menſibus Conſtantinopoli non fuiſſe. Nam Ida- Theſſalonics
cius in Paſtis ſub hujus anni Conſulibus ſcribit: agentem vas.
Defunttus eſt Cynegius Præfettus Orientis in Con- nit.
Jalatu ſuo Conſtantinopoli. Hic univerſas Provin-
cias longi temporis tabe deceptas in ſtatum priſti-
num revocavit, & uaſque ad AℳEgpyptum penetra⸗
vit, & ſimnlacra gentium evertit. UVnꝛde cum
magno fletu populi civitatis deductum eſt corpus
ejus ad Apoſtolos die XIV Kal. April. & poſt an-
num tranſtulit eum matrona eius Achantia ad Hi-
ſpanias pedeſtre, quia, ut inde colligere eſt, na-
tione Hiſpanus erat. Mortuus eſt itaque Cyne-
gius die XIX Martii aut aliquot antè diebus,
idque in itinere, cim ex DKgypto reverteretur,
inquit Zoſimus laudatus, & jam Conſtantino-
olim perveniſſet, ut tradit Idacius loco citato,
ideoque dum Theodoſius ab urbe Conſtantino-
politana aberat. Cynegius enim Præfectus Præ-
torio ad Theodoſium apparatibus bellicis in-
cumbentem ex Ægypto veniebat; ſed antequam
Theſſalonicam ubi Imperator erat, ejus mortis
tempore, perveniſſet, in itinere, Conſtantino-
poli nempe, ſupremum diem obiit. In ejus lo-
cum Tatianus Vir ſtrenuiſſimus ſubrogatus eſt,
idque in patria ſua, ut habet Zoſimus loco lau-
dato, ideoque in Lycia Aſiæ minoris Provincia
natus non erat, ut à Gothofredo perperam cre-
ditum; qua de re infrà. Porro hanc ſeditionem
ante Quadrageſimam & Paſcha hibernoò tempore
contigiſſe rectè ex D. Chryſoſtomo notavit Ba-
ronius; ſed inde diſcere poterat, rem anno
præcedenti, quo prioribus ejus menſibus Theo-
doſium Conſtantinopoli fuiſſe certum, per-
actam eſſe.

GContrariæ

n

in Annales C. Baroni.

SFC. IV. Contrariæ ſententiæ favere videtur Chryſo-
An. Ch. 388. ſtomus Homiliâ 20. ad Populum „ubi ait, Ha-

zhegfe⸗ vianum Epiſcopum Antiochenum, cùm à Theo-
i caſtris doſio Antiochenſibus veniam impetraſſet, ab eo

erat, quando petiiſſe, ut filium Antiochiam mitteret; eique
Antiochenis Theodoſium reſpondiſſe: Orate hæc auferri ob-
Pébercit. ſtacula; hac bella extingui; & ego veniam onanino.
Inſuper Chryſoſtomus Homilia 17. ad Populum,
loquens de literis à Solitariis in favorem Antio-
chenorum ad Theodoſium ſcriptis, ait: Literis
nunc lectis in caſtris omnes ipſorum magnanimi-
tatem admirabantur. Et infrà de Sacerdotibus,
qui animi magnitudinem in eadem cauſa oſten-
derant, inquit: Er alius quidem in caſtra ſe con-
eulit, paratus, niſi Regi perſuaderet, mori. Unde
inferri poſſe videtur, ſeditionem Antiochenam
koc anno contigiſſe, dum bellum adverſus Ma-
ximum Tyrannum pararetur. Verùm, cùm varia
bella Theodoſius geſſerit, præfata loca de alio
quopiam bello, quàm de eo, quod contra Ma-
ximum geſtum; intelligenda ſunt. Cùm nullus
Hiſtoricus qui extet; Theodoſii Vitam ſcripſerit,
quod bellum anni præcedentis initio geſtum
fuerit, ſcire non poſſumus. Certè exercitus,
quem Theodoſius adverſus Maximum duxit, non
Conſtantinopoli, ſed Theſlalonicæ coactus fuit,
ut ex Zoſimo laudato liquet. Et tamen Flavianus
Baron num. ſtatim poſt ſeditionem Antiochenam ad Theo-
XX V. doſium venit, ut oſtendit Baronius, eumque
Conſtantinopoli allocutus eſt, & gratiam An-
tiochenſibus impetravit, ut teſtatur Chryſoſto-
mus Homiliâ z0. ad Populum. Sic quæ mox
adducta ex literis Solitariorum, intelligenda de
caſtris, quæ prope Conſtantinopolim erant;
non verèò de iis, quæ Theſſalonicæ extabant.
VI. Theodoſius Theſſalonicâ adverſus Maxi-
Maximiss à mum movens, in Macedonia Stobis iter
Theodoſio de- promovit, ubi datæ ab eo Leges Cod. Theod.
bellatas. 15. De Hereticis, & 2. De bis, qui ſiper Re-
ligione contendunt; prior, X VIII Kal. Jul.
poſterior, XVI Ral. Jul. Inde Scupos venit,

quæ urbs alids Mœſiæ ſuperioris in confinio

Macedoniæ, nunc Italis Scopia dicta, ibique
dedit Legem Codicis Theodoſiani 119. De De-
eurionibus, XI Kal. Jul. Poſt Macedoniam emen-
sà Pannoniàâ, Noricoque, (ubi duobus præ-
lüs, uno Syſciæ, altero Petavione, eos, qui
Maximi partes tuebantur, devicit, Hemonam-

que ultro ſe dedentem accepit) in Italiam ſeſe

contulit adverſus Maximum Tyrannum, ut
narrat Zoſimus lib. 4. pag. 769. Ait Baronius, Ma-
vimum prælio Syſeienſi adfuiſſe. Sed in Panegy-
rico Pacati cap. 34. ubi prælium illud ad Savam
fluvium habitum deſcribitur, legitur: Ipſum il-
lum vexillarium ſacrilegæ factionis avidis gurgi-
tibus abſorbuit, (nempe Sava fluvius) & Bne mor-
ti ſepultura contingeret, cadaver abſoondit. Qua-
re, cùm Dux illius exercitus in eo conflictu aquis
ſubmerſus fuerit, dici non poteſt, Maximum

eidem præfuiſſe. Maximus relictà Gallià, ſupe-

ratiſque Alpibus Cottiis, ad Julias Alpes ſeſe

contulerat, ut teſtatur Pacatus cap. 30. tandem-

que intra Aquileiam, amiſſa omni ſpe Imperii,
quaſi amens reſedit, quinto Tyrannidis anno,
teſte Pacato cap. 24. & Philoſtorgio lib. 10. cap.
8. inter clauſtra reductus, ut habet Claudianus
in quarto Conſulatu Honorii v. 80. Tandem
tertio milliari apud Azuileiam à Theodoſio M.
debellatus, capiteque truncatus vel V Kal. Aug.
ut habet Idacius in Faſtis, vel IV Kalendas An-
gaſtas, ut Idacius in Chronico, vel VI Ka-

2

lend. Septemhbris, ut Socrates lib. F. cap. 14. ha- S Æ C. IV.
bet Sed felius ejus Eittor occiditur poſt paucos An. Ch. 383.
dies in Galliis à Comite Theodoſii, inquit Ida-
cius in Faſtis. Poſt eam victoriam Theodoſius
uſque ad annum cccxci in Oecidente remanſit.
Baronius fabuloſum credit, quod Sozome- vIII
nus habet, Havianum nempe Antiochenſem Fixvianisr
Epiſcopum perſuaſiſſe adoleicentibus ad men- veniam im-
ſam Imperatoris canere ſolitis, pronuntiare Petrat An-
cantilenas, quæ in Antiochenſium ſupplicatio- tocenßnnt.
nibus erant, quia, inquit Baronius „ Chry- Baron. nume
ſoſtomus Homilià 20. ad Populum ea de re non *X &
loquitur. At Chryſoſtomus in ea Homilia illa feq
tantüùm pro concione Antiochenſibus narra-
vit „ quæ ipſe à quodam qui præſens fue-
rat, cùm Flavianus Theodoſium Magnum allo-
cutus eſt, acceperat. Quare, cùm jam Antio-
cheni cantilenas illas ad Theodoſium placan-
dum pronuntiatas eſſe ſcirent, opus non erat,
ut in natrationem ſuam Chryſoſtomus peculia-
re illud factum inſereret. Ad hæc, redarguit Baron. nung
Baronius Zoſimum „quòèd cripſerit „Libanium * &
und cum Hilario pro ſalute civitatis Legatio-=
nem ſuſcepiſſe ad Theodoſium; quòd Chryſo-
ſtomus Homilià 17. ad Populum Philoſophis
exprobret, quòèòd univerſi civitatem omnino de-
ſeruerint. Additque Baronius, jam hoc tem-=
pore Libanium vitâ functum eſſe. Sed non le-
gerat doctiſſimus Cardinalis Orationes 12. &
13. Libanii ad Theodoſium M. quarum prior
eſt de ſeditione Antiochena; poſterior de
reconciliatione, quæ tamen ejus tempore ty⸗
pis Germanicis excuſæ erant. Vivebat ita-
que hoc tempore Libanius, qui cùm in Vita
ſua aſſerat, ſe Joviano imperante natum fuiſſe
annos qitinqquaginta, Præſenti anno ad ſeptuageſi-
ſimum quartum ætatis annum pervenerat. Unde
verum eſt quod Eunapius in Libanio ſcribit,
hunc in ſumma ſenectute obiiſſe.
Cùm itaque Chryſoſtomus Homiliam illam
17. ad Populum intra hebdomadam ſecundam
Quadrageſimæ habuerit, (neque enim Homi-
liæ illæ ad populum Antiochenum in Operi-
bus D. Chryſoſtomi ſine confuſione digeſtæ)
ex præfata tantùm Homilia 17. deducitur, or-
dinem Decurionum nondum Legatos miſiſſe,
cùm Chryſoſtomus Homiliam illam recitavit.
Nihil porro impedit, quin Theodoſius, qui
Flaviano Antiocheno Epiſcopo Antiochenſium
veniam conceſſerat, eandem poſtea Hilario,
Libanioque ab Antiochenſibus miſſis rurſus an-
nuerit. Sed Zoſimus Chriſtianæ Religionis ini-
micus, quæ Flavianus egit, diſſimulat, totam-
e gloriam in Hilarium, Libaniumque con-
ert, qui tamen aliqua tantùm ex parte in ejus
ſocietatem venerant. Ceterùm epiſtola 18. Am⸗=
broſii ad Theodoſium, in qua X. Maximo Ty-
ranno debellato loquitur, perperam à Baronio
adducta, ad probandum, ſeditionem Antio-
chenam præſenti anno contigiſſe. Incertum enim
an ea epiſtola hoc anno, quéve ex ſequentibus
data fuerit.
A num. LXXI ad LXXVIII. Divum IX.
Auguſtinum anno triceſimo tertio ætatis Baptiſ- D. Auguſtig
mum ſuſcepiſſe inter omnes convenire debet. “ Bepi
Tota difficultas eſt, num is annus fuerit com-
pletus, vel tantùm inchoatus. Baronius & Ri-
vius lib. I. de Vita Auguſtini cap. 1I. aliique
contendunt, ſanctum Doctorem aquis ſaluta-
ribus ablutum anno ætatis triceſimo tertio com-
pleto. Verüm Auguſtinum baptizatum fuiſſe
Bbb 4 die

VIIL
Libanius &,.
Hilarius ad
Theodoſidim

:

„ C. IV. die viceſima quarta Aprilis Sabbato ſancto, an-
An. Ch. 388. nO trecenteſimo octogeſimo ſeptimo, cuùm non-
dum annum ætatis XXXIII egreſſus eſſet, com-
munis nunc eſt Eruditorum ſententia. Hunc ſui
Baptiſmi annum apertè inſinuat Auguſtinus lib.
9. Confeſſionum, ubi, cùm cap. 6. narralſlet, ſe
poſt Baptiſmum inter ſacros hymnorum cantus
in Mediolanenſi Eccleſia fleviſſe, initio capi-
tis 7. hæc ſcribit: Non longè cœperat Mediola-
nenſis Eccleſia genus hoc oonſolationis & exhorta-
tiouis celebrare, magno ſtudio fratrum concinen-
tium vocibus & cordibus. Nimirum annus erat,
aut non multò amplius, cum Ouſtina Valentiniani
Regis pueri mater, hominen- num Ambroſium
perſequeretur harehis ſua causa, Aüu fuerat ſedu-
ta ab Arianis. Excubabat pia plebs in Ec-
oleſia, mori parata cum Epiſcopo ſuo, ſervo tuo,
&c. Tun- Hymni & Pſalmi, ut canerentur ſe-
cundhm morem Orientalium partium, ue popu-
lus mœroris tadio contabeſceret, inſtitutum eſt.
Et ſtatim: Tunc memorato Antiſtiti tuo per viſaum
aperui⸗ Zi, quo loco laterent Martiprum corpora
Protaſii & Gervaſii. Et narratis miraculis in ſa-
crarum Reliquiarum Tranſlatione patratis, ait.
Inde illius inimicæ animus, etſi ad credendi ſani-
tatenz non applicitus, à perſequendi tamen furo-
re compreſſus eſt. Hæc anno ante ſuum Bapriſ-
mum contigiſſe Auguſtinus teſtatur. Quare,
cùm oſtenderimus, Juſtinæ contra Ambronum
perſecutionem, hymnorum apud Mediolanen-
ſem Eccleſiam inſtitutionem, ac denique In-
ventionem Reliquiarum Martyrum Protaſii &
Gervaſii contigiſie anno trecenteſimo octogeſi-
mo ſexto, apparet, Auguſtinum anno trecen-
teſimo octogeſimo ſeptimo baptizatum fuiſſe,
quando, ut ipſemet ait, annus erat gut non
multò ampliùs, cùm Juſtina Valentiniani Regis
ueri mater hominem tunum Ambroſium perſe-
queretur, &. quando exoubabat pia plebs in Ec-
sleſia, mori parata cum Epiſoopo ſuo, & c. Por-
ro gravior perſecutionis fragor contra Ambro-
ſium detonuit, uti ſuo loco dictum, die xxIX
ac X XX Martii anni Chriſti cCccLXXXVI.
Nocte poſtremam ejus menſis diem præcedente,
plebs cum Epiſcopo Ambroſio in Eccleſia excu-
buit. Cùm verò Auguſtinus baptizatus fuerit die
XXIV Aprilis Sabbato ſancto anno cccrxxXXVII,
rectè ſcripſit Auguſtinus nuper baptizatus: An-
aus erat, aut non multo ampliks. Nam à Do-
minica Palmarum anni CccCLXXXVI, ad diem
ab ſe ſuſcepti Baptiſmi, numeratur annus, ac
dies inſuper viginti ſeptem, quos illis vocibus,
aut non multò amplius, apertiſſime expreſſit,
ut doctè obſervat Card. Noriſius in quodam de
hoc Baptiſmo Opuſculo; quod conkrmat au-
Goritate Proſperi Tyronis in Chronico Impe-
riali, ubi ſub diſtinctis annorum notis hæc le-
guntur.
x. II. Ouſtina mater Valentiniani Arianis favens
Annus Ba- in Ambroſium & omnem Mediolanenſem Eccle-
ptiſmi Sancti ſiam diverſa injuriarum genera congerit.

wvalde confir- e H
matus. Ambroſio primum Mediolani repertæ.

Hymni Anbroſii compoſiti, qui nunquam an-
t& in Eccleſiis Latinis modulis canebantur.
III. Maximus indignum ducens contra Eccle-
ſiæ ſtatum agi, locum irrumpendi, quod cum Va-
lentiniano junxerat, fœdas, invenit. Valentinia-
nus veritus imminentem jam cervicibus ſuis V-
rannum, ad Theodoſium confugit.
Auguſtinus Mediolani Retoricam apprimè do-

Critica Hiſtorico- Chronologica

cens, omiſſis Soholis ad Pidem rettam convertitur, SF C. IV.
chm antè Manichaus fuiſſet. An. Ch. 333.
IV. Theodoſius cum exercitu ad Italiam tranſ-
grediens, Maximum interfecit, & Valentinia-
num proprio regno reddidit. .
uſtina, quæ Eccleſias vexaverat, ne Regnum
cum filio reciperet, morte præventa eſt.
Ita Chronologus ille Auguſtino ſynchronus,
qui numero II anno Chriſti cccIXXXVI
reſpondenti tria illa refert, quæ Auguſtinus
ante annum ſui Baptiſmi contigiſſe narrat. Tum
numero III anno Chriſti cccCLXXXVII ref-

pondenti recitat Valenriniani fugam, ac Baptiſ-

mum Sancti Auguſtini; & quamvis converſio-
nem ad Fidem nominet, quæ ineunte æſtate an-
ni cCccCLXXXVI acciderat, nomine converſio-
nis publicam Fidei profeſſionem in Baptiſmo
factam intelligit: neque enim notum illi erat,
quid privatim antea Auguſtinus ſecum delibe-
raverat. Denique numero 1Iv, ſeu anno Chri-
ſti cC C CLXXXVIII, Maximi necem refert, &
poſtea ſub numero 1X mortem Valentiniani,

quæ cùm contigerit anno c c cCxCII, Juſtina

perſecutio juxta laudatum Chronologum cadit
in annum cCccCLIXXXVI, & in ſequentem Bap-
tiſmus, ſeu publica converſio Auguſtini. Si Ba-
ronius annum natalem Auguſtini anno uno tar-
diùs non conſignaſſet, ejus Baptiſmum in hunc
annum non diſtuliſſet. Quæ adverſus noſtram
ſententiam objici poſſunt, hujus loci non ſunt,
nec tanti momenti, ut de ejus veritate nos du-
bitare ſinant.

uoad Canticum Te Deum laadamus, quod D 1.
in Oionico S. Dicio Med dtor Canm-
in Chronico 8. Dacio Mediolanenſi Epiſcopo niei Te

attributo, dicitur à Divis Ambroſio & Au- Deum lau-

guſtino, poſt hujus Baptiſmum, decantatum damus in-
eſſe, Menardus in Notis ad Sacramentarium sertus.
Gregorii Magni, certum ait, non eſſe S. Dacii
illud Chronicon, ex quo ea narratio deſum-
ta, quòd non redoleat ſtylum illorum tem-
porum; atque etiam quædam falſa contineat.
Poſt Menardum idem ſcripſit Mabillonius tom.
I. Analectorum veterum Patrum pag. 3. ubi in-
quit, Chronicon illud, quod in Bibliotheca
Ambroſiana aſſervatur, variorum eſſe Scripto-
rum; cùm producatur uſque ad annum Chri-
ſti milleſimum ſexageſimum ſeptimum „ & S.
Dacius imperante Juſtiniano obierit. Gavantus
in Rubric. Breviarii ſect. 5§. cap. 19. allerit, in
antiquiſſimo Breviario M S. Collegii Aniciani
de Urbe iſti Cantico præferri hunc titulum:
Hymnus S. Abundii. In antiquo Breviario Cho-
ri Monaſterii Caſſinenſis deſcripto paulò poſt
annum 1086. hoc Canticum inſcribitur: Hym-
nus Siſebuti Monachi. Bona Cardinalis cap. 16.
de Divina Pſalmodia ſcribit, ante Sanctum
Benedittum cap. II. Regulæ, & Teridium diſ-
cipulum Sancti Cæſarii Arelatenſis Epiſcopi,
qui de hoc in Regula ſua locutus eſt, nullum
Veterum mentionem ilhius feciſſe: in Pfalterie
M. S. Baſilicæ S. Petri in Vaticano inſcribi:
Hymnus S. Siſebuti: in Pſalterio Latino-Gallico,
cujus meminit Jacobus Uſſerius in Tractatu de
Symbolo Romanæ Eccleſiæ, epiſtolâ ad Voſſium,
S. Mecetio attribui; ſed recedendum non eſſe ab
antiqua traditione, quæ hoc Canticum SS. Am-
broſio & Auguſtino tribuit, cùm ſit adeo com-
muniter recepta. Auctorum tamen diverſitas,
quibus illud adſcribitur, ſatis oſtendit, hujus
Cantici Auctorem adhuc nos latere.
Ad num. LXXXII & ſeqq. Gothofredus
in

XII.
Synagoga

in Annales C. Baromi.

SE C. I V. in Chrônologia Codicis Theodoſiani conten-

An. Ch. 388. dit .

Iudorum &
Chriſt ianis
incenſa.

XIII.
Bregorius

epiſtolam x1X Divi Ambroſii ad Theo-
doſium Magnum, quæ eſt de Synagoga judæn-
rum à Chriſtianis incenſa, pertinere ad annum
Chriſti trecenteſimum nonageſimum tertium,
eamque jungendam cum Lege Codicis Theod.

9. De Judæis, data Ad Addeum Comitem &d Ma
giſrum militum per Orientem; qua Theodoſius

jubet; nimietatem eorum, qui ſub Ohriſtianæ
Religionis obtentu Gnagegas deſtruebant, &
expoliabant, cohiberi. Sed hallucinatur Vir
doctiſſimus : Paulinus enim in Vita S. Am-
broſiii factum illud narraturus, ait: Extincto
Maximo, poſito Theodoſio Imperatore Mediolaniz;
à Chriſtianis viris Spnagoga jJudæorum concrema-
ta. Et poſt hanc hiſtoriam, eladem Theſſalo-
nicenſem, quæ anno CCCXC contigit, reci-
tat. Quare, cùm anno trecenteſimo nonageſimo
tertio, quo memorata Lex emiſſa, Theodoſius

in Oriente fuerit, neque ante annum inſequen-

tem, ut inter omnes conſtat, poſt Eagenium
nempe devictum, Mediolanum venerit, liquet;
Baronium incendium illud recte conſignaſſe,
perperamque Gothofredum illud cum Lege 9.
De udæis, conjunxiſſe. Ex hac Ambroſii epiſto-
la, Legeque 9. De judæis, patet, Judæos, qui
Theodoſii Magni tempore Synagogas habere
nulla adhuc Lege prohibebantur, identidem à
Chriſtianis turbatos fuiſſe.
Ad num. XCIX Exiſtimat Baronius, Grego-
rium Bæticum Epiſcopum Fliberitanum in com-

Bæœticus ſlo- munione Eccleſiæ Catholicæ obiiſſe. Sed, cùm is

Fet.

XIV.

à ſolo Iſidoro cap. I. libelli de Viris illuſtribus
laudetur, hicque Auctor ſuppoſititius ſit, teſte
ipſo Baronio anno CCCLVII num. XKXXI,
(ubi etiam ait, Iſidori Hiſtoriæ primum Aucto-
rem extitiſſe Marcellinum Presbyterum Lucife-
rianum) meritèò ab eo diſſentit Hermantius in
Vita S. Athanaſii lib. 10. cap. 1I. Legitur quidem
hujus Gregorii nomen tam in Martyrologio Ro-
mano, quàm in Martyrologio Uſuardi; ſed, cùm
per annos ampliùs viginti in Schiſmate Lucife-

riano fuerit, nullibique legatur, ab illo re-

ceſſiſſe, incertum, inquit Hermantius, an utriuſ-
que Martyrologii auctoritas fundamentum ſuffi-
Ciens ſit.

Queſnellus tomo 2. Operum S. Leonis Diſſert.

Opera Gre- 1I4. De Libellis in Codice veteri Romanæ Eccleſiæ
ceoru Bætici. contentis, exiſtimat, Tractatum de Fide, qui La-

.

tinè tantùm extat ex verſione Rufini, quique
Gregorio Nazianzeno adſcribitur, legitimum
fœtum eſſe Gregorii Bætici; cùm appareat, illius
Operis Auctorem Latinum fuiſſe, & Græco idio-
mate donatum Gregorio Nazianzeno adſcribi
potuiſſe. Divus quidem Auguſtinus epiſtolàâ 3.
ex eo Opuſculo nonnulla refert ſub nomine Gre-
gorii Orientalis Epiſcopi. Sed unum pro altero
Gregorium à S. Auguſtino laudatum probabili-
ter cenſet Queſnellus, Orientalem nempe pro
Bœtico & Illiberitano; cùm Auguſtinus ipſe lib.
I. contra Julianum cap. 5. eundem Nazianzenum
à Nyſſeno non diſcernat. Quare perperam Tra-
Gatus ille, Orationis 49. locum inter Opera
Gregorii Nazianzeni obtinet. Malè etiam tomo
4. Operum Sancti Ambroſii inſcriptus eſt ſub
hoc titulo: De Eilii Divinitate & Conſubſtantia-
litate contra Arianos. Malè denique Vigilio
Tapſenſi à Chiffletio in Vigilianis Vindiciis aſ-
ſeritur. Ejuſdem Gregorii Bœtici eſt Tractatus de
Fide Nicæana, qui Orationis 50. locum obtinet
inter Opera Gregorii Nazianzeni. Oſtendit enim
Quelnellus citatus, utrumque in ſtyli ſimilitu-

773

dine convenire, utrumque Nicænæ Fidei Sym- S C. 10.

bolum explicare; ſed compendiosè unum, alte-
rum fuſiori & dogmatica tractatione. Addit,
unum alterius explicationem & apologeticum
eſſe; priorem poſterioris. Unius igitur ejuſdem-
que Auctoris eſt uterque Tractatus: ſed brevior
deé Fide Nicena, priorem locum obtinere debetz;
prolixior, qui inſcribitur ſimpliciter de Fide, po-
ſteriori loco reponi; neuter verò S. Gregorio
Nazianzeno, ſed Gregorio Bœtico uterque ad-
ſcribendus, ſi conjecturæ Viri doctiſſimi apud
ipſum legendæ admittendæ ſint.
Ad num. CIII & ſeqq. Uſſerius in Opere de
Britannicarum Eccleſiarum Primordiis cap. 16.
quæ de Palladio à Baronio ſcripta, magis expli-
cat. Patriàâ, inquit;, Galatam fuiſſe Palladium
illum Origeniſtam „Evagrii diſcipulum; & Epi-
Phanius in epiſtola ad Joannem Hieroſolymi-
tanum, inter Hieronymianas ordine 60. & ipſe
in Lauſiaca ſua Hiſtoria cap. 48. & Heraclio Pa-
radiſo cap. 22. confirmat. Hanc in Proœmio ad
Vanſum Præfectum, à ſe etiam ſcriptam fuiſſe
indicat anno triceſimo tertio, poſtquam vitæ
ſeſe addixiſſet monaſticæ, cùm viginti quidem
in Epiſcopatu, totius verò vitæ quinquaginta &
tres exegiſſet annos. Cùm verò in ſecando Theo=
doſii ſenioris Conſulatu, qui in præſentem Ohriſti
annum incidiz, monaſticam primùm vitam am-
plexatum illum fuille conſtet, ex Lauſiacæ cap.
I. & 2. anno trecenteſimo ſexageſimo ſeptimo
natum, quadringenteſimo ordinatum Epiſco-
pum, & quadringenteſimo viceſimo Hiſtoriau
ſuam ſcripſiſſe colligimus.
tio fugit, qui eum Alexandriam anno
CCCLXXXVIIIex eremo petiiſſe, Com-
mentariumque memoratum ſcripliſſe aſſerit. In
patria autem ſua Bithynia creatum ſe Epiſcopum
teſtatur ipſe libro laudato cap. 22.
nimirum Helenopolitana, à qua ad Aſponita-
nam in eadem Bithynia civitatem tranſlatum ex
Socrate lib. 7. cap. 36. ibidemque ante annum
quadringenteſimum triceſimum primum vitam
finiiſſe, ex Epheſini Concilii Actis intelligimus,
quæ Actione primâà & ſextà, Erſſebium Azono-
rum Galatiæ Epiſcopum Concilio illi interfuiſſe
affirmant. Simul quoque adfuiſſe Palladium

Poſſevinum enim ra-

An. Ch. 38

XV.
Palladius
Auctor Ea fe

Rorss.

& 43. in Sede

Helleſponti Epiſcopun eadem Acta ibidem do-

cent, quem eum fuilſſe, ad quem ſcripſit Cyrillus
Dialogum de Adoratione in ſpiritu, & quòd Lex
PEvangelicæ vitæ umbra tantaum, typuſque ſit, po-
tius quâm Scotorum Palladium, quod opinatus
eſt Balæus, prudens quivis judicaverit. Baronius
hunc Palladium cum Palladio Scotorum Epiſco-
po aliquando confundit; ſed eum ab illo diver-
ſum eſſe anno C CCCXXIX oſtendemus, ubi
& plura de Dalladio Helenopolitano Epiſcopo
in medium afferemus.
PEvagrium Ponticum Gregorii Nazianzeni diſ-
cipulum fuiſſe teſtatur Sozomenus. Multa ſcrip-
ſit, quorum aliqua tum fragmenta, tum citatio-
nes habentur in Codice Regularum, in Patrum
Vitis & Apophthegmatibus, in Catenis, in li-
bris Excerptorum, in Theſauro Aſcetico, in
Scholiis ad Climachum, necnon apud Palla-
dium, Socratem, Climachum, Dorotheum
Maximum, itemque in Damaſceno Billii, &
Palladio Bigotiano. Scripſit librum unum de
ocο Vitioſßtatibus editum ab Emerico Bigotio in
4. poſt Vitam Sancti Chryſoſtomi à Palladio
compoſitam. Item Sermonem dogmaticum de
Santta Trinitate, ad eos qui monaſticam vitamz
degunt in patria, quem Joſephus Maria Suares
Epiſcopug

Baron. anne
40Oenu.LXI.
& anno 417½
num. I.

XVI.
Evagrius
Ponticus
masl ta ſerè-
bit.
Baronnumg
E Ve

6

„*

574 Cuitca Hiſtorico-Chronologica

595 C. IV. Epiſcopus Vaſionenſis cum Niliacis publicavit.
An. Ch. 389 Præterea Cotelerius tomo 3. Monumentorum
Eccleſiæ Græcæ in lucem emiſit epiſtolam Eva-
grii ad Anatolium, in qua multa de vita, tum
practica, cùm gnoſtica, hoc eſt, quæ actione
vel cognitione conſtat. Inſuper, librum Pradti-
cum, & aliud Opuſculum, cui titulus, Evagrii
Monachi Rerum Monachalium rationes, earum-
que juxta quietem appoſitio quibus in libris
multa egregia ad mores informandos habentur,
ex iiſque Diſſertatio Labbei de Scriptoribus Ec-
cleſiaſt. ſuppleri poſſet.

Olymp. 292. ANNO PERIODI GRZCO-ROMAN A 5882.

an. I. i. ict. 2
Anno Urbis O6 G. I10. P. 1. April Indict
s 5 HRISTI 389.
ſecundm Ir C 389
Baronium SIRICII PAP 6.

1140.
VALENITINIANI JuNIORIS I5.
TnHEODOSII II. ARCADII 7.
1. Num. I. ad X I. Coſſ. Fl. Timaſins, &
Coſ-. & Fl. Promotus, ut habetur in inſcriptione
Decennalia recitata in Codice MS. his verbis: Dedicatur
Theodoſi. VIII Kal. Sept. Fl. Timaſio & Fl. Promoto UU.
CC. Conſſ. Circa ejuſdem codicis initium ipſemet
Onuphrius Panvinius hæc ſcripſit: Hic liber,
cujns apud neminem extat exemplar, emptus fuit
ab Illuſtriſſimo Cardinali Carpenſi CCCaureis,
poſt cujus mortem pervenit ad manus Illvi Card.
Santti Angeli, deinde illum obtinnit Umns
Donmaus meus Card. Farneſius, quem mihi Onu-
phrio ejus Chronographo cuſtodiendum dedit Romæ,
dum in Siciliam proficiſcimur anno Dni M. D.
LXVIII. M. Feb. Obiit eodem anno Onuphrius

vir immortalis memoriæ, XVIII Kal. Aprilis

Panormi, ut videre eſt apud Spondanum anno
MDLXVI num. II. Servatur nunc Codex ille
in Bibliotheca Illmi Domini Ludovici de Ma-
zZaugues Regii in Parlamento Aquenſi Conſi-
liarii. Uterque Conſul Orientalis fuit: quorum
priorem copiis pedeſtribus, poſteriorem eque-
ſtribus anno præcedenti Theodoſius contra Ma-
zimum Tyrannum pugnaturus, præfecerat, ut
teſtatur Zoſimus lib. 4. pag. 769. In præmium
itaque rei præclarè adverſus Maximum geſtæ,
uterque hoc anno Conſul creatus, quo Theodo-
ſius de eodem Tyranno triumphavit, &, ut vi-
detur, Decennalia etiam edidit, uno anno dilata.
11. Thomas Herrera, aliique quidam Auguſti-
S. Mogicæ niani tradunt, Auguſtinum baptizatum anno
obitu. CCCLXXXVII die X XIV Aprilis; Mo-
nicam verò è vita migraſſe anno CCCLXXXVIII
quarta die Maii, Auguſtini ætatis anno triceſimo
tertio completo. Et hi quidem ſcribunt, Augu-
ſtinum, cùm poſt Baptiſmum aliquantiſper Me-
diolani ſubſtitiſſet, inde poſtea cum matre, ac
ſociis vià Aurelià per Tuſciam, Romam, ac de-
nique Oſtiam profectum, ac ibidem matrem IV
Nonas Maii amiſiſſe. Alii putant, Auguſtinum
Oſtiæ moratum uſque ad necem Maximi Tyran-
ni: alii Romam reverſum dicunt. Sed hac in re
Card. Noriſio in quodam de Auguſtini Baptiſmo
Opuſculo ſtandum. Sanctus Doctor, inquit,
cùm lib. 9. Confeſſionum narraſſet, ſe Medio-
lani Baptiſma ſuſcepiſſe, ac ibidem aliquantiſper
poſtea commoratum, cap. 8. hæc ſtatim ibidem
ſcribit: Quarebamus quiſnam locus nos utilins ha-
beret, ſervientes tibi, pariter remeabamns in
Africam. Itaque ſtatuit Auguſtinus rectâà in

Africam pergere. Idem cap. 10. narraturus quod

ſibi in colloquio cum matre apud Oſtiam conti- S† C. IV.
gerat, ait? Mlic apud COſtia Tiberina, ubi remoti An. Ch. 389.
àturbis, poſt longi itineris laborem inſtauraba-
mus nos navigationi, & 6. Si Auguſtinus diutiùs
antea Romæ commoratus fuiſſet, ac libros, quos
ab ſe poſt Baptiſmum Romæ ſcriptos teſtatur lib.
I. Retractat. Cap. 7. 8. & 9. compoſuiſſet, ante-
quam Oſtiam deſcenderet, non dixifſer, poſt
longi itineris laborem; cùm Româ uſque Oſtiam
ex Antonini Itinerario iter tantùm ſit M. P. XVI,
vel uti modè numerant, XVIII. Et quidem
cap. 9. libri citati ait: Cum autem Romæ demo-
raremur, &c. Hinc patet, Rivium in Vita S.
Auguſtini falsèò ſcripſiſſe, Auguſtinum, ſcriptis
Romæ libris laudatis „ cum matre ac ſociis

Oſtiam ſe contuliſſe, in Africam tranſmiſſurum

Quare ex illis verbis, poſt longi itineris laborem,

manifeſtè colligitur, Auguſtinum Mediolano

profectum, rectà Oſtiam vià Aurelià perrexiſſe
eodem anno trecenteſimo octogeſimo ſeptimo,
quo fuerat baptizatus. Viâà Aurelià per Piſas, ac
inde diſtantes M. P. CLI X Centum-Cellas, &
Lorium uſque iter habuit; illinc verò ad Oſtia
Tiberina deflexit, ubi cùm poſt longi itineris la-
borem ſeſe navigationi inſtauraret, Monica ma-
ter vita migravit.
Hunc obitum contigiſſe anno trecenteſimo III.
octogeſimo ſeptimo ante Idus Novembris, quam- se alio
vis menſis ignoretur, inſinuat Auguſtinus, dum gue⸗ ize,,
ait, ſe anno ætatis trigeſinno & tertio matrem mortua.
amiſiſſe; ille verò annus Auguſtino exibat dee
decima tertia Novembris anni trecenteſimi
octogeſimi ſeptimi. Quòd ſi annus trigeſimus
tertius completus intelligatur, ac dies mortis
Monicæ ponatur IV Maii anni trecenteſimi
octogeſimi octavi, Auguſtinus ſupra annum
otioſus à ſcribendo fuiſſet. Nam lib. 1I. Retract.
cap. 6. narrat quæ Mediolani inter Competentes
allectus, ac proximè baptizandus ſcripſit; tum
cap. 7. recitat, quæ jam baptizxatus, cum Romæ
eſſet, elucubravit. Quare, cùm ruri degens, ſeſe
ad Baptiſmmum præpararet, ac jam jam ſacris my-
ſteriis initiandus, libros ſcriberet; qu fieri po-
tuit, ut baptizatus pleno anno ſtylo parcerer,
nec quicquam in literas mitteret? Hinc circa
autumnum anni trecenteſimi octogeſimi ſeptimi
Romam reverſus videtur, ubi ſacris Literis, in
quibus nondum aſſuetum ſe fuiſſe fatetur lib. I. Re-
tract. cap. 7. accuratam operam ponens, libris
ſcribendis majorem anni trecenteſimi octogeſi-
mi octavi partem exegit; ſiquidem lib. z. contra
literam Petiliani cap. 25. teſtatur, ſe ex Italica
peregrinatione jam poſt Maximi Tyranni mortem
Africam repetiſſe. In vetuſtis Martyrologiis,
Adonis, Bedæ, Norkeri, Rabani, Vandalberti
& aliorum Veterum die I V menſis Maii S. Mo-
nicæ nomen non legitur, ac proinde poſt plura
ſecula ab ejuſdem obitu, in ſacris Tabulis reci-
tari cœpit, ut Inventionis, ſive Tranſſationis
potiùs, quàm mortis dies ſub initium Maii re-
colatur : quod ſæpius in aliis Sanctis ibidem
commemoratis contingere certum eſt. Quæ om-
nia diligenter Card. Noriſio laudato obſervata.
Ex die itaque, quà Monica colitur, emortualis
ejus annus deduci non poteſt. Papebrocius tomo
I. SS. menſis Maii die IV S. Monicam anno trecen-
teſimo octogeſimo octavo mortuam arbitratur;

nullo tamen argumento, ad id probandum, in

medium allato. Baronius locum adductum Au-

guſtini, ubi ait, ſe anno ætatis triceſimo & tertio
matrem amiſiſſe, corruptum eſſe exiſtimat, ac
9 . . „
legendum, anno triceſimo quinto. Sed, cuùm eun-
dem

in Annales C. Baronii.

8Æ C. IV. dem numerum omnes ad unum Codices exhi-

An. Ch. 389. beant, ut obſervant Patres Benedictini in ac-

curata editione Operum S. Auguſtini, inde cer-
tèò intelligitur, locum minimèe depravatum eſſe,
& Monicam ad præſentem annum non perveniſſe.
Ad num. XI. & ſeqq. In morte D. Grego-
rii Naxianzeni conſignanda huc uſque ab omni-
bus Recentibus peccatum. Ea enim contigit an-
no trecenteſimo nonageſimo primo. Suidas in
voce nsiοασ, ait: Cum ad nonageſimum ætatis
annum, & ulterius progreſus fuiſſet, decimo ter-
tio Theodoſu Magni imperantis anno ex hac vita
decedit. Incipit is Theodoſii annus die XIX
Januarii anni trecenteſimi nonageſimi primi,
quo ideo, die I X Maij Eccleſia hunc egregium
Doctorem amiſit. Eodem pariter anno Sigeber-
tus in Chronico eam mortem conſignat; nec ha-
ctenus aliquid prolatum, quod utrumque erraſ-
ſe ſuſpicandi locum præbeat. Nec enim D. Hie-
ronymus in lib. de Scriptoribus Eccleſiaſt. in
quo hæc de Gregorio Nazianzeno habet: De-
veſſit ante ferme triennium ſub Theodoſio Princi-
pe, Suidæ & Sigeberto contrarius eſt, ut autu-
mat Baronius; quin potiùs eorum ſententiam
confirmat. Nam Hieronymus librum illum an-
no trecenteſimo nonageſimo tertio, quo Theo-
doſius die XIX Januarii annum decimum
quintum iniit, & Quindecennalia celebravit,
in lucem emiſit. Solebant quippe Auctores (ut
toties à me monitum)annis hujuſmodi ſolenniis
dicatis, Opera ſua publicare. Quare eo in Ope-
re Hieronymus loquitur de Scriptoribus, qui
uſque ad annum Theodoſii XIV incluſivè,
non verò excluſivè, ut credidit Baronius, flo-
ruere; ipſumque in lucem dedit anno decimo
quinto Theodoſii, licèt in eo tantùm locutus
fuerit de Scriptoribus, qui ante eum Imperato-
ris annum aliqua Opera cdiderant. Triennium
itaque illud utrimque incompletum intelligen-
dum. Ætas Nazianzeni adeo accuratè à Suida
memorata facit, ut ei in anno ejuſdem emortua-
li fides omnino adhibenda ſit.
Vv. Nam Gregorium ætate provectum fuiſſe, quan-
a s. do hominem exuit, ex ipſomet Gregorio oſten-
Gregorii Na- dit Papebrocius in Actis Sanctorum die I X

IV.
Obitus S.
Gregorii Na-
Ziangeni.

Bironmum Maij in vita S. Gregorii Nazianzeni; ubi tamen
inioner . -
xiu & ſeqq. Baronii opinionem, quoad annum mortis hu

jus Sancti perperam amplexatus eſt. Gregorius
in Carmine de Vita ſua, quod non diu poſt Cæ-
ſarii fratris, & Gorgoniæ ſororis mortem, ac an-
te patris obitum compoſuit, ita queritur:
Jam caput albeſcit canis, rugoſaque membra
Triſtis ad occaſum vitæ mihi prona feruntur.
Neque præmaturam fortè canitiem intelligas,
ſicut Interpres metro ſerviens pramaturam ejus
ſenectutem in eodem Carmine paulè pòſt dixit.
Non enim hoc habet textus Græcus. Sed ſolùm
indicat απnπι τι—☛οςσ moleſtum ſcilicet tem-
poralium, quas antè deſcripſerat, curarum con-
flictum, ipſum quietioris vitæ impatienter cu-
pidum, σ upæ ?Xτνιν, præcipitaverit in ſenium,
non qualecumque, ſed veluti extremum; ideo
enim addit, απττν οατ αανν, propen-
dens in terram, quod ſilicerniorum eſt. Qui ve-
1ò tunc canus & incurvus erat, quod in ſeptua-
genario ſene non mirum, in viro quadragena-
rio portentoſum fuiſſet. Decennio pèͤſt, cùm
morbo prohiberetur Olympium Præſidem per ſe
accedere reis civibus veniam oraturus, eundem
appellans per epiſtolam 172. meritò his verbis
utitur: Moveat te noſtra canities; hæc offerenda
erit, atque annorum numerus? Quot hi, aut quæ

illa, ſi anno trecenteſimo viceſimo ſexto, aut 8S £ C. IV.
etiam ſeriùs natus fuerit Gregorius, ut Baronius An. Ch. 359.
contendit? Patris canities & anni, inquit Bil-
lius, ſed perperam: ſuam enim propriam cani=
tiem intelligit, ſuorumque annorum allegat nu-
merum, talem utique qui præcipuè debeat mi-
ſerationem movere. Denique Gregorius Orat.
27. quomodo cùm Conſtantinopoli verbo do-
ctrinæ inſiſteret, Ariani dicteriis ſibi illuſerint,
narrans, non obliviſcitur objectam ſibi membro-
rum contraltionem ab ætate & morbo; ætatem
utique in noſtra ſententia annorum circiter
octoginta tunc habens, juxta alios verò anno-
rum quinquaginta quinque. Hæc eruditè Pape-
brocius. Quare cùm recté Suidas tradiderit, Na-
zianzenum nonagenhario majorem extremos
clauſiſſe dies, eum in anno mortis ejus narran-
do erraſſe, prorſus improbabile.
Ad num. XLIX & ſeqq. Idacius in Faſtis vI.
ſub hujus anni Conſulibus ſcribit : Iytroivit Theodoſius
Theodoſius Aug. urbem Romam cum Honorio filio Roma trium-
Jſuo, die Iduum juniarum, & dedit congiarium sar.
Romanis. Imperatores enim annis, quibus trium-
phabant, uti Theodoſius hoc anno Romæ,
congiarium diſtribuere ſoliti. Addit Marcelli-
nus in Chronico, eum Urbe egreſſum Kal. Sep-
tembris poſtquam triumphaſſet. Per tres illos
menſes Theodoſius urbi Romæ plurimùm con-
