Auditores Manicheorum qui, quales, quibus ad-

Augufini

ftri&ti legibus, quibus officiis addicti

8

49

NG

Auditoribus fuis univerfam do&rinam , & difcipli-

hst

nam fuam EleGi communicabant.

49

dendi

Auditores a folis Ele&orum exfecrandis myfteriis

quem

exclufi.

49

Augufti

Auditoribus tota Manichaeorum do&rina tradeba-

brum

tur; clandeftina autem facra folis nota erant Ele-

Tüm

&is

49

246

Tecef

Augufítinus ab undevigefimo ad annum duodevige-

Augult

fimum Manichzorum Auditor.

243

libris

Auguítinus adolefcens, & catechumenus, in Chri-

Contr

ftiana do&trina parum verfatus, voluptatibus fer-

quem

viens , glorie percupidus , fimulata Ele&torum pie-

Aruft

tate, & feveritate deceptus in Manicheorum hz-

fim incidit.

tUm

. 948.

249

Augufh

Auguftinus promiffa fibi ab Ele&tis perfpicua verita-

Msj

te, certaque felicitate, pro c&ca, ut dicebant , fu-

hn u

Perfhuola, & fimplici credulitate , fit Mamchæus 250

dlbuä

Au-

INDE :x.

Jus V. N

Auguftinus perturbatus Manichzorum que&ftione il- pag.

i

la: Unde malum ? unde malum ? motisque contra

Tun, &

vetus Teftamentum quaftionibus, in. errores in-

lnf

currit Manichaorum.

2Sr

; (l «

Augulttinus ob propugnatam a Manichzis peccandi ne-

ii

Ti

ceffitatem, & füblatum peccandi dedeeus, extin&tos-

edeftin-

que confcientice ftimulos Manichzis adhgrefcit 252. 253

dl Vil

Auguftini prima contra Manichaxs fcripta, tres de

256

T u

Libero Arbitrio libri.

OpLs cun

Auguftinus Epifcopus tres fuos de Libero Arbitrio

r a

libros ad Paulinum Nolanum legendos transmittit. 257

p

Auguttini libri duo de Genefi contra Manichzos.

237

Auguítinus Epifcopus refert duos a fe fcriptos li-

yli eontm !

bros de Genefi contra Manichaos.

257. 258

: r denum

Auguttini libri duo de Moribus Ecclefiue catholica,

b J

& de Moribus Manichsorum ad coercendam Ma-

l

TLil.

nichzeorum ja&tantiam de fimulata ab eis morum

feveritate.

258

ibus ad- |

Auguftiniliber de Vera religione, in cujus extrema

"

parte Maichzos confutat.

2590. 259

Auguftinus presbyter fcribit librum de Utilitate cre-

; ülpl- ;

dendi ad amicum fuum Honoratum Manichzum,

quem olim ipfe deceperat.

259

gyftri

r

Auguftinus presbyter fcribit contra Manicheos li-

brum de duabus Animabus , bona una bono-

tnicti

rum omnium ; mala altera malorum omnium

t Je

neceffaria in nobis cauíaà.

260

j p

Augulftini presbyteri prima contra Manichsos a&ta ,

lOdevige. il

libris duobus comprehenfa, difputationes dusg funt

contra Fortunatum Manichaeorum presbyterum ,

in Chl'i i

quem confutavit, & in fugam Hippone coegit. 261. 262

ul

Auguftinus presbyter fcribit librum contra Adiman,

2

mum p*

tum , olim Manachzi difcipulum.

26

2

![um hæ'

Auguftini nondum Epifcopi primos quinque contra

u

Manichzos libros ab Alypio accepit Paulinus No-

1 WH'[:I'

lanus , quos Divivos appellat ; fummisque eos lau-

u ,fll' )

dibus in celum etEert.

264.

j us

Au-

hi

.22-

IND EX

Auguftinus Epifcopus fcribit librum contra epifto-

Ppag

lts d

lam Manichzi, Fundamenti vulgo appellatam.

265

lts ,

Auguftinus Epifcopus fcribit grande opus tribus, &

fdas B

trigintalibris comprehenfum, contra Fauftum Ma-

lutus d

nicheorum Epifcopum

266

Jiidns v

Auguttini Epifcopi a&ta , duobus libris comprehen-

ctdoti

fa, contra-Felicem Manichaeorum Ele&tum.

267.

268

f redy

Augufhnus Epifcopus fcribit librum de Natura Bo-

prscip

ni contra Manichaos.

268.

269

Dudds d

Auguftinus Epifcopus fcribit librum, quem prz ce-

Viduà

teris probat , ad Secundinum Romanum , Mani-

cheorum Auditorem

270

lvin

Auguftinus Epifcopus fcribit librum contra Adver-

(

bu:

farium legis, & Prophetarum , apud quem Mani-

Tidg

ch&orum errores, & fragmentum Libri Adiman-

ü Wi

ti, qui fuit Mamchæl difcipulus , invenit.

271

hn

Auguítini do&trina contra veteres Manichsos de li-

lutem

bertate indifferentiz , de nulla irrefiftibili ad actus

1108 It

liberos neceffitate , de libera poteftate refiftenai

Civini b

femper, & pro omni cafu cuilibet dele&ationi in-

Oi

deliberate, evertit funditus fimul cum Luthera-

Wa

nis, & Calvinianis novos etiam Manichaos Jan-

Cilyini

fenianos , defenfores folius libertatis a coa&tione ,

n

275. & íáqq

&gemm'e dele&tationis neceflitantis.

& p

Auguítini de Gratia verba nunquam, & nuspiam ab

G Vini |

eo ufürpata.

234

Q glir

B

l'remw

aptismus in aqua a Manichzis repudiatus.

52

Ca Vint

Baptismus Chriftianus a Manichsis, füperftitione

K'.H)P

gentilibus, reje&tus

84

Bol

Bellarmini defenfio contra calumnias Volfit

169

Irreii

Bema Manicheorum tribunal erat , altaris inftar,

Alvinjs

gradibus quinque fublime , magnifica fupelle&ili

10 ex|

ornatum

97

IVInu:

Bematis dies feftus exeunte Martio, prope Pafcha,

Tites

quo die occifus eít Manicheus , folemnitate ma-

t

Ximaa Manichgis celebratug

95. 96

Be-

*&Kxu

lV DBDRBX

L

Bematis dies feftus apud Manichzos turpiffimis my- pag.

litim, Af

fteriig , & horrendis prettigiis exfecrabilis.

95. 96

rlblls, &

Buddas Babylone, Hierofolymis Terebinthus appel-

hum M.

latus, Manicheorum pracurfor.

22

ï(

Buddas confutatus a Magis Perfarum , Mithre fa-

nprehe

cerdotibus, Babylone in Perfidem apud viduam

m 26' LT

íe recipit , przítigiis indulgens a malo demone

un b

precipitatur.

23*

24

200 ]

Budde demortui opibus , & Scythiani libris anus

p

vidua potitur

24. 25

C

h Mul

?

alviniani in conftituendis principiis neceffitanti-

; Adret

C

bus, & negando arbitrium liberum , veri Ma-

m Mat

nichgorum fücceffores

186

Adimin

Calvinus geminam pr&deftinationem ex mero Dei

i

beneplacito docet: alteram ad benefafcta, & adfa-

os de li

lutem ; alteram ad malefadiàa, & ad perditionem

adadus

nos irrefiítibiliter necetfitantem.

1987.188

[iftendt

Calvini blalphemiz de Deo , ex mero füo benepla-

donin

cito homines ad malefaBa, & ad fempiterna fup-

utdeta

plicia antecedenter predeftinante.

189

Calvini blafphemis de Deo homines deferente, ex-

gos Ti

adHont,

edcante , obdurante ad hunc iinu.m 3 ut peccent,

& pereant.

I9x

Qx&

Calvini blafphemie de Deo ex mero fuo beneplaci-

pan d

to alios Angelos ad fidelitatem ; ad infidelitatem alios

irrefiftibiliter pradeftinante.

1923

r

Calvini blafphemie de Deo, ex mero fuo benepla-

$.

cito primum hominem ad peccandum , ejusque

Jhitone

pofteros ad omnia tum pane , tum culpae mala

[i)

irrefiftibiliter predeftinante.

193

Calviniani Manichzis , eorum praedecefforibus , mul-

to exfecrabiliores.

193.

194

al

Calvinus docet, füb hereditaria cupiditate mala ho-

mines neceffario peccare ; non quidem neceffitate

piítt

fe [i)

coaQionis , qus pugnat cum voluntario; fed ne-

9

ceffitate fimplici, qui cum voluntano componitur. 194

)»

Cal-

j

LINDEX.

Calvinus docet peccatnm effe voluntarium, & irre- pag.

fiftibiliter neceffarium : inevitabile , & fimul ad

Juretuem

Jaretum

culpe , paenseque reatum imputabile.

I96

Calvinus exaggerat miferias nature lapfz ; ut fuadeat

Daretum

[COISUL

hominem fibi relictum in omnibus fuis a&tionibus

neceffario peccare

Tétdis

197

Jeretum

Calvinus docet, efficacem Dei gratiam nos irrefifti-

d neg

biliter ad bonum affenfum neceffitare ; nec in po-

Tetetum

teftate noftra effe ejusmodi gratie refiftere , vel

[

gatin

obtemperare.

197 &

feq.

Ditdonus

Calvinus libertatem a fimplici neceffitate, feu indif-

är»hd

ferentie negat, folamque in nobis admittit liber-

tatem a coattione

200

doride

ditus

Calvinus antiquos Philofophos ; Grecos , Latinosque

Patres, & Theologos, defenfores libertatis indif-

«

ferentig vituperat.

202

Calvinus nunquam , & nuspiam veteres Manichaeos

L

ü

Ed aj

redarguit de duplici principio neceffitante ; nec

de fublata libertate indifferentiz.

203

tXecran

Catechumeni olim appellabantur Chriftiani; baptiza-

E)- l'.l"«[ Ql

ti autem vuleo dicebantur fideles

Ti

245

Curbicus primum in fervitute 5 deinde libertinus,

Wiet

Manes ; tandem Manichzus appellatus, quis; qua-

lis, & cujas fuerit.

26 &

feq.

uft

1.

r

fis,

amafceni do&trina contra veteres Mianichaeos,

Fats(

D

quod in noftra libera poteftate eft, ex duobus

demg(

contrariis ,atque idcirco ex duabus contrariis de-

gUA in

Tij

le&ationibus indeliberatis, vel bonze, vel mal&

palmam , & vi&toriam dare: nosque in caufa effe ;

eix M

ut una dele&tatio fuperet alteram , evertit fundi-

) D]

tus novos Manicheos Janfenianos, defenfores ge-

tlieoi

mine dele&tationis neceffitantis.

298

(r tllnat

Decretum Diocletiani , & Maximiani contra Mani-

Judici

chaos in Africa commorantes

100

Ws

Decretum Valentiniani contra Manichazos.

1OoÍ

Decretum Theodofii fenioris contra Manichaos.

102

hf

De-

hi

at

IN D E X.

V in. Ht

imuli

Decretum T heodofii Junioris contra Manichsos.

104

Decretum Valentiniani IIl. contra Manichzos.

102

I

t fund

Decretum Bafilii Macedonis , & filiorum ejus de in-

diontbus

terimendis Manichais, eorumque libris combu-

rendis.

I106.

107

j

irrefiti-

Decretum Michaelis Curopolates , & Leonis Armeni

icinpr

de necandis ubique Manichzis.

107

16, Wd

Decretum Tuítiniani II.. de comburendis Manichsis

ertinacibus.

106.

107

EVA

u Idf

Diodorus presbyter certiorem facit Epifcopum fuum

t lgt

Archelaum de erroribus, & adventu Manetis Dio-

^ul

doridem Mefopotamie Vicum , cujus literis eru-

ditus cum Manete difputat

42

timsqu

F.

js indi-

j

; le&ti Manicheorum qui, Quales, quibus adítri-

TTR

Gilegibus , cui muneri defítinati.

50

Elccüi ab Auditoribus fegregati' foli peragebant: fua

n

execranda myíte

"

".

5I

lj

Ex Ele&torum ccetu magiítri duodecim fab uno o-

p

mnium capite,

L N

"3

Oot

p

í

h

^| feptuaginta duo , pres-

byteri, & Diaconi Maniehzorum feligebantur.,

52

ertius,

E

]i l-

auftus Manichzorum Epi!'cr.)pus quis, qualis, cu-

"T

F

jas; & unde fuerit, quaque de re fcripferit.

266

Fauftus Carthagine ab Auguitino anno setatis fuze un-

ichtth

detrigefimo vifus, cum quseitionibus fibi ab Au-

juobus

guftino propofitis non fatisfecerit eo imagis a Ma-

j

nicheis S. Do&or abalienatur.

267

m

Felix Manicheorum Ele&üs ab Auguftino in judi-

TT

cio publico confutatus , repudiat publice Mani-

u-

cheorum herefim , & fit catholicus.

269

Fortunatus Manichzorum presbyter ab Augu(tino in

a "

judicio publico confutatus , ignominiam non fe-

261.

262

Vut-

f

rens, Hipponem deferit.

[

(

(

B

H

j

elafius Papa Manicheos in exilium relegari cu-

(

G

rat, eorumque codices flammis comburi prze*

p

U

cipit.

Gen-

II$

LNdO BX

hia d

Gentilium veterum error de natura mala, omnium pag.

caufa malorum.,

l

uj d

Gentiles veteres Manichzeorum prascurfores,

)

Tecelt(ds

H.

e m

Il

clas,

eeretici antiqui Manichaeorum pracurfores.

Hermas unus ex primariis tribus Manetis

duenius

difcipulis.

AS. 4T

Tterp

Hormisdas Papa Manichzos flagris coaCtos, atque

Jofoniani

dete&os in exilium amandari curat , eorumque

quntür

libros ignibus tradit.

IIÓ

tiones,

i

Jalenius :

anfenius cum Luthero pe.rfe&imme confonat in

funditu

conftituenda libertate hominis lapfi, qualis ad

uenii

merendum , & demerendum eít neceffaria.

I58.

159

min Q

iif

fanfenius de libertate a coa&tione, & a fimplici ne-

ceffitate cum Calvino perfe&iffime confonat.

195

Janfenio

Janfenii fententia de gratia efficaci , nos irrefiftibili-

Treni

ter ad affenfum neceffitante , eadem omnino eft, ac

qualibu;

fententia Calvini.

199

Yoluntat

fanfeniani veri Manichzorum fucceffores.

206

Jf

Janfenius docet indeliberatam peccati deleCtationem

Vs

ad peccandum ; & indeliberatam dele&tationem ju-

Janlonio.

ftitie ad juíte vivendum nos irrcfiftibiliter neceffi-

brim

tare.

207

aCime

Janfenius talem affirmat in nobis lu&tam inter bonam,

Tnfenius

& malam dele&tationem indeliberatam ; ut, quse

tionm

viribus pravalet , contrariam alteram fuperet ;

"Ut far

nosque ad affenfum irrefiftibiliter pertrahat.

208

lttinigs

Tanfenii do&trina eft, efficacem Dei gratiam effc inde-

ferenti

liberatam dele&tationem bonam, relative vié&tri-

cem , que malam viribus fuperat, nosque ad af-

Tentis

fenfum irrefi(tibiliter pertrahit.

209

Vüfenius

Janfenii do&rina eft, cum minore delectatione bo-

na nunquam vincitur major mala ; íed neceíía-

VO q

rio peccatur : & cum minore dele&tatione mala

3PPinq

nunquam vincitur major bona; fed bene vivitur

.anïtn.]ug

neceffario.

IIO

BU

Tan-

"ER

IN D E X.

moin p

Janfenii do&rina eft, indeliberata deleQatio mala fi pag.

[

major eft bona ; irrefiftibilis nobis eft peccandi

l

neceífitas

indeliberata dele&tatio bona fi major

eft mala; irrefiftibilis nobis eft bene vivendi ne-

&

i

ceifitas.

210.

21X

Matti

Janfenius Auguftiniane fententim falfus , & fallax

d

interpres.

2IIl.

212

, ügi

Janfenianis dele&tationibus datis, neceffario fluxu fe-

quntur quinque in Janfenio profcripte propofi-

Qumque

l

Il

tiones,

213

Tanfenius ipfe fatetur, fua gemina delcétatione tolli

funditus libertatem inditterentis.

214

Yonat n

Janfenii argumenta , quibus demonítrat cum fua ge-

us i

, 198

mina dele&tatione non poffe confiftere libertatem

indifferentis.

ol

215

lii

T.

I)

l

Janfenio au&tore ficut fub ponderibus insqualibus

iib

ftare non poteft &quilibrium librae ; ita fub inse-

qualibus dele&ationibus ftare non poteft a&iva

p d !

J

voluntatis indifferentia,

215

h

Janfenianus mechanismus librss ad voluntatem trans-

latus verus , & merus Manichezismus eft,

218

jationef

Janfenio oftenditur ditferentia maxima inter squili-

onemje

brium, & a&tionem librae ; & inter zquilibrium ,

rl :

D

217.

218

a&tionemque voluntatis.

Janfenius pro ftabiliendo fyftemate duarum dele&ta-

rbonat

tionum indeliberatarum , & relative vi&ricium ,

t qllæ

219

cur tantopere elaboraverit.

[petis

i

l]

Janfenius pro ftatu naturz integre libertatem indif-

"

ferentie tuetur.

219.

QEZO

f ii

» Vi

Janfenius pro ftatu. nature lapfz libertatem inditfe-

rentiz rejicit.

219.

220

( al

[

Janfenius fententiam de permanente in nobis liber-

tate indiifcrentiz Pelagianis attribuit: fententiam

gno D*

vero de hujusmodi libertatis interitu. Auguftino

gl

appingit.

221. & feq.

[ malä

Janfenius pro ftatu nature lapfie folam libertatem a

U

jj

coa&tione cum Calvino admittit,

224

I)

U »

fan-

fit

/ A

IND

At &

fanfenius fententiam fuam de fola fuperftite in nobis pag.

lm

libertate a coa&tione falfo , & temere Augulítino

attribuit.

224

801

]aniemus concordiam gratie efficacis cum indifferen-

di

tia voluntatis , commentum effe affirmat novorum

[rbe

Scholafticorum

227

GOLU

janfenius ad exemplum Calvini invehitur contra

Philofophos, tanquam depravatores Scholaftico-

fcvreg«

l« Ms

rum , qui libertatem indifferentie fub efficaci gra-

Tem d

tia defendunt.

227

lo My

fanfenius concordiam libertatis cum gratia efficaci in

eo conítituit; quod fub gratia efficaci fola perfi-

lidg

Lo M

ftit libertas a coa&tione : quem fuum errorem Au-

1endo

guítino , Profpero, Fulgentio temere attribuit. 227 229

janfenius fatetur , fententiam fuam de concordia gra-

laM

Mhni

ti8 efficacis cum fola libertate a coaCtione eam-

dem effe, atque Calvini fententiam : niecis eo errare

lee; P

le lmm

Calvinum ; fed optime cum Auguftino fentire. 230 23t

mll

fanfenius fruítra conatur a contraria fibi Tridentini

fententia liberare.

232. 235

Uberts

WR ln

Tanfenius fruftra conatür a Manicheorum erroribus

fe expedire,

2237. 929

fendi

Liberts

Janfenium cum Manichzis contra Auguftinum fentire,

ab ufurpata ab eo comparatione demonítratur, 239 239

VLl li

fanfenium in eodem cum Manichzis errore verfari

Libr fu;

Wque

de duplici principio neceífitante, & de fublata li.

bertate indifferentig , ex Augulftino oftenditur.

240

Lb ;

fïmxen

fanfenianorum error de indeliberata deleCtatione

mala ad peccandum neceffitante , cum fuis confe-

imm

quentiis , fimilis omnino eft Manichzorum errori

n

de anima mala, neceffaria caufa peccati, cum his,

heflh

qu£ ea coniequntur

241.

242

lxlh

Aillero.

janfenianorum temeritas contra Auguítini libros

ante Epifcopatum fcriptos coercetur.

263. &feq.

Q r

Innocentius I. Manichzis, perpetuge panitentie pu-

n

blie& addi&tis, viaticum in . mortis periculo indul-

ml&let

get.

1f

II4

du,

Dj

To-

I.N.D.E.X.

Tovis, & Vejovis, bonus, & malus veterum Gen- pag.

it s p

[».

ugulits :

tilium Deus,

d

L.

M

d

EO Magnus Romanis civibus , incolisque indi-

cit; ut fibi, vel presbyteris fuis, latitantes in

DOVOTUT. :

D

Urbe Manichaeos denuncient: omnesque a Mani-

r conti

cheorum confuetudine , maxime vero fgming,

fegregentur.

IIE

holftct

Lco Magnus omáüem cum Manichzis communio-

m ;

nem in Divinis , humanisque rebus interdicit.

II

j

Leo Magnus publice panitentie refipifcentes Ma-

efücacïin' L

nichaos addicit.

Qs pel-

113

Leo Magnus Manicheorum libros flammis combu-

orem A

rendos tradit.

buit. n

4 M

L

114

Leo Magnus communes ad Deum preces iridicit pro

ydi g

Manichaeorum converfione.

114

n eit

Libertas indifferentie ab omni irrefiftibili neceffita-

epettit

te immunis , Divinis teftimoniis a V. Moneta de-

tire 2507

monftratur.

ridenti

149

Libertas indifferentie , ab omni irrefiftibili neceffi-

2y

tate immunis , in homine lapfo, a V. Moneta de-

ertoniu

fenditur.

154

g

Libertate indifferentie fublata ,

au&ore Moneta,

p fantitt

tollitur ratio Divinz Juftitig.

155

tur, 2999

]

Libri füperítitiofi, Paulo Ephefi predicante, popu-

e VCI[KU

loque fpe&tante , flammis comburendi injiciuntur.

117

ibl

Libros hereticorum comburendos plures Imperatores

Mu ^

fanxerunt.

np/

plhcott

Lutherani Manichseorum fucceffores,

156

f confff

Lutherus arbitrium liberum negat.

156.

157

j e[[l]fl

Lutherus libertate indifferentie fublata folam ad-

ttit

nl

H

vlit

libertatem a coaétione.

157.

138

241. )

Luthero au&tore , fola neceffitas a coa&tione pugnat

m

cum ratione meriti, & mercedis.

I5Q.

159

'?61

llf

Lutherus libertatem indifferentiee ad aCtus mere na-

jid p

turales interdum , & hefitanter permittit : ad

I 60

jndu

a&tusautem falutares femper, & libere negat. 159

ID

?

U 5

Lu-

PSRURSR

IN D E X.

fraitot

Lutherus omnia neceífitate , nihil arbitrio libero pag.

160

d5

fieri cum Vikleffo , quem laudat, affirmat.

Ms n

Lutherus docet peccandi neceífitatem ex cupiditate

161

Mg;

mala predominante exoriri.

Mines ab

Luthero au&ore peccantes neceffitate a Deo julte

damnantur.

I16r

countan

Apofto

Luthero au&ore omnia infidelium opera peccata

funt.

i6I.

162

Manes d

bonem

Luthero au&tore Dei omnipotentia, precientia , vo-

luntas, przdeftinatio, antecedentes neceffitates funt,

fopota

Manes C

qu: arbitrium liberum funditus tollunt.

162

Luthero auctore voluntas Dei, & voluntas fatane

froftt

lum,

duplex eft nobis bene , maleque vivendi necet-

164

WMans(

fitas,

a St

Luthero au&ore, peccatum originale nobis eft pec-

L

dori

candi neceffitas : Dei autem gratia neceílitas no-

Maneg

bis eít bene. vivendil.

165

Atabi,

Lutheri difcipuli in eadem fententia cum magiítro

prcten

fuo funt de interitu arbitrii liberi,

166. 167

M.

IN

LV

agi Perfarum Philofophi , eorum do&rina de

M

duplici &terno Deo, bono, & malo, religio,

Mu

p ?

mores, difciplina,

3

Magi Perfarum Sacerdotes Solis, qui Mithra à Per-

brant

Manes :

fis appellabatur.

6. 7

Manes primum Curbicus, demum Mlanichsus ap-

tifci

26

Mangs.

pellatus, quis, qualis, & cujas fuerit.

Manes in Mefopotamiam venit Probo , & Paulino

Tiam

COSS. anno Chrifti 277.

28

i p

Manetis adventus in Mefopotamiam ex S. Leone

Manich

M

Áim,

30o. 3X

Manetis adventus in Mefopotamiam anno 277. ex

lanid

Tum

Cyrillo Hierofolymitano.

3r. 32

Manes natus ineunte fi&eculo III. annis C. poft exor-

Qufa

Minich

tum Scythianum.

29

Manes a vidua Terebinthi pecuniis fervus, &

lo

lm

puer feptennis emitur ; Perfarum difciplinis in-

ftruif

IA TE —X

ftruitur; vidus hezres, füos facit Terebinthili- pag.

0 Tm p

at

t

bros, & novam herefim condit.

33 & feq.

Manes in carcerem conjicitur a Varane II. Perfarum

upidia

t

Rege ; quod ejus filium male medendo occiderit. 35 36

Manes abutitur Chriftianis libris ad herefim fuam

ho jul

li

conflandam, feque Spiritum San&tum, & Chrifti

36

à p

Apoftolum nominat.

tét, f

Manes elapfus e carcere Arabionem venit, & Tur-

1 , Y

bonem difcipulum ad Marcellum Cafcharam, Me-

fopotamiza urbem, datis ad eum literis , mittit.

32

itusilun

]

Ix

Manes Cafcharam venit ftipatus duodecim difcipulis;

fruítra Turbonem qua&rit, ingreditur a4 Marcel-

ias fa.

]um.

39. 40

i ned j

Mianes Cafchara Diodoridem, in finibus Mefopotamis

l

ad Strangs ripas, profugit, erroresque fuosDio-

; dipe

doride fpargit.

41. 42

las -

iManes

ab Archelao iterum Diodoride confutatus

Arabionem repetit: ubi a Regiis fatellitibus com-

m;:gilïro ]

prehenfus, & ad Regem perdu&tus, ad necem de-

166, U

ftünatur, eique cutis detrahitur, quze paleis op-

pleta ad Regis urbis portam appenditur.

43

Krim: d

Mlanes occifüs anno Chrifti 279. menfe Martio, pro-

r reling:: :

pe Pafcha, quo die fuum Bema Manichai cele-

brant.

43

n il j i

Manes ad Chrifti exemplum duodecim fibi adjungit

l

difcipulos.

43

ligus 4 [

Manes tres primarios difcipulos fuos, Addam , Tho-

mam , & Hermam ad herefim fuam propagandam

in primarias mundi partes immittit.

47

j Pauli[lü

Manicheorum hzerefis omnium haerefum inquinatif-

[an

- fima.

53

[

Manichei duos Deos docent , bonum unum bono-

]

$, 0

rum omnium ; malum alterum omnium malorum

j

54. 55

caufam, atque principium.

)ü &

Manichsi lucem oculis noftris eonfpicuam , Deum

bonum ; & luci contrarias tenebras, Deum ma-

lf j

lum affirmant.

56

Ma-

n

U 4

jni

LENSD EUX

Manicheorum celeberrima quzítio, qua rudes, & pag.

M

finplices deciplebant, UNDE MALUM?

nnq

37

Manicheorum fabula de pugna gentis tenebrarum

aichel

vdun l

conira gentem lucis.

58

39

Manichei, poft pugnam tenebrarum cum luce, ex

vecere

commiítione utriusque mundum fabricatum dice-

fanichgg

bant.

60

Tidum:

Mianichei fomniarunt, animantia fztus effe abortivos

DT

faininarum gentis tenebricofe, ab eis delapfos

Maicte

Yam À

propter vertiginem , quam pafle funt; cum pri-

ma cali converfio fa&ta eft

61

Manicha

Manichgi omnia corpora animata dicebant ; quod

uichs

tis hs

conítarent ex anima bona, particula Dei boni,

& ex anima mala, particula Dei mali.

61

Manich

Manichei duas in homine affirmabant fimul confi-

quin

gentes animas , bonam unam, partem Dei boni;,

Maid

malam altmam, partem Dei mali ; bonam , bo-^

Turi

l

norum omnium ; malam, malorum omnium ne-

Minicfa

ceffariam in nobis caufam.

63

Brocre;

Manichzi peccata fua excufabant ; quod non 1pf1,

Manids

fed in 1pfis peccabat anima mala, quoties preva-

Ímun

lebat animas bonse.

64. 65

Manid

Manichai dicebant feparari in celo naturam bonam

fide,

a natura mala vi libidinis vchementiffimze ; idque

Manich

fieri confilio Dei.

67

Manich

Mianichzi ob duas animas, bonorum , malorumque

Manich

omnium neceffarias in homine caufas , liberum

tüng

hominis negabant arbitrium,

66

N nich

Manichei multiplicem feparationem nature bone

da,a

a natura mala in terreftribus miftis fieri dicebant.

69

ii

Manichzi potiffimam feparationem nature bone a

10]15

natura mala in ventriculis Ele&orum fuorum fieri

ADlch

docuerunt.

69. TO

mj

Manichei dicebant, poft mundi excidium lucem,

lii

qu& a tenebris feparari unquam non potuit, in

Qio f

nigro globo fimul cum tenebris perpetuo cru-

ciandam fore.

g0. 7I

Ma-

Z^

IND BX

Manichei animarum transmigrationem cum Pythago-. pag.

|?

ràin quaeque corpora docuctunt

V.

79

ebrarum

Manichei docuerunt, Auditorum fuorum animas

5

velin Ele&orum corpora, vel in cibos , quibus

lit, a

vefcerentur Ele&ti, difceffuras.

—2 73

üm die

^ Manichai Chriíti Domini C orpus non verum, & fo-

u

lidum; fed umbram, & fimulacrum corporis fuiffe

abortror

docuerunt,

74. 75

- pl

Manichzi totum Teftamentum vetus rejecerunt, no-

cum pr

vum vero arbitratu fuo amputarunt

15. 76

fl

Manichaorum dcliria de rerum natura

726

117

t Q

Manichzi feveritatis, & continentiz , ut noftre zta-

)el botl,

tis hzreüci, vaferrimi fimulatores

79. $0

ll

Manichzorum mores omnium vitiorum fordibus in-

ul n

quinauffimi.

9t

Dei Dons

Manichgorum querele injufte de malis catholico-

um , bo

rum, moribus

82

lum T

Manicheorum doGrina peftifera de vitanda filiorum

/

procreatione.

83

en Tpli;

Manichai, faperftitione gentiles, Chriftianum Bapti-

s preva

fmum rejiciebant.

94. 85

Manichei, ut fe Chriftianos fimularent , quandoque

$

n bonam

fide, & fallaciter baptizabant.

86

96

Mu

Manichei Solem , tanquam Deum , adorabant.

97

Manichzi preter Solem, Lunam etiam adorabant. 88 99

orurmgue

Manichszi corpora omnia , quod ex permifta Dei na-

tura coalefcerent , tanquam Semideos adorabant. 89

90

libenum

H

Manichgorum myfteria impia prorfus , & exfecran-

9o

5 bore

da, a folis Elcétis claneulum celebrabantur.

Manichaorum euchariftia fediffima, & deteftanda,

jccban

folis Ele&tis nota, & ufurpata.

90

9r

bong, 1

m f

Manichaorum euchariftia exfecranda publicis, legi-

timisque judiciis dete&a, & deteftata.

91

92

[

Manicheorum detcftabilis Eucharlfna Romz judi-

ï ILCCW i

93

tUl

I!

cio folemni, fedente Leone Magno, exfecrata.

y t

"0: l

U s

Ma-

sz

I N D E X.

Manichei, ut fe occultarent , ad Euchariftiam cum

pag.

Bul

. Chriftianis c&teris accedebant 5 fed abftinentes ab

Va

ufu Calicis, quod vinum exfecrarentur.

97

Piuli

Manichseos fe prodebant, qui preter communem

&&

Leonis precepto confuetudinem , ab ufu Calicis

j

abítinebant.

98

Payti

fManichei die Dominica in honorem folis, & Fe-

bo

riafecunda, qua dies eft lunz , in honorem lu-

affi

ng jejunabant.

98

99

Puli

Manichzi panem pauperibus non miniftrabant.

99

las

Manichzeorum injuftz querele de legibus contra fe

Puli

jure Cafareo latis.

105

lo

Manichgorum exfecranda flagitia ab Auguítino pa-

Pa

l

tefatta,

269

Q

Manichgorum turpitudines exfecrande, qus con-

h

tinentur in Manichzi libro illo, qui Thefaurus

n

infcribitur.

219

bi

N.

Püuli

eceffitate falvari neminem , neminem neceffitate

damnari a V. Moneta ex arbitrio libero demon-

la

Pa

ftratur.

150

ij

Nature purg in ftatu nec appetitus fenfitivus , fre-

(

no carens integritatis, ad peccandum ; nec natu-

Pa

ralia auxilia, Divinitus fuppoditata, hominem ad

pt

bene vivendum neceffitarent.

19o

lo

O

Puii

TOmazas ,qu& Horoma-sdes , bonus Perfarum

Tü

Deus.

4

5

P

Pauh«

(s

auliciani Manichei, & Manicheorum progenies,

& fucceffores.

.

II8

Du

6

Paulicianorum nomen unde ad Manicheos Armenos

defluxerit.

120.

I2l

X

Pecca

Pauliciani redivivos Pauli Apoftoli difcipulos, affum-

123

p

Ptis eorum nominibus, infane fe venditant.

Eu

Paulicianorum hagrefis eadem, ac veterum Manichzo-

rum.

I2

Vi

[

Pau-

p

—

PO EX

1 n p

Pauliciani alienos feab obfcenitatibus Manichmorum pag.

lt5 3)

"

veterum ja&itant,

124

]

[

Tunerm

Pauliciani, ut veteres Manichei , duo conftituunt

serna principia, bonum unum^;j bonorum o-

Cilicis

mnium ; malum alterum, malorum omnium caufam. 124

j

Pauliciani, ut veteres Manichei, ex commiítione

,&Fe-)

boni, malique principii omnia corpora prodiiífe

em l-

affirmabant.

1925

p

l]

Pauliciani, ut veteres Manichei , univerfam fabu-

i

J

lam Manichzam docebant.

I25

m

Pauliciani , ut veteres Manichzi, liberum arbitrium

1

hominis negabant.

126

Pauliciani, ut veteres Manichsei , vitam , doGtrinam-

j pt ,

2

que Chriitianam , morumque feveritatem ficte, &

g o

fallaciter fimulabant,

126

hm

M

Pauliciani, ut veteres Manichzei , fediffimarum li-

*

bidinum fordibus inquinatiffimi,

197

128

Pauliciani , ut veteres Manich:ei , in clandeftinis my-

efliate

fteriis fuis, maleficiis , preftigiisque indulgebant. 1289

Pauliciani, ut veteres Manichzei, nefariam do&ri-

demol-

IN

nam fuam , & exfecranda myfteria folertiffime oc-

cultabant,

I2

l, lia

&t Dl

Pauliciani , ut veteres Manichzei , duo ftatuebant

nen d

principia neceffitantia , quibus liberum arbitrium

D

1

hominis funditus evertebant.

129

Pauliciani feculo ix. ex Armenia in Bulgariam ir-

tanut

rumpere cogitarunt.

130

4 l

Pauliciani ex Syria in Bulgariam , & Thraciam , fub

Conitantino Copronymo fieculo vrur. venerunt. 130. 131

Paulicianorum herefis ex Bulgaria , & 'Thracia in

.geniä j

Galliam a Francis mercatoribus ineunte fzculo

l

xir. inveCta eft.

131

r

p

Peccatum originale proprie, & fecundum fe fum-

ptum , ex S. 'Thoma, aliisque Theologis , averfio

'aü'uöï i

!

"

animg a Deo eít, qux a&u fuit in Adam, & ha-

lt'

bitu eft in Adz pofteris ftatim, ac generantur , ex

j *

€oque naturaliter propagantur.

177

Pec-

hi

ND EX

Preis

Peccatum originale quomodo contrahatur, & delea- pag

tur ; fimilitudine non prorfus inepta explicatur

184

nul

Períarum tria Numina, Horomasdes, qui Deus bo-

1j

nus; Arimanius, qui Deus malus ; & medius

Preds

inter utrumque Mithra, quo nomine Sol apud

&

os appellabatur.

fiin

Philofophi antiqui Manichsorum precurfores

o 54

pu

Photius veterum , novorumque Manichaorum , id

E

eft ,Paulicianorum hiftoriam ex certiífimis monu-

qu

II9

mentis confcripfit

Pred

Petrus Siculus teítis de vifu, & auditu herefis Pau-

[

licianorum fcriptor certiffimus

II9

f

Predeftinatianorum error finitimus errori Manichao-

Prafe

rum,

I4I

«

Przedeftinatianorum error I. de Deo nolente falvare ;

d

nifi folos przedeftinatos, II, de morte Chrifti pro

Prof

folis preedeftinatis. ILI. de reprobatione, & pre-

*(0

deftinatione neceffitante, IV, de fublato arbitrio

Y

I4I

libero predeftinatis , & reprobis,

Pradeftinatiani Cathari, feu Albigenfes docuerunt,

Q

nolle Deum falvare ; nifi folos preedeftinatos,

142

Pradeftinatianorum Catharorum , feu Albigenfium

error primus , de Deo nolente falvare ; nifi folos

Rc

prsdeftinatos, inviGiffimea V, Moneta impugnatus. 142

ti

Predeítinatiani Cathari, feu Albigenfes docuerunt,

lp

Chriftum Dominum mortuum eífe pro folis pre-

deítinatis,

145

[

Predeftinatianorum Catharorum , feu Albigenfium

Repl

error fecundus , de morte Chrifti Domini pro fo-

Wi

lis predeftinatis invi&tifime a V. Moneta impu-

[

gnatus

146

Predeftinatiani Cathari, feu Albigenfes docuerunt,

ad falutem predeftinatos ; ad perditionem repro-

Se

bos irrefiftibiliter neceffitari

148

ii

Predeftinatianorum Catharorum , feu Alblgenfnum

E

error tertius , de pxædef*cmatwne & reprobatione

)

neceffitante mv1€hmme a V. Moneta impugnatus. 149

Pre-

IN D E f*X.

i p

Pradeftinatiani Cathari, feu Albigenfes docuerunt,

P38

AUL 4

nullum effe arbitrium liberum prsedeftinatis , &

l; bo

reprobis.

14E

VediUs

Predeítinatianorum Catharorum , feu Albigenfium

ADUd

error quartus, de fublato arbitrio libero prede-

l

ftinatis , & reprobis a V. Moneta invi&tiifime im-

]

pugnatus,

154

1 il

Ex praedeítinatione , & reprobatione neceffitante ,

Thort

qua& , au&tore Moneta , confequantur abfürda

I50

In

Przedeítinatio ex Ambrofio apud Monetam pre-

Iu

fcientia eft falvationis 5 reprobatio autem prz-

Itj

fcientia eft damnationis

151

1523

Yclgn

Preícientia falvationis, & damnationis , non ante-

n

cedens ; fed mere confequens eít falvationis, &

us

damnationis neceffitas,

152

[u pto

Prefcientia Dei , auctore Moneta, nec libertatem a

&p

'Coactione, nec libertatem a fimplici neceífitate e-

tbitrio

Vel'tlt.

.

152

j

uzítio Manichaorum celeberrima , qua incau-

tUl

Q

tos, & fimplices decipiebant , Unde malum ?

25I

$

Itl

R

enium

eprobatio hominum , auctore Moneta, non an-

R

tecedit ; fed confequitur previfam impaniten-

f fooi

asl

tim finalis culpam.

144

Reprobatio, feu predeftinatio ad penam , au&tore

yerum

Moneta , eft ex pravifa culpa ; nec ulla eft prz-

$ PIZ

I48

I)

deftmatlo ad culpam.

Reprobis, au&tore Moneta , nulla infiat perditio-

anlut

"p

nis neceffitas ; quia libera eft in eis eligendi po-

teftas.

149

u

.

ergius adolefcens, a quo Sergiotz , interdi&ta lai-

grull

;eplü-

$

cis Sacre Scripture le&tione, & interpretatio-

ne, fit Manicheus.

122.

12

jl

T

Scythianus Manichzorum prscurfor , quis, & qua-

lis fuerit, quo fculo natus ,

& quo Hierofoly-

d

I6

mam venerlt,

15

yius. I

Scy-

p

IN D E .:*X.

Scythiani opes, conditio, itinera, do&brina, libri

fi

ejus quatuor.

17

[/i

Trd

Scythianus duo sterna eontraria Numina affirmat ;

Alexandria Hierofolymam venit , ubi a presbyte-

[

ris, Apoftolorum difcipulis, confutatur. Indulgens

&

preítigiis a malo d2emone precipiatur.

19. 20

fa

