Cœleſtinus cœpit an. Dn. CCCCXKXVI. Sed. an.
VII m. I d. IX.

X

Leo cœpit an. Dn. CCCCXLIV. Sed. an. XXI
m. I d. XXV. ceſſ. Ep. d. VII.
Hilarus cœpit an. Dn. QCCCτινà Sed. an. VI
m. IV d. X. ceſſ. Ep. d. X.
Simplicius cœpit an. Dn. CCCX. Sed.
an...m. I d. VI. ceſſ. Ep. d. II.
Felix III cœpit an. Dn. cGCCIXXXVI. Sed.
an. VIII. m. XI d. XVII. ceſſ. Ep. d. V.
Gelaſius cœpit an. Dn. CCCCXCIV. Sed. an.
IV m. IX d. XXVIII. .
Anaſtaſius II cœpit an. Dn. CCCCXCVIII.
Sed. an. I m. XI d. XXIV. ceſſ. Ep. d. IV.
Symmachus cœpit an. Dn. D. Sed. an. XV m. VII
d. XVI. ceſſ. Ep. d. VII.
Hormiſda cœpit an. Dn. DXVI. Sed. an. IXõꝗ.
XVII. ceſſ. Ep .d. XVIII.
Felix IV cœpit an. PDn. DXXVII. Sed. an. IV m. II
d. XIV. ceſſ. Ep. m. I d. XV.
Joannes cœpit an. Dn. DXXV. Sed. an. II m. IX.
ceſſ. Ep. d. XVII.
Catalogi Pontificum.

Honoriase cœpit an. Dn. DCXXXI. Sed. an. XlI

lix
Bonifacius cœpit an. Dn. DNXXXIII. Sed. an. II-
ceſſ. Ep. d. VII.
Joannes II cœpit an. Dn. DXXXVI. Sed. an.
I m. V. ceſſ. Eb. d. XVIII.
* 1 Aagerm
ne cœpit an. Da. DxXI. Sed. an. XVIII m. Z.
Vigilius cœpit an. Dn. DX. Sed. an. XVII m.
VI d. XXVI. ceſſ. Ep. an. m. IV d. V.
Pelagius Cœpit an. Dn. DLVIII. Sed. an. IV m.
XId. XIX. ceſſ. Ep. m. X d. V.
5Ioannes
Benedictat cœpit an. Dn. DLXXX. Sed. an. XII III.
m. II d. X. Ceſſ. Ep. m. IIl d. XXV.
* X Pelagius
Gregorius coœpit an. Dn. DXCII. Sed. an. XIV 7 1.
m. VI d. X. ceſſ. Ep. m. V d. XVI.
Sabinianus ccpit an. e DCV. Sed. an. III m.
V d. IX.
Bonifacius III cœpit an. Dn. DCVIII. Sed. an,
VIII m. II d. XIX.
Bonifacius IV cœpit an. Dn. DCXVI. Sed. an.
. VI m.......d. IV. ceſt. Ep. m. VII d. XxXV.
* Deuſdedit
Bonifacims V.
m. XI. d. X XVII. ceſſ. Ep. m. VII d. XVIII.
Severinus cœ pit an. Dn. DCXTIII. Sed. m. IV d.
XXVIII.
ſannes IV cœpit an. Dn. PCXLv. Sed. an. I
m. VIII d. XIX. ceſſ. Ep. m. I d. XIV.
Theodorus cœpit an. Dn. DCXLVI. Sed. an. VI
m. Vd. VIII. ceſſ. Ep. d. III.
Martinus cœpit an. Dn. DCLII. Sed. an. VI m. I
„ d. XXVII. ceſſ. Ep. m. I d. XXII.

Vitaliatnds ccpitar an. Dn. DCLXXVI, Sed. an.
XIV.
* *Adeodag
Donus cœpit an. Dn. DCLXXVIII. Sed. an. I tur.
m. V d. X. ceſſ. Ep. m. II d. XV.
Agatho cœpit an. Dn. DCLXXIX. Sed. an. I 1
m. IV d. III. ceſſ. Ep. an. 1 m. VII d. V.
Leo Il cœpit an. Dn. DCLXXXI. Sed. an. I d.
XVII.
Benedictus II cœpit an. Dn. DC 1XXXII. Sed.
an. I I m. XII d. XII. ceſſ. Ep. m. II 4
XXII.
Joannes V cœ pit an. Dn. DCLXXXVII. Sed. an.
I d. IX.
Conon pit an. Dn. DCLXXXVII. Sed. an. IL.
Sergius cœpit an. . Dn. DCLXXXVIII. Sed. an.
XVIm. VIII. d. X XIV. ceſſ. Ep. m. Id. XX.
Joannes VI cœpit an. Dn. DCCI. kgen⸗ an. III m.
II d. XIV. ceſſ. Ep. m. I d. X VIII.
Joannes VII cœpit an. Dn. DCCIV. Sed. an. II
m. VII d. XVI. ceſſ. Ep. m. IV.
Siſinnius cœpit an. Dn. DCCVII. Sed. an. I d.
II.
Conſtantinus cœpit an. Dn. DCCVIII. Sedit
an. V d. XV. ceſſ. Ep. d. XI.
Gregorius Il cœpit an. Dn. DCCXV. Sed. an.
XVI'm. VIII d. XXII. ceſſ. Ep. d. XXV.
Gregorius III cœpit an. Dn. DCCXXXI. Sed.
zn. Xm. VIII d. XXIV. ceſſ. Ep. d. XXV.
Zacharias cœpit an. Dn DCCXLII. Sed. an. X
m. III d. XV. cell. Ep. d. XIII.
Stephanus II cœpit an. Dp. DCCLII. Sed. an.
V d. XxXXVIII. ceſſ. Ep. m. I d. V.
Paulus cæpit an. Dn. DCCLVII. Sed. an. X m. I.

ceſſ. Ep. an. Lm. I.

*Exgenin

F az Conſtantinus

k Catalogi Veterum

Conſtantinus I I cœpit an. Dn. DCCLXVIII.
Sed. an. I. m. I.
Stephanus Ill cœpit an. Dn. DCCLXIX. Sed.
an. III m. V d. X VIII. ceſſ. Ep. d. III.
Hadrianus cœpit an. Dn. DCCLXXII. Sed. an.
XXIII m. X d. XVIII. ceſſ. Ep. d. III.
Leo III cœpit an. Dn. DCCXCVI. Sed. an.
XX m. V. ceſſ. Ep. d. III.
Stephanus I V cœpit an. Dn. DCCCXVI. Sed.
Aan. I m. VIII. ceſl. Ep. d. III.
Paſchalis cœpit an. Dn. DCCCXVII. Sed. an.
VII d. XVII. ceſſ. Ep. m. III.
Eugenius cœpit an. Dn. DCCCXXIV. Sed. an.
IV m. VII d. XXVIII.
Valentinus cœpit an. Dn. DCCCXXVIII. Sed.
an. XVI. ceſſ. Ep. m. II d. X XVI.
Gregorius IV cœpit an. Dn. DCCCXXIX.
Sed. an. XVI. ceſſ. Ep. m. Id XXV.
Sergius II cœpit an. Dn. DCCCXLV. Sed. an.
III m. III d. XV ceſſ. Ep. m. II d. XV.

* Leo I V. *

Benedictus Ill cœpit an. Dn. DCCCLVI. Sed.
an. II m VII d. X. ceſſ. Ep. d. X V.
Paulus II cœpit an. Dn. DCCCLVII. ſed. an. III
mai. III, ceſſ. Ep. an. I.
Stephanus V cœpit an. Dn. DCCCLXI. Sed.
an. III m. V d. XVII. ceſſ. Ep. d. VIII.
Nicolaus I cœpit an. Dn. DCCCLXIV. Sed. an.
IX m. II d. XX. ceſſ. Ep. d. VIII.
Hadrianus II cœpit an. Dn. DCCCLXXIII.
Sed. an. V.
Joannes VIII cœpit an. Dn. DCCCLXXVIII.
Sed an. V d. V. .
Marinus cœpit an. Dn. DCCCLXXXIII. Sed.
an. I m. V d....
Hadrianus III cœpit an. Dn. DCCCLXXXIV.
Sed. an. I. m. III.
Bonifacius V cœpit an. Dn. DCCCLXXXVII.
Sed. d. XV.

* kormoſus x

Stephanus VII cœpit an. Dn. DCCCXCVI.
Sed. an. I m. III.
Romanus cœpit an. Dn. DCCCXCVII. Sed. m.
III d. XXIII.
Theodorus II cœpit an. Dn. DCCCXCVIII.
Sed. d. XX.
Joannes IX cœpit an. Dn. DCCCXCVIII. Sed.
an. II d. XXI.
Benedictus IV cœpit an. Dn. DCCCC. Sed. an.
III m. II.
Leo V cœpit an. Dn. DCCCCIII. Sed. m. VII d.
XI.
Chriſtophorus cœpit an. Dn. DCCCCIII. Sed.
m. VII.
Sergius cœpit an. Dn. DCCCCIV. Sed. an. IIl m.
III m. III d. XVI.
Anaſtaſius III cœpit an. Dn. DCCCCXII. Sed.
an. III.

Lando cœ pit an. Dn. DCCCCXIV. Sed. an. VI.

ceſſ. Ep. d. XXV.
Joannes X cœpit an. Dn. DCCCCXX. Sed.
an. VIII m. II. †
Leo VI cœpit an. Dn. DCCCCXXVIII. Sed. an.
III m. III d. XII.
Stephanus VIII cœpit an. Dn. DCCCCXXXVI.
Sed. an. IV m. II d. XII.
Joannes XI cœpit an. Dn. DCCCCXXXI. Sed.
ah. IV m. X.
Leo VII cœpit an. Dn. DCCCCXXXVI. Sed.
an. Ill m. IV d. XII.

Stephanus IX cœpit an. Dn. DCCCCXXXIX.
Sed. an. III m. III d. XV.
Martinus I I cœpit an. Dn. DCCCCXILII. Sed.
an. III m. VIII d. XIV.
Agapitus II cœpit an. Dn. DCCCCXLVI. Sed.
an. XK m. VI d. X V.
Joannes XII cœpit an. Dn. DCCCCLVI. Sed.
an. VI.
Benedictus V cœpit an. Dn. DCCCCXLIII.
Sed. m. II d. V.
Leo VIII cœpit an. Dn. DCCCCLXIII. Sed.
an. T. m. I.
Joannes XIII cœpit an. Dn. DCCCCLXIV.
Sed. an. VII. m. XI.
Benedictus VII eœpit an. Dn. DCCCCLXVII.
Sed. an. IT m. VI.
Donus II cœpit an. Dn. DCCCCLXXIII. Sed.
an. I m. VI.
Bonifacius VI cœpit an. Dn. DCCCCLXXVI.
Sed. m. I.
Benedictus VII cœpit an. Dn. DCCCCLXXV.
Sed. an. IXNX m. V.
Joannes XIV cœpit an. Dn. DCCCCLXXXIII.
Sed. m. IX.
Joannes XV cœpit an. Dn. PpcccCLIXXXV.
Sed. m. IV.
Joannes XVI cœpit an. Dn. PpcCccCCLIXXXVI.
Sed. an. X m. VII d. X.
Gregorius V cœpit an. Dn. DCCCCXCVI
Sed. an. .
Joannes XVII cœpit an. Dn. DCCCCLXXXVIII
Sed. m. V. .
Silveſter II cœpi an. Dn. M. Sed. an. IV m. I d.
III.
Joannes XVIII cœpit an. Dn. MIIII. Sed. an. V
m. V d. XXV.

Joannes XIXCœpit an. Dn. M V. Sed. an.

V.;
Sergius IV cœpit an. Dn. M V. Sed. an. V.
Benedictus IX cœpit an. Dn. MXII. Sed. an.
XII.
Joannes X X cœpit ann. Dn. MXXIV. Sed. an.
Xm. VIII.
Benedictus X cœpit] an. Dn. MXXXIII. Sed. an.
III.
Silveſter III cœpit an. Dn. MXL. Sed. m. VIII.
Gregorius VI cœpit an. Dn. MXLVII. Sed. an.
II. m. VI.
Clemen⸗ II cœpit an. Dn. MXLIX. Sed. m.
IX d.. ,...
Damaſus cœpit an. Dn. ML. Sed. d. X XVI.
Leo IX cœpit an. Dn. ML. Sed. an. V m. II d.
VI.
Victor II cœpit an. Dn. MLV. Sed. an. II m. II
Stephanus X cœpit an. Dn. MLVII. Sed. m. III
d. XIII.

Benedictus X cœpit an. Dn. MLVIII. Sed. m.
Nicolaus II cœpit an. Dn. MLVIII. Sed. an. I 1
m. VI d. XXIX. .
Alexander II cœpit an. Dn. MLXII.
Gregorius VII cœpit an. Dn. MLXXIII. Sed.
an. XI m. I d. III.
Victor III cœpit an. Dn. MXXXVI. Sed. an-
III m. IV d. VI.

Urbanus II cœpit an. Dn. MLXXXIX. Sed. an.

XIm. V d. XKXV.
Paſchalis I I cœpit an. Dn. MC. Sed. an. XVIII
Gela ſius

*Auaß
uatI.

* Clemen
III.

c

Se rrereeeeeerree

n.I
III
I.m⸗

lahus

Gelaſius Il cæpit an. dn. MCXIX. ſedit an. V.
d. V.
Calliſtus II cæpit an. dn. MCXIX. ſed. an. V
m. III d. XXVII.
Honorius II cæpit an. dn. MCXXIII. ſed. an.
V m. II d. XXVIII.

Innocens II cæpit an. dn. MCXXX. ſed. an.

XIII m. VI d. VIII.
Cæleſtinus I I cæpit an. dn. MCXLIII. ſed. m.
V d. xXVVY9.
Lucius Il cæpit an. dn. MCXILIII. ſed. an. II d.
XII.
Eugenius III cæpit an. dn. MCXLV. ſed. an. I
m. IV d. XXIII.
* Anaſta-*
Eus I E. Hadrianus IV cæpit an. dn. M CLIV. ſed. an.
VI

Alexander III cæpit an. dn. M CLX. ſed. an.
XXMV. B
Lucius III cæpit an. dn. MCLXXXIV. ſed. an.
III m. .
Urbanus III cæpit an. dn. MCLXXXVI. ſed.
an. I m.: . d. ... JMUN⸗j
Gregorius VIII cæpit an. dn. MCLXXXVI.
B ſed. m. VIII.
* Clemens
III. Cæleſtinus III cæpit an. dn. MCXC.
Innocentius III cæpit an. dn. MCXCVIII.
Honorius III cæpit an. dn. MCCGXVI. ſed. an.
Gregorius IX cæpit an. dn. MCCXXVI. ſed. an.
XV.
Cæleſtinus IV cæpit an. dn. MCCXL. ſed.
XIII d. . . ..
Innocentius IV cæpit an. dn. MCCXLIII. Hic
depoſuit Fredericum apud Lugdunum Gal-
liæ convocato ibi Concilio anno Domini

MCCXLV.
CATALOGUS OCTAVVUsS.

Extat in Bibliotheca Regia codex MS.
Arnaſtaſü num. cum continuatione
Pontificum Rom. uſque ad Martinum
V valde ſuccincta, ex qua duratio-
nem Sedis Pontificum, & interponti-
ficia, quæ ibidem notantur, deſeriben-
da cenſui.

b CCCLXVII.

An. Ch. H Adrianus an. V m. X d. XII

TJoannes an. X d. II.
Marrinus II an. I. m. V. ceſſ. Ep. d. II.
Hadrianus an. I m. II.
Stephanus V an VI d. IX. ceſſ. Ep. d. V.
Formoſus an. V m. VI. ceſſ. Ep. d. II.
Bonifacius VI d. XVI. RH
Stephanus VI an. I m. III.
Romanus m. III d. XXII.
Theodorus II d. XX.
Joannes IX an. II d. NVVW.
Benedictus IV an. III m. II. ceſſ. Ep. d. VI.
Leo V d. XL.
Chriſtophorus m. VII. .
Sergius III an. VII m. IV d. XVI. ceſſat Ep. d. IV.
Anaſtaſius III an. II. ceſſ. Ep. d. II.
Lando m. VI d. XXI.
Joannes X. an. XIII m. II d. III.
Leo VI m. VII d. XV. ceſſ. Ep. d. X.
Stephanus VII an. II m. I. d. XII. ceſſ. Ep. d. II.
Joannes XI an. IV m. X d. XV. geſl. Ep. d. I.
CLoatalogi Pontificum.

Leo VII cæpit annoDomini DCCCCXXXVI,
ſed. an. III m. IV d. XII. cell: Ep. m. I.

Stephanus VIII an. III m. IV d. V. ceſſ. Ep.

d. X
Martinus III an. III m. VI d. X. ceſſ. Ep. d. X.
Agapitus II an. VIII m. VII d. X. ceſſ. Ep. d.
XII. .
Joannes XII an. X m. III.
Benedictus V an. I m. VI d. V. ceſſ. Ep. d. XX:
Leo VIII an. I m. IV d. V.
Benedictus VIan. I m. VI. ceſſ. Ep. d. X.
Donus an. I ceſſ. Ep. d. II.
Joannes XIII an. VI m. XI d. Vv.
Bonifacius VII m. V d. XII. ceſſ. Ep. d. XX.
Benedictus VII an. XII m. VI. ceſſ. Ep. d. V.
Joannes XIV m. VIII.
Joannes XVan. X m. VII.
Gregorius V an. XII m. VI. ceſſ. Ep. d. XV.
Joannes XVII m. X. ceſſ. Ep. d. XX.
Silveſter II an. IV m.. .. d. VIII. ceſſ. Ep. d.
XXXIII.
Joannes XVIII m. V d. XXV. ceſſ. Ep. d. XIX.
Joannes XIX an. XV. ceſſ. Ep. d. XIX.
Benedictus VIII an. XI m. XI d. XXI. ceſſ. Ep.
an. I.
Joannes XX an. XI. ceſſ. Ep. d. II.
Benedictus IX an. XIII.
Silveſter III cæpit anno Domini MXLVI. ſed.
d. LVI. V
Sergius IV an. XII m. VII. ceſſ. Ep. d. VIII.
Gregorius VI an. XII m. VII.
Clemens II m. IX. ceſſ. Ep. d. XX.
Damaſus II d. XXIII. ceſſ. Ep. d. XI.
Leo IX. an. V m. II d. VI. Ad Urbem rediens
Chriſti confeſſor XIII Kal. Martias migravit
ad Chriſtum.
Victor II ann. II m. III. ceſſ. Ep. d. III.
Stephanus m. VII d. XXIX.
Benedictus X m. IX d. XXK.
Nicolaus II an. II m. VI d. XXV. ceſſ. Ep. d. XX.
Alexander, qui Anſelmus an. XI m. VI d. XXII.
Ceſſ. Ep. d. III.
Gregorius VII an. XII'm. I d. III.
Victor m. IV d. VII.
Urbanus an. XII m. IV d. XIX. III Kal. Auguſti
animam Deo reddidit.
Paſchalis an. X m. VI d. VII. ceſſ. Ep. d. III.
Gelaſius an. I d. V. ceſſ. Ep. d. XV.
Callixtus an V.
Honorius an. V m. II.
Innocentius II an. XIV m. VII d. VIII.' ceſſ.
Ep. d. II. R
Cæleſtinus II m. V d. XIII.
Lucius II m. XI d. IV.

Eugenius III an. V. m. IV d. XX. ceſſ. Ep. d. II.

Anaſtaſius IV an. II m. IV d. XXIII. ceſſ. Ep.
d. XX.
Hadrianus IV.
Alexander III an. XXI d. XIX.
Lucius III an. IV m. II d. XVIILceſſ. Ep. d. XIII.
Urbanus III an. I. m. X d. XXV.
Gregorius VIII m. I d. XXKVIII. ceſſ. Ep. d. XX.
Clemens III an. III d. V.
Cæleſtinus III conſecratus die Reſurrectionis ſe⸗=
dit an. VI m. XI d. VII.
Innocentius III conſecratus in feſto' cathedræ
Sancti Petti ſedit an. XVIII m. VII d. XVI.
Honorius III an. N m. VII d. XIII.
Gregorius IX electus die nona menſis Martii
ſedit an. XIV m. V.
F 3 Gele⸗

An. Ch.
DCCCLYIII.

Ixi
Cœleſtinus IV d. XVIII. ceſſ. Ep. m. XXIII.
d. XIV.

Innocentius IV. an. X m. VI d. XII.
Alexander IV an. VII. ceſſ. Ep. m. III d. IV.

CATALOGUS NONVUVsS.

In Bibliotheca Colbertina aſſervatur co-
dex MS. Anaſtaſii num. 417. in cu-
jus fronte habetur Catalogus Roma-
norum Pontificum à S. Petro ad Sil-
veſtrum II qui ſedere cœpit circa an-
num DCCCCXCIX, ex quo dura-
tionem Sedis ultimorum Pontificum,
quia minùs notam, ſolùm deſcripſi.

Icolaus an. IX m. IX d. XIII.
Hadrianus an. I V m. XI d. X.
Joannes an. IX d. II.
Marinus an. I m. V.
Hadrianus an. I m. IV.
Stephanus an. VWIJI.
Formoſus an. V m. VI.
Bonifacius d. XV.
Stephanus an. I m. III.
Romanus m. IV.
Theodorus d. XX.
Joannes an. II.
Benedictus an. I. m. V.
Leo d. LXVII.
Chriſtophorus m. IV.
Sergius an. VII m. III d. VI.
Leo m. VIII.
Stephanus an. II m. I d. XII.
Joannes an. IV.
Leo an. III m. VI d. X.
Stephanus an. I V m. III d. XV.
Marinus an. III m. VI d. XIII.
Agapitus an. X m. VII d. X.
Tum ad Pontificatum Zachariæ exſcriptor con-
tinuat illum Catalogum in margine Ana-
ſtaſii.
Joannes filius Alberici an. IX m. III.
Leo an. I.
Benedictus d. LX.
Joannes an. VI m. X.
Benedictus an. I m. VI.
Benedictus an. XX m. VIII.
Joannes m. VI.
Bonifacius invaſor an. I.
Joannes civis Romanus an. I.
Gregorius an. III.
Silveſter, qui & Gerbertus vocabatur.

CATALOGUS DECIMVUS

Ex codice Thuaneo, eoque antiquo
Num. 1655.

Amaſus ſedit an. XIV m. III d. XI.
Siricius ann. XII.
Anaſtaſius ann. IV d. XXIV.
Innocentius ann. XII m. II d. XXII.
Zoſimus ann. VII m. IV d. XXIV.
Boni acius ann. IV d. VI.
Celeſtinus ann. IX m. X d. XV.
Sixtus ann. VIII d. XIX.
Leo ann. XXI m. 1 d. XIII.
Hilarus ann. VI m. III d. X.

Conon.

Catalogi Veterum

Simplicius ann. XV. m. I d. IV.
Felix ann. IV m. XI d. XIV.
Gelaſius natione Afer ann. IV m. VIII.
Anaſtaſius ann. I. m. X d. XIV. ceſſavit dies
VI. .
Symmachus ann. XII. m. VI d. XXIV. ceſſavit
dies III.
Hormiſda ann. IX d. X VII. ceſſavit dies III.
Joannes ann. II m. VII d. XII.
Felix ann. IV m. II d. XIII.

Bonifacius ann. II d. NXVI., ceſſavit Epiſc. m.

II d. XII.
Joannes ann. II m. VII ceſſavit dies VI.
Agapitus ann. XI d. XVIII. ceſſavit d. XXVIII.
Silverius ſedit an. I m. II d. XI.
Vigilius ſedit ann. XIV m. VI d. XXVI. ceſſa-
vit m. III d. V.
Pelagius ſedit ann. IV m. X d. XVIII. ceſſavit
m. II d. XXV.
Joannes ann. XII m. II d. XXVII. ceſſavit m.
X d. XIII. Benedictus ann. IV m. I d. XXVIII.
Ceſſavit m. III d. X
Pelagius ann. X m. II d. X. ceſſavit m. VI d. XXV.
Gregorius ann. XIII m. V d. X. ceſſavit m. V
d. XVIIII.
Sabinianus ſedit ann. I. m. VI d. XVIII. ceſſavit
m. VI d. XXV.
Bonifacius m. VIII d. XXII. ceſſavit m. X d.
VI.
Bonifacius ann. VI m. VIII d. XIII. ceſſavit m.
VId. XXII.
Deusdedit ann. III d. XX. ceſſavit d. XIII.
Honorius ann. XII m. II d. XIV. ceſſavit m. VII
d. XVIII.
Severinus m. II d. II. ceſſavit m. IV. d. XIX.

Joannes ſedit ann. I m. IX d. XIX. ceſſavit m.
I d. XIII.

Theodorus ann. VI m. V d. VIII. ceſſavit d.
LII.
Martinus ann. VI m. I d. XXV.
Euſebius ann. II m. IX d. XXIV. ceſſavit m. I
d. XXVI.
Vitalianus ann. XIV m. V. ceſſavit m. II. d.
XIII.
Adeodatus ann. IV m. II d. II. ceſſavit m. IV
d. XII.
Donus ann. I m. V d. X. ceſſavit m. II d. XI.
Agatho ann. II m. III d. XIV. ceſſavit an. I m.
VII d. V. .
Leo m. X d. XIV. ceſſavit m. XI d. XXII.
Benedictus m. X d. XII. ceſſavit m. II d. XII.
Joannes ann. I d. IX. ceſſavit m. II d. XVIII.
ceſſavit Epiſc.m. II d. XXII.
Sergius ann. XIII m. IX d. XXIII.
Joannes ann. III m. II d. XII. ceſſavit m. I d.
XVIII.
Joannes ann. II m. VII. ceſſavit m. III.
Siſinnius ſedit d. XX. ceſſavit m. I d. XXVIII.
Conſtantinus ann. VII d. XII. ceſſavit d. XL.
Gregorius ſedit ann. XVI m. VII d. XXIV. ceſ-
ſavit dies X XXII vel XXXV, non potuit legi.
Gregorius ann. X m. X d. VIII. ceſſavit d.
XI

Zacharias ann. X m. III d. XIV. ceſſavit d.
XII.
Stephanus ann. II m. I d. XXII. ceſſavit d. L.
Paulus ann. XI in anno XI Pippino Rege in-
dict. XIV. .
Conſtantinus ſedit ann. I.
Stephanus ſedit ann. III m. V d. XXVII.
Adrianus ſedit ann. XXIV m. XI.
SERIES

X

* ½ %

III

f⸗⸗;

òêͤe

SERIES VETERUM

ROMANORUM

PONTIFICUM.

Per Honorium Auguſtodunenſem.

Quorum amplius XXX Priores Martyrio ſunt coronati.

Etrus Galilæus, ſedit annis viginti quin-
que, menſes duos, dies tres. Cæpit Chriſti
anno XLIV.
Linus Etruſcus, annis duodecim, menſes tres,
dies duodecim. .
Cletus, annis duodecim, menſem unum, dies
undecim. Negant alii Papam fuiſſe.
Clemens Romanus, annis novem, menſes
duos, dies decem. S. Petri fuit diſcipulus,
Pauli auditor. Hinc Protonotarii cœperunt.
Anacletus Græcus Athenienſis, annis novem,
menſes duos, dies decem.
Evariſtus Bethlemius, Syrus, annis novem, men-
ſes decem, dies duos.
Alexander Romanus, annos XII. (aliis ſeptem)
menles ſeptem, dies duos.
Sixtus Romanus, annis decem, menſes duos,
dies undecim.
Teleſphorus annis decem, menſes tres.
Hyginus Athenienſis annos quatuor, menſes
quatuor, dies quatuor.
Pius annos novem decim, menſes ſex, dies vi-
ginti unum.

Ancetus Syrus, annos undecim, aliis novem,

menſes quatuor, dies ſex.
Soter annos novem, menſes ſex, dies viginti

unum.
Eleutherius annos quindecim, menſes tres, dies
duos. J
Victor annos undecim, menſes duos, dies

duos.
Zepherinus Romanus annos novem, aliis XX,

menſes ſex, dies decem.

Caliſtus annos ſex, menſes duos, dies decem.

Urbanus Romanus annos quatuor, menſes tres,
dies duodecim.
Pontianus Romanus annos novem, menſes
quinque, dies quinque.
Antheros Græcus annos undecim, menſem
unum, dies duodecim.
Fabianus Romanus, annos tredecim, menſes
undecim, dies undecim.
Cornelius Romanus annos duos, menſes duos,
dies tres.
Lucius Romanus annos tres, menſes tres, dies
tres.
Stephanus Romanus annos ſeptem, menſes ſex.
Sixtus II Athenienſis annum unum, menſem
unum, dies decem.
Dionyſius annos ſex, menſes duos, dies qua-
tuor.
Felix Romanus annos quatuor, menſes quatuor,
dies quindecim.
Eutychianus annum unum, menſem unum diem
unum. L
Gajus Salonenſis annos undecim, menſes qua-
tuor, dies duodecim.

Marcellinus Romanus annos quatuor, menſes
quatuor, dies ſedecim.
Marcellus Romanus annos quinque, menſes
ſeptem, dies viginti unum. N
Euſebius Græcus annos ſex, menſem unum.
dies tres.
Melchiades Afer annos quatuor.
Sylveſter Romanus annos viginti tres, menſes
decem dies decem.
Marcus Romanus annos duos, menſes octo,
dies viginti.
Julius Roman. annos duodecim, menſes duos,
dies ſeptem. J
Liberius Rom. annos ſex, menſes tres, dies qua-
tuor.
* Felix annum unum, menſes ſeptem, dies
undecim.
Damaſus Hiſpanus annos octodecim, menſes
ſex, dies decem.
Syricius Rom. annos quindecim.
Anaſtaſius Rom. annos quindecim.
Innocentius Albanus annos quindecim, menſes
undecim, dies viginti unum.
Sozimus Cappadox annos tres; menſes tres,
dies undecim.
Bonifacius Rom. annos ſex, menſes octo, dies
ſeptem.
Celeſtinus Rom. annos quatuor, menſes decem,
dies quatuordecim.
Sixtus III Rom. annos ſeptem, dies octodecim
Leo Magnus Rom. annos viginti unum, men-
ſem unum, dies tredecim.
Hilarius Sardus annos ſex, menſes tres, dies
decem.
Simplicius Tiburtinus annos quindecim, men-
ſem unum, dies ſeptem.
Felix II Rom. annos octo, menſes undecim,
dies, ſeptemdecim.
Gelaſius Afer annos quatuor, menſes octo, dies
octodecim.
Anaſtaſius II Rom. annum unum, menſes un-
decim, dies viginti duo.
Symmachus Sardus annos quindecim, menſes
ſeptem, dies viginti ſex.
Hormiſda Campanus annos octo, dies octode-
cim.
Joannes Etruſcus annos duos, menſes octo, dies
quindecim.
Felix III Beneventanus annos ſeptem, menſes
quinque, dies quindecim.
Bonifacius II Rom. annos duos, dies viginti
ſex. .
Joannes II Rom. annos duos, dies quinque.
Agapitus menſes undecim, dies novemdecim.
Silverius Fruſinas annum unum, menſes quin-
ue, dies undecim.
Vigilius Rom. annos ſeptem decim, menſes ſex.

Pelagius

Ixiv Series Vet. Rom. Pontificum.

Pelagius Rom. annos duodecim, menſes decem,
dies viginti octo.
Joannes III Rom. annos duodecim, menſes un-
decim, dies viginti ſex.
Benedictus Rom. annos quatuor, menſem unum,
dies viginti octo.
Pelagius II Rom. annos decem, menſes duos,
dies decem.
§S. Gregorius Magnus Rom. annos tredecim,
menſes ſex, dies decem. Cœpit an. Chriſti
DXC.
Sabinianus Tuſcus annum unum, menſes quin-
ue, dies novem.
Bonifacius III Rom. annos quinque, menſes
decem.
Bonifacius IV Marſus.
Deus-dedit Rom.
Bonifacius V Neapolitanus.
Honorius Campanus annos duodecim, menſes
decem, dies ſeptemdecim.
Severinus Rom. menſes duos, dies quatuor.
Joannes IV Delmata annum unum, menſes
novem, dies novemdecim.
Theodorus Hieroſolymita annos ſex, menſes
decem, dies octodecim.
S. Martinus Tudertinus, Etruſcus, annos ſex,
menſem unum, dies viginti ſex.
Vitalianus Signinus, Latinus, annos quatuorde-
cim, menſes ſex.
Adeodatus Rom. annos quatuor, menſes quin-
que, dies quinque.
Domnus, alias Domnio, Rom. annum unum,
menſes, quinque, dies decem.
Agatho ſiculus, Monachus, annos duos, men-
ſes ſex, dies octo.
S. Leo junior ſeu ſecundus, ſiculus, menſes de-
cem, dies ſeptemdecim.
Benedictus II Rom. menſes decem, dies quin-
decim.
Joannes V Antiochenus, Syrus, annum unum,
dies novem.
Conon Thrax menſes undecim.
Sergius Syrus Panormitanus, annos tredecim,
menſes octo, dies viginti quatuor.
Joannes VI Græcus annos ſex, menſes quin-
ue, dies Septemdecim.
Joannes VII Græcus annos duos, menſes ſex,
dies quindecim.
Siſinius Syrus dies triginta.
Conſtantinus ſyrus annos ſeptem, dies quinde-
cim.
Gregorius II Rom. annos ſedecim, menſes no-
vem dies undecim. .
Gregorius III Syrus annis decem, menſes octo,
dies viginti quinque.
Zacharias Græcus Monachus annos decem,
menſes quatuor, dies quatuordecim.
Stephanus II Rom. & Stephanus III annos quin-
que, dies viginti octo.
Paulus Romanus, annum unum.
Stephanus Quartus Siculus Monachus, annos
quatuor.
Adrianus Rom. annos viginti quinque, men-
ſes decem, dies quatuordecim.
Leo III Rom. aunos viginti, menſes quinque,
dies ſedecim.
Stephanus V Rom. menſes ſeptem.
Paſchalis Rom. annos ſeptem, dies ſeptemdecim.
Eugenius II ſeu junior, annos quatuor, menſes

ſeptem, dies viginti duos.
Valentinus Rom. dies quadraginta.
Gregorius Quartus Rom. ſeptemdecim annos.
Sergius junior Rom. tres annos.
Leo quartus Rom. annos octo, menſes tres, dies
ſex.
Benedictus III Rom. annos duos, menſes ſex,
dies ſex.
Nicolaus Rom. annos novem, menſes ſex, dies
triginta.
Adrianus junior, ſeu ſecundus annos quinque.
Joannes VIII annos decem, dies duos.
Martinus II vel Marinus Phaliſcus, annum
unum, menſes quinque.
Adrianus III Rom. annum unum, menſes qua-
tuor. .
Stephanus VI Rom. annos quinque.
Formoſus Portuenſis, annos quinque, menſes
ſex.
Bonifacius VI Rom. dies quindecim.
Stephanus VII Rom. annis quinque, menſes
tres.
Romanus Phaliſcus menſes quatuotr.
Theodorus II Rom. dies viginti.
Joannes IX Tiburtinus Monachus annos duos.
Benedictus III Rom. annum unum, menſes quin-
que.
Leo V dies ſexaginta ſeptem.
Chriſtophorus Rom. menſes quatuor.
Sergius III annos ſeptem, menſes tres, dies
ſedecim.
Anaſtaſius III annos duos.
Lando Sabinus menſes ſex, dies triginta quin-
q‚ue. .
Joannes X Ravennas annos quatuordecim, men-
ſes duos, dies tres.
Leo VI menſes ſeptem.
Stephanus VIII annos duos, menſem unum,
dies duodecim.
Joannes XI annos quatuor.
Leo VII Rom. annos tres, menſes ſex, dies de-
Cem.
Stephanus I X Rom. annos quatuor, menſes
tres, dies quindecim.
Marinus junior, aliis III Rom. annos tres, men-
ſes ſex, dies duodecim.
Agapitus junior Rom. annos decem, menſes
ſeptem, dies decem.
Joannes XII annos novem, menſes tres.
Leo VIII annum unum.
Joannes XIII annos ſex, menſes decem.
Benedictus V Rom. dies ſexaginta.
Bonifacius VII Rom. anno uno.

Benedictus VI ex Comitibus Tuſculanis annos

decem, menſes octo, dies viginti novem.
Joannes XIV Papienſis annum unum.
Perrus Joannes decimus quintus & decimus
ſextus annum unum.
Gregorius Quintus Saxo, Germanus ſedit annos
tres.
Silveſter II qui & Gerbertus, Floriacenſis Mo-
nachus.

Joannes, Joannes, Sergius, Benedictus, Joan-

nes XVII, Nicolaus, Gregorius VI, Leo IX,
Victor II, Stephanus X, Alexander II, Gre-
gorius VII, Urbanus II, Paſchalis II, Gela-
ſius II, Calixtus II, Honorius II, Innnocen-
tius II, qui fuit Pontifex ordine 165. Chriſti
anno 1130.

APPARATUS

1.
Eerir N.
lerit Teſta.
nenti con⸗
zmdum ne
ſainm.

11.
Sepzutatid.
dem kextus
Hebrajei
derentiore,

lraſewy,.

— - ——

AU⸗
KX,
e⸗
en⸗
eti

CHRONOLOGICUS

ANNALES ECCLESIASTICOS:
BARONIANUM

ILL USTRANS ET SUPPLENS

UM una ſit ab initio mun-
di Chriſti Eccleſia, quæ
cum mundo orta, floruit
apud homines juſtos, qui
Legis naturæ ac Legis ſori-
ptæ tempore vixêre; re-
— rum ante Chriſtum natum
geſtarum compendioſa narratio præmittenda,
ut quæ poſtea contigere, meliùs intelligi poſ-
ſint. Hoc Euſebius, qui primus Hiſtoriam
Eccleſiaſticam ſcripſit, nos docuit initio li-
bri 1. ubi ipſum Jeſu Chriſtique nomen olim
notum cultumque à Divinis Prophetis fuiſſe,
per aliquot capita oſtendit; & poſtea quo Cæ-
ſaris Auguſti anno Chriſtus in mundum venit,
explicat. Certè alicujus compendii Hiſtoriæ
Veteris Teſtamenti defectu, prioris ſeculi
Chriſtiani Hiſtoria non poteſt non eſſe obſcu-
ra; ideoque & in ipſo aditu Lectorem non
repellere. Præterquàm quòd Periodus Græ-
co-Romana, quâ univerſa Chriſtiana Chrono-
logia regitur, poſtulat, ut illa in aliquo bre-
vi Chronico à mundi primordio deducto exhi-
beatur. Hoc pacto Apparatus Annalibus à Ba-
ronio præſixus majori claritate ſupplebitur &
Uudrabieur.
11. Annorum ab Orbe condito ad Chriſtum
Supputatio- natum, ſeu Fram Chriſtianam, numerus incer-
nem textus tus: ideoque & variæ ea de re Chronologo-
Hebraici rum opiniones; præſertim cùm numeri anno-
Rerszznee⸗ rum vitæ Patriarcharum primæ & ſecundæ
Ercfernnt. mundi ætatis aliter tradantur in LXX Inter-
retum Codicibus, ac in Hebraicis & Latinis
Vulgaræ Editiomis „tantaque in ſummis anno-

I1. —
Hiſtoriæ Ve- ,
keris Teſta-
menti com-
bendium ne-
geſſarium.

rum utriuſque textus ab initio mundi ad Abra-
hæ ortum exoriatur diverſitas; ut quæ ex tex-

tu LXX Interpretum colligitur, eam, quæ
ex Hebraico reſultat, mille quadringentis ſe-
gaginta ſex annis ſuperet. Cùm ergo, in-
quit Torniellus in Annalibus Sacris anno mun-

ADpparanr.

di 131. num. V, diſerepantia hæt tam grandis ſit, ut
conciliari nullo modo poſſe videatur; reſtat neceſſa-
riò ſupponi debere, alterum ipſorum textnum eſſe
mendoſum, & ratio dictat; non fortnitò, ſed
deditaâ operà faiſſe tkorrnuptum. Quomodo au-
tem acciderit hæc corruptela, in quo textux
qua de cauſa, & quonam auctore, incertum
eſt. Exiſtimat tamen ibidem Torniellus, Græ-
cuimn textum LXX Interpretum depravatum
eſſe : quam opinionem recentiores Chronologi,
qui poſt Scaligerum floruere, uno ferme con-
ſenſu amplexi ſunt.
Nuper tamen Vir clariſſimus Wo Paulus
Pexron ex ſtrictiori Obſervantia Ordinis Ci-
ſtercienſis, Doctor Pariſienſis, in antiqua Hi-
ſtoria tam ſacra quam profana apprime erudi⸗=
tus, librum linguâ Gallicà ſcriprum in lucem
emiſit, cui titulus Antiquitas temporum reſti-
tuta, in quo autumat, ad veram mundi dura-
tionem reperiendam, LXX nterpretum Ver=
ſionem ſequendam, deſerendumque textum
Hebraicum, tanquam à Judæis, qui poſt expu-
gnata Hieroſolyma vixere, corruptum. Nam
qui eos præceſſerant, duo tanquam certa po=
ſuerant: primum, Legem per duo annorum mil-

lia duraturam „ſecundum, Meſſiam in ſexto
mundi millenario venturum. Cùmque primi

Chriſtiani Chriſtum circa ſexti millenarii finem
apparuiſſe demonſtrarent, Judæoſque urgerent,
ut eum tanquam verum Meſſiam agnoſcerent 3
hi, ut illius argumenti vim eluderent, Scriptu=
ram Sacram corrupere, & & Patriarcharum vita
mille & quingentos circiter annos reſecarunt;
quod Julianus Archiepiſcopus Toletanus, Gre-
gorius Abulpharagus & Georgius Syncellus eiſ-
dem exprobrarunt. Addit Vir doctiſſimus, il-
lam textus Hebraici corruptionem probari te⸗

ſtimonio Hebræorum & Gentilium, qui ante

rI
Supputatio=
nem LXX
Interpretums
Antiqui graæj
tuleree

cladem Hieroſolymitanam ſcripſere. Hi enim

communi conſenſu ſex millia cireiter annorum

4 ante

eusi ſunt.

2 Arhbpparatus Chronologicus

uante Meſſiæ adventum numerarunt. Hane ſen-
tentiam Baronius tam in Notis ad Marrtyrolo-
Apparatu n. gium Romanum, ad diem XXV Decembris,
cxix, & 8pG; quàâm in Apparatu ad Annales Eccleſiaſticos,
an Nive. prætulit, quòd ea inter antiquos Scriptores
Chriſtianos communis aliàs fuerit.
1V. Verùm alterutri textui adhæreas, certum an-
Tam qui norum mundi numerum ante Incarnationem

textum He- nunquam reperies. Nam Scaliger in Euſebianis
braicum,
quàm qui

Baron in

lem Eræ communis, annos numerat 3949. cam-

LXXI- . . . SS
terpretum que annorum deſcriptionem adeo certam fir-
ſequuntur, mamque autumat, ut cetetorum rationes futiles

inter ſe diſ- & inanes conjecturas eſſe affirmet. Peravius lib.
cordes.
dito ad Eram Dionyſianam fluxiſſe credit 3983.
Uſſerius in Annalibus veteris Teſtamenti, ante
Kalendas Januarias anni Juliani quadrageſimi
ſexti, à quibus Eræ Chriſtianæ exordium dedu-
ci debet, annos 4003. menſes duos & dies ali-
quot decurriſſe arbitratur. Alii in alias ſenten-
tias abiere. Sed non magis convenit inter eos,
qui in annorum mundi ſupputatione, Hebraicis
fontibus poſthabitis, LX X Interpretum nu-
meros ſecuti ſunt, ut liquet ex variis Eris mun-
danis à Chriſtianis Orientalibus uſurpatis , de
quibus in Diſſert. de Periodo Græco-Romana, à
nobis actum.
v. * In hac controvefſia, ab ea opinione non
Sequitur diſcedam, quæ veram ætatis primorum Patriar-
Aucter tex- charum ſupputationem ex Hebraicis Codicibus
tum Hebr a*-petendam cenſet; præſertim cùm Periodus Græ-
vuma co-Romana; cujus uſum in hoc Opere demon-
ſtrandum ſuſcepi „eandem ſupponat: Et quia
breviſſimam rantùm antiquæ Hiſtoriæ ſynopſim
traditurus ſum „ ſequar opinionem Uſſerii,
egregii noſtræ ætatis Chronographi: non ſolùm
quia Periodum Julianam, ad noſtram facilè re-
ducendam, adhibet; ſed etiam, quia ex ejus
Annalibus Veteris Teſtamenti Lector mutuari
poterit quæ hic deſiderantur.
VI. Contexit quidem Baronius locis ſuprà lauda-
Reſponſio ad tis Catalogum antiquorum Patrum; qui ſeeun-

Fatres, Mui qàm LX X Interpretes annos ab origine mun-

7

LXXIn-

terpret ſe- di uſque ad ortum Chriſti numerare conſueve-

runt; additque, prefteri & Romanam Eccleſam
in ſuo Martyrologio ſe annos ſupputare ſocundum
coſdem Interpretes: Sed ad horum prius Pererii
& Bonfrerii; ad poſterius Malvendæ & Joannis
Deſpieres reſponſa opponit Uſſerius in priori
parte Chronologiæ Sacræ cap. 2. Non me fugit,
inquit Pererius in Geneſ. lib. 7. num. 130. plerof-
que Veterum tam Græcorum , quam Latinorum
Chronologiam, quaæ eſt in tranſlatione LXXl-

terpretum, ſequi maluiſſe; quòd eam tranſtatio-

em illi cernerent multis ſeculis eſſe in Eoœcleſia
Dei reverenter uſurpatam, religioséque cultam
atque ob eam cunſam aliqua in parte eam mutare
aut non ſequi, religioni haberent. Sed apud me
(quanthm ad Chronologiam, de qua nune agi-
tur) auöëtoritas Scripturz Hebraica ac Latinæ
verſionis Vulgatæ, necnon & duorum principum
Eeccleſiæ Doctorum, Hlieronymi atque Auguſtini,ju-
adicium & ſententia præponderat.
vVII. De Romano verò Martyrologio Malvenda de
Reſponſio ad Antichriſto lib. I. cap. 16. reſpondet: Quòd Ec-
Martyrolo- leſia Komana in publicis tabnulis eam annorum ra-
gium Roma- ionem laudare videatur, quam LXXAederunt,
num. id quidem non facit, quòd veram & incorraptam
vandenm exiſtimet ; chm huic è diametro ad-

Animadverſionibus à conditu rerum ad nata-

9. de Doct. Temp. cap. 6. annos ab Orbe con-

verſantem , ut veram & genninam „ eam
ſummam qué in editione Vulgata eſt conſignata,
omnibus recipiendam proponat : ſed id tantum
ſalubri temperamento cavit, ut vetus aliquod
venerandæ vetuſtatis monumentum , tametſi
lacerum ac deforme, & pannis anniſque obſi
tum exhiberet; omnibuſque palam faceret,
quam rationem ſocuti fuerint antiqui Patres in
enüumerandis ex ſacra Scriptura annis, ab Orbe
procreato ad Chriſtum naſocntem; chm ſoleant
vetera Antiquitatis monumenta, quantumvis
corroſa & attrita, gratum aſpelctantibus intni=
tum praſtare. Quocirca nihil opus eſt nunc Ec-
eleſiæ Græee vulgatam numerandi ratienem com-
mendare, aut Gracorum exemplarium patroci-
nium contra Hebraicam veritatem ſuſetpere. Et
Deſtieres de verſione L XX Interpret. Diſput.

2. dub. 5. Nec nos movere debet quod Eccleſia

ſupputationem LXXInterpretum ab omni tem-
pore in communem uſam receperit. Neque enin
ea mens ſnit Eecleſiæ, ut nemini liceret ab ea dAe-
flectere: ſed ſollm nſum probavit, non autem ſup-
putationis errores, quos corrigit, quando commo-

dum fuerit. Et forteé uſa eſt hac ſupputatione cor-

rupta, eò quòd religioni duceret Verſionem illam
contemnere, cujus auctoritatem, inquit Augu-
ſtinus, celebriorem ſuſcepit Eccleſia, & quam
ut Divinam omnes venerati ſunt,; vel forts qu'd
meliora tunc non ſuppeterent. Sic Eccleſia & univer-
ſus Orbis Chriſtianus utitur Era vulgari & cal-
