miditätis opprobrare ,quoöd càùum ab ipſis ad ne-
cem quaærerer, (anno C CCLVI) non me ipſis
in deditionen obtulerim.
IV. Porro obtentum eſt ea Legatione quod pe-
Concilium tebatur, nempe ut Concilium Mediolani cele-
wediola- braretur anno ſequenti in cauſa Athanaſii, quèòd
nenſe Libe nempe in eum annum Vicennalia lImperii Au-

rius à Con- . 2 . . .
L 7 g „ guſtei Conſtantii inciderent, & mos ferret, ut
petrat. annis hujuſmodi ſolenniis deſtinatis Religioni,

Baronenum. & Eccleſiæ conſuleretur. Quæ ratio cùm Baro-
1X. nium fugerer, putavit, eam Synodum præſenti
anno celebrandam fuiſſe: ſed quòd Conſtantium
adverſus Gundomadum & Vadomarium fratres
Alemannorum Reges Galliam invadentes opor-
tuit arma movere, Concilium in annum dila-
tum fuiſſe. De eo bello legendus Ammianus lib.
14. Verùm hæc conjectura ex dictis corruit, li-
quetque non alio anno quàm CCCLV Syno-
dum illam congregari debuiſſe.
V. Ad num. X. Conſtantii Galli Cæſaris cædes
Galli Caſa- ſub hujus anni Conſulibus rectè à Socrate lib. 2.
ris cades. 4
cap. 34. Sozomeno lib. 4. cap. 7, & Idacio in Fa-
ſtis conſignata: Exceſſit èà vita atatis anno nono
atque vigeſimo, cùm quadriennio imperaſſet, in-
quit Ammianus in fine lib. 14. Quibus ex ver-
bis etiam liquet, Cæſares Imperii participes fuiſ-
ſe, non verò tantùm Imperii ſucceſſores deſi-
gnatos. Hujus mortis nuntium ad Conſtantium,
dum Mediolani eſſet, perlatum, ut ſcribit Am-
mianus initio lib. r. Hoc anno ineunte Conſtan-
tius Arelate conſtitit, indeque verno tempore
Valentiam petiit, moturus in Gundomadum &
Vadomatium fratres Allamannorum Reges; cum
quibus mox fœdus pepigit, ut prodit Ammia-
nus lib. 14. cap. 10. qui capite ſequenti ſubdit:
Iäcto poſt haæc fædere, Inperator Mediolanum
ad bhiherna diſeeſtt. Tum Galli Cæſaris cædem
recitare incipit, quæ ideo ſub hujus anni finem
contigit. De ea legendus Philoſtorgius lib. 4.
cap. I.

Cnicica Hiſtorico-Chronologica

Victor de Cæſaribus, Galli Cæſaris morte S † C. 1V.
narratâ, ait: Ita longo intervallo annum feré poſt An. Ch. 354.
ſeptuageſimum, relata ad unum cura Keipublicaæ. . VI.
Si à præſenti anno per ſeptuaginta retrocedas, Kohe, ee
P . penes
pervenies ad annum Chriſti CCLXXXIV, unum post
quo Diocletianus Imperium iniit, vivente ad- annos L XX
huc Carino Auguſto, qui anno inſequenti oc- rurſus fuit.
ciſus eſt. Septuaginta itaque illorum anno-
rum initium videtur repetendum ab anno
CCLXXXII, quo Probus, qui ſolus im-
eraverat, interemtus eſt; cui Carus cum Ca-
fino & Numeriano Cæſaribus ſucceſſit. Qua-
re Victor numero rotundo loquitur, demon-
ſtratque, curam Reipublicæ penes Cæſares
etiam fuiſſe.
A num. XI ad XVII. Poſt Baronii mor- VII.
tem Jacobus Gothofredus Excerpta ex Hiſtoria Constantius
Eccleſiaſtica Philoſtorgii, quæ Photius ex XII Imp. Aris-
cCe r. niſmum in
ejus libris collegit, in lucem emiſit: poſtea Va- Ethiopia
leſius duos eorundem Excerptorum MSS. codi- & Arabia
ces nactus, novam editionem aggreſſus eſt, in Felici d'ſe-
qua loca plurima, quæ in editione Gothofredi minandum
corrupta erant, reſtituit, novaſque notas addi- chrar⸗
dit. Scribit itaque Photius Philoſtorgium lib. 2.
num. 6. hæc habere: Ait impius Philoſtorgius,
interiores Indos qui Bartholomai Apoſtoli præadi-
catione ad Cbriſtum converſi ſjunt, deſſimilenz fi-
lii ſubſtantiam profiteri. Narratque Theophilum
Indum, qui hanc ſententiam amplelctebatur, ad il-
los veniſſe, & ſuam illis opinionem tradidiſſe. IIos
autem Indos, olim quidem Sabaos ait eſſe dictos
ab urbe, Saba, qua caput eßt totius gentis, nunc
verò Homeritas vocari. Tum lib. 3. num. 4. Ait
Philoſtorgius, Conſtantium Legatos miſiſſe ad eos,
qui olim quidem Sabæi, nunc, verd Homeritæ vo-
cantur.. Kegionem autem quam incolunt
Arabiam magnam & Felicem à Græcis appellari
ſoribit, & ad extimum Oceanum pertingere
Judaorum quoque non exigua multitudo is per-
mixta eſt. Ad bhos igitur legationem miſit Con-
ſtantius, eo conſilio, ut ad veram pietatem illos
traduceret, & c. Poſtulavit etiam ut Komanisil-
luc navigantibus, & regionis incolis, qui ad Chri-
ſti fidem converti vellent, Eccleſias adificari lice-
ret. Dedit etiam Legatis magnam vim pecu-
niæ, quam adificandis Eccleſiis impenderent.
Hujus porrò Legationis princeps erat Theophi- VIII.
lus Indus. Qui olim quidem Conſtantino Imperium Theophilus
adminiſtrante admodaum juvenis, obſes à Divais Monachus
miſſus fuerat ad Romanos. Horum regio Divus Wur ,
inſula eſt. Inolæ vero ipſi quoque Indi cognomi- Cae.
nantur, &c. Poſtea vero cum Legationem hanc
obeundam ſuſcepiſſet, à ſuæ communionis homi-
nibus Epiſcopali dignitate eum ornatum eſſe, &c.
Theophilus igitur cum ad Sabaos veniſſet, gentis
Principi perſuadere conatus eſt, ut Chbriſtunz cole-
ret, & à Gentilium errore recederet. Et udao-
rum quidem ſolita fraus ac malitia in profundiſ-
ſimum ſilentium ſe ſe abdere coacta eſt, cum Theo-
philus admirandis operibus editis, kdem Chriſti
invictam eſſe, ſemel atque iterum oſtendiſſet. Le-
gatio verò felicem exitum ſortita eſt, cum Prin-
ceps gentis illius ſincero animo ad veram pietatem
tranſuſſet, & tres Eccleſias in ea regione adificaſ-
Joet, S&c.
At Theophilus cum apud Homeritas ſingula IX.
prout poterat, & prout temporis ratio ſinebat, Vſque ad ve-
ordinaſſet, & Eccleſias dedicaviſſet, & ornamen- Tod. India m
tis quibus poterat exornaſſet, ad Inſulam Dinu, Arienn: Ee
quam ipfi patriam fuiſſe ſuperius indicavimus, na-
vigavit. Alque inde ad alias Indiæ regiones perre-
Xite

penetrawit.

1

X
Hitur
pitanu/
Arum
runn,;
Vaoru

XI.

Maſeitur
d Eregcin

ut,

Kianze.

Il.
ntius
ſyig⸗
m in
pis
abig
Aiſe.

nmn

VIII.
hephilis
enachus
m in renm
le miſut⸗

/

in Annales C. Baronij.

8 † C. IV. vit: multaque guæ apud illos non rite hebant,
An. Ch. 354. emendavit. Wam 6 lebtiones PEvangelii audie-

X.

bant ſedentes, & alia quædam peragebant, quibus
divina lex repugnabat. Verum Theophilus cum
lingula apud eos jaxta anltiorem ritum, Deoque
magis acceptum correxiſſet, Eccleſia quoque dog-
ma confirmavit. Neque enim circa dwivini nunmi-
niz cultum, ut ait impins iſte, ulla egebant emen-
datione, utpote qui ab ultima antiquitate con-
ſtantiſſimè Filium alterius à Patre Jubſtantiæ pro-
fttenentur. Ex hac autem Wagna Arabia profe-
ctus eſt Theophilus ad Dithiopas, qui Auxumitæ
vocantur, & c. ſoed cum ad Auxumitas veniſſet, &
cuncla illic negotia probe ordinaßſet, inde ad Ro-
manorum ditionem redire cæpit.
Narrat hæc Baronius ex Nicephoro lib. 9.

Situs Home- Cap. 18. & cum eo dicit Theophilum ab Ada-

ritarum
Axumita-
gzum, Di-
Vabrum.

„*

XI.
Naſcitur
§. Gregoriu
N. aian e-
uus:

benis obſidem in Romanorum ditionem fuiſſe
miſſum, & Adiabenen ejus patriam fuiſſe; cùm
tamen Philoſtorgius diſertè ſcribat eum à Di-
væis obſidem miſſum ad Romanos & inſulam
Diuu ejus fuiſſe patriam. Sed non dubito quin
is error Librariis attribuendus ſit „qui utrum-
que Nicephori textum Græcum depravarunt.
Hæc porrèò inſula videtur ea quæ Diu vulgè vo-⸗
catur, eſtque ad oſtium Indi fluminis, Regi
Cambaiæ obnoxia. Quoad Homeritas recte
ſcribit Philoſtorgius, eos in Arabia Felice ſi-
tos eſſe; hi enim Arabes erant „Saracenis pro-
ximi, gentibus his inter ſe mari Rubro, ſeu
Arabico diſparatis, ut tam Plinius lib. &. cap.
28. quàm Prolomæus lib. 6. cap. 7. docent. E regio-
ne Homeritarum Axumitæ fuêre, mari Rubro
ab eis ſejuncti. Homeritæ & Axumitæ Conſtan-
tii ævo Romanis fœderati fuêre, quod fœdus
manſit etiam ſub Juſtiniano, ut ſuo loco expli-
cabimus. Hinc Conſtantius ad Homeritas &
Axumitas Legatos miſit, & quidem anno cccrvr,

ut exiſtimat Gothofredus in Comment. leg. 2.

Cod. Theod. de Legatis data IVIII Tal.
Febr. Conſtantio Aug. VIII & Jaliano Cæſ. Coſſ.
in qua dicit Imperator: aullus ad gentem Axu-
mitarum & Homeritarum ire praceptus, &c. id-
eſt legatione fungi juſſus, ut explicat Gotho-
fredus, qui dicit Theophilum legationis eo an-
no ad Axumitas & Homeritas miſſæ principem
fuiſſe.
Ad num. XXIII & ſeqq. Ex locis quibuſ⸗
dam ſantti Gregorii Naxianzeni in Carmine de
*Vita ſua negligenter Latinè redditis deceptus
Baronius, exiſtimavit, hunc Sanctum præſenti
anno viceſimum tantùm ætatis annum attigiſſe,
ideoque poſt Concilium Nicænum anno cccxxvV
celebratum in lucem prodiiſſe. Veràùm, cùm no-
nagenario major ſupremum diem obierit, ut ſuo
loco videbitur, natus eſt hujus ſeculi initio,
& quando Athenis diſceſſit, annum circiter
quinquageſimum quintum agebat. Papebro-
cius die nona Maii in Vita S. Gregorii Nazian-
zeni loca omnia explicat, quæ Baronium, alioſ-

que Viros doctiſſimos huc uſque in errorem in-
duxere. Nazianzenus poſtquam dixit „Athenis

digrediente Baſilio, ſe ſubſiſtere coactum fuiſ
ſe, ſubjungit: Etenim longum tempus impende-
ram eloquentiæ exercendæ: eratque is annus mi-
i ferme trigeſimus. Quod cùm factum eſſe con-
ſtaret poſt annum Chriſti trecenteſimum quin-
quageſimum quintum, quo ulianus ſtudiorum
causâà Athenas appulit, conſequens eſſe videba-
tur, ut non niſi poſt Concilium Nicænum Gre-
gorius natus eſſet. Sed, ut Gregoxius Presbyter
Tom. L.

48ꝭ1
in Vita hujus Sancti advertit Baſilius Athenis s £ C. IV.
diſceſſit, cùm Gregorius triceſimum annum αι An. Ch. 354.
bpleviſſet in di iplinarnm artibus pertrabétandis.
Quare erat is annus Gregorio Nazianzeno fer-
me triceſimus in eo ſtudio, non verò triceſimus
à nativitate ejus.
Objicitur præterea quod ſcribit Gregorius XII.
Nazianzenus in Oratione ad laudem Baſilii, ubi Naxiante-
de ſe, ſuoque Baſilio juxta accuratam Papebro⸗ 7 & el
cii verſionem ait: 1 gitur domun revertimur; en⸗ mdte⸗
97ai aliquando mundo ac ſcenæ ſervieramus, quan duntur.
tum ſcilicet ſatis erat „ ut altorum Plarium obſe-
queremur cupiditati, neqgue enim ipſemet ad
Theatralem oſtentationem propendebamus) conti-
nuò falti ſumus juris noſtri; & tanquam ex im⸗
berbibus facti viri, ad philoſophandum nos con-
ulimut gener eſiks. At ſicut Nazianzenus, quan-
do dicit, ſe & Baſilium tum ſui uris factos, non
intelligit de legali emancipatione, ſed de figu-

rata, qua mundo ſervire coacti fuerant: ſic nec

quòd ex imberbibus dicat viros factos, debet cum
reſpectu ad ætatem accipi, ſed referri ad ani-
mum, qui tunc primum viriliter agi cœpit
ac reſerari, cùm ſepoſito aliis placendi ſtudio,
quod imperfectorum eſt, ad veram ſolidam-
que virtutem, quæ eſt virorum perfectorum;
conatum ſuum intenderunt. Tertium locum ex
Gregorio deſumtum apud Papebrocium expli-
catum vide.
Etas porro Nazianzeni, ut rectè idem Pape- XIII.
brocius, cum Gregorii patris ætate comparari de- tas Patris
bet. Pater, ſicut in Orat. 19. ait filius, obiit, oum 5 & egorii
annos ferme centum vixiſſet, ex eiſque egiſſet in Sa- ſeurirar.
cerdotio quinque && guadraginta. Cum itaque S.
Gregorius Nazianzi Epiſcopus, Gregorii de quo
loquimur, pater, è vivis exceſſerit anno trecen-
teſimo ſeptuageſimo tertio „ aut veroſimilius
uno anno tardiùs, (rerum enim deinde ſecura⸗
rum ſeries non permittit, ut eum poſtea vixiſſe
exiſtimemus) conſequens fit, eum natum circa
annum ducenteſimum ſeptuageſimum tertium,
& S. Gregorium Theologum filium primogeni-
tum ex Sancta Nonna conjuge & coætanea, ut
inquit idem Gregorius Theologus in Carmine
de Vita ſua, genuiſſe circa annum Chriſti tre-
centeſimum primum. Inde Gregorius pater Epiſ-
copus Nazianzi creatus eſt circa annum trecen-
tellmuin viceſimum nonum, & Gregorius filius
anno trecenteſimo quinquageſimo quinto, vel
potiuùs inſequenti, Athenis diſceſſit poſtquam
ibidem per annos triginta ſtudiis operam navaſ-
ſet, ab anno nempe trecenteſimo viceſimo ſexto.
Porro, cùm Julianus non niſi poſt Galli Cæſaris
fratris necem Athenas profectus fuerit apparet,
eum anno tantùm ſequenti in eam urbem adven-
taſſe; nam Socrates lib. 3. Cap. I. ait, Gallo inter-
fecto, Julianum juſſum eſſe cuſtodiri. Sed, cùm
cuſtodes ſuos effugere voluiſſet, mutatis ubinde
latebris, ſibi ſalutem quæſiviſſe: tandem verò
Eaſebiam Imperatoris uxorem, cum eum lati-
tantem deprchendilſtt, perſuaſiſſe viro ſuo, ut
nullo malo eum afficeret, ſed potiùs Athenas ire
permitteret, Philoſophiæ operam daturum. Quo
fit, ut S. Gregorius Nazianzenus & §S. Baſilius
anno tantùm trecenteſimo quinquageſimo ſexto
Athenis diſceſſerint.
Collecta hoc anno Synodus Autiochena ad- XIV.
verſus D. Athanaſium, de qua hæc Sozomenus Inodus
habet lib. 4. cap. 8. Praæcipué verò criminabantur Antioehena
Aehanaſium, guem tantopere oderant n nec ha. 4
Conſtante quidem adhuc laperſtite & Conſtantio Znm.
§5ſ benevolentiage

§ E C. I V.
An. Ch. 354.

XV.
Hoc anno
gede brata.

Anno Urbis
1108.
Olymp. 283.
an. 3.
ſecundum
Baronium.
Olymp. 283.

I.
Coſ. &
Vicennalia
Conſtantii.

4³² Critica Hiſtorico-Chronologica

benevolentiam erga eum ſimulante, hoſtiliter eum
perſequi deſierint: ſed Antiochiæ in unum oongre-
gati Narciſus Cilix, Theodorus Thraciæ, Eugenius
Nicanus, Patrophilus Scpthopolites, Menophan-
tus Epheſius, & alii circiter triginta numero ad
omnes ubique conſtitutos Epiſcopos literas ſoripſe-
rint, quibus affrmabant, Athanaſium contra leges
Eceleſiæ rediiſſe Alexandriam, non in Synodo prius
denocentem declaratum, ſed per contentionem eo-
rum, qui idem cum illo ſentiebant: hortatique
ſiut, ut neque cum illo oommunicarent, neque ad
eum ſeribereut, ſed cum Georgio potins, qui ab
ipfis ordinatus fuerat, communionem ſervarent.
Athanaßus verò tum quidem nullam iſtorum ratio-
nem duxit. Sed enim multò gravisera quàm prins,
erat perpeſſurus. Valeſius in Notis ait, Sozome-
num perperam aſſerere, eam Synodum Con-
ſtante adhuc ſuperſtite congregatam. Verùm id
non ſcribit Sozomenus, qui jam de Magnentii
interitu, & Julii Bapæ morte locutus fuerat, ſed
tantùm indicat, Arianos, qui Conſtante adhuc
ſuperſtite Athanaſium vexarant, poſt hujus Im-
peratoris mortem hoſtiliter eum perſecutos fuiſ-
ſe. Subjungit Valeſius, eam Synodum anno
Chriſti trecenteſimo quinquageſimo ſexto co-
actam, quo Georgius Epiſcopatum Alexandriæ
occupavit, huncque ſtatim ex urbe Antiochena
cum militari ſatellitio miſſum eſſe Alexandriam,
eodem modo quo ante quindecim annos in An-
tiochenſi Synodo, ea quæ in Encæniis celebrata
eſt, Gregorius ordinatus fuerat Epiſcopus Ale-
xandriæ, atque inde miſſus Alexandriam, ut
teſtatur Athanaſius.
Verùm currenti anno exeunte, eam congre-
gatam inſinuat Sozomenus, cùm illam recitet
proximè ante Concilium Mediolanenſe priori-
bus anni inſequentis menſibus habitum. Præ-
terea Lucifer Calaritanus, qui Concilio Medio-
lanenſi interfuit, in Apologia pro Athanaſio
lib. 1. teſtatur, Georgium ante Concilium Me-
diolanenſe ordinatum eſſe, & his verbis Con-
ſtantium alloquitur: Perſequeris eum, per quem
te audire praceperit Dominus, agente eo in rebus
humanis, quo Hereticum tuum Georgium mittis
ſucceſſorem, hm tametſi liberatus fuiſſet Athana-
us & corpone, ibi non licuerit mittere, &c. Paulè
pdſt: Numquid poteſt Deus eſſe cum inimico Geor-
gio? Nunquid ei quem non ordinaverit, quem non
elegerit, poterit eſſe propitius? &c. Ad hæc Va-
leſius ait, unum Sozomenum hujus Synodi me-
miniſſe; cùm tamen Nicephorus lib. 9. cap. 33.
diſertam ejus mentionem faciat. Denique non
ex urbe Antiochena, ut putat Valeſius, ſed ex
Cappadocia miſſus fuit Georgius, ut docent

Athanaſius in Apologia de fuga ſua, & ex eo

Theodaretus lib. 2. cap. 14. quanquam miſſus
dici poſſit ex urbe Antiochenſi, cùm in ea ordi-
natus fuerit.

ANNOPERIODI GRCO-ROMANX 5848.
O28 A. ) 14. LP. 16. April. Indict. 13.
JESu CHRISTI 355.
LIEBERII PAP 4.
CONSTANTII IMP. 19.

D num. I. Coſſ. Arbetio & Lollianut. Con-
ſtantium Auguſtei Imperii Vicennalia hoc
anno celebraſſe oſtendunt tam nuncupatio Ju-
liani, de qua mox, quâm Concilium Mediola-

nenſe à Conſtantio coactum, ad Orientis, atque 5 £ C. IV.
Occidentis Epiſcopos in unam eandemque de An. Ch. 355.
Fide ſententiam perducendos. Annis enim hu-
juſmodi feſtivitatibus addictis Cæſares de more
creati, & de Religione actum.
Ad num. II & ſeqq. Concilium Mediolanenſe Sssat
currentis anni initio celebratum. Ammo enim Mediola-
Epiſcopus in epiſtola ad Theophilum Patriar- „enſe.
cham Alexandrinum de Converſatione & parti-
culari Vita Sanctorum Pachomii & Theodori,
cap. 4. ſcribit: Perſecutionis porro ejus, qua anno
ſexto, menſe nono, Athanaſium Papam expulit,
Julianus imperavit, homo idololatra. Uſurpat
Ammo menſes Æ£gyptiacos, ut duobus in locis
epiſtolæ videre eſt. Quare, cùm Pachon nonus
Ægyptiorum menſis incipiat cum die viceſima
ſexta Aprilis, & cum die viceſima quinta Maii
terminetur, liquet, inter intervallum iſtud, Ju-
lianum Auguſtum dictum anno trecenteſimo
ſexageſimo, ac ante diem viceſimum quintum

Maii præſentis anni Concilium Mediolanenſe,

in quo ſubſcripta S. Athanaſi damnatio, cele-
bratum. Alioquin ſi poſt menſem Maium co-
actum eſſet, Julianus non anno ſexto, ſed quinto
perſecutionis Athanaſii Auguſtus nuncupatus eſ-
ſet. Porro Conſtantium, qui Concilio Mediola-
nenſi interfuit, hoc ferme anno Mediolani con-
ſtitiſſe docet Ammianus lib. Ij. cap. 38. & ſeqq.
& patet ex ſubſcriꝑtionibus plurium Legum Co-
dicis Theodoſiani, ubi legitur L. 2. De his qui
per metum judicis, data Kal. Janu. Mediolani.
In Codice etiam Juſtinianeo recitatur L. 6. Qui
teſtam. facere poſſ. data Mediolani XII Kalend.
Martus. Ex quibus manifeſtum fit, epiſtolam
Liberis, quàâ Concilium celebrari poſtulavit,
anno præcedenti ſcriptam eſſe, ut tunc diximus.
Concilii Mediolanenſis Acta, quibus haétenus
carebamus, edidit Ughellus in tomo 4. Italiæ
Sacræ, & cum Codice Bibliothecæ Colbertinæ
contulit Baluzius in nova Collectione Concilio-
rum pag. 29.
Ad num. LVII. Perronius in ſua ad Magnæz III.
Britanniæ Regem Reſponſione, Bellarminus in 5 Fs x ver⸗
Defenſione Felicis Papæ, & Henſchenius in Ap- “ Nmi.
pendice tomo 3. menſis Aprilis ſubjecta oſten- nus:,
dunt, Felicem verum fuiſſe Pontificem, qu d

antiquus Pontificum Catalogus habeat: Congre-

gati Sacerdotes & cum confilio eorum Liberius
ordinaverunt in locum ejus Felicem Presbyterum
Epiſcopum. Hinc in inſcriptione ſarcophagi ejuſ-
dem Felicis ab aliquot annis reperta legitur: Hie
jacet corpus S. Felicis Papæ & Martyris, qui Con-
ſtantium Heæreticum damnavit. Chriſtianus Lu-
pus in parte quinta ad Dictatum S. Gregorii VII,
pag. 794. ubi contrariam ſententiam tuetur, ait:
Rem omnem inſigniter expanunt Fauſtinus, &
Marcellinus Romanæ Eccleſiæ Presbyteri in Præ-
fatione precum quas exhibuerunt Theodoſio Im-
peratori. Sed Henſchenius laudatus reſpondet,
memoratos Presbyteros fuiſſe Schiſmaticos, &
plura mentiri, ipſo Lupo paulò pôſt fatente.
Urget Lupus, Athanaſium in epiſtola ad Solita-
rios pag. 666. & Hieronymum in Chronico om-
nem fidem mereri. Sed quid mirum, inquit
Henſchenius, ſi perturbata rerum Romæ geſta-
rum notitia in £gyptum pervenerit ad Athana-
ſium? Hieronymus Chronicon ſuum in Oriente
conſcripſit ex monumentis ibidem repertis. Ce-
teràùm utraque opinio ſuos patronos, ſuaſque ra-
tiones habet, nihilque certum de hac contro-
verſia dici poteſt.
Ad

l

ſ⸗

Anno
no).
Ohjn;
21. 4

1.
Coyſul

I
TLex C.
ſtantij
verſil

lefcet.

ron
1.

C. N

Cheys.

neilium
eliolg.

IIIL.
8. Falir verd
ſuit Ponti⸗
fer Nonde
Mts
A
8-
65
1 .

deſficos.

in Annales C. Baromii. 483

§ „Æ C. IV. Ad num. LXX V& ſeq. Julianus hoc anno
An. Ch. 355. à Conſtantio Cæſar creatus ‚Galliiſque præpo-
35 6. V ſitus; quod in Italia factum, teſte Zoſimo initio
Iulianus libri 3. & quidem Mediolani, ut Hieronymus in
Fft OGaſar. Chronico ſcribit. Peracta ea nuncupatio 11II
Idus Novemb. ut Ammianus lib. 15. & Idacius in
Faſtis, non verò VIII Idus Octob. ut perperam
Auctor Chronici Alexandrini. Ammiano & Ida-
cio ſuffragatur Polemius Silvius in fragmento
aterculi anno cccCcCxXLIXediti, & Bollando
in Præfatione tomi primi ad menſem Januarii
pag. 43. recitati, ubi ad octavum Idus Novem-
bris legitur: NATALIS JuLIANI; qui dies
natalis Imperii ejus Cæſarei, non verò natalis
ejus genuinus, ut credidit Cangius in Familiis
Byzantinis Auguſtis. Ex Italia Kal. Decembris
Julianum in Gallias pergentem media hieme (ut
ipſe teſtatur in epiſtola ad Senatum Populumque
Athenienſem pag. 510. & Libanius in Juliani
Conſulatu pag. 236. & in Necem Juliani pag.
270.) Conſtantius deducit ad locum uſque dua-
bus columnis inſignem inter Laumellum & Ii-
cinum, unde mox Julianus Taurinos pervenit,
teſte Ammiano lib. 15.

—

Anno Urbis ANNO PERIODI GRAGO -ROMAN 4 5849.
ο1 GF. 15. P. 7. April. Indict. 14.

Olymp. 283.
an. 4. JESu CHRISTI 356.

LIBERII PAFP& ꝗJ.
CoNSTANTII IMP. 20.

1 — Ar num. I & ſeqq. Conſtantius Asg. VIII.
Conſules. & ulianus Cæſar: hic juxta priorem regu-
lam, ille juxta tertiam. .R
II. Conſtantius dedit hoc anno L. 4. Codicis
Lex Con- Theod. De Maleficis & Mathematicis, Medio-
ſtantü ad- lani EIII Kalend. Eebr. quà capite punitur qui-
verſus Ma- cumque pro curioſitate futurorum, vel Invoca-
torem Dæmonum, vel Divinos, quos Ariolos
Baron. num. appellant, vel Aruſpicem, qui auguria colligit,
1. conſuluerit. D. Hieronymus Commentario in
Daniel. cap. 2. oſtendit, quàâ notâ diſtinguendi
ſint omnes illi, qui circa divinandi curiolitatem
occupati, hac Lege nominantur: Quos nos Ario-
los, ceteri èνwumÿôddbν interpretati ſunt, id eſt, La-
cantatores. Ergo videntur mihi Iicantatores eſſe,
qui verbis rem peragunt: Malefici, qui ſanguine
utuntur & victimis, & ſape contingunt corpora
mortuorum. Porro in Chaldais ;ναρααααι ſigni-
Ficari puto, quos vulgus Mathematicos vocat; Con-
Juetudo autem & ſermo communis Magos pro Ma-
leficis accepit, qui aliter habentur apud gentem
ſuam, eò quòd ſint Philoſophi Chaldeorum, & ad
artis hujus ſcientiam Feges quoque & Principes
ejuſdem gentis omnia faciunt. Diſtinctiůs tamen
hæc ita ſeparat Gothofredus in illius Legis Com-
mentario. Aruſpices ſunt qui hoſtiis & extis in-
ſpectis, ex iis judicium faciebant: Mathematici
propriè, qui ex ſyderum curſu: Genethliaci &
Aſtrologi, qui & Chaldei, quorum frequens
apud Tacitum mentio: Arioli, qui, ut Tertul-
lianus loquitur, aris inhalantes, numen de ni-
dore concipiebant, &, ut Iſidorus ait, qui circa
aras Idolorum preces emittentes & ſacrificia of-
ferentes, Dæmonum reſponſa accipiebant: Au-
gures verò ſunt, qui ex avium garritu, vel vo-
latu conjecturam faciebant: Vates, qui, ut Ter-
tullianus quoque ſcribit, de Deo pati exiſtima-
bantur, Eirgilianâ imitatione, id eſt, Fanatici
Tom. I. J

qui vi Numinis interiori agitari ſe fingebant, S «Æ C. IV.
quales deſcribit Apuleius octavâ Mileſià, qui ſe An. Ch. 356.
Deo plenos adſimulabant, ut Paulus lib. 5. Sen-
tent. tit. 27. Magorum appellatione indicantur
Incantatores, qui verbis & ventilationibus rem
ferme peragebant. Denique Maleſici dicuntur
Wegromantiæ artem operati, ut Hieronymus ci-
tatus rectè indicavit: quamquam & iidem Ma-
gorum appellatione nonnumquam comprehen-
duntur. Data & à Conſtantio L.6. Cod. Theod.
De Paganis, quâ Sacrificia & Simulachrorum
cultus ſub capitis pœna rurſus inhibentur : de
qua legendus Gothofredus in Commentario.
Athanaſium currenti anno „ Syriano Duce A 111
adverſus eum perſecutionem movente, ex urbe lexagayinj
Alexandrina fugiſſe inter omnes convenit. At ſagere coa-
circa hujus fugæ circunſtantias aliquot graviſſi- ⸗.
mæ difficultates occurrunt. Et primò quidem,
cùm Athanaſium die nona Februarii ex ea urbe Baron. num
aufugiſſe conſtet, & Syrianum poſt dies tres 1I1.
& viginti à promiſſo à ſe facto, quòd Eccleſiæ
Alexandrinæ non turbarentur dum Alexandri-
ni Legatos ad Conſtantinum mitterent, ut ab
eo ſcirent, an juſſiſſet Athanaſium ex urbe Ale-
xandrina diſcedere; conſequens eſt, eam pro-
miſſionem à Syriano factam die decima octava
menſis Januarii præſentis anni: ab eo enim die
ad nonum Februarii viginti tres illi dies efflu-
xere. Athanaſius autem, qui hæc narrat in
Apologia ad Conſtantium Pag.688. & ſeqq. non
ſemel teſtatur, Maximum tum Ægypti Præfe-
ctum fuiſſe, imèò & præſentem eo tempore; quo
populus & Presbyteri Grianum adiere. Et tamen
ex ipſomet Athanaſio in Epiſt. ad Orthodoxos
hac de fuga ſcripta affirmat, Philagrium tunc
Ægypti Præfectum fuiſſe, ut videre eſt pag. 94 5.
Rurſumque in epiſt. ad Solitarios pag. 847. de
fuga ſua, quæ hoc anno contigit, loquens, di-
cit, Heraclium Comitem, adjuncto ſibi Ægypti
Præfecto Cataphronio, Idolorum adoratores con-
citaſſe, ut ex præcepto Imperatoris invaderent
Eccleſias, & populum lapidarent. En tres gy-
pti Præfectos eodem ferme tempore eam Pro-
vinciam adminiſtrantes; cům tamen certum ſit.
eam ab unico gubernatam. Exiſtimo „ Maximi
Præfecturam hujus anni initio poſt menſem Ja-
nuarium abſolutam, Philagriumque in ejus lo-
cum ſubrogatum, quem & Cataphronii nomi-
ne appellatum oportet, ad diſtinctionem fortè
Philagrii patris. Qu meliora afferet, libenter
amplectar.
Interim corrigendus hic Baronii error „ qui IV
anno ccCLIV recitat ex Athanaſio, quod his Montenus
ſcribit in Apologia ad Conſtantium pag. 686. & Diogenes
veniſſe nempe ad ſe Montanum Palatinum cum 2 Ahans-
epiſtola, quaſi ipſemet Athanaſius ab Impera- !n. niſß.
tore petiiſſet jus in Italiam abeundi, quæ cùm Baron anno
ficta eſſet ab illius adverſariis, Alexandriam ¹54. n. xVII.
Athanaſius relinquere noluit, ut ipſemet narrat, &* KA.
qui paulò pòſt addit: Cum igitur ali; Monta-
nus profeltus eſſet, ſupervenit Diogenes Notarius,
poſt ſex demum & viginti menſes, qui ne ipſe quo-
que epiſtolam exhibuit: neque tanquam manda-
tum haberet, quidquam mihi præcepit. Quin cuùm
ipſe Sprianus exercitus ductor Alexandriam in-
grederetur, quærebanz num iſtiuſinodi literæ, qua-
les illi jatctitarent, allatæ eſſent. Lüteras enim
mandati tui (fateor) ab illis depoſcebam:⸗ poſt-
quam ipſi eas ſe habere bernegarent, poſtula-
bam, ut ſaltem vel ipſe Brianur, vel Prafecdtss
ABOypti Maximns mihi ad ipſum ſuo ſoripto in-
2 geren

484
5§5 E C. I V. jungeret, poſtulabamque id ea de cauſa, quod tua
An. Ch. 156. humanitas in ſuo diplomate vetuerat, ne quis me
turbaret, utque ego negligerem aliorum terrores,
E& ſecuriter in Eccleſiis permanerem. Subdit pau-
lò poſt Athanaſius: Griano igitur hanc rerum
quietem, tranquillitatemque promittente, con-
ventus omnium cum gaudio & ſecuritate in Ec-
cleſiis fiebant, quo tempore poſt dies tres & vi-
ginti à promiſſo, eum ſubit? Syrianus cum mili-
tibus in Eccleſiam irrupit, &c. die ſc. nona Fe-
bruarii, quæ XXIII erat à die xVIII Ja-
nuarii, quo die tranquillitas illa promiſſa. Qua-
re Montani ad Athanaſium profectio pertinet
ad annum trecenteſimum quinquageſimum ter-
„ tium, & Diogenis Alexandriam adventus, qui
poſt menſes viginti ſex à profectione Montani
contigit, ad annum præcedentem revocanda.
Sozomenus lib. 4. cap. 9. paulèò aliter rem nar-
rat, aitque, Athanaſium Imperatoris literas ac-
cepiſſe, quibus ad Palatium evocabatur: Præ-
valuit tamen, inquit, conſiliui ut Athanaſius
maneret: &s is qui literas Principis attulerät
(nempe Montanus) re infetta reverſus eſt. Se-
quenti æſtate alter ab Imperatore miſſus, (nempe
Diogenes)una cum Provinciæ Rectoribus Alexan-
Ariam veniens, eum ex urbe diſcedere compulit,
Clerumque Eccleſiæ acerbiſſimè vexavit. Sed cuùm
populus Alexandrinæ Eeccleſiæ animos reſumpſiſſet,
is qui ab Imperatore miſſus erat, cernens, ple-
bem ad pugnandum paratam eſſe, ipſe quoqué ve
infetcta abſceſſit. Nec longo poſt tempore copiæ quas
Romani Legiones, vocant cα WTeypto & Lybia ac-

cerſuntur. . 4
V. Baronius refert proteſtationem populi A e-
Quo die xandrini, quam ipſemet Athanaſius recitat

Athanaßus tom. 1. pag. 866. in qua Alexandrini omnibus
sere exponunt quid in Eccleſia actum ſit, Uuceſcente
gen quinto Iduum Februariarum die, hoc ſt . decimo
uarto menſis Mechir, vigilantibus nobis in Do-
Baron. num. inico, & precibus vacantibus, eò quod Sinaxis
II & ſeqq. Paraſceeves die celebranda eſſet. In Græco le-
gitur, aαοννσαοι 77 es wirn Eidayr ν
blαν, rsτι α 18. 78 Mæ Elodt. Sed quia
Interpres per errorem vertit; illuceſeente quinto
Kalendas Februarias die, factum eſt, ut Baro-
nius Romanum Martyrologium recognoſcens,
& Sanctis, quibus videbatur, augens, die
XxXVIII Januarii ſcripſerit: Alexandriæ pluri-
morum Sanblorum Martyrum, qui hac ipſa die,
fattione Syriani Ducis Ariani, dum in Eccleſia
Synaxim agerent, diverſo mortis genere ſunt in-
teremti. In ipfſius proteſtationis fine eundem
errorem Interpretis legere eſt: dicitur enim ipſa
proteſtatio ſcripta, poſt Conſulatum Arbethionis
& Lolliani decimo ſeptimo die menſis Mechir,
quaæ eſt pridie Kalendarum Februarii; cum ta-
men juxta Græcum legendum ſit, pridie Idd. Febr.
Error etiam irrepſit in textum Græcum Athana-
ſu ubi legitur, TrS1 * 8. F Mæα lœ,
legendum enim, 4. * MexÜ⁵ lués, id eſt, die
decima quinta menſis Mechir, qui dies cum no-
no Februarii noſtri copulatur, quique hoc anno
cum Paraſceve, ſeu feria ſexta concurrebat. Die
itaque nona Februarii Athanaſium ex Alexan-
dria fugere coactum, & præfata Martyria con-
tigiſſe, certiſfimum eſt.
VI. Poſt hanc fugam Athanaſium Alexandriam
Athanaſius quamdiu Conſtantius vixit, non reduſſe, una eſt
Alexan. communis ommum, qui hujus Sancti Vitam ſcri-
driam readr. pſere, opinio. Verùm illuc tempore Quadra-
geſimæ è ſua ſolitudine reverſum eſſe, ac quando

Critica Hiſtorico-Chronologica

Georgius Alexandrinæ Sedis invaſor adventavit, S Æ C. IV.
ibidem eum latuiſſe, elicio ex epiſtola ad Or- An. Ch. 356.
thodoxos hoc anno ſcripta. Ibi pag. 945& ſeq.
deſcribit Georgi in eam urbem introitum his
verbis: Præclara igitur iſta Arianica Georgii
conſtitutio tale ſui exordium habuit. Ilius porro
introitus in Alexandriam, quàm multa nefaria
perpetraverit, quantorumque malorum aubtor ex-
titerit, licebit vobis, & ex literis noſtris, & a
iſthuc proficiſcentibus reſcire. Populis ergo gravi-
ter ferentibus iſtarum rerum inſolentiam, ideéb-
ue in Eccleſiis cœtus facientibus, ne Arianorum
perfidia Eccleſiæ fidei admiſceretur: Philagrius
jam olim in Eccleſiam & virgines ininrius per id
tempus Praæfectus AEgypti, olim transfuga noſtræ
Religionis, Georgii conterranens, homo nequaquam
ſpectatis moribus, fretus magiſtratus ſui aubtorita-
te, præſidioque ad quidvizs audendum promptus,
Ez qui apoſtata, in Eccleſiam infeſtus & praæceps,
Ethnicas Tribus, Zudæoſque item atque alios pro-
tervos homines adhortationibus, magniſque pro-
miſſis, quaæ ſecundum patta pro opera praſtita bene
perſolvit, adverſus Eccleſiam inſtigatos cnneatim
cum gladiis & fuſtibus, contra populos in Eccle-
ſias immittit. Jam quid inde evenerit, non ſim-
plicem poſthac ſermonem requirit, cum ea res nee
ſatis dignè explicari queat, aut ſine laerymis &
lanctu vel ex minima parte recenſeri. Ubi enim
apud priſcos talis tragæœdia? Aut quid ſimile in
bello & perſecutione fattum eſt unquam? Siqui-
dem & Eccleſiis & Baptiſteriis fſflammæz injectæ:
magnus igitur luctus, ejulatus & planttus per ci-
vitatem. Cives ea quæ aiebant, indignè ferre,
acclamare Praſidi, vim proteſtari, eò quod vir-
gines ſanctæ & incontaminatæ nudatis corporibus
nefaria paterentur, iiſdemque ſi contumacins ob-
ſiſterent, periculum capitis immineret ; Mona-
chi pedibus obtriti expirarent, alii Eſco addiſ-
cerentur, alu gladiis, fuſtibuſqque malctarentur,
alii vulneribus, plagiſque malè mulctati diſeede-
rent.
Ia ſucroſanötam autem menſum, prob! quanta VII.
impietas & facinora commiſſa! Vidiſſes enim eos Scelera in
aves & nuces pineas immolare, idola ſua laundi- ,roiſe
bus efferre: in Dominum noſtrum Salvatorem ng,
Jeſum Chriſtum &g Elium Dei viventis convicia,
verborumque contumelias jacere, ſacros Scriptu- .
rarum libros, quos in Eccleſis inveniebant, com-
burere: in ſacrum Baptiſterium (prohb Superi!)
Chriſticidas Zudæos &v Atheos Ethnicos, nulla cum
reverentia ingreſſos eam verborum, fattorumque
turpitudinem nudatis corporibus deſignare, ut pu-
dendum abominandumque ſit relatu. Nec defuere
impii homines, æmuli acerbiſſimorum perſecuto-
rum, qui virgines, continenteſque injectis mani-
las traherent ,„raptarent, & ad blaſphemiam,
Dominique abnegationem compellerent, eoſque qus
id facere recuſarent, conciderent, pedibuſque
obtererent. In hoc genere introitus ſui ſplendidus
ille & perquam egregius Georgius, lætus de iſtis
malis, ſimulque mercedem, præmiaque pro hac
tam ſeelerata victoria Ethnicis, Judæis, ceteriſque
quorum opera ad talia uſus erat, diſpenſans, in
praædam, rapinaſque Eccleſiam dabat. Semel aut

iſtiuſmodi genere ſoelerum & licentiâ datà, multa

tetriora quam in bello, erudeliora quàm in latro⸗
cinio committebantur, cum & iſti obvia diripe-
rent, illi in cellis repoſita dividerent, magnamque
copiam vini aut ebiberent, aut effunderent, aut
aſportarent, oleumque reconditum prædarentur, fo-
res cancelloſque tanqnam rejectamenta geſtarent,

& candelabra

5kl
Au.

VII
George
te ſel
Alxay-
grun 4
Wmnai

Matth. lo,

5 IX.
upler ſaga
Ahanſ
ereju⸗ deriz.
tis do cc 4.

u
Ar
ba⸗

N

VIL
elers i
Alrniſno
rgii
atc⸗

in Annales C. Baronii.

S EC. IV. & candelabra inibi ad barietem deponerent ce-
An. Ch. 356. reoſque Eccleſiæ, idolis aTdolerent. In ſumma, ma-
gua ubique in Eccleſia depopiuzlatio & plurima mor-
tis imago: Non tamen ad iſta impii Ariani ullo

pudore commovebantur; quin tetriora adhuc,

atrocioraque accumulavere. Vidiſſes enim Pres-
byteros & Laicos in jus trahi, ac virgines à cœtu
