S& indefeſsa Ppugnandi continuatione vincuntun. enosig.
ar tamen Agyptiorum Probatus Timogenis Baron. an.
imnſidiiz interemtus eſt. Egyptii verò omnes ſe 269. nu. 111,
Romano Imperatori dediderunt, in abſentis Clau-
dii verba jurantes, inquit Pollio citatus cap. 11.
qui ſtatim geſta ſub Conſulatu anni ſequentis
narrare incipit. Quare hoc anno Zenobia Ægy-
ptum aggreſſa, eſt, & ſi fides adhibenda Zoli-
mo., qui rem aliter ac Pollio narrat, «Ægyptus in
Aa 4 Palmy-

I X.
ſebiu! &

X.
Laodiceæ
ſuc ceß. ivd
Epiſeppi.

9

Baron. ann. modalſſe dicit.
263. num. temporibus contigiſſe certum; cum Dionyſius
viII & ſeꝗq. Alexandrinus, quando prior excitatur, Alexan-

gatum eſle. Hinc Euſebius Hiſtoricus ait: Poſtea

2984

6 * C. III. Palmyrenorum poteſtatem redacta fuit. Hinc
An. Ch.a269, intelligimus, quod Euſebius in Chronico anno

primo Claudii, quem à Kalendis Octobris anni
præcedentis inchoat, refert, ad præſens bellum
pertinere, ut rectè Valeſius in Notis Euſebianis
lib. 7. cap. 32. Alexandriæ Brnchium ‚inquit Eu-
ſebius, quod per multos annos fuerat obſeſſum,
tandem capitur. Erat Bruchium inſtar vici ſub-
urbani, occaſione ſeditionis Alexandrinæ obſi-
dione cinctum.
Quæ tamen refert Euſebius in Hiſtoria de hac

Norent En. obſidione, faciles explicatus non habent. Ait

is, ea in obſidione plurimas res præclarè geſtas

Anatolius. . 5—
ab Anatolio & Enſebio, domo Alexandrinis, vi-

riſque celeberrimis, qui deinceps Eccleſiam
Laodicenam rexêre. De Anatolio, qui Euſebio
in eo Epiſcopatu ſucceſſit, ait Euſebius Hiſtori-
cus: Cauſam ex patria migrandi ei præbuit nego-
tium Pauli Samoſatenſis. Cujus gratia cum in Sy-
riam veniſſet, domum redire prohibitus eſt. Paulèò
poſt: Poſtea chm eum ynodu: adverſus Paulum
congregata Antiochiam evocaſſet, per urbem Lao-
diceæam iter faciens, à fratribus illius loci, mortuo
tunc Euſebio, detentus eſt. De Euſebio verò tra-
dit, eum cunctos diuturna obſidione macetatos
omni cura recreaſſe, concluditque: Haujaſmodi
duos Paſtores continua ſerie ſibi ſuccedentes Lao-
dicenſis Eccleſia Divino nutu ſortita eſt, cùum
uterque eorum poſt ſupradikti belli tempora ex
Alexandrina urbe in Syriam migraviſſet. Parte
altera idem Euſebius in Chronico ſub anno ſe-
cundo Aureliani ſcribit: Euſebius Laodicenus
inſignis habetur; anno verò tertio Probi ait:
Sizatolius Laodicenus Epiſcopus Philoſophoruvn diſ-
ciplinis eruditus plurimo ſermone celebratur. Quræ
omnia facilè inter ſe conciliari non poſſunt; cùm
ſeounda Synodus Antiochena adverſus Paulum
autumno currentis anni inchoata fuerit, & Eu-
ſebius anno C CLXXII adhuc Laodiceæ Epi-
ſcopatum adminiſtrarit.
Vidit difficultatem Baronius in Annalibus,
uam ut ſolveret, ſeditionem, de qua Diony-
gu⸗ Alexandrinus apud Euſebium lib. 7. cap. xr.
confundit cum iſta, quæ imperante Qlaudio
facta eſt, & Euſebium ac Anatolium, Gallieno
imperante, Alexandriæ laboranti operam com-
At has duas ſeditiones diverſis

driæ fuerit, nondumque & vivis exceſſerit; quan-
do verò Bruchium obſeſſum, jam ab aliquot an-
nis ſupremum diem obierit. Hæc igitur explica-
tio nullatenus admitti debet. Valeius in Notis
Euſebianis autumat, Euſebium poſt eam obſidio-
nem factum eſſe Epiſcopum Laodicenum anno
primo Aureliani, Euſebiumque Hiſtoricum er-
raſſe, dum ſcribit, Anatoliuv, cùm ad Synodum
Antiochenam poſt eam obſidionem profectus
eſt, Laodicenum Epiſcopum creatum fuiſſe. Sed
cùm Euſebius ſcribat, utrumque poſt ſupradicti
belli tempora ex Alexandrina urbe in Syriam
migraſſe, liquet, Bruchio ſub finem anni cur-
rentis expugnato, Euſebium & Anatolium ſimul
Antiochiam perrexiſſe , & poſt celebratam ſub
hujus anni finem ſecundam Synodum Antio-
chenam, Euſebium à Laodicenſibus detentum,
eorum Epiſcopum renuntiatum eſſe; ac poſt ejus
mortem, poſt annum nempe ſecundum Aure-
liani Imp. Anatolium, qui ſimul cum Euſebio
Laodiceæ detentus fuerat, in ejus locum ſubro-

Critica Hiſtorico-Chronologica

verò cùm eum (Anatolium) Synodas adverſus S Æ C. III.

Paulum congregata Antiochiam evocaſſet,
urbem Laodiceam iter faciens, aà fratribus illius
loci, mortuo tunc Euſebio detentus eſt. Jam ſcrip-
ſerat Euſebius: Apud Laodiceam peſt Socratem
Epiſcopus fuit Euſebius, domo Alexandrinus.
Canuſam ex patria migrandi ei praæbuit negot ium
Pauli Samoſatenſis. Cujus gratia, cum in Griam
veniſſet, ab iis qui cœleſtium rerum amore illic ſta-
grabant, detentus, domum redire prohibitus eſt.
uo pacto, Euſebius Cæſarienſis, quem Va-
leſius in hac ejuſdem narrationis repetitione de-

per An. Ch. 269.

XI.

Qus de utro-
Tue ſcripta,

fendi non polle dicit , rectè explicarj poteſt; inter ſe non
licèt eum ſubobſcuriùs locutum eſſe negari non ſunt contra⸗
debeat. Ceterùm, de rebus ab Euſebio Anato- ria.

lioque geſtis, ac utriuſque inſigni doctrinâ in-
ſtructior erat, ut ex ejus narratione conſtat,
quàm ut Bruchii expugnati tempus ignorare po-
tuerit. Unde cùm Ammianus in fine lib. 22. ubi
de Alexandria loquitur, ait: Aureliano Impe-
rium agente, civilibus jurgiis ad certamina inter-
necina prolapſis, dirutiſque mœnibus amiſit regio-
nem maximam partem, quæ Bruchion appellatur;
intelligendus eſt de alia ſeditione, quæ poſt
præſentem annum contigerit, licèt Scaliger in
Notis Euſebianis num. 2274. eum de eadem,
quâ Euſebius, obſidione locutum exiſtimet, &
Euſebium reprehendat, quòd eam obſidionem
regnante Claudio accidiſſe tradiderit.
Hoc anno ſecunda Synodus Antiochena ad-
verſus Paulum Samoſatenſem inchoata, quæ
dum celebraretur, Dionpſius Papa ſupremum
diem obit, eique Felix ſuccedit, ut infrà ex-
plicabimus.

AXNNO PERIODI GRCGO-ROMANA 5763.
O 27 B. 5F. PD. 27. Mart. Indict. 3.

XII.

Ssecunda Sy⸗
nodus An-
tiochena.

Olymp. 262.
an. 2.
Olymp. 262.

. zcundäuam
JESUCHRISTI 270. ſecund. Baronium 271. en.

FEIICIS PAP 2.

Urbis an.

10234

AuRELIANI IMP. I.

Num. I ad FV. Coſſ. Flavius Antiochianus,
& Furius Orſitus. 1
De bello Gothico ſub hujus anni Conſulibus
finito; & Barbarorum reliquiis deletis, legendus
Pollio in Claudio ſub hujus anni Conſulibus, &
Zoſimus pag. 654. Senatus ob eas victorias ſta-
tuit, ut in Curia clypeus ipſi aureus, item in Ca-
pitolio ſtatua auren poneretur, inquit Eutropius.
Sed factum id poſt mortem ejus, ut tam Eutro-
pius, quàm Victor in Epitome, & Pallio in
Claudio cap. ʒ. teſtantur; licèt Euſebius in Chro-
nico id ante mortem ejus decretum indicare

yvideatur.

Mors Claudii tertio Imperii ejus anno jam in-
choato contigit, ut tam ex Pollione in Claudio,
quàm ex Porphyrio in Vita Plotini demonſtrat
Baronius, quod & confirmant Inſcriptio Grute-
riana pag. 276. in qua Claudius dicitur TRIB.
POT. III. Cos. II. & Nummus æreus medii
moduli in Regia Gaza aſſervatus, in quo legitur:
ATT. K. KAATAIOC. CEB. id eſt, Impe-
rator Cæſar Claudius Auguſtus. Cernitur caput
Claudii laureatum. In poſtica, L. T. id eſt, anno
tertio. Viſitur aquila, quæ in roſtro coronam, &
ſuper alam palmam defert. Em. Card. Noriſius in
Parergo de Votis Decennalibus cap. 6. obſervat,
Legem 2. Codicis Juſtinianei De diverſ. reſoript.
In

I.-

Conſules.

II.

Bellaum Ge-
thicum fini⸗
tum.

III.

Interitus

Clandii Imp.

9
Ans

G4

relis

V.
Olitus
zini Ph
ui pla

nici.

Anno
1024.
Oim
An.2.

1.
Conſule

EC. I.
.Cha6,.

II.
e ltro⸗
beſaift ,
ter nen

nt tr
is.

XII.
etunda j⸗
nodus An.
tiochens,

Oljmp262.
an. 2.
Olymp 162,
ſecuncnm
Baronium,
Urbis zu⸗
1023

1
¹ Cnſcle:
II.
Hellin Ce⸗
s hiun ni
mm.

I

*
ls.
10⸗
in
to⸗
Ae

II
in⸗ Inturits

io, Clenti np.

rat
te⸗
15.
edi
inut.
npl
gyu.
I
lal,

9 £ C. III. in titulo notari: Imp. Claudins Aag. Epagatho ; &
An. Ch. 270. ſignari : Dat. V III Kal. Novemb. Antiochiano &

IV.

Orſito Caſ. Quare die viceſima ſexta Octobris

currentis anni Antiochiani & Orgti Conſulatu
inſigniti adhuc Claudius in vivis erat; ideoque

Calviſius in Opere Chronologico, Petavius in

lib. 1z. de Doct. Temp. paſſimque recentiores
Chronologi errarunt, quando annum unum &
aliquot menſes Claudio aſſignarunt, decepti ab
Euſebio lib. 7. cap. 28. & quibuſdam aliis Ve-
teribus, qui numero rotundo loquentes, Clau-
dium annos duos regnaſſe dixêre. Claudio frater

ejus Quintillus ſucceſſit; ſed eo poſt diem deci-

mum ſeptimum extincto, ut Pollio, Eutropius,
Caſſiodorus, & alii teſtantur, Aurelianus Im-
perator appellatus eſt menſe Novembri aut in-
ſequenti. ᷣðU G
Aurelianus, confirmato Imperio, cüm Roma

Geſta abAn- moviſſet, Aquileiam contendit: & inde Pannoni-

yeliano.

Vv.

cas ad nationes acceſſit, quas à Soythis invadi co-
gͤnoverat, inquit Zoſimus pag. 654. qui addit,
in Pannonia pralio ancipiti dimicatum eſſe , à0
poſtea de pace actum, & Imperatorem ſatis ma-
gno Pannoniæ relicto præſidio, versùs Italiam
perrexiſſe. Sed hæc ſub finein anni ſequentis
acta. Quæ enim antea in Italia geſſerit Aurelia-
nus adversùs Marcomannos, qui omnia circa
Mediolanum devaſtabant, narrat Vopiſcus in Au-
reliano cap. 18. & nos ex eo anno ſequenti expo-
nemus. Vopiſcus autem de hac prima Aureliani
Romam profectione, quæ omnes ejus bellicas
expeditiones præceſſit, nullam mentionem ha-
bet. H
Agd num. I V. & ſeqq. fusè agit Baronius de

Obitus Ple- Plotino celeberrimo Philoſopho Platonico, cui

zini Philoſo- poſt mortem divini honores à ſuis impertiti
phi Plato-

nici.

ſunt, aitque ex Porphyrio in ejus Vita ingruen-
te lue tactum fuiſſe angina, quod genus eſt
morbi acutiſſimi quo fauces aguntur ac ſtrangu-
lantur. Plotinum verò currenti anno demortaum
ex eodem Porphyrio jam anno CCLXIII
monſtravimus.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO -ROMAN & 5764.

1024.

Olymp. 262. O28 A. ) 6. P. 16. April. Indict. 4.

an. 3.

Con ſules.

JESuICHRISTI 371. ſe-und. Baronium 172.
FELICIS PATP £ 3.

AuRELIANI IMP. 2.

Num. I ad XIX. Cofſſ. L. Domitius Au-
relianus Aug. 11, & M. Ceionius Virins
Baſſus, ut demonſtrat Inſcriptio à Reineſio pag.
384. relata, quam licèt, cùm Diſſertationem
Hypaticam compoſui, non vidiſſem, demon-
ſtravi tamen, Aurelianum præſenti anno ſe-
cundàùm priorem Conſulatuum Cæſareorum re-
gulam Conſulem proceſſiſſe, non verò Aurelia-
num hominem privatum, ut exiſtimavit Onu-
phrius in Faſtis, ac cum numerali nota proferri
debere, non verò ſimpliciter & abſoluteè, ut paſ-
ſim fit ab omnibus Faſtorum Conditoribus; cùnm
Valeriano imperante, Crinito Collega, ſuffe-
um Conſulatum geſſerit. Rationes, quibus
uſus ſum, certas tandem oſtendit præfata In-
ſcriptio, quæ dedicata dicitur IM P. CAES.
VALERIOAIUIRELIAN O. AuG. II. ET M.
CEIONIO VIRIO BASSOCoOS. Hinc ctiam,

inquit Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari pag.

in Annales C. Baroni. 2985

148. Baſſi Aureliani Collegæ hactenus ab Onu- S C. III.
phrio, aliiſque Pomponiæ genti deputati vera An. Ch 272,

familia innoteſcit. In Lapidis quidem Inſcrip-
tione, M. Ceionine Viriur, legitur, quaſi præ-
nomine Mumerinz diceretur; verùm, quòd Rei-
neſius in explicatione Epitaphii Marcum appel-
lar illudque Prænomen Card. Noriſius retinuit,
immutandum eſſe non exiſtimavi. Vopiſcus in
Aureliano cap. 31. recitat fragmentum epiſtelæ,
Ccujus titulus: Aurelianus Anguſtus Gezionio Baſſo.
In hac tantùm ſepulchrali Inſeriptione Valerius
Aurelianus nuncupatur. Sed Valeriam familiam
eidem gentilem fuiſſe, demonſtrat Card. Nori-
ſius ex datis ad eundem ante Imperium à Clau-
dio Auguſto literis, in quarum titulo apud Vo-
piſcum cap. 17. legitur: Flavius Claudius Vale-
rio Aureliano ſuo ſalutem. Dehique in Faſtis Græ-
cis tam Theonis, quàm Heraclii à doctiſſimo
Dodw'ello nuper publicatis Aurelianus dicitur
Auguſtus.
Secunda Synodus Antiochena adversàs Pau-

lum Samoſatenum celebrata eſt autumno anni Epocha ſe-
ducenteſimi ſexageſimi noni, ſequentique con- eundæ Synods
tinuata, quod colligitur ex epiſtola Synodica, Atiochen

quam Epiſcopi ad Dionyſium Romanum Ponti-
ficem ſcripsère, quamque Euſebius lib. 7. cap.
30. récitat. Dionyſius autem, ut mox videbi-
mus, die viceſima octava Decembris illius an-=-
ni ad Deum migravit. Quare hæc Synodus ad
eum annum retrahenda. In citata Synodica Epi-
ſcopi ad Dionyſium ſcribunt: Nunc quoque An-
tiochiam venturnus erat FPirmilianus S jam Tar-
Jam uſque (Ciliciæ oppidum eſt) pervenerat. Sed
um nos jam conveniſſemus, interea loci dum age-

cerſimus, dum ejus adventum expeltamns, abiit

* vita. Græci, ut in eorum Menologio videre
eſt, S. Firmiliani Cæſareæ in Cappadocia Epi-
ſcopi feſtum die viceſima octava Octobris cele-
brant. Quare ſi eo die Firmilianus ad Superos

tranſiit, Synodus Antiochena tunc jam congre-

gata erat. Ex quo detegitur etiam annus emor-
tualis Firmiliani, errorqué Blondelli in libro
contra Primatum Pontificis Romani pag. 63. ubi
ex inſcriptione epiſtolæ Synodicæ ad Dionyſium
Papam colligi exiſtimat, inter Pontificem Ro=
manum & Epiſcopos Orientales exiguum inter-
ceſſiſſe commercium, hoſque parum de illius ſta⸗
tu edoctes; cùm poſt diem XxXVIII Octobris,
quo Firmilianus mortuus, ad Dionyſium ſcri-
berent, ignorantes „eum die XXVI Decembris
antecedentis anni jam & vivis exceſſiſſe. Inde
enim deducere debuit Blondellus, ſecundam
Synodum Antiochenam ſub finem anni ccIxXX
coactam non fuiſſe, ut ipſe perperam arbitratur;
cùm Orientales Epiſcopos Pontificis Romani ſo-
cietatem coluiſſe, ejuique Primatum agnovilſe,
tot aliunde argumentis conſtet. Denique Baro-
nii, Blondelli, & aliorum paſſim ſententia pla-
nè evertitur ex libello Conteſtationis Cleri Con-
ſtantinopolitani publicè in Eccleſia propoſito,

quod Neſtorius ejuſdem ſententiæ ſit cum Paulo Sa-

moſateno aute annos centum Jexaginta ab Ortho-
doxis Epiſcopis condemnato. Scriptus is libellus
anno quadringenteſimo viceſimo nono, ut Ephe-

ſinam Synodum Oecumenicam explicantes

oſtendemus. A currenti autem anno ad annum
cCCGXXIX ſunt tantùm anni cLIIxX, utroque
etiam extremo incompleto pro integro nume-
rato.
Hactenus creditum fuerat, Synodum hanc,

Aureliano imperante, habitam fuiſſe; niſi quòd 11 Synodur
Valeſius Antiochena

§8 Æ C. III.

fub Glausd io
gelebrata.

IV.
Explicatur
Eic bius.

V.
In quo

2986 Critica Hiſtorico Chronologica

Valeſius in Notis Euſebianis eam partim ſub

An. Ch. 271. Claudio, partim ſub Aureliano celebratam au-

tumavit. Sed Principatus Aureliani initio tem-
pori ſuo reddito conſtat, verum eſſe quod in ter-
tia parte Diſſert. Hypaticæ cap. ultimo num. I1
ſcripſimus, illam Claudio imperante inchoatam
& finitam, & ita aliàs exiſtimaverunt Herman-
nus Contractus, Marianus Scotus, qui & Me-
thodium citat, Abbas Urſpergenſis in Chroni-
cis; imò & Euſebius lib. 7. cap. 30. ut mox oſten-
do. Neque enim ſub aliis, quàm ſub anni du-
centeſimi ſexageſimi noni Conſulibus congre-
gari potuit; cùm ſub üſdem Dionyſius Pontifex
Romanus, ad quem Epiſcopi ſcripſere, homi-
nem exuerit, & vulgaris opinio alii fundamen-

to, quàâm Euſebii loco malè in linguam Lati-

nam converſo, ac corruptæ chronologiæ Aure-
lianæ non innitatur. Euſebius itaque non ſcrip-
ſit, poſteriorem Synodum Antiochenam ſub Au-
reliano coactam; ſed tantùm eo Imperium Ro-
manum regente, Paulum Samoſatenum jam ab
ea damnatum, ex Eccleſia exturbatum fuiſſe,
quod ante Zenobiam captam, cui Antiochia
parebat, fieri non potuerat. Hæc Euſebii verba
Iib. 7. cap. 29. xα Wπ„ε ταασ qνnοασ
õ Oαρhαρςα ο☚σ
tαααντο 7τεd⁷à αααατιrνα° α doναν
&ι rnοαιοαααιοταοαρ a„νααπι ris vτις △d& πι αονοαο7
αασνα *ννισα απο£ͤ—να;. Quæ verba
ſic à Valeſio verſa : Hujus temporibus (nempe
Aureliani) poſtrema Synodus innumerabilium fe-
rè Epiſcoporum congregata eſt: in qua auctor ille
nefariæ apud Antiochiam hareſeos Paulus convi-
EQtus, & ab omnibus manifeftiſſimè deprebenſus falſi
doomatis reus, ab univerſa, qucg ſub cælo eſt, Ec-
eleſia Catholica eliminatus eſt. Sed ea verſio ab
Euſebii mente aliena; quod ipſemet Valeſius in-

tellexiſſet, niſi jam vulgari opinione imbutus

fuiſſet. Præferenda itaque Chriſtophorſoni in-
terpretatio, quæ licet in multis imperfecta, in
aliquibus tamen obſervatur accuratior: Cujus

nempe Aureliani temporibus Paulus Dux &

auctor erroris qui Antiochiæ graſabatur ,in po-
ſtremo Concilio Epiſéoporum numero prope infinito-
rum contra eum convocato, ſui erroris & peregri-
næ opinionis perſpicuè convictus, & omnium jam
conſenſu palam condemnatus, ab univerſa & Ca-
tholica Eccleſia, quæ ſub cœlo eſt, penitus extur-
batus fuit.
Nihil aliud itaque Euſebius ſignificat, quàm
Paulum jam in ſecundo Concilio Antiocheno,
Claudio regnante, coacto, convictum & con-
demnatum, Aureliani temporibus poſt Zeno-
biam videlicet debellatam, ab Eccleſia Antio-
chena exturbatum fuiſſe. Euſebius enim in ea
narratione magis ad Concilii executionem,
quàm ad ejus celebrationem reſpexit. Alioquin
dicendum eſſet, eum erraſſe, & quod actum
ſub Claudio, ſub Aureliano geſtum, perperam
perſuaſum habuiſſe. Poſſet ſimpliciùs, imò &
verius is Euſebii locus ſic Latinè reddi: Cujus
temporibus (cuùm poſtrema congregata fuiſſet
quamplurimorum Epiſcoporum Synodus) con-
victus & ab omnibus jam manifeſte falſi dogmatis
Jamnatus auctor illius haæreſeos, quæ erat Antio-
chiæ, 2 Catholica, quaæ ſub cœlo eſt, Eccleſia eli-
minatus eſt. Sed Paulus anno tantùm ccLXXIII,
quo Zenobia ab Aureliano capta, ab Eccleſia
penitus exturbatus, non verò eodem anno, ut
videtur exiſtimaſſe Baronius.

ſius Epiſcopos fuiſſe numero ſeptuaginta teſtatur

Athanaſius in lib. de Synodis pag. 707. In con- s ½ c. 111.
cilio tamen Epheſino, in libello quodam ſuppli- An. Ch.271.
ci, quem Baſilius Diaconus & Monachi contra æ ar error
Neſtorium obtulerunt, centum & oétoginta nu- Pauli Same-
. Z. . . . .. . Iateni.
merantur; ſed alios ad Synodi initium, alios ad?
ejus finem reſpexiſſe exiſtimandum. Leontius in
lib. de Sectis Actione 3. aſſerit, Paulum Samoſa-
tenum tam in Trinitatis quàm in Incarnationis
fide lapſum eſſe. In priori quidem, quèòd ſolum
Patrem Deum eſſe putaret; in poſteriori, quèòd
Chriſtum merum hominem eſſe diceret, & in eo
Verbum extitiſſe negaret; ita ut non eadem ac
Neſtorius ſentiret. Siquidem hic, erſi ſimpli-
cem hominem Chriſtum eſſe diceret, idem ta-
men Dei Verbum per ſe ſubſiſtens, & Filium
aſſerebat in illo homine fuiſſe. Unde in Trinita-
te non peccabat. At Paulus non dicebat, ſubſi-
ſtens per ſe Verbum in Chriſto fuiſſe, ſed Ver-
bum nihil aliud eſſe, niſi juſſum ac mandatum:
tanquam Deus per illum hominem, quæ vellet,
imperaret & faceret. A Sabellio verò diſſenſiſſe
in hoc Leontius exiſtimat, quòd Sabellius eun-
dem affirmabat eſſe Patrem & Filium & Spiri-
tum Sanctum, ſed Patrem volebat eſſe Deum,
qui omnia condidit: Filium nudum hominem:
Spiritum puram gratiam, quæ ſuper Apoſtolos
advenit. Quæ hæreſis à Socinianis & Anabapti-
ſtis inſtaurata eſt, ut in lib. 3. de Trinitate oſten-
dit Petavius, qui & lib. I. de Incarnatione cap.
3. Pauli Samoſateni hæreſim pluribus explicat.
Baronius Euſebium conniventiæ arguit, quòd vx.
Profeſſionem Fidei Patrum Synodi illius Antio- Profeſio Fi-
chenæ, quæ hæreſim Arianorum prorſus jugu- dei Antio-
labat, conſultò prætermiſerit. Verùm, Valeſius chenæ Syno-
in Noris Euſebianis lib. 7. cap. 30. Euſebium hic ts perderam
. adſcripta-
immeritèò reprehendi oſtendit. Nam Profeſſio Baron. num.
illa Fidei, quam Baronius profert ex Actis Ephe- zxv 6 ſeqq.-
ſinæ Synodi, non eſt Profeſſio Sanctorum Pa- “
trum Antiocheni Concilii, ut ipſe exiſtimavit,
ſed ipſius Nicæni. In parte enim I11 ſeu tomo
III Actorum Epheſinæ Synodi pag. 378. titulus
Profeſſionis illlus ita conceptus legitur: De In-
carnatione Uerbi Dei, Filii Patris, definitio Epi-
ſcoporum, qui Nicææ in Synodo convenerunt, GS.
expoſitio ejuſalem Synodi adverſus Paulum Samoſa-
tenum. Vides, Profeſſionem illam Fidei adver-
ſus Paulum Samoſatenum adſcribi Synodo Nicæ-
næ, non autem Antiochenæ. Itaque non video,
inquit Valeſius, quid Baronium impulerit, ut
Profeſſionem illam Antiochenæ Synodo artri-
buerit; niſi fort mendoſos Codices nactus eſt,
aut pro Nicæna Synodo Antiochenam reſtituen-
dam putavit. Certè in Synodo Nicæna hæc non
leguntur. Sed quis neſcir, cuncta ferè Acta il-
lius Synodi intercidiſſe? Videtur tamen mentio
fieri illius definitionis in canone XIX Concilii
Nicæni, qui eſt de Paulianiſtis. Binius, ac poſt
eum Labbeus, eandem Profeſſionem Antioche-
næ Synodo II in Collectione Conciliorum fal-
688 attribuerunt. Scripſit præterea hæc Synodus
epiſtolam ad Paulum Samoſatenſem, quam Baro-
nius priori Synodo Antiochenæ perperam tri-
buit, ut ibidem oſtendimus, ideoque ea huc
revocanda erit.
Ad num. XIX & ſeq. Marcomanni omnia vII.
circa Mediolanum devaſtarunt, quos poſtea Ghta ab
Aurelianus ſuperavit, ut tradit Vopiſcus in Aareliane
Aureliano cap. 18. In àllo autem timore, quo Aug.
Marcomanni cundta vaſtabaut 5 ingentes Ro- .
mæ ſeditiones motæ ſant. Quare etiam li-
bri Sibyllini inſpecti. Senatuſeonſultum uci
L fibri

60
An. C.

PII.
Eredit
annonit

rlorioſaf

IX.
Obita D

. .

ligem. §. C. II1. libri inſpici juſſi, die tertio Idus anuarias fa- tur, docere Euſebium, ſecundam Synodum An- 8S £ . III=
4. An. Ch. 271. Rtum, inquit idem Auctor, qui illud refert. Au- tiochenam ‚ quæ ad eundem Dionyſium ſcripſit, An. Ch. 271.
relianus, addit Victor in Epitome, tribus præ- Aureliano imperante, congregatam fuiſſe. Sed
luiz vittor fuit, apud Placentiam, jnxta amnem cum jam oſtenderimus, eam epiſtolam, Clau-
Metaurum ac Fanum Fortung, poſtremo Tici- dio imperante, ad Dionyſium datam, deceptoſ-
nenſibus in campis. Vopiſcus prælii tantùm apud que Viros doctiſſimos, qui ita Euſebium inter-
Placentiam habiti meminit, quo Marcomanni pretati ſunt, quaſi ſcripſerit, ſecundam Syno-
victi: & poſtea ait; Aurelianum plenum irarum dum Antiochenam 4 qua ea epiſtola ſcripta;
Romam petiiſſe. Verùm, ex Zoſimo conſtat Aureliani tempore indictam fuiſſe, annus emor-
Aurelianum, antequam Romam iterum veni- tualis Dionyſii extra controverſiam eſſe debet.
ret, in Pannoniam profectum eſſe; ait enim: Papebrocius V. C. in Conatu Chronico-Hi- X.
Aurelianus confermato Inperio, quum Roma mo- ſtorico ad Catalogum Romanorum Pontificem, Be die ordi-
viſſet, (& Marcomannos apud Placentiam ſu- de Dionyſio agens ait: Diem ordinationis reſeri- nationis &
taſſet, ut ex Vopiſco retulimus) Aquileiam bo, non XI, ſed IX Kal. Auguſti, at habea- wort’s Vio-
peraſet;, P . . nfi PP.
contendit: & inde Pannontcas ad nationes acceſ- ur Dominica, gud facta t; &Mex diebus IIII
ſit, quas 4 Seythis invad cognoverat. Subjun- ſolnm retineo dies III; niſi quis malit pro VII
it, in Pannonia ancipiti prælio dimicatum eſ- Kal. Januarii, legere VI, u Sanckus obierit
ſe, & Imperatorem, intellecto Alamanos TLa- XXVII Decembris. Sed perperam; Diony-
liam incurſionibus vexare decreviſſe, in Italiam ſium enim XI Kal. Auguſti ordinatum „tam
perrexiſſe. Narrat poſtea, Romæ aliquos Sena- exemplar; quo Henſchenius uſus, quàm illud,
tores velut inſidiarum Imperatori ſtructarum par- quod Cuſpinianus habuit „& Anaſtaſius teſtan-
ticipes morte multatos eſſe, tuncque mœnibus tur, & ſatis indicant dies quatuor, quibus ſu⸗
cinctam Romam. His jungenda quæ habet Vo- pra annos & menſes ſedit. Præterea Dionyſium
ſcus ciratus cap. 21. Fimito pralio Marcomanni- die XX VI Decembris demortuum, docent
co, Aurelianus plenus irarum Romam petiit, vin- non rantùm Chronicon Damaſi, & Catalogus
dittæ cupidus, quäm ſeditionam aſperuas ſaggere- Nominum Apoſtolicorum; ſed etiam Chronicon
hat. Iaterfelti ſunt enim nonnutlli ettiam nobiles auctius veterum Pontificum, & liber de Ponrti-
Senatores, &c. Tum ſubdit Vopiſcus, Aurelia- ficibus Romanis, quando aiunt, Dionyſium
t num muros Urbis dilataſſe. Quare inter utrum- V Kalend. Jannarii ſepultum eſſe. Nam juxta
ſgfilio Fi. ue Hiſcoricum rectè convenit, alterque ex al- regulam à nobis ſtatutam, quando Scriptores
n⸗ tero fupplendus. Rei geſtæ annum unus Idacius in morte alicujus Pontificis narranda uno ſolàùm
Peen in Faſtis nos docuit. Nam ſub Aureliani & Baſſi die inter ſe diſſident, alter de die obituali, al⸗
lſerite⸗ Conſulatu hoc anno geſto, inquit: H Coſſ. Ur- ter de die ſepulturæ intelligendus. Sicque Dio-
Baron-num. bis muri cœpti fieri. Quoeirca, cum Urbis mu- nyſius die X XVI menſis Decembris animam
I K Eg. 1 rorum dilatatio poſt bellum Marcomannicum & Deo reddidit, & poſtridie ſeu VI Kal. Janua-

in Annales C. Baronii.

libros Sybillinos conſultos contigerit, dies ter-
tius Idus Januarias, quo laudatum Senatuſcon-
ſultum conditum, de menſe Januario præſen-
tis anni certiſſimè intelligendus.

rii ſepultus eſt. Hinc in Indiculo Depolſitionis
Epiſcoporum à Bucherio relato legitur: Sexto
Kalendas ſanuarias Dionyſii in Calliſti. Sed non
tantùm Dionyſius die Dominica ordinatus non

VIII. Mediobarbus Nummum Aureliani exhibet in eſt; ſed nec etiam S. Felix, qui ei ſucceſſit, ut
Expeditio poſtica inſcriptum: PANNONIAE; quem cum mox dicemus. Porro ex die emortuali Dionyſu
Pannonica anno CCLXII perperam conjungit. Ex quo luculentum deſumitur argumentum ad proban-

glorioſafuit: qiſcimus, expeditionem Pannonicam Aureliano

1

IX.

. 2 . .
glorioſam fuiſſe, licèt ejus unus Zoſimus me-

minerit. ò
Ad num. X XI & ſeq. Dionpſßius Romanus

Obitus Dio- Pontifex anno ducenteſimo ſexageſimo nono,

nyſii Papæ.

Claudii & Paterni Conſulatu inſignito homi-
nem exuit. Nam in Chronico Damaſi legitur:
Dionyſius aunis octo, menſibus duobus, diebus qua-

dum, in Martyrologio Hieronymiano Natale
Pontificum Romanorum non ſemper notari; ſed
vel eorum Translationem, vel Reliquiarum ele-
vationem ſæpe memorari: ad diem enim XIV.
Septembris legitur: Depoſitio S. Dionyſii Epiſcopi;
cùm tamen certum ſit, hunc uſque ad finem men-
ſis Decembris vitam produxiſſe.
Circumferuntur aliquæ Decretales ſub Dio-

XI.

nyſii nomine: ſed eas ſuppoſititias eſſe Schel- Klix Dio-

zuor. Euit temporibus Gallieni ex die XI Kal. 6
. ſtratius in ſecunda parte Antiquit. IIluſtr. alii- Moeeaf. J

Augnſti, NKmiliano & Baſſo Coſſ. uſque in diem

ſeptimum Kal. Zannarit; Conſulibus Claudio &

que Viri docti jam demonſtrarunt. Tam Chro-

Paterno. Eadem verba ex libro Damaſi refert nicon auctius veterum Pontificum, quàm liber
ſt Cuſpinianus in ſuis Faſtis. Sed loco, annis olto, de Romanis Pontificibus, habent, Epiſcopatum
-⸗ legendum, annis decem, & loco „menſibus duo- dies quinque ceſſaſſe; quod tamen à veritate alie-
. bar, legendum, menſibus quinque; ut urerque num. In Martyrologio enim Hieronymiano ad
65 Conſularus, & dies tam ordinationis „ quàm IV Kal. Januarii ſeu ad diem XXIXDe-
0. emortualis in eo Chronico notati certum red- cembris, legitur: Komæ Felicis & Bonifacii Epi-
i⸗ dunt. Menſes quinque uterque Catalogus Cor- ſoopi de ordinatione; ubi licèt aliqua verba deeſſe
berenſis exhibent, in aliis numeris, quemad- videantur, non dubium tamen, quin de ordi-
modum & alii Catalogi, depravati. Dionyſius natione Felicis primi Dionyſii ſucceſſoris ibidem
34 VII. itaque die vigeſima ſecunda menſis Julii anni ſermo ſit. Quare duobus diebus Sedes vacavit,
Ge 45 CCLIX Emiliani & Baſſi Conſulatu notati, & Felix ordinatus eſt die viceſima nona Decem-
wlian⸗ quæ cum feria ſexta concurrebat, ordinatus fuit, bris, quæ anno CCLXIX cum feria quarta con-
ℳ dieque viceſima ſexta menſis Decembris anni currebat. Porro ordinationes Epiſcoporiin an-
. ducenteſimi ſexageſimi noni ſupremum diem te Conſtantiniana tempora diebus Dormnfnhicis
. obiit, ſicque ſedic annos decem, menſes quin- fieri ſolitas non fuiſſe habemus, tam ex Chro-
que, dies quatuor, emortuali nempe excluſo. nico Damaſi, quâm ex Martyrologio Hierony-
4 Ideo Baronius, Aureliano Imperium adepto, miano, quod in S. Marcello Papa aliud nobis

Dionyſium mortuum credidit, quia arbitraba-

exemplum ſuppeditabit.
Obüt

5 SH C. III. Obiit hoc anno Sapores Perſarum Rex, qui
An. Ch. 27t. regnavit unum & triginta integros annos, & in-
. . . . „
272 gentibus jacturis Romanos affecit, inquit Aga-
S“ B thias lib. 4. Eo mortuo Ormiſdas ejus filius re-
1115 5 . . .
“ ecimum
ris Perſarum gnum ſuſcepit poſt annum unum & 4
rtuu ic U qui trés an-
KRegis. diem demortuus. Huic Uraranes, qui tres à
nos regnavit, ſucceſſit, quem Uraranes 17 ejus
filius excepit.
XIII. Victorinus, qui Poſtumo ſucceſſerat, poſt
Tetricus in biennii Inperium, Agrippinæ occiſus eſt, inquit
Gallis imn- Victor de Cæſaribis ⸗ Imperii ſui anno ſecun-

erat. do, inquit Eutropiu qui addit: Huic ſucceſſit
ZTetricus Senator, qui Aquitaniam honore Praſi-
dis adminiſtrans, abſens, a militibus Iiperator
electus eſt; quod currentis anni initio vel ſub
Kinem præcedentis factum ex anno emortuali Po-
ſtumi, & fine Imperii Tetrici manifeſtum fit.
Anno Urbis .
1025. ANNO PERIODI GRXCO- ROMANXE 576 5.
Olymp. 262.
un 4, O I. G F. 7. P. 31. Mart. Indict. 5.
JESu CHEHRISTI 272. ſecund. Baronium 273.
FELICIS PAP 4.
AüURELIANI IMP. 3.
I. D num. I & ſeq. Coſſ. Quietus, & Voldu-
Conſules. .
mianus.
II. Aarelianus non hoc anno, ut exiſtimavit

Zerelte ue Baronius, ſed præcedenti plenus irarum ite-
Paulo Sa-

rum Romam petiit, & Senatores quoſdam
maſateno bæ- Fte affeci anno præcedenti demonſtra-
irocinaba- morte affecit, ut anno præcedenti dem
zur, viéta. vimus ex Zoſimo, Vopiſco & Idacio inter ſe
collatis. Ubi Zoſimus & Voſpiſcus de ea Au-
reliani vindicta, & murorum Urbis dilatatione
locuti ſunt, communi conſenſu ſcribunt, hunc
contra Palmyrenos, id eſt, contra Zenobiam, quæ
fliorum nomine Orientale tenebat Imperium, iter
flexiſſe; quod præſenti anno factum, ex iis,
quæ mox dicemus, conſtabit. Multa in itinere
ac magna hellorum genera confecit. Nam in
Thraciis & in Illyrico occurrentes Barbaros vi-
cit. Receptà Thyana Antiochiam brevi certami-
ne obtinuit. Pugnatum eſt poſt hæc de ſum-
ma rerum contra Zenobiam, & Zabam ejus
ſocium apud Emeſſam. Fugata eſt Zenobia cum
Zaba, & pleniſſimè parta victoria. Dein un-
dique Palmyram obſedit, & poſt multa mulie-
rem potentiſſimam vicit. Victor itaque Aure-

in vinculis Zenobiam teneret, in Europam re-
diit. Hæc ſummariè ex Vopiſco in Aureliano
excerpta, quæ currenti anno geſta eſſe oſtendit
Euſebius in Chronico ſecundùm editionem Sca-
ligeri, ubi Zenobiam Palmyrenorum Regi-
nam ab Aureliano captam tradit anno Abraha-
mi 2288. qui cum menſe Septembri curren-
tis Chriſti anni abſolvitur.
III. Præterea extat in Gaza Regia Nummus æreus

Nonſequenti mediæ magnitudinis Zenobiæ Auguſtæ, in
ſed currenti

sunv. to. Tres ſimiles recitat Mediobarbus eodem an-

no inſignitos. Quare non dubium, quin Se-
ptimia Zenobia, ſic in Nummis vocata, curren-
ti anno in poteſtatem Aureliani venerit; cùm
jam ab anno CCLXVII regnum inierit. Me-
diobarbus, qui initium ejus Imperii perperam
cum anno Chriſti CCLXVI copulavit, non
bene etiam eam anno inſequenti captam ſcri-
pfſit: ſic enim non annis quinque, ſed annis ſe-
ptem imperaſſet. Ex hac Aureliani victoria anno

288 Critica Hiſtorico Chronologica

lianus, totiuſque jam Orientis poſſeſſor, cùm

cujus poſtica legitur: L. E. id eſt, anno quin-

ſuo reddita intelligimus, Paulum Samoſatenum
ante præſentem annum ex Eccleſia Antiochena
deturbatum non eſſe, licèt jam à triennio à Sy-
nodo Antiochena ſecunda tanquam novæ hæ-

reſeos Auctor damnatus fuiſſet. Cùm enim pe-

nes Zenobiam Antiochia eſſet, eaque illi pa-
trocinaretur, poſterioris Concilii Antiocheni

decretum executioni mandari non potuit ante

præſentem annum, quo Aunrelianus Antio-
chiam, & Imperium Orientale recepit. Baro-
nius hoc bellum adverſus Zenobiam male in
annum ſequentem diſtulit.
A num. III ad XI Baronius in Notis ad
Martyrologium Romanum, perſecutionem
Aurelianeam brevem fuiſſe accurate ſcripſerat:
ſed hanc ſententiam ob ingentem eorum nume-
rum, qui, Aureliano imperante, martyrium ſu-

biere, in Annalibus mutavit, ejuſque initium
præſenti Chriſti anno affixit. Baronium omnes
deinde ſecuti ſunt, contra ſidem Antiquorum,
qui eam breviſſimam fuiſſe tradidere. Quòd ſi
præſenti anno ea decreta fuiſſet, non ſolùm per
aliquot annos duraſſet; ſed & Aurelianus eo-
dem tempore Chriſtianis faviſſet, & in eoſ-
dem delæviſſet, quod nullus ſibi perſuaſerit.

Imperiale enim edictum hoc anno adverſus Pau-

lum Samoſatenum emiſit, ut mox diximus. Imò
Fuſebius lib. 7. cap. 30. poſtquam de affectu
Imperatoris erga Chriſtianos locutus eſt, ait:
Proceſu verò temporis aliter de nobis ſentiens,
quorundam conſilias &it impelli, at perſecutio-
nem adverſus noſtros commoveret. Imperatoris
itaque judicium in favorem Pontificis Roma-
ni, & Pauli Samoſateni dejectio perſecutionem
præceſſit, eaque nonniſi proceſſu temporis poſt
Imperiale ediéctum excitata eſt, ut docet Eule-
bius citatus, qui ideo in Hiſtoria confirmat
quod jam in Chronico ſcripſerat, Zenobiam
nempe præſenti anno captam, & proceſſu tempo-
ris, ſeu ſub finem Imperii Aureliani, perſecu-
tionem ab eo decretam.
Antiqui omnes, qui de ea locuti ſunt „bre-
vem eam fuiſſe affirmarunt. Lactantius lib
Mortibus Perſecutorum cap. 6. Aurelianus,
inquit, qat eſſet naturà veſanus & præceps,
quamvis captivitatem VValeriani meminiſſet, ta-
nen oblitus ſoeleris ejus & pœnæ iraim Dei cru-
delibus falctis laceſſivit. Vrhim, illi ne per-
Rcere quidem quæ cogitaverat, licuit; ſedpro-
tinus inter initia furoris ſui extinttus eſt. Non-
dum ad Provincias ulteriores cruenta ejus ſeripta
bervenerant, & jam Cœnofrurio, qui locus eſt
Thraciæ, ceruentus ipſe humi jacebat, falſa qua-
