rectè ſcribit Euſebius, regnaſſe Auguſtum annos
quinquaginta ſex, menſes ſex. At quando Au-
guſti annos in particulari numerat, primum con-
jungit cum anno Abrahami milleſimo nongen-
teſimo ſeptuageſimo quarto ab Octobri menſe
inchoato, liceet menſe Martio anni Abrahami
antecedentis Julius Cæſar occiſus fuerit. Et ra-
tiò eſt, quia certum haberi debet, Euſebium
exiſtimaſſe, Chriſtum natum eſſe anno Abra-
hami bis milleſimo decimo quinto, quod ve-
rum eſſe non poteſt, niſi primum Auguſti annum
ab anno Abrahami milleſimo nongenteſimo ſep-
tuageſimo quarto inchoarit. Quod eò magis di-
cendum, quòd ſequentium Imperatorum annum
primum à menſe Octobri morti deceſſoris pro-
ximiori incipere ſoleat. Deduco ſecundèò, Euſe-
bium annum Abrahami bis milleſimum deci-
mum quintum, quo Chriſtum natum afſſerit, &
quadrageſimum ſecundum Auguſti annum anno
Juliano XLIII illigare. Ex quo & ſequitur,
erraſſe Scaligerum in editione Chronici Euſe-
biani, in quo primum Chriſti annum cum anno
Auguſti quadrageſimo tertio componit. Nam,
ut advertit Valeſius in Notis ad Euſebium lib. 1.
cap. .in vetuſtiſſimis Codicibus Euſebiani Chro-
nici primus Chriſti annus concurrit cum anno
XLII Imperii Auguſti. Quod in Euſebii ſen-
tentia neceſſariò dicendum; cùm annos ab In-
carnatione Chriſti numeraverit, idque ſecun-
dùm Eram Incarnationis Alexandrinorum, quæ
anno quadrageſimo tertio inchoatur. Ex eo Sca-
ligeri errore alius conſequitur, quòd nempe
annum Incarnationis XIV cum anno Abrahami
2029. copulavit; quamvis in Buſebii opinione Au-
uſtus mortuus ſit anno Incarnationis ſecundùm
Alexandrinos XV, qui cum eodem anno Abra-
hami 2029. menſe Octobri ſeu Eræ Chriſtianæ
XII inchoatur. Denique Valeſius citatus hallu-
cinatur, quando ait, annum primum Auguſti
ſecundùm Euſebii ſupputationem, eum eſſe,
quo Hirtius & Panſa Conſules fuerunt. Nam
ſi ab eo anno primum Auguſti annum inchoaſ-
ſet, non dixiſſet, Auguſtum regnaſſe annos
LVI, menſes VI. In eundem errorem incidit
Petavius, quòd non obſervaſſet, Euſebium Au-
guſti mortem cum anno Eræ noſtræ XIII con-
jungere. Ex quo & in alium delapſus eſt, Chri-
ſtum nempe ſecundùm Fuſebium natum eſſe
anno Juliano XLIV, quem perperam exiſti-
mat concurrere cum anno XLII Auguſti ab
Euſebio memorato, ut videre eſt in Ani-
madverſionibus Epiphanianjs ad hæreſim 5I.
pag. 130. —
MBUDẽ Tom. I.

Dio lib. 577. de Tiberio ait: Decem aunis n. 5 Æ C. 1.
perii eus exalctis, ad reſumendum id, nihil de- A.-C.I4. 15.16.

ereto opus habuit : neque enim in decennia inter-

ciſum, quod Auguſtus fecerat, id gerere ſtatue-

Tiberius
Decennalid

rat. Tiberius itaque primus ex Imperatoribus induxit.

fuit, qui Quinquennalia, Decennalia, & id
genus feſta in morem induxit. Introducta & ab
eodem ſecunda Conſulatuum Cæſareorum Re-
gula, ut nempe Imperatores annis hujuſmodi
feſtivitatibus addictis Conſulatum ſumerent;
prima enim Auguſto attribuenda, qui anno poſt
Juli Cæſaris mortem Conſulatum fuffectum
iniit. Quia verò Chronologia Faſtique ſummam
ab hujuſmodi feſtis tam à Gentilibus, quàm à
Chriſtianis Imperatoribus, magnâ pompa cele-
bratis, lucem accipiunt, ea modò ex conjectu-
tis, modè certis/ argumentis, annis ſuis conſi-
gnabo. Poſt familiam Juliam in Nerone extin-
ctam, Cæſares omnes Vota Quinquennalia nun-
cupaſſe certum: antea, cùm nomen illud potiùs
familiæ quàm Imperii eſſet, Cæſares Quin-
quennalia non exhibuere, niſi vel Tribunitia
Poteſtate, aut Imperio Proconſulari, aut utro-
que exornati eſſent.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN ℳ 5508.
Q 24. F. O 16. Indict. 3.
JrSsu CHRISTI IS. ſecundum Baronium 17.

TIBERII IMP. 2.

D Num. I. Coſſ. Druſus Ceſar; & C. Nor-

banus Faccus. Erat Druſus Tiberii Auguſti
filius, qui anno Chriſti X I Quæſturam geſlerat,
ut docet Dio lib. 566. cuique Auguſtus anno Urbis
DCCLXVI, Chriſti ſcilicet XIII, Poteſtatem
Conſulatüs tertio anno, etiam non geſtà Præturà,
petendi conceſſit, inquit Dio ibidem.
Cum Druſus filius Tiberii Cæſaris eſſet, Cæ-
ſar ratione familiæ vocatus eſt. Zonaras quidem
in Tiberio ſcribit, Germanicum tres filios reli-
quiſſe, quos, inquit, Auguſtus in teſtamento ſuo
Caæſares appellavit. Quod ſi verum eſſet, ſeque-
retur, Druſum non minus ob dignitatem, quàm
ob familiam, Cæſaris nomen tuliſſe. Sed Zo-
naram ea in re errare, exiſtimat Card. Noriſius,
ut me per lireras monuit, ideoque ante Neronis
interitum, Cæſaris nomen familiam, non veròè
dignitatem deſignabat, in quantum conjicere
poſſumus; hac enim in re mihi aquam hærere
fateor.

ANNO PERIODI GRECO-ROM AN £ 5F509,
O 25. ED. ) 17. Indict. 4.
Jssü CHRISTI 16. ſecandum Baronium 18.
TIBERII IMP. 3.

A D num. I. Coſſ. T. Statilius Siſenna Taurus,
& L. Sceribonius Lubo, ex Dione.
IhIncidunt in hunc annum Quinquennalia Im-
perii Proconſularis Tiberii ab anno Chriſti X I
deducta. Ad ea revocanda, quæ Tacitus lib. 2.
Annal. ſub hujus anni Conſulibus ſcribit: Fine
anni arcus propter ædem Saturni ob recepta ſigna
cum Varo amiſſa, duttu Germanici) auſpiciis Ti-
berii: & ædes Fortis Fortunæ T iberium juxta.",“.

ſacrarium genti Quliæ, eſigieſque Divo Auguſto

Anno Urbis
768 Olymp.

1.
Conſulss.

11.
Caſar, nos
men familieg
non dignita⸗
tis, nte Ne⸗
ronis interis
tism.

Anno Urbis
769.Olymp-⸗
798. an. 4

1.

Conſules.

1I.

eingquens
nalia Tibs⸗
réi.

apud Bovillas, dicantur. Annis enim hujuſmodi

B 2 feſtis

16 Critica Hiſtorico-Chronologica

S F C. I feſtis addictis arcus erigi & templa dicari

An. Ch. 17. mos erat.
18.19.

Anno Urbis ANNO PERIODI GR „Æ Cc O-ROMANAX 5§510.

Dor . . „ He
Olymp. 199. O 26. C. 18. Indict. 5
net⸗ JESuCHRISTI 17 ſecundum Baronium 19

TiBERII IMP. 4.
D num. I. Coſſ. C. Calius Rufus, & L. Pom-

I. .
Conſules. A ponius Flaccus, ex Tacito lib. 2. Annal.
11. Ad'num. 1I. Quæ narrantur in Annalibus de
Sybillina Sybillinis oraculis, pertinent ad annum Chbriſti
eracula. XIX, cùjm ea Dio lib. 57. recitet ſub Conſulatu
Silani & Norbani, qui illo anno Faſtis nomen
dedêre.
111. Ad num. III. Hoc anno, decreto Senatũs
Eiſo ft Syriæ permiſſæ Germanico Pprovinciæ, qua mari divi-
Praſes. duntar, ut motum Orientem componeret, ut

ait Tacitus lib. 2. Annal. Et quia Syriæ Præſes
Ereticus Silanus pet affinitatem Germanico erat
connexus, Cn. Piſonem ſucceſſorem illi conſti-
tuit Tiberius, ad ſpes Germanici coërcendas
Ita TLacitus loco citato.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRECO-ROMAN X FII.

Symp. 199. O◻ 17 B. 19. Indict. 6.
an. 2 JESU CHRISTI 18. ſecund. Baronium 20.
TIBERII IMP. §.
D num. I. Cſſ. Liberius Ang. III, &
. . . Germanicus II.
Conſule⸗. Sumtus is à Tiberio Conſulatus juxta II re-

11.
Quindecen gulam Conſulatuum Cæſareorum, propter nem-

nalia Impe- pe Cæſarei ejus Imperii Quindecennalia, ab
ru Paſarei anno Chriſti XIII, quo ei Tribunitia Poteſtas
Tiber. prorogata, deducta. Ad ea ſolennia pertinent,
uæ Tacitus lib. 2. Annal. ſub hujus anni Con-
ſulibus ſcribit: Cappadoces in formam Provinciæ
redatti, Q. Veneraninm Legatum accepere, S.
quædam ex egiis tributis diminnta, quo mitius
Komanum Imperium ſperaretur. Comagenis Q.
Servaus præaponitur, tum primuùm ad Jjus Pratoris
tranſtatis. Hæc horum ſolennium indicia: annis
enim his feſtis, Regna in Provinciam redacta,
populi tributis levati, & novitates inductæ.
Quare licèt Cappadocia anno præcedenti Ar-
chelaum Regem amiſiſſet, ut teſtatur Tacitus
laudatus, ante tamen præſentem annum in jus

Provinciæ non redacta.

—

Anno Urbis ANNOPERIODI GRACO-ROMAN A 5512.

Dg mp. 199. O 28 A. I. Indict. 7.
an. 3. JESU CHRISTI 19. ſecund. Baronium 21.
TIBERII IMP. 6.
I. D num. I. Coſſ. M. Julius Silanus, & C.
Conſules. Norbanus Batbus. Sic enim appellandus,

non verò Flactus, ut obſervat Card. Noriſius ex
Pighii Inſcriptione ad annum Urbis 771. Grute-
riana altera pag. 1041. Plinio lib. 2. cap. 577. &
Idacii Faſtis: ira Card. eruditiſſimus in literis ad
me ſcriptis. J
II. Quinquennalia Imperii Auguſtei Tiberii in
Quinquen. hunc annum incidunt, ut ex ejus Decennalibus

liquet. In Gaza regia aſſervatur Nummus inſcri- S Æ C. I.
ptus, I. CASAR DIVI AuG. F. AuG. An. Ch. 19.
P. M. LR. P. X XI. S. C. in averſa parte, CIvI- „3 71.
TATIBUSASI +£ RESTITUTIS. Viſitur , Aage
effigies Aſiæ muliebri ſpecie ſedens. Anno Chri- Tiberis.
ſti XVII duodecim celebres Aſiæ Urbes terræ
mortu collapiæ, ut ſcribit Lacitus lib. 2. Annal.
quas cùm Tiberius reſtituiſſet, ei coloſſus ere-
tus juxta ædem Veneris, in Romano foro; &
in unaquaque reſtauratarum urbium ſtatuæ illi
poſitæ, ut ex Appollonio Grammatico refert
Phlegon Trallianus in lib. de Mirabilibus. Quæ
hoc anno facta occaſione Quinquennalium Ti-
berii, oſtendit hujus Tribunitia Poteſtas XXI.
V Kalendas Julii capeſſita. Porro annis Quin-
quennalibus & id genus feſtis dicatis, urbes aut
conſtructas aut de novo reædificatas multis
exemplis liquet. .
A num. I V. Germanico Cæſare arte Piſonis III.
Syriæ Præſidis extincto, Cneius Sentius Saturni- gpris praſfe;
nus Prolegatus Syriam obtinuit, ut teſtatur Ta- dr. Praſete
citus lib. 2. Annal. anno Urbis DCCLXXII.
Hunc Saturninum diverſum eſſe ab eo, qui jam
ante Quirinium Syriam adminiſtraverat, non du-
bito. Videtur filius fuiſſe C. Sentii Saturnini,
qui ante Quinctilium Varum Syriam rexerat.
Joſephus enim lib. 16. Antiquit. cap. 17. ait, il-
lum C. Sentium Saturninum tres filios habuiſſe,

eoſque ejus Legatos ſuiſſe.

. . „

ANNOPERIODIGRACO-ROMANEZ 5Ij. Anno Urbis

1 773
OE I1G F. 2. Indict. 8. Olymp. 199.

JESuI CBRISTI Z30. ſecund. Baronium 22. an. 4.
TIBERIIIMP. 7.

D num. I. Coſſ. M. Aurelius Meſſala, & I.
A M. Aurelius Cotta. Conſults.

ANNOPERIODIGRACO-ROMAN XÆ 5IA4. Anno Urbie
2 E. ) 3. Indict. 9. 774.

Olymp. 2009
JESuI CHRISTI 21. ſecund. Baroninm 23. n

TIEERII IMP. 8.

D num. I. Coſſ. Tiberius Aug. W, & Dru- c,
ſus Cæſar II.
Tiberii Conſulatus juxta II Conſulatuum II.
Cæſareorum regulam, Druſi juxta III, non Proconſla-
ſolùm quia Cæſar erat, ſed etiam propter ejus vis Imperii
Conſulatum geminatum. Faſtos enim Conſulares Tiberi: De-
diligenter evolvens deprehendi, iterato Conſu- ennalis.
latu cohoneſtatos, aut Imperatorum Collegas in
Conſulatu fuiſſe, vel inſignioribus annis Con-
ſules proceſſiſſe, præſertimque annis Decenna-
lium, & id genus feſtorum. In hunc autem an-
num Imperii Proconſularis Tiberii Decennalia
incidunt. Ad ea referenda Inſcriptio, quæ ex-
tat in territorio S. Canati, oppidulum eſt Gallo-
Provinciæ, quam nuper clariſſimus Dominus

I.
nſulese

Ludovicus Thomaſſinus de Mazxaugues Parla-

menti Aquenſis Senator detexit ac mecum com-
municavit.
TI. C Æ SA R.,
DIVI. AucusrT I. F.
AudusTus
PONTIFEX

MAXVYMUIS

Satsrninzh

410a s

Aano Vibs
ns.
OlF200

an⸗ 2,

.
Cinſilei.
lI.
ivennalis
Cmerũ Ci.
ſarei Tile.

zii

III.
Ponponit
Naccus g⸗
yis Lexatus.

Anno Urbie
Vmp z00
n.; Ras

l.
unſile.

III.
. aturningar

rit riſth⸗

tur.

.
l.
.

8

3 Anno Vrbh
.
Oynh h,
1. 4

1
Cinſule

—

4 Aand Vis

774.
Olymp 200,

l.
4

1.
e- Cmnhila

II,

pon mumnſili⸗
lesliun bt,
. enneli.
MIu⸗

35 in
Con⸗
una⸗
nan⸗
nalia
e ex⸗
alo⸗
winus
ule-
(ON⸗

Ier.

8 £ C. I.
An. C. 22.2.

Anno Urbis
775.
Olymp 200.

an. 2.

I.
Conſules.
7 II.
vicennalia
Cmperii Cæ-
ſarei Tibe-

räs,

TRIBUNICIA
PoTESTATE. XXII.
REEFECIT. E T
RESTITIIIT.
Tiberius Tribunitiam Poteſtatem X XII uſque
ad V Kalendas Julias, quo N X III iniit, geſſit,
& Imperii Proconſularis Decennalium occaſio-
ne vel aquæductum, vel templum aliquod, vel
aliud ædificium in Provincia reficiendum cu-
ravit.

ANNOPERIODIGRAXCO-ROMA N ℳ FI5.
3. D. ) 4. Indict. 10.
Isnssu CRISTI 22., ſecundhm Baronium 14.
TIBERII IMV. 9.
D num. I. Coſſ. C. Salpivius Galba, & D.
N. Materius Agripoocccc.
Vicennalia Imperii Cæſarei Tiberii in hunc
annum conferenda; quorum varia extant indi-
cia. Nam Tiberius Druſo Cæſari filio Tribuni-
tiam Poteſtatem conceſſit; quod liquet ex eo
quòd anno ſequenti Sejani inſidiis ſublatus fue=
rit, cùm Tribunitiam Poteſtatem II gereret, ut
ex Nummis apparet. Legendus Tacitus lib. 3.
Annal. Annis autem Decennalibus & id genus
feſtis addictis Imperatores, Elios aut Cæſares
nuncupaſſe, aut Tribunitia Poteſtate exornaſſe,
ſæpius infrâ viſuri ſumus. Præterea Mediobarbus
in Numiſmatis Imperatorum, unum Tiberii pro⸗
ducit inſcriptum: T I. C Æ A R DIVI Aud.
F. AuGusrT. P. M. TLR. POT. XXIV. S. C.
in poſtica: CIvVITATIBUIS ASI£ RESTI-
T UTIS. Cernitur figura ſedens „dextrà pate-
ram, ſiniſtrà haſtam tenens. Tiberius V Kalend.
ulias currentis Chriſti anni Tribunitiam Po-
teſtatem X XIV iniit; Aſiæ autem urbes, quæ
terræ motu corruerant, jamdiu ab eo reſtitutæ.

.Sed ferebat uſus, ut annis Decennalibus deſti-
"natis præcedentium annorum victoriæ, magnifi⸗

Pomp onius
Naccus Sy=

ria Legatus. cap. 8. de Agrippa Kege loquens ait: Ad FHac-

cæ in populum largitiones, aliaque id genus
rurſus Nummis inſculperentur; eorumque me-
moria renovaretur. Quod Viros eruditos non
rarò in fraudem induxiſſe video. Autumarunt
enim victorias v. g. eo anno, quo in Nummis
memorantur, relatas fuiſſe; cùm tamen occa-

ſione Decennaliorum poſt aliquot annos ii per-

cuſſi fuerint. rMUDzʒ
Hoc circiter anno Ca. Sentius Saturninus à
Syria remotus, & in ejus locum L. Pomponius
Flaccus ſubſtitutus. Joſephus lib. 18. Antiquit.

cum virum Conſularem & tum Sriaæ Praſidem ſe

contulit. Quare nonniſi poſt annum Chriſti

XVII, quo is Conſulatum geſſit, Syriæ præ-

Anno Urbis ANNO PERIODI GRGO-ROMAN A 5§516.

776.
Olymp. 200.
Zn. 3.

1.
Ronſulas.

O 4 C. 5. Indict. It.
Irsu CRRISII 23: ſecundum Baronium 15.
TIBERII IMP. 10.

D num. I. Coſſ. C. Aßnius Pollio & C.
Antiſtius Fetus:

Tom- k

ANNO PERIODI GRCO -ROMAN A 557.
O5 B A. ) 6. Indict. 12.
JESu CHRISTI 24. ſecundun, Faronium 26.
TIBERII IMP. II.

Aà D num. I. Coſſ. Cornelius Cethegus; & L.
– V ellins Varro, ſub quibus, ut inquit Dio
lib. 57. Ladi decennales fabti 6 b Imperium nem-
pe Auguſteum Tiberii.
Tacitus lib. 4. Annal. ait: Cornelio Cethego, &
Viſellio Varrone Coſſ. Pontifices, eorumque exem-

8 &% C. E
An. Ch. 24.
Anno Urbiè
777.
Olymp. 280.
an. 4.

Conſules,

Imperit Aisr

plo ceteri Sacerdotes,; cum pro incolumitate Prin- Zuſtei LYibe-

cipis Vota ſuſciperent, Neronem quoque & Druſum
iiſdem Diis commendavere; filios nempe Ger-
manici. Quæ verba Lipſius in Notis ad lib. 16.
Annal. Taciti rectè refert ad Vota, quæ ipſo

rii Decenn
lia.

anni initio nuncupari ſolitum erat. Sed huc re-

vocanda quæ habet Euſebius in Chronico juxta
editionem Pontaci anno Abrahami 2041. qui
Kalend. Octobris currentis Chriſti anni in-
choatur: Philippus Tetrarcha Paneadem, in quaà
plurimas ades conſtruxerat, Cäſarkam Philippt
vocavit, & Jaliadem altam civitatemn. Annis
enim qui Decennalibus dicabantur, novæ urbes
conſtructæ, aut antiquæ novis nominibus do-
natæ. Verum eſt, Joſephum lib. 18. Antiq. cap:
3. hæc ad tempora Auguſti referre: Sed eo capi-
te Joſephus ordinem temporis non ſervat, con-
tentus narrare, quomodo Herodes & Philippus
res ſuæ quiſque Tetrarchiæ poſt Archelai rele-
gationem ordinarint.

ANNO PERIODI GRXCO-ROMAN g 5§518.
O 6 G. ) 7. Indict. tz.
BES&UI CHRISTI 25. ſecundhm Baronium 27.

TIBERII IMP. 1I2.

A num. I. Coſſl. M. Aſinius Agrippa „ S
ACoſus Cornelius Bentulus.
Imperii Proconſularis Tiberii Quindecenna-
lia;, quorum multa indicia apud Tacitum lib. 4.
Annal. ubi narrat miſſos ab Hiſpania ulteriori
Legatos,; ut Senatus Tiberio matrique ejus de-
lubrum extrueret, alioſque à Lacedemoniis &

Anno UtBis
778.
Olymp 201;
an. 1. D

Cenſuley3
11.
Imperii Py&
con ſulatis
Tiberii
Quindettns

naliae

Meſſenis de jure templi Dianæ Limenetidis, &

à Segeſtenis de æde Veneris reſtauranda. Quæ
legationes pro religione aunis Decennalibus de-
ſtinatis fieri ſoliz..
Incipit hoc anno V Kal. Septembris annus
decimus quintus Imperii Proconſuülaris Tiberii,
de quo ſi intelligatur Divus Lucas cap. 3. quan-
do ait, anno X V Yiberii falctum eſſe verbum Do-
mini ad Joannem, Chriſtus anno ſequenti die
VI Januarii baptizatus fuerit, vel ſaltem initio
anni Eræ Chriſtianæx XXVII, ut infrà expli=
cabimus.

ANNO PERIODI GRCO -ROMAN 5F19.
QO 7. F. 8. Indict. 14.
J= sSu CHRISTI 26. ſecundum Baronium 28.
TIERII IMP. I3 „

àA D num. I. Coſl. Lentulus Getulicus, & G.

Baptiſms
Chriſii,

Anno Urbis
779
Olymp. 28⁄

an. 2.

I.

. A Calvgius, ex Tacito lib. 4. Annal. ubi re- Conſalti

3 fert

18 Critica Hiſtorico-Chronologica

S§ K C. I. fert certamen undecim Aſiæ urbium de honore
An C27.28. ſtatuendi Tiberio templum decertantium, ad-

29. ditque hunc in Campaniam digreſſum eſſe ſpecie
dicandi templi apud Capnam Povi, apud Nolam
Auguſto.
Qren Hæc indicia quintorum Quinquennalium Im-

Bainquen- perii Cæſarei Tiberii, ad quæ etiam referendum
nalia Impe- quod ſcribit Euſebius in Chronico tam ſecun-
rii Caſarei duùm editionem Pontaci, quàm Scaligeri; anno
berii. Abrahami 2043. qui Kalendis Octobris præſen-
tis Chriſti anni inchoatur: Herodes, inquit Eu-
ſebius, Taberiadem rondidit & LPiviadem, in
honorem nempe Tiberii & Liviæ Auguſtæ.

Anno Urbis ANNO PERIODIGRACO=ROMAN& 5§20.

780.
n. 5. JIESu CRISTIZ37. ſecundum Baronium 29.

TIBERII IMP. 14.

Ccagſht,r D num. I. Coll. M. Liciuius Craſſu, & L.
Calpernins Piſe, ex Tacito lib. 4. Annal.

& Tabula ænea apud Sponium in Miſcellaneis

eruditæ Antiquit. pag. 278.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRGCGO-ROMANÆ 51,

. 4 .* . ⁹ *
Olymp. 20.. S 9. D C. 10. Indict .
an. 4. Jrsu CHRISTI Z8. ſecundlem Baronium 30.

TISERII IMP. 15.

1. D num. I. Coſſ. Ap. Junius Silanus, & P.

Conſulss · X Silius Nerva, ex Dione.
11. Ab hoc anno, non verè à ſequenti, ut per=
Ini toum Pe- . . y. . L.
riodi vido- Peram quibuſdam viſum, Victorius Aquitanus
rianaæ. Periodum ſuam quingentorum & triginta duo-
rum annorum inchoavit: ait enim in Prologot
Dieburs Kalendarum Zanuariarum, à duobus Ge=
minis Rufo ſeilicet & Rubellio, uſue ad Conſula-
zum Conſtantini & Ref:, colligi quadringentos
& triginta annos. Conſulatus Conſtantini &
Ruſi in annum Chriſti CCCCLVII convenit.
Quare à currenti Chriſti anno Periodum ſuam
orſus eſt Victorius, qui unitatem ſuperfluam ad-
didit. Legendus Bucherius cap. 1I2. de Doct.
Temp. qui eam Periodum pluribus illuſtrat. Ea
annos Chriſti exhibebit, dummodo annos vi⸗

ginti ſeptem addas. Oſtendit & Chronologiam

Baronii ante Diocletiani Imperium depravatam
eſſe: Baronius enim duorum Geminorum Con-
ſulatum cum anno Chriſti X XXI componit,
ideoque annos illos triginta & quadringentos,
uſque ad Ruf & Conſtantini Conſulatum, col-
ligere non poteſt. Denique ea Periodus in Gallia,
licèt non in omm; communiũus atque diutius
adiniſſa fuit, ut liquet ex primo Canone Synodi
IV Aurelianenſis.

Anno Urbis A NNKMO PXHRIODI GRACO-ROMAN 5522.

782.
Olymp. 202. O 10. B. O II. Indict. 2.
an. I. IESUCRRISTI 2z9. ſecundum Baronium 31.

TIEERII IMP. 16.

D num. I. Coſſ. C. Fafius Geminus, & . Ru-
A bellius Geminus, ut oſtendit Card. Noriſius
in Epiſtola Conſulari, ubi refellit Baronium,
alioſque, qui priorem Conſulem Fxſium vocant⸗

I.
Conſisles.

non advertentes Ecgfiam familiam à Fuſßa diver- 8 K C. 1.
ſam fuiſſe. Affert ibidem Card. Noriſius In- An, Ch. z9.
ſcriptionem, ex qua liquet, Rubellium, Lucium
vocatum eſſe.
Quindecennalia Imperii Auguſtei Tiberii in Quindeeen-
hunc annum incidunt. Se ee⸗
A num. VIII ad XX. Commovetur Baro= „ii arake
nius in eos, qui baptiſmum Chriſti in annum Eberis.
ejus triceſimum ſecundum inchoatum diſtule- 1III.
re, qui ſine dubio magis iis ſuccenſuiſſet, qui acatis
Chriſtum anno ætatis triceſimo quarto baptiza- HS
tum volunt. Licèt enim ex Lueæ loce cap. 3. zus⸗ tii
nihil certi erui poſſit de ætate Chriſti cùm ba-
ptizatus eſt, an nempe anno triceſimo ineunte
vel exeunte id factum ſit, aut viceſimo nono
finiente, & triceſuno primo incipiente; verba
tamen ejuſdem Evangeliſtæ tantam latitudinem
non videntur pati: ſaltem nullus ex Antiquis
Chriſtum anno ætatis triceſimo ſecundo aut tri=
ceſimo tertio ad baptiſmum acceſſiſſe tradidit.
Verum eſt, conatos fuiſſe quoſdam, Tertullia-
ni exemplo, huic licentiæ auctoritatem afferre,
quèd is, cùm Ohriſtum per tres annos Evan-
gelium prædicaſſe cerneret, in lib. I. contra Mar=
cionem ſcripſerit, Chriſtum anno Tiberii duode-
cimo clarificatum, ſeu baptizatum fuiſſe, quod
idem eſt; ideoque, inquiunt, anno ætatis vi⸗=
ceſimo octavo aut circiter juxta Tertullianum,
qui docet, eum annos tantùm triginta vixiſſe.
Sed illi, meo judicio, hallucinantur :Tertul-
lianus enim videns eam, quam libro adverſus
Judæos ſcripſerat, opinionem, Chriſtum ſcili⸗

11.

cet paſſum eſſe, natum annos circiter triginta, .⸗

maximas pati difficultates, tres vitæ ejus annos
in lib. t. contra Marcionem addidit. Unde non
Baptiſmnum in annum vitæ ejus X XVIII, ſed
Natale in annum Julianum quadrageſimum pri-
mum retraxit.
Obſervandum, Antiquos de ætate Chriſti lo. IV.
quentes, menſes novem, quibus in utero Vir- Sententia
ginis fuit, in ſummam contuliſſe, primumque We
ejus annum numeraſſe eum, in quo incarnatus S
eſt; quod pluribus eorum auctoritatibus de-
monſtrari poſſet. Hoc recentes Auctores, qui de
baptiſmo Chriſti loquuntur, non animadver-
tentes, loca afferunt, quæ de annis Chriſti ab
ejus Incarnatione deductis explicanda ſunt, quæ-
que ideo ad rem non faciunt. Patres itaque qui
Chriſtum anno ætatis trigeſimo aut circiter mor-
tuum fuiſſe ſenſere, idque duobus Geminis Con-
ſalibus, currenti nempe anno, arbitrati ſunt;, eum
anno Incarnationis triceſimo expleto baptiza-
tum fuiſſe, anno ſcilicet integro, aut circiter
ante Paſſionem. Deduco id ex Clemente Ale-
xandrino lib. 1. Stromatum, ubi ait: Erat autem
Jeſus chm ad baptiſmum, venit, qaſ annorum tri-
ginta. Quèn autem uno dumtaxat anno pradica-
tzurus eſſet, hoc & Propheta dicit & Evangelium.
Quinto decimo itaque anno Tiberii, & quinto de-
cimo Auguſti hor modo triginta complentur anni,
donec paſſus eſt. Idem habet Origenes lib. 4. de
Principiis cap. I. ubi ſcribit, Chriſtum ano anno
Es aliquot menßibus docuiſſe. Nec alio modo in-
telligendi alii. Supponunt enim, eum con-
ceptum anno Periodi Græco-Romanæ 5491.
anno nempe Juliano X LIII, licèt quoad Na-
tivitatem inter ſe differant; eamque alüi in ejuſ-
dem anni finem, alii in anni ſequentis inirium
conferant. Ab anno autem Periodi Græco-Ro-
manæ 5491. ad annum ejuſdem Periodi 5Sar. qui
cum anno Eræ noſtræ XNXVIII concurrit, anni
ſunt

muTy
Nrigd
ds ehheh
a⸗

C. 1
Oh ,

.
Eindeenn.
lnpe.
Auguſtez
eriz,
III.
19 ataris
mo Chri.

uhe tix
. irc⸗

Vntentis
„,
Autiſt,
lebaptiſne
Ohriſtig
K⸗

de

ne⸗
it
Ne⸗
en⸗
ri⸗
ſ⸗
“

in Annales

§
An. Ch. 29. paptizatum, & peractis duobus Paſchatis anno
ejuſdem Eræ XNNXIX. mortuum volunt. Niſi
enim hoc modo eos explices, ut multi ex iis
ſeſe diſertè explicant, dicendum erit, eos cre-
didiſſe, Chriſtum anno Eræ Chriſtianæ XXIX

E C. I. ſunt completi triginta. Eo igitur anno Chriſtum

duorum Geminorum Conſulatù notato , &

baptizatum & crucifixum fuiſſe; quod tam ab
Evangelio, quàm ab eorum mente alienum. Pe-
„tavius lib. 12. de Doct. Temp. cap. 17. inquit:
„Seæpe mirari ſoleo, Chriſtiano ulli, qui quidem
„in Evangeliſtarum lectione paululum operæ
„poſuerit, tam abhorrentem „& iis ipſis Evan-
„ geliis contrariam opinionem probari potniſſe,
„ut ſecundùm baptiſmum, uno anno arque

„Paſchate prædicationem Chriſti circumſcri-

„bendam putaret: atqui neque paucorum ne-
„que plebeiorum Scriptorum fuit hæc ſenten-
„tia, ſed doctrinâ & auctoritate præſtantium,
„& ſanè vetuſtiſſimorum: è quibus occurrunt
„modè Tertullianus lib. contra Judæos cap. 8.
„Clemens Alex. lib. I. & 6. Strom. Africanus
„apud Hieronymum in Danielem cap.9. Lactan-
„tius lib. 4. cap. Ie. Gaudentius Brixianus
„Serm. 3. de Paſchate, cujus hæc verba ſuntt
Aunnicalus eſt, quia poſt illud baptiſmum » Auod
pro nobis in ordane ſuſceperat, eſque aa 'aſſohem
uanius anni tempus impletur. Ita Petavius, qui ve-
rius ſcripſiſſet, Antiquos duo Paſchata tantuùm
Chriſto attribuiſſe. Arbitrabantur itaque alio
anno verbum Domini ad Joannem factum, alio
Chriſtum à Joanne baptizatum, quæ Lucas eap.
3. uno tenore recitat. Neque ullo modo ex Lucæ
verbis inferri poteſt, annum illum decimum
quintum Tiberii ab eodem Evangeliſta expreſ-⸗
ium, referri neceſſariò ad baptiſmum. Certe mi-
niſterium Joannis Baptiſtæ ante Chriſti prædi-
cationem non parvum ſpatium duraſſe, Pauli
verba Act. 13. v. 25. indicare videntur. Cum ine-
pleret Joannes curſam ſaum, dicebat Quem me
arhitramini eſſe, non is ego ſum, ſed ecce venit
poſt me, &c. Quin & ipſamet narratio Evange-
liſtæ inter vocationem Joannis & baptiſmum
Chriſti multa interceſſiſſe inſinuat, immo nec
Chriſtum prius ad eum acceſſiſſe, quàm omnis
populus eſſet baptizatus, Lucas cap. 3. v. 21. ſatis
apertè declarat. Hæc igitur Veterum Patrum
ſententia fuit. Exiſtimarunt illi, anno Chriſti

XXVI miniſterium Joannis inchoatum eſſe,

currente nempe anno decimo quinto Imperii
Proconſularis Liberii, annoque Eræ Chriſtianæ
viceſimo octavo Chriſtum baptizatum eſſe;ita ut
miniſterium Joannis uno vel altero anno dura-
rit. Ex his maniteſtiſſimum redditur, Antiquos
non ſolàm Imperium Procônſulare Tiberii
agnoviſſe, ſed etiam ab eo Tiberii annos nume-
raſſe: alioquin quomodo ſcribere potuiſſent,
Chriſtum anno decimo quinto Tiberii duobus
Geminis Conſulibus crucifirum fuiſſe, & anno
uno cum aliquot menſibus ante Paſſionem Ra⸗
dicaſſe, cùm eo Tiberii anno Lucas Chriſtum
baptizatum dicate
V⸗ Quèòd ſi quis quærat, an veroſimile ſit, Lu-
Annus X V. cam Evangeliſtam Tiberii annos ab ejus Imperio

er. KW Proconſulari deduxiſſe, reſpondebo, improbabi-
1. 4 “ le non eſſe, Lucam ſacrum Scriptorem ſecutum

eſſe morem Scripturæ. Nabopolaſſarus Babyloniæ
Rex Nabuchaneſarem filium, Nabuchodonoſo-
rem ſeniorem vulgòè vocatum, anno Periodi Græ-
co-Romanæ 4881. in ſocietatem regni aſſumſit.
Beroſus in 3. Chaldaicæ ſuæ Hiſtoriæ libro, Joſe-

phus lib. 10. Antiq. cap. II. & Ptolomæus in Re- S X C.
gum Babyloniorum Canonem quadraginta tan- An. Ch. 2˙
tum quatuor annos Nebuchadneſari tribuunt,
licèt is imperatit annos XLIV, menſes VII,
& dies circiter X, ut oſtendit Uſſerius in Chro-
nologia Sacra cap. 6. Ratio hujus eſt, quia Au⸗
ctores laudati Principis annos à patris morte
dinumerant; at in Jeremia ac in ſacra Regum
Hiſtoria ab expeditione ejus in Syriam & Ju⸗
12 ut apud Uſſerium videre eſt.
Quare incertum, an Lucas hujuſmodi exem-
plum ſecutus fuerit, & an annum X V Tiberii
ab ejus Monarchia, vel ab ejus Imperio Pro-
conſulari deſumſerit.
Reſtat, ut moneam locum iſtum S. Ignatii in VI.
Epiſtola ad Trallianos, in quo dicitur: Et ex- ocus Fagn
pletis tribus annorum decadibus baptizatus eſt a ertrihis⸗
Joanne, inſititium eſſe, nec reperiri in germana Baronius
Ignatii ad Trallianos Epiſtola. Sed Baronius, num. xvim

qui nonniſi ejuſdem Sancti Epiſtolas interpola-

tas legerat, vim facit in illis verbis, ut oſtendat
Chriſtum anno triceſimo ætatis completo bapti-
zatum fuiſſe.
Juvabit etiam obſervare; Orientales Eccleſias VII.
quaſdam ſingulis annis, Epiphaniorùm die Babtiſmas
baptiſinum Chriſti renovare, aquamque, in Curse⸗ 25
quam ſtatua Chriſti pueri trina immerſione im- aece n
mittitur, incorruptam conſervari. Docet hoc litazs. 4
Leo Allatius dicens fuiſſe Romæ, qui eam de
induſtria ſervatam, poſt annos triginta incor-
ruptam repererit. Joſephus Giorgerinus Archie-
piſcopus Samos in inſula Archipelagi, cùm an-
no 1676. eadem Epiphaniorum die in hac
Aquenſi civitate verſaretur, in noſtra Eccleſia
aquam conſeceravit; & in ea, Eccleſiæ Græcæ
ritu, pueri Jeſu ſtatuam ter immerſit, baptiſmi
Chriſti cæremoniam ſolenniter renovando; cu-
jus aquæ phiala plena conſervata per multos an=
nos incorrüpta permanſit, ac fortè diutius con-
ſervata fuiſtet, ſi phialam illam frangi non con-
tigiſſet. Scaliger lib. 7. de Emendat. Temp.
thiopicum computum explicans teſtatur;
Ohriſtianos Coptos; quotannis die Epiphaniæ
ſaera omnes in Piſeinam ſe ſe immergere: memo-
fiam baptiſmi Chriſti eo facto ſe inſtaurare di-=
centes.
Anum. LVIIad LX I. Thadden: ex ſeptua- vVIII
Binr duobus Chriſti Diſcipulis unus, Edeſſem Converſis
oe anno ab Apoſtolis miſſus dicitur, qui ſanat Agbari E-
Agbarum Edeſſenorum Regem, & populum deſenoruim
ejus convertit; quod in Annalibus & in Epito- Rgis.
me perperam differtur in annum Eræ Chriſtianæ aromus .
XLI, ubi de Agbaro Rege & epocha Edeſſeno- zrn.
rum agemus. MVMU;D
Obiit hoc anno Livia Auguſti Imp. uxor, quæz IX.
in Nummo apud Mediobarbum dicitur, Au- Obitus Lvip
6USTA MATER PATRIE. Tacitus lib. 5. Augſta
Annal. ſub hujus anni Conſulibus mortem ejus
recitat, quæ poſt menſem Junium contigit, ſi
Livia anno primo Olympiadis 202: ut dicitur in

Sylloge Hiſt. apud Scaligerum pag. 339. & vivis

exceſſerit. Suetonius in Tiberio cap. 5te ait: Toto
quidem triennio, quo vivente matre abfuit, Emel
omnino eam, nec amplius qum nno die; ac pau-
ciſſimis vidit horis. Lipſius in Notis ad lib. 4.
Annal. Taciti, ubi locum illum refert, ait: Et
malim, toto biennio. Egreſſus enim Tiberiut fine
anni Urbis DCCLXXIX. (Chriſti nempe
XXVI.) Obiit illa principio anni DCCLXXXII=
ut e Iacito clarum. Non ergo fnerunt inter toti
B 4 tres

20

An. Ch. 30. qitiſſimus, Suetonium tres annos utrinque in-
completos totum triennium appellare. Sæpius
enim videbimus, Antiquos, annos inchoatos
quandoque exactos appellaſſe, quo non animad-
verſo, Chronologia non rarò labefactata, ab
illis etiam „ qui eidem reſtituendæ magnam
operam navarunt. Suetonius in Auguſto cap.6·
ait : Gaium & Lucium in duodewiginti ſpatid
amiſit ambos; qui tamen in Tiberio cap. 15. ſcri⸗
bit : Caio && Lucio intra trienniuin defunctis.
Lipfſius in Notis ad lib. 1. Annal. Taciti duo hæc
loca in medium adducens inquit: Non ambi-
gas quin ſcribendum ſit, intra biennium. Ubi
ad eundem lapidem offendit. Lucius Cæſar cirea
menſem Septembrem anni Eræ Chriſtianæ ſe-
cundi; Caius Cæſar menſe Februario anni quarti
ejuſdem Eræ & vivis exceſſit. Quare Suetonius
utrumque extremum annum inéompletum pro
integro numerat, licèt ultimus duobus menſi=-
bus integris non conſtet. Hæ loquendi formulæ
hic à nobis explicandæ fuere, ut correctio va-
riorum errorum inferius detegendorum magis

Lectori probetur:⸗

Annq Vibis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN 5523.
ans OO 1I. A. 12. Indict. 3.
IESu-CHHRISTI 30. ſecund. Baronium 32.
TIBERAI IMP. 17.
I. D num. I. Coſſ. L. Caſſius Longinus, & M.
Conſules. . Vinicius, ut oſtendit Card. Noriſius in
Epiſt. Conſul. ubi docet eradendum fictitium
QOuartin: cogtiomen, quod M. Vinicio in Faſtis
Baronii & recentiorum Scriptorum tribuitur.
Tacitus lib. 6. Annal- anno Urbis 786. Chriſti
ſc. XXXIII, ait, Tiberium Aug. eo anno L.
Caſſio Drulillam, M. Vinicio Juliam, Germa-
nico genitas conjunxiſſe, quos diverſos eſſe à L.
Caſſio & M. Vinicio hoe auno Coſſ. perperam
putavit Petavius in Animadverſ. Epiph ad Hæ-
reſim L I. Pomponius D. De regulis Juris lau-
dans C. Caſſium Longinum; inquit: EHic Conſul
fuit eum Quartino. Ex quo Onuphrius hos Con-⸗
ſules formavit, M. Vinicium Quartinum, & C.
Caſſium Longinum Juriſconſultum. At apud
Pomponium loco Ouartino legendum Surdino;
ut Card. Noriſius demonſtrat ex Inſcriptione
Gruteriana pag. 1087. in qua Conſules ordinarii

Iuffecti vero C. Caſſius Longinus & L. Naevius
Surdinus.
11. Tiberius Imperii Cæſarei Tricennalia dedit;
Imperii Ca- ad quæ referendum eſt marmor, quod Puteolis
Wra ien (Urbs eſt Campaniæ in ora littorali Terræ la-
boris) anno MDCXCIII inventum eſt cum
hac inſcriptione, currenti anno, quo Tiberius
Tribunitiam Poteſtatem XXXII inchoavit,
poſita:
T 1I. CASARI DIVI.
AUGUSTI F. DIVI
JorI N. AuUcusrO.
PoNTIF. MAXIMO. Cos. IIII.
IMP. VIII. TRIB. POTESTAT. X X X II.
AuGuSIAL E S
RESLPUBLICA
RESTITUNIT
Circa eam inſcriptionem ſunt quindecim ſtatuæ
quaz Bulifonus in libro quem de illo marmore

Cntica Hiſtorico-Chronologica

S F£ C. I. tyes auni. Sed inde intelligere poterat Vir eru- publicavit, exiſtimat repræſentare Aſiæ Urbes, s . C. I.

proponuntur L. Caſſius Longinus & M. Vinicius;

quæ anno Chriſti XKVII terræ motu corrue- An. Ch. 308
runt, quaſque deinde Tiberius ſuo ſumptu reſtau-
ravit, propter quod benefieium Aſiani ei coloſſum
fecerunt;, at poſuerunt in foro Romano prope Fa-
num Veneris, & ſingularum deinceps Arbium ſta-
tuas ſubjunzerunt; ut narrat Apollonius Gram-
maticus apud Phlegontem Trallianum in lib. de
Mirabilibus. Hanc conjecturam certam exiſti-
mo, licet enim Aſiæ Urbes, jamdiu à Tiberio
reſtitutæ eſſent, uſus tamen ferebat, ut annis,
decennalibus & id genus feſtis deſtinatis, præ-
cedentium annorum victorizæ, magnificæ in
populum largitiones, aliaque id genus, rursùs
Nummis & Inſcriptionibus inſculperentur, ut
ſæpius à nobis dictum.
Ad num. II. Quid ſit ?aρονν dειορασα III⸗
id eſt, alterosprimum vel ſecundo-primum, Vetus Quid ſEit
quæſtio eſt, de qua SS. Patrum vatiæ ſunt ac Sabbaturm
diſerepantes ſententiæ. Vera autem proculdu-
bio illa eſt, quam Scaliger lib. 6, de Emendat.
Temp. & in Iſagoge Canonum pag. 281. docuit,
& poſt eum Petavius in Notis Epiphanianis ad
Hæreſim X XX; ſcilicet, Sabbatum altero-pri-
mum, primum eſſe Sabbatum, quod Xor T
devs*uvςe ü râs* A*νvuvuνo. Nam ſecunda die Azymo-
rum novarum frugum manipulum Judæi offe-
rebant; à quo die deinceps VII hebdomadas
computare juſſi ſunt: quarum Sabbata o m
