Via, Augu- merali nota editur. Diocletianut, qui ſub Baſſo
Beis to- iterum Conſule Quinquennalia, ſub Fauſto ſe-

ecsg cundàùm Conſule Quindecennalia in Oriente,
edidit. uemadmodum & in Occidente Herculius Im-
perii Cæſarei Quindecennalia, dedit.
II. Perſecutio adversùs milites hoc anno inchoa-
Militum ta, ut recté Proſper in Chronico. Sicut igitur
berſecutio. perſecutio generalis in ipſis utriuſque Auguſti

Vicennalibus cœpit, ſic & ejus quædam velita-
Baron. num. tio in utriuſque Quindecennalibus. Quare mar⸗
1 & ſeqq. tyrium S. Marcelli Centurionis à Ppræſemti an-
no non removendum, cùm in Chronico Vaſæ,
& Breviario Eborenfſi ſub hujus anni Conſuli-
bus accidiſſe dicatur, & Acta S. Marcelli à Su-

rio die X X X Ocobris & à Ruinarto in Acis S £ C. I11.
ſinceris primorum Martyrum relata hanc tem- An. Ch. 22.
poris notam præferant: Jam die XII Kalendld.
Aunguſtarnm, quando diem feſtnm Imperatoris

veſtri celebraſtis, publica voce reſpondi, me Chri-

Kianum eſſe, inquit Marcellus, qui in civitaté

Tingitana Herculio ſubdita paſſus eſt. Quæ
verba non de genuino Herculii Natali, quod
ſingulis annis celebrabatur, ſed de Natali ejus
Imperii Cæſarei intelligenda. Dies autem na-
talis Imperii nonniſi ſingulis quinquenniis, de-
cenniis, ac deinceps feſtus habebatur. Euſebius
lib. 8. in Appendice de Martyribus Palæſtinæ
cap. 2. ſcribit, S. Ronzanum ante diem XV Ka-
lend. Decembris, anno primo perſecutionis Dio-
cletianeæ, Chriſti ſcilicet CCCIII, mertyrio
coronatum fuiſſe; & ubi narravit, S. Martyri
linguam abſciſſam eſſe, ait: Poſt quod ſapplicium
contruſes in carcerem ac diutiſſimè ibidenz mace-
ratas, tandem &ame I mpeératoris Vicennalia jam
adeſſent, & ex ſolenni more ( aniverſis qui in
cuſtodia tenebantur, indulgentia publice per
Præconem annuntiata eſſet, martyrio, ſicut opta-
verat, exornatus eſt, die nempe X V Kal. De-
cemb.
Antequam liber de Mortibus Perſecurorum III.
publicatus fuiſſet, non dubitabam, quin Euſe- Dies natalis
bius intelligendus eſſet de Vicennalibus Diocle- Lberi- C-
tiani, quæ Conſulatus VIII anno cCcCIII Smei Maxz.
ſuſeeptus, tunc peracta indicabat. Et licet XV Kal. uii expli-
Octobres Imperii ejus Natali celebrari debuiſſent, catar.
dilata fuiſte autumabam in xII Kal. Decemb.
quem ſuſpicabar Imperii Cæſarei Herculii Nara-
lem eſſe, eoque anno, quo paſſus eſt Marcel-
linus, Quindecennalia Imperii ejus Cæſarei ali-
quot menſibus anticipata fuiſſe. Auguſti enim
& Cæſares, ſi Decennalia & id genus feſta vel
differre vel antevertere contingeret, non alio
die ea celebrabant, quàm die natali, vel die
natali Collegarum, vel ſaltem die ejuſdem de-
nominationis cum eo, quo Imperium iniiſſent.
Herculius autem die Kal. Aprilis Auguſtus di-
ctus, Diocletianas Xv Kal. Octobres purpuram
ſumſit: neque enim Herculius à Diocletiano an-
n0 cCLXXXIV, XII Kalend. Auguſti Cæſar
creari potuit, cùm eo die Diocletianus non-
dum Imperator eſſet. Quare perſuaſum mihi
erat, ideo Herculiam XII Kalend. Aug. Quin-
decennalia celebraſſe, quia anno ccLXXXIV,
XII Kalend. Decembres, Cæſar nuncupatus
fuerat, alioquin Diocletianus anno cccIII
poſt diem xæv Kalendas Decembris, Vicenna-
lia non edidiſſet. In ea mente animum obfirma=
bam, quia omnes loci Euſebii citati quæ affere-
bantur interpretationes, frivolæ & inanes mihi
viſæ. Aliqui enim dicebant, præfatum locum
mndoſum eſſe, ac loco Novembris, legendum
e le Septembris, quo menſe Diocletianus Impe-
ri im capeſſierat; quaſi verò Imperatores nun-
quam aliis menſibus, quâm quibus Imperium
ſuſceperant, has feſtivitates exhibuiſſent. Alii
ſuſpicabantur, Diocletianum, uti poſtea Con-
ſtantinum, Vicennalia iteraſſe; quòd cùm de
Conſtantino falſum ſit, de Diocletiano aſſeri
non poterat. Alii Euſebii verba ad Herculium
nullo modo referri volebant, quod eum nun-
quam fuiſſe Cæſarem exiſtimarent. Dum in ea
mente eram, in lucem editus eſt liber Lactantii
de Mortibus Perſecutorum, qui omnem ſcrupu-
lum ex animo tandem evulſit; cap. enim 17. ait:
Diocletianus perrexit Komam, ut ilie Vicenna-
Dd 4 liun

§ & C. III.

An. Ch. 298.

22 300

IV.

320
lium diem celebraret, qui erat futurus ad XII.
Kalendas Decen bres: qui dies cùm non poſſit
eſſe natalis Imperii Diocletiani, nec ab eo eligi
ad præfata ſolennia, (decimus enim quintus
Kalendas Decembris electus fuiſſet cùm xv Kal.
Octobris purpuram induerit) ſequitur omnino,
ideo Diocletianum xII Kal. Decembris Vicen-
nalia celebraſſe, quia eo die Herculium Cæſa-
rem nuncuparat, ob eamque etiam rationem
currenti anno Herculium in Africa XII Kal.
Auguſti Imperii Cæſarei Quindecennalia cele-
braſſe, die ſcilicet ejuſdem denominationis cum
eo, quo Cæſar dictus fuerat. Quamobrem quo-
cumque tandem anno Herculius Cæſar renun-
tiatus fuerit, non dubito, quin ea nuncupatio
in diem XII Kal. Decembris inciderit.
Ad num. X & ſeqq. In Chronico Euſebii juxta

Thermæ Dio- editionem Pontaci anno Abrahami 2316. qui

cletiani
& Maxi-
miani.

Kalendis Octobris anni Chriſti ccxcIX in-
choatur, legitur: Ihermæ Diocletianæ Remæ factæ,
& Maximianæ Carthagine. Anno itaque trecen-
teſimo Conſtantii Cæſaris Decennalibus inſigni-

Baron num. t0 Thermæ illæ conſtructæ, annoque trecenteſi-

KVIII.

Aano Urbis
105¾.
Olymp 269.
an 3
Anno Urbis
1050.
Olymp. 269.
ſecundim
Baronilm.

I.
Conſules.
LQuindecen-
naliaæ Iimnpe-
rii Auguſtei
Herculii.

I1.
Victi Marco-
manni.

Anno Urbis

1053.
Olymp. 269.
An. 4*

1.
Con ſules.
Quindecen-
nalia Impe-
rii Caſarei
Galerii.
II.
§. Petrus
Maertyr ſit
Epiſs. Ale-
zan drid.

mo quinto, quo Quindecennalia celebravit, de-
dicatæ, ut liquet ex Inſcriptionibus à nobis in
1I1 parte Diſſert. Hypaticæ cap. 6. num. xI reci-
tatis. Thermæ enim, templa, aliaque opera pu-
blica quinquennii initio de more inchoabantur,
eoque expleto dedicabantur, ut multis exemplis
liquet.

ANNO PERIODIGRCO -ROMANZ 5792.
O 28 A. D 15. P. 2. April. Indict. 2.
JESu CHRISTI 299.
MARCELLINIPAP&g 4.

DIOCLETIANI IMP. I6. MAXIMIANI
HERCIuILII IMP. 1I4.

D num. I. Coſſ. Diocletianus Aug. VI I, &
Maximianus Herculius Aug. VI. Diocle-
tianus juxta tertiam regulam, Maximianus jux-
ta ſecundam; Imperii enim Auguſtei Quinde-
cennalia dedit, ut ex ejuſdem Imperüi Vicenna-
libus etiam apparet.
Hoc anno Idacius in Faſtis habet: His Conſſ.
victi Marsomanni; quos etiam poſt bellum Perſi-
cum devictos memorat Eutropius.

—

ANNO PERIODI GRACO-ROMANXZ 5793.

OO1 G F. ) 16. P. 24. Mart. Indict. 3.
JESuICRRISTI 300.
MARCELLINI PAP 35.

DIOCLETIANI IMPD. I7. MAXNXIMIANI
HERC⸗muILII IMP. 15.

D num. I. & ſeq. Coſſ. Conſtantius Cæſar
III, & Galerius Maximianus Caſar III.
Conſulatus Galerii juxta tertiam regulam, Con-
ſtantii juxta ſecundam; Decennalia enim exhi-
buit.
Auctor Hiſtoriæ Patriarcharum Coptitarum
tradit, Teonam Epiſcopum Alexandrinum obi-
iſſe Tabæ obaν , die Mercurii, hoc nempe an-
no, quo tertia Januarii dies & feria quarta con-
currerunt. Theonæ ſucceſſit S. Petrus, cujus

Critica Hſtorico Chronologica

inaugurationem Euſebius in Chronico in annum 8 C. III.
ſequentem perperam differt, quem errorem in An. Ch. 300.
Hiſtoria lib. 7. cap. ultimo correxit, quando ait,
eum præfuiſſe annis duodecim, & ante perſecu-
tionem quidem tribus ferò aunis, id eſt, tribus
Circiter annis. Quare rectè in Chronico Alexan-
drino ſub hujus anni Conſulibus ejus initium
recitatur.
Ad num. III & ſeqq. Henſchenius ad diem III.
III Aprilis pluribus probat antiquitatem Acto- S 55,
. c.r —. . bhryſogoni
rum Sanctarum Agapes, Chioniæ & lrenes, de & Aaafta
quibus ad annum cc cIVagemus, præſertim ex à poſteriori-
antiquo cultu S S. Chryſogoni & Anaſtaſiæ, in bus ſeripta.
quorum honorem vetuſtiſſimas Baſilicas con-
ſtructas fuiſſe Romæ ait, imò & eorum nomi-
na Canoni Milſſæ inſerta à primis Eccleſiæ ſecu-
lis fuiſſe refert. Verum, ut obſervavit Ruinar-
tus in Actis ſinceris primorum Martyrum pag.
419. ubi ea recitat, non dubium quin Chryſogo-
nus & Anaſtaſia, de quibus hic Baronius, verè
martyrium pertulerint, eoſque ut tales Eccleſia
Catholica ſemper venerata fuerit. Sed hæc ad
Actorum antiquitatem nibil conferunt, præſer-
tim cùm ad eam probandam Henſchenius te-
ſtem non adhibeat ſuperiorem Aldhelmo, qui
ſub ſeculi ſeptimi finem in Anglia floruit. Quis
enim ignorat, multa Martyrum Acta, quamvis
interpolata & vitiata, ab illius ævi Auctoribus
rolata & laudata fuiſſe, & à poſterioribus Au-
toribus deinceps admiſſa: Id vel ipſius Aldhel-
mi Opere laudato probari poteſt, qui Theclæ,

Eugeniæ, Agnetis, Ruffinæ, Chriſanti & Da-

riæ, Joannis & Paulæ, ubi Conſtantini virgo
Magni Conſtantini filia dicitur, aliorumque
Martyrum Acta laudat, quorum tamen aliqua
ſaltem, & quidem ea ipſa quæ ab Aldhelmo re-
feruntur loca, ut ſincera & ab omni interpola-
tione aliena numquam admittet ipſemet Hen-
ſchenius, inquit Ruinartus, qui & alia in eam-
dem rem habet. Acta itaque Sanctæ Anaſtaſiæ
quæ in Martyrologio Romano colitur ad diem
XXV Decemb. 6. & Acta S. Chryſogoni, qui
ibidem inſcribitur ad diem X XIV Novembris,
antiqua non ſunt.

ANNOPERIODI GRACO-ROMANAX 5794. S F C. IV.
O 2 E. 17. P. I3. April. Indict. 4. An. Ch. zor.

Anno Urbis
JESu CHRyISTI 3z01I. 1054.
Olym 270
MARCELLINI PAPX 6. . „

DIOCLETIANI IMP. 18. MAXIMIANI
HERCÿmuIILII 16.

D num. I. Coſſ. Titianus II, & Nepotia- 1.
nus. In libello de Præfectis Urbi, & in Conſniee-
Inſcriptione Onuphriana Titianus cum nota
numerali effertur. Præter hunc, Voluſianum
anno cccxIv, & Merobaudem anno ccCrxXXIII
Conſulem, nullus ex privatis toto hoc ſeculo in
Faſtis Conſul iterum dicitur.
Triumphus Diocletiani & Maximiani Hercu- II.

lii de Perſis, non hoc anno, ductus ut Baro- Triumphus

nius, neque ſequenti, ut Valeſius in Notis Eu- Diocletiani
ſebianis lib. S8. cap. 13. aliique arbitrati ſunt, ſed & Maxi-
anno cCccCIII, quo Lactantius lib. de Mortibus Misni
Perſecutorum cap. 17. Diocletianum Romæ Vi-
cennalia celebraſſe tradit. Nam cùm Triumphus
ille Romæ exhibitus fuerit, ut Euſebius in
Chronico, Eutropius, & Caſſiodorus teſtantur,
& ante annum cCCIII poſt victoriam Perſi-
cam

3 c.
n. Ch,/

III.
gavitur in
Riliter.

B aonnun
XVII 1 4

legg⸗

17

Amnd Uii
l05

On
ng 2
a2 70.

Conſale,
I.
Merenah
Calnij le
imiezi.

ſal

cc

c I

II.
55.
ſogoni
naſaſſe
ſeriopi⸗
lerihte.

5KC. IV.
Aa. Ch. zol⸗
Anno Urbis

1054.
Bh

.

Cenſs⸗
1

un, k

⸗ Maxi⸗
ielt.

* — ——

58 ½ . IV.

in Annales

cam Diocletianus Romæ non fuerit, liquet, eo

An. Ch. 301. anno triumphum hunc actum eſſe. (ræterea

III.
Savitir in

B aron, num.

XVIII &

ſeqq.

Anno Urbis
1055.
Olymp 270.
an. 2.

I.
Conſules.

II.
Decennalia
Gglerii Ma-
Xsmiani.

triumphos cum Vicennalibus & id genus feſtis
de more exhibitos fuiſſe, ſæpeque dilatos non
ſemel inſinuavi. Quare licèt pax inter Romanos
& bPerſas jam ab anno ccxCVII ſancita fuiſſet,
tamen triumphus de Perſis anno tantùm cccIII
actus. Victis itaque hoſtibus ſive per ſe, ſive per
Legatos, quadrigas triumphales ſibi decerni
curabant Imperatores, ſed triumphum plerum-
que differebant. Hinc Mamertinus in Panegyri-
co Maximiano Herculio die natali dicto cap. 4.
ſic eundem Imperatorem & Diocletianum allo-
quitur: Hos fructus capitis operam maximorum:
ſic interim meritoriâ conſcientià triumphatis, dum
triumphos ipſos ſape vincendo differtis. Hæc Cauſa
cur tot Imperatores, quibus decretæ quadrigæ
triumphales, morte præventi non triumpharint.
Quod Antiquarii non animadvettentes, Impe-
ratorum triumphos cum annis, quibus quadri-
gæ triumphiles eiſdem tantùm decretæ, illiga-
rint. Warſeus Perſarum Rex, cujus filii in trium-
phum ducti, anno incerto Miſdatem ſucceſſo-
rem nactus eſt, de quo Agathias lib. 4. ait:
Miſdates hujus filius & haæres non ſolum potentiæ,
ſed annorum aqualitatis & ſpatii. Hunc excepit
Sapores, qui plura cum Romanis bella geſſit,
ut ſuo loco videbitur.
Ad num. II & ſeqq. Diocletianus non hoc
anno, ſed anno ccxCIII, quo Decennalia
celebravit, ſe ut Deum adorari voluit, ut
ibidem oſtenſum. Præterea nullum hoc an-

no de perſecutione Chriſtianorum promulga-

tum edictum, ſed tantùm in milites ſ[ævi-
tum. Quare Martyres, de quibus Baronius, an-
te annum ccCIII paſſi non ſunt. Certè in Paſ-
ſione S. Savini Epiſcopi & Martyris, cujus Frag-
mentum edidit Baronius, & quam integram ex
Codice M S. Colbertino publicavit Baluzius V.
C. nullus temporis character extat, ex quo cer-
tam anni rei geſtæ notitiam eruere poſſimus;
ideoque rectè Baluzius martyrium illud cum an-
no trecenteſimo tertio, quo revera perſecutio
decreta, copulavit. Subjungit in Notis, Savi-
num, quem Baronius Sabinum appellat, Spole-
ti quidem martyrium feciſſe, ſed Epiſcopum
Aſſiſienſem non extitiſſe; cùm in Actis ejus ſo-
lùm dicatur captus in civitate Aſſiſinati, & in eo-
dem loco cuſtodiæ mancipatus cum duobus Diaco-
nihus && multis Clericis cum eis.
Initium ſchiſmatis Meletianorum uti anno
CCCVI num. IXIX oAenditur.

ANNO PERIODI GRACO-ROMANA 5795.
O 3. D. ) 18. P. 5. April. Indict. 5.
Js su CHRISTI 302.
MARCELIINI PAPX 7.

DIOCILETIANI IMP. 19. MAXIMIANI
HERCʒuIILII IMP. 17.

D num. I. Coſſ. Conſtantius Ceſar I E. &
Galerius Maximianus Caſar IV.
Conſulatus Conſtantii ſecundùm tertiam re-
gulam, Galerii juxta ſecundam; Imperii enim
Cæſarei Decennalia dedit. Ex quo utriuſque Cæ-
ſaris Conſulatu diſcimus, eos ante annum
CcCXCII Cæſaream dignitatem non obtinuiſſe;

C. Baronii. 321

alioquin Maximiani Decennalia ante hunc an- S C. I V.

num exhibita fuiſſent; cùm nullum extet indi- An. Ch. zo4.

cium, ea fuiſſe dilata. Ad hæc ſolennia refe-
renda quæ hoc anno Idacius in Faſtis habet: Hi⸗
Cenſulibus vilitatem jnſſerunt Imneratores eſſe.
Annis enim, quibus Imperatores & Cæſares
Decennalia celebrarunt, eos erga populum li-

berales ac munificos fuiſſe in Diſſertatione Hy-

patica oſtendi.
.
Non tantùm Baronius, ſed & Peravius in

111.

lib. de Doct. Temp. aliique plures Viri docti V perſecs-

tion e indè-

perſecutionis Diocletianeæ initium in hunc an- cend9 deli⸗
num contulére. Verùm liber Lactantii de Mor- berasew.

tibus Perſecutorum controverſiam tandem dire-
mit, & Valeſi ſententiam certam eſſe oſtendit.

Is in Notis ad lib. 8. Euſebii eam anno tantùm Baron. num.

ſequenti cœptam adeo ſolidè demonſtravit, ut ² & ſeqq⸗

mirum mihi acciderit, poſt ejus Notas in lu-
cem emiſſas, inventos fuiſſe qui contrarium
ſenſerint. Hoc itaque anno per totam hiemem de
Ohriſtianis perſequendis actum. Lactantius enim
poſtquam cap. 10. de milirum perſecutione,
quam anno ccxCVIII inchoatam eſtle dixi=
mus, egit: Deinde, inquit, interjedto aliquant
tempore in Bithyniam venit hiematum: (nempe
Diocletianus) eodemque tum Maximianus quo-
te Ceæſar inftammatnus ſeelere advenit, nt ad per=
ſequendos Chriſtianos inſtigaret ſenem vanum
qui jam principium fecerat. Cujus furoris hanc
canſam fuiſſe cognovi. Erat mater ejus Deorum
nontium cultrix, mulier admodum ſuperſtitioſa.
Quæ cum eſſet, dapibus ſacrificabat penè quotidie,
ac vicariis ſuis epulis exhibebat. Chriſtiani abſti=
nebant; & illa cum gentibus epulante, jejuniis hi
&crationibus inſiſtebant. Hino concepit odium ad-
verſus eos, ac filium ſuum non minis ſuperſtitio=
um querelis muliebribus ad tollendos homines in-
itavit Erge habito inter ſe per totam hiemem con-
ſilio, cum nemo admitteretur „ S omnes de ſum-
mo ſtatu Keipublicæ tractari arbitrarentur, dis
ſenex furori ejus repugnavit, oſtendens quàm per-
nicioſum eſſet inquietari Orbem terræ, fundi ſan⸗
guinem multorum. Illos libenter mori ſolere: ſa-
tis eſſe ſi Palatinos tantùům ac milites ab ea Feli-
gione prohiberet. Nec tamen deflectere potuit præ-
cipitis hominis inſaniam. Placuit ergo amicorum
ſententiam experiri. Nam erat hujus malitiæ. Clhns
bonum quid facere decreviſſet, ſine conſilio facie-
bat, ut ipſe laudaretur. Cum autem malum, quo-
niam id reprehendendum ſciebat, in conſilium mul-
tos advocabat, ut aliorum culpæ adſeriberetur quic-
9uid ipſe deliquerat. Admiſſi ergo Zudices pauci &
pauci Militares, ut dignitate antecedebant, inter-
rogabantur. Quidam proprio adverſus Chriſtianos
odio inimicos Deoram & hoſtes Keligionum publi-
carum tollendos eſſe cenſuerunt, & qui aliter ſen-
tiebant, intelletta hominis voluntate, vel tim-
tes, vel gratificari volentes in eandem ſententiam
congruerunt. Nec ſic quidem flexus eſt Imyerator,
ut accommodaret aſſenſum; ſed Deos potiſimnm
conſulere ſtatuit, miſitque Aruſpicem ad Apollinem
Mileſiunm: (hanc hiſtoriam narrat Euſebius in
lib. 2. de Vita Conſtantini cap. 1. reſpondit ille ut
divinæ Religionis inimicus. Tradultus eſt itaque à
Propoſito. Et quoniam nec amicis, nec Cæſari, neç

Auoollini poterat reluétari, hanc moderationem te-

nere conatus eſt, ut eam rem ſine ſangnine tranſi-
gi Juberet, euim Ceſar vivos cremari vellet, qui
Iacrifcio repugnaſſent. Quæ ſub finem præſentis
anni, non verò præcedenti, ut exiſtimavit Ba-
ronius, decreta. Perſecutio itaque adverſus mi=
.— lires

322
§ «& C. IV. lites anno ccxcVIII inchoata Deinde inter-
An. Ch. 302. jecto aliquanto tempore, annis nempe quatuor,
Diocletianus in Bithyniam venit hiematum, in
urbem nempe Nicomedienſem, quæ ſedes Re-
gia erat, què ſub hujus anni finem ſe contulit,
& ubi perſecutio univerſalis adverſus Chriſtia-
nos deſtinata fuit.
IV. Baronius Euſebium reprehendit, quèd perſe-
Cauſa perſe- cutionis cauſam in Chriſtianos jam turpiter mo-
entioni: vi- ribus depravatos, & in Epiſcoporum diſcordias
tis c hian- rejecerit. Verùm cùm ſchiſma Meletianum, quod

Msigitum Baronius in annum trecenteſimũ ſextum differt,
diſcordia. anno trecenteſimo vel trecenteſimo primo, ut in-

frà oſtendam, contigerit, Euſebius hac in re omni
Baron. num. culpa vacat. Hæc Euſebii verba: Cum ex nimia li-
VI & VII. bertate in negligentiam ac deſidiam prolapſi eſſe-
mus; cum alter alteri invidere atque obtretctare
cœpiſſet; chm inter nos quaſi bella inteſtina gere-
remus, verbis tamquam armis quibuſdam haſtiſ-
ue nos mutuò vulnerantes; cum Antiſtites ad-
verskr Antiſtites, populi in populos colliſi, jurgia
ac tumultus agitarent; denique cum fraus & ſi-
mulatio ad ſummum malitiæ culmen adoleviſſet:
tum divina ultio levi brachio, ut ſolet, integro
adhuc Eccleſiæ ſtatu, & fidelium turbis liberè con-
venientibus, ſenſim ac moderatè in nos &pit ani-
madvertere; orſa primum perſecutione ab is, qui
militabant. (Hæc Euſebius de diſcordiis Anti-
ſtitum nobis ignotis, quæ milirum perſecu-
tionem præceſſere: hæc verèò de ſchiſmate Me-
letiano, quod aliquot annis poſt militum per-
ſecutionem excitatum Euſebius inſinuar, ſcri-
bit.) Cum verò ſenſu omni deſtituti de blacando
Dei numine ne cogitaremus quidem; quin potils
ieſtar impioru quorumdam res humanas nulla Tolli-
citudine ac providentia gubernar: rati, alia quoti-
die crimina aliis adjiceremus, càùm Paſtores noſtri
ſretâ Religionis regaldà, mutuis inter ſe contentio-
nibus decertarent, nihil aliud quam jurgia, mi-
nas, æmulationem, odia ac mutuas inimicitias am-
plificare ſtudentes; Principatum quaſi tyrannidem
„ quandam contentiſſimè hibi vindicantes: tunc de-
mum juxta diétum Hieremiæ, obſcuravit Domi-
nus in ira ſua filiam Sion, & dejecit de cœlo glo-
riam Iſrael, & c. Valeſius in Notis Euſebianis
ad hæc verba, Principatum quaſi tyrannidem
quandam contentiſſimè ſibi vindicantes, ait; Dum
ſeilicet Epiſcopi inter ſe certant de honoris pra-
rogativa aut de finibus Paræœciarum ſuarum,
quia ſcilicet is non magis ad præfatum ſchiſ-
ma, quâm Baronius, animum adverterat;
quod tamen jam in Ægypto graſſatum eſſe in-
frà demonſtrabimus. Ex citatis etiam Euſebii
verbis liquet, deceptos eſſe Viros doctiſſimos,
qui autumarunt, Lactantium citatum indicare,
militum perſecutionem præſenti anno cœptam,
ſequentique adverſus omnes Chriſtianos decre-
tam fuiſſe. Nam in hac Hiſtoria explicanda Eu-
ſebius & Lactantius inter ſe conferendi, alter-
que ex altero explicandus; in pauciſſimis quip-
pe diſſentiunt. Cùm itaque Euſebius in Chro-
nico militum perſecutionem cum anno Chriſti
CCXCVIII diſertè conjungat, & loco Hi-
ſtoriæ mox recitato indicet etiam, inter initium
perſecutionis adverſus milites, & perſecutionis
univerſalis aliquot annos fluxiſſe, non dubium,
quin hbæc Lactantii de Diocletiano verba, dein-
de (poſt decretam nempe militum perſecutio-
nem) interjecto aliquanto tempore in Bithyniam
venit, de intervallo aliquot annorum, non ve-
13 de intervallo aliquot menſium interpretanda
Hnt.

Critica Hiſtorico Chronologica

6KC.
Certum hujus perſecutionis non tantum an- SÆ C. W. n0
num, ſed menſem ac diem, Lactantius libro An. Ch. 302.
citato, poſt longam tot ſeculorum ignorationem v.
nos docuit cap. 12. & 13. Iuquiritur peragendaæ rei Ae
dies aptus & feliæ, ac potiſſimhm Terminalia de- die perſecu-
liguntur, quæ ſunt ad ſeptimum Kalendas Martias, tio decreta.
ut quaſßi terminus imponeretur huic Religioni. Baron num.
(Cpit itaque perſecutio die xXIII Februarii, *V1.
ut patet etiam ex cap. 48. ejuſdem libri) Ile
dies primus leti, primuſque malorum cauſa fuit
quæ & ipſis & Orbi terrarum acciderunt. Qui
dies cùm illuxiſſet, agentibus Conſulatum ſeni-
bus ambobus octavum & ſeptimum, (anno ſci-
licet ſequenti, quo Diocletianus VIII, &
Maximianus VII Conſules proceſſêre, quòve
ideo perſecutio certò cœpit Jrepentè adhuc du-
bia luce ad Eccleſiam profeltus cum Ducibus &
Kationalibus venit; & revulſis foribus ſimula-
chrum Dei quaritur. Seripturæ repertæ incendun-
tur, datur omnibus præda. Rapitur, trepidatur;
diſcurritur. Lſ verò in ſpeculis (in alto enim
conſtituta Eccleſia ex palatio videbatur) diu inter
ſe concertabant, utrum ignem potius ſupponi opor-
teret. Vicit ſententiâ Diocletianus, cavens ne ma-
gͤhno incendio facto pars aliqua civitatis arderet.
Nam multæa ac magna domus ab omni parte cin-
gebant. Veniebant agitur Praætoriani acie ſtructa
cum ſecuribus & aliis ferramentis; & immiſſi un-
dique, tamen illud editiſſimum paucis horis ſolo
adæquarunt. Poſtridie (die videlicet xXIV Fe-
bruarii) propoſitum eſt edictum, quo eavebatur,
ut KReligionis illius homines carerent omni honore
ac dignitate, tormentis ſubjelti eſſent, quocum que
ordine aut gradu venirent, adversus eos omnes
actio caleret, ipfi non de injuria, non de adulte-
rio, non de rebus ablatis agere poſſent, libertatem
denique ac vocem non haberent. Quod edictum
quidam, etſi non relte, magno tamen animo di-
ripuit & conſeidit, cum irridens diceret victorias
Gothorum & Sarmatarum prapoſitas, ſtatimque
productus, non modò extortus, ſed etiam legitimé
coctus, cum admirabili patientia poſtremò exuſtus

VII.
Diocletis
nus & 60
rius domi
Regis noj
barcunt.

eſt. Hæc Lactantius. Euſebius tamen lib. 8. cap.

.
2. ſcribit propoſitum fuiſſe edictum menſe Mar-
tio, appetente die feſto Dominicæ Paſſionis. Au-
Gtor Chronici Alexandrini die xXX V Martii ipſo
die Paſchæ. Verùm hæc ſic conciliat Baluzius
V. C. ut primò edictum illud propoſitum fuerit
Nicomediæ, ubi agebat Lactantius, velut in ci-
vitate Regia, die XXIV Februarii, deinde miſ- 5
ſum ad ceteras Imperii civitates, menſe quidem * er
Martio propoſitum in eo loco, ubi tum Euſe-
bius habitabat, & in Palæſtina menſe Aprili, Ale- .
xandriæ vel alibi, ipſo die Paſchæ. Quam con- .
jecturam certam eſſe mox oſtendo.
Pergit Lactantius cap. 14. Sed Cæſar (Gale- vVI. „
rius nempe Maximianus) non contentus eſt edi- Incendium
Gti legibus. Aliter Diocletianum aggredi parat. Chrißianis
Nam, ut illum ad propoſitum crudeliſſimæ perſecu- ee is 3
tionis impelleret, occultis miniſtris palatio ſubje- Wurseum. .
cit incendium. (Euſebius lib. S. cap. 6. neſcire ſe Baron. num.
fatetur, quo caſu excitatum fuerit; Conſtanti- XX.
nus verò in Oratione ad Sanctorum cœtum cap.
25. ait, palatium fulmine ictum conflagraſſe
Et cùm pars quadam conflagraſſet, Chriſtiani ar-
guebantur velut hoſtes publici, & cum ingenti in-
vidia ſimul cam palatio Chriſtianorum nomen ar-
debat: illos confilio cum eunuchis babito de ex- e.
tinguendis Principibus cogitaſſe, duos Imperato- i
res domi ſuæ pene vivos eſſe combuſtos. Diocle- , ae f

tianns verè, qui ſemper ſe volebat videri aſtnu- nleihe,

tum

VI. : m
eu .

Il.
Inceni u
naltls
mutatufn

Baron. nuldh
1 *

2*

in Annales
§ F C. IV. tum & intelligentem, nihil potuit ſuſpicars; ſed
An. Ch.302. ira inſlanzmatus, excarnificari omnes ſuos proti-
nus pracepit. Sedebat ipfe, atque innocentes igne
torrebat. Itenz Judices univerſi, omnes denique
qui erant in palatio Magiſtri, data poteſtate tor-
unebant. Erant certantes quis prior aliquid inve-
niret. Nihil uſqquam reperiebatur; quippe cum fa-
miliam Cazſaris nemo torqueret. Aderat ipſe & in-
ſRtabat, nec patiebatur iram inconſiderati ſenis de-
flagrare. Sed quindecim diebus interjelétis aliud
rurſis incendium molitus eſt. Sed celerins ani-
madverſum, necç tamen auttor apparnit. Tunc
Cæſar medio hiemis profecttone parata prornpit,
eoden, die conteſtans fugere ſe, ne vivus arderet.
Hæc cap. I4. Tum cap. 15.

VII. Purebat ergo Inperator jam non in domeſticos
Diocletia- tanthm, ſed in omnes, & primam omnium fſiliam

nus & Gale- Valeriam, conjugemque Priſoam ſacriſicio pollui
vins domui coeyit. Potentiſſimi quondam eunuchi necati, per
Regiæ non ₰. . .
patcunt. 401 Palatium S ipſe anté conſtabat. Comprehenſi
Preeabyteri ac Miniſtri, & ſine alla probatione ad
confeſſionem damnati, cum omnibus ſuis dedace-
bantur. Omnis ſexus & atatis homines ad exuſtio-
nem rapti. Nec ſinguli, quoniam tanta erat mul-
titudo, & gregatimz circumdato igni ambiebantur
domeſtici, alligatis ad collam molaribus mari
mergebantur. Nec mindhs in ceterum populum per-
ſecutio violenter incubuit. Nam Judices per om-
mia templa diſperſi univerſos ad ſacrificia cogebant.
Pleni carceres erant. Tormentorum genera inau-
dita excogitabant; & ne cai temere jus diceretur,
aræ in ſecretariis ac pro tribunali poſite, ut liti-
gatores prins ſacrificarent, at que ita canſas ſaas di-
cerent: ſic ergo ad Judices tanquam ad Deos adi-
retur. Et jam literæ ad Maximiannm atque Con-
Kantinm commeaverant, at eadem facerent. (Ve-
rum itaque eſt quod ſuprà diximus, edictum
ſcilicet priuùs in civitate Regia, quâm in aliis
Imperii urbibus, imè priùs in Oriente, quâm
in Occidente propoſitum fuiſſe) Eorum ſenten-
tia in tantis rebus expectata non erat. Et quidem
ſenex Maximianus libens paruit per laliam, ho-
meo non adeo clemens. Nam Conſtantius, ne diſ-
ſentire à majoribus præceptis videretur, conventi-
cula, id eſt, parietes, qui reſtitui poterant, dirui
paſſus eſt, verum autem Dei templum, quod eſt
in hominibus, incolume ſervavit. Tum cap. 16.
Vexabatur ergo univerſa terra, & prater Gallias,
ab Oriente uſque ad Occaſum tres acerbiſſimæ be-
ſtiæ ſæaviebant. Non mihi ſi linguæ centum, oraque
oentum, ferrea vox, omnes ſoelerum compren-
dere formas, omnia pœnarum percarrere nomina
poſſem, quæ Zudices per Provincias juſtis atque
znnocentibus intulerunt. Verkm quid opus eſt illa
narrare, pracipuè tibi, Donate shariſſime, qui
prater ceteros tempeſtatem turbidæ perſecutionis
expertus es? Nam cum incidiſſes in Haccinum
Praæfeltum, non pufillum homicidam, deinde in
Hieronem ex Vicario Præſidem, qui aultor & oon-
liliarius ad faciendam perſecutionem fait, poſtre-
m in Priſoillianum ſucoeſſorem ejus, docaumentum
omnibus invitcte fortitudims prabuiſti. Ex prio-
ribus Lactantii verbis diſcimus, tam uzxorem Dio-
cletiani Priſcam, cujus etiam nomen ignoraba-
mus, quàm Valeriam ejus filiam & Galerii Maxi-
miani conjugem Chriſtianas fuiſſe.
VIII. Id quidem Euſebius lib. 8. cap. I. indicarat,
Ra Euſe- ſed verbis obſcurioribus, & ab ejus Interpre-
Sie re,s br- tibus plerumque non intellectis. Hæc ejus ver-
, a: Ti deĩ Sρ Tα τονNυνυ⅜S. Se&συviναο eve*ν-

loſto non in- e, Sn 1. . Aik8; . .
teltectus. „8, Taÿ οααNWναιοσαιν ανρWτυο α ναμohs eg gi

2

C. Baronii.

323

. 7 2 — —„
6&ονπν α τα heln αρααομειννο Xααο 2 5 C. I V.

Sia, oνοε*ν5vwuοοε*‧ Ne et 2„ wονασι α οW.âαος α. An. Ch 302.
vovoNvν αι ανn ασ m.! 77 αααι½ 16 i- Baron. n.- it.
5cορ ταονSILt. Quæ verba ſic Valeſius vertit:
Quid opus eſt dicere de iis, qui in Imperatorum
palatis verſabantur, quid de Inperatoribus ipfis?
Qui domeſticis ſuis eorumque uxoribus, liberis
ac ſervis, ea quæ Religionis ſua erant, tam verbis,
quam faltis liberè exequendi coram ſometipſis;,
poteſtatem dederunt; ipſie ob hanc PFidei ſuæ liber-
tatem gloriari ac ſe oſtentare quodammodo per-
mittentei. In Notis vero ait: Hæc verba de Im-
peratorum conjugibus intellexit Chriſtophorſonus;,
quibus ſtlicet Imperatores permiſerint, Cbriſtia-
nam PFEidem liberè profiteri. Sed quaæ ſequuntur,
ſenſum hunc apertè refutant. Verumenimvero,
locum illum Chriſtophorſonus melius qu4âm
Valeſius intellexit, quando eui ſic vertit: Quid
de his attinet dicere, qui ſunt in Inperatorum
palatio magnam dignitatem adepti, deque ipfis
Imnperatoribus, qui domeſticis ſuis pro ſermone di-
vino propagando, & pia vitæ rattone degenda, ipfi
velut inſpettantes, copiam fecerunt liberé & inge-=
nuè dicendi: atque adeo ſuis ipſorum uxoribus, li-
beris & ſervis, quaſi palam de mira Eidei liber-
tate gloriandi exultandique poteſtatem permiſe-
runt? Is itaque locus ſic verbo ad verbum red-
dendus: Quid attinet de is dicere, aqui ſunt in
Inperatoriis domibus, & de iis, qui omnibus im-
perant: qui demeſticis coram ſe in iis, quæ ad nu-
men ſpelctant, ſermone & vita inſtituto liberèò agen-
tibus indulgebant, uxoribus ſuis ac liberis & fa-
mulis tantuis non quoque gloriari de libertate Fi=
Aei permittentes? Huic explicationi, Vir clariſ-
ſimus Toinardus in Euſebii, Lactantiique le-
ctione exercitatiſſimus calculum album adjecit,
eamque etiam Rufinus amplectitur. Euſebius
lib. S8. cap. 6. confirmat quod ſcribit Lactantius,
Diocletianum nempe in domeſticos ſæviiſſe, &
inſuper perſecutionem in Gallia, quam Con-
ſtantius regebat, locum non habuille qua de
re fusè anno ſequenti. Denique is Lactantii lo-
cus confirmat conjecturam Baronii, inquit Ba-
luzius in Notis ad Lactantium, qui ſequentia
Lactantii verba lib. 5. de Inſtitut. cap. 2, de Hie-
rocle intelligenda exiſtimavit: Alius eandem
materian,: mordacius ſoripſit, qui erat tum à nu-
mero Judicum „ & qui aultor inprimis faciend
perſecutionis fuit. Bithyniæ Præſidatum geſſit
Hieiocles, antequam Præfecturam .Ægypti, quâ
eum ornatum fuiſſe docet Valeſius in Annota-
tionibus ad Euſebium in libro de Martyribus
Palæſtinæ cap. 5.
Ex duobus Ethnicis, quos Lactantius ci- IX.
tatus adversus Chriſtianos ſcripſiſſe prodit, de Porphyrius
Hierocle numero præcedenti egimus; reſtat, ut Iudans. non
de Porphyrio aliquid dicamus. Holſtenius in li- fuu.
bello de Vita & Scriptis Porphyrii cap. 5. oſten-
dit, Baronium deceptum, quando Hieronymi Baron.num.
auctoritate innixus ſcripſit, Porphyrium Ju- xbv & ſeqꝗ.-
dæum fuiſſe: Quod nequaquam intelligens Bata-
næotes & ſceleratus ille Porphyrius in primo Ope-
ris ſui adverſus nos libro, Petrum à Paulo obie-
cit eſſe reprehenſam, &c. Batanæa Judææ civi-
tas eſt: ſed quòd eum patriæ generiſque tæde-
ret, falsò mentitum fuiſſe Phœnicium, quo olim
& nunc vulgè creditur. Verumenimvero, ſi Por-
Pphyrius falsò ſe Tyrium appellaſſer, id ſtatim
innotuiſſet, cùm ex maxima Phœniciæ civita-
te plurimi & Alexandriam & Romam quotidie
commigrarent, quorum indicio fraus facile de-
tecta

324

genere apud ſuos ortum teſtetur. Et quomodo
id larere potuit Longinum, Jamblichum alioſ-
que Syros, qui cum eo verſabantur? Ipſe Lon-
ginus Epiſtolam Plotini Vitæ inſeruit ex Phœni-
cia ad ſe ſcriptam, quò ex Sicilia evocatur, ubi
Longinus Tyri patriæ ejus meminit. Et cùm Liba-
nius Sophiſta Syrus oratione funebri in Julianum
Imp. Porphyrium Vyrium ſenem honoris causâ
appellaſſet, Socrates, qui lib. 3. cap. 25. ea S0=-
phiſtæ verba conquiſitis rationibus verbiſque
operosè confutat, de patria tamen nullam ei
litem intendit. Ceterùm, certum eſt, Porphy-
rium univerſam Sacram Scripturam legiſſe, ea
mente ut falſam oſtenderet Divinorum oraculo-
rum fidem, quod Euſebius in libris de Præpara-
tione Evangelica, & Theodoretus ſerm. 7. te-
ſtantur. Sed inde nullo modo ſequitur, eum
fuiſſe judæum. Locus tamen laudatus Hierony-
mi facilem explicationem non habet. Tres affert
Holſtenius, quarum nulla mihi ſatis probata.
Exiſtimo, Porphyrium gravi alicui vitio dedi-
tum fuiſſe, quod ei Hieronymus exprobrans,
illum Batanæotem ſcommate vocat, quia nempe
illius urbis cives eo infectos eſſe famâà paſſim
jactatum erat. Hinc & Chryſoſtomus Homil. 6.
in Epiſt. ad Corinth. Saſſcientes teſtes ſant ad
robandam librorum vetuſtatem, qui contra nos
invecti ſunt, Celſus ſe. & poſt ülum Batangotés.
Lactantius à Baronio citatus ait, duos exti-
tiſſe, qui dum Dei tem plum everteretur, adver-
sus Chriſtianos ſcripſerint, Philoſophum alte-
rum, & alterum Judicem. Et hunc quidem ulti-
mum Hieroclem fuiſſe rectè judicavit Baronius.
Sed in eo quòd putat, Philoſophum illum alium
non fuiſſe quàm Porphyrium, eum hallucinari
demonſtrat Holſtenius citatus cap. 3. Porphyrius
in Sicilia cùm alios libros plurimos, tum ſcele-
ratos illos contra Chriſtianam Religionem ſcri-
plit, ut teſtatur Euſebius lib. 6. cap. 19. & bPoſt
ipſum Hieronymus in Catalogo illuſtrium Scri⸗
ptorum, ubi & Euſebii Opera recenſet. Id certè
non obſcurè colligi poteſt, vixiſſe eum aliquot
