ceſſum. Nec hic ſolùm Suetonius Velleio con-

trarius eſt in rebus geſtis Tiberii deſeribendis;

ſed etiam alibi, quando loquitur de anno, quo
Tiberius Rhodum ſeceſſit, ut ſuprà oſtendimus.
In üſdem literis ait Card. Noriſius, jam anno
Urbis

C. I.
An. Ch. II.

XI.
Primum ar-
gumentum
Petavii ad-
Terſus no-
ſtram ſen-

tentiam.

XII.
Alia argu-

menta Peta-

vii ad verſus
eandem.

10 Critica Hiſtorico-Chronologica

Urbis DCCLIX, Chriſti nempe ſexto, ædem
Pollucis & Caſtoris Tiberium dedicaſſe; teſte
Dione lib. F. ædem verò Concordiæ anno Urbis
DCCLXIII, antecedente nempe Chriſti
anno ex eodem Dione ibidem, ideoque Sueto-
nium intelligere manubias; hoc eſt, ſpolia in
triumpho lata, poſtea in utroque templo Tibe-
rium dedicaſſe. Vox enim illa manubiæ id tem-
poris triumphum, cujus illæ pompam auxerant,
jam peractum indicant, ita ut manubiæ hoſtiles
in pompa triumphi ſpectandæ delatæ fuerint, &
ex his utrumque templum ſacratum. Sed quid-
quid ſit, certum eſt „ Juetonium velle trium-
phum præceſſiſſe legem illam in Tiberii favo-
tem emiſſam, adeoque à Velleio in anno rei ge=-
ſtæ diſſidere. Uter erraverit, incertum; eôque
magis, quoòd Clemens Alexandrinus ab utroque
diſcrepet, ut mox vidimus. Quia tamen Tibe-
rius anno Chriſti X XI, rurſuſque anno Chriſti
XXXI Conſul proceſſit, exiſtimandum, utrum-
que Conſulatum ob Decennalia & Vicennalia
Imperii Proconſularis à Tiberio geſtum; ideo-
que & illum anno Chriſti X I Imperio Procon-
ſulari donatum: quamquam uterque Conſulatus
anno Chriſti X II,; quo rem actam narrat Sue-
tonius, reſpondere etiam poſſit, etiamſi Quin-
quennalia legitimo tempore celebrata fue-
rint.
pPetavius lib. II de Doctrina Temporum cap. 7.
Proconſularem Tiberii dignitatem pluribus exa-
minavit, eamque citra Principatum eidem da-
tam concluſit. Primum ejus argumentum de-
ductum à Liviæ poſt Auguſti mortem ſolicitu-
dine, quæ Tiberio abſente acribus cuſtodiis do-
mum & vias ſopſfit,; donec Tiberius adveniſſet; ac
tum ſimul exceſſiſſe Auguſtum & rerum potiri Ne-
yonem fama tulit; ut inquit Tacitus. Mox: Pri-
nnm, facinus novi Principatus fuit, poſtumi Agrip-
pa cædes. Nondum igitur Imperator, Princepſve
creatus erat Tiberius, alioqui neque metuendi
cauſam haberet Livia; neque novum Principa-
ts exordium caperetur; neque novus denique
Principatus appellaretur. Quod & oſtendit Ti-
berii cunctatio, & Imperii per ſpeciem in Sena-
tu detrectatio, de qua idem Tacitus & Sueto-
nius in Tiberio cap. 24. Ita Petavius. Sed Ta-
citus & Suetonius ex eorum verbis explicandi;
ille Tiberii tergiverſationis cauſæ & finis ab eo
intenti rationem reddit, quia nempe Germani-
cus legiones, immenſa ſociorum auxilia, &
favorem populi in manu habebat; adeo ut fue-
rint qui promptos ſe oſtentavere, ſ. Germanicus
vellet Imperiuws, inquit Tacitus Annal. lib. 1.
quod & Velleius lib. 2. & Suetonius in Tiberio
cap. 25. confirmant; immo Suetonius ait: Simu-
lavit & valetudinem, (nempe Tiberius) 42*α
uiore animo Germanicus oelerem ſucceſſionem
vel certè ſocietatem Principatus operiretur. Qui
locus notatu digniſſimus; ſi enim nullus antea in
ſocietatem Imperii aſſumtus, vana hæc ridicula-
que Tiberii ſimulatio fuiſſet. Denique novus
Principatus, Monarchicus nempe, novumque
Principatus exordium minimè officiunt priori
Tiberii Principatui; cùm ſæpe contigerit, ut
ſilii à patribus Auguſti dicti fuerint, & poſt eo-
rum mortem à novo Principatu nova epocha
inchoata fuerit, ut omnibus notum.
ffert præterea Petavius locum Spartiani in
Hadriano, ubi de M. Aurelio & L. Vero lo-
quens: Hi ſunt, inquit; qui poſtea duo pariter
Auguſti primi Rempublicam gubernavere; quod &

in Elio Vero & in Antonino Philoſopho rurſus 8 &£ C. I.
repetit. Unde infert Petavius, Auguſto demum An. Ch. u.
mortuo Principatum & abſolutum Imperium
obtinuiſſe Tiberium, & quòd par Auguſto in Pro-
vincias & exercitus nactus fuerit Imperium,
non ex eo Principem & Imperatorem,; Augu- L
ſtumve conſalutatum eſſe. Sed vana hæc obje-
Gtio; nullus enim unquam dixit, Tiberium vi-=
vente Auguſto, Auguſteam dignitatem adeptum
eſſe, cùm Romanum Imperium ante M. Aure-
lium duos Auguſtos non viderit. Tiberius itaque
Collega quidem Imperii fuit, ſed non Auguſtus;
Princeps etiam & Imperator appellatus eſt, ſed
inde non ſequitur, eum Auguſtum fuiſſe, quia
nullam in Urbe poreſtatem aut imperium ha-
bebat, ſed tantùm Tribunitiam Poteſtatem &
Proconſulare Imperium, ratione cujus idem
quod Auguſtus in Provinciis & exercitibus po-
terat. At, inquit Petavius, pleraque Guickenn
ſummi Imperii & Poteſtatis, hoc eſt, Græci di-
cunt, v“s SagiXeα ornamenta jampridem in
Tiberium collata fuerant, ſed hujuſmodi ferè,
quæ citra ampliſſimum faſtigium aliis conceſſa
ſunt, quos nemo ideo Romanos Imperatores
appellet. Sunt hæc Tribunitia Poteſtas & Pro-
conſulare in Provincias atque exercitus Impe-
rium. De Tribunitia Poteſtate dubium non eſt,
quin permulti compotes ejus fuerint, qui Im-
peratores nullo modo cenſentur: ut Agrippa,
qui ante Tiberium eo honore exornatus fuerat.
Multi etiam Proconſularem dignitatem citra Im-
perium adepti ſunt. Germanicus Druſi filius
adoptatus à Tiberio nunquam Imperator fuit,
neque Romanos inter Imperatores refertur. Et
huic ipſi tamen Proconſulare Imperium, Tibe-
rio poſtulante, Senatus detulit. Tacitus lib. 1;
qui & lib. Il refert anno ab Urbe condita pecrxx,
Chriſti nempe xVII, eidem Provincias à Se-
natu permiſſas, quæ mari dividuntur, majnſque
Imperium quoquò adiſſet, qquàm his, qui ſorte aut
miſſu Principis obtinerent. Sed & aliis nonnullis,
ut ad ſpem Imperii ſucceſſioniſque certiſſimam,
priuſquam Imperatores & Auguſti forent, idem
honor eſt habitus. Ita Petavius, qui non ani-
madvertit, eos Imperii Collegas dictos fuiſſe,
non qui Tribunitia tantùm Poteſtate, aut qui
Imperio tantùm Proconſulari, ſed qui utroque
titulo abſoluti Imperii partibus, atque ab Im-
peratoribus cum Imperio pariter aſſumtis, de-
corati eſſent. Quare exempla, quæ in medium
adducit, ad rem non faciunt. Proconſulare enim
Imperium, quod inter titulos Principatùs, nul-
lis extra Urbem limitibus coarctabatur, & ta-
men quod conceſſum eſt Germanico, ad Pro-
vincias tantùm, quæ mari dividuntur, exten-
debatur. Unde & fallitur Lipſius, dum in No-
tis ad lib. 1. Annal. Taciti ſcribit, petitum fuiſſe
Germanico Proconſulare Imperium perpetuum,
quæ pars ſupremæ Poteſtatis eſt. Qua de re le-
genda, quæ ſcripſi in prima parte Diſſert. Hy-
pat. cap. 3. num. 1v. Denique non audiendus
Petavius, quando negat eos Imperatores dictos
fuiſſe, qui Tribunitia Poteſtate & Imperio Pro-
conſulari præditi erant. Nam tot exemplis con-
trarium inferiùs conſtabit, ut mirum ſit, Vi-
rum doctiſſimum in ea ſententia fuiſſe; cùm
etiam à Getæ Cæſaris Quinquennalibus Cæſa-
res omnes, licèt neque Tribunitia Poteſtate, ne-
que Imperio Proconſulari exornati eſſent ,Im-
peratores nuncupati fuerint, ut infrà oſtendam.
Velleius lib. 2. cap. 21. poſtquam locutus eſt de
rebus

46
h.

XII.
Theriu &
Germanicus
zu Gerna-
nia bellamn
Lerun.

W.

1C. I.
Ch. Il.

An. Ch. 11. G. virtus & fortuna ſubſequenti tempore ingreſſa

XIII.
Tiberius G.
Germanicus
zn Germa-
nia bellum
Serunt.

in Anmales C. Baronunm. i

5 F C. I. rebus à Tiberio anno Chriſti X geſtis, ait: Eadem

animam Inperatoris Taberii fuit, quaæ initio fue-
rat, &c. ſuprà recitata. Loquitur de rebus an-
no Chriſti xI, quo Tiberius Proconſulare Im-
perium accepit, geſtis: & Tiberium, quem an-
tea Cæſarem tantùm appellarat, Imperatorem
vocat. Verum eſt, Tiberium Imperatoris præ=
nomen etiam poſt mortem Auguſti recuſaſſe;
ut ait Sueronius in Tiberio cap. 26. Prænomen
quoque Imperatoris;, cognomenque Patris patrtæ;
& civicam in veſtibulo coronam retuſavit: ac ne
Auguſti quidem nomen, quanquam hareditarium
ullis, niſi ad Reges ac Dynaſtas epiſtolis addidit:
Sed ex illis verbis malè infert Petavius, Tibe-
rium ante Auguſti mortem Imperatorem dictum
non eſſe, cùm Velleius eum eo nomine appeller;
certumque ſit; alios Imperii Collegas Impera-
tores nuncupatos fuiſſe, idque ratione Imperii
Proconſularis : ut ſuo loco demonſtrabo.
Dio lib. 56. loquens de rebus hoc anno geſtis
ait: Tiberius & Germanicus, cui Proconſulare
erat Imperium, impreſſionem in Germaniam fece-
runt, &c. prope Rhenum aſque ad autumnnm mora-
ti, ludis in honorem natalium Anguſti altis, in La-
liam reverſi ſunt. Zonaras in Vita Auguſti de Ti-
berio loquens ait: Poſt hæc ipſe & Germanicus in
Celticam impreſſione fatcta quaſalam eius partes in-
curſarunt, & c. Quæ ſuprà ex Dione retulimus.
Ubi vides Zonaram vocem Proconſalis omitte-
re, quam in priori parte Diſſert. Hypat. cap. 3.
num. I V & V ad Tiberium, non verèò ad Ger-
manicum referendam cenſui, què d tunc exiſti-
marem, Tiberium anno præcedenti Proconſu-
lari Imperio donatum, hancque Inſcriptionem

ab Herwarto cap. 248. ſuæ Chronologiæ reci-

tatam, quam Viennæ in Gallia legi dicit, ad
Tiberium referr.
I. O. M.
TI. CLAVD.
CENSOR.
P. PROCON.
V. S. L. M.

Id eſt, Jovi Optimo Maximo, Tiberius Clau-
dius Cenſor, P. Proconſul, votum ſolvit lubens
merito. Tiberium verò hoc anno Viennam ve-
niſſe diſertè docet Velleius loco anno præceden-
ti citato; & inſinuat Dio laudatus, quando ait,
eisg 1 KeXιαν αονεαοοο, id eſt, in Celticam
impreſſionem fecerunt. Celticæ enim nomine
non tantùm Germania, ſed & Gallia intelligi-
tur, ut teſtis eſt Cluverius lib. f. de veteri Ger-
mania. Unde & Dionis locus malè ab Interprete
verſus. Sed præterquam quèd Inſcriptio illa
nunc Viennæ non extat, ut Vir Clariſſimus Ju-
venis in Hiſtoria Delphinatû⁴s univerſæque Gal-
liæ verſatiſſimus ad me ſctipſit, monuit me per
literas Card. Noriſius, Gruterum pag. 14. has
duas Inſcriptiones in medium adducere.

4. .
TI. CLAVD TI. CLAVD
CENSOR CENSOR
.... . PROQ P. PROC
V. S. L. M V. S. L. M

Ex quibus diſcimus, inquit Card. Noriſius,

XIV. Tiberium Claudium cognomine Cenſor, hoc

Tibarius
Ajricæ Pro
conſul di-

eſt, Cenſorinum, (deſunt enim ſyllabæ fmnales)

ibidem deſignari non P& O GO Wſulem , ſed

. . . „, .
Provinciæ, vel Privatarum, ſen privatæ rei

PR 0O Curatorem: additque Joſephum Scalige-
rum compilatorem Indicis Gruteriani cap. 23.
CENSOREM prO cognomine legere; qua de re,
inquit Card. Noriſius, ſe non litigare; ſed ha-⸗
beri in priori lapide Claudium P RO& Quæſto-
rem, in alio P RO& Curatorem, virum alium
ſanè à Tiberio poſtea Auguſto. Ita Card. doctiſ=
fimus. Præfata itaque Inſcriptio ab Herw'arto
recitata ad Tiberium Imperii Collegam non
ſpectat, ſed ad Tiberium Cenſorinum in
Gruterianis Inſcriptionibus memoratum „ cu⸗
jus etiam Tertullianus in Apologetico cap. 9. ur
opinor, meminit, quando ait: lLafantes penes
Africam Saturno immolabantur palam aſque adt
Proconſulatum Tiberii. Scaliger in Epiſtola ad
Caſaubonum, quæ poſt ejus Opuſcula legitur
pag: 485. dicit, hæc verba non poſſe intelligè
niſi de Imperatore: Alii enim omnes, inquit, cum
nomine ipſo titantur, Tiberius Julianus, Tiberius

An. Cha II.
werſus à T1=
berio Angiss

Cornelius, & quildlem compendio 7T1. ſolus Impera-

tor ſuo prænomine tantum deſignatur. Sed Tibe-
rium Africæ Proconſulem, Porphyrii & Lactan-
tii auéctoritate, Hadriano imperante floruiſſe
oſtendit Valeſius in Notis ad Orationem Euſe-
bii habitam in Tricennalibus Conſtantini. Prior
hb. 2. de Abſtinentia ait: Pallas verò, qui de ſa-
eris Mithriacis optimè omnium ſoripfit; humanas
viltimas ferè ubique abolitas eſſe prodit, Princi-
patu Hadriani; quod confitmat Lactantius in
Hb. t. Divinarum Inſtitutionum cap. 21. Apud
Oprios humanam hboſtiam Jovi Téucer immolavitz

idque ſacrificium poſteris traxidit : quod eſt nuper

Hadäriano imperante ſublatum. Quare ad idem

tempus reſpexit Tertullianus, quando ſcripfſit
infantes in Africa Saturno palam immolatos
fuiſſe uſque ad Proconſulatum Tiberii, qui Sa⸗
cerdotes Saturni ob eam cauſam cruci ſuffixit.
Cujus rei teſtem Tertullianus addit, eſſe mili-
tiain patriæ ſuæ, vel, ut quidam Codices ſcriptum
habent, patris ſui; quæ idipſum munus Tiberio
Proconſuli functa eſt. Ex quo apparet, adhuc

recentem fuiſſe hujus rei memoriam. Cur enim

teſtes citaret milites ſeu apparitores Proconſula-

ris officii, niſi adhuc quidam ſuperfuiſſent, aut

ſupereſſe potuiſſent ex iis qui Tiberio Procon-
ſuli apparuerant, tunc cum Sacerdotes illos in
crucem egit? Quare Proconfulatus ille Tiberii
commodé refertur in tempora Imperatoris Ha-
driani, inquit Valeſius, cui ſubſcribo. Ex his
manifeſtum fit, eundem Tiberium cognomine
Cenſorem, fuiſſe diverſis temporibus Proquæſto-
rem, rerum privatarum Procuratorem, & Africæ
Proconſulem.
Sed, ut redeam ad Tiberium, qui poſtea im-
peravit, videtur ille Proconſul fuiſſe in expedi-
tione Celtica, hoc anno ſuſcepta; ideoque in

XV.

An tazn IIs=
berius quam
Bermanicus
hoc Dionis loco, Tiberius é& Germanicus cui fuerint Pré⸗

Proconſulare erat Imperium „ vox Germanicus tconſules.

tranſpoſita, vel ultima verba ad Tiberium re-
ferenda, cujus durioris loquendi modi non de-
ſunt cxempla. Et ratio eſt, quia Germanicus

miſſus eſt ab Auguſto in Germaniam anno

Chriſti ſeptimo, ibique uſque ad annum Chriſti

nonum bellum geſſit, ſed Tiberii Legati nomi-

ne, non verò tanquam Proconſul: quod ex eo

conſtat, quòd anno Chriſti I X Auguſto & Ti-
berio triumphus decretus, Germanico inſignia
triumphalia, ut ſuo loco ex Dione oſtendimus,

Quèd ſi Proconſul bellum geſſiſſet, ovatione

cohoneſtatus fuiſſet. Ovidius lib. 2. de Ponto
eleg. ad Germanicum, deſcribens triumphum
à Tiberio

12 Critica Hiſtorico-Chronologica

5 . C. I. à Tibefio ſequenti Chriſti anno geſtum, ait:
An, Ch. r1. Pertulit hoc idem nobis, Germaniceè, rumor,
Oppida ſub titulo nominis eſſe tui.
Nempe in triumphali pompa argenteas figuras
Oppidorum, quæ Germanicus cepekat, ſub no-
mine Germanici, id eſt, à Germanico capta, in
titulis indicata. Nihil de ovatione Germanici,
quia ei decreta non fuerat, ſed ornamenta tan-
tum triumphalia, quæ aliis etiam Legatis data
Dio teſtatur anno Urbis D CCLXII. (Cm ita-
que ante cladem Varianam Germanicus Tiberii
Legatus tantùm fuerit, non videtur poſt eam
cladem, quando rurſus in Germaniam cum Ti-
berio millus eſt, alio titulo exornatum fuiſſe;
præſertim cùm poſt inſtitutum Imperium vix
videamus duos Proconſules in eodem exercitu
fuiſſe. Noriſius tamen Card. in literis ad me
ſcriptis, ubi præfatos Ovidii verſus deſcribit,
arbitratur, cùm ob cladem Varianam majoribus
copiis bellum gerendum eſſet, Auguſtum, non
Tiberium ſolùm, ſed etiam Germanicum Pro-
conſulari Imperio fultum, anno Chriſti antece-
denti in Germaniam miſiſſe; uti olim bello pe-
riculoſo per duos Conſules idem bellum, ſtante
Republica, adminiſtrabatur, quod minus mihi
probatur. Rectè tamen in iiſdem literis Card.
Noriſius monet, perperam me adduxiſſe ſequen-
tem locum Suetonii Caligulæ vitæ initio a
oſtendendum in præfato Dionis loco, vocem
Proconſul non ad Tiberium, ſed ad Germani-
cum, & epitheta non ſemper ad proximiora
ſubſtantiva referri: Germanicus Cai Cæſaris pa-
ter, à Liberio patrno aloptatus, Qusſturam quin-
quennio antequam per leges liceret, & poſt eum
Conſulatum ſtatim geſſit, inquit Suetonius, cujus
verba in Diſſert. Hypat. parte prima capit. 3.
numer. VI ſic explicanda dixi cum Caſaubono,
ut virgula ante adverbium ſtatim apponenda
eſſet, & ſignificaret Suetonius, Germanicum,
ſtatim ut adaptatus, Quæſturam geſſiſſe; ſicque
adverbium ſtatim proximè referretur ad Quæ-
ſturam, non verò ad Conſulatum, qui imme-
diatè ante illud legitur. At hæc Caſauboni ex-
plicatio, quam ibi ſecutus ſum, rejicienda; cùm
vox ſtatim non ſit excluſiva medii temporis, ſed
Magiſtratus intermedii, nempe Præturæ, quæ
ſemper medius erat Magiſtratus inter Quæſturam
& Conſulatum. Scribit enim Dio anno Urbis
DCCLXV, Chriſti XII: Poſtea Conſulatum
Germanicus, nondum geſta Praæturà, accepit.
Quod indicat, inquit Card. Noriſius, vox illa

ſtatim apud Suetonium; cùm Dio anno Urbis
DCCLX, Chriſti vII, Germanicum Quæſtu-
tam geſſiſſe ſcribat. Illud ſupereſt obſervandum,
Zeonaram hujus anni initio citatum, cum hære-
ret, an vox Proconſulis apud Dionem tranſpoſita
fuiſſet, illam prætermiiſilſe, ſolumque ſcripſiſſe:
Poſt hæc ipſe (nempe Tiberius) & Germanicus
in Celticam impreſione falcta, quaſdam ejus partes
incurſarunt, &c.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN½ 5505.

765. Olymp. . .
197. an, 4. QO 2ꝛ1. CB. 13. Indict. .
JESsu-CRRISTI IZ3. ſocund. Baronium 14.
AuGusTI IMP. 56.
I. — . .
Conſilet. D num. I. Coſl. Germanicus Cæſar, & C.
11. Fonteins Capito. .
Tiberins & Tiberius & Germanicus currenti tantùm anno

& Germania in Urbem redierunt, ut elicio ex 8 & C. I.
Velleio lib. 2. cap. 104. ubi poſtquam Tiberium, An. Ch. 12.
protinus ab adoptione, quæ V Kalendas Julias Hõ 145
anni Chriſti IV contigit, in Germaniam miſ- varß. re⸗
ſum ſeripſit, addit: Miſſus cum eo Prafebtus .
equitum in Germaniam ſucceſſor offici patris mei,
cæleſtiſſimorum ejus operum, per annos continnos
novem Prafettus, aut Legatus, ſpectator, & pro
captu mediocritatis meæ adjntor fui. Quèd ſi anno
præcedenti Tiberius & Germanicus Romam
veniſſent, non annos novem, ſed o&ιο tantüm
Velleius Tiberii Legatus fuiſſet. Quare, quando
Suetonius in Liberio cap. 20. de Tiberio ait: ₰
Germania in Urbem poſt biennium regreſus; bien-
nium illud uſque ad præſentem annum proro-
gat. Quando verò Dio & Zonaras præcedentis
anni initio cirati ſcribunt, Tiberium & Ger-
manicum autumno, præcedentis nempe Chriſti
anni, Romam reverlos eſſe, adverſus Velleium
teſtem oculatum audiendi non ſunt. De trium-
ho Tiberii hoc anno geſto, eique jam ab anno
Chriſti I X decreto, legendi Dio, Velleius &
Suetonius.
Natus hoc anno Caius Caligula, qui poſtes IIPI
imperavit, de cujus nativitatis loco hactenus aagul⸗ .
controverſia mota. Suetonius in ejus Vita cap. . enin 4,
air: Caius Ceſar natus eſt pridie Kalendas Sep- alio natns.
tembris, patre ſuo & C. Fonteio Capitone Coſſ.
Uhli natus ſit, incertum diverſitas tradentium fa-
cit. Cuaus Lentulus Getulicus Liburi genitum ſeri-
bit: Plinius Secundus in Treveris, vico Ambia-
tino ſupra Conſluentes: addit enam pro argumento,
aras ibi oſtendi inſeriptas, O B AGRIFPPINXXt
PUERDPENIUM. Verſiculi, imperante mox
eo, divulgati, apud hibernas legiones procreatum
indicant:
In caſtris natus, patrii nutritus in armis,
Jam deſignati Principis omen erat.
Ego in Altis Antii invenio editum. Reſpondet-
que poſtea ad Plinii rationes. Lipſius verò in
Notis ad lib. I. Annal. Taciti, ubi is de Caio
Caligula ſcribit: Qam infans in eaſtris genitni⸗
in contubernio legionum edulctus; pluribus refellir
Suetonium, Pliniumque tuetur, dicens nihil
obſtare, Agrippinam relictam à Germanico ma-
rito in Germania, ibi hoc anno peperiſſe, eo-
demque in Urbem rediiſſe. Sed tam Plinius,
quâm Suctonius & Lipſius, aliique alterutrum
ſecuti, meo judicio, hallucinantur. Caius enim
alio in loeo genitus, alio in loco natus. Inci-
dit ejus natale in diem ulrimum menſis Auguſti
currentis Chriſti anni, ideoque menſe circiter
Octobris anni antecedentis, quo Germanicus
adhuc in Germania erat, procreatus eſt; ſicque
accuratè Tacitus ait, hunc in caſtris genitum,
& in contubernio legionum eductum, ſeu edu⸗=
catum. Ex quibus tamen verbis perperam infert
Lipſius, exiſtimaſſe Tæcitum in Germania Caium
natum eſſe. Verſiculi verò laudati neque ei,
neque Plinio favent : in caſtris enim natus,

III.

idem eſt quod, in caſtris genitus, quomodo

eos divulgatos exiſtimo, quibuſve verbis eos
ipſemet Lipfius exhibet. Denique rectè dicit
Suetonius, cùm Agrippina bis in Germania filias
enixa fuerit, Inſcriptionem à Plinio allatam ad
rem non facere. Caius itaque in Germania geni-
tus, Antiique in Italia natus.
Euſebius in Chronico anno Abrahami 2028. IV.
ſecundùm editionem Pontaci ait: Auguſtus cum Cenſus in-
Tiberio filio ſuo cenſum Romæ agitans, invenit cheatur.
hominum nonagies trecentena & ſeptuaginta mil-
lia.

—

E6 1.

AhO Vros
766.0 hi,

1
Cinſulen.

II.
Imderium
Auguſo ix
decennum
nmreſum.
4

1
.
.
.

III.
lgule
lio in loco
genitits, in
alio natiis

S £ C. I. lia. Incipit hic annus Abrahami Kalendis Octo-
An. Ch. 12.13. bris præcedentis Chriſti anni. Quare cenſus,
qui annos aliquot, antequam luſtrum condere-
tur, fieri ſolitus erat, hoc anno inchoatus. IIIe
enim nonniſi Cenſoribus Romæ præſentibus
editus. Ad alium itaque annum luſtrum, ad
alium cenſus pertinet. Præterea Cenſura cum
Imperio Proconſulari Tiberio communicata,
iſque Cenſor declaratus, ſed ea Poteſtas ante
ejus in Urbem reditum ad actum non reducta.
Quæ duo hactenus non ſatis obſervata. Toto
anno ſequenti cenſus continuatus, cùm luſtrum
ad annum Chriſti XIV pertineat.

Zrdc ANNO PERIODI GRXCO -ROMAN&g 5o6.
66. .B
3 8. “äs Q ꝛ22. A. 14. Indict. I.

JrSsu CHRüISTI I3. ſecandum Baronium 15.

AucusTI IMP. 57.

I1. D num. I. Coſſ. C. Siliue, & L. Muanacius
Conſules. Plancus, ex Dione. Baronius priorem vo-
cat C. Silium Nepotem: ſed cognomen illud
Nepos fictitium, ut jam alibi cum Card. No-
riſio dixi.
II. Auguſtus quintum in decennium gabernationem
Imperium Reipublicæ, invitus ſoilicet accepit: 7 1herio Tri-
Auguſto in huniciam Poteſtatem prorogavit: Druſo Tiberii
abeengimn ſilio poteſtatem Conſulatus tertio anno, etiam non
conceſſum. 4. .
geſtaà Praturà, petendi, inquit Dio ſub hujus

anni Coſſl. Mediobarbus hunc Nummum Tibe-

rii producit, T I. CSAR AuGuSTI F. TR.
PoTr. Xv. Repræſentantur Quadrigæ trium-
phales. In poſtica, CASA R AudusTus PIVI
F. PATER PATRIAX. Viſitur caput Auguſti.
Producit & Nummum Auguſti, CXSAR Au-
GusTüS DIVI F. PATER PATRIAX. Caput
Auguſti. In poſtica, TI. CS/AR AuGuüSTI
F. TR. POT. X v. Quadrigæ triumphales. Ti-
berius currenti anno V Kalend. Julias Tribuni-
tiam Poteſtatem Xv ſuſcepit. Quare præfati
Nummi ſimiléſve à Mediobarbo in Numiſmati-
bus Imperatorum Romanorum deſcripti, hoc
anno cuſi ſunt. Ait Mediobarbus V. C. ad trium-
phum Tiberii de Pannonibus, Dalmatis, &
Germanis, quem anno ſuperiori duxit, hos
Nummos ſpectare. At referendi illi ad victorias
ultimo decennio reportatas, non verò ad Tibe-
rii triumphum. Hinc factum, ut annis Decen-
nalibus Imperatorum dicatis Quadrigæ trium-
phales ob victorias præcedenti decennio relatas
decretæ fuerint, ut infrà ſæpius viſuri ſumus.
Imperatorum enim Decennalia à4 prorogatione
Imperii Auguſto conceſſi in decennium nata;
ideoque in illis de more acta, quæ ſingulis de-
cenniis in honorem Octaviani Auguſti factitata
fuerant. Ob eandem rationem Auguſtus, qui
hactenus Inperator tantùm XX in Nummis di-
cebatur, appellatus eſt Imp. XXI, ut liquet ex
hoc Nummo à Mediobarbo recitato, IMP.
C½ SAR DIVI F. AucusrTus IMP. XXI. in
poſtica, PONTIF. MAXIM. LRIBIUN. POTEST.
XXXVII. S. C. quod exemplum ſucceſſores
in Decennalibus quandoque imitati ſunt.

Tom. I.

in Annales C. Baroni. 1

An Ch. 14.
ANNO PERIODI GRACO-RO MAN ℳ₰ 5507. Anno Urbis
O 23. G. II. Indict. 2. 767. Olymp.
198. An. 2.

Jrsu CHRISTI I4. ſecund. Baronium 16.

TIBERII IMP. I.

.

A Num. I. ad V. Coſſ. Sex. Pompeins, & Sev. I.
Appuleius ex Dione. Baronius utrique Næ- Conſulen.
potis cognomen affingit errore jam ſuprà con-
futato. B
Archelaus Herodis Aſcalonitæ filius anno II.
Chriſti VII Viennam Galliæ in exilium ab Archelaus
Auguſto miſſus, patrimonio ejus & theſauris Vennam
fiſco adjudicatis. Et ratio eſt, quia anno Juliano relagarss
quadrageſimo tertio patri ſucceſſit, decimum-
que Regni annum attigit, quo anno Joſepho
Sacerdoti natus eſt filius Matthias, Gνονν
N'Xν⅜ααοσυ Ü c οανπαν.ν. id eſt, decimo regni Arche-
lai anno, ut ex publicis Tabulis in libri de vita
ſua initio retulit Matthiæ hujus filius Flavius
Joſephus Hiſtoricus. Is ob hanc rationem quod
in libris Belli judaici de novem Archelai annis
priùs ſcripſerat, in libris Antiquitatum omnino
mutandum eſſe cenſuit: decem & annos in Regno
& ariſtas in ſomno Archelai ſubſtituens. Dui
quidem anni decem utrinque incompleti fuere.
Dio quidem lib. F. anno Urbis DCCLI X,
Chriſtr ſcilicet VI, ſcribit: Herodes Palæſtinus
à fratribus accuſatus, trans Alpes eſt relegatus,
ac pars ecus ditionis in publicum redatta. Sed non
mitum, eum exilium ejus anno uno antever-
tiſſe; cùm poſteriùs Herodis patris regnum anno
uno tardiùs conſignarit; ſicque mortem ejus
anno etiam uno differre coactus fuerit. In eo
autem quod Archelaum Herodem Dio appellat,
non hallucinatur, ut communiter recentes Hi-
ſtorici ſcribunt; ſed Archelaum duplex nomen
tuliſſe nos edocet; ſicut & Archelaus junior,
qui Herodes Archelaus dictus eſt, ut inferius
viſuri ſumus. Joſephus in fine lib. 17. de Anti-
quit. ſcribit; Archelao Romæ damnato atque
Viennam Galliæ in exilium deportato, mittitur
4 Cæſare Quirinins ver Conſularis, qui cenſum
agat in Syria, qui cenſus nunquam antea in
Judæa actus fuerat, ut in Apparatu Chronolo-
gico dixi. Idem Joſephus lib. 18. cap. 3. annum
cenſus primitus peracti ita deſignat, ericeſimo ac
ſeptimo anno poſt cladem Antonio apud Abtium
4 Cæſare illatam. Annus Actiacus XXXVII
cœptus eſt die XXX menſis Auguſti anni
Chriſti ſexti. Quare anno inſequenti facultates
Archelai in publicum fiſcum relatæ, & cenſus
in Judæa actus.
Bronius exiſtimat cum Euſebio in Chroni- 111.
co, Archelaum Viennam præſenti anno relega- Rißoriaz -
tum fuiſſe, ac Dioni Joſephum impoſuiſſe 3à daorum ac-
quo ves Judæorum creditur mutugtus Quod curat) à lo-
certè admitti non poteſt, cùm Joſephus accu- Vpboſeripta,
raté Herodis Hiſtoriam ex Romanis Auguſteæ
ætatis Scriptoribus, qui injuri4 temporum in⸗
tercidère, exſcripſerit; Hiſtoria vero Herodis
ac filiorum ejus ab Euſebio elucubrata intolera-
bilibus erroribus ſcateat. Petavius lib. 11. de
Doct. Temp. cap. I. eoſdem errores Euſebio
tanquam primario auctori tribuit „ alt enim:
Horum omnium oe vpn eav; ρι α ρατ—
atque illius Hiſtoriæ calamitatis, R quis fundunme
eſſe dicat Euſebium, is à veritate, me quidem
judice, non abhorreat. Etenim tam ille ing Mero-

dis

.

14 Critica Hiſtorico-Chronologica

S§ C. I. dis temporibus digerendis hallucinatus eſt, ut re-
An. Ch. 14. guiz qui eum univerſi ferme ſecuti ſunt . largiſ-
ſimè peccandi ſeget em ooaſionemque prabuerit. At

longe diu ante Eulebium hujuſmodi perturba-

tiones in Herodis Hiſtoriam induéæ; Julius
enim Africanus, Clemens Alexandrinus, alii-
que multi, qui Euſebium præceſſere, & Natale
Chriſti in annum Julianum X LIII contulere,
Herodem adhuc in vivis fuiſſe, ac ad iniequen-
tes annos vitamn produxiſſe ſine dubio ſuppoſue-
re; cùm tamen certum videatur, eundem ultra
illum annum Julianum Imperium & vitam non
propagaſſe. Quare errores illi vetuſti, ab Euſe-
bio, qui in eorum patrocinium Jolephum tra-
here nititur, magis quidem aucti, non tamen
rimùm diſſeminati.
IV. Quoad Quirinium, de quo plura adverſus Ba-
Silanus Qui- vonium in Apparatu Chronologico diximus,
n liafe. Syriam adminiſtrandam ſuſcepit anno Chriſti
ura Gria. ſeptimo, ut mox diximus ex joſepho, eamque
rexit uſque ad annum Chriſti duodecimum, quo
OQ. Caæcilius Silanus Creticus eam Provinciam
obtinuit. Scripſit ad me Card. Noriſius V. C.
extare in Muleo IIluſtriſſimi Marchionis Ric-
cardi & in Mediceo, Nummos duos æreos, in
quorum antica viſitur caput Jovis, & in poſtica
legitur: EHI ZIAANOT ANTIOXEON.
Repræſentatur Aries retro ſydus aſpiciens, & in
medio F M. Eſt annus Antiochenus XLIII ab
anno Urbis DCCXXIII, ſeu victoria Actiaca
deductus: extare & duos alios etiam ærecos in
Gaza Medicea ejuſdem Silani omnino ſimiles

cum his verbis, EII IAANOT ANITIOREQ N.

& in medio, A M. Eſt annus Antiochenus XLIIV.
Prior Antiochenus annu inchoatur anno Chriſti
XII; poſterior currenti Chriſti anno. Quare jam
anno præcedenti Silanus Syriam adminiſtrabat.
uod ex eo certum redditur, quèd Card. Nori-
ſius in iiſdem literis moneat, aſſervari in Gaza
Medicea Nummum Silanz, in cujus antica viſi-
tur caput Tiberii cum infſcriptione: ZEBAZTOT
KAIZA P. quia Tiberius cognomen Auguſti ini-
tio non admiſit, ut teſtatur Suetonius in Tiberio.
Hæc ejus poſtica.

3 A E
EHI 2I GE
AANO G
ANTIOE

Usemrte

Nota Superior A primum Tiberii annum;
notæ inferiores EM annum XLV ab imperio
Auguſti in Syria notant. Incipit is Auguſti an-
nus anno Urbis conditæ D CCLXVII, Chriſti
nempe XIV, quo die decima nona Auguſti
Octaviano Tiberius ſucceſſit. Præterea Toinar-
ddus Vir doctiſſimus ſccipſit ad me, vidiſſe ſe
Silani Nummos anno Antiocheno Z M notatos
cum nota r ſupra Silani nomen, quæ non rtan-
tùm tertium Imperii Tiberiani annum deſi-
gnant; ſed etiam notam A Nummo Mediceo
adſcriptam primum Tiberii annum ſignificare
certò demonſtrant. Quadrageſimus autem ſep-
timus annus Antiochenus incipit anno Urbis
DCCLXIX, anno ſcilicet Chriſti XVI, quo
Tiberius tertium Imperii annum iniit. Ex ulti-
mis Silani Nummis Eram Antiochenam in Nu-
miſinatis Præſidum Syriæ expreſſam, ab anno

Urbis DCCXXIII, quo pugna Actiaca habi- S Æ C. I.
ta, deductam fuiſſe manifeſté liquet, ac Card. An. Ch. 14.
Noriſium in Cenotaphiis Piſanis Diſſert. 11 cap.
16. paragrapho 13. non bene eam ab anno inſe-
quenti, Urbis nempe DCCXXIV, deſumſiſſe,
ut ipſemet ad me ſcripfit. Sic enim fieri non
poſſet, ut annus Antiochenus XLV cum primo
Tiberii, & annus XLVII cum tertio ejuſdem
Imperatoris concurreret, ut examinanti patet.
Videnda quæ diximus, cùm de Era Actiaca lo-

cuti ſumus. Silanus itaque Syriæ Legatus fuit

uſque ad annum Chriſti decimum ſeptimum, ut
eo anno videbimus.
Ad num. V & ſeqq. Auguſtus die decima V.
nona menſis Auguſti & vivis exceſſit, ut rectè in W, e
Epitome, cui Tiberius jam Imperii Collega ſuc- W ma⸗
ceſſit. Ante mortem luſtrum condidit in campo rienr. .
Martio, inquit Suetonius in Auguſto cap. 97. & Baron. n. V.
quidem centam dies antequam moreretur, ut
teſtatur ibidem Suetonius. Ex quibus elicio,
luſtrum IV Idus Maii fuiſſe conditum: ad eum
enim diem in veteri Kalendario, quod apud
Goltzium extat, legitur, Lud. Mart. in circ. & 4
die I V Idus Maii ad diem XIV Kalend. Sep-
tembris dies centum interſiciuntur. Addit ibi-
dem Suetonius de Auguſto loquens: Vota, quæ
in proximum lIuſtrum ſuſcipi mos eſt, Collegam
ſunm nuncupare juſſit; nam ſe, quamquam con-
ſeriptis paratiſque jam tabultz, negavit ſuſoeptu-
ram, quæ non eſſet ſoluturus. Mortem enim ſuam
præſagiebat. In luſtris itaque Vota ſolvi, & nova
in quinquennium ſuſcipi mos fuit; indeque
origo Votorum, quæ in Quinquennalibus & i
genus feſtis poſtea ſuſcepta, repetenda. Augu-
Rus tria luſtra fecit ex Marmore Ancyrano, &
Suetonio cap. 27. Primum anno Urbis PccCxXVI
in ſexto ſuo Conſulatu, Collega M. Agrippa ex
Dione cap. 53. Secundum anno Urbis DCCXLVI;
in eodem enim Marmore Ancyrano Auguſtus
ait: Nuper luſtrum ſolus feci, legi, Cenſorino &
Abhinio Coſſ. &c. Tertium denique luſtrum ab
Auguſto acum ad hunc annum pertinet. De his
Auguſti luſtris legenda, quæ ſcribit Card. Nori-
ſius in Cenotaphiis Piſanis Diſſert. II cap. I.
Tiberius condito luſtro in IUlyricum profeltus eſte
GO ſtat m ex itinere revotatus ſzirantem adhuc
Auguſinum reperit- Profeé us itaque in Illyricum
non eſt, niſi poſt diem duodecimum Maii, quo
luſtrum peractum demonſtravimus, quôve illud
de more factum exiſtimamus. Livius lib. I. lo-
quens de Servio Lullio Romanorum Rege qui
luſtrum inſtituit, ait: Ia campo Martio inſtru-
Rum exercitum omnem ſue, ope, taurilibus lu-
ſtravi, idque conditum luſtrum appellatum, quia
in cenſendo finis factus eſt. Idem poſtea à Cenſo-
ribus in aliis luſtis factitatum. Card. Noriſius
in Diſſert. de Votis Decennalibus cap. I. arbitra-
tur hujuſmodi ſacrificia in Quinquennalibus &
id genus feſtis etiam facta. Sed quæ ad id pro-
bandum Card. eruditiſſimus in medium adducit,
oſtendunt quidem illa ſacrificia ob alias etiam
quàm ob luſtrum cauſas à Romanis, ſed non in
Quinquennalibus, peracta. Cùm tamen Vota
Quinquennaliorum & Decennaliorum ab his,
quæ in luſtro condendo nuncupabantur, origi-
nem etiam duxiſſe videantur, ejus conjectura
veriſimilitudine non caret.
Euſebius in Chronico Auguſti mortem anno
præcedenti perperam conſignat. Eam enim cum nengt
anno Abrahami 2029. connectit; qui Abrahami eßhee
annus Kalendis Octobris anni Chriſti duodecimi conſignata,
inchoatur.

VI.

(.
26

NC. 1
n. Ch. 14

V.
uggſus
a⸗ rum con.

it, e⸗

tinr,

Barone n. V,

um
10
d
0⸗
vi
⸗
lu-
nlo⸗
lius
tra-
&
ro.
clt,
tiam
n 11
ota
bis,
ngi-
Ctuia
VI.
n Hagai
(um „n nie
ami , lchi⸗
cimi nſtnait⸗

atul⸗

5 £ C.

in Annales C. Baroni. 15

I. znchoatur. Quare cùm Auguſtus die decima
nona menſis Auguſti vità functus fuerit, mors
ea ſecundùm Euſebii ſententiam ad annum præ-
cedentem pertinet: quæ cùm ſit falſiſſima, trium
ſequentium Imperatorum Chronologia in Chro-
nico Euſebiano depravata. Ex ea tamen opinio-
ne deduco primùm, Euſebium annos Auguſtei
Imperii aliter in univerſum quàm in particulari
numerare. Quando enim de toto, quo Auguſtus
regnavit tempore, in Chronico loquitur, ejus
Imperii initium à morte Julii Cæſaris, ſeu ab
Idibus Martiis anni Abrahami milleſimi non-
genteſimi ſeptuageſimi tertii, qui anno Periodi
Græco-Romanæ 5449. menſe Septembri exordi-
tur, deſumit, quod ex eo probatur, quèd Au-
guſti mortem collocet anno Abrahami bis mil-
leſimo viceſimo nono, qui majori ſui parte cum
anno Chriſti decimo tertio concurrit. Quo pacto
