. notum. Porro Titus hoc tantùm anno Imperii
. G Collega dictus, ut liquet ex ejus Nummis, in
quibus Tribunitia Poteſtas VIII cum Conſulatu
n ſeptimo jungitur; quod fieri non poſſet, ſi anno
. præcedenti eam obtinuiſler; cùm Conſulatum
6 ſeptimum anno Chriſti ſeptuageſimo nono Titus
ℳN gelſlerit; quo pacto, Tribunitia Poteſtas VIII
1 anno Chriſti præcedenti, quo tantùm Conſul
4e ſextùm erat, abſoluta fuiſſer.
, v. Nunc inveſtigandus dies, quo Titus Collega

n Quo die Ti- Imperii renuntiatus, quem me detexiſſe exiſti-

itus rus Imperu mo. Quinto Kalendas alicujus menſis ea dignitas
In⸗ Collegag de more collata, ut alibi demonſtravi. Quare
wre Sicei cùm Veſpaſiani & Titi triumphus ipſo fine men-
be⸗ ſis Aprilis anni præſentis ductus füerit, ut ex
Hie- dicendis liquebit, & Titus verſatus ſit anno ſu-
ome periori die decima ſeptima menſis Novembris
erit. Beryti, quæ Phœniciæ urbs, ut tunc oſtendi-
Titus mus, non alio is die, quàm quinto Kalendas
. Aprilis Imperii Collega creatus eſt. Et ratiò eſt,
. quia, ut colligitur ex Joſepho lib. 7. de Bello
jerd cap. 24. longè poſt eum diem Titus, ut Romam
n veniret, mari ſe ſe commiſit, ideoque cùm hu-
iato⸗ jus nuncupationis nuntium, dum Argos eſſet,
e Au⸗ teſte Philoſtrato citaro, acceperit, ante medium
menſem Aprilem ad illum non perlatum; ne-
br. 1V. que aliunde Veſpaſianus filium hac de re mone-

re diſtulit. Unde Titus Imperii Côllega quinto
Kalendas Aprilis, ſeu die XXVIII Martii, ap-
pellarus eſt, ſtatimque miſſus, qui rem ei nun-

e- Tu mpi⸗
rio Procon-

e ſe tiaret. Is Argos erat, ſive in Peloponneſo, ſive
in Epiro; ſive in Theſſalia, (triplex enim hujus
noes⸗ nominis urbs) quando Romam veniens, ſe Im-
ungue peratorem creatum audivit. Parte alia ante me-
eni. dium menſem Aprilem Titus Argos pervenire
onr⸗ non potuit; quia ex Joſepho citato poſtquam
bitn⸗ Titus aliquandiu Beryti, ubi anno elapfo die
oquens XVII Novembris erat, commoratus eſt, An-
Pysfr tiochiam Syriæ venit, & continuò ad Zenugma
. Euphratem verſus iter contendit, inquit Joſe-
Nors phus loco citato. Eſt autem Zeugma urbs Syriæ
mm, “ in Comagene ad Euphratem fluvium. Inde An-
Lium tiochiam remeavit: ex ea urbe ad AP gyptum diſ-
eintel⸗ ceſſit, & iter agendo ad Hieroſolymam venit.
mn Pale- Titus autem propoſitum iter ad Wägyptum tendens,
biraler emenſa velociter ſolitudine, pervenit Alexan-
em om driam: decretoque ad Italiam navigare, capti-
, o vorum duces Simonem & Joannem ilico ad la-
conlila- liam partari præcepit. Peracta vero navigatione
1. biæ- pro voto, &c. Hæc Joſephus. Quod iter poſt

in Annales C. Baronii.

67

diem XVII Novembris inchoatum, vix ante S Æ C. k.
medium menſem Aprilem, attentâ earum urbium An. C. 71. 72.
ac locorum diſtantiâ, abſolvi potuit.
Quoad Veſpaſiani & Titi triumphum, extant vI.
multi Nummi apud Mediobarbum V. C. illum vVeSaßani.
repræſentantes. In uno legitur : IM P. C s. TLiti trinum-
VESPASIAN. Aud. P. M. TR. P. CoSs. III. ?Pm.
In poſtica parte: TRIIuIMP. AuG. Vilſitur Im-
Perator in quadrigis, qui dextrà ramum tenet, &
à Victoria coronatur; ante eum tibicen, & ante
currum duo captivi, manibus poſt terga revin-
ctis, qui videntur eſſe Joannes & Simon præci=
pui Judæorum Duces, quos in triumpho ductos
ſcribit Joſephus lib. 7. de Bello cap. 24. In po=
ſtica parte alterius Nummi eâdem anticâ notati
habetur: Ju DAA CAFTA. Cernitur figura
muliebris inter ſpolia ſedens prope palmam;
quæ ſymbolum eſt Palæſtinæ. Porro triümphus
menſe Aprili exeunte ductus. Nam Domitianus
eidem Conſul interfuit, qui, ut ait Suetonius
in Domitiano, nullum Conſulatum geſſit ultra
Kalendas Maii.
Ad num. VI. Oroſius lib. 7. cap. 6. prodit,
Veſpaſianum & Titum, Janum geminum poſt &αs is
triumphum illum, ſextùm clauſilſe. Illum Au- at d vaa⸗
guſtus ter clauſerat, ut ſuo loco dictum; bis hiano rlag⸗
verò Nero. Primùm, anno Chriſti LVIII, quo ſus.
Quinquennalia Imperii Auguſtei dedit, ut vide-
re eſt in Nummis Neronis apud Mediobarbum.
Secundè, anno Chriſti LXVI: extat enim ibi-
dem Nummus inſcriptus: I MP. NEKkO CLAU.
CZSAR AuG. GERM. P. M. TR. P. XIII.
P. P. In poſtica parte: PAcCE P. R. TERRA
MARIQHE PARTA JANUM CLüuSIT S. C.
Cerniturque templum Jani. Rectèe Oroſius de
Jano à Veſpaſiano hoc anno clauſo ait : Jure
idem honos altioni Paſſtonis Domini impenſus eſt;
qui etiam Nativitati fuerat attributus, ut nempe
Janus clauderetur.

VII.

Ianus bis 4

ANNO PERIODI GRAC-ROMAN&£ 5565. Anno Üböa

O 25. ED. ) 16. P. 22. Mart. Indict. Iy5. 825. Olymp.
J1 su CRHRISTI 72. ſecund. Baronium 74. 4
CLEMENTIS PAPD & 6.
VESPASIANI IMP. 4.

AU num. I. Coſſ. Teſpaſßanns Aug. IF. & 1.
Tuus Ceſar II. Sumtus à Tito Conſulatus Conſuley.
juxta primam Conſulatuum Cæſareorum regu-
lam quia nempe anno præcedenti Imperio
Proconſulari donatus eſt; à Veſpaſiano verò
juxta tertiam, ut filii ſcilicet Collega eſſet. Ba-
ronius hoc anno Veſpaſianum III & Titum 1 1
Conſules proponit, indeque per Veſpaſiani tem⸗
pora faſti ejus depravati. Natus illi error ex de-
pravato Plinii Codice, quo uſus eſt: in eo enim
lib. 2. Ccap. 12. quemadmodum & in multis im-
preſſis, habebatur: Nam at duodecim diehus
atrumque ſidus quæreretur, & noſero ævo accidit;
Imperatoribus Veſpaſianis patre IIr, flio trerum
Conſulibus. Cùm tamen quartus Veſpaſiani Con-
ſulatus cum ſecundo Titi neceſſariò copulandus
ſit. Cùm Diſſertationem Hypaticam compoſui.
in I parte cap. i. num. V, hunc locum reſtituere
conatus ſum: cumque viderem, Calviſium in
Opere Chronologico ſcribere, nullam hoc anno
eclipſim Solis accidiſſe, ſuperiore autem die I V
Martii Lunam defectum paſſam, & die vigeſi⸗
ma ſecunda ejuſdem menſis Solem, arbitratus
4 ſum,

68

IV Conſulem appellaſſe, quia in præſentem
annuin Conſul IV deſignatus erat. Imperatores
enim abſolute Conſules dictos, licèt ſolùm de-
ſignati eſſent, multis exemplis conſtat. Verùm
poſtea in mentem venit, rem quæ anno Chriſti
LXXI contigit, Conſulibus anni LXX II
ſignari non potuiſſe. Præterea legi apud Riccio-
lum in Chronologia Reformata lib. 4. pag. 161.
præſenti anno die VIII Februarii Solem dee-
ciſſe in It lia ante meridiem, & die X XII ejuſ-
dem menſis Lunam defeciſſe Romæ ſeſquihorâ
ferè poſt occaſum Solis, quod ſe ſe ex Tabulis
Aſtronomicis colligere ait Ricciolus. Quare cùm
Plinius in Italia Opus ſuum compoſuerit, non
dubium, quin de utraque illa eclipſi interpre-
tandus ſit. Eam ob rem tria MSS. Plinii, quæ
in Bibliotheca Regia extant, conſulenda cen-
ſui. In priori à ſeptingentis aut octingentis an-
nis exarato, quod numero eſt 4759. legitur: Im-
peratoribus Veſpaſianis patre ac filio, numerali-
bus notis prætermiſſis, & ſupra illa verba alia
manu additum, tertium Conſalibus. Quod Ms.
à Petavio in Paralipomenis librorum de Doct.
Temp. pag. 861. viſum exiſtimo, aut ſaltem ſimi-
le; ait enim: Vel IIII Conſul pro III legi, vel
ut in MS. comparet, ſine ulla numerorum nota,
Veſpaſiano patre & ſtlio Conſulibus. In alio MS. à
quingentis circiter annis deſcripto habetur: Im-
perateribus Veſpaſianis patre l 1I, ſilio I1. Coſ. In
tertio, quod eſt ducentorum circiter annorum:
Imperatoribus Erſpaſianis patre I IIac ſilio II Coſ.
Tandem in manus meaꝛs venit nova editio Plinii,

ab Harduino Viro eruditiſſimo à biennio in lu-

cem emiſſa, in qua totus Plinii locus ſic expri-
mitur: Nam ut quindecim diebus utrumque Ridus
quareretur, & noſtro ævo accidit, Imperatoribus
Veſpaſianis patre I V, filio terum Conſulibus. Et
rectè quidem quoad dierum numerum, non ſo-
lùm quia Plinius ignorare non potuit ſpatio duo-
decim dierum binas eclipſes accidere non po-
tuilſe; ſed etiam quia in tribus Regiis Codicibus
citatis diſertè legitur, quindecim diebus, quem-

admodum & in aliis quibuſdam Codicibus MSS.

ab H rduino laudatis. Verùm non dubito quin
notæ numerales addititiæ ſint, & quin Plinius
ſcripſerit, Veſpaſßanis patre ac filio Coſ. ut habe-
tur in priori MS. Regio; non tantùm quia Vir
dociſſimus, qui tot MSS. Plinii præ manibus
habuit, nullum profert, in quo idem Veſpaſia-
ni patris, & Titi filii Conſulatus cum Notis nu-
meralibus edatur; ſed etiam quia Conſulatus
ille in duobus citatis Codicibus Regiis his ver-
bis memoratur, patre III & filio II Coſ. ab
Harduino verò, & ab aliis Plinii editoribus Titi
Conſulatus hoc modo enuntietur, filio iterum
Conſulibus. Quæ diverſa iterati Conſulatus ex-
reſſio, eam inſititiam eſſe declarat. Ceterùm,
quod Harduinus in Notis tradit, Titum ‚licèt à
Plinio Imperator vocetur, non idcirco eum
Collegam Imperii fuiſſe, & primum omnium
Marcum Lucium Verum Collegam adſciviſſe, ex
dictis protſus evertitur, liquetque, duplicis ge-
neris Collegas Imperii fuiſſe, quoſdam ſc. qui
Imperio Proconſulari & Tribunitia Poteſtate ex-
ornati erant, alios verò qui exiam Auguſti no-
mine donabantur, ut ſuo loco dictum.

„ ,./ 6 . . 8 *
Critica Hiſtorico-Chronologica
S C. 1. ſum, Plinium de hac eclipſi locutum, & Veſpa-
An. Ch. 72. ſianum, qui tertiùm tantùm Conſul erat, ideo

8 EK C. I.
An. C. 73.·74.

ANNOPERIODI GRCO-ROMANXÆ 566. Anno Urbis

O 26 C. )) 17. P. II. April. Indict. 1.
JESuCRRISTI 3. ſecundum Baronium 75.
CIEMENTIS PAV& 7.

VESPASIANI IMP. §.

D num. I. Coſſ. Domitianus Caſar II, &
M. Valerius Meſſalinus.
Baronius proponit hoc anno Veſpaſianum IV,
& Valerium Meſſalinum ex Frontino lib. 2. de
Aquæduct. & ſecundum Domitiani Cæſaris
Conſulatum in annum LXXVII, ſeu, ut ipſe
vocat, LXXIX, differt; quòd Veſpaſianus
anno Chriſti LXXV Conſul VI proceſſerit, &,
ut ipſe arbitratur, Conſules ſuffecti in Faſtis
non numerarentur. At jam ſuperiori anno de-
monſtravimus, Conſules ſuffectos in Faſtis nu-
meratos fuiſſe. Ex quo ſequitur, Veſpaſianum
anno Chriſti LXXV in Faſtis Conſulem VI
appellari, non quèd ille Conſulatus ſit inter or-
dinarios ſextus, ſed quòd ſextus ſit comprehen-
ſo ſudecto, quem ante Imperium geſſerat. Veſ-
paſianus itaque hoc anno Conſul non proceſſit,
neque Frontinus quartum ejus Conſulatum cum
Valerio Meſſalino jungit, ut dicit Baronius; ſed
Domitiani nomen ex S. C. abolitum omittit, &
Valerium, & Meſſalinum alterum Conſulem
tantùm nominat, quem in duos partitur. Hunc
uſum ejuſdem Conſulis nomina in duos divi-
dendi, ab aliis etiam quandoque uſurpatum vi-
debimus. Porro extat apud Mediobarbum pag.
122. Nummus Titi inſcriptus: T. C S. VESPA-
5IA N. AuG. IMP. III I. PO N. IT R. POT. II.
CoS. I 1. In poſtica parte: CSA R DoMI-
TIA N. CO S. DES. II. S. C. Cuſus Nummus ille
anno ſuperiori, quo Titus Tribunitiam Poteſta-
tem ſecundam iniit, & Domitianus in annum

826.OIymp.

T.

Sonſules.

11.

Quinquen-

nalia Domi-⸗
tiani Cæſa⸗
ris.

præſentem deſignatus eſt Conſul II, juxta ſe-

cundam Conſulatuum Cæſareorum regulam:

Cæſarei enim ejus Imperii Quinquennalia in
hunc annum incidunt. Suetonius in Domitiano
cap. 2. ait: Ia ſex Conſulatibus nonniſi unum ordi-
narium geſſit, eumque, cedente & ſuffragante fra-
tre, quia nempe Domitiani Quinquennalia hoc
anno acta. Unde Titus non tantùm hunc ei
Conſulatum ceſſit, ſed etiam propria Quin-
quennalia in annum ſequentem diſtulit, ſicut
pater ſua in annum LX XV. Ex quibus duorum
ſequentium annorum Conſulatuum Cæſareorum
cauſæ innoteſcunt. Hæc porro Suetonii verba
malè à Baronio explicata;, ut ex dictis intelli-
gitur.

ANNO PERIODIGRAC O -ROMAN & 5567.
O 27. B. ) 18. P. 3. April. Indict. 2.

JESuICRHRRISTI74 ecundum Baronium 76.
CLEMENTIS PAP S8.
VESTPASIANI IMP. 6.

D num. I. & ſeq. Coſſ. Veſpaſianns Aung.
NV. & Tuus Caæſar III. Domitianus verò
Cæſar Conſul ſuffectus III.
Sumtus eſt hic à Tito Conſulatus juxta ſe-
cundam regulam, propter ſcilicet ejus Cæſarei
Imperii

Baron. anna
79 hum. e

Anno Urbis
827 . Olymp-
213e 3A⸗ e

I.
Conſules.

II.
Luinquen⸗
nalia Titi
Cæſaris.

4C. 1.

iIt

LuPm
ncN.

Anno Drbis

1.
Cynſalet. .
8

—

Il,
Ouinguen-
nalia Veßßa.
. he
ſiani,
ardn. ma.
1
lic

Ano Nibi

1

Conſalet.

11 ſul

Luinguen.
nalia It; (E
Calegeln.
Neri,
III. .
nienn,n
iCie. A

—

Pu

u

e. .

Anno Uibis
11601m,.
lz. An. lr

Enſilet,
V.
Abinguen
nalig Domt.
tiani Ceſa⸗
rit.
8

m.
in

ydi paron.anind-

1 . 79 nulbi
hoc
in⸗
ncut
Dro.
orumn
Velbe
nelli⸗

—
Pi⸗
Anno ;
6. 197,0,f.

1 mn

n s.

l.
4 onſch⸗
5
I.
ſe⸗ Lihu⸗
xlare uls 1

cope

1

Luſtrum

in Annales C. Baroni.

5§ K C. I.
An. C. 74.75.
76.
III.

Imperii Quinquennalia, à Veſpaſiano verò juxta
tertiam, ut nempe filii Collega eſſet. J
Cenſorinus lib. de Die Natali cap. 15. ait: Cum
inter primum à Servio KRege conditum Luſtnum,
ab Imp. Veſpaſiano- , & Tito Caſ. III Coſ. fa-

&tum eſt, anni interfuenant paulo minuùs D CL;

conditur.

Luſtra tamen per ea tempora non plura quàm

LXXV ſunt facta, & poſtea planè ſieni deſierunt.
Vides Cenſorinum evertere opinionem Baronii,
qui Conſulatum Veſpaſiani V cum Conſulatu
Titi II I hoc anno conjungendum eſſe neg
Porro licèt Luſtrum hoc tantùm anno peractum
ſit , Cenſus tamen jam ab anno ſeptuageſimo
primo inchoatus fuit; cùm Veſpaſianus in Num-
mis dicatur Cenſor, quando Conſulatum III
gerit & Plinius in lib. 7. Hiſt. cap. 49. de hoc
Cenſu loquens ſcribat: Quem intra quadriennium
Imperatores Cæſares Eeſpaſianus pater filiuſque
Cenſores egerunt. Vides, Titum Imperatorem

vocari, quia ſc. Imperio Proconſulari decora-

tus erat.

Anno Urbis A N

gmb ,⁊ 28 A.) 19. P. 23. April. Indict. 3.
JESu CHRISTI 75. ſecundum Baronium 77.
CIEMENTIS PAP £ 9.
VESPA SIANI IMr. 7.
I. D num. I. Coſſ. Veſpaſianus Aug. V. 7, &
Conſules. Titus Cæſar I1, Domitianus Cæſar Con-

ſul fuffectus I V, ut oſtendit Onuphrius in
Sumtus is 4 Veſpaſiano Conſulatus juxta II
Conſulatuum Cælſareorum regulam, propter
nempe ejus Quinquennalia anno uno dilata; à
Tito juxta tertiam, ut ſcilicet patris Collega
eſſet: neque enim Domitianus & Titus eodem,
quo pater, anno hujuſmodi ſolennia exhibue-
re. Horum Quinquennalium indicium dedica-
tio celeberrimi Pacis templi, de quo Baronius.
Accedunt duo Veſpaſiani Numiſmata apud Me-
diobarbum pag. II in quibus legitur : IM P.
VESPASIA N. Au G. Viſitur Orbis cum temo-
ne. In poſtica: P. M. TR. P. P. P. Cos. VI.
Caduceum. Qui Nummi ei ſimiles, qui in Vi-
cennalibus Liberii percuſſus.

II.

Quinquen-
nalia Veſpa-

ſiani.

Baron. nu. I,

Anno Urbis ANNOPE RIODIGRXCO-ROMAN 5569.
829. Oy'mp. O1IGF. 1. P. 7. April. Indict. 4.

JESu CHRISTI76.ſecundum Baronium 78.
CLEMENTLS PAL F£ I0.
VESPASIANI IMPD. 8.
I1. D num. I. Coſſ. Vſpaſianus Aug. VII, &
Conſules. YTuus Caæſar V, Domitianus Cælar Conſul
ſuſfectus VY, ex Faſtis Onuphrianis.
II. Titi Conſulatus juxta I I Conſulatuum Cæſa-
Qeinquen- reorum regulam: Imperii enim Proconſularis
naliæ Nit: Quin uenilalia dedit ‚ut ex ejus Decennalibus
Collega lm-— 4 “
berii. UAett. —
III. Doctiſhimus Card. Noriſius Faſtos Conſulares,

Corriguntur qui in Bibliotheca Cæſarea MSS. aſſervabantur,
Haſti Caſa- publicavit, & calci egregii ſui Operis de Epo-
e chis Sro-Macedonum ſubjecit, qui licet omnium,
qui hactenus prodierint, accuratiores exiſtant,

abat.

ſuis tamen nævis non carent. In iis enim hoc 5 W C. I.
anno Conſules exhibentur Veſpaſßianus EII, & A.C. 76.77.
Domitianus y contra diſertum reſtimonium Sue-

tonii in Tito cap. 6. ubi ait Titum Veſpaſiano

Patri Collegam in Jeptem Conſulatilus fuille,
quod verum eſle non poteſt, ſi currenti anno
Conſul cum Patre non proceſſiſſet. Secundè,
Suetonius in Domitiano cap. 2. de hujus Impera-
toris Conſulatibus agens ſcribit: In Joex Conſula-
tibus, nonnißi unum ordinarium geſſit; quæ Verba
nonnilſi de ſex prioribus Domitiani Conſulatibus

intelligi poſſunt; cum ceteri omnes ordinaris

fuerint. Quod ſi hoc anno, urt in illis Faſtis le-
gitur „ Domitianus Conſulatum ordinarium
geſſiſſet, inter priores ſex ejus Conſulatus, duo
ordinarii numerandi eſſent; cum anno Chriſti
LXXIII Domitianus Faſtis nomen dederit,
u etiam in eiſdem Cæſareis Faſtis recte ha-
etur.

NO PERIODI GRCO -ROMAN g §F68.

ANNOPERIODI GRACO-ROMAN £ 57G. Anno Urbi-
O 2. E. O 2. P. 30. Mart. Indict. 5. lrnb. 1se
JESsU CHRISTI 77. ſecund. Baronium 79. an. I.
CrETI PAP I.

VESFPASIANI IMP. 9.

Aà D num. I. Coſſ. Veſpaſianus Auguſßt. VIrII, I.
& Titus Cæſar VI, Domitianus Cæſar Con- Conſulet-
ſul ſuffectus V I. Baronius perperam edit Veſpa-
ſianum VIII & Domitianum Cæſarem; Titum
verò Conſulem ſuffectum V. Certum enim, Do-
mitianum anno Chriſti LXXIII, quo Quin-
quennalia dedit, Conſulem ordinarium fuiſſe,
neque ullum ſuſtectum Conſulatum Titum geſ-
ſiſſe. Fundatur Baronius in figlina Onuphrio
laudata lib. 2. Faſt. in qua legitur: T. VESPAS.
Au G. VIII. FL A V. Do MIT. V I. Cos. Sed
idem Onuphrius pag. 38. Deſcriptionis urbis
Romæ aliter legit, ſcilicet: T I. VESP A S. Auc.
VII. DoMIT. VI. Cos. Verùm, cùm Titi

prænomen in Nummis & Lapidibus filio, non

patri detur, legendum eſt cum Noriſio: T.
VESP. AuG. VIII. FI. Do MIT. VII. Cos.
Sicque Inſcriptio illa ad annum Chriſti octoge-
ſimum, non verò ad præſentem pertinet. Sum-
tus hic Conſulatus à Veſpaſiano juxta III regu-
lam, ut Titi nempe Collega eſſet; ab hocautem
juxta ſecundam: Imperii enim Cæſarei Decen-
nalia anno uno anticipata dedit, niſi, quod ve-
roſimilius eſt, & non tarò factum obſervabimus,
præſenti anno Conſulatum ſuſceperit, & ſe-
quenti Decennalia dederit; quodeò magis exi-
ſtimandum, quòd Domitianus Cæſar currenti
anno Imperii Cæſarei Decennalia ediderit. Ne-

que enim Domitianus anno ſequenti, quemad-

modum præſenti, Conſulatum futffectum geſſit;
ideoque ejus Decennalia præſenti anno videntur

peracta. In Catalogo antiquiorum Pontificum

Damaſo adſcripto, Cletus Papa dicitur fuiſſe
Conſulibus Veſpaſiano VIII, & Domitiano VI,.

uſque Domitiano IX, & Rufo, id eſt, à currenti

anno uſque ad annum LXXXIII. Quibus ex
verbis etiam liquet, Conſulatus Domitiani ſuf-
fectos rectè à nobis conſignatos fuille.
S. Cletus hoc anno Sancto Clementi in Pon- I. ,
tificatu Romano ſuccedit, ut ex dicendis anno Tee.
C conſtabit.

ANNO

S XX C. 1.
An. Ch. 78.
Anno Urbis
231.
Olymp. 214.
l. 2.
I.
Conſule

1 I.
Decennaliæ
Titi Caſaris.

1I11.
Obitus §.
Lini P B.

70

ANNO PERIODIGRAXCGO-ROMANX 5571.
O 3 D. ) 3. P. 19. April. Indict. 6.

JE Su CHRISTI 78. ſecund. Baronium 80.

CrIETI PDAP &£ 2.

VESPASIANI IMPD. IO

A D num. I. Coſſ. L. Ceionius Commodus, &
D. Novius Priſcus, ut oſtendit Card. No-

riſius in Epiſt. Conſul. Prior fuit avus L. Ceionii

Commodi, quem Hadrianus adoptavit, & Cæ-
ſarem dixit. V
Titus Imperii Cæſarei Decennalia dedit,
quorum varia extant indicia. Mediobarbus Titi
Nummum exhibet, in quo legitur: T. CÆ SA R
IM P. VESPASIANUS. In poſtica, CosS. VI.
Cernitur bos & vacca cum aratro, quod de-
ductæ coloniæ ſignum: annis enim hujuſmodi
ſolenniis addictis coloniæ de more inſtitutæ.
Præterea Mediobarbus alium Titi Nummum
producit in poſtica inſcriptum: IMpP. X II I.
CoS. VI. Viſuntur quadrigæ triumphales, ad
renovandam nempe triumphi Judaici memo-
riam. Denique varia Numiſinata Titi recitat, in
quorum poſtica parte habetur: Ju D Æ A CAPTA
§. C. In Decennalibus enim & id genus feſtis
victoriæ antea relatæ memorari ſolitæ. Certè in
Titi Nummis cuſis anno octogeſimo, quo Pro-
conſularis Imperii Decennalia edidit, legitur
etiam, Ju DA A CAPFTA, ut videre eſt apud
Mediobarbum, quæ verba in aliis Titi Nummis,
præterquam in utriuſque Decennalibus per-
cuſſis, non exprimuntur. Immo in Nummo
Veſpaſiani octavo ejus Conſulatu ſignato legi-
tur etiam, Ju Dε A CAPTA,quia æquum non
videbatur, ut Veſpaſianus, qui cum Tito trium-
phaverat, eodem tunc titulo non exornaretur.
Ultimum porro Imperatorum Conſulatum de
more in Nummis expreſſum, etiam poſtquam
eo functi eſſent, omnibus notum.
Sanctus Linus Papa, non hoc anno, ut Ba-
ronius exiſtimavit, ſed anno Chriſti ſexageſimo
ſeptimo ad cæleſtem patriam migravit, ut liquet
ex Chronico Damaſi, in quo dicitur: Linus an-
nis duodecim, menſibus quatuor , diebus decem.

Fuit temporibus Neronis, à Conſulatu Saturnini,

& Scipionis, uſque Capitone, & Rufo, qui anno
Chriſti ſexageſimo ſeptimo Faſtis nomen dedê-
re: ſed legendum cum auctiori Chronico vete-
rum Pontificum, Linus annis XI. Neque enim
ab anno Chriſti LVI ad LXVII, anni duo-
decim & aliquot menſes fluxere. Ex quibus ap-
paret, Linum Petri fuiſſe Vicarium, quod etiam
4 quibuſdam Antiquis traditur. In auctiori
Chronico veterum Pontificum dicitur: Sepultus
eſt juxta corpus B. Petri in Vaticano IXKRKalen-
das Octobris, die ſcilicet XXIII Seprembris,
quo in Martyrologiis colitur. Sed non exiſti-
mandum, Linum eo die ad ſuperos tranſiiſſe;
cùm dies, quibus in Martyrologiis veteres Pon-
tifices coluntur, & in auctiori Chronico vete-
rum Pontificum dicuntur ſepulti, ad aliquam
eorum Tranſlationem ut plurimùm pertineant.
Lino ſucceſſit Clemens, ut teſtantur Tertullia-
nus lib. de Præſcriptione Hæreticorum cap. 32.
& vetuſtus Auctor Conſtitutionum Apoſtolica-
rum. Immo Clemenrem ante annum Chriſti
LXXI Eccleſiam gubernaſſe, ex ipſomet Cle-
mente deduci videtur. Patet namque ex Epiſto-

Critica Hiſtorico-Chronologica

la ad Corinthios miſſa nomine ejus, cui præerat, S £ C. I.

Eccleſiæ, exaratam eam eſſe, ſtante Templo
Hieroſolymitano, ac durantibus ejus ſacrificiis.

Scripta itaque ante annum LXXI, quo Tem-

plum everſum. Hinc conſtat, inquit Iſaacus
Voſſius in Epiſtola II ad Andream Rivetum
ſcripta, & à Pearſonio in fine Vindiciarum Epi-
ſtolarum Sancti Ignatii relata, quantùm errave-
rit Euſebius, qui initium Epiſcopatůs Clemen-
tis contulit ad annum Chriſti X CIII, &
quàm rectè in Chronico Damaſi ſtatuatur anno
Chriſti LXVII. Euſebium tamen ſecutus eſt
Baronius, à quo nobis hac in parte diſceden-
dum putamus.

AxNNO PERIODI GRACO-RONMANA 5572.
QQO4 C. O. 4 P. 4. April. Indict. 7.
JESuI CHRISTI 79 ſecundum Baronium 81.
CLETIPAP & 3.
TITIIMr. I.

D num. I. Coſſ. Veſpaſianus Ang. I X, &
Titus Caæſar VII. Veſpaſianus juxta I I
Conſulatuum Cæſareorum regulam: Decennalia
enim dediſſet, niſi morte præventus eſſet; Titus
juxta tertiam, ut nempe patris Collega eſſet.
V eſpafianas die XXIV Junii extinctus eſt,
ut docet Suetonius in Veſpaſiano. Regnavit an-
nos X, ſex diebus exceptis, inquit Dio, qui à Ka-
lendis Juliiis anni Chriſti LXIX initium ejus
repetit. Euſebius in Chronico, Caſſiodorus,
Clemens Alexandrinus, & Theophilus Antio-

chenus, qui Imperium ejus à V Nonas Ialii, ſeu

à die III ejuſdem menſis, exordiuntur, tra-
dunt, eum imperaſſe annos I X, menſes XI,
dies XXII. Ex quo manifeſtum fit, locum Sue-
tonii à nobis allatum anno LXIX num. VII,
ubi dicitur, Judaicum exercitum Idus julis
apud Veſpaſianum juraſſe, mendoſum eſſe, aut
Suetonium erraſſe, ac legendum, V Nonas Julii,
ut rectè Tacitus ibidem laudatus. Veſpaſiano
Titus ſilius ſucceſſit.

ANNO PERIODI GRCO -ROMAN £ 5573.
O 5. B A. 5. P. 26. Mart. Indict. 8.
JESuCHBRISTISoO. ſecundkm Baronium 82.
CLETI PAP A4-
TITI IM p. 2.

D num. I. Coſſ. Titus Aug. EIII, & De-
mitianus Cæſar VII. G
Titus juxta primam regulam, ob initium
nempe Imperii ejus Auguſtei, ac juxta tertiam;
Imperü enim ejus Proconſularis Decennalia
in hunc annum incidunt. Domitianus juxta
tertiam, ut nempe fratris Collega eſſet. In qui-
buſdam Nummis Titi octavo ejus Conſulatu in-
ſignitis apud Mediobarbum legitur, Ju D & 4
CAPTA, quia, ut jam dixi, præcedentium
annorum victoriæ annis Decennalibus addictis
de more expreſſæ. Inuno arcus triumphalis hoc

An. Ch. 79.
80.

Anno Urbis
832.
Olymp. 214.
an. 3.

I.
Conſules.

I1.
Obitus Veſ-

paſiani.

Anno Urbis
833.
Olymp. 214.
An. 4 8

I.
Conſules.

1II.
Decennalia
Titi.

anno Romæ erectus ad radices Palatini adhuc Baron. an. 73.
vifitur cum Inſcriptione, in qua Titus dicitur nu n. II.

gentem Judæorum deleviſſe. Refert eam in-
tegram Baronius. Sic in Decennalibus Con-
ſtantini Magni anno CCCXVI editis con-
ſtructus triumphalis arcus à Senatu ob Maxen-
tium quadriennio antea debellatum, ut videre
eſt

Baron an.-
312. num-
L X.

3K C.
An, Ch.

Anno Urb

334.
Olymp. 21,
alm l,

Cnſeia

II.

Olitm: i

—

,/

III.

Huthe

Au Noo

ſuer

tata

exyli

3K C. .
ct. N
. .

71.
AnndVide

8z1,
N Oimgu
Al 3.

X 1
. Conſales,
lia
WS
ber.

eſt
2 I..

g. Olitu, j.
⸗ veſini.
jus
us,
Wd⸗
‚ſen
tra-
X,
1due⸗
VIh.
. l
e, aut
Mli,

Kan

—

Anno Ubi
73 .
Olyml4⸗

40. 4
d2.

I.

initiun II.
eltiam, Devenn⸗
ennalia Nin.
1 juxla
lu gar⸗
laruin-
uD44
dencium
dcictis
. Zuonu.r
en nll.
dicirut
eam in-
u5 CN.
litis . O 4.

en⸗ Bare
M zu. Numn

ele
11

11

in Annales C. Baronim. 7.1

§ ſ C. I. eſt apud Baronium. Sunt qui exiſtimant, Inlſ-
An. Ch. 81. criptionem, quæ in arcu TLiti legitur, fictitiam
eſſe: ſed decima Tribunitia Poteſtas Liti, ejuſ-
que Deceannalia, eidem plurimùm favent; cùm
antea nullus adverterit, arcus triumphales in
Decennalibus Imperatoribus poſitos.

Anno Urbis ANNO PERIODIGRCO-ROMANX 5574:

834. – . 4 r.
Olymp. 215. O 6. G. ) 6. P. 1). April. Indict. „.
am 1, IJESu CHRISTI Sr. ſecundum Baronium 83.

CIETI PAF & 5.
DOMITIANI IMD. ft.

1. D num. I. Coſſ. Sex. Annius Silvanus, &
Conſules. 7. Verus Pollio, ut oſtendit Card. Noriſius
in apiſt. Conſulari ex Inſcriptione Gruteriana
pag. 1040.
II. Titus exeeſſit Idibas Septembris, poſt bien-
Obitus Titi. nium, ac menſes duos, dieſque viginti, qudm ſuc-
ceſſerat patri, altero & quadrageſimo ætatis an-
no, inquit Suetonius in Tito cap. 11. Natus eſt
III Kalend. Jan. inſigni anno Caiana nece, ait
idem Suetonius. Quem natalem Titi diem

etiam exhibet antiquum Kalendarium à Lam-
becio publicatum. Occiſus autem Caius Cali-
gula de XXIV Januarii anni ChriſtiX LI,
quo ideo Titus die X XX Decembris in lucem
prodiit. Qiare vixir annos quadraginta, men-
ſes octo, dies quindecim. Quod confirmat Dio
lib. 66. quando ait itum, antequam eſſet Im-
perator, annos XXXIX, menſes V, dies XXV
vixiſſe, quæ ver a Zonaras exſcripfit. Erravit
itaque Euſebius in Chronico, ubi dicit, Titum
mortuum pridie Idus Septembres anno atatis
XLII. Nam licèt vox alter à Suetonio uſurpa-
ta, numeralibus juncta ſæpius ſecundum ſignifi-
cet, aliquando tamen pro grimo uſurpatur, ut
vel hic Suetonii locus demonſtrat.
1II. Qudd ſi anni ejus à tempore, quo Collega
Epocha ab Imperii dictus, quéôve Tribunitiam bot ſta-
anno novo tem accepit, numerentur, eum Tribunitiam Po-
Iaero expli- teſtatem X I ſuſcepiſſe ex Nummis conſtat. Sic
ct⸗ in Nummo Græco apud Occonem pag. 166. le-
gitur: ATT. TITOT KAIZXAPOX OTEZ-
IIAXIANOT 2 EB. ETOTZ NEOT IE-
POT IA. id eſt, Imperatoris Titi Cæſaris Fe-
ſpaſani Auguſti anno novo ſacro XI. Quo ex
Titi Nummo ſimilibuſve manifeſtè apparet, de-
ceptos Viros eruditos, qui negant annos TLibe-
rii, Titi, aliorumque Imperii Collegarum nu-
meratos fuiſſe. Hæc porro epocha nonniſi in
Veſpaſiani, Titi, Domitiani & Nervæ Nummis
occurrit. Primus, qui eam explicare tentavit,
Erizzus fuit, qui eam à Hieroſolymitani Tem-
pli conſtructione deductam credidit; cùm ta-
men ultima Hieroſolymitani Templi conſtru-
ctio, regnante Herode Aſcalonita, antequam
ſcilicet Veſpaſianus in lucem prodiret, facta

fuerit. Hinc aliam hujus epochæ cauſam aſſig-

navit Seguinus V. C. eamque deduxit à Capi-
1 5 1D X
tolio, ſive à Jovis Capitolini templo à Veſpa-

ſiano reſtaurato, de quo Tacitus, Suetonius, &

ceteri, Inſcriptionemque Nummi Veſpaſiani à
ſe prolati ſic explicat, ETOTGC NROTY IE-
POT H. anno novi templi oltavo. Firmataque
proprià ſententiãâ, Henrici Valeſii profert opi-
nionem, fſcilicet ea verba Græca interpretari
debere: Anno novo ſacro oltavo, nempe Impe-
rii Veſpaſiani, cujus anni ſacri vocati, quòd rem
Romanam renovaſſet atque inſtauraſſet. Valeſia-

dem reſpondeat,

mam opinionem, utpote probabiliorem, Nori-S & c. I.
ius Card, eruditiſſimus, in Epiſtola ad Toinar- An. Ch. 81,
dum Virum etiam doctiſſimum ſcripta, ample-
titur, & his argumentis confirmat. Niſi enim
hoc modo in Nummis Titi „Domitiani & Ner-
væ epocha hæc explicetur, impoſſibile eſt;
Nummos inter ſe poſſe convenire; cùm eorum
Imperii annos non excedat, ſed adamuſſim iiſe
m re. prout etiam reſpondet Do⸗
mitiani argenteus Nummus, qui ſervatur in
gaza Domini Joannis Dominici Theupoli, in
quo
KAIZAP DOMITIANOZ Z EBAEZ.
Ceſar Domitianus Aug.
NEOT IEPOT ENATOT, Movi ſacri
nono, ſcilicet anno. Aquila unguibus ful⸗
meh tenens.
Si epocha hæc initium ſumeret 2 Capitolio re⸗
ſtaurato, annus, quo euſus eſt ſuperior Num-
mus, caderet in annum Urbis D CCCXXX I,;
quo tempore Domitianus non erat Augutſtus.
Hinc ad Valeſianum epochæ caput acceden-
dum, ſcilicet ad initium Imperii Domitiani
anno Urbis DCCCXXXIV, ex quo pro⸗
ducti anni noveno numero ſignati cadunt in
annum Urbis D CCCXLIII, quo tempore
Domitianus Auguſtus erat, & Tribunitiam Po-=⸗
teſtatem I Xinierat. Præterea, inquit Card. No⸗
riſius, templum Jovis Capitolini, de cujus in⸗
ſtauratione agitur, Romæ erat. Nummi cum
hujus epochæ mentione vel in Græcia, vel, ut
puto veriùs, in Ægypto cuſi ſunt, Græciſque
litteris exarati. Denique Eræ particulares non
deducebantur à templorum ædificatione vel re-
ſtauratione, ſed, ut ex Evagrio docer Scaliger
Canon. Iſagog lib 3. num. I I, ab AUTONO-
MIA, urtbibus conceſſa, ex qua epochæ An-
tiochenæ, Laodicenæ, Tyriorum, & ſimilia-
Hinc cùm populus Romanus & cum eo univer-
ſus Orbis, qui ſub Caligula, Claudio „Nerone;
Galba, Othone & Vitellio dura ſervitute ſervies
bat, Imperii habenas ſuſcipiente Veſpaſiano, in
libertatem aſſertus ſibi videretur, cuſi Numm
cum Latinis Inſcriptionibus: LIEER T. P. R.
REST FT. ex S. O. vel Libertas reſtituta aqui-
tas, pax, ſecnritas Auguſti fides publica, RNoma
reſurgent, & c. Quod imitari volens, vel Ætgyp-
tus, vel Græcia, Nummos cum EFrOTGCN. S 0T
IEPOT, percuſſit, epocham ſtatuens peculia⸗
rem ab AUTONOMIA univerlo Orbi

conceſſa, Imperio Veſpaſiano delato. Ubi ver-

bum IEPOT intelligas velim, ut præmonuit
Henricus Stephanus in Theſauro Græco inter⸗
dum ſumi, ab Homero ſcilicet, quod humano

generi aliquam utilitatem affert, ſicque urbes
vocat I EPAX, quia ſunt ouſtodiendi perita, ex

quo hæc epocha ab utilitate & libertate uni-⸗
verſo Orbi per Imperia Veſpaſiani, Titi S&
Nervæ procurata, deducitur, nihil moramti-
bus Nummis Domitiani, utpote potiùs ab adu-
latione & timore, quàm à genuino populorum
animo exſculptis. Caput itaque hujus epochæ
ſtatuendum ſecundùm annos Imperii Veſpaſia-
ni, Titi, Domitiani & Nervæ, qui ſoli eà Num-
mos habent inſignitos. Hæc & plura hujuſmodi
Noriſius Cardinalis.
Viro eru litiſſimo ſubſeribo, niſi quòèd ſpe- IV.
ctat ad regionem, in qua ea epocha ulurpata. 12 Jra &
Nullus enim dubito, quin ea epocha ex expe- d Sn „5
ditione Syriaca Veſpaſiani originem duxerit, & ove ſori
in Syria ac Ægypto tantùm adhibita fuerit. Et Jarpate
xatio

72 Critica Hiſtorico-Chronologica

38 C. I ratio eſt, quia nulla alia re hujus Imperatoris
An. Ch. 82, nomen magis inclaruit, & nullibi ſacri nomen
frequentiùs, quàm in Nummis in Syria &
Egypto percuſſis uſurpatum. Spanhemius, cui
tantùm res Antiquaria debet;, in ſuo Opere de
Uſu & Præſtantia Numiſmatum pag. 789. hunc
Seleuciæ Syriæ Nummum producit: CEAET-
KEAN. THC. IEPA C. K AI. ATTONO-
MO Y. id eſt, Seleucenſium ſacræ & liberæ civi-
tatis: eam enim Pompeius Tigrane é Syria eje-
cto libertate donavit, ex Strabone lib. I5. pag-
751. Goltzius in Theſauro ſuo pag. 215. hunc
Nummum repræſentat: TAA APON IEPA
2TNKAHTOZ. id eſt, Gadarenſium ſacer
Senatus; Gadara autem Syriæ oppidum in De-
capolitana regione. Ibidem: T ABAAITQ N.
T HC. IE PAC. KAI. ACIAOT. id eſt, ci-
vitatis ſacræ & inviolate?, Nummus eſt Helio-
gabali; Gabala verò urbs Syriæ, cx Plinio lib. 5.
Et quia, ut ait Suetonius in Veſpaſiano cap. 6.
Tiberius Alexander Præfeätus Agypti primus in
verba V'eſpaſiani legiones adegit Kalend. Iulii,
in gypto etiam, ubi ſacri nomen freque ns,
ea epocha adhibita. Goltzius in Auguſto ta-
bul. 71. HTOAEMAIAOZ. IEPA. ZT N-
KAHTOZ, id eſt, Ptolemaidos ſacer Sena-
eus, Mitto innumeros hujuſmodi Nummos, qui
in Principum Cimeliis aſſervantur, aut in libris
leguntur. Hæc ad obſcuriſſimæ epochæ explica-
tionem obiter dicta, ut conſtet, Collegarum Im-
perii annos ab Antiquis numeratos fuiſſe, non
quidem in Actis publicis, in quibus nec Augu-
ſtorum anni memorabantur, ſed in Nummis &

Inſcriptionibus.
Anno Urbis .
235. ANNO PERIODI GRÆCO-ROMANÆ 5575.
O vmp. 215. 6 .
an. 2. P O 7. F. 7. P. 31. Mart. Indict. 10.
JESuI CHRISTI S82. ſecundum Baronium 84.
CLETI PAPZ 6.
. DoOMITIANI IMPF. 2.
nſuler. Dnum. I Coſſ. Domitianus Axg. VIII, & 7.
Flav us Sabinus. Domitiani Conlſulatus jux-
ta priorem Conſulatuum Cæſareorum regulam.
11. Car d. Noriſius in Epiſtola Conſulari pag. 152.
Conſula- de quibuſdam cenſoribus, quibus eorumdem

tuum Cæſæ- Conſulatuum regulæ non probantur, loquens
reorum re ait: De Octavo illius Conſulatu (nempe Do-
gula vindi mitiani) quem anno primo Imperii ſuſcepit,
egee⸗ priorem tuam regulam admittunt, quòd Plinins
laudat moderationem Trajani, qui delatum ſihi
anno primo Principatus poſt Nervæ mortem Con-
ſulatum recuſavit, quem, novi, inquit, Impera-
tores, deſtinatum aliis in ſe transferebant. De
z ac commentitias reliquas tuas
regulas pronuntiant ,quas variis hine ind⸗ petitis
exemplis oppugnant. Sed peto ab iſtis ardelioni-
bus, num verum non eſſet, Conſulatum Im-
perii initio Augauſtos capeſſere ſolitos, ſi ea
Verba Plinius in literas non miſiſſet? Quod ſi
negent, publico ſe riſui exponent; cùm id ex
