Dcferens Corpus, radiante fundo,

] pro

m

Amne fecundo,

funü

Civitas miro flupefacta vifu

[0

Ocyüs toto ruit a&a nifu,

jp5 ^

HU&US)

Et truci Sacrum quod ab imbre rorat,

Juädh

Corpus honorat.

"

€ 3

Illud

h l

egs;( 58 )5

Calidpt

lllud advolvit manibus modeftis,

Aelel

Plan&ibus fan&is, animísque moftiss

(rporis

Haret ad littus populi Corona

Poplite prona,

Fim fti

Luce tam claram, cupidé petitam

Aut hoy

Protulit nunquam mare Margaritam,

Hic folg

Quàm füb his undis nituit decorá

Littoris orà,

Cirfi

Hoc Sacrum Pignus reperére Cives

AL TeIt(|

Glorià clarum , pretióque dives;

Ergy

Sumpfit hoc Sanctum fibi Praga do-

num,

lii

Urbsque Patronum,

Pc&ox'xs )

Dümq; JOANNEM tumulare tentat,

s

Patriz Patri lachrymis parentat;

Inferens tandem veneranda pulchro

Offa fepulchro,

Quis Sacri miros tumuli favores,

Calitüs lapfos numeret nitores ?

Kf

Quando virtutum patefecit ille

Millia mille

WyX //

Computu ftringi numerante Stellz,

Et maris poffent potiüs procellae ;

DP

Quàm recenferi numerus Sacrorum

Prodigioru m.

[9- 2

egc( 30 )5€9

Calicá preefens ope Thavmaturgus;

noddlrs,

Arte celeftis medicá Chirurgus

quemæ(ïls

Corporis pellit , fimul & dolentis

Oront

Vulnera mentis;

)pllte yont

Fama Íi nomen nigra decolorat,

petmm

Aut honor tin&us maculà laborat,

Margat

Hic folet foedam removere tabem,

jt dect

Tergere labenn

Tittortsus

Culpa fi terret profitenda fontem

)m'e cf j

Et verecundo cremat igne frontem,

FTUL

Et metu vano pudlbundxora

i g o

Scrangulat ora;

Ylle celefti Cor in igne volvit,

Patronum

PcGoris preffi glaciem refolvxt,

Jare w

Pellit angorem , remorámque collit,

urentdt,

Marmora mollit.

j; pukhta

(gpulchb

vores,

caus ad Santlum pra

r

felicà Morte

t IHC

hll nl

StyX VbI faeVa fVret, rlgor anget

agonls, & Vret,

ite S(d t

sVbfIDIo LenI NEPOMV Czxz. Venl,

loct'.næ

Sact r

C 4

Pa-

dlglow' ;

(?

«)95( 4o )9€»

C

P;zmnejz"r Ad Leä?arem.r

Clias.

wiLis (

rorté sI sangVIs tIbI per ferenas

Non Meat CLarVs CeLebrIsqVe

AnoVLY

Venas,

raC, Vt In CeLo tItVLIsqVe Verls

&on hd)

NobIL IterlIs,

Motele

sI taMen fortIs faVor aLtlIore

stIrpIs ornatV beat, & CrVore,

zXCltet VlrtVs tlbl pVL ChrlorIs

TT

CaL Car honorlIs,

DFT

H

zMInens VIrtVs honor eft CrVorls;

|

ifta sI LangVet, nIhlL eft nltorIs,

SsangVInIs CLarI rofa beLLa paL-

Ler,

j neqws |

»VrpVra fqVaLLet,

1 W Suy

i &kg

ACta IoauNIs peDe qVI feqVaCe,

&t graDV Conítans feqVItVr tena»

( e.

*GWW,

sVLget, & pLaVsVs habet ILLe

þü.lä;g []

Veros

M

'z'

NObILIS neros,

Ca-

b

e3S( 41 )5€»

CaftItas f VLgens , rVeILans aVItae

(lttt

CLarltas fllrpIs, probItásqVe VItae

NobILIs CLerl, raDIos DatVra

er fetena

sVnt CynosVra,

ebrls)t

AnnVLVs fiIrps eft, pletas pyropVs*

JsoYe Yi

won habet taLes LoCVpLes Cano-

woblLIt

Vs

More beryLLI nltet, aVt aChatIs,

Ltlort.

LVX pletatIs,

CrVorts

L Chdorfs

SsI Deeft VIrtVs, nIhIL eft honorIs,

ar lonor

NIL ab ILLVftrI titVLo DeCorls,

zVLgor eft nVLLVs, fpeCles proe

( Oa

fana,

! g?( n]W?I

cLorIa Vana,

pLIA p

£t neqVIs CrIflas agItare IVfte,

(anLLSI

sI tlbl sangVIs VenlIat VenVfté

x tVa ftrpIs, generIsqVe fonte

g

LaoMsDonte. ?*

kVItVI u

** Genmma,

?P* Urbs /oypti gememis abuudans,

i. U

D che, Vetufiifimo 1rojanorum.

Va-

Ü

esc( 42 )56»

VanVs eft LVXVs, phaLerz,

*

«

trophza,

xobILes Cerz , trabeze , phyLed;.

IX

QVaqVec non LVCent pletate -

sCeptra,

QU

sVnt Mera speCtt4,

Àj

efta sI VoLVet DzVs, & tonablt,

xnfe sI nVDo sCeLVs InCrepabls,

u ewg

xít nItor ftIrpls fpeClésqVe nVLLas

/l

NIL , nlsI bVLLa,

h Numine

Snter zLeCtos erIt ILLe CIVes

tf

GLorlz sIgnIs & honore DIVes.

"M

Aftra qVI sCanDet , sCeLVs eXpla-

N

VIt,

"'T'artara firaVIt,

ho & SII)

-"llfds, )

xobILes VIrtVs VaLet eLeVare;

s ml

InqVe CeLeftI foLIo LoCare;

|

Mta IoaxNEM tVLIt In CVplte

Nj

AtrIa VIté

|

ln

u

&

(

GESSEN

SEENS .

g

,

f

N AS

E

S

N

Mi

Ü

1

n

^

n

ll

Rel

EX

M

)

es;( 43 )56e

ETA

«00 DHORBeDS etetpe t ttetete r

phyat

EXERCITIUM

;Ietate

OQUOTIDIANUM.

Jeta s

Ac in primis Matutinum.

fc tonil

yCrepals

Dum evieilas, ante omnia dic: dé fie-

Ve nVLU)

AAPRS CFAuce,

j BUA

In Nomine Patris, & Filij, & Spiritüs

Sandi, Amen,

"IVes

DIVes.

: Ratias tibi DEU S, gratias tibi

G

Vera, & Una TRINITAS, U-

na, & Summa DElItas, Santta, & Una

rtatt f

Unitas, pro omnibus bencficiis hác

No&e mihi collatis.

:LBWT i2

jCates

Inter Surgendum.

(Npitæ,

NNomineDomini mei JESU Chris

m

I

fti Crucifixi furgo, qui me pretio-

fo Sanguine fuo redemit,

Orationes Matutinea.

Redo in te, Ó /Eterna Veritas, GC

C

[j

eredo tibi, quidquid reveláiti,

G

«35( 44 )5t»

& quidquid te Revelante fides docet,

toaylt

& propon it Eccleüa.

SN

edatelo

Hic femel oretur Ctedo , frve; Symbo-

|

155 & op

lum Apoftolicum,

Ti nofir

Pero in te DEUS meus, ó infinita

Ai(

v

Fidelitas Uinicum , ac Summum

Bonum meum, in te Domine JESU,

Inpt

in tuis infinitis meritis, facratiffimis

&

Vulneribus, pretiofifmo Sanguine

Nl

fpero, & non confundar in &ternum,

Hic Pater , G Aves .

hn

Yteltn

Daatonr

E DEUM Patrem Ingenitum,

m t

T

Te Filium Unigenitum, TeSpi-

tll w

ri:um Sanctum Paraclitum, toto core

Vins, d

de, & ore confitemur, laudamus at-

WdiDg

que benedicimus, tibi gloria in fzcu-

g,

]a, Amen.

Ál

Oratio ad DEUM Patrem.

D]

Omine DEUS Omnipotens,

d

ÀT

D

qui ad principium hujus dici

i

nos pervenire fecifti, tuá nos hodie

Ym dos

falva virtnte, ut in hac die ad nullum

Tütm fenfu

declinemus peccatum , fed femper a

V me f

£uam

p

e3c( 4j )56»

o files du

tuam juftitiam faciendam noftra pro-

cedant eloquia, dirigantur cogitatio-

focymbe

nes, & opera, Per Chriftum Domi-

num noftrum, Amen.

eus, 0 t

4c Summt

Ad C/Wz'/iztm Dominun.

mine [Ef

;

D

Irigere, & Sanüificare, regere,

D

& gubernare dignare Domine

facranit

p &ungt

Rex coeli, & terrz hodie corda, & cor-

pora noftra, fenfus, fermones, & actio-

n eternum

nes noftras in lege tua, & in operibus

mandatorum tuorum, ut hic, & in z-

[ngcnftüm

ternum te auxiliante falvi, & liberi

NDI

effe mereamur Salvator mundi, qui

n o

vivis, & regnas in unitate Spiritüs

qudamis ?

Sandi DEUS, in fzcula fzeculorum,

yia in i

Amen,

Ad Spiritum San&ium.

[ 4iti

Dulciffime Spiritüs! vinculum

Onnipt

charitatis, & pacis, Spiritus

Sanüe DEUS! purifica per infufio-

i

I

!

T no'

!

nem donorum, & charifmatum tuo-

J

rum fenfus, & cor meum, & accende

j ii

j

in me lumen gratig tue, ardeátque

i,

:

in

egc( 46 )5€»

in me ienis ferventiffime charitatis

i pftono

tuz, ut Te cum Eledis tuis puro, &

Qf Con

ardenti corde, nunc, & in eternum

( eà (

laudare, & amare valeam, Amen,

t pro

Tot, temit

Mnipotens fempiterne DEUS,

Qünque mj

Te humiliter deprecor,ut non

TYco defdr

permittas perire me, opus manuum

ttyfem t

tuarum, fed concede mihi gratiam fis

m nübis t

nalis peenitentize, ut ante diem, & ho-

T Dter

tam exitüs mei per fidem veram, per-

ïüunt,quid

fectam penitentiam, & confe(bonem

A C

tibi Omnipotenti DEO meo in hac

JX n

prafenti vita mea reconciliari,& poft

Dl

hanc temporalem , zternam confequi

li p

£nerear,

0m1'l7€ j

Omine JESU Chrifte, verus

iïïm; otiu

DEUS, & verus Homo, Crea»

Birttm vi

D

tor, & Redemptor meus, folo amo-

uqtede

ttr fene,m

re Tui doleo ex toto corde meo,qubd

li

'Te DEUM Creatorem meum un-

hum |

quam, vel in minimo, cogitatione;

ore, vel opere, offenderim, quem ama-

quiraxmg

re debui, amare volo, & amo fupet

| if

emnia, Amore Tui firmiter flatuo,

àc

o

e€)c( 47 )5e9

me dhariti

4t propono non ampliüs peceare, otit«

tuis puro

nes peccandi occafiones devitare, pec-

V V arerfit

cata mea confiteri, & per tuam gra-

Jm, Amds

tiam pro iis fatisfacere. Amore etiam

Tui, remitto omnem injuriam à quo-

iterte DDÀ.

cunque mihi illatam , ex toto corde

plCCOI' I

mco defiderans, ut tam perfe&o amo-

Qpus ma"

re poffem remittere , ficuti Tu remifi-

w at jn

fti nobis peccata noflra in Cruce o«

ytedil

rans: Pater dimitte illis, quia ne«

m veamp

fciunt , quid faciunt. . In hoc infinito

r gonfelhn

amore Cordis tui rogo Te Domine

D mgg n

JESU, dimitte omnibus, qui unquam

at ls& !

me offenderunt, aut offendent, & da

mam «

ilis perfe&um Tui amorem. Aufer

Domine JESU de corde meo omnem

iram , odium, & rancorem, & omnem

hrilles

fpiritum vindi&z, ut injurias à quo-

'lomoac

cunque illatas, aut inferendas patien«

] folo 4

ter ferre, vere & fincere remittere, ea-

e m

u

nimque fic oblivifci poffim, ficuti cu-

mem^

pio,ut Tu DEUS meus omnium 1nti«

co T

quitatum, & peccatorum meorum ob«

t

»

quem

livifcaris, Amen,

V amo

f

Qra-

zi

es( 48 )j

fit efta

Oratio ex $. Auguflini Medi-

emm

Z2ALUAIDHS,

le) Plä(

Omine DEUS Omnipotens, qui

Ántn,

13

es Trinus & Unus, qui es lem*

Aus i

per in omnibus, & eras ante omnia,

& eris femper in omnibus, DEUS

:im,;t

benedi&us in fzcula; Tibi commen-

do hodie, & omni tempore animam

Empip

meam, corpus meum, vifum, audi-

)

litig

DIOPUT

tum, guftum, odoratum, & ra&um,

omnes cogitationes meas; affectiones,

Citm fer

locutiones, actiones, omnia exterio-

L wä) me

t d

ya, & interiora mea, fidem & credu-

litatem meam, & perfeverantiam me-

3

am, in manus Porentiz tuz , ut cu-

*fio, ('url

flodias ea diebus, & noüibus, horis,

I iruere,

atque momentis, Exaudi me Trini-

lii f

i iE P[«

tas Sancta, & coníerva me ab omni

malo, ab omni fcandalo, & ab omni

RY

mortali peccato , ab omnibus infidiis,

lt Thffaux

& infeftationibus Demonum , & ini-

Qf tj

micorum vifibilium, & invifibilium;

T Mi

per orationes Patriarcharum, per fuf-

ï'lCimm 1l

Aude d

fragia Apoftolorum, per conftantiam

Martyrum , per fidem. Confeflorum,

"VOT ov

per

»

«96( 49 )5e»

f'iti Mcf':-

fét eaftitatem Virginum, & per Inters

ce(honem omnium San&orum, qui

Tibi placuerunt ab initio- mundi,

Amen,

ynipotst

$ quï esleg

; ante (

zAHülus vetlo matutine Inten:

ibus, DEJ

Honts; per diem quog, ufarpandus.

ribi corf?

yport 4

Empiterna ac Superbeatiffima Tri«

.

riím, 4

nitas, Uinicum ac Supremum Bo«

pum meum; fcio, cur ab zeterno pla«

;, ( um

citum fuerit,coram immenía Bonita-

;) aüie&iom-*'

yia t

te tuà , me ex nihilo creare, ut effem,

méque cüm perditus effem , pretiofif-

"t «el

1mo Sanguine Agni DET redimeres

um

Ício, cur Santtiffima Sacramenta tua

u Ut c.'

inflituére, ac me in filium adoptare

ibuS; o,[:

volueris; fcio, quorfüm opera Divi-

|me 17

y d

ne tu& Providentie, Sapientiz, ac

Bonitatis, circa. me tendant; nempe,

& ab ol

ut Thefauros infinite Bonitatis, ac

us

Gloriz tuz, mihi immerenti oftende-

TU &i

res, & communicares ; atque ut ego

viiitr

viciffim Te, 6 Beata Trinitas, omni

|ffh; Pfr.m'

laude digniffimam agnofcens, debito

onfun

honore extollerem , laudarem, & be-

OnfldïOfUn;

D

nedi-

ep;( jo )56e

nedicerem $ & ità Tibi.ad honorem

Ms wtyn

tuum ferviens, tandem falvus fierem,

Tn omjbns.

Benedico Te, Ó Beatiffima Ttinitas;

IU

tttiohe o

quód ad tam fublimem finem me

creare, redimere, & fan&ificare volue-

tcimpedi

xis.

Er nunc femel pro femper, pro

Itentione

hodie, & pro omnibus diebus vite

Wtendian

mesz , imó pro tota zternirate, quam

ï&mm m

in altera vita expecto, firmiter ftatuo,

hus t

& propono, omnia, que cogito, dico,

mil//mgü,(

'

aut facio, aut quze unquam ac&turus

Tinis «

fum, ad Laudem, Honorem, & majo-

UM

rem Gloriam tuam, cogitare, dicere,

äf(ep:;;, l

ac facere: contrarium Tibi nihil volo

P(O nunc,&

cogitare , dicere, aut facere. . Et licét

hzc fancta ac recta intentio mihi ob«

RUT

Viviofo ac diftracto non femper in om-

ni operatione, ac omiff'one mea occure

líiy

yat, eam tarhen femper ratam ac irre-

vocabilem volo. Si quid etiam , quod

Eu; h

hi

abfit, contra hoc meum propofitum ac

firmiffimum decretum , me agere con

lii m

CM

tigerit, illud pro nunc, & tunc dete-

li Dit th

ftor, atque non fieri ex plena, & redta

M Viït;

mea fententia pronuncio, Téque ob-

|Tinitis

nixé oro;, Ó Superpotentiffima Trini-

ta6

CWperw

|

-

«( f1 56»

ad ho

tàs! ut piam hanc meam intentionem

(alvos fere

in omnibus operibus meis acceptes, &

ima Trinià

ofnnes actiones meas, qua ex hae in-

m fnmm

tentione non procedunt,

irritas facias,

iicare vl

acimpedias, Eas veró,

quas ex hac

) fempa

intentione facere intend

0, & per im-

; dicuri

potentiam, vel imbecillitatem ,ad ef-

Qu

pitatt,

L

feum perducere non potero, ut ratas

il

habeas, & pro pesfectis fufcipias, hu-

; ia n

millimé exoro; fiquidem Tu, 5 Bona

gim 4durt

Trinitas,

cor meum, & propofitum

m mj

ho; nófti

; & voluntatem pro fa&o

yure, df

—

acceptas. Hoc itaque inter Te & me,

j mhlf Y

pro nunc, & ad omne evum, frmi-

m

ter ftatutüm efto

;in Nomine Patris T

Ji?

smto I

& Filij : & Spir

itüs T San&i, Amen,

(s

[ mtäoüu

Matutina ff Oblatio,

atan g

EUS meus & Omnia! Ecce ego

i

Ej

| etidfty

q.

Ihifer peccator ante Thronum

yopot

Diving Majeftatis tuze proftratus, of-

neagm

Qu

fero Tibi, qua à te in me profluxe-

[

"

& a

runt omnia, corpus & animam , utri-

(1]

.]enia &

ufque vires, & potentias in diei hujus

T4"

Ü

primitias, omnes cogitationes, verba,

il

ff

Ti

& opera, omnes refpirationes, omnes

D2az

€ore

ags( p2 )5e»

ptunm

tordis, & arreriarum pulfus, oculos

mun,uti m

rum, pedum, manuum, & totius cor«

puittià

poris motus, ad majorem Tui Glo-

—

Áapfi m

tiam,in unione omnium operum &

us hr

meritorü Salvatoris mei JESU. Chrifti

I08,4mp

perfe&iffimà Charitate pro falute mea

At qu

exantlatorum, ac per eos actus fingu-

W w

los toties, & femper repetitum volo,

SONSEN

DEUS meus amo Te, amo Te, amo

Ti Chr

Te,doleo me unquam offendiffe Te;

T t tor

& uti par erat;

DEUM meum non

& amaviffe Te;

AT

coluiffe, laudaviffe,

HJorraJirafe,

eáque offero omnia ex debito obfe-

t atermie

quio fubje&ionis Creatori , gratitudi-

nis Redemptori , amoris Patri amane

tiffimo. Parvulus fam ego, fed vivit

lidfp;,

femper Pater meus, & idoneus eft mi-

LU

hi Tutor meus. Idem ipfe eft enim,

Quj

qui genuit me, & tuetur me, & Tu ip-

p

fe esomnia Bona mea, Tu Omnipo-

tens,qui mecum es, & priüs quàm te

ng

cum fim. Tu dilexifti me plüs, quàm

NT

Te,qui dignatus es nafci, & mori pro

Sangm

me: cur igitur non amem Te, qui tan-

Qu La

to amore pravénifti me? & totics

peæ

iolaminiiind

«»( ;; )S€»

i

xul(is, o

peccantem fufcepifti me? & in eeter-

num, uti merueram, & poteras, non

& ts C

em Ti Gf

projecifti à Te? In manibus tuis de-

Ícripfifti me, ut hanc fcripturam le-

m optm

TESu d

gens falvares me.. Amo igitur, Drus

meus,amo Te füper omnia, minüs Te

ro filiet

ys adud

amat, qui tecum aliquid amat, quod

non propter Teamat, O Amor! qui

«epctirum'v*f-ï

4mo Te/

femper ardes, & nunquam extingue-

ris, Charitas DEUS meus, accende

of

Ine, nt totus ardeam in Te, & ardens

[ meum"

amem Te,in hac mifera vitze hujus

gmäVMeTj

delito oD*

mortalitate, ac torá deinceps Tibi uni«

tus eternitate, Amen,

-X'X : QP(X&K&

LA

JIn Memoriam quiuque Vulne-

j fed vt

yneus &l

rum Domtni: noffri 9 ESU. CHRISTI

ip(e d Ü

Crucifixi , dic ad fimaula Yulnera,

mea&?

pedum , manuum , C* cordis.

Tu Omn!,'

rils 9"3'1"

Nima Cnnisri fanttifica me,

y p

Corpus Cnnis71 falva me,

ïi, ( m

Sanguis Cunisri inebria me,

j Tf

Aqua Lateris Cunisri lava me,

" w":

D ;

Paf-

P

ens( f4. )56»

Paffio Cunisri conforta. me,.

&t Ciport

O bone [TESU exaudi me,

Yan,q

Intra Vulnera tua abfconde me,

f & n

Né permitras me feparari à Te,

Tum: Mi

Ab hofte maligno defende me,

tredietur

In hora mortis mezx voca me;.

EE

Et jübe me venire ad Te;

k nottt

Ut cum San&is tuis laudenr Te,

In fzcula fæculörum,]Amc»;n;. '

Ai])

Er amaritudinem illam, quam

N r

[

*à r

paffa eft Benedi&a Anima tus,

Domine JESU, quando egreffa eft de

Til

Drifdoy

Corpore tuo; miferere animarum il-

Ü

AVWXXRR

larum, qua egreffe funt de corpore

Te Mato

füo, & necdum venerunt ante faciem

tuam: miferere animae mec , quando

AVC Sponf

D Tfmplu

egredietur de corpore fuo:. & .mifes

rere animarum illarum, qua hoc die

& hàc no&e egredientur de corpore

Oi

fuo.

Dj

DT

Er amaritudinem illam, quam

: SWR(

p

paffa eft benedida Anima Tua,

lg

Beatifü&ma Virgo MaAnria, quando

lt d

DI ) &

Anima JESU tui Crucifixi egrefla edfi

»

was( f 560

4 i.

de Cotpore fuo. Miferere animarum

me,

illarum , qua egreffz fünt de corpore

onde lt

fuo, & necdum venerunt ante faciem

jrari à Tt

Tuam: Miferere animz mez, quando

fende m

egredietur de corpore füo: & mifere-

oca fflo,

re animarum illarum, qui hoc die, &

T5

ác nocte egredientur de corpore fuo,

3udem T:l

, Amea

Ad DElparam Virginem.

N Corde, & Amore dulciffimi Filij

1flam, g:ji*

I

tui, JESU, faluto Te, Dominàa

1 Animit

mea Sancda Manaria, J4ve Maria £ra-

egrefla d'

3iá pleua ; &c.

um "

Ave Filia DEI Patris,

o & 07

Ave Mater DEI-Filij,

jnt P Tiat

Ave Sponfa Spiritüs Sandt,

,a QU

Ave Templum SS. Trinitatis,

fno: V [T

5, 0217

!

Oratio ad B. V, irginem.

j i

Domina mea, San&a MARIA;

me in tuam benedi&am fidem,

ac fingularem cuftodiam, & in finum

illi

mv

1 Anime^

Mifericordiz tuz, hodie, & quoridie,

"

& in hora exitüs mei, & animain

RM;q

pxi

cam,.& corpus meum .jb coinen-

D 4

do,

egs( f6 )50»

Hlio t ]

do,omnes anguftias & miferias meas,

yitam &.finem vitz mez tibi come

quelints:.

mitto, ut. per tuam fan&i(fimam in»

d ii f

liáepraftn]

rgercefhonem. omnia mea dirigantug

& difponantur opera, fecundüm tuá,

hs eus g

encedas,

tuíque Filij fan&iffimam voluntatem,

Amen.,

Alia.

UT

And&a MARIA, Mater DEI,& Vir«

4

X go.ego.N.-N. te hodie in Domi-

X

rvf

nam, Patronam , & Advocatam meam

tulta

eligo, firmitérque ftatuo, ac propono,

plm'ff?ma,&

me nunquam te dereliturum, neque

d cr.

contra te aliquid unquam di&urum,

LO

Inep,

aut facturum , neque pern&i(qu:u'm, ut

à meis fubditis aliquid.cóntra tuum

honorem unquam agatur.

Obfecro

dl Á

igitur, fufcipe me in fervum perpe-

tuum, &-ad(s mihi in ;omnibus

"u

a&ionibus meis, nec me deferas in ho-

Yà mortis mez', Amen.

Ü

Wi

htonli

lia ad Virginem Imma-

AT

eulatam.

UM

EUS, qui per IimacnIatam Vit-

| "Ditilo n

D

ginis Conceptionem; digm:

"i

0

ï

:

«( ;7 050

mifenae t

Filio tto habitaculum preparáfti,

meg tl C

quzfumus: ut ficut ex morte ejufz

mdtifinum i

dem.Filij fui previfa, eam ab omni

labe praferváíti, ià nos quoque mune

e dmw

fecundin?

dos ejus interceffione ad Te pervenire

m volut:

concedas. Per Chriftum,; &c.

lia pro purita 1e cordis im-

« DELET

pezrmdd

todie j

Er San&am Virginitatem , & Tfnas

nocataum D

r

culatam Conceptxonem tuam,

puri(fima, & imaculata Virgo MAn14,

ac p

xorum, I

emunda cor mcum & carnem rheam,

Per' Chriftum Dommum nofirum,

ym C RW

Amen.

uermlä// 2)

'cóntra

0 !

lia pro Culfa S. Angelz

Uf«

'ïvum X

Ca/l'ndt;

[ Om"'

ui

1 habitat in adjutorio Altifi-

df n

Q

mi: in protedione DEI coli

tommorabitur.

"WA

Dicet Domino: Sufceptor meus es

tu ,. & refugium meum:; DEUS meus

l

fpcrabo in eum,

cpluim "

Quo-

J

E

egc( 58 )5€»

hi o

"'Oióniam ipfe liberavit me delae

queo venantium, & à verbo afpero.

Condn.

Scapulis fuis: obumbrablt tibi: &

j

(tontam

füb pennis ejus fperabis.

-

tin: protg

Sciito circumdábit te veritas ejus:

tovit Nony

non timebis à timore nocturfio2'

J

Clamij

A Sagitta volante in die,à negotio

tm: qnj

perambulante in tenebris: ab.incurfu

tliplam t

& dzemonio meridiano.

Lonpii

Gadent à latere, tuo mille, &. de-

tlendam

cem millia à dextris tuis; ad te autem

Dd

t

non appropinquabit.

HORYT

"Verumramen oculis tuis conf'dcra-

04

IN

X [

bis; & retributionem peccatorum vi-

W w

Bebis,

pui,

Quoniam tu es Domine fpcs mea:

Ts d

altifbmum pofuifti refugium tuam.

Isf

Non accedet ad te malum: & fla-

P?' Ux q

«

gellum non appropinquabit taberna-

I

€ulo tuo.,

Quoniam Angelis fuis mandavn

de te, ut cuftodiant te in omnibus viis

BUS ,

SGHQQ

tüi$;

fim

N

In: manibus portabunt te , n& forté

sfïendas ad lapidem pedem tuufm.

bt fuppïn

MT hrotts

$üper afpidem & bafi]ifcum ambu-

hbls a

hf.aæ gam

j

«3c( y9 )S6»

ravit me dl

labis: &.conculcabisleonem & dra«

€onem.

verbodptt

brabit bj

Quoniam in me fperavit, liberabo

Jis

€um: protegam eum ;

novit Nomen meum.

quoniam cog-f

te veriti 0]'!.

no&urto

Clamabit ad me, & ego exaudiam

E

1 dioà mf

eum: cum ipfo fum in tribulatione

»

dyrise db

eripiam eum, & glorificabo eum;

Longitudine disium replebo eum&

Z)O;Illïlb &

& oflendam illi falutare meum;

H

Ís: ad te a

Gloria Patri, & Filio, & Spiritui

Sancto, . Sicut erat in principio, &c.

nuisconltt

O Angele DEI, qui Cuftos es.mei,

?CCC&KOIUUI ]

me tibi commiffum pietate fa-

pernà, hác die illumina, cuftodi,

yine f

rege, & guberna, Amen.

9. Angclis fuis mandavit de te.

um 1000

[i

X. Ut cuftodiant te in omnibus viis

ilum; &

yibit l

tui;.

O/fmw;

fis m

7 EUS, qui incffabili Provï—denti;

omnibüi L

L

San&os Angelos tuos ad no«

firam cuftodiam mittere dignaris ; lar-

Áit

gire fupplicibus tuis: & eorum fem-

rte,"ä

per protectione defendi

em [Uum:

,& ?tcrnä So

.ï

x

jfcum

4n

cietate gaudere,

DEus

W

eas( 6o )5e»

d

EUS, qui.miro ordine Angelos

foir Mif

D

rum minifteria , hominitmque

mitinádju

difpenfas: concede propitiüss ut à

daedum:

quibus Tibi miniftrantibus in coclis

gütepit d)

Íemper affititur, ab his in tertis vita

imalis on)

noftra muniatur.

K raodi

fiorum m

Mnipotens fempiterne DEUS,

dunpdh d

qui me; licit indignum, ad

Ton p

Imaginem tuam creáfti, & Angelum

Sante Mil

tütim Sanctum ad mei cuftodiam de-

f qty

putáfti: da mihi, obfecro, fervo tuo;

illiusdu&u & cuftodià malórum om-

!If &I

LE Dj

nium,tam animz , quàm corporis pe-

QY

rYicüla fideliter tranfire, & poft vite

fnorts m

circulum ad aterna gaudia cum illo

Räp b;?f'*/ 1 &

pcrvenirc , Amen,

:hangeh', l

ïOhï,DEI |

"d alios Santios Angelos.

RUT

MUU

EUS, qui non vis mortem pec«

Ti mll

D

catoris, fed magis ut converta»

m*x&in |

tur & vivat, propitius efto mihi pec-

*MW&h

catori , & cuftodi me per fan&os An-

gelos tuos; fis mecum omnibus die-

D dom,

AT

þ'us,ac no&ibus vite mee, &

per Iq-

ni-

Ed

ex( ér )5e»

]

ordi Anp

finitam Mifericordiam: tuam. mitte

i, honiümr

mihi in adjutorium S. Michaélem, Ar«

Propiti'us; D

changelum tuum, qui me defendat,ae

antibus n -t

protegát ab omnibus inimnicis meis,

j in tuto i

à malis omnibus corporis & animz,

& à fraude & dolo omnium adverfas

riorum meorum. San&e Micbaél, Ar-

were DE)

changele, defende me in pralio, ut

L indignum;

non peream in tremendo judicio,

San&e Michael, Archangele, per gra-

|ti, &Ange/u:

tiam, quam meruifti apud DEUM,te

deprecor, & per Unigenitum Filium

o o

4 miliimel

DEI, Dominum noftrum JESUM

CHRISTUM, ut affiftas mihi in hora

m as li

mortis mez, San&e Gabriel , San&e

j &

vudi u

Raphaél, & vos quatuor fan&i Ar-

chapgeli; qui flatis ante confpe&uni

"Throni, DEI veftri,omnes fancti An-

geli, & Archangeli DET , omnes San&ti

Angelm

Beatorum Spirituum Ordines, fuccur-

s mor tn

li

rite mihi in omnibus neceffitatibus

H

ut comw

meis, & in primis liberate me à fubi-

o ml

tanea, & improvifa mala morte, n&

" (gn&""

me dormientem, aut vigilantem in

hs

omn

fiatu peccati opprimat, Amen.,

"

p

I

EXER-

eac(.6z )te»

L

9U ID DOOCIMe

emnit lul

mené Lum

EXERCITIUM

DEfito, -

——

Crlblanti

QUOTIDIANUM

ttiià fjf f

-

ïtmines,& y

Variorum Af uum prafer-

Hcenditden

. dima coram Crucifixo , vel alias

frtituigf,

excitandorum.

LT

DA IO

bis,ü:bPonriu

N Te, & credo Tibi,O DEUS,JEtet-

m Suipmra,

LULNT

!

na & Infallibilis Veritas, & quid»

quid Te Revelante fides docet, & Ec-

TO t

clefia proponit; adauge Domine in

Yl W

me fidem vivam, & adjuva increduli-

t hnj Y

tatem meam, & da, ut in illa fincexe

^tium

vivam, & conflanter moriar,

Er quia Tu DEU S, /Eterna Veti«

( Fï 'W hmui ä

tás, reveláfti,

tmr, quï lütl

Credoin ULIinum DEU M, Patrem

uN

D)

Omnipotentem, factorem coli & ter-

AMUH(gm

|

i, vifibilium omnium, & invifibi-

BIN sz [

lium. Credo in unum Dominum JE-

tors

SUM CHRISTUM, Filium DEE

Dwnug[um

I

Unigenitum, & ex Patre Natum ante

Tien,

ome

u

egs( 65 )5e

aR

d

i

emnia fecula, DEUM de DEO, E.g.

men de Lumine, DEUM Verum de

DEO Vero.

TU

|

Genitum, non Fa&nim,

Coníubftantialem Patri, per quem

ANU

n

omnia fa&a funt.

Q'i propter nos

omines, & propter noftram falutem,

, p

defcendit de colis, & Zzcarzatus ef] de

0,96 d

T

ópiritu Santlo, ex Maria F; irgine ; & bo-

LU

mo fattu: efi.. Crucifixus etiam pro no-

bis; ub Pontio Pilato paffus, & fepul-

?0

tus.efl.. Et refurrexit rertià die, fecun-

düm Scripturas.

Et afcendit in cce-

DEU

lum: fedet ad dexteram Patris: & ite-

jus, & quit

d KE

rüm venturus eft cum gloria, judicare

vivos & mortuos; cujus Regni non

; Done/

i dnced

erit fnis, Er in Spiritum San&um,

jo ia nv

Dominum, & Vivificantem, qui ex Pa-

tre Filióque procedit, qui cum Patre

yrats

frV

& Filio fimul adoratur, & conglorifi-

catur, qui locutus eft per Prophetas,

Et unam San&am, Catholicam &

uM, put

'

Apoftolicam Ecclefiam.

Confiteor

g

&

unum Baptifma in remifionem. pec-

, K int

E.*

Catorum: & expe&o refurrectionem

)ominum,»þ

mortuorum, & vitan) venturi fzculi,

, Flum?:

Amen,

gNämm:M

SPE«

eps( 64. )50»

q

Tens r Ctuc

SE RO

m Vtis t

Itam gratiz in hoc fzeculo,vitam

fuxicin a

fitto in

V

gloriz in venturo fzeculo à Te

DEUS meus, infinita Fidelitas, infinis

dteme D]

tà Bonitas, unicum ac fuÁmum Bonum

Sptro ij

meum: fpero à Te, Deus meus, quam

imptri,

Itf

promififti peenitenti, veniam, gratiam

Wa

& gloriam: & precor, ut heec fpes mé

tus s DI

rion deferat in vita; non confundat in

morte, In Teenim Domine fperavi

M,&fdfomi

non confundar in zternum.,

Detv D

Ti cw/&üzm

Spero in Te, DEUS meus, confifus

$nfinitis meriris,& pretio infinito San

me]')Tu [ [ t

IN

uinis, & Vulnerum Domini mei JE*

SU CHRISTI, qui lavit nos à pecca-

(l mjb

In hoc

tis noftris in Sanguine fuo.

.rïtc pmwa

Sanguine, in vita, & morte JESU mei,

RU |

in Infantia parvi DEI: mei fugefitis

Ubera Matris fuz, in Lachrymis In-

Wtgtin r

fantize & Paffionis fuz, in acerbiffima

dercli&tione in Cruce, in Corde JESU

contrito, & humiliato nimis, fpero,

Mmm

fperavi, & fperabo in Te, JESU; mi

TE

T

A

Puer parvule,JESU.agonizans && mo*

mabile

DEU

riens

* amor,

|

egce( 6j )5€»

»»

riens in Cruce, in confpe&u moeftiffi-

K O

mze Matris tue fperabo, & non con-

fundar in eternum.

oc fl

Spero in Omnipotentia tua, Pater

uro fanlo?.

Fidelitä&in 1

4Eterne DEUS, & ideo miferere mei,

Spero in Sapientia tua, Fili, Re-

cfafumbit

demptor mei, DEUS, & ideo mifere-

us metl

te mei,

reniam t

N

L22

Spero in eterno Amore tuo, Spiri-

tus Sande DEUS, Amor Patris, & Fi«

yanfint

omine l

lij, & ideo miferere mei.

m&m-

Domine DEUS meus, Zer/am pro

me Carofatium , Patve Pufio Amoris

m

mei, Tu es fpes mea,ab uberibus Ma«

sioinfntoot

ng'm'xmöx

tris tuz , ab uberibus Matris mes;

quam.mihi in Cruce moriens dedifti,

v

In te proje&us fum ex ütero. In ma-

;[jo,

nibus tuis fortes mez , in quibus de-

g« EU

fcripüfti me, moriens in Cruce, ur

mel !

g»

f

nunquam oblivifcereris mei;

padry?

in 4 ]

AMO

j C

E, 6 Immenía Bonitas, & quid-

nlmïsa t»

T

quid in Te, & propter Te eft

? ]ESL)'

amabile, ídque ex toto corde meo.

fiizan »

lÜ

)

Hoc amore opto animari totá virnä

E

meàá,

e9s( 66 )te»

q

gneh, & vitee mes exitum termlnari,

lm ample&ï

O DEUS, Fons omnis Bonitatis

QmCrde l

ipfa effentialis Bonitas , effentialis A«

m trium

mabilitas; in femetipfo omne Bonum

diz:

formaliter, quod fin& malo, fine defe-

0 DH

&u eft,infinitum in fe undequaque in

Ne amT

omnibus perfectionibus : ceetera au-

tem creata amore digna eminentet in

ht qiin

fe continens, Bonum, quo mcelius nec

ARtttn TT

infinitus Intelle&us capere, nec Vo-

TU, T[]! mi

]untas In&nita amare poteft, ideóque

Ánjkmge

fibi füo amore, fuá complacentiá , fuà

iliQun

approbatione, appretiatione, deleda-

Uite i

bilitate, amabiliffimáà pulchritudine,

Ts Q

infinitiffimo modo fufficiens.

g, t

Cfülortem

O DEUS, ego 4mo Te-

( IO m

"L. Go cinis, & pulvis, & malum ip:

UM

1 fum, nihilum ipfum, amo Te,

MM

& audeo amare Te: quia Tu vo ui«

Qn)u

rA

fli, ut amarem Te; & przcepifti mi-

i L: æ&ïn

hi, ac mortem aternam, & odium tui

E.p

i^

—

Tæfmj u

sternum minatus es, nifi amarem Te

QWT

EUY

Ideóque licet indigniffimus tuo con-

j

fpe&u , indigniffimus, qui vel ore di-

T u

:

cam amo; qui totà voluntatis inten-

OUm q4

fione

m

)

«Qo( 67 )5e»

dumtm, flene ampledar te, ego in Corde, &

omnishnt cum Corde TESU, & Mariz, cum toto

as,eliaülr amore triumphantis & militantis Ec«

Yo omprdnt clefie :

malo, ii

I!

T

O DEUS, cgo amo T*,

undeg

büs: cett'

Nec amo Te, ut falves me,

m emineln;.':w

Aut quia non amantes Te,

4Éterno punis igne.

n,qio n

| aptfe, [m'v

Tu, Tu, mi JESU, totum me

Amplexus es in Cruce:

pottlo ld(;'.'

npl.

gcc'fl[lä)

Tulifti Clavos, Lanceam,

itionts d d

Multámque ignominiam,

Innumeros dolores,

pulchriru I

Sudores, & angores,

f&

Ac mortem, & hac proptet me,

T

Àc pro me peccatore,

Cur igitur non amem Te,

V'js',&

mahlmjT

O JESU amantiffime?

i füm» zmor'

Non, ut in ccelo falves me,

. quia T

Aut né zternüm damnes me,

(

,

ræ[epim Ü

J & Odium'

Nec premij ullius fpe;

ed ficut Tu amáfti me,

j amate

Sic amo, & amabo Te,

Solüm quia Rex meus es,

ui WI o

Et folàm quia DEUS es,

untati l"d

E2

Quid

esc( 68 )5€9

m 0E

Uid eft homo, quia magnificas

imb d mihi

eum, ant quid apponis erga

m Te, [

cum Cor tuum ? quis ego fum homo

qitigne am

omnium hominum viliffimus, nec di-

Künicum (

nus nominari homo, ex quo Tu,

donum tuuy

DEUS meus, in ftabulo pro me naíci

Sis Dwi

Homo dignatus es?

ficas me, & quid

lm àmart T

Cur ergó magni

oltm, s

appofuiíti erga me Cor tuum, Amo-

UT qup (

rem tuum ? Nisi quia gratis amáfti, &

Wt

(in? ulla caufa ex me, amáfti me, &

ia Tutggt

gratis tanto, tam infinito amore amá-

]i mi];j; D

fli me. Et ego non amem Te? Et ego

T N

nec fic amantem redamem Te? O

m Anime

Amor! qui femper ardes, & nunquam

extingueris; accende me, ut femptt

üfie d

"iionem

ardeat cor meum amore Tui, & nun-

D amgm TC

quam extinguatur amor meus.

Tu prior dilexifti me, & dilexifti

L

1

NT

me plüs, quàm Te, qui dignatus ts

Ti

J

nafci & mori pro me. Pre Corde tuo,

pre Honore tuo, prze Sanguine tu0;

Bul

pre Anima tua amáfti me, & ego non

p n

amem Te prz corde meo, pra corpo-

rc meo, pra honore meo, prze anima

| !lmma IUa(

à

j

mea?

«09( 69 )S€»

o

mea? O TESU da mihi cor meum,

qui mj

imó da mihi Cor tuum, quo digné

d ais

amem Te. Da mihi Amorem tuum,

g egolin d

qui digné amet, & zeftimet Te, folum

yi]i[iimus,"äc

& Unicum füper omnia Bonum meíi,

j0, x (

Bonum tuum.

ulo pro !

Scis, Domine JESU, quàd nec pof-

fim amare Te, fine Te, (ine quo nihil

(4$ me;&ï

poffum. Da ergó mihi per Amorem

* f EULI, ^

tuum, quo totum me complexus es

quus m

in Cruce, ut toto corde meo amem Te;

.*, ämä[h mc',

ficuti Tu toto Corde tuo amáfti me.

ito amort !

Da mihi, Domine JESU , ut ficuti

mmTe?Eff

amáfii me in horto, ufque ad trifti-

qumm V.

tiam Anime tuz ad mortem , in Cru-

ag m

ce ufque ad acerbiffimam Animz tuze

ffit, üt

(714

dereli&ionem : fic ego totà animá

t Ti

meà amem Te, & amore tui detefter

omnia peccata mea, ufque ad talem

n6 & d]ïh

triftitiam, & perfe&am anima mee

y dipi?

contritionem.

pre r

Deteftor ex animo, Ó ZEterna Maje-

; Sanguine |

ftas, omne peccatum meum, non quia

ff &CSM

fummum meum malum eft; fed quia

£05 Pwm

'

fumma tua off:nía eft, & nollem illud

40; pfæä'

f

unquam à me commiffum, Propono

I;

E 3

fir-

L

egó( 70 )5€»

lvetlato

fitmiter per gratiam tuam , illud nuti«

m enjand

quam cornittere , rité confiteri, & pro

tutotum n

viribus gratie tuz pro illo fatisface-

(figno D

re: petóque per amaritudinem Mortis

ddico, qua

tue in Cruce, ut quem nófti finé pec-

didu, qu

cato non poffe vivere, dones fine pa-

nitentia non morl.

Rrerne, JE

Sante DEU

Refigno me Tibi, O Supreme re-

mez, fedta

rum omnium Domine, tuóque bene-

tporoho d

placito vitam meam univerfam fub-

quTodv

jicio, firmitérque decerno ab illo nec

tnt lgt

in profperis, nec in adverfis, nec in

bona, nec in mala fama, nec in vita,

Aolo,

N'mm W

nec in morte à T'e recedere.

t0t bend

Paratum cor meum DEUS, pata-

tum cor meum, ad faciendas omnes

mcnris,' tüt

t haboo

juftificationes tuas, ad fullinendas

ts

omnes difpofitiones tuas.

ikv;eilïires3g

Domine da, quod jubes, & jube,

quue in (

quod vis. Tu enim folus nófti nequi-

Ib u

