animo intendebam, Deo votis meis obſe-
cundante, perfeci, & Periodum Græco-
Romanam efformavi.
LxXVII. Periodus enim Antiochena, quæ Incar-
een nationem in annum Julianum XL. V, cum
Græco- Ro- uO0 Natale Dionyſianum illigarur „annum-
mana. que mundi 5493. confert, ſi per XW divida-
tur, reddit Indictionem Romanam, quæ in

unitatibus adjectis.

curſu eſt. Quare ſi Juliana ac Romana effi-
Ci poſſit, alia non indigemus. Illam autem

facilè Romanam efficies, ſi annum non à

Septembri, ut Orientales, ſed à Kalendis Ja-
nuariis cum Latinis auſpiceris: ac præterea
ſi & Cyclo Lunæ quem reddit, unitatem
ſemper abjicias; Cyclo verò Solis ex perpe-
tua regula quatuor unitates addas. Annus
enim Julianus & LV, quo Eccleſia Romana
Dionyſium ſecuta Chriſtum natum ſuppo-
nit, Cyclo Solis IX, Lunæ I, Indictione III
munitur. Annus mundi Antiochenus 5493.
qui cum anno illo Juliano concurrit, cuique
Antiocheni annum primum Incarnationis
copulant, Indictionem quidem III relinquit,
ſi per quindecim partiatur; at ſi perxIXdi-
vidatur, reddet Cyclum Lunæ II, & ſi per
xxvIII, Cyclum Solis v. Quamobrem, ſi, ut
mox dixi, & Cyclo Lunæz unitatem remo-
veas, & Cyclo Solis quatuor unitates addas,
annumque 5493. & quemcumque alium à
Kalendis Januariis exordiaris, habebis Perio-
dum Græco-Romanam, quæ munia illa omnia
præſtabit, quæ de Periodo Juliana Scalige-
ri Ioquentes memoravimus, quæ que Græca
ſimul & Romana erit: Græca, quando an-
ni initium à Kalendis Septembris repetes,
& Cyclos, quos exhibet, uſurpabis: Roma-
na verò ac juliana, quotieſcumque annum
à Januario auſpicaberis, ejuſque Cyclos ad
Latinorum uſum accommodabis, retenta
ſcilicet Indictione, quam reddit; ſed è Cyclo
Lunæ unitate abdicata; Cyclo verèò Solis Iv
uæ, cùm diverſis tem-
poribus fieri debeant, nihilque facilius ſit,
quàm unitatem rejicere, & aliquot numeros
addere, ex hoc diverſo reſpectu, non ſolùm
nulla moleſtia naſcetur, nullaque temporis
jactura interveniet; ſed etiam Chronologiæ
incredibilis facilitas conciliabitur.
Sicut itaque in Periodo Juliana Scaligeri LxXIX.
annus ſemper à Kalendis Januariis initium Periodus
ſumit, ſic & in Periodo Græzco-Romana. Græco-Ro-
Et ſicut in illa annus 4713. in quem Diony- vs n ic-
ſianum Chriſti Natale conjicitur; ſic & in mandanas
iſta annus 5493. in quem idem Natale inci- Orienta-
dit, velut limes & cardo eſt univerſæ Chro- lium exbi-
nologie: ideoque quemadmodum ex Pe- bet.
riodo Juliana ſemper demendus numerus
471. ad annum Chriſti Dionyſianum in il-
la reperiendum; ſic & ex Periodo Græco-
Romana numerus 5493. ad eundem finem
aſſequendum ſemper repudiandus. Vis ſci-
re v.g. cum quo Chriſti anno, ejuſdem Pe-
riodi annus 5830. quo Conſtantinus Magnus
obiiſſe dicitur, concurrat; abjice 5493. & re-
liquus erit annus cccxxxvII, quo ideo ea
mors contigit. Et, quod in Peciodo Juliana,

que merè artificioſa, non accidit, ſtatim

tibi magna lux oboritur, eo nempe Chriſti

anno Kalendis Septembribus inchoari an-
num

de Periodo Græco-Romana. XXXN
Periodus Græco-Romana Julianæ Scaligeri Græco- Ro-
præſtet. Primèò enim Scaliger lib.5. de Emen- mana uti-
dat. Temp. pag. 360. de ſua Periodo loquens litate u-

ait : Inutilis erit hac Periodus, & Graæcis, qui Ma b
2at.

num Eræ mundanæ Alexandrinæ ac Antio-
chenæ, (quæ poſt Diocletianum una & ea-
dem eſt) 5830. annumque mundi Conſtan-
tinopolitanum 5846. additis nempe annis

LXIX.
Periodus
Graco-N-
mana Am-
get Eras
H mundanas
Oriena-

lium exli

bet.

ſedecim ad illum annum 7830. Periodi An-
tiochenæ. Quòd ſi jam ſcias, Conſtantinum
menſe Maio & vivis exceſſiſſe, intelliges
mortem ejus incidiſſe in annum PeriodiAle-
xandrinæ 5829. Conſtantinopolitanæ verèò
5845. utrumque ſcilicet in finem vergentem.
Nunc exemplum affero rei ante Diocletia-
ni initium geſtæ, quando ſcilicet Periodus
Alexandrina & Periodus Antiochena inter
ſe diſcrepabant. Tiberius Auguſtus anno
Chriſti xXXVII menſe Martio fato functus
eſt; ideoque anno Periodi Græco-Romanæ
5530. Vis ſcire quo anno Periodi Autioche-
næ mors illa acciderit, cum Antiocheni
eum mundi annum 5530. a Septembri inci-
piant, & Tiberius mortuus fuerit menſe
Martio; mortalitatem explevit Liberius an-
no mundi Antiocheno 5S2 9. anno verò mun-
di Alexandrino 5539. annoque Conſtantino-

politano 55A5. Sic ſi ſcire velis quis annus

mundanus Alexandrinus anno Periodi Græ-
co-Romanæ 5530. inchoatus fuerit, adde de-
cem, & habebis annum Alexandrinum 5540.
Si Conſtantinopolitanum eodem anno Pe-
tiodi Græco-Romanæz inchoatum quæras,
adde ſedecim, & habebis annum 5546. Quèòd
ſi verearis, ne in illa annorum connexione er-
raveris, Indictio omnem tibi dubitationem
eximet. Nam annus ille Periodi Græco-Ro-

manæ 5530. reddit Indictionem decimam;

annus verò Conſtantinopolitanus 5546. In-
dictionem undecimam: ideoque res tibi ex
ſententia ſucceſſit, cùm annus mundanus
Eræ Conſtantinopolitanæ Indictionem apud
Orientales currentem reddat, quam nec
annus mundi Antiochenus, nec annus Pe-
riodi Græco-Romanæ exhibent, niſi unita-
tem adhicias. Denique annus mundi Ale-
xandrinus 5v40. offert Indictionem quintam.
Quare, cùm ex Era Alexandrina Indictio-
nes decem abjiciendæ ſint, ut Romanam
exhibere poſſit, annus ille Alexandrinus re-
t conjungitur cum anno Conſtantinopo-
litano 5546. Antiocheno 5Sjo. annoque Pe-
riodi Græco-Romanæ 553je. cùm, ſi ex illo
quinque illas Indictiones quas reddit, &

quinque alias circuli præcedentis repudies,

initinnz anni à Kal. Septemb. G Antiochenis,
qui à Kal. Octob. inſtitunnt. Utriſque certè
inutilis non propter anni initium; cùm il-
lud non obſtet, quin Era Diocletianea v. g.
aliæ que locum in Periodo Juliana inveniant;
ſed quia nec annus 5509. nec annus 5493. ad
annum Periodi Jjulianæ 47 3. reduci poſſunt,
cùm continens majus eſſe debeat contento;
nec additio vel detractio in numeris adeo
diſſitis locum habere poſſit. Verùm noſtra
Periodus tres mundanas Orientalium non
ſolùm complectitur, ſed & extemplo exhi-
bet; cùm ipſamet nihil aliud ſit, quàm Pe-
riodus Antiochena diverſo tantùm reſpectu
conſiderata, &, ſi decem unitates ante Dio-
cletianum addas, fiat Alexandrina, poſt
Diocletianum ab ea non differat, & deni-
que Conſtantinopolitana reddatur, ſi an-
nos ſedecim addas, ut evidentiſſimè oſten-
dit Tabula annorum Græcorum inter ſe
& cum Dionyſianis connexorum, quam
mox in medium attuli. Sed non tantùm
Eras mundanas Orientalium Periodus no-
ſtra repræſentat: verùm etiam eorum Cy-
clos tam Solares quam Lunares, ſi tot Cy-
Clos, quot aunos adjicias. v. g. annus Perio-
di Græco-Romanæ 5493. ſi tanquam Antio-
chenus conſideretur, reddit Cyclum Lunæ
II, Solis v, eique reſpondet annus Eræ Con-
ſtantinopolitanæ 5509. uterque enim anno
Juliano x L v auſpicatur. Quare, ſi ſcire ve-
lis, quibus Cyclis annus ille Conſtantino-
politanus muniatur, tibi conſtabit eum præ-
ditum eſſe Cyclo Lunæ XVIII, Solis xx I;
poſtquam ſcilicet annos ſedecim adjeceris.
Sic eodem anno Juliano xLV incipit annus
Alexandrinus 55;. qui ideo reſpondet anno
Antiocheno 5493. qui cùm reddat Cyclum
Lunæ II, Solis v poſt decem annorum ad-
ditionem, exploratum tibi erit, annum il-
lum Alexandrinum reddere Cyclum Solis
XV, Lunæ XII. Hic autem obiter notabis,
vulgarem opinionem, quæ cum Scaligero
docet, aannum Antiochenum à Kalendis Octo-
bris inchoari, veram non eſſe, ſed ejus ini-
tium fuiſſe Kalendas Septembris, ut mox
demonſtrabo.

Secundèò, Periodus Scaligero-Juliana LxXI.
Periodos magno cum Lectorum tædio, tem- Periodus
poriſque jactura multiplicat; noſtra verò Græco- Ro-
non ſolùm imminuit, ſed etiam omnes ad uha om
. . . nes mun-
unam reducit, ut jam dictum eſt de tribus Man s com-

mundanis Græcorum, & liquet de Perio- plectitur.

reſtet Indictio decima, quæ eo anno cum
præfatis Eris mundanis & Periodo Græco-
Romana congruit. Nihil certè ac methodo
ex Indictione deducta certius expeditiuſq;,
tam ad Græcorum annos inter ſe & cum
noſtris Dionyſianis conjungendos, quàm ad

LXX.
Periodusß

certam illorum annorum ineundam ratio-
nem, & Auctorum Græcorum errores, in
quos non rarò labuntur, agnoſcendos.
Ex his facilè intelligere potes, quantum
Diſſertatio.

do Juliana, quæ in Græco-Romana incipit
anno DCCLXXXKI. Et, quod non parvi
ducendum, Periodus Juliana ad hoc unum
tantùm impoſterum inſerviet, ut Auctores
D 2 qui

X
qui eâà uſi ſunt, intelligamus; quod etiam
ſine illius cognitione præſtari poterit, ſi an-
nis Periodi Julianæ ex perpetua methodo
adjicias annos DCCLXXX, quibus Perio-
dus Græco-Romana eandem ſuperat. v. g.
lego in aliquo Chronologo Natale Diony-
ſianum incidere in annum Periodi Jjulianæ
4713. ſi addo annos DCCLXXX, habeo
annum Periodi Gręco-Romane, qui ei re-
ſpondet, 5493. & ſic de ceteris omnibus.
Proponit quidem Petavius lib. 7. de Doct.
Temp. cap. 9. Labulas duas, primam Cy-
clorum in Periodo Juliana, cujus ope Cycli
tam Solis quàm Lune cujuſcumque anni
Periodi Jjuliane detegi poſſunt; alteramque
trium Cyclorum, Solis nempe, Lune, &
Indictionis; cujus beneficio è datis Cyclis
annus eruitur. Sed preterquam quòd labor
qui in hujuſmodi impenditur, caſſus & ina-
nis, facilè ſimiles Tabule confici poſſunt ex
Periodo mundana Antiochena, cujus Cy-
clos Solis & Lunę, ubi repereris, ſtatim ad
Romanos revocare poteris. Poſita itaque
hac noſtra methodo, vel ipſi tirones tres Pe-
riodos mundanas Græcorum, Doctis etiam
hactenus adeo moleſtas, nullo negotio in-
telligere & memoriæ mandare valebunt;
ed magis quò identidem in uſum vocandæ
erunt.
LXXII. Tertid, quilibet Periodi Juliane annus
Periodus reddit quidem Cyclos Solis, Lung, & In-
Græco-Ro- qi cionis; ſed cùm ea merè artificialis ſit,
wana t
hißtorica prorſuſque conficta, nihil ea nos edocet
ideoque Ia- Præter Cyclos illos; eſtque tantùm ſedes ac
hand uti- fulcrum annorum & ceterarum Erarum. Sed
lior.
quam Era mundana Antiochenorum, non
tantùm eſt Periodus artificioſa & ad Cyclo-
tum methodum inſtituta; ſed etiam Perio-
dus hiſtorica; indeque fit, ut nunquam ali-
quid Periodo Greco-Romane conſigne-
mus, quin annum aliquem mundanum An-
ciochenum in animum altè dimittamus, &
quę eo currente geſta, ſeſe eidem illico ob-
liciant.
LxxI. Quartd, quilibet Periodi Greco-Roma-
Periodus ne annus poſt Chriſtum natum, ſemper an-
Greco-Ro- num Eręg Dionyſiane currentem im minori
tzg, numero repreſentat, dummodo annos ſe-
mero Eyu, Ptem adjicias. Legis vg. Conſtantinum Ma-
Chriſtia- gnum obiiſſe anno Periodi Græco-Romanæ
namexhi- 5830. dubitare non debes, quin annus Dio-
bet. nyſianus, quo mors illa contigiſſe dicitur,
in minori numero X XXVII habeat. Qua-
re ſi jam ſcias, quo Chriſti ſeculo Conſtan-
tinus vixerit, Periodus Græco-Romana in
certam notitiam anni ejus emortualis te per-
ducit. Quod commodum à Periodo Julia-
na minicnè expectandum; cùm annus cjuſ-
dem Periodi, quo ea mors collocatur, an-
nus nempe 5050. in ultimis numeris ab anno

Periodus Greco-Romana, cùm aliud non ſit

Diſſertatio

Chriſti CCCXXXVII nimis diſtet. Nullus,
opinor, negaverit, quin plurimum interſit,
ut difficultates chronologicæ, quantum fie-
ri poteſt, molliantur.
Hæc methodus, ut id obiter notem, etiam LxXxIv.
adhibenda, dum Scriptores Byzuntinos le- Methodar
gis, qui Erà mundanà aut Alexandrinà, aut *annos
Conſtantinopolitanà utuntur. Eræ namque lr ſi ex
Alexandrinæ poſt Diocletianum ſeptem unis Oyf-
annos addendo, pervenis ad annum Dio- entalium
nyſianum, quo mundanus ille annus menſe eruendos.
Septembri inchoatur. v. g. aliquis Auctor,
qui Eram Alexandrinam uſurpat, ſcribit,
Conſtantinum anno mundi 5829. vitâà fun-
ctum eſſe; adde ſeptem numeros, & habe-
bis 5836. Quare annus ille mundanus 5829.
inchoatur menſe Septembri anni alicujus
Dionyſiani, qui terminatur per X XXVI:
indeque, ſi ſcias, in quo Chriſti ſeculo ver-
ſeris, intelliges, Auctorem illum teſtari,
Conſtantinum mortuum eſſe anno Chriſti
CCCXXXVI poſt Kalendas Septembris,
aut anno CCCXXXVII ante menſem Se-
ptembrem. Nam in omnibus annis, qui à
Kalendis Januariis non exordiuntur, error
unius anni committi poteſt, quando cum
Dionyſianis conjunguntur, ſi dies aut men-
ſis, quibus res contigerit, ignorantur. Ne-
que ad eum errorem vitandum aliqua re-
gula tradi poteſt. Verùm, cùm dies emor-
tualis Conſtantini ab Antiquis noratus fue-
rit, nempe viceſimus ſecundus menſis Maii,
diſces, eum non eo anno Chriſti mortuum,
uo annus ille mundanus cœpit, ſed anno
iuſequenti, ſcilicet CCCXXXVII. Quèd ſi
Auctor, qui Erà Conſtantinopolitanà utitur,
obitum Conſtantini collocet anno mundi
5845. detrahendi numeri ſedecim, ut inve-
nias annum Periodi Græco-Romanæ, ſcili-
cet 5829. in quo is annus Conſtantinopoli-
tanus inchoatur. Et ſi ex eo anno Conſtan-
tinopolitano annos novem tollas, habebis
in minori ejus numero minorem numerum
anni Dionyſiani, in quo ille incipit, annum
ſcilicet Chriſti CCCXXXVI: ideoque, ſi
ſcias, quo Chriſti ſeculo Conſtantinus obie-
rit, annus ille Conſtantinopolitanus annum
Chriſti dabit, quo ea mors accidit, uti mox
de anno mundano Alexandrino loquens
explicavi. Eadem methodus adhibenda, ſi
vis ſcire quibus numeris deſinat annus Con-
ſtantinopolitanus, qui in eo Chriſti annus
exorditur, anno Chriſti novem numeros ad-
de, & illum aſſequeris, ut ex prædicto exem-
plo patet.
Nec eſt quòd quis dicat moleſtum vide- Lxxv.

ri in Periodo Græco-Romana, quòd è& Cy- Derrabtio

clis Lunæ unitas abjicienda, Cyclo verèò Sedau
Solis quatuor numeri addendi ſint. Nam sis ,
maentme in-

nunquid in Cyclis Solis, Lunæ & Indictio- ctmode,
nis ex annis Chriſti eruendis addendi ſem-
ber

IMVI.
Maualit
ethoqus
ad Cjchuf
ex guihu⸗
liler Drit
erhendot.

LXXIV.
vethocer
anyos
rhier
nit mun.
init Ori.
ttalium
vendhr.

LXXVI.

Manualis

methodus
ad Oclos

de Periodo Græco-Romana.

per novem numeri Cyclo Solis, unus Cy-
clo Lune, & tres Indictioniè nunquid ex Era
Hiſpanica demendi ſemper anni XXXVIII,
ut annum Chriſti habere poſſis? Nunquid
Alexandrini unitatem ſemper addunt Indi-
ctioni, ut eam quæ apud Orientales in cur-
ſu eſt, obtineant? Præterea Græci annum
& Indictionem à Septembri incipiunt; ſed
Cyclos Lunæ & Solis nonniſi à Martio ſe-
quenti:? quo fit ut per ſex priores menſes, à
Septembri ſcilicet ad Martium, utrumque
Cyclum Solis & Lunæz unitate mutilent.
Annus Antiochenus v. g. 5493. qui reddit
Indictionem III, Cyclum Solis V, Lunæ II,
inchoatur quidem ab illis menſe Septembri
anni Juliani X LV, ſicuti & Indictio, quam
tamen, uti dixi, unitate augent; ſed Cycli
Lunæ I & Solis IV, qui jam à menſe Mar-
tio anni mundi præcedentis 5492. inchoati
fuerant, continuantur uſque ad Martium
ſequentem, quo incipiuntur Cycli Lunæ II
& Solis V. Si igitur Græcis grave non eſt,
Cyclum unum & Cyclo Solis & Lunæ per
menſes ſex abjicere, & Indictioni unitatem
addere, quid mirum ſi in Periodo Græco-
Romana idem factitandum ſit; cùm me-
thodum Cyclicam & Periodicam à Græcis
didicerimus, præſertim cùm ſimiles detra-
Gtiones, ſimiléſve additiones extemplo &
ſine labore ullo fiant? Certè mihi quotidie
mirabilior hæc Periodus videtur. Eſt enim
Panhellica & Romana, nova & antiqua,
una & multiplex, artificialis & hiſtorica.
ſine cujus præſidio non ſolum difficiles, ſed
& erroribus quandoque obnoxii tres Græ-
corum computi; contrà verò ejus ope non
ſolùm tutiſſima ac facillima initur via, ſed
etiam univerſæ temporum doctrinæ lumen
& incrementum affertur.
Quia verò in Eris mundanis Græcorum
aliiſque, identidem Cycli Solis, Lunæ, &
Indictionis conſulendi, offero heic metho-

ex quibus- dum manualem, cujus operà ex illis qua-
libet Eris vis data occaſione erui poterunt. Cùm ad

eruendot.

LXXVII.
Era LX

Interpre-
tum.

inveniendam Indictionem abdicandi ſint
Circuli omnes XV annorum, obſervabis ex
quolibet numero centenario nonniſi decem
Indictiones reſiduas eſſe, ideoque & toti-
dem ex quolibet millenario: ex Cyclis Lu-
næ in quolibet centenario reſtare tantùm
quinque, ideoque ex quolibet millenario
tantùm duodecim: & demum ex Cyclo So-
lis in quolibet centenario ſupereſſe XVI, &
in quolibet millenario viginti. Quare ad tres
ilos Cyclos in omnibus Eris inveniendos
Arithmeticà opus non erit.
Nunc Eræ precipuæ ad Periodum Græ-
co-Romanam reducendæ, & ubi opus fue-

rit, magis explicandæ. Celebris eſt Era

mundana Septuaginta Interpretum, ut vocant,
quæ à tempore Divi Hieronymi in Occi-
Diſſenatio.

XII

dente quandoque uſurpata fuit. Cùm in ea
Era mundana annus primus Chriſti inchoe-
tur anno 5199. annoque Juliano XLIII,
manifeſtum eſt, primum hujus Eræ annum
anno Periodi Græco-Romanæ CCXCIII
collocandum eſſe; quod & Indictio oſten-
dit: cùm enim annus LXX Interpretum
5199. qui anno Periodi Greco-Romane 5491.
inchoatur, reddat Indictionem IX, & an-
nus 5491. Indictionem I, apparet, Indictio-
ni anni LX X Interpretum addendas eſſe
ſeptem unitates, ut conveniat cum anno
Periodi Greco-Romane, in quo exorditur;
ideoque & Eram illam incipiendam anno
ejuſdem Periodi CCXCIII, que exhibet
Indictionem VIII, quando annus primus
illius Eræ nonniſi Indictionem I reddere po-
teſt. Incarnationem autem Chriſti concur-
rere cum anno Eræ LXXhZInterpretum
5199. docet Martyrologium Romanum ad
diem XXV Decembris. Cùm porro an-
nus hic initium ſumat anno Periodi Græco-
Romanæ 5491. annus 5200. cum anno 5492.
annus 5201. cum anno 5493. annuſque 5202.
cum anno 5494. quo Eram Chriſtianam
auſpicamur, concurrat, liquet, ex annis
Erx LXXInterpretum ſemper abjiciendam
unitatem, ut ea in minori numero mino-
rem anni Dionyſiani numerum repræſenta-
re poſſit. Sic Bucherius Victorii Paſchalem
Cyclum explicans annum mundi ſecundùm
LXXINInterpretes 5229. conjungit cum an-
no Dionyſiano XXVIII, annumque Chri-
ſti CCCLXXXIXcum anno mundi
5590. Werius in Annalibus ſuis Hiberniæ
pag. 970. quòd in libris de Mirabilibus Sa-
cræ Scripturæ dicatur, Manchenum cele-
brem Abbatem anno mundi 5852. obdor-
miiſſe in Domino, deducit, eam mortem
contigiſſe anno Dionyſiano D CLII, &

annum 5200. Septuaginta Interpretum con-

currere cum Natali Dionyſiano: qua in re
eum falli exiſtimo, niſi Latini qui eà Erà
mundanà uſi ſunt, annum à Kalendis Sep-
tembribus inchoarint; quod hactenus dete-
gere non potui. Si tamen in ea Era annus
ab autumno inceperit, & AManchenus poſt
Kalendas Septembris anni Chriſti Db CLII
obierit, non penitus erravit Uſſerius. Nihilo-
minus donec major lux affulgeat, Buche-
rium ſequi malo.

Epocha ab ortu Abrahæ, quam Euſebius, LXXVIII.

Hieronymus, & Idacius in Chronicis adhi- Ep'cha ab
ortu dbra-

bent, auſpicatur anno Periodi Græco-Ro
manæ 3477. Cyclo Solis IX D C. Lunæz
XVIII, Indictione XII, & quidem pri-
ma die Octobris. Euſebius enim cjus inven-
tor Cæſareæ in Palæſtina Epiſcopus erat, &
Abrahamum eo Periodi noſtræ anno na-
tum credidit. Is in ſuo Chronico de Chriſti
Nativitate locuturus, ait: Calliguntur omnes
. D 3 anni

&α0

XIi Diſſertatio

anni ab Abraham uſqque ad Nativitatem Chri-
ſti, anni 2015. Si itaque annus hujus Eræ
2015. inchoatur anno Periodi Græco-Ro-
manæ 5491. annoque Juliano XLIII, (quo
certum eſt Euſebium primum Incarnationis
annum incepiſſe) hujus Eræ Abrahamiti-
cæ initium cum anno ejuſdem Periodi
3477. omnino conjungendum; cùmque is
annus Cyclo Lunæ XVIII, & primus an-
nus Abrahamiticus Cyclo Lunæ I notetur, ſi
ex illo duos Lunæ Cyclos abjicias, habebis
Cyclos Romanos annumque Periodi Græ-
co Romanæ, cum quo quilibet Eræ Abra-
hamitice annus copulari debet. Euſebium
autem Incarnationis principium ab auno
Juliano XLIII repetere, liquet etiam ex
ejus Hiſtoria lib. 7. cap. ult. ubi antequam
de perſecutione Diocletianea menſe Martio
anni Dionyſiani CCCIII ex ejus ſenten-
tia cœpta, ſermonem habeat, hec ſcribit:
verùm, Epiſcoporum ſucceßionis Hiſtoriam,
quæ à noſtri Servatoris ortu uſque ad Eccleſia-
rum ſubverſionem quinque ac trecentos annos
complectiur, hic terminantes: deinceps quæ &
gquanta fuerint certamina eorum, qui alate no-
Mra pro Religione fortiter depugnarunt, ald po-
Nerorum memoriam literis mandare aggredia-
mur. Quibus ex verbis conſtat, eum annos
Incarnationis biennio ante Eram Dionyſia-
nam inchoare: annum Incarnationis ſecun-
duùm Alexandrinos CCCVI incipiendum
fuiſſe menſe Octobri ejuſdem anni Diony-
ſiani CCCIII: omnes Alexandrinos Eràâ
Incarnationis ad primum Diocletiani an-
num mutilatàâ uſos non fuiſſe; alioquin Eu-
ſebius annos tantùm Incarnationis CCxCV
numerare debuiſſer: ac denique accuratè
Pontacum in editione Chronici Euſebiani
annum primum Incarnationis cum anno
Abrahamitico 2015. connexuiſſe; ideoque
& Scaligerum in ejuſdem Operis editione
Incarnationis initium malè in ſequentem
annum Abrahamiticum diſtuliſſe. Euſebius
itraque, qui Auctor extitit Eræ mundanæ
ſecundum LXX Interpretes, antiquam In-
Carnationis Eram, à quibuſdam poſtea aliis
Scriptoribus uſurpatam, retinuit.
LXYIX. Facillimà methodo ad annos Eræ Chri-
Methodus ſtianæ ex Eræ Abrahamiticæ annis eruen-

eun, dos utor, quà Lectorem non fraudabo. In
Abraba- Era Dionyſiana primus Chriſti annus in-
cum Dio- Choatur Kalendis Januariis anni Juliani xLvi,

nyſianis co- eodemque Chriſti anno menſe Octobri an-
pulandos. nus Abrahami 2018. Incarnationis verdò ſe-
cundùm Alexandrinos annus quartus ini-
tium ſumunt. Quare, ſi ex Pra Abrahami

tollas numeros millenarios, ac præterea nu-

meros XVII, qui reliquus erit numerus, ex-

hibebit annum Eræ Dionyſianæ, quo annus

Abrahami, de quo agitur, auſpicatur. Sic
in Chronico Eulſebii juxta editionem Pon-

tacenam interitus Galli & Voluſiani Impe-
ratorum efertur ad annum Abrahami 2270.
Si tollas duo millenaria, ac præterea annos
XVII, reſtab unt C CLIII, quo ideo is
annus Abrahamiticus 2270. menſe Septem-
bri cœpit. Unde juxta Euſebium uterque
Imperator anno Dionyſiano CCLIII,
quem refiduus ille numerus repræſentat,
occiſus eſt, aut ſaltem inſequenti Chriſti an-
no C CLIV, quo adhuc annus ille Abra-
hamiticus uſque ad Kalendas Octobris in
curſu erat. Qua quidem in re, uti alibi
millies, Euſebius peccat; cùm Cædes illa
aliquot menſibus ante Septembrem an-
ni Dionyſiani CCLIII perpetrata fuerit.
uia verò anni Abrahami duobus Cyclis
Lunaribus Cyclos Dionyſianos ſuperant, ſi
eoſdem ex illis Abrahami annis demas, te
in ea connexione non erraſſe comperies.
Annus enim Abrahami 2270. reddit Cy-
clum Lunæ IX, annuſque Dionyſianus
CCLIII Cyclum Lunæ VII. Hæc me-
thodus certa & facilis ad Euſebianorum,
Hieronymianorum, & Idacianorum anno-
rum ineundam rationem, & non tantùm ad
agnoſcendos errores Euſebi, Hieronymi, &
Idacii; ſed & eorum omnium, qui eoſdem
perperam citant.
Epocha à Trojacapta, quæ cardo eſt ve- LXXX.
teris Hiſtoriæ à Potis præſertim decanta- arte
tæ, diverſimodè ab Auctoribus inchoatur. “
In Marmoribus Arundelianis Trojæ exci-
dium eo anno collocatur, qui eſt Periodi
Græco-Romanæ 4285. ita ut à capta Tro-
ja ad primam Olympiadem, non anni
CCCCVIII, ut Euſebius & Erathoſte-
nes numerarunt, ſed CCCCXXXIII
fluxerint. Quam opinionem ſe certis argu-
mentis comprobaturum pollicetur Paulus
Pedron, Vir in Chronologia exercitatiſſimus,
cap. 9. Operis Gallici, cui titulus, Amtiqui-
tas temporum reſtituta & defenſa. Commu-
nior tamen opinio, cui adhæreo, Trojæ
expugnationem confert in eum annum, qui
eſt Periodi Græco-Romanæ 4310. Diodo-
rus enim Siculus annum primum Olympia-
dis X CIV putat ab excidio Trojæ ſeptin-
genteſimum octogeſimum. Primus Olym-
piadis illius annus convenit in annum Pe-
riodi Græco-Romanæ 5090. de quo dedu-
ctis DCCLXXX, reliqui fiunt anni 4310.
Ad hæc, Euſebius lib. 10. de Præparatione
ait, Græcos à capta Troja ad primam Olym-
piadem numerare annos CCCCVIII,
quot ab eodem anno Periodi Greco-Ro-
manæ 4310. lapſi ſunt ad annum 4718. quo
prima Olympias vulgaris celebrata eſt. De-
nique hanc ſententiam docuit Erathoſtenes
in Commentario, quem Canones inſeripſit,
ceamque explicavit Dionyſius Halicarnaſ-
ſenſis lib. I. Orig. ut videre eſt apud Peta-
vium

1 .

11I
lyein
Euagru
N S. 4
ginſt⸗
numer
Cor upt⸗

„ — —

IN
Byuche d
Trjaa/
re.
.

⸗

—

de Periodo Græco-Romana. Xlii

vVium in ſecunda parte Raticna ii tempo
rum lib. 2. cap. 10. ubi ex Dionyſio obſervat,
cladem illam accidiſſe die NXIII Tharge-
lionis, (menſis Lunaris ab Atticis uſurpati)
qui incidit in diem Junii noſtri duodeci-
mum, feriamque quintam. Toja itaque
expugnata anno II84. ante Eram Chriſtia-
LxXXXI. Mentio eſt hujus epochæ apud Evagrium
WSug , lib. 3. cap. 29. ubi ſermo de initio Imperii
cnm 2. 4 in Anaſtaſii, qui die X I menſis Aprilis an-
quibuſdam ni Dionyſiani CCCCXCI coron tus
numeris eſt. Locus ille egregius, licet in quibuſdam
corruptus. numeris depravatus. Isop F'ous Es 8t09,
as*ννα AioαXnνι Sασωοαι ε Zνοο 1X&W
2* grααασι Arsa L e dierern m a 2 P**iαh
De 5 7AU „†Xανο ονσνος * dsο ν. οαα
ντοα ρονναασναH.. Aο e * ARes A*νς Mzke-
devos νν dο 2 roia*οντανα ντιι , Mαιι
697 nlvy eασαι. e 1 TονPνα%ͤ „ PM½0M½ο Sæ-
õ 9 ε*†τνοοντσινιπͤο νιαε9 Yε Nνι
Caαα. αι α„αασεο πιsν 2 „ ιοντ, 2
kaxooh lXαι τε** n *να. Id eſt: Porro
Euſtathius ſeribit, ab exordio Imperii Diocletia-
ni ad Zenonis obitum & nuncupationem Ana-
Kaſii, annos fluxiſſe ſeptem ſupra dacentos: 4.
principatu autem Auguſti, annhos quingentos tri-
ginta duos, ac præterea menſes ſeptem: ab Ale-
xandri autem Macedonis regno octingentos &
eriginta duos ſimiliter cum menſibus ſeptem: 4
Romakorum & Romuli regno, mille & quin-
quaginta duos; ac præterea menſes ſeptem: à Tro
jæ denique expugnatione annos mille ſexcentos
octoginta ſex cum menſibus ſeptem. Evagrius
lib. 5§. cap. 24. dicit, Priſcum Rhetorem
ſcripſiſſe geſta poſt Imperium Arcadii &
Honorii; additque: Quæ omnia Enſiathio
Epiphanienſi ſcitè admodam in compendium re-
dacta ſunt in duobus voluminibus:quorum prius
uſque ad expugnationem Ilii: alterum uſqve ad
annum dusdecimum Imperii Anastaſii,; res geſtas
complectitur. Scribebat itaque is auctor anno
Chriſti DII, quem exiſtimandum de anno
Trojæ captæ rectè edoctum fuiſſe. Sed ve-
reor ne numeri corrupti ſint;, dum hujus ex-
cidii annos putat. Si tamen in eos erfor non
irrepſit, clades Trojana contigit anno Perio-
di Græco-Rom. 4297. ex Euſtathü ſenten-
tia, annos ſc. tredecim ante comminem
opinionem. Valeſius in Notis ad Evagrium,

. hunc locum intactum reliquit, licèt aliqua

non vulgatia ex illo deduci poſſint. Liquet
enim primò, Euſtathium omnes annos à
menſe Septembri cum anno populari in-
choaſſe: aà Septembri enim anni Chriſti
CCCCXCad XI Aprilis anni Chriſti
inſequentis, quo Anaſtaſius inauguratus eſt,
menſes ſeptem numerantur;, quos quater
Euſtathius expreſſit. Liquet ſecundò; hallu-
cinatum eſſe Scaligerum, quando arbitra-
tus eſt, epocham Diocletianeam cœptam

quidem anno Chriſti CCLXXXIV die
XXIXhZNmenſis Auguſti, ſed Diocletianum.
anno tantùm Chriſti CCLXXXVII
Regaum ſuſcepiſſe; cùm in laudato loco Eu-
ſtachius hujus Imperatoris initium ab anno
CCLXXXIVZrepetat. Tertidè, hunc
Hiſtoricum, cujus Opus periit, exordiri
regnum Auguſti ab anno tertio Juliano, qui
eſt Periodi Græco-Romanæ 5451. ab ejus
nempe Conſulatu ſuffecto Q. Pedio Colle-
gaà geſto, diceque X I X menſis Auguſti ini⸗
t0. Quartè, numeros, quibus utitur in Ma-
cedonice Alexandri regno deſignando, cor-
fuptos eſſe, alioquin an 0 Periodi Græco-
Roman æ 615. Philippo patri ſueceſſiſſet;
cuùt tamen is nonniſi anno ejuſdem Perio-
di 5I5S. obierit. Quintò annos Urbis con-
ditæ etiam depravatos eſſe, legendumque,
I242. loco, 1052. ita ut locus ita ſit reſti-
tuendus: ο ε ταααιονα 2 dicααοιιαι
RIοα.
Celebrior certiorque Era Olympiadum, LxXXII
de qua Syncellus pag. 196. ſuæ Chronogra- dorhen
phiæ : Non omnium apud mnes Olympiadum aa
eſſe rationem, nec Eccleſiaſticis Hiſtoriis concor-
dem in iis ſententiam ſſe, eorum evol ventibus
scripta haud dificulter conſtabit. Nobis ve àil-
lud ſolummodo conſilium ſuit, ut Olympiadum
inſciis brevem & dilucidam eorum proferremus
expoſitionem; non quòd Olympiadum ſermo 4
Scripturis divinis trattetur; ſed qubd nonnulla
ſuü earum apud ſantctos Patres mentio, & a Ma-
cedonibus, Romanis, Perſis, Kgypliis & ipſis
quoqut Iudæis memorentur, bquorum grege Phi-
lo & loſepbus non obſcurum iiſdem teſiimonium
ferunt. Rectè Syncellus ſcribit, non om-
nium apud omnes Olympiadum eſſe ratio-
nem. Nam tria eafum initia obſervavi. Pri-
ma O'ympias vulgatis, quæ Iphiten com-
muniter dicitur, cœpit anno Periodi Græ-
co-Romanæ 4718. Cyclo Solis X VIII F.
Lunæ V, Indict. VIII: qua de re cùm inter
omues coônveniat, heic fusè agendum non
videtur. Obſervandum tantuùm, legitimum
tempus Ludorum Olympicorum fuiſſe æſti-
vum;, ſub ipſum Solſtitium; quamwis ali-
quando, licèt rariùs, præter ordinem mo-
remque celebrati fuerint: ac præterea in
Olympiadibus temporis illud intervallum
deſinere, quod à Varrone in libello Cenſo-
rini de Die Natali Mithycum appellatur, in-=
cipique quod dicitur Hiftoricum; quia res in
eo geſtæ veris Hiſtoriis continentur.
Olympias Euſebiana, quà ſcilicet non ſo LxxXxXII.
lùm Euſebius in Chronico, ſed etiam Divus Olympias
Hieronymus in ejus Continuatione utun- ébiana,
tur; inchoatur anno Periodi Græco Roma-
næ 4717. Cyclo Solis XVII A G. Lunæ IV,
Indict. VII, & quidem à Kalendis Septem-
bris cum anno populari, cum quo annum
D 4 In-

Incarnationis aliarumque epocharum Eu-
ſebius auſpicatur. Petavius in ſecunda parte
Rationarii Temporum lib. I. cap. 10. oſtendit

cedente Olympiades vulgares Euſebium
Olyinpiades exordiri; quod de Divo Hie-
ronymo in fine ſui Chronici, quod perdu-
xit uſq;ad mortem Valentis Imp. ad annum
ſcilicet Chriſti CCCLXXVIII, etiam
dicendum. Scribit enim, uſque ad eum an-
num fluxiſſe annos Olympiadicos Iisv. cùm
tamen ſint tantùm Olympiadici communes
II54. à paucis menſibus inchoati, ut nume-
ranti patebit. Quare non erat, cur Petavius
ſuam de Olympiadibus Euſebianis ſenten-
tiam hæſitanter proponeret; cùm ea certa
& indubitata ſit.
LXxxXIVv. Ad hoc Olympiadum genus revocan-
oron- I. cap. 2. ubi annum Olympiadicum codem
k aus, duidem anno Juliano incipit, quo Olym-
populari piadum vulgarium ſectatores ſed cum hoc
anchoa- tamen, diſcrimine, quòd hi à Solſtitio eas
unt. exordiuntur, Socrates verò & quidam Scri-
ptores Orientales à Septembri vel Octobri
cum anno civili & populari. Socrates loco
citato de morte Conſtantu Chlori Conſtan-
tini Magni patris ſcribit: Primo ducenteſima
ac ſeptuageſinæ primæ Olympiadis anno ante
diem octavum Kalend. Auguſti b vivis exceſſe-
rat, die ſcilicer XXV menſis Julii anni

ſinuare videatur, eam mortem anno præ-
cedenti, quo annus primus Olympiadis
CCLXXI menſe Julio cœptus, accidiſ-
ſe. Locus ille doctorum Virorum ingenia

Temp. cap. 35. anſam inde ſumſit ſuſpican-
di, Conſtantium Chlorum anno Chriſti
CCCV mortuum eſſe; quod tamen affir-
mare prorſus, & adverſus communem
Chronicorum omnium & Annalium fidem
pugnare non audet. Scaliger lib. . de Emen-
dat. Temp. pag. 469. loco illo innixus, lu-
ſtra neſcio quæ Juliana commentus eſt,
quorum in CCLXXI obäſſe dicit Con-
ſtantium. Quæ luſtra commentitia eſſe Pe-
tavius demonſtravit. Alii credidere, erro-
rem in numeros irrepſiſſe: quæ tamen con-
jectura vana; cùm Socrates idem repetat
in fine libri ſeptimi, ubi Hiſtoriam ſuam
concludens, ait, eam ordiri ab anno pri-
mo Olympiadis CCLXXI, quo Con-
ſtantinus Magnus Imperator renuntiatus
eſt, & idem locus legatur tam in Nicepho-
ro, quàm in Hiſtoria Tripartita. Calviſius
in Iſagoge parte 4. cap. 41. eundem exami-
navit, concluſitque, Socratem ſibi hac in re
non conſtare. Facilis tamen ſolutio eſt. So-

crates dic XXV Julii anni Chriſti CCCVI

XIiv Diſſertatio

ex Chronico Euſebiano, ab autumno ante-

Auqui an- dum videtur illud, quo utitur Socrates lib.

Chriſti CCCVI; licèt idem Socrates in-

valde exercuit. Petavius lib. II. de Doct.

Conſtantü Chlori emortuali nondum an-
num ſecundum Olympiadis CCLXXI in-
choarat, eum menſe Septembri cum anno
civili auſpicaturus, cum quo aliarum Era-
rum annos Euſtathium exorſum eſſe num.
LXXILobſervavimus.
Fatendum tamen, Librariorum errore
Olympiades plerumque apud Socratem
malè deſcriptas eſſe. Imd in fine libri ſepri-

LXXXV.

Ohmpia-
des in So-
crate ple-

mi & ultimi ſui Operis hæc habet. Conti- pumque de-
net ſeptimus hic Hiſtoriæ liber res geltas ſpatio pravate.

annorum duorum ac triginta. Tota vero Hiſto-
ria ſeptem libris comprehenſa continet ſpatium
annorum centum & quadraginta. Exorſa qui-
dem ab anno primo Olympiadis ducenteſimæ ſep-

tuageſimaæ primæ, quâ Conſtantinus I mperator

eſt renunciatus: deſinens autem anno ſecundoe
trecenteſimæ quintæ Olympiadis, quo I mperator
Theodoſius ſeptimum decimum Conſulatum de-
dit. Ad quæ verba nihil Valeſius notavit.
Et tamen numerus ille annorum centum &
quadraginta corruptus; cùm Socrates Hi-
ſtoriam ſuam ordiatur anno Chriſti cccvVI,
quo Conſtantius mortuus & Conſtantinus
ejus filius Auguſtus appellatus, annoque
Chriſti CCCCXXXIXConſulatu Theo-
doſu Junioris XVII notato eandem ab-
ſolvat. Intervallum itaque eſt annorum
CXXXIV. Præterea loco, trecenteſimæ quin-
tæ Olympiadis, legendum, zrecemteſimæ quar-
tæ Olympiadis, quæ anno Chriſti CpxXXVII
celebrata eſt.

Tertius Olympiadum numerandarum IxxxvVI.
modus eſt ille, quem Julius Africanus, Geor- Ohympias

gius Syncellus, aliique quidam Antiqui uſur- Gncelha-
A.

