& Comes Orientis fuit, ut liquet ex epiſtola
D. Baſilii 315. Iteratus Merobaudis Conſulatus,
& Auguſtea dignitas Arcadio à Theodoſio patre
conceſſa, Quinquennalium Theodoſii Magni
hoc anno editorum indicia: ſed certum eorum
annum nos docuit Themiſtius in Oratione gratu-
latoria ad Theodoſium de pace & Conſulatu
Saturnini Ducis, quæ operàâ Joannis Harduini
prodiit in nova Themiſtii editione anno 1684.
In ea Oratione, quæ modò ordine 16. eſt, The-
miſtius non tantùm docet, Theodoſium Magnum
currenti anno Quinquennalia dediſſe, ſed &
Imperatores annis hujuſmodi ſolennibus ad-
dictis Conſulatum inire ſolitos; illum verò in
Saturninum Theodoſium hoc anno tranſtu-
liſſe.
Magnus, inquit Themiſtius de Conſulatu Sa- II.
turnini loquens, ex iis, quæ dixi, meritoò præſens Inſignis
eſt habendus honor: ſed ex is, quæ deinceps au- nemi 21
dietis, multò pluris exiſtimandus eſt. Nam, cùm pat. Dinert.
ſuperioris memoriæ lmperatores omnes boc ſibi de- regulas mirẽ
vitandum inprimis putare conſueviſſent, ut ne fimans.
Quinquennali, aut Decennali vertente curriculo,
eum magiſtratum à quo annus inſcribitur, cuiquam
concederent: hanc tamen ille prarogativam iſti
detulit, & Conſulatum dedit, neutiquam cum
alus numerandum; ſed tantò pluris aſtimandum,
quantò præſentia Quinquennalia annis prioribus
antecellunt. Sic quod nemini antea tributum fuit,
in Imperatorio luſtro primas in Republica privatus
tenet; neque hoc ſimplici ratione: ſed ita ut id in
primo luſtro, & propterea grato & accepto, ſit con-
ſecutus. Quem igitur pro ſe, quem ipſemet, quem
in primo annali Imperii orbe Conſulem fecit: nonne
ille beatus, & in pretio habendus, qui tot nomi-
nibus ceteros vincit, qui enundem honorem ali-
quando ſunt adepti. In Diſſertatione Hypatica
anno milleſimo ſexcenteſimo octogeſimo ſecun-
do in lucem emiſſa, variis conjecturis & indu-
ctionibus innixus docui, Imperatores annis eorum
Quinquennalibus & Decennalibus deſtinatis,
Conſulatum ſumere ſolitos, aut illum in Viros
illuſtriores trans ferre. Fuere poſtea qui Canonem
illum à me ſtatutum impugngejnt, falſum eſſe
contendentes. Sed laudata Oratio Themiſtii, quæ
tunc mihi prorſus ignota, quia lucem non vi-
derat, non ſoluům hanc meam regulam, quæ ſe-
cunda Conſulatuum Cæſareorum eſt, veriſſi-
B mam

GNW

5

741
tri⸗

Bar

haſp⸗
yſul
tisrn

in Annales C. Baronn. 561

5⁵ IV. mam oſtendit; ſed etiam omnia Cenſorum ar-
An. Chjzs;z. gumenta in alias eorundem Conſulatuum re-

gulas in medium adducta, prorſus evertit;

cùm coôntra ceteras nihil objectum fuerit, quod
contra ſecundam etiam non militet, quam ta-
men ceartam, indubitatamque eſſe nullius nunc
negare poteſt. Valentiniani junioris Decennalia
in hunc annum incidunt.
nn i Memorabile eſt quod teſtatur Themiſtius,
magir ek- poſt diviſum inter filios Conſtantini M. Impe-
daran. rium, quod anno CCCXXXVII conti-
git, Imperatores omnes Orientis (de his enim
tantùm loquitur quando ait: ſic quod nernini
antea tributum fuit &c.) in primis ſuis Quin-
quennalibus, ſeu in primo Imperii ſui luſtro
ſemper Conſulatum capeſſiſſe, & Saturninum
hoc annòô Orientis Conſulem, primum ex pri-
vatis fuiſſe, qui in primo Imperii Orbe ſeu quin-
quennio Conſul proceſſerit; hoc enim hactenus
ignoratum fuerat, & unus locus ille nos docuit.
Certè Conſtantius, primus poſt Conſtantinum
M. patrem Orientis Imperator anno CCCXIII,
quo Auguſtei Imperii Quinquennalia dedit,
Conſulatum tertium iniit; Jalianus anno cccIx,
uo Imperii Cæſarei Quinquennalia exhibuit,
tertium Conſul fuit, & Valens, qui ei ſucceſ-
ſit, anno Cc CLIXVIII, quo eadem ſolem-
nia repreſentavit, iterato Conſulatu exorna-
tus eſt.
IV. Maxiumum Tyrannum Hiſpanum fuiſſe tefta-
Maximi Iy- tur Zoſimus lib. 4. Nominatur tamen à Gilda
reig. Pe⸗ germen plantationis Britannicæ, & ab Auſonio
de Claris Urbibus, Ratupinus latro, quèòd, ut
Baron. num. docet Victor in Epitome, apud Britanniam Ty-
r. rannidem arripuiſſet, indeque in Galliam tranſ-
miſiſſot. Nec alia mens Socratis lib. 5. cap. 1t. cùm
ſcripſit: Miαορρ ατια+c nας Soerνοαν —
b& e'ναα T Pog ον απαυ id eſt, ut rectè
vertit Uſſerius lib. de Britannicarum Eccleſia-
rum primordiis pag. 198. Maximus ex partibus
Britanniæ arma contra Inperium Romanum tulit;
licet Baronius, aliique Chriſtophorſonum ſe-
cuti, patriâ illum Britannum fuiſſe hinc colle-
gerint. Echel ardus in Chronico, & Annales
Anglo-Saxonici natum in Britannia aſſerunt. At
Pacatus, qui tum vixit, in Panegyrico Theo-
doſio Magno dicto, homines inſulanos totius in-
cendium continentis adoleviſſe, & KRegali habi-
tu exulem ſuum illos exules Orhbis indaiſſe affic-
mans, ipſumque Maximum Orbis extorrem, pa-
tridque fagitivum appellans, inter Britannos toto
Orbe diviſos, & ea ratione Orbis exules atque
extorres, ab iſto Oratore habitos, relictà pro-

III.

priâ patriã, advenam illum vixiſſe non obſcu-

rè ſignificat, inquit Uſſerius laudatus. Maximi
itaque Tyranni genus ex Helena, Conſtantini
Magni matre, deduétum prorſus fabuloſum
prælertim cùm Helena in Britannia nata non
fuerit.
v. Ad num. III & ſeq. Per hæc tempora San-
Paſſio Sancte cCta Urſula cum ſociis martyrii palmàâ coronata
Vrſula & ſo- eſt; ſed ejus Hiſtoria multa fabuloſa continer,
cisrum. nec legitima ſunt Acta, quæ à Surio ad diem
XXIOctobris ex Auctore Anonymo referuntur;
ſicut nec quæ citantur à Baronio in Notis ad
Martyrologium Romanum, quæque in Brevia-
riis pleriſque leguntur. Hermannus quidem
Crombak Societatis Jeſu Theologus tomum
integrum de Urſala vindicata compolſuit. Sed
quam cauſam tuendam ſuſcepit, magis incre-
dibilem reddidit. Licèt enim gertiſſimum ſit,

Pontianum & Antherum Pontifices Romanos S FÆ C. IV.
immediate ſfibi ſucceſſiſſe, Crombakius ta- An. Ch. 383,
men COy'ricium fictitium Pontificem Romanum
interſerit, qui undecim mille Virgines, relictà
Sede, fuerit comitatus, martyrii, cujus palmam
in illarum ſocietate ſibi conferendam revelatio-
ne divina prænoverat, deſiderio.
Uſuardi Martyrologium Caroli Calvi juſſu VI.
conſcriptum Sanctæ Urſulæ & xXImillium Vir- De earam
ginum Martyrum ad diem xXXI Octobris non Neto,
memidit, ſed die X X Octobris adſcribit Paſ-
ſionem SS. Virginum Marthæ & Saulæ, cum
aliis pluribus; & quidem Coloniæ, ubi Mar-
tyrologium Romanum & alia recentiora §.
Urſulæ & ſociarum Paſſionem die XXI con-
ſignant. Denique Scholia Sobornica, quæ San-
ctam Urſulam & ſocias, ut Patronas veneratur,
in ſacro, quod in illarum feſtivitate perſolvit,
Oficio, de earum hiſtoria unicam tantùm Le-
ctionem recitar, Urſulæ ſociarum numerum ſi-
lens; & Breviariorum Colonienſium tam vete-
rum, quàm recentium Collectores multa reſe-
carunt, quæ fabuloſa eſſe non dubitabant. Mar-
tyrium itaque S. Urſulæ & ſociarum certum;
ſed harum numerus incertus, pluraque ad
eam Hiſtoriam pertinentia prorſus fabuloſa.
Rectèe Martyrologium Romanum ad diem XX
Octobris, ubi priùs legebat: In Golonia Agrip-
pinenſi Natale ſanttarum undecim millium l ir-
ginum, qua pro virginitatis cotſtantia, martyrio
vitam conſummaverunt; nunc habet: Apud Co-
loniam Agrippinam Natalis Santtarum Urſulæ &
ſociarum ejus, quæ pro Chriſtiana Religione,; &
virginitatis conſtantia ab Hunnis interfecta, mar-
tyrio vitam conſummaveraunt, & plarima earum
corpora Coloniæ condita fuerunt. In recognitione
etiam Breviarii Romani tantæ Virginum multi-
tudinis mentio prudenter omiſſa. .
Maximum Tyrannum Britanniam ingenti ju- vII.
ventute & omni armato milite ſpoliaſſe, mi- Armorica
litaribus Britannorum copiis, quæ poſtea non disle Mine,
redierunt, ſecum in Galliam tranſvectis, hiſ- Britanniga
que minoris Britanniæ agros, pulſis inde Armo-
ricis, diſtribuiſſe, atque Conanum Meriodacum
illis præfeciſſe, Britannici nonnulli Scriptores,
quos Baronius ſecutus eſt, tradid erunt; ſed
Britannorum Coloniam in Armoricam poſt Sa-
xonum adventum traductam eſſe, oſtendit Uſ-
ſerius in lib. de Britannicarum Eccleſiarum pri-
mordiis pag. 420. & ſequentibus. Teſtatur id
vetus Scriptor Armoricanus, qui Francanum
conſobrinum Cotonii Regis Britannici cum
filio ſuo è majore Britannia in Armaricam tranſ-
migraſſe oſtendens, de tempore Britannicæ Co-
loniæ eò deductæ iſta præmittit: Britannorum
ſoboles ratibus ad iſtam devecta eſt cura mare
Britannicum terram, tempore quo gens barbara
(dudum aſpera in armis, moribus indiſcreta)
Saxonum maternum poſſedit ceſpitem. Tunc ſe
chara ſoboles in iſtum concluſit ſinum: quo loco
magnis laboribus feſſa conſedit ſine bello quieta,
inquit præfatus Anonymus in Vita Sancti Win-
gualoë filii Fracani memorati. Similiter & Egi-
nardus in Annalibus anno DCCLXXXVI:
Cum ab Anglis & Saxonibus Britannia inſula
fuiſſet inaſa, magna pars incolarum eius mare
trajiciens, in ultimis Galliæ finibus Venetorum
Caroſolitanorum regionis oupavit. Hiz adde
Fragmentum Hiſtoriæ Francicæ à Petro Pithœo
editum: Quxta Normannos habitationem habent
Britanni, qui pulſi à Britannica inſula dudam
4 Sa⸗

562 Critica Hiſtorico-Ohronologica

6 ,. C. Iv. 4 Saxonibus, eandem regionem, quam modo inco-
An. Ch. 383. lunt,ſibi vindicantes, appellavere à ſua gente Bri-
tanniam, quaæ prius Cornu-Galliæ dicebatur. Mit-
to Gobelinum in Commentario Pii II lib. z.
Krantzium, & alios recentiores: pro quibus,
inquit Uſſerius citatus, illud maximè facit, quòd
ante tempora Childerici I Francorum Regis,
qui eo propè tempore, quo Saxones in Britan-
niam venere, regnare cœpit, Britannorum
Galliam incolentium nulla certa apud Auctores
mentio occurrat; neque ulla cauſa afferri poſſit,
quare vel Gpsveres Dionyſii Periegetæ, vel Bri-
tones ſive Brittones, Juvenalis, Martialis, &
Auſonii, de minoris hujus magis quàm de ma-
joris Britanniæ incolis accipere debeamus. Vi-
de quæ dixi anno CCCCLXnum. IX &
ſeq.

VIII. Ad num. V & ſeq. Gracchus Præfectus Ur-

Templa Ido- bis ſub Gratiano anno trecenteſimo ſeptuageſi-

lorum ever- mo ſexto in dejiciendis idolis egregiam navavit

ſa. operam. Fuit enim is Præfectus Urbi Kalendis

Decembris illius anni, eique inſcripta Lex uni-
ca Cod. Theodoſiani, Ne in ſua cauſa quis ju-
dicet. Anno proximo, nempe CCCLXXV II,
eam quoque dignitatem obtinuit: ad eum enim
directa pridie Non. Januar. Lex 3. Codicis Theod.
De Quaſtionibus. Gracchi meminit Hieronymus

epiſtola 7. ad Lætam, & Prudentius lib. I. ad-

verſus Symmachum. Quare deceptus eſt Baro-
nius, qui quæ dę Graccho ab utroque dicuntur
ad præſentem annum retraxit. Nempe multa eo
tempore circa Religionem Paganam ſub hoc
Graccho emendata. Nam & ſimulachra por-
tentoſa Romæ ab eo exciſa, qua de re Hierony-
mus & Prudentius laudati, & ara Victoriæ juſ-
ſu Gratiani diruta. Ita Gothofredus in Chrono-
logia Cod. Theod. Ceterm anno cccCXII
num. XVII & ſeqq. confutavimus quæ tra-
dit Zoſimus de Imperatoribus Chriſtianis, eos
ſc. Pontificatus Maximi nomen uſque ad Gra-
tianum tuliſſe. Quare videnda quæ ibi dixi-
mus.
IX. Ad num. VII. & ſeqq. Gratianus VIII
Gratianus Kal. Septembris hoc anno occiſus, ut inquit
Aug. occidi- Marcellinus in Chronico, non verò anno ſe-
Eler. quenti, ut perperam Proſper in Chronico ubi
aſſerit, id factum Merobaudis Magiſtri militum
Pproditione. Legendum enim, ut obſer vat Ha-
drianus Valeſius lib. 2. Rerum Francicarum,
Mallobaudis Magiſtri militum proditione. Me-
robaudes quippe, qui bis Conſulatum geſſit,
fidem ad ultimum Gratiano preæſtitit, eoque ab
exercitu ſuo deſerto ac prodito, Maximi Tyran-
ni juſſu ſibi mortem conſcivit, ut docet Pacatus
in Panegyrico cap. 28. Nec refert, quòd Ammia-
nus lib. 30. cap. 3. Mallobaudem Regem appellet;
cùùm idem Auctor lib. z1. cap. 10. prodat, Gratianum
Mallobaudem Francorum Regem renunciaſſe
Domeſticorum Comitem, anno nempe Chriſti
trecenteſimo ſeptuageſimo ſeptimo; & Comites
ſeu rectores Domeſticorum, equitum & peditum
Præfectorum & Magiſtrorum militiæ auctoritati
proximi fuerint, ideoque dignitate eminuerint.
Natus erat Gratianus die decima octava menſis
Aprilis anni Chriſti trecenteſimi quinquageſimi
noni, ut teſtatur quoad annum Hieronymus in
ChroOônico, Sanno c ccLXVII oſtendimus. Vixit
ifaque annis quatuor ac viginti, ut habet Socra-
tes lib. 5.cap. II. aut annos circirer quatuor ac vi-
ginti, ut habet Sozomenus lib. 7. cap. 13. Accu-
ratè uterque: vixit enim Gratianus annos vigin-

ti quatuor & aliquot menſes. Baronius tamen SÆ C. IV.
Socratem hallucinatum contendit, quòd Am- An. Ch. 83.
mianus lib. 27. cap. 6. loquens de evectione
Gratiani ad Imperium, quæ anno CccLXVII
contigit, ſcribat, Gratianum adulto jam proxi-
mum fuiſſe, eumque annos ſedecim imperaſſe
conſtet. Addere poterat Baronius Vicorem in
Epitome, qui ait, Valentinianum ſibi ſocium
in Imperio aſciviſſe Gratianum filium necdum
plenè puberem. Verùm hujuſmodi loquendi
formulæ facilè in errorem inducunt, ut paſſim
ſimiles, quæ ætatem exprimunt, in hoc Opere
explicantes oſtendimus. .
Imperii ejus annos Victor in Epitome reétée Imperii ejus

diſtinxit: Imperavit, inquit, cum patre Valen- duratio.

tiniano annos olto, dies o&loginta quinque, (die
ſcilicet emortuali excluſo ) cum patruo & fratre
tres: (poſt mortem ſc. Valentiniani patris) cum
eodem fratre ac Theodoſio quatuor: & cum his
omnibus accedente Arcadio, menſes ſex; ubi
utrumque extremum menſem incompletum Vi-
Gtor prætermittit: alioquin ſcribere debuiſſet,
menſes ſeptem & aliquot dies; cùm, ut mox viſuri
ſumus, Arcadius die X1 X menſis Januarii Au-
guſtus dictus ſit.
A num. XIII ad XXII. Zoſimus lib. XI.

4A. . Inter „
4. narrata Gratiaai cæde, ait, Maximum n, e,
Legatos ad Theodoſium Imperatorem miſiſ- Imperaiores

ſe, & Theodoſium conſenſiſſe, at Maximus pax ſancita-
Imperator eſſet, ſed clam in eum bellum moli-
tum eſſe. Rufinus verò lib. II. cap. 15. ait: Va-
lentinianus in Italia degens, fratris nece atque
hoſtis metu perterritus, ſimulatione oblatam pacem
Maximo,:ſimulans ipſe quoque libenter anzplecti-
tur. Duæ itaque Legationes diſtinguendæ, al-
tera Maximi Tyranni ad Theodoſium M. al-
tera à Valentiniano juniori ad Maximum. Utra
prior fuerit, incertum. A Valentiniano D. Am-
broſius Mediolanenſis Epiſcopus ad Maximum
miſſus: Legatio verò ad Theodoſium anno ſe-
quenti obita, ut tradit Sigonius in libro de
Occidentali Imperio. Verum eſt, Valeſium in
Notis ad Socratem lib. 5. cap. 12. contendere,
eam pertinere ad annum CCCLXXXVII, quo
Cynegius Præfectus Prætorio fuit, quòd Zoſi-
mus laudatus ſcribat, Theodoſium dediſſe in
mandatis Cynegio Præfecto Prætorii, cùm eum
ablegaret in £Ægyptum, ut imaginenz Maximt
conſpiciendam Alexandrinis exhiberet, publicè-
que poneret, & conſortem hunc Imperii faötum
Aſſe, habita ad populum oratione declararet. Ve-
rùm Cynegius Præfectus Prætorio fuit anno
cCCLXXXIV, & quinque ſequentibus. Cum-
que Poſtumianus Præfectus Prætorio Orientis ad
extremum hujus anni adhuc fuerit, apparet,
Maximum anno tantùm ſequenti Imperatorem
à Theodoſio M. agnitum. De Cynegii & Poſtu-
miani Præfectura legendus Gothofredus in
Chronologia Codicis Theod. ubi variæ Leges
exhibentur ad Cynegium Pf. P. anno ſequenti
inſcriptæ?. Maximus Victorem filium primuùm
Cæſarem, ac deinde Auguſtum renunciavit, ut
docet vetus Inſcriptio à Sigonio citato deſcrip-
ta: DD. NN. MA C. CLI. MAXIMO, EF.
FI. VICTORI PIIS FELICIBUS SEMFER
AudusTIS BONO R. P. NATIS. Ubi Ma-
ximus duo prænomina habet Magni ſcilicet, &
Ulementis. In Nummis tamen dicitur tantùm
Magnus Maximus; ſed Sulpicius in lib. 2. Hiſt.
eum Maximum Clementem vocat.

Ad num. X XII. Arcadius à Theodoſio pa- XII.
tre Arcadius 4

◻ .

Collan

Aoſi⸗
ixdicj

8.

H
is

in Annales C. Baroni. 563

S* C. IV. tre Auguſtus renuntiatus X1 V Kal. Febr. ſeu die
An. Ch. z8 3. xIX Januarii, ut habent Auctor Chronici Ale-
Patre Augu- andrini & Miſcella. Quare errant Theodorus
Ktas didtas. e. 1 . .. .
* Lector in fine libri 2. ubi hoc factum fſcribit die
decima ſeptima Januarii, Socrates ac Idacius in
Faſtis, qui id factum tradunt die decima ſexta
Januarii. Dies xIX electus, quia Theodoſius
Magnus eodem Imperium acceperat. Sic Arca-
dius Theodoſium juniorem filium I1V Idus Ja-
nuarii, quo Honorius ejus frater Imperator di-
ctus fuerat, Imperii conſortem fecit, ut infrà
videbimus. Si jam uſus invaluiſſet, ut diebus
Dominicis, aut ſolennioribus Feſtis hujuſmodi
nuncupationes fierent, errores, qui in numeros
irrepſere, faciliùs detegerentur; ſed hoc ſubſi-
dio deficiente, ad conjecturas recurrendum.
Porro eam inaugurationem currenti anno pe-
ractam, ex Arcadii Nummis, & Themiſti Ora-
tione 16. quæ eſt de pace & Conſulatu Satur-
nini, hujus anni initio recitata, certum reddi-
tur. Cangius lib. de Familiis Eyzxantinis Augu-
ſtis, duos Arcadii Nummos producit, in quo-
rum poſtica legitur: CoNcCORDIAAAAA.
quæ quatuor ultimæ literæ quatuor Auguſtos
denotant, nimirum Gratianum, Valentinia-
num juniorem, Theodoſium & Arcadium. Hæc
enim Numiſmata poſt præſentem annum, quo
Gratianus menſe Auguſto occiſus eſt, cudi non
potuere. Parte alia, ante currentem annum Ar-
cadius eam dignitatem non obtinuit: Themi-
ſtius enim loco citato Theodoſium laudans,
quòd Saturninum in hunc annum Conſulem
deſignaſſet ait: Cam in poteſtate eſſet tua, ſi non-
dum tibi tempeſtivum illum honorem nempe
Conſulatum) judicares, unicum tuum deſignare
Flium; hunc, inquam, Chm pro te renuntiare li-
ceret; (quoa & anutiquiz & recentioribus Impe-
ratoribus ſolenne fuit, ut illud tanquam futuri
Principatus initium, liberis ſuis ante purpuram
traderent) cùm haæc facere tibi omnia liceret, no-
uiſti tamen. Nondum itaque hujus anni ini-
tio, quo ea Oratio dicta, Arcadius Imperator
erat.

XIII.

Eide à Theo- edidere, Religioni conſulere, & ad reducendos
doßo Mag. Hæreticos collationes indicere ſolitos, variis
isdica. exemplis oſtendi. Luculentum hoc anno Theo-
doſßi Magni Quinquennalibus nobilitato, ſeſe
offert. Poſt Conſtantinopolitanam Synodum
Oecumenicam à biennio celebratam, quàâ Eu-
nomiani, Ariani, Macedoniani ſeu Pneumato-
machi inter ceteras hæreſes condemnati ſub
Theodoſio M. fuerant, Eccleſiæque Orthodo-
xis Epiſcopis reſtitui juſſæ: vice verſa Hæretico-
rum, præſertim eorundem, cœtus prohibiti Le-
ge 8. Codicis Theod. De Hareticis, eodem anno
data, & Lege 9. ejuſdem Codicis De Hereticis,
anno præcedenti emiſſa. Nihilominus in multis
Imperii Præfecturæ Orientalis partibus tumul-
tus exinde exorti, & Hæeretici Imperialium
Conſtitutionum executioni omni opere inter-
ceſſere. Quare Theodoſio viſum, hoc anno no-
vam Synodum Couſtantinopoli indicere, quòè
etiam conventum menſe unio, ut memorant So-
crates lib. 5. cap. 10. & Sozomenus lib. 7. cap. 12.
eo nempe fine, ut paci Eccleſiæ tandem conſu-
leretur, atque in unam Fidem mutuo Epiſcopo-
rum congreſſu coĩretur. Et verò Arianorum, Eu-
nomianorum, Macedonianorum anteſignani eòè
convenere, tentatique ibi eorum animi duplici

Ad num. XXIV. Imperatores Chriſtianos
Collatio de annis, quibus Quinquennalia & id genus feſta

potiſſimùm ratione. Provocati quippe primùm s c. 1V.
ad Patres & Seriptores, qui Eccleſiæ diſtractio- An. Ch. 534.
nem præceſſerant; deinde Formula Fidei à ſingu-
lis expetita: verum irrito hæc omnia conatu.
Quare ad juſſiones & ſanctiones animum rurſus
appulit Theodoſius M. Lege II. Codicis Theod.
De Hareticis, hoc anno emiſſa; ſequenti verò
anno Lege 12. ejuſdem Codicis De Hareticis,
quæ diſtrictior & ſeverior. At quàm parum, vel
quâm lentè ea Lex executioni tradita fuerit &
quidem in ipſa urbe Conſtantinopolitana, oſten-
dit Lex ejuſdem Codicis 13. De Hareticis, haud
integris quinque menſibus poſt Legem 12. data:
imèò & Lex 14. De Heareticis, anno cccrIxxxXVIII
lata, quâà urbibus expelli, contrà loca abdita
adire Hæretici quicunque jubentur: iidemque
Clericos vel Epiſcopos conſtituere, habere, cœ-
tus agitare, privatim, publicéque prohibentur.
Supplicandi tandem ſibi contra id Theodoſius
Magnus aditum Hæreticis intercludit. Vide
plura apud Gothofredum in harum Legum
Commentariis, è quibus hæc excerpta.

—

ANNOPERIODI GRACO-ROM A N £ 5877. Anno Urbis
1137.
OO1. G F. 5. P. 24. Mart. Indict. 12.

Olymp. 290.
an
Jrsu CHRISTI 384. 1t

SIRICII PAP& I.

VALENTINIANI JuNIORIS 10.
THEODOSII 6. ARCADII Zz.

D num. I. Coſſ. Cearchus & Kichomeres, I.
prior Orientalis, poſterior Occidenta- Conſuies.
lis, ut liquet ex iis, quæ de utroque habet Go-
thofredus in Proſopographia Codicis Theodo-
ſai.
A num. XVIII ad X XI. Damaſum Roma- II.
num Pontificem præſenti anno demortuum te- imn: Das
ſtatur Proſper in Chronico, & evincit Epita- A Pr.
phium Siricii ejus ſucceſſoris, de quo Epitaphio
anno ſequenti. Hoc tamen in dubium revocat
Papebrocius in Conatu Chronico-Hiſtorico ad
Catalogum Pontificum, quòèòd Marcellinus in
Chronico Siricii initium ſub præcedentis an-
ni Conſulibus conſignet. Sed Marcellinus in
hujus ſeculi rebus referendis ita frequenter
in Chronologiam peccat, ut mirum non iit,
in Swiricii exordio ſtatuendo erraſſe. Hierony-
mus in Martyrologio ad IV Idus Decem-
bris, ſeu ad diem X Decembris, ait: RNonuæ De-
Poſitio Saniti Damaßi Epiſcopi; quod in auctio-

ri Chronico veterum Pontificum die X I De-

cembris accidiſſe dicitur : Sepultus eſt in Ba-
flica ſua 1 II Idus Decembris, cum matre ſua
& germana. Eundem diem exhibet Catalogus
à Papebrocio publicatus, cujus titulus Nomina
Apoſtolicorum. Qua ex diverſitate juxta regu-
lam à nobis ſtatutam apparet, Damaſum die de-
cima Decembris ad Deum migraſſe, & poſtri-
die ſepulturæ mandatum eſſe. Quare cùm in
Catalogo citato de Nominibus Apaſtolicorum,
& in Anaſtaſio legatur, Damaſum ſediſſe annos
octodecim, menſes duos, dies decem, liquet, eum
Pontificatum iniiſſe die prima menſis Octobris
anni trecenteſimi ſexageſimi ſexti: in eam enim
diem Dominica incidebat. Anaſtaſius habet
dies XXXI, ſed mendose.
Ad num. XXI. Opera S. Damaſi à Martio 1III.
Mileſio Zarazanio collecta, ſed epiſtola 8. quæ Operæ La
giccitur " Pf,

S C. IV. dicitur ſcripta Stephano Archiepiſeopo Concilii
An. Ch.384. Mauritaniæ & univerſis Epiſeopis Africanæ Pro-
vinciæ, ſuppoſititia eſt, ut oſtendit ſubſeriptio:
Data Favio & öStilicone El. CC. Coß. Flavius
enim Stilico unus & idem eſt, qui anno cccc
Aureliano Collega, & iterum anno ccccV An-
themio Collega Conſulatum geſſit. Præterea
prænotatur epiſtola: Damaſus ſervus ſervorum
Dei, atque per gratiam ejus Epiſcopus ſanttæ Ee-
cleſiæ urbis Romæ: cùm tamen ante Gregorium
I Pontifices Romani non ſeſe ſervos ſervorum
Dei in Epiſtolis appellarent. Liber etiam Ponti-
ficalis, ſeu Pontificale tomis Conciliorum in-
ſertum Damaſo perperam attribuitur, ut inter
Eruditos convenit. Nec denique Hieronymi ad
Damaſum, & Damaſi ad Hieronymum epiſto-
la, inter Opera Damaſi numeranda, ut oſten-
dit Schelſtratius in 2. parte Antiquit. illuſtr.
Quoad Catalogum veterum Pontificum, qui in
Liberio Papa deſinit, quique Damaſi Chronici
nomine à nobis appellatus eſt, Damaſi partum
non eſſe, rectè vidit Baronius. Hujus tamen
Catalogi, utpote pervetuſti, auctoritas magni ab
omnibus facienda; cùm ad Chronologiam Pon-
tificiam uſque ad Liberium ordinandam Opus
certius non ſuperſit. Damaſo ſucceſſit Siricius,
& quidem currenti anno die X XII Decembris,
in quam Dominica incidebat. Qua de re anno
ſequenti.
IV. Ad num. XLIII. Auctor Chronici Alexan-
Px n fo- qrini ſub hujus anni Conſulibus ait: Eodem anno
. an. vatus eſt Honorius germanus frater Arcadi Aug.
maenſe Gorpiæo ſon Septensbri, V Idus Septembrer.
Idem habent Socrates lib. 5. cap. 12. & Idacius
in Faſtis. Mater ejus fuit Placilla, prima Theo-
doſü Magni uxor, ex qua tres liberos ſuſcepit,
Gratianum ſc., Arcadium, & Honorium) ut
teſtatur Nyſſenus in Oratione Funebri de hujus
Reginæ laudibus. Gothofredus hoc anno in
Chronologia Cod. Theod. dicit, Claudianum

in quarto Honorii Conſaulatu v. 153. & v. 372.: re-

ferre hoc Natale Honorii in annum ſequentem.

Sed qui Claudiani verſus accuratè expenderit,
hunc tantm obſcurè locutum fuiſſe comperiet.
Honorius non multè poſt nativitatem NWobiliſſi-
mus, atque und Conſul deſignatus fuit, ut te-
ſtatur Theophanes. Unde Idacius in. Faſtis ſub
hujus anni Conſulibus habet: Lpſo anno natus
eſt Honorius nob. in purpuris die E Id. Sept.

—

—

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMANAX 5878.

II38. QO 2 E. 6. P. 13. April. Indict. 13.
Olymp. 291.
aneI. ISsu CHRISTI 385.

SIRICII PAPE 2.

VALENTINIANI JuNIORIS II.
THEODOSII 7. ARCADII 3.

0 ns. D mum. I Coſſ. Flavius Arcadius Aug.
Orient. & Bauto Occident. de quo anno
CGCX CIV, quo Eudexiam filiam Arcadio Aug.
uxorem dedit. Arcadii Conſulatus juxta pri-
mam regulam; eum enim Trajani, aliorum-
que multorum exemplo in præſentem annum
diſtulit.
II. Ad num. V & ſeq. Sanctus Siricius, non hoc

Siricius an-anno, ut Baronius in Annalibus, & Papebrocius

ne praceden. 3n Conatu Chronico-Hiſtorico ad Catalogum

ti Pontifex .
Rornn, ireæ- Pontificum Romanorum exiſtimarunt, ſed præ-

g. Eegdenti ſubrogatus eſt in locum Damaſi. Et

Dricca Hiſtorico-Chronologica

ratio eſt, quia in Epitaphio Siricii de eo le- S£ C. 1V.
jtur: An. Ch. 385.
Ter quinos pepulum in annos, qui rexit amore;
Nunc requiem ſentit caleſtia regna potitus.
Càùm autem Siricius ſub finem anni trecenteſimi
nonageſimi octavi & vivis exceſſerit, liquet, eum
anno præcedenti Pontificatum iniiſſe, & quinde-
cim illos annos utrimque incompletos fuiſſe.
Nec mirum, Poëtam, qui Epitaphium illud com-
poſuit, dies aliquot pro anno numeraſſe; cùm
etiam Hiſtorici hunc loquendi modum aliquan-

4

do uſurpent, ut patet de Suetonio in Nero-

ne, qui huic ideo annos triginta duos attribuit,
quia à XxVIII Kalend. Januarias anni Chriſti
XXXVII, quo die natus eſt Nero, ad Kalendas
Januarii anni Chriſti XxXVIII annum unum
numerat, adeo ut dies X vilJ pro anno integro
poſuerit, ut de Nerone loquentes explicavi-
mus. Sic Theodorus Lector lib. 2. ſcribit: Ar-
cadius filius einſdem Magni Theodoßi, imperare
cœpit menſe Jannario, die decimo ſeptimo, poſt
annos quinque, quàm pater ipfius Imperator fue-
rat nuncupatus; ubi quintus Imperii Theodofſia-
ni annus diebus decem & ſeptem coarétatur,
annique Theodoſii Juliani numerantur, non ve-
rè Imperii ejus anni. Similia paſſim exempla
occurrent. »
Ceterum, tam in libro Pontificali, quàm in nt, Se⸗
—. . . Coſſatio Se=
auctiori Chronico veterum Pontificum, ceſſatio gis Romana
Epiſcopatůs, poſt Damaſi, Siricii, Innocentii poſt mortem
& Zolimi regimen, qui immediatè ſibi ſucceſ- Pontifteum
ſere, malè annotatur. Nam in aucgtiori Chroni-
co poſt Damaſi obitum dicitur ceſſaſſe Epiſco-
patum dies XXXVI, poſt Siricii mortem dies
xXx, & poſt Anaſtaſu, Innocentii, & Zoſimi
Pontiſicatum dies XXI; quamvis vix continge-
re potuerit, ut æquali dierum intervallo Sedes
per ea tempora vacaverit. Præterquam quòèd In-
terpontificia tam diuturna eſſe non potuere, ſi
Pontifices illi tot annis, menſibus, ac diebus, quos
ei Catalogi attribuunt, ſederint. Cùm itaque
in libro Pontificali ea meliùs quàm in illo Chro-
nico non memorentur, ex conjectura eorum
Pontificum exordium collocandum. Damaſus
die æ Decembris anni præcedentis obiit, & dies
undecim Sedes vacaſſe videtur, ad diem nem-
pe XXII ejuſdem menſis, quæ in Dominicam
incidebat. Niſi enim Siricius anno antecedenti

III.

Pontificatum adeptus eſſet, in ejus Epitaphio

ſuprà laudato non diceretur, eum ter quinque
annos Eccleſiam rexiſſe.
Papebrocius laudatus, qui Siricii initium IV.
cum die v Januarii currentis anni copulat, ar- Deer al⸗
bitratur, ſubſcriptionem epiſtolæ Siricii ad Hy- ucye .
merium Tarraconenſem Epiſecopum datæ III Idus pugnata.
Februarii Arcadio & Bautone VLV. CC. Coſß.
quam Baronius recitat, ex duplici capite ſuſpe-
Gtam eſle. Primò, quia aliæ hujus Pontificis epi-
ſtolæ carent Conſule, nec in præcedentium Pon-
tificum germanis epiſtolis, neque in iis, quas
Epiſcopi alü ad Romanos Pontifices, imò & ad
hunc Siricium dedêre, notatur hactenus data
diei vel Conſulatus; ut omnino videatur nee-
dum uſus iſte in ſignandis epiſtolis obtinuiſſe.
Secundò, ſuſpectus meritèò eſt communis utri-
que Consuli titulus: nemo enim ea ætate ſic
ſcripſerir, ſed bene: Arcadio Aug. & Bautone
V. Clar. Coſſ. Ita Papebrocius. Sed cùm epiſto-
lam legitimam eſſe appareat, ob ea, aliaqque
hujuſmodi motiva in dubium non tevocanda.
Nam licèt verum ſit, Epiſcopos ad Roma-
. num

8X C. 1V.

in Annales C. Baronii.

ſent. Ad ſuam verd partem ſolam filiam pertinere S 5 C. 1 V.
exiſtimavit. Vides quanto candore atque dguitate Ams Ch. 385.

num Pontificem ſcribentes literas Conſulum no-
minibus ſignare ſolitos non fuiſſe, Pontifices,
tamen Romani à Siricio ſuas Conſulum nomi-
nibus munire incepere; quamvis in eo uſu con-
ſtantes non fuerint, eorumque nomina non ra-
10 prætermiſerint. Præterea nonniſi Librarii er-
rore ſcriptum eſt, Firis clariſimis, cùm in exem-
plasi eſſet, Vir clar. id eſt, Viro clariſſimo. Qui
error alids ſæpe ab Exſcriptoribus commiſſus.
Epiſtola Siricii, anno ſequenti data, Conſules
etiam ſubſcriptos habet, eaque ſubſcriptio im-
meritèò à Papebrocio in dubium etiam vocata,
ut tunc videbimus. Ob eam ſubſcriptionem ait
Papebrocius, priorem epiſtolam, alioquin pro-

bam, laudem integræ undequaque ſinceritatis

amittere, & ſecundam eadem laude novo titu-
lo juſtiùs privari. Quare non mirum, ſi in illis

animi pariter ac indulgentid ſit uſa, quæ in relbus
Ppretioßis majiorem partem viro conceſſerit. Terti

filiis cujus Cangius in Familiis Byzantinis An-

Psde⸗ non meminit, & filiæ nomina prodit Am-
roſius citatus: Nunc ſe Auguſtæ memoriæ Theo-
doſius regnare copnoſcit... nunc Rbi Rex eſt, quan-
do recipit etiam filium Gratianum Pultheriam,
dulciſſima ſibi pignora, quæ hic amiſerat, quando
ei Flacilla adhæret. Gratianus itaque ante pa-
trem deceſſit; falliturque Baronius, qui ſcribit;
Gratianum ante matrem vitâ functum eſſe.
Eſt hic primus annus perſecutionis 4 aſtina

56 5

VII.

Auguſta adverſus Ambroſium Mediolanenſem D. Ambis⸗
Epiſcopum excitatæ, quam anno ſequenti expli- Gus vexd⸗
tur.

cabimus.

Diviſo Illyrico in Orientale & Occidentale, VIII.
quod anno cccLIxXXIX factum fuiſſe, certum O—αXäne
fit ex iis quæ anno cCc cIxxx num. IV & ſeqq; diwiſoni⸗
& anno Cc II S . . ulyrici; Theſ⸗
. ccxc num. III &G ſeqq. in medium ſalonicenſis
adduxi, Pannonia, utrumque Noricum, Dalma- Vicariasns

tia, Mœſia, Dardania & Creta in Imperio Oc- inſtitutnte

ſubſcriptionibus, variiſque loquendi formulis
tuendis, majorem operam quam par eſſe videre-
tur, impendamus; cùm ex hujuſmodi minu-
tiis res magni momenti ſæpe pendeant. Hæc pri-
ma Decretalium Romanorum Pontificum, quam
Eruditi paſſim tanquam veram agnoſcunt, pri-

maque, quæ in antiquis Eccleſiæ Latinæ Colle-
ctionibus legitur. Neque ea in dubium revocan-
da, cùm ſola in Dionyſii Exigui Collectione re-
periatur, ex eaque deſumta ſint quæcumque
Creſconius ex Siricii decretis citat.

cidentali remansêre; ſervataque eſt hacte-
nus Sirmio, quæ Sedes füerat Præfecti Præto-
rio Illyrici, ſua dignitas, conſtituto illic

Vicario Præfecti Prætorio Italiæ „qui provin-

cias illas regeret. Sedes verò Præfecti Præto-

y. Ad num. XXX Timotheus Epiſcopus Ale- rio IIlyrici translata eſt Theſſalonicam ei⸗
Theophiluz xandrinus obiit die viceſimo ſexto menſis Epi- que contributæ Macedonia, Theſſalia . Achaia,
—— phæi, inquit Theophanes, cui ſuffragatur Au- Epirus utraque, Prevalis & utraque Dacia.
ranwd*. dor Chronici Patriarcharum Cophtitarum, qui In Eccleſiaſticis ſicut ante eam divi ſionem
ait, eum diem concurriſſe cum Dominica. Qua- totum IIlyricum Epiſcopo Romano ſeu Pa-
re cùm dies ille XXVI Epiphæi concurrat cum triarchæ Occidentis ſuberat; ita & poſt illam ei-
die viceſimo menſis Julii, qui currenti anno dem ſubditum remanſit; quia, ut ſcribit Inno-
Dominicalis fuit, liquet, Timothei obitum re- centius Papa Epiſt. XXX ad Alexandrum Epi-
ctè à Baronio conſignatum. Scripſit, teſte Sozo- ſcopum Antiochenum, Eccleſiæ dignitati non
meno lib. 6. cap. 29. Vitam Sancti Apollos, & congruit ad mobilitatem neceſſitatum mundana-
aliorum Monachorum, qui in Ægypto, impe- rum Dei Eccleſiam commutari . honoreſque aut
rante Theodoſio, floruerunt, quo Opere mo- diviſßones perpeti, quas pro ſuis cauſis faciendas
dò non extante Palladium uſum, non dubitan- dauxerit Imperator. Hæc tamen diviſio Illyrici
dum; cùm Rufinus lib. 3. cap. 29. alios ante ſe Epiſcopis Conſtantinopolitanis cupiditatem in-
Sancti Macarii Alexandrini miracula ſcripſiſſe jecit, Orientale ſuæ Sedi ſubjiciendi; quod non
teſtetur. Facundus lib. 4. cap. 2. epiſtolam ejus ſemel eos tentaſſe Tomo ſequenti viſuri ſumus.
ad Diodorum refert, ubi ſe Divi Athanaſii diſ- Pontifices Romani, ut eorum conſiliis obviam
cipulum Timotheus profitetur. Timotheo ſuc- irent, impedirentque quominus Epiſcopi Illy-
ceſſit Theophilus. rici Orientalis à ſua juriſdictione recederent
VI. Ad num. XXXIII & ſeqq. Placilla ſeu Epiſcopum Theſſalonicenſem Vicarium Sedis
Obitus pla- Flacilla Antonii nuper Conſulis filia, quam Apoſtolicæ in illis partibus conſtituendum ju-
eilla uxori: Theodoſius ante Imperium uxorem duxerat, hoc dicarunt. Erat quippe Theſſalonica in civilibus
Theodoſii anno obiit, ut Auctor Chronici Alexandrini urbs celeberrima aτ ανοα Mænsdoi ideſt;
Magni. inſinuat. Baronius Flacillam appellatam fuiſſe Mater totius Macedoniæ, ut legitur in Antipatrã

