illatio. Antiquitus enim ſicuti & nunc, VIII
Kal. Martias, ſeu die viceſima ſecunda Februarii,
Cathedra S. Petri Antiochiæ celebrabatur. In
Indiculo Depoſitionis Martyrum apud Buche-
rium, eo die legitur: Natale Petri de Cathedra.
Reliquiæ autem Sanctorum jiſdem ſæpe diebus,
ui horum natales erant ‚factæ. Quare ex Later-
culo Sylvii, ubi ad VIII Kal. Martii legimus
Depoſitionem S §. Petri & Pauli, intelligimus,
horum Reliquias, die, quo jam Petrus Antiochiæ
colebatur, tranſlatas fuiſſe. Tranſlationem enim
Sanctorum Depoſitionis nomine ab Antiquis ſæ-
pe expreſſam, pluribus exemplis conſtat. Sic in
Martyrologio Hieronymiano ad diem ſecundam
menſis Julli habetur: Depoſßtio Miltiadis Papæ.
Papebrocius in Conatu Chronico-Hiſtorico ad
Catalogum Pontificum ait, videri Librariorum
Vitio factum, ut pro voce, Ordinatio, legatur, De-
poſitio; cùm conſtet Miltiadem die ſecunda Julii
ordinatum eſſe. Verùm locus purus eſt, Reliquiæ-
que Melchiadis die ejus Ordinationis Ranllatz.
Sic etiam anno ducenteſimo quinquageſimo
octavo, quando S. Sixtus Romanus Pontifex
eorumdem Apoſtolorum corpora ad Catacum-
bas transferre voluit, ut ardente perſecutione
Chriſtiani tutids Stationes ibi habere poſſent,
non alium diemelegit, quàm viceſimum no-

num menſis Junii eorum

Natali dicatum „ ut S % C. I.

diſcimus ex laudato Indiculo: III Kalend. Julii An. Ch. 67.

Petri in Catacumbas & Pauli Oſtienſe, Tuſco &
Baſſo Coſ. Quæ verba Baeten iellgens.
in margine ait, Conſules fuiſſe luxatos, perſuaſus
agi ibi de SS. Apoſtolorum martyrio; cùm ta-
men ſermo ſit de Tranſlatione die eorum natali
facta. Pearſon in Annalibus Cyprianicis ad an-
num CCLVIII, quo Tuſcus & Baſſus Con-
ſules fuere „exiſtimat, alia die Petri & Pauli
martyrium accidiſſe, alia eorum Tranſlationem,
hancque ſecutam poſtea eſſe ſolennitatem & fe⸗
ſtum, & ante Pſeudo-Iſidori ætatem , & Geſta
Pontificalia edita Natalibus SS. Petri & Pauli
alium diem aſſignatum, idque ex Sylvii Later-
culo conſtare. Sed fallitur Vir eruditiſſimus:
Sixto enim ſedente, Petri & Pauli Reliquiæ, quæ
antea in Vaticano & Oſtienſi aſſervabantur, ut

teſtatur Caius, qui circa annum CC floruit, ad

Catacumbas tranſlatæ ſunt die X XIX Junii,
quo eorum ſolennitas celebrari ſolita erat. Quare
dies natalis SS. Petri & Pauli in dubium perpe-
ram revocatus. Malè etiam Queſnellus in Notu-
la ad Sermonem S. Leonis in Cathedra S. Petri
Apoſtoli, ait, Laterculum Sylvii vel ſuppoſitio-
nis argui, vel ſaltem depravationis, eo loci, ubi
pro feſto Cathedræ VIII Kalend. Martii, De-
poſitionem utriuſque Apoſtoli notatam habet.
Ibi enim Depoſitio idem denotat ac Tranſlatio;
ut dixi. Denique falluntur, qui dicunt, quam tue-
mur opinionem, antiquam non eſſe, cùm nullum
extet monumentum antiquius Indiculo Depo-
ſitionis Martyrum à Bucherio publicato, in quo
Cathedra S. Petri memoratur VIII Kal. Mart.
Poſt primam hujus Tomi editionem deprehen-
di nihil certi ſtatui poſſe de die quo Principes
Apoſtolorum martyrium fecerunt, & quæ hic in
medium attuli tantum probare Eccleſiam diem
XX IX menſis Junii ad Natale eorum, diem
veròè XKXII Februarii ad feſtum Cathedræ
Sancti Petri celebranda elegiſſe, iiſdemque die-

bus aliquos eorumdem Reliquiarum Tranſſlatio-

nes aliàs peractas eſſe.
Ad num. XXXV & ſeqq. quia Annalium Ec-
cleſiaſticorum præſtantiſſima pars Chronologia
Pontificia, in eaque ordinanda ſæpe Baronius

V.
Aliqua re-

gula ad

Chronolo-

offendit, maxima à me diligenti
uantm fieri poſſet, in gencin harnent. Len Tonrr
4 ri poſſet, in integrum reſtitueretur. ficiam reſti-
Fateor tamen mihi non ſemel aquam hæſiſſe, & ezuendam.

uſque ad quartum ſeculum variorum Pontificum
initium & finem; etiam poſt longum moleſtum-
que ſtudium, detegere potis non fuiſſe. Ut au-
tem res magis ex animi ſententia procederet, ad
eaque vitanda incommoda, in quæ Baronium,
Viroſque doctiſſimos incurriſſe deprehendi,
certas quaſdam regulas ſtatuendas duxi, quarum

peneficio hanc Chronologiæ partem non parum

me promoviſſe arbitror. Jacienda quippe fuere
aliqua fundamenta, quorum ſoliditate ſtructura
conſiſtere poſſet, cùm, ut ait Lucretius lib. 4.
Denique ut in fabrica, G prava eſt regula
prima,
ong⸗ mendosè fieri, atque obſtipa, neceſum
eſt.
Prima regula Baronio in Notis ad Martyrolo-
gium Romanum die X VI Aprilis, quo SS.
Cletus & Marcellinus coluntur, obſervata, circa
Romanos Pontifices Latinis potiùs quàm Græ-
cis inhærendum, illiſque, urpote Romanæ Ec-
cleſiæ alumnis, major fides adhibenda. Quam
regulam criam Henſchenius in Apparatu ad

VI.
Prima regss⸗

Chro-

46

V..
Secunda -
ula.

— — — — .

— — — — 2 —

Ii

1
VII ſe

(rehu ſ

— — „. S——.ꝗãñ

D

en
lemm
Ara
.

k
nius nenl⸗
t eih gian benti
tut. ſtian ii⸗
& wenllan,.
N
⸗
all⸗
1,A
zium,
endi,
aru
arun
foete
nckuta

8 £ C. I.
An. Ch. 67.

VII.
Secunda re-
gula.

VIII.
Caralogus

Bucheriansss.

in Annales C. Baronii.

Chronologiam Pontificiam ſequendam edicit,
quòd Euſebius in iis, quæ ſunt Romanæ Eccle-
ſiæ, non rarò à veritatis tramite recedat. Certè
poſtquam lib. 7. cap. 32. aſſeruit, Caium & Mar-
cellinum ſua atate vixiſſe, Caii deceſſori Euty-
chiano, qui ſedit annos octo, vix decem menſes
concedit. Denique SS. Marcellinum & Mar-
cellum hujus ſucceſſorem in unum eumdemque
hominem conflat, aut certè ob nominum ſimi-
litudinem, Marcello omiſſo, ſucceſſores S. Mar-
cellini in Chronico ſtatuit SS. Euſebium, Mel-

chiadem & Silveſtrum, ſub quo ſuum Chroni-

con terminat. Euſebii itaque auctoritas in rerum

Occidentalium narratione, quando in ea cum

Latinis non convenit, parvipendenda.
Secunda regula. In trium priorum ſeculorum
& initii quarti Chronologia digerenda, Libro
Pontificali, ceteriſque de Pontificibus Romanis
Scriptis præferendus Damaſi Liber de KRomanis
Pontificibus, ut paſſim à ſuperioris ætatis Aucto-
ribus allegatur. Illum primus Bucherius in Ope-
re de Doctrina Temporum à Bollando acceptum,
ut teſtatur Henſchenius loco laudato, publicavit.
Eo uſus eſt Onuphrius in Faſtis ordinandis, ma-
ximaque ex parte Cuſpinianus in ſuis Faſtis ante
Onuphrium exſcripſerat. Sed is Damaſi Liber à
Baronio contemtus, quèòd in Hygino, Pio &
Aniceto corruptus ſit, & aliunde ejus Chrono-
logiæ ſæpe repugnaret. Primus fuit Henſche-
nius, qui ſumma ejus antiquitate & Auctoris
anonymi ſcribendi methodo, quâ tempora ſin-
gulorum Pontificum per Conſules deſignantur,
attentis, Chronologiam Pontificiam uſque ad
initium Liberii, in quo Liber Damaſi deſinit,
ordinandam docuit. Sed malè aliqua in eo Libro

immutavit, cùm in MSS. Numiſmatis & In-

ſcriptionibus deſcribendis ipſa etiam opificum

aut Librariorum errata repræſentari debeant; ne-

que quidquam in iis immutare liceat, ut Lectores
verum ſenſum elicere poſſint. Meliùs Buche-
rius Librum illum juxta exemplar à Bollando
communicatum de verbo ad verbum tranſcripſit.
Cuſpinianus etiam plura ex illo refert, nihil de-
tracto, nihilque eidem addito. Henſchenius ta-
men, quæ in illum Librum inſeruit, deſumſit
ex alio Catalogo veterum Pontificum ad Felicem
IV & tempora Juſtiniani Imperatoris dedu-
ctum, qui in Bibliotheca Reginæ Sueciæ reper-
tus eſt. Hujus Catalogi Auctor anonymus Li-
brum Damaſi vidit, ex eoque duo Conſulum
paria, quæ cum ſingulis Pontificibus junguntur,
mutuatus eſt, fuſiuùs quemlibet Pontificatum de-
ſcribens, & diem, quo quilibet Pontifex ſepul-
tus, de more annotans. Baronius & Onuphrius
Librum Damaſi legerunt, unumque exemplar
MS. extabat alias in Bibliotheca S. Victoris Pa-
riſienſi; cùm in Catalogo librorum MSS. hodie
legatur, Chronica Damaſi- ſed, ut retulerunt
mihi Canonici Regulares ejuſdem Monaſterii,
exemplar illud, ſicut & quædam alia, jam diu
deperdita. Suſpicor autem omnia Libri Damaſi

exemplaria ab uno eodemque proceſſiſſe; quod

videam illud, quo Cuſpinianus uſus, eoſdem
nævos continere, qui in exemplari Bollandiano

habentur. Certé Harduinus V. C. e Societate

Jeſu, qui Bibliothecæ Collegii Ludovici Magni
Pariſiis præeſt, dixit mihi extare inter ejuſdem
MS S. exemplar Libri Damaſi à Sirmondo de-
ſcriptum, ſed à Bollandiano in nullo diver-
Cùm Catalogus veterum Pontificum Roma-
Loom. I H

73

53

norum ab Ægidio Bucherio in Comment. de
Dct. Temp. pag. 269. publicatus (quem Chro-
nicon Damaſi nominandum diximus) occaſio
fue it reſtitutionis Chronologiæ Pontificiæ, ju-
vabit hic variam ejus fortunam paucis explicare.
Eo uſus eſt Onuphrius in Chronico Eccleſiaſti-
co; Baronius verò, quod ejus Chronologiæ non
congrueret, & aliunde aliquot erroribus fœde-
tur, leernarus eſt. Tum cum anno MDCXX
exemplar ejus MS. ad manus Peireskii Viri no-
ſtro ſeculo futuriſque memorandæ eruditionis
perveniſſet, longe aliud quàm Baronius de eo

§ £ C. I.
An. Ch. 65.

judicium tulit, ut liquet ex Epiſtola, quam dum

Pariſiis eſſet die X XVII Novembris illius anni
Romam ad Aleandrum Virum doctiſſimum
ſcripſit, quæque intra paucos annos lucem vi-
debit operà Illuſtriſſimi ac eruditiſſimi domini
Ludovici de Thomaſſin, domini de Mazaugues.
In ea ille Aleandrum monet D. Schilderum
ſummiſiſſe ſibi eum Catalogum, ad Præſidem
Attrebatenſem pertinentem, ea conditione, ut
ad alienas manus non veniret, & poſtquam il-
lum examinaſſet, ac deſcripſiſſet, tutò tranſmit-
teret. Addit Peirestius in unico illo MS. ab annis
circiter octingentis exarato, contineri quatuor
illa opuſcula, quæ, quemadmodum & Catalo-
gum illum pluribus laudibus effert, aſſerens au-
tographum ſeculo Conſtantinianeo videri com-
poſitum, pollicenſque Alexandro ſe exemplar
exactiſſimum quam primùm miſſurum. Poſt ali-
quot annos idem numero MS. in manus Bu-
cherii venit. Is enim cap. 14. de Doct. Temp.
ait, ſe, cum menſe Oaοb anni MCXXXII
Antuerpiam veniſſet, Bollandam quaſdam ſibi
Heriberti Roſweidi ſchedas obtuliſſe, exſcriptas
vetuſtiſſima membrana, quam D. Joannes Bren-
nerus Regius olim in Senatu Luxemburgenſi Se-
cretarius & Auctuarius diu penes ſe habuerat, &
tandem D. AMenvillio Regi Catholico à priva-
tis Bruxellæ Conſiliis dono dederat. Ea quinque
Opuſcula, egregia Anti quitatis monumenta, Bu-
cherius anno MDCXXXIV Antuerpiæ typis
mandavit, monuitque laudatum Pontificum
Romanorum Catalogum reliquorum fontem vi-
deri poſſe.
Anno MDCXLVIDavid Blondelus Am-
ſtelodami promul

uti & in ejus Præfatione Catalogum illum valde

commendat, eoque ad veterum Pontificum

tempora dirigenda in illo Opere utitur. Tandem
Henſchenius eundem Catalogum, aliumque
ſexto Eccleſiæ ſeculo compoſitum, Chronicon
Auctius veterum Pontificum ad majorem ho-
rum Catalogorum diſtinctionem, à me appella-
tum, Tomo primo Sanctorum menſis Aprilis
anno MDCLXXV edito præfixit illuſtravit-
que; eoque demortuo, uterque Catalogus 4

Papebrocio non ſolùm magis explicatus, ſed
etiam Chronologia Pontificia ad noſtra uſque

tempora producta. Tantorum Virorum de Cata-
logo Bucheriano judicium cùm diligenter per-
pendiſſem, non dubitavi, quin ad illius normam
antiquorum Pontificum Romanorum anni ordi-
nandi eſſent, locis tamen, in quibus ille cor-
ruptus & depravatus, emendatis. Parum autem
curavi, quod Auctori illi trium aut quatuor
priorum Pontificum tempora ſatis perſpecta
fuiſſe non videantur, ſicuti nec quis eorum
rius aut poſteriùs ſederit, cum nulla eorum
Acta habeamus „nullaque teſtimonia hiſtorica,

1x.
. gavit Apologiam pro ſententia AViris gdas
Hieronymi de Epiſcopis & Preshyteriz, in qua, :

vis com-
mendatus.

3 gu⸗x⸗

54 Critica Hiſtorico-Chronologica te
8 C. I. quæ prioris illius ſeculi tenebras depellere pol- „in editionem Chronici irrepſiſſe videatur, S Æ C. l⸗ ach
An. Ch. 67. ſint; & in Chronologia arbitraria aut commen- „ idem etiam haud minor, ſed major apparet in An. Ch. 67°
titia ſatius ſit adhærere alicui Scriptori antiquo, „Hiſtoria. Illic enim lib. 7. cap. 2 7. Pontifi-
quam incertis conjecturis inniti. „Catui Xyſti tribuit annos XI. Nec mirum;
X. Prima hujus Tomi editione abſoluta miſſa ad „nam quem ordinatum eſſe docuit ſub initio
Sed non ab me ex Anglia Diſſertatio poſthimma goannis „Valeriani Chronicon, eundem ſub Gallo or-
omnibus. Pearſonii . Geſtrienſis Epiſcopi Proteſtantis, de 2 dinatum eſſe narrat Hiſtoria. Primèò igitur in-
Serie & Succeſſione primorum Romæ Epiſcoporum „gens error ubique committitur in Pontificatu
anno MDCLXYXXVIII Londini prælo ex- „Xyſti, ſive initium, ſive finem ejus ſpectes.
cuſa, cui ſubjuncta eſt alia de eadem ſucceſſione „Nam ſi ſub Gallo ordinatus eſt Xyſtus, ſuc-
Diſſertatio, Auctore Henrico Dodwello, Viro »„ ceſſit Lucio, & Stephanus Papa nunquam
ejuſdem ritûùs doctiſſimo. Contendit Pearſonius, „fuit; ſi ſub primo vel ſecundo Gallieni, error
in primis Eccleſiæ Romanæ Traditionibus, Græ- „adhuc manet, qui & alium in Chronico ſibi
Cis potiùs „quam ipfis Romanis acquieſcendum, „adjunxit. Nam inde in eo legimus ad annum
eamque ob rem uſque ad Anicetum, Eutychium „Valeriani ſecundum: Cyprianus Carthaginienſis
Epiſcopum Alexandrinum ſequitur; addens Ca- „Epiſeopus martyrio coronatur. Qui manifeſtus
talogum Bucherianum, ſi opportunè, ubi hiul- „eſt aliquot annorum prochroniſmus. & Cy-
cus eſt, ſuppleatur, & ubi depravatus, emende- „prianus vel proximo vel eodem anno, quo or-
tur, in Aniceti ſucceſſoribus nos tutiſſime ſequi „dinatus eſt Xyſtus, martyrium ſubiit, quod
poſſe. Verùm, licet rectè obſervarit Pearſonius, „verum eſt, initium Xyſti multèò maturius
Euſebium non ex Archivis Eccleſiæ Romanæz „quàm oportuit ab Euſebio ponitur. Unde con-
Pontiſicum tempora hauſiſſe, nec ex aliquo alio „ſtat eum non habuiſſe certum aliquem Ro-
Scripto certis temporum characteribus inſigni- „manorum Epiſcoporum Catalogum, quod ad
tò; cum alios in Chronico, alios poſtea in Hi- „annos Cornelii, Lucii, Stephani & Xyſti per-
ſtoria Epiſcopis Romanis annos ſæpe tribuat; & „tinet. Ita Pearſonius, qui & eundem errorem
in poſterioribus quoque & ſuæ ætati proximis, „aliis argumentis manifeſtat. Cum itaque in ſe-⸗
quæ prioribus notiora fuerunt, manifeſtèò lapſus quentibus Pontificibus Romanis, iiſque præſer-
ſit, etiam tum cum eorum Catalogus Romæ tim; qui ſua ætate vixéêre, cæcutierit Euſebius;
conſervaretur, peſſimum tamen ducem elegit. alteri non monſtrabit viam, qui ſibi ſemitam
Eutychius enim homo externus, & decimi ſe- non ſapuit.
culi Scriptor, cujus hiſtoriam Edwardus Pro- Porro quia Papebrocius in Opere cui titulum XII.
cochius anno NMDCLVII I in Latinam lin- fecit, Conarus Chronico-Hiſtoricus ad Catalogum Catalogi
guam vertit, veterum Pontificum Romanorum Romanorum Pontificum, quatuor alios Pontifi- Pontißcum
tempora ſcire non potuit, cum etiam deceſſo- cum Catalogos exhibet, quorum prior deſum- 77400 nomi-
rum ſuorum, quæ tamen ab Euſebio rectè con- tus eſt ex Bibliotheca Palatino-Vaticana, alius 1 inſignien-
ſignata fuerant ‚ignoraverit, & in ſingulis fer- verò inſcribitur, Nomina Apoſtolicorun, qui 6
mmè& aliis narrationibus craſſos errores Chrono- cum duobus Corbeienſibus confertur: ne in tot
logicos admiſerit; cum contra Auctor Catalogi variis Catalogis citandis aliqua confuſio oriatur,
Bucheriani quarto Eccleſiæ ſeculo vixerit, in Librum Damaſi, Chronicon Damaſi; Catalogum
ipſo Eccleſiæ Romanæ ſinu natus ſit „& quam- verèò in Bibliotheca Reginæ Sueciæ repertum,
plurima referat, quæ ipſo Pearſonio teſte, nullus Chronicon aubtius veterum Pontificum appello; III.
jure in dubium revocarit. Præterea ſi poſt Anice- cum Faſti in quibus ſola Conſulum nomina le- Baron nume e unt
tum, Bucherianum Catalogum, dummodo ſup- guntur, Cbronici nomine inſigniri ſoleant, & XXX . den
pleatur & emendetur, tutè ſequi poſſumus „cur manuſcriptis Operibus Auctorum Anonymorum id8n
non & in præcedentibus Pontificibus, ſi eadem aliquis ſemper titulus attribuendus ſit. Non opus Ctironei
cautela adhibeatur, eo uti poterimus: hic monere, egregium illud Chronicon falsò Dumaß.
XI. Dod wellus Catalogo Bucheriano ubique fer?è Damaſo adſcriptum fuiſſe; cùm id jam à Baronio
Euſebius in fidem derogat, & Euſebium uſque ad Marty- obſervatum fuerit, qui tamen perperam ſuſpi-
Chronologia rjum S. Fabiani Papæ, quod Decio imperante cabatur, ex diverſis Auctoribus ab Anaſtaſio
D contigit, rectum tramitem tenuiſſe contendir, collectum fuiſſe: cum contrà ex Damaſi Chro-
ac poſtea eum nihil explorati habuiſſe. At, ut nico, omnium, quæ de Pontificibus Romanis
inquit Pearſonius cap. 10. ſuæ Diſſertationis, ſi egerunt, antiquiſſimo, Conſules, aliaque Ana-
appareat Euſebium in temporibus eorum, qui ſtaſius ſeu Libri Pontificalis Auctor deſcripſerit,;
ſuæ ætati propiores erant, referendis, nullum cúmque in Anaſtaſio, Libroque Pontificali
certum Indiculum habuiſſe, quem ſequeretur; iidem nævi, qui in Chronico Damaſi, repe-
hemo cum fundamento dixerit, ei certa magis riantur, ſanioris exemplaris Chronici Damaſi .
& explorata fuiſſe priora Pontificum tempora à inveniendi minor ſpes affulget.
„ ſuis longe remotiora. In Chronico Euſebii ad Tertia regula. In Chronici Damaſi priori par- XIII.
„annum Valeriani primum vel ſecundum hæc te, in qua nullus Conſulatus bis repetitur, obi- Tertia regu:
„legimus: Romanæ Ecoleſie Epiſcopatum tenet tus Pontificum ſemper cum ultimo pari Conſu- las
„YXIII Miſus annis VIII. Et ad Gallieni lum illigatur, uti & plerumque ſucceſſoris ini-
„decimum vel undecimum: Alexandrina Ec- tium. In eo v. g. dicitur, Alexandrum fuiſſe 4
„Ad ejuſdem undecimum vel duodecimum: geſto, aſque Aℳhliano & Vetere, qui anno cente=- .
„ Romaäne Eccleſiæ XXIV Epiſéopus conſtituitur ſimo decimo ſexto nomen dederunt. Quare pro
„Dionyßus annis IX vel XI I. Et rurſus ſub ini- certo tenendum, illius Chronici Auctorem Ale-
„tio imperii Probi: Romanæ Eccleſiaæ Epiſcopa- Xandrini Papæ martyrium cum anno CXVI .
»tum ſuſeipit X XV Feliæ. Duobus igitur Ro- Tliani & Veteris Conſulatu inſignito copulare,
„„manis Epiſcopis Xyſto & Dionyſio ſimul ſum- & Sixtum ei ſucceſſiſſe eodem anno, iiſdemque
„tis annos tribuit ſupra viginti. Qui quidem Conſulibus, licèt aliquando contigerit, Inter- . 4
„immanis prochroniimus eit. Ac ne forte error pontificium ad ſequentem Conſulatum proro:.

gatum

—
—

XII.
Catalogi
. Nontiſcun
alig unomi⸗
ne inſgniey⸗
d.
I

t
I,
n
. Parod Nr
KN.
um
s
nio

W C. I.

gatum fuiſſe. Qux regula ut intelligatur, obſer-
An. Ch. 67. fe. Qup reg Zarur,

vandum, Henſchenium & Papebrocium ejus in
Sanctorum Actis illuſtrandis colle gam, quique
non ſolùm Chronicon Damaſi uſque ad noſtra
tempora perduxit, ſed etiam plura, quæ Hen-
ſchenius indeſinita reliquerat, accuratius deter-
minavit, ih ea utrumque fuiſſe ſententia, in
Priori parte Chronici Damaſi, (quæ in Urbano
deſinit, quæque ſcripta fuit ab Auctore anony-
mo, ab altero, qui ſecundam partem elucubra-
vit, diverſo) ultimum Conſulatum ei Pontifici
attribui, qui majorem partem ſub illo vixir;
adeo ut v. g. Alexander liano & Vetere Con-
ſulibus paſiſus non fuerit, licèt id diſertè in eo
Chironico dicatur; quia, inquiunt Henſchenius
& Papebrocius, Auctor illius Chronici totum
Tliani & Veteris Conſulatum Alexandro aſſi-
gnat, cùm eo durante ſemper in vivis fuit, ne-
que martyrium fecit, niſi die tertio Maii anni
CXVII, quo Niger & Apronianus Conſules
. fuere; qui tamen Conſulatus ei non attribuitur,
quia tantùm quatuor priores illius anni menies
ſedit. Rem magis explicat Papebrocius pag. 27.
Conatûs Chironico-Hiſtorici ad Caralogum
Pontificum, ubi ait: Pontificum annos ex eoͤ(ſcilicet
Damaſi Chronico) ſc digeſſimur, ut ſi prior in
ſao ultimo anno tranſcendiſſet menſem Junium,
intelligeremns ſucceſſori eius ſollkim adferibi primos
Conſules, proximo anno Magiſtratum ingreſſos;
Iin autem infra Julium eſſet mor-nus, tunc anni
praæcedentis Conſales clandere cenſeremus Ponti-
kilatum iſtum, ut ſequentis initium notari poſſet
Conſulum illorum nominibus, ſub quorun: Magi-
ſtratu major anni primi pars erat decurſa. Cui
explicationi hanc tertiam regulam opponimus,
& tanquam certum indubiratumque ſtatuimus,
Pontifices in priori parte CDhronici Damaſi me-
moratos ſub illis Conſulibus demortuos intelli-
gendos, ad quos in eo perveniſſe dicuntur, ſive
parùm, ſive multàùm ſub illis vixerint.
XIV. Primò, quia nullus Auctor hujuſmodi nume-
Qua nume- randi ratione uſus reperitur. Secundèò, ex ipſo-
randi watio met Chronico illa explicatio evertitur: in eo
Aacten⸗ enim dicitur, Petrum fuiſſe ſque Nervæ &
Chronici Veſtin: Conſulatum anno Chriſti ſexageſimo
Damaſi. quinto initum, & paſſum eſſe dietertia Kalendas
Julias. Cùm itaque majorem illius Conſulatus
partem non vixerit, neque ad menſenr Julium
pervenerit, ſecundùm eam explicationem mar-
tyrium ejus contigiſſet ſub præcedentis anni
Conſulibus, ſcilicet Lecanio Baſſo & Licinio
Craſſo. Et tamen tam Henſchenius, quàm Pa-
brocius, Divi Petri martyrium cum Nervæ &
Veſtini Conſulatu, annoque Chriſti ſexageſimo

quinto conjungunt; quod cum explicatione ab

utroque data manifeſté pugnar. Sic etiam in eo
Chronico Chriſtus in æternum Pontifex paſlus
dicitur duobus Geminis Conſalibus III Kalendas
Ahprilis, anno nempe Eræ Chriſtianæ viceſimo
nono. Quòd ſi regula ab Henſchenio excogitata
vera eſſet, ſequeretur, illius CDhronici auctorem
Dominicam Paſſionem cum anno Eræ vulgaris
XXVIII illigaſſe; ſed eandem ſub illius anni
Conſulibus non recitaſſe, quia Chriſtus totum
annum viceſimum octtavum vitam duxit, &
inſequentis partem tantům delibavit. Quod eum
Auctorem ſenſiſſe nullus ſibi perſuaſerit. Tertièò,
Papebrocius in Conatu Chronico-Hiſtorico lau-
daro pag. 69. refert periocham Geſtorum MSS.
Romanorum Pontificum uſque ad Martinum V,
in qua Auctor anonymus illorum geſtorum ſty⸗

1
4

in Annales C. Baroni. HZ 55

lum primæ partis Chronici Damaſi imitatus, s £ C. I.
hon repetens ſcilicet nomina Conſulum, Pon- An. Ch. 67⸗
tificatum Hormiſdæ; Joannis & Felicis I V,
cum Conſulibus copulat, uſque ad quos Ponti-
fices illi dicuntur perveniſſe, aitque præfatum
Joannem Papam fuiſſe zlque ad Conſulatunz Oly-
brii anno DXXVI geſtum. Cùm itaque certè
conſtet, Joannem die viceſima octava Maii ejuſ⸗
dem anni DXXVI ſupremum diem obiiſſe,
mors ejus cum Conſulatu anni DXXVab Au-
tore Geſtorum illorum M SS. conjungi debuiſ-
ſet, ſecundùm Henſchenii & Papebrocii regu⸗
lam. Et tamen Papebrocius, qui expreſsè obſer-
vavit, hunc Auctorem non aliam numerandi
rationem uſurpare, quàm qui priorem Chronici
Damalſi partem exaravit, Joannis Papæ mortem
anno DXXVI Olybrii Conſulatu notato col-
locat. Quare ipſemet regulam, quam adſtruxit,
veram non eſſe inſinuat. Præterea Henſchenius
S. Felicis I V, Joannis ſuccéſſoris initium cum
die duodecima menſis Julii anni DXXVIOly-
brii Conſulatu inſigniri jungit; cùm tamen hic
Conſulatus juxta Henſchenii, Papebrociique re-
gulam neutri Pontifici attribuendus eſſet, cum
neuter majorem illius anni ac Conſulatůs par-
tem ſederit. Ex quibus tandem omnibus mani-
feſtiſimum fit, veram eſſe quam ſtatuimus regu-
lam Henſchenianæ contrariam, Auctores nempe
tam prioris partis Chronici Damaſi, quàm Ge-
ſtorum MSS. Romanorum Pontificum, hos de-
mortuos docere ſub Conſulibus, uſque ad quos
perveniſſe dicuntur. Illud tantùm uterque Au-
ctor anonymus peculiare habet, quòd ſucceſlo-
rum initium non à Conſulatu, à quo deceſſores
obiêre, aut ipfimet eos excepêre, ſed ab inſe-
quentis anni Conſulibus repetant: qua in re ſe-
cuti ſunt, Theophanem, Cedrenum, & quoſ=
dam alios, qui annum, quo aliquis Imperator
mortuus eſt, eidem totum attribuunt, & pri-
mum ſucceſſoris annum à Kalendis Septembri⸗
bus cum anno populari exordiuntur; neque
unquam eundem annum inter Imperatorem de-
mortuum, ejuſque ſucceſſorem partiuntur; quæ
eſt ipſiſſima ſupputandi forma, quam Auctor
Chronici Damaſi, & Scriptor Geſtorum MSS.
Pontificum Romanorum adhibuerunt.
Decepêre Viros doctiſſimos Acta Sancti Ale- XV.
vandri Papæ, quæ dicunt habere poſt Alexandri Aca §. Ale-
mortem, nutu Dei, eodem anno defunltum eſſe an gſa.
Trajanum, quod certum eſt contigiſſe in Cilicia
die decima Auguſti, Nigro & Aproniano Caſſ.
anno ſcilicet Chriſti CXVII. Ex quo inferunt,

ideo Nigri & Aproniani Conſulatum in Chro-

nico Damaſi Alexandro non attribui, ſed Sixto
ejus ſucceſſori, quia Alexander iis Conſulibus
uſque ad diem tertium Maii dumtaxat vixit;
Lamiaæ verò (non verò liani) & Veteris Con-
fulatum, qui in annum CXVI incidit, Ale-
xandro in eo Chronico aſſignari, quia eos toto
anno habuit. Hæc illi, qui ad illam numerandi
rationem probandam non Chronico Damaſt, in
quo ea dicitur uſurpari, ſed Actis S. lexandri,
iiſque ſolis utuntur. At jam Baronius obſervavit,
S§. Alexandri Acta ſua antiquitate mendoſa eſſe;
quod licèt nullo argumento oſtendat, facile eſt
demonſtrare. Hæc Actorum verba: Totus populi
verum affectum ei (nempe S. Alexandro) gratia
Divina contulerat, ut & v Senatorum maximam
partem converteret ad Dominum VUnde ckm
hac opera ejus ad Trajanum Principem perveniſ-
ſent, miſit Aureliannm Comitem utriuſque militig;
24 de Selencia

5 £ C. I.
An. Ch. 67.

56 Critica Hiſtorico-Chronologica

de Seleucia Iauriæ, ad interfectionem omnium
Chriſtianorum : unde nutu Dei eodem anno defun-
tus eſt Trajanus. Et ingreſſo Urbem Aureliano,
Senatus ita famulatus et eſt, ut ipſum Principem
crederent eſſe Trajanum. otatim ergo ut Bi Huf
eſt Romam, & c. Quæ profectò verba indicant,
Acta illa non eſſe primogenia, ſed aliquot ſecu-
lis poſt Alexandri paſſionem, quod de multis
aliis contigiſſe conſtat, ſcripta. Nam quomodo
Trajanus Aurelianum de Seleucia Iſauriæ anno
Chriſti centeſimo decimo ſexto, aut decimi ſep-
timi initio, Romam mittere potuit, qui tunc in
ea urbe non erat, ut ex iis, quæ de Trajani
Imperio loquentes diximus, evidenter apparet.
Hanc Legationem Aureliani eo tempore factam,
quo Trajanus Seleuciæ Iſauriæ erat, S. Alexan-
dri Acta infirmare ſuſpicatus eſt ipſemet Hen-
ſchenius, dum in primo tomo Sanctorum menſis
Maii eadem illuſtraret; quod ex punctuatione
ab illo mutata colligo. Nam cùm in menſe
Aprili rectè ſcripſiſſet: Miſit Aurelianum Comi-
tem utriuſque militiæ, de Seleucia Iauriæ; poſt
aliquot annos Acta integra S. Alexandri in men-
ſe Maio edens, virgulam ſuo loco movit, nulla
hujus mutationis reddita ratione, ſcripſitque:
Miſit Aurelianum Comitem de Seleucia Haurig;
Seleuciam non ad Trajani in eam urbem adven-
tum, ſed ad Aureliani, qui Comes utriuſque
militiæ in Iſauria erat, referens. Sed perperamn:
nam utriuſque militiæ Comitatus ‚qui ſummus
honoris & dignitatis titulus erat, non cum urbis,
ſed cum regionis nomine ab Antiquis memora-
tur. Sic in Notitia Imperii recenſentur duo virs
ſpebtabiles, Comites rei militaris per ADDoyptum
& Iſauriam. Martyrologi, aliique Veteres, qui
de S. Alexandri martyrio locuti ſunt, ſcribunt
ipſum paſſum ſub Aureliano Comite utriuſque
militiæ, vel ſub Aureliano Præfecto, vel ſub

Aureliano Principe; ſed ex his nullus Seleuciæ

XVI.
Si Acta legi-
rima, malè
gblsνα.

mentionem facit. Quòd ſi Auctor Actorum S.
Alexandri Seleuciam ad Aurelianum retuliſſet,
ſine dubio ſcripſiſſet, Trajanum miſiſſe Aurelia-
num Comitem utriuſque militiæ in Selencia Iaurig.
Trajanus itaque Aurelianum ex urbe Seleucienſi
Romam mittere non potuit, quod tamen in lau-
datis Actis dicitur; cùm in ea urbe circa tem-
pus, quo Alexander paſſus, Trajanus non fue-
tit. Quòd ſi ea delegatio facta eo tempore, quo
Trajanus Seleuciæ erat, ea circa finem anni cen-

teſimi decimi quarti, vel ſub initio decimi quinti

contigit. Secundò, Trajano imperante Senato-

rum maximam partem Chriſto nomen dediſſe,
prorſus fabuloſum, nullumque rei tam memo-
rabilis in aliquo probato monumento veſtigium.
Falſum præterea, Trajanum ſub finem vitæ de
omnibus Chriſtianis occidendis cogitaſſe; cùm
jam ab anno centeſimo undecimo Plinio Junio-
ri, qui Bithyniam regebat, eum ſcripſiſſe con-
ſtet: Conquirendi non ſunt (nempe Chriſtiani;)
ſi deferantur & arguantur, puniendi ſunt, &c.
Denique hæc verba, in quibus Henſchenius vim
facit, unde nutu Dei eodem anno defunctus eſt
Trajanus, inſititia ſunt, ut ex antecedentibus &
ſubſequentibus liquet, licèt in omnibus exem-
plaribus inveniantur. 4
Quèd ſi quis contendat, Acta illa in omni-
bus legitima, reſpondebo, magnam Chriſtiano-

rum ſtragem factam anno Chriſti centeſimo de-

cimo ſexto, quo S. Alexander martyrium fecit,
quôve Trajanus Vicennalia celebravit. Quæ cum
toto anno continuata fuerit, ut in Decennali-

bus & id genus feſtis fieri ſolitum erat, ad eam S & C. I.
carnificinam Scriptor Actorum S. Alexandri ani- An. C. 67.
mum attendens ait: Miſßie Aurelianum ad inter-
fectionem omnium Chriſtianorum: unde nutu Dei
eodem anno defunbtus eſt Trajanus; non eodem
quidem anno Juliano, quo Alexander paſſus,
ut perperam Heniſchenius interpretatur, ſed eo-
dem anno, ſeu intra annum, quo tot Chriſtiani
occiſi: & ea verba eo modo explicanda ex eo
liquer, quòd ea Auctor ille ſcribat ante narra-
tam tam Alexandri, quâm ſociorum paſſio-
nem. Si enim Trajani mortem ad ſolam S. Ale-
xandri necem referret, nonniſi eà recitatà dice-
ret, nutu Dei eodem anno defunctum eſſe Traja-
num; cùm contrâà Trajani obitum cum deſtina-
tione omnium Chriſtianorum ad mortem copu-
let, etſi in animo haberet eam, quæ poſtea facta
eſt, carnificinam. Exiſtimandum itaque Traſa-
num, dum anno centeſimo decimo quarto aut
circiter, Seleuciam Iſauriæ obiret, Aureliano
Comiti, qui Chriſtianos graviter torquere ſole-
bat, ut in Actis SS. Nerei & Achillei legitur,
Romam adverſus Chriſtianos proficiſci mandal-
ſe; & Scriptorem Actorum S. Alexandri conſi-
lium Trajani nimis exaggerantem dixiſſe, illud
ad omnium Chriſtianorum occiſionem ſpectaſſe,
ac præterea propter aliquorum Senatorum ad
Fidem Chriſtianam converſionem, aſſeruiſſe
maximam Senatůs partem eandem Fidem am-
plexam elle; ac denique pro certo tenendum,
caſu, quo Acta in omnibus ſint genuina, quod
non exiſtimo, eum ſignificare voluiſſe, Traja-=
num eodem anno, quo Chriſtianos Romæ per-
ſequebatur, in Cilicia obiiſſe, & perſecutionem
diu poſt martyrium S. Alexandri, quod menſes
quindecim ante Trajani obitum accidit, propa-
gatam fuiſſe. l'erperam itaque Henſchenius &
Papebrocius ad Acta S. Alexandri confugerunt,
ut oſtenderent Auctorem Chronici Damaſi ulti-
mum par Conſulum ei Pontifici attribuere, qui
iis Magiſtratum gerentibus majorem anni par-
tem vixiſſet.
Quarta regula. Tempus cujuſcumque Ponti- XVII.
ficatus non ab electionis, ſed ab ordinationis Quartas res
Epiſcopalis die numerandus; quod tam multis 4 s
exemplis conſtat, inquit Papebrocius in Cona-
tu Chronico-Hiſtorico ad Catalogum Pontifi-
cum pag. 4. ut nihil certius haberi poſſit. Tan-
tum enim aberat, ut ante characterem Epiſco-
palem cum ordinatione ſuſceptum, primis duo-
decim cum dimidio ſeculis Pontificem faceret
ſola electio, & in Patriarchium Lateranenſe
ipſo electionis die facta introductio, (quod
cùm crederet Baronius, verorum Pontificum
numerum Stephano uno poſt Zachariam electo,
ſed numquam conſecrato, ideoque ab aliis om-
nibus præterito auxit) ut nequidem primum
in Clero Romano locum is teneret, ſi erat ex
gradu inferiori aſſumtus. Patet hoc ex Epiſtola,
quam poſt Severini Papæ mortem & Joannis IV
electionem, anno D cXL, Epiſcopis, Presbyteris,

Dodioribus, ſen Abbatibus Scotiæ ſeripſerunt Hi-

larius Archipresbyter & ſervans locum Apoſtoli-=
cæ Sedis, Noannes Diaconus, & in Dei namine ele⸗
tus, item ſoannes Primicerius & ſervans locum
Apoſtolicæa Sedis, & ſoannes ſervus Dei Conſilia-
rius ejuſdem Apoſtolicæ Sedis, velut penes quos,
Sede vacante, ejus Vicarium reſideret ſecun-
dùm gradus ſui ordinem. Tempus ergo ceſſan-
tis Epiſcopatus, (ut Catalogi loquuntur) ſive
(ut nunc loquimur) vacantis Sedis, à morre
unius

5 46

uch

XVII.
Qunta re.
ℳ

4C. I.
N c. 67

i⸗ .
. Quarts
15
.
ſ⸗
n⸗
⸗
N.
hle
od
un
to,
⸗
ex
oln⸗
SIV
it,
H-
⸗
Ale⸗
a⸗
uos,

ſe
oe

in Annales C. Baromii.

S £ C. L. unius ad ordinationem alterius ſupputabitquiſ-
An. Ch. 67. quis ex uſu illorum temporum, quibus ſcripti

XVIII.
Quinta re-
gula.

Catalogi ſunt, loqui volet, eoſque rectè intel-
ligere. Quorum nihil ſibi obſervandum ſciens
Baronius, quid mirum, ſi ferè ſemper malèe
exorſus eſt, & ſi inter ſcriptos diverſimodè nu⸗=
meros definiendis Pontificatuum atque Inter-
pontificiorum ſpatiis, nequiverit diſcernere,
quinam eſſent recipiendi, ut veroſimiliores,
quinam rejiciendi, ut alterati Librariorum ſo-
cordiãâ, quæ illi notiſſima fuit, unde nec ſolet
numeris multum fidere, quotieſcumque affulget
ſpes aliqua certioris criterii ? Hæc eruditeè Pa-
pebrocius, qui tamen in eo fallitur quod eum
morem proroget uſque ad medium ſeculum de-
cimum tertium; cùm, ut infra viſuri ſumus, S.
Leo hujus nominis I N anno MXLIX conſe-
cratus Pontifex Rom. annos ſuos à die inthro-
nizationis ſuæ deduxerit, non verò à die con-
ſecrationis, poſtea verò aliqui hunc morem ſe-
cuti fuerint, & alii ab ipſo electionis die annos
ſuos numerarint, quæ numerandi ratio duode-
cimi ſeculi initio prævaluit. Sed hac de re ſuo
loco.
Quinta regula. Ante conſtitutam à Conſtan-
tino Magno Eccleſiæ pacem, Pontificum Ro-
manorum Ordinationes quocumque die indiſ-
criminatim peractæ. Hanc regulam tertio Ec-
cleſiæ ſeculo tot exemplis comprobabimus, ut
ea in dubium revocari minimè poſſit. In Mar-
tyrologio Hieronymiano ad diem xXVIII De-
cembris legitur: Nomæ Felicis & Bonifacii Epiſ-
