vixerint, in- ceſſoris initium ignorari neceſſe ſit. Non loquor
ompertum. hic de S. Clemente, quem nono Kalendas De-

IV.
Decretales
Alexandri.

cembris paſſum conſtat, quia is, juxta ea quæ
diximus, Pontificatum abdicavit, ideoque dies
ejus emortualis Chronologiæ Pontificiæ nullam
lucem affundit. Tempus itaque & oleum perdi-
dere quicumque præcedentium Pontificum ini-
tium & finem certis diebus affigere voluere. Nec
complurium Pontificum Alexandri ſucceſſorum
dies ordinationis & mortis certiores, quia tem-
pus Interpontificiorum nobis ignotum. Annota-
tur quidem illud tam in libro Pontificali, quàm
in GChronico auctiori veterum Pontificum, ſed
præterquam quòèd inter horum librorum Aucto-⸗
res non convenit, vacatio Sedis non ex certis
monumentis, ſed ex proprio calculo ab illis de-
ſcripta. Liber Pontificalis poſt Alexandri mar-
tyrium ait , vacaſſe Epiſcopatum dies viginti
gquinque; Auctor verò auctioris Chronici vete-
rum Pontificum dies duodecim addit, tradit-
que, vacaſſe Sedem dies triginta ſeptem. Uter
erraverit, prorſus incertum; immo utrumque
Interpontificii tempus ignoraſſe; omnino vero-

ſimile. In tantis ergo tenebris per aliquot Pon-

ti ficatus dies ceſſatidnis Sedis parum curabo.,
Alexandro Sixtus ſucceſſit.
Ad num. VI. Decretales tres Alexandro Papæ
attribuuntur, quas Pétrus de Marca; Chriſtia⸗
nus Lupus, aliique Viri doctiſſimi rejiciunt,
Prima ſcripta eſt ad omnes Orthodoxos, habet-
que plura ex aliis ſubſequentium ſeculorum
Conciliis & Patribus, præſertimque inſignem
locum ex Idatio & Epiſtola ſuppoſititia Bene-
dicti primi incipientem ab illis verbis num. VI,
Si Trinitas non éſt, quare tertio ſanctus dixerant,
&S& finientem, epſa eſt Patris & Filii. Secunda
ſcripta eſt ad omnes Epiſcopos, habetque locum
Oleæ cap. 4. ex verſione S. Hieronymi, qui tre-
eentis annis poſt Alexandrum vixit. Tertia data

eſt ad omnes Sacerdotes, habetque etiam locum
Micheæ Cap. 2. ex verſione Hieronymi, & clau-
ſulam Sermonum S. Auguſtini.
Ad num. VIII & ſeqq. Antinouns, quem Ha-
drianus dum in Ægypto eſſet, inter Deos retu-
lir, in Nilo periit præcedenti Chriſti annò, ut
ibidem inſinuavimus. In Collectaneis Græcis
apud Scaligerum ea mors illigatur anno primo
Olympiadis CCXXVII., qui menſe Julio præ-
cedentis Chriſti anni auſpicatur. Parte alia in
Chronico Euſebii tam ſecundùm editionem
Pontaci, quâm Scaligeri, Autinous dicitur mor-

tuus anno Abrahami 2145. qui Kalendis Octo-⸗

bribus anni Chriſti CXXVIII exorditur. Qua-
re mors ea accidit ante diem primum menſis
Octobris anni elapſi, & poſt diem XXV Julii;
quo annus primus Olympiadis CCXXVII
inchoatus eſt. Mediobarbus pag. 187. varia Nu-
miſinata Græca in honorem Antinoi percuſſa
refert, aitque, ſe nulla Latinis vocibus cuſa in-⸗
veniſſe. Ex quo conjicere licet, illum in Oriente
præcipuè cultum fuiſſe. Porro omnia quæ extant

illius Numiſmata, poſt mortem ejus tantùm

percuſſa.

R

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN 5624.
O28 A. ) 18. P. 7. April. Indict. 14.
JESsu CHRISTI I31. ſecund. Baronium 133.
TELESPHORI PAP & 6.

HADRIANI IMP. I5.

D num. I. Coſſ. Ser. Octavius Lænas Pon-
A retianus, & M. Antonius Rufinus, &x Inſcri-
ptione Onuphriana.
Quindecennalia Hadriani hoc anno celebrata,
In Chronico Euſebii anno Abrahami 2147. qui
Kalendis Octobris antecedentis Chriſti anni in-
choatur, horum ſolennium extant aliqua veſti-
gia, ſed in Codicibus manuſcriptis tantùm, edi-
tione tam Pontacena, quàm Scaligeriana valde
hoc tempore depravata: Salvius Julianus, inquit
Euſebius, perpetuum compoſnit ediktum, quo om-
nées civitates Romanæ urbis leges ſequi jubentur;
quod edictum ad noſtra tempora pervenit. Novi-
tates autem annis hujuſmodi feſtivitatibus addi-
ctis de more inductæ. Addit Euſebius: Adrianus
Athenis hiemem exigens, Eleuſinam inviſit, Ha-
drianus, cum inſignes & plurimas ades Athenis
feciſſet, agonem edidit; Bibliothecamque miri ope⸗

ris extruxit; quæ tam Marianus Scotus, quàm

Hermannus Contractus cum anno XV Hadriani
rectè copulant. Ex quibus & conjectura eſt, ea
ſolennia Athenis fuiſſe exhibita. Paulèò antè di-
xerat Euſebius: Templum Romæ & LVeneris in
Urhe fattum „ quæ cum anno X V Hadriani
conjungenda exiſtimo. Templa enim in Decen-
nalibus & id genus feſtis de more dedicata. Tem-

plum Urbis ſeu Romæ extruxerat Hadrianus,

ſeu ejus fundamenta jecerat in Quinquennalibus
ſuis, ut ibidem diximus. Quare hoc anno ejus
dedicatio facta. Extat Hadriani Nummus ter-
tio ejus Conſulatu inſignitus apud Mediobar-
bum, in cujus poſtica legitur: UREBS. Ro-
M A £ TERNA S. C. Viſitur templum, in
quo ſeptem figuræ taurum ad aram ſacrifi-
cant. In Epitome edictum Salviani anno ſe-
quenti recitatur, ſed ad præſentem annum revo-
candum.

1 4 Andreas

An. Ch. 131,

Obitus Au-
tinoi.

Anno Urbis
384. Olymp.
227. an. 3.

I.
Conſules

II.
Quindecen.
nalia Ha-

Baron. an.
134. Rum. It.

C. II.
An. Ch. 131.
1322.
III.
Madriani
Alexan-
driam ad-

Ventus.

Anno Urbis
8385.
Olymp. 227.
an. 4.

I.
EConſules.
II
Edictum Sal.
wGiani.
III.
Dellum Ias
dascum.

Baron. an-
13 5 N. I.

128

Andreas Morellius Vir eruditiſſimus, in Spe-
cimine univerſæ rei nummariæ antiquæ, produ-
cit Nummum Alexandriæ percuſſum, in quo ex-
preſſus eſt Adventus typus, & mulier cum ga-
lea elephantina, quam Alexandriam denotare
probant Numiſmata Galbæ, Veſpaſiani, Titi,
Domitiani, & aliorum, in quibus eadem figu-
ra cernitur cum adſcripto nomine AAEEANAPEA-
Quæ mulier in laudato Nummo repræſentata
Hadriani advenientis manus oſculatur, cum
hac nota, L. IE. id eſt, anns V. Memo-
rat ibidem Morellius alium Nummum, in quo
Alexandria Hadrianum in quadtiga advenien-
tem ſalutat, cum eadem nota, L. IE. ſed in eo,
quòd cum Petavio & Calviſio Antinoi mortem
in hunc Hadriani Alexandriam adventum Mo-
rellius differt, minimè audiendus, ut ex dictis
conſtat. An verò is Nummus præſenti anno, vel
inſequenti, quo decimus quintus Hadriani an-
nus uſque ad diem decimum Auguſti in curſu
fuit, percuſſus, ex his quæ anno ſequenti dice-
mus, manifeſtum fiet.

ANNO PERIODIGRAGO-ROMAN &£ 5625.
Q I. G F. 19. P. 21. April. Indict. 15.
JESsu CHRFISTI 132. ſecund. Baronium 134.
TELESPTHORIPAT 7.

ADRIANI IMP. 16.

D Num. I & ſeq. Coſſ. Sentius Augurinus,
& Severianus, ex Onuphrio in Faſtis.
Edictum Salviani, de quo Baronius hoc anno,
ad ſuperiorem pertinet, ut ibidem explicavi-
mus.
Bellum Judaicum hoc anno inchoatum. Eu-
ſebius enim in Chronico anno Abrahami 2148.
qui præcedenti Chriſti anno, Kalendis Octo-
bris inchoatur, de eo agit, & tam Marianus Sco-
tus, quàm Hermannus Contractus ejus verba al-
ligant anno decimo ſexto Hadriani. Verum qui-
dem eſt, Spartianum in Hadriano cap. 16. pro-
ximè antequam narret Arabicam hujus Impera-
toris peregrinationem, ſcribere: Moverunt ea
tempeſtate & Judai bellum quòd vetabantur mu-
tilare genitalia. Sed hinc tantùm inferendum,
eoſdem tumultum ciere cœpiſſe „non verò Ha-

drianum tunc exercitum adverſus illos miſiſſe.

Teſtatur enim Dio lib. 69. Hadrianum Duces
adverſus eos non deſtinaſſe, niſi poſtquam ite-
rum in Syriam adventavit, & Judæos ubique
gentium tumultuari accepit. Sed præſtat Dio-
nis verba recitare, ut hujus belli cauſam ac tem-
pus meliùs percipiamus: Chm autem in urbem
Hieroſolymam, quæ e.ſa fuerat, quamque ADE-

liam Capitolinam appellavit, coloniam deduxiſſet,

ac quo in loco teneplam Dei fuerat, alterum Jovi
ædificari curaviſſet, magnum bellum & diuturnum
moveri cœpit, Judaæis graviter ferentibus, quòd ex-
teræ nationes in urbem ſuam habitatum veniſſent,
quödque in ea fieri externa ſacra viderentur. Ta-
men cum Hadrianus in Wgyptum ac rurſus in g-
riam adventaſſet, quieſcendum ſibi eſſe putabant. In-
terim verò arma, qua ipſis erant à Romanis impe-
rata, minns apta de induſtria fecerunt, ut ſi ea Ro-
mani reprobaſſent, ipſi eis uterentur. Poſt ubi Ha-
drianus longè abeſſe viſus eſt, palam defecerunt:
utque aperto pralio non audebant cum Komanis
periclitari, ita capta loea ſuæ regionis opportuna

—

Critica Hiſtorico-Chronologica
cuniculis muniebant & maænibus, ut ad ea, ſi er-5 r . I1.
h, An. Ch. 132.

geret neceſſitas perfugerent : utque ad ſe mutubd ſi
terram tranſeuntes laterent, vias ſubterraneas de-
ſuper perforaverunt, quò ventum lumenque recipe-
rent. Hos Romani primò nihili faciebant; ſed poſt-
quam totaw judæam commotam eſſe, Judæoſque
omnes ubique gentium tunmultuari, & conventus
facere intellexerunt, ac multa damna occultè aper-
teque Romanis inferre, cum iiſque complures alias
gentes lucri cupiditate coniungi, ac ferè ob eam
cauſam omnem Orbem terrarum commoveri: Ha-
drianus optimos quoſque Duces adverſus eos mit-
tit, &c. Hadrianus novam urbem Hieroſolymita-
nam anno centeſimo decimo nono ædificavit,
ut ſuo loco dictum, & ubi Dei Opt. Max. tem-
plum fuerat, Jovis Capitolini templum excita-
vit. Recte Hieronymus in Epiſtola ad Darda-
num ait, Hieroſolyma quinquaginta annis poſt
everſionem Titi ab Hadriano inſtaurata, quod
verum eſt, ut annos illos L à morte Titi nume-
ranti patet. Parte alia Hadrianus bis in Syria
fuit. Primèò, præfato Chriſti anno, quo Hiero-
ſolyma condidit. Secundò, anno Chriſti cen-
teſimo viceſimo octavo, quo Syriam à Phœni-
ce ſeparare voluit. Tunc itaque Judæi tumultuari
cœperunt, ut diximus cum Spartiano. Sed quia
ab eo tempore Hadrianus ſemper in Oriente
vel in E£gypto fuit, Judæi quieſcendum ſibi eſſe
putarunt. Pèſt ubi Hadrianus longè abeſſe viſus
eſt, palam defecerunt, ideoque currenti anno,
ut accuratè Euſebius in Chronico tradit. Rem-
que ita ſe habuiſſe colligo ex Dione, qui Ju-
daico bello narrato, inquit : Eodem tempore
Hadrianus templum Jovis Olympii, in quo ipſius
quoque ſtatua poſita fuit, Athenis adificayit, juſ-
ſitque in eo draconem allatum ex India collocari:
ac Dionyfia defunttus maximo apnd eos Magiſtra-
tu, patriaque veſte indutus, magnificè celebra-
vit. Vides, quàâm belle Dionem inter & Spar-
tianum conveniat. Ex hujus narratione fupe-
riùs allata colligitur, Hadrianum anno circiter
CXXVIII Athenis fuiſſe, & Jovis Olym-
pii templum dedicaſſe, eaque tempeſtate Judæos
bellum moviſſe. Non aliud autem Dio in lite-

ras mittit, niſi quòd bellum Judaĩcum, quod

anno tantum Hadriani XVIII extinctum,
uno tenore recitat, & poſtea ad ea redit,
quæ horum tumultuum initio ab Hadriano
Athenis geſta ſunt. Quare Baronius motuum
udarcorum exordium cum anno Chriſti
CXXVIII rectè collocavit.
Euſebius, qui tam in Chronico, qum in li-
bris de Demonſtratione, Pliam ab Hadriano
poſt bellum Judaicum conditam ſcribit, Baro-
nium, alioſque plures in errorem induxit. Tan-
tum enim abeſt, inquit Scaliger in Animad-

verſionibus Euſebianis, quem Valeſius in No-

tis ad lib. 4. Euſebii ſequitur, ut Aℳlia condi-
ta fuerit ab Hadriano poſt partam de Judæis vi-
ctoriam, ut bellum Judaĩcum ex Fliæ conditu
originem ceperit. Nam cùm Judæi urbis ſuæ
ſolum ab alienis occupatum viderent, & in eo
ipſo loco, in quo Dei templum olim fuiſſer, ſa⸗
cra fieri Jovi Capitolino animadverterent, eam
injuriam minime ferendam rati, arma corri-
puerunt, & initium fecerunt hujus belli ab Euſe-
bio in Hiſtoria deſcripti. Ibi tamen cap. 6. du-
pliciter fallitur, tum quèd urbem Hieroſoly-
mam ſub Hadriano penitus everſam fuiſſe ſcri-
bit, tum quòd Æliam Capitolinam ab eodem
Hadriano conditam eſſe exiſtimavit poſt expu-
gnationem

I vV.
Belli Iudas
ci origo⸗

34A0 l
An. . 13

V.

Eia appel.

.
1ℳ1

VI.

Pro eveyſ

HMaroſtzut .

lis.

onilita &.
(l

8XCI.
An. Ch.

I3 le

lni⸗
nte
0,
m⸗
lr
pune
r
4
tari:
Pra:
ebra⸗
Spal⸗
ſape⸗
Citer
gym⸗
ros
ſe-
Go
en,
redit,
iano
um
dr

1E. I1.
nl ilus⸗
lind ei.
haro-
1 Tan-

in Annales C. Baromm. 29

⁸ £ C. II. gnationem Bettharæ. Et tamen conſtat ex loſe-
An. Ch. 132. pho, Hieroſolyma prorſus à Tito fuiſle everia,
ita ut aratrum etiam ejus ſolo fuerit im preſſum.
Certè Eufſebius eo in loco aperte non dicit,
Hieruſalem ab Hadriano everſam fuiſſe, ſed 1d
tantùm obſcurè innuit. In libris autem de De-
monſtratione & in Chronico diſertè aſſirmat
Hieruſalem funditus ab Hadriano everſann eile.
Quod verò ad Eliæ conditum ſpectat, jam oſten-
dimus, illum Imperii Hadrianei initio conti-
giſſe.
V. Euſebii autem error inde proceſſit, ni fallor,
Hieruſalem quòd cùm Hadrianus anno CXNXNXVI Vicen-
lia apper- nalia edidit, & novæ urbi q ſe jam antea con-
Ssidk. ſtructæ, Aeliæ nomen dedit, ex eorum tempo-
rum uſu, qui ferebat, ut annis hujuſmodi ſo-
lemniis deſtinatis novæ urbes aut ædificarentur,
aut dedicarentur, aut novis nominibus appella-
rentur, ipſe Euſebius putavit, Aeliam fuiſſe
tunc conditam. Unde licet bellum Judarcum
anno XKVIII Hadriani in Hiſtoria geſtum
dicat, in Chronico tamen nonniſi anno Hadria-
ni XKX ſcribit: Aelia ab Aelio Hadriano condi-

1
11

ta,; in Hiſtoria verò: In hunc modum cum ciditas
aorne gente nudata eſſet, poſt hæc Alienige-
nis eb conſtaentibus, urbs & colonia ciium Ro-
lta, in honorem Aelti Hadriani Imp.
parta eſt. Ubi vides Euſebium, ur-
Pis appellationem cum ejus conditu confunde-
rE; qua in re non ſemel ab Antiquis Peccatum.
Præterea Nicephorus, qui lib. 2. cap. 24. tra-
dit, Hadrianum de ſuo nomine urbem excitalle,
addit, poſt bellum Judaicum eam Aeliam eſſe
appellatam. Hieruſalem nunquam dirutam uſ-
que ad ſolum, niſi ſub Hadriano, Hieronymo
cap. 10. in Danielem perſuaſit Euſebius, quod à
Scaligero loco laudato confutatum.
VI. Non audiendus autem Valeſius citatus, qui
Pro everſis ait, Hadrianum Hieroſolyma non inſtauraſie,
Hieroſolymis neque eius mentem fuiſſe, ut eam urbem ſul-
777 dita £. Citaret, quippe qui infenſiſſimus eſſet Jjudæis,
Zig: qui tunc hoſtes populi Romani erant, ſed Ae-
liam urbem condidiſſe. Non audiendus, in-
quam, quia Zonaras in Hadriano ſcribit: Ur-
bem in Palaæſtina pro evrſis Hieroſolymis conditan
Dliam Capitoliunan nominavit: & quh in loco
Pei templum olim fuerat, eo in loco poſt jovis lu-
cum condidit. Neque aliter loquitur Hieronymus
in Epitaphio Paulæ, cùm dicit: Ingreſſa eſt Hie-
ruſalem, quæ ab Wlio poſtea Hadriano de ruinis
& cineribus civitatis in Eliam ſuſcitata eſt. Be-
da pariter, ſeu quis alius in Expoſitione loco-
rum & urbium, quarum mentio fi in Actibus
Apoſtolorum: Hierunſalem Metropolis quondam
Judææ, quaæ nunc ab Wlio Hadriano Ceſare, quòd
eam a Tito deſtrutctan latiore ſitu inſtauraverit,
Wlia cognominata eſt, & c. Ad has auctoritates
reſpondet Valeſius, hos Auctores impropriè lo-
cutos eſſe. At hæc reſponſio minimé ſatisfacit.
Idem enim Hieronymus in Epiſtola ad Darda-
num de terra repromiſſionis ait: Cam ipſa Me-
tropolis tua prins Jebus, poſtea Salem, tertib Hie-
rofolyma, & nunc WElia. Vides ut ſibi ſemper
conſtet Hieronymus. Denique urbes, quæ vel
ex aliarum ruinis crevere, vel quæ procul à prio-
ri ſitu ædificatæ, & antiquarum nomen ferunt,
loco earum ædificatæ dicuntur. De fine belli
Judaici irfrà agetur.

*⅓ C. II.
An. Ch. 133.

. 134.
NNO PE ECO-ROMAN £ 5626. .
ANNO PERIODI GRCO-ROM Anig Urbis

QOQ2. E. I. D. 6. April. Indict. I. 886, OIymp.
. 228. Ah. I.
JESnCRRISTI I33. ſecund. Baronium 135.
TELESPHORI PAP 8.
HADRIANI IM P. 17.
D num. I. Coſſ. Hiberus, & Siſenna, ut re-
ctè Baronius. Conſules.
. Anno Urbis
. .
ANNO PERIODI GRCO-ROMAN Z 5627 887. Olymp⸗
O 3 D. 2. P. 29. Mart. Indict. 2. 228. an. 2.

IrsuCRRISTI I34. ſecund. Baronium 136.
TELESPHORI PA P 9.

HADRIANI IMP. 18.

D num. I. Coſſ. C. julius Servianus III Con lr.
& C. Vibius Varus, ut demonſtrat Card. .
Noriſius in Epiſtola Conſulari pag. 82.
Hoc anno vel ſequentis initio ſancti fratres 1I.
Fauſtinus Presbyter, ac Jovita Diaconus Brixiæ aceg,
in Italia, quò Hadrianus ex Oriente redux age- Lovirg.
bat, morti traditi ſunt, Hadriano ibidem præ- Baron anno
ſente; quod martyrium à Baronio loco non ſuo 122. num. 1r-
recitatam.
Dodvwellus in Diſſert. Cyprianica XI de III.
Paucitate Martptum „ nur. XX XVIII & denn
XXXIX exiſtimat, ſub Hadriano nullam Per- imperante
ſecutionem fuiſle, quèd reſcriptorum in favo- vexati.
rem Chriſtianorum editorum meminerint Scri-
ptores Chriſtiani ab Hadriani ætate proxi-
mi, nemo tamen edicktorum perſecutionem
decernentium mentionem fecerit; quòd hæc
perſecutio à Sulpitio Severo quarta appelletur,
cùm Euſebius quartam Marco Antonino aſſi-
gnet, idemque ſenſerint Euſebio antiquiores, uti
Lactancius, Tertullianus, & Melito Sardenſis Z
quòd S. Juſtinus Martyr, ut pacem Chriſtia-
nis ab Antonino Pio impetraret, Hadriani
nomine uſus ſit, quod non feciſſet, ſi ipſe Ha-
drianus Eccleſiam perſecutus eſſet; & quòd cu-
rarit Hadrianus templa in omnibus civitatibus
ſine ſimulacris conſtruenda, quæ fama erat Chri-
ſto fore dicanda, ut teſtis eſt gentilis ipſe Lam-
pridius, ideoque eum à Chriſtianis vexandis
alienum fuiſſe, concludit Dodwellus. At com-
plures Hadriano imperante martyrium paſſos,
Hieronymus in Epiſtola IxxxIV ad Magnum
Oratorem nos dubitare non ſinit. De Quadrato
enim loquens ait: Quadratus Apoſtolorum diſci-
pulus, & Athenienſis Pontifex Eccleſiæ, non-
ne Hadriano Principi Eleuſinæ ſacra inviſenti
librum pro noſtra Religione tradidit? Et tantæ
admirationi omnibus fuit, ut perſecutionem
graviſſimam illius excellens ſedaret ingeniumꝰ
Neque dicat Dodwellus, Hieronymum coæ-
vum Auctorem non eſſe. Nam, ut ſuprâ dixi,
qui in rebus Romanis Auctores coætaneos aur
ſuppares non requirit, eoſdem in rebus Eccle-
ſiaſticis immeritò flagitat; cum res Eccleſiaſticæ
Pejoris conditionis non ſint, quàm prophanæ,
neque Euſebius & Hieronymus qui de Hadria-
nea perſecutione locuti ſunt, minorem in hac
narratione fidem mereantur, quàâm dùm de allis
ante ſua tempora à Romanis geſtis ſermonem ha-
bent. Nullum quidem ab Hadriano adverſus
Chriſtianos

1300
S & C. II. Chriſtianos promulgatum edictum, ſed quæ tam
An. Ch.134. à Nerone, quàm à Domitiano ad abolendam
hanc ſectam lata fuerant, tam ſub Trajano,
quàm ſub Hadriano executioni mandata. Quod
verò hæc perſecutio quarta à Sulpitio Severo
appelletur, id mirum videri non debet. Ut enim
obſervat Velſerus in Commentario ad conver-
ſionem S. Afræ, D. Auguſtini tempore vulga-
ris erxat opinio, decem plagis Ægyptiacis ſigni-
ficatas fuiſſe decem Eccleſiæ perſecutiones,
quæ à Nerone ad Diocletianum Eccleſiam ve-
xarunt. Quam opinionem Auguſtinus lib. 18.
de Civitate Dei cap. 52. ita convellit, ut
oſtendat, Eccleſiam ante Neronem, tum in ca-
pite Chriſto, tum in Stephano, Jacobo,
Petro & fratribus reliquis perſecutionem paſ-
ſam, ſed non omnes perſecutiones æquè in nu-
merum redactas eſſe, vel quòd leviores viſæ, vel
quèd novis edictis non excitatæ, vel quèd à de-
ceſſoribus cœptæ, non intermiſſo curſu conti-
nuatæ, vel denique alia quavis de cauſa, ut re-
ctè ait Velſerus, qui addit, prorſus iniquum
eſſe, qui Auctores inter ſe hac de re diſſentien-
tes propterea reprehendendos putet. Cùm enim
de rebus convenit, cur in verbis non ſuo quiſ-
que judicio utatur? Similis eſt in conſtituendis
perſecutionum principiis ratio.
IV. Quod ad Lampridium ſpectat, is de Alexan-
Falſum eſt, dro Severo in ejus Vita cap. 43. loquens ait:
Hadrianum Chriſto templum facere voluit, eumque inter Deos
“ tnr. recipere, quod & Hadrianus cogitaſſe fertur, qui
volniſſe. templa in omnibus civitatibus ſine ſimulacris juſſe-
rat ſieri: quæ hodie idcirco, quia non habent nu-
mina, dicuntur Hadriani, quæ ille ad hoc paraſſe
dicebatur: ſed prohibitus eſt ab is, qui conſulen-
tes ſacra, repererant omnei Chriſtianos futuros,
ſi id optato eveniſſet, & templa reliqua deſerenda.
Sed, ut Caſaubonus in Notis ad eum locum ob-
ſervat, de Tiberio narrant hoc Tertullianus, &
alii Patres Græci ac Latini: de Hadriano verò
nemo illorum ſimile quicquam. Et mirum pro-
fecèò, tam nobilem Hiſtoriam, tot Fidei Chri-
ſtianæ propugnatores acerrimos, viros unde-
cumque doctiſſimos, & quorum intererat hoc
ſcite, potuiſſe fugere. Sed videtur hæc de Ha-
driano ſuſpicio multò poſt ejus ſeculum homi-
num mentes inſediſſe. Nam neque Juſtinus Mar-
tyr, neque Athenagoras, neque Tertullianus,
ne que Cyprianus, aut omnino quiſquam ex illa
vererum batrum manu, vel tenuiſſimam ejus rei
ſuſpicio iem fando unquam accepiſſent. Unde
autern vulgè multi ſeculo Lampridii hanc de
Hadriano concepiſſent opinionem, declarat Au-
ctor ipſe, cùm ſubjicit: Qui templa in omnibus
civitatibus ſine ſimulacris juſſerat fieri; quæ hodie

idcirco, quia non habent numina, dicuntur Ha-

driani, quæ ille ad hoc paraſſe dicebatur. En fon-
tem & originem hujus opinionis. Juſſerat Ha-
drianus, templa fieri in omnibus civitatibus ſuo
nomini ſine dubio conſecranda: quod & Spar-
tianus in illius Vita teitatur. Sed Mortuo Ha-
driano priuſquam hæc templa abſolverentur,
manſere pleraque illorum imperfecta neque
umquam dedicata ſunt. Exemplo poteſt elſſe il-
lud quod Tiberiade magnificè inchoatum, mox
relicétum eſt, necdum abſolutum, tandemque
in ulum balneorum à civibus deſtinatum, ut te-
ſtatur Epiphanius contra Ebionæos. Talia ædifi-

cia in pleriſque civitatibus adhuc Lampridii

ætate extabant, inchoata ſolùm, non perfecta,

non dedicata; ac proinde, ut ait ipſe, ſine nu-

Critica Hiſtorico-Chronologica

3461

ll
udkian
Pceni.

mine & ſimulacro ullo. Fiinc factum, ut in ani- 8 & C. II.
mum inducerent multi, quibus aſſentitur Lam- A. C. 134. 135.
pridius, non ſibi Hadrianum illa templa extru-
xiſſe, verùm Chriſto. Ita rectè Caſaubonus. Nec
denique ex Juſtini facto Hadrianum nullam
perſecutionem moviſſe deduci poteſt; cuùm 8.
Martyr, ut perſecutionis ceſſationem ab Anto-
nino Hadriani filio adoptivo impetraret, Ha-
driani exemplum propoſuerit, qui agnitâà Chri-
ſtianorum innocentiâ finem perſecutionis ſuo
tempore excitatæ impoſuiſſet. Aliæ conjecturæ,
quas, ut ſuam opinionem tueatur, Dodwellus
in medium adducit, non plus firmamenti ac ro-
boris habent.
Quintus & ultimus Hadriani Romam adven- „. ⸗
tus ad præſentem vel inſequentem annum revo- Hagmani
candus. Vide dicenda anno cxxxvVI num. 1III. Romam ad-
ventus.

„
ℳ

V.

—

111.
ntss
&allinz
atriui
Rman All
Teytus.

Anno Urbis
888.
Olymp. 228
AN. 3.

ANNOPERIODI GRXCO-ROMAN& 5628.
O 4 C. D. 3 P. 18. April. Indict. 3.
JESuICRRISTI I35ſecund. Baronium 137.
TELESPRHORI PAF A 10.
HADRIANI IMP. 19.

D Num. I. Coſſ. Pontianus, & Atilianus, I.
ut oſtendit Card. Noriſius in Epiſtola Conſules.
Conſulari pag. 83.
Bellum Qudaicum anno præcedenti profliga-
tum. Euſebius enim in Chronico de ejus fine
agit anno Abrahami 2150. qui Kalendis Octo-
bris anni Chriſti cxxxiII inchoatur. In Hiſtoria
verò lib. 4. cap. 6. hoc bellum anno Hadriani
xvIII finem accepiſſe tradit, quod Marianus
Scotus & Hermannus Contractus ab illo didice-
runt. Præterea in Collectaneis Græcis à Scalige-
ro publicatis,anno primo Olympiadis ccxxvVIII,
qui menſe Julio anni Chriſti cxxxiIII incipitur,
habetur: Isbτνι J —' KeααιταnvN.. I αι 97-
Xlα id eſt, tota Judæa commota eſt. Eclipſis
Lunæ. Ptolomeus lib. 10. cap. 1. obſervat eclip-
ſim Lunarem, quæ contigit die viceſima Octo-
bris anni Chriſti cxxxIv, horâ poſt meridiem
undecimà, ut videre eſt, apud Calviſium in Ope-
re Chronologico, ubi aliam eclipſim Lunæ per
hæc tempora non annotat. Sed Auctor anony-
mus eorum Collectaneorum de ea eclipfi loqui
non videtur. Denique Dio lib. 69. narrato hoc
bello ait: Periere quoque ex Romanis complures
in eo bello. Quamobrem Hadrianns, cuùm ſeribe-
ret ad Senatum, non eſt uſus illo exordio, quo uti
Imperatores conſueverunt; ſi vos liberique veſtri
valetis, bene eſt: ego quidem & exercitus vale-
mus. Quare nondum Romam redierat Hadria-
nus, gum bellum illud finitum, quem tamen
certum eſt currenti anno menſis Maij initio Ro-
mæ fuiſſe, ut anno ſequenti videbimus: neque
enim ad Senatum hujuſmodi literas Hadrianus
dedit, niſi cùm Roma abſens erat.

II.
Finis belli
1 udaici.

Nua Veru
Ceſar diej.

urn. 1
Daron mun. C
1II 40

ANNOPERIODIGRACO-ROMAN & 5629.
O 5. BA. 4. P. 9. April. Indict. 4.

JESsuCRRISTII36. ſecund. Baronium 138.

Anno Urbis
889.
Olymp: a2 S8.
an 4.

TELESPHORI PAP &£ II.
HADRIANI IMP. 20.

D num. I. Coſſ. L. Ceionins Commodus, &
Sex. Vetulenus Civica Pompeianus, ex
dua bus

I1. K
Con ſiales.

V.
Unimit
Hualyianz
II. Rinan at.
— Leytuz

n⸗

29. Anno Urbis
885.
Olymp. 218.
„ z.

at, l.
la Cuſela.

g I.
5 Ppitis belli
lulaiti.

⸗
toria
tiani
lanus
icice⸗
alige⸗
rit,
ipitut,
or.
clip⸗
Mo⸗
en
e⸗
inr per
nony⸗
loqui
0 hoc
Ghleres
,ſenbe-
0 N
2 uefni
ar ale-
Haduir.
n tamen
itio Ro⸗
: gegae
Nrunn

6ge
Onp
. 4 4.

um

1s, N& Oℳ,
wlu,

s .
. Auabis

in Annales C. Baronii.

5§5 & C. II. duabus infcriptionibus ab Onuphrio in Faſtis ſulatus proponitur, Wlius Caſar voë itur.

An. Ch. I36. recitatis.
II.
Hadriani
Vicenna-

77
45ℳ4*

querum indicium Conſulatus Ceionii Commo-
di, quem hoc anne Cæſarem Hadrianus dixit,
ut mox videbitur, Collegâ Civicaà patruo Veri
Auguſti, ut ait Capitolinus cap. 9. de vita M.
Aurelii, ubi Aartune pro avunculo accipitur, ut
obſervat Card.
erat enim Vetulenus Civica frater uxoris Ceio-
nii Commodi, poſtea Cæſaris nuncupati. Jam
autem ſæpius diximus, Imperatores annis hujuſ-
modi ſolenniis deſtinatis, ſi Conſulatum non ſu-
merent, illum in propinquos aut illuſtriores vi-
ros transferre ſolitos. Occaſione etiam iſtorum
Vicennalium Ceionius Commodus Cæſar nun-
cupatus, urbs Hieruſalem lia appellata, &
erſecutio adverſus Chriſtianos continuata.
111. Ad num. II I. Hadrianus initio menſis Maij
Quintus anni præcedentis jam Romæ erat. Extant enim

& ultimus Romæ in ædibus Farneſianis Inſcriptiones duæ
Hadriani

Romam ad-⸗

ventus, CCCXV, & CCCXVILatine recitat: (ræce ve

rò deſcripſit Octavius Falconerius in Diſſert.
de Inſcriptionibus Athleticis. Prior his verbis
concepta: Inperator Caſar Divi Trajani Parthi-
ci filius, Divi Nervæ nepos Trajanus Adrianns,
Pontife Maximus, Tribunitiæ Poteſtatis AVIII
Coſ. III PP. Congregationi Palæſtricæ, eorum,
qui circa Herculem Athletarum ſacrorum viéto-
rum coronatorums Salutem. Etiam locum ubi vul-
tis, jubebo dari vobis, & domum ad recondendas
tabulas publicas, & i duplicium (rectiùs Faber

Agoniſt. lib. 3. cap. 27. libros ſeu regeſta publica

hic vertit, inquit Falconerius) tranſmutationem
neceſſariam putatis, hov in vobis eſt. Legationem
obiit Ulpius Domeſticus. Valete. Pridie III Non.
Majarum. Romæ. Hadrianus die decima menſis
Auguſti anni centeſimi triceſimi quarti Tribu-
nitiam Pot. xVIII ſuſcepit, quæ initio menſis
Maij anni cxXXV adhuc in curſu erat. Quare
initio menſis Maij anni elapſi Hadrianus Romæ

jam erat, ad eumque ea Legatio miſſa. Eſt hic

quintus Hadriani Romam adventus, quem hu-
jus anni initio contigiſſe arbitror; cùm, ut ſu-
periùs dixi, bellum Judarcum exeunte anno
cxXXXIV, aut forſan initio ſequentis, confe-
ctum fuerit, cùm Romam nondum Hadrianus
perveniſlet, ut indicant literæ, quas poſt illud
bellum ad Senatum ſcripfit.
IV.
Wlius l Commodo hoc anno Conſule loquens ait: Adop-
r d it Ceionium Commodum Verum, invitis omni-
bus : eumque DDlium Verum Cæſarem appellavit.
Baron. mam. Ob cujus odoptionem Eudos Circenſes dedit, &
donativum populo ac militibus expendit, quem
Praætura honoravit, ac ſtatim Pannoniis impoſuit,
decreto Conſalatu cum ſumtibus: eunden Commo-
dum ſecundhm Conſulem deſignavit. Idem Spar-
tianus in lio Vero cap. 3. eodem ferèé modo

1I11.

rem narrat: Adoptatus NPlius Verus ab Hadria-

no, ſtatimque Prætor fattus, & Pannoniis dux
ac rector impoſitus, mox Conſul creatus, & quia
erat deputatus Imperio, iterum Conſul deſignatus
cft. Nuncupatus præſenti anno Cæſar. Eliuſque
dictus Ceionius Commodus; non ſolùm quia
Cæſares in Vicennalibus & id-genus feſtis de
more creati; ſed etiam quia in antiquis Faſtis
& in Epigraphe hoc anno dicata, mox in me-
dium adducenda, Commodus Ceſar non ap-
pellatur; in Faſtis verò, ubi ejus ſecundus Con-

Hadrianus Vicennalia Romæ celebravit,

Noriſius in Epiſt. Conſul. pag. 98.

Athleticæ Græcè exaratæ, quas Gruterus pag.

Spartianus in Hadriano cap. 23. de Ceionio

verèòè anno centeſimo triceſimo Præturam gelle-

ur. Gru- § C. II.
terus pag. D CCCLXXIV. j. refert liberti cu- An. Ch. 1363
juſdam reſcriptum, cujus hoc initium eſt:
C. Jurrus CAE
DuS. L I B. QAMIARIS
QurNTIANUS. SALNTEM·
CcCcCuM PETIERITIS. A. ME
u T. SsI. CuI QuIb VESTRUM,
In fine legitur:
DATA XIII. K JuLIAS IN HORTIS
STATILIA E. MAXIM AE
CEIONIO. CoMMODO. E T
CIVICA. POMPEIANO Cos.
SAMYARIS. DOoORYLPHORION.
Kirchmannus lib. 3. de Funeribus Romanorum
cap. 14. reſcriptum illud recitat, ſed corruptums:
loco enim priorum verborum legit: £z- Ius.
CÆSA R. DuIOBUS. LI B. SANNARI. Ex
quibus in prima parte Diſlert. Hypaticæ cap. 3.
deduxi, Ælium ante xXIII Kal. Julias, ſeu diem
XIX Junii, jam Cælarem nuncupatum fuilſe: id
enim ex corrupta illa Inſeriptione neceſſariò ſe-
quebatur. Sed Card. Noriſius in Epiſt. Conſula-
ri pag. 49. rectè animadvertit, Kirchmannum
eam Inſcriptionem corruptam accepiſſe „ in
prioribus ejus verbis C. Qulium Cæadum, non verò
VABlium Verum haberi. Qua de re non dubitan-
dum; cùm Smetius Vir eruditiſſimus eam lege-
rit, & ad Gruterum miſerit, ut is ſcribit. Ini-

tium itaque Imperii Cæſarei quoad menſem &

diem L. lii, adhuc in obſcuro latet.
Eyx Inſcriptione Gruteriana mox recitata in V.
qua XIII Ealendas Jalias lius Verus non di- Poſt diem
citur Cæſar, ſed tantum Ceionius Commodus, X1X Iunii
colligo, eo die, nempe decima nona menſis
Junii, Aclium nondum Cæſarem nuncupatum
fuiſſe, aut ſaltem nuntium hujus nuncupationis

tunc non perveniſſe ad eum, cujus eſt illa In-

ſcriptio ſeu reſeriptum. Qui enim adhuc pri-
vati annum aperlebant, ſi poſtea Cæſares aut
Auguſti crearentur, in Inſcriptionibus Actiſque
publicis novæ dignitatis nomine cohoneſta-
bantur, ut oſtendit hæc Inſcriptio, quæ pag. 63.

apud Gruterum legitur.

POMPO NIIS. FAUSTUsS.
SILVANUM.
CuM BASB. D. D.-
DEDICAVIT. IDIBUuS APRILIBIS.
IMP. M. AuRELIO. ANTONINO. III. IMP. VERO.
AudusTo. Cos. II.
Anno Chriſti CLXI Faſtis nomen dedére M.
Aelius Aurelius Verus Cæſar III, & L. Aelius
Aurelius Commodus II. Sed cum menſe Martio
ejuſdem anni uterque Auguſteam dignitatem
conſecutus eſſet, prior non jam Cæſar, nec ſe-

cundus vir privatus, ſed uterque in monumen-

tis publicis Inperator, aut Auguſtus appellatus.
Imòô tam in Faſtis Idacii, quàm Proſperi hic
Conſulatus his verbis exprimitur: duobus Au-
Quoad L. Alii adoptionem, ea præpoſtero vI.
ordine à Spartiano locis numero præcedenti ci- Quo anno

tatis narrata, cùm hoc anno peracta fuerit: Elius Klius adop'
tatuass.

rit. Capitolinus enim in Lucio Vero lii filio
cap. I. ait: Natus eſt Lucius Romaæ in Pratura
patris ſui XVIII Kalend. Lanuarias: cap. verò
ſecundo ſubdit: Poſt ſeptimum annum in fami-
ham Aureliam tradulctus, Marci moribus & au-
toritate formatus eſt. Factum id anno Chriſti
CXXXVIII, quo Marcus ab Antonino
adoptatus.

132 Critica Hiſtorico-Chronologica

5§5 & C. I1. adoptatus. Quare ſi tunc ſeptimum ætatis an-
An. Ch. 136. num agebat Lucius, natus erat anno C XXX,

VII.

& in eundem annum Xlii patris Prætura inci-
dit. Nec dici poteſt, Æium eo anno adopta-

tum eſſe; cùm Spartianus tam in lio Vero cap.

2. quàm in Hadriano cap. 23. diſertè aſſerat, Ha-
drianum peragrato jam Orbe terrarum, ac poſt-
quam Romam venit, de ſucceſſore cogitaſſe, ac
Commodum ſeu £lium Verum adoptaſſe. Ælii
itaque Prætura non loco ſuo à Spartiano narrata,
præſertim cùm ante Conſulatum geri ſoleret.
Res ita ſe habuit. Hadrianus ex Oriente redux
Elium, qui ab aliquot annis Præturäâ fun-
Qus fuerat, in annum CXXXVI Conſu-
lem deſignavit, cujus anni initio, quia eum Im-
erio deſtinabat, iterum Conſulem in annum
CXXXVII deſignavit, ac non multèò pôſt in
filium adoptavit, tum Cæſarem renumiavit,
Pannoniâ Provinciâ ei decretàâ: interimque ei
Urbem permiſit. Victor enim de Cæſaribus in
Hadriano inquit: Rur proprium Tibur ſeceſſit,
permiſſa Urbe Lucio A,lio Caſari. Neque enim
Elius ante hujus anni finem vel ſequentis ini-
tium in Pannoniam ſe contulit; cùm omnes
Pannonicæ Inſcriptiones, in quibus £lii Veri
mentio, Tribunitiam Pot. X XI anno ſequenti
inchoatam præferant. Hinc liquet quantùm
Caſaubonus & Salmaſius in Notis hallucinati
fuerint, quando ſcripſere, Vitam lii Veri, &
Vitam Lucii Veri ejus filii ab uno eodemque
Auctore ſcriptam; licèt prior Spartiano, poſte-
rior Capitolino attribuatur. Nam idem Auctor
de cadem re alio alioque modo locutus non eſ-
ſet. Ceterdm non exiſtimo, Æium Cæſarem
ante annum ſequentem Tribunitia Poteſtate
decoratum fuiſſe; cùm ea nec in Nummis nec in
Inſcriptionibus geminata reperiatur, & AAKlius
Kalendis Januariis anni CXXXVIII extinctus
fuerit; qui ideo jam Tribunitiam Poteſtatem I1
geſſiſſet, ſi aam cum Cæſareo nomine accepiſſet.
Ex his detegitur Scaligeri error in Animadver-
ſionibus Eulebianis ad num. 2145. ubi ait, Anti-
noum mortuum eſſe in £gypto; in Ægyptum au-
tem veniſſe Hadrianum Conſulatu Serviani anno
CxxXIV geſto, idque liquere ex epiſtola, quam ad
eum ſcribit Hadrianus, quamque Vopiſcus in
Saturnino recitat. Nam cùm in ea epiſtola Ha-
drianus de £Ægyptiis loquens dicat, Ia filium
ieum Verum multa dixerunt, manifeſtum eſt,
eam ante annum CXXXVI, quo Elius Ve-
rus ab Hadriano adoptatus, ſcriptam non eſſe,
ideoque Servianum Conſulem, ad quem illam
Hadrianus dedit, Conſulatum ſuffectum geſſiſ-
ſe, ac diverſum eſſe à Serviano anno CXXXIV
