mitiani (Statius Sl. l. 4.) Onuphrius quidem
(de Lud. Secul.) & poſt eum Bucherius (de Can.
Paſchali pag. 232.) Viri longeè doctiſſimi, eos in
Tom. I.

in Annales C. Baroni.

dienz natalen Imperii Domitiani Auguſti retule- S F C. I.

Tunt. At ſine ullo Aultore. Utriſque, ſi errarnnt,
(ut ego quidem non dubito erraſſe) condonandum
ſt Onuphrio, quòd nondum ei conſtiterit, Domi-
Dtanum eundem titulum Coſ. XIV, quem acce-
Perat auno EXMXMVIII, retinniſſe etiam anne
PA. XAIX; Bucherio & aliis Viris doctißſimis,
quòd tantum Virum, etiam in errore, ſecuti ſint.
Prraſſe autem in anni tempeſtate non magis oſten-
dunt ea quæ dixi, quàm in ipſo anno erraſſe oſten-
dent ea quæ ſoquentur.
Hos Ludos feciſſe Domitianum R. P. VIII

indiçant omnes Nummi qui habent ullam mentio-

cum annus olctavus TRIB. POT. ordiatur ab
Idibus Septembris anni LXXXVIII, oportet
Ludos aſtate ejus anni oltavi celebratos incidiſſe in
annum EXXAAIX. Vis hnjus argumenti pendet
ab illa probatione, in qua neſcio an tibi ſatisfe-
Cerim. Pergo igitur ad aliud argumentum, in
quo nihil adbuc probatum præſumitur. Nemini
magis conſtitit, quo anno hi Ludi ſunt celebrati,
quam Auncltori Faſtorum Capitolinorum, utpote
qui exarati ſunt Domitiano imperante, quod con-
ſtat ex titulis, eo vivo ibi inſertis, & protinus poſt
ejus mortem eraſßis (Scaliger de Emend. Temp.lib.
5. pag. 486. & Graterus pag. 295.) Hi autem Faſti
docent hos Ludos celebratos fuiſſe anno Urbis con-
ditæ I9 CCCXLI, boc eſt, ſecundum Cenſori-
num anno U. C. I2CCCXLII. Nam omnes
anni Urbis conditæ horum FEaſtorum unitate mino-
res ſant, quàm anni Urbis conditæ Cenſorini.
Exempli gratiâ, Coſſ. anno U. C. C CXCII in
his Faſtis, üidem ſunt qui Coſſ. U. C. CCXCVrIII
Cenſorini, ſab quibus primi Ludi Seculares. Iti-
dem Coſſ. U. C. D AII in his Faſtis, idem ſunt
qui Coſſ. V. DAVIII Cenſorini, ſub quibus
terti Ludi Seculares ſunt celebrati. Annus autem
U. C. in his Faſtis I 9COα el EI, qui Cenſorino
eſſet I9 CCCXLEII, orditur à Parilibus anni
Chriſti LXXXIX, (aut ſi quis malit, Idihus
Septæmbris, hoc anno certè) hi Ludi ſunt celebrati
ſecundlm Faſtos Capitolinos, quorum hac in re in-
dubitatum eſt teſtimonium.
De Cenſorino meritò poteſt dubitari, ſeripſe-
rit ne I2 CCONWLEI, an I9CCCXLEII, m
ſuprà oſtendi. Si poſterius, mecum facit : ſin prius,
malim credere, Cenſorinum erraſſe, quàm illos
Faſtos. Et quidai erraret in re quam tam negli-
enter habuerit, & in qua ut minimlm incurioſus
tam facile labi potuerit? Claudiani certeè Ludi Se-
culares, ipfis Parilibus celebrati, longè alii erant
ab illis Auguſti, aut ab his Domitiani: quos ta-
men Cenſorinum cum illis Claudianis confudiſſe tu
rectè obſervas (in Diſſert. Hypat. parte 2. Cap. 10.
num. II & III) Addis de Ludis Secularibus An-
tonini Pii ſilere Cenſorinum. Nolim te ab ejus ſi-
lentio inferre, illos ſub Pio editos non fuiſſe, contra
kdem Vittoris tui Aultoris graviſſimi, & contra
fidem probæ Inſeriptionis, quæ à magno Scaligero
(de Emend. Temp. pag. 183.) perperam tribuitur
Secularibus Severianis, ſed procul dubio ſpectat
ad hos Antonianos. Cenſorino autem, qui vixit tot
Tai poſt Domitianum, quantò facilius fjuit hujus
Ludos anno citius colocare, quaàm illos Antonini
ſuis temporibus tantò propiores omnino omittere?
Sanè video quemodo potuit facillimè in errorem
induci, cum Domitiani Conſulatu X IV hos Ludos
notatos vidiſſet. Sed nolo tantùm indulgere conjectu-
ris meis. Satis eſt errorem ſive Cenſorini, ſive eius
Exſeriptors, ex Faſtis Capitolinis demonſtraſſe.
6 3 Aliud

An. Ch. 88.

₰ Domitia⸗
. .. „. . no anno ſes
nem Tribunitiæ Poteſtatis cum is conjunttam. Sed quenti cele-
brati juxte
Loydium.

*MRl

78

§ * C. I. Aliud argumentum adjiiciam, quod non ſolkm
An. Ch. 88. banc rem extra controverſiam ponet, ſed etiam de
Secundm ello Dacico Domitiani ea te monebit, quæ hacte-

b um Da. nus vidéris non animadvertiſſe. Loquor de ſecundo
cicum Do- bello Dacico, ad quod Domitianus poſt cædem
mitian: tri- Cornelii Faſci P. P. aiente Suetonio (in Domitiano
nnnle. cap. 6.) profectus eſt: & a quo poſt aliquot cladei
Dacis illatas, ita tamen reverſus eſt, ut nonniſi ab
olſidibus emptis & pactione immenſis muaneribus
obtenta pacem reportaverit (Dio pag. 764. & Plin.
Paneg. S. 12.) Martialis (A. 70. vide & X. 65. 9
ita Epigranmhata ſua ſex annorum in libros digeſſit,
ut ferè ſingulis annis ſinguli ejus libri conſcripti
ſint. It autem ea omnia quæ dixi, in libros ita or-
dine diſpoſuit, ut plane conſtet, intra trium anno-
rum ſpatium contigiſſe. Qui autem fuerint hi tres
anni juliani, ex hoc Anctere non conſtat, ſed hoc
etiam ope Nummorum poteſt indagari.
VII. Ex Nummis conſtat, Domitianum I R. P. VIII
Domitianis ſepties Imperatorem nuncupatum, nempe IMT. XV,
e ann XVI, X VII, X VI IIL, XVIIII,XX, XXI.
acos Victit
juxta Loy- Paſtea auten, IMP. X A manſiſſe nſmue 44 TR. P. xII.
dinm. Domit ani autem TR. P. vIII. ab Idibus Septembris
anni LXXXVIIIad EXXXIXetenditur-ut in-
fra hsc ſpatium temporisz oporteat toties IMP. appel-
latuni fniſſe. Quæritur utri anno XXXVIII, am.
LWXIXtot viétoriæ(veræ, an falſæ, nihil intereſt.)
quarum cania toties I M P. andiit, aſſignandaæ ſint.
Certè non anno LXXXIA. Nam aliquot men-
ſebus poſt Idus Septembris Domitianui adhuc erat
in procinctu. Ita Martialis (lib. VII. 6.) Mro
eunc congelato, ait, populi Komani animos cum
illo peregrè fuiſſe: Hiberna quamvis Arctos &
rudis Peuce & ungularum pulſibus calens Iſter.
Teneat domantem regna Perfidæ gentis. Proximo
Epigrammate (lib. VII. 8.) cum aundiſſet, bellum
confeltum, & Priucipem mox reverſurum, ita
canit, Certa facis populi tu primus Vota De-
cember. Felix ſorte tua (ob nuntium reditüus jam
deſgnati) poteras non cedere Jano, Gaudia ſi
nobis, quæ dabit ille, dares ( dares nimirum
ipſum FPrincipem reducem.) Et quidem anno
LXXXIXIannario menſe Princeps reverſus eſt.
laque Poeta lib. VIII. 8.) ita Jano gratulatur:
Eifi annum ordiaris, & novos Conſules habeas,
& Vota, &c. Tu tamen hoc mavis Latiæ quod
contigit urbi Menſe tuo reducem, Jane, videre
Deum. Ibi rationee habes, (ut hoc obiter dicam)
uare Domitianus Aug. hot anno LXMXIXnon
proceſſit Conſul, quod ſemper antea fecerat. Komd
nempe nunc primum ablfuit Kalendis Zannariis.
Abfuerat certò EIII menſibus, ut Poeta alibi
indicat (lib. IX. 32. J hoc eſt, à menſe Maio anni
LXXMVIII ad menſem Jannarium anni
LXXXIX.ͦ Sed poſt Mus Septembris anni
LXIVIII IMr. X V appellatus, deinceps

intra menſes duos ant tres auxit numerum ſexies:.

quod non erit mirum cogitanti Claudium quin-
quies I M P. appellatum in Britannia noſtra, cum
ibi nonniſi fuerit ſedexim diebus (Dio pag. 679.)
Non opus eſt, nec mibi vacat, omnia, quæ huic
rei lucem afferrent, huc undique comportare.
VIII. Redeo ad Martialem, impuriſſimum licèt, & eo
Secunda ex- nomine deteſtandum, horum temporum tamen ferè

hectt De gnicum ordinatum Scriptorem. Huajus librorum
cica ordina

tim à Mar-
tiali deſeri: monui. Nunc moneo, ſingulos libros ab uno aut

pta juxta altero ad Cæſarem Epigrammate extra ordinem
Loydium. poſito initium ducere; in ceteris ferè paſſim tem-
poris ordinem ſervare. Horum quæ nunc dico,
bartem autea probavi, reliqua, ne probatione indi-

ſex numero ordinem per annos diſpoſitum antea

Critica Hiſtorico-Chronologica

geant, f. aciam, ſimul annos & lipros quaſi in tabula S F C. l.
ſubjiciendo oculis tuis. An. Ch. 88.

Anno Chriſti 87. Epigrammata continet (Martial.

lib. VI.) Caus anni Iäibus Septemb.orditur
Domitiani IR. P. V II.
Epig. 76. . .. circiter Novembri & Cornelius FPaſéus
F. P. (de cujus morte Martial. I. 76.) à Da-
cis ocoiſus.
80. ... De Bruma loquitur. Hæc clades Domitia-
num ad ſecundum bellum Dacicum excitavit.
(Suetonius cap. 6.)
Anno Chriſti 88. Domitiano Aug. XIIII& Mi-
nutio Rufo Coſſ. (Martial. 15. VII.)
Epig. I. ... De lorica quam Domitianus ſibi facien-
dam curavit ituro adverſus Dacos. Maio men-
ſe profetctus videtur. Nam IIImenſibus Roma
abfuit ( Martialis I X. 32.) & redit Januaris
ſequenti. AEſtatem puto egiſſe in Germania &
Pannonia, comparando auxilia, de quibus
Dio. Septemb. XIII erditur TR. P. vIII,
quo numero currente Domitianus tum auxit nu-
merum tituli I M P. à XN VadXXI. Tum Lua-
dos Seculares fecit, poſtquam Romam rediiſſet.
Sed hac referenda ad annum «LE XIXIIX.
Epig. 6. . circiter Octobri. Publica victrices
teſtantur gaudia chartæ, Martia laurigera
cuſpide fila virent. IM F. IMr.
7. . circiter Novembri. Adhuc Princi-
pem tenet — — ungularum pulſibus calens Iſter,
S&c. IM P. I M P. IM P. I M P.
S.... Decembri. Certa facis populi, &c. epi-
gramma antè laudatum de nuntio victoriarum &
Cæſaris mox redituri.
80. 4. Quatenus Othryfios jam PAX Ro-
mana Triones Temperat, & tetricæ conticuere
tubæ, &c.
84. . I liber ad Geticam Peucem Iſtrumque
tacentem; Hæc loca, perdomitis gentibus, ille
tenet, cc.
Lib. VIII anno Chriſti LXXXIX Aur.
Falvo, & Sempr. Atratino Coſſ. Nam abfuit
Domitianus, quamvis nunc in reditu. Nota Præ-
fationem bhujus libri I M P. DOMIT. C. Aud.
GER. DACICGO, quem titulum uſquam alibi me
legiſſe memini.
Epig. ..eere annario., Janus victorem modè
cùm videtet Iſtri, & c.
4.. Jannarii die tertio. Quantus 10 Latias
mundi conventus ad aras Suſcipit, & ſolvit pro
DucEVOTA ſuO! &c.
8.. Adhuc menſe Januario. Principium des,
Jane, &c. De Caſare nunc reverſo Epigramma
antea laudatum.
IOI. . De acclamationibus ſive in APDPVENTI
AuG. &c. ſive poſtea in Ludis Secularibus. Sar-=
maticas etiam gentes, Iſtrumque Getaſque Læti=
tiæ clamor terruit ipſe novæ. De Circenſibut.
Dum te LoNGA lacro venerantur GAuDIA
Circo , Nemo quater miſſos currere ſenſit
equos. B
Hur relaturus enam etiam illud de laurea pa-
cis, VIII. 15. quod paci hoc bello partæ ſatis con-
grueret. Sed reſticiens ad illa Suetonii cap. 6. veri-
tus ſum, ne hac ſit illa de Sarmatis laurea, quam
ibi Domitianus Capitolino Zovi retuliſſe dicitur. Id
ſi verum ſit, hoc epigramma erit anni LXAXFh
utcumque huc irrepſéerit. IX.
De Seæcularibus Ludis nihil habet uſquam Mar- De Ludis
tialis : niſi ad hos ſpectet illud jam citatum lib. aneg, 55 4
VIIL. II. & ſand in Circo LoNGA erant GAU- Martialis
PIA, qkando proe ſolitis XKXVmiſſililus perage- non loqui-
utur tur.

Z

401
An. Ch, .

+— — —

— —

.
Lulieculae I
res ſate
bujus anni
lelelrani.
k.
4

— — —– 2

=OA

n. Ch. A.

1

nci⸗
lter,

.

f⸗
&
N
Uere

gue
Ue

Aur.
Pfuit
Ecs⸗
UG
Nme

nod

Latias
o

Ges,
mt

NTU
1. Late
leii⸗
t.
u14
ſeulit

eA
r A⸗
. Vert
,
. 1
b i,
y Ludij
Me grulanihe
Domitia
Gl Martill
mdle: non l
on, r.
eut

§ £ C. I. rentur centum. Hoc autem ſemel tantum fecit
An. Ch. 88. Domitianus . ique in Ludis Secularibus. Saeton.

cap. 4. Hic autem vides, anno ſuperiori Domitia-
num his Ludis adeſſe non potuiſſe. Hlenc conſtat
etiam ratio, cur Domitianus hos Ludos tantò ci-
tils, quàm ab Anuguſti LPudis numeranti par
fuit, ediderit. Nihil quippe majus addere potuit
celebritati hujus anni, quem ob gloriam belli Da-
cici confælti totum feſtum eſſe voluit. Huc etiam
referenda ſunt es quæ ſequuntur.
Epig. 26. G 30. De ſpectaculis . de quibus
etianz Dio pag. 762. D &c. Septembri XIIIordi-
tur TR. P. VIIII, & circa hoc tempus videntur
fuiſſe imbres illi & tempeſtates, de quibus Dio
abidem.
36.39. . „ De zædium Palatinarum modò con-
Etrabtarum miraculo. Domus erat ipfi ſovi convivæ

excipiendo.

X.

5O. .... De convivio quo ibi populum Romanum
excepit. De hoc vide & Statii Syl. I. 6. Carmen de
Cæſaris Dec. I. Saturnalibus, eo die aut ſequenti
compoſitum. Et confer Suetonium cap. 4. DDionem

pag. 76 3. Alib. IX, anno Chraſti XCDomitiano
Aug. AV& NervaII Coſ. Hoc anno, & ultra

manſit P AX, enque bello Dacico parta. ta deſinit.
Wictima jam ferro non opus eſſe docet. Et
Ep g. 103. Templa Deo, mores populis, dedit
ocla ferro. Ne miremur titulum I M P. ſtetiſſe in
numero 1Ià TR. P. vVIII ad LR. P. X II. Sed
Jam metam exc ſſi, quam mihi in hac excurſione

Verùm Domitianum currenti anno Seculares

Luli Secula- Ludos edidiſſe, ideoque & anno tantùm ſequen-

zes aſtr⸗-

bujus anni
sgelebrats.

ti in Zetmaniam profectum eſſe certum videtur.
Extat apud Mediobarbum in Numiſmatis Imp.-
ratorum pag. 137. æreus Domitiani Nummus, in
quo legitur: IM FP. CAES. DoOMITI. AuG.
GER M. P. M. LR. P. VII. CENS. PER. P. In
poſtica: Cos. XIIII Lup. SEc. F. S. C. Vi-
ſuntur figuræ tres ſacrificantes ad aram in tem-
plo. Quem Nummum cùm in Tribunitia Po=⸗
teſtate depravatum dubitarem, ſeripſi ad Clariſ-
ſimum Toinardum, ut pro ſua erga me benevo-
lentia videret, an ſimiles Pariſis reperirentur,
qui reſpondit jamdiu hunc Nummum negotium
ſibi faceſſiiſſe, miſitque epigraphen alterius
Nummi argentei in Muſæo Clariſſimi Abbatis
Drontii Canonici Eccleſiæ Sancti Tomæ in Lu-
ara, in quo is cum Vaillantio V. C. hæc verba
diſtinctè legit: IM P. CAES. DOMIT. Auc.
GER. P. M. TR. P. vII. Viſlitur caput Domi-
tiani laureatum. In averſa parte: Cos. X IIII.
Lu p. S AE C. FE C. Repræſentatur Salius gra-
diens, dextrâ bacillum in modum columnulæ
ſtriatæ; ſiniſtià clypeum, quo pectus eKi⸗Qur-
bus ex Nummis intelligimus Domitianum æſta-
te præſentis anni Ludos Seculares celebraſſe: die
enim decima tertia menſis Septembris hujus anni
Tribunitiam Poteſtatem octavam iniit Domitia-
nus, cum qua Ludi Seculares in compluribus
Nummis conjunguntur. Verum itaque eſt quod
obſervavit Loydius, Onuphrium, & Buche-
rium erraſſe, quan do ſcripſere hos Ludos editos
Idibus Septembris ipfe Natali Inperatoris ſic
enim non æſtate, ſed autumno celebrati fuiſſent,
quamvis dubitandum non ſit, quin eadem anni
tempeſtate continuati fuerint, cùm in varus
Nummis cum Tribunitia Poteſtate vIII co-
pulentur. Toinardus tamen athirmat, e diſtinctè
cum Drontio & Vaillantio in Nummo, in quo
Salius repræſentatus, haberi IR. P. VI I. Quod

in Annales C. Baronii.

79

magis communi ſententiæ favet. At dici non S c. L.
poteſt, Cenſorinum erraſſe, dum ſeptimos editos An. Ch. 88.

ſcripſit Domitiano Aug. XIIII, & L. Minucio
Rufo Coſſ. annoque Urbis Varroniano, quâ erâ
uti ſolet, D CCCXLI, & Ludos Seculares
Antonianos prætermiſiſſe. Nam Antoninus Pius
Ludos Seculares non exhibuit, ut anno Chriſti
CXLVII demonſtrabo, & Ludi Seculares
Domitiani ab eo Conſulatu annoque Urbis Var-
roniano removeri nullo modo poſſunt.
Nec obſtant Faſti Capitolini à Verrio Flac-

Conſules, qui in Tabulis marmoreis, ab Onu- Pitolinis de
iis non ſir
mentio.

phrio in calce ſuorum Faſtorum deſcriptis, reci-
tantur, ſunt C. Sicilius & L. Munatius Planeus
qui anno Chriſti XIII, Urbis verò Varro-
niano DCCLXVI Magiſtratum geſſere. An-
no enim ſequenti, quo Auguſtus obiit ea Ma-
giſtratuum Romanorum deſcriptio finita eſt, ut
notat Onuphrius in præfatione ad ſuos Faſtos.
Quare Inſcriptio, in qua Vir doctiſſimus fun-
datur, quæque poſt Faſtos Verrii Flacci majori
ex parte eraſa legitur, ei attribui non debet.
Eam hic majoris claritatis gratia refero.
A. P. R. C. p ccCXLI

* .

e er ee e
* „. 0% *
., % % 6 „.
.„ °% 9 0 0
„ % „ „
9 90 0°*
„ „ b6
ebr e
o o d

Ex. S. C. LvVoOI SCVLARES. FACTI.
Eo in marmore Domitiani nomen non legitur,
quia, ut inquit Suetonius in Domitiano cap.
23. Senatus Domitiani eradendos ubique titulos
abolendamque omnem memoriam decrevit. Quo⸗=
modè enim Verrius Flaccus eam Inſcriptionem
ponere potuit? cùm Suetonius in libro de Ilu-
ſtribus Grammaticis cap. 17. de eo ſcribat: De=
ceſſit æatatis exactæ ſub Tiberio. Statuam habet
Praæneſte, in inferiori fori parte, contra hemicy-
clum: in quo Faſtos à ſe ordinatos, & marmo=
reo parieti inciſos pullicarat; ideoqne quin-
quaginta & amplius annos poſt ejus mortem ea
epigraphe ad caleem Faſtorum Capitolinorum
adjecta fuerit. Verùm itaque eſt, Verrium Flac=
cum in ſuis Faſtis ordinandis uti annis Urbis
conditæ unitate minoribus, quàm anni Urbis
conditæ Varroniani à Cenſorino uſurpati; ideo=
que ſi ea Inſeriptio Faſtorum Verrii Flacci pars
eſſet, dubitandum non foret, quin Ludi Se-
culares anno ſequenti, quo annus Urbis Capi⸗
tolinus D CCC XLI exorditur, celebrati
fuiſſent. At Domitiano imperante opera publica
anno Varroniano de more notata, ut variis
exemplis oſtendit Card. Noriſius in literis ad
me datis: Lados Seculares inquit, Domitiani
ob Cenſorini teſtimonium altos puto anno Chriſti
LXMMVIII.,Id temporis anni Urbis Varronia-
ni in Saxis ſealpebantur. Heinc Gruteri pag. OCC
initio Deomitianus Coſ. XVI dicitur. A. U. C.
DCCCXLIV, quia illa cooptatio facta eſt
ante diem XXI Aprlis. Ilbi tamen Claudius
Coſ. V ponitur A. U. D C IV Varroniano.
Veſpaſianus III cum NervaA. V. Dc cauXIV.
VLVarroniano. Quare cum Gruteri pag. CCXCV
Ludi Domitiant, hujus nomine detrito, dicuntur
acti A. E DCCCXLI, de annis Varronianu
actipiendos puto. In Nummis Domitiani, in
quibus ſignantur Lup. SAEC. viſitur hujus
Imperatoris Imago cum prætexta, ut videre eſt
in Libello Gallico de Ludis Secularibus Domi-
tiani à Rainſantio Viro erud tiſſimo publicato-

co ordinati & marmori inciſi. Ultimi enim In Faſtis Ca⸗

38 K C. I. At, ut advertit Card. Noriſius ex

80

rætexta ne-

An. Ch. 88. quit inferri, Domitianum tunc fuiſſe Conſu-

XII.
Geſta per

lem, quia Sacerdotes ſive Imperatores, cùm
ſacra facerent, prætextam induebant. Lampri-
dius in Alexandro Severo cap. 40. Accepit pra-
extam etiam chm ſucra faceret, ſed loco Pontifi-
cis Maximi, non Imperatoris. Tacitus lib. 2.
Hiſt. cap. 4. tradit, Germanicum ſacriſicantem
ſanguine victimæ prætextam aſperſiſſe: Qua
de re plura Lipſius in Notis ad eum Iaciti lo-
cum, & idem Card. Noriſius in Diſſert. 2. de
Cenotaphiis Piſanis cap. 5. Domitiani itaque
Conſulatus XIV indicium quidem Ludorum Se-
cularium hoc anno editorum, ſed prætexta, quæ
hoc tempore veſtis Gonſularis erat; ad annum,
quo ii peracti, detegendum nihil Tonfert.
uoad alterum Viri eruditiſſimi fundamen-

tum ab ordine librorum Martialis deductum,

eres annos à octâ is obſervavit, Poëtam hunc libros Epi-

Domitiano.

.

grammatum ordine digeſtos emiſiſſe; ſed quæ
Bbro 6. recitantur, non ad annum Chriſti
LXXXVII, ut ipſe putat, ſed ad curren-
tem referenda: hincque intelligimus, Oppium
Sabinum iplo initio primi belli Dacici & Cor-
nelium Fuſcum ipſo ſecundi initio occiſos non
eſſe, ut communiter omnes hæc Suetonii in
Domitiano cap. 6. verba interpretantur- Ex-
peditiones ſuſcepit in Dacos duas: primam Op-
io Sabino Conſulari oppreſſo: ſecundam Corne-
lio Faſeo Praæfelto cohortium Praætorianarum,
cui belli ſummam commiſerat. Neque enim ſe-
cundum bellum Dacicum hoc tantum anno,
ſed ab anno LXXXVI inchoatum, ut dixi:
& Martialis ſatis indicat, bellum ab ejus morte
non incepiſſe. Quare recte Jornandes de rebus
Geticis cap. 13. ſcripſit: Longum namque poſt
intervallunz, Domitiano Imperatore regnante ri-
pam Danubii longè poſſeſſam ab Imperio Komano,
I⸗letis militibus cum eorum Ducibus, vaſtave-
runt (nempe Gothi) cai Provinciæ tunc poſt
Aorippam Popæus præerat Sabinus. Gotis autem
Dorpaneus Principatum agebat, quando bello
commiſſo Gothi, Romanis devictis, Popæi Sabini
capite abſciſſo, multa caſtella & civitates inva-
dentes de parte Imperatoris publicè deprædarunt:
qua neceſſitate ſuorum Domitianus cum omni vir-

tute ſua in Ulyricum properavit, & totius penès

Reipublicæ militibus ducétore Fuſoo pralato cum
lelctiſſimis viris amnem Danubium confertis navi-
bns ad inſtar pontis tranſmeare coëgit ſuper exer-
cuum Dorpanei. Tum Gothi haud ſegnes reperti
arma capeſſant, primoque conftiétu, mox Roma-
„os devincunt, Eaſcoque duce extinéto, divitias
de caſtris militum deſpoliant; magnàque potiti per
loca victorid, &c. Suetonius itaque loco citato
aliud non inſinuat, quàm, Domitianum in
Dacos profectum eſſe, primùm Sabino, ſecun-
dùm Fuſco interfectis. Quod & de Fuſco etiam
indicat Martialis, cùm poſt hujus mortem pro-
ſectionem ſecundam narret. Quæ portò habet
Martialis lib. 7. anno ſequenti contigere: quæ
vVerò lib. 8. omnino ad annum X C pertinent,
niſi quòd eodem libro ſermo eſt de Sarmatica
laurea poſt eum annum relata, ut infràâ vide-
bitur; ideoque eo libro geſta quædam duobus
ſequentibus annis etiam memorata: ſed quæ li-
bro nono habentur, poſt bellum Sarmaticum
& in fine Imperii Domitiani ſcripta videntur.
Ex obſervatione itaque Loydii diſcimus quod
antea ignorabamus, Domitianum ſcilicet ini-

Critica Hiſtorico-Chronologica

tio anni X C Romam adventaſſe, ubi trium- S £ C. L.
phavit, & Decennalia celebravit; quod utrum- An. C. 83.39.
que apud me certum, ſicuti & adventus ille
Domitiani hoc anno Romam.
Baronius qui ad Ludos Seculares præſenti XIII.
anno Romæ à Domitiano exhibitos animum De ea dem
non advertit, & de iis non meminit, ſcribit, Profectione
Domitianum in decimo quarto ſuo Conſulatu actverſus
hoc anno ſuſcepto expeditionem habuiſſe ad- Darer.
versůs Dacos. Verùm ex mox dictis liquet, Baron. n. 1
durante illo Conſulatu Romàâ non abfauiſſe, ideo-
que profectionem illam ad annum ſequentem
ſpectare.

ANNOPERIODI GRCO-ROMAN Z 5582. Anno Urbis
O 14. D. ) 14. P. 19. April. Indict. 2. MIr

Olymp. 21y.
JESuCHRISTI 89, ſecundum Baronium 91. 2n. 1.

ANACLETI PAP &£ 7.

DOMITIANI IMP. 9.

D num. I. Coſſ. Z. Aarelius Falvus II, & I.
A. Sempronius Atratinus. Fulvus cum no- Conſulet
ta numerali edendus, ut ex Chronico Alexan-
drino, & Capitolino in Antonino Pio cap. 1.
apparet.
Secundum bellum Dacicum quod Domi- II.
tianus hactenus per Legatos, hoc anno præ- Secunds ex-
ſens geſſit, ut ex iis, quæ anno præceden- 1 “D De⸗
ti, tempus quo libri Martialis editi inveſti- ziani. eme
gans, dixi, manifeſtum fit. In ſeptimo itaque

que Martialis libro varia hujus expeditionis in- Baron. anne

dicia extant, quæ tunc ex Loydio Viro eruditiſ- 90, num.1
ſimo propoſui. Cùm verò per menſes octo ea ex-
peditio durarit, ut docet Martialis libro 9.
epig. 32. annique ſequentis initio Domitianus
Romam redierit, ut mox dicetur, eum adul-
to verè ex illa digreſſum conſtat. Mediobarbus
anno præcedenti, quo Domitianus die XxIII
Septembris Tribunitiam Poteſtatem vIII ſuſ-
cepit, varia ejus Numiſmata profert ex quibus
diſcimus, Domitianum titulum Imp. à numero
XV ad XXI auxiſſe. Verüm, cum tunc Ro-
mæ ob Ludorum Secularium celebrationem
fuerit, Nummi illi hoc anno percuſſi, titulus
que IMF. toties multiplicatus. Licet autem
anno ſequenti ex ea expeditione redux ſe-
cundum triumphum Dacicum egerit, & hoc
anno ut victor Romam literas miſerit, magnam
tamen militum partem turpiter amiſiſſe docet
Dio lib. 67. Menſe Decembri Daciam reliquit
Domitianus, ut ſequentis anni initio Conſula-
tum XV Decennalibus ejus deſtinatum inire
poſſet: indeque Martialis lib. 7. epig. 8. ait,
quod ſi eo menſe in Urbem adventaſſet, De-
cember Januario anteponi potuiſſet. Denique
tertio Nonas Ianuarii, quo Vota pro ſalute
Imperatorum nuncupari ſolita, Domitianus
Romaæ erat, ad quem eſt Epigramma 4. Mar-
tialis in libro octavo.
uantus, io, Latias mundi conventus ad aras,
Sauſcipit, & ſolvit pro Duce vota ſuo!
Singulis enim annis eo die pro ſalute Im-
peratoris Vota præterito anno concepta ſolve-
Pantur , & nova in annum ſequentem ſuſcipie-
bantur. Sic uti anno Chriſti XxIV dixi, ſingulis
Luſtris poſt peractum Cenſum Vota ultimo

Luſtro concepta ſolvebantur, novaque in pro-
““ ximum

0
Au. Ch

III.
ylſe 6.
manit feb
1at, vi
i.

ria
De

Can

An
ton.
cide
ide
Aune
non

An R 9 J . . A4 DR 1—⁊æòẽ .ℳ₰½
in Annales C. Baroni. 81
un § £ C. I. ximum nuncupabantur, quod Pariter in Quin- hoc Auctorum conflictu nihil habeo dicen- 8 F C. I.
Neiln An. Ch. 89. quennalibus & id genus eis Præſtitum; ideo- dum, niſi Suetonium in temporum notatione Pa- An. Ch. 90.
hrofechiene que errant; qui ſcribun . Decennalia Vota rum accuratum elſſe, indeque cap. 4. Ludos Secu-
lrerſu v. g. anno uno ſoluta, ſequentique Vota Quin- lares ante Quinquennale Certamen poſuiſſe.
Dac:. decennalia ſuſcepta, ut in Diſſert. Hipatica de-
,Himr v) III. Hoc erirn enn vel Slrein ſaherior z bel ANNO PERITODI GRCO-ROMANÆ 5)583. Anno Urbis
Praſes Ger- um civile in Germania profligatum. De oeoo „ Dp, Aoril. Tedict 2 844.
5 ⸗ rebel- Suetonius in Domitiano . 6. ſcribit: Belum OQ 5. C. ) 1. P. 4. Ap fil. ladict. ;,. Olymp. 217.

ar, &. vin. ciyvile motum à Lucio Antonio, ſuperioris Ger- JEsu CRRISTI90. ſecundum Baronium 92. h 2
- eurar. maniæ confecit abſens, felicitate mira-
chm ipſa dimicationis hora reſolntus repentè Rbe-
nns, tranſituras ad Antonium copias Barbarorum
inhibuiſſet. Victus captuſque à Lucio Maximo

ANACLETI PAP S8.
uo DoOMITIANI IMP. 10.

lnhn Antonius, ut prodit Xyphylinus; qui & tempus Aà D num. I. Coſſ. Domitianus Aug. XV., & I.
vidoriæ reportatæ deſignat; cuùm eam referat A. M. Cocceius Nerva Il.l. Lanſulet.
inter ea, quæ memoriæ digna bello Dacico,. Sumtus hic à Domitiano Conſulatus juxta ſe- II.
contigere. Secundò Mediobarbus pag. 137. hunc cundam Conſulatuum Cæſareorum regulam: Pecennalis
Domitiani Nummum exhibet: IMP. CS. Do- Auguſtei enim Imperii Decennalia dedit, ut Imperii Au⸗
NXI I. GER M. COS. XIIII CENS. PERPD. jam dixi in Dillſert. Hypat. At inquiunt aliqui . . Domi.
E GAX in poſtica Kn ENuS §. C. Cùm autem in cenſores in Epiſtola Conſulari apud Card. No-
.gin Rot Nutminis hujus Imperatoris ab eo Au- riſium pag. 172. Quis tibi Apollo revelavit, Do-
W⸗ QRore velatis nulla Rheni mentio præterquam mitianum edidiſſe Decennalia hoc anno, quo ini-
h1. in iſto hoc anno percuſſo occurrat, hunc ob bat annum decimum Imperii, non verò ſequenti
eam victoriam cuſum omninò veriſimile, ideo- quo eundem decimum annum complebat ? Reſ-
wi- II ue hoc anno vel præcedenti, quo in Nummis pondeo, ſtudium aſſiduum ac vehemens ad ve-

2. Sruuc .
diditie Der
cica Domii
tir nan.
Nue
DW- Don. ann
iti- 90. um,
ey⸗

COS. XIIII,; eàâ reportatà, dictus eſt. Ter-
ad cædes faciendas induxiſſe, quod Lucius
Maximus literas omnes inventas in eapſis An-
tonii combuſſiſſet, ſubjungitque illis tempo-
ribus Lucianum Proclum Senatorem –
que ruri vitam agentem, coactum fuiſſe profi-
ciſei ex urbe cum Domitiano; ne i videretur

ras Conſulatuum Cæſareorum cauſas expro-
mendas hanc mihi vaticinandi artem peperiſſe,
cujus operâ vulgarem opinionem, quæ docet,
Decennalia exeunte tantùm anno decimo edi-
ta, quàâ cenſores iſti adeo imbuuntur, aliaſque
hujuſmodi, quas ipſi mordicus tuentur, falſiſſi-

mas eſſe comperi. Secundèò, quod ipſis vel fal-

ſum vel dubium apparet, ex Nummis conſtat

9.
u eum in periculis deſerere, morte aficeretur. Sed eſſe certiſſimum. Mediobarbus in Domitiano
Adul⸗ poſtquam nuncium de parta victoria allatumn unum hujus Imperatoris proponit inſcriptum .
Atbus eæhje intellexit; Viciſti, inquit, Imperator, ut op- IM P. C £ S. D o MIT. AuG. G ERM. T K. P.
tiii tabam, quamobrem ut ruri me reſtituas, peto. VIIII. In poſtica Parte legitur: V 0TA
liazue dimiſſus, rus abiit. Hæc autem victo- PuBLICA CG ⸗ XV. Cernitur Imperator ad
lbus ria alia non videtur, quäâm quæ de Antonio aram ſtans, dextrâ pateram tenens, ante eum fi-
Nri per Legatum ſuum à² Domitiano reportata: gura ſtans, tibicen, taurus, popa, & alia figu-
Ro⸗ neque etiam ea profectio Domitiani alia, ra haſtam tenens. Quo ex Nummo, ut recté
Mem quàm quæ hoc anno ab eo ſuſcepta. Ad Mediobarbo obſervatum, diſcimus ⸗ Decenna-
in hæc, poſtquam hæc recitavit Xyphilinus, lo- lia Domitiani hoc anno, non verò ſequenti,
uen quitur de quibuſdam prodigiis, quæ evenere celebrata, & erraſſe Onuphrium in Faſtis, quan-
eſ. Dtieo T'ajano & Acilio Glabrione, gui tum unà do ſcripſit, Decennalia anno tantum decimò
r Cunſulatum gerebant. Qui Conſulatus in annum exacto celebrata. Præſtantiſſimum illud Opus
nam Chriſti XCI incidit, ideoque ante eum Chri- de Enperatorum Romanorum Numiſmatis „
et ſti annum Antonius ſuperatus „non verò anno poſt Di ertationem Hypaticam publicatam in
e. XCII, quo ejus cladem Calviſius in Opere lucem emiſſum, Quare ſine hujus Numiſmatis
eligu Chronologico conſignat. Eo enim anno Sar- ope, ſoloque regularum Conſulatuum Cæſareo-
nlal⸗ maticum, non verò civile bellum conſignandum, rum ſubſidio jam inveteratum illum errorem
n inite ur infrà videbimus. Difficultatem tamen fa- everteram. Quèòd ſi tunc Opus illud vidiſſem,
9. Ait, ciunt Tacitus in Vita Agricolæ & Sueronius in Domitianum primum ex Imperatoribus fuiſſe,
t, he⸗ Domitiano cap. 10. Ille ait, Domitianum pri- qui Vota Decennalia, implicitis tamen verbis,
enique muͤm per intervalla ac ſpiramenta temporum, & Nummis ſculpenda voluerit, notare non Ppræter-
ſdute poſtea Collega Priſcoque Coſſ. anno nempe miſiſſem. Sic antequam Baluzius V. C. egregium
itianus X CIII, continnò & velut ano ictu Rempublicam librum Lactantii de Mortibus bPerſecutorum
Mu-⸗ exhauſiſſe. Suetonius verò poſtquam aliquot publici juris feciſſet, Diocletianum anno trecen-
cædes narravit, ſpeciatimque Metii Pompoſia- teſimo tertio, quod tunc in obſcuro erat, Vi-
1A ni, ait: Verm aliquanto poſt civilis belli victo- cennalia celebraſſe, Conſulatuum Cæſareorum
riam ſaævior, &c. Tumque alia crudeliter à regulis detexeram. Prodiit denique nuper nova
gte I⸗ Domitiano patrata refert. Qua in gradatione Orationum Themiſtii editio, in cujus Oratio-
lolye⸗ cum Tacito citato conſentire videtur. Et tamen ne XVI dicitur, Imperatores ſingulis quin-
ulcipie⸗ Xyphilinus Pompoſiani cædem poſt devictum quenniis & decenniis Conſulatum capere ſoli-
ſoguli Antonium factum dicit, ita ut ſecundàm Sue- tos, indeque quod jam ſtatueram, extra omnem
ultim tonium magna carnificina, de qua Tacitus, ac- controverſiam poſitum. En Apollo, qui mihi iſta
„ ciderit paulò poſt Germaniam recuperatam, n revelauit. . III.
en ideoque hæc Imperio Romano reſtituta fuerit Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari pag. 16 . = nher

anno XCII vel XCIII, & Pompoſianus
non poſt victoriam, ſed ante eam perierit. In

& 175. cribit, ſecundum Domitiani trium-

Domitiani

phum anno præcedenti vel anno LXXXVIII d- Dacis
ductum trinmphus:

8 £& C. I.
An. Ch, 89.

IV.
Nerva in
exilium
actus.

Baron. an.

91,. num. I.

madverſionibus Euſebianis ait:

ductum eſſe. Vide ejus verba anno LXXXVI,
num. III à me adducta. Sed decepere Card. do-

Giſſimum Domitiani victoriæ per eos annos

reportatæ. Exiſtimavit enim eaſdem triumphum

proximè ſecutum eſſe; cùm tamen Diocletia-

nus, aliique quidam Imperatores triumphum
poſt victorias aliquot annis diſtulerint. Præter

. . . N
Domitiani X V Conſulatum hoc anno geſtum,

Nummus in Diſſert. Hypatica à me productus,
& Euſebius in Chronico ibidem citatus, ſecun-
dum hujus Imperatoris triumphum hoc anno
exhibitum fuiſſe teſtantur. Quare res hæc cer-
tiſſima. Ad annum Abrahami 2107. qui menſe
Octobri currentis Chriſti anni inchoatur, idem

Euſebius ait: Domitianus de Dacis & Germanis

triumphavit. Tum: Domitianus tantæ ſuperbiæ
fuit, ut aureas & argenteas ſtatuas ſibi in Capi-
tolio poni juſſerit. Ad quæ verba Scaliger in Ani-
Domitianus
tuntaæ ſuperbiæ, &c. ex Eutropio Hieronymus,
qui hæc in hunc annum conjecit: cum tamen
de ea ei non conſtaret. At fallitur Vir doctiſſi-
mus; Hieronymus enim libros legerat, qui ad
nos non pervenerunt. Accuratè itaque Hie-

ronymus. Nam annis Decennalibus & id ge-

nus feſtis addictis novitates de more inductæ,
& ſtatuæ Principibus ac magnis Viris poni
ſolitæ, ut innameris exemplis liquet. Hæ
itaque ſtatuæ Decennalium Domitiani indi-
cium.
Euſebius in Chronico tam ſecundàùm Pon-
taci quàm Scaligeri Editionem, ad annum

Abrahami 2104. qui Kalendis Ocobris anni

Chhriſti LXXXVII auſpicatur, ait: Domi-
tianus plurimos nobilium in exilium mittit, atque
occidit. Indeque Baronius intulit, Nervam præ-
cedenti anno exilio atfectum eſſe. Scribit enim
Philoſtratus lib. 7. cap. 3. Nerva, qui poſt Do-
mitianum juſtè modeſteque imperavit, jam dig-
nus Inperio videbatur; eademque de Orfito &
Rufo fuit opinio. Hos Domitianus paratarum
contra ſe inſidiarum inſimulans, in inſulam rele-
avit: Nervam quoque Tarentum ſecedere juſſit.
Verüm hæ cædes exiliaqque ante annum XClIII,
eoque jam affecto, non contigere. Tacitus enim
in fine Vitæ Agricolæ, poſtquam eum, Conlega
Priſcoque Coſſ. anno ſc. Chriſti X CIII, decimo
Kal. Septemb. exceſſiſſe narravit, de eo ſcribit:
Sicut durare in hac beatiſſimi ſeculi luce, ac Prin-
cipem Trajanum videre, augurio votiſque apud
aures noſtras ominabatur: ita feſtinatæ mortis
grande ſolatium tulit, evaſiſſe poſtremum illud
tempus, quo Domitianus, non jam ber intervalla
ac ſpiramenta temporum, ſed continuò & velut
uno ittu Rempublicam exhauſit. Non vidit Agri-
cola obſeſſam Curiam &s clanſum armis Senatum,
E eadem ſtrage tot Conſularium cædes, tot no-
biliſſimarum feminarum exilia & fugas. Vna ad-
buc victoria Carus Metius cenſebatur, & intra
Abanam villam ſententia Meſſallini ſtrepebat,
& Maſſa Bæœbius jam tum reus erat. Mox noſtræ
duxere Helvidium in carcerem manus: nos
Maurici, Ruſticique viſus, nos innocenti ſangui-
ne Senecio perfudit, &c. Eo itaque anno Ner-
va in exilium miſſus: quod clariſſimus Guiliel-
mus Loydius in literis ad me ex Anglia ſcriptis
deducit ex epiſtola Plinii 33. lib. 7. in qua ait
Plinius, Nervam, miſſis ad ſe graviſſimis literis,
gratulatum ſibi eſſe, quod Bæœbium Maſam de
repetundis à Bœrticis accuſatum damnaſſet. Eæ
enim, inquit Vir doctiſſimus, literæ Tarento,

Critica Hiſtorico-Ch

nronologica

