Præfecto per inſidias vulneratur, & in Italiam
revertens in Lycia moritur, oum ante annum
ferme Lucius Cæſar frater eins Maſſiliæ deceßiſſet,
inquit Velleius cap. 103. Contigit ille obitus A.
D. VIIII K. Mart. ut legitur in Caii Cenota-
phio, quod Piſis extat, à Noriſio Card. erudi-
tis Diſſertationibus explicato, SEx. £ I10.
CATO. C. SENTIO. SATUIRNINO. CoS.
ut ibidem legitur. Mortuus itaque Caius Cæſar
ſub currentis anni Conſulibus, dieque nona dhhi
. 1E poſuit ante
Kalendas Martias, quod Baronium alioſque Vi- itum anni
ros eruditiſſimos, qui Cenotaphium illud non v. 751.
viderant, fugit. Ex Caii Cæſaris obitu recte
conſignato liquer, quantùm deceptus fuerit Baz
ronius, dum mortem Herodis cum anno Chriſti Il.
octavo, ut ipſe numerat, conjunxit. Certum d .
enim Herodem aliquot annos ante Caium Cæ-
ſarem periiſſe.

Anno Utbis

II.
Obitus Caii
Caæſa ri Se

1
Cenſuler

Baron. in
Apparatu n.
LXXXVI.
Caii obitum

Caio

t,

„ „
Ved

Dnpegz.
n. 3. Anno
U.C. s.

I.
onſulen

Olymp.
A0. 4. Anno
U. C. Fr.

l.
Cunſalet.
Paronius in
.Apparatu
numero
LXXXIKR

.
n
ul
1.
US
it⸗
8

a ll. .
4 Obiius C

.
⸗ I

e ci obitum
Na ir re
Vie exitunn Aunk
on V. .
e
B
itti
un
e⸗

2i0

S £ C. I. Caio Cæſare mortuo, Auguſtus V Kalendas
A. . 5 6. Zulias, ut ſcribit Velleius cap. 103. Tiberium
Anoptio Té. adloptavit, eique Tribunitiam Poreſtatem ad
annos decem dedit. Quod & Dio lib. 53. quoad
Tribunitiam Poteſtatem teſtatur. Suetonius ta-
men in Tiberio cap. 16. ait,; Tiberio datam rur-

berit.

ſus Poteſtatem Tribunitiam e quinquennium.

Quare Dio & Velleius quod diverſis annis con-
tigit, uno tenore recitant. Adoptatus eodem die
etiam Marcus Agrippa, inquit Velleius cap. 104.
coabtus prius ipſe (nempe Tiberius) Germani-
cum fratris ſui filium adoptare; inquit Suetonius
in Tiberio cap. 15. Ubi obſervabis Tribunitiam
Poteſtatem Auguſtum Tiberio conceſſiſſe; eo-
dem, quo ipſe obtinuerat, die; V nempe Ka-
lendas julias. Protinus in Germaniam miſit Ti-

berium Auguſtus, abi ante triennium immenſum

exarſeèrat bellum, ut ait Velleius cap. 104. Nu-
meravit itaque hoc anno Tiberius ſextum Tri-
banitiæ Poteſtatis annum, percuſſuſque hic
Nummus aureus à Mediobarbo in Numiſmatis
Impp. relatus: TI. CSAR AudusrII F.
CoOS. II. TR. P. VI. in poſtica, AucukR. PoxNr.
LMr. III. Antea enim per annos quinque ean-
dem Tribunitiam Poteſtatem geſſerat, & Im-
perator iterum vocatus fuerat, ut Numiſmata
demonſtrant.

4

Anno Urbis ANNO PERIODI GRXCO-ROMA N Æ 5498.

758. OOI4. D. 6. Indiét. 8.
Olymp. 796. .
an. 1I. JE Ssu CHRISTI j. ſecundum Baron. 7.
AususTI IMP. 49.
1 D num. I. Coſſ. L. Valerius Meſſalla Volu-
Conſules. ſus, & Cn. Cornelius Cinna Magnus.
1I. Tiberius, qui anno præcedenti ad bellum
Pictoria Germanicum conficiendum miſſus fuerat; & ob

Germanicæ victorias Imp. IIl I. dictus fuerat, æſtiva uſque in
Tiberii. Decembrem perduxit; ait enim Velleius cap. 10.
Auni ejus aſtiva auſque in Decembrem menſem
perdutta, immanis emolumentum fecere viltoriæ;
additque, eum in Urbem rediüſſe. Hoe verè
anno Veris initio rediit in Germaniam, inquit
Velleius: Perluſtrata armis tota Germania eſt.
Victa gentes pene nominibus incognitæ; tum Tibe-
rius cadem, quà priore anno, feſtinatione Urbem
petiit, inquit V elleius cap. 167. .

. a . .
A
—

Anno Urbis ANNO PEꝝTIODI GRACO-RO MA N £ 5499.

759. Olymp. O 1;. C. 7. Indict. 9.
196. all. 26 WW .
JESu CHRISTI 6. ſecundum Baronium 8.
AuGusSt1 I M . 50.
. Num. I ad XII Coſſ. M. NKmilius Lepi-
Conſules. dus, & E. Arruntius, ex Dionis Indice. Ba-

ronius L. Arruntium Mepotem vocat. Sed, ut
anno Chriſti II.: cum Card. Noriſio obſervavi-
mus, vox illa Nepos, quæ in Faſtis Onuphrii
originem Conſulum ab avis indicat „per ſupi-
nam hallucinationem in fictitium cognomen
Nepotis tranſiit. Quare, ubi Baronius eam vocem
pro Conſulum cognomine accipit, prætermit-
tere oportet.

1I1. Herodis Judæorum Regis interitus longè ante
Herodis obi- præſentem annum contigit, ut videre eſt in
tuas. Apparatu Chronologico, ubi de eo pluribus
egimus. .
. Tom. I.

in Anmales C. Baronn. .

Ad num. XII. & ſeqq. Archelai Herodis Ma-S Æ C. I.
Eni filii Principatus longè ctiam ante præſentem An. C. 6.7.s,
annum inchoatus, ut in eodem Apparatů oſten-. 3l.
dimus. Sed Baronius à Joſephi Hiſtoria recedens Aimes, gigz
in plures anachroniſmos non potuit non labi. S=
Velleius, nafratis iis, quæ anno aàntecedenti IV.
Tiberius in Germania geſſit; ait: Prima æſtate Bellam Gef-
belli Meſſallini opus mandandum eſt memoriæ, cui manicum.
ſuffragatur Dio lib. F. qui ſub currentis anni
Conſulibus recitat prælia Valerii Meſſallini cum
Batone Pannoniorum Duce. Ait autem Dio lib.
7. licèt nihil magnopere memorandum in Ger-
mania actum ſit, tamen de Germanis Imperatoris
nomen non Auguſtum modo, ſed Tiberium etiam
inveniſſe; quod tam Auguſti, quàâm Tiberii Nu-
miſmata demonſtrant. Auguſtus enim, qui hue
uſiue in Nummis dicebatur tantùm IMP. N I V
hoc anno, quo Tribunitiam poteſtatem XXIX
iniit, in Nummis dicitur Imp. X V; Tiberius
verò qui erat tantùm Imp. III, dicitur in Num-
mo apud Mediobarbum TI. CæSARAuGuSTI
F. IMPERATOR IIII. PoNTIEEX TRIBuINICIA
POTESTATE VIII. S. C. Tribunitiam enim
Poteſtatem VIII Tiberium hoc anno inchoaſſe,
ex dictis patet: Vincentibus Ducibus Auguſtos
Imperatoris nomen multiplicaſſe, idque, Octa-
viani Auguſti exemplo, ſæpe indicabimus.
Cùm Chriſtus, defuncto Herode; 4 Joſepho v.
in Palæſtinam reductus fuerit, reditus ille longè Chriki in
ante currentem annum accidit. Incertum tamen P alaſtinam
quanto tempore Chriſtus in Ægypto manſerit. *dinst.

ANNO PERIODIGRACO-ROMAN ℳ₰ 5F00. Aand Urbis
. 760. Olymp.
O 16.B. ) 8. Indict. 10. 196. an. 3
JESu CHRISTI 7. ſecundhkm Baronium 9.

AudGusTI IMP. Ft.

D num. J. Coſſ. A. Licinins Nerva Silianus, 1.
& Q. Ceæcilius Metéellus Creticus Slanur. Conſulest
Hoc anno Archelaus Herodis Magni filius II.
exilio mulctatus, ejuſque bona fiſco adjudicata, Archelai
ut anno Chriſti XIV Baromi ordinem ſequen- exiliums.
tes explicamus. Hinc ſequitur Quirinium hoc
tantùm anno in Syriam milſum eſſe, ut ibidem
dicemus.
Cùm Auguſtus ſuſpicaretur Tiberium bellum II
conſultò in Pannonia trahere, Germanicum eb Germanicid
miſit, Quaſturam tunc gerentem, qui Dalmatas in Panno-
aliquot damnis affecit, inquit Dio lib. FF. ſub iam miſſus;
hujus anni Conſulibus.

ANNO PERIODI GRACO -ROMAN ℳ 5F01. Anno Urbis

761. Olymp.

O 17 A G. 9. Indict. II.
196. an. 4

JIr su CHRDISTI S. ſecundum Baronium 10.

AudusTIIMP. 52.

D num. I. Coſſ. Furins Camillas „ & JSex.
WNonius Quinbkilianus.
Præſenti anno Dalmatia partim bello, partim
pacificatione ad Romanos rediit, ut narrat Dio , I1.
ſub hujus anni Conſulibus, qui addit Panno- Panvonia;
nios etiam in deditionem veniſſe, cui ſuffragatur
Velleius cap. 114.

I.
Conſules.

A ANNO

An. Ch. 9e lo.
Anno Urtbis ANNO PERIODI GRACGO-ROMANÆ 5502.

762. Olymp. Q 18. F. ) 10. Indict. 12.

197. an. I.
Irsu CHRISTI 9. Jecundkm Baronium 11.
AucusTI IMP. Sz.
I. D Num. I. Coſſ. Q. Sulpicius Camerinns,
Conſules. & C. Poppaus Sabinus.

11. Clades Variana, quam Baronius in annum
Clades vaæ- ſequentem differt, ad præſentem ſpectat, ut tunc
ria na. explicabimus.
III. Tiberius & Germanicus bellum Pannonicum
Bellum Pan. adverſus Batonem hoc anno profligarunt: Victo-
nonicum rigæg nuntium attulit Germanicus, ejuſque ergè Au-
lnitur. gaſto & 7 iberio nomen Imperatorium aubtum at
triumphus decretus; Germanico inſignia trium-

phalia.. His recens decretis adverſus ex Germa-

nia allatus nuntius triumphos eorum impediit,

inquit Dio lib. 56. ſub hujus anni Coſſ.qui poſtea

cladem Varianam refert. Ex quibus ſequitur,
Auguſtum, qui uſque ad Tribunitiam Poteſta-
tem XXXII. quam hoc anno ſuſcepit, dictus
fuerat Imp. X V. vocatum fuiſſe Imp. X VI. ea-
dem Tribunitia Poteſtate X XXII. currente, ut
oſtendit Inſcriptio apud Onuphrium, licèt Me-
diobarbus anno Chriſti X. hunc titulum datum
Auguſto perperam ſcribat. Tiberium verò, qui
hoc anno Tribunitiam Poteſtatem X. abſolvit,
quique antea dicebatur Imp. I V. vocatum eſſe
Imp. V. patet ex hoc Tiberii Nummo, quem
ad annum præcedentem malè refert Mediobar-
buüs : TI. CÆ SAR AuG. F. IMPERAT. V.
. PONTIFEX TLRIBuNICIA POTESTATE X.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMANA 5503.

763. Olymp. .
Sr. n,t. O 19. E. ) II. Indict. 13.
JESu CRRISTI 10. ſecundum Baroninm 12.
AuGuSTI IMP. 54.
1. D num. I. Coſſ. P. Cornelius Dolabella, &
Conſulet. C. Junius Silanus.
11. Ad num. X. Anno præcedenti, cùm bellum
Clades Va- Pannonicum jam finitum eſſet, ac triumphus

riana. Tiberio decretus, adverſæ fortunæ nuntius af-
fertur ex Germania;, Quinctilium nempe Varum
ſibi manus intuliſſe in Germania, poſtquam ejus
exercitus incluſus ſilvis, ad internecionem tru-
cidatus fuiſſet. Calviſius in Opere Chronolo-
vico ait, veſtigia ejus cladis eſſe in Weſtphalia
ad oppidum Hornam, ubi campus Binfeld ad
ſaltum Teuteberg, per quem à Viſurgi fluvio ad
Rhenum itur. Sed mirum, eum hanc cladem
præſenti anno cum Baronio conſignare. Dio
enim, qui eam pluribus narrat, eâ recitatãâ, ait:
Aanno ſequenti Tiberius adem Concordiaæ ſacravit,
quod currenti anno factum; ideoque clades illa
Sulpicio Camerino & Poppæo Sabino Conſuli-
bus acta. Præterea Suetonius, Vari interitu nar-
rato, inquit: Proximo anno repetità Germanid,
chm animadverteret, Varianam cladem temeri-
tate & negligentia Ducis accidiſſe, &c. Ita Sue-
tonius in Liberio cap. 18. Tiberius autem cur-
renti anno in Germaniam miſſus. Denique Vel-

leius cap. 115. de rebus anno Chriſti præcedenti B

geſtis loquens, indicat eam cladem Populo Ro-
mano illatam eo anno, quo Lepidus in Panno-
niam ad Tiberium venit. Lepidus autem ſub

6 Clritica Hiſtorico-Chronologica

Tiberio bellum geſſit ſub Præcedentis anni Con- S g C. x
ſulibus; ut apud Dionem laudatum videre eſt. An. C. 10. 1a

Quare clades Variana, quæ Populo Romano lu-
Quoſa fuit, ad annum præcedentem certèò perti-
net. Obſervat autem Card. Noriſius in Cenota-
phiis Piſanis Diſſert. II. cap. 10. Paulum Oro-
ſium lib. I. cap. I. & Caſaubonum ipſum ſecu-
tum in Notis ad cap. 22. Suetonii, graviter erraſ-
ſe, quando ſeripſere, Chriſto nato Jani portas
tertiò ab Auguſto clauſas fuiſſe uſque ad cladem
Varianam, & per duodecim ferè annos reman-
ſiſſe obſeratas, quo falſius nihil dici potuit, ur
ex iis, quæ jam diximus, manifeſtè liquet. Bella
quidem naſcente Chriſto toto orbe ceſſarunt,
ideoque Chriſtus ante annum Urbis DCCLI.
in mundum venit; nam poſt illum annum varia

bella Romanos geſſiſſe, ex dictis intelligitur.

——

ANNO PERIODI GRXECO-ROMANX 5FFo4. Anno Urbis
. 764. OIymp.
O 20. D. O 12. Indict. 14. 197. an. 3.
JESuI CHRISTI II. ſecundum Baronum 13.
AucusTI IMP. 55.

D num. I. Coſſ. M. Emilius Lepidus & T. I.
Statilius Taurus, ex Dione lib. 56. Prior Conſules;
Manius Æmilius Lepidus vocabatur, ut oſtendit
Card. Noriſius in Cenotaphiis Piſanis pag. 257.
ex Inſcriptione Gruteriana, non verò Marcus
milius Lepidus, ut perperam cxiſtimavit

Onuphrius.
Anno præcedenti Tiberius Concordiæ ædem II.
dedicavit, ut reſtatur Dio lib. 56. ubi narratis Tberins
iis, quæ Sulpicio Camerino & Poppæo Sabino 72
Colſ. geſta ſunt, ait: Anno ſequenti Tiberius *“* tet⸗
ædem Concordiæ ſacravit, inſcripto ſuo & fratris
Druſi vità pridem functi nominibus. Facta ea de-
dicatio die IVII. Kalend. Februarias, teſte Ovi= .

dio lib. I. Faſtorum. Tum miſſus Tiberius in
Germaniam, ut diſcimus ex Suetonio in Tibe-
rio cap. 18. Proximo anno repetitâ Germanid, & c.
poſt nempe cladem Varianam. Ubi dum adver-
ſus hoſtes pugnat, Romæ ab Auguſto V. Kalend.
Septemb. Imperii Collega renuntiatur, ut ſcribit
Tacitus lib. I. Annal. qui Caii Cæſaris morte
recitata, de Tiberio inquit: Uluc cuncta vergere,
felius, Collega Imperi, conſors Tribuniciæ Pote-
ſtatis adſumitur. Collegæ Imperii dicti, qui
Tribunitia Poteſtate & Imperio Proconſulari
præditi erant, quique ideo extra Urbem idem
jus in exercitus ac Imperatores & Auguſti habe-
bant. Tiberium Imperii Collegam fuiſſe, & ab
ea dignitate annos ejus numeratos pro certo po-
ſuerunt antiqui Eccleſiæ Patres, ut de Baptiſmo
Chriſti loquentes oſtendemus. Ubi tamen hoc
ſeculo Joannes Georgius Herwartus in ſua
Chronologia cap. 248. hanc opinionem renova-
vit, paſſim rejectus fuit; eaque mihimetipſi
prima fronte ambigua, incertaque viſa. Quare
in mentem venit examinare, an aliqui ex Augu-
ſti ſucceſſoribus, qui hunc ſibi tamquam exem-
plar proponere ſoliti erant, aliquem in Imperii
conſortium vocaſſent, antequam illud à pluri-
bus Auguſtis eodem tempore regnantibus rege-
retur: quod primùm ſub Marco Aurelio conti-=
giſſe nullus negaverit. Comperi autem Titum 4
Veſpaſiano, Trajanum à Nerva, Antoninum ab
Adriano, & Marcum Aurelium ab eodem An-
tonino in ſocietatem Imperii adſcitos fuiſſe, &
Imperatoris prænomen non minùs quàm ipſos

Auguſtos

346
4 lh.

111
Tiberium
Imyerii 0
Menm e
multis ri
atur.

noge

nno Urbis
64.0ljmp.
7. dn.

unſalet⸗

II.
berius
Imerü Cel.
lets Giclut.

111.
T'iberium
Imperii Col-
legam fuiſſe;
multis pro-
batur.

in Annales C. Baroni.
Auguſtos tuliſſe. Quare concluſi, id Auguſti
An. Ch. n. emplo factum fuiſſe, minime ue dubitandum,
exemplof 4
quin Liberius vere Collega Imperii fuerit, an-

nique ejus ab ea epocha aliquando deducti; eò
magis, quò Suetonius in Tiberio cap. 21. & Vel-
leius lib. 1I. cap. 21. quorum verba infia refere-
mus, Tacito ſuſfragentur.
Profectò Auctor incertus Panegyrici Maxi-⸗
miano & Conſtantino dicti Auguſtum, ſaltem
ex parte, ante mortem Imperium depolſuilſle ‚in
ejuſque conſortium Tiberium vocaſſe, tanquam
rem ſuo tempore omnibus notam ſupponit.
Nam ſub urbis Romæ nomine Imperii depoſi⸗
tionem Maximiano Herculio diſſuadens, cap. rI.

ait: Quo uſque hoc, Maximiane, patiar, me

quati, te quieſeere, mihi libertatem adimi, te
uſurpare tibi illicitam miſſionem? An guod Divo
Aaguſto poſt ſeptuaginta atatis,„ quinquaginta

imperit, non licuit annos, tam citb licuit tibi ?&

Affert hunc locum Hetwartus ex quo Tiberium
participem Imperii factum certèò colligi ex iis,
quæ dicemus anno Chriſti X GVII. quo Tra-
janus à Nerva eodem honore decoratus, mani⸗=
feſtè conſtabit. His adde, Tiberium Cenſorem
renuntiatum, Urbis curam L. Piſoni commiliſſe,

qud biduo, duabuſque noctibus perpotationem
5

continnalſet apud ipfum jam Principem;, ut in
poſtremo libri 14. capitulo prodit Plinius S
Suetonius in Tiberio cap. 42. his verbis confir-
mat: Poſtea Princeps in ipfa publicorum morum
correctione cum Pomponio Flacco &j Lucio Piſone
noctem continaumque biduum epulando potandoque
conſumſit: quorum alteri Syriam Provinciam;
alteri Prafebturam Urbis confeſtim detnlit. Porro
auctor eſt Tacitus Annal. lib. vr. cap. II. Piſonem
in Urbis præfectura, viginti per annos pariter
probatum Mnobardo & PVitellio Coſſ. id eſt, anno
Eræ Chriſtianæ XXXII. mortuum eſle. Si ab
eo anno viginti numerando retrocedas „Perve-
nies ad annum Chriſti XII. quo Piſo Urbi Præ-
fectus eſt, quo Cenſura à Tiberio acta „quôve
Auguſtus adhuc in vivis erat. Neque hanc nar=-
rationem unus ab altero accepit; cùm Plinius

duabus noctibus, Suetonius nocte una perporta-

tionem illam continuatam fuiſſe ſcribant. FHic
Taciti locus adeo Lipſium in Notis torſit, ut
cùm non haberet quò ſe verteret, X. pro X X.
legendum eſſe ſcripſerit . Dr ergo „inquit, hic
error ex notis geminatis. Sed truſtra „cum nullus
Codex vel impreſſus vel manulſcriptus ejus con-
jecturæ faveat. Præterea Plinius & Suetonius
eodem Principis nomine Tiberium indigitant.
Collegæ enim Imperii Principes vocabantur;
quod colligo ex Spartiano, qui vitam Plii Veri
his verbis incipit: In animo mihi eſt, Diocletia-
ne Auguſte, tot Principum maxime, non ſolam
eos, qui principem locum in hac ſtatione, quam

temperas, retentarunt; ſed illos etiam, qui vel

Ceſarum nomine appellati lſunt, nec Principes aut
Auguſti fuerunt, Del guolibet alio genere, aut in
famam aut in ſpem principatüus venerunt, cogni-
tioni numinis tui ſternere. Quxæ verba lucem ac-
cipiunt ex iis, quibus in ejuldem Vitæ calce Au-
ctor ille utitur: Mihi propoſitum fuit, omnes qui
poſt Cæſarem Dictatorem, vel Caſares, vel Au-
guſti, vel Principes appellatiſunt, qulque in aclop-
tionem venerunt, vel Imperatorum ſilii aut paren-
tes Cæſarum nomine conſecrati ſunt, Eingulis libris

exponere. Ubi Spartianus tria perſonarum gene-

ra diſtinguit, Cæſarum nempe, Principum, &
Auguſtorum.

Hoc argumentum conatur evertere Card. No- S £ G. à.

riſius V. C. in Diſſert. II. de Cenotaphiis Piſanis
Caii & Lucii Cæſarum „ cap. 16. paragrapho 12.
& 13. ubi ait; Liberium ante Auguſti mortem
intra Urbem habuiſſe ſolàùm jus intercedendi ob
Tribunitiam Poteſtatem ex quo concludit cum
Lipſio, apud Tacitum pro viginti annis legen-
dum eſſe deëem. At licèt verum ſit; Collegarum
Imperium extra Urbem præcipuè fuiſſe; in Urbe
tamen Tribunitiæ Poteſtatis vi, aliqua auctori-
tate pollebant. Unde Euſebius in Chronico, ſeu
Hieronymus, ut ſignificet, Tiberium Druſò
filio Tribunitiam Poteſtatem conceſſiſſe, ſie
ſcribit: Tiberius Druſum ronſortem regni facit 3
quod anno Chriſti X X II. conrigit. Virtute ita=

que Tribunitiæ Poteſtatis varia poterant Cæſa⸗

res ac Collegæ Imperii, non quidem Præfectu-
ram Urbis committere, ſed ſaltem viras idoneos
Auguſtis proponere, quod hic à Tiberio factum
inſinuat Plinius lib. X IV. cap. ult. ubi de ebrie-
tate loquens, indicat Præfeécturam Urbis initio
Principatus à Tiberio collatam Piſoni, non verò
anno Imperii ejus Auguſtei octavo aut nono ut
Lipſius & Card. Noriſius volunt: Gloriam hac vir
tute (nempe ebrietate, inquit Plinius) Parthi
gaarunt, fFamam apud uNlg yptios Alcibiades me-
ruity apud nos cognonen etitäanz Noveilius Tor-
Juatus WMediolanenſis ad Proconſcllatum ſque 3
Praætura honoribus geſtis, tribuſque congiis epotis
no impetu, ſpectante, miraculi gratid, Tiberio
Principe, in ſenetta jam ſevero atque etiam ſav
alins, ſed ipſa juventa ad merum pronior fueratz;
eaque tommendatione vredidere L. Piſonem urbis
KRome curæ ab eo delectum; quod biduo, duabuſqué
noclibus perpotationem cont innaſſet apud ipſum jam
Principem. Ubi vides Piſonem à Tiberio qui⸗=
dem delectum, ſed non creatum Urbis Præfe=
dum, idque initio Imperii Tiberiani. Plinius
enim Tiberii ſenectam & juventam inter ſe con-
fert, & quid in utraque egerit narrat. Obler-⸗
vandum interim, nec Plinium nec Senecam
Epiſt. LXXXIII, ubi etiam de hac biſonis
ebrietate loquitur, ob eamque Urbis curam illi
commiſlam aſſerit, aliquam de Pomponio Flacco
mentionem facere, quòd is Syriacæ Præfecturæ
ob ebrietatem ſibi delatæ poſſeſſionem non inie-
rit, ut mox dicam.
Dicit præterea Card. Noriſius, Pomponium
Flaccum anno Chriſti X VII Conlſulatum ordi-
narium geſſilſe, & ex Tacito lib. 2. Annal. Julio
Silano & Norbano Flacco Coſl. anno nempe
Chriſti X X, Mœſiam veniſſe, tandemque anno
Urbis DCC LXXXVI, Chriſti ſcilicer XXXIII,

An. Ch. II15

Piſo per
annos X Xz
Vrbis Pras
fectur.

V.
Pomponins
Flaccus Syria
à TLiberio
deſtinatudè.

Syriæ Proprætorem defunctum eſſe, teſte Tacito

lib. 6. Annal. Reſpondeo verum quidem elſſe,
Pomponium Flaccum Præfectum Urbis mortuum
fuiſſe, ſed inde tantùm colligi, eum, quando
Syriæ regendæ à Tiberio Imperii Collega deſti-
natus fuit, propter rationes nobis ignotas, hujus
dignitatis poſſeſſionem non iniiſſe; quod non
rarò contigit. Tacitus lib. 6. Annal anno Urbis

DCCLXXXVI, Chriſti ſcilicet X XXII I, ait

eo anno £lium Lamiam obiiſle, qu: admini-
Rrandæ Suriæ imagine tandem exolutus Urbi præ⸗=
fuerat, quique anno antecedenti Lucio Piſoni
in Urbis Præfecturam ſucceſſerat. Quibus verbis
Tacitus ſignificat, EÆlium Lamizun Propræto-
rem quidem Syriæ deſignatum fuiſſe, ſed hujus
muneris poſſeſſionem non adiiſlè. Quod Dio
lib. 58. anno Urbis D CC LXXX V maniteſte
inſinnat, dum ſeribit: Lucium ei Queſtorem
A 4 ſuſſecitz

OCritica Hiſtorico-Chronologica

58 £ C. 1. ſußfecit; ( id eſt, Tiberius Lucio Piſoni Urbis
An. Ch. 11. Præfecto demortuo ſubſtituit Lamiam. Nam, ut
rectè Lipfius in Notis ad Taciti lib. 6. Annal. in
Græco, loco, Asxlcv, id eſt, Lucium, legen-
dum, Auον, id eſt, Lamiam) quem dudum
exercitui deſtinatum Komæ detinuerat, idemque
cum multis aliis egerat; nihil quidem iis opus ha-
bens, tantum ut honores eis tribuere videretur. Si
itaque Lamia Proprætor Syriæ à Tiberio nomi-
natus eam Provinciam non obtinuit, cur nega-
bimus, Pomponio Flacco idem quod Lamiæ,
multiſque aliis contigifle; cùm de Pomponii ad
eam Provinciam deſtinatione; Auguſto impe-
rante „ non verè de ejus in eam profectione
conſtet ?* An Tiberius Imperii Collega alius à
Tiberio Auguſto? Inſuper Tacitus lib. 13. An-
nal. de iis, quæ Nerone & L. Antiſtio Coſſ.
anno nempe Chriſti L V, geſta ſunt à Nerone
Imp. loquens ait: Syria P. Anteio deſtinata, &
varits mox artibus eluſis , ad poſtremum in Urbe
retentus zſt: quod etiam de Pomponio Flacco
exiſtimandum; cùm certum ſit, eum anno Chriſti
XII, quo Tiberius Cenfuram egit, quéve L.
Piſo Urbis Præfectus creatus eſt, in Syriam pro-
fectum non eſſe, ut infrà magis patebit. Me-
moratus itaque Taciti locus, in quo dicitur Pi-
ſonem per annos viginti Præfecturam Urbis ad-
miniſtraſſe, purus eſt; cùm à currenti Chriſti anno
ad XXXII, quo L. Piſo obiit, nullius alte-
rius Urbis Præfecti mentio in Scriptoribus Hi-
ſtoriæ Auguſtæ extet. Vide quæ infrà dicimus
de tempore Cenſuræ Tiberio collatæ.
VI. Denique Imperii Proconſularis Tiberii egre-
Uberis, à ium exemplum habemus in Libro Carminum
“ nze. Geo graphico „ Cui titulus . Deſeriptio Orbis.
rii Collega Nam Dionyfius Alexandrinus ejus auctor indi-
agniens. cat ſe viziſſe, dum plures Imperatores ſimul do-
minarentur. Quare rectè Euſtathius ejus Scho-
liaſtes ait, eum vixiſſe & &ν r&οαν ννWοατναν, RK
α‿ ανονααννα ττπνν, id eſt, non ſub Conſulibus, ſed
ſub Imperatoribus. In cujus rei argumentum ad-
ducit hunc locum:
R' Qi& AUσοiναιααρ ναα uαα τι⅝οινιοντ⁷1μρ⁰.
Id eſt, Gove Auſonu ſemper ſtrennè dominantes;
& imprimis verſus iſtos:
P'&HαM õäü õ
Myre&αα αͤουαναν πιοπν οαι0 25hv.
Loquitur de Tiberio, aitque: Qui amabilem
ſetat in duas partes Romam, Komam honorabi-
lem, meorum magnam domum Principum, vel
Dominorum. Sed qui ſint plures illi Principes;
qui Romæ imperabant . quando Dionyſius Opus
ſuum elucubravit;, huc uique ignotum. Solum
Euſtathius rectè monuit, cùm Dionyſius dicit,
drsnτον, id eſt, meorum Principum, ſatis
oſtendere non ſub Conſulibus ſe iſta ſcribere,
ſed ſub Imperatoribus. At ſub quo Imperatore:
hic opus, hic labor eſt. Antoninorum tempori-
bus Dionyſium vixiſſe, atque eos per &ααππιας-
telligendos cenſet Barthius lib. 58. Adverſario-
rum cap. §. Scaliger in Notis Euſebianis num.
2215. Severum ac Caracallam & Getam filios
ibidem ſignificare arbitratur; idque adeo confi-
denter, ut Euſtathium Imerpretem ſomniaſſe
putet, cùm indicat, Dionylſium Auguſto impe-
rante ſcripſiſſe. Voſſius lib. 2, de Hiſtoricis Græ-
cis cap. 5. ait: Quid prohibet, ut Divos fratres
M. Aurelium & L. Verum intelligamus? Addit
tamen ex Plinii verbis proximè recitandis vi-

deri Dionyſium ſub Auguſto floruiſſe. Card. No-

riſius cap. 9. Diſſert. II de Cenotaphis Piſanis

Caii & Lucii Cæſarum, arbitratur Dionyſium 8 Æ C. I.
loco laudato Carum & Lucium Cæſares deſigna- An. Ch. 1t.
re. Nam, inquit, lii Regis dvyænz à Gracis
dicuntur, & ab Ammiano lib. 16. Cap. 12. Kega-
les appellantur, dum ait! Hos ſoquebantur pote-
ſtate procimi Reges numero quinque, Kegaleſque
decem, & Optimatum ſeries magna. In Codice
veterum Grammaticorum pag. 2205. incertus Au-
Stor de Differentiis vocum ait : Inter Kegem &
Regalem hoc intereſe, quòd Regis puer , Regalis
eſt, Rex, qui regit reRnum; Ita Card. Noriſius.
Sed Reges illi ac Domini, de quibus Dionyſius
loquitur, alii non ſunt, quàm Auguſtus Impe-
rator, & Tiberius Imperii Collega. Certum
enim „ ut optimè Card. Noriſius obſervavit,
Dionyſium, imperante Auguſto vixiſſe, qui eum
in Orientem præmifit, ut Caio Cæſari in Sy-
riam advenienti omnium regionum, urbium, ac
montium ſitus deſcriptos exhiberet; quod do-
cet Plinius lib. 6. cap. 27. Hoc in loco genitum
eſſe Dionyſium (in Arabia nempe) terrarum Orbis
recentiſſimum Auctorem conſtat, qutm ad com-
mentaända omnia in Orientem prameſit Divus Au-
guſtus, ituro in Armeniam, ad Parthibas Arabi-
caſque res, majore filio, Caio ſc. Cæſare.
Itaque Dionyſius Auſoniorum ſemper ſtrenun? vVII.
dominantium nomine, Auguſtum & Tiberium Aagerttus &
indicat. Card. Noriſius loco laudato ait, Diony- , ie⸗
7. Aces As-
ſium de Parthis ſub num. 140. loquentem, Au- ſonii appel⸗
guſtum intelligere, dum ait: lati.
A'X' àναπι Hαιτπα εααHhνrd'Wnπαερε orα
Abνoavαν αανυιιο αιεαοπιν+àν aMoνανα
id eſt, juxta Henrici Stephani verſionem: V--
runtamen pralio indomiti inſuperabiles] quam-
vis eſſent, Auſonii Regis manſuefecit cuſpis haſta.]
Dionyſius Auguſtum intelligit, inquit Noriſius,
qui cùm Aſiam perluſtrans, Tiberium cum le-
gionibus anno Urbis DCCXXXIVin Arme-
niam miſiſſet, tot armorum ſtrepitu, tantum
Phraati Parthorum Regi terrorem incuſſit, ut fe-
ritate ac odio in Romanos poſito, raptas Craſſo
Aquilas ac ſigna ad Auguſtum remiſerit, ac diu-
turniorem cum eodem pacem ſervaverit. Quæ
etiam ſententia eſt Voſſii laudati, ubi ad explican-
dos hos verſus Dionyſii, locum Suetonii in Augu-
ſto cap. 21. adducit, qui oſtendit, eos optimè Augu-
ſto convenire/At Auſonii Regis nomine Tibe-
rium etiam alibi ſigtificari docet Ovidius lib. 2.
Triſtium, qui ad Auguſtum ſcribens ait:
Sic aſſueta tuis ſemper victoria caſtris,
Nunc quoque ſe praſtet : notaque ſiena petat.
Auſoniumque ducem ſolitis circumvolitet alis:
Ponat & in nitida aurea ſerta coma:
Per quem bella geriszcujus nunc corpore pugnas:
Auſpicium cui das grande: Deoſque tuos.
Loquitur Ovidius de bellis à Tiberio poſt an⸗-
num Chriſti quartum uſque ad Auguſti mortem
geſtis, & Tiberium Auſonium ducem appellat,
teſte ipſomet Card. Noriſio, loco laudato, cap. 6.
Quare per Auſonios ſemper ſtrenuè dominantes
Dionyſius Alexandrinus alios intelligere non
poteſt, quàm Auguſtum & Tiberium; cùm
conſtet, utrumque Auſonios vocatos; nec Caius
& Lucius Cæſares eo nomine unquam appellati,
quos etiam Dionyſius avaxlæs non vocaſſet. Cer-
te in priori Imperii Romani forma, quæ ab Au-
guſto ad Marcum Aurelium & Lucium Verum
duravit, Cæſares ac Imperatorum filios ab Anti-
quis Reges dictos me legiſſe non memini. Au-

ctoritates à Card. Noriſio allatæ, plureſque hu-

juſmodi, quæ leguntur in Gloſſario mediæ &
infimæ

40.
. Ch.

VIII.
Tiberius
benſn li⸗

11.
Wo die &
anno Libe.
nius Imteri

Sut.

AC. I.
l. Ch. Il.

VN.
Augaſts
Tiberius
Duces A⸗
ſmniiaztel⸗
jti,

S8 £ C. I. infimæ Latinitatis, verbo, Regales intelligendæ
An. Ch. II. de uſu, qui invaluerat in Regnis Romano Impe-
tio minimè ſubditis, ac de Regnis, quæ Reges
ab Imperatoribus accipiebant; non verò de
uſu, qui in ipſo Iiperio ab Auguſto ad Marcum
Aurelium viguit. Ex Dionyſio itaque, qui Ti-=
berii tempore vixit, habemus, hunc cum Auguſto

corregnaſſe. . l
VIII. Cum Imperio Proconſulari Cenſuram Tibe-
Dee rius accepit; quod elicio ex Suetonio in Tiberio
ur cap. 21. ubi ait: Ac non multò poſtzlege per Con-

ſules lata, ut Provincias cum Auguſto communi-
ter adminiſtraret, ſimulque cenſum ageret; condito
Iuſtro in Illyricum profectus eſt. Docet Suetonius
in Octavio Auguſto cap. 27. recepiſſe Auguſtum
& morum legumque regimen æqnè perpetuum,
quam Cenſuram in Tiberium contuliſſe, quando
eum Imperii Collegam dixit, ex verbis ejuſdem
Suetonii ſuprà laudatis intelligitur. Reprehen-
Qit Card. Noriſius in Diſſert. 11 de Cenotaphiis
Piſanis Caii & Lucii Cæſarum cap. 16. Uſſerium,
qui in Annalibus veteris Teſtamenti, ex eo quòd
Suetonius cap. 42. de Tiberio ſcribat, in ipſa pu-
blicorum morum correctione Præfecturam Urbis
Piſoni detuliſſe, quòd noctem continuumque
biduum epulatus elſet, colligat Uſſerius id con-
tigiſſe, cùm Tiberius Cenſor eſt factus. Nam
Cenſor fuit, inquit Card. Noriſius, cum Au-
guſto anno Chriſti XIV. Quare anno ſuperiori
Oenſor deſignatus fuerat, non verò anno Chriſti
XNII. Sed Suetonius, ſi Cenſorem Tiberium
ſignificaret, annum Chriſti XIV deſignaſſet,
quo ipſa publicorum morum correctio à Cenſoribus
peracta fuit. Itaque deſignat tempus, quo Ti-
berius publicis edictis urbano luxui modum po-
nebat anno Chriſti X NII. Ita Card. Noriſtus,
qui illud probare conatur ex Tacito & Suetonio
paragrapho 13. ejuſdem capitis. Sed non dubito,
quin Card. doctiſſimus hallucinetur, & quin
Cenſura Tiberio cum Imperio Proconſulari
conceſſa fuerit; non quidem, ut eam tunc exer⸗=
ceret, cùm ea à præſentibus Romæ Cenſoribus
ſemper acta fuerit: ſed, ut eidem ſuo tempore
incumberet. Cui Tiberium anno Chriſti XII,
quo Romam rediit, operam dediſſe, ſuo loco
videbimus. Eodem itaque anno Tiberius &
Collega Imperii, & Cenſor:; appellatus.
IX. Major difficultas eſt de anno, quo ii tituli Ti-
Quo die & berio conceſſi. Clemens Alexandrinus lib. 1.

anno Libe- Stromatum ſcribit, Tiberium regnaſſe annis vi-
rius Imperidt —r e „ „ — 9 —GR .
Collea li. Qinti ſex, menſibus ſex, diebus novemdecim. Qui-
ga di. Mess ſeX 109 Qul-
bus ex verbis ſequeretur Tiberium V. Kalend.

SKtus.
Septembris præcedentis anni, die nempe viceſi-
mo octavo menſis Auguſti, Collegam Imperii
dictum eſſe. Obiit enim Tiberius, ut ſuo loco
videbimus , XVII Kalendas Apriles anni
Chriſti X N N VII; ideoque à die quinto Ka-
lendas Septembris anni Chriſti X ad quintum
Kalendas Septembris anni Chriſti X X“KXVI,
anni ſunt viginti ſex abſoluti: ab eo die ad quin-
tum Kalend. Martias anni Chriſti XXXVII,
tres illi menſes interjiciuntur ; tandemque 4
uinto Kalendas Martias ejuſdem Chriſti anni
XXXVII ad XVII Kalendas Apriles, quo
D die Tiberius obiit, ultimo termino excluſo, dies
ſunt X IX. Sic enim menſes & dies à Clemente
memorati, more ſcilicet Romano, nõn verèò
noſtro, numerandi, ut in Diſſertatione Hypati-
ca, parte prima cap. 3. num. II demonſtravi.
Hlac numerandi ratione ab Antiquis, dum men-
ſes ac dies numerant, ſæpe uſurpata, à Recenti-

in Annales C. Baroni.

bus Scriptoribus non obſervata, loca clariſſi- S & C. k
ma non rarò ab his intellecta non fuere. Dies An. Chi zis
quintus Kalendas Septembris ab Auguſto ele-
ctus; quia; ut ibidem num. VII oſtendi, dies
quintus Kalendas in quamdam religionem ve-
nerat ab anno Urbis DCCXXV, quo Au-
guſtus, victis ſuperiori anno Antonio & Cleo-
patra, aram Victoriæ dedicavit, ut oſtenderet
Imperium ſe ex victoria eſſe adeptum; ut inquit
Dio lib. Ar. Ad quam dedicationem electus
quintus Kalendas Septembris, ut diſcimus ex
antiquo Kalendario marmoreo apud Gruterum
Pag. 133. in quo ad eandem diem habetur anno-

tatum: ARA VICTORIX IMN CURIA DE=

DICATA EST. Sic Auguſtus anno Urbis
DCCXXXI non alio die quàm quinto Ka-
lendas Julias Imperium Proconlulare accepit, eo-
demque poſtea Tiberium Cæſarem nuncupavit.
Quare Clemens Alexandrinus rei geſtæ diem
nobis conſervavit, ſed nümeri annorum cor-
rupti, quod in eo Autore non infrequens.
Velleius lib. 2. cap. 120. de rebus à Tiberio „
anno ſuperiori geſtis agens ait: Mittitur ad Ger- veleias
maniam, Gallias confirmat, diſponit exercitus, Suetonius di
præſidia munit; &c. madximaque cum gloria in- anno, quo
columi omnium, quos tranſauxerat s numero, in Rberius
hiberna revertitur. Hæc præcedenti anno acta. Imperii Col⸗
Tum cap. 121. ait Velleius: Eadem & virtus & W tene
fortuna ſubſequenti tempore ingreſſa animam Im-
peratoris Tiberiifuit, quæ initio fnuerat; qui con-
cuſſis hoſtium viribus, claſſicis peditumque expedi-
tionibus, cum res Galliarum maximæ molis, ac-
cenſaſque plebis Viennenſium diſſenſiones, coërci-
tione magis quàm pœnàâ, molliſſet; & Senatus Po-
puluſque Komanus, poſtulante patre ejus, ut æquum
ei jus in omnibus Provinciis exercitibuſque eſſetʒ
quàm erat ipſi, decreto complexus eſſet: ¶etenim
abſurdum erat non eſſe ſub illo, quæ ab illo vindica-
bantur; & qui ad opem ferendam primus erat, ad
vindicandum honorem non judicari parem) in
Urbem reverſus, jampridem debitum, ſed conti-
nuatione bellorum dilatum; ex Pannonits Delma-
tiſque egit triumphum. Per hæc verba, ſubſequen-
ti tempore, intelligit Velleius annum Chriſti
XI& XII, aitque primò, Tiberium res Vien-
nenſes compoſuiſſie, & Imperium Proconſulare
accepiſſe z anno verò inſequenti eum Romam ve-
niſſe, ibique triumphaſſe. Quæ pinio ſuperio-
ri præferenda, ut ait Card. Noriſius in literis ad
me nuper ſcriptis, quòd Velleius rerum à Tibe-
rio geſtarum teſtis fuerit, & hæc verba, in hiber-
na revertitur, geſta à Tiberio præcedenti anno

claudere videantur. Refragatur tamen Velleio

Suetonius in Tiberio cap. 20. & 21. ubi legem
illam in Tiberii gratiam anno tantùm Chriſti
duodecimo latam ſcribit, aitque: A Germania
in Urbem poſt biennium regreſſus triumphum,;
quem diſtulerat; egit. Dedicavit & Goncordia
adem; item Pollucis & Caſtoris; ſuo fratriſque

nomine de manubiis. Ac non multò puſt lege per

Conſules lata, ut Provincias cum Anguſto commu-
niter adminiſtraret, Emulque tenſum ageret, con-
dito luſtro in Illyricam profectus eſt. Ubi vides;
Suetonium priùs memorare triumphum anno
Chriſti X II certiſſimè actum, quàm legem il-
lam, quàâ Imperium Proconſulare Tiberio con-
