quia perſuaſum omnibus voluit, ſe jam à Kalen-
dis Januarii Imperatorem legitimum fuiſſe, &
Conſulatum ad ſe non verò ad Macrinum per-
tinuiſſe. Porro licet hæc verba proceſſus in qua-
drigis in Nummis aliquando triumphum & ali-
quando proceſſum Conſularem deſignent, in
omnibus tamen HMeliogabali hactenus viſis, non
niſi proceſſum Conſularem denotant, quia in
iis cernitur Heliogabalus tenens in manu ſcipio-
nem, qui eſt ornamentum Conſulare, & præte-
rea, ut jam dixi, nunquam is triumphavit.
XI. Quoad templum Dei Heliogabali non du-
Aquo Helio- bito; quin illud Emeſæ ſitum, & quin Deus iſte
gabali n ſub figura montis cultus fuerit, nam, ut
men deda- me docuit vir in lingua Arabica exercitatiſſi-

Am. mus, Alagabal in ea lingua montem ſignifi-
cat, & jam eo tempore lingua illa Syriam pe-
netrarat, ac ad Syriacam proximè accedit. Qua-
re hallucinati ſunt, qui ad urbem Gabalam con-
fugère, locus ille enim Dionis ſupra laudatus
non patitur ut id in dubium revocemus, cùm
ille de rebus ſua ætate geſtis, optimè edoctus
fuerit.
Anno Urbis ANNO PERILODI GRBCO-ROMANAX 5712.
Sain . O 4. C. ) 1I. P. 18. April. Indict. 12.
an⸗ 3. , e4 JESu CHRISTI 219. ſecund. Baronium 221.

CALLISTI PAP 3.

ELAGABALI IMP. 2.

D num. I. & ſeq. Coſſ. M. Aurelius Anto-
Canſuler. ninus Elagabalus Aug. I l. & Licinius Sa-
cerdos IV. Conſulatus Elagabali, juxta primam
regulam; Sacerdos verò cum nota numerali le-
gitur apud Gruterum pag. 308. In Reineſiana ta-
men Inſcriptione Sacerdos ſine numerali nota
editur. Si prior hujus Conſulatus ſuffectus fuit,
non mirum quòd in hac ultima Inſcriptione
prætermiſſus fuerit; cum hujuſmodi Conſulatus
vel taceri vel memorari poſſent. Sed ſi prior Sa-
cerdotiz Conſulatus honorarius extitit, liquet,
legem illam Macrini, cujus meminit Dio in
Excerptis Valeſianis, quàâ ſcilicet Macrinus ſu-
ſtulit Legem à Severo inductam, juſſitque eum
qui Conſularibus antea ornamentis ornatus,
Conſulatum accipiebat, Conſulem ſine nota
iterati Conſulatus appellari, obſervatam non
fuiſſe. Certè ipſummet Macrinum, qui primum

Conſul honorarius, ac dein Conſul ordinarius 8 *† C. I11. 4n
fuit, eam non ſervaſle, quemadmodum nec An- Ch. atg. inn
Adventum docet Dio lib. 78. quando ait: Sed n.
parem bis prope culpam in Macrinum contuléré Olyr
prudentes, ob eam cauſam, quòd inter Conſulares 4
nonnullos retulit, ſtatimque Provinciarum adimi-
niſtrationibus præficit » licet eum videri nollet ite-
rum fuiſſe Conſulem, qui honores ſe Conſularet
adeptum diceret; id quod imperante Severo cap-
tum , etiam filius Antoninus in uſu retinuerat. 9
Et Macrinus quidem ut hoc mprimis ex legum 1.
præſoripto „tam in ſe ipſo, quam in Advento ſer- ynſale
vavit; ita, &c. Ex quo inferre licet, Macrini
Legem non magis ab aliis, quàm ab eo & ab
Advento ſervatam fuiſſe, & Eutychianum Co-
mazontem, qui anno ſequenti faſtis nomen de-
dit, cum nota numerali edi debere, uti recte
ab Onuphrio præſtitum, ſive ter Conſulatum
geſſerit, ut Xyphilinus, & Zonaras tradunt,
ſive poſtquam Conſulares honores adeptus eſt,
Conſul factus fuerit, ut docet Dio lib. 79.
Zephyrinus anno ducenteſimo decimo ſepti- 11
mo, Præſentis & Extricati Conſulatu inſignito Zephyrini
& vivis exceſſit. In Chronico quidem Damalſi ?P. obitus.
nomen ejus deſideratur; ſed hæc verba, quæ
ibi leguntur, à Conſulatu Saturnini & Galli,
uſque Praſente & Extricato, ad eum, non verè
ad Victorem referuntur. In duplici Codice
Corbeienſi anni octodecim & aliquot menſes ac
dies ei tribuuntur. Sed cum Calliſtus die deci-
ma octava menſis Julii ei, ut infra videbimus,
ſucceſſerit, poſtquam Epiſcopatus dies quinque
vacaſſet, ut habet auctius Chronicon veterum
Pontificum, ſedit Zephyrinus annos decem &
novem, menſes undecim, dies quinque, mor-
tuus die decimâà Julii anni ccXVII. Pontifi-
catum enim inierat anno cx cCvII, die decima
Auguſti. In Martyrologio Hieronymiano Nata-
le ejus conſignatur die x X Decembris, in aliis
verò Martyrologiis, quibus Baronius adheæret,
die viceſima ſexta Auguſti. Sed uterque dies ad
ejus tranſlationes referendus. Papebrocius in
Conatu Chronico-Hiſtorico ad Chronologiam
veterum Pontificum exiſtimans, in Martyrolo-
gio Hieronymiano dies natales Pontificum Ro-
manorum ſignari, obitum Zephyrini cum die
XXDecembris anni ccxXVII illigavit; & quia
conſtat ante eum diem Calliſtum ejus ſucceſſo-
rem ſediſſe, dicit eum Zephyrini conſtitutum
fuiſſe Vicarium. Sed, ut ſæpius obſervavimus,
hujuſmodi Vicariatus ſuppoſititii. Duæ Zephv-
rini circumferuntur Epiſtolæ commentitiæ exi-
ſtimatæ. Prior eſt ad Epiſcopos Siciliæ, & inci-
pit cum verbis Hilari Papæ epiſt. 3. Divineæ cir-
ca nos gratia memores. Poſterior eſt ad Epiſco-
pos Ægypti, & ab his verbis exorditur: Tan- l.
tam à Domino bihus ſantctæ Sedis & Apoſtolicæ Nepoli
Eccleſiæ fundatore, &c. Leguntur in utraque nli.
Epiſtola, S. Proſperi aliorumque variæ ſen-
tentiæ. Zephyrino ſucceſſit Calliſtus.
Ad num. III. Scribit Lampridius in Helio- 111.
gabalo cap. 23. hunc Imperatorem elephanto- Qiasriee
rum quadrigas agitaſſe. Quod anno ſequenti Heliogabali.
factum videtur. Mediobarbus enim producit
varia Numiſmara tertio Heliogabali Conſula-
tu', aliaque tertia ejus Tribunitia Poteſtate ſi-
gnata, in quibus quadrigæ triumphales cernun-
tur.

ANNOG

CIII,

1le

Phyrini
.olitut,

in Annales C. Baronii.

8X C. III.

An. Ch. 22 0. 2

Anno Urbis ANNO PERIODI GRXCO-ROMANX 5713.

973. .
Olymp. 249. O 5§. B A.) 12. P. 9. April. Indict. I3.
an. 4. .
JeEsu CnRISTI 220. ſecuntinn Baronium 222.

CALLISTIPAPX 4.

ELAGABALI LM P. 3.

1. A D num. I. & ſeq. M. Aurelius Antoninus
Gonſules. Elagabalus Aug. III. & Eutychianus Co-
mazon II ut anno præcedenti num. 1. diximus.
Sumtus hic ab Heliogabalo ſtolido & exlege Im-
peratore Conſulatus, præter regulas, quemad-
modum & primus anno c cxvIIIinitus; quod
utrumque à Dione lib. 79. obſervatum: Adver-
ſus inſtituta patria, inquit, ſanè non magni quæ-
dam momenti, nec inſigne nadent aele nobis af-
ferentia, niſi quatenus à recepta tonſuetudine alie-
na erant, innovata ab ipſo fubre. Inter quæ Dio
numerat, quòd Conſulatus Macrini loco, qui jam
antè geſtus erat, nomen ſuum ſubſtituit, cum nec
Conſulatum a nobis accepiſſet, nec prorſus eum at-
tigiſſet; quòd initio tribus in literis annum indi-
cavit per Adventi Conſulatum, quaſi qui ſolus
eum geſſiſſet, ac nihilominus alterum ſibi Conſu-
latum adrogare conatus eſt; cum nullum antea
ne- Magiſtratum, nec titulum magiſtratus hono-
rarium accepiſſet. Quæ ultima verba de Conſu-
latu ejus anno præcedenti ſuſcepto intelligen-
da non ſunt; cùm is ſicut & quartus, quem Col-
lega Alexandro Cæſare capeſſiit, juxta inftitu-
ta patria fuerit; tertii verò anno currenti initi
nulla ratio aſſignari poſſit. Neque enim ad il-
Aum antequam imperaret, deſignari potuit, cùm,
ut ait Dio, nullum antea nec- Magiſtratum, nec
zitulum Magiſtratus honorarium accepiſſet. Ex
quibus Dionis verbis intelligimus, uſum tuliſ-
ſe, ut privati Conſules non deſignarentur, niſi
Magiſtratum aliquem geſſiſſent: indeque Ap-
pianus tanquam ſingulare notat, quòd Pompeius
Magnus, ne Queſtorius quidem, factus fuerit
Conſul. Imè poſt inſtitutum Imperium filii Au-
guſtorum de more Quæſturam ante conſulatum
gerebant, ut liquet de Marco Aurelio, de quo
Capitolinus in ejus Vita cap. 5. ait: Hadriano
ferente, gratidâ ætatis factà, Quaæſtor eſt deſigna-
eus. Idem de Lucio vero in ejus Vita cap. 3.
ſcribit: Poſt Quæſturam ſtatim Conſul eſt faltus.

uamquam non deſint, qui Quæſturâ non ge-

ſtà Conſules deſignati fuerint, ut liquet de

Commodo apud Lampridium & de Caracalla
apud Spartianum in illorum Vita.
11. Legatio qulii Africani ad reædificationem ur-
Nicopoli, bis Nicopolis petendam, ad annum ſequentem
condita. pertinet. Euſebius ſecundùm editionem Ponta-
cenam (Scaligeriana enim hoc anno manifeſtè
corrupta) anno Abrahami 2238. qui Kalend.
Octobris ſequentis Chriſti anni inchoatur, ait:
In Palaſtina Nicopolis, quæ prius Emmaus voca-
batur, Urbs condita eſt, Legationis induſtriam
pro ea ſuſeipiente Zulio Africano, Scriptore tem-
porum. Cùm enim Heliogabalus anno c cxXII
Quinquennalia edere deberet, miſſus ad eum
Africanus, qui eam civitatem inſtaurandam pe-
teret, ut annis hujuſmodi ſolenniis addictis,
fieri ſolitum erat. Imò ipſemet Africanus do-
cet, ſe anno Legationis ſuæ abſolviſſe Opus
ſuum Grato & Seleuco Coſſ. ut videre eſt apud
Tom. I.

20 5

Georgium Syncellum pag. 212. ubi & dicit Afri- S Æ C. 111.

canus, ſe perduxiſſe Opus illud uſque ad an-
num mundi ſecundàùm Alexandrinos 5723. In-
carnationis verò ſecundàùm eoſdem 223. qui
uterque annus cum anno £ræ vulgaris ccXXI
convenit, in eoque menſe Auguſto abſol⸗
vitur; ideoque Africanus Conſulatum Gra-
ti & Seleuci includit uſque ad Kalendas Sep-
tembres, quo die annus Incarnationis ſecun-
dum Alexandrinos ccXXIV incepit.

ANNO PERpIODI GRACO -ROMAN&E 5714. Anno Urbis
924.

O 6° G. ) 1z. P. 25⁵. Mart. Indict. 14. Olymp. 250.

JEsSu CHRISTI 221. ſecund. Baronium 223.
CALIISTIPAFP & 5.

ELAGABALI IMP. 4.

D num. I. & ſeq. Coſſ. Gratus Sabinianus
& Claudius Seleucus.: Prioris cognomen
prodidit Africanus apud Georgium Syncellum
pag. 212. In Digeſto verò l. 13. memoratur Clau-
dius Seleucus.
Rectè ſcripſit Baronius, Alexandrum Helio-
gabali Imperatoris conſobrinum anno currenti
Cæſarem nuncupatum eſſe; cùm ejus Conſula-

quennalia Decennaliave eum hoc anno illa di-
gnitate exornatum demonſtrent, & oſtendant,
Lampridium in Heliogabalo cap. 10. ubi ait,
Alexandrum Cæſarem dictum à Senatu, eo tem-

an. I.

I.

Conſules.

1I.

Alexander

Caæſar renun-

. . .. ciasur.
tus ſequenti anno geſtus, ejuſque Imperii Quin-

pore, quo Macrinns, hallucinatum eſſe. Hero-

dianus à Baronio citatus, rei geſtæ tempus non
memoravit. Notanda porrè ejus verba, poſt-
quam dixit, eum Cæſarem appellatum fuiſſe, &
Heliogabali inſtitutis imbui noluiſſe: Quibus
rebus, inquit Herodianus, magnopere Antoni-
nus indignabatur, jamque adoptionis, Imperiique
participati pœnitebat. Ea enim oſtendunt, Cæ-
ſares non tantùm Imperii ſucceſſores deſignatos
eſſe; ſed & in ejus ſocietatem vocatos. Quanco
Lampridius à Baronio citatus ait Alexandrum
novo exemplo, uno eodemque die Cæſaris no-
men, aliaſque appellationes à Senatu accepiſſe,

loquitur de iis; quæ in ejus nuncupatione Au-

guſtea contigerunt, non verèò de iis, quæ ab
Heliogabalo, vel à Senatu acta, cùm Alexan-
der Cæſar eſt renunciatus, ut Lampridium le-
genti patet. Attigerat Alexander annum ætatis
decimum ſextum, ut ex dicendis planum fiet.
Quare corrigendus error, qui in Herodianum
lib. 6. cap. 7. irrepſit, ubi dicitur, Heliogaba-
lum fuiſſe tum natum annos circiter quatuor-
decim, Alexandrum verò duodecim. Helioga-
balus enim annum ætatis xVII agebat, quan-
do Alexandrum Cæſarem dixit. Qui error Li-
brariis, qui in numeris facilè labuntur, non ve-
rò Hiſtorico accuratiſſimo imputandus videtur.
Quo verò tempore Mammea, Alexandri mater,
Origenem Antiochiam accerſierit, anno ccxxIX
explicabitur.

8⁸ AN NG

206

§ † C. II1.
An. Ch. 222. –—

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN&g 5715.

975. .
Olymp. 250. 7. F. 14. P. 14. April. Indict. 15.
nk⸗ JESuI CHRISTI 222. ſecund. Baronium 124.
URBANI PAPÆE I.
ALXXANDRI IMLP. I.
1. A OD num. 1. & ſeq. Coſſ. M. Aurelius Anto-
Conſules. ninus Elagabalus Aug. Il, & M. Auarelius
Severus Alexander Cæſar.
11. Conſulatus Alexandri juxta priorem regu-

Heliogaba- lam, quia nempe anno præcedenti Cæſar nun-
Ius oeciditur. cupatus eſt; Elagabali verò juxta ſecundam,
quia ejus Quinquennalia in hunc annum inci-
debant. Verum antequam eorum celebrando-
rum dies adventaſſet, tumultu militari occiſus
eſt, poſtquam regnaſſet annos tres, menſes no-
vem & dies quatuor, inquit Dio lib. 79. qui ſta-
tim addit: Quod tempus ego numero „e* quo Pra-
lio fatto, omnem potentiam adeptus eſt. Quare
cùm Lampridius in Alexandro Severo cap. 6.
referat acclamationes Senatüs in inauguratione
Alexandri habitas, ex Actis Urbis ante diem
pridie Nonas Martias, die ſc. ſexta menſis Mar-
tii, liquet, non tantům eo die Heliogabalum
interfectum, & Alexandrum Auguſtum nun-
cupatum; ſed etiam Macrinum anno ccxvIII,
die tertia menſis Junii fuſum fugatumque fuiſ-
ſe, & Heliogabalum Imperium ſuſcepiſſe. Ab eo
enim die ad ſextum Martii currentis anni flu-
gerunt anni tres, menſes novem, & dies qua-
tuor, die emortuali comprehenſo. Neque exi-
ſtimandum cum Onuphrio Petavio, Calviſio,
ceteriſque Chronologis, Lampridium & Dio-
nem quoad diem Imperii Alexandri natalem
inter ſe diſſentire; cùm illum Lampridius ex
Actis publicis acceperit, & Dio à ſe viſa ſcri-
plfſerit, ut ipſemet teſtatur. Qui cùm tradat,
Heliogabalum occiſum fuiſſe, cůùm eſſet decem
& ofcto annos natus, apparet, perperam dici in
Herodiano lib. 6. cap. 7. natum eum annos cir-
citer XIv, quando Alexandrum anno prædecenti
Cæſarem dixit.
111. Ad num. X. Canon Paſchalis Hippolyti in-
Chronologis yentus eſt Romæ anno milleſimo quingenteſimo
Cenone Pa quinquageſimo primo, & in ſeptimo libro E-

chali Hip- 5 . .
og mendationis Temporum à Scaligero primum
. . „ ..
dà confrma- publicatus. Incipit Canon à primo anno Ale-

ta. xandri Severi, in eoque dicitur, eo anno termi-
num baſchalem incidiſſe in diem decimum ter-
tium Aprilis, & Paſcha celebratum eſſe die vi-
ceſima prima; ac denique decimum tertium
Aprilis fuiſſe diem Sabbati: quod per hæc tem-
pora præſenti tantùm Chriſti anno, Cyclo Solis
VII, Littera Dominicali F. inſignito, contin-
gere potuit, nullo verò pacto anno Chriſti
CCXXIV, ut exiſtimavit Baronius, quia an-
nus ille Cyclo Solis I X, Littera Dominicali
D C. ſignatur, & biſſextilis eſt. Quare vel hoc
ſolo argumento Baronii Chronologia à Chriſto
nato uſque ad præſentem annum depravata
oſtenditur; cùm in præfato Canone anni biſ-
ſextiles accuratè notentur, & primus Alexandri
ſimplici Littera Dominicali inſigniatur. Unde &
nullum biſſextum ante præſentem annum in
Annalibus ſuo loco collocatum, ac præterea an-
no Chriſti CCXXIV, quem cum primo Ale-
xandri Baronius copulat, dies X IIIAprilis &

Critica Hiſtorico Chronologica

Sabbatum non concurrunt. Ex quibus tandem SÆ C. III.
omnibus manifeſtè deducitur, Baronium Æram An. Ch. 222.
Chriſtianam inchoare debuiſſe à Conſulatu Caii 223.224.
Cæſaris, & Lucii £milii Pauli, annoque Ju-
liano XLVI, non verò à biennio antea. De-
nique ab anno primo Alexandri Severi ad pri-
mum Diocletiani, ſeu Chriſti CCLXXXIV,
anni ſexaginta duo, utroque extremo anno in-
completo pro integro numerato, inter jiciuntur: in
Annalibus verò, utroque extremo comprehen-
ſo ſexaginta duntaxat numerantur. Quare intra
illud temporis intervallum anni duo à Baronio
prætermiſſi, quos ſuo loco reſtituemus. .
Hoc anno Calliſtus ad cœleſtem patriam IV.
migravit, eique Urbanus ſucceſſit, ut infrà rana⸗
8 2 rte ſuccedit Cale
oſtendetur. liſto. 6

ANNO PERIODIGR Co-Ro MAN 5716. Anno Urbis
QS E. 15. P. 16. April. Indict. 1. 976. Olymp.

250. an. 3.
IESu CHRISTI 223. ſecund. Baronium 225
URBANI PAP ,£ 2.

ALEXANDRI IMP. 2.

D num. I. Coſſ. L. Marius Maximus Ih. I.
& L. Koſcius Tlianus, ut oſtendit Card. Cenſalen.
Noriſius ex Tabula ænea nuper reperta;, & ex
variis Codicis Juſtinianei reſcriptis, in quibus
Maximus cum nota numerali effertur. Vides
Alexandrum, qui juxta priorem Conſulatuum
Cæſareorum regulam hoc anno Conſul proce-
dere debebat, ſuum in locum virum jam e
dignitate functum ſubrogaſſe; adeo verum eſt
quod ſæpe indicavimus, annos celebriores Sena-
toribus iterato Conſulatu cohoneſtatis aſſigna-
tos fuiſſe.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN&£E 5717. Anno Urbis
OQO 9% D C. ) 16. P. 28. Mart. Indict. 2. 277.Olymp.

250. AR. 4*
JESuICRRISTI 224.· ſecund. Baronium 226.
URBANI PAP 3.

ALEXANDRIIMLP. 3.

D num. I. Coſſ. Julianus II, & Criſpinus, I.
A ex Card. Noriſio in Epiſt. Conſulari, ubi Conſules
Inſcriptionem refert, & varia Codicis Juſti-
nianei Reſcripta citat, in quibus Qalianus cum
nota numerali effertur. His adde Faſtos Græcos
Theonis, in quibus qulianus dicitur Conſul II,
quia primorum Imperii annorum Conſulatus
honorificentiores erant, vel in propinquos Im-
eratorum, vel in Perſonas illuſtriores, ac jam
eâ dignitate exornatas , de more confereban-
tur. “S
Calliſtus Papa anno ducenteſimo viceſimo ſe- II.
cundo ad Deum migravit. In Chronico enim Cælliſti PP.
Damaſi legitur: Calliſtus annos quinqueé , menſes obitu.
duos, dies decem. Fuit temporibus Macrini, &
Heliogabali, à Conſulatu Antonini & Adventi,
uſque Antonino III, & Alexandro. Quæ toti-
dem verbis Cuſpinianus in Faſtis habet. Pontifi-
catum inierat Calliſtus die decimaoctava men-
ſis Julii anni Chriſti CCXVII, Præſentis &
Extricati Conſulatu notati. Quare ſedit annos
quinque, menſes duos, dies decem, dieque
Sabbati ordinatus fuerat. Dies enim mortis aſ-
ſumitur

III.
Decretale
Calihi.

Anno Ui
R, n, 1

daſei,

△
eun in Annales C. Baronii 207
224. . £ 1I11I. ſumitur à Papebrocio in Conatu Chronico-Hi- tam ex duabus Inſcriptionibus Gruterianis, quàm 5 E C. III.
„224. ſtorico ad Catalogum Pontificum Romanorum, ex variis reſcriptis Codicis Juſtinianei. Refeérunt An. Ch. 22,6.
ex Actis in quibus dicitur, quòd corpore Sancti quidem Onuphrius, ac Gruterus Inſcriptionem
in puteum præcipitato, poſt dies decem & ſeptem dicatam, Dextro, M. Maecio Rufe Cyſ. Sed hic
veniens Aſterius cum Clericis noctu ad patenm, le- Conſul tantùm ſuffectus fuit incertà anni parte,
vavit corpus B. Calliſti Epiſcopi, & ſepelivit in ut ibidem Card. Noriſius habet. In Faſtis Theo-
Cœmeterio Calepodii viâ Aureliä, pridie Idus nis Faſeus cum numerali nota etiam profer-
Octobriz. Subdit Papebrocius, hanc cauſam eſſe tur.
ĩpſum tali die colendi, & inſcribendi Hierony- Alexander Imperii Cæſarei Quinquennalia iis heg.
miano Martyrologio his verbis: Romæ via Au- dedit, ut ex ejus Decennalibus colligitur. Z3 Times
reliâ in Cæmeterio Calepodii Calliſti Epiſcopi: ſed rii Cäſarei
, IN. propter hoc nos formidare non debere, ne aliorum — — Alexandri.
ge. i SS Ala non ervtan dies notati in ANNO PERIODI G R4 CO-ROMAN&£ 5719. Anno Orbis
. o Mererolfeo, non ſir vere mortualet. Ar ο1νAa4. ) 18. P. 2. April. Indict. 4. 375 aane⸗
perperam. Si enim in Martyrologio Hierony- V 251. ani 2
miano dies obitualis Calliſti notaretur, non ad JESu CHRISTI 226. ſecund. Baronium 228.
lmoi diem X IV Octobris , ſed ad diem X X VIII UX ANI PAP .
iing Septembris J. Calliſti Depoſitio memotaretur; B
ſocf. cùm eo die martyrii glorià coronatus, & die ALEXANDRI IM P. 5
XIV Octobris terræ mandatus fuerit. Ex hoc
itaque aliiſque locis paſſim referendis liquet, in D num. I. Coſſ. Alexander Aug. II, & G. 1½
Martyrologio Hieronymiano non ſemper diem Quintilius Marcelus. Cbnſeelein
mortis notari, quod valde obſervandum. Nam Alexandri Conſulatus juxta ſecundam Conſu- II. .
Papebrocius dies in eo inſcriptos de Pontificum latuum Cæſateorum regulam, ob neinpe Impe- SS
Natalibus ſemper explicandos exiſtimans, Ze- rii ejus Auguſtei Quinquennalia, quorum indi- ,gaſte
Conſeia; byrini mortem ad diem XX Decembris anni cium Thermæ Alexandrinæ hoc anno ædificatæ, Alexandtt,
CCXVIIdiſtulit, & Calliſtum ab eo Vicas ut oſtendit Alexandri Nummus, à Vaillantio V.
rium menſe Julio illius anni renuntiatum ſcri- C. tom. 2. fol. 134. recitatus, in cujus poſtica le-
bere coactus eſt; qui tamen Calliſti Vicariatus gitur: P. M. TR. P. v. C OS. II. P. P. Cernuntur
ſuppoſititius, & Zephyrini obitus ante finem Thermæ Alexandrinæ.
Decembris anni CCXVII omnino conſignan- Sanéta MWartina virgo Romana; patre Con? III.
dus. In Indiculo Depoſitionis Martyrum apud ſulari nata, anno quarto Imperii Alexandri Se- Mariyrium
Bucherium lib. de Doct. Temp. menſe Octobri veri, eum Deos Gentilium colere recuſaſſet, poſt § Marrind
legitur: Pridie Idus, Calliſtus, in via Aure- varia ſupplicia in amphitheatro damnata fuit ad erginie
. lia, milliarib III. Quare, eum die XIV menſis beſtias, à quibus cùm non læderetur, in arden-
Octobris ſepultum eſſe, certum. In antiquo Ka- rem rogum injecta, tandemque capite plexa fuit;
lendario à Frontone publicato legitur: IVdie ut legitur in ejus Vita à Bollando ad diem pri-
menſis Olctobris Nat. S. Caliſti Bontificis. Eum mum Januarii recitata. Ea quidem Vita, ut eam
tamen martyrio coronatum tfuiſſe ex laudato Li- legentibus patet, ſerius ſcripta, ſed inventio
Anno Urbis bello Bucheriano conſtat. Quare ex eo quèd in Reliquiarùm ejus, quæ anno MDCXXXIV
97,0lynh. aliquibus Martyrologiis Sanctus aliquis dicitur Romæ contigit, variaque quæ de hae ſancta
250, 41. 4 Epiſcopus, vel Pontifex, eum Martyrem non Martyre loquuntur Martyrologia ei fidem ad-
fuiſſe, inde deduci non poteſt. Poſt ejus obi- ſtruunt. Ejus corpus die X X Vmenſis Octobris
tum vacavit Sedes dies quinque, ut legitur in repertum fuit in Crypta, ſicut, ut vocant con-
auctiori Chronico veterum Pontificum: ſed feſſione Eccleſiæ ei olim dicatz, cum Sancto-
. incertum, an quinque dies illos à die emortuali rum Concordii, Epiphanii & Sociorum corpo.
Calliſti, vel à die quo ſepultus eſt, illius Chronici ribus, quorum omnium nomina inſcripta erant
1 Auctor auſpicetur. Quidquid ſit, Urbanus men- in tabula marmorea. Eò venit Urbanus VIII,
Cnſalen ſe Octobri Calliſto ſucceſſit. qui tunc Eecleſiæ Romanæ præerat, die XXVIII
. III. Decretales duæ Calliſto attribuuntur „quæ à menſis Novembris illius anni cum aliquot Car-
. Decretales Viris doctis imer ſuppoſititias numerantur. Prior dinalibus multiſque utriuſque ordinis Proceri-
. Calliſti. incipit cum verbis Gelaſii epiſt. 9. Fraternitatis bus. Colitur hodie ſancta Martina Officio Ec-
1 amore conſtringimur, & Apoſtolico, &c. haber- cleſiaſtico in Breviario Romano die XXX
6 que varia loca ex Proſpero, Ambroſio, Leone menlſis Januarii. .
. I, Concilio Romano ſub Symmacho, aliiſque Tranſlatum hoc anno Parthorum Regnum ad V.
n deſumta. Poſterior data eſt ad omnes Galliarum Perſas; Artaxerxes enim Perſa Parthos tribus Perſarun
Epiſcopos, incipitque cum verbis Simplicii Papz præliis ſuperavit, & Artabanum eorum Regem "un' inſti.
epiſt. 1. Plurimorum relatu comperimus, &. interfecit, ut docet Dio lib. 80. Agathias lib. 4. futio⸗
l cap. rI. rei geſtæ tempus his verbis deſignat:
l⸗ calßlt. Artaxerzes annis obto & triginta ad quingentos
in Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO -ROMANA 571874 poſt magni Alexandri Macedonis Principatum,
4 978. Olymp. O10 B. ) 17. P. 10. April. Indict. 3. quaternis poſt alterius Alexandri Mammaæi Per-
6 251. an. I. Jarum ſuſcepit Imperium; ideoque cuürrenti
, Ir Su CHRISTI 225. ſecund. Baronium 227. Chriſti anno, quo quartus Alexandri menſe
UREANT PAD 4 Martio abſolutus eſt, & Kalendis Octobris an-
5. nus Alexandreus, ſeu Seleucidarum quingente-
⸗ ALEXANDRI IMP. 4- ſimus triceſimus octavus auſpicatur. Quare Aga-
thias menſes anni quinti lexandri jam inchoati
95 1. D num. I. Coſſ. Fuſeus II, & Dexter. negligit, & Artaxerxem poſt menſem Septem-
ne Conſules. Priorem cum nota numerali efferendum brem regnare coœpiſſe indicat. Ejus tamen verba
4 eſſe, oſtendit Card. Noriſius in Epiſt. Conſulari, Scaligerum lib. 5. de Emendat. Temp. irretitum
rur Tom. I. S z tenuere:

Olymp. 251.

208

SEC III. tenuere: ait enim duos in iis inſignes eſſe erro-
An. Ch. 226, res ; cùm tamen ipſemet erret, dum exiſtimat

annos Seleucidarum Alexandreos ab initio Mo-
narchiæ Alexandri M. deduci: deinde quòd an-
nos DXXXVIII fluxiſſe putat ab initio Se-
leucidarum, ad quartum Alexandri Mammæi
annum. Non enim animadverterat Scaliger, an-
nos Seleucidarum plerumque etiam vocari annos
à morte Alexandri, & Agathiam annum Ale-
xandri quartum integrum numerare, menſeſque
quinti in ſummam non conferre. Hæc epocha,
quòèòd res Romanæ & Eccleſiaſticæ Perſicis in
poſterum non rarè illigentur, valde obſervanda.
Ex ea manifeſtum fit, erraſſe Euſebium in Chro-
nico, qui primo Alexandri Imperatoris anno
Perſas ab hoc Imperatore victos tradit; cùm ta-
men ante præſentem annum Berſarum Regnum
inſtitutum non fuerit.

——=

Anno Urbis ANNO PERIODIGRACO-ROMANEZ 5720.
980. Olymp.

QO 12 G. ) 19. P. 22. April. Indict. 5.
Jr SuCRRISTI 227. ſecund. Baronium 229.
URBANI PAPEZ 6.
ALEXANDRI IMP. 6.

D num. I. Coſſ. M. Nummius Albinus, &
Maximus, ut oſtendit Card. Noriſius in
Epiſt. Conſulari, non verò Balbinus & Maxi-
mus, ut Onuphrius & Baronius habent. Balbi-
nus enim cum Caracalla I V Conſul II fuit,
conſtatque ex Capitolino cap. 7. de Vita ejuſ-
dem, Balbinum fuiſſe iterum Conſulem, non
verò tertihm. Porro priorem hujus anni Conſu-
lem Albinum dictum fuiſſe, ex duabus Inſcriptio-
nibus, variiſque Codicis Juſtinianei reſcriptis
oſtendit ibidem Noriſius.
Artaxerxes Perſarum Rex irruit in Arme-
niam, ex qua pulſus ab incolis, Mediſque nonnul-
lis, & filiis Artabani, in fugam ſe conjecit, ut
quidam putant. Nam alui ſe receſſiſſe ainnt, ut
majores copias compararet. Hie igitur nobis formi-
doloſus fuit, quòd maximir copitis, non modo? Meſo-
potamiam invaderet, ſed etiam Syriam: mina-
returque ſe recuperaturum omnia, quæ Perſæ olim
tenuiſſent uſque ad mare Græcum, quæque ad ſe
propter Majores ſuos pertinerent, inquit Dio
lib. 80. qui cùm Hiſtoriam ſuam uſque ad an-
num Chriſti C CXXIX excluſivè perducat, li-
quet, Artaxerxem hoc, vel ſequenti anno
Romanos bello laceſſiviſſe: certè ante an-
num Chriſti CCXXIX; alioquin de hujus
belli initio Dio neutiquam loqui potuiſſet. Malè
itaque illud ad finem Imperii Alexandri vulga-
ris opinio differt. Liquet ſecundè, Dionem de
rebus in eo geſtis parum edoctum fuiſſe; cùm
in ea narratione, ſolo rumore & famâ innita-
tur.

Anno Ur- ANNO PERIODI GRCO-ROMANA 5721.

O 1z. F E. O I. P. 6. April. Indict. 6.
IESUVECHRISTI 228. ſecund. Baronium 230.
URBANI PAP 7.
ALEXANDRI IMP. 7.

D num. I. Coſſ. Ti. Manilius Modeſtus, &
A Sergins Calpurnius Prolbus, ut oſtendit

Critica Hiſtorico- Chronologica

Card. Noriſius in Epiſt. Conlſulari.
Zebennus Epiſcopus Antiochenus anno tan-
tùm ſequenti Pontificatum iniit. Euſebius enim

ejus initium illigat cum anno Abrahami 2245.
qui Kalendis Octobris currentis Chriſti anni in-
choatur. Cùm veròô, Philetus Zebenni deceſſor
anno ſequenti adhuc in vivis fuerit, non du-
bium, quin Euſebius de poſteriori anni Abra-
hamitici parte intelligendus ſit. Marianus Sco-
tus in Chronico initium Zebenni cum tertio
Alexandri Conſulatu anno ſequenti geſto con-
jungit, quod ab Euſebio in Chronico accepit,
& editionem Scaligeri per Alexandri tempora
corruptam oſtendit, quòd Scaliger annum pri-
mum hujus Imperatoris, anno uno tardiùs conſi-
gnarit. Cùm verò Origenes, ſedente Zebenno,
Presbyter ordinatus fuerit, ejus ordinatio in ſe-
quentem annum differenda.
Card. Noriſius in diſſert. de Numiſmate Dio-
cletiani & Maximiani cap. 6. ſcripſit, Alexan-
drum Imperatorem anno Trib. Pot. EIII Koma
& in Campania commoratum, neque eο anno in
Oriente cum Perſis pugnaſſe. Tribunitia Pot.
VIII, anno cexXIX, menſe Martio ab Ale-
xandro ſuſcepta, & ad menſem Martium anni
CCXXX continuata. Quare autumavit Card. eru-
ditiſſimus, bellum Perſicum poſt diem ſextum
Martii anni ducenteſimi triceſimi inchoatum,
aut ſaltem ante illum diem Alexandrum in
Orientem profectum non eſſe. Ego verò in ſe-
cunda parte Diſſertationis Hypaticæ cap. 9.
oſtendi, bellum Perſicum currenti anno inchoa-
tum, deceptoſque paſſim recentiores Chrono-
logos, qui illud in annum xXIII Alexandri
Imp. differunt; ac denique Conſulatum tertium
ejuſdem Imperatoris ſecundùm quintam Conſu-
latuum Cæſareorum regulam ſuſceptum fuiſſe,
ob triumphum nempe Perſicum ab Alexandro
ductum. Card. Noriſius in Epiſt. Conſulari prio-
rem opinionem ſuam rurſus propugnat, aitque,
exiſtimare Cenſores quoſdam, tertium illum
Alexandri Conſulatum regulas à me ſtatutas fal-
ſas oſtendere. Quod mirum mihi neutiquam ac-
cidit, cùm opiniones, quæ und cum ſeculis æta-
tibuſque hominum inveterarunt, ex animis fa-
cile non evellantur. Ceterùm beilum Perſicum
currenti anno, ac inſequenti geſtum, & Ale-
xandri in Orientem profectionem anno CcoxxIX
conſignandam, apud me certum: Conſulatus
tamen tertius Alexandri ob Decennalia Imperii
ejus Cæſarei ſuſceptus, ut infrà manifeſtifſimè
oſtendo, ideoque & juxta regulas à me poſitas,
licèt tunc eum ad propriam regulam non redu-
xerim, quod tamen nullo Hiſtoriæ detrimento à
me factum.
Unus Herodianus lib. 6. cap. 2. hujus expedi-
tionis annum notaverat, ſed Librariorum errore
numeri corruptl: e' àv ρ ν re‿ανσιαι+ντο τ%υα,
&ρω αατͤι, Wια Sασραον αεπτνοα αιε
2 —,⸗ r
7 τπ+△ωααον να ιταατιαστι α 7dd5àαωονιNραα
æd TᷣSν Tpie , Meτσαυ⅓HπονναÜανιο½
&c. id eſt, ſecundùm verſionem Angeli Poli-
tiani: loitur cuùm ad hunc modum tredecina an-
nos ( quod quidem ad ſe attineret) ne querela cu-
juſquam Imperium gubernaſſet, æcce tibi haud opi-
nato literæ è Spria, Meſopotamiaque redditæ à Du-
cibus, in quibus ſoriptum eſſet, Artaxarem Perſa-
rum Regem excurrere per Meſopotamiam, Syriæ-

que minitari, &. Cùm tamen ſic vertere Politia-

nus debuiſſet: Ecce tibi anno decimo quarto haud
. opinato

58 ſ C. III.

An. Ch. 228.
11

. — . . 5 Antiocheno-
in Chronico ſecundàùm editionem Pontacenam ,um Epiſco-

porum ſuc-

ceſſio.

III.
Perſici belli
initiim non

bene a ſsi.

gnatum.

.

IV.
Herodiani
teαε
emendatus.

5 F(
An.Ch

Dellum Per
ſium in-
choatum.

.

Herſ

„ Ate
le 3 4Al:

c. II.
Chen

Ntiocheng.
n Diſeo
unm ſuc.
ſo,

III.
berſei belli
nitium non
eye aſi.
natkm.

I1
u .
1enlatii.

1

An. Ch. 22 8. Ducibus. Sed cùm duobus aliis in locis Hero-
dianus teſtetur, Alexandrum annos quatuorde-
eim Julianos utique, ac utrimque incomple-
tos) imperaſſe, & poſt bellum Perſicum, Ger-
manicum ſuſcepiſſe, hæc verba, r0 τααααοαNαα
de&τα☛ α id eſt, anno decimo quarto, addi-
titia eſſe Politianus exiſtimavit, ideoque & ea in
verſione ſua prætermiſit. Verùm non tantùm
hæc verba, aut addita, aut corruprta; ſed etiam
priora, quæ annum decimum tertium denotant.
Certum enim, Herodianum Hiſtoricum accura-
tiſſimum, & qui, ut Photius in ſua Bibliotheca
ait, omnibus Hiſtoriæ virtutibus paucis cedit, an-
nos tantùm quatuordecim, Julianos, utrimque
incompletos, ut illum numerare ſolere infràâ de-
monſtrabo, Alexandro attribuere; præſertim
cum hac de re inter Antiquos omnes conveniat.
Quomodo itaque bellum Perſicum anno XIII
aut XIV Alexandri inchoatum fuiſſe ſcribere
potuit, cùm infrà cap. 6. dicat, Barbaros trien-
nio aut quadriennio poſt illud bellum quieviſſe,
ac poſtea Alexandrum relicto Oriente in Ger-
manos moviſſe? Quo poſito „non annos XIV,
ſed annos xVIII Alexander imperaſſet. Non du-
bium igitur, quin locus corruptus ſit, & pro,
reꝶαντνSρ. id eſt, redecim, legendum ſit, ?ααα,
id eſt, ſeptem, alioquin Herodianus ſibimetipfſi
contradiceret. Hujus loci depravationem cùm
Viri doctiſſimi non animadvertiſſent, bellum
Perſicum in annum XII aut XIII Alexandri
paſſim diſtulere, contra expreſſa Herodiani,
quem tamen ſe ſequi profitentur, verba.
V. Dio lib. So. ait, ſe Hiſtoriam ſuam uſque ad
Bellum Per- ſuum ſecundum Conſulatum anno ſequenti ge-
Tu m. ſtum perduxiſſe, fidemque facit, bellum Perſi-
cum jam inchoatum fuiſſe, cum ſcribere deſiit,
& in narrandis hujus belli initiis, eadem ferè,
quæ Herodianus, ſcribit, tam loco laudato, quàm
in Excerptis à Valeſio publicatis. Certum itaque
indubitatumque, Romanos inter & Perſas cur-
renti anno bellum jam exortum, & inter eoſdem
aliqua prælia habita; cuùm ultra præſentem an-
num Dionis Hiſtoria non procedat. Porro bel-
lum illud, ut ex Herodiano & Zonara liquet,
non intermiſſum, & poſtea reſumtum, ſed ſemel
cœptum, continuatum fuit. Quamobrem cùm
Dio teſtetur, Perſas jam hoc vel præcedenti
anno in Romanos hoſtiliter incurſiones feciſſe,
communis opinio, quæ bellum illud in annum
XII aut X III Alexandri differt, nullam veriſi-
militudinem præ ſe fert. Profectò Artaxerxes
Perſarum Rex, qui jam ab anno ccxXVI re-
gnabat, bellicoſior erat, quàm ut per tot annos
à bello Romanis inferendo ſe ſe contineret; præ-
ſertim cùm ſibi vindicaret omnia, quæ Perſæ olim
tenuiſſent, ut inquit Dio laudatus, & confirmat
Herodianus lib. 6. cap. 2. Ipſemet Card. Nori-
ſius loco citato refert Alexandri Nummum in
averſa parte ſignatum quadrigis triumphalibus,
cum Victoria ſtantem in curru Imperatorem co-
ronante, & cum epigraphe: P. M. TR. P. VII.
COS. II. P. P. S. C. ut planè conſtet, Alexan-
drum anno currenti, quo Tribunitiam Poteſta-
tem ſeptimam iniit, victoriam alicubi contra
hoſtes conſecutum fuiſſe, unde quadrigæ trium-
phales S. C. decretæ ſunt, inquit Noriſius. Sed

7I. ubi ea victoria reportata, niſi in Oriente?
9

Perſi n Lampridius enim in Alexandro cap. 25. ait:
dellim ante Erpeditiones bellicas habuit, de quibus ordine ſuo
alia ab Ale- diſſeram. Tum bellum & triumphum Perſicum

Tom. I.

in Annales C. Baronii. 209

§ F C. III. opinato liter« à Gria, Meſopotamiaque redditæ à fusè deſcribit, & cap. 58. ait: Actæ ſunt res ſe.

liciter & in Mauritania Tingitana per Farium
Celſum „ S in Illyrico per Varium Macrinum afſ-
nem ejug, O& in Armenia per Junium Palmatum;
atque ex omnibus locis ei tabellæ laureatæ ſunt de-
latæ, quibus in Senatu && apud Populum lectis, om-
nibus nominibus eſt adornatus. Quare cùm Lam-
Pridius bella ab Alexandro geſta ordine ediſſe-
