Incidunt & in hunc annum Decennalia Augu-
ſtei Imperii Maximiani Herculii. Unde Num-
mi ejus anno præcedenti laudati, quos videre
non licuit, illum repræſentare debent ſine ve-
ſte Conſulari; ideoque ex iis nihil certi dedu-
ci poteſt, ſed tantum ecx Nummo Diocletia-
ni ibidem citato, qui ſine dubio ee anno De-
cennalia edidit, ſi in eo cum palmata ac veſte
Conſulari exhibeatur; anno vero CCXCII, ſi

Critica Hiſtorico-Chronologica

eo in Nummo illà indutus non videatur. Porrò S † C. 11I.
nondum mihi liquet, an Decennalia Imperii An. Ch. 294.
Cæſarei Herculii in Nummis deſcripta fuerint,
cùm Tribunitiam Poteſtatem non acceperit,
quando Cæſar eſt appellatus.
Quod ait Baronius ex Actis S. Saſäannæ, eam II.
ſcilicet ad nuptias Galerii Maximiani nulla arte ⁵* Saſannaz
. . . uzr Galerie
induci potuifſſe, eamque anno ſequenti marty- aaris nen
rio coronatam fuiſſe, & deinde patrem, ut fi- fuir.
liæ defuncæ memoriam conſecraret æternitati⸗
Pannoniæ partem ejus nomine inſtitui atque
cognominari voluiſſe, verum eſſe non poteſt,
ruênte fundamento, ſuper quo poſitum fuerat,
id eſt, morte Valeriæ, quam diu ſupervixiſle
Galerio conſtat, ut obſervavit Baluzius Vir
doctiſſimus in Notis ad Librum Lactantii de
Mortibus Perſecutorum cap. 15. ubi Lactantius
loquens de iis, quæ geſta ſunt anno CCCIIH.
poſtquam Diocletianus perſecutionem adver-
ſus Chriſtianos excitavit; ait: Furebat ergo
Imperator jam non in domeſticos tantum, ſed
in omnes, & primam omnium filiam Valerians
conjugemque Priſcam ſacrificio pollui coégit. Imò
tam Valeria, quàm Priſca Maximiano Auguſto
anno CCCXIII extincto ſuperſtites fuere,
ut infra ex eodem Lactantio cap. 50. demon-
ſtrabo. Deinde locum Ammiani lib. 19. quem
Baronius citat, aliud non dicit, ut rectè ibidem
Baluſius, quàm eam Pannoniæ partem ad ho-
norem Valeriæ Diocletiani filiæ & inſtitutam &
ita cognominatam. Hæc Ammiani verba: Va-
leriam venit partem quondam Pannoniæz, ſed ad
honorem Valeriæ Diocletiani filiæ & inſtitutam &
ita cognominatam: non à Diocletiano, ſed à
Galerio Maximiano, ut tradit Victor de Cæ-
ſaribus: Provinciam uxoris nomine Valeriam ap-
pellavit: ideoque hæc ad rem non faciunt, cùm
Valeria vivente id nomen ea provincia accepe-
rit. Bollandus die X XIII Januarii in Vita
S. Suſannæ eadem, quæ Baronius, refert. Neu-
ter enim laudatum Lactantii librum, ſum-

mo Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ emolumento dein 2

Clariſſimo Baluzio publicatum, viderat.
Quæ de S. Serena Diocletiani uxore à Baro- III.
nio dicuntur juxta fidem Actorum S. Suſannæ, &. Serens
corruunt ex dictis numero præcedenti; indeque 77o, Deo-
conſtat, ea Acta vel in toto, vel ſaltem in par- in ſui m⸗
te eſſe ſuppoſititia. Etenim ſi Priſca Diocletiani
uxor mater Valeriæ fuit, ut ſanè fuit, neceſſe Baron. ann
eſt, eam Diocletiano nupſiſſe, antequam is fie- 295. Rum.
ret Imperator; cum Valeria Galerio Maximia- 1v.
no juncta matrimonio ſit anno ccx cII, æta-
tis ſuæ ut minimùm duodecimo. Vixiſſe autem
tum Priſeam matrem ejus hinc certè colligitur,
quòd diu poſtea ſuperſtes fuit, & anno tantàùm
CCCXIII extincta eſt, poſt victoriam,
quam Licinius de Maximino reportavit. Baro-
nius, licèt librum Lactantii de mortibus Per-
ſecutorum non vidiſſert, ſuſpicabatur tamen
futuros, qui eam de Serena Auguſta hiſtoriam
in dubium revocarent; quod nulla penitus de ea
mentio alibi habeatur, neque apud Scriptores
Ethnicos, néque in antiquis Inſcriptionibus;
ac tanquam ei difficillimæ quæſtioni finem im-

poſuiſſet, interrogat litteratulos, ſi his diſpli-

ceat nomen Serenæ Auguſtæ, ut dicant quo-
nam alio nomine Diocletiani conjux Auguſta
ab Antiquioribus dicta inveniatur, & cùm non
invenerint, non faciant de nomine contro-
verſiam.
Verùm huic interrogationi ſatisfactum eſt
cumu-

IV.
Neque E less-

An.
4
ℳ1

ni

Gure

V.
Saymat⸗
aliiſ he /
lià oal⸗
Cenuci.

hmp. 1

Wn. 3z.

Kti.

ſecunchin
Baronium
Anno Vd
1048.

Carhi z, .

7 lom Romz.

SÆ C. III. cumulatiſſimè, inquit Baluzius loco citato; ubi

An. Ch. 294. & rejicit Hadriani Valeſii opinionem in De-
elvoria neque
veren colligit ex Anaſtaſio Bibliothecario in Vita Vi-
eiani uxores gilii Papæ, Eleutheriam verè Diocletiani uxo-
rem fuiſſe. Sed cuùm certum ſit, Diocletianum
toto Principatus ſui tempore aliam uxorem non
habuiſſe; quàm Priſcam, locus Anaſtaſũ, ubi
de Diocletiano & Eleutheria ſermo, corruptus.
Corrupta & Acta S. Georgii Martyris, in quibus
agitur de S. Alexandra Diocletiani conjuge,
licèt Henſchenius & Papebrocius Tomo III
Sanctorum menſis Aprilis, die XXI, deS.
Alexandra, tanquam ſi Diocletiani uxor fuiſ⸗
ſet, loquantur, aſſerantque, Serenam priorem
Diocletiani uxorem circa annum CCXCVI
extinctam, coli XIX menſis Auguſti; Alexan-
dram verò alteram ejus conjugem anno cccIII
glorioſam ad cœlum evolaſſe, ejuſque ſacram
memoriam celebrare Græcos die X XI Apri-
lis; ac denique afferant encomium, quod Ale-
xandræ tribuitur in perantiquo Menologio Ba-
ſilii Porphyrogeniti Imp. ſeculo Chriſti X con-
ſcripto, aliaque ex Græcorum Menæis. Non
enim Lactantii librum Viri doctiſſimi viderant,
cdm hæc ſcripsére.
V. Dieocletianus adversùs Baſtarnas, Carpos, &
Sarmata Sarmatas rebelles, Galerium Maximianum mit-
aliique popu- tit. In Faſtis enim Idacii ſub hujus anni Con-
SE ſulibus legitur: His Conſſ. caſtra facta in Sarma-
tia contra Acinco & Bononia. Aquincum ſeu
Acincum, Cluverio teſte, Buda eſt; Bononia
verò, quæ olim urbs, nunc oppidum Pan-
noniæ inferioris ad Danubium. De hoc bello
Eutropius intelligendus: Varia deinceps & ſimul
&s viritim bella geſerunt, (nempe Diocletianus
8S& Galerius Maximianus) Carpis & Baſternis
ſubalctis, Sarmatis viltis, quarum nationum in-
gentes Captivorum copias in Romanis finibus lo-
caverunt. Mediobarbus duo Diocletiani Numiſ-
mata profert, quorum alterum in poſtica parte
habet: VICTORIAE SARMATICAE; in
averſa alterius legitur: VICTORIA SAR-
MATICA. Sequentibus annis Sarmatæ rurſus
ſuperati, poſtquam ſc. Galerius Cæſar Perſas
cletiani IM;⸗ debellavit, teſte Eutropio. Denique ex Codice
mufuit Juſtinianeo apparet, hoc anno Diocletianum
1 fuiſſe in Illyrico & Thracia, Sirmii, Viminiaci,

II.
Manne
Galeyis
ris nen

4
Eyés

I
§. Sereng
xor Dio⸗

Hmon d Singedini, Philippipoli, & Heracleæ, ideo-
195. Eu 3
i. que & adversùs Sarmatas bellum geſſiſſe.

*

olymp. 26 8⁸. ANNO PERIODI GRCGo-ROMAN Z 5788.

Olymp. 2s. O 24. F. II. P. 21. April. Indict. 1z.
ecundäim IJzsu CHRISTI 295.
Baronium.
Anno Urbis CAII PAP£ 13.
. 4048.
DIOCLETIANI IMP. I2. MAXIMIANI
mn HERCuLII IMP. 10.
4
5 1. D num. I. & ſeqq. Coſſ. Nummius Tuſcus
5 Conſules. & Annius Annulinus, ut colligitur ex li-

bello de Præfectis Urbi. Idacius in Faſtis habet:

Carpi in ſo- Eis Conſſ. Carporum gens in Romania ſe tradidit.

⸗ , nene- Idem habet Eutropius loco præcedenti anno
4 ari. relato. Erant Carpi ſeu Carpiani, ut Cluverius
6 docet, populi Sarmatiæ Europææ inter Carpatem
montem & Viſtulam fluvium. De hac Carpo-
rum & Baſternarum in ſolum Romanum tranſ-
les⸗ Alatione loquitur Euſebius in Chronico anno

Tom. I.

in Annales C. Baronij.

fenſionem Diſceptationis ſuæ de Baſilicis, ubi

315
Abrahami z2209. qui anno Chriſti CCNXCIII SAC III.
menſe Septembri deſinit. Sed Chronologia per An. Ch. 29.

hæc tempora in eo Chronico perturbata. 296.
Refert Baronius ex Actis Sanctæ Suſannz II.
martyria Maximi Comitis rei privatæ, Claudii Varia mafg
Clariſſimi, ejus fratris præpedignæ Claudii Tris.
uxoris, Alexandri & Cutiæ filiorum, quæ &
leguntur in Martyrologio Bedæ vulgato, imo &
in veteri Martyrologio Romano à Roſ eydo
edito ad diem X VIII menſis Februarii ad
quem diem Bollandus exhibet partem Acto-
rum Sanctæ Suſannæ, in qua de omnibus his
Sanctis Martyribus ſermo eſt. Veràùm jam an-=
no ſuperiori præfata S. Suſannæ Acta ſincera
non elle, ſed à poſterioribus ſcripta diximus,
quia Spondanus, cujus ordinem in prima hu-
jus Tomi editione ſequebamur, S. Suſannz
martyrium in eumdem annum retraxit. Suſanna
itaque, Serena, Maximus Comes rei privatæ
aliique mox memorati morte quidem à Diocle-
tiano in fidei Chriſtianæz odium mulctati, ſed
quæ de iis poſteriores Scriptores retulere, vel ex
toto, vel ex parte fabuloſa.
In Chronico Alexandrino ſub hujus anni III.
Conſulibus legitur: Anno CCLNXVII Do- Martyrium
mini in Cælor Acſumptionis, ac iiſdem prædittis S. Menne
Coſſ. Martyrium ſubiit ſanttus Menas Cotyaæi: Pigien⸗
Phrigiæ Salutaris civitate, Achyr 1Vex ante
diem III Idus Novemb. Ad eumdem diem,
nempe XI Novemb. ejus mentio in Martyro⸗=
logio Rom. ubi miles fuiſſe dicitur.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN 789. Anno Urbis
O 25 ED. ) 12. P. §. April. Indiét. 14. 1549.

Olymp. 2654
Jxsu CHRISTI 296. an. 4.

MARCELLINI PAP& I.

DIOCIETIANI IMP. I3. MAXIMIANI
HERCHuILII IMP. II.

A Num. I ad VI. Coſſ. Diocletianus Aug. PI, 7.
& Conſtanrius Cæſar II. Canſules.
Diocletiani Conſulatus juxta tertiam regu- II.
lam; Conſtantii juxta ſecundam: Quinquenna- Quinquen-
lia enim Imperii Cæſarei dedit. Horum indi- nalia Con⸗
cium Oratio Eumenii pro reparandis Scholis Rnneii Ca⸗
Auguſtodunenſibus, in cujus priori parte oſten- ſen
dit, Orator mentem Imperatorum & Cæſarum
eſſe, ut non templa modè & publica opera, ſed
multò magis DP .duenſes Schole Bagaudicæ fa-
ctionis irruptionibus collapſæ ad Gallicæ Nobi-
litatis educationem inſtaurentur. Quare cùm
ædificatio urbium & templorum, aliaque mo-⸗
numenta publica ſigna ſint Quinquennaliorum
& id genus feſtorum, ea Oratio hoc anno cer-
tiſſimé habita. Onuphrius in Faſtis ſub Titiano
II & Nepotiano Coſſ. anno nempe CCCI,
dicit, in antiqua marmorea baſi legi, CAEBSA-
RuM DECENNALIA, ideoque eo Chriſti
anno Conſtantium & Galerium Cæſares Decen-
nalia edidiſſe. Verùm, hæc epigraphe anno
CCXCII, quo Conſtantius & Galerius Cæſa-
res dicti ſunt, & Vota Decennalia de more ſuſ-
ceperunt, ſculpta; non verò in eorum Votis De-
cennalibus aut Quinquennalibus ſolutis, quod,
ut ex dicendis apparebit, diverſis annis ab utro-
que præſtitum.
In Chronico Damaſi legitur: Caius annos duo-
decim, menſibus quatuor, diebus ſeptem. Fait
temporibus Cari & Carini ex die XEIKalend.
D d 2 Zannarii,

1I11.
Caii Papa
obitus,

316 Critica HiſtoricoQhronologica

SXC. III Jannarii, Conſulibus Caro 1I & Carino 2ſque in
An. Ch. 296. X Kalend. Maii Diocletiano VI G Conſtantio 11
Conſulibus. Cari II & Carini Conſulatus incidit
in annum ducenteſimum octogeſimum tertium,
quo Caium die decima quinta menſis Decem-
bris ordinatum fuiſſe diximus. Conſulatus verò
Diocletiani VI, Conſtantio II Collega „cur-
renti anno geſtus. Quare Pontificatůs Caii du⸗
ratio accuratè in Chronico Damaſi & in Annali-
bus Baronii conſignata. Papebrocius tamen in
Conatu Chronico-Hiſtoricò ad Catalogum Pon-

tificum Romanorum, ait: litium Pontificatus

in eodem primo Catalogo notabatur 4 X 1 Kalen-
das jannarü; ſed vel hic erratum Librario eſt
deeractione unitatis, vel ejus additione in numero
dierum V'II prater annos XII& menſes IV Sedi

Cuii attrilbutorum. Hi enim à X Kal. Maii retro-
tracti perveniunt uſque ad 1uVIIkal. Januarii,
qui dies cům anno C CLX XXIII Dominicns
fuerit, patet ratio cur priori numero potius quam
poſteriori correctionem adhibendam ſſe ſatueri-
mus. Sed fruſtra laborat Vir doctiſſimus, ut
Pontificum ordinationes cum diebus Dominicis
conjungat, quas vel ſolus hic locus aliis diebus,
ante pacem Eccleſiæ redditam, peractas evincit.
Caius igitur, qui die decima quinta Decembris
anni CCLXXXIII Pontificatum iniit, &
uſque ad diem XXI Aprilis præſentis anni Ec-
cleſiam gubernavit, ſedit annos XII, menſes
IV, dies VII, die ſcilicet emortuali in ſummam
collato. Ex quo & liquet, perperam Baronium
ejus Pontificatum inchoaſſe à die XVII De-
cembris. In Martyrologio Hieronymiano ad
diem XXII Aprilis legitur: Romaæ in Cœmete-
vio Caliſti S. Gai, vel Gagi Papæ. In Indiculo
Depoſitionis Epiſcoporum apud Bucherium:
Decimo Kalendas Mai, Caii in Calliſti. Verum,
dies YX Kalend. Maii, ſive dies X X 1I menſis
Aprilis, tam in Chronico Damaſi, quâm in Mar-
tyrologiis citatis memoratus, non dies emor-
tualis Cai, ſed dies, quo ſepulturæ mandatus
eſt. Ejus enim depoſitio in Wandelberto & in
nonnullis MSS. jungitur cum die XI Aprilis,
argumento, alterum diem ad obitum, alterum
ad ſepulturam pertinere, juxta regulam à nobis
ſtatutam. J
1IV. Caio ſucceſſit Marcellinus, non quinto Nonas
Marcellinu: Maii, ut habet Baronius, ſed ex die pridie Ka-
ſit Paps. Lendas Julias, ut legitur in Chronico Damaſi, id
eſt, die triceſima menſis Junii, quæ in feriam
tertiam incidit. Quare Sedes vacavit poſt Caii
mortem, non dies undecim, ut in Annalibus ex
libro Pontificali legitur, ſed menſes duos, dies
octo, ut numeranti liquet. Eutychiano & Caio
Decretales adſcriptæ ſuppoſititiæ ſunt, cùm in
iis Leonis Papæ loca integra recitentur, & alia
ſuppoſitionis indicia habeantur. Marcellino
etiam Decretales affictas fuiſſe demonſtrat Epi-
ſtola LXII Hormiſdæ pro exordio aſſumta.
Non minus adulterina Marcellini Epiſtola in
Annalibus hoc lanno memorata, quæ dicitur
ſcripta ad Salomonem Epiſcopum. Incipit enim
cum verbis Leonis primi Epiſt. X CIII juxta
veterem ordinem: Quam laudabiliter pro Catho-
licæ fidei veritate. Conſarcinata eſt ex teſtimo-
niis Idacii ad Warimadum cap. 5I. 52. 53. & 5F.
& Hormiſdæ Papæ Epiſt. X XKIV, XXV, aliiſ-
que, ut jam Viris doctis obſervatum.
V. Britanniæ hoc anno receptæ. Eutropius enim
Bealls hoe de Alecto Tyranno, qui Auguſtus in Nummis
nvoSα. Jicitur, quique Caraulium occiderat, loquens,

ait: Eum (nempe Carauſium) poſt ſeptennium S £ C. III.
Allectus ſocius ejus occidit; atque ipſe poſt eum An. Ch. 296.
Britannias triennio tenuit: qui dubtu Aſelepiodoti
Praæfecti Pratorio eſt oppreſſus. Ita Britanniæ de-
cimo anno receptæa. Paulò poſt: Maximianus
quoque Auguſtua bellum in Africa proftigavit,
domitis Quinquegentianis & ad pacem redactis;
quæ duo non ſolum uno tenore Zonaras recitat;
ſed etiam Eumenius in Panegyrico Conſtantio
Cæſari poſt victoriam Britannicam dicto cap. 13.
ubi poſtquam retulit, Conſtantium Cæſarem
bellum Britannicum ſuſcepiſſe, ait: Primò om-
nium, in quo pracipuè conſulendum fuit, ne quid
barbaræ nationes, converſo illuc numine tuo, no-
vare tentarent, invocata patris tui (nempe Ma-
ximiani Herculii, cujus privignam duxerat)
majeſtate proviſum eſt. Tu enim ipſe tu, Domine
Maximiane, Imperator aterne, novo itineris com-
pendio adventum divinitatis tuæ accelerare digna-
tus, repenté Rheno inſtitiſti, omnemque illum
limitem non equeſtribus, neque pedeſtribus copiis,
Jed præſentiæ tuæ terrore tutatus es. Quantoſtibet
valebat exercitus Maximianus in ripa. TIu verò,
invicte Ceæſar, inſtructis armatiſque diverſis claſſi-
bus ita hoſtem incertum conſiliique inopem reddi-
diſti, ut tunc denique ſenſerit, quòd non munitus
eſſet Oceano, ſed incluſus. Jam itaque Maximia-
nus Herculius Africam verſus copias eduxerat;
ſed ut accepit, Conſtantium in Britanniam tran-
ſüſſe, rediit illico, ut interea Rhenum contra
Francos tutaretur. Quæ hoc anno geſta oſtendit
Eumenius in Panegyrico pro reſtaurandis Soholis,
hoc anno recitato, in cujus calce ait: Ibi (ſc.
in Scholis Auguſtodunenſibus) fortiſſimorum
Imperatorum pulcherrimæ res geſtæ per diverſa
regionum argumenta recolantur, dum calentibus
ſemperque venientibus victoriarum nuntiis revi-
ſuntur gemina Perſidos flumina, (nempe Tigris
& Euphrates, ideoque bellum adverſus Perſas à
Galerio Maximiano tunc gerebatur) & Libyæ
arva ſitientia, (Quinquegentianos in Libya ſitos
intelligit) & connexa Rheni cornua, (de bello
adverſus Francos loquitur) & MNili ora multifida;
quod ad bellum Æ£gyptiacum referendum)
dumque ſibi ad hæc ſingula intuentiuim animus af-
Jingit, aut ſub tua, Diocletiane Auguſte, clemen-
tia, ADgyptum furore poſito quieſeentem; (jam
itaque Achilleus, qui Ægyptum invaſerat, pe-
rierat) aut te, Maximiane invitte, perculſa
Maarorum agmina fulminantem, (NMauritani
igitur ante præſentem annum à Maximiano Her-
culio domiti, de qua victoria Incertus in Pane-
gyrico Conſtantino & Maximino dicto cap. 8.)
aut ſub dextera tua, Domine Conſtanti, Bata-
viam, Britanniamque ſqualidum caput ſilvis &&
Ructibus exerentem, aut te, Maximiane Cæſar,
Perſicos arcus pharetraſque calcantem, quæ Ga-
lerium Maximianum adverſus Perſas occupatum
reſpiciunt.
Hic locus egregius ad Chronologiam per héDc VI.
tempora præſidiis deſtitutam, elucidandam. Pri- k r
mò enim conſtat, Britanniam hoc vel præce- E ge.
denti anno, idque decimo anno, ut habet Eutro-
pius, recuperatam fuiſſe; ideoque & Carauſium
anno CCLXXXVI in ea regnare cœpiſſe.
Huic inſulæ poſt Carauſium Allectus imperita-
bat, adverſus quem Aſelepiodotum, qui Prato-
rianis Præfeltus praerat, cum parte claſſis ac legio-
num præmiſit Conſtantius, inquit Victor de Cæ-
ſaribus, ipſemet Conſtantius cum reliquis copiis
ſubſecuturus. Is ubi in Britanniam pervenit,
ſimul

8 0

.

VII.
Rieuti G
Eej

ANno Urdb
060.
A. l.,

1
uſaln,

Virguen.

nalia mze⸗
rii Caſare P
Calerij r.
timiani⸗
II.
unzun
nilit um
Uebeoyum

Mron num,
11.

h.296,.

Vl.
Ppyitennis
riorjd⸗

§ £ C. III.
An. Ch. 296.
297.

VII.

Sicuti α
Teyte.

ſimul univerſis navibus ignes injicit, ut nullo
fugæ ſuæ præſidio reſervato, in ſola victoria
ſpem ponerent, ut ait Eumenius in Panegyrico
Conſtantio Ceſari dicto cap. I5. Allectus audito
nuntio adventùs Conſtantii, claſſem portumque
deſeruit, ſed mari Conſtantium fugiens, terra
in Aſclepiodotum incidit, à quo victus interfe-
ctuſque eſt, ut legitur in eodem Panegyrico
cap. 16. Regnavit in Britannia annos tres, ut
diximus ex Eutropio.
Secundèò apparet, in Oriente Diocletianum
Alexandriam octavo obſidionis menſe cepiſſe,
ibique interfecto ſeditionis auctore, eandem
diripuiſſe, everſiſque ejus muris, totam Ægy-
ptum vaſtaſſe, poſtquam Buſirim ac Coptum
urbes ejus primarias funditus à paucis annis di-
ruiſſet. Euſebius enim in Chronico juxta editio-
nem Scaligeri anno Abrahami 2304. qui Kalen-
dis. Octobris anni Chriſti CCLXXXVII inci-
pit, ait: AP.yptum Achilleus obtinuit. Ob quæ
Conſtantius & Galerius Maximianus Cæſares aſ-

Jſumuntur in regnum; ubi tamen quæ diverſis an-

Anno Urbis
1050.
Olymp. 269.
Aun. I.

J.
Conſulez.

BGuinquen-
Ruing

nalia Impe-
rii Caſarei
Galerièi Ma-
ximiani.
II.
Martyrium
militum
Thebæorum.

Baron. num.
1 & 11.

nis accidére, uno tenore narrat, citiuſque quàm
par erat, Imperium Achillei in £Ægypto auſpi-
catur. At cùm in Nummis Græcis ſextus Imperii
ejus Auguſtei annus legatur, onſtantius & Ga-
lerius anno CCXCII dicti ſint Cæſares, & in
Chronico Euſebii juxta editionem Scaligeri an-
no Abrahami 2313. qui Kalendis Octobris præ-
ſentis Chriſti anni inchoatur, ſcriptum ſit: Ale-
xandria cum omni D gypto per Achilleum Ducem
à Romana poteſtate deſciſcens, oltavo obſidionis
menſe à Diocletiano capta eſt. Iiaque plurimi per
totam ADPEgyptum gravibus proſoriptionibus exiluſ-
que vexati, interfectis his, qui auctores perduel-
lionis extiterant; Euſebius ex ipſomet Euſebio
corrigendus, dicendumque Achilleun anno
Chriſti CCXCI aut CCXC purpuram in
Pgypto ſumſiſſe, & hoc anno, Imperii ejus
ſexto, interfectum fuiſſe. Denique bellum Per-
ſicum, de quo anno ſequenti, inchoatum jam
fuiſſe Eumenius nos certos facit.

ANNO PERIODI GRCO -ROMAN &£ 5790.
O 26 Cvͦ1;. P. 28. Mart. Indict. 1.

Jzsu CHRISTI 297.
MARCELLINI PAP &£ 2.

DrocCLETIANI IMP. I4. MAXIMIANI
HERCuILII IMP. 12.

D num. I & ſeqq. Coſl. Maximianus Her-
culius Aug. V, & Galerius Maximianus
Caæſar II. Herculii Conſulatus juxta primam re-
gulam, Galerii juxta ſecundam; Imperii enim
Cæſarei Quinquennalia dedit.
Acta Martyrum Agaunenſium, quæ Baronius
ex Surio mutuatus eſt, quæque ab Eucherio Lug-
dunenſi Epiſcopo in literas relata credidit, ſpu-
ria ſunt, atque ſub falſo Eucherii nomine publi-
cata, poſtquam ea, quæ Eucherius ſcripſerat,
periere. In iis enim Pſeudo-Eucherius Thebæo-
rum militum mortem ad Marcellini Pontifica-
tum, & ad Maximiani Herculii profectionem in
Galliam adverſus Bagaudas refert. Et tamen ea
profectio initio Imperii Diocletiani contigit,
Caio Eccleſiam Romanam adminiſtrante, cui
Marcellinus anno tantùm præcedenti ſucceſſit.

Petrus Franciſcus Chiffletius in Paulino IIlu-

Tom. I.

in Annales C. Baronii.

dice manuſcripto Monaſterii Jurenſis in lucem
dedit, in qua nulla neque Bagaudarum, neque
Marcellini 'apæ, nec denique liani & Aman-
di mentio, ſed tantùm Maximiani cum Diocle-
tiano Collega Imperium tenentis; hæcque mar-
tyrii, quod Thebæi milites feliciter conſumma-
verunt, ſola & vera cauſa, quòd hi, chm ſicut &
ceteri militum ad pertrahendam Chrſtianorum
multitudinem deſtinarentur, ſoli crudelttatis mini-
ſterium detrectare auſi ſunt, atque bpujuſmodi
præceptis ſe obtemperaturos negarunt.
Porro etſi horum Martyrum nomina pleraque
ignota ſint, celeberrima tamen ſemper in Ec-
cleſia fuit eorum memoria, ut oſtendit Ruinar-
tus in Actis ſinceris primorum Martyrum ex ve-
teribus Auctoribus, qui eos ſub ſanctorum Acau-
nenſium, à loco martyrii, vel Legionis Thebeæ
nomine appellarunt. Legionem Felicem appellat
Gregorius Turonenſis lib. de Gloria Martyrum
cap. 75. qui cap. ſeq. eorundem Martyrum ali-
quot miracula refert. Eorum numerus incertus:
Frat eodem tempere, inquiunt Acta ſincera, legio
militum, qui Thebai appellabantur. Legio autem
vocabatur, quæ tunc ſex millia ac ſexcentos viros
in armis häbebat. Hi in auxilium Maximiani ab
Orientis partibus acciti venerant, viri in rebus

bellicis ſtrrenui, & virtute nobiles, ſed nobiliores

lide, erga Iaperatorem fortitudine, erga Chriſtum
devotione certabant. Agauni locus, ubi decimus
quiſque ex legione ſemel & iterum interfectus
fuit, exinde celeber evaſit, ob ſtru um ibi in-
ſigne monaſterium, & quotidianum pſallentium
ibidem inſtitutum à Sigiſmundo Burgundiæ Re-
ge. Tempus paſſionis ſanctorum Agaunenſium
incertum, aliis in hæc circiter tem pora, aliis ad
ſequentes vel præcedentes annos illam refe-
rentibus.
Perſecutio adverſus Chriſtianos à militibus
cρit, ut non tantùm Euſebius in Chronico de
Veturio militiæ Magiſtro loquens, & in Hiſtoria

ſtrato genuinam Eucherii lucubrationem ex Co- S K. C. I1I.

An. Ch. 297.

111.
Paera Adza

polt multa
ſecula in-

venta.

1Vv.
Perſe cutio⸗
nem àa milis
tibiss Gale-

lib. 3. cap. I. & Cap. 4. ſed etiam Lactantius lib. rims incipit.

de Mortibus berſecutorum cap. 9. & 10. teſtan-
tur. Recitanda hie Lactantii verba, quibus Ga-
lerius Maximianus ſuis coloribus depingitur,
& Hiſtoria Eccleuaſtica per hæc tempora mi⸗-
rum in modum illuſtratur: Alter ver? Maxi-
mianus, quens ſibi generum Diocletianus aſot ve-
rat, non his daobus tautàm, quos tempora noſtra
ſenſerunt, ſed omnibus qui fuerunt, malis pejor.
laerat huic beſtiæ naturalis barbaries, efferitas à
Komano ſanguine aliena. Non mirum, cùm ma-
ter ejus Tranſdanuviana infezſtantibus Carpis in
Daciam novam transjelto amne confugerat. Erat
etiam corpus moribus congruens, ſtau celſus, ca-
ro ingens, & in horrendam magn tudinem diffuſa
SG inflata, Denique & verbis & actibus & aſpe-
tu terrori omnibus ac formidini fuit. Socer quo-
que eum metuebat aberrimè. Gujus timoris hæc
fuit cauſa. Narſeus Rex Perſarum concitatus
domeſticis exemplis avi ſui Saporis, ad occupan-
dum Orientem cum magnis copii inhiabat. Tunc
Diocletianus, ut erat in omni tumultu meticulo-
ſus animique ditjectus, ſimul & exemplum ale-
riani timens, non auſus eſt obviäàm tendere, ſed
hbunc per Armeniam miſit, ipſe in Oriente ſubſi-
Ktens & aucupans exitus rerum. IIlle inſidiiz ſuis
Barbaros, quibus mos eſt cum omnibus ſuis ad
bellum pergere, multitudine impeditos, & ſar-
einis occupatos non diſſiciliter oppreſſit fugatoque
Narſeo Kege, reverſus cum prade & manubiis
3 ingentibus,

8 K C. I11. ingentibus ſibi attulit ſuperbiamn, Diocletiano
An. Ch.297: timorem. In tantos namque faſtus poſt hanc vi-
Storiam elevatus eſt, ut jam detrectaret Cæſaris
nomen. Qtod chm in literis ad ſe datis audiſſet,
truci vultu ac voce terribili exclamabat: Quouſ-
que Caſar? Exinde inſolentiſſimè agere cœpit, ut
ex Marte ſe procreatum & videri & dici vellet,
tanquam alterum Romulum; maluitque N-
mulam matrem ſtupro infamare, ut ipſ'e Diuis
oriuandus videretur. Tum de Diocletiano ſcri-
bit.
V. Quam verd cauſam perſequendi habuerit, &r-
Cauſa per: ponam. Cuam ageret in partihus Orientis, ut erat
utioni, pro timore ſerutator rerum futurarum, immola-
bat pecudes, & in jecoribus eorum ventura duckr
rebat. Tum quidam miniſtrorum ſoientes Domi-
num, oum adſiſterent immolanti, impoſuerunt
frontibus ſuis immortale ſinum. Quo Facto fu-
gatis damonibus, ſacra turbata ſat. Trepida-
bant aruſpices, nec ſolitas in extis notas videbant;
E& quaſi non litaſſent, ſapius immolabant. Vernum
dentidem mablatæ hoſtiæ nihil oſtendebant, do-
nec magiſter ille aruſpicum Tager, Ten ſaſpicione,
ſeu viſu, ait, idcirco non reſpondere ſacra, quòd
rehus Divinis profani homines intereſſent. Tunc
irà furens, ſacrificare non eos tantim qui ſactis
miniſtrabant, ſed univerſos qui erant in Palatio,
juſſit, & in eos, ſi detrectaſſent, verberibus ani-
madverti; datiſque ad Prapoſitos literts, ettam
milites cogi ad nefanda ſacrificia præcepit, t gut
non paruiſſent, militia ſolverentur. Hactenas
faror ejus & ira proceſſit, nec amplins 7i*αHαh
coutra legem aut religionem Dei fecit. Deinde
interjetcto aliquanto tempore in Bithyniam venit
hiematum. Cùm verèò Veturius milites anno
ſequenti perſequi cœperit, ut mox dicemus, ea
perſecutio ante eum annum non contigii.
VI. Præterea ex victoria Perſica eam perſecutio-
Perſa à Ga- nem ad annum ſequentem pertinere intelligi-
rio aſare mus. Bellum Perſicum anno præcedenti reno-
vicke. vatum, quando ſcilicet Diocletianus ex Ægy-
pto, ubi Alexandriam obſidebat, Galerium Cæ-
ſarem ad expeditionem Perſicam deſtinavit: His
tempeſtatibus interim Jovio Alexandriamz profe-
Sto, provincia redita Maximiano Ceſari, uti re-
liäétis ſinibus in Meſopotamiam progrederetur , ad
arcendos Perſarum impetus. A Juis primo gra-
viter vexatus, Contralto confeſtim evercitu & ve-
teränis ac tyronibus per Armeniam in boſtes con-
zendit: quæ ferme ſola ſeu facilior vincendi Tia
eſt. Denique ibidem Narſeum Regem in ditionem
ſubegit: ſimal liberos, conjugeſue e&& aulam re-
giam, ait Victor de Cæſaribus. Quod bellum
ab Eutropio adhuc magis explicatum. Pace fa-
&ta, inquit Rufus in Breviario Meſopotamia
eſt reſtitata, & ſuper tipam T'igricdlis limes ſt re-
brmatus, ita ut quinque gentium trans 7 igridem
conſtitutarum ditionem aſſequeremur. Quæ con-
ditio fœëderis in tempus Divalis Conſtantii reſer-
vata duravit.
VII. NBaarſeum hoc anno debellatum, tam ex Ida-
Et quidem Cio in Faſtis, quàm ex Auctore Chronici Ale-
boc anno. xandrini maniteſtè deducitur. In priori legitur:
EHis Conſſ. victi Perſæ. In poſteriori: Perſæ nma-
ximo bello à Conſtantio &ꝶ 'ö⸗NfMaximino Jovio Cæ-
ſaribus devibti ſunt. Paulèò pôſt: Iaſdem Coſſ. 4
Maximiano Herculio Perſæ prælio victi ſunt. Quæ
duo loca corrupta quidem, cùm nec Hercu-
lius Auguſtus, nec Conſtantius Cæſar in Orien-
tem profecti fuerint; ex illis tamen conſtat, Per-
ſas præſenti anno ſuperatos fuiſſe. Libanius in

Critica Hiſtorico- Chronologica

Baſilico ait, Perſas poſt ingentem illam cladem sS £ C. III.
à Galerio acceptam, quadraginta annos in ap- An. Ch. 297.
paratu conſumſiſſe, ut eam reſarcirent, & pau-
lo ante Conſtantini Magni obitum bellum Ro-
manis intuliſſe. Ab hoc verò anno ad Conſtan-
tini Magni obitum anni quadraginta Huxere.
Ex quibus manifeſtiſſimum fit, bellum berſi-
cum cum anno CCC perperam à Baronio illi-
gatum fuiſſe; magiſque à recto tramite deviaſ- Baron. an.

ſe Dodwellum in Diſſert. Cyprianica XI, num. 300. num. 5.

LXVIII, ubi tam militum perſecutionem,
quàâm reditum Galerii ex expeditione Perlica,
in annum trecenteſimum ſecundum differt.
Euſebius in Chronico anno Abrahami 2314. VIII.
qui Kal. Octobris currentis Chriſti anni inchoa- Conſtantius
tur, ait: Juxta Lingonas à Conſtantio Caſare LA Caſar Ale-
millia Alemanorum cæſa. Quam illuſtrem victo- S Ie⸗
riam Eutropius, Zonaras, aliique memorant. e⸗
Scaliger in Animadverſionibus Euſebianis de
hac victoria loquens ait: Mirum, Eumenium
verba habentem ad Conſtantium, tam inſignem
victoriam obiter perſtrinxiſſe, hominem alio-
qui laudum Conſtantii prodigum: Cum toties,
inquit cap. 10. proculcata eſſet Alamannia. Ve-
rùm hinc intelligere poterat Vir doctiſſimus,
eam Eumenii Orationem, quæ tota eſt de recu-
perata Britannia, ac coram Conſtantio Cæſare
recitata, vel ſub finem præcedentis anni, vel
currentis initio, antequam ſcilicet Barbari in
Gallias irrupiſſent, habitam fuiſſe; alioquin am-
plam illam Conſtantii laudandi materiam Ora-
tor non prætermiſiſſet, qui nec verbum qui-
em in eo Panegyrico de eo habet. Verba enim
laudata ad victorias aliâs de Alemannis repor-
tatas referuntur. Hinc Eumenius cap. y. ante-
quam de expeditione ac victoria Britannica lo-
quatur, ait: Adoratæ ſint igitur mihi Sarmaticæa
erpeditiones, quibus illa gens propè omnis extin-
C«a eſt, & pene cum ſolo nomine reliclta, quo ſer-
vat. Dent veniam tropæa Niliaca, (de Achilleo
nempe victo & Alexandria capta) ſub quibus
PEthiops & Indus intremuit. Contenta ſit voce
gloriæ ſuæ etiam proxima illa ruina Carporum.
(quæ anno ccCxC V contigit) KReſervetur nuntiis
Jam jamque venientibus Mauris immiſſa vaſtatio.
Aliis hac, permittente Majeſtate veſtra, celebrabo
temporibus.
Cùm itaque Eumenius victorias à Conſtan- IX.
tii Collegis reportatas enumeret, ſeque eas alio Eumeni
tempore celebraturum promittit, nullamque Oratio ante
victoriæ Alemanicæ, quæ Conſtantio propria er ktn
erat, mentionem faciat, apparet, quando hæc Congio
Oratio recitata, eam nondum relatam fuiſſe. dicta.
Quando autem Eumenius hunc Panegyricum di-
xit, Maximianus Herculius in Mauritania pugna⸗
bat, non contra Quinquegentianas gentes, ut
Vir doctus exiſtimavit; eæ enim in Libya ſitæ;
ſed contra alios populos in Mauritania poſitos,
de quorum clade nuntii expectabantur. Unde
Incertus in Panegyrico Maximiano & Conſtan-
tino dicto cap. 8. Maximianum Herculium al-
loquens ait: Tu ferociſſimos Mauritaniæ populos
inacceſſis montium jugis, & naturali munitione
Ridentes expugnaſti, recepiſti, tranſtuliſti; quod hoc
anno contigiſſe videtur.
Euſebius in Chronico juxta editionem Ponta- X.
ci ad annum Abrahami 2305. qui Kal. Octobris Perſecutio à
anni Chriſti CCXCVIII inchoatur, ait: Vera- Ti tibus
rius Magiſter militiæ Chriſtianos milites perſo- krfe
qquitur, paulatim & illo jam tempore perſecutione Baron. num
adverſus nos incipiente. In editione ejuſdem xxVI.
Chronici

„9

5 4
4A1. 00.

Al.
Mariyr.
§. Gela
mimi.

Anno Ubis
1051.
Olmas.
W

derſeunti,

1ſeg n
I
8
b

C.lII.

1. an.
num. z.

VIII.
Pantit,
nnos e.
..

IX.
utmenii
utt ante
evictos
Aemannos
Conſentis
dida.

X. 1
nſeenti⸗ 4

Baton ulii:

j

in Annales C. Baroni. 319

SÆ C. III. Chronici Scaligeriana, hæc uno anno tardius
An. Ch. 197. conſignantur. Anno itaque ſequenti perſecutio
adverſus milites decreta, de qua legendus Euſe-
bius in Hiſtoria lib. 8. cap. 4. & Lactantius lib.
de Mortibus Perſecutorum, cujus verba mox
recitavimus. Legenda etiam quæ de ea perſecu-
tione anno C CcII ſctipſimus. Porrèò cuùm dicat
Euſebius paulatim ex illo jam tempore perſe-
cutionem adversùs Chriſtians incepifſe, liquet
hallucinatos Viros doctiſſimos, qui autumarunt
militum perſecutionem anno tantum cccII
decretam fuiſſe.
XI. Auctor Chronici Alexandrini ad Conſulatum
Martyrium Maximiani Herculii V & Maximiani Jovii Cæ-
S. Gelaſini ſaris II, currenti nempe anno, ait: Anno
mimi. CCEXIX Domini in cœlos Aſumhptionis, ac
iiſdem ſupra nominatis Coſſ. martzyrio vitam ſini-
vit Santtas Gelaſinus in Heliopolttanorum urbe
Libanenſi (eſt urbs Epiſcopalis Provinciæ Li-
bani). Hc cum ſecundas eſſet mimus (ideſt, ſo-
undarum partium juxta Ciceronem divinatione
in Verrem) ac publici oelebrarentur in theatro
LEudi, ſpeltunte popalo, in magni balnei ſolium a qua
tepida plenum ab aliis mimis iniectus eſt, Chri-
ſtianæ religioni, ſanbtogue baptiſino illudentibus.
Ipſe verò Gelafßinns ſecundas mipus baptixatus, 6
exr ſolio balnei egreſas, -andidis mdutus veſtimen-
tis, in theatram prodire deincepi renuit, dicens.
Chriſtianus ſum, vidi enim in ſolio tremendam
gloriam, & Chriſtianus morior. Quod um vi-
diſſet populus qui in theatro Heliopolitanorum ſpe-
&abat, furore ſuccenſas, ex grad bus in ſeenam
irruens, arreptum Gelaſinum, ac theatro cum ip-
ſRis candidis, quas indutus erat, veſtibus ejeltum,
lapidibus obruit atque interfecit. Colitur à Græ-
cis Gelaſinus, ſeu Gelaſius die X XKVII menſis
Februarii, ad quem diem de eo Bollandus agit.
Ejus non meminit Baronius.

Anno Urbis ANNO PERRIODIGRACO-ROMANA 5791.

101. .B. I4. P. I4. April. Indict. r.
Olymp. 2169. O 2²7 B. 14 4. A
Ah. 2 IESu CHRTSTI 298.
MARCELLINI PAPA 3.
DIOCLETIANI IMP. Ij. MAXIMIANI
HERCuLII IMP. I3.
J. Num. I ad X Coſl. Auicius Fauſtus I „,
Conſules. 8Se Severus Gallas, ut recté Auctor Chro-

nici Alexandrini, qui cùm Conſulatus ſuffe-
ctos pro more non numeret, iterati Fauſti
Conſulatus non meminit; verùm in Faſtis
Imperi Ca. Theonis, in Cæſareis in Anonymo Cuſpiniani,
ſarei Hercu- & in libello de Præfectis Urbi Fauſtus cum nu-
