rum iniuriis efferatas, Retpublicæ ad obſoquium
reddidit, ſibi ipfas ad ſalutem. Addit Card. No-
riſius, Carauſium egregiam hoc in bello ope-
ram Maximiano navaſle, teſte Victore de Cæ-
ſaribus, qui ait: Quo bello Carauſius Menapiæ ci-
vis faltis promptioribus enituit: ebque eum, ſimul
quia gubernandi (quo oſcio adoleſoentiam merce-
de exercaerat) gnarus habebatur, parandæ claſſi,
& propulſandis Germanis maria infeſtantibus præ-
fecere. Ex quibus Doctiſſimus Card. Noriſius
deducit, ertare Calviſium, alioſque, qui rebel-
lionem Carauſii hoc anno referunt, cum id tem-
Potis, inquit, Carauſius in caſtris Maximiani
ſumma cum laude militarit, & in partem victo-
riæ venerit, ac poſtea adornande claſſi incu-
buerit. Verumenimvero Herculius, ut jam oſten-
dimus, antequam dignitate Auguſtea donaretur,
Bagaudarum ideoque Eliani & Amandi victor
fuit, anno præcedenti Carauſius inſtruendæ
claſſi præpoſitus, præientique Germani, qui, cum
Romanos civili bello occupatos viderent, ſupe-
rato Rheno in proximiora Galliæ oppida impe-
tum facientes, omnia igne ferroque vaſtabant,
à Maximiano debellati. Audiatur Mamertinus

in Panegyrico Maximiano Aug. dicto cap. 5. Quod

ſtatim, vixdum miſero illo furore ſopito, ſc. civi-
li bello cum Bagaudis & ruſticis) cum omnes
Barbaræ nationes excidium univerſa Galliæ mi=
narentur, neque ſolum Burgundiones & Alama-
ni, ſed etiam Chaibones, Erulique viribus primi
Barbarorum, locis ultimi præcipiti impetu in has
Provincias irruiſſent, quis Deus tam inſperatam
Jalutem nobis artuliſſet, niſi tu affuiſſes? Pluribus
poſtea Maximiani ea Manettia? proſe-
quitur. Bagaudæ itaque & Germani eodem ferè
tempore debellati.
IV. Interim etiam per Legatos rem feliciter in
Paulè poſft Britannia Diocletianus geſſit; unde à Senatu
widti ab oo Britannicus ac Germanicus appellatus fuit, quod
Germani . P P
& Britanni. Colli gitur ex hoc antiquo Lapide à Baronio re-
citato anno cC cCLXXXIV num. II.
IMPD. CAES. C. VALERIO.
Dro cCcIETIANO. PIO.
FELICI. INVICTO. AuG.
PONT. MAX. BRITANNIC.
MAX. CGERM. M A X. T RIB.
PoTEST. I I. Co s. 1 I. P. D.
PROCOS.
HoNoRATI. ET DECIUIRIONES.
BT NuME RuIS MILITUuM.
CALIGATORIM.
Poſita eſt hæc Inſcriptio, quam ipſemet etiam
Card. Noriſius laudatus refert, an no præcedenti,

2

309

vel ſaltem currenti, ante diem æXVI1 Septem- § E C. III.
bris, quo Diocletianus Tribunitiam Poteſta- An. Ch. 286
tem 11I ſuſcepit. Quamobrem anno præceden-
ti Caraufſius in caſtris Maximiani militavit, eo-
demque anno & Germani & Britanni devicti,
vel ſaltem Vere aut Æſtate anni currentis, & an-
te hæc omnia Baugaudæ à Maximiano adhuc
Cræſare ſuperati. Nec refert, quòd Mamertinus
citatus dicat: EHic eſt, qui in pſo ortu Naminis
ſat Gallias Reipublica ad obſequinm reddidit-
Nam capite præcedenti de ruſticis & Bagau-
dis locutus erat Orator, ideoque ibidem de or-
tu Imperii Cæſarei, non verò de ortu Imperii
Auguſtei ſermonem habet. Ex his verbis potids
deduceretur, Maximianum anno præcedenti,
quo Bagaudas oppreſſit, Cæſarem appellatum
eſſe, ſic enim ortus ejus & reſtitutio Galliarum
in idem ferè tempus inciderent. Verùm Ur
mox diximus, Maximianus jam ſub finem anni
cCCLXXXIV Cæſar nuncupatus fuerat, ſequen-
tique, ſc. ccLXXXV, in ipſo ortu Naminis ſui
Gallias ad obſequium redegit. Mamertinus quip-
pe oratorièò, non verò hiſtoricè loquitur:
enim nec ſuperiori anno, in ipſo ortu ruſticos
vincere potuit; cùm priùs Cæſar dictus, ac po-
ſtea in Gallias adverſus Bagaudas miſſus ſit, quo-
cumque tandem anno eum Cæſaream dignita-
tein obtinuiſſe volueris.

Carauſius igitur hoc anno Imperium in Bri- V.
tannia arripuit, idque, ut videtur, contigit an- Carauſini

tequam Maximi anus Auguſtus appellaretur. Eu- Imperiam in
tropius enim de eo loquens ait: Cùm apud BRo- teni
nontam per tratctum Belgicæ & Armorica pacan- ſrtae
dum mare accepiſſet, quod Franci & Saxones in-
feſtabant, multis Barbaris ſape captis, nec præ-
da integra aut Pprovincialibus reddita, aut Impe-
ratoribus miſſa, (Diocletiano nempe Auguſto &
Maximiano Cæſari, Imperatori etiam à Victore
de Cæſaribus dicto) cam ſuſpicio eſſe cœpiſſet,
conſultò ab eo admitti Barbaros, ut tranſeountes
cum præda exciperet, atque hac ſe occaſione dita-
ret; à Maximiano juſſus occidi, purpuram ſumſit,
Britannias occupavit. Ita cum per omnem Or-
bem terrarum res turbatæ eſſent, Carauſius in Bri-
tauniis rebellaret; Achilleus in Dgypto; Africam
Quunquegentiani infeſtarent; Narſeus Orienti
bellum inferret; Diocletianus Maximianum Her-
culium ex Ceæſare fecit Auguſtum, Conſtantinum &&
Maximianum, Cæſares. Ubi Conſtantini nomine
Conſtantium ejus patrem intelligit, & Tyran-
nos, qui vel nuncupationem Herculii, vel crea-
tionem Cæſarum, ſc. Conſtantii & Galerii, di-
verſis temporibus præceſſere, uno tenore com-
memorat. Oroſius lib. 7. Eutropii verba ferè ex-
ſcribit. Quare Carauſius non anno ſequenti, ut
autumavit Card. Noriſius citatus, ſed præſenti
rebellavit, idque paulò antequam Herculius Au-
guſtus appellaretur.
Card. Noriſius, ut oſtendat, Carauſium anno ytI.
tantùm ſequenti Britannias invaſiſſe, obſervat, Hoc anns
Mamertinum in Panegyrico Maximiano Hercu- non verd
lio dicto, celebrare ingentem victoriam, quam 'uenti,
Herculius primo ſui Conſulatús die de Barbaris
reportavit: Tranſeo, inquit Mamertinus cap. 6.
innumerabiles tuas totà Galliâ pugnas, & c. Llum
tamen primum Conſulatüs tui auſpicalem diem ta-
Etus, praterire nullo modo poſſum, &c. aitque
Card. Noriſius, Maximianum Treviris hie-
mantem ingenti clade affeciſſe, ac procul à mœ-
mbus propulſaſſe Germanos, qui populabundis
agminibus in Gallias effuſi, Treviros uſque per-
venerant

—

31¹0
S C. III. venerant: poſtea appetente Vere, Erulos, Chaibo-
An. Ch. 286, nes alioſque Germaniæ populos ſuis in ſedibus
aggreſſurum, Carauſium maritimæ claſſi præfe-
ciſle. Scribit enim idem Orator cap. 7. Zale igitur
auſpicium illius anni quid ſequebatur, niſi novum
aliquod & ingens miraculum? Quod autem majus
evenire potuit? Itaque, inquit Card. Noriſius,
Maximianus, Rheno ſuperato, victrices Aqui-
las per Germaniam latè cireùm tulit. Carauſßius
verò, qui claſſi præerat, privatas prædas agere
totàâ maritimàâ Gallià ſinebat, ut ſpoliis onuſtos
in reditu interciperet. Tandemque in Britanniam
tranſmiſit, ac occupata legione, anno ccrxxxvII
Imperium ibidem capeſſiit. Ita Card. doctiſli-
mus. Verùm Mamertinus locis laudatis Carauſii
nullo modo meminit, iſque maritimæ claſſi non
præfectus, niſi anno ac tempore, quo Maxi-
mianus Cæſar adverſus Bagaudas levibus præliis
pugnabat, ut diſertè teſtatur Victor de Cæſari-
bus. Quamobrem rectè quidem Card. Noriſius
victoriam illam Maximiani Auguſti cum primo
ejus Conſulatu Kalendis Januariis ſequentibus
ſuſcepto copulavit; ſed perperam in ejus par-
tem Carauſium vocat, cùm ex dictis is jam rebel-
laſſet, neque Orator eam celebrans, Carauſii
ullam mentionem faciat.
VII. Auctor Chronici Alexandrini ait: Diocletiano
Dioeletia⸗ Aug. III & Maximiano Herculio Auguſto Coſſ.

s Nicome . . . —
s e Hoc anno Diocletianus Imperium cum Maximia-
dia biemem

egit. o Herculio communicavit. Inchoante tertio Impe-
rii ſui anno Micomediam hibernavit. Diocletia-
nus tertium Conſul Maximiano Auguſto Colle-

ga anno ſequenti Faſtis nomen dedit. Quare ſi
jam tum Maximianus Auguſtus erat, ut Auctor
Chronici Alexandrini fatetur, conſtat, hunc
locum tranſpoſitum eſſe, & Diocletianum, qui
hujus anni initio Micomediæ fuit, uti ſuprâ
oſtendimus, inclinante anno illuc rediiſſe, in
eaque urbe hibernaſſe. Quas verò currenti anno
victorias de Perſis retulerit, anno ſequenti ex-
plicabimus.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMANA 5778.

1040. . .
Olymp. 266. 16. B. )) 3. P. 17. April. Indict. 5.
an. 3.
Olymp.266. JEsu CHRISTI 287.
ſecundum CAII PAPZ5.
Baronium.
DIocCLETIANI IMP. 4. MAXIMIANI
HERCuILII IMP. 2.
1. D num. I. Coſſ. C. Valerius Diocletianus
Conſules. Aug. III, & M. Aurelius Valerius Maxi-

mianus Herculius Aug. Herculii Conſulatus juxta
priorem regulam, ob Imperium nempe Augu-
ſteum anno præcedenti ſuſceptum; Diocletiani
juxta tertiam, ut nempe Maximiani Collega
eſſet. Baronius cuom Onuphrio Maximianum
cum nota numerali profitetur: imò Onuphrius
Auctorem Chronici Alexandrini, Caſſiodorum,
& Auctorem anonymum Cuſpiniani reprehen-
dit, quòd Maximianum ſine numerali nota
edant, quam in libellum de Præfectis Urbi in-
ſeruit; licèt in correcto exemplari, quod Buche-
rius publicavit, Maximianus ſine ea exhibeatur.
Verùm Onuphrii, Baroniique errorem egregie
confutat Card. Noriſius in Diſſert. I. de Numiſ-
mate Impp. Diocletiani & Maximiani cap. 3.
tam ex Inſcriptione Gruteriana, quæ dicitur de-
dicata Kal. Jan. D. D. N. N. DIOCLETIANO.

Oritica Hiſtorico Chronologica

ET MAXIMIANO COSS. quàâm ex variis S§. X. C. II I.

ne: DIocCLIETIANO III ET MAXIMIA NO
Coss. Quamobrem tertium Diocletiani Con-
ſulatum cum priori Maximiani geſtum fuiſſe, ut
etiam in Faſtis Heraclii & Cæſareis legitur, cer-
tum, indubitatumque eſt.
Ipſis Kalendis Januariis Maximianus Augu- 1I.
ſtus inſignem victoriam reportavit de Germanis, Maximia-
qui ad Treviros uſque, in qua urbe, Galliarum "*us Aag.
Metropoli, ipſe agebat, pervenerant, ut anno Germanos
præcedenti oſtendimus. Hinc cuſus Nummus éit.
majoris magnitudinis in Gaza Medicea aſſerva-
tus, & à Card. Noriſio egregia Diſſertatione
explicatus, in cujus antica parte viſuntur Impe-
ratores Diocletianus & Maximianus laureati, ac
Conſularibus trabeis induti, ſcipionem ebur-
neum ſtringentes; in cujus ſuperiori parte aqui-
la apparet. In poſtica eminet currus triumpha-
lis junctis quatuor elephantis. Imperatores ſtant
in quadriga triumphali, & deſuper Victoria,
quæ hinc inde palmas ſpargit. In antica legitur:
IMPP. DIOCLETIANO ET MAXIMIANO
Aucd6. in poſtica: IMPP. DIOCLETIANO
III EFT H MAXIMIANO CoOSS. Rectè ob-
ſervat Card. Noriſius, Auguſtos victis hoſtibus
laureatas literas Romam mittere ſolitos, ubi eiſ-
dem rriumphus Senatuſconſulto decernebatur,
& in delati honoris monumentum Numiſmata
cudebantur. Quare quadrigæ in Nummis ali-
quando triumphos Romæ actos, aliquando tan-
tum ibidem à Senatu decretos deſignant. Sed
cùm nonniſi poſt debellatos hoſtes decretæ fue-
rint, inveſtigandæ ſunt victoriæ à Diocletiano &
Maximiano partæ, ob quas in eo Nummo, hoc
anno percuſſo, currus triumphalis eiſdem S. C.
decretus fuerit. Et quidem de Maximiani victo-
riis anno præcedenti, ac Kalendis Januariis præ-
ſentis ab eodem in Occidente relatis jam egi-
mus; reſtat itaque, ut de Diocletiano loquamur.
Is cum ingenti exercitu anno præcedenti ex III.
urbe Nicomedienſi, ubi KalendisAprilis Maximi- Diocletia-
anum Herculium Auguſtum appellavit, diſcedens *us Perſa-
in Perſas movit, ac bellum de proximo oſten-n viczor.
tans, tantum Narſeo Perſarum Regi terrorem
incuſſit, ut hic abductis properè & Syria præſi-
diis, non modèò eandem adventanti Imperatori
ultro ceſſerit, verùm etiam miſſa cum muneri-
bus Legatione, pacem ſupplex rogaverit. Dio-

cletianus Antiochiâ, aliiſque urbibus incruentâ

victoriâ potitus, recenti terrore utendum ratus,
bellum undique urgebat, quo metum hoſtium
intenderet. Mamertinus in Panegyrico Maxi-
miano Auguſto dicto victorias à Diocletiano nul-
lo ſuorum cruore, à Maximiano verò cum ingen-
ti hoſtium clade partas deſcribens, ducta ſimi-
litudine à Jove & ab Hercule, quorum agno-
mina iidem Auguſti aſſumſerant, hæc ſcribit
cap. 7. Credo itidem, optimam illam, fertilem-
que Griam velut amplexu ſuo tegebat Euphrates,
antequam Diocletiano ſponte ſe deerent regna
Perſarum. Verim hoc Jovis ſui more, nutu illo
patrio, quo omnia contremiſecunt, & Maijeſtatis
veſtræ nominis conſecutus eſt. Tu autem Impera-
tor invicte, feras illas indomitaſque gentes vaſta-
tione, praliis, cæadibus, ferro, ignique domuiſti.
Quas inter victorias hiemem clauſiſſe annum
cCCLXXXVI ſcribit Card. Noriſius in Diſſert. 1.
de Numiſmate Impp. Diocletiani & Maximiani
cap. 4. Ex quo Card. eruditiſſimus intelligere
poterat, Carauſßi rebellionem, quam in hunc
annum

—

Keſct bris hoc anno datis, cum hac ſubſcriptio- An. Ch. 287.

8C.
An. Ch.

IV.
Apparat
bellici 44
verſus Ca
acſuln.

Ac. III.
aChd.

Il.
4 imig.
* Aug.
manos
neit.

. III.
Diucletis⸗
Dnus berſa-
num vitir.

A
FA⸗
.
UII
l.
4

60

⁸ † C. III. annum diſtulit, ſuperiori contigiſſe; cùm Eu-
An. Ch. 287. tropius indicet, eodem tempore Carauſium in

IV.
Apparatus
bellici ad-
verſus Ca-
7ααι

Britannia rebellaſſe, & Narſeum Orienti bellum
intuliſſe, & parte alia Euſebius in Chronico, li-
cêt per hæc tempora tam in editione Pontaci,
quàm in editione Scaligeri, ob Diocletiani ini-
tium perperam conſignatum, turbato, rectè
ſub eodem numero annoque Diocletiani tertio
habeat: Carauſius, ſumtaà purpurà Britannias oc-
cupavit. Narſeus Orienti bellum intulit. Quæ
verba ex Eutropio ab Hieronymo in illud Chro-
nicon inſerta. Poſt eam victoriam Diocletianus
hieme appropinquante Nicomediam rediit, ibi-
que hibernavit, ut in fine anni præcedentis di-
imus.
Can verò, ut ibidem cap. 6. Em. Cardinalis
Noriſius notat, quadrigæ elephantorum Perlſici
triumphi propriæ eſſent, non dubium „quin
triumphales in laudato Nummo ſcalptæ deſi-
gnent eorumdem Principum victorias ante an-
num cCcLXXXVIII Germanico ac Perſico bel-
lo reportatas. Diocletianus, receptaà anno ſupe-

. .7 — ₰ 4. X —
riori Syriâ, bellum impigtè urgebat. Tandem

que pace cum Narſeo Perſarum Rege compoſita,
in Europam ſe contulit, cum Maximiano de bel-
lo contra Carauſium, ut conjicere licet, admi-
niſtrando conſulturus. Utriuſque colloquium
Mamertinus citatus cap. 9. laudat: In quo, in-
quit, vobis mutua prabuiſtis omnium empla
virtutum, atque invicem vos (quod fieri jam poſ-
& non videbatur) auxiſtis: ille oſtendendo dona
Perſica, tu illi ſpolia Germanica. Quem cong reſ-
ſum præſenti anno contigiſſe exiſtimno, quo
etiam ferè toto naves adverfus Carauliam æ uifi-
catæ, ut teſtatur idem Orator cap. 12. Quia nunc
animi habet ille Pirata, &um fretum illua, quo ſolo
mortem ſuam huc uſque remoratus eſt, peneé ve-
ſtros exercitus videat ingreſſos, oblitoſque naoiam,
refugium mare Jeculos eſe qua ceaeret Cam
nunc inſulam remotiorem, quem alium ſibi bre
Oceanum? Quo denique pacto effugere pœnas Kei-
ublicæ poteſt? niſi ſi hanſtu terræ devoretur aut
turbine aliquo in devia ſaxa rapiatur? DTdifica-

tæ ſunt ornataæquae pulcherrimæ claſſes, cunliis ſi-

mul amnibus Oceanum petituræ. Neque ſolum ad
perficiendas eas certatim bomines laborarunt, ſed
etiam ad excipiendas ſlumina repentè crevernnt.
Tota ferè anno, Inperator, qao tibi opus erat ſe-
renitate, ut navalia texerentur, ut trabes Cæde-
rentur, ut artificum animi vigerent * ne manus
torpeſeerent, nullus ſeré dies imbre Fdatus eſt.
Et poſtea his verbis Orationem concludit: Fa-
cilè itaque quivis intelligit, Inperator, quam
proſperi te ſucceſſus in re maritima ſocuturi ſint,
cùm jam ſic tempeſtatum opportunitas obſeèquatur.
Habita hæc Oratio, uti exiſtimo anno ſequen-
ti, ut tunc dicam, cumm Maximianus clalſem con-
tra Carauſium totis Germaniæ ac Galliæ fluviis
educeret. Quare currenti anno naves illeæ ædifi-
catæ, & colloquium illud inter duos lmperato-
res habitum. Card. Noriſius utrumque in an-
num ſequentem confert. Sed ſi Carauſßii initium
xecte collocaverimus, non dubito „quin ad cur-
tentem revocanda ſint. Neque enim ratio ulla
rat, cur colloquium illud naviumque conſtru-
Gionem tandiu Maximianus & Dlocletianus
Qiſfexrent.

in Annales C. Baroni.

ANNO PERIODI GRACO-ROMANEZ 5781.
17 A G. ) 4. P. 8. April. Indict. 6.
JESu CRHRISTI 238.

CAII

DIOCLETIANI IMP. J. M AXIMIANI
HRCuLII IMP. 3.

PAP 6.

D num. I. Coſſ. M. Aurelius alerius Ma-
rimianus Herculius Aug. 1I, & Pomponius
Januarius, non verò Maximus 11 & Januarius,
ut perperam Baronius cum Onuphrio. Hic, cùm
hæc verba apud Ammianum lib. 23. legiſſet:
Julianus jam ter Conſul adſeito in collegium tra-
beæ Salluſtio Præfecto per Gallias, quater ipſe am-
pliſſimum inierat magiſtratum: & videbatur no-
am, acljuntctum eſſe Auguſto privatum, quod poſt
Diocletianum & Ariſtobulum nullus meminerat
geſtum; ut illud ſubſiſtere poſſet, Maximum II,

loco Maximiani II, contra omnium antiquo-

rum Faſtorum, Heraclii & libelli de Præfectis
Urbi fidem repoſuit. Sed Card. Noriſius in Diſ-
ſert. I. de Numiſmate Impp. Diocletiani & Ma-
ximiani cap. 3. ſolidè vulgarem illum errorem
refellit, ideoque Ammianus vel memori lap-
ſus, vel corruptas Conſulum tabulas legit, cùm
à tertio anno à Diocletiani & Ariſtobuli Con-
ſulatu, currenti videlicet, Maximianus Augu-
ſtus Januarium in trabea Conſulari Collegam
habuerit. Ejus Conſulatus juxta ſecundam Gon-
ſulatuum Cælareorum regulam, ob Quinquen-
nalia nempe ejus Imperii Cæſarei.
Hoc anno die natali Urbis, viceſima ſcilicet
prima menſis Aprilis, Mamertinus Panegyri-
cum Maximiano Auguſto dixit. Card. Noriſius
in Difſertatione mox laudata exiſtimat , illum
anno tantùm ſequenti recitatum. Verùm hæc
verba, quæ cap. 10. leguntur, citidùs habitum
inſinuant: Hoc eodem modo Rex ille Perſarum
nunquam ſe antè dignatus hominem confiteri, fra-
tri tuo (ſcilicet Diocletiano) Japplicat, totum-
ue, i ingredi ille dignetur, regnum ſuum pandit,
offert; interim varia miracula eximiæ pulchritu-
dinis feras mittit, amicitiæ nomen impetrare con-
tentus, promeretur obſequio. Oſtendimus autem,
bellum Perſicum anno C CLXXXVI inchoa-
tum fuiſſe, annoque præterito quadrigam
triumphalem Diocletiano decretam ob victo-
riam Perſicam. Quare Narſeus Perſarum Rex
pacem petere non videtur diſtuliſſe. Præter-
quam quòd Orationes coram Imperatoribus
annis Quinquennalibus addictis de more dictæ,
iiſdemque annis animalia non antea viſa, po-
pulo exhibita. Denique nihil in eo Panegy-
tico legitur, quod ante præſentem annum non
contigerit.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN & 5782.
O18 F.) 5. P. 24. Mart. Indict. 7.
JIrsu CHRISTI 2899.
CAII PAP 7.

DrocCLETIANI IMP. 6. M AXIMIAN I
HERCuIII IMP. 4.

OS S. Baſſus II, & Quintkianus. Baſſum
cummn nora numerali edunt libellus de
Præfestis

in

8 £ C. IIE
An. Ch. 288.
Anno Urbis
1041.
Olymp. 266.
Ane 4.

I.
Conſules.

Quinqusn=
nalia Impee
rii Caſarss
Maxsamisns

I I.
Paneg jriciss
Maxamsans

Olymp. 267.
an 1.
Anno Urbis
1042.
Anno Urbis
1040 ſecine
duem Barons

I.
Conſaadeie

32 Critica Hiſtorico-Chronologica

& E. C. III. Præfectis Urbi, Faſti Græci Theonis, Cæſarei
An. Ch. 289. & Lex 9. Codicis Juſtinianei De accuſationibus
290. & inſeriptionibus. Qui iteratus Conſulatus in-

Aa ge, dicium aliquod eſt Quinquennaliorum hoc an-
cletiani no à Diocletiano editorum. In Faſtis Heraclii

Baſſus dicitur LTiberius Baſſus.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN £ 5783.

1043 . ict. 6.
Olymp. 267. O19. E. 6. P. 13. April. Indict. 8
an z. JESu CHRISTI 290.

CAII PAP &Æ 8.

DlIOCLETIANI IMP. 7. MAXIMIANI
HERCILII IMP. 5.

I. D num. I & ſeqꝗq. Coſſ. Diocletianus Aug.
Conſules. IV, & Maximianus Herculius Aug. III.
A 1 nbe Diocletianus ſecundùm tertiam regulam, Ma-
ii Auguſtei Ximianus juxta ſecundam; Imperii enim Au-
Maximiani. Zuſtei Quinquennalia dedit.
II. Baronius refert Acta Paſſionis SS. Marty-
Martyrium rum Tharaſci, Proli & Andronici, Tarſi
Tharaſci & in Cilicia, quæ dicuntur publicè excepta, Coſ.
ſociorum Diocletiano I V, & Maximiano I. II, obla-
tardius con- o Kalend. Aprilis. Sed, ut rectè obſervat Va-
igit. leſius in Notis ad lib. 9. Euſebii cap. ,., mendo-
ſa videtur inſcriptio illa, ſcribendumque, C oſſ.
Diocletiano VIIII, & Maximiano VIII. Nam
in Actis illis mentio fit præcepti Imperatorum,
quo juſſum erat, ut omnes Diis ſacrificarent,
uod ad annum XIX Diocletiani pertinet. Se-
cundè, in iis hæc leguntur: Præſes dixit: Ma-
ledieis Principes, qqui diuturnan⸗ & altam pacem
praſtitere. Andronicus dixit: Ego execratus ſum
peſtem & ſanguibibulos, qui evertunt mundum.
Primum illud de alta & Aiuturna pace conveni-
re non poteſt in quartum Conſulatum Diocle-
tiani, cùm eo tempore Barbari Imperium Ro-
manum undique aggrederentur. Deinde, quo-
modo ſanguibibuli dici potuerunt Diocletianus
& Maximianus ante annum XIX Diocletiani,
quo perſecutionem adverſus Chriſtianos decre-
vere? Baronius horum Sanctorum Acta prorsùs
ſincera primus vulgavit, ſed ex Codice mutilo;
quare cùm ea integra poſtea Rosw'eydus alii-
que reperiſſent, ea literis mandarunt, & nuper
Ruinartus in Actis ſinceris Martyrum apud
quem legenda.
Carauſius bello navali ſuperior, Maximiani

III. .B
Carauſius in claſſe partim capta, partim adverſa tempeſtate
Britannia disjecta, pacem ab eodem & Auguſti titulum

pacißeè re- obtinuit. Scribit enim Eutropius: Cum Carau-
gnat. ſio tamen, oum bella fruſtra tentata eſent contra
virum rei militaris peritiſſimum „ ad extremum
pax convenit. Hujus pacis varii Nummi teſtes,
præſertimque, qui ex Gaza Medicea produci-
tur à Cardinali Noriſio in Diſſert. I. de Numiſ-
mate Impp. Diocletiani & Maximiani cap. 4. in
cujus poſtica viſitur Carauſius, cum his verbis
circùm : IMP. C. CARA;uSIuISP P Auc.
in poſtica : PAxX AucGS. Cernitur Pax
ſtans, dextrâ ramum, ſiniſtrà haſtam per tranſ-
verſum tenens. Qui tres Auguſti alii non ſunt,
quàm Diocletianus, Mazximianus & Carau-
ſius. Sed quo anno pax hæc ſancita, incom-
pertum.

SE C. I11.

ANNO PERI An. Ch 29k.
ODI GREÆCO-ROMAN &£: 5784. Olymb 267.

O 20 D. ) 7. P. 5. April. Indict. 9. an. 3.
Olymp. 267.
Jecundum
Baronilm.
Anno Urbis
DIOCLEBTIANI IMP. 8. MAXIMIANI 44¼:
HERCuLII IM P. 6.

JESuCHRISTI Zö291.

CAII PAPE 9.

0S S. Junius Teberianus I I, & Caſſius
Dio. Tiberianus cum nota numerali in Fa-
ſtis Græcis Heraclii, & in libello de Præfectis
Urbi effertur. Junius Tiberianus & Caſſius Dio
fuere Præfecti Urbi. ,
Cum hic annus rerum Eccleſiaſticarum jeu- II.
nus ſit, ut ait Baronius, referendum hic quod Mores Mæ-
ſcribit Lactantius qui ejus tempore lucem non *wiani
viderat lib. de Mortibus Perſecutorum cap. 8. Merenlit.
loquens de moribus Maximiani Auguſti: Quid
frater eius (nempe Diocletiani) Maximianus,
qui eſt dictus Herculius, non diſſimilis ab eo? nec
enim poſſent in amicitia tam ſideli coharere, niß⸗
eſſet in utroque mens una, eadem cogitatio: par
voluntas, qua ſententia. Hoc ſolkum differe-
bant, quòd avaritiæ minori altero fuit plus, ma-
jori verò minus, ſed plus timiditatis, plus ve-
rò animi, non ad bene faciendum, ſed ad malé.
Nam cm ipſam Imperu ſedem teneret kaliam,
ſubjacerentque opulentiſſimæ Provinciæ vel Afri-
ca vel Hiſpania, non erat in cuſtodiendis opibus
tam diligens, quarum illi copia ſuppetebat. Et
cùm opus eſſet, non deerant locupletiſſimi Sena-
tores, qui ſubornatis indiciss affettaſſe Imperium
dicerentur ,„ita ut eſfoderentur aſſidue lumina Se-
natus. Cruentiſſimus Eiſeus maleé partis opibus af-
fluehat. Zam libido in homine peſtifero, non mo-
do ad corrumpendos mores, quod eſt odioſum ac
deteſtabile, verim etiam ad violandas primorum
ſfilias. Nam quacumque iter fecerat, avulſæ à
conſpectu parentum virgines, ſtatim praſtb. His
rebus beatum ſe ſudicabat, his conſtare felicita-
tem Imperi ſui putabat, Ei libidini & cupidita-
ti malæ nihil denegaret. Hi mores hominis, qui
Eccleſiam perſecutus eſt.
Bellis undique orientibus Diocletianus & III.
Maximianus veniunt Mediolanum, & de Cæſa- Colloquium
ribus creandis, quibus exercitus tutò committi inter utrum-
poſſent, & cum quibus curas bellicas commu- ** Dagn-
nicarent, deliberant, ut deducitur ex Genethlia- .
co ab Eumenio dicto Maximiano Auguſto,
cap. II. Quæ Oratio hoc anno recitata videtur,
cum nulla in ea de Conſtantio & Galerio Cæſa-
ribus ſit mentio.

I1.
Conſules.

ANNO PERIODI GRACO-ROMAN £0! 57785. Anno Urbis

ICBB. ) S. P. 24. April. Indict. 10. 1045.
6 * D 8. 24 pril. Indict. 10 Oymp.a67.
JESsuCRERISTI 292. an. 4.

CAIIPAP & 10.

DIOCLETIANI IMP. 9. MAXIMIANI
HERCumuILII IMP. 7.

D num. I & ſeq. Coſſ. Annibalianus, & I.
Aſclepiodotus. Conſules.
Hoc anno, ut rectè apud Baronium legitur, 1I1I.
Conſtantius Chlorus Conſtantini Magni pater, & Conſtantius
Galerius Maximianus Cæſares creati, & Tribu- 2. Galsrinms
nitia Poteſtate exornati, ut ex iis, quæ in Ga- us Gaſare⸗
lerii dics.

8KI
An.

III.
Snatione
Canſanni

—ꝓ

— ——„

d Chgr
Mym 267.
3.
lymp 26,.
eeundum
Bafoninfn.
Auno Urbis
94 .

.
0nſales.

II.
Mores Me.
rimiani
lbrculii.

III.
4. Colloqniun
.inter utrunn-
Aut Aug·

. Kun.

4*

104).
6.

.
l, ntiu
Conſtaht.
Galeis
hr Maine
4- „s M

in Annales C. Baronii. 313

§ . C. III. lerii Maximianl interitu dicemus, certum fiet.
An. Ch. 29 2². Errarunt itaque Idacius in Faſtis & Auctor
Chronici Alexandrini;, qui hanc nuncupatio-
nem anno præcedenti factam ſcripsere. Rectè
tamen Auctor Chronici Alexandrini, qui etiam
in die peccavit, tradit, eam Nicomodiæ factam
fuiſſe. Kalendis Martii eoſdem Cæſares appel-
latos; non ſolùm Idacius in Faſtis ,ſed etiam
Eumenius in Panegyrico Conſtantio Crxſari di-
cto cap. 3. teſtantur. Conſtantius privignam
Herculit Theodoram accepit, X qua poſtea
ſex liberos Conſtantini fratres habuit: Galerius ſi-
liam Diocletiani Valertan: ambo axores, quas
habuerant, repudiare compulft, inquit Eutro-
pius, diremtis prioribus conjugis, ait Victor
de Cæſaribus, ut in Nerone Tiberio, ac Iulia
felia Auguſtus quondam fecerat, quem ſcilicet
Imperatores omnes tanquam exemplar ſibi
proponebant. Addit Victor: Et uoniam bello-
rum moles acrins urgebat, quaſi partito Imperio,
cuntta, quæ trans Alpes Galliæ ſunt Conſtantio
commiſſa: Africa Italiaque Hercalio . TWyricigue
ora ad uſque Ponti fretum, Galerio: cetera la-
lerius retentavit. Galerius, cui cognomen Ar-
mentario erat, ut inquit idem Victor 5 4 Dio-
cletiano, quando eum adoptavit, Maximia-
lis appellatus elt; quod ex Lactantii in libro
de Mortibus Perſecutorum cap. 18. loco, ſi emen-

detur, colligitur: Alterum quem dabis? (dixit

Diocletianus Galerio Maximiano, quando poſt
abdicatum à Diocletiano Imperium, de crean-
dis Cæſaribus actum eſt) Huanc, inquit, oſten-
dens Daiam adoleſcentem quendam ſemibarba-
rum, quem recèns uſſerat Maximinum vocari 4de
Juo nomine. Jam & ipfi Dioeletianus nomen ex par-
te mutaverat hominis causd, quia Maximianus ſi-
dem ſumma religione braſtahat. Ubi loco horum
verborum, bominiz causd, legendum cum edi-
tione Anglicana, ominis causa. Quare ex hac
emendatione, quæ certiſſima eſt, diſcimus Dio-
cletianum, quando Galerium Armentarium hoc
anno Cæſatem renuntiavit, ei nomen ex parte
mutaſſe, eumque Galerium Maximianum fau-
ſto, ut ſibi videbatur, omine vocari Præce-
piſſet; quia Maximiani cognomento Herculii
erga ſe fides nunquam defuerat. Quo exemplo
motus Galerius Maximianus anno CCCV,
quo Daiam Cæſatem dixit, huic ex toto nomen
mutavit, eumque de ſuo nomine Galerium
Maximinum appellari voluit. Galerius enim
Maximianus ſorore Armentarii progenituc, verò
nomine ante Inperium Daza dittus, inquit Vi-
ctor in Epitome. Indeque factum, ut nec Ar-
mentarii nec Dazæ nomina in Nummis, Inſcri-
ptionibus, ceteriſque monumentis publicis un-
quam legantur. Porrèò nomen cum dicimus, co-
gnomen quoque & agnomen intelligatur oportet,
ait Cicero 2. de Invent.
111. Denique in hac creatione Conſtantius priorem
In ez deſi- locum obtinuit, ut colligo ex Euſebio lib. 8S.
gnarione Cap. y. ubi ait, edictum perſecutionis anno
d&h’esete, CCCIII in publico Nicomediæ loco affi-
mn egag⸗⸗: xum, à quodam pio viro detractum fuiſſe: -
que duobus Imperatoribus in eadem urbe commo-
rantibus, quorum alter ſenior Auguſtus ( nempe
Diocletianus) primum inter omues Imperii gra-
dum; alter verò (videlicet Galerius Maximia-
nus) quartum obtinebat; ubi in Græco legitur:
8voτπι woeéτον Wen l τ1 Dœαιαον
id eſt, aobus in ipſa urbe Regibus commorantibus,
quia non ſolùm Auguſti, ſed etiam Cæſares
Tom. I.

..

Regis nomine compellabantur, quemadmo- S. C. III.
dum & Imperatoris »Ut alibi oſtendi. Denique An. Ch. 29 3.
Conſtantius Cæſar & prior Conſulatum geſlit,
& prior Quinquennalia exhibuit quæ eum pri-
mum locum in hac nuncupatione obtinuiſſe ar-
gumento ſunt.

ANN O PERIODI GRACO-ROMANA 5786. Anno Urbis

. 1046.
O22² A. ) 9. L. 9. April. Indict. II. Olymp. 268.
Jr su CHRISTI 293. ane d

CAII PAP II.

DIOCLETIANI LM P. I0. MAXIMIANI
HERCILII IMP. S.

Ab num. I. Coſſ. Diocletianas Aug. V, & 1.
Maximianns Herculius Ang: I E, uterque Conſules.
juxta ſecundam Conſulatuum Cæſareorum regu-
lam. Auguſtei enim Imperii Diocletiani, &
Cæſarei Maximiani Decennalia in hunc annum
incidunt. Sed an uterque eodem anno, uti po- Decennalia
ſtea Vicennalia, dederit, incompertum. Medio- Imperii Au⸗
barbus in Numiſinatis Imperatorum, egregium guſtei Dio-
Diocletiani Nummum ex ſuo Muſeo profert, in cletianus
cujus antica legitur: IM P. DIOCLETIANUS
AuG. in averſa parte: PRIMIS x. MuLTIS
X x. Quæ formula jam ante à Gallieno, ut vi-
dimus, uſurpata poſthac in uſu fuit. Idem Me-
diobarbus quatuor Maximiani Herculii Numiſ-
mata exhibet in quorum poſtica legitur: VoT.
XX. quæ in prioribus, vel in poſterioribus ejus
Decennalibus percuſſa.
Si Vir doctiſſimus annotaſſet „an Diocletia- II.
nus in laudato Nummo cum habitu Conſulari Nova in
repræſentetur, utrum hoc anno Decennalia edi- Pecennali-
derit, certo conſtaret. Eum tamen hoc anno ea *uas induci
ſolennia exhibuiſſe, intelligimus ex Euſebio??“tα.
in Chronico, ubi hoc anno habet: Primus
Diocletianus adorari ſa ut Deum & gemmas ve-
Nibus calceamentiſque inſori juſſit; cum ante eum
omnes Enperatores in modum JGudicum ſalutare-
tur, & ohblamydem purpuream à privato plus
haberet. Scaliger ad numerum Euſebianum 2210.
ait, Hieronymum hæc ad verbum ex Eutro-
pio accepiſſe, atque ſe haud ſcire, an decimo
dumtaxat anno Imperii ſui Diocletianus & ut
Deus adorari, & gemmatis calceis uti cœpe-
rit; ſed hoc unum ſe ſcire, eum morem eſſe
Hieronymo, ut aen multa in quemvis an-
num conjiciat. Sed ſi Viro eruditiſſimo Con-
ſulatuum Cæſareorum regulæ innotuiſſent, non
dubitaſſet, quin ea novitas, inſolentiaque hoc
anno primum viſa eſſet.
Ad num, IV. Nicephorus lib. 7. cap. 6. Nar- 111.
rat Martyrium Domnæ Virginis, & Indes eu- Domna, In-
nuchorum fideliſſimi Anthimi Nicomediæ Epiſ- des, & An-
copi inſtitutione & opera divinam gratiam con- ¹ e
ſecutorum, quos Diocletianus ex expeditione eg -
Æthiopica redux morti tradi juſſit cum Ppræcla-
ris viris qui militaribusordinibus allecti fuerant.
Tum Nicephorus cap. 7. Haæc ſie apud Nicome-
diam in initio perſecutionis gerebantur, ideoque
anno CCCIII quo magna perſecutio Diocle-
tianea decrera. DBomna & Indes inſcribuntur
Martyrologio Romano ad diem XX VIII
Decembris, Anthimus ad diem NVII men-
ſis Aprilis, quo in Actis Bollandianis exhi-
bentur Acta ejus martyrii, quæ etiam Meta-
phraſte, & Surius repræſentarunt; ſed cùm an-
tiqua

314
§S1C. III tiqua non ſint, Ruinartus in Actis ſinceris Mar-
An. Ch. 29;. ryrum, eorum non meminit. Euſebius lib. 8.
narrans res ætate ſua geſtas, capite 6. ea incipit
deſcribere quæ Nicomediæ geſta ſunt: Tunc
etiam Anthimur Eccleſiæ Nicomedienſis Epiſcopus,
ob confeſſionen Chriſti in eadem urbe capite trun-
catus eſi. Hnic adjunbta eſt ingens Martyrum mul-
titudo. Quippe iiſdem diebus, neſoio quo caſu, in
Ppalatio excitatum erat incendium : cujus Cum no-
ſros aubétores fuiſſe publicus rumor falſa ſuſpicione
jatctaſſet; Imperiali juſſu, quotquot illic erant Dei
cultores, avervatim cum ſuis familiis, alii gla-
dio, fammis alii conſumti, periére. Tunc divina
quadam alacritate, qua verbis explicari non po-
zeſt, conciti ſimul viri ac mulieres in ardentem
rogum inſiliiſſe dicuntur. Dein cap. 13. recenſet
Præſides Eceleſiarum qui fidem ſuam fuſo ſan-
guine declararunt, aitque: Primus in tabulis
priorum a nohis nominetur Anthimus, Nicome-
dienſis Epiſecopus, teſtis regni J. C. in eadem urbe
capite truncatus. In Actis Bollandianis & in An-
nalibus Baronii ad annum CCCII num.
CXIII martyrium Anthimi cum eo anno alli-
gatur, quia tam Baronius quàm Henſchenius
eo anno generalem Diocletiani perſecutionem
cœptam credidêre; verum eam cum anno cCcIII
conjungendam eſſe ibidem monſtrabimus, ideo-
que non ſolůùm Anthimi. Sed etiam Domnæ
& Indes martyria ad annum CCCIII refe-
renda, licet Baronii ordinem ſequentes anno
CCCII Anthimi mentionem facturi ſimus.
Carauſius, qui in Britannia regnabat, ab Al-

IV. .
Carauſius lebto ejus ſocio occiſus eſt, poſt ſopt ennium, In-
oceiditur. quit Eutropius; Victor de Cæſaribus ait, poſt

Baron: an- ſoxennium, ideoque ſeptimum annum tantum
V fd inchoavit. In Nummis Græcis ſextus Imperii
Poſt ejus interitum Alle-

XxIII. ejus annus legitur.
Eutropio & Oroſio

Aus triennio imperavit,
teſtibus.

—

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMANA 5787.

an. z. JESuI CHRISTI 294
CAII PAP& 12.
DIOCLETIANI IMF. . MAXIMIANI
HERCUIILII IMP. 9.
I. D num. I. & ſeqq. Coſſ. Fl. Valerius Con-
Conſules. ſtantius Caſar, & C. Galerius Valerius Ma-
ximianus Cæſar, uterque juxta primam regulam.
Anno quidem antecedenti hic Conſulatus geri
debuit; ſed propter Auguſtorum Decennalia
s
Pecennalia in hunc dilatus eſt. Hincque intelligimus, &

Imperii Au. Auguſtos anno præcedenti Decennalia dediſſe,
guſtei Her- & utrumque Cæſarem anno CC XCII eam
culius elit. dignitatem conſecutum eſſe. Si enim anno
CCXCI, ut tradidit Idacius in Faſtis, Cæ-
ſares nuncupati fuiſſent, anno CCXCII
non privati, ſed ipſimet Conſules proceſſiſſent.
