ac proinde cùm Vitus & Vincentius Silveſtri vi-
ce Nicænæ Synodo adfuerint, & ejus præſentiam
ſuppleverint, illi quoque Nicæno Concilio Sil-
veſtri nomine præfuerunt.
Quod ſpectat Hoſii apoo ρα, fatetur Lau-
noius, illum & Nicænæ Synodi Præſidibus unum
fuiſſe, ſed negat, præfuiſſe Romani Pontificis
nomine. Præfuiſſe fatetur, cùm propter cele-
britatem nominis, tum propter exantlatos, ſata-
gente Conſtantino, in defenſione Fidei labores,
non propter Romani Epiſcopi vices ipſi deman-
datas. Verům, nominis celebritas non eſt ſoli-
da ratio, cur Hoſius mediocris Eccleſiæ in Hiſ-
pania Epiſcopus, & Hiſpalenſi Metropolitæ im-
mediatè fübjectus, ac per appellationem Patri-
archeæ Oceidentis, in Oriente ante Legatos
Apoſtolicæ Sedis, ante Alexandrinum & An-
tiochenum Patriarchas, ante totius Africanæ
Eccleſiæ Primatem Cæcilianum, in aliena Pro-
vincia, Concilio Oecumenico præfuerit, niſi
locum teneret, & perſonam gereret ampliſſimæ
omnium Poteſtatis. Cùm præſertim in ipſis Hiſ-
paniis, in Concilio Illiberitano ex XIX Epi-
ſcopis coacto, ſecundo tantùm loco ſederit, ut
notat Garſias Loaiſa in Collectione Concilio-
rum Hiſpanicorum; nec in Arelatenſi ex ducen-
tis conſlato Epiſcopis inter primarios recenſea-
tut

XIII.

Celebritas
Hoſii.

4
Ciuſa
ſun un
ſilent
Cuumili

1V.

WYne

Sleutis m.
iam ab
ejus meri

gedudta.

au⸗ XIII.
Celblris
cis MMſi
Ne⸗
1ta⸗
les;
un⸗
lol⸗
Hi-
im⸗
atti⸗
4105
An=
canæ
Pro⸗
i
ine
i⸗
lyr-
; I
cel-⸗
Mlea⸗

in Annales C. Baronii.

§S C. IV. tur à S. Auguſtino lib. 2. contra Parmenianum.
An. Ch. 325. Secundò, ſi Hoſio Romanæ Legationis digni-

XIV.

Cauſa non

tas adimatur, ſequitur, Sedium Patriarchalium
jura, quæ Synodus Nicæna confirmavit, & illi-
bata ſervari voluit, violata eſſe, & Alexandri-
num Epiſcopum, non ſecundum locum ſibi
juxta mores antiquos decretum, ſed tertium dun-
taxat obtinuiſſe.
Præterea, miſſo Patriarcharum jure, quomo-
do Theognis Nicænæ civitatis, in qua celebra-

Iuir cur prior hatur Synodus Nicæna, Antiſtes, & Euſe-

ſederit in
Concilio.

X V.
Baſii praſt-
dentia ma
etiam ab
us meritis

.Y deducta.

bius Nicomedienſis, totius Bythiniæ Me-
tropolita, & Imperatoriæ urbis Epiſcopi, ho-
mihes ambitioſiſſimi & Ariani ſeſe non oppo-
ſuiſſent præſidentiæ Hoßi, quem ſuæ infenſiſſi-
mum hæreſi noverant, ſi Legatione Silveſtri fun-
ctus non fuiſſet? Quomodo, inquam, non in-
terceſſiſſent eadem ratione, quàâà Metropolitana-
rum Sedium Patriarcheæ Conſtantinopolitano
ſubjacentium Antiſtites reluctati ſunt Eortunio
Carthaginenſium Epiſcopo & totius Africæ
Primati, qui ante ipſos in Concilio Oecume-
nico ſexto ſedere contendebat; Quomodo tan-
dem tum hi, cùm alii Epiſcopi Ariani, qui poſt
Conſtantini & Conſtantis obitum, imperante
Conſtantio Atianorum fautore, nullum non
moverunt lapidem, ut Conciliorum Nicæni &
Sardicenſis auctoritatem infringerent, eam non
objeciſſent nullitatis cauſam „quòèd Hoſius irre-=
gulari planè modo, & Eccleſiæ moribus repu-
gnante, illis Synodis præfuiſſet, ſi alia ratione
extitiſſet illarum Præies, quâm ut gerens vi-
ces Silveſtri, ad quem præſidendi jus attinebat?
Denique ob meritorum præſtantiam Ho us
Concilio Nicæno præũdere non potuit. Meri-
ta enim ejus ipſi quidem venerationem maxi-
mam conciliarunt, led ipſi principatum in Con-
cilio Oecumenico, in quo hierarchicus ordo
promicare inprimis debet, non tribuerunt. Quid
quod, nec meritorum primas in celeberrimo il-
lo conſeſſu tulit Hoſias. Enimvero ſi de perſe-
cutionibus propter Fidem toleratis agatur, non-
ne ibi aderat Paphnutius Confeſſor, ex illis
uos Maximianus dextris oculis effoſſis, &
ſiniſtro poplite ſucciſo ad metalla damnarat?
Quem Conſtantinus in tanta veneratione & amo-
re habuit, ut ſæpius illum complecteretur, &
oculum qui ipſi in confeſſione Fidei fuerat avul-
ſus, avidioribus oſculis demulceret, teſte Rufi-
no lib. I. cap. 4. Nonne ibi aderat Potamon He-
racleæ in £Ægypto Epiſcopus, & ipfſe ſacris ſtig⸗
matibus in perſecutione decoratus, quem S.
Epiphanius magnum Epiſcopum & Confeſſorem
vocat hæreſi LXVIII:; Nonne aderat Paulus
Neoceſarææ Euphrateſiæ Epiſcopus, cui in per-
ſecutione Licinii ambæ manus colligatæ fue-
rant, deinde ferrum candens illis admotum,
uo nervi Contracti, labefactatique fuerant,
teſte Theodoreto lib. I. cap. 7. Si de prophetiæ
& miraculorum donis ſermo ſit, nonne ibi ade-
rat Spiridio Epiſcopus Thremituntis in Cypro,
quem Rufinus lib. I. cap. 4. vocat virum ex or-
dine Prophetarum? Nonne aderat & Jacobus
Niſibis in Meſopotamia Epiſcopus, qui ſuſcita-
vit mortuos, & innumera alia edidit miracula,
teſie Theodoreto lib. I. cap. 7. Nonne aderat &
S. Nicolaus Myræ in Lycia Epiſcopus, vir Apoſto-
licorum & morum & miraculorum? Si de gratia
& auctoritate apud Imperatorem ſit contentio,
nonne Euſebius Cæſarienſis in hoc Hoſium vel
ſuperabat, vel certe æquabat 7 Ille, inquam,

apud Facundum Hermianenſem jib. 8. cap. I. ip-

40%

Enſebius, quem Conſtantinus im pensè laudavit, S £ C. IV.

quòd Antiochenum Epiſcopatum recuſaſſer, &
Juem dignum totius Orbis teſtimonio judica-
tum eſſe ait, qui univerſæ Eccleſiæ Epiſcopatu
fungeretur, ut legitur apud ipſummet Euſebium
lib. 3. de Vita Conſtantini cap. 59. Si doctrinam
deſideremus, ejuſdem Euſebii Cæſarienſis ſcien=
tia ipſi Conſtantino fuit admitationi, ut conſtat
ex epiſtola Conſtantini ad ipſum data „ quam
Euſebius delſcribit lib. 4. de Vita Conſtantini
cap. 35. Nonne aderat Eaſtathius Antiochenus
Epi copus, qui orationem habuit in Concilio,
quemque Sozomenus eloquentia admirandum
jure ſcribit lib. 2. cap. 10. Nonne aderat Ale-=
krander Alexandrinus Patriarcha, quem Theo-
doretus lib. . cap. 26 aädmirabilem & excellentem
Rpiſcopum vocat; Quare Hoſius ob ſolam merito-
xum Præſtantiam Nicæni Concilii Præſes eſſe
non potuit.
Neque ut Conſtantini Legatus præfuit, cùm
præſens eſſet Conſtantinus „ qui jus illud præſi-
dendi ſibi non competere profeſſus eſt, quique
infra Epiſcopos ſedit, nec ſedere priùs voluit

de Vita Conſtantini cap. 10. quæ omnia jam à
Viro doctiſſimo Ahte me contra Launoium ob-
ſervata.
Neque dicas, Epiſcopum qui in dextro ordi-
ne primam ſedem occupabat, perbrevi oratione
Imperatorem affatum eſſe, teſte Euſebio lib 3.
de Vita Conſtantini cap. II. illum autem, qui
orationem habuit, fuiſſe Eufftathium, Antioche-
num Patriarcham, ut conſtat ex Theodoreto
lib. 1. cab. 7. ideoque primum locum habuiſſe
in Concilio Euſtathium, atque ipſi præfuiſſe:
hincque factum, ut Proclus Epiſcopus Conſtan-
tinopolitanus in Synodicis ad Orientales literis
ſe Facundus lib. II. cap. I. & Felix tertius in
epiſt. ad Zenonem Imp. Sancto Euſtathio pri-
mas in Nicæna Synodo tribuant. Jam enim Ba-
ronius, aliique ex eo reſponderunt, primum in
dextro ordine locum honoratiorem non fuiſſe,
ſed primum in ordine ſiniſtro: quod probatur
exemplo Concilii Chalcedonenſis, cujus in pri-
ma Actione ita diſpoſitus legitur Epiſcoporum
conſeſſus, ut à ſiniſtra parte Sedis Apoſtolicæ
Legati, & poſt ipſos Patriarchæ Conſtantino-
Politanus & Antiochenus, d dextris verò Dioſ⸗
corus Alexandrinus, quamvis proximè dam-
nandus, & Juvenalis Hieroſolymorum, ſede-
rent., Cujuſmodi procul dubio conſeſlus ex ſo⸗
lenni præcedentium Conciliorum more deſum-
tus fuit. Id autem, inquit Baronius, dquplici
ratione potuit contingere; ſive quèòd in Eccle-
ſia Chriſti ad imitationem Patriarchalis bene-
dictionis Jacob, mutato rerum ordine, dextra
in ſiniſtram dignitatis causâ mutaretur; ſive
quòd apud Romanos pars ſiniſtra melioris eſſet
auſpicii, ut Varro, aliique ſcripſere, ac proinde
dignior haberetur: ſed illud in ſacris tantum-
modo atque divinis, quòd, ut aiunt, ſiniſtra
noſtra numinis dextera cenſeatur. Quamvis igi-=
tur primus à dextris ſederit Eaſtathins in Nicæ-
na Synodo, non ſequitur quèòd præfuerit. Dein-
de, cùm in medio conſeſſus Epiſcoporum ſacro⸗
ſancta Evangelia in ſublimi ſolio collocarentur,
quæ tvpum Chriſti Domini gererent; ex eo in-
telligimus, illos, qui à parte ſiniſtra ſederent, 4
dextris Chriſti fuiſſe, eos verò qui in parte dex-
tera, Chriſto fuille à ſiniſtris. Quoè etiam reſpi-
cit

An. Ch. 325.

XVI.
Nec melids
à Legatione
ei à Conftane⸗

s . * ting commiſ-
quàm id innuiſſent, ut teſtatur Eulebius lib. 3. ſa. 6

XVII.
Quo pacth
Enstathils
primas in
Conkzilio te
nui ſſe dica=
tar,

Baron num.
LyVI. & ſeqꝗq-

408⁸
S £ C. IV. Cit Vettis Ordo Romanus;, in quo hæc de con-
An. Ch. 325. ſellu in Eccleſia leguntur: Sedebunt ea locali diſ-
politione, at mtrantibus Eccleſiam Epiſcopi ſint ad
ſiniſtravr, Presbyteri verò ad dexteram: ut quan-
do Pontifex ſederit, & ad eos reſpexerit, Epiſco-
pos ad dextrum, Presbyteros contueatur ad Eni-
ſtram. Qua ratione ſiniſtra honoratior dexterâ
in Eccleſiaſticis Conventibus habebatur; inde-
ue Conciliorum Præſides non à dextris, ſed à
ſiniſtris ſedebant.
XVIII. Ad teſtimonia Procli, Felicis III & Facundi
Praſidentia reſpondet Vir eruditus, ipſos Euſtathio primas
detocne. deferre doctrinæ & eloquentiæ „ non auétorita-
ta. 14c- tis; & ſignificare, eum tuiſſe inter primos An-
tiſtites, utpote tertiæ Sedis Patriarcham, non
verò fuiſſe abſolutè primum: nam Alexandri-
nus potius præfuiſſet, qui Antiocheno prior erat.
Certè præfuiſſe dicuntur Concilio à nonnullis
Auctoribus omnes primarum Sedium Epiſcopi,
nec tamen omnes prærogativa ſuffragii in Con-
cilio potiti ſunt, cùm Alexandrinus ante Antio-
chenum, Antiochenus anté Hieroſolymitanum
ſederit, ſuffragatus fuerit, ſubſcripſerit. Sic Ni-
lus Metropolita Rhodius in libello de Synodis,
de Synodo Nicæna loquens ait: Præerant Sno-
do Silveſter Rmæ, Alexander Conſtantinopolis,
Alexander Alexandrig, Euſtathius Antiochiæ, GR
Macharius Hieroſolymorum Epiſcopi.
XIX. Euſebius libro 3. de Vita Conſtantini cap. 10.
Synodus Ni- ait, Synodum habitam in Palatio fuifle: qui
cena in Ec- verò Græcos capitum titulos compoſuit, ejus
eleſia habi. verba de Palatio accepit, ait enim : αννοS⁄ ν
ee. α Xäοd ρσ vaανſορ σα αι νοααεοα.
id eſt., Synodus hahbita in Palatio, quo in greſſus
Baron. num. Conſtantinus cum Epiſc opis reſedit; cùm tamen
114. Euſebius in eodem capite tantùm dicat: é*“ ααιτααα
In r0. eα.nτα *τιαα r¹αν SaciXeαν, id eſt, 1n
edia æde Palati; & vocé Græca utatur, quæ

tam de Palatio Imperatoris, quàm de Eccleſia
promiſcuè uſurpatur. Scriptorem illum Anony-
mum ſecutus eſt Chriſtophorſonus, immo &
Sozomenus lib. 1. cap. 18. & Theodoretus in
lib. 1. cap. 7. Nicænam Synodum in Palatio
habitam fuiſſe ſcribunt, ubi Conſtantinus Im-
perator ſedes ac ſubſellia Epiſcopis juſſerat præ-
parari. Theodoreti verba exſcripſit etiam Ni-
cephorus in lib. S. Sed, ut notavit Valeſius in
Notis ad citatum Euſebii locum, nequaquam
veriſimile eſt, Nicenam Synodum in Palatio
habitam. Certè Euſebius in lib. 10. Hiſtoriæ
Eccleſiaſticxæ Gι7ον ιον de Eccleſia dicit.
Multum certè de auctoritate illius Concilii de-
traheretur, ſi in Palatio Imperatoris illud ha-
bitum eſſe crederemus. Adde, quòd ipſe Euſe-
bius huic ſententiæ apertiſſimè refragatur: nam
eodem libro cap. 7. diſertè ſcribit, unam Eccle-
ſiam ſeu Baſilicam cunctos diverſarum gentium
Epiſcopos ambitu ſuo eſſe complexam: a a
oοαι ανυοα Aorρα Oes Xααο 0% ydoy
ραραα 5 aααιαν⅝ανGοααο Wππαναt &c. id eſt:
Una ades ſacra, omnipotentis Dei nutu quodam-
modo dilatata, ambitu ſuo complexra eſt Syros
ſimul & Cilices, &c. Quid his verbis poteſt eſſe
manifeſtius? Annon ex illis certiſſimè confici-
tur, Nicænam Synodum in Ecclefia habitam
fuiſſe? Affirmat enim Euſebius, omnes pari-
ter Epiſcopos, unius Eccleſiæ ambitu compre-
henſos fuiſſe.
Ged & Nerba quæ in eodem capite 10. is Hi-
ſtoricus ſubjungit, id ſatis innuunt . Scribit
enim: & ανιασ In 10 eαοπιιúα AInα rα Sαοα=

XX.
Finita in
Palatio co-

Critica Hiſtorico-Chronologica

3 ½ 8 vρρoα Se wer e*αe 1 8 νιoρςο. S Æ C. IV.

Xcαον
ga „ Jucg An. Ch. 32 5⸗
reliquas omnes amplitudine ſuperabat.

id eſt: In ipſa media Regalis Pal Atit
it Euſe- a Con.
. . . antino.
bius, ædem illam omnium, quæ ubique eſſent,
maximam & ampliſſimam fuiſſe. Atqui hoc de
Palatio urbis Niceæ dici non poteſt. Nam, ut
concedamus, in illa urbe fuiſſe Palatium, illud
certà omnium ubique Palatiorum maximum
eſſe non potuit. Valeſius itaque, qui hanc diffi-
cultatem primus omnium movit, cenſet, Epiſ-
copos quidem primùm in Eccleſia con veniſſe,
ibique de Arii dogmate & de regula Fidei plu⸗
rimis diebus tractaviſſe, tandem verò die ad
finiendum negotium conſtituto, conveniſſe in
Palatium, ut coram Imperatore ſententiam di-
cerent, & contentioni finem imponerent. At-
que ita tollitur omnis difficultas. Certè Fuſe-
bius Valeſii ſententiam omnino confirmat. Ait
enim, Epiſcopos die conſtituto, quo controver-
ſus finem imponi oportebat, omnes in Palatium
veniſſe. Statimque progreſſo ad Synodum Im-
peratore, cuncta coram illo fuiſſe dicit conſti-
tuta. Ex quibus manifeſtè apparet, Euſebium
cap. 10. citato loqui de ultimo Concilü die, ſeu
de poſtrema Seſſione, cùm res in pluribus an-
tea Epiſcoporum conſeſſibus diſcuſſa fuiſſet ac
ventilata. Neque enim tot tantæqué res, quæ in
illa Synodo geſtæ, unius diei ſpatio examinari
ac diffiniri poruere. dem quoque antea factum
fuerat in Synodo Antiochena adverſus Paulum
Samoſatenum, ut docet Euſebius in lib. 7. Hiſt.
Eccleſiaſt. Hæc omnia doctς Valeſius.
Theodoretus lib. t. cap. 6. ſcribit, Euſtathium K!a
Antiochenum in Concilio Imperatori panepy- Qui: prin
1 5 in Concilie
ricum dixiſſe. Theodoreto ſub’cribit Gregorius Conganti-
Crxſarienſis in Cappadocia Presbyrer, in Oratio- num allocu-
ne, quam de Nicæni Concilii Patribus conſ- vus ſit.
cripſit, cap.5. & 6. Contià nec Euſebio, nec Baron. num.
Euſtathio, ſed Alexandro Alexandrinorum Epiſ- 1IV. & ſeqq;
copo ſermonem illum primum adſcribit Theo-
dorus Mopſueſtenus, ut Nicetas in Theſauro de
Orthodoxa Fide lib. 5. cap. 7. refert. Epipha-
nius Scholaſticus in Hiſtoria Tripartita,; quam
Caſſiodorus in epitomen redegit, lib. I. Cap. 5.
Euſtathium quidem prius, Euſebium verò dein-
de laudes Imperatoris extuliſſe commemoratz;
cui ſuffragium ſuum addit Nicephorus Aib. S.
cap. 16. Sed quid obſtat, inquit Han Kius in lib.
de Byzantinarum rerum Scriptoribus Græcis
parte prima, cap. I. num. XCIII, quominus
credamus honores illos in tot Epiſcopis & pri-
mario loco ſedentis, & Oratione prima Deo
Conſtantinéve gratias agentis, Euſebio noſtro
ſingularem & eruditionem & eloquentiam com-
araviſſe; cùm ipſemet Euſebius lib. 3. de Con-
ſtantini Vita ſe primum in Synodo verba feciſſe
teſtetur⸗ MM
At hallucinatut Hankius, cùm ait, id Euſe- XXII.
bium alio loco innuere videri: Nam cùm in ip- Euſebius in
ſis, inquit Vir doctiſſimus, Conſtantini Magni is Con⸗
J &Kantini De-
ricennalibus Concilium habitum ſit, veroſimilli- cennaliorum
mum ab Euſebio intelligi Orationem illam, de qua ordinem ſer-
loquitur, cum indicat Orationes, quas in Conſtan- vavit.
tini laudes habuit, lib. I. de Conſtantini Vita cap.
t. Sed præterquam quèòd Vicennalia, nonniſi
abſoluto Concilio Nicæno, à Conſtantino Ni-
comediæ exhibita, Euſebius eo in loco eas tan-
tum Orationes enumerat, quas in Vicennalibus
& in Tricennalibus, præſente Conſtantino, ha-
buit, ut innuat, quemadmodum tunc in geſtis
hujus Imperatoris recenſendis non alium, quàm
Decenna-

XXIS

C0
caᷣ

AX
Nitan
Symbe
Baron
LXXYI

AnCh.
ram Cen.
kantipo.

*

,, Xii
g Q primit
in. Concilis
tilis Conſlanti-
tio-. num allotn.

l u
Baron. num

nec. Elegg
pil
heo⸗
0 de
ha-
Gam
. .
Nrn⸗
norah
lb. §
alb.
rrcis
ninus
Ni⸗
Deo
noſtro
1cot⸗
Con-⸗
ſeilſe
exil
kue. 8 19
in h- iis Cr.
Muni uiini

milli- entul er.
Ne qua ninaſi

otſtar-
ta ℳ.
nondiit
o N-
eas n⸗
alihu
no/ . -
tets
gam
ccenne

in Annales C. Baronii.

SFEC. IV. Decennaliorum ordinem ſervavit; ſic in ejus
An. Ch. 325. Vita conſcribenda alium ſe non ſervaturum or-

dinem, ut in Diſſertationibus Hypat. parte 2.

cap. 2. num. XIXA me explicatum. Denique
Euſebius in lib. 3. de Vita Conſtantini cap. II.

dicit, ſe in Concilio modica Oratione Impera-

torem allocutum eſſe; initio verò ejuſdem Vitæ
ſermonem habet de prolixis Orationibus, quas
in Vicennalibus & Tricennalibus Conſtantini
recitarat. In eadem tamen ſalebra hæſit Vale-
ſius in Notis Euſebianis ad lib. 3. Vitæ Con-
ſtantini cap. II. ab eoque Hankius ut videtur,
deceptus.
XXIII. Ad num. LXII& ſeq. Scripta fuit in Syno-
Concilü Ni- do Nicæna Fidei formula & Canones cum epi-
cani Adta. ſtola Synodica, & omnia ſingulorum Epiſcopo-
rum ſubſcriptionibus firmata, ut inſinuat Euſe-
bius lib. 3. de Vita Conſtantini cap. 14. Sed
Acta Synodi ſcriptis mandata non ſunt. Nam, ut
inquit Valeſius in Notis, Euſebius diſertè teſta-
tur, nihil ſcriptis traditum eſſe, præter ea, quæ
communi conſilio decreta fuerant: eaque ab
omnibus ſubſcripta dicit. Baronium, qui contra-
rium ſenſit, decepit Latina interpretatio Atha-
naſii in lib. de Synodis, quæ ſic habet: Quòd ſ
ad hanc rem uſas Synodi deſideratur, ſuperſunt
Acta Patrum. Nam neque hac in parte negligen-
tes fuere, qui Nicææ convenerunt: ſed ita accu-
ratè ſeripſerunt, &c. In Græco tamen nulla
Actorum mentio, ſic enim legitur: g. α rαν
οατιπον. id eſt, Saperſunt Patrum ſoripta, Fides
ſcilicet, & Canones, & epiſtolæ Synodicæ. Eſt
& alius Athanaſii locus in epiſtola de Decretis
icænæ Synodi pag. 250. ex quo colligit Va-
8 leſius, nulla fuiſſe Acta. Sic enim loquitur:
Quandoquidem, inquit, tua dilettio ea noſſe de-
hiderat, quæ in Synodo geſta ſunt, minimé
cunctatus ſum: ſed ſtatim tibi ſignificavi quæ-
cumque ibi atta ſunt, &c. Quèd ſi Acta à
Notariis excepta fuiſſent, ſatis habuiſſet Atha-
naſius ea ad amicum tranſmittere. Scripſit qui-
dem Hiſtoriam de Actis Nicanæ primæ synodi
Gelaſius Cyzicenus Cæſareæ in Palæſtina Epiſ-
copus, ſed, præterquam quèòd hic Auctor multa
habet parum veriſimilia, vixit tempore Baſiliſci,
qui anno CDLXXVI Imperium Orientis
arripuit, ut in Præfatione ipſemet Gelaſius
teſtatur. Huc referenda Profeſſio Fidei, quam
Baronius attribuit Synodo Antiochenæ adver-
ſus Paulum Samoſatenſem, ut oſtendi anno
CCLXXInum. VI.
XXIV. A num. LXXIV ad CXXIII. Mox à
Nicanum Nicæna Synodo omnes Græcorum Eccleſiæ aſ-
Symbolum. ſumſere Nicænum Symbolum, tanquam novam
Baron. num. Chriſtianæ Profeſſionis teſſeram, Catholicos
LXXIV ab Arianis diſcreturam, ut convictus Arianus
haberetur, quiſquis illud non admitteret. Sed
ubi prodiit Conſtantinopolitanum, ab omnibus
Græcorum Eccleſiis, nomine tamen minimè
mutato, in Nicæni locum ſtatim ſuffectum.
Omnes porro Conſtantinopolitanâ poſteriores
Synodi & Patres, quoties de Nicæno Symbolo
loquuntur, paſſim intelligunt Cpolitanum: ne-
que tamen Cpolitanum vocant, ſed Nicænum.
Etiam hodie nos, quod ad Miſſarum ſolennia
cantamus, Nicænum dicimus, cùm tamen ſit
Cpolitanum, ut obſervavit Lupus tom. I. Con-
ciliorum cap. 4. ubi de auctoritate Concilii Ni-
cæni agit, qui addit ex Rufino Aquileienſis

Eccleſiæ Presbytero, in Symboli Apoſtolici Ex-

poſitione ad Laurentium Epiſcopum, in Eccleſia
Tom. I.

40⁰9

urbis Romæ morem ſervatum fuiſſe antiquum, S £ C. IV.
quèd nulla bæreſis ibi ſumſerit exordium. a An. Ch. 325
ceteris, inquit Rufinus, locis, quantum intelligi
datur, propter nonnullos Hæreticos addita qua-
dam videntur, per quæ novellæ doctrinæ ſenſus
crederetur excludi. Eodem jure Symbolum Apo-
ſtolicum ſine additamento retinuerunt Eccleſia
Africana, Italica, Gallica, Latinæ oranes, ur
liquet ex Auguſtino, Chryſologo, Maximo
Taurinenſi, aliiſque Latinis Epiſcopis, qui iſtud
ſolum leguntur Catechumenis tradidiſſe. Theo-
doreto, Sozomeno atque Socrate teſtibus „Aria-
na hæreſis Illyrici fines tranſire nunquam valuitz;
atque ita apud Europæos novâà Profeſſionis teſ-
ſerà opus non fuit. Excipe tamen Hiſpaniarum
Eccleſias, quæ à Gothis, Arianis, Vandalis &
Suevis pervaſæ ac poſſeſſlæ, ſicuti trinam Baptiſ-
matis merſionem in unicam, ita Apoſtolicum
Symbolum in Nicænum mutaverunt, id eſt,
Cpolitanum, ut clarè habetur in tertia Synodo
Toletana. Hæc Lupus, qui tamen in ea enume-
ratione præœtermiſit Viſigothos in Septimania, &
Burgundos in Burgundia regnantes, qui Aria-
nam hæreſim profitebantur.
Ex iiſdem rationibus aliæ Eccleſiæ citiùs, ali?æ XXV.
ſeriùs cœperunt Symbolum publicè in Miſſarum gnbolum
ſolenniis dicere aut cantare. E Latinis prima id Nicenntn
æmulata eſt Hiſpaniarum Eccleſia ex conſilio 7²* Parzm
Richaredis Regis, novellos ſuos Gothos in Fide Bocl r
Romana firmare cupiens, ut legitur in tertia cantacum.,
Synodo Tolerana, in qua ſtatuitur: U per omnes V
Eceleſias Haſpaniæ & Galliciæ ſecundum formam
Eccleſiarum Orientalium Concilii Cpolitani Sym-
bolum recitetur, &c. Imitatæ id poſtmodum
ſunt quædam ſub Carolo Magno Gallicanæ Ec-
cleſiæ, aliæ tamen, ac ipſa Capella Regia, imi-
tari non ſunt auſæ; ideoque à Leone III Pon-
tifice veniam impetrarunt. Fecit id Carolus, ut
Francos in reparata jam Chriſtianitate figeret.
Ad Bernardum autem Wormatienſem ac eſſe
Ambianenſem Epiſcopos, necnon ad Abbatem
Corbeienſem Caroli Legatos dixit Leo tertius:
Quèd aſſeritis ideo vos cantare Symbolum, quoniam
älios in iſtis partibus vobis priores audiſtis can-
taſſe, quid ad nos? Nos enim ipſum non cantamus.
Quin & eandem cantandi conſuetudinem omitti
ſuaſit: Quia & in noſtra Eccleſia non cantatur.
Romana Eccleſia, necdum ſub Joanne octavo
videtur cantaſſe. Etenim Methodium Moravo-
rum ac Bohemorum Epiſcopum rogavit is Pon-
cifex, Orthodoxæ Eidei Symbolum ita crederet,
& intra WMiſſarum ſolennia cantaret, ſicut ſan-
tam Komanam Eccleſiam tenere conſtat. Non
rogat quomodo Romana Eccleſia tenet & can-
tat, ſed ſolum quomodo tenet, quia nempe illa
necdum cantabat. Cantabat Methodius, utpote
Græcus, more Græco. Tandem & Romana
cantare cœpit, ne à ſubditis ſibi Hiſpaniarum
& Galliarum Eccleſiis morem deponere nolen-
tibus diſſonaret. Hæc Lupus citatus.
Sozomenus lib. I. cap. 21. ſcribit, Fidei For- XXVI.
mulam approbaſſe Euſebium Nicomediæ, Theo- Sabſeriptio
gnium Nicææ, Marim Chalcedonis, Patrophi- Eget Nird⸗
lum Scythopoleos, & Secundum Ptolemardis in e
Lybia Epiſcopos; quos tamen Socrates lib. I.
cap. 8. Fidem à Concilio Nicæno ſcriptam im- Baron. num.
probaſſe tradit. Verùm, hæc ita conciliari poſ- PXXVIIS
ſunt, inquit Valeſius ad laudatum Sozomeni lo-
cum, ſi dicamus, Epiſcopos illos initio quidem
Formulam Fidei Nicænæ penitus rejeciſſe: po-
ſtea tamen metu Principis, qui contradicenti-

Mm bus

4¹⁰
§ *Æ C. 1V. bus exilium minabatur „ eam comprobaſſe. At-
An, Ch. 325. que id planè confirmant Theodoretus, & Hie-
ronymus in Dialogo adverſus Luciferianos.
Certè inter Epiſcopos, qui Concilio ſubſcripſe-
runt, horum etiam nomina leguntur. Ex quo
apparet, omnes omnino Epiſcopos „qui Synodo
Nicænæ interfuerunt, ejus Fidei ſubſcripüe,
ſive ſincerè & ex animo, ſive ſubdolè ac fictè.
Licèt enim Euſebius ac Theognius condemnatio-
ni Arii initio fubſcribere noluerint, tamen poſt
ærumnas exilii, libello oblato, condemnationi
ejuſdem Arii ſeſe conſentire profeſſi ſunt. Duos
excipe, Secundum ſc. ac Theonam Epiſcopos,
qui nec Fidei Nicænæ, nec damnationi Arii
ſubſcribere voluerunt, ut teſtatur epiſtola Syno-
dica Patrum Concilii Nicæni, Theodoretus &
Philoſtorgius.
XXVII. Valeſius tam in Notis ad Socratem lib. 1. cap.
Libellus ſa- I4. quàm in Notis ad 90zomenum lih. 2. cap. 16.
tisfactions obſervat, Baronium reprehendere Socratem ac
en Sno Sozomenum, qui dixerint, Euſebium ac Theo-
zaraget. ghnium paulò poſt Synodum Nicænam miſſos eſſe
in exilium: deinde aliquot poſt annos, miſſo
ſatisfactionis lioello ad nobiliores Epiſcopos,
ab exilio eſſe revocatos. At Baronius contendit,
hunc libellum ab Euſebio oblatum eſſe Epitco-
pis in Synodo Nicæna. Primum enim regulam
Fidei ait ſcriptam fuiſſe, cui Euſebius Nicome-
dienſis cum aliis quatuor Epiſcopis ſubſcribere
recuſarit; eundem tamen poſtea, oblato ſatisfa-
Gtionis libello, iis quæ decreta fuerant, ſub-
ſcripſiſſe. Poſt hæc verò, cuùm Synodus Arium
anathemate damnaſſer, Euſebium ac Theognium
huic anathematiſmo noluiſſe ſubſcribere: eam-
que ob cauſam damnatos ac depoſitos eſſe à Sy-
nodo, & Amphionem ac Creſtum in eorum lo-
cum ſubrogatos; Conſtantinum tamen Impera-
torem interceſſiſſe, ne ſententia executioni man-
daretur, egiſſeque, ut Euſebius as Theognius
oblato pœnitentiæ libello ſuſciperentur à Syno-
do. Hæc Baronii ſententia.
XXVIII. Sed primùm in eo peccat Baronius, quèòd duos
Euſebius & libellos ab Euſebio oblatos eſſe dicit. Nam de

Baron num.

Theognius priore illo libello nemo unquam mentionem fe-
Gn cit. Deinde quèòd ait de depoſitione ac damna-
poſiti non tione Euſebii atque Theognii facta in Concilio
ſunt. Nicæno, ejus rei nullum auctorem citat. Certe

Conſtantinus in epiſtola ad Nicomedienſes, id
tunc factum eſſe non dicit, ſed tantùm ait, me-
tuiſſe Euſebium ne id fieret. Denique quod ſcri-
bit, libellum pœnitentiæ ab Euſebio oblatum
fuiſſe in Synodo Nicæna, id ex ipſo libello ma-
nifeſtè refellitur. Oblatus eſt enim hic libellus,
à Socrate laudato recitatus, cùm eſſet in exilio,
ut teſtatur his verbis: Conſentientes iis, quæ d
vobis decreta ſunt, etiam hoc libello conſenſum no-
ſtrum tonfirmamus; non quidem tædie exilii, ſed
ut ſuſpicionem vitemus haæreſeos. Præterea miſſus
eſt hic libellus, cùm jam Arius ab exilio eſſet
revocatus. Id enim teſtantur hæc verba: Porro
abſurdum fuerit, cum is, qui reus eſſe videbatur,

revocatus ſit, ſeque de illis, quæ ipſi objiciebantur,

purgaverit, nos ſilere, & argumentum adverſus
noſmetipſos altro ſuppeditare. Porro Arius ſatis
diu poſt Synodum Nicænam à Conſtantino re-
vocatus eſt.

n Cùm veròèò Euſebius ac Theognius in exordio
ſebius . 1G. . e ( .
Theognias epiſtolæ à Socrate relatæ dicant, ſe damnatos ab

in privata Epiſcopis, quæri poteſt, ubi & quando fuerint

Synodo de- condemnati. Baronius quidem eos in Synodo
baſiii. Nicæna damnatos eſſe dicit atque depoſitos. Sed

Critica Hiſtorico-Ohronologica

contrà eſt auctoritas B. Hieronymi, qui in Dia- S £ C. 1IV.
logo adverſus Luciferianos diſertè teſtatur, Eu- An. Ch. 325.
ſebium ac Theognium cum aliis Epiſcopis Aria-
næ factionis à Nicæna Synodo ſuſceptos fuiſtſe.
Idque probat, tum ex teſtimonio eorum qui
Synodo interfuerant, tum ex Actis ipſis Synodi
Nicænæ, in quibus inter nomina Epiſcoporum.
qui Synodo ſubſcripſerant, Euſebius & rehqui,
quos dixi, recenſebantur. Idem quoque teſtatut
Philoſtorgius, qui tribus circiter menſibus ela-
pſis poſt Nicænam Synodum, Euſebium ait eſſe
relegatum. Cüům igitur Euſebius ac Theognius ſe
damnatos ab Epiſcopis eſſe fateantur, id autem-
in Nicæna Synodo factum non eſſe conſtet, ne-
ceſſe eſt, ut in alio quopiam Epiſcoporum Con-
ventu id geſtum ſit. Quam ob cauſam Synodum
aliquot Epiſcoporum freri juſſit Conſtantinus, à
quibus Euſebius ac Theognius damnati ſunt atque
depoſiti; ipſe verò eos in exilium miſit: idque
apertè confirmat Athanaſius in lib. de Synodis,
& Theodoretus lib. I. cap. 19.
Baronius arbitratus eſt, Arium nunquam in XXX.
exilium miſſum eſſe, ſed ſimulatà pœnitentiâ Arius miſſus
expoſitioni Fidei tandem ſubſcripſiſſe, atque ita , exi⸗
à Synodo eſſe ſuſceptum. Cujus rei auctorem garon. num-
citat Hieronymum in Dialogo contra Luciferia- 1xXX &
nos. Verùm, ut notavit Valeſius in Notis ad ſeqq.
lib. 2. Sozomeni cap. 16. Hieronymus memoriæ
vitio lapſus eſt hoc loco, dum Arium à Conci-
lio Nicæno ſuſceptum eſſe dicit. Factum id enim,
non in Concilio Nicæno, ſed in Hieroſolymi-
tano. Certè ex epiſtola Synodica Concilhii Nicæ-
ni facile eſt Hie onymum refellere. Aiunt enim
ſanctiſſimi Patres in dicta epittola, primum qui-
dem Arii opinionem diſcuſſam eſſe atque exa-
minatam coram ſactatiſſimo Imperatore, omneſ-
que Epiſcopos uno conſenſu anathema dixiſſe
impus Verbis ac ſententiis Arii atque ſociorum.
Quid autem ipſi factum ſit, & quem exitum ſor-=
titus fuerit, nolunt ipſi proferre, ne videantur
inſuitare hominis calamitati. Quibus verbis ta-
citè indicant ſanctiſſimi Patres pœnam exilii,
quæ Ario ab Imperatore fuerat irrogata. Ubi
obiter obſervanda eſt modeſtia atque humanitas
Antiſtitum Nicænorum; qui cùm Arii opinio-
nem damnarent, non tamen ipſi Ario nomina-
tim anathema dixerunt, ſed generaliter cunctis,
qui impia illa dogmata proſiterentur. Anathema-
tiſmus enim ita concipitur, r M“ρoauvrοαο,, &c.
ſuppreſſo Ari nomine. Deinde cùm Arius unà
cum Theona & Secundo Epiſcopis à Conſtantino
relegatus fuiſſet ob contumaciam, eò quèd uni-
verſali Concilio aſſentiri noluiſſent, id ipſi nun-
tiare Alexandrinis Clericis & totius £Ægypti Ec-
cleſiis detractant, ne videantur inſultare homi-
num calamitati. Tantum abeſt, ut ipſi apud Im-
Peratorem egerint, ut illi in exilium deporta-
rentur; quin potiùs teſtantur iis verbis, ſe ho-
minum illorum vicem dolere. Ea tamen quæ
ſequuntur in dicta epiſtola à Socrate lib. I. cap. 9.
recitata, ſatis oſtendunt, tres illos in exilium
miſſos eſſe: Tantam verò vim habuit ejus impietas,
ut Theonam Marmaricæ, & Secundum Ptolemai-
dis Epiſcopum, ſecum in exilium pertraxerit.
Nanm & in iſtos, eadem quæ in illum, lata ſenten-
tia eſt. Sed quoniam omnipotentis Dei gratia,
pravitate illius quiden, opinionis & impietate at-
que blaſphemia, & iis hominibus, qui in populo
antehac pacato turbas ac diſſidia concitare auſi fue-
rant, vos jam liberavit. Quid aliud, quæ-
ſo, innuunt hæc verba, quàm exiliüm Arii
ejuſque

XXXI 1.
aleliu o
Arianit
mon; Ort
ri⸗ eleſ.
6.

Ne& ſeg

n,

iu miſics
tin exi⸗
ron.num
XXX &

8

S, 6. IV. ejuſque conſortium, inquit ibidem Valeſius?
Jul4. » 1n

Tvevognils
anathbemer
tZiſino non
runt.

XXXII.

Euſebius & Theognius in laudato libello Pœ-
nitentiæ apud Sozomenum lib. 2. Cap. 16. aiunt,
ſe Fidei quidem ſubſöoripfiſſe; Anathematiſmo vero
noluiſſe ſubſoribere: non quòd ſidem reprehendere-
mus, ſed quia minimè credebamus, ilum qui ac-
cuſatus fuerat, éjuſmodi eſſe; cum partim ex iis
quæ ad nos per literas ſeripſerat, partim ex eus
ſermonibus in conſzectu noſtro habitis compertum
haberemus, illum talem non eſſe. Hinc quæri non
immeritò poteſt, ait Valeſius in Notis, quomo-
do Euſebius ac Theognius Fidei quidem Nicæ-
næ ſubſcripſerint; Anathematiſmno verò nequa-
quam. Atqui Anathematiſmus conjunctus erat
Formulæ Fidei, & und cum Expoſitione Fidei à
Patribus editus, quemadmodum videre eſt tum
apud Socratem, tum in vetuſtis Canonum Col⸗
lectionibus. Baronius quidem primuùm Fidei
Pormulam conditam efle ſcribit à Nicænis Pa-
tribus, cui Euſebius ac reliqui, cùm initio ſub-
ſcribere recuſaſſent, tandem metu compulſi ſub-
ſcripſerunt, poſtea verò condemnationis ſenten-
tiam in Arium latam eſſe; & Euſebium ac Theo-
gnium, cùm iſti condemnationi ſubſcribere per-
tinaciſſime recuſaſſent, à Synodo eſſe depoſi-
tos, aliis Epiſcopis in eorum locum ſubrogatis:
Qonſtantinum tamen Imperatorem eo tempore
interceſſiſſe, ne ſententia executioni mandare-
tur. Baronii opinionem ſecutus eſt Petavius in
parte 2. Rationarii Temporum. Verùm, hæc
opinio nequaquam probabilis videtur. Sic enim
duæ fuiſſent ſubſcriptiones Epiſcoporum Syno-
di Nicænæ : prior, quàâ Fidei; poſterior, qu4
condemnationi Arii conſenſiſſent. Hodie ta-
men unica hæc extat ſubſcriptio ſingulorum
Epiſcoporum. Atque id meritò. Fides enim cum
Anathematiſmo qui ei ſubjicitur, unum idem-
que eſt monumentum, uno ſpiritu unoque tenore
continuatum. Sic enim incipit Anathematiſmus,
7 89 3 AX vorr, S&c. Deinde falſum eſt quod
Baronius eumque ſecuti affirmant, primùm Fidei
Formulam conditam eſſe à Synodo Nicæna: poſt-
ea verò quæſitum de Ario. Id enim manifeſtè
refellit epiſtola Synodica, in qua diſerte ſcribi-
tur, ante omnia quæſitum eſlſe de Arii opinio-
ne, eamque coram Principe diligenter exami-
natam atque damnatam. Quocirca probabilius V
quod ſcribit Valeſius, Euſebium ac Theognium
Nicænæ Fidei decretis ſemel ſubſcripſiſſe, pe-
rinde ac reliquos Epiſcopos, ſed in ſubſcri-
bendo, diſtinctionem adhibuiſſe inter Fidem
atque Anathematiſmum, hoc ſc. modo: Euſe-
bius Nicomediæ, ſupraſcriptæ Fidei conſentio
& ſubſcribo: Anathematiſmo non item. Quo
verò anno ab exilio tam Arius, quàâm Eule-
bius ac Theognius revocati fuerint, infrà dice-
tur.
Certum quidem, Euſebium Cæſarienſem

Ruſebius mo- Epiſcopum ante Synodum Nicænam ad Aria-

Ab Arianis,

7

monò Ortko-

doxis acteſ-

ſit.

Baron-num.

xXxCII & ſeqq.

nos, in Synodo autem ad Orthodoxos acceſſiſ-
ſe, ut doctè oſtendit Hanxius in lib. de Byzan-
tinarum rerum Scriptoribus Græcis parte I. cap.
I. à num. LxXxXVI uſque ad num. XCIX. Sed
prorſus incertum, an Arianis vel Orthodoxis
annumerandus ſit. Hanxkius ab eo numero ad
GXLVI refert Auctorum antiquorum loca, qui
eum poſt Concilium Nicænhum tam Orctho-
doxis quàm Arianis adſcribunt; tandemque con-
cludit, viâ tutiſſimâ videri illos incedere, qui
poſt Synodum Nicænam Fuſebium Arianum
fuiſſe, neque negantibus, neque affirmantibus
Tom. I.

in Annales C. Baronii.

4II

accedentes, judicium ſuum iu ſpendunt. Tot am- S K C. I V

bagibus hæc quæſtio intricata eſt. An. Ch. 32 5
Anno Chriſti c C CII, num. 1x & ſeqq. lo- XNXIII.
cutus ſum de Porphyrio, oſtendique, eum ad borphyrius
præſentem annum vitam Pproducere non potuiſ- "d hoc tem-
ſe, quod tamen Baronius putavVit, innixus edi- P“s non per-
cto Conſtantini Magni apud Socratem lib. f. cap. e
