priam ha-
buere.

Probo Coſſ. anno nempe Chriſti DXXV,

poſtquam de Cyclo ſuo XCV annorum
locutus eſt: Quia vero Sanctus C illus pri-
mum Cyclum ab anno Diocletiani CIIII (qui
anno Chriſti CDXXXVI inchoatus eſt)
cœpit, & ultimum in CIrII (qui anno
Chriſti DXXX exorditur) terminavit:
nos à COCXEVIII (anno Chriſti DXXXI
inchoato) anno ejuſdem Tyranni potius
quàm Principis inchoantes, noluimus Girculis
noſtris memoriam impii & perſecutori inne-
ctere: ſed magis elegimus ab Incarnatione Do-

mini noſtri leſu Chriſti annorum tempora

prænotare: quatenus exordium ſpei noſtræ no-

XII. Cum tamen Periodus Juliana commo- tius nobis exiſteret; & cauſa reparationis hu-
Peet . dior univerſaliorque haberi poſſit, nullus, manaæ, id eſt, Paßio Redemptoris noſtri evi-
2 , is

W, zag,, opinor, negaverit quin in ejus locum
Hac . ſubroganda ſit, & ambabus, ut ita dicam,
ſolvit. manibus amplectenda. Dionyſius Exi-

dentius eluceret. Duæ Incarnationis Eræ
in Oriente inſtitutæ fuerant; quarum al-
tera primum Incarnationis annum in an-

Ante Eram ClIo

guus, qui Juſtiniano Magno imperante
floruit, duo ab Orientalibus ad Latinos
tranſtulit, Eram ſc. Incarnationis ac Cy-
clos Solis & Lunæ Alexandrinos: Scali-
ger verò, perſuaſus Dionyſium parentem
eſſe Eræ Incarnationis quam Eccleſia La-
tina adhibet, videnſque eam non ſuffice-
re, ut anni mundani qui Chriſtum præceſ-
sêre ſine incommodo cum ĩiis qui ſubſe-
cuti ſunt connecti poſſint, in era Incarna-
tionis nihil mutandumjudicavit, ſed tan-
tùm Periodum aliquam conficiendam
quæ apud Latinos efficeret quod Eræ
mundanæ apud Græcos. Verùm non tan-
tùm Era Dionyſiana, ſed etiam Periodus
mundana cum qua ab Alexandrinis alli-
gata fuerat, ſervandæ erant; cùm Perio-
dus Alexandrina integra & immutata ad

num Julianum XLIII, altera in annum

Julianum XLV confert. Priori uſus eſt

Euſebius in Chronico; & poſterior Pana-
doro Monacho Ægyptio, qui Arcadii
Imperatoris & Theophili Alexandrini
Epiſcopi tempore vixit, à Georgio Syn-
cello in ſua Chronographia attributa. Epi-
phanius hæreſi 66. paragrapho 20. ejus
meminiſſe videtur, cùm ait: Ab Aſcenſio-
ne Chriſti ad Manen Haæreticum & Aurelia-
num ac Probum Imperatores (alterum ſcili-
cet excedentem, alterum ineuntem)
annum ſubauci CCXLLVI aut ſecundum alios
(à Nativitate Chriſti, non, ut ibidem ha-
betur, ab Aſcenſione Chriſti) CCLXXVI.
Planè juxta Eram Dionyſianam, quâ
initium Probi Imp. in annum Chriſti
CCLXXVI incidit. Dionyſio poſte-

1y.
univerſam Latinorum Chronologiam re- rior hæc Incarnationis Era magis proba- lrmne.
gendam accommodari poſſit, & majora ta fuit, ideoque & eam Circulis ſuis in- enn
ex ea in rem Chronologicam quàm ex nectere voluit. amin
Juliana emolumenta ſint redundatura. Carpir non ſemel Scaliger Dionyſium, xIV. dn

Hoc mihi in hac Diſſertatione propoſi-
tum eſt quod conſecuturum, Deo dante,
ſpero, quo pacto Doctrina temporum
non parum promoveri poterit.
Sed antea de Era Incarnationis, de Cy-
DXXXII annorum, ac de tribus
Eris mundanis Græcorum aliqua præmit-

quèòd Eram Incarnationis biennio bre- Era Iucar-
viorem, quàm par fuiſſet, compoſuerit, eationis à
quod utinam nunquam in mentem veniſſet, Græcis ad

aut illi hoc imperandi aut nobis parendi, in-
quit in lib. 6. de Emendat. Temp. pag. 548.
ubi pro certo ponit, Natale Chriſti con-
tigiſſe anno Juliano XLIII, quo ideo
Eram

Latinos
tranſlata.

ec e.

Chyi.
0e-
taler
ro⸗
he.
3

XIVv.
ralucak-
Gracus 4
utinl?

ranſuti.

de Periodo CGræoo-Romana. „

Eram Chriſtianam inchoatam faiſſe vel-
let. Idem eſt Calviſii, aliorumque Chro-
nologorum de Eræ Dionyſianæ initio ju-
dicium. Verùm nulla Incarnationis Era
à Dionyfio inſtituta, ſed ea tantùm, quàm
Panadorus Monachus aut ſecutus fuerat
aut forſan concinnarat, ab eo ad Latinos
tranſlata, ut certò diſcimus ex Chrono-
graphia Georgii Syncelli, quam Jacobus
Goar clariſſimus Dominicanus poſt Sca-
ligeri & Calviſii mortem publici juris fe-
cit. Ex eo enim Opere ſub finem octavi
Eocleſiæ ſeculi aut ſequentis initio pro-
mulgato, liquet, Panadorum annum In-
carnationis illigaſſe cum anno mundano
Antiocheno 5493. ideoque cum anno Ju-
liano XLV, ut cjus exemplo poſtea à
Dionyſio factum. Imò altero poſt Dio-
nyſium ſeculo Conſtantinepolitani eandem
Incarnationis Eram adoptarunt; neglectaà
eàâ quam Julius Africanus, Euſebius alii-
que amplexati fuerant. Solent Græti ut
plurimum, inquit Allatius in Opuſculo de
Hebdomadibus Græcorum, imo ferè ſem-
er, dum annos recenſent, non à Chriſto na-
1o, ſed ab Orhe ipſo condito numerare, &c.
Calculus moab Eccleſiæ Orientalis, qui ferè
apud omnes ſolennis eſt, & quo omnes non
tantüùm ad dirigenda tempora, & feſtorum
indicandas ſolennitates, ſed inter commercia
& congreſſas familiares utuntur, Ss eit ut ab
Orbe condito ad Chriſtum natum annos 5508.
numerant. Quare hic tantum numerus ſub-
trahendus: qui remanet, erit annus à Chriſto
nato. Unde Era Chriſtiana eadem hodie
eſt apud Latinos & Conſtantinopolita-
nos; cum hoc tamen diſcrimine, quòd hi
eam ab Incarnatione, illi à Nativitate vo-
cant, ac præterea quòd Latini eà in om-
nibus fermè Actis publicis, Græci verèò
nunquam ferè utantur: quod & de Moſ-
covitis qui noſtro tantùm ſeculo ſeſe à Pa-
triarchæ Conſtantinopolitani juriſdictio-
ne ſubtraxere, dicendum. Commodiùs
tamen annos 55o ex Era Conſtantino-
politana ad annos Chriſti cum illa con-
jungendos detrahes, ut infra videbi-
tur.
XV. Hanc Incarnationis Eram ed lubentiùs
Incarna- Occidentales amplecti debuere, quò jam
tionis Era Imperium Occidentale defecerat, & re-
5 3 HWH giones quæ olim Imperatori Occidentali
recepta. pParuerant, Variis KRegibus tunc parebant.
Præterea ſupputatio per Conſules, quæ
etiam non multò poſt Dionyſii mortem
uſurpari deſiit, non parum tunc incom-
moda erat, dum Conſul alter in Orien-
te, alter in Occidente renuntiaretur, &
non rarèò contingeret, ut in Occidente
ignoraretur, quis in Oriente Conſul de-
Diſſertatib

ſignatus fuiſſet. Nihilo tamen minùs Erq
Incarnationis non ſtatim ab omnibus re-
cepta. Scribit Scaliger eam in Gallia non
admiſſam niſi tempore Caroli Magni.
Ejus tamen mentionêm invenio in Diplo-
mate à Carlomanno dato, in quo memo-
ratur Incarnationis annus DCCXLII,
ut videre eſt in Capitularibus Regum
Francorum ab eruditiſſimo Baluzio publi-
catis. Quare prima Francorum Regum
ſtirpe deficiente, hæc Era paulatim in
uſum vocata; Et quidem in Gallia & Bel-
gio annus incipiebat à Paſchate, in An-
glia, uti etiam hodie; à die XXV Marti
Annunciationis B. Virginis ſacro; & non-
niſi anno MDLXIV Caroli IX edicto in
Galliꝰ annus à Kalend. Januarii in-
choari cœptus. In Belgio verò anno
MDLXXVII à Kalend. Januariis an-
nus inchoatus; teſte Auberto Myræoô in

Chronico. Denique nonniſi à paucis ſe-

culis Hiſpani & Luſitani Eram Hiſpanicam
abrogarunt, & in ejus locum Dionyſia-
nam ſubſtituerunt. Quoad Erum Diocle-
tianeav; quam Dionyſius loco laudato
Cyclis ſuis ſe ſe illigare noluiſſe tradit, ea
nunquam ab Occidentalibus in Actis pu-
blicis uſurpata, imò neque ab Orientali-
bus, præterquam à Chriſtianis 5Ægyptia-
cis qui & etiamnum eà utuntur. Faten-
dum tamen hanc Eram omnium eſſe an-
tiquiſſimam, quæ à Chriſtianis inſtitutâ
fuerit. In reliquo enim Oriente, Chri-
ſtiani, uti in Oecidente; in Scriptis pu-
blicis ſignandis à Gentilibus non diicre-=
pabant. Quare in Syria Eram Seleutida-
rum ſeu annos Alexandreos, ut Gentiles
ac Pagani, adhibebant, imò & ea etiam-
num apud Chriſtianos Surianos in uſu eſt,
ut patet ex illorum Computo Eceleſiaſti-
co àa Scaligero in fine librorum de Emen-
dat. Temp. publici juris facto.
Non tantum Eram Incarnationis, ſed XVI.
& Cyclos Alexandrinos, ut jam inſinuavi- Oeu, Ae
mus, Dionyſius in Occidentem invexit. eS,t
Quamvis enim, ut ſcribit Petavius lib. 6. Decre
de Doct. Temp. cap. 5. Paſchalis contro- Dionpſio
verſia Nicæni Concilii auctoritate ſublata tranſiati:
videri poſſer, eique proviſum in perpe-
tuum fuiſſet, cùm Epiſcopo Alexandrino
mandatum eſt, ut quotannis celebritatis
illius tempus indiceret: graves nihilomi-
nus ab eo tempore cadem de re rixæx &
diſſenſiones extitéêre. Neque enim Ale-
xandrinorum Græcorumque decreta to-
tus Occidens initio amplexus eſt: ſed ple-
rique pecuhiaribus ſeſe legibus ac regulis
obſtrinxerunt. Nam aurcos numeros in
Kalendariis ſuis aliter inſtituerunt, & em-
boliſmnæos annos non eoſdem obſerva-

3 runt:

vi
runt: Paſchales quoque termini ſuo quo-
dam, & Alexandrinis contrario more de-
ſcripti. Hinc flagrantiſſimæ illæ Latinos
inter & Græcos altercationes exortæ, quæ
in aperta nonnunquam odia, Eccleſia-
rumque divortia proruperunt. Primus
apud Occidentem Dionyſius, quò ſuos
cum Alexandrinis in concordiam addu-
ceret, damnata Latinorum methodo, au-
reos numeros totamque Paſchatis cele-
brandi rationem ex Alexandrinorum Fa-
ſtis in Romanum Kal. tranſtulit.

XVII. Quz res, ut ſubjungit Petavius, non
Nonniſii omnibus Occidentis populis initio proba-
ennerz e aulatim apud illos obtinuit. Ita de-
progreſſu P a P .

ab omnibus Mum abrogatis extinctiſque Latinorum
recepti. numeris, Alexandrini omnibus in Roma-
ni orbis Kalendariis eorum loco ſubſtituti
ad Gregorii XIII Pontificis Romani tem-
pora perſeverarunt. Sed cujuſmodi pri-
ma illa & nativa numerorum aureorum,
ſeu Cyclorum Lunæ diſpoſitio à Dionyſio
conſtituta fuerit, nequaquam inter Au-

Rtores convenit. Nam neque numero-

rum illorum ſitus in vulgatis Kalendariis
unus idemque deprehenditur; & ſunt
qui veterem ac Dionyſianum contextum
à poſterioribus interpolatum fuiſſe cen-
ſeant. Qua de re fusè doctèque diſſerit
Petavius citatus, qui ideo conſulendus: in
hoc enim Opuſculo nonniſi quæ certiora
videntur, referenda.
Licet autem inter eoſdem Auctores
etiam non conveniat, an Dionpſins Cyclum
tantum X CCVannorum, quem Cyrillia-
DXXXII no totidem annorum ſuccedere voluit,
annorum an etiam Cyclum DXXXII annorum,
cempeſvit. qui maghus Cyclus Paſchali communiter
appellatur; etiam compoſuerit, & Pera-
vius qui Tom. I. de Doct. Temp. utrumq;
Ei attribuit, in poſteriori eam opinionem
retractarit, ac Dionyſium Cyclum tantum

XVIII.
Dionyſius
Oeclos
XCVSG

XCV annorum deſcripſiſſe autumave-

rit; tamen Dionyſii verba in prima ſua
Epiſtola laudata clariora ſunt, quàm ut
nos ea de re dubitare ſinant. Hoc monemus,
inquit, quòd Cyclus iſte nonaginta quinque
annorum, quem fecimus, nonæ per omnia in

ſe ipſum revertitur: & ideo poſt expeditio-

nem nonaginta quinque annorum, non ad
uintum O&pvclum Sancti Cyrilli, qui incæpit
Cyclos ſuos a anno centeſimo quinquageſimo
tertio Diocletiani, quorum quintum Cyclum
neceſſariò nobis prepoſuimus, ſed ad nostrum

FPRIMVM CTC/gàBwV M, quem nos ab au-

wo Aecenteſimo quadrageſimo octavo ejuſdem
Diocletiani incepimus, Lector accurrat. Dio-
nyſius itaque duos Cyclos condidit, alte-
tum ut Cyclos à Cyrillo compoſitos con-
Gnuaret, de quo ſolo Cyclo in duabus

primum magni hujus Cycli Paſchalis in-

Diſſertatio

ſuis Epiſtolis loquitur; alterum, quem lo-
co laudato vocat Primum, DXXXII an-
norum cum FEra Incarnationis inchoan-
dum. Cùm ecnim Cyclus Cyrilli X CV
annorum ſubſtitutus in orbem non redi-
ret, & eo deſinente novo XCV anno-
rum opus eſſet, Dionyſius, ut in plures
annos Paſchatis dies haberi poſſet, com-
poſuir Cyclum magnum Paſchalem
DXXXII annorum, quo ſpatio exacto
omnes neomeniæ & omnia feſta mobilia
in eundem diem menſis, & in eaſdem fe-
rias fedeunt. Hinc ejus initium duxit, non
à Cyclo Lunæ Soliſque primo, ſed à Cy-
clo Solis nono, Lunæ primo; cùm tamen
Periodi natura hoc poſtulare videatur, ut
primmus amborum Cyclorum annus ſimul
incipiar. Verùm, cùm Dionyſius Cyclum
DXXXII annorum ab Alexandrinis
ad Latinos transferrer, illum Cyclo Lu-
næ I. & Solis I X exordiri debuit. Annus
enim mundi Alexandrinus 5777. qui
menſe Septembri C CLXXXIV ini-
tium ſumit, & cum primo Diocletiani die
XVII Septembris ejuſdem anni Auguſti
nuncupati, concurrit, diviſus per XIX &
XXVIII Cyclum Lunæ I. & Solis I X
relinquir. Cyclos autem Græcotum à
primo Diocletiani anno incœptos fuiſſe,
extra controverſiam eſſe debet. Hincque
ratio nobis innoteſcit, cur ab his Cyclis
Solis & Lunæ Dionyſius Eram Incarna-
tionis & Cyclum ſuum DXXXII anno-
rum inchoaverit: quæ hactenus omnes
fugit.
Tradunt paſſim Chronologi, Dionyſium XIX.
Cyclum DXXXII annorum à Vidorio Viälorias

1 . . . 0 8
Aquitano confectum rfecoxiſſe, huncque ***od.
Auctor Pes

u. *7 . riodi
ventorem extitiſſc. Verùm ictorius pri- „ XXi

mus quidem fuit apud Latinos, qui illum annornm.
Cyclum adhibuit: ſed ejus inſtitutio
Orientalibus debetur. Syncellus enim
pag. 35. loquens de Aniano celebri Mo-

nacho Ægyptio, qui eodem quo Panado-

rus tempore claruit, ait : Aniani In-
carnationem anno 55oo. completo, ac exo-
riente 55sl1. contigiſſe demonſtrat ac Chriſtans
reſurrexiſſe X XIV die Marii quem & eun-
dem Dominicum primo conditum in edita
Paſchatis tabula DYXXII annorum, mundi
anno 5534. fuaiſſe convincit. Panadorus in
pleriſque eadem quæ Aniano dicta inculcat,
licet ab arcana Nativitate ponenda anno
500. ſeptem imiegris annis brevior defniat,
ac ideo à Paſchali die aberret: hæc enim 5526,
mundi anno eam actidiſſe Martii XX tradis.
Cyclus itaque Paſchalis DXXXII anno-
rum longè ante Victorium concinnatus.
Sed ea Periodus Aniano antiquior. Pho-

de Periodo Græco-Romana. Vii

tius enim in Bibliotheca ait, Metrodorum
compoſuiſſe Periodum DXXXII anno-
rum, eamque à primo Diocletiani anno
incepiſſe. Qui Metrodorus idem fuiſſe
videtur cum illo quem Hieronymus in
Chronico prodit vixiſſe Conſtantini Ma-
gni temporibus, & de quo ſcribit: Metro-
dorus Philoſophus aguoſcitur. Sed quidquid
ſit de primo hujus Cycli inventore, cer-
tum eſt, eum non fuiſſe Victorium; valde

cebat exordium, à primo Diôcdletiani an-
no ad primum Chriſti retraxiſſe.
Quia veroò plurimum refert, ut quilibet X X.
Pproprio marte Cyclis Dionvſianis Solis Sele⸗ Tr-
& Lunæ diem Paſchatis, à quò cetera feſta e inß
mobilia pendent, cruere & errores, ſi ſuis Paf-
qui à Typographis commiſſi ſunt in no- chalibus,
ſtra Eritica vel aliis libris emendarc poſl & Solz⸗
ſit, Cyclum Solis cum ſuis litteris Domi- zm Birte-
ſe 12 . ris Domi-
nicalibus cuilibet anno propriis, & CV- nicalibut

veroſimile, Dionyſium aliam Periodum clum Lunæ cum terminis ſuis Paſchali- exhiben-
DXXXII annorum quàm Victoria- bus heic exhibendos duxi, & poſtea ad tur.
nam, quæ ab anno Paſſionis Chriſti du- propoſitum revertar.

E. 11TFNCIVYI [ZATEAONVIFM
2 3 Terminorum Paſchalium in Litterarum Dominicalium in
3. 8 Cyclo Luna Bionyſiano. Clo Solis Dionyſiano.
S S. S
5. ◻ — 8⁸
HW 3 Termini Paſchales. 1 G.
2 XxXV. Martiiꝗi.: — B A.
— zXuII. Abri. 6 G
— xXII. Martii 3E —
7 xXxx. Martii- 10 B.
i —, Aprilis. IIA. =
fuit — VII. Aprilis. IZ G.
I — x. Apriis — — ——ʒʒ—
— XXIIII. Martii. 1r6 B.
6 XXI. Martii. 19 E.
18 XIX. Martii — CB.
23 G. — —
2 4 F. — ——r
25E LD. H “”MB
27 B.
28 A.

4 4 cyclis

vii
M*, Cyclus Luns eſt reſolutio Periodica no-
Torbotn vemdecim annorum, quibus ela pſis Novi-
eruendi eæ lunia & Plenilunia ferè ad idem tempus
annis Dio- Tedeunt. Dicitur alio nomine oyclus De-
nrphami. cemnovalis, item Decazteris velumerus au-
ens, propter inſignem ejus uſum in feſtis
mobilibus totius anni deſignandis. Is Cy-
clus terminum Paſchalem ante reforma-
tionem Kalendarii Gregorianam oſten-
dit, cujus beneficio, quo menſis die Paſ-
chata celebrata fuerint, ſcire poſſumus.
Cyclus verò Solis eſt revolutio viginti
octo annorum ad reperiendam litteram
Dominicalem cujuſcumque anni inſtitu-
tus. Elapſis enim annis XXVIII feriæ in
orbem redeunt; quod tamen de ſtatis Fe-
ſtis, non autem de mobilibus ut de Paſ-
chate aliiſque intelligendum. Inveniri po-
teſt Cyclus Lunæ illius anni, cui à latere
adſcriptus eſt terminus Paſchalis. Sic in
iiſdem Chriſti annis invenietur Cyclus So-
lis, ſi illi, de quo quæſtio eſt, adjiciantur no-
vem, &tota ſumma dividatur per XXVIII.
Qui enim reliquus erit numerus, Cyclum
Solis illius anni offeret, cui à latere ſigna⸗
ta eſt littera Dominicalis. Dico, Cyclo
Lunaæ unitatem, Cyclo verò Solis novem
unitates addendas, quas ſcilicet in utroque
Cyclo ante primum Chriſti annum fluxiſ-
ſe ſupponimus.
XXII. Terminus Paſchalis non eſt per ſe dies
Methodus Paſchatis, ſed tantum indicat, Paſcha ce-

eruendi lebrari Dominic proximâà, quæ illum
Paſchaé diem ſequitur. Quare Paſcha ex ſolo Lunæ
Za Cyclo educi non poteſt; ſed præterea Cy-
c.

clus Solis adhibendus, qui diem Domini-
cam proximam poſt terminum oſtendat.
Cyclus itaque Lunæ inventus unà cum
Cyclo Solis rempus Paſchatis certiſſimè
definiet. Anno Chriſti v. g. CCCLXXX
Paſcha celebratum eſt die XXVIII Mar-
tii, quia is annus notatur Cyclo Solis
XXVI, Lunæ II. Cyclus autem Solis
XXVI habet litteram Dominicalem C.
S& terminus Paſchalis Cycli Lunæ II dies eſt
XXV Martii, qui cum eo anno concurre-
rit cum die Jovis, Paſcha non potuit cele-
brari niſi die XXVIII ejuſdem menſis, qui
primus Dominicalis eſt poſt terminum
Paſchalem, diem nempe præfatum XXV
Martii, & ſic de aliis quibuſcumque Chri-
ſti annis. In annis ante Chriſtum Cycli
Solis & Lunæ ut Characteres temporum,
quibus ſinguli anni diſtinguuntur, tantum
conſiderandi. Ut Lectorem curà inveſti-
gandorum Cyclorum & Paſchatum cujuſ-
libet poſt Chriſtum anni levarem, tam

Diſſertatio

Cyclos quàm Paſchata cuilibet anno in
meo Opere præfixi, quod & in quibuſ-
cumque Annalibus fieri debet. Et hæc ſa-

tis de Cyclis Dionyſianis Solis & Lunæ ab

Alexandrinis mutuatis.
Nunc, ut Dionyſii Exigui conſilium XXIII.
ſupplens Cyclos Solis & Lunæ Alexan- Periodi
drinos primævæ ſuæ Periodo reſtituam, weedene
camque uſibus Latinorum accommodem, Rnm, exgl
tres Eræ ſeu Periodi mundanæ Chriſtia- anen-, .
norum Orientalium accuratiùs, quàm ha-
enus factum fuerit, exponendæ. Ex tri-
bus itaque Periodis illis altera Alexandri-
a vocatur, uti à Theophane, quando de
Anaſtaſio Imperatore loquitur: altera di-
citur Antiochena, tertia denique Conſtan-
tinopolitana, ſeu etiam Romana à Theopha-
ne loco laudato, e quòd Conſtantinopo-
lis eſſet nova Roma appellata. In priori In-
carnatio conſignatur anno mundi 55or. in
ſecunda anno mundi 5493. in tertia verò
anno mundi 55oo. & hæc ferè ſine contro-
verſia, quæ tota in eo ſita, cum quo ſcili-
cet anno Juliano tres illi trium harum
Epocharum mundanarum anni, quibus
Divina Incarpatio affigitur, copulari de-
beant. Priorem enim annum, nempe mun-
di, ſecundùm Alexandrinos 55or. Scaliger
in libris de Emendat. Temp. cum anno Ju-
liano XLV, Petavius verò in libris de
Doct. Temp. & Auctario ad coſdem libros
cum anno Juliano LIV, Eræ verò Diony-
ſianæ I X, conjungendum contendit. In
aliis duabus Eris mundanis Græci cum La-
tinis conveniunt, & tam annum mundi
5493 quàm 555 in anno Juliano XLV au-
picantur. Verùm, annum mundi Alexan-
drinum SSor inchoari in anno Juliano
XLIII, vel die KXKV Martiäi, uri à Geor-
gio Syncello, vel menſe Aprili, uti paucis
quibuſdam, vel communiter à Kalendis
Septembris, ideoque Alexandrinos decem
annos ante Antiochenos, & hos ſedecim
ante Canſtantinopolicanos mundi condi-
tum incipere, certum eſſe debet. Quod ſi
quis in præfatis annis cum Julianis, in qui-
bus incipiunt, connectendis erraverit, in
iiſdem cum annis Chriſti conjungendis
non poterit non errare. Vides in hoc La-
terculo quomodo trium harum Erarum
anni tam inter ſe, quàm cum annis Julia-
nis ac cum annis Chriſti conveniant; &
quomodo Conſtantinopolitani annis ſe-
decim prius quàm Antiocheni, ſex verè
ante Alexandrinos mundum creatum ſup-
ponant.

LATEN

de Periodo Græco-Romana. ix
XXIV. ATFRGEVM ANNORVM TRIVM ERARVM MVNDANARVAM
Connevis Chriſtianorum Orientalium cum Iualianis & Incarnationis connexorum.
Grikiano Anni mundi Incarna- Anni mundi Incarna- Anni mundi Incarna- Anni Julia Anni Dio
mcrien Antiocheni tionis à Alexandrini tionis à Cpolitani ationis à ni à Kal. Ja- nyſiani à
ltn kee . Septemb. Septemb. aà Septemb. Septemb. Septemb. Septemb. nuariis. Kal. Jan.
dans lians. I.
enta. .
—— —
Initium — —
Mundi. 4.
T
1 2
2.
. — —
4. 10
— — —
8. 12
— —,
Bum 10. 16.
1 – — 1 17
. —R—Ec 3C
— — SB5D... —
545 0ſ. —446⁰. 5466. . 2. —
ar⸗ . . —, — —
S42. SFKorꝛ. 2. 5F505ö’8. ,— 44.
54935. IJ. efz . 1— 4* —
5494. 2 or 4. Flo. — 46. — IJ.
oe Al. —— 22 —
5496. 4. 5506. 6. 5512 458 —.
-. 4 — — ——
.*. 62 Vos. — —— — —
5499. 7. 109. 9. Fns 58 ..
FFo0. 8 Fzlo. 5. 5516. —d. 52. — 7.
5501 2 Wr 1.. SFI. F. 8.
5502. 10. I2. 12˙. 5518. HD 10. 4. 2.
. a25. wBo. 65. — Bs. — 2—22
3521 . — W 29. 73.
— — — D. . . i
AeJz. dw.. — . — – ͤJ
6524. 32. — 4 — 34. 5540. 132. 7˖ 31.
y 3. 3. à. . 3 57. 32.
5527. ꝛc. 32 37. FSF4JzZD.. ä . — 34

X Diliſlertatio

XXV. In Era mundana Alexandrina aliqui
Brr, le: “*" jungunt Incarnationem cum anno 55ο.
Aexan. aliqui cum anno 5Sot. De more tamen
Arina cum anno jJuliano XLIII. Imò Syncellus

Mundana. modò ſcribit, Chriſtum natum anno mun-
di 5oo. modò anno 5FSo-'. Verùm quando
dicit, Chriſtum natum anno 5Sor. nume-
rat annum illum inter annos Incarnatio-
nis. Contrà veròè quando dicit, natum
eum anno 55oο. eum annum in ſummam
non contert, ſed incipit poſtea numerare
primum annum Chriſti anno 5Sol. qui
ſemper eſt ei primus annus Chriſti. Scribit
etiam, Chriſtum natum anno CLXXXI
undecimæ Periodi DXXXII annorum,
qui ut mox videbitur, concurrit cum an-
no FSor. qui ideo apud Græcos paſſim pa-
ri paſſu procedit in minori numero cum
annis Divinæ Incaruationis. Præterea
annus ille mundi ſecundùm Alexandri-
nos per XXVIII, XIX & XV partitus
reddit Cyclum Solis XIII, Lunæ X, In-
dictionis XI. Quare cùm annus Julianus
XLIII, cui ille mundi annus reſpondet,
Indictione Romana proleptica I notetur,
ut videre eſt in noſtta Critica, Alexandri-
ni decem ſemper Indictiones plus quàm
Latini numerant: ideoque ſi decem nu-
meros ex illorum anno mundano rejicias,
qui reſtabit, conveniet cum Indictione
Romana; eaque methodo agnoſces quan-
do annos illos mundi Alexandrinos rectè
cum annis Chriſti conjunxeris. Hæc ta-
men decem Indictionum abdicatio fieri
tantùm debet in annis mundanis qui ante
primum Diocletiani Imperatoris fluxêre.
Nam ab eo tempore, poſt mutilatam nem-
pe Eram Alexandrinam, qua de re mox,
anni mundi Alexandrinorum eandem In-
dictionem reddunt ac anni Chriſti Dio-
nyſiani: ſicque utrorumque copulatio mi-
nùs errori obnoxia.
XxxvVI. Fra hæc ceteris duabus longè antiquior.
Era Ale- Ea enim uſus eſt Iulius Africanus, qui anno
wandrina Chriſti ducenteſimo viceſimo primo Gra-
is Ete- ti & Seleuci Conſulatu notato Chronicon
ge⸗ Aar- ſuum abſolvit, ut ipſemet teſtatur apud
pata. Photium. Uſurpata & ea à Sancto Hippo-
lyto Julio Africano coævo, aliiſque An-
tiquis, ut diſcimus ex Vita Sancti Euthy-
mii Magni Abbatis, ſcripta à Cyrillo Mo-
nacho & Græcè Latinè que recitata à Co-
telerio tomo 2. Monumentorum Eccleſiæ
Græcæ, in qua cap. 109. dicitur: Sabbato
dormit in pace, & ad eam quæ illic eſt, tran-
ſit beatitudinem : revera ſenex & plenus die-
rum viceſima die menſis Ianuarii, in anno
quidem mundi creationis ſecundum tempora
ſcripta ab Hippolyto illo antiquo ipſiſque fami-
liari, & ab Epiphanio Cyprio, & ab Herone

Philoſopho & Confeſſore, quin quies milleſime
nongenteſimo ſexageſimo quinto: Domini
autem nodtri leſu Chriſti in carne adventu
quadringenteſimo & ſexage mo quinto. Eſt
is annus Dionyſianus CDLXXIII, cujus
menſe Januario Sanctus Euthymius obüir.
Eundem Hippolytum ea Era mundana
uſum, docet etiam Syncellus, qui ait, eum
tradidiſſe Incarnationem factam fuiſſe
anno mundi 55. illum Chronicon ſcri-

pſiſſe & uſque ad primum Alexandri Im-

peratoris annum perduxiſſe, nos docet
Euſebius lib. 6. cap. 22. ubi loquens de iis,
* 0 4 . 1
qui eo imperante floruerunt, ait: Eodem

tempore & Hippolytus inter plurima alia in-

genii ſui monumenta, librum de Paſcha com-

boſuit: in quo temporum ſeriem deſeribens,

Canonem quendam Paſchalem per ſexde-
cim annorum cincuitum exhibens, anno pri-
mo Imperatoris Alexandri, computationem
temporum circumſcribit. Chronicon quidem
illud periit: extat tamen Canon ille Paſ-
chalis, qui, ut obſervat Valeſius in Notisæ,
ad illum Euſebii locum, pars duntaxat eſt
libri, quem Hippolyius conſcripſerat de Paſ-
cha: quòd Euſebius laudatus apertè ſigni-
ficat. Quod cùm Scaliger non animad-
vertiſſet, immeritò rep ehendit Euſebium,

quòd dixerit, Hippolytum in eo libro ad

primum uſque Alexandri Imp. annum ſe.
riem temporum determinaſſe. Imò verò,
inquit Scaliger, Canon Hippolyti non in
primum annum Imp. Alexandri deſinit,
ſed ab ceo incipit. Verum id quidem eſt:
ſed Euſebius non de Canone loquitur,
quem Hippolytus Operi ſuo de Paſcha
adjunxerat; verùm de Opere ipſo, in quo
Hippolytus ordinem temporum dinume-
rans in primo Alexandri Imp. anno deſie-
rat. Quam Valeſii interpretationem cer-
tam reddit locus ex Vita S. Euthymii mox
citatus.

Quo tempore Heron Philoſophus vixe- XxXVII.
rit, non memini me legiſſe qui annotarit. Wirpata

Sed quoad Epiphanium Panadoro &
Aniano æqualis fuit, quem Eràã mundanaâ
Alexandrinâ uſum fuiſſo, deprehendi ex
loco ejuſdem Doctoris corrupto, qui heic
reſtituendus. Epiphanius hæreſi 65. ait:
de' r8 Kois& νας ντ æνNια εατιπι
TiGepis Walæœ gos 6ναuο r⁹ ναααιο,. 4ε1τια
x τα ν nvnot, 37rep ααυ elg
eννunτοιιπαοα ινοναRνι.ουτιιοααο 8ραιαασαρ ιοοαι⅓
Rowotα, à T5αονε αιντντςτπ ιπMιας. rααο,
5Sdv Se& relrov ορσ r8 sν α, id eſt: At verò Chri-
Rus poſt ſuum in hunc mundum adventum
anno aecimo quinto Tiberii Cæſaris prædica-
tionem exorſus eſt, poſt annum à Nativitate
trigeſimum, qui in quinquies milleſimum ac
quingenteſimum nonum annum conditi Orbis
incurrit, &ique trigeſimus, uti dixi, atatis il-
lin⸗

&4 & Epi-
phanio.

W
error
ͦ Omn,
uj Eri
Diomſtana
llem
brenuori
ptuntir,

XXVII.
Mrpats
9 4ly⸗
phams.

de Periodo CGræco-Romana.

ine anuunr, Nam trigeſimo tertio in eruckm
altus eſt. Petavius in Notis Epiphanianis
ex eo loco infert Chriſtum ex Epiphanii
ſententia natum anno mundi 5480. Addit-
que Græcos, varias ex LXXNInterpretum
ratiociniis annorum ſummas ab Orbe
condito collegiſſe. Quod quidem ultimum
vetum eſt: ſed primum ſuſtineri nonpotoſt;
cùm nullus ex Antiquis Chriſtum natum
ſeripſerit eo mundi anno. Quare, cùm jux-
ta Epiphanium Chriſti Incarnatio cadat

in annum julianum XLIII, iſque Eram

mundanam Alexandrinam, teſte Cyrillo
Monacho laudato, ſecutus fuerit, liquet in
numeros errorem irrepéſſe, cùm ex Epi-
phanii mente Chriſtus dic Epiphaniæ an-
ni ſcilicet Juliani XLIV, in lucem prodie-
rit, & Silvano Nervaque Coſ. anno nem-
pe Dionyſiano XXVIII, menſe Novem-
bri, cùm XXIX annos & menſes X im-
pleſſet, baptizatus fuerit, currente ſcilicet
anno XV Imperii Liberii Cæſaris. Qua-
re erat is annus mundi quinquies milleſi-
mus quingenteſimus triceſimus primus ab
aliquot menſibus inchoatus, ideoque in
Epiphanio, loco αο , id eſt, zonum le-
gendum, rpianos̈ vα id eſt, trigeſimum pri-
mum, ut vel ipſa loci corruptio oſten-
dit: quod & ſuſpicatus fueram, ante-
quam citatum Cyrilli Monachi locum vi-

XXVII. Petavius in lib. 9. de Doct. Temp. & in
Vulgaris Aucario ad eoſdem libros lib. 8. exiſti-

„ 6 — . .
ac, mat, tam Sanctum Maximum in Compu-
tO Eccleſiaſtico, quàm Georgium Syncel-

zn Orienté . dun ne
qui Era lum in ſua Chronographia, alioſque Græ-

Dionjſianà cos qui ſoribunt Chriſtum incarnatum

Meni anno mundi 55o1. Ejus Incarnationem an-
reviori no Chriſti Dionyſiano nono, qui cum Ju-
utantur.

Hano LIV concurrit, affinxiſſe. Quæ &
opinio fuit Hervarti in ſua Chronologia,
Bollandi in explicatione Actorum S. Cle-
mentis Ancyræ in Galatia Epiſcopi para-
grapho I:num.2. aliorumq; paſſim, qui tan-
quam certum ponunt, vel eſſe, vel fuiſſe
aliàs populos quoſdam in Oriente qui
Chriſtianam epocham octo anhis ſeriùs
atq; Latini ordiantur. Verùm vulgaris er-
ror non propagandus erat, ſed evertendus.
In cum alii ducti, quèòd Syncellus qui In-
carnationem cum anno mundi 5Sor. illi-
gat, ſubdat, eam comigiſſe Sulpicio Ca-
merino & C. Poppæo Sabino Coſſ. quem
Conſulatum in annum Eræ Dionyſianæ
IX convenire certum. Ahi quoſdam po-
pulos ſeriàs Latinis Eram Incarnationis
inchoaſſe ſibi in animum induxêre, quòd
Era Incarnationis Alexandrina octennio
Frà Dionyſianâ brevior ſit, ita ur quem
annum Incarnationis Alexandrini putant

Xi
CCCXVI, Dionyſiani CCCXXIV

vocent. Alii denique in eam ſententiam
abrepti, quòd annus Julianus LIV qui eſt
Eræ Dionyſianæ IX, eadem littera Do-
minicali ac annus Julianus XLIII, littera
nempe F. notetur. Priorum fundamentum
ruinoſum. Syncellus enim qui Incarnatio-
nem Chriſti cum illo conjungit, dicit po-
ſtea, Chriſtum paſſum Nerone III & Vale-
rio Meſſala Coſſ. qui Conſulatus in annum
Chriſti LVIII competit. Quare uterque
Conſulatus vel in illud Chronicon infar-
tus, vel Auctor priorem cum anno Julia-

noXLIII, poſteriorem cum anno Dio-

nyſiano XXXI quo Chriſtum paſſum
exiſtimavit, per errorem connexuit, Sic
Alcuinus lib. I. de Divinis Officiis cap. 6.
dicit, expletis quaſi triginta annorum cur-
riculis, anno decimo quinto Z: iberii Cæſaris

ſub Valeriano & Aſiatico Coſſ. baptizatum

fuiſſe; cùm tamen Conſulatus ille Vale-
riani & Aſiatici, vel fictitius ſit, vel pars
tantùm Conſulatús, quo annus Chriſti
XLVI notatur: eo enim anno Conſules
fuerunt, C. Valerius Aſiaticus II., & M. Iu-

nins Silanus.

Alios, uti Petavium, identitas ſitteræ xxvxiX.
Dominicalis in annis Julianis X LIII & Primum
LIV in errorem impulit. Ait enim Pe- bujus opi-
tavius cap. I. citati lib. 8. Maximus in pri- n,, Dn⸗
ma parte Computi cap. 32. Evangeliſmum er itera
Beatæ Virginis ſive Incarnationem inci- Deminicali
diſſe vult anno mundi 5sol. Cyclo Solis perperam
XIII, Lunæ X, feria II, Natalem autem deſumtum.
Chiiſti eodem anno ferià quartà. Quo-
niam igitur Evangeliſmus, quem Annun-
tiationem Latina vocat Eccleſia, tam à
Græcis quam à noſtris, Martii KXV po-
nitur, neceſſe eſt Dominicalem fuiſſe lit-
teram F. Addit cap. 33. Indictionem fuiſ-
ſe tunc XII. Cap. porrò 34. oraculum Za-
chariæ Septemb. XXVII die comtigiſſe
narrat, ferià V, Cyclo Solis XII, Lunæ
IX. Proinde littera Dominicalis erat G.
Item natum eſſe Joannem Junii XXIV,
ferià II, nempe littera Dominicali F. Ex
tot aunorum characteriſmis efficitur Za-
chariæ oraculum, & conceptum Joannis
cadere in annum VIII Eræ communis
quo littera fuit G. poſt Martium; Incar-
nationem autem Natalemque Chriſti, &
ante hunc Joannis, in annum Eræ Chri-
ſtianæ nonum, qui litteram habuic F. Sic
annis octo tardior eſt Natalis Dominicus
in hac Era, quam in communi. Ita Peta-
vius. Verùm, ſi Vir doctiſſimus animad-
vertiſſet, annum Julianum XLII littera
Dominicali G. annum verò Julianum xIII
lictera Dominicali F. inſignitos eſſe, ita
opinor, ratiocinatus non fuiſict.
Quoad

xi Diſſertatio

n,. Quoad Indictionem quæ Petavium ir-

quæ dici- Tetitum tenuit, explicanda erat eo modo
tur ab Au- quo Maximus intellexit. Orta eſt, inquit,

Aſto inſti- ut Hiſtorici prodiderunt anno primo Auguſti

tata ſiktitia &

æſaris, ejus Imperii ſecundo, qui fuit aunus

mundi 5460. Hi per XV diviſi ultimum In-
dictionis annum, id eſt, annum quintum de-
cimum exhibent: in quo hujus initium ille
Ratuens, ultimum eſſe primum volait. Ila fit,
ut uno anno præcurrat Indictio, quæ ab anno
Augusſti ſecundo numeratur, eam quæ ab Or-
bis exordio ducitur, quando anni Adami per
1V. dividuntur. Proinde fuit Indictio XI
ſecundum Calculum iſtum, anno quo ſe-
cundum carnem Salvalor eſt ortus. At ex
illo calculo fuit XII, quoniam uno ante-
vertit auno. Sic Sacratißimus Baptiſinus
Indictionem habet X& XI, & Salutaris Paſ-
Rio XIV & XV. Quippe anno Auguſti XEIII,
noſtri inſtar, ut homo natus is eſt, qui ante
ſecula tanquam Deus ex Patre natus fuerat.
Proinde ſi XEII per XV dividis, annus pro-
dibit Indictionis XII, quo, ut diximus, Chri-
NKi Natalis incidit. Maximus itaque duo
genera Inaictionum diſtinguit: alterum
quod ab Orbis exordio ducitur; alterum,
quod Auguſtus, ut ipſe & paſſim Græci
ſomniant anno ſecundo Imperii ſui inſti-
tuit, addirque, annos mundi per XV di-
viſos reddere Indictionem mundanam;
annos verò Auguſti, ſi unitarem demas,
reſpondentem ſcilicet primo Imperii ejus
anno, offerre Indictionem Auguſteam,
quæ mundanam unitate ſuperat. Quare
Indictio XII, de qua ibi loquitur Maxi-
mus, non eſt Indictio mundana, de qua
quæſtio eſt: annus enim mundi 55or. non
niũ Indictionem XI reddit, nec eſt etiam
Indictio XII Romana, quà annus Diony-
ſianus I Xafficitur, ut credidiſſe videtur
Petavius, ſed eſt Indictio XII Auguſtea,
aut, ut veriùs loquar, fictitia & commen-
titia, quemadmodum fictitium eſt, quòd
Auguſtus Cæſar alicujus Indictionis Au-
Gor fuerit. Errat etiam Maximus, quando
copulat ſecundum annum Imperii Auguſti
cum anno mundi Alexandrino 5460. An-
nus enim ille cum anno Juliano ſecun-
do, quo Cajus Julius Cæſar occiſus, con-
currit, ideoque ſecundus Cæſaris Augu-
ſti eſſe non potuit: cùm non niſi poſt
Julii Cæſaris avunculi necem Imperium
ſuſceperit.
XXXI. In eodem errore Syncellus verſatur:
PError n- eum ebim annum mundi 5460. vocat
celi & Ma- ctiam Auguſti Cæſaris ſecundum. Quo ex
wuat. errore in alium uterque prolapſus eſt. Au-
tumarunt quippe, Chriſtum anno XLIII
Auguſti natum; quaſi fieri poſſet, ut an-
