janus natus. Indeque colligit Noriſius, Trajani
adoptionem poſt Octobrem contigiſſe 3 aliàs
inquit, Plinius diem quoque Natalem Imperii
ejuſdem Principis ſibi Conſuli celebrandum eſ-
ſe dixiſſet, geminoſque Trajani natales laudaſ-
ſet. Sed cum Traianus neque menſe Septembri,
neque die XVIII alicujus alterius menſis Cæ-
ſar creatus ſit, Plinius eum laudare non de-
buit, neque à die, neque à menſe ejus adop-
tionis, ſicuti nec eum laudavit à die, quo Au-
guſtus dictus eſt. Verùm itaque eſt quod mul-
tis exemplis adſtruxi, alias Imperatores Colle-
gas Imperii nuncupaſſe die V Kalendas alicu-
jus menſis, quia eum diem Octavianus Augu-
ſtus celebrem reddiderat.

—

SEE

Elic ixcipit
Critica in ANNO PERIODI GRACO-ROMANEZ 5591.
Znam 1 23. G.) 4. P. S8. April. Indict. 1I.
Annaliuss 8. AP
Baronii. 1 .Baronin
Anno Vrbie JESuI CRHRISTI 98. ſecund ium 100.
851. EVYARISTI PAP& 4.
Olymp. 2l9.
an. 2. TRAJANI IMP. I.
I. D num. I. Coſſ. Nerva Aug. W, & M.
Conſules. Dlpius Trajanus Cæſar II. Sumtus hic à
Trajano Conſulatus juxta priorem Conſula-
II tuum Cæſareorum regulam; à Nerva juxta ter-

Obitu, Ner- Ciam. .
vs Aug. Obiit Nerva Aug. Sexto Kalend. Februarias, ſeu

—

Critica Hiſtorico- hronol ogi C

die viceſima ſeptima Januarii, ut ex Hiſtoriæ 8 Æ C. L.
Auguſtæ Scriptoribus colligitur: Regnavit an- An. Ch. 9.
num unum, menſes quatnor, dies novem, inquit
Dio, ubi diem emortualem includit. Eutropius
verò qui ait, Nervam regnaſſe annum unum,
menſes quatuor; dies octo, diem natalem &
emortualem excludit. Clemens denique Ale-
xandrinus, & Theophilus Antiochenus tra-
dunt, eum imperaſſe annum unum, menſes
quatuor, dieſque decem; hique extremum
diem incompletum pro completo numerant-
Quos diverſos numerandi modos recentiores
Chronologi non ſatis animadvertentes, iſtos
Scriptores inter ſe diſſidere arbitrati ſunt, licèt
inter eos præclarè conveniat.
Trajanus Conſulatum ſecundum hoc anno III.
geſtum jam Imperator quidem, ſub Imperatore HS
tamen iniit, ideoque receperat; quia Princeps & ſzquenti an-
pater detuliſſet. Geſſit autem non in hoc Urbis otio no Trajans
& intimo ſianu pacis, (conſederat enim ſtatim poſt oblatus, .
adoptionem omnis Urbanus tumnlins) ſed juxta
barbaras gentes ita ut exercitibus & Provin-
ciis munus ſuum probaverit 3 Roma non oculis, ſed
famaæ ac rumoribus de ejns juſtitia, bumanitate
E& patientia crediderit. Ita Plinius in variis lo-
cis ſui Panegyrici oſtendit, eum anno præce-
denti Proconſulare Imperium accepiſſe; cùm
eum Imperatorem vocet; & præſenti in Gert-
mania, ubi erat, quando Cæſar dictus eſt, mo-
ratum eſſe. Plinius ibidem de Trajano inquit-
Tertium Conſulatum recuſavit, ex ea pracipuè
ratione, quòd enm abſens gerere, non poterat: &G
adhuc initio Principatuùs, ut jam expletus hono-
ribus ab ea dignitate abſtinuit, quam novi In-

peratores deſtinatam aliis in ſe transferebant. Fa-

bretus qui pag. 272. Syntagmatis de Columna
Trajani cap. 9. hæc loca coacervavit „ait, I ra-
janum ſecundo anno Imperii tertium illum
Conſulatum recuſaſſe, proximoque poſt illum
rejectum anno, eum tandem Conſulatum,
qui Principi primus fuit, recepiſſe. At cùm
Imperatores proximis poſt ſuſceptum Impe-
rium Kalendis Januariis Conſulatum inire
ſoliti eſſent; juxta primam Conſulatuum Cæ- Baron. anne
ſareorum regulam, facile eſt, Plinium etiam 101. num. 7.
à Baronio aliiſque non ſatis intellectum ex-
plicare. Plinius itaque num. TVI & I VII lo-
quens de tertio Conſulatu à Trajano recuſato,
rem narrat præſenti anno peractam: Geſtum
Conſulatum, inquit, mirer, an non receptum
Oeſtus non in hoc Urbis otio, & intimo linu pa-

cis, ſed juxta barbaras gentes, & c. Heæc laus

acti Conſulatus; illa dilati, quòd adhuc initio Prin-
cipatus, ut jam exſatiatus honoribus & expletns
Conſulatum recuſaſti: quem novi Imperatores de-
ſtinatum aliis in ſe transferebant, &c. Tandem
numero inſequenti his verbis concludit: Conti-
git ergo privatis aperire annum, Faſtoſque reſera-
re, &c. quia ſcilicet Trajanus Conſulatum hoc
anno ſibi oblatum admittere noluit, ut paulè an-
tè Plinius dixit. Cùm verò num. LX Orator ait:
Atque ego video proximo anno Conſulatus recuſan-

di hanc præcipuam fuiſſe rationem, qaod enum ab-

ſens gerere non poteras, ſed jam Urbi votiſque
publicis redditus, quod eſt in quo magis ſis appro-
baturus, quæ quantaque fuerint quæ deßideraba-
mus, indicat anno ſequenti, Chriſti nempe
XCIX, Trajanum tertium illum Conſulatum
rurſus recuſaſſe, tandemque admiſiſſe. Et ra-
tio eſt, quia Plinius eam Orationem anno Ghriſti
centelſimo recitavit. Quare quando ait, proxi-

MMMW

Ac 1
. (1,98. 1

— — „

— ⏑n — —

IN.
Tajns
zam ob VI. )
Zorias quaſ
5 Imderiun
pyursnlale:
ze diclus In.

erator⸗

no III.
ye Eonſalaty;

III hoe
2 ſeguenti a⸗
1i0 „o Tvajans
E aslan.
M
2
44
ge
lo⸗
ece⸗
m
et⸗
o.
lit:
m
6
no-
Im⸗
Fr.
Umna
Tra⸗
ilum
Uon
un,
ONn.
wape⸗
inire
CE- zon,annd
etam wwlnumel
n ex
1 l-.
lato,
ens
gum.
e.
e lans
Prir
ren
e5 de⸗
andemm
Conti
rhſers-
um hoc
uld⸗ dn-
or ain
llis-
ℳ Ab⸗
otiſq
8 Ar-
Slerd
nelße
ilnum
,Et fa⸗
Ghridi
rox
1 9

in Annales C. Baronii. 93

C. I. wo anno Trajanum Conſulatum recuſaſſe, lo-
An. Ch. 98. quitur de anno nonagelimo nono, non veròô

de currenti, ut perperam Plinium interpretatur

Pabrettus. Primæ repudiationis hanc rationem
affert Plinius num. LVII, quèd adhuc initio
Principatus honoribus expletus Trajanus eſſet:
ſecunda verò, quòd abſens gerere non poterat
Conſulatum illum tertium. Duæ itaque ratio-
nes illæ duobus diverſis annis, non verò uno
eodemque à Trajano allatæ, rectéque à Plinio
diverſis locis ſuæ Orationis recitatis.
IV. Idem Fabrettus pag. 282. refert ex Goltzio hos
Trajanus duos Trajani Nummos:
tam ob vi NERVA. TRAIAN. CAaES. GE R. NER. Auc. F. P.
Gorias ATldns Tk. D. Cos. I I. I
ob Imperium R. S. 1I I. 1 M b.
Proconſula- NERVA. CAE S. NERVAE. AuG. F. TRAIAN
re dictus Imm - GERM. PONT. LR. P. Cos. II. IMP.
berator. Addit Fabrettus, ad hunc annum ante ſuſcep-
tum à Trajano Imperium, vivente adhuc Ner-
va, eoſdem pertinere. Ex quo, inquit, I M P. ti-
tulo huic Cæſari ſtatinz ab initio nti conceſo, ut
ex Panegyrico etiam Pliniè num. LXAV W
LXXXVI habetur regula illa, ex tot multis,
quibus argumentum ſuum involvit Aubtor Dicher-
tationis Hypaticæ de Conſulibur Cæſareis pag. 54.
Imperatoris ſeilicet nomen Cæſaribus ante WM. Aa-
relium denegatum funditus ſubvertitur s immo
ante Trajanum non ſomel, ſed ter & decies Falſa
obſervatio ejuſmodi deprehenditur, tot vicibus in
Tito adbuc Cæſare & Auguſti ſilio, multiplicato
Inperatoris titulo, prout cap. 3. Pag. 90. allata
Auiflavienſi Iaſoriptione Gruteri probavimus.
Haæc ea Inſoriptio: ð
IMP. CAES. VESP. AuG. PONTI

MAxX. LRIB. POT. X. I M P. XX. CO S. I X. PP.

IM P. TITUS. CAE S. AuG. F. PoNT. TRIE
Por. VIII. I M P. XII I. Co s. VI &c.
Sed valde hallucinatur Vir eruditiſſimus, dum
nomen Inperatoris, qui in prænomen Auguſto-
rum tranſut, cum Imperatoris nomine ob victo-
rias Auguſtis dato confundit. Imperatoris ita-
que titulus, quando prænomen eſt, ſummamque
potentiam oſtendit, præponitur; quando verò
victorias denotat, daturque Auguſtis, vel quia
rem feliciter geſſere, vel alii ipſorum auſpiciis,
poſtponitur, & multiplicari ſolet, ut videre eſt
in laudata Titi Inſcriptione. Ego de eo præno-
mine, non verò de titulo de more multiplican-
do locutus ſum, certamque regulam ſtatui. Hæc
mea loco citato verba: Poſt M. Aurelium plu-

reſque Auguſtos ſimul imperantes, Imperatoris

nomen tam Ceſaribus, quàm Anguſtis datum, li-
cèt antea Collegis quiden Imperti, Cæſaribus ve-
zyò minimè tribueretur. Paginâ verò 4. ejuſdem
Diſſertationis diſertè ſcripſi, Tiberium cum
Auguſto, Titum cum Veſpaſiano patre, Traja-
num cum Nerva, Antoninum Pium cum Ha-
driano, ac M. Aurelium cum Antonino Pio
corregnaſſe, & Imperii Collegas fuiſſe. Falli-
tur ſecundò Fabrettus, quando putat Iuperato-
yis nomen, cùm præponitur, omnibus indiſcri-
minatim Cæſaribus conceſſum fuiſſe: ſic enim
Domitianus Cæſar & Ælius Cæſar eo cohone-
ſtati fuiſſent; nec veriùs loquitur, ſi intelligit,
Imperatoris titulum ad victorias relatum attri-
butum etiam puris putis Cæſaribus fuiſle; cùm
certum ſit, illud eiſdem denegatum, & Collegis
Imperiüj, aut ſaltem Imperio Proconſulari dona-
zis tantùm collatum.

§ &£ C. I.
An. Ch. 99.
ANNOPERIODI GRACO-ROMAN &£ 592. Anno Urbis
852
O 24. F. OD 5. P. 4. April. Indict. 12. Olymp. 219.
an. 3.

JESUCHRISTI 99. ſecund. Baronium 101.
EVARISTI PAPSJ.

TRAIANI ILIMP. 2.

D num. I Coſſ. C. Soſius Senecio II, & 1.
Cornelius Palma, ex Idacio, Auctore Chro- Conſules
nici Alexandrini, Proſpero & Caſſiodoro. Ba-
ronius in Senecione notam numeralem præter-
mittit, quæ tamen, quando ſciri poteſt, accuratè
deſcribenda. Animadverti enim, iteratos Conſu-
les, vel inſignioribus annis, vel in conſortio
Imperatorum, Faſtis nomen dediſſe, præſertim
in Decennalibus & id genus feſtis, ſi Impera-
tores, aut ejus propinqui annum non aperirent.
Quare, cùm Trajanus hoc anno Conſulatum
non acceperit, illum in Senecionem jam Conſu-
larem tranſtulit.
Trajanus anno præcedenti Conſulatum ter- IL
tium Imperii ſui Auguſtei initio debitum recu- Trajanus
ſavit, hac ratione, quòd jam explecus honoribus onkeletum
eſſet. Præſenti verò anno iterum Conſulatum 112 ir e-
illum recuſavit, poſtquam in Urbem advenit, li- cigavin⸗
cêt tandem cellerit, ut anno ſuperiori explica-
vimus. Trajanum porro anno præcedenti Con-
ſulatum tertium recuſaſlſe, præter ibidem dicta,
certum reddit Plinius in Panegyrico cap. 59. ubi
de tertio Trajani Conſulatu à Trajano recuſato
loquens ait: Quonſque abſentes de abſente gaude-
bimus? (erat itaque abſens Trajanus, quando
Conſulatum recuſavit) Liceat experiri, an ali-
quid ſuperbiæ tibi ille ipſe ſecundus Conſulatus at-
tulerit. MWultum in commutandis moribus homi-
num medius annus valet, in Principibus plus. Me-
dius itaque tantùm annus à ſecundo ejus Con-
ſulatu jam elapſus erat, quando ei tertius obla-
tus. Secundum autem Conſulatum uſque ad Ka-
lendas Martias anni Chriſti X C VAII Trajanus
geſſlit. Quare eo anno menſe circiter Septembri
tertius ei Conſulatus in annum ſequentem obla-
tus. Quèd ſi Plinius eo in loco loqueretur de
rebus hoc anno geſtis, ac de ſecunda Trajani
recuſatione, non diceret, in commutundis mori-
hus mediunm annum multùm valere, ſed annum
& aliquot menſes multùm valere allereret; cùm
Trajanus præſenti anno ante vernum tempus
Romam non advenerit, ubi Comitiis, in quibus
tertiùm Conſul deſignatus eſt, interfuit, unde &
præſens, non verò abſens Conſulatum illum re-
cuſavit, quamquam multhm reluctata verecun-
dia Principis noſtri, tamen tandem ceſſit, inquit
Plinius citatus cap. 60. Perperam itaque Baro-
nius duas tertii Conſulatus denegationes, quæ
diverſis annis contigere eidem anno aſſignat.

ANNO PERꝝIODI GRCO -RO MAN £ 5593. Olymp. alg.
O 25. E. O6. P. . April. Indict. 3. Anno Urbis
JESUCBRISTI I0O0. ſecund. Baronium 102. 853.
EVARISTI PAP EB 6.
TRAJANI IMP. 3.

D num. I. Coſſ. Trajanus Aug. IIh & M. I.
4 Julius Fronto. Trajani Conſulatus juxta Cenlules.

. priorem regulam Conſulatuum Cæſareorum.

Non

8 £ C. I.
An. Ch. 100.

II.
Bbitus Cle-
mentis Papa-

1III.
Decretales
S. Clementis
an germanaæ?

Baron. n. v.

IV.
Epiſtolaæa De-
cretales, ut
genuinaæ, ubi-
que per Ec-
eleſiam ſpar-

ſs

Baron. num.
VII & b vzII-

94

Non ſolùm enim Trajanus, ſed & alii quidam
Imperatores Conſulatum in ſecundum Imperii
annum diſtulere.
Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari exiſti-
mat, Trajani Collegam eſſe Se. Julium Fronti-
mum, qui de Aquæductibus ſcripſit, & cujus liber
adhuc extat. Is tamen nuper ad me ſcripfit, M.
Julium Frontonem probabiliùs Collegam Tra-
jani poni; cùm Dio in Nerva Frontonem tunc
Conlſulem nominet. Erat Conſul II, vir toga-
tus, non verò militaris, qualis Frontinus fuit. In
lib. 48. Digeſt. L. . De pœnis. recitatur reſcrip-
tum Trajani ad Julium Frontonem. Fjus filius
fuit Præfectus claſſis ſub Hadriano, Gruteri
pag. 573. Hæc doctè Card. Noriſius. Rectè por-
ro Onuphrius ex Plinio in Panegyri probat,
Trajanum ejuſque Collegam Conſules III ſcri-
bendos; Plinius enim Imperatorem commen-
dat, quòd Conſul tertium duos itidem Collegas
Contules III deſignavit.
In Chronico Damaſi de Clemente Papa, qui
hoc anno martyrium fecit, legitur: Clemens an-
nis novem, menſibus undecim, dielbus duodecim.
Fuit temporibus Galbaæ Veſpafhani, à Conſulatu
Trachali & alici, aſquet Veſpaſiano VIIS Ti-
to. Clemens itaque juxta eum Catalogum,
quem hic ſequendum duco, anno Chriſti ſexa-
gelimo ſeptimo S. Lino ſucceſſit, & Eccleſiam
gubernavit uſque ad annum Chriſti leptua;eſi-
mum ſeptimum, quo abdicavit Pontificatum,
ut colligitur ex Epiphanio hæreſi 27. Clementi
ſucceſſit Cletus, qui anno octogeuimo tertio ad
ſuperos tranſiit. Cletum excepere Anacletus, ac
dein Evariſtus, qui hoc tempore ſedebat. Baro-
nius aliam viam tenuit, & ſequenti anno Ana-
cletum Pontificatum ſuſcepiſſe vult, ſed nullo
teſte. De Pontificatu Clementis primi plurious
agit Schelſtratius part. 2. Antiquit. IIluſtr. Diſ-
ſert. 111 Cap. 2. ubi & poſt Cletum ſediſſe cre-
dit. Sed in re incerta nobis à Catalogo Damaſi
non diſcedendum. Aliqua etiam non contem-
nenda de Clemente Cotelerius in Notis ad Con-
ſtitutiones Apoſtol. pag. 300. habet.
A num. V ad I X. Præter duas Clementis
Papæ ad Corinthios Epiſtolas, de quibus ſuprà
actum, circumferuntur quinque ejuſdem Pon-
tificis, quarum prior eſt ad Jacobum fratrem
Domini; II ad eumdem; III ad omnes Epiſ-
copos, Presbyteros, & Fideles; IV ad Julium
& Julianum; V ad Hierololymitanos: quas

oheras multis nominibus ſuſpectas notat Labbeus

in margine, apud quem hac de re plura.
Quoad Epiſtolas Decretales primorum Pon-
tiſcum ſummatim hic referemus, quæ de iis
habent Schelſtratius in parte 2. Antiquit. Illuſtr.
Diſſert. 11 I. cap. 5. Petrus de Marca, & alii. Eo-
rum antiquitatem videtur oſtendere vetuſtas
Collectoris, qui non ſua ſponte, ſed rogatus ab
octoginta Epiſcopis Opus illud aggreſſus eſt, &
ſummo Hiſpaniæ plauſu in lucem edidit: quos
intra ſolos Hiſpaniæ terminos non manſiſſe te-
ſtatur Opuſculo contra nepotem cap. 54. Hinc-
marus Metropolita Remenſis: De libro collecta-
rum Epiſtolaram ab ISidoro, quem de Hiſpania
allatum Kiculphus Epiſcopus Moguntinus in hu-
juſmodi, ficut & in Capitulis Regiis ſtudioſus ob-
tinuit, & iſtas regiones ex illo replere fecit. Circa
finem ſeculi Eccleſiæ octavi, & initium noni
Horuit Riculphus Moguntinus Epiſcopus, & à
tempore, quo Iſidori Mercatoris Collectionem
per Gallias divulgavit, Fidelium non mins

Critica Hiſtorico-Chronologica

quàm Epiſcoporum veneratio erga Decretales s & C. I.
Romanorum Pontificum Epiſtolas nata. Petrus An. Ch. i09⸗

de Marca Archiepiſcopus Pariſienſis doctiſſimus
lib. 3. de Concordia cap.5. paragrapho 3. de tri-
bus ultimis Capitularium libris loquens ait: Hos
ex ſeriniis Eccleſieæ Moguntiacenſis in unum corpus
compegit Benedictus Levita, juſſu Autgarii ejus
Eccleſiæ Epiſcopi; eoſque Lothario, Ludovico, &
Carolo nobiliſſimis Regibus, filiis Ludoviei Pii,
inſoripſfit circa annum D CCCL. In is libris
paſſim & Clementis, Anacleti, Pii, Evariſti, Fa-
biani, & ceterorum Pontificum .Epiſtolis,
quamvis ſuppreſſo Auttorum nomine, aubtoritas
petitur: quod uſurpatum etiam ab Auctoribus
Additionum, quæ libris Capitularium adjiuntla
ſunt, &c. Tum Marca lib. 3. cap. 6. paragrapho
2. inquit: BEo deventum eſt, at tantis nomini-
bus veterum Pontiſicum ceſſerint una cum reliquis
Epiſeopis etiam Gallicanæ Eccleſiæ Reltores, qus
in Concilio Remenſi ab Hagone & Koberto Kegi-
bus Francorum coacto, anno D CCCXCILAna-
cleti, ulii, Damaſi, & aliorum Pontificum Epi-
ſtolas expendunt in cauſa Arnulphi, ac ſi in Ca-
nonum cenſum receptæ eſſent. Qaare Burchardus
Wormatienſis Epiſeopus, cum novam Collectio-

nem Canonum inſtitueret circa annum M X, eam

ex ſeculi ſui ſenſu primorum Pontificum Epiſtolis
anxit: quibus & ſelectos ex Anguſtino, Hieron)-
mo, Gregorio & Mdoro locos adjunxit. Eanden
rationem ſecutus eſt vo Carnotenſis in ea Colle-
dtione Canonum, quam ad Eccleſiæ Gallicanæ uſum
circa annum M C publicavit, &c. Succeſſit Gra-
tianus, qui Decretorum Corpus nova quidem me-
thodo adornavit, ſed Collettionem tam Dionyſii

Evxigui, quàm Hidori & onis in partes diſſectam

in unum corpus induſtrid ſuâ temperatum compe-
git, &ρ aliquot legibus, conſtitutionibus novis
Pontificum, & Conciliorum & Patrum locis am-

plificavit, circa annum MCL. In Scholis publi-

cà& recitatur, & quotidie perlegitur Gratiani De-
cretum, &c. Ex quibus patet, quanta Gallica-
norum Præſulum conſenſione Decretales Epi-

ſtolæ receptæ fuerint, donec anno MCL pu-

blicè in Scholis cœperint recitari; à quo tem-
pore non ſolæx Romanorum Pontificum Epiſto-
læ teſtimoniis illarum Decretalium abundarunt;
ſed etiam omnium Doctorum ſcripta ubique
perſonarunt.
Hac in opinione Fideles fuere uſque ad Con-
ſtantienſis Concilii tempora; tunc enim eorum
auctoritatem infringere conatus eſt Joannes
Wiclefus, qui palam prorfeſſus eſt, Decretales
Epiſtolas eſſe apocryphas; quod adeo graviter
tulit Concilium Conſtantienſe, ut ſeſſione 8.
inter alias propoſitiones Wiclefi damnarit hanc
xxXVIII: Decretales Epiſtolæ ſunt apocryphæ, &
ſeducunt à Chriſti fide: & Clerici ſunt ſtulti, qui
Ktadent iis. Poſt Wiclefum alii Hæretici hæc
Decretalia impugnarunt, ſed inventus Franciſ-
cus Turrianus, qui Magdeburgenſes confutavit,
& poſt Turrianum Severinus Binius; unde &
jamdiu tomis Conciliorum inſerta. Aliud porro
eſt inquirere, an erroneis diſciplinæ & fidei

V.
Ab Haretö-
cis primiva
impugnatæ,

dogmatibus repletæ ſint Decretales Epiſtolæ, an

tantuùm ex aliorum teſtimoniis interpolatæ. Po-
ſtremum dumtaxat amplexi ſunt eruditiores Ca-
tholici, qui, cum de iis graviſſima noſtro ſe-
culo orta eſſet difficultas, num genuinæ ſint,
num ſuppoſitiæ, cas ſuppoſitionis arguendas
ingenuè judicarunt. Marca lib. 7. cap. 20. Para-
grapho 2. Cerinm quidem eſt & omnino indubita-
tum

õ

. 1/4
An.Ch 0 ,

vI .
um ib 0/- lſs
olirin & Ph
geilu fe. cu
ueih i
ce
1.

r
4
Dho
MI=
is
gui
ehi⸗
Sa-
Epi-
C*⅓
.
li⸗
eam
Polis
riyy.
Alu
le⸗
ſunm
Gra⸗
we⸗
i
Alam
mme-
noris
1t A⸗
dbli⸗
ni De-
AMica⸗
Lpi⸗
W
temm⸗
pilto⸗
runt;
abigue

„ l.
n Primi,tg
nne egnete,
cretales
rriter
ſone 8.
rit hanc
Ai,
tci hec
Francil-
kurzwit,
vnde
ud vorlo
N ſcei
Kole, n
ur. Po-
res Ca.
oltro ſe⸗
ine ſyt,
gens
10 Ar.
Reta-
tum

s F£ C. 1I. taum ex ſententia omnium Virorum ernduißimo-
An. Ch. 100. rum, ac Baronii quidem & Bellarmini Cardina-
lium, eas Epiſtolas veterum Pontificum, Clementis
nimirum, Anteri, Evariſti, Teleſphori, Calliſti,
Julii, Damaſi, & in univerſum omnes illas, quæ
tempora Sirici & Innocentii antecedunt, fabrica-
tas fuiſſe ab hoc Iidoro, &c. Quæ ſententia hoc
noſtro ſeculo vulgaris.
VI. Rationes arguendi has Epiſtolas ſuppoſitio-
Tum ab Or- nis attigit Petrus de Marca lib. 3. cap. 5. paragra-
thodoxis, & pho I. Primèò ob verborum fordes à ſecundi ſe-
uur. Rin. culi, quo datæ dicuntur, elegantia & nitore
Gateént. alienas. Secundè ob ſtyli ſimilitudinem, & eun-
dem ſcribendi characterem, qui in omnibus
Epiſtolis occurrit; ita ut ab uno Auctore, non à4
diverſis Pontificibus conſcriptæ eſſe videantur.
Tertiò ex uſu frequentiſſimo vulgatæ Seriptura-
rum verſionis; unde fit, ut poſt Hieronymi æta-
„tem effictas eſſe neceſie ſit. Quartè, quòd &
Hieronymo, qui Scriptorum Eccleſiaſticorum
Catalogum texuit, & Innocentio; Leoni, ce-
teriſque Pontificibus, quorum germanæ Epiſto-
læ ad nos pervenerunt, omnino fuerunt incog-
nitæ, uti Dionyſio Exiguo, qui dam Romæ
magno ſtudio & diligentià præteritorum Apo-
ſtolicæ Sedis Præſulum Conſtituta colligebat
tempore Juſtiniani Imp. à Siricio initium ſum-
ſit. Quintò, ex obſervatione Antonii Auguſtini
Tarraconenſis Archiepiſcopi, qui in Notis ad
Capitula Hadriani Papæ omnium primus anno-
tavit: Ipſa legum Imperatoriarum verba, & quæ
ſub Aniani nomine extant ad Codicem Theodoſia-
num ſcholia, in illis Epiſtolis uſurpata fuiſſe:
quamvis Pontiſices, quibus Epiſtolæ tribuuntur,
duobus & tribus ſeculis Codicis Theodoſiani editio-
nem praæceſſerint. Videri poteſt Antonius Augu-
ſtinus in laudatis Nortis cap. 7. & 8. & 16. & ſeqq.
Sexto, quia Blondelli induſtria ab aliquot annis
eèò procellerit, ut ſententiæ & verba ipfſa, ex qui-
bus Epiſtolæ contextæ ſunt, à quibus Auctoribus
petita ſunt, accuratiſſimè demonſtraverit in li-
bro, qui inſcribitur Pſéudo-Iſidorus & TInrrianus
vapulantes: quo in Opere ficut ejus criterium,
quo Epiſtolas illas priſcis Pontificibus abjudicat,
laudandum; ita ei in eo fuffragari non poſſum, in-
quit Marca, qud atrocioribus verbis Epiſtolas
dilacerat: quas ſententiis & verbis legum, Ca-
nonum antiquorum & Sankllorum Patrum, qui
quarto ſeculo floruerunt: ſi pauca demas, concinna-
tas eſſe conſtat. Septimèò, quòd uſque ad Hadria-
ni primi tempora nullus Catholicorum Scripto-
rum, nullus Romanorum Pontificum, Syno-
dorum nullæ teſtimonium aliquod ex hiſce lite-
ris adduxerint, quin immo Phortius tempore
Nicolai I eas ſe ſe in Oriente nuſquam vidiſſe te-
ſtatus ſit, cui, licèt earum auctoritatem admiſe-

rit; favere videtur Hincmarus Metropolita Re-

menſis, qui & ideo frequentiùs à literis Siricii

. . . . . . . . „
Papæ initium duxit, & in teſtimoniis ſubſequen-

tium Siricio Pontificum hæſit. Octavò, ex Leo-
ne Papa IV, qui ante Nicolaum I in Epiſtola ad
Epiſcopos Angliæ de his Decretalibus conſul-
tus repoſuit, Sedem Apoſtolicam Decreta-
lium regulas admittere: d eſt (inquit) qui
babentur apud nos ſimul cum illis in Canone:
quibus autem in omnibus Eccleſiaſticis utimur
Jnaiciis, ſunt Canones, ui dicuntur Apoſtolorum,
Wicanorum, Anoyranorum, Neovſareenſium,
Gangrenſiung, Antiochenſium, Laodicenſium,
Conſtantinopolitanorum, Epheſinorum, Chalſedo-
nenſinm, Sardicenfiung, Africanenfium, Cartha-

in Annales C. Baromii.

9

ginenſium, & cum illis regulæ Præſulum Roma- 5S +£ C. I.—
noram Silveſtrt, Siricu, Innocentit, Zozi- An. Ch. 100,
mi, Caleſtini, Leonis, Gelaſii, Helari, Symma-
chi , Hormiſdæ Simplici, & Gregorii junioris,
iſti omnino ſunt, & per quos judicant Epiſcopt,
& per quos Epiſoopi ſimul judicantur. Hæc cir ca
annumm PcCcCCI LeoO IV, ubi non Epiſtolas De-
cretales à Clemente, ſed poſt ſtatuta Silveſtri
Papæ, à Siricio inchoat: Etenim, inquit Petrus
de Marca lib. 3. cap. 4. paragrapho 5. ſuppoſititiis
af czuos um Pontificum Epiſtolis, quæ jam à ſexa-
Ginta annis ſub Ißdori nomine conſarcinatæ, per
Europam ſparſaæ vulgabantur, locum inter Cano-
nes dare noluit. Nonè, ex Codice Vigilano,
quem à Vigila Monacho anno DCcCLXXVI
compilatum tradit Garzias Loalſia in Præfatio-
ne Conciliorum Hiſpaniæ, aitque, Epiſtolas
Decretales continere centum & unam, ſed in-
cipere à Damaſo, & finire ad Gregorium I. De-
cimòô, ex veteri Codice Canonum Eccleſiæ Ro-
manæ iterum edito Moguntiæ anno M DXXV, ut
adverſùs Lutherum Eccleſia eo ſe tueretur. Ha-
bet titulus, hunc Codicem ex tribus vetuſtiſſi-
mis exemplaribus tranſcriptum, & tamen ſolas
Epiſtolas Decretales exhibet à Siricio uſque ad
Gregorium Magnum.
Quæ à Turriano, aliiſque, qui eas Epiſtolas, vVII.
ut genuinas, agnoſcunt, in medium afferuntur, Quis auckos
levia ſunt, & à Viris eruditis ſoluta. Quoad Epiſtolarum
Auctorem, qui præfatas Epiſtolas fabricavit, ac Peécreta-
priſcis Pontificibus ſuppoſuit, Blondellus exi- linm.
ſtimavit, harum mercium auctorem fuiſſe ali-
quem Epiſcopum Germano-Francum, Caroli
Magni Imperio ſubditum, non verò Hiſpanum,
ſive Monachum, ſive Antiſtitem. Sed rationes

quibus nititur, rem non evincunt. Morinus ar-

bitratur, illarum Auctorem fuiſſe Iſidorum

quemdam Imagni nominis Monachum, qui ſe

peccatorem dicere ſoleret, & nomini ſuo hoc
ſemper elogium adderet, quem Epiſoopi ad has
Epiſtolas cudendas impulerunt. Ex peccatore
porro Mercatorem Scribas oſcitantes feciſſe con-
jicit Morinus. Alii hoc peccatoris elogium ſer-
vantes Ilidoro, ipſum fuilſe Epiſcopum ſuſpi-
cantur; quèd ſolennis eſſet mos Sanctorum Epi-
ſcoporum ut ſe peccatores ſubſcriberent. Ita
conjicit Marca. Quare quiſnam fuerit, & cujus
Iſidorus harum Epiſtolarum artifex, incertum.
Ad num. I X, & ſeqq. Conſtitutioner Apoſtolo- VIII.
vum nomine inſcriptas, & octo libris compre- Conſtitutio-
henſas, Carolus Bovius Oſtunenſis Epiſcopus nes Apoſtolo⸗
anno MDLXIII in lucem emiſit e Græco in La- W
tinum ſermonem à ſe tranſlatas, quas poſtea
Turrianus Latinè interpretatus eſt, & commen-
tariis illuſtravit. Eas Labbeus in noviſſima Con-
ciliorum editione, Franciſco Turriano interpre-
te, ac libros 8. adjunéto textu Græco, exhibuit.
Verùm harum Conſtitutionum auctor non eſt
Clemens Romanus, quia Euſebius, & Hierony-
mus libro de Scriptoribus Eccleſiaſticis, cùm de
ſcriptis S. Clementis agunt, unam dumtaxat il-
lius ad Corinthios Epiſtolam recenſent. Lega-
tur Euſebius lib. 3. cap. 15. Præterea Humbertus
Cardinalis Epiſcopus Sylvæcandidæ, Leonis I X
apud Conſtantinopolim Legatus, Nicetæ Pecto-
rato Conſtitutionum Apoſtolicarum loca quæ-
dam contra Sabbati jejunium obſicienti his ver-
bis reſpondet: Hoc aſſerere conaris e apocryphis
libris & Canonibus pari ſententia & S. Patrum re-
Pudiatis. Et paulò poſt: Unde nos quoque omne
apooryphum abſicienzes, dedignamur audire eo-
rum

96 Critica Hiſtorico Chronologica

§ F C. I. rum fabuloſas traditiones, quia non ſunt ut lex
An. Ch. 100. Domini. Citaverat autem Nicetas quintum S&.
ſeptimum librum Ordinationum ſeu Conſtitu-
tionum Apoſtolicarum. Ex qua Humberti re-
ſponſione Lupus Vir doctiſſimus in parte 2. ad
Canonem 2. Trullanum colligit, Conſtitutiones
illas apocryphas eſſe, Sedis Apoſtolicæ, cujus
Legationem Humbertus gerebat, fuiſſe ſenten-
tiam. Addit Lupus: Pariter Marco Epheßio apud
Kiſtum Senenſem reſpondet Beſſarion Metropolita
Nicænus. Barum in Clemente Romano non memi-
nit ſoriptus à S§. Hieronymo Catalogus virorum il-
luſtrium, quinimmo ut apocryphas abjicit in Roma-
na ſua Synodo S. Gelaſius, ejuſque judicium om-
nis ſomper Latina Eccleſia eſt ſecuta, noſtris nomi-
narim temporibus, D. Cardinalis Baronius, D.

Cardinalis Bellarminus, D. Cardinalis Perronins,

& Gabriel Albaſpineus doctiſſimus Epiſcopus Ec-
eleſiæ Aurelianenſis. Quare bonas horas, quàm il-
lis vindicandis melins lotéare potuerant Carolus
Boviur, & Franciſeus Turrianus, &c. Videndi
etiam Schelſtratius in parte 2. Antiquit. IIluſtr.
Diſſert. II. cap. 2. & Natalis Alexander, aliique
qui plura de his Conſtitutionibus habent.
1X. GCircumfertur etiam Colletio ſub nomine Cle-
Eanonum mentis qui Apoſtolorum Canones numero LxxxIV
Apoſtolorum in unum corpus collectos Fidelibus propoſuiſſe
ntiquitas, perhibetur. Heæc Collectio, inquit Marca lib. 3.
Baron. n. x. Cap. 2. num. v., anterior Synodo Nicæna, ſed po-
ſterior videtur anno cCcLVIII. Pirmilianus
Cæſareæ Epiſcopus iis uſus non eſt ad proban-
dam conſuetudinem, quæ vigebat in Oriente,
repudiandi Heæreticorum baptiſmi. Enimvero
Firmilianus in Epiſtola ad Cyprianum contra
Hæreticorum baptiſina militans, conſuetudi-
nem à Stephano laudatam ſtylo acriori, quàm
oportebat Catholicum Epiſcopum „excepit: In-
famans Petrum && Paulum beatos Apoſtolos, quaſi
boc ipfi tradiderint, qui in Epiſtolis ſuis Hareticos
execrati ſant, & ut eos evitemus, monuerunt. Un-
de & poſtmodum: Conſuetudini Rkomanorum con-
ſuetudinem, ſed veritatis opponimus : ab initio hoc

tenentes quod à Chriſto & Apoſtolo tradutum eſt.

Ubi ſolummodo reſpicit, quæ jam retulimus,

ab Apoſtolo nimirum Paulo execratos fuiſſe Hæ-
reticos, tanquam ab omnibus Catholicis evi-
tandos; quæ ſanè multò fortiùs urgere non du-
bitaſſet Pirmilianus, ſi Canones Apoſtolorum
tunc extitiſſent, inter quos xL VI: Epiſcopus vel
Presbyter eum, qui verè habet baptiſmnum, ſi de
integro baptivaverit, vel ſi eum, qui ab impiis
pollatus elt, non bapti zaverit, deponatur, ut qui
irrideat martem & GCrucem Domini, & non diſ-
cernat Sacerdotes à falſis Sacerdotibus. Et Canon
XLV præcedens : Epiſoopum vel Preibyterum,
qui Hereticorum baptiſinum vel ſacrificium admi-
ſerit, deponi jubemus. Quz eſt enim conventio
Chriſti cum Belial? Vel quæ pars eſt Fideli cum
Infideli? Hos canones Apoſtolorum apertèé Fir-
miliano faventes, ſi extitiſſent, cùm anno ccrvr
aut CcLVII Epiſtolam ad Cyprianum milſit.
locus erat allegandi ſuprà : quod cùm factum
non ſit, è ſilentio Firmiliani, inquit Marca,
licet colligere, incognitos ea ætate Orientalibus
fuiſſe Canones Apoſtolicos. Sed divinat Pari-
ſienſis Archiepiſcopus, inquit Schelſtratius in
parte 2. Antiquit. IIluſtr. Diſſert. II cap. 1. tunc
fuiſſe pro parte Firmiliani collectos, ut contra
Stephanum ad traditionem Apoſtolicam Petri &
Pauli recurrentem, Orientalibus perſuaderetur
ex his canonibus aliam fuiſſe Apoſtolorum Con-

ſtitutionem. Unde Baluzius V. C. qui pr olixio S Æι C. 1.
rem Marcæ diſcurſum in compendium redigit, An. Ch. 100.
ait: Conjicitur poſt Synodum Iconii ea de re habi-
tam initum fuiſſe conſilium edendæ hujus Collectio-
nis ſub nomine Clementis & Apoſtolorum, ut Ste-
phano Pontifici opponeretur Petri Apoſtoli aucto-
ritas.
Hos Canones ante Synodum Nicænam cogni- X.
tos fuiſſe, liquet ex Conſtantino Imp. qui Epi- Quo ſenſua
ſtola II ad Euſebium & Antiochenos Epiſcopos cen
citat canonem XIII. Item ex aliis plurimis, qui 4dse-
his Canonibus uſi videntur, poſt quorum tem- eryphi dichi.
pora tam in Oriente, quàm in Occidente apud
quoſdam Catholicos prævaluiſſe, (varià tamen Baron. n.
de eorum numero fortunâ) licèt colligere ex I. XII. &
antiquiſſima Canonum Collectione, quæ pri- XI.
mum in Oriente à Græcis fuit confecta, & an-
te tempora Dionyſii Exigui extitit. Unde quod
Gelaſius Papa in Romana ſeptuaginta Epiſcopo-
rum Synodo poſuit: Liber Canonum Apoſtolorum
apocryphus, commodo ſenſu venit intelligen-
dum. Præterquam enim quòd hæc verba non ha-
beantur in Codice Juſtelli, dici poteſt, id à Pa-
a Gelaſio dictum, quia hi Canones non ſunt ab
Apoſtolis, ſed ab aliis collecti. Rectè Marca
lib. 2. cap. 2. parag. 7. Variæ ſunt claſſes apocry-
phorum in Nortitia Gelaſii, ut obſervarunt Viri
eruditi; chim non tantuům fignenta Heæreticorum
veniant in hunc ſenſum, ſed etiam Opuſcula Tra-
btatorum, in quibus ſunt naævi quidam. Nec alio
exemplo indigemus, quàm Euſebii Hiſtoriàâ,
quam apocryphis accenſet Gelaſius, cùm tamen
parum antea illam recipiendam ſtatuiſſet, quòd
nimirum velit hos Hiſtoriarum libros nævis
quibuſdam permixtos, licet, inquit, propter
rerum notitiam ſingularem, quæ ad inſtrubtionem
pertinent, uſquequaque non dicimus renuendos.
Idem dicendum de Canonibus Apoſtolorum ſin-
gulari quadam Eccleſiæ primitivæ doctrinâ re-
fertis, licèt aliunde ob certos nævos inter apo-
crypha à Gelaſio recenſitis. Hæc Schelſtrarius lo-
co laudato, ex quo & ſequentia exſcribenda du-
ximus.
Neque ab antiquis, tam Græcis, quàm Lati- XI.
nis Scriptoribus fuere rejecti, ut patet ex L Ca- Eecleſia Ce-
nonibus ubique olim receptis, ut confirmat idenprali:
poſt Gelaſium Collectio Dionyſii Exigui à Baro- ducsre-
” ,. . ta Canones
nio citati. Poſt Dionyſium Creſconius, neſcio Apoſtolorum
cujus civitatis in Africa Epiſcopus, qui in ſua admittit.
Collectione uſque ad L Ganones Apoſtolorum
enumerat, & ad titulos ſuos comprobandos ad-
ducit. Meminit & Anaſtaſius Bibliothecarius Baron. nu.
Stephani Papæ IV, qui in Synodo Lateranenſi *½„ X &
anno DCCLXIX ſtatuit Actione I V: MWon am.
pliks ſuſoipiantur Apoſtolorumöm Canonum prolata
per S. Clementem, uiſi quinquaginta capita, qua
ſuſcipit ſancta Dei Catholica Romana Eccleſia. Poſt
Baronii mortem publicavit hoc Concilium Hol-
ſtenius, & laudatam ex eo deciſionem confir-
mat Humbertus Leonis IX Legatus in reſpon-
ſione ad libellum Nicetæ Presbyteri & Mona-
chi contra Latinos editum, Clementis librum,
id eſt, Petri Apoſtoli itinerarium, & Apoſtolorum
Canones numerant Patres inter apocrypha, ex-
cepti L capitulis, quæ decreverunt orthodox«
fidei adiungenda. Et hæc quidem de Eccleſia Oc-
cidentali, quinquaginta Apoſtolorum Canones
non improbante, ſed demum per Pontiſices &
Synodos approbante, & ubique ferè recipiente.
At latiùs ſe ſe extendit Orientis Ecclena in XII.
recipiendis Apoſtolorum Qanonibus, quos TXXXE
LXXXV Canenes

A. Ch.
Aol
ℳ Oru
libus 41

niſi.

Anno Urbi⸗
Olnp.220.
, I.
CG

I.
Conſuler
II
Ainguen.
4 li⸗ lnpe
ui Procon ſe.

ni aja.
73.

0X. 1
1.
1.
19.

.

. Xx.
- Lu ſſe
95 Canonet
1 Apoſolo.
N ⸗
4 i⸗ dich,.
en Baron n,
I. MI.
Pri⸗
n
nod
o⸗
runm
gen⸗
ha⸗
da⸗
nt ab
rca
er)
Vir;
rum
yrg.-
alio
di,
men
gudd
NNNS
nixer
ionem
Eendo.
n ſin⸗
ina re⸗
a0-
eig lo⸗-
d⸗
alanr. I.
1C. kalſi e⸗
cidentali:
firmnar guinquegin⸗
Daro- t5 Canonet
neſcio 4etrun
in Iun aamittit.
lortum
l⸗
Necümd 1WV, &
elanenl! ,.
Von am-
prolats
ta, 4ℳ
r Loſt
um Hol-
conh-
relpon-
. Monx-
. librum,
olmn
a, 4X.
Gtlohhr⸗
lela Oc-
Canones
ſces
ecipie Il

cen n 11

3, 41s Conere,
111*

Bon. .

in Annales C. Baromi.

38 C. II. L XXNXVoOmnium primus ſuæ L titulotum Col-
n. S. 101. ectioni inſeruit Joannes Scholaſticus, ut no-
Poto7†*α⁄α tat Juſtellus in Præfatione ad tomum 2. Biblio-

ab Orienta .
libhus ad. thecæ Juris Canonici, & idem Joannes Antio-
mißsi. chenæ Eccleſiæ Presbyter ex ordine Scholaſtico-

