Dero ar

faciendum , & uon faciendum motu animi covent ,. fi

GG

f

denique bis abflinendi ab opere fuo poteffas sulla con-

ceditur peccotum eavum tezere uon poffusuus. Sum-

&t dd

ma fuperioris Auguftiniane dottrinz contra

ponder

verteres Manichzos talis eft. Ine(t homini li-

Wie Tij

bertas, quz in fcholis dicitur contradiCtionis,

lt q

qua libero animi motu agere poteít, atque

&tüm

non agere; atque idcirco peccare poteft, &

d

non peccare. . Voluntas noftra in noftra pror-

fs

fus libera poteftate eft. — Abftinere a peccato

Átfol

unusquisque poteft,

Habet anima potefta-

? omr

tem liberam abftinendi a peccato.

Summz

'Ciïur

iniquitatis eft, & infaniz, peccati reum habe-

t

re quemquam, qui non fecit, quod facere

læ' l

non poteft. Nulla eft peccandi caufa, quam

lt qu

cavere quisque non poffit.

Quscumque

(ati0I

caufa 1in nobis eft voluntatis male, talis eft;

ut ei refiftere valeamus.

Citur f

At hzec pugnant

fe f

omni-

n

C0 S. Auguft.lib. de duab. animab. cap. 12. num. 17

tom. $.

Qs

281

ET

omnino cum jJanfeniana duarum dele&atio-

o ts

num fententia.

"

zi

3

Etenim in Janfeniana fchola

Todti d

füb indeliberata dele&atione bona, quz ma-

jut.- d

jor fit indeliberata dele&tatione mala , non po-

n pj

teft homo peccare: contra vero fub indelibe-

Tiodes

rata delectatione mala, quz major fit indeli-

1

TTE

r

l

berata delectatione- bona , non poteít homo

lii n

non peccare.

Ergo in Janfeniana fententia

j fuiut, |

caret homo libertate contradi&tionis, qua li-

bero animi motu peccare poteft, & non pec-

T a

care.

ii tl

Item au&tore Tanfenio voluntas no-

ft tl

ftra non in poteftate noftra; fed in poteflate

n

eft dele&tationis illius, quz viribus ,. atque

15 QU

pondere fuperat alteram fibi contrariam, qua-

hiomini

que major eft altera, Rurfus qui peccat, abs-

wdidtio

tinere a peccato omnino non poteít.

Qui

et, um

enim peccat, Janfenio au&ore, premitur ab

] pGïC&e i

indeliberata deleCtatione mala , qux major,

feu gravior eft indeliberata dele&tatione bona.

yoft p

eaptt

At fub talimajori pondere abítinere a pecca-

" porää-

to omnino non poteít. . Praterea peccati reus

dicitur a Janfenio, qui cum minori delecta-

'

]

a *

tione bona non refítitit majori dele&tationi ma-

le. .At, auGtore eodem , fieri non poteft;

L hf

ut quis cum delectatione minori refiftat dele-

Uü; q[äll!

j

&ationi majori.

Ergo, au&tore Janfenio , di-

.

yecu

li &

citur peccati reus, qui non fecit , quod fa-

cere nion potuit.

Contra vero , au&tore Au-

guítino, id dicere, & judicare, fummz ini-

Qf

quitatis eft, & infaniz.

'"l'andem jJanfenio

j

315

au-

282

8SQ9 (0) S99

auCtore indeliberata dele&tatio mala , major

[/)A

indeliberata deleCtatione bona , eít veriffima

ia Do

caufa peccandi.

Hanc autem peccandi cau-

filerim

íam, auCtore eodem , quoniam indeliberata

ft 8

eft, cavere omnino non poflumus : quoniam

lerem

vero major eft dele&tatione bona, ei refiftere

tn e

nullo modo valemus.

"T'alia Janfenius affir-

qilæ [

mat, & przdicat.

Talia Auguftinus contra

lerum

novos, & veteres Manichzos deteftatur, at-

i f

que exfecratur.

nl

Demi

CXIV. AEamdem incudem cum contra ve-

digrznm

teres , tum contra novos Manichzos , ante-

D7

quam ifti erumperent , fzpenumero Augu-

17 !

fünus pertundit. Audiatur: (1) Quid quisque

letri.

Jétandum , inquit, 67 emple&fendum eligat ; n vo-

lg

duntate effe. pofitum. confifit ; mullaque. ve. de avce. do-

Vav

wrnandi , ve&oque ordime mentem deponi ; mifi vo-

Ínt,

luntote : 9 efl suanifeftum , non vem ullam, cum ea

d dj

quisque male utitur s fed ipfum auale utentem effe ar-

guendum. Rurfum: (5 ) Siia deta efh voluntas

fuit ) 511

jrrfus

liberas ut natuvaleu babeat ifftusm motum . jam. ue-

petdis

ceffitate ad bec comvertitur : meque ulla. culpa. depre-

vis, Y

fendi poteff ; ubi matura , weceffitasque. dominatur.

]0'615 Q

TYtem: (3) Anime vationali , que efl im bomime,

lffa)(

dedit Deus. liberum avbitrium : fic enim po[fet. bale-

ve mevitusmi ; fi voluutate , son neceffitate boi e[fe-

71 .

) $ 4

G5 S. Auguft. lib. r. de Lib. Arb. cap. 2. num. 4. tom. 1.

1) T

tom

€2) Idem ibidem lib. 3. cap, r. num. 1. tom.

C3) Idem lib. contr, Fortun. Manich. difp. 1. num. 1.

"

j lg

tom, 8

lliy

fih

i

&QS ( o ) &Q7

285

l nj

us

Cuim. evgo oporteat non meceffitate s fed volum-

[E vertim

tate lonum effó ; oportebat , ut Deus amume daret

yxandi g

lilerum; arbitvium.

Iterum: (1) Pena injufta of

indellbo

Jet, & premünm; fi bomo voluniatem mom baberet

y: Quot

liberem.

Debuit autem &2 in fupblicio, €9' in pra-

E

ao effe juflitim : quomiams boc wmum efl bonorum,

feris i

que funt ex. Deo.

Debuit. igitur. Deus dave bomini

Nius cota

libirum. avbitrium.

Preterea: (2) Liberum ari-

vt d

trium fi (Deus) von dediffet ;; judicium. puniend:

mll guftuns e[fc poffet , mec auevitum ve&te faciendi.

Denuo: (3) Nemiuem vituperatione , fuppliciove

fr u

digmun , qui mut id velit, quod juflitia velle mon

hoos , d

probibet ; aut. id mom faciat, quod facere mon . poteff.

nero At

JVone ifla cantant €9 im montibus paffoves, €£9 im

Qud 9

tbeatris Poete , ? indotli in circulis, &7 dotli in Bi-

bliothecis , €$? Antiflites in. facvis locis ,. €? in orbe

lii ;

T [ (U';:.' h

tevvavum genus. bumanum? Demum : (4). Mulia

yi ;

Jünt , que agunt. bomines malo, a quibus eis liberum

illm, 9^

efl abflinere.

Sed mll tagu. libevum eff 5 quam illi

"m

fuit, qui Deo füo, a quo erat conditus vethus , mullo

T m

prorfus vitio depravatus. adflabat.

Hzc eft com-

pendiaria S. Doctoris doCtrina contraria no-

; J

vis, veteribusque Manichzis , fuperioribus

TL

locis contenta.

It :/omim

Rerum ele&io in libera, ar-

Nul-

T.

bitra, &, domina hominis voluntate eft.

la

. qU

"

i

l [

J

(1) S. Aug. lib. ?. de Lib. Arb. ca.p. I. num. 3. t/om. P

[

(2) Idem lib. contra Fortun. Manich. difp. 2. num. 20.

tom. 8.

m

r um

C3) Idem lib. de duab. animab. cap. rr. num. t15. tom, 8.

n

j, 1f

(4) 1dem lib. 1. Oper. Imperf. contra Julian. Pelagiam:

Pl

füb num, 47. tom. 10.

284

ROV ( o ) P

la culpa deprehendi poteft ; ubi peccandi ne-

ngyr

ceffitas dominstur.

Si boni fümus necefflita-

i,

te3

nullum in nobis eft bonum meritum.

ATT

Non neceflitate; fed libera voluntate bonos

ireftl

nos efle oportet. Injuíta pcena , injuftum pre-

dmre,

mium eflet ; fi non haberet homo volunta-

yri d

tem liberam ab omni prorfus irrefiftibili fibi

Q füm

neceffitate.

Sublata libertate ab omni irrefi-

teceffn

ftibili neceffitate, nullum eft bonum , malum-

tudore

que meritum ; nullum juftum premium, nul-

hiaon.

lumque juftum fupplicium. Veritas eft natu-

tf

rz ltímine nota, &ab hominibus omnibus de-

r

cantata, neminem efle vituperatione, fuppli-

Urtat

ciove dignum ; qui id non faciat , quod facere

(Í nece

non poteft. In ultima vero fua cum Pelagianis

titng f

concertatione confirmat Auguftinus, quod fe-

t&bl f

penumero contra Manichzos docuerat ; nimi-

BIN

rum , liberum nobis efle abítinere a peccatis,

fieque

quz mala quzdam funt voluntaria , & delibe-

T

rata: quamquam id magis liberum fuit primo

Tf

homini in ftatu naturz fanz ; quam liberum

petmor

nobis fit in ftatu naturz infirmz.

Ille enim

om', |

fumma facilitate ; nos autem non fine multa

mii, 3t

difficultatea peccando poflimus abftinere. At

lily,

lec repugnant ommnino jJanfeniane duarum

inelihe

dele&tationum do&rinz. in ea enim Janfenia-

tion fer'

na fententia rerum electio non eft in libera, ar-

I) nOH

bitra, & domina hominis voluntate ; fed. in

faære t

illius eft deletationis neceffitate, quz alte-

u (0m

ram fuperat, atque major eft altera..

Item

10a-

&()Ie J&

285

nl .

major deleCtatio mala voluntati predomina-

Ti

tür , eamque ad peccandum neceffitat : neque

fient,

tamen idcirco voluntas hominis pofita fub

ve Dous

irrefiftibili peccandi neceffitste, Janfenio au-

lum pre

Gore, excufatur a culpa.

Preterea füb ma-

volut

jori dele&tatione bona, Janfenio auCtore, bo-

ii i

ni fumus neceffitate: neque tamen bonitatis

moi d«

neceffitas rationem meriti excludit. Rurfum ,

1, U

auCtore eodem , fub majori dele&tatione ma-

nium, n

la non habet homo voluntatem liberam ab ir-

s d t

refiftibili peccandi neceffitate ; fimiliter fub

nnibus&;l-

majori dele&tatione bona non habet homo vo-

luntatem liberam ab irrefifübili bene viven-

I fuppü'

od f

di neceffitate: nihilo tamen minus in Janfe-

Peligit

niana fchola & jufta hominis peena eft inevi-

qud*

tabili neffitate peccantis ; & juftum preemium

ejusdem eft infuperabili neceffitate pie , ju-

m; nf

] peccaniv

fteque viventis.

Iterum , magiftro eodem,

fcdee

repugnante, &adverfante Auguftino, fub ir-

refiftibili bene , maleque agendi neceffitate

u prim

fiberar

permanet adhuc, atque .perfiftit tum ratio

[lc e?

boni, malique meriti; tum ratio jufti prce-

mii, atque fupplicii.

Denuo, qui habet in-

x r

inore d

deliberatam dele&tationem malam , majorem

dui

Y

indeliberata dele&t:tione bona, precepta Dei

non fervat; quod in eo ftatu ea fervareomni-

anit

[in

no. non poteít; ac proinde non facit , quod

Bbe

"n

l

facere tunc omnino non poteít: tamen con-

i

tra communem humnani generis fenfum ; do-

;UZ

D

Jtei

&ore Janfenio, dignus vituperatione eft, at-

fiii

que

286

«O4 ( o ) 99

que fupplicio. Denique, au&tore eodem, quo-

wlttai

ties peccamus ; fub indeliberata delectatione

fim h

mala peccamus, majore indeliberata deleQta-

jmaui

tione bona ; füb qua indeliberata delectatio-

diemen

ne mala, majore indeliberata deleCtatione bo-

jri odl

na, abítinere a peccando omnino non poflu-

f odint

Imnus.

Negat hzc Auguítinus , non modo

(ünhr'arma

cum Manichzis, fed etiam cum Pelagianis

Ü nefi

difputans.

mja of

valnat

CXV. Profequitur Auftuftinus veterum

fiQe |

Manicheorum confuütationem , qua novi pa«

ticheo

riter Manichzi confütantur. Et primo qui-

fic A

dem: (1) QCum ergo moveris, inquit, meceffta-

Itt af

teyi, qua bic oppreffus fumi , qua. vefpirare mom. po-

tf

tui, cui vefiftere mom potui quid me accufas , quafi

Wa

peccantem 2 Ytem : (2). Nos fub fato flellerum uul-

.(ms 3 Te]

lius bosmisis genefim. ponimms y ut. liberum avbirium

la g

voluntatis , quo vel lene , vel male vivimus , propter

lï-ï'[p"[ jW

juffum. judicium Dei ab omnài neceffitatis vinculo vin-

fititeo (

dicemus.

Rurfum

L]

.

(3) Si vefiffere. ( animz)

nf

zon valuevimt; innocentes damnantur : fü valuerunt,

anich

nec voluerunt . quid adbuc tam fabulofe inducitis na-

m..mnen

*

2

umam anali ; cum a propria voluntate fit ovigo peccati

fion

D

Hoc euim füa. culpa, non vi aliena fecerunt y quod, cum

h

IT Ya

po[feut malo vefiflere , noluerunt. — $i ergo tioluerumt j

ch()a [

Q0-

ldtcie

(1») S. Aug. lib, contr. Fortun. Manich, difp. 2. num. 21

tom. 8

()

T

(2) Idem lib. 2. contr, Fauft. Manich. cap. 1. tom. $.

()

(3) Idem lib. 22. contra Fauit. Manich. cap. 28.tom. 8.

li

hi

&99 ( 0 ) XS9

287

MU

hum

voluntatis crimen efh , non neceffitatis. Iterum : (1)

Sed in bac, inquit Manichzus, /erie feculoruzs

dl

jam walis permifla , atque concreta

anima) zom

ded.

tione D

obtemperavit preceptis.. Quevamus, quave2. .Si pro-

jria voluntates vera culpa, €? jufla pena. — Sed jana

y pilt

fi voluntas eff ven ; uulla eff. ad peccandum matura

o ml

contvaria : &?' ideo Mamicheorum omnis comvitla eff,

ia

t? everfa fallacia. — .Sà autem ab bofle oppreffa. quo

miffsefi; fi aliemo malo fuperata, cui vefifliere noua

valuerat ; inigum pena, €?' magna crudelitos.

De-

veun

nique Juliano Pelagiano exprobranti fibi Ma-

m

nicheorum errorem de neceffitate peccandi

jim Q*

fic Auguftinus refpondet: (2) Regemeratos au-

, ff

tem abfit, wt vedigamus , ficut. calumniaris , fub me-

, ( j

ceffitate. crizimum , Deo laevgiemte doma virtutum.

j

n

Quamvis ergo aliau legem videamus in membvis no-

llortiti ]

firis , vepugnanten legi muentis moffre ; mon folum

l arh!ïl'!m

tomen nece[frtatem cviminis non babet ; ( homo) fed

u, n

Balet potius bonorem . laudis , cujus fpivitus , fpiritali

v -

quuneve adjyutus, adoerfus cornis coucupifcentiam con.

cupajcit.

Docet igitur primo contra veteres.

( qin)

ia

Manichzos Auguftinus, injuftam effe accu-

j 9

fationem peccantis ; fi caufe illi refiftere is

non poteft, qua inducitur ad peccandum.

gm!;[[[(lgi,

(!0(19 n

Jam vero in Janfeniana duarum deleCtationum

gl

Íchola caufa, qux hominem ad peccandum.

j/)

inducit, eft indeliberata dele&tatio mala, quz

ma—'

J

2

(1) S. Aug. lib. zz.co/ntm Fauft. Manich. cap. 98. tom. g.

f $

(2) Idem lib. 6. contra Julian, Pelagian. cap. 23. num. 74.

tom. ro.

t

-

28$

889 ( 0:) 88

l, que

major eft indeliberata dele&tatione bona. At-

qui , Janfenio au&ore , nec refiftere poteít

bn, m

Áhola in

homo indeliberatz dele&tationi male , quz

major eft indeliberata deleCtatione bona ; 'nec

toni hu

comparare fibi msjorem delectationem bo-

retolua

nam, qua refiftere poffit minori dele&ationi

pne

malz.

Ergo in Janfeniana duarum delecta-

lere vol

tionum fchola injufta eft accufatio peccantis :

a. 7

Tat0$ f0j

quod Auguftinus cum Ecclefia catholica dete-

ftetur. Docet fecundo Auguftinus, liberum

tumque

noftre voluntatis arbitrium , quo vel bene,

fiamus |

leCior

vel male vivimus, ab omni neceflitatis vin-

culo-vindicandum effe ; nein decernendis pre-

(is, Àt

miis, atque fuppliciis Dei judicium injuftum

fhols

fitüm ]

fit.. Docet ergo Aüguftinus, liberum nofítrz

voluntatis arbitrium , quo vel bene, vel ma-

Wr d i

le vivimus , vindicandum effe tum a Janfe-

qu, av

niana dele&tatione bona, quz , cum major eft

tiQne b

mala , irrefiftibiliter nos ad bene vivendum

tioni m

neceífitat; tum a Janfeniana deleCtatione ma-

Ántyr,

la, quz, cum major eft bona, irrefiftibiliter

v Dece(

nos neceffitat ad vivendum male ; ne in de-

Df |

cernendis premiis, atque fuppliciis Dei ju-

dicium injuftum fit.

Docet tertio Augu(ti-

B

nus, fi refiftere malo non valent animz ; in-

"II v

nocentes damnantur: fíi autem refiftere no-

ROrQ

lunt ; quod, fi velint, poffunt ; earum cri-

LUA Ü

men liberz voluntatis eít,

non irrefiftibilis

l delilam

fj «

neceífitatis. — Atin Janfeniana duarum dele-

'

LU

&ationum fchola indeliberate dele&tatiorii 1na-

p

Á

q99 ( 0 ) wQ»

289

boto, At

lz, que major eft indeliberata dele&atione

lere pl

bona, refiftere non valent animz ; ergo in ea

fchola innocentes damnantur.

Item deleCta-

at qe

Dom; x

tioni hujusmodi in eadem fchola ita, refi(te-

lonem [

re nolunt animz ; ut id velle non poflint ; er-

deleduis

go in eadem íÍchola earum crimen non li-

ym d

berz voluntatis eft; fed irrefiftibilis neceffi-

) pecoantis:

tatis.. "l'andem Auguftinus docet , regene-

hod

ratos non efle fub neceffitate criminum : tan-

as lo

tumque abeft; ut neceffitatem criminis Chri-

)vb

ftianus habeat; ut refi(tendo , - ut poteft, de-

|

;

le&ationi male , potius habeat honorem lau-

(fitats Wt

yndis t

dis. Atin Janfeniana. duarum dele&tationum

n injud

Íchola quoties regenerati peccant ; indelibe-

l

TAU

ratam habent deleCtationem bonam , quz mi-

.. vel t

nor eft indeliberata deleCtatione mala.

At-

j

n1)

d

qui, auCtore Janfenio, cum minori dele&ta-

tione bona nequeunt refiftere majori deleGta.

»nut

l

]

vivand

"i

tioni male. Ergo in eo ítatu neceffario ver-

atione l

fantur , in quo neceffario peccant; ac proin-

de neceffitatem criminis habent , nec habere

«tl

E

poffunt honorem laudis.

js i

CXVI. Alia reftant. tela , quz S. Augu-

j A

nint;"

ftinus contra novos , & veteres Manichzos

intorquet.

Hzc fuünt hujusmodi : (1

Zni-

((l

marum duo effe genera. (IManichzi dicunt) quod

egrttf u

^

j

[

gt

j

i deliberendo mume in malam partem , munc in bo-

uaow outat offenfio. ( Auguftinus refpondet ) Cur

n

705

:atiani i

lh

(1) S. Aug. lib. de duab. animab. cap. 13. num. 19. tom. 8«

290

W (o) 9

wom magis boc [igmums efl umius anime , que libera

J

i, h

illa voluntate. buc , G bue ferri; binc, atque binc ve-

jferri. potefl 2 mam mibi cimm aecidit ; umum me effe

dtim

Jentio , utrumque. confiderautem , alteruvum : eligen-

t0n i

fl C

iem 5 fed plerumque illad. libet ; boc decet ; quorum

iem o

uos in wiedio pofiti flu&uamus. Ytem : (1) Non fa-.

ciebam , quod &?' incompavabili affe&lu. amplius. hi

t D)

placebat ,. 69 mox, ut vellem , poffem . quia. smox, ut

if foni

vellem, utiqué velleg. Rurfum : (2) Sreut vatio ve-

(mpat

tili cor

va docet, mreliorem e[f naturam ( Angelorum)

quam provfus nibil deleGat illicitum

ita valio vera

Titic q

gübilominus docet , etiam iülam ( hominum ) Zonam

ditir.

effe , que babet im poteflate illicitam deleGationem ,

[/77 W 1

hu n

ff extitevit ;; ita cobibereg ut non folum de ceteris ii

citis, vetieque fatlis ;; verum etiam de ipfius prave

deleclationis cobibitione letetur. Iterum : (3) Sim-

UX

bil delearet. ilicitum ; memo peccaret.

Peccat . ergo,

li

qui dele&ationem iliciti velaxat potius ; quam ve-

atquei

frenat.

-^. In eo genere iffa vationalia. fatia funt;

QIt,.

ut inefftt eis poffibilitas freenandi dele&iationem ab il-

COntrar

licito , quam, nom frenando peccavevunt.

Magna eft

Yolunt

itaque C? bumana creatuya : guandoquidem per eam

lnc x

polfibilitatesm snflauratur , pev. quams, fi voluiffet , mon

Jüsmod

cecidifft. Praterea: (4) Non utique in cupidita-

Tif

uibus frenandis continentia laboraret ; fü mihil mos

558

contra, quod decet , liberet.. Clamat Zfpoflolus ( Rom.

Tlijor j

7.

Vceffo

Vilibi

C1) S. Aug. lib. 8. Confef. cap. ro, num. 20. tom. r.

C2) Idem lib. rr, de Genef. ad Litter. cap. 7. tom. 3.

N(rat |

(3) Idem lib. 22. contra Fauft.

Manich. cap. 28. tom. g.

(4) Idem lib. de Continen.

cap.3. num. 6. tom. 6.

Ü

KAI

SQ9 ( 0 ) SQ?

29I

qu lb

7. 18.) Scio, iszqwi, quia non habitst in

( DT

me, hoc eft , in carne mea bonum.

Velle

TTTE

enim adjacet mihi ; perficere autem bonum

Mi d

non invenio.

INunc enim fieri bouum . petef j ut

t ; g

male concupijcentie mon confentiatur : pevficietur au-

r j

zegi bonwm ; quemdo ipfa waala comcupifcentia fimie-

(uv.

ampli.«vs t

Denique: (1) Tales milites Apeftolica tuba

(uio m

iflo fonitu aecendit im [relium: Non ergo regnet

Qitut t

(zmquit Rom. 6. 12.) peccatum in veftro mor-

Vg

tali corpore ad obediendum defideriis ejus. ..

ha rao w

Tunc emim vegnave offenditur; fi defiderüs ejus. obe-

ditur.

Efh ergo in ncbis peccati. copeupifcentio, quee

m

du

non efl permittenda vegnare : fünt ejus. defideria, qui-

b um

bus non efl obediendum.

7[))/1?/] ])H

Jl

CXVIL. Jam vero, Auguftino auGtcre,

0

Jeccut 4

anima voluntate libera huc, & huc ferri ; hinc,

atque illinc referri poteft. Contra, Janfenio au-

; u

/

"m

&ore, nec füb inzqualibus, nec füb equalibus

m di ;

contrariis dele&tationibus indeliberatis, anima

Mu

voluntate libera huc , & huc, hincferri ; atque

illinc referri poteft. Si enim deleGtationes hu-

jln y

.

jusmodi vquales funt

?

in neutram partem

if V

T a.-pi;z.w

anima moveri poteft. Sinautem funt inzqua-

les ; eo neceffario anima fertur, quo deleCtstio

F sii

major irrefiftibiliter eam impellit ; & ab eo

bhf(mm

neceflàrio refertur, a quo delettatio major ir-

refiftibiliter eam repellit.

Hec Janfenius.

Narrat przterea de fe ipfo Auguftinus: cum

h. P

2

de-

, gn.*

g n

n ^

(1) S. Auguft. lib. de Continen. cap. 3. num. 8. tom. 6,

292

RES ( 0 ) SQ?

deliberaret de inítituendo novo curfu, & ge-

fentn

nere vitz ; medium fe expertum efle inter

&nio,

malam voluptatis delectationem , & delecta-

feman

tionem bonam caftitatis. At vero multo ma-

dEbon:

jore dele&tatione bona, quam mala, fe per-

z

fufum, ac delinitum fenfiffe teftatur : nihilo

jrem

tamen minus , repudiata dele&tatione bona

fim,

multo majore , fecutum fe effe affirmat dele-

tinenti

&ationem malam , quamvis multo minorem,

Fieri

non alia de caufa; nifi, quia voluit. At, au-

m d

Core jJanfenino , id fieri omnino non po-

quamy

teít. Quod enim amplius nos dele&tat, &

delibe

quidem delectatione indeliberata , ut malus

tra .Y

Auguftini interpres fiepenumero inculcat ; fe-

Tale |

cundüm id operemur, necefle eft, & quidem

ti fræn

neceffitate nobis irrefiftibili.

Item, Augu-

Q

ftino auctore, in poteftate hominis eft tur-

N

pem delectationem, fi extiterit, cohibere ; at-

i my]

que ita cohibere; ut de noftra pravz deleGta-

fentig

tionis cohibitione lztemur.

Contra vero,

indelibu

auctore Janfenio, i deleCtatio mala extiterit

Itf i

major, quam bona ; in poteítate noftra non

11 o

eft eam cohibere : fin minor extiterit ; non

1 T0b

in noílra, fed in majoris dele&tationis bonz

'indelib«

poteftate, feu potius neceflitate eft cohibere

Ti d

malam; quin letari unquam , poffimus, tan-

quam de noftra delectationis malz cohibitio-

Ton !

P?te(t |

ne. lterum , au&tore Auguftino, ineft ho-

ETU

mini ratione przdito poteítas frenandi inde-

liberatam dele&tationem. malam , quam . non

re-

29

o o

frenando peccat. Contra vero , au&tore Jan-

ef n

t d

fenio, caret homo ratione przditus poteftate

frenandi dele&tationem. malam , cum msjor

Tlto m

eftbona ; quam tunc non frenando, non pec-

n2

cat: quoniam non libere ; fed neceffario ma-

ür : ninb

jorem deleCtationem malam non frenat. Rur-

ione bt

fum , Auguftino au&tore, laborat nunc con-

jrmat db

ünentia in frznandis malis cupiditatibus.

finora

Fieri enim nunc poteft a nobis ; ut indelibe-

t At

rate deleCtationi male non confentiamus :

Q nn p

quamvis nunc fieri non poflit a nobis; ut in-

eletr,

deliberata deleCtatione mala careamus. : Con-

r m

tra vero , auctore Janfenio , fi cupiditates

yülci

malz funt robuftiores, quam bonz ; fruftra in

*

k quit:

eis frzenandis continentia laborat

?

quoniam

, Augr

tunc eas frenare omnino non poteft : nec

ts elt t

fieri nunc poteft ; ut indeliberatz delectatio-

hibere;

ni male, quoties major eft bona, non con-

fentiamus.

'Tandem , au&tore Auguftino,

TORUT

indeliberata delectatio mala, quz hzreditaria

p exitti

ineft in nobis, non eft permittenda regnare

yfta 1

in nobis, nec ejus motibus eft obediendum

3 nobis.

g

Contra vero, au&ore Janfenio, fi

indeliberata dileCtatio mala major eít indelibe-

yuis 00f

TO

rata deleCtatione bona; fieri omnino a nobis

lU5 mü

non poteft, quin regnet in nobis : nec fieri

poteft a nobis; ut ejus motibus non obe-

cohfbiüf'

diatur a nobis.

j

yi i

u&m ]W

[»

T3

CXVIIL :

294

«Q9 ( 0 ) 397

CXVIII. Pergit Auguftinus contra no-

D

a. D

tyi fent

vos , & veteres Manichzos, &ait : (1) Omnui.

bus grovfus. dele&tationibus concupifceniie, que ad-

Yanichee

verfantur. dele&ationi fapientie , coercendis , atque fa-

mi: (

xandis imvigilet officium comtinentia.

Unde angu-

i praci

füms eom [ine dubitatione metiuntur , qui folas libi-

1 Rof o

dines corporis cobibere defimiunt : melius profetio il.

f jotef

li, qui mom addunt corporis , fed genevalitev libidi-

(tque po

dur's t

nem , five cupiditatem vegendam dicunt , ad. continen-

giam pertinere, Iem : (2) Invitlam, inquit , vun-

jæret.

quam ego voluptatem carnis , ficut folere se. infimu-

X

jas, dixi.

Auubo eam. &9 debere , €? poffe dicimus

vinci : fed tu tamquam bonum, vepugnante alio bo-

fiU$,

7z.0 5 ego taguquama malum, vepugnaute bono

C? tu

lDerata

fts ind.

viribus proprüs ; ego gratia. Salvatoris. Rurfum :

TK

(3) Concupifcentias malas , quibus, fi beme viwi-

zuus,mon confentimus ; tamen e[& mom megomus m

N

Uones

nolis.

Cafligande funt , expugnandee funt , vincen-

Nec . bona

indeli

de funt ; tamem funt , nec. aliene funt.

nofra ; fed mala funt. Praterea : (4) Reffut

Core j

( poft baptismum ) «cwz . carze. conflidus : quim

, at

af

deleta eff iniquitas ; fed mumet infirmitas.

Iueff ,

titillat deleBatio illicite. concupifcentie : pugna , vefi-

& o

ffe , noli confentire : &9 impletur. bic. illud ( Eccle-

COntyg

[

fia(t. 18.50.) Poft concupifcentias tuas non eas.

k

Ad extremum placet concludere aurea 5.

Joan.

Qgn:

(5 S. Auguft. lib. de Continen. cap. 13. num. 28. tom. 6.

(2) Idem lib. 5. contr. Julian. Pelagian. c. g. n. 32. tom. 10-

(3) idem lib. 6. centr, Julian. Pelagian, cap. 23. num. 74.

tom. 1o.

;

)5)

(a4) Idem Serm. 155. contra Pelagian. cap. 9. nuim. 9, tom. $.

(

«5 (0) 8v

295

At n

joan. Damafceni fummi, optimique 'T'heo-

(1) (

logi fententia, ex przclariffimo ejus contra

£, (

L

"

Manichzos dialogo excerpta, quz eft hujus-

I5, d

1

[|

modi : (1) Si zalum bono adverfatur , ut ens en-

Ub a

d, principium principio, fubfleutia. fubftantie , €2 ,

i f l

ut tore vefiro loquav , Deus Deo ; faze, cum in uo-

T

ffra. poteflate fit bouus , aut. smalm facere 5 in mofiva

nl 1b

quoque poteflate fitum erit bono, vel malo palmam

d eri

dare; nosque in coufà evigumus ; ut. adter alterum . fa-

geret.

hqui, s

g n

r/fe db

CXIX. Docet prima fententia Augufti-

ite d

nus , ad continentiz officium pertinere, inde-

n : &i

liberatas omnes deleCtationes malas contra-

Rarfün

rias indeliberatis dele&tationibus bonis rege-

lene i

re, coercere, cohibere. At, fi contingat, quod

fepenumero ufuvenit, indeliberatas delecta-

TU

j, t

tiones malas robu(ítiores , validioresque effe

indeliberatis dele&tationibus bonis ; tunc, au-

lvg[' /W

Core Janfenio, extra poteftatem continentiz

4) H(fclüï

du : l

eít, atque idcirco ad continentiz officium pro

eo cafu minime pertinet, regere, coercere,

, h

ac cohibere indeliberatas deleCkationes malas

(l "

contrarias indeliberatis deleCtationibus bonis.

( Bo

Quocirca Auguftini do&trina de contrariis de-

noné

lectationibus ,Janfeniane do&rinz prorfus re-

u

pugnat.

Item Manicheorum errorem Ju-

Jo;m.

T 4

lia-

t

"

. iom. i

jum. *

(1) S. Joan. Damafc. Dial. contr, Manich, num, 76. pag.

461. edit. Lequien.

] COm*J"

296

&O85 ( 0 ) 997

a

lianus Pelagianus Auguftino exprobrabat

£

m05, Y

erinde, ac fi S. Do&or doceret, talem efle

Áii do

indeliberatam dele&tationem malam ; ut eam

vincere, & fuperare non valeamus. Ad hanc

(

Juliani calumniam S, Do&or refpondet, in-

tf bup

deliberatam dele&tationem malam, cui repu-

(elbera

gnat indelibera dele&atio bona, talem efle ;

«t

ut eam feruper vincere, ac fuperare Dei gra-

fendn.

tia poffimus, ac debeamus.

Contra vero ,

lotatu

au&ctore Janfenio , fi indeliberata dele&tatio

TUbis p

inala major eft indeliberata dele&tatione bona ;

qui y

quz Dei gratia eft ; tunc malam hujusmodi

lo

dele&tationem vincere, & füperare omnino non

Janfes

poflumus : quod fi non poflümus ; nec de-

ll

bemus.

Auguftini ergo doCtrina de duabus

HH, &c

hujusmodi dele&bationibus contraria omnino

(s

eft Janfenianz do&trinz. lterum Juliani ca-

Ts d

lumniam diluens libera voce Auguftinus af-

tj

firmat , indeliberatas dele&tationes malas, no-

m

bis penitus inhzrentes, caítigandas, frznan-

nobisql

das, expugnandas a nobis efíc. Ergo, aucto-

10 on

re Auguflino, eas cafligare, franare, expu-

dük&aq

gnare, & vincere femper poflumus. Si enim

Qe in

non poffumus ; nec debemus. Quis enim de-

Tit da

bet id, quod non poteít ? Contra vero, au-

eniana

ore Janfenio, quoties malz hujusmodi de-

Ngul

le&tstiones robuftiores, validioresque funt con-

ls COf

trariis dele&tationibus bonis, quod fepenu-

&niano

mero ufuvenit; tunc fieri omnino non po-

Anaf

teíl; ut eas caftigemus, fræ'nemus, expugne-

US ) m

Inus,

-

SQS ( 0 ) NG9

297

o :

mus, vincamus. Pugnat igitur fana Augu-

tl df

füini doctrina cum dotrina infana Janfenii.

1, Ut at

, Adlis

. CXX. Fatetur preterea Auguftinus nos,

ondet,

etfi baptizatos, in perpetuo confliétu cum in-

p

deliberatis dele&tationibus malis verfari : in

alem de:

eoque conflittu nos ad pugnandum, ad re-

um

fiftendum, ad diflentiendum magnopere co-

[itr WO0

hortatur : illudque Ecclefiaftici przceptum

| du

nobis proponit: Pof concupifcentias tuas mon eas ;

Jf bona!

quod perinde fe habet, ac, ne confentias in-

deliberatis tuis dele&tationibus malis.

Atin

hujusmoä

gmpino Y

Janfeniana duarum dele&ationum do&trina

;; It

nullum locum habent hxc Auguftini confi-

lia, & cohortationes.

]e duah;

$i enim indeliberatz

3 Omti

deleCtationes malz viribus füperant indelibe-

Juian

ratas dele&tationes bonas , quod non raro con-

;ufïinusaï

tingit5 fieri tunc non poteít; quin expugne-

mur, quin cedamus, quin fuccumbamus

L

.

mylis,

T frmte

nobisque przcipitur, quod fieria nobis omni-

20, J

no non poteft.

In explicando igitur duarum

delectationum conflictu , maxime , acerrime-

IG eXPU'

; &u

que inter fe confligunt duz prorfus contra-

: efii b

rie doCtrine, Auguftiniana fcilicet, & jJan-

feniana , victore femper , & triumphatore

Vero, 2

Auguftino.

Ha&tenus fubftructis, & excita-

od

füntot

tis contra novos potiffimum Manichzos Jan-

fenianos Auguítinianis molibus au&toritatem

| (æpenü'

Damafceni contra veteres Manichzos pugnan-

j

tis, tamquam faftigium impono. Damafce-

u

fr S

no

mll:',

298

*05 (0) 887

155

—

no auGtore. in noftra libera poteftate pofitum

3

Á

[

eft de duobus principiis inter fe contrariis,

36

"o

vel bono, vel malo, palmam dare ; nosque

TP

in caufa fumus ; ut unum alterum fuüperet.

Ergo , Damafceno auCtore , in noftra libera

poteftate pofitum eft vel bonz, vel malz de-

le&ationi palmam, viCtoriamque dare : nos-

AE

que in caufa fumus ; ut altera alteram fu-

peret.

Atin [anfeniana duarum deleCtkatio-

ADdas |

num íchola íi deleCtatio utraque zqualis

eft; neutri poffumus palmam dare : fin ve-

Albigenfe

TOi

ro fint inequales; vel bona eít minor mala,

Nigen

vel inala efít minor bona ? Si bona eft mi-

Albigen

nor mala ; tunc bonz non poffumus : fi ma-

Telis e

cheory

la eft minor bona; tunc malz non poflümus

almam dare : neque nos fumus in caufà;

Albignt

Iw

ut altera alteram fuperet : fed ipfz potius in

qWm,

caufa funt; ut modo ab una, modo ab

Abigen

altera, quz viribus przvalue-

omir

Albigen

rit, fuperemur.

ts ])

Albigen[

Qum (

( EN.

pus n

j

AT

"

Mbïgenf,

:

:

Diin

x

Alblgen]

trimo;

lMbieen

Mete

MT

sj

IN-

g

-

*

X

*

X

TEOA

— Ó—DÁ— H

— IÓ "

[5 4194

piSum.

sE

1

J

E

te potm

EE u ER UER U ;

D

Z

N ZA

N

"x

p

uY

*

SUVZ

DC

e

p

VoRN

A

DUSONSI

NYZSVA

5

AA

T

NUA

N

4

NUZNUMA

E

Z

C^

.ä

ZA

ä

COntr

TenN

Z

LL

e

5

SEANSI

MA e€ez

fa.

Y

A

x

OE

M

ï

;:

h

äï

;h.

h

:

V, T

"gt t

T

VEOUCH TARO OCC TECTA AE AC ORC

"m

Ht

im füpi

yflrs [

d mied

IONSOD. OE X.

(ate :

RERUM, ET VERBORUM.

alteum f&

t d

A

pag.

!

h

u

!

)

ADdaä unus ex primarii

s Manetis difcipulis.

43

Albigenfes ab Albigefio in Gallia; aliisque locis aliis

ye : fnre

nominibus appellati.

130

Timor m

Albigenfes heretici cur Bulgari vulgo appellati,

13t

om d

Albigenfium , feu Bulgarorum , vel Catharorum he-

ns: f

refis eadem, ac hxrefis Paulicianorum , feu Mani-

chaorum.

132

) po[l'am?

Albigeníes , ut Manichei veteres, duos Deos, bo-

n cauüi

num unum,; bonorum omnium ; & malum alte-

z us

rum , omnium malorum caufam docebant.

132. 133

Albigenfes , ut Manichzi veteres, liberum arbitrium

modod

hominis negabant,

134

]üe-

Albigenfes, ut Manichzi veteres , teftamentum ve-

tus Deo malo ; novur& Deo bono tribuebant,

135

Albigenfes, ut Manichami veteres, Chriftum Domi-

num de Maria Virgine natum ejusque verum cor-

pus negabant.,

135

Albigenfes , ut Manichsi veteres, Chriftianum ba-

ptismum repudiabant.

136

Albigenfes, ut Manichzi veteres , Chriftianum ma-

trimonium exfecrabantur.

I36

Albigenfes , ut Manichei veteres, Pythagoreorum

Metempfychofim docebant.

136

Albigenfes, ut Manichei veteres, emortualem Mani-

chai diem , negle&to die Pafche , apparatu magnifi-

€0 celebrabant,

137

AI-

[V

DN D

X.

xautimus

Albigenfes ab iis abftinebant cibis, a quibus vete- pag.

res Manichaei,

138

j Und

Albigenfium libido, ut Manicheorum veterum, c£-

ts ]

franatiffima

at Y

138

Albigenfes , ut veteres Manichai, preftigiis, & malo-

ipulünu

fum daemonum cultui, & familiaritati addiGii

139

celitaten

Albigenfes - x1x

& xiin feculi veri Predeftina-

Que con

tiani fuerunt ; non fecus , ac Przedeftinatiani vete-

Augultin

& 1X. fzculi.

res V, V1

140

I4I

Libeo

Archelaus Cafcharze in Mefopotamia Epifcopus cum

Auguftn

ibros

Manete difputat ; quem confutat , & viétor a Ju-

dicibus declaratur

40

41

Aupultin

Archelaus , & Marcellus impetum populi contra

Aurulini

Manetem fedant

41

us d

Archelaus cum Marcello Diodoridem venit

Iterum

Juvdüni

&i)

cum Manete difpupat, iterumque confutat.

42

43

Archelaus Hiftoriam Manetis Chaldaice fcribit.

44

Ticlgg

Arimanius malus Perfarum Deus

lyeri

