jis, Y

XIX. 'lalibus difciplinis , & adjumentis

inftru&tus Manes cum Perfarum fopientiffi-

u U

ue p

mis difceptabat, quibus diffentientibus, ac re-

pugnantibus, ut fabulas fuas fuaderet ; hu-

vfart

w

manis viribus fuperiora fatcturum fe ja&tita-

bat.

y dit

Dum. hzc agerentur ; peropportune

accidit; ut Regis Perfarum filius zgrotaret.

gU D

m

Hanc occafionem celebritatis, & nominis na-

&us Manes ad Regziam Urbem accurrit. Pro-

eneran

mittit Regi ,fíe arcanis precibus, & medelis,

n(titi

lp

quz in Scythiani, & T'erebinthi libris conti-

nebantur, egrotantem puerum faluti prifti-

QÜ

um

5

ni mox redditurum. Perfarum. Imperium

ylett

tenebat eo tempore Varanes Il.

Is eatenus

um

.

preftigiatori fidem adhibhit

?

ut, exclufis

j2 r

ISa&d]

medicis, qui leviter eorotantem puerum fe

curatoros facile pollicebantur , uni Maneti

thidtl (

curandum filium commiferit

At contra Re-

1 qtlö

j

gis expe&tationem , & veteratoris promiffa

ju?

qll»

TU

evenit; ut ftatim , ac infandas preces, & me-

"

(

dicamina adhibere aggreflus eft Manes ; in ejus

bis

C5

Inà-

pll*

36

Q9 (o) V9j

manibus repente Regius filius efflaret ani-

1nam.

Interitu filii , & przítigiatoris dolo

p

in furorem actus Varanes Manetem gravifli-

fiof

mis catenis obfítrit£tum in tetrum detrudit

lat

carcerem , extremo , horridoque fupplicio pe-

lil

rimendum.

"Talia (1) teítes locupletiffimi

fin

ofteritati mandarunt.

Cum autem in car-

(&If

cere detineretur Manes , (2) ejus difcipuli ,

aW

quos antea congregaverat, & per divería lo-

b

ca profeminandi erroris fui caufa, & conqui-

W

rendi Chriftianos libros , Hierofolymam mi-

b

ferat ; ad eum redeuntes , carcere inclufum

f

inveniunt , expetitosque offerunt libros. Qui-

[

bus acceptis , multa in his Manes permutat,

J

multa depravat, multaque in fuam fenten-

fii

tiam detorquere conatur

*

retento tamen

2

fimi

Chrifti nomine, qui fe Apoftolum, quin etiam

Qte

Spiritum San&um a Chriíto promiffum , im-

fe;

piiffima temeritate mentitur. Librorum hu-

i

jusmodi beneficio Chriftianos , apud quos

W

peffime audiebat, conciliare fibi per fuos di-

Q

ícipulos molitus eft.

al

XX.

Tij

(1) Epiphan. lib. 2. adverf, Heref. heref. 66. edit. Pe-

EU

tav. Cyril. Hierofolym. Catech. vi. num. 25. edit.

hu]l

D]

Touttee. Socrat. lib. r. Hiftor. Ecclefiait, cap. 22.

P.

edit. Valef. Phot. Hiftor. Manich. pag. 356. edit.

til;

Montfaucon. Archel. A&, Difput cum Manet, num.

53« Pag. 98. edit. Zacagn.

Prm

(2) Archel. ut fupra num,

53. & 54. pag. 99. & 99. Til-

hn

lemont. tom, 1v.

Hittor. Ecclefiait. ab Artic. 1. ad At-

tic. XViL edit. Venet. P

h

füpra num. s.

hot, ut füpra, Epiphan, ut

SQS9 ( 0 ) X97

37

N

XX. At vero Manes cum fibi a Rege pa-

5 dio

ratum propter filii necem atrox fupplicium

Ti

non ignoraret ; corruptis auro, quo abunda-

etrult

bat, cuítodibus , e carcere elapfüs , Arabio-

do p

nem extremum Perfidis oppidum ad Strangz

eti(lmi

fluminis ripas profugus fe recepit. Cum au-

If Q*

tem in eo oppido moraretur Manes ; multa

dul

audiebat de Chriftiani cujusdam Marcelli opi-

rf lo«

bus, nobilitate, pietate , prudegtia , carita-

uj

te, maxime vero de profufiffima hominis li-

X m

beralitate, quibus laudibus apud omnes Me-

cluftt

fopotamie ordines perquam gratiofus evafe-

; Qu

rat. Hunc conciliare fibi, atque adjungere

fUlb

Manes aggereditur.

Quod fi confequatur;

fot

facili negotio fperat, non modo per Mefopo-

) t

tamiam; fed etiam per totam Syriam , mia-

jn at

joresque partes Romani Imperii errores fuos

, lt

fe poffe diffundere. Itaque 'l'urbonem, unum

j hU'

ex przcipuis fuis difcipulis, Cafcharam , pri-

0 i

mariam Mefopotamiz urbem , quam anti-

fs i

quam Charram '"l'illemontius judicat, domi-

cilium Marcelli , datis ad eundem litteris ,

mittit.

K

Exemplum autem litterarum, ut eft

apud Archelaum Cafcharz Epifcopum , erat

eit l

hujusmodi : Manicheus Apoflolus S&Efu Chrifli,

5 cdlv

p ^

C qui mecum funt omnes. Santli,t9 V. irgines, Mar-

T

cello- filio cavilfizto : gratia , mifericordia , pax « Deo

)

yg, n

Patre, &5 Domino noffro SEfu Chrifto : €7 te dex-

tera. Lucis confervet a prafenti feculo malo , €? a vii-

j

j fil

14

28 ejus , G a laqueis maligni.. Summa vero epi-

Phaü. ]

fto-

C 5

38

SQ9 (0) 929

ftole hec erat : fe ad correctionem humani

generis miffüm effe. Marcellum cum Chri-

f

íftianis czteris in eo errore verfari, quo im-

M

peritorum magiftri docent , bonum & ma-

lh

UI

lum, caeteraque contraria, ex uno , eodem-

L

que principio exoriri : item , Chriftum Do-

minum cujusdam mulieris Mariz filium effe,

a

fl

ex fanguine, & carne, reliquisque mulierum

T

fordibus geperatum. — Ha&tenus (1) locuple-

lu

tiffimi te?ces, & firmiffima fide digniffimi.

b

XXI. Acceptam a Manete epiftolam per

Y

T'urbonem ejus difcipulum , quem perhu-

ji

maniter hofpitio excepit , Marcellus coram

lo

Archelao , egregio Cafcharorum Epifcopo

m

recitat.

Titi

Mox nulla interpofita mora Maneti

refcribit.

Exemplum autem epiftolz Mar-

AL

T

celli ad Manetem, ut eft apud Archelaum,

erat hujusmodi : Moarcellus vzr uotus Manichao ,

nebn

ln

qui fibi per epiffolam indicatus eft, falutem.

Stri-

[

ptam quidem a te epiflolams fumpfi , 9 "Turbouem

Jolita. mibi bumanitate. fufcepi: — fenfum, vero Wtera-

lir

4tt

vum uequaquam adverti; vifi forte tu prafens expo-

mas nobis per verba fingula , ficut. promififiz.

V ale.

fj

on-

bf

lllmz,

(1r) Archel, A&. Difput. cum Manet. num, 54. pag. 98.

[

99. , & 16oc. item num. 4. & 5. pag. s. & 6. edit.

Zacagn. Cyril. Terofolym. Catech. vr. num. 26. & 27

fj

edit. "Touttee. Socrat. lib. r. Hifítor. Ecclefiaft. cap:

LT

22. edit, Valcf. Epiphan. lib. 2. adverf. Heref. haceref-

66. edit. Petav,

x

Montfaucon.

Phot. Hiftor. Manich. pag. 356. edit

39

Durwi

Confignatam epiítolam 'T'urboni, a Manetis

i r

erroribus fua, & Archelai opera jam revocato,

j i

perferendam tradit; quo repugnante, Calli-

&m

íto fervo fuo Marcellus reddendam Maneti

eoden.

committit.

Is| poft triduum Arabionem per-

venit; reddit Maneti Marcelli epiftolam. Ac-

um D

m d

cepta per alium a T'urbone perlatorem epi-

lierur

ftola, Manes de capiendo confilio anceps pri-

mum deliberat : mox Cafcharam ad Marcel-

uple

(in.

lum iter ingreditur.

Interea temporis 'T'ur-

bo ab Archelao, & Marcello requifitus , uni-

verfam Manetis fabulam utrique perquam co-

hum j

| perhuf

piofa narratione exponit, ut apud Archelaum

legitur, quz in breviorem fummam ab Epi-

quo)

b

phanio redatta hujusmodi eft: Mawetem duo

principia flatuere , qua €?. primcipio cavevent , & mun-

j r

z Y

quam- definerent , invicemque contravia forent : quo-

Jielau

vum unum lucem, &9 bowum appellavet ; altevus: te-

nebras, ac malum s ut idenz fint ; ac Deus , €9 diabo-

m

!

[

lus: quos quidem ambos monnumquam Deos nomina-

vet: Deum videlicet bonum , ac Deum malum.

4b

Ti

bis duobus principiis exorta, ac conflituta e[fe omuia z

T[;;1; D

quorum ab altero. bona , ab altero. sala omnia pro-

ficifcuntur , que amborum principiorum in boc mun-

t

do fubfiflentiam. baleant.

A bec, corpus ab uno

illorum . effe couditum , animam ab altevo.

Que qui-

193

dem anima tam im bominihus, quam in ceteris ani-

jl

[

i

malibus , adeoque avibus , fevpentibus , ac Leflüis im-

,*

Jit : immo etiam flirpibus. Eadem ipfa die Manes

d

"M

J Mf

pervenit Cafcharam, adducens fecum dele&tos

;,6 ü

4

ju-

40

895 (0) 999

"

juvenes duodecim. Et primo quidem ad Mar-

(tf

It

celli fores'T'urbonem perquirit , nec invenit :

quod jam repudiatis veteratoris erroribus,

(rati

abdiderat fefe; ut deteftabilis magiftri confpe-

():

T

&um devitaret. Itaque ingreditur. ad Marcel-

lum Manes, fpeciem quidem fenilem przfe-

wf

ferens , atque gravem ; fed ornatu corporis

Ticn

inftar gloriofi militis, & admodum infolenti,

ho

ac perridiculo.

'Tunc Marcellus Archelaum

lus

Ya

accerfit. Indicitur publica difceptatio. Ele-

&i judices quatuor : Manippus, ZEgialus,

p

Claudius, & Clebolus, viri litteris, & do-

Tatt

Grina przítantes ; fed religione gentiles; ne,

grai

fi Chriftiani ; tanquam Archelai difcipuli, Ma-

&4

neti effent fufpe&ti.

Frequens populi multi-

ftmy

tudo in atrio Marcelli convenit.

Certo loco

Titit

confident feleCti judices , primusque Manes

his exorditur verbis:

«g^, viri fratres, Chriffi qui;

dem fum difeipulus , Apoffolus vero SY Bfa.

Sum qui-

ay

bl

dem ego Dowielitus ; qui ab SEEfu. mitti. praditlus

Jfum.

Summa antem difputationis Manetis

9t

hec fuit: Duo effe contraria principia, ambo

pr

vterna, & ingenita, quorum neutrum ab al-

lp

terutro pendet : unum bonum , a quo bona

Cir

omnia; alterum malum,.a quo mala omnia

Alte

proficifcuntur : atque horum quodque fere

infinitum , maximoque intervallo fepofitum

occupare Jocum.

Vetus teftamentum opus

()4

effe principii mali.

P 110

Omnia , quz in hoc ter-

|

*

r

MARAMS

orbe confpicimus, ne hominibus qui-

[

dem

6788

43

«2 (0) X97

ia

dem exceptis, exorta effe ex commiftione na-

TR

turz bonz'cum natura mala.

Manetis per-

toris,

orationem | confecuta continuo eft Archelai

confe

(1) confutatio.

Hc autem ita vehemens,

|Marot

nervofa, & inviCta fuit ; totque , tantisque

perfpicuis rationibus , firmiffimisque argu-

) p

COTpott

mentis corroborata; ut facile judices Arche-

afolent

lao caufam adjudicaverint.

At vero popu-

idau:

lus perquam abfurdis , abfonis , impiisque

i. D

Manetis fententiis vehementer commotus,

primum tumultuari , deinde lapidibus vete-

g

)

ko

ratorem, & impium hominem obruere ag-

jes; 1

greditur. Quod perfeciffet ; nifi Marcellus,

ii Me

& Archelaus multitudinem tumultuantem

MKX mxi-

fumma , qua pollebant apud populum au&to-

Jeno f

ritate, & dignitate fedaflent.

üe Mus

XXII. Itaque Manes Cafchara, five Charra

(ijhg

Sunj

aufugiens Diodoridem , Cafcharorum igno-

: mï'iäïi

bilem vicum in finibus Mefopotamie ad

Strangz ripas; ubi Diodorus nomine, ut

5. Mam*

am?

:pud Archelaum; "Tryphon vero, ut apud

Plä,

D)

Epiphanium , & Photium legitur, Presbyter

un 9

i l

Chriftiano populo przerat, fefe recepit. Cum

autem intellexiffee Manes Diodorum, homi-

g u

j

C 5

nem

dai

fj

(1) Archel. Ag. Difput. cum Manet, a num. 6. ufque ad

un (

num. 39. & a pag. 9. ufque ad pag. 68. edit. Zacagn.

Epiphan. lib. 2. adverf, HIzref, hzref. 66. anum. 6.

] Is

ad 8. edit. Petav. Cyril. Hierofolym. Catech, vr, num.

us V

7. edit. Toutee. Phot. Hiftor. Masich. a pag. 356.

ufque ad pag. 358. edit, Mentfucon,

3

dul

w Co) wb

nem quidem fingulari plane pietate przdi-

(itur

tum ; fed eloquentia , ac diale&tica deftitutum,

ipi

nec in facris, profanisque literis , ut Arche-

m )

laus, verfatum ; hanc occafionem naCtus , fa-

stj

bulam fuam fuadere Diodorenfibus aggreffus

jdi

eft. Quare Diodorus imparem fe refiftendo

bis o

homini eloquénti, ac diale£tico, eoque ma-

&Vi

gis vafro, & verfüto intelligens , ad Arche-

füug

laum Epifcopum fuum fcribit, eumque cer-

UA

tiorem facit de abfurdis, impiisque fententiis,

hw

quas Manes Diodoride fpargeret , quarum ma-

qu

xima capitalis erat : Legem Moyfis non effe

atl

Dei boni; fed principis tenebrarum ,. eam-

qua

que traditz a Chriíto do&trinz repugnare

inter

quam maxime.

Itaque refcribit Archelaus

(popm

Diodoro , cui plurima, & robuftiffima argu-

pove

menta fuppeditat, una vel altera epiftola co-

h

piofiffima, quas duos libros Epiphanius ap-

ii

pellat, in defenfionem potiffimum veteris te-

A

ftamenti.

His armis inítru&tus Diodorus

fii

profpere cum Manete, populo Chriftiano plau-

m

dente, confligit. Sed, cum inclinaret in ve-

Íig

fperum fol; in pofterum diem certamen de-

5 (

latum eft.. Summo mane przfto fünt Dio-

ätqm

dorus, & Manes publice difceptaturi, magna

Dend

adftante populi multitudine : cum repente,

Coni

& infperato Marcellus, & Archelaus, clande-

hm

ftino in vicum introitu,fefe dant in confpe-

B

&um. — Diodori Presbyteri partes fuftinendas

A

füfcipit Archelaus , & cum Manete congre-

di-

DN

43

S29 (0) X

t prai

ditur. Ín hac difceptatione, przter czteras

(utuum,

impietates, in hanc deteftabilem obfcznita-

t À

tem Manes erupit: 2f ; ut Dominum nofirum

hus,

gEfum Chriftum per naturalia pudenda szulieris. de-

aggreiïü

feendiffe eonfiteev.. Quibus impudentiffimis ver-

reliiten

bis contendebat, Chriftum Dominum de Bea-

yque, n

ta Virgine corpus non fufcepiffe. Ad extre-

sl n

mum ab Archelao fra&tus, atque devictus ab

fnqu d

univerfo populo exfibilatur.

'Tum Arche-

fent

laus populum de Manete certiorem facit ,

aarum D

quis, qualis, & unde fit ; & cujus doctrinz,

s fon d

atque impietatis : docetque, eum ad necem

p, el

quzri a fatellitibus Regis Perfarum propter

gpugrut

interitum filii , cujus certam Regi curationem

Hec cum ad Manetis aures

hvt

fpoponderat.

j ag*

perveniffent ; fe in fugam dedit, trajettoque

i

flumine Stranga , quo Romanum Imperium

ab Imperio Perfarum dirimebatur , iterum

hanits $

veterit

Arabionem ad Strangz ripas, in finibus Per-

piod

fidis, fe recepit. Ibi a fatellitibus Regis ca-

ptus ad Regem perducitur.

Tum Regis juf-

Viam plau'

"oD

fu nefario homini, more Perfico, calamis cu-

tis detrahitur, conditur , paleis oppletur,

r

fD*

atque ita infarta ad Regiz civitatis portas fuf-

penditur.

Mors Manetis incidit in annum

m

Ti

Chrifti ccrxxvur. menfe Martio , prope fe-

Bo

a

|

ítum Pafche, qui dies apud Manichzos fub

$, Ü

nomine Bematis , Auguítino tefte , maxima

j o

Audita Ma-

cum folemnitate celebrabatur.

ii

netis morte, Archelaus coa&ta Synodo fo-

je 00"5.;?

i

lem-

44

lemni judicio impii hominis memoriam eft

exfecratus.

'TTum, fuadente Marcello, T'ur-

bonem Cafcharorum Ecclefi: Diaconum ini-

tiavit, & Manetis hiftoriam pofterorum me-

DeA

li

morie Chaldaicis literis tradidit.

'Talia ex

locupletiffimis teftibus (1) infra adno--

WUU

tatls accepimus.

f mi

quon

n

Tüm

C0f V;

-7

fett,

E

W

r

;

,

tiffzmu.»

IKX

—

Yttb|

Voozoc))

»

((d inpa

d )

len i

dttiy

lus

CA-

Pþof

dlt:

nj

li )

(1) Archel, A& difput. cum Manet, a num. 39. pag. 6&.

ad n. 55. pag. 100. edit. Zacagn. Fpiphan. lib. 2. ad-

verf. Haxref, haeref. 66. num. 1r. & 12. edit. Petav.

Cyrill. Hicrofolym. Catech. vi. num, 3o. edit. Tou-

tece. Socrat. lib. 1. Hiftor. Eccle(iaft. cap. 22- edit.

Valef, Phot. Hiftor. Manich. a pag. 356. ad pag. 358-

() Buf

edit. Montfaucon. Tillemont. Hiítor. Ecclefiaft. tom.

Th

Sic

4. ab Artic. 1. ad Artic. 17. Augulítin, lib. 18. con-

v

tra Fauft. cap. 5. Et contra epiit, Adimant, cap. 9.

Y

num, 9. tom. $.

)

W (o)

45

Ym d

LOPUSX VR

lo

B

"ütn m

De Manetis difcipulis, 69 Monicheo-

rum moderatoribus , €9 adminiftris.

Talo

adno-

uodecim fibi Manes difcipulos , ad

XXIII. D

Chritti Domini exemplum, a quo

fe miffum Paraclitum przdicabat , adjunxit :

quorum primarii tres: T'homas, Addas, &

Hermas.

De duodenario numero difcipulo-

rum, quos in rem fuam fibi Manes adhibuit,

'T'heodo-

conveniunt inter fe Eufebius , (1

retus, Petrus Siculus, Photius, & przítan-

tiffimus omnium Auguftinus , (2) cujus hzc

verba funt : Manicbeus duodecim difcipulos babuit

ad inflar Apoflolici mumeri , quem numerum . Mani-

chai bodieque cuflodiunt. — Nam ex. elelis fiis ba-

bent duodecim , quos appellant mogiflros ; 6^ tertium-

decimum , Principem ipforum. Petrus vero Sicu-

lus , fuüpra commemoratus , cui confonat

Photius, his verbis fingulorum nomina pro-

(

dit : Dzcpul Mamet ZIntichrifli fuere / duodecim :

Siginius, qui Maneti fucceffit ; "Ehomas , qui Evenge-

u

lum Manicheis movitn condidit j Buddas, €? Her.

"»

fl hb' )

eli

" edlr

Ti

(1) Eufeb. lib. 7. Hiítor. Ecclefiaft. cap. 31. edit. Valef;

p

j

»

Theodoret. lib. 1. Hoeretic. Fabul. pag. 272. Petr,

ff

Sic. de Manich. heref. pag. $19. tom. 16. Biblioth.

T

, Q

;

PP. edit. Parif. Phot, Hi

itor, Manich. pag. 356. edit.

f .

Montfaucon,

T y

(2) Auguft. lib. de Hzref, ad Quodvult, haref. 46, . 8.

46

SQ9 ( 0 ) NQP

quus , Adantus , €9. Adimontus , quem in diverfas ov-

Qu

Bis partes preconem. amandavit. — IManetis. interpre-

aite

2es , €7. explanatores extitere : Hierax , €9 Heraclides,

i$

atque. Apbtomius. — Adjun&i bis €9 alii termi. bujus

n

fe&atores : Agapius , qui Heptalogum commentus efl ;

uY

Zarvus, €? Gabriabius. Adimantus, de quo Pho-

det

tius, & Petrus Siculus, is effe videtur, con-

Qu

tra quem Auguftinus fcripfit, qui eo (1) lo-

l hn

co dicitur : Uzus ex. difeipulis. Manichbei , quem

df

gnagmm. doGlorem illius fe&e fuiffecommemorant. Et

n

(s

alio (2) Hloco: i recenfeatis , que contra Adiman-

zum feripfi, qui Manicbei fetator , cum ille viveret,

Qu

fuiffé ja&atur.

At difcrepat a füpra comme-

tiner

moratis teftibus Epiphanius , (3) qui duos

Mu

fupra viginti difcipulos conftituiffe fibi Ma-

fongn

netem affirmat.

Archelaus vero in re fimi-

Q

li ipfe fibi , ut verba fonant , repugnat. Arche-

Qs

laus enim (4) apud Zacagnium , qui codicem

(

Caflinenfem 1n lucem dedit , ftipatum caterva

[T

duorum fupra viginti ele&torum juvenuin

i

!

veniffe in Mefopotamiam Manetem narrat.

hn

At idem ipfe Archelaus apud Valefium, qui

hf

[

inchostum codicem Bobienfem in Ambrofia-

f

Iül 4

na nunc Bibliotheca Mediolani fervatum ,

li D

quem

6 n

Tivf

l

(1) Lib. contr, Adimant. cap. 12. num. 2. tom. 8

(2) Idem lib. 2. contr. adverf. Leg. & Proph. cap. !2

Titnj

num. 4. tom. $

(3) Epiphan. lib. 2, adverf. Hieref. heref, 66. num. 5

ug'th

edit. Petav,

(4) Archel. Adt. Difput. cum Manet, num. 12. pag. 23

edit Zacagn.

1

Müx

as

A

«2 ( o ) u95

47

! 0l

uem a V. C. Emerico Bigotio acceptum ad

ETPN

caleem fuarum adnotationum ad Socratem ,

1j

i

& Sozomenum collocavit , duodecim dum-

li

. hj

taxat electorum juvenum comitatu Manetem

I

h

in Mefopotamiam irrepfiffe teftatur. At fa-

T

cile tollitur utraque repugnantia; fi dicamus,

,

quod maxime probabile eíft, id accidiffe faci-

(i)b

li lapfu, veniaque digno vel Latini, vel Grz-

L

j

71,4

ci five interpretis , five librarii , qui pro

^i l

Greca nota numerica IB , quz apud Grz-

Alny

cos duodecim valet , notam KB adhibuerint,

Va

Re-

quz apud Grzcos fonat viginti duo.

Ymfme

tinendus eft igitur duodenarius difcipulorum

Manetis numerus.

j duo

Quod pertinet ad leva-

y M

tionem felectorum trium difcipulorum Ma-

e fir

netis, "'urbo apud Archelaum (1) in utro-

N

que codice hzc habet: Hac efl omnis dotirina,

«

quam Manes tradidit tribus difcipulis fuis, & juf-

a

fit eos n tres mundi plagas proficifci.

Ex quibus

dda pavtes eff fortitus: Ovientis ; "Thomas vero $3-

avoni

n

vovum. tervas. fufcepit 5 Hermas. vero ad AEgyptum

Qf qül

profedus efl , €9 ufgue'in bodievmum diem ibi de-

nyoi

gunt dogmatis bujus gvatia bredicandi.

At in

UE

hac profe&ione non ommino fcriptores inter

quem

Íe confentiunt ; fed neque ipfe fecum Cafüi-

nenfis Archelài codex. Res quidem ipfa non

Hermam in

TM

magni ponderis videtur effe.

,U

hanius

gyptum päofe&um effe etiam Epip

Á ml"

(2)

-

, f

(1) Archel. A&, Difput, cum Mauet, num, 1x. pa?. 2

-

48

«Q4 ( o) XQ9

(1) tradit , qui Manetis Hiftoriam ab iis,

qnt

At

qui ipfum Hermam in /Egypto audiverant ,

fe accepiffe teftatur, quod certe ad haben-

aimo

dam Epiphanio fidem maximi momenti e(t.

(ibile

Qxoris

XXIV. Univerfam Manicheorum rem-

VO

publicam in duos ordines difpertitam acce-

D

imus : quorum alteri (2 Auditores, Ele-

tübus

&i alteri appellabantur. Auditores fuos (3)

qdten

Verb

pariter catechumenos appellare confueverunt

Ele&i ; non, quod hi aliquando, ut catechu-

pult

dle ]

meni Chriftianorum , baptismo initiandi fo-

rent ( baptismum enim Manichzi repudia-

1777

bant ) verum, quia Auditores multo inferio-

D

d

ris gradus, ordinis , & fan&titatis prz Ma-

Commune

nichzorum Ele&is cenfebantur.

lat

munus Auditorum (4) erat, cum uxoribus

Dl

fuis , liberis , familiis , famulis , agris infer-

Ogem

vire Ele&orum neceffitatibus.

Praterea (5)

N

terram colere , fodere agros, arare campos,

YQro,

poma e plantis evellere , decerpere olera,

"g

&t

fuccidere pepones, & cucurbitas, eaque Ele-

Gis ,

uibus alebantur , afferre.

Auditori-

COrtir

bus autem (6) indulgebatur ; ut uxores du-

Vl cn

ce-

V in

(1) Epiphan. lib. 2. adverf. Haref. hzvef. 66. num. 12.

edit. Petav.

(2) Augutt. lib. de Haref. ad Quodvultdeum haref. 46. t. 8.

(3) Idem lib. 3. contra Petil. cap. 17. num. 20. tom.

(l) Aügu

. Um,

(4) Ídem lib. 5. contra Fauftum cap. ro. tom. 8.

m

C5) Idem lib. 6. contra Fauítum cap. 4. tom. 8.

jl

lm

(6) Idem epift. 236. ad Deuier, Epifc. num. 2. tom. 2.

q

"

:

xXQ9 (0)

49

d i5

cerent , utque carnibus uterentur, & vino.

DVenut,

At iisdem (1) interdicebatur; ne fua manu

| hao

animalia occiderent, quodque mzxime dete-

Jenti d

ftabile eft, & naturz legi repugnens; ut in

uxoris ufu magnopere a veereranda prole ca-

] TO

verent. Ritus autem Auditorum erat, (2) fe

fl X

ad pedes Elc&orum projicere, eorumque ma-

s, D

nibus premendas cervices füpponere. Quod

fuos f

autem cum Electis commune habebant, his

(evett

verbis eorum olim Auditor perfequitur Au-

d

gufítinus : Soez, £? Lummu cum Eleéis aderemt

TL

die Domiuio cum Elellis fejgunamt : €9 ommes bla-

repute

Jplhemias cuem. ilis. evedurt , quibus. Menzchecrim bo-

inferit

vel/t detefhemda eff.

Itsque univeríiaim Mani-

z M&

cheam fabulam Auditoribus fuis Ele&ti tra-

mimun

debant ; nec nifi ab impiis illis, nefariisque

uwflhü*?

myfíteriis , quibus Ele&i perquam eccultam

"s If

l

operam daibznt, de quibus loco fuo difputa-

tere

j

bimus ,; Auditores excludebantur.

Merces

cam

püw

vero, (3) quam pro fervitute previ, 2c diutur-

'e od

na Auditoribus fuis promittebant Ele&i,

AJ

l)

erat hujusmodi: fpes certa nimirum , quod

eorum animz e vinculis corporis relexetze

Aodit*

(itt

vel continuo in Ele&torum corpora abirent ;

xore

(

vel in pepones , cucurbitasque migrarent ,

üt-

jj 19

"

g

p,

(1) Auguftin, lib, de Hieref. ad Quodvultdeum hzref, 46,

m ?

tom, 8,

(2) Idem epift, 235. ad Deuter. Epifc. num. »5. tom, 9.

l

(3) ldem lib. s. contra Fauitum cap. to. tom. $. Itemlib,

j

de Haref. ad Quodvultdeum hartcf. 46. tom. g.

, U

$O

&OS (0) «v

atque in Electorum ventre purgatz quam-

Wrore

dbant

primum in Re»num lucis reciperentur.

evella

XXV. Manichzorum Ele&ti hi diceban-

g,

hacy

tur, (1) qui füummum fanGtitatis, juftitiz,

feveritatis, & continentiz gradum fe tenere

&

profitebantur. Hi (2) a vino, & carnibus

Áir,

omnino abítinebant; quod e mortuis corpo-

tgzïabil

ribus Divinz naturz particulas evolafle af-

Tibus !

firmabant ; vinum auütem fel effe Principis

euttn

tenebrarum docebant.

Pomis itaque, her-

quii

bis, oleribus, peponibus, & cucurbitis ale-

It

j

bantur; quz, quamvis evulfa, excerpta, &

hia

precifa, adhuc vivere arbitrabantur, & per-

1 [j

miítam fimul continere cum mala natura de-

LUE

monis bonam naturam Dei, quam in ven-

i

triculis fuis feparare fe a natura mala co-

ffþe (

quendo, eructando , & egerendo ja&tabant.

?t litg

Quos Auguftinus irridens, (3) O Zeata o;era,

m I

inquit, quibus t9 samu evulfis , ? ferro concifís,

AT

C igne cruciaus , conceffium efl tamuen 5 ut ad veffro-

I

vum. inteflinorum . avas viva perveniagt ! Et, O u-

tr $

fera pecora, quey, cum citius de corpore fio exeunt,

h, j

im vefha corpova intrare mom po[funt ! Preterea

fU

(4) agros colere, uxorem ducere, & liberis

du

pro-

DT

C1) Aug. Enar. in Pfalm. 140. num. ro. tom, 4. Theo-

H'Omine

doret, lib, z. Haeretic. Fab. pag. 272.

(2) Aug. lib. de Hazref. ad Quodvultdeum haref. 46.

tom. 8,*

(3) Idem lib. 6. contra Fauítum cap. 4. tom. g.

() A"W

: [uy [

(4) ldem epift. 236. ad Deuter, Epiíc. num. 2. tom. 2.

) l |

SQ9 ( 0 ) 9997

$À

t Qu

procreandis operam dare, nefario fibi flagitio

dabant.

ii

Quin etiam (1) eradicare herbas ,

evellere folia, fuccidere olera, poma decer-

K

pere, imma

ne

iv o5

& impium cenfebant; quod

B

hzc vitam Divinam vivere przdicarent. Ele-

fe t

Corum autem vita, mores, confuetudines ,

- Carm

facra, quz ab eis exercebantur, propter de-

ais u

teftabiles turpitudines Manichzeorum Audito-

ribus penitus occultabantur. 'Teftis eft Au-

vl :

: Drinz

guítinus primarius Manichzorum Auditor ,

w, i

qui in celebri illa cum Fortunato difceptatio-

rbitis aïg

ne , (2) De mori/us vefiris, inquit , pleme feire

pojumt , qui Ele£i vefivi. funt.

ANofüs autem me

apti, !

, &pr

«on Ele&um vefirum ; fed Auditorem. fuiffc.

Quid

um de-

autem Her vos agatis , qui Ele&i eflis , ego Jcire

i vet

2on po[fum.

Nom £? Eucharif&am audivi a volis

h

Jepe quod accipiatis; tempus autem accipiendi cum

gobo

ve lateat ;. quid orcipiotis, vnde noff potui? Cxcte-

rum totam doCtrinam fuam, cui fidem prz-

jento

r t

ftarent , Auditoribus fuis communicabant E-

F»?ïv'

at dl

le£ti. Sic enim eo loco continuo perfequi-

tur S. Do£tor: Mili fides data eff a volis , quomz

!3

bod'e inprobo.

Ex Ele&orum cetu affume-

"

1 D

p

bantur, qui facris Manichvorum przerant,

& miniítrabant.

Qui, quot , &quales fue-

:

y

rint ; audiendus eft Aucuftinus.

Certe folo

pIU

nomine tales erant , quod Chriftiani non ef-

wmu 4

5

t

fent;

2j L:

(1) Auguftin. lib. de Hieref. ad Quodvultdeum hsre^ 46

tom. &.

jril. 0

(2) ldem lib. contra Fortun. difput. r, num. 3. tom. 8.

lz',w

32

«Q9 ( 0 ):NGS

fent; quia carebant baptismo : (1) Mauiclai,

inquit, ex Elegis fuis babent duodecim , quos ap-

pellaus. Magiftros ; 62 tevtiumdecimum: Principem ipfo-

Dl

vum : Epifcopos autem [eptuaginta duos , qui ordi-

zantur a Magiffris.

Habent etiam Presbyteros , qui

M

ordinamtur ab Epifcopis.

Halent etiam. Epifcopi

aulam

Diaconos. —Baptismum im aqua mihl cuiquams per-

bibent falutis afferre ; uec quetquam . eorum ,

tilem

quos decipiunt ,^ baptisandum

db an

frit,

j)umm*.

tic

cum,

dhois

f&

( aj

lil

»

Üts f

N

s Wi

it s

N

*

omm

fim

^v

digl

üs, .

(c

)

«

cyile |

Vlfl]pf

&

(I0s

Tpup:

CA-

llgu

l;

(

ä?

(1) Auguítin, lib,

]

de Hsmref, ad Quodvultdeüm haref.

D

1

ltllg

46, tom.

$

&91

SQ9 (0) SQ9

Maii

CATUSM VIL.

TII

ia

fuu il

De Univerfa Manicbeorum Fabufa.

niverfam Manichzorum fabulam

gtertt, t

XXVI. U

non minus anilemi , & perridi-

m Ey

ium )

culam ; quam impiam, nefariam , & deteíta-

bilem explanandam aggredior. . 'l'alis enim

EULUR

j/

ab antiquis Ecclefie Patribus femper habita

fuit. Hanc (1) Auguftinus, diuturnus Ma-

nichzorum Auditor, fabulam appellat Perfi-

cam, eamque falfiffimam , fallaciífimam , men-

daciisque contaminatiffimis contextam , con-

fictamque teítatur. (2) S. LeoMagnus hzre-

fim ait in Manichzorum infamia arcem fi-

bi (truxiffe : quidquid vero in hzrefibus omni-

bus facrilegum eíft, atque blafphemum , id

in Manichzos, quafi in fentinam. quamdam

omnium concretione fordium confluxiffe af-

firmat: eorumque do&trinam tanquam (5)

diabolicam impietatem , nefandique dogma-

tis, utloquitur, ferale commentum , de fa-

crilegis , & fabulofis mendaciis contextum

vituperat.

T'itus (4) vero Boítrenfis, ut cz-

teros prztermittam , egregius Manichzorum

impugnator, quatuor editis a fe libris, quo-

3

rum

(

(1) Auguftin. lib. contra Secundin. Manich. cap. 2. tom. 8

(2) S. Leo M. ferm. 15. cap. 4. tom, z. edi

F. Cacciar.,

(3) ldem ferm. 33. cap. 4. tom. 1.

(4) Titus Boítren. lib. 2. contra Manich. pag. 9c6. 9o7.

p V

& 9o9. Exítat p. 2. tom. 4. Biblioth. PP. edit. Parif.

34

«QS ( o ) SD9

rum quartus defideratur , ubi Maenichevrn

n

nominat, nonaliaeum voce; quam hominis

J upu

t (f

dementiffimi, & amentiffimi ufurpat.

Jam

vero (1) duo zterna, ingenitaque prin

[ij7) üj

cipia,

eademque omnino. contraria ,

locoque inter

i f

lr m

fe ditantia quam maxime Manichzi ftatue-

bant: quorum slterum Deum bonum , na-

TM

turam bonam, & lucem; alterum vero Deum

us,.

malum, naturam malam, & tenebras : item-

Epik

n

que Hylen grzce, latine materiam ; quin etiam

Dzmonem, & Diabolum appellabant. Duos

aud

Deos unum bonum , malum alterum Maui-

T

chzos docuifle (2) teftis eft Auguftinus, qui,

[/7) ]

Cum. exceptione , inquit Manichzos alloquens ,

VCR

vobifeum; loquendum . efl , quaudo Deus mominatur,

t d

Duos enim Deos. unum bomum, aitevum smelum ef-

Dun,

Je perbiletis, "Purbo (5) Manichzi difcipulus,

(Iïendea

& Auditor apud Marcellum , & Archelaum

&t

at

teftatur, Magiftrum fuum duos conftituiffe

Deos, bonum unum , alterum malum. Hunc

Dup

TTurbonem ipfuüm , qualem apud Archelaum

lus J

repererat, Epiphanius (4) teftem producit,

li

uo

fs.

(1) Titus Boftren. lib. r. contra Manich. pag. 894. & gor.

Q

item pag. 905. & 9o7. lib. 2. Aug. lib. de Haref. ad

Quodvultdeum ha&ref. 46. tom. $. Epiphan. lib. 2«

&H

adverf, Haref. haeref, 66. num. 14. citans verba ex-

(nt HJ

cerpta exlib. Maneüis , qui infcribitur Myfferia, Theo-

Y

dorct. lib. r. Haeretic. Fabul, pag. 272.

(2 Augu/t, lib. 1. de Morib. Eccl, Cathol. cap. 1o. num.

tfigen

I6, tom. I.

(3) Archel, AG. difput. cum Manet. a pag. 9. ufque ad

1 Vl

pa

& -

[o

)

2. edit, Zacagn.

(4) Epiphan. !ib. 2. adverf. Haret heref. 66, num. 8

Q

(cen)

bey

du

55

ln

quod Manichzus duo pvincipie flotueret , qua —5

71 honis

jrincipio caverent , mec vuquam definevent , Invicen-

Dat, Jw

que contraria fovent: quovum umum lucem , 69 bo-

| princligï

mum appelavet ; alterum tenebras , ac zahem ; ut

idem [int, ac Deus , €? Diabolus: quos quidem am-

Oque ut

hi (l

bos noumumquam Deos nominavet : Dewm videlicet bo-

ynum, ?

qim, ac Deum amnalum.

At vero (1) Aucufti-

nus, cum exprobraflet Faufto Manichzorum

vero D

Epifcopo, duos Deos a Manichzis conftitu-

Dris: if

quinet

tos, his verbis repugnantem fibi Fauftum

w D

audivit: Mumquam in noffris afferitoribuy duorum

Deorum audtum eff nomen

L

Eff quidem , quod

um X

duo principia confitemum ; fed wmum ex bis Deum

iniis, Q]

loguets

vocamus , alterum Hylen ; aut,ut conmmmiter, €9' ufr-

tate dixerim ,. Demouerm.

Dwo principza .doceo ,

ao

Deum , €? Hylen; mon ideirco videri dele» tibi duos

PETTI

oflendere Deos.

Ad hec Auguftinus frequens,

Wcpus

& affiduus teftis de auditu cum Auditoribus

r

ceteris Manichzz de duplici Deo impietatis,

confiii

Dwuos quidem Deos in veffris, inquit , djputottori-

am, P

Àroe

o

bus folemus audire. Mox prztermiffa inani quz-

ftione de voce, rem ipfam his verbis nervo-

(

1pFU |

fius apgreditur: Ciro videtur. Fauffus fe defendiffe,

qllü

cum &it : Non dicimus duosDeos; fed Deum,

. 0 Ü

r

& Hylen.

Porro auteu cum. queferis, quam di-

jpu

j

cat Hyleu 2 Audies plane defevibi alterum Deum.' Et

a v

j*

f

fane cum Hylen corporum omnium procrea-

þ

p

tricem , eamque aternam , ingenitam , nec

pIOH

ab ullo principio , nullaque caufa pendentem

4.

af-

N up

(x) ALwlguR'm. lib. 21. contra

Fauft. cap. 1. 2. & 4. tom. 8.

)6» Uum F

56

affirmarent; quz, nifi naturz Divinz, tribui

g*;m'o

non poflünt ; Deum effe Hylen vel inviti , &

PTO

nolentes concedere Manichzii cogebantur.

lid;

dicunt

XXVIL De natura autem boni , malique

ml

Dei difputantes, Deum bonum communem

tm fl

banc lucem effe, quz oculis animantium o-

V,

mnium percipitur, Manichzi docebant. Lu-

inpa

Cenm ( I) corporeagi , marrat Augu&inus , dul

ingst

tugs vaortaliugs oculis adjsceute

Cf

nom folum im bis

qu

M

acvvibus (in Sole, & Luna) ub eam puviffmam

eredusts verum . eiiam in alüs

i

Qz:'z'/l'zug'ue Iucidis ve-

ünd

bus, ubi fecuudum eos tenetur adgifla , crediturque

lono

purgauda , Dei diewst effe naturam.

Contra ve-

Omtii

ro, Deum malum tenebras efle diceban

t,quas

itgei

aliquid effe per fe fübfiftens ,

& zternum,

Tüht,

ingenitumque putabant. (2) Sslezt dieere, de

quaf

Manichxis inquit Auguítinus ,| uide erant. te-

D)

nebre fiper a [[uma , antequam faoceret Deus. [ucem?

ii

Quis illas fecerat , aut gemuevat? ut, fi. memo fece-

g?!ibu

rat, C? gemuerat east; eterme evant temebra.

Quafi

[

aliquid [iut tenebre : fed, ut di&hum of , lucis alfen-

lic])

tia boc nomem accepit. — .Sed quia ipfi fabulis fuis. de-

Aæï

cepti crediderunt gentem eff tenebravum , in qua &

2'6'.*'1,; "

corporaz, OP formas, t9 amimas im illis corporibus

Qbar

iiffe avbivantur ; ideo putant , quod tenebre aliquid

Tüm ;

fint ; & uon iuteligunt, nom. [entiri tenebras j . mifW,

Mi

guan-

(1) Auguftin. L. de Hzxc

ef. ad Quodvultdeum haref. 46. t. 8.

f

(2) idem lib, r, de Ge

n. contrà Manich. cap. 4. num. 7.

LT

tom. t

h

1tn

Vj d

w ( o ) uD

7

ito trn

quamdo mon videmus : ficut mon þntz'tur- fülentium ;

iil

nifi, quando non audimus.

Sicut autezm filentium ni-

pantu,

