Evangelic. cap. 2. & illum Latinè vertens in
Commentariis ad 9. caput Danielis, repetit
Hieronymus: licèt in noſtris libris, & in anti-
qua quôque Ruhni verſione, Joſephus illi nunc
XXXIII, nunc XXXI annos attribuat, ſed
non ſine errore, ut rectè Uſſerius in Annal. Vet.
Teſt. Poſt Hyrcanum filiorum natu maximus
Judas, alio nomine Ariſtobulus dictus, Prin-
cipatum ſimul & Pontificatum per unum an-
num tantùm obtinuit: primuſque omnium poſt
reditum à captivitate Babylonica, diademate
ſibi impoſito, Principatum in Regni formam
tranſtulit, ex Joſepho lib. 1. Belli cap. z. Anti-
quit. lib. 13. cap. 19. & lib. 20. cap. S8. Ariſtobulus
fratrem ſuum ſecundum Antigonum in Regni
ſocietatem aſſumſit: tres verò reliquos vinctos
cuſtodiæ tradidit, matremque conjecit in car-
cerem Principatůs æmulam: (nam illam Hyrca-
nus rerum dominam reliquerat) eôque crudeli-
tatis proceſſit, ut fame necaret in vinculis. Jo-

ſephus ibidem.

XLV.
Ariſtobulus
Juccedit
Hyrcano in
ſumwino Pon-
tiſßicati.

Auno Pariodi Græco- Romanæ 5388. Cyele Solis 16
B. Lanæ 10. Indict. 3. Mundi 3899. Urbis con-
ditæ 648. ante Chriſtum 106.

Arxiſtobulus Antigonum fratrem Salomes uxo-
Aiexander ris fraude interficit, & non multè poͤſt vità ex-
Iannaus ft cedit, ex Joſepho lib. I. Belli cap. 3. & lib. 13.
Pin auas. Antiquit. cap. 19. Poſt Ariſtobuli mortem Salo-
rum. me ejus uxot, quam Græci Alexandram nomi-
nant, ſolutis ejus fratribus, quos ille in vincu-
lis habuerat, Alexandrum Jannaum, ætate Ce-
teros præcedentem atque modeſtiàâ, Regem con-
ſtituit. Ille verò Regno potitus, alterum fratrem
ſibi inſidiantem peremit, alterum contentum

XLVI.

Chronologicus

rivatâ & Otiosâà vita in honore habuit, ex Jo-
ſepho lib. 13. cap. 20.

Auno Periodi Graco - Romanæ 5400. Cyclo Sohs 28
A. Lunæ 3. Indict. 15. Mundi 3911. Urbis
conditæ 660. ante Cbriſtum 94.
Seleucus Antiochi Grypi filius Antiocho Cy- * 1„VII.
. . . .17 iviceni Sy⸗
ziceno patruo bellum intulit. Hic ab eo prælio „ia Regis in-
victus ſe ipſum interemit, poſtquam XVIII teritus.
annos regnaſſet, ex Porphyrio in Græcis Euſe-
bianis pag. 227. Cyzicenum in prælio à Seleuco
captum, & neci traditum, Joſephus lib. 13. Cap.
21. cum filiis Grypi bello congreſſum interiiſſe
refert Trogus lib. 40. Prolog-

Aunno Periodi Græco -Romanæ 5401. Cyclo Solis 1
G. Lunæ 4. Indict. I. Mundi 3912. Urbis con-
ditæ 661. ante Chbriſtum 93.

XLVIIL
Philippus &
Antiochus
Syria Reges.

Antiochus Euſebes Antiochi Cyziceni filius,
cùm Seleuci patruelis inſidias evaſiſſet, impo-
ſito ſibi diademate eidem bellum intulit: quem
uno prælio victum & tota Syria expulit, ut Jo-
ſephus lib. I3. cap. 21. & Appianus in Syriacis
pag. 133. tradunt. Selencus fugâ in Ciliciam de-
larus, poſtquam à Mopfſueſtianis receptus eſt.
cùm ſupra modum tyrannicus eſſet, ab eis unà
cum regia & amicis concrematus eſt, ex iiſdem
Auctoribus ibidem. Gemelli fratres Seleuci
Autiochus & Philippus adductis copiis Mopſue-
ſtiam vi ceperunt, eamque diruerunt: ſuperve-
niens verò Cyziceni filius Antiochus Euſebes
prælio eos ſuperavit. Et Antiochus quidem è
pugna fugiens in Oronte flumine ſubmerſus eſt.
Frater verò illius Philippus & Antiochus Euſe-
bes ab anno quarto Olympiadis 171. qui anno
Urbis 65. inchoatur, de univerſo Syriæ Regno
obtinendo inter ſe decertarunt, ex Porphyrio
loco ſuprà laudato. .

Aunno Periodi Græco - Romanæ 5402. Cyclo Solis 2
F. Lunæ 5. Indict. 2. Mundi 3913. Urbis conditæ
662. ante Chriſtum 92.
Ptolemæus Lathurus £gypti Rex quartum XLIX.
Antiochi Grypi filium Demetrium Eucarum Demerrin
. . Eucarus fit
Regem Damaſci conſtituit: cui cum fratre Rex Dama-
Philippo copias conjungenti Antiochus Euſe- ſci.
bes ſtrenuè reſtitit, ex Joſepho lib. 13. cap. 21.
Superatus Antiochus ad Parthos fugere coa-
ctus eſt, ex Porphyrio citato & Euſebio in
Chronico.
Galadenorum Regina cum Parthis bellum L.
geſſit; in cujus auxilium vocatum Antiochum Varia bella
Pium, ſeu Euſebem, Cyziceni filium, fortiter cetes Reges
in prælio dimicantem occubuiſſe, atque ita Seleki ad
Syriæ Regnum penes duos fratres Grypi ñlios,
Philippum atque Demetrium Eucærum reman-
ſiſſe, ſcribit Joſephus loco citato. Poſtea
variorum certaminum per octo ſequentes an-
nos inter Syriæ Reges habitorum pertæſi Syri,
relictis Seleucidis, Tigranis Armeniæ Regis
imperio ſe ſubjecerunt, ut in libri 40. initio
Juſtinus indicat. Ideoque hic cum Euſebio
in Chronico finem Seleucidis Regibus impo-
nemus.

Aunnés

H
4

11.

Han
utjer
Elralm
1II.
Ariſßtobulu
Rex & Ph
iifex udas
ruſn,
.
2
LIII.
yi 4. 5
nanis geg..
hata. It
le
N
C.
jn
e
art
N
e
4
IIv.
gſhn
e 14, . 6
K
Ut⸗
No⸗
dein

LyvII.
4 Regit in.
eritue,

XLVNL
blu
Antiochus
rie deger

——

XLIE.
m Demetrius
ini ft
e Nexr Dama-
ſii.
N
1.
wu bels
UI iter Reges
let Seleucidur
a
8;
an⸗
hten
al⸗
i,
egis
itio
wpo⸗

I. I

ad Annales C. Baroni.

Anno Periodi Graco= Nomanæ 5415. Gelo Solis 15

C. Eung 18. Indict. 15. Mundi 3926. Urbis con-
aditæ 675. ante Chriſtum 79. .

Alexander Jannans; poſt multa proſperè in

Ryreanns ft bello geſta, cum viginti ſeptem annos regnaſſet,

Pontifex

mortuus eſt. Cùm verò moriens & Regni ad-

. . . . 1
Hebraorum. miniſtrationem uxori Alexandræ teſtamento re-

L II.
Ariſtobulus

liquiſſet, & deligendi Pontificis permiſiſſet ar-
bitrium, majorem illa natu filium Hyrcanum
Pontificem declaravit, & per novem annos Re-
gnum adminiſtravit, toto eo tempore filio Hyr-
cano Pontificatum obtinente. Joſephus lib. 13.
Antiquit. cap. 24. & lib. 26. cap. 8. & lib. I. Belli

cap. 4. V

Anno Periodi Græco- Romanæ 5427. Cyelo Sli⸗
27 B. LEunæ II. Indict. 12. Mundi 3938. Urbis
contitæ 687. ante Chriſtum 67.

Hyrcanum pöſt exceſſum Alexandræ matris,
quæ ex Joſepho lib. 14. Antiquit. cap. I. anno 3.

kex &&σ Pon- Olympiadis 177. Coſſ. Hortenſiò & Metello Cre-

tzifex Iudao-
rutiz.

LIII.

Pata

LIV.

aanis occi-

tico accidit, elapſis tribus men ſibus, ab Ariſto-
bulo juniore fratte pulſum fuiſſ? Regno docet
Jolephus lib. 15. cap. 9. Sed; cùm ab Hyrcano
regnare incipiente, Hortenſio & Metello Cre-
tico Coſſ. anno nempe Urbis conditæ 68. uſque
ad Ariſtobulum regnare deſinentem; ceaptis à
Pompeio Hieroſolymis C. Antonio & M. Qullio
Cicerone Coſl. ſex annos effluxiſſe conſtet; &
ex eis non plures, quâm tres annos, totidemque
menſes Ariſtobulo Joſephus ipſe tribuar; Hyr-
cani Regno nohn menſes tres, ſed annos tres tri-
buendos, apparet. Ex quibus ad temporum
exæquationem duo tantùm menſes detrahendi.
Hoc itaque tempore commiſſo inter Hyrcanum
& Ariſtobulum fratres prælio, actum eit de pa-
cis conditionibus, in quibus obtinuit Ariſtobu-
lus ut regnaret, qui etiam ſummum Sacerdo-
tium annis tribus & menſibus totidem exercuit.
Joſephus lib. 20. cap. 8.

Anno Periodi Græco -Romanæ 5430. Cyclo Solis 2
E. Lunæ I4. Indict. 15. Mandi 3941. Urbis con-
ditæ 690. ante COhriſtum 64.

Pompeius in Aſiam à Populo Romano miſſus

Syria à Ro- Syriæ recipiendæ cupiditate flagrabat. Syriam

itaque Cælen & Phœnicen bello aggreſſus, Itu-
ræos primùm Arabeſque perdomuit, ex Appia-
no pag. 244. Eutropio lib. 6. & Oroſio lib. 6.
cap. 9. poſtea deſcendit in Sriam, quam, ur
juſto Rege vacantem, in formam Provinciæ re-
degit, poſſeſſionemque fecit populi Romani, ex
Srrabone lib. 16. pag. 755. Exiſtimat Uſlerius in
Annal. Vet. Teſt. eum Antiochiæ autonomiam
eodem tempore conceſſiſſe.

Anno Periodi Græo- Romanæ 5431. Cyclo Solis 3
D. Lunæ 15. Indict. I. Mandi 3942. Urbis con-
ditæ 691. ante Chriſtum 63.

Sulpicius Severus in lib. 2. Hiſt. poſtquam lo-

Hieraſolyma cutus eſt de Alexandræ morte; ait: Poſt hujus

& luadais
Capta.

obitum frda inter fratres (nempe Ariſtobulum

& Hyrcanum ejus filios) de Regno certamina
orta. Ac primum Hyrcanus Imperium obtinebat:
mox ab Ariſtobulo fratre pulſus, confugit ad Pom-
peium; qui tum Methridatwo bello confeto, paca-

7 „ — JMD
tague Armenid & Ponto, viktor omnium gentium

4

guas adierat, altrorſum bpergere 3 & vicina qud-

7ne Komano Imperio acjſungene cuptens, cauſas
belli & materiam vinçgendi quærebat. I. getur. Hyr-
canun libens excepit, daltuque ejs Zadæos ag gre-
Altur: urhe capta atque arce, Tomplo peperlit:
Ariſtobulum vinblum Romam mittit, Hyrcano jus
Pontificatus reſtituit; mpoſitoque udats ſtipendio;
Provuratorem eis Aatipatrum quendam Aſcaloni-
ten praæpoſuit. Joſephus lib. 14. Antiquit. cap. 8.
obſervat, captum Templum obſidionis tertio

demum menſe, die jejunit;, 179. Ohympiade, C.

Antonio & M. Tallio Cicerone Coſſ. Euſebius in
Demonſtrat. Evangelic. lib. 8. cap. 2. dicit, id
factum anno primo illius Olympiadis anno Ur-
bis 690. cœpt. Numeratur hic annus 79. ab
anno Regni Græcorum 170. quo ab Iſtaele jugum
gentium ſublatum fuiſſe legitur in lib. Machab.
cap. I3. v. 44. Unde quâm brevi temporis ſpa-
tio Judæi libertate ſua Potiti fuerint, intelligi-
tur. Ex hoc itaque tempore, quod veluti cardo
quidam Judaicæ Hiſtoriæ extat , HWieroſolyma
Romanis tributum pendere cœpit. Hyrcanus
Regis quidem nomen, licèt ſine diademate,
tum retinuit: ſed illius tanta erat ingeni imbe-
cillitas; ut non vectigalia ſolùm ordinandi, ſed
alia quoque omnia pro libitu in Palæſtina diſi-
ponendi, poteſtatem ſibi Syriæ Prælides aſſu-
merent:

Aano Periodi Græco -Pomans 5432. Cyelo Solis 4
C. Lunæe 16. Indict. 2. Wandi 3943. Urbis con-
ditæ 692. ante Chriſtum 62.

Pompeiuz, poſtquam in Aſia multos Principes
Regeſque partim debellaſſet, partim ſibi certis
condition bus adjuaxiſſet „ arces non minus
mille, urbes non infra DccG cepiſſet, urbes
XXXIX vel collapſas, aut bello vaſtatas reſti-
tuiſſet, octo urbes regioneſque colonis auxiſſet,
majoremque earum nationum partem, quæ per
continentem Aſiam Romanorum erant, ſuis ipſe
Legibus inſtruxiſſet, eiſque Rempublicam ordi-
naviſſet; Epheſo demum ſolvens ,per Inſulas &
Græciam magnâ pompa iter in haliam inſtituit,
ut legitur apud Dionem lib. 37. Appianum pag.
25˖1. & Plutarchum in Pompeio.

Anno Periodi Græco -Romang 5433. Oyclo Solit 5.
BA. Lunæ 17. Indict. 3. Mandi 3944. Urbis
conditæ 693. ante Chriſtum 6G1. H

Triumphum ad Natalem ſuum Pompeius di-

ſtulit, ad pridie nempe Kalendas Octobris „M.
Meſſala & M. Piſone Coſſ. ut ex ipſius Pompeii
triumphorum Actis à Plinio lib. 7. cap. 26. &
lib. 37. cap. 2. commemoratis intelligitur. Incur-
rebat autem hoc anno dies ille Pompeii natalis
in menſem Junium, vel Julium Julianum, ut
notat Uſſerius in Annal. vet. Teſt. qui & ait:
Gaxenſès anno jam tertio à Zudæorum poteſtate li-
berati, hbinc tempora ſua dinumerarunt. Faſti
Siculi anno 4. Olymp. 179. Circa Octobris verò
uliani diem 27. Gaxenſes annum ſuum inchoaſſe,
ex Marco Gazenſi Diacono in PFua Porphyrii
Epiſcopi tolliginnt. Quam Epocham ab hoc
anno inchoandam multa Numiſmata, quæ in
Cimelio Regio aſlervantur, demonſtrant. Ea
Em. Card. Noriſius in egregio ſuo Opere de
Epochis urbium Syriæ repræſentat.

Aano

L V.
P om peits
ur em
Gentium
victor.

LVI.
Gaza autöo
nomia con⸗-

ceſſa.

12 Apparatus Chronologicus

Anno Periodi Græco- Romanæ 5441. Oclo Solis 13
PFE. Lunæ 6. Iadiét. II. Mundi 3952. Urbis con-
ditæa 701. ante Chriſtum 53.

LVII.
Craſſus à
Parthis oo
ciſiss.

Accidit hoc anno inſignis clades, quà M.
Graſſus ſublatus, dum adverſus Parthos bellum
gereret, quamque Dio lib. 40. enarrat. Undecim
legiones pené cum ſuo capite amiſſas fuiſſe,
ſcribit Jornandes lib. de Regnorum ſucceſſione.
Summa omnium interfectorum viginti millia
dicitur fuiſſe; eorum qui vivi in poteſtate ho-
ſtium venerunt, decem millia, ut apud Plutar-

chum in Vita Craſſi legitur. Ex centum verè

millibus vix decem millia refugiſſe in Syriam,
affirmat Appianus lib. 2. Bell. civil. pag- 438⸗
Sexto autem Idus Junii hæc geſta fuiſſe, in libro
ſexto Faſtorum Ovidius teſtatur. è
946, id eſt, media aſtate, in Hiſtoriarum ſua-
rein libro 40. Dio ſcribit. Ubi & adjicit, Par-
thos hoc tempore omnem ditionem intra Eu-
phratem recuperaſſe. Hinc belli civilis Pom-
peium inter & Cæſarem fundamenta jacta. Oc-
ciſo enim Craſſo, qui utrique imminebat, reli-
quum erat Cæſari, quèò evaderet maximus, ut
eum qui ſupererat, profligaret. Legendus Plu-
tarchus in Cæſare & in Pompeio.

Anno Periodi Graco -Komang 5445. Cylo Solis 17
AG. Lunæ 10. Indiét. 15. Mundi 3956. Urbis
conditæ 705. ante Chriſtum 49.

LVIII.
Belli Civilis h
anitism. .

Bellum civile Cæſarem inter & Pompeium
oc anno cœptum. Cæſar Dictator creatus poſt
dies undecim ſe ipſo & P. Servilio Iſaurico Coſſ.
declaratis, Dictaturâ ſe abdicavit, ut ipſemet
rxefert initio libri 3. Comment. de Bello Civili.
A prima hac Cæſaris Dictatura Syro-Macedones
Fram ſuam Antiochenam inſtituiſſe, in Diſſert.
de beriodo Græco-Romana oſtendi. Quæ Era
Juliana appellanda, ut diſtinguatur ab alrera
Era Antiochena, de qua ſuprâ; quæ ad hujus
diſcrimen Pompeiana nuncupanda.

Auno Periodi Graæco-KRomanz 5446. Cyclo Solis
18 E. Lunæ II. Inditt. I. Mundi 3957. Urbis con-
ditæ 706. ante Chriſtum 48.

*
11V. Hoc anno, quo C. Zulius Caæſar P. Servilio
Pompeius à Iſaurico Collega Conſulatum geſſit, pugna Phar-
Calare vi- ſalica habita, in qua Cæiar Pompeiutn devicit.
Sus, Locus prælii Palæopharſalum in Theſſalia ſitum.
Segetem propè jam maturam fuiſſe ſcribit Cæſar
lib. ʒ. de Bel. Civil. Appianus lib. 2. de Bello ci-
vili ait, Cæſarianos à Cæſare frumentatum miſ-
ſos. Lucanus lib. 7. ad ſegetum raptus. Eratque
tum adulta æſtas & gſtus plurimus, inquit Plu-
tarchus in Marco Bruto. (
rio in Annal. Vet. Teſt. hoc anno obſervata.
Quæ tamen difficultate non carent; cùm Joſe-
phus dicat, Julium imperaſſe tribus annis eum
dimidio. Pompejus caſtris relictis in Egyptum
fugit, ibique Ptolemæi Regis juſſu trucidatur
ætatis anno duodeſexageſimo, pridie Natalem
ipfins, inquit Velleius lib. 2. cap. 53. Dies autem
ejus natalis incidebat in pridie Kalendas Octo-
bris, teſte Plinio lib. 37. cap. II. ideoque anni illi

LX. e Plinio lib.
.
Honores Ca- con pleri intelligendi. .
ſari poſt Pompeii mors Romæ credita non eſt, niſi poſt

Pompeii ne eò miſſum ipſius annulum. Tum verò Romani
oem decreti. àn Cæſarem honores certatim effuderunt: pote-

veneno à Pompeianis extinctus eſſet, & frater

Quæ omnia ab Uſſe-

ſtate ei data, ut de Pompeianis arbitratu ſuo ſta-
tueret: ut ei belli paciſque jus in omnes homi-
nes eſſet; etſi neque ad populum de iis retuliſ-
ſet: ut quinque continuis annis Conſulatum
gereret: ut Dictator non ad ſemeſtre tantùm ſpa-
tium, ut olim, ſed in integrum annum dicere-
tur: ut Tribunitiam Poteſtatem per omnem vitam
haberet, ipſis Tribunis aſſidendo, deque rebus
agendis und cum ipſis ſtatuendo; quod nulli
unquam conceſſum fuerat. His ita decretis ag-
probatiſque, Cæſar, quamvis extra haliam erat,
ſtatim Dictaturam accepit, inquit Dio lib. 42.
Porro in Syria, ut à prima Dictatura Antioche-
ni, ita à ſecunda hac Laodiceni tempora Cæſa⸗
riana numeraſſe videntur. Eram enim Laodice-
nam unico tantum anno Antiochenà poſterio⸗=
rem fuiſſe, ad ſecundum Probi Imperatoris an-
num ex Euſebio in Chronico oſtendam.

Anno Periodi Graco- Romanæ 5447. Oclo Solis 19
E. Lunæ 12. Iadikt. 2. Mundi 3958. Urbis con-
ditæ 707. ante Chriſtum 47.

Autigonus Ariſtobuli Judæorum Regis filius LXI.

ad Cæſarem in Syria agentem venit, queſtuſque Hyreanus

.

eſt de patris infortunio, quèòd propter ipſum Pontifex fa-

dus, Anti-
pater Iudaa
ſuus Alexander à Scipione ſecuri percuſſus, anno Procurator,

ſeilicet Urbis 705. 10 gavitque ut ſui miſereretur,
paterno Principatu ejecti. Præterea Hyrcanum
accuſabat & Antipatrum, quèd per vim Princi-
patum gentis gererent, nec abſtinerent ab ipſius
injuriis. Antipater verò cauſam ſuam egit „ob⸗
jecta crimina diluens: Antigonumque ſeditio-
nis & novarum rerum ſtudioſunm eſſe coarguit.
Commemorabat enim quantùm proximo bello
laboraſſet pro Cæſare, & multitudinem vulne-
rum quæ acceperat, oſtentabat. Tum Cæſar
Antipatri oratione motus, Hyrcanum Pontifi-
cem declaravit : Antipatro verò Dynaſtiam,
quamcumque ipſe optaret, obtulit, & Procura-
torem Judææ conſtituit, ut prodit Joſephus lib.
1. Belli cap. 8. & lib. 14. Antiquit. Cap. I5- Anti-
pater Phaſaaum quidem è liberis ſuis natu maxi-⸗
mum Hieroſolymis & circumjacenti tegioni Du-
cem conſtituir: Herodi autem ſecundo admo-
dum adoleſcenti, Galilæam curandam commiſit
ex Joſepho lib. 1. Belli cap. 8. & lib. 14. Anti-
quit. cap. 16. & 17.
Hic autem Joſephi verba, quæ Viros doctos LXII.
in errorem induxere, explicanda: Ceterhm, chim Herodes hoe
Hyrcanum ſtupidum ac ſegnem animadverteret, zus anne
(ſcilicet Antipater) Phaſaclum & liberis ſuis natu xXy.
maximum Hieroſolymis & circumvicinæ regioni
Ducem conſtituit, Herodi ſecundo Galilcum cu-
randam commiſit, etiam tum admodum adoleſ-
centi, nec excedenti annum quintum decimum,
inquit Joſephus lib. 14. Antiquit. cap. 17. Baro- Baron. in
nius tanquam certum ponens „Herodem, qui Apparatu n;
naſcente Chriſto adhuc in vivis erat, ejuſque cxXIV. .
vitæ inſidiatus eſt, hoc tempore annos natum D
quindecim fuiſſe, in ceteris Herodis annis eum
hallucinatum contendit. Quèd ſi quis dicat, ut
revera dicendum eſt, Librariorum errore locum
corruptum eſſe, & notam xe, id eſt, 25. in 1s, id
eſt, 15. tranſiiſſe, reſpondet „hanc emendatio-
nem non admittendam, cùm natus annos vi-
ginti quinque adoleſcens dici non poſſe videa-
rur. Verùm, licèt Rufinus in verſione Joſephi,
Photius in Bibliotheca cod. 238. Pſeudogorionis

Hebræus lib. 5. cap. 3. & Nicephorus Callixti

Ub. 1.

tempore na-

. .
linz, 0

LXIII.
Dr Aole.
Kens hom
dem XX
at hlunin
auniyum
liy ſeni

14n

+ͤ ‚e

44
10.

111.
rcanus
ntiſex fa⸗
u, Ati⸗
dater ludas

Pyechreter,

LXII.
Herodet hot
tamdort. a⸗
ty s annl

4
M,
60. Zatol in
Ui Appountu
drectn
tum
eui

4,1
o⸗
i⸗
jdea⸗
ni,
onis
Mird̃

.

a40 Annales C. Baroni.

lib. 1. cap. 6, numerùm X V retineant, primi
rerum Herodis Deſcriptores, Ptolemæus & Ni-
colaus Damaſcenus, ex quibus ſua Joſephus
hauſit, non XV, ſed XXV ſcripfiſſe videntur,
ut ait Uſſerius in Annal. Vet. Teſt. Imo nec
ipſemet Joſephus quindecim ſcripſit, ſed X XV,
ut oſtendit Card. Noriſius in Diſlirt. 2. de Ceno-
taphiis Piſanis cap. 6. quod hac ratione oſtendit.

Joſephus lib. 14. cap. 12. ſcribit, Antipatro qua-

tuor filios fuiſſe: Phaſaëlum, Herodem ſecunde
genitum, ac Pheroram, filiam verò Salomen;
ab illo maximè cultum Aretam Regem Arabum,
apud quem, inquit, & liberos depoſait, dum
bellum contra Ariſtobulum gereret. Hoc bellum
geſtum eſt anno Urhis 689. ante Epocham vul-
garem Chriſti 65. ut eruditè oſtendit Uſſlerius in
Annalibus, & quidem ineunte veré: nam inter
ſolennia Paſchalia Antigonus intra Hiereſoly-
mam ab Areta & Antipatro obſidebatur, ex
Joſepho lib. 14. cap. 3. At anno ſuperiori Anti=
ater ad Aretam Arabum Regem confugiens,
eundem ad bellum contra Antigonum ſuſcipi-

endum ſollicitavit, & ut fidem eidem faceret,

L XIII.
Vox adole-
ſcens homi-
bem XXV
ac plurium
annorum
pe fignifi-

Cε

filios apud illum depoſuit. Igitur anno Urbis
688. Herodes vivebat obſes Arabi datus. Cuùm
major natu eſſet Pherorâ, (volo enim concedere
Salomen nondum natam) anno ſuperiori 687.
idem Herodes erat puer. Hinc ad annum Urbis
707. anni viginti numerantur vitæ Herodis; ac
proinde error Codicis Joſephi ex eodem Auctore
corrigendus venit. Ita Card. Noriſius.
Neque etiam audiendi, qui adoleſcentis no-
men hanc correctionem rejicere volunt. Nam
præter à Caſaubono in Exercitationibus notata,
Salluſtius in Catilinaria ſcribit, Q. Catulum
Cæſati infeſtum fuiſſe, quèd in petitione Pon-
tificatùs maximi ab adoleſcentulo Cæſare vibtus
diſceſſerat. Cæſar Pontificatum maximum ad-
eptus eſt anno Urbis 6. ex Dione lib. 37. an-
nos natus 37. Eodem anno idem Cræſar fuit de-
ſignatus Prætor. Cicero in Divinatione contra
Verrem L. Metellum Prætorem Ciliciæ allo-
quens ait: M. Cæcilium fratrem tuum lectiſſimum

atque ornatißſimnm adoleſcentem, qui tamen erat

itidem Prætor deſignatus, ut ibidem Cicero

teſtatur. Hæc & alia exempla ibidem Card.

Noriſius. Sed non tantùm hoc tempore, ſed
Cæſaris nomen aſſumlſit, ſeſeque in Juliam
gentem adſciſcens, pro Caio Octavio ſe Caium Iulio ſuccè⸗

etiam per quinque ſequentia ſecula vox adoleſ-

centis pro homine triginta & ampliùs annis nato

LXIV.
Annus Con-

fuſionis.

uſurpata, ut identidem in hac Critica conſta-
bit. Sufficiat hic locus Lactantii lib: de Morti-
bus Perſecutorum cap. 29. de Maximiani Her-
culii Conſtantini Magni ſoceri morte; quæ anno
Chriſti trecenteſimo decimo contigit: Credidit
adoleſeenz, inquit Lactantius;, ut perito ax ſeni,
paret ut ſocero, &c. ubi Conſtantinus, qui tunc
annum ætatis circiter quadrageſimum agebat,
dicitur adoleſoeens. Cùm itaque certum eſſe de-
beat, Herodem currenti Urbis anno 707. annos
XXV vel inchoaſſe, vel abſolviſſe, conſtetque
ex Joſepho lib. 17. cap. S8. Herodem defunctum
circa annum ætatis ſeptuageſimum, apparet, He-
rodis mortem anno Urbis 750. mortuum eſſe.
Hæc ad Natale Chriſti rectè conſignandum ne-
ceſſariò obſervanda. L
Ab hoc anno, circiter Kalendas Octobres,
cœpit annus, qui vulgò Confuſionis dicitur, &
445. dies habuit, de quo videndus Petavius lib.
10. de Doct. Temp. cap. 59. Romani anni, cùm
ad hujus correctionem Julius Cæſar adjecit ani-
mum, eò jam labes progreſſionem fecerat, ut

Apparatus.

3
Januarius Octobris 13. aliquando etiam ante
hoc tempus inciperet. Quare Cæſar adhibito So-
ſigene, aliiſque Mathematicarum artium con-
ſultis, ad eam, quâ Chriſtianus hodie Orbis uti-
tur, formam redegit.

Anno Peribdi Græco-= Pomane 5449. Geclo Solis 21
CB. Lunæ 14. Indict. 4. Mundi 3960. Urbis con-
ditæ 709. ante Chriſtum 456. uliano 1.

COS S. C. Zuliut Ceſar 7 , & Magiſter cui- LXV.
A Kalendis Januariis, quibus Primus an-
hunc quartum Conſulatum iniit, primus ordi- Rus Iuliantas,

tum M. Lepidus.

nationis Julianæ annus numeratus eſt. Inde enim
anni à ſe conſtituti principium fecit, ut docet
Cenſoôrinus de Die natali cap. 20. In poſterum
Conſules & annum Julianum memorabimus, ut
contextus temporum clariùs procedat.

Anno Periodi Graæco - Romane 5450. Grelo Solis Olymp. 18 4.

22 A. Lunæ 15. Indict. 5. MWuandi 3961. Urbis
conditæ 710. ante Chriſtum 44. Juliano 2.

Coss. C. Julius Cæſar E, & Maoiſter equi- L XVI.
tum M. Antoniut. Cùm Julius Cæſar in Cua- ee Caſax
. . . . . 6. . „
riam veniſſet, expeditionem Parthicam medi-61αi*α

tans, ibi in curuli ſedentem eum Senatus inva-
ſit, tribuſque & viginti vulneribus occiſus eſt,
ex Livio lib. 1I6. & Floro lib. 4. cap. 2. Udibus
Martiis, ætatis anno 56. ex Suetonio in Julio
Cæſare cap. S8r. 88. & 8). Plutarcho in eodem,
& Appiano lib. 2. Bel. civil. pag. 522. Qui Im-
peratores à Julio Cæſare auſpicantur; in ejus
monarchiæ annis compucandis inter ſe diſſident.
Quidam tres annos ei imputant, ut Auſonius;
alii quatuor cum menſibus aliquot, ut Euſebius
in Chronico; alii quinque. Omnium optimè
Joſephus; qui vel à Pompeii morte, vel à ſecun-
da Cæſaris Dictatura monarchiæ ejus primordia
deſumit, quando ait, eum occiſum exactis in
Printipatu ſuo tribus annis cum dimidio. Feſtus
tamen Rufus in Breviario; plureſque ex Anti-
quis Romanorum Imperatorüm exordium ab
Auguſto deducunt: & quidem rectè; Julio enim
vivente quædam libertatis Reiquepublicæ ſpe-
cies adhuc extitit. . .
Caius Octavius Julii Cæſaris ex ſorore nepos,

Cæſarem Octavianum deinceps appellavit, ut dit.
teſtatur Dio lib. 45F.- Ab hoc anno ac nece julii
initium Imperii ejuſdem Octaviani Scriptores
communiter deducunt, uti Joſephus lib. 18. An-
tiquit. cap. 3. ubi ait: Præfuit Reipublicæa annot
gquinquaginta ſeptem, ſex menſibus & diebus
duobus amplins. Deſunt tamen dies tres ac men-
ſis integer; cùm Auguſtus die decimo nono
menſis Auguſti anni Chriſti 14. ſupremum diem
obierit, Julius verò Cæſar die 15. Martii cur-
rentis anni. Joſephum ſequitur Euſebius in
Hiſtoria lib. t. cap. 9. ubi tradit, imperaſſe Au-
guſtum ſeptem & quinquaginta annis, ubi men-
ſes & dies numerum illum excedentes negligit.
Ex quo liquet, correxiſſe Euſebium in Hiſto-
ria quod in Chronico ſcripſerat, Auguſtum
nempe imperaſſe annis quinquaginta ſex, men-
ſibus ſex, niſi in Hiſtoria annos incompletos
pro completis uſurparit; quod non exiſtimo.
Nam in Chronico Auguſti mortem cum anno
Eræ Dionyſianæ decimo tertio per errorem copu-
lat, quem cùm Petavius aliique Viri doctiſſimi
non

Auguſtus

mon obſervarint, in Chronico Euiebi explican-
do non ſemel hallucinati ſunt. Quem errorem
Euſebium in Hiſtoria correxiſſe, ob idque ſcrip-
iille, regnaſle Auguſtum ſeptem & quinquaginta
annis, exiſtimo. = =
Antiqui, qui ſcripſere, Chriſtum natum eſſe
anno quadrageſimo primo, aut quadrageſumo
ſecundo, aut quadrageſimo tertio Auguſti, 4
currenti anno hujus Imperatoris initium repe-
tunt; quod miror à Viris eruditiſſimis in du-
bium revocatum; ideoque Imperium Auguſti
in Chronicis & Annalibu: ab hoc anno incipien-
dum, non verè à ſequenti, ut perperam Petavius
lib. 13. de Doct. Temp. aliique multi. Baronius
rectè ſcribit, qui natum dixere Chriſtum anno
Auguſti XLII, eos incipere ejus Imperium 4
nece Julii Cæſaris. Sed malé ad lit, qui nume-
rant Auguſti tempus à Conſulatu Panſæ & Hirtii,
ab anno nempe ſequenti, hos natum tra didiuſe
Chtiſtum anuo X LI ejuſdem Imperatoris, puta
Irenæum, Tertullianum & Hieronymum, quos
ipie citat. Nam tamiſti, quàn Epiphanius, Au-
guſti principium àQ currenti anno auſpicantur, ut
eorum loca examinanti patebit.
Petavius in Animadverſi

1.X VIII.
Initium Au-
guſti ab An-
tiquis ab hot
anno com-
muniter de-
Jamtum.

ionibus Epiphanianis
ag. 130. autumat, Epiphanium, Chciſtum anno
Auguſti XLII naum elſe ſcribentem, hujus
Imperatoris initium ſtatuere anno Juliano tertio,
inſequenti nempe: quod probat ex partitione
temporis, quo Epiphanius hæreli 'I. Auguſtum
imperaſſe tradit : S' quidem Auguſtus X 111
annis imperavit, anteqguam Juden penitus Ko-
manis eſſet adiuncta, inquit Epiphanius, qui
addit, càm Zudaa éſſet omnis occupata, ac Jan
XXIX annis, Rmanis fabta vectigalis, Chri-
ſtum natum eſſe anno X LII Auguſti VIII Idus
Januarii. Nam, inquit Petaviu;, à Juliano ter-
tio ad decimum quintum anni tredecim exiſtunt;
quibus additi XXIX ſummam XLII comi-
ciunt, quorum poſtremus XLIV Juliano inci-
pit, & quidem ex ante Kalend. Januar. Quam
b cauſam anno Auguſti XLI, potiũùs quàm
XLII, Natalis Chriſti aſſignandus fuit, cum
Irenæo, Tertulliano & aliis compluribus. Ita
Pertavius. Sed perperam: tredecim enim prio-
res anni ab Epiphanio expreſſi anno Juliano 2.
currenti nempe incipiunt, annoque Juliano de-
cimo quinto, quo Antonius & Cleopatra debel-
lati, abſolvuntur. Anni verò XXIXÄZNab Epi-
phanio memorati, ab eodem anno Juliano de-
cimo quinto exordiuntur, annoque Juliano
quadrageſimo tertio, quo Auguſtus Imperii qua-
drageſimum ſecundum inchoavit, terminantur,
Chriſtuſque ſecundum Epiphanium natus eſt
die ſexta Januarii anni Juliani quadrageſimi
quarti, quo menſe & anno quadrageſimus ſe-
cundus Auguſti adhuc in curſu erat u que ad
Idus Martias, quo die Julius Cæſar occiſus, vel
uſque ad Autumnum, vel uſque ad Seprem-
brem, ſecundúm diverſos modos annos Auguſti

LXIX.
Quomodo §.
Epiphanius
Auguſti an-
nos numerat.

incipiendi ab Antiquis uſurpato. Sei Petavius,

qui annorum illorum tredecim ab anno Juliano
tertio, ſequenti nempe, principium inchoavit,
coactus eſt Epiphanium ad illorum ſententiam
trahere, qui Chriſtum anno X L Auguſti na-
tum ſcripſere.
A cutrenti pariter anno Juliano Euſebius in
Chronico Auguſti annos deduxit, ut rectè à Baro-
nio obſervatum. Quare Scaliger in Animadver-
ſionibus Euſebianis ad numerum 1988. & Peta-
vius laudatus, ab anno Juliano tertio, ſequenti

LXX.
Initium Au-
guſti ſecun-
diem Euſe-
bium.

Apparatus Chronologicus 4

annum à menſe Ockobri anni Juliaui z. cum
anno civili ſeu Antiocheno auſpicatus eſt, etiam

ſcilicet, Euſebium Auguſti initium putare male
autumarunt. Eufſecbius itaque primum Auguſti

juxta editionem Chronici à Scaligero curatam,
ab anno nempe Abrahami 1974. quemadmodum
in Auguſti morte & alibi declarabo, ut vulgaris
error tandem profligetur.
Ad hunc annum pertinent ſigna, quæ Baro- Siene
nius de Chriſti adventu explicat in Apparatu brodigia.
num. XKXVII.

Auno Periodi Græco -Komanæ 5451. Oyclo Solis 23
G Lunæ 16. Iudict. 6. Mandi 3962. Urbis con-
ditæ 711. ante Chriſtum 43. Zuliano 3.
CoSS. C. Vibius Panſa, & A. Hirtius, qui LXXI.
Kalendis Januariis dignitatem illam iniere, po- Pr ns ia⸗
ſtridieque C. Cæſari Octaviano Imperium er- Eadki :
traordinarium, (ut in Philippica II. Cicero
appellat) à Senatu datum eſt, cum Conſulati-
bus ornamentis, & lictoribus atque inſignibus
Prætoriis: ut comparato à ſe exercitui pro Præ-
tore præeflet, aliaque in ejus gratiam decreta,
ut videre eſt apud Ciceronem Philip. 5. & lib.
ad Brutum epiſt. I5. Livium lib. 1I8. Velleium
lib. 2. cap. 8t. Suetonium in Otavio cap. 10.
Plutarchum in Antonio, Appianum lib. 3. pag.
559. & 560. Dionem lib. 46. pag. 310. De hoc
Imperio exttraordinario hoc anno Ocäaviano
dato loquitur Baronius in Apparatu num. CIV.
Tum die decima nona menſis Auguſti primum
Conſulatum Octavianus ſuſcepit, Collega Q.
Pedio; quæ dies poſtea ejus emortualis fuit, ur
notavit Dio lib. 56. Unie & Curioſorum illa
obſer vatio apud Tacitum lib. I. Annal. cap. 9.
quòd idem “ accepti Inperu Princeps & vitæ
ſupremæ fuerit: lImperio non malè à primo hoc
Conſulatu deducto, ut notavit Baronius nu. CV.
Varia itaque Imperii Auguſti initia tuere, ſed à
præcedenti anno cum antiquis Auctoribus Eccle-
ſiaſticis initium Augulſti in Annalibus repeten-
dum fuit. Porro Auguſti exemplo ceteri Impera-
tores initio Imperii Conſulatum de more cepere,
quidam ſuflectum, ſed plerique ordinarium.
Quo ex uſu primam Conſulatuum Cæſareorum
regulam concinnavi. Poſt Auguſti mortem Con-
ſulatuum regulæ à me ſtatutæ in uſum vocatæ.
Ad hunc annum reterenda oſtenia prodigia,
quæ Baronius Chriſti adventum præceſliſſe tradit
in Apparatu num. XXVIII.
A primo Auguſti Conſulatu, vel à Trium- 32
viratu, de quo mox, Auster libri de Claris Iniriam in-
Oratoribus initium Auguſti deducit, ut ex ejus ce n.
verbis liquet: Nam, uat de Cwerone ipſo lo- choatum.
quar, Hertio nempe & Panſa Coſſ. ut Tero li-
bertus ejus ſeripfit, VII. Idus Decemb. occiſus
eſt, quo anno Divus Auguſtus in Locum Panſæ
& Hirtii ſe & Q. Pedium Coſſ. ſußfecit. Statue
VI & L annos, gquibus mox Divus Auguſtus
Remp. rexit: adiice Tiberii tres &ö viginti, &
prope quadriennium Caii, ac bis quaternos de-
nos Claudii & Neronis annos, atque ipfum
Galbæ & Othonis &? Vitellii unnm annum, ac
ſextam jam felicis hujus Principutus Kationem,
quàâ Veſpaſianus Remp. fovet, C. & XXauni
ab intertin Ciceronis in hunzt diem colliguntur,
unius hominis atas. Ubi ab eo ferèe tempore⸗ “S
quo Cicero mortuus eſt, ſummæ illius, quam
ibidem colligit, caput inſtituit. Verum qui-
dem eſt, ab anno Urbis 7II. quo Cicero mor-
tuus eſt,

1YXI.
yiumn
inſtin
tio.

Baron.n.
cv.

1XX
Annuy
aniße⸗
M uterea,
latine tr.
hatut,

Daron. it
Apparat,n

Prodigia) (XxyIII

LXXII.

UXXV.
Eerode 4 4 5.
loniumn

n ſbi

eha
digia.

LXXI.
Primut Con⸗
ſalatus ⸗
iiſi.

, milgie
it
LXXII.
Imitium Au⸗,
uſti Aiver⸗
s! molk in⸗
i- chatinn
l.⸗
4
A/
atue
1„
de⸗
g
41
374
el,
annt
utt,
npole⸗
lunn
gur-
mor⸗

ad Annales C. Baroni.

tuus eſt, ad annum Urbis 828. quo Veſpaſianus
ſextum Imperii annum abſolvit, annos tantùm
CXVIII utrimque incompletos numerari. Sed
Auctor ille, ut plerique Veterum, loquitur nu=
mero rotundo, & CXXZpro CXVIII nu-⸗
merat. Eadem ratione, inquit Petavius lib. 10.
de Doct. Temp. cap. 64. Tacitus lib. I. Hiſt.
prius ævum populi Romani ab Urbe condita ad
Actiacum prælium, DCCXX annorum facit.
cùm revera ſint DCCXXII completi. Qui
numerandi modi ad varios nodos ſolvendos
Baron, in notandi. Baronius inter exempla, quæ refert
Apparat. nu. eorum, qui 4 nece Cæſatis annos Auguſti nu⸗
c1V. merarunt, ait: Tacitus etiam, ſive alius Aubtor
Dialogi de Oratoribus, nonniſi à nete Cæſaris nu-
merat Auguſti annos, dum imperaſſe annos quin-
quaginta & otoο teſtatur. Verùm Auctor ille non
LVIII, ſed LVI habet & manifeſte à Ci-
ceronis morte Auguſti Imperium exorditur, ut
legenti liquet. .
LXXIII. Hoc anno Octavius, Antonius & Lepidus
Tiurmvira- Imperium Romanum, quaſi hæreditatem quan-
zus inſtita- dam inter ſe diviſerunt, & conſtituerunt ut
tio. Triumviri eſſent Reipublicæ conſtituendæ in
proximum quinquennium, ut teſtatur Dio lib.
46. Cœptus autem Tciumviratus V Kalend.
Decemb. ut ex Inſcriptione Gruteriana pag. 298.
apparet. Hinc initium Principatus Cæſatis Octa-
viani Suetonius in Octaviano cap. 8. & Eutro-
pius lib. 7. deducunt: annos ferè XII ad victo-
riam Actiacam, à qua monarchiam ejus auſpi-
cantur, numerantes.

Baron. num.
C V.

Aano Periodi Græco- Romane 5452. Cyclo Solis

24 E Lunæg 17. Ieditt. 7. MWndi 3963. Urbis
conditæ 712 ante Chriſtum 42. Juliano 4. Au-
Coss. M. ANmilius Lepidus II, & LC. Ma-
natius Planrus. Anno Juliano quarto in Febru-
ario dies vitiosè intercalatus eſt: cùm à Februa-

L. XXIV.
Annus Iu-
lianus pra-

va interca- rio anni primi Juliani eò uſque triennii ſolùm

larione tur- ſpatium interceſſiſſet. Qui error uſque ad an-
gasur. num Julianum 37. deinceps eſt continuatus.
Nam, cùm oporteret diem, qui ex quadranti-
