aucta. Euſebius enim lib. 3. cap. 18. ait: Hi⸗ ipſis
temporibus doctrina Fidei noſtræ tantopere Rore-
bat, ut Scriptores etiam à KReligione noſtra alie-
viſſimi & perſecutionem & martyria noſtrorurm
monumentis ſuis tradere non dubitarint. Qui gui-
dem etiam tempus ipſum perſecutionis accuraté
notarunt. Seribunt enim anno Principatüus Domi-
tani quinto-decimo Flaviam Domirillam Havii
Clementis, éjus, qui tuno temporis Romæ Conſul

fuit, ex ſorore neptem, unà cum aliis plurimis ob

confeſſionem Chriſti in inſulam Pontiam fuiſſe de-
ortatam. Dodwellus Vir eruditiſſimus in Diſ-
ſert. X I. de Paucitate Martyrum illis Euſebii
verbis innixus contendit, perſecutionem Domi-
tianeam hoc tantùm anno inchoatam. Sed Euſe-
bius, qui Brutii Hiſtoriam legerat, (de ea enim
Tom. I.

87

ibi loquitur, ut ex ejus Chronico conſtat/ per- S Æ C. 1
ſecutionem anno Chriſti N CIII inceptam in An. Ch. 95.
Chronico ſcribit; quod & in Hiſtoria confir-
mat. Jam enim cap. 17. libri tertii, de perſecu-=
tione Chriſtianorum ſub Domitiano locutus
fuerat. Quare quæ habet poſtea cap. 18. citato,
oſtendunt tantùm, perſecutionem hoc anno au-
ctam. Martyrium Flaviæ Domitillæ in annum
ſequentem Baronius petperam diſfert. H
Statius lib. 4. Syl varum de Conſulatu X VII
Domitiani hoc anno geſto ſcribit,
Subiere novi Palatia faſoes;
Et requiem bis ſextus honos, precibuſque re-
ceoptis, V
Curia Caſareum gandet viciſſe pudorem.
Hunc duodecimum Conſulatum Domitiani or-
dinarium, qui connumeratis quinque ſuffectis
eſt XVII, bis ſextum honorem vocat Poëta:
Cùm dicit, eundem Conſulatum ſubiiſſe quietem;
teſtatur, Domitianum non ſemel oblatum ſibi
Conſulatum recuſaſſe, quem enixis Senatũs pre-

III.
Conſulatus
ſaffelti ‚ate
neglesiti

cibus victus tandem recepit, gaudentibus Patri-

bus victam Principis non una repulsà delatos
faſces reſpuentis moderationem. Inde quidam
apud Card. Noriſium in Epiſt. Conſul. pag. 181
deducere ſe putant, regulas Decennalium à me
ſtatutas commentitias eſſe; cùm Domitianus
Conſulatum XVII, anno, quo Quindecenna-
lia dare debebat, recuſaret, & nequidem de ea
regula cogitaret. At ex illa ficta Domitiani mo-
deratione prorſus contrarium colligitur, conſtat-
que, ideo anno ſuperiori Conſulatum XVII
Imperatori oblatum, quèòd in præſentem annum
Imperii ejus Auguſtei Quindecennalia incide-
rent, ipſeque de more annum aperire deberet.
Valeret argumentum, ſi currenti anno nulla id
genus feſta celebranda fuiſſent. Quare iſtis cen-
ſoribus ſuadeo, ut Ciceroni pro Oluent. 4. auſ-
cultent: & quam opinionem mentilbus veſtris com-
prehendiſtis, ſi am ratio convellet, nec repugnetis;
eaniqte animis libentibus remittatis. Re ipia een-
ſores iſti animadvertere poſſunt, quantùm referat
falſas opiniones deponere; eùm antequam Diſſer-
tationem Hypaticam in lucem emiſiſſem, Statii
Interpretes ad citatos verſus hærerent, & hæc
verba, bis ſextus honor, corrupta concluderent.
Joannes Federicus Gronovius „qui longo inter-
vallo ceteros ſuperavit, Poſtquam dixit, vulga-
tam Statii lectionem defendi poſſe, i quis, in-
quit, velit argutari, aſſerendo Poëtam Conſu-⸗
latus tantùm ordinarios Domitiani memorare;
eam conjecturam, quæ certiſſima erat „ mox
rejicit, aitque loco, bis ſextus, legendum eſſe,
textus; cùm tamen locus puriſſimus ſit, & in eo
Conſulatus Domitiani ſuffecti negligantur.
Rectè Domitiani Conſulatum hoc anno ge⸗ 1V.
ſtum, XVII Baronius vocat. Sed inde intelli- Domitianu;
gere poterat, Conſulatus ſuffectos ante Seve- Conſulatus
rum Imperatorem in Faſtis numeratos fuiſſe, “ 1 egis
ideoque prioris Veſpaſiani, qui ſuffectus fuit, s Limſin
rationem habitam, ſecundum Titi Conſulatum Baronn
cum quarto Veſpaſiani copulandum, & quintum
ejuſdem Veſpaſiani cum tertio Titi ; quod
cùm Baronius non obſervarit, Faſtos Conſulares
Per Veſpaſiani tempora ſuſdeque vertit. Porro
quod Auſonius, & Plinius in Panegyri Trajani;
toties iteratos Domitiani Conſulatus irriſerint,
non ſequitur, ut putarunt quidam cenſores apud
Card. Noriſium in Epiſt. Conſul. pag. 152. hunc
Imperatorem præter regulas Conſulatus illos ca-
peſſiiſſe. Hæc Auſonii verba in Panegyrico: Scis
H 2 lebpten

8*

98 Critica Hiſtorico-Chronologica

§ Æ C. 1. ſepten ac decem Domitiani Conſulatus, quos ille
An. Ch. 95. invidiâ alios provehendi continuando conſeruit, ita
in ejus aviditate deriſos, ut hoc cum pagina Faſto-
rum ſuorum, immo Faſtidiorum fecerit inſolen-
tem, nec potuerit praſtare felicem. Inde, inquam,
non ſequitur, Domitianum morem in Imperio
receptum contemſiſſe; cùm ex dictis conſtet,
eum hac in re ceteros Imperatores ſecutum. Irri-
ſus itaque Domitianus, quèòd illos Conſulatus
invidiäâ alios provehendi continuarit, ut dicit Au-
ſonius; quèòd falſis victoriis jatctandis eos ſumſe-
rit, ut Zonaras habet; quèòd plures Conſulatus
ceperit, quàm ante eum alii Imperatores, ut
ſcribunt Suetonius in Domitiano cap. 13. & Xy-
philinus ex Dione; ac denique quèòd continuis
Conſulatibus fecerit longum quemdam & ſine diſ-
erimine annum, ut inquit Plinius citatus. Reli-
qui enim Imperatores ſæpe præ modeſtia, aut ut
locum privatis darent, à Conſulatu ſuſcipiendo
annis ſibi deſtinatis abſtinuere. Domitianus
verò non ſolùm ſemper illum uſurpavit ; ſed
etiam ſzultò & inſolenter, ut ait Dio lib. 67. uti
v. g. propter falſum à Germania triumphum, emtis
per commercia, quorum habitus & crines in cap-
tivorum ſpeciem formarentur, ut verbis Taciti
in Vita Agricolæ utar. Conſulatus itaque ſæpius
præ ambitione, aliiſque de cauſis ab aliquibus
Imperatoribus ſumtus, ſe ed Conſulatuum Cæſa-
reorum regulæ de more ſervatæ.
V. Obrechtus V. C. in Epiſtola de Nummo Do-
Perſecutio mitiani Iſiaco, hujus Imperatoris Numiſina ar-
Domitianen genteum producit in antica inſcriptum: CS.
in Nummo DoMIT. AuG. GERM. P. M. T R. P. Xx V. In

Iſiaco non . SSõ 1 e 4 An
aæpreſa. oſtica viſitur Sacrigerulus Iſiacus veſte propè

muliebri, qui galeo calvitium tegente navi in-
ſidet; dextràâ perſeæx fructum tenet cum ramo,
ſiniſtrà crucem; prope navim Luna dimidiata.
Omnia in corona ex perſea. Inviſum in ejus ævi
Nummis crucis ſymbolum quoſdam impulit, ut
ad Chriſtianam Religionem hoc ænigma refer-
rent, de qua Domitianus, qui ſecundus Eccleſiæ
perſecutor fuit, trophæum hoc monumento
erigere voluerit. Sed ut recté Obrechtus, inter
literas Ægyptiorum kεααααο figurà Dominicæ
Crucis vitam venturam denotari, dudum pluri-
bus conitat. Quare eo in Nummo exhibentur
cujuſdam Iſaci Sacrigeruli inſignia: hi enim
Sacerdotes veſte utebantur muliebri, & obtecto
calvitio incedebant. Lunâ verò dimidiatàâ ſeu
cornutâ Iſidem deſignari inter Mythologos
convenit. Iſiacus itaque Sacrigerulus Domitia-
nus eſt, qui, ut ait Suetonius in Domitiano cap.
I. ardente bello Vitelliano, Hiaci celatus habitu,
inter Sacriſßculos vanæ ſuperſtitionis latuit, &
mortem vitavit, ac potiente rerum patre, Jovi
Conſervatori aram poſuit, caſuſque ſuos in mar-
meore expreſſit, inquit Tacitus lib. 3. Hiſt. Quare
veroſimile, Domitianum eoſdem etiam in Num-

mis memorari voluiſſe. Hoc autem anno potiùs

quàm alio; quia annis Decennalibus & id ge-
nus feſtis addictis rerum antea geſtarum, vel ac-
ceptorum beneficiorum memoria de more reno-
vata. Unde & Jovis Capitolini templum à Do-
mitiano, quòèd in bello Vitelliano mortem eva-
ſiſſet, ædificatum, currenti anno etiam in Num-
mis repræſentatum. Mediobarbus enim Num-
mum exhibet inſcriptum: IM P. C½ S. DoMIT.

AudG. GER M. COS. X VII. In ejus poſtica

cernitur templum quatuor columnarum, in quo
ſedet figura, duabus ſtantibus hinc inde icun-
culis extra templum, quod, uti dixi, Jovi Con-

Perpe- 8 M C. Il-

ſervatori ante aliquot annos dedicavit.
neam An. C. 55.96.

ram itaque ad perſecutionem Domitia B
Nummus Domitiani Iſiacus relatus „ qui etiam
an ſincerus ſit, dubitat Vir eruditiſſimus, qui ſe
illum præ manibus habuiſſe dicit.
Obitus Anacleti Papæ in hunc annum inci- VI.

. . E . UKus
dit, ut infrà oſtendetur. Anacleto ſucceſſit Eva- e gaze.
riſtus.

—

ANNO PERIODI GRCO-ROMANEZ 5589. Anno Urbis
O 21 CB. 2. P. 27. Mart. Indict. 9. 349. Olymg.

. . 218. an. 4Z
JESu CHRISTI 96. ſecundum Baronium 93.
EVARISTI PAP Æ 2.

NERVE IMP. 1I.

D num. I. Coſſ. C. Fulvius Valens, & C. 1.
Antiſtius Vetus. Loglilet⸗
Flavius Clemens anno præcedenti à Domitia- II.
no morti traditus, & Flavia Domitilla Clemen- Conſularas
tis neptis relegata. Euſebius enim tam in Hiſto- eeze
ria, quàm in Chronico, & Xyphilinus ex Dio- D es 4An
ne tradunt, Clementem Conſulem morte affectum.
Verum quidem eſt, Suetonium in Domitiano
cap. 15. ſcribere: FHavium Clementem tantum non
ipſo ejus Conſulatu interemit. Sed hi Auctores
inter ſe contrarii non ſunt : priores enim inſi-
nuant, Clementem eo anno, quo Conſulatum
geſſit, interfectum; Suetonius verò eum, paulò
poſtquam Conſulatum abdicavit, occiſum. Con-
ſules enim ordinarii, licèt per aliquot tantùmnm
menſes munus illud exercerent, toto tamen
Conſulatůs anno Conſules ſæpius vocati, ac
poſtmodum Exconſules aut Conſulares. Ex quo
apparet, quàm immeritèò in Epiſtola Conſulari à
quibuſdam cenſoribus reprehendat, quòd in
Diſſert. Hypatica ſcripſerim, Imperatores Con-
ſules aut Conſulari munere fungentes Decenna-
lia, Triumphos, & Ludos Seculares exhibuiſſe,
quèd, ut plurimum, poſt depoſitum Conſula-
tum id factum eſſe conſtet. Nam qui modum
loquendi Scriptorum Hiſtoriæ Auguſtæ imita-
tur, nullum juſtæ reprehenſioni locum relin-
quit. J
Ad num. IX. Domitianus occiſus eſt XIV. Kal. III.
Oktobris, anno atatis XL F Inperü XE, inquit Domitians
Suetonius in Domitiano cap. 17. Vixit Domi-ioTitnd
tianus annos IV & L, menſes J, dies EI &
XX. Regnavit annos 1V, dies V, ait Xyphi-
linus ex Dione. Addit Suetonius, eum cædem
ominatum affirmaſſe, fore, ut ſequenti die Luna
ſe in Aquario cruentaret. Die autem decima
octava Septembris, quàâ periit, Luna fuit in
vigeſimo tertio gradu minut. x Aquarii. Quare
interitus ejus hoc anno cestiſſime contigit.
. .
Scaligar lib. j. de Emendat. Temp. anno præ-
cedenti illum conſignavit, ea ratione, quòd
Hadrianum annos XXII imperaſſe exiſtima-
ret. Quàâ etiam motus Card. Noriſius in Diſ-
ſert. de Votis Decennalibus Hadriani mortem
in annum CXXXIX diſtulerat; quam opi-
nionem poſtea in Epiſtola Conſulari meritèò
damnavit. Ita annus unus Hadriani Imperio
additus magnos illos Viros in errorem induxit.
Sed in priori parte Diſſert. Hypaticæ Hadrianum
annos tantm XXI regnaſſe ita certò demon-
ſtravi, ut res in conrroverſiam vocari in poſte-
rum non poſſit.
Ad num. XXII. Sirmondus in Editione 1V.
.1; . Hõ Diony-
Concilierum Galliæ, & Dillertatione de duo- ſius Areopa-
bus gita.

Auno Uirbi
go.
Oherp. 21,.
1.

1,
tmhli⸗

U1.
ajanus di-
Ciſar
ImptriCl.

— — ——

6

n An. C959
ſe

8N C.

. VI.
⸗ Evariſi;
t kaze.

α

. Anno Urbis
149,01,mg.
a 4

XC. b.
l
itia⸗ Il.
nen- Conſularas
iſto- sligusnd,
Do⸗ Chbſalet K
um. *
jano
n ne
Ctores
Ninl⸗
latum
Daul
Con⸗
arum
CNden
, 2c
quo
Wlari4
nod in⸗
36Con⸗
cenna⸗
lbuiſe,
lula-
lodumn
Wüta⸗
Eelil⸗

V.Ct. Ul.
Doyomi/ian
n. izteriſi⸗
Dom⸗
616
Wehi⸗
(R.
e Ma
decima
fuit in
i. Quare
conugit.
n0 e
, o
exiſtima⸗
in Diſ.
1 mottem
nam Ol-
ri merleo
Inpen
jnduxlt.
dtianum
5 demon-
in pole.

1

IV.
tione , in
uo- Ael.

§5 & C. I. bus Dionyſiis , Launoius in libro de duobus
An. Ch. 97. Dionyſiis, aliique quidam, Dionyſium Pari-
ſienſem Epiſcopum negant, eundem eſſe cum
Dionyſiſio Areopagita, quem Epiſcopum Athe-
nienſium eſſe volunt; quibus ſe poſtea alii op-
oſuere. Utriuſque partis rativnes ſummatim re-
* Schelſtratius in 2. part. Antiquit. Illuſtr. Diſ-
ſert. III cap. 3. artic. 3. N. du Bois Vir eruditiſ-
ſimus Eccleſiæ Pariſienſis Hiſtoriam ſub prælo
habet, in qua celebrem iſtam controverſiam
accuratiſſimè tractaturus eſt.

1
.

Anne Urbis ANNO P ERIODI GR O-ROMANEZ 5590.
850. O22. A. O 3. P. 16. April. Indict. 10.

Olymp. 219. ßMMßMVäU
an.I. E Su CHRISTI 97. ſecundhm Baronium 99.

EVARISTI PAP ℳ 3.
NERV IMP. 2.

I1. A D nmum. I. Coſſ. Nervæ Aag. III, & E.
Eonſulo. Verginius Rufus III, ut habet Card. No-
riſius in Epiſtola Conſulari. Nervæ Conſulatus

lam.
11. Ad num. XIII. Nerva Trajannm in liberi
Trajanus di- ocum, inque partem Imperii adoptavit, cum quo

Imperii Col-

n Trajanus itaque non tantum Cæſar; ſed & Col-
J α.

lega Imperii renuntiatus, idque v Kalend. No-
vemb. cùm Nerva, anno ſequenti, exeunte Ja-
nuario, ſupremum diem obierit, & nuncupa-
tiones Cæſarum ac Imperii Collegarum, quinto
Kalendas alicujus menſis de more factæ fuerint,
ut in Diſſert. Hypatica oſtendi. Dio lib. 68. ait,
Nervam in Capitolium conſcendiſſe, ibique
magna voce dixiſſe: Quod felix fanſtumque ſit;
inquit, Senatui populoque Romano, mihique ipſi,
Marcum VlIpium WNervam Trajanum adopto;
eundemque poſtea in Ssenatu Geſarem deſignavit.
Itaque Trajanus tuno Cæſar, ac poſtea Imperator
factus eſt. Quibus ex verbis liquer, Trajanum
primò adoptatum fuiſſe, ſecundò Cæſarem di-
ctum, tertiò Imperio Proconſulari donatum,
quod Imperatoris nomine exprimi diximus an-
no LI, cùm de Nerone eodem Imperio Pro-
conſulari cohoneſtato verba haberemus. De
Tribunitia Poteſtate Trajano collata non loqui-
tur Dio; ſed certum, eam illi cum Imperio
Proconſulari collatam. Plinius in Panegyrico
cap. S. de Trajano ait: Simul filius, ſimul Cæſar,
mox Imperator, & conſors TWribunitiæ Poteſtatis,
& omnia pariter & ſtatim factus es, quæ proximè
parens verus tantům in alterum filium contulit:
Loquitur Plinius de Veſpaſiano, Titi non adop-
tione, ſed vero parente, qui Imperium Procon-
ſulare & conſortium Tribunitiæ Poteſtatis in
Titum contulit, nulla ratione habita Domitia-
ni alterius filii. Addit Plinius capite ſequenti:
Non ſolum ſucceſſor Inperii, ſed particeps etiam
ſociuſque placuiſti. Mitto alia ejuſdem Plinii lo-
ca, ex quibus certiſſimum redditur, Trajanum
cum Nerva corregnaſſe, & Imperatorem appel-
latum fuiſſe.
111. Dodwellus in doctiſſima Appendice ad Diſ-
Nerva Im- ſertationes Cyprianicas num. XL, Nervam
Beir Trajanum non tantùm adoptaſſe, ſed & non
*ε*ιν.. multè pôſt Imperium abdicaſſe ſcribit. Unde
tres epochas Trajano aſſignat, primam ab eo
tempore, quo Cæſar nuncupatus, deductam;
ſecundam ab eo, quo Imperator dictus; tertiam
Tom. I.

juxta priorem Conſulatuum Cæſareorum regu-

atus Caſar & tribus vixit menſibus, inquit Victor in Epitome.

89

à die, quo Nervæ demortuo ſucceſſit. Exiſtimat S £ E. 1
autem, Nervam ſub hujus anni finem Impe- An. Ch. 97
rium depoſuiſſe, tuncque Trajanum, qui jam
Orxſar erat, Inperatorem appellatum, quòd Dio
ſcribat „Trajanum primò Cæſarem, & e*α TT
τοτι dοσιρο, id eſt, poſten Inperatorem voca-
tum fuiſſe; ac denique hallucinari Eruditos;
qui Auguſteam hic à Cæſarea dignitatem diſtin-
guant; cum, inquit, in ipſa etiam Auguſtea dig-
nitate varii ſemper eſſent gradus, quorum pri-
mum uſque ad abdicationem tenuit ipſe Ner-
va. Hunc verò abdicaſſe colligit ex Plinio lib.7.
Epiſt. XK XXIII, in qua dicitur: Divus qui-
dem Nerva I(nan privatus quoqur attendebat
his, quæ rectè in publico fierent) miſſis ad me gra⸗
viſſimis literis è non mihi ſollum, verùm etiam ſe-
ulo gratnlatns eſt, cai exemplumä(ſic enim ſeripfit)
ſRimile Antiquis contigiſſet. Geſta hæc coram Con-
ſulibus de cauſa Bæbii Maſſæ ſcribit Plinius;
quibus tamen Nerva Kn privatus attenderit:
Alios illos Conſules fuiſſe oportet, quàm ipſum
Nervam. Atqui anno X CVIII alios præter
ſe Conſules non vidit ne ſuffectos quidem: nec
enim menſis Januarii hinem attigit. Sub ſupe-
rioris itaque anni X CVII finem cauſam illam
actam neceſſe eſt coram menlſis illiu? Con-
ſulibus ſuffectis. Convenit & ſenior Victor
in Cæſaribus, qui ait: Menſe ſexto ac decimo
Jſemet eo (Imperio) abdicavit, ſcilicet Nerva:
Ita Dodwellus, qui addere poterat Lactantium
lib. de Mortibus Perſecutarum cap. 18. ubi air
Galerium Maximianum, ut Diocletianum ad
Imperium abdicandum adduceret, Nervæ exem-=

plam propoſuiſſe: Simul & exemplum Nerva

proferebat, qui Imperium Trajano tradidiſſet-
Ille verò (nempe Diocletianus) aiebat ei inde-
cens eſſe, poſt tantam ſublimis faſtigii clarita-
tem, in humilis vitæ tenebras decidiſſet, & mi-

R —. . .
nus tutum, quod in tam longo Imperio multorum

Ebi odia quaæſiſſet. Nerva verò unv anno imperans
te, Cum pondus & curam tantarum rerum, vel
ætate vel violentid ferre non quiret, abjeciſſe gu⸗
bernaculum KReipublicæ, atque ad privatam vi⸗
tam rediiſſe, in qua conſenuerat. Hæc Dodwelli
fundamenta.
Verumenimvero; Nervam hunquam Impe- IV.
rium abdicaſſe; ſed poſtquam Prajanum adop- Ex Plinio
tavit, rerum publicarum curam depoſuiſſe, Nervam non
eamque Trajano mandaſſe certiſſimum eſſe de- *bdicaſſe lis
bet. Diocletianus enim primus ex Imperatoribus ?u“**.
fuit, qui depoſito Imperio ad vitam privatam
redierit: Diocletianus privatus in villa, quæ hand
procul à Salonis eſt, præclaro otio ſenuit, inuſitata
virtute aſus, ut ſolus omium poſt conditum No-
manum Imperinum ex tanto faſtigio ſponte ad
privatæ vitæ ſtatum civilitatemque remearet,
inquit Eutropius. Nec Plinius in Epiſtolis do-
cere potuit , Nervam Imperium depoſuiſſe

cùm in Trajani Panegyrico poſt Nervæ mor-

tem recitato, Trajanum dumtaxat in Imperii
ſocietatem adſcitum ſæpius inſinuet. Ubi de
Trajani adoptione locutus eſt Plinius, de Ner-
va cap. 8. hæc ſcribit: Inde Qu ASI DEPOSI-
70 IMPERIO, quä ſecuritate, quäâ gloriäâ læ-
tus ?* (Nam quanlulum refert, DEPON AS;
AN FP ARTIARIS IMPFERIUIM, zniſi quod
diſſicilius hoc eſt) non ſecus ac praſenti tibi inni-
xus, iis humeris ſe patriamque ſuſtentans, tuds
Juventä, tuo robore invaluit, ſatim conſedit om-
nis tumultut. Nerva itaque Imperium non de-
poſuit, ſed illud partitus eſt, dum Trajanum
H 5 Imnperii

90 Critica Hiſtorico Chronologica

8 & C. I. Imperii Collegam dixit; quod Plinius cap. in-
.Ch. 97. ſequenti rurſus indicat: Magnum hoc tuæ mo-
derationis indicium, qud non ſollkm ſuc ceſſor
Inperü, ſed particeps etiam Jociuſque placuiſti.
Nam ſuceſſor, etiam ſi nolis, habendus eſt, non
eſt habendus ſocius, niſi velis. Ad hæc Plinius
cap. 6. loquens de tumultu adverſus Nervam
concitato, qui adoptionis Trajani cauſa fuit,
quique poſt eam ſedatus, ait: Ea ſilius ac parens
uno eodemque momento rem maximam praſtiti-
ſtis: ille tibi Imperium dedit, tu illi reddidiſti.
Solus ergo ad hoc ævi, qui pro munere tanto paria
accipiendo feciſti, ꝛmo ulero dantem obligaſti:
comimunicato enim Imperio ſolicitior tu, ille ſecu-
rior factus eſt. Mitto alia multa ejuſdem Pane-
gyrici verba, quæ Nervam quidem ſocium alſ-
ſumſiſſe, nunquam verò Imperium depoſuiſſe,
manifeſtè oſtendunt. Quòd ſi abdicaſſet, quar-
tum Conſulatum diebus viginti ſex ante mor-
tem non capeſſiſſet. Nec ad rem facit Epiſtola
Plinii à Dodwello laudata; cùm ea quidem Tra-
jano imperante ſcripta, ſed cauſa, de qua in ea
agitur, pertineat ad annum Chriſti XCIII,
quo Domitianus Imperium adminiſtrabat, ut
diſertè teſtatur Tacitus in Vita Agricolæ, ver-
ſus finém, ubi hujus morte, quæ Conlega Priſ-
coque Coſſ. contigit, anno ſc. X CIII, narra-
tà, ait, Agricolam feſtinatæ mortis grande ſola-
tium tuliſſe, evaſiſſe peſtremum illud tempus, quo
Domitianus velut uno ictu Rempublicam ex-
hauriebat. Subjungit Tacitus: Maſſa Beæbius
jam tum reus erat. Anno itaque XCIII Maſſa
. à Bæticis de repetundis accuſatus, ſequenti-
que X CIV damnatus, Plinio injunctam à Se-
natu aecuſationem exequente, ut ipſemet in ea
Epiſtola tradit. Quando Nerva Plinio gratu-
latus eſt ob præfatæ cauſæ judicium, age at
Tarenti in exilio, quò à Domitiano miſſum
fuiſſe prodit Philoſtratus in Vita Apollonii lib.
7. capite 3. Quam conjecturam, uti & alia
multa debeo eruditiſſimo Gulielmo Loydio in
literis ad me nuper ex Anglia datis, hincque
Nervæ exilium anno X CIII exeunte aut in-
ſequentis initio contigiſſe elicio, ut ſuo loco
dixi.
V. Nec alterum fundamentum à Victore de Cæ-
Onmnia qua ſaribus deductum majorem firmitatem habet.
victor le Hæc Victoris verba: Quid enim Nerva Cretenſi
Nerva Lri- prudentius, magiſque moderatum!? Qui chm ex-
W.. borten ,poma atate apud Sequanos, 20 Vranni defe-
cit metu, Inperium arbitrio legionum cepiſſet,
&c. Omnia falſa & portentoſa inquit caliger
in Animadverſionibus Euſebianis ad numerum
2113. Sed quæ ſequuntur, non minds falſa: Vbi
proſpexit, niſi à ſuperioribus robuſtioribuſqque cor-
pore animoque geri non poſſe, menſe ſexto at de-
cimo ſemet eo abdicavit. Quèd ſi quis conten-
dat, Victorem in his ultimis verbis non erraſ-
ſe, reſpondebo, Antiquos Imperii cum altero

communicationem depoſitionis & abdicatio-

ais nomine quandoque expreſſiſſe ‚;quod Her-
Wartus in ſua Chronologia capite 248 num. vr.
re dt& intellexit. Ibi enim de Tiberio Collega
Imperii ab Auguſto dicto ſermonem habens
ait: Patet ex Panegyrico Maximiano & Con-
ſtantino dicto, Auguſtum aliqua ſaltem ex par-
te depoſuiſſe ante mortem Imperium, anno ſci-
licet ætatis ſuæ LX X, & Imperii I. Siquidem
illius Panegyrici Auctor ſub urbis Romæ no-
mine depoſitionem Imperii diffuadens, inquit:
Quonſque hoc, Maximine, patiar, me qati, te

quieſcere, mihi libertatem adi ni, te Kſur pare tibi §5 F C. LE
ilicitam miſſionem ? An quod Divo Aaguſto poſt An. Ch. 97⸗
ſeptuaginta atatis, quinquaginta lnpern non li-
cuit annos, tam citò lucuit tibi? Hæc Panegyriſta
anonymus, inquit Herwartus. Orator itaque,
ut eum is doctè interpretatur, indicat, Augu-
ſtum, Tiberium in Imperii conſortium vocan-
tem, illud ante tempus depoſuiſſe, ideoque
& multò magis Maximianum Herculium, qui
poſt viceſimum Imperii annum ad privatam vi-
tam rediiſſet. Quam Herwarti explicationem
menti Oratoris conformem eſſe loca ſuperiùs
adducta manifeſtum faciunt. Hic porro locus,
menſe ſexto ac decimo ſemet eo abdicavit, à Li=
brario corruptus. Scripſerat Victor: Menſe XIV
ſemet eo abdicavit: Librarius verò nota nume-
rali loco mutata, poſuit, menſe XVI, tandem-
que progreſſu temporis notæ numerales omiſ-
ſæ, ſcriptumque, menſe ſexto ac decimo. Quod
non rarò contigiſſe norunt Eruditi. Tacitus in
Vita Agricolæ versùs finem, ait: Natus erat
Aericolæ, Caio Cæſare tertium Conſ.- Idibus Ju-
nii: exceſſit ſexto & quinquageſimo anno, decimo
Kalend. Septemb. Conlega Priſcoque Coſ. Conſu-
latus III Caii Caligulæ in annum Chriſti X L.
Conlegæ verò Priſcique Conſulatus in annum
XCIII convenit. Intervallum igitur inter
utrumque Conſulatum eſt tantuùm LI V anno-
rum, non LVI, ait Savilius in Notis: Fami-
liaris Tacito aluſque Hiſtoricis error eſt calculi
pluſeulum excurrentis. Sed frivola hæc evaſio
ubi uterque extremus annus ſuis characteribus
inſignitur. I, itaque Librarii error eodem mo-
do in Tacito, quo in Victore commiſſus. ed
hæc ex abundanti. Nam Vidtorem in Cæſari-
bus nonniſi falſa de Nerva ſcripſile, apud me
certum.
Lactantius lib. de Mortibus Perſecutorum VI.
Dodwello non favet; Galerius enim Maximia- Pactantius
nus, ut Diocletianum ad Imperium abdican- vr“ dixit,
dum adduceret, falsò ſupponebat, Nervam, Wrogz
quando poſt adoptatum rajanum rerum cu- iloſaiſe
ram abjecit, & in Trajanum tranſtulit, Im-
perium abdicaſſe, quod tamen falſiſſimum erat,
ut ex dictis conſtat. Nec ſatisfacit Dodwelli
reſponſum & explicatio, raianum ſcilicet, li-
cet primum in mperio gradum conſecutus eſ-
ſet, Nerva tamen ſuperſtite, eum uſurpare no-
luiſſe, quod P'linius in Panegyrico cap. 10. di-
cat: Jam te providentia Deorum primum in lo-
cum provexerat, tu adhuc in ſecundo reſiſtere at-
que etiam ſeneſcere optabas: privatus tibi vide-
baris, quandin Imperator & alins eſſet, ideſt,
viveret inquit Dodwellu. Verùm perperam
hic locus addutus: nihil enim aliud Plinius
denotat, niſi tantam fuiſſe Trajani moderatio-
nem, ut licèt Inperator eſſet, & primum in lo-
eum provectus, id eſt, Collega Imperii (rario-
ne cujus dignitatis Imperator dicebatur) priva-
tum tamen ſemetipſum exiſtimaret, quandiu
Nerva in vivis fuit. „
Fallitur præterea Dodwellus, quando ait, VII.
ex Dione, Trajanum Cætarem ac poſtea Augu- ajaner .
4 . ℳ Te-⸗
ſbum appellatum, & in Auguſtea digmitate vente Impe-

varios gradus fuiſſe. Nam Dio dicit quidem, raror, ſed non

Traianum primùm Cæſarem ac poſtea Imperato- Auguſtus
rem appellatum. Sed Imperatoris nomine Au- vit.
guſtum non intelligit. Collegæ enim Imperii
qualis Trajanus fuit, Inperatores propter Im-
perium Proconſulare eis conceſſum appellaban-
tur; ſed Auguſti nomine nunquam exornaban-
tur

14h97.

PIII.
Ciſina G0
Auguſtea
gignita⸗
ſemzer di.
ſtinche fuire.

SE C. 1
Ag,
i.
t
e;
*
*
VE
N

Llari⸗
d me

orum
em! Adahts
n , daet,
Nervam
NW, mgeriutn
n (N⸗ ſepoſiſe.
„In⸗
nerak,
WWehi
cet, li⸗
uis el-
te no⸗
. K
ie l-
ere At⸗
wile⸗
, idelt,
eperam
Plinius
leratio⸗
ainlo⸗
(tatio⸗
CIra-⸗
Ai,
eell
1do t, Trajeus
Alpl. Nemis .
guntate unte Ime
nidem,

emun ſl uß

Æ C. I.
An. Ch. 97

in Annales C. Baroni.

tur. Unde Plinius in Panegyrico Traianum
ſæpe Imperatoris, nunquam verò Auguſti nomi-
ne cohoneſtat. Superſunt complura Numiſma-
ta Titi, vivente patre percuſſa, in quibus filius
Auguſti & Imperator, nunquam verò Augu-
ſſtus nuncupatur. Nec denique in Auguſtea di-
gnitate alius gradus erat, quâm ſenioris & ju-

nioris Auguſti. Sed hoc tantùm poſt Marci

VIII.
Caſaren &
Auguſtea
dignitas
ſemper di-
ſtincta fusre.

Aurelii Imperium in uſu vocatum. Antea enim
Imperium Romanum, vel ab unico Auguſto, vel
ab uno Auguſto cum Collega Imperii regeba-
tur : neque duo Auguſti niſi poſt Marcum Aure-
lium viſi. Unde Traianus in Nummo anno ſe-
quenti cuſo, qui extat apud Triſtanum tomo I.
pag.378. dicitur tantùm Cæſar; qui tamen ſecun-
dům Dodwellum Auguſtus dici debuiſfſet:
NERVATRAJAN. CAHEBS. GER M. N E R.
Auc. F. P. Cos. II. ideſt,; Nerva Traianus Caſar
Germanicus, Nervæ Auguſti filius Pontifex Trib.
Pot. Conſul. II. In averſa parte: ADorTIO.
Neque dicat Dodwellus, Trajanum Nerva
ſuperſtite primum in Imperio gradum, quem
adeptus erat, uſurpare noluiſſe. Nam ſi hoc
fuiſſet nullus in Imperio primum gradum te-

nuiſſet; cùm Nerva, juxta Dodwelli mentem

ad privatam vitam rediiſſer. B
Urt oſtendat Vir eruditiſſimus, Auguſteam
dignitatem à Cæſarea diſtinctam non fuiſſe,
. . R
ſubdit: KRecentiorem illo tempore; (cùm nempe

Trajanus mortuus eſt) fuiſſe tantam illam Ca-

ſaris atque Auguſti diſerepantiam teſtis eſt Aiſer-
tiſſimus Viltor in Ceſaribus (in Vita Trajanii)
*Abhinc; inqui, diverſa nomina Cæſarum ar-
* que Auguſti, induétumque in rem publicam,
6c uti duo ſeu plures ſummæ potentiæ; diſſimi-
* miles, cognomento ac poteſtate diſpari ſint.
* We verò hac Victori temere excidiſſe ſuſpicemur,
**ödem ſeribit, quod Victor, Spartianns. Ad
* Padrianum nſque eos dumtaxat ait à ſe com-
„ memoratos, qui Principum locum rerentaſ-
ſent; deinde illorum ſe vitas ſeripturum Pollice-
* mr, qui Cæſarum nomine appellati eſſent,
* gec Principes aut Auguſti fuiſſent. Horum pri-
* mum ait fuiſſe DAklium Verum, qui primus,
** mquit, in ℳWßlio Viro cap. I. tantum Cæſaris
*nomen accepit adoptione Hadriani familiæ
* Principum adſcriptus. Sic in Vita Lucit Vert

6 Capitolinus cCap. I. Huic naturalis pater fuit L.

Elius Verus, qui ab Hadriano adoptatus,
* primus Cæſar eſt dictus, & in eadem ſtatione
* Conſtitutus periit. Probabile eſt, Hadrianum
*oc NKolium Caſarem turpibus de cauſis &
* promiſſis adattus Cæſarea dignitate ornaret;
** propterea dignitatem ipfam illi datam imminuiſ-
ſe. Aliter certè illum Cæſarem ab Hadriano eſſe
* factum, quam fuerit a ervu Irgjarat, we, 44
habemus Spartiani, in ABlio Vero cap? ex-
* preſſiſſima. Sic etiam ad Diocletianum iliic:
Non teſtamento, ut antea ſolebat neque eo
*„modo, quo Trajanus, eſt adoptatus: ſed
* eo prope genere, quod noſtris temporibus à
veſtra Clementia Maximianus atque Conſtan-
* tius Cæſares dicti ſunt, quaſi quidam Prin-
*cipum filii viri, & defſignari Auguſtæ Ma-
* jeſtatis hæredes. Hæc obiter, quia nondum com-
** peri obſervata ab Eruditis. Videat itaque Cla-
* riſſimus Paci (nempe in Diſſertatione Hypa-
cc cica) quam ſidem mereantur tot Cæſares digni-
se tatis ante NAlium Caſarem Quinquennalia at-
cc gue Devennalia ab eo priminm commemorata.
Ita Dodwellus, qui paucis multas difficulta-

tes attingit, nec tamen intentum aſſequi-
Dico itaque locum Victoris de Cæſaribus in-
fartum & inſititium eſſe, quod verba imme-
diatè præcedentia & ſubſequentia manifeſtè
demonſtrant; ipſaque nullis aliis interjectis 4
Victore ſeripta fuiſſe ipſa lectio oſtendit. Hæe
verba Victoris de morte Trajani loquentis:
Morbo periit, grandæva atate; adſéito prius ad
Imperium Hadriano cive propinquoque. Ab hinc
diviſa nomina Cæſärum, atque Auguſtis indu-
btnumque in rem publicam uti duo ſeu plures ſum-
maæ potentiæ, diſſimiles, cognomento ac poteſtate
diſpari ſint. Quamquam alii Plotinæ Trajani
conjugis favore Imperium aſſecutum putent, qud
viri teſtamento haredem regni inſtiiutum ſimu-
larat. Quis non videt poſt hæc verba: Adſcito
prilhs ad Imperium Hadriano cive propinquoque;
Victorem ſtatim ſcripſiſſe: Qauamquam alii Plo-
tinæ, &c. Illud itaque additamentum nullam fi-
dem meretur; præſertim cùm certum ſit, in
Trajani morte nullum novum morem indu-
ctum quoad Cæſaris & Auguſti nomina, & tam
ante obitum ejus, quâm poſt illum, Cæſares
& Auguſtos cognomento ac poteſtate diſpares
ac diſſimiles fuiſſe. Quoad Spartianum, ait is,
ſe ſcribere decreviſſe illorum Viram; qui vel
Cæſarum nomine appellati ſunt, nee Principes
vel Auguſti fuerunt. . quorum præcipuè de
Alio Vöro dicendum eſt, qui primus tantiym Ca⸗
ſaris nomen accepit. Sed ex illis verbis malè in-

fertur, ante Elium Verum Cæſares, & Augu-

ſtos inter ſe non fuiſſe diſtinctos. Fateor tamen
locum illum difficilem eſſe, nullumque me
Auctorem legiſſe, qui eum rectè interpretatus
fuerit. Si quis autem velit hæc Victoris in Cæ-
ſaribus verba: Abhinc diviſa nomina Caſarum,
atque Auguſti, per parentheſim dicta eſſe, nu-
meranda erunt inter falſa & portentoſa, quæ
in Victore leguntur, de quibus num. V dixi.
Denique verum non eſt Hadrianum, cùm Cæ-

An. Ch. 97.
Locus Vikxto⸗
ris inſititiusé

ſaream dignitatem lio conceſſit, eam immi- Caſarea da

nuiſſe; cùm ex Nummis lii conſtet, eam 4a”t B
Wlio Vero
. *m zzon immäinis
tem non multò poſtquam eum Cæſarem Hadria- ta.

illi cum Tribunitia poteſtate collatam, aut ſal=

nus dixit; & tamen neque Piſo à Galba, neque
Domitianus à Veſpaſiano Tribunitia Poteſtate
decorati ſunt, cùm Cæſaris nomen obtinuere.
Et licèt Elius eo modo Qæſar creatus non fue-
rit, quo Trajanus, neque teſtamento, ut com-
munius factum, non tamen inde inferre licet,
Cæſaream dignitatem ipſi eum aliqua reſtri-
ctione collatam; cùm Spartianus citatus diſertè

aſſerat, eam illi cum ea amplitudine datam, quâ⅛

poſtea Conſtantio Chloro & Galerio Maximi-
niano, utroque & Cæſareo nomine & Tribuni-=
tia Poteſtate ornato. Immo Cæſaream dignita=
tem in 5.lio auctam oſtendit Capitolinus in

Albino cap. 2. ubi teſtatur, £lio Vero ſimul

cum appellatione Cæſaris datam eſſe faculta-
tem utendi coccinei pallii: Sanè tibi uti inſigne
aliquod Imperialis majeſtatis accedat, habebis
utendi coccinei pallii facultatem, me præſente, &
ad me, &cum mecum fueris, habiturus & purpu-
ram, ſed ſine auro: quia ita & proavus mens Ve-
rus, (nempe lius Cæſar) qui puer vità funbtus
eſt, ab Hadriano, qui eum adoptavit, acce-
pit, inquit Commodus Auguſtus in literis,
quibus jubet, ut Albinus Cæſar eſſet, à Capi⸗
tolino laudato recitatis. Verum itaque non eſt,
ante £lium Verum digmitatem Cæſaream &
4 Augu

as in

§8 C. I. Auguſteam nomine tantùm diſcrepaſſe, & Tra-
A, C. 97.2. janum Nerva vivente Auguſtum fuiſſe. Neque
præcedentium Cæſarum Quinquennalia, De-
cennaliave à me primùm commemorata, com-
mentitia, licèt nullo teſte à me in medium
adducta. Nam ex poſt factis eos ea ſolennia
exhibuiſſe deduxi: certum enim videtur, po-
ſteriores Cæſares ideo hæc feſta edidiſſe, quod
nullus inficias ierit, quia qui eos præceſſere,
idem præſtiterant. Præterea animadverti Nero-
nem, Domitianum, Titum & Trajanum quin-
to Imperii Cæſarei anno, quemadmodum Au-
guſti quinto Imperii Auguſtei anno, Conſu-
latum capeſſiiſſe, indeque certò mihi conſti-
tit, non aliam ob cauſam Conſulatum ab illis
Cæſaribus ſumtum, quàm propter Quinquen-
nalia aliaque id genus feſta. His duobus fun-
damentis innixus arcanum illud detexi; cùm-
que obſervarim, quinto vel decimo Imperii
Cæſarei anno eadem fieri ſolita, quæ ſingulis
quinquenniis & decenniis Auguſtorum, quin
res mihi ex voto ſucceſſerit, non dubitavi.
Quæ fuſiùs explicanda fuere novæ Dodwelli
Viri eruditiſſimi opinionis occaſione.
XI. Em. Card. Norifus in diſſert. V de Epochis
Traſanus Syro-Macedonum cap. 6. exiſtimat, Trajanum
ante men. hoc anno à Nerva adoptatum non eſſe ante ini-
6 Novem- tium menſis Novembris, quèòd Plinius in Pa-
rem à& Ner- . . 1. .
va adopta. Negyrico dicto anno Chriſti C quo is Con-
es. ſul ſuffectus fuit à Kalendis Septembris ad pri-
die Kal. Novemb. his verbis eum alloquatur:
Nam quod eum potiſſimum menſem attribuiſti,
videlicet ſuffecti Conſulatus) quem tuus nata-
lis exornat, quàm pulchrum nobis, quibus ſpe-
ä&taculo celebrari continget diem illum triplici
gaudio lætum, qui Principem abſtulit peſſimum;
dedit optimum, meliorem optimo genuit, diem
nempe XVIII menſis Septemb. quo Domi-
tianus occiſus, Nerva dictus Auguſtus, & Tra-
