de triginta illis menſibus, minimè depravatus, ut
exiſtimabat Baronius. B
VI. Ad num. XLI. & ſeq. Dedicatio Eccleſiæ
Encaænia Ec- Hieroſolymitanæ peracta Idibus Septembris, id
Ieſiæ Hiero- eſt, die XIII Septembris, ut docent Nicephorus
Tolymitana. lib. 8. cap. 30. Typicum Sancti Sabeæ, Menolo-
gium Græcorum;, ac Sophronius in Oratione
de Exaltatione Sanctæ Crucis. Eccleſia tamen
tam Occidentalis quàm Orientalis. Feſtum
Exaltationis S. Crucis celebrat die XIV Sep-
tembris, ſive quia eo die Crux inventa, ſive ob
aliam rationem hactenus ignotam. Porro eam
Eccleſiam aliquando ſanctæ Crucis, aliquando
KReſurrectionis, aliquando Anaſtaſin: ac Marty-
rium appellatam oſtendi anno CCCXXVI
num. X II. Idus Septembris ſeu dies XIII illius
menſis concurrit hoc anno cum Sabbato, ut
Methodus Cyclica docet. Quare nondum mos
invaluerat, ut Eccleſiæ die Dominica dedica-
rentur: quemadmodum nec ut Cæſares eodem
die nuncuparentur; cùm Dalmarius Cæſar fa-
ctus fuerit, vel die XVIII, vel die X KIV
Septembris, quorum neuter hoc anno cum Do-
minica concurrit.

vVII. Agd num. LVIII & ſeq. In Catalogo Dama-
Obitus Sil- ſi legitur: Silveſter annis viginti uno, menſibut

veſtri Papaæ. undecim. Fait temporibus Conſtantini, à Conſu-
latu Voluſiani & Anniani, ex die pridie Kalen-
das Februarii, nſijue in diem Kalendarum Janua-
riarum, Conſtantino & Albino Coſſ. Ubi loco
Conſtantini, legendum, Conſtantis, ut rectè
exemplar, quo Cuſpinianus uius eſt. Porro,
quia in Martyrologio FHlieronymiano ad diem
XXXI Decembris legitur, Depoſitio S. Silve-
Nri Epiſcopi, Papebrocius in Conatu Chronico-
Hiſtorico ad Catalogum Pontificum Romano-
rum exiſtimat, in Catalogo Damaſi legendum,
uſqjue in diem pridie Kalendarum Januariarum.
Nikhil tamen mutandum, cùm Cuſpiniani exem-
plar etiam habeat, aſque in diem Kalendarum
Janu. & Silveſtrum die xxXI Decembris mortuum
eſſe oſtendat etiam libellus Depoſitionis Epiſ-
coporum apud Bucherium, in quo legitur:
Pridie Kalendas Ianuarii Silveſtri in Priſcillæ.
Auctor itaque præfati Catalogi excludit diem
Kalendarum Januariarum, non verò includit:

an. Ch. 335.
3536.
Hoc modo per hæc temp ra Imperium Ro- h d
manum regebatur. Gallias Conſtantinus junior rtn,
regebat; Orientem Conſtantius, qui tamen Gal- Conſtantint
liis antea puer adhuc præfuerat, teſte Juliano tempore re-
Orat. I. pag. 34. & 40. Africam, Illyricum & Ita- um.
liam Conſtanzs; ripam Gothicam (immo Melo-
potamiam, ut docet Audor Chronici Alexan-
drini anno CCCXXXVII ) Dalmatius
tuebatur, ut docet Anonymus Valeſianus; Pon-
tum, Cappadociam & Armeniam Minorem
Hannibalianus Rex, quem Auctor Chronici Ale-
xandrini teſtatur hoc anno Regem nominatum
purpurâ indutum fuiſſe, & Cæſaream Cappa-
dociæ amandatum. Qua de re etiam legendus
Victor in Epitome.

ANNO PERIODI GRG0⅓⁰-⸗ROMAN 5829. nno Urbis
. 1089.
OO9. DC. 14. P. 18. April. Indict. 9.

Olymp. 278.
an. 4.
Jrsu CHRISTI 336.

MARCI PAP& I.

CoNSTANTINI IM p. 31.

D num. I. Coſſ. Nepotianus, & Facun[. L.
Aas. Conſules.
In Chronico Damaſi legitur: Marcus men- 11.
ſes olbto, dieæs Vigintti. Fuit temporibus Conſtanti- Marcus fi
e, Nepotiano & Facundo Conſulibus, ex die V Papa.
Kalendas Februarias, uſque in die Nonarum
Octobrium, Conſulibas SS. id eſt, Japraſoeriptis.
Sed loco in die, legendum, in diem, ut Cuſpi-
nianus in ſuo exemplari invenit. Mareus itaquè
ordinatus eſt hoc anno Pontifex Romanus die
decima octava Januarii, die Dominico & fe-
ſto Cathedræ Sancti Petri Romæ inſignito. Va-
cavit ergo Sedes dies ſeptemdecim, non dies
quindecim, ur habet Baronius ex Anaſtaſio.
Ad num. VI & ſeq. Euſebiur, non hoc an- 111I.
no, ſed præcedenti Orationem habuit in lau- In Tricenna-
dem Conſtantini, qui jam ab aliquot menſibus lisus multa
Tricennalia celebrarat, ut ibidem oſtendimus. O†wͤciones
Nam præter Orationem, quæ in ipſa Tricenna- SS
lium & id genus ſolennium feſtivitate recitaba-
tur, toto anno aliæ Orationes, vel à civitatum
Legatis, vel ab aliis in laudem Imperatoris fie-
ri ſolebant; quod ex verbis, quæ in prologo
Orationis in Tricennalibus ab Euſebio dictæ
habentur, deduco., Ait enim Euſebius: Acceſ-
K, ut Imperatorias landes novo quodam carminis
genere præcinerem. Quamvis verò infiniti penè
alii eandem mecum viam carpere conantur; ego
tamen hominum veſtigia vitans, ut ait ille, viam
ingredior minimè tritam, quam illotis pedibus in-
gredi nefas eſt. Alludit Euſebius ad hos Lucre-
tii verſus lib. 4.
—Peragro loca, nullius ante
Trita ſolo: juyat integros accedere fontes
Atque haurire; juvatque novos decerpere
Rores. H
Plures itaque coram Conſtantino, ipſo Tricen-
nalium anno ante Euſebium Orationes ha-
buerant; indeque inferendum, hoc in more
poſitum fuiſſe, licet paucæ ex illis Orationibus
ad nos pervenerint. Ad majorem horum Tricen-
nalium explicationem notanda Euſebii in Vita
Conſtantini lib. 4. cap. 47. verba, dam de RWM SM
nodo

4

432
s C. IV. nodo Hieroſolymitana loquitur: Hanc ſecundam
An. Ch. 336. Synodunz, owmim, quas quidem novimus, ma-
ximam, Iuperator Hieroſolymis congregavit, poſt
primam illam, quam in urbe Bithyniæ nobiliſſima
collegerat. Sed illa quidem triumphalis erat, in
Imperit Vicennalibus preces ac vota pro victoria
de hoſtibus parta, in urbe Victoriæ cognomine per-
ſolvens. Hæc verò Tricennalium feſtivitatem or-
navit, cùm Imperator Deo omnium bonorum au-
Gtori, Martyrium velur quoddam pacis donarium,
in ipſo Servatoris noſtri monumento dedicaret. Ex
quibus intelligis, nihil prætermiſiſſe Imperato-
res, ut annos, quibus hujuſmodi feſta edebant,
memorabiles redderent. Hinc Conſtantini Vi-
cennalia Synodus Nicæna; ejus Tricennalia
Hieroſolymitana ornarunt. Hinc annis quibus
ea ſolennia exhibita, Urbes, Eccleſiæque con-
ſtructæ, ac dedicatæ, & immortalitati Princi-
is variis modis conſultum.
IV. A num. IX ad LXVIII. Celebrata hoc anno

synodus Conſtantinopoli Synodus ab Euſebianis, Euſe-
Conſtanti- bio Nicomedienſi Præſide, in qua Sanctus Atha-
goi naſius Treviros in exilium miſſus eſt, aliique qui-
Aihana- dam Epiſcopi Orthodoxi depoſiti. Horum nomen
Bium. recitat Auctor libelli Synodici in hujus Synodi

compendio. Neque dubitandum, quin ea habi-
ta fuerit, cùm in epiſtola Synodica, quam Con-
cilium Alexandrinum in cauſa Athanaſii poſt
paucos annos ſcripſit, id diſertè aſſeratur: Im-
perator rei indignitate motus ſeriptis ſuis accuſa-
tores eitat, ſuamque ipſius audientiam promittens,
ſimulque synodum indici jubet, &c. Celebratæ
Synodi, ſimulque exilii Athanaſio irrogati tem-
pus deduco ex epiſtola Conſtantini junioris ad
populum Alexandrinum ſcripta, quando Atha-
naſium patriæ reſtituit anno Chriſti trecenteſi-
mo triceſimo octavo. Data enim eſt Treveris
XV Kalend. Jul. ut docet Athanaſius in Apo-
logia 2. adverſus Arianos pag. 805. Cùm itaque
Theodoreto teſte lib. 2. cap. I. poſt annos duos
& menſes quatuor Athanaſius in ſuam Eccle-
ſiam remiſſus fuerit, apparet, currenti anno,
menſe circiter Februario, eam Synodum coa-
ctam, & Athanaſium Conſtantini M. juſſu in
Galliam relegatum.
V. Hujus Synodi meminit etiam Euſebius Cæ-
Auënum ſarienſis Epiſcopus in lib. 2. contra Marcellum
, ra cap.4. quod Opus ab eo poſt Conſtantini Magni
Ancye Obitum conſcriptum, ut loco citato ipſemet
Epiſe. Euſebius fatetur. De Marcello enim Ancyrano
Epiſcopo loquens ait: Hæc in illum commoverunt
ſacroſanttam illam Synodum, quæ de diverſis
adeo Provinciis, Ponto, Cappadocia, Aſia, Phry-
gia, Bithynia, I bracia, & ulterioribus regioni-
bu en Regiam urbem (ſcilicet Conſtantinopo-
lim) convenerat, &,, ut ſoripto in illum (nem-
pe Marcellum) inveherentur, Patres vel invi-
tos coegerunt. Fuit itaque Concilium illud nume-
roſiſſimum; quod etiam teſtantur Patres Con-
ciliabuli Sardicenſis anno c cC cCxLVII celebra-
ti in ſua Synodica, in qua de Marcello loquen-
tes aiunt: Condicitur in Conſtantinopolim civita-
tem ſub praſentia beatiſſimæa memoriæ Conſtantini
Imperatoris Concilium Epiſcoporum, qui ex mul-
zis Orientalium Provincii advenerunt, &c. Ubi
& inſinuant, diu illam Synodum duraſſe. Me-
minit & hujus Conſtantinopolitanæ Synodi
Philoſtorgius lib. 2. cap. 12. ubi poſtquam de
Tyria locutus eſt, ait, Imperatorem alteri Epi-
ſcoporum Synodo mandaſſe, ut Athanaſu cau-
ſa examinaretur. Baronius & Conciliorum Colle-

Critica Hiſtorico-Chronologica

Gores de ea tanquam contra Marcellum Ancyræ S . C. IV.
Epiſcopum, non verò contra Athanaſium habi- An. Ch. 336.
ta agunt; cùm tamen ex his, quæ modè dixi,
manifeſtum fiat, cauſam Athanaſii in ea etiam
fuiſſe ag itatam.
Synodus Conſtantinopolitana, in qua Mar- vVYI.
cellus Ancyræ Epiſcopus depoſitus eſt, de qua Synodus ea-
mentio apud Rufinum lib. I. cap. 12. Socratem dem gnren:
lib. 1. cap. 36. Sozomenum lib. 2. cap. 33. & in Sn res .
epiſtola Synodi Philippolitane, diverſa non
eſt ab ea, de qua numero præcedenti actum, in Baron. num.
quaAthanaſio exilium irrogatum. In libello enim S
Synodico poſtquam de exilio Athanaſii actum, a
dicitur: S. etiam Cimatem & Euphratem Anta-
radi, Euprepium Adrianopolis, & Lucium Con-
feſſorem qui in vinculis mortuns eſt, & Marcel-
lum Anepræ tanquan homini-cultorem depoſuerunt
Euſehbiani. Athanaſius in epiſtola ad Solitarios,
& in Apologetico de fuga ſua, univerſos Epi-
ſcopos, qui Conſtantino Magno regnante per
fraudem Arianorum in exilium pulſi ſunt, re-
cenſens, eoſdem numerat, aitque, Cymatinm
fuiſſe Antaradi Epiſcopum (quæ urbs ſita di-
citur à Geographis in ora Phœniciæ) Euphra-
tionem Balanearum, (urbs eſt etiam Phœniciæ)
& Eutropium Epiſcopum Hadrianopoleos, qui
perperam, ut videtur, ab Auctore libelli Sy-
nodici Euprepius appellatur. Nec aliud in eo
Conciliabulo factum ſcimus. Athanaſius in epi-
ſtola ad Solitarios dicit, Marcellum ab Euſe-
bianis in exilium miſſum, poſtquam nempe
Epiſcopatu pulſus eſt. Epiſcopi verò Alexan-
drini in ſua Synodica anno cCGXI ſcripta in-
quiunt: At praclari Euſebiani, quò veritatem,
Scriptaque ſua obliterent, nomen Snodi ſuis Actis
prætexunt, cùm res ipſa negotium Imperatorium,
non Snodale haberi debeat; quippe ubi Comes
præſideat, & milites Epiſcopos ſub ſatellitio cin-
gant, & Imperatoria editla, quos ipß volunt,
coire compellunt.
Cauſa Arii in memorata Synodo Conſtanti- vII.
nopolitana agitata. Licèr enim Synodus menſe Synodus hee
Februario coacta, ut ſuprà dixi; Arius verò non- ber wultos
niſi completo triceſimo Imperii Conſtantini an- an coner
no, ut teſtatur Socrates lib. 1. Cap. 37. Alexan- naee⸗
drià Conſtantinopolim evocatus ſit ab Impera-
tore; & annus XxXX Conſtantini, die xXIV
Julii abſolutus ſit, & poſt illum menſem, Atha-
naſio jam in exilium miſſo, Marcelloque depo-
ſito, Arius Conſtantinopolim venerit, & tur-
bas adverſus Alexandrum Conſtantinopolita-
num Epiſcopum excitarit, Synodus tamen ad-
huc durabat. Sozomenus lib. 2. cap. 29. tradit,
Arium Conſtantinopolim evocatum, & Euſe-
bianos ad celebrandam Synodum ſe paraſſe, ac
fruſtra Alexandrum Conſtantinopolitanum Epi-
ſcopum Synodum diſſolvere conatum eſſe. Idem
produnt Nicephorus lib. S. cap. 51. & Zonaras. Au-
ctor libelli Synodici unius Synodi Conſtanti-
nopolitanæ meminit, quam diu duraſſe ſuprà di-
ximus. Apparet itaque, Synodum Conſtanti-
nopoli hujus anni initio inchoatam, poſt men-
ſem Julium adhuc continuatam eſſe.
Conſtantinus Conſtantio filio Cæſari uxorem vIII.
hoc anno dedit, ut habet Euſebius lib. 4. ejus Conſtantio
Vitæ, ubi ejuſdem uxoris nomen tacet. Baro- ſsri ire
nius exiſtimat, eam fuiſſe Euſebiam; ſed mani- trorer fuere.
feſtè labitur. Scribit enim Julianus Imperator in
Oratione ad eamdem Euſebiam, Conſtantium
jam & Imperii ac totius Orbis ferè compotem,
poſt vindicatam de injuſto Tyranno, Magnen-
110

Baron. num-.

ſe.

elum
ſiun,

ſegg.

.
Diful
Aihenaſi

proßtntta

1Vr in

II.
ani
bitu,
7¹
Dannnun, 0

Niiſengl

1

1

Dalea
(

Puon.1
xXI.⸗

1.

Baronnu
1XVu5

1
Aures⸗
Adyer.
Marcel.

nnum.
11 &

VII.
gyrogus bet
er nulus
nenſes cnti⸗
uata⸗

uIr.
onfanti
lls Ciſrimmj
0- rerel. ſunt.
ni⸗ utob nuſſp
n xxl.

in Annales C. Baroni.

§S C. IV. tio nempe, ditionem ſuam, Euſebiam ſibi con-
An. Ch. 336. jugem adſciviſſe. Quare non ante annum cccrIII,
quo Magnentius victus, & Conſtantii Monar-
chia cœpta, Euſebia huic deſponſata. Porro
Conſtantium plures uxores habuiſſe docet Vi-
ctor in Epitome. Eum maritum fuiſſe filiæ Con-
ſtantii patrui ex Galla Juliani noverca, teſtatur
ipſemet Julianus in epiſtola ad Senatum popu-
lumque Athenienſem. Hancque primam fuiſſe
Conſtantii Conſtantini Magni filii uxorem ſuſ-
picatur Cangius in Familus Byzantinis Anga-
ſtic. Tertia ejus uxor Fauſtina fuit, ut liquet ex
Ammiano lib. 26. cap. 6. Ex hac nata Conſtantia
poſthuma, quæ poſtea Gratiano nupſit.
IX. Conſtantinus non hoc anno, ſed præcedenti
Dalmatius Tyicennalia celebravit, ut jam diximus, ideo-
dcdtus Ca- que Dalmatius, ſeu Flavius ſulius Valerius Dal-
P-. matius anno præcedenti Cæſar à Conſtantino
Baron. num. Magno appellatus. Mediobarbus multa Numiſ-
XX. mata exhibet, in quibus Dalmatius Cæſar nun-
cupatur. Erat autem filius Dalmatii Conſtanti-
ni Magni fratris, ut docet Anonymus Valeſia-
nus. Hannibalianus Dalmatii Cæſaris frater uxo-
rem duxit Conſtantianam filiam Conſtantini
Magni. Sed de ejuſdem Conſtantini M. fami-
lia legendus Cangius in Familiis Byzantinis
Auguſtis. Z
. Per annos quadraginta Romanos inter &
Belum Ter- Perſas pax viguit, ab anno nempe ducenteſimo
ſrum. nonageſimo ſeptimo uſque ad ſequentem, ut eo
Baron. num. anno oſtendimus. Ea enim paulò ante Conſtan-
tini Magni obitum rupta. Memorabilia ſunt
ſeqx. verba Rufi Feſti in Breviario: Conſtantinus re-
rum dominus extremo vitæ ſuæ tempore expedi-
tionem paravit in Perſas. Toto enim Orbe pacatis
gentibus, & recenti de Gothis victoria glorioſior,
multis in Perſas deſcendebat agminibus: ſub cu-
Jus adventum Babyloniæ in tantuům regna tre-
pidarunt, ut ſupplex ad eum Legatio Perſarum ac-
curreret, & facturos ſe imperata Ppromitterent.
NMNec tamen pro aſſiduis ernptionibus, quas ſub Con-
ſtantio Cæſare (ex quo liquet, hunc Orienti
à patre præfectum fuiſſe) per Orientem tenta-
verant, veniam meruerunt. Euſebius tamen
in Vita Conſtantini ſcribit, pacem à Perſis per

Legatos petitam & impetratam. Poſt Conſtan-

tini Magni mortem bellum renovatum, & per
multos annos Romanos inter & Perſas pugna-
tum, ut infrà videbimus. Porro bellum berſi-
cum anno duntaxat ſequenti inchoatum tunc-
que expeditionem à Conſtantino ſuſceptam ad-
verſus eos, teſtatur Auctor Chronici Alexandrini.
Tomo 2. Operum S. Athanaſii pag. 623. &

q. referuntr epiſtolæ uæ, quarum prior hunc
arn titulum præfert: Epiſtola Athanaſii & gyptio-

ſuppoſititis. rum Epiſcoporum ad Marcum Papam pro exem-
plaribus Concilii Nicani, quia Ariani oorum
Baron. num. exemplaria incenderant. Poſterioris titulus eſt:
PVIII. Keſeriptum Marci Papæ de miſſiene capitulorum
Nicæni Concilii, Athanaſio & omnibus DTgy-
ptorum Epiſcopis. Sed utraque purum ac putumm
figmentum eſt, ut rectè vidit Baronius. Optan-
dum, ut prodeat nova aliqua editio Operum
S. Athanaſii, iis quæ hactenus editæ, accura-

2„

tior, in qua genuina & legitima ejus Opera 2

ſpuriis accurato criterio diſcernantur. H
XII. In Chronico Damaſi legitur, ſediſſe Marcum
Marci PP. menſes VUI§II, dies X, exæ die XV Kal. Februa-
obitus. rnii currentis anni, uſque in diem Nonarum
Baron. num. Octobrium. Hujus Chronici verba ſuprà retu-
BxI & ſeqq-. limus. Obiit itaque Marcus die ſeptima Octo⸗
ä Tom. I.

433

bris quo colitur, & ad quem in Martyrologio S « C 1V.
Hieronymiano legitur: Romæ viâ Appia depo= An. Ch. 336&
Sitio Sancti Marcelli & Marci Epiſcopi. Cùm-
que die decima octava Januarii Pontificatum
inierit, rectè in eo Chronico menſes & dies 5
quibus ſedit, numerati. Auctioris Chronici ve-
terum Pontificum Auctor, ex eoque Anaſtaſius
& alii, cùm dicunt de S. Marco „ quòd ſepultus
eſt in cCæmeterio Balbinæ vig Ardearind pridis
Nonas Octobris, intelligendi ſunt de aliqua eius
Tranſſationeʒalioquin Marcus ſupra menſes octo,
dies tantům X1X ſediſſet. Poſt Marci obitum
ceſſavit Epiſcopatus non dies viginti, ut haber
Anaſtaſius, quem ſecutus eſt Baronius; ſed men-
ſes tres, dies viginti novem. Ut enim ex Chro-
nico Damaſi diſcimus, Julius Marci ſucceſſor
ordinatus tantùm fuit anno ſequenti, idque die
ſexta Februarii quæ in Dominicam incidebat,
Quare perperam in Annalibus Iulii initium cur-
renti anno die xxVII Octobris conſignatum.
Ad num. LXXI. Conſtantinus emiſit hoc XIII.
anno Legem 5§5. Codicis Theodoſiani, quàâ ab Chriſtiani 4
injuria Judæorum Chriſtianos per Africam vin- Tudaorum
dicat. Inſcripta eſt enim ad Felicem PpF. P. id s .
L SE B icati.
eſt, Præfectum Prætorio, Italiæ ſcilicet in qua
Præfectura Africæ erat, ut diſertè oſtendit Lex
21. ejuſdem Codicis De Decurionibus. Eoſdem
proſelytos, id eſt, ex Judæis Chriſtianos fa-
ctos à Judæorum contumelia vindicarat Con-⸗
ſtantinus Lege 1. ejuſdem Codicis De Judæis
data anno c C CxXv. Fallitur enim Baronius, qui
contrarium planè ſenſum Legi huic, præſenti
anno datæ ffingir » quaſi à Proſelytorum inju-
ria Conſtantinus Judæos hac Lege vindicaret,
cujus rei factique ut nulla ratio fingi poteſt, cux
videlicet converſi ad Fidem ex Judæis, perſecu-
tionem in Judæos excitare voluerint, ita refutat
Baronium, quod Epiphanius hæreſi 30. Ebio-
nitarum de Joſepho quodam ſub Conſtantino
Magno ſcribit, quemdam nempe Joſephum ex
Apoſtolo Judæorum ad Chriſtianam KReligio-
nem inclinantem, mox & converſum, variis
appetitum à Judæis injuriis. Facit etiam ad hoc
Lex I. ejuſdem Codicis hoc anno data, We
Chrtianum mancipium Judeus habeat, quà ſci-
licet Jjudæus ſervi dominus Chriſtianum manci-
Pium, vel cujuſlibet alterius ſectæ circumcidere
Prohibetur. Ex qua Lege, cum prima De Judais
conjuncta, de Conſtantini mente ſatis liquere
poteſt. Baronium in errorem induxit inſolens
conſtructio quæ habet: Eum qui ex qudeo Chri-
Kianns falétus eſt, inquietare Indæos, non licear.
Sed hæc conſtructio nihil vitii continet „ modò
debita interpunctio adhibeatur, & verba, non
ceat, imperſonaliter accipiantur, quomodo
Virgilius lib. 5. Eneid. Me liceat caſum miſerari
inſontiz amici. Cujus rei alia non deſunt exem-
Pla. Hæc Gothofredus in illius Legis Com-
mentario.

ANNO PzRIODI GRACO -ROMAN ℳ 5830. Anno Ur bis

O10. B. ) 15. P. 3. April. Indict. 10. Onb.278,
Izsu CHRISTI 337. an. r.

JurII PAP& I.

CONSTANTII„ CONSTANTINI zr
CONSTANTIS I.
Num. I ad X X. Coſſ. Z:. Ealbius 7. itianus, I.
„½& Felicianns, ex Inſcriptione Onuphria- Conſules.
„ na.

8 5. C. I V. na. Conſtantini junioris Cæſaris quinta Quin-
An. Ch. 337. quennalia hoc vel ſequenti anno edita. Conlſtan-
tii verò Cæſaris Quindecennalia in hunc annum
incidunt.
II. Conſtantinus Aug. ad caleſtia regna ablatus eſt
Obitus Con- XI Kal. Junias, & ipſo anno nuncupati ſunt tres
Ktantini M. Auguſti, Conſtantinus, & Conſtantius, & Conſtans
V. TIdus Septemb. inquit Idacius in Faſtis ſub hu-
jus anni Conſulibus. Idem habet quoad diem &
annum Auctor Chronici Alexandrini, qui addit,
ipſo S. Pentecoſtes die Conſtantinum demor-
tuum, & quidem rectè: hoc enim anno feſtum
Pentecoſtes cum die XXII Maü, ſeu cum die
XI Kal. Junias concurrit. Mortuus eſt abſenti-
bus filiis, Conſtantio tamen non multèò poſt ſu-
erveniente, ur habet Rufinus lib. I. cap. II. &
Halianus Orat. I. pag. 29. Clariùs Socrates: Porro
morti ejus nullus ex ſiliis interfuit. Fallitur Go-
thofredus in Chronologia Cod. Theod. quando
ait, Julianum citatum teſtari, Conſtantinum
Conſtantio filio præſente diem obiiſſe. Nam Ju-
lianus tantům dicit, quòd unus ex illius liberis,
chm adbuc ſuperſtes foret, (ſc. Conſtantinus M.)
E& morbo confliciaretur, eidem accurrifti: eidem
verò mortuo ampliſſimos honores habuiſti. Quæ
verba Rufini & Socratis narrationi non adver-
ſantur, ut examinanti patet. =
III. Cùm autem Regnum inierit Conſtantinus die
Duratio im· XXV menſis Julii anni trecenteſimi ſexti, li-
berii eſu.. quet, eum imperaſſe annos XXX & menſes X,
paucis diebus exceptis. Verum eſt, Euſebium
in Vita Conſtantini lib. 4. cap. 5ʒ. de ejus Imperii
annis ſcribere : Ac Inperi quidem curriculum
duobus & triginta annis explevit, exceptis menſi-
bus ac diebus paucit. Sed præterquam quèd ipſe-
met Euſebius in Chronico eum annis triginta &
menſibus decem imperaſſe ſcribit, in ipſo proœ-
mio ejuſdem Vitæ docet, ſe Imperii Conſtantini
annos per Decennalia, Vicennalia & Tricen-
nalia numerare; ita ut die X X V menſis Julii
anni Chriſti trecenteſimi triceſimi quinti, quo
Tricennalia dedit, annos triginta numeret Euſe-
bius, qui præfationem illam à morte Conſtan-
tini inchoans ait: Nauper quidem univerſum ho-
minum genus ſecunda ac tertia Magni Imperatoris
noſtri Decennalia certis temporum ſpatiis redenn-
tia feſtivitatibus & conviviis celebravit. Nos quo-
que ipſi nuper eumdem victorem ac triumphatorem
cœtu famulorum Dei circumſeptum in ejus Picen-
nalibus dicta venerati ſumus. Sed & Tricenna-
lium Orationum coronas ei texentes, nuper in ipſo
Palatio ſacrum ejus caput redimivimus. Verum
nunc anceps animi hareo; cupiens quidem aliquid
MORE SOLTTO proferre, ſed quò me vertam,

prorſus ignarus, innſitatæ rei ſpectaculo percalſus.

Kuſebius itaque, qui in ea Vita conſcribenda
Oratorem magis, quàm Hiſtoricum agit, ut
omnibus notum, eam adjungere voluit Oratio-
nibus, quas in Conſtantini Vicennalibus & Tri-

cennalibus habuerat, ita ut illa ſingulis decen-

niis geſta complecteretur, quæ quaſi partes tres,
ut inter ſe cum quodam lepore conſentirent,
æquabili ratione ac uno codemque genere tra-
Gare voluit, ut expoſui in ſecunda parte Diſſert.
Hypaticæ cap.2. numn. 19. & notavit etiam Span-
hemius V. C. lib. de Præſtantia & Uſu Numiſ-
matum. Quare Epiphanius, Philoſtorgius, alii-
que Antiqui, qui annos triginta duos Imperio
Conſtantini aſſignarunt, modum loquendi Eu-
ſebii non intellexere, vel annos triginta duos
utrimque incompletos numeravere. Quæ expli-

Critica Hiſtorico-Chronologica

catio certa. Decennalia emm, aliaque id genus Ss Æ c. IV.
feſta epochæ quædam erant, à quibus aliquando An. Ch. 3,7.
tempora ab Antiquis computata.
Vixit Conſtantinus annos ſexaginta quinque, IV.
ut teſtantur Rufinus lib. I. cap. 12. Socrates lib. 1. Quor anvi⸗
. . vixerit Con-
cap. ult. Sozomenus lib. 2. cap. pariter ult. & ſtantinus.
Theophanes ac Cedrenus. Verum eſt, Hierony-
mum in Chronico ſcribere, mortuum eſſe Con-
ſtantinum anno ætatis ſuæz LXVI. Sed annos
utrimque incompletos pro integris recenſuit.
Nec obſtat Euſebius, quando in lib. 4. Vitæ
Conſtantini cap. Sʒ. ſcribit: Ac Inperii quidem
curriculum duobus & triginta annis explevit, ex-
ceptis menſibus ac diebus pancis: vitæ verò ſpatium
duplo ferè longius fuit. Nam, ut jam dixi, Euſe-
bius Imperii Conſtantini annos per Decennalia,
Vicennalia & Tricennalia modo Oratorio nume-
rat: & adverbium ferè apud Latinos, quemad-
modum ασ1 apud Græcos, tam exceſſum quàm
defectum ſignificat, & ſæpe ſumitur pro crca
vel circiter. Quare natus erat Conſtantinus anno
Chriſti c cCLXXII, ex Helena priori Canſtantii
Chlori conjuge, quæ cùm octogenaria mortua
fuerit, annum circiter vigeſimum ſextum æratis
attigerat, quando Conſtantinum peperit.
Ad num. XX. Philoſtorgius lib. 2. cap. 17. v.
Chriſtianos accuſat, quod imaginem Conſtantini Honores
in porphyretica columna ſtantem ſacrifictis placa- Conſtantino.
rent, &, lucernis accenfis ac ſuſßtibus honorarent, Tedditi.
vota etiam facerent ut Deo, & ſupplicationes ad
depellendas calamitates peragerent. Sed jure me-
rito Philoſtorgium reprehendit Photius; id enim
prorſus commentitium & à Religione Chriſtiana
alienum. At quod ait Philoſtorgius, lucernas &
cereos ad ejus ſtatuam accenſos, preceſque ei
directas, & morborum curationes ab eo poſtu-
latas, id verum, nec reprehendi debuit à Pho-
tio; cùm idem teſtetur Theodoretus lib. I. cap.
ultimo, & ex eo Nicephorus in fine lib. 7.
& Auctor Chronici Alexandrini anno Chriſti
ccCCXXX ſcribat: Clm feciſſet ſibi aliam ſtatnam
ex veteri quod am ſimulachro inauratam, quæ dex-
tra mann geſtabat Fortanam urbis Cmſtantinopo-
litanæ, quæ ipſa quoque erat inaurata, juſſit, ut
eo die, quo Circenſes ob Natalem urbis Conſtanti-
nopolitanæ edebantur, introtret eadem ſtatua ſimu-
lachri deducta aà militibur lænas & compagos ſen
calceos habentibus, & cereos albos manu geſtanti-
bus : utque currus, quo ſtatua vehebatur, circum-
iret ſuperiorem campum, & ad ſeamm proce-
deret ex adverſo Imperialis ſolii: utque Imperator,
qui temporibus illis regnaret, è ſolio aſſurgens ado-
raret ſtatuam ejuſdem Imperatoris Conſtantini, &
PFortunæ urbis Conſtantinopolitang. Hæc pompa
celebrabatur quotannis die XI Mali, qui nata-
lis erat urbis Conſtantinopolitanæ, ut tradunt
Auctor Chronici Alexandrini & Hetlychius in
Originibus Conſtantinopolitanis. Hæc Valeſio
obſervata in Notis ad lib. 2. Philoſtorgii cap. 17.
Denique Auctor libelli Synodici in Synodo Ni-
cæna ait: Conſtantinus inter Chriſtianos Impera-
tores Apoſtolus; & in Menæis Græcorum vocatur
Iæ nοοRοας id eſt, par Apoſtolis; quod cogno-
men ob propagatam Chriſti Fidem illi meritèò
delatum, quidqurid dicat Scaliger lib. de Emen-
dat. Temp. pag. 510. De his quæ ad Conſtantini
ſanctitatem pertinent, legendus Papebrocius die
XXII Maüi in Vita S. Conſtantini Magni-
A num. LI ad I. X III. Valeſius in Notis al ?I.
.„ — — . Conſtanti-
lib. 4. de Vita Conſtantini cap. 67. explicans hæc

.. nus polt mor-
Euſebii verba de Conſtantino Magno: Solus poſt tem imperat.
mort em

—

VII.
Duiſo in.
derii inter
yet 4ugnn

3406
4A.

c. I.

le 3)7.

V.
anyie
etit Con.
tint.

V
Honores
onßantino.
agliti.

ta⸗
nt

ſio

I7.

a-
tut

„,4
1100
en⸗
tion

xc sel mor-

l emmne
ten

in Annales C. Baroni.

8 & C. 1V. mwortem imperavit Princeps beatiſſimus cuntta-
An. Ch. 337. que more ſolita adminiſtrata ſant, quaſi adbuc in
vivis eſſet; dicit, poſt obitum Conſtantini Ma-
gni interregnum fuiſſe, nec ullum in Orbe Ro-
mano Auguſtum imperaſſe. Quod quidem in-
terregnum ait, permanlſiſſe uſque ad diem V
Idus Septembres, quo Idacius in Faſtis num. II.
à nobis citatus prodit, Conſtantinum, Conſtan-
tium & Conſtantem nuncupatos fuiſſe Auguſtos.
Ex quibus deducit Valeſius, toto illo tempore
intermedio Conſtantini filios Cæſares tantum
dictos. Quod verum eſſe exiſtimo, cùm Idacius
ſcribat, eo die Conſtantini filios Auguſtos nun-
cupatas, & Euſebius libro citato cap. 71. de
Conſtantino Magno dicat: lpſe etiam poſt mor-
tem Imperium retineni, quaſi redivivus untver-
ſaum Orbem gubernans, Victor Maximus Augu-
FKur, ſuo adhuc nomine Rempablicam regeret. Ad
quæ verba Valeſius ait: Ex hoc loco apparet, paſt
obitum Conſtantini Maximi tribus circiter men-
fibus, id eſt, toto interregni ſpatio, Leges omnes
atque Edicta Conſktantin: tanquam ſuperſtitis no-
mine inſoripta fuiſſe; cum nullas alius eſſet Augu-
ſtus in Orbe Rom ino. Poteſt etiam intelligi hic
locus de liberis Conſtantini Magni, qui eodem ti-
tulo & nomine utebantur, & in quibus pater revi-
viſoere videbatur. Quam interpretationem con-
fermant ſequentia. Sed prior interpretatio præfe-
renda. Nam Lex 2. Codicis Theodoſiani De
sattonibhus artificam. quæ dicitur data IV.
Non. Aug. Feliciano & Titiano Coſ. eam confir=
mat: tribuitur enim Conſtantino Magno, qui
tamen jam à menſe Maio obierat. Gothofredus,

cui ea explicatio in mentem non venerat, ait, ſi

dies Legi ſubſcriptus vitio careat, eam Conſtan-
tino Magno non eſſe tribuendam, ac fortè le-
gendum in ſubſcriptione, IV Non. April. Quæ
conjectura, poſita illa interpretatione, evaneſ-
cit. Vide quæ anno ſequenti dicam, cùm de
Sancti Athanaſii reſtitutione agam. Legendus
etiam Euſebius in Vita Conſtantini lib. 4. cap. 67.
cujus titulus eſt: Quomodo etiam poſt mortem a
Comitibus & reliquis, perinde ac vivus honoratus
eſt. lbi enim poſtquam narravit, Conſtantinum
mortuum ab omnibus, perinde ac vivum & ſpi-
rantem, ſalutatum fuiſſe, concludit: Solus de-
nique etiam poſt mortem imperavit, ut ſuprà.
Quare ſecunda conjectura Valelii rejicienda, pri-
maque omnino admittenda.
VII. Conſtantini Magni filii Imperium inter ſe
Diviſio Im- partiti ſunt in Pannonia, ubi Conſtantius & Con-
perii inter ſans aliquandiu hæſere tranſigendis quæ opus
eres Auggg. erant, ut liquet ex Oratione I. Juliant pag. 33.
& 36. In diviſione Conſtantino natu maximo ceſ-
Baron. num. ſit Gallia, Hiſpania, Britannia & Africa Pro-
211 & ſeqq. conſularis ex parte. Conſtanti natu minimo, Ita-
lia, Africa reliqua, Illyricum, Macedonia, Græ-
cia, Pontoque Euxino finitima. Conſtantio My-
ſia, (id enim addendum, inquit Gothofredus
in Chronologia Codicis Theodoſiani) Thracia,
Conſtantinopolis, Aſia, ͤgyptus, Orientiſque
Imperium ab Illyrico ad Niſibim. Eunapius in
Edeſio pag. A45. & Zoſimus lib. 2. pag. 691. Hæc
tamen diviſio non omnino placide tranſacta;
compoſita tamen à Conſtantio in Pannonia, ut
prædicat Julianus Oratione 3. indeque poſtea
ipſe in Syriam profectus eſt, ut habet Julianus
Oratione I. pag. 36. Verùm hi tumultus anni
ſequentis initio accidére; tandemque de perti-
nente ad Carthaginem Africa, Italiaque diſſi-
dium Conſtarmſtinum inter & Conſtantem exor-
Tom. I.

43
tum. Quod cùm triennium totum foviſſent, ipſi S £. C. 1V
demum Conſtantino fatale fuit, ut ſuo loco An. Ch. 337,.
dicetur.
Delmatii Ceſaris & aliorum à Conſtantio oc- VIII
ciſorum cædes ad hunc annum pertinet, ut ex Contantii
Theophane, aliiſque deducitur, & inſinuat Ju- ades.
lianus, cùm in Oratione I. pag. 36. ſeditionem Baton num.
caſtrenſem contigiſſie dicit; antequam Conſtan- LIII.
tius cum fratribus Imperium diviſiſſet. Cùm
itaque, ut habet Hieronymus in Chronico, Del-
matius triennio regnaverit, liquet, tres illos
annos incompletos intelligendos, eamque mor-
tem accidiſſe ante V Idus Septemb. quo die Im-
perii diviſio facta.
Periit Julianus Imperator anno ætatis trigeſi- „IX.
mo ſecundo inchoato, ut in morte ejus videbi- Iuliano mers
tur. Quare in lücem prodierat anno Chriſti tre-iata.
centeſimo trigeſimo primo, idque die ſexta No-
vembris, ut legitur in Laterculo Silvii, & non- Baron num.
niſi menſe Novembri inſequentis anni octavum *ViI.
tatis ingreſſus eſt. Periculo itaque liberatus
Julianus octennis anno trecenteſimo triceſimo
nono, cùm Socrates & Sozomenus eum tunc
nondum annum ætatis octavum compleviſſe tra⸗
dant. Cangius in Familiis Auguſtas Byzantinis
ſcribit, Zalianam natum eſſe anno Chriſti
cCCXXXII, opeque Euſebiæ Conſtantii uxoris
ſervatum. Quam in rem citat ipſum Julianum ad
S. P. Q. Athenienſem pag. 5or. Sed ut rurſus
in Juliani morte dicetur, is anno antecedenti
natus erat, & loco laudato loquitur de Galli fra⸗
tris cæde „quæ anno cccCLIV patrata eſt, ac de
periculo tunc à ſe, Euſabiæ beneficio Vitato
non verò de eo quod ei currenti anno intenta-
tum. Neque enim ante annum cccLIII Cea-
Rugrer Euſebiam uxorem duxit, ut ſuo loco di-
um.

Ad num. LXVII & ſeqq. Synodus Roômana X.

ſub Julio Papa aliu non eſt qum farrago quæ- Synodus Ro⸗-

dam ab Iſidoro Mercatore collecta ex Tripartita, ?P0..
aliiſque, & in formam Concilii redacta; certè
nulla ejus in libello Synodico mentio.
Ad num. LXXIV & ſeqq. Qalii Eirmici Ma⸗ XjI.
terni E. C. liber de Errore profanarum Religio- Talius PFir-
num ad ſilioz Conſtantini Magni Gonſßantiug, at. micus Roret:
7ue Conſtantem Anguſtos ſeriptus eſt ab anno
GCCXL, quo periit Conſtantinus junior Con-
ſtantini M. filius, ad annum cecn „ quo Con⸗=-
ſtans cæſus. Idem Firmicus nondum Chriſtianus
ex pervulgata Gentilium ſuperſtitione, & Ge-
nethliacorum commentis ad Lollianum V. C.
ſcripſit Aſtronomicorum libros vIII compoſitos
inter annum Chriſti cccxxXIV, quo contigit
Solis eclipſis ab eo memorata „ Optato & Pani
20 Coſ-. & annum cccxXXXVII Conſtantini M.
emortualem. Is ulius diverſus eſt à Julio Medio-
lanenſi, quem interfuiſſe volunt Concilio Ro-
mano ſub Julio, de quo Concilio numero præ-
cedenti actum. Hæc Labbeus in Diſſert. de Script.
Eccleſiaſt. Verùm, certum quidem, Julium d.
ternum diverſum eſſe à Julio Epiſcopo Mediola⸗
nenſi, ſed an unus idemque Julius Maternus li-
brum de Erroribus profanarum Religionum, &

libros Aſtronomicorum elucubrarit „ hactenus

incompertum.
Bellum Britannicun, cujus mentio in Præfa- XII.
to libro de Erroribus profanarum Religionum, Bellum Bri-
ad annum Chriſti trecenteſimum quadrageſimum tannicum.
tertium pertinet, ut rectè vidit Gothofredus in Baron. num.
Commentario Legis j. Cod. Theod. De exiraor- 1xxVII.
dinariis ſive ſordidis muneribus. Ait enim Julius
O.ο 2 Firmicus:

436 Critica Hiſtorico-Chronologica

& C. IV. Firmicus: Poſt excidia lémplorum (anno cccxTI
An. Ch. 338. peracta) viciſtis hoſtes, (Francos nempe, quos
Idacius in Faſtis anno Chriſti cccXLII à Con-
ſtante victos, ſeu pacatos tradit) propagaſtis
Imperium, & hieme tumentes ac ſæavientes undas
calcaſtis Oceani, & inſperatam Imperatoris fa-
ciem expavit Britannus, anno ſcilicet c c CxLIII,
quo præfata Lex VIIIkal. Feb. Bononiæ emiſſa.
Docet enim Ammianus, Lupicinuni: à Conſtan-
tio Imperatore in Britanniam miſſum, Bono-
niam, nempe Galliarum, adulta hieme veniſſe.
Ita ille initio lib. 20. qui & lib. 27. Cap. 8. de
eadem expeditione loquitur; de quo etiam le-
gendus Libanius in Baſilico.

