di) qu

vel duas

mus) anmas ( Manichzi dicunt

t Manic

suenies , umam bonaws, alteragm snaloms , intev . fe ba-

hon gj

beve conflidum ; . quando caro concupifcit adcevfus

* Decor

fbiritum , £2 fpiritus adzerfus cornem.

Duas in-

00 m

deliberatas dele&tationes Janfenius dicit, unam

Wrata d.

bonam, alteram malam , inter fe habere con-

m eft i

fli&um ; quando caro concupifcit adverfus

lera

fpiritum , & fpiritus adverfus carnem. At

confli&tus ifte carnis, & fpiritus, de quo Pau-

'lIlC, Qu9

lus Apoftolus, non eít |Janfenianus confli-

3 f

E

&us, inftar Manichzi conflictus, quo , ut

Ato ET '

Janfenius loquitur , duz deleztationes inde-

li-

Wtb

(1) S. Aug. lib. de Hieref. ad Quodvultdeum hzref. 46.

VIX

tom. 9.

b

Mu

li

*

WRb

241

p

überate, bona. una,altera mala; inter fe fe de-

qu X

il

certant; utra utram fuperatura, & volunta-

propi:

tis aflenfum poít fe trattura fit.

Iltem hzc

tum d

narrat de Manichzis Auguítinus: (1) Mas-

cheis;ti

chei duas animas , wunas bonom ,. oltevam snalam , it

ls appt

umo bomine effe delivant.

Et ommim quidem bona

NT

bominis illi bone omimee ; ommia vero mala illi gale

t

animae iribuunt.

Janfenius fimiliter duas de-

i, I

le&tationes irrefiftibiliter ad bonum, & malum

heorum

nece(ílitantes, unam bonam, alteram malam,

vhio. Pa;-

'

in uno homine effe delirat. Et omnia quidem

no teld

bona hominis delet£tationi bonz neceffitanti ;

omnia vero mala deleGtationi malz neceffitan-

ris i

xerciti,!

ti tribuit. Preterea hzec Auguftinus de Ma-

nicheis: (2) Tesne peccare. dicumt. ( Mani-

yit Aup?

chæi) quaudo notura waali prevalet nature . Dei.

xt) ul uï

Haec Manicheorim efl. immundiffima. infimia

Ita',

y, i

& non aliter, duce, ac magiftro Janfenio, tunc

fe peccare dicunt Janfeniani; quando dele&ta-

yfi d

. Dui!

tio mala przvalet viribus, & major eft inde-

liberata dele&tatione bona.

; loU

Hzc JjJanfeniano-

rum eft immundiffima infania.

Si enim in-

hiett

(i ii

deliberata deleCtatio mala przvalet viribus,

& [major eft indeliberata dele&atione bona;

g ?

tunc, auctore Janfenio , homo neceffario pec-

dje qn i

as oonl:

cat, nec abftinere a peccato poteít : contra

j

vero , fi indeliberata dele&tatio bona przva-

h T0 ,

1

let viribus, & major eft indeliberata deleCtatios

ne

l

Q.

(1) S. Auc. lib. de duab. animab. cap. 12. niim. 16. tom. g.

"T d

(2) ldem lib. de Continen. cap. 5. num. 14. tom. 6.

142

SD9 (0) 99

ne mala ; tunc , au&ore eodem ; homo ne-

C

ceflario abítinet a peccato, & peccare omni-

no non potefít. Poftremo ficut Manichzi po-

De $.

fita illa duplici anirina, bona una: altera ma-

la, non a coactione; fed a fimplici neceffita-

te liberum negabant arbitrium — ( fentiebant

enim fe non invitos, atque coa&tos; fed vo-

XX A

lentes , atque nolentes, tum bene, tum ma-

f ant

le vivere

ita, & non aliter Janfeniani , pofi-

ftCirth

ta illa duplici deleCtatione indeliberata, & ne-

Hentes

ceffitante, bona una, altera mala , qua fe vo-

itidit,

lentes, atque nolentes, & bene, & male vi-

atusque

vere fentiunt, non a coattione ; fed a fola fim-

Wftys

plici neceífitate liberum — negant arbitrium.

Aifnm

Itaque ex haCtenus narratis , expofitis, ac dif-

Ts ]

utatis , certum , manifeftum, exploratum-

Al

que fit, Janfenianos in propugnanda hzre(i

, qno

de duplici principio nece(fitante , & de ja&tu-

ra libertatis indifferentiz, fucceflores

WJH

/fi'.///// J/Z'/.

efle veterum Manichzorum.

MT

Titm

p

(C ONE.

( mirra

X

SQ

D *

l

N

D) :3;::1'91.,*)&

WL

MmM

P

ka

meü

QHMC

[AY

p

WM [

CA

^

N

h

j

Hm

"d

NU (0) SQ

243

j uhom [j

CO U

CAPUTSNXVI

anicdy

De $. duguflino Mauicbeorum okm

ais

Auditore.

ic nl

(fentia

uguftinus Chriftianus tunc cafechu-

s; fs

XCIX. A

menus, nondum baptizatus fide-

Ie, füma

lis, annum agens undevigefimum , cum ef-

n g

fet Carthagine, ubi humanioribus literis ado-

yenm, t

lefcentes adolefcens inftituebat; in Manichzos

NU

incidit, quorum erroribus vitiatus , depra-

& m

vatusque eft.

Novem annos in ea hzrefi

d a lo

verfatus eft, ab anno fcilicet undevigefimo

- arbit

ad annum ufque o&tavum füpra vigefimum.

itis, dC !

TTeftis et Poflidius Calamenfis Epifcopus , &

xplorati

Auguftini difcipulus, quocum , ut ipfe tefta-

anda 1

tur, annos quadraginta femiliariffime vixe-

&i

rat, de quo hzec literis commendavit : (1

coers

Verum aliquendo: Mamicbeorum apzzd Covtbapginem

ul

adolefcens. fuevot. evrove. fodu&hus.

Accedit tefti-

monium ipfiusmet Augu(tini, qui talia de fe

ipfe narrat : (2) Per idem tempus aunorum novem

ab undevigefimo auno eteris sece ufgue ad. duodetri-

gofmum feducebamur, ( 8 Manichæïs) €9? feduceba-

su;. lItem alio loco: (3) Novem, inquit, fer-

me ayni funt, quibus ego im ill limo profundi , ac

2

1e-

(1) Poffid. Calamen. cap. z. Vit. Auguft. 'Extat in Append,

tom. x. Operum S. Auguit. edit. Maurin.

pag. 165.

(2) Auguit. lib. 4. Confef. eap

H

1

num.

1. tom. I.

(

(3) ldem ibidem cap. ir. num. 1:9.

44

E

ci

z

-::?

((

ET

tenebris falfitatis , cum fcepe füvgere conaver ,& gva-

vius collderer , volutatus fum.

Et iterum Ma-

4l fUL

nichzxos alloquens: (1) A4uw4ue, inquit, dodos

j

MT

Ecclefie Catbolice viros tauta pace animi, & eo vo-

2

.

üm, n

40, quo ego vos audivi

mibil opus evit novem. am.

qis, quibus qze ludificaflis.

Przterea Electorum

hf

flagitia perftringens : (2) Movez, inquit, an-

affert a

52os totos sagna cura , ac diligentia vos audioi : mul-

fit, nec

lus szibi Ele&ovum immote[cere potuit; qui focwndum

dmm,

bec precepta mon aut deprebenfus im peccato , aut

friui, Y

certe fufpicioni fubditus fuerit.

Etc rürfum : (3)

quod in

Quid emim me aliud, inquit, cogebat ammos fere

tent, «

ts fri.

noven , [preta veligioue , que mibi a puerulo a paren-

tibus infita evot , boyines illos fequi, ac diligeuter eu-

ftciles c

dire ?

uod autem dicit, infitam fibi a paren-

il

tibus adhuc puerulo Chriftianam religionem,

f qu)

timum

nihil aliud fignificat ; nifi ab ineunte ztate pa-

rentum cura fe catechumenum initiatum ,

duf (

Chriftianisque inftitutionibus eruditum. Quod

TIl] cm

apertiffime alio loco declarat, illorumque tem-

qime Ver

ID f0f

porum ufitatam a catechumenis confuetudi-

iboellab:

nem refert: (4) Ego adbuc puer , inquit, &

fignabar. jam [igno crucis , &2 condiebow ejus. fale.. . .

M

Dilata eff mundatio mea . quafi neceffo efft , ut ad-

filg ] e

hi,

ofl lava-

buc fordidarer ,. i vivezgw - xzjuia videlicet p

CVuti

T

Uix?d;-e;-'[eþ

€D Auguft. lib. 1. de Morib. Eccl. Cathol. cap. 18. num.

34. tom. r

lp

(2) 1dem ibidem lib. 2. cap. 19. num. 68. tom. 1

E

T fl

C3) Idem lib. de Utilit. creden, ad Honorat. cap. 1. n. ?

H

tom. g.

(4) ldem lib. r. Confef. cap. 1. num. 17. tom. 1.

() À

A

MQOS ( 0 ) VE

^p)

t m

crum ülud smajor

peviculofior im. fordibus delidlo-

term f

Vus2 vedius joret

lqu[,w

l (/

C. In Manicheorum grege ex Audito-

^E TOU

rum , non ex Eledtorum numero fe fuifle

Caufam autem

Em

Auguftinus fzpe teffatur.

ingi

affert, cur in ÀAuditorum gradu Íe continue-

T1t

nec ad altiorem afcenderit ordinem Ele-

j di

C&orum, qui ab humanis curis, negotiisque

j

feriati, vitam traducebant otiofam : nimirum,

l Po (l

nrftm

quod in eorum difputationibus animadver-

terit, eos in confirmandis placitis, & fenten-

u 0R j

hn

tiüis fuis hefitantes , incertos, debiles, & im-

iil d

r

TU

becilles efle; ita, ut eis acquiefcere penitus

fj g pare

Aucuftinus non poffet.

Eo autem tempo-

re, quo Manichzorum Auditor erat, fe Chri-

xdipionel

ftianum Catholicum fuiffe narrat, id eft, Ec-

ye at

clefis Catholice catechumenum.

Catechu-

y ii

meni enim vulgo dicebantur Chriftiani, mi-

f tüm. V (ui

nime vero hdeles

fufcepto autém bapti-

um w

Ímo non modo Chriftiani ; fed etiam fideles

CO ii

appellabantur. Audiatur S. Do&tor. (1) .Sed

1 'H

que me, inqult, ratio vevocabot ; me apud eos pe-

0/:

WUu bevevem; ut me im ilo gradu, quem vocant

rf(v

,H

Auditoruam

tenerem ; ut bujus mnmudi [pem , atque

| Poö l

(t

(

megotàm mom dimüttevegs : wiff, quod ipfos quoque ami-

mad 'erteban, 1)[713 in vefellendis alüs difertos , €9^ co-

j

piofos. effe ; /jum/z in fuis probaudis Jïwmoy ; O ver-

qp d

405 uner e

Sed de qme. quid dicam , qui- jam. Catho-

ion. !

fs

l-

[ ClP'[ ;

Q

(1) Aug.lib. de Utilit. creden. ad Honorat, cap. 1. n. 2, t.8

wm ln

246

WO (0) wO9

[f

Jicus Chriffienus eramm ? Yn publica autem, cele-

J(lfflj

bri , atque folemni difceptatione illa, Hippo-

ne apud univerfum populum habita, qua

t

1]

ff

Fortunstum Presbyvterum Manichezum Au-

in dj

jj

guftinus confutavit, cum quzftionem de Ma-

nichzorum doGrina ad eam, quz eft de mo-

i p) OPO

ribus Manichzorum,

Fortunatus transferre

m fi

contenderet ; S. Do&or fe non ex Electorum

hrefim

cetu ; fed ex Auditorum grege unum fuif-

qum |

íe refpondet :

& univerfam Manichezorum

u N

do&rinam Auditoribus fuis tradi folitam a

Iram

li5 , W

Manicheorum EleGis ; mores autem ipfo-

ryum in fecretis metCI'llS

maxine vero in

107

conficienda turpiflima, & clandefhna eorum

enti P

euchariftia Auditoribus penitus occultari. D:

LUN]

guoribus veftris , ( 1) inquit, p/ene Jcire po[funt, qui

(tmmd

Eletli veftvi funt.

Noflis autem . sme non Elethum ve-

hvt

Jfirum , fed Auditorem fuiffe. Itaque quomrvis & ora-

Qw

Ed

4ioni veflve intevfuevim ; wt. interrogaffi , utrum fopa-

vatim voliscim babeatis aliquam ovationem ; Deus

judicio

Jolus potefà moffe , €9' vos

FgO tamen - ovett-0ne,

tichgo

ip qua intevfui , mibi] tuvpe fievi vidi

Jed folum

Wrin

contra fidem auitmadvevti , quaz poffea didici, &5 pro.

( 13

$avi; quod contra folem. facitis orationem

Proter

Q

boc in illa ovatioue vefftra nibil novi comperi

Quis-

Vertnt

quis mutem. vobis opponit quaffionem aliquam de mo-

gtl&, [

vibu$ ; Elefs effris oppomit

Quid autem inter

Wipttg

vos agatis, qui Ele& eflit; ego [fire mom po[[um

Qm

Nam £9. Euchaovifliam: audivi a volis fepe, quod ac-

Woglt

4t-

4

€1) Aug. lib. contr. Fortun. Manich difp, r. num, 3. t. $-

a

J

&ES ( 0 ) N&P

247

Item, od

cipiatis : tempus autem, acciplendi cum " lateret ;

]. Hip

quid accipiatis , wunde woffe potui ? lteque ferva , fi

abiti, v

placet ;

quaflionem de saoribus ; ut iuter. Ele&ios. ve-

hum d

foros: difcutiatur , fi difcuti. poteff.

Mibhi fides. data

nem del

eff a vobis, quam bodie improbo. . De ipfa propofui :

zi

ad propofitum suweum mrbi ve[fpondeatur.

Patefa-

"

IS £Faf

&am fibi Manicheorum Auditori univerfam

cEledunr

hzrefim Manichzxam , traditamque epiftolam,

um t

quam Fundamenti appellabant, in qua tota

aniduy

pene Manichzorum fabula continebatur , his

d fa.

iterum verbis Auguftinus docet : (1) Vicea-

U

mus,inquit, quid me doceat Momicbeus , Q po-

antgm Y

f

me ven!

tffomum. i. confideremus librum , quem Funda-

dupa eont

menti Epiftolam 4icitis , ubi totum. pene, quod cve-

ditis, continetur.

llla enim mobis il tempore mmife-

cültan. )

vis quaudo le&a efl j illuminati dicebamnm a volis.

; pq((uüt,;:

j Eu

In judicio autem Carthaginenfi apud Epifco-

aire u

pos judices de Manichzorum do&trina, & de

Ele&torum moribus, Auguítinus, qui in eo

, umj

judicio aderat, utpote qui olim Auditor Ma-

atl ) h

nicheorum fuerat, univerfam Manichzorum

il (l

do&rinam Auditoribus tradi folitam patefe-

m j

cit; ita, ut, qui in eo judicio aderant Mani-

7754

chzorum Electi; eam omnino negare nequi-

"H

l,

'verint. At vero turpiffima Electorum fla-

r eï!l.

[/

'gitia, & exfecrandas libidines in peragendis

"I

impiis myfíleriis , & conficienda exfecrabili

P LI

eorum euchariftia, utpote quz Auditoribus

j P?-i"f **'

occultabantur, fole Manichzorum El?&æ à

ju-

þ-": Wä&' . 1

It

Q 4

(1) Aug.lib. contr. epift. Manich, cap. ;. num. 6. tom. 9-

u ) Ü

x*w

248

«s ( 0) wps

judiciali quzftione perterritz, patefecerunt.

nütptat

"'eftis locupletiffimus eít Poffidius Calamen-

iriiens

fis Epifcopus, qui hzc literis commendavit :

Mdrina.

( I ) Zipud Cartbaginem , dum per quemdum domus

lu

Regue procuratorem , nomine Urfium ,. fidei catholice

pegrinm

bominem, ad quosdam Manicbeorum , quos. Ele£os,

teim vl

vel Eleas dicunt , prefentes. perveniretur , atque ad

nnt, A

Ecclefiami ab eodezms deducerentur ,. &7 perducerentur ;

hts Mani

ab Epifcopis ad tabulas ouditi funt.. Juter quos etian

, mod

Jan&e memorie Auguffinus fuit , qui pre ceteris il-

qum pr

Jagi.exfecvabilem fe&lom noverat , €?. eovum prodens

Vrtas:

eputsinodi. damnaliles Blasplesias ex locis livorum ,

Qnum

quos zlli aecipiunt Mauiciai , u[gue ad confeffionem

fcm'auon

earup, blo j)l)emz'awmz eos perdeuxit.

Et, que inter

t5 Ovilm

Je ii fuo sore smalo. ind,

/,

puo, G turpia facere con-

: fed,

Jüeverant , feminavum iarum, sl EleBarum pro-

Qim- q

ditione , ilis. Ecclefiaflicis geflis. declavatum eff.

M PONE

X'IS, Cöï

CI. Mirabitur fortafle

quispäm , qui fieri

ltim 112

potuerit ; ut Auguflinus acerrimo fretus in-

Vrünt f

genio tot, tantisque Manichzorum fibulis,

1 lii c

hisque maxime abfüurdis, & abfonis affentire-

lts v

tur. At, fi in eo errandi caufas inveítigemus ;

Ti

"

admiratio omnino ceflibit.

din fi

Etenim , cum in

LU eluf

Manichzos incidit ; adole

Ícens Auguftinus

t Cigen

Crat, eaque ztate, in qua maxima ineft im-

becillitas confilii

"ünicha

item rerum novarum, &

" hnigg;

inanis gloriole nat

Ura percupidus : preterea

'-'läüriq pe

MO

L

(1) Poffid. Calamen. in Vita Auguft. in Append. tom. x.

g

Perum $, Auguít, edit. Maurin. cap. 16. pag. 180»

249

geterur.

voluptatum illecebris captus, & libidinibus

lm

ferviens : quodque capitale eft, in Chriftiana

mendi:

do&rina ( utpote admodum negligens, mollis

ndti zinfiliï!

!

& languidus carechumenus ) fere hofpes , &

jb t

peregrinus. Quz autem in Manichzam hz-

j1; L

refim vehementius adolefcentem fe impule-

i, du

runt, Auguftinus ipfe teftatur : id eft, fimu-

Af

il

lata Manichzorum pietas, caritas, continen-

t

tia, modeftia, maxume vero mira quxdam,

quam przdicabant, morum, do&rinzque fe-

:mfælarh; j

(//j

Á

"

(f

veritas: quamquam id quidem commune o-

1j

mnium hzreticorum eít, maxime vero Jan-

tl

Íenianorum , qui veniunt ad nos in veftimen-

; [Iit D]

tis ovium, intrinfecus autem funt lupi rapa-

fu i

ces: fed, ut nobis caveamus , admonente Do-

derim j

mino ; a fructibus eorum, id eít exempli

um 9.

gratia, ab obícceniffimis eorum convulfioni-

bus, cognofcemus eos. -Item, ut ad Augu-

ftinum me referam , Manichzis eum adftrin-

if

xerunt laus gloriz, & palma vi&toriz , quam

) fretist

m fäbl]h*u

in fuis cum fimplicibus, imperitisque Chri-

; ffntt

ftianis concertationibus reportabat. (I) Sed

g

w duo quedam, inquit, maxime, que incautam

ilam ctatem, facile capiunt , per admiraliles: atiri-

11,011111m

vere circutus ,. quorum eff unun familioritas (cum

:

[o]

umnus

gl

d

Manichzis) mefcio quomodo vepens. quadam imagi-

ue bonitatis

varun

o ZHterum, quod. quedam moxia

ii

vitoria peme amibi femmper im difjutatiomibus prove-

5

L]

y

5

701e-

a

U

(1) Auguft. lib. de duab. animab. contra Manich. caþ.

r )

9. num. 11. tom, 8.

6

250

SQS ( 0 ) SQ$

niebat diffevemti cum Ciriftionis imperitisy fed tamen

nteax

fidem fuam ceriatim , wt quisque poffet, defendere mo-

;"nquit, |

lientibus.

Eadem' feveritatis , & continentize

771

fita, fimulataque oftentatione Alypius etiam

udtrital

cum fodali fuo Auguítino in Manichzas inci-

UT

dit plagas, de quo hec Auguftinus narrat:

Trt Og

(I) llla anecum fupevflitione invoiutus eff , omans in

A05 T0

Manicheis, offentatiouem coutinentie , quam vevam ,

ha j

€9 germanam putabat.

Erat autez illa vecors , €?

[/

i

l

]

m

Jedu&loria , pretiofas animas captans , nondum virtu-

€ fbm

pis altitudinem fcieutes. taugere , & fuperficie. decipi

LUE

Jaciles, fed tamen adumbrate , fimulateque virtutis.

U mj

ilreraty

CII. Ad hzc accedebat incredibile quod-

1 Seg

dam in Auguttino veri inveniendi ftudium,

ln

ac defiderium.

Manichzi autem non nifi ve-

DINN

ritatem in ore habebant, ad quam obtinen-

Glb

dam Auditores fuos , au&toritate negle&ta,

, U

tanquam terrifica quadam larva, perípicuis,

(

exploratisque rationibus fe perducturos pol-

Afoue

licebantur ; quanquam fero eos non ftetiffe

ütem e

promiffis Augufítinus cognoverit. (2) lzcidi,

ttàm h

inquit , g bomines fuperbe deliramtes , $9 corna-

tb

les uimüs , €9 loquaces.

Et dicebant : Veritas , Ve-

vias : C9 suultum eamm dicebant gübi; & musquam

Rpudi

erat in eis. . Et alio loco rem copiofius expo-

Orm

DEU

nit ad amicum fuum Honoratum, in Mani-

(

titin

chzismo adbuc perfeverantem , quem ab er-

d

*rO-

t origj

(1) Auguft, lib. &. Confef. cap. 7. num. 12. tom, 1.

(

V

(2) Idem lib. 3. Confef; cap. 6. num. 1o. tom. 1.

g

l i

W (o)

25i

55 [ g

rore:abducere S. Do&or conatur. (1) Vff

dj

inquit, Hozorate, mom aliam ob cau[am mos in ta-

COntina

les bomines incid/ffo ; mifi, quod . dieebant , tevribili

yplts n

autioritate feparota , mera , 9 frmplici vatione eos ,

üchass i

qui fe audire vellent , introduthmos. ad Deurmn , €7 er-

IDUS t

vore ommi liberaturos.

Quid enim sue aliud. cogebat

g i

apnos fere movem , fpreta veligione , que mibi pueru-

qum [

lo a parentibus infita evat, bomunes illos fegui, ac

]i n i

dilizenter. audire ; nifi, quod mos. fuperflitione terreri,

wnmzdmn vir!,»

f

QG fidem nolis ante vationem. imperavi dicerent ; fe

Ij

lib

autem ullum premere ad fidem , eifi prius. difcuffa ,

itflt at

€ enodata veritote ?. Quis non. bis pollicitatioribus

ill/ceretur , profertims adolefcentis animms. cupidus ve-

lbl qu'

9;i? Sed nullum tormentum validius ad la-

j Iludimrf

befaCctandum adolefcentis , & catechumeni

on nifY

infirmum admodum, & vacillantem animum

] obtin:

celeberrima quzftione illa a Manichzis exci-

; nl

tata, UNDE MALUM ? Minime quidem,

pe[*(piCUï*.

dicebant , a Deo bono ; a Deo igitur malo,

daros p*

atque idcirco ab zterna natura mala.

PbLec

autem eft quzítio illa , quz doGtiffimorum

"

etiam hominum femper ingenia torfit, & fa-

& (

tigavit.

Ne autem malorum omnium origo

53

f

tribueretur peccato primi omnium parentis ;

g n

repudiabant Manichzi teftamentum vetus ,

ofins &t

corruptumque novum a novis ex Judaismo

lj

Chriftianis affirmabant, qua duplici au&tori-

i

tate originale peccatum innotuit.

Ad ele-

g d*

vant-

PU

tofts

(1) Auguft. lib, de Utilit, creden. ad Honorat. cap. rnum.

2. tom. g.

.

Q h

252

5 (o) Q9

vandam autem auCtoritatem veteris teftamen-

d virt

ti ea objiciebant adolefcenti Auguftino, quz

trpesqu

primo adfpettu vehementer perturbant, do-

grop;qi'u

ctumque interpretem , atque fapientem defi-

as irit

derant. Auguítinus ipfe audiatur , quid Evo-

(feri p

dio refpondeat, fic fe interroganti : (1) Dic

qead r

g0.

L

j unde male fociamus ? Cui Auguttinus : Kam,

tum, tu

inquit , quaffionem wooes, que sue admodum ado.

ünum f

lefceutem. vebementer exercuit , €? fatigatum in. ba-

ni, fnad

veticos ipipulit , atque dejecit.

Quo cafu zta. fum. af-

10n effe

Jiitius, €g' tantis obrutus acervis inanium fabularum ;

quod f

ut ,nifi suibi amor imveniendi veri. opem. Divinam im-

mmque

petraviffet ; emergere iude, otque in ipf?ozm prümam

wlntat

querendi libertateu veofpirare non pofiz.. Etiterum

WU pGC.'

alioloco: (2

Movelor , inquit, ut fiffragarer

QIereba

( Manichzis ) flultis deceptoribus , cium a me qua-

Qu w

Verert: UNDE MALUM ? Et, utvim Jovsna. cor-

A g

perea bumena Deus frueretur , &2 baberet. capillos ,

ii i

G' ungues ? Et, utrum . qufl exiffimandi e[fent , qui

cum J

baberent uxoves ssultas , £? occiderent . bosnes j &2

d ctm

./äcifzf;cawm de animalibus ?

[ fUä, f

ferm

CIII. Sed nullum vinculum arctius ad äd-

f fom

ftringendum Augufítini animum in focietate

'

!Mi!ggc D

1l

Manichzorum , irrefiftibili illa peccandi ne-

ïil!![)- feï)

ceffitate, quz ex Manichzorum principiis ne-

N

'Talis enim adole-

l

E5I

ceflario confequebatur.

9

Ícentis Auguftini indoles fuit ; ut hinc ad lau-

ïr:l

'

3j

j

4

dem

—".jr"i [

s

(1) Aug. lib. z. de Lib. Arb. cap. 2. num. 4. tom. 1

D

(2) ldem lib. 3. Confef. cap.

é

num, 12.t0m. I.

-

253

&QS ( 0 ) Q9

" tl

dem virtutis, & gloriam ; illinc ad libidines,

Ullno, u

turpesque. corporis voluptates vehementer

rban d

jentem t

propenfus effet , atque proclivis. . Copulan-

dus igitur Auguftino erat fplendor virtutis ,

t quibs

fi fieri poffet, cum corporis voluptate. lta-

TA (l) ]

que ad retinendam virtutis laudem , & glo-

(hinus : D

riam, tuendamque etiam in mediis turpitu-

admidm i

,

dinum fuarum flu&tibus tranquillitatem ani-

-z'gat!mz T

ini, füadebat fibi cum fodalibus fuis Manichzis

'/i! fj fnm h

non efle fe, qui peccaret ; fed aliud quidpiam,

m filim.

quod fecum effet, & ipfe non effet: excufa-

; Driions

tumque fe iri putabat, quod non ipfe libera

//w/vl/'z If:iï"i';;/

voluntate fua peccaret; fed alia in ipfo necef-

B

fario p

ecca

M h CL

ret natura, in quam culpam fuam

f f fmgai:

conferebat , malam fcilicet enimam | illam ,

"RE

quam nobis penitus admiítam efle , nosque

ad peccandum irrefiftibiliter neceflitare Ma-

y f

wit oj

nichzi docebant.

Blandiebatur igitur fibi

cum Manichzis Auguftinus , extra culpam fe

"iz'/ï g/ff/)l

ln

efle, cum peccabat ; quod non libera volunta-

te fua, fed irre(i(tibili fibi neceffitate peccaret.

Peftferum hunc, & maxime capitalem erro-

rem faum his verbis Auguftinus deplorat : (1)

r&iUS 9d j

jp

AAdhuc enim mibi videbotur mon effe nos , qui pecca-

mus; fed, mefcio, quam. aliom in mobis peccare natu-

d

]

LA 4774

C5 dele&abot. fuperbiam meam extra. culpam

n'ncipilï

ff j

j

effe ; €9, cum aliquid mali feciffemm y non confiteri me

l

jn i^

feciffo ; ut famares amimemm meam , quoniam peccabat

M

ff

tibi : fed excufare eaz amabom , &9. accufare ne[cio

guz'(l

r t0m.!

(1) Auguftin, lib. 5. Confeff. cap. 10, num., 1. tom. I

ym P

254

( o ) xX89

quid oliud , quod amecum . effet ,. &g z/)j& non ej]äm

fb v

In eodem errore Janfeniani ,

veri, germani ,

10tatC (

& genuini Manichzorum iuccefï'ores verfan-

iqum,

tur.

ut Auguítini di-

Videtur enim ipfis ,

Non at

&ione utar,non efle fe, qui peccant ; fed aliam

lcet fibi:

in fe dlfhn&vn a feipfis peccare rem, indeli-

deti

beratam fcilicet delectationem malam , majo-

tiis dele

rem indeliberata deleCtatione bona :

& dele-

jis d

&at eorum fuperbiam extra culpam fe efle ;

t pecca

&, cum aliquid mali faciunt; non confitentur

d m

fe feciffe; ut fanet Deus eorum animas, quo-

( tfis

niam er peccant

fed excufare eas amant, &

EU qu

accufare quidpiam, indeliberatam fcilicet de-

Tet Dor

le&tationem malam, majorem indeliberata de-

M dple/?'

le&atione bona, quz in ipfis eft, & , quod

Jitfenian

funt ipfi, non eft. Dicunt Janiemam talia

lt

fe non docere

tamen non id fpectandum

R.

eft, quid ipfi dicant ; fed, quid confentaneum

m |

fit eis dicere , qui flatuunt fieri non pofle ;

1DOtof

ut cum minori deleCtatione bona refiftatur

tb

majori deleCtationi male , & a peccando quis

fe contine

item , non efle in poteftate pec-

Tina e

cantis vel auoere vires delectationis bonz,

[ dl5 |

vel imminuere vires deleCtationis malz, at-

UI

que efficere, ut dele&tatio bona major fit de-

Wntuf

lectatione mala quo folo cafu abítinere quis

VU gl

a peccato poteff

Utraque enim dele&tatio

300 Jant

indeliberata eft, nec pendet a noftris con(' -

l&m ln

lis, & voluntatibus. Itaque necefle eft ;

homo in tali ftatu conftitutus, in quem nec

Ti Atis

N

fua

XQU ( 0 ) XQ?

253

10 (

fua fe voluntate conjecit, & a quo fua vo-

pemi,

luntate evadere ipfe non poteft, neceffe eft

V

inquam , neceffitate fibi irrefiftibili , ut peccet.

l

Non eft igitur ipfe, qui peccat, peccato fci-

fl din

licet fibi ad reatum peenz imputabili; fed eft

m nj

delectatio illa mala , vel potius diabolus eft,

, mj

talis dele&tationis auGtor, qui in ipfo peccat.

m

Jufta eft ergo in ] anfeniana fententia excufa-

m d

tio peccantis, nec jufta minus accufatio eft

cottttst

vel majoris deleCtationis malz, vel diaboli,

jms,

qui talis deleCtationis eft au&or. Dixerit for-

amatt, V

taffe quispiam , oret, ut impetret delectatio-

:

fciliot

nem bonam ad non peccandum , quz major

berata à

fit dele&tatione mala ad pec:candum.

At, in

&qu

anfeniana fententia, orare non poteft ; ni(i

nam t

habeat dele&auonem bonam ad orandum,

ebandit

quz major fit dele£tatione mala ad non oran-

dum.

[entant

Hc autem major dele&tatio bona ex-

n po

tra poteítatem hominis omnino eft. Itaque ir-

! 18('11[!

ref (tibili neceffitate in Janfeniana doCtrina pec-

ia

qu1cumque peccat.

Pofita autem Janfe-

niana peccandi neceffitate, in defperationem

elitt]

jis D

filutis precipitamur ; omnes interciduntur

i

nervi honeftatis ; malis omnibus cupiditatibus

laxantur frzna ; " nullum denique ícelus, nul-

jof fi^

iner (

lum malum facinns eft, ad quod fufcipiendum

non [anfeniana dele C3:*11:10 indeliberata relative

d

vitrix impellat.

O fanctam Chriftianz feve-

ii ol

ritatis, & continentiz doctrinam! O fe-

veros vitiorum ]Judices, & Cenfores!

luem :

fii

CA-

256

iVOS ( o ) SQJ

CAX PAU X IH

[

ttinte

De Saucli 4uguflimi fcriptis , 69 adlis

MPGIUS

contra Manicba&os.

jt s

tansmifi

rima, quz in haCtenus editis S. Au-

1] U g

CIV. P

4 , fUtllo

guftini operibus fe legenda offerunt

D

contra Manichzos $. Doctoris fcripta, tres

fjmïii:'ü fjl j

ejus libri funt de Libero Arbitrio.

Cum

;211'3 25' (ü

Romz , reverfurus in Africam poft fufceptum

ii d

lt CO

Mediolani ab Ainbrofio baptismum, Augufti-

nus demoraretur; primum de Libero Arbi-

Wt red

54815

trio perfecit librum anno 3578. reliquos vero

lfT cont

duos in Africa abfolvit, cum effet presbyter

Mrat : (2

ordinatus labente anno 395., quo exeunte

L Gfiltf (j

Epifcopus creatus e(t. (1) . "Ives iiri , inquit,

n f

quos eadem difputatio pepevit , appellati fumt de Là-

letg qrh

bero Arbitrio, quorum fecundum,&9 tertium in Afri-

L o

ca jam. etiam. Hrpponeregin presbyter ordinatus , ficut

lum 77

punc potui , terminevi. "Tale opus, fufceptum a

"ff

fe contra capitalem Manichxorum errorem

D

Auguftinus ipfe teftatur : (2) Propter eos , in-

M (

quit, di/putatzo ifla fufcepta eff , qui negant, ex L

: hdf.ï?üfona

lero voluntatis avbitrio amali originem duci ; 68 Deum,

'-'ï]«?lll' ermn

ff ita efl, creatorems ommium maturavums culpandum

mïra MSI

effe contendunt : eo smodo volentes fecundum . fue im-

? d

jietatis errorem 4 Manichgei enim fu

0"

zpunutalilem

que COmm

quamdam , 9 Deo coeteruam: intro

2

ucere ial ua-

t-

üY

(1) S. Auguft. lib. r. Retra&t. cap. 9. num. t. tom. r.

MT

(2) Idem lib. 1

n

b

lib

Xetra&t. cap. 9. tom. 1. num. 2.

X)A

mm

DN

«Q9 ( 0 ) NG

TY

[

turam. Hos tres libros de Libero Arbitrio

ineunte anno 596. id efít, anno primo Epi-

8 d

fcopstus fui, Paulino Nolano Epifcopo, fcri-

pta ejus defideranti , legendos Augufítinus

transmüfit: (1) "res /ibros , inquit, atque uti-

lts $ d

gam iam graudis quefliomis ita explicatores ; ut gran-

vdh of

des , tanto moimus smetuens im te laborem legendi ;

zph, t

quanto in te ardorem perfpicio diligendi , mifi fon&t-

r Q

1 C9 cavitati tue

nam quaefio : eorum de lilero

arbitrio efl.. Scripfit przeterea Auguftinus füb

tliogus

n, i

nf

fuz converfionis initium anno circiter 389.

ibero At

poft reditum füuum in Africam duos de Ge-

nefi contra Manichzos libros, de quibus hzc

iguos vt

presbyt

narrat : ( 2) In Zfrica conffitutus , Jerzpfi duos libvos

0 exeut

de Genefi contra Manicheos.

Quamvis enim in.fu-

b iïlquj

perioribus. libris quidquid. difputavi (in libris de

libero arbitrio ) wnde offenderezs Deum Jumme bo-

fint dl

IT

üum, P iummutabilem, creatorem e[fe oumium muta-

N

bilium naturarum ; mec ullam effe naturam malam, f-.

ve fübffantiam yin quantum uatura. eft atque fulflan-

fcoptun *

tia ; adverfus. Manicheos moflra. imvigilaret intentio.

] eif OïB'm

li

"R

II,

Jfli.tamen duo libri apertiffane adverfus eos editi fuut

M

j ?

D7 Jäfenþonem veteri$ Lepgis, quam vebementi [ludio

vefoni ervoris oppugnant.

Hos ipfos de Genefi

g

,,,, ]

contra Manichzos libros S. Do&tor alio loco,

(li

lP«!/

j P

jm dudumEpifcopus , his verbis refert , at-

JJ

a j

55 qui

que commemorat : (ä Contra Mauichao

205

" gb

lt

(T) S. Auguítin. epift. 3r. ad Paulin. num. 7. tom. 2.

(2) Idem lib. r. Retract,

Ccap. Io. num. rz. tom. T

, inm

(3) Idem lib. g. de

Y

Genef, ad Litter. cap. 2, num. 3. tom: 3.

258

SQS (0) Q?

bas literas. vetevis "Teffamenti non aliter ; quam opor-

[ir at

zet, accipiendo ervaut ; fed. omnino non accipiendo, €$

fipit,

ütfütan

deteflando. Blasphemant ; duos. coufevipfi libros vecenti

temipove comver[füomis suee , cito volems eovum coufu-

Mguftr

ag ]

tare deliramenta , vel erigere intentionem ad quaren-

dam n literis , quas oderunt , Chriffianam , &2 Evan-

«t a

gelicam fidem.

ld ad

üm Au

CV. Sequuntur S. Do&oris duo contra

(rilism

Manichzos libri, quorum primus de mori-

EU

bus Ecclefiz catholice , alter de moribus Ma-

& Monic

nicheorum infcribitur,

uos Romz ineunte

TU err

anno 588. S. Dottor abfolvit ; vulgavit au-

Yerbis al

tem in Africa, ut editores Maurini cenfent ,

j hrtgn

anno fortaffe 489. Scribendi caufa libros hu-

" odl

jusmodi Auguftino fuit fi£ta, & fimulata Ma-

at ;

nichzorum feveritas, & continentia, quam

!^ n

in perditiffima vita, ceterorum hzreticorum

1t polirira

more, ad decipiendos fimplices , & incautos

Ts ei

fideles, fallaciter oftentabant.

Auguftinum

Wsbyter

teftem produco : (1) gam baptizatus , inquit,

qi Hijy;

cum Rome e[fem , uec fevre tacitus po[Jeza Manicgrao-

U

sum ja&lantiam de falfa, t2 fallaci continentia , vel

| Mi

abfünentims , qua [e ad imperitos decipiendos veris

TWl i

Chrifliamis , quibus comparanudi mon fumt , infuper

*-Lüi,'!ing ! qn,

prefevunt fcvipfi duos libros , umum de movibus Ec-

V tj

clefie catholice , alterum .de smoribus Manicheortm.

S. Do-

Liber etiam de vera religione, quem

&or

Qs

al

u

ia h

^

À '&;m' |

Q5 S. Auguftin. lib. 1. Retra&, cap. 7. num. 1. tom, L.

(

j

)

—

W (o)wy

259

^s (

Gor anno circiter 3

. nondum presbyter

Ü

accipieud:,

fcripfit, extrema potiffimum illius parte ad

t n

.

.

confutandos Manichzos pertinet

de quo

3 e0r1i t

Auguflinus: (1) Mexize, inquit, coztra duas

tm ad qut

naturos Marvicbeorum bác liler loquitur.

Hunc

um G n

excipit alter Auguftini liber de utilitate cre-

dendi ad amicum fuum Honoratum , quem,

cum Auguftnus olim Manichzus nondum

; dU t

Chrifianum , nondum fcilicet ; catechume-

us de m

num,atque etiam invitum, & repugnantem

moribis d

ad Manichzos adduxiffet nunc a Manichzo-

oma iet

rum errore eum revocare conatur , hisquc

vngaVii j

verbis alloquitur : (2) Tw nondum Chriflianus ,

'ni cenlt

qui bortatu sze0, cum eos. velementer. exfecrareris ,

a libros !

vix addu&hus es , ut audiendi tii , atque explerauds.

imuhia )

viderentur ; qua, quofo, alia ve dele&atus e5, recorda-

re , obfecro te ; mifi magna quadam prefumptione ,

a, Q

haretian

ac pollicitatione vationum ? Hic autem liber pri-

k jl

mus eft omnium , quos Auguftinus fa&tus

presbyter edidit. Audiatur : (3) 'am vero

Augu&fnæ

yni, i

apud Hipponem - Regium. presbyter Jcvipfi: libvum: de

gl

utilitate credendi ad. amicum aueum , quem deceptum

& Manicheis , adhue eo errore noveram. detineri , &

yiinets'

iridere im catbolicee fidei difciplina, quod juberentur

qunai *

bomines credeye ; "on autem, quid e[fet verum, certiff-

"m

Ui* vaiione doceventuw.

TM

Cum autem Augufti-

R 2

nus

Afhi;i(þf'*'v:

Ua o

C0 S. Auguftin, lib. r. Retra&. cap. 13. num. ». tom, t.

i

(2) Idem lib. de Utilit, creden. ad Honorat. cap. r. num.

2. tom. 8,

(3) Idem lib. i. Retra&. cap. 14. num. r. tom. 1.

"

260

895 ( 0 ) SO9

1 (1)

nusineunte anno 391 .pæsbyter fitinitiatus,ad

hunc ipfum annum liber ifte pertinet. Li-

finta j

"; E g

brum de utilitate credendi continuo confe-

uitur alter S. Doctoris contra Manichzos li-

án lerg

( C01]

]

ber, qui de duabus animabus confcribitur.

aj t

Quare in eundem annum 3gi. cum fupe-

j atio

riore rejicitur. Hec enim de hujusmodi li-

rtm, at

bro S. Auguftinus habet: (1) Pof bunc lilrum

( de utilitate credendi ) /iripfi adbue. presbyter

fifi prefþ,

C um o

coutra Manicbeos de duabus animabus , quarum di-

fritipe ye

cunt unam partem Dei e[fe ; altevass de pemte tene-

brovum , quam uon condiderit Deus , €? que fit Deo

[j '.'ellet')

FW'IZ//'M///;

coeterna : €9 bas ambas auima$, umam bonam, al.

[ Jg/m/j

tevagi inalam i umo bomime effe dehent : ifam fü

