nus XLIII Auguſti cum anno Juliano

XLIII, quo annus mundi 5yor incipit,
componi poſſit. Jacobus Goar in Notis
ad Syncellum ait, locum, ubi is ſcribit
Chriſtum incarnatum anno XLIII Cæſa-
ris Auguſti, corruptum eſſe, legendumque
XLII. Sed præterquam quod Sanctus
Maximus eundem numerum retinet, is
in ipſo fine ſui Computi pag. 356. rurſus
hæc habet: Anno ſecundo Imperii Augu-
ſi Caſaris namerari cæœperunt Indictiones,
Romanique menſes tum primum ab illis er-
cogitati, anno Adami 5460. Anno Auguſii
IIII uaſcitur Chriftas, Anno Adami 5501.
Anno XV Tberii in Iordane baptizatur, an-
no Adami 5530. Quare error tam Maxi-
mi quàm Syncelli Incarnationem anno
XLIII Auguſti illigantium, ex co pro-
cedit, quòd arbitrati fuerint, eum Julio
Cælſari ſucceſſiſſe anno primo Juliano,
annoque mundi ſecundùm Alexandrinos
5459. quo pacto verum eſſet, annum mun-
di 5o:. die XV Martü, quo Syncellus
annos tam mundi quàm Incarnationis in-
choat, quadrageſimum tertium Auguſti
fuiſſe. At Cæſarem Auguſtum anno Julia-
no ſecundo, mundique ſecundùm Ale-
xandrinos 5460. poſt Julii necem regnare
cœpiſſe, & non antea, certum indubita-
tumque. Interim ex laudato Maximi lo-
co, quo annum XV Tiberii cum anno
mundi 5530 conjungit, manifeſtè apparet,
opinionem, quam Petavius Sancto Maxi-
mo attribuit, quòd nempe docuerit, Chri-
ſtum incarnatum eſſe anno nono Eræ
Dionyſianæ, à mente Sancti hujus Mar-
tyris valde alienam eſſe; cùm ſi Chriſtus
baptizatus ſit anno Tiberii XV, Dionyſia-
no ſcilicet XXIX, annoque mundi Ale-
xandrino 5530. natus profectò erat longè
ante annum Dionyſianum IX; alioquin
anno ætatis viceſimo Chriſtum baptiza-
tum Maximus credidiſſet. Quod cum
exiſtimaſſe nullus ſibi perſuaſerit.

„ Secundum Argumentum Petavii iſtud XXXIR
eſt: Maximus Auguſti Imperii ſecun- Sécundums
„dun . 5 peri iccun- „„ opi-

„dum annum ait eſſe mundi 5460. quo nionis ſun-

„fuit Indict. I. incarnatum verò eſſe damentum
„Chriſtum anno Auguſti XLIII, Indi- ex anno ſe-
„ctione XII. Ex quo conſequens eſt, an- uvdo -
„no Juliano XII Periodi Julianæ 4680. 5 Gi wals
„ Auguſti Imperium iniiſſe, & annum Ju- getg
„lianum XIII Periodi Julianæ 4681. ſe-
„cCundum eſſe Monarchiæ: intellige la-
„bentem utrobique. Etenim Auguſti an-
„nos à Thoth incipit. Proinde primus
„ Thoth revera incidit in annum Julia-
„num III Periodi Julianæ 4671. At ex
„Maximi calculo contigit anno Juliano
„XI Periodi Julianæ 4679. Unde an-
„ no 468I. in curſu erat adhuc ſecundus
Auguſti

—

AulI.

Trumn
Fuademen-
tum ex
Chrißi Ba-
reſre G
Paſione
deſumtin
everlitup.

XXIE
Cundum
zun⸗
mit fin
Menin
nnd ſe
udo Im-
rii A.
pal

ANen,

evertitur.

de Periodo Græco-Romana. Xlii

„Auguſti cum Indictione I. Adde annos
„XLI reliquos; incçurret annus Auguſti
„XLIII, quo incarnatus eſt Chriſtus in
„annum Julianum LIV Periodi Julianæ
, 4722. ita ut anno Juliano LIIIà Thoth
„inierit, & menſe Martio inſequentis an-
„ ni tenuerit. Vides, ut annis octo tardio-
„res ſint epochæ omnes in iſto compu-
„to. Nam Thoth Auguſtei Imperii eſt an-
„nus Julianus III, à Maximo verò fit XI.
Hæc Petavius. Sed jam reſpondimus, Ma-
ximum & Syncellum hallucinatos, quan-
do Julium Cæſarem anno mundi ſecun-
dùm Alexandrinos 5458. occiſum puta-
runt. Ea enim mors patrata anno ſecundo
Juliano, qui cum anno mundi Alexandri-
no 5S460. concurrit, quo ſecundùm Ale-
xandrinos currebat Indictio XV prolep-
tica, ſecundum Romanos Indictio V pro-
leptica: et, ur ſupponit Maximus, Augu-
ſtus inſtituit Indictionem primam Augu-
ſteam, quæ à mundana valde diverla eſt,
ut numero XX V diximus. Secundus ita-
que annus Monarchiæx Auguſti in com-
puto Maximi non poteſt alius eſſe quàm

mundanus 5461. ac Julianus III; nec Chri-

ſtus in Sancti Maximi opinione XLIII an-
no auguſti naſci potuit, ſi primus annus
Auguſti incidit in annum mundi ſecun-
dùm Alexandrinos 5460. quadrageſimus
verò tertius in annum mundi ſecundum
eoſdem 5Soʒj. quod in dubium revocari
non poteſt. Nam tam Maximus quàm
Syncellus exertè docent, Chriſtum na-
tum anno mundi 5FSol.

„XXXIII. „ Tertium Petavii argumentum: Maxi-
amen „ mus cap. 32. ſui computi baptizatum à
undamen- . .
Hn „ »„ Joanne Chriſtum memorat anno 5530.

Chriſti Ba-» feria I II. Ergo littera Dominicalis D.
ptißno & „adjectis XXIX ad eum annum, quo in-
Paſſione „cCarnatus eſt. Unde eſt hic annus Perio-
deſumtum dji Julianæ 4752. quo ad vernum uſque
„ Menſem labebatur annus Maximi 5530.
„& 5531. inde ſucceſſit. Item Paſſionem
„ Chriſti conjicit in annum 5534. ac diem
„ Parasceves quæ quidem Martii XXIII
„ Contigit, ut Georgius docet. Erat littera
. „Dominicalis G. Itaque annus fuit Pe-
„ rriodi Julianæ 4755. Quæ Græcorum ſen-
„tentia non magis reliqua ab Hiſtoria,
„ quàm ab Evangelica narratione difcre-
„ pat. Nam Tiberii ferè XV baptizatus

„ eſt Chriſtus; & eodem imperante, ter-

„tio, quartove anno poſtea paſſus. At ex
„Maximi computo ſequitur, Caio impe-
„ rante, & ejus anno ſecundo, ad Baptiſ-
„ mum Joannis acceſiſſe Dominum; &
paſſum eſſe Claudii ſecundo; quæ ſunt
abſurdiſſima, inquit Petavius. Sunt cer-
tè abfurdiſſima & Maximo, Syncello aliiſ-
Diſertatio.

que Antiquis, qui candem opinionem
propugnarunt, indigna. Unde & intelli-
gere poterat Vir Eruditiſſimus, eam ex-*
plicationem in illorum mentem vix cade-
re potuiſſe. Baptizatus itaque Chriſtus an-
no Dionyſiano XXVIII Iictera Domi-
nicali D. inſignito, quo ideo dies Epipha-
niæ, qui Januarii ſextus eſt, in feriam
tertiam incidebat, quôêve die X XV Mar-
tii aut alio die annus mundi 5SʒI. incho-
andus erat. Indeque liquet, ex Maximi
ſententia annum mundi 5voi. in anno ju-
liano XLIII incipere; alioquin annis
XXIXaut XXXK natus ad Baptiſmum
non acceſſiſſet; quod nullus ex antiquis
Patribus in dubium revocavit. Paſſus ve-
rò Chriſtus juxta Sanctum Maximum &
Georgium Syncellum, anno Dionyſia-
no XXXI littera Dominicali G. inſigni-
to, quo ideo dies AXXIII Martii cum
feria ſexta concurrebat, anno nempe
XIXÄTiberii, ut Maximus pag. 356. &
Syncellus pag. 319. ſcribunt. Ubi annos
Tiberii ab ejus Imperio Proconſulari, ut
communiter Antiqui, quando de Baptiſ-
mo aut morte Chriſti loquuntur, uterque
deducit, ab anno nempe Dionyſiano

XIII; cùm tamen anno XI aut XII Ti-

berii Imperii Collega factus fuerit. Verùm
hic error excuſatione dignus; cùm prior
epocha Tiberiani Imperii valde ſit obſ-
cura; ſed uterque inexcuſabilis eſſet, ſi,
ut vult Peravius, Baptiſmum Chriſti in
annum Eræ Dionyſianæ XXXIX, ejus
verò Paſſionem in annum ejuſdem Eræ
XLII contuliſſet; cùm Tiberius jam ab
anno XXXVII fato functus eſſet.
Verùm Georgium Syncellum, ideo- xxxIv.
que & Maximum, cujus ille ſelſtie adhæ- Marxrimns
ſit, annum primum Incarnationis, mun- & Gucel⸗-⸗
dique 55or. cum anno Juliano XLIII co- us vulgari
pulaſſe, ideoque & annum mundi 5534. ho, eſear
cum anno Dionyſiano XXXI, ex Chro- gantur.
nographia Georgii certè deducitur. Pag.
327. refutando Panadorum dicit, liquere
ex ſacris Scripturis, Chriſtum circa Cæ-
ſaris Auguſti mortem annum circiter XV
jam attigiſſe, & circa annum Tiberii XV

trigeſimum ætatis numeraſſe. Quare ſe-

cunduùm Syncellum Chriſtus incarnatus
eſt anno Jjuliano XLIII, poſt quem Au-
guſtus adhuc annos circiter XV regnavit.
Ad hæc Syncellus paulò ante dixerat,
Chriſtum conceptum eſſe anno centeſi-
mo octogeſimo primo undecimæ Perio-
di DXXXII annorum, paſſum verò an-
no ejuſdem Periodi CCXIII. Incipit
Syncellus undecimam illam Periodum
DXXXIIannorum anno mundi ſe-
cundùm ſcilicet Alexandrinos 5321. ut
ipſemet

Xiv Diſſertatio

ipſemet aſſerit ab anno ſcilicet Periodi Ju-
„ lianæ 4531. Quare is annus CIXXXI
reſpondet anno mundi For. annoque Pe-
riodi Julianæ 4711. Notat etiam Syncel-
lus, annum mundi s321. Olympiadis
CXLIX anno quarto, qui eſt annus
Olympiadicus D XCVI. Et ratio eſt, quia
Syncellus incipit primam Olympiadem
annis duobus ante communes Olympia-
des, anno nempè mundi ſecundùm Ale-
xandrinos 4726. cui ſi addas annos PxCVI
Olympiadicos, pervenies ad annum mun-
di 532I. Ex quibus certò infertur, Syncel-
lum junxiſſe Incarnationem cum anno
Juliano Xx LIII. Denique pag. 325. & ſeq.
reprchendit Julium Africanum, quòèòd in
Paſſione Chriſti anno ætatis ejus X XXI
collocanda duobus annis à verò aberret.
Ipſe enim tuetur tempus omne quod ab
ecjus conceptu annoque mundi 5Sor. &
Martii xxv ad ejus reſurrectionem exten-
ditur, quæ in eandem XXV Martii diem in-
cidit, annorum fuiſſe xxXIII & unius
diei quæ annum 5S34. incepit; cum tamen
Africanus Incarnationem in annum 5Sol.
conſentanek traditioni Apoſtolicæ, inquit
Syncellus, conjecerat, & Paſſionem ac
Reſurrectionem malè in annum mundi
5531. contulerit. Africanus autem Chri-
ſtum anno xv Tiberii duorum Gemino-
rum Conſulatu notato, annoque Diony-
ſiano xXIX crucifixum fuiſſe autumavit;
ideoque Syncellus Paſſionem Chriſti non
cum anno Dionyſiano x L II, ut Petavius
ſomniabat, ſed cum anno ejuſdem Eræ
XXXI illigavit; cum Africano errorem
duorum annorum, non verò annorum tre-
decim attribuat.
XXXVv. Petavius in lib. 8. Auctarii cap. 2. fate-
Deni tur quidem ad Græcanicas Eras intelli-
uwnIau- gendas, opinionis Africani inquiſitionem
cgarnationis plurimum utilitatis afferre, ſed quid hac
& mortis in re Africanus ſenſerit, obſcurum eſſe;
Chriſti tandemque concludit: Atea, ut in an-
tenebr is cipiti ac perplexa quaſtione, conjectura est,
eraiæ. Chriſtum ex Africani opinione, incarnatum
eſſe anno Periodi Iulianæ 4712. biennio ante
communem BEram, mundi 55ol. baptizatum
porrò duobus Geminis Coſſ. anno Tiberii X,
mundi 5530. exeunte, quam 5531. Aprili cir-
citer excepit: paſſum denique anno mundi
deſinente 5531, ſequente 5532. à Paſchate“,
vel Aprili anni Chriſti communis XXX, Ti-
berii XVI, & Ohmpiadis COll anno ſecun-
do nondum ab æſtivis menſibus inchoato; ſed
xαταe ρα⅜νhHν à lIanuario aut alio quopiam
initio popul aris auni, quo uſus eſt Afzicanus.
Quocirca qui Afwicanum referunt, Paſßäonem
Domini anno Adami 5§531. Incarnationis
XXXIattribuiſſe, de annis deſinentibus in-

telligere debuerunt. Nam Baptiſmum ab eo
collocatum eſſe in Conſulatum Geminorum,
veroſimile eſt: cuùm ex Luca conſtet anno V
Tiberii iſtud eveniſſe, aut ſi, ut Epiphnnius
& alii quidam Novembri menſe, non ſexto
Ianuarii, ad Baptiſmum veniſſe credidit,
anno communis Eræ XXEIII. Certe hinc ad
Paſſionem ſolidus annus imterpoſitus eſt;
cum annum ſaltem unum ri enebsd Africa-
nus imputaverit. Atqui ſi Conſulibus ipfis
Ceminis, Martio menſe, paſſus foret, tres ab
Ianuario vel à Novembri, quinque duntaxat
menſes, Chriſti prædicatio teneret: quod Afri-
canum ſenſiſſe non arbitror. At hæc quæ-
ſtio neque anceps, neque perplexa, & ſi
in aliorum Gæcorum ac in Africani ſen-
ſum tam facilè penetrare poſſemus, in iis
legendis non ita ſæpe cœcutiremus. Duo
itaque, quæ Petavium fugère, pro certis
ponenda: primum Africanum, uti &
alios pleroſque Antiquos, qui primis qua-
tuor Eccleſiæ ſeculis floruèêre, decimum
quintum Imperii Tiberii annum non à

morte Auguſti Cæſaris, ſed ab Imperio

Proconſulari Tiberio anno Eræ Dionyſia-
næ xI aut xII collato, deducere, quod in
mea Critica demonſtravi. Alterum, Afri-
canum primam Olympiadem ceteraſque
deinceps, modo ſibi proprio computare,
biennio ſciĩlicet ante communem opinio-
nem; licet ad majorem expreſſionem
communi ſupputandi modo aliquando
utatur; imò & aliquando in eadem re con-
ſignanda utrumque adhibeat, ut infrà vi-
debimus. Quare Africanus annum mun-
di 55ol. & Incarnationis I anno Juliano
XLIII incepit; quod teſtatur Syncel-
lus laudatus, quando ait, conſentaneæ tra-
ditioni Apoſtoliceæ eum Incarnationem in
annum mundi 5Sor. conjeciſſe. Si enim
eum mundi annum cum anno Juliano
XLIII Africanus non connexuiſſet, à
Syncello non laudaretur, ſed reprehen-
deretur. Baptizatus itaque Chriſtus in
opinione Africani anno mundi 5529. In-
carnationis XXKIX. Eræ Dionyſianæ
XXVI quo annus decimus quintus Im-
perii Proconſularis Tiberii uſque àd
XXVIII menſis Septembris adhuc in
curſu erat. Cùmque Antiqui duo tan-
tùm Paſchata Chriſto attribuerint, Joan-
nis miniſterium à Baptiſmo Chriſti uſque
ad primum Paſcha à Chriſto anno Eræ
Dionyſianæ XXVIII celebrato, vel
circiter duravit. Sicque ſecundum Afri-

canum Chriſtus natus erat, quando Ba-

ptiſinum ſuſcepit paulò mninus quàm tri-
ginta annis, eo nempe in ſummam colla-
to, quo in utero Beatiſſimæ Virginis fuit.
qui modus numerandi annos Chriſti ab
Antiquis

FFrcui

Pent Ma-
upl-
ℳ.

—,. —-

—. —,—

— –

Ais expli-

XXXVI.
Africani

ens a“

Cature

de Periodo Græco-Romana.

Antiquis paſſim uſurpatus. Paſſus autem
Chriſtus ſecundàm eundem, anno Eræ
vulgaris X XIX. anno ſecundo Olym-
piadis CCII exeunte, qui ſecundùm
communem Olympiadas numerandi ra-
tionem erat annus quartus finiens Olym-
piadis C CI, annoque Imperii Auguſtei
Tiberii X V ſecundàùm communem ſup-
putationem quorumdam Orientalium,
qui annos Imperatorum cum anno popu-
lari incipiunt.
Syncellus pag. 324. refert hæc verba
ex Africani Chronico deſumta: Anni ab
Adam condito ad Chriſti adventum & ejus

teſurrectionem 5531. colliguntur: à qua tem-

poris Epocha ad olympiaden C anni
CXII intercurrunt. Abſolvit Chronicon
ſuum Africanus Grato & Seleuco Coſſ. ut
ipſemet docet, anno nempe Eræ Diony-
ſianæ C CXXI, antequam Olympias
CCL qui eſt annus Olympiadicçus
DCCCCXCVII cCelebraretur. Qua-
re utitur hoc in loco Africanus commu-
ni ſupputatione Olympiadum, ſupponit-
que, Chriſtum paſſum anno quarto Olym-
piadis CCI, qui erat annus Olympiadi-
cus DCCCIV finiens in anno Eræ
vulgaris XXIX: à quo anno Olym-
piadico ad finem anni Olympiadici
DCCCCXCVI, & Conſulatum
Grati & Seleuci, annumque Dionyſia-
num CCXXI anni fluxerunt CXCII.
Si enim non computes totam Olympia-
dem CCI, ſummam prædictam non re-
eries. Certum itaque, Africanum con-
ſignaſſe Paſſionem Chriſti anno Diony-
ſiano XXIX, mundi verò ſecundàùm
Alexandrinos 53I. in finem tendente.
Denique Africanus teſte Photio in Biblio-
theca Codice 34. abſolvit Chronicon
ſuum anno mundi 57z3. Incarnationis
CCXXIII Grato & Seleuco Coſſ. ideo-
que anno Dionyſiano CCX XI, ante-
quam menſe Martio vel Aprili annus
mundi 5724. Incarnationis CCXXIV
inchoaretur. Ex quo conſequens eſt,
Africanum annum mundi S5Soft. & Incar-
nationis I cum anno Juliano XLIII con-
nexuiſſe; quod Africani imitatione reli-
qui poſtea Orientales, qui cà Erà munda-
nà uſi ſunt, præſtitêre. Neque alia inter
cos erat differentia, niſi quòd quidam
ex illis Natale Chriſti in diem ſextum Ja-
nuarii Epiphaniæ ſacrum, quidam in
diem XXV Decembris conferebant,

ximum; quod quidem negari non poteſt:

ſed inde vulgaris opinio, quæ credit,
utrumque annis octo veram Incarnatio-
nis Eram morari, planè fa ſa convincitur;
cùm Georgius primum Incarnationis an-
num cum anno Juliano XLIII certo cer-
tiùs comparet. Hinc mortem Tiberii
cum anno mundi 5Sʒ. Caii aurem Ca-
ligulæ cum anno 5SaI. jungit: ubi licet
in utroque minus dicat, oſtendit tamen
ſe exiſtimare utrumque Imperatorem an-
te annum Eræ Dionyſianæ X L fato fun-
ctum eſſe: tantum abeſt, ut anno ejuſ-
dem Eræ XLII Tiberium adhuc in vi-
vis fuiſſe, & eo anno, dum is imperaret,
Chriſtum crucifixum arbitratus fuerit.
Quartum Petavii fundamentum ex eo
deſumitur, quòd Scriptores, qui Eram
mundanam & Incarnationem ſecundàùm
Alexandrinos amplexantur, in utraque
annos octo minùs quaàm par ſit colligant.
Sic Nicephorus in Chronico, cum anno Ada-
mi SSol. Imperii Auguſti XLEII ponat In-
carnationem Domini; nihilominus annum
Nicænæ Synodi numerat ab Incarnatione
CCCXVIII, & octo annis minus dicit. Hint
iud accidit, aut in Annalibus Georgit Syn-
celle, & qui ejus continuavit Opus, Theopha-
nis, nec non huſjus Interpretis Miſcellæ, anni
Christi octo minus colligant, quàam Era com-
munis. Nec aliter Maximus inſtituit. Hic
enim Heraclii annum XXXI cum anno Chri-
ſti DxXXIII componit in anno communis

Eræ DorLI. Georgius & Theophanes au-

num primam Diocletiani mandi eſſe volunt
5777. Incarnationis COLXXVII : atqui ex
illorum mente is eſſe debet Eræ zostræ
CCLXXXV. Sic Theophanes Conſtantini obi-

XXXVII.
Luartum
vulgaris
erroris

fundamen-

An.

tum refert in annum mundi 5829 Incarna

ionis CCCXXIX, quem certum eſt Eræ com-
munis anno CCCXXXVI incidiſſe. Rurſus
Valentiniani exordium confert in anunum
mundi 5857. exeuntem ; ſequente mox 5858.
quoniam Februario creatus eit Imperator:
Chriſti autem computat Co⅛νIV.II itidem
exeuntem. Diſcrimen annorum VII; quem-
admodum & in annis Concilii Chalcedo-
nenſis; quod anno mundi 5944. Indict. V
celebratum docet Chriſti Goσ σ⅛ )LIV. Al-
qui anno CO⅛¾uIIIäI Eræ noitræ est habitum.

Sic uno interdum anno ab inſtituta Chronolo-

gia Theophanes aberrat: ac ſeptem anhorum
tantummodo diſerimen facit; cum octo eſße
annorum oporteat ex illorum ratiociniis. Hec
Petavius,

Ad hoc argumentum ut reſpondeam, xXxXxXVII.
ſuppono, (quod mox certis argumentis Hajus fun-
demonſtrabo) Alexandrinos ad annum dawenti
primum Imperatoris Diocletiani tam ““Xαàaα
Eram ſuam mundanam quam Eram In-
2 Carna-

quamquam & fuerint aliqui, qui aliis die-
bus Natale Chriſti affigerent. Fatetur
autem Petavius lib. 8. Auctarii cap. 4.
Georgium ceteroſque, qui Alexandrinam
Eram tenuerunt, ſecutos eſſe ſanctum Ma-
Diſſertatio.

xvi Diſſertatio

carnationis mutilaſſe, è& priori decem nu-
meris, è poſteriori verò ſeptem ablatis.
Regnare cœpit Diocletianus die decinia
ſeptima menſis Septembris anni Diony-
ſiani CcCLXXXIV, quo inchoari debe-
bant annus mundi 5787. annuſque Incar-
nationis CcCLXXXVII. Nihilomiaus,
ut annus mundanus Cyclum Lunæ I red-
dere poſſet, & annus Incarnationis iiſdem
numetis, ut antea deſineret numerarunt
tantum annum mundi 5777. & Incarna-
tionis CcCLXXVII. Quo pacto annos
duntaxat ſeptem Incarnationis abiecere.
Si annos m ndi tres ſolum retecaſſent,
poſt illam reformarionem cum Latinis,
quoad Incar ationis annos conveniſſent,
an quſque prim s Diocletiani fuiſſet Ale-
Xxandrinis mundi 5784. Incarnatienis
CCLXXXIV. Sed quia annos decem
mundano abdigarunt, annos tantùm ſoe-
ptem Incarnationis minùs Latinis hodier-
nis computarunt; neque eos in Incarna-
tionis annis triennio, ut antea, præceſſê-
re: ſed contra annos ſeptem Incarnatio-
nis minus illis ſuppatarunt, ut liquet in
præfato evemplo: quem enim annum
Latini vocant C cC LXXXIV, Alexandrini
CCLXXVII appellarunt: adeo ut an-
nis Incarnationis ſecundam Alexandri-
nos, ſemper addendi ſiat ſeptem nume-
ri, ut ahnnum Eræ Dionyſianæ, in quo
menle Martio vel Septembri, ſecundum
diverſas Auctorum ſententias, inchoatur,
aſſequamur quod in exemplis ex Petavio
numero præcedenti relatis luce meridia-
na clarius apparet. Dicit Petavius, Nice-
phorum in Chronico perperam numerare
annum Nicænæ Synodi ab Incarnatione
CCCXVIII & odto annis minùs dicere.
Verum non annos octo, ſed ſeptem dun-
taxat minus dicit, & quidem appoſitè
poſtquam decennalis illa mutilatio pe-
racta fuit. Si enim anno Incarnationis
CCCXVIII ſeptem numeros adjicias,
pervenies ad annum Dionyſianũ cccxxv,
quo revera Nicæna Synodus habita. Ex
quo & liquet, Nicephorum annum illam
Incarnationis ab autumno anni Dionyſia-
ni C CCXXV incipere; cùm Concilium
Nicænum menſc Junio coactum fuerit.
Sic Maximus in piima ſui computi parte
cap. 21. ſcribit, Dominicam incidiſſe in
diem quartam menſis Februarii, eo anno
quo Opus ſuum exaravit; jamque cap. 17.
dixerat, fuiſſe tunc in curſu Indictionem
XI V, annum Heraclii Imperatoris xxXI,
annum autem mundi 61s3. Alium in eo-
dem Opuſculo characterem addit Ma-
ximus, annum nempe Incarnationis
D CXXXIII. Quare illis omnibus tem-

mo anno numeros ſeptem addas, habes

porariis notis manifeſtè deſignat annum
Dionyſianum D CXLI, Indictione XIV
inſignitum, & in quo Dominica cum die
quarta Februarii concurrit. Adde annis
Incarnationis ſecundum Alexandrinos
ſeptem, certoque tibi conſtabit annum
Incarnationis D CXxXXIIIinitium ſume-
re anno Dionyſiano D CxXL & adhuc in
curſu fuiſſe prioribus inſequentis anni
Dionyſiani menſibus.
Sic rectè Theophanes poſt eandem xxxIX.
mutilationem refert Conſtantini Magni Ea Petavii
obitum in annum mundi 5829. Incarna- opinio ma-
tionis CCCXXIX. Si enim huic ulti- Se⸗ Hn.
annum Dionyſianum CCCXXXVI,
cujus menſe Septembri annus ille Incar-
nationis ac mundi inchoatus eſt. Cùm
autem Conſtantinus die XXII menſis
Maili mortalitatem expleverit, oſtendit
Theophanes, mortem eam contigiſſe an-
no Dionyſiano CCCXXXVII, in
poſteriori nempe parte anni Incarnatio-
nis ſecundùm Alexandrinos cCcCXXIX.
Uno tamen anno deficit Theophanes,
quando in exemplo à Petavio allato inau-
gurationem Valentiniani ſenioris confert
in annum Incarnationis cccLviI, mundi
verèò 5857. Si enim ſeptem addideris huic
Incaraationis anno, numerabis cccLXIv,
in quo Dionyſiano anno uterque ille an-
nus Alexandrinus Kalendis Septembris
auſpicatur; cùm tamen Valentinianus
menſe Februario Imperium ſuſceperit,
ideoque anno mundi 5856. Incarnationis
CCCLVI. Denique Theophanes Con-
cilium Chalcedonenſe anno Dionyſiano
CCCCLI menſe Odtobri celebratum
cum anno 5944. mundi, Indictione V
(à Septembri ſcilicet inchoata) annoque
Incarnationis CCCCXLIV accuratè
illigat ex præfata methodo. Verum au-
tem non eſt quod ſupponit Petavius, in-
ter annum Dionyſianum & annum Incar-
nationis Alexandrinum octo annorum
diſcrimen eſſe debere; ut allata exempla
milleque ſimilia extra omnem controver-
ſiam ponunt; ideoque quando annus In-
carnationis Alexandrinus annis odto à
Dionyſiano differt, Theophanem, alioſ-
que Scriptores Byzuntinos anno uno à
recta Chronologia aberrare certiſſimum. XI.
Nunc hæc decennalis mutilatio Eræ Pecenna-

mundanæ Alexandrinorum ad primum “ mutila-

en DeKenc . tio Eræ
Diocletiani aunnum facta, evidenrtibus ar- mundans

gumentis demonſtranda. Scribit Syncellus, Alexan-
ut numero XXIXdiximus, Chriſtum in- drinæ ex

carnatum anao ceneſimo octogeſino primo Cyele

undecimæ Periodi BXxXXII annorum, aupo PAXNXII
2 . 3 . annorum
mundi 55o. camque Periodum inchoa- demonßra-
tamn tar.

XII.
Ladem
nitilen, li
T. Mr. u
imn de. 0
ugkrate,

.

XXII.
Ea Paanii
Nini na⸗
urefali.

tur,

4
b. Deuunt-
1e, nurile⸗
n , Ers
l⸗ munllal
6, Alru.
n.

) Aurorul

94- lemunft. 4

AI M.

de Periodo Græco-Romana.

tam fuiſſe anno mundi 5321. anno ſcilicet
Periodi Julianæ 4531. quod præter annum
Olympiadis, quem Syncellus adhibet,
oſtendic Methodus Cyclica. Nam cum
annus 5Sol. qui reſpondet anno Juliano

XLIII notato Cyvclo Solis vil partitus

verdò Periodi Julianæ 4531. exhibeat Cy-

XLI.
Eadem
vautilatio
æ S. Ma-
mo de-
monſtrata.

per XXVIII reddat Cyclum Solis XIII
maaifeſtum eſt annum mundanum Ale-
Xxandrinum convenire ſemper tam cum
Periodo Juliana, quàm cum anno Chri-
ſti, anniſque ante Chriſtum, fi & Cyclo
mundano Alexandrinorum ſex unitates
abjiciantur. Quarc cùm annus Alexan-
drinus 5321.c reddat Cyclum Solis I; annus

clum Solis XXIII, certum eſt utrumque
inter ſe rectè copulari; cùm ſi Cyclum il-
lum Solis 1, & quinque alios ex præce-
denti Citculo abdices, utrimque Solis
Cyclum XXIII habiturus ſis. Quæ me-

thodus tanquamn certiſſima in annis Ale-

xandrinis cum annis Periodi Jjulianæ, &
cum annis qui ante Chriſtum vel poſt
Eram Chriſtianam fluxêre, inter ſe com-
ponendis ‚ſemper præ oculis habenda eſt.
Ad hæc Theophanes, qui Syncelli Chro-
nographiam cominuavit, loquens de Con-
ſtantii Anguſti morte, ait: Ab Euxoio Aria-
0 Bapiiſmum accepit Antiochiæ, numerato
tunc temporis univerſi Orbis anno 5852. duo-
decima post undecimam exactam annorum
DXXXII redeunte Periodo. Incipit is an-
nus mundi anno Dionyſiano CCCLIX
Kalendis Septembris: quo pacto Conſtan-
tius, qui die tertia Novembris paulèò poſt-
quam Baptiſmum accepiſſet ‚vita functus

eſt, co Chriſti anno ex prava Theopha-

nis Chronologia vivere deſiit. Sed hoc
nihil ad noſtrum propoſitum. Incipit is
annus mundi ſecundum Alcxandrinos
anno Periodi Julianæ 5072. Verùm ab an-
no mundi Sʒz1. quo ea Periodus DXXXII
annorum exordium habuit, ad annum
mundi 5852. ſunt quidem DXXXII anni.
Sed ab anno Periodi julianæ 4 531. ad an-
num ejuſdem Periodi 5o72. anni DXLII,
non verd DXXXII, interjecti ſunt,
quia ſcilicet inter illud temporis ſpatium

Alexandrini annos decem è ſuo computo

mundano reſcidere: ad quam mutilatio-
nem neque Syncellus, neque Theopha-
nes, neque Sanctus Maximus „neque de-
nique ali Scriptores Græci animum ad-
verterunt.

Neque dici poteſt, Theophanem ci-

tius vel tardius quàm Syncellum, eam
undecimam Periodum mundanam
DXXXIIannorum exorſum eſſe. San-
Qus enim Maximus, cujus Eram munda-
nam Syncellus ſecurus eſt, capite 18. poſt-
1 Weriatio,

XVII
quam locutus eſt de anno XXXI Imperii
Heraclii, qui cœpit anno mundi 6133. In-
dictione IV, anno ſcilicet Dionyſiano
DCXL, ait; Si quis ſummam illam an-
norum 6 33 per DXXXII dividat, babebit
integras Periodos annorum DXXXII.: &G
ex duodecima annos CCLXXXI. Quare
duodecimam Periodum annorum PxxxII
ab anno mundi 5852. Eræque Dionyſia-
næ CCCLII, quemadmodum Theo-
phanes, repetit. Ex quo non tantùm li-
quet, Theophanem rectè interpreratum
eſſe Syncellum; ſed etiam eam decem
annorum mutilationem Theodoſii Magni
tempore non accidiſſe, ut perperàm pu-
tavit Petavius in Auctario lib. 8. cap. 3.
Poſt Diocletianum verò Alexandrinos
Eram ſuam mundanam reformaſſe S. Ma-
ximus cap. 32. inſinuat. Poſtquam enim
dixit, Chriſtum conceptum anno mundi
5S5ol. baptizatum 5S30. paſſumque anno
534. ſubdit: Colliguntur ab Incarnatione
ipſius uſque ad præſentem! ndictionem (XIV
ſcilicet) anni x XXI Imperii Heraclii Piiſßsi.
mi noſtri Imperatoris, anni DCXXXIII. 4
ſalutari vero Baptiſmo & Paßione, quot anni
lapſi ſint, ex iis manifeſtum eſt omnibus: ni-
mirum ab illo annos fluxiſſe D Cν ab hac
DCI. Annus ille Incarnationis DCXxXXIII
Cœpit anno Dionyſiano DCXI., ut inter
omnes convenit. Chriſtus, in ſententia
Maximi, triennio ante Eram Dionyſia-
nam in mundum venit, baptizatus anno
ejuſdem Eræx XXVII,; mortuuſque men-
ſe Martio anni ejuſdem Eræ XXXI. Qua-
re ab Incarnatione Chriſti ſecundùm Ale-
xandrinos, ad annum XXXHeraclii,
Eræque Dionyſanæ DCXL, colliguntur
anni, non D CXXXIII, ſed DCXLIII,
à Baptiſmo ad eundem Heraclii annum,
non DCIV, ſed DCXIV: à molte
denique ad cundem terminum, non an-
ni DCI, ſed anni DCXI. En kujus mu-
tilationis Deccnnalis inſigne exemplum.
Aliud ſuppeditat Nicephorus in Chrono-
logia pag. 402. qui de Imperatore Juſtino
Juſtiniani Magni ſucceſſore ait: Ejus an-
no VII una Sanctli Paſchatis Periodas auno-
rum DXXXMII, ex quo Dominus noſter le-
ſus Chriſtus ſubiit crucem, anno à mundi con-
ditu 6065. Indictione ſexta evoluta eit. Eſt
hic annus Dionyſianus DLXXII. Coaſi-
gnat autem Chriſti Incarnationem Nice-
phorus anno Cæſaris Auguſti XLII, mun-
di oo, in quo nonniſi verbis diert: à Syn-
cello, & Paſſionem, ſicuti ille, anno Dio-
nyſiano XXXI illigat. Addit Nicepho-
rus: Conſtantini Imperii anno XXprima ſan-
cCta Sypnodus ſanciorun CσααυϊhII Patrum
Nicaæ Bitbynia habita eſt anno à Demini no-

₰B 3 RKri

X½ L. II.

Xvii D(ſcrtatio

Nmni leſiu Chrifihumanitate ſſumta ccXrIII.
eſt venerandam autem ejus Paßionem & glo-
rioſam Reſurrectionem anno Cτ⅓ m râ.

Hic annus CCCXVIII Eræ Incarna-

tionis Alexandrinæ inchoatur verno tem-
pPore anai Chriſti CCCXXV, quo Sy-
nodus Nicæna menſe Junio celebrata. Et
tamen ab Era Incarnationis Alexandrinæ
ad annum Eræ Dionyſianæ DLXXII,

non anni DXXXII, ſed anni DXLII

evoluti ſunt. Præterea ab anno Diony-

ſiano xXXI ad cCcCXXV, ecjuſdem Eræ,

non anni CcLXXXV, ſed anni CcxCV
fluxère, ut numeranti liquet. Ex quibus
& mille aliis exemplis evidenter innoteſ-
tcit, Alexandrinos Fram ſuam munda-
nam decennio abbreviaſſe, quod & iden-
tidem eoſdem, dum temporum interval-
la, computant, in errorem impellit.
Hæc autem reformatio non ante Dio-

Haæc muti- cletianeum Imperium facta, ut oſtendit
latio ad Africanus loco ſupra recitato, ubi annum

annum pri-
vaum io-

mundi 57aij. & Incarnationis CcCXxXIII,

zletiani fa- Cum Conſulatu Grati & Seleuci anno Dio-

⁰.

nyſiano cCcCXXI geſto, rectè copulat. Ea
itaque facta ad annum primum Diocle-
tiani, quem tam Syncellus, quàm ejus
Continuator Theophanes in annum mun-
di 5777. Incarnationis CcCIXXVII re-
ferunt, cùm tamen juxta Alexandri-
norum ſupputationem numerandus fuiſ-
ſet annus mundi 7787. Incarnationis
c CLXXXVII. In omnibus Hiſtoricis
Byzantinis hujus mutilationis exemplum
vetuſtius non apparet. Secundò, Pana-
dorus tam Eram mundanam, quàm Eram

Incarnationis Alexandrinorum reformare

volens, hoc artificio uſus eſt. Conditum
mundi decem annis tardiùs quàm Ale-
xandrini conſignavit, annumque mundi
549I. cum Juliano xLIII, annum mun-
di 5492. cum anno Juliano X LIv, annum
mundi 5493. cum anno Juliano x LvV con-
nexuit, eidemque anno primum Incarna-
tionis illigavit: ſicque ingeniosè utram-
que Eram in integrum reſtituit. Nam cO
modo annus 5491. & 5Sor. in quem Ale-
xandrini primum Incarnationis annum
conjecêre, incipiunt in eodem anno Ju-
liano x LIII, & ſic deinceps. Quare Pa-
nadorus, eâ Erà ſic interpolatà, utrum-
que incommodum ſuſtulit, annoque mun-
di 5777. numeravit annum Incarnationis
C CLXXXIV, quo juxta Eram Diony-
ſianam Diocletianus imperare cœpit, in
quo mundi anno utraque Era mundana,
Alexandrinorum ſcilicet & Antiocheno-

rum, ſeu Africani & Panadori in unam

eandemque coaluit; cum hoc ſolo diſ-
crimine, quèd Alexandrini annum In-

carnationis eeLIXXVII; Antiocheni ve-
rò annum Incarnationis CC LxXX XV cum
eo mundi anno ov. copulant, in anno
mundi deinceps ſemper convenientes;
ſed in anno Incarnationis ſemper diſ-
ſidentes. Malum itaque fuit; ubi reme-
dium à Panadoro allatum, in anno
nempe mundano, ultra quem Panado-
rus progreſſus non eſt, quemque intactum
reliquit. W
Tertiò, Era Diocletianea à Chriſtia-
nis inſtituta, ſola eſt, quam Alexandrini

„

mum Diocletiani annum duo Conſulum
paria abdicare non potuit, quin totidem
annos ceterarum Erarum iiſdem Conſu-
latibus reſpondentes reſecarit, ur in Cri-
tica noſtra monſtravimus; pari eademque
rationce Alexandrini annos decem & ſua
Era mundana expungere non potuèêre,
quin totidem annis ceteras Eras abbre-
viarint, ut patet ex exemplis tribus præ-
cedentibus numeris allatis, ſi nempe an-
ni illi mundani, de quibus ibi actum,
cum aliis annis quàm Dionyſianis, aut
annis Periodi Julianæ jungantur: illa enim
decennalis decurtatio ex omnibus aliis
Eris etiam apparebit. Quamobrem cùm
omnes Orientales anno Dionyſiano v. g.

1

XLIIL.
Alexan-

ra mundi

Quemadmodum enim Baronius circa pri- smnes alias

mutila-
runt.

P CXL, qui eſt annus mundi Alexandri-

nus 6133. incipiant annum Diocletiani
CCCLVII; (tot enim lapſi ſunt ab
anno Dionyſiano CcLXXXIV, annoque

mundi 5777 uſque ad annum Dionyſia-
num PpCXL, mundique 6133) manife-

ſtum eſt, eam utriuſque Eræ reformatio-
nem ab Alexandrinis poſt primum Dio-

cletiani annum peractam non cſſe: alio-

quin Eram etiam Diocletianeam decen-

nio breviorem feciſſent. Uno verbo Ale-

xandrini Eram ſuam mutilantes, ceteras
omnes, quæ jam inſtitutæ erant, & illis

reſpondebant, etiam mutilarunt, decem

ſc. annis integris, ſed Eram Diocletia-

neam ne uno quidem anno breviorem
fecerunt. Ea itaque cum ipſa mutilatio-

ne inſtituta, anno nempe Dionyſiano
CCLXXXIV, quo & ideo illa reformatio
accidit. Inde intelligimus, cur Baronius
Eras omnes præter Chriſtianam circa ini-
tium Diocletiani biennio decurtari t; quia
videlicet novam tunc quandam Eram
Chriſtianam inſtituit, ſeu veriaùs aſſum-
ſit, quà antea uſus non fuerat, ideoque
quam tunc incepit abbreviare non po-
Quartèò denique, ea mutilatio occaſio-

ne Cycli decennovalis inducta. Alexan- Eaatcine

drini enim Cyclos Paſchales ac magnum Gcn
Cyclum

. rini cum
cum anno ſuo mundano non decurtarint.

Ara-
Ninan

XLTII
liu⸗
ini un
ra mund
nne⸗ Alih

vutilA.

t.

Alexa- Cyclum pxXxXXIIannorum à primo Dio-
arinam de- cletiani anno reperere ſoliti, ut ſuprà
ontavit. oſtendimus. Quare, ut annus mundanus
per XIX diviſus Cyclum primum Luna-
rem redders poſſet, eum decennio de-
curtarunt, & cùm annum mundi 5787.
numerare deberent, computarunt tan-
tùm annum 5777. qui per X1IX partitus
reddit Cyclum Lunæ I, qui quærebatur.
Auctorem iſtius mutilationis non eſt fa-
cilè divinare. Sed cum Anatolius Alexan-
drinus, Laodiceæ Syriæ Epiſcopus eo
tempore floruerit, primuſque Cyclum
decennovalem propoſuerit, non dubito,
quin quemadmodum Hippelytus ſexaginta
fere ante eum annis Cyclum ſuum ſede-
cim annorum primo Alexandri Seveti
Imperatoris anno publièavit, ſic Anatolius
decennovalem ſuum Cyclum primo Dio-
cletiani Auguſti anno in lucem ediderit.
Verum quidem eſt, Bucherium, qui in
Opere de Doct. Temp. pag. 447. Cyclum
illum Anatolianum tepræſentat, exiſtima-
re, primum annum Anatolium cum an-
no Chriſti ccCLXXVI, & Georgium
Heruartum in nova ſua Chronologia
cum anno ſequenti primum illum annum
copulaſſe. Sed uterque leviſſimis futili-
buſque conjecturis ducitur. Melias Cal-
viſius in tertia parte ſuæ Iſagoges cap. 16.
judicavit, Anatolium elegantiſſimam
hanc Lunarem enneadecaëteridem ab
initio Diocletiani exorſum eſſe: à quo
poſtea anno Eraque Diocletianea ceteri
hujuſmodi Cyclorum Conditores eam
etiam auſpicati ſunt. Ceterùm Anolium
