An. Ch. 25t. quæcumque de eo dicenda habebat, refert. Qui
res præpoſterè narrandi modus ab Antiquis non
ſemel uſurpatus. Petavii tamen conjecturam am-
plexus eſt Doctiſſimus Huetius lib. i. Origenia-
norum cap. 2. num. xIV, quòd exiſtimet, Ori-
genem, poſtquam Alexandriàâ eliminatus fuit,
Cæſaream Stratonis conceſſiſſe, ibi ſedem fixiſ-
ſe anno Chriſti c cCxxXI, vel inſequenti, & po-
ſtea Alexandriam regreſſum non eſſe. Veruùm,
licèt nullus ex Antiquis de illa Origenis profe-
ctione, ejuſque Alexandriam reditu mentionem
fecerit; cùm tamen ex urbe Cæſareæ Stratonis
Alexandriam trajectus brevis ſit, & Dionyſius
Epiſcopus Alexandrinus Origeni faveret, ad
eumque, dum in tormentis eſſet, librum de
Martyrio ſcripſerit, ipſo Viro Clariſſimo faten-
te, illud Antiquorum ſilentium hac in re in mi-
nimis ponendum. Quotidie enim experimur
quâm infirmum argumentum ſit à ſola negatio-
ne deductum. Imè ex libello de Martyrio ad Ori-
genem à Dionyſio Alexandrino ſcripto, ut te-
ſtatur Euſebius lib. 6. cap. 46. Epiphanii fides
ſarta tectaque haberi videtur, cùm Severi Im-
peratoris tempore Dionyſius anno CcLIV de-
mortuus, adoleſcens eſſe debuit, libriſque
componendis immaturus. Quare liber ille, qui
periit, à Diony ſio poſt annum/ccxLVII, quoò
Epiſcopus Alexandrinus creatus eſt, ſcriptus, &
poſt eum annum Origenes perſecutioni expoſi-
tus. Denique Euſebius in Deciana perſecutione
Origenem graviſſimos cruciatus paſſum prodit
lb. 6. cap. 9. ſed eum Severo imperante malè ha-
bitum minime inſinuat, licet tunc illius fre-
quentem mentionem fecerit.
IX. Ad num. CXXXIX & ſeqq. Decius hoc
Pecius non anno VI Ealendarum Novembrium die àdhuc
adverſus in vivis erat, ut liquet ex Pollione in Valeria-
2 , no cap. I. ubi ait, duobus Decus Conſalibus „»De-
Gotho, mo- cium Valerianum Cenſorem delegiſſe, addit-
vit. que: Zam ille in procinétn cum Decio tunc age-
bat, id eſt, ad pugnam accinctus. Hoc itaque
anno, dieque viceſima ſeptima menſis Octo-
Baron num. bris, Decius adhuc vivebat, Romæque Sena-
cxxxiXx & tus congregatus eſt, ubi ex Senatuſconſulto at-
ſc. que decreto Decii Imperatoris collata eſt Vale-
riano, qui poſtea imperavit, ſumma cum pote-
ſtate Cenſura. Bellum autem ſuſcepturus tunc
erat Decius non adverſus Perſas, ut credidit Ba-
ronius, ſed adverſus Gothos, qui pleraque
Thraciæ loca diripuerant, ut teſtatur Victor de
Cæſaribus, confirmatque Zoſimus lib. I. qui ait,
Scythas Tanaim tranſgreſſos, vicina Thraciæ lo-
ea pradis agendis infeſtaſſe, eoſque Decium ag-
greſſum eſſe, & à barbaris undique telis peti-
rum periiſſe, ut mox videbimus. Quod verò
Baronius ait ex Cenſura Valeriano conceſſa ac-
cidiſſe, ut in Edictis nomina inſcriberentur De-
cii atque Valeriani, nullum fundamentum in
veteri Hiſtoria habet, ubi edictorum Valeriani
adverſus Chriſtianos nulla mentio ante quin-
tum Imperii ejus annum. Acta S. Mercurii à Su-
rio die XX V Novembris ex Simeone Metaphra-
ſte recitata, & à Baronio hanc in rem laudata
ſubleſtæ fidei ſunt ac adulterina. In iis enim de-
cretum adverſus Chriſtianos, ut ſupponitur,
emiſſum, his verbis inchoatur: Imperatores,
Triumphatores, Viltores, Auguſti, Pii Decius &s&
Valerianus ſimul cum Senatu hac communi conſi-
lio, &c. Quæ prorſus fabuloſa, ſicut quod in iiſ-
Gem Actis deſcribitur, Decium ingenti in Perſi-=

Critica Hiſtorico-Chronologica

de victoria potitum ſeveriſſimè Chriſtianos Per-
ſas exagitaſſe: is enim poſtquam Imperium
adeptus eſt, nunquam in Perſide fuit.
Venio nunc ad annum à Baronio in Annales
infartum, Conſulatuque tertio ordinario Decii
& Grati ſecundo, qui nunquam geſtus fuit, ab
eo inſignitum. Niſi enim hic reſecetur, illuſtra-
tionem noſtram parum utilem fore neceſſe eſt.
A num. I ad XXVIII. In Aſianorum Mar-
tyrum Actis, quæ in unum Codicem redacta
olim circumferebantur, ſimul conjunctæ lege-
bantur binæ Smyrnenſis Eccleſiæ epiſtolæ; de
Polycarpi Epiſcopi Smyrnenſis martyrio una 3 de
Pionii altera: quæ propter omiſſam fortaſſe po-
ſterioris epiſtolæ epigraphen; cùm pro una con-
tinua eſſent acceptæ, erroris inde data eſt occa-
ſio, ut eodem anno uterque Martyr Smyrnæ paſ-
ſus exiſtimaretur. Sed Polycarpvum, imperante
Marco Aurelio, martyrii gloria coronatum elſe
ſuo loco oſtendimus: Sanctum verò Pionium
Smyrnenſis Eccleſiæ Presbyterum præſenti an-
no, Nonis Aprilis, die Sabbati, Decio imperan-
te, morti traditum oſtendit Uſſerius in Diſſert.
de Macedonum & Aſianorum Anno Solari cap.
3. Pionii Acta die prima Februarii à Bollando il-
luſtrata, & ex iis mendoſus ille Conſulatus De-
cii IIIL, & Grati II, ad quem Eruditiſſimus Car-
dinalis offendit, rejectus.
Ad num. XXVIII. De Martyribus in perſe-
cutione Deciana paſſis, præſertimque de S. Aga-
tha, die v Februarii morti tradita, legendus
Bollandus in Actis Sanctorum; nobis enim ab
inſtituto non divertendum.
A num. XXIX. uſque ad ultimum, varia
tractantur, quæ ſine Epiſtolis D. Cypriani ſuis
temporibus redditis plerumque obſcura ſunt.
Quare cuùm bPearſonius in Annalibus Cypriani-
cis Operum D. Cypriani Oxonii nuper editorum
initio præfixis eaſdem epiſtolas accuratè digeſſe-
rit, ac non rarò ordinem Pamelii, Baroniique
immutarit, ut noſtræ Animadverſiones clario-
res evadant, ſtatutum à Pearſonio ordinem ple-
rumque ſequar, & quæ hoc anno habet, in com-
pendium redigam; cùm alioqui ei, utpote Viro

ex Proteſtantium ſecta, in dogmatibus minimè

favere intendam. B
Auctor anonymus Chronici Damaſi, Fabia-
ni Romani Pontificis martyrio narrato, ait: Poſt
paſſionem ejus Moyſes & Maximus Presbyteri, &
Nicoſtratus Diaconus comprehenſi ſunt, & in car-
cerem miſſi. Eo tempore ſupervenit Novatus eX
Africa; & ſeparavit de Eccleſia Novattianum &
quoſd'am Confeſſores, poſtquam Moyſos in careere
defunctus eſt, qui fuit ibi menſes undecim, dies
undecim. Sub initio itaque Januarii Novatus, re-
licto in Africa Feliciſſimo, Romam venit, & ſepa-
ravit ab Eccleſia Novatianum. Quare Novatianum
antea ſibi maximeè familiarem MoyſesPresbyter &
Confeſſor illuſtris, adbuc ſuperſtes, ſed paulò ante
mortem à communione ſua ſeparavit, ut habet
Cornelius epiſtolâ ad Fabium Antiochenſem Epi-

X.
Annzls come
mentititss
abjisitur.

X I.
Martyri m
§. Pionii.

Baron. ann.
254. num.

11 & ſeqq.

XII.
§. Agatha
mariyrium.
Baron. ann.
2 54 Hum.
XXVIII.
XIII.
Epiſtolarum
Cyprianica⸗
rum Chro-
nologia.

XIV.
Obitus Moy-
ſis & Maxi-
mi.

Baron.,. aun.

255. num.
XXXVII &ͤ

ſeqꝗ·

ſcopum apud Euſebium lib. 6. cap. 43. Moyſes
autem paulò poòſt moritur in carcere, hoc ipſo
menſe exeunte, poſtquam ibi fuiſſet menſes an-

decim, & dies undecim, ut refert Chronicon lau-
datum. Tempus obitůs hujus Confeſſoris anno
ſecundo Galli & Voluſiani à Baronio conſigna-
tum, licet Martyrologium Romanum, quod
ipſemet Notis illuſtravit, teſtetur, Moyſem ſub
Decio paſſum eſſe, & ipſe fateatur, Cornelium
Romæ Epiſcopum ſactum eſſe ante mortem De-
cii y

Li⸗
Pih,
ſi a
ſia 45s
ſeharaj

XI.
tyrium
enii,

tOn Uunn,
4. MM.

Kſegg.

XII.
Axatli
artyrium.
Nom anti.
5te Nun.
XXVIII.
Xilk
Epiſtolarum
jprianiua:
rum Chro⸗
nologia⸗

XIV.

Olitus M-
ſ & Marr

mi.
3
„ 155. won.
ſee·
5
e⸗

ſep ægrant-⸗

in Annales C. Baronii.

5 † C. III. cii, conſtetque, Moyſem ante electionem Cor-
An. Ch. 25r.
Cornelium de morte Moyſis tanquam præterita
ad Fabium Antiochiæ Epiſcopum ſcripſiſſe; &
notiſſimum eſt ex literis Dionyſii Alexandrini ad
Cornelium datis, Fabium illum ſub initio Im-
pPerii Galli & Voluſiani obiiſſe. Denique Corne-
lium & Moyſem eodem anno paſſos tradit, &
quidem Cornelium decimò quartâ Septembris,
quod verum eſt. Quòd ſi Moyſes eodem anno,
Novembris vigeſimã quintâ, ut Martyrologium
Romanum habet, paſſus ſit, Moyſem poſt Cor-
nelii mortem vixiſſe dicendum eſſet; quod om-
nem hujus Hiſtoriæ ſeriem penitus evertit.
„XV. In hanc opinionem Cardinalem Doctiſſimum
Tile, de conjecit Tractatus quidam Cypriano adſcriptus,
I.aude Mar- l potiùs titulus hujus de Launde Martyrii ad
tyrü Cypris- Vel potiùs titulus hujus A⸗ Mararn
ni non eſt. Moyſem & WMaximum & ceteros Confeſſores. Cùm
Baron. ibid, enim in illo Tractatu lues memoretur, quæ ſub
Gallo & Voluſiano cœpit, ipſumque Tractatum
à Cypriano ſcriptum, & ab eodem ad Moyſem
miſſum putaret, inde aſſerere non dubitavit,
Moyſem poſt illius peſtilentiæ ortum, ac poſt
ſtrages populatarum urbium vixiſſe, & demum
ſecundo Galli anno defunctum eſſe. Verum-
enimvero Tractatus ille à S. Cypriano ſcriptus
non eſt, multò minuùs ad Moyſem miſſus, ſed à
Declamatore aliquo compoſitus, ut vel hæc
oſtendunt: Et ſi incongruens eſt, fratres chariſſt-
mi, in hoc favore dicendi aliquid trepidationis
afferre; &, Quæ vox, quæ latera, qua Vires in-
ſtar tanti muneris capiant Iuſtinere? ut alia quam-
plurima, quæ Cyprianus ad Moyſem & Con-
feſſores nunquam ſcripſiſſet. Quamobrem cum
Veteribus ſtatuendum, Moyſem in carcere de-
functum eſſe, & quidem hujus anni initio, ſed
non die Novembris XxXV, quo colitur. Martyro-
logia enim eum diem memoriæ ejus aſſignant,
quod fieri ſolet, ubi dies paſſionis ignoratur.

XVI. Menſe Februario jam affecto, poſtquam PFeli-
Renrges, ciſimur & Augendus, aliique fuerant abſtenti,

72 ab Eccle. & jam Romæ Novatus ſchiſma excitare totis vi-
ſia Africana ribus nitebatur; quinque Presbyteri Carthagine
ſe ab Eccleſia Afticana ſeparabant, & Feliciſſimo
adjungebant. Id eorum malignitas & perfidia
effecit; illi enim ipſi erant, qui ordinationi Cy-
priani cum Feliciſſimo ſe oppoſuerant, de qui-
bus queſtus fuerat antè Cyprianus epiſtolà xvII,
quæ P'amelio eſt xII. Ita tandem apparebat Feli-
ciſſimi factio, unde veniſſet, & quibus radici-
bus ſtaret. Horum quinque Presbyterorum de-
fectione comperta maximeè angebatur animi S.
Cyprianus, quia ſtatuerat eo ipſo tempore Car-
thaginem redire. Quas nunc pœnas patior, in-
quit, fratres ehariſſimi, quòd ipſe ad vos inpræ-
Jentiarum venire non poſſum. Altera enim perſe-
cutione jam ſedata, hanc defectionem quaſi no-
vam perſecutionem aliamque tentationem inter-
pretatus eſt. Quamobrem ad plebem ſuam poſtea
ſcribit epiſtolam xLIII, Pamelio X1I, vehe-
menter urgens: ut Eccleſiæ adhærere pergerent,
nec ætate vel auctoritate illorum Presbyterorum
ſe divelli paterentur. Quinetiam promittit, ſe
ad eos poſt Paſchæ diem cum Collegis ſuis ven-
turum. .
Toto igitur menſe Martio in ſeceſſu ſuo ſe
continuit Cyprianus, propter minas & inſidias
factionis Feliciſſimi, prodire tutum ſibi & Eccle-

XVII.
Cyprianus
dhuc in ſe-
geſſu verſa-

,/ ſiæ minimè ratus. Et quamvis tempus Paſchatis

jam appropinquaret, quod ſecundum Canonem
Hippolyti hoc anno Cyclo Solis 8. littera Domi-
Tom. I,

nelii defunctum. Præterea fatetur Baronius, quò

ſolennia dom

&s incolumes
unum convenimus.
verbis accuratè deſcri
fuit, quamprimùm
indulgentia Divina
jus anni Paſcha c
Factum eſt perſecutione Jop
finita, hoc eſt, ante m
anno affecto periit; imô
Cornelii, qui Decio adhuc
eſt. Diu quidem continuat
lium, ſoripturis ex
multum que tractatu inter eos habito,
quenter altum eſt
feriùs patebit.

X

artio hæc e

241

aſcliatis proximè
Itaque epiſtolâ xIIII ad plebem
hoèé ipſo menſe ſignificat, quinque
m malignitatem & perfidi
eos ante diem P

nicali E. in viceſimum tertium Martii incidit, S † C. I1I.
dque cum ſuis Carthagine celebrare maxime An Ch. 251.
in votis habuit, diſtulit tamen adventum ſuum Baron. ann.
ad ea tempora, quæ ſolennia P
ſecuta ſunt.
ſuam ſcriptâ
Presbyteroru
ciſſe, ne ad
Hoc igitur menſe M
quà Cyprianus ſatis exprimit,
tunc cùm ſcripſit

254 num.
XKXREZ.

am perfe-
aſchæ venire licuiſſet.
piſtola ſcripta,
quamdiu ipſe,
, in ſeceſſu delituerat, his ver-
bis: Non ſußfecerat exilium jam biennii, & à vul-
tibus atque ab oculis veſtris lugubris ſeparatio.
Hoc enim de biennio tantům inchoato, non au-
tem expleto neceſſariò eſt intelligendum, inquit
Pearſonius cum Baronio.

Interea Epiſcopi Africani poſt Paſchatis XVIII

bratum eſt, de quo ipſe literis ad
ante ſecundum Concilium datis
quod tamen antè fuerat deſtinatum
ſopita, cum data eſſet facultas in un
di, copioſus Ep

nſilium r

& Sedem ſuam oc-

i celebrata ſuas ſedes pro more Primum
relinquunt, & Carthaginem petunt. Quin-
etiam Cyprianus jam de factione Eelicimi
ſecurus è ſeceſſu prodit,
cupat. Jamque Epiſcopos ex Provincia ſua
convolantes ad Concilium rite ac pro more
celebrandum præparavit, 4
Jorum ad commune co
ſeque cum Collegis ſuis de
judicaturum promiſerat.
Carthaginienſe Concilium ſub Cy

Concilium
Carthagi-
nenſe ſisch e
Cypriano.

ui tôties cauſam Lap- Baron. num
eſervaverat, LXxXXV.
factione Feliciſſimi ſeqꝗ-
Menſe Maio primum

priano cele-

iſcoporum numerus guos integros

Fide ſua Domini tutela protexit, in
Tempus conveniendi his
ptum eſt: deſtinatum enim
Epiſcopis in unum convenire
bpermitteret, quod poſt hu-
ontigiſſe multa convincunt.
ta, nondum penitus
ortem Decii, qui hoc
& ante electionem
imperante ordinatus
um eſt hoc Conci-
utraque parte prolatis; diu

imò & fre-

& ſæpius prorogatum, ut in-

Interim Romæ de eligendo Pontiſice ageba-

X

tur, quod quidem imperante adhuc Decio con-
tigiſſe conſtat. Sediſſe enim Corne
dum Romaæ in Sacerdotali Cathedra
nus infeſtus Sacerdotibus Dei fand
da comminaretur, teſtatur ipſe
epiſtola ad Antonianum, ubi de Decio intelli-
gendus. Mox ſubjungit: Cim multb patien-
tiustolerabiliks audiret levari adverſus ſe emu-
lum Principem, quàm conſtitui Komæ Dei Sa-
cerdotem. Princeps ille alius non videtur quâm
Lucius Priſcus, de quo Victor de Cæſaribus:
Per eos dies Lucio Priſeo delata dominatio, Go-
thorum concurſu, poſtquam direptis Thraciæ ple-
riſque illo pervenerant. Qud causà Decio, quaàm
potuit maturrimè, KRoma digreſſo, &c. Poſt De-
cii itaque Romà diſceſſum novus Pontifex ele-
ctus. Ordinatio autem Cornelii diu ante necem
iſtius perſecutoris facta eſt, ut conſtat ex his
Cypriani verbis de Cornelio: qui tantum tem-
poris ſedit exſtectans corporis ſui carniſices, &
Vranni ſui ultores, ut legitur in Epiſtola LV, quæ
Pamelio eſt LII. Decius autem ante menſem No-

lium intrepi-
,cum Tyran-
a atque infan-
Cyprianus in

vembrem

Antonianum
Secundhm
perſecutione
um convenien-

XIX.
Cornelius ſit
Papa
Baron num.
XEII. & ſeqꝗ.

S E C. III.
An. Ch. 251.

X X.
Novatiantis

Rt Epiſcopus.

Baron. num.
XLIX. &

ſeqq.

XXI.
Concilium

242 Critica Hiſtorico-Chronologica

vembrem hujus anni non periit. Non igitur
opus eſt, ut Aprili Cornelium ſediſſe cum Baro-
nio ſtatuamus, quòd ante necem Decii factus
ſit Epiſcopus, & Vrannum armis S bello poſt-
modum victum prior Sacerdotio ſuo vicerit, Ut
dicitur in eadem epiſtola; aut quòd Concilium
Carthaginenſe menſe Maio celebratum ſit: il-
lud enim ante electionem Cornelii coactum.
Quamobrem Cornelius menſe Junio ineunte
Romæ Epiſcopus ordinatus, & quidem die ejus
menſis quarto. In Chronico quidem Damaſi
legitur: Cornelius annos duos, menſes tres, dies
decem. A Conſulibus Decio I, & Decio II, ſ-
qae Gallo & Volaſiano. Sed locus corruptus eſt;
legendum enim Decio III, & Decio, & loco
aunnos II, legendum annum I. Exemplar, quo
uſus Cuſpinianus, præter eoſdem errores alium
habet, nempe menſes IIII, loco menſes III.
Veterem lectionem conſervavit nobis auctius
Chronicon veterum Pontificum, in quo legi-
tur : Sedit annum unum. Quam emendatio-
nem neceſſariò poſtulant ipſa Chronici Damaſi
verba, quæ ſequuntur, ſque Galo & Volußano,
qui Conſulatus anno ſequenti geſtus. Qui enim
creatus eſt utroque Decio Coſſ. & obiit Gallo
& Voluſiano Coſlſ. duobus annis & menſibus ali-
quot ſedere nullo modo potuit. Jam verò ab
ejus deceſſu retro numerando colligitur initium
Pontificats ejuſdem. Càùm enim obierit deci-

mo quarto die menſis Septembris, ut Martyro-

logium Romanum, Hieronymianum, Uſuardi,
Adonis, & aliorum tradunt; ſi annum unum,
menſes tres, dies decem ſederit, eundem quarto
Junii die Cathedram occupaſſe pariter faten-
dum; præcipuè cùm hæc omnia ſcriptis Cornelii,
Cypriani, & Diony ſii Alexandrini optimè con-
ſentiant.
MWevatianus contra Cornelii ordinationem
apertè diſputavit, eamque ut illegitimam abro-
gare conatus eſt. Ita diſcordia gliſcente, No-
vatianus factione ſua jam corroboratus, magna
parte plebis etiam ſeparata, duos deploratæ con-
ditionis homines ſibi ſocios adjunxit, ut eos in
exiguam & viliſſimam Italiæ partem mitteret,
atque illinc accitos tres Epiſcopos pelliceret,
ſimulatè quaſi Romæ ortam diſcordiam ſedatu-
ros. Revera autem cùm Romam tres illi Epiſ-
copi ex Italia veniſſent, Novatianus ab illis ſe
ordinari procuravit, præcipuè per Epiſtolam à
Confeſſoribus miſſlam. Unde Cornelius ipſe
per tres Epiſcopos ordinatum eſſe Novatianum
epiſtolâ ad Fabium fatetur; Pacianus autem eum
ſine conſecratione legitima Epiſcopum factum,
ideoque nec factum, tradit per epiſtolam eorum,
qui ſe Confeſſores eſſe ſimularent. Non quèòd
Confeſſores antea non fuiſſent, ſed quòd tunc
Schiſmatici eſſent, & confeſſionis gloriam per-
didiſſent. Ipſi enim poſtea confeſſi ſunt, cir-
cumdubctos commiſiſſe ſe quoque ſchiſmata, & ha-
ræſßis aulctores fuiſſe, ut paterentur ei manus, quaſi
in Epiſoopinz, imponi. Conſtat igitur, Nova-
tianum à tribus Epiſcopis ordinatum eſſe, & qui-
dem Italicis, quorum manus ei imponeban-
tur, non autem Novati. Licèt enim apud Chro-
nicon Damaſi in Cornelio legatur: Sub Epiſ-
copatu ejus Novatus extra Eccleſiam ordinavit
Novatianum in urbe Roma, & Nwcoſtratum in
Africa; id tamen non Novati manu factum, ſed
factione ejus effectum eſſe jam diximus.
Menſe Junio jam affecto Cyprianus in Con-

cilio, acceptis Cornelii & Collegarum literis,

prorogatum eſt, ut etiam poſtea patebit. Ne-

quibus tum Cornelii electio, tum grave ſchiſ- S C. I1I. 55
ma repræſentabatur, nondum audita Novatiani An Ch. 251. 2ð
Carthagi- .

ordinatione, Caldonium & Fortunatum Epiſco-
j7 . . vienſe proro-
os Africanos & Concilio Legatos cum literis
ad Cornelium & Coepiſcopos miſit. Per eoſdem Baron. num.
etiam Epiſcopos duarum epiſtolarum exempla, LXXXVI.

. . . CO
quadrageſimæ primæ, Pamelio XXXVIII, de

40

—☛
—

Feliciſſimo, & quadrageſimæ tertiæ, Pame- miu.
lio xr, de Presbyterio ejus ad Cornelium tranſ- vuni
miſit, ut toti fraternitati legerentur. Miſſis au- 1,.
tem his Legatis, à Concilio ſtatutum eſt, ut un

omnia interim integra ſuſpenderentur, donec
Legati redirent. Atque ita Concilium quaſi

que aliter Cyprianus ipſe & Liberalis in Ha-
drumetinam coloniam, ſedente Concilio, pro-
ficiſci voluiſſent. Et quidem hoc Concilium
non tantùm diu habitum, ſed etiam frequenter
actum eſſe legimus: quod de eo frequenti Epiſ-
coporum conventione per intervalla intelligen-
dum videtur, ut non tantùm diu continuatum,
ſed & aliquoties prorogatum fuiſſe videatur.
Frequenter enim hic accipiendum non pro ma-
gno numero, ſed pro multis vicibus, ut Sulpi-
cius Severus de Ariminenſi Synodo: litur fre- XXI
quentibus Conciliis nibil attum; noſtris in Eide
permanentibus, illis de perfidia non cedentibus. nen⸗
Qui aliter illa verba, ut omnia interim integra Hunſi
ſuſpenderentur, interpretantur ac ſi decretum Hxon
eſſet, neque Cornelio, neque Novatiano com- ur
municandum, ſed literas ad Clerum Romanum
dirigendas eſſe, hallucinari videntur; nondum
quippe Novatianum Epiſcopum factum eſſe no-
verant: imèò Baronius tradit, Caldonium & For-
tunatum Legatos Romæ agentes, cùm omnia in
caſſum pertentaſſent, vidiſſe ex improviſo velnt
ex portis inferorum Novatianum creatum Roma-
num Epiſoopum.
Menle Julio ineunte Legati à Novatiano „XXII.
miſſi Carthaginem veniunt, ex quorum ſermo- n
ne & aſſeveratione, ut & ex literis, quas ſecum eLyre
ferebant, Cyprianus & Collegæ Novatianum excommuni-
Epiſcopum factum eſſe didicerunt; qui illicitæ ati.
ordinationis pravitate commoti, Legatos à
communione ſua ſtatim cohibendos eſſe cen-
ſuerunt. Tum verò ſupervenerunt Pompeius & Baron. num.
Stephanus Epiſcopi Africani, qui Cornelii ordi- rxxxVI.
nationi interfuerant, ſuaque teſtimonia proru-
lerunt, unde Cyprianus & Collegæ Legatos No-
vatiani haud ultra audiendos eſſe ſtatuerunt.
Quamobrem Legati à Novatiano miſſi, & à Con-
cilio Carthaginienſi rejecti, oſtiatim per mul-
torum domos, & oppidatim per aliquas civi=
tates diſcurrentes quærebant ſibi comites. Quo-
rum omnium Cornelium fratrem ſuum certio-
rem reddidit Cyprianus epiſtoläxIIV, Pame-
lio xLI, hoc menſe jam affecto, per primiti-
vum Presbyterum miſsa. Tum Cyprianus &u
Collegæ de legitima Cornelii ordinatione ſatis XIV
perſuaſi, ad negotia Eccleſiæ Africanæ pertra- niun
ctanda, diligentiùs acceſſerunt: ac primò in cilun ⸗
Concilio, Feliciſſimum & quinque Presbyteros manun
nuper ab Eccleſia, profugos audierunt, eoſque nelur
auditos abſtinuerunt. Et quoniam ex reditu 8eE Eirmi
relatione Caldonii & Fortunati ordinationis Cor-
nelii & ratio juſta & glorioſa innocentia appa- Du⸗
ruit, omnes Epiſcopi Carthagine coacti in to- o ſeu
tam Africæ Provinciam, in Numidiam etiam & Aano
Mauritanias literas ſcripſerunt, ut univerſi Col- — um.n.
legæ Cornelium, & communicationem ejus fir-
miter tenerent. Quinetiam Synodicæ literæ ad
Cornelium

Em
2.
thigi.
ſeynm.
m.

OhNum.
XXVI.

XIII.
Elieiſimu
& uingus
bmulſtei
rcommghir
ti⸗

Baron. Num.
LXXYII-

in Annales C. Baronii.

§SEC III. Cornelium ſcriptæ, ut quid de Feliciſſimo &
An. Ch. 251. Presbyterio ejus actum eſſet, ſcire poſſet; quas
Epiſcopi omnes manu ſua ſubſcriptas miſerunt:
ſed hæ literæ deſiderantur.
XXIII. Menſe igitur Auguſto ineunte, Cyprianus
Cyprianus: ſcripſit epiſtolam XLV, Pamelio X LII, eam-
sd Confeſſo- que cum literis Synodicis ad Cornelium miſit
„ ſeneſri per Mertium Hypodiaconum, & MNicephorum
zir. Acoluthum, literarum ſuarum de Feliciſſimo &
Saron. num. Presbyterio ejus exemplaria rurſus ſubjungens.
X LII. Et quoniam Confeſſorum nomine per omnes
Eccleſias literæ, calumniis & maledictis plenæ,
frequentes miſſæ ſunt; ipſe ad eos dat epiſtolam
XLVI, Pamelio XLIV, quâà eos ut ad ma-
trem Eccleſiam revertantur, breviter hortatur,
quam arbitrio Cornelii permittit proximâ ad
eum per Mettium datàa. Circa idem tempus
ſcripſit etiam ad eoſdem Confeſſores Dionyſius
Alexandrinus, dum adhuc Novatiani fententiæ
favebant, ut obſervat Euſebius. Quo etiam tem-
pore videtur, literas ad Novatianum dediſſe,
Prerves certè, ſed præclaras, quæ apud Euſebium
lib. 6. cap. 45. leguntur.
XXIV. Poſt Feliciſſimi & quinque Presbyterorum
Finis Conci- abſtenſionem, de cauſa Lapſorum ſynodicè con-
lii Cariha- cluſum eſt: & Synodi Placita libello ſunt inſ-
ginenſis. Ccripta, ut ſcribit Cyprianus ad Antonianum.
Baron. num. Magno temperamento Placita hæc concepta
xxxvII. ſunt, quæ omnia ad duo generalia capita à Cy-
priano redacta. Primò, ne in totum ſpes com-
municationis & pacis Lapſis denegaretur, con-
tra Novatiani ſententiam. Secundè, ne cenſura
Evangelica ſolveretur, ut ad communicationem
temerè proſilirent, contra Feliciſſimi factionem.
Hic autem libellus Canonum, in quo ſingula
Placitorum capita conſcripta ſunt, à Synodo ad
Cornelium Collegam ſuum miſſus eſt, & ad alios
etiam in Africa Epiſcopos. Hunc libellum non
bene in duos diviſit Baronius, eoſque à Cypria-
no ad Confeſſores diu poſtea miſſos eſſe puta-
vit. Interea Primitivus cum literis ad Corne-
lium priori menſe miſſus Carthaginem redierat
cum literis Cornelii ad Cyprianum, quæ deſi-
derantur. Sed earum argumentum ex Cypriani
reſponſo ſatis dignoſcitur. Significaverat enim,
ſe motum fuiſſe, quòd, cùm Polycarpus Epiſco-
pus ad ipſum poſt electionem ſuam ſcripſiſſet,
tanquam legitimum Romæ Epiſcopum, poſtea-
quam Cyprianus & Liberalis in Hadrumetinam
coloniam veniſſent, cœpiſſent illuc ad Presby-
teros & Diaconos literæ dirigi, quaſi ſcilicet
nondum Romæ legitimus Epiſcopus conſtitutus
eſſet. Quocirca Cyprianus epiſtolà XLVIII
Pamelio XLV, ei reſpondet. Cmque jam
omnia Concilii auctoritate compoſita eſſent, Ma-
ximus & Longinus & Machæus Legati à Nova-
. tiano miſſi Africã expulſi ſunt.
XXV. Menſe Septembri Cornelius accepto à Syno-
Vnicum Con- do Carthaginienſi Canonum libello, ipſe Con-
cilium Ro- Cilium convocare ſtatuit, & quidem numero

an⸗ . . . .
annal, „ qum potuit maximè copioſo, ut ipſe Cyprianus
Selebravit. ad Antonianum indicat. Curavit igitur, ut ſexa-

ginta Epiſcopi Romæ convenirent quampri-
mùm fieri potuit, ut ex Euſebio conſtat. Neque
Baronnum. aſſentior Baronio, qui duo Concilia Romæ à
xC. & ſeqq. Cornelio coacta eſſe tradit; primum hoc tem-

& anno ?55. pore, cujus meminit Cyprianus; ſecundum

um. 11. anno ſequente, cujus mentionem fecit Euſebius.

In quam opinationem incidit, quòd putaret,
epiſtolam ad Antonianum i5o Cornelii Sedis
exorqo ſcriptam eſſe, in qua mentio Romani
Tom. I.

243

Concilii facta eſt; cùm literæ illæ ſequenti ſcri- Ss. C. I11.
Ptæ ſint, ut poſtea patebit. Labbeus, qui Baro- An Ch. 251,
nium ſecutus eſt in diſtinguendis duobus Ro-
manis Conciliis, ut primum ſit in quo decre-
tum Carthaginienſis Concilii confirmatum; ſe-
cundum, in quo Novatianus, ejuſque fautores
excommunicatione percuſſi; ſtatim addit , cùum
utrumque in uno fortè potuerit Perfici; quod re-
vera factum eſt.
Menſe itaque Octobri celebratum Concilium XXVI.
Romanum, quo Synodi Carthaginienſis decreta Novatiazad
de Lapſis recipiendis corroborata, & Movatia- 'n“ Concilio
nus cum ſuis anathemate percuſſus. Erant in ea Remane ee
Synodo ſexaginta Epiſcopi & multò plures Pres- .è
byteri ac Diaconi. Concilio finito, Cornelius de-
creta ejus Eccleſiis longè diſſitis communicavit,
& ad Fabium Antiochiæ Epiſcopum de iis ſcrip- Baron. an.
ſit. Et quia non pauci in Italia Epiſcopi Conci- 255.num. t.
lio minimè interfuerant, eorum quoque ſenten-
tias ſeorſim poſtulavit; unde Concilium Italicum
ex Hieronymo conflatum eſt. Interim Novatia-

nus, cùm videret, Maximum Presbyterum cum

ſuis Africâà expullum, & in Concilio Carthagi-
nienſi Cornelii electionem confirmatam, ſuam
ſententiam de Lapſis condemnatam, & condem-
nationem eam à Synodo Romana roboratam,
jamque omnes per Italiam Epiſcopos in ſuam ex-
communicationem conſenſuros prævideret; pro-
ſtratus denuo reſurrexit, & miſit in Africam
Evariſtum ſuæ partis Epiſcopum, Novatum Car-
thaginienſis Eccleſiæ Presbyterum, Nicoſtratum „
Diaconum, unum ex Confeſſoribus cum Primo
etiam & Dionzſio. Quare Cornehus literis per
Augendum Confeſſorem miſſis de eorum diſceſſu
Cyprianum admonuit; ſed literæ illæ deſide-
rantur. Interea Confeſſores Romani, quos e car-
cere prodeuntes ſchiſmaticus & hærericus error
exceperat, & jamdiu palabundos populus vide-
rat, Cypriani & Dionyſi: literis prim.ò molliti, &
lecto, ut videtur, libello de Unitate, quem
boc tempore ſcripſit, & Romam miſit Cypria-
nus, bene inſtructi, de reditu ad Eccleſiam
cogitaverant, idque fratribus nonnullis ſignifi-
caverant, Novato jam cum reliquis tanquam
Procella & turbine recedente, Presbyteros Ro-
manos adierunt , circumventos ſeſe affirma-
runt, & ad Eccleſiam ſe redire cupere proteſtati
ſunt. B
Menſe Novembri, cùm jam Confeſſorum ani- XXVII.
mus ſatis eſſet perſpectus, Cornelio placuit con- Confeſſores.
trahi Presbyterium, cui adfuerunt eriam Epi- à pacem re-
ſcopi quinque; coram quibus & Confeſſores **n.
Maximus, Urbanus, Sidonius, & Macarius,
(Nicoſtratus enim eorum in confeſſione ſocius, Baron. nu.
in ſchiſmate perſeveravit) & plerique fratres, Aνâ1 &
qui ſe iis adjunxerant, ſummis precibus deſide- ſeqq.
rabant, ut quæ antea fuerant geſta, in oblivio-
nem cederent. Qua de re Epiſcopi cum Presby-
teris ſuas dixere ſententias. Et actu omni populo
mox inſinnato, & magno fraternitatis concurſu
facto, profeſſionem fecerunt, & ad communi-
cationem & pacem Eccleſiæ admiſſi ſunt. Quine-
tiam eâdem horà Cornelius horum omnium Cy-
prianum certiorem facit epiſtolà xLIX, Pame-

lio xLVI, per Nicephorum Acoluthum mitſsâ.

Qui etiam ſubjungendas curavit ſententias Epi-
ſcoporum & Presbyterorum in eo negotio prola-
tas, quæ deſiderantur. Scripſit & feſtinanrer
breves literas, quibus Africanos docere voluit,
quales eſſent qui à Novatiano jam miſſi ſunt, ac
præcipuè Niceſtratus & Evariſiut.
X 2 Decie

244
8 & C. III. Decio Imperatore ſub hujus anni finem ſubla-
An. Ch. 125t. to, ut mox dicemus, plena inde pax Eccleſiæ,
XXVIII. finita prorſus perſecutione, à Deo indulta eſt,
Pa Eiete & pauld poſt Cyprianus edidit libellum de Lap-
Baron. nu. Hs, eumque Romam miſit, cujus initium hoc
CII1. ipſum indicat: Pax ecce, dilectiſſimi fratres, Ec-
leſiæ reddita ſt: & quod dißicile nuper increda-
lit, ac perfidis impoſſibile videbatur, ope atque ul-
tione divind ſecuritas noſtra reparata eſt. Ultio
enim illa divina ad Deciorum interitum mani-
feſtè refertur. Exeunte anno, Cyprianus acceptis
literis à Cornelio per Nicephorum Acoluthum
miſſis, reſpondet duabus epiſtolis, LI, quæ Pa-
melio xLVII, de reditu Confeſſorum eongra-
tulatoriâ, & LII, Pamelio xLIX, de Movati
ſceleribus. Ita Cypriani literæ à Pearſonio in An-
nalibus Cyprianicis hoc anno ordinatæ, & ſic
in Annalibus Eccleſiaſticis, ut videtur, ordinan-
dæ: quod quiſque proprio marte præſtare pote-
rit ope numerorum in margine notatorum. Hĩc
ſolàm monendum, rectè cenſuiſſe Baronium,
apud Epiphanium hæreſi XV Novati nomen ir-
repſiſſe, & Novatianos quod Trinitatem attinet,
nihbil à Catholicis diſſenſiſſe.
Hic itaque tantùm agendum reſtat de Decii
Imperatoris interitu. Decius Româ, ubi adhuc
die viceſima ſeptima Octobris erat, ut ſuprà di-
zimus, adverſus Scythas Tanaim tran Erelſs pro-
Baron. an. fectus, Abruti cum ñlio periit, ut habent Vi-

XXIX.
Deciorum
ͤnteritus.

2 *% n Ktor de Cæſaribus, & Dexippus horum tempo-
XLVII. &£ pp P
ſegq. rtum Scriptor apud Georgium Syncellum, quod

confirmat Jornandes lib. de Rebus Geticis cap:
18. Vznienſ que Adabritto Maæſiæ civitatem, cir-
eumſeptus a Gothis, & ipſe extinguitur. Sed loco
Adabritto, legendum, Abruto. Duos ex He-
vennia Etruſcilla uxore ſilios ſuſcepit, Quintum
Hlerennium Etruſeum Meſſium Decium, & Caium
Valentem Heoſtilianum Meſſium Quintum. Etruſ-
cillam enim Decii conjugem fuiſſe oſtendit ejus
Nummus à Seguino illuſtratus, in quo Eerauſcil-
ia ex averſa parte ſculpta reperitur. Præterea Me-
diobarbus in Numiſmatis Imperatorum Decii
Nummum producit in poſtica inſcriptum: Cox-
CcORPDIA AuG6. Viſuntur capita Etruſcillæ in
dimidiata Luna, & Meſſii Decii & Hoſtiliani
ſeſe reſpicientia: & Spanhemius lib. de Uſu &
Præſtantia Numiſmatum pag. 595. alterius Num-
mi Decii poſticam exhibet, in qua legitur:

HE R. ET R. DECIUS C. VALEN. HoOSTIL.

Cernuntur capita Etruſci & Hoſtiliani ſeſe re-
ſpicientia; adeo ut indubitatum ſit, Etruscil-
lam uxorem Decii fuiſſe, matremque Etruſci &
Hoſtiliani. Notabis obiter Caium Valentem
Hoſtilianum ideo Caii prænomen tuliſſe, quia
mos erat ut prænomen patris unus ex filiis ejus
ferret, indeque confirmari quod in mox memo-
randa inſcriptione Vencienſi legitur Trajanum
Decium patrem appellatum fuiſſe Caium, non
verò Gneium, ut à tot Criticis perperam ſcrip-
tum fuit. Baronius Herenniam Salluſtiam, ali-
qui Antiquarii Salnſtiam Barbiam Orbianam
uxorem Decii faciunt. Verùm prior fictitia; po-
ſterior verò Alexandri Severi Im eratoris con-
jux, ut in ejus Nummis apud Mediobarbum vi-
dere eſt. Decius non multò poſtquam Imperium
invaſit, Etruſeum majorem natu filium Cæſarem
dixit, & Tribunitia Poteſtate exornavit. Extat
enim Nummus apud Erizzum pag. 546. in quo
legitur: Q. HER. ETR. MXS5. DECIuSs
NoB. C.in poſtica: AHMAPK EZOTCIAC.
& infrà, S. C. id eſt, Qeintns Herennins Eiruſcus

Criuca Hiſtorico Ohronologica

Meſſius Decius Nobiliſſivus Ceſar Tribunitieæ Po- 8 4 C. III.
teſtatis, Senatnſconſulto. Præterea Patinus in The- An. Ch. 2.
ſauro Mauroceniano pag. 140. ejuſdem Heren-
nii Cæſaris Nummum profert, in quo legitur,
L. B. id eſt, anno ſecundo. Decius pater cùm ad
bellum Gothicum profectus eſt, eum Auguſtum
nuncupavit; eo enim nomine in Nummis apud
Mediobarbum appellatur.
Sed uterque in ea expeditione interüt, exa- XXX.
Stoa Regni biennio, ut habet Victor de Cæſaribus, Imperii ejns
vel, ut alter Victor, poſtquam imperaſſer men- Amaris.
ſes triginta, utroque ſc., extremo menſe incom-
pleto pro integro numerato. Nam, ut ejus Impe-
rii initio oſtendi, die decima ſeptima Junii an-
ni ducenteſimi quadrageſimi noni adhuè Philip-
pus ejus deceſſor vivebat; certumque, Gallum
& Voluſianum ſub hujus anni finem imperandi
initium feciſſe, non quidem ante ſextum Kalen-
darum Novembrium diem; eo enim Decius
adhuc Romæ erat, ſeque ad expeditionem ad-
verſus Scythas, in qua periit, parabat, ut dixi-
mus ex Pollione in Valeriano cap. I. Quare cùm
anno ſequenti Gallus & Voluſianus de more novo-
rum Principum trabeam ſumſerint, Decius
exeunte Novembri, aut Decembri ineunte, cum
filio Decio interfectus eſt poſt Imperium rri-
ginta menſium, quod ex morte Gallieni Impe-
ratoris magis ſuo loco confirmabitur.
Porro qui annum unum & aliquot menſes XXXI.
Decio aſſignant, quos Baronius ſecutus eſt, val- Chronologis
de hallueinati ſunt. Nam, ut monſtravi in priori Heczana re.
parte Diſſert. Hypaticæ cap. 7. n. 3. tam ex Num- Hieuizur.
mis, quàm ex Inſcriptionibus conſtat, Decium
tertium Imperii annum inchoalſſe. Extat in urbe
Vencienſi ſub Archiepiſcopo Ebredunenſi Decii
Inſcriptio, quæ ibidem parum correctè à Typo-
grapho edita, hic prout jacet exhibetur.
IMP. C £S
