copi de Ordinatione; quæ ultima verba à Libra-
rio corrupta & poſita loco iſtorum, Epiſc. dies
Ordinationis, id eſt, Epiſeoporum. Nam in Mar-
tyrologiis aliquando legitur: Ordinatio N. Epiſ-
copi, vel Epiſcopatus N. vel Natale Epiſeopatus
N. vel Natale Cathedræ; id eſt, S. Petri Antio-
chiæ. Quare S. Felix hujus nominis primus
anno centeſimo ſexageſimo nono die viceſima
octava menſis Decembris, quæ in feriam ter-
tiam incidebat, ordinatus eſt. Mitto alia exem-
pla ſuis locis in medium adducenda. Poſt ita-
que tria priora Eccleſiæ ſecula in morem indu-
ctum, ut Ordinationes tam Romanorum Pon-
tificum, quàm ceterorum Epiſcoporum, diebus
Dominicis, vel feſtis ſolennioribus perageren-
tur. Pari eodemque modo Tranſlationes Reli-
quiarum, Eccleſiarum Dedicationes, Cæſarum
nuncupationes, aliaque id genus poſt quartum
Eccleſiæ ſeculum diebus Dominicis aut feſtis
ſolennioribus fieri ſolitæ, ſed quarto Eccleſiæ
ſeculo mos ille nondum introductus, ut ſuis lo-
cis apparebit. Papebrocius tamen loco laudato
perſuaſus, Dominicæ diei ad iſtum actum obſer-
vantiam ab Apoſtolica traditione fluxiſſe, regu-
lam contrariam ſtatuit, Pontificales nempe Or-
dinationes diebus Dominicis, coram collecta
quantà potnit Fidelium plebe, ipfis etiam in per-
ſecutionibus, celebratas eſſe, in cujus rei confir-
mationem alia exempla non affert quàm Ordi-
nationum quinto Eccleſiæ ſeculo factarum, quæ
ideo ad eam ſententiam ſtabiliendam nihil con-
ferunt. Immo ipſemet Vir doctiſſimus ſuam re-
gulam obſervatam non fuiſſe indicat, cùm pag.
41. ſcribit, S. Marcellinum anno C Cx cvVIor-
dinatum fuiſſe die XXIanii, ferid tertid, prop-
ter perſecutionem; quod de variis aliis Pontifici-
bus, annis, quibus ſæviit perſecutio, ordina-
tis dicere debuit, non verò contendere, eas or-
dinationes in diem Dominicam incidiſſe; cdm

eas diebus Dominicis illigare non potuerit, niſi
les, quos ſupra annos & menſes ſedêre, vel au-
gendo vel minuendo.
Nec eſt quèòd quis dicat, S. Leonem in Epiſto-
la quarta ad Anaſtaſium The alonicenſem Epiſ-
copum, in Epiſtola ITxxXXIV, & in Epiſtola x1
ad Dioſcorum „Clarè ſignificare, Ordinationes
factas aliis diebus, qudm Dominicis, eſſe contra
Canones & tradxionem Patrum. Nullibi enim
S. Leo Canones hanc in rem factos commemo-
rat; nec revera ullos habemus ante ejus tempo-
ra, quibus ejuſmodi Ordinationes qualibet die
celebrari prohibeantur. Per Canones igitur, in⸗
quit Queſnellus in Notis ad eas Epiſtolas, ni-
hil aliud Leo intelligit, quàm regulam Eccle-
ſiaſticam ſolo uſu & traditione Eccleſiaſtica fir=
matam, quomodo ſæpe ſæpius uſurpare videtur.
Sic intelligendus etiam Les in Epiſtola II ad Ru-
ſticum Narbonenſem Epiſcopum in Inquiſitio⸗
ne 2. ubi ait: Alienum eſt à conſuetudine Eccle-
RKaſtica, ut qui Presbyterali honore aut in Diaco-
i gradu fuerint conſecrati, ii pro crimine aliquo
Iuo per manus impoſitionem remedium accipiant
Pœnitendi; quod ſine dubio ex Apoſtolica traditio-
ne deſecendit. Quibus ex verbis eruitur inquit

Quelſnellus, minoris ordinis Clericos, inter

quos Subdiaconi numerabantur, non ſemper
agendæ pœnitentiæ lege exemptos fuiſſe. Sed
quod hanc diſciplinam à conſuetudine Eccle-
ſiaſtica, imò ex Apoſtolica traditione arceſſit
Leo, illud benignè intelligendum: nec enim de

hac traditione uſpiam apparet, cùm potius tri-

bus ferè primis ſeculis Glericos etiam majores
Pœnitenriæ publicæ fuiſſe ſubjectos multis pro=
bet Morinus in Commentario de Pœnitentia. Fa-
miliare itaque eſt Leoni, ut cùm de Apoſtolica

traditione ſermonem habet, de ea loquatur,

quam ab Apoſtolo Petro Eccleſiæ Romanæ reli-
ctam putabat. Ea verò ex B. Petri traditione

deſcendere exiſtimavit, quæ & olim obſervata,

& decretis ſancita inveniebat eorum Eccleſiæ
ſuæ Pontificum, quorum monumenta ſuper⸗
erant illa ætate. Conſtat autem tum ex Dio-⸗
nyſii Collectione, qui præteritorum Sedis
Apoſtolicæ Præſulum conſtituta, quant4 valuit
curàâ diligentiãque collegit, & quorquot à ſe re⸗
perta ſunt, digeſſit, tum etiam aliis argumen⸗
tis probabile, nullius Pontificis Romani Siricii
ætate ſuperioris decreta in Eccleſiæz Romanæ
ſcriniis reperta fuiſſe tempore Leonis Pontifica=
tum ſubſequente, ut credibile ſit, iſtam tradi-
tionem à &ricio Leonem hauſiſſe, qui putavit
Siricium Decretum ſuum condidiſſe ſecundum

prædeceſſorum ſuorum conſtituta ac diſcipli-

nam. Sed cùm aliter uſitatum eſſe aliquando in
Eccleſia Romana deprehendamus, indulgen-
tiùs explicandus eſt Leo, qui, cùm ſine dubio ex
traditione Apoſtolica deſcendere hunc uſum aſſe-
rere contentus ſit, nulla alia niti ſe probatione
prodit, quàm ea conſuetudine, quam ſua in Ec-
cleſia à Siricii ætate ad ſua uſque tempora vi=
guiſſe noverat. Ita Queſnellus. Quod ad ſacras
Ordinationes extendendum, quamvis extra du-
bitationem eſſe videatur, hanc cæremoniam ip-
ſo die Dominico inter ſacras ſynaxes celebratam
fuiſſe ab Apoſtolis, & Apoſtolicorum tempo-
ribus; quod etiam poſt redditam Eccleſiæ à Con-
ſtantino Magno pacem reſumtum fuit.
Sexta regula. Poſt Maxentium à Conſtanti-

8 £ C. I.

XIX.
Ordinationes
quando die=
bus Dominis
cis fadta

XX5

n0 Magno debellatum & pacem Eccleſiæ da- Séxts regn

tam, Romanorum Pontificum Ordinationes die-
bus

la,

58

§ % C. I. bus Dominicis, vel feſtis ſolennioribus pera-

XXI.
Septima re-
gula.

ctæ: quod idem dicendum de aliorum Epiſco-
porum Ordinationibus. Priorem hujus Regulæ
partem omnes admittunt: poſteriorem plura
exempla demonſtrant. S. Martinus Epiſcopus
Turonenſis die decima quinta Junii anni tre-
centeſimi ſeptuageſimi quarti, quæ cum Do-
minica concurrebat, conſecratus eſt, ut infrà
oſtendam. Divus Athanaſius Epiſcopus Ale-
xandrinus diexXVVI0 1 Decembris Sancto Joanni
Evangeliſtæ ſacra ordinatus, ut ſuo loco dice-
tur. Idem dicendum de Sancto Baſilio Cæſareæ
in Cappadocia Epiſcopo, de S. Joanne Chryſo-
ſtomo Epiſcopo Conſtantinopolitano, de S.
Ambroſio Epiſcopo Mediolanenſi, aliiſque de
quibus ſuis locis agemus.
Septima regula. Per tria priora Eccleſiæ ſe-
cula, ſi Linum, & fortè Cletum & Clementem
excipias, Romanorum Pontificum nulli Vi-
carii inſtituti ſunt, quidquid in contrarium
ſcripſerint Henſchenius in Apparatu ad Chro-
nologiam Pontificiam, & Papebrocius in Co-
natu Chronico-Hiſtorico ad Catalogum Roma-
norum Pontificum pag. 14. Et ratio eſt, quia
Chronicon Damaſi, in quo uterque fundatur,
Lini tantäm mentionem facit, & ubi de Pi0
ſermonem habet, vel corruptum eſt, vel ſaltem
illius Chronici Auctor Hygini, Aniceti & Pii
ſucceſſionem & eorum Sedis durationem igno-
ravit, ut ſuo loco monſtrabitur. Præterea ideo
tot Vicarii Pontificum ab Henſchenio & Pape-
brocio obtruſi, vel quia exiſtimarunt, Pontifi-
cum mortem iis Conſulibus non contigiſſe, qui-
bus Chronici Damaſi Auctor eam illigavit, vel
quia diem, quo priores Pontiſices coluntur, pro
corum emortuali habuere, vel denique quia
non animadverterunt errorem plerumque ir-
repfſiſſe in annos, menſes & dies, qui in eo in
Chronico cuilibet Pontifici aſſignantur, ut de
ſingulis ſuis locis oſtendemus. Certè ſi per tria
priora Eccleſiæ ſecula aliqui præter Linum Vi-
carii fuiſſent, Auctor illius Chronici, qui Con-
ſules, quibus Magiſtratum gerentibus Linus re-
nunciatus eit Vicarius, diſertè memoravit, Con-
ſules etiam ſub quibus alii inſtituti fuiſſent, ex-
primere non prætermiſiſſet; & parte alia aliquis
ex Scriptoribus tam priorum, quàm poſterio-
rum ſeculorum ,„hujuſmodi Vicariorum memi-
niſſet, imprimis Auctor auctioris Chronici ve-
terum Pontificum, vel Anaſtaſius Bibliotheca-
rius, qui de Pontihcibus ex profeſſo tractarunt.
Ad hæc Pearſonius in Annalibus Cyprianicis ad
annum cCLIII, oſtendit ex Cypriano in epi-
ſtola ad Stephanum de Marciano Arelatenſi, Vi-
carios Pontificum ac ſucceſſores pro uno & eo-
dem uſurpatos fuiſſe: Servandus eſt enim, in-
quit Cyprianus, antæceſſorum noſtrorum beato-
rum Martyrum Cornelii & Lnueciihonor glorioſus,
quorum memoriam cùm nos honoremus, multò
magis, tu frater chariſſime, honorificare & ſerva-
re gravitate & auctoritate tua debes, qui Vica-
rius & ſucceſſor eorum factus es. Sic enim Latini
eam vocem uſurpabant, ut obſervat Suidas:
Biwaet e PoHαενια vοο,, id eſt, Vica-
rius apud Romanos ſucceſſor. Sic denique Cy-
prianus ipſe epiſtolâ ad Florentium Pupianum:
Qui dicit ad Apoſtolos, ac per hoc ad omnes Præ-
poſitos, qui Apoſtolis Vicaria ordinatione ſucce-
unt: qui eam alibi ordinationem ſuccidaneam
vocat. Ita doctè Pearſonius. Eos itaque Vica-
rios ab Henſchenio invectos, omni Antiquita-

ſuppoſititios eſſe mihi certa ſtat ſententia.

Critica Hiſtorico-Chronologica

& falſis fundamentis innixos, S £ 8. 1I.
An. Ch. 67.

ti incognitos,

Octava regula. Poſtquam ſecundo hujus Cri-
ticæ Tomo manum admovi, comperi Ponti-
fices Romanos, aut die mortuali, aut uno ve
altero poſt obitum die de more ſepultos eſle.
Quare verum non eſt quod ſcribit Papebrocius
laudatus ſolemnes eorum exequias longe poſt
eorum mortem aliquando dilatas fuiſſe, ideo-
que nec Anaſtaſium rei, quæ nunquam fuit ra-
tionem habuiſſe. Octava itaque Chronologiæ
Pontiſiciæ ac Anaſtaſianæ regula hæc eſt. Dies
quibus Sancti Pontifices coluntur, aut quos
eorum morti, vel ſepulturæ Auctor Auctioris
Chronici veterum Pontificum, Anaſtaſius &
Martyrologi attribuunt, aliquando ſunt dies
eorum emortuales, aliquando dies ſolum, qui-
bus ſepulturæ mandati fuére, uti compluribus
exemplis in hac Critica videre eſt. Anaſtaſius
U. G. quando dicit Simplicium Papam V INo-
nas Martii ſepultum eſſe, diem mortis ejus in-
telligit, ut anno C C CCLX XXIII num.
I oſtendi. Quando verò Sanctum Leonem Ma-
gnum 11. I Idaus April. ſepultum aſſerit, de
ſecunda ejus ſepultura, ſeu Translatione in-
terpretandus eſt, ut ſuo loco demonſtravi. Unde
nonniſi ex duratione ſedis, aliiſque indiciis
detegi poteſt, an Anaſtaſius & Martyrologi
de die mortis, aut de die ſepulturæ, aut alicu-
jus Translationis, aut Reliquiarum elevatio-
nis, aut alicujus Baſilicæ in eorum honorem
conſtructionis, aut dedicationis explicandi
ſint. Quod tamen poſtremum de ſolis Ponti-
ficibus Romanis Sanctorum honoribus donatis
dici debet. Exequiæ verò Pontificum Romano-
rum ſaltem ante decimum ſeculum, vel die
mortis vel uno aut altero inſequenti ſemper per-
a2ctæ. Denique in Martyrologio Hieronymiano,
ut vulgè dicitur, à Florentinio publicato, ali-
quando dies mortis, aut ſepulturæ Pontificum
Romanorum, aliquando dies alicujus eorum
Translationis annotantur, ut ex iis quæ paſſim
in hoc Opere in medium adduxi, liquet. Qua-
re fallitur Papebrocius qui vult in eo Martyro-
logio dies mortis non verò ſepulturæ ſemper
annotari.
Hæc portò regula ad alios etiam Sanbtos om-
nes, imò ad Cbriki, Deiparaque Virgini dies
feſtos extendenda, Anniverſarios nempe dies
in Martyrologis ſignatos non ſemper cum die-

Ssancti
diebus mor-

XXII.
btava re-

1 gula.

XXIII.

ui, quàm

quibus ſaæpe

bus illis congruere, in quibus quæ recoluntur, soluntnr.

evenerint; in id enim præcipuè Eccleſia incu-
buit, ut repræſentata myſteria temporum op-
portunitate conſtabilita, ita à Fidelibus vene-
rarentur, ut in Fidei potiùs, morumque pro-
ventum, quàm in præciſam dierum obſervatio-
nem collimarent, quemadmodum pluribus de-
monſtrat Florentinius in Admonitionibus præ-
viis ad Martyrologium Hieronymianum, Ad-
monitione XI. Legendus S. Petrus Damiani in
Opuſculo cui titulum fecit, Dominus vobiſecum,
cap. 15. ubi variis exemplis oſtendit, hunc eſſe
morem Eccleſiæ, non tantùm in feſtis, quæ
Mobilia vulgè vocantur, ſed etiam in San-
Gorum commemorationibus, concluditque:
Sandta Eccleſia non tam conſtringitur lege tem-
porum, quàm vices ad ſuum cohibet nutum. San-
cti itaque plerumque, aliis diebus, quàm qui-
bus ad cœleſtem patriam migrarint, culti, ſive
quia periecutionis tempore minùs exquiſita no-
tatio haberi potuerit dierum, quibus paſſi ſunt,
ſive,

aliis

6
An.C!4

XXIV.
orlo faß
pum in B
leſtis Cs
atotie ·

XXV.
Chrißi Na.
tivita, 6
yybania
Alverſiz gie.
m in Orien.
e Alebree

c. .
* Ch,.
XXII.

ava e.
la.

i⸗
tis
o⸗
gie
er-
no,
ali⸗
UE
n
r⸗
to⸗
nper

on. XIIII.
lies Sonct li
, Khlus M,-
i, Ma
e⸗ h, ſiß⸗
NuNt, Aent
ncu⸗

1 ſand,
ſwe,

in Annales C. Baroni. 659

§5 £ C. I. ſive, quia celebriores fuerint Translationis Re-
An. Ch. 67 liquiarum eorumdem Sanctorum, quàm dies
natalis feriæ, ſive denique ob alias cauſas nunc
nobis ignotas. Hinc pauci Sancti quibus obie-
runt diebus, coluntur; ſæpeque etiam eorum
corpora diebus, in quos eorum Natales inci-
debant, elevata, & in decentiorem locum re-
poſita. Hac obſervatione Annales variis in lo-
cis illuſtrari & emendari poterunt; variique
errores in quos Viri doctiſſimi lapſi ſunt, vita-
ri. Uide Florentinium loco laudato.
XXIVv. Hlic tamen prætermittere non poſſum, quæ
Ordo faſto- Zacagnius Vir Cl. in Præfatione Tomi I ad
laßi ch. Collectanea Monumentorum Veterum Eccleſ.
padocis. Græcæ ac Latinæ num. XXXIII habet ex Lau-
datione Sancti Gregorii Epiſcopi Nyſſeni de
laudibus Sancti stephani. Ibi pauca de hoc San-
cto Proto-Martyre præfatus, ſtatim ad cele-
brandos S8. Apoſtolos digreditur, & nos docet,
cui ipſe præerat Eccleſi?, & fortaſſis totius
Cappadocum gentis inſtituto, una eademque
die, quæ S. Stephani ſolemnitatem proximè ſe-
quitur, Apoſtolorum Petri, Jacobi & Joannis
feſtum celebratum fuiſſe. Meminit hujus mo-
ris non modo eo in loco Nyſſenus; ſed & initio
alterius Orationis funebris in Sanétum Baſi-
lium fratrem, quam his verbis orditur: Bonum
impoſuit Deus ordinem anniverſariis hiſce noſtris
feris, quas per ordinatam quandam viciſſitudi-
nem, & ſeriem his diebus & jam celebravimus,
S& rurſus celebramus, &c. Sed primam celebri-
tatem unaà cum aliis non numero; nam quæ propter
divinam unigeniti filii apparitionem per partum
Wirginis, feſtivitas inſtituta eſt, ea non ſimpliciter
ſanbta celebritas eſt, ſed ſancta ſanbtarum, &s
celebritas celebritatum. Igitur eas, quæ hanc
conſequuntur, enumeremus. Primum nobis Apo-
ſtoli, & Prophetæ ſpiritualis catus initium fece-
runt, ſunt autem hi otephanus, Petrus, Jacobus,
loannes, & Paulut. Deinde poſt hos conſervato
ordine ſuo, Paſtor & Magiſter præſentem nobis ce-
lebritatem auſpicatur, nempe Baſilius, cujus
feſtum primè Januarii die Græci celebrant.
XXV. Nec mirum cuipiam videri debet Nativita-
Chriſti Na- tis Domini feſtum die X XV—rehDecemb. Occi-
svita⸗ & dentalium more in Cappadocia celebratum
Epiphania fuiſſe ; cum eumdem morem in ſua quoque
d'verſ, die. Eccleſia obtinuiſſe teſtis ſit Gregorius Nazian-
bus in Orien- . . . .
te celebrata. Zenus in Orat. 39. in Epiphaniam pag. 632. ubi
Nativitatis Domini, & Magorum adorationis
feſtivitatem, de qua peculiarem orationem ha-
buit, ab Epiphaniæ feſto diverſam fuiſſe diſer-
tè affirmat: At Chriſti quidem Nativitas apta
Jolemnitate prius tum à feſti Duce, & auſpice, tum
à vobis, atque adeo ab omnibus, tam qui in mundo
verſantur, quam qui in mundo ſublimiores ſunt,
celebrata eſt, &c. nunc verò alia Chriſti altio,
aliudque miſterium ſequitur. Hinc autem colli-
git Zacagnius Chriſoſtomi verba in Sermone 35.
de Chriſti Nativitate Tom. V hujus Operum
pag. 466. quibus ante decem annos idem feſtum,
ſeorſim ab Epiphania, die XX“NV Decembris
celebrari cœptum fuiſſe teſtatur, intelligenda
eſſe de Antiocheni Patriarchatus Eccleſus, in
quibus Æ gyptiorum more una eademque die
Epiphaniæ „ & Nativitatis feſtum antiquitus

ter erat Chri ſoſtomus, quo tempore eam ora-
tionem habuit, ut Combefiſius oſtendit in No-
tis ad Joannis Nyſſeni Epiſtolam Tom. II Au-
ctarii Bibliothecæ Patrum pag. 311. Hæc omnia

ibidem Vir eruditiſſimus ex quibus infero s β c. I.
Chriſti ac Sanctorum feſti vitates juxta tempo- An. Ch. 6†²,
rum ac regionum diverſitatem, ipſis etiam
prioribus Eccleſiæ ſeculis diverſis diebus cultas
fuiſſe, & hanc regulam amplius in dubium re=-
vocandam non elſſe.
Nona regula. Quando Martyrologi aut Chro-⸗ XXVI.
nicorum Pontificiorum Scriptores in alicujus Nonæ Fepa⸗
Pontificis emortuali die aſſignando, uno tan- la.
tùm die inter ſe diſſident, prior ad mortem,
poſteriot ad ſepulturam, quæ poſtridie conti=-
git, referendus. Sic quia Anaſtaſius S. Simpli=
cium VI Nonas Martii; Auctor verò Auctioris
Chronici veterum Pontificum eum V Nonas
Martii ſepultum ſcripſit, collegi hunc S. Pon-
tificem VI Nonas Martii, ſeu die ſecunda
Martii demortuum, & V Nonas Martii fu-
nera cjus celebrata. Papebrocius, qui neu-
trum Scriptoris diem mortis Pontificum reci-
tare arbitratur, obitum Simplicii die deci-
ma menſis Februarii collocat, ſicque tam ejus,
quàm ſucceſſoris Chronologiam perturbat, ut
ſuo lo co oſtendo. Error enim in die emor-=
tuali alicujus Pontificis conſignanda commiſſus
non poteſt non alios parere. Indeque apparet,
quam arduum ſit, Chronologiam Pontificiam
quamplurimis in locis labefactatam reſtituere;
cùm dies mortis in Martyrologiis vel Libris
Pontificalibus notatur, nobis plerumque fucum
faciat. Hæc porrèò regula rarò fallet.
Ubi præcedens regula deficit, ad diem tam XXII
Ordinationis, quàm mortis Pontificum è te- Interpontift.
nebris eruendum, eorum Sedis & Interponti- cia ſape mæ⸗
ficiorum duratio in Libris Pontificalibus anno- le in Ange
tata, aliaque indicia Hiſtorica diligenter diſcu- iagte netef
tianda; ſed incertis nimium numeris, & ſæpe
inter ſe diſcrepantibus, qui in Pontificum Ca-
talogis leguntur, ſicuti & Interpontificio, tam
in Auctiori Chronico Veterum Pontificum
quàm in Anaſtaſio memorato, multàùm non fi=
dendum, ut jam Baronius obſervavit. Ca-
talogi enim illi Librariorum, & tranſcriben-
tium culpàâ errorum pleni, & ab Auctoribus
Parum accuratè confecti. Magis peccatum in va=
catione Sedis, quæ poſt cujuslibet Pontificis
mottem contigit, aſſignanda: non enim ex cer-
tis monumentis, ſed ex proprio Auctorum cal-
culo multoties deſumta. Poſt S. Sixti Pontificis
S. Leonis Magni deceſſoris mortem, Sedem va-=

caſſe dies viginti duos Anaſtaſius ſcribit; Au⸗

ctor verò Auctioris Chronici veterum Pontifi⸗
cum, dies viginti unum. Et tamen Proſper in
Chronico, qui tum vivebat, Eccleſiam qua⸗
draginta ampliùs diebus ſine Antiſtite fuiſſe te⸗
ſtatur. Quare non mirum ſi variorum Pontiſicum
tempora, & aliqua Interpontificia certò defini-
re non potuerimus. Satius itaque viſum ea non
deciſa relinquere, quâm frivolis conjecturis in-
nixi decretoriam ſententiam ferre.
His novem Canonibus, quibus nihil alicujus X X VIII
momenti opponi poteſt, Chronologiam Pontifi- Linus Petre
ciam illuſtrare conabimur, & ubi difficultares Hccedite
perrumpere non poterimus, eas Lectori indi-
cabimusꝭ, ut ſciat quid adhuc enodandum ſu- Daron-num
perſit, & ipſemet propriam induſtriam exercere 1&eg

valeat. Quia verò Auctorem hronici Damaſi
agebatur; nam Antiochenæ Eccleſiæ Presby-

in prioribus Pontificiis digerendis ut plurimàm
ſequemur, ejus verba in cujuslibet Pontificatus
fine recitabimus. Hæc ille de S. Petro: Petrus
annis viginti quinque menſe uno, diebus noven
Fuit temporilus Tiberii Cæſaris, & Caii, & 7:
beris

§ E£E C. LI.
An. Ch. 67.

XXIX.

60⁰
herii Claudii & Neronis, à Conſulatu Vinicii &
Longini (qui eam dignitatem anno Chriſti x x xX
geſſere) uſque Nervæ & Veſtini (anni Chriſti
PXV Conſules non verò Nervæ & Veri, ut ha-
bet Codex Bucherianus, aut Neronis & Ueteris
ut male Bucherius in locum Nervæ & Veri ſub⸗
ſtituit.) Paſſus autem cum Paulo die tertia Kalen-
das Qulias Conſulibus ſupradictis, imperante Ne-
rone. Quod ibi, imèò & in hoc Opere, de dura-

tione Sedis Petri dicitut, incertum: ſed eum.

anno Chriſti LXV ac die xXIX Junii Marty-

rium feciſſe, extra controverſiam eſſe debet.

Petro ſucceſſit Linus, qui jam ejus Vicarius erat,

ut in ejus morte dicemus. Lino currenti anno

demortuo, Clemens in ejus locum ſubrogatus
ut infra, Baronii ordinem ſe quentes explica-
bimus.

Ad num. XLVIII & ſeq. Veſpaſianus cum

Geſts in Iu- omni exercitu ad fines Galilææ venit, & Gada-

Aa,

XXX.
Mucianus

renſium civitatem aggreſſus, primo impetu ca-
pit & vaſtat. Unde Zotapatan die xXXI Maii
veniens, eandem expugnavit. Hanc Joſephus
Hiſtoricus, qui iſthic cum Imperio erat, for-
titer defendit: ſed tandem poſt quadraginta
dierum obſidionem vi capitur, evertitur & in-
cenditur Kalendis Zuliis, anno Neronis A1II. 7,
inquit Joſephus lib. 3. de Bello cap. 13. Joſe-
phum in ſpecu latirantem capit Veſpaſianus, &
captivum tenet. Deinde Taricheas, quèò multi
udæi confluxerant, obſidione cingit, eàâ que
captàâ, VI Iaus Septembris, juvenum validiſſi-
mos ſex millia lectos ad IEſtihmon Neroni tranſmiſit,
inquit Joſephus in fine libri quarti de Bello.
Quibus ex verbis conſtat, Neronem hoc anno
menſe Septembri in Græcia fuiſſe, non verò
Romæ, ut Baronio aliiſque viſum, ideoque
SS. Apoſtolos Petrum & Paulum currenti an-
no, exeunte Junio, Romæ, præſente Nero-
ne, paſſos non eſſe. Poſt eas victorias Veſpa-
ſianus Gamalam urbem, quæ Romanæ ſocieta-
tis erat, ſed quæ rebellatur, poſt menſem, die
XXIII Octobris cepit. Tum Giſcala evertitur,
atque hoc modo Galilæa tota ſubacta eſt, poſt-
quam multo ſudore Romanos exercuit, inquit
Joſephus lib. 4. de Bello cap. 4. poſt præfatas
victorias relatas.
Ceſtius, qui Syriam obtinebat, hoc anno
fato aut tadio occidit, ut ait Tacitus lib. 5. Hiſt.

Syrie prapor Nero in ejus locum, P. Licinium Müucianum

nitlr.

in Syriam miſit. Extat in Gaza Regia Num-
mus æteus medii moduli mecum communicatus
à4 Clarifſmo Toinardo, in cuſus antica legitur,
IM. SER. SuL. GALBA CAE. Viſitur Galbæ caput
laureatum. In poſtica, EIII MOT KIANOT
ANTIOXENN ET. 21. in Laurea, id eſt,
Jab Maciano, anno Antiocheno CXVII. Profi-
ciſcitur is annus ab anno Periodi Græco-Ro-
manæ 5445. ideoque Kalendis Septembribus an-
ni Chriſti ſequentis inchoatur. Jam tamen Ma-
cianus Syriæ prægrat. Ex Nummis portèò Præ-
fectorum Syriæ hinc inde in iſto Opere me-
moratis intelligimus, Antiochiam tribus Eris
intra triginta & aliquot annos inſtirutis uſam
eſſe, nempe Pompeianàâ, Cæſareâ ſeu commu-
ni, & Auguſtanâ. Secundam communem voco,
quia tam in Nummis, quâm in Libris legi-
tur, cùm duæ aliæ in Numiſmatis tantùm me-
morentur.

Critica Hiſtorico-Chronologica

ANNO PERIODI GRECO-ROMANX 5561. Anno Urbis

O 12. CB. 12. P. 10. April. Indict. II.
Jr su CHRISTI 68. ſecundum Baronium 70.
CIE MENTIS PAP £ 2.

GAL B £ I.

D num. I. Coſſ. C. Silius Italicus, & M.
CGalerius Trachalus. Em. Card. Noriſius
in literis ad me Florentiâ ſcriptis doctè obſer-
vat, Suetonium in Nerone duos hujus Impera-
toris Romam adyentus, poſt ejus ex Oriente
reditum, diſtinguere. De priori agit Suetonius
cap. 25. aitque, Neronem reverſum & Græcia,
Neæapolim albis equis, ac dein Romam triumphan-
tis more, coronamque capite gerentem Olympia-
cam introjiſſe. Quod præcedentis anni exitu fa-
ctum, ut tunc explicavimus. Rediiſſe poſtea
Neapelim Neronem, liquet ex Suetonio cap.
40. ubi ait: Neapoli de motu Galliarum cognovit
die ipfſo, quo matrem occiderat.. Sed argenti-
bus aliis ſuper alios nuntis Romam pratrepidus
rediit. Poſiquam deinde etiam Galbam & Hiſpa-
nias deſciviſſe cognovit, prope intermortuus jacuit.
Eſt hic ſecundúùs Neronis Romam adventus à
priori longè diſſimilis; cùm tunc triumphans,
nunc prætrepidus illuc redierit. Prior adventus
pertinet ad menſem Decembrem anni præce-
dentis, poſterior ad menſem Aprilis anni cur-
rentis. Occidit enim matrem Nero, cùm feſti
dies Quinquatruum uno aut altero antè die ce-
lebrati fuiſſent, ut colligitur ex Tacito lib. 14.
Annal. Feſtum illud in Kalendario à Petro Lam-
becio tomo 4. Bibliothecæ Cæſareæ publicato
celebrabatur XIV Kalend. Aprilis, & Galba,
qui in Hiſpaniis Proconſul erat, die tertia men-
ſis Aprilis currentis Chriſti anni Imperium ar-
ripuit, ut ex iis, quæ anno ſequenti dicemus,
conſtabit. Julius Eindex Proprætor in Galliis
Galbæ Imperium obtulit. Nec duiu cunctatus
(ſcilicet Galba) conditionem partim metu, par-
tim ſpe recepit, inquit Suetonius in Galba cap.
10. Exiſtimavit Onuphrius lib. 2. Faſtorum,
Vindicis & Galbæ defectionem anno præceden-
ti contigiſſe, eodemque Neronem & Græcia te-
diiſſe & Principes Apoſtolorum Petrum & Pau-
lum m utyrio coronatos eſſe. Quæ omnia ex di-
ctis corruunt. Certè ſi menſe Martio anni elapſi
Nero è& Græcia redux defectionem Galliarum &
Hiſpaniarum accepiſſet, Galba anno ampliùs in-
tegro ab Imperio capeſſendo abſtinuiſlet; ſicque
Hiſtorici, quæ tam longo ſpatio geſta fuiſſent,
in literas retuliſſent, vel ipſa ſeditio diſſipata
fuiſſet. .
Nero ea ſeditione accepta, Romam prætre-
pidus rediit, eredenſque expeditionem neceſſa-
riam, Conſules ante tempus privavit honore, at-
que in utriuſque locum ſolus iniit Conſulatum;
quaſi fatale eſſet non poſſe Gallias debellari, niſi à
Conſule ac ſuſceptis faſcibus, inquit Suetonius

8 £ C. 1.
An. Ch. 68.

821 Olymp-
211. ane 4.

I.
Con ſules:

II.
Rui⸗ ntus Ne.
ronis Conſass
latuz,

cap. 43. Onuphrius citatus Conſulatum illum

ſuffectum in finem præcedentis anni confert,
quòd Suetonius cap. 46. loquens de portentis
ſomniorum, quibus territus eſt Nero, ſcribat:
Kalend. Januarii exornati Lares in ipſo ſacrificii
apparatu conciderunt. Jam autem cap. 43. de illo
Neronis Conſulatu verba habuerat Suetonius.
At non advertit Onuphrius, hunc Hiſtoricum
teſtari, Neronem territum portentis tumz vete-

540
An. Ch,.

III.
MWronit in⸗
eritus.

V.
6fe in ly-
Marn 41
10/1 num.
4
Spon. an
Ro l n, n.

r

3AC.
An Ch .
Anno Urbis
821 Olymp.

I.

Ge
lent,
ipan .

Il.
lle- Niucer
. eni, Cinſt⸗
, At⸗ latu,
tuR
i
olius
lum
llert .
entis
flbar:
erfen
oils⸗
Oicutn.
elt⸗

ribus;

8S Æ C. I.
An. Ch. 68⸗

III.
Neronis in-
keritus.

IV.
Geſta in Iu-
daα.

Baron an-
noz! num-.
11
Spon 1. an-
no 71. n. III.

in Annales C. Baroni.
pite 3. lib. 5. Joſephujn Nqui de rebus hot an-

ribus, tum novis. Kalendæ itaque Januariæ loco
citato memoratæ alterius anni, non verô cur-
rentis. Unde & ibidem Suetonius ait: Ocſa
demum matre, vidit per quietem, navem ſibi re-
genti extortum gubernaculum. Quæ viſio ad præ-
cedentes etiam annos referenda. Meliùs Bto-
nius quintum illum Neronis Conſulatum hoc
anno conſignavit. Extat Nummus Neronis apud
Goltzium in quo legitur: NH RO CEAu. CAE-
SAR. AudG. GrR. P. M. TR. P. XIIII. Cos. IIII

IM P. P. P. Sumſit Tribunitiam Poteſtatem XIV

Nero die XIII Octobris anni elapſi. Quare
eo anno menſeque Octobri quintum Conſula-
tum nondum inierat: nam ultimum in Num-
mis exprimi ſolitum fuiſſe certum. Quis autem
ſibi perſuadeat, Neronem menſe Martio anni
Chriſti LXVII nuntium de excitata in Gal-
liis d Vindice ſeditione, Hiſpaniarumque defe-
ctionem accepiſſe, & nonniſi poſt menſem.
Octobrem ejuſdem anni expeditionem adver-
ſus Vindicem paraſſe ? Hanc enim ſuſce-
pti Conſulatus cauſam teſtatur Suetonius. Ca-
peſſitus porrèò à Nerone Conſulatus V juxta
quartam Conſulatuum Cæſareorum regulam;
imò hinc diſcimus, ob expeditiones bellicas,
Imperatores quandoque Conſulatum cepiſſe, &
hanc quartam regulam certam eſſe.
Ad num. II. Occiſus eſt Nero, non die de-
cima Junii, ut habent Baronius & Onuphrius,
ſed die nona. Imperium enim ſuſceperat die
XIII OGobris anni Chriſti LIV, impera-
vitque annos XIII, menſes VII, dies XXVIII,
ut habent Clemens Alexandrinus, & Euſebius
in Chronico, ſeu, ut habet Zonaras, annos tre-
decim, menſes otto, biduo minus; ideoque die
nona Junii interitus ejus contigit. Quod con-
firmat Caſſiodorus in Chronico, qui ait: Regna-
vit annos XIIh menſibus VII, diebus XXVIL.
ubi diem emortualem excludit. Non poteſt au-
tem in die mortis Neronis conſignando error
committi, quin in morte Galbæ, Othonis & Vi-
tellii narranda etiam peccetur. De ætate Neronis,
Imperii ejus initio egimus. Neroni ſucceſſit Galba.
Joſephus lib. 5. de Bello Judaico geſta à Veſ-

paſiano in Judæa fusè deſcribit, aitque cap. 3.

eum Gadaram tranſamnanæ regionis metropo-

lim validiſſimam menſis Martii quarta die in-
greſſum eſſe. Tum cap. 4. inquit: Hac dum
aguntur, motus circa Galliam nuntiatur, & qud
Pindex unaà cum Optimatibus indigenarum defe-
ciſſet. Quo ex Joſephi loco prorſus evertitur ſen-
tentia Onuphrii & Baronii, qui exiſtimarunt,
Neronem initio anni præcedentis e Græcia re-
düſſe; cùm Orientem non reliquerit, niſi poſt-
quam accepit ſeditionem à Vindice motam,
quam hoc tantùm anno cœpiſſe, ex laudatis Jo-
ſephi verbis innoteſcit. Subdit Joſephus cap. 8.
Omnibuſve jam captis prater caſtella Herodion, &
Maſſadam, & Macharunta, quæ a latronibus te-
nehantur, ſola jam Hieroſolyma ante oculos erat,
quæ expugnanda reſtabat. Quibus ex verbis li-
quet, veruin eſſe quod ſcribit Tacitus lib. 5. Hiſt.
Veſpaſianus iutra duas aſtates, cuncta campo-
rum, omneſque prater Hieroſolyma urbes, victo-
re exercitu tenebat; deceptoſque Viros doctiſſi-
mos, qui bellum Judaicum anno Chriſti LX V
inchoatum contendunt; cùm eo modo non in-
tra duas aſtates, ſed intra tres, TLacitus ſcribere
debuiſſet. Hæc Baronius in Annalibus, & Spon-
danus in Epitome, anno ſequenti tanquam tunc
facta recitant, cùm tamen certum ſit toto ca-
Tom. I.

61

no geſtis.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN 5562.
O22. A. ) 13. P. 26. Mart. Indict. 12.
JESu CHRISTI G69. ſo-und. Baronium 71.
CLEMENTIS PAP 38

OTHO
VITELLIUS
VESPASIANUS

IMPP.

D num. I. Coſſ. Servius Sulpicius Gaiba
A Aug. & 7. Vinius Rufinus, ut oſtendit Card.
Noriſius in Epiſtola Conſulari. Conſulatus Gal-
bæ juxta priorem Conſulatuum Cæſareorum re-
gulam.
Galba non die decima ſexta Januarii, ut ha-
bet Baronius, ſed die decima quinta occiſus.
Joſephus enim, qui tum vivebat, lib. 5. de Bel-
lo cap. 6. ait, Galbam imperaſſe menſes EII, &
dies VII, cui uterque Victor ſuffragatur. Qua-
re cùm Nero die nona Junii anni præcedentis
perierit, interitus Galbæ in diem XV Janua-
rii incidit. Clemens quidem Alexandrinus, &
Theophilus Antiochenus habent, menſes VII,
dies VI, quia nempe diem emortualem exclu-
dunt. Alia in hanc rem argumenta attuli in Pro-
legomenis Diſſert. Hypat. num. XIX. Quèd
ſi à tempore, quo Imperatot in Hiſpania dictus
eſt, vivente adhuc Nerone, Imperium ejus
exordiri placeat, tunc, ut Xyphilinus & Zona-
ras ex Dione habent, regnavit menſes noVem;
dies tredecim, quot menſes & dies à tertio Apri=

§ £ C. Ie
An. Ch. 60.

Anno Urbis
822. OIymp.
212. ane: I.

I.
Conſules.

II.
Galba inte
ritus.

lis anni præcedentis ad decimum quintum ja-

nuarii præſentis anni fluxerunt. Adoptavit Gal-
ba Piſonem, Cæſaremque renuntiavit; ſed is
intra ſextum adoptionis diem periit, ut habet
Tacitus lib. 1. Hiſt. HW
Suetonius in Nerone cap. 10. de Galba ſcri=
bit: Conſalutatuſque Imperator Legatum ſe Sena-
tus ac populi Romani profeſus eſt, tum cap. 11. U
occiſum Neronem cognovit, depoſita Legati ſuſce-
pit Caæſaris appellationem, non potuit ſtaque ſe-
cundum Imperii annum inchoare, licet in mul-
tis Nummis Græcis legatur L B. ideſt anno ſe-
cundo, ſed cùm omnes hi Alexandriæ percuſſi

fuerint, jure merito obſervarunt aliqui Alexan-

drinos non numeraſſe annos Imperatorum, à die
natali eorum Imperii, ſed à die vigeſima nona
menſis Auguſti; id enim confirmat Dio lib. 5r.
pag. 4 57. ubi ait: Diem, quo capta fuit Alexan-
dria feſtum eſſe cenſuerunt, ab eoque reliquis an-
nis numerandis initium ſumendum. Nunquam
in Nummis Ægypti alia epocha notata quàm
Regum & Imperatorum, quare ea à primo an-=
ni die non exordiebatur, & quando mors Prin-
cipis ſub finem anni nunciabatur, ſtatim Num-
mi in honorem ſucceſſoris cudebantur cum LA.
ideſt anno primo, & poſt aliquot dies novo
anno Alexandrino inchoante die XXIX Au-
uſti in nummis exprimebatur annus ſecundus
à die XXIX Auguſtus deſumtus. Sic Trajano
mortuo, & Hadriano in locum eius ſubroga-
to, ac Alexandriæ agnito Imperatore initio an-

111.
Eæxplicantiss
Nummi in
quibus an⸗
nus II eius
imperii leg⸗
tur.

ni CXVII nummi percuſſi cum LA. & dein-

de die XXIX Auguſti cum L B. ita ut ultimus

S

hujus Imperatoris annus in Nummis £Æyptiacus

præferat LCB, ideſt annum XXII, quod
F nonnifi

62
3 C. I. nonniſi in nummis Alexandrinis occurrit. Præ-
An. Ch. 69. terea in Canone Aegyptiaco Ptolomæi anni Re-
gum non à vero die eorum natali, ſed à Thoth
vago, poſtea pro uſu civili Auguſto regnante diei
XXIXAuguſti alligato, numerantur.
IV. Diligenter autem obſervandum poſt Nero-

Poſt Nero- nem in quo Julia familia extincta, etiam qui ab
en l Auguſtis originem ducebant, Cæſares appella-
ſed dignita- 105 hon eſſe donec à patribus Imperatoribus
tis nomen eo nomine ac dignitate cohoneſtarentur, idque
fuit. cum ſpe ad ſucceſſionem Imperii, eiuſque ali-

quo conſortio. Eam in rem Otho apud Tacitum
lib. I. Hiſt. dicit: Agendum, audendumque, dum
Galbæ auctoritas fiuxa, Piſonis nondum coaluiſ-
ſet. Non ſolùm itaque Cæſaris nomen cum cer-
ta Imperii ſucceſſione Piſo acceperat; ſed au-
ctoritatem aliquam, quæ nondum coaluerat, ne-
que ſatis ſtabilita erat. Nec refert, quòd paulò
antea Tacitus de Legatis ad Germanicum exer-
citum mittendis, ac de Piſone loquens dicat:
Mi (nempe Legati) auäctoritatem Senatus: hic
ſcilicet Piſo) dignationem Cæſaris laturus. Non
enim inde ſequitur Piſonem nullam auctorita-
tem, nullùmve Imperium habuiſſe; illud quip-
e Cæſaris nomine ab Hiſtorico brevitatem af-
fectante ſatis deſignatur. Cæſaris honores pau-
latim aucti, tandemque Regis & Imperatoris
