YeTi, lamma Saba&hani, & maxime In

ytCr& m;

Muti t

ultimo momento animz difcedentis

itinus a

à Corpore tuo, n& derclinquas me,

j

at

h

7

ESU in finem, & ne proji-

Aiciffmun

piiffime

(urdis t

cias me à facie tua, pr

fertim in ulti-

mo momento vite meze, & Spiritum

dttilide

San&um tuum tunc non auferas à me,

(

quem tantá amaritudine dereli&ionis

E n«

tus redimere dignatus es. Miferere

: 4limg t

Domine, miferere!

Ütt erdes

Ad Eundem in Cruce dere-

UM

licium.

h M qgid

tium indina

Er amaritudinem dulciffimee ni«

mz Virginis Matris tuze, quam

n [ïJUm, n

paffa cft fub Cruce, quando gladius

mmf Doni;

doloris animam illius tranfivit, & t€

Qtty It [l

audivit clamantem in extremis dere«

o !

1

N P]

li&ionis tuz anguftiis: D EU $ mesh

i lus

IN

Cxlmgs n

DEUS meus, ut. quid. dereliquifli mt.

Et dum vidit te inclinato Capite emit-

Wt n "

tere Spiritum tuum:

Ne derelinquas

ls lpäm Y

finem, & Spiri-

me piiffime JESU. in

*

Wicif m

tum San&um truum 1

n hora mortis

w,"-

Itüm h

m.cze n auferas à me; fed concede : ut

| r

pe

»

«35( 1231 )$6»

ni, u

per Cor & manus dulcifiimas Virginig

nime i

Matris tuz Spirirum meum emittam

derdings !

in Manus tuas pro me vulneratas, &

Sacrariffimum Vulnus amabiliffimi

inem t

Cordis rui.

vafeninit

neg, K Sïmx

Suniliter ad V. irginem fub

non atf

dine d

Cruce ffantem.,

Er incredibilem amaritudinem

177 Mif.

animz tuzg, quam paffa es Do-

mina mea, & Mater JESU Tui in

C

Cruce pendentis, quando audivifti il-

lum clamantem: DEUS meu:, DEUS

J

mens » ut quid dereliquifli me, & vidifti

"

illum inclinato Capite emittere Spiri-

tum fuum, né derclinquas me pien-

TL

tilima Domina mea in finem in hora

uunto g^

ganfirit!

mortis mez, fed amore JESU Tui &

cordis ipfius pro me in Cruce contri-

c,w.cm]s [

ti & humiliati nimis, fpiritum meum

DEU

at

recipias in manus tuas maternas, &

deferas in Sacratiffimum Vulnus Cor-

roCpit

dis ipfius, ut ego in Manus tuas &

N'c dg[C]in

Hnem:& /

dulciffimum Cor Filij tui emittam

n'

fpiritum meum,

j If

Mifcrere Domina , mifcrere Cordis

fcd «

Á a

mo-

de;

egs( 1j2 )S09

merientis JESU Tui, miferere motti$

| Ttto q

ESU Tui acerbiffima , & propter il-

|miliümule

)

U

m afpice in me, quia finé JESU,

o Sanguin

fin& Te pauper fa&tus fum nimis.

Er Tu pro me in Cruce móriens

hm Ditus

JESU mi, refpice in me, & miferere

Cf

mei: quia veró ego indignus fum, ut

moribundos oculos tuos convertas a

Quid if

me, refpice ad afili&iffimum Cor dul-

IESU Crf

ciffimae Matris tua Tibi in morte à

M DEUS (

flantis: ac propter illud miferere mei,

]ES i &tetr

Miferere Sanguinis tui pro me profu»

fi: miferere animze tuz dereli&z in

Mx(mxm.

finem , miferere mortis tuz acerbiffi-

:.]fli Qumm

mz; n& quando dicat inimicus tuus

lm Itdem

& meus, pravalui adversüs eum, pra*

s

valui adversüs D EU. M Incarnatum;

v';þwä.

Nl.'.ä;

& Sanguinem ipfius pro peccatore

profufum.

AW

Dum tranfis 7 ESU.M Cre-

wafmm

efixum.

In Templo , donsi, in itinere, ubicunqm

r

Ti

locorum, a[[acfacias contrito aut amanté

faitem corde dicere :

" )&S

m

Uid rependam Amatori? qui ele-

£

git pro me mori,

«( nj )50»

»

- "dut,

mifett m

TTe ergo quefumus Domine JESU,

yve, N qpet

mihi famulo tuo fübveni, quem pre-

uia fln'e ]Es]*

tiofo Sanguine tuo redemifti,

; füm nim'xs..

-nt.

; Crocz d

Amor meus, JESUS meus,

pro me

lme,&miw

Crucifixus eft,

indignus !^'

-Anut,

uos conti

Quid mihi eft in celo, & à te mi

flimm C*

JESU Crucifixe, quid volui fuper ter-

Ti n mrorte

ram. DEUS Cordis mei,& pars mea

d mf

JESU in zternum.

ulx J m

-Ant,

wæ def

d

Miferere Domine JESU, miferere

j n t

mci, quem morte,

Cruce ignominio-

, ii

fiffimá red;miüi.

yertip mf

M Ia

UH IH MO

p p

EXERCITIUM

su

Devotionis ad Cor 7 E $U.

Er Cor J ESU mei in Cruce mo-

j [

i

'

rientis, cor mundum crea in me

p

DEUS, & Spiritum re&um innova in

vifceribus meis.

ju

I

3

In

Al

L

«59( 134. )569

wettfimt

In hoc Corde JESU tui, & amote

| Nitotrcepto

Cordis hujus, & per hoc Cor Tibi di-

0 (orde t

lcaiffimum adoro , laudo, & glorifice

butt corm

Nomen San&um Tuum. Et amo Te,

ümei, &i

& (ic Te adorare, laudare, glorificare,

lDtatem o

& amare in zternum volo, & inten-

do, omnibus a&tionibus meis, ficut Te

hoc amantiffimum Cor JESU abini-

Dulaf

tio conceptionis füz ad finem vitee, &

ab initio gloriz fuüz ufque modo in

A tf

Qrasnit

ccelis Te adorat , laudar, glorificar, &

u odms

amat , amabitá; in eternum ; quia Tu

DEUS meus es, magnus & laudabilis

Ti Íntet a

Do-

Y o

& amabilis nimis fuper omnia.

iiqumm,

mine da,quod jubes, & jube,quod vis.

ATU tüar

Amore Cordis tui in Cruce moriens

Hm' Cordis

tis dulciffime Domine JESU dilata

cor meum chatitate tuá, ut Te folum

LURT igno[(

'mmquam

amem, Te folum diligam, & nihil

li

reter Te, nisl in Te.

O benigniffime J ES U! in hoc do-

T A

sttim C

lorofiffimo Corde tuo, & amantiffimo

Cordis tui vulnere omnem amorem,

M i t

& voluntatem meam penitus refigne,

,vn Umnïbus

& tmo divino amori & beneplacito

Lim; Tib

pet-

egc( 15j )56»

yo

perfe&iffime quoad omnia, nullo om-

U cui, K t

nino excepto, fübjicio & unio, ut in

hocCozTibfä.

hoc Corde tuo perficiatur, & abfor-

ado, &'gïouöa

beatur cor meum, Amor meus, volun-

um, Em

tas mea, & in tuum amorem, & vo«

udart, glon'[n;zm

luntatem omnimodé transformetur,

y volo, & 1

Alia.

us mes, It ^

j [E5L 0

J

Dulciffime JESU! per hoc dolo-

d hnem r

O

rofiffimum Cor tuum rogo Te,

ufoue mod

ignofcas mihi mifero peccatori , quid-

t g[orificlaï-;-'

quid voluntate malà, aut intentione

um qUi

non fincerá contra Te deliqui: obli-

yos lu

vifcere omnium iniquitatum mearum

grormi V

antiquarum, & recordare Mifericor-

y ub

diarum tuarum, & hujus mifericordif-

g Qu m

fimi Cordistui: ficuti ego amore Cor-

. JESU CF

dis tui ignofco omnibus & fingulis,

& nunquam voluntarié recordabor,

T

gäm:

quidquid voluntate malà, verbis, ope-

ribus, judiciis contra me deliquerunt,

!

.

'Tuo enim Cordi offero cor mcum, ut

rf

: & m

ilud Cordi tuo unias,; ego Te folum

nnett m

in omnibus puré quaram, & inten-

xnius l'"(

Sam, Tibi foli inhzream , Tibi foli

I 4

pla-

& bone?lz:;;f

L

eas( 156 )S€»

Qu o

placere cupxam, omnesd; vires anitmde

&& corporis, omne tempus vitee mez

Iiibtis

in laudem ac beneplacitum tuum, in

f

amorem ac gloriam tuam expendam,

Enedid

& confumam.

tia

Alia devotio ad Cor 7 E.SU

Yirtus, fort

tontrito &

Per novem Choros Angelorum.

JESU Chr

Amm,

Cum omnibus. Serapbinis G

furiim

enanibus Santlis , qui funt in

us g

Choro Scmp/ymamm.

ingumem

Neyis Q(

Enedi&io, & claritas , & fapien-

mxhamm N

tia, & gratiarum actio, honor,

Ritus San&

virtus, fomtudo & amor ft Cordl

contrito & humlhato Domini mei

(n (j

ïlibu: M

JESU Chrifti in fzcula feculorum,

Amen.

[

Sacrificium DEO Spiritus contri«

Enedlfu

bulatus JESU mei fub Corde Virgi-

IU

nis latentis:

Cor illud contritum

Vi n

humiliatum DEUS Pater, Verbum,;

Comnm T

Spiritus San&us non dcfpmes.

"Es

Qen.

Cum

f|

egc( 17 )5€9

Xe

s vitts n

Cum omnibus Cherubinis , €9

mpus vt 1

emuibus Sauclis, qui in Chora

xcitum tum,:

fnint Cherubinorum.

tpam enaur

[ Encdiáio, & claritas, & fapien-

tia, & gratiarum actio, honor,

virtus, fortitudo, & amor fit Cordi

( ]H

contrito & humiliato Domini mei

JESU Chrifti in fzcula fzculorum,

sAngeloi

Amen.

hitit

| Sacrificium D EO Spiritus contri-

bulatus JESU . mei, primum fnum

ïg;,i f i

Sanguinem pro me in Circumcifione

TU LLA

fundentis, Cor illud contritum, & hu-

4

miliatum DEUS Pater, Verbum, Spi-.

jus; u

!H

n 410

ou

ritus San&us non defpicies,

f Cy

umor.

Cum omnuibus Tbronis, £9. om-

Domini ?

nibus Sanciis , qui in Choro

; fecilot

fant Tbronorum.

srius 09

Enedi&io, & claritas, & fapien-

j

tia, & gratiarum actio, honor;

b Corde J

j o

virtus, fortitudo, & amor fit Cordi

contrito, & humiliato Domini mei

'2[6]'7 Wl- I

JESU Chrifti in fagcula fzculorum,

[Pmcsu

Amen.

f

Sacri-

ess( n8 )5e»

&

Sacri&$cium DEO Spiritus contri«

bulatus JESU mei contriftati ad mor«

niras orti

cuio, &

tem fudore Sanguineo in horto per-

]E. Chr

fufi: Cor illud contritum, & humilia-

Anen,

tum DEUS Pater, Verbum, Spiritus

San&us non defpicies.

Sacrificor

lts ]B

Cum omnibus Dominationibg,

ld contriny

C onmnibus Santis , guz' ia Cbo-

Puter, Vetby

o fuut Dominationgum.

defpicis,

!

i

Enedi&io, & claritas, & fapien-

D

tia, & gratiarum actio, honor,

(un al

virtus, fortitudo, & amor fit Cordi

ihüibys

contrito, & humiliato Domini mei

[

JESU Chrifti in fzcula feculorum,

Amen.

Ynetie

Sacrificium D EO Spiritus contri-

tia, d

virts, for

bulatus J ESUI mei falsó accufati &

condemnati: Cor illud contritum, &

Qttio, &

bumiliatum DEUS Pater, Verbum,

JES Cb

Q

Spiritus San&us non defpicies.

Cum omnibus. Principatibus,

fs

Mits ].

Q omnibus Santlis, qui in Cbe-

rl

vo funt Principatuum.

DüUs,

Enedi&io, & claritas, & fapien-

N lh dg

D

tia, & gratiarum a&tio, honor,

"irtüsy

)t

egs( 139 )5€»

Spiritus tot

virtüs, fortitudo, & amor, fit Cosdi

atrifutid m

contrito, & humiliato Domini nici

o inhrope

JESU Chrifti in faecula fzeculorum,

um & hu

Amen.

erbum, at

Sacrificium DEO Spiritus contri-

,

bulatus JESU méi flagellati: Cor il-

lud contritum, & humiliatum DEUS

W?MW&;);

Pater, Verbum, Spiritus Sanctus non

gt

defpicies.

t

7327

Cum omnibus Potefl atibus, €9

aftio, hod

mor f Cnt

eninibus Santlis , qui ia Cboro

- Domiti a

fünt. Poteftatum.

j fecilci

Enedi&tio, & claritas, & fapien-

b

us t

tia, & gratiarum actio, bonor,

virtus, fortitudo, & amor, fit Cordi

af

contrito, & humiliato Domini mei

ontritum;

JESU Chrifli in fzcula fzculorum,

gr, V

Amen,

Sacrificium D EO Spiritus contri-

bulatus J ESU. mei, fpinis coronati :

Cor illud contritum , & humiliatum

y n*

DEUS Pater, Verbum, Spiritus San-

quth

(us non defpicies.

T pr:w

(ti) b?"M'

Cum

1]

e3c( 140 )S80»

Cum omnibus Virtutibus , &

Sutficium

us Tesu

emnibus Saudii qui in Chero

: Cor illud

Jtnt Virtutum

|tim DEUS]

Enedi&tio, & claritas, & fapien-

&in&us non d

tia, &.gratiarum actio, honor,

virtus, fortitudo, & amor fit Cordi

( oni

contrito, & humiliato Domini mei

nilu d)

JEsu Chnfh in fzcula faculorum,

4

Amen.

Sacrificium D EO Spiritus contri-

Enedidio

bulatus Jzsu mei Crucem bajulantis:

hi

Cor illud contritum, & humiliatum

!lä&]

m 15, forq

DEUS Pater, Verbum, Spiritus San-

! t I

&us non defpicies.

IESU Chn

fämcn,

Cum omnpibus Archangelis, &

Sicrifcim

omnibus Sant?is, qui i2 Cboro

htus ]E $u

Jeunt Arcbangelorum

T morjen

Enedi&tio, & claritas, & fapien-

CU

It Verhum

tia, & gratiarum ac&io, honor,

virtus, fortitudo, & amor fit Cordi

d* Q

contrito, & humiliato Domini mei

JESsu Chnlh in fzecula fæculorum,

Amen,

Sa-

»

e«as( 141 )5t»

j

,

vhullur,

j

* Sacrificium DEO Spiritus contrie

bulatus Jesu mei a&tualiter Cruci af-

gui 177

fixi: Cor illud contritum, & humilia-

It

tum, DEUS Pater , Verbum , Spiritus

ritas, Kpe

San&us non defpicies.

m adio, hn

mor ft Q

Cum omnibus Angelis, &5 om-

to Donirie

la fcilo

nibus Sanédis , qui :2 Cboro fumt

"Angelorum.

pititus contn

Enedi&io, & claritas, & fapien-

m bjülnti

tia, & gratiarum a&io, honor,

V humilatut

virtus, fortitudo, & amor fit Cordi

r r

contrito, & humiliato Dotmini mei

PESU Chrifti in fzcula fzeculorum,

"hAmen,

Jut 8

Sacrificium D EO Spiritus contri-

bulatus J su mei in fumma dercli-

7171

€ione morientis in Cruce: Cor illud

nyth.

contritum, & humiliatum DEUS Pa-

, Kf

ter, Verbum, & S

Z&io) 030,?

piritus San&u; non

defpicies,

yot f O

Domini n

DEVO.-

d

eao( 142 )äo-

ECHOOUTCHOE CM CH C DA DDNE Q"ff""

10 onmin

D EWVvO DI

!] Mi in p

A JESUM, E MARIAM,

Redon

Poti/imum m deteflationem. Hart-

uT

fm» G Converfionem Hareticorum.

*SMARIHI

us DEU d

I

Redo mi DEUS, eterna Veritas,

DUne euem q

Bf adoro, li

quia Tu revelàfli, quód Tu

EU

WVznsuM, & PrnsoNA fecunda Santtif-

:l o

fime TaiNiTATIS veré, & non imagi-

narie Cano FacruM fis.

Te ador

tmm*nm $u

laudo, glorifico , amo, & gratias ag

ä wn:

cum Corde Virginis Matris, ex cujus

Jes

Sacratiffimo Sanguine formatus es,

( Quv

cum Seraphinis omnibus, & omnibus

Cim p,

j

San&is, qui in eo Choro funt.

h fcmp

JESU Tibi fit Gloria,

NU

Qui VERsuM Cano FacCTUM €s,

J v Hïux |

Cum Patre & Almo Spiritu

TX hr

In fämplrema fzecula, Amen.

ht ]

Excita Domine Potentlam tuam &

veni, uc falvos facias nos.

P

M. Vi

a

. Ye

ey( t5 )56»

l

Ug Vto

.(

:

)

QuÀ afpiratione pete. falutem auima

Ij2 Q omnium Heareticorum, præj&rtim

TIO

Patría ; in qua oras,

IT.

$ MA

Redo mi DEUS, eterna Veritas,

fatinm i

C

quia Tu reveláfti, quód JESUS

m Hatetiam.

ex MARIA Virgine conceptus, fit ve-

rus DEUS de DEO, Lumen de Lu-

mine, quem cum Patre & Spiritu San-

tema Verl

&o adoro, laudo, plorifico, amo, &

ifi, quid T

gratias ago, cum Corde Virginis Ma-

cunda Sm!.fgï

tris, & omnibus Cherubinis, & cum

. & nonimp

emnibus San&is, qui in. eo Choro

fs. Ti

funt.

l gntintt

JESU Tibi fit Gloria,

futris, 6X 01

formatus f

Qui verus es nofter DEUS,

Cum Patre & Almo Spiritu

s K omni

In fempiterna fzcula, Amen.

3

Qui Regis Ifrael intende, qui de-

ofidy

OFACTUM 6

ducis velut ovem Jofeph: qui fedes

Jo Spi[iü.l

fuper Cherubim, manifeftare coram

Ephraim , Benjamin, & Jofeph.

Ula; m j

rum t

Pete Notitiam DEI $ 3ESu Chrifli,

à

&& B,F'irgints pratlice aflimativam pro

d

Te,

[.

ege( 144. )69

n iU nir

Ti,c* omuibus tuis Hareticta Germana ;

A V'iinarun

& Patria . ('c.

ITI.

,; W::fmj 4d [/

Redo mi DEUS, eterna Veritas,

| Nedo m

C

uia Tu revelá(ti, quód JESUS

fecunda Perfona Ti iN1TATIS veré hu-

quiT

Ts nofler ]

manam Naturam affumpferit, & ve-

Divire

rus homo pro me factus, in humana.

ünde fedin j

natura natus, paffus, in Cruce mor-

U:is [üæ CO)' li

tuus, & fepultus fuerit,, Quem cum

T uem cym

Patre & Spiritu Sancto adoro, laudo,

iv D

glorifico, amo, & gratias ago, cum

LOT

Corde Virginis Matris, & omnibus

J o

"Thronis, & cum omnibus Sanais, qui

in eo Choro funt.

WlnatïoxübuS,

, 1 iüo ChOIO j

JESU Tibi fit Gloria,

]Bstq

ui pro me homo verus fa&us es,

UT

Cum Patre & Almo Spiritu

At Dot

In fempiterna fecula, Amen,

Domine DEUS Virtutum conver«

Vi

UET

te nos, oftende nobis Domine faciem

Ü Vity

tuam, & falvi erimus.

H

Pete gratiam vera €* celeris comvetr-

Ht

fronis ad DEUM , fi , quod abfit, contin-

Ilf dkm jg d!

geret te ia peccatum mortale labi; idque

oam)n, MM

Pï'ö

e»s( 14f )üfe

yb

retici G.

pro tes C tuis uti C Hereticis Holandis,

4c l'icinarum kegianum &ratiam con-

verfionis ad veram fidem,

I V.

, getetnaVett

j

T

J

Redo mi DELIS, eeterna Veritas,

(tijqut E

(

quia Tu reveláfti, quód Domi-

arAms wl

nus nofter Jzsus Chriftus fecunda in

1mp(crit,&' [

Drrrars Perfona, non alibi, nec ali-

Qus, 1 funti

unde, fed in ipfo Corpore Virginis Ma-

in Cruce m

tis fug Corpus humanum affumpfe-

,'[' Q['Nm [

rit. Quem cum Patre, & Spiritu San-

| 3d0[o,!8Ud(

t&o verum DELIM adoro, laudo, glo-

us g U

rifico, amo & gratias ago,cum & ex

$ & ol U

Corde Virginis Matris, omnibus Do-

us us

minationibus, & omnibus

San&is, qui

in ifto Choro fünt.

JESU Tibi fit Gleria,

V::;-F fs

Qui fa&us es in Virgine,

) S Pi[itu

Cum Patre & Almo Spiritu,

lj Ame

In fempiterna fzecula, Amen.

um c

Veni ad liberandum nos, Domine

d

DEUS Virtutum ; oftende nobis fa-

omil

ciem tuam , & falvi erimus.

[

Quo pete veram , vivam , & f'perza-

d

PL

turalem fidem omnium revelatarum ve-

4

AM/,[

lul

titatum, cum auxiliis adboc delitis, Pro

j i

"

fe

K

$

dó( 146 2568

hàytufis ;

ge, ttlit» C ngetici: Anglie at V'icititeo

vure Regionum.

n Lzrgien:;]

L]

Tletioaum $

Redo mi DEUS, eterna Veritas,

C

uia Tu reveláfti, quód Domi-

Mdom

nus nofter ]ESUS

Chriftus fecunda

qui T

in DriraTE Perfona, ex puriffimisSan:

W5 mf J

guinibus B.

MARIJ Virginis Vir»

DEU hon

fuam

Carnem affumpferit,

antiliter f

gineam

Patre, & Spiritu Sando

Qu

uem cutim

'&t t Cj

adoro,

Jaudo, glorifico, amo, & gra-

.

It

tias ago, cum & 1

n Corde Virginis

P. Quer

Matris, omnibus Principatibus, &

tb Vertm

omnibus San&is, qui in ifto Choro

ïhïimsm

funt.

ESU Tibi fit Gloria,

tCorde Vi

" finfis p

ui fa&us es de Virgine,

if quj j

Cum Patre & Almo Spiritu,

Tesu :

In fempiterna fzcula, Amen.

N

Emitte Domine Agnum Domina«

torem terrz, de petra deferti ad Mon«

nb

tem Filize Sion.

lh Áaq

Vi

Pete Spem veram »

J'upernazuralem fr-

l

xf

]

duciam in fideliffmas

& miþricordi/]i-

i

L Chty

mas DEIpromiff/ones, Vulnera Sangnis

3692 , Taerita infinita JESU ne: redimm'-

65

Pt ij

ebc( 147 )5

ys

Anjltt T

tis à peeeatis noflris , C* gratiam ac gle«

rian largientü, ac fimul conuer[onenp

Haveticorum Suecia,

S.erm Vr

V. T.

,]äüi)quöd p

Redo mi DEUS, xterna Veritas,

Chüftusk!

quia Tu reveláfti, quód Domi-

nus nofler

x purilini

ESUS Chriftus verus

g Vigii

DEUS & homo, veré, realiter & fub-

m afiump

fiantialiter fit fub fpecie Panis confe-

erati cum Carne, Sanguine, Anima,

; piriu

, m g

Perfonalitate Verbi, unita humanae

Core Vi

nature, Quem cum Patre, & Spiritu

'ma'p'atib

$,

Sando Verum DEUM adoro, laudo,

Ü

Blorifico, amo, & gratias ago, cum, &

j n o

in Corde Virginis Matris DEI, omni-

; Glül'l'äl

bus San&is Poteflatibus, omnibisque

Virr

San&is, qui in eo Choro fünt.

j i

JESU Tibi fit Gloria,

qilis

m

Qui te&us es in Hoftia,

"

)

um UOT

Cum Patre, & Almo Spiritu,

(riil

In feculorum fzcula, Amen,

]e

Veni mi JESU, & noli tardare, re«

um

il

axa facinora plebi tuze.

L

qriam

Pete Charitatem DEI perfetlam , de-

( 5",

puratame ab omni amore proprio , Chari-

K2

tatenz

$n m:ä;

9

eps( 148 )5e»

gatem proximi, pre(evtim inimicorum

MwttCol

Itjftm, À

perfettam , pro te y tuiss e&c, omnibus, qui

in Provinciis Acatbolicorum moriuntur

i Salvato

gratiam Parfe&æ Coatritionis in bora

It 'Hngul;gf

wiortit.

T. dripyus

!

VII.

i, h

4 df

Redo mi DEUS, eterna Veritas,

uia Tu reveláfti, quód Domi-

fitt t t

nus nofter JESUS Chriftus füb fpe-

nfm'æ.a Bl

ciebus Vini confecrati , veré, realitet

Momil

prafens fit cum Sanguine, Carne, Ani-

ma, & Perfonalitate Verbi, & quàd in

quà T

Miffa verum zterno Patri Sacrificium

toltr TE

Corporis & Sanguinis Domini noftti

BN q

JE

SU Chrifli incruento modo offe-

:atu.f I prad

ratur.

Qu

em in hoc Sacrificio ubi-

,'ï?lfff 120

fentem adoro,

cunque terrarum pra

ïto,amo, &

Jaudo, glorifico, amo, & gratias ago

Fwdïx"ïrginis

ris

cum, & in Corde Virginis Mat

I n

DEI, omnibus San&is Virtutibus, &

u

omnibo San&is, qui in eo Choro funt,

y0T

ESU Tibi fit Gloria,

Q

uem amor Sacerdos iinolat;

A

Cüm Patre , & Almo Spiritu,

In fæw

In fzculorum fzcula, Amen.

09

|

ETE

e3o( 149 )5€»

»

yring ii

Rorate Cceli defüper, & Nubes plu-

r m

antjuftum. Aperiatur Terra, & ger^

"n m

minet Salvatorem.

aitiani D

Pete [ingularem , conflantem , & fer-

Ventem amorem Domini JESU Evcha-

J

riftici, ut juge boc Sacrificium im omni

S,ætcrnzï'(:fu

jrva oferatir £Magno DEO noffro,

etiam pro converfioue Hareticorum in

ifi g

Dania; Polonia , Gallia, cie,

Chriluslo

VIIE

j r

Redo mi DEUS, eterna Veritas,

ine: atf j

G

« 9,Ubf

quia Tu reveláfti, quód Domi-

nus nofter JESUSS Chriítus de Vir-

u 40

y Dominit

gine Man1a natus fit in ftabulo, recli-

natus in prefepio. Quem cum Patre,

eto t

& Spiritu Sancto adoro, laudo, glori-

( i?

co, amo, & gratias ago, cum, & in

yontem V

Corde Virginis Matris DEI, omnibus

(y gt

irginis !^

San&is Archangelis, & omnibus San-

€&is; qui in illo:.Choro funt.

Vi

0 Chot u

JESU Tibi fit Gloria,

Qui natus es de Virgine,

Jorii

Cum Patre, & Almo Spiritu,

In fzculorum fzcula, Amen.

[mo $I^

'l]

Obfecro Domine mitte, quem mif-

n AT

Urus €s,

)

Vide aflli&ionem Populi

K 3

tui,

5

«

eg;( rjo )6e»

(im P«

tui, ficut locutus es, veni & liber

u fecul

nos'

- (tis mihi

Pete. ardentem & con]hmten) Amo-

ligorem ub

vem ,( cultum Pucri JESU, C veram

tim Te for

ab illo Puero fpiritis bumilitatenz, per ct

jm nemo m

jes Cor urge Cor Patris &terni , qui par-

m Te,ut d

vulo $ESU. uibil poteft negare.. Per pri-

trismeg,

mas Nati hujas parvuli Pufronis lacry-

Bati vf

9545 pete conver[ronem omnium Schifma-

fU portoyer

ticorum . & Gracorum , Hæreti;amm.

fit r

I X.

m i

do mi DEUS, sterna Veritas;

'

t fs

uia Tu reveláfti, quód Domi-

tht g

i.

nus nofter JESUS C

hriftus in huma-

Vif [

na Carne pafci, à Virgine Matre la&te

LT

hominum

lillar, [

Virgineo, & aliàs more

pafci dignatu

seft. Quem cum Patre;

Üllris $r

&o adoro, laudo, glori-

AE

& Spiritu San

fico, amo,

& gratias ago, cum, & in

piri d s

Cerde Virginis Matr

is DEI, & omni-

'im; WMW i

bus San&tis Angelis, ac omnibus San-

LXTS Qütm,

&is; qui in illo Choro funt.

Ri

ESU Tibi fit Gloria,

Qui la&e modico paftus €

$;

Cum

«o9( 1j1 )509

Y

Cum Patre & Almo Spirittt

, ver ]

In faculorum fzcula, Amen,

Quis mihi det Te Fratrem meum,

eonunm n

fügentem ubera Matris mez , ut inve-

Es g

niam Te foris, & deofculer Te; &

jam nemo me defpiciat, apprehen-

'mi[iralfiz;;l;:rï,

1 4itf'i

dam Te,ut ducam Te in domum Ma-

tris meae,

gt l

ii Ptg»fw;ir»ï,;l;"

Beata vifcera MARIJE Virginis,

um

quz portaverunt zterni Patris Filiü,

at

& beata ubera,que la&averunt Chri-

flum Dominum.

Pete fiualem gratiam Q per[everane

Eu f

fiam in vera fide» C2 exercitio verarum

gniyqub(ï

u

virtutum [latui tuo convenientium ; tibi,

rillsi?

b

3uis, €7 ut omnues Haretici, € Etbnici,

vinc Mu

Adololatre convertautur & vivant, His

n 10

defideriis Sacerdos viva fide elicitis ad

jgm CU

jESUJM Ewchariflicum. pyeparare fe

, lu

poteri? ad. Sacrificium Miffa. quotidia-

N

um:'ä

du

uum » memor illius divini promiff. Di-

»

lata os tuum, San&um defiderium ad

( omnibuS !

JESUM, & adimplebit illud

) (unh

Dominus,

)lolllïy

DE-

K24

P aRUS äf;ä

eso( rj2 569

$4

M 05!!1'!!!1!!).

ec ER DRPDESURRQS DRORIRR DN

Mu int

D 3xE:V: Q9

Mif

Mtrtmp il

d B. Virginem.

Uicunque non. credit 2 Domin

(rdiin,

nofftro 3 ESU Chriffo effe hana-

NCorde ;

ratam, laudatam, Qr glorifiatam

|

Beatifamam Virginem. Mariam , Aut

Te, venen

gl'orif].m; & am(

"thbeus eff, aut Haretteus, i Blafphes

At L';',go Mü

mus, Atheus negat Praceptum bout-

T0 n

vaudi Parentes à DEO profluxiff.

A at

Hareticus vel negabit. Chriflum ve-

dul U ov

vum bominem , vel Virgiuis Homints

"t norir (

Wnem ipf

Filium , vel feile quidpéam : ideáque

deducet à Chriffo Virgini Maria bona-

'lipnitaten

*l quap

vem . nullum fuife. exbibitum.

JBla-

lii

Jphemus erit in Chriflum c Hartti-

)

U Bl

BN

eus femaul, quà fudicabit illum , qui ea,

n c[],&ü

AU

que fant placita fao Patri facit fem-

* vt

W

'Nïam

per . o quem nullus arguere poraft de

4 mm)v

peceato, Præayitum guartum Countra

VN

Ware

du

Legens Q* Evangelium non fervafe.

A pf

l

N0

)

egs( rj?: )5t»

U

t

V

58l

1

Nos Obedientem D EO . Patri füo, e

Jübditum in terris Patri putatitia , i

TIO

»vera Matrifue, DEI Filium zmitati

yeueramur ilams; c dicimus:

ginmz.

yedi i t

Oratio ad DElIparam.

jrifo f

Ü g/yyf,m:::

N Corde & amore JESU tui faluto

I

Te, veneror Te, colo Te, laudo,

; Mandtn

glorifico, & amo Te San&a DEI Geni-

mää&ïþ/

trix, Virro Manta 5 Ifte enim JEsus

tuus Sapientia infinita folus perfecté

gt bw;;1

go n

novit magnitudinem gloriz, fanaifi-

Cationis, & gratize tuze, qui folus per-

d

fe&e novit feipfum, & füpermagni-

ii I(ärz;,fhä

tudinem infinitze Excellentize fuz, uti

jut: f d

& dignitatem create Maternitatis

j Mi h

tuze, in quantum commenfürara cft

jiun, V

Magnitudini Excellentie DEItatis

fum. Hiccultus JESU . mei perfe&tif-

TTR

jl ia

fima eft, & erit menfura, & modus

laudis, venerationis & amoris Tibi

if

Virgo Mater debiti: adeóque fic Te

gt

falutare, venerari, colere, laudare &

amare defidero, volo & intendo omni

m ff'"

772

JH

mihi poffibili modo, ficut Te Aman-

!

il

tifli-

enc( 154 2609

«

tiffimum Cor JESU Filij Tui abini«

dilolfma ac

tio Conceptionis fuze ad finem vite,

ylacum ipf

& ficuti in celis modó te laudat, ve-

Mdftutio ]

neratur, glorificat, & amat, amabitds

in eternum : Quia Tu DEI Mater N

etitque O

magna, laudabilis, & amabilis in

w Quj

t filutin

DEO, & per JESUM DEUM & Fi-

lium tuum, Ámen,

f u

Alia.

quntiu

Aluto Te dulciffima & amabiliffi-

helater D)

ma Domina mea Virgo MARIA;

dignifima Mater DEI, in unione A*

at SPDn[a N

K Temph

moris, & per Cor dile&i Filij tui, at-

T

que omnium Te amantium juxta vos

luntatem & beneplacitum DEI Filij

lol hg.

tui; méque Tibi commendo atque in

ipiray

proprium Filium Tibi affigno cà come

[ml;mm ü

mendatione, quà Dominus JEsus

LT "

Filius tuus in Cruce dicens: Ecce P*

LT

lius tu45, me Tibi in Filium affigna-

n Z;) 6! JJ

vit. Oro proinde Te, ut Tu me fuíct-

P't, a

pias propter Unigenitum Filium tuü,

Yuni

|

& apud illum efficias, ut fim tuus, Tu

À

&t

fis mea poft DEU.M Domina, gau-

titim ihtg

dium meum, Corona, ac Mater mea

ul«

Vg o

)

eao( rfy )56»

ilij Ti 4

duldífima ac fidelifima juxta bene-

ad fnm vit

placitum ipfius, Amen.

b eludit, v

amat, ml

J Matutino Exercitio reperies pag. y5.

DELIats

quinque Orationes ad Beatam V'irgi-

& aniili ?

Ve?n.

tibus adde feéquentem P'irgi-

| DEU

n falutationem Tabule Deaurate in

facra. ede Lauretana. infiriptam. fé-

quentibus verficulis

AVe MARIA Filia DEI Patris,

& gmabi(lf

ÁAve Mater DEI Filij,

xxgüW

Ave Sponía Spiritüs San&i,

L unmncu

Ave 'Iemplum totius San&iffimze

« Fl iij Vi

TRARINITATIS,

Ym W i

Recole hanc toties falutationem , qnoties

tum

imaginem. Virginis DEIpara, aut

yndo Ww

feulptam ant pittam videre C tran[-

/ïgnoe

4 Cf

inus

y

3Y€ COAHli gerzt

m;rumqtze exper:erzr

auime tua in cultu V'irgints Ma-

i l d

um "

t5 G'c. profetlums, Quod fi non dif-

plicet , adde :

( ua

Ve Filia D E I Patris, qui te ab

seterno Filiam fuam primoge-

m ruus

)ommä;g

nitam inter puras creaturas àn ordine

gratie ordinavit,

j M"" j

PC

esc( 1j6 )56»

L

"ve Mater DEI Filij, qui Te in Ms«

Megint eod

trem fuam dulcifimam ab sterno

tortfans es

elegit.

tf terri

"Ave Spon[a Spirits Santli, qui Te

Qum acies

fibi in Charitate perpetua Sponfam

Ánpelorum

amabiliffimam gratiá fuper omnes pu«

lünilim,

Eas creaturas fanctificavit.

r

LU

A

-Ave Templum totius SS. Trinitattt,

quz fpeciali modo in Te habitare di»

"

gnata fuit,

M$1G|

hut cum Venerabili Petro

"RE

Cazifio $, 7.

Ve Domina Excellentiffima , &

ii

poft DEUM San&iffima MA-

Bu

RIA , zterni Patris Nobiliffima Filia,

toto Orbe Veneranda.,

Ave Redem-

siYde apmg

NI ctj; m

ptoris noftri, Filiique D EI Mater pu-

Atl ut t

riffima, & dilectiffima, quem Tu Vir-

RT

ginitate Materná , & Maternitate Vir-

P wem

ginali mirabiliter peperifti, totá ob-

ATT il

flupefcente naturá.

WUs ln

Ave Sacrarium Spiritüs Sancti or-

*b m ul

natiffimum, & facratiffimum, ac cotius

D

x

Beatiffimz Trinitatis pulcherrimum

MEUCY

atque gratiffimum templum,

Ave

Re-

L P Imillim,

xe

«go( rj7 )5€»

j quT il

Regina ccli, que tanquam Aurora

am à g

corufcans es, pulchra üc Luna, electa

üt Sol, terribilis demonibus, & tan-

- Guf iT

quam acies exercitüs bene ordinati,

petia $gt

Angelorum hominümque laudibus

iiperormp

digniffima,

vit.

6I RDRDRERDRDRD EOR n

r o5 Trnn

Te habinité

EC DIES

RESIGNATIONIS

PERFECTJ/E ERGA

DEUM.

511!1' Pt

Dignifime Domine, DEUS

gl

meus, Pater, Fili, & Spiritus

wndilimt ^

gilifims

Sande, agnofco me per omnia tuum:

l17 Reot

cüm quia me creáfti, tum quia me re-

demifti: ut omittam innumera alia

r[ Matet *

beneficia mihi przftita: pro quibus fi

yem Tuw

ernitatt

millies me Tibi fingulis horis impen-

derem , nihilominus infinité Tibi ob-

lm; Wff [

ftridus manerem, ac debitor. Quare

T5

ego jam talis, qualis fum, libere, &

um M

maximá, quà poffum, efficaciáà, me Ti-

bi confecro, offero, & per omnia dono,

u]chcm'm(*»*f'

»

in plenifimum holocauftum , animse,

P]üm-

:

i

«Gc( 158 )56»

fbewtfime

& corporis mei; & omnium quéee h4e

beo, vel unquam poffum acquirere,

vl flem ac

Hoc autem facere cupio, eo modo,

( aorem e

(fero Tib

quo Tu defideras, & quo maxime de-

cet,ut me Tibi offeram, & confecrem,

t'ittiones,

Ac proinde libentifbme, & liberaliffi«

qufterur

mé fuübmitto me fan&i(fimis tuis pree

t homintgo

ceptis, & nutibus in perpetuum.

wdirimquy

Et quia ego jam totus Tuus lum

Omts s c

rogo ità mé poflideas, ut nunquam ip-

Oa bona, |

fe mihi amplius reflituar, aut mei ju-

ïgiti lnins,

ris efficiar: fed ut omne meum velle,

ARU Omiser

facere, dicere, non fit aliud, quàm

"r o

|

quod voluntas tua fan&iffima, & re-

[

itfiadi, «

&iffima vult me velle, facere, dicere:

hft: ts

& meum non velle, non facere, non

WMüe eurit

dicere, fit itidem tuum non velle, tu-

j MO QU

um non facere, tuum non dicere: fi

"H r

átque pure folüm quando, quomodo,

U

quantum Tibi, dignifime Domine;

" n

placet à me fieri, non aliter.

*-Ommgs )üW

Praterea offero Tibi omnes divi«

Wt nj

tias, & bona fpiritualia rerum om«

NU

nium, tum creatarum, tum earutm,

LT

)M

quas habes.in thefauris Omnipoten-

)us & [m ulw

tie tuz; ità ut fi omnes meze effent,

itlg.

Jibene

)b

e9o( rfo )500

aniun que!

libentifim? vellem Tibi illas eedere?

am at

vel faltém ad folum tuum honorem,

:upio,eemoc':

& amorem expendere.,

uo m

r-L i

ilv w

Offero Tibi omnia bona fpiritualia,

y & n

Copitationes, verba, & opera bona,

à, & lod

quas fecerunt, faciunt, fa&uri fuünt om-

(imistisyt

nes homines,qui fuerunt, funt, futurí-

erpetuum«

ve funt unquam in hoc mundo: imóà

xus Tuus .

omnes iftas cogitationes, verba, &

opera bona, quz poffent habere infi-

t nonguan

( dl Itl J

niti homines, quótque creari poffunt

: o V

à tua Omnipotentia: ità ut, fi poffem,

ex amore tuo eadem facere vellem il-

- dhid, d!

&immiv& L

là efficacià, quà Tu fcis maximá ficri

f t

poffe: & illo modo,qui effet Majefta-

ti tuz pratiffimus.

o r

Offero quoque Tibi omnes peenas,

pon vell*

n diate:!

dolores, martyria, & omnia mala poe-

nofa anime & corporis, quz pafi

fünt, patiuntur, & paffuri funt omnes

m Dom[fu*«

itels

"7)

omines, five in mundo, five in pur-

gatorio, five in inferno, in fatisfactio-

i omngs dh

nem juftitize tuze, & augmentum glo-

: qum [

rie tuz ; & omnia, que fcis ab omni-

t a

:4

omnipO(f'

bus & fingulis tolerari poffe; non fo-

j

làm in hoc ozbe, fed etiam in centum

g

fnil«

Iu

epc( 160 )5e»

r

millibus, & infinitis Mundis, Purgate-

dritum ben

riis, & flamis infernalibus: ità ut fi Ti-

1 quo olo

bi placeret, cum gratia tua omnia ta-

qiftre, & j

lia libenter propter amorem tuum, fa-

(ure Te r

]utem meam, & proximi, vellem per-

w* febüs om

eti.

hh Y quim

Praccipus tamen offero Tibi pretio-

fRUE Condfce

füm - Sanguinem ,. & infinita merita

Mrm,

Domini mei JESU Chrifti ; cum me-

, Sicitrmy

ritis Beatze Virginis, & omnium San-

10 D p

&orum, & unà cum illis omnia fupra-

tf v

di&a: ficuti etiam omnes meas cogi-

:;x Vüleitin

tationes , verba, opera; ftudia, occupa-

Ffmml (IVC a€

tiones , a&us hodierna diei, & totius

( ( vig

vita mes.

:'.reracc'lpïm

Denique defidero facere hanc obla-

"t [fvis m

tionem, illo cordis affe&u, quo Tu nó-

"t ( ipfr

fti fieri poffe flagrantiffimo; & toties,

«7-»ï€m(, d [

quoties fpiritum duco, ut totus in

V

em

sternum (im tuus, Tibíque addidus.

,;eï Dnm f

1

Mi pii

ffime Domine , omni affc&u

Tfe ablün

Tibi

cordis mei abnegato per omnia ;

fs

me totum refigno; & maximo, quo

MTM

Tu fcis fieri poffe, defiderio: & quan-

T ais

tum per.me fieri poteft, defidero per-

1 Vi

fc&iffimé voluntatem meam in tuum

Oräbo

divi-

NI

T.

M]o'

y»»

«35( 161 )6€»

dundis Put

Q

Ü

j

divinum beneplacitum transfündere:

ibus;iàutll

in quo folo cupio mihi complacere,

PTUTUT

quiefcere, & in nulla re alia.

moremt;

Quare Te rogo, velis de me, meís-

imi la

que rebus omnibus difponere, quo

modo, & quantum Tibi placet, & vi-

fero Ti

detur conducere ad majorem tuam

gloriam.

- jnfinit

shrit; i

Sic igitur totus in Te renovatus, of-

f omniuny

fero me paratum ad acceptandum à

igomia i

potentifima tua manu, quidquid mi-

mes o U

hi acciderit in hac vita,

five illud pro-

fperum, five adverfüm

fuerit.

] &Udïa, OCFEE"

t'4 diCi, & tol

Quare fi vis me vivere vitam, gra-

tanter accipio : fi vis me mori,non re«

J

grchi

cufo: fi vis me fanum, accepto fani-

tatem: fi infirmum , infirmitatem: fi

UM

imo; &t*

locupletem, divitias: (i pauperem, vo-

, t ton

9 paupertatem: fi honorabilem, pla-

jqe ib

