tica Hiſtorico Chronolegica in eoſdem Annales, quam ſedulò ecxaminavimus, judicium datum Aptæ
anno Domini milleſimo ſexcenteſimo octogeſimo octavo, die verò vigeſima octava menſis Augaſti.

IOAN NES Epiſcopus Aptenſis.

De Mandato IWaſtrißimi . Reverendißimi D. mei D.
DuTEMPLE Sccr.

AbPROBATIO
ILLVST RISSIMI ET XEVERENDISSö. ARAVSIONENSIS EPISCOPI

LIENOS errores triumphare, ambitioſi; ſed quantum fieri poteſt, tollere, humani juxtà ac
AQrudir ingenii eſt. Hoc certè præſtitit Reverendus Pater Pagius in ſua Critica Hiſtorico Chro-
nologica in Annales Eminentißimi & Reverendißimi Cardinalu Baroni, cujus Opus nobile inprimis
& neceſſarium tantà diligentiàâ, tam accurato ſtudio illuſtrat, ſuppler, emendat virgulà ſuà Chro-
nologicà, ut in hac partene Scaligeris quidem, nec Petaviis inferior ſit. Quæſivit enim viam Vir ſtu-
dioſus, ac, ni fallor, invenit, in materia caliginis plena, & in tanta penuria veterum Monumento-
rum, quâ facilis patet aditus, & Faſtis Conſulum corrigendis, & reliquis quæ ad temporum doctri-
nam faciunt, inveſtigandis. Nihil ergo aliud erit Liber iſte, quàm, ut Plinius loquitur, aliquod veluti
templum auguſtum totius Antiquitatis. Unde meritò cenſemus ex tam præclaro incœpto, tum
præſenti ætati noſtræ, tum poſteritati maximum emolumentum; quin & ipſi etiam Auctori latam
gloriæ ſegetem acceſſuram. Arauſione Secundanorum quinto Kalendas Apriles anno natali Meſſiæ
milleſimo ſexcenteſimo octogeſimo octavo-

1OANNES IACOBUS DOBEILH, Epiſcopus Atauſicanus:

4

APPRO-

APPDROꝝBATIO

D. Franciſci De Bonfils De Guigonnet De Chevalier, Doctoris in Sacra Theologia, & in
utroque Iure, Abbatis & Canonici Santétæ Metropolitanæ Eceleſiæ Aquenſis, Syndici
Generalis Cleri Provinciæ, & Marchionis de Taillaqes.

L Uod jam diu tot votis expetitum fuerat, ut Sanctorum Patrum tam Græcorum quàm Lati-
norum Opera, & correctiora & audctiora prodirent: Acta Sanctorum in Bibliothecis aut Mo-
naſteriis adhuc ſepulta & tenebris educerentur, & quæ à Surio aliſque Scriptoribus jam publicata,
cum MSS. conferrentur, & interpolationibus purgarentur: ac denique ut Annales Eccleſiaſtici, in
quibus leguntur quæcumque in Sanctis Patribus Geſtiſque Sanctorum inſigniora, ſupplerentur & il-
luſtrarentur, id ſummo Otbis literarũ̃ plauſu noſtris diebus executioni mandari gaudemus. Euſebius
quidem Hiſtoriam Eccleſiaſticam jam à multis ſeculis conſcripſit: ſed quemad modum is omnes qui
ante cum idem argumentum tractarant, longo intervallo ſuperavit; ita Baronius Euſebium, alioſque
qui ejus exemplo incitati, res in Eccleſia per aliquot ſecula geſtas in literas miſère. Euſebius enim,
Socrates, Sozomenus, Theodoretus, Evagrius, & ſi qui alii, rebus in Oriente peractis referendis
totam ferè operam poſuere: eorumque labor intra pauca ſecula coarctatus. Baronius verò quæcum-
que apud Græcos & Latinos ab Eccleſiæ primordiis ad finem ſeculi duodecimi contigere, non ſo-
luùm narrare, ſingulaque, quantum fieri potuit, ſuis annis conſignare aggreſſus eſt; ſed etiam narra-
tioni & Chronologiæ Chriſtianæ ſolidum criterium addidit. Quod ſi Euſebius, ejuſque Continua-
tores præſtitiſſent, & tam accurata rerum ac temporum obſervatione Opera ſua confeciſſent, in
legenda Hiſtoria Eccleſiaſtica minus cæcutiremus. Qua agendi ratione alios Cardinalis Eruditiſſi-
mus docuit, quantùm referat, ut quæ certa, quæ dubia, quæ falſa in Scriptoribus deprehenderint, di-
ligenter annotent, & quæ ab aliis, cujuſcumque nominis & exiſtimationis fuerint, perperam dicta
compererint, corrigant; quia præter Sacros Scriptores alii omnes errori & deceptioni obnoxii, ut di-
cebat Auguſtinus. Quare ſicut omnium qui eum præceſſere, errata caſtigare conatus eſt Baronius,
eãque in re ſummam laudem eſt conſecutus; ſic Auctor Criticæ Hiſtorico. Chronologicæ ad Annales
Eccleſiaſticos maximè commendandus, quòd quæ tanti Viri, qui omnia pervidere non potuit, dili-
gentiam ſubterfugerant, feliciter collegit; quæ jam ille diſcuſſerat, novo examini ſubjecit; & Hi-
ſtoriam Eccleſiaſticam, tam ex veteribus Antiquitatis Monumentis poſt ejus obitum è tenebris
cductis, quàm ex propriis animadverſionibus quamplurimis in locis auxit, emendavitque: idque non
inanis gloriæ, ſed unius veritatis detegendæ ſtudio; utque errores Chronologicos ſimiléſve Lecto-
res prætereant, non verò tranſcribant aut imitentur. Habent in hoc Opere Eruditi multa quæ hacte-
nus parum cognita erant: alii verò ad Hiſtoriam Eccleſiaſticam certiùs faciliuſque addiſcendam, tan-
tum ſubſidium, quantum poteſt ſperari maximum; cumque omnes eam à Baronio hauriant, tempus
& labor utiliùs impendi non potuere, quàm in ejus Annalibus ad majorem perfectionem perducen-
dis: nec Illuſtriſſimus & Reverendiſſimus Archiepiſcopus Patiſienſis, in quem intuens Auctor Cri-
ticam iſtam ſuſcepit, ab omnibus, præſertinque Clero adſcriptis, majorem gratiam inire, quàm cùm
pro ſuo in Eccleſiam & Literas amore providit, ut ea lucem videret. Quamobrem cùm nulla Fidei
Catholicæ & probis moribus contraria conrineat, & ex ejus lectione ingentia in publicum emolu-
menta redundatura ſint, eam typis mandari poſſe cenſemus. Datum Aquis-Sextiis pridie Nonas
Septembris anni 1688.

DEz BoNFIILSTAILLADES DE CHEVALIER, Abbas & Canonicus Eccleſiæ Aquenſis.

APPROBATIO

Reverendi in ( hriſto Datris F. oan. Cl. Viany, Prioris Venerabilis Eccleſiæ Aquenſis Sancti
Ioannis Hieroſolymitani, J. T. D. necnon Facultatis Aquenſis Oyndici.

Uæ prodierunt in lucem volumina Eruditiſſimi Viri Reverendi admodum Patris ANTONII
PAGII, quantum famæ & nominis Auctori ſuo, tantùm utilitatis & emolumenti Reipubli-
Cæ literariæ contulerunt. Quacumque enim Orbis eruditus extenditur, Diſſertatio ejus de Conſuli-
bus Caſareis legitur, & gaudet Provincia noſtra è ſinu ſuo hunc ortum Virum, qui non modèò anti-
quis & poſterioribus Chronologiæ Scriptoribus facem præferret; ſed cujus ſtudio & diligentia An-
nales Eccleſiæ ad meliorem formam aliquando reſtitui poſſent. Quod avidiſſimè expectabant Lite-
rati & Antiquitatis amatores, tandem in lucem prodit; & mirantur omnes ſepultam illam rationem
temporum, quæ in Quinquennalibus, Decennalibus, Vicennalibus, &c. ſita erat, tanti Viri immenſo
labote excitatam, quàâ innumeras Hiſtoriæ ambages ſolvat, & Chronologiam veritati reſtituat. In
ptimo Opere ſolùm ipſe ſibi præluxerat, & vi laboris perfregerat intercluſam undique viam: nuno
ſe viæ ducem ſequitur, & ſe major effectus novam regulam temporum Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ Ba-

ronii admovet, quà emendatior appareat, illamque vindicet à perpetuis & innumeris cavillationibus

-

Novatorum

*

o
ſom,
Citar
Vert
tem
exhi
thoc
Wirae
Ttart
Joe,
inan
torl
Doc
dis e
hita
nodo⸗
glorir
lbine
dnci
Ulim

No

gen⸗

ati.
ſo.
a,
in
Lil.

cch

oVII
publi⸗
lr⸗

An-

Novatorum, qui ab unius anni vel Conſulatùs errore quandoque argumenta contra Fidei veritatem
ducunt. Et in hoc fortunatiorem video Pagium noſtrum, quàm Scaligerum in Periodi ſuæ Julianæ
inventione. Periodus enim Græco-Romana Audcoris noſtri non ſolàùm præſtat omnia commoda
quæ Juliana; ſed Æ ras etiam Chriſtianorum Orientalium complectitur, quas illa rejiciebat, multaſ-
que alias utilitates affert, quas à Scaligeriana ſperare nullomodo poſſumus. Quamvis enim Scaliger

methodum ſuam Periodicam ſummo Chronologiæ bono, Græcorum imitatione, ad Latinos tran-

ſtulerit, aliquam tamen integram Græcorum Periodum ab eis accipere, ne in mentem quidem venit.

Majori ergo in pretio Pagius habendus mihi viderur, qui tres Etras Græcas in unam reduxit, hanc-

que Latinam fecit, cujus unico auxilio univerſam Ghronologiam dirigere nunc edocemur. In Syt-
tim etiam, in quam Scaliger, non impegit, qui Periodum ſuam nudè tantùm & ſpeculativè propo-
ſuit, quæ nulli Chronico, ut par erat, affixa, à nemine intelle cta omnium animos deterruit: unde factum
eſt, ut per plures annos ab eruditis Viris contemtui ſit habita, donec Sethus Calviſius tanti Critici in-
venta tam perſpicuè declaravit, ut illius ope è ſtercore ſe ſuſcitatum Scaliger ipſe ſæpius diceret. Ab
hoc igitur ſcopulo Auctor noſter prudenter deflexit, qui Methodum ſuam non ſolùm luce clariorem
exhibuit; ſed etiam Annalibus Eccleſiæ, quæ omnium Chronicorum præſtantiſſima, laborioſiſſimè
adjunxit, &Q quibus nunc tanto præſidio roboratis longè major utilitas Orbi Chriſtiano accreſcit. Tale
operæ pretium peregit Pagius noſter; quamvis tam demiſsè de ſe ſentiat, ut inter amicorum collo-
quia ſæpius referat, etſi omni induſtria laboravit in Annalium emendatione ‚ſe tamen vereri ne in er-
rata ipſe inciderit, quæ in aliis arguit: vires enim humanas ſuperare illam diligentiam, quæ omni er-
rore in Antiquitatis caligine immunis eſſe poſſit; & ut multæ ſagictæ è ſcopo deflectunt, dum aliæ at-
tingunt, ita ſibi forſan in ſuis diſquiſitionibus eveniſſe, ut non omnes è ſententia ſuccedant. Ex quo poſ-
ſumus intelligere modeſtiam ſingularem in Auctore noſtro conjunctam eſſe cum eruditione non vul-
gari. Quantum ergo debeat Eccleſia ejus indefeſſo labori, ipſum Opus ad omnem Fidei Catholicæ

& Romanæ normam abſolutum per ſe oſtendet. Et forſan illud difficulratibus terrirus ad faſtigium

uſque non perduxiſſet, niſi aſſiduis conatibus aſpiraſſet Illuſtriſſimus Pariſienſis Archiepiſcopus, qui ut
eſt Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ peritiſſimus, & Eruditorum Mæcenas, nihil non egit, ſive jacentes animos
erigendo, ſve librorum auxilia Cleri Gallicani liberalitate ſubminiſtrando, ut ingens Opus promove-
retz quod randem ad certum Eccleſig emolumentum Auctoriſque & Patriæ noſtræ decus & gloriam
in lucem feliciter prodit. Datum Aquis in Domo noſtra Priorali prid. Kal. Septembris anni 1687.

D. 1OS. ANTELMII A. FOROIuLIENS. CANONICI
FrTISTOLA AD AucCTOREM.

Egi codices quos tranſmiſiſti, PATER ADMODuIM REVEREND E ,& hoc primum lectio-
nis meæ pretium fuit ejus iterandæ cupido: habent enim id proprium quæque ſunt optima, ut
quò plus tractantur, eò meliora compareant. Quod ex hac relectione mea magis ac magis expertus
ſum, ubi quæ ſemel delibata me plurimùm affecerant, mox attentiùs conſiderata admirationem ex-
citarunt. Et quorſum homini in Hiſtoriæ ſtudiis omne penè otium à pueritia impendenti res aliter
vertere poterat, dum tam nova, tam inaudita, tam recondita, & hæc omnia tandem ſuis locis atque
temporibus ſic aptè diſtributa toto Operis decurſu conſpexit, ut alterum ferè Hiſtoriæ Corpus ſibi
exhibitum videre videretut? Ordinis ſanè res erat, ad illud Opus incomparabile novam etiam Me-
thodum accommodari, ut in eo vetera quæque noviter itidem tractata viderentur. Et illud ipſum ad
miraculum præſtitiſti, qui Periodum Græco-Romanam excogitando varias varianteſque omnium
ætatum ac gentium Æ ras ita artiſiciosè coaptaſti, ut quæ erant inter ſe diſcrepantiſſima turbatiſſima-
que, uno deinceps contuitu adhibitis regulis tuis conjungi poſſint & extricari. Quid ſimile profectò
in univerſali Hiſtoria, & illud quàm præcipuum: Deſiderabatur ut jam vindicatis ac defæcatis poſt
rot labores & impenſas nobilioribus rerum geſtarum Monumentis, reperiretur denique modus, quo
Dodti in verſandis Hiſtoricis argumentis commoda opportuna nanciſcerentur, tyrones in iis ambien-
dis complanatas eorum ſalebras animadverterent. At id magis hucuſque concupiſci, quàm pro di-
gnitate præſtari poſſe credebatur, niſi tu poſtremùm acceſſiſſes, Vir valentiſſime qui Gordios illos
nodos tua perſpicacitate diſſolveres, & aſpera quæque in vias planas deinceps commutares. Quòd ſi
gloriæ tam appetens Scaliger ad annos Julianos Periodum ſuam accommodans ‚immortale nomen

ſibi non immeritòèò peperit; majer etiam te merces expectat, qui operoſiorem aliam Periodum de tuo

concinnans, tantò majus punctum retuliſſe penes omnes videbere, quantò majus eſt omnes Orien-
talium atque Occidentalium Epochas ad iſtam tuam revocaſſe, quàm annorum variorum compu-
tum ad Julianum convertiſſe. Unde erit haud dubiè, ut quam tu, præ tua ſpectabili modeſtia, Græ-
co Romanam nuncupaſti, æ quiores tibi poſteri PA GIAN A M ctiam dictitent. At non ex hoc ſo-
lùm tua penes eoſdem merita vireſcent, non modò ſiquidem ad Pindari normam Operis in capite ſplen-
dentem ac renidentem faciem rept æſentaſti, ſeu ad Iluſtriſſimum Pariſienſium Archipræſulem Lite-
ratorum omnium, inter quos ſupereminet, ſuaviſſimum Patronum ac munificentiſſimum, prælo-
quens, ad illum, inquam, ut de collega quondam ſuo predicavit Apoll. Sidonius Arvernorum Antiſtes,

☚ ſine

fine jactantia literatam, ſine ſuperbia nobilem, ſine invidia potentem, ſine ſuperſtitione religioſam, ſine aſpe-
ritate conſtantem, ſine popularilate communem, omnes tecum celebrant, ac complectuntur: ſeu in Præ-
fatione ac Apparatu Lectorem erudiens; ſed adhibitis in Critices tuæ proſecutione quæ reponis
principiis, um Chronologum agens, tum Hiſtoricum exhibens, omnem omnium diligentiam te
unicum prævertiſſe nullus non agnoſcet. Et quidem quod in Prologo de commendatiſſimis Viris
Onuphrio Panvinio, & Cæſ. Card. Baronio tradis, quorum alter Chronologiæ concinnandæ, alcer Hi-
ſtoriæ deſcribendæ tam egregiam navavit operam, dum conſidero, effigiem tuam genuinè retta cta⸗
tam haud operosè intueor, qui duorum 5Ævi noſtri Columinum gigantcos auſus in te ſuſcipiens, la-
bores, in quibus ambo tam gloriosè viriliterque deſudarunt, unus exantlas, & quod utriuſque com-
mendationi deerat, de tuo cumulatè ſupples. Sed dum quantumcumque clatitatis à te prodit, in eos
refundis, in te etiam copioſiùs regeris, & hac repercuſſa coruſcatione ſplendidior deprchenderis. Ab-
ſit verbo invidia, tam patuli radii illi ſunt, ut non ſolùm in alios pleroſque Eruditos ac eruditionis
Principes, ſed in me ctiam tanto ab utriſque intervallo ſejunctum diffunduntur: quippe qui noſcens
juxta Sapientis monitum addendam tantùm ſapienti occaſionem, ut ſapientior fiat, ex unius Forojulien-
ſis Inſcriptionis obſervatione, quam tibi ſuppeditavi, Hypaticam Diſſeriationem tuam omnium Eru-
ditorum ſtudiis ac laudibus acceptam elucubrans, & ex ea ad exquiſitiſſimum Opus iſtud viam tibi
ſternens, ejus ſaltem occaſionem præbuiſſe, vel illud acceleraſſe gratulari mihi poſſim: in hoc etiam
eorum voluntatem imitatus, quam laudat Hieronymus lib. 2. ad verſ. Rufin. qui tabernaculo Dei argen-

tum & aurum, vel lapides pretioſos, ſeu byſſum aut purpuram cùm offerre non poſſunt, pelles ſaliem & ca-

prarum pilos offerunt. Et hoc rurſus pretio cênſebuntur forſan meæ illæ, quæ à te commendantur, cir-
ca Eccleſiaſticam noſtrarum Galliæ Provinciarum diviſionem, conjecturæ, de qua me per literas te-
cum diſſerere coëgiſti: vix enim aliud, quam coram te balbutüſſe, præſtare mihi poſſum. Sed etſ
hac in explicatione tua eos etiam, qui hoc argumentum diligentiùs pertractarunt, in viam reduxeris,
& offucias, quibus adhuc circumfundebatut intricata quæſtio, exertè depuleris; ſcrupulo tamen mi-
hi ſemper inſtat Alpium Graiarum & vII Provinciis expunctio, cujus loco primam Aquitanicam
ſubrogas remotiorem quantumlibet, & Honorii reſctipto tacitè rejectam. Quorſum enim & qua va-
lida rarione indultum ab Principe, Novempopulaniæ & Aquitaniæ II, quæ longins conſtitutæ ſunt, jodici-
bus, adeſſe Conventui per Legatos, excluſa Aquitania I longiùs diſtante? At dum ad Aquitaniam pri-
mam & ſecundam devolvitur ſermo, quid in Quarta recèns creata nobis ambiendum, ſuaviſſim
tuã Epiſtolà innuas, ſatis intelligo, quæ quippe Narbonenſi noſtræ Secundæ deſtinatis opibus jamjam

*D. Cero- ſuperba cum literatiſſimo nobiſque humaniſſimo ?* Antiſtite, literas, ac ſelectiſſimam librorum ſupel-
lo le Gouæ jectilem, quibus ſtudia noſtra excolebamus, ad ſe rapuit. Et poſt hanc jacturam quidem Urbis veſtræ

ti Aquen-

ſi, nunc Al-

frequentiam mins concupiſco, ſeceſſuſque mei ſtudioſior factus ad ſecreta Lirinenſia colluſtranda,

igenß de- ac illuſtranda totus convertor; quæque adeo publica facere ſpero, ex quo noſtræ de SS. Leonis & Pre-

Kgvat0ο.

ſperi Operibus Criticæ Diſſertationes prælis exierint: Sed heus:ne illis uſpiam ſupponantur, poſt tolera-
tam illam, quam noſti, tam infidam ſortem, audio nunc poſtremùm Lutetiæ diſtractas nullorum ha-
ctenus curis ac officiis reperiri potuiſſe. En, inquies, ſeceſſus noſtri, terræque niſi inaquoſæ, deſeriæ ſal-
tem & inviæ præmia! At hos etiam angores & auſteritates devoratem, ſi quantum mihi, ſic toto pe-
nè Orbe diviſo, è& librorum copia decedit, tantundem in frequentiſſimæ collocutionis tuæ com-
pendii, accederet. Vale, Santorpete ad ſinum maris Forojulienis Ambracium, quem alii perperam

Sambracium vel Sambracitanum ſcribunt, de quo alibi plura. x Kal. Februarii, Periodi tuæ Gręco-Ro-

manæ, ſi recè calculos tuos capimus, ſepties milleſimo centeſimo octuageſimo primo.

P E RMISSIO
EEVERENDI PATRIS PROVIXNCGIALIS.

Frater Boneventura du Brueil, Artium & Sacre Theolegiæ Doctor, & in Provincia Sanéti LEudovici Ordi-
nis Minorum Conventualium Sancti Franciſci Miniſter Provinciali.

Um Opus Patris ANTONII PAGII, ejuſdem Provinciæ Exprovincialis, cui titulus, Criticas

Hiſterico Chronologica in Annales Eminentißimi & Reverendißimi Caſaris Cardinalis Baronii, duo

noſtri Sacræ Theologiæ Profeſſores, quibus id à nobis injunctum fuerat, recognoverint, ac in luce m
edi poſſe, imò & debere cenſuerint, tenore Præſentium facultatem facimus, ut ſervatis de jure ſer-
vandis typis mandetur. In quorum fidem has Literas manu noſtra ſubſcriptas ac Sigillo Provinciæ
noſttæ munitas dedimus. Aquis-Sextiis die decimo quarto Kalendas Septembris anni milleſimi ſex-
centeſimi octogeſimi octavi.

F. BONAVENTuRA Du BRuEIL, Miniſter Provincialis.

FR. FRANCISCUS PAGI, Sccretarius Provinciæ.

DISSERTATIO-

D
4

1
Ui
Julia
Pini
ue

Oimui

I1.

Periog
alua
Vontine

3
C⸗

5nis

ne

itis

H-

(ta⸗
la.

eos
Ab-
nis
Lens
jen⸗
Eru⸗
id
tiam
len.
C-
l⸗
te⸗
eti
eris,
mi⸗
icam
a ⸗
cici⸗
1pri⸗
ma
jatn
upel⸗
eltræ
anda,
e⸗
bleta⸗
n ha⸗
40A⸗
0 Pe⸗
ecom⸗
etam

.RO.

ionde

cnitic⸗
nii, duo
ce
ure ſel⸗
wincix
mi ſer⸗

4110

gontineat.

ISSERTATIO
D E

P E RIODO

1. W ☛ CALIGER ante centum
W E 6 & aliquot annos (Libros
Period- 3 EE enim ſuos de Emenda-
Julianæ in ſ tone Temporum 5 anno
Chriſti MADLXXXIII

Chronicis. A 6
E. Pariſüs primwuùm in lu-
cem emiſit) modum tradere volens, quo
Chronicon abſolutiſſimum confici, Chro-
nologiaque ad majorem perfectionem
perduci poſſit, docuit, «nno Iuliano tan-
quam vero temporum elencho, ſtabiliq;
fundamento opus ſuperſtruendum eſſe;
quòd contextus temporum ſine anno
Juliano, ſit velut navis ſine velis, ramis
& armamentis; ideoque eam anni for-
mam adhibendam eſſe, non modò re-
bus explicandis illius inſtitutione poſte-
rioribus; ſed prioribus etiam, & ab ipſo
Orbis initio geftis: quamvis aliam tum
anni formam, imdò quælibet ferè natio
propriam haberet. Ulteriùſque progre-
diens Chriſtianorum Orientalium imita-
tioe Periodam artificialem compoſuit,
quam Iulianam vocavit, quæ omnes Eras
complectitur, omniumque fere vicem
gerit. Conſtat cea & tribus Cyclis, Solis,
Lunæ & Indictionum in ſe ductis, vel eſt
Periodus Dionyſiana DXXXII anno-
rum per XV, ſeu per circulum Indi-
ctionis multiplicata. Nam ſive XIXan-
nos per XXVIII multiplices, ſive hos per
iͤllos, numerum eundem eficies DXXXII,
inquit Sanctus Maximus Martyr in Com-
puto Eccleſiaſtico cap. 18.
1I. Periodi Julianæ ſumma eſt annorum
Aot as 7980. eaque ejus conditio, uti duo quili-
.⸗„ bet Cycli in eundem annum concurren-
tes, alteri in tota Periodo convenire ne-
queant; ſicque anni omnes miro modo
inter ſe diſtinguantur, notis ſcilicet illis
& characteribus temporariis. Annus
enim Julianus v. g. X LV; in quem Na-
tale Chriſti Dionyſianum omnind con-
ferri debet, Cyclo Lunæ I, Solis IX, In-
dictionis III notatur; quos Cyclos an-

nus Periodi Julianæ 4713. ſi per XIX, per

Diſſertatio.

GRECO-ROMANA.

XXVIII & per XV partiatur, offert ;
quoſve nullus alius ejuſdem Periodi an-
nus exhibere poteſt.
Ea itaque Periodus omnium tempo- IIf.
rum, ideoque & omnium Annalium ini- Periodus
tia antecedit. Cùm cnim primus Eræ uliana
en . —omne tem-
Chriſtianæ annus illigetur anno ejus bporum Oa-
4714. (Latini quippe annum primum tium inela-
Chriſti, non à die X XV Decembris Na- di.
tali Chriſti ſacro, ſed à Kalendis Janua-
riis inſequentibus auſpicantur) tempora,
quæ ab Orbe condito fluxere, præceden-

tibus Periodi Julianæ annis attribuenda;

ſi quis tamen tantum annorum nume-
rum Natale Chriſti anteceſſiſſe exiſtima-
verit. Verumenimverò cùm Chronolo-

gi, paucis exceptis qui ad LXX Inter-

pretum calculos adhærent ex Hebraicis
& Latinis Bibliorum Codicibus interval-
la ſubducant, nulluſque plures quàm
quatuor mille & aliquot centenos annos
ante Natale Chriſti præteriiſſe arbitretur;
hinc fit, ut Periodus luliana ante omne
temporum ſpatium prolepſi quadam Ma-
thematica incipiat; ſicque in illa Chro-
nologiæ omnes Scriptorum Latinorum
includantur, & in ea ſedem inveniant.
Etenim Romana & Occidentalis Eccle-
ſia fixam & immutabilem Chriſti anno-
rum epocham retinet, de qua inter om-
nes convenit; cùm nullus ſit qui hunc
ipſum, in quo verſamur, annum non nu-
meret MCLXXXVIII à quali-
cumque anno Juliano & initio Chriſti
Natale deducat.
Magna quidem de anno, quo Chriſtus IVv.
natus, inter Chronologos, otiam erudi- Natale
tiſſimos, controverſia; dinnas tamnen an- Lbriſti
nos Chriſti eodem- modo computant; Dionyſa-
Prid e en num cardo
neque qui Chriſti Nativitatem anno v. g. zuidam ſs
Juliano XLIaffigendam cenſent, ma Eogonals.
jorem annorum ſummam colligunt, giæ.
quàm qui vel ante illum annum Julia-
num, vel uno aut altero poſt eum, Chri-
ſtum in mundum veniſſe arbitrantur.
Quare annus Periodi Julianæ 4713. iu

₰ quem

V.
Omniumz
temporum
menſura.

ji Diſſetatio

quem Natale Dionyſianum conjicien-
dum, cardo quidam eſt Chronologiæ,
ideoque qui cum Uſſerio v. g. annos 4003.
& aliquot menſes mundum Eræ Chri-

ſtianæ principio anteriorem eſſe putant,

ejus conditum cum anno Periodi julia-
næ DCCX conjungunt. Qui cum Pe-
tavio Natalem Chriſti vulgarem in finem
anni ab Orbe condito 398;. cadere vo-
lunt, primum annum mundi cum anno
Periodi Julianæ D C CXXXI in-
choant; & ſic de aliis Chronologorum
ſententiis; cùm, uti mox dixi, nullus ex

iis, qui ſupputationem Hebraicam Bi-

bfiorum ſequuntur, plures annos quàm
4713, imò nec tantam annorum ſummam

ante Chriſtum fluxiſſe tradat. Ex quo

quanta ſit hujus Periodi in rebus Chro-
nologicis utilitas, quilibet facilè intellige-
re poteſt.
Primùm ejus be eficio tam certorum
quam incertorum ante Chriſtum tempo-
rum certam menſuram habemus. Cum
enim qui annos ab Orbe condito nume-
rant, in tanta opinionum varietate ver-
ſentur, ut vix alter cum altero conſen-
tiat., ſi quæratur v. g. quo ante Chriſtum
anno prima Olympias cœperit, invenies
Petavium ejus initium cum anno mundi
3208. Uſſerium cum anno mundi 3228.
alioſque Chronologos cum aliis mundi
ahnis copulaſſe: neque magis certus eris,
poſtquam varios hac de re Chronologos
conſulueris, niſi priùs diſcas, quot à mun-
do condito ad primum Chriſti annum
quilibet computet annos. Contrà verèò ſi
Periodum Julianam Scriptor, quem ad
hanc difficultatem ſolvendam leges, ad-
hibear, nulio ſtatim negotio agnoſces,
quot annis initium primæ Olympiadis
ab Era Chriſtiana diſtet; neque opus

erit, ut ſcias quot ille annos ante Chri-

ſtum mundo attribuat. Nam, cùm an-
nus primus Olympiadis minimè contro-

verſus ſit, omnes illum in annum Periodi

Julianæ 3938. notatum Cyclo Lunæ V,
Solis XVIII, Indictionis VIII, niſi er-
rare velint, conjicere debent. Eadem ra-
tio eſt de aliquo tempore incerto, v. g.
de anno mortis Homeri, Poëtarum Græ-
corum principis; alter quippe eam uni
anno mundi, alter alteri connectit: ſic-
que quot ante Chriſtum annis eam acci-
diſſe putent, ab iis diſcere non poſſumus,
niſi nobis conſtet, quot annos mundi an-
te Chriſtum natum elapſos fuiſſe ſuppo-
nant. Quod incommodum Julianæ Pe-

riodi ope vitatur, non quèòd rei incerto

tempore geſtæ certum annum repræſen-

tet; ſed quòd cam conjungat cum anno,

quem ante Chriſtum eſſe milleſmum
v. g. nullus negare poteſt.
Falluntur aurem qui credunt, retregra-

dam annorum Eram Chriſtianam antece- KRetrogra-

dentium numerationem ad id ſufficere, ſi

. . . ,. vanme Rume-
videlicet dicatur, primam Olympiadem ,atio erro-

v. g. anno ante Chriſtum DCCLXXVI rI oα

celebratam, vel urbem Romam anno
ante Chriſtum DCCLIII condiram.
Nam hic ſupputandi modus Cyclos cui-
libet anno proprios repræſentare non po-
teſt; ex quibus tamen varia commoda ad
rem Chronologicam redundant. Et dein-
de ea numeratio tum moleſta, tum errori
etiam, niſi ſaltem major attentio adhibea-
tur, admodum obnoxia. Quod etiam ap-
pParet, in annis qui poſt Chriſtum præ-

teriere, cum iis qui præceſſere, compo⸗-⸗
nendis. Scire volo v. g. quot annis Julii

Cæſaris nex ante Conſtantini MagniIm-
perium acciderit, ſeu quot anni à Julii
morte ad Conſtantini initium effluxerint,
ſi Periodo Juliana non utar, mihi ſuppo-
nendum, Julium occiſum anno XLIV
ante Chriſtum, dein ab anno Chriſti

CCCVI, quo Conſtantinus regnare cœ-⸗

pit, ad primum Chriſti annum, ac deni-
que ad annum XLIV ante Chriſtum re-
trocedendum: ſicque colligo, Julium in-
teremtum quinquaginta ſupra trecentos
annos ante Conſtantinianum Imperium.
Verùm intervallum illud Julianæ Periodi
operà faciliùs certiùſque eruitur. Truci-
datus enim Julius anno Periodi Julianæ
4670. & Conſtantinus anno ejuſdem Pe-
riodi 5o19. Imperium ſulſcepir. Quare,

cum ab anno 4670. ad annum 5019. elapſi

ſint anni CCCXLIX, certum inter
Julii mortem & Conſtantini initium an-
norum ſpatium comperio eſſe annorum

CCCXLIX. Cùmque conſtet, Julium
die & V Martii peremtum, Conſtantinum

autem diec XXV menſis Julii Auguſtum
renunciatum, invenio mortem illam con-
tigiſſe annis CCCXLIX menſibus
quatuor, ac diebus decem ante Imperium
Conſtantinianum.
Poſſemus quidem hane annorum in-
terjectionem per epocham Urbis condi-
tæ dimetiri, numerando ſcilicet ab anno
Urbis DCCX, quo ea cædes patrata,
ad annum Urbis 1059. quo Conſtantinus
Imperator creatus. Sed præterquam
quòd annus Urbis à Kalendis Januariis

inchoandus eſſet, uti de facto Hiſtoriæ

Auguſtæ Scriptores, cùm tempora per

Conſules digeſſere, auſpicatos eſſe exiſti-

mo; cùm numerandi ſunt anni cxempli
causà, qui à Troja capta ad Conſtantini

exordium intercurrerunt, ca menſara

uſui

VI.

Ad äanno-

VII.

Neceſſitas
Periodi ar=
tificialts.

8

Vj
Pemu⸗
M
e
frm,

1X.
Memorie
ſvug.

0 14-
mnnd⸗
ume⸗
erro.
c.

VvIII.
Periodus

Juliana

omnium
Erarum
Julcrum.

IX.

de Periodo Græco-Romana.

uſui eſſe non poteſt; quia Troja longè diu
ante Romæ conditum expugnata. Quare
ad epocham artificialem identidem ne-
ceſſariò recurrendum.
Secunda Periodi Jjulianæ utilitas in eo
ſita, quèòd ſit omnium Erarum, præſer-
timque earum quæ Eram Dionyſianam
antecedunt; de quibus major difficultas,
fulcrum & ſuſtentaculum; v. g. Olympia-
dum, annorum Urbis, Alexandreorum,
aliorumque: eôque magis quòd varia ſint
eorum annorum principia. Nam Græci

ab æſtivo Solſtitio annos ſuos inchoa-

bant: idque Olympiadum inictium erat.
Romani conditæ Urbis epocham à verno
tempore auſpicabantur: Syro Macedo-
nes ab autumno: aliique ab alio certo
fixoque primordio annos ſuos incipie-
bant. Quæ omnia non parvam Hiſtoriæ
Chronologiæque ſtudioſo moleſtiam, &
plerumque non mediocris erroris ocda-
ſionem præbent, dum ſcilicet diverſiſſi-
mos annos inter ſe componit. Ex quibus
eum Juliana Periodus educit; cùm à Ka-
lendis Januariis exordiens, & quamlibet
diſcrepantes epochas includens, eas ſu-
ſtentet, earumque Cyclos offerat.
Tertia denique Periodi Julianæ com-

Memoriam moditas eſt, quod ad memoriam ſuble-

uvat.

vandam, ac præcipuos Hiſtoriæ cardines
ſimiliter retinendos magnopere confert.
Si enim pauciſſimarum epocharum annos
in Periodo Juliana memoriæ commenda-
veris: ut puta annum primum Chriſti ſci-
veris eſſe ejuſdem Periodi 4714. Olym-
piadis verdò 3938. & primum Urbis condi-
tæ annum 396I. ex Varroniana putatione;
reliquas Hiſtoriarum epochas, quarum

924

iii

dem eſt, eam non ſolum ubi à Scaligero
propoſita, ſed etiam poſtea per viginti &
amplius annos tam ab imperitis quàm à
pleriſque Viris doctis vel contentam, vel
rejectam. Sed temporis progreſſu hoc in-
ventum tantæ utilitatis judicatum, ut
Chronica, quæ eo ſubſidio, vel ſaltem
Cyclis deſtituta in lucem prodiere, non
magnam opinionem Auctoribus exiſtima-
tionémque pepererint, & Chronologiæ
promovendæ parum inſervierint. Hoc
hodie Doctorum omnium Chronologo-
rum ſince rum ac verum de Periodo Julia-
na judicium.
Sed, cùm, quæ ab aliis inventa poſſint
magis promoveri ac augeri, ut hanc me-
thodum Periodicam faciliorem ac utilio-

X.

Methodus
LPeriodica
magis per-

rem redderem, in animum induxi; quem fei poteſt

finem ut aſſequerer, non parum temporis

inſumſi: venit in mentem quod ſcribit

Nicephorus Gregoras initio explicatio-
nis ſuæ in librum Syneſii de Inſomniis:
38e, ανασινe τιοW -τ Tα οα μNυ⅜àb— eν
xtνο ννnνuαριοννοοια νHνον. οαρρε *νεννααυ α—

2 . . .
deo**εα ααορ„αοα aααο. Ouτâοαρ „αειℳαναιςνα

28 X&* OvWιι ovro &α X˙αα α & oοασιαρ ⸗
Ottει αυιιπαα, τ a'“ Aνρνα Oνσ‿οανα
aατονοα ν ne n e en )es.
id eſt: Nihil novum neque abſurdum eſt,
ſi permulta quæ quondam ſumma cum difi-
cultate adinventa fuerunt, in melius immu-
tentur: quemadmodum è converſione & cir-
cuitu temporum ſuper alius aliæ magnaæ vehe-
menieſque naturæ germinant & oriuntur,
ſeu ipſo tempore ita romparato, ut ſemper
alia ſuper aliis recentiora afferat, ſeu ipſa hu-
mana natura ſlatim à principio ad id quod in
ſuo munere abſolutum eſt, pervenire nequeat.
Scaliger Græcorum exemplo, Cyclo-

X I.

rum, Solis, Lunæ & Indictionis circulos Robertus
uſui Chronologiæ adaptavit, & metho- Lotharin-
dum Periodicam ad univerſam Chrono- e, ℳ

logiam dirigendam Latinos docuit. Ejus Periodi Za-

ad aliquem ex illis cardinibus intervalla
cognoſces, levis additionis vel ſubtra-
Qionis labore, ſuis temporibus aſſignabis,
in quacumque demum Chronologia.

7II.

eoits

rj0ℳ ℳ
ciali.

2

Exempli causâà, Julii Cæſaris mors con-
tigit anno Varroniano DCCX. Ad an-

nos itaque 3960. adjice 710. fient anni Pe-

riodi Julianæ 4670. Eo anno Cæſar in-
terfectus eſt. Volo ſcire quoto id anno
contigerit ante Chriſtum; de 4713. tollo
4669. reſtant XLIV: igitur anno ante
vulgarem Natalem XLI V Julius Cæſar
occiſus. Credi vix poteſt, inquit Petavius
lib. 7. de Doct. Temp. cap. S. quàm expe-
ditum ſit hoc negotium, quàmque nihilomi-
nus accuratum: ut qui ſe in Periodi iſtius
uſu gnaviter exercuerit Chronologiam ſecum
ambulantem, non in chartis & libris deſi-
dentem habeat. Libro verò 9. cap. 6. ait:
Hoc adempito praæſidio cæca &G obſcura eſt
Annalium ſeries; nec niſi per ambages, an-
norum ſitus explorari poteſt. Verum qui-
Diſſertatio.

enim inventum Periodus Juliana, non ve- lianæ.

rò Roberti Lotharingi anno MLXXIX
Epiſcopi Herefordenſis in Anglia renun-
ciati, ut ſuſpicatus eſt Uſſerius in Præfa-
tione ad Annal. Veteris Teſtamenti; pu-
tavit enim eam ab illo primùm notatam,
& à Scaligero ad Chronologiam dirigen-
dam accommodatam; qua vel in re ſola
magnam gloriam Robertus adeptus eſſet,
cùm ingentia ex ea in Doctrinam Tem-
porum redundent emolumenta. Verùm
ea Viri doctiſſimi conje ctura ſubſiſtere
non poteſt; cùm tantùm abeſt, ut Robertus
Natali Chriſti Dionyſiano tanquam cui-
dam cardini adhærendum docuerit, ut il-
lud in alium aanum Julianum transferen-
dum eſſe cum Mariano Scoto voluerit, ut
diſertè ſcripſit Willelmus Malbesburien-
ℳ 2 ſis

vV
ſis lib. 4. de Geſt. Pontif. pag. 286. Rober-
tus omnium liberalium artium peritißtimus
abacum præcipub, & Lunarem computum,
& cæœleſtium aſtrorum curſum rimatus. Erat
unc temporis Monachus Marianus apud Mo-
guntiam incluſus, qui longo ſolitudinis otio
Chronographos ſcrutatus diſſonantiam Cyclo-
rum Dionyſii Exigui contra E vangelicam ve-
ritatem, vel primus, vel ſolus animadvertit.
Itaque ab initio ſeculi annos ſingulos recen-
ſens, XXII, qui circulo deerant, ſuperaddi-
dit, magnam & diſfuſißimam Chronicam fa-
cere adorſus. Bum librum miratus Robertus
unicb, amulatus mirifcz Angliæ invehendum
curavit. Denique captus Mariani ingenio
gquidquid ille largius dixerat, in arctum con-
wrahens defloravit; adeò ſplendidk, ur magu
valere videatur defloratio, quùm ingentis il-
lius voluminis diffuſio. Epitome illa Rober-
ti Lotharingi periit vel in tenebris latet &
Mariani Scoti Chronicon in omnium
manibus verſatur; verùm animadverſio
ejus quam Robertus, Malmesburienſis &
alii pauci mirati ſunt, à poſterioribus jure
merito contemta, rejectaque; & eam vel
ſola Periodus Juliana futilem eſſe evincit.

Diſſertatio

tenda. Prioribus Eccleſiæ ſæculis Chri-

tionis Chri-

ſtiani Occidentales non alia annorum nu. ſtiani Oc-

merandorum formà, quàm Gentiles ac
Romani utebantur. Tandem Dionyſius
Cyclo X CV annorum à Sancto Cyrillo
Alexandrino Epiſcopo compoſito alium
totidem annorum ſubſtituens, eum annis
Diocletiani, quod à Cyrillo præſtitum
fuerat, illigare noluit; ſed annis Incarna-
tionis: eaque occaſione Era illa ad Lati-
nos ab eo tranſlata. Hæc Dionyſii verba
in prima ſua Epiſtola, data Philoxeno ac

cidentales
nullam pro-
