Faſtorum diſpoſitione manifeſtum fiat, & ut in-
frà oftendam, Imperatorum filii priùs Conſules
deſignarentur, quàm Cæſareo nomine donaren-
tur. Ita licet nullum Auckorem in medium ad-
ducere votuerim, qui Imperatores, annis De-
cennalibus & id genus feſtis deſtinatis, Conſu-
les de more proceſſiſſe ſcripſerit, non ideo 14
tamen minus verum, cuùm Faſtorum ordinatio

ceteris verò von

id apertè monſtraret. Tandem poſt Diſſertatio- S £ C. 1.
nem Hypaticam in lucem emiſſam prodiit nova An. Ch. 243.
Operum Themiſtii editio tredecim Orationibus
& MSS. recèns erutis aucta, quarum XVI,
quæ eſt de pace & Conſulatu Siturnini, reſ-

ponſiones omnes cenſoribus iſtis eripuit; cùm

in ea diſertè dicatur, Imperatores ſingulis quin-
quennüis ac decennüs Conſulatum de more ſuſ-
cepiſſe. Themiſtii locum anno cccLXXXIII,
quo Theodoſius Magnus Quinquennalia cele-
bravit, recitato, quo uno ceteræ regulæ con-
firmabuntur, cüm nihil adverſus has proferri
poſſit, quod contra ſecundam non militet. Cer-
tè& cm cenſores iſti primam regulam ſeſe ad-
mittere profiteantur, adeo ab aliis abhorrere
non debent; hæc quippe plures, quàm aliæ,
exceptiones habet. Ex Imperatoribus enim alii
ipſo Imperii exordii Conſulatum ſuffectum; alii
Conſulatum ordinarium proximis poſt ſuſcep
tum Imperium Kalendis Januarii; alii tardius
alii nullo modo inierunt. En quot exceptiones.
Hinc tamen regulim retinendam, quinque
verò poſtremas rejiciendas cenſent cenſores
iſti, qui, ſi ſine animi impetu non recto lo-
cuti eſſent; primam, ob eas, quibus ſubjacet,
exceptiones, contemnendam, non verò novas
obptrudendas dixiſſent. Nec denique verum eſt
quod aiunt pag. 151. Epiſtolæ Gonſularis, eas
nempe ſæpius ab Imperatoribus contemptas,
quàm obſervatas videri. Ut enim Opus iſtud
percurrenti liquebit, verùm quidem eſt, Im-
peratores aut initio Imperii aut quinto ac deci-
mo Imperii anno Conſulatum non ſemper ſum-
ſiſſe, ac privatis eam dignitatem gerentibus,
aliquando triumphaſſe, bella moviſſe, ac Lu-
dos Seculares celebraſſe. Sed falſum, eos aliis
annis, præterquam à me memoratis, annum
aperuiſſe, ſi unum Heliogabalum virum ſto-
lidiſſimum excipias. Regulæ itaque illæ de more
ſervatæ, & non mediocti rei literariæ emolu-
mento è tenebris eductæ.

ANNO PERIODI GRACO -ROMANXÆ 5576. Anno Urbis
O 8. E. 8. P. 20. April. Indict. 11. 5

JESu CRRISTI S83. ſecundùm Baronium 85.

ANACLETI PAP £ I.

O ymp. 21 52
an 3.

DoMITIANI IMF. 3.

D num. I Coſſ. Domitianus Aug. I X, & I.
Q. Petilius Kufus II, ut ex Phlegonte Conſules
cap. 24 de Mirabilibus, & ex Græco Epigram-
mate demonſtrat Card. Noriſius in Epiſtola
Conſulari.
Domitiani Conſulatus juxta ſecundam Con- 1I1.
ſulatuum Cæſareorum regulam: Imperii enim eris, e.
Cæſaræi Quindecennalia uno anno dilata cele- tiane Quin⸗
bravit, quorum indicium quod ſcribit Euſebius decennalia.
in Chronico: Domitiani uxor Auguſta appella-
tur; quæ nuncupatio in quibuſdam exemplari-
bus, ut Pontacus notavit, in hunc annum col-
lata, quod certum red it Suetonius in Domi-
tiano cap. 3. ubi ait: Domitianus uxorem Do-
mitiam, ex qua in ſecundo ſuo Conſulatu filium
tulerat, alteroque anno conſalutaverat ut Augu-

II.

₰
ſtam, repudiavit, intraque breve tempus reda-
xit. Suetonium verò de ſecundo Domitiani
Conſulatu ordinario hoc anno geſto loqui,

eumque hoc in loco ſuffectorum Conſularuum
nullam

III.
Conſelatus d
ſufechi in
Nummis G
Inſeriptioni 1
bur ſihe 1
reterniſ⸗ p
l1e

⸗
dos,
Lu-
Aliis
num

more
nolu⸗

—

6. Nund Vrdis
W⸗ 836.

— 00ρ☚mg. 215
41u ⸗
S.

gone
graln⸗
Pinol⸗

Orſiis

II.
ncor⸗ Imperii
enin rei yni⸗
4 cele⸗ tiant Eir⸗
aſebis leuinii
rele
nplurr⸗
m col.
Domi-
em Do-
fliun
A
l.
owmiimn
9 ll⸗
muum
Nullam

S X½ C. I. nullam rationem habuiſſe rectè vidit Euſebius,
An. Ch. 33. rem iſtam hoc anno narrans. Ex quo liquet pri-
mò, verum eſſe quod in Diſſert. Hypatica plu-
ribus demonſtravi, ſuffectos nempe Conſula-
tus tam Domitiani, quâm aliorum Imperato-
rum ſæpe ab Hiſtoricis neglecétos fuiſſe, & in
Nummis ac Inſcriptionibus prætermiſſos, &,
quod mirum, ab ipſo Suetonio, qui poſtea
Cap. 14. eos enumerat, dicens: Conſulatus XVII
cepit. Scaliger in Animadverſionibus Euſebianis
ait, Euſebium ſeptennii metachroniſmum com-
mittere, qui ſibi in animum induxit, Suetonium
nullum Domitiani Conſulatum prætermiſilſſe,
& inſinuare, Domitiam anno poſt ſecundum
Domitiani Conſulatum, qui ordinarius fuit,
Auguſtam appellatam. Quod nollem à Viro
doctiſſimo dictum, cùm Domitianus ſecundum
Conſulatum ordinarium anno Chriſti LXXIII
geſſerit, & Domitia anno inſequenti à Domi-
tiano Auguſta diei non potuerit: nam ipſemet
tunc nondum Auguſtus erat. Liquet ſecundèò,
Imperatores uxores Auguſtas appellaſſe, vel
poſtquam prolem procrearant, ut Viris doctis
obſervatum, vel eam nuncupationem in De-
cennalia, & id genus feſta diſtuliſſe, uti Hadria-
nus & alii. Liquet denique nonum Domitiani
Conſulatum ob Imperii Cæſarei Quindecenna-
lia capeſſitum, cùm Domitia hoc anno Augu-
ſta renuntiata fuerit.
11I1. Noriſius Card. eruditiſſimus, qui in Diſſert.
Conſulatus de Votis Decennalibus in vulgarem opinionem
br, S abierat, & omnes Conſulatus ſuffectos tam Do-
Inſeriptioni- mitiani, quâm aliorum Auguſtorum, connu-
bus ſape HMeratos fuiſſe autumarat, in Epiſtola Conſul.
pratermiſi: pag. 52. illam quidem falſam fatetur; ſed perpe-
ram ſcribit: Ia vetuſtis Lapidum Inſcriptionibus
ſuffetti Domitiani Conſulatus una ſimul cum ordi-
nariis ſemper connumerantur. Deges llos in ma-
gno Theſauro pag. 5. 68. 244. 300. 574. 575. Smyr-
nenſem nondum editam proximè exhibebo. Nec
ſecus in Nummis eoſdem Conſulatus ſcalptos vi-
di. Illum vero Scaligero recitatum, in quo Do-
mitianus dicitur Auéusrus P. M. Cos. VI.
perperam ſeripſerunt: in illo enim dubio procul
ſcalptum fuerat CosS. VII. detrita tamen injuria
temporum ſeu alio caſu poſtrema nota numerali,
quæ caligero tibique ſupplenda erat ex innumeris,
quos vidi, ejuſdem Nummis, in quibus dicitur:
CoS. VI I. & in poſtica: PRINCEPS JuVEN-
TuTIS. Ita Card. Noriſius in ea Epiſtola tunc
errore vulgari nondum omni ex parte liber, cu-
jus ideo radices, harumque fibræ mihi hic
evellendæ. Alios enim Viros eruditos in eodem
verſari video. Extat Domitiani Nummus apud

Occonem pag. 170. in quo legitur: IM P. Do-

MIT. Auc. P. M. Cos. I I. S. C. Refert il-
lum Occo initio annorum Domitiani, cùm
tamen tunc neque Auguſtus, neque Pontifex
Maximus eſſet. Mediobatbus in præclara ſua
Collectione Numiſmatum iſtud omittit, quia
ſine dubio illud pſeudographum exiſtimat. Fal-
conerius in Notis ad Inſcriptiones Athleticas
pag. 1z. recitato illo Nummo aureo, inquit: Fal-
ſus eſt Occo, ut alias ſepe. Sed ipſimet Viri do-
Ctiſſimi hallucinantur: Conſulatus enim ſuffecti

in Nummis aliquando omiſſi; deoque præfatus

cuſus anno Chriſti LXXXI, quo Domitia-
nus jam Auguſtus erat, duoſque tantum Conſu-
latus ordinarios geſſerat. Erizzus pag. 150. refert
poſticam partem Nummi argentei Domitiani,
in quo viſitur Provincia jacens ac mœſta, in
Tom. I.

in Annales C. Baromii.

IR.

73

cujus latere eſt haſta confracta cum epigra- S & C. I.
phe: IMP VIIII. CoS. VI. CENSOR.. . An. Ch. 83.

POTESTAT. P. P. id eſt, Cenſoriæ Poteſtatis.
Quæ Provincia, ut recte Brizzus, Germa-
niæ devictæ figura. Percuſſus is Nummus anno
octogeſimo ſexto, quo Domitianus Conſulatum
XII, fi ſuffectos numeres, geſſit, & ſecun-
dum bellum Dacicum inchoavit. Domitianus
anno antecedenti, quo Conſulatum XI ſuſce-
pit, in Nummis apud Mediobarbum dicitur;
IMP. VIIII; in Nummis verò XII Conſu-
latu ſignatis dicitur, Imp. 1I, Imp. 1II, Imy.
XIII, & in Nummis Conſulatu XIII in-
ſignitis dicitur, Inp. XIII & Imp. XIIII.
Ex quibus apparet, Goltzio parum fidendum,
qui Domitiani Nummos exhibet, in quibus is
dicitur Inp. 1111, Coſ. XI, & Imp. XIIII,
Co. KII, contra fidem præfarorum Nummo-
rum à Mediobarbo recitatorum; quod obiter
dictum ſit. Neque enim Nummus ab Erizzo
relatus anno Chriſti LXXVII, quo Domi-
tianus ſextum Conſulatum geſſit, eumque ſuf-
fectum, cudi potuit; cùm Domitianus in Num-
mis Imperator ob victorias non appelletur,
niſi cum jam dignitatem Auguſteam a eptus
eſt. In Præfato itaque Nummo omnes ſuffecti
Domitiani Conſulatus neglecti. Alios duos Do-
mitiani Nummos Occo refert, in quibus iidem
Conſulatus tacentur. In uno legitur: I M r.
CÆ S. DoMITIANuIuIS AuGuST. P. M.
P. Cos. VI. In altero: IMPD. Do-
MITIAN. C£ S. PIVI. WS P. AuG. F. P.
M. TR. P. Cos. VI. qui nonniſi poſt Veſ-
paſiani & Titi mortem percuſſi, poſt ſepti-
mum nempe Domitiani Conſulatum; cüm is
nondum Auguſtus eſſet, & Veſpaſianus pater
nondum Divus, quia nondum mortuus. Præ-
fati itaque Nummi minimè ſupplendi, ut vult

Card. Noriſius, neque injurià temporum ſeu alio

caſu poſtrema nota numeralis detrita.
Sed non tantùm in Nummis, verùm etiam
in Inſcriptionibus Conſulatus Auguſtorum quan-

1 V.
Conſulataas

doque contemti. Sponius in Miſcellaneis eru- F-as: ,

ditæ Antiquitatis pag. 93. refert Epigraphen,
quæ Arculi in Italia adhuc ſupereſt, quæ poſita
dicitur I M r. DoMAITIANO CAE5S. Aud.
GERM. Cos. In ea unicus Conſulatus expri-
mitur, ceterique omnes tam ſuffecti, quàm or-
dinarii, prætermiſſi, ſeu verius Conſulatus ſim-
pliciter & abſolutè ſine numerali nota expri-
mitur. Nec refert, quòd Card. Noriſius dicit,
ſe nempe non vidiſſe Nummos, in quibus Do-
mitianus appelletur Auguſtus ac Conſul vI. An-
tiquarii enim Nummos, in quibus Domitianus
ita vocatur, vel detritos vel mendoſos eſſe exi=
ſtimantes, eoſdem projecêre, neque typis man-
darunt, ut evidenter patet de Mediobarbo V.
C. qui in præſtanti ſuo Auctario, Occonis duos
citatos Nummos, qui apud hunc extant, omiſit,
quia eos ſine dubio pſeudographos arbitratus
eſt. Qui Antiquariorum agendi modas pror-
ſus damnandus: Nummos enunm integra ſide
referre debent; nam quod ipſi non intelligunt,
alii tandem feliciter explicare poterunt, ut jam
dixi in Diſſert. Hypatica pag. I5I. Immèò Au-
ctor Chronici Alexandrini, & Marianus Sco=
tus in Chronico in recenſione Faſtorum Conſu-
larium Conſulatus ſuffectos Domitiani omnes
tacent, ſicuti & Leunclavius in Indice Con-
ſulum, quos libro 67. Dionis præfixit. Miratur
Card. Noriſius laudatus, quòd in Diſſertatione
Hypatica

Faſtis quir
buſdam
omiſti.

74

S8 E C. 1. Hypatica eum Indiculum Dioni attribuerim,
An. C. 83. 84. nec animadverterim Leunclavium ultimis Dio-

V.
Anacletiss

lkt Papa.

Anno Ur-
bis 837.

Olymp. 215.

an. 4.

I.
Conſules.

11.

nis libris Conſules præpoſuiſſe, & Indicem
Conſularem Dionis in Caio Caligula deſinere.
At quando Auctores duo conjunctim leguntur,
uni tribuere quod alterius eſt, valde pronum eſ-
ſe Card. eruditiſſimus non inficias ibit. Ipſemet
enim in Diſſert. de Synodo Quinta cap. I. pag. 8.
verba Chronologi anonymi in Victoris Tunu-
nenſis margine impreſſi ipſi Victori aſſignat, &
in Diſſert. de Votis Decennalibus cap. 5. Con-

ſules in Farraginem Græcam à Scaligero inſer-

tos, tanquam Euſebianos citat; quamvis jam
Viris doctis obſervatum fuerit, Auctorem
Chronici in Victoris Tununenſis margine editi
alium eſſe à Victore, & Euſebium Cælſarienſem
Conſules in ſuo Chronico non annotaſſe. Cùn
itaque Leunclavius ſe ultimis Dionis libris Con-
ſules præfixiſſenon monuerit, adeo mirum vi-
deri non debuit, quèòd me in errorem traxerit.
S. Cletus Papa hoc anno ad Deum migravit,
eique Anacletus ſubſtitutus, ut ſuo loco vide-
imus.

ANNO PERIODI GRCO -ROMANA 5577.
O 9D C. 9. P. II. April. Indict. 12.
JESuCHRISTI S84. ſecund. Baronium 87.
ANACLETI PAP &£ 2.

DoMITIANY IML. 4.

D num. I. Coſſ. Domitianus Aug. 1, &
Appius Sabinus, ex Onuphrio in Faſtis.
Em. Card. Noriſius in Epiſt. Conſul. pag. 56.
Domitianum Aug. X, & C. Oppium Sabinum
profitetur, quòd Suetonius in Domitiano cap. 6.
ſcribat, Domitianum duas contra Dacos expe-
ditiones ſuſcepiſſe, primam Oppio Sabino Con-
ſulari oppreſſo, & Grutero pag. 446. laudetur,
Hadriano imperante, C. OPrPIuIS SABIN u§,
qui hujus Oppii Sabini à Dacis interfecti filius
videri poſſit. At cùm Eutropius, qui Suetonii
verba exicribere ſolet, habeat Appium Sabinum,
non verò Oppium, & Pæanius in Metaphraſi
omittat vocem illam Appium, licet de Cornelio
Fuſco, de quo eodem loco Eutropius, utrum-
que nomen exprimat, conjectura eſt, jam Pæa-
nii ætate dubium fuiſſe, an is Sabinus Appius
vel Oppius tam à Suetonio, quàm ab Eutropio,
dictus fuerit. Quare adhuc ſub judice lis eſt, li-
cêt Grævius V. C. in nova Suetonii editione,
quâm præclaris Notis illuſtravit, Sueronii tex-
tum immutaverit, & loco horum verborum,
Oppio sabino Conſulari oppreſſo, ſcripſerit, Ap-
pio Sabino Conſulari oppreſſo, quia, ut ait, in No-
tis ad eum locum, Eutropius & Faſti Conſulares
Appium habent, non verò Oppium. Sed hujuſ-
modi immutationes ſine Codicum MSS. audo-

ritate fieri non poſſunt, immo nec horum au-

Ctoritate contra omnium exemplarium ſcripto-
rum textus mutandus; niſi quando error am-
pliùs excuſari non poteſt. Suetonii autem tex-
tus e& minùs depravandus fuit, quò Faſti Con-
ſulares ſeculo tantùm elapſo ab Onuphrio elu-
cubrati, & Eutropius e Suetonio, non & contrà,
corrigendus ſit.
Sumtus is à Domitiano Conſulatus juxta

Bellum ad. quartam Conſulatuum Cæſareorum regulam,

Verſus Cat- ob bell

165.

5 bellum nempe adverſus Cattos, Heſſos ho-
die dictos. Eutropius enim lib. 7. ait: Expedi-

1

Critica Hiſtorico-Chronologica

tiones quatuor habuit, unam adversus Sarmatas,
alteram adversus Cattos, duas adverſus Dacos.
De Dacis Cattiſque duplicem quidem triumphum
egit, de Sarmatis ſolam lauream uſurpavit. Mal-
tas quidem calamitates iſäaem hellis paſſus eſt.
Nam in Sarmatia legiones ejus cum duce ñinterfe-
e: & à Dacis Appius Sabinus Conſularis, &
Cornelius Faſous Præfellus Pratorio cum magnis
xercitibus occiſi ſunt. Quæ ex parte Eutropius
ex Suetonio in Domitiano cap. 6. ut aſſoler, mu-

§ F£ C. 1.
An. C. 84. 85.

tuatus eſt, niſi quòd Sabinum, Oppium Sueto-

nius vocat. Expeditio adverſus Cattos, de qua
Dio lib. é7. etiam loquitur, currenti anno ſuſͦ-
cepta: prior verò adverſus Dacos anno ſequen-
ti, ut tunc videbimus. Mediobarbus in Domi-
tiano hujus Imperatoris Nummum producit
inſcriptum: IMP. CS. DIVI VESP. F. DO-
MITIAN AuG. In poſtica parte, Cos. X. Vi-
ſitur Germania, quæ mœſta ſedet inter ancilia,
ſeu inter ſcutos oblongos Germanicos. Bellum
igitur adverſus Cattos hoc anno ſuſceptum, &
Domitianus Imp. V dictus, ut liquet ex hoc
Nummo à Mediobarbo recitato: P. M. TR. Por.
III. IM P. V. Cos. X. P. P. Porro Domitianum,
ob expeditiones bellicas Conſulatum ſuſcepiſſe
teſtatur Zonaras in Domitiano, ubi ait: Falſis
vilctoris jactandis Conſulatum in decennium Cen-
Juram per omnem ætatem accepit. Quod aliis ver-
bis explicat Kyphilinus, & uterque ex Dione:
Adeoſtultè elatus eſt & inſolenter, ut Conſul de-
cem annos perpetuos, & Cenſor quandiu viveret,
primus ſoluſque ex privatis civibus atque Impera-
toribus deſignatus ſit. Ubi tam Zonaras quàm
Xyphilinus loquuntur de Conſulatibus ordina-
riis à Domitiano, poſtquam Tito fratri ſucceſ-
ſit, initis. Primum Conſulatum initio Imperii
capeſſiit, tres propter expeditiones bellicas,
unum anno Ludis Secularibus dicato, alioſque
in Decennalibus & id genus feſtis, in quibus
victoriæ ab Imperatoribus reportatz Nummis
inſculpi ſolitæ, earumque memoria de more re-
novata. .

ANNO PFRIODIGRCO-ROMAN g 5578.
OO10ο. B. ) 10. P. 3. April. Indict. 13.

JESuCRRꝝꝓ.S.STI S85. ſecund. Baronium 87
ANACLETI

*

PAP &£ 3.

DoMITIANI IMP. 5

D num. I Coſſ. Domitianus Aug. 1I, &
1.Aurelius Fulvus. Domitiani Conſulatus
juxta V Conſulatuum Cæſareorum regulam; ob
Priorem nempe ejus triumphum de Cattis Da-
ciſque. Suetonius enim in Domitiano cap. 6. ait:
Expedetiones Partim ſponte ſuſcepit, partim neceſa
Jarid ſponte in C Attos; neceſſarib unanz in Sar
matas. In Dacos duas, primam Oopio Sabbino
Conſulari oppreſſo: ſecundam Cornolig Faſoo Præ-
felcto cohortium Pratorianarum. De Cattis Daciß

que, poſt varia pralia, luplicem eriumphum egit. Ob

prius bellum, quia ſponte ſuſceptum , ſeſe Con-
ſulem, nempe decimum deſignav ĩt. Quo abſoluto
ſe ſe Conſulem XI, in currentem annum ad
triumphandum deſgnavit, licèt hoſte nuſquane
viſo, ut inquit Dio lib. G. ubi ait: Domitianus
profelclus in Germaniam cum eercitu, hoſte nuſe
quäam viſo, revertit. Imperatores enim Conſu-
latus jam aliis deſtinatos in ſe quandoque tran.
ftulitle, certum. Interim natum eſt prius bel-
lum Dacicum, quod Sabino Conſulari commiſ-

ſum

Anno Urbis
83 8.
ane I.

I.
Conſules

II.
yur li e.
eis Iti:
l.

Paton. anno
90. Al⸗

Ano Utbis
339.
Olmp. us.
21,2.

I.
Clhſier
Il.
anndan
Gelun Da⸗
cirum.

ac.
. nC

—

„ „ ——

0⸗

lin,
um

0C
or.
m
de
alit
Cen-⸗
Vel=
ne:

Kd. Aono Urbis
88.
Olymnp. 216,
ner.

997

, G 1
Ulatus Conſaletz
W; 0
15 De-
.6. dit:
yeteſ⸗
daur⸗
Subbin⸗
10 Vre⸗
Dui-
r0b
ſe Con-
blolno,
lum 4
nijnanß
gitiunß,
Gern
Coulu⸗
e lan⸗
us bel
olnthit⸗
ſum

in Annales C. Baroni. „75

§ £ C. 1. ſum fuit, quo oppreſſo, ideoque poſt annum
An. C,¶ 35.36. præcedentem, quo Conſul fuit, Domitianus al-
teram expeditionem iniit; indeque factum ut
ræſenti anno tam de Cattis, quàm de Dacis
;— triumphum egerit, licèt anno præcedenti ad
triumphandum de Cattis feſe tantùm in præſen-
tem annum Conſulem deſignaſſet.
11. Prius bellum Dacicum hoc anno confectum
prior de Dæ- fuiſſe, & Domitianum de Cattis Daciſque pri-
eis Trium. mum triumphum ecxhibuiſſe, liquet ex Nummis
Phus. apud Mediobarbum. In uno legitur: IMpP. CAES
DOMITIAN. AuG. GERM. COS. X. in po-
Baron., anno ſtica parte: GERMANICuS. Viſitur quadri-
20. n. I. ga, quam Imperator dextrà regit, ſiniſtrà ſcep-
trum tenens. In altero: I M P. C£ s. DoMIT.
Auc. GERM. COS. XI. CENS. POT. P. P.
In averſa parte: GERMANIA CAFTA §. C.
Cernitur Germania ſedens captivæ habitu. Re-
præſentat aliud Numiſma Mediobarbus XI
Domitiani Conſulatu notatum, in cujus poſtica
legitur: ADvENT. AudusI S. C. Imperator
dextram porrigit Romæ paludatæ globum tenen-
ti; quod Mediobarbus refert ad reditum Domi-
tiani ex Germania poſt Dacos debellatos. Porro
Domitianum hoc anno dictum Imp. VII, VIII
&IX, patet ex Nummis apud Mediobarbum.

Anno Urbis

3:9. ANNO PERIODIGRCGᷣO-ROMANX 579.
Olymp. 2r6. Q II. A. D 11. P. 16. April. Indict. 14.
Q. 2Z⸗

J=su CuRISTI S86. ſecund. Baronium 88.
ANACLETI PAP 4.
DoMITIANI IMP. 6.

I. D Num. I & ſeq. Coſſ. Domitianus Aug.
Conlets. 4 A. XII ‚& Ser. Cornelius Dolabella.
ecal l Sumtus Hic à Domitiano Conſulatus juxta
Selam Daæ- ſecundam Conſulatuum Cæſareorum regulam,

cieum. ob Quinquennalia nempe ejus Auguſtei Impe-

rii. Card. Noriſius in Epiſt. Conſul. pag. 163.

ait, miratos quoſdam, quèd, cùm Domitianus
quatuor bellicas expeditiones contra Qattos,
Marcomannos, Dacos & Sauromatas ſuſcepe-
tit, nec unus inter tot ejuſdem Conſulatus ex-
peditioni bellicæ à me in Diſſert. Hypatica de-
utetur. Sed hæc omiſſio triplici cauſæ attri-
Fuencdh I. Quèd tunc exiſtimabam, Domiria-
num in Conſulatibus capeſſendis ſervatas ab aliis
Imperatoribus hac in re leges aſpernatum eſſe,
& ex tot Conſulatibus ordinariis aliquos teme-
rè& iniiſſe. I I. Quia arbitrabar, dedicationes tem-
plorum à domo Auguſta ædificatorum, inſtitu-
tionem Certaminis Quinquennalis, de quo po-
ſtea, aliaque id genus ad Imperatorum nomen
ad poſteros propagandum facientia, ſufficien-
tem fuiſſe ſuſcipiendi Conſulatus rationem. III.
Quia anni, quibus Domitianus bella illa gefſit,
incerti tunc viſi. Sed cùm jam mihi conſtet,
hunc Imperatorem prædeceſſorum veſtigia in
Conſulatibus ordinariis ineundis ſecutum, ac
dedicationes aliaque hujuſmodi capeſſendo-
rum Conſulatuum cauſas numquam fuiſſe (licèt
de more Imperatoribus Conſulibus fuerint) ac
denique annos, quibus expeditiones à Domitia-
no ſuſceptæ, ſuis annis reddiderim, mihi per-
ſuaſiſſimum eſt, eum Conſulatum XII ob ſe-
cundum bellum Dacicum geſſiſſe; eõque magis,
uòd ſecundus ejus de Dacis triumphus anno
Ohriſti nonageſimo actus fuerit, ut jam in Diſ-
ſert. Hypatica monſtravi. We
Tom. I.

Poſtquam hæc ſcripſeram, gaviſus ſum legiſſe S & C. 4
in Chronico Euſebii tam ſecundùm editionem An. Ch. S6.
Pontacenam, quàm Scaligerianam, ad annum
Abrahami 2102. qui menſe Octobri anni Chriſti
LXXXVinchoatur: Naſamones & Daci di-
micantes contra Romanos vicéti. Erant autem Na-
ſamones populi Lybiæ, qui adverſus Domitia-
num rebellarant, ut docet Scaliger in Notis Eu-
ſebianis ex Zonara lib. 2. Ariſtide in Smyrnaĩco,
& Dionyſio in Deſcriptione totius Orbis num.
210. Solet autem Euſebius in Chronico, bella eo
anno, quo cœpta ſunt, conſignare, unoque te-
nore omnia recitare. Quare non dubium, quin

juxta Euſebium prius bellum Dacicum hoc an-
no inceptum fuerit, & quidem per Legatos.

Nam ante annum LXXXIX ipfemet Impe-
rator in hoſticum profectus non eſt, ut infrà
oſtendam.

Card. Noriſius tamen laudatus pag. 165. ait: 1I11.

Mihi penè certa ſententia ſtat, anno LXXXVIII Tnitium ſe-⸗

Domitianum alterum triumphum de Germanis eundi zei

duxiſſe; ac proinde bellum anno LXVIIge- Pacici.

ſtum arbitror. Tum pag. 175. ex variis Domitia- Baron. an-
ni Nummis annis Chriſti octogeſimo octavo & 07%. num.
octogeſimo nono cuſis, in quibus Imperatoris“
titulus ſæpius iteratur, colligit, eum ob victo-
rias de Dacis reportatas illos titulos obtinuiſſe,
ac eaſdem ad annum LXXXIX referendas eſſe.

FEgregiè quidem Card. Noriſius; ſed ex Num-

mis duodecimo Domitiani Conſulatu inſignitis
ſecundum bellum Dacicum præſenti anno in-
choatum intelligere poterat. Præterquam quòd
enim ſæpius Imperatoris titulus in iiſdem multi-
plicatur, diciturque Domitianus Cos. XII,
IMPD. X, XI, XII, XIII, cùm antea tantùm
eſſet I M P. I X, ut videre eſt apud Mediobar-
bum in Domitiano pag. 135. In uno ibidem le-
gitur: I MP. CÆ Ss. DO MIT. Auc. GERM.
Cos. XII. In poſtica parte: Abzocur. cConoRr.
S. C. ubi Imperator alloquitur cohortes. In
averſa parte alterius Nummi, qui eandem anti-
cam habet, legitur: GERMANIA S. C. viſitur-
que Imperator ſtans paludatus, cum haſta &
arazonio, ad cujus pedes figura genuſflexa cum
clypeo oblongo, quales Germani gerebant. In po-
ſtica parte alterius Nummi eodem Conſulatu xir
notati cernitur figura Germaniæ genuflexa, cly-
peum oblongum Imperatori porrigens. In alte-
ra denique poſtica habetur: VICTORIAAu-
GusSsTI S. C. cum Victoria trophæum exten-
dente. Ex quibus tandem omnibus innoteſcit,
alterum bellum Dacicum hoc anno inceptum
eſſe, & non bene Baronium hanc expeditionem
in annum LXXXVII contuliſſe.
Certè Xyphylinus aſſerit, bellum iſtud ma- YV.
gnum ac diuturnum fuiſſe; ait enim: Per id Secundum
tempus maximum bellum fuit populo Romano cum bellum Da-
Dacis, apud quos Decebalus regnum obtinebat. Ie ienn, Aiu
erat in cognoſcendis rebus bellicis perſpicax, in dars veer
agendo ſolers, &c. Quamobrem diutiſſimè adver-
ſarius gravis fuit populo komano, &c. Domitia-
nus ducto in eos exercitu, quamquam ipſe bellum
nulla ex parte attigit, tamen miſſis ducibus ad
bellum gerendum, ac magna parte militum tur-
piter amiſſa, ut viétor Romam literas miſit. Rectè
porro ab Oroſio lib. 7. Hiſt. ſcriptum: Bellum
adverſus Germanos & Dacos per Legatos geſſit,
Domitianus ſcilicet; quod & teſtatur Dio lib.
67. Neque enim in Daciam profectus eſt ante
annum Chriſti LXXXIX, ut infrà oſtendam.
Nec refert, quòd in ejus Nummis hoc anno cu-
62 ſis

76 Critica

Ss †£ C. I. ſis titulus MP. multiplicetur: Imperatores enim

V.⸗
Inſtitutio
Certaminis
Quinquen-

nalis.

Baron. n. J.

propter victorias per Duces ſuos reportatas ti-
tulum illum augere ſolitos multis exemplis
conſtat.
Auctor Chronici Alexandrini ſub hujus anni
Conſulibus ait: Primum Gunie Qzejuenaal
Certamen inſtitutum, & allum eſt in Urbe, præ-
ſente, ut Suetonius cap. 4. teſtatur, Domitiano,
qui certamen illud inſtituit, poft diem XIV
Martii, & ante menſem Julium, ut de Pupieno
& Balbino Impp. loquentes oſtendemus. Tem-

pus enim, quo agon illud celebrabatur, hacte-

nus ignoratum. Porro Cenſorinus cap. 14. de die
Natali, & Suetonius in Domitiano cap. 4. de

uno eodemque agone, non verò de diveriis ſer-
monem habent. Unum enim idemque Certa-
men muſicum, equeſtre & gymnicum fuit. Di-

catum illud Jovi Capitolino, cui Domitianus
anno præcedenti novam excitavit dem in Capi-
tsolio Caſtodi Jovi, ut tradit Suetonius in Domi-
tiano cap. 5. rei tamen geſtæ anno non expreſſo.

Mediobarbus in Nerone pag. 89. Neronis Nu-

miſmata exhibet, in quorum poſtica parte legi-

tur: JurirER CusTros. In Nummis veròô

Domitiani primo Imperii ejus Auguſtei anno

percuſſis habetur: JueITER CONSERVATOR.

quod unum & idem eſt cum Jove Cuſtode. Is
itaque titulus à Nerone primàùm uſurpatus, tem-
plum Jovis Conſervatoris Imperii Domitiani
initio ædificari cœptum, & anno præcedenti,
quo de Cattis Daciſque triumphavit, dedica-
tum. Mediobarbus enim Domitiani Nummum

refert Conſulatu XI ſignatum, in quo legitur:

VI.
Duo anno
inſtitutum.

SALuITI AudusTrI S. C. Cernitur templum
clauſum cum quatuor columnis, quod videtur
eſſe illud, de quo Suetonius in Domitiano ca-

pite . Novam excitavit adem in Capitolio Caſtodi
Jovi, quèòd nempe incenſo Capitolio mortem

evaſiſſet, ut ex Tacito infrà explicabo. Poſt hæc
in ejuſdem Jovis Conſer vatoris honorem etiam
Quinquennale Certamen inſtituere voluit.
Antiquus Chronologus apud Clementem Ale-
xandrinum ait: Hinc ad victoriam Auguſti, (à
morte nempe Alexandri Magni) quando Anto-
nius ſibi ipſi mortem conſcivit Alexandriæ, anni

. .
ducenti nonaginta quatuor, cum tunc eſſet Augu-

ſtus quater Conſul. A quo tempore ad certamen,
quod Romæ exhibuit Domitianus, anni centum
quatuordecim. Ita ille lib. . Stromatum. Scaliger
lib. . de Emendat. Temp. pag. 481. hic ad aquas
hæſit, quòd à Conſulatu I V Auguſti, qui anno
Periodi noſtræ 5464. illigatur, ad præſentem

annum, qui ejuſdem Periodi eſt 5579. anni nu-

Anno Urbis

840 Olymp.

2 16. an. 30 .

Conſulet.

merentur CXV, non verò CXIV, Res tamen

nullam difficultatem habet. Antiqui enim in
intervallis temporum dimeriendis ultimum ter-
minum ſæpe excludunt, ut innumeris exemplis
liquet. Quate malè Scaliger concludit, Cle-
mentem anno uno minùs dicere, & ſcribere de-
buiſſe anni centum quindecim.

ANNOPERIODI GRAGO-ROMAN 5580.
O 1a G. ) 12. P. S8. April. Indict. 15.
JESu CHRISTI 87. ſecundum Baroninm 89.
ANMACLETI PAEY 5.

DoMITIANI IMP. 7.

. D num. I. Coſſ. Domitianus Aug. 1XIIh.

& A. Vohiſius Saturninns. Domitiani Con-

Tiſtorico-Q

Rhronologica

ſulatus juxta ſecundam regulam: Imperii enim
Cæſarei Vicennalia dedit.

Euſebius in Chronico juxta editionem tam
Pontaci, quàm Scaligeri, anno Abrahami 2102.
qui Kalendis Octobris anni Chriſti LXXXV
inchoatur, ait: Primus Domitianus Dominum ſe
& Deum appellari juſſit: Ea itaque novitas inſo-
lentiaque ad Quinquennalia Imperii Auguſtei
Domitiani, non verò ad præſentem annum re-

Euſebium, quàm Hieronymum in Chronicis
annum à Kalendis Octobris inchoare, & ad

58 ££ C. 1,
An. C. 87.88.
Vicennaliæ
Domitiani
Caſaris.
II. ⸗
Novitates
quibus ann is
inducta.

ferenda. Sed Baronius, qui non obſervarat, tam

Abrahami, non verò ad Imperatorum & Incar-

nationis annos ibidem expreſſos attendendum
eſſe, in utroque Chronico citando non rarò de-
cipitur. Scaliger in Notis ad præfatum locum
BEuſebii ait: An hoc anno ſe Dominnm ac Deum
vocari edixerit, ne ipſi quidem Hieronymo conſta-
bat, qui hæc ex Eutropio depromfit. Sed ſi Con-
ſulatuum Cæſareorum regulæ ipſi innotuiſſent,
hæc non ſcripſiſſet. Annis enim hujuſmodi ſo-
lenniis addictis novitates de more inductas in-
tellexiſſet, ideoque Hieronymum non fruſtra

hoc anno hæc retuliſſe.

ANNO PERIODI GRACO -ROMAN& 5S1.
1 FE. 13. P. 30. Mart. Indict. 1.

Anno Urbis
341. Olymp.-
216. an. 4

Jksu CnRISTI S88. ſecundnum Baronium 90.

ANACLETI PAPX 6.

DoMITIANI IMP. 38.

D num. I. Coſſ. Domitianus Aug. XI, &
AL. Minucius Kufus.

Sumtus hic à Domitiano Conſulatus juxta

ſextam Conſulatuum Cæſareorum regulam, pro-
pter nempe Ludos Seculares. Nam, ut ſcribit
Cenſorinus lib. de Die Natali cap. 17. ſeptimos
(nempe Seculares Ludos) Domitianus celebra-
vie, ſe XIV, & L. Minucio Kufo Coſſ. anno
(nempe Urbis) DC C]OXLEI. Quare Ludorum
Secularium rationem à Claudio inſtitutam con-
temſit: Fecit & Ludos Secalares, inquit Sueto-
nius in Domitiano cap. 4. computata ratione

temporum, ab anno, non quo Claudius proximè,

ſed quo olim Auguſtus ediderat: quamquam nec
hoc tempus recte obſervavit, cùm ſex anni ad-
huc deſint. Cenſores quidem apud Card. Nori-
ſium in Epiſt. Conſul. pag. 167. & ſeqq. cano-
nem de aſſumto ab Imperatoribus Conſulatu ob
Seculares Ludos à me ſtatutum, ludicrum pu-
tant, quòd Auguſtus Ludos quintos Seculares,
privatis Conſulibus annum in Faſtis ſignantibus,
ediderit, & Onuphrius in libro de Ludis Secu-
laribus, ex Nummis Domitiani inſcriptis: IMT.
CAES. DoOMIT. AuG. GERM. TR. P. vIII.
& in poſtica: Cos. XIIII. Luo. SAEC. FEC.
S.C. collegerit, Domitianum non exhibuiſſe eos
Ludos ante Idus Septembris, quia ea tantùm die

Tribunitia Poteſtas vIII eidem inchoabatur:

& tamen Conſules ordinarii de more bimeſtres
erant. Addunt, me paginãâ 184. Diſſert. Hypat.
De Claudio ſcribere: Sed quòd Conſalari munere
fungens eos Ludos ediderit, omnes præter Seve-

rum, ſequaces habuit. Hoç quidem à nullo neque

ex Veteribus, neque ex Recentioribus animadver-
ſum. Verùm, miror, hos cenſores hæc in me-
dium adducere; cùm diſertè ſeripſerim, morem
illum annis Secularibus Ludis dicatis Conlſula-
tum

I.
Conſulee.
II.
Ludi Secte-
lares Jepti=
mi.

II
Ludi Ectu. Vit
laret Aate qu
tlebrati⸗ .

ant

leb

oa

VI.
ln
ehae
1,
dee
Su:
Pren
Mit,
(4⸗
aſ

S.
ag
n iernal
11. Dimiini
V Caſart.
II.
* Wvitater

. uibnt annz
ei inducte
.
n
cis
A
cal⸗
lun
de⸗
tum
eum
Nr.
on⸗
ent,
ſo.
in⸗
Kra.

—
or. Anno Urbis
84. Olymp,
116. M
19o.

, & 1
Cinſeler,
uwa „ R .
il e ſ
—R
Ar.-
Anno
OrN
co⸗
ueto⸗
Auut
limt,
A Ne
ma-
Nori-
cano-
ru ob
n hu-
Ulares,
Ntibus,
decl-
.IMI.
b vIIl⸗
EEC.
iſſe eos
lbatut:
nelkres
Hy ar⸗
untt!
,„.
N
cdoer-
in me-
motemn
onlal⸗
tun

RH

An. Ch. 88.

tum ineundi à Claudio primuùm invectum eſſe,
ac præterea expreſſis verbis docuerim, Conſula-
tum ordinarium ultra Kalendas Martias, ut
plurimùm, continuatum non elle; ideoque pro
certo poſuerim, Conſules ſuſectos jam munus

ſuum exercuiſſe, quando Ludi Seculares editi;

III.
Ludi Secu-
lares afſtate
celebrati.

& Quinquennalia , ceteraque id genus feſta ce-
lebrata. Quando igitur dixi, Imperatores Con-
ſulari munere fungentes, aut trabeâ indutos ea
ſolennia exhibuifle, intellexi id factum annis,
quibus Conſules proceſlere, & Faſtis nomen de-
dêre, ut centies & ampliùs in eo Opere repetii,
ubi & modum loquendi Capitolini in Gordiano
III cap. 23. uſurpavi, qui de Ludis Secularibus
ab utroque Philippo, poſtquam Conſulatum
depoſuere, editis, loquens ait: Mlleſimum ab
Urbe condita annnm in Conſulatu ſuo & ſilit ſui
celebravit, die nempe X XI Aprilis urbis Romæ
natali, quo jam Conſules ordinarii dignitatem
abdicarant, ipfis adverſariis fatentibus, qui
ideo ſibimetipfis lucem invident. Ludos verò
Seculares ante Idus Septemb. editos fuiſſe, mox
demonſtrabo.
Poſtquam hæc ſcripſiſſem, accepi literas à
Viro clariſſimo Guilelmo Loydio in omni anti-
quitate tam Græca quàm Latina exercitatiſſimo,
quibus ſignificat ſe exiſtimare, Domitianum
ante ſequentem annum Ludos Seculares non ce-
lebraſſe. Ejus fundamenta hic tranſcribere vi-
ſum, ut hæc controverſia certiùs dirimatur:
Haud tam facile eſt iudicare, inquit, an Ludos
Seculares rettè collocaveris in annum Chriſti
LXXXVIII; & propterea buic anno Conſula-
tum XI V rele tribueriz. Domitianum eo auno
fuiſſe Coſ. KIV, idque cum L. Minucio Kufo,
ſatis conſtat - & LPudos Seculares Domitiano Coſ.
XIV celebratos Nummi indicant. Sed càm anno
Cbriſti LXXXIXeoͦ titulo uſus ſit : utrum anno
LXXXVIII aut LXXXIXi Ludi ſint cele-
lrati, boc quidem jure ambigitur. Pro anno
LXXMVIII facit Cenſorinus à Lindenbrogio
eorrelctus, neſeio an ſoc-undum mentem Aultoris.
Ait enim hos Ludos egiſſe Domitianum, ſe XIV
& L. Minucio Rufo Cofl. anno Urbis conditæ
IDCCCXLI. Iz exemplari, quo uſas eſt Lin-
denbrogius, ſeriptum erat, anno Urbis conditæ
I9CCCLVII. Docuit autem Magnus scaliger
de Emendat. Temp. lib. 5. pag. 486. mendum eſſe
in his annis Urbis condita apud Cenſorinum, qud
ille emendavit ſecundum veſtigia Auctoris pro
12CCGCGLEVII ſeribendo I9 GCCXLEII. Haæc
maneant parumper in medio: dum ad animum
tuum revocem, que ſcio te legiſſe ( Diſſert. Hypa-

ticaæa Prologomen. XI) de anni tempeſtate, quan-
do edi ſolebant Ludi Seculares. Zoſimus edit.

oylb. bag. 670.) qui hanc rem penitus indagarat,
ait, diebus æſtivis celebratos idque meſſis initio,

quod etiam frugum primitiæ tunc oblatæ teſtantur.

Meſſis tempore obſervatos oſtendit etiam Claudia-
nus tuugs, ut mihi videtur: ſed quando aliter tibi
viſum eſt (in Diſſert. Hypat. parte 2. cap. 10. num.
VII) nolo huic argumento inſiſtere. Certè diebus
longiſſimis celebratos Carmen Sibyllinum à ſe ex
eodem Auctore Zoſimo citatum (in Proleg. Diſſert.
Hypat. num. II) oſtendit. Ea quidem anni tem-
peſtas maximè conveniebat Apollini; cujus laudi-
bus Carmen Seculare dicatum ait Zoſimus, &
prater alios confirmat is, qui adfuit his Ludis Do-
