Ve-

E

()i

W

829 ( 0 ) 369

1$8I

fecedrre

vero lex mentis, feu concupifcentia fpiritus

: liben d

ad virtutem, ad benefaCta, ad actiones pias,

docenu

& falutares, atque ad omnem allicit honefta-

2

erani Q

tem ;

fed citra omnem , quz ad ea detrudat,

irrefiftibilem nobis neceffitatem.

n honirs

ifertt,

us Dbent:

LXXIII Ut autem Volfius longe difce-

'motiue

dere a Manichzorum videatur errore , in

itium, t

quem tamen, ut fupra vidimus , incidir; in

capitalem alium incurrit errorem : dumque

arslibis at

fe vitare fimulat Manichzam Charybdim ; in

fuppïdlllaiii

allicint

Scyllam incidit Epicuream. Negat enim fin-

gulas humanas animas ex nihilo a Deo crea-

0 modi

ri. Atqui, fi non creantur ex nihilo; vel par-

um n

tes marerie funt, vel ex materia educuntur.

m ulp

Spiritus ergo non. funt ; fed ad genus mate-

qmn War

ri$ pertinent. Ergo non immortales natura

dus &

funt; fed mortales.

& ii

Sed Volfius ipfe audia-

ij

tur. (I) Animarum creationem , Àquit , «t alia ta-

x lisar

ceamt, vel ideo megandam effé; se ad Mamicbaeorum

purear

caffra vel imoiti pertrabamum ; cum nulla. corruptionis

qitaz !

anumarum , fi cveate a Deo, &9 corporibus immifae

er t

[]

fuerint , caufa reddi poffit ; wifi em a. Deo bujus au-

yuin,

Ínveterata etiam fibi calu-

Gore. vepetotur.

us J

mniandi licentia, cum fuo gregali Calovio , a

Jeget

materia peccati originem , cum antiquis hz-

IDUV

Häh

reticis, maxime vero Manichzis, repetere nos

onou^

catholicos criminatur. (2) Pontificios , inquit,

Carmü V

M

CHUL

(1) Jo. Chriftoph. Volf. Manichzif. ante Manich. fe&. 3.

&g,ädf

(

r

(2) Eiaexh Aliäi(-lem fc&. 2. pag. 296.

182

SQy ( 0 ) XGY

æm;'&[

eum — Scbolaflicis fuis. Maveionis , Hermogenis , &9

niset:

Manichbeorum infiffere vefligiis 5 dum e cnditione

di, dica

siaterie peccatà deryvont originem, .Jam vero cau-

[ pf[ (l

fam originalis corruptionis animz non a ma-

lil ; Ef

teria, multoque minus a Deo , qui auctor

(u0 Ainiyej

materiz eft, catholici repetunt. Fieri enim

non poteít; ut materia, tanquam contagione

INS.

quadam corrumpat fpiritum, diverfz prorfus,

ifo, t&

& excellentioris naturz.

Corruptela igitur

l, &

originali corrumpitur quidem anima in ma-

teria, id eft, ftatim , atque creatur a Deo in

jtifn

w D

materia; minime vero corrumpitur a mate-

ria.

petaret

Aliud eft enim corrumpi in materia ;

turalfter

aliud longe diverfum corrumpi a materia :

ttüteret

ut in Phyficis dicimus, infe&a quidem gene-

rari in putri ; minime vero generari ex putri.

fraceptu

Qs

Deus autem nec in quantum animge creator

Ws gl

eft, nec in quantum materiz auGtor, nec in

quantum conditor animz in materia; caufa,

qm,

vel auGbr eít originalis peccati.

Bona eft

Cff, Jra

r lii

enim natura animz , bona materiz natura eíl,

bona conjuntio animz cum materia, quorum

Jr2rie

hts

caufa, & au&tor eft Deus : contra vero mala

P

ht

funt oripinalia animz vitia , mala originalia

vitia materis, quorum nec caufa, nec au-

|

fs BI

&or eft Deus ; fed peccatum dumtaxat pri-

DT

mi omnium parentis, qui per illam prevari-

W Pi'öpag

cationis offenfam, ut loquitur "T'ridentinum

kim&i; Al

Jef. $. decret. de peccat. orig. fecundum cor-

pus, & animam in deterius commutatus, mor-

ï/' ln

tem,

MLUN

(o) 89

185

tem , & penas corporis; & peccatüm , quod

L '

| t tl

mors eft animz, in homines omnes transfu-

dit, dicente Apoftolo : (1) Per smum bowi-

[r] Verot

2 fon t

mem peccatum imivavit im mutndum , €9 per peecotugm

qui a

mors ; & ipa im ommes bomünes movs pertranfüt , n

quo 0710 $ pec*mverunt.

Fien et

n o

LXXIV. Fuit igitur Adam, & nos in

ag

ipfo, tanquam in omnium capite & natura-

p i

'Talem enim

li, & morali, füimus omnes.

nirma t

a a

juftiffimo judicio fuo conftituit Deus homi-

nem primum ; ut,fi Deo przcipienti obtem-

itur àt

peraret; ejus obedientia omnibus ex eo na-

1 fnatt.

turaliter exorituris hominibus ad meritum

y materi

tribueretur, & przmium ; contra vero, fi

idem gt*

przceptum Dei violaret ; ejus przvaricatio

a p

omnibus ex eo naturaliter nafcituris homini-

m oe

bus ad culpam adfcriberetur, atque fuppli-

Qpr, 1

cium. Atqui peccavit Adam, przvaricatus

erit; d

eft, preceptum Dei violavit. In Adam igi-

u

tur peccavimus omnes, fumus in eo omnes

p natu

przvaricati preceptum Dei in Adam vio-

Til qUUf;-F

lavimus omnes, qui ex eo per naturalem

] VCTW

propagationem exorti fumus.

Hzc Augu-

T

ftinus animadvertens, (2) Secuzdum , inquit ,

li, P

illa nimis occulta, €9" guultum. valentia naturalia ju-

P

n

ra propagimis , confequems evat; ub , qui evant m

p p7^

hunbis Ade , per coneupifcentianz ;arni: (id eít na-

tu-

r

4

(1) Rom. 5. 12,

[

at

(2) Aug. lib. 6, Oper. Imperf. füb. num, 22, tom. 1o.

g

184

w (o ) i

turaliter) verstwri im boc Jeeculem ,. fiml. demma-

n lil

yeniuv.

! Qontinetu

In hac autem originalis peccati qua-

licumque expofitione non apparet profecto,

|poftn

nec auctor peccati Deus ; nec peccati cauía

n telur

materia; de quibus falfo nos crimine calum-

metrad :

niatur Volfius.

Rei maxime abítrufz , pe-

trà, in

nitusque reconditz exemplum peto ex fimi-

tiis pec

litudine lunaris ecclypfis , feu defe&tionis;

litatis

quanquam non aptum omnino, nec ad nor-

lntas f

mam prorfus conveniens; quamvis nec pror-

m

fus tamen ineptum.

Quemadmodum enim

Qum d

luna in füi defe&ione , & ecclypfi tellu-

anim

ris umbram ingreditur , nigricantem macu-

lam induit, atroque colore inquinata confpi-

citur, atque a fole averfa candore caret fo-

laris lucis; contra vero ftatim , atque ab um-

bra telluris emergit, in qua erat demería;

colorem atrum deponit, nigricantem macu-

lam exuit, atque ad folem converfa, candi-

ä

da fplendet candore folaris lucis perfufa: fic

ftatim, atque in humano fctu ad ejus exigen-

tiam creatur anima ; umbram, ut ita dicam,

peccati primi parentis ingreditur , a Deo ju-

ftitiz Sole eftaverfa, originalis peccati ma-

cula inficitur , & luce caret Divinz gratiz :

ubi vero Chrifti baptifmo abluitur ; ab um-

ra emergit peccati primi parentis, macula

abílergitur originalis peccati , atque ad Deum

juftitie Solem converfa candorem induit ir-

radiantis gratiz.

Praterea, quemadmodum

nec

d

«Q9 (,o ) 89

185

fimid )v

nec fol, nec ether, in quo luna innatat, &

KC

continetur , caufa eft defeCtionis lunaris ; fed

t pri,

oppofitio, atque averfio telluris a fole, in cu-

ecoat at

jus telluris umbram incurrit luna curfu fuo

nine ol

naturali: fic nec Deus juítitiz Sol, nec ma-

ii s

teria, in qua creatur anima , caufa eít origi-

eto ex i

nalis peccati ; fed oppofitio, atque averfio vo-

deeu

luntatis omnium arbitrz a Deo, qualis vo-

fec d

luntas fuit primi parentis, in cujus , ut ita

is g

dicam, peccati umbram, per univerfum mun-

odum &

dum diffufam , omnis, quz de novo creatur

anima, naturali curfu humanz propaga-

If b

Fem m

tionis incurrit.

at2 conl

aret h

e db w

demot

'em mmy

j

]

»)n

, at

"Cs

*

yerfüfi-

"z

«

l

.

s at

9b «

270

(LB

ämjä

d&

j df

iDe!

«t

nj gratlZl

« gl

g

"

jndit P

od

CA-

i

M $5

196

ROj ( o ) &O

CAUPIU E XV.

glb an

| a f

B7

De Cafvinianis. Manicbeorum Juccq-

dtfiid PF&

foribus.

ften qus

um res fit explicata fatis, atque

7 PV

LXXV. C

]imus a

perfpicua, Calvinianos veros;

ac genuihos effe in. capitaliffimo errore fuc-

anfitu'

ceflores Manichzorum ; ceteris pretermifíis,

—

T

-

diy 3

uno omnium Magiftro, ac Duce Calvino con-

tenti erimus.

Convenit enim confenfione

terimms

fumma Calvinus cum Manichzis tum 1in eo,

st dag

quod predominentur homini principia quz-

"t

dam, quz hinc ad peccandum, illinc ad pie

tll j

vivendum irrefiftibiliter eum neceffitent ; tum

Imr nj

in eo, quod nullum fit, ut oportet, liberum

Exordior a

fit; gj

humanz voluntstis arbitrium.

ülü! o

principiis extrinfecis; ad intrinfeca mox pro-

V,

grediar; tàndem in humanz libertatis exci-

tf

dio, atque interitu conquiefcam. Quod a

Oüling; !

principia nobis extrinfeca pertinet; talem con-

tm, T

ftituit predeftinationem Calvinus; ut przce-

n

ftinatio ad vitam ad pie vivendum , 2tcr-

finrq

namque falutem confequendam; contra ve-

Wz'/loj

ro predeftinatio ad mortem ad peccanduim,

1'W Wlm

fempiternumque füpplicium fübeundum ir-

il tf

refitibiliter nos neceffitent. (1) Predeflinatio-

U5 fefh

sem, inquit, vocamms eternum Dei decretum , qito

wd |

ajmd

(15 Joan. Calvin. lib. 3. Inftitut. cap. 2:. num. $. edit.

D han

Genev. an. 1592.

Qu

J hm

pS

a

( o ) xS9

187

f

dpf/(l fe conflitutum bobuit , quid de uno quoque. bo.

muine fievi vellet.

INon emim pari condüioue cream-

m o

fv ompes ; . fed aliis vita eterna ,. alüs damnatio

eterua preordinatur.

ltaque prout zm alterutrum

finem quisque conditus efl ; ita. vel ad vitam , vel ad

hrs, t

morteg predeffinatum. dicimmus. . Et iterum ; (t

h0s Ye

Dicimus eterno, £9 ipnuutabili: confilio. Deum . [emel

emo

conflituiffe , quos olim a[famere vellet n falutem ; quos

D

vuv[um . in exitiugms devovere.

Hoc confülium. quoad

VT

ele&los m gratuita ejus. mifevicordia fundatum effe

coniai

affevimus , mullo bumone digmitotis vefpetlu : quos

t5

vero damnoatjoni addicit y bis guflo quidem , & ir.

reprebenfibili

E

*

Jed . incomprebenfibili ipfius judicio,

ncpit!

linc 4j

vite aditum precludi. — Preeterea: ( 2) Si mon pof-

[tent; D

fimus vationem: affiguave , eur. fuos mifericordia. di-

gnetur s. mifi , quomiom ita illi placet ; teque etiam in

m [ibert

Exordit

aliis reprobandis aliud babebimus ; quam ejus. volun-

£atem.

3 m

Curi enim dicitur Deus vel induvave, vel

auifericordia profequi, quem . voluerit ; eo. admonentur

ettiti &'i*ïïf

Qu

bomines, mibil coufie quevere , preter. ejus. volunta-

ien.

T

gj

De voluntate autem Dei przdeftinante,

u[ M

& reprobante , de qua eo loco traCtat, hzc

)

um ah

funt, quz conftituit: (3) Ner dvbitalo eun u-

COm 1

guftino [impliciter fateri , volumtatem Dei eff verum

ecul

i

meceffetatem ; otque id mecefforio futurum effó ,. quod

oypül

illa coufituit. Docet ergo Calvinus , nullo pror-

PI M J

j

fus refpe&tu habito nec ad mala vel origina-

lia, vel perfonalia; nec ad bona juftorum me-

h

l

L

il

ri-

(1) Joan, Ca

j

lvin, lib. 3. Inftitut, cap, 21. num. 7,

nn £^

(2) Idem ibidem cap, 22. num. rr.

.

(3) Idem ibidem cap, 23. num. $.

188

8 (0.) XGI7

rita, quz prorfus rejicit , Deum Voluntatc

gt

fua non modo abfoluta, & efficaci; fed pror-

pj

fus neceffitante ex omni genere hominum

inpttarà

aliis eternam vitam ; eliis eternam mortem,

dfitati

damnationemque decernere: nec id alia ulla

dertti

de caufa; nifi, quod ei fic placer.

Itaque ad

(f 0

affequendum hunc finem alios creare , ut in

4 p

damnationem irrefiítibiliter abeant; alios ve-

ftoe Cd

ro, ut irrefiftibiliter ad vitam zternam difce-

dant.

i, q

Hinc ad eumdem finem , eademque

onmm

voluntate neceffitante przdeftinatos ad mor-

161

tem exccecare, atque obdurare; praedettina-

Itip

tis ad vitam mifericordiam przbere. . Ex his

dien ;

autem , Calvino au&tore, confequitur, ad pie-

tïl !j [//

tatem, & benefa&ta przdeftinatos ; contra ve-

(, qt g

ro ad impietatem , atque flagitia reprobos ir-

li .

refiftibiliter nece(Titari.

NT

li od

LXXVI. Peccandi neceffitatem in repro-

In: (

bis predeítinatis ad mortem ; quemadmo-

hi

dum pie vivendi in ele&tis przdeftinatis ad

]i

vitam apertiffime profitetur Calvinus : fed

WW&II

eam nullam abfurditatem continere abfurdi-

ftriy

tate nova contendit; tum, quia ad flagitia re-

probos neceffitando fua confílat zquitas vo-

lr tlf

i "r

luntati Divine , quamvis nobis occulta, &

Brobi

ignota ; tum, quia neceflarium reproborum

exitium in Dei gloriam redundat. Hxwc enim

EHIiOnQ (

funt, quz reipondet catholicis , quos profa-

l

nus ipfe profgnos appellat, abfurditatem im-

(

Jl

pie

(

* lm i

E i

3&6(5)

189

1 Voltry

ie fententie fuz (ibi objicientibus : (1) Sie

jf

ergo profane lingue obgamuunt : cur ea vitio Deus

: homm

imptutevet bomunibus , quorum necefftatem. fua. pra-

u

deffinatione impofuit ? Quid enim facerent ? n cum

- d d 1;

decretis ejus lu&aventur ?. t fruffra id faturi. fint ;

- g

cum ommino facere mom po[fmt.

MNon ergo jure ob

'eyr , Ut

ea pumiumur , quorum precipte in Dei pradeffima-

1 d

tione caufa eft. . . . Ad hzc Calvinus : Videa-

enm

g, quomodo vite nodus expediri deleat. — Prissum

NU

opmium conflave inter omnes debet , quod ait (Prov;

ytos d n

16. 4.

Salomon : Deum omnia propter fe-

p

metipfum condidiffe , impium quoque ad

r Bo

diem malum : Eece cum rerum omnium difpoft-

jtur, li?

tio ip mamu Dei fit ; cum . peues ipfum vefideat falu-

Contra v

tis , ac mortis avbitrium ; confilio, mtuque fuo ito or-

eprobos!

dinot ; ut intev. bomines nafcantur

O vox impia ,

& facrilega! ) a) utero certe smorti devoti , qui

Jitd exitio ipfius momen glortficent.

Et iterum alio

m

loco : (2) Excufabiles peccando baleri volunt: ve.

geni

probi; quia evadere nequeunt peccandi neceffitatem ;

dul

praferiim cum ex — Dei ovdinatione fibi injiciatur ifla

Jrinis :

neceffitas .

Nos vero inde megamus vite excufmi :

cre lUi

quandoquidem Dei ordinationi , qua fe exitio deflina-

tor conqueruntuv , fum conflet. eavitas , nobis quiden

( figt

incognita, fed illa cevtiffzza-

Et rurfum de re-

æquitää "

OCCUJfä ] i

probis in peccandi neceffitatem Dei przderfti-

natione detrufis hzc habet : (3) ldeo im bane

g

Jiut

pra-

Tj

(1) loan, Calvin, lib. 3. Inftitut. cap. 25. num. 6

jrndn

(2) Idem ibidem num. 9.

(3) ldem ibidem cap. 24. num. I4.

pl?ï

190

X99 ( 0 ) &

pravitatem addi&los ; quia gyufto , fed infm*utaäilz' Det

Mititt

gudicio fifcitati funt ad gloviom ejus fua damnatione

oj

illufrandam.

Ad arcanum ipitur confilium

Dei, ad arbitram fupremi Domini volunta-

IX

tem, ad gloriam Divinz juftitiz illuftrandam

padet

revocat reprobationem Calvinus, qua Deus,

fatioren

ut docet, ad teterrima quzque flagitia, fem-

vitus «

piternumque füpplicium fübeundum repro-

Calvinc

bos antecedenter neceflitat. Prefcientiam ve-

detrudi

ro Dei, qua Patres , atque'T'heologi , utpote

oendi

praviam, decretum ad poenam dumtaxat prz-

Hinc,

deftinans , tum Dei fanGtitatem, juftitiam, &

pecca

bonitatem ; tum hominis liberratem falvam,

TIOrtel

incolumemque fervant, Calvinus fübfequen-

dm j

tem vult Dei decretum , quo przcedente

dum ex

non modo ponam , fed etiam culpam irrefi-

Wt

ftibiliter decernat Deus. Harum impietatum,

g.

quibus aures perhorrefcunt pie, Calvinum

T

ipfum teítem produco. (1) Qwos, inquit,

ET

Deus pretevit ; veprobat : meque alia de caufa ; mifi,

At f

quod ab baeveditate , quam filiis fuis. pradeftinat ,

[5 L

us vult excludert. .

- Minime tamen confenta-

dbhri

neum efl , prepavatioueg ad. intevitum . alio. transfer-

D7

ves quam ad avcomum coufilium Dei.. Horrorem

Wa

vero fententiz füx non diffimulans : (2) De-

T fj

eretum , inquit , borribile , fateor ; inficiari tamen

lüfe P; j

penio poterit , quin pracievit Deus, quem exitum effet

[

"m

V OMUI

C0 jJoan. Calvin. lib. 3. In(titut. cap. 23. num. r.

w h il

(2) Idem ibidem num. 7

Iw xü?*'n

Jj

lls

z

SS7 (0) 88

191

flb J

D

habiturus bomo

?

antequam ipfum condevet : €9

demii

ideo pracierit , quia decreto fuo fic ordinarat.

Conflim

Y volun

LXXVII. Ut autem obtineat Deus fuæ

hufrands

predeftinationis efectum , qualem predetti-

qui D

nationem cum veteribus Predeftinatianis Cal-

miit f

vinus conítituit ; in peccandi neceffitatem ,

hm r

Calvino au&tore , predeftinatos ad mortem

fentam v

detrudit Deus ; quemadmodum in bene a-

pi, Ui

gendi neceffitatem predeítinatos ad vitam.

Xtoyt p

Hinc , au&tore eodem , ad hunc finem, ut

Jfiion d

peccent , & pereant; Deus przdeftinatos ad

m Á

mortem , non modo neceflario ad bene viven-

ibfeqie

dum lumine privat; fed etiam ad eumdem

vcedett

finem excecat, obdurat , ítupidos facit, a-

3 irel

mentes , & infanabiles ; atque in eum ftatum

deratur

conjiit, in quo non poffint, nifi peccando

Calvituf

in Dei odium incurrere. Hzc enim impia,

L

.

í mquü

& facrilega Calvini dicta funt

(1

Predeffi-

u

matiomi fue viam facit femmmus ille avbiter ; ubi, quos

vlf

Jemel veprobavit ,. Iucis fu. communicatione orbatos

T

defevit in cecitate. ltem * (2) Quos Deus i vite

j t

contumeliam , &9 smovtis exitium creavit , ut ire fine

jori?

organa fovent , €? feveritatis exempla ; eos , ut in fi-

uegi fuum perveniant ; munc audiendi verbi fui facul-

jl

!

"llm n

tate privat, munc ejus pradicatioue magis excecat ,

m

d. '€0$

l

& obflupefacit. Rurfum : (3) Ecce voceþ a

1e

(1) foan. Calvin. lib. 3. Inftitut, cap. 24. num., 14.

(2) Idem ibidem rmum. :2.

UHI'

(3) 1dem ibidem num.

?

192

AmQ? (0 ) SQ9

divigit ; féd, ut smagis obfurdefcant : lumen acceudit;

Test

Jéd, ut veddantur. caciores : dotirinam profert; . fed,

at f

qua auagis obffupefcant : vemedium . adhiblet ; Jéd , tie

ffiblli[; |

Jauentur. .. Ad extremum concludit :(1).Salvum

p

anamet , quod docet , veprobos. Deo exofos effe , & qui-

1 cenf

himen df

dem optimo jure ; quia ejus fpiriu deflütuti mibil

proferre queunt , quam tuyaledi&liomis caufam.

üre at

fit; j

Divini t

LXXVIIL Quin etiam longius Calvinus

progreditur. Una enim, eademque omnes, &

fitre,

Angelos, atque homines, nec excepto qui-

ts Dbon

dem homine integro , neceífitantis przdetti-

m tj

nationis lege comprehendit. Perfeverantiam

D7 /f/./þ,-:

enim bonorum Angelorum, malorumque in-

fl g

fidelitetem non libero eorum arbitrio cum

tit volt

Auguftino ; fed Divine dumtaxat przdefti-

tf ts

nationi, ad perfeverantiam bonos , ad infide-

lum

litatem malos neceffitanti, Calvinus attribuit :

D

nec aliam caufam reprobationis horum -prz

aliis Angelorum adduci pofle contendit ; prz-

D

ter arcanum, reconditumque confilium Dei ,

( g

hos potius , quam illos Angelos ex fola fu-

litigg

prema fua poteftate reprobare volentis. (2)

ffitpji;

"ngelos , inquit , qui fleterunz in fua integritatey Pau.

lil Dj

lus eletos. vocat.

Si eorum . conflantia in Dei bene-

" l

placito fundata fuit j aliorum defetlio avguit fuiffe de-

: (lliS df

velidos.- Cujus vei caufa non potefl alia adduci ; quam

veprobatio, que im arcano Dei confilio abfcoud't eff.

L

lec-

(1) Toan. Calvin. lib. 5 Il']f'tïtut. cap, 24. num. 17

(2) Idem ibidem cap. 23. num. 4.

lia t

Uaj

m

—

09 ( 0 ) X&P

195

EOR

Peccatum vero primi hominis adhuc integri

nj h

au&ori Deo incredibili prorfus impietate at«

[ fA,ï'

tribuit; quod expedire cenfuerit Deus j ut in

Cur autem

) j

PGCC&[U]T[ rueret prlmus homo.

j

ità cenfuerit; nos, ut inquit, latet.

Certum

Jfiti

tamen effe affirlmt, cenfüiffe Deum, expe-

fim.

dire; ut homo primus peccaret ; quia nove«

rat, peccatum primi hominis ad 'illuttrandam

s ia

Divini nominis gloriam jure, meritoque cofi-

; Omnü, 4

ferre. . Ecce Calvini verba: (1) Lapfus eff pri-

p u

ss bomo ; quia Dominus ita expedive cemfuerat.

Certusm tarzen ef!, non ali-

spæefll

Cur cenfucrit $3105 latet,

ovcranüm

ter cenfuiffos mifi, quia videbat momimzs ftd gl(*rzam

Poftremo ad folum Divis

Imqiet

inde suerito. illuftravi.

trio Cl

n& voluüntatis arbltnum

cujus voluntatis

reded

caufa recondita penitus in 1pfo eft, omnium

gö Yi

filiorum Adz miferias, quarum calamitatum

atl

maximz fcelera, flagitia,, & peccata funt, au-

ornum P'«

det revocare, tanquam ad fontem malorum

omnium, Calvinus. (2) Fateor , inquit, z bane,

df

fium J

j

qua munc illigati funt , conditionis miferiasm , Dei vo-

X f

luntate decidiffe ommes filios d. — Atque id eff, quod

priucipio dicebam , vedeundum. tamen Jemper. effe ad

Jents

Il

TL

folum Divine vahmtatzf avbitrinm , cujus coufa. f

in ipfo abfcondita.

Hszc Calvinus cum difeipue

J

"»i

lis fuis de duplici

rzdeftinatione Dei , altei*a

T ]rr(lll"

J

at

tera ad omnia mala nos ir-

du

[

ad bona omnia, a

refiftibiliter nece(fitante, Quo e(t exfecrabi-

f li

lior

Iv

(1) foan, Calvin, lib.

3. Inftitut, nufn, g.

.

(2) Idem ibidem num. 4,

194

;(O)w

h

TAE

!

1

lior Calvinianorum , quam Manichieorum íni-

l

,

s5 0l

pietas; qui non ztternam quamdam naturam

inalam , non Deum malum, non Diabolum,

sfiai o

"

Tutitd:

|

ut Manichzi;.fed Deum noftrum optimum,

j nl

maximum, verum, folum, & fummum bo-

num, flagitiorum, fcelerumque omnium fa-

t :

tlione :

ciunt au&torem.

d :

LXXIX. Ha&enus de principiis extrinfe-

tj h

cis, quibus, auctore Calvino, ad bene , &

jucamd

t

male agendum irrefitibili neceffitate compel-

110 1101

limur: nunc autem , au&ore eodem, deprin-

cipiis intrinfecis apendum eft. Duo inhzre-

Á p

re nobis principia intrinfeca, quz nos ad be-

il tlujf

ne, & male aeendum irrefiftübili neceffitate

Wtf 1

perducunt , Calvinus docet : hinc fcilicet

! p

hwreditàriam naturz noftrrz depravationenr,

Ciyiy

mendsy

& corruptelam ; illinc vero Dei gratiam fua-

pte natura efficacem.

De hzreditaria natu-

du d

re noflre vitiofitate, & libidine hzc funt;

s

Tüanc

quz Calvinus abfurdiflime difputat: (3) Po-

vo quod libertate. abdicatam voluntoteus dico. uecefff-

Cilvi

tate in gualum vel trabi , vel ducis smivum eff, f cii

lt qu

videatur afpera locutio , que nec abfomum balet quid-

Yi

quasm , mec a San&orum ufu aliema. eft..— Offendit au-

tefm à

tem eos , qui intev meceffüatem , €9 com&houem dr.

flutem

LI

Jiinguere nefciunt .

Sz liberam Dei voluuta-

QUbis i

tez in bege ogendo mon 'impedz't,' quod meceje eft il-

"i, j

huiz bene agere : fi. diabolus, qui mom uifi mule agere

litem

1)0-

D

(1) Joan. Calvin. liþ. 2. Inftitut, cap. 3. num. q.

&89 ( 0)

-;4

I95

Qrtrt j

potef! ; voluntate tamten peccat : quis bominem ideo

1 TRVT

mumts voluuterie peccave. dicet ;; quod fit peccandi ne-

.

Dibd

ceffitati obnoxius ?. .

Hec igitur diffin&fionis

Jfumsua. obfervetur : bominem , wut. vitiatus efh ex la.

opta.

um

ff , volentem quidesm. peccore 5 nom imvitum , mec

mniun?

coathum : affeclione. anismi. propeufifrma 5 mon. viojenta

coatfione : - proprie libidimis smotu 5 mom extvavia co-

a&oge : qua tamen e[ff mature pravitate ; 10n polfe;

[s GXtt

uifi ad malum mcveri , &9' agi-

Quod fi verum eff;

|bene,!

peccandi. certe mece[fitati [ubjacere , non. obfcure expri-

quitur

. Hinc certe agnofeumt . leoves , iil

t n

me novum offerre, quod olim ex piorum onmium con-

n, dj

10 itje

Jeufu. prodidit Auguflinus , 69 mille fore oumis. poffea

in clauftris Monachborum vetentum fuit.

Lombardus

E

veceffit

autetm , cum neceffitatem a coatlione. diffinguere. nefci-

B

vet , perniciofo errcri smoteriam. dedit.

Ha&enus

Calvinus & hzreticus , & calumniator ,. &

vdtioriá

mendax. Univerfam hanc perquam abfur-

apam

taria t

dam doCtrinam de coactione, a qua liber eft ;

.& de neceffitate fimplici, & non coatta, cui

l:

mancipatus eft hoino lapfus, mutuatus eft a

zi

lj

l;

41 )

Calvino Janfenius, novus &

fe Manichzus,

de quo loco fuo differemus.

b

ocet ergo Cal-

ii 4

vinus contamacem , effrznatamque cupidi-

j þtï

l

tatem , atque libidinem, naturz noftrz vitio-

Ofg], ji

] 7/0] / d

fitatem, atque depravationem , quz intrinfece

nobis inherent, & pona funt originalis pec-

yj 9

cati, irrefi(tibilem nobis efle peccandi necef-

t

1l

/

"T2

fititem; quin ullam nobis inferat coationem

ji

violentam ; quoniam non inviti, neque coa-

)

N2

15

—

AP

196

?GZS(O)

lr

Qi; fed volentes , libentesque peccamus.

His autem datis, omnis füblata meriti ratio

fteritab

efít, quod proprium eft folius viatoris homi-

irefltib

nis, atque Anoeli.

Non ultra progredior :

n

quoniam non hic impugno; fed narro.

didit:

qu nl

LXXX. Eandem incudem de intrinfeca

dj l

nobis , atque irrefiftibili nece(fitate peccandi ,

1 impi*

citra tamen omnem violentam coa&tionem,fre-

fifum c

t0090 1

quentiffime tundit Calvinus. Pauca quzdam

exempla profero , lorige pluribus prztermif-

jum fa

fis: (1) Imperio, enim inquit, Jiaboli , quo atii-

jterdur

analis bominis voluntas dicitur J'ibfacere , ut inde agi-

/?f//[äfl' i

tetuy , o fügnificat ipfam velu&antem ,. oc veffitan-

Qiugy

tem ad obfequim adigi, quemadmodum imvita. manci-

o

pia obire juffa moffra. dominii: juve cogimms ; fed fa.

Rreto

tane preffieus fafcinatam illi fe ad . ommem duttum

fdere

obfequentem. nece[fario prelere. Atqui vis , & a&tio

W omr

fafcini intrinfeca eft, qua homines ira ligan-

Tonef

tur; ut liberi non fint.

Et iterum : (2) D7

fHinélio imter. comtlionem , €9 necefftatem pofita. fuit :

LX

"wnde liqueret bominem , dum nece[fovio peccat s mi-

Brütiam

Pilo tamen sminus. voluntavie peccare. Przeterea: (3

üpium

Nego, inquit, peccatum ideo wrümus debere impu-

| Vtarium

zavi, quod meceJarium ef: mego vurfum confegui,

fs h()n

quod infevtmt , evitabile effe, . quia voluntorium eff.

lljUSm

Docet hic Calvinus, peccatum quidem vo-

lititg

'

lun-

|

lity q

(0y ]o-an. Calvin. lib. 5.

Inítitut. cap. 4. num. I

(2) Idem ibidem.

Vs

(32 ldem ibidem cap. 5. num, r.

ln

li

i

Q9 ( 0) w5

197

m

luntarium effe ; neceffarium tamen, atque

Thenti at

inevitabile, & fimul homini intrinfeca, átque

Itoris lg

irrefiftibili neceífitate. ad. peccandum adacto

Drorad

ad peenz meritum imputabile. Poftremo con-

fIafTO,

cludit: (1) .Ster ergo. nobis. indubia ifia veritas ,

que mulls macbinamentis quatefievi potefl : amenteim

e t

bominis fic alienatam. pvovfus a. Dei yuffitias ut vll

[e pcccandix

nom imppium , contortum , fadum , impurum ,. flogi-

Cionm/

tofimm concipiot , concupifcat , auoliatur : cor. peccatz

veneno iia pemitus delibutugm ; ut mibil, quam corru-

Ja quis

| pfæ[CHl]L'

ptum fetorem , efflare. uequeat.

Quod fi quidpiam

hiji, m*

intevdum, boui im fpeciem offeutat ; suemtems temen

T

Jemper bypoeryfi ,. & falloei: obliquitate duvolutam ,

E

amuuem interzori perverfitate illigatusm smauere. Ex-

o m

aggerat hic Calvinus, ut noftrz ztatis czteri

ls ff'd /

hzretici , corruptelam originalis peccati ; quo

s du

fuadere contendit, hominem (íibi relictum

s At

in omnibus fuis aCtionibus , quamvis de fe

11

honeftiffimis, neceffario peccare.

2: (

LXXXI. Quod pertinet ad efficacem Dei

hs

gratiam , quz, auctore Calvino, alterum prin-

) pem!ïlï'

cipium intrinfecum nobis eft, fuperiori con-

sterai

trarium, irrefiftibiliter nos neceffitans ad actio-

a

nes honeftas, & falutares ; hec funt, quz de

i P

hujusmodi gratia Calvinus conftituit : (2)

ia

Voluntatem 120vet , non qualiter suultis feculis tra-

qiden "

lit

ditum efl, €9 creditum ; wut noffre poflea. fit ele£lionis

3

40-

ml

(t) Toan. Callvin. lib. 2. Inftitut. Cap. 5. num. Ig.

(2) idem ibidem cap. 3. num. 10.

198

eos ( o^ 999

Tadem

suotioni aut obiempevave , aut vefrogari ; fed iom

efficaciter afficiende. .Et iterum de "Dheologis

Jmer

premtur

omnibus preteritorum temporum: (1) Pua-

ilme;

dant, inquit, i aanu noftra effe vefpuere, ve] accipeve

oblatom iei gratiam : bac opinione explofa , ille quo-

mi;«lïomj

jlamri

que ( error de libera perfeverantia) /fonte fua

ft fqta

corrzit. Hunc autem errorem fuum de gra-

q00 e(t

tia intrinfecus neceífitante non veretur Cal-

-

du a

vinus Auguftino tribuere, de quo hzc habet :

taeti

(2) Traüa: (Auguftinus ) copzofius ; quomodo

corda moffra Dei afficientis weceJ[rrio. feguontur. mo-

fom n

docxit

um .. . Halemus Auguffini ove teffatum , quod in-

iterum

primis obtineve volumus , non. offerri tantum a. Do-

pi al

o grotiam , que libera. cujusque elekione. at ac-

1i5: Jr

cipiatur , aut vefpuatur.; fed 1pfam e[fe , que in cor-

Et rur-

qul od

de £? ele&ionem , €9 voluntatem formet.

3 sj

fum de ejusdem Auguftini fententia hzc in-

L

W q

terpretatur Calvinus

.

(3) Quod autem: alibi

fiem |

(Auguftinus) 4iit, mom tolli gratia voluntatem;

ceff

Jed ex suala smutavi in. bonam ; & , cum . bona fuerit;

adjwoari : fignificat tamtum , bominem mon ita trabi;

tomi

irrefi

«t fine amotu. cordis , quaft extrateo impulfü, ferotur ;

Prz-

Qre j

féd intus fic affigi wt ex covde obfequatir.

Cilvi

terea : (4.) Negue fecus. accipi fententia Chrift potef!

effica

omnis, qui audivit a Patre meo, venit ad me,

Bratig

quam, wt efficacem A SE 1PSA Dei gratiam doceat.

'Tan-

Phitia

'þerta

(1) Joan. Calvin, lib. 3. Inftitut, cap. 3. num. tr.

lm

(2) ldem ibidem num, 13.

C(3) Idem ibidem num. r4.

(4) idem ibidem num. 1o.

DI

Q'x»:*'ï(o)*'w

19)

n '.p] Hvu

Tandem fic in errorem fuum aliud 'xpud

Thes

Joannem Chrifti Domini teftimonium inter-

)

l

pretatur : (1) Ipfiaz eudi vocantem , nemo venit

:(t

l

DI 2

tira

t d

ad me; niíi Pater meus traxerit eum :

C

TAT

cortroverfiam elicitur ex qyounnis verbis, fic eficactter

gulernari Divinius. piorim cow]a, ut inflexibili offe-

1) tl

um det

Hu fequantur.

Profetto, fi in poteftate noftra

reretr(

non eít Dei gratiz miï&ere, vel obtemperare,

) at

eique qüentln, vel diflentiri ; hujusmodi gra-

tia eft ita efficax ; ut 1rrefifhb1hter nos ad affen-

ij 4

fum necefiïtet.

Errorem hunc jam dudum

ffq il

docuit Calvinus, quem a Calvino acceprum

J (j

iterum inílauravit Janfenius , cujus hec eft

AU V

m a

pars altera quartz ipfius damnatz propofitio-

nis : /z hoc ( Semipelagiani ) errazt. beveüci ;

qmg []7 (t

quod vellent eaus. gratiam talem. effe ;

cui poffet lm-

E

Ut au-

sona voluntas vef[iflene ,

vel obtempevare.

j hat

tem obtineret Calvinus efficacem Dei gra-

[(I ]u

tiam irrefiftibilem nobis effe ad. affenfum ne-

,)a] J

A SE IPSA EFFICACEM

ceffitatem ;

þOII/!; i

nomuuwt, qua appellatione nova, gratiam

n d

irrefiftibiliter nece(fitantem 1m11t10fe introdu-

T

cere molitus eft. — At longe abfunt ab errore

lt h

Calvini "'heologi ilii, qui gratiam a fe ipfa

Onrtp p

efficacem tuentur.

Calvinus enim nomine

tit ylti

gratie a feipfa efficacis non aliam intelligebat

fl j

gratiam ; niíi antecedenter nuce(ï"tantem, quz

Tu

libertatem indiferentiz excludit, folaque cum

libertate a. coactione cohzret.

Contra vero

j Il

me-

N 4

(5 Joan. Calvin. lib. 2. Inftitut. cap. 5. num. Io.

200

(0).

memorati ''heologi nomine gratiz a fe ipfa ef-

um a

liraten

ficacis gratiam intelligunt non quidem ante-

|

cedenter neceffitantem nec libertastem indif-

|qn&

ferentiz evertentem ; fed, quz a feipfa qui-

10 COfi

afftate

dem infallibiliter; fecus autem irrefiítibiliter

obtinet effectum fuum.

De modo autem,

fiam d

quo apud eos gratia a fe ipfa efficax concilia-

« ai

tur cum libertatis indifferentia ; ipíi funt con-

1717

fulendi.

Hac de caufa verba illa infignita

mole ]

10 QU

propofui ; ne quis imprudens in ea incurrens,

fententiam fcholafticam cum Calviniana fen-

tet n

tentia confunderet,

quis

fie d

LXXXII. Confequenter ad -fupcriora duo

Duítun

contraria principia nobis intrinfeca , ab bene,

lr

& male agendum nos irrefiftibiliter neceffi-

LO

tantia, libertatem a neceffitate negat, folam-

ff a

que libertatem hominis a coa&ione affirmat.

! ln d

Itaque ad trutinam revocans quzftionem de

j f

libertate , qualis in "Dheologorum fcholis

ir

ts

traCtari folet , hoc profert de ea judicium :

O

(1) Obtmwit , inquit, zm fcbolis difintlio , que

Ollen

triplicem . libertatem. mmerat ; a. meceffitate primam y

etin

Jfecundam a feccato , tertiam a qfevim ; quavum pri

lone

für

a2 fic bomini naturaliter. iubereot ; wt nequeat. ullo

eunodo eripi : due altere per peccatum fiut amüf[e.

libe

Hone . diffintlionem ego libenter vecipio ; mifi, quod tllic

LT

geceffrtas cum . contlioge. perperams confunditur.

Se-

cernens ergo Calvinus unam ab altera liber-

tà-

Q Y

(1) Joan. Calvin, lib, 2. Infüitut, cap. 2, aum, 5.

! ln

20Í

SQ9 (0) SP

EE

t,afem, a coaCtione fcilicet , & aþnecefütace, li-

juidm as

bertatem quidem a coa&tione in nobis. fate-

rtstem ij

tur, & hanc inhzrere homini naturaliter ul-

us

tro concedit : contra vero libertatem a ne-

Trrefilix

ceffitate omnino repudiat.

Item mentem

Y0d0 at

|

fuam clarius aperiens hec habet ; (1) Lierz

lo u

ergo avbürii boc 122do dicetur. bomo ; ton , quia libe-

j

ipftfüm

L

l

J

vam babeat boni &que , ac al ele&ionem 5 féd, quia

ila itipa

"

aiale voluntate agit , nom coathione.

Magnam ve«

e3 Incyn

i)

1

ro cautionem adhibendam efle Calvinus mo-

Jrinim l

net in ufürpando vocabulo arbitrii liberi, ne

quis ea voce arbitretur , hominem voluntatis

fuz dominum efle, atque in potefítate fua effe

yeriora

pofitum,fe in utramque partem, in bonum

, bt

ícilicet, & in malum infle&tere. (2) Qwotus

g aece

autem , inquit, quisque efd ; qui, dums affizmari bo-

gäï., ïOïäP'

mupi avbivium iberum audit ; .mon flatim. concipit

Y df

lum effe €9 ementis fue , €? voluntatis d-uinum, qui

fle&eve £ im wtramois pavtem a fe ipfn pofft?

uin

