nominibus appellati, ut infrà demonſtrabo. Ve-
rum quidem eſt, ſatis non innoteſcere, in quo
ſitum eſſet illud Imperium Cæſareum; ſed
cùm de re conſtat, certa, propter dubia & in-
certa, non deſerenda. Itaque ante Neronis mor-
tem quicumque filius Cæſari patri naſcebatur,
is origine naſcendi dicebatur Cæſar, ac fllius
Auguſti, immo & Imperii ſucceſſor reputaba-
tur, ſi tamen ab Imperatore vel Tribunitia Po-
teſtate, vel Imperio Proconſulari exornatus fuiſ-
ſet, aut ab eodem teſtamento ſucceſſor nomi-
natus eſſet. At poſt Neronem, neque nativitas,
neque adoptio Cæſaris nomen ſecum invehebat,
ut multis exemplis conſtabit.
vV. Plutarchus in Galba pag. 1063. Confirmat
Tnirium Vi- quod diximus de initio Vitellii, quod ſc. die
r cjeni⸗ ſecunda menſis Januarii dictus fuerit Imperator,
a . & Galbam ac Piſonem Cæſarem interfectos fuiſ-
ſe ad Octavum decimum Kkalendas Februarias.
Quæ Plutarchi loca ab Hiſtoriæ Auguſtæ Inter-
pretibus miror non animadverſa.
VI. Vitellius anno ſuperiori ſub ipſas Kalendas
Othonis in- Decembris, ingreſſus eſt Germaniam, ubi ſu⸗
teritus. perioris Germaniæ exercitus ipſo Kalendis Ja-
nuariis die currentis anni imagines Galbæ di-
rumpit, & in acta Senatùs jurat, & die poſtero Vi-
tellius Imperator conſalutatr, ut habet Taci-
tus lib. 1. Hiſt. Inde Otho Auguſtus, qui Gal-
bæ ſucceſſerat, ſe ipſum interficit, poſtquam
biduum, treſque menſes, Imperium tennit, inquit
Joſephus lib . de Bello cap. S. ideoque die deci-
cima ſexta menſis Aprilis, non verò die viceſi-
ma, ut habet Baronius. Joſepho ſuffragatur Cle-
mens Alexandrinus, qui Othoni tribuit aus,
uiεανι α9 id eſt, menſes V, diem unum, ſed le-
gendum, uiva Y, id eſt, menſes tres, ubi
diem emortualem excludit. ITdem deducitur ex
Tacito, qui lib. 2. Hiſt. ait, Othonis mortem
Romæ nuntiatam, dum Cereales Ludi ex more
pectabantur. Hi Ludi tertio Ildus Aprilis inchoa-
bantur, & die decimo tertio Kalendas Mai, id
eſt, XIX Aprilis, abſolvebantur, ut patet ex
veteri Kalendario à Lambecio in Bibliotheca
Cæſarea publicato. Cùm autem Otho Bebriaci

peremtus fuerit, mors ejus ante diem XX Apri-

Critica Hiſtorico Chronologica

(vicus eſt Veronam inter & Cremonam ſitus) 3 & C. I.

lis contigit; alioquin dum Ludi Cereales cele-
brabantur, Romæ nuntiari non potuiſſet; cùm
Romam inter & Bebriacum via longa interce-
dat, nonniſi intra aliquot dies percurrenda. Ex
quo manifeſtum eſt, erraſſe Suetonium in Otho-
ne, qui ſcribit, hunc Imperatorem nonageſnzo
quinto Imperii die funeratum eſſe, die ſcilicet
viceſima Aprilis. Accuratiùs Xyphilinus &
Zonaras ex Dione tradunt, regnaſſe Othonem

An. Ch. 69.

dies X C: quo pacto, die XVI, quod verum

eſt, periit. Ait Baronius in Annalibus, Otho-
nem à Nerone fuiſſe aliàs in Hiſpaniam miſſum
Quæſtorem. Sed, ut obſervavit Card. Noriſius,
Otho non Quæſtor miſſus, ſed Quæſtorius, poſt
Quæſturam nempe in Urbe adminiſttatam; fuit
enim in Luſitania Legatus Auguſti Proprætor:
Provinciam (ſc. Luſitaniam) adminiſtravit Que-
ſtorius per decem annos, moderatione atqué ab-
ſtinentia ſingulari, inquit Suetonius in Othone
cap. 3.
Ad num. III. Poſtquam in Orientem, ubi
Veſpaſianus agebat, Othonis mortis nuntium
eſt allatum: Tiberius Alexander Praæfeètus AFgy-
pti primus in verba Veſpaſiani legiones adegit Ka-
lend. Julii, qui Principatus dies in poſterum obſer-
vatus eſt. Qudaicus demde exercitus IWMus Zulii
apud ipſum juravit, inquit Suetonius in Veiſpa-
ſiano cap. 6. Tacitus verò lib. 2. Hiſt. cap. 79.
habet: laitium ferendi ad Veſpaſianum Imperii
Alexandriæ cœptum, feſtinante Tiberio Alexan-

dro, qui Kalend. qul. ſacramento legiones ejus ade-
git. Hque primus Principatüs dies in poſterum ce-

lebratus, quamvis udaicus exercitus V Nonas
Jal. apud ipſum juraſſet, eo ardore, ut ne T nus
quidem filius expectaretur. Lipſius in Notis ad

Baron. n. 16

VII.
Imperii Ve⸗

paſiani du⸗-

plex epochaz

eum locum ait, Suetonio ſoriptum, v. Idus, ubi

Tacitus v. Nonas: ſed eum ad exemplar Taciti

emendandum videri non vanè pronuntiat Clariſſi-
mus Torrentius. Utriuſque conjecturam certam
eſſe demonſtrabo in morte Veſpaſiani, cujus Im-
perii anni ab Antiquis, vel à Kalendis Julii, vel
à VNonas Julii, numquam verèò à V Idus Ju-
lii, deducuntur & ſeq.
Ad num. I V. & ſeq. Vitellii Auguſti interi-
tus die viceſima prima Decembris contigit. Dio
enim ſcribit, imperaſſe Vitellium anno uno,
decem diebus exceptis, à die nempe ſecunda

Januarii ad viceſimam primam Decembris. Se-

cundò Zonaras inquit: Vixit annos L IV, G
dies LXXXIX, imperavit annum unum, de-
cem diebus demptis, Suetonius autem in Vitellio
ait: Natus eſt EIII Kalend. Octobris, vel, ut
quidam, VII UWus Septembris, Druſo Cæſare,
NWorbano Flacco Coſ. Quare ſecundùm Zonaram
natus eſt Vitellius die XXIV Septembris, ſeu
VIII Kalend. Octob. anni Chriſti X V Druſi
Cæſaris & Norbani Conſulatu notati, periitque
die XXI Decembris currentis anni; quod à
claſſico Auctore accepit Zonaras. Tertiò, Jo=
ſephus lib. 5. de Bello cap. 13. inquit: In media
urbe jugulatus obto menſes ac dies quinque poti-
tus Imperio. Regnum Vitellii Joſephus à die
XVI Aprilis, quo Otho ſe ipſum interfecit,
exorditur, diemque emortualem excludit quod
ex ſequentibus ejus verbis manifeſtum fir: ſub-
dit enim, aτ ro ν Hαναο ααW wοπανd3/ne.
Quæ verba ſic Gelenius vertit: Hæc quidem
geſta ſunt die tertio menſis Oltobris. Sed perpe-
ram; ipſemet enim Gelenius de Bello cap. 4.
diem

VIII.
Vitellit inle⸗
ritus.

5

5

IX.
Damitiani
Con ſalare
Inprrium
xylicany.

n.
*
le⸗

U

ex

tur
Alte

C. Baronii. 6

in Annales

4 s8 & C. I. diem XXII menſis Hyperbetæi vocat diem Noriſius in Cenotaphiis Piſanis Diſſert. II pag. SÆ C. h.
7 àn. Ch. 69. XXKVI menſis Octobris. Quare Apellæus ibi- 208. Conſularem Poteſtatem ab Imperio Con- Am. Ch. 69.
dem ulurpatur à Joſepho pro Decembri: ſecun- ſulari diſtinguit, explicans vetus elogium Gru-
dùm quod lib. 12. de Antiquit. cap. 7. com- teri pag. 454.
parat menſem Caſleu, qui partim Novembri, C. PIINIuIS. C. F. C. N
partim Decembri reſpondet, cum eo qui à Ma- CAECILIUIS. SECUNDUS
. cedonibus, inquit, dicitur Appellaus, qui menſis Cos. Aucuk. LECAT. PRO PRAET
Syro-Macedonicus die viceſima tertia Novem- PROVINC. PONT. CoNSuILARI. PO
bris noſtri inchoatur, dieque viceſima tertia TESTATE. I N. EA M PROVINCIAM. A B
Decembris abſolvitur. Cùm itaque dies viceſi- IMP. CAESARE. NERVA. TRA) A NO
mus nonus Apellæi dicatur à Joſepho tertius Auc. GERMANIGO. MISSuS, &c.
dies Apellæi, deſinentis ſcilicet menſis, ſecun- ** Rectè dicitur, inquit Card. Noriſius, cum
dùm morem loquendi Syro-Macedonum, con- * Confulari Poteſtate, non Imperio in eam pro-
m ſtat, Vitellium interfectum die viceſima prima * vinciam miſſus Plinius (Bithyniam (c.) Im-
, Decembris noſtri, qui à Syro-Macedonibus vo- perium enim abſolutam belli gerendi, ſeu rei
catur dies tetrius menſis Apellæi deſinentis, ut “ militaris adminiſtrandæ poteſtatem deſigna-
dir videre eſt in Tabula menſium Macedonico- “ bat; poteſtas verô civilis juriſdictionis exer-
N: ucn nr. rum & Aſianorum apud Ullerium in Diſſerta- cendæ liberam facultatem, uti optimg adno-
4e. tione de Macedonum & Aſianorum anno Sola- “tarunt Panvinius lib. I. Faſt. ad annum Urbis
4. ri. Ex laudato porro Joſephi loco, à Criticis, *CCCCXXVIII,& Sigonius lib. 3. de An-
e uod viderim, non diſcuſſo, liquet, Joſephum tiq. Jure Provinc. cap. 5§. Plinius verò quam-
in libris de Bello, menſibus & anno Syro-Ma- “vis Legatus Proprætor Trajani Auguſti, quòd
bi VII. cedonicis aliquando uti. Is enim, qui jam ſcrip- ſine exercitu ſive legionibus Bithyniam rege-
mn Tnpri n ſerat, Vitellium imperaſſe menſes octo, & dies * bat, Conſulari tantùm Poteſtate præditus inſ-
4. Kaſianidt. . quinque, ideoque indicarat, eum die viceſima “ cribitur. Ita Card. doctiſſimus. At Panvinius
prima Decembris interfectum eſſe, ſe ipſum & Sigonius de iis, quæ ſtante Republica facta

Alex edochad

AA⸗
Nli

. eum imperaſſe menſes octo, diem unum, exclu-
7. ſo nempe emortuali die, uti Caſſiodorus in Chro- rem & Imperium Conſulare per hæc tempora
u nico & Eutropius, ac ante eos Clemens Ale- diſtinctas Poteſtates non fuiſſe. Denique Pli-
4- xandrinus, qui habet, Vitellium imperaſſe men- nius lib. 10. Epiſt. 60. & 61. Trajanum admo-
ute⸗ ſes ſeptens, diem unum, ubi ſine dubio legen- net, ſe ſuſcepiſſe & ſolviſſe cum commilitonibus
nce⸗ dum, uvas àxrα,, αιαHν. , ideſt, menſes olto Vota, in Decennalibus nempe & id genus feſtis
Mas diem unum. Sed hæc ſententia, ut jam dixi, fal- emitti ſolita. Quare Plinius & cum Imperio
uus ſa; qui tamen eam docuerunt, non alio die Vi- Conſulari & cum Conſulari Poteſtate in Bithy-
8 1d tellium occiſum credidere, quàm die XXI De- nia erat. Hac tamen de re cùm ad Card. Nori-
,i cembris. Horum trium Imperatorum emortua- ſium ſcripſiſſem, reſpondit: Domitianum ha-
iein lis dies à Scaligero in lib. de emendat. Temp. & buit initio Poteſtatem Conſularem, ut ait Sueto-
ariſe⸗ à Petavio in Animadverſionibus Epiphanianis, nius, qui lato modo eam pro Imperio Proconſulari
Atann & in lib. II de Doct. Temp. cap. 16. fruſtrà in-h acepit. Habes exemplum pag. 208. in Cenota-
Im- veſtigatus, ſed jam, ni valde fallor, in manife- phus ex Tacito. Domitiamis exercitum duxit con-
ſtam lucem à me prolatus. tra Germanos. Hoc erat Imperium Proconſulare
⸗ IX. Interfecto Vitellio, Veſpaſiano Conſulatus Domitian: Cæſaris. Vide Tacitum in ſine lib. 4.
n. Domitiani cum Tito kilio, Praætura Domitiano . GS. Conſula- Hiſt a0 oſephum lib. 7. de Bello. Cum Plinio eXα
neir eline⸗ H re Inperium decernuntur „ inquit Tacitus lib. lib. 19. epiſt. 60. & 6 1. erant milites non qui Went
1.Dio a. exzüirarar. 4. Hiſt. Suetonius verò in Domitiano cap. I. Ho- legio, ſed cohortes, uti crant Hieroſolymis ſub Pi-
un norem Præturæ Urbanæ cum Canſulari PBoteſtate lato Procuratore, cujus nullum erat Imperium
cund ſuſcepit titulo tenus: quam juriſdictionem ad Col- Proconſalare. Hinc Trajanus lib. 10. epeſt. 82.
Fe- legam proximum tranſtulit „nempe Mucianum. ſe ribit P linio: Si qur ſe contra diſciplinam meam
7,8 Uterque locus Onuphrio in Faſtis fucum fecit: geſſerint, ſtatim coëtceantur; ſi milites erunt, Le-
m, N- exiſtimavit enim inde ſequi, Domitianum in gatis eorum, quæ deprehenderis, notum facies;
telio annum ſequentem Conſulem ſuffectum deſigna- quare Plinius non habebat Imperium Proconſula-
1e 4 tum elſe; licèr de Imperio Militari ſeu Con- rve, quo qui pollebat, habebat plenum jus in mili-
Calr, ſulari, non verè de Conlſulatu Tacitus & Sueto- tes, atque pœnam capitis, ut innumeris exemplis
4 nius loquantur, conſtetque, anno ſequenti Domi- paſſinz patet. Ex hac epiſt. 82. palam infertur ſola
danen tianum Conſulatum non geſſiſſe; cùm Prætura Poteſtas Conſularis Plinii. Hæc Card. Noriſius.
ru ante Conſulatum, non verò ſimul cum eo admini- Verùm cùm inter varia diſcrimina quæ inter
he ſtrari ſoleret. Spanhemius Vir eruditiſſimus in Proconſules Legatoſque ac Proprætores erant,
günge⸗ Cæſaribus Juliani Imperatoris pag. 69. egregium illud unum eſſet, quèòd illi in populi Provincias
guod Nummum producit, in quo viſuntur duo ca- mitterentur, quæ ferè inermes, hi vero in Cæſa-
1, l. pita Titi & Domitiani Cæſarum ſe ſe reſpicien- ris, quæ copiis inſtructæ erant, hoc dubium
,ntlis tia cum his verbis circùm : CAESAR AudG. aliis magis examimnandum relinquo.
e u⸗ F. COS. CAESAR F. PR. Ubi vides utrum- In excerptis ex Dione à Valeſio editis, ubi de
14 die que Cæſarem ac Auguſti filium, Titum veròà Hadriani Imperio agitur, hæc leguntur: Jalius Bithynia
lellecit, Conſulem, & Domitianum Prætorem appellari. Severus poſt partam de JQudæis viltoriam, mißus shte Ha-
lit gual Huic itaque Prætura quidem, ſed non Conſu- A in Bithyniam, qua quidem eifi non armis, præ- dTrisnum
hr: y. latus hoc anno delatus; deceptuſque Onuphrius, ſide tamen ac reétore juſto, & pruaentia ac digni- 3 Nas
wefll quem omnes ſecuti ſunt, qui Potentiam Con- tate pradito egebat, &c. Ceterum Senatui ſorti- Autete
ln ſularem cum Conſulatu confudit. E contrà Card. e, Bythiniæ loco tradita eſt Pamphylia. Quare
lalpe⸗ Tom. I. . F à antg
cah. 4.

eln

SEE

OèòOòð

Folſten magis explicat, nulluſque ſui ſeipſo me-
ior interpres. Qui cum Suetonio Vitellii ini-
tium à die viceſima Aprilis deſumunt, aiunt

ſunt, non verò de more poſt Imperium inttitu-
tum ſervato loquuntur, & ex laudatis Taciti &
Suetonii eamdem rem diverſis verbis expri-
mentium locis colligitur, Potentiam Conſula-

Critica Hiſ

§S C. I. ante Hadrianum Bithynia provincia inermis
An. Ch. 69. erat, eoque imperante à populo Romano in Im-
peratorem tranſlat.
XI. Cenſores aliquid apud Card. Noriſium in
Domitianus Epiſt. Conſul. pag. 177, reprehendunt me, quèòd
Imperio Ca- jn Diſſert. Hypat. ſcripſerim, Domitianum Im-
ſareo pradi- r ei 1: id.& feſta edi-
eus fult. perii Cæſarei Decennalia & id genus feſta edi
diſſe: Nosplanè, inquiunt, ignoramus quidnam
ſit hocce Imperium Domitiani. Nam Dio lib. 53.
diſſerens de tituli Imperatorum, teſtatur appella-
tionem Caſaris nihil peculiaris potentiæ ſignifr-
ficare, ſed tantuym ſucceſſionem ſtirpis. Et ne
à Domitiano diſcedamus; Tacitus in fine lib. 3.
Hiſt. ſeribit, Domitiannm poſt necem V'itellii 4
frequenti milite Cæſarem conſalutatum, & initio
lib. 4. ait: Nomen, ſedemque Cæſaris Domi-
tianus acceperat. Eo autem titulo nullum eidem
Imperium collatum patet ex is, quæ ſtatim ſubiun-
git: Pratura Domitiano & Conſulare Imperium
decernuntur Pratura nullum Imperium, ſed ju-
riſdictionis tantum poteſtatem Domitiané confere-
bat. Ceterkm, ut Caſar, idemque filius Veſpaſßiani
Auguſti, quidpiam aubtoritatis ac poteſtatis ſupra
rivatos Prætores haberet, eidem Conſulare Im-
perium S. C. deeretum fuit, quöd nuda illa Cæſa-
ris appellatio nullum eidem Inperium tribuebat.
Unde concludunt cenſores, Domitianum & re-
liquos Cæſares omnes Imperii expertes fuille ;
At Domitianum alioſque deinceps Cæſares in
aliquod Imperii conſortium modò majus, mo-
do minus, modè citius, modò tardiùs adſcitos
fuiſſe non dubito. Et ut hic tantùm de Domi-
siano loquar, Tacitus in fine lib. 4. Hiſt. Domi-
tianus ſperni aà ſonioribus inuventam ſuam cernenl,
modica quoque & uſurpata antéa munia Imperii
omittebat. Simul ſimplicitatis ac moleſtiæ imagi-
ne, in altitudinem conditus : ſtudiumque litera-
rum z amorem carminum ſimulans, &c. Ubi
Tacitus de Domitiano loquitur, otium & Poë-
tam, ante patris ex Oriente adventum, ſimu-
lante. Egregius eſt in hanc rem Quinctiliani
locus de Domitiani Operibus poëticis: Quid iis
nis ſucceſſerat, ſublimius? Ubi loco ſucceſſerat,
Lipſius in Notis ad laudatum Taciti locum re-
tè ſcribit, ſeceſſerat: Nec obſtat locus Taciti à
cenſoribus citatus : Nomen, ſedemque Ceſaris
Domitianus acceperat, nondum ad curas inten-
tus, ad Imperii ſcilicet adminiſtrationem; cuùm
non multèò pòſt animum ad eam adjecerit. Ta-
citus ibidem de Senatu coacto agens, ait: Rfe-
rente Ceſare. Tum ⸗ Primo Senatu inchoante
Caſare. Infrà: Abrogati inde, legem ferente Do-
mitiano, Conſulatus, quos Vitellius dederat. No-
men itaque loco laudato dignitatem ſignificat,
ut ſæpe alibi, non verò purum putum æſaris
nomen. Ceterùm quandiu Veſpaſianus ab Urbe
abfuit, Domitianum cum Muciano omnia ſummâ
poteſtate adminiſtraſſe teſtantur Dio lib. 66. Jo-
ſeph. lib. 5.de Bello cap. 13. & Zonaras in Veſpaſia-
no. Denique Suetonius in Domitiano cap- I. Cæ-
ſar conſalutatus, Hhonorem Praæturæ Urbana cum
Conſalari Poteſtate ſuſcepit titulo tenus; quam
juriſdictionem ad Collegam proximum tranſtulit.
Ceterlns omnem vim Dominationis tam licenter
exercuit, &c. Patre ex 5Ægypto reduce, ea au-
Gtoritate Domitianus potitus non eſt, conſors
tamen Imperii fuit; cùm Suetonius in Tite
cap. 9. ſcribat : Fratrem (ſcilicet Domitianum)
inſidiari ſibi non deſinentem, nec occidere, ac ne
iu minore quidem honore habere ſuſtinuit: ſed ut

ipſis Operibus eus, in qaæ donatus Imperio javer

orico Chronologica

à primo Imperii die, conſortem ſuceeſſoremque S £ C. I.
teſtari perſeveravit. Quèòd ſi Suetonius in Do- n. Ch. 69.
mitiano cap. 2. de Domitiano dicat: Patre de-
fantcto, numquam jactare dubitavit, relittum ſe
partieipem Imperii, ſed fraudem teſtamento ad-
hibitam; intelligendus eſt Suetonius de Impe-
rio Proconſulari, quod vivente Veſpaſiano Ti-
tus obtinuerat, & in quod Domitianus ſucce-
dere ſe ſe debere exiſtimabat. Locus Dionis lib.
53. à cenſoribus citatus ad rem non facit. Lo-
quitur enim Dio de Romani Imperii inſtitutio-
ne: ait enim, Auguſtos vocatos fuiſſe Procon-
ſules, Patres Patriæ, Imperatores, iiſque Tribu-
nitiam Poteſtatem eſſe collatam; additque: Ad
hunc itaue modum ratione eorum nominum, quæ
in populari civitatis ſtatu uſarpantur, omnem
totius Rei, ublica poteſtatem accipiunt: ac Regiam
etiam, niſi quòd invidiam nominis vitaut. Nam
Caæſaris & Auguſti vocabula nihil eis quidem po-
tentiæ adjiciunt peculiaris, ſed alterum ſucceſſio-

nem ſtirpis, alterum ſplendonem dignitatis ſignifi-

cat. Loquitur itaque Dio de Auguſtis, non verò
de puris putis Cæſaribus, aitque, Cæſaris & Au-
guſti vocabula nihil eis potentiæ adjicere, ſed
Imperatores ratione aliorum nominum eam ha-
bere. Ex quibus intelligere poſſumus, Augu-
ſtos, cùm filios ſuos Cæſaris dignitate exorna-
runt, aliis poſtea decretis eos in Imperii conſor-
tium vocaſſe.
Mucianus, qui Syriæ præerat, Romam ad- XII.
verſus Vitellium à Veſpaſiano jam Imperatore Caſennius
creato miſſus eſt, anno exeunte, ut inſinuat Jo- Petus Syris
ſephus lib. 5. de Bello cap. 1z. ubi ait: Mittit in Praſes.
Italiam Mucianum cum multis equitum peditum-
e Copiis . ui tamen propter hiemis aſteritaten
veritus navigare, per Cappadocas & Phrygas dm-
cit exercitum. Mucianus nonniſi occiſo Vitellio
Romam pervenit, ut teſtatur Xyphilinus, qui;,
ea morte narrata, ait: Eis confeltis rebus, Mua-
cianus venit, iſque omnia unà cum Domitiano ad-
miniſtrare cœpit. Poſt Mucianum Cæſennius Petus
Rector in Syriam miſſus, ut docet Joſephus lib.
7. de Bello cap. 21. Eam Provinciam, jam quar-
to anno Veſpaſiano adminiſtrante Imperium, adhuc
gubernabat Petus, ut diſcimus ex Joſepho ibi-
dem cap. 27. qui tradit, eum Antiochum Re-
gem Comagenes apud Veſpaſianum defectionis
accuſaſſe, bellum contra eum moviſſe, & vin-
ctum Romam e Cilicia miſiſſe. Hactenus de
Præſidibus Syriæ, quorum aliqui in Annalibus
prætermiſſi, aliorum verò Chronologia non ſa-
tis accurata. Poſt captam Judæam Syriæ Præſi-
dum notitia Hiſtorico Eceleſiaſtico non neceſ-
ſaria, ideoque eorum ſucceſſionem hic termi-
namus.
Nihil hoc anno alicujus momenti in Judza XIII.
geſtum. Nam quod ait Baronius, quintà menſis Geſta in Ia-
Junii, Veſpaſianum Cæſareâ profectum, quæ dar.
reliqua eſſe videbantur loca Judææ, Romano Baros. n II.
ſubjeciſſe Imperio, tribus exceptis caſtellis, acd
ipſa Hieroſolymorum civitate, pertinent ad an-
num præcedentem, ut tunc diximus, & legen-
ti Joſephum lib. 5. cap. 8. à Baronio citatum ma-
uifeſtum fiet.

A N N G

II.
Runthn
TWocapt

a Cne,

XII.
te Ceſennits
o⸗- Petus SYris
ig Praſes.
nn-
Nlm
.
Nlo
gli⸗
al-
etu
hib.
ar⸗
N

S. £ſ C. I.
An. Ch. 70.
Anno Urbis
823.
Olymp. 212.
An. 2.

I.
Gon ſiales.

11.
Hiero ſolyma
à Lito capta.

o ibi⸗
Ke⸗
10s
AN⸗
us de
alöbus
on ſa⸗
Rrch⸗
nece -
terthi⸗

III.
Udea II .
P) lr lan i
4Me 4. dis.
, 4
Romnen dulht
elis,
tad an⸗
lkeen⸗
tuun ⸗

N.

An

1II.
TBitus Romam
redit,

in Annales

ANNO PERIODI GRCo-ROMAN 4 F3.
O 23. G. ) 14. P. 15. April. Indict. 13.
IyxsO CHRISTI 70. ſecund. Baronium 72.
CLEMENTIS PA DP A 4.
VESPASIANI IM P. 2

A D num. I & ſeqq. Coſſ. Fl. Vzſpaſianus Aug.
11, & Titus Caſar I. Uterque juxta pri-
mam Conſulatuum Cæſareorum regulam. Veſpa-
ſianus, Claudio imperante, Conſul ſuffectus
fuerat, ut teſtatur Suetonius in Veſpaſiano cap.
4. ideoque cum nota numerali in Faſtis efferen-
dus. Quam cùm Baronius omiſerit, non mirum
ſi ſequentibus annis eos eorrumpere coactus fue-
rit.
Joſephus lib. 6. & 7. de Bello Judaĩrco, ela-
dem Flieroſolymitanam egregiè deſcribit. Titus
adverſus Hieroſolymam caſtra ponit paulò ante
Azymorum diem feſtum. Incidit autem dies fe-
ſtus Azymorum xXIV Aprilis. Sed Baronius, qui
hanc cladem cum anno Chriſti LXX perpe-
ram conjungit, exiſtimabat locum Joſephi cor-
ruptum eſſe, & loco xIV legendum eſſe xX;
cùm tamen ex eo J oſephi loco inferendum fuiſ-
ſet, Hieroſolymam non alio Chriſti anno, quàm
ſeptuageſimo, captam. Iia quidem Hieroſolyma
capta eſt, ſecundo anno Principatus Veſpaſiani,
Septembris menſie octavo die inquit Joſephus
lib. 7. de Bello cap. 18. Aqdit Dio: & Hieroſoly-
ma die Saturni, quem diem pracipuè qudaæi nunc
etiam adhuc colunt, exciſa fuere. Quare cùm eur-
renti anno littera Dominicali G. inſignito, dies
Saturni ſeu feria ſeptima in octavum Septembris
inciderit, urbs eodem die capta & exciſa eſt,
eam enim totam & templum funditus everti &
complanari juſſit Titus. Uſſerius in ſuis Annalibus
ait, extare Nummum Agrippæ Regis ſub finem
anni xxi regni ejus cuſum cum hac Inſcriptione:
ATTOKPATQP OTEXIIACIANOC KAICAP

IOTAAIAC. EAAQKTAZY. ETEI KA. ATPIIIII. id

eſt, Imperator Veſpaſianus Ceæſar Judæa capta,
anno 1I Aerippæ. Sed is Nummus ex duabus
poſticis confictus, ut videre eſt apud Occonem
pag. 149. Multi autem hoc anno cuſi, in quibus
legitur: JupAEA CAPTA S. C. ut videre eſt
apud Mediobarbum in Numiimatis Imperato-

rum.

Ad num. XXXIV. Clemens Alexandrinus,
aliique Veteres, quando annos à Veſpaſiano nu-
merant, eoſdem à ſecundo ejus Imperii anno,
currenti nempe, quo Hieroſolyma expugnata,
deducunt. Judæi etiam computant annos deſo-
lationis Templi, quos ipſi vocant Eram deſola-
tionis. Titus & Judæa Romam proficiſcens cele-
bravit Domitiani fratris Natale Cæſarex, &
circa Natale patris Beryti magnificentiſſima
ſpectacula edidit, ac diu ibidem commoratus eſt,
ut habet Joſephus lib. 7. de Bello cap. 20. Uſſe-
rius loco laudato Joſephum explicat de Natali
Imperii Veſpaſiani, quod die prima Julii eele-
brabatur. At eo menſe, præſenti anno, Hiero-
ſolyma nondum capta erat, & inſequenti jam
triumphus Judaicus ante eum menſem actus.
Joſephus itaque utrobique de Natali genuino
loquitur. Natale Domitiani in diem xxIV Octo-
bris, Veſpaſiani verò in diem xvII Novembris
incidit, ut Suetonius teſtatur. Beryto Titus An-
tiochiam ſe contulit, indeque iterum in Palæſti-

Tom. I.

C. Baroni.

nam, ac tandem anno ſequenti oneraria nave in & C. i.

65

Italiam appulit, ut ex Joſepho lib. 7. de Bello An. Ch. 7*

liquet. Qui autem Titi itinerarium à Joſepho
deicriptüm examinabit, illum nonniſi exeunte
Aprili anni inſequentis Romam pervenire po-
tuiſſe comperiet. Tardiùs illuc accedere non po-
tuit, cùm ante diem primum Maij triumpharit;
ut anno ſequenti oſtendam:

*

ANNO PERIODI GRXCGO-ROMAN ½ 564. Anno Urbis

O24. F.) I5. P. 7. April. Indict. 14.
JnSsu CHRISTI 7I. ſecund. Baronium 73:
CIE MENTIS P AP .

VESPASIANI LM P. 3.

D num. I & ſeq. Coſſ. Veſpaſianus Aug.
III; &- M. Cocceius Nerva.
Sumtus hic à Veſpaſiano Conſulatus juxta
quintam Conſulatuum Cæſareorum regulam,
Propter triumphum nempe Iudarcum, de quo
mox. Ceteri deinceps Imperatores, annis qui-
bus triumpharunt, Conſules proceſſere „ vel
triumphum cum Decennalibus & id genus feſtis
copulavete. At inquiunt aliqui cenſores apud
Card. Noriſium in Epiſtola Conſulari pag. 158.
ſcripſiſſe me in Diſſert. Hypatica parte 1. cap. 1I.
pag. 8. paulò poſt initum annum Conſules in an-
num ſequentem creatos, & tamen ante menſem
Auguſtum ſuperioris anni Titum Hieroſolymam
non expugnaſſe. Sed infirma hæc ratio: nam li=
cèt mos ferret, ut anni initio Conſules in an-
num ſequentem deſignarentur, deſignatio ta-
men in ultimos anni menſes aliquando dilata;
prætereaque ex Plinio in Panegyri diſcimus, Im-
peratores Conſulatus privatis deſtinatos in ſe ip-
ſos aliquando tranſtuliſſe; quod anno anteceden-⸗
ti à Veſpaſiano, poſt Hieroſolymorum expugna-
tionem auditam, præſtitum videtur. Nec magis
urget, quod iidem cenſores ſubjungunt, Veſpa-
ſianum nempe, poſt Kalendas Martias trium-
phaſſe, ideoque Conſules ſuffectos jam munus
ſuum obiiſſe. Imperatores enim annis, quibus
triumphos exhibuere, Conſulatum de more ſuſ-
cepere, non quidem ut eo durante, ac intra
priores duos anni menſes, quibus magiſtratum
illum gerere ſolebant, triumphum agerent; ſed,
ut Imperator ab illo dignitatis cumulo, quemad-
modum Libanius in Panegyrico Iuliani Aug.
loquitur, eo anno magis celebraretur. Unde
Procopius lib. 2. Hiſt. Vandalicæ loquens de
triumpho Beliſarii anno Chriſti DxxXIV geſto
ait: Non multò poſt Beliſario, quod ei ex veteri
more ad triumphi ſpeciem deerat, acceſſit ; Con-
ſul enim eſt factus. Vetus ille mos hoc anno 4
Veſpaſiano inductus.
Kalendis Martiis Domitianus Cæſar Conſula-
tum ſuffectum iniit, Cu. Pedio Caſto Col-
lega, ut obſervavit Card. Noriſius in Epiſt. Con-
ſulari pag. . ubi ex Grutero refert decretum, quo
quidam Veterani civitate donantur ab Imp. Veſ-
paſiano I R. PO T. Cos. III. DES. IIII. cur-
renti nempe anno. Idem verèò decretum dici-=
tur ſcriptum NoN. APRII. CAESAR E.
Aud. F. DoMITIANO. CN. PEDIO CAS-
TO. Cos. Qua ex Inſcriptione rectèe Norilius
Card. deducit, Domitianum jam menſe Aprili
Contulatum geſſiſſe. Onuphrius in Faſtis Mu-
cianum II Domitiani Collegam ex Plinio lib.35.

824.
Olymp. 212.⸗
an. 30

1.
Conſules.

1I.

Conſulatis
mitianis

§ F C. I.

66

. . X 111 .
cap. 12. proponit; cùm tamen ibi ſoluùm Plinius

An. Ch. 71. dicat, Mucianum altero Conſulatu ſuo exprobraſ-

III.

ſe Vitellio, quòd patinam quamdam immenſi
pretii condidiſſet: ideoque is ſecundus Muciani

Conſulatus anno Chriſti LXIX geſtus fuerit.

Hactenus exiſtimatum fuerat, Domitianum an-
no ſuperiori Conſulatum primum ſuffectum geſ-
ſiſſe. Sed ex Prætura ejus ac Imperio Conſulari
anno 1XIX à nobis explicatis contrarium evinci-
tur. Præterquam quòd Zonaras de triumpho
Veſpaſiani hoc anno acto loquens ait: Cum Ti-
to filio triumphum duxit; cui DVomitianus quoqut
Conſul equo ſingulari interfuit. Quæ poſtquam
oblervavi, gaviſus ſum videre Card. Noriſium
in Epiſtola Conſulari, communem illum erro-
rem etiam emendaſſe, tam ex laudata Inſcrip-
tione, quàm ope trium Nummorum Theſauri
Medicei primæ magnitudinis in antica parte in-
ſcriptorum. MP. CAES. VESPASIAN. Auò. P. M.
TR. P. Cos. III. in poſtica: IMr. Auc. F.
Cos. DES. IT. CAES. Anc. E. DES. S. C. Hi Num-
mi præſenti anno percuſſi ante Martium, cum
id temporis Titus Imperator Auguſti filius Con-
ſul deſignatus iterum eſſet in annum ſequentem
LXXIT, & Domitianus Caſar Auguſti filius
deſignatus eſſet Conſul ad proximas Kal. Mar-
tias, ut doctè Noriſius notat. Ex iis Nummis
etiam liquet, Conſules prioribus anni menſibus
in annum ſequentem deſignari ſolitos. Ac de-
nique Titum hoc anno, ante Kalendas Martias,
Collegam Imperii nuncupatum eſſe; cùm iis
Nummis Imperatoris titulo exornetur.
Titus enim, quemadmodum & ante eum

Titus Impe- Tiberius, ac poſt eum Trajanus, Imperii Col-

rii Collega
dRictus.

lega fuit, ideoque Imperatoris titulo exornatus.
Imperii Collegæ Tribunitia Poteſtate, & Im-
perio Proconſulari donabantur, ratione cujus
Imberatores nuncupati. Titum Tribunitia Pote-
ſtate à patre cohoneſtatum eſſe teſtatur Sueto-
nius in Veſpaſiano cap. 6. ubi de Tito ait: ium-
bavit cum patre, Cenſuramque geſſit unà: ei-
dem Collega, & in Tzibunitia Poteſtate, & in
ſeptem Conſulatibus fuit. Quæ Tribunitia Pote-
ſtas in Nummis Titi, tam Græcis quàâm Latinis,
memorata. De Imperio Proconſulari eidem col-
lato, neque Suetonius, neque alius Hiſtoriæ
Auguſtæ Scriptor expreſſis verbis agit. Sed cùm
eum tam Plinius, quâm Philoſtratus, & Joſe-
phus Imperatorem appellent, hoc illi Imperium
conceſſum fuiſſe certò inſinuant. Plinius Hiſto-
riam ſuam naturalem Tito dicavit, dum adhuc
Veſpaſianus pater Rempublicam Romanam ad-
miniſtraret In Præfatione autem præterquam
quod eum ſemel & iterum Imperatorem vocat,
ait: Sciantque omnes quàm e aus tedum vivat
Imperium. Triumphalis & Cenſorius tu, ſexieſque
Conſul ac Tribunitiæ Poteſtatis particepa. Turne-
pus ait, Plinium per hæc verba, tecum vivat
Imperium, intelligere Imperium Triumphale &
Cenſorium, quia eum fugiebat, Titum imperio
Proconſulari ornatum fuiſſe. Paſſim etiam in Hi-
ſtoria Titus Imperator à Plinio appellatus. Phi-
loſtratus lib. 6. de Vita Apollonii Tyanæi cap.
14. inquit: Aααdie!e 3 aνασντααι o T Paα,
2 a%ερ αοh r8 , æταας ονοαιαοα ανο
xrανοαοτοτι &c. ideſt: Cm igitur Imperator
eſſet Romaæ appellatus Titus, omnibus ornatus dig-
nitatibus, abire conſtituit, ut ſimul cum patre
Imperaret. Maximi tamen faciens Apollonium,
permultim perficere poſſe arbitratus eſt, R etiam
brevi tempore alloqui eum poſſet. Quapropter ab

Critica Hiſtorico-Chronologica

eo peétivit, ut Argos accederet; eò echm veniſſet 8 £ C. I.
Apollonius alacriter eum complectens Titus, &c. An. Cn. 71.

Ego autem annos natus ſum triginta, iiſdem que
honoribus, quil'us pater ſexagenarius ornatus, SW
cum eo pariter ad Imperium vocatus, prater id,
quod dubito, an rectè ſatis imperare ſeiam: vereer
etiam ne majora, quuàm me deceat, aggredi mo-
liar. Demulcens autem ejus cor Apollonius, quod
robuſtum erat, perinde atque eorum, qui corpus
exercent, Dié mihi, inquit, quis tam valida cer-
vice taurum jugum ſubire cogeret? Is, inquit Titus,
qui me vitulum a primordliis educavit: patrem illis
verbis denotans, &c. Gaudeo, inquit Apoilonius,
primhm quòd te patri obtemperare paratum video,
cujus dominatu gandent etiam ſubditi, & qui na-
turà filii non ſunt. Quòd ſi frequenter domi cum es
verſaberis, inde honorem conſequeris. Juventute
enim unà cum ſenectute regnum gubernante, qud
lyra, quæ fiſtula adeo ſuavem & temperatam reſo-
nabit harmoniam, nam ſeniora junioribus concor-
dabunt; unde & ſenectus roboris aliquid accipiet,
& juventus inordinatè non efferetur. Qui locus
egregius ad oftendendum, Titum Imperii Col-
legam fuiſſe. Caſaubonus tamen, qui illum in
Animadverſionibus ad lib. 8. Suetonii refert,
ſcribit: At quod ait (nempe Philoſtratus) de
ſalutato Romæ tunc temporis Tito Inperatore, an
verum? Non ſanè, ſed prorſus nugatorium nam
id factum in caſtris ad Fieroſolyma, ut modo dicit
Suetonius, & narrat Joſephus lib. 6. Cap. 32. neque
aliter ſalutatus a ſuo exercitu Titus Imperator,
quàm vetuſto ſub Republica more, qui omnibus
notus. Sed valde fallitur Caſaubonus: Titus
enim eo modo, quo Auguſti poſt inſtitutum Im-
erium, appellatus Imperator, non verò more
ſub Republica uſurpato, ut mox videbimus; ne-
que verum eſt, Titum tantùm in caſtris ad Hie-
roſolyma dictum eſſe Imperatorem; cùm Romæ
etiam à patre hoc anno Imperator dictus fuerit.
Anno enim elapſo poſt capta Hieroſolyma Titus
à militibus Imperator appellatus, ut narrant Jo-
ſephus lib. 7. Cap. 13. aut ſecundàùm Græcum cap.
32. & Suetonius in Tito cap. 5. currenti verò
anno eo nomine à patre vocatus. Denique tam
Joſephus quàm Suetonius de nomine Imperato-
ris dari ſolito loquuntur, ideoque uterque Au-
ctor à Caſaubono non intellectus.
Joſephus lib. 7. de Bello cap. 24. de Veſpa-
ſiani & Titi triumpho agens, utrumque Impe-
ratorem vocat : e'ne Jap ανιταιοντο ανρNονυ-
οναι ταιτιοαν; id eſt, ut Gelenius vertit,
lbi enim (nempe prope Iſidis templum) Prin-
cipes nocte illa quieſcebant, id eſt, Imperatores.
Græci enim uno eodemque nomine utrumque
exprimunt; quamvis Imperatores rectiùs vertiſ-
ſet Gelenius. Ibi Imperatoris nomen Proconſu-
lare Titi Imperium ſpectare, minimè dubitan-
dum. Capitolinus in Marco de ejus avo loquens
ait: Avus Annius Verus, item Conſul & Praæfe-
Kus Urbi adſeitus in Patritios à Principibus Ve-
ſpaſiano & Tito Cenſoribus. Salmaſius in Notis
ait : Verba illa à Principibus non leguntur in

1 V.
Titus Impe⸗
rio Procon-
ſalari orna⸗
tus.

noſtro Palatino, & delenda ſunt. At ſi Titum

Collegam Imperii, & Imperatorem fuiſſe intel-
lexiſſet, verba illa retinenda, & Codicem Pala-
tinum hac in parte mancum eſſe non dubitaſſet.
Titum in Nummis dupliciter Imperatorem nun-
cupatum apud Mediobarbum videre eſt. Quod
nomen ubi præponitur, Imperium Proconſula-
re; ubi poſtponitur, victorias Titi reſpicit. Præ-
ponitur autem vel hoc modo, T. CAHSAR
LMP.

9

u Ch.

V.
Ar de li.
tu Ineri
Cillya
iclul

Vor
lian,

dr⸗

n. CM.. 5 Æ C. I. I MP. VESP. vel iſto, IMPERATOR T. CSAR
An. Ch. 71. AucGuS. F. id eſt, Imperator Titus Caæſar Aun-
gaeſti filius. Quando verò Imperatoris nomen ad
Titi victorias refertur, nomini ejus poſtponitur
hoc modo, T. CXSAR VESPASIAN IMP.
IIII. Denique aliquando in eodem Nummo
Titus Imperator dicitur, & ratione Imperii Pro-
conſularis, & ratione victoriarum, ut in iſto
Nummo apud eundem Mediobarbum : T.
CXZSAR IMP. VESPASIANUS. in poſtica:
IMP. XIII. COS. VI. Titum itaque Imperio
Proconſulari præditum fuiſſe, illudque Impera-
toris nomine expreflum, quod nemini vidi ob-
ſervatum, certum. Titum Imperii Collegam
fuiſſe, ita diſertè Dio lib. 66. in literas retulit, ut

e5 . 1- . . . e/
te mirum ſit tam diu hanc dignitatem latuiſſe: &d0
. 8 Tias oνσd σà.â So„ανααςμò rs s6&ναει ονα

6⸗ Xrv* οισ*ςαe; id eſt, Titus ex quo tempore
Principatum ſolus obtinuit, necç cæades fecit, nec

4 amoribus inſervivit, ut rectè vertit Interpres:
5 novHνιο enim eſt, ſolus impero, ut omnibus
