cianâ acerbiorem futuram ſibi à Domino reve-
latum eſſe: Nos, inquit, quod Fidei, & charitati
& ſolicitudini congruebat; quæ erant in conſoien-
tia noſtra, protulimus; diem certaminis appro⸗=
Pinquaſſe, hoſtem violentum citò Sontra nos ewur-
gere : pugnam non talem qualis fnit, ſed gravio-
rèm multo & acriorem venire. Hoc nobis divini-
tus frequenter oſtenditur, &c. Idem habet in
epiſtola IVIII, Pamelio 1IVI, ad plebem Thi-
barienſem ſeripta. Certum tamen, Galli perſe-
cutionem Decianà longè minus violentam fuiſſe.
Quare Deus qui ſimiles gratias certà menſuzs
concedere ſolet, Cypriano aliquid de hac
perſecutione detexerat, & aliquid celarat. Sie
Cypriano Curubi in exilio exiſtenti, in viſione
quâà eum dignatus eſt, ſententiam paſſionis
quaſi jamjam futuram oſtendit. Sed cùm ille

frequenter peteret; ut ea vel uno die differre-

tur, mox ea conceſſio revelata; ſed ille dies
dilationis annum revera denotavit, quem Cy-
prianus poſt eam viſionem vivere debebat. Nam
eo die poſt annum exactum martyrio ceorona-
tus eſt, ut teſtatur Pontius in ejus Vita. Cypria-
nus igitur eum diem annum ſignificare non ca-
piebat. Neque etiam obſtat, quòèd in libro
contra Demetriadem aliqua contineantur, quæ
oſtendere videntur, Chriſtianos Africæ, vel
tunc vexatos fuiſſe, vel ſaltem à pauçis die-
bus perſecutionem ceſſaſſe. Nam Cyprianus de
iis tantum intelligendus, quæ Decio regnante
paſſi eſſent, eo ſcilicet modo, quo de rebus ma-
gni momenti, (ut fuit perſecutio Deciana) quæ
nuper acciderunt, ſæpe ſermo habetur.
Denique, ut ab hac perſecutione me expe- XXI.
diam, ita breve Galli Imperium fuit, totieſque Imperium
Barbari in Romanorum terras irruerunt, ut exi- Galli infau-
ſtimandum ſit, omnium Provinciarum Imperii ?“.
Romani præfectos, potiùs in propriam conſer-
vationem & populorum quietem, quâm in
Chriſtianorum perniciem intentos fuiſſe, ut
rectè Lombertus loco citato. .
Lucius cum comitibus ſuis haud diu in exilio XXII.
fuit. Cauſa relaxationis à nemine exprimitur; Lacii Papa
Pearſonius tamen circa finem Novembris cur- exilium bre-
rentis anni eos Romam rediiſſe non improbabi- ve fuit.
liter exiſtimat. Cyprianus enim iiſdem literis, Baron. ibid.
quibus Lucii reditum celebrat, ſub eadem per-
ſecutione adhuc durante eum rediiſſe elarè
oſtendit: Regredientibus vobis breviata non eſt
in Epiſeopo confeſſionis ſuæ dignitas, ſed magis
crevit Sacerdotalis auctoritar, ut altari Dei aſſi-
Kat Antiſtes, qui ad confeſſionis arma ſumenda
& facienda martyria non verbis plebem, ſed fa-
tis cohortetur, & imminente Antichriſto paret
ad prælium milites, non ſolm ſermonis & vocis in-
citamento, ſed fidei & virtutis evemplo. In me-
dia igitur perſecutione Galli, cùm nondum
pax expectaretur, Lucius cum comitibus ab
exilio reverſus eſt, idque hoc ipſo anno, poſt
admodum breve exilium, quod ex Cypriani
literis poſt Lucii reditum ſibi & Collegis ſuis
cognitum

1
4

„

2506 Critica Hiſtorico. Chronologica

5 C. III. cognitum exaratis, certèò colligi autumavit Pear-
An. Ch. 252. ſonius. Nam primò, auper ſe Lucio gratula-
tum eſſe de ordinatione & confeſſione ſignifi-
cat: diu igitur in exilio eſſe non potuit. Secun-
dè, non tantum Lucium nuper relegatum, ſed
& Cornelium etiam nuper exilio mulctatum,
& perſecutionem ipſam Romæ nuper exortam
fuiſſe iiſdem literis tradit: Iutelligimus, frater
ehariſſime & tota cordis nohktri luce perſpicimus
divinæ majeſtatis ſalutaria & ſancta conſilia, un-
de illine repentina perſecutio nuper éxorta eſt, un-
qe contra Eccleſiam Chriſti & Epiſcopum Corne-
lium, beatum Martyrem, voſque omnes, ſecu-
laris poteſtas ſabitò proruperit. Quiſquis hæc ani-
madvertit, nunquam majus quàâm ſemeſtre ſpa-
tium inter perſecutionis hujus exordium &
epiſtolæ Cyprianicæ ſcriptionem, nunquam
quinquemeſtre plenum inter exilium Cornelii
& reditum Lucii interceſſiſſe putabit. Ita Pear-
ſonius, cujus tamen ratio infirma.
XXIII. Hoc enim temporis adverbium ,„nuper, 4d
Adverbium longiori tempore aliquando dicitur, ut ex ip-
nuper mag- ſomet Cypriano liquet. Is ad Stephanum Pa-
"am latitu- pam adverſus Marcianum Arelatenſem Epiſco-
at⸗ a. pum Novatiano ſtudentem, epiſtolam LXVIII,
Pamelio LXVII ſcribens ait: Quam vanum
eſt, frater chariſſme, ut Novatiano nuper retu-
ſo & refutato, nunc adulatores adhuc- nobis pa-
tiamur illadere, &c. Data ea Epiſtola anno
CCLIV, ipſo Pearſonio teſte, & Novatianus
anno CCLI retulus; quando miſſi in Atfri-
cam à Novatiano Maximus Presbyter, & Au-
gendus Diaconus, & Macheus & Longinus, ut
apparet ex epiſtola Cypriani LXIV „PDame-
lio XLI, eo anno ſcripta, ut rectèe Fellus in
Noris obſervavit. Plura alia paſſim exempla
occurrent, ex quibus patebir illud adverbium
ad plures quandoque annos referri. Quamo-
brem incertum, an ſub hujus anni finem . vel
initio ſequentis, ut Baronius credidit, Lucii
reditus contigerit. Certum tamen, Cyprianum
de eo certiorem factum ſcripſiſſe epiſtolam
LXI, quæ Pamelio eſt LVIII, in qua ei de eo-
dem magnopere gratulatur. Is ordo Epiſtolarum
hoc anno à D. Cypriano datarum juxta Pear-
ſonium laudatum.
XXIV. Reſtat, ut de peſtilentia hoc anno exorta
Peſtis quin- agamus. Cedrenus de Gallo & Voluſiano . lo-
decim anno- quens ait: Eo temporepeſtis invaluit, ab AKRthio-
rug. pia in Occiduam uſque terræ partem propagata:
neque ulla fuit urbs ejus expers, multæ etiam bis
ea lue infeſtatæ. Obtinuit annos XV, cœpit au-
tumno, & deſiit ſub ortum Caniculæ. Quæ Cedre-
nus ab aliquo antiquo Auctore mutuatus, &
forſan à Philoſtrato, de quo Evagrius lib. 4.cap.
29. dum loquitur de peſte, quæ Juſtiniano im-
perante, per plures annos ſæviit: Lues iſta,
inquit, per duos & quinquaginta annos graſſata
eſt „ cuntctas, quæ prius graſſata lunt lues,
ſupergreſſa. Nam Philoſtratus quidem miratur,
quòd ſua ætate peſtis quindecim annis graſſata
ſit. Georgius Syncellus anno primo Aureliani
Imperatoris meminit Philoſtrati Athenienſis
Hiſtorici, cujus tamen nulla mentio apud Voſ-
Gum lib. 2. de Hiſtoricis Græcis, ubi de variis
ejuſdem nominis Hiſtoricis ſermonem habet.
Zonaras eandem ſub Gallo & Voluſiano peſtem
recitat, annoſque etiam XV duraſſe tradit.
uod verò Baronius hanc peſtem decennalem
fuiſſe ſcribit, acceptum id 2 Pomponio Lato re-
Centi futilique Hiſtorico.

Eam verò ſub Gallo & Voluſiano ortam S 4 C. III.
ræter citatos Scriptores diſertè teſtantur uter- An. Ch. 252.
que Victor, Eutropius, Jordanus lib. de Re- Neka ſaß
bus Geticis cap. 19. ac Paulus Oroſius. Valeſius qato, non
tamen in Notis ad lib. 7. Euſebii cap. II. conten- verd ſub De-
dit eam ſub Decio graſſari cœpiſſe, Euſebiumque cio orts.
deceptum, qui, quæ ſcribit Dionyſius Alexan-
drinus in epiſtola ad Dydimum & Domitium,
Valeriano & Galliemo imperantibus contigilſ-
ſe narraverit. Ibi Dyoniſius duo dicit. Primum
ſe cum Caio & Fauſto vinctos ductos, ſed ſu-
pervenientibus Mareotis per vim abſtrados eſ-
ſe. Secundo ait Dionyſius: ιααοσα 3 Mεαααα rρ
ey r viανο ααυτονανας τνο παιασαιιννς, Hαυαπαc
.ον , αορνοαον id eſt, ut vertit Valeſius;
Diaconi vero poſt illos, qui morbo conſumpti ſunt,
ſuperſtites Fauſtus, Euſebius, Chaæremon. Dio-
nyſius, inquit Valeſius, in perſecutione ſub
Valeriano deductus non eſt in exilium, nec ſu-
pervenientes Mareotæ eum in libertatem aſſerue-
runt; nec Caium & Fauſtum Presbyteros
tunc ſecum habuit. Sed hæc contigerunt in
perſecutione paulò ante Imperium Decii in-
cepta, ut ipſe teſtatur in epiſtola adverſus Ger-
manum, quam refert Euſebius in lib. 6. cap. 40.
Deinde dicit Valeſius, Dionyſium morbi nomi-
ne peſtem intelligere, quæ Galli & Voluſiani
temporibus graſſata eſt. At licet verum ſit,
Euſebium per vocem, voσνα, peſtem intelli-
gere, cùm luem & gravius malum ſemper de-
notet, ea tamen, quæ in epiſtola ad Didyimnum
& Domitium ſcribit Dionyſius, partim ſub De-
cio, partimque ſub Valeriano & Gallieno ac-
ciderunt.
Quare non Euſebius, ſed ipſemet Valeſius XXVI.
fallitur, qui putat, eam ad Didymum & Domi- Deeio impe-
tium epiſtolam datam eſſe, regnante Decio, ut e, peſtis
ipſemet ait in Notis ad lib. 6. cap. 40. & lib. 7. cgr,
cap. 20. Ea enim Valeriano & Gallieno impe-
rantibus ſcripta, ut teſtatur Nicephorus lib. 6.
cap. 18. Dionyſius Alexanldrinus nondum pace Ec-

cleſiis à Gallieno reddita, alias quoque de Paſcha-

te feſtas compoſuit epiſtolas, quarum, unam qui-
dem ad Flavianum dedit, aliam ad Dydimum &
Domitium. Imo ipſemet Euſebius lib. 7. cap.

20. idem manifeſtè inſinuat, dum ait: Præter

ſupradictas epiſtolas idem Dionyfius Paſchales illas
quas hahbemus epiſtolas tunc temporis conſoripſit.
Harum unam Flavio nuncupavit; alteram Domi-
tio ac Dydimo, ubi Euſebium de rebus imperan-
te Gallieno geſtis loqui certiſſimum. In ea ita-
que epiſtola Dionyſius, quæ in perſecutione
Deciana pertulit, obiter narrat, ac poſtea di-
cit, ſe nunc in deſerto Lybiæ loco concludi,
Fauſtum verò, Euſebium, & Chæremonem
Diaconos ſuperſtites eſſe, poſt illos, qui morbs
conſumti ſunt, regnante ſcilicet Valeriano, quo
tempore, quemadmodum & ſub Decio Diony-
ſius in Lybiam relegatus eſt. Unde Dionyſius in
epiſtola adverſus Germanum, quæ extat apud
Euſebium lib. 7. cap. II. loquens de ſecunda ſua
perſecutione ſcribit, Fauſtum, Euſebium, &
Chæremonem ſecum fuiſſe, quando ab £Æmi-
liano Præfecto in exilium miſſus eſt. Hanc
autem Epiſtolam Gallieno imperante datam,
indubitatum. Denique non tantùm antiquos
Scriptores omnes, qui de hac peſte locuti ſunt,
ſed etiam Nummos Valeſius contrarios habet-
Nam in poſtica parte quorumdam Galli & Vo-
luſiani legitur: ArO†1 %SALüUTARIS. Quæ
Kiam verba tam £Æmilani, quàam Valeriani
Augu⸗

310
40.0.

*

4

All. 1

Anno
wos,
Olymp.
Al. I.

Cnſale

I

ci
obitu,

C. III
CAi.
XV.
ſub
1 n
ſb De-
rta.

XXVI.
Deeio inpe⸗
runte heßi
nondum
exortas

in Annales C. Baroniñi. 251

§ FC. II I. Auguſtorum Nummis inſcripta, cùm tamen
An. Ch. 252. nullum Decii Auguſti Numiſma Apollinem
53. Salatarem repræſentet, ut videre eſt apud Me-

diobarbum in Numiſmatis Imperatorum, &

quæ eam inſcriptionem præferunt, ab Antiqua-
riis in ſtudium horum Imperatorum ad reſtin-
guendam peſtem meritèò referantur. Decio ita-
que imperante peſtis nondum exorta.
XXII. Càùm Hoſtilianus Auguſtus peſte conſumtus
Reſtiliani fuerit, ut cum utroque Victore initio ejus Im-
Aug. obitus. perii diximus, regnavit uſque ad autumnum
præſentis anni, quo peſtilentia orta. Multa ejus
ſuperſunt Numiſmata tam Græca quâm Latina
apud Antiquarios videnda. Sed de rebus ab eo

geſtis nulla apud Scriptores Hiſtoriæ Auguſtæz

mentio. Extat Hoſtiliani Nummus apud Golt-
zium, in quo dicitur: Auc. PONTIF. TR. P.
CoS. PESIG. Quare in annum ſequentem
Conſul deſignatus fuerat cum Voluſiano Au-
guſto, qui eo anno ſecundum Conſulatum
geſſit.

Anno Urbis ANNO PERIODIGRECO-ROMAN &g 5746.

006. 10 B. 7. P. 3. Aprtil. Indict. r.
olyenb. 258. O D 7. P. 3. Ap
an. 1. JESuI CHRISTI 253⸗ſecund. Baronium 256.

STEPHANI PAPÆ 1.

VALERIANI ET GALLIENI LMDP. I.

I. D num. I Coſl. C. Vibius Völuſianus Aug.

Conſules. II, & M. Valerius Maximus. Sumtus is

à Voluſiano Conſulatus juxta primam Conſula-
tuum Cæſareorum regulam: anno enim præce-
denti Auguſtus dictus, idque ante menſem Au-
guſtum ut ex Inſcriptione initio illius anni re-
citata manifeſtum fit. Baronius, Voluſiano ex-
puncto, Maximum & Valerianum, qui po-
ſtea imperavit, Conſules proponit; ſed contra
omnium antiquorum Chronicorum Conſula-
rium fidem, in quibus hoc anno Voluſianus II,
& Maximus Conſules exhibentur. Ita Auctor
Fragmenti Conſularis apud Bucherium, Auctor

Chronici Alexandrini, Victorius, & Caſſio-

dorus. Certè cùm in Nummis Voluſianus Cos.
II. dicatur, annoque præcedenti priorem Con-
ſulatum cum Gallo iterum Conſule geſſerit, ut
ex Inſcriptione Onuphriana tunc relata certum
redditur, ſecundus ille Conſulatus ad præſentem
aAaAnnum omnino pertinet. Pearſonius in Annali-
bus Cyprianicis ſcribit, Valerianum Imperato-
rem hoc anno factum, ſe Conſulem ſtatim ſuffe-
ctum declaraſſe; nec eum ante ſumtam purpu-
ram Conſulem, ſed Cenſorem fuiſſe. Vulgari
errore à nobis anno ſuperiori confutato, decipi-
tur Vir doctiſſimus; Zoſimus enim lib. I de Ma-
ximino Imperatore loquens ait: Afri Gordiani,
eique cognomine filio deſignatis Imperatoribus, cum
alios Komam Legatos miſere, tum Valerianum
virum Conſularem, qui deinceps Imperio potitus
eſt. Quibus verbis tam Pearſonii, quàm Baro-
nii opinio planè evertitur, conſtatque, jam ab
annis amplius ſedecim Valerianum primum
ſuum Cônſulatum, qui ſuffectus fuit, geſſiſſe.
II. A num. II ad VI. Incertum, an Lucius

Lncii Papa Papa ſub finem præcedentis anni, vel hujus ini-

obitus. tio, in libertatem aſſertus fuerit, ideoque & an
Cyprianus ad eum epiſtolam gratulatoriam Lxt,
Baron-num. quæ Pamælio eſt LVIII, ſcripſerit. Exiſtimo

nI & ſeqq- tamen, Lucium die quarta Martii currentis an-

ni e vivis exceſſiſſe, & poſtridie ſepultum fuiſ- S C. III.
ſe. In Indiculo enim Depoſitionis Epiſcoporum An. Ch. 253.
apud Bucherium legitur: Tertio Nonas Martii,
Lucii in Calliſti. Auctor Chronici Damaſi: De-
eſſit tertio Nonas Martias. Conſentit Auctor
auctioris Chronici veterum Pontificum. Solus
liber Pontificum, inquit Pearſonius in Annalibus
Cyprianicis hoc anno, 1V Nonas aſignat. Unde
error anius diei in Martyrologia irrepſiſſe videtur.
Verùm Martyrologia diem obitus; Chronicon
Damaſi, & Chronicon auctius veterum Pontifi-
cum diem ſepulturæ notarunt: & ex illo unius
diei diſcrimine manifeſtum fit, Lucii mortem
die quarta Martii contigiſſe, juxta regulam 2
nobis ſæpius inculcatam.
De anno major eſt difficultas; verum ex iis, III.
quæ in Chronico Damaſi ſana ſunt, quando Annαs mor-
agit de Cornelio & Stephano, tempus, quo ſe- Jus.

dit Lucius inter utrumque, ſatis certò colligit

Pearſonius loco citato. Nam Cornelius juxta
illud Chronicon deceſſit, Gallo I I, & Voluſia-
no Coſſ. hoc eſt, anno ſuperiori; Stephanus or-
dinatus eſt ſecundùm idem Chronicon, Volu-
ſiano II, & Maximo Coſſ. id eſt, præſenti an-
no. Neque enim inter primum Volaſtani & ſe-
cundum ejus Conſulatum alii Conſules in Faſtis
habentur. Quare Lucius anno elapſo poſt deceſ-
ſum Cornelii ordinatus, ante Pontificatum Ste-
phani, currenti anno deceſſit. Henſchenius qui-
dem hunc Cornelii exitum, & Stephani initium
rectè agnovit. Sed annis Lucii, quos ex corru-
pto Damaſi Catalogo ſumſerat, mirè concilia-
vit. Docet enim, Stephanum per biennium fe-
rê Lucii Vicarium, & menſibus tantummodo

aron an.
257⸗ RHum. II
& ſeqq-.

quinque verum Pontiſicem fuiſſe. Sed Vicaria-

tus ille veterum Pontificum ſæpe à nobis con-
futatus, & peculiaris Lucii Vicariatus à Pearſo-
nio laudato profligatus.
Baronius ſub anni ſequentis Conſulibus La- IV.
cium paſſum credit, innixus auctoritate libri Pon- Refellitur
tificalis, qui tradit, eum duas ordinationes per binio Bave-
menſem Decembrem feciſſe. Sed, ut obſervat““
Pearſonius in Præfatione ad Annales Cypriani
cos, illius Operis Auctornumerum ordinatio-
num à poſterioribus Pontificibus factarum ſci⸗
re potuit; annuarum verò ordinationum prio-
rum Pontificum nullam notitiam habere potuit;
ideoque hac in re vix ei fides adhibenda. Unus
Nicephorus lib. 6. cap. 7. Sedis Lucii durationem
accuratè notavit; aitenim : Non integris Jeptem
menſibus Eccleſiâ adminiſtratà, Stephanum habuit
ſucceſſorem. Qui quidem menſes utrimque in-
completi fuere, ut ex dictis liquet.
Sancto Lucio S. Stephanus ſucceſſit, de quo vV.
in Chronico Damaſi legitur: Sephanus annos §& Stephanus

quatuor, menſes duos, dies viginti unum. Fuit kt Papa.

temporibus Valeriani & Gallieni, à Conſulatu LVo- Baron. ibid.

luſiani & Maximini uſque VEaleriano III, & Gal- num. VI.
lieno II. Sed locus ille depravatus. Loco enim
Maximini, legendum, Maximi. Præterea loco
horum verborum, uſque Valeriano III, & Gal-
lieno I I, legendum ex libro Pontificali, aſque
Valeriano IV, & Gallieno III. Dubitari enim
non poteſt, quin Stephaaus diu poſt Conſula-
tum Valeriani III, & Gallieni II, anno c cLV
geſtum vixerit, ut infrà demonſtrabitur. Præ-
terquam quèòd in eodem Chronico dicitur, Lu-
cium fuiſſe uſque Valeriano III, & Gallieno Il.
Quo pacto Lucius & Stephanus uno eodemque
anno è vivis exceſſiſſent, quod prorſus abſur-
dum. Cùm itaque Stephanus ſederit, annos qua-
tuor,

252 Critica Hiſtorico-Chronologica
8 F C. III. tuor, menſes duos, dies viginti unum, præſenti an-
An. Ch. 253. no die decimo tertio menſis Maii Pontifex Ro-

manus ordinatus eſt, ſicque vacavit Sedes poſt
Lucii obitum menſes duos, dies ſex; neque tte=
phanus electus, niſi poſtquam Valerianns impe-
ravit, quantuùm conjecturâ aſſequi poſſumus. Ce-
teràm, cum Lucii obitus in Indiculo Depoſi-
tionis Epiſcoporum, non verèò in Indiculo Depo-
ſitionis Martyrum memoretur, is inter Conteſ-
ſores numerandus. Nec refert, quèòd S. Cypria-
nus à Baronio citatus ſcribat: Servandus eſt an-
teceſſorum noſtrorum beatorum Martjrum Corne-
lii & Lucii honor glorioſus. Nam ex modo loquen-
di illorum temporum Lucius vocatur Martyr,
quia pro Fide in exilium miſſus fuit, multaque
pro ea pertulit. Quod & de Stephano ejus ſuc-
ceſſore propter eandem rationem dicendum,
cùm præfati Libelli auctoritas major ſit, quàm A-
Gtorum ac Martyrologiorum poſt aliquot ſecula
à morte ſanctorum Pontificum elucubratorum.
Ad num. XXI. Motus Scytarum & Perſa-

△

rum, qui Gallo imperante contigére, cum fine

Imperium jjllius Imperii Baronius conjunxit, eoſque tunc

2 1. . iple —
eehi alii accidiſſe, omnibus qui poſt eum ſcripſere, per

ſuaſit. Certum tamen, illius Imperii initio, an-
noque præcedenti incurſiones illas factas an-
tequam nempe lues, quæ agtumno illius anni
cœpit, graſſata eſſet. Hujus Ihundationis teſtes

Baron. num. tres habemus, qui mirè in hac narratione inter

ſe conveniunt. Primus eſt Dionyſius Alexandri-
nus, qui tum vivebat, qui apud Euſebium lib.
7. Cap. 22. calamitates, quas paſſi eſſent Ale-
zandrini, narrans, poſtquam egit de oppreſſio-
nibus ſub Decio toleratis ait: Poſt hbæc bellum &
fames excepit: qu quidem nos cum Gentilibus jun-
Etim pertulimus. Et ea quidem mala, quibus nos
attriverunt, ſoli ſuſtinuimus. Qusé autem iphi ſibi
viciſſim intulerunt ac paſſi ſunt, eorum partem
oleravimus. Sed rurſus oblettavit nos pax illa,
quam Chriſtus nobis ſolis indulſit. Cum autem bre-
viſſimo temporis ſpatio nos S& illi reſpiraſſemus;
repentè ingruit lues illa; &c. Quare hæc bella
lues non præceſſit, ſed ſubſecuta eſt. Secundus
eſt Zoſmus pag. 644· ubi ſcribit: Cum autem
negligenter Inperinm Gallus adminiſtraret, pri-

mum quidem Scpthe nationibus ſibi finitimis tur-

bas dabant: deinde paulatim progreſi ad ipſum
uſque mare ſita rapinis exhauriebant 3 adeo qui-
dem, ut nulla Komanæ ditionis gens ab eis non
vaſtata manſerit; ſed omnia prope dixerim oppida
deſtituta meænibus & iuiſdem munitorum magna
pars capta fuerint. Nec minus bello, quod undique
ſeaturiendo velut emerſerat, lues etiam beſtilens
in oppidis atque vicis ſubſecuta, quidquid erat bu-
mani generis reliquum abſumſit: ac nunquam ſanè
ſuperioribus ea ſeculis tantam hominum ſRragem

ediderat.
Narrat poſtea, Gothos alioſque popu-

Antequam 105, civitates in Europa diripuiſſe, Perſas in
peſtis exori- Syriam progreſſos Antiochiam totius Orientis

Metropolim vaſtaſſe ac diruiſſe. Vides ‚ante-
quam lues exorta eſſet, Scythas in Imperium Ro-
manum influxiſſe, urbeſque ac oppida depopu-
latos eſſe. Denique Zonaras ait, ſub Imperato-
re Gallo motus bPerſarum recruduiſſe, Scytha-
rum multitudinem penè innumerabilem, in Ita-
liam, Macedoniam, Theſſaliam, & Græciam
impreſſionem feciſſe. Additque: Sunt & alis
plures gentes contra ditiones Romanorum concita-
tæ. Peſtis quoque tum Provincias invaſit, &c. Cer-
tum itaque, antequam peſtis ſæviret, S.α; Pro-

vincias Romanas incurſaſie, & graviter affli- S Æ C. III.
xiſſe, ac devaſtationes illas continuatas, donec An. Ch. 253.
ſub præcedentis anni finem Barbari ab Æmi-
liano legionum Pannoniæ Duce Romano fuſi
fugatique ſunt, ut mox dicerur.
His Imperii Romani vaſtationibus ſuo anno yIII.
redditis, liquet, epiſtolam D. Cypriani LxII, Ebitois 5. 4
quæ Pamelio eſt Lx, in qua agitur de dira illa Soico 4
Barbarorum incurſione in Numidia facta, quâ oc es.
Chriſtiani captivi abducti ſunt, ſcriptam eſſe
ad Numidiæ Epiſcopos, non anno ccLIV, ut
Baronius, neque currenti, ut Pearſonius citatus
exiſtimavit, ſed anno cCLII. Dimcultas in- Baron. an.
de oritur, quèòd Cyprianus refert, fratres à Bar- 254. num.
baris in captivitatem abductos fuiſſe; quos alii cV111 &
Gothos ſive Scytas, alii Perſas, qui Antiochiam
diripuerunt, fuiſſe putant. Pearſonius miratur,
cuiquam in mentem venire potuiſſe „ aut Scy-
thas, aut Perſas in Africam perveniſſe, aitrque
Barbaros, de quibus conqueruntur Numidæ,
alios non fuiſſe, quàm Mauros Barbaros Numi-
diæ finitimos, Imperio Romano minimè ſubje-
Gos, hoc anno fame & peſtilentiã ſævientibus,
Gallo negligenter & ſupinè Imperium admini-
ſtrante, in Numidiam militum copiis haud be-
ne munitam ingreſſos, qui eam latè populati
ſint, & Chriſtianos complures captivos abduxe-
rint, qui ob hoſtium viciniam haud difficulter
redimi potuerint. Obſervat enim Vir doctiſſi-
mus fuiſſe in Africa ante ætatem Auguſtini va-
rias gentes barbaras, & Romanis inkeſtas, præ-
ſertimque Mauros, de quibus Herodianus lib. 7.
de rebus Maximini agens hæc narrat: Erat enim
quidam nomine Capellianus e Senatorio ordine.
Praſidebat antem Mauris Rimano Imperio ſubje-
Sis, qui Numidæ vocantur. Haæc autem gens ca-
ſtris munita eſt propter multitudinem Maurorum
Barbarorum circumjacentium, at eorum incurſus
& populationes coercerent. Hæc Pearſonius, qui
plura in eandem rem congerit. Verum cùm Zo-
ſimus teſtetur, antequam peſtis exoriretur, Scy-
thas ad ipſum quoque mare ſita rapinis exhauſiſſe,
ut videre eſt numero præcedenti, fruſtra ad Mau-
ros Numidis vicinos recurrit Pearſonius; cum
eos per hæc tempora in Numidas irruiſſe nullus
Veterum tradat, contra verò Scythas per Gal-
li Imperium omnes Romanæ ditionis regiones
vaſtaſſe, tam Zoſimus, quàm Zonaras ſcri-
bant.
Quidquid ſit, non ſub finem Imperii Galli, ſed IX.
ſub eſus initium, quæ in laudata Cypriani epi- Quando
ſtola continentur, acciderunt, ideoque & ea an- Reragtar
no præcedenti data. Si enim, ut vult Pearſonius,
Mauri Numidiam invaſerint, factum id ab eis,
cùm viderunt ſubjectas Imperio Romano Ur-
bes à Scythis aliiſque Barbaris direptas ac de-
vaſtatas.
A num. XXII ad XXXI. Pearſonius X.
citatus ad annum ccLII, num. XIv, arbitra- yprianus
tur, eo anno, cùm jam lues & fames ſævirent, ſa. 2 4 en.
ſcripſiſſe Cyprianum libellum ad Demetrianum, metrianum.
qui ei vulgare illud argumentum objecerat, om- Baron, num,
nia nempe mala, quæ Rempublicam preme- XXII
bant, propter Chriſtianos, qui ſacra Deorum ſeqꝗ.
negligebant, contigiſſe. Verùm rectiùs Fellus in
Noôtis ad illum librum cum Baronio tenet, hunc
librum non ante ſecundum à morbi initiis an-
num, hoc eſt currentem, ſcriptum fuiſſe: quan-
doquidem fames ceſſanti agriculturæ, hoc eſt
peſti adultæ & diutinæ ſuccedere dignoſcitur.
Baronius hunc Demetrianum Africæ roconſa⸗
em

C Ir.
Ch. 133.

VIII.
Sola s,
riani ad
lopos
ici.

IONN.
t. nun.
II
4.

X.
9 ini
r cdir iel⸗
, lum 44 D.
g, mettig i.
N- eon n⸗
XXII 4
d ſeq⸗

in
une
.

lt.
a⸗
em

in Annales C. Baroni. 33

SE C. III. lem fuiſſe dicit; ſed longe probabiliùs Pearſo-
An. Ch, 253. nius & Fellus ſeribunt, Demetrianum hunc
fuiſſe tantàm Judicem aliquem Cypriano fami-
liariter notum. A Cypriani enim moribus lon-
gè videtur abeſſe, ut principem virum verbis
arùm honorificis exciperet, at oblatrantem eum
& ore ſacrilego & verbis impiis obſtrepentem,
contemnere ſe profiteretur; & indotilem, impium,
furentem, cacum, ſurdum, & brutum compel-
laret. Certè Pontius in Vita Cypriani non alio
illum titulo ornat, quàm gentilis blaſphemi. Et
Lactantius ſine aliqua honoris præfatione ap-
pellat hominem veritatis ignarum.
XI. Zoſimus ſupra laudatus, poſtquam vaſtitates
.milianus à Scythis, Perſiſque illatas narravit, aix: Scythæ
ſe Impera verò cum quidquid occuparant in Europa, ſecu-
zer ri planè poſſiderent, etiam in Aſiam quoque
Baron. ann. transgreſſi eſſent, omniaque ad Cappadociam G
az. num. vi. Peſſinuntem, & Epheſum uſque diripuiſſent: Ai-
milianus legionum Pannoniæ Daux.. præter ex-
ſpectationem Barbaros in iis locis repertos, ag-
greſus eſt; additque, poſtquam illos viciſſet,
Italiam versùs moviſſe, & milites qui cum Gallo
erant, hunc cum filio Voluſiano necaſle. Sed Va-
lerianum cum tranſalpinis viribus in Italiam
veniſſe, £milianum debellaſſe, & Imperium
adeptum eſſe. Vides, ut id obiter dicam, Scy-
thas quidquid occuparant in Buropa, ſecuros
poſſediſſe, ideoque non currenti anno, ut com-
muniter creditum, ſed præcedenti, initioque
Imperii Galli, in Romanorum terras irrupilſe.
milianus imperavit menſer tres, ut habent
Victor de Cæſaribus, Eutropius, & Zonaras⸗
vel menſes quatuor, ut legitur in Epitome Vi-

ctoris; ſed non poſt Galli & Voluſiani interi-

tum, ut recentiores Chronologi paſſim tradunt,
veràm partim ſub Gallo & Voluſiano, partim
ſub Valeriano & Gallieno, licèt nullus ex Hi-
ſtoriæ Auguſtæ Scriptoribus id expreſſis verbis
ſcripſerit. Nam cùm certum indubitatumque
ſit, Claudium die viceſima quarta menſis Mar-
tii anni ducenteſimi ſexageſimi octavi jam im-
peraſſe, & Gallienum ejus deceſſorem annos
quindecim integros „vel ſaltem ferè integros
regnaſſe, tardiùs, quàm menſe Maio præſentis
anni Imperium is non ſuſcepit; nec etiam citiùs
quàm eo menſe Gallus & Voluſianus hoc anno
de medio ſublati. Ne itaque Galli & Voluſiani
mors, ac Valeriani & Gallieni initium à lo-
co ſuo removeantur, pro certo ponendum, tres
aut quatuor Imperii menſes, qui Æmiliano at-
tribuuntur, inter Galli & Valeriani Imperium
intermedios nullomodo fuiſſe, ſed Emilianum
regnare cœpiſſe ante Galli & Voluſiani cædem.
Superſunt varia Æmiliani Numiſinata, in qui-
bus Auguſtus vocatur, apud Mediobarbum vi-
denda.
XII. A num. XXXV adXXXVIII. Valeria-
alerianus num in Khatia &- Norico agentem, ab exercitu

„
Fr Impera- Imperatorem, & mox Auguſtum eſſe factum,

er. teſtatur Eutropius. Victor verè in Epitome de
Gallo & Voluſiano agens, ait: Sab his etiam
JEmilianus in Mæſia Imperator effectus eſt, con-
tra quem ambo profecti, apud Interamnam ab
exercitu ſuo cœduntur. Quare antequam Gallus
& Voluſianus à propriis militibus trucidarentur,
Æmilianus pro Imperatore ſe gerebat. Victori
ſuffragatur Zoſimus, qui poſtquam narravit
miliani de Scythis Romanum Imperium affli-
gentibus victoriam, ait, eum à militibus Impe-
raterem eleftum, ac poſtea ltaliam versůùs mo-
Tom. I.

viſſe, cum Imperatore Gallo manum Konſertu- S £ C. II E

rum. Certum itaque maneat, poſt Gallum & An. Ch. 235

Voluſianum interfectos, ſtatim Valerianum
Tranſalpinarum legionumn Ducem 4 militibus,
qui contracti undique apud Rhaætias ob inſtans hel-
lum morabantur, ut Victor de Cæſaribus ſcribit,
dictum fuiſſe Imperatorem. Antea Victor de
miliano dixerat, Proceres primò hoſtem, dein
extinttis ſaperioribus, (nempe Gallo & Voluſia-
no) Auguſtum appellaviſſe. Jam itaque ante
Galli & Voluſiani interitum invito Senatu ſeſe
Imperatorem Æmilianus dicebat. Hinc in po-=
ſtica parte Nummi Æmiliani apud Mediobar-
bum legitur: PACI Auc. in poſtica alterius:
PAXAIuG. Quæ Numiſmata, poſtquam à Se-
natu Auguſtus agnitus, percuſſa.
Galli porro & Voluſiani, qui ſub finem anni XIII.
ducentelimi quinquageſimi primi Imperium Gali S. 198
inierant, interitum præſenti anno circa menſem i. mis. 1.
Maium contigiſſe, certum indubitatumque eſſe
debet. Primò, quia Eutropius eos non completo
biennio interfectos prodit. Idem habet Victor
de Cæſaribus, ubi de Gallo, Hoſtiliano, Volu-=
ſiano, & Æmiliano ſimul agit: His ſanè, inquit,
omnibus biennio profecit. His adde Euſebium
lib. 7. cap. 18. ubi ait, Gallum è medio ſublatum,
8' 5Xονισι ν r α *α⅓ ναναιιοσαι₰ ν v, id
eſt, non int egris duobus annis Imperio occupato-
Denique Oroſius lib. 7. tradit, Gallum vix duo-
bus annis Regnum obtinuiſſe. Verum eſt, Euſe-
bium in Chronico, Caciodorum, S. Epipha-
nium, & alios quoſdam annos duos & menſes
quatuor Gallo & Voluſiano aſſignare. Sed hi ab
Euſebio in Chronico decepti, dum non animad-
verterunt, illum in Hiſtoria, quæ perperam in
Chronico ſcripſit, ſæpe corrigere. Secundèò;
Dexippus à Georgio Syncello pag. 366. lauda-
tus, de Gallo & Voluſiano loquens ait: o: „ Ba-
ιανς ααπι As&ααπον Mvag , id eſt; qui GSα
imperant menſibus decem & osto, quod & in
Anaſtaſio legitur. Progreſſu temparis numeri ab
aliis immutati; Zonaras enim ſcribit, utrumque
occiſum, cum biennium & menſes oclo imperaſſet;

quod ex dictis falſum eſſe conſtat. Dexippo quip-

Pe eò major fides adhibenda, quò Gallieni tem-
pore floruerit, & Hiſtoriam ſuam, quæ periit,
ſcripſerit, ut diſcimus ex Pollione in duobus
Gallienis cap. 1z. Tertiò, Valerianum & Gallie-
num, qui Gallum & Voluſianum excepere ,cur-
renti anno Imperium auſpicatos eſſe, Numiſmata
demonſtrant. Mediobarhus enim pag. 374. tres
Gallieni Nummos in medium adducit in poſtica
inſcriptos: P. M. T R. P. vIIII. CoSs. III I. P.
P. Quæ Tribunitia Poteſtas nona anno ducen-
teſimo ſexageſimo ſecundo inchoata fuiſſet, ſi
Gallienus anno dumtaxat ſequenti Imperator
acclamatus eſſet: nam inter omnes convenire
debet, Gallienum anno ducenteſimo ſexageſimo
ſecundo Conſulatum quintum capeſſiſſe, quar-
tum verò anno ducenteſimo ſexageſimo pri-
mo.
Quartò, quæcumque à Baronio in Annalibus, XIVv.
à Cointio in Annalibus Eccleſiaſticis Franco- &es Galli.
1. & Valeriand
rum, & à Petavio lib. II. de Doct. Temp. affe- , zun a
runtur ad oſtendendum, Gallum & Voluſianum poc anno re-
quartam Tribunitiam Poteſtatem inchoaſſe, moveri noꝝ
ideoque & quartum Imperii annum, licèt inſolu- poſſuns.
bilia videantur, facilem tamen explicationem
habent. Producunt illi varia utriuſque Impera-
toris Numiſmata, in quibus uterque dicitur: P.
M. T'R. P. II I. C OS. I I. vel: P. M. T R. P. IIII.
V Cos.

254 Critca Hiſtorico-Chronologica
& Conſulatus non amplius ſimpliciter & abſolu. S . C. III.

S C. III. Cos. 1 IEt quod Antiquariis obſervatum, hu-
cè, ſed cum numerali nota deſcriptus. Neque de An. Ch. 253.

An. Ch. 253. juſmodi Numiſmata in cimeliis Principum patſ-
ſim obvia, eaque indubitatæ antiquitatis & fi-
dei. Verum de Philippo Imperatore loquentes
diximus, in averſa parte Nummi alicujus Impe-
ratoris inſcriptionem quandoque legi alteri Im-
peratori convenientem, non verò illi, qui in
antica parte repræſentatur. Nunc addo, id ſæpe
etiam contigiſſe Monetariorum errore, uti in
caſu, de quo agitur. Pars enim illa averſa Num-
morum præfatorum Galli & Voluſiani, referen-
da vel ad Gordianum juniorem, vel ad Philip-
um etiam juniorem, qui cum Conſulatu ſecun-
do tertiam & quartam Tribunitiam Poteſtatem
junxere.
XV. Et ne quis gratis hoc à me dictum aſſerat, vi-
Fons erroris deri poteſt Begerus in Theſauro Palatino pag.
eorum qui 338. ubi delineat poſticam partem Nummi Galli
aliter credi- Imperatoris, in quo Viſitur Templum ſex co-
derunt. lumnarum idolo medio, cum his verbis circùm:
SAECuILuUM NOV;IM. Quam poſticam cum
ſimili inſcriptione præfert Nummus Philippi
junioris apud Begerum, qui non advertens,
errore Monetarii, Nummo Galli eam poſticam
inſcriptam, nonniſi Philippo juniori anno, quo
Ludos Seculares cum patre celebravit „ conve-
nientem, ait, Gallum in his Nummis ſine Hiſto-
riæ fulcro jactare novum ſeculum, quod quidem
ſub Philippo novum erat, ſed ſub eo, inquit Be-
gerus, poſt exactos aliquot annos jam novitas de-
ferbuerat. At Gallus novitatem non jactavit, ſed
Monertarius poſticam partem Nummi Philippi
junioris ei per errorem attribuit. Similis erroris
tot infrà exempla in medium adducemus, ut
certum indubitatumque eſſe debeat, Numilſmata
Galli & Voluſiani Tribunitiam Poteſtatem ter-
tiam vel quartam cum Conſulatu ſecundo in
averſa parte præferentia, nullo modo indicare,
eos tertium vel quartum Imperii annum exorſos
eſſe, ſed tantum Monetarios in iis Nummis cu-
dendis erraſſe, averſam partem Nummorum
unius Imperatoris alterius lmperatoris Nummis
imprudenter tribuentes.
XVI.

Tribunitiæ adductum, ex Gallieni Nummis deſumitur.
. . . .
Poteſtatem inierit, ſed quia, cùm anno CcIxXvVIII,

Poteſtas ab- Duos enim hujus Imperatoris exhibet, in quo-
ſolutè poſita . . . S
Baronlum Lum priori Gallienus dicitur: P. M. T R. P. III.
Pearſonium COS. in poſteriori : P. M. TR. P. 1III. Cos.
. . . — .
Zecepit. II. Ex quibus infert, Gallienum ſecundum Con-
ſulatum geſſiſſe, quando jam d triennio impe-

Baron. ann. rabat; ſecundum verò quarto Imperii anno. Pear-

257. num. . ſonius in Annalibus Cyprianicis tam hoc anno,
quàm inſequenti utrumque Nummum adulteri-
num eſſe contendit. Sed tam ipſe, quàm Baro-
nius manifeſtè hallucinantur. In primo enim
Nummo Conlſulatus abſolutè, ut plerumque fit,
memoratur; alioquin dicendum eſſet, Gallie-
num ſeptimo Imperii anno nondum ſecundum
Conſulatum geſſiſſe, cùm in Nummo ejus à Me-
diobarbo producto legatur: P. M. TR. P. VII.
COS. Et tamen jam tertiùm Conſul fuerat. Unde
. in alio ejuſdem Imperatoris Nummo habetur: P.
M. TR. P. v. CO S. III. Gallienus itaque cur-
renti anno Imperium certiſſimè iniit, annoque
