6. adverſus Atianos emiſſo. Nam cùm priuùs Im-
perator ſoripfſiſſet, Porphyrium Religionis hoſtem Baron num.
pravis quibuſdam commentaris contya, pietatem LXXX, &
edettis dignam inveniſſe mercedem; ne quis de ſeqd.
exilio »aliove ſupplicii genere explicarer, ſub-
jungit: Ac talem; ut ipſe quidem infamis apud
omnem poſteritatem maximo opprobrio & dAedeko-
re, compleretur: impia autem ejus eripta planè
delerentur. Quibus maniſeſtum eſt, nihil aliud
Imperatori propoſitum fuiſſe, quàm ut publico
edicéto eandem probroſi nominis infamiam A-
rio, ejuſque ſectatoribus inureret, quàâ Porphy-
rium flagrare videbat, & pari exemplo quo Por-
phyrii libros extinxerat, impia eorum Scripta
ſupprimeret, inquit Holſtenius in libro de Vita
& Scriptis Porphyrii.
A num. CXXIII ad C LXXXVI. Pro- XXXIV.
bavit ſacra Synodus Nicæna vetuſtam regiminis De terminis

Eccleſiaſtici diſciplinam Canone 6. his verbis: Romani Pa-

Antiqua conſuetudo ſorvetur per ADDoyptum, Ly- rriereatei
biam & Pentapolim, ita ut Aexandrinus Epiſco- vionr.
Pus horum omninum habeat poteſtatem quia 65
urbis Romæ Epeſcopo parilis mos eſt. Ubi diœceſis
Alexandrinæ termini aſſignantur, ſed de Ro-
manæ Diœceſis terminis nihil ſtatuitur. Hinc
variæ natæ opiniones de hujus Patriarchatus
terminis, ob perplexam præſertim Ruſßini Aqui-
leienſis Presbyteri interpretationem, qui tempo-
re D. Hieronymi lib. de Hæreſ. cap. 6. Cano-
nem his verbis expoſuit: Ue apud Alexandriam
& in urbe Roma vetuſta conſuetudo ſervetur,
ut ille DDEo)pti, vel hic Suburbicariarum E cleſta-
rum ſolicitudinem gerat. Hinc origo controver-
ſiæ de Suburbicariis in Gallia hoc ſeculo natæ ;
de qua Launoius in Dilſſert. de recta Nicæni
Canonis vI Intelligentia, Valeſius in Eccleſia-
ſticis Obſervationibus ad Socratem & Sozome-
num, Marca lib. de Concordia Sacerdotii &
Imperii capite 3. aliique, quorum opiniones
Schelſtratius parte 1. Antiquit. Illuſtr. Diſſert. 2.
accuratè examinavit, ex qua Diſſertatione ſequen-
tia exſcribenda duximus. Salmaſius eruditus Cal-
viniſta anno MDCxXVIII ſuppreſſo nomine libel-
lum ſcripſit, in quo duo pro Canonis Nicæni cum
Rufino conciliatione excogitavit. Primò, hoc
Canone nullam juris Patriarchici mentionem
fieri, ſed tantùm Alexandrinum & Antioche-
num Epiſcopos in iis, quæ ad jus Metropoliti⸗=
cum pertinent, cum Romano conferri. Alcerum
Metropolim Romanam KRufni temporibus, cir-
ca annum fſcilicet c v, iis Provinciis defini-
tam (Piceno nempe, Tuſcia & Valeria) quæ
Suburbicariæ dicebantur, quèòd à4 juriſdictione
Præfecti Urbi penderent, & ad centeſimum ab
Urbe lapidem porrigebantur. Eodem anno pro-
diit Cenſura conjietturæ anonymi Scriptorir de Su-
burbicariis regionibus & Eccleſiis, auctore Jaco-
bo Sirmondo, qui in ea refellit tam Anonymi,
Salmaſii ſcilicet, ſententiam de ipſius Præfe-

cti Urbi in Suburbicaria jüriſdictione, quàm

ejuſdem comparationem cum Romano Pon-

Ttitlice XXXV.

4 . . . . 3— — .V —
Quoad primum, oſtendit, Præfectum Urbi Opinio Sal.
non habuiſſe Diœceſim intra centeſimum ab maſi refel-
Mm 2 .

Urbe litur.

41¹²

§ E C. Iv. Urbe lapidem; cùm Notitia declaret tantùm,
An. Ch. 325 xXIII Dicceſes ſub quatuor Præfectis Prætorio
à Conſtantino Imperatore fuiſſe inſtitutas, &
inter illas nullam Præfecti Urbi eſſe cognitam,
neque eſſe potuiſſe; cùm Diæceſis plures Pro-
vincias contineat, & plures Provinciæ intra
centum paſſuum millia nullatenus extiterint.
Ait itaque Sirmondus, Præfectum Urbi nec
Diœceſim habuiſſe, nec Provinciam; ſub ejus
diſpoſitione adminiſtrationes varias fuiſſe, ſed
nullam Provincialem; & Suburbicarias ad
alium pertinere. Quod magis exponens, memi-
niſſe oportet, inquit, Vicarios Præfecti Præto-
rio in Italia duos fuiſſe, Vicarium urbis Romæ,
& Vicarium Italiæ. Vicarii urbis Romæ ſedem
Romam fuiſſe compertum eſt, Vicarii Italiæ Me-
diolanum, ut ex Paulino Presbytero in Am-
broſii Vita intelligimus, & ex Marcellino lib.
27. cùm de tribus Apparitoribus Poteſtatis Vi-
cariæ per Italiam Valentis Imp. juſſu cæſis agit,
& Mediolani locum, ubi ſepulti ſunt, Ad In-
nocentes, appellari ſcribit. Inter hoſce duos Vi-
. carios diviſæ omnes Italiæ regiones ac Provin-
ciæ fuerunt, hoc diſcrimine appellationis, quòd
quæ ſub Vicario erant Italiæ, præcipuo titulo
Italicæ regiones & Provinciæ vocabantur;reliquæ
Urbicariæ & Suburbicariæ, quia in Vicariæ ur-
bis erant poteſtate. Quænam autem hæ fuerint,
quæ Urbanæ Vicariæ parerent, indicat Notitia
his verbis: Sub diſpoſitione E-S. Vicarii urbis Ro-
mæ Provinciæ infra ſeriptæ: Conſulares, I Cam-
paniæ, I. I Tuſciæ & mbriæ, III Piceni Subur-
bicarii, IV Siciliæ. Correctores, I Apuliæ & Ca-

labriæ, II Brutiorum & Lucaniæ. Præſides, 1

Samniæ, II Sardiniæ, III Corſicæ, IV Vale-
ric. L
Ex quo colligit Sirmondus, reliquas Provin-
cias, quæ Vicario Italiæ ſuberant, fuiſſe Vene-
Suburbicaris tias & Iſtriam, Æmiliam, Liguriam, Flami-

XXXVI.

Provinciæ

mald ad niam, & Picenum Annonarium; & Urbicarias
e e. Exrdr⸗ 4
Tazre er regiones ac Suburbicarias appellari eas conſue-

viſſe, quæ Urbis Vicario parerent; idque decla-
rare Valentiniani Legem, in qua per Urbicarias
regiones inhibitum à ſe uſum equorum ſcribit,
quem per Apuliam & Calabriam ,per Brutios
& Lucaniam, atque Samnium vetuerat, quæ
omnes Provinciæ erant Vicariæ Urbis. Ex qui-
bus concludit, quàm malè Salmaſius regiones
Suburbicarias ad haſce quatuor redigat, Tuſciam
Suburbicariam, Picenum Suburbicarium, Latium
vetus, & Latium novum.
XXXVII. uoad alterum caput, Salmaſium explodit
Epiſcopi Ro- Sirmondus, quòd Epiſcopi Romani Diozceſim
ig cum Præfectura Urbana intra centeſimum ab
Sn A Urbe lapidem coarctaverit, additque Marca
imminuta. lib. I. cap. 3. S. 12. contra Salmaſii de mente Ru-
fini conjecturam, vetare Notitiam illam Vati-
canam veterem (apud Baronium ad annum
MLVII) quæ LXIX Epiſcopatus, ex quibus
Romana Provincia conflata erat, nobis exhi-
bet; quæ quidem non ſolùm Latinam regio-
nem, ſeu Campaniam recentiorem ad Sinueſ-
ſam, Marſos ſeu Valeriam, Picenum & Tuſ-
ciam Suburbicariam complectebatur; ſed etiam
Tuſciam Annonariam, Umbriam, & Picenum
Annonarium comprehendit. Hinc Baronius lo-
co citato ex antiquo Vaticano Codice deſcribit
formam tempore Divi Petri Damiani, hoc eſt,
anno MLVII obſervatam: & enumeratis Ec-
cleſiis titularibus Cardinalium, XXII Urbis
Abbatibus addit, Suffraganeos Romani Ponti-

Critica Hiſtorico Chronologica

ficis nulli alteri Primati vel Archiepiſcopo ſub- S C. 1 V.
jectos, & frequenter ad Synodos Romanas vo- An. Ch. 325.
catos ex Campania x, ex Marſis v I, ex Tuſcia
XXI, ex Umbria, Marchia, Spoleto xxIV, ſimul
LXI Epiſcopos ex pluribus, quàâm Salmaſius ci-
taverat, Provinciis Suburbicariis. Unde recte
colligitur, Salmaſium Rufini mentem non eſ-
ſe aſſecutum.
Alium itaque ſenſum per Suburbicarias in- xxxVIII.
tendiſſe Rufinum, ac Canonem Nicænum rectè Sextus ca-
expoſuiſſe ut probat Marca, ſupponit Alexan- non Nicanus
drini Epiſcopi Auctoritatem hoc Canone potiſ- de aze
ſimùm comparari cum Romani in jure ordinan- ione Ep ſco:-
dorum Epiſcoporum, eò quèòd Epiſcopi Ale-
xandrini auctoritas in ordinandis omnibus
Ægypti Epiſcopis adverſus Meletianos hoc Ca-
none ſexto Nicæno ſtatuta ſit. Conditus eſt enim
Canon ad reparanda Ecceleſiæ Alexandrinæ Pa-
triarchica privilegia per Meletium Lycopoly-
tanum Epiſcopum invaſa, læſa & mutilata. Me-
letius, ut legitur in ſecunda Apologia S. Atha-
naſii, ob idololatricum in Diocletiani Auguſti
perſecutione lapſum, & exceſſus alios à S. Petro
Alexandrino Patriarcha ſynodaliter damnatus
Schiſma conflavit, neque tantùm obedientiam
excuſſit; ſed etiam, teſte Theodoreto lib. 1. cap.
4. eercuit tyrannidem contra Primatem Alexan-
drinum; juxta Gelaſium Cyzicenum, contra praæ-
rogativas Sedis Alexandrina; ambitione, inquit
Athanaſius, ut rebus præeſſet. Thebaidis ac vi-
cinæ Æ gypti Provincias, omneque illud jus Pa-
triarchicum invaſit, novum ſe illic oſtentavit
Patriarcham: firmandi ſui causâ con jurationem
iniit cum Arianis antea inimicis. Graves hac de
re querelas ad Synodum depoſuit Alexander
Patriarcha, eiſque datus eſt præſens Canon Pa-
triarchicam poteſtatem illius plenè reſtaurans,
ut patet ex epiſtola Synodica Concilii Nicæni
ad Eccleſias Ægypti, Lybiæ & Pentapolis, in
qua legitur: Quæ per petulantiam Meletii geéſta
Junt, & eorum, qui ab eo ſunt ordinati, etians
ex hac parte, quæ placuerunt Synodo, ipſis inſi-
anantur, Meletiunn nimirumn manere quidem in
propria civitate, nullam verò omnimodis habere
poteſtatem, neque eligendi, neque ordinandi, nec-
in Provincia, nec in qualibet civitate videri, pu-
Tamque nomen tantummodo poſſidere. Eos autem,
ui ab ipſo ſunt conſtituti, myſtica ordinatione fir-
matos habere honorem & miniſterium, ut tamen
ſequentes ſint modis omnibus „univerſorum in ſin-
gulis Parochiis & Eccleſis, à chariſſimo & com-
miniſtro noſtro Alexandro conſocratorum, ut his

ligendus

nulla poteſtas ſit, placitos ſibi eligere, aut nomina

corum præferre, aut omnino aliquid agere præater
Voluntatem Eccleſiæ Catholice Præſulis Alexan-
dri. Gryatiä namque Dei & orationibus veſtris, in
nullo ſchiſmate repertos, ſed ſine macula in Ca-
tholica & Apoſtolica Eccleſia permanentes, di-
Cgnum eſt, poteſtatem habere eligendi quenzlibet,
&nomina eorum dandi, qui Clero ſunt digni,
& abſolutè facere omnia ſocundum legem & ſan-
tionem Eccleſiæ. Si quem verò contigerit requieſ-
cere in Eccleſia, tunc provehi in honorem defun-
bli eos, qui nuper aſſumti ſunt, ſolummodo ſi vi-
deantur digni, & populus eos elegerit, condecer-
nente ſimul & deſignante, maximè Alexandriæ
iatts Epiſcopo. Hoc itaque alis quidem con-
ceſſum eſt omnibus : in perſona verò Meleti ne-
quaquam eadem placuerunt propter priorem in-

diſciplinationem eſus, & propter procacitatis ejus

ac petnlantiæ voluntatem, ne ulla daretur autto-
ritas

porum intel-

XI.

dententig
Rcfnit,
daburhici

hiit,

— —, —.

XVII.
5 6a.
Nicanus
flina.
3 Hiſco-
umn imel.
ndut.

in Annales C. Baromi.

SÆ C. IV. ritas vel poteſtas homini, gqut poſſet rurſus eaſälem
An. Ch. 325. indiſciplinationes isſtruere. Hac ſunt præcipua, &
compel entia t oppto, & ſanctiſſimæ Alexandrino-
Baron. num. rum Eccleſia. Ita Literæ Synodicæ Concilii Ni-
7VI1 & cæni apud Theodoretum lib. 1. cap.6. quas inte-
ſeqq. gray recitat Baronius. Ex quibus liquet, hæc Ca-
SS
nohis verba: Conſuetudo ſervetur per gyptum,
Lybiam, & Pentapolim, ita ut Alexandrinus
Epiſcopus horum omnium habeat poteſtatem, po-
tifſimùm de ordinatione Epiſcoporum intelli-

genda, ut etiam obſervarant Allatius lib. 1. de
O

Occidentalis & Orientalis Eccleſiæ Conſenſio-
ne capite 12. & Lupus parte I. in Canonis ſexti
explicatione. M
XxXXIX. Hoc probat Marca ex veteris diſciplinæ axio-⸗
Epiſcopi re. mate, ut ejus Synodo ſe ſe ſiſterent Epiſcopi,
Tionum Sub. cujus arbitratu ordinati erant, unde prote-
ete ctum eſt, ut pertinere ad alicujus Concilium vel
mani Epiſco-. ad conſecrationem promiſcuè & Paſſim dicantur
bi ordinatio- Epiſcopi, qui à Primatibus ſuis pendent. Et
ven Perti- hinc eſſe illud Juſtiniani, qui conſtituit No-
vont. velli 137. cap. 4. n*. dr‿ apud beatißimos
Patriarchas illos, qui ab illis ordinati ſunt, &
qui non babent jus alios Epiſéopos ordinan-
di ut apud ſanctiſimos WMerropolita⸗ ujuß-
que Provinciæ eos, gus ab eis Iunt ordinat.
Quam Conſtitutionem ita Photius in Nomo-
canone titulo 8. cap. 8. interpretatur, ut Me-
tropolitanorun- Synodos apud Patriarchas, &
Epiſcoporum apud Metropolitas, cogendas eſſe
ſtatuerit. Jam verò omnium regionum Urbica-
riarum Epiſcopos ad Romani Epiſcopi Conci-
lium & ejuſdem ordinationem pertinere, patet
ex Celeſtino Pontifice, qui Apuliæ & Calabriæ
ordinationes ſibi arrogat, dum univerſis Epiſco-
pis per Apuliam & Calabriam conſtitutis ſerip-
ſit: Audivimus quaſdam propriis deſtitutas recto-
ribus civitates Epiſeopos ſibi petere velle de Lai-
cι, tantumque faſtigium tam vile oredere, ut
hoc his, qui non Deo, ſod ſeculo militaverant .
aſtiment nos poſſe conferre, non ſolkim mald de ſuts
Clericis, in quorum contemtum hoc faciunt, ju-
dicantes, ſed de nobis peſſimè, quos credunt hoc
poſſe facere, ſentientes. De Campania & Brutiis
inculcat Athanaſius in epiſtola ad Solitarios, ubi
de Epiſcopis, qui ex Synodo Romana ſecum
communicabant: E magna Roma, Italtaque uni-
verſa, ex Calabria, Apulia, Campania, Brutiis.
Idem de Epiſcopis Metropolitis Sardiniæ & Si-
ciliæ elucet ex datis ad eos per Gregorium Ma-
gnum literis, & ſic de aliis.
X L. Eyzx his tandem omnibus hæc infert Marca:

Sententia Ut explicatio Canonis VI in Pauca contrahatur,
Ruſini de rectiſſime & aſu ecepto Ruſinus, componi inter
Suburbica- . . .
7 Alerxandrinun Romanum Epiſoopum in eo
iis, ſ 2 ο KR biſcop

ſeripſit, quòd ülle Pgyptiaca Diœceſeos *ανuä
habere debeat eodem jure, 4u Epiſoopus Roma-
nus utebatur in Diœceſi Urbicearia, ſeu, ut Kufi=
nus elegantiſſimè loquitur, in Eccleſtis Saburbica-
riis, id eſt, in iis Eccleſiis, quæ decem Provin-
cis Suburbicarits continebantur. Earum enim
Provinciarum &́ Synodus & ordinatio, & plena,
liberaque adminiſtratio ad Epiſoopum Romanum
Pertinebat, ut Epiſcopo Alexandrino in DDCagyptiaca
Diæceſi, & Antiocheno in Orientali. Sapienter
autem Kufinus comparatione his finibus coercuit,
quia ſcilicet uberiori jure fruebatur Romanus Pon-
tifex, quam ceteri Diœceſean Exarchi. Etenim
Pplures majoreſque Diœceſes tenebat, ut cum Vno-
do Arelatenſi loquar, & Principatum totius Ec-

cleſiæ gerebat. In quibus duobus capitibus dnos il-

Tom. I.

Tum Suburbicariarum. Hæc Marca.
Vetùuùm, cùm Rußnus generaliter dicat, Cano-
ne Nicæno ſexto ſtatutum, at apud Alexandriam
&ÿ in urbe Roma vetuſta conſaetudo ſorvetur, t
ille eA bti, & hic Saburbicariarum Eocleſia-
Tam ſolicitudinem gerat, neque ullatenus limi-

os Patriarchas cum Romano non componi, Kufi- S C. IV.
s, Cenſit, ſed kaztkm ratione habhita Eccleſia- Ah. Ch. 32 5.

XLI.
Diverſimodè
intellecta.

tet ad ordinationum jura, hæc non poteſt eſſe

mens Rufini. Hinc Valeſius in Obſervationibus
Eccleſiaſticis in Socratem & Sozomenum lib. 3.
rectè ſcribit, doctiſſimos homines de Eccleſiis
ac regionibus Suburbicariis acriùs inter ſe con-
tendentes, Rufini interpretationem potius, qum
Canonis ipſius verba expoſuiſſe. Si itaque Subur-
bicarias decem Provincias in Noritia enumera-
tas à Kufino intellectas volunt, hunc Nicæni
Concilii mentem nullatenus attigiſſe doctè de-
monſtravit Valeſius ibidem. Interpretatio enim
Rufini veris Paraphraſis qudm verſiò eſt; hæc
quippe verba Canonis juxta verſionem Dionyſu
Exigui Antiqua conſuetudo ſervetur per KFgyb-
tam, Lihyam, & Pentapolim, ut Alexandrinus
Epiſcopus horum omnium hah'ent poteſtatem : quiaæ
arhis Romg Epiſoopo parilis mors eſt. Similiter
alte & apuä Antiochiam ceteraſque Provincias
ſius privilegia ſorventur Beccleſiis. Illud autem ge-
neraliter clarum eft, quòdd ſi quis bprater Metropo-
litani ſententiam fuerit falius Epaſoopus, hunc
magna Synodus definivit E piſcopum eſe non opor-

tere. Quid hic Urbicaria & Suburbicaria ſomnia-

mus, de quibus nec veſtigium eſt in verbis Con-
cilii, inquit Allatius lib. r. de Conſenſione
Orient. & Occident. Eccleſiæ capite 12. num. 4.
Duo ergo Præcipuè in hoc Canone notanda ſunt.
Primum eſt, hic agi de Patriarchis. Alterum eſt,
non de ſola ordinatione „ſed de omni jure Pa-
triarchico hic ſermonem haberi. Ac prius qui-
dem ita demonſtratur. Patres Concilii Nicæni,
cùm Eccleſiarum quieti proſpicerent, in Canone
quarto ſanxerunt, quo ritu celebrandæ eſſent
Epiſcoporum electiones, eaſque à Metropolita-
nis Epiſcopis confirmari voluerunrt. Cum igitur
pPoteſtas Metropolitanorum in capite illo quarto
abundè ſtabilita eſſet, quid opus erat rurſus in
ſexto de Metropolitanis dicere: Prorſus inanis
ac ſuperflua eſſet hæc repetitio, quæ in viros tam
graves cadere non poſſet. Præterea in hoc capi-
te ſexto agitur de Epiſcopis, qui regunt Diœeeſunz;
non autem de his, qui regunt unicam Provin-
ciam. Atqui Metropolitani unam duntaxat Pro-
vinciam regunt; ſinguli enim præſunt Epiſco-
pis ſuæ Provinciæ: Batriarchæ vero Dioceſim,
id eſt, multas ſimul junctas Provincias admini-
ſtrant, & ſubjectos ſibi habent multos Metro-
poliranos. De his ergo intelligendus eſt hic Ca-
non, non de ſimplicibus Metropolitanis. Alio-
quin manca atque imperfecta eſſet Conſtitutio
Patrum Nicænorum. Cùm enim Epiſcoporum or-
dinationi abundè proſpexiſſent, quàm à Metro-
politanis confirmari ſanxerunt „reſtabat ut de

Metropolitanorum ipſorum ordinatione ſtatue-

rent: id autem diſertè faciunt hoc Canone ſexto,
illos à Patriarchis ordinari jubentes, qui ſunt
Metropolitani Metropolitanorum. Ita omnino
hæc Canonis verba intelligenda: Illud autem ge-
neraliter clarum eſt, quòd ſi præter Metropolitani
ſententiam fuerit falttus Eptſöeopus, hunc magna
Synodus definivit Rpiſeopum eſſe non oportere. Ger-
tê Zonaras Metropolitanos hoc loco interprera-
tur Patriarchas, qui ſunt majores Metropolita-
Mm 3 ni.

£

414
S C. IV. ni. Nam cùm Alexandria Metropolis ſit totius
An. Ch. 325. Ægypti, & cùm Antiochia ab Antiquis dicta ſit
Metropolis totius Orientis, Epiſcopi illarum
civitatum, Metropolitani jure dici poſſunt. Cum-
que Patriarcharum nomen nondum uſurpari
cœpiſſet, pro Patriarchis Nicæni Patres Metro-
politanos videntur poſuiſſe, quod perperam ne-
gavit Launoius in libro de recta Interpretatione
ſexti Canonis Nicæni. Fuſiuùs hac de re Valeſius
laudatus.
XLII. In eodem autem Canone ſexto non de ſola
In VI Ca- ordinatione agi, ſed de omni jure Patriarchico,
none Nicane ita capite quinto Valeſius probat. Si Patres Ni-
Sang d⸗ j. cæni Concilii de ſola ordinatione agere voluiſ-
ze Patriar- ſent, nomen ordinationis omnino polſuiſſent in
shico. hoc capite, & reliqua omnia excepiſſent. I
enim ratio poſtulat. Atqui ordinationis nullam
prorſus mentionem fecére, ſed generaliter lo-
cuti ſunt. Enimvero & ordinationis nomen addi
debuerat in Canone, ſi ad mentem Rufini inter-
pretandus fuiſſet de poteſtate ordinationum in
Suburbicariis tantummodo Provinciis; cùm au-
tem nihil limitet, ſed è contra univerſaliter ſta-
tuat, quis non videt, occaſione deſumta ex ulur-
pata per Meletium auctoritate in Patriarchatu
Alexandrino, generaliter proviſum fuiſſe omni
juri Patriarchico „ne ulli Patriarcharum vel ma-
jorum Sedium in minimo aliquid juris periret:
Et hoc ipſum patet ex Antiocheno Epiſcopo, &
aliis trium Autocephalicorum Sedibus, quibus,
licèet nihil commune habebant cum ſchiſmate
Meletiano, tamen ſua quæque decreta fuerunt
privilegia antiquitus obſervata. uare, ur ca-
pite ſexto notat Valeſius, cum Nicæni Patres
antiquas conſuetudines in £gypto firmaverint,
apparet, eos non de ſola ordinatione locutos eſ-
ſe, ſed de omnibus Eccleſiaſticis negotiis. Om-
nes certè EÆgypti Epiſcopi ita ſemper hunc Ca-
nonem intellexerunt: quemadmodum diſcimus
ex Concilio Chalcedonenſi Actione 4. ubi Hie-
racius Epiſcopus Ægypti nomine Epiſcoporum
totius Provinciæ ita dicit. De epiſtola autem ſan-
Siſſimi & Deo amiciſſimi Archiepiſeopi Romani
Leonis, ſeiunt omnes ſanttiſſimi Patres noſtri, quia
in omnibus exſpettamus ſententiam ſanétiſſimi Ar-
chiepiſcopi, & petimus veſtram Clementiam exſpe-
Gare Praſidis noſtri præſentiam, quia eum in om-
nibus ſoquimur. Nam & ſantti Patres, qui in
Nicaa congregati ſunt & O&O rIII, banc re-
gulam dedernnt, ut ſequatur omnis Ag)ptiaca
Diæceſis Archiepiſcopum magnaæ urbis Alexandri-
ne, & nihil abſque ipſo agatur ab aliquo ei ſubja-
cgente Epiſcopo. Hæc, aliaque Valeſii argumen-
ta tantùm valuerunt, ut Launoius in altera Diſ-
ſertatione ſæpius confeſſus ſit, ſe nunquam di-
xiſſe, Nicænos Patres in Canone ſexto de ordi-
natione ſola locutos eſſe, ſed de toto Patriarchi-
co jure etiam ſtatuiſſe, ut quoque jam Petrus de
Marca obſervarat.
XLIII. Quibus ſuppoſitis, manifeſtè ſequitur, erra-
Rufini expo- re eos, qui Canonem ſextum Nicænum inter-
ſitio reji- pretantur de poteſtate Sedis Romanæ in Subur-
cienda. bicarias tantum Eccleſias, quæ continentur de-
cem Provinciis in Noritiis expreſſis. Licèt enim
occaſionem decreto dederit invaſio juris Alexan-
drini per Meletium, oſtendimus tamen, Cano-
nem de jure trium Sedium Patriarchalium con-
tra omnes invaſiones futuras ſtaruiſſe. Et cùm ju-
ra Patriarchalia tam Antiocheni quàm Alexan-
drini Epiſcopi ſeſe in plures Provincias latè dif-
funderent, quis unquam dicet, jura Patriarcha-

Critica HiſtoricoChronologica

lia Romani Antiſtitis intra decem Provincias aut S C. 1V.
regiones, Quæ ferè Italià continentur, fuiſſe An. Ch. 35.
concluſa? Nemo ergo Nicænum Concilium ju-
re interpretabitur de poreſtate Patriarchali Pon-
tificis intra Suburbicarias tantummodo Eccle-
ſias, quarum Synodus Nicæna nec meminit;
tantùm abeſt, ut de iis aliquid ſtatuerit. Quòd
ſi Synodus Nicæna agens de pleno jure Patriar-
chico Romano, intelligi non poſſit de Suburbi-
cariis Eccleſiis, tanquam illius juris localibus
terminis; quomodo Rufini Expoſitio prudens
cenſeri poteſt & recta?
Quèd ſi tamen aliquis Rufini Expoſitio- XLIV.
nem vindicandam contenderet, juxta men- Quo Venſis
tem Nicæni Concilii antiquam Eccleſiarum admitti peſ⸗
conſuetudinem ex inſtituto Apoſtolico ortam 1.
confirmantis, intelligendus eſſet Rufinus.
Apoſtolorum Princeps Petrus, qui juxta Inno-
centium primum cunctas Occidentis inſtituit
Eccleſias, in Metropoli Regni £Ægyptiaci Ale-
xandria majorem Sedem inſtituendam duxit.
Hinc ſanctus Marcus Divi Petri diſcipulus ex
ejuſdem auctoritate Alexandriam pergens, ad
exemplar Sedis Romanæ Patriarchatum inſtituit,
unde Nicænum Concilium Canone ſexto ait:
Antiqua conſuetudo ſervetur per gyptum „ &c.
ac ſi diceret: Sedes Patriarchalis Alexandrina
inſtituta eſt ad exemplar Sedis Patriarchalis Ro-
manæ, ſed Sedes Romana habet poteſtatem ſu-
per omnes Provincias totius Occidentis juri ſuo
Pacriarchico ſubjectas; itaque & Alexandrina
poteſtatem habere debet ſupra Ægyptum, Liby-
am & Pentapolim ſuo juri Patriarchico ſubje-
tas. Et juxta hunc genuinum Canonis ſenſum
interpretandus eſt Rufinus, ut per Suburbica-
rias intellexerit totius Occidentis Eccleſias, ſpe-
ciali jure Epiſcopo Romano ſubditas. Per Subur-
bicarias enim, inquit Valeſius capite 7. eas Ec-
cleſias Rufinus intelligit, quæ ſunt ſub Epiſco-
po urbis Romæ. Nam Suburbicariæ Eccleſiæ eo-
dem modo dicuntur, quo Suburbicariæ Provin-
ciæ. Ut ergo Suburbicariæ Provinciæ appellan-
tur, quæ erant ſub Vicario urbis Romæ; ſic
Eccleſiæ Suburbicariæ dicuntur à Rufino, quæ-
cumque ſubjacebant Epiſcopo urbis Romæ. Er
quemadmodum Provinciæ Suburbicariæ pecu-
liarem conſtituebant Diœceſim Vicarii urbis
Romæ; ita Eccleſiæ Suburbicariæ Dicœceſim
conſtituunt Epiſcopi Romani. Verùm qui fue-

rint termini hujus Diœceſeos temporibus Con-

cilii Nicæni, haud facile fuerit affirmare, in⸗
quit Valeſius ibidem, ubi plura de hujus ſexti
Canonis Concilii Nicæni expoſitione. Legen-
dus eſt & Lupus ad hunc Canonem & Schelſtra-
tius parte 1. Antiquit. IIluſtr. Diſſert. 2. cap. 2. XLV.
Franciſcus Turrianus LxxX Canones Nicæ- Canones
nos ex antiquo Exemplari Arabico exſcriptos ArabiciCon.-
publicavit. Poſt aliquot annos prodii alia verſio iei Nicanè.
Abrahami Ecchelenſis Maronitæ, in qua IxXXIVY Daren. niim.
CEXXX.
Canones Nicæni cum multis ejuſdem Synodi
ſtatutis exhibentur. Verùm, Canones omnes il-
li, quos cunctæ Orientis ſectæ, ſcilicet Melchi-
tæ, Jacobitæ, Neſtoriani, Cophtæ, Abyſſini,
Armeni, Græci & Maronitæ, ut legitimos Ni-
cæni Concilii canones agnoſcunt, ſuppoſititii
ſunt; cùm varia contineant, quæ contra om-
nem antiquitatem, immo contra Nicænum Con-
cilium pugnant. Sunt illi quidẽ antiqui, ut oſten-
dit Ecchelenſis, ſed poſt Concilium Chalcedo-
nenſe confictizcùm in eis ſæpius Patriarchæ no-
men legatur, quod tamen tunc primùm audiri
cœpit.

An.

L
Gbrife
jis hn
tard? 4
petus .

Baron.
CLXX

XVII
picemali,
Nitone.
gienſia C.
ſtanini

IIVII.
Drennali⸗
ipi
inſtantii
lunioxij C4.

ſxrumn.

. IV.
Ch-R.

ILN
ſenſ
mmati g⸗

2, 1I
z- CanNe
yubieis
s cila Nitin
i⸗ Paron.nun.
UV uα

di
chi⸗

ni 4

N⸗
tiri
O⸗
.
ken⸗ /
go⸗
n0⸗
Gti

in Annales C. Baronii.

5 C. IV. cœpit. Somniabat itaque Ecchelenſis, quando
An. Ch. 32 5. ſcripſit, exiſtimare ſe, Canones illos auctorem
habere Zacobum Niſibenſen in Meſopotamia
Epiſcopum; quaſi verò aliquis ex Nicænis Pa-
tribus Canones collegerit, qui ipſius Concilii
menti adverſentur, inquit Schelſtratius in ſe-
cunda parte Antiquit. Illuſtr. Diſſert. 2. cap. 4.
ubi plura de illis habet.
XLVI. Concilium Arelatenſe, in quo Canon Va-
hriſcatio- ſenſis Concilii antiquum Glorificationis hym-
nis hymnus num »nempe Gloria Patri & Filio & Spiritui
ard: Ar. Sanllo, exprimens citatur, neque ſub Conſtan-
Nerag tino Magno, ut aliqui putarunt, neque ſub Con-
Baron. num. ſtantio ejus filio, ut credidit Baronius cele-
CLXXIII. bratum, ſed poſt annum Chriſti quadringente-
ſimum quinquageſimum, ut infrâ oſtendetur.
Præterea non tria, ſed duo tantm Concilia Va-
ſione in Gallo-Provincia congregata fuere, ut
ſuo loco demonſtrabitur. Concilium itaque Va-
ſenſe ſecundum, quod perperam tzertiunz dici-
tur, habitum eſt anno qvingenteſimo viceſimo
nono, Decio juniore V. C. Conſule, ut habent
Acta. Quinto ejus Canone ſtatuitur, ut in uni-
verſis Eccleſiis poſt Gloria dicatur, Sicut erat in
Principio, adverſus eos, qui Dei Filium à tem-
pore cœpiſſe blaſphemant.
XVL II. Ad num. CLXXXVI & ſeq. Conſtanti-
Ficennalia nus M. VIII Kalend. Aug. anni cccvI di-
Nieome- QGus eſt Imperator, ideoque eodem die Cælarei
dienſis Con- Imperii Vicennalia de more celebranda fuiſſent.
Ktantini M. Ged „cùm Euſebius aliique ſcribant, nonniſi
abſoluta Synodo Conſtantinum ea ſolennia edi-
diſſe, liquet, hanc triumphalem feſtivitatem di-
latam eſſe in diem vIII Kalend. Septembris,
quo Synodus Nicæna abſoluta, ut fusè hujus an-
ni initio probavimus. Futile & vanum eſt, quod
Spondanus ex Gordono refert, Vicennalia nem-
Pe fuiſſe quidem in procinctu, quando cele-
bratum eſt Concilium Nicænum, ſed peracta
tantùm anno ſequenti. Nam Vicennalia anno
ſequenti Romæ edita ad Auguſteum Conſtan-
tini Imperium referenda; quæ verò præſenti an-
no Nicomediæ exhibita ad Cæſareum pertinent,
neque hæc duo ſolennia diverſis annis, & ob
diverſa Imperii initia acta, in unum confun-
denda.
XLVIII. Vicennalium hoc anno celebratorum occa-
Decennalia ſione Publius Optatianus Porphyrius Poëma com-
o ES poſuit, quod adhuc extat, in quo cùm Oriſpum
Iunioris Ca- Conſtantini Magni filium laudibus ornet, liquet,
ſarum. hunc currenti anno die X XV Auguſti, quo
hæc Vicennalia Conſtantinus pater dedit, adhue
in vivis fuiſſe. Exaratum illud elogium in lau-
dem Conſtantini Auguſti, ejuſque filiorum, in
quo rubris characteribus ſcribitur: AuG. XX.
CAESS. X. id eſt, Auguſti Vicennalia „ Caæſa-
rum Decennalia. Quibus ex verbis manifeſtum
fit, Criſpum & Conſtantinum juniorem Cæſa-
res Imperii Cæſarei Decennalia, cùm pater Vi-
cennalia Nicomedienſia dedit, exhibuiſſe, &
quidem, ut exiſtimo, uno eodemque tempore.
Extant enim Numiſmata apud Mediobarbum,
tam Criſpi quàm Conſtantini junioris, in quorum
averſa parte legitur, CAEBSARUM NOSTRO-
RuM; circa lauream, Vo T. X. In alio Criſpi
Nummo viſitur figura ſedens, quæ clypeum te-
net cum his verbis, VoT. X V, fſcilicer nun-
cupata: Mediobarbus ea Decennalia anno inſe-
quenti data exiſtimat. At, cùm jam Criſpus
anni cccXXVI initio peremtus fuerit, non
dubium, quin Criſpus & Conſtantinus junior

4XI5
currenti anno Nicomediæ Decennalia Vota S *Æ C. IV.
ediderint „ & Vota Quindecennalia nuncupa- An. Ch. 32 5.
rint.
Annus quo Conſtantius tertius Conſtantini xLIX.
Magni filius Cæſar dictus eſt „hactenus in ma- Conſtantius
gnam controver ſiam vocatus fuerat. Sed in Diſ- 2uo anno
ſertatione Hypatica oſtendi „hanc dignitatem aſar res-
Conſtantio collatam eſſe anno trecenteſimo vi-““
ceſimo tertio, idque Vr Mus Novemb. Diem
nos edocent Idacius in Faſtis, Auctor Chro-
nici Alexandrini, & Kalendarium Lambecia-
num. Ex quo & ratio eruenda, cur in annum
ſequentem, ſcilicet ° ½ , ſecundàùm
primam Conſulatuum Cæſareorum regulam
Conſul deſignatus non fuerit. Cùm enitn Cri-
Eus & Conſtantinus junior Cæſares Conſtantii
fratres jamdiu ante menſem Novembrem Con-
ſules didti eſſent, Conſulatus Conſtantii neceſ-
ſariò differendus fuit, idque in annum CCCxXXVI;
quo pater ad poſteriora Vicennalia edenda Con-
ſul VII procedere debebat. Conſtantinus enim
Magnus nunquam cum Privatis Conſulatum
geſſit. Conſtantium verò anno tantùm CoCxxXIII
Cæſarem nuncupatum eſſe, manifeſtum reddunt
Juæ anno CccLXI de ejus morte loquentes
dicemus, & præterea Conſulatus ab eo ad De-
cennalia, aliaque id genus feſta repræſentanda
aſſumti, annique, quibus ea dedit. Quare re-
ctè Proſper in Chronico eam nuncupationem
cum Conſulibus anni CCCXXIII copulavit,
quod ex Euſebio in Chronico exſcripſit. Cæſa-
Tres quidem annis Decennalibus & id genus fe-
ſtis deſtinatis creabantur , ſed aliquando hæc
inauguratio, licèt rarius , aliis annis acta, ob
beculiares ſcilicet rationes, quibus movebantur
Imperatores, ut eam accelerarent.
Ad num. C CIV. Gothefredus in Commen- L.
tario Legis I. Codicis Theodoſiani De Gladia- LEudi. Gla⸗
toribus obſervat, Baronium, & communiter alios diatorii in
hallucinari, qui arbitrati ſunt, Conſtantinum riente pro-
Magnum illa Lege, quæ dicitur PP. Beryto Ka- iteke,
lend. Oltob. Paulino & Juliano Coſſ. Gladiatorium
Ludum ſuſtuliſſe & prohibuiſſe per totum Or-
bem Romanum, ſeu è Republica Chriſtiana: abo-
leti enim tantùm in Oriente nominatim Berythi
in Syria Phœnice, ubi hæc Lex propoſita eſt.
Attamen alibi uſurpati deinceps hi Ludi, &
quidem in proximà Cœle Syria, Antiochiæ;
cujus rei teſtis Libanius Antiochenus libro de
Vita ſua pag.ʒ. ubi Ludorum Gladiatoriorum me-
minit, quibus ipſe quindecim annos natus, an-
no ſcilicet CocxxXxVIIT, quatuor poſt hanc
Legem annis, ſpectandis Antiochiæ nuntium
remiſerit cum omnium admiratione. Editi & in
Italia, quod docet Ambroſius libro 2. Officio-
rum cap. 21. Romæ quoque Gladiatorium dein-
ceps munus ſtetit, Ludique pPœna, uti docet
exertè Conſtantii Lex. 2. D-⸗ Gladiatorilus, &
Honorii Lex 3. Hinc Auguſtinus lib. 6G. Con-
feſſionum cap. 8. Alppium Gladiatorii ſpeltaculi
inhiatu incredibiliter abreptum ſoribit, Modum
tantùm quemdam huic rei adhibuere Chriſtia-
ni Principes, quibus alioquin Gladiatorium no-
men dereſtandum eſſet, L. 2. ejuſdem Codicis
De Gladiatoribus, & in his Conſtantius & Va-
lentinianus ſenior, prohibito tantum certo homi-
num genere in Ludum Gladiatorium auctora⸗=
ri, damnarive, puta Chriſtianis & Palatinis, di=-
ctàâ L. 2. Non recruduere itaque ii Ludi Romæ
poſt Conſtantinum, neque ante Honorium aliquis
sx Imperatoribus Gladiatorios Ludos Romæ
Mm 4 Legibus

4¹6 Critica Hiſtorico-Qhronologica

§SF C. IV. Legibus vetuit, ut ex infrà dicendis con-
An. Ch 325. ſtabit.

L I. Ad num. QCXIII & ſeqq. Euſebium, Chro-
Buſebii nicon ſuum uſque ad præſentem annum, cum
Ohronicon.

exceptione Vicennalium, quæ Hieronymi ad-
ditamentum videntur, perduxiſſe, non videtur
dubitandum. Quin & illud præſenti anno pu-
blicaſſe exiſtimo, ut anno ſequenti videbimus.
Porto quia Baronius non obſervarat, Euſe-
bium & Hieronymum in Chronicis annum à
Kalendis Octobris more Syrorum & maximè
Cæſarienſium qui menſes Julianos uſu com-
muni & vulgari adhibebant, inchoare, & di-
gnoſci non poſſit, quo Chriſti anno res ab utro-
que narratæ contigerint, niſi ad annum Abra-
hami, quem uſurpant, reſpiciatur, nihil certi
quoad Chronologiam ex utroque deducere ſo-
let, quia ſcilicet præterquam quèòd annum ab
autumno in utroque Chronico uſurpari non ani-
madvertit, ad ſolos annos imperatorum in mar-
gine notatos, non verò ad Epocham Abrahami-
ticam animum advertit. Baronium alii paſſim
ſecuti ſunt: qui mos abjiciendus, ut cer-
tè nobis conſtare poſſit, quibus annis uterque
geſta à ſe narrata conſignarit. Ceterùm, ma-
gnam à Literatis gratiam is iniret, qui novam
Chronici Euſebiani editionem adornaret, illud-
que cum variis antiquis exemplaribus MSS. quæ
adhuc Pariſiis, alibique ſuperſunt, conferret,
additis in margine Periodi noſtræ annis; cùm ea
non tantùm Eras mundanas Orientalium, ſed
etiam Eram Chriſtianam, quàâ Latini utuntur, in
minori numero, quando ad illam pervenitur,
exhibeat, dummodo numeri ſeptem eidem ad-
dantur. Editio enim tam Pontacena, quàm Sca-
ligeriana valde imperfecta, ut Viris in Chro-
nologia exercitatis notum.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN. 5819.

1079 .
Olymp. 276. S 17 B. 4 P. 3. April. Indict. 14.
an. z. JESuCHRISTI 326.

SILVESTRIPAP £ B.

CoNTANTINI IMP. 21.

I. Num. I ad X VI. Coſſ. Conſtantinus Aug.
Con ſules VII, & Conſtantius Cæſar, non verò Con-

ſtantinus Cæſar, ut perperam Baronius, aliique
quidam, quos in Diſſertatione Hypatica refel-
li. Uterque etiam Conſul in Faſtis Græcis Theo-
nis nuper à Dodwello Viro clariſſimo publica-
tis hoc modo legitur: Korzavhvos 2 &, „ Kar-
5avymnos &, id eſt, Conſtantinus VII, & Con-
ſtantius I; cùm tamen Conſtantini Cæſaris quar-
tus hic Conſulatus fuiſſet.
11. Conſtantii Conſulatus juxta primam regulam,
vicennalia ut anno ſuperiori numer. X LIXoſtendi; Con-

