Lex Codicis Theodoſiani 5. De Apoſtati, II.
non à Theodoſio, ut exiſtimavit Baronius, ſed à Dua Palem
Valentiniano juniore emiſſa: inſcripta eſt enim 'ivian, Le-
Flaviano Præfecto Prætorii Illyrici & Italiæ, 4t, nener-
non verò Orientis, ubi Tatianus Præfectus 706.
Prætorio fuit, dataque eſt Concordiæ, quæ Ita- Baron. num=-
liæ urbs. De ejus explicatione legendus Gotho- vi.
fredus in Commentario. Neque etiam Lex 20.
ejuſdem Codicis De Hereticis, ad Orientalem
Eccleſiam referenda, ut putavit Baronius. Data num. xæv.
eſt enim Romæ, eãque urbibus Romanæ urbi vi-
cinis Hæretici, eorumque Conventus arcentur.
Præterea, hoc edictum peculiariter ad Mani-
chæos pertinet, quos ante biennium ferme
Theodoſius & Vaſentinianus Lege 18. De Hæ-
reticis, urbe Roma expulerunt; at nunc etiam
urbibus Romæ vicinis pelli jubentur, id eſt,
ultra centeſimum lapidem. Legendus Gotho-
fredus in ejus Commentario.
Sanctus Auguſtinus circa Paſcha Presbyter or- III.
dinatus videtur. Cùm enim Valerius Epiſcopus, S. Auguſti-
qui ei Sacerdotium detulit, vellet, Auguſtinum *“*s Er Pres-
impoſito munere ſtatim fungi, is ad ſe præpa- E. zer.
randum tempus vel uſque ad Paſcha ſibi x'Rumæ
ran parvum tempus ſque ad Paſc 1XII
concedi rogavit, ut liquet ex epiſtola Auguſtini
148. ad Valerium. An verò parvum illud tem-
pus à Valerio obtinuerit, incertum.
Theodoſius M. ex Italia, ubi triennio ferme, IV.
conſtiterat, Conſtantinopolim rediit his Coſſ. Thesdeſns
cum Honorio filio ſuo, ut teſtatur Socrates lib. Occ eztem.
5. cap. 18. qui addit, eum in eam urbem ingreſ- 1
ſum eſſe, die Il— Idus Novembris. Marcellinus Baron. num.
in Chronico eum etiam hoc anno Conſtantino-*
polim reverſum tradit.

ANNO PERIODIGRAXAXCO-ROMANX 5885. Anno Urbis

. 1145.
QO9 DC. ) 1z. P. 28. Mart. Indict. 5. Olyind. 292.

JESsSu CHRISTI 392. an. 4.
SIRICII PAPX 9.
THEODOSII IA. ARCADII I0O.

D num. I. Coſſ. Arcadius Aug. 1 l, & Ru- Caf & 4.
A finus; uterque Orientalis. Rufinus enim cadii Decen-
oſt Tatianum in exilium miſſum, factus eſt nalia.
Præfectus Prætorio Orientis in Conſulatu ſuo,
ex Ambroſio epiſtola z. Sumtus hic ab Arcadio
Conſulatus juxta ſecundam Conſulatuum Cæſa-
reorum regulam „0Ob ejus nempe Decennalia,
quæ in hunc annum incidunt. 4

R

*

Junioris obi-

in Annales C. Baronii. 58

S ½ C. IV. Ad num. II. Legatio Gentilium ad Valenti-
An. Ch. 392: nianum, ut ab eo impetrarent vetera ſacra, De-
11. cennalium Arcadii manifeſtum indicium: an-
Legatio a . . . -ð
valenzinia- nis enim hujuſmodi ſolenniis deſtinatis Lega-
numy. tiones ad Imperatores ad aliquam gratiam ob-
tinendam de more miſſas, ac Religioni con-
ſultum eſſe, frequenter in memoriam revocare
juvat.
III. Ad num. IV, & ſeqq. Obitus Valentiniani
Valentiniani junioris nobilibus characteribus conſignatus ab
Epiphanio lib. de Menſuris & Ponderibus,

tas.

num. X X, ubi ait: Quibus Coſſ. (nempe Ar-

cadio II & Rufino) mortuns eſt Valentinia-
nus junior, Valentiniani Magni Flius: qui
ſubinde, uti ferunt, prafocatus in Palatio reper-
tus eſt, Ildibus Maii, pridie Pentecoſtes, die Sab-
bati, ipſo verò die Pentecoſtes elatus eſt. BErat tam
apud Aoyptios menſis Pachon dies viceſima pri-

ma: juxta Gracos Arthemiſii menſis tertia & vi=-

ceſima: ſocundum Romanos decimo ſeptinzo Ka-

lend. Junias. Occiſus eſt itaque Valentinianus
junior die decima quinta menſis Maii, quæ in
Sabbatum, ac in pervigilium Pentecoſtes cade-
bat. Die inſequenti, qui decimus ſextus ejuſ-
dem menſis fuit, ac XXI menſis Pachon, ſepul-
turæ mandatus eſt. Erat is dies XKXIII Arte-
miſii ſecundùm Græcos, ſi Smyrnæorum cal-
culum conſulamus: illi enim eum menſem die
XXV Aprilis noſtri auſpicantur, inquit Uſſe-
rius in libello de Macedonum & Auanorum
anno ſolari cap. 4. Verùm, ut obſervat Peta-
vius in Notis Epiphanianis pag. 421. ſi Arthe-
miſii X XIII dies eſt Maii Juliani XK VI, cœ-
pit Artemiſius Aprilis X X I V: quod dici non
poteſt; ea enim menſium diſpoſitio inaudita.
Cenſet itaque Petavius EXAXnveg, de quibus lo-
quitur Epiphanius, Gro-Macedones & Antio-
chenos eſſe, quorum menſes mereè Juliani ſunt,
Græcis nominibus appellati. Horum verò Ar-
temiſius idem eſt cum Maio. Quare XVI Maii
eſt Artemiſii Græcorum, ſive Syrorum XVI,
& in præfato loco pro tertio & viceſimo,, le-
gendum, XVI. Verum ibi Artemiſius menſis
eſt quidem Syro-Macedonicus, & non ulianus;
ſed incipit die X XV Aprilis: ideoque loco
Artemiſii XXIII, legendum, Artemiſii XXII,
Marcellinus in Chronico anno antecedenti
Valentiniani mortem conſignat; ſed is per
hæc tempora parum in Chronologia accuratus.
. Cm verò quadrimus fuerit Valentinianus,
S e quando Imperium ſuſcepit, ut Ammianu;, Vi-
S tor in Epitome, Zoſimus lib. 4. Zonaras &
Philoſtorgius lib. II. Cap. 16. habent, recte ſcrip-
ſit Nicephorus lib. 12. cap. 38. Valentinianum
II annos viginti natum ſublatum eſſe. His ſuf-
fragatur Hieronymus in epiſtola de exitu Ne-
potiani, ubi ait, eum adoleſeentem adhuc & penè

1IV.

puerum occiſum. Sed Baronius, qui hunc Va-

lentinianum Juſtinæ ac Valentiniani ſenioris
filium, ac Gratiani fratrem confundit cum
Valentiniano Valentis & Dominicæ filio, anno
CCCLXVI nato, anno ætatis viceſimo ſepti-
mo Valentinianum II interfectum perperam
ſcribit, putatque, lectionem Ambrofſu in Ora-
tione Funebri Valentiniani II, in qua dicitur,
eum obiiſſe anno XVI Regni ſui, mendoſam
eſſe; cùm tamen Ambroſius, more Antiquis uſi-
tato, utrumque annum extremum incompletum
ro integro numerarit: quo pacto ab anno
Chriſti trecenteſimo ſeptuageſimo quinto ad

V. cutrentem, anni decem & octo fluxere.
Hardaini Harduinus Vir eruditiſſimus in Notis ad Orat.
Tom. I.

XV Themiſtii, quæ eſt de Regia virtute ad 5 £ C. IV.
Theodoſium, ſin gularem de Valentiniano junio- An. Ch. 392.
re opinionem habet; ait enim: Etßi nomen ille obenio de Va-
quidem Auguſti interdum geſſit, dum tamen Gra- lentiniani
tianus ſuperſtes fuit, Occi dente toto hujus unius do- Jen. mherihr
minatu omnia tenebantur. Confermat egregié hanc
noſtram animadverſionem vetus Inſeriptio quæ Ro-
maæ extat, afferturque aà Grutero pag. MLXXAX;
10. &ow apographo Sirmondi noſtri.
VALEN S. E T. GRATIANuIS
PrI. FELICES. AC. TRIuIMPHATORES
SEMPE R Audcc.
PORTICIuS. A REASQ. MACELEL O.
LIVIAE. AD. ORNATUM. URBIS
SuAE. ADDI. DEDICARIGC.
JussERUNT.
Ieem & alterum Inſoriptionis fragmentum, Roma
apud S. Anaſtaſiam eidem pariter Patri Sirmon-
do viſum, ab eodem Grutero relatum page
WLXXMTI. 10.
LIBERTATIS. D. N. FL. GRATIANOG
FORTISSIMO. INVICTISSIMO-
QuE. PRINCIPIL. SEMPER AuGus
1 0
FLAVIUIS MAXIMIS. V. P.
PRAE F. VIG. D. N. M. C Eus.
Et verò Valentiniano juniori non plus eſſe dela⸗
tum honoris ac poteſtatis minime mirum videri
debet. Primus omnium ille extitit, quem à mili-=-
tibus Cæſarem appellatum, Caſar alter vivere
paſſus ſit. Ante hæc tempora ſimile fattum odiis
tam exitialibus proſequi ſoliti erant, ut illa Gra-
tiani pietas erga fratrem illius avi Scriptoribut,
ethnicis ſaltem, at Ammiano lib. 30. nimia viſa ſit,
in recenti præſertim memoria Conſtantii, qui nec
Gallam, nec Julianum, nedum alios ferre potuerit.
Hæc Harduinus. HDZ
At Gratianum Valentiniani fratris electio- VI.
nem, paucis poſtquam facta eſt diebus, ratam Confutaturs
habuiſſe, & Valentinianum, ſub Juſtinæ matris
tutela & Gratiani patrocinio, Italiam & Illyri-
cum ſupremo jure adminiſtraſſe, ſemperque
Auguſti nomen tuliſſe, certum. Nam ipſo Im-
perii initio, ac poſtea in Quinquennalibus Con-
ſulatum ordinarium geſſit, & Valentis patrui
in ſexto ejus Conſulatu Collega fuit, omnibuſ-⸗
que honoribus & prærogativis, quibus alii Au-
guſti, potitus eſt. Nec refert quòd in præfatis;
ſimilibuſque Inſcriptionibus, in quibus Gratia-
ni, Valentis & Theodoſii mentio fit, nomen
ejus prætermittatur; cùm multæ ſuperſint, in
Severi Imp. honorem exaratæ, in quibus patris
nomen omittitur. Sic imperante Valeriano
variæ Inſcriptiones Gallieno filio dedicatæ, quæ
adhuc ſuperſunt, in quibus Valeriani nomen
tacetur. Imò non deſunt, in quibus tam
Gratiani, quàm Valentiniani & Theodoſi no-
men legitur. Sponius pag. 276. Miſcella-
neorum Erudit. Antiquit. unam exhibet, quæ
Romæ in horto Barberino extat, cujus hoc ini-
tium:
SALVIS DDD. NN N.
GRATIANO VALENIINIANO E T THEODOSIO
VICTORIBuIS SEM PER AuGusTIS
Idem Sponius jam pag. 157. aliam epigraphen
produxerat, quæ trium horum Imperatorum no-
mina etiam præfert. Nullæ quidem ante Theo-
doſii M. inaugurationem, annumque cccXXIX
Codicis Theodoſiani Leges Valentiniani nomi-
ne infſcribuntur; ſed hinc inferri ad ſummum

Ccc 3 poteſt,

582 Critica Hiſtorico-Chronologica

SE C. IV. poteſt, Gratianum ſolum Imperium Occid nta-
An. Ch. 392. le, uſque ad Theodoſii ad Imperium evectio-
nem adminiſtraſlé, ob ſummam videlicet Va-
lentiniani pueritiam, qui quadrimus Imperium
acceperat; vel id Collectoris errori adſcriben-
dum. Certè ab anno CCCLXXIXad
CCCLXXXIII, quo Gratianus occifus,
trium Imperatorum nomina in Legum fronte
leguntur.
VII. Tatianus, (qui anno elapſo Symmacho Col-
Tatiani ca- lega Conſulatum gefſlerat, currenti verò Præfe-
Mamitdte. Quram Prætorianam Orientis, & cujus filius
Proculus hoc anno Præfectus urbi Conſtanti-
nopoleos fuit, ut liquet ex Lege 10. Codicis
Theod. De annonis civicis,) capitali primüm
ſententia damnatus eſt, verùm clementia Theo-
doſit ſervatus, in exilium miſſus fuit in patriam
ſuam: fllius verò ejus Proculus capite plexus eſt
VIII Idus Decemb. ut habet Auctor Chroni-
ci Alexandrini ſub anni ſequentis Conſulibus,
loco non ſuo. Legendus Zoſimus lib. 4. pag.
774. qui, quæ tunc geſta ſunt, narrat; quique
antea pag. 769. loquens de iis, quæ anno
CCCLXXXVII contigere, ait: Arceſſi-
tum igitur Aquileia Tutianum, qui &; alios ſub
Valente magiſtratus geſſerat, & erat in omnibus
virtute ſingulari praditus, Pratorii Præfeltum in
patria declarat; (nempe Theodoſius Magnus)
& miſſis ad eum magiſtratus inſignibus, falio ipfius
Proculo Praturam urbanam tradit. Enimvero
praæclarè ſe hic geſſit, ampliſſimis magiſtratibus
einſimodi viris commiſſis, qui etiam Poſt obitum
Principis optimè res ſubditorum adminißtrare poſ-
ſent, dum ſcilicet Theodoſius M. in Occidente
contra Maximum Tyrannum pugnaret. Eum
ideo impensèe Zoſimus laudat, quia Ethnicum &
à noſtra Religione alienum.
VIII. Ut enim anno CCCLXXhZvidimus, dum
Fuie Ortho- Præfectus £gypti eſſet, Divumns Achanaſm
oxorum perſecutus eſt, & Chriſtianos valde afflixit: de
Lerſecutor. .
quo etiam Rufinus lib. 10. cap. 2. de Valente
Imperatore loquens ſcribit : Epiſéopos egit in
eviliun, &? Preshbyteros, ac Diaconos & Mona-
chos, Tatiano Alexandriæ Præſidente, aſque ad
tormenta dedurxit, & ignibus tradidit. Beatus
Aſterius Homilia in feſtum Kalendarum lo-
quens de Conſulibus, qui in ſummas calamita-
tes incidere, de Tatiano & Proculo filio ejus
hæc habet: Præſidem illum, retctoremque Pro-
vinciæ fortiſſimum & invibtum, at exiſtimabat,
qualis vita cataſtrophe excipit? Primam quidem
Jilium ſunm vidit capite truncatum, & ipſe poſtea
capitali ſententia damnatus éſt, laqueoque gulæ
jam admoto, clementid Principis manibus car-
niſicis exemtus eſt, ut quantulum atatis ſupkrerat
ſenex in dolore & calamitate, ſenſuque malorum
exigens, aé plenus dedecoris & ignominia tali ma-
ni Conſulatus exitu vità deceret.
IX. Gothofredus in Commentario Legis Cod.
on zi, Theod. 9. De indulgentiis criminum, exiſtimat,
ſid Mace. Tatianum in LEyciam, Aſiæ minoris regionem,
gonia ortus, Telegatum fuiſſe, eumque in ea natum, quòd ea
Lex ab Arcadio anno C CCXCVI, poſt mor-
tem ſcilicet Rufini, data, his verbis concepta
ſit: Devotiſſimæ nobis Provinciæ Lyciæ priorem
famam, meritunzeque inter ceteras renovari cen-
ſemus. Imälque excellens Eminentia tua, edibtis
propeſtis, cunclis fuciat innoteſoere, ne quis poſt-
hac civem Lyeium contumelioſo nomine inſuria
audeat vulnerare. Teneant honores ſuos, quos. me-
ritis ac laboribus perceperunt, & à noſtra Sereni-
tate ſumturi ſunt. Habeant prateritas dignitates,

ſperen!tque ſui devotione venturas. Necx unius viri 8 5 C. IV.
inluſtris Tatiani tanthm valuerit temporalis offen- An. Ch. 392
ſio teterrimi judiçis inimici, ut adhuc macula in
Lycios perſeveret, quæ in ipſo jam temporis abſo-
lutione conſumta eſt. * Tatianus, inquit Gotho-
*fredus, cùm Kufini, qui apud Theodoſium ma-
*Xima gratià pollebat, offenſionem incurtiſſet,
*reus Majeſtatis factus eſt: eundemque Rufinum
*judicem nactus eſt, ut tradit Zoſimus loco lau-
* dato. Idque etiam hæc Lex his verbis teſtatur:
* Nec unius viri inluſtris Tatiani tantim value-
* rit temporalis offenſio teterrimi udicis inimici.
*His enim verbis Rufinus indicatur, cujus of-
fenſionem Tatianus incurrerat, quémque Ju-
*dicem habuerat. Rufino itaque id agente,
*teterrimo udice, in totam Provinciam Lyciam
* offenſione itum eſt: ita quidem, ut tota Pro-
*vincia eo nomine infamata fuerit, propter
*unius videlicet Tatiani, ex ea Provincia ori-
* undi ſive crimen, ſive offenſonem temporalem,
* ut hac Lege dicitur. At Rufino, teterrimo Jqu-
* Aice & inimico Tatiani, interfecto, itum eſt ad
* ipſius Tatiani ſimul & Lyciæ patriæ in inte-
*grum reſtitutionem; quod hujus Legis argu⸗
*mentum eſt. Ita Gothofredus. Verùm Vir do-
ctus, cujus ipſe Gothofredus in Commentario
Legis Cod. Theod. De bonis proſeriptorum, no-
men reticet, & opinionem confutat, rectè arbi-
tratus eſt, proſcriptos à Rufino Lycios fuiſſe, ex
nulla vel levi cauſa, idque ultione acerbiſſima,
indeque maculam Lyciam incurriſſe, & privi⸗
legiis ſuis privatam eſſe. Quæ quidem explica-
tio certa. Nam, cùm teſte Zoſimo, cu jus verba
numero præcedenti recitavimus, Tatianus Præ-
fectus Prætorio in patria ſua declaratus fuerit à
Theodoſio Magno anno trecenteſimo octogeſi⸗
mo octavo, dum hic vel Theſſalonicæ, vej ſal-
tem in Macedonia eſſet, ut eo anno num. III.
demonſtravimus, liquet Tatianunz & Macedonia
oriundum eſſe, & veroſimiliter Teſſalenicam
ejus patriam fuiſſe, ideoque & eum in eam ur-
bem relegatum. Theodoſium enim initio anni
trecenteſimi octogeſimi octavi, quo Tatianum,
poſt Cynegii mortem, Præfectum Prætorio in
ejuſdem Tatiani patria declaravit, in Lycia
fuiſſe omnino à veritate alienum, ut ex ipſomet
etiam Gothofredo in Chronologia Codicis
Theodoſiani liquet.
Verum itaque eſt- Tatianum, Rufinum ini- X.
micum dudum infenſum, Judicem nactum eſſe; Tatianus
ſed falſum, in laudata L. 9. De indulgentits Cri- teterrimus
minum, Rufini aliquam mentionem fieri, eum- Iudex.
que teterrimi JuQudicis nomine in ea expreſſo de-
ſignari, ut ipſa etiam grammaticalis conſtructio
manifeſtum facit. Si Gothofredus ad laudatum
Zoſimi locum animum advertiſſet, in eam opi-
nationem delapſus non eſſet; contrà verò qui
in hujus Legis ſenſum penetravit, lætitiâ exul-
taſſet, quèòd conjecturam ſuam certèò firmatam
vidiſſet. Miror, Baronium in Annalibus, & re-
centes Scriptores Vitæ Sancti Athanaſii, men-
tionem non feciſſe hujus teterrimi qudicis & Or-
thodoxorum perſecutoris, cujus innocentiæ te-
ſtimonium Arcadius non perhibuit, ut perpe-
ram putavit Gothofredus laudatus, ſed eum
teterrimnm Judicem appellavit.
Ad num. XXVI. Theodeſias Magens hod XI.
anno, Arcadii filii ſui Decennalibus celebri, Omnis cultus
emiſit Legem 12. Cod. Theod. De Paganis, quâ Gentilitius
ſacrificia omnia, omniſque alius Deorum cul- 5 Tohibetar.
tus perſonis omnibus & locis per Orientem uni-
verfum interdicuntur: uno verbo omnis Idolo-
rum

in Annales C. Baronii.

S FÆ C. IV. rum cultus, omnes cæremoniæ Gentilitiæ. Et
An. Ch. 392. hæc quidem Theodoſius hac Lege, ſicuti &
Lege II. De Paganis, anno ſuperiori data; cuùm
antea neque Templorum aditu, neque alio Deo-
rum cultu interdixiſſet, ac nominatim non igne,
non nidore feu thure. Anno trecenteſimo octo-
geſimo primo Templis quidem bellum indi-
ctum, ut teſtatur Zoſimus lib. 4. pag. 758. ſed
Lege 8. De Paganis, anno CCCLXXXII, &
Lege 9. anno CCCLXXXV emiſſis, ſacrifi-
cia per Orientem inhibentur; at non etiam
Templorum aditus & thurificatio. Hic itaque
gradus ad abolendam Gentilitiam ſuperſtitio-
nem ſub T heodoſio Magno notandus eſt: primũùm
enim ſacrificia prohibita, inſignioraque Templa
vel diruta, vel donata, confiſcatave. At gereri
Deorum cultus, thurificatio, Templorumque
aditus non ideo inhibiti; neque ornamenta his
detracta: quod ſecundo, tertiove pedato fa-
Gtum. Poſtremùm tandem, Templa quoque
in pagis, ſeu agris paſſim diruta, ubi cultus
diutiuùs hæſit.
Præter publicam victimarum & hoſtiarum
immolationem, & ſimulacrorum cultum hac in
Lege ritus decem memorantur; & quidem ple-
rique ſècretiore piaculo, ſeu intra familiam, do-
mumque domeſtico cultu & familiari. Prohibet
igitur Larem igne, mero Genium, Penates ni-
dore venerari: accendere lumina, imponere
thura, ſerta ſuſpendere, ſpirantia exta conſulere,
redimita vittis arbore, vel erecta effoſſis ar
ceſpitibus vanas imagines honorare, & loca quæ
thuris conſtiterit vapore fſumaſſe, Fiſco addicun-
tur. Larem igne venerari ſolitos Gentiles omni-
bus notum. Lares enim domum Genii habe-
bantur, ut eos quoque Auſonius vocat. Eis cura
foci & familiæ, id eſt, ſervorum, qui etiam in
foco tanquam præſentià Dei ſui cibum ſume-
bant, commiſſa credebatur. Capitolinus in Per-
tinace: Et cùm apud Lares ſacrificaret, carbones
vivaciſſimi extintti ſunt. Secundò, mero Genius
cultus, ut vel illud Perſici protritum oſtendit,
Junde merum Genio. Tertiò, quod nidorem atti-
net, Arnobius lib. 6. Nidorem conſobtantur &
Jumos. Quartò, lumina Diis accendebantur;
quod irridet Seneca epiſt. 96. Quintèò, thuris
impoſitio; hinc Lactantius lib. 5. cap. 21. Et ani-
mas ſuas oum thure ipſo cremandas aris deteſtabi-
libus imponunt.
Sextò, ſerta ſuſpendi ſolita: ſertis enim Deos
ornatos paſſim obvium. Arnobius lib. 7. Etiam
Dit ſertis, coronis afciuntur & floribus. Atque
hoc nomine damnatæ olim à Chriſtianis coro-
næ, ut videre eſt apud Tertullianum. Nomina-
tim verò Templorum poſtes ſertis ornati, ut ex
Lege 7. Cod. Juſtinian. De Paganis patet: Abſit
ut ſeculo noſtro redimiri ſertis Templorum impios
Peſttes. Septimèò, Extiſpiſcina prohibetur; de qua
Virgilius 4. 5Æneidos, ſpirantia conſulit exta, id
eſt, palpitantia. Octavò, ait Theodoſius, Kedi-
mita vittis arbore imagines honoratas. Hinc Ar-
nobius lih. I. adverſus Gentes: Vznerabar nuper
veternoſis in arboribus tanias. & lib. 10. Quidla-
narum vellera, quibus arbores colligatis & cir-
cumvolvitis ſtipitem. Et mox: Ouid compti vio-
laceis coronis & redimiti arboris ramuli. Hic ta-
men mos poſtea diu manſit, & quidem in Italia,
ut Gregorius Papa lib. 7. epiſt. 20. in Africa, ut
canon 84. Codicis Africani, & Divus Auguſti-
nus Sermone de Tempore 241. teſtantur. Et de-
nique per Galliam, ut Concilium Arelatenſe
VII, Altiſiodorenſe, Nannetenſe, Agathenſe,

XII.
Ritus quin-
que bprohi-
biti.

XIII.
Alii quinque
ritus prohi-
biti.

5783
& Capitularium lib. I. tit. 64. & lib. 7. tit. 236. S 1. C. IV.
memorant. Nonò, prohibentur aræ ceſpititiæ An. Ch. 393.
& ſubitaneæ ex ceſpitibus erectæ; hinc Apuleius
lib. 7. Metamorph. Aram eſpite virenti Marti
Deo facitunt. Decimò, Filco addicit Thieodo-
ſius loca, quæ conſtiterit thuris vapore fumaſ-
ſe. Hinc Prudentius lib. 1. contra Symmachum
Verſu 363.
Aut ornat redimita roßis, aut thure vaporat.
uæ omnia ex Gothofredo in illius Legis Com-
mentario excerpta.

ANNOPERIODIGRACO-ROMAN 4 5886. Anne Urbis
O 1¹0 B. 14. P. 17. April. Indict. 6. 1I46.
Olymp. 29¾.
Jrsu CHRISTI 393. an. 1.
STRICII PAP 10.
ThEODOSII I5. ARCADII II.
HOoNORII I.
D num. I Coſl. Theodoſius Aug. III, & I.

Abundantius Orient. ut ex iis, quæ anno Sa. .
CCCXCVdicam, manifeſtum Get. Conſu- n keen-
latus Theodoſii juxta ſecundam Conſulatuum doſtt. H
Cæſareorum regulam : Quindecennalia enim
exhibuit. —
Honorius I V Idus Januar. d Theodoſio patre II.
Auguſtus nuncupatus, ut Socrates & Miſcella Honorius
docent. Sed quoad diem, Petavius lib. 13. de rs ree
Doct. Temp. & Hermantius in Vita S. Au-
broſii lib. 8. cap. 5. Socratem deceptum putant,
temque menſe Novembri geſtam ſcribunt, quòd
Proſper in Chronico tradat, Honorium Impera-
torem factum, cùm hord tertig tenebræ factæ ſant,
quæ verba etiam Marcellinus in Chronico habet.
Et quidem, inquit Petavius, Sol defecit Novem-
bris X X, ferià primâ: quo die Honorium Au-
guſtum eſſe falutatum, ambos illos Chronologos
indicare arbitratur. Sed ſine dubio fallitur; eo-
dem enim quarto Iduum Januariarum die T heo-
doſius junior poſtea Auguſtus dictus, argumento
Honorium patruum eo die eandem dignitatem
obtinuifle. Nihil itaque aliud Proſper & Mar-
cellinus volunt, quàm eo anno, quo Honorius
Auguſtus appellatus, deliquium Solis accidiſſe.
Nec refert quòd Philoſtorgius lib. II. cap. 2. ſcri-
bat : Theodoßius alteri quidem ſiliorum Honorio
Imperatoriam coronam mpoſuit, tota ver hieme,
quæ adl ellum facerent, ipſe præparavit. Eere au-
tem illuceſeente expedittonem paravit adverſus
Vrannum, & ad Alpes promotus, potitus iis eft
proditione. Nam Philoſtorgius de hieme & vere
anni inſequentis intelligendus; cum Leges hoc
anno à Theodoſio datæ, eæque magno numero
& diverſis menſibus, Conſtantinopoli ſubſcri-
ptæ ſint. Imò Leges anno ſequenti à Theodoſio
Magno emiſſæ, uſque ad finem Maii, eandem
ſubſcriptionem habent. Quare rectè Marcelli=
nus in Chronico anno ſequenti ſcribit, Theodo-
hium adverſus Eugenium Tyrannum properaſſe.
Ceterùm, Hieronymus quidem in epiſtola con-
tra Joannem Hieroſolymitanum meminit tene-
brarum in feſto Pentecoſtes; ſed in Pentecoſten
nunquam incidit, nec plenilunium, nec novi-
lunium; & latitudo Lunæ circa hoc tempus in
vere planè refragatur, ut obſervat Calviſius hoc
anno in Opere Chronologico. Hæc inauguratio
Quindecennalium Theodolſii indicium.
Ad num. I X & ſeqq. Inter Origeniſtas, alii III.
fuere miti ingenio, alii verò contentioſi, refra- Origeniſta
. . . . ä Catholicos
arii & cervicoſi, veluti qui Theophilo Alexan- ac⸗ſunt
Ccc 4 dtino

84 Critica Hiſtorico-Chronologica

38Æ C. IV. drino violentas propè manus attulerunt: alii de-
An. Ch. 393. nique dicaces, qui ſæpe dicterüs & contumeliis
Catholicos laceſſebant, eoſdem appellantes Pe-
Iuſiotas, id eſt, inquit Clariſſimus Huetius Epi-
ſcopus Abrincatenſis, lib. 2. Origenianorum
cap. 4. tanquam luto immerſi, & curvi in terras
ac cæleſtium inanes; ad vocem æXαρ & nomen
Peluſü in Origeniſtarum Nitrienſium, & eorum
qui in Palæſtina degebant, vicinia ſiti, frigido
& ſcurrili joco alludentes. Hieronymus epiſtol4
61. ad Pammachium cap. 5. Hæ ſunt ſtrophæ atque
præſtigiæ, quibus nos Peluſiotes, & jumenta, &
animales homines dicitis, quia non recipimus ea,
quæ Spirituùs ſunt. Idem habet Hieronymus epiſt.
65. ad Pammachium cap. 3. Quare rejicienda
hujus vocis explicatio, quæ apud Baronium
legitur.
— LLVe Ad num. XXXIII & ſeq. Breviarium Sy-
Lonesdn oai Hipponenſis inſertum Synodicæ Carthagi-
P*1ore e. nienſis Concilii, ſine ulla ſuppoſitionis ſuſpicio-

ne admiſere Baronius & omnes Conciliorum Col-

lectores. Veruùm Schelſtratius Bibliothecæ Vati-
canæ Præfectus in Diſſert. 3. de Eccleſia Africana
cap. 6. ubi hanc difficultatem examinavit, exiſti-
mat, Synodicam, ſi non ſuppoſititiam, ſaltem
interpolatam eſſe. Primò, quia ea inſcribitur
Epiſcopis Numidiæa, Mauritaniæque nutriuſque,
Tripolis, & Provinciæ Proconſularis omiſsà Pro-
vincià Byzacenàâ; cujus alia ratio afferri non po-
teſt, quàm quia hæc Synodica ab Epiſcopis Byza-
cenis ſctipta eſt ad aliarum Provinciarum Epiſco-
pos, etiam Proconſularis, cujus Metropolitanus
tunc temporis erat Anszeliur, qui, ut fidem faci-
unt Acta Africana, per Auctorem Concilii vulgòͤ
Africani, Dionyſium Exiguum, Zonaram, & Bal-
zZzamonem relata, teſtatus eſt in Concilio Car-
thaginienſi III, literas fratrum Byzacenorum &
Muzoni: à ſe tranſmiſſas, ut ibidem legerentur.
Unde ſequuntur duo: Aurelium inpgrimis inſ-
criptioni Synodicæ contra Actorum fidem ha-
beri inſertum: Synodicam inſuper falsò præ ſe
ferre titulum Carthaginienſis Concilii; cum ſit
Byzaceni, ut rectè animadvertit in Notis ad Co-
dicem Africanæ Eccleſiæ Juſtellus. Secundè,
quòd ipſa Synodica habeat: Dum in Carthagi-
nienſi urbe oonveniremus. Cùm conſtet ex Actis
Africanis à memoratis Græcis poſteritati conſe-
cratis, Synodum hanc habitam fuiſſe in Byxacio
Metropoli civili Provinciæ Byzacenæ, unde Sy-

nodica illa ad Carthaginem miſſa eſt: Literæ

fratrum noſtrorum ex Byzacto. Qux quamvis
non de civitate Byzacii, ſed de Provincia Byza-
cena intelligerentur, adhuc erroneum eſſet, ip-
ſos in epiſtola ſcripſiſſe, ſe in Carthaginienſi
urbe conveniſſe, ubi ipſimet atteſtantur in ea-
dem ſua Synodica, Concilium illud Provinciæ
Byzacenæ fuiſſe: Hæc communi Concilio, inquiunt,
per univerſam Provinciam Byzacenam in notitiam
cunctis deducenda cenſuimus.
V. Tertiò, quòd ante Breviarium Canonum hæc
Synodicaæ verba legantur: Concilii Hipponenſis abbrevia-
Eoncilio Hip- . . Z
tonenſt fali rionee N ta in- Concilio Carthaginienſi 111 cuùm
attributa. non ſolùm Acta Africana referant, Aurelium in
Concilio Carthaginienſi III dixiſſe, ſeſe Bre-
viarium Hipponenſium Canonum recepiſſe à
fratribus Byzacenis, ſed id ipſum teſtetur Mzo-
nius Byzacii Primas in Synodica, de qua agitur,
ubi ſcribit: Brevem verò ſtatutorum huic epiſto-
læ ſubili fecimur. Quartèò, quia Aurelins iterum
ſubſcriptus habetur, qui Synodo Byzacenæ non
adfuit, ejuſque Synodicæ proinde ſubſcribere
non potuit, multò minuùs tanquam Synodicæ

Concilii Carthaginenſis tertii, in quo de eman- 6E C. IV.
cipatione ſtatutum fuit Canone XIV, quem An. Ch. 393.
titulum impoſtor ſalvum voluit, & ad plenio- 394.
rem tractatum reſervatum fuiſſe adjunxit. Omit-
to alias Schelſtratii conjecturas apud ipſum le⸗
gendas; ex quibus concludit, vel Synodicam By-
Cacçenam cum ſubſcriptionibus eſſe interpola-
tam, vel cum Breviario eidem inſerto aliam
fuiſſe, quàm quæ poſt Synodum Carthaginien-
ſem III ex Codice Sancti Bavonis exhibetur.
Synodus enim ipſa habita fuit: Iperatore Theo-
doſio Aug. III, & Abundantio Viris Cl. Coſ-.
VIII Mus Octobris Hippone regio in Secreta-
rio Baſilicæ pacis, ut teſtantur Auctor Concilii
vulgò Africani, Dionyſius Exiguus in Codice
Canonum, & Acta Africana in Græcum tranſla-
ta. Canones Hipponenles doctè ibidem Schel-
ſtratius explicat.
Theodoſtus ſuorum Quindecennalium occa- 1, 4
ſione, prolixa Conſtitutione ad Aurelianum P. „„ en.
V. emiſfa, Senatorium Ordinem, ut & Curialium, nos beneß.
variis modis erexit; ſimul & civitatum decori cuw.
conſuluit, abrogatis nonnullis, quæ Tatianus
hac parte perperam invexerat. Cujus Conſtitu-
tionis ſeptem vel octo fragmenta in Codice
Theodoſiano reperiri, obſervat Gothofredus in
ejus Chronologia. Præterea annonis civicis, quæ
ex Conſtantini Magni & Conſtantii inſtituto
gratuitæ civibus Conſtantinopolitanis præbe-
bantur, ita conſuluit hoc anno; ſeu Indictione
ſexta, Theodoſius, Lege II. & 12. Cod. Theod. De
annonis civicis, ut inſuper novum Canonem ſeu
incrementum in id adjecerit, cCxx v diurnorum
modiorum frumenti Lege 2. Codicis Juſtinianei
De annonis civilibus.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN & 5887. Anne Urbis
OQ II A. 15. P. 2. April. Indict. 7.

Olymp. 29 ¾
=Dð an. 2.
JESuCHRISTI 394.

SIRICII PAPD& II.
THEODOSIII6. ARCADII IZ.

HloNo RII 2.

AXMN ad XI. Coſſ. Arcadius Aug. I h, & I.
Honorius Aug. II: prior juxta tertiam re- Conſulag.
gulam; poſterior juxta primam, ac uterque in
Oriente.
T heodoſius Magnzs Conſtantinopoli verno II.
tempore adverſus Eugenium movit, ut anno præ- lIoannes
cedenti dictum, relicto Conſtantinopoli utroque Evangeliſta
filio, ut Claudianus in III Conſulatu Honorii & Philippus
teſtatur. Claudiano Rufinus lib. II. cap. ultimo, ' Kolu⸗
Theodoſio
Socrates & Sozomenus ſuffragantur. Quare non 4,barens
videntur audiendi Marcellinus in Chronico, & Akarent,
Zoſimus lib. 4. qui aiunt, ITheodoſium ſecum Ho-
norium duxiſſe. Theodoretus lib. 5. cap. 24. ait,
loannem Evangeliſtam & Philippum Apoſtolum
Theodoſio apparuiſſe, & redintegrandi prælium
animum dediſſe: cujus rei, inquit Baronius, ex-
tat Numiſma effigiem Theodoſii repræſentans,
in poſtica verò parte effigiem horum Sancto-
rum, tonſura Clericali & Sacerdotali habitu or-
natorum. Sed in Diſſert. Hypat. parte 3. cap. 14.
num. 7. jam obſervavi, eo in Nummo deſignari
Theodoſii junioris Tricennalia Vota Imperii,
vivente Arcadio patre, ſuſcepti, & Quinquenna-
lia Valentiniani III, ejus in duodecimo Con-
ſulatu Collegæ. In poſtica enim parte, in qua
duæ figuræ, ſcilicet duo Imperatores capite ra-
diate

Al.
1
rayj
batt

in Annales C. Baronii. 585

5Æ C. IV. diato viſuntur, legitur hæc Inſcriptio: Vor.
An. Ch. 39 4. X XX. Mult. X L. Præterea uterque Impera-
tor non Sacerdotali, ſed Conſulari habitu indu-
tus. Nummi porro, in quibus ſimilia verba le-
guntur, in id genus ſolennibus tantùm cuſi. De-
nique Imperatores radiato capite repræſentari
ſolitos, varia eorum Numiſmata demonſtrant. Al-
bertus Rubenus lib. I. de Re Veſtiaria cap. 13.
præfatam Baronii explicationem confutavit; ſed
keberaun ſcripſit, duos illos Imperatores eo ha-
itu expreſſos, alios non eſle, quàm 7 heodoſiam
ſeniorem & Arcadium: Theodoſius enim ſenior
nunquam Tricennalia Vota nuncupavit, nec Ar-
cadio filio Collega Conſulatum geſſit. Rectê ta-
men obſervat Rubenus, Imperatores hodiernos,
quando coronantur, eo modo ornari.
111. Hujus Numiſmatis à Baronio adducti occa-
Nummi ſione obſervandum, hunc doctiſſimum Annali-
ſtam Nummos tres Confulares Imperatorum
n expli- producere, in quibus cernere eſt Imperatores
cantur. omophorio, ſceptro & mappàâ inſignes; quos
omnes in eorum Conſulatibus percuſſos oſten-
dit Wilthemius in Diptycho Leodienſi cap. 5.
Primus eſt T heodoſii junioris, non ſenioris, ut
cenſebat Baronius; de quo Nummo numero ſu-
periori actum. Secundus Valentiniani III & Leo-
nis I, apud Chiffletium in Anaſtaſi Childeri-
cCiana. Tertius ejuſdem Valentiniani, quem exhi-
pet Baronius anno cccGXX v. Contendit is, ſa-
crum eſſe Evangelium volumen illud, quod eſt
in manu Theodoſii & Valentiniani. Eſt tamen
mappa circenſis convoluta, qualis ſpectatur in
manu Anaſtaſii Conſulis in Diptycho Leodienſi,
& vel maximè in dextra Philoxeni item Conſulis
in Diptycho Compendienſi. Neque quis dicat,
ſceptrum Conſulum fuiſſe aquiliferum, & in his
Nummis Imperatores præferre cruces. Nam ta-
metſi olim religiosè cuſtodiebatur mos ille, præ-
figendi Conſularibus ſceptris aquilas, poſtea in
arbitrio cujuſque Conſulis poſitum fuiſſe vide-
tur, aquilam ſumendi vel omittendi. Ita in Dip-
tycho Leodienſi Anaſtaſii Conſulis ſceptro inſi-
det aquila, quæ in ſceptro Philoxeni non com-
paret. Crucem fuiſſe Imperatorum jam inde à
Conſtantino & Theodoſio Magnis proprium
inſigne, patet in eorum Nummis;, quorum ali-
quos Lipſius, plures Gretſerus, uterque in li-
bris de Cruce, plurimoſque Cangius in Familiis
Byzantinis Auguſtis collegêre. Quare poſt Con-
ſtantinum, præſertimque poſt Theodoſium, quo
adverſus Eugenium Tyrannum hoc anno pu-
gnante labarum crucigerum ſtupendo illo pro-

7

digio inclaruit, crux deinceps, geſtamen, & ve-

lut ſceptrum proprium Imperatoribus fuerit,
minimè mirum eſt, eos in Conſulatibus ſuis
crucem pro aquila ſceptro impoſuiſſe, prout à
ſignis bellicis, eàdem remotàâ aquilà, crucem ſub-
ſtituerunt.
IVv. Baronius, cùm crederet, Nummum, quem
Alii Nummi hoc anno refert, eſſe Theodoſßii Magni, huicque
a nn adverſus Eugenium Tyrannum pugnaturo Zogn-
cati⸗ nem & Philippum Apoſtolos opem tuliſſe ſciret,
videretque duorum in Theodoſii Nummo ſe-
dentium capita circulo, (ut Divis nunc ſolent)
circumdari, cenſuit, hos Divum Joannem &
Divum Philippum eſſe oportere. Verùm, cir-
culi illi neutiquam Divos aut Sanctos oſtendunt;
alioquin Nummus ille, quem Baronius anno
ccCCCCXXVIpropoſuit, in quo duo quoque
ſimiliter conſident, circulo ambiente utriuſque
caput, etiam Sanctos exprimeret; cùm tamen di-
ſertè circum ita ſedentes ſcriptum ſit: D. N.

JusTINUS. ET. JusTINIANIUS. P. F. A. Et 5 C. I V.
verò, quod magnopere obſervandum, conſtat, An. Ch. 394
Chriſtianos veteres ferme primis quatuor ſecu-
lis, nec Chriſto, nec Apoſtolis, nec ulli Superûm
ejuſmodi circulos adhibuiſſe. Quod vel ex tu-
mulis Romanis apud Aringhum in Roma Sub-
terranea manifeſtum eſt; in quibus tumulis
Chriſti & Apoſtolorum, aliorumque ante Chri-
ſtum Divorum longè plurimæ imagines, nudis
ſine circulo capitibus ſculptæ cernuntur. Sunt hæ
tumbæ pleræque Conſtantino Magno aut æqua-⸗
les, aut ſuppares. Oinnes enim eam formam ha-
bent, quam tumba unii Baſſi Præfeætti Urbis, mor-
tui ſub Conſulatu Euſebii & Hypatii, hoc eſt,
anno ccCLIX, & tumba Probi U. C qui Conſul
fuit anno c ccCLXXI: præterquam quòd Con-
ſtantiniano Chriſti monogrammate ferè ſcriptæ
P lunt. Quare neceſſe eſt, aliis de cauſis
. circulos fuiſſe capitibus Imperatoriis in
Nummis illis appoſitos, quàm ut Divos deno-
tarent. Nummus alter Valentiniani apud Ba-
ronium, titulum hunc in poſtica parte habet: Baroh. ne
.Y — anne
Vor. XXX. MurT.: IS. XXXXG& in antica ccCCxxv.
facie ejuſdem Nummi viſitur ejus imago Con- num 1v.
ſularis cum omophorio, mappa circenſi, & cru-
ce, penè ad ſimilitudinem Nummi Theodoſii
junioris, de quo ſuprà locuti ſumus. Nummus
verò Leonis in parte poſtica exhibet ipſum Leo-
