ſuo divulſas, ad tribunal Praſidis raptari, & in
carcerem conjici, alios Fiſco addiſoi, alios flagel-
lis cædi, panibus ſacrificiorum miniſtris & virgi-
nibus interdici.
VIII. Haæc antem ſub Paſcha in ſacra Quadrageſima
GSeorgius an- alcta ſunt, per quod tempus jejuniis dediti erant.

te Paſcha Interim egregius ille Georgius arrogatis ſibi mo-
uran- 4 ribus Caipha cum Praæſide Pilato contra pios
iam ad- 2 OEie⸗
i .S 45 a-
ventavit, Chriſti cultores debacchabatur. Certè ipſo die P

raſceves ingreſſus in quandam Eccleſiam cum Præ-
ſide & populis Ethnicis, intetlelto hominum odio,
quo illius violentum introitum averſabantur, au-
ctorem, conſuaſoremque ſe præbuit crudeliſſimo
Præſdi, ut eadem hora triginta quatuor virgi-
nes & matronæ, item virique ingenui publicèò fla-
gellis cæderentur, inter quos virginem quandam
ſtudioſam literarum, & adhuc Pſalterium mani=
bus retinentem publicè Ragellari juſſit dRiſoerptus
eſt à carnifcibus liber, ipſa autem poſt. ſlagella in
carcerem recluſa eſt. His igitur ad iſtum modum
patratis, ne in reliquum quidem tempus otium ege-
re ; quippe qui in illa alia Eccleſia, in qua ego po-
tiſſimnm per eos dies commorabar; eadem prorſus
molientes, furore ipforum etiam in templum im-
miſſo nihil non egere; ut ibi me interceptum de
medio tollerent nec aliter eveniſſet, niſi gratiam
Chriſti propitiam, auxiliaremque mihi expertus
fuiſſem, unde ita elapſus, licuit mihi paucula iſta
ex innumeris malis recenſere. Ego enim videns
eos ad erxtremam rabiem deveniſſe, mecumque ra-
tionem iniens, quo ne vel Eccleſia noxam accipe-
ret, aut virgines indigna paterentur, cadeſque
denuo committerentur, eademque iterum injuria,
contumeliaque in populum incumberet, furtim
me populis ſubduxi, memor verbi Sal vatoris noſtri⸗
Matth. 10. Si vos perſecuti fuerint in hac civitate 5 fugite
in aliam. Noveram enim ex his; quæ adverſus
illam Eccleſiam perpetraverant, nihil ſeeleris
eos in iſtam Eccleſiam omiſſuros, ubi ne ipfſam
quidem Dominicam diem ſanbtliſſimi feſti ulla in
reverentia habuere, quominus eo ipſo tempore, quo
Dominus omnes ex mortis vinculis compedibuſque
aſſeruerit, homines ejus Eccleſiæ in vincula con-
jicerent, & c. Hæc Athanaſius.
IxXx. Ex quibus habemus, Athanaſium currenti
Puplex fuga anno ante diem Paſchatis die ſeptima Aprilis ce-
Athanaſ lebrati, Alexandriæ in quadam Ecc leſia latuiſſe,
en ⸗Je⸗ i & ne ab Arianis interceptus de medio tollere-
tur, in fugam ſe dediſſe. Intelligimus Præterea,
Georgium Eccleſiæ Alexandrinæ invaſorem, in
eam urbem non veniſſe cum Syriano Duce,
die nona Februarii, quâà Athanaſius fugam ar-
ripere coactus eſt, ſed duntaxat tempore Qua-
drageſimæ in eam urbem introiiſſe; quod ipfe-
met Athanaſius in Apologiâ de fuga ſua pag.
704. diſertè etiam teſtatur: Deinde, inquit ſa-
perveniens per tempus Quadrageſimæ, qui ab
ipſis à Cappadocia miſſus fuerat Georgius, ſce-
lera quæ ab iis didicerat, cumulatoria reddidit.
Videre enim erat poſt ſeptimanam Paſchæ vir-
gines in carcerem detrudi, &c.
Athanaſius in Apologia ſua ad Conſtantium
pag. 692. de vi quibuſdam Epiſcopis illata lo-
cutus ſubjungit: Hæc cum ego admirarer, &G
Tom. I.

Præterea

485
is Cogitatione perplexus hererenz;, evee denuo S F G. 1 V.
alia atrox fama de Nk'gypto & Lybia nobis ad Am. Ch. 3563
aures allabitur, Epiſcopis propè nonaginta pulſis,
Eecleſiiſque profeſſoribus Arii traditis, ſexdecim
in exilium actis, ceteris deinde aut fuagatis, aut
ad ſimulationem haæreſoos coactis Jummam illa-
tam fuiſſe perſecutionem. Siquiden, cum Alexan-
driæ per diem Paſchæ & diebus Dominicis in loco
deſerto, juxta o&meterium in orationibus hære-
rent, dublor exercitus amplids tribus armatorum
millibus ſuteinttus, gladios telaque ferentibus 3
impreſſionem in Chriſtianos fecit, & c. Ex hoc ul-
timo loco diſcimus, D. Athanaſium hoc anno
die Paſchatis in ſolitudine, ac extra urbem Ale-
vandrinam fuiſſe, ideoque in Oratione ad Or-
thodoxos, quando de malis ipſo die Paraſceves
perpetratis loquitur, iis verbis feriam ſextam ma-
joris hebdomadæ non intelligere, ſicuti nec per
Dominicam Reſurrectionis, de qua paulè poſt
ſermonem habet, diem Paſchatis. Antiqui enim
quamlibet diem Dominieam, Reſurrectionis
Dominicam plerumque appellant. His poſitisꝭ
Athanaſium, poſtquam die nona Februarii ex
urbe Alexandrina fugit;, in eandem tempore
Quadrageſimæ, quæ hoc anno die viceſima
Prima menſis Februarii Cœpit ; reverſum eſſe,
manifeſtiſſimè liquet. Is enim, qui Syriano per-
ſequente Alexandriam die nona Februarii reli=
quit, in eadem rurſus urbe tempore Quadrage-
ſimæ reperitur, & ne in Arianorum manus in-
cidat, rurſus fugæ ſe dat, ut ex laudata ad Or-
thodoxos Oratione conſtat. Hinc in epiſt. ad
Solitarios pag. 843. ait: Deinde poſt alta iſta H⸗=
riani, poſt tanta facinora, poſt virginum contu-
melias, approbans hujuſmodi mala, iterum ſori-
bit (Conſtantius) Senatui „ populoque Alexan-

drino juventutem ſollicitans, ut omnes ſimul in

nnum coatcti, Athanaſium perſequantur, aut ſci-
rent, ipſos ſibi infeſtos peſtiferoſque eſſe. Athana⸗
Bus autem, antequam iſta mandata ſuperveni-=
rent, invasd jam a Syriano Eccleſid, alid acceſſe⸗
rat, non immemor ejus quod ſoriptum eſt. Sed abſ-
condere pauliſper, donec furor prætereat. Ha-
rum autem literarum auminiſter Heraclius fuit;
&c. Quod conſilium ipſummet ſecutum eſſe, &
ad tempus tantùm receſſiſſe dubitari non poſſe
videtur.
Nec eſt quèòd quis reſpondeat cum Baronio X.
anno cccXEII, Hermantio in Vita S. Athana- Epifola A4d
ſii lib. : cap. 14. & Papebrocio in Vita ejuſdem; e achn
die ſecunda Maii, inſerta cap. iz. eam ad Or- Fo loc snad
thodoxos epiſtolam ab Athanaſio ſcriptam, ſeriptas.
quando Gregorius anno cc cCcxLI Sedem Ale-
xandrinam invaſit, non verò currenti anno;
quo ea iterum à Georgio occupata, Jam enim
anno cccCxXLI, num. XXVI& ſeqq.vulgarem
illum errorem evertimus, eamque epiſtolam ad
hanc ſecundam invaſionem ſpectare demon-
ſtravimus. Tantùm enim abeſt, ut in priori illa
irruptione in aliqua Alexandriæ Eccleſia obſeſ-
ſus fuerit Achanafius, indeque ad fugiendam
perſecutionem evaſerit; ut ipſemet in epiſtola
ad Solitarios teſtetur, antequam Eccleſiæ occu-
parentur, alii cæderentur, alii in carcerem tru-
derentur, alii bonorum proſcriptione mulcta-
rentur, ſeſe Alexandriam reliquiſſe, & Ro-
mam profectum eſſe: Athanaſins autem priuſ-
quam iſta fierent, cum rem auditione tantàm ac-
cepiſſet, Romam navigavit, non ignarus hæreti-=
ci furoris. Quate ea ad Orthodoxos epiſtola ad
priorem invaſionem immeritèò trahitur, ex ea-

8 ſ 35 que

8C. IVs que etiam malè deducitur, invaſionem illam
An. Ch. 356. tempore Quadrageſimæ peractam. Nam quæ
hoc anno facta, tempore Quadrageſimæ conti-
giſſe ex indubitatis Athanaſii locis numero præ-
cedenti recitatis certò conſtat; priorem verò ei-
dem tempori adſcribendam, ex una ad Ortho-
doxos epiſtola, quæ non de ea, ſed de ſecunda
invaſione loquitur, duntaxat inferri poteſt. Is
itaque error vita Athanaſii in poſterum elimi-
netur, certumque maneat, Gregorium anno
CCCXLI Alexandriam incerta anni tempeſtate
veniſſe; Georgium currenti anno ad eandem Ci-
vitatem Quadrageſimæ tempore perveniſſe; ac
denique Athanaßum hoc anno bis ex urbe Ale-
xandria fugiſſe, die nempe nona Februarii,
quando in eam Syrianus Dux irrupit, iterumque
tempore Quadrageſimæ „ quando Georgius
pſeudo-Pontifex Alexandrinus in eadem urbe
omnia ſuſdeque vertit.
XlI. Athanaſius poſtquam ex urbe Alexandrina
Athanafßus fugit, in ſolitudinem ſeceſſit, ut ipſemet in
ogt-s⸗i Apologia ad Conſtantium pag. 690. & 697. te-
atnr. ſtatur. Ibidem Apologiam de fuga ſua, quando a
. Syriano Duce perſecutionem patiebatur, ſtatim
ſoripſle, videtur, cùm necdum factus eſſet cer-
tior cædium à Syriano Eccleſiam invadente be.
tratarum, dum adhuc ipſe in ſacrario eſlet:
nam gratias agit Deo, quèd ſalvari potuerit po-
pulo prihs dimiſſo, & nullam alrerius violentiæ
mentionem facit, quàm ejus, quâ ipſummet in-
tercipere Dux & milites moliebantur. Nec re-
fert, quòd in eo Opuſculo referatur Hoſii lap-
ſus, qui anno ſequenti contigit; videtur enim
parentheſis poſtea adjecta margini ab ipſomet
Athanaſio, & à Librariis imperitè inſerta textui.
Dum in ea ſolitudine verſatur, Imperatorem
adire deliberat, fiduciam habens excuſandi ſui
primum apud Deum, deinde apud Imperatorem,
ſiquis eum accuſare vellet, ut ipſemet Athana-
ſius in Apologia ad Conſtantium pag.690. ſcri-
bit. Qui pagina ſequenti ſubdit: Nihil mihi ma-
li conſeius, ad Pietatem tuam cum hac defenſio-
ne properabam. Tum ſubjicit pag. 692: Zamque
mihi iter ingredienti, relicto eremo, fama dere-
pente advolat. Ubique enim jactabatur, Libe-
rium Romæ Epiſcopum, &c. alioſque complures in
exilium exterminatos eſſe, eb quod contra nos ſuſ-
cribere recuſaſſent. Dein ſcribit, ſe denuo famàâ
accepiſſe, eum Alexandriæ per diem Paſchaæ G.
diebus Dominicis in loco deſerto juxta cœmete-
rium in orationibus haærerent Chriſtiani, ducto-
rem exercitus impreſſionem in Chriſtianos fe-
ciſſe. Narratis poſtea quæ poſt Pentecoſten
acta fuerant pag. 693. ſubjicit: Ego tamen né
tunc quidem deſtiti, ſed iterum proſecutus ſum
iter ad tuam Pietatem. Tandemque pag. 697.
concludit: In eremum, fateor, rurſus re-

Verti.
XII. Profectionem itaque illam Athanaſius ſuſce-
Athanaſins pit, poſtquam ſecunda vice Alexandriâ tempore

2sd Epiſcopos Quadrageſimæ fugit; cùm in itinere famaâ ac-
rc. ceperit quæ Alexandriæ Paſchatis tempore, ac
* poſt Pentecoſten acta fuerant. Porro, quia Atha-
naſius ipſe non explicat quouſque pertenderit,
Papebrocius die ſecunda Maii in Vita S. Atha-
naſii cap. 25. ſuſpicatur, eum uſque in Syriam
aut Palæſtinam perveniſſe. Etenim, inquit, epi-
ſtolam encyclicam contra Arianos ad Epiſcopos
Tgypti SS Libyaæ ſcribens Athanaſius, quæ ſub
nomine primæ Orationis contra Arianos Operi-

bus ejus inſeritur Tomo primo, ſimul indicat,

Critica Hiſtorico-Chronologica

ſe tunc in Ægypto non fuiſie. Verùm ex ipfe- S „. 1v.
met epiſtola encyclica manifeſté apparet, eam An. Ch. 356.

hoc anno ſcriptam, antequam Georgius Eccle-

ſiam Alexandrinam invaſiſſet, & dum adhuc
Athanaſius poſt primam ſuam fugam in ſolitu-
dine commoraretur. Nam pag. 290. Athanaſius
loquens de quadam Formula Fidei ab Epiſcopis
circiter octodecim ſubſcripta, omnes oſtendit
ab Euſebianis ordinatos, ad Orthodoxos Epiſ-
copos per calumniam ſubvertendos, additque:
Ob eandem cauſam Georgium quendam ex Cap-
padocia conduxerunt mittendum ad vos, Cujus
tamen nulla habenda eſt ratio: dicunt enim in his
artibus, quòd ne quidem Chriſtianus omnino ſit,
ſed idolorum zelator, MR ̃ moribus carnifex, ideo-
que ab eis eletum eſſe, ut poſſit injurias, rapinas
& caædes facere; ad haæc enim exercitatus eſt diu,
& quæ Chriſtianæ Fidei ſunt, prorſus ignorat.
Quibus ex verbis habemus, necdum Alexan-
driam perveniſſe Georgium, imèò nec famà qui-
dem adbuc Ægyptüs notum fuiſſe, cùm eam
epiſtolam encyclicam contra Arianos, ad Epiſ-
copos Ægypti & Libyæ Athanaſius ſcriberet;
ideoque eam ab hoc Sancto in ſuo receſſu poſt
irruptionem Syriani Ducis, & aute ſuum in ur-
bem Alexandrinam reditum, ac ante introitum
Georgii in eandem civitatem exaratam eſſe, &
ex conſequenti nihil eam habere commune cum
profectione, quam Athanaſius verſus Conſtan-
tium ſuſcepit, poſtquam ſecunda vice Alexan-
driam relinquere coactus eſt. Baronius eam
epiſtolam encyclicam uſque ad annumcccCLXI
diſtulit, quo ideo ejus fundamenta everte-
mus.
Ad num. CXII. & ſeqq. Idacius in Faſtis XIII.
ſub hujus anni Conſulibus ſcribit: His Conſſ. in- Conſt antia⸗
troierunt Conſtantinopolim Reliquiæ Apoſtoli Ti- “ ve⸗
mothei die Kal. lun. De qua Translatione Baro-
nius agit anno cccxXxXVI. Conſtantio veròôò
IX& Juliano Cæſare II Coſſ. anno nempe ſe-
quenti, Idacius habet: His Conſſ. introierunt
Conſtantinopolim Reliquiæ SS. Apoſtolorum An-
dreæ & Luca die V Non. Mart. & introivit Con-
ſtantius Aug. Romam IV Kal. Maias, & edidit
XXXV. Quare adventus Conſtantii Auguſti
Romam malé hoc anno in Annalibus conſigna-
tur: pertinet enim ad annum ſequentem, in
quem ſeptima Imperii Cæſarei Conſtantii Quin-
quennalia inciderunt, quæ cum triumpho Ro-
mæ exhibita fuiſſe minimè dubitandum. Idacio
ſuffragatur Ammianus lib. 16. cap. 10. ubi ſcri-
bit, Conſtantium concluſo Jani Témplo, ac poſt
Magnentii exitium Romam triumphaturum ve-
niſſe, addens: Triceſimo poſtquam ingreſſus eſt
die IV Kal. JQunias ab Urbe profelctus, per Triden-
tum iter in lllyricum feſtinavit. Hinc intelligimus
intra unum eundemque menſem & Conſtan-
tium triumphaſſe, & ſeptima Quinquennalia
edidiſſe, nec longius temporis ſpatium ad utram-
que pompam repræſentandam neceſſarium fuiſ-
ſe. Secundò, utraque ſolennia de more conjun-
cta. Tertiò, triumphum plerumque aliquot
poſt annos à ſtratis hoſtibus dilatum. Quæ om-
nia, quia à me primum detecta, variis paſſim
exemplis confirmavi. Baronius porro, qui Ida-
cium non viderat, ex laudato Ammiani loco
infert, Conſtantium tertio Kalendas Maii hoc
anno Romam ingreſſum. Sed, ut jam dixi, res
anno ſequenti geſta, dieque Iv. Kal. Maii.
Ammianus citatus deſcribit pompam, Ludoſ- XIV.

que Circenſes, quos Conſtantius populo Ro- Vicennalia
mano Conſtantii

An
18

XV
Euduni
im
Aptutht
Mronn
CxXVIII

II.
antu;
nam Ve⸗

Aly.
gunuli
e ngbmnt

in Annales C. Baronii.

S C. IV. mano dedit. De qua etiam celebritate legenda
An. Ch. 356 Oratio xIII Themiſtii, & Claudianus in ſexto
fuére wagni- Conſulatu Honorii pag. 158. Auctor Chronici

KRca.

XV.

Alexandrini ſub anni ſequentis Conſulibus ſcri-
bit: Conſtantius Auguſtus propter Vicennalia ſua
cum ingenti pompa & apparatu Romam venit, &
cum eo uxor ejus Euſebia. Sed Raderus malè in-
terpretatus eſt hæc verba, e Wναοαοια οαι
eudæ: ſignificant enim eo in loco, anno vice-
ſimo, non verò propter Decennalia. Sequens
enim Chriſti annus viceſimus eſt Imperii Augu-
ſtei Conſtantii, rectéque Combefiſius in Notis
ad Theophanem pag. 560. vertit, anno viceſimo.
Errat verò Auctor Chronici Alex. quando ait,
Conſtantium Romæ dies XIV moratum eſſe.
Sed de Conſtantii Romam adventu rurſus anno
ſequenti agetur. Ceterùaäͤm Ara Victorie Con-

ſtantii juſſu ſublata, non erat in Capitolio, ut
putavit Baronius, ſed in Curia, ut in Apparatu

oſtendimus.
Obitus Leontii Antiochiæ Epiſcopi Ariani;, &

Eudoxius t ejuſdem Eccleſiæ occupatio ab Eudoxio ad an-

Epiſcopus
Antiochia.
Baron. num.

num ccCCLVIII pertinent. Socrates quidem
lib. 2. cap. 37. ſcribit: Mortuo Leontio, qui Aé-

GyIII, tium Hereticum ad Diaconatus gradum evexerat,

Eudoxius Germaniciæ, quæ & ipſu Syriæ urbs eſt,
Epiſoopus, qui tum KRomaæ aderat, properandum
hibi eſſe decrevit. Et cum Imperatore callidè col-
locutus, quaſi Germanicenſium civitas ſolatio ip-

lius ac providentid indigeret petiit ut quampri-

mum illuc redeundi poteſtas ſibi concederetur. In-
perator verò nihil doli ſuſpicatus, hominem dimi-
SRit. At ille primores Rgis Cubicularios adiutores
naëtus, reliéta civitate ſua, Epiſcopatum Antio-
chiæ per fraudem occupavit. Quo pacto Eudoxius

anno ſequenti, menſe Maio, Romæ fuiſſet, eo-
que tempore jam Leontius obiiſſet. Verùm So-

zomenus, qui Socratem emendare ſolet, lib. 4.
cap. 12. ſcribit tantùm: Imperatore adhuc in Oc-
cidentis partibus commorante, nuntius allatus eſt
de morte Leontii Antiochenſis Epiſoopi. Et Atha=
naſius in epiſtola ad Solitarios, in qua de lapſu
Liberii ſermonem habet, pag. 812. ait: Leontius
ille caſtratus, qui Antiochiæ nunc Epiſeopatum
tenet. Quare anno CccEVIII, quo Liberius
Arianæ formulæ ſubſcripſit, Leontius adhuc in
vivis erat, eoque anno deceſſit. Hinc Philoſtor-
gius lib. 4. cap. 3. lIapſum & reſtitutionem Liberii
memorat, & capite ſequenti ait, mortuo Leontio
Antiochenæ arbis Epiſcopo, Eudoxium ex urbe
Germanicia translatum eſſe. Valeſius in Notis
dicit, Philoſtorgium hallucinari, & Liberium in
propriam Sedem non elſe reſtitutum anno
cCCCLVIII, niſi poſtquam anno præcedenti
Leontius mortuus elſet. Sed ipſummet Valeſium
hallucinari ex dictis conſtat. Ea autem transla-
tio ante Paſcha contigit, urx anno ſequenti
oſtendetur.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN 5850.

1110. O 2 E. 16. P. 20. Mart. Indict. 15.
Olymp. 284.
an. I. JESuCHRISTI 357.

I.
Coſ. & PFII
Quinguen- r Cadal n.
nalia, & regulam; ille juxta ſecundam: ſeptima enim Im- dum, verum non eſſe qued ſcribit Hermantius
lib. 8.-

LIBERII PAP £ 6.

CoONSTANTII IMP. 21.

AIX, & ulianus Cæſar I I. Hic juxta tertiam

Num. I ad XXI. Coſſ. Conſtantius Aug.

4 87

perii Cæſarei Quinquennalia hoc anno celebra-
vit, & quidem Romæ, ubi & de hoſtibus trium-
phum duxit, uti anno præcedenti demonſtravi-
mus. Hinc Auctor Chronici Alex. hoc anno ſcri-
bit: His Conſulibus menſe Diſtro (nempe Martio)
die III Conſtantinopolim allatæ ſunt Reliquiæ SS.
Lucæ & Andreæ Apoſtolorum; curd Conſtantii
Auguſti cum veneratione & cultu, pſalmis &
hymnis ; depoßitæque ſunt in ade Apoſtolorum. Re=
liquiæ enim annis hujuſmodi ſolenniis deſtinatis
de more tranſlatæ. Porro nondum uſus ferebat;
ut Reliquiarum tranſlationes diebus Dominicis;
aut feſtis ſolennioribus fierent. Hoc enim anno
dies tertius Martii cum feria ſecunda concurrit
& anno præcedenti dies primus Junii quo Reli-
quiæ S. Timothei elevata, in diem Sabbati inci-
debat. ⸗
Jam ſuprà oſtendimus hallucinatum eſſe So-
cratem lib. 2. cap. 29. dum anno CCCLI Sy-

§SE C. 1V
triumphus
Sonſt autis:

I1.

Se unda
Siriisnſis

nodum Sirmien em adverſus Photinum con- Synodus
ſignat, in quam etiam Hoſii lapſum conjicit. malè cum
Neque enim lapſus ille, & conſenſus in Aria- prima cen⸗

nam impietatem, ante præſentem annum conti-
git, ut rectè vidit Baronius, qui tamen dum So-
cratem corrigit, in alium errorem ipſemet inci-
dit. Error enim Socratis in eo ſitus eſt, quòèd
duas Synodos Sirmienſes diverſis annis habitas
in unam confuderit, quas & ipſe Baronius con-
fundit; in hoc tantùm à Socrate diſſentiens,
quòd eam Synodum non anno CCCLI, ſed
præſenti congregatam exiſtimarit. Verùm prima
Sirmienſis Synodus anno CQCCLI adverſus
Photinum indicta. Secunda verò, in qua Haſius
lapſus eſt, præſenti anno celebrata, & quidem
eo in finem vergente. Conſtantius enim quarto
Kalendas Junii Româ digreſſus, ut Idacius in
Faſtis docet, Mediolanum reverſus eſt, ubi
conſtitit uſque ad initium menſis Decembris, ut
ex variis ſubſcriptionibus Legum Codicis
Theod. patet. Extremo jam menſe Decembri Sir=
mii erat, ubi data ab eo Lex 27. Codicis Theod-
De appellationibus. Porro Conſtantio Sirmii con-
ſtituto Liberui, & Hoſu lapſum contigiſſe, te⸗
ſtantur Sozomenus lib. 4. cap. 15. & Philoſtorgius

faſa.

lib. 4. cap. 3. Quare Synodi Ancyrana, & Antio-

chena, de quibus mox, anno tantùm ſequenti
congregatæ, cùm poſt Sirmienſem habitæ fue-
rint.
Neque quis dieat, Ammianum lib. 16. cap. 10.

ſceribere: Conſtantius triceſimo poſtquam ingreſſus 1

ſt die Il Kal. Junias ab Urbe (nempe Roma)
profectus, per Tridentum iter in IUllyricum feſtina-
vit; qui addit, eum Sirmium veniſſe. Quibus ex
verbis colligi poſſe videtur, Conſtantium Rom
Mediolanum profectum non eſſe, ideoque verno
tempore Synodum Sirmienſem haberi potuiſſe.
Ammianus enim de profectione Mediolanenſi
non loquitur; quia ideo Conſtantium Rom
diſceſſiſſe ait, quòd, dum Romæ eſſet, certis nun-
tiis accepiſſet, Suevos Rhetias incurſare, Qua-
doſque Valeriam, & Sarmatas ſuperiorem Ma-
Ram & ſecundam populari Pannoniam; quibus
percitus ab Urbe profectus per Tridentum iter in
Ilyricum feſtinavit. Quare non erat quòd Am-
mianus de profectione Mediolanenſi loqueretur,
cùm ad præfatos tantùm motus reſpiceret. Ex
quibus duo neceſſariò conſequuntur. Primum, ſi
Conſtantius ſecundæ Sirmienſi Synodo interfue-
rir, quod non omnino certum, eam ante cur-
rentis anni finem inchoatam non eſſe. Secun-

5ſ 4

1III.
Jus epocha

488

§S † C. IV. lib. S. Vitæ S. Athanaſii cap. I. inter ſubſcriptio-
An. Ch. 357. nes Legum Codicis Theod. & Ammianum non
convenire, & parum veroſimile eſſe, poſterio-
tem Sirmienſem Synodum exeunte hoc anno
coactam. Nam ſi Conſtantius; quando ea cele-
prata, Sirmii egerit, id omnino dicendum. uia
tamen non ſatis liquet, ut Hermantius fatetur,
an Conſtantius tunc Sirmii egerit; nihil certi
hac in re pronuntiari poſſe videtur.

IV. Photinus in priori Synodo Sirmienſi anno
Photinus CCCLI celebrata damnatus, priorque tunc
damnatur. Sirmienſis Formula Fidei ſcripta, ut eo anno
Baron· num. ucibus explicavimus, ad quem ideo Lectorem
III. Plucibr
remittimus. .
v. Secundæ Formulæ Sirmienſis ab Hoſio ſub-
Hoſius ſub- ſcriptæ inſcriptio, quæ apud Hilarium, Atha-
Erue Ry⸗ naſium & Socratem legitur, ſ indica- ern 4
natelæ& Pidez . . . . . . 8: enta-
7 apiſcopis Arianis, præſertim Occi
Sirmienſis. Paucis Ep iſc P 1 2 P

jbus „ non verò à Plenaria Synodo anno
rv nunn CLI celebrata, profectam. Hilarius enim
hoc ei lemma præſcribit: Exemplum blaſphemiæ
apud Sirmium per Hoſium & Potamium con-
ſeriytæ. Tum his verbis incipit: Cum nonnulla
putaretur eſſe de Pide diſceptatio, diligenter om-
nia apud Sirmium tractata ſunt at diſcuſſa ,Præ-
ſentibus ſanctiſſimis fratribus & Coëpiſcopis noſtris,
Valente, Urſacio & Germinio. Quiſnam ſit Pota-
mius ille, qui Hoſio adjunctus eſt, docet Mar-
cellinus Presbyter in Libello precum; quem ob-
tulit Imperatori Theodoſio. Ubi inter prævari-
catores Divinæ & Apoſtolicæ Fidei, poſt Arium
primo loco hunc numerat: Potamius Odyſſiponaæ
civitatis Epiſeopus, primum quidem Edem Ca-
tholicam indicans, poſtea vero pramio fundi fiſca-
lis, quem habere concupiverat, PFidem prævarica-
tus éſt. Hunc Hoſius de Corduba apud Eeccleſias
Hiſpaniarum & detexit, & repulit ut impium
Hareticum. Sed & ipſe Hoſius Potamii querela
accerſitus ad Conſtantium Regem, miniſque ber-
territus, & metuens ne ſenex & dives exilium,

Critica Hiſtorico-Chronologica

Refert ibidem Sozomenus literas, quas Geor- 8 £ C. IV.
gius Laodicenus Epiſcopus ſcripſit Eudoxio res An. Ch. 17.
novas agitanti, ut eum reprimeret; quæ quidem Epihots „
literæ inſcriptæ ſunt: Macedonio, Baßlio, Cecro- Synodo An-
pio, Eugenio, Georgius in Domino ſalutem. Putat cyrana lecta-
Baronius eas à Georgio ſcriptas ad eos, qui Baron.num
Ancyræ convenerant. Sed, ut obſervat Valeſius ?** XI.
in Notis ad Sozomenum, contrarium oſtendunt
nomina Epiſcoporum mox recitatorum, quæ in
titulo epiſtolæ Georgii leguntur. Nullus enim
ex iſtis, ſi unum Baſilium excipias, Synodo An-
cyranæ interfuit. Quare recitata quidem ea in
Goncilio Ancyrano, ut docet Epiphanius in
hæreſi Semiarianorum: non tamen ſcripta ad
Epiſcopos Synodi Ancyranæ.
Baſilius Ancyranus Epiſcopus acceptis Geor-
gii Laodiceni Epiſcopi literis, cognitiſque quæ
Sirmii à Valente & Urſacio hoc anno geſta fue-
rant, cum ad Eccleſiæ conſecrationem Conven-
tum haberet Epiſcoporum, Ancyranam Syno-
dum celebrat, in qua Sirmienſis Hoſii ac Valen-
tis & ceterorum condemnata Fidei Formula eſt,
ſtatutumnque, Patri Filium ſubſtantiaà eſſe ſimi-
lem. Qua ex Synodo literæ ſcriptæ ſunt ad Phœ-
nices & Syros, ubi Eudoxii Antiocheni ſtudio
Anomæorum perfidia flagrabat; quas Epipha-
nius recitat. Deinde Legati ad Imperatorem

VIIIS=
Geſta in Sy-

radkud.

Sirmium miſſi, Baſilius ipſe, aliique, qui Eudo-

xianorum illic diſturbatis conſiliis Imperatorem
perpulerunt, ut adverſus Eudoxium & Anomæos
ad Antiochenos ſcriberet. Tum autem videtur
accidiſſe quod narrat Socrates, ut nempe Impe-
ratoris mandato Hoſiana Sirmienſis abrogaretur
Formula; cùm Baſilius Semiarianorum ſignifer
plurimuùm apud Imperatorem gratiàâ & auctori-
tate poſſet. Atque ad Orientales illos tumultus,
novamque hæreſim exterminandam Conſtantius
Synodum, auctore Baſilio, Nicomediam indixit.
Quæ cùm terræ motu concidiſſet, ac ſubinde Ni-
cæam, quò Epiſcopos convocari placuerat, ea-

proſeriptionemque pateretur, dat manus impie- dem calamitas afflixiſſet: tandem Baſilius Impe-

tati, &c.
Ad num. X XI. Synodus Ancyrana anno tan-

tàùm ſequenti celebrata. Habita quippe eſt poſt
Synodum Antiochenam, ut teſtatur Sozomenus
lib. 4. cap. 12. & adverſus Endoxium Epiſcopum
Antiochenum res novas agitantem, ut capite ſe-
quenti Sozomenus docet. Quare cùm Eudoxius
ante annum ſequentem eam Sedem non obtinue-
rit, ut anno præcedenti num. X V oſtendimus: &
arte alia in Ancyrani Concilii Synodica „quam
refert Epiphanius in hæreſi Semiarianorum, di-
catur, illud celebratum fuiſſe paulo ante Paſcha,
ob idque pleroſque ob hiemem venire non po-
tuiſſe, manifeſtiſſimum eſt, ante præſentis anni
Paſcha, quo nondum Eudoxius Epiſcopus An-
tiochenus erat, coactum non fuiſſe; Synodicam-
que illam de ſequentis anni Paſchate, quo die
XII Aprilis peractum eſt, intelligendam. Nam
hujus Synodi epocha ab initio Epiſcopatůs Eu-
doxii omnino pendet; quam cùm Baronius anno
ſuo non reddiderit, non mirum, ſi in Concilii
Ancyrani tempore conſignando à vero diſceſſe-
rit. Celebrata ea Synodus occaſione dedicatio-
nis cujuſdam Baſilicæ à Baſilio Epiſcopo Ancyra-
no conſtructæ: Fortèò enim tunc Baſilius ad dedi-
cationem Baſilicæ à ſe conſtructæ, multos vicinarum
urbium Epiſcopos convocaverat, inquit Sozome-

VI.
gynodus
Ancyrana.

nus lib. 4. cap. 13. Dedicatio illa legitimo tempo-

re non facta, cùm in annum ſequentem nulla
Quinquennalia, aliaque id genus feſta incide-
rint. L

ratoris literis cum Epiſcopis aliis de idoneo loco
deliberare juſſus, cùm inter illos minimè con-
veniret, Sirmium ad Imperatorem advolat. Ibi
Arianos Epiſcopos reperit, Marcum Aretheſium,
Georgium Alexandrinum, Valentem & ceteros.
Quorum omnium conſilio Conſtantius Seleu-
ciam in Iſauria ad Synodum delegit.
Verùm Eudoxii, Acacii, Valentis, Urſacii IX.
Anomæorum operà factum eſt, ut diviſis Epiſco- Epiſcopi in-
pis, Occidentales quidem Arimini, Orientales ter ſe divißi-
verèò Seleuciæ congregarentur. In hoc Ariano-
rum principum congrellu accidit, quod Hilarius
lib. de Synodis narrat, ut Orientales Epiſcopi,
qui Sirmienſi blaſphemiæ ſubſcripſerant, Aucto-
res ejus compellerent, ut ſubſcribendo damna-
rent quod fecerant. Quin etiam ex eodem Hi-
lario colligitur, poſteaquam dividi Synodum
placuit, principio Ancyram ad Orientalium con-
ſeſſum delectam fuiſſe. Scribit enim his verbis:
Sed maximè chm comperiſſem Synodos in Ancyra
atque Arimino congregandas, & ex ſingulis Pre-
vinciis Gallicanis binos, vel ſingulos eò eſſe ventu-
ros. Quæ excerpta ex Petavio in Animadverſio-
nibus Epiphanianis ad hæreſim LXXIII, quæ
eſt Semiarianorum.
Paulò poſt Sirmienſem Synodum, Antiochena X.
ab Eudoxio Antiochiæ Epiſcopo congregata, & Syue⸗⸗ .
quidem anno ſequenti, quo Eudoxius Epiſcopa- ntioéhen-
tum Antiochenum adeptus eſt. Sozomenus de
ea loquitur lib. 4. cap. 12. antequam de Ancyra-
na

nodo Ancy-

------e

X
Obity

XII.
Ierin ſu
ſeribit Er-
mule Fidei
dimienſi

XIn.

e noc

mienſer.

IIE
a in H.
6 Auj.

Ix.
Hlſeti h

ieſ⸗

1

X.

nollus
N ciM.

ℳ

C Anti⸗
⸗

la⸗
10

in Annales C. Baronii.

§SK. C. IV. na ſermonem inſtituat. In hac Synodo perinde
An. Ch. 357. ac in Sirmienſi ſecunda damnatum eſt nomen
ſubſtantiæ, & νoο, a—dε οανσο eX æ u
rejecta ſunt. Legati etiam miſſi ad Conſtantium
Imperatorem Aſphalius Presbyter und cum aliis,
qui Synodicam epiſtolam ad eum perferrent. De
hac Synodo nulla in Labbeana Conciliorum
Collectione mentio. Ejus tamen Socrates etiam
meminit lib. 2. cap. 37. ubi ait, Eudoxium ad An-
tiochenſis Eccleſiæ Epiſcopatum evectum, quem
Leontius ejus deceſſor Diaconatu abdicarat, ut
habet Theodoretus in lib. 2. cap. 24. colletto Epif-
coporum Concilio in priſtinum gradum reſtituere
conatum eſſe.
XI. Ad num. X rXXVII & ſeq. Oratio prima
Obitn: Hoſi. Athanaſii contra Arianos, ſeu potiùs Epiſtola
Enuæyelica contra Arianos ad Epiſcopos AFgypti &
Libya, anno præcedenti ſcripta, ut tunc diximus,
& infrà demonſtrabimus. Quare perperam ex ea
deducit Baronius, Hoſium anno CCCLXI in
vivis non fuiſſe, quèd in ea ejus tanquam jam
mortui mentio ſit. Vanum enim illud fundamen-
tum, quia cùm in ea dicitur, Arianos ab annis tri-
ginta ſex declaratos eſſe Hæreticos, Achanaſius
reſpicit ad Synodum Alexandrinam, in qua Arius
anno CCCXXI damnatus, non verò ad Syno-
dum Nicænam, ut malè Baronius Athanaſium in-
terpretatur. Præterquam quèd in ea Oratione
mentio ſit Hoſii tanquam adhuc viventis, non ve-
1ò tanquam mortui. Deinde Baronius Hoſii mor-
tem uſque ad annum cccrx differt propter epi-
ſtolam à S. Euſebio Vercellenſi Epiſcopo eo anno
ſcriptam, quia in ea ſermo fit denegata Hoſio
communionis à Gregorio Illiberitano Epiſcopo.
Verùm videtur Euſebius eo anno ex occaſione
ſignificare, quæ uno aut altero antea à ſe geſta
eſſent. Quare Hoſi mors anno circiter inſe-
quenti contigit; cùm in epiſtola ad Solitarios
ejus tanquam demortui meminerit Athanaſius,
& ea epiſtola tardiùs ſcripta non videatur.
XII. Ad num. XLVI & ſeqq. Synodus Sirmienſis
Liberius ſub- anno ſequenti continuata. In ea reſtitutus Libe-
ſeribit Br- rius, cùm Formulæ Fidei in eadem, & in Ancy-
muls Fidei rana exaratæ ſubſcripſiſſet. De ea Synodo loqui-
sirmienſt. tur Philoſtorgius lib. 4. cap. 3. & Sozomenus
lib. 4. cap. 15. Quæ enim in eo capite à Sozome-
no referuntur, in Concilio Epiſcoporum geſta
eſſe manifeſtum eſt. Quippe & Formula Fidei
ibi conſcripta eſt, cui ſubſcripſerunt Orientales
& Occidentales Epiſcopi, & ipſe Liberius ad-
huc exul: & epiſtola ab ipſis ſcripta eſt ad Eæli-
cem Epiſeopum & ad Clerum urbis Romæ, ut
Liberium redeuntem ſuſciperent, utque ambo
ſimul, Felix videlicet ac Liberius, Epiſcopatum
adminiſtrarent. Quæ, ut inquit Valeſius in No-
tis ad Sozomenum, nonnili à Synodo decerni
potuerunt; cùm repugnet Eccleſiaſticæ regulæ
ac diſciplinæ, ut in una eademque Eccleſia
duo ſint pariter Epiſcopi.
XIII. Hæc igitur Synodus Sirmienſis, quam
Tres Synodi Baronius cum aliis videtur confudiſſe ‚quæ-
Sirmienſes. que anno ſequenti celebrata, tertia eſt in-
ter Sirmienſes. Prima enim in qua depoſitus
eſt Photinus, anno CCCLI habita. Secun-
da, in qua Hoſius blaſphemiam dictavit, cur-
renti anno congregata. Tertia denique, in qua
Libherius reſtitutus eſt, cùm Formulæ in ea con-
ſcriptæ ſubſcripſiſſet, anno CccCLVIII coacta.
Hæc videtur ide „quam Hilarius in Fragmen-
tis vocat perfidiam ab Arianis conſcriptam, &
quam Liberius Catholicam vocat, & 2 Demo-

489
philo ſibi oblatam ſuſcepiſſe ſe dicit in epiſtola S £ C. 1v.
ad Orientales. Ob quod factum Hilarius ter An. Ch. 357.
anathema dicit Liberio. Sed hac de re plura
ibidem Valeſius, & Petavius in Animadverſio-
nibus Euſebianis pag. 316.
Ad num. LVI & ſeq. Liberius anno tantum XIV.
ſequenti Romam rediit. Verum quidem eſt, Liberius Ro=
Theodoretum lib. 2. cap. 17. ſcribere, elapſo Pam redita
biennio, nempe à Liberii exilio, Conſtantium
Romam profectum eſſe, & à matronis Romanis
rogatum Liberium ab exilio redire juſſiſſe. Sed
Nicephorus lib. 9. cap. 35. poſtquam de carum
fœminarum illuſtrium zelo locutus eſt, ait: Ee
Imperator cum E piſcopis ſuis re communicata, red-
diturum ſe eis hominem pollicitus eſt, ſi in eandem
um Epiſcopis ſuis concederet ſententiam. Quare
Theodoretus ex Nicephoro interpretandus, di-
cendumque, Conſtantium Romæ poſitum Libe-
ri reſtitutionem matronis Romanis promiſiſſe,
anno nempe currenti, ſed ſequenti tantùm rem
executioni mandatam. Certé Lex 14. Codicis
Theod. De Epiſcopis, data I Id. Decemb. Me-

diolani, directa eſt ad Felicem Epiſcopum Ro-

manum; ideoque Liberius menſe Decembri Sedi
ſuæ nondum reſtitutus erar. Certum eſt enim,
Liberium non eodem tempore Sedem Roma-
naimn & conjunctim cum Felice tenuiſſe: quippe
quandiu Felix Sedem tenuit, Liberius abdicatus
fuit: contrà, ex quo Liberius Epiſcopatum re-
Petiit, Felicem expulit; quandoquidem Hiero-
nymus in Chronico & Marcellinus aiunt: Victoy
Romam ingreſſus eſt. Diem quo Romam introiit,
Anaſtaſius nobis conſervavit: Ingreſſus Liberins
in urbem Romam quarto Nonas Auguſti.
Celebrata hoc circiter anno Melitina in Ar- XV.
menia Synodus, cujus mentio apud Sozomenum οode; Me-
lib. 4. cap. 24. & 25. ubi is Hiſtoricus loquitur tinenſie
de Concilio Cpolitano anno cc cLIXx inchoato,
& inſequenti continuato. Nam Sozomenus de
Euſtathio Sebaſtæ Epiſcopo ait: Ab Euſebio Con-
ſKantinopoleos Epiſcopo depoſitus fuerat. Deinde
tanquam ſecus quam oportet, prædicans & ͤ agens
& ſentiens, aà Cangrenſi Concilio E piſeopatu exu-
tus fuerat. In Antiochenſi autem Gnodo perjurii
convictus erat. Et quòd decreta eorum, qui Me-
litinæ congregati fuerant, ſubvertere conaretur.
Exauctoratus & Cyrillus Epiſcopus Hieroſoly-
morum, propterea quòd cum Euſtathio & Elpidio
communicaſſet, qui decreta Melitinenſis oynodi,
cui ipſe quoque interfuerat, abrogare ſtuduerant.
Neque plura de Melitinenſi Concilio, cujus
nulla mentio in Collectionibus Conciliorum
Generalium. Ex citatis porro verbis intelligi-
mus, Concilium Gangrenſe habitum poſt annum
trecenteſimum duacragelinuun „ quo Euſebius
ex urbe Nicomedienſi ad Sedem Cpolitanam
tranſlatus eſt, nec poſt annum ccCcCLVII, cùͦ ¾
eidem Hoſius interfuerit, & poſt lapſum Cor-
dubam ſeceſſerit. Cùm autem Cyrillus Melitina
Synodo adfuerit, ea ante annum cccLI non
congregata; quia eo circiter anno Cyrillus ſede-
re cœpit. Melitinenſis Synodi meminit S. Baſilius
in epiſtola 79. ad Occidentales, ubi Euſtathium
