cuctWö Chry- nio confutata, niſi quòd malè ſcribit, Chryſargy-
ſargiri. 1 nuli qu t, Chrarg
rum tributum fuiſſe de negotiatoribus, non de
mendicis, non de mererricibus, non de ruſtica-
nis, & Zoſimum plura eo in loco tributa confun-
dere. Tradit enim Evagrius lib. 3. cap. 39. Obry-
ſargyrum non tantum meretricibus impoſitum,
verum & mendicis qui ſtipem colligerent,
itemque ſcortatoribus. Ait itaque Zoſimus,
Conſtantinum Chryſargyrum hoc luſtrale ſingu-
lis luſtris ſolvendum impoſuiſſe negotiatoribus
ad viliſſimos uſque, imò & meretricibus. Quod
utrumque falſum eſſe demonſtrat Baronius, &
polt eum Gothofredus in Commentario Legis 1.
Cod. Theod. De luſtrali collatione, ex quo hæc
de Chryſargyro meretricio excerpſi. Luſtralem
præſtationem à lenonibus penſitatam, Conſtan-
tinopoli nominatim, & quidem Veterum incuriâ,
teſtis eſt Theodoſius junior, qui eam Conſtan-
tinopoli abrogavit, Florentio Præfecto Prætorii
auctore, qui ne ærario quid deperiret, ut paria fa-
ceret, prædia ſua invicem tributo ſubſignavit.
Novella illa de lenonibus, quæ titulo eſt 18.
etnilla anno ccccxxxXIX, quà Theodoſius Florentii
munificentiam'amplectitur, & lenones procul à
Conſtantinopoleos finibus, poſtquam graviſſi-
mè verberati fuerint, pellit. Hæc de luſtrali
collatione eorum qui lenocinium feciſſent, ſi-
let Zoſimus, & de luſtrali tantùm collatione
his quæ meretricium feciſſent, à Conſtantino
M. impoſita invidiam facit; cùm tamen Sueto-
nius in Caligula cap. 40. teſtetur, à Caligula ex
empolis ſeu captura proſtitutarum & lenonum
. quæſtum exactum, quem tamen ærario inferri
noluit Alexander Severns, ſed ſartis tectis
publicorum operum deſtinavit, ut notat Baro-
nius ex Lampridio in ejus Vita. Conſtat igitur
de lenocinio luſtrali ex dicta Novella Theodo-
ſii, quàâ illud abrogavit: de meretricio Chryſar-
gyro luſtrali ſeu quadriennali longè ante Con.
ſtantinum M. invento, & longo temporis ſpa
tio continuato, liquet ex Lampridio laudato.
Iſtud ab Anaſtaſio Imperatore in Decennalibus
ſuis abolitum ſuo loco oſtendemus.
VII. A num. XLII ad XLIX. Scribit etiam
Folles Aupli- goſimus laudatus, Conſtantinum clariſſimis vi-
* n* *τ. ris tributum impoſuiſſle, Follem ab ipſo nomi-

Critica Hiſtorico-Chronologica

natum; docetque Epiphanius libro de Menſura 8 £ C. IV.
& Ponderibus quplicis generis folles fuiſſe. Ob- An. Ch. 330.·
ſervat autem Petavius in Notis ad eum Epipha-
nii librum, quidquid de folle ab Antiquis pro-
ditum, & ab Recentioribus adnotatum, ad duo
ferme capita revocari, vel ad ſummam & colle-
ctionem pecuniæ, vel ad certum æliquem num-
mum deſignandum; quæ duo fusè ac doctè ex-
plicat, apud ipſum videnda.
A num. XLIX. ad LV I. De bello à Con- VIII.
ſtantino adverſus Barbaros poſt dedicatam Con- Bellen 3e)*
. . thicum.
ſtantinopolim geſto varii Auétores loquuntur,
variiſque eos nominibus appellant. Zoſimus lib.
2. pag. 687. eos Thaifalos vel Taiphalos na-
tionem Scythicam appellat. Euſebius in Vita
Conſtantini lib. 4. cap. Scythas vocat. Socrates
lib. I. cap. 18. & Sozomenus lib. 1. cap. 8. Gothos
nominant; quia nempe Romani gentes omnes
Trans-Iſtrianas, uti Gothi & Thaifali, Scy-
tharum nomine comprehendebant, Græcique
Scriptores Scythas vocare ſolent, quos Latini
Gothos. Verùm, bellum iſtud anno tantuͤm
cCCxXXII geſtum, ut eo anno videbimus.] Cer-
tê Hieronymus in Chronico bellum Gothicum
eo anno conſignavit, licèt in editionibus Sca-
ligeri & Pontaci anno uno tardiùs per erro-
rem referatur: & Zoſimus ad annum CcccxxXII
bellum illud pertinere docet, quando eo narrato,
ait: A bellorum curis vacuus, voluptariaque Vitæ
deditus plebi Byzantinæ publicam annonam diſtri-
buit. Sctibit autem Auctor Chronici Alexandri-
ni ſub Pacatiani & Hilariani Conſulatu anne
CCcXXXII geſto: His Coſ. XVIII Maii
cæpit annona diſtribui civibus Conſtantinopolita-
nis. De qua annona gratuita ab hoc Conſulatu
Conſtantinopolim inhabitantibus à Conſtanti-
no M. data legendus Gothofredus in Notis ad
Philoſtorgium lib. 2. cap. y. Quare, cùm Idacius
in Faſtis ſcribat, eodem Conſulatu Gothos XI1
Kal. Maii à Romanis victos, cujus verba anno
CCCXXXII referemus, liquet, paulò poſt eam
victoriam illam annonæ diſtributionem factam,
& perperam hoc anno recitari in Annalibus
num. 15 & ſeqq.
Ideo Baronius viétoriam Gothicam hoc anno IX.
conſignavit, quia Acta Sanctorum Martyrum Aca 8s.
Joannis & Pauli fratrum à Surio die æXVI Junii Ioaænnis &
recitata tradunt, Gallicanum postquam Gothos ? auli ra⸗
ſeu Scythas ſuperaſſet, Conſulem à Constanti-u“ LBurig
no M. creatum fuiſſe, eumque antea Conſtan- Baron. num.
tiam Conſtantini M. filiam uxorem duxiſſe. 1 & ſeqq-
Gallicani autem Conſulatum præſenti anno ge-
ſtum eſſe inter omnes conſtat. Verùm, præter-
quàmquod ipſemet Baronius fateatur, Hiſto-
riam illam de Ovinio Gallicano ab aliquo de-
pravatam & nonnullis auctam, non dubito, quin
Acta illa in quibus hæc Hiſtoria inſerta, com-
mentitia ſint. Quæ ſi vera eſſent, victoria Go-
thica non hoc anno, ſed præcedenti, quo Gal-
licanus Conſul deſignatus eſt, conſignanda
foret. Sed quis ferat, quod ibidem dicitur, Bea-
tam Helenam occurriſſe Gallicano in Palatium
Imperatoris ingredienti ; cùm conſtet, Hele-
nam ante aliquot annos vitâ functam. Præterea
nullus ex Byzantinæ Hiſtoriæ Scriptoribus me-
minit Conſtantiæ Conſtantini M. filiæ Gallicano
nuptæ, ideoque Actorum illorum ratio.non ha-
benda. Denique in iiſdem Actis dicitur, utrum-
que Sanctum Romæ paſſum, cùm ibi Julianus
Imperator adeſſet, & tamen conſtat, Julianum
poſtquam imperavit, Romam non veniſſe, ac
præterea

m
Cle⸗
54

II
lmun⸗
ludais

ceſa.

PDaron.:
31, ad
1 X.

Anno V
1094,
Oynp
l.3.
Jecundlum
ronium
lmp. 2

I.
Conſalet
II.
D. 41t han,
4 desatn
Uil

laeari

2C. Iy.

VIII.
lem deye
ienmm.

*

8

0 IX.
n 41 8,
i loannu 6
auliftd.
um Hurin⸗

⸗ Paron. nuſb⸗
e. 1 ſegg
e⸗

1*

le⸗
ea
ge⸗
110

in Annales

5 .F C. I V. præterea eum in Oriente fuiſſe quando perſe-
An. Ch. 330. cutionem adverſus Chriſtianos excitavit. Mitto

331. alia falſitatis indicia quæ in iis habentur.
X. Ad num. LVI. Constantinus Lege 2. Co-
Immunitas dicis Theodoſiani De Epiſcopis, immunitatem
Clericis con- conceſſit Clericis etiam inferioris ordinis à mu-
neribus Curialibus per Numidiam constitutis.
Nempe, inquit Gothofredus in Commentario,
cùm Hæretici tot jam Constantini Magni Con-

9
C. Baronii. 4²7
tum, ut infrà videbimus. Nam Auctor Chro- S .Æ C. IV.
nici Alexandrini tam in die, quâm in anno hu- An. Ch. 332,
jus dedicationis errat. Secunde, Nicephorus
in Chronico annos X X Macario afſignat. Quare
ad annum C c cCXXXV pervenit. Non audiendus
itaque Papebrocius in Hiſtoria Patriarcharum
Hieroſolymitanorum, ubi mortem ejus conſi-
gnat anno CccCXXXIV.

stitutionibus repreſſi, Catholicos Antistites &

Sacerdotes ad Curiam & Curialia munera vo-
care ampliùs non poſſent, iidem per Numidiam
proculdubio Donatistæ, quod Baronius indi-
cavit, quemadmodum & Hieronymus in
Chronico, ubi ait: Donatus Hereſiarches ſexto
poſt Arium anno unitatis vinenlunz rumpit) Cle-
ricos attentandos atque ad Curiam vocandos
eredidere: quaſi immunitas Clericis data à Con-
ſtantino Magno ad Sacerdotes tantùm pertine-
ret. Verùm, Conſtantinus immunitatem ad hos
pariter pertinere vult, per Numidiam nomina-
tim Provinciam; idque ad ſimilitudinem Orien-
tis, ubi videlicet ea immunitate ex Conſtantini
proculdubio expreſſo indulto conſtanter Clerici
ex æquo fruebantur. Sed quod toties Heæretici
tentaverant, id tandem perfecit Apoſtata Julia-
nus, ut in Annalibus legitur.
Data & hoc anno à Conſtantino Lex 2. Co-

XI.
Inmunitas dicis Theodoſiani De Judæis, qua præſidentes

Tudais con- Legi Judaicæ veluti Archiſynagogos, Patriar-

geſſa.

Baron. anno
315 ad num.
1 X.

Anno Urbis

chas, Presbyteros, alioſque ab omnibus omni-
no muneribus civilibus & perſonalibus, atque
à Curiali functione immunes declarat; quod ab
aliis poſtea Imperatoribus confirmatum. Memi-
nit hujus Legis Baronius anno CccXV. Sed
hanc ad hunc annum referendam, & præpoſte-
rationem à Theodoſiani Codicis Conditoribus,
admiſſam oſtendit Gothofredus in Commenta-
tario. Primò, quia inſcripta eſt ad Ablavium
Præfectum Prætorio, qui ea dignitate functus
eſt circa hæc tempora, ut ex variis Theodoſiani
Codicis legibus liquet, qui tamen illis tempori-
bus nonniſi Vicarius fuit, ut conſtat ex Lege r.
ejuſdem Codicis De alimentis quæ inopes paren-
tes Conſtantino IV, & Licinio I V Coſſ. anno
ſcilicet C ccX v, data. Secundò, dicitur Lex
data Conſtantinopoli, cujus utique Encænia,
antea nuſpiam, in hunc annum incidunt. Plura
Gothofredus ibidem.

ANNO PERꝝIODI GRCO -ROMAN Z£ 5824.

Oiynp. 277. O4 C. ) 9. P. II. April. Indict. 4.
Pres im Jrsu CHRISTI 331. .
PBaroninm. SILVESTRI PAPX I8.
Olymp. 277
CoNSTANTINI IMP. 26.
I. Num. I ad VI. Coſſ. Baſſus & Ablavius.
Conſulei. Divus Athanaſius anno cCcCCXXVIII
11 ab Euſebianis vexatus, ut ſupràâ diximus.
Res Ges. Ad num. XIII. Sanctus Macarius Hieroſo-
1I. lytitanus Epiſcopus anno tantùm cc cxxx v e
Macari vivis exceſſit. Primò, quia Auctor Chronici

Epiſc. Hiero-
Jol imitani
obitus.

Alexandrini Dalmatio & Paulino Coſſ. anno
nempe cCccXXXIV, ait: Hi Coſ. dedicatum
eſt templum S. Crucis à Conſtantino, Epiſcopo
Macario, XVIISeptemb. unde incepit dies feſtus
Ilaventionis S. Crucis. Vivebat itaque Macarius
anno cccCXXXV, quo illud templum dedica-

ANNOPERIODI GRACGO-ROMAN 582 5. Ann

O 5. BA. D 10. P. 2. April. Indict. 5. 1085.
Olymp. 277.
JEsu CHRISTI 332. an. 4.

0 Urbis

SILVESTRI PAPg 19.

CONSTANTINI IMP. 27.

D num. I & ſeqq. Pacatianus & Hila- I1.
⁶rianns. Conſtantii Cæſaris Decennalia hoc Conſules.
anno ,ut videtur, facta ſunt.
Socrates lib. I. cap. 27. prodit, Conſtan- II.
tinum, judicium quod coram Dalmatio Cen- Synodus Ca-
ſore in cauſa Sancti Athanaſii agebatur, re- ſarienſis an-
preſſiſſe, quòd juſſiſſet Epiſcopos ad de- "oο praceden-
dicationem Eccleſiæ Hieroſolymitanæ conve- indicta.
nire, & priuſquam illuc pervenirent, cau-
ſam Athanaſii obiter Tyri ventilare. Theopha-
nes verò habet, Conſtantinum, quod Dalmatio
commiſerat judicium, Cæſaream tranſtuliſſe;
quò cùm propter Euſebium Cæſareæ Epiſcopum
venire recuſaſſet Athanaſius, diem ei eſſe di-
cGum Tyri. Res itaque ſic ſe habuit. Poſtquam
Conſtantinus ad Athanaſium ſcripſiſſet, ut Me-
letianorum inſidias pro nihilo duceret, & Meletia-
ni timore perculſi aliquantiſper quieviſſent, ut
ait Sozomenus lib. 2. cap. 24. rurſus adverſarii
accuſatorum multitudinem adverſus eum excita-
runt. Quare Imperator apud Cæſaream Syno-
dum fieri juſſit, ad quam cùm Athanaſius ve-
nire compelleretur, triginta circiter menſium
ſpatio profectionem ſuam diſtulit. Ita Sozo-
menus cap. 25. & Nicephorus lib. 8. cap. 49.
Dalmatius itaque à cauſa Athanaſii cognoſcen-
da anno præcedenti ceſſavit, eodemque, vel
circiter, novæ illæ inſidiæ Athanaſto ſtructæ,
& Synodus Cæſarienſis indicta; triginta enim .
menſes illi ab indictione hujus Synodi inchoa-
ti, & anno cc cCxXXIV, quo ea celebrata, ab-
ſoluti. Certè in Synodali epiſtola pſeudo-Syno-
di Sardicenſis anno c cCcXLVII ſcripta, legi-
tur: Aſclepas ante decem & ſeptem annos Epif-
copatis honore diſcinctus eſt, ideoque anno
cCCxXXI, aut c c cxXx. Erat Aſclepas Epiſ-
copus Gaza „de quo Theodoretus lib. I. cap.
29. ait: Cam Epiſcopi Bri conveniſſent, (anno
ſcilicet c c cxXXV) eb acceſerunt tum alii qui-
dam, qui ob perverſam doctrinam accuſabantur;
ex quorum numero fuit Aſclepas Epiſcopus Ga-
X; tum admirandus Athanaſius. Cum igitur in
Synodo apud Tyrum celebrata tam Aſclepiadis,
quàm Athanaſii cauſa diſcuſſa fuerit, apparet,
utrumque etiam anno CccCXXXI fuiſſe accu-
ſatum, ac utriuſque cauſam ad Synodum Cæſa-
reæ, indeque ad Tyrianam remiſſam, & Syno-
dum Cæſarienſem anno c cC CXXXI indictam
eſſe. Sed cùm poſt triginta circiter menſium ſpa-
tium neuter Cæſaream adventaret, utriuſque
cauſa ad Synodum Tyrianam rejecta fuit. Por-
r0& Sozomenus loco laudato Socratis narratio-
Nn 4 nem

4²⁸

§SE C. IV. nem emendavit, cujus etiam ſicuti & Theo-
An. Ch. 332. phanis error notandus. Aiunt enim, Dalma-
tium fuiſſe filium Dalmatii Cenſoris, Conſtanti-
ni Magni fratris; cùm tamen ipſemet Athanaſius
in Apologia ad Conſtantium pag. 782. ubi rem
geſtam narrat, affirmet, fuiſſe ipſi ummet Dalma-
tium Cenſorem, non verèò Dalmatium ejus filium,
qui,. ut infrà videbimus, Cæſar poſtea creatus eſt.
III. Hoc anno Gothi, Sarmatis implorantibus VI-
Gothi à QRi ab exercitu Romano per Conſtantinum Cæ-
Conſtantino ſarem, ut docet Idacius, qui ſub hujus anni
viait, Conſulibus habet: His Conſſ.viéti Gothi ab exer-
citu Komano in terris Sarmatarum die XII Kal.
Maii. Ad hæc Anonymus Valeſianus, poſt-
quam locutus eſt de Conſtantinopolis dedica-
tione, ſcribit: Deinde adverſum Gotho⸗ bellum
ſuſcepit, & implorantibus Sarmatis auxilium tulit.
Ita per Conſtantinum Ceſarem centum prope mil-
lia fame & frigore extinttaſunt. Certè ipſo men-
ſe Aprili Conſtantinus M. Martianopoli egit, ut
docet Lex Cod. Theod. 4. De ſponſalibus, quæ
urbs fuit Myſiæ ſecundæ in vicinia Gothorum
& Sarmatarum: quâà etiam ipfſa Lege agitur de
milite ſponſo abſente à ſponſa per biennium
expectando. Sed & ejuſdem Conſtantini M.
Lex 4. ejuſdem Codicis De filiis militar. ap-
paritor. eodem menſe jam antea 1II Idus April.
data, proculdubio ad apparatum iſtius belli Go-
thici pertinet: utpote quà Veteranorum filii ad
militiam cogi jubentur. De cujuſmodi edicto
videndus & Severus in Vita Sancti Martini cap.
1. Hæc Gothofredus in Chronologia Cod.
Theod. Legenda quæ de hoc bello anno 330.
num. vIII & IX dixi.
IV. Auctor Chronici Alexandrini ſub hujus an-
uatur ni Conſulibus ſcribit: XVIII Maii cœpit an-
rgſe e lee, nona diſtribui civibus Conſtantinopolitanis; de cu-
tarie⸗ , an, jus publicæ annonæ diſtributione poſtquam
praerant. mentionem fecit Zoſimus, Conſtantino Ma-
gno de more parum æquus, lib. 2. pag.687. ſub-
Baron. anno jungit: Conturbavit G Magiſtratunum oßfcia jam
330 n. XXx. olim inſtituta. Nam cum duo eſſent Praæfecti Præ-
torii, qui hoc oficiumn communtter gerebant, non
Palatini tantüm Ordines eorum curâ, poteſtate-

que gubernabantur , ſed etiam ii quibus Urbis

erat commiſſa cuſtodia, & quotquot in omnibus
limitilus erant collocati. Hic enim Praæfectorum
Prætorii Magiſtratus, qui poſt Inperatorem ſe-
cundus exiſtimabatur, G AN NONAS EROGA-
. B AT, & contra militarem diſciplinanz admiſſa
convenientibus pœnis corrigebat. Conſtantinus au-
tem rectè conſtituta loco movens, unum hunc
Magiſtratum in quatuor Imperia diſcerpſit, & .
Paulò pòſt: Hac ratione diviſo Præfeæctorum Ma-
giſtratu, ſtudiosè conatus eſt alis quoque modis
sorum poteſtatem imminuere. Nam cum praeſſent
ubique locorum militibus non modò Centuriones
& Tribuni; verum etiam Duces, ( ſie enim ap-
pellabantur) qui quolibet in loco Præatorum vicem
obtinebant: Magiſtris militum inſtitutis, al-
tero equitum, peditum altero, & in hos tranſla-
ta poteſtate militunn ordinandorum, & coércendi
delinquentes, hac etiam in parte Præfebtorum au-
GCoritati detraxit. Id verò tam paæce, quàm bel-
lo, detrimentum rebus attuliſſe, me protinus in-
dicante patebit, & c. Hæc mutatio, novaque in-
ſtitutio dignæ quæ ſuis annis reddantur, ut va-
ria in Annalibus Eccleſiaſticis ſparſim narrata
meliuùs percipiantur. Præfecti itaque Prætorio
non ampliùs poſthac fuere Comites Auguſtorum
per omnes expeditiones eorum, ut vocantur in

Critica Hiſtorico-Chronologica .

Inſcriptionibus „ nec Cælareorum exe cituum S Æ C. IV. 546
ſupremi Magiſtri, ſed publici ſtatus Admini- An. Ch. 332. AnCh,
ſtri ac ſupremi Judices, quorum officium egre-
iè deſcribit Caſſiodorus lib. 6. formulà j. quæ
eſt Prœæfecturæ Prætorianæ.
Quas regiones quælibet Præfectura comple- Trevirenf
cteretur, diſcimus ex Notitia Imperii, quam cas Sedes
exhibui anno Chriſti xxXXVII, ex qua liquet, Pprafecti Præ-
Præfecto Prætorii Galliarum non tantùm Gal- torio Galliæ-

V.

lias, ſed etiam Hiſpanias & magnam Britan- Tum.

niam fuiſſe ſubditas. Cùm verò urbs Treviren-
ſir Sedes Imperatorum extiterit, ut docet Au-
ctor Græcus anonymus, qui paulò ante annum
trecenteſimum quinquageſimum ſcripſit; cujus
verba anno c cC cCLXIXrecitabo, non videtur
dubitandum, quin eadem urbs Præfecturâà Præ-
torianâ etiam cohoneſtata fuerit. Divus Athana-
ſius in epiſt. ad Solitarios, de Sancto Paulino anno
cCcCcLVin exilium miſſo loquens, ait: Paulinus
Epiſcopus Trevirorum, quaæ Galliarum Metropo-
lis eſt, Metropolis nempe civilis, ac princeps
urbs omnium Galliarum, non verò Metropolis
Eccleſiaſtica in Galliis, ut ab aliquibus credi-
tum. Quemadmodum enim Euſebius lib. 5. cap.
I. de Martyribus, Marco Aurelio imperante, in
Gallia paſſis ſermonem habens, de ea ſcribit:
75 An *οαMααd s τοαςοr rα ν απαα ꝛa-o οαα
g&ι νσ hαEé&ασο 6&νντπιαι, )οοννσσd¼¹Üοα Eler-
væ: id eſt, ut vertit Valeſius: In hac duæ præ ce-
teris inſignes praſtanteſque urbium matres cele-
brantur Lugdunum ac Vienna; ſeu, ut habet
verſio purior & ſimplicior Interpretis Nicepho-
ri: In qua prater ceteras celebres duæ ſunt Moe-
tropolitanæ arbes, Lugdanum & Vienna: quem-
admodum, inquam, bæc Euſebii verba de
Metropolibus civilibus & politicis, non verò de
Metropolibus Eccleſiaſticis intelligenda ſunt;

ita & laudata Athanaſii verba nonniſi de digni-

tate urbis Trevirenſis in ſtatu civili explicari de- Baron. anno
bent. Nec audiendus Baronius, qui ait, Athana- 355. n. XXIV.

ſium loqui de urbe Trevirenſi, tanquam de una
ex Metropolibus Galliæ & de Mediolanenſi tan-
quam de una ex Metropolibus Eccleſiaſticis
ltaliæ. Athanaſius enim ex ipſomet Athanaſio
explicandus. Hæc ejus verba: Ex quorum nu-
mero clariſſimæ, ſunt Confeſſionis viri religioſi &
Epiſeopi boni, Paulinus Epiſoopus Treverorum,
quæ Galliarum Metropolis eſt: Lucifer Metropo-
litanus Sardinie: Euſebius Vercellis civitate Ita-
liæ: Dionyſius Mediolani, quod & ipfſum eſt Ita-
liæ Metropolis. Sicut itaque Mediolanum civilis
Metropolis erat totius Italiæ, prout à Provin-
ciis Urbicariis & Suburbicaris diſtinguebatur,
ut anno cccxXV num. xXXIV & ſeqq. ex-
poſui, ita & urbs Trevirenſis Metropolis erat
omnium Galliarum, liceèt tam in Galliis, quàm
in Diœceſi Italica variæ eſſent Metropoles, tam
civiles, quàm Eccleſiaſticæ.
Athanaſium, eo quo diximus modo, intelli-

VI.

gendum docet Theodoretus lib. 2. cap. 15. ubi, Merropolis-
citato Athanaſio, ait: ατοτωοαω ασ ee Galliarum.

Sοο, α wανναπος AreSναο„εασ α
v Xιπ, ασ Nοαν ι unrανω Mςοαο e re-
Xla, w Xναι ι α AreSW⅓ ½ει Tα Xααι
õ j, meMαv
&c. id eſt, ut vertit Valeſius: Liberius Epiſoopus
urbis Romæ, Paulinus Metropolis Galliarum, Dio-
nyſius Metropolis Italiæ, Lucifer Metropolis Sar-
diniæ Inſulæ, & Euſebius ab Ilalia, probi omnes
Epiſoopi & veritatis præcones rapiuntur, & in
exilium deportantur; ſeu, ut Chriſtophorſonus
. VvVertit:

Anno U
1⁰²⁸6.
Olymp⸗,.
zn, 1

I.
Conſolu.

11.
Vicennalia
Conſtantini
junioru.

Bton. anno
. NXII.

.
II.
Macarius
Cunſtantiug.
lelim miſin.

— — —⸗ —

en Gen.
tiliun e

ti laztz. .

—-z,
— —,—

— —,- ⏑☚ ˖

, = 2

. IV.
n. zz2.

renſis
1 Sedet
i bre.
Ballis⸗

NAron. Anne
N5. n. XIV.

—
— —

dbolim miſſas

in Annales C. Baronf.

65 £ C. IV. vertit: Epiſeopus RNomaæ Liberius, & Paulinus
An. Ch. 333. primariæ urbis Galliarum, & Dionpſins primaria
urbis haliz , & Lncifer primarieæ urbis Inſule
Sardiniæ Epiſeopus, & Euſebius Epiſcopus etiam
Italiz. Theodoretus itaque ad Athanaſii ſenſum
penetravit, quando ſolo Galliarum Metropo-
leos nomine Treverim, & ſolo Metropoleos Ira-
liæ nomine Mediolanam exprimit, quia ſcilicet
utraque urbs princeps & primaria erat; haæc in
Dioœcelſi Italica, illa in Diœceſi Gallica. Trans-
lata poſtea Præfectura Galliarum Arelatem ab
Honorio Imperatore, qui hanc urbem matrem
omnium Galliarum vocavit, ut legitur in ſuppli-
ci libello Epiſcoporum Gallorum ad S. Leo-
nem Papam, id eſt, Galliarum Metropolim,
ut ea verba explicat Marca lib. 6. de Concordia
cap. 17. num. 6. Sed de hac translatione rurſus
infraà.

—

Anno Urbis ANNO PERIODI GRAGO -ROMAN 5826.

1086. .
Olymp. 278. O6G. ) II. P. 22. April. Indict. 6.
än. I. JESu CHRISTI 333.

SILVESTRI PAPÆ 20.

CoNSTANTINI IMP. 29.

I. D num. I Coſſ. Fl. Ealeriuns Inlins Delma-
Conſules. tius, & M. Aurelins Zenophilus. Erat Ju-
lius Delmatius Hannibaliani, Delmatii etiam
dicti, filius; Hannibalianus verò Conſtantini
Magni ex patre tantùm frater, ut docet Anony-
mus Valeſianus.
11. Conſtantini junioris Cæſaris Vicennalia hoc

Vicennalia anho edita Conſulatus iſte demonſtrat. Si enim

Conſtantini annis hujuſmodi ſolenniis dicatis Imperatores
janiors. vel Cæſares Conſules non procederent, digni-
tas illa in perſonas illuſtriores de more trans-
lata. Præterea Idacius in Faſtis hoc anno habet:
His Conſſ. levatus eſt Conſtans die VIIIKal. ſa-
vuar. cui ſuffragatur Euſebius in Chronico ſe-
cundùm editionem Pontaci, qui eam nuncu-
pationem confert in annum Abrahami 2350. qui
Kalendis Octobris anni Chriſti c cC CxXXIII
inchoatur. Baronius quidem eam factam ſcri-
Baton. anno bit, anno c C cxXXV, ſed nullo teſte. Cæſares
335. H. X Lt. verò in Decennalibus aut id genus feſtis de mo-
re creati. Erat porro Conſtans tertius Conſtan-
tini M. filius, qui poſt hujus mortem Auguſtus
eſt appellatus.
11II. Athanaßius, poſt inventum Arſenium Epiſ-
Maecarius copum „quem ab ipſo occiſum calumniati fue-
Conhanmtiv rant Euſebiani, Conſtantinopolim ad Imperato-
rem miſit Macarium, qui eum de omnibus cer-
tiorem redderet. Verùm, non hoc anno Maca-
rius Presbyter ad Conſtantinum miſſus, ſed an-
no trecenteſimo triceſimo primo, aut tardiùs,
inſequenti, ut ex iis, quæ anno præcedenti di-
XI, manifeſtum eſt.
OWBU Conſtantinus hoc anno Conſtantinopoli de-
Templa Gen- ojt „ubi datæ ab eo Leges tres in Codice Theo-
tilium ever- doſiano recitatæ. Templa & idola Gentilium
* abts. celeberrima „unà cum ſuperſtitionis Gentilitiæ
ornamentis hiſce potiſfimùm Coſſ. ab eo everti
juſſa, & exinde everſa; opeſque & reditus
Templis detracti, de quo videndus Julianus
Orat.7. pag. 424. Eunapius in Vita Ædeſii pag.
37. Libanius in Orat. Apolog. 26. pag. 531. &
Orat. pro Templis pag. 9. Theodoretus lib. 5. cap.
I9. Hieronymus & Cedrenus in Chronico id

429
nominatim factum aiunt xX v, X X v 1 & 5 XVII S C. I
Imperii Conſtantini anno, id quod his Conſu- An. Ch. 3332
libus congruit. Idque etiam diſertè de ſepulchro- 334
Tum nominatim ſeu monumentorum demoli-
tione his Coſſ. indieium facit Lex 2 Codicis
Theodoſiani De ſepulchris violatiz. In ea enim
Lege, quam Conſtans Auguſtus anno trecente=
ſimo quadrageſimo nono dedit, mulcta impo-
nitur iis, qi de monumentisz columnas vel mar-
mora abſtulerunt, ex Conſulatu ſeilicet Dalmatii
& Zenophili. Qui quidem Conſulatus, inquit
Gothofredus in Commentario illius Legis, &
temporis characteriſmus diligenter notandus;
& hac obſervatione Annales Eccleſiaſtici illu-
ſtrandi. Nempe hoc illud omnino tempus eſt;
quo Conſtantinus Magnus aras, idola & tem-
pla everti juſſit. Ab hoc itaque anno, ut in tem-
pla, ita & in ſepulchra ſævitum; & Chriſtianæ
Religionis obtentu, atque eradicandæ Genti-
litiæ ſuperſtitionis ararum & idolorum (quæ in
ſepulchris) ſpecie, ſepulera paſſim deſtructa,
ornatus his detractus: Hæc Conſtantini junio-
ris Cæſaris Vicennalium indicia-
Referenda & ad eadem Lex 3. Codicis Theo V.
doſiani De Medicis & Profeſſoribur, ad populum, viegis
in qua Conſtantinus ad Conſtantinopolim mul- . oie
titudine hominum replendam, ſtudiiſque &
literatis illuſtrandam, Medicis & Profeſſoribus
literarum, eorumque uxoribus & liberis, ple-
nam ab omnibus muneribus immunitatem, jam
ante Principum beneficiis ſancitam Conſtanti-
nopoli publicavit, exemplo Julii Cæſaris, qui
teſte Suetonio in ejus Vita cap. 42. ut exhauſtæ
Urbis frequentia ſuppeteret, omnes Medicinam
Romæ profeſſos, & liberalium artium Docto⸗=
res, quò libentius & ipſi Urbem incolerent „ &
exteri appeterent, civitate donavit.

ANNO PERIODI GRXCO-ROMAN g 5827. Anno Urbis

O7 F. 12. P. 7. April. Indict. 7. Glynb. 158.
Jrsu CRHRISTI 334. an. 2.

SILVESTRI PAP 21.

CONSTANTINI LMP. 29.

num. I. ad X. Coſſ. L. Acontius Optatus; 1.
& Amicius Paulinns junior, ut liquet ex Confules.
Inſcriptionibus ab Onuphrio in Faſtis recitatis,
in quarum altera Anicius Paulinus junior appel-
latur, argumento manifeſto eum ex eadem fa-
milia fuiſſe, ac Anicius Paulinus „ qui anno
CcCCXXV Faſtis nomen dedit. Animadverti
enim poſt hæc tempora viros eodem nomine
donatos, ſi ejuſdem familiæ eſſent, junioris epi-

theto plerumque diſtingui; quod multis infra

exemplis patebit. Vide dicta anno cc cxXV
num. I.
Sozomenus lib. 2. cap. 25. narratâ Athanaßi & I.I.
s 1. . . Synodsees CA
Sede Alexandrina depoſitione, ait, Epiſcopos ad ſuse tee,
hujuſmodi ſententiam in eum ferendam hiſce une annumi
cauſis adductos ſe fuiſſe docere: Primam quòd pertinen
aægrè ferrent, qud càùm Imperator anno praterito
(currenti nempe) ſuſſiſſet, ut Orientales Epiſoopi
Cæſaream eſus cantà convenirent, ipſe non occur-

riſſet, longi temporis morà fatigatam Synodum cer-

nenz, & Imperatoris pratepta deſpiciens. Pape-
brocius Tomo 1I Sanctorum Maii in Vita Sancti
Athanaſiii cap. 5. mum. 67. & cap. 9. num. 102.
dicit, jam novum annum fluere cœpiſſe à Sep-
tembri

43³⁰

3 C. IV. tembri anni Chriſti cc CxxxV, à quo menſe
An. Ch. 334. Græci annum ccCXXXVI inchoaverant; ideo-
que Epiſcopos, qui poſt eum menſem literas En-
cyclicas contra Athanaſium ſcripsére, ſignifica-
re Concilium Caſareenſe indictum fuiſſe anno
Eræ Dionyſianæ cccxXXV, qbui ipſis erat
à Septembri cccxXXVI. Verùm, epiſtolæ
Conſulum ordinariorum nominibus conſigna-
ri ſolebant; ideoque annus in eis expreſſus intel-
ligitur à Kalendis Januariis, non verò à Kalendis
Septembribus inchoatus. Nec refert, quòd in
literis plurimis per hæc tempora datis Conſulum
nomina non exprimantur. Nam nulla ratio dari
Paretea in quibuſdam epiſtolis annus intel-
igatur incœptus à Januario, in aliis à Septem-
bri. Hoc porro tempore invaluiſſe uſum, ut
Conſulum nominibus literæ notarentur, liquet
ex epiſtola, quam, durante adhuc Conciliabulo
Tyri, Presbyteri ac Diaconi Mareotici dederunt,
Conſulibus ulio Conſtantio illuſtriſſimo Patricio
fratre religioſiſimi Conſtantini Auguſti, & KRufi-
no Albino, clariſſimis & Deo gratiſſimis vi-
ris.
111. CGùm Epiſcopi apud Sozomenum laudatum
S.Athanaſßi- dicant, Athanaſium diuturna ſui expeétatione
e, F Concilium fatigaſſe, oſtendunt, verum eſſe quod
ſcribit Sozomenus lib. 2. cap. 25. & poſt eum Ni-
cephorus lib. 8. cap. 49. Athanaſium triginta
circiter menſium ſpatio profectionem ſuam di-
ſtuliſſe, nempe Cæſaream venire, non verò Ty-
rum. Hallucinatus enim eſt Baronius, quando
ſcribit, locum illum Sozomeni depravatum eſſe;
& loco triginta circiter menſium ſpatio, reſti-
tuendum, trium circiter menſium ſpatio Athana-
ſium remoratum eſſe, ne veniret ad Synodum
Tyri. Nam præterquam quòd in omnibus So-
zomeni exemplaribus ita legitur, triginta illi
menſes ad Synodum Cæſareæ indictam; non ve-
rò ad Tyriam, referuntur, ut diſertè Sozome-
nus habet. His adde, Epiſcopos Conciliabuli
Sardicenſis anno CCCXLVII celebrati,
loquentes de Athanaſio ac de Concilio Cæ-
ſarienſi, ſcribere: Poſt alterum annum in Ty-
ro propter ejus facinora ( ſcilicet Athanaſii
neceßariò iterum celebratur Concilium. Quare
à Concilio Cæſarienſi ad Tyrium annus efflu-
xXxir.
IVv. Ad num. X. Dedit hoc anno Conſtantinus
Conſtantinus Legem 2. Codicis Theodoſiani De offcio ſudicum
tan e, en, omnium, quàâ prohibet pupillos, viduas & ægro-
zuram gerit. tos trahi ad Comitatum, & extra Provinciam
ſuam. Cujus evocationis in pupillorum favo-
rem exemplum exhibet Theodoricus Rex apud
Caſſiodorum lib. 4. epiſt. 9. Sic olim in Gallia,
pupilli & viduæ adverſarios ſuos ad Curiam
Chriſtianitatis, ut vocabant, id eſt, ad Curiam
Eccleſiaſticam evocare poterant: quod abroga-
tum, agente Petro de Cuneriis Regio in Parla-
mento Pariſienſi Advocato. Plura Gothofredus
in illius legis Commentario.
V. Sarmatarum ſervis contra dominos rebellan-
dNarmata à tibus, (hi Limigantes poſtea dicti, de quibus
g, ne Ammianus lib. 17. & 19.) Conſtantinus Magnus
pulſos dominos his Conſulibus excepit, & am-
plihs trecenta millia hominum mixtæ atatis & ſe-
xus per Thraciam, Soeythiam, Macedoniam, Ita-
liamque diviſit, inquit Anonymus Valeſianus;
quod ſub hujus anni Conſulibus factum docet
Idacius in Faſtis: His Conſſ. Sarmatæ ſer vi
univerſa gens dominos ſuos in Romaniam e?ρ⁵a-
lerunt.

Critica Hiſtorico-Chronologica

§ C. IV.

ANNO PERIODI GRCO-ROMANA 5828. Anno Urbis

ð 88.
8. E. ) 13. P. 30. Mart. Indict. 8. Olymb. 278.

JIESu CHRISTI 335. ſeaundam

GILVESTRI PAPÆ 22. Baronium.

CONSTANTINIIMP. 30.

Num. I ad XLI. Coſſ. Julins Conſtantius, I.
& Ceionius Rufius Albinus. Prior non Con- Coules.
ſtantini Imperatoris fratris filius, ut perperam
Onuphrius in Faſtis, ſed frater ipſius Conſtan-
tini M. ut patet ex ſubſcriptione anno præce-
denti num. II. recitata.
Tricennalia Conſtantinus Magnus his Coſſ. II.
edidit die VIII Kal. Aaug. ut diſerté tradunt Ida- Tricennalia
cius & Auctor Chronici Alexandrini. Addit Conſtantini
hic, celebrata eſſe Conſtantinopoli quàm magnifi- .
cà. Sunt hæc Tricennalia Auguſtei Imperii. An-
no verò præcedenti Imperii Cæſarei Tricenna-
lia dedit.
Conſtantis Conſtantini Magni filii nuncupa- III.
tio ad annum CcCcCXXXIIIpertinet, ad Vicen- Oratio ab
nalia nempe Conſtantini Cæſaris fratris, ut ibi- Euſebio in
dem oſtendimus. Porro Euſebius Cæſarien- Tricennali-
ſis Epiſcopus egregiam Orationem, quæ adhuc Uibus habita.
extat, de laudibus hujus Imperatoris in ejus Tri-
cennalibus habuit, quam in Vita Conſtantini
lib. 4. cap. 46. ait, ſe Conſtantinopoli coram
ipſo Imperatore recitaſſe. Sed tollendus hic er-
ror vulgaris, eam nempe recitatam elſſe ab Euſe-
bio in ipſa Tricennalium feſtivitate, ſeu die xxv
Julü, qua Tricennalia acta. Euſebius enim con-
trarium oſtendit, cùm loco laudato cap. 45.tra-
dat, ſe Encæniis Eccleſiæ Hieroſolymitanæ die
XIII Septembris, ut mox videbitur, celebra-
tis interfuiſſe; & cap. ſequenti ſubjungat: Ora-
tionem de Tricennalibus paulo pèſt profetcti Con-
ſtantinopolim coram ipſo Imperatore recitavi-
mus.
Non itaque die xXV Julii, quo Tricennalia IV.
edita, ſed poſt menſem Auguſtum & Euſebii Sed po
Hieroſolymis Conſtantinopolim reditum ea menſem Ans
Oratio habita. Quod ex ipſis etiam Orationis guſtum:
verbis oſtendi poteſt. Nam capite ejus tertio
dicit Euſebius, Conſtantinum ſingulis Decenna-
lium periodis unum ex ſuis liberis ad Imperia-
lis Throni conſortium promoviſſe: Cumque
jam quartus volvi cœperit circulus (ipſo nempe
Tricennalium die inchoatus) copioſa generis
ſocietate, & Cæſarum nuncupationibns Imperium
amplißcans, &c. Ubi Euſebius intelligit, Dal-
matium, Dalmatii Cenſoris & fratris Conſtan-
tini M. filium, hoc anno VIII Kal. Octobris,
ut habet Auctor Chronici Alexandrini, vel Xl
Kal. Octob. ut prodit ldacius in Faſtis, Cæſa-
rem renuntiatum, & Hannibalianum, quem hoc
etiam anno Conſtantinus M. XRegem nominatum
purpurà induit, & Cæſaream Cappadociæ aman-
davit, ut inquit Auctot Chronici Alexandrini.
Addit Euſebius in laudata Oratione: Fortiſſimos
deinde quatuor Caſares, quaſi quoſdam equuleos
uno Imperialis quadrigæ copulant jugo, ipſe ſubli-
mis velut auriga incitat atque im pellit. Euſebius,
inquit Valeſius in Notis, tres Conſtantini filios
& Dalmarium Cæſarem, quatuor equis com-
parat, qui uno jugo copulati Imperialem cur-
rum trahebant, cui auriga præerat Conſtanti-
nus. Rectè quidem; ſed quomodo hoc verum

eſſe

Olymp. 278.

An6

2
noga
via.
Baron-n
I. ſe⸗

VI.
Eycenia h
cleſii Hier
ſiljmuanea

VII.
Obitgt gil.

c. .
Ch. z.
ino Urbis
n.
Gm 2t.
3.

ndum
tonium,
W. s.

.

Il.
Tricennali
Conſantini
..

III.
Oratio ab
Elſebio in
Tricennali⸗
il habita.

IV.
menſen A.
* egſtum

72

“*
ini⸗
eos
l-
ius,
os
m⸗
ur⸗
nri⸗

un
A

I. & ſeq q.

in Annales

C. Baroni. 431

§ † C. IV. eſſe poteſt ſi eam Orationem die XXV Julii qui loquendi modus aliquando occurrit. Silve- S * C. 1V.

An. Ch. 335. Imp. eril Conſtantinianei natali recitaverit? Qua⸗ ſtro Marcus ſuccedit . ſed anno ſe quenti, ut
re, cum Dalmatins menſe Septembri Cæſar di- tunc videbitur.

ctus fuerit, manifeſtum eſt, eam Orationem
non in ipſa Triennalium feſtivitate, ſeu menſe
Julio, ſed poſt menſem Auguſtum dictam eſſe.
Nedque verilimile eſt, Euſebium, qui Concilio
Tyri paulò ante Baſilicæ Hieroſolymitanæ En-
cænia celebrato interfuit, die XXv Julii Con-
ſtantinopoli eſſe potuille, cùm geſta in Conci-
lio Tyri, illud circa menſem Julium inceptum
fuiſſe, ac per aliquot menſes duraſſe, inſinuent.
Et tamen initio Septembris, ut minimùm, Eu-
ſebius & reliqui Epiſcopi Tyro relicto, Hie-
roſolymam petierunt; cùm die decima tertia
Septembris Baſilicæ Hieroſolymitanæ Encænia
cCelebrarint. Conſtantinum ſub hujus anni fi-
nem Conſtantinopoli fuiſſe oſtendunt Leges
Codicis Theodoſiani 5. De Judæis. & I. Ne Chri-
Ktianum mancip. AI Kal. Novem b.dat. Conſtan-

tinop. L
V. Menſes triginta, quibus profectionem ſuam
Synodus Ly- diſtulit Athanaſius, ad Concilium Cæſareæ, non
ris. verò ad Tyrianum referuntur, ut anno cccxXXII

Baron, num num. II. oſtendi; ideoque Sozomeni locus, ubi
