exiſtimavit, Diocletianum hoc anno Conſulem
fuiſſe, ait, mirum quibuſdam viſum eſſe homi-
nem, qui privatam vitam ad exitum uſque agere
inſtituiſſet, neque pedem ex agro ſuo tollere
conſenſiſſet, creatum eſſe, Conſulem indeque Au-
relium Vi corem putaſſe rexiſſe Imperium annis
viginti quinque. Verùm ex dictis anno præce-
denti conſtat, Diocletianum eo anno Carnunti in
Pannonia fuiſſe, ubi aliquo tempore manſit, ut
teſtatur Zoſimus. Victor verò in Epitome de
Diocletiano, ait: Imperavit annis viginti quin-
que, non quèòd hoc anno Conſulatum geſſerit;
ſic enim non Decies, ſed Undecies Conſul di-
ceretut: verùm quia uſque ad præſentem annum,
qui vigeſimus quintus eſt ab eo quo Imperium
ſuſcepit, publicorum negotiorum particeps fuit.
Denique ex ſeprimo Galerii Maximiani Con-
ſulatu hoc anno geſto, liquet, libellum de Præ-
fectis Urbi, tam à Cuſpiniano, quâm à Buche-

Critica Hiſtorico-Chronologica

. 11 . . . .—1 — — „
rio publicatum, in anni præcedentis Confſuli- S £Æ C. IV.

bus corruptum eſſe; cùm ſi Galerius Maximia-
nus eo anno Conſul VII, ut in eo libello legi-
tur, proceſſiſſet, currenti non ſeptimum, ſed
octavum Conſulatum iniiſſet, quod tamen fal-
ſum eſſe conſtat; cùm is Conſulatus ad annum
cCGXI, eodem libello teſte, pertineat, & in
eo libello Galerius Maximianus hoc anno Con-
ſul VII diſertè appelletur.

Quæ in Annalibus de ſeptimo perſecutionis

IV.

anno narrantur, ad annum ſequentem referen - Annus VII

da; cùm perſecutio anno tantùm CcCIII in- perſecutio-
choata fuerit. nis.
Ad num. XXNVIII & ſeq. Auguſtinus in V.

epiſtola ad Vincentium de Concilio Carthagi- Epocha Con⸗

nenſi d ducentis& ſeptuaginta Epiſcopis celebra-

cilii Cartha⸗
gin. juxta

to loquens ait: Sceribit enmn ille Tychonius, homo, Baronium.

ut dixi, veſtræ communionis, a ducentis & ſe-
ptuaginta Epiſcopir veſtris Concilium Carthagi-
nenſe celebratum, in quo Concilio per ſeptuaginta
& quinque dies, poſthabitis omnibus prateritis,
limitatam eſſe ſententiam, atque decretum, ut
T; aditoribus immenſi eriminis reis, ſi reba-
ptizari nollent, pro integris communicaretur. Deu-
terium etiam Maocrinenſem Epiſoopum communio-
nis veſtræ dicit Traditorum plebem congregatam
Eccleſiæ miſcuiſſe: & ſecundum ſtatuta illius
Concilii à ducentis & ſeptuaginta Epiſcopis ve-

ſtris facti, feciſſe cum Traditoribus anitatem;

eique Deuterio poſt hoc factum jugiter communi-
caſſe Donatum: nec ſolkm Epiſcopis per quadra-
ginta annos, quos dicit uſque ad perſecutionem per
Macarium fattam, Traditoribus ſine baptiſmo
communicaſſe. Quibus ex verbis deducit Ba-
ronius, Concilium iſtud Donatiſtarum celebra-
tum quadraginta ante Macarianam perſecutio-
nem annos, ſeu ante annum Chriſti cccxIvVIII;,
vel circiter, quo ea perſecutio excitata. At, ut
Valeſius in Diſſert. de Schiſmate Donariſt. cap.
32 obſervat , nequaquam id innuit Auguſtinus.
Sed tantùm dicit S. Doctor, ſeu potiùs Vcho-

nius, Donatum Deuterio & reliquis Mauro-
rum Epiſcopis per quadraginta annos commu-

nicaſſe, eoſdemque Maurorum Epiſcopos ſem-
per uſque ad Macariana tempora Traditoribus
abſque iteratione baptiſmi communicaſſe. Quid
enim aliud ſonant hæc verba Auguſtini? Eique

. X . .
Deuterio poſt bhoc fatctum jugiter communicaſſe Do-

natum : nec ſolum Deuterio, ſed etiam aniverſis
Maurorum Epiſoopis per quadraginta annos, quos
dicit uſque ad perſecutionem per Macarium
factam, Traditoribus ſine baptiſmo communicaſſe.
Quibus ex verbis colligi poteſt, Eᷓpiſcopos Mau-
ritaniæ, qui erant partis Donati, non rebapri-
zaſſe, niſi poſt tempora Macariana. Nam ante
hæc tempora Catholicos ad ſe venientes, ſi re-

baptizari nollent, tanquam integros ſuſcipie-

bant. Poſt perſecutionem autem Macarii, Ca-

tholicos nonniſi rebaptizatos communioni ſuæ

ſociarunt, in odium, ut videtur, perſecutionis il-

lius, cujus auctores Catholicos eſſe crimina-
bantur.
Sed quidquid ſit, Synodus illa ducentorum
ac ſeptuaginta Epiſcoporum hoc anno celebrari
non potuit; cùm ſchiſma Donatiſtarum ante an-
num trecenteſimum duodecimum conflatum
non fuerit. Exiſtimo itaque cum Valeſio, Syno-
dum illam congregatam fuiſſe Donati Carthagi-
nenſis Epiſcopi temporibus, aliquot poſt Nicæ-
nam annis. Nam novo adhuc & recenti ſchiſ-
mate tot Epiſcopos Donatiſtæ habere non po-
tuerunt. Roborata quippe & maximèe confir-
mata

VI.
Verz epocha
Conrilii Car-
thagin. Do-
natiſtarum.

An.
309

VI
Klanil.
mitium.

Anno Ur
1062.
Olymp.:
n. 1.
beeundum
aroninm
1000,

J.
Coyſules.
in lialia:

II.
1n Feliqud
Orbe Rom.
formuli l.
Couſletu,

Ch.;

„3
* KHe.

IV.
nn Pll
ſeenti.

hnche Con⸗
lu ( anha⸗
in. uxrts
aronien

S

—

Vl.
inn,, epuhs
lan Cameilin-
An. thign e⸗
ch „animin
o-
1*
pS⸗
ick.
chi⸗
po.
aht⸗

mal⸗

An. Ch. 308
309.

in Annales C. Baroni.

§S EC. IV. mata fuerit hæc factio, cùm tantus Epiſcoporum

numerus in urbem Atricæ primariam convenit.
Cuonſtat autem, Donariſtarum factionem wagni
illius Donati temporibus præcipuè viguille.
Itaque ſub illius Epiſcopatu hoc Concilium
coactum. Certè ſalvo ac ſuperſtite Cæciliano id
videtur fieri non potuiſſe. Nam & Cæcilianus
plurimùm poterat apud Conſtantinum, poſt-
quam innocentiam ſuam ei coram approbave-
rat, nec Imperator ipſe id laturus fuiſſet; quip-
pe qui & Baſilicas Donatiſtis ademerit. Sed &
Auguſtini, ſeu potiùs Tychonii, verba indicare
videntur Synodum hanc ſub Donato celebra-
tarn. Poſtquam enim dixit, Deuterium ſecun-
dùm ſtatuta illius Concilii petiiſſe cum Tradi-

toribus unitatem, addit, eidem Deuterio poſt

VII.
Martelli PP.
initium.

Anno Urbis
1062.
Olymp. 272.
Secundum
Baronium
1060.

I.
Conſules.
in Italia.

II.
In veliquo
Orbe Rom.
Jformula poſt
Conſulatum
adbhibita.

. . ſſe .
hoc factum jugiter communicaſſe Donatum. Ex

quibus rectè infert Valeſius, hoc Concilium
Deuterii & Donati temporibus congregatum
fuiſſe.
Hoc anno die vigeſima ſeptima Junii, Mar-
cellus Pontifex Romanus ordinatus eſt, ut ex
duratione ejus Sedis, de qua anno ſequenti, quo
ad Deum migravit, colligere eſt.

ANNOPERIODI GRXCO-ROMAN 5802.
O 10. B. 6. P. 17. April. Indict. 12.

JESu CHRISTII 309.
MARCELLI PAP £ 2.
PERSECITIONIS 7.

GALERII MAXIMIANI J. CONSTA N-
TINI 4. LICINII & MAXIMINI 3.

Num. I ad IV. Coſſ. in Italia Maxen-
tius Aug. II, & Romulus Caſar II, ut
docent Idacius in Faſtis, & Auctor libelli de
Præfectis Urbi. Epiſtolæ enim Marcelli Papæ
à Baronio laudatæ, in quibus Conſulatus Ma-
xentii & Maximini legitur, ſuppoſititiæ ſunt.
Onuphrius utrumque Conſulem à nobis pro-
poſitum ſuffectum fuiſſe exiſtimat; quia non
animadverterat, per hæc tempora alios in Italia,
alios in reliquo Orbe Romano Conſules ordi-
narios creatos fuiſſe. Komuli Cæſaris Conſu-
latus juxta priorem regulam; ex eo enim intel-
ligimus, eum anno præcedenti Cæſarem nun-
cupatum eſſe: Maxentii Conſulatus juxta ter-
In reliquo Orbe Romano, ut ex Idacio, Fa-
ſtis Cæſareis & Fragmento Conſulari Bucherii
diſcimus, Acta publica hàâc formulaâ notata ſunt:
Poſt Conſulatum X & VII, id eſt, poſt decimum

Herculii & ſeptimum Galerii Maximiani. Hinc-
que colligere eſt, nullos hoc anno ob Impera-

torum diſcordiam creatos eſſe Conſules, & Ga-
lerium Maximianum, qui Herculium ut ſenio-
rem Auguſtum coluerat, jam ab anno præce-
denti, quo in præſentem deſignandi erant Con-

ſules, ab eo diſſenſiſſe; ideoque nec hoc anno
nec ſequenti Conſules creatos eſſe; quia ea de-
ſignatio ad Herculium tanquam ſeniorem Augu-
ſtum pertinebat. Hinc etiam intelligemus, er-

r
t

CCCXI Conſules ordinarii renuntiati fuere, ſo-

aſſe Fuſebium in Chronico, ubi Herculii mor-
em cum anno Chriſti CcCCVIII copulat quia
am anno cccCVII & CcCVIII, quàm anno

lumque hoc anno & ſequenti, quo Herculium

Tom. .

legendum,

notis citatis.
nytiano ad XVII Kal. Fe
Januarii Marcelli Papa
ciata: Romæ via Salari

depoſitio Marcelli

9

occiſum diximus, extra Italiam, quæ Maxentio SÆ C. IV.

parebat, Conſules non Creati;

2*

. . . LI. h. 09.
Cujus rei ratio nul- An. Ch. 305

la alia aſſignari poteſt, niſi quia & lerius Maxri-
mianus non amplius Herculium ut ſeniorem Au-
guſtum agnoſcebat. Portò quæ habet Baronius
de annis hac formulâ poſt Conſulatum notatis, ac
Maxenti Conſulatibus, corrigenda ſunt ex his

quæ diximus, tam hic, quâm in Diſſert.
ubi pluribus de ea formula
in Faſtis Græcis
Conſules eduntur C.
nins I. Faſti enim illi
bus annis depravati.
A num. IV ad VIII. Sanctus Marcelzus Pon-
Periori ordinatus eſt
Junii in quam Dominica cade-

tifez Romanus anno ſu

die K XVII

Hypat.
egimus. Denique
Theonis perperam hoc anno
eſtantinus Aug. I, & Lici-
hoc & duobus ſequenti-

Obitus S.
Martelli PB,

bat, & ad Deum migravit X V IIKal. Febru.

ſeu die X VI menſis ſanuarii anni
& X VI Kalend. Februarii, ſeu die
nuarii ſepultus, ut docet Anaſtaſius
ſepulturæ memorare ſol

Priſeillg. In Chronico quidem Damaſi
cherii editionem hæc verba leguntur:
anno I, menſibus V I I, diehus X
bus Waentiia Conſulatu X

ni Herculii)

ſtratium,

qui Chronicon ill
dit in Antiquitate Eccl

cundè, loco aſque poſt

mortuum indicent,
nil

091¹⁰

In eodem M

C. C.X,
XVIIJa-⸗
qui diem

et. Sedit itaque annum
I, menſes VI. dies XX. In genuino Bedæ Mar-
tyrologio ad XVII Kal. Febru. habetur: Nati
S. Marcelli Papæ,; & c. Sepultus eſt in cmeterio

Conſulat
aſque II poſt Conſula
quâ formulâ annus cccXin
cte obſervavit Pa

juxta Bu

Ea itaque refe-

qui die VII

ancto Apuleio Romæ
it, ut videre eſt ad eam diem in
Martyrologio Romano, & in aliis à Baronio in
artyrologio Hiero-
bru. ſeu ad diem XVI
depoſitio diſertè enun-
a in *eterio Priſcillæ
Eiſſtopi & Confiſris. Chro-
nico Hieronymiano ſufiragantur tam Chronicon
auctius veterum Pontificum, quâm liber Ponti-

calis, in quibus legitur Marcellum ſepultum

eſſe in cœmeterio Priſcillæ v
Kalend. Februarii.

ia Salaria XKVII

Marcelo duæ Decretales attribuuntur „quæ

6

ſuppofititiæ

—

MWMarcellus
J. Puit tempori-
(nempe Maximia-
&r Maximiani VII ,
Julataum J & VII, id eſt
uſque ad annum cc cix,
formulà poſt Conſalatum Y
cus ille in editione Bucheri
mè in menſibus;
Cælſarex, quo uſus eſt Cuſ
poſt Conſulatum Diocl
VII, ut ipſe vocat, ha
exemplar quod inde tr

que poſt Con-
ab anno cccVIII;
qui notatus fuit hâe
& VII. Verum lo-
ana corruptus.
exemplar enim Bibliothecæ
pinianus in Faſtis ad
etiani X. & Maximiani
bet menſes ſeæ, ſicuti &
ansmiſſum eſt ad Schele-
ud correctius edi-
eſiaſtica pag. 440. Se-
unz X & VIh, J
tum & VIh,
ſignitus fuit, ut re-
pebrocius in Conatu Chroni-
co-Hiſtorico. Hunc enim errorem duratio
Pontificatůs tam Euſebii, quàm Melchi
ximorum ejus ſucceſſorum maniteſ
ex iis qu
ſtabit.
Imn Martyrol
diem VII Octo
depoſitio S. Marcelli &

Pri-

lchiadis pro-
tè indicant, ut
æ in utriuſque morte dicemus, con-

quidem Hieronymiano ad IV.
bris habetur: RNomæ via Appia Dies ejus
Marci Epiſcopi. At licet emortualis.
hæc verba Sanctum Marcum Papam eo die de-
quod & aliunde conſtat,
hil tamen faciunt ad Marcellum Papam, cuùm
ibidem non dicatur Epiſcopus.
runtur ad Sanctum Marcellum,
menſis Octobris cum S
martyrium fec

V.
Decretales,

§8 £ C. 1 V. ſuppoſititiæ ſunt. Prima eſt ad Epiſcopos Antio-
An. Ch. 309. chenæ Provinciæ . in qua leguntur loca ex Aca-

H cio Conſtantinop. Epitcopo, Hilaro, Innocen-
Baron. anno tio, Gregorio, Leone & aliis deſumta, quæque
308. n. xxV. fictitio Conſulatu notatur: Data Kalendas
Aprilis, Maxentio & Maximo V. C. Coſſ. Secun-
da eſt ad Maxentium, de qua Baronius in An-
nalibus anno præcedenti, qui tamen eam com-
mentitiam eſſe non animadvertit. Incipit enim
cum verbis S. Gregorii Epiſt. C X IV libri ſep-
timi, continet aliorum loca complura, & Scri-
pturam citat ex verſione Divi Hieronymi, ſub-
notaturque Maxentio & Maximo V. C. Coſ. qui
Conſulatus prorſus fictitius.
Maxentium per hæc tempora Chriſtianos in
Africa afflixiſſe exiſtimavit Baronius. Verùm
Africa Alexandro Lyranno parebat, quem Ma-
xentius ante annum cccCXI non devicit, ut jam
Baron.num. diximus. Ab eo tamen S. Marcellum malè ha-
bitum fuiſſe oſtendit ejus Epitaphium, quod ex-
tat in antiquis Inſcriptionibus, referturque à
Baronio. In illo dicitur, Marcellum, quòèòd Lap-
ſos ad pœnitentiam compelleret, ab impio Ty-
ranno in exilium pulſum eſſe. Recitarunt etiam
Epitaphium illud tam Bollandus die xvI Janua-
rii in Vita S. Marcelli, quàm Papebrocius in Co-
natu Chronico Hiſtorico ad Catalogum Ponti-

ficum pag. 45.

yeridicus Rector, lapsus quia crimine ſtere
Prædixit miſeris, fnit omnibus bhoſtis amarus.
Hinc faror, hinc odium ſequitur, diſcordia, lites,
Seditie, cedes; ſolvuntur fœdera pacis
Crimen ob alterius, Chriſtum qui in pace negavit
Finibus expulſus patrig feritate Vranni
Hec breviter Damaſus voluit comperta referre,
Marcelli ut populus meritum cognoſcere poſſet.

VI.
S. Marcelli
epitaphium
explicatur.

VII.

Exiſtimat Papebrocius loco lapsus, legendum
eſſe, lapſos, ſed perperam: Auctor enim Epi-
taphii de crimine lapsũs loquitur, illumque flere
prædixit miſeris, id eſt, lapſfir. Addit Papebro-
cius: Hic notat Bollandus: Nulla alibi quod
ſceiam) mentio exilu Marcelli. Sed nec hic etiam
alla, quia Marcellus hio non dicitur, fnibus ex-
pulſus patriæ. Quis ergo? Idem qui Shriſtum in
pace negait , ob cujus ocrimen ſoluta pacis foœde-
ra, qui denique feritate Vrannn fuit : quod non
intelligens imperitus Librarius, commodiorem
ſenſunz facturum ſe credidit, ſi ſeriberet, Tyran-
ni. Voluit ergo Damaſus ſionificare, quòd quia
Marcelli ad pœnitentiam hortantis & mala Kei-
publicæ alioqui mcubitura pranuntiantis prædi-
catio odium commune ipſi attulit, ſecuti ſunt ii,
quos narrat, effeltus, ac denique bellum civile
mter Conſtanteinum & Liciniun; quenm Lici-
nium primnhm quidem cum Conſtantino Chriſtia-
num videri voluiſſe demonſtrat ex Euſebio Baro-
mius ad an. &Q GCIV., nOnum. XII, & ſapius
victum à Conſtantino tandem in Gallias relega-
tum ex Joanne Nicomedienſi Presbytero oν
diſeimus in V'ita S. Bafilei Amaſoni à nobis da-
ta ad VXVIAprilis.
Sed immeritò Papebrocius Bollandum re-
prehendit, & exilium Marcello irrogatum in
Licinium transfert; cùm is uſque ad annum
CCCXIX Chriſtianis faverit, & ſi Chriſtianus
non fuit, ſe ipſum talem ſimulaverit. Nec re-
fert, quòd anno cccXIV bellum Conſtantinum
inter & Licinium fuerit; illud enim præterquam
uèd cito ſedatum, ad Religionem Chriſtianam
non ſpectavit; nec tunc Chriſtiani à Licinio

VII.
Refellitur
s„sρ icatio
Papebrocii.

Critica Hiſtorico-Chronologica

vexati. Deinde Licinius anno ccCcCXXV Theſ- SÆ C. IV.
An. Ch. 309.

ſalonicam relegatus, ut infrà oſtendam, non ve-
rè in Gallias, ut habent Acta S. Baſilei, quæ
vel hoc exilium in Gallias ſuppoſititia oſtende-
ret, ſi alia argumenta deeſſent. Qua de re ſuo
loco. Tyrannus itaque, cujus Damaſus me-
minit, alius non eſt, quâm Maxentius, qui
hoc tempore nullum impietatis aur libidinis
genus prætermittebat, ut tradit Euſebius lib. 8.
cap. 14. quique biennio poſt S. Marcelli obi-
tum à Conſtantino M. debellatus eſt. Diſcor-
diæ, lites, ſeditio, cædes inter Chriſtianos
ipſos excitatæ, quèd alii à Marcello ſtarent, alii
Lapſos ſine pœnitentia recipiendos vellent. Qua
de re etiam inter Chriſtianos aliàs altercatum.
Qui verò Chriſtum in pace negavit, non eſt
Maxentius, neque Licinius, ſed aliquis privatus,
cujus tam crimen, quàm nomen nobis ignotum.
Poſt hæc itaque verba, Chriſtum qui in pace ne-
gadit, apponendum punctum. Non enim qui ex-
pulſus fuit, Chriſtum negavit ſed qui Chriſtum
negavit, hujus expulſionis cauſa fuit.
In Chronico auctiori veterum Pontificum, vIII.
Marcelli morte narrata, dicitur: Ceſavit Epiſco- Euſebius
patus dies viginti, quod & ex libro Pontificali Marcello
Baronius tradit. Quare, Euſebium, qui Marcel- ſuccedit.
lo ſucceſſit, anno tantùm ſequenti die V. Fe-
bruarii Pontificatum adeptum eſſe, ſuo loco Baron. n. vir
viſuri ſumus.
Ad num. XVIII & ſeqq. Quæ habet hock IX.
anno Baronius de Martyribus Palæſtinæ, perti- Anno VII
nent ad ſequentem, qui octavus perſecutionis perſecutionis
fuit. Ideo enim ille hunc annum perſecutionis gaſta.
obavum appellat, quèòd eam anno trecenteſimo
ſecundo, anno ſc. antequam ea excitaretur,
inchoarit.

Anno Urbi
ANNO PERIODI GRECO-ROMANÆ 5803. 1063. Vrbi⸗

OII A. 10. P. 2. April. Indict. 13. Olymp. 272.
dn. Ze
JESu CHRüISTI 310.
EuSEBII PAP &£ I.
PERSECIuITIONIS 8.
GALERII MAXIMIANI 6. CONSTAN-
TINI 5§. LICINII & MAXIMINI 4.·
D num. I. Coſſ. In Italia fuere Maxentius I.

Aug. III ſolus, ut legitur in Faſtis Idacia- Conſules.
nis, & in libello de Præfedctis Urbi. In reliquo 7 Ee
Orbe Romano hic annus hâc formulàâ notatus 0 m,
fuit: Anno II poſt Conſulatum decimum, & ſep- e Rew.
timum, id eſt, poſt decimum Maximiani Her-
culii, & ſeptimum Galerii Maximiani, ut diſci-
mus ex Faſtis Cæſareis Idacio in Faſtis, & ex
Fragmento Conſulari à Bucherio recitato. In
Faſtis Græcis Theonis Conſules proponuntur
Audronicus & Probus, anno verò ſequenti Ma-
ximianus & Maximinus. Verùm, ſicut certum
eſt, Maximinum anno ſequenti Conſulatum
tantùm ſuffectum geſſiſſe, ita & hoc anno An-
dronicum & Probum Conſules ordinarios non
fuiſſe. Eſt hic quintus Maxentii annus, in quem
ejus Quinquennalia incidebant, quorum caus
Conſulatus ille ab eo ſumtus videtur. Ea tamen
ſolennia in annum CcCCXII dilata, ut tunc vi-
debimus.
Ex eo autem quèd Maxentius,

Romulus Cæſar filius Collega fuerat,
F Conſul

cui ſemper 11.
anno ſuper

in Italia &

8Et.
Au.Cl
un 4

N*⸗

III.
Vnguen
palis Inze⸗
ni Caſarii
Cmnſantini
1

IV.
Mamriun .
Nenj
ie Aur,

EC. N
1Ch.

VIII.
Eurſebius
Marcell⸗
ſuccecit.

Batobneylt

I X.
Anno VII
perſecutioni
Leſta.

4

Anno Urbis
. 06).

Olymp.71.

An. 1e

4 1.
—nſilis.

in Lalis &

, mlie
UIs ee Nn.
-
el-
ſei⸗
ex
In
Nr
M.
uin
tw.

in Annales C. Baroni.

SÆ G. IV. Conſul proceſſerit, colligere eſt, eundem Ro-
An. Ch. 3ro. mulum anno ſuperiori in aquis Tyberis extin-
ere extin Qum eſſe. Auctor enim incertus Panegyrici Con-
ſtantino poſt devictum Maxentium dicti, poſt-
quam narravit „ Mawxentium biduum ante pu-
gnam, quàâ debellatus eſt, palatio emigraſſe, &
cum uxore ac filio in privatam domum ſponte con-
ceſſiſſe, tum cap. 18. Tyberim alloquens ait: Eum
nec falſum Romulum diu vivere, nec parricidam
Urbis paſſum eſſe enatare. Quare dici non po-
teſt, Romulum Cæſarem anno cCccxXII cum
Maxentio patre in aquis Tyberis periiſſe; cùm
ex Nummis apud Mediobarbum conſtet, eum
apotheoſi donatum fuiſſe, & templum in ejus
honorem conſtructum. Nam hæc conſecratio à
Maxentio patre ſine dubio peracta, & ab eodem
templum illud ædificatum; ideoque jam Romu-
lus extinctus fuerat, ſive aquis, ſive alio modo.
Genus enim mortis non omnino certum. Quare
rectèe Triſtanus tom. 3. pag. 465. ſcripſit, Maxen-
tio duos filios fuiſſe, Romalum Crlrem. ‚alium-
que, de quo mentio in verbis Oratoris incerti
laudatis. An verò is Conſtantini juſſu occiſus
fuerit, & quo mortis genere interierit, incom-
pertum. Quinquennalia Imperii Auguſtei Galerii
Maximiani ad hunc annum pertinent, quemad-
modum Quainquennalia Imperii Cæſarei Con-
ſtantini Magni, de quibus loqui videtur Eume-
nius in gratiarum actione eidem Conſtantino
Flavienſium nomine anno ſequenti dicta.
111. Eumenius poſtquam narravit, cenſum à Con-
Qinquen- ſtantino relaxatum fuiſſe, cap. 13. ſubjungit:
valia Impe- Quinque annorum nobis reliqua remiſiſti. O lu-

Gonß Wre ſtrum omnibus luſtris felicius! O luſtrum, quod
A1. meritò hanc Imperii tui æquavit ætatem! (id eſt,

luſtralis remiſſio, quæ plena & perfecta eſt, ſicut
annus Imperii tui quintus, qui plenus, quia tran-
ſactus, & non inchoatus tantùm) Quinquenna-
lia tua nobis etiam perfebta celebranda ſunt; illa
enim quinto incipiente ſuſoepta (id eſt, currenti
Chriſti anno) omnibus populis ſure communia, no-
bis hæc propria, (id eſt, anno CcCXI exhibita)
quia plena ſunt, id eſt, anno quinto evoluto ce-
lebrantur. Vides, Eumenium duo Quinquen-
nalia diverſis annis peracta inſinuare. Nec mi-
rum; cùm reliqui omnes Auguſti, ſi priùs Cæ-
ſares renuntiati fuiſſent, tam Cæſarei, quàm
Auguſtei Imperii Quinquennalia & id genus
feſta ederent. Quòd eo magis de Conſtantino di-
cendum, quòd certum ſit, eum bis Vicennalia
celebraſſe, ut infrà oſtendam. Euſebius autem in
Vita Conſtantini ſicut de unis Vicennalibus, ita
de unis Decennalibus & Tricennalibus men-
tionem fecit; quamvis in Chronico duo Vicen-
nalia à Conſtantino celebrata memoret. Quare
hujus Hiſtorici ſilentium huic opinioni, quæ
nova eſt, non officit.
IV. Ad num. II & III. S. Petrus Epiſcopus Ale-
Martyrium xandrinus anno perſecutionis nono martyrium
8. Perri fecit, teſte Euſebio in fine libri ſeptimi, ideo-
Epiſe. Alex. que illud ad annum ſequentem, qui perſecutio-
nis nonus eſt, revocandum, ut ibidem videbi-
mus. Porrè viſio ejuſdem S. Petri de Arrio, ejuſ-
que martyrii Acta, tam quæ apud Surium legun-
tur, quàm quæ Græcè ac Latinè à Combefiſio
edita ſunt, varias falſitatis & ſuppoſitionis notas
præferunt. Nam præter eas quæ à Baronio ob-
ſervatæ, in iis dicitur, Millium quemdam fuiſſe
Epiſcopum Alexandrinum, S. Heraclam poſt S.
Dionyſium & Maximum Eccleſiam Alexandri-
nam rexiſſe, & Fideles voluiſſe condere corpus
Tom. I.

3 51
S. Detri in Ecclefia S. Theonæ ſacra; quæ omnia S4 C 1V.
à veritate aliena. Ea enim Eccleſia nondum ædi- Ane. Ch. z16.
ficata erat; teſtatur quippe Athanaſius in Apo- 311.
logia prima, eam extrui curaſſe & Alexandrum
Alexandriæ Epiſcopum, qui poſt Theonam ſe-
dit. Denique Alexandrinorum Præſulum ſuc-
ceſſio ab Euſebio tradita in dubium revocari non
Poteſt; ideoque utraque S. Petri Vita procul-
dubio ſpuria.
Ad num. XV. S. Achillas anno tantùm ,R
annd Achilla
CCCXIII in locum S. Petri Epiſcopi Alexan- Epiſe. Ales
drini ſubrogatus eſt, ut anno ſequenti vide-
bimus.
Maximianus Herculius, qui poſt depoſitum vVI.
Imperium illud non ſemel iterum reſumſerar, Herculii in-
ante præſentem annum Conſtantini Magni juſſu riιαα.
occiſus non eſt, ut anno trecenteſimo ſeptimo
oſtendimus.
Euſebius fit Pontifex Romanus, ut anno ſe-
quenti videbimus.

VII.
Euſebius P.

m

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN g 5804. Anne Urbis

G. ) 8. P. 21. April. Indict. nr4. Diymmp.2,n
Jr su CHRISTI zII. ertauaien
MELCHIADIS PAP&£ I Baronium.
PERSEECHTIONIS 9. 72
CoNSTANTINI 6. LICINIIEBT MA-
XIMINI 5.
D num. I. In libello de Præfectis Urbi, in 1.

quo Conſules, qui Maxentio imperante Conſuleè!
Romæ fuere, conſignantur, hoc anno legitur: in Iialis:
Conſules, quos uſſerint D D. NN. Ex menſe Se-
ptembri factum eſt, Rufeno & Euſebio. E Kalen-
das Novembris, Zunius Flavianus P. U. id eſt
Præfectus Urbi. Conſules in Faſtis Idacii his
verbis memorantur: Maximiano VIII Conſule.
His Conſſ. quod eſt Rufino & Voluſiano, diem fune-
dlus Maximianus junior, Galerius nempe Maxi-
mianus reſpedu Maximiani Herculii iunior di-
ctus. Ex prioribus verbis libelli de Præfectis in-
telligimus, hujus anni initio nullos adhuc Con-
ſules fuiſſe, & Imperatorum diſcordiam adhuc
duraſſe. Secundò, in Faſtis Idacii ex unico Con-
ſule duos effictos, quod quandoque factum,
alibi obſervo; Rufinus enim à Zoſumo vocatur
Rufius Völuſianus, & à Victore de Cæſaribus ap⸗
pellatur Nufus Uoluſianus, & tam à Zoſimo.
quàm ab eodem Victore dicitur fuiſſe Præfe ctus
Prætorio Maxentii, quando in Africam miſſus
eſt adverſus Alexandrum Tyrannum, quem hoc
anno devicit, & in fortitudinis premium menſe
Septembri Conſul à Maxentio creatus eſt. Nu-
finus itaque Voluſianns Euſebio Collega Conſul in
Italia proceſſit.
In reliquo Orbe Romano Galerius Maximia- 1I1.
nus ſolus Faſtis nomen dedit, ut Idacius lau- Conſules in
datus inſinuat, & magis diſertè exprimitur in reliduo Ore
Fragmento Conſulari à Bucherio edito ubi ha- Rom,
betur: Maximiano VIII ſolo: quod confirmat
Auctor Chronici Damaſi, in quo Miltiades
Papa dicitur fuiſſe ex die ſexto Nonas Julias à
Conſulatu, Maximiano VIII ſolo; quod fuit
menſe Septembri, Voluſiano e& Rufino nſzue in 1I.
Idus Januarii, Voluſiano & Anniang Coſſ. Ubr
etiam idem Italiæ Conſul in duos partitur; quod
aliquando ab aliis Auctoribus factum, uti jam
G g z monui

9 Æ C. IV. monui. In Faſtis quidem Cælareis

Critica Hiſtorico Chronologica

loco Maxi-

An. Ch. 311, miano VIII ſolo legitur, Maximiano EIIſolo,

III.

Primus Lici-
nii Conſula-
tus ſuſffebtus

fuit.

ſed errore Librarii; cùm in iiſdem Faſtis Con-
ſulatus VII Maximiani cum anno Chriſti
CCCVIII alligetur. Galerio Maximiano menſe
Martio, ut videtur, Collega adjunctus Licinius
Auguſtus „qui Conſul appellatur in edicto Gale-
rii Maximiani, de quo mox agetur. Non multò
pòſt Maximianus Auguſtus ejuſdem Galerii Ma-
ximiani Collega fuit, ut liquet ex verbis La-
Gtantii hoc anno recitandis.
Em. Card. Noriſius in Diſſert. de Numiſmate
Licinii Auguſti cap. 1. exiſtimavit Licinii Con-
ſulatum ordinarium fuiſſe, qua in ſententia fui,
cùm Diſſertationem Hypaticam componerem.
Sed re magis examinata, eum inter ſuffectos
numerandum elle certò mihi conſtitit. Et ratio
eſt, quia Auctor Chronici Alex. qui Conſulatus
ſuffectos negligere ſolet, v. g. primum Veſpa-
ſiani, Hadriani, & aliorum, qui ſuffecti fuere,
nunquam primum Licinit in cenſum contert,
eamque ob rem ſecundum Conſtantini Magni
Conſulatum cum primo Licinii copulat, & in
aliis Licinii Conſulatibus exprimendis primum

hoc anno geſtum ſemper omittit. Quare is Con-

IV.

guſtini verba:
. .
ſtantino tertium

Auguſtinus libellos

purus eſt, & primus Lic

ſulatus procul dubio ſuffectus. Secundò, Augu-
ſtinus libro poſt Collationem cap. 33. Auctorem
Chronici Alexandrini imitatur, & tertium Con-
ſtantini Conſulatum cum ſecundo Licinii con-
jungit; qui tamen ſi primum Licinii numeraſſert,
utrumque tertium Conlules vocaſſet. Hæc Au-
Nam Melchiades judicavit Con-
& Licinio iterum Conſulibus,
Nonis Oltobris. Et tamen anno cccCXIII, quo
ille Conſulatus geſtus, in aliis Faſtis legitur:
Conſtantino III & Licinio I1II. Batonius Ulius
initio ſuſpicatur, mendum eſſe in Codice, cùm
Conſulares citet. Sed locus
inii Conſulatus ſuffectus.
Tertiò, Lex Codicis Theodoſiani De cenſa. data
XV Kal. Februari ſubſctiptos habet Conſules,
Conſtantinum Aug. IIII & Licinium III. Go-
thofredus ibidem ait, eam ſubſcriptionem men-
doſam elle; cùm tamen in ea ideo Licinius Con-
ſul III appelletur, quia cùm primus ejus Con-
ſulatus ſuffectus fuerit, vel numerari, vel præ-
termitti porerat. Quare cùm in Fragmento Bu-
cheriano & in Chronico Damaſi Maximianus
Aug. VIII ſolus Conſul dicitur, datur intelligi,
ſolum Conſulem ordinarium extitiſſe. Verum
Conſulatus ſuffecti adhuc magis examinandi.
Card. Noriſius in Diſſert. 4. de Cenotaphiis

Conſules ſuf- Piſanis cap. 2. §. I. explicans quandam Iinſcriptio-

fecti hoc

huc in uſu.

legia Conſul

nem, in qua L. Turcius Secundus dicitur Conſul,
ui tamen nuſquam in Faſtis legitur, arbitratur
ejuſdem Conſulatum geſtum intra annum cccvii
& CCCXII, cùͥ m, diviſo in plures Auguſtos
Romano Imperio, non eadem ubique ellent col-
um. Nam, inquit, anno CCCXI
ſeribit Auctor Indicali Prafedtorum Urbis a Cuſpi-
niano olim publicatus: Conſules, quos juſſerint
DD. NN. Auguſti. Ex menſe Septembri factum
eſt, Rufino & Euſebio. Iiaque Romeæ eo anno uſque
ad menſom Septembris, nulli Conſales fuerant pu-
bbiiati; eos tumen menſe Maxentius deſignavit Ara-
dium Rufinum, qui anno CCoIV. Præfectus Urbi
fuerat, & Euſebium, qui à Conſtantino, l. I. De
annona & trib. data anno CCCX⅛V. dicitur: ex
Conſule. At in Gallia, Hiſpania, oeteriſque trans
Alpes Provinciis, quæ ad Conſtantini Imperium
pertinebant, Maximianns Galerius ſolus Conſul

peratorum diſcordias natam: nam ante præfa-

eodem anno CCAInominabatur. Ita-lepitur in § £ C. IV, An,
Faſtis Idacii & m Fagmento Conſulari à Buche- An. Ch. 312.
rio etlito pag. 250. Maximiano VIII folo Lun.
nempe eo anno Kalendas Jannarias die Lunæ fuiſ-
ſe, uti reapſe dies Lunæ, ſen feria ſecunda fuit
prima dies ejuſdem anni CCCXI, Cyclo Solis
XII, Lanæ VIII. LEittera G. In Gracia, Ma-
cedonia, Dacia, ahiiſque Provinciis Illyrici,
in Thracia, atque Bithynia, quaæ partim Ga-
lerio Auguſto; partim Licinio Imperatori pare-
bant, dicebantur Conſules Galerins Maximianus
olcties, & Maximinus iterum. Hac nuper didici
ex aureo Libello Lalctantii Firmiani de Mortibus
Perſecutorum à Viro doctiſſimo Stephano Baluzxio ”
ex inſigni Iluſtriſſimi D. Colberti Comitis ſacra-
rum ac privatarum Largitionnm PBibliotheca
evulgato; ſiquidem ſoribit cap. 35. edittum pro
Chriſtianis aàa Maximiano Galerio paucis ante ejuſ-
dem mortem diebus, propoſitum Nicomediæ
pridie Kal. Maias ipſo octies & Maximino ite- y/
rum Conſulibus. Proſper in Chronico, Victorius uſuun
in Canone Paſchali, Caſſiodorus, Auttor Chroni- uvzgune
ci Alexandrini, aliique eo anno cum Maximia- iuiu
no octies Licinium Collegam poſucrunt. Hic fortè
in Pannoniis, Rhbatia, ac Norico, abi Licinius
imperabat, idem ſemet Collegam cum Maximino
addiderat. Enſebius lib.9. cap. 1I. ſoribit, maximo
in honore habitum fuiſſe ab Orientis Imperatore
Maximino Penucetium, quem ille iterum ac tertiò
Conſulem, & Præfectum ac Procuratorem ſunamæ .
rei creaverat; qui tamen à doctis Faſtorum Colle-
&toribus, ne ſemel quidem Conſul nominatur. Vale-
ſius in Notis Euſebianis anno CCCXIIRatuit
in Oriente Conſules Maximinum Auguſtum Il, &
Peucetium II. Verum ex Lactantio, qui id tem-
poris Nizomediæ degebat, patet, Maximinum
terum Conſulem fuiſſe anno ſaperiore CCCXI.
Uti verò Peucetius Conſul in Oriente fuit, ita pa-
riter L. Turcins Secundus in Occidente Conſula-
um quandoque geſſit, quamviz neuter in Faſtis
ſignatus appareat; cum tamen eo ſeculo nulli ſuſfe-
éti Conſules crearentur. Hæc Card. Noriſius.
Idem Euſebii locus Valeſium in Notis Euſebia-
nis in tranſverſum egit. Ex eo enim collegit,
Peucetium ter Collegam Maximini in tribus
Conſulatibus ordinariis fuiſſe; cùm credibile,
inquit, non ſit, Maximinum alteri tertium Con-
ſulatum tribuiſſe; ipſum verò ne ſemel quidem
Conſulem extitille.
At hæc omnia ex iis; quæ jam ſtatui, facile Vv.
ſolvuntur; liquetque, alia quidem Romæ ac in bivie con-
reliquo Orbe Romano ab anno Chriſti trecen- vea een-

2 1 futatur.
teſimo ſeptimo, uſque ad annum trecenteſimum
duodecimum fuiſſe Conſulum paria; ſed extra
Italilam, diviſis licèt plerumque Imperatorum
animis, eoſdem tamen Conſules agnitos fuiſſe: VII
& ubi inter eos convenire non potuit, adhi- cnſali
bitam fuiſſe formulam Poſt Conſulatum inter Im ade

. . ongitam
tum annum nullibi ejus formulæ mentio. Ea Im-

. —. reſe . 1
peratorum diſcors concordia apparet ex edicto ag
hoc anno à Galerio Maximiano paulò ante mor-
tem ejus emiſſo, de quo infrà. In ejus enim
fronte hæc verba leguntur: Imperator Cæſar Ga- .
lerius Valerius Maximianus, Invictus, Augaſtus,
Pontifex Maximus, Germanicus Maximus, Wy-
ptiacus Maximus, Thebaicus Maximus, Sarma-
ticus Maximus quintùm, Perſicus Maximus, ſe-

cundo Carpicus Maximus, ſextò Armeniacus Ma- 3
ximus, Medicus Maximus, Acdiabenicus Maxi- i
mur, Iribunitia Poteſtatis X, Imperator AIX, 1

Conſul

5§5 C. IV. Conſul P'III, Bater Patriæ Proconſul. Et Impe-
An. Ch. 311: yator Cæſar Favius Valerius Conſtantinus, Pius,
Felix, Ia diltus, Auguſtus; Pontifex Maximus;
Tribunitiæ Poteſtatis V, Imperator , Conſul, Pa-
ter Patriæ Proconſul. Et Imperator Caſar Va⸗
lerius Licinianus; Pius, Feliæx, Invittus; Augu-
ſtus, Pontiferx Maximus, Tribunitiæ Poteſtatis
IV, Imperator III, Conſul; Pater Patriæ Procon-
ſul: Provincialibus ſuis ſalntem. ldeo autem in
eo edicto Galerii Maximiani; Conſtantini &
Licinii nomina leguntur, quia eorum conſenſu
datum fuit. Quòd ſi communi conſenſu edi-
Gum illud emiſere, cur non & communi con-
ſenſu Conſules ordinarios deſignavere: Et Ma-
ximinum in deſignatione Conſulum ab illis non
diſſenſiſſe ex eo liquet, quòd Lactantius mox
citandus tradat; poſt Galerii Maximiani mor-
tem diſcordiam Licinium inter & Maximinum
ortam fuiſſe. Quare ante eam mortem inter eoſ⸗
dem conveniebat.
Nec aliquis ex Imperatoribus Galerio Maxi-
miano ſeniori Auguſto, præ quo ipſi Cæſares
tantùm videbantur, ut ex iis, quæ anno cccxIII
dicemus, clarebit, in diſpoſitione Conſulari
repugnare auſus fuiſſet, quemadmodum nec
Maximiano Herculio, poſtquam Imperium re-
ſumſit, & antequam ei à Conſtantino Magno
purpura detracta eſſet. Hinc, ut ſuprà vidimus,

.Ch. zu

VI.
Ea ſententia
magis refel-

B bitur.

ſtus vocatus, & Maximianus Herculius ſenior
Auguſtus. Certè ſicut Idacius in Faſtis, & Au-
ctor libelli de Præfectis, Conſules qui in Ita⸗
lia, ubi Maxentius Tyrannus regnabat, Faſtis
nomen dedêre, memorarunt, ita aliquis ex
Antiquis Conſules à Licinio & aliis junioribus
. D DZ Auguſtis deſignatos deſcripſiſſet, ſi verè ab eis
creati fuiſſent. Imò eùm Idacius in Faſtis tam
Conſulum qui in Italia annum aperuerunt, quàm
Conſulum qui in reliquo Orbe Romano agniti
ſunt, mentionem faciat; non dubium, quin ſi
alii Conſules ordinarii nominati fuiſſent, eo-
tum idem Idacius meminiſſet. Dico Conſules
ordinarios; quia quemlibet Imperatorem Con-
ſules ſuffectos deſignaſſe, ideoque & Maximi-
num tres ſuffectos Conſulatus in Peucetium con-
tuliſſe indubitatum videtur. Hinc in Faſtis
D Græcis à Dodweello in Appendice ad Diſſerta-
2dU tiones Cyprianicas publicatis per hæc tempo-
1 ra aliqui Conſules leguntur, quorum reliqui Fa-
ſtorum conditores tacent, quia nempe ii tan-
