ad amalum ,€9 bonum, quod ipfi noverant , fabvica-

hcmdn

vunt, C? ex ipfis Pelagiami , €? mounulli Scholafliat,

ET j

wunus attenti od ea, que docuit Auguflinus , amples

, p

xifunmt, mom fuü ohud; quam ia peccandi meceffitas,

verfamul

de qua bademus dzig"eruz'zþws.,

qnm

purdi m»ä

XCE. Indifferentiam igitur voluntatis no-

ftr, & a neceffitate (implici, quamvis irrefifti-

)plicio p

T

bili, libertatem intolerabili veterum gentilium

Philofophorum , Pelagianorum , novorumque

al ?

Scholafticorum abfurditati Janfenius attribuit:

(fits, !

docetque hujusmodi de voluntatis noftre : li-

fe, tll

f

bertate, &indifferentia errorem everfum fan-

lfï.mf; qUZ

ditus ab Augu(ítino effe in' fuis contra Pe-

7 arhï'r-:**ü:

lagianos concertationibus.

(2)» Cum - audi-

mus,inquit, Dersum voluntotis arbitrium ; fole-

pi

mus imaginari indiferevtiam quamdam voluntatis ad

bo-

MP'

Pfl

Jit

(1) fanfen. lib. 4. d

"d

"

col.-2

nht..D

S'tatj Nat lapf. càp. 24. pag. 269..'

(2) ldem ibidem lit. A.

222

«Oy ( 0 ) 989

Lbonum, €9 esalum, quoem femper bominibus adeffo sjmor.

U afen

dicus efferebat. yulianus , inficiabatur Auguflinus, t?

duj

7077

ipfa veritas. catbolicos iuficiavi cogit. — Hec imbecilli-

tos ipuaginandi in catbolicis , €9 feutiendi im Pelagia.

(1) Mir

zis ex Pbilfophorum gentihbums inflütutiome mata efl.

ttfittrt

Item : (1

Pelagiani docuerumt wiordicus , im boc

qui Á

fitam effé- arbitrü libertatem ; wut in utramque . par-

fntam,

tem contvarietatis , bomuu videlicet , ac. aualum , fe

periorib

poffet avbitriuus indifferenter. fleGlere.

"Auguflinus e

qiod &

contrario mordicus boc ipfum megat. Rarfum : (2)

() Q

Docet contra. Pelagianorum ifles affertiones ( Augu-

jenetar

ftinus) JJertatezs avbitrii mon folum cum neceffita-

quandi

&e Jolius. boni faciendi poffe confifleres fed etiam. cum

iln [

neceffitate folius amali ; immo ex mecefftate bomi fal.

Hl?l'fzvl

van velinquente libertateus probat eaus etiaga mulla zua-

Drttident

'

H neceffitate perimi. Yterum : (3). Vides cbimeram

liroret

iloss difflotaws , que vecentiores aliquos im erroves

Cudä& N

Chriffianis intolerandos: compulit.. Putant euim, quod

uui-oevjis

£v Pelagianorugzs dogma copütale fuit ,' voluntatem

AWU

boc ipfo , quo libera efü, quibuslibet. amotibus f

filu, i

incidentibus dozigari , ac vefiffere fua. libertate p:ffe.

U/füw iil

Quod Auguflinus, tanquam paradoxum, certiffima feri.

fridagig

puurarum aucforitate contrivit.

Praterea : (4)

Wt d

Sententiam iflayi , velut fortifanam , 9 errovis. Pela-

p

UICE

giani uidumy, feepe, 9 accervime vofutavit duguffimus :

n deþelle

LU

(1) Janfen. lib. 3. de Stat. Nat. Lapf. cap. 8. pag. 187.

col. e, lit. D.

(2) ldem ibidem cap. r1. pag 195. col. r. lit. B

m

(3) Idem lib. g. de Grat. Chrifti cap. 13. pag. 360. col. t.

"

»

lit. A.

2 ht

Q

lm

(4) Idem ibidem cap. 11. pag. 328. col. r, lit^ O

ü

[

w

?'?x(o)gw

223

ibfen

affeveranter. docet , €? ad lilertatem. avbitvii non

uf

effe ueceffaviam illam ad utrraugue contrariorum , Zo-

at ib

n videlicet, atque smalum , indifferentiam Mox ;

it D.

) Mirantur. bac, qui nullam. libertatem. cogitare

De lt

confueverunt , nifi ilam flu&uautem. indifferentiom ,

u it

apud Auguflinum fvb libertatis nomme provfss inca-

Novitstem do£trine fuz verbis fu-

n d

gmtam.

aalin ,

perioribus vel invitus ]anfenius fignificat :

uod & fequentibus verbis iterum indicat.

lul MUU

/M

ylün;

i

(2) Quid fà ülerim arbitrium. Auguflino, non foxtis

v(Aug

penetvant , mec unquam , mufim. dicere, peuetvabunt s

i t f"u

quamdiu mon aliezm in Auguflino hbevtatem ,. quomm

TT

illaga Fbilofphácazs indfferentiem, quavendam effe cex-

Wþüï!f]

fuevini.

Denique confueta fibi, quam prz fe

T

przfdentiam fert, fibique foli vindicato jure

t CO

interpretandi Aucrufhm, in hzc verba con-

TE

cludit : (g) Hoc confidenter. mibà affereve licet . in

1770

unkoerfis. voluminibus , que . contra. Pelagianos. ( ab

Aucuftino

um

exavata funt , totoque illo conflidiu de

filoa , deffru&ave per grotiom . avbitrüü libertate , non

ii bf'f j

aliom ullam elucere lbertatis avbitrii faciem 3. quom

mzep

produximus : mec e[fe veflipium , quo ugufünus

n,f 1

d

4

1mqunm de tali indifferentie libertate ad elzgondzrm

boc, vel ilud bomwm cogitaffe , multoque sminus. ad

nwf[

eam depellende (Pelagiang ) calummie caufa con-

4[ g fh-m

fugiffe videatur.

XCII

p

(1) Janfen, lib. 7. de Grat. Chrifti cap.

2

pag. 312, col

vb B.

SM

(2) Idem ibidem cap.

313.5c01:: 9. Ht A.

(3) Idem ibidem cap.

»

-

ä

206.'col 3. lb n

1

24

um (o) wO

n M

XCIH. Repudiata igitur libertate indiffe-

unni A

rentie, feu a fimplici neceffitate, quam per

eccatum hominis primi Janfenius tradit a-

l] fs n

miflàm , non aliam nobis pro ftatu naturz la-

jmiur, a

lii ardi

pfe reliquam eflfe libertatem cum — Calvino

docet ; nifi eam , quz dicitur a coaGtione ,

tffat od

uz conciliatur optime cum necefitate fim-

i fmper ,

1 ia

plici ; nec repugnat, nifi violentiz , per quam

Mlls . co

fieret ; ut inviti, & nolentes ageremur potius;

quam ageremus. -Ad falvandum igitur li-

t i dof

bertatem a&tus, qualis ad merendum , & de-

jeno : |

lertatis g

merendum eft neceffaria, fatis Janfenio eft ; ut

a€kio non fit coaCta, fed voluntaria; quam-

It y (f

visneceflària (it neceffitate nobis infuperabi-

M 777

li; & invicibili. Hanc fuam doCtrinam, cue

g,

jus au&torem temere, ac impudenter Augu-

RLT

ftinum venditat . novam, & inauditam futus-

Ü aïianlz

ram Scholafticis Janfenius non diffitetur ; quin

fttil d

tamen idcirco; fi fides ipfi habeatur, de ejus

Til i

falfitate, & abfurditate dubitet..Congero hic,

3 D

& accumulo excerptas a. Janfenio fententias :

peärmzdo TT

(1) ANeceffitas , inquit, que mec aliud. eff refpeta

55?, TLITEY

voluntatis, quam quedem vis , aut violentia , at

lt qm'jpä

coatÉo ; que operatur id, quod potefd, etiamr molente

t j

volumtate, vepugnave libertoti , eamque fundius per-

àmeve: mom autem illom mece[ftatem , que -eft. fiml

voluntavim , quo frilicet fimpliciter mece[fe eft aliquid

l) Jf

?[e 00-

V li, p

|

J llim

ib

fï?ü* mon vepugnante , fed immutabiliter volei

un-

I)

li ib

3 lm j

(1) Janfen. lib 6. de Grat. Chriti cap. 6. pag. 266. col

*

)

ï'läm ü)ï

I. h& €

()

li l

wy(o)u

225

tite if

luntote. . .Mira. videlitur Scholaflicis ifla. do&lrina ; €9

TU

zapen in Auguflini principiis eft. indubitata. ltem :

lU tl

(1) Sola neceffitas illa violenta, fub qua avbitrium

1 at

jremütur , atque cogitur , feu necefftas. coa&lionis l-

um Cio

lertati. avbitrii adverfatur. Rurfus : (2) Sola me-

ceffitas coa&lionis adimit libertatem . mon neceffitas il-

3 C

s

la. fauplex , €? voluntaria. lterum : (5). Shmpli-

2 r

cem . illam neceffitatem , fublata . ommüi ommuüno indiffe-

ventia €9' contravietatis , &2 contvadi&lionis , non offi-

m s

'

m m

cere in. dotlrina Santi Do&oris libervtatis. avbitrio.

Is

dum, &i

Denuo : (4) Hadlenus declavavimus geuevalem li

Venioebt

leriatis vationem , a qua ditum efl liberum avhi-

um , commune bonis, €? zualis , im eo fitem effe ;

ra; Qu

ipfapeti

quod inmmuse fit a neceffitate coatlionis.

Praterea:

1tam, &

(5) Hoc eff Auguflimo liberum , quod voluutavium ,

quod non nece[fitate coatlionis extortum . . . Qui-

ter Aug!

hm f

cumque aliau libertotem arbitrii in Auguflini foviptis

;

querit ; oleum, €2' operam perdet : mec exitum ex la«

byrintho inextricabili phimarwm. difficultatum inve-

g, d

uiet. Deinde :

6) Non aliter liberum avbitrium in

ongc M

fentent

peccando quarendum effe ( Auguftinus ) figaificat ;

ij

wifi, quim vi dele&ationis iffus , quam dixerat, mom

alius quispiom cogens bominem, fed ipfe bomo deli-

j

qitus propria voluntate peccatum facit . . . . Sed,

n

quo-

j

u d

(1) Janfen. lib. 6. de Grat. Chrifti cap. 6. pag. 267. col.

i e E'A (7!11,*11',

r. lit. B.

i

(2) Idem ibidem col. 2, lit. A.

(3) Idem ibidem cap. 8. pag. 269. col. r. lit. B.

I

ag.

l

(4) Idem ibidem lib. 7. cap. 1. p

e

507. col. 1. lit.

A.

L

(5) Idem ibidem cap. 4. pag. 313. col. z. lit. D.

g, P^

(6) ldem ibidem lib. $. cap. 9. pag. 355. col. 1. lit. C.

[

cá

226

( o) 89

Tàm at

quomodo igMur j inquies , voluntos. iffa libera oft ad

Qu ab

peccandum, €9 non peccaudum ; ff Joluma eatenus - [ibe-

ro peccatur . arbitrio ;. quia . bouo. peccáto. dele&anm ;

ifenforib

atque ideo [ua. voluntate . delinquit 2 Refpondebit u-

npudatar

tqut, J

guftinus , fe nibi] omnino de tali. indifferemtim liber-

tate effe folicitum ; fad eatenus. libevam effe , quia eft

5*1:0 W d

libera a juflitia , boc eff , quia avbitrium. non impe-

jrgmur ;

ln lia

ditur a juflitia. ( a majori dele&atione juftitiz )

BUE

quin ipfummet voluntate - peccandi | deletatum propria

fum voluntate . peccet. Dellique: ( 1) Omnem. - deli-

ul TU

Jeratam . voluntatem boc ipfo, quo efl in moffra o*

Mæ , &l

teflate , boc efl, quo mom fit. molentibus ,. fed. volen-

Vif , qui

tibus mobis , effe liberam : uon poffe uon effe liberam ;

nffä.m'///r,

five ^ etiam. neceffavio. exercitii necefftate. fíat. , þvg

d o

z0on fiat.

Wi iti

üdütur

XCIII. His conf(titutis progreditur JanfeQ

It ilas

nius ad explicandam concordiam Divinz gra-

Wt lum

tiv efficacis cum libero noftre voluntatis ar-

1] eq

bitrio.

Et primo quidem difficultatem con-

I tioj «

ciliandz gratiz efficacis cum arbitrio libero

(t0d t

fea, aj

natam affirmat ab erronea Scholafticorum, qui

fubrepferunt , fententia ; quod profanam fe-

p Pbi/«;/;l

D

cuti Philofophiam , libertatis humanz. vim,

17

& naturam in quadam librata hinc illinc vo-

tl [;] erïf)l

luntatis indifferentia conftituerunt, per quam

Pifione

in libera hominis poteftate fit tum bonum ,

* jf

tum malum velle, cum ab utroque abftinere.

"'Ta-

!V

(1) fanfen. lib. 4. de Stat. Nat. lapf. cap.. 24« pag. 27!

d

cgl. 2.lt. D

[

u

) d

p

SQ9 ( o ) XQ9

527

j l:

,

1

li

1

L

"Talem autem humanz libertatis vim , & na-

1 eaietd

turam ab Scholafticis excogitatam sntiquis

ity. diey,

defenforibus grati€ vel ignotam íuiffe, vel

sfpmid

repudiatam contendit. Audiatur : (1) Ifum;

faretti i

inquit, JiZertetis cusm . graiia concilicudee emódum ;

quo uunc tumiopere fcboke per[ffrepunt , Dotlcresque

ul

d t i

Jatigentur 5 ut fub. momine. libertatis indifferentiams

ione j

ilezi libvatam: contvavietaiis , eique contraditiionis

11111

751

at

1

guimiant , €9 flabilant, pvifeis gratie defenforibus

) a

vel jgnotum , contemptumuve effe ;.€9 eliquot faculis

f ia

pofb , Scbolaflicis fulintvantibus , €? — liberi. avbitrii

Ws

I/;

ji

vim , quam ifli veleres tomquam. fibi. pev/pettiffmaua

tuebontur , mom fotis penetroutibus emevfiff.. Hanc

T

at f

errandi caufam. Scholafticis in Philofophiam

rejicit, in quam fic acerbiffime, ut Calvinus,

invehitur : (2) Quid emim aliud, obfeero , fen-

du ,]ä»"?

tentias illas peperit, que Divinam gratiam imperiofo

Divie?

nmutui bwmane liberwis aptavit j wifi Philofoplia ?

Quid eas tauta animofitate. defendit ; mifi Philofepbia?

olunta!

ultatem

que non videtur aliud libertatis gemus odmittere ; nifi,

bitrio E

quod omnibus in voluntatem odmiflis, aut. irruentibus

plena , atque indiffeventi poteflate dominetuv. .. Sem-

ficonmf

per Pbilofopbia, quemadmodum moter beveticcrum fuit ;

pf

a verum. Divinavum. avcanis. definiendis. adbilita. ,

T

amater evrorum fuit.. Remotis igitur ab hac dif-

putatione Scholafticis , & Philofophis, cau-

uj

fam Janfenius defert ad Auguftini, Profperi,

jn i

2

at-

ii

f

T*

(1) Janfen. lib..g. de Grat. Chrifti cap. 18. pag. 365.-cól,

2. lit. ÀA, &c.

g

(2) ldem lib. Prozm. cap.- 3. pag. 3. col. z. lit, C.&ce

228

x$9 (0) SO5$

f

atque Pulgentii tribunal, hisque judicibus

Tinttis t

aíe male adhibitis , & pejus interpretatis ,

ene Dl

contendit, in eo concordiam efficacis gratiz

cum humana libertate confiftere; quod arbi-

ifidus,

a Jierti

irium liberum fub efficaci eratia non lapidis

inftar , non inítar trunci fe habet, oriando

D7 tife

fcilicet, atque ceffando, & nihil omnino a-

in tlf

f filicii

gendo ; .quod nullam ab efficaci gratia vio-

lentiam , nullam vim , nullam coactionem pa-

j oolum

titur ; quod non invitum, neque coaCtum ;

qie, G

irhitrim |

fed fciens, volens, libens, & prudens, omni

tamen feclufa penitus diffentiendi poteítate,

hun, ler

efficaci gratiz cooperatur, & affentitur. lpfa

duj ]þ/ü(

Janfenii verba , quz , quid fenferit ipfe, teftan-

Prterant;

tur, produco : (1) Ae umus quidem , inquit ,

I of

arbitror , inveniendus efl ; qui alite. gratie influxum

MU

cum libertate conciliavit quam Auguflinus , Profper,

Tif tv

t€? Fulpgentius fecit : boc ef , quia mot fola gratia fe-

, D

cit opus venitente , 1nvita , coa&a voluntate ; nec ar-

LUH

bitrium inflar trunci agitur ; féd gratia facit; ut etium

'uts n

liberum. avbitrium. aliquid agot , €? voluntario motu

t i

feratur. in bonum. Ytem : (2

Tantum (apud

RTM

Augufítinum) /Jenium iffius indifferentie contra-

Áf

!

l

J

i

lu

min;

dicliouis, tanquam libertati neceffavie , de qua mmc

velemens difputatio ef ; ut ad falvandam arlitrii l-

d. p

bertatemz fub gratia. munquam . eam . vel femel adh-

£uerit im univerfis füis advevfus. Pelagianos Tuculea-

tio-

Vi finfeg

]

lit |

[

E

fe

()

lm

Cx) Tan

)

S.dt.C.

en. äib. 8. de Grat. Chriíti cap. 12. pag. 358. col.

D

lag

(2) ldem ibidem cap. 9. pag. 355. col. a. lit, E. &c.

mtm 1

«QS (0) Q5

29

t d

tionibus ; wt sumevito fuüfpicavi aliguis poffet, iflam

libertatis vationem , de qua tantopere contenditur, effe

kerpres

( r

serg Dbilofophie fatum , a nullis antiquis. gratie de-

quid

feufiwibus , Auguflino , Profpero , Fulgentio , fsb mo-

mine libertatis orbitrii propugnatam, vequifitam , ag-

m l

xt, Og

vitam fuife. Rurfum : (1) De indifferentia , qua-

|| ommin

lem Scbolaffici quidam exigunt , mibil omnino S. Do-

&or . Jolicitus eff ; dummodo non alieuetur opus a pro-

j i

x

pria voluntate. . . .. Et im boc unico concordiam

Ue cant

gratie, t9 libere voluntatis ab ipfo flatui ; quod

arbitriunm non inflwv trunci vacet, aut cogatur invi-

"udets t

tum. lterum : (2) Nunquam. Auguffinum ve[bon-

ii p

entitüt.

dendo Pelagiamis , de violeta per graotiam lbertote

conquerentibus ,. ifum. conciliondi modum tetigiffe ,

; iplb,— t

quod voluntas ita per gratiam velit , ut pofft mom

atie if

velle ; fed fempev illm, quod operante gratia mom

inflav trunci , quem Deus aoveat , fevamur. ad Lo-

iil s hu

num. Denuo: (5) Audi, quid vefpondeat Augufli-

[ g

52,5 097 non aliter. falvam perfifleve. libertatem. do-

s; P

teat 5 quami , quia mom imfhar lopidums egimuw ; fed

fict;t

al

etiam fimul aliquid agimus noffra voluntete. Mox :

(4) Nom aliter conciliat gratiam ( cum libertate)

a d

"

Auguflimus ; nifi, quia gratia facit velle voluntatem 5

o

4

nibi] omnino de indiffeventia prefente , vel abfente fa-

] (,g qül "

1 üïiif

-,fïh

-tagendo. Deinde : (5) Voluntatem effe fenper li-

3

£2

"MM

"

(1) Janfen. lib. 8. de Grat. Chrifti cap. 8. pag. 353. col.

j d

',H

1. lit;, C. &c.

li

(2) ldem ibidem cap. 5. pag. 349. col. x. lit. E.

(3) Idem ibidem pag. 350. col. r. lit, E

p

(4) Idem ibidem cap. 7. pag. 352. col. 1. lit. D.

3) Idem ibäem cap. 13. pag. 359. col. 2, lit. D.

Iff, E d'ü

250

&GS ( 07) 399

RUE

berom , tam in bono , quam i molo; tam fr/b. gra-

t fu.

tia, quaum fub peccato , quim expers eff violentie ,

cogentisque meceffitatis. Denique : (1) . Nulla gra-

iib ;

(inne : ir

tie efficacia , mulla meceffitas a&libus voluntatis: libe.

lm pic

vis formidauda eff ; fed fola vis , coatiio , & necef-

fitas violentia.

huudtin

gatulanc

(nii ver'

XCIV. Modum hunc conciliandi gratiam

Dei efficacem cum hominis libertate nec a

ifim, €

D7

Calvini fententia eadem de re difcrepare, nec..

Águfin

apte congruere cum "Tridentini doCtrina non

ignorabat jJanfenius.

Itaque hanc ipfe fibi

o Ja

tlergm

permoleftam difficultatem verbis his diffol-

vendam propofuit : (2) Odbjieuur foriaffes ad-

hvimy

verfus iflam gratie, €9 liberi arbüri concovdiom,

t |

Tecoftat

eam. a fententia Calvini non differre. . Sie euim utrum-

i fs

que invicem ( Calvinus ) cogciliot ; ut dicat , bo-

auinem vi gratie mon ita trabi; ut fine motu. volun-

idem f

£otis , quafl extraneo impulfu feratur 5 fed intus af-

D

ficis ut fum volantate. obfequatur.

Hoc eff, volun-

trius j

torie tontum , non. libere influere in opera. bona wo-

NU

funtatem.

d

Qu fententin a. Concilio "Tridentino dif-

Jf^nat.

am vero folutionem przclaram, &

HUdJIHmuS

Janfenio dignam audiamus : Refpondetur , vt

ff i

opia, que beretiei docent , frmt. bevetica. Ad-

videiicet, |

dit przterea, bene fenfiffe Calvinum cum Au-

hg

n

guílino, & antiquis Patribus, negando fcili-

i

Qf g

cet

C1) Janfen, lib. 8. de Grat. Chrifti cap. 19. pag. 366 col.

Q o

2. Jit. D;

3

(2) Idém ibidem cap. 21. pag. 370. col. 2,4lit. B.

Q)

lim

SQy9 ( 0 ) 995

251

: fin f n

^

cet füb efficaci gratia libertatem indifferen-

RLT

Ill

tiz, feu a fimplici neceffitate, quamvis irre-

Ü

WTOR

fiftibili ; folamque docendo : libertatem a coa-

&ione:in quo non effe Auguftino indignan-

dum propter odium Calvini

.

)

( ,

u i.

fed. propter

Auguítini amorem , debirumque- honorem ,

gratulandum potius Calvino efle.. Ecce.Jan-

Ífenii verba : (1

Siqua im ve Caloinus- cum d-

[ond m*

xertite Q

gufino , &9' antiquis. Patvibus feuferit ; mom propter

(crepttt

Calvimum | Auguflino. indzgnandum . eft . fed. propter

"Auguflimum . Calvino potius gratulendum.

Fatetur

du

ergo Janfenius Calvinum , cui & addere Lu-

i i

; his d

therum poterat, quod XIV. Capite demon-

ftravimus , in eadem fecum efle fententia de

fanft

qotor d

interitu libertatis indifferentiz , & a fimplici

- etim ul

nece(fitate, deque fola reliqua libertate a coa-

Ctione fub efficaci gratia. Verum, quia illud

T äïf"hf

jp mit ?

idem fenfifle, & docuiffe Auguítinum cum

difcipulis fuis, & czteris confequentibus Pa-

; i i;m:';'*

tribus Janfenius contendit ; non idcirco, ;Jan-

ïüf Q"l d

fenio judice, ut repugnemus Calvino, defe-

rendus eft Auguítinus. Sed Janfenium ipfum

Ti

audiamus : (2) u ideo, inquit, zegandum eff,

ræC]äl' 1

n

quod apevtiffmum , ac. cevtiffimum. eft $, Auguflinunz

j

lu.

i

videlicet , &9" difcipulos , ae pofleros ejus Sanélos Pa-

ytiit

!

j

Ó

tres ita. conciliaffe- gratiam um libevo aybitrio 5 ut

jl a

]

"

,gmtz'a mon cogat violenter vqluntatem ; Jed fmwf'ter

ggndo |

4

ez

(

(1) Janfen. lib. 8. de Grat. Chrifti cap. 21. pag. 370. col.

pj

l

2. lit. D.

(2) kiem ibidem pag. 372..col. 1. lit. A. & B,

ji, À

52

u95 (0) SQ59

ei velle tribuat ; atque ita non nibil inflav. lapidis a-

;,m Af

gat ; fed aliquid etiam proprio motu. cooperetur : am

ujiuttan

ln aftn

boc , inquam , ideo negandum eft Auguffimum fenfiffe,

ac docuiffe quia Calvinus etiam in. immumitate coa-

tngte D)

&ionis libertatem videtur voluiffe collocare ? Callida, &

Wt ,

malitiofa extrema hzc verba funt.

Etenim

IH

171

m il

non videtur Calvinus in immunitate coactio-

". ]

trin oq

nis libertatem voluiffe, ut Janfenius loqui-

tur, collocare ; fed certum omnino , per-

bi effode

fpicuum, exploratumque eft, Calvinum in

t0, 000

fola immunitate coactionis libertatem , cui

& Ti

fuffragatur Janfenius, collocafle.

Itaque vi-

de t

detur potius Janfenius , hac fua refponfione,

vea, á

Calvinismi notam , infamiam, & ignominiam

tür, ad;

voluifle a fe, fi fieri poffet, abalienare.

p ,

Trit t

XCV. Quod autem ad Concilium Triden-

t

tinum pertinet, quod fibi fupra Janfenius ob-

qua c

jecerat; multa quidem Janfenius dicit, & in

Yetnt

omnem partem fe verfat; fed aqua hret, ut

U

ajunt. juvat hic'Tridentini auctoritatem at-

QO

ferre. ( I) Si quis dixerit, liberum . bouims ari-

ü, |

triui a Deo motum, & excitatum , mibi] cooperari,

"i lib

affentiendo Deo excitanti , atque vocanti, quo ad cb-

Ntatur

tinendam juffificatioms gratiam fe difponat ,' ac pre-

D'ütlam

pavet; meque poffe diffentire , ff velit ; anathema.| fit.

Wtr

(

ltem declarat: (2) Ipfius juffificationis. exordtum

hP.

|

ip adultis a Dei per Chrifum QEfum provemente

tttiri |

gï(l'

nem) ]

f

(D Trident. Seff. vx. Can, 1v.

(2) Idem Seff. vi. Cap. v.

? (o) 8

253

LE

gratia. fumendum effe ; vt per ejus excitautem , otque

FO0P€P'€!W! L]

adjywvatitem . gvatiam: ad convertendum fe, eidem gratie

fim )9

libere affentieudo , €£ cooperando. difponantur ; ita , ut

nutmtlo d

tangente Deo cor bowimis pev Spiritus San&H ilhumi-

i Clb

mationem , neque bomo ipfe nibil omnino agat infpiva-

n. Des

tionem il vecipiens , quippe qui illaem 9 abjicere

Ytute d

pwef. .Jam vero evidens omnino eft, quod

fenits b

& in oculos cujusque incurrit, nifi oculos fi-

mun, *

bi effoderit, fuperiori canone , atque decre-

Cirinn:

to , non de fufficienti; fed de efficaci Dei gra-

rtatem, t

tia "'ridentinum agere, & loqui. Agit enim

, lii*

de gratia , qua liberum hominis arbitrium re

refonit

vera, & in a&tu fecundo, ut fcholz loquun-

tur , ad fui juftificationem fe difponit, ac prz-

ignomini*ä

enare.

parat. At gratia hujusmodi non eft profecto

gratia mere fufficiens, qua ad fui juítificatio-

mmTrid:

nem nullus fe difponit , nec preparat; fed

apfenim

gratia efficax eft. Acit de gratia Dei prz-

| dicit) M

veniente, movente , excitante, adjuvante, il-

g hat

luminante , infpirante , cui liberum arbitrium

hominis re ipfa cooperatur, cui re ipfa affen-

horitid!

ln f

titur.

At evidens omnino eft, Dei gratiam,

iil

cui liberum hominis arbitrium re ipfa coo-

peratur , cui re ipfa affentitur , non efle

j, "

jit, ! ;'

gratiam mere fufficientem , cui nec coope-

ratur quis, nec affentitur ; fed efficacem.

gt

At P. Bellelli a P. Berti laudatus , cui af-

!

j grorufff

fentiri minime poflum , 'Tridentini Cano-

] IMW

yzf

;,1(».'1

nem, atque decretum non de efficaci ; fed

gp!

de fufficienti gratia dumtaxat interpretatur,

P5

cu-

w (o) P

954

cujus hzc verba funt: (1

Dicimus id' a Tyri.

f efie

deiiina Synodo defimüum fuije; quod liberum «rhi-

ünn,

i a Deo motum , €9 excitatum vocationi interio-

fominis

vi fufficienti , que dat po[fé , valeat vefiftere , fi ve-

fiperii

Et; quagi quidem grvotiem , fü vult abjiceve , etiam

tis arbit

9

of

, imimo £8. interdum. obpicit .

p().t

. Ergo ecume-

tefilere

uica ridentina Synodus ovbitrium.: poffe. vefiffere

dentino

grotie fufficienti profeco fanxit.

At evidens eft,

qun i

"TIridentinum ibi agere, & loqui de gratia

hibita,

efficaci.

Ergo ccumenica Tridentina Syno-

3b inte

dus arbitrium hominis pofle refiflere gratiz

fhetit

efficaci profe&o fanxit.

Augufinus vero, per-

hi non

git P. Bellelli,, zoz /vfficienti gratie ; fed per fe effi-

fem, 1

.cutà , vitlried , indeclinalili , 9 infuperabili , que

pofng,

dat velle, €9 perficere, ovbitrium mminime poff. ve-

Jiflere fevipfit.. Yndicet mihi P. Bellelli in omni-

XN

bus operibus San&i Auguftini locum unum

sl

SanCti Do&toris, in quo femel hzc verba ha-

quor

beat: Gratia per fe efficax : Gratia vitlrix : Gra-

f

tia "ndeclincbilis : Gratia. infuperabilis; : & erit mi-

lertte

hi magnus Apollo.

Docet quidem San&us

daTs

Auguítinus, & optime docet lib. de Correp.

a per

& Grat. cap. 12. num. 38. tom. ro. Volun-

Que de

tatem hominis predeftinati dono , & gratia

ts TY

perfeverantie finalis

nec ob infirmitatem

ümin

fuam pofle deficere ; atque idcirco talem vo-

tidem

luntatem indeclinabilem efle : nec ab adver-

lieru

fitate ulla poffe füperari; & ideo infuperabi-

fofün

lem

Ài

(12. P. Bellel. apud P. Berti Syftem. Auguft. vindic. Dif-

mneq

€r.,4. Cap. 3. $. 7. num. 6. pag. 344. & 345-

XSES (0 ) 8SO9

235

u d aT

lem effe hujusmodi voluntatem.

Nunquam

libenm aj

CUOICEL

tamen, & nuspiam docet, Dei gratiam ab

hominis voluntate indeclinabilem efle

& in-

dfb , h

fuperabilem ; ita, ut liberum noftrz volunta-

dion, d

tis arbitrium Divinz gratie efficaci nequeat

Ergo [

refiftere , & diflentire , quod Concilio Tri-

J

Caterum non dubito;

Ms

dentino repugnat.

: evitsdl

quin interpretatio "Tridentini a P. Bellelli ad-

ju ( outü

hibita, & a P. Berti laudata, revera difcrepet

entim

ab interpretatione Janfenii. (hlare utriusque

filee o

mentem, ac Voluntatem ad quam aditus mi-

Ilf 0tfo J

hi non eft, & probo,

&Veneror verba au-

Mi

tem, ut mihi ionant, probare omnino: non

wabil ,

poflum.

!fe pof

[ in od

XCVI. Itaque amiciffime falutatis Patri-

yeum U

bus Berti ,

& Bellelli, ad unum ]Janfenium,

uocum m1h1 res eft, ftatim me refero. Ne-

x Ve

lu

T

r :

gat Janfenius do&rmam fuam de fublata li-

&i

bermte indifferentiz füb Divina gratia effica-

em M^

ci a Tridentini doGtrina difcrepare.

Re&tene,

an perperam neget5

videamus..

Definit, at-

] dc COI V

j

Ü

que decernit contra Lutheranos , & Calvinia-

j i

nos ''ridentina Synodus, liberum arbitrium

hominis ita affentiri Divinz gratix efficaci ; ut

infir

o t

eidem gratiz poffit diffentire ; (i velit.

Ergo

liberum arbitrium hominis loco ponendi af-

lc ab ädu

fenfum , poteft, (i velit, diffenfum opponere

s

[

Divinz gratiz efficaci. Ergo efficax Dei gra-

tia nequaquam eft libero arbitrio hominis ir-

l i

re-

U

256

NG9 ( 0 ) u9

refiftibilis ad affenfum neceflitas.

Hominis

fl

ergo arbitrium fub efficaci Dei gratia liberum

JYanicha

omnino eft ab omni irrefiftibili ad affenfum

u

necefütate. ld autem perinde fe habet ; ac ar-

bitrium hominis ea libertate efle liberum ,

Jifenm

te fcie

quz dicitur libertas indifferentiz : quod per-

TIan9 9X

tinaciter , & prefra&te contra do&trinam Con-

tm: a

cilii "'ridentini negat Janfenius.

Docet prz-

profani

terea fancta Synodus , injuftos homines , eos-

msque

que adultos, qui beneficio Divinz gratiz ef-

tsque,

ficacis ad fui fe converfionem difponunt, af-

Ds Tun

fentiri libere Divinz gratiz efficaci: & ea qui-

dem libertate affentiri libere, qua efficacem

hn dä

fufica ;

infpirationem ita aflentiendo recipiunt ; ut

hi fizi

eamdem abjicere diflentiendo poffint. Hic au-

E 1777

temiterum füb efficaci Divina gratia definitam,

&mm'erlm

declaratamque habemus a 'T'ridentina Synodo

QU

libertatem 1ndifferentie, ab omni irrefi(tibili

Dd

neceífitate prorfus immunem.

Perfpicuum

ii c

igitur, exploratumque eft, Janfenii doctrinam

D

de fublata fub efficaci gratia libertate, quz

P fnfe

dicitur indifferentiz , repugnare quam maxi-

4me Tridentini do&rine, quz definit, atque

tlhri

li de

decernit,fub efficaci gratia falvam, incolumem-

lwllllli[l')æi

que perfiftrere, at

.

que manere noftrz liberta-

tis indifferentiam.

L

Mi f

XCVII. Przter Calvinianam notam , quam

At h'þer

fruftra a fe removere Janfenius nititur, Ma-

nichzam quoque ignominiam , iterato labore

M f

BRT

i

N

j

mnm

« (0) &

237

Fs

"

duon

inutili , a fe conatur repellere. Non tanquam

ti

]

d

Qd afiin

Manichzum monítrum exhorret , quale reve-

ra eft; fed tanquam Manichezum fpe&rum

dxc r

anfenius irridet , fublatam nobis omnem be-

e lieu.

ne faciendi libertatem, & incumbentem hu-

: quip:

mano generi inevitabilem peccandi neceffita-

wl

n n

tem: ad quod , tanquam ad larvam pueri,

D

..ui.-'

profanis Philofophorum regulis imbuti, mi-

mins; 5

nusque affueti Chriftianis preceptis, inftitu-

2 u

tisque, exhorrefcunt.

Hzc enim funt ver-

ponun, d

ba Janfenii : (1) Multi Phüofiphicis magis bac

j:.&8E

de ve difputationibus , £ cogitationibus ; quam Eccle-

a eicd

Jiaffice dotirine vepgulis affuéfatlà ad amiffam omnem

piunt ; !

boni faciendi libertatem , &?. incumbentem bumano ge-

t, Hicz

neri peccandi mecefizatem ,. quaft ad Manicbeum fpe-

definitt

&rum exborrefcunt.

Non de Philofophico ludo

m

homines; fed omnes catholicz Ecclefiz audi-

j ndi

tores ad tale Manichzum monfítrum non fi-

Perfpic

ne gravi caufa , cadente fcilicet in Chriftianum

i do?c*'&f

virum timore, exhorrefcunt. Oftenfurus er-

nate, f

go Janfenius differentiam , quz fuam inter,

n

& Manichzorum do&rinam intercedit , hzc

:j'im[, :'::-'-

in fui defenfionem literis commendavit : (2)

na

Manicbei ex illa concupifcentie importunitate collige-

r

"h

h*æ JX

bant , malam naturam nobis effe permiflam , qua in

mobis fine avbitrià noflri libertate peccata fingeret.. Et

banc lilertatis inopiam ex mature noffre inffütutione

",

£080-

um

jtitül

(1) Janfen. lib. 4. de Stat. Nat. lapf. cap. 14. pag. 202.

)räw É

col. 2. lit. E.

(2) Idem ibidem lib.

5

32

cap. 12, pag. 195. col. 2. lit. A.

258

V5 (o) wv

Auguflinus comtra docet , naturam bomi.

i

contigiffe.

[

"

^ontra

gis cum avbitrio liberrimo fine cecitate, fine vconcu.

1psprin

pifcentia venitenis infiruntate primitus e[fe. conditam ;

1'€1ïüibil€l

fed male ufa. bujusmodi libertate ,. peccandi. ueceffita-

Atpiftm

tem accidiffe : ita videlicet ; ut. illa. peccandi meceffr-

tichgos (

das, quam t7 Manichei, 9? Auguffimus im bomume

dominis |

effe animadvertebant , 89 admittebant , & effe fate-

((tbilem

bantur , mon effct natura inflituti bominis ; fed pena

(t0 CO

damnoti-

Jam vero initam a ,Janfenio compa-

, q

rationem fuam inter. & Manicheorum doGri-

pcand

nam accipio, ad trutinam revoco, eXx eaque

fe, tec

demonítro, in eadem verfari hzrefi cum Ma-

Qifboylt

nicheis |fanfenianos.

Manichzi docebant,

t0n pifr

tefte Janfenio , malam naturam nobis effe per-

tefftaten

miftam, quz in nobis fine arbitrii noftri li-

m

bertate peccata fingeret.

Docet jJanfenius,

RY

malam concupifcentiam , feu delectationem

lm W

malam nobis effe permiftam : quod ultro con-

Admittg

cedimus , quz in nobis ( hic latet error) fine

at j

arbitrii noftri ab irrefiftibili neceffitate liber-

Jifenis

tate ,

ualis ad merendum, & demerendum

ffb

eft apu

1

catholicos neceflària, peccata necel-

Rrtstis

fitando finoit.

Manichzi , eodem teíte , hanc

* e

"

libertatis aä irre

fi(tibili f

[

Demifi

licet neceffitate ino.'-

Q ex

piam .ex naturz noftrz inftirutione contigifle

affirmabant,

anfenius hanc libertatis ab ir-

refiftibili neceffitate inopiam ex hzreditaria na-

d

Nitis.

m

turz noftre depravatione contigiffe affirmat.

Ti

Prezeterea, faCta comparatione Auguftini Ipren-

fis cum Hipponenfi , Auguftinus Iprenfis ma-

Vs (

le

«Q9 (0) w97

239

1

turti g

l

le contra Manichzos docet, ex male ufà liber-

| þne ttn.

rima primi hominis libertate phyficam, & ir-

[o enlan;

refiftibilem peccandi neceffitatem | accidiffe,

DETM

Auguftinus vero Hipponenfis bene contra Ma-

i dj

nichxos docet, ex male ufa liberrimma primi

d m

hominis libertste, non nifi moralem , & re-

D

fiftibilem peccandi neceffitatem accidifle ; qua-

i; us

tenus concupifcentia, vinculo integritatis fo-

0 QOf

luta, quz pzna eft originalis peccati, nos ad

rum d«

peccandum provocat, & alleCtat ; .cui refifte-

, at

re, nec fine opitulante Dei gratia , nec fine

i a V

difficultate valemus.

Poftremo Auguftinus

| d

non nifi moralem , & refiftibilem peccandi ne-

is dj

ceffitatem admittebat, quam pznam elle pri-

j noflti

mi damnati hominis affirmabat. — Cdhtra ve-

]anfenim

ro non moralem , fed phyficam , & irrefiftibi-

eCiationd

lem peccandi neceffitatem , quam Manichzi

] ultrod

admittebant , Janfenius admittit: quam ex

emr) l

natüura inftituti hominis Manichzi repetebant;

d

anfenius vero ex pzna dammati repetit. At

snerc

irrefiftibilis peccandi neceffitas , & jattura li-

scata r

bertatis indifferentiz five cam Manichzis ex

ts w:

permifta nobis natura mala ; five cum Jànfe-

nio ex permifta nobis concupifcentia mala ex-

Áf

) COüïig], 6

orta dicatur ; íive ex natura fit inftituti ho-

us

Í j

minis, ut Manichzi volebant ; five ex pzna

damnati, ut contendit Janfenius; eadem per-

ii

Ts

fiftit Manichzorum, & Janfenianorum exfe-

ln

fl pdfï

cranda do&ring.

efill n

Xcvm.

240

&99 (0 ) 87

r- XCVIII. At enim, fi ex fufcepta a. Jan-

Teut,

fenio do&rinz fuz defenfione, qua Máani-

urnt;

chez hzrefis ipgnominiam a fe propulfare

s afenfa

tmt de

contendit, fatis aperte demonfítratum eft fu.

pra , fentire .Janfenium cum Manichzis ; mul-

ii dias «

to magis ex Auguftini teftimoniis apparet ,

0877

Manichzismum non modo olere , & fapere

hii il

jJanfenianos ; fed genuinos etiam, germanos-

Jne tril

que efle Manichzorum fuccefflores, & male

k tione

materiatam , ruinofamque Manichzorum hz-

tecelfitar

refim inítaurare iterum, atque reficere. Pau-

ituno h

ciffima quzdam ex S. Auguftino teítimonia

Dona hor

depromo, longe plura produ&turus in aciem

QImja ve

ex dele&to milite Auguftiniani exercitus , in

inbuif

ipfo pu&nz difcrimine contra novos, & ve-

Vlgjs:

teres Manichzos. (1) Duas (inquit Augufti-

