nomine inſcriptis Procopius populum ad ſe pel-
liceret. Nebridio demortuo, vel ſaltem in car-

cere detento, Valens Saluſtium ſeu Secundum

iterum Præfectum Prætorio declaravit. Tradit
enim Eunapius in Maximo, Procopio tyran-
nidem Conſtantinopoli exercente Salnſtium res
Imperii curaſſe. Præfecturam itaque hac ſecun-
da vice uſque ad annum cccLXVII, quo poſt
inchoatum bellum Gothicum Valens ei Auxo-
nium ſuffecit, continuavit, ut jam ex Zoſimo
docuimus, quem etiam ſucceſſorem ei Eunapius
citatus attribuit. In Codice Theodoſiano ali-
quæ Conſtitutiones reperiuntur annis cccLXV
& cCCLXVI datæ, & ad Secundum Pf. P. in-
ſcriptæ, & poſt eum annum nulla amplius ejus
mentio. Sed earum Legum ſubſcriptiones vel in
urbe quàâ datæ ſunt, vel in Conſulibus, vel in
aliis temporis characteribus mendoſæ.
Venio

§S C. IV.
An. Ch. 362.

XXXV.
In Oriente

geſta fuit.

XXXVE
Secunda
Praæfelctura
Ssecundi Sa=
luſtii.

,— „

WNVII.
Duo Salaſtii l
bodim tem.

dore ſunut.
re, 11

in
Baron anno

XxIX. 1.
di⸗
ſtr
ſe⸗

ve
XXXIX.
lulianus
Chyifianes 1
dhcere ge. 10
zmie, 6.
lo.
do⸗
de

C. N
Ch6:.

W.

4 .

IKXNN
ecunde
brifellurs
cundi SA⸗

ii.

in Annales

38Æ C. IV. Venio ad Salaſtium alterum, cui pars maxi-
An. Ch 6a*. ma eorum quæ ad secundum Saluſtium pertinent,
eg⸗ huc uſque per errorem attributa. Hunc Con-
Galica Sa- ſtantius cum Marcello in Gallias ablegavit,
Iustii. quando eiſdem Julianum Cæſarem præfecit Il-
lis ipſis, non Cæſari, tota IWthic admeniſtratione
credita, ut prodit Zoſimus lib. 4. Pag. 703. qui
poſtea pag. 707. dicit, Conſtantium Saluſtium
accerſiſſe. Hinc in Operibus Juliani Imp. ha-
betur Juliani Imp. ob diſoeſſum Saluſtii conſola-
toria Oratio VIII, in qua quantum eum dili-
geret, oſtendit. Succeſſit Saluſtius in Gallica
Præfectura Nebridio, de quo Ammianus lib. 20.
cap. 9. in geſtis anni c CorX ait: la locum Floren-
tii Pnæfettum Prætorio Nebridium tum Quc-
ſKtorem ejuſdem Cæſaris promoverat, ſcilicet Con-
ſtantius. Sed cùm juramentum Juliano præſtare
nollet, ad larem ſuum receſſit in Thuſciam, in-
quit Ammianus lib. 21. cap. ß. dum de rebus eo-
dem anno geſtis ſermonem habet. Tum cap. 8.
loquens de rebus anni cccLXI: Diſeedens
inter haz Julianus à Rauracis Saluſtium Præfe-
tum promotum remiifit in Gallias, Germamiano
juſſo vicem tueri Nebridii. Erat autem Nebri-
dius (ut hunc locum obiter explicem) Juliani
uæſtor, cùm Conſtantius eum Præfectum Præ-
torio Galliarum deſignavit, ut mox ex Ammia-
no diximus: cujus Quæſturam Conſtantius in
diſpoſitione Juliani Cæſaris reliquerat, quia is
factus à militibus Auguſtus ad Qonſtantium
ſcripſerat, Præfectos Prætorio ſe ab illo acce-
pturum: reſiduos verò ordinarios Judices, mi-

fentaneum eſſe. Quas Juliani literas relert Am-
mianus lib. 20. cap. 8. poſt quas Conſtantius
Nebridium Præfectum Prætorio creavit, præ-
cepitque Juliano, intra Caſaris ſe poteſtatem
continere, ut cap. 9. habet Ammianus. In Co-
dice Theodoſiano nullæ Leges ad Saluſtium
anno cccCLXI directæ leguntur, ſed anno
cCCLXII complures inſcriptæ, modè Saluſtio
Pf. modè Secundo Pf. argumento evidenti hos
Præfecos diverſos fuiſle, & Saturninium Se-
cundum in Actis publicis Saluſtium appellatum
non fuiſſe. Saluſtius Galliarum cam dignitatem
geſſit anno cccLXIII, quo Conſul Proceſſit.
Ammianus enim initio libri 23. ait: Julianus
jam ter Conſul aſcito in Collegium Trabeæ Saluſtio
Præfecto per Gallias, quater ipſe ampliſſimum
inierat magiſtratum. Quis ei in Præfectura Gal-
lica ſucceſſerit, incertum.
XXXVIII. Ex his liquet, duos eodem tempore floruiſ⸗
Duo Saluſtüi ſe Saluſtios, alterum Præfectum Galliarum,
eedemw tem- alterum Præfectum Orientis: cujus diverſita-
tore ferudr tis primus ex Antiquis meminit Suidas in vo-
e. ce ααεοος, & quibus characéteribus alter ab al-
tero dignoſci poſſit, quando ejus mentio, vel
in Annahbus Eccleſiaſticis, vel in Hiſtoricis
Baron, anno profanis occurrit. Anno cccLXXXVI loquitur

386. num. Baronius de Saluſtio Prafetto Urbi ſub Valen-
XXIX. tiniano Junieri, cui is literas dedit de con-
ſtruenda Baſilica S. Pauli Apoſtoli vià Oſtienſi:
ſed Saluſtius iſte à duobus præcedentibus di-
verſus, ae Chriſtianus. .
XXXIX. Ad num. LXXXVG& ſeq. Baronius pu⸗
Tulianus tavit, Julianum prohibuiſſe quidem Chriſtia-
Chriſtianes nos docere ,ſed à diſcendo eoſdem ab eo reje-
Tie de (QAos non fuiſſe, ideoque & erraſſe Rufinum lib.

10. cap. 32. Socratem, Sozomenum & Theo-
doretum, imò & Auguſtinum lib. 18. de Civit.
Dei cap. 52. qui ſcripſere, edido Juliani non
Tom. I.

litiæque moderatores ſuo arbitrio concedi con-

. 92
tantùm à docendo, ſed etiam à diſcendo Gen- S £ C. I V.
tihium literas Chriſtianos vetitos fuilſe. Præ- An. Ch. 362.
cipuum Baronii fundamentum, epiſtola Julia-
ni 42. ubi Chriſtiani bprohibentur docere. Ve-
rùm quid vetat, inquit Hermantius in Vita S.
Baſilii M. lib. 2. cap. 26. Julianum alio poſtea
edicto, quod ad nos non Pervenerit, prohi-
buiſſe quod epiſtola illa 42. non prohibuit? Cer-
tè quod Nazianzenus Orat. 3. & Theodoretus
lib. 3. cap. 4. referunt tanquam deſumtum ex
edicto, quod Chriſtianis ſtudia literarum in-
terdicebat, in ea Juliani epiſtola non legitur.
Quare cùm Rufinus & Auguſtinus de re à ſe
viſa loquantur, tutèò illis hac in re fides adhi-
beri poreſt.
Nec urget quod ex Ambroſio epiſt. 30. ad XE.
Valentinianum Imp. ſcribente refert Batonius: W ,etie
Petunt etianz, ut llis Privilegia deferas glit lo- ſrre:
qquendi & docendi noſtris communem dſun ſuslia-
i Lege proxima denegarunt. Quibus verbis, in-
quit Baronius, ſignificat Ambroſius, Ethni 08
edicto Juliani tultos Chriſtianis denegaſſe jus
acquiſitum loquendi & dòcendi. At Ut rectè
Hermantius, vox illa loquendi ſtudium elo-
quentiæ artemque ſermonis, quam præcipuè
Chriſtianis Julianus invidebat, deſignare po-
teſt. Affert & Hieronymum in Chronico Ba-
ronius, ubi dicitur: Prohareſius Sophiſta Athe-
nienſis, Lege data ne Chriſtiani liberalium artium
Doctores eſſent, cum ſibi ſpecialiter Julianus con-
ederet, ut Chriſtianos doceret, Soholam ſponte
deſeruit. Sed reſpondet Hermantius, ſatis fuiſ-
ſe Hieronymo de prohibitione docendi loqui,
cùm ſolùm Prohæreſi occaſione de Juliani edi-
cto in Chronico ageret: quod factum videmus
ab Auguſtino de Victorino ſermonem haben-
te lib. 2. Confeſſ. cap. 8. Quòd ſi ex Hierony-
mi omiſſione concludendum ſit » ex ejus ſen-
tentia Julianum ſtudium Chriſtianis non pro-
hibuiſſe, idem dicendum erit de Auguſtino,
quem tamen conſtat lib. 18. de Civitate cap. 25.
diſertè exprimere quod lib. 8. Confeſſ. cap. 2.
ſilentio preſſit. Gregorium Nazianzenum, idem,
quod Rufinus & Auguſtinus ſcripſere, aſſeren-
tem, erroris arguere Baronius non auder. Sed,
cùm Nazianzenus magis oratoriè quàm hiſto-
ricè loquatur, in veram ejus mentem penetra-
re non ita facile. Cùm tamen Gregorius Presby-
ter in ejus Vita, & Billius Abbas in Commen-
tario eundem juxta noſtram ſententiam inter-
pretati fuerint, non dubito, quin & ipſe idem
quod Rufinus & Auguſtinus in literas miſerit.
Sed plura hac de re Hermantius laudatus.
Ad num. C CXCVII. Baronius, ut oſten-
dat, Qulianum vetuiſſe Maſonium docere, affert
hunc Eunapii locum in Vita Philoſophorum:
UMWem, Juliano imperante, excluſus à docendi mu-
nere, quòd Chriſtianus haberetur, cernens Hie-
rophantam tanquam Delphicum tripodem omni-
bus futura præſcire optantibus eſſe expoſitum, mi-
ra quadam & nova arte cognitionem hujuſce rei
frandulenter interepit. Verum ille Eunapii lo-
cus, non de Muſonio, ſed de Prohareſio intel-
ligendus, ut jam Viris doctis obſervatum; etſi
eo loco paulò antè de Muſonio jam egerit Eu-
napius. Quare non tantùm ex Hieronymi loco
numero præcedenti recitato colligitur, Prohæ-
reſium Chriſtianum fuiſſe, verùm & ex iſto Eu-
napii.

XLI.
Maſonius
prohibitus
non eſt dos
cere.

VuE ANNO

506

SKC. IV. inquit, in religioſa civitate cavebant, ne aut 8 £ C. Iv.
Me. . ANNO PERIODI GRCO -ROM AN Æ 5856. ass⸗ibee alet, , aut zarraonte „An. Ch. 36 .
an 3. il. Indict. 6. 4 . e alieno funere violari. Ne-
lee un lum E. O 3. P. 20. Apri que dicas cum Baronio, referre Gellium lib. 10.
Baronium. JESU CHRISTI 363- cap. 15. etſi fas non eſſet Pontifici, vel Flamini
Olymp. 285. Diali mortuum intueri, & feralia tangere, fu-
Anno Urbis LIBERII PAP I2. nus tamen exequi, ne quidem Pontifici religio-
III6: ni fuiſſe. Neque enim hæc ſunt contraria. Non

JoVIANI IMP. I.

I1. D num. I. Coſſ. Julianus Aug. IV, & Sa-
Coſ & à luſtins. De Saluſtio actum anno ſuperiori
Decennalis num. XXXII & ſeqq. Juliani Conſula-

fuit religioni Pontifici funus exequi de nocte,
quo tempore Sacra non celebrantur: religioni
fuidet de die, ut in indictivo funere. Vide
exemplum in Tuberio apud Dionem lib. 5). in fu-

luliani. tus juxta ſecundam Conſulatuum Cæſareorum nere Cæſaris Auguſti, quo tempore Sacrorum
regulam: eum enim Imperii Cælſarei Deçenna- celebratio diurna fiebat. Itaque deceptus eſt Ba-

lia exhibuiſſe monſtrant varia ejus Numiſmata
à Mediobarbo recitata, in quorum poſtica le-
gitur: VoTIS X. MurT. Xx. Quæ formula
in Decennalibus in Nummis per hæc tempora
de more ſculpta. Hæc autem ſolennia anno uno
anticipata ſunt; cùm Quinquennalia anno cccrx
dederit. Julianus antequam in Perſas moveret,

ronius, cùm rationem hanc, quàâ Julianus uti-
tur, à priſco Jure Pontificio alienam prodit.
Inceſtari quippe oculos hominum & conſpectu
funeris diurno, & funeris proſecutione diurna,
veteri Jure Pontificio jactatum eſt, ut fuſius pro-
bat Gothofredus, ex quo hæc exſcripta, in il-
lius Legis Commentario.

Critica Hiſtorico-Chronologies 2

hæc Decennalia Vota emiſiſſe videtur, ut Deos A num. LIII ad LXX. De genere mor- IV. ins
ſuos magis ſibi propitios faceret. Horum De- tis, quo Julianus Auguſtus periit, variæ admo- Iuliani àn get
cennalium præbet indicium, quod ſcribit Am- dum ſententiæ fuere, ut oſtendit Gothofredus teritus.
mianus initio libri 23. Et videbatur novum, ad- in Diſſert. in lib. 7. Philoſtorgii cap. 15. ubi ta-
jundtum eſſe Auguſto privatum, quod poſt Dio- men oblitus eſt referre quod Eutychianus Chro-
cletianum & Ariſtobulum nullus meminerat ge- nographus, qui huic bello interfuit, apud Joan-
ſtum. Novitates enim plerumque annis huſuſ- nem Malelam, & Auctor Chronici Alex. nar-
modi feſtivitatibus addictis introductæ. Am- rant, Julianum nempe lanceâ divinitús transfi-
mianus tamen memoriâ labitur, vel potiùs lo- xum fuiſſe à S. Mercurio Martyre, quòd S. Bafi-
cus corruptus eſt: Maximianus enim Herculius lium Seleucenum Epiſcopum veneno extinxiſſet;
Auguſtus ſecundum Conſulatum Januario Col- quod inquit Cangius in Opere de Familiis Au-
lega geſſit anno cc LXXXVIII; qui Conſula- guſtis Byzantinis pag. 5t. antiquæ picturæ con-
tus quartus eſt à Conſulatu Diocletiani & Ari- ſentaneum „quæ in Codice M S. Operum Gre-
ſtobuli. Hujus feſtivitatis occaſione perſecutio gorii Nazianzeni, Baſilio Macedone imperante,
adverſus Chriſtianos aucta fuit. exarato, in Bibliotheca Regia cernitur. In eo
11. Ad num. V. & ſeqq. Philoſtorgius lib. 7. num. depictus eſt Julianus ad terram proſtratus, equite
NReadifcatio 14. pluribus agit de Hieroſolymitani Templi cum lancea inſtante, ſupràâ cujus caput inſcrip-
Templi Hie- ſub Juliano reſtitutione, quæ magna ex parte tum: ATPIO C MEPKOPIOC, id eſt, Sanctus
roſolymita- Nicephorus exſcripſit. Qalianus, inquit Philo- Mercurius. Sublatus eſt Julianus, vI Kalendas
mi. ſtorgius, chm urbem Hieroſolyma mnſtaurari juſ- Iulias, die nempe vigeſima ſexta Junii, ut Am-
ſet, eo conſilio, ut Domini noſtri de illa præadi- mianus, Socrates, Idacius in Faſtis & Auctor
dtiones irritas eſſe convinceret, prorſus contra- Chronici Alex. teſtantur. Socrates, qui an-
rium iis quæ moliebatur, effecit, &c. Hæc ecam no tertio Imperii eum occiſum ſcribit, ini-
reædificatio Decennalium Juliani ſignum. An- tium ejus repetit à tempore, quo Pariſis, viven-
nis enim hujuſmodi feſtis deſtinatis Templa, te adhuc Conſtantio, à militibus dictus eſt Im-
urbes, aliaque publica monumenta de more perator. Annum enim tantùm ac menſes octo
conſtructa, non eſt cur ulteriůs moneamus. inchoatos eum poſt Conſtantium imperaſſe cer- L
III. Ad num. XX & ſeq: Julianus, antequam in tum eſt. .
Iulianus fu- Perſas duceret, dedit Legem 5. Codicis Theod. Interfectus eſt anno atatis altero & triceſiman, V.
vn⸗ De Sepulchris violatis, & quidem ad populum ſc. inquit Ammianus lib. 15. id eſt, anno ætatis tri- tas Iulia- 1
Antiochenum, in quem malè affectus erat, utpo- ceſimo ſecundo, ut rectè Hieronymus, Herman- .
te qui potiſſima parte Chriſtianus eſſet. Sanè Ju- nus Contractus, Marianus Scotus in Chronicis, .
lianus ipſe in Miſopogone fatetur, totum popu- & Valeſius in Notis ad Ammianum ſcripſere. Baron num. .
lum Antiochenum impietatis ſectam ( ſic im- Sic Cicero, Quintilianus, aliique loquuntur, & LXuI. .
pius ille Chriſtianam Religionem vorat ſecta- in numeralibus vocem alter ſæpe pro ſecundo
ri, ejuſque civitatis Chriſtum fuiſſe veluti Nu- uſurpari, Robertus Stephanus in Theſauro lin-
men tutelare ab ipſis civibus habitum, & vehe- guæ Latinæ aliquot exemplis demonſtrat. Ipſe- n
menter cultum. In eo edicto Julianus nocturna mer julianus in epiſt. 5. ad Alexandrinos, XXXII 1
funera introducere, & exequias mero die factas annos natum ſe eſſe dicir; quod in Mſopogane
tollere voluit: potiorem rationem è& vereri Jure ſignificat. Neque contrarius eſt, ut loco laudato .
Pontificio, quà & Majores nocturnam elationem arbitratur Valeſius, Socrates, quando lib. 3.
induxere, deſumit. Eſt autem hæc, quèd videli- ſcribit, Julianum anno æratis triceſimo primo
cet funeris aſpectu funeſtari, ac proinde ad ſacra periiſſe, ſed tantùm indicat triceſimum ſecun- .
ineptos reddi, veteri illo Jure credirum eſſet: dum incompletum fuiſſe: quod verum eſt. 1
Quod quidem, inquit Julianus, oculos homenum Cadaver Juliani in Ciliciam deportatum, non VI. 7
infauſtis inceſtat aſpectibus. Qui enim dies eſt bene conſulto quidem conſilio, verkm caſu quodam, Ranr ero
auſpicatus à funere? Aut quomodo ad Deos & regione ſepulchri, quo Maximiani oſſa contineban- cc
Templa venietur? Et mox: Liberari convenit po- tur, ſemità ſolà loculos abinvicem ſeparante, in- Baron.num. y
pule totius aſpectus. Quibus concinit Servius lib. quit Philoſtorgius lib. 8. cap. 2. ubi de Maximi- . XIX &
uu. Aneid. ad verba illa, rapuere faces. Quia, no Imp. loquitur, qui errore familiari Græcis,
ſæpe .
„

iani i
itgt,

. 0

Ziss Iala-

t.

Baton ugc.
1XIIIt.

2

in Annales C. Baronii.

SC. 1IV. ſæpe dicitur Maximianus. Prope igitur Maxi-
An. Ch. 363. mini cadaver convenienter, etii caſu, velut qui
inter ſe tot in rebus conveniebant. Hinc fa-
ctum, ut Zoſimus lib. 2. Maximianum Hercu-
lium Tuarſi ſepultum perperam ſcripſerit. Julia-
nus in epiſt. laudata ad Athenienſes, ut eis Re-
ligionem Chriſtianam execrabilem redderet, de
ſe loquens ait: Non à reéto tramite aberrabitis,
ſy ei fidem habeatis, qui ad annum uſque viceſimum
ætatis illaà vid progreſſus eſt, (id eſt, Chriſtianus
fuit) & hanc alteram modò duodecimum jam inſi-
ſtit annnm. Scripta, ut videtur, ea epiſtola præ-
ſenti anno ante expeditionem Perſicam. Quare
Julianus anno circiter trecenteſimo quinquage-
ſimo primo, olam Gentilium ſuperſtitionem am-
Plexus eſt. Poſt hæc jam virilem ingreſſus atatem
Promptins ad haæc ferri, eaque agere cœpit, inquit
Sozomenus lib. 5. cap. 2. Quo etiam ex loco li-
quet, Baronium & communiter recentiores Hi-
ſtoricos, qui Julianum anno ætatis triceêſimo pri-
mo occiſum volunt, hallucinatos eſſe. Juliano
ſucceſſit Jovianus.
VII. A num. CXXXIIad CXI. In libello
Alexandri- Synodico Alexandrina Synodus ab Athanaſio
va Aynodus, celebrata his verbis deſcribitur: Piiſſimns Impe-
rator Povianus, miſſa Alexandriam ad Athana-
ſium Legatione, immutabilem veræ Orthodoxiæ
deſinitionem quæſivit. Is igitur delectos DPfFgypti,
Thebaidos & Libye Epiſcopos congreganz, Aeſini-
tionem Synodicam gratidà & veritate plenam, Jo-
viano Chriſti amanti miſit. Quare rectè Baromius
hanc epiſtolam ſcriptam exiſtimavit in Synodo
Epiſcoporum totius £Ægypti, quos Athanaſius,
accepto Ioviani edicto, ſtatim Alexandriam
evocaverat. Libello Synodico ſuffragatur Nice-
phorus lib. 10. cap. 42. ubi ait, Athanaſium Sy-
nodum Provincialem Alexandriæ coëgiſſe, præ-
fatamque Athanaſii epiſtolam, quam integram
recitat, ad Jovianum Aug. miſiſſe. Valeſius ta-
men in Notis ad Theodorum lib. 4. cap. 3. ſu-
ſpicatur, hanc epiſtolam ſcriptam eſſe ab Atha-
naſio Antiochiæ, quò unà cum aliquot Epiſco-
pis £gypti ac Libyæ ſe contulerat, ut ſovia-
num Imp. illic ſalutaret. Cumque Imperator
regulam Fidei ab illo & à reliquis Epiſcopis fla-
itaſſet, ut teſtatur Nazianzenus in Oratione
funebri de laudibus Athanaſii, Achanaſius, col-
latione habita cum Epiſcopis £gypti ac Libyæ,
qui ipſum comitabantur, epiſtolam de Fide
ſcripſit ad Jovianum. Quam conjecturam confir-
mat Valeſius titulo ipſius epistolæ, qui rectè ſic
habet: Athanaſius, & reliqui Epiſcopi „qui ve-
nerunt ex perſona omnium Epiſeoporum DAgypti,
Thebaidos, ac Libyarum. Ubi non dicit Theo-
doretus, Epiſcopos illos in unum conveniſſe, ut
malè vertit Christophorſonus, qui Baronio im-
poſuit, ſed tantùm veniſſe. Quo verbo ſignifica-
tur, Epiſcopos illos, qui cum Athanaſio erant,
miſſos fuiſſe ab univerſis Epiſcopis Ægypti ac
Libyæ, ut pro Athanaſio testimonium redde-
rent apud Jovianum Imp. Ita Valeſius. Verùm
vana hæc conjectura. Theodoretus enim cap. 2.
antequam epistolam illam Synodicam referat,
ait: Scripſit etiam (nempe Iovianus Imp.) lite-
ras ad Athanaſium, egregium illum Nicaænæ Eidei
defenſorem, petens, ut accuratam de Divwinis re-
bus inſtitutionem ad ſe perſoriberet. Hic igitur
CONGREGATIS Epiſcopis, qui doctrind excel-
lere videbantur, reſeripſit Joviano, ſuadens, ut
FEidem Nicaææ olim expoſitam, tanquam Apoſtolicæ
doctrinæ conſentientem ſervaret. Præterea cùm in

Tom. I.

ea Synodica, ne verbum quidem in gratiam sc. 1V.
Athanaſii legatur, verum eſſe non potest, quod An. Ch.z6 4.
ait Valeſius, Epiſcopos illos, qui cum Archana⸗
ſio erant, Antiochiam miſſos fuiſſe, qui pro Atha-
naſio testimonium dicerent coram Ioviano.
Ad num. CX L & ſeqq. Iovianus Imp. wen- VIII.
ſe Hyperberetæo, (id est, Octobri) Antiochiam Thodus An
advenit, inquit Theophanes. Ammianus lib. 25 rtocheng:;
testatur, eum in ea urbe moratum pauliſper eſſe,
S& flagrante hieme, inde profectum Tarſum Cili-
ciæ urbem veniſſe, ac postea Ancyram. Quare
post menſem Septembrem Synodus Antiochena
habita videtur. Agit de ea Libellus Synodicus
ubi dicitur, eam Nicæna decreta ſynodicè Con-
firmaſſe. Sed quia hæc verba epistolæ sSynodicæ
à Sozomeno lib. 6. cap. 4. recitatæ, at ſe. Filius
ex ſubſtantia Patris genitas, & quozd ſabſtan-
1iam Patri ſimilis eſſe, intelligatur, in perverſum
ſenſum ab his, qui non bene de Meletio ſentie-
bant, acciperentur; quòd voces illæ, ſimilis in
Jubſtautia, Semiarianis & Macedonianis commu-
nes eſſent; ſeriptus adverſus hanc Synodum An-
tiochenam liber, qui tom. 1. Operum Athanaſii
legitur, cujus titulus est Refutatio Eypochriſoos
Mæletii, Euſebit & Pauli Samoſatenſiz. Qui liber
Athanaſio perperam adjudicatus, cùm potius
ſit Paulini Antiochenſis, aut alterius ex ejus fa-
ctione. Imò D. Hieronymus, qui Paulinum ſe-
quebatur, in Chronico ſuo ſcripüt: Synodus An-
tiochiæ à Meletio & ſuis falta: in qua homouſio;
anomæoque rejetto medium inter hac homoionßion

Macedonianum dogma vindicaverunt. Ita enim in

omnibus exeinplaribus legitur.

—

ANNO PERIODI GRCO- ROMAN & 5857. Anno Urbis
O S⁹ DC. )4. p. 4. April. Indict. 7. ohr

Olymp. 28 ½2
Jssu CHRISTI 364. an. 4.

LIBERII PAP &£ 13.

VALENTINIANI ET VALENTIS
IMPP. 1I.
Num. I. ad IV. Coſſ. Jovianus Aag. & I.
Varronianus Mobiliſſimus puer: uterque Conſules)
juxta priorem Conſulatuum Cælareorum regu-
lam; qui enim Nobiliſſimi pueri nomine coho-
neſtabantur, Conſulatu poſthac, non minus
quàm Cæſares, initio dignitatis exornati.
Jovianus decimo quarto Kalendas Martii, II.
die nempe decima ſexta menſis Februarii mor- Oéitus los
talitatem exuit. Major enim fides Eutropio tunc viani Aa
viventi, illudque teſtanti habenda, quàâm Socra-
ti, qui xIII Kalend. aut Auctori Chronici
Alex. qui xII Kalend. aut denique Idacio in
Faſtis, qui x1 Kalend. Martii diem ſupremum
obiiſſe Pruana⸗ tradunt. Quod ex eo certum
redditur, quòd Ammianus lib. 20. aſſerat ,poſt
Joviani mortem, diebus decem nullum Imperii
tenuiſſe gubernacula. A die autem decimo quar-
to Kalendas Martias ad quintum Kalendas ejuſ⸗
dem menſis, quo ex Ammiano & Idacio lauda-
tis inauguratio Valentiniani contigit, decem
dies intercedunt, bis v1 Kalend. (hic enim
annus biſſextilis eſt) numeratis. Valentinianus
itaque die viceſima quinta Februarii, ſeu vI
Kalend. Mart, Imperator dictus, ipſo nempe
die intercalari: ſed eo tanquam infauſto vitato⸗
poſtridie, quinto nempe Kalendas Martias, ſeu
die xXX* Februarii Imperium ſuſcepit, ut do-
Vu 2 cet

& . c. IV. cet Ammianus initio lib. 25. Hoc biſſextum præ-
An. Ch. 364. cedentium, ſubſequentiumque certa regula eſt,
eevincitque primum Chriſtianæ Æræ annum cum
anno Iuliano quadrageſimo ſexto concurrere,
ideoque Chronologiam Baronii ante Diocle-
tiani Imperium annos biſſextiles loco ſuo mo-
vere.
111. A num. I V ad I X. Socrates initio lib. 4.
palentinia- ait: Cuàm Imperator ovianus Dadaſtanis extre-
nus fit Impe- mum diem obiiſſet, die decimo tertio Kalendas
rator. Martii Conſulatu ſuimet ipſin & Varroniani fi-
lii: milites ex Galatia progreſſi ſeptimo poſt die
Nicæam Bithyniæ pervenerunt atqjue ibi commu-
ni ſuſfragio Valentinianum Imperatorem renun-
tiant ſexto Kalendas Martii iiſlem Conſuli-
bus. In Græco legitur, ey ri ττπ bσνovτιααι
id eſt, in ipſo ejus Conſulatu, Joviani nempe
& Varroniani. Quare emendandum quod ſcri-
pſi in ſecunda parte Diſſertationis Hypat. cap.
1z. num. 10. ea verba Græca de Valentiniano
in ſequentem annum Conſule deſignato in-
telligenda eſſe. Manifeſtum eſt enim, Socratem
de ipſius Joviani & Varroniani Conſulatu lo-
qui. Socrates & Ammianus tradunt, Valentem
Imperii conſortem factum V Kalend. April.
quod quidem Ammianus diſertis verbis aſſerit;
Socrates verò indicat, quando ait, Valentem

triceſimo pòſt die, quàm Valentinianus Augu-

ſtus fuerat nuncupatus, id factum eſſe. Dies
tamen illi more Romano numerandi, à quinto
nempe Kalendas Martii, ad quintum Kalendas

Aprilis, ultimuſque terminus excludendus. Alio-
quin à quinto Kalendas Martii ſeu à die viceſi-
ma quinta Februarii illi triginta dies numerati
deſinerent in diem viceſimum quintum Martii,
ſeu octavum Kalendas Aprilis. Quare apparet
Ammianum & Socratem inter ſe conſentire, &
errare Idacium in Faſtis ac Auctorem Chronici
Alex. qui Valentis inaugurationem in diem I V
Kalendas Aprilis referunt.
1V. Inter Valentinianum & Valentem diviſum Im-
Imperium in perium in Occidentale & Orientale. Valentinia-
Occidentale „us Occidentem integrum ſibi ſervavit, qui
E& Orientale .. . . .
diviſum. Conſtantino juniori & Conſtanti ceſſerat; puta
Baron. num. totum IIlyricum ex Lege 7. Codicis Theod. De
VIII. metallis. Italiam, Africam, Gallias, Hiſpanias,
Britannias: Valenti verò fratri reliquit omnem
Orientem, quod laudata Lex teſtatur, Ægyptum
uſque & Thraciam, teſte Zoſimo lib. 4. pag. 735.
Quare inpoſterum qui Conſules in Occidente,
qui in Oriente deſignati fuerint, declarare juva-
bit, idque ex variis, quæ ſuperſunt Antiquitatis
monumentis. Factum id primuùm quidem ab
Onuphrio in Faſtis; ſed quia poſt ejus mortem
variæ Inſcriptiones è terra erutæ, variaque hac in
re à Viris doctis paſſim annotata ſunt, hanc Fa-
ſtorum partem non parum me illuſtraturum
ſpero.
V. Ad num. XII. Sozomenus Concilium Lam-
S pſacenum hoc anno celebratum docet, Socrates
as. vVerò illud in annum ſequentem confert. Sed
quia Baronius exiſtimabat inter utrumque con-
venire, reprehendit Sozomenum, quòd ſcripſe-
tit, Valenti, relicto fratre, Conſtantinopolim re-
deunti occurriſſe apud Heracleam Legatos Con-
cilii Lampſaceni. Veràùm non Sozomenus, ſed
Socfates reprehendendus, qui Concilium iſtud
in annum ſequentem diſtulerit: qua in re non
ſequendus à Baronio, ſed deſerendus erat.
VI. Ad num. XIII. Defectio Procopii anno tan-
Precepis tm ſequenti contigit, cùm nempe exercitus ad-

Cricica Hiſtorico-Chronologica

verſus Gothos mittendus eſſet, Valente ex urbe 5 £ C. 1v.
Conſtantinopoli in Bithyniam tranſgreſſo; ul- An. Ch. 364.
teriniſque tendente in Syriam adverſus Perſas. . ..
””ä „. yrannidem
Qua de re legendi Ammianus lib. 26. Themiſtius orpipit.
Orat. 9. Philoſtorgius lib. 9. cap. 5. Socrates, So-
zmenus & Zoſimus. Theophanes ait, Proco-
pium menſe Septembri Conſiantinopoli rebellaſſe.
Idacius in Faſtis ſub primo Valentiniani & Va-
lentis Conſulatu, anno nempe ſequenti, habet:
Ipſo anno latro nobcturniis, hoſtiſque publicus intra
urhem Conſtantinbpolim apparnit die IV Kal.
Octob. Theophani & Idacio ſuffragatur Ammia-
nus laudatus, dum ait, prope Kalend. Novem-
bris venturo Valentiniano Pariſios, eam defectio-
nem eàâ die nuntiatam eſſe. Porro Lex 3. De me-
tallis, & II. De Numerariis, quæ leguntur in
Codice Theod. datæ ſunt Pariſis, quemadmo-
dum & Lex 13. De Annona; X V Kal. Novemb.
emiſſa Valentinianus itaque non hoc anno, ut
putavit Baronius, ſed ſequenti Pariſios adven-
tavit. Hoc verò anno ante menſem Septembrem
in Italiam ex Oriente reverſus non eſt, ut liquet
ex ſubſcriptionibus Legum Codicis Theod. quæ
etiam indicant, eum uſque ad menſem Septem-
bris ſequentis anni in Italia fuiſſe.
Ad num. XVI & ſeqq. Quæ de Maximo VII.
Philoſopho, & Priſeo item Philoſopho in An- Valens i
nalibus dicuntur, ad annum ſequentem perti- Philoſopho⸗
nent; cùm contigerint eo tempore, quo Procopius Avin,
invaſit Imperium.

ANNOPERIODI GRACO -ROMAN & 5858. Anno Urbis

OQ 10 B. ) j. DP. 23. Mart. I dict. 8. 1IIS.
D 5. P. 23. Mart. Indict. 8 Bemd 286.

JESu CHRISTI 356 5. an. 1.
LIBERII PAPX I4. 1

WV ALENTINIANI ET VALENTIS

IMPPD. 2.

Num. I ad VII. Coſſ. Valentinianus Aug. I.
& Valens Aug. Uterque juxta primam re- Conſules.
gulam: ille in Occidente, hic in Oriente Conſul
proceſſit.
Baronius tria reprehendit in narratione Con- II.
cilii Lampſacen! „ quæ apud Sozomenum lib. 6. Concilium
cap. 7. legitur. Primum eſt, quòd Sozomenus Lampſace⸗
Catholicos, ſeu Conſubſtantialis aſſertores fuiſſe unm.
cenſet eos, qui ad Lampſacenum Concilium con-
venerunt. Baronius enim Semiarianos illos fuiſ-
ſe demonſtrat. Secundum, quòd Sozomenus
eam Synodum refert ante turnultum Procopii,
quem Baronius anno præcedenti cœptum eſſe
contendit. Lampſacena autem Synodus hocan-
no congregata eſt, ut ex Socrate Baronius do-
cet. Poſtremò, Sozomenum arguit, quòd dixe-
rit, Legatos à Lampſacena Synodo miſſos con-
veniſſe Valentem in urbe Thraciæ Heraclea, re-
deuntem ex Thraciis. Fratrem enim Valentinia-
num Romam verſus iter facientem aliquatenus
comitatus fuerat Valens, ut ſcribit Sozomenus.
Id autem contigiſſe anno præcedenti, Baronius
credidit: ac proinde Sozomenum longè falli
exiſtimavit. Verüm Baronius valde hallucinatus
eſt, dum non animadvertit, Sozomenum & So-
cratem inter ſe non convenire, ac Socratem per-
peram Lampſacenum Concilium hoc anno ce-
lebratum putaſſe. Nec refert, quòd is duos tem-
orum characteres adhibeat, præſentis nempe

anni Conſules, & ſeptimum poſt Seleuciæ Con-

cilium

IV.
Contilig

lanpſaren
prha,

5C.

III.

Itinerariu⸗
Va .
G& lalenn

lentinia⸗

—, „ — — —

— co e

in Annales C. Baronii. 509
SÆ C. IV. cilium annum. Socrates enim etiam dum hujuſ- cupaſſer, Conſtantinopoli digreſſum eſſe ſub S Æ C. IV.
An. Ch. 36 ½. modi notas temporarias uſurpat, non rarò in er- exitum anni trecenteſimi ſexagelimi quarti, co- An. Ch. 365.
rorem labitur, ut v. g. cùm de Athanaſii morte mitante eum Valente Auguſto & per Thraciam
agit. Quoad primum accuſationis caput, diffi- profectos ambos Imperatores, Veris initio ve-
cile eſt excuſare Sozꝛomenum, niſi dicamus „in- niſſe in Daciam currenti anno , & in urbe I hra-
quit Valeſius in Notis, pro voce αοσο ſcri- ciæ Naiſſo »vel potiùs villa Mediana, exercitus
bendum eſſe, αοανR0οσιον Certè Theodoretus in inter ſe partitos eſſe. Mox cdům in Pannoniam
libris Hæreticarum Fabularum, ait Macedonia- veniſſent in urbe Sirmio Ofhiciales Palatii inter
nos, d quibus hanc Synodum collectam eſſe ſe diviſiſle: & Valentinianum quidem Mediola-
conſtat, primum invexifſe οοποοιον. Sed & num Valentem verò Conſtantinopolim veniſſe.
Sozomenus hanc emendationem confirmat: ait Addit Valeſius, ex his manifeſte convinci Va-
enim in hac Synodo ſtabilitum eſſe, αι⅛οραα lentem anno currenti vernis menſibus Thraciis
Sclav, id eſt, ſimile ſecundhm ſubſtantiam. Ita rediiſſe, cùm jam Conſul eſſet. Ait enim Ammia-
Valeſius. In ſecundo accuſationis capite Baro- nus: Agentes in Jſupra memoratis urbihus Princi-
nius ipſemet fallitur: motus enim Procopii, quem pes Hampſerunt primitus trabeas Conſulares. Con-
ipſe confert in annum præcedentem, hoc anno cluditque, ex Ammiani narratione liquere, Va-
certiſſimè contigit, ut anno præcedenti num. lentem non rediiſſè ex Thraciis, niſi currenti
VI monſtravimus. anno, quo primùm Conſul cum Valentiniano
111. Quoad tertium, ſcribit Sozomenus, cui omni- fuit. Ati Valeſius ſubſcriptiones Legum Codi-
Itinerarium no adhærendum, Valentiniano Imp. cùm relicta cis Theod. cum Ammiano contuliſſet, certèò ei
Valentiniani Conſtantinopoli ubi triginta diebus cum Va- conſtitiſſet „Præfata omnia, quæ ex eo Hiſtorico
& Valentis. ente conſtiterat, teſte Auctore Vitæ Athanaſii refert, anno præterito contigiſſe, quo Valenti-
P apud Photium Pag. 1447. Romam contendente nianus varias Leges dedit Mediolani, Aquileiæ,
t & per Thraciam iter faciente, Epiſcopos Hel- Altini & Veronæ poſtquam Conſtantinopoli

igetg

leſponti Bithyniæ, Hypathianum Heracleæ Pe- feu Sirmio in I taliam rediit. Valens etiam XVII
R rirnthi (urbs Thraciæ eſt) Epiſcopum elegiſſe, Kal. Janu. præcedentis anni Conſtantinopoli
qui peteret ab Imperatore, ut eis convenire per- dedit Legem I. Cod. Theod. N- quibus publ. Iæ-

mitteretur: & facultate obtenta, Epiſcopos titia. Appetente enim Conſulatu ſuo, concuſſio-
Lampſacum conveniſſe: tum Valentem Imp. è& nibus, quæ d Conſulatůs ſui, hoc anno geſti,
Thracia revertentem adiiſſe: Fratrem enim, in- nuntiis adverſus Provinciales exerceri poterant,
quit, Romam proficiſcentem comitatus fuerat. At ea Lege occurrendum voluit. Ceterùm Valenti-

dVihi R“M Valens Legatos Lampſaceni Concilii hortatus eſt, ne nianum Mediolani, Valentem Conſtantinopoli
D ab Eudoxio diſſiderent, quos contradicentes hoc anno Conſulatum exorſos eſſe certum indu-
26. abire in exilium juſſit. Poſt hæc Inperator in Sy- bitatumque eſt. .
1. riam perrexit: verebatur enim ne Perſaæ inducias A num. VII ad X V. Valeſius in Notis ad V.

rumperent. Ita Sozomenus, qui capite ſequenti Sozomenum lib. 6. cap. 1I1. exiſtimat cum Baronio, gar
addit, graviora tunc mala perpetrata fuiſſe, niſi Socratem Legationem Macedonianorum ad Li- vort 24
bellum Procopii ſuperveniſſet. Imperatores, berium Papam referre cum Conſulatu ſecundo Liberium
percuſſis Thracuis, in Daciam Perrexere. Poſtea Valentiniani & Valentis anno C C CLXVIII Ee.
Serdicam & Naiſſum venere, teſte Ammiano geſto, & in Notis ad Socratem lib. 4. Cap. 12.
lib. 26. Cap. 5. ubi in ſuburbano, quod appellatum jam ſcripſerat, eam in annum trecenteſimum
Hile Mediana a civitate tertio lapide diſparatur, quaſi ſexageſimum ſeptimum conferendam eſſe. Sed
mox ſeparandi, partiti ſunt Comites, &c. Poſt utrobique perperam. Socrates enim refert Cou-
baæc cum ambo fratres Sirmium introiiſſent, diviſo ſulatum illum ſecundum Valentiniani & Va-

11. Palatio, Valentinianus Mediolanum, Conſtanti- lentis ad ea, quæ cap. rI, narrat, quéve ejuſdem
nciliam nopolinz Valens diſeeſſit, inquit Ammianus, cui Conſulatus meminit, non verèò ad Legationem
unhſatt⸗ ſuffragatur Codex Theod. ubi L. 1z. De operibus Macedonianorum, quam capite ſequenti narrat.
en. Pablicis, dicitur dat. XIII Kalend. Jul. Med. Quare cùm Lampſacena Synodus anno præce-

Divo Joviano & Varroniano Coſſ. id eſt „ Me- denti celebrata fuerit, Legati Macedoniânorum
dianæ, ut rectè interpretatur Gothofredus in ultra præſentem annum iter differre non potue-
Chronologia Codicis Theod. Lex veroè 7. De re; ideoque exiſtimandum eos ſub hujus anni
pactis, dicitur hoc anno data III Non. ul. Sir- finem in Italiam perveniſſe Sozomenus enim
mio. Valens, nonniſi conſumtà hieme Conſtanti- lib. 6. cap. 10. inquit: Legati cùm in Italiam
nopoli in Syriam feſtinavit, & Bithyniam in- veniſſent, Imperatorem in Galliis morari didice-
greſſus eſt, inquit Ammianus, ideoque anno zunt, bellum gerentem cum Barbaris eas acco-
elapſo, quo XIV Kal. April. Legem Codicis lentibus. Parte alia Ammianus lib. 26. cap. 5.
Theod. II. De extraordin. Conſtantinopoli de- affirmat „Valentinianum hoc anno ex Italia
dit. Valentinianus Pannoni digreſſus per Are- prope Kalendas Novembres Pariſios veniſſe, quo
lapen & Emonam Norici civitates Italiarn te- anno, ut & duobus conſequentibus, exercitus
tendit. Unde menſe Auguſto datæ Arelape L. 2. magnus in Galliis oppoſitus erat adverſus Ale-
