licet sualagm jropriam carmis efó dicentes , quam car-

f il

nem eliam dicunt genti$ e[[e temebravum 5 :ilams vero

TM

l

bonam ex adoentitià Dei pavte, que cum tenebrarum

in IDX

Ym ï"jia;

gente conflixerit , atque utramque mifcuerit : 9 omnia

uidem) bona boummis illàp boma anime ; ommim vero

1077 !

fuhtum,,,.

zuala illi zale animetrbuunt.

UM

CVI. Inter Aüguftini a&ta, quex COhträ

wrhxque :

Manichzeos funt, celebris difputatio.illa nu-

iJfP"Mtio e

7 ( i

meratur, quam S. Do&or habuit cum For-

tunato Manicheorum presbytero anno 592.

[ fs ,

ab Auguftino füfcepta, & literis commenda-

ta: de qua fatis eft ctum Poflidii Calamenfis

Al Qp n

Epifcopi , tum ipfiusmet Auguftini monu-

At fe

menta proferre.

Poflidius quidem hzc nar-

um

]ny

rat:

(l) P[,[[m. (

(D S Auguft. lib, r. Retra&. cap. 15. num. 1, tom. I.

[4

m

P

*

N5 (0) SQ7

26x

D

'

.

rat

E

(1) Iu ia Hippomenfi urbe. Manticheovum: pe-

fititsd

tinet [j

f'ilentia quam pluvimos cives , €9 peregrinos infece-

Q00 Qu

rat , €9 penetraverat. feducente , €9 — decipiente ejus-

iichats

dem bwerefis quodam presbytero , momine. Fortunato ,

ibidem conver[ante , atque manente.

luterea Hippo-

Onfcribt,

menfes cive$, t9 peregrimi Chrifliami , tam Catbolici,

cun f

quam etam . Donatifle . adeunt . Auguffimum : presby-

jsmi

M

B du t

terum , atque depofcunt ; ut illum bominem Manicheo-

]u guly

vum presbyterum ,. quem. do&hum credebant , videret,

G9 cum eo de Lege tra&laret.

Quod idem . .. ..

3 91.'("'.'/1])

munime venuit.

Sed. utrum etiam boc Fortunatus fie-

alï

)

?'e gfmf

Yi vellets [cifcitatus eff. — At illi confeflim. ad ipfum

j i

hm

Fortunotum id detulerunt ,. petentes , €?. exbortantes,

2277

ac flagitantes , quod id sminime vecufaret.

Sane quo-

wiaui ddem Fovtunatus Jauthum noverat Augujlz'mmz,

j qïlaill L

adbuc in eodeg fecum . errove conflitutum ; cum . eo-

) illam 4

dem congredi Pdvitabat. Verumtamen Juorum ma-

7777

ni; r

xime inflantia coa&us , ac verecundatus . promifit

cosmmimus fe effe venturum , certamenque. difputandi

; n

Jubiturum. Unde condido die , ? loco, convenerunt in

wumnum , concuvrentibus quam. pluvimis vivis ffudiofis ,

tuvbisque curiofis : €g apertis ANotariorum tabulis ,

t at

difputatio eff cepta primo ; & fecundo finita eft. die.

j ^

In qua ille Mamicheus preceptor , «t Gefforum . con-

TU

tinet fides , nec Catbolicam affertionem: potuit: evacua-

j aj

,4:.

ve; nec Mamichbeorum . feflam fubnixam veritate va-

commf"*'ï'

luit comprobave ; fed deficiens 'reyþonfz'one, ultimo col-

(v

laturums fe cum fuis qmaporibus ea, que vefellere non

lii

potuit , profecutus eff ; €?, fi fibi fovte de bis ./L'ltl..f. "-

y li D

3

7-

f

(1) Poffid, Calamen. in Auguít. vita cap. 6.

!

j P

,

262

NOS ( 0 ) 889

df

uime feciffent . fue anime &onfulturum: atque ita ab

n de

omnibus , apud quos mmagnus, €? do&us videbatur ,ui-

bil valuiffe in fue fethe a[fertione judicatus eft.. Qua

frtumat

ille coufufione affe&tus , & fequeuti tempore de Hippo-

jpnefum

p

rapuri

nenfi civitate pvofe&us , ad eamdem amplius non ve-

meavit: ac fic per smemovatum . Dei bominem omnium

C

cordibus , vel qui aderant , vel qui abfeutes illa, que

gefla funt cogtoverant , errov ille ablotus , catbolica

sntere

HaCtenus Poffi-

QLTR

eff iatimata , ac vetenta veligo.

dius. Eadem Auguítinus his verbis confir-

lm, d

edem |

mat: (1) Eodem tempore presbyterii mei contra

Álimatt

Fortunatum quemdam Manicbeorum presbyterum dif-

putavi, qui pluvimuuss tempovis apud Hipponem vi-

!þæ/ j y;

1777

xevat , feduxeratque tam emultos ; ut propter illos ili

eum delecaret babitare.

sSque

Que difputatio nobis alter-

cantibus excepta ef? a. Notavis , veluti Gefla. coufice-

idty difcip

ventuv; nam &9 diem babet,t9 Confulem.

Hanc ii

UT

ante M

librum memorie conferre cuvavimus.

Vev[atur. ibi

Allt; j

quefHo ; unde fit smaluan : sue affevente , exortum fuif-

Je bominis smalusm ex libero voluntatis avbitrio ;j illo

Wantum

qutem uaturam "ali Deo coeternam. perfuadere . 120-

Nit: (

fl

liente.

Sed confequenti die tandem confeffus efl , mi-

bil fe adoevfus uos imvenme, quod diceret. — .Nec. fame

Ül

catbolicus fa&us efh ; fed tomen ab Hippone difreffrt.

plltl(lï, 1

Publicum autem , folemne , legitimum ,

!t jrig

certiffima auCtoritate difputationis hujus mo-

sla tj

numentum his verbis univerfz concertatio-

ni ab Auguítino prefigitur: (2) Quito Kalen-

das$

()S, A

(1) S. Auguft. lib. 1. Retra&t, cap. 16. num. 1. tom. 1.

(j lm

(2) Idem difput. 1. contra Fortun. Manich. pag. 93. col.

Tum.

l. lit. A, tom. 8.

( lm

SQS ( 0 ) SQ7

265

MQUIP M

das Septembris, Arcadio Auguflo bis , €9 Rufino vi-

vtbl

vis claviffuis Confulibus , babita. difputatio adverfus

Fortunatum Manicbeorum jvesbyterum , in urbe Hip-

atut .

pun 1

ponen[ium Regionum , in Balueis Soyz'z Jub. profentia

ij

popu/z

ff OR

p i t

CVII. Anno circiter 594. cum adhuc pre-

Hf , CAU

sbyter effet ; fcripfit Auguftinus librum unum

contra Adnnqntum olim Manichzi difcipu-

&CHHN M

erbis ouut

lum, de quo Adunanto hzc S. Do€tor habet

]

j t a

eodem libro : (1) dnfultave aufus eff. populo Ifrael

Adinautus utus ( ex duodecim ) difripulis Mani-

vilyim

chei

quem magnus Dotlorem illius fe&e fuiffó com-

l jj

2407 o0rant

Item alio loco hzc de Adimanto ,

gpar i

qusque opere narrat :

( 2) Adinanti. opus - eff ,

TAE

illius difcipuli Manicbei, qui pranomuüne Addas di-

Jefæa [l

Qus efl: Sic antiquiores MSS. At editi omnes

HJ/

ante Maurinos fic habent :

Qui proprio momüne

Ler hr

Addas didlus eff. — De fuo autem contra Adi-

euartti. /

mantum opere hzcS. Doctor pofteritati man-

7] ])WW)

davit (3) Eodem tempore venerunt 2n manus aeas

»; f u V

re [ ff/ 4

quedam . difputationes Adimanti , qui fuerat Manichei

difcipulus , quas confripfit adverfus Legem , €7 Pvo-

14 Wf

phetas , velut contravia eis Evangelica , &2 Apoffoli-

v d) fff "*"

ca fcrzpm demoufirare. conatus.

Huwic ego vefpondi

mum i

"verba ejus. ponens , eisque veddens vo[ponfionem meam.

hoj

a-

4

gncertaü-

W/W

()S

. Auguft. lib. contr. .Adimant. cap. 12. num. 2, t. 8

Jl

(2) Idem. lib. 2. contr. adverf. Leg. & Proph. cap, 12.

num. 4I. tom. 8.

It(lmI

n

P.'S" J

(3) Idem lib, 1. Retra&. cap. 22, num. r tem. 1.

264

w (o) w

Ha&enus Auguftini libri, quos & antequam

fb

presbyter effet, & presbyteratus fui tempo-

( um

re $. DoGtor contra Manichzos confcripfit.

tf f

Quinque priores libri, nempe: De Lilero 4r-

hts qui

Pitrio , de Genefi contra Mauicbeos , de Mcribus Ec-

R, u

clefie catbolice , de Moribus Manicheorum , de lVe-

(I) Cun

ra Reiore, ad tempus pertinent, quo non-

ficig0 1

dum Auguftinus initiatus presbyter fuerat.

lifes va

"l'ales fe ab Alypio libros Paulinus tunc in-

fs )

primis doctus, fan&us, & pius presbyter ac-

TOfon q

cepiffe teftatur , hisque in cxlum laudibus il-

tiadÀ

los effert : ( I) Atcepimm dfiane precipuum di-

NUy

de&lionis , €9 folicitudinis tue opus , fan&i, €9 perfe-

I e g

& in Domino Chriflo viri , fratris. noffri Zuguffini ,

terum f

lbris quinque coufetum : quod ita givamu , atque

t r

Jifpicimus; wut di&ata Divinitus verba. credamus.

toria

Sequenti autem epiftola ad Auguftinum fcri-

f À«

bens, hzc de quinque ejus libris ab. Alypio

Tf prg

acceptis, deque Auguftini laudibus habet: (2)

lat Cor

Quos munere benedicli , £? veuerabilis uolis Epifco-

i nofiri Alypii, nom pro. moffra anfiru&lione. tautum;

Cy]

Jéd etiam pro Ecclefie multarum wubium utilitate faf-

(s for

cepimus.

Hos igitur munc libvos ledioni babheo ; in

t&40n0

bis me obledo; de his cibum capio .

e

Q were

Dfit h

Jl terre , quo precordia noffra, ve poffint. /eculi va-

Quam e

Zefcere errore, coudiuntuw ! O. lucerna digue. fupra

lab

candelabrum | Écclefie pofita , que late catbolicis ur-

Vrj

Pibus de feptiformi Iychno paftum oleo letitie |umen

Miml.fläta

e f'

(1) Paulin, ad

(2) Idemad

Alyp. epift, inter Auguft. 24. num. 3.tom.2.

Auguft. epift. inter Auguft, 25. num. 1. tom. 2.

(

U

P^.

NU ( 0 ) NQ9

265

CUR

effuudens, denfas licet, beveticorum caligines difcutis ;

füi tm

€ Jucem veritatis a confufione tenebravum /p,endme

Cot

elavifici Jermouis enbilas! Nec veretur Paulinus

J

hos quinque Auguítini libros eodem nomi-

EMH

ne, quo quinque Moyfis libri , appellare:

"i,

(1) Cum boc, inquit , Pematezzf/)o tuo cortra Ma-

; qllü Ij

gücbeeos aue fatis avmmaveris

: füqua im ahos quoque

yter f

L

»

Lofles. catholice fidei smumimina comparafli

IU t i

quefo s promeve mibi de armamentario tuo, €9 confer-

st

ve non abnuas ovma juflitie

Hzc autem Pauli-

dodibos

ni ad Auguítinum Epiftola. ad annum perti-

W(mpvw

net 395. quo anno Paulinus presbyter, ut

j C

in ea ipfe teftatur , ad Auguftinum presby-

7 //i g

terum fcribit.

Sed quorfüm hzc? nimirum

yur, d

ad coercendam Janfenianorum audaciam, qui

credin

auctoritatem librorum , quos ante Epl[copa-

m Ho:

tum Auguftinus icrlpüt, utpote eorum hz-

d Aly

refi prorfus contrariam , magnopere debili-

; hi

tare conantur.

Wlf L I.

j ht

CVIII. Annocirciter 597. qui fuit fecun-

ii ) '*/

dus fui Epifcopatus annus ( fiquidem exeun-

Ícri-

/)47 ; 7

te anno 395. fuit Epifcopus ordinatus

O'f

pfit Auguftinus contra epiftolam Manichzi ,

quam ejus difcipuli Fundamenti epiftolam ap-

r fect!

JW

pellabant

De hoc opere fuo hzc S. Doctor

Ji

pofteritati mandavit: (2) Ler contra e])z/lolam

tit !

Manicbei, quaem vocant Fundamenti , priucipia. egas

R 5

0-

j

m tuf

(1) Paulin. epift. inter Auguft. 25. num 2. tom 2.

(2) S. Auguit. Lib. 2. Retract. cap.

. tom,

m[füi

—

266

WE (o) u95

Jola redavguit ; fed in ceieris ilius. pavtibus adnota-

t fni

iiones , ubi videbatur ,. affixe funt,. quibus tota fub-

(immnà

vertitur , €9 quibus commmonerer , füi quando contra

g p

totam fcribere vacavifft. Sequitur grande Au-

[brsat

guítini opus, quod, Maurinis judicibus, ad

TICITOT

annum pertinet 40O0. in tres füpra triginta

tis t

libros difpertitum contra Fauftum Manichzo-

COR VCf

rum Epifcopum.

De quo opere fuo hzc $.

t M:

Doé&tor narrat: (1

Contra. Fauftum. Manicbeum

foom .

Plefpbemantem Legem , &7 Prophetas , 9 eorum

beban

Deum, €9 Incormationem Chrifiüi 5 feripturas: autem

humy

novi Teflamentà , quibus comvincitur, falfatas effe di-

ter t

centem , feripfi grande opus , verbis ejus propofitis

tisfeci

veddens ve[ponfioues sueus.

Triginta €7 iwes difpu.

zationes funt , quas etiam libros cur mom . dixerim?

f Aug

lm re

MNamn , etfi funt in eis aliqui. perbreves 5 tamen. libri

Jumt.

Quis, qualis, cujas, & unde füerit

M

Fauftus ille ; fub initium operis cum inita

WE

a fe caufa, & ratione fcribendi, his verbis S.

Difþllt:

Do&tor declarat: (2) Fauftus quidam fuit, gen-

Cem

te Afer , civitate Milevitanus , eloquio füavis , inge-

lhigyis

sio callidus, fetla Mamicheus , ac per boc mefando

Ui

errore perverfus,

Noveram ipfe bominem, quemad-

duj

uodum eum commemoravi in libris. Coufeffromum mea-

dues

Vit2z.

Hic quoddasm volumen . edidit adverfus vetlam

fittiqn

C'viflianam fidem , &9' catbolicam. veritatem.

Quod

eum veniffet in wamus noffras , le&umque . effet a fra-

y Cj

tribus . defideraverunt, & jure caritatis , per quam

e1$

(

l

J

$A

Q lm

(1) S. Aug. Lib. 2, Retra&. cap. 7. num. 1. tom. 1.

m

(2) Idemlib, z. contra Fauft. Manich. cap.r, num. 1. tom. $.

(

dm

D

p

xX99 (9)

f«f?'

EOf

267

hit at

eis feroimus , fl.ftgmwer*nnh ut ei vefpondevemus . . .

4 h)j

ah eti

Cosnnodum autem , avbitror , fub. ejus. momine verba

ejus ponere ; 9 [ub meo vefpoufionem meoum.

In

ande À

libris autem Confeffionum fuarum, fupra com-

dbus, d

memoratis, narrat Auguftinus: (1) annozta-

1 tpit

(lnidn

tis füux undetrigefimo , Fauftum Carthagine

conveniffe, cui quzítiones non paucas con-

RO

tra Manichzorum do&trinam , qux animum

Manidem

fuum admodum anxium , folicitumque ha-

, E am

bebant, diflolvendas propofuit.

At Fauftus

fuar du

humanioribus dumtaxat literis , hisque levi-

n d

ter tin&us, expectationi Auguftini minime fa-

i

tisfecit.

Hinc fattum eft; ut ex eo tempo-

ini d)

re Auguítinus a Manichzorum ítudio admo-

direrit

J

dum refriguerit.

amen J

l

nde f

CIX. A€ta cum quodam Felice, Manichzo-

um ii

rum Electo, pertinent ad annum Chrifti 404.

veri A

Difputatio prima incidit in diem feptimam

fi, g

Decembris, cujus eft hoc exordium : (2)

, If

Honorio Auguflo fextum Confule ,. feptimo idus . De-

u ^

f

cembris.

g]f]lï(ï?

Difputatio fecunda habita eft die

, (

duodecima ejusdem meníis, quam hzc ver-

j Nji'-"

ba præcedunt: ( 3 C ventum effet ad diem pra-

j

ffitutum , id efl , ad pridie iduum Decembris ; ves. fic

J Q

agi cepit in Ecclefia pacis.

De hujusmodi a&is

) u

hzc

l

(7,/,!74

(Ix) S. Aug.lib. 5. Confef. eap 3. 6. & 7. tom. t.

ul

(2) Idem lib. r. de AG, cum Felic. Manich. cap. 1. pag.

333. tom. 9.

if

(3) idem lib. 2. de AG, cum Felic, Mani

611. cap. 1. page

] i

345. tom. 8.

268

S95 (0 ) SQ?

hec S. Do&or pofteritati tradidit: (1) Comra

fs d

Manicbeum quemdam, nomine Felicem , prafente. po-

tinmo.

pulo , in Ecclefia biduo difputavi.

Hipponem quip-

bautetm

pe venerat , eumdem [eminaturus errorem : umus enim

m €

erat ex do&oribus eorum ; quomrvis ineruditus libe-

Manicheo

Ge-

valibus litevis ; fed tamen verfutior. Fortunato.

J of

Jfa funt. Ecclefiaflica 5 fed imter meos libros compu-

ETRT

danuv.

Dwo ergo libri funt , in quorum fecundo

;'J!P DI

difputatum efh. de libero voluntatis arbitrio , five ad

l, od

sualum oj)eraizd!fm , ffve ad bomum.

Felicem, fau-

d poni

[

ftumque exitum , qualem Auguftinus opta-

Áifa uj

verat, aécta hec habuerunt.

Siquidem Felix

t&mrimys

manus ad extremum dedit , fe victum con-

hrins

feflus eft, Manichxamque hzrefim folemni,

wu, n

& publica exfecratione coram univerfo po-

Vr

pulo repudiavit, publicisque tabulis rei ge-

Q q

(tx hoc monumentum reliquit : (2) Ego Felix,

t Q

qui Manicheo cvedideram , munc. anathemo. eum T

funt, j

dothrinam ipfius , &9 fpiritum fedu&lorem ,. qui in illo

8 r a

Jfuit, qui dixit: Deusm portem fuam genti tenebva-

Àptir y

vum nifcuife , C? eam tam tuvpiter liberare; ut cir-

ho j

tutes fuas transfiguravet zn. feminas contra mofculi-

2a, €9 ipfas itevum in mafculos contra feminina de-

LT

smonia s ita yut poffea veliquias ipfius fuce partis con-

C p ,

Hl ,

figat z eternum globo tenebrarum.

Has omnes , &

AGa fu-

! n

'

ceteras blafpbemias Manicbei anatbemo.

Ts mï!i;

pra commemorata excipit liber S. Do&toris de

Na-

m ]u

ti j /ed

(1) S. Aug. lib. 2. Retra&t. cap. $. tom. r.

(2) Idem de A&. cum Felic. Manich. lib.2. cap. 22. pag

Q

3$6. tom. 9.

(

) MT

J

i

«Q9 (0 ) SED

269

(1) (ttm

Natura boni contra Manichzos, quem ineun-

jj

te anno 405. S. DoGtor fcripfifle videtur. 'l'a-

hponam uli:ïï'«-

le autem de hoc libro fuo teftimonium Au-

): MU UR

guítini eft: (1) Liler de Natura bomi adverfus

r jb

Mamnicbeos ; ubi offenditur, naturam. inconmmutabilem

tunoo, D

Deum effe , ac fummunm. bonum ;/ atque ab illo effe

Hrer m

ceteras naturas. froe fpirituales , [ive corporales ; at-

irim f

que ommes, im quamtum matuve Junt , bonas effe : €g,

vmlo j f;'.'e (ln:

quid , vel unde fit malum ; €? , quanta. aala Mani-

eliem B

chei ponant in natura boni, C? quamta Lona in na-

[ünus (*

tura mali, qua$ matuvas finxit ervov ipforum. 'Y'e-

yidem

terrimas Manichzorum turpitudines, illorum.

um d

do&trinz confentaneas , quz tum in Paphla-

m folem

onia, tum in Galliis innotuerunt , aperit hic

iverfo ].

S. DoGor.

'Turpiffima enim ,' & exfecranda

[is re f

eorum myfteria, non nifi multo poft, id eft,

anno circiter 421. quax Carthagine ab eis acka

)

o 0l v

fünt, in notitiam S. Do&toris venerunt: (2)

[

nf i

SP per coitem , inquit, mofculorum, €? feminarum

) lf;:'z&r.l:-

ligatur pavs Dei, quam fe manducando folvere , 9

, 17

?

purgave pvofitemtuv ; cogit eo$ bujus tam mefondi er-

f

jjri I!

(:'f;'!

voris meceffta; ut non folum de pane, & oleribus,

(euinmu

C9 pomis, que fola videntur. in monifeflo. accipere ;

T N

féd inde . etiam folvant, €?. purgent. partem Dei s unde

per coucubitums potefl, fi femine wutero concepta fue-

p um

A

vit , colligari.

Hoc f& facere quidam confefft e[fe im

yotr

pullico judicio perbilentur , mon. tantum in Papblago-

j

mia ; fed etiam in Gallia : ficut a quodam Rome

C/öri-

CQP e*.Pï

(1) S. Aug. lib. 2. Retra&. cap. 9. tom. r.

(2) Idem lib.de Nat. Boni cap. 37. pag. 367. tom. g.

|

270

VICo ) u5

Chrifliano catbolico audivi: , cum imerrogaventur ;

Jiieho

eiufus au&oritate Scripture zfla facerent ; boc de Tle-

iherfur:

Jovro.fuo prodidiffe ,. quod paulo ante. commemoraoi,

hter

Hic liber, qui "hefaurus infcribitur, in quo

vnfetur

fediffima quzque, & tupiffima continebantur,

gverar

Auguftino tefte, Manichzi eft, primi Mani-

Bu

chzorum auctoris.

eiint [ib

CX. Extat preterea Augufítini liber ad

kpor

Qu in e

Secundinum Manichzorum Auditorem , ho-

Jnich:

minemque Romanum , qualem fe in fua ad

gftino

Auguftinum epiftola fignificat, in qua revo-

don, )

care Auguftinum audet ab Ecclefia Catholica,

roris.

eumque iterum in Manichezorum gregem

fttr f

l

'

compellere. -De hoc opere fuo, quod pre

[)

il

ifmur.

ceteris contra Manichzos probat ,

u

odque

LTUM

ad annum pertinet 405 , hoc S. Do

:

Or Inoe

T.

numentum illu(tre pofteritati reliquit : (1)

plb i

Secundimus quidam , uon ex eis, quos Manicbei Ele-

Al n

&os ; fed ex eis , quos. duditoves vocant , quem met

Mnidg,

facie quidem moveram , Jevipfit od sme, velut. amicus ,

bonorifice objurgans 5 quod oppugnarem. litevis ilam

ltrt (s

Cfï' Allu

bevefim ; 69 admonens, ue focerem ; atque ad eam po-

V

m f

tius fetiandamy exbortans , cum ejus defenfione , €9 fi-

liüs

Qu

dei catbolice veprebenfione. . Huic ve/pondi : fed, quia

l!

ls

in ejusdem opufculi capite mon poful , quis eui fivi-

dlfap

tj

Peret s mon im epiflolis sueis ; fed im lihvis babetwr.

lllic ab exordio confcvipta eff etiam ejus epiffola.. Hujus

eutens tl voluminis titulus eff : Contra Secundinum

!

Àip.

u

Ma-

lm j

(1) S. Aug. lib. a. Retra&t, cap. to. tom, 1

är mm ü

Ü ai;'u C

p

wO ( o ) &O

271

w*ogarentw;

Manichbeum.

Quod suea fententia ommibus , que

111

adverfus illam peffem fcvibere. potui , facile prepono.

RUQRS

Inter Auguítini contra Manichzos opera re-

n

cenfetur etiam liber, qui infcribitur: Concra

inebat,

adverfarium Legis, & Prophetarum, qui ad

i M

annum pertinet circiter 420.

uanquam.

enim liber bic, quem $. DoGtor oppugnat,

fcriptoris nomen non habeat; error tamen,

n lr d

qui in eo continetur, communis eft omnium

torem,

Manichzeorum: cui proluferunt errori, Au-

eind

guítino tcfíte, (1) Bafilides , Carpocrates, Cer-

g

don, Marcion, Apelles.

De communione

TU

erroris hec indicat San&tus Do&tor : (2) .2

n g

vecenfentis , inquit , que contra Fauftum Manicheur

quot g

Jeripfimnus ; €€ , que contra Adimantum , qui. Mani-

quo [

ebei fe&ator, cum. ille vivevet , fuiffe ja&latur ; multa

odhor o

veperietis , que adverfus iftum pavitev valeant.

Et

Qu irl

paulo infra: (4) De bac, inquit, dementia bo-

T

nunum non confiderantzum, quid Joguantur , adverfus

Manicheos qulta jam fevipfimus.

Sed, quisquis

; :]I!t'lll]

jur a

füerit fcriptor commemorati libri; certum

lii d

eft, Auguftino tefte, eidem codici infercum

DL

etiam fuiffe inchoatum Adamancti librum, qui

fii Ü

unus quondam füuerat ex primariis Manichzi

i of

difcipulis : (4) gam illud aliud , inquit, quod

j

in godem codice fcvibi ceperat , Adamanti opus. eff,

Z-

"7

J

(1) Aug. lib. 2. contra adverf. Leg. & Proph. cap. 12.

m

num. 39. tom. $.

(2) Idem ibidem num. 4o.

J

(3) Idem ibidem num. 41.

(4) Idem ominino ibidem.

272

XQ9 ( 0 ) XG9

ilius difcipuli Manicbai , qui prenomine. Addas di.

&uws ef.. De hoc autem opere hzc funt, que

Auguftinus pofleritati mandavit : (1) Interez

R

liler. quidam cvujusdam . bavetici , five Mqrciom:/iæ .

five cujuslibet. eorum , quorum error opimatur , quod

iffhum quundum : non Deus. fecevit ; nec. Deus Legi5 ,

que data eft per Moyfen, €?' Peopbetarum. ad . eam-

(l A

dem legem pertinentium , verus. [it. Deuss fed peff-

wlitror

mui demon , cum apud Covtboginem amultis con-

MïmiChæx

fluentibus , €9. adtentiffime audientibus , in platea ma-

tüm,,

vitima legeretur ; pervenerunt ad eum . fvatres ffudio-

titne n

fiffime Chriffianz , eumque mibi vedavguendum. fiue ulla

princii

dilatione seiferunt , multum vogontes ; ut. mec . ego ve-

Áre li

Jponderve differvem.

Refelii eum libvis ducbus , quos

tichg] j

ideo premotavi : Contra. adverfavium Legis, &2 Pro-

trum

pletarum 5 quia codex ipfe, qui miffus eft ,

nomen non babebat au&oris.

j

i

Avf

3 v

Y05, &

Qi& Yolur

AAf

Vltntae

KU

Ji

N

a

l Qyer

(

/

Ed

1 dn l

)

ï

todeo.

Hatllra ho

ff m

LU

UM

CA-

KT

ET

( $. Aug. lib. 2. Retratt. cap. 38. tom. 1

W (o) VY

275

* Al

J

CAPUT XIX

]

fott,q

(l) lii

De Sauéli duguffimi Doctrima. contra

Mavcaris,

novo$, €9 veteres Manicbeor.

TTR gl

us l,

r d r

his, quz contra aniles Manichzo-

CXI. Ab

rum fabulas Auguítinus docuit,

; f i

arbitror omnino abftinendum.

'Ialia enim

] mulii u

Manicheorum commenta fünt ita abfurda,

in hum

abfona, & perridicula ; ut iterata confuta-

fritt [

tione non epgeant.

Quz vero de duobus

vl f d

principiis neceffitantibus, deque negata no-

if nut

ftre libertatis indifferentia opinati funt Ma-

duhti,

nichzi ; quoniam hzc prafentis ztatis hzre-

?g'lï, "n

ticorum communia funt, quibus fe Mani-

cheis adjunxerunt

r

i[u if

?

ea quibus argumentis

'

Auguftinus everterit; depromere aegredior.

Jam vero S. Auguftini do&rinam contra no-

vos, & veteres Manichzos pro libero huma-

n voluntatis arbitrio, contrariam principiis

voluntatem noftram neceffantibus , ex qui-

bus everfio fequitur libertatis indifferentiz ,

ab Auguftinianis caftris in folem, & aciem

produco. Duas effe in homine animas, unam

natura bonam , ex qua bona omnia ; alteram

natura malam , ex qua omnia hominis mala

inevitabili neceffitate confequerentur : hinc

füb duplici hoc principio neceffitante nullum

inefle homini arbitrium liberum olim Mani-

(

chzi docuerunt. Duas autem contrarias ani-

S

iua-

274

«9y ( o ) 95

anarum hujusmodi naturas, vires, aCtiones ;

(s

verbis illis Matth. 7. 18. (ignificatas effe di-

1 Don

faüte ar|

cebant : Aon potef? arbor Lona smalos fru&us face-

ve; neque avbov mala bonos fru&us facere,

Con-

lm : (

tra vero ad hzc Auguítinus : (1) U: ixrelliga-

d pf

ss, inquit , iflas duas arbores fic effe a Domino

)l us

pofitas ; ut. ibi fignificaretur. liberum avbitrium s mon

jein vo]

zaturas effe iflas duas avboves; fed voluntates mo-

lt luta :

ftras , ipfe ait ( Matth. 12. 35.) im Evengelio :

t ,

1

Aut facite arborem bonam, aut facite arbo-

Ihd, aut

rem malam, Qgis ef, qui poffit facere maturam

f)

*

futrent ;

Sz ergo zmpevatum efW molis; ut faciamus avborem

Iperent

aut bonam, aut malum; noffrum eff eligere , quid

[//4 , /ä]]/]

velimus. ltem : (2) Iffe due arbores , inquit,

u dongar

auanifeflifme im fimiltudime duorvum bominum

pofite

fü

pt; id eff, fufli , & injufi : quia mif, quisque vo-

CN

luntateys wautaverit bonum operavi non potefl. Quod

(E Qon)

in nofhra poteflote pofitum alio loco ( Matth. 12.

IUftg v

33.) docet; ubi mit : Aut facite arborem bo-

lle, &

nam, & fruCtum ejus bonum ; aut facite ar-

Voltntatey

borem rnalam, & fruCtum ejus malum . . .

A. tun

Mala ergo avbor frutus bonos facere pon poieft ; fid

s. Ae]

ex.mala fieri bona potefl, ut bonos fruddus ferat.

ltl

5 fim

Preterea : (3) .4udi, inquit, de llero ar»

j

A'inians

Purio primo ipfur Domümum ; ubi duas arbores

!

* Janfes

Commemovat , quavum muentiouems ipfe fecifli: audi

1 01', &

( Matth.

1

t d

A. f

C0 S. Auguft. lib. contr. Fortunat. Manich. Difp. 2 n.

22. tom.

F gofte

2) ldem lib, contr.

Adimant. Manich. cap. 26. tom. $.

3) I;Iem lib. 2,

thü «

de A&t. cum Felic, Manich. cap. 4. tom. g.

LE

X99 ( 0 ) 889

275

» Vs

(Matth. 12. 53.) dicentem : Aut facite arbo-

ts elede

*

aut

rem bonam, & fruttum ejus bonum

)

L frido j

facite arborem malam, & fruCtum ejus ma-

, n

lum.

Cum ergo dicit : aut boc facite, aut illud fa-

| U iny

eites poteflatezu. iudicat , mom matuvam. — .Nemo euim,

t a us

vifi Deus, facere avborem poteft ; [ed babet unusquis-

vlürit, v

que im volumtste aut eligere, que bon a , & effe ar-

vuolutta v

ber Dona 5 aut eligere, que mala funt, &2 effe avbor

mola .

e

*

in Bongh

- Hoc ergo Domimus dicens

qut facite

ficite u

iud, eut facite illud; offendit effe im poteflate, quid

r t

Jacevent ; & quia , fi bona. eligevent 5 pramium ejus

ii

acciperent : [i sualum eligevent 5 penams ejus fenii-

veut : femper autem ile juffus eff mut vemumerator,

d »]?lf

", mqu

aub damuator.

gt p

; qm'sque í

CXII. Per duas illas arbores fignificari

docet contra Manichzos Auguftinus liberum

p Ü

Matth

noftrz voluntatis arbitrium , quo poteftate

libera, & ele&iva concipere poffumus tum

rborem J

qt fiottt

voluntatem bonam , tum malam ; id eft, tum

palun.

bene, tum male velle noftro arbitratu poffu-

p j

mus. At hec Auguftini do&rina evertit fün-

ditus fimul cum Manichea Lutheranam ,

,Itgm ] M*

"TL

Calvinianam, & Janfenianam fententiam. So-

n 7

los Janfenianos aggredior, quorum quo cal-

lidior, eo periculofior eft error.

Sub inde-

| fmüy [

liberata dele&tatione mala, au&toribus Janfe-

( Mato

nianis, fi major eít, quam bona; concipere

non poflumus voluntatem bonam ; fed re-

h, Düþ' M*

ceflario erumpimus in voluntstem malam.

b u

h

Item

pim

P

-

276

SQ9? (0) 9SD9

[tem fub indeliberata deleCtatione bona ; fi

u qu

major eft, quam mala; concipere non poflu-

im, /

nus voluntatem malam ; fed neceffario erum-

amm b«

pimus in voluntatem bonam.

Sub zqua-

tindeli

libus vero ,

contrarüsque —delectationibus

klberat

indeliberatis nec in bonam , nec in malam

o eode

plenam, atque completam voluntatem erum-

fl Dei

pere poffümus ; fed hinc illinc ambigui , &

lioram.

ancipites fluctuamus ; quin aut in delibera-

foupa

tam voluntatem bonam, aut in deliberatam

Witum.

voluntatem malam prodire poffimus. Ex his

it bonen

autem efficitur; ut modo ab una inevitabili

fs Aug

nece(litate elapfi in. contrariam alteram ejus-

teflote

dem generis incurramus ; modo in impoten-

int, &

tiam nobis infuperabilem quidquam delibera-

? m

te volendi incidamus.

Nullum eft ieitur in

Ws

Janfeniana duarum dele&ationum fchola li-

Wt

berum noítrz voluntatis arbitrium , quo po-

Vg

teftate libera, & eleCtiva, noftroque arbitra-

fl (

tu tum voluntatem bonam, tum voluntatem

mo.elfggt

malam concipere valeamus. His autem omni-

no repugnat fupra commemorata contra ve-

Cfnï e&;

X Don

teres Manichxos S. Auguftini doGtrina.. Do-

& A

cet preterea contra veteres Manicheos Au-

n

Ü

ïolu

guftinus, in noftra poteftate pofitum effe mu-

tare voluntatem malam in bonam.

At in

tf

^ UI

Janfeniana duarum . deleCtationum | fchola id

q

Ü

ab homine fieri omnino non poteft. Etenim

*dtha

qui malam voluntatem habet , au&ore Jan-

H&m)

Qu

Ífenio, premitur ab indeliberata dele&tatione

n

&na-

j1

m

E

NQS ( 0 ) NQS

277

tb

mala, quz major eft indeliberata deleGtatione

HO

bona.

Ad mutandam vero voluntatem ma-

Tirio enm

lam in bonam, au&tore eodem, neceffe eft;

$ub ay

Il

j

ledtionts

[

ut indeliberata dele&tatio bona major fit in-

deliberata dele&tatione mala.

At id, mapi-

x n mie

ftro eodem, nullo modo in hominis; fed in

TAT QT

fola Dei poteftate eft. Ergo in janfeniana

atb

duarum dele&tationum fchola, adverfante. &

n db

repugnante Auguftino , in poteftate noftra

, delibenue

pofitum non efít, mutare voluntatem malam

jmus, Bu

in bonam.

Iterum contra Manichzos vete-

V

)

li

a iv

res Auguítinus docet, in unitscujusque po-

at

teftate pofitum effe , aut eligere, quz bona

jn impi

funt, & efle voluntatis bonz ; aut eligere,

am dl

quz mala funt, & effe voluntatis malz : ac-

elt igitt:

cepturus premium ; fi bona eleperit, a jufto

m fchdi

remuneratore : fubiturus penam ; fi mala

m, qu?

elegerit, a damnatore jufto. At in jJanfe-

yyc a

niana duarum dele&tationum fchola, ut ho-

-voluntit

mo eligat bona, & fit voluntatis bonz, ne-

witem ul

cefle eft; ut. habeat indeliberatam dele&tatio-

conr

nem bonam, quz major fit indeliberata de-

le&tatione mala

ut eligat autem mala, fit-

Xirim. !

ichas 4

que voluntatis malz, necefle eft; ut habeat

; d

indeliberatam delettationem malam , quz ma-

Í

jor fit indeliberata dele&tatione bona." Atqui,

U!

auCtore Janfenio, neque in hominis potefta-

te eft habere indeliberatam delectátionem bo-

" Iu

nam, quz major fit indeliberata dele&tatione

d l

mala; neque habere indeliberatam dele&ta-

j ek&g[jü!.f

S

?

tio-

ii

2

278

&Q? ( 0 ) 99

tionem malam , quz major fit indeliberata

aelat

delectatione bona. Ergo in jJanfeniana dua-

ais

rum dele&ationum fchola neque in homi-

ütem |

nis poteflate eft eligere, quz bona funt , &

1 Jl

efle voluntatis bonz ; neque eligere, quz ma-

ItQUe-

ardini

la funt, & efle voluntatis male. — Reftat igi-

tur;ut tam bona, quam mala ele&io irrefifti-

ia j

flb m

biliter nobis neceflaria fit. Fatetur hec ]Jan-

lter a(

fenius. At i ita eít; nullum eft bonum me-

ritum in electione bona ; nullumque meri-

ts ver

tum malum in mala.

Ergo nullum prz-

f

i infi

imium accepturi fumus pro ele&tione, & vo-

luntate bona; nullamque fumus fubituri pe-

tem in

nam ob electionem, & voluntatem malam.

ftute

Poftremo, quod Chriftianz aures ferre non

Qm; n

poffünt, neque juítus remunerator Deus eft ;

m a

neque juítus, damnator.

umhüs |

OtN

CXIII.

Praterea contra veteres Mani-

At pa

chzos hec Auguftinus docet : (1) Motus , quo

n d

buc, atque. illuc voluntas. comvertitur , nifi e[fat vo-

Bu

2) J

dwntarius , atque im moffra pofitus poteflates meque

|

loudondus , cum. ad fuperi.va , neque culpandus bomo

if

e[[et ; cum ad iuferiora detorquet, quafi quemdam car-

LE

dinem . voluntotis.

Voluntas igitur hominis ,

P 0l €5are

cardinis inflar, Augufítino auctore, indiffe-

UTN

rens omnino eít : cujus voluntatis motus ,

lutai ]

quo huc, & illuc fertur , in libera hominis

poteftate eft : quod fi non ita fe haberet ; ne-

que

D

u ïxdam

( S. Aug. lib. 3. de Lib. Arb, cap. 1. num. 3. tom, £

]

SES ( 0 ) NQ9

279

lgl

que laudandus, cum ad fuperiora ; neque cul-

ia d

pandus homo eflet; cum ad inferiora volun-

ye i ln

tatem fuam, cardinis inftar, convertit. At

n f d

in Janfeniana duarum dele&tstionum — fchola

I6 u

neque voluntas hominis indifferens eft, inftar

Nehit i

cardinis ; quoniam füb majori dele&tatione

r ii

bona irrefiftibiliter ad volendum bonum

e

)

qr has J

fub majori vero dele&tatione mala irrefiftibi-

bonum m

liter ad volendum malum neceffitatur. Mo-

tus vero, quo huc, & illuc voluntas hominié

imqi n

mullum p

fertur, non in libera hominis poteftate; fed

in infuperabili fibi neceffitate eft. Pofita au-

ions, v

fübitany

tem infuperabili boni , malique volendi necef-

Wt

u

tem m

fitate, neque laudandus homo eft volendo bo-

num ; neque volendo malum culpandus. De

; ferre n

r Deust

eadem ad bonum, malumque volendum libera

hominis poteftate plurima funt, quz S. Do&or

contra Manichzos veteres congerit, quz in no-

res Y

vos pariter Manicheos cadunt. Pauca quz-

Mattty

dam depromo. (1) Nibi, inquit , tam in mo-

aj d

Jfera poteffate ;; quam . ipfa voluntas , eff.. Rurfum :

(2) Folumtas moffra mec volumtas efftt ; nifi effet

yfur P

"

in^noflra poteflate.

Porro quia efl in poteflate ; libe-

mefo 4

va eff nobis. — .Non enim efl uobis liberum , quod in

poteflate non babemus ; aut potefl non. effe , quod ha-

r i

[ jl

Jv

bemus. Iterum: (3) Quacumque ifla caufa efl vo-

g m

luntatis, fi mon ei potefl vefifli ; - fiue peccato ei- ce-

4

di-

jl

du

(1) S. Auguft. lib, 3. de Lib. Arb. cap. 3. num.7. tom. 1

qllC

(2) ldem ibidem num. g.

g

(3) ldem ibidem cap. 18.. num. 5o.

»

280

«Q9 (0 ) X99

ditur : fi autem potefl . mon ei cedatur , 67 ton pec-

(rmpimc

cobitur.

n forte fallit incautum 2 Ergo: caveat ;

um fe

ne fallatur.

Zn tauta. fallacia efl ; ut caveri ommi.

fib d

zo non pofft? Sida efl; mulla peccata funt

Quis

jrfti

enim peccat im €o , quod mullo wmodo caveri poteft?

t o

fit de

Peccativ. autem 2« Caveri. igitur. potefl. — "Tandem ;

(I) Deccati veum. tenere quemquaq s guz'a non fectt,

erata

quod facere mon potefl ; fümme imiquitatis efl, 69 zn-

T p

Quet h

Jauie. . Quamobrem ille auime quidquid faciunt ,. fi

gatura , mon voluntate faciunt ; id eft , fi libero ad

