anno CCCLXXXIXnum. XXXV &
ſeqq. Imò in Galliis neptes vulgè perites filles
nuncupamus, ut ſubodoratus eſt Pontacus in
Notis ad citatum Hieronymi locum. Hanc no-
ſtram conjecturam certam reddit Rafinus lau-
datus, qui exprobrans Hieronymo quod tune
averſus eſſet à Melania, quam in ſuo Chronico
laudarat, verba Hieronymi refert ac filiæ nomi-
ne Hieronymum neptem denotaſſe indicat: Et
jam nec illud admirabile faltum ſilendum eſt, ne
pudorem incutiamur audientibus quod Marcel⸗
lini Conſulis neptem, quam Romanæ nobilitatis
primam, parvulo filio Romæ derelicto Hieroſoly⸗
mam periiſſe, & ibi ob inſigne meritum virtutis
Teéclam nominatam in ipſis Chronicis ſmuis ſoripſe-
rat &c. L
Verùm hæc verba unico Prætore tunc Urbano XVI.
Rilio dereliéto, in omnibus editionibus deprava- Melania f-
ta, legendumque, anico Prætori tunc Urbano fe lium Roms
lio derelicto. Et ratio eſt quia Rufinus loco lau- Teliquir par-
dato dicit Melaniam Parvulo filio Romæ relicto ede, o
Hieroſolymam petiiſſe. Ad hæc Paulinus citarus acn krere⸗
inſinuat hunc Melaniæ filium ex tribus quos pe-
pererat minorem fuiſſe: ka crevit ærumnis in=
quit, ut duos filios & maritum intra aunni tempus
amitteret; unico tantum ſibi parvulo ad memo-
riam potius quàm ad compenſationem affettunm
derelicto. Tum Melaniam cum Anna de qua in
lib. I. Reg. cap. 3. quæ filium ſuum in templo
depoſuit ut Domino ſerviret, comparans ait: Hta
(nempe Melania) ut unicum ſuum pectore ſuo
abſcidit, & in ſinum Chriſti Jjabtavit, & eum ipſe
Dominns enutriret, nihil poſtea illi ſuæ ſollicitu-
dinis dedit, dißidentiæ beecatum judicans, ſi
quem Chriſto commiſerat, ipſa curaſſet. Quanta
autem hoc ſide fecerit, hinc perſpici licet, quod
in magna licet potentiſſimorum, & olarorum pro-
pinquorum Romæ copia, nemini parvulum ſuum
verbo, ut dici ſolet, alendum, erudiendum, tuen-
dum mandare dignata eſt. Tam certa fuit à Cbri-
Ko eſſe ſuſceptum; && ideo meruit obtinere, quia
frui noluit: & nunc reviſere meruit per ejus fi-
dei pietatem, qua ſemel reliltum in Deo non Je-
deraverat in hoc ſoculo. Quæ verba de Prætore
Urbano, qui nec parvulus eſſe potuit, nec in-
digere, ut aleretur, erudiretur & defenderetur,
interpretari non poſſunt. Quare fallitur Palla-
dius loco citato ſeribens: Cum curaſſet ut filit
Jui nominaretur tutor, ipſa acceptis ſuis mobilibus,
& in navem injectis cum aliquot fFamulis & an-
ilus, curſu navigavit Alexandriam, major enim
fides hac in re Paulino habenda ,cui Hierony-
mus ſuffragatur cùm ait Melaniam unicum fi-

Vy lium

X V.
Melania

530 Critica Hiſtorico-Chronologica

SÆ C. IV. lium ſuum ei qui tunc Præturam urbis gerebat,
An. Ch. 37 2, dereliquiſſe.
XVII. Noſtram textus Hieronymi emendationem
Melania f. certiſſimam eſſe, oſtendo ex lib. 1. Inſtitut. tit.
lius non Pra- 20. ubi legitur: Si cui nullus omnino tutor fuerat,
tor Vrbis, ſet o, Juhatur in Urbe quidem à Pratore Urbano, &
fub bujus . . „»
zutela ſait. Wajore harte Tribunorum Plebis ex lege Attilia:
in Provinciis verò à praſidibus Provinciarum ex
lege Julia & Titia.... Sed ex his legibus tuto-
res pupillis deſierunt dari, poſtea quàm primo Con-
ſules pupillis utriuſque ſexus tutores ex inquiſitio-
ne dare caperint; Deinde Prætores ex conſtitu-
tionibus. Primus fuit Claudius Imperator, qui
pupillis tutores aſſignandi jus Conſulibus attri-
buit, ut tradit Suetonius in ejus Vita cap. 23.
Sed poſtea Marcus Aurelius, ut prodit Capitoli-
nus in ejus Vita cap. 10. illud rurſus in Prætorem

Urbis tranſtulit: Præatorem, inquit, tutelarem

primus fecit, cùm antè tutores à Conſulibus poſce-
rentur, ut diligentius de tutoribus tractaretur. Præ-
fectus quidem Urbanus Tutores etiam dabat, ut
aſſerit Triphoninus Juriſc. Digeſt. lib. 27. tit. 5.
Leg. 45. Sed tantùm ut delegatus à Principe, &
judex extraordinarius; cùm tamen Prætor tute-
laris rerum hujuſmodi in urbe Romana judex
ordinarius eſſet, uti ſcribit Hermogenianus Ju-
riſc. Digeſt. 26. tit. 5. leg. 27. Papilluz qui tam
Komæ, quàm in Provincia, facultates habet, re-
rum quaæ ſunt Romæ Praætor, Provincialium Praſeès
tutorem dare poteſt. Dein Theodoſius Magnus
T'imaſio & Promoto Coſſ.anno ſcilicet cccLXxXXIX
dedit legem I. Cod. Juſtin. De tutoribus vel
curatoribus illaſtrium vel clariſimarum per-
ſonarum, his verbis conceptam: Iltluſtribus præ-
felctus Urbi adhibitis decem viris &numero Se-
natus ampliſſimi, & Pratore clariſſimo viro,
qui tutelaribus cognitionibus praæſidet, tutores
curatoreſve eX quolibet ordine idoneos faciat
yetentari. Verüm Lex hæc tantùm pro urbe
Conſtantinopolitana emiſſa, ubi Proculus, ad
quem dirigitur, eo Chriſti anno Præfecturam
Urbanam regebat, ideoque Melaniam non reſ-

picit, quæ pluribus, ante hujus conſtitutionis

publicationem, annis Romam reliquerat, qua

etiam Romani non adſtringebantur. Denique
pupillis Prætor tutores dabat, quando paren-
tes, nullis tutoribus nominatis, é vivis exceſ-
ſerant; ſed etiam quando tam illi quâm tuto-
res abſentes erant, & aut nollent, aut non poſ-
ſent redire, uti cùm ab hoſtibus capti fuerant,
uemadmodum rem dirimit Ulpianus Leg. r. tit.
4. lib. 26. Digeſt. Sect. 2. apud hoſtes ſit frater
inferioris gradus adenato tutela non defertur;
ſed interim a Pratore datur. Unde cùm Mela-
nia bona, familiam, omniaque dereliquerit,
ut Deo liberiùs ſerviret, ejus filii cura ad Præ-
torem Urbis pertincbat. Non itaque Melaniæ
filius, ut hactenus ab omnibus creditum, Ur-
bis Prætor tunc erat, ſed ſub ejus tutela re-
lictus.
XVIII. Hieronymus in epiſtola XXV ad Paulam
Annus diſ- nNarrata AMelaniæa conſtantiaà in morte mariti &
eſſus Mela- duorum ſimul filiorum, qua anni tempeſtate ea
nia ex Occi- ſe ſe mati commiſerit nos edocet. Ait enim:
ente certo Sed forſitan ſuperatur in cateris. Quin imò, qua
H Ilos mente contempſerit, in unico poſtea filio pror
hear, cui omni quam habebat, poſſeſſione conceſſa,
ingruente jam byeme Heeroſolymum navigavit.
Quare hyeme anni CCCLXXI jam ſæviente
Meælania Hieroſolymam profectura Alexandriam

navigavit, Cùmque hyeme anni CCCXCVII SXC. IV.
exeunte ſeu initio ejuſdem anni poſt quinque lu- An. Ch. 372.
ſtra in Occidentem remearit, ut ſuo loco ex
divo Paulino epiſt. X XI X, alias X ad Seα=
rum demonſtravi, laudata Hieronymi verba

non niſi de hyeme, ſeu de anno CC CLXXI

exeunte intelligi poſſunt. Ubi illuc pervenit,

cum illic res ſuas vendidiſſet, ingreſſa eſt in mon-
tem Nitriæ, Sanctos patres conveniens, Pambo,
& Chriſti ſervum Arſiſium, & Serapionem ma-
num & Paphnutium Scatirotem, E&& Hiodorum
Confeſſorem Hermipolis; & Dioſeorum & verſata
eſt apud eos: circiter annum dimidium, obiens
ſolitudinem, & videns omnes ſanblos, inquit, Pal-
ladius citatus, ubi Græcum habet, αα 18,
ideſt media parte anni. .
Alexandtiæ Melania donata eſt à Sancto XIX.
. Melania ana
Athanaſio ovina pelle, quam dono acceperat à z,S. Atha-
Macario Abbate, oblata ipſi munere à Leæna, naßi wortem
pro gratiarum actione de catulis cæcis ab ipſo in Egyptum
luci redditis, ut refert Palladius in Lauſiaca appulit.
cap. 20; Sed Græcus textus corruptus eſt: ſicuti
& verſio; K& r eés iiρα, *ααποο τοατιαα
YaXα Ire rer r& τα nαα Maeι Mp ⁰α
oo rοο α 6α νnο αασοNαſ£ονααν, 1α
1 74 οασ Aανοανοα T αα. ° 3
g 7 õ SX * XαεMeXXαια α Kol „1τ⁸ι*
αKo τ*ανσναιασ av Mæαaρ.* (Ie-
gendum, uααειαεA αονιοας α„ααπνοαο—
diov zsτνo, id eſt die autem ſequenti attulit (hyæ-
na ſeu leæna) Sancto & beato Marco pellem
magnæ ovis : quam pellem ipſe Chriſti ſervus
(nempe Macarius, ad quem antea Palladius
dixerat hyænam attuliſſe ſuum catulum, qui
erat cæcus) reliquit Sancto & beato Athanaſio
magno. Beata autem Chriſti ancilla Melana di-
xit mihi, quoniam à Saucto & Ymirabili viro bea-
to Athanaſio ego accepi pellem illam, quæ appel-
latur munus hyenæ. Quam enim hyænam Pal-
ladius, Rufinus lib. 2. Hiſt. Eccleſiaſt. cap. 4.
Leænam appellat, quia hæc animalia promiſ-
cuè uſurpantur, & Plinius lib. S. cap. 10. ſcribit:
Hujus generis (nempe hyænæ) coitu Leæna
FÆthiopica parit crocutam. Quare ex hoc Palla-
dii loco corrupto perperàm Viri docti deduxêre
Athanaſium jam é Vivis abiiſſe, cùm Melan ia
in £Ægyptum ex Occidente venit, & Melaniam
non ab Athanaſio, ſed à Macario pellem illam
accepiſſe; quod prorſus incredibile, cùm Ma-
carius non dediſſet pellem ſuam ovis Melaniæ,
quam teſtamento jam Athanaſio reliquerat. Qua-
re voce uaος, non Macarius Monachus, ut
perperàm interpres, & alii cum eo, ſed Atha-
naſius intelligendus. Quem errorem hic indica-
re placuit, quia poſt ea, quæ de anno emortua-
li Sancti Athanaſii ſcripſi, contrariæ ſententiæ
penitus profligantur, & noſtra hæc Palladii ex-
plicatio indubitata redditur.
Hieronymus magna tunc cum Rufino amici- R. XX.
tia conjunctus, ubi hunc Nitriæ, quæ civitas leronzenic
un „ . 1 ad Rufinum
eſt juxta Alexandriam, eſſe accepit, ad eum ſcrip- ſeribit.
ſit epiſtolam XLI in qua ait: Refinum Nitriæ
eſſe, & ad beatum perveniſſe Macarium, crebra
commeantium multitudo referebat. Hic verò tota
credulitatis frana laxavit ; & tunc verè, agro-
tum eſſe me, dolui: & niſi me attenuati corporis
vires quadam compede præpediſſent; nec mediæ
fervor æſtatis, nec navigantibus ſemper incertum
mare, pia cum feſtinatione gradienti, valuiſſet
obſiſtere. Cum verò Rufinus hyeme in Ægyp-
tum

*

X
Melan
Mon⸗
herſer
ſegun
Rutanr
zmnir.
ruit
Baron
num.
ad ce.

XXII.
Mauvie 8a.
PA cenoy um

Nerint con.
verſoo.

,

X.
tis ana
Atha-
vortem
Uhun
t.

XI.
erohyis
inam

in Annales C. Baroni.

§S C. IV. tum venerit, uti jam ex Hieronymo de Melania
An. Ch. 372. loquente monſtravi, heæc verba ſic explican-
da ſunt ut Hieronymus denotet, ſe ejus adventu
accepto, ni moribus impediſſet, ad illum ac-
ceſſurum fuiſſe, etiamſi media æſtate & tempo-
re incommodiſſimo ni peregrinatio illa ſuſci-
pienda fuiſlet. Hæc epiſtola dum adhuc Rufi-
nus in Egypto eſſet ab Hieronymo data, ideo-
que ipſo fine ſuperioris anni, vel currentis
initio, cum hyeme Rufinum & Melaniaz in
Ægyptum appuliſſe conſtet.

XXI. Vere circiter exeunte Melania & Rufinus Hie-
Melaniz roſolymam perrexêre, ibique ſubſtitêre uſque
Monabhos in

derſpene ad mortem Sancti Athanaſi, quam diximus con-
rſeruttone . . . ⸗
rur⸗ . tigiſſe die ſecundâ menſis Maii anni CccLXXIII,
„ . . . 1 .
Rufnus Ale- tunc enim Palladius gypti Auguſtalis, agen-

randriam te Lucio invaſore Sedis Alexandrinæ, Mona-
redir- chos SÆ.gvypti perſecutus eſt, & diriſſimè exa-
Baron. à gitavit, ut narrat Baronius hoc anno: Poſt hac
ad e. XVII. Autem, inquit Palladius in Lauſiaca cap. 117. cum

Auguſtalis Alexandriæ relegaſſet Iſiodorum, &
LPaiſimium, & Adelphium, & Paphnutium, &
Pambo &ü inter eos etiam Ammonium unam ha-
bentem auriculam, & XII Epiſcopos, & Preß
byteros » & Clericos, & Anachoretas, ut eſſent
omnes numero centum viginti ſex; in Palæſtinam
cirea Diocæſaream, ipſa eos eſt ſecuta;, eis ex ſiis

Propris pecauniis ſubminiſtrang; &c. de horum

ſanctorum Monachorum exilio plura Baronius
citatus habet. Eo vero narrato Palladius cap.
IIS. de Melania tradit: Heée, poſtquam hi fue-
runt revocati, Monaſterio ædificato Hieroſolymis,
. IXYVII annos verſata eſt in Hiernſalem, ha-
bens conventum virginum quinquaginta. Dein
de Rufino habet: Cam qua vixit etiam nobi-
Iiſſimus, & moribus ſimillimuc, & fortiſſimus Ru-
. Sinus, &c. Viginti autem & ſeptem annis exci-
piebant eos qui veniebant Hieroſolymd voti cau-
ſ, &c. Denique cap. 119. dicitur Melaniam
XXXVII. annos hoſpites excepiſſe. Sed non
dubium quin numeri in tribus illis locis corru-
pti ſint, & quin balladius ſcripſerit annos
MWVII. Monachi enim Diocæſarea in Egyptum
rediiſſe non videtur ante annum CCCLXXVII
aut inſequentem quibus perſecurio ceſſavit.
Tres circiter anni in ædificatione monaſterii
conſumpti, ideoque Melania, & Rufinus ab
anno CCCLXXX ad finem anni CCCXCVI
quo in Occidentem reverſi ſunt; hoſpites
excepêre. Dum verèò Melania Sanctis Monachis
per annos ſex famulata eſt, Rufinus Alexandriæ
manſit, abi erat Dydimus, ille enim lib. 2. In-
vect. adverſus Hieronymum pag. 399. ait: Ego
qui ſex annis, Dei cauſa commoratus ſum; & ite-
rum poſt intervallum aliquot aliis dielus, ubi
Didymus &c. Quare perperam hactenus tem-
pus commorationis Melaniæ & Rufini in
Oriente ex præfatis locis Palladii ab omnibus
deductum fuit; cum præterquamquod nume-
ri in iis depravati ſunt, anni illi X X VII, vel
XXXVIII, ſeu, ut legi debet X VII pro-
ficiſcuntur ab eo quo hoſpites Hieroſolymis
excipere cœpit, quod non contigit niſi poſt
Monachos exilio ſolutos, & Monaſterium ab ea
Hieroſolymis conditum.

R x XII. A num. CIII ad CVIII Mauviæ Saracenorum

Mauviæ Sa- Reginæ converſio recte poſt Athanaſii mortem

racenorum à Baronio recitatur. Theodoretus enim lib. 4. cap.
Regina eon- 23. de ea converſione agit, ipſo Lucii Pſeudo-
verho. Epiſcopi Alexandrini initio, quemadmodum &
Rufinus lib. II. cap. 6. Præterea Eunapius in Ex-
Tom- I.

531
cerptis ait, Valentem adverſus Gothos, qui anno SM G. 1 V.
CCcCTXXVI bellum Romanis intulere, aliquot An. Ch. 322
Saracenos Conſtantinopolim præmiſiſſe. Quare
ante eum annum pax inter Saracenos & Ro-
manos ſancita, Mauviaque ad Fidem converſa.
Ex quibus liquet, erraſſe Sozomenum „ qui
lib. 6. cap. 38. bellum Saracenos inter & Roma-
nos, ac converſionem Mauviæz refert poſt Va-
lentiniani ſenioris mortem: quem errorem hau-
ſit ex Socrate, qui lib. 4. cap. 36. bellum Sara-
cenicum recitat poſt Valentis diſeeſſum ex arbe
Antiochia, qui contigit anno CCCLXXVII.
Bellum itaque Saracenicum ber hæc tempora
geſtum, & poſt Athanaſu obitum pax inita,
& Mauvia Regina Fidem Chriſtianam am-
plexa.

Quoad S. Eilarionem Abbatem, qui apud Sa-
racenos Fidei fundamenta jecerat, is anno Chri-
ſti ducenteſimo nonageſimo natus erat. Mortuus
eſt enim octogenarius, ut ſcribit S. Hierony-
mus in ejus Vita; eratque ætatis ſexaginta quin- Baron. num.
que annbrum, quando D. Antonius M. deceſſit, C1I1.
teſte eodem Hieronymo. Obiit autem D. An-
toniue anno trecenteſimo quinquageſimo ſexto
menſe Januario. Quare Sancti Hilarionis mors
ad annum trecenteſimum ſeptuageſimum re-
trahenda. Colitur, tam à Græcis quâm à Latinis
die XKXI Octobris
Ad num. CXI & ſeqq. Valentinianus anno Manicha⸗
Præcedenti emiſit Legem 9. Codicis Theod. De magi eges
Maleſicis, qua magiæ & maleficiorum exerci- ti. D
tium Manichæis prohibuit. Manichæi enim cu-
rioſas & magicas artes tractabant „Ut docet L.
3. ejuſldem Codicis De apoſtatis. Atque hoc etiam
contemplatu ut notat Gothofredus in Com-
mentario Legis 3. Cod. Theod. De Heroticis.
Valentinianus hanc Legem 3. De Hæreticis, hoc
anno promulgavit: Ex quo liquet, nihil eom-
mune habere hanc Legem cum his quæ narrat
longè pòſt Auguſtinus de Moribus Manichæo-
rum lib. 2. cap. ultimo, & contra Fauſtum lib.
5§. cap. 6. quæ ad hanc Legem perpera m refert
Baronius.

XXIIII
Obitus S. El
lakionis Ab-
batis.

XXIV.

Baron. num⸗
cXI. & ſeqqꝙ

—

ANNO PERIODI GRAGO-ROMAN 4 5866 Anno Urbis
—— 6
Ois F. ) 13. P. 31. Mart. Indict. r. 01

Olymp. 288⁸
Jrzsu CHRISTI 373;. an. n.

D AMASI PAP S.

VALENTINIANI & VALENTIS IMBEp. 10
GRATIANI IMP. 7.
D num. I. & ſeqq. Coſſ. Valentinianus 1.
Aug. IV, & Valens Aug. IV; ille in Oc- Coſſ. & Dé⸗
cidente, hic in Oriente: ille juxta tertiam re- ernalia Va-
gulam, hic juxta ſecundam- Decennalia enimti.
exhibuit Valens. Extat adhuc Oratio „ quam
Themiſtius in hujus Decennalibus recitavit.
Synodus Romana conſignatur 4 Theophane II.
anno Incarnationis ſecundäm Alexandrinos Thedas Red
CCCLXVII, qui Kalendis Septembris an- ag S⸗
ni Chriſti C CCLXXIV inchoatur. Et qui-
dem rectè: nam Petrus Alexandrinus Epiſcopus,
qui hoc anno D. Athanaſio ſuceeſſit, quique
eidem Concilio interfuit, nonniſi ſequenti an-
no Romam pervenire potuit, ut liquet ex iis,
quæ anno præcedenti num. XII dixi. Præterez
Sozomenus lib. 6. cap. 25. de hac Synodo loqui-
tur poſt narratam D. Abroſi ordinationem
YVy à anno

„

III.

Anno ſe-
quenti cele-

brata.

IV.

532 Critica Hiſtorico-Chronologica

8 C. IV. anno CCCLXXIV factam. Denique §. Epi-
An. Ch. 373. phanius, qui anno CCCLXXIVZPanarium

ſcripſit, non ſolàm Apollinarem damnatum non
dicit, ſed etiam eum fratrem, imò chariſſi-
mum és maximè ubique honorandum prædicat.
Quare, licèr jam in Oriente multi in ejus
blaſphemias inſurrexiſſent, non deerant tamen
qui eum excuſarent; nondumque damnatus erat,
quando Epiphanius Opus illud ſcripſit; aut
ſaltem ejus damnationis nuntium nondum in
Orientem perlatum erat, aut denique Epipha-
nius, ut multi alii, Apollinari favebat. Cùm
verò Theophanes de hac Synodo loquatur poſt
S. Ambroſi ordinationem, eodemque anno,
quo Valentiniani ſenioris mortem recitat, ea
Synodus poſt hunc annum celebrata fuit.
Porrrò in hac Synodo Romana multipliciter
ab Hiſtoricis erratum. Primò, in anno, ut
jam vidimus. Secundò, quia Baronius ad eam
refert epiſtolam Damaſi Pp. quæ incipit: Quod
debitam Apoſtolicæ Sedi reverentiam exhibet;
quæ recitatur à Theodoreto lib. 5. cap. 10. poſt
Synodum Conſtantinopolitanam anno cccIxXXI
habitam. Verùm, ut obſervat Valeſius in No-
tis ad Sozꝛomenum, hæc epiſtola non eſt Syno-
dica, ſed Decretalis tantùm ipſius Damaſi. Ac
præterea, ut idem Valeſius in Notis ad Theo-
doretum laudatum ea jam diu poſt hoc tempus
ſcripta. Ait enim Damaſus: Quid depoſitio-
nem Timothei à me denuo poſtulatis? Qui &
hic judicio Sedis Apoſtolicæ, præſente etiam Petro
Alexandrinorum urbis Epiſcopo, depoſitus eſt una
cum magiſtro ipſius Apollinare. Perperam itaque
ea epiſtola ad præſens Concilium Romanum,
in quo Apollinaris & Timotheus à Damaſo & à
Petro Alexandrino damnati, relata. Tertiòô,
Anathematiſini adverſus Apollinarem, alioſque
Hæreticos ex alia Damaſi epiſtola deſumti, &
à Theodoreto lib. 5. cap. 11. poſt Synodum Con-
ſtantinopolitanam anno CCCLXXXIcoa-
ctam recitati, optimè etiam ad hoc Concilium
Romanum referuntur.
Sozomenus lib. 6. cap. 25. loquens de duobus

Synodus Ro- Apollinaribus patre & filio, & de Vitale Presbyte-

qana III
magis eæpli-

„5Nτ.

„ FiI.
Gotherum

ro hæc de hac III Synodo Romana ſcribit:
Primus Damaſus Epiſoopus urbis Romæ, & ana
cum illo Petrus Alexandrinus Antiſtes, cum bhanc
hæreſim latius ſerpere intellexiſſent, Concilio Ro-
maæ congregato, eam ab Eccleſia Catholica alienam
eſſe decreverunt. Valeſius in Notis ad Sozome-
num exiſtimat eum intelligere Synodum quæ No-
maæ celebrata eſt anno Chriſti CCcLXXrII
vel CCCLXXVIII. Ex qua synodo nihil ad
nos pervenit prater partem epiſtoleæ, ſive expoſi-

tionis ſidei, quæ tranſmiſſa eſt ad Orientem, &

cui Orientales Epiſcopi facta gnodo apud Antio- S F C. IV.

chiam ſubſeripſerunt, ut legitur in Collect. Rom. L.
Holſtenii pag. 166. Id autem fatctum eſt anno Do-
mini CCGYIVIIILI. Veràùm Sozomenus tam
capitibus ea verba præcedentibus, quàâm illa
ſubſequentibus, verba facit de iis, quæ durante
perſecutione Valentis contigére, & Petrus Ale-
xandrinus Roma anno CCCLXXVII diſ-

An. Ch. 372¾0.

ceſſit; idemque non dubium quin ibidem So-

Zomenus tertiam Synodum Romanam intelli-
gat. Sed huc uſque has Romanas Synodos, Da-
maſo ſedente habitas diſtinguere facile non fuit.
Ceterum Synodus I V Romana nonniſi ſub fi-
nem anni CCCLXXVIII congregata, ex
eaque aliqua ad nos pervenêre, quæ infra in
medium adducam. Denique Synodus Antio-
chena, de qua loquitur Holſtenius loco à Va-
leſio citato, nonniſi poſt Sancti Baſilii mortem,
ideoque anno CCCLXXXcoacta fuit, ut
ſuo loco demonſtravi. In Libello Synodico,
in quo quatuor priores Synodi Romanæ ſub
Damaſo accuratè recitantur, de hac tertia legi-
tur: Petrus (poſtquam Alexandria ejectus fuit
Romam contendit: eoque recepto, Papa Dama-
ſus Komæ divinam & Santtam Synodum convoca-
vit: quæ amentem illum Apolinarium, Stepha-
numque cjus diſcipulum (legendum Timotheum
qui Apollinaris diſcipulus fuit) & latronem
Lucium anathemate notavit.
Ad num. XXXVI. Firmus Africæ Tyran-
nus hoc quidem anno periit, ut rectè in Anna-
libus; ſed Theodoſii Comitis patris Theodoſii Au-
guſti, qui Firmum debellavit, mors anno tan-
tuùm trecenteſimo ſeptuageſimo ſexto contigit,
ut Hieronymus in Chronico teſtatur. Quare

V.
Theodoſius
Comes occi⸗

ſu.

errarunt Socrates lib. 4. cap. 19. & Paulus Dia-

conus, qui ſcripſere, eum propter nomen ſuum
in conjuratione Theodori, de qua Baronius
agit, à Valente Aug. morte affectum fuiſſe. Nam
Carthago Africæ caput, ubi Theodoſius Comes
jugulatus eſt, non Orienti, ſed Occidenti pa-
rebat, ideoque Valentiniano juniori, cujus curam
ac tutelam cum matre tunc Gratianus gerebat.
Non itaque Theodori conjuratio, ſed aulico-
rum & inimicorum calumniæ hujus mortis cau-
ſæ fuere, neque à Valente, ſed à Gratiano Imp.
fraude invidorum decepto, cædes iſta iniqua
mandata. Tradit quidem Oroſius lib. 7. cap.
19. Comes Theodoſius a Valente miſſus effuſas Man-
rorum gentes multis præliis fregit. Sed vel legen-
dum à Valentiniano, vel Oroſius hallucinatus
eſt. Canuſii (Apuliæ Peucetiæ oppidum eſt)
egregia ſupereſt Inſcriptio poſt Theodoſii Co-
mitis mortem poſita, quæ hic ex Reineſio in ſuo
Syntagmate pag. 326. referenda.

INCLIYTAE VENERANDAEQ MEMORIAE VIRO
FLIAVIO THEODOSIO GENITORI DOMINI NOSTRI
INVICTISSIMI PERENNIG PRICIPIS THEODOsS I
PERPETII AucusTI cujus VIRTuITE FäIICITATE

JusrITIA PROFAGATIS

ͦTERRARMIM ORBIS EST

AT RTENTIS. STATIAM EQuESTRE M SuBANHRATA M
POSUERuNT cCHRANTE AC PERFICIENTE

FZIAVIO

SEXIN E VIRO

P E RFECT ISSI MO

CoRRECTORE APuIIAE ET CALABRIAEB

Notat Reineſius, loco Sexine, legendum eſſe,
Sextione. Nam Flavius Sextio Theodoſio ſe-
niore imperante Rector Calabriæ fuit, ut do-
cet Symmachus lib. 2. epiſt. 43.
Pax Gothos inter & Romanos anno quidem

CCCLXIXJ Oſancita fuit; ſed, eâ contem-

X‿ιιsοα

tàâ, hoc anno exeunte Gothi in Thraciam ex- “* Thra⸗
curſiones fecere, ut docet Ammianus lib. 30. αα

cap. 2. ubi proximè ante Gratiani III & Equi-
tii Conſulatum anno CCCLXXIVgeſtum,

alit:

An.

VII.
Eyyegiunm
Terenti
ti facinui

17 ½

Neti.

rſiones
Thra⸗

in Annales C. Baronij.

SÆ. E. IV. ait: Nem Romanam alius circamſteterat metut
An. Ch.37;. totius Gothiæ Thracias licentihs perrumpentis;

VII.
E gregium

Terentii Du-

cis facinus.

quæ funera tune explicari poterunt carptim, ſi ad
ea quoque venerimus, id eſt, ſi Hiſtoriam no-
ſtram perducamus ad annum CCCLXXVI, quo
Gothi, Iſtro ſuperato, majorem vaſtitatem Thra-
ciæ, aliiſque Provinciis intulere, In his rerum
anguſtiis Valens, tum contra Perſas bellum
gerens, auxiliares copias reprimendis Gothorum
incurſionibus à Valentiniano fratre petiit, qui
mittere detrectavit, dicens: Homini Deo bellum
inferenti ſuppetias ferre mihi nefas eſt. Ita Theo-
phanes eodem anno, quo initium Epiſcopatũs
D. Ambroſii collocat, cui Cedrenus ſuffraga-
tur. Idem habet Theodoretus lib. 4. cap. 31. &
32. ubi ait: Miſit ad fratrem, militares copias ab
eo petens. Valeſius in Notis exiſtimans, Theodo-
retum loqui de bello à Valente poſt Valentinia-
ni fratris obitum adverſus Gothos ſuſcepto, ait
Theodoretum pro Valentiniano Gratianum ſcri-
bere debuiſſe, &α⅛ν85* pro &εσ ſed perpe-
ram. Theodoretus enim loquitur de incurſioni-
bus, quæ hoc anno; ut docet Ammianus, contige-
runt. Quod ex eo certum redditur, quod ſtatim
ſubdat: Nec tamen a priſtina temeritate deſtitit;
ſod in oppugnanda veritate perſeveravit, ſc. Va-
lens. Et tamen Socrates lib. 4. cap. 5. ſcribit, Va-
lentem, cùm accepiſſet Gothos Iſtrum ſuperaſſe,
Orthodoxos Epiſcopos de exilio revocaſſe; quod
etiam teſtantur Hieronymus in Chronico &
Oroſius lib, 7. cap. 19. Ex quibus liquet, Theo-
doretum, quem Nicephorus lib. II. cap. 49. ex-
ſcribit, loqui de re ante Valentiniani mortem
geſta; Socratem verò & alios, de iis, quæ poſt
Valentiniani obitum acciderunt.
Imè interpretatio Valeſii ex ipſo Ammiano
evertitur. Hic enim lib. 31. cap. 7. tradit, poſt-
quam Gothi Iſtrum trajecerunt anno cccrxXXVI,
Gratianum Valentis petitu ſuppetias adverſus Go-
thos miſiſſe. Hoc itaque anno contigit, quod
narrat Theodoretus de Terentio Duce, qui
unam Eccleſiam iis concedi petiüit, qui Apoſtolicam
doctrinam tuerentur, cujus tamen libellum Va-
lens diſeerpſit. Baronius in Annalibus anno
CCCLXXII num. III illud factum recitat,
ſed anno non ſuo: tunc enim pax Gothos inter
& Romanos vigebat. Theodoretus præclarum
illud Terentii facinus recitaturus ait: Reverſus
tunc erat ex Armenia, devittis hoſtibus. Teren-
tius autem anno CCCLXXArmeniam adver-
ſus Perſas tuebatur, ut teſtatur Ammianus lib.
27. cap. 12. Præterea D. Baſilius circa hæc tem-
pora Armeniæ Eccleſias viſitans ad Terentium
Comitem, qui huic Provinciæ præerat, epiſto-
lam CCCXLIX dedit; ideoque non dubium,
quin Theodoretus & Nicephorus res diverſis
annis geſtas uno tenore narraverint, eoque
agendi modo recentes Chronologos in errorem
induxerint. Ab his enim Gothorum irruptio,
quæ hoc anno accidit, cum iis, quæ poſt trien-
nium factæ ſunt, confunditur.

Tom. l

ANNOPERIODIGRXCO -ROMAN 4 5867.
19 E. ) 14. P. 13. April: Indict. 2.
JEsu CHRmISTI 374.
DAMASI PAP 9.
VALENTINIᷣ ANI FETI VALENTIS
IMPP. II. G RATIANI IM Pp. 8.

4 Num. I ad XII. Coll. Gratianus Aug.

§S C. IV.
An. Ch. 324.
Anno Urbis
1127.
Olymp. 288.
an. 2:

III, & Equitius, uterque in Occidente ſales,

creatus. Onuphrius quidem Equitium Conſu-
lem Orientalem dicit. Verùm ex Victore in Epi-
tome, Zoſimo lib. 4. pag. 746. & Ammiano
lib. 30. cap. 6. conſtat, eum apud Valentinia-
num ſeniorem, quando obiit, fuiſſe, & Magi-
ſterium militum exercuiſſe. CGonſulatus Gratia-
ni juxta ſecundam Conſulatuum Cæſareorum
regulam propter nempe Decennalia ejus, quæ
ideo anno uno anticipavit.
Edita à Valentiniano Aug. hoc anno Decen-

. Decennas

lia Gratianis

1I.

nalia. Hinc Ammianus lib. 29. cap. ultimo de D tezzne
Claudio hoc anno urbis Romæ Præfecto ait: la- ecennalia;

ſtauravit vetera plurima, inter quæ porticum ex-
citavit ingentem, lavacro Agrippæ contiguam.
Eorum etiam indicium L. 18. Cod. Theod. De
operibus publicis. & L. 10. De Luſtralit collatione.
à Valentiniano datæ.

S. Ambroßi ordinatio hoc anno peracta, ut

1III.

rectè Hieronymus in Chronico ſecundàùm edi- We
1 igeri . or .
tionem Scaligeri, anno ſc. Abrahami 2391. per-= inatur

peram verè in editione Pontaci anno ſequenti:
quam tamen Petavius lib. 6. Rationarii Temp.
aliique quidam ſecuti ſunt, non animadverten-
tes, ſeptimo Idus Decembris anni ſequentis, quo
die, tam Græci, quàm Latini ejus ordinationem
celebrant, Valentinianum Aug. jam demortuum
fuiſſe; cùm tamen certum ſit, eo vivente Am-
broſium renuntiatum fuiſſe Epiſcopum. Præterea
hoc anno dies ſeptimus Idus Decembris ,ſeu
dies ſeptimus Decembris in Dominicam incidit,
quà Epiſcoporum ordinationes jam hoc ſeculo
de more peractæ. Qui mos oſtendit, die XIV
menſis Junii, quo Baſilii ordinatio in Martyro-
logiis memoratur, Epiſcopum Cæſarienſem crea-
tum non eſſe; cùm aano CCCLXXI is dies
cum feria tertia concurrerit, non verò cum die
Dominica.
Ad num. XII. Celebratum hoc anno Con-

Epiſcop. Me-
diolanenſis.

IV-.

cilium Valentinum, in quo ſtatutum canone IV, Concilinm
ut quiſquis de ſe vel vera, vel falſa dixiſſet, fides Palentinum.

ei, quam ſuomet teſtimonio confirmaret, habere-
tur. Hujus canonis edendi materiam præbuit,
non Acceptus electus Epiſcopus Forojulienſis,
qui, ut dignitatem effugeret, lsd ſe criminum
reum propalarat, ſed aliorum Sanctorum Sacer-
dotum humilitas, qui tremendum miniſterium
ſuſcipere veriti, piiſſimam illam fallendi artem
excogitaverant. Et ratio eſt, quia Accepti viri
ſanctiſſimi factum, poſt conditum canonem il-
lum, à Concordio Arelatenſi Epiſcopo in me-
dium adductum eſt. Præterea alia de cauſa du-
bium illud in Concilio fuiſſe propoſitum, defi-
nitumque manſiſſe, ut cuilibet fides, quam ſuomet
teſtimonio confirmaret, haberetur „ liquet ex
verbis ejuſdem Synodi in cauſa Accepti prolatis.
Tamen quia in S& Pnodo jam ſederat, id eſt, jam ſta-
tutum fuerat, & continenter, nen potuit praſtari
uni quod ceteris negabatur. Quare hæc ſanctio
. Xy 3 inſerta

„

S £Æ CG. IV.
An. Ch. 374.

V.
Inſtitutio
Quinque
Provincia“
rum vulgo
dictarum.

534 Critica Hiſtorico-Chronologica

inſerta canoni IV hujus Concilii facta non eſt
Aeccepti occaſione, ut inquit Antelmius in Diſ-
ſert. de initiis Eccleſiæ Forojulienſis cap. 10. qui
ſubdit, ante Acceptum alios quidem Sedem Fo-
rojulienſem occupaſſe, ſed eos penitus ignotos
eſſe, ſicuti & incertum , an Quillinius, vel San-
Gus Leontius electus poſtea fuerit Forojulienſis
Epiſcopus: nam electionem in alterutrum ceci-
diſſe non videtur dubitandum.
Hujus Concilii Synodica inſcripta eſt: Di-
lectiſſimis fratribus per Gallias, & quinque Pro-
vincias conſtitutis Epiſcopis. Hic prima Quinque
Provinciarum vulgò dictarum mentio, ultima-
que in Concilio Taurinenſi anno CCCCI ce-
lebrato occurrit; quia poſt eum annum Septem
Provinciæ vulgè dictæ inſtituræ ſunt, ut anno

CCCCI demonſtrabo. Hæ Quinque Provin-

ciæ, & poſtea Septem Provinciæ ſpeciale Reipu-
blicæ corpus conſtituerunt in Galliis, cujus par-
tes, quia hactenus non ſatis notæ, nobis expli-
candæ erunt „hon ſolùm quia Baronius de neu-
tra harum diviſionum egit; ſed etiam, quia ex
earum elucidatione Antiquitas Eccleſiaſtica
non parum illuſtrari „ & doctorum Virorum
lapſus detegi emendarique poterunt. Luinque
itaque Provinciæ vulgè dictæ, quæ Galliis ab-
ſolute poſitis opponuntur, aliquando ſeorſim,
aliquando cum Galliis, memorantur ſeorſim,
uti in Noôtitia Imperii, ubi ſub diſpoſitione Co-
mitis rerum privatarum, quinque Provinciæ ita
deſignantur: Rationalis rei privatæ pé! Hiſpanias:
Rationalis rei privatæ per Gallias: Rationalis rei
privatæ per quinqué Provincias: Rationalis rei pri-
vataæ per Britannias; conjunctim verò, uti in lau-
data Synodica, & in epiſtola Maximi Tyranni ad
Siricium Papam anno cccrxxxV ſcripta: Quorum
(nempe Epiſcoporum ) Conventum e opportuni-
tate omnium, vel qui intra Gallias, vel qui intra
Luinque Provincias commorantur, in qua elegerint
urbe, conſtituum. Conqueſtus erat Sricius Papa
apud Maximum de Agroẽëtio quodam, qui in-
debitè conſecutus erat Presbyterii gradum: re-

fſcripſitque Maximus, ſe ut difficultatem illam

VI.
Qua fuerint
Ruinque
Provinciæ
vulgò ap-

pellata

VII.
Antiqua

ſolvat, congregaturum Synodum ex omnibus
.. . . ..
Galliis, vel ex Quinque Provinciis tantum.

Quæ fuerint hæ Quinque Provinciæ in con-

troverſia poſitum, diſtractis in varias, eaſque
improbabiles, ſententias Eruditis. Ea valde
communis, quæ docet, Quinque Provincias
vulgè dictas, alias non fuiſſe, quàm eas, in
uas ſolida Provincia Narbonenſis diviſa fuiſſe
vulgè dicitur, Narbonenſem ſcilicet primam,
Fiennenſem, Alpes maritimas, Alpes Graias, G
Narbonenſem ſecundam. Gothofredus Codicem
Theod. egregiis Commentariis locupletans, in
Commentario Legis 15. ejuſdem Codicis De
Paganis, aliam opinionem propoſuit, aſſeruit-
ue apud ſe certum eſſe, Quinque Provincias
vulgè dictas alias non fuiſſe, quàm Aquitaniam
primam & ſecundam, Lugdunenſem Senoniam, in
qua Phariſii, ſecundam Eugdunenſem, in qua Ko-
thomagum, & tertiam Lugdunenſem, in qua Turo-
nes. Quo pacto Galliarum quinque Provinciis
oppoſitarum nomine, intelligenda veniret anti-
qua Provincia Narbonenſis, & paucæ aliæ Pro-

vinciæ. Verùûm ea quemadmodum & vulgaris

opinio mox recitata hic evertenda, eamque ob
rem variæ Galliarum diviſiones, ut ea, de qua
agitur, certiùs innoteſcere poſſit, percurrendæ.
Gallia, inquit Cæſar initio libri primi ſuæ

Hiſtoriæ, eſt omnis diviſa m partes tres, quarum S C. IV.
unam incolunt Belgæa, aliam Aquitani, tertiam An. Ch. 374.
qui ipſorum lingu Celtæ, noſtrà Gall appellan- NedA.
zur. Ubi Cæſar Narbonenſem Provinciam à / à Galliis
Galliis excludit, quia pridem Romanorum erat, diſtincta.
Provinciiſque Romanis accenſita. Eandem di-
viſionem nos edocent Agrippa apud Plinium,
Suetonius in Julio, Solinus in cap. 24. aliique.
Quare, ut rectè Scaliger in Notitia Galliæ ob-
ſervavit, ante tempora Auguſti, qui de Imperii
Romani Provinciis ſcripſerunt, in diviſione
Galliarum nunquam Provinciam Narbonenſem
comprehendunt: ideoque, cùm apud illos Scri-
ptores Galliarum mentio occurrit, excipienda
ſemper Narbonenſis, ſi res geſtæ ante Auguſti
Imperium narrantur. Hæc diviſio non ſolùm
ab Hiſtoricis profanis; ſed etiam Eccleſiaſticis
per plura ſæcula uſurpata; ita ut urbes antiquæ
Narbonenſis, Galliarum nomine non intellige-
rentur. Eccleſiæ Lugdunenſis & Viennenſis de
Martyribus Marco Aurelio imperante apud ſe
paſſis, ad Eccleſiam Aſiæ, Phrygiæque ſcriben-
tes, ſic ſuam epiſtolam apud Euſebium lib. 5.
cap. I. incipiunt: Servi Chriſti, qui apud Viennam
& Lugdnnum Galliæ degunt, fratribus per Aſiam,
& Phrygiam conſtitutis. Ubi Lugdunum civita-
tem Gaſlliarum vocant, non verò Viennam, quia
hæc ſita in antiqua Provincia Narbonenſi, quæ
à Galliis diſtincta erat. Quare cùm Severus Sul-
picius lib. 2. Hiſt. de Martyribus Lugdunenſibus
loquens, ait: Sub Aurelio Antonino (ſic Marcus
Aurelius vocabatur) viſa primùm in Galliis Mar-
tyria, Galliarum nomine antiquam Provinciam
Narbonenſem minimè comprehendit. Præterea
Ammianus lib. 15. cap. II. Iocum, qui eſt ad con-
fuentes Araris & Rhodani, exordium Galliarum
appellat, & in Itinerario Peutingeri legitur:
Lugdunum caput Galliarum; quia ſcilicet poſt
