Anno Urbis ANNO PERIODI GRXECO-ROMAN£ 5831.

1091. II A. 16. P. 28. Mart. Indict. II.
Olymp. 279.
an. 2. JESuCHRISTI 338.

JurII PAPZ 2.

CONSTANTII, CONSTANTINI, ET
CONSTANTIS z.

I. Num. I ad V. Coſſ. Urſus, & Polemius.
Conſules. A Quinquennalia Imperii Cæſarei Conſtan-
tis hoc vel præcedenti anno celebrata.
II. Valeſius lib. I. Obſervat. Eccleſiaſt. in Socra-
Athantſius tem cap. I. contendit, Sanctum Athanaſium an-
Tee *. no elapſo patriæ reſtitutum fuiſſe, erraſſeque
mis redditus. Theodoretum, cum ſcripſit, eum biennio &
menſibus quatuor in exilio fuiſſe. Ego, inquit
Valeſius, anno Domini CCOXι WII, eo ipſo,
quo mortuus eſt Conſlantinus, Athanaſium reſtitu-
tum eſſe contendo: idque certiſſimo argumento, ut
opinor, evincam. Seribit enin Athanaſius in Ayo-
logia 2. adverſus Arianos bag. 805. ſe ſolutum exi-
lio, & patriæ reſtitutum ſſe a Conſtantino juniore,
qui & litteras ipſ dedit ad populum & Clerum Ec-
cleſiæz Alexandrinæ. Eas literas ibidem refert
Athanaſius, quarum hac eſt inſoriptio: Conſtan-
tinus Cæſar populo Catholicæ Eccleſiæ Alexan-
Arinæ. Subſoriptio autem eſt hujuſmodi: Datum
Treveris xv Kalendas Julias. TLanz inſeriptio,
quam ſubſoriptio harum literarum docet id quod
dixi, Athanaſium ſcilicet ſolutum eſſe eilio ſta-
tim poſt obitum Conſtantini M. anno Chriſti
CCCXXXVII. Nam ſianno ſoquente reſtitutus
fuiſſet, tum Conſtantinus Junior nos Caſarem ſe,
ſed Auguſtum appellaſſet. Nec à Conſtantino ju-
niore reſtitutus fuiſſet Athanafus, ſed à Conſtan-
tio, cui Orientis Inperium obtigerat. Luare cum
Conſtantinus ipſe in iis literis Ccſarem rantàùm ſe
appellet, & un, Athanaſius ſe a Conſtantino ju-
niore reſtitutum eſſe teſtetur, apparet 4 Ffactum
fuiſſe ant ſuam Conſtantini ſenioris filii aà militibus
Auguſti eſſent nuncupati. Etenim mortuo Conſtan-
tino interregnum quoddam fuit; Orbiſque Koma-
nus ſine Inperatore manſit per tres feré menſes, do-
nes fratres, qui Caæſarum nomine diverſas Provin-
cias regebant, ad dividendam Romani Imperii
ſummam in unum coiſſent. Obiit Conſtantinus IX
Kalend. Jun. & ipſo anno nuncupati ſunt tres Au-
guſti, Conſtantinus, Conſtantius & Conſtans, V
ITdus Septembris, ut legitur in veteribus PFaſtis,
quos falsd ſub Iädacii nomine publicavit Jacobus
Sirmondus. Hoc ipſum eſt quod Euſebins in lib. 4.
de Vita Conſtantini ſoribit, illui poſt mortem im-
peraſſe, & uncta diplomata atque editta, us
tanquam ſuperſtitis nomine fuiſſe inſignita. Ob hanc

igitur cauſam Conſtantinus junior in ſuis ad Ale- 8 £ C. IV.
vandrinos literis ſe duntaxat Cæſarem appellat, An. Ch. 355.
quippe qui nondumr Auguſtus fuiſſet appellatus., Da-
iæ enim ſunt literæz XV KKalendas Zulias. Augu-
RKus autem cum fratribus nuncupatus eſt Idus
Septembres. Porro tunc temporis dum fratres tan-
tum Cæſares vocarentur, ſamzna aubtoritas penes
juniorem Conſtantinum erat, quippe qui fratrum
nata maximus foret. Hæc Valeſius.
Verùm Athanaſii reſtitutio à præſenti anno, III.
quo eam collocavit Baronius, minimè removen- Conſkanti-
da. Ideo enim Conſtantinus junior Cæſaris tan- 7“s ſumie,
tùm nomen in præfata ad populum Alexandri- 12
num epiſtola ſumit, quia Alexandrini ſuberant ris reſtita-
Conſtantio fratti ſuo. Sic in Actis purgationis tionis Ashs-
Cæciliani coram Eliano Proconſule Africæ ha- naſii,
bitis anno Chriſti C CCXIV, quia Africa
Conſtantino Magno, non verò Licinio parebat,
dicitur: Apud Maximos Imperatores cauſa agen-
da erit, Conſtantinum nempe & Licinium; &
inferiùs: Conſtantinus Maximus ſemper Anguſtus,
& Licinius Ceæſar, ita pietaten Chriſtianis exhi-
bere conautur, &c. Vides, Licinium Auguſtum
vocari tantm Cæſarem, quia ſcilicet judicium
illud fiebat in tegione ad Conſtantinum Aug.
ertinente. Sic in titulo Legis I. Codicis Theo-
doſiani De jure Fiſei, dat. Idibus Septemb. Con-
ſtantino Aug. I & Licinio Il Coſſ. anno nem-
pe cC' cX in fronte legitur: Imp. Conſtantinns
Aug. & Ceſ. ubi Cæſaris vomine intelligendus
Licinius, ut obſervat Gothofredus in illius Le-
gis Commentario. Ea enim à Conſtantino Ma-
gno, non verò à Licinio emiſla. Præterea Victor
in Epitome de Galerio Auguſto loquens, ait:
Caſar quadriennio, (ab anno ſcilicet cccVII,
uſque ad annum CccXI ) deinde per Orientem
Auguſtus triennio fuit, ab anno ſcilicet ccCXI
uſque ad ccCXIII. Maximinus quando cum
Galerio Maximiano ſeniori Auguſto, longéque
ſe potentiori imperavit, Ceſar à Victore appel-
latur, licet quadriennio illo Auguſtus fuerit:
quando verò Maximiano mortuo partem Impe-
rii ejus, cùm ea quam jam poſſidebat, conjun-
xit, ſeque ſeniorem Imperatorem credidit, à Vi-
Ctore Auguſtus dictus eſt. Quare Conſtantinus
juniot jam Auguſtus erat, quando citatam ad
Alexandrinos fratri ſuo ſubjectos epiſtolam, in
qua Cæſarem ſe appellat, ſcripſit. Ea quippe
Athanaſii reſtitutio per Conſtantinum juniorem
facta, quia apud Treveros, quæ urbs ipſi pa-
rebat, ſanctus Præſul exulabat. Hoc autem fa-
tum, inquit Epiphanius in hæreſi 68. dum Con-
ſtantius eſſet in Antiochia, atque hoc approbarer.
Conſtantium verò præſenti anno Antiochiæ fuiſ⸗
ſe e« Annalibus Baronii, certiſſimum redditur.
Deinde Athanaſius in Apologia ad Conſtanti-
num ait, quèòd ipſum Imperatorem fuerit digna-
tus videre, primam Viminiaci, qui locus eſt ad
Danubium in Mœſia prima: Lex autem 4. Co-
dicis Theodoſiani De petitionibus. dicitur dat.
prid. Id. Jun. Viminiaci, & Conſtantium atque
Conſtantem auctores habet. Quare his Coſſ.
menſe Junio uterque Imperator Viminiaci fuit,
ibique Conſtantium Athanaſius ſalutavit.
Schelſtrarius in Diſſert. I. de ſacro Antioche- IV
no Concilio cap. I. Valeſü errorem agnovit, & Alia bujur
Athanaſium currenti anno reſtitutum docuit. "ei ratio.
Sed perperam ſcripſit, ideo Conſtantinum ju-
niorem in laudatis à Valeſio literis, Caæſarem ſe,
non Auguſtum nominaſſe, quia, ut etiam ex
Euſebio ſuprâ diximus, poſt Conſtantini Magni.
obitum

5EI
An.1

V.
Athas⸗
hoc
Alen-
drin t

ℳ,

— — — — „

II.
kanti⸗
lunior
f di⸗
io lite⸗
reſtun
nir Ale.

17
Ais e
. rei atſ:

un

in Annales C. Baronii. 437

3K C. IV. obitum ipſi Auguſti titulus manſit. At licèt ve-
An. Ch, 338. rum ſit, omnia edicta uſque ad v. Idus Septem-

V.
Athanaſzus
hoc anne
Alexan-
driam re-
Aisx.

bris anni præteriti Conſtantini M. nomine con-
ſcripta fuiſſe; tamen poſt illum diem Leges om-
nes trium Auguſtorum nomine datas eſſe, li-
quet ex reſcriptis Codicis Theodoſiani. Addit
Schelſtratius, Conſtantinum juniorem Cæſaris
duntaxat nomen uſurpaſſe, quia conſentaneum
ſibi viſum eſt, ut in literis quibus voluntatem
patris executioni mandabat, non Auguſti, ſed
Cæſaris duntaxat nomen uſurparet, quaſi pater

adhuc viveret. Verùm, is agendi modus infue-

tus, & quod ſciam, in ſimili nunquam uſurpatus.
Rectè tamen obſervat Schelſtratius, Athana-
ſium hoc anno in Eccleſiam ſuam rediſſe, cla-
mare totam Actorum ſeriem à variis Scriptori-
bus poſteritati conſecratam. Narrat Eulebius
lib. 4. de Vita Conſtantini cap. 6z. quòd Conſtan-
tinus ante mortem, cuncta, prout ipfi videbatur,
conſtituerit. Quid verò depoſuerit notat Theo-
doretus lib. I. cap. 32. Ires quidem Imperii hære-
des reliquit, Conſtantinum ſcilicet, Conſtantium
& Conſtantem natu minimum. Magnum autem
Athanaſiunz Alexandriam redire juſſit. Addit So-
crates lib. I. cap. 39. Teſtamentum commendat
Preobytero illi, cujus antea fecimus veentionem,
per quem Arius ab exilio fuerat revocatus, man-
datque ne cuiquam alteri quam ſelio ſuo Conſtantio,
quem Orienti præfecerat, illud in manus traderet.
Ad hunc modum condito teſtamento, cum aliquot
dies ſupervixiſſet, ex hac luce migravit, die ſcili-
cet XXII Maii. Neque ſtatim, ut mortuus
eſt Conſtantinus, ejus teſtamentum ad filium

ejuſdem cognominis Treviros perlatum eſt,

S . 5 .
quandoquidem id Conſtantio duntaxat tradi

poterat, qui tum Nicomediæ non aderat, ſi
vera ſcripſit Socrates, qui ait: Porro morti éjus
nullus ex ſiltis interfuit. Mittitur itaque protinus
in Orientem, qui Conſtantio patris obitum nun-
ciaret. Non ſcribit Socrates, Presbyterum cum
teſtamento ad Conſtantium profectum, ſed
nuntium tranſmiſſum, quo profecto corpus exa-
nime è lecto in aurea arca depoſitum fuit, ac
Conſtantinopolim deportatum, ubi teſte Euſe-
bio lib. 4. de Vita Conſtantini cap. 66. à multis
noctu dieque cuſtoditum eſt, ſtatis horis acce-

dentibus totius exercitús Ducibus, Comitibus,

Judicibus & populo, ut Imperatorem jam mor-
tuum perinde ac vivum ſalutarent, atque haæc,
inquit Euſebius cap. 67. longi temporis ſpatio aſſi-
dué geſta ſunt; ita ut non uno, ſed pluribus die-
bus corpus Conſtantini inſepultum manſiſſe ne-
ceſſe ſit. Poſtea namque, ut ſcribit Socrates,
cum Conſtantius ex Orientis partibus advolaſſet,
regid honoratus eſt ſepulturà. Ubi autem Con-
ſtantius ad Urbem Regiam pervenit, cùm vero-
ſimile ſit, Presbyterum antea laudatum corpus

Imperatoris ſecutum, illa in Urbe tunc degiſſe,

& teſtamenrum Conſtantini ipſius filio Conſtan-
tio detuliſſe, potuit primum circa initium men-

ſis Junii innoteſcere, quid Conſtantinus ultima

ſua voluntate diſpoſuerat, adeoque tunc primum
ſcribi ad Conſtantinum juniorem, quòd pa-
ter ſtatuerat, revocandum eſle Athanaſium.
Quòd ſi jam anno CCCXXXVII, XV Ka-
lendas Julias, id eſt, XVII Junii, Athanaſius
reſtitutus fuerit, (nam conſideratis ſupradictis,
Conſtantius nonniſi poſt octo vel decem dies à
morte patris Conſtantinopolim pervenit) de-
buiſſet Conſtantius eodem momento, quo teſta-
mentum perlegerat, antequam pater ipfius ſe-
TLoom. I.

peliretur, ſollicitus extitiſſe de Athanaſio, & ⁵ £ C. IV.
nuntius quatuordecim dierum ſpatio ex urbe An. Ch. 3z8.
Conſtantinopolitana Treviros appulifſe, & eo-
dem die, quo nuntium acceperat Conſtanti-
nus, Athan ſium reſtituiſſe, ac conſcriptis ea
de re literis, Alexandriam remniſiſſe; quæ parum
credibilia.
Aliud argumentum deducit Schelſtratius ex VI.
Epiphanio heæreſi 68. ubi air : Athanſius di- Athanaſius
mirttitur d duobus Regibus poſt M. Conſtantini rr io -
obitum, dum Conſtantius eſſet in Antiochia, at- ““
que boc approbaret. Et novimus ſand proprias li-
teras a tribus Inperatoribus ſcriptas Alerandri-
nis & ipfi Athanaſio. Athanaſium verò à tribus
Imperatoribus communicato conſilio dimiſſum

fuiſſe, ipſemet Athanaſius teſtis eſt, quando in

epiſtola ad Solitarios inquit: Hoc ocum vide-
Tent tres fratres Conſtantinus, Conſtantius &&
Conſtans poſt obitum patris ſui, juſſerunt quem-
quam in ſuam Eccleſiam & patriam reverti, ſori-
bentes quidem de Eingulis ad ſingulas ipfſorum Ec-
lehtas, de Athanaſio verò ad i‚tum modum, &c.
Sed nullatenus fieri potuit, ut anno cccxxxXVII,
die XV Kalend. Julias tres Imperatores ea de
re ſimul contulerint; cùm in confeſſo ſit,
poſt tres menſes duntaxat invicem communi-
caſſe, ut, quod patris teſtamento diſpoſitum
erat, Romani Imperii ſummam dividerent,
ſicque Athanaſium ab exilio revocarent. Quare
Imperii diviſio in Pannonia facta, & Athanaſii
reſtitutio à Conſtantio, dum eſſet Antiochiæ,
approbata.
Anum. XVIII ad XXIII. Perſæ pacem VII.
cum Romanis fregere paulò ante obitum Con- Niſbis obſi-
ſtantini Magni. Eodem anno Chriſti ſcilicet ““.
CcCXXXVII, Mißibis, à Perſis obſeſſa, ur
habet Theophanes, qui obſidium egregiè deſ-

cribit, aitque, per tres & ſexaginta dies illud du-

raſſe: quot etiam dies civitatem obſeſſam tra-
dit Auétor Chronici Alexandrini anno
CCCXXXVII. Quare, quando Hieronymus in
Chronico ſecundàm editionem Scaligeri eam
obſidionem copulat cum anno Abrahami 2354.
qui Kalendis Octobris anni Chriſti cccxxxvII
inchoatur, de prioribus illius anni menſibus
intelligendus; perperamque Valeſius in Notis
ad lib. 20. Ammiani, ait Hieronymum tradere,
Urbem obſeſlam currenti anno : quo pacto
enim Hieronymum non bene Baronius expli-
cavit, ut Auctor Chronici Alexandrini nos du-
bitare non ſinir. Niſibis verò ſita erat in Me-
ſopotamia ad Mygdonium fluvium, ut habet
bet Julianus Orat. II pag. 62. quæ bidui itine-
re à Tigri Fl. diſtabat ut notat Spanhemius in
Obfervat. ad Orat. I Juliani pag. 189. & ſeq.
ex Procopio lib. I Bell. Perſ. cap. X I. Hanc de-
nique Niſibenæ civitatis obſidionem refert Ba-
ronius ex Theodoreto lib. 2. cap. 30. & alii ali-
ter ex aliis, ut fusé Spanhemius citatus. De
ſecunda ejuſdem urbis obſidione infrà ſermo erit.

ANNO PERIODI GRECO-ROMA N £ 5832. Olymb.⸗9
12 G. O 17. P. 15. April. Indict. 12. ſecundum
Baronium.
JESu CHRISTI 339. Olymp 279.
JuzII PALP z. Anno Urbis
1092.
GCONSTANTII, COoNSTANTINI ET YVecundäp

CONSTANTIS 3 Baronium
1090.

Num. I ad XK VII Cofſſ. Conſtantias Aug. I.
A. II, & Conſtans Ang. uterque juxta prio- Conſules.
30 3 rem

SE C. IV. rem Conſulatuum Cæſareorum regulam. Nam
An. Ch. 3;39. Conſulatum uno anno dilatum fuiſſe non ſemel
contigit.
II. Socrates lib. 2. cap. II. exhibitis Antiocheni
Euſebiani Concilii Actis de depoſitione Athanaſii ibidem
Legatos ad decretâ ſubdit: Euſebius verò, chm quæcumque
Inlium PP- voluerat, perfeciſſet, Legationem miſitc ad Julium
Mikeneni⸗ Romanæ urbis Epiſcopum, rogans, ut cauſaæ Atha-
naſii judex ipſe eſſe vellet, & cognitionem negotii
ad ſe traheret. Sed Valeſius in Notis ad illum
locum & Schelſtratius in Diſſert. de ſacro Con-
cilio Antiocheno cap. 2. rectè obſervarunt, hal-
lucinatum eſſe Socratem, & non poſt Antio-
chenſe Concilium anno c cCcXLI celebratum,
ſed ante illud Euſebium Nicomedienſem Lega-
tos miſiſſe ad Julium Papam, ut eum adversùs
Athanaſium incitaret. Scripſit Julius primus
poſt Synodum Antiochenam ad Euſebianos:
Nunc autem nos, quos certiores minime fecerunt,
poſtquam jam egerint quod libuit, ſuffragatores
ſuæ damnationis, cui non interfuimns, eſſe vo-
lunt.
11I. Quæ verba legens Socrates, exiſtimavit, poſt
Sed novum Antiochenam Synodum Legatos ab Euſebio

27 , au ſ miſſos ad Julium Papam, ut in cauſa Athanaſii
ikaucſae judex eſſe vellet, & cognitionem rei illius ad

pecunt. ſe traheret; quod tamen nuſquam innuit Pon-
tifex qui ſolum aiſeruit, ſeſe ab Euſebianis ex-
poſtulatum fuiſſe damnationis ſuffragatorem,
quod non miſſis Romam Legatis, ſed remiſſis
Julii primi Presbyter is per literas ſpiritu ſchiſ-
matico conſcriptas extorquere conati erant.
Meram Actorum ſubſcriptionem, non novum
de cauſa Athanaſi: judicium quærebant poſt Sy-
nodum Antiochenam Euſebiani: idque ne gra-
tis fingi quiſquam exiſtimet, en Jullum I, qui
conqueritur in ſuis ad Euſebianos reſponſoriis,
ipſos poſt Synodum Antiochenam noluiſſe ſuum
in Concilio Romano retractari de Athanaſio
judicium, conatos hoc ſchiſmaticum introdu-
cere principium, ut quidquid in Orientali Sy-
nodo judicatum erat, nequaquam ab Occi-
dentalibus in alia Synodo examinandum eſfſet:
tantäm abeſt, ut Euſebius, aut quis ex ſuæ
factionis Epiſcopis poſt Antiochenum Conci-
lium, Julio primo obtulerit novum de Athanaſio

judicium.

IVv. Conſonant ea, quæ habet Athanaſius in-

Iudicium Apologia 2. Quin & Enſebiani ad Julium lite-
cauſa Atha- pas miſere, &, ut nos terrerent, Snodum juſſe-
a, runt convocari, & ipſi julio, ſi vellet, arbitrium
cauſæ detulerunt. Cum igitur Romam perveniſ-
ſemus, Qulius continuò ad Euſebianos literas ſerip-
ſit, miſſis es duobus ex ſuis Presbyteris Elpidio
E&s Philoxeno: illi verò, abi noſtram Romæ præſen-
tiam audiviſſent, plurimum conturbati ſunt, quèd
contra ſpem eorum me Romam contuliſſemz. Reje-
&to igitur itinere, futiles inaneſque tergiverſando
cauſficationes commenti ſunt. Quibus verbis
ordo rerum geſtarum ab Athanaſio exhibetur.
Ac primò quidem, Euſebianos ad Julium lite-
ras miſiſſe, quibus cauſam Athanaſii dicebant
in Synodo Romana judicandam, Julio primo
arbitrium rei deferentes. Secundè, id detuliſſe,
antequam ipſe Athanaſius Romam adventaret.
Tertiò, poſt adventum Athanaſii à Julio primo
Legatos miſſos fuiſſe cum literis ad Euſebianos.
Quartò, Euſebianos percipientes ex Julii primi
Legatis, Athanaſium ſe Romam contuliſſe, tur-
batos fuiſſe, & rejecto itinere illas cauſificatio-
nes commentos eſſe, quæ omni Occidentis

Gritica Hiſtorico-Chronologica

Eccleſiæ ſcandalo fuere. Ex quibus conficitur, S £ C. 1v.
& Synodum Antiochenam habitam non ante, An. Ch. 339.
ſed poſt delatum Julio primo judicium, & cau-
ſam Athanaſui, non poſt, ſed ante Synodum
Antiochenam ad Julium Papam fuilſle dela-
tam. Cùm enim, teſte Athanaſio, cauſa ſua per
Euſebianorum Legatos oblata fuerit Julio primo
ante ſuum in Urbem adventum, & Elpidii ac
Philoxeni diſceſſum, Athanaſius veròà Romam
adventarit initio anni ccCcXLI, & tum quoque
Elpidius ac Philoxenus Romò diſceſſerint, de-
buit profectò Athanaſii cauſa Julio primo offer-
ri ante Synodum Antiochenam, quæ initio anni
c cC cCxXILI celebrata eſt.
Sed ad errorem vulgarem, qui ex Socratis V.
teſtimonio ortum habuit, magis evertendum, ? ſt Syno⸗-
audiendus inſuper Julius primus, cujus epiſtola han ner,.
reſponſoria vel ſola ſufficiens eſt ad illum con- a Kangai
vellendum. Scripta eſt, hæc epiſtola poſt coa- non miſſi.
ctam & abſolutam Antiochiæ Synodum, & fa-
tetur in illa Pontifez, ſe nullam de Athanaſio
ab Euſebianis epiſtolam accepiſſe, quam per
Legatos ipſorum Macarium Presbyterum, Mar-
tyrium & Heſychium Diaconos: Càm non
aliunde literas contra Athanaſium accepiſſem,
quàm à Martyrio & Heſychio. Nullos ergo Le-
gatos Romam miſit Euſebius, quàm Maca-
rium cum duobus ſociis, nec ullas ab Euſebia-
nis literas accepit Julius, quàm per illos. At
certum eſt, Euſebium hanc Legationem non
miſiſſe Romam poſt Antiochenum Concilium,
ſed longè antea; certum itaque, poſt Antioche-
num Concilium factum non eſſe quod fribit
de Legatione Socrates, & cum ipſo teſtati ſunt
Auctores Actorum Pauli Conſtantinopolitani
apud Photium cod. 257. & Excerptorum Vitæ
Athanaſii cod. 258. apud eumdem Phorium.
Nam ſi poſt Antiochenum Concilium miſſa
fuiſſet ab Euſebio Romam Legatio, fuiſſet uti-
que cum illis literis, quas poſt cuncta ad libi-
tum peracta Julio primo tranſmiſit. At tan-
tùm abeſt, ut Legatio aliqua tunc miſſa fuerit,
ut Julius primus teſtetur, ſe illas literas rece-
piſſe per proprios Legatos Antiochià reduces:
Legi epiſtolam veſtram, quam mihi mei Presby-
teri Elpidius & Philoxenus attulerunt. Addit
Julius, ſperaſſe ſe, ſaltem aliquos ex Euſebianis
ſuperventuros fuiſſe, ſubjungitque: Ceteràm

abi nullus veſtrüm ſupervenerat. Quare nonniſi

magno errore ſcripſit Socrates, poſt S'ynodum
Antiochenam Legatos ab Euſebio miſſos, qui
judicium cauſæ Julio primo offerrent.
Quo verò anno Legatio illa ab Euſebio Ni- VI.
comedienſi ad Sedem Apoſtolicam miſſa fuerit, Qio anne
à nullo ex Antiquis proditum; eam tamen Luſeliani
valde veroſimiliter hoc anno conſignavit Baro- Legatos mi⸗
nius. Cùm enim Athanaſius Treviris relictis Rrunt.
circa finem anni cccCxXXVIII Alexandriam
appulerit, Sedique ſuæ reſtitutus fuerit, Euſebia-
ni, quibus reditus ille diſplicebat, adjutore
Presbytero Ariano aures Conſtantii præoccupa-
runt, & tum ad duos alios Imperatores Con-
ſtantem & Conſtantinum literas miſerunt: Jam
denuo accuſatrices literas contra Athanaſium
Imperatoribus porrexere, uti habetur in Syno-
dica Alexandrina anno CccCXI exarata. Et in-
frd: Apud tres Auguſtos calumniari non veren-
tur. Ex quibus habemus, Euſebianos novas ca-
lumnias texuiſſe, & in Occidentem ea de re
non ad Imperatores ſolùm; ſed & ad Pontifi-=
cem quoque, (omnibus enim illis eodem tem-
pore

5
Anl
VII
podit
Aexan
vorum
auſa
naſi.
Baron 1
1111ſ
Auno Urdi
1093.
Olm.
4 99.
1
nßtle

— 1

C. W
ehe d.

V 5
n Antihe
eem le.
ti RNmam

n miſi.

. VI.

O⸗ ANke
cbien
1 at ni
4 ſrrarti.
5
1*

in Annales C. Baroni.

SF C. IV. pore ſcripſerant) literas miſiſſe, cùm adhuc in
An. Ch. 339. vita eſſet Conſtantinus junior initio anni cccxr.
occiſus, adeo ut Euſebiani medio tempore inter
reditum Athanaſii, & mortem Conſtantini ju-
nioris Legationem ſuam miſerint, ideoque an-
no CCCXXXIX. Hæc omnia ex Schelſtratio lo-
co citato exſcripta.
VII. Ratio autem cur epiſtola Synodica Alexan-
Vnodica drinorum Epiſcoporum, quàâ Athanaſium ad-
Alexvandri- verſus inimicos tuentur, anno tantùm ſequen-

norim in . 8d i
gasſa Asha- ti conſignanda ſit, petitur ex eo quòd in ea
naſii. mentio ſit tranſlationis Euſebii à Sede Nico-

medienſi ad Conſtantinopolitanam, ut animad-
vertit Valeſius in Obſervat. Eccleſiaſt. ad So-
Baron. num. cratem & Sozomenum cap. 5. Hæc Epiſcopo-
111.& ſeqq- rum Alexandrinorum verba: Quamquam nihil
ea re impeditus Euſebius, Athanaſii creationem
vituperat: homo, qui ipſe prorſus Epiſeopus crea-
tus non eſt, aut ſi unquam jns Epiſeopi habuit, id
ipſum reſcidit, utpote qui principio Beryti pro Epiſ-
copo egerit, reliétaque Beryto Nicomediam ſe
tranſtulerit: illam quidem Cathedram prater le-
gem deſtituens, iſtam verò nulla lege invadens:
proprii gregis ſine ulla charitate deſertor; & alie-
ni nulla rationabili cauſa occupator, prioris Epiſ-
copatus charitatem alieni cupiditate aſpernatus
eſt. Nec tamen hunc ipſfum Epiſcopatum, quem
tanta aviditate occupaverat, reſervavit. Ecce
enim jam quoque inde deſiliens, alienum Epiſcopa-
tum denuo obtinet. Ubi notanda ſunt verba
Græca his ultimis Latims reſpondentia: 1388
' ene νιναον, à„Hρr⅜⅛νιν ααανυs ε. Nam
vocabulum illud ie, inquit Valeſius, tranſla-
tionem hanc Euſebii à Nicomedia Conſtanti-
nopolim, recèns admodum, & paulèò ante-
quam hæc ſcriberent, factam eſſe declarat.
uòd ſi hæc circularis epiſtola præſenti anno
ab gypti Epiſcopis, ut cenſuit Baronius,
ſcripta eſſet, Euſebii tranſlatio ad Sedem Con-
ſtantinopolitanam, vel eodem, vel ſuperiori
anno contigiſſet. Et tamen ea anno tantùm
CCCXL facta, ut ipſe Baronius fatetur, qui ideo
pugnantia inter ſe atque contraria hac in re lo-
quitur, ut inquit Valeſius citatus. Malè itaque
Binius & Labbeus in Collectione Conciliorum,
& Papebrocius in Vita S. Athanaſii cap. 12. num.
134. Synodum Alexandrinam in cauſa Athanaſii
ræſenti anno illigarunt. Sulpicius Severus ait,
uie Synodo Alexandrinæ octoginta Epiſco-
pos interfuiſſe; Athanaſius verò in Apologia
2. Judicatum eſt ſecundlhm nos non ſemel neque
iterum, ſed ſapius. Primlim quidem in noſtra
Provincia, cum ad id coiſſent propemodum cen-
tum Epiſcopi. Secundo Romæ, cùům Euſebius li-
teras ſeripſiſſet, & tum ipſe cum ſuis, tum nos
in jndicium vocati eſſemus: congregatis illic
quoque pluribus quàm quinquaginta Epiſco-

pis.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN 5833.

Oinp. 22. Q,. 1 F E.) 18. P. 30. Mart. Indict. 13.
n. 4 JEsu CHRFISTI 340.

JurII PAFPX 4.
CoxNsTANTII ET CoONSTANTIS I MPP. 4.
Num. I. ad VII. Coſſ. Acindynus, & Pro-

culus, ut Socrates lib. 2. Cap. 5. & Caſ-
ſiodorus, vel Acindynus, & Proclus, ut utrique

I.
Conſules.

Faſti Græci à Dodwello cditi, & Chromcon sg. c 1 V
Alexandrtinum. An Ch. 348.
Valeſius in Obſervat. Eccleſiaſt. ad Socratem 11.
S& Sozomenum lib. I. & Schelſtratius in LDiſ- Athanaſius
ſert. I. de Sacro Antiocheno Concilio cap. 3. & Romam 4
4. geſta hoc & ſequenti anno in cauſa Sancti "lio PP.
Athanaſßii egregiè explicant, & varios Annalium at²α
etrores emendant; ex quibus ſequentia mutua- Baron. n. 1.
ti ſumus. Relatâ per Euſebianos causd Athana- & v.
ſii ad Sedem Apoſtolicam, ſuos quoque ad Za-
lium primum Legatos tranſmiſerat Athanaſius .
inter quos dum diu Romæ diſputatum fuiſſet,
Macarius Presbyter & Heæſychius, Martyriaſque
Diaconi ab Athanaſii Presbyteris convicti, &
refutati, à Julio primo, Concilium indici po⸗
ſtularant, literaſque & ad Euſebianos, & Atha-
naſium Alexandriam, quibus convocarentur 5
mitti. Nec dubitari poteſt, quin lalius Papa
primus ad Athanaſium literas miſerit. Latent
quidem illæ, nec conſtat per quos Legatos Ale-
xandriam tranſmiſſæ fuerint. Citabatur tamen
per eas Athanaſiuz, ut ad judicium Synodicum
Romæ habendum occurreret. Præclarum hac
de re teſtimonium habems Julii Papæ in epi-
ſtola ad Orientales, ubi dicitur: 2 , ²
aτI Iö 5Xραι, ος X„πο Xααα αν
7. wæi E““, α.α 2 iv αυοN⅜„“. Quæ
verba ex antiqua Nannii verſione ſic Baronius
refert: Neæque ſpontèò, ſed literis noſtris ad jadi=
cium vocatus comparuiſſet, quemadmodum vos
per literas citavimus. Ex quibus concludi poſ-

ſet, Athanaſium non per literas, ſed ſponte ſua

Romam adveniſſe. Verùm, verbum, *„ρν,
verti debet comparuit, ut rectè in editione Pa-
riſienſi Græco-Latina Operum Divi Athanaſii
anni 1627. legitur: Neque enim ſponte, ſed lite-

ris noſtris ad judicium vocatus comparuit. Hæc

enim Græci textus propria verſio eſt: Etenim

non à ſe ipſo advenit, ſed vocatus, & literis à no-

bis acceptis, quemadmodum & vos citavimus. Ex
quibus conficitur, literas non ſolùm à Julio pri-
mo Alexandriam tranſmiſſas; ſed & ipſum Atha-
naſium illis acceptis Alexandriâ diſceſſiſſe, &
Romam venille.
Verum eſt, plures Scriptores antiquos, nul- III.
la literarum à Sede Apoſtolica tranimiſlarum Quomodo
mentione facta, tradidiſſe, quòd Athanaſius Athanaſius
Romam confugerit: ſicque legi apud Hierony- dicatur Ro-
mum in epiſtola 16. ad Principiam: Alexandri- giſe⸗ confas
ni Sacerdotes, Papa Athanaſius, & poſtea Petrus 2e.
perſecutionem Ariana hæreſeos declinantes, qua-
ſi ad tutiſſimum communionis ſuæ portum, Bomanz
confugerunt. Et apud Bonifacium primum epi-
ſtolà inter Holſtenianas ordine decimàa: Saz-
bt memoriæ Athanaſius, O& Petrus Alexandrinz
Sacerdotes Eccleſiæ, huins Sedis auxilium poſtula-
runt. Verum etiam eſt, ab aliis Scriptoribus
aliam rarionem adventůús Athanaſii adferri, ac
ſcribere Sozomenum lib. 3. cap. 6. quòd peracto
Antiocheno Concilio, & Gregorio Alexandri-
no cum militibus appropinquante, ut Sedem
invaderet, Athanaſium fugâ evaſiſſe: Tane ve-
rò Athanaſius per mediam pſallentium turbam oc-
cultus evaſit, & Romam navigio delatus eſt. Quod
firmatur à Theodorero lib. 2. cap. 4. Athanaſßus
cognitis antè inſidiis ſeceſſit, & in Occidentis
partes ſe ontulit; & à Celeſtino Papa in epiſto-
la ad Clerum & populum Conſtantinopolita-
num parte I. Epheſini Concilii: Et eieclus illic,
& in noſtris partibus tutatus eſt. Sed ex his om-
nibus non ſequitur, Athanaſium à Julio Papa
O. 4 per

440

SEC. IV. per literas non fuiſſe evocatum. Potuit enim

An. C

h.340. Julius primus ad Euſebianorum inſtantiam præ-
ſenti anno literas Alexandriam mittere, quibus
Athanaſium pro anno ſequente Romam evoca-
ret, & Athanaſius Alexandriæ ſubſtitiſſe, do-
nec cognitis Euſebianorum in Antiocheno Con-
cilio inſidiis, quid ſecum agere vellent, perce-
pilſet „ac tum fugàâ evaſiſſe, & Romam, ubi per
literas Pontificias evocatus fuerat, perrexiſſe.
Hoc enim modo non Hieronymi ſolùm, alio-
rumque teſtimonia veritati conſonant; ſed &
ipſius Julii teſtimonium, quod non modèò Ni-
colaus I epiſtolà 8. ad Michaelem Imperato-
xem, auctoritate ſua confirmavit, ſed & Atha-
naſius aſſerere videtur Apologiâ 2. dum ſcribit:
Quin & Euſebiani ad Julium literas miſere, &,
ut nos terrerent, Synodum juſſerunt convocari,
& ipſi Jalio, ſi vellet, arbitrium canſæ detulerunt.
Cum igitur Romam perveniſſemus, Julius conti-
auò ad Euſebianos literas ſoripſit, miſſis eò duo-
bus ex ſuis Preshbyteris Elpidio & Philoxeno. In
his enim verbis hæc notanda: ααι ναειν ααναοα
Oovrav eig ri; απν &c. Cum igitur Romam per-
veniſſem, &c. Ac ſi diceret, primum ſe per li-
teras citatum fuiſſe ad inſtantiam Euſebiano-
rum. Cùm igitur ipſe comparuiſſet, etiam Eu-
ſebianos per literas citari debuiſſe, prout reipſa
citati fuerunt, miſſis in Orientem duobus Pres-
byteris Elpidio & Philoxeno.
IV. Secunda difficultas eſt, quandonam Julius

Legati Iulii Papa Presbyteros ſuos Elpidium & Philoxenum

PP. ad Eu-
ſebianos.

in Orientem tranſmiſit, Euſebianos ad Syno-
dum Romanam per literas Apoſtolicas quas ſe-

Baron. num. cum ferebant, evocaturos. Baronius hanc lega-

1II.

tionem currenti anno obitam, eodemque Atha-
naſium Romam adventaſſe, exiſtimavit. Verùm,
nec Athanaſius Romam appulit ante annum ſe-
quentem, poſt peractam Antiochenam Syno-
dum, nec Elpidius & Philoxenus ad Euſebia-
nos miſſi ſunt, niſi etiam anno ſequenti, poſt-
quàm Athanaſius jam Romam adveniſſet. Theo-
doretus enim ait, Athanaſium cognitis inſidiis,
quas Gregorius ipſi ſtruxerat, ſeceſſiſſe; cui con-
ſonat ipſe Athanaſius in Epiſtola ad ſolitariam
vitam agentes. lbi enim narrat, perſecutionem
ab Arianis motam nulla alia de cauſa, quâm ut
Fideles ad partes Arianorum, & Gregorium re-
cipiendum, quem Imperator miſerat, compelle-
yent. Athanaſius autem priuſquam iſta fierent,
ſemel re cognita, Romam profeltus eſt, non igna-
rus haretibi furoris. Julius verò Presbyteros ſuos
Elpidium & Philoxenum cum literis, ad Euſebia-
nos miſit, certum diem definiens, ut aut pra-
ſentes ſe ſiſterent, aut cognoſcerent, ſe omnibus
modis ſuſpettos haberi. Præclarum eſt hoc Atha-⸗
naſii teſtimonium, ex quo habemus primè, per-
ſecutionem illam Arianorum in Gregorii intru-
ſione commiſſam, & ab Athanaſio fuiſſe præ-
viſam, ideoque antequam Gregorius inſtaret, &
milites cum multitudine ex forenſi vulgo ad cæ-
des parati adeſſent, priùs Athanaſium ſeceſſiſſe;
id quod, inſidiis cognitis, feciſſe ſcripſit Theo-
doeretus. Secundò, tunc Romam profectum ad
Julium primum, quod præſenti anno fieri non
potuit, quo Gregorius in Sedem Alexandrinam
intruſus non eſt, utpote qui anno ſequenti, pri-
mäüäm ab FEuſebianis Antiochiæ in Synodo ad-
unatis creatus fuit pſeudo-Epiſcopus aut Patriar-
cha Alexandrinus, & poſtea primùm militari
manu Alevandriam ad Sedem Athanaſü inva-
dendam miſſus fuit. Tertiò, Athanaſio Romam

Critica Hiſtorico Chronologica

adveniente, Elpidium & Philoxenum miſſos SX C. IV.
fuiſſe ad Euſebianos; id quod Athanæ ſius Apo- An. Ch. 340.
logiaâ 2. loco ſuperiùs citato clariùs teſtatur:
Cum igitur Romam perveniſſem, Julius continuò
ad Euſebianos literas ſeripſfit, miſſis eb duobus ex
ſuis Presbyteris Elpidio & Philoxeno. Quartò;,
Elpidium & Philoxenum diſceſſiſſe, non hoc
anno, ut putavit Baronius, neque ſequenti, pau-
lo antequam Synodus Antiochiæ congregaretur,
ut ſcribit Valeſius citatus cap. 2. ſed anno ſe-
quenti jam duobus aut tribus menſibus tranſa-
Gtis. Cum enim Antiochiæ Synodus habita
fuerit initio anni CCCXLI, & Gregorius
ab Euſebianis ibidem congregatis Epiſcopus
creatus ſit, & ex Antiocheno Conventu Ale-
xandriam pervenire nequiverit, (uti nec Atha-
naſius ante Gregorii adventum Romam profe-
ctus ad Urbem venire poruit) niſi duo aut tres
ad minimum menſes effluxerint; ita nec Elpi-
dius & Philoxenus poſt adventum Athanaſii, Ro-
mà diſcedere potuerunt, niſi menſe Martio vel
Aprili anni cccXII. .
Baronius exiſtimavit, Synodum Romanam v.
in cauſa Athanaſii currenti anno inchoatam, ſe-
quentique continuatam. Sed, ut ſuo loco de-
monſtrabimus, ea Synodus ad annum trecente-
ſimum quadrageſimum ſecundum pertinet.
A num. XI ad X V. Joannes Voſſius libel- VI.
lo de cribus Symbolis Diſſert. 2. Queſnellus Diſ- Symbolum
. .. . .. . . igdei malè
ſert. de variis Fidei libellis in antiquo Roma- Aehezaße
næ Eccleſiæ Codice coſtentis, Uſſerius, aliique attιiνπ
tam ex Proteſtantibus, quàm ex Catholicis,
Symbolum, quod vulgè dicitur &. Athanafi,
& quod incipit, Quicumque vult ſalvus eſſe, San-
cGo Athanaſio abjudicant, quia in antiquis &
probatæ fider Codieibus MSS. pené omnibus
Operum S. Athanaſii hoc Symbolum deſidera-
tur, & quia ſtylus, ſermoniſque contextus
nequaquam Græci hominis eſt, ſed Latini.
Quèd ſi Divus Athanaſius Latinè ſcripliſſet,
vix fieri potuiſſet, ut ipſi Græciſmus ali-
quis non excideret, cùm nonniſi imperfectè
linguam Latinam ſcire potuerit. Præterea, ſi
Symbolum iſtud Athanaſii fuiſſet, illud laudat-
ſent Cyrillus Alexandrinus Epheſina Synodus,
Sanctus Leo, & Concilium Chalcedonenſe,
dum contra Neſtorianam & Eutychianam hæ-
reſim loquuntur. His adde Latinorum contra
Græcos ſilentium poſt ſchiſma Photianum uſque
ad Gregorii IX tempora, de proceſſione Spi-
ritus Sancti diſceptantium. Si enim tunc pro
certo creditum fuiſſet, iſtud Symbolum eſſe
Athanaſu, illo uſi fuiſſent contra Græcos ſchiſ-
mati os Occidentales- quod non leve pondus
habuiſſet ob ſummam S. Athanaſii in utraque
Eccleſia auctoritatem. Et tamen primi, quos
hoc argumentum adhibuiſſe legimus, ſunt Apo-
criſarii Gregorii IX, poſtquam hæc controver-
ſia duraſſet annis propèé quingentis. Denique
Scriptores omnes ante ſeptimum Eccleſiæ ſe-
culum, ante Auguſtodunenſem in Gallia Syno-
dum ſub S. Leodegario Epiſcopo habitam an-
no DCI. XX, de hoc Symbolo Athanaſiano fi-
lent. In eo verò Concilio hic Canon legitur:
Si quis Presbyter, Diaconus, Sabdiaconus vel
Clericus Symbolum, juod Santzo inſpiranteé Spiri-
tu Apoſtoli tradiderunt, & Eidem Sanbti Atha-
naſii Præſulit irreprehenſibiliter non recenſuerit,
ab Epiſcopo condemnetur. Imèò & jam ab anno
DCXXXIII aliqua ex iſto Symbolo defcri-
pta aliquibus videntur in ea Confeſſione Fidei,
u

mana.
Baron: n. I.

Synodus Ro-

TII.
Pauurtur
uylilura
ronii.

VII.
Symbolum
Pglio Iu.
viletur 4t.
nbuenmam.

„
C. W.

Ch.z40,

V.
nodus Ro⸗
ana.
ron.a.l,

VI.
mbelun
iei mal!
ttributiam.

§ g c. IV. quæ edita eſt à Concilio Toletano quarto. Qua-

An. Chs40. re non dubium, quin multis ante Synodum il-

VII.
Evertitur
zonjectura
Baronii.

VIII.
Symbolum
Vigilio Ta-

Lidetur at-

zribuendum.

lam Auguſtodunenſem annis compoſitum ellet,
& jam olim per totam Eccleſiam celebre eva-
ſiſſet. Nunquam enim ſapientiſſimi Præſules id
