cet honor: fi inhonoratum, non ab-

[

horreo ab ignominiis: vis ut habeam

; Ortl i

confolationem, & illam volo: fi defo-

yr o

lationem, non abfterreor : i me vis ef

ma'(lmo

fe in gratia apud homines, volo &

Áerlo

.l

T

ego: fi vis me effe odio; pró inimi-

| de (u

(

cis orabo, & in

perfecutionibus Te

1

em l

l"

ul

laudabo,

j

Et

^

ego( r62 )50»

g

Et ideo nolo habere oculos; nifiad

vàntuy u

'Te videndum : neque aures, nifi ad

| um Bcneph

'Te audiendum: neque linguam, nift

!t culin

ad loquendum de Te: neque cor, nifi

dl confol

ad Te amandum: neque memoriam,

! qulibet (

nifi ad recordationem tus dulcedi-

il li

nis: neque intelle&um, nifi ad agni-

F u (jb n

tionem tuz Majeftatis: neque manus,

ttntin feno

nifi ad tuum famulatum: neque pe-

pf

des, nifi ad tuum obfequium: neque

8 t04 Yolt

corpus, nifi Tibi ad vittimam: neque

M.; & It Gir

vitam , nifi Tibi in facrificium.

mmM " f

In fumma, ità fint omni exceptios

T50$ h

ne tuus effe volo, ut , me ipfo exfpo-

Dl mgaï fäd

liato, & omni meá proprietate exuto;

*à pefeti

San&iffimz tuze Voluntati (quando-

"tatis J

quidem meam jam Tibi donavi, & ir-

M

revocabiliter dono nunc, & in perpe«

Sligi

tuum ) omnes meas cogitationes, ver«

W

tsf

ba, & opera, tam interna, quàm ex-

Hv

terna, & omne meum effe, & poffe,

tile

quz gratiá tuá dignatus es mihi lar-

Onripe D

giri, permittam , refignem , transfcri

Vttty (

am.

ie, aut

1 MT

Neque volo quidquam vel

Ej,s.' 9 lg

non velle, nifi quomodo, quando, &

" Viv!m;&

quans

yv

«36( 163 )569

re onht;

quintum

Tu vis: & non vis: ità ué

ye aua n

tuum Beneplacitum fit meum fum-

yue lingamy;

mum, & ultimum defiderium, jucuns

e: neqiett!

ditas, confolatio, omni tempore, & in

eque m

Ie qualibet, Qnare piiffime Domine,

m tut dükl

affifte mihi, tuá Sandliffimà Gratiá ( fi-

Ifth, nii JAZL

né qua fcio me nihil poffe) ut omnia

m ngquömn*.

cedant in bonorem & glotiam tuam,

«m: "

& perfe&tiffime adimpleatur fanciffi-

»feguivmi H

ma tua voluntas, quam fic defidero im

fmamm, W

me,de me,circa me adimpleri,ficutit

rifciom.

adimpleri in fe voluit Dominus meus

.omni ercp

JESUS Chriflus in horto, dicens:

n 1010 u

Non mea, fed tua voluntas fiat.. In

opticdt *

qua perfe&iffima unione Cordis, &c

Voluntatis JESU unio cor, & volun-

qusti (

hi dondn

tatem meam Divinifime voluntati

Y & I pf!'

tu&: Tu qui folus potes, da gratiam,

nttonts

Ut in me, & per me femper in omni«

bus fiat divina Voluntas tua, Amen.,

ma, Qu«

] Egea /

Chrifte JESU, Refugium meunts

tus i

lil

Domine mi, credo; & in Te fpe-

Io, & Te toto corde diligo. Cüm ve-

i in Te vivamus, moveamur, & fi-

um r

mus, ex hoc momento in eternum

jl

[0 qüäü

Tibi vivam, & movebor, & ero.

u

E.

Quid

egc( 164. )50»

5á

uid enim mihi cft in celo, & à

Qt,inTe pr

'Te quid volui füper terram? fi quid

1Un; qtonia

eft, toto corde abnego, ut amem Te

W ter may

totá animà meá, Et veró quid velle

tt de me;

miferi extra Te poffumus; in Te uno

omnia habentes?

lum meum,

hTi

Ecce appofuifti mihi in hoc N. a*

in0r dhnum

quam & ignem, mortem & vitam, tri

BTEM

ftia & laeta, fperanda & timenda;

1n f m

quid optabo,aut timebo? ad qu& ex-

tendam manum meam? ego nefcio

T g f

m buy

$introitum & exitum meum, Ó JESU,

V um wf «

nefcio, Tu fcis, fac de me, quod pla-

38 ln £

cet Tibi, tuus füm ego toto corde.

Hss i

In manibus tuis fortes mee: fivein

Af

morte, five in vita, Ad Te levabo

oculos meos, & extollam manus meas

in fan&a, benedicam Te Domine in

ä

V Vs [Pá

&eternum, in aeternum,

O unica fpes Chrifte JESU, DEUS

meus, fiat Voluntas tua, ficut in ccdlo,

u

& in terrà, fiat, fiat, non quod ego vo*

lo, fed quod Tu. Ecce àt jumentum

al

fa&tus fum apud Te, & ego femper te-

hN

Ti

cum, ideo omnem folicitudinem me-

"ls

u1

am, five de publicis, five privatis aga-

tüt,

»

efiin )

e356( 16f )56»

tur,in Te projicio, ex nunc Ín tetere

tern! l6

num; quoniam fcio, Tibi de illis 8c

9, tr1nen

ver ii

flis, ter maxime DEUS, eft cura;

etiam de me; etíi noveris me, & ni-

ymus, n

ilum meum. Cuflodi me obfecro

ihi in lV

propter Te, àt pupillam oculi, & fub

umbra alarum tuarum protege me.

Etfi non eft malum in civitate, quod

i tin

doiad qi

non feceris, amantiffime Domine mi,

quid querar? fiat, fiat Voluntas tuas

m qu

& (i non eft bonum nifià Te,

ad quem

mkmïö )EA

refpiciam nifi ad Te? & pr

eeftolabor

eme Q !

cum filentio falutare tuum DEUS

ptoo a.

meus, & diligam Te toto corde meo,

yes m

Amen.,

: Ad Tc u

hst

CUP CUR OR CU COU Cignd

Te Domlnï'

YU

EXERCITIUM

j fiarint

)

qi

- Decubituri ad Le&um.

i m

In Nomine Patris, t & Filij, T &

e o(gmpüï

Spiritüs T San&i, Amen,

df

( PriVJfï 4

[/

L 3

Be-

«o0(. 166 )5€9

Enedi£ta fit Sancta , & individua

Trinitas nunc, & femper, & per

l

infnita fzcula fzculorum, Amen.

- Mniax

Pater nofter, Ave Maria. Credo,

totdis:

EXAMEN

mhodic dif

Wyuiatemo

lm m f

GONSCIENTISZES.

Cinens Ti

I. Solve DEO grates.

Qus Ff

"l t ommpi

Infinita Bonitas! ó mi Creator!

DW

' Confervator , Redemptor, Pro-

te&or Te benedico cum omnibus An-

T

gelis, & San&is tuls, & ex intimis

precordiis gratias ago pro omnibus,

Scruts

& (ingulis animi & corporis bonis,

DEU

liberaliffimé mihi aliísque collatis,

ïESmm, & (

refertim hodie N. N. N.

m:lmmm) li

Laudate Dominum omnes gentes,

MT

Jaudate eum- omnes populi.

Quo-

.n D Cügxm'm

niam confirmata eft fuper. nos mife-

* Drofrt

ricordia ejus, & veritas Domini ma-

"tl

net in zcternum.

N Q

Ti

Püm N

Gloxja Patri, & Filio, &c.

|

l

N

[

IL Pe-

ib il

N

»»

e3e( 167 )5€p

TRADD

J 1. Pete Lumen.,

MU

jrum, d.

à / Eni Lux vera, & pelle tenebras

Marit, Q

cordis mei, ut videam, quid in

(«me hodie difplicuerit Tibi, ut omnem

[EN

iniquitatem odio habeam, & per gra-

tiam tuam ferib me emendem; ut

ATU

deinceps Tibi , tanquam obedientiffi-

mus Filius, perfe&iffime ficut. fcis &c

? nl

vis, per omnia placeam.

Per Chri-

$ m r

um Dominum noftrum, &c,

d

m onm l

$h

111. Difcute Mentem.

( ecm

Scrutator cordium, & renum

o pro or

corpors

O

DEUS! qui confideráfti femi-

tas meas, & omnes greffus meos di-

m(qug [

numeráfti, quid hodie pro infinitis bo-

AO

omna

gf

nis tuis Tibi reddidi? Horis fingulis

N. N. cogitatione & affe&u N. N. ver-

oull

bis prolatis & auditis N. N. operibus

d p [

& omiffionibus N. N. Contra DEUM

; Doiié

N.N. contra proximum N. N. contra

meipfum N. N. in materia gravi, vel

) &

levi N.'N. deliberaté N. N. cum offen-

I

diculo aliorum, vel fint hoc N, N. &c.

La

Quid

egc( 168 )5€9

L

Quid boni pracepti vel confulti omifi

N. N. aut fi aliquid boni egi, quàm

V. ]

bene illud perfeci, quoad finem & in-

4 [ Mpoten

tentionem N. N. modum & adjumen-

Num

tá N. N. Intenfionem & extenfionem

N. N. locum & tempus N. N. aliasd;

m Te &

circumítantias N. N.

ptto firmire

Vluntarign

m dnflins

lV. Delidli veniam pafæ.

W& quoy T

DEUS inexhaufte Mifericor-

Cementis d

diz, refpice me fecundüm mul-

wwf

titudinem miferationum tuarum: ego

frtia t (

omnes offenfas hujus diei, & totius

Ritibus bon

anteadz vitze mez depono in abyf-

füm zternze Charitatis tuz, quá dile-

Yl d ye

g& YIVam i

xifti nos: doleo ex intimo corde meo,

Bu $

me tam ingratum fuiffe tot bencficiis

li

tuis, & toties Te DEUM, & fumum

bonum meum offendiffe: precor per

mortem & amorem Filij tui JESU

]U('!S E

Chrifti parce mifero; & dimitte mihi

TE

clementiffimé, quidquid hodie, vel

tüm(

'ï r

unquam in Te, proximum, & meip-

SlS ?yæï

fum peccavi,

Tctd r

I). Ke-

ENy

P

»»

ego( 169 )t€»

] conflttot

UV. Recde Malum.

boni fg:., qub

d hia

Potentiffime DEUS, fin& eujus

im Ka

& exttlnt

Numine nibil eff in homine,

coram T'e, & omni Curia Colefti, pro-

s N N

pono firmiter, exa&iüs ad Regulam

Voluntatis tuz, & vocationis meze vi-

tam inílituere, cun&is diebus vitze

j M

mez,quos Tu mihi pro Paterna tua

fie Mileric

Clementia deinceps dare volueris:

cundum D!

fed Tu nófli, quia hoc nequeo finà

m euarimi d

gratia tua. Quia itaque non dees ho-

dici l o

minibus bonz voluntatis, qui dedifli

velle, da perficere, ut fobri?, caft*, &

pono i J

; [uæ,qu.idik'

pié vivam in hoc, & eternüm Te lau-

o corttm

dem cum Sanüis in futuro fzculo,

wm[!)c'üb' (

Amen,

[, & fuf

H)-mmu.

' pïcc

"

j i P^

E lucis ante terminum,

33

Rerum Creator pofcimus,

dimitttt

| hodit, I

Ut pro tua Clementia,

Sis Praeful & Cuftodia,

Im, &m

Procul recedant fomnia,

Et No&ium phantafmata,

j

Ho-

epo( t7o )569

-

Hoftémque noftrum comprime;

N6 polluantur corpora.

Preefta Pater piiffime,

Ifitt o

Patríque compar Unice,

|

tation

Cum fpiritu. Paraclito

Tias inimid,

Regnans per omne fzculum,

Amen.

Mi tui Saní

it px cufn

Salva nos Domine vigilantes, Clie

It fupermy

ftodi nos dormientes, ut. vigilemus

Omntm n

cum Chrifto, & requiefcamus in pace«

ÜDomine

Cuftodi nos Domine, üt pupillam

oculi1;

Yil ia

j

h

Sub umbra alarum tuarum prote-

Duftipto m

lial

ge nos.

Dignare Domine no&e iftà, finé

h torpore -

Yetticts ar

peccato nos cuftodire.

Miferere noftri Domine, miferere

! mortg

noftri.

f atug

Fiat Mifericordia tua Domine fu-

Wif

per nos,

Rn v

Quemadmodum fperavimus in Te,

y. Domine exaudi Orationem

F D

meam,.

RITTR

j'u]nem) 'mw

.R Et clamor meus ad Te ve-

niat,

Bihi d

Ore-

ANA

xv

ags( r71 )5€m

. connrt

Ord

Orenmus.

Ifita , quefumus Domine, habi-

nict,

V

tationem iftam, & omnes infi-

to

dias inimici ab ea long? repelle: An-

fecülut.

geli tui San&i habirent in.ea , qui nos

in pace cuftodiant, & benedi&tio tua

vigilants

Per Chriftum.

fit fuper nos femper.

, u vipit

Dominum noftrum, Amen.

m n h

O. Domine JESU. Chrifte, per do-

it Papi! 4l

lores & cruciatus terribiles, quos fu-

füpuifti pro me, maxime? in illa hora,

tuarum p[üft*

quá facratiffima anima tua, egreffa eft

de corpore fuo benedi&o, miferere

ofte 1 :

peccatricis animee mece in egreffu fuo,

hoditt

Horà mortis meus flatus intret JESUE

/ l'ng , ml'lc[!ïï

tuum latus.

O Sacratifma Virgo MARIA,re-

Doninc

cordare triftifimz illius horze, quá

Filio tuo adftitifti in Cruce morienri:

fi

yimui

per Dolorem hunc tam fortem, & per

; Qu

Nati tui mortem, per JESU Chrifti

p

vulnera, in hora mortis ultima, ad

l$

mihi chariffima.

TE

M A&14 Mater Gratie , Mater Mi-

erlo

(

4

e3s( 172 )5e»

| Quram

fericordize, Tu nos ab hofle protege;

[n led

& horá mortis fufcipe.

S. Joafics , S. Jofeph ab Arimathea,

Necm

S. Nicodeme, $. Maria Magdalena, &

Sed be

Etinz

omnes San&i & San&e DEI, qui afti-

tiftis Chrifto in Cruce morienti, &

omnes Sancti Patroni mei affiftite mi-

Ngechg

hi in hoc fomno, & in hora mortig

RORT

àinee, Amen,

licite

m cfod

Oratio Antiquiffima ad

jESUM

j

ESU mi dulciffime.

Nttoin|

O

JESU Rex amantiffime,

I

Domipi

Tu mecum, quafo, maneas,

Háàc noc&te me non deferas,

Mredemit

Ut corpus fomnum capiat,

Pedjes

N mi

Et nunquam cor obdormiat,

Prafentem abfens videat,

Et malum omne caveat.

n

Me Angelus cuftodiat,

Kali ib

M

Et Crucis figno muniat,

Hinc Satan procul fugiat,

fOnmis

Ec JESUS íolus mancat,

n nem dn

QYa|

Quos

eg9s( 17; )5€»

p

hoft yoty

]os amo tecum colligas,

In le&o cordis foveas,

ib Arinitha

Nec me, nec ipfos deferas,

Sed benedicens protegas

Magüi.

Et in eternum cuftodias,

DE[, QUial.*

moriat, l

Amen.

&i affiic t

A

Ngele DEI, qui Cuftos es mei, me

; hora i

tibi commiffum pietate fuperná

hác nocte, & in hora mortis mez illu-

mina,cuftodi, rege, & guberna, Amen,

"TA

Jam jam ingre(furus in

!l

Lecdum.

cifimt

Ntro in requiem meam in nomine

antifmt

Domini noftri J ESU Chrifti, qui

mjned,

me redemit fuo pretiofo Sanguine, is

jelerdl

me benedicat, cuftodiar; protegat , &

Ídl;

poft hanc miferam, & lamentabilem

grmiat,

vitam ad eternam perducat.

ctt,

Cuftodi nos Domine, àt pupillam

h

eculi, füb umbra alarum tuarum pro-

tege nos.

In Manus tuas Domine,

j4fy

commendo Spiritum meum, fufcipe

in finem animam meam.

giäfg

ed

Qui Verbum Caro factum eft, & ha*

!

bitas

i

e$c( 174. )5€9

bitavit 1n nobis, nafcens ex MARIA

Quoniam

Virgine per ineffabilem pictatem , &

trmáco;: (

Mifericordiam fuam piiffimam, & per

t d fem

interceffionem e;ufdcm Beatze Marig

Tibi foli

Trfeci, wt

femper Virginis, & Angelorum, San-

ctorámque omnium, & maximé Apos-

$, & vin

fïoïorum & Evange.xüamm fuorum,

Ecce enir

Joannis, Matthæt, Marci & Luce,ip-

ptts füm: d

fum quafo, ut dignetur me liberare,

Matet m

& confervare ab omni infeftationeSa-

Ecte enim

tanz, & Miniftrorum ejus. Qui cum

1 U ol

Patre & Spiritu San&o vivit, & reg-

M t

nat in fzecula fzeculorum , Amen.,

1 Düus n

At loubi

dobr

Pro animabus Defunflomm.

Audity

Ex vera Contritiope , c deteflatione

"ttiam: &

0nEIMPR PtCCZIOïle.

,

Iferere mei.DEUS , fecundüm

hvt f

magnam Mifericordiam tuam.,

M

3 Wib j

Et fecundüm multitudinem mife-

O d

rationum tuarum , dele iniquitatem

tf

D

mecam.

ls me

Ampliüs lava me, ab iniquitate

e p

mea; & à peccato meo munda me.

Htumsan&u

Quo-

)

eM( r7y 566

cenp x Ml

Quoniam iniquirarem meam ego

m pitttm.

cognofco: & peccatum meum contra

iifimm A y

me eft femper.

n Bene r

Tibi foli peccavi, & malum coram

Te feci, ut juflificeris in fermonibus

1gelorum,'.»m'

maxinde

tuis, & vincas cüm judicaris.

larom f

Ecce enim in iniquitatibus conce-

ci & Ls

ptus fum: & in peccatis concepit me

Mater mea,

ur melios

infefaion

Ecce enim veritatem difexiüi: in-«

iis, Quial

certa & occulta fapientie tue mani-

feftáfti mihi,

?.Wka & Wü:'

Afperges me hyífopo, & munda-

n Amm:

bor: lavabis me, & fuper nivem de-

albabor.

flmäüïllifl

Auditui meo dabis gaudium, &

; hn

letitiam: & exultabunt oifa humi-

liata.

h.

Averte faciem tuam à peccatis me-

, fimdi

is, & omnes iniquitates meas dele.

riam t

Cor mundum crea in me DELUISs

d

& fpiritum re&um innova in vifceri«

jnigit

us meis.

Né projicias me à facie tuà: & Spi-

; inigi

ritum San&um tuum n6 auferas à me,

Red-

.unda mïl.

e3c( 176 )ít»

&j

Redde mihi lzeritiam falutaris tui:

||. Viprofi

& Spiritu principali confirma me.

mine:

Docebo iniquos vias tüas: & ime

TWam,

1j ad Te convertentur.

Tint aure

Libera me de fanguinibus DEUS,

t deprecat

DEUS falutis mez: & exultabit lin-

3 iniqui;

gua mea juftitiam tuam.

: Domine

Domine labia mea aperies: & os

meum annuntiabit laudem tuam.

NU

Quoniam fi voluiffes. facrificium,

Moptr m

Tf

dediffem utique: holocauftis non de-

lectaberis.

Su(lfnuit ani

at d

Sacrificium DEO fpiritus contribu«

Jatus: cor contritum & humiliatum

A ciflodia

m

DEUS non defpicies.

Qu ag

Benigné fac Domine in bona vo-

luntate tua Sion: ut zedificentur mus

Eripfere

ri Jerufalem.

Üb

Tunc acceptabis facrificium jufti-

Mi Pa

tiz , oblationes, & holocaufta: tunc

imponent füper altare tuum vitulos.

Bd |

s

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

San&o: ficut erat in principio,

æmhm

* Utj

& nunc, & femper, & in fzcula

ht

L

ficulorum , Amen,

ly' Et (lg[

De

X

m fiherist

e9c( 177 )St»

E profundis clamavi ad Te Dos

onfim m

mine: Domine exaudi vocem

s ts t

mecam.

r

'

Fiant aures tuz intendentes, in vo»

jinibuswï

€em deprecationis meze.,

: exuldi

Si iniquitates obfervaveris Domi-

Tl

ne: Domine quis füftinebit ?

aperics:W?

Quia apud Te propitiatio eft: &

dem thdfl

propter legem tuam fuftinui Te Do»

hs lii

mine.

atluig non 0

Suftinuit anima mea in verbo ejusz

fperavit anima mea in Domino.

vos n

A cuftodia matutina ufque ad no«

x humiint

&em , fperet Ifrael in Domino.

Quia apud Dominum mifericordia,

11

& copiofa apud eum redemptio.

jifcenur m

Et ipfe redimet Ifraél, ex omnibus

iniquitatibus ejus.

fcm ji

(l

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

cuftàz!

h

Sando: ficut erat in- principio,

um vitii

& nunc, & femper, & in fzcula

feculorum , Amen.

,& SpiffïP?

i p

Y. Domine exaudi

Orationem

meam,

&il

A& Etclamor meus ad Te veniat,

J

M

Oret^

egs( 178 )$e

Ovemus.

L0

delium DEU $8 omnium Condi«

FI

tor, & Redemptor , animabus fa-

SITEM

smulorum famulanimque tuarum re«

NIT

miffionem cunc&torum tribue peccato-

yum: ut indulgentiam , quam femper

Jj /0/;, N

optaverunt, piis fu ppllcatlombus cons

Ws t

fequantur. Qui vivis, & regnas cum

A: hequm

DEO Patre in Unitate Spiritüs San&i

Ctis nofris

DEUS, per omnia í&cula fízculo»

xum, Amen.

|

Enedicat me DEUS Pater, 9F qui

Omins,

cun&a creavit ex nihilo. Bene-

J

W r

Ms me,

dicat me DEUS Filius, « qui homi-

nem perditum ex Sanguine proprio

iereren

reparavlt. Benedicat me DEUS pr-

Is (nm

ritus xj« San&us , cujus me falvet pie

lt contur]

confolationis mfufïo Amen.

Va ;

ESUS Nazanznus Rzx Jupao-

iTl

nux, Titulus triumphalis, defendat

ony m»R

nos ab omnibus malis. Sancte Dzus,

lm DT

San&e Fortis, San&e Immortalis, mi«

nij ttitydia

ferere nobis.

0ttm

In. Pace in idipfum dormiam , &

Wor ( u

reqmefmm.

' rlHtebltn:

SE«

:

eac( 179 )S6» |

')(5

€y

n

$«

GE

EC

G* eu

ENSCLIC E

Xmnitn Cot

yr, animurd

SEPTEM PSALMI DPQX:

ique tiut t

NITENTIALES.

| tribue x

l, quam (cm;i.

ZIntipb. N& reminifcaris, Domine,

icationit

deli&a noflra, vel parentum noftro-

,U gv

rum: neque vindictam fumas de pec-

eópiriti

catis noflris,

fecia ht

Pfál. 6.

uf

Omine, né in furore tuo arguas

E

me: neque in ira tua corri-

( nihihx,w

pias me.

g

Miferere mei Domine, quoniam in-

nguine p*

j pEUSS

firmus fum: fana me Domine, quo-

niam conturbata funt offa mea.

me lt

mett.

Et anima mea turbata eft valde:

fcd Tu Domine ufquequó?

; x Ju?

Convertere Domine , & eripe ani-

SliS) ddänf)

Sanfe D

mam meam: falvum me fac proptez

mifericordiam tuam.

morad

Quoniam non eft in morte qui me«

mor fit tui: in inferno autem quis

»mi/,oW' ä

confitebitur Tibi,

M 3

ï-d &

V

eys( 180 )509

[

* fboravi in gemitu meo, lavabo

Qutriam

per fingulas noctes le&um meum: la-

1« dum

chrymis meis ftratum meum rigabo.

Quoniam.

Tutrbatus eft à furore oculus me-

.Up»cr m m

us: inveteravi inter omnes inimicos

f &tümng m

meos.

Ditum,

Difcedite à me omnes qui opera«

t: & injufí

mini iniquitatem: quoniam exaudi-

. Dixi, co

J

vit Dominus vocem fletüs mel.

Wtitiam Ine

Exaudivit Dominus deprecatio-

nem meam: Dominus orationem mee«

hiff Tnpit

am fufcepit.

It It

Erubefcant & conturbentur vehe-

Verumtan

fnenter omnes inimici mei: conver-

tltamy:

tantur & erubefcant valde velociter.

Wnf,

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

,TU 65 ref

San&o: ficut erat in principio,

W: que l

nunc, & femper, & in fzcula faecu-

hts rv

lorum, Amen.

h.mk&um

P[al. 31.

IN

r Te OQUX

Eáti quorum remiffze funt ini«

ll

D

quitates: & quorum tetta funt

Qu s non |

peccata.

1 m .

Beatus Vir, cui non imputavit Do-

tnfl

nng

minus peccatum: nec cft in fpiritu

h

ejus dolus.

Quo-

»

egc( 181 )56»

itu mo, l

Quoniam tacui, inveteraverunt of-

um ntum:;

fa mea: dum clamarem totá die.

n metm,rigä

Quoniam die ac nocte gravata eft

rote (uus 1

fuper me manus tua: converfus fum

omps n

in erumna mea,dum configitur fpina.

»

Deli&um meum cognitum Tibi fe-

s qiif

C€1: & injuflitiam meá non abfcondi,

oniam «

Dixi, confitebor adversüm me in-

fetis m

juftitiam meam Domino: & Tu re-

us d

mififti impietatem peccati mei,

oratiotem !

Pro hac orabit ad Te omnis San-

&us: in tempore opportuno.

purent! "

Verumtamen in diluvio aquarum

TT

multarum: ad eum non approxima-

bunt.

vali t

*'IIHO; &SW

Tu es refugium meum à tribula-

] fltndpwïl

tione, quz circumdedit me: exulta-

y o

tio mea, erue me à circumdantibg me.

Intelle&um Tibi dabo, & inftruam

Te in via hac, quà gradieris: firmabo

]

fuper Te oculos meos.

Nolite fieri ficut equus & mulus:

ife i

un i^

quibus non eft intellectus.

In camo & freno maxillas eorum

conflringe; qui non approximant ad

gt

]

&

d

Mul-

M 3

ego( 182 )56»

Quonam.

Multa. flagella: peccatorís: fperan-

Tlluionibus:

tem autem in Domino mifericordià

Ws

circumdabit.

Affiusf

Latamini in Domino, & exultaté

tis: rugie

jfti: & gloriamini omnes re&i corde,

Domine

. Gloria Patri , & Filio, &c.

mem; & p

tbfonditus,

Pfal. 37.

Cor mam

Omine né in furore tuo argu4s

IQut m vj

me: neque in ira tua corripias

AU 6OEU

me.

Ws

Amici Ti

Quoniam fagitte tuz infixe funt

mihi: & confirmáfti fuper me ma-

ümme a

num tuam.

fTO

! Won eft fanitas in carne mea à fa-

ftetly

cie irz tuze: non eft pax offibus meis

Wt k vi

à facie peccatorum meoruut,

2 animam

Quoniam iniquirates mez fuper-

Wiing

grefle funt caput meum: & ficut o*

nus grave gravate fünt fuper me.

mcdif&bamu

Putruerunt, & corruptz funt cica:

trices mez: à facie infipientie mea.

Fgo AUtg

At

Mifer fa&us fum, & curvatus fum

Tths gf

ufque in finem; totá die contriftatus

ingredicbar.,

Quo*

( 183 )56»

»

uoniam lumbi mei impleti funt

cator fptli

illufionibus: & non eft fanitas in cax»

o mitidyi

ne mea,

AffliRus fum,& humiliatus fum hi-

mo &t U[x

mis: rugiebam à gemitu cordis mei,

nes ii u

Domine,ante Te omne defiderium

I 0; &CI

meum: & gemitus meus à Te non eft

abfconditus.

Cor meum conturbatum eft, dere-

"-

liquit me virtus mea: & lumen ocu-

vore fu0 4

4 (i4 COLT:

lorum meorum, & ipfum non eft me-

&um.

Amici mei, & proximi mei: adver«

u li í

figc ?

süm me appropinquaverunt, & fle-

terunt.,

Et qui juxta me erant de longe fte-

cumcm

uX Ofr "m

terunt: & vim faciebant, qui quare«

bant animam meam.

Ofl]m'

;meæh

Et qui inquirebant mala mihi, lo-

guti fünt vanitates: & dolos totá die

N

meditabantur,

füper

( f

Ego autem tanquam furdus non

audiebam: & ficut mutus non ape-

jenia

ylens os fuum.

urvaw"

Et fa&us fum ficut.homo non au-

M 4

diens;

QN

e9S( 194. )5€»

diens: & non habens in ore fuo re-

dargutiones.

Quoniam in Te Domine fperavi:

Tete

'Tu exaudies me Domine Dzus meus,

!

Inag

Quia dixi, nequando fupergaude-

Et fecun

ant mihi inimici mei: & dum com-

Mionum q

moventur pedes mei, fuper me ma-

ieam,

gna locuti funt.

Amyliig.

Quoniam ego in flagella paratus

D& Niy

fum: & dolor meus in confpedu meo

femper.

Qtonam .

WW(W'. & ,

Quoniam iniquitatem meam an«

nuntiabo: G cogitabo pro peccate

Dd m

meo.

Tib ( |

Inimici autem mei vivunt, & con-

Teiiw

ïUl'S, & Vim

firmati funt füper me: & multiplica-

Etce eni;

ti funt, qui oderunt me iniqué.

Qui retribuunt mala pro bonis, de-

f fum: q

littqe;

trahebant mihi: quoniam fequebar

bonitatem.

lm

RCTIS

Né derelinquas meDomine DEUS

Y

meus: ne difcefferis à me.

Mf

h.ll

Intende in adjutorium meum: Do-

PET [

mine DEUS falutis meae.

t lov

1b

Gloria Patri, & Filio, &c.

ilbahm

D

Audini

P.

y»

egso( 185 )56-

inaefis

PfAl. g0.

omin r

Iferere mei DEUS: fecundüm

ime Dau m

M

magnam Mifericordiam tuam,

do fipqgd

T

Et fecundüm multitudinem mife-

füptt a

inceam.

rationum tuarum: dele iniquitatem

lil p

Ampliüs lava me, ab iniquitate

mea: & à peccato meo munda me,

con[prdt

Quoniam iniquitatem meam ego

cognofco: & peccatum meum contra

» eam 2

me eft femper.

y pro g

Tibi foli peccavi, & malum coram

Te feci: ut juftificeris in fermonibus

j

tuis, & vincas càm judicaris.

& mali

Ecce enim in iniquitatibus conce-

T

yo bonist

ptus fum: & in peccatis concepit me

Mater mea.

n fcquek

Ecce enim veritatem dilexifti: in-

Certa & occulta fapientiz tuz mani-

mine ]U

fcftáfti mihi,

;

Aíperges me hyffopo, & munda-

;lmgum »

bor: lavabis me, & fuper nivem de-

albabor.

,

Auditui meo dabis gaudium , &

Á

lati-

egsc( 186 )5€5

i

letitiam: & exultabunt offa humis

u ac

Jiata.

tie, dlati

Averte faciem tuam à peccatis me«

imenent Í

is: & omnesiniquitates meas dele..

Gloria P

Cor mundum crea in me DEUS:

& fpiritum re&um innova in vifceri-

bus meis.

Omin

N projicias me à facie tua: & Spi-

D

ud

ritum San&um tuum né auferas à me,

Non avg

Redde mihi latitiam falutaris tui:

Quacune; dj

& Spiritu principali confirma mc.

AT tuam.

Docebo iniquos vias tuas; & ime

ln quy

ij ad Te convertentur.

Voditer

Libera me de fanguinibus DEUS,

Quia de

DEUS falutis mez: & exultabit lin-

Iti: & of

gua mea juftitiam tuam.

Wf

Domine labia mea aperies: & os

acuffs

meum annuntiabit laudem tuam.

t meum: (

Quoniam fi voluifes facrificium,

N me n

dediffem utique: holocauftis non de«

N

le&aberis.

Sacrificium DEO fpiritus contribu-

mCUm [rn

Soii

latus: cor contritum & humiliatum

n

DEUS non defpicies.

Benigné fac Domine in bona vo-

] Om'lcil'lo.

Vigil

luntate tua Sion; ut edificentur mu-

'Func

N imiu:

ri Jerufalem,

ie

e3o( 187 )66e

inr dfa lee

"Tunc acceptabis facrificium jüfti-

tize ,oblationes, & holocaufta

tuneé

à pCCüHS n

imponent fuper altare tuum vitulos,

s mesil.

Gloria Patri, & Filio, Gc.

n m DEU

ova in i

PfAl. zor.

Omine exandi orátionem meàa:

cetui

D

Et clamor meus ad Te veniat;

v aufer

Non avertas faciem tuam à me: in

yfalitti

quacunq; die tribulor, inclina ad me

frma m

&urem tuam.,

N

In quacunque die invocavero Te:

velociter exaudi me.

;nleS DEU

Quia defecerunt ficut fümus dies

; gxultablf p

mei: & offa mea ficut cremium arue-

runt.

, m:; Ü

Percuffus fum üàt feenum, & aruit

j i

cor meum: quia oblitus fum comede«

ficriiot

I€ panem meum.

[lis non?

À voce gemitüs mei adhafit os

meum cárni meze.

us f

"i

Similis fa&us fum pellicano folitu«

m miiut

dinis: fa&us fum ficut nycticorax in

domicilio.

J

m bom y

Vigilavi: & fa&tus fum ficut paffer

r«cnt

y o

folitarius in tecto,

fu.

"'Totá

«o5( . 188 )50-

1

Totà die exprobrabant mihi ini-

Snintu

mici mei: & qui laudabant me, ad«

tti; k pop

versüm me jurabant.

bt Dominu

Quia cinerem tanquá panem man«

Quia p

ducabam: & potum meum cum fle-

10: Domir

tu miícebam.

Jtrit,

Ut audit

A facie irze, & indignationis tus:

quia elevans allififti me.

t folveren f

Dies mei ficut umbra declinavee

Ut any

gunt: & ego ficut feenum arui,

tii: & ld

Tu autem Domine in eeternum pere

Tf otvene

manes: & memoriale tuum in gene-

Tk

rationem & generationem.

Mfpondi

Tu exurgens mifereberis Sion : quia

Pitttstem

tempus miferendi ejus, quia venit

Tüllj,

tempus.

NC t

Quoniam placuerunt fervis tuis la-

pides ejus: & térra ejus miferebun-

Hli(]l?em 4nin

fur.

Wi D

Et timebunt gentes nomen tuum

UT

Domine: & omnes reges terra glo-

Id

rxiam tuam.

" Uhes (

Quia zdificabit Dominus Sion: &

ïl

videbitur in gloria fua.

E

Refpexit in orationem humilium:

Nütsbtre

& non fprevic precem eorum,

nj t |

Sci-

t

ego( 189 )5e»

bant tuli i

Scribantur hec in generatione al«

jabantme, d

tera: & populus qui creabitur, lauda-

bit Dominum.

Quia profpexit de excelfo fan&o

Id av

meum qu J

uo: Dominus de colo in terram a-

pexit.

Ut audiret gemitus compeditorum:

gnarioni; t

o

ut folveret filios interemptorum.

Ut annuntient in Sion nomen Doe

t degh'mïf»

m 4l

mini: & laudem ejus in Jerufalem.

ptetiutr of

In conveniendo populos in unumz

& reges ut ferviant Domino.

m p

2

Refpondit ei in via virtutis fuz:

paucitatem dierum meorum nuntia

erisS'mmqlïg

mihi,

, qià &

Né revoces me in dimidio dierum

fervis nl

meorum: in generationem & gene-

milcrebo

tationem anni tui.

Initio tu Domine terram fundáfti:

& opera manuum tuarum füunt celi,

m UP

Ipfi peribunt, Tu autem permanes:

s uf

& omnes ficut veftimentum vetera-

fcent.

1US fioh

Et ficut opertorium mutabis eos, &

humllluf:'

mutabuntur: Tu autem idem ipfe es,

& anni tui non deficient,

lTi

&

Filij

egs( roo )5€9

- Yilij fervorum tuorum habitabunt:

Prife x

& íemen eorum in fzculum dirige-

iniptatibi

£uür.

s

(otia P.

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

Ían&o: ficut erat in principio, &

nunc, & femper, & in fzcula

Omin.

feculorum, Amen,

aürib

f t a

PfAl. 129.

tv julira

E profundis clamavi ad te Do«

TY

mine: Domine exaudi vocem

memï

meam.

t t

Fiant aüres tuz intendentes: in

Qxia pet

vocem deprecationis mez.

Wm mear

Si iniquitates obfervaveris Domi-

ne: Domine quis fuftinebit?

Qolloeny

Quia apud Te propitiatio eft: &

itos o

propter legem tuam fuftinui Te Do-

mine,

M fitine

B mmm'

Suftinuit anima mea in verbo ejus:

hr f

fperavit anima mea in Domino.

ia

A cuftodia matutina ufque ad no«

U: i

nf

&em: fperet Ifrael in Domino.

ditaba

L

Quia apud Dominum mifericordia:

Eyayt

& copiofa apud eum redemptio.

5 n j

^

v

: e3o( ror )t6»

um hditie

Et ipfe redimetIfraél : ex omnibus

ul dirj

iniquitatibus ejus.

Gloria Pa;ri, & Filio, &c,

lio, hi

in pri

!

Pfal. r4r.

m

"

Omine exaudi orationem mei:

[l

auribus percipe obfecrationem

meam in veritate tua: exaudi me in

]

]

)

tua juftitia.

s ad te

Et non intres in judicium cum fer-

'xaudi vo

vo tu0: quia non juftificabitur in con-

fpe&u tuo omnis vivens.

vt

Quia perfecutus eft inimicus ani-

ne

!

tmam meam: humiliavit in terra vi-

tam meam.

rv

bt

Collocavit. me in obfcuris ficut

[

jtiaio &*

miortuos fzculi: & anxiatus eft füper

me fpiritus meus, in me turbatum eft

fioi TcD*

€or meum,

a voot

Memor fui dierum antiquorum,

meditatus fum in omnibus operibus

Domina.

i u

tuis: in fa&tis manuum tuarum me«

ditabar.

minü. :

( mi(erW

Expandi manus meas ad Te: ani-

ma inea ficut terra fine aqua Tibi.

dGmPciOV ïï

Velos

e3o( 192 )56»-

Velociter exaudi me Domine: de-

fecit fpiritus meus.

"i

Non avertas faciem tuam à me: &

V

IL E

fimilis ero defcendentibus in lacum.

DOM

Auditam fac mihi mane mifericore

IU

diam tuam: quia in Te fperavi,

Notam fac mibi viam, in qua ame

I f

bulem: quia ad Te levavi animam

Yf

meam.

l

Nyie

Eripe me de inimicis meis Domint,

h

ttrde qg

j

ad Te confugi: doce me facere volun.

tatem tuam, quia Deus meus es Tu.

Itfe hoby

Spiritus tuus bonus deducet me in

! Vititsfan

terram rectam: propter nomen tuum

nf Trin

Domine vivificabis me in equitate

tua.

tYobis,

Educes de tribulatione animam

(cun&is;,

meam: & in mifericordia tua difper-

N

.

des omnes inimicos meos.

|

Amund

d

ii

Et perdes omnes,qui tribulant ani-

[/

|

)U

mam meam; quoniam ego fervus

Verbos

tuus fum.

:

fOïman

Gloria Patri, & Filio, &c.

]

in ütg

"Antipb, N& reminifcaris, Domine,

Yif

deli&a noftra, vel parentum noftro-

rum: neque vindi&am fumas de pec-

R3

u

catis noflris,

nv

( 193. )5€»

e Dottint:

LITANIXA

tuamime

ibus inlut

VIT/ÀE ET PASSIONIS

DOMINI

NOSTRI

ane miti

e [ptt

JESU, CHRISTI

m mom

Ex S$acra Scrz])mm.

[evayl al

Yrie eleifon.

Chrifte eleifon,

K

Kyrie eleifon,

enteis Don

facerc vo

Pater de celis DEUS, miferere nobis,

Fili Redemptor mundi DEUS, mife-

; m 6^

rere nobis.

dgduæ:me i

Spiritus San&e DEUS, miferere nobis,

San&a T'rinitas Unus DEUS, miferez

re nobis.

RU

f cun&tis gentibus defidera-]'E z

I

*

te,

a tu4 a

in mundum à Patre miffe,

)

eribulattl

7j | de Spiritu San&o congep-

te,

Ls

rped 21919]

" ego HH

1 Verbum Caro faä*um,

u formam fervi accipiens,

9

in utero Marris Joannem

,U,

Ytu;

[15)00

j

vifitans & exhilarans,

*an) siuo

um n

Lde Maria Virgine nate,

aur 21219Jiu1 t[[r 1o3do.

28

] masd!r

N

g

þl

esS( 194. )69€»

Mtm

! Pannis involute,

in prefepio reclinate,

ï

1l

o dc

&er

ubere virgineo lactate,

Paftoribus in praefepio mani-

tipints

Al lay,

feftate,

circumcifionis legem

fpownte

pedes

M

fufcipiens,

dutan

à Magis adorate,

in templo przefentate,

Cs

lum

ulnis jufti Simeonis excepte,

in ZEgyptum deportate,

|

fn]

l

* aen1 sruotged 21249J1]A

Ya

|

ab Herode ad necem quaefite,

.

a

- |

in

Nazareth nutrite,

|

i ipo

|

A

DN

KOT

in Templo inter Do&ores in-

vente,

abAy

ofculo

parentibus fubdite,

à Toanne baptizate,

3 mini

in deferto tentate,

E DJ[&IF

cum homínibus converfate,

rui wüe[Ir 3a3doad 29

y

Ane d

acdBus

rudes & pauperes difcipulos

lo

àh] Itt

1

eligens,

omnibus languentibus mife-

Ts m

[

DT

ricorditer opitulate,

*I3UJd 24932

in monte coram Patribus

o N

QOlhyl

transfigurate,

L pre compalfione fuper Jeru- !

lgmis |

- falem lacrymate,

ex

Ed

esc( 10y )5e»

'Rex mitisJerufalem ingreffe,1'

itt

zelo domüs DEI vendentes

latty

& ementes ejiciens,

triginta argenteis vendite,

pio m

?

5

;'

|

ad lavandos Difcipulorum

pedes inclinate,

em fpott

ä

Pafcha cum Difcipulis man-

|

ducans,

Corpus tuum 'nobis in ci.

AtO,

bum, & Sanguinem in po-

tum largite,

(

* & sruomed ejo32jtlAL

;[

2 4 in oratione proftrate,

g gxxx'& NU

o iin agonia fanguineo fudore

i

&j

g

perfufe,

pt

gt

'ï'

&l ab Angelo confortate,

ä

ofculo à Juda tradite,.

»

à miniftris crudeliter ligate,

)

à Difcipulis dereli&e,

Ann& & Caipha prafentate,

Weïrma

Alapa à miniflro percuffe,

if

à falfis teftibus accufate,

939J5Jtuu wiv[It 322doad 29

reus mortis judicate;

busn

::'

Í

i

Í

in faciem confpute,

*i9ui

E

H

oculis velate,

