H 387. VI. Eorum Reliquiæ quo die translatæ
1 PIdQ. .
Geſſius Florus, Judææ Procurator, contra Judæos ſævi⸗
tiam & rapinam exereet, atque ab iis pugna vincitur
66. IV.
Geta Severi Aug. minor natu filius, quo anno Cæſar re-
nuntiatus 195. III & 198. VI. Primus inter Cæſares di=
ctus eſt Imperator 198. VI. Togam virilem aſſumit, ſi-
mulque imperii Cæſarei Quinquennalia exhibet 203.
II. Qum patre Severo & fratre Caracalla triumphat
ibid. IV. Conſulatum aſlumit 205. I. Secundè Con-
ſul procedit 208. II. Quo anno Auguſtus nuncupatus
fuerit iud. II & ſeg. Imperii Cæſarei Decennalia
edit ibid. III. à Caracalla fratre occiditur 212.II. Quo
diè hæc mors evenerit, indicatur ibid.
Gladiatori Ludi à Conſtantino in Oriente prohibiti. per
reliquum orbem Romanum adhuc vigent 325. L.
à quibus Imperatoribus fuerint poſtea modiſicati &
omninè ſublati, indicatur ibid. & 357. XIX.
Glorifcationiz hymnus, à quo Principium ha buerit, &
quando uſurpari cœperit 325˙. X LVI.
Gnoſticorum hæreſis quandonam agnita 381. XVI.
Gordiani tàm ſenior, quâm junior Imperatores in Afri-=
ca renuntiantur 236. V. Quo anno facta hæc nuncu-=
patio ibid. VI, VIII & 237. II. Eclipſis quæ in eorum
promotione accidit, memoratur 236. VI. Occiduntur
ibid. VII. Imperii eorum duratio aſſignatur ibid. VI
& ſeq. Antonit, non Antonini nomen utrumque tuliſſ
nummni docent tbid. VII. .
Gordianus II lL. Gordiani ſenioris ex filia nepos, Cæſar
deſignatur 237. II & 238. I V. Auguſtus dicitur 238.
VIII. At nonniſi poſt Balbini & Pupieni necem Au-
Eguſti titulum reportaſſe fit manifeſtum ibid. VII I &
Jeq. Eclipſis viſa poſt hujus nuncupationem, imperii
ejuſdem brevitatis nota ibid. NX. Faſtis dat nomen &
qua de cauſa 239. I. Secundum Conſul procedit 241.
I. Imperii Cæſarei Quinquennalia edit ibia. II. Au⸗
guſtei Quinquennalia celebrat 243. II. Juſſu Philippi
Aug. Occiditur 244. II. Quot annis imperaverit, &
quo die mortuus fuerit, Numiſmata demonſtrant &
Leges ab eo emiſſæ ibid. 7
Gothi à Claudio Imp. debellantur 269. VII. Gothi ſub
Conſtantino M. in imperium Romanum erumpunt
318. IVY. Ab Hunnis pulſi in Romania à Valente,
Aug. ſuſcipiuntur & quo anno 376. V & 381. II.
Gothici belli ſub Claudio Auguſto finis 270. II.
Gothici belli à Valente Aug. ſuſcepti epocha ſtabilitur
366. III. Quanto tempore illud duraverit, inſinuatur
ibid. & 369. XIII. Pace cum Athanarico facta, finem
ei Valens imponit 369. XVIII. Gothis denuò excur-
ſiones in Thraciam facientibus redintegratur 373. VI
“ Valentiniani filius, MWobiliſſimus puer à patre
declaratur, ideoque faſtis dat nomen 366. I. Aͤuguſtus
creatur 367. V. Annum iterum aperit & Quinquen-
nalia celebrat 371. I. Tertiùm Conſul in Occidente
procedit 374. I. Decennalia exhibet ibid. Poſt pa⸗
tris mortem, etſi Valentinianum Juniorem colle-
gam habeat, ſolus tamen Occidentale, quoad vixit
Valens, adminifſtrat imperium 375. XV. Provinciæ,
quæ in imperii cum eodem Valentiniano diviſione, ei
obtigerunt, enumerantur ibid. Conſul quartùm pro-

cedit ob OQuindecennalia 377. I. Anno CCCLXXVI.

Gratianum Romæ fuiſſe, ibique triumphum egiſſe,

falſum ibid. V. Imo eum hanc urbem nunguam in-

greſſum demonſtratur ibid. Alemannos vincit & quo
anno 378. V. An triumpharit 379.III & ſeq. Edicto
Mediolani emiſſo omnes hæreſes, hæreticorumque
cœtus prohibet 379. VI. Immunitatem Clericis na-
vigantihus concedit, eaque explicatur ibid. VII.
Quintum aſſumit Conſulatum ad quem ſe ſe priùs
delignaverat 380. I. Legem tertiam Codicis Theod.
De Apoſtatis Merobaude & Saturnino Coſſ. latam fal-
88 ei adſcribunt aliqui 382. III. Mallobaudis Magi-
ſtri militum, non Merobaudis proditione occiditur
383. I X. & ſeq. Dies ejus natalis, vitæ & imperii du-
ratio aſſignantur ibid.
Gregorii, §. Gregorii Nazianzeni patris, ætas diſcutitur
354. XIII.
S. Gregorii Nazianzeni nativitatis tempus ſtatuitur 354.
XI. & ſeqq. Erroris contrarii fundamentum detegi-
tur ibid. Quoto vitæ anno Gregorius Athenas reli-
querit indicatut ibid. XIII. Conſtantinopolitanæ Ec-
cleſiæ curam ſuſcipit; at ad illam non milſſus à Syno-
do Antiochena anno CCCLXXX coacta 378. X XII
&ſeq. Neque jam defuncto Baſilio huic muneri in-
cumbere cœpit ibid. Ad Conſtantinopolitanam ſe-
dem è prima quam jam obtinuerat, transfertur, eamque
translationem Damaſus PP. improbat 379. IX. Voca-
tus Conſtantinopolim pergit ibid. XI. Paucis tan-
tum hebdomadibus Conſtantinopoli ſedet, ſtatimque
eam relinquit 38r. K & ſeg. Qui eum duodecim an-
nis ſediſſe aſſerunt, exploduntur ibid. Unde illis na-
tus error hujuſmodi ibid. Anno Chriſti trecenteſimo
nonageſimo primo Gregorius mortuus demonſtratur
389. I V. Quam ætatem ageret, cum obiit, indicatur
ibid. V.
Bregorius Neocæſareæ in Ponto Epiſcopus Theumatur-
gus dictus moritur 265. V.
Gregorius ab Antiocheno Euſebianorum Conciliabulo
Alexandrinus Pſeudo-Epiſcopus creatus, hanc Eccle-
ſiam, comitante Philagrio patre, Ægypti Præfecto
invadit 341. XXXIII & 342. I I. Eam invaſionem di-
verſam eſſe à ſecunda per Georgium anno CCCLVI
facta, ex ipſo Athanaſio demonſtratur 34:1. XXXIII.
Quo anno Gregorius & vivis exceſſerit, oſtenditur
348. II & 349. II.
Gregorius Niſiæ in Cappadocia Epiſcopus quo anno, &
4 quo ordinatus 369. X VII. Uſque ad annum
CCCXCVIII pervenit 394. VI. Ejus mortis annus
incertus ibid.
Gregorius Bvwticus Epiſcopus Fliberitanus, an in Eccle-
ſiæ communione deceſſerit, parum certum 388. XIII.
Tractatũs de fide Gregorio Nazianzeno, & alterius
etiam tractatús de fide Nicæna Gregorio etiam Na-
zianzeno adjudicatorum, probabiliùs Auctor cenſetur
Beœticus ibid. XIV.

H.

T T Arianus in gratiam Trajani ab Athenienfibus

Archontes creatur 105. II. Adoptatur à Trajano,
Conſulque dicitur 117. I V. Quo anno imperare cœ-
perit. aperitur ibid. VI I. Initio Imperii ſui, ut &
alii, Imperator dictus ibid. X I. Conſul ſecundùm
procedit & qua de cauſa 118. I. Primò Romam venit

ibid. I I. Ejus liberalitas ibid. III. Tertium init Con-

ſulatum & qua occaſione 119. I. Dum hunc gerit in
Palæſtinam & Æägyptum pergit ibid. I V. Adversùs
Sauromatas bellum inſtituit 120. II. Hadrianopolim
condit ibid. Quinquennalia exhibet 121. I I. Natale
Urbis celebrat,„ Templum fortunæ extruit, diem an-

Index Criticæ

tea Parilia dictum, Urbis natalem cognominari ju-
bet, Circumque condit, quem tribus obeliſcis exor-
nat ibid. Poſt Quinquennalia profectionem per im-
perium inſtituit 120. 1I & 121. III. Quas regiones
peragraverit, & quid in iis egerit, enuntiatur 121. IV.
Poſt iſanian perluſtratam, Athenas & in gyp-
tum tendit, Antinoumque urbem excitat 122. III.
Non tamen colonias eodem anno in Lybiam deducit
ibid. II. Aſiam luſtrat 123. II. Per Aſiam & Inſulas ad
Achaiam navigat 124. II. Sacris Eleuſinæ initiatus,
Athenienſibus multa largitur ibid. Hanc initiationem
rectè conignatam eſſe, oſtenditur ibid. In Siciliam
pergit, indeque Romam 125. I I. Decennalia impe-
rii celebrat 126. II. Multa horum ſolennium indicia
afferuntur ibid. I I & ſeq. Perſecutioni jam antea in
Chriſtianos indictæ Decennaliorum occaſione finem
imponit ibid. III. Tertiò Romam redit, indeque in
Africam tranſit ibid. V. Quartò Urbem ingreditur, &
ſtatim Orientem versùs tendit 127. I I. Quæ in hac
profeétione egerit, narrantur ibid. Aram ſibi ad-
ſtruit ibid. Syriam iterum & Ægyptum perluſtraſſe,
nummis redditur manifeſtum 128. II. Phœniciam à
Syria dividit ibid. III. S
Arabiam de novo, Ægyptumque peragrat, hujuſque
itineris adducuntur teftimonia 129. I I. Pompeii tu-
mulum magnificentiùs extruit ibid. Quindecennalia
edit 131. I. Jeroſolymam inſtaurat, ibique Jovi Capi-
tolino Templum dedicat 132. III & VI& no. IV.
Quando hæc facta ſint, aperitur ibid. & 132. V. Etſi
nova in Chriſtianos Edicta non emiſerit, ſub ipſo ta-
men Chriſtiani vexati 134. III. Templa Chriſto ædi-
ficare nequidem cogitat ibid. I V. Undenam opinio
contraria originem ſumſerit ibid. Quo anno Romam
ultimèò adventarit Trajanus, inquiritur ibid. V & 136.
II. Vicennalia exhibet, & horum occafione L. Ceio-
nium Commodum Cæſarem dicit & adoptat, Jeroſo-
lyma .liam vocat & perſecutionem in fideles conti-
nuat 136. II & ſeqq. Commodo extincto, Antoninum
Pium adoptat, Cæſarem nuncupat, & Imperio Pro-
conſulari exornat 138. I I. Moritur ibid. III. Quot an-
nis vixerit & regnarit, quave die mortuus fuerit,
oſtenditur ibid.
Haretici privilegiis Clero conceſſis uti à Conſtantino
Magno prohibentur 326. VIII.
Hannibalianns ſeu Delmatius Conſtantini Magni ex pa-
tre tantum frater 333. I.
Haruſpicina privata à Conſtantino M. prohibetur 319.
Helena Adiabenorum Regina Judæis fame oppreſſis opi-
tulatur 42. VII & 46. III.
Helena Conſtantini M. mater in Vicennalibus Romanis
filii Auguſta renuntiatur 326. XIV. Monetam chara-
ctere ſuo cuſam diſtribuere permittitur ihid. menſe Au-
guſto Romæ è vivis excedit ibid. XIV & ſeq.
Helenopolis quo anno condita 326. XVII.
Holpidius Saluſtii ſecundi in Orientis præfectura deceſ-
ſor 362. XXXIV.
Helvius Pertinax, non Aelius Præfecti ſolàùm Urbi mu-
nere fungitur 193. II. Ad imperium evehitur ibid. Pri-
mus inter Imperatores, qui ſimul cum imperio hono-
rificas omnes appellationes ſuſceperit ibid. IV. Quan-
to tempore vixerit & regnarit, quave dite interfectus
fuerit enuntiatur ibid. II.
eraclas Demetrio Alexandrino Epiſcopo ſuccedit &
quo anno 232. II. Origenem de Eccleſia pellit, fugat-
que de civitate Alexandrina 246. III. Mortis ejus an-
nus indicatur ibid. V.
Hermogenes Hæreticus in Africa non docuit 168.
Hermogenes magiſter militum à Conſtantio Aug. miſſus,
ut Paulum, quem (Cpolitani in ſedem reſtituerant,
deponeret,

Annalium Eccleſ. Baroni.

deponeret, à Populo truncatur & in mare præcipita-
„tur 342. XVI.
Herodes Agrippa & vivis excedit 44. II. Ei ſuperſuùt
tres filiæ, & filius Agrippa dictus ibid.
Herodes Chalcidis Rex moritur 48. II.
Herodes Antipatri filius Galilæam curandam ſuſcipit
App. LXI. quot annos tunc natus eſſet, ſtatuitur ibid.
LXII & ſeqqj. Antonium ſibi conciliat ibid. LXXV.
Judææ regnum Auguſti & Antonii ope à Senatu reci-
pit ibid. LXXX. Ejuſdem regni epocha duplex addu-
citur ibid. Utraque ejus epocha ex bello Parthico in-
noteſcit ibid. LXXXINX & ſeqq. Geſta ejus in Palæſti-
na, dum Antonius Athenis moôraretur, recenſentur
ibid. LNXXXI. Herodes ab Auguſto in regno confir-
martur ibid. CVI. Ab ea tamen vonfirmatione anni re-
gni ejus non deſumendi ibid. CVII. quæ in contra-
rium afferunt aliqui rejiciuntur itid. CVIII. & ſeqq.
Herodes interit App. CXLII & 6. II. Regni ejus &
vitæ diuturnitas annotatur App. CXLII.

Heſychius Diaconus pro Euſebianis in cauſa Athanaſii

àad Julium PP. mittitur 340. II.
Hiemis initium juxta Hiſtoricos Græcoôs aſſignatur 169.
S. Hieronymus Martyrologii, quod vulgèò Hieronymia-
num vocatur; Auctor dicitur 67. XXII. Hieronymi
apparens contradictio de LXX Interpretum verſiò-
ne explicatur 229. VI. Hieronymus Origenem imme-
ritò reprehendit 229. VII & ſeq. Hieronymi mona-
chatüs initium inveſtigatur 372. I V & ſeq.
Hieroſolyma, vide, Jeroſlolyma.
Hilarionis Abbatis annus tam natalis, quam emortualis
ingdicantur 372. XXIII.
Hhlarius Pictavorum Epiſcopus, quò anno in Galliam
redierit, ſtabilitur 360. II. Liber ejus contra Con-
ſtantium ante hujus mortem in lucem emiſſus ibid. III.
Alii Hilaru libri recenſentur ibid. IV. Hilarii benefi=
cio Galliæ Arianiſmo liberatæ ibid. XVII. Hilarius
Concilium bPariſienſe & alia; ad evertendos Ariminen-
ſis Synodi dolos; celebrari procurat 363. XXVII &
ſeqq. Contra Auxentium Mediolani Epiſcopum apud
Valentinianum Aug. agit & quo anno 369. II. Mor-
talitatem exuit, mortiſque annus aſſignatur ibid. IV.
dies, quo colitur, ad ejus tranſlationem referendus
Eilarius Romanæ Eccleſiæ Diaconus, Luciferianorum
ſchiſmati adhæret 362. XXV. Reſipiſcit ibid. Libri ab
illo editi recenſentur, & eòrum aliqui ab hæreſi Pe-
lagiana falſò ipſis attributa vindicantur ibid. XXV
S&s ſeq. Tempus quo ſcripſit, annotatur ibid.
Ehillel, Babylonius, ex ſtirpe Davidica; quo tempore
floruerit App. CIlI. ͥDBJMß
Pepehe⸗ Ganon Paſchalis ad Chronologiam ſtabilien-
dam & confirmandam admodum urilis 222. III.
Hipponenſis Synodi ex omnibus Africæ provinciis, Theo-
doſio Aug. III & Abundantio Coss. habitæ, qualis
ſit Epiſtola Synodica examinatur 393. IV &ſeq. Tem-
pus quo Synodus celebrata füit ſtatuitur ibid.
Ebmeritarum ſitus indicatur 354. VII &G.
Hoioratus, primus urbis Conſtantinopoleos à Conſtan-
tio Auguſto quinta imperii Auguſtei quinquennalia
edente Præfectus creatur 359. III. Ejuſdem Conſtan-
tii juſſu præeſt Synodo Cpolitanæ ibic.
Honorius Aug. Arcadii frater naſcitur 384. I V. Nobi-
liſſimus puer renuntiatur, ſimmulque Conſul deſigna-
tur ibid. Faſtis in Oriente dat nomen, & quare 386. I.
Auguſtus dicitur & quando 393.II. Annum iterùm ape-
rit 394. I. à Theodoſio patre Mediolanum evocatur &
Occidentem fegendum ab eo recipit 39 VN
Ehſius Epiſcopus Cordubenſis Chriſti fidem coram Præ-
ſide confitetur, at quo anno incertum 303. XIII. Ex
ejus tamen Epiſtola ad Conſtantinum Imp. hoc anne

Tom. I.

6 7

Chriſti CCXCVI accidiſſe, colligitur 30½. V. Illibe-
ritanæ Synodo præeſt ibid. à Conſtantino M. non à
Silveſo PP. Alexandriam mittitur pro componen-
dis diſſidiis Alexandrum inter & Arium natis 318.
XIX & ſeqg. S. Silveſtri nomine cum Præsbyteris Vito
& Modeſto Nicænæ Synodo præſidet 325. XI & ſeg.
Prior in Concilio ſedit & cur ibid. XIV. Ejus in eo
Concilio præſidentia ab ejus meritis immeritò deducta
ibid. XV. Hoſius Concilio non præfuit ut Legatus
Conſtantini thid. XVI. Quam celebre ejus nomen fue-
rit, explicatur ibid. XIII. Hoſius in ſecunda Synodo
Sirmienſi, Conſtantii Aug. metu Arianæ fidei for-
mulxæ ſubſcribit 351. N I V. & 357. V. Mortis ejus tem-
Ppus indicatur 357. XN J.
Hoſtilianus poſt Decii interitum Auguſtus creatur 25r.
XXXIII. à Gallo diverſus eſt ibid. XXXIV. Item à
Perpenna ibid. XXXIII & XXXV. Peſte conſumitur
Hyginus FPapa Teleſphoro ſuccedit 137. XI. Moritur 141.
II & 156. III. de anno ejus mortis controvertitur
156. III. quando tamen & vita migraverit, quantoque
tempore ſederit, ſtabilitur ibid. decretales duæ quæ
ſub hujus Pontificis nomine circumferuntur, ſuppoſi-
tionis ſuſpectæ ibid. I V.
Wyrcanus Joannes dictus, Simonis ſummi Sacerdotis
filius judæorum Pontificatum init App. XXXIV. cum
Antiocho Sotere bellum gerit ibid. XXXV. Summo
Sacerdotio per annos viginti & novem functus mori-
tur ibid. XLV.
HWyreanus Alexandri Jannæi filius, inter Judæos Pon-
tificatum obtinet App. LI. Regnum item eorum adi⸗
PKirur⸗ & quanto tempore regnarit, ſtatuitur ibid.
Hyrcanus à Cæſare Pontifex conſtituitur App. LXI. He-
rodis precibus à Parthis dimittitur App. XCIX. Ejuſ-
dem Herodis juſſu trucidatur ibid. CVI.

.
.
4
⁰°

J Acobus Apoſtolus cognomento Juſtus quoò anno mor-
I te affectus 6. IV.
lconienf: Synodus rebaptizationem ſtatuit 255. X V.
Concilii hujus epocha adducitur ibid. XVI.
Jeiunium in quadrageſima etiam ſabbato Romæ obſerva=-
Jeroſolyma à Judæis capitur App. X XIX. à Romanis
item, & quò anno ibid. LIV. Ab Herode expugnatur,
& expugnationis annus & tempeſtas adducuntur ibid.
XCVI. à Tito capitur 70. II. lia appellatur 136. II.
Jeroſolymitana Eccleſia dedicatur 335. VI. diverſa; quæ
ſortita eſt, nomina indicantur ibild.
Jeroſolymitanum Concilium Apoſtolorum temporibus
celebratum pro Eccleſiæ Antiochenæ caulaà, ejuſque
rogatu habitum 56. II˖I.
Jeroſolymitanum Concilium Arium ſuſcipit 340. XIII.
In eo ſicut & in ejus Synodica Arili Hæreſiarchæ men-
.tio ibid. XIV, XVI & ſſe
Ignatius Epiſcopus Antiochenus ſub quo & ubi paſſus
107. & ſeqg. quo autem anno à pluribus in dubium
vertitur, ſed hoc martyrium anno Chriſti CXVI ac-
cidiſſe demonſtratur ibid. III & V. Hujus ſancti Mar⸗
tyris Epiſtolæ ab Euſebio laudatæ diu in controver-
Vn vocatæ, in præſens ut legitimæ acceptantur ibid.
IlIiheritanum Conciliuin non eſt ſuppoſititium ut à mul-
tis creditum F. V. Quaſcumque imagines & pictu-
ras non prohibet, ſed Dei ſolius & ſanctiſſimæ Trini-
tatis ibid. Sub Diocletiana perſecutione celebratum
fuit, anno tamen incerto 305. V. Huic Hoſius Cor-
dubenſis Epiſcopus non præfuit ibid.

Fff 3 Myricia⸗

6¹⁸

Ilyricianum Concilium Trinitatis Conſubſtantialitatem
adſttuit 365. IX. quo anno he bitum fuerit valde obſcu-
runt, anno tamen CCCLXXII aut CCCLXXIII, &
Damaſo PP. collectum fuiſſe probabilius ibid. X &
369. VII. Imperatoriæ literæ ad Epiſcopos Aſiaticos
ſcri ptæ, Synodicis hujus Concilii adjunctæ, Valenti-
niano, non Valenti Aug. tribuendæ 365. XI & ſeqq.
decretum ejuſdem Synodi de electione Epiſcoporum
& aliorum Eccleſiæ miniſtrorum adducitur ibid.
XVI.
Uipricum totum Valentiniano ſubditum fuit 36 5.XI. IIli-
us adminiſtratio variè à variis compoſita ibid. E juſdem
diviſio in Orientale & Occidentale, nonniſi Theo-
doſio M. in imperii conſortium vocato, accidit ibid.
& 380. 1V & ſeqq. Et quidem ante Valentiniani Iu-
nioris cædem 390. VII. Ea diviſio à Gratiano Aug. fa-
cta 380. V. Orientale Theodoſio paruiſſe demonſtra-
tur ibid. VII & 390. III.
Imaginum uſus quatuor primis Chriſtianæ Religionis ſe-
culis non adeo frequens 5S. III & V. Crevit aliquantu-
lum, quando nullum idololatriæ fuit periculum ibid.
IV. ſed hoc non eodem tempore, at alibi citiùs, alibi
tardiùs ibid. Quinto demum ſeculo talis uſus invaluit
ibid.
mberatores non quinto Kalendas Iulias, ſed quinto
Kalendas cujuſcumque menſis indiſcriminatim Cæſa-
ribus Tribunitiam poteſtatem conferebant App.
CXVIII. .
Imperatores Tribunitiam poteſtatem à die ſuſcepti im-
perii inchoabant 103. VI. Nummi in contrarium ex-
plicantur ibid. VII.
rYmperatores omnes ante Conſtantinum M. fuerunt
Ethnici 244. V.
peratores ſi quinquennalia & id genus feſta antici-
ent, vel differant, diem ſimilis denominationis cum
ie, quo ipſi aut Collegæ imperium ſuſcepêre, pro
jiſdem celebrandis aſſumunt 284. XII & 298. III.
Imperatores Quinquennalium & id genus ſolennium
occafione, filios Ceæſares renuntiant, aut in conſor-
tium imperii Auguſtei aſciſcunt 51. II. Moris hujus
grigo ibid. perſecutiones etiam eodem tempore in
Chriſtianos excitare, vel ſedare ſolent 64. II.
ores, qui poſt Neronem & Domitianum fide-
minare voluerunt, nova ad id rarò emiſerunt
Neronis & Domitiani vim habere præ-

Im

Imperat
es exter
edicta, ſed ca
ceperunt 64.
Imperatores C
Id ex oratione
robatur ibid.
oratione ad Th
ni 383. I & ſeq'.
Imperatores ſi in
non ineunt, in
illum transferunt 116. II
Imperatores filios prius Conſules, quam Cæſares, aut An-

guſtos deſignant 176. III.
Imperatores Commodi Aug. exemplo, tot quinquen-

nalia &c. exhibent, quot modis ad imperium ſunt vo-

cati 184. II. .
Imperatores initio imperii ſemel tantum Conſulatum
capeſſete ſoliti 250. II & 285. I.
kmperatoris tirulus, ſi Imperatorum præponatur nommi,
diverſum quid ſignificat à ſe ipſo, ſic dicto nomini
poſtponatur 98. IV. Præpoſitus non multiplicatur;
poſtpoſitus verò multiplicatur, uti multiplicantur vi-
Aoriæ ab Imperatoribus reportatæ ibid. & 311. VIII.
Quibus inter Cæſares fuerit conceſſus vel negatus iſte
itulus, exhibetur zbid. Auguſtis & imperii collegis
darus 117. X II. Sententiæ diverſæ de hoc titulo affe-
auntur ibig. VIil & ſcg. ſed refelluntur ibid. XII. Ini-
tio imperii multiplicari non grat ſolitus ibid. KV.

onſulatum ex præſcripto ſumunt 379. III.
Gratiano Aug. ab Auſonio dicta com-
Idem firmius ſtabilitur ex Themiſtii
eodoſium de pace & Conſulatu Saturni-

Quinquennalibus &c. Conſulatum
propinquos, vel viros Conſulares

Index Criticæ

Imperatores Chriſtiani Pontihces maximi dicti non
ſunt 312. XVII & ſeꝗq.
Imperatores qui ab anno CCCIV ad CCCCIV RoO-
mæ ſuerunt indicantur 376. VI.
Imperatorum uxores quibus annis, quave occaſione
Auguſtæ renuntiatæ ſint, oſtenditur 126. II.
Imperii Romani clades ſub Gallieno, quo anno acci-
derit 262. III. .
Imperii regendi nova forma à Conſtantio Chloro &
Galerio Maximiano inducta explicatur 304. I X.
Imperii Romani nova à Conſtantino M. & Licinio fa-
cta diviſio exhibetur 314. XXVI.
Imperium Romanum ſub Gallo & Voluſiano à Scythis
infeſtatur & hoc ante peſtem quindecennalem ſub iis-
dem Imperatoribus exortam 253. VI & ſeq. & 259.
XIV.
Imperium Romanum quomodo regeretur ſub finem im-
perii Conſtantini M. 335. VIII.
Imperium Romanum inter ſe partiuntur Conſtantini
M. filii 337. VII. Quales provinciæ unicuique contige-
rint, annctatur ibid.
Imperium Romanum penes unum redit 354. VI. Ite-
rum Valentinianum inter & Valentem Augg. dividi-
tur 364. IV. Quæ Valentiniano, & quæ Valenti pro-
vinciæ obtigerint, indicatur ibid.
Imperium Romanum inter Valentinianum Juniorem
& Gratianum dividitur 375. X V.
S. Iudes Martyrio coronatur 293. III.
Iudia citerior cum India Orientali à Baronio confundi-
tur 327. VII India citerior & Aethiopia ſolo nomine
differunt ibid. VIII & ſeq. In ea S. Frumentius Evan-
gelium prædicavit ibid. XIII & ſeqq.
Inditclionis initium 312. XXV.
Indulgentiæ in Actis S. Silveſtri Papæę memoratæ, com-
mentitiæ 315. V.
Inſeriptiones Imperatorum Gentilium in Chriſtianos ali-
quando tranſlatæ 312. XXIV.
Interpontificia quorundam Pontificum certò definire
multum difficile 67. XXVII. Qua de cauſa 130. III.
S& Joannes Apoſtolus nunquam in Aſiam cum Beatiſſima
Virgine migravit 42. III.
Joannes & Paulus ſub Juliano martyrium faciunt 362.
XXXI. Illorum Acta à Surio recitata pluribus ſpuria
demonſtrantur 330. I X & 362. XXXI.
Joannes Chryſoſtomus Eccleſiæ Antiochenæ Lector ordi-
natur 382. II. Quibus Conſulibus hæc ordinatio facta
ſit, & à quo aperitur ibid.
Joſephus Judæorum Hiſtoriam rectè ſcripſit 14. III. Ejuſ-
dem de Chriſto teſtimonium nullo modo ſuppoſiti-
tium 32. XV. Libros Antiquitaran Judaicarum, quo
anno publicaverit, oſtenditur 94. IV. In Chronolo-
gia Herodiana accuratus demonſtratur App. XCVII.
Circa annorum regni Herodis & Archelai exilii con-
ſignationem perperàm ſeverius exceptus ibid. CXLIII
Jovianus Aug. Juliano in imperio ſuccedit 363. VI. S.
Athanaſium in ſedem ſuam reſtituit 362. XXII. Fidei
definitionem ab Athanaſio exquirit 363. VII. Faſtis
dat nomen ob initam anno ſuperiori Auguſteam di-
gnitatem 364. I. Mortalitatem exuit, dieſque mortis
aſſignatur ibid. II.
Jovis Olympii ædes ab Hadriano apud Athenienſes ædi-
ficatur 127. II.
Jotapianus in Oriente tyrannidem arripit 248. X.
Trenaus quo anno opera ſua publicarit 182. III. Ejuſdem
de anno baptiſmi & mortis Chriſti ſententia adduci-
tur 32. V.
Vidorus Mercator Conſtantini donationem in favorem
Eccleſiæ Romanæ fabricaſſe, non ſine fundamente
dicitur 324. XVI.
IHſraeélis & Judæ Reges, eorumque duratio App. XIV.
H JudeA

Annalium Eccleſ. Baronii.

Zudæa regnante Herode tributum Romanis non pende-
bat Aop. CXXVIII.
Judwæi à Romanis deficiunt propter rapinas & ſævitiam
Geſtii Flori 66. I I & ſeg. Quo anno & quo Duce
ſub Trajano rebellarint 1I4. II. Contra Antoninum
Pium inſurgunt, & qua de cauſa 139. I V. Quo anno
ab eodem compreſſi ibid.
Judæi autonomiam accipiunt, à quo, & quo anno App.
XXVIII. Occiſo Antiocho Sidete nullum Regem
agnoſcunt ibid. XXxXVII.

Judaicum bellum ſub Nerone cui anno affigendum 6.

J udaicum bellum ſub Hadriano quando inchoatum
128. IV. Unde ejus origo repetenda 132. IV. Initium
illius à Baronio rectè conſignatum ibid. III. Quo an-
no deſierit 135. II. —
Judæorum regnum in Herode d eſinit App. LXXX.
Judæorum Synagoga à Chriſtianis ſub Theodoſio Ma-
gno & quo anno incenſa 388. XII.
Julia Domna, ſecunda Severi Aug. uxor, Caracallæ ma-
ter non noverca 212. III.
Zulianurs Aug. quo anno natus 337. I X. Ei octenni mors
intentatur; à quo periculo liber evadit ibid. At non
Euſebiæ Conſtantii uxoris beneficio tbid. Mediolani
Cæſar creatur, & Gallis præponitur 355. EV. Faſtis
dat nomen ob adeptam Cæſaream dignitatem 357.
I. Tertium Conſul procedit ut imperii Cæſarei Quin-
quennalia exhibeat 360. I. Auguſtus dicitur ibid. IX.
Qua occaſione ibid. X. Renuntiationis hujus annus
& dies exprimuntar ibid. IX. Conſtantinopolim in-
greditur, ut Conſtantii exequiis interſit 361. VI. Ejus
habitus in fünere Conſtanti defſcribitur ibid. Quan-
10 tempore in ea urbe permanſerit, indicatur ibid. &
362. IV. Summum Pontificatum accipit 361. VII &
IX. B wonii error circa hunc Juliani Pontificatum

detegitur ibid. V I I & ſeqq. Julianus Valentinianum

poſtea Imp. relegat quòd Chriſti fidem ejurare nollet
362. II I. Antiochiam pergit ibid. IV. Quo anno Mi-
ſopogonem compoſuerit, oſtenditur ibid. VII. Num-
mis ſuis taurum inſculpi jubet, ex quo dicteriis ab
Antiochenſibus impetitur ibid. VIII. Chriſtianos &
docere & diſcere vetat ibid. XXXIX & ſσ. Quartum
init Conſulatum 363. I. Imperii Cæſarei Decennalia
anno uno anticipata celebrat & perſecutionem in
Chriſtianos auget ibid. Templum Jeroſolymitanum
inſtaurari jubet & quare ibid. II. Funera de die fieri le-
e prohibet ibid. III. Moritur, mortiſque genus proba-
la indicatur ibid. IV. Etas illius cum occiſus fuit, an-
notatur ibid. V & ſeq;. Ejus cadaver in Ciliciam depor⸗

tatum, prope Maximini Imperatoris cadaver ſepelitur

ibid. VI. Imperii ejuſdem duratio, à diverſis ejus initiis
repetenda; poſt Conſtantii tamen mortem annum
unum & menſes circiter octo regnaſſe, certum ibid. IV.
Jolius Africanus ad Heliogabalum, pro reædificatione
Nicopolis petenda, legatione fungitur 220. II. Opus
ſuum quandonam abſolverit, ipſe indicat ibid.
Julius Ermicus Maternus, quo tempore ſcripſerit, &
floruerit 337. XI. Diverſus à Julio Materno Medio-
lanenſi Epiſcopo Wid. 8 “W, D
Julius Papa Marco ſuccedit 336. X I I. Athanaſium Ro-
mam evocat 340. I I. Ad Euſebianos mittit Legatos,
eos ad Romanam Synodum convocandi cauſa, &
quo anno id egerit, ſtabilitur ibid. IV. Sedet annos
quindecim, menſes duos & dies ſex 352. II. Annus
& dies ejus emortualis aſſignatur ibid. Quandiu poſt
ipſum ſedes Bomana vacaverit exprimitur ibid. III.
Decretales ejus duæ fictitiæ ibid. J
Juſtinianus Imperator Tranſtigritanas regiones in Pro-
vinciæ formam redegit 303. XVI. .
Juſtinus martyr Apologias duas pro Ohriſtianis elucu-
brat 148. 1I I. An utraque extet, à Viris doctis ih

dubium revocatur ibid. Quibus Imperatoribus eas
obtulerit, inter ipſos non convenit ibid. I V. Harum
priorem Antonini Pii initio ſcriptum fuiſſe Auctor
putat ibid. V. Opinionis contrariæ fundamentum
evertitur ibid. VI. Juſtinus paulèò poſt ſcribit Dia-
logum cum Tryphone Judæo De Veritate Chriſtianæ
Religionis ibid. VII. Juſtini poſteriorem Apologiam
Marco Aurelio non Antonino Pio porrectam fuiſſe;
aſſeritur 1062. II. Variæ Auctorum circa illud affe-
runtur ſententiæ & refelluntur ibid. II & ſeqq. Quem
effectum hæc habuerit, incertum ebid. V. Sub quo
Imperatore Sanctus Juſtinus Martyrium fecerit, &
quo anno declaratur 162. IV & 163. III.

K Alendaria Martyrologiis antiquiora, & fide di-
gna 64. VI. à Martyrologiis diverſa ibid. Unde
haæc difrerentia petenda ſit ibid. à nobilioribus Eccle-
ſiis, Romana præſertim, compoſita ibid.
Kalendarum quintus dies Auguſtorum & Imperti Col-
legarum nuncupationi de more deſtinatus 176. III.
Celebris item antea apud Romanos propter Trium-
viratus tali die factam inſtitutionem App. CXV.

L.

L Acedemoniorum Reſpublica ſaluberrimis legibus 3
Lycurgo datis celebris App. XVIII.
Paétantins libros Divinarum inſtitutionum ſcilbit 315.
V 1 1. .

La' Præfecti Prætorio operâ pertinax ad imperium

evectus 193. II.

Lampſacenum Concilium ſub Valentiniano & Valente

Aug. quo anno celebratum 364. V & 365. I I &
Laodicena era, Antiochena anno uno poſterior, à ſecun-
da Julii Cæſaris dictatura inchoanda Aop. L XN.
Paodicena Synodus quo anno coacta 314. X X V. Hæc
non Laodiceæ in Syria, ſed Laodiceæ in Lydia, cele-
brata ibid. Illius Canones Codicis Canonum Eccle-
fiæ univerſæ partem faciunt, & quare ibid.
Patinis potius quam Græcis circa Romanorum Pontifi-
cum tàm ſeriem, quàm durationis tempus, fides adhi-
hbenda 67. VI. OD” J
S§. Laurentii Martyrium quo anno contigerit 261. I 1IL.
Ejus Acta ſuppoſititia ibid.

Pegio Fulminatrix ſub Marco Aurelio pluviam ad ſitim

exercitùs ſedandam mirabiliter impetrat 174. II. Non
propterea Fulminatricis nomine donata ibid.
S. Leo Papa non favet Socrati jejunium ſabbato in Qua-
drageſima Romæ obſervatum neganti F. VII & ſeqq:
F Fonis de hæreſis Manichæorum initio opinio 277.

Eeonides Origenis Pater quo anno & die Martyrium prꝗ

Chriſto ſubjerit 102. V. .
Leontins Antiochenus Epiſcopus, Eudoxii deceſſor, mo-
ritur 356. XV & 358. IV. 8 L
Libanins cum Hilario ad Theodoſium M. pro venia An-
tiochenlſibus impetranda legatur 388. VII & ſeg.
Liberius poſt Julium Papam Romæ ſedet 352. III. Ini-
tium Pontificatůs illius conſignatur ibid. Tempus
Epiſtolæ, quam ad Conſtantium Aug. dedit, in qua
de Orientalibus Legatis conqueritur, & ab eodem Au-
guſto Concilium adunari poſtulat, recte in Annali-
bus annotatum 354. II & ſeq. & 355. I I. Concilium
tertium Mediolanenſe impetrat 354. II & IV. Liberius
in ſecunda Sirmienſi Synodo cum Hoſio labitur 35·7.
II. Fidei formulæ à tertia Sirmienſi Synodo editæ ſub-
ſcribit & in ſedem reſtituitur 357. XII & 358. I V. Quo
anno & die poſt exilium Romam redierit, examina-
Fff 4 cuc

6²⁰
tur 357. XIV. & vivis excedit 366. VII & 367. II. Se-
dis ejus duratio 367. IV.
Licinius Valerianus, vide, Valerianus ſenior.
Licinius Gallienus, vide, Gallienus.
Licinius Eilerianne, vide, Valerianus Valeriani Aug. filius.
Licinius Cornelius Saloninus Valerianus, vide Gallienus
Junior.
Licinius quibus anno, die & loco Auguſtus renuntiatus
307. X VII. Primus ejus Conſulatus quem anno
CCCXI geſſit, ſuffectus tantùm fuit 311. II I. Lici-
nius Galerio Maximiano mortuo, Provincias ab illo
poſſeſſas cum Maximino partitur 311. X VIII. Secun-
dùm Conſul precedit 312. I. Tertium Conſularum
init 313. I. Cur ab aliquibus Conſul tantùm II, hoc
anno dictus, aperitur ibid. Edictum in Chriſtianorum
favorem unà cum Conſtantino Mediolani emittit 313.
II. Aliud quod periit, cum eodem Conſtantino priùs
propoſuiſſe, certum ʒ14. I X. Hoc cum illo non con-
fundendam ibid. Licinius Conſtantiam, Conſtantini
Magni ſororem uxorem ducit zrz. I I. Maximinum
Provincias ſibi ſubjectas occupare tentantem vincit,
fugatque 314. I V & ſeq. Quæ illi hoc in bello acci-
derint, narrantur ibid. III & ſeqq. Licinius poſt
victoriam gratias Deo, Nicomediæ agit & de reſti-
tuenda Eccleſia literas ad Præſidem proponi jubet
ibid. VI. .
Tributa in odium religionis à Maximiano impoſita
tollit 314. X. Tyrannorum ſtirpem funditus evellit
ibid. XIII. Quartò Faſtis dar nomen & imperii Cæ-
ſarei Decennalia edit ʒ15. I &. ſeq. Perſecutionem in
Chriſtianos movet & quo anno 316. VI. Auguſtei im-
perii Decennalia exhibet 317. I I. Cæſarei Quinde-
cennalia celebrat 319. II. Auguſtei item Quindecenna-
lia 322 I I. Prioris belli à Licinio in Conſtantinum
moti tempus & cauſa adducuntur 317 I V & V I. Rui-
noſum ejus fundamentum ab aliis indicatum, refelli-
tur 317. III. Licinius cum Conſtantind pacem facit
ibid. V. Quintò annum aperit 318. I. Poſterioris bel-
li ipſum inter & Conſtantinum exorti annus & occa-
ſio produntur ibid. II, II I & V. Hoc in bello vin-
cCitur Licinius, & hoc ante Nicœnæ Synodi celebra-
ctionem ibid. VI. Vitam per Conſtantiam uxorem
petit & impetrat ibid. VI I. Conſtantini juſſu occidi-
tur ibid. VII & ſeq. Quante tempore imperium rexe-

rit, aperitur ibid. VIII. An Chriſtianam religionem

profeſſus fuerit ibid. I X & ſeq. Ejus religio ex ejus
numiſmatis colligi certèò non poteſt ibid. X I.
Licinius Licinii Auguſti filius quo anno & die Cæſar
levatus 315. I I I, 317. I I & 320. III. Imperii Cæſarei
Quinquennalia celebrat 322. I I. Conſtantini juſſu in-
rterimitur 324. III.
Lenus, qui Sancti Petri per aliquot annos Vicarius fue-
rat, ipſi ſuccedit éz. II, 67. XXVIII & 78. III. Mortis
ejus annus ſtatuitur 78. III.
Tivia, Auguſti uxor moritur 29. INX.
Lollianus rebellat in Galliis & poſtumum occidit 269.
IV. à ſuis militibus interimitur ibid. .
Lollius Conſulatu illuſtratur App. CXVIII. Caii Cæſaris
in Orientem proficiſcentis moderator conſtituitut
ibid. CLVI. In hujus locum hoc in munere p. Sulpi-
cius Quirinus perperàâm intruſus ibid.
Longinus gerit Conſulatum 30. J. à Claudio Auguſto in
Syriam Præſes mittitur 42. VIII. Ejus præfectura bre-
vis fuit ibid.
S. Lucæ Apoſtoli Reliquiæ quo anno Conſtantinopolim
trranslatæ 356. XIII & 357. I.
Cucianus Proclus denator ex urbe egredi cum Domitiano
cogitur 89. III.
Tucianus Presbyter Antiochenus, quibus Conſulibus &
ſub quo Imperatore paſſus ſit, examinatur 31t. &

7„

Index Criticæ

XX. Ab heæreſi Pauli Samoſatenſis eum liberare fru-
ſtrà ab aliquibus tentatum ibid. XI. Ab hæreſi tamen
aliquando reverſus eſt ibid. XII.
Lucilla Marci Aurelii filia, Lucio Vero in matrimonium
traditur 163. V. Nuptiarum annus non parum lucis
Chronologiæ affundit idid.
Lucius Antonius Germaniæ Præſes contra Domitianum
Auguſtum rebellans à Lucio Maximo vincitur & ca-
pitur 89. III.
Lacius Cornelii Papæ ſucceſſor 252. X I V. Quo die or-
dinatus fuerit, & quandiu ſederit eſt in obſcuro
ibid. XV. In exilium pellitur ibid. XVII. Eo brevi ſol-
vitur ibid. XXII &' ſeq. Quando liber evaſerit, incer-
tum 253. II. Annus & dies mortis aſſignantur ibid. III
