fuit, ut infrà demonſtrabimus. Neque etiam
dici poteſt, Pollionem ibi Salonini nomine in-
telligere Qaintum Julium Saloninum Gallienum
alterum Gallieni Auguſti filium, is enim hoc
tantum anno poſt fratris cædem Cæſar à Gallie-
no Aug. patre dictus eſt, Victore teſte in Epit.
Gallienus in locum Cornelii filii ſui Salonianum al-
terum filium ſubrogavit. Quæ ad intelligentiam
loci, qui tot viros Eruditos in errorem traxit, *
obiter dicta ſunto. H
Redeo itaque ad tyrannidem Poſtumi, quu IV.
imperium in Galliis non arripuit, niſi poſtquam 4iden
Gallienum juniorem ſeu Valerianum Saloninum ““ anho⸗
occidit, quique ideo nondum imperabat, quan-
do Senatuſconſultum illud factum. Neque illud
anno præcedenti conditum, quia Valerianus
Aug. ſeptimum Imperii annum attigerat, quan-
do ſuperatus eſt, ideoque non ante menſem Ma-
jum anni ſuperioris. Eo capto non ſtatim Ma-
crianus Imperator dictus, ſed poſt unum, aut
alterum menſem. Dein Macrianus Piſonem in
Achaiam miſit, ſed iplſe in Theflaliam ſe con-
tulit,

274

SEC. III. tulit, ſeque Imperatorem dixit. Ubi cùm pe-
An. Ch.2606. remptus fuiſſet nuntium Romam perlatum, quæ
omnia ante diem XXVI menſis Junii, quo
Senatuſconſultum laudatum ſcriptum, anno
elapſo minimè fieri potuêre. Præterquam quod
illo Senatuſconſulto facto ſtatim Gallienus ju-
mior in Galliis interfectus non eſt; quamobrem
illud die XXVI Junii præſentis anni emiſſum,
eoque die ac menſe Valerianus Cæſar, ſeu Gal-
lienus junior adhuc in vivis erat, ſed non mul-
tò pòſt à Poſtumo de medio ſublatus eſt.
v. Neque in annum ſequentem Poſtumi uſurpa-
Nn ver?ꝭ tio differri poteſt, ut ex iis quæ in morte ejus di-
inſeguenti. cemus, apparebit. Denique Zoſimus pag. 651.
de quibuſdam Tyrannis, qui poſt Valeriani ſer-
vVitutem inſurrexêre, loquens ſubjicit: Ceteri
propemodum omnes pœnas dederunt, ſolus Aureo-
lus infeſto erga Imperatorem animo eſſe perrexit.
Secundum haæc Poſtumus quoque, cui magiſterium
militum apud Celtas commiſſum fuerat, animum
ad res novas adjecit: ſumtiſque ſecum militibus,
qui cum ipſo defecerant, Agrippinam contendit,

urbem maximam ad Rhenum ſitam, ubi Saloni-

num Gallieni ſalium obſedit, minatus obſidionem
ſe minimè ſoluturum, niſi deditus ſibi ille fuiſſet.
militibus obſidionis neceſſitate compulßir, ut & ip-
ſum & ipſius cuſtodiæ Præfectum à patre Silvanum
traderent; utroque Poſtumus interfetto, rerum
apud Celtas potitus eſt. Eamdem rem narrat Zo-

naras, niſi quod loco Silvani Albanum habet,

& Saloninum filium Gallieni juniorem Gallienum
appellat. Coloniæ itaque Gallienus junior Cæ-
ſar interfectus.
yI. Gallienus ſunior, qui ſemper in Nummis Vale-
Gallienus rianus appellatur, à Gallieno patre poſt mortem
junior conſe apotheoſi donatus eſt, ut oſtendunt paria Nu-
7 a1α. milſinata ejus conſecrationem repræſentantia, in
quibus legitur: DIVO VALERIANO CAES.
vel, DIVO CAESARI VALERIANO; in
poſtica parte, CoNSECRATIO S. C. Qui
Nummi, cum Cæſaris tantm nomine ſignen-
tur, de Valeriano Valeriani Auguſti filio, & an-
te mortem à Gallieno fratre Auguſto nuncupato
intelligi non poſſunt; càùm Auguſti titulus ei
in conſecratione denegatus non tuiſſet.
VII. Andreas Morellius Vir clariſſimus in Speci-
Nunquam mine univerſæ rei antiquæ nummariæ pag. 117.
Auguſtus. Nummum Græcum refert inſcriptum: ATTOK.
Fuir. OTAAEPIANOC. FTAAAIHNO C. OYAAE-
PIANOC. CEBEBB. id eſt, Imp. Valerianus,
Gallienus, Valerianus Auggg. In eo cernuntur
tria capita, Valeriani nempe Imperatoris & fi-
lii ejus Gallieni, & Valeriani Gallieni Auguſti
filii; non verèò Valeriani ſenioris filii, ut expli-
cat Morellius, qui etiam ex titulo, CEBBB. cum
triplici B B B. infert, Valerianum juniorem, vi-
vente adhuc patre, Auguſtum dictum, & tres il-
las litteras denotare, hanc appellationem omni-
bus tribus attribuendam eſſe. At alerianum Va-
leriani filium, quemadmodum & Valerianum
Gallieni Auguſti filium in eo Nummo expreſſum
ante hujus captivitatem Auguſtos non fuiſſe cer-
tiſſimum. Valerianus autem Cæſar ibidem Au-
guſtus appellatur juxta regulam jam à nobis ſta-
tutam, quòd nempe Cælares junctim cum Au-
guſtis in Nummis memorati, Auguſti & ipſi in
Nummis ſæpe vocentur. Verum eſt, in Cimelio
Regio duos Gallieni junioris Nummos æreos aſ-
ſervari, in quorum antica legitur: II. AI K.
KOP. OTAAEPIANOC KAIC. CEB. id
eſt, Publins Licinius Cornelius Ealerianus Ceſar

Oritica Hiſtorico-Chronologica

Auguſtus; qui titulus eidem Salonino in alio SÆ C. III.
Nummo Græco ab Occone pag. 476. inter A. Ch. z61.
Nummos Valeriani Gallieni Auguſti fratris rela-
to, etiam attributus. Sed id adulationi tribuen-
dum videtur; neque enim aliam rationem in-
præſentiarum aſſignare poſſum.
In ſecunda parte Diſſert. Hypaticæ cap. 6. VIII.
num. vII, hoc Nummo Occoniano & hac In- W
ſcriptione, quæ etiamnum in territorio Nicienſi d Sus

extat, innixus: nior Aug.
yeſpectu pas
CORNEILIÆ½ SALO h ze⸗

N I N £ .
SANCTISSIM. Auc.
CoONJUG. GALLIENI
JuNIOoORIS Auc. N.
ORDO CEMFENEIL-
cuR. ANT. AuRELIO
JANuIARIO. V. E.

ſcripſi, Gallienum juniorem ante mortem Augu-
ſtum nuncupatum fuiſſe, & uxorem duxiſſe Cor-
neliam Saloninam de nomine matris mariti ap-
pellatam. Sed Gallienum juniorem puerum &
valde juvenem in Nummis poſtea repræſenta-
tum deprehendi, eamque inſcriptionem de Gal-
lieno ejus patre reſpectu Valeriani ſenioris junio-
re nuncupato omnino interpretandam eſſe de-
prehendi; ita ut vox junior non ad Gallienum,
ſed ad Auguſtum noſtrum referenda ſit. Cujus
rei jam exemplum in medium adduxi, cùm de
Commodo Marci Aurelii filio in Nummo à me
recitato juniore Auguſto dicto, ſermonem habe-
rem, aliudque infrà referam de Galerio Maxi-
miano reſpectu Maximiani Herculii, Maximia-
no un. Aug. in Nummis appellato.

ANNO PERITODI GRACO-RoMANX 5754. Anno Urbis
1014. Olymp.
O 18 F. ) 15. P. 7. April. Indict. 9. 260. an. z.
Jrsu CRRISTI 261. ſecund. Baronium 262.
DIONYSII PAPA3.

GAILIENI IMFP. 9.

Num. I ad I V. Coſſ. Gallienus Aug. IV, 1.
S& Petronius Voluſianus. Sumtus hic à Gal- Conſules.
lieno Conſulatus juxta ſecundam Conſulatuum
Cæſareorum regulam, ſeu propter imperii ejus
Cæſarei Decennalia hoc anno celebrata ; eum
enim anno ſequenti imperii Auguſtei Decenna-
lia exhibuiſſe, & ob id Conſulatum V capeſſiiſſe
ibidem videbimus.
Baronius currenti anno, quem CCLXII 1I1.
appellat, Gallienum I V, & Valerianum Cæſa- Eſfti Baro-
rem Conſules proponit, quòd Vopiſcus in Au- vii emen-
reliano cap. 1ʒ. ex Actis publicis hæc verba reci- danser.
tet: Cum conſediſſet Valerianus Auguſtus in ther-
mis apud Byzantium, aſſidentibus Memmio Faſoo
Conſule ordinario, &c. Aurelianum Conſulem
ſuffectum declaravit, ur Vopiſcus cap. 11. jam
retulerat; Conſulatum cum eodem Ulpio Crinito in
annum ſequentem à die undecimo Kalend. Junia-
rum in locum Gallieni & aleriani ſperare te con-
venit. Ex quibus Baronius deducit, poſt Con-
ſulatum Memmii Fuſci anno CCLVIII ſecun-
důùm Baronium, anno ccLXI Conſulis ordi-
narii, ſtatuendos eſſe Conſules ordinarios Gal-
lienum IV, & Valerianum, 4à Kal. Januariis
uſque ad XXII Maij, à qua die iniere ſuffectum
Conſulatum

dictus ju-

Mart
d. Lar

Mryrin
h uchuo⸗
ſeidrte
,,

. I1 .
Ch16t.

7IIN
lenu:
AMus
Ju⸗
s.
dece ſa⸗
l.

Auno Utbis
o1c,Oln⸗
60, A0 E

12
uſche 1

i.
Eti Bafs-
mi emen⸗
Aant⸗

in Annales C. Baronii. 237 5

SEC. III. Conſulatum Crinitus II, & Aurelianus, qui
An. Ch. 261. poſtea imperavit. Sed ne novum par Conſulum
in Faſtos inſereret, loco Voluſiani, qui in omni-
bus antiquis Faſtis Collega Gallieni in quarto
ejus Conſulatu dicitur, ponit Falerianum Caſa-
rem Valeriani Auguſti filum, quem Foluſianum
etiam in Faſtis appellari dicit. Verùm, Valeria-
num illum ante Valeriani patris captivitatem,
Cæſarem non fuiſſe ſuperiùs demonſtravi: &
Card. Noriſius in Parergo de Votis Decennali-

. IcI
bus cap. F. doctè obſervat, Valerianum non po-

tuiſi Psluſianum etiam cognominari. Nam Va-

lerianus erat cognomen Liciniæ familiæ, ut ex
Nummis Valeriani ſenioris, ac Gallieni patet: &
Valerianus junior in Numiſmatibus dicitur P.
LIC. VALERIANISCAES. At Voluſianus
fuit ex familia Petronia, & bis, imperante Gal-
lieno, Præfectus Urbi fuit, ut ex Indiculo Præ-
fectorum Urbis à Cuſpiniano publicato intelli-
gitur. Perperam itaque duos Conſulatus, qui in
omnibus Faſtis ante Conſulatum Gallieni I V
ponuntut, exploſit Baronius, & cum illis annos
duos eiſdem reſpondentes malè abjecit; cùm de-
cantatiſſimus Conſulatus ille Gallieni & Vale-
riani à Vopiſco memoratus, ſuffectus tantůùm
fuerit, & Gallienus ille non Gallienus Auguſtus,
ſed Gallienus Cæſar ejus filius, & Valerianus
Gallieni junioris Collega, & Valeriani Auguſti
filius per hæc tempora nondum Cæſaream digni-
tatem adeptus eſſet; quod extra controverſiam
me poſuiſſe exiſtimo. Vides interim, ob duos
prætatos Conſulatus rejectos, Baronium, qui res
geſtas annis CCLIX, & C CLXalieno loco
recitavit, jam anno dumtaxat uno ab Era vulga-
ri diſtare.
A num. VI. ad X. Acta ſancti Laurentii ſup-
Marcyrium Poſititia eſſe certum eſſe debet, propter rationes
S§. Lamrenzii. à Baronio aliiſque in medium adductas, ſed verè
ſcripſit Leo Magnus in ſermone de hoc ſancto
Martyre, à Solis ortu uſque ad occaſum Levitico-
rum hominum coruſeante fulgore, quam clarifica-
tam eſſe eroſolymam ötephano, tam illuſtrem fa-
cam fuiſſe Romam Laurentio. Ejus martyrium,
quod Baronius huic anno illigavit, pertinet ad
annum Chriſti CCLVIII; in Epiſtola enim
ſancti Cypriani LXXX ad ſucceſſum eo anno
data, Sixtus in cœnzeterio animadverſus dicitur
octavo Iduum Anguſtarum, ſexta ſcilicet ejus
menſis die; ideoque cùm inter ſancti Sixti Pon-
tificis Romani mortem & Laurentii martyrium
triduum interceſſerit, ad diem ejuſdem menſis
decimam illud referendum: qua quidem die ejus
feſtum in Calendariis Bucheriano & Cartagi-
nenſi in Martyrologiis tam vetuſtis quàm recen-
tioribus recolitur. Divus Auguſtinus paſſim va-
riis in locis Laurentium laudat, & Ruinartus Vir
Cl. in Actis primorum Martyrum ſinceris & ſe-
lectis pag. 180. multa exhibet de ſancto Lauren-
tio ex aliorum ſanctorum Patrum & veterum
Scriptorum Opuſculis excerpta.
IVv. A num. LIX ad LX X. Bollandus ad diem
Mariyrium XXI menſis Januarii, & Ruinartus mox lauda-
S. Fruéueſß tus pag. 219. & ſeqq. referunt Acta authentica
S *ν ſancti Fructuoſi Epiſcopi. Tarraconenſis „ac ſo-
ceieorum ejus Augurii atque Eulogii Diaconorum,
qui paſſi ſunt apud Tarraconem, celebrem olim
Hiſpaniæ citerioris Metropolim, in hodierna
Catalonia ſitam, quorum initio annus eorum
martyrii his verbis exprimitur: Ealeriano & Gal-
lieno Inperatoribus, Emiliano & Baſſo Coſſ. X VI
Kalend. Februarii, die dominico, comprehenſus eſt

III.

PFructuoſus Epiſoopus; Augurius & Eulogius Dia- S C. III.
cones. Præterea de ſociis ejus in iiſdem Actis ha- An. Ch. 26
betur: Et fecerunt in carcere dies ſex; & producti
ſunt duodecimo Kal. Februarii, feria ſoxta „ S
anditi ſunt. Quæ nonniſi anno CCLIX gella,
quo littera Dominicalis B in curſu erat, ideoque
dies X II Kal. Februarii, ſeu dies XXI Janua-
rii cum feria ſexta concurrebat. Hinc liquet
Petavium lib. X V de Doct. Temp. Faſtos ſuſde-
que vertiſſe, quando Æmiliani & Baſſi Conſu-
latum loco ſuo movit, & in annum C CLXI

tranſtulit. Sic enim Frultuoſum, & ſocios ejus

jam à biennio occiſos martyres facit; adeo refert
ut Conſules ſuis annis reddantur. Ex Fructuoſi
autem Ackis germanis & legitimis miliani
Confulatum anno CCLIX geſtum elle certèò
intelligimus.
Eorum Natale die X X I Januarii apud Hip- Fra 46
ponem-regium celebratum fuiſſe, & Acta laudata in Eceleſias 7
eadem eſſe, quæ olim in Eccleſia Africana lege- Afrieana
bantur, eruitur ex iis quæ refert ſanctus Auguſti- recitats.
nus Sermone CCLXXIII novæ editionis,
aliàs CI de Diverſis, quem in eorundem San-
Gtorum natali habuit; nam num. VI fſic de iis
loquitur: Beati quorum Paſſio recitata eſt. Beata
Agnes ſancta, cujus Paßionis hodiernus eſt dies.
Certum eſt enim Agnetem die XXI Januarii
paſſam fuiſſe, qua re ipſa die in vetuſtiſſimo
Calendario Carthaginenſi à Mabillonio publi-
cato hujus feſtum recolitur. Sed de iiſdem Mar-
tyribus legendi Bollandus & Ruinartus citati.
Ad num. LXX. Paulus Samoſatenus anno, 4.
poſt captivitatem Valeriani dicitur factus Epiſ- . * 52
. . .. k. atenus fit
copus Antiochenus in Chronico Euſebii editio- Epiſe. An-
nis Scaligerianæ, ideoque præcedenti anno tioch.
Chriſti. Vides itaque in Annalibus nihil penitus
recitari, quod ad præſentem annum pertineat,
propter rationem jam ſupràâ aſſignatam.
A num. LXXI ad LXXV. Valeriani Au- VII.
guſti captivitas, quam hoc anno Baronius narrat, Valeriani
ſub Conſulatu EÆmiliani & Baſſi ideoque & ſer vir ius
anno Chriſti CCLIX accidit, ut eà anno oſten-
dimus. Cedrenus ſcribit Valerianum à Sapore
captum eſſe apud Cæſaream; ſed major fides Zo-
naræ, qui id Edeſſæ factum dicit, adhibenda.
Ad num. LX X V. Macrianum in Oriente æ& VIIIJ,
Aureolum in Illyrico anno etiam CCLIXty- g and
. . 7,. T L. Aures⸗
rannidem arripuiſſe, ibidem docuimus. E
Ad num. LXXVI & ſeqq. Sublatis in IX.
Ægypto Tyrannis, Gallienus hoc Reſcriptum ab Eax Recle-
Euſebio lib. 7. cap. 13. recitatum, ad Dionyſium His per-
Alexandrinum, alioſque Egypti Epiſcopos mi- Hyberm
ſit, quo perſecutionem ſedavit: Inperator Caſar ren
P. Licinius Gallienus, Pius Felix Auguſtus Dio- .

nyfo, Pinnæ, Demetrio, & reliquis Epiſcopis. In-

dulgentiam beneficii noſtri per univerſum Orbem
diffundi præcipimns, ut cuncti àa religioßs locis
abſeædant. Quocinca & vos reſeripti noſtri formd
uti poteſtis, ut nullus volis deinceps moleſtiam fa-
cſat. Atque id quod vobis exequi licetamdudum
àme conceſſum eſt. Gallienus itaque, qui jamdiu
pacem Eceleſiæ dederat, eam in «gyptum dif-
fundi voluit, præcepitque ut cuncti à religioſis
locis recederent, quod jam poſt captivitatem
patris aliis Epiſcopis conceſſerat; ſed quà con-
ceſſione propter Macriani tyrannidem Patriar-
chatus Alexandrinus potiri non potuerat. Euſe-
bius paulò pòſt addit: Eé & alin ejnſdem Impe-
ratoris Conſtitutio ad alios Epiſiapos data, qud
iis permiſit, ut Cæmeterierum ſuorum loca recupe-
rärent. Quamobrem falluntur Viri doctiſſimi,
qui

276
SE C. III. qui autumant, hæc duo Reſcripta ſtatim poſt
An. Ch. 261. Valerianum captum emiſſa fuiſſe. Illud enim,
quod tunc à Gallieno publicatum, & cujus
mentio in priori Reſcripto laudato, ad nos non
pervenit, & quod recitat Euſebius, ad Epiſco-
pos tantùm Ægypti directum, ut potiri poſſent
priori illo decreto, in omnium favorem emiſſo,
quo hactenus propter Macriani tyrannidem gau-
dere non potuerant.
X. Unus Ruſßinus, quod legerim, hoc agnoviſſe
Ruſßinus videtur. Nam licet Euſebius in libro ſeptimo,
r är poſtquam cap. 12. de iis, qui apud Cæſaream
dasdam per- Palæſtinæ martyrio perfuncti ſunt, cap. rz. de pacẽ
ſecutionem à Gallieno reddita agat; cap. 14. de Epiſcopis;
emiſſa fuiſſe, qui tunc floracre; cap. 15. quomodo Marinus apud
Oaſaream martyrio decoratus eſt; cap. 16. de
Myrio Chriſti causa etiam cæſo; cap. 19. de Thro-
no Jacobi Epiſcopi : nihilominus Rufinus ordi-
nem immutavit, quod conſiderans Valeſius in
Notis Euſebianis ad lib. 7. Cap. 13. ait: Porro mo-
nendus eſt Lector, capitum ordinem hic à Rufino
ommutatum. Hac enim duo capita 13 & 14. Rufi-
nus oollocavit poſt caput 19. quod eſt de Cathedra
Jacobi. In ludice tamen capitulorum, quem idem
Nufinus huic libro prafixit, idem eſt ordo capitulo-
rum, qui in Graæcis Euſebii exemplaribus. Cur
autem Rufinus ordinem capitum mutaverit, cau-
ſum non video; niſi fortè quia commodins eſſe cen-
ſuit, Marini & Aſturii martyria ſubnelctere paſ-
hioni Mareyrum Cæſarienſium. Sed animadvertere
debuerat, diverſis hæc temporibus contigiſſe. Nam
Ceſarienſes quidem illi paſſi ſunt in perſecutione Va-
leriani. Marinus autem & Aſturius ſub Gallieno.
Rufini errorem Uſuardus, & Ado, ac reliqui dein-
ceps ſecuti, martyrium Marini atque Aſterii in
Valeriani tempora contulerunt. Sed eos refellit Euſe-
bius, ut dixi. Ita Vir Cl.

XI. Veràùm, licet licentia illa; libertaſque aliquid

Duravi in veteribus Auctoribus immutandi minimè to-

perſecutio leranda ſit, ex ea tamen, quam ſibi Rufinus ſum-
aé lße da- ſit, intelligimus, ipſi perſuaſiſſimum fuiſſe,
em. 5 edictum Gallieni ad Dionyſium, alioſque Epiſ-

copos £gypti miſſum, aliud fuiſſe ab eo, quo
per univerſum Imperium perſecutio vetita. Nam
Euſebius cap. 1I5. laudato tradit; pace cunttis ubis
que Ecclehis reddita;, apud Caſaream Palaſtinæ
Marinum quemdam militari dignitate decora-
tum, ob confeſſionem Chriſti capite truncatum,
eodemque ſupplicio Aſterium ſeü Aſturium af-
fectum fuiſſe, quod corpus ejus decenti tradi-
diſſet ſepulturæ quod cùm factum ſit poſt Decre-
tum generale quo pax cunctis Eccleſiis con-
ceſſa, & ante decretum ad Epiſcopos Ægyptia-
cos poſt eladem Macriani datum, Rufinus hoc
ultimum utrique martyrio poſtponendum, &
Euſebii ordinem majoris claritatis gratiã inver-
. tendum duxit. Hine non malè Uſuardus, &
Ado, ac teliqui deinceps Rufinum ſecuti, marty-
rium Marini atque Aſterii in Valeriani tempora
. contulêre; licet uterque poſt Valerianum in Per-
ſidem ductum paſſus ſit: edicti enim Valeriani,
etiamiſi à Gallieno reſciſſi, vi & auctoritate mor-
ti traditi ſunt.

XII. Hoc itaque anno Macrianus & duo ejus filii
Nec-teuyt Macrianus & quietus interemti, & Eccleſia Ale-
S bstn. xandrina edicto Paeis à Gallieno conceſſo tan-
* AJem potita. Euſebius enim lib. 7. cap. 23. refert

poſteriorem partem epiſtolæ Dionyſii Alexandri-

ni ad Hermammonem, in qua Dionyſius narrat,
quomodo Valerianus Imperator à Macriano ad
acerbam perſecutionem adverſus Chriſtianos

OCritica Hiſtorico-Chronologica

excitandam impulſus eſt, ac ab eodem proditus, S C. 111.
juſto Dei judicio, Sapori traditus eſt. Mhacrianus An. Ch. 25 4.
autem, eo capto, Imperium, cui inhiaverat,
cum filiis obtinuit, & in gypto ab omnibus
receptus eſt. Hunc Macrianum nubi aſſimilat
Dionyſius, quæ radios ſolis aliquandiu intercipit,
ipſumque ſolem obſcurat: poſtea verò ſol, ea
evaneſcente, quaſi novus & clarus apparet. Tum
de Gallieno hæc ſcribit: Neligicſiſſimus vero Dei- Baron. ann.
que amantiſſimus Imperator ſeptennalem circulum 2²63. nu. LII.
jan emenſus, nonum Imperii annum degit, quo nos
feſta celebraturi ſumus. Scripta itaque ea epiſtola
præſenti anno, quo nonum Imperii annum Gal-
lienus auſpicatus eſt. Neque enim, ut Baronius
credidit, ea anno ſequenti data; quia, ut viſuri
ſumus. Gallienus anno CCLXII Auguſtei
imperii Decennalia celebravit, de quibus ſub
feſti nomine in laudato loco mentio, & ante il-
lud feſtum hæc epiſtola exarata.
Quare cùm in priori parte epiſtolæ Dionyſi XIII.
ad Hermammonem, quam refert Euſebius lib. era ie
7. cap. 10. Dionyſius dicit Joanni quoqu? ſimili- Pagen, ze⸗
ter revelatum eſt. Ait enim: Et datum illi os lo- temporé ve-
quens magna & impia; & data eſt illi poteſtas & zxatæ.
menſes quadraginta duo; (Apocal. 13.) utrumque
porro in Valeriano impletum mirari licet; illi
XLII menſes hoc anno in interitu Macriani ac
filiorum terminantur. Nam per tot menſes
Ægyptus & Alexandtia vexatæ; de illis enim ſo-
lis loquitur Dionyſius, non vero de perſecutione
Eccleſiæ in univerſum „ ut communiter locus
ille ab omnibus explicatur. Pearſonius tamen,
qui vulgarem illam opinionem tenuit, laudata
Dionyvſii verba, Religsoſiſſimus verò Deique
„ amantiſſimus & c. optimè explicavit. Quis, in-
„quit, umquam ita locutus eſt, ut quis poſt ſep-
„„tennium diceretur nonum annum jam agere:
„Neceſſe eſt, ut illud ſeptennale aliquid pe-
z, culiare deſignet, & diverſum ab eo tempore,
„quod poſtea ſecutum eſt. Eſt autem illud ſep-
tennium Imperii“, quod cum patre admi-
niſtraverat. Ut Victor: regnavit annos quindecim,
cum patre ſeptem, ſolus octo. Sed fallitur in eo
quod ſubjicit, Gallienum nempe ſeptennium
tranſcendiſſe, & octavo Imperii anno Macria-
num Imperialem honorem adeptum eſſe, præ-
ſertim in Æggypto. Nam Gallienus ſeptennium
illud incompletum imperavit; ſed antequam ab-
ſolveretur, Macrianus in Ægypto purpuram
ſumſit, & ab eo tempore nulla in gypto aucto-
ritas Gallieno fuit. Toto itaque octavo Imperii
ejus anno Macrianus in Ægypto regnavit, ne-
que ante præſentem, quo Gallienus nonum exor-
ſus eſt, ipſe & duo ejus filii interemti. Et ratio
eſt, quia Macrianus ſecundum Imperii annum
inchoavit. Extat enim apud Goltzium Nummus
Græcus inſcriptus: A TT. K. M. ½0°οT A. MA-
KPIANOC. ETC. CEB. L. B. id eſt, Impera-

tor Caſar Marcus Fulvius Macrianus Pius Au-

gultus. Anno ſecundo. Cùm igitur tate octavo
Gallieni anno tyrannidem in Ægypto exercue-
rit, ſeptimo ejuſdem Gallieni anno ab eo deſci-
Verat.
Verùm, eo hoc anno occiſo, majeſtas Gallieni X IV.
etiam apud Ægyptios agnita eſt: Gallienus vero; Salient Im-
inquit Dionyſius, renuntiatus, & communi tonſenſu 12 “WD e
omniut iterums approbatus eſt, vetus ſimul Imperator en.
ac novus; prior illis, ac poſt illos praſens, poſt Ma-
crianum nempe & filios. Gallienus;itaque uſque
ad ſeptimum Imperii annum inchoatum cum
Patre regnavit; per aliquot menſes ſolus : ſed
tote

Ol

D
ſet⸗
Ba.

An
101

W

lis

C. in

on. an

XIII.
Eecleſit i
yptu Tj⸗
annigiz ejus
emdort e⸗
Kate.

0
cue⸗
elei⸗
IIV..
lien en in-
Verlj rium in
e r
hüutuin.
ſque
cum

ſed

1000

lia Gallieni.

in Annales C. Baronii.

S † C. I II. toto oavo ejus anno Macrianus Imperio po-
An. Ch. 262. titus eſt, & nonniſi anno nono poſtquàm Ma-
crianus & filii periére, majeſtas Gallieno apud
Bigyptios reſtituta fuit.
XV. BPoſt Macriani & filiorum interitum, Aℳkmi-
WTmilianu, lannus ſumlit Imperium, Tbebaidem totamque
Imderium i’⸗ AD.gyptum peragravit, quem tandem Dux Gal-
Ore lieni Theodotus Imperatori Gallieno vivum tranſ-
arbei. miſit, ut teſtatur Pollio in duobus Gallienis eap.
Baron. ann. 4. & libro de Triginta Tyrannis cap. 22. ubi
263.-num. vI cùm de eo agat, antequam Gallienum & Fau-
& ſeqq. ſtinum anni inſequentis Conſules, & res ſub iis
geſtas memoret, apparet, DTmilianum poſt
Macriani cladem & epiſtolam Dionyſii ad Her-
mammonem, de qua ſuprà egimus, ſcriptam .
Imperium in Ægypto uſurpaſſe: de quo cum
ſub laudatis Conſulibus rurſus Pollio mentio-
nem faciat, ſub iiſdem interfectus eſt, cùm in
Nummis ſecundus Imperii ejus annus non le-
gatur. G

Olymp. 260. ANNO PERIOPDI GRCO-ROMANX 5755.

Olymp 160. O19 E.) 16. P. 23. Mart. Indict. 10.
vrraenm JESuCHRISTI 262 ſecundum Baronium 263.
Anno Urbis DIONYSII PAPA 4.
1015. . J
GALLIENI IMP. I0.
1. D num. I. Coſſ. P. Licinius Gallienus Aug.
Lonſules. V, & Fauſtinus, ut libellus de Præfectis
&n decenna-

Urbi, Anonymus Cuſpiniani, ceterique Anti-
qui Faſtorum conditores habent. Sumtus is à
Gallieno Conſulatus juxta ſecundam Conſula-
tuum Cæſareorum regulam, ob ejus nempe Au-
guſtei Imperii Decennalia, celebrata novo gene-
re Luadorum, nova ſpecie ponparum, exquiſito
genere voluptatum, inquit Pollio in duobus Gal-
lenis cap. S. ubi pluribus hanc pompam deſcri-
bit, & Gallienum mediam cum bicla toga & -
nica palmata inter Patres, Capitolium petiiſſe
dicit. Quare Conſulatum nondum Gallienus
abdicarat, quando hanc feſtivitatem edidit. Con-
ſtatque, verum eſſe quod ſæpe inſinuavi, in hu-
juſmodi ſc. feſtis nova de more inducta fuiſſe,
ideoque & Gallieni Decennalia novum Ludo-
rum genus, & novam ſpeciem pomparum deco-
raſſe, Ea enim ſolemnia currenti anno celebra-
ta eſſe diſertè docet ibidem Pollio. Cùm porro
apud Vaillantium V. C. averſam partem Numiſ-
matis Gallieni vidiſſem, tomo 2. pag. 172. in qua
habetur in laurea: VOTIS XNX ET XX, in du-
bio ſtatim fui, an nova hæc formula, ante hunc
annum, quod ſaltem ſciam „nondum Nummis
inſculpta, ipſo Imperii initio, quo Vota Decen-
nalia luſcepta, vel hoc anno, quo eadem Vota
ſoluta, uſurpari cœpta fuerit. Quare ſcripſi ad
Virum Clariſſimum Andream Morellium Re-
giis Numiſmatis delineandis totum intentum,
ut pro ſua erga me benevolentia Nummum il-
lum integrum deſcribendum curaret: qui ſtatim

277
præclaram occaſionem nactum eſſe, Antiquarios § . C. 11 I.
monendi, ut Numiſmata integra edant; cuùm An. Ch. 262.
alioquin non ſolùm eruditioni plerumque inu-
tilia ſint, ſed & ipſa Numiſmata, eorumque
ſtudioſos ac editores in contemtionem addu-
cant. Baronius, qui Imperium Valeriani & Gal-
lieni tardiùs inchoavit: præſentem annum no-
num Gallieni appellat, quòd in Nummis no-
na Tribunitia Poteſtas Gallieni ejuldem Conſu-
latui quinto conjungatur. Verùm vana hæc ra-
tio; ribunitia enim Poteſtas nona Gallieni, qu
nonus Imperii ejus annus deſignatur, per Pprio-
res hujus anni menſes in curſu fuit, & Tribu-
nitia Poteſtas x nonniſi circiter menſe Maio à4
Gallieno ſumta.
A num. I I ad VI. Euſebius lib. 7. cap. 2. de II.
Dionyſio Alexandrino ſcribit: Poſt hæc, pace Dus ſeditio;
vixdum reſtituta, Alexandriam regreſſus eſt. Ve- i⸗s kaci⸗
ruùm ium ſoditio bellumque rurſus illic exortum guendae.
fuiſſet, iterum ipſo Paſchæ die ex urbe Alexandria
tanquam ertorris eos per literas alloquitur. Tum Baron num-
narrat graviſſima mala ex illa ſed tione exorta. Ii. & ſeqq-
Quare anno præcedenti paulò poſt pacem re-
ſtitutam, Dionyſius Alexandriam rediit ‚ubi
hoc anno tempore Paſchatis in Epiſtolis ſuis
mentionem fecit illorum tumultuum, qui ſub
finem anni præcedentis contigére, quando £-
milianus tyrannidem in Ægypto atripuit. Hæc
enim de £miliano intelligenda obſervat Vale-
ſius in Notis Euſebianis. Porro Baronius m alè
confundit hanc ſeditionem cum altera in eadem
uxbe excitata, Claudio regnante, & ab Euſebio
lib. 7. cap. 32. narrata, qua durante Euſebius &
Anatolius celeberrimi Epiſcopi Alexandrinæ ur-
i laboranti operam commendarunt; quo tem-
Pore jam Dionyſius Alexandrinus ad cœleſtem
Patriam migrarat. Sed de hac ſecunda ſeditio-
ne infrà accurate agemus.
A num. XVIII ad XXI. Quia Pollio in III.
duobus Gallienis ſub hujus anni Conſulibus, * ader
variarum gentium in Imperium Romanum ir- Hagi. .
ruptiones, & quæ in ejus Decennalibus facta,
narrat, & Conſulibus anni ſequentis, Albino
nempe & Maximo, & rebus eo Conſulatu ge- 709.num:
ſtis prætermiſſis, ſtatim ſubdit: Gallieno & Sa- ſeqq. k. &
turnino Conſulibus, Odenatus Rex Palmyrenorum
obtinuit totius Orientis Imperium hinc factum,
ut Mediobarbus in Numiſinatis Imperatorum
pag. 375. hæc anno ſequenti ex Pollione narret:
Gothi occupatis Thraciis, Macedoniam vaſtant,
& Theſſalonicam obſident, mox vicli reæedtunt:
Seythæ Miam vaſtant, & Templum Dianz Ephe-

Eiaæ ſpoliant. Byzantii milites omnes interimit Gal-

lienus, mox Komam convolat, & Decennalia
magnificèò celebrat. Sed hæc omnia currenti an-
no acta; cùm certum ſit, Gallienum Decennalia,
ut jam oſtendimus, exhibuiſſe, & Pollio om-
nes illas devaſtationes & incurſiones narret, an-

tequam ea, quæ in Decennalibus geſta, & Gal-

lieni Romæ reditum recitet. Porro quando ibi-
dem ait Pollio: Pugnatum eſt in Ahaia Ma-

criano Duce contra eoſaem Gathos, undz victi per

reſcripſit, in antica parte conſpici caput radia- Achaos receſſerunt; cave Macriani nomine Ty-

tum Gallieni cum veſte Conſulari, & his verbis
circùm: GALLIENUuIS AucG. in poſtica verè
legi: VoTTS X ET XX in corona, Num-
mumque illum aureum in Cimelio Regio aſler-
vari. Gaviſus ſum vidiſſe citatum Pollionis lo-
cum hoc Numiſmate confirmatum, hujus for-
mulæ, quæ poſtea magno in ulſu fuit, origi-
nem à Gallieni Decennalibus repetendam, ac
Tom. I.

rannum: aut Macrianum ejus filium intelligas:

jam enim uterque anno præcedenti perierat,
ipſomet Pollione teſte. Codex Palatinus habet,

Mariano Duce, ut obſervat Gruterus in Notis

ad Pollionem. Sed, ut rectè Salmaſius, legen-

dum, Marciano Dauce, de quo loquitur Zoli-
mus pag. 652. cui Gallienus contra Poſtumum
profecturus, belli Scythici, vel Gothici ſum-
A a mam

278

S C. III.
An. Ch. 262.
263

IV.
Porphyrius
Roman ve-
nit.

Anno Urbis
1016.
Olymp. 260.
an. 3.

I.
Con ſules.

II.
Liber Diony-
ſii Alexæ. ad.-

Verſus Mil
lenarios.

III.
Porphyrius
occaſione
Decenna-
lium Gallie-
ni Romam
Venit.

mam mandavit. Ait præterea
Contra Poſtumium Gallienus cum Aureolo &
Claudio Duce, qui poſtea Inperium obtinuit, bel-
lum incepit, & um multis aukxiliis Poſtumius
juvaretur Celticis ac Francicis, in bellum cum i-
ctorino proceſſit, cum quo Imperium participave-
vat. Victrix Gallieni pars fuit, pluribus praliis
eventuum ratione decurſit. Quibus ex verbis in-
telligimus, Victorinum, qui poſt Poſtumum
occiſum imperavit, jam hoc anno ab eo in con-
ſortium Regni vocatum fuiſſe.
Ad præſentem annum referenda, quæ ſe-
quenti de Porphyrio, & Plotino num. III & IV.
dicemus. Ea enim anno quo Gallienus Decenna-
lia dedit, contigiſſe in dubium revocari non
oteſt. Mirum itaque videri non debet, ſi tan-
tà diligentiâ ea ſolennia explico; cùm eorum
beneficio varia è tenebris educantur.

—-

—

ANNO PERIODI GRACO-ROMANA 5756.
O 20 D. 17. P. 12. April. Indict. II.
JESu CHRISTI 263. ſecund. Baronium 264.
DIONYSII PAP &Æ §.

G ALLIENI IML. II.

Num. I ad X I. Coſſ. M. Nummius Albi-
nus II, & Maximus Dexter. Albinum
cum numerali nota proponit liber de Præfectis
Urbi, & Reineſius in Syntagmate Inſcriptio-
num pag. 465. unam refert, in qua legitur: M.
NuxMMIO ALBINO CoNSüULI ORPDINARIO ITF-
RuM; fuerat enim Conſul ordinarius anno
Chriſti c cxXVII, ut oſtendit Card. Noriſius
in Epiſtola Conſulari. Notam etiam numeralem
exhibent Faſti Heracliani.
Cùm ex Euſebio lib. 7. cap. 24. conſtet, li-
brum Dionyſii Alexandrini de Promiſſtionibus
ſcriptum fuiſſe adverſus Nepotem Epiſcopum
Ægypti, qui Millenariorum errorem docebat,
mirum, inquit Valeſius in Notis ad Euſebium,
Hieronymum in Præfatione libri 18. Commen-
tariorum in Iſaiam affirmare, librum illum ad-
versus Irenæum Lugdunenſem Epiſcopum à
Dionyſio fuiſſe conſcriptum; ait enim Hiero-
nymus: Irenai tantàm LEugdunenſis Epiſcopi fa-
giam mentionem: adverſus quem vir eloquentiſ-
ſimus Dionyſus, Alexandrinæ Eccleſiæ Ponti-
fex, elegantem ſoripſit librum, irridens mil-
le annorum fabulam. Fuit quidem Irenæus ex
eorum numero, qui Regnum Chriſti mille an-
norum ſpatio in terris futurum crediderunt. Ve-
rùm, Dionyſii liber non contra Heneum, ſed
contra Nepotem exaratus, ut ex Euſebio laudato,
& ex ipſo etiam Hieronymo in lib. de Scriptori-
bus Eccleſiaſticis liquet.

Ad num. X I, & ſeq. Porphyrius Philoſophus

platonicus non Judæus, ſed Tyrius fuit, ut an-
no CCCITI num. vIIIdemonſtrabo, neque hoc
anno, ſed præcedenti Romam venit anno æta-
tis ſuæ tticeſimo, ut ex Vita Plotini ejuſdem
ſectæ Philoſophi, quam in literas miſit, intelli-
gimus, ideoque natus erat anno Chriſti ducen-
teſimo triceſimo ſecundo, aut circiter. Illud ma-
nifeſtè liquet ex eadem Vita, in qua dicitur:
Agebat Plotinus annos (ut retulit Euſtochius) ſex
& ſexaginta, ſecunde Claudii Imp. anno jaum pe-
racto. Et paulò poſt: Zam veroò ſi computemns 4

Critica Hiſtorico-Chronologica

ibidem Pollio: ſecundo Claudii Imnp. auno exaéto jam annos ſex &

ſexaginta, nativitatis iltius tempass cum tertio de-
cimo Severi Inp. anno concurrit. Quare in lu-
cem prodiit Plotinus anno ducenteſimo quinto,
quo decimus tertius Severi cœpit, obiitque an-
no ducenteſimo ſeptuageſimo, quo Claudius
etiam & vivis exceſſit, annique illi ſexaginta
ſex utrimque incompleti fuere. Antea ſcriple-
rat Porphyrius: Decimo Gallieni Inp. anno ego
Porphyrius & Graæcia una cum Antonio Rbodio
Romam veniens Amelium reperi, obto & decem
jam annos Plotino familiariter uſum. Poſtea ait:
Hi ergo libri unus atque viginti, quando eum pri-
mum onveni, ſeripti jam erant, quando Plotinus
nonum & quinquageſimum atatis annum agebat,
ego autem & hunc ipfum annum, & quinque in-
ſuper deinceps cum Plotino verſatus ſam. Ploti-
nus itaque anno Chriſti ducenteſimo ſexageſimo
ſecundo, quo Gallienus decimum Imperii an-
num inchoavit, quinquageſimum nonum ætatis
ingreſſus eſt, eodemque anno Porphyrius Ro-
mam venit, ibique toto illo anno & quinque
inſuper uſque ad annum Chriſti ccLIXVII
manſit, ut liquet ex ſequentibus Porphyrii ver-
bis: Quo verò tempore in Sicilia vitam agebam,

quò perveneram circa quintum decimumque Gal-

lieni Imp. annum, Plotinus libros quinque compo-
ſuit, & ad me in Siciliam miſit. Neque dici po-
teſt, decimum illum Gallieni annum intelligen-
dum eſſe de ultima ejus parte, quæ cum præſen-

ti Chriſti anno concurrit: ſic enim Porphyrius

non potuiſſet pervenire in Siciliam circa quin-
tum decimumque Gallieni Inp. annum. Quamo-

brem Porphyrius occaſione Decennalium Gallie-

ni anno antecedenti magnã pompaâ celebrato-
rum Romam venit.
Quid Plotinus tentaverit, docet idem Porphy-
rius: Gallienus Imp. uxorque ejus Salonia Plotinum
honorabant, maximèque colebant. Hic igitur eo-
rum benevolentid fretus, ut dirnutam quandam
olim in Campania civitatem Philoſophis ap-
tam inſtaurarent, regionemque circumfuſam
cultæ civitati donarent, concederentque civita-
tem habitaturis Platonis legibus gubernari, atque
ipſam Platonopolim appellari, pollicebatur ſe illuc
habitatum una cum amicis omnibus profetcturum.
Quod facilè Philoſophus ad votnm impetraviſſet,
niſi quidam Imperatoris familiares invidia, vel
indignatione, vel alia iniqua de cauſa acriter ob-
ſtitiſent. Quibus ex verbis luculenter confir-
matur, quod ſæpius alibi inſinuavi, annis ſc.
Decennalibus & id genus feſtis addictis urbes
