Iaacus Caſaubonus, Vir magni apud ſuos nominis, calamum ſtrinxit in primum ejus
Annalium tomum; ſed dum Theologum & Scripturæ Interpretem agit, vixque Hſto-
riam, & quæ ad temporum notationem pertinent; Ppræ oculis habet, Exercilaliones in
Baronium (ita liber ejus inſcribitur) in poſtremis habentur. Scripſit & dedita operâ in
Baronium Melchior Goldaſtus in Commentario quem adjecit Operi ſuo de Conſiuutioni-
bus Imperialibus, ſpecie Imperii tuendi adverſus illum ac Romanos Pontifices. Sed cùm
Commentarius ille Politiam Eccleſiaſticam; in quo ea multifariè pervertitur, non verò
Hiſtoriam & Chronologiam Chriſtianam reſ piciat, aliud ad Annalium illuſtrationem
ſubminiſtrare non poteſt, quàm chartas quaſdam, quas tamen is Auctor malè inter-
pretatus eſt. Omiſit Pagius Ricardum Montacutium, alioſque quoſdam, quos palam eſt,
in libris adverſus Baronium editis, nihil, quo Annales aut corrigerentur, aut amplifi
carentur, in medium protuliſſe, ut veniret ad Ioannem E enricum Hottium, poſtremum
Annalium Baronii impugnatorem. M M S
Hujus prior Tomus prodiit Tiguri anno milleſimo ſexcenteſimo ſeptuagelimo-ſex-
to, ita inſcriptus: Examen erpetuum Hiſtorico-l heologicum in Annales (G æ ſaris Baron
Cardinalis. Complectitur volumen illud Centuliam primam, ſeu ce

Eccleſiæ annorum Hiſtoriam quemadmodum & alia, ab eodem Scriptore deinceps

ere non dubitavit
Pagius, nihil ad Annalium elucidationem ab eo Opere ſperandum cùm Theologia 2
quæ tanquam pars illius præcipua proponitur, nec ad formam nec ad materiam An-
nalium pertineat. Nec fefellit opinio :cum enim duo priores Tomi, ſeu priores duæ
Centuriæ ad manus ejus venêre, in Præfatione ptioris hæc legit: Quid curem hoc vel
illo anno; prius, an poſterius; hoc, vel illud negotium; hanc, vel ilam rem, in qua nihil peri-
culi, nihil fraudis, geſtam? & caligeri, Petavii, ( alviſßi, Bucholeri Helvici, & aliorum
Chronica in magno æſtimo: at Baronium me tralctare, atque res ipſas me ſpectare, memmerit
Lector. Quid ſperandum ab homine, qui in Annalibus Eccleſiaſticis examinandis ex-
quorum tamen hæc potiſſima
pars, ac veluti forma; res autem magis ſit ſua forma, quam ſua miateria, & homo ma-
gis anima, quàm corpus; formã, ut inquiunt Philoſophi, dante eſſe rei. Annalium Au-
ctor res per annos ſingulos monumentis commendat, teſte Gellio lib 5. cap.18. indéque
Tacitus præclarus Annalium Conditor: Ni deſtmalum inquit, mihi foret, ſuum quæ que
in annum referrey. Quare Annalium Emendator, Reformatorque quale ſibi munus
Hottius aſciſcere videtur, nudas res contemplari non debet, ſed ſemper cum ordine ad
tempus, quo res actæ, eaſque in ſuos annos reſtituere, ſi quem corrigit Auctor, eo in
capite peccaverit. Denique, quod prius contigit, poſtponere, & è contra, eſt ſibi, aliiſ⸗
que viam detegendæ veritatis obſepire, ſeſeque & alios fraudi errorique exponere.

Sed qui tam depravatum de Annalium Eccleſiaſticorum forma judicium fecit „de VI.
rerum narratione melius non habuit. Loquens enim de Cathol

icis Scriptoribus, qui iis
illuſtrandis, in illis quos edidere libris, operam dedêre, ait: L
prætendunt, imò foriò oſtentant at vel filtæ illæ ſunt &' prætenſæ, vel ſubreptitiæ à ſubornatis
transſugis ſcriptæ, vel tandem ſenſum habent longè alium. Paulò antea „Concilia, quæ Ca-
tholici in eorum, quæ in medium adducunt ‚cConfirmationem citant, præſertimque
rejicereque ſcripſerat. Quam-
obrem ex illis Centuriis adverſus Baronium ſcriptis nulla prorſus utilitas eſſe oteſt,
neque ad ejus Hiſtoriam, neque ad ejus Chronologiam magis perficiendam.

171 è Quoad

. Praæſertim-
15 que ab
ntum primorum Hoi:

1
peſſimus
Interdum quidem Tabulas Criticu.

PREaFATIO.

VII. Quoad Catholicos, nullus ex illis fuit, qui vel unum Annalium ſeculum examinan-

NMluſtratis- . Z . . .
sl . dum aggreſſus fuerit. Verum quidem eſt, Ioannem Dariis, in Senatu Pariſienſi Advo-

nalium ha- cCatum, decimo circiter poſt Baronii mortem anno, Libellum compoſuiſſe, cui titulus,
nde ee Animadverſiones in Annales Eccleſßaſticos Cæſaris Baronii . R. E. Cardinalis, & I. ſaaci Ca-
Aakter ag- ſauboni Exercitationes., Sed Notæ eo in Opuſculo contentæ adeo numero exiguæ, ut ad
greduur. duos vel tres annos Annalium emendandos, plures ſæpe requirantur. Præterquàm quòd
circa difficultates parvi momenti ferè omnes verſantur, præcipuaſque Spondanus in
Epitomen ſuam inſeruit. Quando alias initum à ſe conſilium Norißo Viro in re-
bus tum profanis, tum Eccleſiaſticis exercitatiſſimo, poſtea Cardinali, Pagius lite-
ris aperuit, reſcripſit ille, ſibi, dum Chriſtianus Lupus, ejuſdem Sodalitii Auguſtinia-
ni celebris Scriptor, in vivis eſſet, eandem Annalium emendationem in mentem veniſ⸗
ſe, ſed quòd ſciret, illum idem conſilium meditari, aliò ſeſe animo ac cogitatione con-
vertiſſe. Cùm itaque videret nobiliſſimum argumentum à nemine occupatum, operæ
pretium ſe facturum exiſtimavit, ſi illud ſibi ſumeret. Eiſi autem nos inquit Pagius)
ejuſmodi operi impares eſſe non ignoramus, ut antiqui Scriptoris anonymi in Vita Sancti
Domnoli Cenomanenſis ſexto Eccleſiæ ſeculo Epiſcopi verbis utar, quippe cui eſt inge-
nii, eloquentiæ, & eruditionis anguſta ſupellex: attamen ſatius fore arbitrati ſumus, vel exi-
liter dicere ea pauca quæ novimus, qudm cum ſervo pigro & deſidioſo (Matthæi 25.) pro re-
tenta domini pecunia, in damnationis diſcrimen adduci. Quantum enim ad Eccleſiæ utilita-
tem & Eruditionis augmentum hoc Opus neceſſarium ſit, in Epiſtola nuncupatoria ad
Illuſtriſſimum & Reverendiſſimum Archiepiſcopum Pariſienſem, cui illud acceptum
referri debet, jam indicavit.
VIII. Porro plura ab Auctoribus, qui poſt Baronii mortem ſcripſere, in peculiaribus Tra-
negig,. ctatibus, Operibuſque Criticis, aut Chronologicis annotata; quæ poſtquam momen-
rum in to ſuo expendit, ſparſim in hanc Criticam inſeruit, ubique imitatus ingenuitatem Ne-
rr d. potiani, de quo Hieronymus ad Heliodorum ſcribit: Illud, aiebat, Tertulliani, iſtud CO-
late. priani, hoc Labtantii; illud Hilarüieſt; ſic Minutius Felix; ita Victorinus: in hunc modum est
locutus Arnobius. Me quoque, quia pro ſodalitate avunculi diligebat, interdum proferebat in

medium, dum ſcilicet adhuc Hieronymus viveret, nondumque ampliſſima illa laudum

præconia, quæ poſtea, conſecutus eſſet. Nullus enim ſua laude fraudandus; quod tam

de Scriptoribus Orthodozis, uàm de Proteſtantibus intelligi voluit. Ex his multi

Hiſtoriæ & Chriſtianæ Chronologiæ difficultatibus expediendis in privatis ſuis Operi-
bus non parum laboris inſumſere, pluraque primuùm animadverterunt, quæ hactenus
alios latuerant, quæque in hanc Criticam corrivavit, & ſuis Auctoribus attribuit. Ne-
que enim exiſtimandum, Veritatem & Eruditionem hæreticas eſſe, ut periculum fſit iis
adhærere, quæ à Viris doctis Catholicam Fidem non profitentibus, accuratè ſcripta
ſunt. Quod ab his itaque laudabiliter inventum, non prætermiſit; imô novis argu-
mentis confirmavit, vel corum conjecturas ad ſcientiam & evidentiam, quòd facile
ſit inventis addere, quando potis fuit revocavit. Qua in re Origenem & Hierony-
mum auctores habuit. Ille in fine libri octavi & ultimi contra Celſum Chriſtianæ
Religionis adverſarium, inquit: Scito, Celſum polliceri editurum ſe alium Tractatum,
in quo doceatur, quomodo vivere debeant, qui voluni & poſſunt parere ipfius monitis;
quem ſi non ſeripſit, quamvis promiſſum ,contenti erimus ei reſpondiſſe his olto volumini-
bus. Quod ſi & illud Opus ab eo perfectum eſt, quæſium ad me mitiito, ut &. ad id reſpon-
deamus quidquid veritatis pater ſug geſſerit , & reſellamus mendacia. Si quid autem ve-
rum admixtum fuerit, cüra contentionem confirmabimus noſtro teſtimonio. Hieronymus
verò in Apologetico adverſus Rufinum : Vir, inquit, doctiſſimus Euſebius, doctiſſi-
mum dixi, non Catholicum; ne more ſolito, mihi & in hoc calumniam ſtruas. Facit &
ad eandem rem quod Ludovicus Vives, & Petrus Bleſenſis ſcripſerunt. Ille lib. 5. de
tradendis

9

nee
helut
cni
ArM
ep⸗
Nt
denui
Cathe
runt,
ſern
is,
6
ſuitet
wriu
pietu
pole

amor.
menti
torum
oll
Lecel
hoen
pn
oſn
Hon
etlij
Ui be
dere,
tech
lb.,,
Nam
10, aua
N
D.lu
chio,
Cung
liid⸗
citab.
gene
lardo
lorumn
Tu o
Ut oet
inpre
loen
idere

PREÆFATIO.

tradendis diſciplinis habet: Non erubeſcet homo ſciendi cupidus à qocumque diſcerè

qui docere quid poſſit. Cur hominem ab homine pudeat diſcere; cum humanum genus multa à

belluis diſcere non pudueru ? Bleſenſis etiam in Epiſtola 92. adverſus Zoilum quendam
Scriptorum ſuorum obtrectatorem. Quis fraudi, ait, Virgilio vertat, ſi ad ſui ornatum
carminis quædam ab Homero, vel aliis mutueitur? imò gratia habenda est ei, quòd in opus
perpetuò manſurum dicta eorum tranſtulit, quos jam neglettui &&. riſui habebamus. Et paulô
poſt : Denique & judicio transferendi, & modo imiandi conſecutus eſt, ut quod apud eum
alienum legimus, melius ibi, quàm ubi natum eſt, ſonare miremur. Scriptores itaque tam
Catholici, quàm extra Eccleſiæ caſtra militantes, multas ipſi emendationes ſuppedita-
runt, licèt in variis Annalium locis aliquod ei ſpicilegium, in aliis verò integram meſ-
ſem reliquerint; quam partem, ut in ſimili, Oratorum princeps loquitur lib. ꝭ. de Offi-

ciis, reliltam explevit, nullis adminiculi, ſed, ut dicitur, ſuo marte.

Cumque omnibus, quantùm fieri poteſt, debitum retribuendum ſit; quod judicii RK ,
— . 1 . . . D . . . ati
ſui teſtimonium dare dignati ſunt Eminentiſſimi Cardinales Hieronymus Caſanata, Gre- Aanalinm

gorius Barbarigo, & Laurentius de Laurea, clariſſima Sacri Collegi lumina, de quorum eperna.

pietate, ſapientia, doctrina, ceteriſque heroĩcis virtutibus quidquid in medium afferri
oſſet, minus eſſet, heic non celavit. Illi non ſolum crebris literis benevolentiæ &
amoris pleniſſimis ei ſignificarunt, jamdiu ſibi in votis fuiſſe, ut ex Literatis quis Opus
iſtud operoſiſſimum ,‚in Eccleliæ utilitatem ceſſurum, in ſe ſuſciperet; ſed etiam horta-
mentis continuis ardentiſſimiſque magnos animos fecere ad illud abſolvendum, mul-
torumque annorum moleſtiam devorandam. Qui intelligentes, eum minutius & ſcru-
uloſiùs omnia ſcrutari, interimque annos effluere, ne diutius eo ſubſidio Hiſtoriæ

Eccleſiaſticæ Lectores defraudarentur, ut moras omnes rumperet, juſſere: ſatis vel ex

hoc vulgi opinamenta prædamnantes, qui inde Baronio decrementum, imò & inju-
gi op P gal in⸗

riam inuri ſomniat, unde ſapientiſſimi illi rerum æſtimatores decoris titulos accreſcere
putant; cùm ſi quid heic reconditi atque accerſiti deprehendatur, id penè totum in
Polyhiſtoris gloriam ac celebritatem non minùs refundi debeat, quàm rivi in fluvium
ſponte labentes; & ejuſdem Operi illuſtrando perennandoque litatum fuerit. Quod
etſi jam ultro, iſtud ut auſpicatus erat, intellexiſſet, tantorum tamen Cenſorum non
illi pergratum judicium eſſe non potuit, nec eorum vota ei deinceps pro lege non ce-
dere: indeque promptum obſequium longioribus induciis antehabuit, ratus ſe id ſal-
tem conſecuturum, ut tam venerandis Arbiiris non repoſceretur (quod ait Sidonius
lib. 9. epiſt. 16. ad Firminum) res omninò diſcrepantiſſimas, maturitatem celeritatemque.
Nam quotiens liber quiſpiam ſcribi citd jubetur, non tantum honorem expeltat Auttor à meri-

o, quantum ab obſequio.

Multum præterea ſe debere ſemper profeſſus eſt Nobiliſſimo & Eruditiſlimo X,
D. Ludovico de Thomaſſin D. de Mazaugues, & Clariſſimo D. Antonio Magliabe- A virus do-

tis promo-

chio, Viris non minùs Literatorum, quàm literarum ſtudioſis, qui non ſolùm quæ- ta.
cumque in Orbe literario ad ejus inſtitutum conducentia, geſta erant, vel gerebantur,
illi identidem ſignificabant, ſed & libros, quos commode habere non poterat, ſuppe-
ditabant. Denique multa documenta magni momemi accepit d Clariſſimo & omni-
genæ eruditionis Viro D. Ludovico Du Four de Longuerué Abbate S. Joannis de
Jardo ad Melodunum, & Septem Fontium in Theraſcia, circa ea præſertim, quæ Ita-
lorum, Hiſpanorum & Arabum res geſtas ſpectant. Sed pluribus libris Hiſtoriæ ea-
rum gentium deſtitutus, metuebat ne amanuenſes aliquos errores admiſiſſent, quibus
ut occurreret, ex iis excerpta ad ipſum iterum tranſmittere ſibi propoſuerat ut ante
impreſſionem recognoſcerentur. Quod ſi tot doctas obſervationes eo innominato,
locis ſuis inſeruit, illud ejuſdem Illuſtriſſumi Abbatis modeſtiæ adſcribendum, qui
id ex eo, iteratis literis requiſierat; à quo promiſſo cum liber ſim, hic ejus men-

† 4 tionem

tionem eò lubentius faciendam duxi; quo Vir Doctiſſimus Auctoris Elogium con-
ſcribere dignatus eſt. 4

XI. Fiduciam aliunde præſtitit Pagio, quòd; cùm ſolemne ſit ad magnos & arduos
Pite conatus, velitationibus quibuſdam ſeſe accingere, ut juxta prudens Poëtæ conſiliuni

iovem H- Experimento poſſit intelligi

harc am, ut Luid ferre recuſent,
Baronins R
Natas ad Quid wvaleant humeri.

ute gro- & hujus moris ſervans Diſſertationem Hypaticam, ſeu de Conſulibus Cæſareis publica-
Ramife, vit: ea autem Eruditorum commendationem laudeſe que cùm retuliſſet, quaſi publicus

vades ac arrhabo fuit ſuffragii operæ acceſſuri, quæ jam excuſſis ac probatis principiis

niteretur. Qua quidem in re Eminentiſſimi Baronii ſigniferi ſui veſtigiis inſtitit, qui

Notationes ſuas ad Romanum Martyrologium, Annalium Eccleſiaſticorum editionem, ob
ſummam, quæ inter utrumque Opus intercedit, affinitatem, antecedere voluit. Ani-
madvertit enim, rerum Eccleſiaſticarum notitiam à Romana & Byzuntina Hiſtoria,
quas in ea Diſſertatione illuſtrare conatus eſt, perſæpe pendere, & ipſis quadantenus
implantatam eſſe. Etſi enim labor ille aliquot Criticorum, quorum querelas pro ſua
in eum voluntate ei ſpeciali Epiſtola in lucem emiſſa deferre duxit Doctiſſimus Henri-
cus Noriſius ſæpius laudandus, cenſuram moverit, cujus robore ſua omnia deturbaſie
pronuntiabant, res tamen ſecus illis ceſſit; adeo ut Conſulatuum Cæſateorum regulas,
quas ibidem ſtatuit, Oratio Themiſtiü de Conſulatu Saturnini, quæ tunc nondum è
tenebris prodierat, eas certas eſſe demonſtrarit, ut infrà anno Chriſti CcCCLXXXII I,
quo Saturninus dignitatem illam geſſit, & Theodoſius Magnus Quinquennalia dedit,
videbitur. Unde quia illis ipſis adhærendi major deprehenſa neceſſitas, & trita jam
via in Operis iſtius ſerie, magis magiſque terenda veniebat, eaſdem regulas contra
omnium molitiones, qualibet data occaſione, ſolidavit; earumque notitiam heic

paucis retractavit, in eorum gratiam, ad quorum manus Diſſertatio illa non pervenit,

eoque magis, quòè eas ad majorem perfectionem perducere conatus eſt.
XII. Docuit itaque, Auguſtos ac Cæſares aliis annis Conſulatum de more non iniiſſe,
S . quàm initio Imperii; in Quinquennalibus & id genus feſtis; in conſortio aliorum Im-
tmum Ca- Peratorum aut Cæſarum Conſulatum ſecunduùm eaſdem regulas ſuſcipientium; occa-
Iareotum. ſione alicujus expeditionis militaris aut victoriæ reportatæ; ratione triumphi; ſi cum
Quinquennalibus aut hujuſmodi ſolenniis non copularetur; ac denique quàm annis,
quibus Ludi ſeculares celebrati. Ex quibus tamen regulis excipiendi Conſulatus, ad
quos aliqui eorum ante Imperium deſignati fuerant. Claudius v. g. qui anno Chriſti
XXXVII. dum adhuc privatus eſſet, Conſul ſuffectus fuit, quique teſte Suetonio in
Claudio cap. 7. ſortitus eſt E& de altero Conſulatu in quartum annum, Imperator anno Chri-
ſti X LI. renuntiatus, alterum illum Conſulatum anno inſequenti, in quem incidebat;
geſſit: rurſumque anno xLIII propter Imperii initium, ac juxta primam Conſulatuum

Cæſareorum regulam tertium capeſſiit. Hæ itaque ſex hujuſmmodi Conſulatuum re-

gulæ.
Prima, Imperii initium.
Secunda, Quinquennalium & id genus feſtorum celebratio.
Tertia, Cæſarum vel Auguſtorum in cadem dignitate conſortium.
Quarta, Expeditiones militares aut victoriæ reportatæ.

Quinta, Triumphi.
XIII. Sexta, Ludi ſeculares.
Exrhi u Ad eas regulas, omnes tum Auguſtorum, tum Cæſarum Conſulatus revocantur.
nica in du- . 1 :: . 4 . . .
ss,„.ρ Non quidem quòd ii annis, quibus præfata contigere, ſemper eum magiſtratum ſu

cari poſt. merent, ſed quia non aliis de cauſis quàm ſupra memoratis juxta receptum in Im-
perio

„

—

06
um

us
iis
Ni
0
ini.
ii,
enus
ſun
ni.
alſe
las,
m
Ih,
dit,
am
tra
Ne
enit

le,

Ca-
III

s,

,ad
niſti
in
hr.-
bat
um

RH

—

PREÆFATIO.

perio uſum, ullum inirent: à qua conſuetudine unicum Elagabalum receſſiſſe compe⸗
rit, ut ſuis locis notavit. Fatetur tamen, ſe diu hæſiſſe, an tertium Caligulæ, quintum
Neronis, decimum Domitiani, tertiumque Probi inter Conſulatus extra ordinem ſum-
tos numeraret; an verò ex illis quartam regulam conſtitueret; cùm omnes ferè Impe-

ratores aliquam expeditionem ſuſceperint. Verùm quarta regula, ad quam hos dun-

taxat quatuor reduxit, præter auctoritates ab eo in citata Diſſertatione relatas, iſtis ad-
huc innititur. Tacitus lib. I3. Annal. poſtquam locutus eſt de Artaxata Armeniæ urbe,
à Corbulone, imperante Nerone, capta & incenſa anno Chriſti quinquageſimno octavo,
ait: Ob hæc conſalutatus Imperator Nero; .* J enatuſea conſulto ſupplicationes habitæ, ſtatuæ qué

& arcas, & continui CONSüULATUSPRINCIPI: atque inter feſtos referreiur dies;

quo patrata victoria, quo nuntiata, quv relatum de ea eſſet, aliaque in eandem formam decer-

nuniur. Præterea Lonaras lib. 2. de Domitiano ſcribit: Falſis victoriis jaltandis Conſula-

tum in decennium, Cenſuram per omnem ætatem accepit. Quatuor itaque illi Conſulatus ex-
peditionibus aut victoriis attribuendi, & hæc quarta regula non minus quam ceteræ
quinque, certa. Porrò de quinto Neronis Conſulatu legendus Suetonil locus in hac
Critica anno LXVIII. num. II.
Illarum regularum adjumento varios Romani Imperii uſus huc uſque reconditos,
variaque Antiquitatis tam Eccleſiaſticæ quàm profanæ arcana reſeravit. Annis enim
Quinquennalibus & id genus feſtis addictis coloniæ ex more inſtitutæ: provinciæ fa-
Ctæ: thermæ, templa urbeſque aut conditæ, aut dedicatæ, aut novis nominibus inſi⸗
gnitæ: novæ conſuetudines inductæ: libri ab Auctoribus publicati: Cæſares vel Colle-
gæ Imperii renuntiati: perſecutiones adverſus Chriſtianos motæ: Gentilium religio
promota: & poſtquam Imperatores Chriſtiani Rempublicam Romanam rexere, Re-
ligioni Chriſtianæ conſultum: Edicta adverſus Paganos, Judæos & Hæreticos promul-
Zata: celebres de Fide Catholica Collationes habitæ Sanctorum reliquiæ tranſlatæ:
dedicationes Eccleſiarum peractæ: uno verbo, annis illis, quæ majori pompa fieri ſo-
litum erat, deſtinata. Quod etiam non rarôò factum annis aliis, quibus Imperatores
Conſules procedebant, ut Conſulatus illi celebriores evaderent. Quare hoc ſubſidio
variæ Codicis Theodoſiani Conſtitutiones, plura Hiſtoriæ tam Auguſtæ quàm Byzun-
tinæ loca, Chronologia, Geographia, & Numiſmatographia lucem accipere poſſunt.
Quod ad majorem hujus Criticæ intelligentiam præmittendum duxgit.
Poſt ejuſdem Diſſertationis, in aliquibus ab eo hic emendatæ promulgationem,
adornavit primum tomum Cruicæ Hiſtorico-( bronologicæ in Annales Eccleſiaſticos Emi-
neniiſſimi Cardinalis Baronii, I lluſtriſſimi Henrici & pondani, Appamiarum Epiſcopi Epito-
matoris ejus, ordine ſerwato, Is enim hujus Operis titulus erat, in quo ſolido criterio
Annalium Eccleſiaſticorum materiam & formam, ſeu Hiſtoriam & Chronologiam
expendit, rarius extra limites illos egreſſus. Indeque factum, ut antiquam Eccleſiæ
diſciplinam nonniſi leviter ſtrictimque attigerit. Præterquam enim quod opus in im-
menſum creviſſet, nuper eam egregiam Antiquitatis partem propriam ſibi fecit Erudi-

tiſſimus Ludovicus Thomaſſinus, cujus præſtantiſſimi ea de re libri tanto plauſu, tam 4

Gallis, quàm ab aliis nationibus, accepti, ut intra paucos annos Linguã Gallicâ & Lati-
nã lucem viderint. Ideoque quod jam actum rurſus agendum fuiſſet, ejuſque doctiſſi-
mi Tractatus integri exſcribendi.
Verùm cum poſt illius Tomi publicationem undique ſollicitaretur, ut univerſos An-
nales, non verò horum Epitomen illuſtraret, in tribus poſterioribus huic conſilio ac-
uievit, & experientiâ didicit, rem literariam, majorem inde fructum conſecuturam.
Quare, eo mortuo, primum Tomum ordini Baroniano etiam reſtitui, & plures cx
ejus mente, annotationes adjeci; totum enin illum Tomum ſupplere, & interpolare
decreverat, ac inprimis retractare quæ ſpectant explicationem ſexti Canonis Concilii
Nicæni. Statuerat

XIVvVIY,
Utilitas re-
ularum
Conſula-
tuum Ce-
ſareoruim

Diſeiplina
Eccleſiæ à
Thomaſſino
egregiè
tratctata⸗

XVI.
Hac Criti-
.4 magis

appoſité

Annali-
5

uas, quam
Epitome

aſfva.

PRRFATIO.

X V . . S — „ . . . 4 .
ric Statuerat etiam obſervationes quaſdam præmittere ad Catalogos veteres Pontifi-
Auttera Cum Romanorum, hic adjectos, ibique de Libro Pontificali, Anaſtaſio attributo diſ-

den ſerere, ac pariter in lucem emittere Diſſertationem de Anno & die mortis F. Martini Epi-

Marin ſcopi Turonenfis, ad quai pluribus hujus Griticæ locis Lectorem remiſit, ſed morte præ-
impetfecta, ventus dictis obſervationibus operam dare non potuit, & Diſſertationem de S. Marti-
no imperfectam reliquit; quam tamen, cum in ea multa ſingularia contineantur, & in-
victis, ni fallor, argumentis demonſtretur, hunc S. Præſulem die X I. Novembris anni
CCCC ad Deum migraſſe, publici juris aliquando faciam.
2. Ml I. Nec quenquam movere debet, quòd quidam critice ſummo literarum bono re-
o luera- Perta abutantur; ob id enim non hæc, ſed illi in odium contemtumque venire debent.
rum re Aliter, inquit Vir ea in arte peritiſſimus, olent catli, aliter ſues: longèò alia ratione opus apes
Pu. ac ſuci faciunt: imò nihil operis iſti, nec quidquam ceris infundunt; ne cereas quidem domos
ſundare, aut ceras extruere norunt. At illæ ceræ pariter & mellei liquoris opifices admirandæ
malas & igna vas beſtias d melle ſuo defendunt, & à favis arcent. Jic illud profanum va-
numque vulgus quàm longiſſime à venerandis Muſarum adytis, ariſque quas polluunt, pellen-
dum, & capite foras protrudendi improbi & inertes literarum fuci. Criticam hoc Opus eò

magis inſcribere placuit; quòôd Critici vox etiam in Scriptura ſacra uſurpetur. Divus

enim Paulus in Epiſtola ad Hebræos cap. 4. de Verbo Divino loquens, ait: Zoov αρα
Xαρ Oeν α àονα—ορνροα. aαιι τhει ται αιυινιαιεοο& inαα
ooς à* Ausεοανς ρν εςο εαι ιαα 2 0 rε αA νπαο Wται ειπος
&†ναναι0σιεειοναναμα %ι½ ααςουοας ideſt, juxta verſionem Vulgatæ: Vivus enim ſermo
Dei & eſſcax & penetrabilior omni gladio ancipiti, & pertingens uſque ad ſpirium quoque)
compagum ac medullarum, CG& DISCRETOR cogitationum & intentionum cordu. Quæ
ultima verba, α ευοιπιες, &c. ſic etiam verti poſſunt, e& dijudicat cogitationes &.
conceptiones cordis. Quo ſenſu Critica hoc in Opere ſumitur.
XIX. Porro in Baronio Spondanoque illuſtrandis, ſemper præ oculis habuit, quæ Mel-
Baronim Chior Canus, Vir rei Criticæ apprimè intelligens, lib. rI. de Locis Theologicis cap. 6.
S& Sponda- . . .. . . . .
mu: optimi de Hiſtoria Eccleſiaſtica Bedæ & Gregorii Turonenſis ſcribit: Quoniam modeſiè & cir-
Hi’horiei cunipecto judicio de tantis viris pronuntiandum eſt, ne in his quidem duobus rejicienda ſunt
ér.. plurima. Pauca enim in iis poſſis arguere, quamquam Hiſtoriam Ecclefiaſticam rewocare ad ſe-
veriora judicia contendas: ac ſi neceſſe eſt in alteram peccare partem, omnia eorum probari
legentibus qudm multa reprobari malo. Neque enim exiſtimandum, eorum doctiſſimis elucu-

brationibus fidem eſie denegandam, quòd nonnulli in üs errores irrepſerini cuùm errores illi

non fallentium Auctorum fuere mendacia, ſed ignorantium. Neque ob unum aut alterum pec-

catum, cujus ſemper probabilis eſt excuſatio, tantorum virorum Volumina debent improbari.
Fi enim ita agendum eſoet, pretioſiſſimæ omnium ferè Eccleſiæ Doctorum lucubrationes contem-
nendæ eſſent, & proculcandæ; cùm vix eorum quenquam invenias, qui in aliquo ſi non ad
Fidem, ſaltem ad rerum geſtarum Hiſtoriam pertinente, non erraverit. Imò neceſſariò
multa intacta relinquenda fuere; cùm in Hiſtoria Eccleſiaſtica id contingat, quod Au-
guſtinus in Epiſtola 55. ad Januarium, quæ veteri ordine eſt 119. in Sacra Scriptura
contingere obſervavit, ut nempe multò plura neſciamus quàm ſciamus. Hinc Wal-
fridus Strabo in fine libri ſui de rebus Eccleſiaſticis : Fateor, inquit, me necͤ reperiſſe
cuncta, quæ dilucidare cupivi, nec cuncta potuiſſe quæ reperi ; cùm e& rerum magnitudo
ſciendi cupiditatem ſuccenderet, & diverſitatum confuſio fastidii nimietatem praberet. Deni-
que, ut, quod jam conteſtatus erat, denuo profiteretur, tantum abeſt, ut Baronium
& Spondanum minus habendos putaret, quèòd illum, dum Annales conderet, hunc-
que dum eos abbreviaret, notaſque aliquas adjiceret, multa fugerint; ut è contràâ

magis temporum noſtrorum felicitati, quàm propriæ induſtriæ attribuendum arbi-

traretur, quòd res nunc magis apertæ & manifeſtiores ſint, quàm eo tempore, quo
ambo ſcripsére. Poſteriores ſiquidem Scriptores, ut rectè Petrus Bleſenſis in Epiſtola
laudata,

lu
um
un
elet
iluu
ntea
nia ed
mung
libus
hibet
xura
is,
tuitu
cha;
lis,
tecoll
Cych
Uliten
excep
ſtanti
tigerin,
due
fone
Conen
Wi
inh
i⸗
cum
Rom
Unitas
miatur
naget
Jdadu
Veniat

5 Lut

B tionee

Ba
im
titos te
Prrmit
mum
noſe,
alqal
multa
ciende⸗
ekat.
Ext
lernuſ
non lan
n tem

PRE,Æ FA TTIO.

laudata, reſi pectu eorum qui eos tempore præceſſere, ſunt quaſi pumiliones gigantum

humeris invecti, qui ideò ipſis gigantibus longiùs in aliquibus proſpiciunt. Hine

nunquam utrumque ſine elogio citallet „nilſi brevitati ſtudendum fuiſſet „& veritus
eſſet, ne id nimis aliquibus affectatum crederetur. Quare utrumque Hiſtoricum om-
ni laude majorem nominare, laudare eſt.
Quod ſupereſt, quia res poſt Eccleſiam Chriſtianam fundatam geſtæ, cum iis qu?æ xX.
antea apud Judæos, Romanos, alioſque populos acta, connexionem habent, ut om- Aenabi
nia eodem fulcimento inniterentur, Periodum concinnavit, quam, quia tres Eras Gyaso-Ro-
mundanas ſeu Periodos Chriſtianorum Orientalium, in Hiſtoriæ Byzuntinæ Scripto- mana in-
ribus, & Eccleſiæ Græcæ Monumentis ſæpe memoratas complectitur, & è veſtigio ex-*
hibet, Græco-Romanam appellavit. Ea omnium Erarum ante Chriſtum natum inſti-
tutarum fulcrum & ſuſtentaculum, ſinguliſque annis Cyclos Lunæ, Solis, ac Indictio-
nis, tam veros quàm prolepticos, repræſentat, quorum ope variæ difficultates uno in-
tuitu & ſine aliorum librorum auxilio explicari poſſunt. Dubitatur v. g. quo die Paſ-
cha, à quo Feſta mobilia pendent, anno aliquo celebratum, vel quæ litera Dominica-
lis, aut quæ Indictio in curſu fuerint, vel demum an res quæ in Annalibus Feſto Pen-
tecoſtes v. g. accidiſſe narratur, in annum, quo in iis legitur, reipſa competat, dubium;
Cyclorum ope, extemplo dirimes. In Annalibus, ſicuti & in illorum Epitome, omnes
illi temporum characteres certiſſimi ac ſubinde neceſſarii deſiderantur, Indictionibus
exceptis, quæ etiam in eiſdem ante ſexti ſeculi finem non habentur; licèt jam à Con-
ſtantini Magni Imperio viguerint, multaque identidem occurrant, quæ quo anno con-
tigerint, earum tantùm beneficio detegi poſſit. In periodo autem Græco-Romana,
quæ Julianaâ Scaligeri longè commodior & univerſalior, quàmque peculiari Diſſerta-
tione explicat, primus Eræ Chriſtianæ annus, qui quadrageſimus ſextus Julianus eſt,
concurrit cum anno quinquies milleſimo quadringenteſimo nonageſimo-quarto, qui
Partitus per quindecim reddit Indictionem quartam, quà primus ille Chriſti annus
inſignitur, diviſus verò per novemdecim exhibet Cyclum Lunæ tertium; ideoque
cùm primus ille Chriſti annus Cyclo Lunæ ſecundo notetur, in annis Periodi Græco-
Romanæ, ut cum annis Chriſti convenire poſſint, è& Cyclo Lunæ ex perpetua methodo
unitas rejicienda. Contràâ verò cùm primus ille Chriſti annus Cyclo Solis decimo mu-
niatur, & annus Periodi Græco-Romanæ quinquies milleſimus quadringenteſimus no-
nageſimus quartus per viginti octo partitus ſex ſe olum numeros relinquat, Cyclo Solis
quatuor unitates ſemper adjiciendæ, ut Cyclus Solis, quem Chriſti annus reddit, in-

veniatur. Denique tam annus quilibet Periodi Græco-Romanæ, quàm tres Cycli 80-

lis, Lunæ, & Indictionis à Kalendis Januariis auſpicantur. Reliqua in eadem Diſſerta-
tione explanata habes. 2=ð
Braronius Apparatum ad Annales Eccleſiaſticos præfixit, qui cůùm magis Hiſtoricus XXI.
quàm Chronologicus ſit, non tantuùm incipientes, ſed etiam aliquando doctiores irre- ae -
titos tenet. Res enim Judaicæ & Romanæ, quæ Annalibus Eccleſiaſticis neceſſariò confeltus.
præmittendæ, in eo non ſatis fusè diſtinctéque tractatæ; cùm tamen Lector ad pri-
mum Eræ Chriſtianæ annum ſenſim manuducendus ſit, ideoque & Apparatus Chro-
nologicus eſſe debeat, & à mundi exordio deduci; quia Novi Teſtamenti Hiſtoria ſine
aliquali Veteris notitia perfectè ſciri non poteſt. Cum autem in Apparatu Baroniano
multa corrigere neceſſe fuerit, quorum in Epitome nulla mentio, novus ferme confi-
ciendus fuit, eoque magis quò Periodi Græco-Romanæ praxis & uſus demonſtrandus
erat.
Ex tribus, quæ ſibi in hoc Opere propoſuit, illuſtrationem nempe Hiſtoriæ, rerum præ- XXII.
termiſſarum ſupplementum, & Chronologiæ emendationem, huic præſertim inſiſtendum fuit; ontas.
non tantùm quia ratio temporum forma Annalium reputanda; ſed etiam quia ſæpius
in temporum conſignatione, quam in rerum narratione in iſſdem peccatum; &

aliunde

PRREFATIO.

aliunde pauciora ſint, magni ſaltem momenti, quæ in Annalibus deſiderantur. Va-
ria tamen ex Romana Hiſtoria, uti triumphi, bella præcipua, aliaque id genus plura
Baronii tempore valde obſcura, ſupplenda fuere, quòd ſine illis multa, quæ in ſan-
ctis Patribus, ſacris Concilis Sanctorum Actis, ac libris Eccleſiaſticis occurrunt,
quæque in Annalibus explicanda ſunt, ſatis intelligi non poſſint. Addidit & ſeriem
Regum præcipuorum Regnorum, uti Perſarum, Wiſigothorum, Burgundionum,
Wandalorum, Principum Saracenorum, aliorumque; quia ex illis aliqui in Annalibus
obiter duntaxat tanguntur, alii omnino prætermittuntur. Nam experientid magiſtrâ
comperit, quòd ſi illorum Principum ſucceſſiones integræ non recitentur, multum
Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ claritati & integritati detrahitur.
XXIII. Ad hæc, varia Concilia, vel Conciliorum Fragmenta poſt Baronii obitum è tene-
, ,PA bris eruta ſummariè retulit, & pluribus eorum, quæ jam extabant, majorem lucem
mortem affundere conatus eſt. Denique præcipuas hæreſes, uti Arianam, Pelagianam, Neſto-
es s rianam, Eutychianam, aliaſque; Scripta & Epiſtolas, quibus illæ jugulatæ, magis de-
Claravit; Acta ſuppoſititia indicavit; nullique labori pepercit, ut hoc Opus, quantuùm
rerum antiquarum obſcuritas patitur, omnibus fuis numeris abſolutum prodiret.
. Majorem . Annalibus labem Chronologiæ in multis depravatio obducit. Nam
gia in As- Ut egregiè alicubi Gerardus Joannes Voſſius ſcripſit, in totius Orbis Hiftoria, vel magni
nalibus ac diuturni Imperii, totiuſque Eccleſiæ rebus, ſi ordo geſtorum fæœde conturbetur, ne illa qui-
n., Facta- dem quæ videre nobis videmur, magis cernimus, quam eximiam & ab omni arte laudatam
corporis humani fabricam conſpiceremus, ſolum oculorum aciem defigentes in monſtroſam ho-
minis pitturam zubi pelctus capitis; venter, pectoris brachia, pedum occuparent locum. E con-
trario autem, ubi ſeſe extulerit aureum temporum jubar; pulßs tenebris pluſquam Cimmeriis,
clarâ omnia luce veſtiuntur, inque formoſo corpore omne membrorum decus apparet. Atque
hoc eſt ſerenum, ac ſplendidum illud lumen, quod in Hiſtoria exigimus. Idem jam à
multis ſeculis Divus Chryſoſtomus Homiliq 2. de Oſia in verbis illis, Vidi Dominum,
circa finem tomi Saviliani 5. obſervarat: Quemadmodum, inquit, termini fineſque in agris
fundos miſceri non patiuntur, ita & tempora res invicem confundi non ſinunt: verum ab in-
vicem ea ſeparantia, & ſecundum debitum ordinem ea diſponentia, magna confuſione nos li-
berant. Quare magna à Pagio adhibita diligentia, ut res quæque tam Chriſtianæ quam
rofanæ, ad annum, quo accidêre, revocarentur, menſibus etiam & diebus, ubi uterque
characteriſmus detegi potuit, deſcriptis, quòd utriuſque ingens ſæpe ſit adjumentum.
Quam etiam ob cauſam Kalendarium Romanum in hujus tomi calce ſubjecit, ut Hi-
ſtoriæ Eccleſiaſticæ ſtudioſi aſſueſcant dies & ferias, quibus res multæ peractæ, anno-
tare.
XXV. Baronii tempore Eræ ( hbriſtianæ initium ſolis ( omputiſtis „ut vocant, cognitum erat:
ens unde Onuphrius in Faſtis anno Juliano XLV, Conſulatuique Cornelii Lentuli & Cal-
Chriſfia purnii Piſonis; Baronius anno Juliano xLIV, ac Conſulatui Auguſti Cæſaris XIII, &
iH i. Plautii Silvani; aliique aliis Conſulatibus anniſque Julianis illud illigarunt. Prinuis
pavii. omnium Scaliger Periodi Julianæ à ſe inventæ, Cyclorum Solis, Lunæ, & Indictionis,
aliorumque argumentorum operâ, primum Eræ Chriſtianæ annum cum anno Juliano
XLVI, Conſulatuque Caii Cæſaris & L. Æmilii Pauli certò congruere nos docuit; quod
tamen omnibus illico perſuadere non potuit. Neque enim defuere Scriptores, qui opi-
nionis Baronii defenſionem ſuſceperint; imò Spondanus, qui Epitomen ſuam confecit
aliquot annos poſt ſecundam editionem Operis Scaligeri de Emendatione Temporum, ab
opinione Baronii, quæ jam convaluerat, ſibi diſcedendum non putavit. Et quod ma-
