eum non cognovit. In propria venit,

QU5 yongr f

& fui enm non receperunt.

Quot*

F de n

quot autem receperunt eum, dedit eis

poteftatem Filios DEI fieri, his, qui

T fs nf

credunt in nomine ejus, qui non ex

at m

fanguinibus, neque ex voluntate cat-

* ÜPnam d

nis, neque ex voluntate viris fed ex

DEO natifunt, ErT VER BU M CARO

FAcruMEsr, & habitavit in nobis:

PKCCaV] [b Pf

mltipl

& vidimus gloriam ejus, gloriam qu:

fi Unigeniti à Patre, plenum Gratig

AW m g

W

JH

& Veritatiss. DEO Gratias.

Benedicat me Omnipotens DEUS

? QUom

Inine

m

Pater, T & Filius, t &e Spiritus T |

D

Ym

Sanüus, Amen,

Jamung

).

Pre- 3

i

"B Topur

ye

rat Joinne

l

e36( 10r )56»

um

Qe, ntrmá

OUMBNDU ll Mp Sa,

on eriill

Praparatio ad Conftf

pcrhiberctüw

h quæ jlin!

Jronem.

nientemis

Urgam & ibo ad Patrem meum,

jo crt, L

S

& dicam ei: Pater peccavi in

sd, & nii

ccelum & coram Te, jam non füm di-

Tognpidt

gnus vocari filius tuus, fac me ficuc

p Q

unum de poenitentibus tuis, & mitte

t eum,dediï

mihi hodie unam folummodo micam

I Hefi) hi57'

de menía infinitze mifericordiz tuz,

us, qui t

Ut peccata mea co

gnofcere, deflere,

ol

dignam de illis

Ie poffim.

ponitentiam age-

u v

Peccavi fuper numerum arenz ma-

ftavit iv

r & multiplicata funt peccata mea,

s r

& non fum dignus videre altitudi-

]enum (

nem coli pre multitudine iniquitatis

mez, quoniam irritavi iram tuam

VE

]

omine, & malum coram Te feci.

jpott

s '

- & pit

DEUS, qui nullum refpuis, fed

quantumvis peccantibus per pomni-

tentiam piá miferatione placaris, re-

u

Pice propitius ad preces humilitati;

ugs

3

eSc( 102 )5e»

Q

nofirz: & illumina corda noftra; ut

mtstnc e

CTttta aver

tua valeamus implere praecepta. Der

Dominum noftrum TESUM &c.

Btnicods À

O Domine JESU Chrifte, colende,

40 Togapy

adorande, & metuende, heu! infelix

torbeas, a

ego, viliffimus, & ingratiffimus pecca-

Q meum li

tor, nunc iterum atque iterum gra-

t (it mlj

tiam, & bonitatem tuam hoc NN. di-

füi Cordile

&o, aut facto offcndi, Majeflatem

£ilme 4my

tuam inhonoravi, & Te Amatorem at

t ajam,

que Benefa&orem meum, qui mihi fu-

UT

per omnia Chariffimus , Dulciffimus,

Dn m v

atque Defideratifhimus effe debueras,

LUR

abjei. Heu! Domine DEUS neus,

Q ls

doleo, quia peccavi, & quia nimis pa-

HWC, 4 y

rum doleo, utinam! Tu «cor meum

LT

vulneres, & impleas dolore amariffi-

53 ) átmo

mz perfediffimed; contritionis. Et

W&ax, Àm,

quia ex me eft culpa & pcrditio,chc

veró gratia & miferatio, in virtute tua

Ar

nunc flatuo fuper Te innixus, ab om-

Bv

ni deinceps offenía ejufmodi cavete,

d

omnémque peccandi occafionem per

lo

M

gratiam tuam evitare.

Quaproptcr

mam! a BDR

O dulciffime defiderabiliffimed; Do-

Rcitis f

mine JESU. Chrifte, Domine DEU

" g

meus,

)e

agyo( 10? )66»

corda fioltti

meus, nunc ego cor meum ab omni

e praupn i

creatura averto, & Tibi illud fideliffi-

ESUM V

mo tnicod; Amatori meo offerens re-

Chriftst

1800, rogans, ut illud in cor tuum

]de, hel,l4 iü::

abforbeas , adeóque Tibi totum fpiri-

tum meum unias, ut poft hac aliud

ais

'que itenn

non fit mihi velle, aut nolle, quàm

tui Cordis beneplacitum. Igitur, fi-

adi, Mart

deliffime Amator, JESU Chrifte, om«

TeÁ mazc;ï»?f

nem culpam, omned; impedimentum

|m, qu i mï'ïü

amoris tui, & quidquid inter Te, &

$, Du]cm]m

me non re&é mediat, quafo aufer à

d deuet

me. Purifica me in rofeo Sanguine

& BEQS W-

tuo,à cunüis vitiis, & ab omni impu-

( yia nini

ritate, aC proprietate intentionis &c

r Tu at m

amoris, ut nihil in me remaneat, quod

caftifimo amore Tui non inflanatum

j

ignefcat, Amen.

gnti

iohis

&'oerdicio,f«*"

Aus Contritionir.

jo i

j

Benignilfime DEUS! 6 Suavif-

O

fime JESU , Amor meus! do-

ao ar

leo ex intimo corde, quód Majeflatem

g i

tuam,.ac Bonitatem tuam infinitam

- Quit

peccatis meis offenderim, quam de-

iil

»omfne ,

beo; & nunc volo amare, amod; fus

[

J

I:

G 4

pez

l

|

[

«a6( ro4. )S€»

o Tibi v

per omnia, ídque quia Tu.es:;DEUS

infinité Bonus, Potens, San&us, & Sa«

mtromnty;

piens, cui peccatum fuper omnia dif-

lio, ii dei

O fi. Te nun-

..

ï

li(eticordia

plicet, & adverfatur.

quam offendiffem! revoco, retrado,

Avf Sanpuin

deteflor, & quantum poffum afiihilo,

14; Venian t

quidquid feci cogitatione, verbo; &

Ncndatus n

opere, ac omiffione contra Te; cupiod;

Mlpis p

ac defidero totá animá meá, me id

^ lüptt n

nunquam feciffe, . Heu! poenitet. me

QCGHS Miferi

iterum , atque iterum, & millies: poe*

DN N

nitebitj; totá vità meà. — Et quamvis

Com'ivio,&!

nulla pona, aut infernus effet; nullum

ii r

coelum, tua tamen amabili(fima Boni-

Wa qe

tás À me, beu mihi! offenfa fufficit, ut

AT r

ihihi cor dolore difrumpatur, & oculi

MUET

flumina lachrymarum profundant.

Ui

Quare propter hunc tui amorem

firmiffime ftatuo, non ampliüs Te of-

Oi |

fendere, omnes peccandi occafiones

hA

fugere, rité confiteri, ponitentiam im-

Opo 1

plere, omne , ad: quod obligor, facere,

DE

1mó , ut pleniüs fatisfaciam, condono

"o

omnibus omnes injurias, & offenfas

h. mam) M

mihi factas, ficut meas à Te mihi peto

ll

condonari ; fimulá; pro peccatis meis

Ti vt

oHero

ne

e«35( roj. )Se»

ia Tus:DE

olfero Tibi viram, actiones, ac labores

s Sants; &

meos omnes; & ficut nunc Tibi füp-

fupcr quitdi

plico; ità de tua Infinita Bonitate , &

, OlTa

Mifericordia confido;T'e mihi per pre-

tiofi Sanguinis, & Paffionis tuz Meri-

'eyoco, It

pollum a,'j.:'mïg

tà, Veniam cum gratia daturum , uc

jone, vt

emendatus, in finem usq; perfeverem,

ntra T a^

Refpice ergo Domine JESU Chri-

)j m n

e; fuper me miferum peccatorem,

"

Oculis Mifericordiz, quibus refpexi-

V millies

fli Petrum in atrio, Magdalenam in

Et quam

convivio, & Latronem in crucis pati-

sefisnllt

bulo3 & prafta,ut cum Petro peccata

yiiime Bo

mea digné defleam, cum Maria Mag-

nf ff

daleria.perfeto amore Te diligam, &

cum Latrone in fzcula fzeculorum Ts

n iLf 0U

grofündit

in Paradifo videam , Amen.

; tj at

OraAt;o po Confäj]ionem.

liT*

Ex S. Auguft. Meditat. cap. 1.

ydi o

fin

i

Ogo Te, Clementiffime Pater,

A

DEUS meus, per inaftimabi-

bligon

Jl

lem Pietatem, Boniratem, & Charita-

jarm «

tem tuam;ut dignos nos facias multis

$,

& of

Te i

n

& magnis promiffionibus Filij tui,

Domini noftri JESU. Chrifti, Manda

pccwlf

o

Vit-

egc( 106 )5€»

m Valhera

Virtutl tuz, & confirma hoc; quod

operatus es in nobiss perfice, quod

V &f

cepifti: ut ad plenam tue Pietatis,

titottis m

gratiam mereamur pervenire, Ameris

donerisin.

Gratias Tibi ago Amantiffimé Pa*

Süperfeytf

ter, quia fecifti hodie mecum Miferie

Gucifie Hun

cordiam tuam; cüm adhuc jacerem

m ad

in pulvere peccatorum meorum, Fac

n'xümque hn

etiam. nunc mecum Mifericordiami

4dtm, m

Qubus orare

tuam, in recordatione bcneüf:iorum

füorürn.

Wirtdum u

lm Ecd

Pof? Pem&'/zm Penitentiam

m m

dpnpofitam.

Utus.

Omine DEUS, modicam lianc

QD3 pro

iiplabilon

penitentiam pro peccatis meis

voluntarit cum gaudio Spititüs prop-

t ilideri

ter Te, & fécundüm Te affumpli,

cï?munul!a

uam in unione Paffionis Domini no-

Ti r

firi JESU Chrifti Tibi offero, fimul

Ign,

cüm. przefenti exercitio, & univerfis

peenis, laboribus, & exercitationibus

J 4

mei ftatüs & officij, obfecrans, ut hec

omnia in Cor tuum fufcipere, adjun-

RE&Q

gere tuis, & San&torum tuorum Paffio-

ffi-

Pibn

Uf

D

n?bus ; & meritis, intrà tua Sacrati

fnà

d

eas( 107 )5&»

rma btj qd

má Vulnera abfcondere , confervare,

, petí, qu

& nunc, & femper, & maxim? in ho-

m tüe li

ra mortis mez, DEO Patri tuo offerre

rvenire, At

digneris, in omnimodam Hofliam ad

jmantifr

Superfan&iffhmz. Trinitatis, tuzdue

mecum lo

crücifixe Humaniratis fupremam glo-

| adhuc j

riam, & ad tuz quoque Virginis,om-

y meorut !

niümque Angelorum & San&orum

, Mif

laudem, meámque & omnium, pro

T b:ncäci;:um

quibus orare teneor vel intendo, om-

nimodam utilitatem ; verámque. &

flabilem Ecclefiae reformationem , &

nifentm

pacem, Amen.

h

DEUS, qui diligentibus Te facis

hi

modlCäm

.....

cuncda prodeffe, da cordibus noftris

inviolabilem tuz eharitatis affetum,

p p

ut defideria de tua.Miferatione con-

ySpittsr

cepta, nulla poffint tentatione muta-

Tcauüi

ri. Per Chriftum Dominum noftrum,

li

Doni)

Amen,

j of

i

Praparatio ad Santlam

cert

1 jonib

Comminionen,

u

(ccrans

Redo in Te, & credo Tibi , Be-

ciptfes

nignim-mc]ESU, DEUS meus,

gorüm^,

& JEterna Veritas , qui Ore tuo bene-

j, ^

diàitfi-

[

eg3s( 108 )5e»

fs & p

diaiffimo reveláfti; quód Tu lpf'c Ves

olt Catne

rüs DEUS & Verus Homo, veté,rea-

dun, & u

liter & fubftantialiter cum Corpore,

im & of

Sanguine, Anima, & Perfonalitate

Spritüs $a

Verbi ; fub fpecie panis confecrati la-

uefcunq, f

teas; in qua fide Te adoro DEUM

| licietis o

Verum & Vivum, qui in Cruce pro

nem fülm,

me mori dignatus es, & nunc glorio-

pmlum W

1

se rcgnas DEUS in fzcula faculo«

infililtm,

rum, Amen.

d mdn

O Sacrum Convivium, in quo Chri-

W lavm

fius fumitur: recolitur memoria Paf-

mSangume

fionis ejus, mens impletur gratiá; &

fU ii

futuree gloris& nobis pignus datur.

MM W N

tælcReSacr

Oratio Sancli Ambroftj

gwms fum«

L $$s nul|

J feptem partes divifa & accommo-

data ufai Communicautium.

Tone )

D h,

P o &

tanmm Redt

Umme Sacerdos, & vere Pontifex

ln d (

W lo W

JESU Chrifte, qui Te obtulifti

grauam t

DEO Patri Hoftiam puram,& imma-

culatam in ara Crucis pro nobis mi-

- Jtti q

eris

W ^ & &m

eQgo( 109 )$€»

1

feris.& peccatoribus, & qui dédifti

W pe

nobis Carnem tuam ad manducan-

omojititté

dum, & Sanguinem tuum ad biben-

cum Crnort

dum, & pofuifti Myfterium in virtute

: Perfonditt

Spiritüs San&i tui, dicens: Hzc quo-

confectie

tiefcunq; feceritis, in memoriam mei

doro DEUI

facictis: Rogo Te per eundem Sangui-

jn C m

nem tuum, magnum falutis noflrze

x nunc gl

pretium: rogo Te per hanc miram &

G f

ineffabilem charitatem, quà nos mi-

feros & indignos: fic amare dignatus

jnqoOte

es, ut lavares nos à peccatis noftris

ymoria Di*

in Sanguine tuo. : Doce me fervum

tUf gl'äfü:

tuum indignum, quem inter catera

dona tua, etiam ad hoc mirabile &c

n d

coslefte Sacramentum Corporis & San-

w

guinis fümendum admittere digna-

tus es, nullis meis meritis, fed folà

» A((pitÀ

dignatione Mifericordice tuz.

Doce

Atj

me,quafo , perSpiritum San&um tuíi,

tantum Redemptionis noftrz Myftc-

l

rium eà fümere reverentiá & honore,

e[e Pomï&*ï

quibus oportet & decet. Fac me per

gratiam tuam femper illud , de tanto

,K

Myflerio credere , & intelligere, fen-

tire, & firmiter tenere, & dicere, &c

) nob m'

j

cogi-

egs( rto )5€»

1

€ogitare , quod Tibi placet, & expedit

]

animz mez. Intret Spiritus tuus bo-

nusin cor meum, qui fonet ibi fine

Ex Vi

fono, & fin& ftrepitu verborum loqua-

tatis

tur omnem veritatem.

Profunda

| Raedidion

quippe funt nimis, & facro teta vela-

I meo fom

l mántt n

mine. Propter magnam Clementiam

tuam concede mihi hoc Corpus, &

Pt ( nj

Sanguinem tuum füb fpeciebus panis

t m t

Vdinofis cx

Jatentem mundo corde, & purá men-

te füfcipere. Liberacor meum ab im-

Y 4 p

mundis & nefandis, vanis, & noxiis

Q d

Muni me Beatorum

11 veites

cogitationibus.

Angelorum piá & fidá cuftodià, ac tu-

lal &q

telà fortiffimá, ut hoftes omnium bo-

W

norum confufi - difcedant.

Per vit-

Qntd on

tutem tanti Myfterij, & per manum

"ymr

San&i Angeli tui tepelle à me, & à

T emor

cun&is fervis tuis, duriffimum fpiri-

Ut i

rum füperbize, & cenodoxiz, invidiz,

Wnt tt]e

& blafphémiz, fornicationis, & im-

[ri momle "

'

munditiz , dubietatis, & diffidentis.

um tui

E

Confundantur, qui nos perfequunturz

B Wigin

pereant illi, qui nos perdere fcftinant.

LU

uj ais

PARS

p

«gs( :r )5€»

t n

Eu E.. 25

ritustusa

fone ii

Ex Virginum, & Amatot Cafti»

boramiue

tatis & Integritatis, ceelcfli rore

Patcd

Benedi&ionis tue extingue in corpo-

ze meo fomitem ardentis libidinis:

o tl

TO

ut maneat in me tenor caftitatis cor-

« Corpt

poris, & animz. Mortifica in mem-

yebus i

bris meis carnis ftimulos, omnesd; li-

bidinofas commotiones: & da mihi

&puri t

veram ac perpetuam caflitatem cum

is, & noxit

cateris donis tuis, quae tibi placent

in veriate: ut hoc Sacramentum

ye Beatotlf

(f t

Laudis & Gloriz tuz cafto corpore

enm D

& mundo corde fumere valeam.

Quantá enim cordis contritione, &

y MY

lachrymarum fonte, quantá reveren-

pl minl]fïl

mh&'a

tíà, & tremore, quaniá corporis cafti-

It

tate, & animz puritate, iflud Divi-

um f

num & coclefte Sacramentum eft in-

je, 10

" &m

trà mortale corpus fufcipiendum ; ubi

Caro tuà in veritate fumitur , ubi San-

leïdf"uæ'

£uis tuus in veritate bibitur, ubi ima

rf

fummis, divina terrenis junguntur,

uübi adc(t San&orum Ang;lorum prae-

fen-

p

€

ego( r12 )509

pudio, Sen,

fentia,ubi.Tu es Sacrificium & Sacere

m Denffm

dos miràbiliter & ineffabiliter confti«

£utus?

tuli fantio

qin ctrcu

Pb s. Id

? 4

Uis digné de hoc Saérifidio

Go enm ]

comimunicare poterit , nisi Tu

)

Wtl

DEUS Omnipotens offerentem fece-

& Mare ts

ris dignum? fcio Domine, & veré

m Dipini(

fcio; & id ipfüm pietati tuae confiteor,

füntm tyum .

quia non füm dignus accedere a

if &

tantum Myfteriü , propter nimia pec-

"Itemtra

catà mea, & infinitas negligentias

ïfdtiis quoi

meas. Sed fcio, & veraciter ex toto

corde meo credo, & ore confiteor, quia

ltetwla.

lat re

"T'u potes me facere dignum, qui folus

ftt mans n

Y

potes facere mundum de irundo con-

ceptum femine, & de peccatoribus Ju-

litem

ftos & Sandos. Per hanc Omnipoten-

TC W addfc:

Ym [mh

tiam tuam, rogo Te DEUS meus, ut

L

concedas mihi peccatori ad hoc Sacra-

inentum Corporis & Sanguinis tui ac-

At i

mæ. thïztlc

cedere cum timore, & tremore, cum

!CJI femw

l

cordis puritate, & lachrymarum fon-

te, cum latitia fpirituali, & colefti

fdes;dulw

gau-

xe

e3c( irj )5»

ficium &

gaudio, Sentiat mens mea dulcedi-

]

]

ffabilist cot

nem Beatiffimz praefentize tuce, & ex«-

cubias fanctorum Angelorum tuo-

rum in circuitu meo.

Ill

TEU N AU

ho: $

Go enim Domine memor Vene-

otert,i

1

nerande Paífionis tuz , accedo

offerenten"

ï

ad Altare tuum.licét peccator , ut fu-

omint, &f

mam Diviniffimum Corpus & San-

H t n

guinem tuum Sacrariffimum, ficut Tu

j actitt!

inftituifli, & nos facere precepifti , in

ter nimiaþ«f

commemorationem tuz Charitaris,

; gl

Mortis quoque tuz, & Patfionis pro

at et Y

falute noftra, ad quotidianam nofirae

TOE

fragilitatis reparationem. Experiatue

mew

igitur mens mea inter tanta myfleria

t du

dulcedinem prafentie tue; fentiat

ccarori

Te fibi adeffe, & latetur coram Te,

. Omnipr

dum recolo, & iterum guflo manife-

zuS mai/

ftas Mifericordize tuz, & fpirituales

ad h?

Corporis tui hic prafentis, ac dulciff:-

] uinis l 2:

ma Charitatis tuae delicias.

Ienis,

remot

qui femper luces, Amor, qvi femper

Lu-

! «mg[Umrï(,

?rdes,dulcis Chiifte, bonr:j'ESU,

men

[i, 4*

J

€

eoo( 114. )56»

irtolas:

men JEternum & Indeficiens, Panié

h nojs den

Vitz , qui nos reficis Corpore tuo, &

| t /nideum

nunquam in Te defiis, quotidie co»

Mul cor car

mederis, & femper integer manes: ve

lüpit Te d

ni ad mePülchritudo miea, accede me

;;rfruatur. j

Amor meus, illumina me Lumen

tm tu4m,

meum , fan&ifica Domine vas ttum,

UMT

corpus meum , & de malitia evacua;

l

vten f

imple me gratià tuà, & plenum con*

lt ft r

ferva,ut ad falutem animze meze man:

ducem cibum Carnis tua , & mandue

Mil

u Wt n

cando Te, vivam de Te, perveniam à

üt hf

Te, & requiefcam in Te,

POA'ROSC

?

Obimy

U Domine mifereris omnium: &

T

nihil odifti corum, qua fecifti,

&G P,g t

Memorare, quz

fit noftra fubftantia:

"1 dfüna

BIN

1gRUd

l

quia Tu Pater nofler es, quia Tu Drus

v.ofter es, ne irafcaris fatis,neque mu*

p i

W

titudinem vifcerum tuorum fuper nos

Mif t

contineas ; non enim in juüiücationi-

n lo

bus noflris profternimus preces ante

tV

Q

Faciem tuam, fed in miferationibus

m

uk B

tuis multis, Aufer à nobis iniquita*

tcí

'i

)d

e3s( rip )569

deficims, b

i

tes noftras: & ignem San&i Spiritüs

!

in nobis clementer accende,

Aufer

Corpote t

cor lapideum de carne noftra, & da

cis, quiit

nobis cor carneum, quod Teamet, Te

Iteger m

) mea t

diligat, Te delectetur, Te fequatur, Te

perfruatur, Oramus Domine Clemen-

ina m* LUWE

mine 14

tiam tuam, ut fereno vultu familiam

: malitia o

tuam , facri tui Nominis Officia prz-

ftolantem afpicere digneris, & ut nul.

, Kphnune

lius fit irritum votum, nullius vacua

W'mgmfæm

g, & a

poftulatio, Tu nobis preces fuggere,

quas ipfe

e?petx'enïim

dire delecteris.

propitius audire , & exau-

I«

Pod ul

;f

]À Ogamus etiam Te, Domine San-

rerig o

T.

&e Pater, & pro Spiritibus fide-

lium defün&orum: ut fit illis falus,

ofra n

fralih

Tinitas, gaudium, & refrigerium, hec

es, Qu

)jv

magnum pietatis Sacramentum: Do-

ts

qUE-T

mine DEUS meus, fit illis hodie ma-

orum

E£num & plenum conviviüi de T'e Pa-

n Jufh

f

ne Vivo, qui de cclo defcendifti, &

us 5

j

das vitam mundo, dc tua Carne San-

m ](grmOF

J

&a & Benedi&a, Agni videlicet Im-

T

H 2

Bià-

«

egs( 116 )S09

maculati, qui tollis peccata mundi,

14

quz de fan&o & gloriofo Beatee Vir-

ginis MAnTA lltero eft affumpta, &

Opamus

de Spiritu San&o concepta ; ac de illo

l

ifum.

'

pietatis fonte, qui per lanceam mili-

ftm Corpri

tis ex tuo Sacratiffimo Latere emanas

(queide m E

vit ; ut exinde refe&i , & fatiati, refri«

Itamur a

gerati, & confolati exultent in laude

n Uf

Aiirs i

& gloría tua, Peto Clementiam tuam,

ut meam curare digneris infirmitatem

Uas nfas

in Divina Fortitudine tua,lavare fce-

u ngd d

ditatem in Diviniffimo Sanguine tuo,

'-fä t bec eg]

iluminare ccecitatem in Lumine tuo,

T

qui Verus es DEUS de DEO, Lumen

i Qs N

de Lumine. Benigniffime DEUS; da

?Wls 3 quem

mihi Corpus Unigeniti Filij tui, Do-

Fonupdj vj

mini noftri JESU. Chrifti, quod con-

m) qui dc (

ceptum eft de Spiritu San&o ex M 4*

ittger

n1A Virgine, eá cordis puritate, & de-

Eimum' P ,

votionis intenfione fufcipere, quà il-

«tm Qd

lud in ipfius Conceptione, & poft Pal*

"

n ngi

fionem dulciffima Mater 1

llius in vità

ütre

fua fufcepit, ut hic in terris, & tan-

äïlam g

dem in collis Corpori tuo M yftico va*

leam incorporari, & Te revelatà tan*

| mnfm rapo

dern facie perpetuó contemp

lari.

PARS

ye

egc( u7 )56»

: peccdt m

PoARS UIL

riofo Beatel

; eft du

Ogamus etiam Te Domine, per

p

ipfum Sacro- San&tum Myfte-

er lanceamt:

rium Corporis & Sanguinis tni, quo

o Latre t

quotidie in Ecclefia tua pafcimur, &

potamur, abluimur, & fan&ificamur;

i ) & (Axiati.' n

)

exultentil

atque Unius fummz Divinitatis par-

ticipes efficimur, da mihi Virtutes

ementimt

tuas fanas, quibus repletus, boná

Jeris inHrmm:ï

e tl las',uä -

confcientià ad Altare tuum accedam,

ità ut hec coleftia Sacramenta. effi-

o Sangulftt

i Lomine!

ciantur mihi falus, & vita. Tu enim

dixifti Ore tuo San&o & Benedi&o:

. EO r

d

[

Panis, quem ego dabo, Caro mea eft,

xüme DEU)A*

)

uf

Jl

Ill

pro mundi vita.

Ego fum Panis vi-

hr

qucd

vus, qui de colo defcendi.

$i quis

(]C)(l

manducaverit ex hoc Pane, vivet in

uSanfl

i

"at

14

&ternum, Panis dulcitfime, fana pa-

[

latum cordis mei, ut fentiam fuavi-

(apere,

&

tatem Amoris tui. Sana illud ab om-

(011,

ret IU

l

13

ni languore, ut nullam preter Te fen-

tiam dulcedinem.

Panis candidiffis

teffl$

qoM [

me, habens omne dele&tamentum , &

*erevt u

omnem faporem, qui nos femper refi-

H 3

€eis ;

1:007?13"'

L

egó( u9 )56

Qul m tod

cis, & nunquam in T'e deficis: come-

tu sitdo viy

dat Te cor meum, & dulcedine faporis

f fecue

repleantur vifcera anime mea, Man-

ducat Te Angelus ore pleno: mandu-

Grafiun

cet Te peregrinus homo pro modulo

ü

fuo, n& deficere. poffit in via,, tali re-

€reatus viatico.

Panis fan&e, Panis

Co Ti

vive, Panis munde, qui defcendifti de

Cl

coelo, & das vitam mundo, veni in cor

Yeatorem q

meum, & munda me ab omni inqui-

Wt m

namento carnis.& fpiritüs. — Intra in

animam meam, fana & munda mein-

UTR

10 COtyUs :

teriüs & exterlüs..

Efto tutamen &

Bd

continua falus animz & corporis mei.

h Te D

Repelle à me in(idiantes mihi hoftes:

xecedant procul à praefentia Potentiz

Perceptio

*i Dulcifrm

tus , ut foris & intüs per; Te munitus,

zc&o tramite, ad tuum Regnum pet-

Rn n

veniam, ubi non in Myfteriis, ficutin

RUL tonic

pOT

hoc tempore agitur , fed facie.ad fa-

c«iem Te videbimus, cüm tradideris

M Qul

Regnum DEO & Patri, & erit DEUS

M

omnia in omnibus. Tunc enim me Ge

'Fe fatiabis fatietate mirificá, ità Ut

nec efuriam, nec fitiam im aeterpum.

QEX

eBso( 119 )$69

»»

Qui cum eodem DEO Parre, & Spiri-

F'e difs:

tu San&o vivis & regnas per omnia

dulcedine

Ízcula fzculorum , Amen.

ia me, N

e pleno: müïf

Gratiarum dtio pofe Sanciam

o pro W

Ü

7

Communionem,

t in vin, u

nis fan&caf'fï

Go Tibi gratias, Domine JESU.

yi decnit

A

Chrifte, quód me indignum

undo: Wmim

peccatorem dignatus fueris partici-

.ab n

pem facere pretiofi Corporis & San-

gids, I

guinis tui, defende, illumina, & fan-

(mundä ni

&ifica corpus meum, imple cor meum

o :urznfw

£ratià tuà, ut vivam in Te, requiéfcam

A at

in Te Domine DEUS meus.

pres m

Perceptio Corporis & Sanguinis

Kntia ?

tui, Dulciffime JESU, non fit mihi ad

r TE m u

judicium, neq; ad condemnationem,

n Regnüm

fed fit omnium peccatorum meorum

ï[*teriis, u

optata remiffio, animi & corporis mei

;d a^

l

pia gubernatio, & potens ad vitam

j

m u

&ternam introductio,

i, & dl

ipcenit

ml[lfï

"n !

H 4

Ora-

n i u

r

eps( 120 )56»

[

i

|

me petator

Ov atio.S.Thboma de Aquina:

| titjTu cum.

Ratias Tibi ago, Domine San-

& findte t

e

&e, Pater Omnipotens, /Eterne

p Gaud

as con(üf

DEUS, qui ime peccatorem, indig-

pum famulum tuum nullis meis me-

Deeondem

ritis, fed folà dignatione Mifericor-

ürum, Angi

dir tue fatiare dignatus es, pretiofo

Aitüny

Corpore & Sanguine Filij tui, Domi-

ni noflri JESU Chrifti.

Et precor,

A

' ansige

ut hec fandta Communio non fit mi-

[

Su,mcd

hi reatus ad poenam, fed interceílio

miæ) ['J&V'l(ïm

falutaris ad veniam. Sit milii arma-

tUt Vlner

tura fidei, & fcutum bonz volunratis,

:Ohöa (;mæ

Sit vitiorum meorum evacuatio, con-

at X ]

cupifcentize & libidinis exterminatio,

MYDEr dmo

charitatis & patientize, humilitatis &

Tif |

obedientize, omniumd; virtutum aug.

Piaf lgt

mentatio; contra infidias inimicorum

ia Q

omnium, tam vifibilium, quàm invi-

Q rf

W

fibilium , firma defenfio: motuü meo-

» pane

rum tam carn?lium, quàm fpiritua-

| fh

]

mïï(llhüa[

lium perfe&ta quietatio: in Te Uno ac

| li

Vero DEO firma adhzefio: atque Énis

| t hm

Rütui

mei felix confummatio.

Et precor

Te, ut ad illud incffabile convivium

me

Xb

ego( 121 )56»

me péccatorem perducere digrieris:

T

V , Aq:fim

ubi Tu cum Filio tuo, & Spiritu San-

, Dorie lt

&o, San&is tuis esLux Vera, Satietas

iplena, Gaudium fempiternum, Jucune

j porens,fmrn

atorem, I)

iditas confumata, & Felicitas perfecta,

nullis mit

iIPer eundem Chriftum Dominum no^

ione Mi(sriïüï

':ürum , Amen.

us es, p

, lia Oratio $. Bonaventura.

rijjniDe

f Bw*

!

Ransfge Dulcifime Domine JE-

|

I

pio nont

SU, medullas, & viícera animae

mes, fuavi(fimo ac faluberrimo A mo-

(ed intett

ris tui vulnere , verá, ferenad; & Apo-

jit mihi m

g ol

ftolicá fan&itlimà Charitate, ut lan-

J

) cvacuarig. :

]

gueat, & liquefiat anima mea folo

femper amore & defiderio tui, te con-

J egtmt

cupifcat & deficiat in atria tua, cu-

À us*

piat diffolvi, & effe Tecum. Da, ut

; virtnt

jog in fmi(?ïgl

anima mea Te efuriat, panem Ange-

lorum, refe&ionem animarum fancta-

m, quäqï J

J

ymfü

rum, panem nofirum quotidianum,

y: mou

,

"m [Firiwä

fuperfubftantialem, habentem omnem

]

"

dulcedinem , & faporem, & omne de-

7b

p

le&amentum füuavitatis: Te,in quem

(o; i?

defiderant Angeli profpicere, femper

, E

siu-

fc convinj

)

ego( 122 )Se»

efurlat, & comedat cor meum, & dul-

cedine faporis tui repleantur vicera

Tithn

animze mez: Te femper fitiat fontem

(

vite, fontem fapientie

& fcientiz;

Doto

fontem zterni Luminis, torrentem

DEE:

PRWT

voluptatis, ubertatemn Domáüs

Tif

'Te femper ambiat, Te quarat, Te in«

QuiaTecon

veniat, ad Te tendat, ad Te perveniats

'Te meditetur, Te loquatur, & omnia

Vifus at

Std audity

operetur in laudem & gloriam Nomi«

(rto, quia

nis tui, cum hurailitate, & difcretio«

NilocVeb

ne, cum diledione & delectationé

VC u

cum facilitate, & affe&u, cum perfe-

hicle

verantia ufque in finem: & Tu fis Ío*

o«

lus femper fpes mea, tota fiducia mess,

f0 quod

divitiz mez, dele&tatio mea, jucundi-

]Jgäs, rIQCU

tas mea, gaudiü meum, quies & tran-

uillitas mea , pax mea, fuavitas mea;

DEUM [

UMTIS

odor meus, dulcedo mea, cibus meus,

u

refectio mea, refugium meum, auxili&

m

meum, fapientia mea, portio mea; pol*

itis Vi

feffio mea , thefaurus meus, in quo h-

PRRQ me

xa, & firma, & iinobiliter femper fit

Bll

radicata mens mea, & cor meü, Amen.

Pj

Rh)'th-

* limm

E

Xv

ego( 125 )5€»

p meum V

]eantüt Yi

Rhbsthmus S.Thome ad Sa-

x fitanfont.

eram Evcharifftam

i ( u

Doro Te devoté latens Deitas,

jnis, tU

Qua fub his figuris veré latitas;

Domüs D

"Tibi fe cor meum totum fubjicit,

mX

Quia Te contemplans totum deficit,

a Te p

Vifus, ta&us, guftus in Te fallitur,

gatur n

Sed auditu folo tutó creditur,

gloriamMe

Credo, quidquid dixit DEI Filius,

« & dit*

Nil hoc Verbo Veritatis verius:

; delelat!

In Cruce latebat fola Deitas,

"m cumpfn

At hic latet fimul & humanitas:

s imis

Ambo tamen credens, atq; conütens,

Qa n

Peto, quod petivit latro poenitens.

T

(

Plagas, ficut Thomas non intueor,

r [Hfs&

DEUM tamen meum Te confiteor.

ais

Fac me Tibi femper magis credere;

7 Clbus D

In Te fpem habere, Te diligere.

neum,?

O memoriale mortis Domini,

p

yrio

Panis Vivus,vitam prafítans homini:

us q.IU

Praíla mez menti de Te vivere

cer n

Et Te illi femper dulce fapere.

jl

Pic Pelicane JESU Domine,

Me imundum munda tuo Sanguine:

//

/

Cu-

|

«06( 124. )5€»

Cujus una ftilla falvum facere

| lnl

| lil cenf

Totum mund(ü quit ab omni fcelere,

ESU, quem velatum nunc afpicio,

Eg

Oro, fiat illud , quod tam fitio,

EW

l

Ut Te revelatà tandem facie,'

|

hs. & v

Vifu fim beatus tuze Glorie, Amen.

inpius, &

ecTEIRIDMIRIRUSGRIRIS IROIRÓRO

Mttr at

geat m

Coftttihon

EXERCITIUM

N;tc DHI,

DEVOTIONIS

t Qub t

J Dien

erga ] ESUM Crucifixum.

fs Q

Jv Cs

€ujus fundamentum pofuit D. Auguftinus

Meditation, cap. 7. fequentibus verbis:

QU dT

tints: ag

Iid commififti dulciffimePuer,

0 Crimen |

N

QL

ut fic judicareris? quid com-

Ttofü

mififti amantiffime Juvenis, ut adeó

mmuTU at

EM

duré tractareris? quod fcelus tuum,

qua noxa tua,qua caufa mortis,qua

fl lgv

occafio tuze damnationis? Ego enim

| r M

fum tui plaga doloris, tuz cul]pa oc-

F

cifionis.

Ego tuge mortis meritum,

| PHlüsdg

1ug vindi&a flagitium, Ego tue Paf-

MT

fionis

| & dhra

ey( ny )5e»

n

m factt

fionis livor, tui Cruciatüs labor, O mi-

b omi d

rabilis cenfure conditio, & ineffa-

n u

bilis Myfterij difpofitio! Peccat ini-

tam (ti,

quus, & punitur Juftus! Delinquit

n facit

reus, & vapulat Innocens! Offendit

lorie, Anth

impius, & damnatur Pius! Quod me-

p

,

retur malus,patitur Bonus! Quod per-

H

^i

petrat fetvus,exfolvit Dominus: quod

cornittit homo, fuftinet DEUS! Qub

Nate DEI, quó tua afcendit Humili-

?

tas? Quó tua flagravit Charitas? Quà

procetit Pietas? Quà excrevit Beni-

"nicifa

gnitas? Quó tuus attigit Amor! Quà

pervenit Compaffio. Ego enim ini«

t Y. M?M

qué egi, Tu peená mul&aris. Ego fa-

entibus i

cinus:admifi, Tu ultione ple&eris:

glcifim

€go crimen dedi, Tu torture fubjice-

ris: ego fuperbivi, Tu humiliaris: ego

4 qüld eun

tumui, Tu attenuaris: ego inobediens

nis, ut U

extiti, Tu obediens, fcelus inobedien-

celug tUf

tie luis: ego gulz parui; Tu inedià

mortit

afficeris. Me ad illicitam rapuit con-

1 gpur

cupifcentiam arbor, Te perfe&a cha-

ye ao

ritás duxit ad Crucem. Ego prefump-

js m

fi vetitum, Tu fubiifti equuleum.

zgo t

"

Ego delector cibo, ut laboras patibu-

J

lo,

e95( ri6 )t€9

!

L

! f mar

le. Ego fruor deliciis, Tu laniaris

clavis: ego pomi dulcedinem, Tu fel-

| dur iipar

lis guftas amaritudinem. Mihi ridens

! bott f y

congaudet Eva, Tibi plorans compa-

hr pecudis.

titur Maria. Ecce Rex Gloriz! Ecce

felts tum,

mea impietas, G tua claret pietas.

fteations

En mea injuftitia,& tua liquet Juftitia.

Tiste? Bp,

Mf t qte

Hunc affetium penitens amima e vivace

jfide credens JESU M Verum DEU M,

U x

fureis dl

Verum Hominem vulneratum | effe

propter peccata noftra , & iniquitates

Afl p

nofivaspa[[nm»erncifixum,mortuums

itimum

füi m )d

du bumaua matura pro peccatis mo-

fris, poterit faaviffime in vera contri-

BOR

iv ts

tione cordis applicare , fiugulis Paffio-

ttbdt mj

gis M)'/lerii;: v. g. Flagellationi Cora-

zationi, Specimen exbibet. proximu

W reddo T

gjfinem:hæC

atins de 2Myflerio flagellationis.

]U Ti

E

Allocutio ad 7ESUM Flagel-

latum coram Crucifixo.

ïgyllatum)(

| Tj tf

Uid commififti dulciffime Puer,

UT

ut fic Te offerres ad horren-

Vphmm

dam adcó flagellationem ? Quid com*

Wlfete

mifi«

Wilkeinh

w

e9e( 127 )56»

jis, Tt lat

inififti amantiffime Juvenis, ut ade$

cediaem, Tu

dureé alligareris ad columnam, tam

m, Miliri

horride flagellareris, tam atrociter in-

plorinstamp

flar pecudis excarnificareris? Quod

ex Clone B

fcelus teum, qua noxa tua, qua& caufa

a dar p

iflagellationis , quze occafio damnatio-

a ligutj

inis tue? Ego, ego fum tui plaga do-

eris, tuz occafio flagellationis, tuze

T m (,!' Dd

kulpa excarnificationis.

Ego Te his

Va Dfu,",i«

flagellis dilaceravi, ego hec vulnera

at t

anflixi, ego peccatis meis cuum hunc

4, d gt

p m

pretiofifüimum Sanguinem violentus

tui, mei DEI, carnifex expreffi, ego

p pcait h

hunc conculcavi pedibus,

Et quid

rinuta u

Ó

ego retribuam pro omnibus, quz re«

NUA

if

tribuit mihi? Quod dedifti pro me,

jdhiuimi

hoc reddo Tibi. Hunc ego Tibi San-

, d ir m

guiper, hzc Vulnera, hos Dolores Fi«

pl

lij tui, Tibi reflituo, Pater ZEterne,

Refpice in hunc Filium tuum pro mo

M f

flagellatum, & miferere mei. Fili Dex

j(ifinh

Vivi refpice in Te, fic pro me flagel-

latum, & propter gloriam Sanguinis

j

& Vulnerum tuorum refpice in me,

' ho

ia

& miferere mei, SpiritusSanéte Dzus,

ul

zefpice in hominem fic vulneratum de

n

'Te

esc( nr8 350

&i

T'e conceptum, & propter Temetip-

ttpiof Hilj

fum , ac tuam nimiam Charitatem , &

Tnn,

ipfius DEI Hominis nimiam Charita*

tem : propitius efto peccatis meis , &

Ál Vin

miferere mei , nunc, & in hora mortis

(

mez , & ultimo momento vite meg,;

^

Amen.

|

Er JESU

Cruce p

Hoc modo cateris AMyfleriis applicanddz

inpuine prm

eff. bac oratio, quod Untlio Spiritis voa

115 fob r

lentem docebit. — Quod [i Serapbicum

IESUI apo

Cor Divi Auguflini fic oravit ad maa

Feriltm &

ximum DEU M fnum,

JEsu.M Cra-

lmlh' D) il EU

cifixum . non pudeat mos peccatares íd

PUbtüo lchr

fateri in con[petlu. D E L, & orbis to-

715 Mi

tinus, quod non erubuimus effce, & facto

"g fuæ, "

re in con[pettu eje[dem.

L ifiag

d 2 ESUM in Cruce

At Waf

morzentem.

[

li, d

^i

Er JESU Chrifii in Cruce mori

e-

Al tgy

tis, Virginis Matris fub Cruce

flantis: amariffimas mutuas lachry-

n

B ["mmar

mas, rogo Te DEU S meus, da mihi

P

li

animam meam,tantis lachrymis, tan*

ïonem

tam

* u

» Qu

tis anguüiig, tantá derelictione ;

[4*)

d

Táre

od

0

/

e3c( 129 )6€»

'opit Tento

. Chartatem)

copiofo Filij tui Sanguine redemp-

tam.,

um hr

sccatis ;

"d Vi)"ginem Matrem fub

zin honart

Cruce ffantem.

lento viz t

[JEr J ESU, dulciffimi Filij tui in

' Cruce pendentis, amariffimas, &c

Jferiit Wh

anguine permixtas lachrymas, & per

Llnffiogäv'ri/äm

tuas füb Cruce flantis, Virgo Mater

)uadjf/m;f:z:f

JESU agonizantis, lachrymas, &c

;71? gt m

propter illum, & amore illius impetra

WIMa

zO

mihi ab illo animam meam, tantis à

TU

,WW'

Filio tuo lachrymis, tantis dereli&io-

yrn g*

nibus, tantá amaritudine cordis &

3

animze fuz , redemptam.

jmi 'Wj j

7

Muliim efficax eff bec afpiratioin qui-

busvis neceffitatibus & 4dverfis adbi-

j r

bita , C applicata,

]

,

o

d eundem J ESUM

(

js 1l

deontzauten.

yuas ld

j

Er fummam defolationem, dere-

neus, 8 :

li&ionem, & amaritudinem Ani-

Q9 ma tuze, quam paffus es in Cruce,

DEU M tuum, Eli

Jj&it?""l:f dum clamares ad

I

Eli,

egs( 130 )56»

4

