ſit. Quod ſi hæc conjectura admittenda
ſit, Dionyſius primus fuerit, qui Panado-
ri opinionem ad Eræ gradum promove-
rit. Quod obiter dictum ſit. Porrèò Pe-
riodus mundana Alexandrinorum An-
tiochenam repræſentabit, ſi decennium
ex ca abjicias: contrà verò Periodus
mundana Antiochenorum Alexandri-
nam, ſi decem unitates adjeceris.
LIv. Poſt aliquot ſecula Periodus munda-
Explicatur na Antiochenorum à Constantinopolitanis
tertia Era rurſus reformata; annuſque Incarnationis
Orienta- cum anno quidem Juliano XL. V, uti Pa-
argn. nadoro, & poſt eum Dionyſio Exiguo pla-
cuit, ſed cum anno mundano 5509. con-
junctus. Is annus partitus per XV reddit
Indictionem quartam, quâ ſecunduùm
Orientales annus primus Incarnationis
annuſque Julianus XL V inſigniti ſunt à
Septembri, à quo annum civilem exor-
diuntur. Fervebat tunc Indictionis uſus,

Diſſertatio

quam ut annus mundanus per XV divi-
ſus exhibere poſſet, mandi creationem
annos ſedecim ante Antiochenos auſpi-
cati ſunt, adjecto ſcilicet integro Indictio-
nis circulo, ac præterea unitate. Indeque
fit, ut ſi ex Era mundana Conſtantinopo-
litanorum ſedecim annos abjicias, ad An-
tiochenam pervenias: & & contra ſi An-
tiochenæ annos ſedecim addas, Con-
ſtantinopolitanam aſſequaris. Ejus inſti-
tuendæ aliam etiam cauſam Petavius lib.
8. Auctarii cap. 3. affert, Cycli ſcilicet Ju-
daici commoditatem, quem & Victori-
nus, ac Latini & Occidentales plerique
ſecuti ſunt. Quamquam nihil præter Cy-
clorum vel aurceorum nummorum ordi-
nem expreſſiſſe Græcos exiſtimet; nec
in celebrando Paſchate ad eos errores
adhæſiſſe, quos in Victorini ac Latinorum
ſectam præpoſtera judæorum imitatio
transfudit. Cyclus Judaicus ac Latinus
ab Alexandrino & Romano, ternario diſ-
crepat: ut qui primus eſt Romanorum,
Latinorum ſit XVIII, qui illorum ter-
tius, horum ſit XIX, ut lib. 6. de Doct.
Temp. pluribus exponit; præſertim cap..
ubi numeris amborum aureis Kalenda-
rii Romani dies utrimque ſtipavit. Ibi ad
Kalendas Januarias Romanus numerus
adſcriptus eſt III, Latinorum XIX. Ejuſ-
modi Cyclorum ratio in poſtremo hoc
computo locum habet. Nam diviſis 5509.
per XIX, reſtant XVIII, qui Judai-
cus Cyclus & Latinus erat anno Incar-
nationis, ſive communis Eræ primo: ad
quem tribus adjectis, efficitur aureus
numerus Alexandrinorum II, qui eun-
dem annum occupat. Sic anno Chriſti
1373. aureus numerus Alexandrinus erat
VI. Hunc annum Iſaacus Monachus nu-
merat hujus Eræ 6881. quo numero per
XIX partito, ſuperſunt III. Proinde Ju-
daicus iſte Cyclus fuit anni 1373.
Scaliger lib. ʒ. Canonum Iſagogicorum L v.
pag. 280. ait, ſe inter Latinos qui ejus Eræ ee “
meminerit, vetuſtiorem inveniſſe nemi- Canſ kanir
nem, quaàm Auctorem Opuſculi Bedæ nopolitanæ.
perperam attributi, cui titulus, Compoti
Ratio. Is enim Scriptor dicit, anno 6279.
Chriſti verò D& G⅓ι½⅛ä:Iä', &c. Verùm anti-
quius exemplum habemus in ſexta Syno-
do Generali anno Dionyſiano D CLXXX

habita, in qua hæc Era mundana uſurpa-

ta. Dicitur enim Concilium coactum an-
no mundi 6189. Petavius in Auctario lib.
8. Cap. 14. & ſeq. Computum Eccleſiaſti-
cum Sancti Maximi explicans, doctè
oſtendit, jam eo tempore, quo ille Com-
putus elucubratus, anno nempe Chriſti

Dionyſiano DCXLI, Eram mundanam
V Con-

1
Autie
DEra
dana
nado
hann

imuta⸗
Ndi
lanti-
litans⸗

LVI.

de Periodo Græco-Romana.

Conſtantinopolitanam agnitam fuiſſe. Ibi
enim Maximus contra certos Computi
Paſchalis artifices diſputat, quos æernοα-
aα, & nXsννα, nominat, quéôſque nos
vyndecuplatores appellare poſſumus, hoc
eſt, quinquies & ſexies annos Cycli Lu-
naris multiplicantes, vel, ut uno verbo
id exprimatur, andecies. Fuerunt hi Au-
Gores illius Computi, quem Conſtanti-
nopolitanum nominamus, qui Eræ Chri-
ſtianæ primum annum offert in eo, qui
eſt ab Adamo 55o. quod partim ex Cy-
clis Solis & Lunæ, partim ex annorum
numero Petavius colligit. Cyclus enim
Lunaris Vndecuplantium X I, Antiochenis
eſt XIV: illorum primus eſt, horum quar-
tus; illorumque primus Solaris eſt An-
tiochenſibus quartus; ideo Vndecuplatores
alium annum mundanum non habebant,
quàm Cpolitanum hodiernum, ut patet
ex Tabula Erarum Græcarum mox ſub-
jicienda. Præterea ait Maximus cap. 12.
primæ partis ſui Computi, Undecuplato-
res ad annos Adami addidiſſe ſedecim,
quod Conſtantinopolitano Computo
congruit. Siquidem annus primus Eræ
Chriſtianæ in Antiocheno numeratur
5493. in Conſtantinopolitano 559. Inter-
vallum anni XVI. Plura hac de re Pe-
tavius ciratus, ubi addit, Maximum ſic
de Computatoribus hiſce, qui XVI ad
Eram Adami adjecerunt, quaſi de recen-
tioribus & æqualibus penè ſuis loqui.
Quare Periodus ſeu Era mundana Con-
ſtantinopolitanorum, qui his etiam no-
ſtris temporibus in Patriarchatu Conſtan-
ſtinopolitano, in Moſcovia aliiſque regio-

nibus olim Pattiarchæ Conſtantinopoli-

tano ſubjectis, viget, Heraclio imperan-
te, vel circiter inſtituta.
Res adhuc clarior evadet, ſi pri-

Pagieelen mum annum Alexandreum alligemus
ra man- Dette 5
duna Pa- Cum anno Periodi Julianæ, quo is cœ-

nadori ute- pit, anno nempe ejuſdem Periodi 4402.

kantur.

Nam annus ille 4402. per XIX divi-
ſus Cyclum Lunæz XIII, & per
XXVIIII pactitus Cyclum Solis VI ex-
hibet. Quamobrem primus annus Ale-
xandreus Cyclo Solari Romano VI, &
Cyclo Lunari Romano XIII inſignitur;
cùmque Antiocheni & Romani ſeu Dio-
nyſiani in Cyclo Lunari conveniant, &
in Solari Antiocheni ante Septembrem,
ſeu ante initium anni civilis, annos quin-
que minus quam Dionyſiani numerent,
manifeſtiſſimum eſt Antiochenos Era
mundana Panadori olim uſos eſſe; cùm
annus hujus Eræ 5182. quo anni Seleuci-
darum ſeu Alexandrei incipiunt, reddat
Cyclum Solis II & Lunæ XIV, Martio
Diſſertatio.

Xxvii

inſequenti incipiendos, ideoque menſe
Martio præcedenti, cùm adhuc in curſu
eſſet annus Antiochenus 5181. cœpiſſe Cy-
clum Solis I Lunæ XIII. Inde certa red-
ditur conjectura quam num. XVIII in
medium adduxi, ideo ſcilicet Dionyſium
notaſſe primum annum Magni Cycli
DXXXIIannorum Cyclo Lunæ I &
Solis I X, quia annus mundanus nempe
5777. cui ab Alexandrinis affixus fuerat,
per XIX & XXVIII diviſus offert Cy-
clum Solis I X & Lunæ I.
Porro ante annum Chriſti 1443. An- LVII
tiochenos Eram ſuam mundanam repu- been
. . . am Cpo-
diaſſe & Conſtantinopolitanam adoptaſ- ianam
ſe demonſtrat Epiſtola trium Patriarcha- adoptaruns
rum Syriæ, qui licet Synodo florentinæ & zuo tem-
per Legatos ſubſcripſiſſent, ira tamen per- Pore:
citi adverſus Metrophanem Patriarcham
Cp. qui ſchiſmaticos è ſuis ſedibus extur-
bantem, & in eorum locum Epiſcopos
communionis Romanæ ſubrogantem, li-
teras Synodales dedêre, recitatas ab Al-
latio lib. 3. de Eccleſiæ Occident. &
Orient. Conſenſ. cap. 4. num. I propriis
eorum manibus ſubſcriptas, menſe Aprili
VI MDCCOGOLI anni, nunc curren-
tis Indictionis ſextæ & à Chriſto anno
MCGCGGCCXLEIII. Verba Græca hic non
exſcribo, quia error in eorum numeros
irrepſit. Datæ eæ literæ à Philotheo Ale-
xandrino, Dorotheo Antiocheno, &
Joachimo Hieroſolymirano. Suriani ho-
dierni annos mundi & Incarnationis ſe-
cundùm Cpolitanos à Kalendis Octob.
exordiuntur, ut ex variis inde ſcriptis
Epiſtolis, utraque illa Era notatis didici.
Golius vir rerum Orientalium peri- LVIII.
tiſſimus in ſuo Lexico Arabico prodit in Variatio
voce T A B aliam Eram non Julianam "Pud Ori-
à Judæis Syriæ uſurpari, ſed Arabes Sy- et g.
riæ & Meſopotamiæ cùm annis Solaribus .
utumtur, eoſdem à Kalend. Octob. ſem- carnatio-
per auſpicari. Quare in Eris mundanis & nis.
Eris Incarnationis apud Orientales va-
riatum eſt.
Artificio trium iſtarum Periodorum LIX.
mundanarum retecto, facile eſt eaſdem ad * qualibes
unicam reducere, & ubi unam tenueris, iee
ceteras animo tuo repræſentare. Invenis lium Chri-
v. g. in aliquo rerum Byzantinarum Hi ſtianorum
ſtorico, Conſtantinum Magnum Circu- omnes con-
lum Indictionis inſtituiſſe anno mundi tente:
Alexandrino ſeu Antiocheno, qui poſt
Diocletianum unus & idem efſt 5805. an-
no nempe Dionyſiano C CCXII, quo
Kalendis Septembris inchoatur. Si ſcire
velis, quem tunc annum Conſtantino-
politani numerarent, adjice ſedecim ſic-
que tibi non ſolum conſtabit, Indictio-
2 nes

Xxviii . Diſſertatio

nes anno mundi Conſtantinopolitano

582I. inſtitutas eſſe, ſed etiam quo anno
id acciderit in qualibet Periodo munda-
na Orientalium. Quod ſi dubites, an er-
raveris, annum illum Conſtantinopolita-
num per X V partire, invenieſque, illum
indictionem I reliaquere: ideoque &
eam utriuſque anni connexionem certam
eſſe: cùm Antiocheni & Alexandrini uni-
tatem addere cogantur, ut in anno mun-
dano currentem apud omnes Orientales
Indictionem aſſequi poſſint. Annus au-
tem mundi Alexandrinus 5805. Indictio-
nem XV reddit, quemadmodum & an-
nus Dionyſianus c CCXII.
LX.
“ hactenus tenebris Eræ mundanæ Græco-
porum rum circumfuſæ fuerint, tertia excepta,
Orienta- quæ, quèòd in multis libris legatur, & à
lium ha- variis populis etiamnum uſurpetur, om-
ctenus ob nibus nota. Scaliger, qui primus omnium
m é. éas in Opere de Emendat. Temp. exa-
minavit, priorem vocavit Orientalem, an-
numque 55ol. in annum Julianum XL V
incidere credidit; aleeram Lunarem ap-
pellavit, & Incarnationem in annum
mundi 5495. Julianum X LV conjecit;
tertiamque Paſchalem nuncupavit, in ea-
que Incarnationem cum anno 5509. Ju-
liano XLV inchoavit. Hanc tamen cau-
tionem addit, ut in computo Lunari duo
perpetuà methodo ſubtrahantur. Cùnm
verèò Hib. 8. pag. 689. Computum £.thio-
picum exponit, addit: principio rerubr
ad Chriſtum putant (nempe Æthiopes) an-
nos 5500. ſed Eccleſia Antiochena nno blus
55or. eamque Eram vocant, Ser mw ſe⸗ tae Ader,
2caſu Adam. Mira autem hallucinatio inde
eos inceſtit. Nam, cum Gracorum Computus
Paſchalis ab initio rerum ad Chriſtum, pu-
tet annos 55oS. iſti vero 55or. hbinc factum, ut
de ſumma annorum Chriſti Dionyſianorum
deirahant annos VII. Hoc faciunt DZäihiopes
ipſi, & Græci quiaam, Maximus Monachus,
& Historia Conſtantinopolitana, ex qua li-
bros ſuos conſarcinavit Lanaulfus öagax. In
annis enim Chriſti ſemper abſunt à Computo
ANNO
Cycli Solaris decimo.
Cycli Lunaris ſecundo.
Periodi Iulianæ 6310.

.

Eræ Conſtantinopolitanæ Pafcl alis 7105.

„ .

Eræ Conſtantinopolitauæ Lunaris 7091.

Eræ Orientalis 7098.
Eræ Caſaris Hiſpanicæ 1635.
Eſt is annus Eræ Dionyſianæ 1597. ut tam
feria III, quæ eo Chriſti anno in diem
IX Kalend. Junii, ſeu diem XXIV menſis
Maii incurrit, quam Cyclus X, Lunæ II,
annus Periodi Julianæ 6310. annuſque

Fis ita conſtitutis, apparer, quantis

Dionyſiano annis VII. Iiaque ℳthiopes
N 6tienſes annum Chrifi 1585. patabant
1577. à die X XIX menſis Auguſti anni 1584.
a quo die tam annum mundi quàm annos
Diocletiani incipiunt. Verùm priorem
Eram perperam Orientalem vocat, cùm
tam Georgius quàm Theophanes eam
nominent & Aiyvnziss, id eſt ℳo. vpacam,
ſive AMeavdα, id eſt Alexandrinam, &
tertiam α PoiÜο, Romanam, quia Con-
ſtantinopolis nova Roma fuit. Cur enim
Eris à multis ſeculis inſtitutis propria no-
mina eripere, novaque imponere; quod
ſolùm licet, cùm de re conſtat, nomen
verò ignoratur. Adhæc, cur initium In-
carnationis in hac ſecunda Era ab anno
mundi 5495. repetere, cùm Panadorus,
qui ejus inventor reputari poreſt, illud
ab anno 5493. deſumſerit? Porrò Peta-
vius tam lib. 9. de Doct. Temp. cap. F.
quàm in Auctario lib. 8. cap. 6. pluribus
oſtendit, eas appellationes malè illis Eris
inditas, præſertim, cum tam Era Con-
ſtantinopolitana quàm Antiochena ad

Lunam directa & Lunaris fuerit; quate-

nus iis diebus uterque Cyclus adſcriptus
ſit, in quos Nicæni Concilii tempore
Novilunia competebant, ut Petavius do-
t&ε oſtendit. Neque etiam verum eſt, in
priori Era Incarnationem collocari anno
Juliano XLV, neque qui Incarnationem
ab anno 55oο. auſpicantur, differre ab iis,
qui ab anno 5vor. incipiunt: nec eriam
Sthiopes & Ægyptios, qui in hunc uſque
diem Erà Alexandrinaà utuntur, EFEram
Dionyſianam mutilaſſe; cùm Era Incar-
nationis, quam adhibent, diverſa ſit à
Dionyſiana, & longe antequam Diony-
fius naſceretur, inſtituta.
Denique Scaliger ad decennalem mu- LXI.
tilationem Eræ Alexandrinæ animum L'eriodum
non advertit; ideoque tres Eras illas mun- le⸗ran-
non advertit; ideoque tres Era Jrinam &
danas etiamnum hodie in Oriente uſur- AMntioche⸗
pari credidit 2 Opus enim de Emenda- nam poſt
tione Temporum pag. 784. his aliiſque Diocletia-
temporum Notis abſoluit: Exactum Opus S awacm
Dei Opt. Maximi gratia, feria tertid. Wi Saali-
gerum fu-
Lit.

4

1635. Eræ Hiſpanicæ certò manitfeſtant.
Quamobrem erat is quidem annus Con-
ſtantinopoliranus, quem perperam Scali-
ger vocat annum Eræ Conſtantinopolitanæ
Paſchalis, 7105. à Septembri anni Chriſti
ante-

4

8* 2„a
de Periodo Græco-Romana. xxix
antecedentis inchoatus; ſed non erat an- Præcipuarum tam Solarium quàm Luaa-
nus Antiochenus, quem ipſe Conſtantino- rium annos ſemper notat, Alexandrinæ
politanum Lunarem appellat, 7091. ſed verò & Antiochenæ nuſquam meminit;
70⁰89. qui menſe Septembri anni Chriſti quia ſine dubio quomodo ex illis ambagi-
1596. initium habuit; qui error profluxit bus ſeſe extricaret, non habebat.
ex eo quod Scaliger anaum primum Eræ Scaliger lib. 7. de Emendat. Temp. LXII=
Dionyſianæ non ab anno mundi 5493. ut pag. 747. exhibet Tabulam Cyclorum e ole-
fieri debet, ſed ab anno mundi 5495. re- trium Erarum mundanarum Oricnta- „ — “l
petat. Præterea annus ille mundanus lium, ſed vitioſam; quod initium Incar- mum trium
7098. Eræ Orientalis ſeu Alexandrinæ nationis in Era Alexandrina eum fuge- Erarum
planè fictitius eſt, & à nemine unquam ret. Heic ego aliam Cyclorum Solarium inter ſe
uſurpatus; cùm ad annum primum Dio- & Lunarium ac litterarum Dominicalium "emparari.
cletiani Alexandrini & Antiocheni eàâ- Romanarum ſubjicio, annis omnium
dem Erà mundanà utantur, poſt præfa- Computorum à Kalendis Januariis repe-
tam ſcilicet decem annorum mutilatio- titis; quamvis civilis annus & Indictio ab
nem. Denique Calviſius, qui primus om- antecedente Septembri incipiant. Roma-
nium Chronico certis temporum chara- nus numerus Cyclos Solis, Arabicus Cy-
cteribus munito Orbem literarium bea- clos Lunæ repræſentat.
vit, Eræ Conſtantinopolitanæ, aliarumq;

TABVLA CYCLYZORVMI 5SOIARIVM EZT LVNARIVM JI N
Eris wundants Græcorum.

+ . „. — . . Y 2* . —— — —
Linea urriuſ iaca utriuſ- Linea utriuſ⸗ Linea utriuſ-Linea litteræ Termini Paſ- Anni jſu-
que Cycli in que Cycli in que Cycli in que Cycli in Dominicalis chales. liani.
Era Dionyfſ. Era Alex. Era Antioc. Era CP. Romanæ.
v. X. XxxVIII. XvVI. BA XLI.
16. 7. 16. 13.
V I XI. 1I. xXxVII. G. xLII
VII. XlII. II. XVIII. F XIIII
18. 9. 18. I5.
VIII. XxIII. III. XIX. E XILIV
19. 10. 19. 16.
XIV. IV. CX. — —
15. XX DC. vV April. XLV.
I. II. I. I7. .
— — — ——— — — ——— — —
v. Mart. XLVI.
2. I12. 2. 18. B XxxV. Mart. XrV
xl. xx. XvVI A. B I. XLVII
. XIII April. 2 .
— xvun. vI. XXIII .
6 14 4. G. II April. XLVIII.
. III. II. IV.
t XIII. XVIII VI XX
rles . 15. 53 2. FE. XXII Mart. XIIX.
ne — xIV. XIX 1X — xxV.
mwin XjIvV. . XxV. h. X. April. 1.
ril.
8. 18. 8. . XVIII Ap
XVII. xXXII. XII. XXVIII. AG. VII. April. LIII.
XVIII. XXIII. Xlil. 1. F XXVII Mart. LIIV.
10. 10. 7. M
XIX. XXIv. Xlv. I1. . kE. xrv April IV.
11. . II. 8.
— — C 3 Linca

XXX Diſſertatio

. 4
Linea utriuſ- Linea utriuſ-Linea utriuſ-Linea utriuſ-Linea litteræ Termini Paſ- Anni Ju- 1
. . .. . 2*% . ⸗ 2 .„„ .
que Cyeli in que Cycli in que Cycli in que Cycli in Dominicalis chales. liani.
Era Dionyſ. Pra Alex. FEra Antioc. Era CP. Romanæ.
— — — —
XX. XXvV. XV. III. .
12. 112. . D. IIII April. LVI.
XXI. XXVI. XVI. IV.
13. 13. 10. CB. XXIV Mart. LVII.
XXII. XXVII. XVII. V. „„
14. 14. II. A. XII April. LVIII.
XXIII. XXVIII. XVIII. VI.
15. 15. 12. G. 1 April. LIX.
. — 5 E rmn, — —.—
XXIV. I. IX. VII.
X F. XxxI Mart. XIxX.
XXV. 1 I. XX. VIII. .
ED. 1X April. L XI.
— — — — —— — ——
XXVI. 111. XXI. IX.
C. XXIX Mart. LXII.
XXVII. IV. XXII. X. .
B. XxxVII April. LXIII.
— . — — — . — . .
XXVIII. V. XxxxlI11. XI.
A. LXIV.
1 1 XXIV. XII.
V1 GF. LXV.
— — — —— — — —
. . . d XIII⸗
11 VII XXV E. LxvI.
. . — .
111. VIII. XXVI. XIV.
D. LXVII.
IV. IX. X XVII. v.
C. LXVIII.

LXIII. Vides in hac Tabula, Cyclum Solis affixa duceret ad annum Dionyſianum
Cpcli Solis tam in annis Antiochenis quàm in Con- CCCCXLII litrera Dominicali D. inſigni-
Eræ Ale- ſtantinopolitanis per quatuor diviſum, an- tum, quia ſcilicer Alexandrini annis de-
xandrine num biſſextilem offerre, ideoque annos cem EPram ſuam decurtarunt. Si Cyclo
jus Mut notatos Cyclo Solis 1V. vel VvIII, vel XII, Solis Alexandrino vIII addas decem Cy-
lationem . 4 . . ..
prolum. & ſic deinceps, biſſextiles eſſe. Cyclus clos, qui decem annis ab Alexandrinis
autem Solaris Eræ Alexandrinæ inſervire prætermiſſis reſpondent, habebis litteram
tantùm poteſt uſque ad primum Diocle- Dominicalem FFE. Cyclo Solis x VIII affi⸗
tiani annum, qui mundi eſt ſecundum xam, quà annus Dionyſianus ccCCLII,
Alexandrinos 577 ob illam ſcilicet mu- ut mox dixi notatur. Hujus Tabulæ ope-
tilationem, quæ ideo inde evidentiſſimè rà cognoſces, an in conjungendis annis
demonſtratur. Qui enim Cyclo illo So- mundanis Græcorum cum annis Diony-
lari poſt Dioclerianum uteretur, decem ſianis erraveris; anni enim illi mundani
annis omnino aberraret. v. g. annus mun- in majori ſui parte, a Kalendis ſcilicet Ja-
di 5944. qui Kalendis Septembris anni nuariis uſque ad Kalendas Scptembris,
Dionyſiani ccCcCIICœpit, præditus eſt eadem littera Dominicali ac annus Dio-
Cyclo Solis vIII, littera Dominicali D. nyſianus, in quo deſinunt, præditi eſſe de-
quæ ideo indicare debet litteram Domi- bent; quamquam facilior eſt methodus
nicalem Romanam anni Chriſti ccccLII, ex Indictione deſumta, quæ ideo præfe-
à cujus Kalendis Januariis Cyclos Græcos renda. L LXIV.
nos inchoare diximus; quòd major pars Ut autem hæc annorum Græcorum W, ve--
anni civilis v. g. 5944. à Januario ad Se- cum Dionyſianis connexio maniteſtior run, pri-
ptembrem fluat. Et tamen annus Diony- fiat, & ne decennalis illa mutilatio in er- mi ſoeculi
ſianus CCCCLII notatur duplici littera rorem impellat, habes heic Tabulam an- Chriſtiani
Dominicali F E. Littera itaque Domini- nos trecentos continentem, ad cujus re- um Dio-

calis D. Cyclo Solis vIII. Alcxandrino gulam ceteri omnes dirigendi erunt. ni iE⸗ —
*Lgatt.
Anni Autt:

1II.

XIV.

xy.

XVI.

WIl.

XVIII.

1⸗
7

de Periodo Græco-Romana.

. —

Anni Diony-Anni mundi Ann

XxxXI

i Incarn. Anni mundi Anni Incarn

ſiani à Ka-ſecun. Alex. ſecun. Alex. ſecund. Ant. ſecund. Amn cund und ene ed.
lend. ſanu.- à Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept. a Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept.
Ante Chriſt. Ante Chriſt. Ante Chrict.
III. l. I., 541. 2. 5507. 2.
Ante Chriſt. Ante Chriſt. H ante Eltif.
II. 5502. 2. 5492. 1. 5508. I.
Ante Chriſt. — — Chriſti — Cidci
1. A. 3. K. I. 09 I.
Chriſti —— —
1. 5504. 4. 5494, 2. 110. 2.
117 5505. 5F. 5495. 3. FII. —3.
- e 2 — * . — 1—
— IVv. 07. 2. 5497. 5. 5513. —
—— 5508. 8. 5498. 6. r.. . —
—— U. 5509. 9. 5499. ”M JF —r
VII. 5510. 10. 00.0 —8. FFi6. 8.
VIII. F5II. II. 5501. 9. 5FIIlY7. 92
IX. 5512. 122. 5502. 10. 5518. 10. —
Xx. Kiz. 13. oz. II. s. . — —
X.— . . So4. . — —
XII 55Iv. 15. 505. 13. — rI. »58.—
XIII. 5516. 16. 5506. 14. 5522 4.2-—
XIV. 5517. 17. 5507. I5. 5523. — . — —
XVv. 5FS. 18 5SFos. C 4. 16. — —
XVI. 5519. 19. 5509. 12. L2JH. —
XVII. 5520. 20. 5510. 18. K6. 18.
XVIII. 5521. 21I. — 55II. 19. Lrr 19.
XIX. 5622. 22. 5512. 20. — —§£ 20 ——
Xxx. 5523. 23. 5513. 21. 22 21.— —
XXI. 5524. 24. 5514. 2. —— o. 22. —
XXII. 525. 2 ˙. s 2— WiI. — —
xxjIII. 5526. 26. 5516. 24 — 6682 2 4—
xxIV. 1(827. 17. FiFY?. — 3 — - -=—
XXV. 528. 28. 5518. 26. Wi. 22—
XXVI. 55G. 29. o. 272. .r.. — —
XXVII. 5830. 30. 5520. 28. 5536. 28.
XXVIII. 5531. zI. 5521. 29. 5837 29.
XxIX. F32 — 32. 5522. o. 5538 30.
XXxX. 5B3. 33. F23. I. 9 31. —
XXXI. 5534. 34. N4. 32. 5540⁰0 32. —
XXXII. 5§535. 35. 5. . 4I 33.
XXXIII. 56536. 36. 6. 34. — T2 õ
XXXIV. 6537. — 57. SSD 7. 5. W 34 —
XvV. 538. z38. — D.. — . —
XXxXVI. 53 . — K. — — — — —
XXXVII. 5540. 40. 55350. 38. 5546. 38.
4 Anni

XXXxI Diſlertatio

Anni Diony- Anni mundi Anni Incarn. Anni mundi Anni Incarn. Anni mundi Anni Incarn.
ſiani à Ka-ſecun. Alex. ſecun. Alex. ſecund. Ant. ſecund. Ant. ſecund. CP. ſecund. CP.
lend. Janu. a Kal. Sept. Kal. Sept. à Kal. Scpt. à Kal. Sept. a Kal. Scpt. a Kal. Sept.
XXXVIII. 5541. 41. 6I. 39. 5547. 39.
XXXIX. 5542. 12. 5532. 40.— F48. 20. —
XI. 5543. 43. — 32— 41. 5549. XlI. D
XLI. 5544. 44. 554. 4272. zFSo. 2
XLII. 5545. 45. 65 3z3. S851. 2——
ri W. — K — — — —
XLIVv. 51. 45. 528. 46. à4 46.
XLVI. 5540. 2 — — —-–
XLVII. 5550. 50. — 40. — 348. . . 2898.
XLVIII. SSßsẽt. FJl. n Ll. 49. 2—-2—
XLIX. 5552. 52. 42. — 5o˙. . 50.
— . — — —
1r. 5583. 53. 42. 2 — 51. A J—-—-
L. I. 5554. 54. Kt. SE— 5560. W2R.
rII. KK F „ 3. Fo. 8—
LII. 5S6. . 56. . 54. 5562. — A.
r SSv.. 1. ..E e
LV. §58. D 58 55438. 6. 5564. 556.
IVI. —. . e. — . —
rVII. Foo. o. o. s. Soß. . – Hn
L.VIII. 5561. 61. bAlA— 59. 5567. 592. duu (j
5562. 62. . 60. 5568. — 60. ſrul
LX. 5563. 63. W⸗ 61. 5569. 61. aua ,
LXI. 5564. 64. . 62. SFyc. 2 — B
LXII. Fsfg . — 63 §K521. 63.. t iliai.
LXIII. 66. — 66. 5556. 64. — 5572. 64.
LXxIV. 567 [67. V. 65. 557. J7.
LXV. 55568. 68. ds. 66. F... oe.
LXVI. F69. 69. A4452. 67. 5575. 67. —
LXVII. SS† 70. Aeo. [68. 5526. 68.
LXVIII. 557I. 71. — 5561. 69. 5SS57z. — 69
rxIx. Fyr. 72. 562. 7o. KFIys. 7o. —
rEX F T. D . ... . 2
rxxI. A 24 ͤ. Soe.
ͤ.. E
LXXIII. 5576. 76. Aes. 74. 5582. 4.
LXXIV. 5577. 77 .—— 77 5587K..
rXxXxV. FS — 8 . J6. S. 26. —
LXXVI. 5579. 72. 8SS69.ꝝR 77. 5585. 2 —
XXVII. 5580. Sso. r 758. F586. 78 — —
XX. a.. Re W — „ Kcr o.. —-
LXXX. 5583. 383. —– lM. 5589. 8I. =
IXXXI. 5§584. 84. — 5§574. 82. 90ℳ. 82.

de Periodo Cræco-Romana. XXXjiii

Anni Diony- Anni mundi Anni Incarn. Anni mundi Anni Incarn. Anni mundi Anni Incarn.
ſiani à Ka- ſecund. Alex. ſecun. Alex. ſecund. Ant. ſecund. Ant. ſecund. CP. ſecund. CP.
lendis Janu. à Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept. Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept.
LXXXII. 5885. 85. LLI 83. 5Fszs5)5l. 83.
LXXXIII. 5586. 86. a — 5592. 84.
IXXXIV. 687. §. JXE E
LXXXV. 5588. 38.— Sl 5578. 86. 5594. 86.
IXXXVI. 5589. 8. 5579. 87. 5595. 87. .
TXXNXVII. 5590. — 90. 5580. 898989. 5596. 88. .
TxxXXXIII. 5596. 9 KH6. 94. §602. 8N
1XXIV. Fo. 57. 5687. 9. 5603. 2.
LXXXXV. 5FoT8.. NM. 5588. 6. 5é6okt. 996.
TXXXXVI. 5599. 99 55890. 97. 605. 97.
LXXXXVII. 5000. loccc- 5590. 98. 5506. 28 —
LXXXXVIII. 5601I. — liol.. 5591. 90. 5607. 99.
rxXXXIX. 5602. 108T2 5592. 100. 56608. 10
1 X Vv. c. 603. laez . 101. 5669. — Iol.
l der. d. 122, Ldd- — —
o ayn ac ecen. 56. ,e, . Liij. 103. —
bo l- — cIii. 5606. 106. 5596. — 104. Ef tOc.
Kiani cum CIV. 56027. I0o27. R 105. 5613. 105.
r . Ln lo 85598. 106. 5614. 16
GVI. 5609. 122. FIgg. io7v. LSlöS — —
SeiIf. 5610. uo. L0o. 108. S5Il6. 10-8.
SvIII. 561. III. Col. 1052 — LW. 109.
e. jen. I2.. 602. II6. Eis. 1o. —
— 5613. ux or III. 61 2 — III. .l
—CXI. 5614. 14. — V664. II2. — nd. IIIY..
—. S615. oSE SE ʒ3. —
S. Fal6c6.. uE 566. igs renr 14—
cxIV. 5612. — =— 1067. „iIs. FKe
CXV. 618. uds — 6608. 116. Kon irs
cxVI. Folg. EH 5609. 12— 625. D
— CxvIis. S6 20. 561¹0. I s. R66 - 8
EXVI. SSr ul. Te. .. — — II2.
—* 622— 122. – 5612. 120. M„S no
XX. . 562;3— nn;3˙ — Klz. 12 1. SoS
— XX1. 5624. . 24 — — 5§614. 122. 66z5. 2121.
cXXII. z62. UL. — — LenXf. 5631. 123.
XXIII. 5§626. 26. — 5§el6. EcH.. 632 242·8

XXXiV Diſſertatio

. . ᷑B
S ————————————

Anni Diony-Anni mund: Anni Incarn. Anni mundi Anni Incarn. Anni mundi Anni Incarn.
ſiani à Ka- ſecun. Alex ecund. Alex. ſecund. Ant. ſecund. Ant. ſecund. CP. ſecund. CP.
lend. janu. à Kal. Sept. Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept.
CXXVI. 5629. 129. 5619. 127. 5635. 127.
cXXVII. 5630. 30. 5620. — EAE 7636. .
—xVIII. FS6i. 1131. 7621. 29. oʒ. nz.
— — —
CXXX. 5633. 13. 5623. — 131. — 5639. 131. —
cxXXI. 5634. 134. d. . 5640. 2—
CXXxXII. 5635. 13 51 E —
XxXXIV. 5637. 137. oa.. — 43. 1335.
XXXV. 5038. 38. 628. — 136. — 5644. 1136.
cr. K . —— – Sar— — 8—M B
CxXXVII. 5640. 140 — 5630. 138. 5646. 138. .
CXXXVIII. 5641. 1i. 5631. 139. Z. 139.
CxXXIX. z642.— I42¾. — 653727. 140. 5648. 140. .
CxXII. 5644. idr LijA. 1. — 5650. 142.
cCxIII. 5645. 14 y˙. 5635. 142½ — —
— XTiIII. 5646. 146. 636⁰. 14. L 44. .
cxLIV. 5647. ” W. 1653. 145.
CXLV. 5648. 148. 5638. 146. — —ꝑ
— V— ſegos. 12 — — L22 1 AW. .
— CxLVII. ſ650. 112.,— — Let. — 148. 656. 148. .
XLVIII. 5651. 151. 55641. 42. — LL.—- 149.
—CXLIX. 5§652. 12. KH42 150. 5658. 158. .
—. 5653. 153. — 5643. 151. 5659. 15I.
crI. 5654. I4 3644. „. 5660. 152.
—= 6,. 5. — 5564 5. 153. 5661. — .
cIII. 56 5. 156. 5646. 154. 1662. 154. .
— criv. Foßy. 1157. 5647. . Ss. — — 8
cIv. 5658. F.. . 156. 56664. 156.
— rv. 5659. lisg. 5649. . 5665. W. — c
1. ELeés. 8.
vcIVIII. 5661. 161. 56 5˖1. 159. 5667. 159.
—erzx— zcsr. S62 — 5652. 160. 5668. 160. —
. — — S 161. 5669. 161.
CLX. 5663. 163. 565. — e.—
—,— –m– – TE 664. 162 5670. 162.
.CLXI. 5§664. 164. 5654. 102 — — —
—— — r 163. 5671. 163.
CLXII 5665. 165 5655. 3 —
— r. Foez. — 1627. 67. 166.. W—◻ 1.— — J
— Tv. 5668. 76T. 6658. 16. 5674. 166. J
r. oi. 169. .— — — — —
CLXVII. §670. 170. 56606. 168. 5676. 168.
XVIII. 5671. — vI.. 5661. 169. o. 169.
— 1XIX. 56r-. 17. 55662. 170. 5678. 170.
Anni —

A

XNNNN

.

X

—
—
=

de Periodo Græco-Romana.

Anni Diony- Anni mundi Anni Incarn. Anni mundi Anni Incarn. Anni mundi Anni Incarn.
ſiani à Ka- ſecund. Alex. ſecund. Alex. ſecund. Ant. ſecund. Ant. ſecund. CP. ſecund. CP
lendis Janu. à Kal. Sept. Kal. Sept. Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept. jà Kal. Sept.
cLXxX. E. 5663. . 679˙. „.
CLXXI. 5§674. 174. 5664. 2. 5680. 172. —
CLrXXII. 567 5. 134½ sz. 177. esd.. — -
CXXIII. 16676. 126. 5666. 174. Ss82. 174.
CLXXVI. 5679. 179.ôêeg 5S669. i7vY.ae 5685. 177ç.o.
CLXXVII. 5680. 180. 5670. 178 65686. 78s.
CLXXVIII. 5681. 181. 5671. —1779. S FF).
XXIX. 6 8272. 182. 5672. 180 5Ss8Ss. 1[80.
CLXXXI. 5684. 184. 567174.mfe ł182. 5690. I82.Äũ.
CI XXXII. 5685. . 185⁵. 5675. 183. 5691. 183.
KrxxXIII. 6Sd6. 186. 676 184 5692. 184.
CLXXXIV. 5687. 187. o 185. 5693. 8
crLXXXV. 5688. 188. 5678. 186. 5694. 186.
CLXXXVI. 5689. 189. S679.m 187. 569). 187.
CcLxxXVII. 6690. 120 5680 188. 5696. 188.
CLXXXVIII. 56691. 12 G 5651. 188. 5697. 189. —
CrXXXIX. 5692. — 1222 EN 190 5698. 190.
CLXXXX. 560ů3. [32 58683. 191. 5699. 191.
. CLXXXNXI Cy24. 194. 568. 1927. 5700. 192.
cCr.xxxXXII. 569 . 195. 5685. 118. goil. 19;3. —
CLXXXIII. 56696. 12256. 5686. 194. Z02A 194. H
CLXXXXIV. 7697. 192. 5687. 195. — 70;. 195.
TCixxxxv. 66958. 198. 8. 1286 704. 16.
cLXXXVI. 5699. 199. 1689. 197. Lak. 197.
CTXXXXVII. 1700. 200 Lo 198 06. 198
XNXXVII. SoI. X0l1. Loo 122. — 7707. 199. —
cEXXS= XIX. 5702. 202 5692. . 200. 708. — 200.
ECI.. — Len — E6. 20; Zuu. 03.
ccCrIII. 5706. 206. 5696. 204. 5712 204.
Loe. e.ee e. .. or..
CccV. 5708. 20 8. 5698. 206. 5714. 206
CCVI. 15700. 209. 5699 277. 5713. 207
ccvVII. 5710. 210. 57700. 208 – 7I6. 208
CCVIII. 5711. 21I. Lor. 209. Fi 209
CCIX.„ʒ 7712. 212. 5702. 210% 7718. 210
CCX. 13. a1. 5703 21I. 5719. 21I1. —
CCXI. 5§F714. 214. 5704 2IZ. 5720 21I2.
ccxII. 5I. zrs. 570J5 213. asD3.
CCxXIII. 5716. 216. S706. 214. 22 114.
Anni

Dillertatio

XXXVI
Anni Diony- Anni mandi Anni Incarn Anni mundi Anni Incarn. Anni mundi Anni Incarn.
ſiani à Ka ſecund. Alex. ſccun. Alex. ſecund. Ant. ſecund. Ant. ſecund. CP. ſecund. CP.
lend. Janu. a Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept. à Kal. Sept.
ccxiv. 5717. [217. 5707. 215. 5723. 215.
ccxV. 5718. 218. Hos. 216. — BVE 26. —
ccCxXvI. 5719. 219. 5709. 217. 572 5. 217.
CCXVII. . 220ℳ io. 218. 5726. 218.
CCXVIII. 7zi. 221. 5711. 219. 227. 199
CcCXIX. S722.— 222. ixr. 2220. 5728. 220 Sõ
cCxx. 5723 223. 5713. 221. 5729. 221.
— CXXI. 5724 224. TI4. 222. o
ccXXILI. O . . 222. 2. 22 ½¼
—CXXIII. 5726. 226. 5716. 2244. .. 224.
ccxxIV. 27. 227. 5717. 2257.
CCXXVI. 5729 229. 5719. 222 — Vi. 222
ccxXVII. 5730 2z0. O—0. 228. 736. 228.
CxXXVIII. 5731. 2 1. 5„721. 229. 577ôꝓñ. 229.
CcXXIX. V732. . — . - 220. —
ccXXX. 5733. 233. 23. 231. 5739. 2ů1l.
CXXXI. 5734 234 ◻ℳ4. 232 5740. 23 2–.
CCxXxXXII. 53 5. 2. — 23¾ 741. zu —
CCXXXIII. 7736. 26. LQo 234 742. 234.—
CCXXXIV. 5737. 23. 5727. 235. 5743. 235.
ccxXV. 535. 235. Z5. 6. 44. 6.
ccCxxXVI. 5739. . . 231. 74¾. 237.
cCXXXVII. 5740. 240 30. 238. 5746. .—
CSXXVIII. 741. 241. S31. 239. 5747. 239.
ccxXXIX. 5742. 242. 2232. L48. 240.
— cr. S. .. L I.-. 2. 241.·ð
ccCxLII. 744. — e . 5750. 242.
CcCXLII. 5745. 245. 573⁵. 243. Lu.. 22. — —
cCXLIII. 5746. 246. L6 ⸗ 144.
CXIIV. 5747. 247. 32 24 5% — 1 5— —
CXLV. 5748. 148. 5738. 246. 5754. . ——
ccxIVI. O742. 42. 632. 2247. . —
CCXLVII. 75o. 250. 5740. 248. 5756. — —
—ILVIII. S5l. 2 51. 5741. 249. W. — —
CXLIX. 7572. 152. 2. 25u0. 2. — —
— ocr. 5753. 253. 5743. . — 575⁵9. F. — —
—ccII. S554 r.— L4* 25. 60. .
anu F. L42 —– — — =—- —
cCLIII. 5756 256. 2⁴6. 4. —
CCLTIV. 757. 257 L 255. — L6.— 22— —
ccrv. 758. 255. — . 764. o. — —
CCLVI. —755. 242. — L L. 5765 ..
ccrLvVII. 760. 260. 5750. 258. 6 258.

Anni

de Periodo Græco- Romana.

XXXVij

Diſſertatio.

iIncarn.
Anni Diony Anni mundi Anni Iacarn. Anni mundi Anni Iacarn. Kan undl n Mcarn
ſiani à Ka- ſecund.Alex. ſecund. Alex. ſecund. Ant. ſecund. Ant. lcund en⸗ S
. al. SePt. cht.
lendis Janu. à Kal. Sept. à Kal. Scpt. à Kal. Scpt. à Kal. Sept. à Ka . a Kal
— . — . 67. 259.
CCLVIII. 5761. 2 61. ä 2 . —
CCLIX. §762. 2162. 5752. 260. S= doe
cI. 264. e —
CCLXII. 265. . L. 26r— — – —
— 7ͤ 2 26.
———— . 268. 266. X. 266.
— — 269. 5759. 267. §S§7. —
CuLXVI. 762. —— — — && “ 55
CCLXVII. 5770. —— — L - — — 1697.
cr. r. Ter. „.. U. —
CcCLxVIII. R —— – – — —8 270
—— — — 272. 5762. 270 778. „
SnE f – —— 76 177. 779⁹ 271.
4 224. . 5 . = . —
CCLXXI. S.π△. W —— 273. — 5781. 17 —
CCLXXII. 11 —2 — os. 274. 5782. = 274.
ccCLXXIII. K7õMA. — . 783. 2
r e — — D——
LIX V. — 5768. 276. 784. 276.
CCLXXV. 5 8 5 8 . 9 5 F69. 277. 8. 277.
r 3 5 S. 5 28 T. 278. GDH 22.
R z D 5 3 2 5771. 279. 787. 279.
CLXXUIU 3588S 5 „ 5772. 280. 5788. 280. —
IX. B5' 5 S —— 9.
= . & E 2 281. . — 8l
CC — ₰ℳ —. — — 5 — N .
CcLXXXI. 5 S ir., S. S. — 283. 5791. 283.
—, —0 2 G 5. S. LR’. 3 3.½
CcLXXXII. 5 — S . 7726. 284. 5792. 284.
cU. E . S * E D. 285. 793. 28=ů)5.
CcCLXXXIVvTvWE.ñ — — — . .
ð
Lrx —— 279. 5 S. 287.m V95. 287.
cCLXXXVI. Mαι. 87. — S 6* 288. 226. 288.
. 83. 5 3*2. 8. 292. 5S800. 292.
CCLXXXXI. 84. —— 2 5. 8 5 293. 5801. 29 3³.
— — — — . — —
CCLXXXXII. 5785. . 3 8 294. 1802. —2994.
CLXXXIII 6. — 3 g. S 5 5 2
CcLxXxXXXIV. 5787. 28 —— .. Vo. 226.
57898.ꝓC. 289 298 ⸗ 155. DW
⸗ 2.. 22. — — — 5809. 301.
Ccc. 5793 293. H

XXXVii Diſſertatio

LXVI. Heic non agam de computo Paſchali Græ-
De compu- corum, nec de methodo inveſtigandæ feriæ,
7o Paſehali nec denique de regularibus ac annorum
ted. epactis, quos Concurrentes Romani Compu-
Szalger & tatores vocant: præterquam enim quòd hæc
Petavius., ab Scaligero in fine lib. 7. de Emendat.
Temp. & à Petavio in fine lib. 8. Auctarii, di-
ligenter pertractata, tanta non ſunt, ut eo-
rum notitià carere non poſſimus. Imo Sca-
liger pag. 778. dicit: Noli carare illos concur-
rentes, quorum ſcientiam reſerva, uſum reſpue.

LXVII. Redeo nunc ad Dionyſium, ut quod ab ipſo
Dion ſi duabus in rebus peractum, in tertia efficiam.

veſtigia ſe- Magna mehercule ejus in Occidentales me-
iteh ita, qudd drinos, Eramque
Scaliger, Eita, quòèd Cyclos Alexan rinos, 4
non verꝰ Chriſtianam apud illos invexerit; ſed nullus
novam Pe- inficias ibit, quin ſi quis ejus concilium lon-
riodam iùs promovere, unamque cx Periodis
concinna- mundanis Orientalium, quæ fingulis annis,
re⸗ tam ante, quàm poſt Natale Chriſti, Cyclos
Romanos exhibeat, omniumque epocha-
rum ſedes & fulcrum exiſtat, Latinorum
uſhbus accommodare poſſit, rem præſtiturus
ſit haud leve momenti habituram. Quàm
enim eis neceſſaria aliqua hujuſmodi Pe-
riodus, ex iis quæ hujus Diſſertationis initio
dixi, evidenter apparet. Scaliger, ante quem
temporum diſciplinam nullus ad metho-
dum redegerat, hunc Chronologixæ noſtræ
defectum primus omnium vidit, eique Pe-
riodi Julianæ concinnatione remedium ad-
hibere voluit. Verùm, ſicut Dionyſius non
novos Cyclos, nec novam Incarnationis
epocham propoſuit; ſed utrumque ab Ori-
entalibus rectè conſtitutum ad Latinos tran-
ſtulic: ita non nova Periodus componenda
veniebat; ſed Dionyſii veſtigĩis inſiſtendum
erat, nec eo perfugio uti licebat, niſi nulla
ex illis Periodis mundanis cum Cyclis Ro-
manis, annoque Juliano congruere poſſet.
Ad hæc, Periodorum multiplicatio memo-
riæ animoque oneroſa; &, ut vulgò dicitur,
fruſtra fit per plura quod poteſt fieri per
pauciora; præſertim ſi cum majoricommo-
do ac utilitate illud haberi poſſit. Quemad-
modum itaque in Diſſertatione Hypatica ex
Conſulatu Imperatorum initio Imperii ge-
ſto, quibus poſtea annis eundem magiſtra-
tum de more rurſus inirent, detexi; ita ex
iis quæ à Diony ſio laudabiliter acta quid
adhuc agendum reſtaret, clarè intellexi:
tandemque tribus Græcorum Periodis mun-
danis exactè accuratéque diſcuſſis, quod
