drianopolim, in campo quodam vocato Sereno,
ut capite ſuperiori dixit Lactantius) Ac in exer-
citu pars dimidia proſtrata eſt, pars autem vel de-
dita, vel in fugam verſa eſt. Ademerat enim pu-
dorem deſerendi deſertor Imperator. At ille Ka-
lendis Maiis, id eſt, una nolcte, atque una die,
Nicomediam alia nocte pervenit, cum locus pralii
abeſſet millia centum ſexaginta; raptiſque filiis, &
uxore „ & paucis Xα palatio comitibus, petivit
Orientem. Sed in Cappadocia colleltis ex fuga & ab
Oriente militibus ſubſtitit. Ita veſtem reſumfſit,
ſcilicet purpuram, Imperatoriæ Majeſtatis ſi-
gnum.
Tum cap. 48. Licinius verò accepta exercitüs
parte ac diſtributa, trajecit exercitum in Bythi-
niam paucis poſt pugnam diebus; & Nicomediam
ingreſſus »gratiam Dee, cuius auxilio vicerat, re-
tulit, ac die Iduum ſuniarum, Conſtantino at-
que ipſo ter Conſulibus, (anno nempe Chriſti
CCCXIII) de reſtituenda Eccleſia hujuſmodi li-
teras ad Praſidem datas proponi juſſit. Tum lite-
ras refert, quas Euſebius lib. 10. cap. 5. deſcribit
& lingua Latina, quà primüm editæ ſunt, ut
ipſemet docet. Poſtea Lactantius ait: His literis
propoſitis, etiam verbo hortatus eſt, (nempe Li-
cinius) ut Conventicula in ſtatum priſtinum red-
derentur. Sic ab everſa Eccleſia (à die ſc. xXIII
Februarii anni cccCIII) uſque ad reſtitutam
(uſque ad diem videlicet xIII menſis Junii
anni cCc CXIII, quà propoſitum eſt Nicome-
diæ edictum de reſtaurandis Eccleſiis) fuerunt
anni decem, menſes plus minns quatuor: (nem-
pe menſes tres, dies novemdecim) ideoque pax
univerſæ Eccleſiæ anno tantùm CcCXIIIred-
dita.
Capite 49. Lactantius ſubjungit: Sequenti au-
tem Licinio cum exercitu Tyrannun, profugus
conceſſit,

Maximini
Hial eritis.

3 0
An.C
Baron.
VlII

VIII.
Marimin:
tlichum in
fonm
Clrifiane.
. .

Mon. ny

XC. Iv.
a.Ch. 314.

V.
ugnatur
inter Hera-
clean &
Hadria.
nolmn.

le-
Nu⸗
C.
e,
9
1t
1b
ſi⸗
„ VI.
par Berliſ

W= zecdita.

n
. Drod
A⸗
tiſti
l⸗
lie⸗
ibit
Ut
teri⸗
li⸗
il-
111
tam
vnii
me-
unt
ein⸗
l-
VII.
4 N xinini
us iyferitki

„
1

1,

1

in Annales C. Baronii.

5 F C. IV. conceſſit, & rurſus Tauri montis anguſtias petit,
An. Ch. 314. munimentis ibidem ac turribus fabricatis iter ob-

Baron. num.

VIII & ſeqq-

VIII.
Maximini
sdictum in
Javorem
Chriſtiano-
rim.

Baron. n. v

& ſeqq.

ſtruere conatus eſt, & inde dextrorſum perrumpen-
tibus omnia vicétoribus, Tarſum, poſtremò confu-
git. Li cům jam terrà marique perterreretur, nec
ullum ſperaret refugium, angore animi ac metn
confugit ad mortem, quaſi ad remedium malorum,
quæ Deus in caput ejus ingeſſit. Sed print cibo ſe
inferſit, ac vino ingurgitavit, ut ſolent hi qui hoc
altimèò ſe facere arbitrantur. Et ſic hauſit vene-
num. Cujus vis referto ſtomacho repercuſſa, vale-
re non potuit in praſens, ſed in languorem malam
verſa peſtilentiæ ſimilem, ut diutius protracto ſpi-
ritu cruciamenta ſentiret. Jam ſavire in eum cœ-
perat virus, eujus vis cuùm præcordia jus ureret,
inſuſtentabili dolore uſque ad rabiem mentis elatus
eſt, adeo ut per dies quatuor inſanid pereitus hau-
ſtam manibus terram velut eſuriens devoraret.
Deinde poſt multos graveſque eruciatus, cum ca-
put ſuum parietibus infligeret, exiliernnt ocali
ejus de caveis. Tunc demum, amiſſo viſu, Deum
videre cæpit candidatis miniſtris de ſe Judican-
tem. Exclamabat ergo ſicut ii qui torquerr ſolent,
& non ſe, ſed alios feciſſe dicebat. Deinde quaſi
tormentis adactus fatebatur, Chriſtum ſubinde
deprecans & plorans ut ſuimet miſereretur. Sic in-
rer gemitus, quos, tanquam cremaretur, ede-
bat, necentem ſpiritum deteſtabili genere mortis
zffavit. Baluzius rectè in Notis obſervat, non
ſtatim mortuum eſſe Maximinum ac Tarſum

pervenit, ſed aliquanto tempore graviſſimos

dolores ſuſtinuiſſe, ſicque non videri, eum an-
te menſem Auguſtum periiſſe. Cùm enim ei pe-
ragranda fuerint aliquot milliaria, ut Tarſum
Ciliciæ urbem perveniret, in Cappadocia pri-
mùm, dein in Tauri montis angulſtiis ſubſtite-

rit, ubi munimenta ac turres fabricavit, ad ar-

cendos nempe inſequentium Licinianorum im-
petus, fieri vix potuit, ut is qui Kalendis Maiis
pervenit Nicomediam, Tarſum venerit ante
menſem Julium ſequentem; adeo ut Maximi-
nus ante menſem Auguſtum non periiſſe videa-
tur.
Literæ de reſtituenda Eccleſia ad Præſidem
miſſæ, die quidem Iduum Juniarum Nicome-
diæ propoſitæ ſunt, ut teſtatur Lactantius, ſed
datæ fuerant Mediolani eodem anno, Chriſti
ſc. CCCXIII, circa menſem Marrtium, ut
Conſtantinus & Licinius in iisdem diſertè aſſe-
runt. Cardinales Baronius & Noriſius in Diſſert.
de Numiſmate Licinii Aug. cap. 2. ſcribunt, Li-
cinium edictum illud ad Maximinum tranſmi-
ſiſſe, ut toto etiam Oriente ab eodem publica-
retur, Citantque hanc in rem Euſebium lib. 9.
cap. 9. cujus verba anno CCCXII, num. X
retuli. At Euſebius eo in loco loquitur tantùm
de priori Conſtantini edicto anno CCCXII
emiſſo, quod ad Maximinum miſſum fuiſſe tra-
dit. Sed quando Euſebius de poſteriori edicto
anno CCCXIII dato verba habet, ad Maxi-
minum miſſum non refert, licèt & illud ad eum
miſſum non dubitandum. Euſebius itaque lib,
9. Cap. 10. poſtquam narravit, Maximinum jam
debellatum cum ſummo dedecore ad partes Im-
perii ſui reverſum eſſe, ait, illum, cùm Chri-
ſtianorum Deo gloriam laudemque tribuiſſet,
legem pro eorundem libertate tuliſſe, quam
integram recitat. Tum ſubdit: Hæc ſunt Tyran-
ni verba, quæ poſt edicta ilda adverſus Chri-
ſtianos in areis tabulis ab ipſo propoſita, nondum
anno kenl⸗ exacto, ſubſecuta ſunt. Loquitur Eu-
om. I.

373

ſebius de alio reſcripto Maximini anno c ccCXII SXC. IV.

ab illo emiſſo, & lib. 9. cap.7. ab ipſomet Euſebio An. Ch. 314.

recitato. Ex quibus verbis manifeſtum fit, le-
gem Maximini, quam Euſebius lib. 9. cap. 10.
refert, datam eſſe anno c cC cxIII „& hæc ver-
ba, quæ in ea leguntur, Superiore anno datis ad
Eingulos Provinciarum Præſides literis ſtatuimus,
ut ſi quis adharere huic ſebtæ vellet, ei lceret in
propoſito ſuo permanere, de epiſtola Maximi-
ni ad Sabinum Præfectum Prætorii ſui anno
ccCcCXII poſt devictum Maxentium ſcripta,
intelligenda eſſe, ut rectè Valeſius in Notis vi-
Em. Card, Noriſius citatus, qui quando Dil-

IX.

ſertationem de Numiſmate Licinii Auguſti ſcri- Edicta in

pſit, librum Lactantii de Mortibus Perſecuto-
rum non viderat, primum & ſecundum Con-

. vorem
Christiano-
rum inter ſe

ſtantini edictum inter ſe confundens, dicit, Va- non confun-
leſium errare, quòd Euſebius lib. 9. cap. 9. teſte- denda.

tur, Maximinum dediſſe ad Sabinum epiſtolam
pro Chriſtianis, poſtquam accepit edictum,
quod pro iiſdem Chriſtianis Conſtantinus &
Licinius publicarant. Cùm autem illud Medio-
lani anno ccCXIII datum fuerit, & Maxi-
minus in eo dicat, ſe ſuperiore anno legem ad
Præſides Imperii ſui direxiſſe, poſt edidum
nempe anno CccCXIII à Conſtantino & Lici-
nio ad ſe tranſiniſſum, ſequitur inquit, hanc alte-
ram Maxifmini legem latam eſſe anno cccxIV,
ideoque uti Baronius exiſtimavit, eo anno, non
verò⁹ CCCXIII, Maximinum periiſſe. Verùm
non ita ſe res habet. Euſebius enim lib. 9. cap.
92. loquitur de primo edicto à Conſtantino & Li-
cinio ad Maximinum anno c ccXII tranſiniſ-
ſo. Maximinus verò mentionem facit literarum
ad Sabinum anno cc cxII miſſarum, quas ipſe-
met ſcripſit, non poſt edictum Conſtantini Me-
diolano datum, ut exiſtimat Card. Noriſius, ſed
poſt prius edictum Conſtantini, quod tempo-
rum injuriâà periit. Quare duo illa edicta à Con-
ſtantino & Licinio in favorem Chriſtianorum
emiſſa, quæ Baronium alioſque Viros doctiſſi-
mos in errorem induxère, omnino diſtinguen-
da; ac pro certo habendum, poſt primum Con-
ſtantini & Licinii edictum Maximinum ad Sa-
binum Præfectum Prætorii ſui in gratiam Chri-
ſtianorum ſcripſiſſe, idque anno trecenteſimo
duodecimo; poſt ſecundum verò Conſtantini
& Licinii edictum anno c cC cCxIII Mediolani
datum, quod ſolum extat, pro explorato ma-=

nere debet, Maximinum eodem anno edictum

aliud dediſſe in favorem Chriſtianorum, quod
Euſebius lib. 9. cap. 10. & Lactantius citatus cap.
48. nobis conſervarunt. Duo itaque edicta tam
Conſtantino & Licinio, quàm à Maximino pu=
blicata: ſed ex illis tria tantùm ad nos pervene-
runt; duo nempe Maximini & unicum Con-
ſtantini ac Licinii. Epiſtolam autem & edictum
hic non diſtinguo.
Gocthofredus in Commentario Legis Cod,

X.

Theodoſ. a. De cenſu. datæ Kal. Zun. Conſtanti- ibuta in

no Aug. III, & Licinio U. . odium Reli-
32 ICoſ. anno ſc. cccxiii, iosis wer
Iitæ Licinias

in cujus fronte legitur, idem AA. ad Euſebium

V. P. (id eſt, Virum Perfectiſſimum) Præſidem tollit.

Liciæ & Pamphyliæ, deduci exiſtimat, ante men-
ſem Junium coôntigiſſe Maximini interitum, ac
univerſum Orientem in Licinii poteſtatem ve-
niſſe. Càùm verò Lycia ac Pamphylia ante annum
ccCcCXXIV Conſtantini Imperio non acceſſe-
rint, uni Licinio laudatum Reſcriptum attribuen-
dum, ac ex conſequenti ante Junium mortuo
11 Maximine

5 F C. IV

3/4—

Maximino idem in Aſia imperabat. Hæc Go-

An. Ch. 314. thofredus. Card. Noriſius laudatus, qui arbi-

XI.

Imperium

exactionibus auri
attreverat.

Baron. an.

tratur, Maximinum currenti tantim anno de-
victum, ait errorem irrepfſiſie in ſubſcriptionem,
legendumque Conſtantino I V & Liciniol Coſ.
ideoque eam Legem anno ſequenti datam. Sed
ex dictis eam ſubſcriptionem minimè immutan-
dam conſtat. Licinius itaque, cujus ea Lex eſt,
poſt Maximinum Kalendis Maii debellatum,
ejuſque ad Tauri montis anguſtias fugam, ut Ur-
banam plebem, quæ ſub Galerio Maximiano vel
Galerio Maximino ad capitationem per Lyciam
& Pamphyliam vocata fuerat, ſibi demereretur,
priſtinæ veterique immunitati reſtituit, ad quam
ſolvendam proculdubio Chriſtianæ potiſſimùm
Religionis odio atque occaſione coacta fuerat.
Sanèe Euſebius lib. 8. cap. 27. Maximi-
num omnes Provincias Imperio ſuo ſubjectas,
„ argenti, & ingentium pecuniarum
exactionibus attriviſſe ſcribit: neque contra
Chriſtianos hæc tantum acta, ſed & contra alios
omnes. Locum Euſebii refert Baronius. De

307. num. Martyribus in Pamphylia & Lycia nominatim,

XXVIII.

XII.

Tria Mäazrk
mini initia

diſtinguen-
da.

& quidem Bergæ, Sidæ, hoc tempore, videnda
Martyrologia. Quomodo & Julianus Apoſtata
Chriſtianæ Religionis odio poſtea Cælareà e
Cappadociæ civitatum numero expunctâà, (qua
de re Sozomenus lib. 5. cap. 4. & 10. & Grego-
rius Nazianzenus Orat. 3. adverſus Julianum
plebem Chriſtianam Cæſarienſem unà cum uxo-
ribus & liberis cenſeri voluit, & quemadmo-
dum in pagis, tributa ſolvere; quæ doctè à
Gothofredo in laudatæz Legis Commentario
adnotata, qui addit, eam capitationen aliud
non fuiſſe, quàm modum collationis pro capi-
tum numero.
Vicdtor de Cæſaribus ait: Maximinus poſt
biennii Anguſtum Imperium periit, ubi Imperii
ejus initium à Galerii Maximiani morte dedu-
cit; ſic enim verum eſt, eum biennio imperaſſe.
Victor in Epitome his verbis Maximini Impe-
rii durationem exprimit: Galerius Maximinus,
Ceſar quadriennio, dzhine per Orientem Augu-
ſtus triennio fuit; id eſt, poſt mortem Galerii
Maximiani imperavit triennio, annis ſc. cccxx,
CCCXII, & CCCXIII. Sed tanquam Cæſar
imperavit quadriennio, à fine nempe anni
CCCVII uſque ad initium anni cccxXI, quo
interiit Galerius Maximianus, qui Auguſtus ſe-
nior erat, & præ quo Maximinus Cæſar dici
poterat. Certè Lex Cod. Theod. 1. Dejure Eſci.
data Conſtantino A. I V & Licinio IV Coſſ. an-
no ſc. cccxy, hunc titulum præfert: Imp. Con-
ſtantinus A. & Caæſar ad Populum, ubi Cæſaris
nomine Licinius intelligitur, qui reſpectu Con-
ſtantini ſenioris Aug. Cæſar ibidem dicitur. Præ-
terea in Actis purgationis Cæciliani coram £-
liano Proconſule Africæ habitis, Voluſiano &
Anniano Coſlſ. anno ſc. currenti, legitur: Apud
Mäaximos Imperatores cauſa agenda erit; & in-
feriùs: Conſtantinus Maximus ſemper Auguſtus
&& Licinius Ceſar, ita pietatem Chriſtianis exhi-
bere conantur, &. Ubi Licinius Auguſtus ap-

pellarur Cæſar, quia Africa non ei, ſed Con-

ſtantino ſubdita erat. Sic itaque Victor expli-
candus, non verò, ut perperam multi, de Cæ-
ſarea dighitate poſt abdicationem Diocleriani
S& Herculii accepta. Nam hoc modo annos
Imperii ejus numerando regnavit annos octo
& menſes aliquot, ut ſuprà cum Lactantio di-
zimus. Quòd ſi annos ejus numeremus ab eo

Cricica Hiſtoric Ohronologica

tempore, quo ſemetipſum Auguſtum renuntia- S C. IV.
vit, uſque ad mortem ejus, ſex annis impera- An. Ch. 314.

vit, quot ei in Numiſmatis Græcis apud Golt-
zium attribuuntur. Ex his locis ſic rectè expli-
catis facile eſt intelligere locum Socratis non
parum impeditum. Is Iib. r. cap. 2. inquit: Gale-
rius Marximianus totius Imperi clavum regens
abivit & vita, ocum Licinium prius Imperatorem
ereaviſſet. Erant alii eodem tempore Auguſti,
Conſtantinus videlicet in Galliis, Maximinus
& Licinius in aliis Romani Orbis partibus. Sed
quia Galerius Maximianus erat ſenior Auguſtus,
primumque inter ipſos locum in titulis atque
honoribus obtinebat, rectè dicitur à Socrate to-
tius Imperii ſummam adminiſtraſſe: adeo ve-
rum eſt, utrumque Victorem eo modo, quo
diximus, explicandum. Liquet præterea, Anti-
quos in Imperatorum annis numerandis ſæpe ad
annos Julianos reſpexiſſe eoſque licet incom-
pletos, & aliquot menſibus aut diebus tantùm
inchoatos, tanquam ſi integri fuiſſent, compu-
taſſe; quod tanquam principium aliquod Chro-
nologicum obſervari cupio.
Lactantius lib. de Mortib. Perſecutor. narrato

XIII.

Maximini interitu, cap. 50. inquit: Hoc modo Stirbs Ly-

Deus univerſos perſecutores nominis ſui debellavit,
ut eorum nec ſtirps nec radix ulla remaneret. Nam
Licinius ſummä rerum potitus (anno nempe

6

rannorimnm

enditus
vulſa.

CCCXIII)) in primis Valerium, (Valerium ſc. Baron. num
Valentem, de quo anno ſuperiori locuti ſumus) x1 & xX v.

quem Maximinus iratus, nec poſt fugam quidem
cum ſibi videret eſſe pereundum, fuerat auſus oc-
cidere, idem Candidianum, quem Valerius
concubina genitum ob ſterilitatem adoptaverat, ne-
cari juſſit. Mulier tamen, ut eum vixiſſe cognovit,
mutato habitu comitatui ejus ſe miſeuit, at fortu-
nam Candidiani ſpecularetur. Quia Nicomediæ ſe
obtulerat, & in honore haberi videbatur, nibil
tale meiuens occiſus eſt. Et illa, exitu eius andito,
protinus fugit. Idem Severi filium Severianum,
Jam atate robuſtum, qui fugientem Maximinum
ex acie fuerat ſocutus, tamquam poſt obitum ejus
de ſumenda purpura cogitaſſet, capitali ſententiæ
ſubjettum interemit. Qui omnes Licinium jam pri-
dem quaſi malum metuentes, oum Maximino eſſe
maluerant, præ Valeria, quæ volens Licinio in om-
nes Maximiani hareditates jure ſuo cedere, idem
Mawximino negaverat. Iphus quoque WMaxineiki
filium ſunm maximum agentem in annis olto, &
filiam ſeptennem, quæ deſponſa fuerat Candidia-
no, extinxit. Sed prius mater eorum in Orientem
pracipitata eſt. Ibi ſape illa caſtas faminas mergi
jaſſerat. Sic omnes impii vero & juſto judicio Dei,
eadem quæ fecerant, receperunnt. Tum cap. 5I. Va-
leria quoque per varias Provincias quindecim
menſibus plebeio cultu pervagata, poſtremèò apud
Theſſalonicam cognita, comprehenſa cum matre
(Priſca ſc.) pœnas dedit. Dactaæ igitur mulieres
cum ingenti ſpectaculo & miſeratione tanti Caſais
ad ſupplicium; & amputatis capitibut, corpora ea-
rum in mare abjecta ſunt. Ea illis pudicitia &
conditio exitio fuit. Hæc Lactantius, qui poſtea
egregio Operi ſuo, tot Scriptoribus ignoto, co-
ronidem imponit. Maximinus vivis ſublatus,
edictis publicè propoſitis, impiiſſimus ac dete-
Nandi nominis, Deoque inviſus TVyrannus appella-

tus eſt. Sed & imagines, quaæ iph liberiſque ejns

honoris causa poſitæ, dejeltæ confraltæque ſunt,
inquit Euſebius lib. 9. cap. II. ubi narratis ſup-
pliciis de iis„ qui eum adversùs Chriſtianos
impulerant, ſumtis, addit: Acdjecti s .
us

540
41. 0

IE
har lul⸗
ta

Baton. nu
XIV.

Xy.
rarin k
Huis ANuh.
lenſi hiſ.
lart erhli

+ S=. = — - ¶

—
—

Ii⸗

0 AXlII.
40 dkirht y⸗
t. rannorleſn
ce,.
m huitu
evulſa.
6 .-

. Baron,num.
X1& XV.
1,
⸗
ex
e-
it,
u-
lil
.

n,
ℳ.
14

1⸗

4tl,

5 KC. IV. bus etian WMaximini hberi, quos ille jam Imi-
An. Ch. 314. perit conſortes „ & titulorum atque imaginum
Participes fecerat. Qui Euſebii locus lucem
accipit ex iis, quæ mox ex Lactantio retuli-
XIV. Victo anno ccCXIII Maximino, inſtituta
Pax Eccle- celeberrima epocha 4 pace Eccleſiæ reddita de-
ſis vaddits. ſumta. Ejus memineère Euſebius in Ghronico, &
Auctor Chronici Alex. dum de Conſtantii Au-
Baron, num. guſti Conſtantini M. filii morte loquitur. De-
X av. dicatæ poſtea Eccleſiæ per ſingulas urbes, &
Conventus Epiſcoporum habiti, ut habet Eu-
ſebius lib. 10. cap. 3. qui capite ſequenti reeitat
Orationem in dedicatione templi ri omnium
quæ in Phænice eram pulcherrimi, habitam.
Sed, cùm Euſebius annum, quo hæc Encænia
Tyri celebrata, non memoret, non dubium,
quin ea ad annum ſequentem referenda ſint,
quo Eicinius in Oriente Decennalia exhibuit.
Nam poſt pacem Eccleſiæ redditam Derennalia
& id genus feſta ingenti pompa ab Imperatori-
bus ecdita, templa Ohriſtianorum uti antea Pa-
ganorum, iiſdem annis de more condita dedi-
cataque, & Religio Chriſtiana iis occaſionibus
deprimi alias ſolita, vindicata & exaltata.
XV. Anum. XIX ad XLI. Hoc anno Felicis Ap-
Purgatio E- tungenſi Epiſcopi cauſa in Africa diſcuſſa eſt.
licis Adtαaα. Cm enim Donatiſtæ conquererentur, non om-
l. nem cauſam in Synodo Romano ab Epiſcopis
ecsies. auditam fuiſſe: neque enim de Eehice & aliis
Caæciliani ordinatoribus, quos Donatiſtæ Tradi-
tionis reos eſſe dicebant, inquirendum efſle cen-
fuerat Miltiades; Imperator omnem criminan-
di anſam ipfſis volens adimere, mandavit Vero
agenti Vicariam Præfecturam per Africam, ut
de crimine Traditionis, quod Felici Epiſcopo
objiciebatur, diligenter inquireret. Sed dum
Ferus juſſionem Principis exequi aggrederetur,
in diuturnum morbum incidit. Quare ATlia-
zuas hoc anno Proconſul Africæ partes Vicarii
agendas ſuſcepit, & negotium Felicis ad exa-
men & juriſdictionem ſuam revocavit. Inductus
eſt in judicium Claudius Saturianus, qui fuerat
Curator civitatis Aptungenſium tempore perlſe-
cutionis, id eſt, Diocletiano VIII & Maxi-
miano VII Coſſ. ut ex Geſtis municipalibus,
quæ ab ipſo confecta erant, perſpici poſſet,
utrum Felix Epiſcopus Aptungenſis ſacros Co-
dices cremandos tradidiſſet. Exhibitus etiam
eſt Calidius Gratianus, Curaror ejus anni,
quo quæſtio agitabatur, ut ſcilicet Acta mu-
nicipalia ſuperioris temporis Magiſtratuum in
judicium afferret. Præter hos exhibitus eſt in
judicio Superius Stationarius „ Solon ſervus
publicus, & Ingentius Scriba „ & Alſius Cæ-
cilianus, qui fuerat Magiſtratus ſeu Duumvir
municipii Aptungenſium tempore perſecutio-
nis. Quibus omnibus ad inſtructionem cauſæ
Felicis exhibitis in judieio Proconſulari, Nlia-
nus Proconſul cognitionem exorſus eſt. Lecta
ſunt primùm Acta municipalia. I nterrogati Sa-
turninus ſeu Saturianus, & Calidius Curato-
res, & Superius Stationarius, & Cæcilianus
Duumviralis. Ex quorum reſponſis Felicem Epiſ-
copum integrum eſſe conſtitit à traditione ſa-
crorum Librorum. Ingentius verò Epiſtolam Cæ-
ciliani & Acta municipalia falſaſſe convictus,
in carcerem miſſus eſt, ut altiori interroga-⸗
tioni ſervaretur. Extat ſententia Eliani Pro-
conſulis in lib. 1. Optati & in Geſtis purgatio-
nis Felicis.
Tom. I.

in Annales C. Baroni.

Porro lianus Proconſul cauſam Felicis au- S & C. IV.-
divit, Voluſiano & Anniang Coſ. XV Kalend. An. Ch 314.

MWartia, Aà eſt, poſt menſes ferme quatuor 4 XVI.
judicio Miltiadis, ut ſeribit Auguſtinus in li- A'ns purgs-
ju 1⁵, ut ctibit Aug tionis tem-
bro ad Donatiſtas poſt Collationem. Quod ta- bus
men non ita aceipiendum eſt, quaſi eo ĩpſo die
cauſa terminata ac judicata ſit. Neque enim in-
tra unius diei ſpatium tot Ceſtorum documenta
perlegi, tot perſonæ interrogari potuerunt. Cùm
ergo dicit Auguſtinus, cauſam Felicis ab Slia-
no auditam fuiſſe XV Kalend. Martias, intelli=
gere debemus tunc primùm audiri cœpiſſe, ut
inquit Valeſius in Diſſert. de Schifmate Dona-
tiſtarum cap. II. qui plura hac de re ibidem ha-
bet. Legenda eriam Acta purgationis Pelicis
Epiſcopi Aptungenſis Tomo II Miſcellaneo-
rum Baluzii, & Notæ, quibus eadem illu-
ſtravit.
Ad num. XLI & ſeqq. Multa dubia circa vYVII.
Concilium Arelatenſe primum hoc anno habitum Controver-
moveri poſſunt. Et primò quidem, utrum Ple- Ra de reba-=
nari Concilii, in quo quæſtio de Baptiſmate Ptixarione 2
Heæreticorum finita eſt, nomine, Divus Augu- cn it .
ſtinns hoc Concilium, vel Nicænum imellexe- baen. derwe
rit. Exiſimavit Launoiuc, Auguſtinum locutum
eſle de hoc Arelatenſi Concilio, Joanney verè
Necolai & contrà pro Nicæno ſtetit, ur videre
eſt in Opuſculis ab utroque hac de re publica⸗
tis. Sed Nicolai ſententia præferenda, repugna-
re ſcilicet S. Auguſtini ſententiæ, ut Arelatenſe
Concilium ejus ſenſu Plenarium, id eſt „Oeca-
menicum intelligatur. Si enim Concilium, in
quo Cæciliani cauſa finita Arelatenſe nempe;
fuiſſet Plenarium totius Orbis & Eccleſiæ uni-
verſæ Concilium, illudque eo nomine S. Augu-
ſtinus intellexiſſet, Cæciliani cauſam toti Orbi
terrarum ineognitam non recte dixiſſet. Quod
enim à totius Orbis Epiſcopis in Concilio Pple-=
nario ſeu Oecumenico conſidentibus ſolenniter
judicatum eſt, toti Orbi terrarum incognitum
nemo rectè dixerit. Et tamen Auguſtinus in li=
bro ad Donatiſtas poſt Collationem cap. 18.
Hat verba, inquit, per Orbem terræ eni verſa
perſonat Eccleſia: Tſtimonium Dei novi nego⸗
tium Ceciliani non novi. Et lib. 4. contra Ceseſ⸗
coônium cap. 25. Licuerit & piſcopis veſtris, neſcio
quo Donatiano vel Numidico privilegio, de ſuo
ignorare Gollega quidquid Afriba tota conclama-
bat. Chm Afris ab Axfris objecta erimina (nun-
quam probata, toties abſoluta ) Orientalibus terræ
nibus ignota eſſe non ſinant. Valeat apud vos
Baptiſcnus ab Optato datus, quem ſic damnars
nofuiſti, nt non fueris auſus abſolvere: & non va-
leas datus Baptiſmus in Eccleſtis Apoſtolico labo-=
re fundatis, Corinthiorum, Galatarum, Epheſio-

rum; Coloſſenſium, Philippenſium, Theſſaloniten-

hum, ceterarumque in ſanbkis literi conſeripta-
rum, ubi Caciliani non dico Fahſam crimen, ſed
fortè nec verum nomen anditum eſt? Et alcuſo⸗
tur confeientia tot, anstarumque gentium Chri-
Kianarum, quia remotiſſimas lites ignoravit Afro-
rum. Ubi Auguſtinus, quod & paſſim alibi in-
culcat, cauſam Cæciliani Orbi terrarum, aut ſal-
tem plurimis & nobiliſſimis Catholici Orbis
Eccleſiis fuiſſe incognitam aſſerit.
Nomine itaque Plenarii Concilii, in quo XVIII.
quæſtionem de Baptiſmo Hereticorum abſolu- NWomine
tam fuiſſe ſæpe ſcribit Auguſtinus, Nicænum Coneilis Ple-
intelligendum. Illud enim omnes Hæreticos vae Siagg.
cum illorum Baptiſmo in Eccleſiam ſuſcipien- gendum.
dos ſanxit, ſi ad eam ejuratis erroribus rever-
11 à2 terentur;

376
3⁸ £ C. IV. terentur;, exceptis Pauli Samoſateni diſcipulis.
An. Ch. 3r4. Quare cùm Concilium illud totius Orbis &
univerſæ Eccleſiæ Plenarium fuerit, & ante
Auguſtini nativitatem, nec multùm diu poſt
motam de baptizandis Hæreticis controverſiam,
& poſt Synodum Arelatenſem fuerit celebra-
tum, non aliud à S. Auguſtino intellectum vi-
detur nomine Concilii Plenarii, in quo con-
troverſia de Baptiſmo Hæreticorum diremta
eſt. Hinc Hieronymus in Dialogo adverſus Lu-
ciferianos ait: Synodus quoque Nicæna, cujus
aulb antè fecimus mentionem, omnes Hareticos
ſuſcepit, exceptis Panuli Samoſateni diſcipulis;
& quod his majus eſt, Epiſcopo Novatiano-
rum, ſi converſus fuerit, Presbyterii gradum
ſervat.
XIX. Verum quidem eſt, Divum Auguſtinum
Varia Sy:
nodi parti- agnovit ut OEcumenica, ut Concilium Baga-
culares Ple- . 2 *
narie appel. jenſe, quod 4 Donatiſtis celebratum eſt, ut
Iatæ. ortum inter eos ſchiſma ſedaretur, & cui tre-
centi decem illius ſectæ Epiſcopi interfuerunt,
quod Auguſtinus Plenarium vocat lib. 2. de Ba-
ptiſmo contra Donatiſtas cap. 7 & paſſim alibi,
qui tamen Concilium illud Oecumenicum non
exiſtimavit. Sic etiam in Codice Canonum Ec-
cleſiæ Africanæ Conciliis Nationalibus totius
Africæ tribuitur Plenariorum Conciliorum no-
men, ut videre eſt numeris XIX, XXVIII,
CXVII & CXXXVIII. Sed inde non ſe-
quitur, Auguſtinum Plenarii Concilii nomine
Arelatenſe intellexiſſe, quod Oecumenicum
non fuit. Nam Concilium Bagaienſe Plenarium
vocavit, non ſimpliciter, vel Plenarium totius
Orbis & univerſalis Eccleſiæ, ſed Plenarium Do-
natiſtarum, qui omnes ad illud convenerant. Sic
in Codice Canonum Eccleſiæ Africanæ Synodi
illius regionis paſſim Plenariæ appellantur ſe-
cundùm quid & cum aliqua limitatione, id eſt,
Plenariæ Africæ, non verò Plenariæ totius Or-
bis & univerſalis Eccleſiæ.
XX. Nec obſtat ſecundè, quòd Canone 8. Conci-
In Concilio Iii Arelatenſis ſancitum ſit, Hæreticorum Bap-

Arelat . . . 5
zäam tiſma non eſſe iterandum. Hinc enim non ſe-
Baptiſmo. quitur, Plenarium illud eſſe univerſalis Eccleſiæ

Concilium, in quo controverſia de Hæretico-
rum Baptiſmate diremta ſit; ſed ſolùm in eo,
occaſione data, de præfata quæſtione actum eſ-
ſe: quamvis ad quæſtionem juris & dogmaris
decidendam convocatum non eſſet, ſed ſolùm
ad quæſtionem facti diſcutiendam, & ad ex-
pendendum, an Cæcilianus ſacrorum Libro-
rum vere Traditor fuiſſet, an ejus proinde or-
dinatio legitima eſſet atque canonica; an jure,
an perperam Romani Concilii Patres ſub Mel-
chiade eum abſolviſſent.
XXI. Nec obſtat tertiò, quòèòd in Concilio Arela-
Coneilium tenſi ſecundo cap. 18. dicatur: Ad Arelatenſis
Arelatenſe Epiſcopi arbitrium Synodus congreganda: ad quam
, l-. urbem ex omnibus mundi partibus, præcipué Gal-
licanis ſub S. Martini tempore legimus celebra-=
tum fuiſſe Concilium, atque Conventum; & quòèd
Conſtantinus in epiſtola ad Chreſtum Syracu-
ſanotum Epiſcopum apud Euſeb. lib. 10. cap. 5.
dicat, ſe mandaſſe ut plurimi Epiſcopi e locis
diverſis & propè infinitis Arelaten ad Concilium
convenirent. Nam Concilium Arelatenſe per
exaggerationem quandam dixit, iſtud ex om-
nibus mundi partibus convocatum fuiſſe; cùm
hujus rimi Concilii Arelatenſis Patres ex di-
yverſis duntaxat Peovinciis ad iſtud ſe conveniſ-

uædam Concilia Plenaria vocaſſe, quæ non

Critica Hiſtorico-Chronologica
ſe teſtentur in Epiſtola Synodica ad Silveſtrum §S Æ C. IV.
Papam: Et cum diverſæ ſint Provinciæ, ex quibus An. Ch. 314.

advenimus, ita & varia contingunt, quæ nos cen-
ſemus obſervare debere. Denique Conſtantini
verba indicant quidem numerum maximum &
diverſitatem regionum, ex quibus Epiſcopos
ad Concilium Arelatenſe convocavit, non au-
tem diſertè ſignificat, quèòd ex univerſis Orbis
Chriſtiani Provinciis illos convocarit, ut hoc
Plenarium univerſalis Eccleſiæ Concilium eſ-
ſet. Quæ omnia Viro erudito obſervata. Rectè
quidem Launoius dixit, Concilium hoc malè
Provinciale in Collectionibus Conciliorum in-
ſcriptum eſſe, ſed hinc perperam inferebat,
Plenarium univerſæ Eccleſiæ Concilium appel-
landum; cùm tantùm Patriarchale Occidentis ,
Concilium fuerit.
Altera quæſtio movetur de numero Epiſco- .
porum, qui huic Synodo interfuere. De nume- Pe zr
ro Epiſeoporum, inquit Valeſius in Diſſert. de one &.
Schiſmate Donatiſtarum cap. 9. qui huic Synodo latenſi in-
interfuerunt, non levis diſſenſio eſt. In Epiſtola terſuere.
quidem pnodica tres ac triginta dumtaxat nomi- Baron. num.
nantur, cum tamen in ſubſeriptionibus quatuor x 1 172.
ſupra quadraginta numerari videamus. Cajus
diſeriminis hæc probabilis ratio afferri poteſt, quòd
in Synodica quidem ii tantům commemorantur
Epiſcopi, qui Cincilio interfuerunt: in ſubſorip-
tionibus verd, etiam Presbyterorum nomina refe-
runtur, qui ab Epiſcopis ob certas cauſas abſen-
tibus miſſi fuerant ad Synodum. Quòd autem
Baronius ducentos Antiſtites huic Concilio inter-
fuiſſe ſeribit, ex lib. I. Auguſtini adverſus Par-
menianum cap. 5. in eo manifeſte hallucinatkr.
Neque enim de Arelatenſi Concilio ibi loquitur
Auguſtinus, ſed de Concilio RKomano; cui non
dacenti, ſed novemdecim tantàùm Epiſcopi inter-
fuerunt, ut inter omnes conſtt. Quare apud Au-
guſtinum pro 200. ſoribendum eſt 20. Hæc Vale-
ſius. At Auguſtinum loqui de Concilio Are-
latenſi verba immediatè ſequentia confirmant:
Et tamen in his omnibus, quamvis magna teme-
ritate, Ialos, Gallos, & Hiſpanos accuſant, reli-
ctis ceteris tam multis Provinciis atque gentibus,
à quibus nefando ſacrilegio ſeparati ſunt: quibus
utique obeſſe non poſſent crimina Italorum, llaiſ-
panorum, atque Gallorum, etiam ſi vera diceren-
tur. Neque enim Italos, Gallos, Hiſpanos Do-
natiſtæ accuſaſſent, ſi ab illarum Provinciarum
Epiſcopis Ceæcilianus abſolutus non fuiſſet. Ip-
ſorum quippe judicio acquieſcere recuſabant,
quia Traditores ipſos & Traditoribus commu-
nicalſe cauſabantur. In Concilio verò Romano
ſub Melchiade nulli ex Hiſpania adfuerunt Epiſ-
copi, ſed quindecim duntaxat Itali & tres Galli,
teite Optato. Quare S. Auguſtinus ducentos
Epiſcopos, à quibus Donatiſtas victos, dicit, ad
Concilium Arelatenſe refert.
Sirmondus, ut videre eſt Tom. I. Concilio- XXIII.
rum Labbei, alio fundamento communem ſen- Es Baronii
tentiam infringere conatur. In libris antiquis, in- ſententias
quit, quibus uſi ſumus non pautis, nuſquam plures le- Fracas .R*
untur, quàm hic a nolis repræſentati ſunt in univer-
Jum LMNXI, Epiſcopi nimirum XMIILl Presbyte-
ri XVI, Diaconi IVL,Lectores II, Exorciſta , in
quibus ordinem & formam optimi antiquiſſimique
Codicis Corbeienſis, in quo Epiſcoporum nomina
Provinciarum & Civitatum nominibus præpo-
nuntur; cuùm in aliis, ſicut in Suriana editione
poſtponantur. Verùm, ut obſervavit Schelſtra-
tius parte 2, Antiquit. Illuſt. Diſſert. I. cap. 7.
Xt.

XXII.

6401

— — —.. — —

V.
lutum an (

Olſtanti- .
is inter-
furit Con. r
cilio 4ela⸗ f
zenſi. tole
i
Donnum t
tun c
ci
ru
huj
leg
We
C
6
C

C. I7.
n. Ch z.

Ducenti
niſpi Gj.
1040 Are⸗
latenſi in⸗
terſuere,

Baom aum.
XIII.

XA5A —

. .
1* mni
entantis
. nagil (06°*
„ ſrmi⸗

„.

§5 C 1V. art. 3. §. 2. hæc Sirmondi computatio confuta-
An. Ch. 314. rur ex iis, quæ ipſemet annotat ad Canonem 8.

XXIV:

de Afris rebaptizantibus, quem tanquam Con-

cilii Plenarii Auguſtinus opponebat Donatiſtis:
Cypriani Synodo, cujus illi auctoritate ſe rebapti-
Xare jactitabant, anteponendam docet Auguſti-
aus lib. 2. de Baptiſmo contra Donatiſtas cap. 9.
ubi poſt laudatam Plenarii Concilii auctoritatem:
Quapropter illud unum conſiderent . quod om-
nibus patet. Si auctoritas Cypriani ſequenda
eſt, magis ea ſequenda in unitate ſervanda, quâm
in Eccleſiæ conſuetudine commutanda. Si au-
tem Concilium ejus attenditur, huic eſt univer-

ſæ Eccleſiæ poſterius Concilium præponendum.

Nam & Concilia poſteriora prioribus apud po-
ſteros præponuntur, & univerſum partibus
ſemper jure optimo præponitur. Concilium Are-

latenſe, quocd Tranſmarinum & Univerſale jam

dixerat, hic rurſus Plenarium & univerſæ Eccle-
ſiæ Concilium vocat, quia ex univerſa Oceidentis
Eccleſia eb convenerant. Hæc Sirmondus, ex
quibus Schelſtratius arguit: Teſte Sirmondo
D. Auguſtinus opponit Concilium Arelatenſe
primum ſub Silveſtro, Concilio Carthaginienſi
ſub Cypriano, tanquam Concilium univerſæ
Eccleſiæ minori Provinciali, & univerſum ſeu
totum ſuæ parti: ſed Synodus Cypriani fuit
LXXXIIIEpiſcoporum ex omni Africa.
Quare juxta Auguſtini mentem Concilium Are-
latenſe, non ſolůùm habuit XXXIII Epiſco-
pos, ut putat Sirmondus, ſed plures LXXXIII,
ut tanquam univerſum & numeroſius, Synodo
Africæ prævaleat. Quod fortius urgeri Poteſt
ex aliis Auguſtini locis, ubi numerum Atrica-
norum Præſulum longè minorem exhibet, quàm
aliorum, qui in Synodo Plenaria (juxta Sir-
mondum, Arelatenſi prima) contra Cyprianum
ſtatuerunt.

Exiſtimavit Baronius; Conſtantinum Con-

Incertum an cilio Arelatenſi interfuiſſe, quòd Euſebius lib. 1.

Couſtanti-
tss inter-

uerit Con-
cilio Arela-

tenſi.

de Vita Conſtantini capiti 44. hunc titulum
præfixerit: Quomodo Synodis Epiſcoporum inter-
fnit; iſtum verò capiti 45. Ouomodo inſipientes
toleraverit: quo in ultimo capite meminit Euſe-
bius Africanorum ſeu Donatiſtarum turbas exci-

Baron num. tantium; putat enim Baronius, in duobus illis

P 1III.

capitibus de una eademque re, nempe de Con-
ciliis Conſtantino præſente celebratis „agi. Ve-
ràùm, licèt certum ſit, Conſtantinum aliquot
hujus anni menſibus in Gallia fuiſſe ‚ut liquet ex
Legibus ibidem ab eo emiſſis, incompertum ta-
men, an Eulſebius in ſecundo capite laudato lo-
quatur de iis, quæ in Conciliis geſta. Præterea
Concilium Arelatenſe ad Kalendas Auguſti indi-
Cum fuit, ut teſtatur Conſtantinus in epiſtola ad
Chreſtum Syracuſanorum Epiſcopum apud Euſe-
bium lib. 10. cap. 5. & in epiſtola ad Tlafium,
ſeu Ablavium, quam recitat Baronius. EO au-
tem die vix Conſtantinus Arelatis eſſe potuit,
cùm Idacius in Faſtis hoc anno ſcribat: Mis Conſſ.
bellum Cibalenſe fuit EIII Idus Octobr. in Pan-
nonia ſc. quò Conſtantino cum exercitu pergen-
dum fuit, ideoque menſe Septembri aut Augu-
ſto; cùm menſe Octobri adverſus Licinium pu-
gnandum fuerit. Quod bellum malè à Baronio
conſignatum, ſuo loco referemus. Valeſius in
Diſſert. de Schiſmate Donatiſtarum cap. 9. negat,
Conſtantinum Concilio Arelatenſi interfuiſſe,
