Gh1213

E

E

P

s

Mi m

o

P.

TP

T T

i.

r

i

Ms

B .

BA eperiics nl Mp ER Ms ais

ITR EUA TEU

P

ER

RU RAR ENDIIEA.

atl

inbad

—

Es picudées

2

n

o

usntet.

odyruii ii

W

E

Ww..

Lj

i

m....

at

[

i.

a

ES

dUs

m

s

d

)

A

»

OUf

"

ze n

a

M M COP

-

"-

— —

*"

C m ia

—

;ï.

ä.

M

-

(

N

1

2«511?

6

7C

8

?

'

21

|

IH!

DEU

|

D

tl

UL

uB Tüb;nQEV

! j

[5*

am—— — —

— ——

——

od

——

o

À

F

m

—

—

——

I UEIQAN

EEE

N

—1

|

!

/

ld

Y

ä

Ti

)

|

A.

Z—

]

N

S

lu!ä

li

//

,

If

N

*

I

—

— —

TITT

-7

N

p COUR

)lh

À

L

P

M

E

[

TUTLLTLLLLU

(!H'ii!'H-kIIIIIlllIlHllWIIWIIIHIINHIHHIlllï!lli;lHllllHI [

E

BU

|

l

M

TU

y

— VATA ET CULTUS

NI

5. JOANNIS

NEPOMUCENI.

Periditantis Famz, & male

Verecunde in Conféffionis

j

Sacramento Animae

j

FIDELISSIMI PATRONI:

|

—Un»à cumn

ä

;

EXERCITIO

j

QUOTIDIANO

!

recum & Virtutum Solidarum,

Chriftiano Homini neceffariarum,..

Defumpto potifimum ex

z

HOROLOGIO $A4CRO

z

SERENISSIM £

DOMUS

ELECTORALIS

NEOBHRGICO-PALATIN.&L

ä»

Com Licentia Superiorums.,

Anno à Partu Virginis Matris DEI

M. DCC. IX.

t:(/m'a(fj 4d Vineas; Typis Joannis

Bened, iäi( H. a.'lrc/(.n erí,

Ed

£ 3€42.

ECUSDU DCCU C CuID DN CR

Unam .þctij à Domino;

Hanc requiram:

Ü

Ut inhabitem in DOMO

Domini

OMNIBUS DIEBUS

Vite mez. P/al. 26. . 4.

Y

UC ucio ueiou ucr uci w

uceD Ui u

POX X

at

PUR

L M

m

RE

E

A s

i

vfdon ^CSgo "CRgOn ^CEjOn AUR « GaR

AUR K COe cfean

BDUEO UNJI

PTORSOERANOO

'38

JESU HOMINI

EUCHARISTICO

IN CRUCE MORIENTI,

EX

COR SUUM NOBIS

OFFERENTI

Jj

AC

SANCT/E DEI MATRI

VIRGINI

;

MAR I J

D. JOANNI

NEPOMUCENO,

SANCTIS SPlRITUUM

COELESTIUM. CHORIS

D. D. C.

INDIEUlLH.X

Af

M

3/5

eni novutm.

»OFHcium S. Joannis Nepomuc

Pag. 1

V

Litaniz ad S. Joannem Nepomucenum. p. 19

p.229

Vita & Mors $. Joannis Nepomuceni.

Exercitium Matutinum.

Pe43

Varij Affe&us per diem coram Crucifixo , vel

aliàs excitandi.

. 65

Exercitium ad Miffam audiendam.

78

N

"

s

Iotf

Praparatio ad Confeffionem.

108

Praparatio ad $. Communionem.

Gratiarum actio poft S. Comunionem.

"3 "3

H

1I9

Devotio erga JESUM Crucifixum.

124

SM(

D

Devotio ad Cor JESU.

133

14

TO

Devotio ad JESUM & MARIAM.

Devotio ad B. Virginem.

152

!

A&us Refignationis perfectz erga D

UM

157

L

Exercitium Vefpertinum.

16j

Vi

179

Septem Pfalmi Panitentiales.

Litaniz de Vita & Paffione Chrifti,

153

J B

De SS. Nomine JESU.

204.

Dc B. Virgine.

209

pe omnibus Sancis.

21$

LU

Ordo Commendationis Animz.

2217

Ttinerarium,

"U *« "3 "3 "3 "3 «3 "9 "3 " '2'9

139

6l

la

&t

LOT

OFFI.

L

h

encf r )5&s

i Dovuti.

£

$25

SOSeSE

2ea

e

AX

g.

gä

EC2

i5605

v

:

j

:

It p. 19

h p9

OFFICIUM

ifizo,vd

EH

T

S. lOA N'NE

p

p

NEPOMUCENO.

? 10

An&us, Sanctus, San&us, Dominusg

"a

S

pu

DEUS Sabaoth ; pleni funt coeli,

p

& terra glorià tu4.

h

H

iM

AD MATUTINUM.

$. Domine labia mea aperies.

Y

/ Iif

Xy. Et os meum annunciabit laudem

tuam.

p

p

$. DEUS in adjutorium meum ine

tende,

&y. Domine ad adjuvandum me fe-

flina.

;

;ä)

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

fan&o, ficut erat in Principio, & nunc;

& femper, & in fzcula ficulorum,

Amen. Alleluja. 7/. Laus tibi Do«

7

mine, Rex aterne glorie,

—

Hynte

a»5( zAN)SD

I

Hywmnus.

[

$

An&e Joannes, fac, ut in medullis

f

Flamma fit ventis peritura nullis:

[0C

Ignibus caftis, facibtisque puré

Qlo

Pec&us adure,

ten

Es tuz flirpis pretiofa gemma,

110

4 10 clarum nitet igne ftemma,

a

Nobilem mentis mihi da nitorem,

Confer amorerni

Vil

Q

Fac, ut accenfum cor ab igne divo:

Spiret in nobis ab amore vivo;

Cordis obícuri tenebras amaná .

;Luce ferenae

Sint DEO Patri, Genitzque Proli,

L

Spiritus laudes tibi Sancte, foli

[

Gratie femper tibi fint, honores

Sint, & amores,

"

$. Domine né elongaveris auxilium

tuum à me.

S:

X Ad defenfionem meam refpice,

Or atio.

Tio

EUS,cui foli debetur omnis ho»

D

nor, & gloria; per merita San-

).

&i Martyris tui Joannis Nepomuceni,

t€

egi( 3 )5

te fuppliciter exoramus: ut omneni

Ifis

infamiam, & confufionem publicam

li:

undecunque nobis iippendentem avere

tere digneris, & concedere, ut te Re-

t

lütt

&ore , te Duce, fic utamur bonoribus

temporalibus, ut non amittamus zter-

nos. Per Dominum noftrum JESUM

m

Chriftum filinm tuum, qui tecum vi«

vit, & regnat in unitate Spiritüis San«

C'm,

&i Dzus, in fzccula feculorum, Amen,

y. Domine exaudi orationem meam,

R& Et clamor meus ad te veniat,

fid«

Y. Benedicamus Domino,

M

N. DEO gratias.

Fidelium animze per mifericore

5

diam DEI requiefcant in pace, Amen,

:ICSI

"OC TRERGRE DeloBhoateti dieetiti o

um

An&us DEUS, San&us Fortis, San-

7

&us Immortalis , miferere nobis,

quos preriofo fanguine tuo redemifti,

j

AD PRIMAM.

f

y. DEUS in adjutorium meum in»

enil

tende,

tt

A2

x. Dos

egs( 4 2509

s. Domine ad adjuvandüfi me fee

ftina.

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

San&o, &c, Alleluja. 7el. Laus tibi

&

Domine, Rex eternee gloris.

«

Hynnus.

n

i

An&e Joannes tibi totà vena

t

2

Spiritüs San&i fuit 3gne plena:

l

Cordiü magnes animos trahebas;

uando volebas,

b

[

Rore colefti tua lingua fluxit,

!

Dum 'perorabas j

animósque duxit

fuavis,

j

Cordium palífim tua lingua,

Aurea c

lavise

y

!

Do&or , Orator, celebrisque Praeco,

Si cadant vires in agone ca&co;

Pro tribunali fupero perora

Rf,l

Mortis in hota,

'þl

Sint DEO Patri, Genitzque Proli,

Spiritus laudes tibi San&e, foli

li

Corda per Jzsu, MarieeQue honores

Sint, & amores,

'$. Ad te Domine levavi animam

meam.

ä

s. Dzus meus in te confido,non eru-

befcam,

n

egc( y )56»

li

Ov atio.

EUS, cui foli debetur omnis

tüi

vbi

honor, & gloria; per merita

San&i Martyris tui Joannis Nepomu-

ceni, te fuppliciter exoramus: ut ome

nem infamiam, & confufionem pu«

blicam undecunque nobis impendene

tem avertere digneris, & concedere,

bf

ut te Re&ore, te Duce, fic utamur ho-

noribus temporalibus, ut non amit-

bis

famus zaternos.

Per Dominum no«

firum JEfüm Chriftüm filium tuum,

H

qui tecum vivit, & regnat in unitate

V ï&

Spiritüs San&i Dzus, in fzecula fzcu-

m?

lorum, Amen.

0

y. Domine exaudi orationem meam,

X. Et clamor meus ad te veniat.

y. Benedicamus Domino,

hpï:.

X. DEO gratias.

n

Fidelium animz "per mifericors

diam Dz1 requiefcant in pace, Amen,

v

loïCS«

n

An&us, San&us, San&us, Dominus

S

a

DEUS Omnipotens, qui es, qui

À 3

eraé

Qrie

«sc( 6 )5t»

eras, & qui venturus es; tibi Taus,

honor, & gloria, in fzcula fzculos

rum , ÀAmen.

AD TERTIAM. .

$. DEUS in adjutorium meum . ine

tende.

x. Domine ad adjuvandum me fee

s(

ftina.

[

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

D

San&o, &c. Alleluja. 7el Laus tibi

D

Domine, Rex eterne gloriz.

|:

l

EHwnnus.

Wi

An&e Joannes tibi non adhefit

Y

Pompa,tes fallax,animümque lefits

Nos, humo fpretá, fac ad aftra totis

Tendere votisz

q

Y

Et per immundi nocumenta mundi

!

Da modum mundo pede tranfeundi:

Nos doce faflum, nimidmq; fluxum

Spernere luxum,

Sint DEO Parri Genitzque Proli,

;ï

Spiritus laudes tibi San&e , foli

Gratia Íemper ib

1 fint, honores

Sint, & amores,

i'. Cu*'

esc( 7 )5e»

latl

$. Cuftodi animam meam,& erue me;

ulos

R& Non erubefcam, quoniam fperavi

in te,

-

Ov tio.

fe

EUS, cui foli debetur omnis

honor, & gloria; per merita

12

San&i Martyris tui Joannis Nepomus

ceni, te fuppliciter exoramus: ut om-

ria

nem infamiam, & confufionem pu-

ii

blicam undecunque nobis impenden-

tem avertere digneris, & concedere,

ut te Rectore, te Duce, fic utamur ho«

noribus temporalibus, ut non amit«

f

Tamus sternos.

Per Dominum no-

d

firum JESUM Chriftum filium tuum,

corfs

qui tecum vivit, & regnat in unitate

m'l.s:

Spiritüs San&i Dzus, in fzcula facue

Vil

lorum, Amen.

mdi'.

y. Domine exaudi orationem meame

yuft

o

x Et clamor meus ad te veniat.

$. Benedicamus Domino.,

Xj. DEO gratias.

]

Fidelium animze per mifericore

diam Dzi requicfcant in pace, Amen.

(

^tju

4

Bee«

egs( 8 )5e»

l:

FEtedicamus Patrem, & Filium,

lr

cum San&o Spiritu, laudemus, &&

E

füperexaltemus eum in feecula,

AD SEXTAM.

$r

$. DEUS in adjutorium meum ine

|

$

tende.

Ej. Domine ad adjuvandum me fe«

ina.

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

San&o, &c. Alleluja. Pel. Laus tibi

Domine, Rex zterne gloria.

Hymnus.

An&e Joannes tibi vis medendi,

Et reas mentes fuit ars regendi,

Et fupra preffas, animásque morftas

NT

Mira poreftas:

[

In viam vitz mihi fle&e greffum,

W

b

Córque conforta, poplitémque feffumg

Si meo pugnans in agone lu&or,

f

Dirige Du&ot,

X

Non tibi mundi fapuére mores,

Aut adufanti fpecie lepóres ;

[

Dümque tam falfum mare refpuifti,

l

Tu fapuifti:

Q

Jgne

e3c( 9 )S6»

1f

Igne celeftis cor amoris uftum

50

Fac putrem mundi removere guftum,

Et voluptatum reprobare limum,

Spernere fimum,

Sint DEO Patri , Genireque Proli,

n i

Spiritus laudes tibi San&e, foli

Corda per Jesu, MarieeQue honores

Sint, & amores,

v

3. Sufcipe meDomine fecundüm cloe

quium tuum:

riti

titi

K Et non confundas me ab expecta-

tione mea,

O atio.

t

EUS, cui foli debetur omnis

d

honor, & gloria; per merita

x&as

Sandi Martyris tui Joannis Nepomus

(u5t

ceni, te fuppliciter exoramus: ut ome

"

nem infamiam, & confufionem pus

fum

blicam undecunque nobis impenden-

7

tem avertere digneris, & concedere,

(ofi

ut te ReGore, te Duce,fic utamur ho-

noribus temporalibus, üt non amit«

tamus asternos.

Per Dominum no-

ifi

ftrum JESUM Chriftum filium tuum,

if

Qui tecum vivit, & regnat in unirate

j

Spi-

gnl

egs( ro )56»

Spiritüs San&i Dzus, in fzcula fzcue

Jorum , Amen.

ll

Yy. Domine exaudi orationem meam,

X Et clamor meus ad re veniat,

$. Benedicamus Domino;

T

X DEO gratias.

Mt

Fidelium animz. per miferlcor-

diam Dzi requiefcant in pace, Amen,

N«

ORE

Stnt

Enedi&tio, & claritas, & fapientia

B

& gratiarum actio, honor, virtus,

y

Itl

& fortitudo fit DEO noftro in fzcus

Ü

Ja fzculorum , Amen.

i

AD NONAM.

Vl

£. DEUS in adjutorium meum in-

tende.

E. Domine ad adjuvandum me fe-

ftina.

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

B

San&o, &c.. Alleluja. 7zl. Laus ribi

t

Domine, Rex aterne gloria.

Ti

Nl

t

Hyn-

ego( 11 )se»

feti

Hywnanus.

fn6afrls

Antte Toannes, quia mente pur&

d

Sacra nolebas violare jura,

Tor;us €s dire, truci

büsque juftus

Ignibus uftus,

rl

Me fac,ut nulli moveant pavores,

Nec mine facros minuant amores,

Am

Nec queat leges temerare ruptas

Ulla voluptass

Sint DEO Patri, GenitzqQue Proli,

etti

Spiritus laudes tibi Sande, foli

'if[us;

Gratize femper tibi fint, honores

fetle

Sint, & amores,

Y In teDomine fperavi noncenfans

dar in zeternum.

X In juflitia tua libera me.

! if

O atio.

kl

EUS, cui foli debetur omnis

honor, & gloria; per merita

]

Sanüi Martyris tui Joannis Nepomus

ceni, te fuppliciter exoramus: ut ome

; tlbi

nem infamiam, & confufionem pus

blicam undecunque nobis impendene

tem avertere digneris, & concedere,

i

us

05'(' 12 )5€»

ut te Re&ore, te Duce, fic utamur ho«

noribus temporalibus, ut non amíte

Suí

tamus szternos. Per Dominum noe

Tun

firum JESUM Chriftum filium tuum,

qui tecum vivit, & regnat in unitate

Spiritüs San&i Dzus, in fecula faecue

lorum, Amen.

SA

y. Domine exaudi orationem meam

X. Et clamor meus ad te veniat.

Y. Benedicamus Domino,

C

xXj. DEO gratias.

Wif

Fidelium animz per mifericor-

V

diam D requiefcant in pace, Amen.

L

0 oD DRRT Se

B

Enedi&a fit Sancta Creatrix, & Gue

Tu

bernatrix omnium, San&a, & In-

dividua TRINITAS, nunc, & fem-

per, & per infinita fzecula fzeculorum,

|

N

Amen.

h!

AD VESPERAS.

y. DEUS in adjutorium meum ine

)

tende.

U

M. Domine ad adjuvandum me fe-

ftina,

Glo»

-

egs( 15 )50»

nur h

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

j m

San&o, &c, Alleluja. 7el. Laus tibi

g o

Domine, Rex zterne glorize

nuum,

u

Hymnus.

a fitl

An&e Joannes, quia te nec ignis

Artibus unquam potuit malignís

i

A DEI juffis tibi fzepe ftruaá

]ub

Pellere luctás

Clariüs nunquam tua fax amoris

Fulfit, ac inter tenebras füuroris,

eritle

Unda dum flu&um nocitura fparfit,

Amel

Fortiüs arfit«

m

Me per hoc mundi mare , pérque flu»

"uN

men

"Transfer ad Coelos, fuperimq; lumeng

d

&

Gratizee du&ü moderante fuavem

Inftrue navem?

.f

Cymba füb mortem mea né fatifcat,

J

f

Né rapax orci fluvius dehifcat,

D«emonis né fit rapidi rapina

;

Quaffa carinas

Ü [

Per maris flu&tus mihi vela ne&te,

Duc & ad portum ; rege, pelle, fle&e,

t fO' l

Cymba fi mortis fluitet fub horam,

Dirige prorame

(lv

Sint

l]

«)6/ r4 )5e»

y

D

Sint DEO Pa:ri, Genitzedue Proli,

Spiritus laudes tibi San&e, foli

Dir

Corda per JESU, Marizd; honores

Sint, & amores.

l.cäääiä

$. Intende animz mez,& libera eam,

Xy. : Propter inimicos meos eripe me,

GR

Ortio.

$um

| UN

ELIS, cui foli debetur omnis

E

honor, & gloria; per merita

fantti Martyris tui Joannis Nepomu-

) C

ceni,te fuppliciter exoramus: ut om-

nem infamiam, & confufionem pus

HE(

blicam undecunque nobis impenden-

DN

tem avertere digneris, & concedere,

ut te Re&ore, te Duce, fic utamur ho-

Yl

noribus cemporalibus, ut non amit-

tamus aeternos.

Per Dominum no«

l

firum JESUM Chriftum filium tuá,

fan&

qui tecum vivit, & regnat in unitate

D

Spiritüs fan&i DEUS, in fzcula fz«

eulorum, Amen.

Y. Domine exaudi orationem meam,

É

3j. Et clamor meus ad te veniat,

y. Benedicamus Domino,

W. DEO gratias,

Fie

«nc( 1y )50»

jJi

Fidelium anima per mifericordiam

|

DEI requiefcant in pace, Amen,

noreb

3mores

CRCRD RUK EH De RC E It

Ta &il

G

Ratias tibi DEUS, gratias tibi Ve«

J€ If

ra, & Una TRINITAS, Una, &

Summa DEITAS; San&a, & Una

UNITAS.

- omnfs

n

AD COMPLETORIUM.

orrille

Y. Converte nos DEUS falutaris no«

fter.

tom

NU

B. Et averte iram tuam à nobis.

xdette

Y. DEUS in adjutorium meum in«

t

tende,

j ht

B. Domine ad adjuvandum me fe-

amit-

ftina.

n n

Gloria Patri,

& Filio, & Spiritui

] Iüün

fan&o, &c.

Alleluja. Pzl. Laus tibi

nitatt

Domine, Rex eternz gloris,

, Ít

EHwnnus.

Antte Joannes animz decorem

eafty

Tu mihi ferva, decorísque florem:

r

Né probro vita;, neque fempiterni

Spurcer averni,

f

Lin-j

egs( 16 )5e

Lingua detractrix ubi me laceffet,

Et (a0 vulnus jaculo faceffet ;

Advolans dextrá properante tutum

Objice fcutum.,

DE

Me fac in vita maculas piare,

liob

Seriis illas lacrymis lavares

ttnit

Pelle faffuro nocuum pudorem,

Terge ruborem?

nem

|lica

N palàm ferus rubor ora pingat,

tem,

Et mihi durus pavor offa firingat,

Wt te

Cun&a fi tandem patefiet atro

Qor)

Noxa theatro,

tanyy

Angeli quando tuba rauca clanget,

lii

Et nimis feró reus a&a planget,

" Dum Dzus Vindex penetrabit imas

('x'&i W

Spi

Lumine rimas,

Sint DEO Patri, Genitzqdue Proli,

tur

?l DD[

Spiritus laudes tibi San&te, foli

Gratiz femper tibi fint, honores

D &

m

Sint, & amores,

L

$. Domine non confundar,

3;4. Quoniam invocavi te,

Fi(j(

l

: Qra4-

e35( 17 )56»

[fet

OrAfio.

E

Tuliilr

ftam,

EUS, cui foli debetur omnis

:

!

honor, & gloria; per merita

fantti Martyris tui Joannis Nepomu-

f Cm,

ceni, te füppliciter exoramus: ut om-

bortti

nem infamiam, & confufionem pu-

blicam undecunque nobis impenden-

B

p

tem avertere digneris, & concedere,

ut te Rectore, te Duce, fic utamur ho-

[0

hextrür

noribus temporalibus, ut non amit-

tamus aternos.

Per Dominum no-

ngef:

firum JESUM Chriftum Filium tuli,

?

j

qui tecum vivit, & regnat in unitate

Spiritüs fan&i DEUS, in fzcula fze-

ye r

culorum, Amen.

'Oli)

j

Y. Domine exaudi orationem meant,

R. Et clamor meus ad te veniat,

r«

y. Benedicamus Domino,

amort

N. DEO gratias.

Fidelium anims per mifericor-

diam DEI requiefcant in pace,

AMEN,

(

B

HYA-

wys( 18 )509

| Nom:

FUYMNUS de $. JOANNE

$f

NEPO MuCE NO.

OaxNEs Nepomucene, Vir beate,

Cor m

J

Philofophe, Theologe laureate;

Q Patrone grat

iofe, fama bone

! Mam

Invaforem tuá gratrià depone.

Ynter notos, & ignotos, mea fama

h t

'Tu me ama,

!

N'ulneratur, laceratur ;

"u centenos, & milleno

s defendifti,

m

Confidentes, & orantes protexifti :

& orantem intuere,

E

Me fperantem,

non graveris,

hic fovere.

Me digneris,

rmittas Nomen

k:

Non omittas, non pe

rapi

maná : pares api

Linguà malá, inhu

Quod fi mali verbo malo famam

i

N

figant.

'Nomen meum, ob cor tuum, ne trans.

In

figant.

hic clien-

Sdis me totum, effe tuum ;

y

tem,

fco meum, hic cle«

'Te Patronum no

Chri

mentem,

P'"Cr |

Procurabo, non ceffabo honorare

No-

lii

«go( ro )S8»

Nomen tuum, DEO facrum, hfe 4:

mare,

NNÉ

;01

Sit in fignum omne donum, quód Tc

amem,

fir at

Auredtty

Cor me pungit, amor ungit, ad Te

clamem.

;one

Meam vitam, bonam famam, atque

l6

nomen,

2 m

In te pono corde prono, bonum

jt d

Qmen.

endili

dfti:

O Joannes! 6 juvamen, 6 folamen!

Fac ut DEUM, JESUM meum, íem-

Mlere?

per Amem.

C fovete

S&Q(üü

I

À N I JE

at *Pi

I 0 famlm

$ JOANNEM

NEPOMUCENUM

! n q

Famá periclitantium Jfoneularenm

Patronum.

1"*[ difn'

Y

rie eleifon.

Chrifte eleifon,

K

Kyrie eleifon. Chrifte audi nos,

Chrifte exaudi nos.

, hi Ü

Pater de celis D E U S, Miferere no-

T

]

18,

B2

Fil

ago( 20 )5€9

N

xili Redempror Mundi DEUS, Mifes

Jits

rere nobis.

Onriw

SpiritusSanéte DEUS,Miferere nobis.

i

San&a Trinitas unus DEUS, Mifere-

Stnüte

re nobis.

E

San&a Man14,

p

San&a DEI Genitrix,

|. Propit

| ?ropit

San&a Virgo Virginum,

| Abon

S. Joannes Nepomucene,

Mariani Cultüs Promotor ama-

| AMbony

Mbom

bilis,

lbwy

Pracurforis Domini pe

diffeque,

Dile&i Difcipuli ]oannis imitator

Ablg

U

Virginee,

Àqn

j

Aly

Nove Joannes Silentiarie,

A:

Noftri temporis magne Thauma- &

turge,

h

[

.Arca norum cce

leftium confcie,

*siqou o3d &JjO

h

JUN

Mu

A Spiritu San&o fcientiis defuper

&

inftru&te,

Doürinz pariter ac San&itatis

ün

Jaureà infignite,

AWf

n

Prafulgens Lumen Metropolita-

Àm,

n« Ecclefize Pragenfis,

Regis Regum intime Confiliarie,

Mba

Tribunalis clementiflimi Affeffor ]

u

San«

indefefle,

«as( 21 )G6»

U$, Mi

San&e DEI mihi in Patronum $ mil-

libus ele&te, ora pro nobis,

s noh

Omnium a&ionum mearum fplendor

unice, ora pro nobis,

[6,Mier

San&e mi Joannes Nepomucene, ora

pro nobis,

Propitius efto, parce nobis Domine,

Propltlus efto, exaudi nos Domine,

.Ab omni malo libera nos Domlne.

Ab omni peccato,

Ab omni fcandalo,

t ii [

EqUC;

Ab omnis deli&i fufpicione,

jtatol

|

Ab ignominia mundi,

À confufione zeterna,

;

X

À damnatione perpetua,

/11/1/1

À facrilega Confeflione,

H

y

À periculis corporis, & ammæ,

k

d

ï

À procraftinatione poenitentiz,

Ab angufítiis & perturbationibus

Q sou vzoqrT

confcxenuæ,

fuplf)

Ab omni mendacio, & fallacia,

&

ttdt

A falíis Fratribus, & fubdolis A- ;

'GUXUJO

ollta

micis,

À mala,& perverfa Societate,

|

W IC;

?

Ab arrogante przfidentia; & prae-

klfor)

fumptione,

Sah

B 35

À du-

e$c( 22 )5ee

Pt t

A dubia femper fufpicioforum?

Tiur

fide,

E

Drinj

A falfa accufatorum delatione,

tabb

À fecretorum communicatorum

u

revelatione,

ciur

Ab officiorum periculoforum ad-

Pe i

: miniftratione,

Ti

Per füummam fanguinis tui vili-

Ya

penfionem,

Iu

Per iniquifhmam à Juda prodito-

hr g

re traditionem,

n

Per ignominiofam pedum con-

Bs

culcationem,

w

Per maximam alape in domo

Q Sou vJeqrT

Y

Anns& acceptze injuriam,

»

Pa

Per impactam tibi à Caipha bla-

*9uito

U[ D

fphemiam,

Per albz veflis apud. Herodem

[

m

indute ignominiam,

N

Per probrofam Corporis tui in

flagellatione denudationem.

tpw

li

Per totius vultüs tui Virginei e-

tübefcentiam,

N

Per Divine Perfonze tuz Regis

li

titulo per ironiam fignata il-

Iufionem,

f

j

Pet

epc( 2 )509

ofüm

Per contumeliofas falforum te- 7

ftium accufationes,

Per injutiofam. cum Latrone Ba-

ft,

rabba comparationem,

x

r

Per turpiffimam ad Crucis fuppli-

cium condemnationem,

ml

Per infamem cum Latronibus

m

————— —— -

mortem,

il*

Per toleratas in Cruce Pharifzo-

Q sou vJeq

E

x

rum derifiones,

Cmd,

z

L

Per tuam inter maxima homi-

R

?3UIUIO

e

E

num flagitia patientiam,

Per interceffionem S, Joannis Ne-

pomuceni,

E

C Sow vxoq:

Yn dic Judicij,

J

Peccatores , T'e rogamus audi nos:.

ä

Ut nobis parcas,

E

Lt nobis indulgeas,

Ut ad veram poenitentiam nos

EE AUE — NU LE

perducere digneris,

l

g

Ut peccatorum noftrorum faci-

L2

»m,

lem agnitionem , & integram

1 t ia a n d

16

Confe(fionem nobis largiri di-

2

gneris,

V:,—

lIt in perplexis, ac dubiis con-

*sou ipnv SntutQol 9L

ERE

—— — À

fcientize cafibus nos adjuvare )

digneris,

BA4

U:

b-- n

*

«( 24 )S6»

M

Ut peccatorum noftrorum indul

gentiam, abfolutionem, & re-

ol

miffionem nobis impertiri dig-

Y d

neris,

Ut inimicos Sanctz Ecclefize hu-

y Et

miliare digneris,

Ut Cultum, ac Venerationem S.

Y hi

Joannis Nepomuceni propaga-

re , ac dilatare digneris,

LA

Ut ommbus ejufdem Clientibus

.f

facilem aurem praebeas,

*sou rpne smueäo.; »I

Ut nos à pudore mundano, & à

confufione seterna erlplas,

V.

Fili DEI,

Y

Agnus DEI,qui tollis peccata mundi,

Parce nobls Domine.

VE

Agnus DEI,qui tollis peccata mundi,

Exaudi nos Domine.

Agnus DEL qui tollis peccata mundi,

Miferere nobis.

Qx

Chrifte audi nos.

mfl'l tl

Chrifte exaudi nos

fïümu:

K yrie eleifon.

Chrifte eleifon,

9my

Kyrie eleifon,

Pater nofter.

m

$. Et né nos inducas in tentationente

Ye] ;

x;, Sed libera nos à malo,

[2

P

$. Ad«

exs( 2y )5€»

dul

y. Adhefi teftimoniis tuis Domine,

&Ie

E.. Noli me confundere.

Y. Sufcipe me fecundüm eloquium

1dp ]

tuum, & vivam.

e hi

K. Et non confundas me ab expeca-

tione mea.

m

y. Fiat cor meum immaculatum in

np

juftificationibus tuis.

LUR o

X. Ut non confundar in zternum,

Yi

Y. Fac mecum fignum in bonumi, ut

ä

videant, qui oderunt me, &

|

confundantur.

,&)

B. Quoniam Tu Domine adjuvifti

me, & confolatus es me.

mj

Y. Domine exaudi orationem mearm,

Xj Et clamor meus ad te veniat.

| ml.mdil

Oremus.

] mündi)

Mnipotens & Mifericors DEUS,

. concede propitius; ut , qui in

meritis Divi Joais Nepomuceni con-

fidimus, ejus potenti interce(ione ex

of

omni infamia , & confu(ione publica

eh

tam temporali, quàm eeterna hujus,

vel alterius vite, & vel maximé ex

diam

N.'N. per püífimam Mifzricor

tnam

j H

egc( 26 )6€»

tuam eruamur.

Per Dominum nos

|

ftrum Jzsuu Chriftum Filium tuum,

qui nos redemit per infamem mor-

rem Crucis, & qui tecum gloriofus

Q

vivit, & regnat in unitate Spiritás

tia col

San&i, Confolatoris moeftorum, D&us;

tis amj

nunc, & in zternum, Amen,

putatur

Alia Oxatio..

Qrom

Xin? d

' Mifericordiffime DEUS; qui

TusDijr

nobis omnibus, prafertim fa-

ïm (lmu

mà periclitantibus Divum Joannem

Nepomucenum Martyrem tuum Pa-

IDbl

fttütm

tronum , ac Defenforem fingularem

9

D

tribuifti, Majeftatem tuam contrito

dore j

corde, & animo bumiliato fupplices

DI at

exoramus , ut per ejus potentem in-

terventionem ab omni tam prefenti,

quàm füture infamiee periculo nos li-

berare, & prefervare digneris, ut

deinceps in quiete Nomen San&um

| a

tüum laudare, honorare, & przdicare

| d

valeamus nunc, & in fscula faculo-

Ui

rum,; Amen,

ttin)

Dhti;

ET

inuf) Y

&9s( 217 )5e

m turu

Alia.

nem mor.

San&e Joannes Nepomucene

ghit

te Spifjiäi

Patrone mi! veneror te in glo«

ria coclefti aureá coroná immortalitae

tum D

tis amidtum, & inter Filios DEI com-

h

putatums veneror etiam, & exofícu-

lor omnes corporis tui reliquias, ma«

ximé cineres cordis tui, in quo tan-

M qi

tus Divinz Majeflatis ardor inhabita-

aim

oanid

vits fimul etiam ad te confugio orans.

fupplex , ut me tibi,à Divina Bonita-

mum P*

te commiffum, hodie, & totá vit&

agl

mcá tuo patrocinio protegas, & à pn-

m WWW

dore mundano cuftodias , & à confus

; /U;plplll'(ä

Éione zterna cripias, Amen,

ntem i?

ræfanï:

Alia Oratio.

Jïo noj'

ii

An&e Joannes Nepomucene, Mar-

s; H&Um

v

tyr ac Patrone, per tua merita, &

a dic

dona divinitüs tibi conceffa, precor

; o

fappliciter, ac fiducialiter, intercede,

nt ira Divina conquiefcat, peccatorum

ponas clementer avertat; & ut nos

ante

1]

ess( 28 )5€»

ante obitum confiteri, pro peceatis fa-

«

tisfacere, omne periculum , & fzculi

dedecus, hominum fcandalum effu-

"T

gere, DEO placere, adherere, & ad

)

vitam aternam pervenire poffimuse

Per Chriftum Dominum no-

N

firum, Amf:n.

Pt

À

P

t

(f5

('l.x'

017

a

n2

N

IN

N

f

AO «

DIT]

.

N

As

D

s

!

5

a

"

N

uüh[(llp

(

(

j

Z

N

M

j

s

L

CT

,ïk

zi

—

—

—

ze3x

z

IN D)

fs

lMonte

Rck

*

!

li

lii

1

VITA

li

g

T

us( i9 )S&»

xtatite

00 TRUE b Dotetietetth bee

, K feai

jdum f

VIPXOET MORS

ere d

| pofümli.':

m no

S. JOANNIS

NEPOMUCENI,

Periclitautis fama. * anxia im

faero Tribunali anime,

FIDELISSIMI SOSPITATORIS,

Conícripta à R. P. Joanne Rempen

Soc. JESU, Anno 1702.

Cujns affetbus interpolatos in Officium de

l

ä

— hoc Sancto tranflulimus.

N Bohemorum regione mollis *

Monte confurgit viridante collis,

Hunc Adalbertus precibus beavit,

Imbre rigavit,

" oNatas eff Toases in Oppido, quod ap-

pellatur Nepomuch. frve Porsuch. id eff,

JMadidum , ab imade[cendo ; e5, quod

2lli proxime incumbat AMons F'iridis,

(IrÀ

gbi S. Adalbertus pluviam celitzs da«

fap miraeulesé precibus impetravit.

Ef

age( 20 )56»

Eft loco Nomen POMUCK & viroté,

Go f

Atque cceleftis pluvize madore,

Dum pluit Calum locuples refra&ta

late co

E cataracta,

Cilicas ]

Haufit hic celo pariente vitarfty

ltque r

Matris oratu flerilis peritam,

Luce cclefti, radiisque plenus

Unde D

NEPOMUCENUS,

lautegm

Inde JOANNES tulit ille Nomen,

Pulpiun

Ferret ut magnze pietatis omen,

and

Dum Dzus Matri dedit hoc benignus

Nf

Nobile pignus.,

Ad

Clarior virtus nituit Parentis,

&U

Quàm jubar Stirpis, titulique gentiss

Stemma tranfcendit pietas nitore

$dQ

NObiHOIC-

Lute il

Flamma per totum radiofa te&tum

llig

Luce lambebat fluitante le&um,

Blandiens Matri , Genitzeque Proli,

rl

AZmula Solt,

DN

Orta dum primüm ratio micabat,

P i

Indolem Mufis teneram dicabat ;

Indies doctà poliens recentem

h

Pallade mentem

Litterature ftuduit polité,

Oïe fit'

ET

Fluxit ex ejus labiis perite

BOR

Gra-

|

e$o( 5r )ee»

K d vitt

Gratiis lingua facilis refert4

Jort,

Suada diferta,

eg miradd

Mente complexus fuit ille purá

? catmdà

Colicas Leges, Canonámque juras

1taffl

Atque pra cun&is fuit una Diz

fil;

Cura Sophia;

enus

Unde DoGoris tulit Eruditi

UCENÁ

Lauream Pragz , genióque miti

Norteh,

Pulpitum. Sacrum , Cathedrámque

Irttl

fcandit,

Dogmata pandit,

benigs

Numini foli ftudium placendi

Addidit fortes ftimulos fciendi;

!e Pignus.

$,

Hac erat, vaná levitate fpretá,

« gcntl'i;'

Unica metás

NU

Sol Cathedralis fuit ille Cleri,

m

Luce virtutum meruit ftuperi,

ao

Lilium vite, Speculum proborum,

lurt,

,

Normáque Morum,

y Prolt

Priedicatoris titulum periti

,muh $l

In Sacra Divi tulit ede Viti,

j

Praga dum do&o ftupuit loquentem

Imbre fluentem,

abit

m

In via Coli pretiofus index

Ore facundo, fcelerámque vindex

Infequebatur petulantiores

Fulmine mores.

Do«

G

egc( 32 )8f9

Do&or excelfus, fimul & profundus,

Hontft

Mentis elatze fine labe mundus,

Efrit d

Imperatoris quoque cor revinxit,

Lá(in

Et fibi ftrinxit,

Unde Celfarum via Dignitatum,

Inperato

Ad gradus altos, & Epifcopatum,

Müï'lbus

Atque promiffis opibus referta,

Non "j

Stabat aperta,

Sed recufabat flreperi caducum

Clor) [

Naufeans mundi, fragilémque fucum;

PHIS p[æ )

Et locupletes reditus daturam

Mif

Prepofituram.

Hoc erat folüm titulo beatus,

Iyg

Quod foret pre(fi Gregis Advocatus,

Qu g

** Regio ditans opis indigentes

JEre clientes,

w

Pauperum Tutor, Pater, & Patronus,

hi Ri

Dives affe&u, manibiisque pronus,

Suiaa Cun&orum fuit heec honorum;

Tooatitr

&Y

Et titulorume

Imperatricis fuit Adminifter,

Et in

Cenfor, & judex, animaz Magifter,

agj

Arbiter Morum , Medicisque mentis

Dio.

Menda fatentis.

W Spretis Dignitatibus cateris, fufcepit

| o

enit Eleenao[jnarij Regij,

Hunc

LU2 l

«( 5j )5€»

profunty

Hune adoptabat Medicum falutis;

indus,

Effet ut do&é, mediísque tutis,

revituty

Lzía fi noxis foret Imperatrix,

fibi lr

Sana cicatrix,

jtaturt,

Imperatoris fuit hzec Marita,

copttl

Moribus caflis, niveáque vitá,

reftrti

Non vagi cordis, finé labe feedze

Sabat t

Nefcia tzdze,

ducum

Gloriá gentis nituit vetuftá,

mqug fi.'fumi

Plüs piz mentis fpecie venuftá:

ia

Addidit fulgur radians Avonuw

spofiinit

Stirps BAvARORUM,

U$,

Imperatori * fuit illa nupta,

dvocituisy

Qui fide mundo, Superísque ruptá

RNSS

Sceptra tentavit maculofa fzevis

f dj

Tingere nzvis,

Dicrons

Hinc Ei Laudum finé Luce nigri,

tonus,

Imperatoris, finé Marte pigri,

honori

Cafarum quando pia jura lafit,

T

Nomen adhzfit,

Ergó jam Conjux faturata falfis

Hff;

Mggükü '

Gaudiis mundi, falibisque fal(is,

$6 DEO foli famulam dicabat

d at

Córque facrabat,

hi /Jf[ ('l

*k IVenceslao , qui ob ignaviam cogno-

mento pigri mernit notari,

j

C

Illa

|

|

wac( 34 )9

B

Yila calcabat pede vanitates;

Szculi fumos, & inanitates,

ns amcen

w Cnda «

Tülsinat

Quidquid obje&at fugie

Gloria fcená

Veba K

Unde calcari fupero coacta,

Spiritüs San&i ftimulis adacta;

Omneq

Copit errores;

animzeque lIzvos

"'Tergere n&voSe

Nmy]

EY

Vifa non raró fuit illa facro

Coníciam mundans animam lavacros

Tb n

More,quo mentes decet Orthodoxas,

ïnd.lï im[

Plangere noXas;

kf

Ignïs infani

penetrante telo,

Saucij cordis domina

nte zelo,

A:

indé maftum

Sufpicax Cefar tulit

Pe&toris eftunts

Anplig;

"luti i

Unde JOANNEM furiis nefandis,

Mollibus, duris, precibusque blandis,

Compulit, preffit

, pepulit minando;

Sollicitandos

Nutg

Utj

Urfit, ut nullá ratione celet,

Quos ei Conjux toties revelet

i

Cordis occultos , animíque gretlus;

Atque receffus,

Fulíra

Ptj

Interim Cafar magis zftuabat,

Et morá bilem magis afperabat,

t

e3c( 5j )56»

)

Ut furens ripam mare, quando turget;

£tl

Fortiüs urg:t,

t

Cun&ta confundit, rogat & minatur,

n At

Fulminat, fuadet, tonat, & precatur,

Cloi t

Verba permifcet fua blanda felle,

d

Afpera melle,

dad,

Omne conamen videt effe caffum,

: fevoi

Y

i

Namq; JOANNIS nihil indé quafsü

rgerc n

Cor erat duro nihil zeeftimante

([0

Ex adamante,

m lav

Erg5 fuccensá truculentus irà,

rhodox

Tendit immitis, rabiéque dirá,

4Eris & ferri feritate vaftà

l

*«

Membra cataftá.

NY

Artubus tenfis, ha merisque nudis.

Applicat tzedas, facibiisque crudis,

tOïiS æülum.

Mentis irate quia flamma prurit,

pefani

Corpus adurit,

T pl

Flamma bacchatur, nihil illa mollit,

jj m

Non DEI Legem cruciando tollir,

;olliCiïan ;

Eft Sacri conitans, & inhzret illi

]et;

Cura Sigilli,

vdit

Ignis hoc aurum nequiit domare,

j2

te Ij

Fulfit adjetto magis igne clare,

u «

Ó

Perculit cautem Tygtis illa, ftultá

ulb

Hàc catapultá,

(

Fu-

embat) :.

e3;( 36 )56»

!

Y'ufca nox terram tenebris tegebats

N

l

l

M

Tn

uando Mortales fopor opprimebat,

|

I

l

Furbren

Sola cum Stellis vigilabat unà

Lampade Luna.

| fpiicos(

Cafaris quando nova curiofum

Mtqey

Impetu fcedze facis aeftuofum

Atbitty

Pc&us invafit ftimulans libido,

Csca Cupido.

Nott p

Criminis nullo comitante tefte

Crininis

Cafar exultans reputat fcelefte

VEU

Obtegi fpurcam, tenebris opacam

Nod&e cloacatri.

i n

Unde JOANNEM citat, & laceffit,

"nf

Invalefcenti furor igne crefcit,

Spulis

Pareat Regi , jubet, aut fatendo,

Aut moriendo,

Adrolry,

Ille conftanti renuit repulsá :

ll (s

Eligit linguá potiüs revulsà

Per minas crudz necis, atque fortem

Fs

'Tendere mortetmn.,

Ti

Huc , ait Czefar, propera Satelles,

"n

Sub truces flu&tus ftolidum propelles,

Chy

Pertinax merges Caput, in profunda

i

Fluminis unda.

KJüsys

Sic Sepulchrales adit ille flu&us,

Ug

Gaudium Divis, hominümg; lu&us;

Nil-

!

«9s( ;7 )5€6

s tepebit

Nilque faffuro bibit inde lentum

Ore fluentum;

pprimeba

Funebrem Corpus fluvium fubibar,

: Uf

ypade lu

Spiritus Colum properans adibart,

iofum

Atque poft orci fuperata caftra

um

Ibat ad Aftra,

Arbitrans Cefar latitare tutó

ibido,

eca Cu

No€cte patratum fcelus, ore muto,

; telle

Criminis larvam tulit é nigrarum

Spe tenebrarum,

dl

) 4cim

Sed DEUS vidit: ftupuére crimen

le cloactt

Queze folent cceli peragrare limen

Penfiles Stella, vigilántque belli

x lcellis

Orbis ocelli,

2&&»

d

Squalluit trifti nigra terra leffu,

Advolaverunt properante greffü

It n]ü[/ön [

Incolz Coili, nitido frequentes

$:

li

Agmine mentes.

Funebrem Pompam Sacra Turba ftru-

Mque fof

Tgne celefti, facibisqueluxit (xit,

t

Sä (

ul

