ſta poſt adeptum ſtatim imperium narrantur ibid. IV
& 271. VII & ſeq. Secundum gerit Conſulatum 271.
I. Cum nota numerali edendus & quare ibid. Perſecu-
tionem in Chriſtianos excitat & quo anno 272. IV &
ſeqq. & 275. I. In Zenobiam bellum movet hujuſque
belli annus proprius aſſignatur 272. II & ſeq. & 273.
II. Quæ Tacito & Placidiano Conſulibus geſſerit, bre-
viter exponuntur 273. II. Gallias nonniſi iisdem Con-
ſulibus recipit 273. III. Tertium init Conſulatum
274. I. cur aliqui hoc anno Conſulem ſolum II exhi-
beant, aperitur ibid. de Zenobia & Tetrico trium-

phum ducit & quo anno ibid. VI & ſeq. Ejus bella poſt

triumphum geſta exhibentur ibid. IX. Triplex ejus
Romam adventus enunciatur, & eorum primus cum
ſecundo à quibuſdam perperàâm confuſus oſtenditur
ibid. VIII. Quartùm Conſul procedit 275.I. In Orien-
tem proficiſcens interficitur ibid. II & 277. III. &
hoc die tertio nonas Aprilis 275. III. Annos quatuor
& menſes circiter quatuor tantum imperavit ibid. II.
Poſt ejus mortem interregnum ſex aut ſeptem menſi-
bus durat 275. III & ſeq.
L. Aurelius Commodus Marci Aurelii per adoptionem
frater ante imperium & Verus & Commodus appel-
latus 137. I X & ſeq. Annum aperit 154. I. Secundùm
Conſul procedit 161. J. quauto tempore in domo Im-
peratoris privatus, etiamſi jam adoptatus, manſerit,
indicatur ibid. In conſortium imperii aſſumtus Cæſar
& Auguſtus ſimul ſalutatur ibid. IV. Ad bellum Par-
thicum proficiſcitur ibid. X. Hæc profectio à quibus-
dam uno anno perperam dilata ibid. Philoſophus di-

Index Criticæ

ctus & qua ratione 162. III & 148. IV. quo anno ex
Oriente redierit 166. 1II & ſeqq. De Parthis trium-
phum agit ibid. VI & ſeq. Tertium Conſul procedit
167. I. Quinquennalia Auguſtei imperii anno uno di-
lata celebrat ibid. II. Adversus Barbaros movet 168.
IV & 169. III. Pannones aggreditur 169. I V. ſecun-
dam in eoſdem expeditionem ſuſcipit ibid. à poplexi
in itinere correptus interit ibid. IV & ſeq. Mortis ejus
annus & tempus, imperiique ejus duratio aſſignan-
tur ibid. V. Apotheoſi poſt vitæ exitum à Marco Au-
relio donatur ibid. VI.

Aureolus Illyricianorum exercituum ductor capto à Per-

ſis Valeriano Aug. purpuram ſumit 259. XIII & 261.
VIII.
Auſonius faſtis in Occidente nomen dat 379. I. Eodem
anno in finem vergente Gratiano Treviris conſtituto
panegyricum dicit ibid. II. Peculiarem Urbis Epocham
ab Arnobio adhibitam ſequitur 302. XVV ſeq.
Axumæ Abiſſinorum Regiæ præſens ſtatus 327. XXV.
Axumitæ Indi erant ibid. XII. Axumitarum ſitus 354.

IX & ſeq.
B.

B Ahbylæ Martyris tranſlatio quo anno facta ſit, ape-
ritur 362. IX &αS ſeq.
Bachonus Anglus, Ordinis S. Franciſci Chriſtum paſſum
die tertia Aprilis ſentit 32. VI. Ideoque de errore
ſuſpectus habetur ibid. VIII.
Bagaudæ Ducibus Amando & Aeliano tumultus in Gal
lia concitant, & à Maximiano Herculio domantur
285. V.
Balbinns & Pupienus à Senatu Auguſti nuncupantur
& quo anno 236. VIII & 237. II. Inter ſe diſcordes,
cum Ludi Capitolini celebrantur, à militibus truci-
dantur 238. V & ſeq. Illos imperii annum ſecundum
inchoaſſe certum ibid. VII.
Baptiſmi hæreticorum controverſia confusè tractata 255.
IX. quo anno orta ibid. K. Baptiſmi hæreticorum reite-
rationem propugnat Cyprianus ebid. XI & ſeqq. Item
Concilium Carthaginenſe ibid. XII. Item Concilium
Iconienſe ibid. XV. Ea controverſia explicatur 256.
III & ſeqq. Stephani Papæ tempore non ſopita ibid.
XV. In Concilio Nicæno terminata fuit 314. XVII
S ſeqq.
Ba ba ætatis anno XXII inchoato à Romanis poſita 56.
II Hic tamen mos primùm mutatus ab Hadriano Im-
peratore ibid.
Ba ileus Epiſcopus Amaſenus Concilio Nicæno non in-
terfuit 316. IX. Initio perſecutionis Licinianeæ marty-
rio coronatur ibid. VII. Ejus martyrium fruſtrà in du-
bium revocatum ibid. VIII & X.
Baſilius Ancyræ Epiſcopus cum Photino diſputare in
Concilio Sirmienſi à Conſtantio Auguſto juberur
3351. X. Ancyranam Synodum convocat, in qua Hoſii
& aliorum formula damnata 357. VIII.
Baſilius nondum Cæſareæ Epiſcopus Juliano Cæ ſaream
adventanti occurrit 362. V. Cur hoc loco Epiſcopus
ab Amphilochio dictus ibid. V & ſeq S. Baſilii Epi-
ſtola LXVIII ad Curiam Tyanenſein, ſcripta perpe-
ram creditur ad Synodum Tyanenſem 365. VII. Hujus
Pontificis in urbem Cæſaream & Ponto reditus & cum
Euſebio Cæſareo Epiſcopo reconciliatio anno ſuo red-
duntur 366. V & 370. XIX. Epiſcopatus ejus annus
primus aſſignatur 369. N VI & 370. I X & ſeq. Bis à
Valente Auguſto impetitum fuiſſe oſtenditur 370. X VI
& ſeq. primò dum adhuc Presbyter eſſet ibid. XVIII
& ſeq. Baſilius fit Epiſcopus Cæſarienſis, ſed quo an-
no ordinatus, incertum ibid. XXII & ſeq. Iterum ab
eodem Valente Aug. vexatur ibid. XXIV. Hujus ſe-
cundæ vexationis annus ſtabilitur ibid. XXV. Baſilii
certamen

certamen cum Euſebio Ponti & Cappadociæ Præfe-
Go quo anno conſignandum ibid. XXVII. Ejusdem
Præſulis Epiſtolæ quædam in Annalibus extra ſuos an-
nos recitatæ 371. II. Baſilius S. Ephremum licet Syrum
ordinavit 378. III & ſeq. Baſilii annus & dies mortis
aſſignantur ibid II. & VIII.
Baſſus anno CCLIX Conſul ordinarius cum Baſſo in
Conſulatu prædeceſſore non confundendus 259. I.
Bithynia ante Hadrianum Imperatorem fuit provincia
populi 69. X.
Blaſius ſub Licinio Auguſto mortem pro Chriſto patitur,

at utrum in fine, vel initio perſecutionis, incomper-

tum 316. XII.
Bonifacius Romanus, Martyr Diocletiano quartùm & Ma-
ximiano tertium Conſulibus minus tutè paſſus credi-
tur 305. III.
Bonoſus verè Sardicenſis Epiſcopus fuit 389. XI1.
Britanni ab Antonino Pio domantur 140. V.
Britannia decimum poſt annum à Carauſii defectione
ſub Diocletiano & Maximiano Auguſtis recepta &
Conſtantii Chlori Cæſaris virtute recuperata 296. VI.
Britannicum bellum à Conſtante Auguùſto quo anno
geſtum 337. XII & 343. V. D
Bacolicum bellum ſub Marco Aurelio & Lucio Vero quo
anno ſuſceptum 166. V & 168. IV.
Byzantii obſidio quandonam à Severo Auguſto cœpta

195. II.

C.

Abarſuſſitanum Concilium Donatiſtarum celebra-=
C tur 394. VIII & ſeq. Ejus epocha ibid. X.
Caæcilianus Epiſcopus à Conſtantino evocatus Mediola-
num venire jubetur 316. XIII & ſeq. Ibi innocens de-
claratur ibid. XV. Idque eodem tempore quo ejus ad-
verſarii exilio mulctati ibid. XVII & ſeq.
Caæſar, nomen familiæ, non dignitatis ante Neronis in=
teritum fuit 15. II & 69. I V.

Cæſarauguſtanum Concilium adversùs Priſcillianum hæ-

reticum quo anno congregatum 381. XIV.
Cæſarea Philippi, mutato nomine, Nerodiada in Nero-
nis honorem ab Agrippa Rege appellatur 60. IV. Hæc
nova nuncupatio Decennalium Neronis occaſione fa-
Ceſarea Cappadociæ, olim Mazaca, à quo Imperatore
Caſareæ nomine donata 363. IV.
Caæſarea & Auguſtea dignitates ſemper inter ſe diſtinctæ
97. VIII. Contrà ſentientes redarguuntur ibid. IX.
Cæſares Quinquennalia & Decennalia, extinctâ in Ne-
rone Julià familiâ, exhibent 14. VI & 31I. XVII. Id
non faciunt niſi Tribunitia poteſtate, vel imperio Pro-
conſulari exornati 14. VI. Aliquando etiam Reges &
Imperatores dicti 161. VII. Quo tempore tali nomine
inſigniri cœperint, annotatur ibid. Id non contigiſſe
niſi poſt Severi Auguſti Quinquennalia, oſtenditur
198. VI. H
Cæſares in nummis Auguſtos appellandi uſus quo tem-
pore cœptus 203. IV, 245. III, 260. VII & 283. VII.
Cæſarienſis Synodi epocha adducitur 360. XII.
Ceſarienſis Synodus pro cauſa Athanaſii diſcutienda quo
anno indicta 332. II. quo anno celebrata 3z34. II. Er-
rores circa illius indictionem & celebrationem addu-
cuntur & refelluntur ibid.
Cæſarius Gregorii Nazianzeni frater præfectura cuſtodiæ
theſauri à Juliano Aug. non donatur 362. II. Inter
medicos tamen & amicos primas tenet ibid.
Cæſarum nomina ſæpe non intellecta Auctores in varios
errores adigunt 161. K.
Cæſennius Petus à Veſpaſiano Præſes in Syriam mittitur
69. XII. Antiochum Comagenes Regem defectionis
accuſat, vincit, vinctumque Romam mittit ibid.
Tom. I.

—

Annalium Eccleſ. Baroni.

601
Caius Julius Cæſar Dictator creatus, poſt dies unde-
cim, ſe Conſule declarato dictaturam abdicat App.
LVIII. Pompeium ad Palæopharſalum vincit sbid,.
LIX. dictaturam, inter alios ſibi à Senatu poſt hanc
victoriam delatos honores, de novo ſuſcipit ibid. LX.
Annum Mathematicorum operà corrigit ibid. LXIV.
Conſul quartùm procedit ibid. LXV. Quintum init
Conſulatum ibid. LXVI. Occiditur ibid. Quan-
19 Jempore Monarchiam obtinuerit, examinatur
aius Cæſar Conſul poſt annos quinque depoſita pue-
rili prætexta ab Auguſto deſignatur App. CXXX. In-
ter Syriæ Præſides male numeratur ibid. CXXXI. Quo
anno ad bellum Parthicum deſtinatus fuerit, aperitur
ibid. CL V. Imperium proconſulare & ſuæ juventæ
moderatorem recipit ibid. CLVI. Conſul anno Chri-
ſti primo abſens gerit Conſulatum 1. I. Expeditio-
nem adversùs Parthos ſuſcipit ibid. IV. Item adversùs
Arabes ibid. V. Artageram in Armenia obſidens
vulneratur 4. II. In Italiam revertens in Licya mori-=
tur ibid. M
Caius Caligula alio in loco genitus, alio in loco natus
12. III. Imperator dicitur, ſed nonniſi poſt Tiberii
interitum 33. I I. Secundum, ad quem antea privatus
à Tiberio fuerat deſignatus, Conſulatum init 39. T.
Tertium Conſul ſolus procedit & quare 40. I. Quar⸗=
tum faſtis dat nomen AI. I. Occiditur ibid. II.
Caius Papa poſt dies octo Eutychiano ſufficitur & deci-=
ma quinta Decembris ſabbati die ordinatur 283. I X.
Die dominico inauguratum demonſtrare fruſtra ab
aliquibus tentatum 296. III. Sedet annos XII, men-
ſes IV, dies VII ibid. Poſt illius mortem vacat ſedes
menſibus duobus, diebus octo ibid. I V. Decretales
ipſi attributæz commentitiæ ibil.
Calippus in Monarchiæ Aſiaticæ Alexandri memoriam
pedioduim ſuam LXXVI annorum inſtituit App.
Calliſtus in locum Zephyrini Papæ quo anno ſubrogatus
219. II. Martyrio coronatur 222. IV & 224. II. Quan-
to tempore ſederit, & poſt ipſum ſedes vacaverit, an-=
notatur 224. II. Vicariatus ejus ſub Zephyrino omni-
nò ſuppoſititius ibid. Decretales illi attriburæ, fictitiæ
ibid. III.
Calumnia Majeſtatis, quid 162. VII. Quo tempore exco-
gitata ibild,. H
Canones Concilii, ut vulgèò dicunt, Antiocheni, Apo⸗
ſtolorum temporibus celebrati falſa plurima & ab⸗
ſurda continent, quibus hoe ſuppoſititium oſtendi-
Canonum Apoſtolorum Collectio fidelibus ſub Cle⸗
mentis nomine propoſita, antiqua 100. IX. Ante Ni-=
cænum Concilium agnita ibid. X. Tam apud Orien-
tales quàm Occidentales recepta ibid. Eorum tamen
numerus non unanimiter aſſignatur ibid. Quinqua⸗
ginta ſolum Eccleſia Occidentalis legitimos habet
a⸗ XI. Orientalis verò, licet in eorum numero
aliâs minime conveniret, in præſens quinque &
octoginta eſſe fatetur ibid. XII. Aunges
Cantici Te Deum Auctor licet incertus, illud tamen
ſtante antiqua traditione, Divis Ambroſio & Augu⸗-
ſtino attribuendum 388. XNI. 8.
Capitolini Ludi qua anni parte celebrati 238. VI.
Captivitatis Judæorum ſub Nabuchodneſare initium al-
ſignatur App. XIV. Finis item ejuſdem ibid. X XIV.
Caracalla Severi major natu filius, quo anno, & quo in
loco natus 189. I I & 197. II. Quo item anno & ubi
Cæſar appellatus 195. III. Ejus nuncupatio poſt an-
num tantum à Senatu rata habita 197. I I & 198. V I.
Imperator deſtinatus, anno ſolum ſequenti à Senatu
acceptatur 198. V IJ. Ejus cum Julia Domna matrimo-⸗
nium fictitium 212. III. & 217. III. Caracallam Aueu-=
Eee ſtum

602

ſtum renuntiatum & Tribunitia poteſtate exornatum
oſtendunt Numiſmata 198. VII. Hæc illius poteſtas
explicatur ibid. VIII. Et diverſimodè inchoari oſten-
ditur ibid. I X.
Caracalla Plautillam conjugem aſſumit 199. IV & 203.
III. Imperii Cæſarei dat Quinquennalia 201. III. To-
gam virilem anno uno citiùs induit ibid. Eodem tem-
pore Judaicum triumphum agit ibid. IV. Conſul pro-
cedit 202. I. Imperii Auguſtei Quinquennalia exhi-
bet 203. I I. Cum Patre iterum triumphat ibid. IV.
Cum eodem ſeculares Ludos Ockavos edit 204. II.
Conſulatum ſecundum init & fimul Decennalia im-
perii Cæſarei celebrat 205. I & ſeq. Tertiùm Conſul
Auguſtei imperi Decennalia edit 208. I & ſeq. Cæſa-
rei verò Quindecennalia celebrat 210. I I. Quo anno
Britanniecus appellatus ſit, celebremque murum per
mediam Britanniam duxerit, indicatur 209. II. Quar-
tùm dat Faſtis nomen, pro edendis videlicet Augu-⸗
ſtei imperii Quindecennalibus 21z. I & öſeqg. Vicenna-
lia Cæſarea exhibet 214: II. Cur Caracallæ nomen ipſi
impoſitum, indicatur ibid. Poſterioris imperii Augu-
ſtei Quinquennalia dat 216. I I. Prioris Vicenna-
lia celebrat 217. I I. Occiditur ibid. III. Quanto
tempore vixerit, & imperaverit, declaratur ibid. IV.
Carauſius purpuram ſumit & Britanniam occupat 286. V.
uo anno hæc rebellio contigerit enunciatur ibid.
VI. à Maximiano fruſtrà bello exagitatus pacificè in
Britannia imperat 290. III. Ipſum inter & Auguſtos
initam poſtea pacem demonſtrant nummi, ſed quo
anno, incompertum ibid. Ab Allecto imperii ſocio oc-
cidirer 293. I V. Quot annis regnaverit, indicatur
ibid.
Carienſie Synodus ad anni CCCLVII initium revocanda
365. VIII.
Carinus Cari Auguſti filius quandonam Cæſar creatus
fuerit, aperitur 283. I & IV. Cum patre faſtis dat no-
men ibid. I. Ab eodem Auguſtus dicitur ibid. V &
ſeqq. Secundùm Conſul procedit & qua occaſione
284. I. à Diocletiano debellatus, à ſuis occiditur 285.
IV. Ejus obitus minus rectè in aliud tempus diſtractus
ibid. Anni quibus imperavit aſſignantur ibid. Nomen
ejus minimè è Faſtis à Diocletiano eraſum ibid. I &ο.
.
c in ſolum Romanum transferuntur 295. I.
Carthaginenſe Concilium ſub Cypriano primum, quo
anno & qua anni parte coactum 2ꝛ51. XVIII. Proro-
gatur & quare ibid. XXI. Finem accipit ibid. XXIV.
Hujus Canones ad Cornelium Papam à Synodo mit-
tuntur ibid. Error Baronii circa dictorum canonum
miſſionem & partitionem adducitur ibid.
Carthaginenſe Concilium ſub Cypriano ſecundum men-
ſe Maio convocatur 252. VIII. Quid in eo actum
ſit, aperitur ibid.
Carthaginenſe Concilium ſub Cypriano tertium, de

baptiſmo primum, celebratur 25. XII & ſeq. Hujus

circa rebaptizationis controverſiam decretum addu-
citur ibid. à quibuſdam Africanis Epiſcopis rejicitur
ibid. XIV. Epocha illius ſtabilitur ibid. XIII.
Carthaginenſe Concilium de Baptiſmo ſecundum à
Cypriano coactum 2 56. II I. Tempus illius convoca-
tionis incertum ibid.
Carthaginenſe Concilium de Baptiſmo tertium à Cy-
priano collectum, ejus ſententiam de hæreticorum
rebaptizatione confirmat 256. XVI. Tempus quo ha-
bitum fuit ſtatuitur ibid.

Carthaginenſe Concilium ſub Grato Epiſcopo è Sardi-

cenſi reduce congregatum in canonum Africanorum
collectione non memoratur & quare 348. IV.
Carthaginenſe Concilium Donatiſtarum celebratur
308. V & ſeq.
Carthaginenſe alterum Concilium Donatiſtarum 394.

Index Criticæ

VIII & ſeq. Ejus epocha ibid. X.
Carthaginenſium quatuor priorum Epiſcoporum Do-⸗
natiſtarum ſeries 368. I II.
GCurthago fundatur App. XVII.
Carus quo anno Auguſtus renunciatus 283. I & IV. Sez
cundum Conſulatum init ibid. I. Cur cum nota nu-
merali editus ibid. Carinum ut Gallias tueatur, deſti-=
nat, & Numerianum in Perſas moturus ſecum decit
ibid. I V. Caro falsò tribuitur reſcriptum de remiſſio-
ne tributi Eccleſiæ heſſalonicenſi conceſſa ibid. XII.
Carus moritur 284. I I, V & ſeq. Quot annis impe-
raverit, declararur ibid. II.
Caſſiodorus poſt Socratem errat circa obſervationem je-
junii Romæ die ſabbati, per tempus Quadrageſimale
FF. VII S ſeq.
Gaſſius rebellat adverſus Marcum Aurelium, reſque
novas in Syria molitur 175. III. Caſſii caput ad Mar-
cum defertur ibid.
Gatalogos Romanorum Pontificum à diverſis exaratos,
certo nomine, ut vitetur confuſio, Auctor inſignit
Catharina Virgo ſub Maximino Martyrii palmam aſſe-
quitur 307. XVI. Error Baronii circa paſſionem illius
aperitur ibid.
Catti adverſus Domitianum Aug. rebellant 84. II. De
illis Domitianus triumphat 85. II. .
Cavernenſe Concilium Donatiſtarum fretitium 394. VIII.
S ſeꝗq.
L. Ceionius Commodus annum aperit 136. J. Ab Hadriano
Cſar dicitur ibid. I I & I V. ADlius Verus ab eodem
cognominatur ibid. I V & 1ʒ7. VII. Adoptatur 136.
IV. Quo die & anno facta ſit hæc adoptio detlara-
tur ibid. V & ſeqq. Peæturâ ornatus, Pannoniis Dux
imponitur, Conſulque deſignatur ibid. IV & VI. Con-
ſul ſecundum procedit 137. I. Moritur ibid. II. Ejus
mortis annum inſcriptiones & Nummi confirmant
ibid. II I. In illis tamen nunquam Verus appellatus
ibid. VIII. Ante Cæſaream dignitatem Verus, atque
Commodus appellatus fuit ibid. IX.
Celadion Epiſcopus Alexandeinu; è vivis excedit 163.
VI. Ejus obitus ab Euſebio variè conſignatus ibid.
Celerinus pro Chriſto in carcerem miſſus 250. VIII. Cy-
prianum poſtea adit, à quo Lector ordinari reculans
Dei monitu obedire compellitur ibid. XIV.
Cenſorini liber maxime utilis ad Chronologiam Chri-
ſtianam ſtabiliendam & confirmandam, quo anno
ſcriptus 238. II.
Cenſum deferre & tributum ſolvere diverſa App-
CXXVIII.
Cenſus non fiebat ſingulis luſtris in regnis populi Ro-
mani amicis ibid.
Cenſus ſub Claudio quo anno inchoatus 48. IV. Item
quo anno ſub Veſpaſiano 74. II.
Cerdo Epiſcopus Alexandrinus moritur, annuſque mortis
ejus aſſignatur 108. V.
Cerdo Hæreſiarcha eodem quo Valentinus tempore Ro-
mam perrexit 144. II. Ejus adventus ſub finem Ponti-
ficatus Hygini PP. referen dus ibid.
Cereales Ludi qua anni parte celebrari ſoliti 99. VI.
Certamen Quinquennale à Domitiano Aug. inſtitutum
& quo anno 86. V SS ſeq.
Ceſtius Syriæ Præſes 66. I I. Jeroſolymorum obſidionem
ſolvit ibid. Moritur 67. XXX.
Charito quarto tantum Eccleſiæ ſeculo floruit 277. V.
§. Crgen: Martyris Acta à poſterioribus ſcripta 300.
II.

Chriſtiana religio à Ludis ſecularibus abhorrebat 204.
I V.
Chriſtiani ante Julianum Apoſtatam vocati Galilæi 56.
III. à Nerone & ſubſequentibus Imperatoribus male
non habiti niſi criminum prætextu 64. V. Ad frumen-
tationem

Annalium Eccleſ. Baronij.

tationem non vocati ſub Marco Aurelio 161. XI. Error
quorundam circa hanc frumentationem decegitur
ibid. Chriſtiani à Jjudæorum injuriis vindicantur 336.
XIII. Docere & diſcere à Juliano Imp. vetantur 262.
XXXIXGS& ſeꝗq. Chriſtianos ad Luſtrorum ſacrih-
cia compelli gravi pœna vetat Conſtantinus M. 323.II.
Chriſius quo anno ſecundum aliquos natus Ap. CXL.
Quo item ſecundum alios & præſertim Baronium
ibid. CXLVI. Hæc Baronii opinio multipliciter
infirmatur ibid. CLI E& ſeq. Fundamentum Baroniani
erroris aperitur ibid. CXLIX. Natale Chriſti pro-
prium à Dionyſiano diſtinguendum eſſe, demonſtra-
tur ibid. CXLVII. Hoc in annum biſſextilem incide-
re, certum; ſed an de proprio idem dici poſſit, in-
compertum ibid. CXLVIII. Ex Chriſti baptiſmo na-
talem ejus annum deduci non poſſe evincitur ibid.
CL. Eumdem ex anno Urbis DCCLIII deſumen-
dum non eſſe annotatur ibid. C LVII. Idem ex Caii
Cæſaris in Orientem expeditione & ex pace cum Par-
this ab eodem ſancita datur intelligi ibid. CLVIII
S ſea.
Chriſtus, quanto tempore in £Ægypto manſerit incer-
tum 6. V. Quo anno baptizatus ſit, inquiritur 25. I II
& 29. II I. Antiquorum circa Chriſti baptiſmum ſen-
tentiæ diverſæ adducuntur 29. I V. Chriſti baptiſma
ab Orientalibus renovari ſolitum ibid. VII. Antiquo-
rum de anno paſſionis Chriſti opinio 32. III & ſoqz.
Euſebii de illo ſententia malè à Peravio explicata
ibid. I V. Dies & menſis ejuſdem paſſionis ſecundum
Chriſtianorum antiquam traditionem ibid. VI. Ex Hi-
ſtoriæ profanæ cognitione poteſt detegi did. VII. Ex
traditione tamen potius quam ex Aſtronom'a innoteſ=
cit ibid. VIII.
Chronicon quod ſub Damaſi nomine circumfertur, ubi
de Pli Papæ vicariatu loquitur, corruptum 67. X XI.
Hujus in Romanorum Pontificum morte & ſucceſſo-
rum electione recenſenda modus explicatur ibid. XIII
diverſimode illud intelligentes multis refelluntur ibid.
XIV. Damaſi fœtus non eſt 384. III.
Chronologia Chriſtiana valido argumento probatur 238.
II.
Chronologia Annalium corrupta & quare 249. II I &
304. X.
Chryſargirum quale tributum ſit, examinatur 330. VI.
multo ante Conſtantinum M. tempore inſtitutum
fuiſſe, oſtenditur ibid. à Theodoſio juniore Conſtan-
tinopoli abrogatum fuit ibid.
Cilicia imperante Auguſto diverſum à Syriaco Præfe-
ctum habet App. CXXXIVV..
Circuli, Chriſti & Sanctorum capita ambientes, primis
Eccleſiæ ſeculis in uſu non erant 394. IV. Circa Impe-
ratorum capita in numismatibus expreſſa aliquando
adhibiti ibid.
Cirtenſe Concilium ad quid convocatum 30z. I V. Non-
niſi anno CCCV, poſt initam Diocletianeam per-
ſecutionem & Diocletiani & Maximiani abdicatio-
nem collectum demonſtratur ibid. III & ſeq.
Civilis belli Cæſarem inter & Pompeium initium aſſi-
gnaturx App. LVIII.
S§. Claudii & aliorum martyrium in civitate Ægea 285.
VI.
Claudins Auguſtus Caligulæ patruus, ab hoc Conſul de-
ſignatur 39. I. & 42. I. Caligulæ in imperio ſuccedit
4I. II. Secundùm Conſul procedit 42. I. Antea Con-
ſulatum ſuſfectum geſſerat ibid. Ut Romanis famem
atientibus opituletur, portum Oſtiæ extruit ibid. VII.
Pertium init Conſulatum 43. I. De Britannis agit
triumphum 44. III. Pontificiam ſtolam Judæis reſti-
tuit ibid. Quinquennalia exhibet 46. II. Quartè fa-
ſtis nomen dat 47. I. Ludos ſeculares quarto & ſexa-
Tom. L.

603
geſimo anno poſt quintos ab Auguſto editos cele=
Prat ibid. II. Eoſdem ludos centenariis Urbis annis
primus illigat hid. Quintum aſſumit Conſulatum
SI. I. Imperii Decennalia edit ibid. I I. Horum occa-
ſione & Senatus adulationibus victu: Neronem Prin-
ipem Iaventutis appellat, Conſulem deſignat, eique
imperium Proconfulare largitur ibid. Moritur 54. II.
Quinto tempore imperaverit, declaratur ibid.
Claudius Au uſtus poſt Gallienum Romanum tenet im-
Perium 268. 1II. Nullam in Chriſtianos perſecutio-
nem excitat tbid. VI. Argumenta in contrarium di-
luuntur ibid. VI G ſeqgq. Conſulatum ſecundum init
269. IJ. Gochos debellat & quo anno ibid. VII. Clau-
dium Imperii anno tertio inchoato demortuum num-
mi & inſcriptiones demonſtrant 270. III.
Cleander Præfectus Prætorio poſt mortem Perennis am-
pla pollet auctoritate 189. II. Quo anno defunctus
ibid;: M
Clemens I. ino Pontifici Romano ſubrogatur 67. XXVIII
& 78. III. Hujus ſancti Epiſtola prima ad Corin-
thios fere integra perſeverat, ſecundæ verò quædam
ſolum ſuperſunt fragmenta 93. III. Martyrio corona-
tur 180. I I. Decretales quinque illi attributæ, ſuſpe-
ctæ ibid. III. Clemens non eſt Auctor Conſtitutionum
Apoſtolicarum ibid. VIII.
Clemens T. Flavius Conſulatu decoratur 95. I. à Domitia-
no Auguſto morti traditur 96. II.
Cleopatra timens ne ab Auguſto in triumpho ducatur aſ=
pidis morſu perit App. CXIII.
Clerici in Numidia conſtituti, à Donatiſtis ad Curiam
& ejus munera coacti, hoc onere à Conſtantino M.
liberantur 330. X.
Clericis plures immunitates conceduntur 353. XIII.
Clericorum negotiantium poſt Ariminenſe Conci-
lium, juſſu Conſtantii Aug. fit matricula 360. XVI. In
ea tamen Clerici & Copiatæ non comprehenſi, qui
exiguis mercimoniis victum ſibi quæritarent ibid.
Cerus Romanus ad S. Cyprianum reſcribit, & quo tem-
pore 250. XII. H
Cletus poſt Clementem Romæ ſedet 77. II. E vivis ex-
cedit 83. V & 91. I I. Quot annis ſederit, inſinuatur
91. II. Formula literarum Apoſtolicarum, in qua ha-
betur Salutem & Apoſtolicam benedictionem falsò illi
attribuitur ibid. III.
Clodius Septimius Albinus ſecundum init Conſulatum
194. I. In Galliis Imperator conſalutatur 193. V. Cum
Nigro bellum geſturus à Severo Aug. Ceſar renun-
ciatur ibid. Imperium ejus Cæſareum explicatur 198.
IV. Se ipſum Auguſtum nuncupat ibid. III. Ad
Lugdunum cum eodem Severo pugnat, interitque
ibid. Annus mortis aſſignatur 197. III & 198. V.
AM. Cocceius Nerva annum aperit 71. I. Secundùm Conſul
procedit 90. I. Quo anno in exilium miſſus ibid. I V.
Tertium gerit Conſulatum poſt adeptum imperium
97. I. Trajanum adoptat, Cæſarem & imperii Colle-
gam dicit ‚imperioque Proconſulari exornat ibid. I I
& XI. Imperium non abdicat ibid. III & ſeq. Opinio
contraria refellitur ibid. I V & ſeqq. Quartùm Faſtis
dat nomen 98. I. Moritur ibid. I I. Imperii ejus du-
ratio indicatur ibid.
Cyllege imperii quo die nuncupari ſoliti 7t. V. Collegas
imperii duplicis generis eſſe oſtenditur 72. I.
Collegarum imperii anni in Aſtis quidem publicis non
memorati, in nummis tamen ab Antiquis inſculpti
81. III & ſeg. Collegarum imperii numerus 147. I V.
Collegæ imperii Imperatores dicti ibid. V & ſeqq.
Cur ita nuncupati ibid. XII.

Coloniæ in municipia, & econtrà, commutari ſolitæ

60. II.
Colonienſe Concilium quo anno celebratum 346. V I.
Columna Trajani quo anno in ejuſdem Imperatoris ho-
Eee 2 norem

604
norem ereca fuerit, ex ejuſdem inſcriptione innoteſ-
cit 104. II & II3. I. .
Commodas Marci Aurelii filius, quo annoCæſar renuncia-
tus 166. VII. Imperii Cæſarei Quinquennalia exhibet
170. II. Ejuſdem imperii Decennalia celebrat 175. II.
Toga virili induitur ibid. III & ſeq. Tribunitia poteſtate
donatur ibid. III. Hujus poteſtatis duplex initium
ſictitium ibid. V. Proconſulari etiam imperio extra Ur-
bem donatur ibid. IV. Quo anno & die id factum ſit,
oſtenditur ibid. & 176. III. Auguſtus nuncupatur 176.
III. In nummis tamen hoc ejus nomen aliquando
omiſſum 175. V I. Ejuſdem Conſulatus deſignati ali-
uando in numiſmatibus abſolute expreſſi ibid. VII.
Faſtis dat nomen 177. I. Germanis bellum infert poſt-
quam Criſpinam uxorem duxit 178. I I. Secundùm
Conſul procedit 179. I. Cæſarei Imperii Quindecen-
nalia edit ibid. Tertium init Conſulatum 181. I. Impe-
rii Proconſularis dat Quinquennalia ibid. II. De Ger-
manis triumphat ibid. Imperii Cæſarei exhibet Vi-
cennalia, anno tamen uno anticipata 182. II. Quar-
tum aſſumit Conſulatum 183. I. Prioris imperii Augu-
ſtei Quinquennalia anno uno dilata celebrat ibid. II.
Poſterioris item Quinquennalia exhibet 184. II. Vota
Quinquennalia in nummis exprimendi uſum primus
inducit ibid. Cur tot Quinquennalia & hujuſmodi
ſolennia ediderit; eorumque aliqua in Nummis ex-

Index Criticæ

Conſtantinopolis cur ab Euſebio urbs Regia dicta, ante

quam à Conſtantino Magno conſtructa fuerit, & de-
dicata 317. VIII. Quo anno & menſe fundata 324. XI X
& ſeq. Ejus ædificationis tempus perperàm à Petavie
& Cangio tardiùs conſignatum ibid. XXI &ſeq. Ex Co-
dice Theodoſiano confirmatur ibid. XXIII. Gothofredgi
ſententia circa Conſtantinopoleos ædificationem refel-
litur ibid. XXIV. Item Baronii ibid. XXV. Conſtan-
tinopolis dedicationis annus aſſignatur 330. IV.

Conſtantinopolitana Eccleſia Apoſtolorum dedicatur 37.
XIV.
Conſtantinopolitana Synodus ab Euſebianis, Euſebie

Nicomedienſi Præſide, tam adverſus Athanaſium,
quam Marcellum habita 336. I V S ſeqq. Per multos
menſes continuata ibid. VII.

Conſtantinopolitana Synodus anno CCCLIX Quintis

Conſtantii Auguſti Quinquennalibus ſacro celebra-
tur, & inſequenti continuatur 359. I II & 360. XIII
G. ſoq;.

Conſtantinopolitana Synodus Oecumenica, qua anni

parte celebrata fuerit, oſtenditur 381. I V. Non à Da-
maſo Papa, ſed à Theodoſio Magno, inconſulto etiam
Damaſo, convocata ibid. V. & VII. Vi convocationis
ccumenica dici non poteſt, ſed ex ſolo illius Ponti-
ficis & Eccleſiæ Occidentalis conſenſu ibid. VI &

Neg.

Conſtantinopolitanus Patriarchatus in œcumenica Sy-
nodo Conſtanti nopolitana inſtitutus 381. VIII. Pro-
vinciæ illi adjudicatæ recenſentur ibid. IX.
Conſtantinus Magnus obſes apud Diocletianum & Ga-

reſſa ſint, alia verò non, oſtenditur ibid. Pro-
conſularis Imperii Decennalia anticipata celebrat
185. II. Hæc malè à quibuſdam ad annum ſuperio-
rem traducta ibid. Conſul quintùm procedit 186. I.

Prioris Auguſtei Imperii Decennalia edit 186. II. Claſ-
ſem Africanam inſtituit, & ad quid ibid. III. Poſte-
rioris Auguſtei Imperii Decennalia dat, nomenque
Pietatis aubtoris aſſumit 187. II. Imperii Cæſarei Tri-
cennalia edit 188. II. Sextùm Conſul procedit 190. I.
Imperii Proconſularis dat Quindecennalia ibid. II.
Septimum gerit Conſulatum 192. I. Prioris Auguſtei
Imperii Quindecennalia anno uno dilata celebrat
ihid. II. Nulla, niſi ordinatè, vota ſuſcepiſſe oſtendi-
tur ibid. II. Falconem & Clarum interfi cere ſtatuit
ihid. Sed propinato ipſi veneno interit ibid. II & V.
uandiu vixerit & imperarit, manifeſtatur ibid. V.
Cancilia Gentilium, ſeminaria Perſecutionum in Chri-
ſtianos 162. V I.
Concilia, Eccleſiæ conſenſu ab Imperatoribus olim
convocata, & quare 325. I X & ſeq.
Confeſſores, qui exilium, vel quid aliud pro Chriſto paſſi,
etiamſi morti non traditi, Martyres tamen ſæpe ex
modo loquendi dicti 23. V.
Conſtant, Conſtantini M. natu minor filius, Cæ ſar crea-
tur 333. I I. Ejus nuncupatio minus rectè ad aliud
tempus dilata ibid. Extincto Patre, paulo poſt Augu-

ſtus acclamatur 337. VI. Faſtis dat nomen propter

titulum Aaguſti priuùs initum 339. I. Conſtantinum
fratrem occidit 340. X X VI. Auguſtei Imperii De-
cennalia exhibet 341. II. Secunduùm Conſul proce-
dit, ſimulque Auguſtei Imperii Quinquennalia cele-
brat 342. I. Gentilium ſacrificia aboleri, & aras di-
rui jubet ibid. XVIII. Eorundem Templa conſervat,
ſed in hæc ingreſſum vetat ibid. Quo anno tale edi-
ctum emiſerit, annotatur ibid. Pacatis Galliis in Bri-
tannos movet 337. XII & 343. V. Annum tertiò aperit
346. I. Auguſtei imperii edit Decennalia ibid. II. Im-

perü Cæſarei dat Quindecennalia 347. I. Ejus varia

reſcripta anno CCCXLIX data recenſentur 349. III.
à Magnentio in Galliis occiditur, & quo anno 350. II.
Ezx anno ejus obituali Imperii duratio manifeſtatur
ibid.
Conſtantia, Conſtantini M. ſoror, Licinio in matrimo-
nium traditur 313. II. Mariti vitam à Conſtantino pe-
tit & obtinet 318. VII.

lerium Maximianum in Bithynia detinetur, & ab eis
clàm aufugit 306. V & ſeq. Patrem morientem invi-
ſit à quo imperium accipit ibid. Britannus non fuit
ibid. IX. Natales plurimi ipfi attributi explicantur
ibid. XIV & ſeq. Conſul extra Italiam procedit 307.
II. Fauſtam Maximiani Herculii filiam uxorem ducit
ibid. V. Maximiani Herculii nepotem ſe vocat ibid.
XIV. Imperii Cæſarei Quinquennalia exhiber 310. II
& ſeq. Auguſtei ſimiliter 311 IX. Maximi nomen in
Galliis obtinet ibid. Iterum extra Italiam Faſtis dat
nomen 312. I. Inter ipſum & Maxentium bellum ori-
tur ibid. III. Quo anno bellum illud inchoatum ibid.

De eodem bello ſingularia quædam exponuntur ibid.

IV. Conſtantino Crux apparet, ipſeque ſignum mili-
tare in Crucis ſimilitudinem efformare jubetur ibid.
V. Locus, dies & hora apparitionis annotantur ibid.
Conſtantinus de Maxentio victo triumphat ibid.

VIII. Arcus in ejus honorem erigitur ob prædictum

triumphum & quo anno ibid. I X.

Conſtantinus in favorem Ecclefiarum primam conſtitu-
tionem emittit ibid. X VI & ziʒ. V. Hæc in Annalibus

loco ſuo non recitatur 313. V. Tertiò Faſtis dat no-

men & qua de cauſa 313. I. Francos & Barbaros Rhe-
num tranſire tentantes inhibet ibid. III. Cenſum Gal-

licanum retractat ibid. X X. Chriſtiani cultůs obſer-

vantiam Edicto Mediolani emiſſo permittit 313. I I &

314. IX. Hoc Edictum cum alio priùs dato non con-
fundendum 314. IX. An Conſtantinus interfuerit

Concilio Arelatenſi, incertum 314. XN XIV. Quartèò
annum aſei & veroſimilius Imperii Cæſarei dat

Decennalia 315. I. Auguſtei Imperii Decennalia Are-

late celebrat 316. II. Donatiſtas Mediolanum ad ju-

dicium venire jubet ibid. XIII. & ſeqq. Cum Licinio
bellum gerit 317. I I I & ſeqq. Pacem cum eo facit
ibid. V. Licinium debellat & hoc ante Nicænam

Synodum 318. VI. Eidem vitam condonat ibid. VII.

Eum poſt annum necari jubet ibid. VII. & ſeq. Con-

ſtantini Monarchia quo anno cœpta ibid. XII &

ſeq. Conſtantinus Hoſium Legatum mittit ad compo-
nenda diſſidia inter Alexandrum Epiſcopum Alexan-
drinum & Arium ibid. X IX & ſeq. Quintum aſſu-

mit

Annalium Eccleſ. Baronii.

mit Conſulatum 319. IJ. Adversùs Sarmatas bellum
gerit ilid. III. Ad Alexandrum Epiſcopum Alexandri-
num & ad Arium ſcribit, & quo anno ibid. I V. Mo-
res populi Romani in melius vertere ſtudet ibid. X.
Haruſpices privatim conſulendos prohibet ibid. XI.
Publiceè tamen conſuli poſſe decernit ibid. Sed hoc
ſub quibuſdam conditionibus 321. VI.
Sextùm Conſul Quindecennalia imperii Cæſarei exhi-=
bet 320. I, II & IV. Quando Decennalia exhibuit, in
Galliis non ſubſtitit ibid. V II. Ex eo quod harulpici-
nam abſolutè non vetaverit, in deterius lapſum non
inferendum 31. IV. Ut Eccleſiæ, bona ex teſtamento
relicta poſſidere poſſint, lege ſancit ibid. V. Augulſtei
ejus Imperii Quindecennaliorum annus indicatur
322. II. Chriſtianos ad luſtrorum ſacrificia compelli,
gravi pœnãâ inhibet 323. I I. Atrocem in Chriſtianos
Perſecutionem non movit ibid. I V & ſeq. Crudelita-
tis immeritò accuſatur ob uxoris, filii & amicorum
necem 324. XII. Conſtantinum Nicomediæ, non Ro-
mæ baptizatum, Patrum teſtimonio comprobatur ibid.
V. Imò & ipſius Synodi Ariminenſis ibid. V I. Lepra
quæ hunc Imperatorem afflixerit, & quâ per baptilſ⸗
mum à Silveſtro PP. acceptum ſanatus fuerit, Anti-
quis omnibus ignota & fabuloſa ꝛbid. VII. Ex Con-
ſtantini pietate ejus baptiimus deduci non poreſt
ibid. XIII. Conſtantinum in Arianum dogma decli-
naſſe perperm aſſeritur ibid. XIV. Quomodo intel-
ligendus Hieronymus qui hoc dixerit, explicatur
ibid. Conſtantini rebaptizatio rejicitur zid. XV.
Conſtantini donatio in favorem Eccleſiæ, ut præſu-
