emenſam Viennenſem Provinciam antiquæ Nar-
bonenſis partem, prima Romanis civitas occur-
rebat, ex iis, quæ apud Gallias ſpecialiter di-
ctas, ſitæ erant. Hinc Plinius Provinciam Nar-
bonenſem ſejunctim à Galliis cum Provinciis
Italiæ deſcribit, de eaque ait: Breviuſque Italia
potins quàm Provincia. Hic etiam loquendi mo-
dus à ſacris Conciliis uſurpatus. In ſubſcriptioni=
bus Concilii Arelatenſis primi anno cccXIV
celebrati poſt Epiſcopos Provinciæ Viennenſis
nominantur Epiſcopi Gallicani & Provinciis
Lugdunenſi, Belgica & Aquitanica, ſed præ-
milſo hoc titulo : Item & Gallia. In Concilio
etiam Aquileienſi anno CCC LXXXILcon-
gregato, initio referuntur nomina Epiſcoporum
qui eidem interfuere, inter quos Epiſcopus
Arauſionis, Epiſcopus Maſſilienſis, aliique ex
antiqua Narbonenſi Provincia. Tum hi Epiſcopi
nominantur: Conſtantius Epiſcopus Sciſcianenſis
Legatus Gallorum. Zuſtus Legatus Gallorum. Feliæ
Legatus Afrorum, & c. Quare Epiſcopus Arau-
ſionis, Maſſilienſis, aliique ex antiqua Narbo-
nenſi, qui huic Concilio præſentes fuere, pro
Gallis non habiti. Quod & factum in Synodo
Vaſenſi anno CC CXLII habita, quæ ex Epiſ-
copis antiquæ Narbonenſis conſtabat, ubi Epiſco-
pi Lugdunenſis, Belgicæ, & Aquitanicæ Pro-
vinciarum, dicuntur Gallicanarum Provincia-
rum Epiſcopi. Ex quibus liquet, Quinque Pro-
vincias vulgè dictas in alia Provincia non quæ- .
rendas, quàm in antiqua Gallia Narbonenſi,
quæ à Scriptoribus tam profanis quàm Pecleſia-
ſftiicis

Terti
0 6 4
rum.

1.
Auna d.
viſn Galis.
um.

di
lii⸗

in Annales
S C. I1 V. fticis , tanquam pars Galliarum non eſſet Ile-
An. Ch.374. moratur. zrnzz
VIII. Augulſtus aliam Galliarun, diviſionem inſtituit,
Secunda di- in qua Provinciam Narbonenſem complexus
viſio Gallia⸗ eſt, eaſque in quatuor partes ſecavit, videlicet,

rum. Narbonenſem, Aguitanicam, Lugdunenſem &
Belgicam, ut videre eſt apud Strabonem, Melam,
Plinium & Ptolomæum, qui ſub Hadriano &
Antonino vixit, quique eam diviſionem in Gal-
liæ deſcriptione ſequitur.
T. 1¾ . Tertia diviſio fuit in X IV Provincias hoc or-
e Galir. . dine: Narbonenſis partita eſt in Narbonenſem,
ruw. Viennenſem, Alpes Maritimas, Alpes Graias &

Penninas. Aquitanica in duas Aquitanias, & No-
vempopulanam. Lugdunenſis in Lugdunenſes
duas, & Maximam Sequanorum. Et denique Bel-
gica in duas Belgicas, & duas Germanias.
Primus omnium hujus diviſionis meminit Ru-
ſus Feſtus in Breviario, quod Valenti Imperatori
poſt annum c ccCLXIX dicavit. Ibi enim ait: Saunt
Gallieæ cum Aquitania & Brithiniis Provinciæ
decem & obto: Alpes Maritimæ, Provincia Vien-
P nenſis, Narbonenſis, Novempopulana, AMquita-
niæ duæ, Alpes Graiæ „ Maxima Sequanorunm,
Germaniæ duæ, Belgicæ duæ, Lugdanenſor Aaaæ in
Britannia Maxima Caſarienſis, Fiavia Ceſarien-
ſis, Britannia prima, Britannia ſecunda. Quare
ſi ex eo numero quatuor Provincias, quas in
Britanniis tranſmarinis ponit, demas, lupere-
runt quatuordecim. Quidam hanc diviſionem
ab Hadriano, quidam 4 Conſtantino, quidam 4
T heodoſio inductam volunt. Sed ultimi ma-
nifeſtè hallùcinantur; cùm Theodoſius anno
CCCLXXIX imperare cœperit, & jam initio
Imperii Valentiniani & V alentis hæc diviſio vi=
geret. Veroſimile eſt, inquit Marca in Diſſert.
de Primatu Lugdunenſi num. LXII, introdu-
ctam primè eſſe hanc diviſionem in quibuſdam
Provinciis ex mero Principum arbitrio; deinde
ſub Hadriano vel Antonino, qui diſponendi
“ Imperii curam ſingularem geſſere „ ad numerum
XIV Provinciarum perductam eſſe. Verùm ne-
que hæc ſententia admittenda. Ille itaque Pro-
vinciarum Gallicarum numerus paulatim auctus,
& Valentiniani ſenioris tempore ad numerum
illum perductus. Jam Lugdunenſis in duas ſecta
erat Conſtantino M. imperante: Lex enim I.
Cod. Theod. De cenſu, data Conſtantino II &
Licinio Coſſ. anno ſc. Cc cCXII, directa eſt ad
Antonium Marcellinum Praæſidem Provinciæ Lug-
dunenſis prima. Quare ea diviſio eo anno jam
facta erat. Verùm Aquitania initio Imperii
Valentiniani & Valentis adhuc unicam Provin-
ciam conſtituebat. Gruterus enim pag. 46 5. In-
R ſcriptionem profert jam à nobis anno cccLXII
num. X X XII exhibitam, in qua cùm Saturni-
nus non dicatur Præſer Aquitaniæ primæ, aut
ræſes Aquitaniæ ſecundæ, initio Imperii horum
Imperatorum ea Provincia nondum in duas di-
viſa. Sed, cùm Rufus Breviarium ſuum, in quo
utriuſque Aquitaniæ mentio fit, compoſuerit
. poſt annum Chriſti cccLXIX, ut ſupràâ oſtendi,
. & ante currentem annum, intra illud interval-
. lum Provinciæ Galliarum ad numerum XIV
MU auctæ, tandemque ad numerum uſque X VII.
X Quarta Galliarum diviſio inſtituta, ut vide-
Quarta tur, à Gratiano ante præſentem annum, cùm in
. viſio Gallia- ea enuntietur Provincia Narbonenſis ſecunda,
rum. cujus in Breviario Ruſi nulla mentio, quæque

„
Tom. T⸗

. 3 ½
C. Baronii. 35
ideo poſt annum Chriſti 6ccrXIX & ante
anhnnum præſentem nata. Lugdunenſis itaque &
Narbonenſis in varias Provincias ſectæ lunt,
avulſaque Senonia à prima Lugdunenſi, & ter-
tia Lugdunenſis ſeu Turonia à ſecunda: Narbo⸗=
enſis etiam in primam & ſecundam Narbonen-
ſem diviſa. Narbonenſis ſecunda »Lugdunenſis
tertia, atque Senonia quatuordecim prioribus
Provinciis adjectæ, efficiunt numerum Provin-
ciarum X VII. Marca loco laudato num. LXIV
non Narbonenſem, ſed Viennenſem partitam
contendit; ideoque Narbonenſem ſecundam
partem fuiſſe, non Narhonenſis primæ, ſed
Viennenſis, etſi nomen hanc ſectionem à Nar-
bonenſi prima factam fuiſſe demonſtrare videa-=
tur. Etenim, inquit Marca, Narbonenſis prima
Rhodano terminabatur; Viennenſis verò Arela-
tem & Maſſiliam comprehendebat. Unde ſe-
quitur, Narbonenſem ſecundam, quæ civita-⸗
tem Aquenſem, & reliquas uſque ad Alpium
Maritimarum fines continebat, à Viennenli di-
ſtractam, non autem à Narbonenſi prima, à qua
tanto intervallo diſſita erat. Marcam alii paſſim
ſequuntur. Verùm longè potior conjectura alio-
rum qui putant, Narbonenſem ſcilicet ſeundam
partem fuiſſe Narbonenſis Primæ, ab eaque di-
ſtractam. Quod ex eo liquet, quòd Viennenfi;
cùm à Narbonenſi ſeparata eſt, attributæ fuiſ=
ſent civitates viginti, novem tantum Narbonenſi

relictis. Contrà verò, ſi Narbonenſem ſecun-

dam à Narbonenſi prima avulſam fuiſſe dixeri-
mus, quando facta eſt diviſio in Narbonenſem
& Viennenſem, tredecim civitates utrique Pro-
vinciæ aſſignatæ fuerint, & poſtea in lubdivi-
ſione Provinciæ Narbonenſis, Narbonenſis pri-
ma ſex civitates retinuerit, & ſeptem Narbo-
nenſi ſecundæ attributæ fuerint; quod longè
veroſimihzus eſt, quàm ſi dicamus, Narbonen-
ſem ſecundam à Viennenſi ſeparatam, & in ea
ſeparatione tredecim civitates Viennenſi reli-=
ctas, & ſeptem tantùm Narbonenſi ſecundæ ad-
ſcriptas. Hæc enim diviſio proportionem non
habuiſſet. Præterea quemadmodum Provinciæ
à Lugdunenſi prima avulſæ ejus nomen reri-
nuerunt, dictæque ſunt Lugdunenſis ſecunda,
& Lugdunenſis tertia; pari eademque ratione,
quinta Provincia antiquæ Narbonenſis, dicta
eſt Narbonenſis ſecunda, quia à Narbonenſi
prima disjuncta. Nec refert, quòd Narbonenſis
ſecuda tantô intervallo à prima diſſita ſit, &
Viennenſi ita vicina. Viennenſis enim Rhodano
cum Arelate, & mari Mediterraneo cum Maſſi-
lia jungebatur; ideoque ex urbe Viennenſi ad
Maſſilienſem, quà ſecundo amne, quà maritimo
itinere, facilis acceſſus erat. Unde in Notitia
Imperii Viennenſis Provincia paſſim vocitatur
Gallia Ripenſis, vel Gallia Riparienſiz, à Rhoda-
no nempe, quo hæc Provincia alluitur.
Quia verò hanc diviſionem Galliarum in XVII
Provincias Eccleſia in conſtituendis per Gallias
Metropolitanis & Epiſcopis plerumque ſecuta
eſt, exhibenda hic Notitia Provinciarum & ci-

vitatum Galliarum, quam primùm Sirmendus

cum Conciliis Gallicanis in lucem emiſit, non
ſolùm ad locupletandos Annales Eccleſiaſticos,
ſed etiam, ut Quinque, ac Septem Provinciæ à
Galliis diſtinctæ in aſpectum lucemque quodam-=
modo proferantur.

N G

5 C. IV.
An. Che 7&α

XI.
Notitia Pros
vinciarum
Gallia.

536 Criuca Hiſtorico-Chronologicz MRD

c. 1v. S E C. I V.

In Provinciis Gallicanis, quæ civitates ſint.

PRoVINCIA LuGPDNENSI 5 PRIMA, PROVINCIA GERMANIC A PRIMA,
numero V. numero 1IV.
Metropolis Civitas Lugdunenſium. Metropolis Civitas Moguntiacenſium.
Civitas Æduorum. Civitas Argentoratenſium.
Civitas Lingonum. Civitas Nemetum.
Caſtrum Cabilonenſe. Civitas Vangionum.

Caſtrum Matiſconenſe.
PROVINCIA GERMANICA SECHINDAE

PROVINCIA L⸗muGDHNENSIS SECUINPDA, numero 11.

numero VII.
Metropolis Civitas Agrippinenſium.

Metropolis Civitas Rotomagenſium. Civitas Tungrorum.
Civitas Ba jocaſſium.
Civitas Abrincatum. PROVIN CIA MAXIMA SEQHANOR UM/;
Civitas Ebroicorum. humero 1Iv.
Civitas Sagiorum. 0
Civitas Lexoviorum. Metropolis Civitas Veſoncienſium.
Civitas Conſtantia. Civitas Equeſtrium Noiodunus. .

Civitas Elvitiorum Aventicus.
PROVINCIA LuGDHINENSIS TERTIA, Civitas Baſilienſium.

numero IX. Caſtrum Vindoniſſenſe.
L Caſtrum Ebredunenſe.
Metropolis Civitas Turonorum. Caſtrum Rauracenſe.
Civitas Cenomannorum. Portus Abucini.
Civitas Redonum.
Civitas Andicavorum. PROVINCIAALPIIM GRAIARUM
Civitas Namnetum. ET PENNINARNM,„
Civitas Corioſopitum- numero II.
Civitas Venetum.
Civitas Oſſiſmorum. Civitas Centronum Darantaſia.
Civitas Diablintum. Civitas Valenſium Octodoro.
WPROVINCIA LuGPuINENSIS SENO& NIA, Item in Provinciis Septem. XIII.
numero vII. Septem Pro-
PROVINCIA VIENNENSISS Wes vol
Metropolis Civitas Senonum. numero XIII. e
Civitas Carnotum-.-
Civitas Autiſiodorum. Metropolis Civitas Viennenſium
Civitas Tricaſſium. Civitas Genavenſium.
Civitas Aurelianorum- Civitas Gratianopolitana,
Civitas Pariſiorum. Civitas Albenſium.
Civitas Melduorum. Civitas Deenſium.
Civitas Valentinorum.
PROVINCIA BELGICA PRIMA, Civitas Tricaſtinorum.
numero IV. Civitas Vaſienſium.
Civitas Arauſicorum.
XII. Metropolis Civitas Treverorum. Ci vitas Cabellicorum.
Alis Gal- Civitas Mediomatricorum Mettis. Civitas Avennicorum.
liawm pro- Civitas Leucorum Tullo. Civitas Arelatenſium.
Vvinciæ. Civitas Verodunenſium. Civitas Maſſilienſium.
PROVINCIA BELGICA SEcCàHuNDA, PROVINCIA AQHuIITANICA PRIMA/
numero XII. B numero VIII. uIV.
Notitia Gal.
Metropolis Civitas Remorum. Metropolis Civitas Biturigum. lurmn in.
Civitas Sueſſionum. Civitas Arvernorum. lerann H.
Civitas Catuellaunorum. Civitas Rutenorum. mioſerita.
Civitas Veromanduorum. Civitas Albienſium.
Civitas Atrabatum. Civitas Cadurcorum.
Civitas Camaracenſium. Civitas Lemovicum.
Civitas Turnacenſium. Civitas Gabalum. B
Civitas Silvanectum. Civitas Vellavorum.
Civitas Bellovacorum.
Civitas Ambisnenſium. PROVINCIAAGHITANICA sSBCHNDA:
Civitas Morinûm. nuimnero VI. ι
Civitas Bononienſium. Metropolis Civitas Burdigalenſium.
Civitas

IV.
374.

IIII.
em He-
l
1.

SsEC. IV. Civitas Agennenſium.
An. Ch.374. Civitas Ecoliſmenſium.
Civitas Santonum.
Civitas Pictavorum.
Civitas Petrocoriorum.

PROVINCIA NOVEMPOFPILANA,
numero XII.

Metropolis Civitas Eluſatium.
Civitas Aquenſium.
Civitas Lactoratium:
Civitas Convenarum.
Civitas Conſorannorum.
Civitas Boatium.
Civitas Benarnenſium.
Civitas Aturenſium.
Civitas Vaſatica.
Civitas Turba, ubi caſtrum Bigorra.
Civitas Elloronenſium.
Civitas Auſciorum.

PROVINCIA NARBONENSIS PRIMA
numero vI.

Metropolis Civitas Narbonenſium.
Civitas Loloſatium.
Civitas Beterrenſium.
Civitas Nemauſenſium.

Civitas Lutevenſium.
Caſtrum Ucecienſe, aliàs Civitas Ucecienſis.

PROVINCIA NARBONENSLS SECUNDA,
numero vII.

Metropolis Civitas Aquenſium.
Civitas Aptenſium.
Civitas Rejenſium.
Civitas Forojulienſium.
Civitas Vappincenſium.
Civitas Segeſteriorum.
Civitas Antipolitana.

PROVINCIA ALPIuI M MARITIMARUM,
numero vVIII.

Metropolis Civitas Ebrodunenſium.
Civitas Dinienſium.
Civitas Rigomagenſium.
Civitas Sollinienſium.
Civitas Sanitienſium.
Civitas Glannatina.
Civitas Cemelenenſium.
Civitas Vincienſium.

In Provinciis XVII. Civitates CXV, alids

CXIII.
XIV. Hæc Galliarum Notitia, ut in memoria pe-
Notitia Gal- Nitus inſideat, identidem pervolutanda & rele-
liarum im- genda. Eandem Galliarum in xVII Provincias
perante Ho- diviſionem ſequitur Notitia Imperii Romani,
norio ſcripta. poſt Honorii mortem ſub Valentiniano Placidiæ
Auguſtæ filio facta. Notitia verò Galliarum im-
perante Honorio deſcripta, cùm in ea Septem
Provinciarum numero x1 mentio ſit: quæ inſti-
tutio eum auctorem agnoſcit. Denique in ea
Notitia Provinciæ Gallicanæ à Septem Provin-
ciis diſtinguuntur, & Gallicanarum Provin-

videlicet Lugdunenſes 1v, Belgicæ 1I1, utra-

que Germania ad Rhenum „ Mazima Se-

in Annales C. Baronii.

ciarum nomine decem Provinciæ Galliarum,

quanorum, & Alpes Graiæ & D 537 IV.
mine autem Septem Provinciarum, Provincia An. Ch. 3747
Viennenſis, Aquitania prima & ſecunda, No-
vempopulana, utraque Narbonenſis, & Alpes
Zin ienner denanantuu. Quà obſervatonc ma-
quod ſuprà num. vI. dixi-
mus, Narbonenſem ſcilicet antiqum ſæpe
ab Antiquis, ut à Galliis ſeparatam, habitam
eſſe.
Queſnellus in Diſſert. 8. Apologetica pro S.

—

Hilario Arelatenſi Epiſcopo parte 1. cap. 10 Rationes
cum perſuaſum haberet „ Arelatum per hæc . Waale 1

tempora Metropolim civilem fuiſſe, viderer- ſoluta

que, eam in Notitia Galliarum ranquam civi-

tatem Viennenſis Metropoleos proponi, imè
inferiorem etiam locum in ea Provincia tenere
hanc ſimiléſve Galliarum Noritias non Hono-
rii temporibus, ſed longeè poſterioribus eſſe con-
ditas, & Hilarii, Leoniſque Pontificum Ro-
manorum ætate inferiores eſſe aftirmavit. Ve-
rùn conjecturæ ejus leviores, quàm ut nos mo-
vere debeant. Ait primèò, ex Conſtitutione Ho-
norii anno cccCcCXVIII data patere, Arelatem
Metropolim appellatam eſſe: In Metropolitana
inquit, id eſt, in Arelatenſi civitate; ideoque
Præfata Notitia alio tempore ſcripta, quàm Ho-
norii. At, cùm in hac Notitia ſingularum Pro-
vinciarum Merropoles ac capita in ſpeciali de-
ſcribantur, nulla in ea mentio de Arelate, quæ
Metropolis Galliarum recêns effecta fuerat. fie-
ri debuit. Dicit ſecundò Queſnellus, Arelatem
penultimam omnium civitatum Viennenſi ſub-=
jectarum numeratam non fuiſſe, ſi Honorii tem-
pore hæc Notitia ſcripta eſſet; cùm poſt Con-
ventum Septem Provinciarum apud Arelatem
conſtitutum Sedes Præfecturæ in ea poſita fuiſ⸗
ſet. Sed in ea Notitia non ordo dignitatis, ve=
rùm poſitionis urbium plerumque ſervatus: quo
pacto, quia Arelatum & Maſſilia à civitate Vien-

nenſi remotiores erant, ideo ultimo loco collo-

catæ ſunt.
Dicit tertiò, ſi ante Leonis tempora deſcri=
pta eſſer hæc Notitia, lectum iri inter civita-
tes Provinciæ Alpium Maritimarum Micgenſe
caſtrum ſeu civitatem, in quo ad extrema uſ-
que Leonis tempora proprius fuit Epiſcopus à

XVI.
Tertia eiss
ratiog

Cemelenenſi diſtinctus. Sed nec eriam hæc

conjectura urget. Ex eo enim quèd caſtrum
Nicæenſe in hac Notitia prætermittatur, intel-
ligimus illud jam hoc tempore ad eas angnuſtias
eamque tenuitatem redactum eſſe, ut inter ca-
ſtra numerari non deberet: quod ex eo confir-
matur, quòd Hilari Papæ tempore, id eſt, poſt
annos circiter ſexaginta à deſcriptione hujus
Notitiæ, Epiſcopali Sede, quâ honorabatur
ſpoliatum fuerit, & ex duobus Epiſcopatibus

Cemelenenſi nempe & Nicæenſi, unicus effe-

tus. Quid mirum igitur, ſi Honorius Niciam
à numero civitatum & caſtrorum excluſerit; cm
aliquot poſt annos Pontifices Romani Epiſco-
pali honore eam privarint ? Ea oppidorum in-
clinatio in deteriorem ſtatum notatur in Pro-
vincia Narbonenſi prima num. XI, ubi legi-
tur: Caſtrum Ucecienſe, alias Civitas Ucecienßs.
Sed, cùm jam Nicia, nec civitas, nec caſtrum,
ſed tantùm caſtellum eſſet, neque hæc dejectio
priore ſtatu, ideoque nec ipſa Nicia me-
morari debebat. Denique in Notitia Provin-
ciarum Gallicarum agitur de ſtatu civili, non
verò de Eccleſiaſtico quare Honorius in ea con-
denda nullam Epiſcopatuum rationem habuit.

Quartqᷣ

△

8 C. 1

Quartò, ſi Honorii ætate, inquit Queſnel-

An. Ch. 374. Ius, facta eſſet ea Notitia publica auctoritate,

XVII.
Vitima eius
ratio.

XVIII.

vel ex indubitata omnium cognitione, non an-
cipites & dubii manſiſſent Patres Concilii Tau-
rinenſis, utri amborum Epiſcoporum, Arela-
tenſi, an Viennenſi, Metropoliticam in rebus
Eccleſiaſticis dignitatem attribuere deberent;
nec ad hanc ſententiam coarctati eſſent, at qui
ex eis approbaret ſuam civitatem eſſe Metropolim,
is totius Provinciæ honorem Primatüs obtineret.
Quod rerum illius temporis ſtatum demonſtrat
minus diſtinctum fuiſſe, & jura minus clara,
quâm in Notitia repræſentatur. Hæc Queſnel-
lus, qui vulgari opinione decipitur, quòd nem-
pe in Concilio Taurinenſi adum fuerit de Me-
rropoli civili. Diſſidium enim erat de Metro-
poli Eccleſiaſtica, quòd inter Galliarum inva-
ſionem à Tyrannis factam alteruter ex illis Epi-
ſcopis jus ſibi Metropoliticum aſſeruiſſet, licèt
in Provincia Viennenſi unicus tantùm antea
Metropolita fuiſſet. Quare in Gallia contigit,
quod Socrates lib. 5. cap. 7. accidiſſe dicit. Lo-
quens enim de Synodo Oecumenica Conſtanti-
nopolitana anno cc cCLIXXXICoacta, ait: Sed
& Patriarchas conſtituerunt, Provinciarum divi-
ſione falcta, ita ut nullus Epiſcopus ultra propriam
Diaceſim alienas Eccleſias invaderet. Id enim an-
tea propter perſecutiones promiſcuè fattum fuerat.
Ad quæ verba Valeſius in Notis inquit: Ia ſe-
cundo canone Synodi Conſtantinopolitanæ, quem
hio deßignat Socrates, nulla fit mentio Patriar-
charum. Eo enim tempore nondum uſa recebtum
erat Patriarcharum vocabulum. Nulla item in
eo canone diviſio ſit Provinciarum. Qumnam ergo

ſenſus eſt illius canonis ?à Agitur in eo de Dic-

ceſibus Orientalis Eccleſiæ & interdicit Syno-
dus, ne Epiſeopi ex una Diœceſi in aliam tranſi-
liant ad ordinationes faciendas, aut ad alia nego-
tia Eccleſiaſtica: jubetque at Epiſceopi ea tantum
curent, quæ ſunt ſuæ Diæceſeos. Quare hic canon
non ad Patriarchas ſolum pertinet & Exarchos;
ſed ad omnes generaliter Epiſcopos eujuſque Diœ-
ceſis. In Galliis itaque quemadmodum & in
Oriente, tam Proculus Epiſcopus Maſſilienſis,
quàm Epiſcopus Viennenſis Epiſcopos ordina-
rant, indeque jus Metropoliticum ſibi aſſere-
bant, ille in Provincia Narbonenſi ſecunda,
hic in Provincia Viennenſi, ut anno ccccCI
oſtendemus. Quare eo tempore, quo Tauri-
nenſe Concilium habitum, ſtatus Eccleſiarum
utriuſque civitatis minùs quidem diſtinctus erat,
& jura minùs clara; ſed ſtatus politicus & ci-
vilis tam notus erat, quàm quod notiſſimum;
neque ullus ignorare poterat, Viennam eſſe Me-
tropolim civilem, & caput Provinciæ Vien-

nenſis, & Arelatum puram putam civitatem,

licèt celeberrimam, eidem in politia civili ſub-
jectam. Sed hac de re plura infrà.
Quinta Galliarum diviſio, cujus occaſione

Diviſio Gal- de præcedentibus locuti ſumus, fuit in Gallias

liarum in
Auin que
Provincias

W Gallias.

& Quinque Provincias; cujus cùm prima men-
tio occurrat in Concilio Valentino hoc anno
habito, & anno cccCLXX ſecunda Provincia
Narbonenſis, quam unam ex Quinque Pro-
vinciis vulgò dictis mox dicemus, nondum na-
ta eſſet, ut liquet ex Breviario Rufi circa illum
annum compoſito, ubi inter Galliarum Pro-
vincias, Narbonenſis ſecunda non numeratur;
manifeſtum eſt hanc quintam Galliarum di-
viſionem inter annum cccIXX & currentem
factam eſſe. Poſt præſentem annum ſecundæ

Critica Hiſtorico-Chronologica .

Narbonenſis mentio eit in epiſtola Concilii
Aquileienſis anno cccLXXXI ſcripta, cujus
hæc inſcriptio: Concilium quod convenit Aqui-
leiæ, dilectiſſimis fratribus Epiſoopis Provincis
Viennenſis & Narbonenſium primæ & ſecundaæ.
Præterea ejuſdem Narbonenſis ſecundæ mentio
in Concilio Taurinenſi anno ccccI congre-
gato.
Tota controverſia eſt, quænam fuerint hæ
Quinque Provinciæ. Berterius Diatribà primâ
cap. J. arbitratus eſt, eas fuiſſe duas Narbonen-
ſes, Viennenſem, Alpes Maritimas, & Alpes
Penninas. Idem docent Marea in Diſſert. de

§S £ C. IV.
An. Ch. 374.

XIX.

Quanam

fuerint

Luinque
Provincis
à& Galliis

Primatu Lugdunenſi num. L v, aliique paſſim; diſtinétae

quòd Quimque Provinciæ ſint partes ſolidæ Nar-
bonenſis antiquæ , quæ olim diſtincta fuit à
reliquis tribus Provinciis Galliarum. Verùm,
licèt certum ſit, antiquam Narbonenſem Quin-
que memoratas Provincias olim comprehen-
diſſe, eamque partem Galliarum habitam non
fuiſſe, dubitandi tamen locus non videtur,
quin Quinque Provinciæ vulgèò dictæ, inter
Septem Provincias vulgèò dictas, quæ anno cir=
citer c ccc inſtitutæ ſunt, ut infrà oſtendam,
locum habuerint, iiſque duæ aliæ adjectæ fue-
rint. Cüm autem ex Notitia Galliarum num.
X I. ſuprâ recitata conſtet, Septem Provincias
vulgè dictas alias non fuiſſe, quàm Provincias
Viennenſem, Aquitanicam primam, Aquita-
nicam ſecundam, Novempopulanam, Narbo-
nenſem primam, Narbonenſem ſecundam, &
Provinciam Alpium Maritimarum, manifeſtum
eſt, Alpium Graiarum Provinciam, quæ in ea-
dem Nortitia inter Provincias Gallicanas, ibi-
dem à Septem Provinciis ſeparatas, numeratur,
à Quinque Provinciis vulgò dictis excludendam

eſſe.
Ratio autem cur ſola Provincia Alpium Graia- Alp

XX.

es Grais

rum ex Quinque, quæ alias in Provincia Nar- non ſunt una

bonenſi comprehendebantur, inter Quinque
Provincias vulgèò dictas recenſita non fuerit,
petenda vel ex eo quèd ea longè minor eſſet,
quâm quatuor aliæ, vel quia Provincia erat ſi-
ne ulla Metropoli, duabus tantùm civitatibus
comprehenſa. Noſtra ſententia eò probabilior,
quòd, qui vulgarem ſententiam tuentur, Al-
ium Graiarum Provinciam à Septem Provin-
ciis vulgè dictis, excluſam fuiſſe fateantur;
cùm tamen incredibile videatur, eam Provin-
ciam unam ex Septem vulgè dictis non fuiſſe,
ſi una ex Quinque vulgè dictis extiterit. Ne-
que audiendus Marca citatus num. LXVI
quando ait: Harum Quinque Provinciarum cor-
pus Petronius Praæfelus Pratorio Galliarum im-
mutavit. Expunttà enim Provincid Alpium
Graiarum; ex reliquis quatuor & ex duabus
Aquitaniis, & Novempopulana, Conventus Sep-
tem Provinciarum apud Arelatem agi conſtituete
cujus formam confirmavit Honorius Conſtitutione
lata anno CCO ⅛UVUGNNIII. Nam Petronius ha-
rum quidem Quinque Provinciarum corpus im-
mutavit, ſed duas Provincias prioribus quinque
addendo, non verò unam ex illis expungendo.
Queſnellus in Diſſert. pro S. Hilario Arelatenſi
Epiſcopo parte 2. cap. 7. hunc Marcæ errorem
agnovit, ſed dum corrigere vult, in alium inci-
dit: Cam Petronius, inquit, Præfettus Pratorio
Galliarum Honorii tempore, Septem Provincia-
rum corpus compoſait, quorum Conſilium apud
Arelatum conſtituit ſingulis annis congregaudum,
vix dubitari poteſt, quin Alpes Graias & Pen-

v l,

ex Quinqus
Pr oνιnαιει

30

An.0

YII
An N
ſopulane

unA e

Qivjn
Provini,
fuenit,

XXII.
Nuittanthm
na ex dey.
len provin.
e.

X.
Grais

nt und.

nque
eus,

in Annales C. Baroni.

⁸ ÆC. IV. ninas eiſdem annumerarit. Qui enim corporis hu-
An. Ch. 374. j amplificandi causà duas Aquitanias cum No-
vempopulana antiquæ Narbonenſis partibus an-
nectere compulſus eſt, num illud Alpium Pennina-
rum & Graiarum detractione minuiſſet ?à Hoc
certèò veroſmmile non eſt: ſed par eſt potihs credere
Viennenſi annexam eſſe tanquam partem ejuſdem
S& illius Septem Provinçiarum corporis. Rectè
Queſnellus ſcribit, omnino improbabile videri,
Petronium Alpium Graiarum detractione, cor-
pus quod amplificare volebat, minuiſſe. Sed
perperam ſibi perſuadet, Alpium Graiarum Pro-
vinciam cum Viennenſi conjunctam fuiſſe; cùm
ex Notitia Galliarum manfeſtum ſit, illam Pro-
vinciam poſt inſtitutionem Septem Provincia-
rum, remanſiſſe decimam ex Provinciis in ea
Noritia Gallicanis appellatis. Ad hæc, verum
non eſt, Petronium tres Provincias Quinque Pro-
vinciis vulgò dictis adjeciſſe, ut ſtatim pa-
tebit.
4 XXI. Quintam Provinciam ex vulgè dictis Seve-
n Novem- —.
rum Sulpicium cum Philaſtrio collatum nos

populana S .V
e ex edocere prima fronte exiſtimavi. Philaſtrins,
Quinque qui hoc tempore floruit, in hæreſi Manichæo-

Provinciis rum 62. de Priſcillianiſtis agens : U- latrones,
fuerit⸗ inquit, jam ſub figura Confeſſionis Chriſtianæ,
multas animas mendacio ac pecudiari turpitudine
non deſinunt captivare, qui & in Hiſpania, &
ainque Provinciis latere dicuntur, maltoſque
hac quatidie fallacid captivare. Priſcillianiſtas
verò in ſecunda Aquitania & Novempopulana
errores ſuos difſeminaſſe diſertè teſtatur Sulpi-
cius lib. 2. Hiſt. Philaſtrio coævus: loquens
enim de Inſtantio, Salviano & Priſcilliano à Sy-
nodo Cæſarauguſtana in Hiſpania condemna-
tis, & Romam atque Italiam proficiſcentibus,
ait: Sed iter eis prater interiorem Aquitaniam
fuit, ubi tum ab imperitis magnificé ſuſoepti ſpar-
ſere perfidiæ ſemina, maximeque Eluſanam ple-
bem, ſanè tum bonam & KReligioni ſtudentem,
pravis pradicationibus pervertére, à Burdigala,
per Delſonum repulſi: tamen in agro Euchrociæ
aliquantiſper morati infecere nonnullos ſuis errori-
bus. Inde iter cœptum ingreſſi ſanè turpi pudi-
bundoque comitatu, cum uxoribus atque alienis
etiam fæminis, in quibus erat Euchrocia, ac felia
ejus Procula, de qua fuit in ſermone hominum,
Priſcilliani ſtupro gravidam, partum ſibi grami-
nibus abegiſſe. Burdigala ſecundæ Aquitaniæ,
civitas verò Eluſatium Metropolis Novempo-
pulanæ, ut videre eſt in Notitia Galliarum.
Quare alterutram ex his duabus Provinciis
unam ex Quinque Provinciis vulgè dictis fuiſſe
arbitrabar; cumque Novempopulana Narbonenſi
primæ contigua ſit, ab ea verò Aquitania ſe-
cunda ſeparetur, concludebam, Quinque Pro-
vincias fuiſſe Viennenſem, utramque Narbo-
nenſem, Alpes Maritimas & Novempopula-
nam.
XXII. Verùm in animum poſtea venit, Honorium
Fuit tanii my. in reſcripto ſuo anno CCCXVIII emiſſo,
lnz Si, . ubi de Septem Provinciis ſermonem habet, ju-
eme. bere, ut Judices ſingularum Provinciarum, ſin-
gulis annis ad Conventum Arelates celebran-
dum veniant; eta ut, inquit Honorius, de Novem-
populana & ſecunda Aquitania, quæ Propinciæ
longins conſtitutæ ſunt, ſi arum judices certa oc-
cupatio tenuerit, ſeiant, Legatos juxta conſuetu-
dinem eſſe mittendos. Cùm autem certum ſit,
Aquitaniam primam unam ex Septem Provin-
cäis fuiſſe, enque in laudato reſcripto cenſeatur

539
proximiùs conſtituta, quàm Aquitania ſecun- SÆ C. IV.
da & Novempopulana, quia ſcilicet ex urbe An. Ch. 37-
Bituricenſi, quæ caput Aquitaniæ primæ, ad ur-
bem in qua Conventus habebatur, navigio fa-
cilis deſcenſus erat, nunc non dubito, quin
quando corpus quinque Provinciarum vulgè
dictarum conflatum eſt, Aquitania prima, quæ
Narbonenſi primæ contigua, una ex illis fuerit,
& quin poſtea Novempopulana & Aquitania
ſecunda quinque præfatis Provinciis additæ fue-
rint, eòè magis, quò de his tantùm duabus men-
tio ſit in Conſtitutione Honoriana. Sed de hac
re legenda quæ dico anno CCCCI, cùm de
Septem Provinciarum vulgò dictarum inſtitutio-
ne verba facio. Interim obiter obſervandum,
Priſcillianiſtas, cùm in quinque Provinciis la-
tuerint, ut dicit Philaſtrius, etiam errores ſuos
per Aquitaniam primam ſparſiſſe, cùm una ex
quinque Provinciis vulgèò dictis fuerit. Unde &
ea hæreſis in Gallia non parum propagata.

* Ex dictis planè evertitur opinio Gothofre- „Kelll.
C. . . . 7 14. . 4 . 1
* di citati, qui ſibi perſuaſit, Quinque Pro- Bocboſßzedt

* incias fuiſſe Aquitaniam primam & ſecun- ⸗ Suinqus
* dam, Senoniam, ſecundam & tertiam Lug- bProvinciis
*„dunenſem; quia, inquit, ex Synodo Valen- opinio ever-
tina apparet, Viennenſem, (ſaltem primam titur.
* & ſecundam) in qua Valentia, Narbona,
*Maſſilia, Vienna, harum Quinque Provin-
*ciarum numero non fuiſſe, utpote cùm non
* alibi quærendas quàâm in Galliis appareat ex
* ſcopo ipſo Maximi Tyranni, Concilii Valen-
* tini & Taurinenſis. Maximus agit de Conci-
*c lio quod agi debebat in judicio Agroëtii Pres-
*„byteri Gallicani: Concilium Valentinum
*mittens decreta ſua in Gallias, eas dividit in
* Gallias & Quinque Provincias. Concilium
* Taurinenſe, quod à Conciliis Gallicanis igno-
*tum erat, rationem reddit judicii ſui. Ita
Gothofredus. Verùm tam ex ſcopo ipſo Maxi-
mi Tyranni, quàm ex Conciliis Valentino &
Taurinenſi contrarium colligitur. Cùm enim
ainque Provincias à Galliis propriè dictis di-
ſertè diſtinguant, Quinque Provincie minimè
quærendæ in ea Galliarum parte, quæ propriè
Gallia dicta eſt, uti ſunt Senonia & Lugdunen-
ſes Provinciæ: quod eò magis dicendum, quèd
Lugdunum exordium Galliarum, & caput Gal-
liarum ab Antiquis appellatum ſit, ut ſuprà mon-

. J A . . .
ſtravi; cùm èê contra antiqua Provincia Narbo-

nenſis ab iiſdem tanquam à Galliis ſeparata me-
moretur. Verum quidem eſt, Aquitaniæ ali-
quando tanquam à Galliis diſtinctæ Veteres
meminiſſe; ſed Narbonenſis ſolida magis pro-
priè à Galliis diſtinguitur, ſæpiuſque quàm
Aquitania tanquam à Galliis ſeparata legitur.
In caſu autem de quo agitur, antiquam Narbo-
nenſem, non verò utramque Aquitaniam intel-
ligendam, tum ex dictis, tum ex dicendis de
Septem Provinciis vulgè dictis manifeſtè li-
quet. Sicque ruit alterum Gothofredi funda-
mentum.

Tertium ejus fundamentum deducitur ex No- XXIV.
titia Imperii, quæ cùm de Duce Tractus Armo- Magis refel-
Itur.

ricani & Nervicani limitis agit: Extenditur, in-
quit, Tractus Armoricani & Nervicani limitis
per Provincias quinque; per Aquitaniam primam
& ſecundam, Senoniam, ſecundam Lugdunenſem
& tertiam. Quod teſtimonium ita clarum Go-
thofredus arbitratur, ut miretur, Viros doctos

in hac inquiſitione ad illud non attendiſſe. Sed

quæſtio non eſt, per quas Provincias Tractus

Ar-=

540⁰

§ C. 1V. Armoricani & Nervicani limitis extenderetur.
An. Ch. 374. Nullus enim in dubium revocat, quin per quin-
que illas Provincias in Notitia Imperii deſigna-
tas extenderetur. Verùm, an quinque illæ Pro-

vinciæ ibidem expreſſæ, ſint QLuinque Provinciæ

vulgèò dicæ, quæ in Galliarum diviſione de
qua eſt ſermo, tanquam à Galliis diſtinctæ pro-
ponuntur; quod Gothofredo probandum incum-
bebat. Ceterùm hujus loci explicatio legenda
apud Blondellum lib. contra Primatum pag.
704. cüm enim ea ad rem non faciat, hic eam
in medium non afferam. Ex iis, quæ anno cocci
de ſeptem Provinciis dicemus, tam Gothofredi,
quâm aliorum ſententiæ magis convellentur,
noſtraque majus robur accipiet.
XXV. Gorthofredus in Commentario Leg. I. Cod.
Provincia Theod. de Deſertoribus, & aliis in locis teſtatur,
Alpium in veteri Indice Sconhoviano Provinciarum
d, Imperii Romani, Theodoſio M. imperante con-
1. SS fecto, & à ſe publicato ‚Alpes Grals Na iæ ad-
ſeriptaæ. ſcribi. Quare cùm Quinque Provinciæ Gallia-
rum vulgò dictæ paulò ante Theodoſianum Im-
perium inſtitutæ fuerint, eaque inſtitutio ali-
quot annos poſt mortem ejus perſeverarit „ Al-
pes Graiæ una ex illis provinciis eſſe non po-
tuêre. Gaviſus ſum, rei tantum per conjecturas
à me detectæ certum argumentum nactum elſe.

Statim itaque Lugdunum, Genevam, ubi Go-

thofredus moratus eſt, ac ad alias quaſdam ur-
bes ſcripſi, ut Indicem illum habere poſſem: ſed
cùm ab illarum urbium Bibliopolis reſponſum
mihi ſit, libellum illum ibi non reperiri, ſuffi-
ciat hic de, hac ProvinciælAlpium Graiarum cum
ftalia conjunctione Lectorem monuiſſe. Salma-
ſius in Epiſtola VII rectè obſervavit, Provin-
ciarum Romanarum ſtatum non ſemel immuta-

tum eſſe, & modò ex una provincia duas, mo-

dò ex duabus unam factam; & Alpes Graias &
Penninas, Plinio, Ptolomæo, aliiſque Antiquis
teſtibus, Italiæ aliàs accenſitas fuiſſe, quas rur-
sùs hoc tempore Italiæ unitas ex eo Indice diſ-
cimus. Docet Gothofredus, eum anno circiter
trecenteſuno nonageſimo compoſitum, ideoque
& quo tempore Quinque Provinciæ Galliarum
vulgè dictæ vigebant. In Notitia Galliarum im-
perante Honorio facta Alpes Graiæ Galliis rur-
ſus reſtituræ, ſed cum Septem Provinciis Gallia-
rum vulgè dictis nequaquam conjunctæ; quia
ſc. inter Quinque Provincias Galliarum vulgòè
dictas antea recenſitæ non fuerant.

Anno Urbis
1128. ANNO PERIODI GRECO-RO MAN £ 5868.

Olymp. 288.
O 20 D. 15. P. 5. April. Indict. 3.

an. 3. ſecun-
daum Baron.
JEsu CHRISTI 375.

Olymp. 288.
DAMASI DAPV&E 10.

VALENTIS I2Z. GRATIANI 9.
VALENTINIANI JuNIORIS I.

. D num. I. Hic annus hâc formulàâ nota-
, A tus: Poſt Conſulatum Gratiani Aug. I II.
S& Equiti, quia ſc. propter bellorum tumultus
Conſules creati non ſunt.
II. Ad num. I V. Idacius in Faſtis hoc anno ha-
obitus Va- bet: Diem funltus VFalentinianus ſenior V Kal.
Decemb. in Caſtello Virgitione. Et levatus eſt
Valentinianus junior Aug. ſilius Aug. Valentinia-
ni ab erxercitu in tribunali, die X Kal. Decemb. in
civitate Acinco, quam Cluverius Budam eſſe au-

Conlules.

Jontiniani
Janioris.

Critica Hiſtorico-Chronologica

tumat. Ammianus lib. 30. cap. 6. ait, mortuum 5 C. Iy.
eſſe Valentinianum anno ægtatis quinquageſimo An. Ch. 37.
quinto, Inperii, minns centum dies, ſecundo &
decimo. Ex quo liquet, Ammianum emortua-
lem diem non excludere, ſc. decunum ſepti-
mum Novembris, quo tam Idacius, quàm So-
crates Valentinianum mortuum teſtantut; recté-
que Socratem lib. 4. cap. I. ſcripſiſſe, Valenti-
nianum die vigeſuna quinta Februarii dictum
eſſe Imperatorem; cùm à die XVII Novem-
bris præſentis anni, quo is mortuus, ad viceſi-
mum quintum Februarii anni ſequentis dies cen-
tum numerentur, die viceſimo quinto, quo Va-
lentinianus electus, excluſo: ſequens enim an-
nus biſſextilis fuit.
