inchoatur, ait: Fames facta in Gracia, modius ſex
drachmas venundatus eſt. Tum anno X Claudii
Euſebius habet : Magna fames Romaæ, de qua
fusè Oroſius citatus, qui ait, eam decimo Clau-
dii anno graſſatam efle. Denique Tacitus lib. 12.
Claudio IV, & Orfſito Coſſ. anno nempe Clau-
dii undecimo, ait: Frugum quoque egeſtas, &
orta

R

PIII,.
Petyenio
gia legato
Vybiu, Mar

ſe ſucelit

Baron an.
4 0 num I.
& an. 46.
num. 111.

— — — — — —

⸗—

—x' —⏑

VII.
Imterante
Clauli, fa⸗
Mes e

Praſſats e.

in Annales C. Baronn. 37

§ £ E. I. orta ex eo fames, in prodigium accipiebatur.
An. Ch. 42. Porro fames ab Agabo prædicta pertinet ad an-
num Claudii quartum, ut Euſebius in Chroni-
co & Oroſius lib. 7. citati. Quod ita intelli-
gendum, ut eo anno cœperit; annoque Claudii
ſexto, quo Helena Regina Hieroſolymam venit,
adhuc ſævierit. Petavius lib. II. de Doct. Temp.
cap. 12. inquit, famem illam, de qua Joſephus,
eandem non eſſe cum ea, quæ Act. II memora-
tur, quòd prior vivo adhuc Agrippa Rege, poſt
annum tertium Claudii mortuo, ſerpſerit; &
Joſephus ubi de quinto Claudii anno locutus
eſt, referat, famem incidiſſe, cui Opitulata eſt
Helena Adiabenorum Regina. Sed, ut recte vidit
Uſſerius in Annal. Veteris & Novi Teſt. eadem
fames, quæ anno Claudii quarto cœpit, duobus
inſequentibus annis Hieroſolymam adhuc affli-
xit „ ideoque una eademque cenſenda cum
fame, cujus Lucas in Actis Apoſtolorum memi-
nit. Vide dicta anno ſexto Claudii.

r. g. Vibius Marſus Petronio in adminiſtranda Pro-
gia Legaro vincia Syria ſucceſſit, ut colligitur ex Joſepho

vibius Mar- lib. 19. Antiquit. cap. 6. à qua eum removit Clau-
ſus ſuecedit. dius Aug. poſt mortem Agrippæ Senioris, ſub⸗
ſtituto in ejus locum Caſſio Longino; ut teſtatur
Baron an. Joſephus initio libri viceſimi Antiquit. ubi ait,
43. num. 1x, Claudium hoc memoriæ Regis amici tribuiſſe,
an. 76. 4 quo vivo adhuc per literas ſæpe rogatus fuerat, ut
Num. VIII. . 2
. Marſum amoveret ab adminiſtratione rerum &)-
riæ. Tacitus tamen lib. Ii. Annal. ſcribit, anno,
uo Ludi ſeculares celebrati, anno nempe Chriſti
XLVII, Marſum in Syria Legatum copiis præ-
fuiſſe. Hinc factum, ut ex recêntibus Hiſtoricis
alii Joſephum, alii Tacitum erraſſe ſcribant.
Toinardus tamen V. C. mecum communicavit
Caii Caſſii Longini Marſi ſucceſſoris Nummum,
qui Joſephum adverſus Tacitum tuetur: legitur
enim in eo annus Antiochenus XCIV. De-
ducta ea epocha ab anno Urbis DCCV, per-
cuſſuſque Nummus ille anno Urbis pccxcvIII,
aut inſequenti, anno nempe Chriſti XLV, aut
XLVI. Erravit itaque Tacitus, niſi forſan co-
piæ militares Vibio Marſo permiſſæ fuerint; Sy-
riæ verò executio Longino conceſſa; quod de
Cincio & Corbulone factum, Tacitus lib. 15. no-
tavit. Baronius in Annalibus initium Marſi in
annum præcedentem confert, & in ejus fine
conſignando Joſephum ſequitur, non advertens
Joſepho Tacitum contrarium efle. Em. Card.
Noriſius in Diſſert. III de Epochis Syro-Mace-
donum pag. 155. ubi eumdem nummum exhiber,
Tacitum & Joſephum de annis Syriacis regimi-
nis Marſi inter ſe non diſcrepare oſtendit, quod
Tacitus uno Hiſtoriæ filo varia ibidem narret.
Præterea demonſtrat Caſſium Longinum anno
Urbis conditæz DCCXCVIII, qui exordi-
tur anno Chriſti XLV in Vibii Marfi locum
ſubrogatum fuiſſe, quod Joſephus loco citato
ſeribat, defuncto Rege Agrippa Claudium Imp.
miſiſſe ſucceſſorem Marſo Caſſium Longinum, &
Agrippa Rex anno Chriſti X LIV mortuus fue-
rit, ut eo anno cum Baronio num. II dixi. Cete-
rum Præfectura Caſſii Longini haud diuturna
ſuit: Tacitus enim lib. 12. ad annum Urbis
DCCCIV laudat T. Vinidium Quadratum
Præſidem Syriæ, qui ideo anno Chriſti L I jam
eam Præfecturam gerebat. Hunc tamen nonniſi
librariorum errore I. Vinidium appellatum fuiſ-
ſe demonſtrat Card. Noriſius citatus pag. 157. tam
ex MS. codice Biblioth. Mediceæ, quam ex egre-
gia inſcriptione in qua appellatur C. Ummidius
Tom. I.

Durmius Quadratus, de quo anno LX agemus. S £ C. I.
An. Ch. 43.

ANNOPERIODI GRACO-ROMAN &£ 5S361 Anno Urbis
7996.
O 24 F. . P. 14. April. Indict. 1.

Olymp. 20¾.
JESU CHRIISTI 43. ſecund. Baronium 43.

CIAuIDII IMP. 3.

D num. I. & ſeqq. Cofſl. Claudius Aug. A.
4 III, & L. Pitellins I L. Baronius Vitellium Conſulxet
ſine nota numerali profitetur; cùm tamen Sueto-
nius in Vitellio teſtetur, eum cum Claudio
Principe duos Confulatus ordinarios geſſiſſe,
certumque ſit, Claudii Auguſti in quarto Con-
ſulatu Gollegam fuiſſe, & ter Conſulem tune
proceſſiſſe. Sumtus is Conſularus à Claudio jux-
ta primam Conſfulatuum Cæſareorum regulam,
& in hunc annum dilatus, quèòd præcedenti ſe-
cundum Conſulatum ante Imperium ſibi deſti-
natum; gelſſerit. Claudius in Britanniam ivit ab
Aulo Plautio accerſitus; & aliquam ejus partem
ſubegit. .;¼86ßMMꝰ UDW
Euſebius in Chronico, Petri in urbem Romam II.
adventum refert anno ſecundo Claudii, quam Quo anno
ſententiam ſecutus eſt Baronius. Scd, ut inquit Peerus Re⸗
Valeſius in Notis ad Euſebium lib.2. cap. 16. ſen- ie.. enen
tentia hæc refelli videtur ex Actibus Apoſtolo-
rum; ex quibus conſtat, Petrum in Judæa ac
Syria ſemper manſiſſe uſque ad ultimum annum
Agrippæ Regis. Qui cùm Hieroſolymis Petrum
in vincula conjeciflet, paulò pèſt, divina eum
inſequente juſtitia, extinctus eſt Cæſareæ, ut re-
fert Lucas. Cùm igitur anno quarto Claudii
mortuus ſit Agrippa, ut inter omines convenit,
Petrus ante hunc annum Romam proficiſci non
potuit. Sed Auctor Chronici Alexandrini ad-
ventum Petri in urbem Romam adhuc tardiùs
refert: Scribit enim Paulum veniſſe Hieroſoly-
mam ob controverſiam de circumciſione, anno
ſexto Claudii; eoque anno celebratum eſſe Con-
cilium Hieroſolymitanum, Apoſtolis nondum à
ſe invicem disjunctis. Itaque ex ejus fententia
Petrus non ante annum VII Claudii Romam
profectus eſt. Denique Lactantius lib. de Mor-
tibus Perſecutorum cap. 2. ait, Petrum, cum ſam
Nero imperaret, Romam veniſſe, quæ opinio
veroſimilior videtur. Neque enim in Chrono-
logia Pontificia Euſebio magna fides habenda,
ut inferiùs oſtendemus. r
Præſtat hic Lactantii citati verba in medium 114
afferre: Apoſtoli per annos XIV uſque ad prin- ee re⸗
cipium Neroniani Inperii per omnes Provincias is Regnan
& civitates Eccleſiæ fundamenta miſerunt. Cum- venit.
que jam MWero imperaret, Petrus Romam advenit;
S& editis quibuſdam miraculis, quc Virtute ipfins
Dei data ſibi ab eo poteſtate faciebat, convertit
multos ad juſtitiam , Deoque templum ſidele ac
ſtabile poſuit. Ex his viginti quinque annis, qui
ad prædicationem omnium Apoſtolorum ex
æquo pertinent, orta videtur opinio de XXV
annis, qui vulgò tribuuntur S. Petro in Sede
Romana. Qui Claudio imperante Petrum Ro-
mam veniſſe volunt, coguntur duplicare profe-
ſectionem ejus in Urbem, & duplex item ejus
cum Simone mago certamen comminiſci, primo
quidem temporibus Claudii, dein Principatu
Neronis; quod tamen à nullo Veterum prodi-
tum, ut ait Baluzius in Notis ad Lactantium.

IIanc etiam ſententiam tuentut Papebrocius in

S Conatu

38 Critica Hiſtorico-Chronologica

K. C.
An. Ch. 44. terum Pontificum, & Ludovicus Da-Four in

I. Conatu Chronico-Hiſtorico ad Catalogum ve-
45.46. Obſervationibus M SS. ad Chronolog iam Pon-
tificiam, quas mecum pro ſua benevolentia com-
municavit.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRXZCO-ROMAN £ 5537

lymp. 205. O 2; E D. ) 7. P. 5. April. Indict. 2.
an. 4 JESu CHRISTI 44: ſecund. Baronium 46.

CLAuIDII IMP. 4.

I. D num. I. Coſſ. L. Quindtius Criſpinus II,
Conſules. 8S M. Statilius Taurus, ut oſtendit Card.
Noriſius ex Epitaphio recitato à Grutero pag.
1041. Falſa ſunt itaque prænomina horum Con-
ſulum apud Baronium & Onuphrium.
II. Ad num. III. Herodis Agrippæ Regis inte-
Otitu: A- ritus rectè hoc anno à Baronio conſignatus. Ei
gripha. ſuperſtites fuere filiæ tres, & filius unus Agrippa
nomine, annum agens XVII, qui Romæ apud
Claudium educabatur, poſtremulque Judæorum
Rex fuit, de cujus Regni initio infrà.
1III. Claudius hoc anno de Britannis triumphavit,
Tiumphus ut teſtatur Dio lib. 6o. Claudius ſtolam Pontifi-
Claudi, & ciam Jud æis reſtituit, quod Baronius anno ſe-
Sals koniif. quenti, quo eam reſtitutionem factam crede-

kia. .
bat, recitat.

Anno Ucbis NNO PERIODI GRACO-ROMANX 5538.

798. Olymp.
206. a.r. O 26. C. ) 8. P. 2 ½. April. Indict. 3.
JESuI CRHRISTI 45˖. ſecundum Baronium 47.
CLIAuIDII IML. 5§.
I1. D num. I. Coſſ. M. Vinicius II, & Taurus
Conſules. Statilius Corvinus, ut oſtendit Card. No-

riſius in Epiſtola Conſulari pag. 31.

—

—

Anno Urbis ANNO PERIOPI GRACO-ROMAN 5539.
799.OIymp. O27. B. 9. P. 10. April. Indict. 4.
1os an N. JESu CHRISTI 46. ſecund. Baronium 48.

CLAuIDII IMr. 6.

D num. I. Coſſ. Valerius Aſiaticus II, &
M. Junius Silanus,„ non verò Valerius
Aſiaticus, & M. Valerius Melſſala, ut habet Ba-
ronius, quem errorem in ultimo Conſule com-
miſſum docte confutat Card. Noriſius in Epiſto-
la Conſulari pag. 32. ubi & oſtendit, M. Junium
Silanum filium fuiſſe Appii Junii Silani ac &mi-
liæ Lepidæ proneptis Auguſti, & fratrem L. Si-
lani Claudii Auguſti generi; quippe qui, ut ha-
bet Dio lib. 60. Octaviam Claudii filiam ejus
Imperii initio uxorem duxerit. Denique Vale-
rium AGaticum iterum Conſulem appellant Ta-
citus lib. II. & Seneca lib. 2. Natur. Quæſt. 17.
11. Hinc liquet, Claudium hoc anno Quinquen-
Quinquen- nalia exhibuiſſe. Annis enim hujuſmodi ſolen-
nalia Clau- niis dicatis, ſi Imperatores Conſulatum non ſu-

I.

i. merent, eum in propinquos, & viros, qui jam
ea dignitate functi eſſent, de more transfere-
Iir bant.
. l Propheta præ-
gelens Re. Hioc anno, fame, quæ ab Agabo Propheta p

gina Iudais nuntiata fuerat, adhuc graſſante, Helena Adia-

epienlainr. benorum in Aſſyriæ & Meſopotamiæ confiniis

Regina, Hieroſolymam venit: cümque multos 8 &£ C. I.
civium inopiâ alimentorum perire videret, co- An. Ch. 46⸗
emptâ ex £Ægypto annonà, famem Judææ ſub- 47. 48.
levavit, ut fusè Joſephus lib. 20. Antiquit. cap. 2. Baron. an.
& ʒ. quæ hoc anno geſta eſſe ex ipſomet Joſepho 46. u. Lxirg.
manifeſtum fit. Is enim antea cap. I. narrat Le- &* ſeqq.
gatos Hieroſolymitanos à Claudio cuſtodiæ ſtolæ
Pontificalis à Vitellio prius conceſſæ confirma-
tionem obtinuiſſe, impetrato reſcripto, cujus
initium eſt : Claudius Cæſar Germanicus Trib.
Pot. F. Coſſ. deſignatus IIIIL. Imp. X. finis verè:
Dat. IVKalendas julias, Rufo & Pampeio Slva-
no Coſ-. Claudius Tribunitiam Poteſtatem V an-
no præcedenti iniit, ideoque ea epiſtola Con-
ſulibus ſuffectis ſubſcripta. Baronius, qui in men-
doſam Joſephi verſionem inciderat, ſtolam Pon-
tificiam hoc tantùm anno Judæis reſtitutam cre-
didit. Præterea cùm hos Conſules ordinarios
exiſtimaret, ait in eorum nomina errorem irre-
pſiſſe, & Sylvanum pro Silano, Rufum verèò pro
Valerio Aſiatico, qui hoc anno Conſulatum
geſſere, poſitum eſſe; cùm tamen Rufus & Syl-
vanus anno præcedenti Conſules ſuffecti fuerint,
ut jam Onuphrius in Faſtis adnotavit. Denique
ad hunc annum revocanda, quæ habet Baronius
anno ſecundo Claudii, de fame, quâà preſſa Hie-
roſolyma, & de munificentia Helenæ Reginæ.

ANNO PERIODI GRAXCGO-ROMANX F40. Anno Urbis
O 28. A. 10. P. 2. April. Indicét. 5. 00. Olymp.

206. an. z.
JESuI CHBRjISTI 47. ſecund, Baronium 49.

CLAuIDII IMP. 7.

Ar? num. I. Coſſ. Claudius Aug. IV, & L. I.
Vitellius III, ut docet Cenſorinus lib. de Conſales.
Die natali cap. 17. ubi ait: Ludos ſeculares ſextos
fecit Tiberius Claudius Cæſar IIII, & E. Vitel-
lius III Ceſ- anno Urbis DCGσια.
Incipit hic annus Urbis die X XIAprilis cur- 11.
rentis Chriſti anni. Quare Ludi illi anno quarto Se*t: LEude
& ſexageſimo poſt quintos ab Auguſto editos ex- leeulares.
hibiti, novuſque mos inductus. Auguſtus enim
numerum ſeculi Romani obſervavit, & poſt
annos centum & decem Ludos ſeculares cele-
bravit, privatis Confulatum gerentibus. Clau-
dius verò Ludos Seculares centenariis Urbis an-
nis illigavit, Conſulque proceſſit. Hincque fa-
tum, ut ex ſubſequentibus Imperatoribus alii
Auguſtum, alii Claudium imitati fuerint. Sexta
itaque Conſulatuum Cæſareorum regula Clau-
dium auctorem habet.

ANNO PERIODI GRAGO -ROMAN &Æ FAI. Anno Urbis
OQO I. G F. II. P. 2r. April. Indict. 6. 801. Olymp.

206. an. 4.
. . .
JESu CRRISTI 48. ſecundum Baronium 50.

CIAuDII IMP. 8.

Num. I ad VIII. Coſſ. A. Paulus Vitel- I.
lius, & L. Vipſanins. Vitellius poſtea im- Conſulese
peravit.
Herodes Rex Chaleidis hoc quidem anno vitià II.
functus, ſed Agrippæ Junioris, quem Claudius oifium Re-
Imp. in ejus regaum evexit, anni ab anno Chriſti en Agribe
X Iunioris.
quadrageſimo nono deducti, ut apparet ex Joſe-
pho lib. 2. de Bello Judaico cap. 13. ubi princi-
pium belli Judaici, quod menſe Maio anni
Chriſti LX Vinchoatum eſt, in decimum ſep-
timum

III.
Gifa in
lades.

. I.
enſuu ſa.
it mte.
am 4.

n konde.
D

—]R— — — —

Anno Urbis
300,01,mp.
206. M. ½.

. I.
Conſaler.

15

1.

„ 1/,
berti Lud
ſeeulates.

ſt

le⸗

„ k
onſi
„ II.
ſn litium Re⸗
ins ni Agnihtt
rilti uriorit⸗
l⸗
Nci⸗
nni⸗
ey⸗
au

in Annales C. Baromit.

5 & C. I. timum Regni Agrippæ annum conjicit. Agrippæ
An. Ch. 48. porro Juniori non Judææ Regnum, quod Agrip-
pa pater, ſed Chalcidis, quod Herodes patruus
obtinuerat, Claudius donavit. Paternum verò
Regnum ita Provinciæ Syriæ additum eſt, ut
proprios tamen Procuratores ab Imperatote ac-
ciperet: Ventidio Cumano Judææ, & Galilææ
adminiſtrationem, ut antea, retinente, in in-
terjectam inter utramque Samariam miſſo Pro-
curatore Felice. Huc revocandum quod habet
Tacitus ſub inſequentis anni Conſulibus lib. 12.
cap. 23. lkuræi & judei, defunctis Regibus ohe-
nr mo atque Agrippa, Provinciæ Syriæ additi ſunt.
Geſta in

tudaa. Urbis DCCCGV, Chriſti nempe LI, ait: Cuùm

Ventidio Cumano Galilægrum natio, Felici Sa-
maritæ parerent, orta inter utrumque diſcordia:
arſiſetque; inquit; bello Provincia, ni Quadra-
tus Syriæ retctor ſubveniſſet, Cumano videlicet
damnato; cüm Felicem in cognitionem cauſæ
in gratiam Pallantis ejuſdem fratris apud Clau-
dium libertorum potentiſſimi, inter judices in
tribunal recepiſſet. Baronius in Annalibus ſcri-
bit: Sed patentis erroris Joſephus arguitur, dum
nit, eſſe damnatam Romæ Cumannm, at inde
Claudium Felicem Pallantis liberti Claudu Ang.
germanum miſſum eſſe in Pudaam. Felix ſimnl cum
Tumano in cam Provinciam miſſus eſt, ſic eà inter
cos divisd , ut Feliæx Samariam adminiſtraret;
Cumanus verò religauam Provincié partem. Ve-
rm ut Card. Noriſio in Cenotaphiis Piſanis Caii
& Lucii Cæſarum Diſſert. 11 cap. I5. paragra-
pho 1z. obſervatum, Joſephus nuſquam dixit,
Felicem Romãâ miſlum Cumano ſucceſſorem
immo apertè lib. 2. Belli cap. II. Oppoſitum inſi-
nuat: ſiquidem eùm prodidiſſet, Cumanum Ro-
mæ damnatum 4 Claudio Imp. ſtatim ait: Poſt
hæc Felicem Pallantis fratrem miſit ad Jadaos,
qui eorum Provinciam cum Samaria & Galilæa
curaret. Agrippam verò de Chalcide in regnum
majus tranſiulit, tradens ei illam quoque Provin-
ciam, quaæ Felicis fuiſſet. Quare Felix, antequam,
damnato Cumano, Judææ imponeretur, Gali-
læam tranſamnanam, quæ, teſte Joſepho, Jor-
dane & montibus Cæleſyriæ ac Philadelphiæ in-
cluditur, regebat: ac proinde in Judæam non
ex Urbe, ut Baronius Joſephe imponit;, ſed ex
Calilæa tranſamnana advenit. Sed liæc anno
Chriſti LI geſta, non verò currenti, quo ea Ba-
ronius recitat. Porro Agrippam anno Chriſti
LII in majus regnum tranſlatum fuiſſe; teſtatur
Joſephus lib. 20. Antiquit. cap. . ubi inquit:
Poſt hæc anno Imperi ſui duodecimo Agrippam
donavit P ilippi Tetrarchid, & Bataned, ad-
juncta his Trachonitide cum Abila, quæ Teétrar-
chia Lyſiæ fuerat. Chalcidem verd ei abſtulit, cum
jam Dynaſta illius fuiſſet quadriennio. Quèd ſi
anno XII Claudii Imp. jam à quadriennio
Chhalcidem Agrippa Junior adminiſtrabat, eâ
anno Chriſti XLI Xdonatus fuerat, ut numero
ræcedenti monſtravi. M
1v. Ad num. I X. Luſtrum, quod ordine LXXIV
Cenſus fa- fuit, hoc quidem anno conditum, ut docet

Rean. a Je. ut Euſebius, vel XLVI, ut Caſſiodorus in
Chronicis, inchoatus. Plinius lib. 10. Cap. 2. ait,

retur.
Phœnicem allatum eſſe in Urbem, Claudii Prin-
cipis cenſurà, anno Urbis DC ο, quod & So-
linus cap. 35. prodit, ideoque anno antecedenti.
Secundèò, quia Claudius in Nummis & Inſcrip-
tionibus dicitur Cenſor, quando gerit Tribuni-
Tom. I. M

Ad num. VIII. Tacitus lib. 12. ad annum

Aus ante- Tacitus lib. I I; ſed cenſus vel anno Chriſti XLV,

39

tiam poteſtatem VII, anno ſcilicet antecedenti. S * C. 1.
Denique cenſura ab Auguſto & Veſpaſiano per- An. Ch. 49.
acta aliquot annis luſtrum præceſſit.

ANNOPERIODIGRCO-RoMAN 5F542. Anno Urbi⸗
S d 14 r. 1. . — 802. Olymp-
O 2 E. D 12. P. z. April. Indict. 7. 207.
JrSsuCHRISTI 49. ſecundhm Baroninm Ft.
CrANFII IMF. 9.
D mum. I. Coſſ. C. Pompeins Gallus, & Q. 1.
4 Vrrannini, ex Solino cap.Dà. CLonſulef
A num. XXVI ad XXXI. Petrus de Marca II.

Archiepiſcopus Pariſienſis in Opuſculis poſthu- D. Perrè

mis à Baluzio V. C. publicatis, de ſingulari Petri Privilegis
primatu loquens tria explicat. Primum eſt, Pe-

tri Apoſtoli cum ceteris Apoſtolis, atque adeo

ipſo Paulo Apoſtolo comparatio. Secundum, in
quo Paulus reliquis Apoſtolis antecelluerit. Ter-
tium; quid ex Petri & Pauli auctoritate in Ec-
cleſiam Romanam derivatum fuerit. Quod ad

primum attinet, Chriſtus apud Matthæum &

Joannem, Petrum collegii Apoſtolici Principem
eonſtituit, in petram Eccleſiæ ædificandæ deſi-
gnavit ; tradendarum clavium pollicitatione,
reliquis Apoſtolis præſentibus; ſpecialiter illi
facta, & demum paſcendarum ovium curꝗ, &
ſollicitudine illi demandatàâ, verbis utrobique
ad Petrum ſolùm directis, ut Præſul doctiſſimus
fusè explicat. Quoad Privilegium Pauli, erũ-
diendarum gentium munus, quod omnibus
Apoſtolis à Domino injunctum erat, illi ſpecia-

liter concreditum eſt, quemadmodum Judæo-

rum inſtitutio Petro impoſita; ut ipſemet Paulus
obſervavit. Quod ita accipiendum, ut liberum
quoque fuerit Paulo cum Judæis colloqui, &
Petro Gentiles erudire; ut factum ab utroque
Apoſtolo, & Acta & Epiſtolæ teſtantur. Quoad
tertium caput, de Petro nullus eſt ambigendi
locus, quin Apoſtolicæ Cathedræ Principatus,
qui ſemper in Romana Eccleſia viguit, teſte
Auguſtino, ex Petri primatu profluxerit. Hoe
docent Concilium Epheſinum & Chalcedonen-
ſe, & omnes Antiqui. Paulus verò in Romana
Eccleſia formanda plenum officium implevit,
inquit Marca, atque adeo Epiſcopi, quod mu-
nus cum poſtolatu conjunctum erat. In ea et-

enim regen diu laboravit, eamque ſanguine

pro veritate, quam docuerat, profuſo, decora-
vit. Quare Epiphanius Petrum & Paulum Epiſ- Baron. an. 4
copos Romanos diſertè vocat: Cui præiverat num. * .
Irenæus, qui ſucceſſionem Pontificum Romanæ

Eccleſiæ deſeribens, Petrum & Paulum primos

enumerat, à quibus ceteros deinceps ad ſuam
ætatem recenſet. Tta Marca. At, ut rectè obſer-
vat Valeſius in Not S ad Euſebium lib. 2. cap. 2r.
Euſebius Apoſtolus in ordine Epiſcoporum mi-
nimè numerat; & Paulum quidem und cum Pe-
tro Romanam Eccleſiam fundaſſe ex Dionyſio
Corinthiorum Epiſcopo & ex Irenæo dicit. Ta-
men cùm de Epiſcopatu Romano loquitur, ſoli
Petro eum attribuit, ut patet ex Chronico Euſe-
biano. Ita etiam intelligendus Irenæus à Marca
laudatus. Quippe Irenæus, perinde ac Euſebius,
Petrum ac Paulum Apoſtolos Romanam quidem
Eccleſiam fundaſſe afſſerit: ſed eos in Epiſcopo-
rum ordine nunquam recenſet. Eodem ſenſu in
hærefi Cerdonianorum Epiphanius ait, Hygi-
num poſt Jacobum, Petrum ac Paulum Apoſto⸗
los, nonum Epiſcopalis ſucceſſionis locum te-
2 nuiſſe⸗

40 Critica Hiſtorico-Chronologica

§⁸ & C. 1I. nuiſſe. Certè ſi quis ex hoc loco contenderet,
An, Ch. 49. Jacobum fuiſſe Epiſcopum Urbis Romæ und
cum Petro, is profectò falleretur. Quare idem
quoque de Paulo putandum eſt. Qua de re plura
Valeſius & Petrus Habertus Epiſcopus Vabrenſis
in libro de Primatu betri.
1I1. Hinc manavit, ut Hieronymus Damaſum
a velte Apoſtolos honore ſequi dixerit, Romani quo-
nken que Pontifices inter cetera Sedis ſuæ decora hoc
liorem locum etiam poſuerint, ſe Vicarios eſſe Petri & Pauli,
zenet eorumque throni ſucceſſores, ut loquitur Ha-
drianus I in Epiſtola ad Conſtantinum & Irenem
Imperatores. Hanc auctoritatis à Petro & Paulo
deductæ communionem impreffæ octingentis
abhinc annis in bullis plumbeis utriuſque Apo-
ſtoli imagines teſtantur, Paulo ad dextram Petri
collocato: unde præcipui quoque honoris Paulo
impenſi argumenta quidam abſurdè traxerunt.
Quod enim latus dextrum videtur, ſi Pauli
imago cum Petri imagine comparetut, eſt latus
ſiniſtrum, ſi referatur ad inſpicientes. Ex qua
relatione ſæpe meriendus eſt honoris gradus in
conventibus puolicis. Hinc profectum, ut Epi-
ſcopus in parte chori ſedeat, quæ dextra eſt in-
gredientibus, & tamen reſpondet cornu ſiniſtro
altaris. In quo ſiniſtrum & dextrum latus nun-
cupamus, reſpectu habito ad divini numinis
præſentiam, ac ſi Dei majeſtas ibi ſederet, veluti
ſuper Cherubim, ut in veteri Teſtamento, vel
Chriſti corpus, vultu ad populum obverſo 1bi
conſiſteret. Ex hac quoque ratione ingreſsũs tra-
ctum, ut in auditorio publico Parlamentorum
Galliæ Præſides id latus occupent, quod ſini-
ſtrum eſt, ſi conſeſsůs ordo à perſonis ſedentium
ducatur: quod tamen reſpondet lateri dextro
adſtantis cœts. Quod ſplendidiùs eminet, Rege
in Senatu Pariſienli pro tribunali ſedente. Ad
ejus namque ſiniſtram conſident Pares Franciæ
Eccleſiaſtici, quibus præcipuus honor defertur;
Duces verò dextram occupant: quæ latera vices
mutant, habita adſtantium ratione, ita ut eo-
rum dexteræ reſpondeat ordo Parium Eccleſia-
ſticorum. Ex præſenti itaque uſu confirmatur,
locum imagini Pauli in bullis plumbeis deſtina-
tum, ſecundum eſſe cenſendum, priorem obti-

. . △
nente Petro, ratione primarüs, ut decebat. Ex

quibus conſequitur, recentiorum quorumdam
dogma in eo peccaſſe, quèòd duo capita Petrum
& Paulum in Eccleſia Romana ex æναο conſti-
tuere videretur. Duo capita ſive duo Epiſcopi
ferri poſſunt ex mente veterum & mediæ ætatis
Auctorum, & ex eo, qui hodie viget, formu-
larum uſu. Sed additamentum illud, ex æquo,
tanquam à traditione antiquorum Patrum alie-
num & juri divino contrarium merito damnavit
Innocentius X, quia primatum, quem in regr-
mine unwverſalis Eccleſiæ ſolus Petrus obtinuit,
ex ipſo Chriſti ore, per indebitam comparatio-
nem cum primatu Pauli, qui verſabatur in ſolo
Eccleſiaſticæ inſtitutionis magiſterio, ut loqui-
tur Maximus Taurinenſis, penitus labefactabat,
ut inquit Marca, ex quo hæc deſumta, cui ſuf-
fragatur Mabillonius lib. 2. de Re Diplomatica
cap. 14. num. X III.
IV. Ad num. L V. Baronii tempore Epiſtola, quæ
Epiſtolæ S. S. Barnabæ nomine ab Antiquis citatur, non

Barnabe. extabat; noſtro ſeculo eam edidere Hugo Me-

nardus, & Iſaacus Voſſius, & à paucis annis
Notis illuſtravit Cotelerius in ſecunda parte
Operum SS. Patrum, qui temporibus Apoſto-
licis floruere, ubi ait, conjicere ſe ex tota ora-

tionis ſerie, eam ad Chriſtianos Hebræos miſ- S † C. T.
ſam, tenaces nimiùm antiquatæ Legis: hincque An. Ch. 49.

potuiſſe fieri, ut, accepto rumore de Epiſtola qua-

dam Barnabæ à ſe non viſa, Tertullianus cap. 2.
libri de Pudicitia, Epiſtolam Pauli canonicam
ad Hebræos, de cujus auctore ac auctoritate
ambigebatur, putaverit à Barnaba fuiſſe deſti-

natam. Porro conſtat inter omnes eam Epiſto-

lam in Canone locum non habere, dignam ta-
men eſſe magna veneratione, quæ tantum ferat
ætatis atque exiſtimationis. Si autem conſidere-
mus prima ſecula, quando canone diverſo ure-
bantur Eccleſiæ; varia in ſtudia ſciſſi fuerunt
Chriſtiani. Quod ut intelligatur, obſervare
oportet cum Cotelerio V. C. Scripturarum, quæ
aut ſacræ ſunt, aut tales ſunt habitæ à nonnullis,
non unam apud SS. Patres reperiri diviſionem.
Interdum duplex ſolummodo fit Scriptura: ca-
nonica, cujus dictator Spiritus S. & apocrypha,
cujus auctor homo ſolus. Aliquando triplex Scri-
ptura perhibetur: canonica, omnino recipien-
da; apocrypha, penitus rejicienda; & dubia,
inter utramque poſita; ab aliquibus videlicet
admiſſa, repudiata ab aliis; mixta & media inter
genuinam & notham, veræ proximam; cui con-
tradicitur quidem, honos tamen habetur ut le-
gatur Catechumenis; quam demum licèt non
eodem in pretio habeant Catholici ac canoni-
cam, ut ex ea Fidei dogmata confirment, non
ideo quemadmodum apocrypham abominantur
atque è templis eliminant, quinimmo cum re-
verentia excipiunt, ac in Eccleſiis ad plebis ædi-
ficationem lectitant. Quibus poſitis, evaneſcit
omnis difficultas. Epiſtola Barnabæ ab Origene
lib. 3. de Princip. cap. 2. & quibuſdam Ecckiſs
canonica reputata fuit: à Clemente Alexandrino
interdum canonica, interdum dubia, interdum
non canonica, ſeu apocrypha in bono ſenſu pri-
mæ diviſionis: ab Euſebio lib. 3. cap. 25. dubia,
ſpuria, citata quidem ab Antiquis, at melioris
notæ apocryphis propinquior: ab Hieronymo in
Catalogo Script. Eccleſ. apocrypha, ſeu extra
Canonem ad Eccleſiæ ædificationem pertinens:
à Nicephoro Cpolitano in canone Scripturarum
non canonica, non apocrypha. ſed cui contradi-
citur: à nullo apocrypha deterioris notæ, noxia
ſcilicet, hæretica, impia; cujus generis videtur
fuiſſe Evangelium inſoriptum nomine Barnabæ,
de quo Baronius. Ceterùm ſecundam illam Scri- H
pturarum diviſionem in canonicam, apocry- x XVIII,
pham, & dubiam, SS. Patrum variis auétorita-
tibus confirmat Cotelerius citatus. Cùm verèò
hæc Epiſtola à Clemente Alexandrino lib. 2.
Stromat. & ab Origene citetur, ante ſecundi ſe-
culi finem ſuppoſita.

ANNO PERIODI GRCO-ROMANg 5543. Anno Urbis
. . . 803. O1 4
O 3 D. 13z. P. 25. Mart. Indict. 8. 207. an a.
JESu CHRISTI. 5O. ſecundum Baronium 52.

CLAuDII IMP. 10.

D num. I. Coſſ. C. Antiſtius Veter, & M. I.
Sauillius Nervilianus, ut oſtendit Card. No- Conſules.
riſius in Epiſtola Conſulari pag. 34.

ANNO

546.
051,
jno l
„40ly.
207. .

1.
u.
Vetennal
Clandiiln

Anno Vrbi
3o;0ljmp⸗
407. atl. 4.

I.
nſele.
1

Annd Urbis
906,0,mn.
208. an. 1,

8A
An.Ch .

til
k,
9 Baron, anno
1. 4. numer:
. XNuI.
ta⸗
X
elo
. 1.
ſe⸗

—

77 9, Olmp⸗
107. l. 2.

XG

—

—

A. CSI. 52 53. ANNO PERIODI GRCO-ROMAN£ 5544:
Anno Urbis

304,0Olymp. 04. C. 14. P. 18. Aptil. Indiét. .
207. n. z. TESI CHRISTI SI. ſocundlm Baroninum 53.
CrAUIDII IMXr. IiI. ad m
11 D num. I. Coſſ. Claudius Aug. V, & Ter.
Confules: Cornelins Ocftuau. Wü
II. Sumtus is Conſulatus à Claudio juxta ſecun-

Decennalia dam Conſulatuum Cæſareorum regulam, pro-

Clandii Imp. pter nempe Decennalia; quotum ſolennium oc-
caſione Neronem Principem Juventutis nuncu-
pavit: Cæſar (nempe Claudius Imp. Jadalatio-⸗
nibur Senatüs libens ceſſit, ut viceſimo ætatis anno
Conſulatum Nero iniret, atque interin deſignatus
Proconſulare Inperium extra Urbem haberet, &
Brinceps Juventutis appellaretur, inquit Taci-
tus lib. 12. Annal. Factum id exemplo Auguſti,
qui anno Urbis D CCXLVIII Caium nepo-
tem XIV annos natum Principem Juventutis
dixerat, & in quinquennium Conſulem deſi-
gnarat, non multèò pòſt Imperio Proconſulari
in Provincias Orientis ei attributo, ut Zonaras
in Vita Auguſti docet. Hinc manavit, ut Impe-
ratores annis Quinquennalibus & id genus feſtis
addictis filios Cæſares renuntiaverint, aut in
conſortium Imperii Auguſtei adſciverint. Ab
hoc anno Imperii Cæſarei Neronis Quinquen-
nalia & id genus feſta proficiſcuntur. Ob Im-
perium Proconſulare Nero apud Mediobarbum
in Numiſmatis Imperatorum dicitur Inperator.
In uno legitur: NERO CLAUD. CAES. IMP.
ET OcCIAVIA AuG. F. qui Nummus ante
Claudii mortem cuſus; cùm nec Nero Auguſtus
dicatur, & Octavia Aug. F. ſine paternæ con-
ſecrationis nota appelletur, ut obſervat Medio-
barbus, qui alium Neronis Nummum producit,
in quo legitur, NHRO CLAuPDIuIS IMP.
Imperii etiam Proconlſularis intuitu Plinius in
Panegyrico n. VIII de Trajano ait: Simul ſilius,
ſimul Cæſar, mox IMPERATOR, & conſors
Tribuniciæ Poteſtatis. Unde in Nummo Trajani
ante Nervæ mortem percuſſo legitur: TRAANuS
IMP. CASAR. Repræſentantur capita Nervæ
& Trajani, ut videre eſt apud Mediobarbum
pag. 147. Is Plinii locus ab ejus Interpretibus
non intellectus.

Anno Urbis ANNO PERIODIGRXCO- ROMAN £ §45.

385,O1ymp .BA. ) 15. P. 2. April. Indict. 10.
Oe Os Ra.) 1. April Indicrio
JIrsu CRRISTI52. ſecundum Baronium 54.
CLAuIDII IMP. 12.
1. D num. I. Coſſ. Fauſtus Salla, & Salvius
Conſiles. AOtho, ex Tacito, non verò Silvius Otho,
. ut perperam Baronius.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMANA 5546.

806.OIlymp. O 6 G. ) 16. P. 25. Mart. Indict. II.
208. an. I. . .
JESuI CHRHRISTIS3. ſecund. Baronium 5y.
CLAuIDIIIMP. I3.
1. D num. I. Coſſ. D. Zunint „& Q Hateriut.
Conſules. Aceucatius Phlegon in lib. de Reb. Mira-

bil. cap. 7. ſcribit Conſules fuiſſe Decmum ja-
nium Slanum Torquatum & Q. Aſterium Antoni-
num; ſed loco Decmum, legendum, Decimum,

*
& loco, Aſterium, legendum, Haterium. Ano- S £ G. fl
nymus ab Em. Card. Noriſio editus Silanum & Ah. C. 54. 5
Antoninum profitetur, quæ, ut inquit Onuphrius,
Junii & Haterii eognomina ſunt.

1

—

ANNOPERIOPDI GRACGO-ROMAN& F47. Anno r
◻7 F. ) 17. P. 14. April. Indict. 12. 267. mo ne
Jssu CHRISTI54. ſecundum Baronium 56.
NERONIS IM p. 1.

D num. I. Coſſ. A. Aßnius arcellus „ q 1

A M. Acilius Aviola. H Conſules.
Ad num. X LII. Mors Claudii Imp. conti- 4,,1 iaig,

git die XIII Octobris, imperavitque annos
XIII, menſes octo, & dies viginti; ut Dio
lib. 6o. & Joſephus lib. 20. Antiquit. cap. 5. qui
tum vivebat, docent. Quod porro ait Baronius,
Neronem Claudii ſucceſſorem natum tunc fuiſſe
annos XVIII, confutatur ex Suetonio, qui in
Nerone ceap. 6. ait: Nero natus eſt Antii poſt no-
vem menſes quàm Tiberius exceſſit, oltavo Ka-
lendas anuarias, ideoque anno Chriſti X XXVII.
Agebat itaque Nero annum ætatis decimum ſep-
timum;, ut Dio lib. 61. & Suetonius cap. S. pro-
dunt. Unde Tacitus initio lib. II. Annal. ait:
anquiſitum fuiſſe, quemadmodum Princeps vix
ſeptemdecim annos egreſus ſuſeipere eam molem,
aut propulſare poſſet, bellum nempe Parthicum-
Ubi vox vix ſignificat non vel nondum. Onu-
phrius in Faſtis, cùm animadverteret, ſcribere
Suetonium, periiſſe Neronem ſecundo & trice-
ſimo atatis anno, dié nempe nona Junii anni
Chriſti LXVIII, exiſtimavit in laudatum Sue-
tonii locum errorem irrepfiſſe, ac legendum
natus eſt ante I X menſes quàm Tiberius exceſſit,
anno nempe Chriſti X XX VI; quia perſuadere
ſibi non poterat, Suetonium aliquot dies pro
anno numeraſſe. Quam Onuphrii ſententiam
Baronius amplectens, Neronem annos XVIII
natum Imperatorem renuntiatum credidit. At,
ut in priori parte Diſſert. Hypaticæ cap. 2. num.
II. oſtendi, locus Suetonii; ubi de Neronis Na-
tali agit, minimè ſollicitandus, explicanduſque
Suetonius de anno ætatis X XXII utrinque in-
completo; ita ut ultimos dies menſis Decembris
anni Chriſti X XXVII pro anno integro mu-
merarit, & ultimum etiam ætatis annum, licèt
incompletum, in ſummam contulerit; quod ab
aliis etiam Hiſtoricis non rarò factum, in hoc
Opere obſervabimus. S 111.
8S. Petrum Apoſtolorum Principem ante præ- §. Petrus
ſentem annum Romam non veniſſe tertio Clau- Rome ſides
dii Imperatoris anno ſtatuimus; ideoque primus eit.
ejus Sedis Romæ annus cum primo Neronis
nobis eſt inchoandus; cùm verus ejus advents
annus nos lateat-

dii Imp.

ANNO PERIODI GRCGO-ROMAN ℳÆ 5548. Aans Drd
&⁸ E. 18. P. 30. Mart. Indict. 13. s . an
Ix su CHRISTI 5). ſecundhm Baronium 57.
SANGTI PETRI z. .
NERONIS IMr. 2.
08 . Nero Aug. & 1. Aatiſtius Vetus. ce es
Neronis Confulatus juxta primam regu-

lam.
P 3 Ejus

An- Ch. 55 .

uinquen-

nalia Impe-
rii Proconſis-
Leris Neror-

II.

2—

De uſu ima-

III.

ginum in

vetori Eccle-

ſia.

IVS

ritica
42² Critica
Ejus Impetii Proconſularis Quinquennalia in
hunc annum incidunt. Victor de Cæſaribus de
Nerone loquens ait: Quinquennium tantus fuit,
augenda Urbe maximè, us meritò Trajanus ſapins
teſtaretur, procul differre cunétos Principes Ne-
ronis Quinquennio: qo etiam Pontum in jus Pro-

vinciæ, Polemonis permiſſu, redegit: cujus gratid

Polemoniacus Pontus appellatur: itemque Cottins
Alpes, Cottio Rege mortuo. Quare ſatis comper-
tum, neque ævum impedimento virtuti eſſe. Idem
habet alter Victor in Epitome, quibus major
fides, quàm Euſebio in Chronico habenda, qui
tam Alpes Cottias, quàm Pontum anno XI
Neronis Provincias factas tradit. Vaillantius

Antiquarius eruditiſſimus mecum Nummum

communicavit, in cujus antica legitur, BAZIAEQYZ

IOAEMGNOZ. Repræſentatur caput Regis Po-

lemonis diademate inſigniti. In poſtica habetur:
ETOTC. IH. id eſt, anno XVIII. Viſitur in ea
caput Neronis adhuc juvenis laureàâ ornati. An-
nus XVIII Polemonis Regis hoc anno adhuc
in curſu erat. Nam Dio lib. 59. anno Urbis
DCCXCI, qui cum anno Chriſti X X XVII
concurrit: Polemoni, inquit, Polemonis filio pa-
ternum Imperium, ex Senatuſconſulto videlicet,
tribuit Caligula. Si itaque Polemon hujus no-
minis ſecundus anno Chriſti XXXVII Regnum
Ponti iniit, currenti anno decimum octavum
explebat. Quare is Nummus horum ſolennium
occaſione videtur percuſſus.
A num. CXI ad CXIX. Petavius lib. 15.
Theologic. Dogmatum de Incarnatione cap. 13.
obſervat Imagines ex eorum per ſe genere eſſe,
quæ aαι¾αιιοο nominantur, hoc eſt, quæ ad ſa-
lutem omnino neceſſaria non ſunt, nec ad ſub-
