ad Olympium, conſequens eſt, Baſilium anno
inſequenti Epiſcopatum Cæſarienſem adeptum
eſſe, non quidem die decima quarta Iunii,
quâ ejus ordinatio in Martyrologus & Menæis
notatur, quæque anno ſequenti cum feria ter-
tia concurrit, ſed die aliqua dominica; licet
enim hoc ſeculo Auguſtorum & Cæſarum nun-
cupationes diebus dominicis, aut ſolemnioribus
feitis de more non fierent, ordinationes tamen
Epiſ-oporum Romanorum, imd & plerum-
que aliorum, jam diebus dominicis fiebant.
Dies itaque ordinationis Sancti Baſilii incer-
Reliquum eſt, ut oſtendam, quo anno Baſ- XXIV.
lius jam Cæſarienſis Epiſcopus ſeſe Valenti Cæ- 8, HH e
ſaream reverſo iterum oppoſuerit. Huc uſque ab ent⸗ ianber
omnibus creditum, id præſenti, vel ſaltem in- itur.
ſequenti anno contigiſſe. At perperam, cùm An-
tiqui omnes à priori Baſilii victoria hoc anno
relata, ad poſteriorem aliquod tempus effluxiſſe
inſinuent. Gregorius Nazianzenus Orat. in lau-
dem Baſilii ait: Vz verò alia omnia pervagatus
Valens in hanc (nempe Cæſarienſem ) firmam
& ab omni injiuria tutam Eccleſiarum matrem
impetum fecit, ut vicalem quoque illum veritatis
igniculum, qui ſolus reliquus erat, opprimeret.
Theodoretus lib. 4. cap. 19. Valens cum omnes
propemodum Ecoleſias Paſtoribus ſuts expoliaſſet,
Cæſaream profeæctus eſt, quam incolunt Cappadoces.
Cum autem per aliquot annos Valens Epiſcopos
Orthodoxos perſecutus fuerit, Cæſarienſis Epiſ-
copus, quem ultimum aggreſſus eſt, non ni-
ſi tardè ab eo impetitur. Socrates lib. 4. cap.
26. utramque Valentis in Baſilium molitio-
nem recitat poſt S. Athanaſii mortem, &
poſt exilium SS. Monachorum. Sed quid alios
quærimus, cùm ipſum Baſilium hujus rei te-
ſtem habeamus? Is in epiſt. 297. ad Chalciden-
ſes ſcripta ait: Incendium certè illud quod pleraſ-
que Orientis deformavit, ad noſtras regiones
etiamnum ſerpit, & poſtquam cuncta in circuuu
depavit, Eccleſias involvere ſatagit per Cappa-
dociam, quas ad hunc uſque diem, nonn ſi à Vici-
nis fumns ad lacrymas commovit. Has reliquum

eſt.

Baron. anno
369 n. XLI⸗
& ſeqq-

.

ſau⸗
int
ii

XIVI
Valeyt es
urbe An
ehenß ce
eam ve⸗

XXVII.
Praſehi⸗
hanni haß.
liun verat.
ar⸗ Ohnum.
PynI.
IXyII.
lletiu: in

.

III.
lius
iſcnpus

ht.

lV.,
1, itee
a.
mpe.

.

ð

in Annales C. Baroni.

5π C. IV. ef, at not apprehendere deincepe tentet, quem
An. Ch. 370. ſpiritu ſui oris avertat Dominus, &g improbi hujus
imncendit flammam dividat. Quid clarius dici
poteſt. HM
„ xv. Rei geſtæ annum Theophanes in Chronico,
DBa erae, licèt non ſine errore, nos edocet. Anno enim
incurſio con.- Incarnationis ſecunduùm Alexandrinos trecente-
tigie. ſimo ſexageſimo octavo, qui Kalendis Septemb.
anni Chriſti trecenteſimi ſeptuageſimi quinti
incipit, hanc ſecundam Baſilii Epiſcopi de Va-
lente victoriam recitat ideoque eam initio an-
ni Chriſti trecenteſimi ſeptuageſimi quinti men-
ſe Ianuario relatam ſignificat. Et ratio eſt, quia
Theophanes tam priorem victoriam „quàm ini-
tium Epiſcopatũs Baſilii uno anno tardius nar-
rat. Quare & in victoria ſecunda recitanda in
eodem errore perſtitiſſe eò magis exiſtiman-
dum, quo ex ſubſcriptionibus Legum Codicis
Theod. pareat, Modeſtum, qui Valentem Cæ-
ſaream comitatus eſt, Præfectum Prætorio fuiſſe
anno trecenteſimo ſeptuageſimo quinto; incer-
tum verò ſitg an eam dignitatem initio anni tre-
centeſimi ſeptuageſimi ſexti adhuc geſſerit. Præ-
kerea D. Hieronymus in Chronico juxta editio-
nem Scaligeri anno 2392. qui menſe Octobri
anni Chriſti trecenteſimi ſeptuageſimi quinti
incipit, ait: Baßilius Ceſarienſis Epiſcopus Cappa-
docia clarus habetur. Quæ verba Marianus Sco-
tus in ſuum Chronicon anno Chriſti cccLXXV
tranſtulit. Porro Hieronymus de Scriptoribus,
aliiſque Viris illuſtribus, illis, ſimilibuſque ver-
bis loqui ſolet, annis quibus aliquod Opus in
lucem emiſere, aut aliquo præclaro facinore
magnam ſibi gloriam peperere. Ob defenſam
itaque Cæſarienſem Eccleſiam anno Chriſti
CCCLXXV, ubique Baſilii nomen incla-
ruiſſe indicat Hieronymus.

XXVI. Die Epiphaniæ ſacro Valentem Eccleſiam Cæ-

Palepeex ſarienſtmn ingreſſum eſſe, diſertè ſcribunt So-
uerbe Antio- 3

chenſ Caſa- 20menus laudatus & Nicephorus lib. 11. cap. 8.
ream venie & quod rem certam reddit, Gregorius Nazian-
zenus in Oratione funebri Baſilii. Quo modo
verò res geſta ſit, Theophanes citatus paucis
accuraté explicat: Valens devaſtat univerſà Ec-
cleſiâ, in Divinum Baſilium fuarens, ex Oriente
Cæſaream ſe contulit, ubi demum ea commiſit, quæ
Gregorius in funebri Oratione in Baſelium refert:
quo tempore Galates Valentis flius gravi morbo
Jaltatus periit, & conjux Dominica diſicili ægri-
tudine vexata eſt, & c. apud eum legenda. Qui-
Pus ex verbis conſtat, Valentem e Oriente Cæ-
ſaream veniſſe, ſeu ex urbe Antiochena ‚ut ha-
bet Nicephorus lib. 9. cap. 18. qui Socratem lib.
4. cap. 26. emendat ſeribentem „Baſilium ab
urbe Caſarea Antiochiam abductum. Quem
etiam errorem Sozomenus laudatus ante Nice-
phorum correxerat.
XXVII. Ad num. LVII & ſeq. Certamen S. Baſi-
rafedus Iii cum Euſebio Ponti & Cappadociæ Præfecto
e 1 :. Poſt annum ſequentem conſignandum; cùm Ba-
Baron. num. ſilius ante annum CCCLXXI Epiſcopus crea-
1VIII. tus non fuerit.
XxVIII. Ad num. LXV S feqq. Scribit Sozomenus

Meletii in lib. 6. cap. 7. Valens can Perſæ nihil novi moliti
i. nif. ſent, Antiochiæ conſedit. QOuo quidem tempore

Meletium Epiſcopum exilio amnavit. Càùm igi-
tur initio tantùm anni trecenteſimi ſeptuageſi-
mi ſecundi Valens Antiochiam pervenerit, ut
infrà oſtendetur, ante eum annum Meletius
Antiochenus Epiſcopus in exilium non aman-
datus. Quare Concilium Antiochenum paulèò

525

Poſt ſecundum Concilium Romanum ſub Da- SÆ C. IV.
maſo habitum, potuit celebrari anno trecenteſi- An. Ch. 370.
mo feptuageſimo primo exeunte aut inſequen-
tis exordio. Neque Epiſcopos congregari Va-
lentem prohibuiſſe colligitur ex Concilio Ni-
copolitano, de quo in Epitome Spondani anno
equenti num. 2. licet loco non ſuo.
Ad num. LXXXI. Baronius duos Aſterios XXIX.
utrumque Sophiſtam, ac præterea Arianos con- Duo Aberi
fundit. Primus Cappadox fuit, & Conſtantino ie n ae

Magno imperante floruit

O0 ,
Sophiſtæ non
: ſecundus Eccleſiæ confundendi

Cyrenfi præfuit ante Iſidorum Theodoreti de-
ceſſorem. Primus neque Epiſcopus, imò nec
Presbyter fuit, ſi Athanaſio credimus: fuit ve-

rò fecundus. Theodoretus e

nim in Hiſt. Religio-

ſa cap. 2. d Baronio hoc anno recitato, eum
Cyri, oppido duorum dierum itinere ab Antio-
chia diſtanti, creatum Epiſcopum teſtatur eo-
que non multò pôſt demortuo, Cyrenſis Eccle-
ſia per aliquot annos vidua manſit, donec poſt
Valentis Imperatoris interitum Iſidorus ab Eu-
ſebio Samoſatenſi Epiſcopus ordinatus eſt. Prior

Merius ad currentem Chriſti annum vitam pro-

ducere non potuit, niſi cen

tenarius, aut cente-

nario proximus periiſſe dicatur; cuͤm in perſe-

cutione Diocletianea immolarit:

quo tem Pore

càùm jam magni nominis elſſet „minor triginta
annis non extitit. Duo itaque fuere Aſterii, uter-
que Arianus, uterque Sophiſta. Prioris mentio-

nem facit Athanaſius lib. d

e Synodis, Socrat es

ac Sozomenus: Poſterioris „ nempe Epiſcopi,

Theo doretus loco laudato.
hæc verba D. Hieronymi

ſiaſt. de Aſterio Epiſcopo

Baronius hoc anno
lib. de Script. Eccle-
intelligit: Aerius

Arianæ Philoſophus fattioni, ſeripſit regnante Con-
Rantio in Epiſtolam ad Romanos, & in Evange-
lia & Pſalmos Commentarios „ & multa alia
ua Aſuæ partis hominilus ſzndio Wimè leguntur.
Sed de quo Aſterio Hieronymus loquatur, non
liquet. Theodoretus in allocutione dicta Chal-
cedone contra ſanctæ memoriæ Cyrillum menſe
Septembri anni C CCCXXXI, ut obſervat
Garnerius in Auctario Operum Theodoreti
pag. 34. ubi hanc allocutionem Theodoreri eſ-

ſe oſtendit, ait: Diſee unm Doctorem. Hoc Aſte⸗

rius Arianus Cenuit

» & Apollinarius tuus pa-

ter. Te ipſum enim illius felium conſtituiſti. Ubi
Theodoretum de priore Aſterio locutum ar-
bitratur Garnerius : poſterior enim, inquit,

tuit.

Conſtantinopoli innoteſcere facile non po-

Utriuſque Aſterii occaſione obſervandum XXX.
floruiſſe hoc ſæculo alium Aſterium Amaſeæ Puit &. ter-
in Ponto Epiſcopum doctrinâ & ſanctitate illu- rius AWerias
ſttem, qui poſt annum Chrifti quadringenteſi- Amaſe

mum adhuc in vivis fuit, u

t liquet ex Oratione F.

de Kalendis eo anno ſcripta, de qua infrà ſer-
mo erit. Jam tamen Iuliano Apoſtata imperan-

te celebris erat, ut collig

itur ex Orationibus

de Kalendis, & adverſus Avaritiam, ubi ante-
quam loquatur de iis, quos is Imperator ad Fi-

dem negandam induxerat

ait: Et hæc quidem,;

inquit, anteriorum empla temporum memoria
ſervavit: ſunt etiamnum recentia ac noſtræ ætatis.
De ejus Operibus legendus Labbeus in Diſſert.
de Scriptoribus Eccleſiaſt. ubi & mentionem fa-

cit quarti Aſterii Petræ in

Arabia Epiſcopi, qui

hac ætate vixit, quique die X lunii in Mar-

tyrologio Romano colitur

„ de quo Baronius Baron num,

hoc anno. Poſt Labbei mortem Cottelerius in EXxxXVE

tertio tomo Monumentot

um Eccleſiæ Græcæ
aliqua

—

anno non

526 Critica Hiſtorico-Chronologica

S8 C. IV. aliqua Divi Aſterii Amaſenſis Epiſcopi Opuſcu-
An. Ch. 371. la publicavit, & in linguam Latinam convertit.
De Aſterio Philoſopho Spondanus in Epitome
anno CCCXXXVI num. V.
XXxXNI. Ad num. XCIII & ſeqq. Cùm Valens Im-
Inſidia Va- perator ante vernum tempus anni trecenteſimi
lenti Ang. ſeptuageſimi ſecundi Antiochiam non pervene-
extinds. rit, ut ex his quæ infrà dicemus, conſtabit,
annus, quo diræ habitæ ſunt quæſtiones de iis,
qui de hujus Imperatoris vita conſuluiſſent Ma-
os, quôve celebriores Philoſophi occid juſ-
qui annus utique hactenus in obſcuro fue-
rat, in manifeſtam lucem educitur. Illud enim
contigit anno trecenteſimo ſeptuageſimo tertio.
Scribit quippe Zoſimus lib. 4. pag. 742. Cum
Antiochiæ degeret Inperator, magiæ præſtigiis
de Valentis ſucceſſore conſultum eſſe; cui do-
crates & Sozomenus à Baronio citati ſuffragan-
tur. Ammianus verò initio libri 29. inſinuat,
factum id æſtate conſumta, & dum Modeſtus Præ-
fectus Prætorio formidine ſucceſſoris agitaretur
in dies. Quare cùm Modeſtus, qui huic crimi-
ni vindicando incubuit, anno trecenteſimo
ſeptuageſimo tertio ultimum Præfecturæ ſuæ an-
num egerit, non dubium, quin eo anno quæ-
ſtiones illæ exercitæ ſint, & quin L. 8. Cod.
Theod. De Mäaleficis, quæ ſine die & Conſu-
libus eſt, ad eundem annum pertineat, ut
Gothofredus in ejuſdem Legis Commentario
ſuſpicatus fuerat. Nam Modeſtum anno tre-
centeſimo ſeptuageſimo quarto Prætorio Præ-
fecdum non fuiſſe, liquet ex Legibus Codicis
Theod.

—

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMANA 5864·

Olymp.287. O 1¹6 B. D II. P. 4. April. Indict. 14.

an. z. Jeen. Ix su CaRISTI 371.

duùm Baro“-
ninm DAMASI PAPE 6.
Olymp.287.
VALENTINIANI ET VALENTIS
IMPP. 8. GRATIANI IMP. 5.
1. D num. I & ſeqq. Coſſ. Gratianus Aug.
Conſules. XII, & Sextus Petreonius Probus, uterque

Occidentalis. De ultimo, qui è familia Anicia
erat, legendus Onuphrius in Faſtis. Gratiani
Quinquen- Conſulatus juxta ſecundam Conſulatuum Cæſa-
nag reorum regulam ſumtus; ejus enim Quinquenna-
lia in hunc annum incidunt, quorum occaſione
datæ à Valentiniano Leges, de quibus in Anna-
libus num. I & ſeqq.
II. Pleraque quæ hoc anno ex epiſtolis D. Baſilii
Epiſtole Ba- à Baronio narfantur, ad ſequentes annos per-
Ta laee 20 tinent, cùm Baſilius circa hujus anni medium
Baron. uum. Creatus fuerit Epiſcopus, eaque omnia Baſilio
vII & ſeqq. jam Epiſcopatum adepto acciderin.
111. Ad num. CVIII. Scribit Baronius, cùm Va-
nalen: 749. lens Antiochià recedens in Syriam ſuperiorem
erα veregrinaretur, Edeſſam profectum, Orthodo-
xos ibidem variis modis atfflixiſſe. Verùm Valens
Auguſtus ante anni inſequentis initium Antio-
chiam non pervenit. Subſtitit itaque Conſtanti-
nopoli ad menſem ſaltem Maium. Nam in ea urbe
VIII Kal. Feb. dedit Legem Cod. Theod. 7. De
cenſu ad Modeſtum Pf. P. Dein XII Kal. Peb. dedit
ibidem Legem ꝛ. Cod. Juſtinianei De ſententiis
ex periculo recit. Tum tertio Id. Feb. Legem
Cod. Theod. 14. De naviculariis. VII. Id. April.
Legem ejuſdem Codicis I. De cçonlat. æris. Et
denique Kal. Maii Legem ejuſdem Codicis 14.

perwvenit.

De aunona & tributis. Quæ omnia reſcripta Con- S £ C. IV.
ſtantinopoli hoc anno à Valente data, & ad Mo- An. Ch. 371.
deſtum Præfectum Prætorio directa. Inde Valens 372.
diſcedens Ancyram Galatiæ primariam venit, ubi
tertio Idus Iulias emiſit Legem Codicis Theod.
76. De Decurionibus, ad Modeſtum Pf. P. Quò po-
ſtea Valens profectus fuerit, incompertum. Eum
tamen neque Cæſaream, neque Antiochiam ſe
contuliſſe, certum. Cæſareæ enim hoc anno elſe
non potuit Valens, cùm, ut anno præcedenti
oſtendimus, in eam urbem venerit menſe Ianua-
rio, quo menſe hoc anno adhuc Conſtantino-
oli conſtitit. Præterea Valens ex urbe Antio-
chenſi Cæſaream abiit, ut anno ſuperiori oſten-
di. Antiochiam autem ante anni inſequentis ini-
tium non pervenit, ut tunc demonſtrabo. Quare
pro certo tenendum, hallucinatos eſſe Viros do-
ctiſſimos, qui ſcripſere, Valentem hoc anno Cæ-
ſaream profectum eſſe, & Baſilium jam Epiſco-
pum ad ſuam ſectam pertrahere conatum elle. Id
enim longè poſt hunc annum factum. De perſe-
cutione Eccleſiæ Edeſſenæ agemus anno ſe-
quenti.

ANNOPERIODI GRCO-ROMAN &£Æ 5865. ano Ur⸗
is 1I125.
O 17. AG. 12. P. 8. April. Indict. 15.

Olymp. 2874
an. 4.
JESu CHRISTI 372. 4

DAMASI PAP 7.

VALENTINIANI ET VALENTIS IMFP. 9.
GRATIANI IMP. 6.

D num. I. Coſſ. Modeſtus & Arinthens, I1.
A uterque Orient. ut ex Onuphrio in faſtis, Conſuled
& Gothofredo in Proſopographia Cod. Theod.
conſtat. 1
Ad num. XNXXIII & ſeqq. Iam hoc tem- II.
pore mortuus erat Sanctus Tneodoſius Antioche- Roret 5.
nus, Abbas Monaſterii in Scopulo (eſt mons in- o olns
ter Seleuciam & Roſum Ciliciæ) qui depreca- Seopelo.
tione & hymnodia aſſiduè utebatur, & cujus Vi-
tam ſcripſit Theodoretus in Hiſtoria Religioſa
cap. 10. Divus Hieronymus ad vitam monaſti⸗-
cam anhelans ad eum, & alios Anachoretas
ſcripſit epiſtolam XXXVIII, petens eorum
precibus ſolvi vinculis ſeculi, quibus adhuc ſe
detentum fatetur. Iſauri, qui nec urbi ulli, nec Baron num-
vico pepercerant, ſed quotquot capere licuit, di- Xx IV.
reptioni flammiſque tradiderant, hominem illum
reveriti ſunt, & panem tantum poſcentes, &ut
pro ſe orarent innuentes, intaltum illud monaſte-
rium, non ſemel, ſed iterum reliquerunt. At ta-
men veriti Eccleſiarum Antiſtites, ne diabolus pe-
cuniarum cupiditatem Barbaris injiciens, aulctor
eſſet, ut magnum Lumen illud captivus abducere-
tur, hortatu ſuo perſuaſerunt, ut ſe conferret
Antiochiam, ubi in Lucem prodierat. Zam enim
captivos egerant duos Eccleſiarum Praæſules, &
XIV aureorum millia ab utroque acceperant,
antequam eos dimitterent. Ubi Antiochiam ad-
venit monaſterium condidit; ſed brevi apud An-
tiochiam tempore ſuperſtes, in Angelorum cætum
receptus eſt, inquit heodoretus. L
Iſauros vicinas provincias, veluti Lyciam, III.
Pamphyliam, Cyliciam, Lycaoniam & Piſidiam Inveſtigatur
ſæpe infeſtaſſe Hiſtoriæ Auguſtæ Scriptores nos “ r:
edocent. Ammianus lib. 27. cap. 9. Loquens de Teodoſi
geſtis circa annum CCCLXVI ſcribit: In Abbatit.
Iauria Eglobatim pervicina digreſſi prædones, pr-

4

Imut
ur i
Monactl
* Hir

Baron nn
XXxXVII
ſegg.

V.
Cyripituj
ſerpptiol.
ki lo. Cyd,
eit Teod d⸗
zenit.

„S2 rrTLTYTYTNTEN—c—cͤcͤͤ4XʒʒT—— ð

⁵⁸F C. IV. da, villaſzue uberes libera populatione verantes,
An. Ch. 372. magnitkäine jaclurarum Pamphylram affliltabant
&ꝛ Cilicas. De qua Iſaurorum irtuptione Theo-
doretum intelligendum non dubito. Neque
enim Sanktus Theodoſius ad hunc Chriſti annum,

1
e

II.
1§5.
diſus,
i3

.

on aum-.
1,.

III.

eſtigatur

oleßi
batit.

cùm Theodoretas narrata ejus morte habeat:
Gregis præfelcturam ſuſcepit admirandus Hella-
dius, qui per annos ſexaginta laboribus illis de-
funbtus, Cilicum divinitus poſtea faltus eſt Anti-

interfuitque Concilio Epheſino anno ccccxxxI
celebrato, qui ideo ante annum CCCLXX
Abbas creatus tuerat, ſed de eo pluribus ſuo lo-
co agetur. Bollandus quidem ad diem X I Ja-
nuatii, quo Theodoſius à Græcis colitur in Me-

’r næis, vitam ejus àd annum circiter CCCCXII

protrahit, quia Theodoretum explicat de infe-
ſtatione Iſaurorum, quæ anno CCCCV con-
tigit. Sed opinionem hanc Sancti Hieronymi
Monachatus, & Helladii Epiſcopatus plane
evertunt.
IV
avetiga- Theodoſius Abhbas Antiochiam venit, laudaram
mur mwitienms ad eum epiſtolam dedit, neque ejus monacha-
cnharus tus poſt annum CCCLXVIII differri, aut
& Rierony- tus pPolt al e...
mi. citius quàm ab anno CCCLXVII inchoari
quando Juliani Apoſtata mors nunciata, anno
M ſcilicet C CCLXIII, deinde in Gallias ve-
nit, ubi per aliquot annos commoratus eſt; tan-
’ J demque in Orientem profectus ibi Monachum
induit, quod contingere non potuit niſi ſub
finem anni CCCLXVII, aut inſequentis
initio, quidquid Baronius in contrarium affe-
Baron, num. rat. Certé quando Rufinus & Melania Alexan-

ſeqꝗq. ſti anni, Hieronymus jam monachus erat, &
Ammianus citatus, poſtquam de Iſaurorum præ-
dationibus locutus eſt, ſubdit: Hec inter Præ-
textatus Præfeltaram urbhis ſublimins curans, &c.
Urſinum Roma expulit. Liberio autem Dama-
ſus die prima Octobris anni CCCLXVI ſuc-
ceſſit, dum Viventius Præfecturam Urbanam
adminiſtraret, ut ex Ammiano Baronius anno
CCCLXVII num. VII oſtendit. Viventius
Lupicino & Jovino Coss. anno ſc. COCLXVII.
1IL Non. Maii adhuc Præfectus Urbi erat, ut
liquet ex L.. Cod. Theod. de indalg. Criminum,
eodemque anno, menſe incerto Prætextatum
ſucceſſorem habuit, ut docent Leges Cod.
Theod.
V. Verum eſt in eodem codice Legem 10. de pœ-
Corrigitur nis datam VIII Idus Okctob. Kemis, dirigi ad
inſcriptio Le- prætextatum P. V. & ſubſcribi Gratiano A. I.
Si ⸗ör S Dagalaifo Coſ-. qui Conſulatus in annum
anis. CCCLXVI cadit. Verum error eſt in in-
ſcriptione, legendumque ad Viventium P. V.
Cùm certum ſit hunc dignitatem illam obti-
nuifle die prima Octobris illius Chriſti anni,
quando Damaſus ordinatus eſt Pontifex Roma-

anni CCCLXVII, eodemque anno Prætex-
tatum ei ſueceſſiſſe. Vidit Gothofredus legem
illam 10. de Pœnis in aliqua parte mendoſam eſſe;
cùm Gratianus dicatur Auguſtus, qui tamen
anno tantum CCCLXVII hunc honorem
aſſecutus eſt, aitrque mendum cubare in Con-
ſulatu, legendumque, poſt Conſalatum Gratiani
& Dagalaiphi, quà formulà annus prædictus no-
tatus fuit, At hoc pacto ordinem legum in vertit,

èð

in Annales C. Baronij.

quo de eo loquitur Baronius, pervenire poruit;

Ktes, ideſt Metropolita Tarſi in Cilicia prima,

Hieronymus enim qui in Syria erat, ubi

poteſt. Ipſemet quippe teſtatur ſe Romæ fuiſſe

XXXVII & driam venêre, ſub finem ſcilicet currentis Chri-

nus; eam adhuc exercuiſſe initio menſis Maii

Fey

& quæ eſt decima de pœnis, rejicitur poſt unde- S c. IV.
cimam. Quare non dubium quin error in in- An. Ch. 572.
ſcriptione verſetur, & quin littera illa A ibi in-
trufa ſit. Ex quibus tandem omnibus ſequitur
anno CCCLXVII Prete vtatum Urbis Præ-
fectum renunciatum eſſe. Secundò motus Iau-
Toruns ab Ammiano narratos eodem etiam anno
accidiſſe. III. Sanktum Theodoſium Abbatem
Antiochiam ſeceſſiſſe. I V divum Hieronpmum
citatum epiſtolam ad eum tunc dediſſe. Et deni-
que eumdem ſub illius anni finem, aut inlſe-
quentis initio monaſticæ vitæ ſe ſe addixiſſe.
Valens Imp. hujus tantum anni inirio Autio- VI.
chiam Pervenit. Adeo enim intolerabilis in Ci- Palentis
licia, quà tranſeundum erat, æſtus invaluerat, 7. Antio-
ut anno trecenteſimo ſexageſimo quinto Falens Wan ed.
Antiochiam Proficiſcens „Cæſareæ conſtiterit, Baron. ann
donec vaporati aſtus Ciliciæ Jam leniti e&jent, ut ait 370. num.
Ammianus lib. 26. cap. 7. Quam etiam in rem L XIILI
Quintus Curtius ſcribit: Er tunc aſtus erat, cu-
Jus calor non altam magis quàm Cilicig oram va-
Porei olis accendit. Denique Hieronymus in
epiſt. ad Rufinum anno Præcedenti ſcripra, ait:
Cum me Thracia, Pontus ſł atque Bithynia totum

CGalatiæ & C ppadociæ iter & fervido Czlicum

terra fregiſſet æſtu, Tyria meihi velnt portus oc-
earrit. Ex quo penitus evertitur doctorum Viro-
rum ſententia, quæ fert, anno C CCLXX
aut C CCLXXIValentem Antiochiam Ve-
niſſe: hoc enim pacto æſtivis caloribus Cilicia
ei pertranſeunda fuiſſet. Et tamen Valentem hie-
me Antiochiam Perveniſſe, oſtendit etiam Lex
Codicis Theod. unic. N⸗ conlatio per Logogra-
phos celebretur, data pridie Nonas Aprili S,
prilis Seleu-
α, quæ haud procul Antiochiâ. Tum Idibus
Aprilis Lex 19. ejuſdem Codicis De Praætoribur
Antiochiæ emiſſa. Currentis itaque anni initio
Valens Antiochiam ingreſſus eſt. Certè Liba-
nius in Vita ſua ſe quinquagenarium fuiſſe Jo-
viano imperante teſtatur Pag. 46. poſtea pag.
48. annum ætatis octavum & quinquageſimum
egiſſe ſe dicit, tum cùm Valens Antiochiam ve-
nit. Zovianus Auguſtus Antiochiam profectus eſt
ſub finem anni trecenteſimi ſexageſimi tertii.
teſte Ammiano lib. 25. Quare, ſi eo anno Liba-

ſimum octavum compleverat, ideoque non alio
anno Valens Antiochiam adventavit. Quèd ſi
jam antea ad eandem urbem is acceſſiſſet, prio-
ris illius adventũs mentionem Libanius feciſſet.
Interim obiter obſervandum, Imperatores non-
niſi per hiemem in Cilicia iter habuiſſe. Ammia-
nus enim laudatus, ubi dixit, Jovianum Antio-
chiæ pauliſper moratum eſſe „ addit: Flagrante
bieme mnde profeltus, Tarſum urbem Cilicum no-
bilem introiit: & cùm nrtroisſſet Ancyram Impe-
rator Conſulatum iniit, Kalendis nempe Januariis
anni CCCLXIV.
Quæ Zoſimus lib. 4. pag. 742. de Vvilente Imp. VII.
ſcribit, Viris eruditis aniam dedêre exiſtiman- Ante hunc
di, eum & anno CCCI. XX Antiochiam "»num Va-
veniſſe, & illuc poſtea anno præcedenti vel cur- ee v.
renti rediiſſe. Verumenimvero non ſolùm hoc veaie. kes
Zoſimus non inſinuat; ſed etiam noſtram ſenten-
tiam apertè confirmat. Hæc Zoſimi verba: Ea-
lens Imperator contra Perſas in Orientem, qud
tendebat initio, ſe parat; ac lenid progreſſus, (an-
nis nempe CCCLXX & CCCLXX 1)
oppidis Legatos ad ſe mittentibus, ubi poſéeret
ſus, opitulatur; aliaque multa ritò admini, rat
α petentibus facils poſtulata concedent. Antio-
chiam

528 Critica Hiſtorico-Chronologi CA

*.α C. IV. chiam chm perveniſſet (præſenti ſc. anno), om-
A. Ch.372. nino cautò res bellicas adminiſtrat. Et hieme qui-
dem in Antiochena Regia commoratus; Hierapo-
lim verno tempore proficiſeitur: (Hierapolim
nempe Syriæ non longè ab Antiochia poſitam „
atque inde contra Perſas ducens exercitus, inſtan-
te rurſus hienze, revertitur Antiochiam. Ac bellum
quidem Perficam in hunc modum extrahbebatur.
Gothofredus in Chronologia Cod. Thod. eo Zo-
ſimi loco abutitur, ut oſtendat, Valentem anno
CCCLXX Antiochiæ fuiſſe, quia eo anno
aliquas Leges Hierapoli dedit, ut ſuo loco dixi.
Verùm leges illæ Hierapoli Phrygiæ, & quidem
ante hiemem emiſſæ. Quare, cùm ipſemet Go-
thofredus fateatur, Valentem ſub finem anni
CCCLXX Conſtantinopolim rediiſſe, liquet,
eum illo anno Antiochiam non veniſſe; & ex di-
ctis, nec etiam anno CCCLX XI illuc per-
veniſſe. L
VIII. Valens, dum Antiochiæ moratur, eos qui
Perſecutio Arianam opinionem averſabantur, hoſtiliter
graſſatur. vexavit, ut narrat᷑ Socrates lib. 4. cap. 17. qui
cap. ſequenti recitat quæ Edeſſæ in Meſopotamia
facta ſunt adverſus Orthodoxos. In Palæſtina
Orthodoxi non minùs quâm in Melopotamia
vexati, ut teſtatur Epiphanius hæreſi LXXI 11,
& Hieronymus epiſt. 61. ðèðDU
1X. Magna huc uſque de anno emortuali S§. Atha-
8. Athana- naſii controverſia fuit. Socrates lib. 4. cap. 20.
ſi obitus. eum Gratiano iterum & Probo Coſſ. præceden-
ti nempe anno, mortuum ſcribit, eumque Her-
mantius in Vita S. Athanaſii, & Papebrocius
die ſecunda Maii in ejuſdem Sancti Vita ſequun-

Baon. na tur. Imò Petavius in Notis ad epiſtolam Proterii
ſea . Epiſcopi Alexandrini, quam in fine tomi ſecun-

di de Doctrina Temporum recitat, eandem ſen-
tentiam tuetur, & in Diſſert. de Photini dam-
natione cap. 2. inquit, Socratem nunquam teine-
re, aut falsò notas Conſulares adhibere. Sed Epi-
ſcopatus S. Baſili initium anno ſuo redditum, &
adventus Valentis Antiochiam hoc anno conſi⸗
gnatus, Soeératis errorem manifeſtum faciunt,
evincuntque, Sanctum Præſulem anno tantùm
ſequenti ad Deum migraſſe. Cùm enim dies
mortis ejus certus ſity ſecundus nempe menſis
Maii, quo colitur, ipſeque Baſilium Epiſco-
pum in ſuis Operibus vocet, mors ejus die ſe-
cunda Maii anni trecenteſimi ſeptuageſimi pri-
mi contingere non poruit, ſive Baſilius die XIV
Junii ejuſdem anni Cæſareæ Epiſcopus dictus
ſit, ſive alio die ordinatus fuerit; cùm certum
ſit, eum nonum edis annum tantùm inchoaſſe.
Ad hæc Socrates lib. 4. cap. 21. narrata Athana-
ſi morte, ait: Confeſtim igitur Ariani animos
reſumſere ob Imperatoris Nligionem inſolentid
elati. Et abſque mora Valenti, qui tunc Aatiochiæ
verſabatur, rem ſignificarunt. Quare, cùm cur-
renti tantm anno Valens Antiochiam adven-
tarit, non poteſt dici, Athanaſium anno præce-
denti mortuum eſſe; conſtatque, fidem Socrati
in morte Athanaſu narranda adhibendam non
eſſe, cùm ipſemet fateatur, Valentem Antio-
chiæ verſatum eſſe, quando Eccleſia magnum
illud lumen amiſit. Z
x. Rectè itaque S. Proterius, unus ex ſucceſſo-
Certum te- ribus S. Athanaſii, anno ſequenti Athanaſium
Pnnä 4. mortuum tradit; quæ & Hieronymi & Theopha-
naſii. nis in Chronicis ſententia fuit. Proterius in epiſt.
quam anno CCCC LIV ad S. Leonem PP.
ſcripſit de Paſchate, inquit: In octogeſimo anno ab
Imperio Diocletiani ſuperſtite beata memoriæ Pa-

tre noſtro & Epiſcopo Anaſtafio (legendum, Athà- S C. 1 V.
naſio) cuùm XIV Luna Paſehalis AXVIIIdie An. Ch. 372:
menſis Phaminoth (id eſt, nono Kalendarum Apri-

linm) a h ,die Dominico, in ſubſequen-

tem tranſiatum eſt Dominicum, ita ut quinta ie
menſis Pharmoti (boc eſt, pridie Kalendarum
Aprilium) celebraretur Paſcha Dominicum. Quos
characteres omnes annum CCCLXXIII
notare; nullus inficias ierit. Idem ſcribit Auctor
Hiſtoriæ Patriarcharum Coptitarum, quam Abra-
hamus Ecchellenſis Latinam fecit & vulgavit:
ait enim, obiiſſe S. Patriarcham ſeptimo Beſcinas
die ſovis. Eſt menſis Ægyptiacus, cujus dies ſep-
timus cum die ſecunda Maii concurrit. Quare
cùm anno trecente ſimo ſeptuageſimo tertio dies
ſecunda Maii in feriam quintam inciderit, (erat
enim littera Dominicalis F) S. Athanaſii mors
accuratè in eo Chronico conſignata. Reſpon-
det Papebrocius loco laudato, Auctorem illum
feriam ex ſuo calculo addidiſſe. Sed Baſilu Epi-
ſcopatůs exordio, & Valentis Antiochiam ad-

ventu exactè conſtitutis, manifeſtum eſt, illum

Anonymum ex veteri aliquo monumento eam
feriam mutuatum eſſe.
His accedit auctoritas D. Cyrilli Alexandrini XI.
in epiſt. prima ad Solitarios, qui tradit, hunc α*.
Chriſti Athletam integros quadraginta ſex an- 1. “ .
nos Eccleſiam Alexandrinam moderatum eſſe:
quod verum eſſe non poteſt, niſi uſque ad
annum ſequentem vitam produxerit. Vanæ-
que quæcumque horum verborum interpre-
tationes à contrariæ ſententiæ aſſertoribus in
medium adducuntur. Denique Theophanes
non tantm anno Chriſti CCCLXXIII
Athanaſium mortuum dicit; ſed etiam addit,
poſt geſti Epiſcopatüs annos ſex & quadragin-
ta, quorum integros quadraginta in perſecutio-
nibus, periculiſque pro Fide & pietate ſuſceptis
peregerat. Athanaſius anno CCCLXVII,
menſe circiter Junio, in Eccleſiam ſuam revo-
catur, ut anno CCCLXXhZmonſtravi. Qua-
re ab eo anno ad initium inſequentis, ſex illi
anni, quibus in tranquillitate Vvixit Athanaſius,
ſunt numerandi. Nicephorus Patriarcha in
Chronico poſt priores viginti Epiſcopos Ale-
xandriæ memoratos, ſcribit: AX Athanakus
Martyr, ab Arianis frequenter à Sede pulſus, in
cnius locum Gregorius Arianus Iuffectus annis
XXI Athanaſius ſecundoò, eoque Conſtantini (id
eſt Conſtantii) juſu expulſo. XXII Georgius
Gappadox Arianus annis . Athanaſius terti?,
itemque quartò, & etiam quintò Sedi reſtita-
tus: ejus anni univerſi XLVI. Ubi Nicephorus
ab Athanaſii expulſionibus ad ejus reſtitutio-
nes tranſit, & primam reſtitutionem, quæ
poſt Conſtantini M. mortem, ab hujus filiis
facta eſt, prætermittit; quæ tamen nume-
randa fuiſſet. Secunda enim reſtitutio anno
cCCCxXLIX à Conſtantio Aug. peracta. Tum Atha-
naſius tertium à Juliano Aug. anno CCCLXII
Eccleſiæ ſuæ redditus. Rursůs quartò anno
CCCLXIII à Jovia no Aug. in Sedem reſtitu-
tus. Quintèò & ultimè, anno CCCLXVII
à Valente Aug. Alexandriam redire juſſus. In
Martyrologio Hieronymiano ad diem XIII
Odobris legitur : lz Alexandria Athanafis
Epiſccpi. Sed is dies ad aliquam Translationem
referendus; quamvis Florentinius in Notis ſuſ-
picetur, hunc eſſe ejus diem natalem, quèd
Genebrardus die ſecunda Maii, quo Athanaſium
mortuum diximus, habeat: Translatio KReli-
quiar um

1
4

n

4
H
H
1.
the
Hor
rAatè

Barot
Luri

XII
Melani
Rufnu
exeunt
no cec
in 0n.

pyufech

XIV.
Annus
ceſus M
ni er 0.
dente m
dord colloe
tut in Chr
dico Rie
nmi.

1
D

in Annales C. Baronii.

58£ C. 1IV. quiarum Athanaßi Magni. Nam corpora San-
An. Ch. 372. ctorum ſæpe die eorum natali translata fuiſſe,
aliquot exemplis oſtendimus.
XII. Perſecutio poſt Athanaſi obitum adverſus
Eeybtus poſt Orthodoxos in £Ægypto ſuſcitata ad annum ſe-

Athanaſii quentem revocanda, quo Athanaſium &è vivis ex-
zan 4. Ve ceſſiſſe mox demonſtravimus. Ex Farragine Ale-
₰ſ₰

xandrina, quam Scaliger publicavit, diſcimus,
Publium anno Chriſti trecenteſimo ſeptuageſi-
mo tertio Auguſtalem Ægypti fuiſſe, & Tatia-
no Orthodoxorum perſecutori ſucceſſiſſe. Sed
Baron. num. loco Publii, reponendum, Palladium, quem

vxviI & ſeq. Theodoretus lib. 4. Cap. 22. Ægypti Rectorem,

dum de ea perſecutione loquitur, vocat. Pe-
trus D. Athanaſii ſucceſſor ſtatim literas Syno-
dicas ad Damaſum PP. miſit, quibus perſecu-
tiones Arianorum, ac Gentilium adverſus ſe
excitatas narravit. His literis Damaſus reſpon-
dens, literas communicatorias ſimul & conſo-
latorias ſcripſit ad Petrum, Aut is teſtatur apud
Theodoretum loco laudato. Ex quo apparet,
inquit Valeſius in Notis ad eum locum, inter
ordinationem Petri, ac fugam ſatis longum
temporis ſpatium interceſſiſſe: nec probabilem
videri Baronii ſententiam, qui ordinationem,
ac fugam Petri in eundem annum conjicit,
nempe præſentem, quo Athanaſium mortuum
credidit.
XIII. Rufinum Aquileienſem anno ſuperiori in Sy-
Melania & riam, Melaniam verò currenti Hieroſolymam
Rufnus adventaſſe, Baronius aliâs mihi penitùs perſua-
exeunté an- ſerat; Veruùm utrumque anno ſuperiori ex Oc-
See⸗ cidente ſolviſſe, & in Ægyptum tunc perveniſ-
profeéëti. ſe certis tandem argumentis detexi, variaque
de Melania, huc uſque dubia in bono lumine
collocavi. Romam Melania ipſumque etiam
parvulum filium reliquit, ut impoſterum Hie-
roſolymis vitam traduceret; indeque Hierony-
mus magnus tunc ejus amicus in Chronico
anno Abrahami 2390. Secundùm editionem Sca-
ligeri ſcribit: Melania nobilißima mulierum Ro-
manarum, & Marcelli quondam Conſulis filia,
unico Praætore tunc Urbano filio derælicto, Hieroſo-
lymam navigavit, ubi tanto virtutum, pracipueque
humilitatis fuit miraculo, ut Teclæ nomen acce-
perit. Quare licet Melania in £gypto primùm
fuerit, ibique per menſes ſex, antequam Hie-
roſolymam veniret, commorata ſit, ut ſtatim
oſtendam, ea ramen mente Romã digreſſa eſt,
ut reliquum vitæ Hieroſolymis traduceret.
XIV. Negari tamen non poteſt, quin Hieronymus
Annus diſ- memoriæ lapſu adventum Melaniæ in Orien-
ceſſus Mela- tem cum anno Abrahami 2390. qui Kalend.
nia eæ Occi- Octob. anni Chriſti CCCLXXIII exordi-
degte Mnea- tur perperam alligavit; & quin in codem Chro-
ezus in Chro- Dico in Chronologiam ſæpe peccarit; cùm eam
nico Hiero- ante Sancti Athanaſii mortem in Oriente fuiſſe,
nymi. indubitatum eſſe debeat. Nec enim exiſti-
mandum Librariorum culpà hunc locum tranſ-
poſitum eſſe; cùm numero ſequenti ibidem
narretur divi Ambroſii Mediolanenſis ordina-
tio anno CCCLXXIVperacta, & altero
poſt iſtum numero Valentiniani ſenioris Mors,
quæ ad annum CCCLXXV pertinet. Nu-
meri quidem, ſeu anni Abrahami, Librariorum
oſcitantia, ſæpe loco moti, uti in editione Pon-
tacena, ubi de Melania agitur; in ea enim lau-
data Hieronymi verba cum anno Abrahami
2391, magno errore copulantur, ſed eum Mela-
nie Hieroſolymam adventum ante menſem
Octobris anni Chriſti CCCLXXIII in ſuo
Tom. I.

729
Chronico conſignaſſe dici minime poteſt. S Æ C. IV.
Quando itaque certiora monumenta ſuppetunt, An. Ch. 372
ejus Chronico minimè adhærendum z cùm ex
ipſis Sancti Doctoris Operibus conſtet res in eo
ſuis temporibus non rarò redditas non eſſe.
Præterea laudatus Hieronymi locus in eo cor-
ruptus, quèòd in editione Scaligeri Melania di- Meleniz
C1: . 11.– . vveptis fuit
catut filia Marcelli Conſulis, loco Marcellini, ut Marcellini
recté in editione Pontacena „ & in Hiſtoria Exconſulis
Lauſiaca Palladii cap. 17. editionis ſc. Græco Lati- non verd a
næ Pariſiis anno M D LXX prodiit, Melania lis.
dicitur Marcelli filia. Verum hæc inter ſe non
pugnant, ut multi arhitrati ſunt. Melania enim
neptis quidem erat Marcellini anno CCCXLI
Conſulis ordinarii; Sed Hieronymus & Palla-
dius eam ejus filiam appellant eo modo quo di-
vus Gregorius Nazianzenus in ſuo teſtamento
neptes ſuas filias vocat, ut obſervat Baronius
