nicam expeditionem rerardaſſe infrà viſuri ſu-
mus. Hujus pacis mentio tam in Nummis M.
Aurelii, quàâm in Nummis L. Veri. Mediobar-
bus hunc Marci Nummum exhibet: M. AN-
TONINIS AuG. A R M. PART H. M A X. in
oſtica : L R. L. XX. IMP. IIIIf. Cos. III.
PAX. Cernitur figura dextràâ ramum, ſiniſtrâ
cornucopiæ tenens. Marcus currenti anno Tri-
bunitiam Poteſtatem XX ſuſcepit, ideoque & pax
eodem anno ſancita. Idem Mediobarbus duos
L. Veri Nummos habet in poſtica inſcriptos:
TR. P. v I. IM P. IIII. CoOS. II. PA X. Produ-

Critica Hiſtorico Chronologica

Cit & tertium, in quo legitur: TR. P. vI. CoS.

II. PAXAIcG. Viſitur Pax dextrà ramum sS & CII.

oleæ tenens. Ita ut certum ſit, pacem hoc an- An.Ch. 106.

no viguiſſe. Et tamen Mediobarbus, qui illos
Nummos recitat, eodem anno Chriſti, nempe
CLXVI, ait. L. Verus ad Euphratem iterum
proficiſeitur, ubi res contra Barbaros proſpers
geſtæ; hinc Inp. IV. Tum anno CLXVII
ſcribit: L. Verus poſt quinquennium Romam re-
verſus cum M. Aurelio de Parthis triumphat.
Quæ omnia à vero abhorrent, ut conſtat ex
conjugio L. Veri & Lucillæ anno CLXIII, ut
oſtendimus, inito, & quidem medio belli tem-
pore, quemadmodum habet Capitolinus in
Marco cap. 9. quod per quadriennium tantùm
geſtum eſt, ut docet idem Capitolinus in Vero
cap. 7. Verum eſt, Capitolinum ſcribere, L.
Verum poſt quinquennium Romam reverſum;
ſed quinquennium illud utrimque incomple-
tum fuit; certumque, præſenti anno, ſaltem
majori ejus parte, omnia in Imperio tranquilla
fuiſſe. Deinde ſecunda Lucii ad Euphratem
profectio eodem anno, quo conjugium illud
contigit, ut ex dictis, cùm de eo loqueremur,

16 7ù

colligere eſt. Ex his corrigendum quod ſcribit Baron. ane

Baronius ad annum XVII M. Aurelii, ſc.
ue ad eum annum nunquam ceſſatum eſſe

I1I . e XLH
uſ- 79 num. XL
Spondan.

² ibid. numes:

bello. Hoc enim & inſequenti anno arma quie- 1III.

Verunt.

ANNO PERIODIGRECO-ROMANE 5660.
O 8 E. ) 16. P. 23. Mart. Indict. 5.

JEsu CaRISTI I67. ſecund. Baronium 169.
SoTERIS PAPE7.
MARCIAIuIRELII, ET L. VERI MPP. 7.
D num. I. Coſſ. L. Aurelius erus

XIII, & Quadratus.
Lucii Veri Conſulatus juxta ſecundam Con-

Anno Urbis
920.
Olymp. 236.
an. 3.

I5
Ag. Conſules

11.

ſulatuum Cæſareorum regulam, ob Quinquen- Aaeinduen-

nalia nempe anno uno dilata, quorum ſolen-
nium multa ſuperſunt veſtigia. Mediobarbus
hujus Imperatoris Nummum prodacit in poſti-
ca inſcriptum: TR. P. vII. IMP. II II. Cos. III.
Cernitur Victoria ſtans ad arborem, in qua
clypeus, in quo VIC. PA R. id eſt, V ictoria
Parthica. Quia ſc. annis hujuſmodi feſtivitati-
bus addictis, præcedentium victoriarum me-
moria renovata. lbidem in poſtica alterius
Nummi: CoxNc. Auc. IIII. TR. P. vII.
IMP. IIII. CoOSs. III. S. C. Repræſentantur
duo Impp.in ſubſtructione cum Dea Liberalitate
Congiarium diſtribuente figuræ ſcalam aſcen-
denti. Congiarium autem in Quinquennalibus
ſimilibuſve feſtis populo diſtribui ſolitum. De-
nique in averſa parte Nummi M. Aurelii legi-
tur: T R. P. XXI. I M P. III I. Viſuntur duo
Imperatores in quadriga, quam præcedit trium-
phalis pompa. Mediobarbus ait, Nummum ad
triumphum de Armenis & Parthis hoc anno
actum, referendum eſſe. Sed ſine dubio falli-
tur, cùm jam anno ſuperiori pax ſancita fuerit,
ideoque & triumphus ductus. Ad refricandum
itaque utriuſque Imperatoris triumphi memo-
riam Numiſma illud percuſſum.
Euſebius in Chronico quartam perſecutio
nem Chriſtianorum hoc anno conſignat, cujus

.

Veri

etiam meminit Idacius in Faſtis ſub hujus anni „
Conſulibus. Ex quo aliud Quinquennalium L. Baron. num

nalia L. Verè

111.
Perſecutio
Chriſtiano=

„C. II
81c.
uChelb

IV.
Manjriun
Poljcurhi.

p.
Anrus iu
narthrii ob,
ſauy N.
4 1

im;
ple.
temm
ille
eim
lud
,
dit Daton, ae
ſe nuhe
lule⸗ IUII.

„ AKano Urdis
60. 920.
Olymp. 216
I,.

1109.

(Dh. 7.

I.
A. Cinſalen:
C 15

Qunzuen⸗
lnen. liglVert
olen⸗
s
apoſti
G.II.
in M
orin
NRNAA-
um me⸗
Arerius
P.11.
entanrur
Detalitne
Aſcen⸗
nnalibus
um. De-
dii legr⸗
Uit tmimm.
mmun
hoc AMn
ſpio li⸗
ſvellt,
findunm
. mmetho⸗
„* III.
etlecl geſſun
t, nds Cenu.
is AI /,
gelum ..
1 Veiri

gum

martyrii ob.

in Annales C. Baronii.

SF C. II. Veri habemus indicium, perſecutiones enim
An. Ch. 167. in Decennalibus & id genus feſtis de more ex-
Citatæ. .
Ad num. II & ſeqq. Valeſius in Notis ad
lib. 4. Euſebii exiſtimat cum hoc Scriptore, S.
Polycarpi maityrium hoc anno contigiſſe, eum-
que die XXIII Februarii, quo colitur in
Martyrologiis Latinis, & in Menæis Græcis,
paſllſum eſſe: præferenda tamen Uſſerii ſententia
in Diſſert. de Macedonum & Aſianorum anno
ſolari cap. 3. quam probat ex ipſis martyrii Po-
lycarpi Actis, quæ extant apud Euſebium lib.
4. cap. I5. ubi dicitur Polycarpus, poſtquam cap-
tus, deductus in civitatem, die magni Sabbati,
cujus etiam diei in Actis S. Pionii Martyris
mentio, quod de Sabbato Paſcha prozximè an-
tecedenti intelligendum. Neque enim Chriſtia-
ni aliud umquam Sabbatum ita appellarunt,
quàm illud quod Paſchalem ſolennitatem ante-
cedebat. Porro anno Chriſti CLXIXIZtermi-
nus Paſchalis juxta Alexandrinos fuit Martii die
XXIX; Calippicus ve die Martii NX XX, vel
XXXI. Sabbatum, quod Lunam hanc X IV
anteceſſit, in Martii diem XVI incurrit, ſeu
in diem VII Kalendas-Apriles; quo die paſ-
ſum elle Polycarpum docet Auctor Chronici
Alexandrini, qui liano & Paſtore Coſſ. anno
ſc. Chriſti CLXIII, ait: Quos inter (nempe
Martyres) Smyrnæ Pontifex PBolycarpus Zoannis
Apoſtoli diſeipulus, à quo creatus erat Epiſcopus,
captus ab Herode Irenarcho Nicetæ ſilio, Tatio
Quadrato Proconſule VII Kal. Aprilis in profeſto
Paſchæ ipſo Sabbato borà VIII in medinm ad-
ductus, vivus igne concrematus eſt, chm ageret
annum VII ſupra octogeſimum. Diem itaque
martyrii S. Polycarpi nobis conſervavit Auctor
Chronici Alexandrini, licèt in anno, quo paſ-
ſus eſt, erraverit. Obſervat autem Uſerius
Smyrnæos à die X X V Menſis Mattii menſem
Xanthicum exorſos eſſe.
V. Valeſius, temporarid notàâ, quæ magno Sab-
Annus hujus hato exprimitur, neglectàâ, ſeu potiùs contem-

IV.
Mariyrium
Polycarpi.

ſcurui

octoginta circiter annis à paſſione Polycarpi,
hujus Sancti Natalem VI Kalendas Martii ce-
lebrarint, ut ex eorum epiſtola, quam recitat,
liquer, dubitandum non eſſe de die martyrii hu-
jus. At infirma hæc ratio; Sanctos enim aliis
poſtea diebus, quàm quibus paſſi ſunt, cultos
fuiſſe, innumera exempla demonſtrant. Deinde
ex Ariſtide lib. 4. Orationum ſacrar. conatur
oſtendere, Polycarpum præſenti anno marty-
rium ſubiiſſe. Ariſtides enim, inquit, indi-
care videtur, Statium Quadratum, non verè
Tatium, (ut perperam legitur in Chronico
Alex.) præſenti anno Proconſulatum Aſiæ geſ-
ſiſſe, cùm dicit, paulò poſt peſtem illam, quæ
in Aſia graſſata eſt, Severum Proconſulem fuiſ-
fe. Euſebius in Chronico eam peſtem confert
in annum vIII M. Aurelii: proinde Severus
anno hujus Imperatoris I X Proconſal Aſiæ fuit.
Ante Severum proximo anno Proconſul fuerat
Pollio, ut ibidem teſtatur Ariſtides. Proximè
verò ante Pollionem Proconſul Aſiæ fuerat Qua-
dratus. Sic enim Ariſtides in eadem Oratione,
ubi poſtquam ea retulit, quæ Pollione Procon-
ſule kei acciderant: Age, inquit, quaſi per ſca-
lam progredientes, id quod ante hac contigit, me-
moremus. Cm Sophiſta ille, cujus paulö antè

memini, Proconſul eſſet, &c. Hic Sophilſta ſine

tâ, ait, cùm Smyrnæi paulò ante Pionii marty-
rium Principatu Decii Imperatoris, id eſt,

163

dubio Quadratus eſt, cujus mentionem antea
fecit Ariſtides in eadem Orat. 4. ubi etiam eum

Rherorem appellat. Sic Quadratus Proconſul

Rſiæ fuit anno VII Imperatoris Marci, præſen-
ti nempe, quo ſub Quadrato Polycarpus paſſus
eſt. Ita Valeſius. Sed incertum, an Ariſtides
loquatur de priori peſte, quæ anno VII M.
Aurelii contigit, an verò de alia peſte, quæ an-

§S £ C. II.
An. Ch. 1674
168.

no CLXXIgraſſata eſt, de qua Euſebius in

Chronico mentionem facit. Quod ſi de poſte-
riori ſermonem habeat, ut veroſimile eſt, Ari-
ſtides noſtræ ſententiæ manifeſtè favet. Quare
ex hoc Auctore nihil certi deduci poteſt.
Lues multas Provincias occupavit, Romaâ ex
parte vexataâ, ut ait Euſebius in Chronico, de
qua Baronius anno ſequenti.

ANNO PERIODI GRACO-ROMANA 5661.
O9 D C. ) 17. P. II. April. Indict. 6.

JESu CHRISTI H168. ſecund. Baronium 170.

SOTERISPAP £ 8.

MARCI AuRELII 2 E T L. VER I
IMPP. 8.

D num. I. Coſſ. L. Ezttius Paullus, &
T. Janius Montanus, ex Inſcriptione
Onuphriana poſita I II Kal. Jun. Paullo & Mon-
tano Coſſ. & ex libro Cuſpiniani. Caſſiodorus
tamen, Faſti Græci, & Cæſarei habent Apro-
nianum & Paullum, quia forsàn Apronianus
idem eſt cum Montano.
Imperii Cæſarei Marci Tricennalia in hunc
annum incidunt. Morellius V C. nummum
æreum majoris magnitudinis mihi Pariſiis
oſtendit, in cujus antica legitur. L. VERus Aud.
A R M. PARTH. M A X. Viſiturque caput Veri
laureatum. In poſtica, LR. P. vIII LMP. IIII
COS. III. Repræſentatur triumphus M. Aure-
lii & L. Veri, qui ambo cernuntur in quadridis,
comitantibus militibus. Renovata itaque in
Tricennalibus Imperii Cæſarei M. Aurelii,
triumphi Parthici memoria, quod in uſu poſi⸗
tum fuiſſe, variis paſſim exemplis in hoc Ope-
te demonſtro, quod videam viros Doctos, ſi-
milibus nummis deceptos Imperatorum trium-

VII
Lass

Anno Urbis
921.
Olymp. 2364
an., 4.

7

Conſulesꝭ

I11
Tricennalia
Imperii Ca-⸗

ſarei Marcis

phos, non ſine Chronologiæ detrimento, G

fuis annis in alios tranſtuliſſe. Cùm verò jam
anno ſuperiori Marcus Imp. III I, Lucius ve-
rò etiam Imp. I III in nummis appellentur, ut
ex iis quæ anno CLXVInum. Vrecitavi, ma-
nifeſtum fit, & currenti Lucius Verus nuncu-
petur Imp. V/ ideoque & M. Aurelius, confir-
matur quod hoc anno num. I V affirmavi, bel-
lum ſcilicet Bucolicum ad hunc annum perti-
nere. Præterea Inſcciprio ab Sponio in Miſcel-
laneis Eruditæ Antiquitatis pag. 268. relata, in
qua Verus dicitur TRIB. DOT. vII. IM F. VIII

falſa demonſtrarur, aut ſaltem mendosè deſ-

cripta. Dodwellus in Diſſert. Oyprianica XI
8. 37. qui nummum iſtum non viderar, quique
arbitratus eſt Lucium hoc anno ex Oriente re-
ducem cum Marco Aurelio triumphafſe exhiber
Nummum Lucii ita inſcriptum. L. AuR. AN-
TONINIS AuIG. ARM. T R. P. vIII IM P. V
CoS. III. Fo RT. Rz p. ſimileque Marci Aure=
lii, & utrumque refert ad quinquennalem ab-
ſentiam Lucii Veri, & ad aliquam victoriam in
bello Parthico reportatam, aptequam Romam
l 4 adventaret

164

§ & C. II. adventaret, ratione cujus hoc anno uterque
AM. Ch. 168. Imperator dictus ſit in Nummis Imp. V. Verùm

III.

jamdiu bellum Parthicum confectum fuerat, &
duo Numiſmata à Dodwello relata, anno tan-
tùm ſequenti, quo uterque Imperator profectus
eſt ad bellum Germanicum, percuſſa pro quo-
rùm felici reditu Romani vota fortunæ reduci,
ut moris erat, tunc ſolverunt. Indeque etiam
confirmatur, quod eo anno dixi, utrumque Im-
peratorem belli Germanici occaſione illuc pro-
fectum eſſe.
Eutropius lib. 8. de M. Aurelio loquens ait:

LTues bis ſa- Sub hoc tantus caſus peſtilentiæ fuit, ut poſt vi-

Tiit.

IV.

Bellum à
Romanis ge-

ſtum.

V.

Koriam Perſicam Romaæ ac per Italiam Provin-
ciaſque maxima hominum pars, miluum omue:
ferè copiæ languore defecerint. Lues hæc cum
Euſebio in Chronico juxta editionem Scaligeri,
& Hermanno Contracto in Chronico ad annum
ſeptimum Marci referenda. Ad hæc, Capitoli-
nus in Marco cap. 21. loquens de morte Veri
Cæſaris, & Protettione Marci Aurelii in Ger-
maniam, quæ duo anno CLXXhZcontigere, ait:
Ieſtante ſanò adhuc peſtilentia, & Deorum cul-
tum diligentiſſimé reſtituit, & ſervos, quemad-
modum bello Punico faltum fuerat, ad militiam
paravit, quos Voluntarios exemplo Volonum appel-
lavit. Ea peſte exercitus devaſtatus. Duæ ita-
que peſtes diſtinguendæ, ſeu verius eadem di-
verſis temporibus ſæviit, præſenti ſc. anno, &
anno CLXXI, ut videre eſt in Chronico
Euſebii.
Euſebius in Chronico ait: Romani contra
Germanos, Marcomannos, Quados, Sarmatas
& Dacos dimicant, quod partim hoc anno,
partim ſequenti actum. Marcus enim & L. Ve-
rus, qui hactenus Imperatores IIII vocaban-
tur, currenti anno, quo Verus Tribunitiam
Poteſtatem VIII, & Marcus Tribunitiam Po-
teſtatem XXII ſuſcepere, uterque Imperator V
nuncupatus, ut ex eorum Nummis liquet. Niſi
quis velit hunc eiſdem titulum artributum ob
Bucolicos in Ægypto ab Avidio Caſſio devi-
ctos, quòd Capitolinus in Marco cap. 21. ubi de
hac victoria locutus eſt, ſtatim de morte Veri
Cæſaris, & de profectione utriuſque Imperato-
ris in Germaniam ſermonem habeat.
Ad num. X I. Hermogenem Heæreticum in

Hermogenes Africa docuiſſe, ſine teſte à Baronio affirmatum.

Hareticus.

Ex eo enim quòèòd Tertullianus Africanus adver-
ſus illum ſcripſerit, non magis deducitur, eum
in Africa vixiſſe, quàm deduceretur, eum Syrum
eſſe, eò quèòd Theophilus Antiochenus in il-
lum ſcripſit, ut ait Valeſius in Notis ad lib. 4.
Euſebii cap. 24.

Anno- Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN A 5662.

7. ann b. ο10. B. ) 18. P. 3. April. Indict. 7.
JESu CHRISTI I69. ſecund. Baronium 171.
SOTERIS PAPVP £ 9.
M. AuKRELII, ET L. VERI IMPL. 9.
1. Num. I. ad IV. Coſſ. Q. Soſßus Priſcut,
Conſules. 8& P. Calius Apollinaris, ut oſtendit

Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari ex Infſcri-
ptione, quæ apud Gruterum pag. CCC le-
gitur, in qua C. Licinius Licinianus dicitur
cooptatus: Q. SOSIO. PRISGoO. P. Cd(d‚-
LIO. AroILINARE. COS. P. R. C. A.

Critica Hiſtorico-Chronologica

DCCCCXXII, qui annus Urbis hoc anno in-
choatur, ideoque & Faſtorum ordo rectè di-
geſtus.
M. Aurelium Proconſularis Imperii quinta
Quinquennalia dediſſe, ex ſeptimis ejus Quin-
quennalibus infertur; hæc enim anno cIxxVII
peracta. Iſtorum ſolennium occaſione Congia-
rium, ut moris erat, à Marco Aurelio datum.
Mediobarbus enim Nummum exhibet inſcri-
tum: ANTONINuIS AuG. TR. P. XXIII.
in poſtica: LIBERALITAS AucG. V. Cos. III.
Cernitur figura ſtolata ſtans, dextrà congium,
ſiniſtrà cornucopiæ tenens.
Capitolinus in Marco cap. 14. ait: Profæcti
itaque ſunt paludati ambo Imperatores, Victova-
lis & Marcomannis cunkta turbantibus nec
parum profnit iſta profectio, cum Aquileiam uf-
que veniſſent. Nam plerique Reges & cum populis
ſuis ſè retraxerunt, & tumultus Auctores itere-

merunt. Quadi autem amiſſo Kege ſuo, non pris Baton. num?
ſe confirmaturos eum, qui erat creatus, dicebant

quàm id noſtris placuiſſet Imperatoribus De-
nique tranſcenſis Alpibus, longins proceſſerunt,
compoſueruntque omnia, quæ ad munimen Italiæ
atque Illyrici pertinebant. Quæ omnia præſen-
ti anno contigiſſe Baronius arbitratus eſt; cùm
tamen partim ad præcedentem, partim ad præ-
ſentem pertineant. Currenti anno uterque
Imperator paludatus Aquileiam venerunt, ubi
quæ ad bellum neceſſaria appararunt, ut te-
ſtatur Galenus, qui tum vivebat, & Domus
Auguſtæ Medicus erat, lib. de Præcognit. cap.
9. Quare, inquit, cùum jam ex Urbe in hoſtes mo-
viſſent, ac dum Aquileiæ hibernarent, exercitum
colligere & inſtruere decreviſſent, nuncios ad
me miſerunt, quibus ut ad ſe venirent ‚jubebant.

Ubi de præſentis anni hieme Galenus loquitur,

ut mox monſtrabimus. Mediobarbus M. Aure-
lii Nummum exhibet, in cujus poſtica legi-
tur: FORT. RED. IR. POT. XXII. IM P. V.
CosS. III. Viſitur figura ſedens, dextrâ guber-
naculum, ſiniſtrà cornucopiæ tenens. Producit
& iſtum L. Veri, in quo eadem figura cernitur,
& hæc verba leguntur: TR. P. VIII. IM P. V.
CoSs. II I. FoRT. RED. id eſt, Fortuna re-
duce. Quare cùm uterque Nummus cuſus fue-
rit anno ſuperiori, quo L. Verus Tribunitiam
Poteſt. V III, & Marcus XX II inierunt, nul-
lus dubito, quin & eodem anno uterque Impera-
tor Romam reliquerit, & Aquileiam venerit.
Aquileiæ non parvo tempore commorati ſunt.
Scribit enim Galenus de Libris propriis cap.
2. Vernm brevi poſt tempore ex Aquileia mihi
literæ ab Imperatoribus miſſa perferuntur, qui-
bus illi me revocabant: ſtatuerant enim ex hi-
bernis expeditionem contra Germanos facere
Ceterim ego Aquileiam cum perveniſſem, peſtis,
quantùm antea nunquam, graſſari cœpit. Unde
Imperatores ſtatim Romam cum paucis militibus
fugere coact.... In itinere autem à vivis càm
exceſſiſſet Lucius, Romam deportatus ab Antoni-
no, funeratuſque eſt. Quæ omnia præſenti anno
adſcribenda. Extat M. Aurelii Nummus apud
Mediobarbum, in quo habetur: M. ANTONI-
NuS AuG. TR. P. XXIII. in poſtica, SALuS

AuG. Cos. III. S. C. Cernitur Salutis ty-

pus. Qui Nummus cum currenti anno, quo
Marcus Tribunitiam Poteſt. XXIII fuſcepit,
percuſſus fuerit, confirmat quod ſcribit Galenus,
indicatque, hoc anno peſtem graſſatam eſſe; at
non Romæ; cum ad eam urbem M. Aurelius

An. Ch. 169.

nalia Impe-

Vterque Im-
perator A-

contendit-

—

———

6 6
41Ch. ¹

IV.
erghte I
heratn 16
Pannoes
mMovet.

. — —— —

1c I.
1 Cl.i69,

II.

int
uin
Ginquen.
lia lmzer
Proc. M.
relii.

Il.
terue l.
derator 4.
guileiam
contendit.

Bavon. num
l.

1 ⸗
qe
in

lls,

us

5X.

in Annales C. Baroni. 16 5

§ & C. II. & L. Verus non fugiſſent, ſi peſte afflicta fuiſ-
An. Ch. 169. ſet. Præterea Lucio demortuo, Marcus ejus
corpus non detulifſet ‚neque denique in Ger-
maniam proficiſcens Commodum filium Romæ
teliquillet, ſi in ea peſtis arſiſſet. Teſtatur quip-
e Galenus libro de libris propriis, M. Au-
relium Româ ad bellum Germanicum ſe con-
ferentem, quod anno CLXX contigit, filium
Commodum ibidem reliquiſſe: unde anno
CLXXV illum ad limitem Germaniæ vocaſ-
ſe eo anno videbimus. LZ
1V. Imperatores, poſtquam Barbaris pacem pe-
vierqus Im.- tentibus conceſſiſſent, ranſcenſßis Alpibus lon.
perator in gins proceſſerunt . compoſuer ant que omnia quæ a⸗
Pannones munimen Italiæ atque Ulirici pertinebant. Addit
movet. Capitolinus in Vita Veri Imperatoris cap. 9.
Compoſito autem bello in Pannonia, urgentt Le-
cio, Azuileiam rediret, ( nempe Marcus)
in urbem deſtinatus eſt: ſed non longè ab Altino,
ſabito in vehiculo morbo ,Juem apoplexin⸗ Vo-=
cant correptus Lucius, apucd Altinum perit. Ex
quibus verbis colligitur, novam hoc anno ab
Imperatoribus in Pannoniam profectionem in-
ſtitutam eſſe, in Numiſinatis diſertè expreſſam.
Extat enim in Gaza Regia Nummus æreus ma-
joris formæ inſcriptus: M. ANTONINuS Aué.
TR. P. xXIII. Cernitur caput M. Aurelii
laureatum. In poſtica PROFECGTIO AuG.
Cos. III. Repræſentatur Imperator equo in-
ſidens habitu militari, tenens dextrà lanceam,
miles ante eum graditur, & tres alii eum ſub-
ſequuntur. Cùm itaque præſenti anno M. Anto-
ninus Tribunitiam Pot. XXIII capeſſierit, Pan-
nonica expeditio hoc etiam anno ſuſcepta; ob
quam uterque Auguſtus Imperator V I appel-
latus, ſaltem M. Aurelius, cujus hic apud
Mediobarbum Nummus hoc anno percuflus
extat: M. ANTONINuS AudG. IR. P. X XIII.
In poſtica, VI C. GE R. §8. C. in clypeo trun-
co arboris impoſito, quem Victoria tenet. In
poſtica alterius, I M P. VI. CoS. II I. S. C.
Dio lib. 71. Lucii morte breviter memorata,
ait, Marcum præfeciſſe Caſſium toti Aſiæ, &
eodem tempore Germanos, qui trans Iſtrurn
incolunt, veniſſe, uſque in Italiam, attuliſleque
Romanis maxima ac graviſſima incommoda,
quibus Marcus occurrit , Pompeiano atque Per-
tinace, Legatis exercits factis. Addit: Germa-
nis ſuperatis Germanicus appellatus eſt, hoc nem-
e anno ut elicio ex hoc Nummo apud Me-
diobarbum: M. ANTONINuS AuG. TLR. P.
XXIII. in poſtica, G E RM A NIGO Au 6. IMP.
VI. CoS. I II. S. C. Duo captivi ad trophæum,
alter ſtans, alter ſedens repræſentantur. Quam-
obrem jam hoc anno M. Aurelius Germanicus
nuncupatus. Ex Pannonia Aquileiam rediere,
quò eos Galenus convenit, ut ex ejus verbis
num. præcedenti citatis liquet.

V. Galenus lib. de Præcognit. cap. 10. ait: Cete-
Obitus Lueii pum Lucio media hieme ad ſuperos concedente, at
Imp. cadaver Romam retulit, & quæ conſueta ſunt,

fieri peregit, iter in Germanos Iuſcepit. Mortuus
itaque hoc anno L. Verus, ut rectè Baronius
Baron. num. vidit, & quidem Decembri exeunte. Hiſto-
I. & 11. rici enim Græci hiemem à die undecima men-
ſis Novembris incipiunt. Quare errarunt Ca-
pitolinus in Vita Marci, Victor in Epitome,
Caſſiodorus, & Eutropius, qui annos undecim
L. Vero aſſignant: annos enim tantum novem
imperavit, ut ſcribit Auctor Chronici Alex. &
liquet ex Nummis, qui ultra Tribunitiam Por.

1½ non progrediuntur. Lucii mortem hoc anno s c. II.
exeunte contigiſte demonſtrat Em. Card. Nori- An. Ch. 169.
ſius Diſſert. 4. de Epochis Syro-Macedonum 170.
cap. I. ex reſcripto lib.3. Cod. cet. 31. de petit. L.I.
in cujus titulo ſolius M. Aurelii nomen præligi-
tur, cum vivente Vero utriuſque Auguſti nomina
und ſimul prænorarentur. Pryopoſitam eſt reſcri-
ptum in Africa VI. Kal Februarias Claro G
Cethego Coſ-. ſeu anno Chriſti ſequenti die xxvII
Januarii. Quare cùm Verus apud Altinum Ve-
netorum urbem obierit, mors ejus contigit,
exeunte menſe Decembri currentis anni, ejuſ-
dem Imperii anno nono.
Bellum Marcomannicum, non hoc annoôo, vI.
ſed ſequenti inchoatum. Nam M. Aurelius non luitium belis
tantùm corpus L. Veri Romam retulit, ibique ατοaνn
eum apotheoſi donavit; ſed etiam aliquo tem- nen
pore in Urbe manſit. Tradit enim Capitolinus
in Marco cap. 21. Sab ipſis profelctionis diebus in ſe-
eſu Praæneſtino agens, filium nomine Verum Ce-
Jarem, exſebto ſub aure tubere, ſeptennem amiſit,
quem non plus quinque diebus luxit. Et quia Lu-
Ai Jovis optimi maximi erant, interpellari eos pu-
blico lultu nolnite Inſtante ſanè adhuc peſtilentia
&Deorum cultum diligentiſſimè reſtitnit, & ſer-
vor, quemadmodum bello Punico fattum fuerat;
acdl militiam paravit. Quare M. Aurelius poſt
Lucium in Deorum numerum relatum, Præne-
kKe ſeceſſit, annoque centeſimo ſeptuageſimo
Verum filium amilit, & Ludos Capitolinos
Jovi facros Romæ celebravit. Sequenti enim
anno Agon Capitolinus viceſunus ſecundus
actus, ut ex annorum ſupputatione intelligi-
tur. Capitolinum citatum de rebus anno c LXX
geſtis (quod aliqui negarunt, & de priori pro-
fectione, quando nempe Aquileiam Marcus
venit, interpretandum credidere) ſermonem ha-
bere, ex Nummis anno ſequenti percuſſis cer-
tum redditur. Mediobarbus Nummum Marci
in medium affert, in quo habetur, M. ANro-
NINUuIS AuG. TR. P. XXIIII. In poſtica,
Cos. III. SATruTI AuG. Vilſitur figura
ſtans coram ara, dextrâ pateram cum ſerpente,
ſiniſtrà haſtam tenens. Marcus anno centeſimo
ſeptuageſimo Tribunitiam Pot. XXIIII in-
greſſus eſt; eoque anno peſte adhuc vigente,
ro ejus ſalute ſacrificatum. Producit ibidem
Mediobarbus alium Marci Nummum cum ea-
dem antica, in cujus averſa parte legitur, Pno-
FECTIO AuG. Cos III. S. C. Eo itaque anno
Marcus Romaâ digreſſus expeditionem Marco-
mannicam ſuſcepit.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN E 5663. Anno Urbis
O A. ) 19. P. 23. April. Indict. 8. 92 Olymp.

JESuI CHRISTI 170. ſecund. Baronium 172.
ELEIuITHERI PAP &£ I.

M. AukkLII IMP. 10.

D num. I. ad VI. Coſſ. M. Cornelius Ce⸗- k.
thegus, & C. Eruciuns Clarus, ut oſtendit Cenſules-
Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari ex Inſcrip-
tione Forolivienſi à Marcheſio in lib. I. ejuſdem
urbis publicata. S I1.
Commodus Cæſar Imperii Cæſarei Quin- Quinquen-
quennalia dedit. nele Con
Euſebius in Chronico anno Abrahami 2186. Volt „6 ris
qui Kalendis Octohtis præſenti Chriſti anni Apologis
inchoatur Melitonis.

Olymp. 237.

Decennalia
Imperi Au- Decennalia dedit, ut ex Numiſmatis, in qui-

166

E C. II. inchoatur ait: Antonino Imperatori Melito Aſia-
An. Che7o, nus, Sardenſis Epiſeopus Apologetioum pro Chri-

ſtianis tradidit, quod anno præcedenti in finem
evergente factum videtur, ut ex Chronico Alex.
elicitur. Præterea eo anno Proconſularis Impe-
rii quinta Quinquennalia Marcus edidit, quæ
majori pompa, quàm Quinquennalia fieri ſoli-
ta. Hujus Apologiæ Fragmentum extat apud
Euſebium lib. 4. cap. 26. in qua de Imperio Ro-
mano loquens, ait: Cujus tu hares ac ſucceſſor
adſpirantibus omnium votis potitus &, potieriſ-
que deinceps auna cum filio. Quare Commodus

Cæſar Imperii conſors erat, ut etiam ex verbis
Julii Pollicis in Præfatione libri primi Ono-
maſtici ad Commodum Cæſarem, deduci vide-
tur. Q „ ατε ααααα οααα να ονσια
ανσ TrS SanνSXäραο τ αα οα1⸗. id eſt, O boni
patris fili paterno ſeu hareditario jure, & regnum
& ſapientiam poſſides. Valeſius in Notis ad
Proœmium lib. J. Hiſt. Euſebii laudatum hujus
Hiſtorici locum explicans, inquit: Jam ergo
Commodus à patre adſcitus fuerat in conſortium
Regni, chm hunc pro Chriſtianis libellum Melito
Imperatori porrigebat. Quod ſub finem Imperii M.
Antonini contigiſſe conſtat. Sed non advertit Va-
leſius Commodum jàm ab anno centeſimo ſe-
xageéſimo ſexto Cæſarem fuiſſe, Imperioque
Cælſareo potitum ideoque de Imperio Auguſtis
Commodi Melitonem non loqui, ur Euſebius
& Auctor Chronici Alex. viderunt.
Hoc anno M. Aurelius, Romaâ relictà, ad-
versàùs Germanos movit, ut anno præcedenti

Germanica.
o ſtendi.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMANg 5664

O 12. G. I. P. 8. April. Indict. 9.

JESsu CRRR—ISTI II. ſecund. Baronium 173.

ELEITHERI PAP 2.

AukRELII IMP. II.

D num. I. Coſſl. L. Septimius Severus II ,&
L. Alfidius Herennianus, ut oſtendit Card.
Noriſius in Epiſtola Conſulari.
His Coſſ. M. Aurelius Imperii Auguſtei

bus ea diſertè memorantur, indubitatum red-
ditur. Unum extat argumentum in Gaza Regia
inſcriptum, IMP. M. ANTONINIS Aud. TR.
P. XX v. Viſitur caput Marci laureatum. In po-
ſtica, VoTA SOL. DECENN. COS. III. Vi-
ſitur Imperator ſtans velatus , qui ſacrificat in
tripode. Plura ſimilia apud Mediobarbum vi-
denda. Ex quibus patet, ejus Quinquennalia an-
nocLXVI, non verò antecedenti exhibita fuiſ-
ſe; alioquin extra legitimum tempus acta fuiſ-
ſent, ac præterea verum eſſet quod ſæpe inſi⸗
nuavimus, Iraperatoribus hujuſmodi ſolennia
edentibus viros iterato conſulatu exornatos Fa-
ſtis non rarò nomen dediſſe.
Ad num. I V. Praxeas, Catholicæ Religio-

Sub quo Pon- nis tunc homo, Romam venit, non Aniceto

ſedente, ut exiſtimavit Baronius, ſed Victore

xeas Romam Romanam Eccleſiam adminiſtrante, ut didici

à clariſſimo viro Ludovico, Du Four, Abbate
Sancti Joannis de Jardo ad Melodunum, &
Septem Fontium in Theraſcia, qui quæcumque

ferè de Tertulliano hoc in Opere ſcripſi, me-

cum communicavit. Hæc Tertulliani verba lib.
adversds Praxeam cap. I. Mte primus ex Aſia hoc

Critica Hiſtorico-Ohronologica

genus perverſitatis (hæreſim nempe Patripaſſia- S † C. I1.
norum) intulit Romæ, &c. Nam idem tunc Epi- An Ch. 171.

ſcopum Romanum, agnoſeentem jam prophetias
Montani, Priſeæ, Maximillæ, & ex ea agnitio-
ne pacem Eccleßis Aſæ &s Phrygie inferentem,
falſa de ipſis Prophetis & Eccleſus eorum aſſeve-
rando, & pradeceſſorum ejus auctoritates defen-
dendo, coeégit & literas pacis revocare jam emiſ-
ſas, & à propoſito recipiendorum chariſmatum
conceſſare. Ia duo negotia Diaboli Praxeas Ro-
mæ procuravit, prophetiam expulit, & hareſim
intulit; Paracletum fugavit, & Patrem crucifixit.
Ait itaque Tertullianus, Epiſcopum Romanum,
Vittorem nempe, olim Montani prophetiam
agnoviſſe, literaſque pacis Eccleſiis Aſiæ &
Phrygiæ eandem amplexis conceſſiſſe; ſed Pra-
xeam coëgiſſe Victorem eas literas revocare;
falſa de Prophetis & Eccleſüs Montanizanti-
bus aſſerendo, ac defendendo auctoritate præ-
deceſſorum Victoris, qui dictam prophetiam
exploſerant. Hi autem alii non fuerunt, quàm
Eleutherus & Soter, ſub quo, teſte Euſebio in
Chronico, Montanus hæreſim publicare cρit,
quique contra Montanum ſeripſit, ut docuit
nos Anonymus à Sirmondo poſt Baronii mor-
tem in lucem editus, cui titulus eſt, Pradeſtina-
tus. Is Auctor hæreſi 26. quæ eſt de Cataphry-
gibus, ait: Seripfit contra eos librum S. Soter Pa-
pa Urbis, & Apollonius Epheſiorum Antiſtes,
contra quos ſcripfit Tertullianus Presbyter Car-
thaginenſis. Lui cùm omnia bene, && primò „ in-
comparabiliter ſeripſerit, in hoc ſoliun ſe reprehen-
ſibilem fecit, quòd Montanum defendit, agens
contra Soterem ſupradittum Urbis Papam. Quod
& hæreſi LXXXVI repetit, addens, Tertullia-
niſtas olim a Sotere Papa Romano damnatos. Tum
Tertullianus inſinuat, ſe dum adhuc Catholi-

cus eſſet, adverſus hæreſim Praxeanam Cartha-

gine diſſeminatam pugnaſſe, & rurſus poſt ſuam
à Catholicis, quos Pſychicos appellat, ſepara-
tionem impugnare velle: Fruétificaverant, in-
quit, avenæ Praxeanæ, hie (nempe Carthagi-
ne) ſuperſeminatæ: tradutctæ dehince per quem
Deus voluit, etiam evulſæ videbantur. Et uos
quidem poſtea agnitio Paracleti, atque defen-
ſio disjunxit à Pſychicis, (nempe Catholicis)
&c. nune denuo erupit; ſed & denuo eradicabi-
tur, &c. Denique Tertullianus lib. de Præſcri-
ptione Hæreticorum cap. ult. inquit: Sed poſt
hos omnes etiam Praxeas quidam hareſim intro-
duxit, quam VEictorinus (id eſt, Victor Papa)

corroborare curavit.

Verum Catalogus ille hæreticorum in fine

libri de Præſcriptione editus perperàm Tertul-
liano adſcribitur; fœtus enim eſt Auctoris ano-

nymi ei coævi, qui Montaniſtas quibus Ter- malè adſcri-

IV.
Catalogus
Hareticorum
Tertulliano

tullianus adhærebat, inter hæreticos numera- prms.

bat. Ait enim: Acceſſerunt alii haretici, qui
dicuntur ſecundum Phrygas &c. qua dicunt Pa-
racletum plura in Montano dixiſſe, quàm Chri-
ſtum in Evangelium protuliſſe. Et tamen Tertul-
lianus lib. 4. de Præſcript. cap. X XII. ait: VUrrum
ne ſimplici errore an ratione qua deſfendimus in
cauſa Novæ Prophetiæ, gratiæ Ecſtaſin, 2d eſt
amentiam convenire? In ſpirin enim homo con-
ſtitutus, præſertim cum gloriam Dei conſpicit,
vel cum per ipſum Loquitur, neceſſe eſt excidat
ſenſu, obumbratus ſeilicet virtute divina, de quo
inter Nos (ſcilicet Montaniſtas) & Pſychicos (id
eſt, Catholicos) Qusſtio eſt. Quare veriſimile
non eſt Tertullianum poſt compoſitum librum
illum

1

AuCa.

Anno Vrbi
9254
Olymp. 237
Al 44

Cinſalei.
II.
VII Gin
guennalia
Marei Caſa
ris.
III.
Op; 4 Ta.
tiano ſerih⸗
tum.

eigt , 0
nien,“ 3
10
en

Al⸗

IV.
Ne Cetalog
I⸗ Huretian
0 Trtulian
1⸗ pal aſeri⸗
4⸗ p.
u
PA⸗
-
l⸗
um
6
ℳ
07⸗
it;
4
ile
U

ſ

lomm

SFC. II. illum de Præſcriptione hæreticorum Librum
An. Ch. 172. alium edidiſſe in quo fallſaw Montani prophe-
tiam inter hæreſes recenſuerit; id enim mani-
teſtiſſimè abſurdum. Unde in antiquo exem-
plari Agobardi, in Bibliotheca Regia aſſerva-
to non extat Catalogus ille hæreſeon, qui præ-
figitur quibuſdam aliis MSS. initio Libri de
Praſcriptionibus. Sed Librarii Auctores de ea-
dem materia loquentes, licet diverſa prorſus
ſentientes, inter ſe imperitè copularunt.

„.

Anno Urbis ANNOPERIOPDIGRXCO-ROMAN 5665.

Vmp. u7. O 1z. FE. ) 2. P. 30. Mart. Indict. 10.

All. 4

JESsuCRHRISTII. ſecund. Baronium 174.
ELEUTHERI PAPZ z3.

M. Auk ELII IMP. 12.

I1. D num. I. Coſſ. Maximus, & Orfituc.
Conſules. Septima Quinquennalia Imperii Cæſarei
I 1 Aunn M. Aurelii in hunc annum incidunt. .
TuenzaES Ad num. V. Opus quod poſt Ammonii Har-

Marci Caſa- moniam editum eſt longè differt ab Evangelio
ris. Tatiani, uti Valeſio obſervatum in Notis ad
1III. Euſebium lib. 4. cap. 29. Illud enim Opus, ſicut
Opas 4 Tæ- ſectio ipſa indicat, nihil aliud eſt quàm Para-
ziano ſcrip- hraſi Evangelior 1 Ris Ebi-
mm. phraſis quatuor Evangeliorum, ſeu potius Epi
tome ab homine Catholico eleganter conſcrip-
ta. At Evangelium Tatiani ipſiſmet Evangeli-
ſtarum verbis contextum fuit, reſectis dunta-
xat iis, quæ ad Davidicam Chriſti genealo-
giam ſpectant. Præterea in Opere illo quod
editum eſt, Chriſtus filius David non ſemel
dicitur. Oſtendit etiam Valefius, Harmoniam

illam quatuor Evangeliorum, quæ priori loco

relata eſt à Victore Capuano, & in quam Za-
charias Chryſopolitanus Commentarios ſcripfit,
Opus eſſe Ammonii Alexandrini. Nam illud
Opus nihil aliud erat, quàm Evangelium Mat-
thæi, cujus ſingulis capitibus adjuncta erant ad
latus capitula Bnuhr Mtotinn Evangeliſtarum,
qui cum Matthæi Evangelio conſentiebant. Opus
itaque illud per columnas diviſum erat, perin-
de ac Origenis Tetrapla. Quæ res Euſebio Cæ-
ſarienſi anſam dedit canones ſuos excogitandi,
ut ipſemet in Epiſtola ad Carpianum docet. Ex

his liquet, Opus Zatiani Hæreſiarchæ non ex-

tare, contrà quâmcredidit Baronius. Auctor
Chronici Alex. ſub præcedentis anni Coſſ. de
Tatiano plura habet, quò ideo hæc referenda;
cùm Euſebius in Chronico de Tatiano agens
anno Abrahami 2188. qui Kalendis Octobris
præcedentis Chriſti anni inchoatur, ſcribat: Ta-
tianus Haæreticus agnoſcitur, à quo Encratitæ.
Inſuper Auctor Chronici Alex. ſub anni ſe-
quentis Coſl. ait: Zatianus his antiquior
(Severianis nempe) neſcio quam Evangeliorum
confuſionem & ynagogam condiderit, quam Dia-
teſſaron appellavit, & verò hodie in manibus paſ-
ſim verſatur. Loquitur poſtea de aliis volumi-
nibus à Tatiano compoſitis, quæ ſuo tempore ex-
tabant, ſed quæ ad nos non pervenerunt, non
magis quàm illud Diateſaron.
IV Ad num. XI. Auctor Chronici Alex. ſub ſe-
Severus He. Juentis anni Coſſ. de Severo Severianæ heæreſis
reſßarcha. architecto loquitur. Neque dubito, quin eo an-
. no agnoſci cœperit. Tatianum Severo antiquio-
rem fuiſſe docet non tantùm Auctor Chronici
d Alex. cujus verba num. præcedenti recitavi, ſed

in Annales C. Baroni:.

167
& Euſebius lib. 4. cap. 39. & Theodoretus in lib. S C. 11I.
I. Hæreticarum Fabularum, qui Tatianum Se- An. Ch. 173.
veto præponunt. Imèô Irenæus nullam hujus Se-
veri mentionem facit. Quare rectè ſcripſit Va-
