Conſule ordinario, & denique eam epiſto-
lam ab Hadriano Romam ex Oriente reduce
exaratam.
Hlis ſcriptis cum obſervaſſem Spartianum

Aelu alop- ſæpiſſime erraſſe, rursùs in examen vocavi quæ

tio magis

ex eo acceperam, detexique eum hallucinatum

explicatur. eſſe cum in Vita Aelii Veri cap. 3. de eo ſcribit:

Adoptatus Aℳlius Verus ab Hadriano eo tempore
quo jam, ut ſuperius diximus, parum vigebat, &
de ſucceſſore neceſſario cogitabat, ſtatimque Præ-
tor factus, & Pannoniis Dux ac rector impoſitus,
mox Conſul creatus. Falſum enim eſt Hadria-
num Elium adoptaſſe eo tempore quo parum
vigebat, & de ſucceſſore cogitabat. Ejus quip-
pe adoptio ante annum CXXX peracta, cùm
eo anno Ælius Præturam geſſerit, & dum eam
dignitatem gereret, Lucius ei natus ſit, ut jam

à me demonſtratum.
CXXXIII aut ſequentis initio £Ægyptum re-
liquit & in Syriam venit, ubi cùm eſſet, ſcripſit ad
ſororis ſuæ virum Servianum tunc Conſulem
ordinarium, Epiſtolam quam inſeruit Vopiſcus
Vitæ Saturnini tyranni, ex qua liquer Ælium
jam ab eo fuiſſe adoptatum: Ut primum, inquit,
inde diſoeſſi, & in filium meum Verum multa di-
xernnt. Sed eum neque Cæſarem dixit, neque
Imperio deſtinavit; imò neque de ipſo ſibi ſu-
brogando jam cogitaverat; Imperatores quip-
pe ſine ſpe ſucceſſionis filios adoptabant, ut
liquet de Lucio Vero Æ.lii filio, aliiſque. Præ-

2

137.

terea ipſemet Spartianus in Vita Hadriani cap.

23. de Hadriano ſcribit: Capite nudo, & in ſum-
mis plerumque imbribus ac frigoribus in morbum
incidit lectualem (anno ſc. CXXXIVaut in-
ſequenti) factaſque de ſacceſſore ſollicitus pri-
mum de Serviano cogitavit, &c. dein cap. 24.
ait : Adoptavit ergo (Hadrianus) Ceionium
Commodum Ferum invitis omnibus, eumque
Tlium Verum Cæſarem appellavis, quem
prætura honoravit. Sed hic Spartianus Veri ado-
ptionem cum ejuſdem electione in ſucceſſo-
rem Imperii imperitè confundit. Hoc itaque an-
no lius creatus Cæſar, & Servianus aliique
occiſi. Præterea £lius præter renunciatus, ac
dein in Pannoniam miſſus.
Ad num. VII. Phlegon neque hoc, neque vIII.

inſequenti anno, ut perperàm Petavius lib. 1z. Phlegon RKo-

de Doct. Temp. Opus ſuum de Olympiadibus rer.
publicavit, ſed anno quarto Olympiadis
CCXXIX, qui anno Chriſti CXL exorditur.
Unde in Collectaneis Græcis apud Scaligerum
anno quarto præfatæ Olympiadis le itur, Phle-
gontem Hadriani libertum Opus O ympiadum
ſcripſiſſe. Legendus Meurſius in Notis ad reli-
quias hujus Scriptoris, cujus eſt etiam liber de
Mirabilibus, & libellus de Longævis; ac pro
certo tenendum, Suidam, quando ait. Phlegon-
tem ſcripſiſſe Olympiadas libris XVI, aſque ad
Olympiadem CCXXIX, ultimam ſeu XXIX
includere, non verò excludere, & denique eam
Olympiadem CCXXIX, non hoc anno ut ha-
bet Baronius, ſed ſequenti inchoari, ut ibidem
in margine annotatur.

ANNOPERIODI GRACO-ROMAN& 5630.
O é G. j. P. 25. Mart. Indict. 5. 890.

Olymp. 229.

JESu CRHRISTI I37. ſecund. Baronium 139. an. I.
HYGINI PAP I.

HADRIANI IME. 2 I.

D num. I. Coſſ. Lucius ADlius Caæſar II, 1
AS& P. Calius Baltinns PBibullius, ex Ini- Cenſules.
criptione Gruteriana pag. XXIII. 12. Seldenus
tamen lib. ʒ. de Synedriis cap. 14. ſaxum, in quo
ea inciſa eſt, quod Salonæ olim viſebatur, ſed
mutilum, tradit ex conjecturis ſuppletum fuiſſe,
& inde Joanni Baptiſtæ Rhamnulio dono da-
tum, Patavii ad portam civitatis ab eodem col-
locatum. Hoc autem Inſcriptionis initium: L.
AELIO. CAESARE. I MP. ET P. CoEIIO.
D. F. BALBINO. VIBUELLIO. COSS. VII.
IDusSs. OcTOBRES CN. DOMITIUIS. VA-
LENS II. VIR I. D. PRX EUNTE. &c. Al-
dus Manutius in Orthographiæ Ratione pag. 37.
etiam ipſum ſaxum velut inde vere deſcriptum
exhibet,

Tum Hadrianus anno 58 £ C. II.
An. Ch. 136.

Anno Urbis

II.
Klius Veris
anno ſaguen
ti mortuns.

Baronhum.
. 1
4

— — —

Ve
tec
der
cri⸗
lior

de

ie

en
.
⸗
que
A

ne II.
1z. Phlegen ſi⸗
s rel.
s
itut.
Ium
hle.
dumn
leli⸗
er e
pro
lepon-
ℳ
(IX
cENN
um⸗

bidem

—

ez0. Anno Urbis
390:
OyNp⸗g,
. l.

119.

orIh, .
4 lul- Cunſale
ldenns
in quo
I, ſe
n tuile,
o e-⸗
n col⸗
um: .
5–110.
8. V I1.
u5. .
geA.
uo.
ipram
aniden,

in Annales C. Baroni.

⁸S C. II. exhibet, & ut apud Gruterum habetur, ita ſuis

An. Ch. 137.

I1.
Tlius Veris
anno ſoguen-
zi mortuus.

Baron, hum.

I.

Operibus multi inſeruerunt. Apud Joannem
Roſinum Antiquit. Rom. lib. 2. cap. 2. lineàò

primà caret: in fronte autem, ſeu linea illa pri-

ma, diſcrepantia eſt non prætereunda. Aldus
habet: BALBINO. VIBüuLLIO. PIO. Coss.
atque, ut Gruterus, AELIO. CAESARE. IMP.
Ita etiam alii, ſed non ſine craſſiſſimo errore.
Smetius pag. 18. num. XVIII ante Gruterum re-
tè habet, lio CSARE II. P. CoELIoO,
COSS. Sed pro I M P. legendum II. Ita Selde-
nus, & quidem rectè, cùm Ælius Cæſar hoc an-
no ſecundum Conſulatum geſſerit, & Impera-
toris nomine cohoneſtatus non fuerit; cùm illud
Imperio Proconſulari exornatis, non verè aliis
* ſaribus attribueretur. Baronius in Annali-
bus ait, ADTTlium Verum Conſulem II deligna-
tum, antequam dignitatem illam adierit, morte
ſublatum elſſe, hujus anni initio. At ſi Ælius Cæ-
ſar Conſulatum non iniiſſec, in Faſtis locum non
haberet; cùm in iis Conſules deſignati numquam
memorentur, ac parte alia «lium Cæſarem Ka-
lendis Januariis anni ſequentis diem obiiſſe, &
Conſulatum hunc juxta priorem Conſulatuum
Cæſareorum regulam ſuſcepiſſe in Diſſert. Hy-
datica demonſtraverim.
Dodwellus tamen Vir eruditiſſimus in Ap-
pendice ad Diſſertationes Cyprianicas, Baronii
ſententiam tuetur, & quæ in Diſſertatione Hy-
patica ſcripſit, improbat. Ait enim, Spartianum,
cujus verba anno præcedenti recitavi, Zlii Ve-
xi res ordine alieniſſimo narraſſe, Conſulatum
ſecundum Ælii deſignatum tantùm intelligen-
dum, &, cùm capite 4. in Vita Hadriani ait,
Chn de provincia LElius red'ſet, atque oratio-
nem pulcherrimam paraſſet qud Kalendis Ja-
nuariis Hadriano patri gratias ageret, Kalendis
ipſis Januariis periit, loqui de Kalendis Janua-
riis currentis anni, quèòd gratiarum actio de ado-
ptione nimis ſera fuiſſetr poſt biennium, ideo-
ue minimè tam diu dilatam fuiſſe. At gratia-
rum actio de adoptione non ſemel ob morbum,
ſed bis dilata. Spartianus enim teſtatur, Ælium
anno, quo Cæſar dictus, gratiarum actionem
reddere non potuiſſe, ideoque eam in ejus è
Pannonia reditum prorogatam. Hæc Spartiani
verba in Hadriano cap. 23. Cmmodus autem præ
valetudine, nec gratias quidem in Senatu agere
potuit Hadriano de adoptione, anno nempe
CXXXVI, quo Cæſar ab eo nuncupatus eſt:
Denique accepto largiks antidoto, ingraveſoente
valetudine, per ſomnum periit ipfis Kalendis Jau-
nuariis, ſubdit ibidem Spartianus, ubi loquitur
de Kalendis Januariis anni CXXXVIII polt ad-
miniſtratas Pannonias, ut in £Ælio Vero cap. 4.
tradit: Càm de Provincia AT,Dlius rediſſet, &c.
ut ſuprà. Bis itaque £Ælius Verus infirmitate præ-
peditus gratias de adoptione Hadriano agere
non potuit, ideoque non mirum, ſi ea oratio
tamdiu dilata fuerit. Hæc morbi iteratio Spar-
tiani interpretibus non obſervata, deceptuſque
Onuphrius in Faſtis, ubi tradit, Alium non po-
tuiſſe gratias agere de Conſulatu, ideoque anno
CXXXVII, quo eum gerere debebat, de-
mortuum. Nam Spartianus de adoptione, non
verò de Conſulatu loquitur. Hæc ſcripſeram an-
tequam frequentes Spartiani errores detexiſſem.
Sed cùm Ælius Verus jam anno CXXXHa-
driano filius adoptivus fuerit, annoque ſupe-
riori Cæſaream obtinuerit dignitatem, Conſul-
que in præſentem annum iterùm deſignatus fue-

133
rit, lius & Pannonia redux, morbo ingraveſ- S £ C. II.
cente gratias Hadriano agere non potuit; non An. Ch. 135.
quidem de adoptione, ut perperâm fſeribit Spar-
tianus, ſed de iterato Conſulatu, qui omen erat
Imperii, ut alibi demonſtravi.
Mors itaque DKlii Ceſaris Kalendis Janua- III.
riis anni Chriſti inſequentis certò contigit. Gru- Annus mor-

terus pag. CCLII. z. hanc Inſcriptionem refert. Fru. nage
IM P. CAES,. gonſirmatuy.
TRAANO
HADRIANO
Aud. P. P. TRIB. Po T-

XXI. COS. III. IM P. I I.
L. AELIuS CAES. FIL.
TRIB. POTES. CoS. II. 4
PROCOS. X V. TKIVIR.
SACRIS FACIUIND.
Tribunitiam POT. xXI die decima menſis Au⸗
guſti præſentis anni Hadrianus ſuſcepit. Quare,
ſi poſt eum diem Ælius Cæſar in ejus honorem
hanc Inſcriptionem poni juſſit, Kalendis Ja-
nuariis ejuſdem anni ſupremum diem non obie-
rat; cuùm certum ſit, mortem ejus in alium diem,
quàâm in Kalend. Januarias, non incidiſſe. Reſ-
pondet Dodwellus citatus, Tribunitiam illam
POT. X XI. ab anno CXNVI deducendam, &
Conſulatum illum II Xlii, deſignatum intelli-

gendum. Exiſtimat enim Vir doctiſſimus, Tra-

janum anno integro ante mortem Hadrianum
adoptaſſe, ſed adoptionem poſt Trajani mor-
tem tantům publicatam. Quo pacto, Hadria-
nus anno Chriſti antecedenti Tribunitiam Po-
teſtatem xXX ſuſcepiſſet, & Zlius Cæſar Con-
ſul Iil deſignatus hanc Inſcriptionem dicaſſet. At
Hadrianum paucos dumtaxat dies ante Trajani
mortem, quæ anno CxvII accidit, adoptatum eſſe,
certum indubitatumque, ut ſuo loco dixi. De-
nique in Cimelio Regio extat &Ælii Nummus
argenteus, ex quo hunc anno tantùm ſequenti
demortuum conſtat: A. AIAIO C. K AICA P.
Caput £Ælii ſine Corona. In poſtica: A MICOT.
EAETOEPAC. ETOTC. PgO. Id eſt,
Amiſi liberæ, Anno CLXIX. Cernitur Juſti-
tia ſtans amicta, quæ dextrâ bilances, ſiniſtr4
cornu copiæ tenet. Amiſeni libertate donati ab
Auguſto poſt Actiacam victoriam, ut auctor eſt
Strabo lib. 12. pag. 547. ideoque anno Urbis
DCCXXIIII; cui anno, ſi CLXIX, quo is
Nummus percuſſus, addas, pervenies ad annum
Urbis DCCCXCI, qui anno Chriſti cxxxVIII
inchoatůr. Cùm itaque eo anno juſtitia lii
Cæſaris in Nummis adhuc celebraretur, is Ka-
lendis Januariis præſentis anni & vivis non ex-
ceſſerat. Nam Amiſeni, qui £Ælii Cæſaris mor-
tem, quæ Kalendis Januariis anni CXXXVIII
contigit, poſt aliquot menſes ignorarunt, non
potuiſſent eam neſcire anno Chriſti cxxxvVIII,
ſi Kalendis Januariis anni CXXXVII acci-
diſſet; urbs enim Amiſum in Paphlagonia poſi-
ta, ideoque ab Urbe Roma non multum diſſita.
Nec eſt quòd quis dicat cum Harduino V. C. in
Nummis urbium & populorum, illum Flii
Nummum poſt ejus obitum cuſum ; inde enim
tantum deduci poteſt Amiſenos, quando illum
percuſſerunt, ejus mortem ignoraſſe. Elius igi-
tur Cæſar Kalendis Januariis anni CXXXVIII
vità functus eſt, ſed antequam hujus mortis
nuntium ad Amiſenos perveniret, is Nummus
percuſſus.
Amiſi civitatis liberæ tres Eras fuiſſe docent Prinla imig
Strabo mox citatus, & aliqui Nummi. Hæc civitatis li-
M Strabonis bere Ers.

134

S £ C. II. Strabonis de Amiſo loquentis verba: Liberatam
An. Ch. 137. 4 Divo Cæſare, Antonius Regibus ſubiecit: deinde

V.
Sesunda.

VI.

Tertia.

VII.

male eam tractavit Strato Tyrannus: rurſum dein-
de libertas ei reddita eſt à Caſare Auguſto poſt
Actiacam vitctoriam. Prior Era pertinet ad an-
num Urbis D CCVII, quo poſt Pharnacem
Mithridatis filium ſuperatum Julius Cæſar Ami-

ſenos libertate donavit, ut refert Dio lib. 42.

pag. 207. Holſtenius in Notis ad Stephanum de
Urbibus in voce =ααα exhibet Caracallæ Num-
mum, in quo circa victoriam bigis veétam legi-
tur AMIGCOY EAETGOEPA C. ideſt Amiſi ci-
vitatis liberæ: ſubtus, ET. CN E. id eſt anno
CCLEV. Qui Nummus anno Urbis DCCCLXI,
Chriſti cVIII percuſſus, & priori Atmiſi Era
inſignitus. Scaliger in Iſagogicis Canoni eus
pag. 301. producit Hadriani Imperatoris Num-
mum, in quo legitur annus Amilenorum PIIT.
ideſt C LXXXIII, quem ipſe perperam de-

ducit ab anno periodi Julianæ 4651. cum ab

hac prima eorum Era accerſendus ſit, ut nume-
ranti liquebit.
Secunda ab anno Urbis DCCXX Iaut inſe-
quenti deſumenda, à tempore ſc. quo Amiſeni,
Stratonis Tyranni jugum excuſsère. Ad hanc
pertinet Aelii Cæſaris Nummus mox deſcriptus,
annoque Amiſenorum CLX IX ſignatus, qui
ideo cuſus fuit anno Urbis DCCCLXXXIX
aut ſequenti, ſeu Chriſti CXXXVI, aut
CXXXVII. Epocham enim eo in Nummo
notatam, Actiacam victoriam præcedere „ non
verò ſubſequi, ut hactenus pluribus perſuaſum,
certum facit tertia hujus civitatis Fra, quam nos
edocet Nummus Gazæ Regiæ, cujus ectypon ad
me tranſmiſit eruditiſſimus Toinardus. In eo
habetur: A. AIAIOC KAICAP. caput nudum;
in poſtica: A MCOT EAEFTO EPA C. ETOTC
PZB. Mercurius ſtans, dextrà caduceum ubi 2
pro S, ut in aliis Nummis, legitur. Annus ille
CLXV à neutra præcedentium Erarum profi-
ciſci poteſt.
uare admittenda omninò tertia Amiſeno-
rum Era poſt Actiacam victoriam, ut teſtatur
Strabo, inſtituta, non quidem ipſo anno Urbis
DCCXXIII, quo initio Septembris ad Actium
pugnatum eſt, ſed anno Urbis inſequenti, quo
Auguſius Cæſar Amiſenis libertatem, quam
jam ſibi armis comparaverant, confirmavit, quèd,
ut rectè obſervavit Toinardus, adverius Anto-

nianos pro Auguſto pugnaſſent, ad exemplum

Myſorum Aſianorum, de quibus Dio lib. 5. pag.
443. ubi loquitur de actis ab Auguſto anno Ur-
bis DCCXXIV, narratque Cydoniis, ac Lam-
gis libertatem dediſſe, præſtiti ſibi auxilii Causa.
Amiſo itaque eodem tempore ab Auguſto liber-
tas ob eandem rationem confirmata, indeque
nova Era ab Amiſenis inchoata: neque enim
laudatus £lii Nummus anno CLXV nota-
tus, ab aliquo anteriori anno procedere poteſt.
Sic cuſus erit anno Urbis D CCCLXXXIX,
ſeu Chriſti C XXXVI, quo lius Cæſaream
dignitatem obtinuit. Prior Juliana; ſecunda ab
excuſſa tyrannide, tertia Auguſtana vocanda. Vi-
ſuntut Nummi Diadumeniani anno CcXLIX,
& Maximini Veri anno ccLXVIII conſignati,
qui ideo ad ſecundam Eram revocandi. Sed re-
deo ad £lium Verum.
Ceionium Commodum, qui poſtquam Cæ-

Elius Caſar ſarea dignitate ornatus eſt, lii nomen tulit, di-
Verus appel- kum etiam fuiſſe Erum, Spartianus & Capito-
linus teſtantur. Hic in Vero Imperatore Xlii

latuas. .

Critica Hiſtorico-Chronologica

filio cap. I. ait: Iitur D. Ceionius Alius Com-
wodus Verus Antoninus, qui erx Hadriani volun-
tate ADlius appellatus eſt, ex Antonini conjun-
ctione Verus & Antoninus. Spartianus in Hadria-
no cap. 24. de Hadriano habet : Adoptavit er-
go Ceionium Commodum Verum, invitis omni-
bus, eumque ADz.lium Verum Cæſarem appellavit.
Immo Hadrianus non alio quàm Veri nomine
Xlium apppellare ſolitus erat. Extat apud Vo-
piſcum in Saturnino Epiſtola Hadriani ad Ser-
vianum Conſulem, in qua de Æ gyptiis loquens
inquit: In filium meum Verum multa dixerunt;
& Spartianus in £Ælio Vero cap. 4. recitatis qui-
buſdam verſibus ait : Hadrianus dixiſſe fertur,
Hos verſus vita non apit eri.

His tamen refragatur. Card. Noriſius in Epi-

ſtola Conſulari pag. 48. quòd neque in Nummis
aut Lapidibus cognomen Veri £lio Cæſari at-
tributum legatur; ſed in iis ante adoptionem
L. Ceionius Commodus, poſt adoptionem L.
lius Cæſar tantùm inſcribatur: Certum eſt,
inquit Card. Noriſius, L. Ceionium Commodum,
antequam ab Hadriano adoptaretur, cognomen
Veri non tuliſſe. Cum anno Vrbis DoCCLXXXIX,
Chriſti CXXXMVI Conſulatum iniiſſet, in tribus
Inſcriptionibus Gruteri pag. ¶ CIX, CCL, G
DCCCLXII. dieitur, L. CEIONIIuIS
CoMMODuS, nuſquam altero Veri cognomine
addito. Error Spartiani cap. 2. de vita Aℳlii
Caſaris, ubi eumdem Aℳlium appellat, corri-
gendus eſt ex Capitolino, qui de ejuſdem ‿dNAlii
Caſaris filio ac Inperatore Lucio Vero cap. I. aite
Igitur L. Ceionius lius Commodus Verus
Antoninus, qui ex Hadriani voluntate £Ælius
appellatus eſt, & Antonini conjunctione Verus
& Antoninus. Itaque cognomen Vzri tum primuim
L. Ceionio datum eſt poſt mortem Wlii Cæſaris,
cui hattenus auctore spartiano Veri cognomen paſ-
ſim detulerunt. Ipſe etiam Capitolinus non ſibi
conſtat; nam & A llium Caæſarem Verum nuncu-
pat, & poſtea cap. 7. in Vita M. Aurelii ait: Er
quaſi pater L. Commodi eſſet, Verum eum ap-

pellavit, addito Antonini nomine. Et in Vera

cap. 3. de eodem M. Aurelio ſeribit, illum Im-
perium cum L. Commodo communicaſſe, ad-
ditque: Verum vocari præcepit, ſuum in eum
transferens nomen, cùm antè Commodus voca-
retur. Hæc plans vera ſententia. Ita Em. Carck.
Noriſius qui addit, nullum Ceioneiorum ante
Lucium Verum Auguſtum, Veri cognomen tu-
liſſe, & hunc vulgarem errorem inde na-
tum, quod Lucius Aurelius Marci Aurelii
Collega, Veri cognomen habuerit; hincque
idem cognomen Lucio Ælio Cæſari ejuſdem pa-
tri vulgò datum; quod tamen neque in Num-
mis aut Lapidibus eidem artributum legitur, in
quibus, inquit, ante adoptionem L. Ceionius
CGommodus, poſt adoptionem L. Elius Cæſar
tantum inſcribitur. Verùm diſtinguendus eſt
uſus vulgaris loquendi, d modo loquendi in
Nummis, Inſcriptionibus, Actiſque publicis
uſurpari ſolito. Sic Tiberius Imperatoris præno-
mine non appellatur in Nummis, poſtquam
Imperii Collega renunciatus eſt, imèò & poſt-
quam Auguſto ſucceſſit, percuſſis. Marcus Au-
relius nunquam etiam Imperatoris nomine in
Nummis & Inſcriptionibus ante Auguſteum
Imperium inſignitur; imèò tam ipſe quàm Za-
cius Ferus poſt tertium Imperii Auguſtei annum,
& Cummodus poſtquam Marcus Aurelius mor-
tuus eſt, in Nummis & Inſcriptionibus eo præ-
nomine

40 .
§ † C. II. nC
An. Ch. 137.
4
1
6
1.
VIII.
WTlius in
Nummis &
Inſcriptioni- IX
nibus nun- lndle .
guam Verus Zorus Atgl ,
diätus— Cummmollu
gppelatnt⸗
c
8
.
1
U
I
6
H
:
Ci
1
1.
4
i
v
Gr
4

tam
dan
mo
on
zne
MR
ſct
Ute
ate
WE—
Vde
4
Laein ute M
mperium,
6 Verus no
Connndus An
Phelatue, pit
Luc
Vebe
de d
Aut.
len⸗
N)

at

Ahi

. VIII.
lis Dlias i,
⸗ Nummni⸗ 6
mn ririmi.
„ nibut nun⸗
. a
uam Verl
A,

W=

eumm
oca⸗
l
nte
W⸗
ni-⸗
telii
cque
npa⸗
um⸗
, in
nius
Oxlat
5 eſt
di in
blics
ũ⸗
amn
polt⸗
Au⸗
ge In
ſteum
V.
u,
mnol⸗
Præ⸗

in Annales C. Baronii.

8⁸ £ C. II. notnine rarò nuncupantur. Apud me tamen cer-
An. Ch. 137. rum, eos à populo Romano vulgò, quemad-

IX.

Elius Caſar
Verus atquée

Commodus
apbellazus.

modum & ceteros Imperii Collegas & Augu-
ſtos, ſemper Imperatores appellatos. Gallenus
Junior Cæſar Gallieni Auguſti filius nunquam
eo nomine in Nummis nuncupatur; ſed Vale-

riani Cæſaris, aut Valeriani Salonini: & tamen

paſſim ab Hiſtoricis Gallieni Cæſaris nomine

eum appellatum conſtat; imò & eum Valeria-

nus Auguſtus avus ejus ita nominabat, ut ſuo lo-
Go viſuri ſumus. Denique Caius Auguſtus, qui
vulgèò Caligula appellabatur, in Nummis ſaltem
Latinis, ſemper Caius, nunquam Caligula dici-
tur; Latinis, inquam; nam Toinardus mihi alis
dixit, ſe unum Græcum vidiſſe, in quo Cali-

gulæ nomen legebatur. Quare vulgaris loquen-

di modus, à loquendi modo in Nummis & In-
ſcriptionibus uſitato non rarò diſcrepavir.
Alium Caæſarem, antequam ad eam digni-
tatem eveheretur, modò Verum, modè L. Ceio-
nium Commodum vocatum fuiſſe, non video in
dubium revocari poſſe. Nam non tantum Spar-
tianus in ejus Vita, & Capitolinus in Vita Lu-
cii Veri, Elii Cæſaris filii, id diſertè docent ʒ3ſed
& Hadrianus, quo locupletiorem teſtem pro-
ferre non poſſumus, Verum eum vocavit, quo-
tieſcumque de eo etiam mortuo loquutus eſt,
ut num. VII inſinuavi, & nunc magis confir-
mare juvat. Spartianus in £lio Vero cap. 6. ait:
Cm amici ſolliciti quærerent, qui adoptari poſſet,
Hadrianus dixiſſe fertur his, etiam vivente ad-
huc Vero decreveram. Tum cap. 7. Denique illius
(nempe Flii) merito filium ejus Verum nepot em
ut pote ſuum qui pereunte DElio in familia ipfius
Hadriani remanſerat, adoptandum Antonino Pio
cum Marco dedit: ſape dicens, Haheat KReſpa-
plica quodcumque de Vero. Præterea Capitolinus
in Vero lmperatore .Ælii Cæſaris filio, de eo-
dem L. Vero, antequam imperaret loquens,

eum Verum appellat, uti cap. 3. qua die togam

X.

virilem Verus axcepit. Inſcriptiones tamen tam
Græcæ quâm Latinæ, in quibus primus ejus Con-
ſulatus anno CLIV, vel ſecundus anno CLXI
geſtus, memoratur, aliud nomen non præfe-
runt, quam Lucii Elii Aurelii Commodi, ut
videre eſt in Epiſtola Conſulari pag. 94. & 95.
Quare his omnibus inter ſe collatis apparet,
tam L. Ceionium Commodum Cæſarem ab Ha-
driano renuntiatum, quam L. Ceionium Com-
modum ejuſdem filium, qui cum Marco corre-
gnavit, ante eorum adoptionem vulgò Veri co-
gnomen tuliſſe, Commodique etiam cognomi-
ne appellatos fuiſſe. At in Actis publicis & In-
ſcriptionibus L. Ceionii Commodi nomine tantum,
utrumque nuncupatum. Poſtquam autem Lucius
pater Cæſaream dignitatem aſſecutus eſt, vulgò
dictus fuit £lius Verus Cæſar, at in Nummis &
Inſcriptionibus, non Verus, ſed tantum Dlius
vocatus invenitur.
Quoad Lucium lii Cæſaris filium, ubi à

Iucius ante Marco in Imperii conſortium adſcitus eſt, an-

Imperium

eE5 Verus &α

Coöommodus
appellatus.

no nempe Chriſti CL XI, ſicut tunc Marcus,
Auntonini, à quo adoptatus fuerat, nomen acce-
pit; ſic etiam nomen ſuum, Veri ſcilicet, in
Lucium tranſtulit, quod Galenus, qui tum vi-
vebat, diſertè teſtatur in libro contra eos, qui
de typis ſcripsère: Deceſſerat panlo antò de vita
Antoninus, qui Hadriano in Inperio ſucceſſerat.
Regnabat autem Severus (legendum Verus, nem-
pe M. Aurelius Verus) quiſé ipfum nomine mu-
tato Autoninum appellavit, quems Imperii fecerat
Tom. I.

13 5

Participem; Severum (legendum Verum ) nomi- §S . C. If.

. . . . r .. — . 1.
Pa ". Lucius itaque in Imperii conſortium al- Au. Ca. 137,

lectus, Verus vocatus eſt „»non de propriæ fa- 13 ⁸.

miliæ nomine, uti antea, ſed de cognomine
Marci Aurelii

Mare neque in Nummis ac Inſcrip-
tionibus alio unquam nomine vocatur; cùm
antea in Inſcriptionibus & Actis publicis non
Verus, ſed Commodus diceretur. Hinc facile eſt
intelligere Capitolinum „quem ſibi non conſta-
re Card. Noriſius laudatus putavit: quando
enim cap. 3. in Vero de Marco Aurelio Impe-
rium cum Lucio Commodo communicante lo-
quens dicit, Verum vocari pracepit, ſaum in
eum transferens nomen, caum anta Commodus
vocaretur, non ſi gnificat Lucium ante Imperium,
Commodum duntaxat appellatum; ſed eum in
Actis publicis, ita ſolůùm vocatum fuiſſe, quod
verum eſt, ut ex dictis conſtat. Nam non di-
cebatur Verus de cognomine familiæ paternæ
in Actis publicis, ſed tantum in uſu vulgari lo-
quendi. Ex quibus evertuntur quæ Card. Nori-
ſius in contrarium adducit. Hæſit & ad hoc
Veri cognomen Caſaubonus in Notis ad cap. 7.
Vitæ Marci Aurelii; neque etiam Salmaſius
difficultatem iſtam ſolvere potuit, quæ ideo 4
me diſſimulanda non fuirt. XI.
Teleſphoro Papæ hoc anno demortuo Hygi- Teleſphor:

nus ſucceſſit, ut infrâ explicabimus. PPp. obitus
ANNO PERIODI GRAXCO-ROMAN 5631. eeno Urbis
. . 91.
O. F. O 6. P. 14. April. Indict. 6. Olymp. 229:

. . 2
JEsu CHRISTI I38. ſecund. Baronium 140.
HYGINI PAP 2.
ANTONINI PII LM P. I.

D num. I. Coſſ. Camerinus & Magnus. D
4 Kalendis Januariis præſentis anni Elius Conſuler.
Cæſar ſupremum diem oblit, ut anno præcedenti Alop tio .⸗
demonſtravimus. Poſt hunc denique, inquit Spar- tonizi Pii,
tianus in lio Vero cap. 6. Hadrianus diu an- Marci Aure]
es quid faceret, Antoninum adoptavit, Pium relii & LPu-
cognomine appellatum, cui conditionem addidit, " Commodis
ut ipſe ſibi Marcum & Verum Antoninos ado-
ptaret filiamque ſuam Vero, non Marco daret.
Rei geſtæ diem nobis conſervavit Capitolinu; Baron. ann.
in Antonino Pio cap. 4. De Antonino enim lo- 139. num. I.
quens ait: Adoptatus eſt quinto Kalendas Mar- & ann. 404
tias die, falluſque eſt patri & in Imperio Procon- um. H.
Jſulari, & in Tribunitia Poteſtate Collega; ideo-
que non tantum Cæſar nuncupatus, ſed etiam
Imperii Collega renunciatus: duabus enim illis
partibus, ſcilicet Imperio Proconſulari & Tri-
bunitia Poteſtate honos ille conſtabat. Hinc
Antoninus propter Imperium Proconſulare Im-
perator in Nummis dictus antequam Hadria-
no ſuccederet. Tres refert Mediobarbus, in
quibus legitur: IMP. T̃. AEI. C£½SA R
ANTONINuIS. in poſtica: TRIB. POr.
Cos. Conful dicitur Antoninus, non quòèòd
hoc anno Conſulatum honorarium geſſerit, ut
exiſtimavit Baronius, ſed quòd anno Chriſti cxx
cum L. Catilio Severo Conſul ordinarius fue-
rit, dum ipſe T. Aurelius Pävus vocaretur, ut
videre eſt apud Onuphrium in lib. 2. Faſt. Fal-
litur etiam Baronius, qui anno præcedenti An-
tonini adoptionem factam exiſtimat, & eum hoc
anno Conſulatu decoratum ac Tribunitia Pote-
ſtate auctum. Nam ut oſtendi in Diſſert. Hy-
Pat, prima parte cap. 3. Hadrianus Auguſtunn
2 26

§ Æ C. I I.
An. Ch. 138.

36

hac in re imitatus eſt, qui uno eodemque tem-
ore Tiberium, Germanicum & Agrippam
adoptavit, cum eo tamen diſcrimine tunc à me
nondum detecto, quòd uno eodemque die Ti-
berium, Germanicum & Agrippam Auguſtus
adoptavit; Marcus verò ab Antonino non ado-
ptatus, niſi poſt duos menſes, quâm ipſe ab

IHadriano adoptatus fuerat. Capitolinus enim in

Marco cap. j. de Marco aĩt: Octavo decimo ata-
tis anno adoptatus, in ſecundo Conſulatu Antoni-
ni jam patris ſui, Hadriano ferente, gratidâ ata-

iis falctäà, Quaſtor eſt deſignatus. Natus erat Mar-

cus: ſexto Kalendas Maias avo ſuo iterum &
avo ſuo Cos. inquit ibidem Capitolinus. Quare
ſexto Kalendas Maii currentis Chriſti anni de-
cimum octavum ætatis annum Marcus ingreſ-
ſus eſt, ac poſt illum diem ab Antonino eſt
adoptatus. Conveniunt ſecundò adoptiones ab
Auguſto & ab Hadriano factæ, quò Tiberius
ab Auguſto adoptatus fuerit, poſtquam ipſe-
met coactus eſt priùs Germanicum fratris ſui
filium adoptare, ut ait Suetonius in Tiberio
cap. 15. & Hadrianus Antoninum, is verò Mar-
cum Aurelium & Lucium Verum adoptarit. Si
enim Marcus Aurelius ſibi Lucium Commodum
adoptaſſet, ut vult Capitolinus in Marco cap.
5. huic filiam ſuam Lucillam, poſtquam im-
peravit, in matrimonium non tradidiſſet, ne in-
ceſtum committeret. Certè Dio lib. 60. hæc
ſcribit: Quo tempore Claudius Neronem Agrip-
pinæ filium adoptavit, generum qucque etum ſibi
fecit, filiè tamen prihs adoptanda in aliam fa-
miliam tradita, ne ſororem fratri conjungeré exi-
imaretur. Unde cùm Marcus Aurelius Lucium
Verum generum ſibi faciens, filiam ſuam in
allam familiam priùs non adoptarit, manifeſtiſ-
ſimum eſt „eum non fuiſſe patrem Lucii Veri
ſed tam ipſum quàm Lucium Verum ab An-
tonino Pio adoptatos. Tertiò utrique adoptio-
ni peragendæ idem dies conſtitutus, nempe
uintus Kalendas. Tiberius enim quinto Kalend.
Julii, ut ſuo loco dictum, Antoninus quinto
Nalend. Martii adoptatus. Is enim dies in quam-
dam religionem venerat ab eo tempore, quo
Auguſtus victis Antonio & Cleopatra aram
Vidtoriæ dedicavit, quo Cæſar nimirum oſtende-
bat, Imperium ſe ex victoria eſſe adeptum, in-
quit Dio lib. 5I. annoque Urbis conditæ 725.
Nam ex veteri Kalendario apud Gruterum pag.
133. ad V Kalend. Septemb. legitur: ARA VI-
CTORIÆ IN CuRIA DEDICATA EST.
Imèò Auguſtus v Kal. Jul. Tribunitia Poteſtate
exornatus fuerat, ut in Apparatu Chronologi-
co diximus. Quartè quemadmodum Auguſtus
Tiberium adoptando Tribunitiam Poteſtatem
eidem contulit, ac poſt aliquot annos Impe-
rium Conſulare, ſic & Antoninus non tantùm
ab Hadriano adoptatus, ſed factus patri & in
Imperio Proconſulari, & in Tribunitia Poteſtate
Cylega, inquit Capitolinus citatus. Quintd, ſi⸗
cut Germanicus a Tiberio patrno adoptatus, Qa-
ſturam, quinquennio antequam per leges liceret,
geſſit, ut ſcribit Suetonius ipſo Caligulæ Vitæ
imitio; ſic Marcus, gratia ætatis falla;, Quaſtor
eſt deſignatus, inquit Capitolinus loco citato.
Quibus lucem accipiunt, quæ in priori parte
Diſſert. Hypat. cap. 3. de adoptionibus Marci
Aurelii & Lucii Veri diximus, ubi & oſtendi-
mus, Capitolinum loco citato, quando ait,
Marcum adoptatum eſſe in ſecundo Conſulatu
Anionini jam patris ſai, intelligendum eſſe de

Critica Hhſtorico-Chronologica

Conſulatu Antonini ordinario, eoque tantàùm §SÆ C. II.
deſignato, non verò honorario, ut perperam An. Ch. 133.
explicat Baronius, ac denique Cæſares & Au-
guſtos ſæpe Conſules abſolutè vocari, licet ad
eam dignitatem tantàùm deſtinati eſſent, ut con-
tigit in Antonino Pio, qui in annum ſequen-
tem Conſul II deſignatus erat, quando Mar-
cum Aurelium Hadriani juſſu adoptavit. Præ-
termiſeram monere, Zonaram ſcribere: An-
tonino rerum potito, quem Häadrianus adopta-
tum & Caſarem, & Imperatorem deſignarat, &c.
Imperator itaque dictus Antoninus Pius, ob
Proconſulare ſcilicet Imperium, uti ante eum
Titus & Trajanus. Id etiam Dio in literas retu-
lerat, ſed Acta Antonini Pii apud eum non ex-
tant. Xyphilinus tamen ait: Tantim invenitur,
eum Lucio Commodo, quem Hadrianus adopta-
verat, ante Hadrianum extintto, ab eodem Ha-
driano adoptatum & Imperatorem factum eſſe. Ita
Xyphilinus ex Dione. Denique extat Inſcrip-
tio apud Gruterum pag. 256. ubi dicitur: I M p.
AEFLIO CAESARI ANTONINO, &c.
In ea Hadrianus non vocatur DIvus; Anto-
ninus verò dicitur TR. P. Cos. nec additur,
DES. I I. nec vocatur PoNT. MAXIM. Qua-
re poſita Inſcriptio, vivente Hadriano, & qui-
dem I DIB. M AI, ut ibidem dicitur.
Hadrianus, poſtquam die viceſima quinta
Februarii Antoninum adoptaſſet, apud Baias
periit die ſexto Iduum ſuliarum, inquit Spartia-
nus in Hadriano cap. 25. Si itaque Hadrianus
die decima menſis Julii interiit, vixit annos
ſexaginta duos, menſes quinque, dies ſeptem-
decim. Natus enim erat IX Kal. Febru. Veſpa-
fiano VII & Tito V Caſ. ut habet Spartianus
citatus cap. I. ideſt, die viceſima quarta men-
ſis Januarii anni Chriſti ſeptuageſimi ſexti:
quem etiam diem Hadriani natalem, antiquum
Kalendarium à Petro Lambecio editum exhibet.
Xyphilinus quidem ex Dione ſcribit: Vixit an-
nos ſexaginta duos, menſes V, dies XIX. Sed lo-
co, xIX, legendum, XVII. UÜUbi enim in
Græco ſcriptum erat, ialα Sen, id eſt, ſep-
temdecim, Librarius per errorem repoſuit, ZyyegH ς
2 den, id eſt, novemdecim. Ex quibus corri-
gendus Spartianus in Hadriano cap. 25. ubi ait
Pixit annis ſeptuaginta duobus, (legendum, ſe-
xaginta duobus menſibus quinque, diebus ſep-
temdecim. Imperavit annis viginti uno, men-
ſibus undecim. Sed ſicut locus in annis vitæ Ha- .
driani exprimendis corruptus, ita & in annis
Imperii, niſi utrobique ipſemet Spartianus er-
raverit. Quare ſicut unitas ex annis Imperii, ita
& decem ex annis vitæ, demenda. Victor de
Cæſaribus in Epitome, quemadmodum & Eu-
tropius, qui annos XxXII Hadrianum imperaſſe
tradurnt, errorem illum à Spartiano mutuati vi-
dentur. Nam eum annos tantùm viginti ac
menſes undecim imperaſſe, currentique anno,
non verò inſequenti, obiiſſe, ita ſolidè de-
monſtravi in priori parte Diſſert. Hypaticæ cap.
4. ut non exiſtimem fore in poſterum, qui an-
num Hadriani emortualem in controverſiam
revocet. In medium adduxi ibidem num. II,
Numiſma Hadriani, in quo Providentia ſtans
repræſentatur cum his verbis ac literis Græcis,
H?ONOIAK. B. quæ ſic vertit Patinus V.C.
in Numiſmatis Imperatorum, Providentia XII,
annumque Hadriani viceſimum ſecundum ſi⸗
gnincari dicit. Quod quidem verum licet duo

illi numeri, interjecto puncto; dividantur. In
Nummis

III.
Obitus Ha-
driani.

Baron. num-.

Au. Ch. 9.

— —-C-ũͦ-ͥ——

Anno Urbis
591.
Olymp 229.
²

1.
Conſales.

II.
M Aureliut
eſin didus.

4

IOH
Fuußina I 10
nio ſonſa Paj
M. Aurelii.
Peron. .
142. Rum.1. 4

fere,

lta
iß⸗
Ib.
C.
0⸗
,
⸗
„.
gul⸗
III.
lIJ
Olitus Ha-
ee
. riant.
la⸗
us
GGs Baron doumn,

te-
tr
Anus
wen⸗
ſexiit
quum
hibet.
tit-
el o⸗
n in
E0VE8G
(Orhe⸗
wbiait
I, ſe
.
mun-
AHr
Ws
zus el⸗
t, ia
Cot de
1 E-
npelſe

guati UI⸗

3

oretham
gtiaſtans

in Annales C. Baroni.

* £ C. II. Nummis enim Græcis ſæpe hujuſmodi inter-
An. Ch. 139. punctiones occurrunt, quæ numeros non va-
riant, uti in iis, quibus utimur, numeris, con-
tingeret, v. g. in numero 22. ſi interpunctum

hoc modo 2. 2. interjiceretur. Et tamen eo in

loco perperam ſcripſi, etiam Græcos numeros
punctis diviſos, non idem ſignificare, ac ſi
illa abeſſent. Is itaque Nummus; ſimiléſve poſt
Hadriani mortem percuſſi in urbibus longè ab
Italia diſſitis, ad quas hujus mortis nuntium
nondum perlatum erat. Hadrianus enim, qui
die decima Julii & vivis exceſſit, intra menſem,
nempe die x Auguſti, viceſimum ſecundum

mirum, ſi intra unum poſt obitum menſem, per
univerſum Imperium, novi Imperatoris inaugu-
ratio divulgata non fuerit; eè magis, quod
Antoninus propter Hadriani infirmitatem om-

ymb. 229. OQ S E. 7. P. 6. April. Indict. 7.
an. z. JESUCHERISTI I39. ſecund. Barenium 141.
HYGINI PAF 3.
ANTONINI PII IMP. 2,
. D num. I Coſſ. Antoninus Pius Aug. IIl, &
Conſa. es. Bruttius Præſens. Antonini Conſulatus
juxta priorem Conſulatuum Cæſareorum re-
gulam.
I1. Hoc anno idem Imperator Marcum Aure-

M. Aurelius lium Conſulem ſoecum deſignavit, & Caſaris ap-
Feſar dictus. pellatione donavit, inquit Capitolinus in Mar-
co cap. 6. Neque dubitandum, quin præſen-
ti anno ea nuncupatio facta fuert, cùm in-

ſequenti Marcus Aurelius Cæſar Conſul proceſ-
ſerit. .
III. Paſt exceſſum Hadriani, inquit ibidem Capi-
Fauſtina Iu- tolinus, ſtatim Pius per uxorem ſuam (ſcilicet
nior ſponſa Fauſtinam Seniorem) Marcum ſoiſcitatus eſt: &
M. Aurelii. Oum diſſolutis ſponſalibus, quæ cum Lucii Ceionii
Baron. an. Commodi filia deſpondere voluerat, impar adhuc
I42. num. I. ætati eſſet, habita deliberatione cogitare velle ſe
dixit. Sed locus corruptus eſt, quem ex conje-
ctura Salmaſius reſtituere conatur. Sed præfe-
renda emendatio Caſauboni, qui legit: Et
chm diſſolutis ſponſalibus, quæ cum Lucii Ceionii
Commodi ſilia deſpeonderi voluerat, impar adhuc
ætate eſſet, de eo habita deliberatione cogitare
ſe velle dixit. Ubi deeſt unum aut alterum voca-
bulum, cùm binorum ſponſaliorum facta hic
fuerit mentio, Marci nempe cum Lucii filia,
