bil efl ; fic €7 tenebre mibil fant.

Sicut autem iW

dicunt , gentems tenebvarum contra lucem Dei pu-

, Id

gnaffe ; fic potef? €7 alius fisiliter vanus dicere , gen-

JEDHTENU

tem . fileniiorum contra. vocem Dei pugnaffe. — Caufa

antitm )

vero, quz Manichzos in hanc abfurditatem

bant. 1

impulit, qua crederent, eternam quamdam,

[S

ingenitamque naturam malam exiílere , ex

qua mala omnia profluerent, ea fuit ; quod,

j)ï

4

cum mala multa, quz in omnium oculos

fucidi t

undique incurrunt, perfpicerent, eaque Deo

vadd t

bono tribuere impium omnino judicarent

ntra Ye

omnium malorum caufam zternum quoddam,

ingenitumque principium malum conftitue-

1t, QUi

'ermum,

runt. Hinc frequentiffima apud Manichzos

i, 0

quzítio illa, qua decipiebant incautos : UN-

o qtt r

DE MALUM ? Seepe, ( I) atque adeo fempev, in-

r ht

quit Manichzos alloquens Auguftinus ,. 24 às,

gem f

quitus bervefum ve[fvam fuadere amolimini , vequiri-

ti5: Unde fit malim

s

2

i. U

Hic fe triumphare Ma-

Í

nichzi jaCtitabant.

Hac queflione , (2) inquit

luit 4*

Augufítinus, Maricbei fe vegnave putant : quaft

73 w

vero inierrogare fit. f[cive.

L *5.

Neque enim intelli-

gebant, cum duplex fit mali genus , nimi-

j Nr ( j)

rum malum culpe , & malum penz; hoc

ln "þl'"

u;

juftiffime ad Deum bonum, juftiffimum fcele-

$

rum

qtlm'

[

(1) Auguft. lib. ». de Morib. Manich. cap. ». num, 2.

" p

tom. £.

,'. 4 g

(2) ldem lib. de duab. animab. cap.8, num. ro, tom. g.

$8

RQS ( 0 ) Q9

rum vinäicem; illud ad voluntatem natura

j

aten

bonam, fed ele&tione liberam & Angeli, &

hominis pertinere. Eo enim ufque mali ori-

(Uff]

ginem perquirentibts eft deveniendum, nec

m

progrediendum eft ultra.

Exlr

Tilit]o

XXVIII. Manichzz fabule narrationem

de

A

perfequitur "T'itus (1) Boftrenfis, qualem fe

Tiita

accepifle te(tatur ex ipfismet Manichzi libris,

Man

quz eft hujusmodi.

Materia illa eterna, &

iK

ingenita fine ullo ordine ferebatur , genera-

bus

bat, atque creícebat.

Cum autem innume-

flin

rabili prolis multitudine aucbi effet ; ma-

(l

ximz inter peílimam illam fobolem difcor-

fCF Iþt(

diz, & feditiones exortz funt.

Infanam fra-

if

trum inimicitiam acer, atroxque pugna eft

m

confecuta. Cum autem in fugam verfós vi-

Iu

Ctores infequerentur ; fa&tum eft; ut ad re-

vj

gni jucis confinia pervenirent, cujus pulchri-

p

tudine capti, inito fecum fcedere , regnum

fl

lucis de communi confilio invaferunt. 'T'unc

[nna

Deus lucis, cum gentis tenebrarum impe-

fjj

tum fuftinere non poflet , atque. imminen-

tem regni fui vaftitatem timeret ; ut fibi, re-

busque fuis confuleret ; nefcio, quam pote-

(l) Al'w

flatem , atque virtutem , partem certe fui

&i

lucidifimam , objecit hoftibus; ut his illece-

E

2) Th

bris captos ab odio ad amorem eos revoca-

lo

ret

tn

r

Cr) Titus Boftren. lib. r. contra Manich. a pag. 882.ad

986.

(4* ïdeï

A

SQ9 ( 0 ) SQ7

$9

Ui

ret. Ad przefentiam pulcherrimz lucis ex-

Qdl i

arferunt cenebrz vehementi cupiditate , qua-

emilt:

cum permiíter eam abforbuerunt, arGuffi-

dom, x

moque vinculo fibi penitus adítrinxerunt.

Ex hac commifítione lucis, & teaebrarum ,

mitigato tenebricofe gentis furore , au&tore

armatn

deliro fene Manete, mundus exortus e't. Si-

mlen!

milia narrat apud Archelaum (1

'Turbo

hr

Manetis comes , atque difcipulus

: * fimilia

gt

"heodoretus : (2) fimilia, locisque pluri-

', port

bus teftes appellans Manichzi libros Augu-

n i

ftinus, (3) prefertim in fuis cum Mani-

W n

chzis concertationibus : fimilia alii plures

7 dilco-

Ífcriptores przclariffimi, fummaque fide di-

v t

gnitimi.

Pauca quedam brevitatis gratia

l

xona [

b

'1

Auguftni teftimonia depromo : Diciis, (4)

velist

inquit, o nefcio quam, gentem. tenebrarum ad-

lt ad ff

verjus Dei vegnum vebella[fe.

Deug: autes osmmni-

: pu

potentem, cum videret, quanta. lales , £? voffitas im-

, TU

anevet vegmis füis; mifl aliquid adverfe genti o-

m 1

poneret , €9 ei vefiflevet 5 mififfe banc. virtutem , de

!

rum i

eupus commiflione cum molo , &9 tenebvarum . gente

7041m1-

m

ü

[ fiblv j

uyn P

(1) Archel. AG. difput. cum Manet, a pag. 9.

edit. Zacagn.

ad pag. 2;.

n at

(2) Theodoret. lib, z. Hieretic, Fabul. pag. 272.

T3

(3) Augutt. lib. de Hzeref. ad Quodvultdeum haref, 46.

tom, 8, Item lib. 13. contra F'auftum Manich. cap. 1.

tom.$. ltem epift.236. ad Deuterium Epifc, num. 2.

:j

tom. 2.,

j

(4) ldem lib. contra Fortun. Manich. difp, r. num. z.

tom, 1

"

i

60

Áieti

nundas f fabrieatus. — Item : (1) Gentem teue-

D

brarum quodam tempore adverfus Deum reþella/fe.

| nm,

Deum autenz, cum aliud, quod faceret, mon baleret 5 g,

fuutes

quomodo aliter poffet. bofli vefifleve , 1102 inveniret ; ne.

ipem

ceffüate oppreffism. smififfe bue amimam Lbonam , 87

r

quamdas particulam fue fubftantia , cufus commi-

C fam

JBone , atque. smifcela boffegs Jiperatum effe. fomniant,

sift,

r

G mundum fabricetum. | Praterea : (2) Mani-

DI

chei dicunt , aute. suundi conflitutionem fuifBe gentem

ten, (

tenebravum, que contra. Deum velellavit : iu quio bello

NI

evedunt. süfevi,

onmipoteutem Deum mon fibi aliter po-

Tü0y

puiffe fuccurvere ; wifi portem fuam . contra eaz anit-

DN

teret.,

Cujus. gentis. Principes , ficut ilà dieunt, de-

(r,

voraverunt partem. Dei, £? temperati funt; ut pof-

Cxlefo

fet mundnus. de ii fabricavi

que membra Dei di-

[lld D

cunt ee commifa teuebrofis vifceribus. Principum

tits

d:lorum: ; ut eos temperavet , Gj a furove compe[ceret.

Theng,

e,

XXVIIL De mundi conftitutione , quz

Tenfn

confecuta eft pugnam illam gentis tenebra-

troy

rum cum Deo 1ucis, talis eft Manichzorum

qui

fabula; ut, tanquam zgrotantium deliria, fi-

lüqu;

bi non conítet; fed fecum ipfa maxime pu-

gnet.

Animantium oninium originem ta-

it ]

lem fuiffe, Auguftino tefte, Manichzi lite-

D?m !

ris commendarunt : (3) Urtriusque fexus Drin-

j

!lt

cipibus tenebrarum captis, cum ex eis mundus con-

t

firue-

(1) Aug. lib. de vera relig. cap. 9. num, r6. tom, I

(2) 1dem lib. de Agon, Chriit. cap. 4. num 4. tom. 6.

r

"N

(3) idem lib, 6. contra Fauitum Manich, cap. $. num. 8.

h

*/15"11(

8SQ9 ( 6 ) 899

Vl t

Jivüeretuy , plevosque eorum in celeffibus fabricis col-

7 rel)eïhj:?,

ligatos , ?m quibus erant. etiam femine alique pre-

habera j

guamtes, que,cum calum votari cepiffet, eam ver-

DT

tiginem ferre non valentes , conceptus fuos abortu ex-

49

"

cuffife , eosdemque abortivos fetus , Q9 qmafculos ,

f CO

f

pe

" fem?nay de celo im terram cecidiffo , vixiffe , cve-

P fonms

viffe , concubuiffe , gemuiffe. Hinc ejfé dicuzt. oviginem

(z) Mi

carmium ormmiia , qua moventur in terra , in aqua,in

if

aere. C'etera omnia non fecus , atque animan-

li g::of:,i.

tia, cum , quz immota perflant ; tum, quz

fli d)

moventur ; ex duplici netura, duplicique ani-

yup um

ma, mala, & bona : mala, quz pars Dei mali ;

diutt, d

bona, quz Dei boni pars effet, conftare, &

|

!

^

Ji; t M

coslefcere contendebant , poít ridiculum il-

gin i

lud prelium permifta fimul, atque conglu-

"L

ünata. Hinc omnia, quz in mundo funt, ele-

menta, lapides , metalla, arbores, poma, o-

nj

lera, fru

ges animata efle, & quidem anima

oe , t

fenfu, coKenitione, & ratione przdita arbi-

S ten

trabantur. Adeft teftis locuples Augufítinus,

qui de Manichzis hzc narrat : (1) Membra ,

üchæam;j.

d*

inquiunt , z/la Dei, que capta funt in il prelio,

yxim *

afia fumt umiverfo mundo, $9 funt im avboribus ,

ip bevbis , im pomis , im frudiübus.

jpiny! "

Item : (2)

Deunz bouwm , £? cerum dicunt cum temebravum

sca

f

gente pugnaffe , €9 partem fuam teuebrarum . Prin-

]

i]l!!ïin(l

À

cipibus mifeuife , eamque toto quundo inquinatem ,

fit

L]

( m

(1) Aug. Enar. in Pfal. 140. num, 12. tom, 4

"N

(2) Idem epitt. 236. ad Decut. Epifc. nuüm. a. tom, 2

m

62

(0o) SQ

€? lipatom affeverant.

Rurfus: (1) Herlas, at-

K

que arbores fic putant vivere; ut vitam , que in il.

i

lis inefl , €9 fentire credant , €9' doleve, cum ledun-

lint e

Zur

zec aliquid [ime crucietv. eorum quemquam pof-

fimis

Je velere , eut. covrpere.. Deplorans vero aflen-

RUE

fum a fe datum ineunte fua adolefcentia

témati

Manichzorum deliriis : Serfz, (2) ac paula-

Qu£a

tim, inquit, perdu&us fum ad eas mugas; ut cve-

tiecefl

devem ficum plorave , eum. decevperetur ; &8. matrem

qats

ejus. evborem. lacrymis latfeis.

Preterea Mahi-

&

chzos refellens : 4ziza , (3) inquit , illa, quam

türg

vationalem. ineffe avboribus orbiromisi , arbore. ex-

HUEH

eifo , vinculo folvitur ;5 vos enim boc dicitis , & €o

Áliny

quidem vineulo, im quo magna miferia , €? nulla uti-

ti (

litote tenebotuv.

Demum Manichezorum nu-

ii [

gas perftringens : Srrpes, (4) inquit, &? ar-

lm

bores , nonuull mimis evrartes bevetici, mon folum

d j

Jfentive fer corpts , id efl, videve, audire, €7 calo-

bvmmn.

vem , ignemque difcerueve s. fod etiam intelligere pev

P

vationem , €7 cogitoticues moffras arbitrantur.

Si-

HH'WI(

milia habet (5) Archelaus, fimilia "T'itus (6)

tij jj

Boftrenfis, fimilia Epiphanius. (7)

/if [j

XIX.

dtimy

ädVer(ä

(1) Aug. lib. de Hzeref. ad Quodvultdeum hzref. 46. tom.g.

(2) I4em lib. 3. Corifeff. cap. 1o. num. 18. tom, 1

Düpagr

(3) i1dem lib. 3. de morib. Manich. cap. 17. num, 55

tom., I.

TlDa

(4) Idem lib. de Genef. ad lit, imperf. cap. 5. num. 24

tom. 3.

D

() Archel. A& difput. cum Manst. a pas. 9. ad 22. edit

acagn.

LE

C6) Tit. Bottren, lib. ?

contrà Manich. pag. 923.

. 1

C7) Epiphan. lib. 2. adver

t

£ Haref. haeref. 66. num. g.

3l 1

SQS ( o ) &GS

65

hu

XXIX. De natura autem hominis multo

quii

perniciofior erat Manicheorum error. Doce-

eut j

bant enim, duas effe in unoquoque homine a-

Z

nimas : unam malam, quz pars erat gentis te-

ero lo

nebrarum, ejusdemque cum tenebrarum pen-

lefcent

te naturz; ex eaque omnia mala hominis, tum,

[ pam

quz ad naturam; tum,quz ad-mores pertinent;

OU

neceflirio exoriri: bonam alteram, Dei boni

V m

partem , ejusdemque cum Deo bono naturz;

a n

ex eaqueomnia hominis bona, tum, quz na-

N

ture ; tum, quz honeftatis funt ; neceffario pro-

, at ?

fuere. (1) "T'ettis eft locis plurimis Augu-

TE

ftinus. (2) Unum prz czteris brevitatis gra-

B'ndr gt

tia depromo : Mazichai, inquit, dwas avimat,

Qrum f

unam bonam , alteram) malam im umo bomüne e[fe

j U r

delirani. lflom, fcilicet malam, propriam carmis effe

, JH

dicentes , quam carnem etiam dicunt gentis e[fe tene-

iU u

bvorum. — lllam vero bouam ex adventitia Dei par-

qulpen !

te, que cum tenebvarum gente conflixerit , atque

Tif

utvamque mifruerit.

Et ommim quidem bona bomi.

Ties

nis il bone mime; ommia vero mala illi male ani.

!

me tribumt. Ambas in unoquoque homine

animas, utpote inter fe maxime inimicas, &

x

adverfarias, acerrime fecum ipfas, affidueque

161: 46: tom

pugnare, atque in perpetuo confli&u efle af-

m P

firmabant.

1 qun j

Hanc autem pugnam eam lu-

C&am

T

(1) Aug. lib. 2. de Morib. Manich. cap. Xr. num. 9Tj

tom, 1. Item lib. de vera relig. cap. 9. num. 16.

().ad n

tom. r. Item lib. de duab. animab. cap. 12. nuin, 16*

tom. &,

;, 00j

?) ldem lib, r. Reira&t, cap. 15 Znum. 1. tom, I

qu.o

64

& (o) V9

$— &am efle cernem inter, & fpiritum, quam

upr

u i

experimur in nobis, qualis defcribitur ab Apo-

ftolo. Auguftinus (1) ipfe audiatur : Duas

Ini

Mani

animes, dicunt, cel duas smentes , amam. bonam,

vt

altereum analom, inter. fe baleve . conffittvm $. quando

earo. concupifcit adverfus fpiritum. (2) Ytem : Cum

j dia

audimus Apoffohum ( Gal. $. 16.) dicentem : Caro

& pj

concnpifcit adverfus fpiritum ; fpiritus autem

ln :

adverfus cérnem : hzec enim invicem fibi ad-

i,fif! t

verfantur ; ut non ea, quz vultis, faciatis : a/-

D ij

[17

fit 5 vt cvedomus , quod Manichecrum credzt infania,

Qquia

duas bic demonfhratàs effe moturas ex . contravüis in-

ter fe principis confligentes , «mem . Lori, olteram

2 )j

snali.

In-eo autem confli&tu, his auctoribus,

tt dj

íi enima mala przvaleat viribus animz bo-

b fij

ne; bonam fibi fuübjicit, pondere fuo fecum

[ D

pertrahit, eamque a virtute ad vitia detor-

i:i!,iu p

quet, & in flagitia queque, & malefacta de-

Ti g

trudit. (3) — Menichei excifationem fuam. exten-

it lg

dunt im accufationem Dei , Divino judicio amiferi, fuo

fum.

autem furore blasphemi , €? tumc fe. peccave dicumt ;

Hac

);77;4,(;;;

guando notura, mali prevalet moture Dei.

Manicheorism eft. tmunmdiffma infania.

Ita Au-

fiifgy

guftinus. Et iterum alio loco : (4) Manichai,

fij, ]

inquit, e fu£floutia goli , cui proprium principium,

flttig,

Principesque. tribuunt , ipfaus boui Dei fubflantiam ,

an,

exX

NU t

at

(Y) Aug.lib. deHref. ad Quodvultdeum heref. 46. tom.8.

(2) Idem lib. de Contin. cap. 7. num. 18. tom, 6.

T hæ

(3) Idem ut fupra cap. s. num. 14. tom. 6.

(4) idem epiít. 166. ad Hieron. cap. 2. num. 4. tom. 2.

IN

h

&O (0 ) VP

65

1, qu

ex parie, qua capta eff, corruptam , £ oppreffam , &2

r

ad peccandi meceffitatem. perdu&am e[fe. comezdunt.

u

Lepidus profe&to eft de hac impia, & infana

u h,

Manicheorum excufitione Auguftini dialo-

n fjmïiï

gus.

Audiatur. (1

Qui funt if Eleti 2 Guilus

tem;

fü. dixeris : Peccafli ; flatim illam defenfionem ampiam,

G pejorem ceteris , snagisque facrilegam. proferunt :

Affl . Cïw

Aonu ego peccavi ; fed gens teuebrarum.

Que ef

Eu at5

j (l :

ifla geus tenebravum 3 — Qu belhum: geffit. cum. Deo.

at

Et ipfa peccot , cum tu peccas ? Ipfa , inquit, quia

conmifhus fum 1l .

..5 Etnzos anme , nme

aü ZiJ (

quiunt, de zpfis amembris Dei fumus ; Jfed prenzinum

jfrori! *

2

bic vifceribus. gentis teuebvavum , &2 quidquid pecca-

loribi

ve dicimur , illa gent. peccoat. .. « . . Vis , o tiefane

de, falfe Ele&le , defendeve peccatum tunum ; ut, quam.

m be

do aliquid miali feceris , non . tu feciffe videavis : qua-

o fequr

. dett

vis,in quem peccatum tuumm vefundas , €9 vefundis

didt

i gentem) tenebravum. . Sed ad Deutn adtende ; fi. mon

2n lum vefundis.

$; enim po[ft geus temebravum ,

m dl

quam fingitis , boc tibi diceret : Quid me aecufas ?

mij/

v Ü vis ergo te. defendere. de peccato. tuo ;

j

py

laudare ton potes Deum. . . . Tronfi ad vitupera-

uonem tugm , €9 laudabis Deum .

. Die r Eso

I

dixi, Domine mifeveve mei, fama amimam meam;

Matt

n

quomiam peccavi tibi.

Ego dixi , ego peccavi , mom

|

[n

Pla-

Jovtuna, mon fotum, mon gens temebvavum.

f([M [])

cuit tamen hzc fententia Auguftino olim,

cum adolefcens effet ; quando in Manichzo-

M

rum hzrefi verfbatur ; utpote admodum

2 46

Cconmme

om ?

m

(1) Aug. ïxx Pfal. r40. num. 10. & tr. tom. 4.

66

wey (o) wmy

commoda, & opportuna ad removendam a

w ]

fe culpz notam, & ignominiam * ad extin-

(ux

guendos morfus, aculeosque confcientiz re-

laru

tundendos : quod ipfemet ingenue fütetur,

ticha

hisque verbis deplorat: (1) Adbuc emim mihi

Íoma

videbatur, non e[fe nos, qui peccamus ; fed me[cio quam

Àun

aliam in nobis peecare natuvam , &9. delelabat Juper-

d

biam meam extra culpam effé ; & , cum aliquid ma-

viritd

li feciffems , mom coufüteri me feciffes ut Janares ami-

UT

um qaeays , quoniam peccabat tilà ; fed excufave eam

virtu

aumabam , &9 accufare mefcio quid aliud , quod me-

0pbor

eum eJfet , & ego non effm. . Ex his omnibus pa-

tiffi

tet, Manichzos in id potiffimum , viribus-

jriu;

que omnibus incubuiffe, quemadmodum no-

!l'f!, !/

ftrz ztatis hzretici; ut liberum humanz vo-

tf

luntatis arbitrium omnino tollerent.

uod

ïPfW f

(2) fepenumero, locis

que pluribus Augutti-

ln

li d

nus tel[*catur.

uri

XXX. At vero Deus commotus mem-

d Mi

brorum fuorum calamitate , Manichzo au-

ia n

&ore, ut eft apud Titum Boftrenfen , (3)

lod

cogitavit ea feparare a mifera illa commiftio-

dro

ne cum tenebrarum gente, fibique iterum

lfit

€a coaptare; ne pars nature fuz in fempi-

T as

terna eflet miferia. Ratio autem disjunGto-

hpj

nis

(1) Aug.lib.

f 1

(2) Idem lib.d

e Haref. a

5. Confeff. cap. ro. num. 18. tom. 1.

l €2' f li

d Quodvultdeum h:ref, 46,tom.8.

ltem lib. 5.

contra duas epiít. Pelaeian, cap. . nurm. 3.

tom,

10. ltem lib. 1. Retra&t. cap. o. num 2. tom, L.

(3) Titus

]

ï)lguä

Boáüren. lib. z. contra Manich. pag. 89 1.

N

n

n

J

W ( o ) &5

67

Wendni

nis hujus muliplex eft apud Manichzos.

al at

Quod enim pertinet ad coleftia cum tene-

folentins

brarum gente conglutinata , divulfio a Ma-

1e fie,

nicheo tradita, edeo impia eít, tetra, & ob-

C m g

Ícena; ut eam non meis audeam, fed folis

Auguftini verbis, qui locum ipfum Mani-

] nj

]

"

'pä( dþdt /

[

1

chzi producit, referre : (1) Dicurt, inquit ,

j aliqmlf i

viriwtes. Jucis transfigurovi im augfeulos puleros , &

J

eppori fewinis gentis temebravum : €9 easdesh vurfus

excuy m

virtutes lucis tronsfiguravi in feminos puleras , &9

], gl

opponi ssa[culis gemtis temelvovum ; ut €9 per pul.

Tinibus p

critudinem fuam . inflemment. fpurciffzmmam. lilidinem

, Viribé

principusm tenebvavum , €?^ eo modo vitalis. fubffan-

odum n

Ha , boc efh, Dei matura , quam. dicunt im. eorum

narg vo»

corporidus colligatam: temeri , ex eorum memubris per

Qw

üpfom . coucupifeentiom velaxatis , foluta. fugiat, €9

1

Es

x9 Ui

Jufcepta , vel purgata. liberetur. — Hoc. infelices legunt,

boc dicunt , boc. audivmt , boc im libro feptimo "The-

Javi eoruim (fic emim . appelemt feripturam quam-

tus m

dam Memichei ; ubi ifie blaspl'emie confcripte fint )

nicha'

ia pofitum ef. Et iterum alio loco eam ipfam

fordidiffimam Manichxorum fibulam S. Do-

*cnfön J

£kor confirmat.

Audiatur. (2) Quidquid un-

n

je It

dique puvgatur. [uminis per quasdam maves , quag

? in fClF

effé Lunam, €9' Sclem. volunt , Reggo Dei, tenquam

propràs fedibus , veddi.

Quas iidem naves de fub.

du

)

Jlantia . Dei pura perbibent. fabricatos.

Ege Qutetia

in eiy uavibus fan&as viw;!zztey, que fe in mofculos

g, n h

D)

d

ivans.

,ergf r

3

al

(1) Ausuft. lib. de Nat. Boni conte. Manich. cap. 44. tom. ge

nufi ^"

(2) ldem lib. de Hzeref. ad Quodvultdeum haref, 46. tom. 8

j 0

68

SQS ( o ) X

twansfigurant ; ut alliciont feminas gentis advevfe :

tl

G ruvfus in feminas ; ut. alliciant mafculos. ejusdem

qunte

gentis advevfe

& per bamc illecebvam. commota

fegn:

eorum. concupi/centia , fugiat de illis lumen, quod

docd

muembris fuis . permiftrum. tenebant , & puvgandum

Tàtg |

Jüfcipiatur. ab dngelis lucis, purgatumque illis nai-

tür À

bus imponatur advegna propria deportandum. Hinc

Dioina

perquam ridicula nova alia nata eft Mani-

chzorum fabula de Lunz incrementis, &

pimtur

ln

decrementis , quam ipfismet Auguftini verbis

dj

expono : (1) Qu fubtilius ifla ferutati funt in-

t i

crementa , &9' decrementa Lunorim ex comver[fione

À

globi eyus. conjecerunt : mon, quod aliguid fubflantie

777

ve] accedat ei, cum. augetur ; vel decedat , cum mi-

d

quitur ; quod delira imperitia Manichei opinantes ,

UT

vepleri eam. dixerumnt , ficut vepletur navis ex fugiti-

fordidig

va parte Dei, quam commiflau: Principibus tenebra-

At !

vium , Cj eorum fordibus. inquinatam , corde , atque

ove facvilego €9' credere , & loqui mon dubitant. . Hinc

fftitny;

ftf; ]

ergo implevi Lunams dicumt ; cum eadem paers De

IN

zagnis laboribus ab 2nquinamento purgata de toto

pu

quundo, atque ommibus cloacis fugiens , vedditur Deo

Tütm

lugenti, dum vedeat. — Repleri vero per menfem düni-

EIC&(

dium , €9 al dimidio in Solem vefundi , velut in

alam nmoem.

0 m

O preclaros Aítronomos Ma-

nichzos ! Sed redeo ad feparationem naturz

li

r

Divinz a natura gentis tenebrarum.

Quod

Rne

ad terreftria corpora pertinet, multis , ac dif-

ferentibus modis ex hisDivinz naturz par-

ti-

(1) Aug. epift. 55. ad Tanuar. cap. 4. num. 6. tom. 2.

() li

l

qQ9 ( 0) &O9

6g

t tthrj

]05 fj"f n

ticulasa vinculis permoleftis cum tenebrarum

gente perpetuo, affidueque laxari, & ad lucis

] CORl

regna tandem aliquando evolare Manichzi

N

docebant. Multiplices hos, variosque memo-

pmgmiaf,

dl m

ratz diflolutionis modos his verbis perfequi-

tur Auguftinus : ( I) Fugit aliquid pavtis ilius

i. F

Divine, ut perbibetis ; dum fruges , €? poma car-

d Mar

vts, 1

pustur : fugit, cum afflüguntur vel terendo , vel mo-

n

lendo , vel coquendo , vel etiam mordendo , atque qan-

Qini veos

dendo.

Fugit etiam m ommibus motibus animalium;

"

vel cum gefliunt , vel cum exercentur , vel cum la-

er!ïü)??

Porant, vel cum ommimo aliguid operantur. — Fugit

] /,,Mmiz

etiam in ipfa quiete noffra ; dum in corpore illa, que

, a

appellatuy digeffio , interiore calore conficitur. "htque

opirzaw!e.f-,

U fugiti'

dta, tot. occafionibus Divina fugiente matura , quiddauz

Jordidiffinum vemanet ; unde per concubitum caro for-

"T

motur, cum anima teamen bLoni generis : quoniam,

sls a'l*fi

quamvis plurimums non tamen totum bonum memo-

mt,

vatis ilis motibus evolat. At preter modos cz-

, p j

teros compendiaria, & expeditiífima ratio fe-

"TA

parandi bonam naturam Dei a mala tenebra-

L'gJ///l//' 1]

rum natura apud folos erat Manichezorum

n dïmf'

Ele&os , qui mandendo , coquendo , digeren-

il

vll

do, ructando, a cibis, quibus uti erant fo-

ff105 y

liti, Divinz naturz particulas a. feece tene-

at

n ff

bricofe gentis, fingulari quodam Manetis

l.

f

munere, fe diflolvere predicabant.

Ficum ,

[5790d]^

3

in-

u p

lj

(1) Aug. lib. ». de Morib. Manich. cap. IS$. num., 37.

tom, 1

T

70

wy(o) uy

inquit Auguftinus V 1) fi. comediffet aliquis San-

hu

277]

L

&us , alieno f:

e, uon fuo [celere decerptam ; amifceret

Atj

vifceribus , &P. anbeloret de illa Angelos ,. m vero

jrit q

particulas Dei gemendo im oratiome , atque vutlam-

UET

do, que particule fiummi , €? veri Dei ligate fuif-

t

Jent im ilb pomo; mifi Elethi San&i dente , €7? ven-

fi; n

tre. folverentur.. Et iterum . alio loco. (2) —

[

Deum bonum, & verum dicunt cum tene-

dicimt

brarum gente pugnaffe, & partem tenebra-

þïæpa

rum Principibus mifcuifle, eamque toto mun-

puni

do inquinatam, & ligatam per cibos Electo-

i,

IUur

rum fuorum, & per Solem, & Lunam pur-

gari affeverant : & quod purgari de ipfà par-

//l'(l/// J

te Dei non potuerit , in fine fzculi eterno,

f

ac penali vinculo colligari —. FaGa etenim

fitm,

tandem aliquando fere univerfa lucis a tene-

Ámm j

bris feparatione , qui a&us extremus eft fa-

atque [

bule Manichzxorum , dicebant, Deum lucis

fl t

reliquas omnes tenebras in olobum pene im-

fügin

menfum, & infinitum coacturum, quibus-

cum &animz illz, quz in Manetem non cre-

w

À

diderunt, & membra illa Dei , quz feparari

[er D

omnino non potuerunt, füpplicio cruciabun-

tiofe

tur zterno. Hzc 'Theodoretus , (3) hzc

üüra r

Auguítinus , (4) aliique plures.

Projicite ;

10 teí

inquit Augufítinus , /Jibros Manicidi , quibus te-

LUR

f

C1) Aug. lib. 5. Confeff. cap. 10. num. r9. tom. 1.

(2) Idem epiit, 236. ad Deuter. Epifc, num., 2. tom, 2

m

D ldeyä

€3) Theodoret. lib. x, Haeretic. Fabul. pag. 272.

ie

4) Auguit. lib. 13. contr. Fauít. Manich. cap. 19. tom. $

Q m

«2 (0) 8Q9

7!

r

Jlibus eredidiffis: Iucem pugnaffe cum. tenebris , que

n; qija

lux tpfe Deus evot ; €?, ut po[fet ligare lux tenebras ;

E

prius effe lucem; a temebris devoratam , €9 ligatatui

Ht ni

" imquimatam , €9 dilemistam : quam» vos smandm-

ligd[ä l J

cando vecreatis , &2 foloitis , €9' puvgatis , &^ fana-

"NE

5s5; me cum ila, que purgari non potuerit, in globo

Q ():

eteruo damnemini. Et iterum : (I) Manichei

Qu &t

dicumt , Deum genti tenebrarums etermum. cavcerenm

Et

n tend

preperave ,. quam dicunt e[[fe inimücam . Deo.

t0t0 RU

pavum ef] ; [ed eums etiam fum suemlva. fümul cum

os Dl

zpfa gemte pumiturum effó mom dubitaut dicere. De-

nam i

mum : (2) Sejuntlom , atque feclufum fubflantiam

iphpt

dflam meli, fimto iffo feculo pofW couflagrationem

&t

mumdi im globo quodam, tauquam im corceve fem

; etenm

piterzo , effe. oitturam.

Cui globo offirimant accef-

E

Jüurum femper , €?. adbefurum , quofi. coopertovium ,

x d

atque teGorium ex . animabus matura. quidem. bonis ;

Jed tamen que mon potuerint a müture ale con-

m 1

pentit

tagione libegari.

, qi

$ 101*

XXXIL. At vero , antequam fabula tota

;

w n

perageretur , & ad extremum a&tum , fepara-

tione univerfz naturz bonz ab univería na-

qrüi

tura mala, perveniret; docuerunt , Augufti-

| (3) ii

no tefle , (3) Manichzi : mimas mortuorum

Pm/f[ iäf*.

maelas, urmusve purgatas, aut im vevolutiones ire,

"

4

aut

fr

(1) Aug. lib. contr. Adimant. cap. rr. tom, g

€

g,

(2) Idem lib. de Haref. ad

fine tom. g.

Quodvultdeum haref, 46. in

.L UP

(3) Idem lib, 20. contra Fauftum cap. 21. tom. g.

ij 1b

n

ROU ( 0 ) &v

um

qut n gravoiores aliquas penas ; bonas dutem im ma-

ü &

ve$ imponi , €g in calo nmavigantes tranfire binc in

ilud phantasma tevre lumimis , pro qua pugnando

qud

buifft

pew'erzmt.

Hzc autem revolutio animarum,

de qua Auguftinus, celeberrima illa ett Py-

oomp

thagorz , aliorumque veterum Philofopho-

itquit

Ti

rum metempfychofis , feu humanarum trans-

migratio animarum in aliena corpora, quam

ii tf

Manichzi, teftibus Socrate, (1) & 'T'heodo-

go.

f

reto, iterum inítaurarunt; quamquam mul-

to abfurdiorem, longeque turpiorem prz il-

Qu

la veterum Philofophorum | metempfychofi.

Tif e

ab

Etenim non modo in belluina corpora volu-

crum, natantium , agreítium, ferpentium ,

V q

ferarum , cicurum ; fed in frutices etiam, in

Tttem

olera, in poma , in cucurbitas, in pepones,

fitnte

in cepas , in allia humanas animas difcedere

lt f

docuerunt.

Profe&to non eo ufque deliravit

p

Pythagoras.

4hnimas, inquit Auguftinus, (2)

ln

C im pecora vedire putant, &5 im ommüa , que va-

lrefe

dicibus fixa funt, €9 aehmtur in tevva.

Sed fin-

R

gulari Manichzorum munere, & ab eis lege

Culos

fancita, omnium fortunatiffimz erant. Audi-

plodi

torum füorum animz ; quod admiftione cor-

pari

poris liberatz, aut in Ele&orum corpora con-

W

'

tinuo abibant , aut in cucurbitas , pepones,

Dfem

ta Ele-

fmges, olera, poma , futura alimen

W.

&o-

li

(15 Socrat. lib, r, Hiftor, Ecclefiaft. cap. 22. edit. Valef.

"heodor. lib. r. Haeretic. Fabul. pag. 272.

(2) Aug.lib. de Hieref, ad Quodvultdeum hsref. 46. tom.8.

h

Wl

«Q9 ( 0 ) XQ9

73

dUEetI U

&orum, qui mandendo, coquendo, ru&tan-

tár ls

do, & orando, animas Auditorum fuorum ,

u pugmrf:

quod fidelem EleGtis fervitutem olim exhi-

animmr.

buiffent, proxima ad regnum lucis, & quafi

"

compendiaria via transmittebant.

E

"

AA .

il eih

Philnlg

inquit Augufítinus, (1) uditorum. fuorum in

QT CL

Kie&os revolvi arbürantur , aut. feliciore compendio

iu efcas Ele&orum fuorum; ut joms iude purgate im

qr, qu

X Thed

yulla corpora vevertantur.

lIrridet autem Augu-

quant n

ftinus lepida fane, multumque feítiva per-

cun&atione hanc Manichzam fabulam. Quz-

em pro)

mpfyci.

rit enim ab Adimanto, quid faciendum fibi

yora vol-

arbitretur ; fi in Afellum vel nimis tardum,

eftiül ,

vel concitatum nimis infideat.

Num fefti-

tim,, ft

nantem celerius freeno affligat , & vexet ; vel

nitentem tardius fuíte contundat , & incitet ?

)cpünes ]

difeedet

At fieri poteft , ut in afinino illo corpore

dl

patris füi inclufa anima contineatur.

Quod

fi contingat; quam nefario, quam impio fce-

hinus, !

lere fe Adimantus obfítrinxerit.

Quin etiam

, qu !

Sed lj

fieri facile potefts ut inter pulices, & pedi-

culos, parentes fuos ungue opprimat, & ex-

p u

plodat.

Num igitur a cede pediculorum,

"I

ifiorc

parricidium metuens, abítineat, eorumque

permoleftos aculeos zquo animo ferat ? Sed

j Til Qu

n

ipfemet audiendus eftAuguftinus ; quanto le-

p

pore, quantaque feftivitate hanc infeCtetur

fment

!

Ql

fabellam. (2) Qd ipfe Adumamtus faciet fecun-

du

$

T

», t

(1) Aug, lib. de Hxeref. ad Quodvultdeum heref. 46. tom.8.

:?65 Á w

(2) idem lib. contra Adimant. cap, 12. num, fom g.

£

4

(

)

O

)335

du opinionem fuam , qua credidit vationales , id eff,

Qrit

bomimum animas in belluina corpora polfé : contrali?

fdx

Quid ergo faciet. de tanto. [celere ; f& quando tavdum

(utio

Is

jumentum plagis, aut concitatum framno Jatigavit , in

quo fovte patris ejus. anima fuerit? . Ut etiam non

VM

dicam , quod etiom. occidere paventes fuos imter pedi-

fitfm

( n

culos , & pulices potuerit , a quorum ifli interfetlio-

ge 102 temjyemm.

Quiid emim eis prodefl , quod ali-

UA

quando negant, ufgue ad. iffa sminutiffina amitmalia ve-

ii

volvi animas bumanas p[Ré3 Hoc emum Hegunt ; me

&m

tap. multavim ntevfe&ionum vel tenemntur , aut co-

fo

gantur parcere pediculis , " pulicibus , €9. cigicibus ,

ju y

€7 tantas ab eis suoleflias ffue. ulla cedis. eorugs. li.

.

pi,

centia fuffineve.

V

iA

XXXII. Quoniam vero error errorem pa-

f

rit; ex eo, quod , au&oribus Manichzis,

Quf

omnis caro eflet natura mala, .atque pars ef-

t []

fet ex tenebrarum gente decerpta ; confen-

f'vl

tanea confecutione docuerunt , Dei Filium

m

(f

nec vero humano corpori cohzfiffe, nec ex

]l/ill

Maria verum hominem natum , nec vere

[

paffum, nec mortuum , nec fepultum , nec

qu

verum vivum hominem ex tumulo furrexif-

b

fe; fed falfum dumtaxat imaginem, fi£tum-

que hominis fimulacrum mortalium oculis

exhibuifle.

T'eftes produco locupletiffimos,

li

fummaque fide dignos , Socratem , (1) 'T'heo-

L

O0-

J

(1) Socrat. lib. z. Hiftor. Ecclefiaft. cap. 22. edit. Valef.

(

Theodoret, lib. 1. haretic. Fab. pag. 272. Fulgent.

T

D.

h

]

v|

]

75

WE (o)Ww»

tht )

doretum , Fulgentium , Leonem Magnum,

ffe- euti

Sed nullus

& locis pluribus Auguftinum.

V d

certior ipfomet Manichzo, qui contra Catho-

fuigri,

licos hzc exfecrandis litteris commendavit :

Jt etn t

(1) Uuzam mec uuigenüwm Dei Filium Chrifrum Do-

sinum, qui de Patris. finu defcendit ,| Mariee eujus-

0 intr )

fl inj

dog wuliercule filium effo dicerent , atque ex fangui-

Hf; qui;

ye , covneque , fum vero reli//uo anlierush/ fetore

71

prodáf.

Quz vero de Chrifto Domino, vel

a magiítro fuo mutuati fint Manichzi , vel

| ;zegmzl;

fur , d

fponte fua: excogitaverint ipfi, ex Auguítino

? eimitl

juvat accipere, quam nefaria fint, quam im-

E7

pia, & abfurda. (2) Córijtwm, inquit, fuiffe

ajwumant, quem dicit moffra. feriptura ferpentem , a

quo Adàm , & Evam illuzinatos: aferunt ; ut. co-

orem i

guitiozzs ocuios aperirent , €9 bonum, malumque di.

jichas

gnofcerent : eumque. Chriflum noviffuis tempovibus

veriffe ad amimas , mon ad covpeva liberanda.

Nec

jc pu5 Ü

Juifé im carue vera , fed fimwlotams fpeciem carmis

m

)i Ri

ludificondis bumonis fenfibus prebuiff : ubi mom fo-

nj

dum suovtezi , vevum etimm vefurretfionem smentire-

HQ, l

ge !

a

£

Mirum fortaffe videbitur , Manichzos ,

jltum, P

ui teffamentum vetus repudiabant omnino,

jo J

locum ex libro Genefeos, quamvis perquam

me

aa

m, A

jum 9^

lib. r. ad Trafimund. cap. s. Leo Miaagnus Serm. 35.

fi^

Pletl

cap. 4. tom. r. edit. Cacciar. Auguft. epift. 236. ad

Deuter. Epifc. num. 2. tom. 2. ltem lib. 2, contra

!

P

duas epilt. Pelag. cap. 2. num. 3. tom. IO.

(j

(1) Epiit. Manich. ad Marcellum apud Archel. num. 3.

y, tll

I

pag. 6. edit. Zacagn,

22:F

[

(2) Aug.lib, de Haref; ad Quodvultdeum haref. 46, tom, 8»

76

SQ9 ( 0 ) NG

]

abfurde , interpretatos fuifle ; fed admiratio

ceflabit, fi meminerimus hzreticorum omni-

W

um commune efle, non conftare ipfos fibi ;

i

Ka

fed fecum ipfis pugnantia docere. Multiplex

eít enim mendacium, pugnaque intefítina fe-

cum confligit ; contra vero veritas una eft,

h:

TOi

eaque|fimplex, (ibique femper confentanea.

Omnino certum, exploratumque eft, univer-

i

fum teftamentum vetus Manichzos rejecifle ,

IY

M

quod feturm efle dicerent nefcio cujus Prin-

cipis tenebrarum ; novum vero temere cor-

ü

rupiffe, ut libuerat , auxiffe, detruncaffe.

l,

10

Quid de utroque teítamento Manichzi fen-

ferint, Auguítinus audiatur : ( 1

Deum , di-

Ms

cunt, qui legez per Moyfem dedit, &9 im Hebreis

q

EU

Propbetis locutus efh, mom effe cerum Deum : fed

unum ex Principibus tenebvavum.

Ipfiusque. teffa-

lil

euenti novi feriptuvas , tanquam infolfatas ita legunt;

(P IY

fiis

ut, quod volunt , inde accipiant ; quod nolmt , ve-

jiciant ; eisque tanquam totuu: vevum balentes. mon-

m

qullas apocrypbas. anteponant.

lii

tran

XXXIII. De rerum autem naturä tales Ma-

Quar

nicheeus , ejusque difcipuli fabulas docuerunt,

At

quales a bonis quibusdam aniculis ad focum

fedentibus narrari folent : quas , produ&is

() A

li

teftibus locupletiffimis , curfim , atque fum-

ma-

li

[

N

(1) Aus. lib. de Haref.

ad Quodvultdeum haref, 46.

l

tom. $.

j

We9 ( o ) X9»

v

