f&l effe Principum tenebrovum , nec szuflà. aliquid vel

;ui

vecentiffami forbent.

Audaciffimam hanc, maxi-

evW

meque facrilegam Manichzorum fraudem

( N*u

Sanctus Leo verbis his infeGbatur : (2). Cum

v"

ed tegendam infidelitatem fuom . mofiris. audeant. in-

m

P

y

G

"

ter-

(1) Auguftin, lib, de Haref. ad Quodvutldeum haref. 46,

tom. &.

)

(2) $. Leo M. ferm. 41. cap s. tom. 1. edit, Cacciar.

, uf

ais

98

NS (0) 989

veveffe nryfleris ; ita im . Sacrameptorum: communione

üxï!fï þ

Je tempe vaut s. ut interdum , me pemitus latere non

jtm.

fintir

poffimt , ore indigno Chriflüi Corpus . accipiant ;; San-

tAt

guinem autem Redemptionis moffre baurire ommino

declinent,

Quod ideo veffre motum . facimus. Sonti-

It n

£ati ; ut wobis bujuscemodi bomines, €? bis mamife-

iif

—

-

qo m

fientur. indiciis; €7, quorum deprebenfa fuerit. facri-

dega fimulatio, a Santiovum focietate Sacerdotali au-

ii t

Goritate pellantuw.

Cum auteim ea ztate in po-

ipfon

f

teítate eflet. Chriftiani populi, tam fub una

panis ; quam fub utraque, panis, & vini fpecie

Don

communicare; ad detegendos facrilegos Ma-

h

iij

nichzos przcipit S. Leo; ut deinceps Chri-

njr )

ftianus populus fuüb utraque fpecie commu-

nicet; ut, fi quem ab ufu calicis abftinere vi-

(1'(:711 If])

derint; eum effe Manicheum intelligant, (i-

] qu

Til

bique hominem , tanquam Manicheum , de-

nuncient.

Ad czteras infigniores, & maxi-

qur,

me impias Manichzorum confuetudines ac-

f

cedebat fervatum apud eos die Solis, & Lu-

Qu

n2 jejunium in utriusque honorem Planetz,

At

quos potiffimum , tanquam Deos colebant. De

Til

'

)

Í

[j

quibus Leo M. : (1) Vull, inquit, zos conta-

! (fii

gio eorum. errov ottingat, qui fua maxime ob[ervan-

(itgj,

t polluutur , feroientes cveature potius $. quam

W f

Creatovi : €9' lumünavibus ce]i flultass al flinentiam

devoventes, quos memo ambigat effe Mamichaos , qii

i? bonorem Solis, €? Lume, die Dominico, €7 fe-

51

] AI]O'L

eunda feria. depvebenfi fuevint jejunave : umo perver-

m

d

fta-

Y

Q

Ql) $. Leo M. férm. 41. cap. 5

. tom. 1. edit. Cacciar,

I

w2 ( 0 ) SQU

9

M

fitotis fue opere bis impii , Pis profani funt , qui je-

t f

juuium füum &9 ad fiderum cultum , &9' ad vefurre-

&ionis Chrifli inffituere comtempium.

Refiliunt euim

) -

- Qntit

a Sacramento falutis bumane ; & Chriftum Dona-

r f

mum uoffrum in veva mofire moture covue vere ma-

E

tm , vere pa[Jum , vere Jepultwam , vere. fufcitatum

Et ob boc diem falhutis, €9 le-

vit f

effe non. credunt.

dhitjd

iüe noffre fui jejunii mavore condesmmant.

Hunc

ipfum facrilegum Manichzorum ritum dete-

p

[j u

ftatur etiam verbis his Auguftinus: (1) Die

(

i p

Dorminico. jejumave. [caudaltam eft. magnem 5 maxime,

poffeaquam innotuit. deteflabilis , amultumque fidei ca-

Jj Ml

s Chr-

tholicee, Scripturisque Divinis aperiiffaue contravia be-

Jiililln

vefis Mamicheorum , qui fuis Auditoribus ad jejuman-

Y t

dum ifhum tamquom con[Hituerumt legitzzmum diem ,

per quod fa&hum efl; wt jejemium diei Dominici bor-

y, t

rililius baleretwr.* Pottremo , ne omnia perfe-

n,

u-

quar, panem pauperibus, quamvis fame con-

ficerentur , negabant , ridicula plane de cauía;

i& d

quz tamen ex anili eorum fabula confeque-

&l

P

t

batur. (2) Pamem mendicamti, inquit Augufti-

nus, zom porrigit.

Videte , fi poteft e[fG amajor ini-

quitas ifla juflitia.

Panem mendicanti mou porrigit.

[/W

Queris, quare ? Ne vita , que eff n pane , quam di-

[

! Igï jl

T

cunt membrum Dei, fubflantiam Divinam mendicus

H

d

dle accipiat, €9' liget eam im carne.

G 2

CA-

l,

il

9 n

(1) Auguft, Epift. 36. ad Cafulanum cap. 12. n. 27. tom. 2.

2) ldem Enar. in Pfal. r40. n. 12. tom. 4. Item lib. 2. de

P;N?I

Morib. Manich. cap. 15. num. 36. tom. 1

Item lib. 3.

Confeff. cap. 1o. n. 18. tom. r. Item S. Athan. Hiftor.

j

C;MW'

Arian, ad Mionach. num. 6;. pag. 381. p. x. tom.gr,

ioo

SQV ( 0 ) S99

l

MY

C AKTPIUIT IX

f t

if

De latis jure. Cefàreo coutra Mani.

ch&os legibus.

Im,

w d

ovennio poft acerbiffimum Mani-

irimti

XLI. N

chzi fupplicium jam in Africam

p

Mi

irruperant Manichei. Etenim, ut fupra at-

tipimus , mors Manichzi incidit in annum

tll

Chrifti ccr.xxvii. menfe Martio exeunte. Eo

lo

enim anno incidit feítum Pafchz in diem xxxr.

Tati

Martii.

Manichzi autem diem obitus Ma-

tang

(iuj

giftri füi Manichzi menfe Miartio celebra-

fuife.

bant, quem diem a gradibus magnifici alta-

ris Bematis fe(tum appellaverunt. Decretum

a 1j

vero Diocletiani , & Maximiani contra Ma-

peu

nichzos in Africa commorantes , quod eft

Ym

omnium jure Czfareo contra Manichzos pri-

T |

mum, anno Chrifti cczxxxvrr. ad. Julianum

[äüqu;

Proconfulem Africe datum eft.

Quod jam

r

i

exhibemus. (1) Diocetiemus, €? Maximimus

flitn

Nobiliffizi Augufli Suliano Proconfuli Africe. Ma-

swicheos audivimus eos muperrime, veluti uova, inopi-

—

düm

mata prodigia im buue weundum de Pev[fia advev[a-

wes,

(hri

via nobis gente progreffz, vel ovta effo ; €7 multa

Jacinova ibi committeve.

cJulenus autlores. quidem

M(!m'c

ac primcipes unam cum abomunandis fcrz'pturis eor um

filr i

Witm

Jeveriori pene Jfubjicere ; itay ut flauumeis iguibus exu-

Yat-

(Q1) Apud Baron. ad an. Chrifti 29 7

i

i

1ot

w (o) Vv

e

yantuv

.

con[ontameos vero , C9 w[que adeo conten-

diofo$ capite puniri precipsmus , C? corum bona fifco

nofiro. oindicari faucimus,

Si qui ad banc inaudi-

Mat

Il

tam , C? turpem, atque per ommia infommem fe&am,

vel do&hrinam | Pevfovum . fe trvauflulerunt ; eorum. pa-

trinonia fifco nofiro affociari facies.

Mirum cui-

W

M

(

piam fortaffe videbitur , Diocletianum, &

Af

Maximianum impios , fceleftosque homines ,

upra a

| anim

nullaque probitate preftantes, feveriffimam

legem contra Manichzeos tulifle : fed admi-

Iili"

emu

ratio ceflabit ; fi con(ideremus , Manichzos

us X

tanquam communes, & maxime capitales to-

tius humani generis hoftes habitos femper

x

vlebre

; lt*

fuiffe.

Cum enim a nulla, et(i perditiffima,

etíi naturz univerfe contraria libidine tem-

TeLum

.

perarent

)

liberorum duntaxat procreatio-

1 JE

N

nem, fine qua humanum genus permanere

x d

non poteft, diris omnibus exfecrabantur: &

05 p!

ranquam ab inexpiabili fcelere ; fic a pro-

xitant?

ln

creandis liberis vel conjuges deterrebant, quo

u

Chri-

nihil humano generi repugnantius.

m

ftianorum autem Imperatorum graves admo-

i, J

dum contra Manichzos confecute funt le-

j MFI

es.

A Valentiniano l. die 2. Martii, anno

| ad*v?'fa'

Chrifti 572. lex ifta fancitur : (1) Uficumque

g li

Manichaorum: comventus , vel turba bujusmodt vepe-

/ qyizif;u

vitur ; do&oribus gravi cenfioue mul&atis domus , &

babitacula , im quibus profama inffütutioue docetuv ,

lï'if g«jvï;'!ï«)'

"E

3

L

fifci

7

(1) Cod, 'Theod. lib. 3. de heret.

IO2

«Q9 ( 0) SSP

|

[/7)

fifci guribus indubitanter. adfcifcantw.

Datum vi.

Wt

Non. Martii. ''rever. Modefto, & Arintheo

COSS.

[hxir

"Theodofius autem fenior die 17.

Junii, anno 589. feverioribus pcenis impiam

"n

31 d

Manichzorum fe&tam hac lata lege coercuit :

(1) Quicumque fub nosine M micbeorum. asundum

At

Jolicitant , ex. ommi quidem orbe terrarum ; féd quam

Prina'f

guaxipe ob bec wwbe pellentur. fub. intevminatione ja-

triti

dich,

dicii. Voluntates autem eorumdem, quim immo ipfe

etiam facultates populo publicate mec vim teffamento-

Loni

vum, nec derelinqui per eos , aut üsdem fas fíit : üi-

tolje

Da-

fir |

bil ad fusmum. i bis. commnume. cum mundo.

tum xv. Kal. Juli. Romz 'T'imafio, & Pro-

fl

4moto COSS. . Hanc 'l'heodofii legem indi-

720/;*,1/,;

care videtur Ambrofius , qui eo ipfo anno

tigr.

hzc litteris commendavit

( 2) Manicheus

jutum

——

efh , qui abnegat veritotem , qui carnem. Chvifli ne-

deceptor

gat.

Et ideo mon eft illius vemiffio peccatovum ; Jed

li.

eff impietas Manicheorum , quam. &8 Clementifftus

7

exfecratus efá. Ipiperator.

/WEI'I!

Sitque

Atl

XLII. Ad fuperiores cohtra Manichzos

jure Czfíareo fancitas leges accedit Novella

1177

Valentiniani III. data die 19. Junii, anno 445.

Mll.f fi

fedente S. Leone Magno, quz eft hujusmo-

li /j;;t

di: (3) Imperatores "Ibeodofius, €? Valentinianus

:m:ä, g

AL

Ht i

bt

(1) Cod, "Theod. lib. ré. tit. s. lib. 18. de haret.

&ifcg!hä

(2) Ámbrof. & Socior. ad Siric. epiít, apud Couftant. vru.

pag. 6

(3) C

74. fcrip. an. 399.

D w

od, Theod. lib. 2. tit. 2. de Manichais.

w97 (0) S&7

104

ET VI,

Albino P. P. €9 Patrvitio.

Superffitio Pagarorunz

intten

quoque dammatm — temporibus ( Diocletiani , &

Maximiani

(ie v

inimica publice. difcipline , 9 boflis

fidei Chrifliane ad excidium fui. Clementiem noffram

injas

Q CL

non immevito provocavit. Manicheos loquissur , quos

thtl

ex[errabiles , €9^ toto orbe pellendos. ommuum vetvo

f

il

!

f

"

Principum. flatuta. gudicerunt.

Nec. diffimulationer

nl

erimina mupev detetía potiuntur.. Que enim , G. quamn

di&u, audituque. obfcena in judicio Beatiffomi Papee

i fj

Leonis, covam Senetu amplffmoo , mamifeffa, eorumz

pf

y

confeffione patefatla funt ? Adeo, ut eorum, qui. dicere-

"

h. M

tur Epifcopus , €? voce propria proderet , €9 omnia

&h

Jcelerum. eorum fecreta. perferiberet , — quod. motitiam

noffraus latere nom. potwit , quibus tutum. mon eff ne-

n ini-

gligere tam deteftandags. Divinitatis inpuriam , CV im-

) atifto

ancbeut

punitum. velinquere [celus , quo mom [olum. corpova

deceptorum ; fed etiam anime inexpiabiliter polluuntur.

wf i

un; P

Unde .. u//z'cumque tervavun gm'squis Manichaeo-

vum fuerit deprebenfus, penas, quas in facrilegos jura

atf

Jauxevunt , au&lovitate publice feveritatis excipiat.

Sütque publicum. crimen , €? omni volenti fine. accu-

Nec cui-

du

Jationis peviculo tales avguere fit facultas.

quam licitum , tutumque [it , aut celave tales , aut ta-

Norelà

libus conbibere 3. cum. omnia de bis a nobis coufirma-

p d

ta fint vetro. Principum con[lituta : ut moverint un-

justo

verfi, bac edi&lali lege propofita, Manicheos digmi-

vtj

J

tate auilitiee, €9 wrbium balitatione privandos ; ne quis

inmocens talium, converfatione , &9* focietate capiatur.

Succeffiones vero mec capiont, mec vehnquanmt.

Sed

fifci noflri viribus aggregentuv. — Nec eis, quod palam

"

7/$-

4

104

S2S (0 ) 8O

intevdicitur, ulla jïrau;'le quevativ..— Inguriarvtm caveant

Al

a&ione. Contratus liberos omnino non baleant.. ri.

t i

suates. uniuscupusque auilitie , vel officii, mox exigen-

fever

da per appavitionem vefhram decem libeavum amri

üdy

anulca percellat ; fi queas bac Juperflitione pollutum fi-

fry,

oerunt qilitare. Neg (e enim alquid mimüum im eos

Yfe

videtur poffe decermi , quorum Incefta , perverfitas ve-

fedi

ligionis momine, lupanaribus quoque 1gnota, vel puden-

d dl

da committit.

Datum xur. Kal. £ulii Roma. Va-

Man

Jentin. Aupuflo vi. €? Nomo COSS. Hanc Va-

du

lentiniani fan&tionem , quz Magni Leonis

te f

tempore lata eft, eodem Leone tefte, Romz

pro

contra Manichzos in fuis erroribus pertina-

Tüi

ces executioni mandatam fuiffe compertum

it fa

eft, de quibus Leo : (1). Aliguanti , inquit,

((h' Af

qui ita fe demerferaut ; ut uullo bis auxilü pofét. ve-

fif f)] /«p

anedio fuboeni , fécundum Chriffianorum. Principum

ïe,Ej"I

conflituta , ue fontum gregem fua contagione pollue-

vent, per publicos jvdices perpetwo fumt exilio vele-

fmre |

[ j

gi. "Pheodofius vero junior die 30. Maji,

!

W)gu l

anno 428. multo feveriorem contra Mani-

fti]

chzos legem tulerat, qua homines nequifli-

D

morum omnium nequiffimos etiam fupRIi-

jrá

cio ultimo pleCtendos effe conftiruit. Sic enim

[7 E

decernit : (2) Qui od imam ufque þe./'erum tieui-

if

a. pervenerunt. Manichasi , zusquam n Romamum

&H('a;, Jj

locum. comveniendi , siorandique. babeant. facultatem.

"f ,

Manicbeis etiam de civitatilus pellendis , & ultimo

!qu

fip-

(5 S. Leo M. Fpift. 8.

ad Epifc. per Italiam cap. r. tom,

fl

2. edit Cacciar.

C2) Cod. Juftin. lib. 1. tit, $. L-S.

Ü

3

(o)895

I0$

HCapatn

Jupplicio tradendis ; "quomiaum bis. mibil veltnquendum

1. J

loct ef? , in. quo ipfis quoque elementis fiat inpurto.

! zxïgfis-

Severitatem tamen peenarum , quas in Ma-

F. a

nichzos Chriftiani Imperatores conítituerunt,

fzpe, Chriítiano populo intercedente , urbis

ollmvv:m.i

i w

Prafeci, & Provinciarum Proconfules non

wf

mediocriter mitigabant. Nihilo tamen minus

at

de illata fibi crudeli, injuftaque perfecutione

m« l

Manichzi luctuofis queftubus, quemadmo-

h V

dum nofítrz ztatis hzretici, nulla fuffragan-

'Teftem

a

te fibi zquitate, conquerebantur.

produco Auguítinum, temerarias Manichzo-

, n

pertim-

rum querelas his verbis , quz aptiffime etiam

per tUl

in Janfenianos cadunt, opprimentem : ( 1 )

(

Q

inquit,

Guomdo, inquit, per/ecutionem ,

odia fufrine-

tis proptev. jeftitiam 5 quibus bec facrilegia predica-

o[jät j

r-'mcip:w

ve , C? perfuadere ju[flitia eff ?. Pro qua impia perver-

J Poyïli-

þmte propter. Criffianorum — tempovum. 1nan, uetudi-

vili

Wem quam pyrve,Cg prope nulla patiamzmi; cur mom

) Mälv

cogitatis ? Fauflus comvitfus , vel confeffus, quod Ma-

2

sicheus effet, cum aliis nomullis fecum ad judicium

n

Proconfulave perdutlis , eis ipfis Chviffianis, a. quibus

äl[)!?h'

perdutli funt, intercedentibus , leviffina poua , fí ta-

icenim

auen illa pena dicenda efl , im hufulom velegotus eff,

"u

quod fua fbonte quoque fervi Dei faciumt , fe a tur-

m

bulento flrepitu populorum vemovere. cupientes. — Dis-

gt

cernite , quid fit perfecutionem: potà pro juflitia 5 &9,

pro qua ifflaviem. patiamini in veffris libris, etiam at-

TL

]

l

l

que etiam advertite.

l

XLII.

j

n

Gs

(1) Auguft. lib. s. contra Fauttum cap, 9. tom. 8

106

w (0) 909

XLIII. Cum autem feculo vrr. vtrtt. & 1x.

h

Manichzi, qui & Paulliciani appellati fünt ,

JIUIIH[

omni fcelere orientalem przfertim Ecclefiam

1

lacerarent, atque in ea funditus delenda oc-

L

cupati effent ; orientis Imperatores, poft fa-

jrm

€a utriusque Imperii orientalis , & occiden-

(ritn

talis divortia, quod levioribus legibus prz-

Pttro

ceps Manichzorum furor frznari non poflet,

dm

fupplicio ultimo hoc omne genus peftiferum,

li, e

atque impium ex hominum communitate

fant

exterminandum effe conítituerunt.

'T'eftes

þewn

locupletiffimi funt Photius, & Petrus Sicu-

Apn

lus feculi ix. Scriptores. Et Petrus quidem

fit

Siculus Bafilii Macedonis in Armeniam ad

[/7) Ji

componendas Manichzorum turbas Legatus

qu /(

hzc pofteritati mandavit: (1) 44 cetera. fua

lts

egregia facinora Divimi , atque ovtbodoxi lusperato-

Ti À

ves addiderunt ; ut Manicheos, Montanosque. capitali

MC&]

puni fententia jubevent ; eovumque libros , quocun-

N

que 12 loco inventi.effent , flamumis tvadi.

Quod f

m

quis eosdem occultaffe deprehenderetur ;; bunc eumdem

g J

movtis pene addici, ejusque bona. in fifcum infervi.

ff 2711

Singulares autem orientis Imperatores , qui

/ü

capitales lepes contra Manichzos tulerunt,

ligg,

commemorantur a Petro Siculo, & Photio;

J Áif

Juftinianus Secundus , & Michael. Curopa-

lates, & Leo Armenus. De Jufítiniano hxc

&t

ïfadj

Petrus Siculus habet : (2) Qfufimiamus Augu-

1$,

(1) Pet. Sic. Hiftor. de Manich. haref, pags $20. C.

(2) Idem ibidem pag. 821. B.

!s

'l/ Pn

WO (0) &v

107

t

jim , qui poff Hevaclium ( & Conftantinum Po-

yiunt,

gonatum ), Iperi fceptra gubernavit, omues flatimz

um

ip umum cogi Mamicbeos , feovfumque imtervogavi

n

jufft , atque flommis tradi, quotquot. effout in ervore

n

.pertz'nacef.

ltaque exfhru&to ad aceroum. ingenti vo-

OC

Confonat

gocenfi, C9 crvemuti ommes fuerumt.

yus p

Petro Siculo Photius, qui de juftiniano eo-

y ol

dem hzc literis commendavit: (1

lLupevotor

(f

tum evat. euflinianus , qui poft Heraclium ( & Con-

um

ftantinum Pogonatum Imperii focium ) exce-

Ti

perat , quique meandavit ; t bec ( de Manichzis )

js n

negotia pevquifüioni, €9 juflo judicio fubjicerentur. ;

quidcm

ita,ut, qui vefipifcere nollent ; aut, qui penitentiam

m d

olum polliciti, nibilominus in apoffafra fua perfeveravent ;

fG1tUS

ignis fupplicium fulirent.. De Michaelis Curopa-

qa J

ates , qui monafticam. veftem induit, & Leo-

p

nis Armeni, qui Michaeli ad Monachos pro-

4

ii

[4 CJP)

ficifcenti fucceífit, editis contra Manichzxos

qïmm'ö"

decretis hzc Petrus Siculus tradit : (2) Mi-

Q]

chael lmperator , veligiofiffuus Monachus ; €7 Leo,

qui fecundum illum umperavit , cum viderent vaviis,

[ Z(l/ijl:fr'l:f!

"

1l

J

ia

& indignis smodis ab bac (Manicheorum ) bere-

f Chrifiianos infefari ; wnffis im ommibus düionis

3 qul

erü

P

Romane litevis , ommes nefavie fethe pavticipes neca-

!hotlo

vi guf[erunt.

Quare , ut. im. Arineniam . perlatum . ef

umf

Regnum. edi&hum. d. "Thomam Epifcopum. Neocafaree,

fü hib

$ ad Paracordacem. Prefetlum ; occidebantur. Regio

! ///n//

Ju[fu

fi

,b

€1) Phot, Hiftor. Manich. pag. 360. edit. Montfaucon,

(2) Pet. Sic. Hiftor, de Manic. hzref, pag. 324. C.

108

Ju[ft, quotquot morie digti exitii duces reþerie&antm;.

Eadem cum Petro Siculo Photius his verbis

narrat : (1) Micóael, qui Imperatoriass ve[lem in

D

Monacbalem . commutaverat , ut ejus fucceffor Leo ,

de bujusuodi apoffafía perquifitionem. freri mom. indili-

genter curavunt $— fed , qua par. evat Jolicitudine ,

NU

per ommes Romani Lmperü fimes viros dignitate pra-

ffantes wilforunt 5 ut , qnandoquidem ab Epifcopis , €2

nm

D

Sacerdotibus frequenter. moniti illi upii nec obtempe-

vaverant , uec vefipuerants fi quos deprelenderent tali

que

Veni

iprpietate obnoxios, qui ad meliorem Je frugem . veci-

quo

pere nollent ; quafi. communem feffem , & ge-

ueris bumanmi peruiciem gladio

Que

probo

plecevent.

Ptf

Sücin

tj ]

w

of

A

z2

d

»,

W

E

LT

SN

SS

G

N

VANS

ju ]

A

z

H qi

*

Titlfg

A

Tifey;

li g.

ln ;

P

ificiug

Ml() lq

CA-

() l

| (1) Phot. Hiftor. Manich. pas. 372. edit. Montfaucor.a.

l

WeS ( o ) Q9

109

hi

CAPUE X

BEU

m

De latis jure Pontificio coutra Ma-

r

nicheos lecibus

0f 0i

lcittid

us Pontificium admodum differt a

Aidle yn

XLIV. J

ure Czfareo, & Pontificiz leges

Jl ;)n Y

Ille enim

in multis dlfcrepant a Cefareis.

t ifnn:

d t

jure clavium feruntur, quo ligandi, atque fol-

vendi poteftas datur ; hz autem jure gladii,

if n

quo perimendi impios datur facultas : deni-

8

que ad corrigendos illz ;

ad perdendos im-

probos pertinent iftz. Primus Romanorum

Pontificum legem contra Manichzos tulit

Siricius, de quo hzc habentur : (1) H -

venit Manicheos , quos exilio deportavit , €9' boc

confltwit ; ut mom participavent cum fidelibus com-

guiuiionem , quia ore polluto mon liceret. fanthum . cor-

PT!S DOWIZTZZCMHZ vexuve.

Hiec quoque conflituit ; ut,

Jf quis. convevfus de Manicheis vediret ad. Ecclefiam;

qullatenus. comsmumicavet nifi tantum velegatzoni Mo-

nafferii teneretur obnoxius; ut jejumiüs,X9 ovatiomi.

bus maceratus fub. examinatione. ufgue. ad ultimum

diem tvanfitus. fii humanitote Ecclefie. Vitaticum. eis

lovgivetuv.

In exilium deportaffe Manichzxos

Siricius dicitur ; quod is latam Romz a'I'heo-

dofio legem de expellendis ab Urbe Mani-

chzis,

(h

(1) Apud Anaftaf. Biblioth. tom. 3. fc&. 55 pag. 49*

fil

edit, Blanchin.

YlIO

WD? ( 0.) 999

cheis, ne Romanus populus Manichza con-

od

tapgione corrumperetur , fervandam , exe-

177

quendamque curaverit.

Hoc Siricii decre-

itl; à

tum dubium eft V. C. Conftanti ; fed necab

Municha

utroque Pagio, Antonio, & Francifco ; nec a

li,

Binio, nec a Labbzo, nec a Ciacconio , nec

!

Yil

l

a Blanchinio , nec a Scheleftratio in dubium

fiimej,

revocari videtur.

Scheleftratium tantum

ii f

produco, cujus hzec ad decretum illud funt

[

verba : ( I) Cun Manicheorum /.'Jærejz'f non aodo

derit,

provifgaua , fed etiam obfeena fuevit; nullam. — levio-

TO 3

vem penam s Smicins mmponendam cenfut; quam

4

mand.

j)e V])Elïfæ

1

venitentie in Moenafferio peragende. — Un-

li, g

de duo quedam confequuntur : €? Monafferia. ante

flilte

Smicium fufé, 7 gravioribus dehtlis pemitentiam

T 4

perpetuam nupofitam fuiffe ; cum boc tamen mode-

Naic

varrge, quod im ultigno confütutis Visticum conce-

f Qs

deretur.

Quit,

f

XLV. Sequuntur ffatuta, & provifiones

[2 5

S. Leonis Magni, quibus fapientiffime, fan-

fu.

&iffimeque tum Manichzxorum corre&ioni ,

fii i

tum commiffi fibi eregis faluti , & incolumi-

'»'Wil'(llij

tati confuluit.

Er primo quidem fideles

GIT;]]/.::I.

omnes in urbe commorantes àdmonuit, eis-

fllb)e&

que przcepit ; ut latitantes in fuis latebris

JutQrio

Manichzos indagarent, eosque Romano do-

As

micilio prohibendos fuis Presbyteris , id eft,

m

a-

(1) Scheleftrat. p. r. antiquit. illuftr. pag. 463«

i

]

| lg

«94 ( 0 ) 97

III

1 C0l |

Parochis denunciarent. (1) Ut autem , inquit,

NÀ

in ommibus, dile&iffami , placeat Domno veffra de-

1 m

volio; etiam ad bauc vos bortamur. induffrioma 5 ut

d nl

Manicheos ubicumque latentes veffris Presbytevis pu-

N

blicetis.

Magna efl euimi pietas. prodere latebvas im-

VN

piorum. Et Paulo infra: Mom fimamtuw lateve bo-

Qub

gunes.

Coveudi funt; me cuiquam moceamt : pro-

ii

dendi funt ; me im aliqua creitatis noffve pavte com.

fud f

fiftant. . Vobis, dilcliffimi, apud tribunal. Domini pro-

n d

derit , quod indicigus , quod vogamus. . Iterum ve-

37

ro atque iterum Leo fidelibus fibi commiffis

"

mandat ; ut Manichzorum latibula, diverfo-

je. U

ria, gymnafia , fodalitates , familiaritatesque

yi m

fideliter fibi denuncient : eosque de filentio

aentan

reos apud Deum futuros effe admonet; etíi

; od

Manichzorum erroribus , flagitiisque confen-

j cont

taneos fe non przítiterint. (2) lllud quoque, in-

quit, vos, dile&fiffinzi, obfoeraus tnoneo ; ut fi cui ve-

Jirum imotuerit ; ubi ( Manicheel ) babitent , ubi do-

yvifir

cednt, quos fvequentent , €9 im quorum focietate ve-

T

quiefcant ; moflree f^licitudini fideliter indicetis.

Et,

qui tales mon prodendos putant ; in judicio Clviffi in-

rc&iöm'x

ol

veniantur vei de filemti» ; etimmfi nom comtouminentur

fidde

e[fmfv. Preterea Chriftianum populum (ibi

li[1 61.5"

fubje&tum admonet ; ut a Manichzorum con-

lr

junCtione, & amicitia difcedat ; maxime vero

g"

feminas, propter effrznatam , credo, atque ne-

,ij;

fariam Manichzorum libidinem, & fraudu-

P

len-

(1) S. Leo Serm. 8. cap. 4. tom. 1. edit. Cacciar.

(2) Idem Serm. 15. cap. 5. tom. 1.

»

112

«J'o»g ( o )

lentas blanditias; ut non modo a colloquiis ,

| fntim

fed ab eorum etiam notitia caveant , magno-

lins,

pere obfecrat. ( 1) Hos aague bomines ,. dileciffr-

dum

gny, per omudia exfecrabiles , atque. peffiferos , quos

(QQ€

adhavum vegionum perturbatio nobis zutulit. cvebriores,

etin:

ab amicitia veflra penitus abdicate

vosque praci-

lf.T.

pue muleres a talus notitin, €9 colloquiis abflinete.

impieta

His autem verbis : Quos aliovvan vegiozvm per-

turbotio molis intulit cvebriores , fignificat S. Leo,

incejfig

Whrita

jam dudum Romz Manichzos non paucos de-

lituifle , qui jam in multo majori numero z-

LA

dici

tate fua excreverunt; cum perfecutione Van-

þ»:?fg

dalica devaftata Africa fub Genferico Van-

8; [7]

dalorum Rege Manichzi, qui in ea Provin-

fi:,ï;;; [/

cia plurimi verfabantur, reli£tta Africa, Ro-

lisiri

mam perüïgii caufa fe contulerunt.

heref

XLVI. Conftituit przterea Leo ; ut nec

ls u

Divinis, nec humanis in rebus ulla eflet o-

QXQQï

prar

mnino Catholicis cum Manichzis focietas , ulla

conjunttio, communio ulla; fed potius fum-

düm

Tat,

ma abalienatio, & diítra&io ; ne genus illud

flerio

peftiferum, atque impium contapione turpi-

tudinum, & impietatum fuarum fanum Chri-

Qifen

ftiani populi corpus contaminaret, atque cor-

qpe !

litenti

rumperet. (2) Nil, jubendo inquit , cum

bugusmodà bomimbus commune fit cuiquam, Coriffiano,

; Cllm ii

alla cum . talibus babeatur. focietas , mullumque con-

for-

C1) S. Leo Serm. 15

cap. 5. tom. 1. edit. Cacciar.

N

(2) Idem Serm,

33. cap. 4. tom.

I. edit, Cacciar,

( 1

DI

SQS ( 0 ) NGIS

113

ln

fortium. — Omnes autem fuas curas , folicitu-

p

, lf

dines , cogitationes , omnemque operam San-

&um Pontificem inveftigando , detegendo ,

L

coercendo , caftigando , medendo , fanando in

crabnim

exítinguendam Manichzorum hzrefim contu-

j j

liffe, Leo ipfe hisce verbis teftatur : (1) Blurimos

xalfi

dmpietatis Masáclec Jequace$ , €2" dotores im wwbe

jnttm

)at $.1

invefligatio noflra veperit ; vigilantia divulgavit ; au-

oritas, €9. cenfura coercuit : quos potuimus emendae

paucoscïs-

ve, correximus ; ut damnorent Monicbeum cum fre-

iU

dong V

dicatiomibus , 9 difeiplmis fuis; publica in. Ecclefía

profe/fione , € mamis fue fubfeviptione compulimus :

jo V

& ia de voragine impietatis fue confe[fos , peuiten-

Drori

a, A*

t concedeundo , levavimus. His pofh*emis Ver-

bis fatis aperte fignificat S. Leo, revocatos ab

hzrefi Manichzos publicz fe pxnitentiz, qua-

lis tum erat in ufu , addixifle : perpetuzne,

,-)u[ li*

excepto tamen mortis articulo, ad exemplum

] CH&I 0

predecefforis fui Siricii; an vero ad certum

jetoS, gþ

dumtaxat tempus ; hic S. Pontifex non decla-

qus f

rat. Profe&to S. Innocentius l. Siricio po-

n J

fterior , Leone autem prior, nullis fincere pz-

ye t

"

nitentibus morti proximis , propter quzcun-

um U

!

que publica, quamvis teterrima, crimina pz-

gued

nirentiz publice addi&tis denegandum effe

"

[Uf j p

cum reconciliatione Viaticum ad Exfuperium

fcribens decrevit.

Hzc enim habet

*

2

R

(2)

ii

J

p

g

Cor-

/u

Cr) S. Leo M. epift. 9. ad Epifz.

per Italiam cap. 1. tom. 2.

N'm'

(2) Innoc. L. epilt. ad. Exfüper.

apud Couitant, 6, fcrip.

(lb

l. 405, cap. 2, num. 6. pag. 793.

114

x$7 (0) 999

l

Communiouem dari abeuntibus placäz't ; & propter

fhni,

Domini enifericordiam , quafi Vioticum, profe&huris ;

il

€, ne Novatiani bevetici negantis veuiam, afperita-

u d

iem, C9 duvitiam fequi videamum.

Tvibuetur ergo

T mf

eum penitentia extrema copmmnio ; ut bomines bujus-

plum', |

anodi vel im fupremüs fuis , permittente Salvatore uo-

Iil)llS [

fivo , a perpetuo exitio vindicentur.

Sed ad Leo-

—

ttfdig

nem me refero , de quo ztate fibi zquali Pro-

( ]

fper in Chronico fcribit , eum incolumitati

ftilins

Ecclefiz maxime confuluiffe ; quod Mani-

[r u

chzorum ingentes codices flammis dederit

concremandos : (1) Hoc tempore, inquit, plu-

X

vimos Manicbeorum in uvbe lateve diligentia Pape

ts .

Leonis imnotuit ; qui eos. de fecretis fuis evutos , 9

tlel

oculis iotius Ecclefie publicatos, omnes dogmatis tur-

'

la f

pitudines €9' damnave fecit , €? prodere , incenfis. eo-

1 exti

vur codicibus , quorum mogne smoles fuevant inter-

s q

cepte. Omnium autem curarum, folicitudi-

Q M

num, confiliorum, quz S. Pontifex pro fà-

lute, & corre&ione Manichzorum fufcepit,

hi D

illud remedium füit preítantiffimum , quo

ht d

publicas , communesque ad Deum preces in-

7

dixit , quibus ab erroribus fuis, malisque mo-

fi p

ribus Dei clementia revocarentur. His enim

ttntib

verbis Chriftianum populum in concione fre-

B

p

quentiffima eft allocutus : (2) KEeclefiafficum

Qs

f

Jaue , atque Divinitus inflitutum non folum mon iubi-

r

le-

lr

(1) Profper in Chronico, Maximo IL. & Paterio COSS.

id eit, an. 443. edit. Labbea.

(

A

(2) S. Leo M. Serm. 33. cap. 5. tom, I. edit. Cacclar.

BAQ

«Q9 ( 0 ) Q9

$51

j þmpm

bemus; fod enam incitamus. affetlum g ut etiam pvo

Vf

talibus mobiscum Domino füpplicetis : quomimm &5

yifprie

Qo$ deceptavum auisaavum vuinay cum fletu, €? qmero-

l&t uj

ve anifereamur , exfequentes. ZIpoffolicee pietatis exem-

na i

plum s ut cum infirmantibus infirmemuv , €9. cum flen-

Joattrut

tibus defleamus.

Speramus enim exoraudam mifevi-

al l

cordiam Dei multis lacrymis , €9 legitima Jatisfa-

*

u r

&ione lapfevum

L

quia, duu boc im. corpore vivitur ;

vlumi

nullius. defperanda veparatio ; fed. omuium eff optan-

d M

da correthio,

; db

XLVIIL. San&ti Leonis exemplum Gela-

yia

fius Papa imitatus eft.

Hic deprehenfos in

110f , s')

urbe Manichzos, quod jam dudum lege Cz-

atiy AT«

farea fancirum fuüerat, Roma expelli, atque

reilfï 2

in exilium mandari curavit : eorumque co-

Yi inre,rf

dices impios, atque peftiferos, quod Pontifi-

Jicitu

t

ci? Curz,atque muneris przcipue fuit, flam-

; pro

mis concremari precepit. (1) Hwjus tempori-

fufer

bus inventi funt Manicbei in urbe Roma , quos exi-

Hio deportari precepit , quorum códices ante fores Ba-

lii , qd]

r

flice San&e Marie contremovit.

Hzc de Gela-

ag

fio apud Anaftafium Bibliothecarium confen-

tientibus Altaferra, & Francifco Pagio. Ea-

fj

cm i

dem prorfüs cum Gelafio ratione Symma-

)

chus fe contra Manichzos exhibuit, quos

exilio relegari curavit, eorumque codices, &

T j

j

fimulacra ante fores Bafilice Conftantinianz

H 2

in-

r (o

(1) Anaft. Biblioth. in Vit. Gelaf. pag. 194. tom. 3. edit,

od

lanchin,

116

899 (0.) S89

incendio concremavit.

Sed Anaítafius ipfe

i, i

audiatur: (1) Poff bec omnia Beatus Symmacbus

fisqu

invenit Manichbeos in urbe Roma , quorum omnia [i-

DN

anulacra, vel codices ante foves. Bafilicee Conflantinia-

d

ze incendio concremavit, & eos ipfos exilio velegavit.

Impri

"l'alis in Manichzos adhibita a Symmacho ca-

Ap(](h

ftigatio, & animadverfio evertit fanditus Ana-

Tplel

ftafii Imperatoris calumniam , qui propter fuf-

r |

ceptum Eutychianz hzre(is patrocinium fà-

T

cris Chriftianis interdictus a Symmacho, ita

EU

iratus exarfit ; ut. Santtum Pontificem Ma-

|

bri

nichza labe contaminatum iniquiffime divul-

gaverit. Manichzismi calumniam a fe remo-

u

ï

Qide ;

vens Symmachus , Eutychianam hzrefim his

(

non obfcure verbis exprobrat Anafítafio : (2)

] J

Dicis effe me Manicbeu.

Nunquid Eutycbianus

E

J , vel Eutychianos. defendo , quorum furor. maxi-

19 ts

ze Manichbeorvum fuffragatur errorài ? Demum de

&in

Romano Pontifice Hormisda ejus opera Ma-

QU

nichzos urbe pulfos, & flagellis cefos Ana-

DN

ftafius narrat, de quo hzc literis commen-

dos |

davit: (3) .Hic imvemit Mamicbeos , quos etiam

Teti

vtit.

dzf:uj]bs cum examinatione. plagavum exilio deporta-

b

Quoruzs codices ante fores. Bafilice. Conftanti-

niane incendio comcremavit.

Quod vero ad di-

fciplinam, & confüetudinem Ecclefiz perti-

net ;

(1) Anaft, Biblioth. inVit. Symm p. 217. . 3. edit, Blanchin.

(2) Symm. P. apud Anaft

aí. Imper. epift. vr, apud Anafü,

Diblioth.

ag. 2198. ibidem.

(3) Anaft. Bibli

oth, in vita Hormif. pag. 236. ibidem.

()&

»

*

*

*

,

Sy(o)

117

w n

TTTE

net; cómburendi malos, impios, fuperftitio-

fosque libros, longe antiquior ea eft Hormi-

i f

fda, Symmacho, Gelafio, Leone. Eam enim

nf

ex Apoftolica traditione ad nos defluxiffe non

gt

improbabiliter arbitror. Etenim, ut in A&is

yacho d

Apoftolorum legitur, Chriftum Dei ,Filium

ts Att

Ephefino populo przdicante Paulo , (1) Mul-

t fl;lï

t ex bis, qui fuevant curiofa fe&ati , contulevunt

nium

libvos , €? combufJorunt. coram . omnibus.

Curiofa

qdo,

autem illa, quz in memoratis combuftis li-

m J

bris continebantur , magicas artes , atque prz-

ye dl

ftigias fuifle tradunt , apud Cornelium a La-

e ren.

pide in hunc locum pag. 284. Chryfoftomus,

(im lii

Oecumenius, Beda, Syrus , Eufebius, qui-

: ()

bus preftigiis , Appollonnio 'T hyanzo, eo

qliamus

tempore mapicas artes Ephefi docente, fum-

g m

mo ftudio Ephefini dediti erant. Ex his autem

mum du

efficitur, jure , meritoque Manichzxorum li-

erà

Mi

bros, utpote magicas prafertim artes , atque

(os A

preftigias continentes , flammis comburen-

cotrrto

dos fuifle traditos.

Caterum omnium hz-

, !

i

reticorum libros Imperatores plures com-

j

burendos fanxerunt, ex Cod. 'Theo-

i d»!!

Qu

dof. l, ult. de Hretic.

"TL

[ig

pCf[l

f

"

i(Bll

Àif

CA-

Mi

i

H 5

p

(1) A8. Apoft, cap

19. V. I19.

118

«Q2 ( 0 ) 997

D7

CA P UP T

jl

dicuh

De Pauü&ciants Manicbeorum füce«

Verrati

cefforibus.

AC

f

e Paulicianorum hzrefi| fcripfe-

XLVTI. D

jiti,

runt prz czteris S. Joan. Da-

li

Spt

mafcenus, Photius, & Petrus Siculus , Pauli-

V

cianorum , qui Chrifti Ecclefiam vr. potiffi-

o«

mum, & Ix. feculo maxime pertubarunt,

pl

state fere zquales. Joannes enim Damafce-

x

nus feculo vur. ; Photius autem, & Petrus

a

Siculus 1x. feculo floruerunt. Et Petrus qui-

(üf]

dem Siculus , quem latinitate cum adnota-

tionibus donavit ex MS. Codice Bibliothece

Tüm |

"tht

Vaticanz Matthzus Raderus S. J. & exfílat

misqx

tom, 14. Biblioth, PP. edit. Parif. in fua de

anj'

vana, & fítolida Manichzorum hzrefi hiíto-

aliis

