communi , & hzredita-

t Gf

rio peccato: (2) Id ipfum, inquit, originale pecca-.

nque &i

pum) Jibevum avbitrium provfus mibil fenit poffe ; uift

10 N&

peccare , €? damnari.

Contra vero ab interiori

ult fa.

Dei gratia, qualis eft illuftratio fuperna, ho-

mnifis n

minem ad Chriftum rapi fuaviffimo quidem

t, vll

raptu 5 fed. prorfus irrefiftibili affirmat , quo

S af

libertatem a neceffitate negat, eandemque li-

f j

berat a coactione,

Hzc enim habet : (5) I/-

Pra;teräl"

Tuminatioue fpivitus vapitur-bomo. ad Chriftum. dul-

etim v

ciffumo vaptu, t? patitur loquentem docorem , &?

ütri [j

trabentem. Deum potius; quatm ipfe quavat , €9 cur-

Vat.

Et rurfus alio loco , non a libero ar-

um

T pr

bitrio ; fed a Spiritu Dei, hoc eft, ab in-

GfQU

bt

teriori Dei gratia, ut ferra, & fecuris, qua

prtit

refiftere nequeunt opifidi, & ag

i, & rapi

Chri&ianos affirmat : (4) Chrifiani , inquit ,

filusr

3

22052

D

J)

C1) Luther. de Serv. Arb. tom, 3. £. 229.

(2) Idem ibidem £. 224.

(3) I1dem ibidem. £, 195.

(4) ldem ibidem f. 228.

166

899 ( 0 ) XSP

&um,

zon lihero avbitrio ; fed [piritu Dei aguntur. — Api

vero non efl ageres fed vepi, quemadmodum fevra,

tiones ol

hnthon :

€9 fecuris a fabro agitur. Poftremo auGtore Lu-

thero, dum adeft homini Dei gratia, quz ad

lutne

bonum volendum voluntatem ejus affipit ;

lii )

nulla libertas ipfi relinquitur alio, id eít, ad

ln

malum fe convertendi , nec aliud, przter-

RUAU

ricus

quam bonum volendi.

(1) Nulle , inquit ,

4

lilertas eff alio fe fe vertendi , aut. aliud voleudi ; do-

terisqu

zec duvat fpiritus , & gratia Dei in bomine, Ve-

-

euue

"um [

nio nunc ad primarios Lutheri difcipulos,

qui arbitrium liberum apertiffime füftulerunt,

denfi

aufa

quanquam in re non dubia utor teftibus non

-

neceflariis.

Philippus quidem Melanthon

B

deplorat receptam apud Chriftianos veterum

tun qr)

philofophorum de libero humanz voluntatis

Q]

arbitrio fententiam , quam impius impiam

tuft du

itde r

appellat : (2) Receptum efi, inquit, mpiwm de

libero avbitrio dogma , & obfcurata. Covifti: leneft-

centia per profamam illam , 62 omimaleum vationis no-

fére fapiettiam : ufuvpata efl vox liberi avhitrü , a

T0f

Divinis ltevis , a fenfu, & fudicio fpivitus alieriff-

amblg

s2 , qua videmus fantlos viros non varo offenfos e[f.

que e

Plaudit Lutherus difcipulo fuo Melanthoni ,

fchr

quod fuftulerit arbitrium liberum; ejusque

itat

opufculum, in quo hec continentur, füm-

0Rp,

mis effert in cxlum laudibus : atque Erasmo

Quod ;

arbitrii liberi defenfori tanquam arma invi-

W

tde

Gut-

(1) Luther. de Serv. Arb. tom.

AU DA

l h

(2) Philip. Melanth. de Loc, T

heol.,

4 XW

a.

«09 ( 0 ) &Ov

167

, d

&iffima, fed vere plumbea, Melanthonis ra-

todun J»en':',

tiones objicit, quibus liberum impugriat Me-

a

lanthon arbitrium. (1) His avgumentis , inquit,

tit, qui

Erasme , tuis. conculcatis , €9 provfus pvotvitis. per

js if

Philippi Melantbonis de locis "Tleologicis imviclum h-

) il dii

lellum , weo judicio mcm folum immortolitate 5 fed

Mathias Il-

ad, p

canome quoque Ecclefiaffico digsum.

tlz, i

lyricus exprobrat Clementi Alexandrino , ce-

dub

Nr; LA

""

terisque ejus zqualibus fzculi rv. Patribus,

k

jonis

v

eoque magis deinceps , quod docuerint libe-

rum humanze voluntatis arbitrium , quos in

d

fufluhe:

denfiffimis ignorantie tenebris verfatos efle

eltibustt

aufus eft cecus ipfe impudens affirmare. (2)

Eodem , inquit, modo Clemens Alexandrinus libe-

Melsnt

$ Veter

vum avbürium ubicumque afferit 5 ut apparest :m

ejusmodi tenebris mon tantum fuiffé ommes ejus [z-

voluntat

culi doGlores 5 vevum etiam in poflerioribus ea fub-

; impi

:

; impium';

inde crevi[fe.

wfi

LXVIL Jam vero ex fuperioribus tefti-

y rattit

1 m*h;'l';'l!.«

moniis, quz nec pauca, nec incerta, nec

ambigua fünt, res eft omnino perfpicua , at-

riu i

z

que explorata , negatum a Lutheranis , ad Ma-

T

nicheorum exemplum, liberum humanz vo-

Jc?

luntatis arbitrium.

Nihilo tamen minus

n o

Joan. Chriftophorus Volfius in opufculo ;

1 , i

quod infcripfit Momicheismus ante Manicbeos ,

ngsmf

diatum a Lutheranis

ym

præfidenþer negat repu

ar-

n

4

(1») Luther. de Serv, Arb. tom. 3. f. 160.

(2) Math. Illyr. centur. 2. cap. 4. col. 59.

168

SQS ( 0 ) 9Q*

arbitrium liberum.

Quin etiam Venerabi-

lem Dei Servum Rob

hr

ertum Cardinalem Bel-

|

guie

larminum, de Chrifti

ana republica in aureis

Mu :

fuis controverfiis op

time meritum ; quem

idcirco, quz maxii

fitent

na ejus laus eft, omnes

fendan

zretici ,

improbique homines deteftantur

(cui & Le

primi

flium adjungit, alterum hzreticz

& Bdl

pravitatis

malleum) in judicium vocat de illa-

ta Luther

fetsl

o, Lutheranisque per quam iniqua,

üm&

& maliti

ofa violentia, quod docuerit fubla-

tum ab

fént, |

his liberum noftrz voluntatis arbi-

P

trium.

Sed Volfius ipfe audiatur : (1) Cm-

tumn ef?, inquit, Lutero, ac toffratibus suaximam

Wi

a Bellovmino vim fferi,

IS'. 91

qui eos negat liberi avlitrü

-

lutler

znfimulot.

lta euim a tom. 4. prafat. fi

/per 3.

f perf

Contvov. Gener, bag. $o6.

Arbitrii libertatem.

Áioculos

nobis omnibus fuis fenten

tiis detraxerunt, fe-

que ipfi non belluarum

fis N

fimiles ; fed belluas

piane rationis expertes

profiteri non dubita-

gat:

pomy

TUunt. 4de Leffum im confultatione p T

quo

Judice ,. tollimus | libevtatem avbitraü ,

Thinus

€? docemus,

prim

omuia inevitabili neceffitate fievi :

bomimesque mon

f^olIe vias

bis on

Waf bonas facere , aut. qmalas.

Subdo-

in h

Ium Bellarmini confilium in fuperiori

bus ejus

Tir n

verbis ex aliis alio loco depromptis

ejusdem

verbis fe demonftrare Volfius exiftim

Crayi

at, quod

fitius.

pofteriora ejus verba füperioribus o

mnino re-

Tn de

pugnent. (2) Suldole, inquit, /e cur; Lutberaris

"i

[//1

( Joan. Chrift. Volf. Manich

$t f

pag. 4t1.

(2) ldem ibidem Pag. 412.

&if. Ante Mani-ch. feQ. s.

o lap

Q (o) w

169

h Ya

if

m boc megotio egiffe ipfe [entiet Bellwvmimus, fi wie-

Qd

'

l ing

hj

muinevit eovitm verborum ,. que alio loco configuata

vequit: nempe lbro 3. cap. :5.

Certum eft,

m g

inguien:, neque enim hzretici de hac re con-

fl a

tendunt; fed folum de homine per peccatum

dl

primi parentis de ftatu fuo dejecto. — Hec

m hore

VOa dl

eo Bellarminus loco. At nulla probabilitate

fretus hzc Volfius exprobrat Bellarmino. Ete-

iam i

xuerit f

nim & vera funt , & optime inter fe cohz-

rent, quz duobus obje&tis a Volfio locis Bel-

It d

larminus affirmat. Quod enim pertinet ad

r:()b

07 0)

negatum a Lutheranis arbitrium liberum ; ex

his, quz fupra produximus, maxime vero ex

kj a

Luthero LDe .$ervo "Arbitrio , res eft adeo clara,

.

71

& perfpicua ; ut luceat i

pfa per fe: quam, ni-

Ibertatet

fi oculos fibi quispiam effodiat ; fe videre pror-

ennt,

fus negare non poteft. Quod autem non pu-

4 du

gnent ; fed optime fibi confentiant duo de-

oft Qul

prompti ex Bellarmino loci; non exploratum

j 15

minus , perfpicuumque eft. Affirmat etenim

D hat

primo loco Bellarminus libertatem arbitrii no-

mj

bis omnibus , quales utique fumus, qui non

f SuP

in ftatu. naturz integra; fed in ftatu vería-

ao

mur naturz lapfe, Lutheranos fententiis fuis

T

detraxifl. — Hoc nihil certius, atque explo-

mi, (

ratius. Altero autem loco docet, hzreticos

at

non de libero arbitrio hominis fecundum fe

confiderati, qualis erat in ftatu naturz inte-

i

gre; fed de ejus arbitrio libero in ítatu na-

i

nf

j

turz lapfz, in quo verfamur omnes, conten-

de-

5

170

SQ9 ( o ) SQ$

dere : illudque paffim concedere homini inte-

f 2d f(

gro; ubique vero homini lapfo negare. Quod &

QUs à

veriffimum, & optime conciliatur cum primo.

um

frt

LXVIIL Sed quo magis mirere hominis

gentiles

temeritatem, & inconftantiam ; eo ipfo loco,

(it Vo

quo fe cum adjutoribus fuis Lutheranis de-

hst

fenforem venditat arbitrii liberi , funditus tol-

quend

ht liberum , de quo difputatur, arbitrium.

hnot.

Ipía.ejus verba produco: (1) JVos , inquit,

Diwin

lidertatis caufom minime . in "Toeologico , Jed Doilofo-

Yoten

j

phico foro agere, bominemque im a&honibus TAN.

t

JUM externis , moralibus , ac. civilibus , que vel

!cmp

ad virtutis, vel vità normom exiguntur , [beri ar-

—

&f n

itrii effe flatuere.

Quom diffin£lionem vel neghgen-

qum j

te$ , vel diffimulantes Pontzficii , facrorum . moftrorum

QR at

Do&oves im eorum wwmerum perperam vetulerunt ,

taris

qui bomiümis voluntati OMNEM lilertatem. adime-

SE

Vent.

Effe igituv in bomine circa. extevmum virtutis

hm

féudium , vitiorumque fugam. avbitrium liberum cum

Tpnor

praflantiffimis quibusque Philofophis affirmo. Jam

limy

vero audiat Volfius, Lutherani audiant. Apud

fl

Chriftianos libertatis caufa non ad Philofo-

. fe

phicum Socratis , Platonis, Ariftotelis, vel

Ife c

Stoicorum forum ; fed ad Canonicorum Scri-

fet

ptorum , Sanctorum Patrum, & ad Apofto-

Dücr

'ice traditionis forum pertinet univerfa. At

5 u

Volfius cum fuis Lutheranis a foro Chriftia-

Wem

no

hij

QU

CD) Joan. Chrift. Volfius Manichais, ante Manich. fe&.

N aa

3. Pag. 429. & 430.

«$9 (0) X

171

Yuni n

no ad forum paganum ; & a Chriftianis Judi-

Qul

cibus ad paganos

udices caufam Chriftia-

Xmpr

nam, repugnantibus Chriftianis legibus, trans-

fert.

Ín hoc autem profano judicio apu

Ye hons

gentiles Judices non aliam libertatem defen-

0 ipfolloczx

dit Volfus ; nifi naturalem dumtaxat, & ad

hergis t

a&us tantum modo naturales, qui ad confe-

ndist

quendam fempiternam falutem prorfus inepti

funt.

Contra vero libertatem Chriftianam ,

arbiafum,

'

Divina eratia adjutam , quz fempiternam fa-

,f

lutem fpe&tat , quz falutarium actuum, falu-

vihu 1

tariumque meritorum effe&rix eft, qux ad

, f

fempiternam fülutem adipifcendam prorfus

eít neceffaria, de qua tota nobis catholicis

ib [!'fei'l L

v p

cum hzreticis eft controverfia, omnino ne-

qufranti

gat, atque repudiat. ltaque naturalis, & fa-

retulert

lutaris ; heologicz, & philofophice ; paganz,

ven d

atque Chriftianz libertatis diftinCtionem il-

m d

lam, de qua nos calumniatur Volfius, nec

fierun

ignoramus, nec negligimus , neque diffimu-

lamus : fed naturalem , profanam, & philo-

m. jf

ant.

pü

fophicam . venditatam ab eo libertatem nihil

l

u

j

ad fempiternam falutem adipifcendam con-

ferre affirmamus.

Item , non exprobramus

lp

otdi'

Orum 5»1

hereticis negatam ab eis naturalem , philofo-

hicam , feu Stoicam libertatem , de qua no-

Q P

j

b

is cum hzreticis non eft quzítio ; fed falu-

ii

tarem , Chriftianam , & 'l'heologicam , qua

T

j

n)

fublata & omnis przcluditur via ad faluta-

k

resaCtus, ad falutaria merita, & ad fempi-

fati

ter-

172

QOX ( 0 ) Vj5

E

fterecen

ternam falutem fubfidiis talibus promeren-

dam : & ad irrefiftibilem in his, quz ad fa-

füvam í

lutem, & animz mortem pertinent, neceffi-

groduce

tatem cum Manichzis devenitur.

Jinicha

fhulto m

LXIX. Neque vero fe continet Volfus

Is peoon

in fola dirutz arcis fux defenfione de Philo-

fetti

fophica dumtaxat hominis libertate, qua fe,

À ib

fuosque a Manichzismo fruftra nititur vin-

Qp. 1.

dicare. Sed impetum quoque facit contra

alique

catholicos, quos putida illa, & decantata ab

tsl 8

eis cantilena Pontificios appellat, eosque, tan-

elfe fü

quam Manichzismo adíperfos , exagitandos

Titre f

aggreditur. (1) z Pontificia, inquit, Ecclefia

itreren

|

Manicheismi ve[fligia obfervavit Jeliciffimus puritatis

it df

Evangelice affertor , €? vindex B. Calovius tom. 5

' Vi

Syffem. pag. 227. .. Nee vero alieni prorfus ,

lat

inquit , ab hoc errore funt Lombardus lib. 11.

l

Denr

dift. 50. Bonaventura, Durandus, 'l'homas

l

|

Qusm

1. 2. quzíl. 82. art. 3. cum peccatum ori-

Torb

ginis habitum quendam corruptum dicunt,

ptum

quam fententiam efle Gregorii Ariminen.

tUI', q

Henrici Gandaven. &

Joan. Driedonis, quod

puden

fcilicet fit morbida qu

vdam qualitas in ani-

QItI t

ma prava defideria perpetim excitans ; fatetur

&

Bellarminus. Sed & 'lannero tefíte tom. 11.

CCrti(Hn

difput. 'T'heol. fcholaft. difp.

4. quzfít. 2. Ca-

"tdum

jetanus , Medina, Zumel,

& czteri "Thomi-

WT

ftx

A

(1) Joan. Chriftop. Volf, Manichzis, ante Manich, fc.

2' pag- 296.

As

n

SQ9 ( 0 ) VQ?

173

! proes

ftx recentiores peccati originalis malitiam po-

quit

fitivam ftatuunt. — HaCGtenus Volfius teftem

W

n

]

i]

!

l

t

producens Calovium. Si ob hec , quodabfit,

:

Manichzismi veítigia obfervantur in nobis ;

multo magis, ob conítitutam ab eis origina-

tnet ais

lis peccati vim, & naturam, Lutherani cen-

1e de D

fertdi funt Manichzi. Etenim Bellarmino te-

àte, qui

ftelib. 5. de amif. gratiz, & ftatu peccati

fütitur vt

cap. 1. 4. & $. Lutherus, Mathias Illyricus,

facit du

aliique Lutherani non pauci peccatum origi-

decuntii

nale non qualitatem morbidam, fed :inalam

effe fubítantiam docent; atque idcirco de ge-

xosque s

Xagitat

nere naturz male , quam Manichzi primi

invexerunt.

Qui vero de Lutherano grege

jt, Ed

7] 1)1/!'1?/1!11

in definiendo originali peccato aliter (tatuunt;

us fom. f

& vel ipfummet a&uale peccatum effe, quod

irordis

habitu deinceps animz inhzret; vel concu-

hus l.

pifcentiam effe con(tituunt, quam poft ba-

ptismum quoque experimur in nobis; in

Ts

caturm (

morbidam hi qualitatem , in habitum corru-

ym d

ptum, in pofitivam malitiam facile relabun-

tur, quam noftris ''heologis temere, & im-

Arimm

doniS,qü;d

pudenter objiciunt.

Profe&to originalis pec-

cati tum natura, & ratio; tum ejus propaga-

ip; i

tio, & diffufio res eft ad credendum.quidem

ns; ff

etin i

certi(Tima ; fed ad intelligendum, atque expli-

candum difficillima pariter , & obfcuriífima ,

"PAU

quz Theologorum omnium vel acerrima

emper torfit ingenia. Pelagiani ob affirma-

1 Tfäm'

tum peccatum originale, ejusque in univer-

/Iaüiüh- 1:"

(um

174

«Q9 ( o ) XQ9

fum hominum genus propagationem, fülfo

Mp

crimine Auguítinum de Manichzismo accu-

HJmCh

farunt. Nunc vero, quod longe admirabi-

&nm 7

lius eft, Lutherani, veriffimi, atque certi(fi-

peat

mi Manichei, multo impudentiori temerita-

ique (

te Manichzismi infimulant catholicos noftros

g

"'heologos. Docuerunt Manichzi przter bo-

( upt

nam, ineffe homini quamdam naturam malam,

lrit me

quz neceffaria effet caufa peccati. In hoc po-

apifct

tiffimum latet virus herefis Manichzz.

At

fs car

quis unquam noftrorum '"l'heologorum do-

LU

cuit inefle, vel adefle, vel fuperefle homini

Vero;

quidquam , quod nos ad peccandum irrefifti-

1f f

biliter neceffitaret ? 'T'alia monítra non do-

li tifi

cent, nifi Lutherani , Calviniani, Janfeniani ;

uf

qui idcirco jure, ac merito in Manichzorum

drtatug

numero habentur.

u'bllï []

Q

LXX. At, inquiunt, commemorati "''heo-

tüyir

logi morbidam quamdam qualitatem effe af-

Pe[f 1j

firmant peccatum originale , quz prava de-

TWf

fideria in nobis perpetim excitat. Quid tum?

tf ga

An vero docent idcirco , qualitatem hujus-

—

fliy, ,

1nodi ad pravum confenfüm voluntatem ne-

lirmig

ceflitare , ab eaque pravis hujusmodi defide-

riis indeliberatis confenfionem irrefiftibiliter

extorquere? Nihil profe&to minus.

Quod fi

Q

Manichzi fünt dicendi, qui docent rem quam-

Apj

ldem

dam imalam ineffe nobis , quz prava excitat

;N

defideria ; Manichzum hac ipfa de caufà cum

N

e-

(4,ï

WR

m

S$9 ( 0 ) 389

75

nem, fl

Pelagianis Auguftinum dicant, quin etiam

ZUP

Paulus

Manicheum appellent Apoftolum.

e admi

enim rem hujusmodi malam , quam legem

J cri

peccati nominat , inefle fibi fatetur , dolet,

r tema

atque deplorat. (1) Pide, inquit, eliaz le-

IcOs ml

gem n membvis queis repugnamem legz entiu « .

praury

€9' captivantem 17 T0 lege peccati, que efl in mem-

TA d

bris meis

Et iterum alio loco: (2) Caro coz-

]uhoo

cupifcit advevfus fpivitum 5 fpiritus. autem. adver-

ia 4

fs cavnem : bec enim. fibi imoicem adverfantum 3. ut

)gOI'UlU

700 , quecumque vultis , zlla faciatis.

Augufhnus

effe horv

Vero: ( 3) Quamvis , inquit , €9? im bominibus

lil 1rrel*"

matura generatis, gratia regenemtz:, ff ifla carna-

| non 0

lis concnpzfcentza vepugnans legi mentis ; towem ve-

feniati

zufa efin vemiffome peccatovum : mom jam illis im

Kdhegt!

peccatum veputatur , nec mocet aliquid . mifi ejus suo-

übus ad illicite confentiatur.

Et rurfum alio lo-

co de re eadem : (4) Concupifientia , inquit,

ystiTe

carnis , advevfus quam bonus concupifcit fpiritus , 69

:m enäy

peccatum eff, quia inefW ill] zmobedientia comtra do-

sninatum mentzs

r l

q

09 penua peccati efl , quim veddita

(End n

eff meritis moäedzentzæ, €7 caufa peccati efl, defe-

rem

ln

&ione confentientis ,

vel contagione mafrentis.

Bel-

N

J

at

larminus quidem lib. 5. de amiffione gratiz,

l

yl o

N

QUO j

(1r) Apoft. ad Rom. 7. 23

(2) Idem. ad Galat.

17

jl

unlF

(3) Aug. lib. 2. de Nup. & Concupifc. cap. 34. num

] e'gcl[»

(f

29 tont, - Yo.

ällfä :

(4) Idem lib, ;. contra Julian. Pelagian. cap. 3. num. 5.

tom. ro.

176 .

«$9 ( 0 ) 997

vuityl

& flatu peccati cap. 15. fententiam Petri Lom-

m 1

bardi, Henrici Gandavenfis ,

Gregorii Ari-

minenfis, & Joa. Driedonis ,

NU

qui multo an-

ure cenf

te Concilium Tridentinum fcr

ipferunt , im-

1. a.

probat, & refellit ; non, quod

ad Manichzos

accedant, quz Lutherana calumni

qu, fe

a eít; ve-

rum, quia Lutheranis, & Calvini

anis in eo

R pen

Qemda

fibi videantur accedere; quod , ubi definiunt,

quid fit peccatum originale ;

cum concupi-

|

penti :

bifsrien

fcentia illud confundant,

quz pcena eft ori-

ginalis peccati.

tisa TY

Cum autem poft baptismum

Doot :

in baptifatis ad

huc ad pugnam, atque vi&to-

formale

riam concupifcentia maneat ; his au&toribus

videtur confequi, peccatum ipfüm originale

tum ipf

T Yeft

in baptifatis quoque manere : quamvis ad cul-

bqütyr.

pam , &ad ponam his non imputetur a Deo,

Wt

quz Lutheranorum, & Calvinianorum fen-

loaci

tenïtia eft.

aQv f

lt

LXXI. Quod autem pertinet ad czteros

catholicz Ecclefiz 'T'heologos ,

i

quos nobis ob-

Jicit adverfarius,

maxime vero adS. " homam,

s

foque fij

ceteris prztermiffis, in quos etiam benigna

cadit interpretatio : dico Lutheranam. calu-

Qittm 0

mniam efle

; Do&orem Angelicum peccatum

ij Bellan

ipfüm origi

nale fecundum fe,

Qd

fg

quod formale

peccati dicitur a Scholafticis, in

corrupto ha-

f

Wis

"Ws an

bitu conftituiffe : quanquam, et

fi Do&or An-

gelicus id docuiffet ;

adhuc longiffime a Ma-

M

* Wif

nichzis abeffet, qui

partim bona, partim na-

i

i

tu-

&X ( 0 ) NG

177

Jerim

tura mala hominem conftare affirmabant ; ma-

pori A

lamque naturam illam, quod capitaliffimum

eft, nos irrefiftibilirer ad peccandum neceffi-

mul a

tare cenfebant.

Tünt,

Jam vero S. "Thomas in 1.

2. quafl. 82. artic. 1. Peccatum quidem ori-

Manid

ginis , fed late fumptum , quatenus cum cul-

d n

Ianis 1

pa pemam etiam compleGtitur , habitum

quemdam corruptum docet.

At vero fe-

l dcfïniun;,

quenti artic. 3. habitum ipfum corruptum

m

n du

bifariam dividit; in averfionem fcilicet men-

tis a Deo, & in rebellionem inferioris partis.

xprsm

Docet averfionem illam anime a Deo ipfum

Que Yi

ecca-

uéorbi

formale effe originalis peccati, id eft,

tum ipfum originale fecundum fe ; rebellio-

Qrigid

nem vero inferioris partis , 4ua imef ilh, ut

fsadcu-

loquitur Auguftinus, inmoPedientia contra. donr-

i aDe

matum mentis, materiale effe originalis peccati.

m f

In hac igitur averfione anime a Deo , quz

a&tu fuit in primo homine, naturali, & mora-

li faturorum hominum capite Divinitus con-

d u

ftituto, quzque habitu ineft in homnibus o-

ob

mnibus, fimul, ac naturaliter generantur, ex

T honf

eoque naturaliter propagantur , conftituit pec-

; ag

catum originale DoGtor Angelicus , & cum

um d

eo Bellarminus, aliique plurimi de catholica

ecatt!

Ecclefia '"T'heologi.

Ja&uram enim . origina-

j m

lis juftitiz, feu habitualis ab origine conver-

"ttO /

fionis animz ad Deum, confecuta eít habitua-

lis averfio animz a Deo in nobis omnibus

)&Or All'

j i

Adz pofteris, quibus jure, ac merito impu-

ruim n

à

ta-

tJ

178

wO ( o ) wOs

at t

tatur peccatum primi parentis, cum quo, &

in quo peccavimus moraliter omnes , tan-

deim |

quam in naturali, atque morali omnium ca-

atojm f

pite Divinitus conftituto. Fruftra igitur Lu-

nja; .

therani , veriffimi Manichzorum fucceflores,

famu ((

ut nos Manichzifmo tinCtos infimulent , ob-

mgniatt

fcuriffimam nobis de peccato originali que-

tit Calin

ftionem obtrudunt; in qua tamen a Chriftia-

Qutqum

na doGtrina ipfi enormiífime aberrant, Mani-

icipf ]

chzosque fe produnt.

De fide eft & exifte-

tieni d

Doo ol

re, & propagari peccatum originale. Quid

autem fit, & quomodo definiendum , qua

fuo Cs

via, & ratione diffundatur, & propagetur; non

etproly

'e(t resfidei ; fed T'heologicz difputationis. Ca-

purg n

tholice Ecclefiz doctrina de peccato origindli

frnj i

Concilii "'ridentini do&trina eft, quam fan-

tl f

&a Synodus omnibus profitendam proponit

T Mati

feff.. N decret. de peccat. orig. eamque in illis po-

Vero qu

tffimum Apoftolicis verbis inculcat Row. j

ture p

212. Der umum bDominem peccatutmm imivavit im mum-

liiny

dum , &9 per peccatum mors; 9 ita im ommes bo-

Tf t

que ]

WIDEOS LOVS pertrlanjz'it, im quo opme$ peccmverimi.

D2ter n

LXXII. Poftquam de originali peccato ne-

à Diri

gotium exhibere nobis, tanquam accedenti-

bus ad Manichzos, Volfius fruftra conatus eft ;

0Tlmin() c

iterum nos invadit de ftatu naturz purz , in

"ürm

quo nos Manichxifmum fapere criminatur.

Wïntegri

(1) 4dn mon, inquit, vere Scbolaffici, &? bos fe-

M

[o/)

U

(1) Jo. Chrift. Volf. Manichais, ante Manich. fedt, 2. p- 397*

ït(o)

179

m n

mtz'k Pontifici , €? Novatores in eo quoque ad Mani-

fints t

chieoruta. pavtes accedent ; quod confitio suerorum na-

Vl

iualium flatu, duo cmmino im bomine ponamt prin-

T p

cipia; ex illis dijudicave faeile licebit , que idem vt

| fs

Jemmus ( Calovius) tom. 1v. Syftem. 4e ffatu

mult,

integritatis , quzeít. 1. pag. 467. €? im Harmo.

nia Calixonbevet. p. 217. buie figmento oppofuzt.

dpindi d

n a r

Quanquam 68 illi Maricheis pejores videantur 5 quod

a,

boc ipfo Deum peccati faeiant autforem 5 cum bonzi-

dtie

nem im ilo merorum motwuralhem flotu . ccllocotum a

il C

Deo owvbitventww.

Volfius igitur cum grecali

fuo Calovio Manichzifmum noftris '"heologis

Tidur. n

exprobrat; quod hi, docentes non repugnare

oagetqrg'»ï

atios.

pure nature ítatum , duo conftituant con-

traria inter fe principia: preterea, quod in

to oript

um /

tali ftatu faciant Deum au&torem peccati, quod

ne Manichzi quidem aufi funt fufpicari. ]Jam

m pïop!'ï

É in j

vero duo hzc contraria principia in ftatu na-

Jcat 36

ture purz apud noftros ''heologos talia fünt ;

nimirum appetitus hinc fenfitivus freno ca-

jivit 1*

d UE

rens integritatis, ad voluptatem pronus, at-

que ad bonum dele&tans inclinans ;

illinc ,

7 perrlfrï'ff

preter naturalem rationem , naturalia aüuxi-

l CCQMI

lia Divinitus fuppeditata, quae ad virtutem,

bonumque honeftum allicerent.

At nullus

jj u

omnino ex noftris ''heologis unquam docuit

trconallliïl

futurum ; ut' vel appetitus fenfitivus a. frz-

r u

no intearitatis liber ad vitium, & malefatta;

qriti

vel naturalia illa auxilia, loco frzni Divinitus

!j

p

l

fuppeditata, ad virtutem, & benefa&a purz

M 2

nas-

'relalpf

185

«Q9 ( 0 ) Q9

wl

nature homines irrefiftibiliter neceffitarent.

a rrtut

'Talia portenta everfores arbitrii liberi olim

Manichzei docuerunt , & modo docent con-

l Botar

fentientes in eo Manichzis Lutherani , Cálvi-

; f

ireftibi

niani, & Janfeniani.

Itaque in hominibus

nature purz libertas falva perfifteret, pra-

LO

ftoque femper effet poteftas penitus libera tum

la

confentiendi, tuim diffentiendi, & motibus fen-

quem t

fitivi appetitus , fi quando ad vitium, turpi-

tudinemque alle&tarent ; & naturalibus auxi-

apitale

f vitar

liis, a Deo talis naturz auCtore fuppeditatis ,

ad virtutem ,

honeftatemque . allicientibus.

Selin

uod fi natura talis peccaret ; nullo modo Deus

gubas ]

Ti Atg

auctor effet illius peccati. Nihil enim nature

hujusrmodi tribuiflet Deus , quod eam ad pec-

15 maror

candum irrefiftibiliter neceffitaret : quin immo

ii

t

naturalia auxilia fuppeditaffet , quibus & in-

fringere motus fenfitivi appetitus, & abftine-

: f

re a peccato poffet; fi vellet.

Ex his autem

t

N

UT

manifeftum fit, defenfores naturz purz abefle

prorfus a Manichzis, ab hisque diftare lon-

(ifn j

giffime.

Duo autem contraria inter fe prin-

ff ;

cipia, bonum unum, alterum malum , in hoc

lU

u

ftatu naturz lapfe, quin Manichzus fit ; te-

We' "Pt'ï'

ftatur Apoftolus: quorum unum legem pec-

D

Tliferin

cati, & carnis concupifcentiam appellat ; al-

terum legem mentis, & fpiritus concupifcen-

A m

tiam nominat.

Lex peccati, feu carnis con-

cupifcentia ad vitium, ad malefaCta , ad pec-

Q

1.

Ccàta, ad omne flagitium . alle&tat.

Contra

^

