bulis, ſod in ceteris unum aliquod par Conſu-
lum deeſſe videtur. Paulò pòſt ſubjicit .: Sed
nihilominus par unum Conſulum in Faſtis vul-
garibus inſerendam arbitror 5 Rve Imperato-
re Probo, ſive alio quopiam, 710d nominatim
concipere propter Couſulum in illis depravata
vocabula minimè poſſumus. Atque hoc ex annis ip-
ſius conditæ Urbis, qui apud Onuphrium adnotati
ſant, cernere licet, quorum ſumma uno anno defi-
cit. Sed fruſtra Petavius poſt Probi & Paulini
Conſulatum duo Conſulum paria à Baronio
exploſa quærit; cùm is unum tantùm diſſimula-
rit, Conſulatum videlicet Probi I I & Furii Lu-=
pi, quem ſuffectum autumabat. Quòôd ſi Onu-
Phrius poſt eraſum Probi & Paulini Conſula-
tum annos Urbis uno numero decurtarit, id ac-
cidit, quia Conſulatum unum ordinarium abſi⸗
cere non potuit, quin non ſolům annos Urbis,
ſed etiam omnium aliarum Erarum, præterquam
Chriſtianzæ, anno uno mutilaret; quia error
in Faſtis commiſſus nonniſi alio errore reſarciri
potuit. Petavius in Animad verſionibus Epipha-
nianis ad librum de Menſuris & Ponderibus,
eundem Annalium errorem emendare conatus
fuerat: ſed ibi res illi feliciuùs, quàm in libris de
Doct. Temp. non ſucceſſit; adeo perplexa va-
rüſſque ambagibus implicita Chronologia eſt
G apud Baronium, à Decii Imperio ad Diocletia-
nea uſque tempora.
vI. Carolus Cointius doctiſſimus Annalium Ec-
Cointius An- cleſiaſticorum Francorum Scriptor; ad Faſtos
nalei magis Baronianos expediendos, omnem curam cogi-
Siravs vi. tationemque contulit primo ſuorum Annalium
tomo; ſed cùm, errore nunc non ferendo, Eram
Chriſtianam ab eodem, quo Baronius Conſu-
latu, Auguſti nempe xIII & Plautii Silvani,
auſpicatus fuerit, ſeſe inextricabilibus difficul-
tatum laqueis non potuit non involvere. Baro-
nium quidem temporis, quo ſcripſit, infelici-
tas delendit: nondum enim tunc Periodus Ju-
D Hana inventa, nondum Cycli Solis ac Lunæ in
1 uſaum vocati, nondumque Certis demonſtratio-
. nibus conſtabat, primum Eræ Chriſtianæ an-
num cum Conſulatu Caii Cæſaris & Lucii £mi-
m lii Pauli concurrere. At poſt annum milleſimum
iſ ſexcenteſimum ſexageſimum quintum, quo
Cointius primum illum tomum publicavit, res

IV.
nendatig
aſtorum
entata
itevie.

— —w— —

tanti momenti totque demonſtrationibus confir-
3 mata, non erat in dubimm revocanda, niſi ad
argumenta, quæ opinionem, Jquam ſequitur .
. convellunt, reſponderetur. Cointius itaque
Eram Chriſtianam biennio antevertens, Con-
⸗ ſulatus ordinarios Secularis II & Donati, ac
e præterea Conſtantii Cæſaris V & Galerii Ma-
8 ximiani Cæſaris V, quorum prior anno ccLxX;
. oſterior anno cccV geſtus, expungere coactus
ſi⸗ fuit, & Diocletiani initium cum anno Chriſti
V. ducenteſimo octogeſimo quinto copulare: eo-
u onßium que pacto uſque ad Conſtantini Magni Impe-
Barc er⸗ pium anno trecenteſimo ſexto inchoatum, extra
. n u

viam vagatus errorem non correxit, ſed propa-
gavit. . An. Ch. 280.
Unus Card. Noriſius in Parergo de Votis De- VII.
cennahibus Faſtos Conſulares à Decio Auguſto Card. No-
uſque ad Diocletianum Chronologico ſplendo- WVas Ealtes
ri reſtituit, nullo ſuffecto in locum ordinarii ſu- ee emed.
brogato, omnibuſque Conſulum paribus certis Ele⸗
aArgumentis comprobatis. Verum eſt, Cardina-
lem doctiſſimum, vexatiſſimum Vopiſci locum,
in quo Critici omnes hactenus offenderant;, non
extricaſſe, & hæc verba Valeriani Auguſti Au-
relianum alloquentis, Conſulatum vum Ulpio Cri-
nito in annum ſequentem a die undetimo Kalenda-
rusm Juniarum in locum Gallieni & Valeriani ſye-
raré te convenit, in quibus veluti cardo quidam
Chronologiæ per Valeriani & Gallieni Augg-
tempora vertitur, de Gallieno Auguſto & Vale-
riano ejus fratre, ut alii omnes, interpretatum
eſſe. Attamen, licèt vulgarem expoſitionem ie-
cutus fuerit; laqueos ſane, in quos alii incide-
re, defugit, nullumque Conſulatum ordinarium
loco ſuo movit: ait enim, eodem anno, quo de-
ſignatio illa facta, Valerianum Auguſtum in
Perſidem abductum eſſe, camque ob rem tam
Conſulatum illumm Gallieni Auguſti Valeriano
Cæſare Collega, quàm Conſulatum Aureliani
Crinito Collega geſtum non fuiſſe; ſed Gallie-
num alia Conſulum Collegia prô arbitrio deſi-
gnaſſe. Quo pacto Gallieni Auguſti Conſulatus
non auxit, ut Petavius, neque aliquos Conſu-
latus ordinarios in annos, quibus ſuſcepti non
ſunt, uti idem Petavius, Baronius, & Coin-
tius tranſtulit, ſed veram & integram, Conſu⸗
latuum ordinariorum ſeriem exhibuit. At nodus
expediendus erat, non ſecandus; duo enim Con-
ſulatus IIli ſuſffecti ,Gallieni ſcilicet Cæſaris Va⸗=
leriano patruo Collega, ac Aureliani & Crini⸗
ti abdicari non potuere, quin notæ numerales
Aureliani Auguſti Conſulatibus ordinariis adjis
ciendæ perverterentur, & Conſulatus Aurelia=
ni Baſlo Collega anno CcLXXIinitus, qui ſe-
cundus fuit, tanquam primus proponeretur; &
ſic deinceps de duobus ejus aliis Conſulatibus
ordinariis, quorum alter tertius, alterque quar=
tus in Faſtis omnino appellandus. Quare lectzg
Diſſertatione noſtra Hypatica & Inſcriptione
Reineſiana;, in qua primus Aureliani Augu⸗
ſti Conſulatus ordinarius cum nota numerali ef⸗
fertur, ut ſuprà oſtendimus, ab ea ſententia in
Epiſtola Conſulari pag. 147. Card. eruditiſſimus
& veritatis ſtudioſiſſimus diſceſſit, & pro ſua
erga me benevolentia ad Faſtos variis in locis
corrigendos plura ſuppeditavit. Quæ accuratids
expendenda fuere, quia in Conſulatibus ordi=
nariis à Viris doctiſſimis aut diſſimulatis, aut lo⸗
co motis, & explicatione duorum præfatorum
Conſulatuum ſuffectorum Chronologiæ Chri⸗-
ſtianæ reſtitutio pendet. Jð
Porro Baronium duos Conſulatus ordinarios „„
eradendo, omnes alias Eras biennio decurtaſſe, dea⸗ ec
apparet ex Olympiadibus anniſque Urbis, tam poſt iorlas.
ſecundùm veritatem, quâm ſecunduùm Baronii tianum, ex⸗
ſententiam in hujus Operis margine uſque ad ceptâa Chri⸗
finem Theodoſii M. annotatis. Imò, cùm Con- Riand, in
ſulatüs tres ordinarios abjecerit, eaſdem Eras ziennto mwe;,
triennio mutilaſſet, niſi primum Decii Auguſti latg.
Conſulatum, qui ſuffectus tantùm fuit, in Fa-
ſtos inſeruiſſet. Ex quibus tandem omnibus ma-
nifeſtè apparet, tam ante Diocletianum quàm
poſt ipſum, Chronologiam Baronii depravatam
eſſe, ad eamque reſtituendam non aliam viam,
quàm

.
5 * C. II f.

5 C. 111 quàm à nobis factum, ineundam, nec minorem
An Ch. 28t. laborem, minoréêmve induſtriam conferendam
182. fuiſſe.

IX.
Probus pa=⸗
cena cum

Perſis facit.

Anno Urbis
1024.
Olymp. 265.
211. L.

I.
Conſules-

„ II.
Probi Quin.
quennalia.

Galliæ anno ccLXXVII Barbaris à Probo Im-
peratore liberatæ. Hoc verò anno Probus in
Orientem movit, ubi Barbaros in Iſauria com-
peſcuit, à Parthis dona, quæ offerebant, non
accepit, pacem tamen iis dedit, & in Thracias
redit, ubi centum Baſtarnarum millia in ſolo
Romano conſtituit, qui poſtea Imperio fideles
fuerunt. Gepidæ verò & Vandali, fide rupta fi-
nes Romanos latè populati ſunt; quos Probus
oppreſſit, ut teſtatur Vopiſcus in Probo cap. 16.
Erat tunc Parthorum ſeu Perſarum Rex Narſeus,
ut docet Vopiſcus loco citato. Quare, verum non
eſt quod ſcribit Agathias Wrararem II annos
XVII regnaſſe.

ANNOPERIODI GRECO-ROMANEZ 5774 ·
O 10. B. 16. P. 27. Mart. Indict. 14.
JESsu CHRISTI 281.

EuTYCHIANI PAPE 7.

PROBI IMPD. 6.
D num. I. Coſſ. M. Aarelius Probus Aug.
1IV, & C. Junius Tiberanius, qui ſub Dio-
cletiano Conſul iterum fuit. .
Sumtus hic à Probo Conſulatus juxta ſecun-
dam Conſulatuum Cæſareorum regulam, ob
ejus videlicet Quinquennalia. Mediobarbus pag.
412. ex ſuo Muſæo Probi Nummum profert in
poſtica inſcriptum: VOTIS N. PROBI AuG.
EXT XX. in laurea; quem anno primo Probi re-
t recitat: quod certò conſtaret, ſi nos monuiſ-
ſet, Probum in antica ſine veſte Conlſulari ex-
preſſum eſſe. Ex alio tamen Nummo etiam æreo
medii moduli in Gaza Regia aſſervato hunc
Probi Nummum Imperii ejus initio, quo Vota
Quinquennalia nuncupavit, percuſſum intelli-
gimus. Eſt Nummus Taciti Auguſti, qui ſex tan-
tum menſes imperavit, quique ideo Vota Quin-
quennalia ſolvere non potuit. In cjus poſtica le-
gitur, VoTIS X. ET XX. Quare ea formula
à Gallieno primùm in Decennalibus uſurpata,
& poſtea à Tacito & Probo ipſo Imperii exordio
Nummis inſculpta. Ex eo porro quòd Nummi
Imperii initio, in Quinquennalibus ac Decen-
nalibus percuſſi eandem poſticam formulamque
plerumque præ erant „factum, ut quibus annis
cuſi fuerint, detegere potis non ſit. Certum ta-
men videtur, ante Conſtantinum Magnum

Quinquennalia in Nummis non fuiſſe expreſſa.

Anno Urbis ANNO PERIODIGRZCO-ROMANZ 5775.

1035.

Olymp. 265.

Zn. 2.

I.
Con ſales.
II.
Triumphus
Probi Aug.

O n. A. ) 17. P. 16. April. Indict. 15.
JESsSu CHRISTI 282.
EuTYCHIANI PAP £Æ 8.

CARI I M P. I.

D num. I. Coſſ. M. Aurelius Probus

Aug. V, & Pomponius Victorinus.
Conſuſatus Probi juxta quintam Conſulatuum
Cæſareorum regulam. Triumphavit enim de
Germanis & Blemyis; quem triumphum Vopiſ-
cus in Probo cap. 19. fusè deſcribit. Hunc trium-

Critica Hiſtorico-Chronologica

phum Mediobarbus in annum præcedentem, S E C. 11I1.

Baromius in annum ſequentem perperam diſtra- An. Ch. 222.
hunt. Sed utrumque Probi Conſulatus V refel-
lit. Malè etiam Probi interitus à Baronio in an-
num ſequentem dilatus: præſenti enim anno
eum contigiſe certum; ideoque Carus hoc anno
Imperium ſuſcepit.
Sanctus Hieronymus de Script. Eccleſ. cap.72. III.
Archelaus, inquit, Epiſcopus Meſoporamiæ li- Arehelai
brum diſputationis ſua, quam habuit adverſus Pbiſe. dlbte-
Manichaum (ſeu Manem) exeuntem de Perſide, lageeg.
Syro ſermone compoſuit; qui translatus in Græacum D
habetur à multis. Claruit ſub Imperatore Probo,
qui Aureliano & Tacito ſucceſſerat; quem librum
Marianus Scotus in Chron. qui horum verbo-
rum partem recitat, alligat currenti Chriſti an-
no. Photius verò Patriarcha Conſtantinopolita-
nus in lib. I. adverſus Manichæos ſuis tempori-
bus repullulantes Manem è Perſide fugiſſe his
verbis narrat: & carcere fugiens Meſopotamiam
venit, ibique hæreſeos ſuæ zizaniam iterum ſpar-
gere cæpit. At Carcharorum Epiſeopus (ſc. in Me-
ſopotamia), cui nomen Archelaus, vir ſacer;
& multa in ſermonibus de divinis humaniſque re-
bus dexteritate praditus, coacto Ethnicorum au-
ditorio, ne ſi Chriſtiani judicaſſent, veritati vi-
toria judicum favore ceſſiſſe videretur, uſqjue
adeo miſerrimum illum redarguit, tantoque pudo-
re ſuſfudit, ut ſtatim fugam arripuerit, & jus
hareſeos ſemina, antequam naſcerentur, oppreſſa
fuerint. Porrò inde fugiens ad viliſſimum quoddam
oppidum pervenit, ibique rurſus fovere atque vul-
gare ſuam impietatem machinabatur; ſed acer-
rimus pietatis propugnator, & revera Paſtor Ar-
chelaus, qui ſedulam ovium curam gerebat, eum-
dem Lupo ſæaviorem in Chriſti gregem, ut eum
diſperderet, irruentem perſequi nequaquam cef-
ſavit.
Paulè pòſt Photius ſubdit: Hic itaque Manes IV.
tam impiæ hareſeos auctor nono anno Eleriani C& Archelaus
Gahient (anno ſc. Chriti CCLXXII) ga een Hsere
Romanum obtinebat imperiam, ex Perſarum Car- coger.
ceribus fugiens (nil enim vetat, quominus in
narrationis ſerie ſuperius prætermiſſa recenſea-
mus) cum in Meſopotamiam veniſſet, ab admi-
rabili viro Archelao (erat autem ſacer iſte vir
Carcharorum eiuſdllem regtonis arbis Epiſcopus)
ejus impietas egregie abundanterque confutata
eſt. Inde ob ignominiam, quam nec ex opinato
paſſus eſt, fugiens, ad Diodoridem Carcharorum
regionis oppidum clam acceſſit, ubi in Tryphonem
(Verius ab aliis in Diodorum) quemdam ſacrum
probatumq; virum, & in Presbyterii gradu poſitum,
incidens, non minorem ignominiam pertulit. Luin
S& ipſe Archelaus Manetem illuc adveniſſe cognoſ-
cens, erat enim vir acer, & pietatis Lelo ſuccen-
ſus, ad idem oppidum acceſſit, & deceptorem il-
lum ad Concili inopiam redattum, & confuſio-
ne, quam maxime vitabat, perfuſum, iterum
iis rationibus, quibus exoſa eus dogenata ſub-
vertit, & cuntlis deridenda, atque deteſtanda
propoſuit, fugam arripere coegit. Acta integra
Diſputationis Archelai Epiſcopi Meſopotamiæ,
& Manetis Hereſiarchæ, quæ Baronius non vide-
rat exhibet Zacagnius Tom. I. Collectan. Mo-
nument. Veterum Eccleſ. Græcæ ac Latinæ, no-
tatque Photium laudatum loco Diodori malè

poſuiſſe Tryphonem.

ANNO

3
An. C
Olym
n. 5.
Olymp
Bmuud,
Zmui
Auno l
1036

1.
Coſſilir

11
Probi 4
interitu
Baron. n
1III.

6f °
in Annales CQ. Baronii. 301
Graviùs peccavit Baronius, qui non tantùm S £ C. Ii
Probi mortem in hunc annum diſtulit, & unius An. Clr:85

h.ur An. Cb. 283 —
4 Olymp. 265.

an. 3 ANNO PERIODIGRACO -ROMAN& 5776.
Olymp. 265. Q 12. G. ) 18. P. I. April. Indict. 1.
ſecundum

Baronium. Jzsu CHRISTI 383.
Anno Urbis
1036. CAII PAPXI.
II.
glii CARI IMP. 2.

diſu. .
1. D num. I & ſeq. Coſſ. M. Aurelins Carus
eie Conſules. Aug. I1I, & M. Aurelius Carinus Cæſar.
Sumtus hic ab utroque Conſulatus juxta primam
regulam: ex eoque liquet, anno elapſo Carum
Auguſtum; Carinum verò & Numerianum Cæ-
ſares nuncupatos eſſe. Baronius Carum ſine nu-
merali nota profitetur, quòd Caſſiodorus & Au-
ctor Chronici Alexandrini eandem prætermiſe-=
rint; indeque perperam deducit, Carum anno
ſequenti ſecundum Conſulatum geſſiiſſe. Nam
in Diſſertatione Hypatica demonſtravi, nume-
ralem notam plerumque à Faſtorum Conditori-
bus, licèt non mediocri Chronologiæ damno,
à Conſulatu ſutffectos prætermiſſos. Quare ex

ſulatum ſuffectum dumtaxat fuiſſe. Ceterùm,
hunc Cari Conſulatum cum nota numerali pro-
fitentur Idacius, Heraclius, Pſeudo-Damaſus in
Catalogo veterum Pontificum, Faſti Cælarei,
Auctor libelli de Præfectis Urbi, & Inſcriptio
infrà adducenda. Omittebam monere, Aucto-
rem Chronici Alexandtini Conlſulatus ſuffectos
de more tacere, ideoque mirum non eſſe ſi hoc
anno Carum ſine numerali nota proponat. De
triumpho Probi, de quo hic Baronius, anno
ſuperiori à nobis actum.
11. A num. III ad VI Probus non hoc anno,
Probi Aug. ut autumavit Baronius, ſed præcedenti occiſus
interitus. eſt. Vopiſcus ejus triumpho narrato, ait: Qui-
IV. Raron. num. bus perabctis, bellum Perficum parans, em per
Aythelaus Illyricum iter fFaceret, aà militibus ſuis per inſidias
un ſihere interemtus eſt. Ita is Hiſtoricus in Probo cap. 20.
git. ubi cap. ſequenti perperam ait, interfectum Pro-
bum anno Impern ſui quinto. Certum eſt enim,
eum ſeptimum Imperii annum inchoaſſe. Julia-
nus in Cælaribus ſcribit, eum imperaſſe ſeptem
annos nondum completos: Eutropius, Euſebius
in Chronico, Orolius in Hiſtoria ei tribuunt
annos ſex, menſes quatuor; denique Caſſiodorus
in Chronico ait, eum imperaſſe aunos ſex, men-
ſes tres, & in indice Nummorum Reginæ Sueciæ
memoratur unus cum aquila & L. Z. anno VII.
Quare cùm Tacitus die decima tertia menſis
Aprilis anni ccLIXXVI & vivis exceſſerit; &
. aliquot poſt dies Probus in Illyrico à militibus
1 Imperator renuntiatus fuerit, apparet, eum an-
. no præcedenti circa initium menſis Auguſti à
militibus interemtum eſſe; ſicque imperaſſe an-
. nos ſeptem nondum completos, vel annos ſex
. ac menſes quatuor utrinque incompletos, vel
4 annos ſex, & menſes tres integros, & valde hal-
. lucinatos eſſe Onuphrium, Calviſium, Petavium
4 & pleroſque Chronologos „qui Probum menſe
circiter Novembri antecedentis Chriſti anni tru-
, cidatum ſcribunt, non animadvertentes, Flo-
. rianum & Probum uno eodemque tempore in
. diverſis Orbis Romani partibus imperaſſe,
& initium Imperii Probi non ab interitu Flo-
l riani, ſed à Taciti morte ab Antiquis deductum
fuiſſe; ut, quæ in morte Numeriani Auguſti
dicemus manifeſtum facient.

Torn. I.

eo ſilentio inferendum erat, primum Cari Con-

Vopiſci auctoritate & Inſcriptione infrà ad-
ducenda explicandaque innixus annos tantùm

Hoc enim pacto Cari & filiorum annos muti-
lare coactus fuit.

A num. VI ad I X. Probo ſucceſſit Carus, qui

Non poteſt
retrahi in
quinque huic Imperatori attribuit, quòd nem- annum pras
pe annos duos plus æquo Aureliano aſſignaſſet. edentem.

IV.

ut ait Vopiſcus in Caro cap. 7. ubi primum acce- Carus Au⸗
Ppit imperinm, conſenſu omninm militum hellum g ſtn,: di-

„ dus; Caris
Perſicum, quod Probus parabat, aggreſſus eſt, „ e &α⅓ Nas=
liberis Caſaribus nunoenpats O ita quidtem uat merianus

Carinum ad Gallias tuendas ckhm viriz lebtiſſimis Caſares.

deſtinaret: ſocum verd Numerianum ad leſcen-
tem, um lectiſſinum, tum etiam diſertiſſimum

duceret. Paulè pòſt addit, Carinum priorem Baron,num-
Cæſarem eſſe appellitum, & habuiſſe in animb VI.

Carum, ut Carino Cæſareum abrogaret imperium.
Tum cap. 16. de eodem QOarino ſcribit: HEic chm
Caæſar dzcretis ſibi Galliis atque Italia, Illyrico,
Hiſpaniis ac Britannits &g Africaà, relittaus à Ppatre
Caſarianum teneret imperium, ſed ed lege, ut
omnia faceret, quæ Auguſti faciunt, enormihbas ſe
vitiis & ingenti feœditate maculavit. Quibus ex
verbis pater, quàm immeritò contendant Cen-
ſores quidam apud Card. Noriſium in Epiſt. Con-
ſulari pag. 177. Imperium Cæſareum d me con-
fictum, & Cæſares omnes ante Imperium Pro-
conſulare omnis Imperii expertes fuiſſe.
Carinus & Numerianus, qui anno præcedenti

V.

Cælarca dignitate decorati fuerant;, currenti Carinus &
ante menſein Septembrem, ac poſt inchoatum Namerianus

aunum iecundum Imperii paterni, Auguſti dicti
ſunt quod 4 Baronio aliiſque male hegatum,
hic oſtendendum. Et primò quidem in Nummis
Græcis Numerian anni duo Im perii ejus Augu-
ſtei leguntur; in Nummis verò Carini anni tres:
quod verum eſſe non poteſt, niſi currenti anno
ante menſem Septembrem Auguſti renuntiati
fuerint, ut ex iis, quæ in utriuſque morte dice-
mus, conſtabit. Secundè, complures leges in
Codice Juſtinianeo habentur hujus anni Conſu-
libus ſubicriptæ, in quarum titulo legitur: Ca-
ras, Carinus, Numerianus A A A. id eſt ,Au-
guſti. Verum eſt, eundem titulum præfigi etiam
aliquibu;, legibus, quæ ante menſem Junium
hujus anni latæ ſunt: ſed error irrepſit in hujuſ-
modi titulos, quemadmodum & in Leges quaſ-
dam primo Imperii Diocletiani anno datas „ac
inicriptas: Imp. Diocletianus & Maximianus
AA. cùm id temporis unus Dioclerianus Augu-
ſtus „ Maximianus Herculius Cælſar tantum
eflet. Imò plures Leges primis Imperii Diocle-
tiani annis emiſſæ hoc titulo inſigniuntur: Impp.
Diocletianus & Maximianus AA. & C id elt,
Auguſti & Cæſares, Conſtantinus, nempe &
Galerius Maximianus nonniſi anno ducenteſimo
nonageſimo ſecundo Cæſares nuncupati. Tertiò,
Scaliger in Animadverſionibus Euſebianis num.
2297. affert Nummum Cari, in quo notatur:
VIRTuS AucGG. xXII E. A. Tres itaque
Augulſti uno eodemque tempore viſi. Spanhe-
mius Vir eruditiſſimus in Cæſaribus Juliani Im-
peratoris àſe in linguam Gallicam verfis exiſti-
mat, Scaligerum hallucinatum, vel ab aliis de-
ceptum, nullaque adhuc ad ſuas manus perve-
niſſe Numilſmata triplici illa littera inſignita.
Addit, illorum temporum Scriptores indicare,
Carinum & Numerianum, vivente Caro patre,
Cæſares tantùm fuiſſe. At argumentum inficia-

6 tivum

VII.
GEaſares ap-
pellati Au-
guſti in
niemmis &⅓
uando.

8 £ C. III.
An. Ch. 283.

302
tivum valde infirmum ac plerumque fallax. Me-
diobarbus enim in Imperatorum Romanorum
Numiſmatis eodem tempore, quo Notæ Span-
hemii in Cæſares Juliani Imp. in lucem editis,
idem ac ſimile Numiſma, quod aureum eſſe
dicit, repræſentavit. Nec Scriptorum ſilentium,
ubi Numiſmata loquuntur alicujus ponderis;
cùm aliquos tum Cæſares, tum Auguſtos ab Hi-
ſtoricis prætermiſſos Nummi exhibeant. Certè
Carinum vivente patre Auguſtum fuiſſe demon-
ſtrare videtur Nummus, qui extat apud Medio-
barbum pag. 419. inſcriptus: CARuS ET
CARINUISAuIGG. in quo viſuntur capita ju-

VICTIORIOSISSIMO
PRINCIDPDI JuVENT.
M. AukkLIO CARINOI
NOBILISS. CAESARI

Critica Hiſtorico-Chronologica

FORTISSIMO ATQIE
CLEMENTISSIMO
IMP. CAES. M. Auk ELIO
CARO INVIcCTO AudG.

gata Cari & Carini. In averſa parte cernitur Vi- S * C. III.

RIA AuGG. Quare Baronii & Spanhemii ſen-
tentia non videtur ampliùs ſuſtineri poſſe.
Venio nunc ad Inſcriptionem, quæ Baronium

ctotia gradiens cum his verbis circùm: VICTO- An. Ch. 283.

VI.

impulit, ut Probi cædem in hunc annum, & Car E hllio-

ſecundum Cari Conſulatum in annum ſequen-

rum impe-
rium egregisg

tem differret; ex qua & liquebit, Carinum & epigraphe
Numerianum currenti anno ante ſecundum Im- explicatum.

perii paterni annum dignitate Auguſtea exor-
natos non fuiſſe, & Annales non parum illu-
ſtrabuntur.

VICTORIOSISSIMO
PRINCIPDI JuVENIT.
M. AukEILI. NuMER.
NOoBILIS S. CAESARI

Cos. PRO. Cos. P. M. TR. POT. II. COS. II. PROCOS.
P. P. PRO. Cos.
M. AukELIuIS VALENITI. V. C. LEG. AucGc. PROPR.

HISPANIX⸗. CITERIORIS.

Ex antiqua hac Epigraphe deducitur primò,
anno ſequenti non Larum 1I & Numerianum,
ut putabat Baronius, ſed Carinum II & Nume-
rianum Conſules proceſſiſſe; cùm in ea Conſu-
latus II Cari eodem tempore cum primo Carini
componatur, quo Numerianus nondum Conſul,
ſed Proconſul tantùm appellatur: proindeque
ſecundus Cari Conſulatus in præientem annum
convenit, non autem in ſequentem, priorque
ſucfectus duntaxat fuit. Secundò, Baronium de-
ceptum, cùm ex ea Inſcriptione infert, hoc
inno Carum imperare cœpille, ideoque & hoc
inno Probum periiſſe; quia, inquit, ſecundus
Cari Conſulatus anno CCEAXXAIN geſtus in-
zriptus reperitur cum Tribunitia Poteſiate I1,
luà ſecundus Imperii eius annus notatur. At cùm
ertò conitet, Carinum & Numerianum anno
ſequenti Faitis nomen dediſſe „ut ibidem oſten-
detur, præſentique Numerianum nondum Con-
ſulem fuiſſe, necellariò ſequitur, primum Cari
Conſulatum ſufſfectum fuiſſe.
Tertio, deducitur Carinum & Numerianum
anno primo Imperii patris nondum Auguſtos
fuiſſe, cum in laudata epigraphe ſecundo Impe-
rii patris anno dicata, uterque Cæſar tantum
vocetur. Quartò, Valentinianum ideo vocari
Legatum Auguſtorum, quia licèt Carinus Cæſar

tantum eſſet, ut ea Inſcriptio nos dubitare non

ſinit, junctim tamen cum patte nominatus „Au-
guſtus & ipſe nominari debuit, juxta ea, quæ
de Philippo Cæſare loquentes jam diximus. Onu-
phrius in Faſtis, ubi Præfatam Inſcriptionem
integram recitat, quia non animadver terat, Cæ-
ſares in Nummis & Inſcriptionibus, quando
ſimul cum Auguſtis nominantur , dictos etiam
fuiſſe Auguſtos, præfatam Inſcriꝑtionem corru-
pit, & loco, LEG. Audc G. id eſt, Legatus Au-
guſtorum ſcripſit, LEG. Auc. id eſt, Legatus
Auguſti. Sed perperam; cùm in quatuor aliis
Inſcriptionibus à Grutero pag. 277. relatis non
alium titulum Valentinianus uſurpet. Imò ipſe-
met Carinus Nummum aureum percutiendum
juſſit, in cujus antica parte ejus effigies cernitur
cum his verbis circm: M. Auk. CARIM.
NoB. CAES. & in averſa viſuntur duæ figuræ

(Cari nempe & Carini, ut interpretatur Span-

hemius loco citato pag. 120. ubi Nummum il-

D. N. M. C. EORnM.

lum exhibet), quæ Victoriam tenent cum his
verbis circùm: VICTORIA AuGusTORUM.
Exiſtimat Vir Doctiſſimus, Carinum Cæſarem
poteſtate faciendi, quæ Auguſti facerent, inni-
xum, hujuſmodi Naummos cudi voluiſſe, dum
Carus Auguſtus pater in Perſide & in Oriente
ageret. Verumenimvero, uſum tuliſſe, ut puri
puti Cæſares cum Auguſtis conjunctim nomi-
nati, nuncuparentur & ipfſi Auguſti, ſparſim in
hoc Opere demonſtravi. Mediobarbus tam in
Carino, quàm in Numeriano vatia exhibet Nu-

miſmata utriuſque Cæſaris, in quorum averſa

parte legitur: PIETAS AuGG. vel, TRAECTuS
Aucds6. vel, MoNETA AuGG. vel, VIRTu;IS

AuGG. Quæ verba in Carini Cæſaris Nummis

de eo & Caro Auguſto, in Nummis verò Nume-
riani Cæſaris de eo & Caro Auguſto intelligun-
tur, & regulam à nobis ſtatutam certam red-
dunt; Numerianus enim non acceperat à patre
poteſtatem faciendi, quæ Auguſti facerent; quod
in unius Carini favorem videtur factum.
Ad num. IX. & ſeq. Timæi Epiſcopi Antio-
cheni obitus ad annum CCLXXXII ex Euſebio
in Chronico retrahendus. Cyrillo ejus ſucceſſore
Eccleſiam Antiochenam regente floruit Antio-
chenus Presbyter, nomine Dorotheus, de quo
Euſebius in Hiſt. cap. 32. ſed diſtinguendi Doro-
thei tres, Dorothens ſcilicet Cubicularius Martyr,
ab Euſebio lib. 8. commendatus; Dorotheus Preſ-
byter, de quo Euſebius loco citato, & Dorotheus
terrius, Presbyter Tyri, qui ſub Juliano Apo-
ſtata trucidatus eſt die V Junii. Baronius in No-
tationibus ad Martyrologium Romanum pri-
mum & ultimum Dorotheum inter ſe confundit:
quem errorem jam notavit Blondellus in Apo-
logia pro ſententia Hieronymi pag. 274. ded,
ut obſervat Valeſius in Notis Euſebianis lib. 7.
cap. 32. dum Baronium reprehendit Blondellus,
multè graviùs ipſemet errat; Dorotheum enim
Antiochenſem Presbyterum confundit cum Do-
rotheo Cubiculario Imperatoris Diocletiani;
quos tamen diverſos eſſe certis argumentis con-
ſtat. Presbyter Antiochenus vir fuit nobilis, &
Magiſtratum geſſit, antequam Presbyter fieret.
Alter verò Dorotheus ſervilis fuit conditionis,
utpote GCubicularius eunuchus. Deinde Doro-
theus Presbyter Antiochenſis Martyr non fiir,
ertè

VIII.
Tres Doro⸗
thei diſtin-

guendi.

81

Obi
chis

Bare
1I.

X.
Ai n

Mariyr

fiſe ui,
y.

e.
Clai

VI.
ni Gſlie.
mn ipſe⸗
m egregis
raphe
licatum.

1 Tet Dorb⸗
whei Alir.
Hund;
⸗

0
n
el⸗
us
No⸗
li⸗
dir:
po⸗
el,
, ⸗
Us;
dicn

zani;
con⸗
„*
tel⸗
Nis,
ro⸗
it⸗
enè

in Annales C. Baromii. 303

SEC. III. Certèé Euſebius id de illo non dicit, neque loco
An. Ch. 283. laudato, neque libro 8. cap. rz. ubi Eccleſiaſticos
viros recenſet, qui in illa perſecutione marty-
rium ſubierant. Qua de re plura Valeſius lau-
datus.
1X. Ad num. XIV. & ſeqq. In Chronico Damaſi
Obitus Euty- legitur: Eutychianus annis olto, menſibus nnde-
shiani Papa. cim, diebus tribus. Fuit temporibus Aureliani a
Conſulatu Aureliani III & Marcellini uſque in
diem EII as Decembris, Caro II & Carino
Baron. num. Conſulibus. Aurelianus III & Marcellinus anno
xIV. & ſeqq. CCLXXV; Carus & Carinus præſenti anno
Magiſtratum geſſere. Quare, càùm Eutychianus
die leptima Decembris hujus anni vivis exceſ-
ſerit, recte dicitur ſediſſe annis octo, menſibus
undecim, diebus tribus; ejuſque initium die
quinta Januarii anni CCLXXV, quæ feria
tertia fuit, omnino contigit. In Martyrologio
Hieronymiano ad VI Idus Decembris, ſeu ad
diem octavum Decembris legitur: Romæ Euty-

chiani; indeque Papebrocius in Conatu Chro-

nico-Hiſtorico ad Catalogum Pontificum Ro-
manorum occaſionem ſurnſit exiſtimandi, lo-
cum Chronici Damaſi, ubi dicitur, aſque ad
diem VII IUäus Decembris, corruptum elle, le-
gendumque uſque in diem VI Idus Decembris,
idque eb libentius, inquit, quòd, ſic retrogra-
diendo ad ordinationem ipfius, veniatur ad feſtum
Epiphaniæ ſolitum devotione maxima PFPidelium,
etiam ſub cryptis degentium, celebrari. Corre-
&tionem probat Hlieronymianum Martyrologium.
Verùm, ex diverſitate diei in Martyrologio Hie-
ronymiano & in Chronico Damaſi notati infe-
rendum, in Hieronymiano Martyrologio non
diem mortis, ſed ſepulturæ memorari, quem-
admodum & in Indiculo Depoſitionis Epiſco-
porum apud Bucherium, ubi legitur: Sexto Idus
Decembris, Eutychiani in Calliſti; in Chronico
verò Damaſi diem obitualem exprimi juxta re-
gulam à nobis poſitam, ac præterea Romano-

4 rum Pontificum ordinationes per hæc tempora

diebus Dominicis aut Feſtis ſolennioribus fieri
ſolitas non fuiſſe. Quod utrumque, cùm ad
Chronologiam Pontificiam reſtituendam magni
momenti ſit, ſatis non poſſumus inculcare.
X. Rectiùs Papebrocius ex eo quèd in auctiori
Qui non Chronico veterum Pontificum, Anaſtaſio aliiſ-
Mariyr ſed que legatur, Eutychianum I vel VâIII Kalend.
Confeſſor Auguſti fuiſſe depoſitum aut ſepultum, colligit,
fuiſſe vide- di Pontik R I .
ten⸗ iem natalem Pontificum Romanorum alibi,
uâm in Præfatis Auctoribus quærendum, eiſ-
que hoc ſcribendi anſam præbuiſſe, Elevationem
vel Tranſlationem aliquam factam tali die ſecu-
lo V ſub Innocentio I, cùm is in Cœmeterio
Calixti ædificavit inſignem S. Sebaſtiani Baſili-
cam ad Catacumbas, ſuper Platoniam, ſub qua
Sanctorum Petri & Pauli corpora diu jacuerant.
In Martyrologio Romano Futychianus dicitur
Paſſus ſub Numeriano, cujus martyrii teſtem,
càùm nullum neque in Annalibus, neque in No-
tis ad illud Martyrologium afferat Baronius, &
Eutychianus non in Indiculo Depoſitionis Mar-
tyrum apud Bucherium, ſed in Indiculo Depoſi-
tionis Epiſcoporum apud eundem ponatur, hic
ſanctus Pontifex inter Confeſſores numerandus
videtur. Certè uterque Indiculus Conſtantio
Conſtantini Magni filio imperante ſcriptus om-
nibus Martyrologiis antiquior eſt, ideoque ei
magna fides habenda. .
XI. Decretales, quæ Eutychiani nomine circum-
Caius Euty- feruntur, ſuppoſititiæ ſunt, ut ex iis quæ anno
Tom. I.

CCXCVI dicemus, patebit. Auctor auctioris SÆ C. 11I.
Chronici veterum Pontificum, narrata Futy- An- h. 28 .
chiani morte, ait: Et ceſſavit Epiſcopatus dies Hiss ſuc-
octo. Quamobrtem Caius Eutychiani ſucceſlor eeſir.
die decima quinta menſis Decembris præſentis
anni, in quam Sabbatum incidebat, ordinatus
eſt, ideoque dies octo Sedem vacaſſe, eo in
Chronico rectè ſcriptum, à quo non differt liber
Pontificalis, qui dies novem haber. Includit
enim diem emortualem, qui in eo Chronico ex-
cluditur. Baronius Caii initium malè cum die
decima ſeptima Decembris illigavit, ut ex iis,
quæ in morte ejus dicemus, liquebit.
Baronius reſcriptum de remiſſione tributi XII.
Theſſalonicenſi Eccleſiæ conceſſa Caro Auguſto Reſeriptum
attribuit, indeque eum de Eccleſia bene meri- Theodoſii jn
tum ſcribit. Sed Gothofredus in Commentario ran d
ejuſdem Legis, quæ eſt 37. De annona & tri- Aug. attri-
butis. oſtendit, fucum illi feciſſe Codicem Juſti- batum.
nianeum, ubi reſcriptum illud octava Lex De
ſacroſanctis Eccleſis. nuncupatur. Emiſſum itaque Baron. ann.
illud à Theodoſio Juniore Victore V. C. Conſule, 284.num. V.
anno nempe Chriſti CCCCXXIV, ut in eo-
dem Commentario videre eſt.
Scaliger in Animadverſionibus Euſebianis ad XIII.
num. 2299. ait: Mihil eſt mcertius, nihil pertur- Chronolegia
batius temporibus trium horum Auggg. & initio Cari Carini
Diocletiani; additque Numerianum triginta tan- d,
tùm dies imperaſſe, conſtare ex libro priore Eu- Sn,ier,
ſebii. Baronius verò in Annalibus, ubi tantùm
ei Imperium bimeſtre aſſignat, ait: Cùm Nume-
rianus paulo poſt patrem interfæctus ſit, unde quaſo
quòd nonnulli Martyres ſub Numeriano paſſi le-
gantur in cuntis Martyrologiis; haud res eſt fa-
cilis demonſtratu. Verum, Numerianum poſt pa-
tris interitum menſes circiter octo ſuperſtitem
fuiſſe, anno ſequenti oſtendemus. Ex quo ma-
nifeſtum fiet, quantum conferat ad Chriſtia-
nam Chronologiam Cæſarea ad exactos calculos
tevocata.

ANNO PERIODIGRXCO-ROMANEg 5777. Anno Urbis
O 13 FE. O.· 19 P. 20. April. Indict. 2. c7.

Olymp. 26 2
JESu CHRISTI 284. an. 4.

CAII PAP £ 2.

DIOCLETIANI IMD. I.

D num. I & ſeq. Coſſ. M. Aurelius Cari- I.
nus Aug. II, & M. Aurelius Numerianus Conſules.
Aug. ut docent libellus de Præfectis Urbi, Ano-
nymus apud Bucherium, Damaſus in Catalogo
veterum Pontificum in Eutychiano Papa, cuus
verba anno præcedenti à nobis deſcripta; imèò
& Chronicon Alexandrinum, quod pro ſe citat
Baronius, qui Carum II & Numerianum per-
peram proponit, innixus præſertim Inſcriptione,
quam anno præcedenti explicavimus. Sumtus
hic ab utroque Conſulatus juxta primam Con-
ſulatuum Cæſareorum regulam; uterque enim
anno præcedenti à patre Auguſtus nuncupa-
tus.
Incertum, an Carus Auguſtus ſub præceden- II.
tis anni finem, vel currentis initio perierit. In Cari Augs:
. ... . obitus.
titulo Legis Codicis Juſtinianei 2. De praædiis.
Cari, Carini, & Numeriani AAA. nomina le-
guntur. Ea autem Lex dicitur PP. VI. Id. De-
cemb. Caro & Carino AA. Coſſ. ideoque initio
Decembris anni elapſi adhuc in vivis Carus erat,
Cc 2 ſi in

8 £ C. III.
An. Ch. 284.

11I.
Diocletia-
ats Name-

giano ſuccé: .
4 occiſus eſt, inquit Eutropius; ſed non ante men-

dit.

304 Critica Hiſtorico-Chronologica

ſi in eam Inſcriptionem error non irrepſerit.
Die verò duodecima menſis Januarii præſentis
anni jam extinétus erat. Nam, ut obſervat Card.
Noriſius in Diſſert. de Numiſmate Impp. Dio-
cletiani & Maximiani cap. 1. Leges Codicis Ju-
ſtinianei 3. De revocand. donat. dicitur P. II
Idus Junuarias. Lex 5. De donat. dicitur PP.
Romaæ VI Kal. Februarias. Lex 19. Ex quibus cau-
ſis. dicitur PP. XVII al. Febr. quæ omnes di-
cuntur datæ Carino & Numeriano Coſſ. inſcri-
bunturque: Impp. Carinus & Numerianus. Jam
itaque ineunte Januario Carinus & Numerianus
ſoli imperabant. Cum filiis regnavit duobus an-
nis, inquit Eutropius, de Caro loquens, ubi eum
numero rotundo Imperii ejus durationem expri-
mere certum eſt.

Numerianus, quem Carus pater ſecum adver-

ſus Perſas duxerat, cùm ê Perſide rediret, Apro
impulſore, dum lecticulâ veheretur, per inſidias

ſem Septembrem. Libro enim 10. Codicis Juſti-
nianei recitatur Lex 4. De delat. PP. III Kal.
Septembris, Carino & Nuameriano Coſſ. In illius
verò titulo legitur: Impp. Carinus & Numeria-
nus. Quare ipſo fine Auguſti adhuc vivebat Nu-
merianus. Baronius autem ideo Numeriani poſt
patris mortem bimeſtre tantùm Imperium fuiſſe
autumavit, quia Diocletianum ejus ſucceſſorem
undecimo Kalendas Maii præſentis anni regnare
cœpiſſe putavit, deceptus his verbis Panegyrici,
quem Mamertinus Maximiano dixit : Revera
enim, inquit Orator, ſacratiſſimè Imperator, me-
ritò quivis te, tuum que fratrem (nempe Diocle-
