poſitione Antiochiæ facta: Quam expoſuerunt,
qui affuerunt Epiſoopi nonaginta &Sα ſeptem. Non
itaque XXXVI tantùm Ariani Epiſcopi ut pu-
tavit Baronius, ſed I xXXX, vel quotquot Syno-
do affuerunt, eam Fidem expoſuere, etiam Catho-
lici & ſanctitate præclari Confeſſores Epiſcopi
Paulus Neocæſareenfis & Jacobus Niſibenſis, cete-
rique omnes, qui Nicæno Concilio adfuerant.
Quare cùm unus ex Epiſcopis in ſuſpicionem ve-
niſſet, quòd prava ſentiret, (quam pravitatem po-
ſtea exponens Hilarius, dicit fuiſſe hæreſim illam,
quæ poſt ſanctam Synodum Nicænam in id pro-
ruperat, ut tria nomina Patri vellet adſeribere)
putat Baronius, hunc, contra quem ut ejuſmo-
di hæreſis promotorem actum eſt in hac Syno-
do, fuiſſe Gregorium. Ià puto, inquit Baronius,
objeétum Gregorio ea occaſione, quòd eſſet tune
ectus Epiſcopus. Sed cùm jam oſtenderimus,
primèò de Fide actum, & Gregorium ſubinde
in fine Concilii electum, ideoque ne quidem
fuiſſe Epiſcopum, dum quæſtio Fidei agitata
eſt, is alius quiſpiam fuit, qui poſt Synodum
Nicænam in id proruperat, ut Trinitatem con-
funderet, & tria nomina Patri adſcribere vellet.
Proruperat, inquit, non invenerat aut primèò fa-
bricarat: nam fuit hæc hæreſis diu ante tem-
ora Nicæni Concilii fabricata per Noetum
Epheſi Epiſcopum, de quo Epiphanius hæreſi
5. à quo & dicit ortos Noëtianos, qui palam
dicebant, ſe ex Scripturis unum Deum noſſe:
Si itaque Chriſtus venit & natus eſt, ipſe eſt Pa-
ter, ipſe Elius, profectò ipſe eſt Deus. Inter Noë-
tianos ponit & Philaſtrius Sabellium Noẽëti

diſcipulum, unde Sabelliani dicti. Hunc Sa-

bellium purat Auguſtinus libro de Hæreſibus,
fuiſſe famonñorem inter Noëtianos, hinc & po-
ſtea Noëti ſequaces Sabellianos nuncupatos eſſe.
Addit ex Philaſtrio, Sabellium & ſequaces ea-
dem cum Noëto docuiſſe. Noëtus autem, inquir
Auguſtinus hæreſi 36. dicebat, Chriſtum eundem
ipſum eſſe Patrem & Spiritum Sanctum. Et hic
jam habes hæreſim, contra quam poſt Nicæni
Concilii

IV
Mmia
lma

.ℳ

dhens

Barton
4XI.

AIx.

celli 4ue.
lani in
nodo 4
theng .
u4.

li⸗

XVIIL.
odus Ane
iochena ad⸗
Verſus Sa
belianas
chaſla.

D⸗
et.⸗
P 2
ein⸗
ℳ.
leli
lam
ole:
o-
loe⸗
loeti

hu,
epo⸗
eſſe.
28 Ed-
nghit
uem
i
icrni
ci

in Annales

8½ C. IV. Concilii tempora à quodam Epiſcopo innova-
An. Ch. 341. tam Concilium Antiochenum initio exarfit.
Volens igitur, inquit Hilarius, congregata ſankto-
runm Synoduas mn, bietatem eam perinzre, qua peri-
taten Patris &; PFilti Speritus Santti nzominnm
nnmero elaaeret, idoircotres ſubſtantias eſſe dixe-
runt, ſubſiſtentinm perſonas per ſitbſtantias edocen-
tes, & c. Quin imèò anathematizantes omnem hæ-
reticam ſectam, quod præcipuè intelligebant de
Sabelliana, contra quam hoc Concilium con-
gregatum. Hæc ſecunda Fidei Fermula Sankti
Laciani nomine edita, de quo immeritèò Sozo-
menus lib. 3. cap. 5. dubitavit; ſed quod in du-
bium non revocandum oſtendit Schelſtratius
in Diſſert. 3. cap. 2.
XVIII. Poſtquam hanc Fidei Formulam à Luciano
Tertia Fidei Martvre conſcriptam nonaginta & ſeptem Epiſ-

Prmala Sy- copi expoſuere, Theophronius Epiſoopus Tyanen-

Ii Ant . . . . . .
nte, 0e Sre inquit Athanaſius lib. de Synodis, iſtinſmo-
chena. äl
. di EdJom ſe ompoßetamn in præſentia OPas e , pro-
mulgavit, ut onanes, homminis religione approba-
Baron num. ta, ſubſoripſerunt. Refert eam Athanaſius ibi-

.

XXIII. dem pag. 894. ejuſque tertiæ Fidei Formulæ

hæc ultima verba: Se quis igitur præter hanc Ei-
dem docet, aut diverſa in animo retinet, anathe-
ma eſto, aut qua Marcelli Ancyrani, Sabellit, aut
Pauli Samoſateni ſunt, ſapiat, & ille quoque ana-
thema eſto, & quicumque cum eo communicant.
Hanc ab Epiſcopis Orthodoxis ſubſcriptam ne-
mo prudens negaverit. Quænam verè cauſa il-
lius condendæ fuerit, petenda, ut videtur, ex
obſcuritate prolixioris Fidei Formulæ à Luciano
Martyre olim compoſitæ, in qua exponenda
erant illa verba contra Sabellianos dicta: U-
Eint quidens per ſubſtantiam tria per conſonan-
tiam verò anum. Idque ut clariùs appareat, en
D. Hilarium de Synodis: Idzirco tres ſubſtan-
tias eſſe dixerunt, ſubſiſtentium perſonas per ſub-
ſantias edocentes. At ubinam hoc edocuerunt
Pattes Antiocheni, quàm in ſubſcriptione For-
mulæ à Theophronio conſcriptæ, in qua omni
obſcuritate ſepoſita confitentur Deum Patrem
omnipotentem, Deum Filium, eumque apud
Patrem exiſtere in ſua perſona? En id ipfum
quod ſcribit Hilarius Subſiſtentium perſonas per
ſubſtantias edocentes. Et hæc cauſa fuit Formulæ
à Theophronio compoſitæ, non tamen ſola.
Nam, ut omnia adverſæ hæreſeos fundamenta
eradicarentur, tam hæreſeos auctoris Sabellii
nomen, quâm ipſius reſtauratoris anathemati-
zandum erat; quod diſertè hæc Formula præ-
ſtat. Hincque etiam manifeſtum fit, verum eſſe
quod ſcribit Hilarius, hanc Synodum non
contra Arianam heæreſim, ſed contra Sabellia-
nam poſt Nicænum Concilium redivivam, fuiſſe
coactam.
XIX. Ignoratum hactenus quiſnam fuerit ille Epiſ-
Cauſa Mar- Copus, occaſione cujus diſputartum fuit in hac
celi Aney- Synodo, & de quo habet Hilarius: Cum in ſaſ
RNH dy picionem veniſſet unus ex Epiſoopis, quòd prava
Rag ſentiret, unus ſc. ex Epiſcopis LX XXXVII,
gats. qui tunc aderant, qui ideo Gregorius eſſe non
poteſt, qui nondum Epiſcopus erat. Schelſtra-
tius hunc è tenebris eruit, & Marcellum Epiſco-
pum Ancyranum Galatiæ primæ Metropolitam
fuiſſe, deducit ex verbis tertiæ hujus Fidei For-
mulæ numero præcedenti laudatis. Is ad dedi-
cationem Templi Antiochiam venerat. Licèt
enim anno CCCXXXVI in Conciliabulo
Conſtantinopolitano depoſitus fuiſſet, & in exi-
lium miſſus, poſt Conſtantini tamen mortem,

9 ° .
C. Baronii. A51
quemadmodum & alii Epiſcopi exules, Epiſco-S Æ C. IV.
Patui ſuo redditus ſuerat, ut expreſsè teſtatur An. Ch. 341.
Sulpicius Severus lib. 2. Hiſt. quidquid rem
geſtam inordinatè narret. Reverſo itaque Mar-
cello, ejus Eccleſia eadem omnino paſſla, quæ
Alexandrina poſt Athanaſii reditum: diviſus
ſcilicet populus, & variis calumniis, ac errori-
bus impetitus redux ab exilio Epiſcopus, ut
clarè indicat Julius primus in epiſtola ad Orien-
tales, qui id ipſum ex ipſo Marcello ſe accepiſ-
ſe dicit. Antiochiam ad dedicationem Templi
Antiocheni vocatus venit, ejuſque cauſa agita⸗
ri cœpta: ita enim contra Aſterium ſcripſerat,
ut in alium contra Fidem errorem ipſemet in-
cideret. Hinc intelligimus Hilarii verba, quan-
do ait, Confeſſionem Fidei in Antiocheno
Concilio expoſitam, cùm jam unus ex Epiſco-
pis in ſuſpicionem veniſſet, quèd prava ſenti-
ret, ſubnectitque, prorupiſſe bpoſt Nicænam Sy-
nodum. Marcellus enim circa annum CCCXXXVI
in ſuſpicionem venit, quòèòd prava ſentiret, imò
in Concilio Conſtantinopolitano ob librum
continentem Pauli Samoſateni hæreſim, quæ
negabat, Chriſtum fuiſſe Deum, & Sabellii er-
rorem negantem Trinitatem perſonarum, con-
demnatus fuit. Quibus de duobus erroribus,
cùm apud Patres Antiochenos etiam in ſuſpi⸗
cionem veniſſet, damnatus quoque fuit, ut li-
quet ex verbis tertiæ hujus Concilii Formulæ
numero XVIII recitatæ. Sed de Marrello
plura anno ſequenti, quo Julio Papæ libellum
Romæ obtulit.
Antiocheni Concilii ad Encænia Canones c 5y.
XX V referuntur, quos Bellarminus lib. I. de gocz An.
Conciliis cap. 6. exiſtimat conditos ab alio chbena.
Concilio Catholico Provinciali Epiſcoporum
triginta Antiochiæ celebrato. Addunt alii, hos Baron. num.-
Canones Antiochenos non magis videri unius *X &n1:à.,
Concilii, quàm contentos in Codice Canonum
Africanæ Eccleſiæ Canones Carthaginienſes.
Verùm, cùm levibus tantùm conjecturis nitan-
tur, & viginti quinque Canones illi huic An-
tiochenæ Synodo attribuantur in Codice Cano-
num Eccleſiæ vulgò univerſæ, edito ante tem-
pus Concilii Chalcedonenſis, uti & in priſca
Canonum Collectione Latina, quæ pauiò poſt
Concilium Chalcedonenſe prodiit, hac de re
non videtur quæſtio movenda. Canones II, IV,
V& XII tanquam doloſæ Euſebianorum te-
chnæ ab omnibus recentibus habiti, quod ſen-
ſiſſe etiam videtur Qulius I in ſua ad Orientales
epiſtola, Innocentius I, & Sanctus Chryſoſto-
mus. Cùm enim Theophilus Patriarcha Ale-
xandrinus ad cauſam dicendam Conſtantino-
polim vocatus eſſet, Chryſoſtomum abſentem

XX.

depoſuit, & in exilium mitti curavit; deinde

tranſmiſit Canones quoſdam, quibus vetabatur,
ne depoſitus à Synodo Epiſcopus iterum abſque
nova Synodo miniſterium exercere auderet.
uem Canonem Chryſoſtomus apud Socratem
lib. 6. cap. 18. contendebat, non Eccleſiæ Catho-
liceæ, ſed Arianorum Canonem illum eſſe: Epiſco-
pi enim olin: Antiochiæ congregati ad everten-
dam Conſubſtantialis Fidem præ odio, quo ad-
verſus Athanaſium flagrabant, enm Canonem
condiderunt. Sed nec Athanaſius juxta hoſce
XX V Canones depoſitus, nec Chryſoſtomus
eos habuit pro Arianorum figmentis, ſed pro
veris Eccleſiæ regulis, ut infrà oſtendetur. Mit-
to hic teſtimonia Chalcedonenſis Concilii,
Ferrandi, Joannis Antiocheni, Dionyſii Exigui,
Pp 4 Sancéti

452 Critica Hiſtorico-Chronologica

SE C. Iv. Sancti Cæſarii Arelatenſis Epiſcopi, aliorum-
An. Ch-341. que plurimorum Antiquorum, apud Schelſtra-
tium in Diſſert. 2. cap. 2. legenda. Sufficiat an-
notare, quotquot reperire eſt in Occidente & in
Oriente, qui Canones expoſuerunt, aut Colle-
Gionem Canonum adornarunt, unanimi con-
ſenſu Antiochenos tanquam legitimos agno-
viſſe.
XXI.

Synodica . .
,Ten ee anon ræſi; 0 ano-
Coneilii An- licèt Canonibus præfixæ fuerint, P ſt C

tioecheni. nNes tamen conſcriptæ. Baronius de hac Syno-
dica cum XXIX Epiſcoporum ſubſcriptione ad-
juncta tractans, ait, Euſebianos (ſuæ factionis
Baron. num. Epiſcopis omiſſis) ſolos Catholicos, & inter
xXXIIS illos Jacobum Niſibenſem inſcripſiſſe, demum
XXIII. verborum lenocinio fucatam epiſtolam Synodi-
cam præmiſiſſe. Verùm, undenam habet Car-
dinalis docti mus, hanc epiſtolam ab Euſebia-
nis verbotum lenocinio fictam Concilio Antio-
cheno fuiſſe præfixam? Ex Synodica ipſa ab eo
recitata colligitur, hanc ab omnibus Antiochiæ
congregatis Epiſcopis editam eſſe, & per totum
terrarum Orbem tranſmiſſam. Auctor ſanè ille
qui circa tempora Leonis Papæ hujus nominis
rimi floruit, Synodicam illam pro genuina ha-
* & ut talem Latinitate donavit; quod ſine
ejus reprehenſione non contigiſſet, ſi epiſtola
verborum lenocinio fictà Conciliabulo aucto-
ritatem conciliaſſet. Eam itaque ab Antioche-
no Concilio, cùm Euſebiani zelum diſciplinæ
Eccleſiaſticæ præ ſe ferrent, & per totum Or-
bem juxta receptum in Eccleſia morem tranſ-
miſſam, ipſa Synodica teſtatur. Ideoque viginti
quinque Canones ex Majotum traditione in Ec-
cleſia pro Eccleſiaſticis judiciis conſtanter adhi-
bitos, longè veroſimilius eſt, quâm per frau-
dem Eccleſiæ fuiſſe obtruſos, & vicinorum
quoque temporum Epiſcopos Euſebianorum
impoſturà fuille deceptos; quod tamen omni-
bus Baronius per ſuaſit.
XXII. Venio nunc ad cauſam D. Athanaſi poſt Sy-
Coneiliabu- nodum Antiochenam in Conciliabulo ab Eule-
n da sd. bianis pertractatam. Socrates lib. 2. cap. 8. ait:
verſus A- Euſebiani ante omnia Athanaſium calumniari
thanaſium. ſtudaerunt. Et poſtquam ſcripſit, in locum ejus
Gregorium fuiſſe delectum, pergit : His ita
geſtis interpolaverunt Fidem. Eadem habent,
Sozomenus lib. 3. cap. y5. Auctor Vitæ Pauli
Conſtantinopolitani apud Photium codice 257.
& recentiores Hiſtorici ante Schelſtratium. Ve-
rùm, ſicut Socrates poſt Synodum Antiochenam
Euſebium Legatos ad Julium Papam miſiſſe
tradidit, quod tamen ante Synodum conmtigit;
ita initio Synodi rem Athanaſii pertractatam
magno errore ſcripſit. Quèòd enim Athanaſii
cauſa in fine tantùm Concilii agitata ſit, ſua-
det Conciliorum conſuetudo, juxta quam ad
Conſtantium Imperatorem ſcripſit Liberius Pa-
pa, tunc de Athanaſii negotio in Synodo agen-
dum, cùm ante omnia Fidei cauſa diligenter
fuiſſet tractata. Edidit hanc Liberii epiſtolam
Baronius ad annum CCCLIV. Liberio con-
ſonant Epiſcopi, qui à Valente Imperatore ſub
exilii pœna in damnationem Athanaſii ſubſcri-
bere juſſi, in Synodo apud Arelatum ac Biter-
ras reſponderunt, ut priuſquam in Athanaſßinm
ſubſeribere cogerentur, de Fide potius diſcepta-
rent: nec tum demum de re cognoſoendum, cum
de perſona judicium conſtitiſſet, ut habet Sulpi-
cius Severus lib. 2. Quare incredibile eſt, Ortho-
doxos Eccleſiæ Antiſtites in Fide probatos, qui

Extant hujus Concilii Synodicæ literæ, quæ

Concilio Nicæno interfuerant, hanc nomini S £ C. IV.
ſuo notam inuri paſſos, ut pendente Athanaſii An. Ch. 341.
cauſa Romæ, ipſam Concilii ſui initio contra

Synodorum morem proponi permiſiſſent, &,

quod pejus erat, in deponendo citra Juris
ordinem Magno Athanaſio Euſebianis conſen-
ſiſſent.
Sed vulgaris error ex ipſis adverſariis ever- XXIII.
. —peoaſt condites
tendus. Socrates, cùm de Athanaſii depoſitio- &aones
ne agit lib. 2. Cap. 5§. dicit, eum inprimis fuiſſe Athanaſii
depoſitum, quod decretum ab illis tum ſtatutum cauſa agi-
violaſſet, ſcilicet, quòd abſque conſenſu & ſenten- Tata.
tia communis Concilii Epiſoporum, gradum Sa-
cerdotii denuo ſuſcepiſſet. Eadem habet Sozome- Baron. num,
nus citatus. Quare ante Athanaſii depoſitionem *.
aliquid præceſſerat, ſtatutum nimirum, vi
cujus ipſum depoſuerunt. Quèd ſi jam quæ-
ras ab adverſariis, quodnam fuerit illud ſta-
tutum? Omnes una voce reſpondent, eſſe Ca-
nonem XII Antiochenum. Non igitur ab
Athanaſii depoſitione Acta ſua Concilium An-
tiochenum inchoavit, ſed Canones priùs ſta-
tuit; ideoque falſum eſt, Antiocheni Concilii
Acta ab Athanaſii cauſa fuiſſe inchoata; cùm
non modè Fidem ante Canones Antiochiæ ſta-
bilitam admittant Scriptores univerſi; ſed &
Canones ante depoſitionem Athanaſii in An-
tiocheno Concilio fuiſſe ſtatutos, ipſi adverſarii
vel inviti aſſerere teneantur. Aliter ergo, quàm
hactenus creditum, in Synodo Antiochena
actum. In ea, poſt conditos ſumma animorum
conſenſione xx v Canones, & Synodicàâ epiſto-
là munitos, Euſebius cum fautoribus ſuis exiſti-
mans, ſe ſufficientem pro Religione & diſci-
plina zelum monſtraſſe, cauſam Athanaſii pro-
ponere aggreſſi ſunt; præſertim cùm jam à Ma-
cario, Heſychio, & Martyrio Româ Anthio-
chiam reverſis percipere potuerunt, rem hanc
coram Sedis Apoſtolicæ tribunali minimè ad
votum ſucceſſuram. Patet id ex luculentiſſimo
teſtimonio Julii Papæ primi, qui in ſua ad Euſe-
bianos Antiochiæ congregatos epiſtola ſcriptum
reliquit: Si enim poſt &;nodum in culpa fuiſſes
deprehenſus Athanaſius, non tamen oportuit „
creationem novi Epiſcopi ita illegaliter & prater

Canonem Eccleſiaſticum fieri. Scribit hæc Julius

primus anno ſequenti, cùm præſenti Euſebiani
Antiochiæ Athanaſium depoſuiſſent, cujus de-
poſitionem narrans in citata ad Euſebianos epi-
ſtola rem facti deſcribit. Notanda autem ejus
verba: Si namque poſt Synodum culyæ obnoxius
repertus fuiſſet Athanaſius; ac ſi diceret, poſt Sy-
nodum Athanaſium reum fuiſſe habitum, & no-
vum Epiſcopum Gregorium illegaliter, ac prater
Canonem, tunc intruſum.
Quæſitum ſæpius fuit, quiſnam ſit Canon XXIV.
ille cujus Socrates & Sozomenus meminerunt, Canon vi
& quem ſcribunt, jam tum Antiochiæ fuiſſe ſta- Wwuε depoſi-
tutum. Reſpondet Baronius, fuiſſe Canonem iA,6a.
XII Antiochenum de damnatis Epiſcopis aut Baron.num.
Clericis adeuntibus Imperat orem; cujus Canonis xxx & xxxl.
verba ita abbreviavit Epitomator Græcus: De-
poſßtus, Imperatori moleſtiam exhibuerit, ma-
jorem petat Synodum, euſque decreto acquieſcat.
Si verò & rurſum ægrè tulerit „reſtitutionem nec
aſſequatur. Baronius conſequenter ſtatuit, hunc
Ganonem illum eſſe, quem Innocentius primus,
ut hæreticorum commentum habuit, & Ca-
tholicis Canonibus addendum non eſſe, cenſuit.
Baronium alii omnes poſtea ſecuti ſunt. Verùm,
Canon ab Innocentio & Chryſoſtomo reproba-

EuSs

6841
u0

XXV.
AA Euſehi
Niromedi.
enſ⸗ cunf.
N.

— — ==

— — — —

= — — ½ –GD

—
——

.

XIII.
conditot
nes
naſit
4 agi⸗

lK⸗

00 1IIV.
, min
tae e, Aha⸗
el aus⸗
ℳt garonenlin.
ns &
e-
MaA-
ſut.
el
N
mus,
C
lut.
um,
ba⸗
s

in Annales C. Baromi.

5⁸ KF C. IV. tus ab illo valde diverſus: rejicitur enim etiam
An. Ch. 34 . à Palladio Helenopolitano Epiſcopo, Chryſo-

XXV.
Ab Enſoebio
Niromedi-

enſi confi-

ℳ uss.

Komi diſcipulo, qui illum in Vita Chryſoſtomi
his verbis exhibet: Si quis Epiſcopus aut Presbyter
Rve juſtè, ſive injuſto depofitus, ex ſo ipſo abſque
Gnodo in Eccleſiam redierit, hic jam exrtuſatio-
nis non habeat locum, ſed omnino expellatur. Is
Canon à Theophilo quondam Chryſoſtomo
objectus in odium Athanaſu conditus fuit, ſed
inter viginti quinque Antiochenos ab Eccleſia
approbatos nullibi legitur. Canon XII agit de
his, qui degradati ad Imperatorem recurrunt;
de his non agit Canon à Palladio citatus: nec
Gmiliter de modo adeundi Imperatorem, ut agit
Canon undecimus, quem duodecimus continuat
& confirmat. Denique ſcribit Palladius, Cano-
nes, quoz Theophilus miſerat, à quadraginta com-
plicibus Arii editos. Quare, cùm certò conſtet;
nonaginta aut plures Epiſcopos adfuiſſe Conci-
lio Antiocheno, quis non fatebitur, Catholi-
cis à factione Euſebii ſeparatis, ſolos Euſebia-
nos contra Athanaſium ſeorſim egiſſe, donec
immutato Canone Antiocheno, & in pravum
ſenſum expoſito, cauſam ſe inveniſſe exiſtima⸗
runt, ob quam Fidei Athleram deponerent:
Sciebat Euſebius Nicomedienſis, Athanaſium
in Tyrio Concilio damnatum, abſque nova Sy-
nodo poſt Conſtantini Magni obitum hujus fi-
liorum decreto Epiſcopatum recuperaſſe. Quia
verò inter Canones Antiochenos, Canone „or⸗
dine quarto, decretum erat: Epiſcopus à Syno-

do depoſitus, ſi ſacra celebrare auſus fuerit, re-

deundi poteſtatem non habeat; & Canone XII ſta-
tutum, Epiſcopum à Synodo damnatum, non ad
Imperatorem, ſed ad majorem Synodum cauſæ
ſuæ cognitionem deferre debere. Ex hiſee duo-
bus in ſiniſtrum ſenſum pertractis unum confla-

vit Euſebius, & cum quadraginta factionis ſuæ

Epiſcopis eum Canonem edidit, qui inter xXv

Antiochenos nullatenus reperitur; ſed à Palla-

dio, Georgio Patriarcha Alexandrino & Merta-
phraſte in Vita Chryſoſtomi adducitur. Statue-
runt in eo Euſebiani, juſtè aut injuſtè depoſi-
tum non poſſe ſine nova Synodo ſacrum mini-
ſterium reſumere. Injuſtè autem depoſiti non
meminerant Patres Antiocheni Canone 1vV, ad
quem hiſce verbis Euſebiani reſpicere videban-
tur. Unde Georgius Alexandtinus Canonem
hunc à Theophilo adductum vocat adulterinam
& faſſi nominis ſoripturam, quòd verba Cano-
nis 1V adulteraret, & injuſtè depoſitum ſine no-
va Synodo Thronum ſuum recuperare non poſ-
ſe decerneret, cujus nec Canon quidem Antio-
chenus meminerat. Statuerunt ſubinde Euſe-
biani: Qui ſine nova Synodo Thronum ſuum
recuperat, expellatur, & demum in exilium rele-
getur, ut videre eſt apud Georgium Alexandri-
num. Canon autem xII, qui majoris Synodi
meminerat, etiamſi damnatum à Synodo, ſi Im-
peratorem adeat, nullâ veni4 dignum conſti-
tuat, de exilio tamen ne verbalim quidem fece-
rat; adeo ut Euſebianos in Canone ſuo hoc

ipfſum Canonis XII verbis addidiſſe in odium

Athanaſii, in cujus exilium unicè conſpirabant,
manifeſtum videatur. Hinc intelligimus quid
ſibi voluerir Georgius Alexandrinus, cùm in Vi-
ta Chryſoſtomi, allato Euſebianorum Canone,
addit: Et hic quidem Canon tanquam iliegitimus
& à fure diſſentiens de relegando in exilium, in

dardicenfi gnodo declaratus eſt. Notanda ſunt

453
illa verba, de relegando in exilium; quæ à Syno-
do Sardicenſi ſpecialiter fuiſſe reprobata ſcribit
Georgius, quòd ſciret, heæc ipſa ab Euſebianis
in odium Athanaſii contra jura & Eccleſiæ de-
creta fuiſſe adjuncta. Hæc omnia ex præſtantiſ-
ſimo Opere de ſacro Concilio Antiocheno à Schel-
ſtratio V. C. elucubrato ſummatim ex ſcripſi⸗
mus, quæ fuſius pertractata apud ipſum videri
poterunt.
Quia exiſtima hat Baronius, Synodum Antios
chenam ab Athanaſii cauſa inchoatam fuiſſe;
ideoò priùs de ea, quàâm de aliis Synodi Actis .
illi agendum fuit. Nos verò majoris claritatis
gratià, rebus, eo ordine quo geſtas eſſe credi-
mus, explicatis, quæ prætermiſimus, nunc per-
curremus. Extat Athanaſii. epiſtola ad Orthodo-
Xos, enm Per Arianos perſecutio fieret; ut in ejus
rirul legitur. In ea Georgii nomen identidem
egitur. Putat Baronius, quæ illic narrantur ab
Athanaſio, Gregorii potiùs invaſioni convenire,
quàm Georgis, qui anno trecenteſimo quin-

quageſimo ſexto Sedem Alexandrinam occupa-
nomen loco Georgii, in

vit; ideoque Georgii

§Æ½ C. 1 .
An. Ch. 34t¹.

XxXVI.
Epiitola &.
Athanaſii
ad Ortholo-
Xos.

Baron. num,
XVI.

illam epiſtolam perperam intruſum eſſe. Baro-

nio adhæret Hermantius in Vita Gallica S. A⸗=
thanaſii lib. 5. cap. 14. eo præcipuè fundamentò
fretus; quòd ex ea epiſtola pag. 946. & 947.
appareat, Athanaſium feriâ ſextà majoris heb-
domadæ adhuc Alexandriæ fuiſſe ; cùm tamen
ex epiſtola ejus ad Solitarios pag. 867. eum die
nona Februarii ex ea urbe egreſſum conſtet.
Unde infert Hermantius, epiſtolam ad Ortho-
doxos ad invaſionem Gregorii „ quæ currenti
annò contigit, non verò Georgii; referendam eſſe.
Verùm, ea ad Orthodoxos epiſtola non in

prima, ſed in poſteriori invaſione ſcripta. Poſt- Non advis
quam enim Arhanaſius in ea ad Orthodoxos 1“ Grego-

rium intras

epiſtola ſcripſit, G WH j 2
piſtola Pſit, Georgium, utpote Arianum ſum, ſ-d ad-
Arianis untaxat faviſſe, Catholicos verò tan- verſus Geor-
quam extraneos & alienos infectari ſolitum, gium pari-
hæc ſubjungit, ex verſione Valeſii. (Nannius ter ineruſum

enim Latinus Interpres ſenſum Auctoris ſui mi-
nimè eſt aſſecutus, id quod Baronio, ceteriſque
fraudi fuit) Wam 7noniam Gregorium, inquit
Athanaſius, quem antea Euſebiani Arianis Epi-
ſopum conſtienerant, poſtquam de illo ſeripſiſſem,
omnes vos Ecclefiæ Catholicæ Epiſbopi jnre merito
ob impietatem anathemate percuſſiſtis & abdica-
Ktis, quemadmodum probè ſeitis: ob eam canuſan
Georgium nunc iiſälemn Arianis miſerunt Epiſco-
Pum. Deinde ne pudore iterum ac probro affcian-
ar, nobis advertat ipſos literas ſeribentibus, ex⸗
ranea vi contra nos aſi ſunt, nt ERocleſiis in ſuam
poteſtatem redactis, omnem Arianiſmi ſuſpicionen
„ à ſe amolirxi viderentur, &c. Annon apertiſſimè
„Georgium diſtinguit 2 Gregorio; & hunc
„quidem olim ab Orthodoxis Epiſcopis eon-
„demnatum eſſe dicit atque depoſitum, in Sy-
„ nodo ſcilicet Sardicenſi: Georgium verò ab
„iiſdem Arianis nunc in Eceleſiam Alexandri-
„ nam immiſſum eſſe. Et Arianos metuentes, ne
„„Georgius ſimiliter ab Orthodoxis Epiſcopis
„condemnaretur, graſſationem ſuam callide
„5 diſſimulantes „ad Eceleſias urbis Alexandriæ
„Ocupandas, extranea vi uſos eſſe, id eſt, Gen-
„tilium & Judæorum auxilio. Ita enim ſcribit
, ipſe Athanaſius in eadem epiſtola, & in epi-
„ ſtola ad Solitarios, ubi Georgii introitum de-
„ſcribit. Quare epiſtola circularis Athanaſii ad
„ Omues Orthodoxos, non adverſis gorium
„feripta

ſeriptu.

C. IV. „ſcripta eſt, ſed adverſus Georgium recèêns in
An. Ch. 341. „Sedem Alexandrinam intruſum. Contra quem

„etiam ſcripta eſt ab eodem Athanaſio altera

„circularis epiſtola ad Epiſcopos Æ.gypti & Li-
„byæ, quæ in vulgatis editionibus perperam
„ inſcribitur, Oratio prima adverſus Arianos,
„cùm tamen epiſtola ſit encyclica ad omaes per
„ ℳoeyptaum & Libyam Epiſtopos ; quæ jun-
„gi omnino debet epiſtolæ circulari ejuſdem
„ Athanaſi ad omnes Orthodoxos. Eſt enim
„ejuſdem utraque argumenti. Hæc Valeſius ci-
tatus. “
xXXVIII. Veräm ait Baronius, in Epiſtola illa Atha-
Phylagrin: naſii ad Orthodoxos Philagrins nominatur Præ-
Epypti Pra- fectus Ægypti, qui Epiſcopum illum, de quo
Läus in agitur, in Sedem Alexandrinam induxerit. At-

aa , . ui Philagrius ille Gregorium deduxit Alexan-
Aiam reſte Athanaſio in epiſtola ad- Solita-

poſitione-

xios. Sed quid vetat, inquit Valeſius, quomi-
nus idem Philagrius, qui Gregorium prius cum
militari manu introduxerat Alexandriam, ali-
quot poſt ànnis etiam Georgium induxerit. Erat
certè Philagrius præcipuus Miniſter Arianorum,
qui cùm ellet Præfectus Ægypti, alenti & Ur-
ſacio, aliiſque Concilii Tyrenſis Legatis ad
Mareoticam regionem miſſis, operam ſuam na-
vaverat anno Domini cccXXXV. Idem po-
ſtea Præfectus E£gypti ab Imperatore Conſtan-
tio factus, Gregorium in Alexandrinam Sedem
hoc anno induxit, non verò ſequenti, ut per-
peram Baronius. Quidni ergo Æigypti Præfe-
us tertiò creari potuit, ſuffragantibus Arianis,
qui apud Imperatorem Conſtantium omnia pro
arbitrio ſuo agebant, ut Georgius Arianæ ſectæ
atronus, à Judice Arianis hdeliſſimo, & ad
kec gerenda aptiſſimo Alexandriam deducere-
tur? Certè Athanaſius in dicta epiſtola ad Or-
thodoxos pag. 945. ait, Philagrium iſtum jam
olim in Eccleſiam & virgines contumelioſum
fuiſſe. Quandonam igitur primùm injuriã affe-
cit Eccleſiam ac virgines Philagrius, niſi tunc
cùm Gregorium deduxit, & poſtea Georgium.
Idem planè confirmat Athanaſius in Apologia
de fuga ſua pag. 703. Hæc Valeſius. Sed licèt
nihil vetet, Philagrium tertiam Præfecturam in
Ægypto geſſiſſe; cùm tamen de ea certa argu-
menta non ſuppetant, præſtat dicere, Philagrium,
cujus mentio in Epiſtola Athanaſii ad Ortho-
doxos, alium eſſe à Philagrio, qui anno cccxxxy;

ac poſtea anno CC CXLI Præfectus Ægypti

fuit.

XXIX. Duo itaque Philagrii diſtinguendi. Prior du-

Duo Philaæ- plicem Præfecturam £Ægyptiacam adminiſtra-
grü Egybti vit, ortuque Cappadox fuit, cujus non ſemel
Athanaſius meminit. Secundus eſt Philagrius,

praæfecti di-

Szingasendt. . . .
4 cujus mentionem facit Gregorius Nazianzenus

in Laude funebri Sancti Athanaſii. Nazianzeni
verba afferemus anno CCCLXII numero
XX. Hunc fuiſſe etiam Cappadocem, & poſt
Juliani Imperatoris mortem iterum Præfecturà
Ægypti decoratum eſſe Nazianzenus teſtatur.
Juare regnante Conſtantio jam Ægypti Præfe-
Gus fuerat, & quidem quantùm conjicere licet,
anno trecenteſimo quinquageſimo ſexto, quo
Athanaſius ex urbe Alexandrina iterum fugere
coactus eſt. De iſto Philagrio prioris, ut vide-
tur, filio intelligenda hæc Athanaſii verba in
Epiſtola ad Orthodoxos tomo t. pag. 945. Phu-
Iagrius jam olim in Eccleſanz & virgiues inju-
rims, per id tempus Præfetus Ag)ptia blim ranſ-
fuga nqſre KReligionis, Georgii om erranens, ho-

orico-Chronologica

mo nequaquam ſpelctatis moribus, fretus magiſtra- S C. IV.

tus ſui auctoritate præßdioque, ad quidvis auden- An. Ch. 3at.
dum promptus, & qui apoſtata in Eccleſiam infe-
Rus, & praceps, & Ethnicas tribus, Ind zæoſque
item, atque alios protervos homines adhboörtatio-
nibus, magniſque promiſſis, quaæ ſecundium pacta
pro opera præſtita bene perſolvit, adverſus Eccle-
ſiam inſtigatos, cuneatim cum gladus & fuſti-
us, contra populos in Eccleſias immittit, anno
nempe CCCLVI. Quèd ſi Philagrius iſte
aliàs £ÆAgypti Præfedtus fuiſſet, ejus Præfectu-
ræ Athanaſius mentionem faceret, quemad-
modum in epiſtola ad Solitarios pag. 844.
de priori Eccleſiæ Alexandrinæ invaſione per
Gregorium facta, & de Philagrio tunc Ægy-
pti Præfecto, anno ſc. cccxrI, loquens &
Conſtantium, quèd patris exemplum non ſe-
querertur⸗ reprehendens ait: arare dàra &
1 aroαHεια &oρ Prανπνr αττι½,
OiXàρν w. 5&ρπ ρρ e wαρπνιν „
vOv“ αμͤς Yρι„oεͤ Qux verba ſic Interpres
Latinus vertit: Omnia in gratiam vecordis hare-
ſeos mentitur, qui prater mentem patris, & antea
bis Philagrium Præfeltum miſit, & nunc per eum
ſeeælera ſta deſignavit. Verùm ſic ultima verba
vertenda: Et tunc Philagrinm Praæfelctum iterum
miſit, & nunc per eum ſcelera iſta deſignavit. Ubi
de priori & de poſteriori Eccleſiæ Alexandrinæ
invaſione loquitur Athanaſius, aitque, Conſtan-
tium anno CcCcCXII Philagrium iterum Alexan-
driam miſiſſe, & anno cCcCCLVI per eumdem
Philagrium ſcelera ‚de quibus ſermonem habet,
deſignaſſe; ubi Athanaſius Philagrium Conſtan-
tino Magno vivente, annoque CccxXXXV jam
Præfectum fuiſſe inſinuat. Quod verò ſubdit, in
ſecunda invaſione Conſtantium per Philagrium
ſcelera deſignaſſe, ex duobus alterutrum indi-
cat, aut iſtum Philagrium anno cccLVI ter-
tium Præfecturam Ægypti obtinuiſſe, aut, quod
veroſimilius exiſtimo, eo conſiliario & auctore,
Conſtantium, quæ tunc geſta adverſus Athana-
ſium, decreviſſe. Quare Philagrius ille, cujus
mentio in loco mox citato ex epiſtola ad Or-
thodoxos, diverſus eſt ab eo Philagrio, qui anno
CCCXXXV„ & anno CCCXLI .gyptum rexit-
hujuſque ſine dubio filius fuit.
Sed quid adhuc hæremus: Ipſemet Athana- XXX.
ſius in epiſtola ad Solitarios pag. S3. loquens de Magis pro-
morte S. Pauli Epiſcopi Conſtantinopolitani, batar duos
quæ anno cccI contigit, diſertè memorat rerten
Philagrium Vicarium Cappadociæ ſub Philippo dos. Suehe
Præfecto, quod de Philagrio jam duplici Præ-
fectura Ægypti exornato nullo modo intelligi
poteſt. Quis enim ſibi perſuaſerit, hominem
adeo inſignem eò dejectum, ut Vicarius Præ-
fecti patriæ ſuæ poſt duplicem Præfecturam ge-
ſtam dictus fuerit: Siquidem, inquit Athanaſius,
Philagrins per id tempus eorum locorum icarius,
(de Cappadocia loquitut) omniumque, quæ ipſi
(nempe Euſebiani) vellent, hiſtrio; ſed tamen
ſuper hoc ſoclere ſtupens ag mœrens, credo quod
alius, ac uon ipſe potins, ejus necis aubtor eſſet,
plurimis rem prodidit, & c. cum eò ingreſſi Euſe-
biani hominenz adhuc ſpirantem inveniſſent, per
vim Epiſèopum ſtrangulaſſe, & Diaconum dixiſſo;
iuferendæ necis miniſtrum Philipp-um Prafeltum
fuiſſe. Ubi vides, Athanaſium Philagrium iſtum
vocare omnium, quæ Eu ſebiani vellent, hiſtrio-
nem, ideoque & diverſum non eſſe ab eo Phi-
lagrio, de quo ſermo in epiſtola ad Orthodoxos,
qui dicitur in virgines & Eccleſiam injurius
fuiſte.

8K

An. 6

zI!
N giin
Urtho
10; nul⸗
Eubebii
pentil.

5
Paron, an
4u 1

XIIII.
Locus Athn
nuſi malb
raplicatus.

Dzron num.
XVI,

— -..—

— —

AIXII.
Rain dri.
na G in ſe
aal
ſune bicſ ſa

ſi Alrin
cn iner P

lmn chn. .
ſangen u lte

e Mau e
Iatur 1l
1, philagtis
00 or⸗
z-
191
em
le⸗
us,
,
en
84
ſe-
ner
u.
ſtum
rio⸗
pli⸗
105,
ius

. in Annales C. Baronii.

8 C. IV. fuiſſe. Neque dubito, quin in duobus iſtis locis
An. Ch-z4r.: de eodem Philagrio juniori Athanaſius loqua-
tur, ideoque, quin epiſtola ad Orthodoxos re-
ferenda ſit ad ſecundam Eccleſiæ Alexandtiæ in-
vaſionem, non verèò ad primam, ut hactenus
non ſine Hiſtoriæ derrimento præſtitum.

XXXI. Alterum Baronii fundamentum petitur ex
In ebiszola mentione de Euſebio adhuc vivente „nempe
eg Drelole- Nicomedienſi dido, qui Gregorium Alexan-
Euſebii driam mittendum curavit, quique anno le⸗
wentio. quenti mortuus eſt. Major ea de cauſa in templa

populi deftuxus, & præcipus ob id, qudd nullas
querelas, neg à plebe, nec à Preibyteriz, nec ab
Ehpiſcopis contra me habitas ſatis ſoirent, nemi-
nemque niſi Arianos cum Georgio eſſe : ipfſaumque
adeo Arianum & eſe, & ab Ariano EnſobicPs
miſſum eſſe cognoſeerent. Ita Athanaſius in epiſto-
la ad Otho-loxes pag. 944. ubi Baronins loco
Georgii, Gregorinpz legendum contendit. Verùm,
ut obſervat Valeſius loco citato, Baronium de-
cepit Latinus Interpres; in Græco enim epiſtolæ
textu enthroniſmus Georgii non Euſebio adſcri-
Baron. anno bitur, ſed " & Gaot io, id eſt, Enſebianis;
242. n. XxIX. ideoque ea verba ita vertenda: ITpſamque adeo
Arianum & eſſe, & ab Euſobianis miſſunz eſſe
cognoſcerent. Athanaſius enim Euſebianos paſſim
in libris ſuis nominat, licèt ea narret, quæ
diu poſt obitum Euſebii Nicomedienſis conti-
gerunt.

XXXII. Ad annum trecenteſimum quinquageſimum
Locnms Atha. ſextum commodiùs reſpondebimus ad funda-
Pn, mentum Hermantii ſuprà adductum. Ad noſtrum
autem reſpondet Baronius, fretus verſione Latina
loci Athanaſii ſuprà à nobis'num. xxv & ſeq. cita-
3 v anm. ti, Athanaſium, cùm Gregorii electionem acce-
6⁶

piſſet, & antequam Alexandriam venilſet, de ea
ſcripſiſſe ad omnes Epiſcopos, qui ſtatim eum
excommunicarunt. Hæc verſio vulgaris: Ego
autem quia jam pridem, cen: eunz Artani ut ſidum
lbi in Epiſeopui promovsbant, ſoripto edideram,
nemini veſtrüns Catholicis Epiſeopis ignotum oſſe
Gregorinn, eumque meritò à vobis pro impietale
Jua excommunicatum eſe, & anathema ediéto Ec-
cleſiz proclamatum, nec aliam eſſe cauſam, cur
eum Ariani pro Epiſoopo mittant, niſi ne denuo
ex meis ſoriptis ſimilia convicia paterentur. Bar-
bara & exotica vi in me coorti, Eccleſias in ſuam
poteſtatem redegere, ut ita Arianiſini Juſpicionem
vitarent. Sed hæc interpretatio hoc in loco vix
pPercipi poteſt, ut inquit ibidem Hermantius,
mec ſenſus à Baronio intentus, è textu Græco
elici poteſt. Ipſemet Hermantius exiſtimat, tex-
tum illum corruptum eſſe, & loco Gregorii,
legendum nomen Piſti Arianorum Epiſcopi,
quod, quia minus celebre, à Librario præter-
miſſum fuit. Quod cùm in cauſa fuerit, cur hoc
in loco Gregorii nomen in illud Georgii muta-
tum fuerit, neceſſe poſtea fuit illud in tota ea ad
Orthodoxos epiſtola mutare. Sed quia illud gra-
tis afferitur, ideo à Valeſi interpretatione & ſen-
tentia minimè difcedendum.
XXXIII. Accuratius itaque inpoſterum, quàm hacte-
Ceſta in pri- nus factum, diſtinguenda quæ in priori & po-
ma & in ſe- ſteriori Eccleſiæ Alexandrinæ invaſione patrata
nda nva. ſunt „ ac pro certo habendum, mitiùs actum

ſione Eccle- — .
Eia Alexan- cum Alexandrinis fuidſe, quando Gregorius in

drina inter Eccleſiam Alexandrinam intruſus, quàam cùm

ſe non con- iterum Georgius eandem invaſit: cujus rei ipſum
Fundenda. Athanaſium teſtem habemus in Apologia de
