culo Dionyfiano: cum tamen Chronologi non ignö-
biles docéant; eam non parum abludere à vero
& germano calculo. Ità Deſpieres; qui tamen in
eo fallitur quod tradit; univerſum Orbem
Chriſtianum calculo Dionyſiano uti ; cùm is
in Patriarchatu Alexandrino nec hodie in uſu
ſit, neque unquam fuerit, ut in Diſſert.
de Periodo Græco-Romana oſtendi. His ad-
do, in Martyrologio Romano legi, Chri-
ſtum natum eſſe anno à creatione mundi quin-
quies milleſimo centeſimo nonageſimo nono: &
ab urbe Roma condita anno ſeptingenteſimo
quinquagefimo ſecundo- qui annus tam Urbis
juxta ſupputationem Capitolinam, quàm mun-
di, qui eſt ſecundum LXX Interpretes, con-
eurrit cum anno Juliano XLIII; cùm tamen
Eccleſia Latina cum Dionyſio ſupponat, Chri-
ſtum natum eſſe anno Juliano XL V. Ex uſu
itaque Eccleſiæ hæc difficultas dirimi non po-
teſt.
His ita poſitis, cùm in opinione, quam vIII.
ſequor, annus primus Eræ Chriſtianæ inci- Prima mun-
piat à Kalendis anni Periodi Græco-Romanæ di atas. .
5494. ſequitur, conditum mundum fuiſſe an-
no ejuſdem Periodi 1490. Cyclo Solis 10 B.
Lunæ 7. Indict. 5. Totum autem illud ſpatium,
annorum nempe 4603. menſium duorum &
dierum aliquot, quod ante Natale vulgare
Chriſti fluxit, in SE x mundi £Æ A T Es, ut vo-
cant, diſtinguitur. Prior cum ipſo mundo, au-
tumnali tempore, ut puto, dieque viceſima tertia
Octobris feriâ primâ creari cœ pto; exorditur, du-
ratque uſque ad Diluvium per annos 1656. Quæ
per tempora Adam;, Seth, Enos, Cainan, Ma-
Talaël, Jared, Henoch, Mathuſala, Lamech
& No geſta, ex octo prioribus capitibus libri
Geneſeos diſcenda. R
Secunda ætas inchoatur anno, Periodi Græa- IX.
co -Romanæ 3146. Cyclo Solis 14 D. Lunæ Secunda
10. Indict. II. & uſque ad initium peregrina- undi atae-
tionis

1.
rtis ni
di ams.

11.
Newus Ar.
uurin.

— — — , Ses — —,

X.
mderiun

Ayriorum,

a VIII.
Pfima Mah

2 di
n⸗
B.
,
X
ie
yo⸗
u⸗
ttin
u⸗
æ
1
pri

I
ne getupta .
muridi ℳ
na⸗

Dbis

õõ

X.
Tertiaz mun⸗
di atas.

XI.

Regnum Ar-

givrum.

XIII.
Imderium
Aſſyriarum.

ad Annales
tionis Hebræorut poſt mortem Thare Abraha-
mi patris inchoatæ extenditur, continetque
annos 426. & deſinit anno mundi 2083. Vixe-
rum ea ætate Noë, Sem, Arphaxad, Sale, He-
ber, Rheu, Sarug, Nachor & Thare Abrahami
ater. De iis legendus liber Geneſeos.
Tertia mundi ætas initium ducit à peregri-
natione Hebræorum, & ab anno Periodi Græ-
co-Romanæ 3573. Cyclo Solis 25. CB. Lunæ 19.
Indict. 3. ante Chriſtum 1921. Durat hæc ætas
uſque ad Hebræorum exitum de £Ægypto per
annos 430. Eo annorum ſpatio continentur
Abrahami & ejus poſterorum Iſaac, Jacob &

Joleph peregrinationes, reſque ab iis geſtæ, de

quibus confulendus liber Geneſeos, qui cum
morte Joſephi deſinit, complectens geſta anno-
rum 2369.
Argivorum eo tempore Regnum in Pelopo-
neſo c&tu eſt, annis mille & Ocoginta an-
te primam Olympiadem, ut in ſuo Chronico
refert Euſebius. Primus apud eos regnavit Ina-
chus. A. Gellius lib. I. Noctium Atticarum
cap. 16. & Macrobius lib. 1. Saturnal. referunt

9 9
C. Baronii. 3
hæc verba ex Varrone in libro 17. Rerum Hu-
manarum : Ad Romuli initium plus mille &
centum annorum eſt. Ab Inachi enim initio jux-
ta Euſebii rationes hic conſtituto, uſque àd
Parilia Varroniana anni 1102. numerantur. An-
te Regnum illud Hiſtoria profana non aſſur-
git.
Quarta ætas ab exitu Hebræorum de £ gy-
pto ad jacta Templi Salomonis fundamenta ex-
tenditur, complectiturque annos 479. Ejus
principium repetendum ab anno Periodi Græ-
co-Romanæ 400;3. Cyclo Solis 3 B. Lunæ 12.
Indict. 8. anno ſcilicet mundi 2514. ante Chri-
ſtum 1491. Egreſſus eſt populus Dei de £gy-

aarta

mundi ktäs.

pto, Duce Meyſe, cui ſuffectus eſt Joſwue, qui

populum ſiccato Jordanis alveo, in Chananæam
traduxit, ut legitur Joſue cap. 4. v. 19. & uno
& triginta debellatis Regibus, ut habetur jo-
ſue 12. ac ſex totis annis majori ſubaéta Palæſti-
næ parte, cam in Tribus Hebræorum diviſit.
Eo mortuo dedit eis Deus Judices, quorum
hoc eſt laterculum.

IJ. [OrHONIEL, TPIII. 4 CxL.
II. [Ahodam bidexter, Eod. xxxX.
III. Samgar filius Anath;, Eod. Ir.
IV. Debora cum Barac, filio 1IIII. XI.
Abinoëm.
V. Gedeon, qui & Jerobaal IVI. VII. VIII. xI.
dictus eſt,
VI. Abimelech filius Gedeô- quoruùm I 1II.
nis ex concubina. res geſtæ de- . Judicarunt
VII. Thola filius Phua. ſcribuntur X. J iſtaclem XXIIIL.
VIII. Jair Galaadites. in libro Ju- Eodem- nos. XXII.
IX. Jephte Galaadites. dicum cap. XI. VI.
X. Abeſan Bethleemita. XII. VII.
XI. Ahialon Zabulonites. . Eodem. X.
XII. Abdom Pharatonites. Eodem. [VIII.
XIII. Samſon de ſtirpe Dan, uſ- XIII. XIV. XV. Ih
que ad Eli Sacerdotem, & XVI.
qui populum judicare in- t
cepit anno mundi 2848: & mortuus eſt anno mundi 2888. qui eſt Periodi Græco-Ro-

manæ 4377.

polſt El obitum, Samuel populi curam capeſ-
ſiit; ſed is libertatis nimiæ pertæſus, ſub Re-
ge deinceps eſſe voluit, & Deus illi Saulem de-
dit, qui dum Divinis mandatis privatam libi-
dinem præfert, à Deo rejectus eſt: eique ex
Tribu Judæ fucceſſit David Iſai filius anno Pe-
riodi Græco-Romanæ 4439. mortuus anno ejuf-
dem Periodi 4479. Salomone filio Rege inſti-
tuto.
Durante hac quarta mundi ætate Ninus Be-
li filius Aſyriorum fundavit Imperium, qui
DXX annis ſuperiorem Aſiam obtinuerunt,
ut in lib. I. cap. 9. Herodotus auctor eſt, quem
& in Operis ſui initio Appianus Alexandrinus
eſt ſecutrus. Exiguam quandam Aſiæ partem ſub

illorum ditione fuiſſe, in primo Romanorum

Antiquit. libro confirmat Dionyſius Halicarna-

N

Apparatus

cenſis. Imperii Aſſyriorum finis pertinet ad an-
num Periodi Græco-Romanæ 4747. Plures
enim ſucceſſores Ninus habuit.
Quinta mundi ætas à jactis Templi Salomo-
nis fundamentis ad ejus Templi conflagratio-
nem per annos 424. ac menſes aliquot propa-
gatur, nchoaturaue anno Periodi Græco-Ro-
manæ 4482. Cyclo Solis 6 G. Lunæ 16. Indict.
II. anno mundi 2993. ante Chriſtum 1012. Salo-=
mon poſtquam relictis mundi vanitatibus ad ſa-
niorem mentem rediiſſet, obiit, cùm annos qua-
draginta regnaſſet, ex lib. Reg. 1. cap. 1I. annò
Periodi Græco-Romanæ 4 519. Salomoni ſucceſ-⸗
ſit filius Roboam, qui cùm decem Tribus 4

ſe alienaſſet, eæ Jeroboam Regem ſibi præfece-

re; eoque Duce, & à Domo Davidis & à vero
Dei eultu pariter defecere, ex lib. 1. Reg. cap. 12.

a 2 TABULA

XIV.
Quinta

miendi atas,

4 Apparatus Chronologicus
TABUILA REGNI JIUD £˖ ET ISRAELIS
Chronologicos Annos utriuſque continens.
.2 Z . £ 2 3
3 ₰ 88 32S 6 58 5 S 2 S
„ —S ⁸ 5. 8 3 5 8& 5.5
I. David, X L. 4439. IJ. Jeroboam, XXI. 4519. .
II. Salomon, XI.— 4479 II. Nadab, II. 45O=⸗
III. Robo. m, XkVII. 4519. III. Baaſa, XXIII. 4 5:1.
IV. Abiam, III. (486 IV. Efla, I. 4 564.
V. Alſa, XLIJI. 4539 V. Zamri, dies VII. 4565.
VI. Joſaphat, XXV. 4580 VI. Amri, XI. 456 5.
II. Toram, IV. 460 5 VII. Achab, XXI. 4576.
VIII. Ochozias, fj. 4609 VIII. Ochozias, I. W.
1X. Nkaſa, VI. 1o0 IX. Joram, XII. 4598.
X. Joas, 5 Y. 4610 X. Jehu, XXVIII. 4610.
XI. Amazias, XIX. 46 56. XI. Joachas, X VI. 4638.
XII. Azarias, qui LII. 4684. XII. Joas, XVI. 4654.
& Ozias, XIII. Jeroboam Xr. 4670.
XIII. f=kan FVI. 4756. Interregnum, XI. 4711.
XIV. orhe J Rw. 47 XIV. Zacharias, M. VI. 4722.
XV. Ezechias, XXIX. 4767. XV. Sellum, I. 4722.
XVI. Manaſſes, L V. 4796 XVI. Manahem, X. 4723.
XVII. Amon, TIL. 481. XVII. Phaceias, II. 4733.
XVIII oſias, XXXI. 86. XVIII. Phacee, XX. 4735.
XIX. Joachas, M. II I. 4884. XIX. Olee, XVIII. 4756.
XX. Joakim, qui XIJI. 4884. Colliguntur Iſtaëlitici Regni anni CCI. V.
& Fliakim, menſibus aliquot.
XXI.]Joachin, qui M. III. 4895. —
& Jechonias,
X X II. Sedecias. X I. 4895.
Colliguntur à Davide anni CCCCLXVII,
A V Salomonis anni CCCCXXIII.
X
Anno Sedeciæ undecimo, ex Jeremia I. v. 3. dit. Carthago verò condita dicitur anno poſt Satenun
civitas Hieroſolymitana à Chaldæis, 2. Reg. 25. Templum inchoatum 144. Eadem tempeſtate, umn
occupata eſt, & Sedecias ad Nebuchedneſa- qua in Africa novum à Tyriis poſitum eſt oppi-
evertitur. xem deductus, in Babyloniam, ubi Nebuched- dum, Lacedæmoniorum in Græcia Rempubli-
neſares regnabat, deportatus eſt, 2. Reg. cap. cam ſaluberrimis Legibus celebrem reddidit Ly-
25. v. 4. Deſtructum verò eſt Témplum anno curgus, de quo Plutarchus in ejus vita.
Nebuchedneſaris X IX, Jeremiæ cap. 52. v. 12. Sardanapalo poſtremo Aſſyriorum Rege ob XVIII.
& 2. lib. Reg. cap. 25. v. 8. anno primo ineunte luxum & ſocordiam à Præfeco Medoràm Ar- Wriorum
Olympiadis 48. poſtquam à Salomone condi bace contemto, & poſt fuſum illius exercitum Eer-z
cœptum eſt annis CCCCXXIV & ali- mori compulſo, Imperium Aſyriorum deſtru- Miruckam:
quot menſibus, ab initio Regni Davidis anno ctum eſt, anno Periodi Græco-Romanæ 4747. Ke
CCCCLXVIII, ab Iſraêëlitici Regni ex- Diviſum poſtea Imperium: Arbaces enim Me- mer
cidio CXXXIV, anno Periodi Græco-Ro- dos ſuos liberos declaravit, & Beleſis in Sacra dnpia
manæ 4906. Scriptura Eſai. 39. V. I. & 2. Reg. cap. 20. v. 12. echn
XVI. Ab anno quarto oakimi, qui primus fuir Hipparcho verò, Ptolemæo & Cenſorino Na-
Initium an. Webuchedneſaris Babyloniæ Regis, annoque Pe- bonaſſarus dictus, Regnum Babyloniæ obtinuit
norum es- riodi Græco-Romanæ 4888. incipiunt ſeptua- per annos 14. A meridie primi diei Thot men-
privitatis einta anni captivitatis judæorum, quos Jere- ſis £Æ gyptiaci, die videlicet Februarii 26. fe-
Iudaorum. Mias cCap. 25. & 29. deſinit. Scio, non unam om- riâ quartà, labente ante Eram Chriſtianam an-
nium hac de re ſententiam eſſe, ſed ſequor e no 747. Nabonaſſari Epocham Aſtronomi in-
yium in Annal. Vet. Teſtamenti, Petavium lib. cipiunt. Ninus junior Aſſyriorum Regnum ad
12. de Doct. Temp. cap. 22. ubi hanc ſententiam proprios terminos reductum, Monarchià in Sar-
egregiè confirmat, contrariaſque refellit. Porro danapalo jam extinctâà, annis 19. rexit, ut in
uterque initium Regum Juda & Regum Iſraelis Græco ſuo Chronico refert Euſebius.
ab eodem ante Chriſtum anno auſpicatur, ſeu Cùm verò Medi, quibus autonomiam Ar- XIX.
ab eodem anno Periodi Julianæ. baces reddiderat, anarchiæ incommoda fer- Linberinm
XVII. Per illud tempus, quo ambobus Hebræorum re non poſſent, Dejocis Imperio ſe ſubjecerunt, Llac⸗ nS

annis ante Cyri initium 150. ut in lib. 1. auctor
eſt Herodotus, quem, relicto Gteſia, ſecuti
ſunt etiam Dionyſius Halicarnacenſis, & Ap-
pianus Alexandrinus in Romanarum ſua-
rum Hiſtoriarum exordio. Apud Diodorum
Siculum in lib. 2. Biblioth. lapſu memoriæ vel
Librar i

Hlerent Ty- regnis præfati Reges præerant, ac longo poſt
2,S. Pace utrumque extinctum ſpatio, regnatum eſt apud
D Vrum Sidoniorum coloniam, quam annis du-
centis & quadraginta ante conditum à Salomo-
ne Templum fundatam fuiſſe, ex Tyriorum
Annalibus Joſephus lib. 8. Antiquit. cap. 2. Pro-

2 3 . „
Se S S.3 3
J. [Cyrus, XXX. 43’ ˖
1I. Cambyſes, VII. M. V. 496 5.
111. Smerdis Magus, M. VII. 4972
1V. BDarius Hyſtaſpis F. X„ X XVI. 4973
. —
V. Xerxes, XX. 009.
V I. Artaxerxes Longim. XL. 029.
VII Xerxes I1. M. II. 5069.
VIII. Sogdianus, M. VII. S09.
X. Artaxerxes Mennon, XL. 5089.
XI. Artaxerxes Ochus, XXVI. 5I2 ͦ8.
XII. Arfes INDE I154.
XIII. Darius Arſami F. VI. 5158.
X X. Darius ab Alexandro Magno victus, à Beſo ctore Iphito. Celebrata autem prima Ohymypia
lnperium nefarie perimitur, dum Alexandrum perſequen- anno tertiò & viceſimo ante Romam conditam,
4 Gracorum tem fugit; in ipſo tertii anni Olympiadis II;. anno ſcilicet Periodi Græco-Romanæ 4718. uk
initio, qui concurtit cum anno Periodi Græco- in Diſſert. de eadem Periodo demonſtravi. In
Romanæ 5164. à quo Olympiadis anno Calip- Olympiadibus temporis illud intervallum deſi-
pum Cyzicenum Periodum ſuam annorum 76. nit, quod à Varrone in libello Cenſorini de Die
deduxiſſe, ex Aſtronomicis obſervationibus n- natali Wythicum appellatur, incipitque quod di-
quet. Cûmque Juſtinus in fine libri 10. tradat, citur HMiſtoritum, quia res in eo geſtæ veris Hi-
XVIII. Darium cognatis occiſum vitam Pariter cam ſtoriis continentur. J
„. Arima Perſarum Regno fſiniviſſe, manifeſtum eſt, in Mo FEa ctiam mundi etate Koma, anno tertio, XXII.
e narchiæ Alexandri Aſiaticæ memoriam, Calip- eoque deſinente „»Olympiadis ſextæ condita, an- Roma evn⸗
= tum hanc Periodi ſuæ Epocham inſtituiſſe. no ſc. Periodi Græco-Romanæ 4741. ut in Diſ- dizur.
1 XAX1. Durante hac quinta mundi ætate cœpit éele- ſert, de eadem Periodo oſtendi.
Ohmiengam berrimum in Græcia certamen Olympicum, au-
2 LATERCGVEVM REGVVM ROMANORVM.
1. — R rMM 4 -= — — — 5 —
. 3 2 2
nit „ 5 5 5 2,6 S
1. „α Æ◻ = E S T
e⸗ 5S28 8 8
. LI Romulus; XXXVIII. 1741.
. —. Ihrereenun. .
r⸗ IE Numa Lompiliug XLIII 2280.
tin UII. Tullus Hoſtilius, — X XXII. 4823.
1. LIX. IV. Ancus Martius, XXIV. 4855.
lfer⸗ ns L Tarquinius Priſcus, XXXVIII. 4879.
unt, nin. VI. Servius Tullius, — IX LIV. 1917.
ctot . VII. Tarquinius Superbus [XXIV. 4961.
. Regifugium. I. 4985.
lla⸗ H R tum
un a 3 egnatu
gari

ad Annales C. Baroni.

Librarii, Cyaxaris pro Dejoci: nomine poſito,
4 Medis electus Rex ille fuiſſe dicitur, circa an-

num 2. Olymp. XVII, jüxta Herodotum. A

Cyri nimirum exordio, quod ex illius ſententia
in Olympiadis §F. initium, indeque in anni
Periodi Græco-Romanæ 4934. medium incidit,
ſubductis annis 1506. primus primi Medorum
Regis annus ab anno 3. Olymp. 17. initio, &
anno Periodi Græco-Romanæ 4784. deducen-
dus relinquitur. Quam Imperii Medorum Epo-
cham rectè conſtituit Uſſerius in Annal. Vet.
Teft. ex ſingulorum Regum temporibus ab He-

rodoto aſſignatis; qui & obſervat, Dejocem an-
IMFPERII PERSICI LATERGVIVM.

no I. Olym piadis 18. Ecbatana condidiſſe, cii⸗=
jus ſtructura deſcribitur in cap. I. lib. Judith;
ubi ab Arphaxado Medorum Rege condita
fuiſſe dicitur, ſiur & à Dejoce in Herodoto &
Scriptoribus aliis, quod argumento eſt, utroque
illo nomine unum & eundem Regem deſignari.
Porro deſiit Medorum Imperium in Aſtiage à
Cyro devicto, anno Periodi Græco-Romanæ
4935. à quo Perſici Regni à Cyro initi Epocha
deducitur, omnibus Antiquis tradentibus, Oy-
vum FPerſis imperare cœpiſſe Olympiade F. adl
finem tendente anno primo.

XXIII.

Sexta mun-

di atas.

XXIV.
Finis Anno-
itmm L XX
captivitatis
Iudaorum.

6

Regnatum itaque KRomæ annis ſolidis 244. &
poteſtas Regia extincta anno Periodi Græco-
Romanæ 4985. quo Tarquinius ob ſtuprum à filio
Lucretiæ oblatum Romãâà pulſus eſt. Conſules
pro Regibus deinceps inſtituti, quorum pri-
mum par fuit L. Iunius Brutus & L. Turquinins
Collatinus.
Sexta mundi ætas incipit à conflagratione
Templi, quæ contigit anno Periodi Græco-Ro-
manæ 4906. Cyclo Solis 10 B. Lunæ 3. Indict.
II. annoque mundi 3416. ante Chriſtum 588.
duratque uſque ad Eram Chriſtianam per an-
nos 587.
Anno Periodi Græco-Romanæ 4957. ante
Chriſtum 5ʒ7. ſub finem primi anni Imperii
Darii Medi ab everſa Babylonica monarchia
educti, iniit annus ſeptuageſimus ſervitutis
Babylonicæ, ſub Joabimo, anno I. Nebuched-
neſaris ſeu Nabuchodonoſoris cœptæ. Tunc
enim Cyrus Perſarum Rex Judæis reditum in
patriam edicto conceſſit, & reduces Templum
reædificare juſſit, ut legitur 2. Paralipom. cap.
26. v. 22. & Eſdræ I. Tunc Judæi Zorobabele

Apparatus Chronologicus

Duce, è Babylomia in Judæam regreſſi, ubi an-
no Periodi Græco-Romanæ 4959. anno ab ad-
ventu eorum ſecundo, Templi ſecundi funda-
menta poſuere, ut legitur Eſdtæ 4.
Dario ultimo Perſarum Rege demortuo, cœ-
pit Imparium Græcorum ab Alexandro Magno
inſtitutum, ut ſuprâà dixi. Mors autem Alexan-
dri incidit in annum Periodi Græco-Romanæ
5171. in annum ante Chriſtum 323. diemque vi-
ceſimum ſecundum menlſis Maii, ut oſtendit
Uſſerius in Annal. Vet. Teſtam. ex Plutarcho in
Alexandro. Regnavit annos duodecim, ut in
lib. I. Machab. cap. 1. proditum eſt. Poſt ejus
exceſſum ita res ex Ducum conſenſu conſtitutæ
ſunt. Aridæo Alexandri fratri, quem Philippus
ex ſcorto ſuſceperat, ſumma vel potiùs umbra
Imperii eſt commiſſa, Regique declarato Phi-
lippi nomen eſt impoſitum. Et quia mentis ſatis
compos non erat, perdiccas Macedo, cui Ale-
xander moriens annulum tradiderat, Regni
procurator, reipſa Rex eſt deſignatus. Hoc
porro laterculum Regum Macedoniæ, qui poſt
Alexandrum Magnum regnarunt.

L ATYERCELEVM SyCCESSORVM ALEXANDRI MAGNI
in Regno Macedoniæ.

2
3 —8 53 4 8
E 5 3285
5388S
EE
I. [Aridæus, LVIE 5171.
I1I. Caſſander, XIX. 5FI77.
Tii Philippus Gaſſandri F. J. 5196.
IV. Anripate Rlnc III. 3197.
Ahllexander 11.
— Semetrius Poliorcetes „ VI. 5200.
VI. Pyrrhus, — M VII 206.
VII. Lyſimachus, VI. 52060.
VIII. Arſinoe Lyſimac. uxor, M. V II. 212.
X. Neleager, M. ITIJI. 5214.
XI. Antpater, cdies XLV. 5214.
XII. Soſthenes, II. 1 FKr4.
XIII. Antigonus Gonotas 5 XXXVI.1 2216.
XIV. Demetrius Antig. F. X——= 5252.
XV. Antigonus. XIj. 5262.
XVI. Philippus Demetrii F. IXLTI. 52714
XVII. Perſeus. — §. i6.

Perſeo à Romanis vio, ut legitur 1. Macchab.

cap. S. v. 5. finiit Regnum Macedonicum anno
Periodi Græco-Romanæ 5326. annoque ante
Chriſtum 168. Ejus Imperii reliquiæ, Romano
jam ſurgente Imperio, in Seleucidis Syriæ &

Ptolomæi .gypti Regibus adhue ſuperfuerunt.

Eodem mortis Alexandri Magni anno Kegy-

XXV.
Reges Mace-
doniæ poſt
Alexandri
M. in orteme

XxVI.

ptus & quidquid Lybiæ ac Cyrenaicæ Alexan- Succeßie
der obtinuerat, cum omni illa Arabiæ parte Ptolomeo-

quæ Ægypto adjacet, Ptolemæo Lagi filio obti- c gybii

git, quem Soteri⸗ cognomentum à Rbodiis ac-
cepifſe indicat in Atticis Pauſanias.

1A175kKÜrEr/N

Regume

LxVIn.
lyſituin
in ris H.
gnun deln
cilarum,

ym

nule, Nit
nig o, 110

a.

*

— ’

Z.
=
—

ad Annales C. Baromij. 7
LATFERCGVIM PYOLEEMXN0OR M ℳ GTPTI REGVM.
XXV. — * 2
onie Ne S S. S . 2 5 2 4
lexaydri . ☛ g 8S S 5 2 8S
l. Mopteſ. ☛ ⏑
I. Ptolemæus Lagi F. L. 5171.
II. Prolſemæus Philadelphus, B XXXVIII. 5220
IILI.] Prolemæus Evergetes I, XXVI. 5258.
IV. Prolemæus Philopator, XVII. 5283.
—- ,— . — — ————
V. prolemæus Epiphanes, XXIV. 300.
1. prolemæus Philomeror, — XXXV. 5324.
VII. Prolemæis Evergetes II. Phyſcon, Philom. frater, XXIX. 5358.
VIII. Pcolemæus Lathurus Phyſconis F. XVII. 6387.
IX. Ptolemæus Alexander Lathuri frater. Lc. — 5404.
0 Ptolemæus Lathurus ſecundo, — VIII. 5414.
X. Prolemæus Alexander 11 „Alexandti F. Dies XIX. 5422.
XI Ptolemæus Alexander II I. Alexandri primi F. XVII. 5422.
XII Ptolemæus Auletes nothus . XIII. 5439.
XIII.Ptolemæus, NM V. 46.
XIV.] Cleopatra. — Fir - 5453.
XXVII. LSeleucus Nicanor unus ex Alexandri Magni chabæorum cum Seleuciqi, implicata narratio
Inſtituitur Ducibus, annis poſt ejus obitum duodecim ela- ſit, plurimùm refert Regum Seleucidarum or-
in yria Re- pſis, in Babylonia, Media ceteriſque Orientis dicem & ſucceſſionem exactè deſcribere. Duo-
ee Selen- tractibus anno Periodi Græco -Romanæ 5182. decim Priores hic propono, de eorum ſucceſſo-
d . ante Chriſtum 312. regnavit. Cùm autem Ma- ribus poſtea locuturus.
— —
¹ 1*
— ⸗— 8 8 42
. 80 5 5 3 S
O O ☛ △ —
— *. 5 S S
—,—,,——,,, 6S
I. Seleucus Nicanor, XXXII. 5182
I. Antiochus Soter ejus F. XIX.
1 V. Eencus 11 Callinicus, Drv, E. xXX— — K245.
V. ]Seleucus III Ceraunu; „Callinici F. fII:. 5268. ⸗
VI. Antiochus I11 M. Callinici E. XXXVI. — 5271.
VII. Seleucus I V, DPhilopator Anmtioc,. M. F. — XII oz. —
VIII. Antiochus V Epiphanes Antioch. M. F. XII. 5319.
X. Demetrius: Soter „Seleuci Philop. F. XixIrI. 6332.
XI. [Alexander Bala inſititius, V.— BA.
P XII. Demetrius I I Nicanor Demetrii Soteris F. B349.
Anno Periodi Græco-Kamang S35I. Cyclo Soli 7 libertate Judæis reddita loquens „ ait: Poſt
. F. Lanæg II. Indlicét. II. Mundi 3862. Urbis Jonathan, ſumma rerum ad Simonem fratrem
. 1IV1. ronditæ 6II. ante Chriſtum 143. dLefertar. Taim Demetrius (Nicator ſcilicet)
42 aſe refetto cum Judeis fædere, contemplatione cla-
. XXVIII. Fine Hiſtoriæ Veteris Teſtamenti & ini- dis à Tryphone illate (nam poſt Jonathæ ne-
bti⸗ m. ludeis auto- tjo Eræ Chriſtianæ appropinquantibus, ut va- cem, urbes eorum rque agros bello vaſtaverat)
cN.. e“ on- rij errores ,qui tam Paulò ante eam, quàm poſt, annna ejus veltigalia in perpetuum remittit. Ete-
D Sa. committi ſolent, faciliùs vitentur, præcipux nmim nfque ad id empus Kegibus Syriæ, niſi
res apud Jjudæos & Romanos ac in Syria ge- cum armis reſiſterent, lapendium penßitaverant.
ſtæ, ordine temporum ſervato, breviter ex- Id geſtum Demetrii Regis anno ſocundo: quod
1 plicandæ ſunt. Sulpicius itaque Severus de ades Knavimus, quia uſque in hunc annum per
a2 4 tempora
X

XXIX.
Hieroſolyma

₰ Iudais
capta.

XXX.
Demetrius
Syria Rex
capitur.

XXXI.
Antioc bus
Soter voca-
tur in Sy-
7FiaιπWq.

8 Apparatus
tempora Aſßanorum Regum cucurrinns, ut ratio
t emporum digeſta luceret. Nunc autem per tem-
pora eorum, qui adais vel Pontifices vel Reges
fuerunt, uſque ad Chriſti nativitatem, rerum
ordinem digeremus. Igitur poſt Jonathan simen
frater ejus, ut ſupra dictam eſt, Hebrais præfuit
jure Pontificis; id enim ei tum à ſuis, tum à populo
Rovano honoris delatum.

modo ſubditi fuerant, primèò Perſarum, mox
etiam Græcorum Regibus. Verùm, Demetrius
Nicator Syriæ Rex ad petitionem Simonis ſummi
Judæorum Sacerdotis, abſolutam Judæis pacem,
atque ab omnibus tributis immunitatem, &
perpetuam inter ipſum Demetrium & gentem
Judæorum ſocietatem conceſſit, ut liquet ex
Demetrii diplomate relato lib. I. Machab. cap. 13.
V. 41. & 42. Anno centeſimo ſeptuageſimo ablatum
AIt ingum Gentium ab HWrael. Et cœ.it populus
Irasl ſeribere in tabulis & geſtis publicis. Anno
primo ſub Simone ſummo Sacerdote, magno Duce
& Principe JQudtorum. Annus ille Græcorum
170. ſeu Eræ Contractuum, & annorum Seleu-
cidarum à verno menſe, ut ceteri in lib. 1. Ma-
chabæorum memorati, procedit; cùm tamen
anni Græcorum, quorum mentio in 2. lib. Ma-
chab. ab autumno proficiſcantur, & anni prio-
ris libri ſex menſium intervallo poſterioris ini-
tium antevertant. Porro facilè Simon, quæ 4
Demetrio poſtulabat, obtinuit, quia paulò an-
tea hic acceperat, necatum eſſe Antiochum Theon
Alexandri Balæ filium à Tryphone tutore ſuo
qui Syriam invaſerat, regnique diadema ſibi
impoſuerat. Petavius in lib. de Doct. Tempo-
rum, & Ulſerius in Annal. Vet. Teſt. libertatem
udæis anno tertio Demetrii conceſſam ſcribunt,

ſed nullo teſte.

Aunno Periodi Græco-Romanæ 5352. Cyclo Solis 8
E. Lunæ 12. Inditt. 12. Mundi 3863. Urbis con-
ditæ 612. ante Chriſtum 142.

Simon ſummus Judæorum Pontifeæx Gazam
expugnat, & Hieroſolymitanam arcem, quam &
munivit, & in ea habitavit. Lib. 1I. Machab.
cap. 13. Et intraverunt in eam tertia & viceſima
die ſecundi menſis, anno centeæſimo ſeptuageſimo
prino, Græcorum nempe.

Anno Periodi Græco-Romanaæ 5z53. Cyclo Solis 9
DC. Lunæ 13. Indict. 13. Mundi 3864. Urbis
conditæ 613. ante Chriſtum 141.

Auno centeſimo ſeptuageſimo ſecundo congrega-
vit Rex Dewetrius exercitum ſuum, & abiit in
Mediam ad contrahenda ſibi auxilia, ut expu-
gnaret Iryphonem, inquit Auctor lib. 1. Machab.
Cap. 14. V. I. Putabat Demetrius Nicator Syriæ
Rex, ſe facilè Tryphonem è Regno Syriæ extur-
baturum. Verùm, amiſſo exercitu, vivus in po-
téſtatem hoſtis venit, & cuſtodiæ mancipatus
eſt, ut ibidem Auctor Machabæorum & Joſe-
phus lib. 13. Cap. 9. in fine.

Anno Periodi Græco -Romang 5354. Oclo Solis 10
B. Lunæ 14. Indict. 14. Mundi 3865. Urbis con-
ditæ 614. ante Chriſtum 140.

Milites Tryphonis Syriæ invaſoris mores per-
eſi 2 defecerunt ad Cleopatram Demetrii Nica-

Judæi enim poſt Ba-
bylonicam captivitatem ſolutam, ſemper aliquo

Chronologicus

toris captivi uxorem, quæ tum in Seleucia cum
liberis ſeſe incluſerat: quæ ad Antiochum fra-
trem Demetrii matiti ſui miſit, conjugium ſuum
& Regnum ei offerens. Antiochus hic Deme-
trii Soteris filius, apud Joſephum lib. 7. Anti-
quit. cap. 12. paterno cognomento Soter dici-⸗
tur, à religione Pius. Joſephus lib. 13. cap. 12. &
ab Euſebio in Chronico Sidetes vel Sedetes.

Anno Periodi Græco- Romanæ 5355. Cyc!o Solis II
A. Lunaæ 15. Indict. 15. Mundi 3866. Urbis con-
ditæ 61s. ante Chriſtum 139.

Anno centefimo ſeptuageſimo quarto exiit An-
tiochus in terram patrum ſuorum, & convenernnt
ad eum omnes exercitus, ita ut panci relitti eſſent
cum Triphone lib. I. Machab. cap. 15. V. 10. ubi
ſermo eſt de Antiocho Sidete hujus nominis
VII; poſtquam ſcilicet in matrimonium Cleo-
patram fratris ſui Demetrii Nicatoris uxorem
recepit, ex Juſtino lib. 36. cap. I. Regnavit de-
hinc Antiochus annos novem ex Euſebio in
Chronico, & Porphyrio in Græcis Euſebia-
nis. .

Anno Periodi Graco- RKomanæ 5356. Oyclo Solis 12.
G. Lunæ 16. Indict. I. Mundi 3867. Urbis
conditæ 616. ante Chriſtum 138.

Tiyphon, qui in Syria regnabat, derelictus
eſt ab omnibus ferè copiis, quando Antiochus
in Syriam venit. Quare Doram finitimam Phœ-
niciæ urbem fugãà ſe fecepit ex lib. 1. Machab.
cap. I5. V. 10. tandemque ad populares ſuos
Apameam, ubi interfectus eſt ex Joſepho lib. 13.
cap. 12. & Appiano in Syriacis pag. 132.

Anno Periodi Græco-Romanæ 5359. Oyclo Solis
15 C. Lunæ 19. Indict. 4. Mundi 3870. Urbis
conditæ 619. ante Chriſtum 135.

Hoc anno exeunte, Græcorum 177. menſe
undecimo, qui eſt Schebat, id eſt, circa no-
ſtrum Februarium, occiſus eſt Simon Judæorum
Pontifex, à genero ſuo Ptolemæo ex lib. 1. Ma-
chabæorum cap. 16. ubi additur, filium ejus
Joannem, (devictis Hyrcanis dictum Hyrcanum)
qui evaſerat, Pontificatum hoc anno cepiſſe.
Simon per annos VIII & aliquot menſes ſum-
mo Pontificatu functus eſt, ut colligitur ex Hi-
ſtoria Machabæorum, cujus primus liber, qui

quadraginta annorum Hiſtoriam continet; hoc

anno abſolvitur.
Antiochus Soter Syriæ Rex, ut habet Joſe-
phus lib. 13. Antiquit. cap. 16. anno regni ſui
quarto, & Hyrcani primo, in Judæam duxit
exercirum, & Hyrcanum in urbem Hieroſoly-
mitanam compulit, eamque obſidione cinxit,

XXXIEL
Antiochus
Soter fit Reæ
Syria.

XXXIII
Interitus
TIryphonis
Syris Regisꝗ

XXXIV.
Simonis Io&
daorum Pon
tif. cæde;

XXXV.
Bellum inten
Hyrcanum
& Anthib=
chum.

ut Joſephus ibidem. Tandem pax certis con-

ditionibus firmatur, ut Joſephus ibidem &
Diodorus Siculus lib. 34. in Bibliotheca Phorü
cod. 244.

Auns

XXI
Demutri
in Nem
grunif
it.

XXXV
uduinul,
Hegen
ſan.

XXXVII
Alrzuce,
Dalin n.
Gar ij J.
ria,

.— — - -2- ————818———UUN

XXXII
ytioche
lter ſt Re⸗
Pri.

XXXIII
Juteritus
Vyplani
Sris Mris

N15

XXXIV.
. Limonis
gaorum bey:
. . edei

us

7)

le.

V.
le inrt
i Hnan
Crit Ahe
oly⸗ chum.
n,

ad Annales C. Baronii.

Anno Periodi Græco- Romanæ 8364. Cyolo Solis 20
D. Lunæ 5. Inaict. 9. Mandi 3875. Urbis con-
ditæ 624. ante Chriſtum 130.

Antiochus Sidetes Syriæ Rex contra Phra-

XXXVI.
Demetrius atem Parthorum Regem cum exercitu profe-
iv Regnam (us eſt , fratrem ſuum Demetrium Nicato-
rer Mi- rem repetens, victorque tribus præliis Baby-
. loniam occupavit. Tandem tamen à fſuis de-
ſertus eſt, & in alio prælio à Parthis occiſus,
ut teſtantur Julius Obſequens lib. de Prodigiis,
Juſtinus lib. 38. cap. 10. & 39. cap. 1. Joſephus
lib. 13. cap. 16. Euſebius in Chronico, & Oro-
ſius lib. 5. cap. 10. Demetrius obſidione Partho-
rum liberatus, reſtitutus in Regnum eſt. Juſti-
nus lib. 39. Cap. 1.
XXXVII. Poſt Antioobum Judæi nullum Macedonum

Tudai nullum Regem tulerunt, domeſticiſque Imperiis uſi
Segem agne Syriam magnis bellis infeſtarunt, ex Juſtino
ſont. lib. 36. cap. I. Syriæque & Phœniciæ non pau-
cas urbes ſubegerunt, ex Strabone lib. 16.
pag. 661. Hyrcanus enim poſt Antiochi cæ-
dem defecit à Macedonibus: jamque nec ut
ſubditus, nec ut amicus opem ullam illis am-
pliùs ferebat. Quamprimum verò de morte
Antiochi audivit, ad urbes Syriæ duxit exer-
citum; ratus, id quod erat, inventurum ſe
eas vacuas propugnatoribus. Medabam igitur,
de qua lib. I. Machab. cap. 9. V. 36. non ſine
labore, ſexto demum menſe vi cepit: deinde
Samegam cum vicinis pagis, ex Joſepho lib. 13.
cap. 17.

Anno Periodi Græco - Romanæ 5367. Oclo Solis 23
G. Lunæ 8. Iadiét. 12. Mund, 3878. Urbis con-
ditæ 627. ante Chriſtum 127.

XXXVIII. Cùm Demetrius Nicator Syriæ Rex tam
Alexander Syris, quâm militibus Propter mores impro-
Zabiea re. bos inviſus eſſet, ad Ptolemæum Phyſconem
Syst H— Lgypti Regem miſerunt „ rogantes ut ali-
rte. quem ex Seleuci genere eis daret, quem poſ-
ſent Regem ſibi conſtituere, ex Joſepho lib.
13. Cap. 17. Ille juvenem quendam gyptium
miſit, compoſità fabulã; quaſi per adoptio-
nem Antiochi Regis receptus in familiam
regiam eſſet, ex Juſtino lib. 39. cap. I. Refert
autem Porphyrius in Græcis Euſebianis pag. 227.
ut filium Alexandri (Balæ ſcilicet, qui Antio-
chi Epiphanis filius cenſebatur) miſſlum fuiſſe,
& ipſum Alexandrum dictum „ atque à Syris
Labinam cognominatum.

Auno Periodi Græco- Komang 368. Cyclo Solis 24
F. Lunæ 9. Indiät. 13. Mundi 3879. Urbis con-
ditæ 628. ante Chriſtum 126.

XXXIX.
Epocha Ly-
riorum inſti-
tuta.

Prælio circa Damaſcum commiſſo Deme-
trius Nicator vincitur: & ab uxore filiiſque
deſertus, & cum paucis ſervulis relictus V-
rum religione Ecern i ſe defenſurus petiit, ex
Juſtino cum Joſepho & Porphyrio in locis
ſuprà citatis. Illuc ingredi prohibitum, cùm
navem ingrederetur, trucidatum fuiſſe „ qua-
tuor poſt reditum & Parthia annis Regni exa-
ctis, tradit Porphyrius: quamvis alii mortem
ejus aliter referant. Livius lib. 60. & Appia-
nus in Syriacis pag. 132. ab uxore Cleopatra
eum interemtum narrant. Et eâ certe con-

ſciâ, Tyri occiſum illum fuiſſe admodum fit
veroſimile : & vel ab ea, vel ab Alexandro
Zabina Tyrios ob hoc factum libertatem &
aovοoνwoG. obtinuiſſe. Ab hoc enim anno no-
vam temporum ſuorum Epocham Tyrios de-
duxiſſe, liquet ex Euſebio in Chronico ubi
cum ſecundo anno Imperatoris Probi, qui cum
anno Chriſti CCLXXVII, annoque Periodi
Græco- Romanæ 5770. concurrit, annus 402.
Tyriorum copulatur.

Anno Periodi Græco- Nomanæ 5370.
C. Lunæ II. Iadict. I 5. Wundi
ditæ 630. ante Cbriſtum 124.

Oreclo Soliz 26
3881. Urbis con-

Seleucus Demetrii Nicatoris Syriæ Regis
filius, injuſſu matris Cleopatræ ſumto dia-
demate, regnavit in Syria anno I. ex Livio
lib. 60. & Porphyrio in Græcis Euſebianis
pag. 227.

Anno Periodi Græco- RNomanæ 5371. COyclo Solis 27
B. Lunæ 12. Iudikt. 1. WMundi 3882. Urbis con-
ditæ 631. ante Chriſtum 123.

Cleopatra filium Seleucum 5
juſſu ſuo diadema ſumſiſſet ſive metuens, ne
ille patris Demetrii mortem ulciſceretur, ſive
eodem furore gerens omnia, ſagittâ tranſfixum
interemit. Alterum deinde filium ex Deme-
trio ſuſceptum Antiochum Erypum, quem
Athenas educandum miſerat Regem conſti-

vel quèd in-

XL.

Seleucus fit
Reæx Syriæ.

XLI.
Antiochus
Grypiss kt
Rex Syriæ-

tuit; ut Regis nomen penes filium, vis autem

omnis Imperii penes matrem eſſet „ ex Livio
lib. 60. Juſtino lib. 39. Cap. I. & Appiano in Sy-
riacis Pag. 132.

Anno Periodi Græco - Romang 53372. Cyclo Soliz 28

A. Lunæ 13. Inditt. 2. Mundi 3883. Urbis con-
ditæ 632. ante Chriſtum 122.

Alexander Zabinas Syriæ Rex rerum ſuc-
ceſſu tumens, ſpernere jam etiam Ptolemæum
Phyſconem Ægyptiorum Regem, à quo ſub-
ornatus fuerat in Regnum, ſuperbà inſolen-
tiã cœpit. Itaque Ptolemeus reconciliatq ſo-
roris Cleopatræ grati, deſtruere Alexandri
Regnum, quod odio Demetrii Nicatoris vi-
ribus ſuis acquiſierat ſummopere inſtituit.
Miſit igitur ingentia Grypo auxilia, & filiam
Tryphanam Grypo nupturam, ur populos in
auxilium nepotis ſollicitaret. Nec res fruſtra
fuit: nam cùm omnes Grypum Æ gypti viri-
bus inſtructum viderent, Paulatim ab Alexan-
dro deficere cœperunt, ex Juſtino lib. 39. cap.
2. Tandem prælio inter Antiochum Grypum
& Alexandrum Zabinam commiſſio , victus Ale-
xander Antiochiam profugit; & à latronibus
captus, perductuſque ad Grypum, interficitur,
ex Juſtino ibidem.
ſum eum occubuiſſe, tradit Joſephus lib. 1. c.
17. COladem exercits non ferentem, quarto
anno Olympiadis 164. veneno ſeipſum ſuſtu-
liſſe, refert Porphyrius in Græcis Euſebianis
Scaligeri pag. 227. Hoc autem anno quartus ille
annus abſolvitur.

Anno

XLII.
Alexandri
Zabinæ Sy⸗
riaæ Regis
interitus.

In pugna cum Grypo cæ-

Apparatus

Anno Periodi Græco -Romanæ 5380. Cyclo Solis 8
E. Lunæ 2. Indiét. 10. Mundi 3891. Urbis con-
dita 640. ante Chriſtum 114.

10

XLIII. Cuäm octo jam annis ſolus & quietus Regnum
Orypus & Syriæ Antiochus Orypus obtinuiſſet, natus eſt illi
Cywicenus re hus Cyzis fi .CGry-=
iiner ſe Ai. æmulus regni Antochus Cyzsisenus fratet. Sr)
corde, Pus audito quòd frater ipſius copias contra ſe
apud Cyzicum colligeret, omiſſa expeditione
quam in Judæos ſuſcipere inſtituerat, contra
fratris adventum ſe paravit, ut ſcribit oſephus
. P
lib. 1z. cap. I7.

Auno Periodi Græco -Romanæ 5382. Cyelo Soli, 10
B. Lunæ 4. Indict. 12. Mundi 3893. Urbis con-
ditæ 642. ante Chriſtum 1II2.

XLIV. In prælio inter Antiochos fratres, Cyzicenum
Rezner, J. ſcilicet & Grypum, facto victor Cyzicenus fra-
ivifum. Mein Regno expulit, Regnumque ſuſcepit anno
primo Olympiadis 167. ex Porphyrio in Græcis
Eulcbianis pag- 227. qui addit, anno ſecundo
ejuſdem Ol/mpiadis Grypum Aſpendo redeun-
tem Syriam obtinuiſſe: Cyzicenum verò, diviſo
Imperio, Cœleſyriâ potitum eſſe.

Aun» Periodi Græco-Romanæ 5387. Cyolo Solis 15
C. Lunæ 9. Iaditt. 2. Mundi 3898. Urbis con-
ditæ 647. ante Chriſtum 107.

Joannes Hyrcanut, cùm per annos XXIX
ſumuno Sacerdotio functus fuiſſet, mortuus eſt,
ut ex Joſepho refert Euſebius lib. 8. Demonſtrat.
