quentes retulimus. Unde & in Vita Lucii à Ca-
pitolino ſcripta, modò legitur, mortuoque pa-

tre Caſare; modèò, illatum ejus corpus eſt Ha-

Ariani ſopulchro, in quo & Caſar pater ejns natu-
Tom. I.

»

ralis ſopultus eſt. Ex hoc ig

Marci Aurelii, Lucii Veri; & Senatůs Roma- An. Ch. 162:

ni, quibus omnibus Apologia illa dedicata, ſer=
mo habetur, noſtra ſententia certa red ditur;
manifeſtumque fit, deceptum Valeſium, qui
Pii nomine Antoninum, Philoſophi verò vo-⸗
cabulo M. Aurelium intelligendos arbitratur.
Neque enim M. Aurelius Ceſaris felius ullibi
appellatus, neque Juſtinus, qui in priori Apo-⸗
logia Antonini Pii, M. Aurelii, & Lucii me-
minit, hunc prætermiſiſſet, ſi ſecunda Apolo-
gia, uti prior, Antonino Pio dicata fuiſſet. Nec
eſt quòd Valeſius in Philoſophi voce vim faciat 3
cùm Lucius, tam in priori Juſtini Apologia,
quàâm in Athenagoræ Legatione pro Chriſtia-⸗
nis, Lucium Philoſophum appellet, non erudi-
tionis ejus ratione, ſed propter auſteriorem vi-
vendi formam: ad quam duplicem Philoſophiæ
notionem Valeſius animum non advertit.
Tertia Valeſii ratio. Urbicus ille Præfectus cu-
jus ibidem meminit Juſtinus, vixit ſub Anto-
nino Pio. Is enim eſt Lollius Urbicus, qui Le-
gatus Imperatoris Britannos compeſcuit, ut re-
d» Tert Capitolinus in Vita Antonini. Eum Præ-
„ fectum Urbis fuiſſe imperante Pio, docet Apu-
„ leius in Apologia ſub initium. Nam cùm Apu-
„ leius eam orationem habuerit ſub Pio; ut ip-
„ſemet in ea teſtatur; Lollium quoque Urbi-
„cum Præfectum Urbi, à quo £Æmilianum dam-

„natum fuiſſe dicit, ſub eodem Pio fuiſſe di-

„cendum eſt. De eodem Q. Lollio Urbico
„Præfecto Urbi vetus extat Inſcriptio apud
„Gruterum pag. XXXVIII. Cæterùm ex his,
„quæ dixi, colligi poteſt, Juſtinum ſub An-
„tonino Pio, non autem ſub Marco feciſſe
„martyrium. Nullam enim aliam cauſam ha-
„buit Euſebius, cur Juſtini martyrium in tem-
„pora M. Aurelii conferret, niſi quòd ſecun-
„dum Apologeticum Marco dedicavit. Atqui
„certiſſimis argumentis oſtendi, Apologeti-
„cum illum Pio nuncupatum fuiſſe: ruit er-
„go funditus Euſebii ratio atque ſententia. Quid
„quod Euſebius ipſe in Chronico, eumque ſe-
„cutus Georgius Syncellus, Juſtini martyrium
„ temporibus Antonini Pii videtur adſcribe-
„Te? Atque ita diſertè ponit Michaël Glycas in
Annalibus. Hæc Valeſius. At quid vetat, Ur-
bicum, cujus ſententia in Prolomeum & Lu-
cium Chriſtianos lata, occaſionem dedit huie
Juſtini Apologetico, Præfecturam Urbanam,
Antonino Pio imperante, iterumque eandem
dignitatem, Marco Imperium adminiſtrante,
geſſiſſe: Denique ſi Juſtinus, Antonino Rem-

publicam Romanam gerente, paſſus eſſet, non

dubium quin ſub eodem ſecundam Apologiam
Juſtinus ſcripſiſſet. Sed cùm ex ejus martyrii Acis
à Baronio laudatis conſtet, illum, Junio Ru-
ſtico Præfecto Urbi exiſtente, morte affectum,
eam Apologiam M. Aurelio, non verò Antonino
Pio oblatam, certum indubitatumque eſſe de-
bet. Ulpianus D. 49. L. I. De appellat. laudat
reſcriptum M. Aurelii & Lucii Veri ad junium
KXuſticum Prafeltum Urbi, qui in vetuſtis Lapidi-
bus Prætor Urbanus etiam dicitur. Plures à Gru-
tero Inſcriptiones pag. 221. recitantur, in qui-
bus legitur: Q. JuN. RusrICI. PR. URB.
& rurſus pag. 222. Neque dici poteſt, Ruſticum,
de quo in Juſtini Actis, ſub Antonino Pio Præ-
fectum Urbi fuiſſe; cùm, præterquam quèd id
gratis aſſereretur, conſtet, per Marci Imperium,
Ruſticum quemdam Præfecturam Urbis exer-
cuiſſe⸗

gitur loco, in quo S C. II.

IV.

8S -aſtinus
ſub Marc
occiſas⸗

S K. C. II.
An. Ch. 162.

V.
De effectu
Apologiæ S.
Isaltsns.

VI.
Conciliæ
Gentilium
ſeminaria
perſecutio-
nistm.

15' G

cuiſſe, & ut hujus anni initio ex Capitolino di-
ximus, omnia apud ipſum potuiſſe. Hic por-
ro Q. Junius Ruſticus diverſus eſt à Junio Ru-
ſtico hoc anno Conſule; cùm Junius Ruſticus
non dicatur Præfectus Urbis à Capitolino lo-
co laudato, ubi ejus dignitates enumerat. Ne-
que verum eſt, Euſebium in Chronico, Juſtini
martyrium ſub Antonino Pio conſignare, ut
oſtendimus anno CXLVIII num. VI. Imò
cùm Hiſtoria Eccleſiaſtica poſt libros Chroni-
corum ab Euſebio compoſita ſit, ſi is in iiſdem
ſcripſiſſet, Juſtinum ſub Antonino Pio paſſum,
cùm contrarium doceat in Hiſtoria, id ſequen-
dum eſſet quod in ea ſcriptum, ut in ſimili ob-
ſervat Valeſius in Notis ad lib. 4. cap. I. Quoad
Michaëlem Glycam, is adverſus Euſebium,
Hieronymum lib. de Scrip. Eccleſiaſt. ac Au-
Gtorem Chronici Alexandrini, qui Juſtinum ſe-
cundam Apologiam M. Aurelio porrexiſſe tra-
dunt, nullo modo audiendus.
Quem effectum hæc Apologia habuerit, in-
certum. Valde tamen veroſimile, nullam Mar-
cum tunc in Chriſtianorum favorem epiſtolam
dediſſe. In Fragmento enim Apologiæ Melito-
nis ab Euſebio lib. 4. cap. 26. relato ipſemet

Melito ait, avum & patrem Marci, Hadrianum

nempe & Antoninum Pium, ſcripſiſſe, ne con-
tra Chriſtianos tumultus concitarentur; de Mar-
co verò hæc tantùm habet: Te verò, quippe qui
idem quod illi de nobis ſentias, imò etiam lon-
gèò humaniks atque ſapientitts, tantò magis confi-
dimus omnia eſſe fatcturum, qua rogamus. Scri-
pta Melitonis Apologia anno CLXIX, ut
inftà oſtendam. Quèd ſi Marcus literas, uti Ha-
drianus & Antoninus, ad cohibendam perſecu-
tionem dediſſet, id dicere non prætermiſiſſet

Melito Sardienſis Epiſcopus. Ex cujus etiam ver-

bis liquet, Epiſtolam ad Commune Aßg ſcri-
ptam, & à Marco, ut ſuo loco monſtravi,
emiſſa mfructum fuiſſe Apologiæ Melitonis; re-
cteque ab Auctore Chronici Alex. recitari pr æ-

fato anno. In ea epiſtola Marcus inquit: Sed

E& multi ad me de illis (ſcilicet Chriſtianis) re-
tulerunt: quibus ego patris mei ( Antonini Pii
Conſtitutionem (quæ nunc non extat) ſecutus reſ-
ſpondi. IIlIud reſponſum ad nos non pervenit.
Sed non dubito, quin tam illud, quàm hæc Epi-
ſtola à Melitone impetrata fuerint. Verum eſt,
Euſebium lib. 4. Cap. 16. recitatâ eà epiſtolà di-
cere: Hæc quidem ita geſta eſſe Meluo Eccleſiæ
Sardienſis Epiſcopus, qui iſädem temporibus RKoruit,
perſpicuè teſtatur in Apologetico illo longè utiliſſi-
mo, quem ad Imperatorem VPerum pro Religione
noſira conſeripfit. Ex quo ſequi videtur, hanc
Epiſtolam, non à Marco, ſed ab Antonino da-
tam; ſicque ante annum cLIXIX, quo Melito
Apologiam ſuam emiſit. At cùm ex hujus Apo-
logiæ Fragmento jam laudato deducatur, nul-
lum in favorem Chriſtianorum edictum Mar-
cum conceſſiſſe, antequam Melito illam eidem
offerret, exiſtimandum, Epiſtolam ad Commu-
ne Aſiæ ſubjunctam poſtea fuiſſe libro Apologe-
tico Melitonis, à quo obtenta fuerat, eamque
Euſebium in fine ejuſdem Apologetici, in qua
tamen nulla ejus mentio, legiſſe, & Antonino
Pio per errorem attribuiſſe, ut ſuprà dixi-
mus.

ſtolam ad Commune Aſiæ eruditè obſervavit,
Commune Aſiæ aliter ſumi in inſcriptione Epi-
ſtolæ, aliter in ipſa Epiſtola, ubi dicitur: Pro-

Critica Hiſtorico-Chronologica

Ceterùm Valeſius in Notis Euſebianis in Epi-

poſita Epheſi in publico Conventu Aſig. Nam in 8 † C. II.
inſcriptione uſurpatur pro Concilio, ſeu pro An. Ch. 16 ¾.

Legatis, qui ex tota Aſia Epheſum convenerant
ad Sacra, Ludoſque, in honorem Imperatorum.
In loco autem laudato ſumitur pro loco ipſo, in
quem conveniebant. Poteſt etiam ſumi pro tem-
plo, quod Commune Aſiæ conſtruxerat in ho-
norem Romæ, & Auguſti. Extat ſanè Nummus
Claudii Imperatoris apud Triſtanum, in quo
templum expreſſum eſt hoc titulo: Co M. As Ie
ROM. ET AUG. Quod templum Epheſi fuiſ-
ſe autumat Valeſius, quò conveniebant omnes
Aſiæ civitates, ad ſacra pro ſalute Imperatoris,
& populi Romani celebranda: eratque publici
juris totius Aſiæ, utpote communi ſumtu extru-
ctum. Ludi quoque eodem nomine dicebantur,
oν%αοαας V! in plurali, on; quorum men-
tio in Inſcriptione Farneſiana, & in Marmori-
bus Arundelianis. Ceterùm habuiſſe Aſianos
commune Concilium totius gentis, quò ſingulæ
civitates Legatos, ſeu Gnedros mittebant, te-

ſtatur Ariſtides in 4. Orat Sacr. ubi ait, hoc Con-

cilium in ſuperiori Phrygia conveniſſe, id eſt,
Aparneæ vel Synadis, vel aliqua alia urbe. Neque
enim, quod jam Viris doctis annotatum, eodem
ſemper in loco Commune Aſiæ fuit. De Ludis à
Communi Aſiæ Anucyræ celebratis, legenda epi-
ſtola à Spanhemio V. C. ad Andream Morellium
ſcripta, quæ extat in Specimine univerſæ rei
nummariæ antiquæ ab eodem Morellio V. C.
compoſito, in qua plura de his ſimilibuſve Lu-
dis & Conciliis diligenter explicantur. Erant
& in aliis Provinciis Populi Romani hujuſmodi
Concilia, ut v. g. Concilium Provinciæ Africæ,
Concilium Byzacenorum, Concilium Tripolita-
norum. In his non ſoli Curiales, ſed omnium
Ordinum & Collegiorum homines convenie-
bant: & decreta condere ac Legatos eligere
conſueverant, qui deſideria totius Provinciæ
Imperatori renuntiarent, ut patet ex titulo Cod.
Theod. De Legatis & Decretis Legationum. &
Imperatores ad hæc Concilia ſæpe, ſi opus erat,
reſcribebant. Sic Lex 2. Cod. Theod. Quemad-
modum munera civilia indicuntur., directa eſt ad
Concilium Provinciæ Africæ, & Lex 3. ejuſd.
Cod. De inoßicioſo teſtamento. ad Concilium By-
zacenorum, ut obſervat Valeſius in Notis ad
Ammianum lib. 8. cap. 6. Qua de re legendus
etiam Gothofredus in Commentario GCodicis
Theod. Commune itaque Aſiæ ad M. Aurelium
Imp. adverſus Chriſtianos ſcripſerat, ad quod
is reſpondet, adverſus eos non eſſe tumultuan-
dum, cùm in jus vocati mortem oppetere videan-
tur pro Deo ſuo. Nam fuere hæc Concilia varia-
rum perſecutionum adverſus Chriſtianos ſemi-

narium; cùm, ut alibi diximus, plebs quoties

ad publica ſpectacula conveniebat, quidquid
libitum eſſet, vel à Præſide, vel ab Imperatore,
junctis vocibus poſtularet. Nec potuit perſecu-
tio adverſus Chriſtianos M. Aurelio imperante
non eſſe graviſſima ac diuturna; cùm Quinquen-
nalia & id genus feſta, ideoque & varia ſpecta-
cula, ſæpius fuerint exhibita.
Dodwellus in Diſſert. Cyprianica XI, quæ
eſt de Paucitate Martyrum, loquens de ſecun-
da Juſtini Apologia ait, videri primùm hoc
tempore excogitatam calumniam Majeſtatis,
quèd ſcilicet per genium Cæſaris jurare nollent
Chriſtiani, nec ſtatuas ejus adorare, ſed nec eum
Dominum ſaltem agnoſcere, iiſque artibus legi
Polycarpum primùm tentatum in Epiſtola Smyr-
nenſium

VII.
Calumnia
Majeſtatis.

3401

Anno Urbi
9160 m⸗
2eall. 3.

I.
Cnſulet.
llI.
Ainna
Ainquen
nalis .
Aureli Ca.
ſwis.

1

II.
Mamyrun
luſfiyi.

1 ſegg,

V.
ala Ale.
rcin. 1
ne Paze Kl
R

in 8X C. n
An Chls⸗,
im.
in
W.=⸗
do.
nus
o
R
fui
anes
drs,
blici
ru.
mmur,
men⸗
mori⸗
lianos
ngule
t, e⸗
Con.
eſt,
ſeque
Odein
dis
chͤepi⸗
elium
ſe rei
V. C.
ſe Lu-
Lrant
julmodi
Africæ,
ipolita⸗
Ommnum
nvenie⸗
eligere
tovincie
nlo Cod.
m. &
us elat,
nehad
ilium B,
Mri 40
egenclus
MNNa
40 grod
multuan⸗
t ilenn⸗
anos ſemn⸗
b gole,
nperatole,
t Perſecr⸗
impetmm⸗
inquen⸗
Aia lecke.
III.
2Nl, dus umni
lelecun Majeſtns

in Annales C. Baronii.

§ . C. II. nenſium ad Philomelium apud Fuſebium lib. 4.
An. Ch. 163˙. Hiſtoriæ. At eum morem jam in prima perſecu-
tione à Nerone excitata inductum fuiſſe, elicio
ex epiſtola Plinii 97. lib. 10. quæ eſt de cauſa
Chriſtianorum; ibi enim Plinius ad Trajanum
ſcribit : Quidam ante plures annos, non nemo
etiam ante viginti quoque annos, & imaginem
tuam & Deorum ſimulachra venerati ſunt: ii &
Chriſto maledixerunt. Trajanus enim nullum
edictum ad perſequendos Chriſtianos emiſit;
ſed quæ à Nerone, & Domitiano jam lata, vim
obtinere voluit. Quare ſicut ſub Trajano ſerva-
tum, ut in Quinquennalibus & id genus feſtis
adverſus Chriſtianos quaſi Deorum contemtores
ſeæviretur, quemadmodum ſub Nerone & Do-
mitiano factum fuerat; ita etiam ut per genium
Cæſaris juraretur, ejuſque imagines adoraren-
tur, præceptum. Certè in Nummis Neronis
apud Mediobarbum, modè legitur, GENIO Auc.
modèò, GENIO Aucusrt, quod in Nummis ejus
deceſſorum ab eodem Auctore productis non
habetur. De juramento per genium Cæſaris variis
in locis Annalium agitur, quod ante Antoninum
à Chriſtianis poſtulatum non dubito.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRGO -ROMAN& 5656.

916. OlIymp.
Aiz. an.3. 4C. 1 12. P. II. April. Indict. 1.
JESu CHR 18I 163. ſecund. Baronium 165.
SoTERIS PAP& 3.
M. AuREFLII ET L. VERI IMPP. 3.
1. Num. I ad X. Coll. L. Papirius Aelianus,
Conſules. & Junius Paſtor.
II. Quinta (Quinquennalia Imperii Cæſarei M.
Beintz Aurelii, indeque perſecutio adverſus Chriſtia-

e nos aucta. Auctor enim Chronici Alexandrini
urelii Ca- ſub hujus anni Conſulibus ait: CXXXIII
ſaris. anno poſt Chriſti in caelum profeltionem maximis
in Aſia in Chriſtianos motis tumultibus z multi pro
Chriſto occubuere Martyres. Tum Divi Polycarpi
martyrio longè poſt hunc annum facto, enar-
rato addit: Plurimi quoque Celtarum & Galata-
rum tunc ultimo ſupplicio pro Chriſto afftilti ſunt.
Hujus Chronici Auctor mortem Chriſti anno
Eræ Chriſtianæ triceſimo conſignat. Quare annus
CXXXIII poſt Chriſti mortem, anno cur-
renti abſolvitur. Paulus Oroſius lib. 7. cap. 9. de
M. Aurelio loquens ait: In diebus Parthici belli
perſecutiones Chriſtianorum quarta jam poſt Nero-
nem vice, in Aſia &] in Gallia graves pracepto ejus
extiterunt, multique Sanbtorum martyrio coronati
ſunt. Ubi tamen uterque variis annis geſta uno
tenore recitat.
Auctor Chronici Alexandri ſancti Jaſtini
martyrium Orfito & Pudente Coſſ. id eſt, anno
CLXV refert, cujus verba ſuperiori anno num.
Baron. num. II retuli.

III.
Martpyrium
S. Iuskini.

7. & ſeqqH martyrii ejus annum exhibear, illud ad annum
CLXV revocandum. De ejus ſcriptis legen-
dus Labbeus in Diſlert. de Scriptoribus Eccle-
ſiaſt. ubi tamen varia habet, quæ ex dictis cor=
rigenda ſunt. WD
R5 Xa Ad num. X. Alexandrini perſuaſum habuere,
and,i,, Pape nomen Alexandriæ Epiſcopis primùm da-

rum de Papa tum, & à populo Ægyptiaco uſurpatum ac ab
nomine illis ad Romanos Pontifices devolutum, ut tra-
dunt Georgius Homaidius & Abulacrus Habba-
ſides apud Ecchelenſem. Quare autem hic titu-
Tom. I.

Quare cùm nullus alius Auctor alium

59
lus Heraclæ potiſſimùm, ut ipſi ſupponunt; at- S C. II.
tributus fuerit, hanc hiſtoriam excogitarunt; An. Ch. 16 ¾
populum nempe diſcrimen illud inter Ægypti
Epiſcopos nuper ab Heracla inſtitutos, & Ale-
xandrinorum Patriarcham animadvertiſſe, ut
Poſtea vulgarem Epiſcopum Atlba, Patriarcham
Papam, id eſit, avum, appellarent; quoniam
ipſi Epiſcopi Patriarcham Abbam vocarent. Sed;
ut obſervat Pearſonius in prima parte Vindicia-
rum Epiſtolarum S. I gnatii cap. ultimo, omnia
hæc falſa futiliaque. Vox enim aταα nunquam
avum ſignificavit, ſed Patrem, ut pluribus ipſe
demonſtrat, eratque hæc liberorum ab ipſa Lin-
guæ Græcæ origine blanda appellatio patri data⸗
& poſteriores Græci eandem appellationem
etiam illis tribuerunt, quos quaſi patrum loco
habemus, ut videre eſt apud Scholiaſten Ho-
meri. Et juniores ſenioribus tanquam filii paren-
tibus titulum hunc dabant; & ubi ætati digni-
tas aliqua acceſſit, titulus venerationis habeba-
tur, ut videre eſt apud Suidam. Sub hac vene-
rationis nota aαναναα6 Græcis, Papa à Latinis
Primævæ Eccleſiæ temporibus attribuebatur Epi-
ſcopis, quos ſpiritualium patrum loco habue-

runt. Sed nulla hic avi; nulla patris patrum
notio. Quod ſecundè apparet ex eo quòd titulus

ille eodem ævo, quo de Heracla uſurpatus eſt,
aliis Epiſcopis, quàm Patriarchis communis
erat. Clerus Romanus ad Clerum Carthaginen-
ſem: Didicimur ſeceſſiſſe benedilctum Papam Cy-
prianum à Clementino Subdiacono. Hieronymus
in epiſtola ad Theophilum data Anaſtaſium Pa-
pam appellat, alioſque etiam eodem nomine in-
digitat. Ita reliqui ejuſdem ævi nomen Papa
cuilibet Epiſcopo tribuebant. Denique uſitatum
hunc titulum ante Dionyſium & Heraclam docet
nos Tertullianus lib. de Pudicitia cap. 1. ubi de
Epiſcopo Romano ait: In ecum hominis exitunz;
4aßelm potes miſericordiæ illecebris bonus paſtor,
& benedictus Papa concionaris. Cùm igitur vox
Papa nunquam avum ſignificet, ſed omnibus
Epiſcopis ſemper tributa fuerit, & primè qui-
dem Epiſcopo Romano, quâm Alexandrino,
inania ſunr omnia, quæ ab Alexandrinis
conficta.
M. Aurelius Imperator Lucillam filiam ſuum Vv.
Lucio Vero nupturam medio belli tempore Brun- Lurila na.
diſum ſque dedaxit, ut narrat Capitolinus in e F. n4
Marco cap. 9. qui in Vero Imperatore ait: Ad mh.
Euphratem impulſu Comitum ſuorum ſæcundd pro-
Felctus eſt. Epheſam etiam rediit, ut Lucillam
uxorem, miſſam dà patre Marco ſuſeiperet. Quod
hoc anno contigiſſe, Numiſmata Lucii Veri
apud Mediobarbum pag. 234. demonſtrant. In
averſa parte unius legitur: LT R. P. III. Cos.
II. PROFECTIO AudG. S. C. Viſitur Impe-
rator eques, tribus ſubſequentibus militibus, &
uno præeunte, dexterâ haſtam, ſiniſtrâ clypeum
gerente. In poſtica alterius habetur: TR. P.
III. Cos. II. FoRT. RED. Repræſentatur
Fortuna ſedens, dexterà temonem, finiſtrâ cor-
nucopiæ tenens. Fortunæ enim Reduci facrifi-
catum, cum ad aliquam expeditionem Impera-
tores proficiſcebantur, aut longum aliquod iter
ſuſcipiebant. In averſa parte alterius Nummi
legitur: FETICITATT AuG. 1IR. P. 111.
Cos. II. S. C. Prætoria navis exhibetur. Qua-
re mari iter illud factum. Ex anno, quo hæ
nuptiæ celebratz, belli Parthici chronolo-

gia non parum obſcura aliquam lucem acci-

pit.

⏑ 2 Ad

16
5 & C. II. Ad num. XV. Quia Præſulum Alexandrino-
An. Ch. 163. rum frequens in poſterum mentio occurret, eo-

e.· o. rum ſeries chronologica, quantùm accuratiùs
Ccæladionit fieri poterit, deinceps ordinanda. Baronius
Epiſe. Alex. Celadionis Epiſcopi Alexandrini mortem cum
obitus. Euſebio in Chronico hoc anno recitat: & tamen

Euſebius in Hiſtoria lib. 4. cap. 19. ſcribit: Apud
Alexandriam ohm Celadion per annos quatuor-
decim Eccleſiæ prafuiſſet, Agrippinus ſodem ejus
obtinuit. Quandò verò Chronicon ab Hiſtoria
diſſentit, parum de eo curandum; cùm Euſebius
in ea priorem opinionem damnet.

Anno Urbis ANNO PERIODI GR„½ CO-ROMANEF 5657.

1z. ; l. O5 B A. ) 13. P. 26. Mart. Indict. 2.
JrsuCnHRISTI 164, ſecund. Baronium 166.
SoTERIS PAT£Æ 4·
MARCI AuRELII ET L. VERI I MPP. 4.
I. D num. I. Coſſ. M. Nonius Macrinus, &
Gonſules. Celſus, ut oſtendit Card. Noriſius in Epi-

ſtola Conſulari adverſus Onuphrium, qui C.
Julium Macrinum proponit, quem Baronius ſe-
cutus eſt. Sed Inſcriptio, ex qua id deducit
Onuphrius, corrupta depravataque, ut doctè
Card. Noriſius laudatus.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN 5658.

s. Awp. O 6⁶ G. ) 14. P. 15. April. Indict. 3.
JESuI CRRRISTI 165. ſecund. Baronium 167.
SoTERIS PAPYZ j3.
MARCI AuRELII ET L. VERI IMLYL. F.
I1. Nam. I ad V. Coſſ. L. Arrius Pudens, &
Conſules. XM. Gavius Orfinus, ut cx Inſcriptione

Gruteriana oſtendit Card. Noriſius in Epiſtola
Conſulari.
11. Vicennalia Imperii
con ſularis Ad num. II. & II I. Quoto Pius Papa anno
ad cœlum migrarit, prorſus incertum. Catalo-

Marci.
gus enim Damaſi per hæc tempora corruptus: in

Proconſularis Marcus

III.
obitu,: Pi eo quippe deeſt Anicetus, & de Pio hæc legun-
ri. tur: Pius annis viginti, menſibus quatuor, diebus
viyinti uno. PFuit temporibus Antonini Pü, 4
Conſulatu Clari & Severi, uſque duobus Auguſtis.
Clari & Severi Conſulatus incidit in annum
Chriſti centeſimum quadrageſimum ſextum:
Gonlſalatus verò duorum Auguſtorum ad annum
ECLXI pertinet. Quare cùm Pii initium anno
centeſimo quadrageſimo primo conſignaveri-
mus, & Luitprandus in Catalogo Pontificum
annos tantum decem, menſes quatuor, dies tres
eidem Pio afſignet, mors ejus contigiſſe videtur
Anno centeſimo quinquageſimo primo. Neque
emim plus decem annis, & aliquot menſibus
ſedere potuit; cm videatur non poſſe in du-
bium revocari, quin Anicetus Pii ſucceſſor An-
tonino imperante Pontificatum geſſerit.
1V. Pii circumferuntur duæ Decretales , quæ
Pii PP. Epi- Viris doctis ſuppoſititiæ creduntur. Neque ma-
Kote. gis, inquit Labbeus, probantur duæ Epiſtolæ
Pii Papæ ad Jaſtum Viennenſem Epiſcopum,
uas ex Archivio Viennenſi deſumtas Baronius
Annalibus inſeruit.
V. Ad num. VIII.
Ao anno S. ſebium lib. 5. cap. 24.

Valeſius in Notis ad Eu-
ait, veroſimile non eſſe,

9 4
Critica Hiſtorico-Chronologica
Polycarpum hoc anno Romam veniſſe. Nam §& % C. 11.
cùm annos natus ſex & octoginta martyrium An. Ch. 16 ½.
fecerit, idque vel anno Chriſti CLXVII, vel 166.
anno CLXIX, ſi Baronii opinio vera eſſet,
Polycarpus Romam veniſſet octogeſimo ſuæ
ætatis anno, quod nequaquam credibile. Re-

Polycarpus
Romam e⸗
nerit.

Qiùs itaque Auctor Chronici Alexandrini, cujus
tantm Faſtos Baronius viderat, Tertullo, &
Sacerdote Coſſ. anno ſc. Chriſti cLvIII, ſcribit:
Polycarpus smyrnæ Pontifex vir admiratione ſu-

ſpiciendus, Apoſtolorum auditor, & ab ipſie Epi-
ſcopus inſtitutus, adhuc ſuperſtes, Aniceto Ponti-
fice Romam venit, ob controverſiam de tempore

quo celebrandum eſſet Paſeha, &c. Ex quo con-
ſtat, Anicetum anno CLVIII Eccleſiam Ro-
manam gubernalle ; quem tamen Baronius au-
tumat, hoc tantùm anno Pio ſucceſſiſſe. Porro
malè Baronius Hieronymum reprehendit, quòd
Polycarpum ad Anicetum Pio imperante, Ro-
mam veniſſe ſcripſerit. Nam non tantùm Euſe-
bius in Chronico id in literas retulit, ſed & in
Hiſtoria lib. 4. cap. 23. eique adhærent Hiero-
nymus, Marianus Scotus, Ado in Chronico,
Suidas in Polycarpo, aliique, à quibus primus
diſſenſit Baronius, ut obſervavit Halloixius in
Notationibus ad Vitam S. Polycarpi cap. 10.
Peregrinus Cynicus Philoſophus, cognomen- VI.
to Proteus, cùm Herculis mortem æmulari vel- Interitus be-
let, in conſpectu totius Græciæ ſe ſe in rogum regrini Phi-
immiſit Olympiade ccXXXVI, in Panegyri laſophi.
Olympiaca, cùm proxima antè Olympiade id
ſe facturum pollicitus eſſet. Lucianus ejus mor-
tem ac vitam peculiari libello deſcripſit, & Eu-
ſebius in Chronico juxta editionem Scaligeri id
contigiſſe ſcribit anno Abrahami 2181. qui Ka-
lendis octobris anni cLXIV inchoatur, & qui-
dem accuratè. Olympias enim citata menſe Ju-
lio præſentis anni acta. Athenagoras in ſuo Apo-
logetico de ea re tanquam recenti loquitur, in-
deque liquet, librum illum anno ſequenti elu-
cubratum, non verò anno CLXXIX, ut exi- Baron. an.
ſtimavit Baronius. Sed hac de re pluribus infrà. ¹79: n.xxxix

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN 5659. Anno Urbis

O 7. F. D 15. P. 7. April. Indict. 4. Diyme. 236.

JESsu CHRISTI 166. ſecund. Baronium 168. 2. 2.
GöOTERIS PAP 6.

MARCI AuREILII, ET L. VERI IMPP. 6.

D num. I. Coſl. Servilius Pudent, & L. I.
Fufidius Pollio, ut oſtendit Card. Noriſius Conſules.
in Epiſt. Conſulari ex Infcriptione Gruteriana,
in qua Pudens nullà irerati Conſulatus nota ſi-
gnatur, & quidem rectè. Nam Pudens proximi
anni Conſul erat è familia Arria, hic verô gen-
tis Serviliæ. Præterquam quòd Conſulatus con-
tinentes non niſi Principibus aut re aut deſtina-
tiene conceſſi. Memoratur uterque Conſul in
Inſcriptione recitata in Miſcell. EFruditæ Anti-
quit. pag. 34. ubi Frior dicitur Q. SERVIILIu;uS
PubDENS. Secundum Baronius perperam vocat

Sufidium pro Fufidio.

M. Aurelius Imperii Auguſtei Quinquennalia II.
dedit, quod ex ejus Decennalibus anno cLIXI Quinguen-
Quinquen-

celebratis neceſſariò deducitur. nalia Impe-
Ad num. II. Annus reditûs Lucii Veri ex nii Auguſtes

Oriente diſtinguendus ab anno, quo cum Mar- dedir.
co Aurelio rriumphavit: nam Lucius Verus anno 1II.
Verus in

praæcedenti

Aolhyls
runti e⸗
Nacrien-

nii Ma

IV.
Verus anne
ſuderiori
Romam re⸗
liit.

— 7 — —.—.

lane .
iente

in Annales C. Baroni. 161

S8E C. II. præcedenti Orientem reliquit, currenti verè que CLXV, quo Tribunitiam poteſtatem XIX SE C. II

n dn
n 1 An. Ch. 166. Romæ triumphavit. Capitolinus in Marco cap. Marcus auſpicatus eſt, frumentum Romam nave An. Ch. 166.
Vel 166. Oriente per 13. ait, Lucium Verum poſt quinquennium rever- advectum, & populo diſtributum. Quamobrem
le, Pohenhi Weaer. ſum eſſe: in Vero autem Imperatore cap. 7. rem cum Lucius Verus Romam redierit anno, quo
ie Reman de. ſer. magis explicans, de eo habet: Cum interfetto ea fame afflicta erat, ejus reditus cum anno crxv
. en Legato, coo Legionibus, Syris defettionem cogi- omninò conjungendus. Præterea Mediobarbus
ie tantibus, Oriens vaſtaretur, ille in Apulia vena- in Numiſmatis Lucii Veri duo in medium addu-
& batur, & apud Coöorinthum, & Athenas inter cit, in quorum poſtica legitur: F 0RRT. RED.
di Simphonias & cantica navigabat, G. ber ſingulas TR. P. v. Mp. II. Cos. II. 8. C. Viſitur fortunæ
maritimas civitates Aſiæ, Pamphyliæ Ciliciaque redacis ſedentis typus. In alio habetur, TR. P.
r. clariores voluptatibus immorabatur. Antiochiame V. IMP. III. OCos. II. S. C. FoRT. Rp. cum
ar poſtea quam venit, ipſe quidem ſe luxuriæ dedit, eodem typo. Prius, in quo Lucius Verus diei-
Daces autem confecerunt Parthicum bellum Priſ- tur tantum IMP. II, quando ex Oriente digreſ-
e cus Avidius Caſſius, & Martius Verus per qua- ſus eſt, percuſſum, ſicut & alterum, in quo
driennium, ita ut Babylonem & Mediam perve- IMp. II I. appellatur. Fortunæ enim reduci ſa-
Ro. nirent, &c. Egit autem per quadriennium Verus crificia de more offerebantur, & cum Impera- .
Sk hiemem Laodiceæ, æſtatem apud Daphnem, reli- tores profectionem inſtituebant, & quando in
ono quam partem Antiochiæ. Capitolinus itaque ſi- Urbem redierant. Nulla verò Numiſmata cum
Juddl gnificat, hoc bellum duraſſe per quadriennium fortuna reduce expreſſa, ſexto Lucii Veri im-
Ro⸗ completum, & per quinquennium non inte- perii anno, ſeu Tribunitia poteſtate notata,
bule⸗ grum. Quare cum anno CLXI inchoatum fue- apud Mediobarbum extant, ideoque ejus ex
K rit, anno CLXV deliit, primaque hiems Lio- Oriente reditus in præſentem annum, tam à Ba-
liero⸗ diceæ tranſacta, àd menſe Novembri anni CLXI ronio, quâm ab aliis male hactenus dilatus.
nico, deducenda. Si enim verno tempore, ut veroſi- Porrèò Lucius Verus, poſtquam Romam rediit,
fimus mile eſt, itineri ſe ſe commiſit, ſex aut ſeptem ob victorias à Legatis reportatas, currenti anno
zius in menſes ad varias illas regiones perluſtrandas, IMV. IIII appellatus, ut patet ex Nummis apud
10 in iiſque aliquantulum immorandum ſuffecere. Mediobarbum, in quibus Marcus dicitur: TR.
onen. VI. IV. Turbat tamen Euſebius in Chronico ſecun- P. XxX. I M P. I II I. Cos. III. S. C. Lucius verò
i vel. Inimitasbe. Verus anno dum editionem Pontacenam, qui ſecundo Marci T R. P. V I. IMP. IIII. Cos. II. Capitolinus enim
gum nnmi MM. Kne, e. Aurelii & Lucii Veri anno ſcribit: Lucio Caſa- in Marco cap. 21. ait: Cum Mauri Hiſpanias pro-
ſegfti li. gur. ri Athenis ſacrificanti, ignis in cælo ab Oriente in pe omnes vaſtarent, res per Legatos bene geſte ſunt.
Kid G Occidentem ferri viſus. Quo etiam anno Caſſio- Et cum Aegyptum Bacolici milites gravia multa
s mol⸗ dorus, Hermannus Contractus,; & Marianus feciſſent, per Avidium Caſſium retuſi ſunt. Bel-
u. Scotus in Chronicis eandem rem recitant »& lum Bucolicum anno CIL X VIII geſtum, ut
tti id quidem iiſdem verbis; adeo ur ab Euſebio ea infra videbitur Mauritanicum itaque ad hunc
in Qccepiſſe non dubitandum. Verùm, cum in edi- annum pertinet, & ob victorias per Duces rela-
u M. tione Scaligeriana prodigium illud cum primo tas, uterque Auguſtus IMr. IIII. appellatus eſt.
qai⸗ utriuſque Imperatoris anno copuletur, ea hac IIlud autem verno circiter tempore currentis
enle ⸗ in parte præferenda. Adhæc, Capitolinus in anni profligatum liquet, ex eo quòd pax in
Aho⸗ Marco cap. 9. prodit, Marcum Aurelium medio Imperio Romano hoc anno fuerit, ut mox di-
uut, in. belli tempore ſiliam ſuam nupturam Brunduſium cetur.
miieli uſque deduxiſſe, & ad Lucium Verum miſille. Reditu Lucii Veri anno ſuo conſignato, vI.
ut exl- Dnd Ne Quare, cùm bellum Parthicum anno CLXI nunc de anno Triumphi diſſerendum. Et quidem Marcus &
WA. d inchoatum fuerit, & Lucius Verus Lucillam nihil ex Euſebio in Chronico, ubi hujus men- Lucius oc
uxorem anno CLXIII, ut ſupra demonſtra- tio habetur, innoteſcere poteſt; cùm alio anno aren.⸗
— .Y vi, duxerit, anno CLXV ex Oriente rediit. in editione Scaligeriana, alio in Pontacena re- 5
565. Mno Uhs Ceterùm eo anno adhuc bellum duraſſe inde citetur. Caſſiodorus & Hermannus Contractus
hmus. colligitur, quòd Marcus Aurelius tertium Im- in Chronicis hunc triunephum cum anno præce-
, u. 2. perator dictus ſit. Mediobarbus enim Nummos denti illigant. Sed eum hoc anno ductum colli-
n 168. hujus Imperatoris exhibet in quibus legitur: go ex illis Marci Aurelii & Lucii Veri Nummis
TR. P. XIX IMP. III. Cos. III. In aliis vero: mox referendis, in quibus P A X diſertè legitur.
TR. P. XI X. IMP. I I. Cos. III. S. C. Tribuni- Ut enim anno XC de ſecundo Domitiani trium-
p. 6. tiam poteſtgtem XIX ſuſcepit Marcus Aure- pho loquentes, jam obſervavimus, Pax ex-
. lius anno CLXV, idque ante diem ſeptimum preſsè, vel ſymbolicè de more repræſentata in
, & l. Cnſle. Anenſis Martii. Quare eo anno dicebatur adhuc Nummis, annis quibus triumphatum eſt, per-
. Noriſins IM. P RNXATO R II, quemadmodum & Lu- cuſſis. Sic Pax in quibuſdam Nummis anno
tuteliant, cius Verus Ut videre eſt in ejus Nummis; & CLXXVI cuſis diſertè memorata, quo ſcili-
1s noliſ⸗ ob victorias Parthicas uterque dictus eſt Mr. III. cet anno ſecundum triumphum Marcus Aure-
Prouini v. IHnſuper Capitolinus in Marco cap. 1z. inquit: lius exhibuit. Ductum primum initio anni, ex
erd gen⸗ Leme - Et cum famis tempore populo inſinuaſſet de bello, Capitolino in Vero cap. 8. deduco; ibi enim le-
larus cor. 2 .’ fratre poß ginqguénnium reve rſo in denatu egit, gitur: Habuit hanc reverentiam Marci Verus, ut
Nlan kina⸗ ambos neceſſarios dicens bello Germanico Impera- nomina qua ſibi delata fuerant, cum fratre com-
ungi n tores. Hi famis tempore ſoliti erant ſummà cu- municaret diem triumphi quem pariter oelebra-
Aunti⸗ rà procurare ex Ægypto, Africa, Sicilia fru- rant. Loquitur Capitolinus de Parthici Maximi
ue KR menti vilitatem: quod anno CLXV à Marco titulo, qui in Nummis Marci à Mediobarbo re-
a Aurelio factum conſtat. Mediobarbus enim citatis non legitur, niſi quando Marcus Tribu-
denn vo . ejus Nummum producit in poſtica inſcriptum. nitiam Poteſtatem XxIX, quæ hoc anno paulèò
1 P. M. TR. P. X I x. IMP. III. Cos. III. Repræ- ante diem ſeptimum Martii abſoluta eſt, gerit;
nduenna An ſentatur figura muliebris ſtans, dextrâ ſpicas, ſi- antea enim in Nummis Armeniacus tantum —
nno en E te⸗ niſtrà cornucopiæ; à dextris ad pedes congium nuncupatur, ut patet ex variis Nummis à Me-
ni Al⸗ frumentarium, à ſiniſtris prora navis. Anno ita- diobarbo relatis, in quibus habetur: M. Au-
N. lin Tom. E £ 3 KET

0 .
fenus anlio i

Praceen

SC. II.
An. Ch. 166.

VII.

162

REL. ANTONINuIS AuG. ARMENIACUS.
P. M. in averſa parte: T R. P. XIX. IMP. II.
Cos. II I. S. C. In alio: M. AuREI. ANTO-
NINUIS AuG. AR M. PARTH. M A x. in po-
ſtica: P. M. T R. P. XIX. I M P. II I. Cos. III.
cùm tamen Lucius Verus in Nummis jam quar-
to Imperii ſui anno Parthicus Maximus appelle-
tur. Triſtanus tomo 1I. pag. 866. hunc Nummum
producit: L. VERuIS Aucd. ARM. PART. MAX.
in poſtica: T R. P. 1III. I M F. II. Cos. I I. Lu-
cius itaque priùs quàm Marcus Aurelius, Par-
thicus appellatus eſt, ſed hoc nomen Marco
die triumphi ſui communicavit; quando hic
nempe Tribunitiam Poteſtatem XIX, quæ hoc
anno ante diem ſeptimum Martii exivit, obti-
nebat.
Nec refert quod Capitolinus in Marco cap.

M. . . ..
Marci Au 12., ſcribat: Petiit Lucius, ut ſecum Marcus

relii filii Ca-

ſares dicti.

VIII.

triumpharet; petiit praterea Lucius, ut ſilii Marci
Caſares appellarentur. Lampridius autem in
Commedo Marci Antonini filio cap. I1. dicat:
Nominatus inter Cæſares quarto Iduum Okto-
briung, Pudente & Pollione Coss. currente nem-
pe anno. Lampridius jam cap. I. ſcripſerat: Ap-
pellatus eſt autem Cæſar cum fratre ſuo Severo,
ubi loco, Severo, legendum, Se. Vero, ideſt,
Sexto Veo, ut patet ex Galeno lib. de Recognit.
cap. 10. Cum itaque Commodus & Verus Mar-
ci Aurelii filii ante menſem Octobrem Cæſares
nuncupati non ſint, ante eumdem menſem trium-
phus ille non videtur actus. Verum Capitolinus
non dicit, ſtatim ac Lucius petiit, Marcum fi-
lios ſuos Cæſares creaſſe; ideoque ex illis Capi-
tolini verbis acti triumphi tempus deduci non
poteſt. Marcus autem Aurelius, ut id obiter
dicam, poſtquam imperavit, tres filios genuit,
nempe Commodum & Antoninum gemellos, ut

tradit Lampridius in Commodo cap. I. qui di-

cit, eos natos patre patruoque Coss. anno nem-

pe CLXI. Tertius Marci filius fuit Verus, ſep-
timo ætatis anno demortuus, ut infrâà videbitur.
Herodianus quidem lib. I. cap. 2. duos tantum
filios Marco Aurelio tribuit, Commodum ſc. &
Veriſſimum, ut ipſe appellat, quia Antonini nul-
lam mentionem facit, quòd, ut teſtatur Lampri-
dius citatus, quadrimus elatus fuerit. Medio-
barbus pag. 241. varios Nummos refert, in qui-
bus legitur, vel VERuS CAESAR, vel, A N-
NIUS VERuIuIS CES. adeo ut tertius Marci
Aurelii filius dictus fuerit Seæx. Annius Verus,
& præterea in vulgari uſu loquendi veriſſimus.
Poſt bellum Mauritanicum pax in univerſo

Pax in Im. Orbe Romano fuit. Verum quidem eſt quod

berio Roma-

no Viget.

ſcribit Capitolinus in Marco cap. 13. Dum Par-
thieum bellum geritur, natum eDVv- Marcomanni-
cum, quod diu eorum, qui aderant, arte ſuſpen-
ſum eſt, ut finito jam Orientali bello, Marco-
mannicum agi poſſet; ſed peſtem Marcomman-
