lati ſunt ob Imperium Proconſulare; cum hoc An. Ch. 147.

diſcrimine, quod in his Imperatoris vox nomi-
ni præpoſita, in illis nomini ſubjuncta fuerit.
Quamquam negandum non ſit, quin aliqui Au-
guſti, quorum primum Trajanum fuiſſe ex ejus
Nummo apud Mediobarbum pag. 149. invenio,
prænomen Imp. & ſimul titulum PROGCOS. in
quibuſdam Nummis tulerint, ad majorem fcili-

cet ejuſdem Poteſtatis expreſſionem. Quod ſi in

Nummis Collegarum Imperii, Imperium Pro-

conſulare prænomine Imp. deſignatum non fuiſ-
ſet, ejuſdem nulla in iis mentio facta eſſet; cum
nec in Nummis, nec in Inſcriptionibus Procon-
ſules nuncupentur.
Hoc quibuſdam Viris eruditiſſimis me per-
ſuadere non potuiſſe miror. Reſpondent enim,
Trajanum Imperatorem dictum à Plinio citato

VI.

Imperii Col-
lega Impera⸗

tores appel-

num. II. ob victoriam Germanicam, quæ ejus Iati.

adoptionis cauſa fuit. Sed ea explicatio verbis
immediate ſequentibus refellitur. Poſtquam enim
Plinius dixit, moxr Imperator & conſors Tribuni-
tiæ Poteſtatis num. 9. ſubdit: Credentne poſteri
Patricio & Conſulari & triumphali patre genitum,
cùm fortiſſimum, ampliſſimum, amantiſſimmm ſui
exercitum regeret, Imperatorem non ab exercitn
faltum? Eidem cum Germaniæ praſideret, Ger-
manici nomen hin- miſſum? Mihil ipfum, at Im-
peratar fieret agitaſſe, nihil feciſſe, niſfi quod me-
ruit & paruit? Paruiſti enim Caſar, & ad Prin-
cipatum obſequio perveniſti. Nam Auguſti & Cæ-
ſares, ſeu, ut rectius loquar, Collegæ Imperii
(cum puri puti Cæſares ob victorias Imperato-
res dicti non fuerint, ut liquet ex Nummis) non
fiebant Imperatores ob victorias, ſed tantum
Imperatores propter illas dicebantur. Propter
victorias enim dicebantur Imp. II. Imp. III, & c.
Certum itaque videtur, Plinium, quando de
Trajano ait, mox Imperator, intelligere, Impe-
rium Proconſulare mox Trajano datum fuiſſe; &
quidem non tanquam Agrippæ, Vitellio, aliiſ-
que privatis attributum fuerat, ſed tanquam par-
tem ſupremi Imperii, ſicuti fuit Tribunitia Po-
teſtas eodem tempore eidem collata.
Nec quemquam movere debet, quod nec Ti-

berius, nec Marcus Aurelius ante Imperium Au- Liberius: &
guſteum, nec in Nummis, nec in Inſcriptioni- M. Aurelius
bus Imperatoris prænomine cohoneſtentur; mo- Caſares Im-

dus enim loquendi in Numiſmatis, Actiſque
ublicis, à vulgari aliquando diſcrepabat, ut
anno CXXXVII num. VIII demonſtravi.
Quapropter non dubitandum, quin ab utroque

Cæſare moderationis causâ admiſſum non fuerit.

Certe Marcum Aurelium, vivente adhuc Anto-
nino Pio, nuncupatum fuiſſe Imperatorem, ut
ante eum ceteri Imperii Collegæ docet Capito-
linus in Marco cap. 6. Erat autem in ſummis ob-
ſequiis patris Marcus, quam vis non deeſſent, qui

aliqua adverſus eum inſuſurrarent, & præ cateris
qui cum Lucillam matrem

Falerius Omulus:
Marci in viridario venerantem ſimulacrum Apol-
linis vidiſſet, inſuſurravit: Illa nunc rogat, ut
diem tuum claundas, &g filius imperet. Quod om-
nind apud Pium nihil valuit: tanta erat Marci
robitas, & tanta in IMPERATORIO PRINCIPATU
modeſtia. Nec hæc verba, &s& filius imperet, Mar-
cum tunc non imperaſſe ſignificant, ſed refe-
runtur ad Imperium Auguſteum poſt Antonini
mortem à Marco initum. Is enim loquendi mo-
dus Hiſtoriæ Auguſtæ Scriptoribus familiaris,

VII.

beratores

vulgè dicti.

quando de Collegis Imperii loquuntur. Sic Vi-

Cor

Mar

VIII.
Titmiis d
Putſai u.
iga
Inperi.

=— ——

quc
ſari
„
Cars. Nri.
ſi. go
tu

a
t eb⸗
bule
Wrn⸗
do
de
zie
lu,
fare

an⸗
ogy

bel. Ac. 1
.⸗
erit,
An.
ejns
nio,
in
clli⸗
Nn
Die.
fuil.
ON
OcO=⸗

per. VI.
enim, Inpeni cil.
cito Nimne.

uyes gphel
eus l:

Verbis
enim
ani-
ler
itum,
numn ſun
xercits
1, Cer-
N M-
A me⸗
Prin-
X Cæ-
mherii
pperao⸗
i);noñ
Cantum
Proptet
III, c.
ndo de
e,Inpe⸗
ille, &
o,dil-
Uun pal⸗
lia Po-

decr YII.
eium Au-Ueri &
Uiption

Ulin atoret
lilque ulgd icl .
, t
onlran.
uttoqle
On kuerit.
uc Anro⸗
otein, U
Ciw-
unu Al-
4 6N erS
4 matren
ru A.

gen 10.
ſunliatis,
1. ie r
or

1.- A. Aurlius
Ciſarij ln⸗

in Annales C. Baronii.

§8 F C. II. Cor de Cæſaribus: Titus, inquit, poſtquam
An. Ch. 147. Imperium adeptus eſt, incredibile quauntum quem
imitabatur, anteierit, præſertim literis, clemen-
tiaque ac muneribus. Deniqne dum conceſſa per

priores Principes firmari ab inſequentibus mos

eſſet, Zmul Inperium cepit, talia poſſidentibus
edièto ſponte cavit, proſperitque; ubi de Imperio
Auguſteo Victor ſermonem habet.
VIII. Alter honos, qui Iiperii Collegis confere-
Tribunitia batur, Tribunitia nempe Poteſtas, Proconſulatu
Potehas Præ- perpetuo longè major erat; cum ab ea Auguſto-
cibas pas rum & Cæſarum, qui eam conſecuti erant, an-
imeri. ni dinumerari ſolerent, & ubicumque de utro-
que honore ſimul Hiſtoriæ Auguſtæ Scriptores
loquuntur, Tribunitiam Poreſtatem poſtremo
loco, tanquam nobiliorem fere ſemper memo-
rent, ut patet ex locis num. I V laudatis; quæ
ſic intelligenda eſſe oſtendit Plinii in Panegy-
rico Trajani locus nuper recitatus, ubi Tribu-
nitiæ Poteſtatis conſortium ultimo loco pro-
pter eius excellentiam ponitur. Hinc Vopiſcus
in Tacito cap. I. Video mihi poſſe obiici, Curu-
les magiſtratus apud AMajores noſtros quadrien-

nium in Republica non fuiſſe: ſed erant Tribuni

plebis cum Tribunitia Poteſtate, quæ pars maxi-
ma regalis Imperii eſt. Quare minime exiſtiman-
dum cum aliquibus Viris eruditis, Tribuni-
tiam Poteſtatem nullam auctoritatem, nullum-
que Imperium deſignaſſe, ſed tantum poteſta-

tem intercedendi, ac immunitatem ab omni in-

juria; cùm pars maxima regalis Imperii fuerit,
ac edicta condendi, & Senatum convocandi
poteſtatem ſecum invexerit; teſte Tacito lib. 1.
Hiſt. paulò pôòſt initium, ubi narrata Auguſti
morte, ait: TLiberius cuntta per Conſules in-
cipiebat, tanquam vetere KRepublica, & ambi-
guus imperandi, ne eddictum quidem, quo Patres

0 in Curiam vocabat, niſi Tribunitiæ Poteſtatis præ-

eriptione poſuit ſub Augieſto acceptæ. Verba edicti
futre pauca, &c. Denique Euſebius, ſeu, ſi
mavis, Hieronymus in Chronico Tribunitiam
Poteſtatem Druſo filio à Tiberio datam his ver-
bis exprimit: TZiberius Druſum conſortem regni
facit, quibus pariter verbis utitur, cum Tribu-
nitiam Poteſtatem Philippo Juniori conceſſam
narrat. Tribunitia itaque Poteſtas etiam quan-
do ſine Imperio Proconſulari in aliquem confe-
rebatur, non erat ſine auctoritate & Imperio ali-
quo. Quæ non ſemel à me inculcata, quia non
ſatis huc uſque diſcuſſa.
1X. Hæc cùm communicaſſem cum Em. Card.
Opinio Em. Noriſio in Romana Antiquitate peritiſſimo,
Card. Nori- quem à me diſſentire ſciebam, reſcripſit. Taci-
ſi. tus lib. 5. Annal. narrat Tiberium miſiſſe ad Se-
natum, quis Poteſtatem Tribunitiam Druſo pe-
tebat. Id, inquit Tacitus ſummi faſtigii voca-
bulum Auguſtus reperit, ne Regis aut Dicta-
toris nomen aſſumeret, ac tamen appellatione
aliqua cetera Imperia præemineret. Marcum
deinde Agrippam ſocium eius Poteſtatis, quo
defuncto Tiberium Neronem dilegit, ne ſucceſ-
ſor in incerto foret. Non potes non concedere,
Tribunitiam Poteſtatem, ſtante Republica, fuiſße
tantum jius intercedendi cum immunitate, qua Tri-
buni plebis ſacroſanbéti habebantur; hocç enim om-
nis Komana docet Hiſtoria. Extat inſigne exem-
plum apud Livium, ubi de abroganda pace ad
furcas Caudinas faéta orationem recitat. Hanc
ipſam poteſtatem Imperatores poſtea habuerunt,
eamque ſuis filiis adhuc tantum Cæſaribus commu-
nicarunt. Dio lib. 53. eandem Peteſtatem, ati ſua

143
cate, nempe tertio ſeculo à Chriſto nato, Inpe- S C. 11
ratores potiebantur, deſoeribit: Tribunitia Pote- An. Ch. 147.
ſtas quam præclariſſimus quiſque Im perator ha-
buit, efficit, ut intercedere iis, quæ ab aliis
contra ipſorum placitum moventur, poſſint,
ac ſacroſancti ſint, ut ſi vel minimo ſermone,
ſe ab aliquo læſos exiſtiment, indictâ eum cau-
sà, tanquam qui ſe piaculo obſtrinxerit, necare
queant. Videſae Dionem in ipfis Inperatoribus,
iiſdem terminis, ag antea erat in Republica, de-
Rniviſſe? Habes exercitum jus Tribunitieæ Pote-
Katus à Tiberio apud KRhodum veluti i exilio de-=
gente in Suetonio cap. II. de Vita eiuſdem. Cur
ergo eam Poteſtatem ultra eos terminos extendes?
Nunquam in Romanis seriptoribus Imperinm Tri=
bunitium, ſed Poteſtatem tantim Tribunitiam
nominatam reperies, quaæ licet Imperia aliorum,
nt dait Tacitus, pramineret, non tamen erat Im-
perium, quo nonzine poteſtas militaris venieæbat. Ita
Cardinalis eruditifſſimus.
Verùm Dio neutiquam Tribunitiam Pote- X.
ſtatem ad jus illud intercedendi cum deſignata Acfeirup
immunitate, ſtante Republica, coarctatum
fuiſſe aſlerit; cùm immediatè poſt ſubdat: Ge-
rere quidem Tribunatum plelis, nefas ducunt In-
peratores » cum utique ipſi Patritii ſint: omnem
verò Tribunitiam poteſtatem, quanta unquam
maxima fuit, accipiunt. Docet verò Onuphrius
lib. I. Faſtorum ad annum Urbis CCLX, Tri-
bunorum plebis auctoritatem progreſſu tempo-
ris magnam fuiſſe, ſi quis ad eos vel etiam ab-
ſentes provocaſſet, eum ſtatim liberatum ab eo,
à quo comprehenſus fuerat, vel in concionem
adductum, vel abſolutum fuiſſe, illud etiam
ſihi vendicaſſe, ut Senatum convocarent, edi-
cto non audientes punirent, Leges tuliſſe, &
aliquando Conſules in carcerem conjeciſſe. Sed
Tribunitiam Poteſtatem, præter poteſtatem in-
tercedendi & immunitatem, qua Tribuni ple-=
bis citra capitis periculum à quoquam lædi non
poterant, aliquam auctoritatem, Auguſtis &
inſtituto Imperio Tribunitia Poteſtate donatis,
tribuiſſe, egregie probat locus Suetonii à Card.
Noriſio laudatus, ibi enim Suetonius ſcribit:
Forte quodam in diſponendo die mane pradixerat,
idquid agrorum in civitate eſſet, viſitare ſe vel-=
le: id à proximis aliter exceptumz eſt, uſſique ſunt
omnes agri in publicum Porticum deferri, ac per
valitudinum genera diſponi. Perculſus igitur ino-

pinata re, diu quid aperet, incertus, tandem ſin-

gulos circuit, excuſans fatctum etiam tenniſſimo
Cuique & ignoto. Unum hoc tantummodo, nee
praterea quidquam, notandum eſt in quo exercuiſ-
ſe jus Tribunitiæ Poteſtatis viſus ſit. Vides, NRho⸗
dienſes minime dubitafle, quin Tiberius vi
Tribunitiæ Poteſtatis, quam obtinebat, jubere
poſſet, ut omnes ægri ad ſe deferrentur. Qua-
re quicumque Tribunitia poteſtate exornati
erant, præter jus intercedendi cum præfata
immunitate, varia alia præſtare poterant. Ve-
rum quidem eſt, Romanos nomine Imperii pro-
priiſſimè ſumti intellexiſſe poteſtatem milita=
rem, ſeu facultatem belli gerendi; ſed hoc non
impedit, quin vox illa in alia ſignificatione po-
tentiam vel auctoritatem deſignaverit, uti v. G.
in loco Taciti numero præcedenti laudato, ubi
is ait: Ià ſummi faſtigii vocabulum Augnſtus re-
perit, ne Regis aut Dictatoris nomen aſumeret,
ac tamen appellatione aliqua cetera Inperia præe-
mineret. Hic Imperium non ſignificat Imperium
militare, ut omnibus notum. Cùmque Tribu-
nitia

144

§ & C. I I. nitia Poteſtas cetera Imperia præemineret, nem-
An. Ch. 147.: pe Regium ac Dickatorium, non poterat ſecum
non invehere aliquod Imperium, ſeu aliquam
poteſtatem; alioquin cetera non præeminuiſſet,
ſed iis inferior fuiſſet.
Pergit doctiſſimus Cardinalis in ſua Epi-
ſtola: Quod ais Tiberium Tribunitiæ poteſta-
tis præſcriptione Patres ex Tacito in Curiam vo-
caſſe, unde infers eundem habuiſſe Imperium Le-
tum, ſive sdiétorum condendorum, videris mi-
hi velle ludere vocabulis: nam extant plurimæ
Leges ac Edicta promulgata à Tribunis plebis,
quæ vulgoò Plebiſcita 4 Romanis dicebantur: At
lla dicebantur facta Tribunitia Poteſtate, non
Imperio Tribunitio: etenim Inperium rem tan-
tum militarem extra Urbem ſpectabat. Ia Praæto-
res, reos in carcerem detrudebant, nullo fulti
Inperio, ſed tantum jure Prætorio. Itaque jus ad
Prætores, poteſtas ad Tribunos plebis, imperium
denique ad Proconſules pertinebat. At hocce Im-
perium ita Proconſules Iĩmnperatores conſtituebat,
ut tamen titulo Impenntoris ſemet inſoribere non
poſſent, niſi tanto hoſtium numero occiſo, quod
etiam cognomen, ſive titulum ſtatim poſt trium-
phum deponebant. Hæc Card. Noriſius. Sed ſi
Tribuni plebis ante inſtitutum Imperium ple-
biſcita edere poterant, quanto magis poſt eius
inſtitutionem Imperatores, & quicumque Tri-
bunitia Poteſtate donabantur aliqua Edicta con-
dere, non quidem virtute alicujus imperii mili-
taris, ut me velle arbitratur Card. exuditiſſi-
mus, aut imperii Tribunitii, ſed virtute aucto-
ritatis, quam ea dignitas conferebat. Denique
Tribunitia Poteſtas non erat imperium milita-
re, ſed pars ſummi Imperii ſupremæque poten-
tiæ; & hæc de Tribunitia Poteſtate.
Quoad Imperium Proconſulare hæc de eo in
. ea Epiſtola habet: Iz eo, inquit, diſentimus,
1, B W. quòd putas Caæſares 4 Proconſulari Imperio præno-
Imperatores men Imperatoris babuiſſe, quod ipſe inficior. Nam
dicti. inter titulos Auguſtorum poſtremo loco in vetuſtis
Saxis ac Nummis legitur PROCOS. utique à

XI.
Tribuni Le-

ges ferre po-
terant.

XII.
Cur Augu-

quaim negare poteris. Iaque præanomen I M P. quod
primo loco inter Auguſtorum, ac quorundam Ca-
ſarum titulos legitur, non deſignat Imperium Pro-
conſulare, quod poſtremo tantum titulo legitur. Por-
ro titulus Imp. is Proconſulibus tribuebatur, qui in
acie tot millia hoſtium interemiſſent, uti ex Dione,
Cæſare & Appiano conſtat. Hic titulus poſt nomen
Proconſulis ponebatur; at decreto adulantis Sena-
tus poſt victos Pompeii filios, tanquam prænomen
Cæſari datum fuiſſe, jam noſti ex Dione lib. 43. ubi
ait, illumz titulum eidem delatum, non veteri con-
ſuetudine ex plaribus necatis in bello hoſtibus; ne-
que ea ratione, quòèòd ei merum imperium, ab-
ſolutamque poteſtatem deferrent; ſed eo modo
quo nunc his, qui ſummum imperium obtinent,
tum primùm Cæſari impoſuerunt tanquam ipfſi
proprium. Porrò eo anno Urbis D C1 Caſar
erat Dilctator IV, ac deſignatus in annum DCCX,
quo periit, Dictator V. Ex Dictatura ſummum
Imperium in urbe, au toto Romano Imperio idem
Caæſar obtinebat. Iaque eo prænomine I M P. nullum
eidem imperinm conferri poterat, qui ampliſſimo
omnium, nempe Diüétatorio jam pollebat. Hinc re-
e Dio illud prenomen non ea ratione datum ſerip-
ſit, ſed ut ille titulus, qui puri puti honoris erat,
ti etiam titulus Auguſti, Cæſaris proprius habere-
tar; cuns ante eundem nunquam prænominis loco

Critica Hiſtorico-Ohronologica

buiſſe, ſed eiſdem attributam fuiſſe, deſignalle;

fuiſſet. Quare jam vides, titulum illum ſummi

quidem honoris, uti & alter Auguſti Obtaviano §& . C. II.

datus, ſed nullius imperii fuiſſe. Ita Card. Noriſius.
Ad quam rationem reſpondeo, prœænomen il-

An. Ch. 147.

XIII.

lud Imp. nullam quidem porentiam nec Julio Titu; &
Cæſari Dictarori, nec Imperii Collegis attri- Traanus

in Julio quidem dictatore perfectam & plenam;

Imperium
Proconſularée
perpetuum

in Collegis Imperii valde affinem. Nam Dio lib. abuerunt-

43. citato ait, prænomen illud conceſſum fuiſſe
Julio Cæſari eo modo quo nunc his qui ſummum
imperiun obtinent. Lib. verò 53. de Imperatori-
bus tradit: Conſules enim fiunt ſæpenumero, &
quoties extra pomerium ſunt, Proconſales dicun-
tur: nomenque Imperatoris, non modo ſi qui ali-
quam vittoriam retulerint, ſed & ali omnes ad

hgnificandam plenam ſuam & perfeltam poten-

tiam, ſemper gerunt, loco nominis Regii & Di-

Ctatoris: quæ ſemel èà Republica ſublata, ut non
imponunt ſibi; ita eorum vim ac rem ipſam Impe-
ratoris titulo confirmant. Quare verè ſcribit Card.
Noriſius, Imperatoris prænomine nullum Julio
Cæſari imperium conferri potuiſſe, qui ampliſſi-
mo omnium, nempe Dictatorio, jam pollebat. At
illud Julius imponi ſibi voluit, non ut major ſi-
bi potentia conferretur, aut quod prænomen il-
lud aliquod imperium ſecum inveheret, ſed ut
eò magis ſignificaretur plena ſua & perfecta po-
tentia. Imperii verò Collegas in Nummis & In-
ſcriptionibus Proconſules dictos non eſſe jam
num. V. obſervavi. Porro eos ob Imperium
Proconſulare dictos fuiſſe Imperatores, hoc mo-
do detexi. Ex Imperii Collegis Antoninus ante
Auguſteum Imperium nuncupatus eſt Imperator,
& ex puris putis Cæſaribus unus Nero Cæſar:
utrumque autem Imperio Proconſulari decora-
tum fuiſſe certò conſtat. Ex quibus intuli, non
ſolum eos ob Proconſulatum perpetuum Impera-
tores appellatos, ſed etiam Tiberium & Mar-
cum Aurelium; licet Imperatores in Nummis &

Inſcriptionibus non appellentur; quia uterque

proconſulatum perpetuum obtinuit; ac denique
Titum & Trajanum Imperio Proconſulari per-

Proconſulari extra Urbem Imperio, quod neuti-) petuo honeſtatos eſſe, quia uterque vocatus eſt

Imperator, uti Nero & Antoninus, qui, ut di-
xi, Imperium Proconſulare habuéêre.
Hæc inſuper habet Card. Noriſius: Jam verò
chm Auguſti ſuos filios ſummis titulis inſignire vel-

.
lent, non omnes eiſdem und ſimul contulére, ſod Imperii Col-

XIV.
Tiberius &
M. Aurelius

modo plures, modo minores pro libito eiſdlem lega in Num-

conferebant. Agrippa ac Druſus TR. PO7. in

Nummis inſoribuntur ſine prænomine Imp. quod nomine 1 M g.

neutiquam illis donatum fuit. Vnus Titus omnium
primus illud à patre obtinuit. At ex illo nullum im-
perium idem accepit. Suetonius Cap. 6. in Tito ait,
illum in Urbe plures neci tradendos juſſiſſe, ſed ju-

mis ſine præ-

re prafecturæ Pratorii. Iiaque titulus IMP. in

pranomine erat tantum honoris. At Domitiano ni-
bil prater nomen Cæſaris delatum fnit. Trajanus
illud pranomen in adoptione, ſive paulb poſt adop-
tionem accepit, ut & Antoninus Pius, qui tamen
M. Aurelium Caſarem ita Tribunitia Poteſtate
donavit, ut neutiquam pranomen IM P. eidem
conceſſerit. Quæſo te, Vir doctiſſime, cur Titus
cum eo prænomine in vetuſtis Inſoriptionibus legi-
tur, non verò M. Aurelius in tot Nummis, & Sa-
xis ea ætate inſeriptis? Et ſane nec ſemel quidem
legitur. Sed inquis, eſſe argumentum negativum.
At id genus debet eſſe, ut mea ſententia probetur.
Ne uni Scriptori, ſi quiſpiam eſſet ejus æatatis, te-
ſtanti M. Aureliumz illad pranomen habuiſſe, in-
tegram fidem adhiberes: nullam verò præſtandam

putas

————————————

u. Ch. 47.

ei
Fat
Wr

yal

zit⸗
Gu
zr
r
4ℳ
8
nu
ri
Im e

deratoriß 4
Tüni ι
1 Aul, 11ll
lnperii Col. 4
Eju nuuſa. lins
Proe
Ver
rin
N
M.
mod
ocke
eem
D
u
per
hon
ni al
Obno
Dræt
fuit
Nun
Vi. 1
poce
nunc
pud
obſe
nom
anno
Ule!

le, 4
uli

E

. 0
l⸗ Tra’,

Dank

e lmzerium
Ppoconſ⸗
oronſtlate
. perpetuumn
babuertge.

non
Pe⸗
1Id.
lio
At
l.
aA⸗
d ut
po⸗
In-
ſam
umm
mo⸗
W
lator,
ſar:
KtN⸗
‚non
hpera⸗

Mar⸗- 8

mis &
lerque
nigue
per.
us eſt
⸗

FXjIV.
end Ninu
gt MW- Il. Aureliss
., ſi lmperi Cil-
idem lega inum⸗
NI. iu mu
gul cie 111
ominimn
um in⸗
Tito alt,
i
Lt P. K.
tiano hi-
Irajans
Alß.
gi talnik
ureſtat
. idem
r Tuns
ℳ.1. legr.
. 6 A⸗
6,65
l gyilt
1prN.
2 te⸗
4t,
7 , N=
4 ,0
Outa

in Annales C. Baronii.

S £ C. I1. putas tot Nummorum ac Lapidum monumentis,
An. Ch. 147. eum Ceſarem Imberatoris prænomine carentem
prodentibus? Veniam, amice dabis; videris mihi
tua in opinione obſtinatior. Utinam illam feliciks
aliis, quam hactenus mihi, perſuadeas. KReponis
neque Iiberium in Nummis cum prænomine I MJ F.
legi. Rutionem diſce ex Suetonio cap. 26. de eodem
ſeribente: Prænomen quoque Imperatoris, co-
gnomenque Patris Patriæ, & civicam in veſti-
bulo corônam recuſavit. quare, cum id prænomi-
nis ille noluerit, monetarii neutiquam cum eodem
Tiberium ſcalyere potuére, illud prænomen dubio
procul adjeliuri, ſi iüllud Tiberius admiſiſet. Cam
ergo in nullis Numm's W. Aurelius Imperator ap-
pelletur, eo profectò tituls caruit. Et quidem etiam
Dio lib. 5&7. rationem profert, qua Tiberius præ-
nomen IM P. non admiſit: Sæpius dicens, inquit
de Tiberio, Dominum ſe ſervorum, IMPERA-
TOREM militum, PRINCIPEM ceterorum
eile. Nempe more vetuſto Reipublicæ, quo Impe-
ratsr is tantum dicebatur, qui Proconſul, ſive
Conſul, aut quandoque Proprætor militibus impe-
rabat, nempe Dux exercitus, qui à Latinis Serip-
toribus I MPERATOR paſſim, ut & ab aliis vul-
gà appellabatur. Luare cum nuſouam praænomen
IMP. ſcalptam ſit in Nummis M. Aurelii ante
mortem Pii, optimè colligimus, eodem saruiſſe.
Hinc de Aurelio ſub mortem Pis ſeribit cap. 7. Ca-
pitolinus: Poſt exceſſum Divi Pii à Senatu coa-
Gtus fegimen publicum capere, fratrem ſibi
participem in Imperio deſignavit. Ikaque tum
primum, jubente Senatu IM P. dictus eſt; neque
antea regimen publicum ſub Pio adminiſtravit,
cùm Tribunitia tantum Poteſtate potiretur, quæ
nullius imperii jus continebat. Ita idem Card. No-
riſius.
Opiniones vetuſtas & penitus inſitas difficile

Nomen Im- eſſe ex animis evellere, quotidiana demonſtrat

eyr . experientia. Quare non mirum ſi Card. erudi-
M. Aarelio tiſſimus ita ſuæ adhæreſcat. Non ſolum itaque
Imperii Col. Agrippa ac Druſus Cæſar, ſed etiam Lucius Ae-
legis recnſa- lius Cæſar cum prænomine IMP. in Nummis
1n. non exprimuntur, quia videlicet Imperium
Proconſulare perpetuum non obtinuèêre. Titus
verò, ceterique Imperii Collegæ præter Tibe-
rium & M. Aurelium cum illo prænomine in

145
6 5 K C. IL.

nam adminiſtrabat, vulgèò Imperator vocatu
An. Ch. 147.

non fuiſſet, Joſephus, qui cum illis, qui Ti-
berium viderant, imò & qui cum illo frequen-
tes fuerant, vixit, ſucceſſionem ejus in Impe-
rium, alio quàm Imperatoris nomine deſignaſ-
ſet. Denique cum Plinius dedicet Hiſtoriam
ſuam naturalem Tito Imperatori, ideſt, Cæſari,
& eum alloquens dicat, Jucundiſſime Impera-
tor, & Trajanus Cæſar ſæpius dicatur Imperator
à Plinio Juniori in Panegyrico, certèò nobis con-
ſtat, Collegas Imperii, quales Titus & Trajanus
Cæſares fuére, Imperatores dictos fuiſſe. Qua-

re cum Veſpaſianus, Nerva, Hadrianus, & An-

—„

Nummis leguntur; & cum eo etiam Tiberius &

M.. Aurelius in Nummis exhiberentur, niſi præ
modeſtia uterque illud recuſaſſet, ut de Tiberio
doctè advertit Card. Noriſius. Hujus autem
exemplo M. Aurelium illud non admiſiſſe omni-
nò exiſtimandum; cum uterque, non minùs
quâm Titus, Trajanus, & Antoninus Pius Im-
perio Proconſulari & Tribunitia Poteſtate, co-
honeſtatus fuerit. Argumentum negativum om-
ni alia probatione denudatum, fallax & errori
obnoxium, quidquid Card. eruditiſſimus dicat.
Præterea uſus vulgaris loquendi valde diverſus

fuit à modo loquendi, in Actis publicis,

Nummiſque adhibito, ut ſuo loco monſtra-

vi. Tuberius Collega Imperii factus, imèò &

poſtquam Auguſteam dignitatem adeptus eſt,
nunquam dictus eſt in Nummis, aut in Actis
publicis Inperator, ut rectà eidem Card.
obſervatum. At à Scriptoribus & à vulgo eo
nomine appellatum indicat Joſephus, qui eo
anno, quo Tiberius denatus, in lucemi venit.
Ule lib. 18. Antiquit. cap.3. narrata Auguſti mor-
te, ait : Et Tiberius Nero privignus ſucceſſit,
Juliæ filius, KRomanorum Imperator tertius:
Quod ſi Tiberius, dum Rempublicam Ro ma-
Tom. IJ.

toninus Auguſtum tanquam exemplar ſibi pro-
poſuerint, quando filios ſuos in Imperii ſocie-
tatem aſcivêre, non dubium, quin ideo eos Im-
peratoris titulo exornarint, quin Auguſtus ean-
dem appellationem Tiberio attribuerat; qui eam
tamen, ejuſque exemplo M. Aurelius, recuſa-
vit, ille fictà, hic verà modeſtiàâ, de quo Ca-
pitolinus num. VII citatus & Xyphilinus mox
laudandus nos dubitare non ſinunt. Nec eſt
quod dicat doctiſſimus Cardinalis, unum Ti-
tum omnium primum Imperatoris prænomen 4
patre obtinuiſſe ſed ex illo nullum imperium
accepiſſe. Cur enim in hac prærogativa Titus
Tiberio ac M. Aurelio prælatus fuiſſet; cum ad
æqualem honoris gradum evecti fuerint, ad
Tribunitiam nempe Poteſtatem, & Imperium
Proconſulare perpetuum. Si ex prænomine IMF.
nullum Imperium Titus accepit, neque præno-
men illud aliquam potentiam in eo deſignavit,
ut deſignaſſe dicimus; quo fine, quave de cauſa
potius Tito, quam ceteris omnibus Imperii Col-
legis datum fuit? Nulla certe afferri poteſt ratio,
quam ob rem illud potius uni, quàm alteri tri-
bueretur. Denique ex eo quod Capitolinus ſcri-
bit, poſt exceſſum Divi Pii à Senatu M. Aure-
lium coactum fuiſſe regimen publicum capere,
malè infertur, Marcum antea Imperii Socium
non fuiſſe; cum diverſum eſſet regimen, quod
coactus eſt Marcus capere, ab eo quod antea ha-
buerat. Antea enim Collega tantum Imperii
erat, poſtea Auguſteum Imperium obtinuit, ut
jam diximus.
Ad locum Capitolini, quem num. VII re- XVI.
tuli, ita reſpondet Card. Noriſius: Verba autem M. Aure-

illa Capitolini egdem Capite, Tanta erat Marci lium Tmdpe-
rii Collegam

probitas „ & tanta in Imperatorio principatu fuiſſe Capito-

modeſtia, jam Caſaubonus rectò expoſuit, notans linus &-
in aliis M S S. legi, Imperatorio participatu, qud Xyphilinus
nempe titulum Caſaris ac Ir. pot. participaret, quæ teſtantur.
duo Imperatorum propria erant, cetera inter inſi-
nia. Et ſane nomen Principis, id temporis, pro-
priè loquendo, Auguſtos tantum deſignabat. Lege
Tacitum initio ſtatim Annalium. Quare uti Au-
relius ante Inperium Auguſteum non fnit Prin-
ceps, ita nec Imperatorius Principatas, niſi ex
ſpe adoptionis peracteæ, ſive ex deſtinata jam eidem
ſucceſſione competebat; ac proinde Capitolinus
idoneò exponendus eſt. Verùm ſi reperiantur ali-
qua M SS. in quibus pro Principatu, legatur,
participatu, non dubito, quin in illis Librario-
rum errore ita ſcriptum ſit. Imò licet ita ſcripſiſ-
ſet Capitolinus, ex illis verbis deduci poſſet,
Marcum Imperatorem appellatum fuiſſe, cùm
dignitatis Imperatoriæ particeps fuerit, Tribu-
nitiæ nempe Poteſtatis, & Imperii Proconſularis
quæ qui participarunt Imperatores dicti ſunt. At
Imperii Collegas Principes vocatos fuiſſe, de-
monſtrat locus Capitolini in Marco cap. I. à me
recitatus

§ Æ C. II. recitatus anno Chriſti IL, XXI num. I V, alter-
An. Ch. 147. que locus Spartiani in Aelio Vero cap. ult. à me
explicatus, dum de Imperio Proconſulari Tibe-
rio Cæſari collato verba feci. Legendum etiam
quod ſcripſi ex eodem Capitolino anno ccxxxVI
num. VIII. denique Marcum Imperii Colle-
gam fuiſſe demonſtrat locus Xyphilini ex Dione
ab ejus Interpretibus non ſatis accuratè in Lati-
num verſus: Kæs ν ν%νοντιαα σ
ððẽ
Tiαονονυ, οαο αυρο ναα, A‿οιασ τ ον να ο
τναστοαι1τdτ1zsς r«ατ ι α Arravlva &αννιαεαας-
vov vταις, αι ανWτ vνρoρααο αεαα.
vαο ααοιαας,, Hυρτααςι. αου.os αντου
*Wν, „ & e αοο. Quæ verba à Gui-
lielmo Blanco ſic Latinè reddita: Ac Mar-
cum quidem nihil ſimulatòé, ſed omnia cum vir-
tute egiſſe, perſpicuum eſſe poteſt ex eo quòd cùm
olto & quinquaginta annos, menſeſque decem,
ac dies viginti vixerit, in iiſque cum An-
tonino patre diu fuerit cum Imperio, ipſeque annos
decenz & novem, &s dies undecim regnavwerit, ta-
men zquabilis in omni vita, ne ulla unquam in re
immutatus fuit. Leunclavius loco horum verbo-
rum, in tiſque cum Antonino patre diu fuerit cum
Imperio, habet, ſub Antonino Patre diu ſocius Im-
perii fuerit. Verum locus ſic ad verbum inter-
pretandus: Et quod non fictò, ſed virtute omnia
agebat, certiſſimum. Annos enim olto & quin-
quaginta, & menſes decem, dies verò viginti &
duos cum vixerit, & in üs cum Antonino prils
per longum tempus fuerit, (vel cum Antonino
prins per longum tempus imperaverit) & ipſe an-
nos novem & decem & undecim dies per ſe ipſum
(vel ex ſe) imperaverit, ſimilis in omnibus fuit,
&in enlla re inmutatus. Priûs itaque M. Aure-
lius cum Antonino, ipſoque demortuo, per ſe
ipſum imperavit. Xyphilinus ex Dione, ut anno
Chriſti LXXI num. IV oſtendimus, Veſpaſia-
ni morte narrata, ait, Titum Principatum Mo-
narchicum adeptum eſſe, quia ſcilicet mor-
tuo patre ſolus regnavit; ſed quia Marcus
Aurelius poſt Antonini obitum, Lucium
Verum Auguſti nomine donavit, Monarchiæ
quidem verbo Hiſtoricus non utitur, ſed
aliud ufurpat, quod non minus indicat, M. Au-
relium Collegam Imperii fuiſſe, quâm ver-
bum Monarchiæ Titum antea imperaſſe, ſed
non ſolum, ac ſine alio.
XVII. Epocha ab excidio Hieroſolymitano deſumta
Epocha ab ab Antiquis quandoque uſurpata: ſed ex ea
eecidio Hie- Chronologia Baronii minimè confirmata. Nam
roſolymita· incipit ea Epocha anno Chriſti LXX, non verò
70. LXXII, ut numerat Baronius, à qua ad deci-
In Epitome mum Antonini annum, qui currenti Chriſti in-
Spondani choatus eſt, anni LXXVII effluxere, ut rectè
an. 149. n. I1. Clemens Alexandrinus à Baronio citatus. Vitium
itaque aut firmitas Chronologiæ Baronianæ
dignoſci non poteſt ex mutua collatione anno-
rum, qui initium Imperii Diocletiani præceſ-
ſere, ſed ex annorum ante Diocletianum tranſa-
ctorum, eorumque, qui ejus Imperium ſubſe-
cuti ſunt, comparatione, cujus rei paſſim affere-
mus exempla.
XVIII. Cenſores quidam in Epiſtola Conſulari à
Ludi Secu- Cardinali Noriſio in lucem edita pag. 168. re-
lares hoc an- prehendunt me, quòd negarim, Ludos Secula-
zan, cele- res ocaꝰos ab Antonino Pio celebratos „S pag.
185. Diſſert. Hypaticæ ſcripſerim, Cenſorini de
his ſilentium illos tunc non fuiſſe editos oſten-
dere; præſertim cùm dicat, o&avos à Severo ex-

1446 QCritica Hiſtorico-Chronologica

hibitos. Sed Antoninum Pium currenti anno, g g& . 11.

qui Urbis nongenteſimus fuit, nullos Ludos Se- An. Ch. 147:
culares edidiſſeé, debet eſſe certiſſimum. Cenſo-
rinus Scriptor accuratiſſimus aureum ſuum li-
brum de Die Natali anno Chriſti CCXXXVIII
elucubravit, in eoque cap. 17. Ludos Seculares
anno Chriſti C CI V editos, quos oëtavos ap-
pellat, videre, & cum iis, qui Antonianos vi-
diſſent, conferre potuit. Nam à currenti Chriſti
anno, quo Antoninus Ludos illos ordinaſſet, ad
annum Chriſti CCXXXVIII, anni tantèm
nonaginta effluxere; tantoque apparatu Ludi illi
celebrari ſoliti, ut eorum memoriam oblivio vix
delere poſſet. Præterea Zoſimus lib. 2. pag. 169.
Ludos omnes Seculares, qui ſecundùm primæ-
vam inſtitutionem, poſt annos nempe CX, ha-
biti fuerant, recenſet: cùm verò ad Claudium,
qui Ludos Seculares cum Urbis centenariis cœ-
pit illigare, pervenit: Poſt Auguſtum, inquit,
Clandis Ludos celebravit, numero praſtituto an-
norum negleéto. Poſt eum Domitianus, Claudio
valere juſſo, traditam ab initio legem ſervare vi-
Jſus eſt. Secundum hos Severus, o6um anni CX jam
apetiiſſent, &c. Quèd ſi Antoninus Pius Lu-
dos Seculares hoc anno celebraſſer „ Zoſimus
hæc vel ſimilia verba ſcripſiſſet: Secundum hos
Severus, Antonino valere juſſo, & c. Hic enim in
Urbis centenario, quemadmodum Claudius,
eoſdem exhibuiſſet. Denique Ludi Seculares;
tam qui ab Auguſto, quàm qui à Claudio, Do-
mitiano, Severo ac Caracalla „ & ab utroque
Philippo celebrati, in horum Imperatorum
Nummis, ut apud Antiquarios videre eſt, ex
preſſi; Antonini verò Seculares Ludos nullum
Numiſma exhibet, licèt ſuperſint varia hoc anno
percuſſa. Ludi itaque Seculares Antoniani com-
mentitii. *
Neque yerum eſt quod cenſores aſſerunt, Ca- X12.
pitolinum nempe cap. 10. de Vita Antonini ta- Seculum
cito, Victor verò Schotti expreſſo nomine Secu- Vrbis “l
lares Antonini Ludos laudare: quæ enim ibidem lannm
ſcribit ad Antonini & M. Aurelii Cæſaris De- 4
cennalia pertinent: Ad indulgentias, inquit,
proniſſimus fuit. Edita munera, in quibus ele-
phantos & corocottas & ſtrepſicerotas, crocodilos
etiam atque hippopotamos, & omnia ex toto orbe
terrarunz cum sigridibus erhiluit. Centum etiam
leones una miſſione edidit. Quæ tamen miſſio ad
annum CXL, quo quadrigæ triumphales An-
tonino decretæ, contigit, ut ibidem oſtendimus.
In Decennalibus & id genus feſtis Indica ani-
malia, aliaque non antea viſa Romam advehe-
bantur, variaque ſpectacula edebantur, ut videre
eſt apud Dionem lib. 76. ubi de Decennalibus
Severi Imperatoris, & apud Pollionem de Gal-
lienis duobus cap. S8. ubi de Gallieni Imp. De-

cennalibus ſermonem habet. Quòd ſi Ludos in

horum trium Imperatorum Decennalibus cele-
bratos inter ſe conferas, Gallieneos & Severia-
nos, quàm Antonianos, ſumtuoſiores fuiſſe
comperies. Sed non magis expreſsè Victor, quàm
tacité Capitolinus Ludos Seculares Antonini
laudat. Hæc Victoris de Antonino verba: Annis
quibus publica egit, viginti idem manſit, celebrato
magniſicèò Urbis nongenteſimo, non Ludis Secula-
ribus, ut perperam cenſores, ſed Circenſibus,
aliiſque, qui currenti anno eò magniſicentiores
fuere, quèò Ludi Seculares ectavi celebrari de-
buiſſent, Imperii Proconſularis Decennalia An-
toninus edidit, Marcum filium adoptivum Pro-
conſulari Imperio exornavit ‚hicque ex Fauſtina
Antonini

.

85 60.
Iuchen

X1

I1. 4

47 (

uribraſe bi
z ⸗
3Ludis e⸗ g

cularibus

dedudta ex⸗ 4

litantm.

Do

hnos

Wad

Pret

r

limus
hos
im in
Gius
Uesz
Do⸗
oce
Or
ex⸗
ullum
anne
com⸗

nCr. 11

„ un
ini ta- es
5 Pybu nnni

ouchdt
8 De⸗
nquit,
, eli⸗
Nolilos
0t orbe
, Sic
ſio ad
8 An⸗
Wenns.
lca ani-
dvehe⸗
r wdere
unalibus
de C4⸗
mp. he⸗
Ados in
is cele⸗
Sevetin⸗
tes tule
bo,guun
wroninn
bu Aunds
llebrat⸗
Secula⸗
enſibu
centigis

Pran
1 A⸗

in Annales C. Baroni.

S £ C. II. Antönini improlis filia naram ſuſcepit. Et Vi-
An. Ch. 147. ctorem ita intelligendum ex ipſomet Vicétore

patet. Is enim de Ludis Secularibus ab utroque

Pfhilippo Impp. anno Chriſti CCXLVII edi-

XX⸗-
Periphraſes
3 Ludis Se-
cularibus
deductæ ex-
plicantur.

tis, inquit: Annum Urbis melleſimum Ludis om-
nium generum celebrant, ac poſtea queritur
Ludos Seculares ampliùs exhibitos non fuiſſe.
Vides Victorem de anno Urbis milleſimo lo-
quentem, eum Ludis omnium generum celebra-
tum tradere: de anno verò Urbis nongenteſimo
