præſentem annum illuc ſeſe non contuliſſe. Se- S Æ C. IV
cundum, eum non ſponte Conſtantinopolim An. Ch.379.
veniſſe, ſed coactum ab Epiſcoporum Conven-
tu. Verùm in eo erravit Baronius, quòd Con-
ventum illum Antiochenum poſt Divi Bafilii
mortem habitum fuiſſe exiſtimaverir.

Certè Divum Baſilium adhuc in vivis fuiſſe, XXIIIL
quando hæc cura Nazianzeno commiſſa, do- Patin. Se
Baſilii.

cet Gregorius Presbyter in Nazianzeni Vita,
dicens: Divino ſpiritu ad eam expeditionem
impulſum fuiſſe, ut illic pro ipſo ſpiritu depugna-
ret: ſtatim autem Magnum Baſiliun hortato-
rem acceſſiſe, quaſique ad ſpiritualia certamina
eum inunxiſſe: ac complures Epiſeopos, & Regiæ
urbis cives obnixè ab eo popoſoiſſe. Imò ipſe Gre-
orius Nazianzenus in Oratione funebri de lau-
de Baſilii, quam altero, aut circiter anno, poſt
hujus obitum habuit, iſtius officii tarditatem
excuſans inquit: In-veræ dolctrinæ periclitantis
negotio interim occupati fuimus, pulchrè coacti,
& propter Deum tantuům non extranei effecti,
ſcilicet à Cappadocia, in qua natus Nazianze-
nus; qui addit, quòd hoc non videatur præter
mentem generoſo iſti veritatis pugili accidiſſe,
qui nihil ita ſpiravit, ac veram & totius mundi
ſalviſicam doctrinam. Rectè itaque Theopha-
nes prodidit, Baſilium hortatum fuiſſe Nazian-
zenum, ut Eccleſiæ Conſtantinopolitanæ curam
ſuſciperet. Hermantius in Vita S. Baſilii lib. 8.
cap. 18. & Papebrocius die XII Maii in Vita S.
Gregorii Nazianzeni arbitrantur, Nazianzenum
nonniſi poſt Baſilii mortem Conſtantinopolim
miſſum eſſe, Gregorium Presbyterum deceptum
ſcribunt, & locum laudatum Nazianzeni inter-
pretari conantur. Sed Baſilii Epiſcopatu, & obi-
tu ſuis annis redditis, hujuſmodi interpretatio-
nes evaneſcunt, conſtatque, Baſilii mortem
profectionem Conſtantinopolitanam Nazianze-
ni non præceſſiſſe, ſed ſubſecutam eſſe.

4

ANNO PERIODIGRECO-ROMANEZ 5S872, Anno Urbis
Q24 F. 19. P. 21. April. Indict. 7. n32.

. ſfſecundum
JESuICRRISTI 379. Baronium.
1130.
DAMASI PAP£ I4. Olymp. 289.
an. 2.
GRATIANI I3. VALENTINIANI JINIORIS j. ſecundam
† Baronium
HEODOSII I. Olymp.289.

D num. I & ſeq. Coſſ. Auſonius, & Q. I.
A Clodius Hermogenianus Olybrius; uterque Coſ. &
Occidentalis: nam poſt Imperii in Orientale & Quinquen-

1 . valia Valen⸗
ccidentale div- Imperator Hõõä
Occidentale diviſionem, Imperatoribus Quin tiniani /8-

quennalia vel id genus feſta in Occidente eden- nioris.

tibus, uterque Conſul ſæpe in Occidente crea-
tus, & vice verſa in Oriente, ut multis exem-
plis liquet. In hunc porro annum Valentiniani
junioris Quinquennalia incidunt. De Olybrio
legendus Gothofredus in Proſopographia Cod.
Theod.
Auſonins Treviris poſitus Panegyricum Gra- II.
tiano dixit, in quo accepti Conſulatus ei gratias SS“ a-
agit. Qui Panegyricus, ut docte notavit Go- Fäd nen
thofredus in Chronologia Cod. I heod. non hu- anni recita-
jus anni initio, ut perperam Auſonii Interpre- tus.

tes, ſed circa finem recitatus. Quomodo enim

Kalendis Januariis, ut vult Vinetus, Gratia-
nus initium Conſulatûs Præceptoris ſui, præ-
ſentiâ ſuâ honorare potuit; cum is die decimo
nono

I
Inperat
ex praſe
ro Con/
tum ſun
1e.

II
8.

Urbis

nlm
onium.
.
mp.299.
z.
ndum
nium
mp 289:

I.
6
nque*
6 Halon⸗
ni ſt
is.

.
vii a-⸗
ricus
ſnem
recita

in Annales C. Baromij.

SEC. IV. nono ejuſdem menſis Januarii Srmii fuerit,
An. Ch. 379. ibique Theodoſium Magnum Orientis Imperato-
rem, ut mox dicetur, renuntiarit, ipſoque Vi-
neto fatente, Treviros inter & Sirmium ſint plus
mille & quingenta milliari &S& ſic plus ſeptua-
ginta quinque dierum iter, aut circiter * Auſo-
nius in fine ſuæ Gratiarum actionis ait: Dein quia
intereſſe primordiis dignitatis per locoram inter-
valla non poterat, (ſcilicet Gratianus ad ſo-
jennitatenz condendi honoris occurreret, beneficits
ne deeſſet offcium. Tum paulò pòſt: Zu Gratia-
ne, tot Romani Imperii limites, tot ſumina S
Iacus, tot veterum interſepta regnorum, ab uſque
Thracia, per totum, quam longum eſt, latns I-
lyrici, Venetiam, Liguriamque & Galliam vete-
rem, inſuperabilia Rhatiæ, KRheni 44 uoſa, Sequa-
norum invia, porrebcta Germaniæ celeriore tran-
ſeurſu, quam eſt properatio noſtri ſermonis, evol-
vis, nulla requie otii, ne Jomni gidem aut ci-
bi munere liberali, ut Gallias tuas inopinatus il-
luſtres, ut Conſulem tnum, quamvit deſideratus 5
anticipes. Gratianus itaque, ut Gothofredus ci-
tatus obſervat, menſibus Januarii & Februarii
Swirmii fuit, ubi vI Kal. Mart. dedit Legem 1.
Cod. Theod. De Palatinis S. L. Sirmio in Gal-
liam reverſurus per Venetiam, ubi Azuileia, &
Liguriam, ubi Mediolanum, tranſiit, teſte Au-
ſonio laudato. Itaque datæ menſe Julio, Aqui-
leiæ L. 2. Cod. Theod. De deſertoribus, & L.
II. De luſtrali conlat., eodemque menſe Julio
extremo & Auguſto Mediolani L. 4. Cod. Ju-
ſtin. Quemadmodum teſtam. aperiantur, & L. 5.
Cod. Theod. De Hareticis. Mediolano profe-
ctus Liguriam, Galliam veterem, Rhætiam,
Rheni accolas, Sequanos, Germaniam (pri-
mam ſcilicet) pertranſüit. Hujus celeritatis ratio-
nem aſſignat Socrates lib. 5. cap. 6. ubi ait Et
Gratianus quidem confeſtim ad Gallias reverſus
ſ, ed quòd Alamanni Provincias illas depopu-
larentur. Emenſis illis regionibus Treviros per-
venit, ubi xXVIII Kal. Octob. dedit L. 12. Cod.
Theod. De Medicis & Profeſſoribus. Hinc eſt
quòd Auſonius in ea urbe Gratiano de Con-
ſulatu gratias agens, ait: Quia intereſſe non po-
terat, &c. ad ſolennitatem condendi honoris oc-
curriſſe, beneficiis ne deeſſet oficium, id eſt, cir-
ca finem Conſulatůús, ut Gothofredus inter-
pretatur. Porro ex hoc Auſonii loco validè con-
firmatur quod anno cccLXXVIII num. vII
affirmavimus, Gratianum nempe, Valente mor-
tuo, Gothiſque ad portas uſque urbis Conſtan-
tinopoleos excurrentibus, teſte Eunapio in Ex-
cerptis, in eam urbem in Thracia ſitam veniſ-
ſe, indeque Sirmium; cůùm Auſonius dicat,
eum à Thracia digreſſum, totum latus. IIlyri-
ci, cujus initium Sirmio longè remotius, per-
curriſſe.
111. Ex ea Auſonii Oratione conſtat, annos cer-
Imperarores tos fuiſſe Imperatorum Conſulatibus deſtina-
, ogſute tos; aĩt enim Te videre ſapius in hoc magiſtra-
tum ſumſe- tu, Gratiane, deſidero, ut Gο ſex Valerii Cor-
re. vini, & ſeptem Caii Marii & cognominis tui
Auguſti tredecim Conſulatus unus aquipares. Tibi
plures poteſt atas & fortuna tua præaſtare: (vides
Conſulatus aliquos ab ætate pependiſſe, qui
nempe Decennalibus & id genus feſtis addicti
erant, quique in aliorum Imperatorum conſor-
tio geri debebant, quoſdam verò à fortuna, qui
ſcilicet propter victorias, aut triumphos aſſumi
poterant) veràm ego in numero parcior, quia
tu in munere liberalior. Ipſum enim te ſapius hoc

.

I:
honore defraudas, ut & aliis largiaris. Erant S % C. IV.
itaque Conſulatus aliqui Imperatoribus proprii, An. Ch.379.
quibus plerique ſeipſos ſæpe privabant. Difficile
tamen annos reperire, quibus ſe Gratianus Con-
ſulatu fraudavit. Is anno cccLXVII Augu-
ſteam dignitatem adeptus eſt, annoque inſe-
quenti, quo juxta primam Conſulatuum Cæ-
ſareorum regulam Conſul procedere debuit,
locum aliis reliquit. Sed in Quinquennalibus,
Decennalibus, & Quindecennalibus Conſula-
tum aſſumſit. Quomodo itaque dici poteſt, eum
ſe ſæpius Conſulatu defraudaſſe; cùm ſemel
tantùm Conſulatum in alios tranſtuliſſe videa-
tur? Sed ceſſabit admiratio, ſi conſideremus,
Gratianum ſemel & iterum cum Valentiniano
patre triumphaſſe, ut indicat Auſonius in Mo-
ſella, de Rheno fluvio loquens:
Spectavit junttos Natique, Patriſque trium-
hos .
Hoſtibus exattis Nigrum ſuper & Lapoda-
Ad quos triumphos referenda Inſcriptio, quæ IV.

extat apud Gruterum pag. 285. 6. rene-
s Prauns⸗

haris?
VICTORIIS TRIUIMFISQHE her

MAGNIFICOJ
D. N. VALENTINIANOT
INCLIYTO PRINCIPDI
SEMPER. AucG.
RuFrkus VoLusSsIA
NuS V. C. PRAEF.
UR B. IITERUM
JuDEX SACRARUM
COGNITION uM
CLEMEHNTI EJ us
DEDICATIus

Quare, cùm propter utrumque triumphum
Gratiano Conſulatus debitus eſſet, iſque eum
non capeſſierit, jure merito ſcribit Auſonius,
Gratianum ſæpius ſeſe Conſulatu defraudaſſe.
Fatendum tamen, Imperatores triumphum cum
Decennalibus, & id genus feſtis plerumque co-
pulaſſe, & quando aliis annis triumpharunt, ut
plurimùm Conſulatum ſuſcepiſſe: indeque in-
telligimus, indicare Auſonium, Gratianum in
Quinquennalibus propriis, vel patris, in qui-
bus Conſulatum ſuſcepit, triumphaſſe; quam-
vis ſpeciales Conſulatus triumphis ſuis deſtina-
re potuiſſet. Dici etiam poteſt, Oratorem ſigni-
ficare, Gratianum, tam anno cccLIxXVIII,
quo propter Imperii exordium annum aperire
debebat, quàm præſenti, quo ob victoriam
Alemannicam Conſulatus ei debitus erat, ea ſe
dignitate fraudaſſe. Auſonius enim in laudata
Oratione de Conſulatu ſuo loquens, ait.: Quar-
tum hunc gradum novi beneficii tui, Auguſte, on-
ſtituis, auferre tibi ipſi, quo alter ornetur. Ve-
rum quidem eſt victoriam Alemannicam per-
tinere ad annum cCccCLXXVII, ideoque vide-
ri Gratiano anno cccIXXVIII purpuram
Conſularem debitam, ſed obſtabat deſignatio
Valentis & Valentiniani Auguſtorum in eum-
dem annum cCccLXXVIII quo revera Con-
ſules proceſſêre.
Ad num. III. Theodoſius, non 1VII Ka-
lend. Februarii, ut perperam ſcribit Socrates
& Baronius cum eo, ſed IV Kalend. Februa-
rii ſeu die xIX Januarii in conſortium Impe-
rii adſcitus, ut Idacius in Faſtis, Auctor Chro-
nici Alexandrini, Marcellinus in Chronico &
Farxra⸗

V.
Theodoſiuss
At Impera-
toy.

ST C. IV. Parrago Alexandrina teſtantur. Hinc nova Im-
An. Ch.379. perii diviſio facta. Theodoſio ceſſit Oriens cum
Thracia, ut docet Zoſimus lib. 4. Oroſius lib.
7. & Milcella lib. 12. Inter Gratianum verò &
Valentinianum fratres diviſum Imperium Occi-
dentale, ita ut Gratiano ceſſerint Galliæ, Hiſ-
paniæ, Britanniæ; Valentiniano Italia, IIIy-
ricum & Africa. Nuncupatio Theodoſii Augu-
ſti indicium Quinquennalium Valentiniani ju-
VI. ori’k. .
Gratiantii A Num. xI. ad xIV. Gratianus hoc anno III Non.
omnes Hare. Aug. Mediolani emiſit Legem 5. Cod. Theodoſia-
ticorum cœ- ni De Heæreticis, quà Cœtus ſeu Conciliabula om-
tas prohitet. nium omnino Hæreticorum, itemque ſuas hæreſes
Heæretici pandere, alioſque in his inſtituere pro-
hibentur: revocato reſeripto Sirmienſi nupero:
firmatis contrâ Valentiniani patris, ſuiſque juſ-
ſionibus. Indicat autem Gratianus Legem à ſe
poſt Valentis obitum editam, cujus meminere
Socrates lib. 5. cap. 2. & 4. Sozomenus lib. 7.
cap. primo, Suidas in voce Tœ&*ν τννυ„s,e, & Joan-
nes Antiochenus in Excerptis Conſtantinianis,
quâ cautum fuerat, ut ſine fraude vel metu,
quam quiſque Fidem profiteretur, impunè ſe-
Caretur, omnibuſque adeo paſſim coëundi li-
centia eſſet, exceptis tantùm Manichæis, Pho-
tinianis , & Eunomianis. Gratianus itaque,
Valente ſuperſtite, in Hæreticos omnes infſur-
rexit; eo verò mortuo in Orientem profectus,

nonniſt in Manichæos, Photinianos & Eunomia-

nos: mox hac Lege in omnes rurſum. Eam
Ambroſio Mediolanenſi Epiſcopo auctore Gra-
tianum emiſiſſe, vel ſaltem communicato cum
eo conſilio, Gothofredus in ejus Commentario
ſuſpicatur, quòd hoc tempore Ambroſius „Gra-
tiano petente, libros de Ede ſcripſerit, ut ap-
paret ex fine libri 2. ubi Valentis necem per-
ſtringere videtur Gratiano ad bellum profecto.
VII. Dedit & Gratianus 1II Non. Jul. Aquileiæ
Immunitas Legem Cod. Theod. II. De luſtrali collatione,
Clericis ne- qua cum Valentiniano fratre certum ſolido-
gotiantibus rum numerum ſtatuit, intra quem Clerici ne-
conceſſa. ootiantes immunes eſſent à luſtrali collatione:
nempe in Ilyrico (Occidentali ſcilicet : nam
Orientali potiebatur Theodoſius Magnus) &
Italia intra decem ſolidos, in Galliiss intra quin-
decim. Clericis hactenus à Conſtantio immu-
nitas d luſtrali collatione, haud adeo diſtincè
& limitatè data fuerat, verùm indeterminatè:.
vel enim ab eo data fuerat alimoniæ tantùm
causà negotiationem exercentibus, Lege 8.
Cod. Theod. De Epiſéopis, ſi exiguis admodum
mercimoniis victum ſibi & veſtitum conquire-
rent Lege 15. ejuſdem Codicis De Epiſcopis;
vel etiam indiſtinctè data fuerat, Lege 10. & 14.
ejuſdem Codicis De Epiſcopis, hoc præſup-
poſito quòôd quæſtum negotiationis omnem
in pauperes erogaturi eſſent. Valens contrà &
contraria illatione, Clericos omnes negotian-
tes luſtrali collationi obnoxios fecit Lege 5.
Cod. Theod. De luſtrali collatiine, quam Va-
lentis conſtitutionem Gratianus & Valenti-
nianus junior hoc anno ex parte abrogant.
Nempe quandiu & ubi Clerici nondum, vel
non adeo divitiis abundavere, ac maxime
cùm divites ad Clericatum non aſſumerentur;
qua de re videndæ Leges Cod. Theod. 3. 6. 17.
De Epiſeopis, negotiationem quandam alimo-
niæ causà exercentibus ipſis, & ut victum ſibi
veſtitumque conquirerent, ea immunitas data.
tem aliquando data indiſtinctè, ur ipſi pau-

Baron. num.
XIII.

Critica Hiſtorico-Ohronologica

peres juvare poſſent; quod utique peculiare S & Iv.
votum Clericorum erat, ut docet Lex 5. Cod:- An. Ch. 379.
Theod. De luſtrali collatione. Iterum adempta in-
diſtinctè, ubi jam ſatis divitiarum in Eccleſiam
& Clericos congeſtum videbatur;, apparebat-
que, non pauperibus eos, verùm ſuis commo-
dis ſtudere. Tandem data diſtinctè hoc anno
Lege II. laudata. De luſtrali collatione. & deter-
minatè: quia viſum, aliquid his deeſſe: & qui-
dem variè; nempe ubi ditiores Clerici erant, ve-
luti in Italia & Illyrico, intra minorem ſummam:
ubi non adeo divites, veluti in Galliis, intra
dimidio majorem. Hæc enim, neque alia pro-
portionis iſtius ratio reddi poteſt, ut rectè ob-
ſervat Gothofredus in hujus Legis Commenta-
rio, ubi plura de hac Lege.
Ad num. XXIV. & ſeqq. Maximus Oznicus vVIII.
Conſtantinopoleos Epiſcopus ordinatus eſt à Maximus
Petro Alexandrino Epiſcopo, qui ad eam ordi- Epiſe. Con-
nationem peragendam tres Epiſcopos ex Ægy- ueneho
pto miſit, quemadmodum affirmat epiſtola Epiſ- “ res⸗
coporum Italiæ ad Theodoſium Imp. quam Sir-
mondus poſt Baronii mortem publicavit, quæ-
que tomo 2. Conciliorum Generalium pag. 1007.
legitur. Baronius quidem ait, Petrum Alexan-
drinum ſeptem Epiſcopos Ægypti ad id perfi-
ciendum miiſiſſe, citatque hanc in rem Oratio-
nem Gregorii in 5Ægyptiorum adventum. Ve-
rùm, qui in ea nominantur, non Epiſcopi erant,
ſed nautæ, ſeu potius gubernatores claſſis Ale-
xandrinæ, qui frumentum ex Ægypto Con-
ſtantinopolim advexerant. Quo maximè argu-
mento convincitur, eos Epiſcopos non fuille.
Neque enim Epiſcopali dignitati convenit fru-
menti advectio. Denique in tota illa Oratione
eos nunquam Epiſcopos, ſemper verò Laicos
Nazianzenus appellat cùm dicit toties, Aαα
ε, & Xαα Oes, id eſt, populus meus, & po-
ulus Dei. Et verba hæc Gregorii: Verum poſtea-
quam Cæſari, quaæ ſunt Cæſaris contuliſtis, Deo
etiam , qua Dei ſunt, tribuiſtis, illi nempe vecti-
gal, huic timorem; & poſtquam cibis veſtris po-
pulum aluiſtis, ipfi quoque, ut alamini, huc ac-
ceditis, hæc, inquam, verba apertè Laicos deſi-
nant, & nautas qui frumentum ſeu Canonem
urbis Conſtantinopolitanæ advexerant: quæ ob-
ſervatio eſt Valeſii in Notis ad lib. 5. Theodore-
ti cap. 8.
Ceterùm, Damaſus Papa non favit Gregorio IX.
Nazianzeno in hac cauſa, ut putavit Baronius. Damaſus
Damaſus enim in epiſtola generali ad aliquot aensern-
Epiſcopos Ægyptios data, primùm graviter re-x; anzni ad
prehendit ordinationem Maximi, deinde verò Seden Con-
damnat eorum conſilium, qui Gregorii transla- ſtantinop.
tionem peregerant, tametſi hunc non nominet. improbat.
Decurſis literis dilectionis veſtræ (inquit Damaſus .
in Collect. Romana Holſtenii pag. 37.) fratres Baron. anno
chariſſivei, ſatis ſum contriſtatus, eo tempore quo 380u. nam. V.
Deo praſlante, Hæretici iverant abjetcti, neſcio
quos ex ADPFgppto venientes in poſtulatione contra
regulam Eccleſiaſticæ diſciplinæ alienam à noſtra
profeſſione in Conſtantinopolitana civitate Cyni-
cum ad Sacerdotium vocare voluiſſe. Tum exa-
gitata ordinatione illa, addit, commonere ſe
eos, ut in Concilio Conſtantinopolitano, quod
indictum ob eam cauſam erat, darent operam,
quemadmodum prædictæ civitatis Epiſcopus
eligatur, qui nullam habeat reprehenſionem. In
fine eos hortatur ad cuſtodiam Canonum, & ne
patiantur aliquem migrare de civitate ad civita-
tem. Quod adverſus Eregorium ſcriptum –
nullas

—

in Annales
5 F 0. IV. nullus eſt dubitandi locus. Sic enim ait Dama-
An. Ch. z79. ſus: Ulud Ppratereag commoneo Dilebtionenn ve-
ſtram, ne patiamini aliquem contra ſtatuta Majo-
rum noſtrorun de civitate alia ad aliam trauſ-
duci, & deſerere plebem ſibi commiſſam, &s ad
alium populum per ambitionem tranſire. Tunc
enim contentiones oriuntur, tunc ſohiſmata gra-
viora occipiunt, &c. De Gregorio hic agi ma-
nifeſtum eſt, & docet præterea epiſtola Conci-
lii Italiæ apud Theodoſium de ordinatione Ma-
ximi agens, his verbis: Tamen ne abſentibus
partibus præſumptò aliquid definiſſe videremur,
Clementiam tuam, datis literis, putavimus in-
ſtruendam, ut ei conſuleretur ex uſu publicæ pa-
cis atque concordiæ, quia revera advertebamus,
Gregorium nequaquam ſecundkm traditionem Pa-
“ iinrreojum Conſtantindpolitanæ Eocleſiæ ſibi Sacerdotiunz
. vindicare. Extat ea Epiſtola in Appendice Co-
„ 1 QLiic. Theod. pag. 104. Præter illam Epiſtolam
generalem, Damaſus aliam ſeorſum dedit ad
Acholium Theſſalonicenſem Epiſoopum, à quo &
ipſe ſeorſum ab Epiſcopis ſcriptam epiſtolam
acceperat de ordinatione Maximi, ad eumque
reſcripſit', non ſibi placuiſſe ordinationem il-
lam, hortaturque eum dare operam, uti Catho-
licus Epiſcopus in Conſtantinopolitana urbe
conſtituatur. Extat hæc epiſtola apud Holſte-
nium laudatum pag. 43. Has epiſtolas Baronius
non vidit, quia ejus ætate nondum editæ erant,
ex iiſque evertitur ejus conjectura ex epiſtola
Nicolai I Papæ ad Imperatorem Michaelem
ſcripta. Excerpta hæc obſervatio ex lib. . Marcæ
de Concordia cap. 21.

AX.
Maximi in- Italiæ Epiſcopos circumvenit: hæc enim uni-
vaſio expli.- verſa Maximi geſtorum ſeries à Blondello in
tarur Apologia pro ſententia Hieronymi de Epiſeopis
.
& Presbyteris ſect. 3. rectè obſervata. Anno
CCCLXXIIMaximus ob fidei confeſſio-
nem ab Ariomanitis virgis cæſus & Oaſim de-
portatus eſt, ut teſtatur ipſemet Nazianzenus
Orat. 23. Anno CCCLXXVIII Valente
mortuo, Alexandriam redit, unde, ut inquit
Gregorius Carm. de Vita ſua, cum conſueta ali-
menta deeſſent, hoc anno ineunte Conſtantino-
polim ſe contulit, à Gregorio laudibus ob ſimu-
ęꝰR latum pietatis zelum, ex eodem orat. 23. ejuſ-
. dem conviétu uſus eſt ex eodem Carmine; donec
cum Hammone, aliiſque ſex claſſiariis, quos
J Petri Alexandrini Epiſcopi exploratores vocat
4 Gregorius, advenientibus, prima de Conſtan-
. tinopolitano throno invadendo conſilia agita-
vit, ac paulò pòſt cum Ducibus & Paſtoribus,
qui priores miſerant, ideſt, Præſulibus à Petro
delegatis, Presbyteri Thaſſii auro redempta fa-
» Rioſorum colluvie, conſpiravit, Anaſtaſiæ Baſi-
. ”VMV licam de nocte invaſit, ac inde fugatus in Cho-
raulæz domo tonſus & ordinatus eſt. Conſtantino-
politanis ejus conſpectum non ferentibus, Theo-
doſium Theſſalonicæ degentem adit, cumque
repulſam paſſus eſſet, in patriam redux, Pe-
trum Alexandrinum (qui eodem anno fatis con-
ceſſit) minis perculit, ab eo literas ad Occi-

dentales extorſit, Gratiano Mediolani inßiguem

de fide librum dedit, Italorum animos ſibi con-
ciliavit; qui ſimul ac reſciſſam anno cccLxXXXI
à Synodo Conſtantinopolitana ejus ordinatio-
nem audierunt, ſcriptà ad Theodoſium Syno-

D dicâà, de Collegarum judicio conqueſti ſunt.
Licèt autem Theodoſium Theſſalonicæ toto fere
anno CCCLXXXZhæſiſle latæ ibidem leges
Tom. I.

Maximus Cynicus Damaſum Papam alioſque

C. Baronii.
doceant, ut videre eſt in Chronologia Cod. 8˙ C. 1V.
Theod. indeque certum fiat, IIIyricum Orien- An. Ch. 379.
tale, cujus caput Theſſalonica, ei à Gratiano at-
tributum fuiſſe, ineunte tamen Vere à Theodo-=
ſio rejectum Maximum neceſſe eſt, quandoqui⸗=
dem Theſſalonicâ excedens Maximus Alexan-
driæ turbas concitavit, antequam è& vivis ex-
ceſſiſſet Petrus, literiſque ab eo quomodocum-
que impetratis, in Occidentem properavit. Hinc
deceptus eſt Baronius quando hoc anno ſcripſit,
Maximum ad tantam rem, quam adverſus Gre-
gorium moliebatur jacere inſtituentem funda-
menta aggreſſam eſſe pnimum aucupare animum
majoris Imperatoris; nempe Gratiani, quamo-
brem Mediolanum ad enm profettum, obtuliſſe illi
librum g quidem, ut ait Sanlttus Hieronymus in
Catalogo, inſiguem. Nam id ex ipſomét Hiero-
nymi loco refellitur: cùm enim Maaimum
Conſtantinopoli pulſum, inſignem de Fide adver-
Jus Arianos ſoeripfiſſe librum, quem Mediolani
Gratiano Principi dedit, totidem verbis Hiero-
nymus aſſerat; poſtquam magnis excidit auſis,
non quo tempore eadem moliebatur, Medio-
lanum ad Gratianum profectum fuiſſe res ipſa
clamat, inquit Blondellus.
Contra verò Nazianzenus deſideratus ad
Conſtantinopolitanos acceſſit, à Concilio IIIy-
riciano, vel ab alio nobis ignoto delegatus,
Thracum nemine reclamante. Petrus enim Ale-
xandrinus, cui tandem Maximi partes fovere
viſum eſt, factum laudavit; ſic enim de eo Gre-
gorius in CGarm. do Vita ſua: Paſtorum illorum
arbiter ipſe Petrus, literis adeo manifeſts duplici-
tate liberis (prout ipſe ad nos datæ literæ kidem fa-
cient) nos primnm ſtabilit, ſediſque teſſeris hono-
rat. Maximum thronum invadere auſum, urbe
exegere Conſtantinopolitani, hinc Gregorius:
TWine malè malus , aut (ſi verum loqui malis) ut
malus hene latratibus abactus eſt. Eadem in po-
ſitis ad Theſſalonicam Imperatoris caſtris paſ-
ſum, & Alexandriam repetere coactum paulè
poſt Præfectus fugavit: Ad caſtra accurrit, in-
quit ibidem Gregorius, & inde rurſus ut canis
Ppulſus, & c. Alerxandriam denuo ſe ſe confert, &c.
Præfeto concitatam flammam verente, foras
mittitur. Gregorio contrà anno CCCLXX X,;
Novemb. XXVI, Baſilicam majorem Arianis
ademptam tradidit Theodoſius. Dat, inquit
Imperator apud Gregorium ibidem, templum
per nos Deus tibi tuiſque laboribus, ac exinde in-
vitum in cathedra collocavit populus : Zela
& ira ferventes, vos (qui plebs eſtis) clamantem
me & lamentantem in hoc throno collocaſtis, inquit
Gregorius Orat. 27. idque poſtea ex Orientali,
Pontica, Aſiana, & Thracia Diœceſibus in ur-
be Regia congregata Synodus anno CcccrxxxI
ineunte confirmavit: Quotquot per Orientem
erant (Aypto excepta) populorum praſides uſque
ad Romam ſecundam, ex intimis terræ mariſ-
que receſſibus, neſoio quibus Dei verbis moti con-
veniunt, & c. Hi me clamantem g gementem in
venerandis thronis collocant, inquit Gregorius in
Carm. de Vita ſua.

In alia tamen Itali coætanei, contra quam pu-

XI.
Nazianzge-
nus Conſtans
tinopolim
vocatus Ven
nit.

XII.

tavit Baronius, ſententia fuiſſe videntur. Reve- Maximus

ra, inquiunt in Epiſtola num. I X citata, ad- Itali per-
vertebamus Gregorium nequaquam ſecundum tra- Tuaſit Naæ-
. . . —DTian Lénum
ditionem Patrum Conſtantinopolitanæ Eccleſiz ſibi Sedem Con-
Sacerdotium vindicare. Unde advertebant? Si kantinop in⸗
nunquam ſibi (æmulo carens vindicaverat, imò vaſiſſi:
oblatum Petro Alexandrino, Theodoſio, Con-
Aaa ſtan⸗

3½ C. IV. ſtantinopolitanis,

AAm. Ch. 339. vVirili recuſaverat, quantum minus poſt inthro-

nizatum Nectarium ſibi vindicaverit? Quam-
primùm ipſum poſt intruſum Maximum de re-
ceſſu cogitare ſenſit Eccleſia. Exurgit continnd,
inquit Gregorius in Carm. de Vita ſua, non ſe-
cus ac apum vi fumi infeſtatum examen, & cla-
moribus furit, viri, mulieres, virgines, uvencu-
li, pueri, ſenes, nobiles, ignobiles ,præſides, ve-
terani quidam, unuſquiſqne irà & deſideriöò fer vet
ex aquo, irà adrerſus hoſtes, & Paſtoris deſide-
rio, ſed meum non erat ad vim genuſtettene, nec
illegitimam Sedem exoſeulari, qui ne eoabtus legiti-
mam admiſerim. Et tamen Maximus aliter Italis
erſuaſit. Hæc eorum ad Theodoſium Aug. ver-
ſunt in Appendice Cod. Theod. pag. 104. Lz
Concilio nuper Maximus Epiſeopus, Alexandrina
Eccleſiæ commnnionem manere ſecum leltis Petri
ſanbtæ memoriæ viri literis prodidit. Ignorabant
itaque Italiæ Epiſcopi, Petrum paulò antequam
Conſtantinopolim adveniſſet Maximus, ſcrip-
tis Epiſtolis Nazianzeni Epiſcopatum firmaviſ-

ſe, eundemque ſtylum ſubinde cum mente ver-

tere ſolitum, Maximi terrore ac minis, ut pro
eo ſcriberet, coactum fuiſſe. Tandem Maxi-
mus patriâ Profugus in Occidentem abiit, Sy-
nodique Italiæ Patribus, non ſponte ſcriptas,
uod videbatur, ſed extortas à Petro literas
exhibuit, idemque ſibi intra privatas ædes (quia
Ariani Baſilicas adhuc tenebant) ſecretum eſſe,
mandatoribus Epiſcopis ordinantibus, dilucida

cteſtificatione docuiſſe viſus, ut in laudata Appen-

dice pag. 104. dicitur, Orthodoxos ab anno
CCCEXXVIII, in ſanctæ Anaſtatiæ Ba-
ſilica, expulſum ſe, ac demum in Cboraulæ in-
fami domo ordinatum tacuit. Imè quam aliis
intulerat, vim ſibi repugnanti à pleriſque, etiam
de populo & Clero illatam, ne quid in quo de
Epiſcopatu ejus dubitare poſſent, habere ſe dein-
ceps profiterentur ltali, mentitus eſt. Quare non
mirum ſi Damaſum & Epiſcopos Itraliæ Maxi-
mus circumvenerit. Hæc Blondellus, qui-
bus illuſtrari poteſt Vita Sancti Cregorii Na-
zianzeni quæ extat Tomo II Actorum San-
Gorum menſis Maii Bollandianorum, & re-
felli aliqui Scriptores Catholici, qui Gregorii
electionem ejuique agendi modum criminati
ſunt.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRECO-ROMANZ 5873.

Ir33.

Olymp. 289.

An⸗ 4

O 25. ED. I. P. 12. April. Indict. 8.
JIsu CHRISTI 380.
DAMASI PAPA 15.

GRATIANI I4. VALENTINIANI JuNIORIS 6.
THEODOSII z.

1. . D num. I. Coſſ. Gratianus Aug. V& Theo-
Sonſules.

doſius Aug. hic juxta priorum Conſulatuum
Cæſareorum regulam, ob Imperium nempe anno
æcedenti ſaſceptum: ille juxta ſecundam. Au-
onius in Edyllio vIII, cujus titulus: Preca-
tio Auſonii Conſulis deſignati, pridie Kalendas
Januarii faſcibus ſumtis, dicto die triceſima pri-
ma menſis Decembris anni trecenteſimi ſep-
cuageſimi octavi pridie quàm Conſul Olybrio
Collega procederet. In eo Edyllio hæc Poëta
abet:.

Orientis totius Synodo, pro Jane,

Critica Hiſtorico-Chronologica

veni- novus anne, veni:ͤ renovate veni Sol. 5 £ C. IV.

Hoſtibus edomitis, quâ Francia mixta sne vis
Certat ad obſequium, Latiis ut militet armis:
Aua vaga Saunomates ſbi junxerat agmina
Qudque Getes ſociis, Hiſfrum adſultabat Alanist.
Hoc mihi prapetibus vilétoria nuntiat alis.
Jam venit Auguſtus, noſtros ut comat honores.
Oſſcio exornans, quos participare cupiſſet.
Jane, veni: novus anne, veni; renovate ve
ni Sol.
Aurea venturo Sol porrige gaudia Jano:
PFuſcibus Auſonii ſuccedet Cæſar in annum,
Quintam Romulei prætextam habiturus honoris.
Ecce ubi ſe cumulat mea purpura (mitibus audi
Auribus hoc Nemeſis) poſt me dignatur oriri
dAuaguſtus Conſul. Pluſquam conferre videtur
Me ſibi , qui juſſit noſtros pracedere faſces.

Ex his diſcir ius, Gratianum anno cccLxXVIII
Conſulem ſe ſe in præſentem annum deſignaſ-
ſe, & quidem juxta ſecundam Conſulatuum
Cæſar eorum regulam, ob Vicennalia nempe uno
anno anticipata. Quid verò dicere velit Auſo-
nius, quando ait, Gratianum horwres ejus Con-
ſulatus participare cupiſſe, in obſcuro eſt. Vi-
netus in Noôtis ad Auſonium ait: Cur non fuiſ-
ſot Gratianus Collega ſi voluiſſet ?à Cui interroga-
tioni ipſe non reſponder.
Denique ex laudatis Auſonii verſibus, in qui-
bus nulla mentio victoriæ de Alanis, Hannis
& Gothis reportatæ, manifeſtè colligitur, eam
ad annum CCCLX-XIX pertinere, hoſque,
poſtquam Theodoſius in Imperii conſortium à
Gratiano adſcitus eſt, profligatos fuiſſe, ur rectè
à Zoſimo lib. 4. pag. 751. proditum, & à Victo-
re in Epitome inſinuatum. Si enim anno
CCCIXXVIII Theodoſius adhuc privatus Bar-
baros illos deviciſſet, ut vult Theodoretus lib.5.
cap.5. & ex eo Auctor Miſcellæ lib. 12. cap. 19. Au-
ſonlus, qui Edyllium præfatum ſub illius anni fi-
nem veemhit, inſignem adeo victoriam ſilentio
non præteriiſſet. Quare Baronius rectè illum
Theodoreti lapſum agnovit; ſed perperam Theo-
doreti narrationem amplexus eſt. Cùm enim hic
in tempore, quo ea victoria relata, peccarit, ve-
roſimile eſt, in narrando facto etiam erraſſe,
Zoſimo eam longè aliter referente, ut apud
ipſum legere eſt. Zoſimo ſuffragantur Socrates
Hb. 5. cap. 6. Sozomenus lib. 7. cap. 4. Oroſius
lib. 7. cap. 20. Jornandes tam in lib. de Regno-
rum ſucceſſione cap. 93. quàm in libro de Re-
bus Geticis cap. 26. Marcellinus in Chronico,
& Idacius in Faſtis, uterque anno CCCLXXIX.
Imò Idacius diem memorat, quo hujus vi ctoriæ
nuntium Romam perlatum eſt. Auſonio enim
& Olybrio Coſſ. anno ſc. CCCLXXIX
prodit: lpſo auno malta bella Romant cum
Gothis commiſorunt. Deinde vitctoriæ nuntiatæ ſunt
adverſus, Gothos, Alanos atque Hunnos die XE
Eal. Decemb. Error itaque Theodoreti excuſari
non poteſt.
Theodoſius Magnus ab Acholio Epiſcopo Theſ-
ſalonenſi baptizatus eſt, ut docet Socrateslib.5.
cap. 6. quam urbem in Illyrico fuiſſe ſitam rectè
inſinuat, totius enim IIlyrici Metropolis erat,
ut Theodoretus lib. 5. cap. 16. oſtendit, ideoque
non ſolius Macedoniæ, quæ tamen & ipfa in
Illyrico fuit. Quare lapſus eſt Baronius cùm
Socratem hac parte erroris arguit, & Theſſa-
lonicam

An. Ch. 380.

II.
Barbari à
Theodoſio M.
vitti.

1III.
Thehfalonica
in Illyrico ſe-
gA.

Baroa. aume
Is

58 F C. IV. lonicam non in IIlyrico, verùm in Macedonia
An. Ch. 380. fuiſſe ſcribit. Illyricum quippe Orientale ex

IV.
Quando

.

Qyricum in
Orientale &
Occidentale

diviſum.

V.

duabus Diœceſibus conſtabat, Macedonia, vi-
delicet & Dacia, & Macedonicæ Diœceſis Theſ-

ſalonica Metropolis fuit; Epiſcopus verò Theſ-

ſalonicenſis Illyrici totius Primas.
Hic autem gravis difficultas oritur, quomor

UI- do ſo. Theodoſius Magnus baptizari, ac tot Le-

ges tam præſenti, quàm præcedenti anno Tneſ-
ſalonicæ dare potuit, cùm Illyricum illi non cre-
diderit Gratianus, ſed eam Imperii partem,
quam Valens rexerat, ut ſcribit Theodoretus
lb. 5. cap. 6.* Idem confirmat Zoſimus lib.
**4. inquit Marca in Diſſert. de Primatu Lug-
*c qunenſi, num. xxxIII, qui Theodoſium Orien-
*c tis & Thraciæ rebus, non autem IIlyrici à Gra-
* tiano profectum docet lib. 4. Inde eſt, quèd
3* Probus Valentiniani II beneficio Præfectura
*c Italiæ, Africæ & omnis IIlyrici potiebatur
anno CCCLXXXIII, ut colligitur ex L.. I.
*E Cod. Theod. & per obrep. reſer. fuer. Imp. Quare
“c Sορε mεni hallucinatio excuſari non poteſt .
*qui commiſſum Theodoſio IUlyricum, & Orien-
t tem ſcripſit lib. 7. cap.. cCum IWlyricum & Orien-
** tis partes T heodoſio radidiſſet „nempe Gratia-
* nus. Poſt necem Gratiani à Maximo Tyranno
cæſi anno CCCLXXXIII, Valentinia-
* nus Ileundem Maximum in ſocietatem Im-
* perii aſcivit: & ſtatim, ut caput ſuum tueretur
* ab inſidiis Tyranni, qui contra fœderis leges
* Italiam cum copiis ingreſſurus erat, ex Aqui-
t leia in ultimos Regni fines, nempe per Theſ-
c ſalonicam, navigio aufugit cum Juſtina ma-
*tre anno CCCLXXXIII, teſte Zoſimo.
* Quod retulit Socrates ad conſilium Probi
* Præfecti lib. 5.cap. 1I. quem ab Italia diſceden-
* tem ad Illyricum ſe contuliſſe ſcribit, & con-
*c ſtitiſſe Theſſalonicæ: Confeſtim ex lkalia di-
* greſſus venit in Ilyricum, & in urbe Macedoniæ
Theſſalonica ſedem fixit.
*Hic diſſimulari non debet lapſus Theodo-

Lapſus Theo- c reti lib. 5. cap. 15. qui formâà Imperii Orien-
Aoretie

* talis, quæ ſua ætate, id eſt „anno cccC vi-
*gebat, inſpectâ, putavit, Valentinianum II
c in ditionem Theodoſii, regno ſuo derelicto,
*cE Cconfugiſſe: cùm tamen, ut monui, & teſti-
* moniis certiſſimis atque adeo ipſius Theodo-
*reti, probavi, ſolidum Illyricum & Theſſalo-
“* nica civitas tunc temperis pars eſſet Occi-
* dentalis Imperii. Eodem anno cccLXXXVIII
Theodoſius expeditionem in Maximum ſuſce-
* pit, & ab eo devicto meritas pœnas ob Gra-
*tiani cædem ſumſit: compofitiſque rebus Va-
* lentinianum II integro Occidentis Imperio
* præfecit; relictis illi Provinciarum lis tracti-
*bus, quos pater illius Valentinianus ſenior
*poſſederat, id eſt, Gallià „Britanniâ, Hiſpa-
cc niâ, Africàâ, & ſolido Illyrico, uſque ad Thra-
* ciam. Deinde Valentiniano II per ſummum
* Arbogaſtis ſcelus Viennæ intra Gallias ſtran-
* gulato anno cCc cCxCII Theodoſius iterum ul-
*ctor Regii ſanguinis in Occidentem penetravit,
c ſublatoque Eungenio Tyranno ipſe quoque
* Mediolani obiit, collato Occidentis in Ho-
norium filium Imperio, & in Arcadium Orien-
tis, anno c ccCxXCV. Tunc UWyrici ſectio in duas
* partes, quas Notitia Imperii exhibet, inducta
eſt, ex Theodoſii arbitrio, aut ex Arcadii
* uſurpatione. Variant enim in hoc capite vete-
* res Hiſtorici. Major apud me fides Zoſimi, cu-
* jus hæc ſunt verba: Hheodoſius Imperator gentes
Hr Tom. I.

in Annales C.

cc Ializ adiunctas, Wiſpzangs Gallac; At glse om- S F C. I V.
* nen Africamn Honorio filio tradidit. IIlyrici An. Ch. 339.

* Præfecturam omilſit „quia tranſcripta erat in
*Arcadium. Ita Marca laudatus.
Verùm exiſtimo, Præſulem eruditiſſimum hallu-
cinari, & Illyricum, quod uſque ad annum præ-
cedentem indiviſum fuerat, aſcito in Imperium
T heodoßeo, abiiſſe in Orientale & Occidentale,

VI.
Refellitur
opinio Mar.
ca cirea dis

viſtonem Il.

ut notavit Sothofredus in Commentario Leg. S. Mrics.

Cod. Theod. De meralls. Quod licèt is non
