xima hominum frequentiâ celebratur, utpote ex
omnibus populis ac Provinciis es conveniente viro-

rum multitudine, Præſes beatiſſimos Martyres ad
tribunal adduci juſſit, tanquam in theatrali pom-

pa eos populo oſtentans. Quibus ex verbis Loydius
& Dodwellus, manifeſtum fieri arbitrantur,

Martyres Lugdunenſes anno Chriſti CLXVIII
ſanguinem effudiſſe. Hæc Dodwelli verba loco
laudato: Ludos inſtituit Druſus Lugduni in honor

rem Julu an. V. C. DCCXLIII, ur & Dione col-

legit, & Livii Epitomatore doctiſſimus Pater Epi-

ſcopas Aſaphenſie, Kalendis, ut videtur, Juliis il-
los dedicaturus. Sed repentino Germanorum in-

curſi⸗

Perſecutio
Ecc l. ſi
V.
L ig-
dunenſes
otannis

H
4

celehrati.

V.

40
n.Ch.n,,
1 5 1 77.
IV.
erſecutig
Adunen.
hoc anno
tata,

.

Marjfes .

uglunen⸗
ſaaſiin
Iadi.
ſmiulnin.
tur.

in Annales C. Baroni.

173

§ E C. II. èurſu impeditus eſt, ne illo anno dedicare poſſet. lingnuve delere juſſos, niſi ferulis obiurgari „aut
An. Ch. 177. Proximo itaque anno venit in Galliam ipſe Augu-

VI.
Ludi Lug-
dunen ſes
quotannis
celebrati.

ſKus. Iude Ludi inſtaurati, non in ulii (ut antea
conſtitutum erat) honorem ſant, ſed ipfius Augu-
ſti ipſis Kalend. menſe videlicet Auguſto ſacro.
Meminit Suetonius, meminit etiam ſub Haariano
Javenalis, & ſub Alexandro Severo Dio. I. nſtituti
ſunt Julo Antonio, Fabio Africano Coſ-. an. U. C.
Varroniano DCιXzL,.-Pentaetericos fuiſſe proba-
bile eſt, id eſt, quarto quoque anno abſolato, quin-
to ineunte rediiſſe, ut pentaetericos explicat Cen-
ſorinus de Die Natali cap. 18. ) In hos Ludos
incidiſſe hanc perſecutionem e*r ipſa conſtat Lugdu-
nenſium Epiſtola. Annus itaque Urbis DCCCCX“.
agonalis fuerit neceſſe eſt, Chriſti nimirum pro Era
vulgari CLXVII. Ita Dodwellus, ut perſecu-
tionem illam ab anno Chriſti CLXXVII, in
quem Ludos illos incidere non potuiſſe arbitra-
tur, ſummoveat.
At licèt certum ſit, aram Lugduni primùm
Auguſto dedicatam eſſe, Kalendis Auguſtis Qulo
Antonio, Fabio Africano Coſ-. ut diſertè teſtatur
Suetonius in Claudio cap. 2. Ludi tamen illi
non ſingulis quinquennus, ſed quotannis cele-
brati, ut obſervavit Marca in Iuſſert. de Prima-
tu Lugdunenſi num. C, & ſequentibus, qui fusè
loquitur de Conventu illo populorum Galliæ,
qui quotannis fiebat in colonia Lugdunenſi ad
aram Auguſto Principi dicatam, ubi & ait, de
eo Conventu accipi debere inſignem locum Epi-
ſtolæ Lugdunenſium, de quo agitur, & Rufi-

num, laudatum Euſebii locum ſic vertere: Die

quodam celeberrimo, in quo ex omnibus Provin-
ciis coeuntes nundinas celebrare ſolent. Recté
Conventum ſolennem, inquit Marca, ſeu
Jvesv, nundinas vertit: eo ſignificatu in veteri-
bus Gloſſis, nundinæ, ονν, quæ mercimo-
nia quoque ſignificant, quòd agitari ſolerent
diebus feſtis. Quòd autem apud Euſebium ex
omnibus gentibus conflatum Conventum, in-
telligit debet de omnibus ſaltem trium Gallia-
rum populis, id eſt, de populis Aquitanicæ, Bel-
gicæ, & Lugdunenſis, quibus Galliarum parti-
bus tres Galliarum partes à Julio Cæſare ſuba-
æ continebantur. Nam præter nundinas ſin-
gulis annis fieri ſolitas, in honorem Auguſto-
rum Primores illarum Provinciarum convenie-
bant ad hoc templum, & ſolennes feſtos dies
agitabant, quam celebritatem ſeu feſtum Dio,
non ſub Alexandro Severo, ſed lib. 54. ſua æta-
te, id eſt, ſub Principatu Alexandri Severi, qui
anno CCXXII Imperium iniit, adhuc per-
duraſſe teſtatur. Quòd ſi contendat Dodwellus,
Ludos illos ſingulis annis non eſſe Lugduni edi-
tos; unde habet eoſdem pentaetericos fuiſſe,
aut aliquando non dilatos, aut anticipatos; cùm
Nerone imperante Ludi Olympiaci omnium
celeberrimi per biennium dilati fuerint ipſa-
que Imperatorum Quinquennalia & id genus
feſta ſæpe annis non ſuis celebrata conſtet? Cer-
tèò anno Chriſti quadrageſimo, Urbis verò con-
ditæ DCCXCIII, qui ſecundùm rationes
Dodwelli agonalis non fuit, Caligula, dum
Lugduni eſſet, Ludos illos celebrari juſſit, ut
docet Suetonius in Caligula cap. 20. Edidit &

peregrè ſpectacula: in Sicilia Syracufis aſticos Lu-

dos, & in Gallia Lugduni miſcellos. Sed & certa-
men quoque Græcæ Latinæque facundiæ, quo cer-
tamine ferunt victoribus præmia vitctos contuliß-
ſe, eorum & landes componere coactos. Eos au-
tem qui maximè 1 rcſere ſeripta ſua ſpongid
S Tom. I.

amine proximo mergit maluiſſent. Sueto-

5§ Æ C. II.
An. Ch 177.

nium verò de Ludis à Druſo inſtitutis loqui

certum facit Juvenalis Satyr4 prima, ubi ait.
Palleat, ut nudir preſſit qui calcibus angauem,
Aut Lugdunenſem rhetor ditturus ad aram.
Denique Caligulam anno Chriſti X L eos Lu-
dos edidiſſe, diſcimus tam ex Suetonio loco
laudato cap. 17. ubi prodit Imperatorem iſtum
Lugduni tertium Conſulatum eo Chriſti anno
geſtum iniiſſe, quàm ex Dione lib. 59. qui aſ-
ſerit, eum præfato anno in Britanniam trajeciſ-
ſe, per Gallias ſc. Ludi itaque Lugdunenſes ex-
tra legitimum tempus editi, aut, quod longè
probabilius, quotannis de more exhibiti; ne-

que propter conjecturas ſuprà recitatas perſecu-

tio Lugdunenſis à præſenti anno dimovenda,
certaque pro incertis relinquenda.
Dubitandum non eſt, inquit Marca laudatus,
quin ad recitationes iſtas publicas & ſolennes
auditorium eſſet in ædibus Auguſti, ſuis gradi-

VII.
uo in loca
quéô die
Ma rtyres

bus, ſubſelliis, anabathris, & orcheſtràâ inſtru- Lugaunen.

ſtituto dicta ſunt Athenæa, ut patet ex Dione,
Lampridio, Capitolino & Victore, quæ dein vo-
ce pauliſper deflexa Athenica dici cœperunt.
Quod verbum uſurpatum à Trebellio ad ſigni-
ficandam Bibliothecam publicam. Inde dictum
eſt Athanacum locus, ubi erat Athenæxum, ac
ſi diceres Athenaicum, eadem inflexione, quâ
ex Achæo fit Acharcus. Unde in antiquis In-
ſtrumentis vetus Monaſterium in area ædium
Auguſti dirutarum extructum, dicitur Athana-
cum, vulgò Aiſnay. Quod nomen eidem loco
erat ante Gregorii Turonenſis tempora, qui me-
minit Martyrum Athanacenſium, ita dicto-
rum, ut ipſe notat, à loco ubi paſſi ſunt Lugdu-
ni. Quod indiget interpretatione: Martyres eènim
confecti ſunt in Amphitheatro, cujus rudera vi-
ſuntur in colle Forvieræ: ſed eorum corpora lu-
dibrüs plebis expoſita fſunt per ſex dies, dein
combuſta, cinereſque dejecti in Rhodanum, Eu-
ſebio teſte, ſcilicet ad confluentes fluminum-
ante Auguſtorum ædes, ut illis hæc quaſi victi-
ma Chriſtianorum devoveretur. Unde Grego-
O
rius diſerté obſervavit, in Athanaco combuſta
fuiſſe Martyrum corpora, quæ tamen ſupplicio
affecta in Amphitheatro Fuſebius docuerat. Ad
hæc, quòd Hieronymus, Ado, Uſuardus, Be-
da, Notkerus, aliique Natalem Lugdunenſium

Martyrum in diem I V Nonas Junii conferunt,

nihil nos movere debet; quia, ut ſcribit Vale-
ſius in Notis ad laudatum Euſebii locum, diu
poſt illorum necem, cùm illorum reliquiæ in-
ventæ fuiſſent, hic dies potiſſimùm electus eſt,
quo omnium ſimul memoria celebraretur; cùm
tamen non uno eodemque die omnes paſſi ſint,
ut ex Epiſtola Eccleſiarum Viennenſis & Lug-
dunenſis conſtat. Denique, quod ait Dodwel-
lus citatus, perſecutionem, quæ ſub Marco con-
tigit, ipſum non habuiſſe auctorem, nec tam
multos coronaſſe, quàm putant, Martyres, ex
Epiſtola Chriſtianorum Lugdunenſium everti-
tur. In ea enim dicitur: Quippe reſoriptum fue-
rat à Caæſare, ut confitentes quidem gladio cæde-
rentur; hi verò qui negarent, dimitterentur inco-
lumes. Auctor igitur perſecutionis Imperator;
& an pauci fuerint, qui Chriſtum confeſſi mar-
tyrium pertulere, docet Euſebius loco numero
tertio hujus anni relato. Verum quidem eſt, in
quibuſdam Provinciis ex incurſione popularium
P 3 perſe-

ctum. Ejuſmodi auditoria, quæ ex Hadriani in- ſes paßi.

174 Critica Hiſtorico-Chronologica

Juſtini Apologia M. Aurelio & L. Vero oblata, S £ C. II.

S8KX C. II. perſecutionem ortam, ſed hoc non probat, pau-
An. Ch. 177. cos morte affectos, aut perſecutionem atrocem
non fuiſſe. Quod non tantùm de Marci perſe-
cutione, ſed & de aliis dicendum. Video enim
Dodwellum ad paucitatem Martyrum oſten-
dendam, identidem Imperatores excuſare; cul-
pamque in populum rejicere, quaſi furor populi
Martyrum numerum minuerit. Sarta itaque te-
ctaque Martyrologiorum fides, ſive edictis Prin-
cipum Romanorum, ſive furore populorum
Chriſtiani martyrio coronati fuerint. Præterea
Dodvwellus ideo perſecutionem ſnb Marco Au-
relio prevem fuiſſet contendit, ut Martyrum
numerum minuat, & opinionem ſuam de pau-
citate Martyrum omnimodis adſtruat.
VIII. Ad num. XN XXIXS& ſeq. quo anno,
Athenago- quibuſvis Imperatoribus Athenagoræ Athe-
ra,: Apolo- nienſis Philoſophi Legatio pro Chriſtianis con-
giam Maro.– —D
&. Lucio Ve- tigerit, in controverſiam vocatum; ex titulo
„ obtulit. præſertim Legationis difficultas orta: Impe-
V ratoribus M. Aurelio Antonino, & L. Aarelio
Commodo Armeniacis, Sarmaticis, &, quod
maximum eſt, Philoſophis. Cùm enim tam L.
Verus, qui cum M. Aurelio imperabat, quàm
Commodus M. Aurelii filius, annoque ſuperio-
ri Auguſtea dignitate cohoneſtatus, L. Aurelii
Commodi nomina tulerint, Baronius, aliique
multi eam Legationem ad M. Aurelium, & L.
Aurelium Commodum, ejus filium, directam
credidere; quam alii contendunt ad M. Aure-
lium & L. Verum ſcriptam eſſe. Verùm eam M.
Aurelio & L. Vero, idque anno centeſimo ſexa-
geſimo ſexto, oblatam eſſe, multa probant ar-
gumenta. Primùm, in fine Apologiæ Athenago-
ras ait: Ecqui enim conſequentur acquins ea, Jug
petunt, quum nos adeo vobis devoti adaictique?
Nos enim pro Imperio veſtro preces ad Deum fun-

dimus, & ut flius (quod Inſtiſſimum eſt) in regno

„

in qua uterque Philoſophus appellatur, & de An. Ch. 177.
tia magis
vonfirmata⸗

qua Hieronymus lib. de Eccleſiæ Scriptoribus
loquens ait; pro Religione Chriſti in tantum
laboraſſe, ut Antonino Pio librum contra gen-
tes ſcriptum daret, & alium librum ſucceſſoribus
ejuſdem Antonini, M. Antonino Vero; & L. An-
relio Commodo, ubi vides; L. Verum ab Hiero-
nymo vocari L. Aurelium Commodum, & ſan-
Rum Doctorem eundem titulum ſecundæ Juſti-
ni Apologiæ attribuere, quem ſuæ Legationi
Athenagoras præfixit; quia mempe utrumque
ſcriptum iiſdem Imperatoribus oblatum. Nec
refert quòd L. Verus in Nummis nunquam dica-
tur Commodus; ſed tantùm L. Aurelius lerus, ut
videre eſt apud Mediobarbum. Nam, ut ſuprà
demonſtravi, Imperatores vulgèò ſæpe aliis no-
minibus vocati, quàm in Nummis & Inſcrip-
tionibus, ut vel locus laudatus Hieronymi nos
dubitare non ſinit. Duo itaque illi Philoſophi in
titulo Legationis Athenagoræ memorati, M.
Aurelius & L. Verus, non verò Marcus & Com-
modus ejus filius; cùm is nec moribus, nec
doctrinà unquam Philoſophus fuerit, ſed, ut
ait Lampridius in ejus Vita, à prima ſtatim pue-
ritia turpis, improbus, crudelis; libidinoſus, ore
quoque pollutus & conſtupratus fuerit. Præterea in
laudato hujus Legationis titulo uterque Impera-
tor Armeniacus nuncupatur, quod nomen Com-
modo M. Aurelii filio attributum non inveni-
mus. Verum quidem eſt, utrumque Impera-
torem in eodem Sarmaticum etiam appellari,
quo nomine L. Verus Marci in Imperio Colle-
ga vocatus non fuit; cùm tamen Commodus
Marci filius jam ab uno aut altero auno Sarma-
ticus in Nummis dicatur. Sed titulus ille intru-
ſus videtur, & in Græco loco α νονντποσς id
eſt, Sermaticis, legendum, wapbinois, id eſt,

AChe
I. .

11
Obitm 5
gerul

AllI.
Decretales
doteris.

änd Urbit
Jl.
Olmnp 139

A 1

olim parenti ſuccedat. Quæ verba de M. Aurelio
& Commodo ejus filio jam Auguſto intelligi
non poſſunt; cum is jam cum patre imperaret,
Klioſque, qui ei ſuccederent, non haberet. Sed

Eam Apologiam Athenagoras Marco & Lucio XN.
Imperatoribus obtulit anno Chriſti centeſtmo Auo anno es
Apologia.
ſexageſimo ſexto, quo pacem per Orbem Ro-

& contrâà anno centeſimo ſexageſimo ſexto, quo
Marcus & Lucius Verus imperabant, Commo-
dus à patre, petente Lucio, Cæſar nuncupatus
fuit, quem ut patri aliquando ſuccederet, Deum
deprecari Chriſtiani poterant. Verum quidem
eſt, in eadem Apologia pag. 17. editionis Pari-
ſienſis legi: Vos quidem in ſumma Imperii maje-
ſate, adeo conjunctis animis Orbem gubernatis,
ut inde caleſtis etiam Regni contemplationem cla-
rius animo quis complecti queat. Ut vobis enim
patri & ſilio in poteſtate ſunt omnia, Kegno divi-
nitus in vos collato: (KRegis enim anima, inquit
ſpiritus Propheticus, in manu Dei eſt) ſic ani Deo,
& Filio ejus, hoc eſt, Verbo inſeparabili, ſubjecta
Junt omnia. Quæ verba demonſtrare videntur,
cam Apologiam patri & filio Imperatoribus
præſentatam eſſe. Sed obſervandum, Athenago-
ram Chriſtianos impietatis accuſatos defenden-
tem, oſtendere, Deos Gentilium nullam vim
atque efficaciam habere, uni verò Deo Chri-
ſtianorum & Filio ejus ſubjecta eſſe omnia, uti
in gubernatione Imperii patti & filio in poteſta-
te cuncta eſſent, Regno divinitus in eos collato;
ubi L. Verum, qui M. Aurelii gener erat, fi-
lium vocavit, ut comparatio meliùs quadraret:
nec aliud in hoc loco arcanum latet, ut rectè vi-
dit Toinardus Vir eruditiſſimus, quando cum
1X. Eo hanc ſententiam communicabam.
Hae ſenten. Alterum argumentum deſumitur ex ſecunda

10 1 1 praſentata.
manum viguiſſe monſtravimus. In ea enim Le-

gatione legitur: Univerſus hic terrarum Orbis, Baron. num.
X I.

veſtræ prudentiæ beneficio, altiſſima pace perfrui-
tur. Quare Dodwellus, qui in Diſſert. x 1 Cy-
prianica de Paucitate Martyrum num. x xxVII,
ubi hanc Apologiam M. Aurelio & L. Vero
porrectam rectè ſcribit, in anno, quo ea iis
Imperatoribus oblata, manifeſté peccat. Ait
enim, Athenagoram eam ſcripſiſſe anno cente-
ſimo ſexageſimo octavo, quo tamen bellum ar-
debat, & uterque Auguſtus IMr. V. appellatus
eſt, ut ſuo loco dictum. Verum quidem eſt,
currenti anno pacem præcedenti ſancitam, adhuc
ſervatam fuiſſe. Nam Mediobarbus hunc M.
Aurelii Nummum broducit : M. ANTONINIS
Auc. GERM. SARM. TR. P. XXXI. in poſtica:
IMP. VIII. Cos. III. P. P. S. C. PAX .TERNA
Auc. Cernitur figura ſtans clypeorum acervum
incendens, & ſiniſtrà cornucopiæ tenens. Re-
fert & alia eandem in rem Numiſmata Medio-
barbus, quæ cùm Tribunitia Poteſtate xXXXI
hoc anno inchoata notentur, apparet, verum
eſſe quod ſcribit Baronius, hoc nempe anno
Orbem Romanum in pace fuiſſe. Verum ex ea
deduci non poteſt, Legationem Athenagoræ ad
præſentem annum pertinere, ut ex dictis liquet.
Neque præterea verum eſt quod ſcribit Faro-
nius, uſque ad præſentem annum, M. Aure-
lii deeimum ſeptimum, bellum in Imperio ar-
ſille,

Conſaler.

II.
Bellem Cer.
nenun,
us Cen.
nud eun
Baron. an 0
179. nu. IW.

S ndd — — — —

⸗ — —w⏑ —
=m ☛ –☚ —

A C H
h,
magit
nürmate,

X.
OQo aundi
Apoligis.
praſentata.

Baronenum.
1I.
.
1,

0

.

S8 ½ C. II. ſiſſe; cùm ſexto Imperii ejus anno omnia tran-
An. Ch. 177.
178. que fallitur doctiſſimus Cardinalis, quando di-
cit bellum hoc anno rurſus inſtauratum, ut an-
no ſequenti oſtendemus: äl
AlI., Ad num. L. & ſeq. Soter Pontifex Romanus
Obim S. azd Deum migravit anno cênteſimo ſeptuageſimo
Soreri Pf. Cethegi & Clari Conſulatu notato, ut habet
auctius Chronicon veterum Pontificum. Chro-
nicon enim Damaſi per hæc tempora corrup-
tum; in eoque hæc tantùm verba leguntur: So-
ter annis novem, menſibus tribus; diebus duobus.
Fit temporibus Antonini & Commodi à Conſula-
tu Veri & Erenniani; uſque Paterno & Bradua.
Ubi Eleutheri nomen deſideratur, quamvis hæc
verba; fuit temporibus; & ſequentia; de eo;

non verò de Sotere dicantur, & deſiderentur

Conſules, tam quibus Soter cœpit, quâm qui-
bus vivendi finem fecit. Is tamen defectus ex
auctiori Chronico veterum Pontificum ſuppleri
poteſt. Colitur Soter die xxiI Aprilis, qui potiàs
ad aliquam ejus Tranſlationem, quàm ad ejus
mortem referendus. Sedit annos novem & ali=
quot menſes ac dies, ut in variis Catalogis, le-
gitur, eique Eleutherus ſucceſſit.

XII. Decretales duæ Soteri adſcribuntur; quæ Vi-
Decretales ris eruditis exiſtimantur ſuppoſititiæ. Prior eſt ad
Soteris. Campaniæ Epiſcopos, in qua habetur teſtimo-

nium ex Idacio deſumtum. Secunda verèò epiſto-
la ad Epiſcopos Italiæ ſcripta, habet varia ex
Leone primo & Martino primo, quæ eam com-=
mentitiam probant.

Aäno Urbis ANNO PERIODI GRG) ⅞/-ROMAN g 5671.

931. 5 .P. 20. April. Indict. 1.
Oynis.⸗⸗9. OQO19. E. O 8. P 20. April Imdic .
an. 2. JESu CHRISTI I78. ſecund. Baronium 180.
ELEUITHERI PAP 9.
MARCGI AuREIII IMP. I8. ET CoOMMODT
IMP. 3.
j. D num. I. Coſl. Jalianut Ruſus; & Ga-
Conſules. vins Orfitus, ut oſtendit Card. Noriſius in

Epiſtola Conſulari pag. 1I3.
II. Lampridius in Commodo cap. 12. de hoc Im-
Bellum Ger- peratore loquens ait: Iterumz profelctus (ſcilicet
manicum, & in Germaniam) tertio Nonas Commodias (nem-
nuptia Com- pe menſis Auguſti) Orfio & Kufo Conſulibus,
H ideoque præſenti anno pax rupta, & bellum
Saion. aii Germanis illatum. Baronius eam anno præce-
179. nu. Lv. denti fractam credidit, quòd Capitolinus in Mar-
eo ſcribat: Filio ſuo Brutii Præſentis filiam junxit;
nuptiis celebratis exemplo privatorum; quare
etiam Congiarium populo dedit. Deinde ad confi-
ciendum bellum converſus in adminiſtratione
ejus belli obiit. Triennio bellum poſtea cum Mar-
comannis, Hermunduris, Sarmatir, Quadis etiam
egit. Quare cùm M. Aurelius anno cIXXX ſu-
premum diem obierit, illud triennium ab anno
præcedenti inchoatum fuiſſe Baronius autumavit.
Verùm triennium illud utrimque incompletum
intelligendum, & præſenti anno auſpicandum.
Dio enim lib. 7. utrumque Imperatorem eam
expeditionem ſuſcepiſſe tradit, poſtquam Com-
modus Giſpinam Brutii Præſentis filiam uxo-
tem duxit. Illud autem matrimionium anno præ-
cedenti peractum, quo Marcus Imperii Procon-
ſularis ſeptima Quinquennalia dedit. Animad-
verti enim, Auguſtorum & Cæſarum nuptias

*

quilla fuiſſe ſuo loco demonſtraverimus. Deni-

—

annis hujuſmodi ſolemniis addictis de more ce- S Æ C. if.
lebratas eſſe. Quare cùm hoc tantum anno Com- An. Ch. 1792
modus in Germaniam profecétus ſit; Marci pros 50.
fectio alio anno nôn contigit; cùm Dio Gitatus
dicat: Poſtguam res Seypthicæ præſentiam ejus ite-
rum poſtulare viſæ ſant, Criſpinam celeriks quàm
vellet, ob hanc Cauzſam filio in matrimonium collo-
cavit; &c. Quamobrem ipſi Imperatores neceſſa-
riò profecti ſunt, menſe nempe Auguſto, ut dixi:

ANNOPERIODIGRACO-RXM AN A 5672; Anno Urbis
O20. D. ) 9. P. 12. April. Indict. 2. *

JESUCRRISTI I79. ſecund. Baronium 181. .

ELEuITHERI PAPA 10.
MARCI AuREIII IMpP. 19. E T COMMODI 4.

A D num. I. Coſſ. L. Aurelius Commodus I.
Aug. II, & T. Annius Aurelius Ezrus II; Conſules.
ut ex duabus vetuſtis Inſcriptionibus oſtendit
Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari. Commodi Quindecen.
Conſulatus juxta ſecundam Conſulatuum Cæſa⸗ nalia Impé⸗
reorum regulam: Quindecennalia enim Imperii ri Caſarei
Cæſarei celebravit. Ad ea referendus Commodi Commodi.
Nummus à Mediobarbo recitatus, in cujus po-
ſtica legitur: LiBERALITAS AuG. TR. P. v. Cos.
II. P. P. S. C. Viſitur Imperator ſedens in ſub-
ſtructione cum alia figura ſtante; Congiarium
diſtribui jubens. Congiarium autem in hujuſ-
modi feſtivitatibus de more diſtributum.
Hoc anno Paternu; Marci Aurelii Legatus 11.
adverſus Barbaros miſſus eſt. Reſtitere Barbari Barbari vis
totam diem, tandem verò omnes à KRomanis ſ S*ιſℳ”
ſunt. Marcus decimum Iperator ditlus eſt; in-
quit Dio lib. 71.: Hinc in Nummis notatis Tri-
bunitia Poôteſtate xxxii hoc anno afſumta dici-
tür IMP. VIIII, vel IM P. X; & Commo-
dus ejus filius, qui antea dicebatur TR. P. IIII.
IMP. III, dicitur TR. P. v. IM F. IIII. ut
videre eſt apud Mediobarbum.

ANNO PERIODI GRXCO;=-ROMAN 5673: Anno Urbis
O CB. 10. b. 3. April. Indict. 3. Olymp. 2ig
JESsuCHRISTIISO. ſecund. Baronium 182. an 4.
ELEITHERI PAF II. B
COMMODI IMP. 5F. E I.

D num. I. Coſſ. L. Falvius Bruttius Præ- 1.
Mm ſens II, & Sex. Quintilius Condianus, ut Conſule:
oſtendit Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari
pag. II5. Erat Bruttius Præſens pater Criſpinæ
uxoris Commodi, ob idque altero Conſulatu
hoc anno à M. Aurelio decoratus
M. Aurelius xvI Kalend. April, ut Tertulliaz Otieus M,
nus & Dio teſtantur; die nempe decima ſeptima Aurelii.
Martii, & vivis exceſſit. Addit Dio, enin impe-
raſſe annos xIxX, dies xI; qui cùm Tribunitiam
Pot. xxxIV inierit, ut ex Numimis apud Medio-
barbum liquet, eâ anno Chriſti CxxvII & qrii-
dem ante diem decimum ſeptimuim Martii, do-
natum fuiſſe manifeſtê apparet. Natus erat VI
Kalend. Maii anni Chriſti CXX I, ut ex Capi-
tolino in ejus Vita colligitur; quem diem etiam
exhibet Calendarium Lambecianum. Quare vi-
xit annos L/VIII, menſes X, dies XXII, ut
Dio notavit.

P 4 Marcus

S C. II.
An., Ch. 130.
III.
M. Aurelii
klii maſcu-
li.

176

Marcus Aurelius, poſtquam ſolus imperavit,
tres & Fauſtina juniori ſuſcepit maſculos, Com-
modum, qui ei in Imperio ſucceſſit, Antoni-
num quadrimeſtrem demortuum, & Annium
Verum ſeptimo ætatis anno extinctum, de qui-
bus ſuis locis actum. Veràùm ex veteri Colle-
ctione Inſcriptionum Romanarum à Mabillonio
V. C. tom. IV veterum Analectorum evulgata
diſcimus, Marcum, dum tantùm Ceæſar eſlet,
duos alios filios genuiſſe, quorum nulla ab Hi-
ſtoriæ Auguſtæ Scriptoribus mentio, quia, ut
videtur, antequam is imperaret „ mortem
obiere, eamque ob rem ab iiſdem prætermiſſi.
In ea Collectione hæ duæ Inſcriptiones recitan-
tur: T. Aurelius Antoninus M. Aurelii Caſars
felius, Imp. Antonini Auguſti Pii, P. P. nepos.
Altera: T. ADPlius Aurelius, M. Aurelii Caſaris
& Fauſtinæ Aug. filius, Imp. Antonini Aug. Pii
nepos. In quibus Inſcriptionibus Antoninus non
dicitur Divus, neque Marcus Aurelius Auguſtus,
ideoque ante Antonini mortem dedicatæ, ut
rectè cenſuit Mabillonius. Bellorius, V. C. in
Diſſert. de Nummo Commodi & Annii Veri

Cæſarum, qui in una parte habet: CoMMopus

IV.
M. Aurelii

Kilia.

CAE S. ANTONINI AuG. FII. in altera:
ANNIUS. VER I S. C A E S. ANTONINI. Aud.
FIL. hos duos Cæſares cum duobus Antonini
Pii filiis, ſuo loco à nobis memoratis, confun-
dit; cùm tamen Antonini Pii filii nunquam
dignitate Cæſarea exornati fuerint, & diverſa
prænomina geſſerint. Quare Marcus Galerius
Antonini filius idem non eſt cum Annio Vero
Cæſare, quod tamen Bellorius colligi putat ex
Annii nomine, quod legitur in Græco Nummo,
qui in antica exhibet ſenioris Fauſtinæ caput ve-
latum, in poſtica Annii vultum cum prænomi-
ne Marci, & nominibus Annii Galerii Antoni-
ni. Nam Annius Verus Cæſar appellatus An-
nius fuit, quia avus ejus paternus erat Annius
Verus, quo etiam nomine proavus ejus vocatus,
ut videre eſt apud Capitolinum in Marco
cap. 1I.
Herodianus lib. I. cap. 2. ſcribit, Imperato-
rem Marcum ſilias ſuſcepiſſe complures, & optimis
ex ordine Senatorio viris collocaſſe. Major nata
Lucilla, ut eam is Auctor appellat, quæ Lucio
Vero Imperatori nupſit. Altera Fadilla, quam

Herodianus lib. I. cap. 16. maximam natu ſoro-

rem Commodi Auguſti etiam nominat, poſt-
quam nempe is Lucillam occidiſſet; tertia Do-
mitia Fauſtina, ex Epigraphe, quæ in præ fata
Collectione legitur, nota: Domitia Fauſtina M.
Aurelii Cæſaris filia, Imp. Antonini Auguſti Pii
P. P.neptis. Fauſtina à matre, Domitia ab avia ma-
terna appellata; Capitolinus enim in Marco cap.
I. ait, Marci matrem, fuiſſe Domitiam Calvil-
lam. Cùm autem Domitia Fauſtina in ea Inſcri-
ptione dicatur Cæſaris filia, nata erat antequam
pater Auguſteam dignitatem conſequeretur. He-
rodianus lib. 4. cap. 6. poſtquam narravit, Cara-
callam interfeciſſe Getam fratrem, quod anno
CCXII factum, ait, um & Commodi ſoro-
rem jam anum, atque ab omnibus Imperatori-
bus magno in honore habitam, morte affecilſſe.
Hæc una ex alterutris, antequam Marcus impe-
raret, ut videtur, nata. Habuit & alias duas fi-
lias Marcus, Sabinam ſcilicet, cujus mentio in
Inſeriptione Gruteriana pag. 252. & Lucillam
minorem nuptam Pertinaci, cujus meminit
Herodianus lib. 4. cap. 6. Lucilla major natu fi-
lia poſt Lucii Veri Imperatoris obitum Claudis

. * 66 9 2 9
Critica Hiſtorico-Chronologica
Pompeiano, ut in Annalibus dicitur, nupta. S Æ C. II.
Duos alios Marci Aurelii generos Obſervavi, An. Ch. 180.

Antiſtium Burrhum anno CLXXXI Conſu- i181.

lem ordinarium, & Petronium Mamertinum an-
no CLXXXII Conſulem etiam ordinarium,
ut iiſdem annis oſtendo. Sed quarum præcisé
Marci filiarum mariti fuerint, mihi incomper-
tum. Porro numerus filiorum Marci malè, ut
mihi videtur, à variis Viris doctis ex Nummo
Fauſtinæ junioris Auguſtæ, qui apud Mediobar-
bum pag. 230. & in Cimeliis Principum extat,
deductus. In ejus poſtica parte cernitur mulier
cum ſex puerulis, quatuor ad pedes, & duos
brachiis geſtans, cum his verbis circum: IEMFOR.
FELIC, id eſt, Feælicitas temporum. Verùm hæc
repræſentatio ſymbolyca, quæ ideo ad Marci
Aurelii genealogiam explicandam nihil condu-
cit. Apud Mediobarbum pag. 186. refertur Sa-
binæ, Hadriani Auguſti conjugis, Numiſina, in
cujus averſa parte legitur: PIBTAS AuG. S. C.
Viſitur figura ſtans ambas manus porrigens,
duobus parvulis ad pedes ſtantibus. Ibidem pag.
IIS. exhibetur Nummus Flaviæ Domitillæ Veſ-
paſiani conjugis, antequam is imperaret, de-
mortuæ, ut teſtatur Suetonius in Veſpaſiano. In
poſtica habetur: PIETAS Audusr. Repræ-
ſentatur figura muliebris ſedens, & pro pedibus
puerulus. Pag. 283⸗habetur Nummus Juliæ Se-
veri Auguſti uxoris, in cujus poſtica, EEcuN-
DITAS S. C. Cernitur figura muliebris ſtans,
ſiniſtro brachio puerum tenens, ad cujus pedes
duo alii pueri. Denique pag. 239. exhibetur
Nummus Lucillæ, Lucii Veri Imp. conjugis, in
cujus poſtica, SECuIRITAS. Cernitur figura
ſedens cum tribus infantulis, quorum unus la-
ctens in gremio, duo ad pedes colludunt. Sanè
ſi quis his Nummis innixus contenderet, Do-
mitillam unicum filium reliquiſſe, Sabinam
duos genuiſſe, Juliam tres, & Lucillam etiam
tres, is valde falleretur. Neque denique pueru-
lus in Nummo Domitillæ repræſentatus, Titus
eſſe poteſt, aut Domitianus; cùm prior annum
ferè triceſimum, poſterior ferè viceſimum age-
ret, quando Vefpaſianus ad Imperium pervenit,
& in defunctæ uxoris honorem Numiſmata per-
cuti cœpere. “

ANNO PERIODI GRCO-ROMANA 5674. Anne Uri⸗
934. Qlymp.
240. an. I.

OO 22 A. D II. P. 16. April. Indict. 4.
JESu CHRISTI I81. ſecund. Baronium 183.
ELEUITHERI PAP I2.

COMMODI IMP. 6. & 2.

D num. I. Coſſ. L. Aurelius Commodus
Aug. III, & Auntiſtius Burrhus I I. Bur-
rhum cum nota numerali edendum docent Ano-
nymus Cuſpiniani & Auctor Chronici Alexan-
drini. Erat Barrhus, ſeu, ut alii vocant, Byrrus,
ſororis Commodi Auguſti maritus, ut teſtatur
Lampridius in Commodo cap. 6. ejuſque memi-
nit Capitolinus in Pertinace cap. 3. Spanhemius
Diſſert. II de Præſtantia & Uſu Numiſmatum,
& Card. Noriſius in Cenotaphiis Piſanis pag-
440. obſervant, Antiquos propria nomina ſcri-
bentes, ſæpe pro ? poſuiſſe . Unde promiſcuè
dixere Syllam & Sullam, Griam & Suriam,
Boryſtenem & Bornſtenem. Priores porro Conſu-
latus digniores, ideoque propinquis Imperato-
rum aut Viris illuſtrioribus attributi.
Conſulatus

I-
Conſules.

4 C.
Ch.
II.
Inperu 5
eſllan
Aingiet,
olia
. trum.
ℳ.

III.
Legatos Ro
mam Lutctu
Pritannis
Rea mittit.

— — —.

—.

— —

N –, —

1 Chago.

Anno⸗ Urbis
934. Olyinpe

d

⸗ Conſcl.
o⸗
an⸗
ul,
Ntur
mi⸗
lius

n,
AH
M,

.

u⸗

aus

in Annales C. Baroni.

⁵5 £ C. II. Conſulatus Commodi juxta priorem Conſu-
An. MR ¹81. atuum Cælareorum regulam: Imperii enim Pro-

Imperii pro- COnſularis Quinquennalia exhibuit. Extat Num-
conſularis mus Commodi apud Mediobarbum pag. 246. in
Commodi cujus averſa parte legitur: VOTA DECENX.
Quinquen. s I S C. I R. P. v I. I M P. IIII. C os. III. P. P.
aalia, ejaſ S. C. Tribunitiam Pot. VI. quinto Kalendas
Oue Tine Septembris anni elapſi Commodus ſuſcepit
Phus. DSPtermn annl celap pit,
ideoque currenti anno, quo tertium Conſula-
tum geſſit, ea ſolennia exhibuit, & quidem die
XVII Martii poſterioris Imperii Auguſtei na-
tali. Quando enim aliquis Imperator varia hu-
juſmodi feſta celebrabat, quilibet dies natalis
Imperii, ſive Proconſularis, ſive Auguſtei in-
diſcriminatim uſurpabatur, ut in Diſſert. Hypat.
oſtendi. Cum Quinquennalibus, ut moris erat,
triumphum conjunxit. Illum enim præſenti an-
no de Germanis triumphaſſe, non tantùm Eu-
ſebius & Marianus Scotus in Chronicis teſtan-
tur; ſed & oſtendit Nummus Commodi, quem
Patinus in Numiſmatis Imperatorum producit.
In ejus averſa parte repræſentatur quadriga
triumphalis cum his verbis circùm, TR. P. VI.
ILMF. III I. Cos. I I I. P. P. & infra, S. C.
III. Ad num. I II. & ſeq. Uſſerius lib. de Britan-
Legatos Ro- nicarum Eccleſiarum primordiis cap. 4. quo an-
Tln ct no Lucius Britanniæ Rex Legatos ad Eleuthe-
Rex mittit. Tum Papam miſerit, diligenter inquirit, & opi-
niones viginti tres ea de re recirat, quarum ma-
xima pars in eo convenit èum Beda & Mariano
Scoto, quèd initio Pontificatus Eleutheri ea
Legatio deſtinata fuerit. Baronius Lucium Com-
modo imperante converſum ſcribit, quod pri-
mus tradidit Rogerus de Wendover in Chronico
circa annum 1335. in lucem edito. Citat pro ſua
opinione Baronius Adonem in Chronico, qui
tamen, quemadmodum & Beda, Hermannus
Contractus, Marianus Scotus, aliique plures
ab Uſſerio laudati hanc converſionem ad M. Au-
relii tempora retulerunt, quibus longè major
fides habenda. Baronius in Annalibus hæc cx
vetuſtioribus monumentis de Lucio prodita eſſe
ſcribit: Lucius nunquam ſe Chriſtianæ Religioni
infenſum exhibuit ,hoſtémver ſed quòd Chriſtia-
norum miracula ſimul & vitæ integritatem admi-
raretur, in eoſdlem propenſior videbatur: ample-
xuſque fuiſſet jam anté Chriſtianam Religionem,
niſi avita velut nexibus obligatus eſſet ſuperſtitio-
ne, niſi etiam Conſpexiſſet Chriſtianos ab Ethnicis
ipſis, ut infames vileſque haberi, à KRomanis ipſis,
apud quos ſummarerum eſſe videbatur, & gladio
& injuriis aſſidub lacerari. Comperit tamen poſtea,
novitque ex Legatis Ceſaris, Senatores etiam ali-
quos Chriſtianos factos eſſe, & inter alios Perti=
natcem quemdam atque rebellium, Imperatorem-
que ipſam MW. Aureliam, victorid eorum precibus
obtentà benignè habuiſſe Cbriſtianos. Quibus his
aliiſque perceptis, Eucius Legationem miſit ad
Eleutherum KRomanum Pontificem per Elvanum
& Meduinum Britannos: rogans per eos Eleuthe-
rum, ut per ſe ſuoſqut miniſtros ad Chriſtianam
Religionem ſuſcipiendam aditum patefaceret, quod
& obtinuit. Nam idem Pontifex Fugatium & Do-
natianum, aliter Damianum in Britannzam miſit,
qui Regem & alios Chriſtiana Religione imbutos
ſacris initiarent mſtertis ; quod & naviter imple-
verunt. Eandem rem narrant Magdeburgenſes

Centur. 2. cap. 2. colum. 8. licèt verbis aliis ac

plenioribus, uſque ad hanc phraſim, quibus his
aliiſque pereeptis, &c. Sed hæc ex veruſtis mo-
numentis minimè deſcripta, verùm plane fabu-

177
loſa, cujus fabulæ originem Uſſerius laudatus S Æ C. 11.
detexit. Legerat in Hectore Boëthio lib. §. Hi- An. Ch.182.
ſtoriæ Balæus Centurid primâ cap. 29. Lucium
de Chriſtianorum pietate & miraculis, à Romanis
in Britanniam ſub Trebellio & Pertinace merenti-
bus permulta audiſſe. Quod ille hunc in modum

amplificat: Erat Lucius aliquantulum ut appa-

ret) in Chriſto paupere cum judaæis ſoandalizxatus.
Wam licoèt à centunz &g amplins annis bpropagata
fuiſſet per Britanniam Chriſtiana Religio, ei nihi-
lominus debito videbatur carere ſplendore, quo
illac uſque adminiſtrata fuiſſet per ſolos pauperes,
abjectos & ſimplices homines, ſaltem non fulcita
Romana auctoritate. OGum audiſſet igitur per Cæ-
ſuris Legatos, Trebellium & Pertinacem, Roma-
norum illuſtres aliquot, acquieſcente perſecutione,
illam adnaiſiſſe, cogitabat aliquantò rem ipſe di-
gniorem. Iſta negligentius Magdeburgenſes per-
currentes, ipſos Legatos pro illuſtribus illis Ro-
manis acceperunt, à quibus Religionem Chri-
ſtianam ſuſceptam fuiſſe; Luciumque Ceſaris
Legatos audiviſſe voluit Balæus. Atque hæc,
inquit Uſſerius, vera origo eſt jocularis hujus
fabellæ, quæ prorſus rejicienda. Illud enim ri-
diculum, comperiſſe Lucium ex Legatis Cæſaris,
Senatores etiam aliquos Chriſtianos factos eſſe,
& inter alios Pertinacem quemdam atque Tre-
bellium. Neque enim alius fuit Pertinax iſte,
quàm ille ipſe, qui ſub Commodo Imperatore
Legatus miſſus eſt in Britanniam, ut docet Ca-
pitolinus, eique poſtea in Imperio ſucceſſit:
quem Chriſtianum factum fuiſſe, nullus ſibi
perſuaſerit.

ANNO PERIODIGRACO -ROMANA 5675. Anno Urbis
O 23. G. ) 12. P. 8. April. Indict. 5. 31 ne
JSS u CRRISTI ISZ. ſecund. Baronium 184.
ELEuITHERIPAP& 1I3.

CoMMODI IMP. 7. & 3.

D num. I & ſeqq. Coſſ. Petronius Ma- I.
ertinus & Trebellius Nufus. Erat Mamer- Conſules.
tinus ſororis Commodi Auguſti maritus, ut
diſcimus ex Lampridio in Commodo cap. 7.
ideoque ipſo Imperii initio Conſulatus in eum
collatus.
Vicennalia Imperii Cæſarei anno uno Com- 1I.
modus anticipaſſe videtur, quèòd prioris ejus vicennalia
Imperii Auguſtei Quinquennalia in annum ſe- Imperii Ca-
quentem inciderent, neque duo iſtiuſmodi feſta, larei Com-
idem Imperator eodem anno unquam cele- de.
brarit.
Auctor Chronici Alexandrini ſub Conſu- III.
latu Marcelli, ut ipſe vocat, & liani anno ! bPeodotio &
CLXXXIV geſto ait: Hir Conſalibur Theo- g,lietee.
dotio quiſpiam, in Ponto natus, Marcionis Hare- publisant.
harchæ l qui & ipſe inope Ponti oriundus erat)
poſthumus S ſucceſſor ⸗ alienus & ipſe poſtea à
Marcione in Zudaiſmum inclinavit, illerumque
