reliquo Orbe Romano agniti ſunt, memo-
rantur, hoc anno legitur: Maxentio IV Conſu-
le, qui ſunt Conſtantino II & Licinio II. V Idus
Februarii, Aradius Rufinus P. U. VI Kalendas
Novembris, Annius Anulinus dies XXXMIV.
P. U. III Kalendas Decembris, Aradius Ku-
finus iterum P. U. Idacius in Faſtis eoſdem Con-
ſules exhibet, ſolumque Maxentium I V, in
Italia ſc. Conſulem fuiſſe dicit. Is Maxentii
Conſulatus juxta quintam regulam, propter
Africanum triumphum; præterquam quèd in
hunc annum ſua Quinquennalia diſtulerat, uti
mox ex Lactantio lib. de Mortibus Perſecuto-
rum videbimus. Licinii verò Conſulatus juxta
ſecundam; Auguſtei enim Imperii ejus Quin-
uennalia in hunc annum incidunt; ideoque
Conſtantini Conſulatus juxta tertiam regulam,
ut ſc. ejus Collega eſſet.
Porro ex laudatis libelli de Præfectis Urbi

Prafecti Vr.- verbis conſtat, Aradium Rufinum quinto Idus
bis Roma hoc pebruarii à Maxentio Urbis Præfectum creatum

anns

eſſe; ſed cùm à Conſtantino VI Kalendas No-
vembris victus fuiſſet, hunc Annium Anuli-
num in ejus locum ſubſtituiſſe, qui per dies
XXXIVeam dignitatem obtinuit, & poſtea
Proconſul in Africam, quo Tyranni caput de-
latum, miſſus eſt, Aradio Ruſino die X XIX
Novembris in eam Præfecturam reſtituto. Go-
thofredus in Chronologia Codicis Theodoſiani
arbitratur, Anulinum à Maxentio, cùm Romàâ
prodiret VI Kalend. Novembris, Præfectum
dictum. Verùm hoc parum veroſimile. Quo
enim die Româ exiit, curis militaribus, non
verò urbanis incumbendum fuit. Nec videtur
Conſtautinus in Urbem intraſſe, antequam no-

vum fidumque Præfectum eidem præpoſuiſſet.

Rufinus tamen in ejus gratiam poſtea recep-
tus, ab eoque die XXIX Novembris in pri-
ſtinam dignitatem reſtitutus, tuncque, ut conji-
cere licet, Anulinus Proconſul in Africam miſſus.
Bellum inter Conſtantinum & Maxentium,

Bele⸗ er⸗ non hoc anno, ſed præcedenti inchoatum. Au-
ſtantinug Gor enim incertus Panegyrici Conſtantino di-

Critica Hiſtorico-Chronologica

tius Romæ contineret, quòd reſponſum acceperat

cti cap. 21. teſtatur, eam expeditionem annuam 8K. C. I V.
fuiſſe. Eutropius verò lib. 10. ait: Quinto Con- An. Ch. 312.
ſtantinus Imperii anno bellum adverſus Maxen- teez le.
tium civile commovit, copias ejus multis praliis Baron. num
fudit. Quintus Conſtantini annus die XXIVVII& ſeqꝗ-
Julii anno antecedenti abſolutus, eoque ideo
Chriſti anno bellum Maxentianum inchoatum.
Bellum illud à Maxentio indictum, ut non tan-
tùm Lactantius mox laudandus, ſed etiam Zo-
ſimus lib. 2. nos docuere: Maxentius, inquit
Zoſimus, occaſiones gerendi adverſus Conſtanti-
num belli quarebat, ſeque dolere propter obitum
patris ſui ſinulans, eui mortis cauſam Conſtanti-
nus prabuiſſet. Invitatus poſtea à Romanis tyran-
nidem Maxentii ægrè ferentibus Conſtantinus
fuit. Sed de hoc bello audiendus Lactantius
lib. de Mortibus Perſecutorum, qui cap. 43. de
Maximino loquens ait: Unus jam ſupererat de
adverſariis Dei, cujus nunc exitum ruinamque
ſubneltam. Cum haberet amulationem adverſus
Licinium, quia pralatus ei à Maximiano fuerat,
licèt nuper cum eo amicitiam confirmaſſet, tamen
ut audivit, Conſtantini ſororem Licinio eſſe de-
ſponſam, exiſtimavit, affinitatem illam duorum
Imperatorum contra ſe copulari. Et ipſe Legatos
ad Urbem miſit occultè, ſocietatem Maxentii at-
que amicitiam poſtulans. Scribit etiam familia-
riter. Recipiuntur Legati benignè, fit amicitia,
utriuſque imagines ſimul locantur. Maxentius
tanquam divinum auxilium libenter amplectitur.
Jam enim bellum Conſtantino indixerat, quaſi
necem patris ſui vindicaturus. Unde ſuſpicio in-
ciderat, ſeonem illum inteſtabilem finxiſſe diſcor-
diam cum filio, ut ad alios ſuccidendos viam ſibi
faceret, quibus omnibus ſublatis, ſibi ac filio totius
Orbis Imperium vindicaret. Sed id falſum fuit.
Nam id propoſiti habebat, ut & filio & ceteris ex-
tinttis, ſe ac Diocletianum reſtitueret in regnum.
Nazarius in Panegyrico Conſtantino Aug. dicto
cap. 9. 10. II. & 12. illud etiam bellum Maxentio
imputat, & Conſtantini prudentiam ad illud
evitandum pluribus laudat. .
Pergit Lactantius cap. 44. Jam mota inter IV.

eos fuerant arma civilia. Et quamvis ſe Maxen- Singularia
quadam de

W. bello Ma-
periturum ſe, ſi extra portas Urbis exiſſet, tamen xentiane.

bellum per idoneos Duces gerebatur. Plus virium
Mawxentio erat, quúd & patris ſui exercitum rece-
perat a Severo, & ſuum proprium de Mauris atque
Italis nuper extrawerat. Dimicatum, & Maxen-
tiani milites prævalebant, donec poſtea confirma-
to animo Conſtantinus, & ad utrumque paratus,
copias omnes ad Urbem propins admovit, & & re-
gione pontis Milvii conſedit. Inminebat dies, quo
Maxentius Inperium ceperat, qui eſt ad ſextum
Kalendas Novembris, & Quinquennalia termi-
nabantur. Commonitus eſt in quiete Conſtantinus,
ut cæleſte lRignum Dei notaret in ſèutis, atque ita
praælium committeret. Fecit, ut juſſus eſt, & tranſ-
verſä X. littera ſummo capite circumſtexo Chri-
Ro in ſountis notat. Quo ſigno armatus exercitus
capit ferrum. Procedit hoſtis obviàm ſine Impe-
ratore, pontemque tranſoreditur. Acies pari
fronte concurrit. Summa vi utrimque pugnatur.
Neque his fuga nota, neque illis. Fit in Urbe ſedi-
tio „ & Dux increpitatur velut deſertor ſalutis
publicæ. Cumque repentèò populus (aliqua verba
deſunt) Circenſes enim Natali ſuo, & debita
voce ſubelamat, Conſtantinum vinci non poſe.
Qua voce conſternatus proripit ſe, ac vocatis qui-
buſdam

ͤ mä — —

on nun

Ah. Ch.

V.
Crux Co
ſtantino
paret.

Baron.num
11x5 ſegg

VI.
Maxentii

.
imtexitus.

XII

eii⸗
MIN

EC. IJ.
Cn. 312.
7G Ma.
ntium. 8
Kon. num,

11 ſegg⸗

tio

Ud

7. I.
„ Singularis
qurlan e
hello Ma.
1en xentiane.
m
er
e
en⸗
nd⸗
llt,
re-
9
tum
mi-
s,
e ita
unſ
-
Citus
pe⸗
AtR.
t.
erb⸗
gehin

N.

dem

S§ † C. I V. buſaam Senatoribus libros Sibyllinos inſpici jubet,
An. Ch. 312. in quibis repertum eſt, illo die hoſtem Romano-
rum eſſe periturum. Quo reſponſo in ſpem vitto-
ria indublus procedit „in acienz venit. Pons à ter-
go ejus ſoeinditur. Eo viſo, pugna crudeſcit, &
manus Dei ſupererat acici. Maxentianus pro-
terretur; ipſe in fugam verſus properat ad pon-
tem, qui interruptus erat, ac multitudine fugien-
tium preſſus in Lyberim deturbatur. Confecto tan-
dem acerbiſſimo bello, cum magna Senatus po-
pulique Romani lætittia ſuſceptus Imperator Con-
ſtantinus Maximini perfidiam cognoſeit, literas
deprehendit ſtatuas & imagines invenit. Sena-
tus Conſtantino virtutis gratid primi nominis ti-
tulam decrevit, quem ſibi Maximinus vindica-
bat: ad quem victoria liberatæ Urbis, cum fuiſ-
ſet allata, non aliter accepit, quàm ſi ipſe viltus
eſſet. Cognito deinde Senatus decreto ſic exarſit
dolore, ut inimicitias apertè proſiteretur, convi-
tia jocis mixta adverſus Inperatorem maximum
diceret. Hæc Lactantius.
V A num. X I X ad XLIX. Diu inter Erudi-
Crux Con- tos altercatum fuit, quo loco, quéôve die Crux
ſtantino ap- Conſtantino oſtenſa fuerit; cui controverſiæ
bParet. Lactantius tandem finem impoſuit. Nam cùͤm
ex teſtimonio Euſebii, qui ſe accepiſſe ait ab
Baron. num. ore Conſtantini, conſtet, viſum ab eo Crucis
xIX. & ſeqq- trophæum in cœlo horis meridianis, Sole in
occaſum vergente, & addubitanti quidnam
hoc ſpectrum ſibi vellet; nocte ſequenti Chri-
ſtum dormienti apparuiſſe cum ſigno illo, quod
in cœlo oſtenſum fuerat, præcepiſſeque, ut
militari ſigno ad ſimilitudinem ejus, quod in
cœlo vidiſſet, fabricato, eo tanquam ſalutari

D præſidio in præliis uteretur, certum eſt, utram-

que viſionem uno in loco & intra ſpatium ali-
quot horarum contigifſe. Quare, ut inquit Ba-
luſius V. C. in Notis ad laudatum Lactanrtii lo-
cum, exiſtimandum, viſionem illam Crucis
GConſtantino oſtenſæ contigiſſe in caſtris, dum
Romam obfideret, vII Kalend. Novembris
currentis anni. Lactantius etiam nos docuit;,
diem ſextum Kalendas Novembris, ſeu diem

xentiani Natalem fuiſſe, cùm Imperatores eo
die Quinquennalia, & id genus feſta celebra-
rent, quo Imperium inierant. Suſpicatus aliàs
fueram, locum mendoſum eſſe, ac legen-
dum, ad quintum Kalend. Novemb. Sed locus
libelli de Præfectis Urbi num. I. allatus hanc
ſuſpicionem tollit. Qua de re ſuprà anno

bat, perüſſe. Audiendus etiam Auctor incertus
Baron. num. Panegyrici Conſtantino anno ſequenti dicti cap.
XLIX. 16. Divina mens, & ipſius Urbis aterna majeſtas ne-
fario homini eripuere eonſilium, ut ex invetera-
to illo torpore ac fœdiſſimis latebris ubitò pro-
rumperet, & onſumto per deſidias ſenio, ipſum
diem Natalis ſui ultima ſua cæde ſignaret. ne ſep-
tenarium illum numerum ſacrum & religioſam
inchoando violaret. Antiqui enim, ut in Diſſert.
Hypatica parte I I. cap. J. num. v II obſervavi,
Quinquennalia & id genus feſta ſeu Quinquen-
naliorum diem tanquam terminum & comple-
mentum præcedentium annorum non raro con-
ſiderabant, ut Lactantius loco laudato. Quo
etiam ſenſu Auctor incertus citatus diem pri-
mum ſeptimi anni Maxentii, in quem hujus

in Annales C. Baronii.

viceſimum ſeptimum Octobris, Imperii Ma-

CCCVI.
VI. Denique ex Lactantio intelligimus, Maxen-
Maxentii tium annos ſex integros imperaſſe, & priori die
interitus. ſeptimi, quo auinquennalia exhibere debe-

ta Conſtantini lib. I. cap. 39. horunz germana

Tyranni Quinquennalia incidebant, quéve s c. IV
interlectus eſt, reſpicit ut ultimum diem ſexti An. Ch. 312.
anni Imperii Maxentiani, non verè tanquam
initium anni ſeptimi, uri revera erat; quæ
hujus loci genuina explicatio. Addit idem Au-
Gtor incertus, Maxentium biduum ante pu-
gnam palatio emigraſſe, & cum, uxore ac filio in
privatans domum ſponte conceſſiſſe. Sed is filius
Romulus non erat, ut ſuprà diximus. Alterum
itaque Maxentius filium habuit, cujus nullibi
mentio, quem Conſtantini juſſu occiſum exi-
ſtimandum. Romulus autem eo nomine vocatus
videtur, quèd proavia materna Remula diéka
fuerit; teſte Lactantio lib. de Mortibus Perſec.
cap. 9. In Nummo Maxentii apud Med iobar-
bum legitur : IMP. MAXENTIUIS DIVG
CoNSTANTIO ADFINI. In altero: IM p.
MAXENTIUSDIVO CONSTANTIO CO-
GNAT. Conſtantius enim Chlorus Conſtanti-

Nni Magni pater T eodoram Maxentii ſororem

conjugem duxerat. Denique Maxentium filium
fuiſſe Maximiani Herculii, generumque Gale-
rii Maximiani, jam ſuprà demonſtravimus.
Triumphavit hoc anno Maxentius de Ale- vVII.
vandro Tyranno & Africa, quam anno præce- Maxentii
denti receperat. Card. Noriſius in Diſſert. de de Afriea
Numiſmate Impp. Diocletiani & Maximiani rriumpuss
cap.5. producit Nummum Maxentii inſcriptum:
FEL. PROCES. CoNSuIL AuG. N. Viſitur
uadriga elephantorum, in qua Imperator, cui
Victoria volans dextrâ lauream, ſiniſtrâ pal-
mam porrigit. Exiſtimat Card. Noriſius, qua-
drigas, quæ in eo Nummo conſpiciuntur, non
deſignare triumphum Maxentii de Alexandro,
ſed tantùm primum ejus Conſulatum anno
c CCVIIIgeſtum, quo tempore Alexander in
Africa regnabat. Et ratio eſt, inquit, quia in
ea inſcriptione nulla addirur nota numeralis,
ideoque prior Marentii Conſulatus, non verò
ejus triumphus exprimitur. Veruùm, rectius
Mediobarbus pag. 450. ubi ſimilem Nummum
exhibet, eum de triumpho Maxentii hoc anno,
quo quartum Conſulatum geſſit, duéto expli-
cat. Nota enim numeralis per hæc tempora in
Conſulatibus plefumque prætermiſſa. Unde li-
cèêt Licinius quinque Conſulatus geſſerit, in
nullis tamen Nummis, quod viderim, aliquis
ex illis Conſulatibus memoratus. Sic in Num-
mis Conſtantini & ejus filiorum vix Conſulatus
cum nora numerali legitur. Quare cùm trium-
phus Maxentii in quarto ejus Conſulatu repræ-
ſentatus fuerit, & cum anno Quinquennalio-
rum ejus conjunctus, ut morem tuliſſe ſupra di-
ximus, non dubito, quin Mediobarbi interpre-
tatio præferenda ſit.
A num. LVII ad CIV. Triumphavit &
Conſtantinus Magnus de Maxentio Tyranno,
idque ipſo die, quo eo debellato, Romam in-
greſſus eſt: Hæc & alia, inquit Euſebius in Vi-

VIII.
M ade Ma-
xentio
triumphus.
Baron num.
chm Conſtantinus eo tempore, magnum Dei famu- LViI. & ſeq
lum Moſem imitatus; in laudem Dei univerſo-
rum principis & vilctoriæ aubtoris fabtis ipſi ceci-
niſſet, Romam triumphans ingreſſas eſt, & cete-
ra apud Baronium num. LXIII & ſeq. legen-
da. Idem jam dixerat Euſebius in lib. 9. Hiſt.
Eccleſ. cap. 9. ſed diem, quo triumphus geſtus,
ipſe quis alius nec ex Antiquis annotavit.
Gruterus pag. 282. Baronius, aliique multi re- 1Ix.
tulerunt Inſcriptionem Arcůs Conſtantini in Conſtantini
capite viæ Appiæ; ſed unus Card. Noriſius in "riαdbbalis
Diſſert. Arcus,

S K C. IV.

Lx. & ſeqq.

X.
Maximinus
legem in
Chriſtiano

emittit.

An. Ch. 312.
Baron. num.

Diſſert. de Numiſmate Licinii Aug. cap. 3. obſer-
vavit, inſignem illum Arcum, qui etiamnum
Romæ viſitur, in ipfis Conſtantini Decennali-
bus crectum fuiſſe. Quod tamen Vota Decen-
FI.

I M P. CA ES.

Critica Hiſtorico-Chronologica

CoNSTANTINO.

nalia & Vicennalia, quæ in ea Inſcriptione le-
guntur, quæque, tanquam ſi ſuperflua fuiſ-
ſent, prætermiſit Spondanus, manifeſtè indi-
cant. Unde ea Inſcriptio huc inteègra referenda.

MAXIMO.

P. F. AucGusSsTo. S. P. Q. R.

In eodem Arcu Quob. INSTINCTU.

ſub ſacrificiis in-

DIVINITATIIS.
M AG NITUIDINE. CU M. EXERCITU. SUO.

M EB N T I S.
In eodem Arcu

ſcoulptis T A M. D E. I YVRANNO. QHAM. D E. OMN I. E Jus. ſub ſacrificiis in-
VOTIS X. FACTION E. UN O. TE MPOR E. JUSTIS. ſoulptis.
Item, REMPIEBLICA M. U LTUS. E ST. A R M I S. &. 1 Cc X.
VOTIS XX. ARCUM. TRIuMPHALE M. INSICGNE M. PICAVII. Iem,
. SIC XX.

Iutra fornicem majorem ejuſdem Arcus, legitur

binc
LIBE RATORI. URBIS

Hæc formula SI c. x. S1 C. Xx. quæ deſignat
tum Vota Decennalia ſoluta, tum Vicennalia
nuncupata, Couſtantino & Licinio imperanti-
bus primùm uſurpata;, & poſtea in frequenti

uſu fuit, ex eaque intelligimus, præfatum Ar-
cum anno dumtaxat trecenteſimo decimo ſexto
Conſtantino poſitum; cùm eo anno Decenna-
lia exhibuerit, ut ſuo loco dicetur. Jam autem
ſæpius in hoc Opere obſervavi, Imperatores
plerumque triumphos diſtuliſſe uſque ad annum
Quinquennaliorum vel hujuſmodi feſtivitatum;
ita ut eodem anno triumpharent, & Decenna-
lia aut alia id genus feſta ederent. Nunc obſer-
vandum venit, annis quibus Decennalia ede-
bant, arcus in eorum honorem de more ere-
Gtos, & victorias, quas antè repor taſſent,
Nummis inſculptas fuiſſe. Quare licèt certum
ſit, Conſtantinum hoc anno poſt devictum Ma-
ventium triumphaſſe „arcus tamen ille nonniſi
poſt quadriennium, in ejus nempe Decennali-
bus, conſtructus.
Victo Maxentio, Inperator Conſtantinus, S.
Collega ejus Licinius uno conſenſa legem pro
Chriſtianis abſolutiſſimam & copioſiſſimam pro-

mulgarunt; partæqué de Tyranno victoria nun-

rum gratiam tium, ipſamque adeo legem ad Maximinum, qui

in Orientis partibus etiam tum imperabat, ſeque
ipſis amicum eſſe ſimulabat, tran miſere, inquit Eu-
ſebius lib. 9. cap. 9 ubi. & ait, Maximinum poſt li-
teras ad Sabinum Præfe ctum Prætorii ſui à ſe
ſcriptas, de quibus mox, non permiſiſſe Chriſtia-
nis Conventus agere, aut Eccleſias extruere; licèt
Conſtantinus & Licinius literis ad ipſum datis,
id ſe Chriſtianis concedere ſignificaſſent. Periere
memoratæ literæ; ſed duplicem Conſtitutionem
à Conſtantino & Licinio datam, alteram hoc
anno, alteram ſequenti, prioremque currenti an-
no ad Maximinum tranſmiſſlam; in dubium re-
vocari non poteſt, licèt Baronius, aliique Vi-
ri doctiſſimi unius tantùm edicti meminerint.
Nam præter verba à nobis laudata, in poſteriori
Conſtantini & Licinii Conſtitutione ab Euſe-
bio lib. 10. cap. 5. relata, non ſemel prioris
hoc anno datæ mentio, ut doctè explicat Vale-
ſius in Notis ad illud edictum, ubi & quod
diſcrimen inter utrumque eſſet, oſtendit. Secun-
dum edictum Mediolani, uti ſuo loco videbi-
mus, prius loco incerto datum ‚videtur tamen
Romæ, ubi reliquo hoc anno Conſtantinus
egit, promulgatum. De laudatis literis locutum
exiſtimo Lactantium lib. de mortibus Perſec.
cap. 37. in quo, poſtquam perſecutionem d Ma-
zimino contra Chriſtianos excitatam narravit,
ait: Haæc ille moliens, Conſtantini litteris deter-

inde veròô

FuNDATORI. QHIIETIS.

retur. Diſſimulavit ergo. Et tamen ſi quis incide-
rat, mari occultò mergebatur. Conſuetudinem quo-
que ſuam non intermiſit, ut in Palatio per ſingu-
los dies ſacrificaretur. Et hoc primus invenerat,
ut animalia omnia, quibus veſeebatar, non 4
coquis, ſod à Sacerdotibus ad aras immolarentur,
nihilque prorſus menſæ apponeretur, niſßi aut deli-
batum, aut ſacrificatum, aut perfuſum mero; ut

quiſquis ad cœnam vocatus eſſet, inquinatus in-
de atque impurus exiret. In ceteris quoque ma-

Aiſtri ſiti ſimilis. Nam ſi quid reliqui vel Diocles
vel Maximianus reliquerunt, hic abraſit, ſine ullo
pudore auferens omnia. Laque horrea privatorum
claudebantur, apothecæ obſignabantur, debita in
futuros annos exigebantur. Hinc fames agris (non)
ferentibus, hinc caritas inaudita. Armentorum
ac pecorum greges ex agris rapiebantur ad ſacrifi-
cia quotidiana, quibus, adeo corruperat, ut aſ-
pernarentur annonam, & affundebant paſſim ſine
delebtu, ſine m0odo, cum lites univerſos, quorum

numerus ingens erat, pretioſis veſtibus & aureis

nummis expungerent, gregariis ο eyronibus ar-
gentum daret, barbaros omni genere largitionis
honoraret. Nam quod viventium bona vel au-
ferebat, vel dono ſuis dabat, (prout) quiſque pe-
tierat aliena, neſcio an agendas illis gratias fuiſſe
putem, quod more clementium latronum incruen-
ta ſpolia detrahebat.
Tum cap. 38. Illud vero capitale & ſupra om-
nes qui fuerunt, corrumpendi cupiditas, quid di-
cum neſcio, niſi cæca & effranata, & tamen his
verbis exprimere pro indignatione ſua non poteſt.
Vincit officium linguæ celeris magnitudo. Eunuchi
lenones, ſerutabantur omnia. Ubicumque libera-
lior facies erat, ſecedendum patribus ac maritis
fuit. Detrahebantur nobilibus fœminis veſtes,
itemque virginibus, & per ſingulos artus inſpi-
ciehbantur, ne qua pars corporis Regio cubili eſſet

8 £Æ C. IV.
An. Ch. 312.0

Maximinus
omnes èimpu⸗
ritates ſuſcis

pit.

indigna. Si qua detrectaverat, in aqua necabaturz

tanquam majeſtatis crimen eſſet. Sub illo adultero
aliqui conſtupratis uxoribus, quas ob caſtitatem
& ſidem cariſſimas habebant, cum dolorem ferre
non poſſent, ſe ipſos etiam necaverunt. Sub hoc mi-
niſtro pudicitiæ integritas nulla, niſi ubi barba-
ram libidinem deformitas infignis arcebat. Po-
ſKremo hunc jam induxerat morem, at nemo uxo-
rem ſine permiſu ejus duceret, ut ipſe in omnibus

nuptiis praguſtator eſſet. Ingennas virgines immir

nutas ſervis ſuis donabat axores. Sed & Comites
ejius ſub tali Principe imitabantur ... ſuornum
cubilia impune violabant. Quis enim vindicaret?
Mediocrium verò feliag, ut cuique libuerat, ra-
piebat. Primariæ, quæz rapi non poterant, in be-
neficiis petebantur; nec recuſari licebat, ſubſeri-
benle

AIyp.

E46
Au. 6

—

larimi⸗/
erg Nal
fiam 4
manitds

AIII.
. Maximinus
in matron⸗
ſwin.

itekeniand

AC. I.
n. Ch. in

Kl.
i- Maximinis
is onne impu⸗

maus ſalii

–

ſavit 2

in Annales

§ E C. I V. bente Inperatore, quin aut pereundum eſſet , aut
An. Ch. 312. habendus gener aliquis barbarns. Nam feréè nnl-
lus ſtipator in latere ℳ niſi Xgente eorum qui a
à Gothis tempore Vicennalium terris ſuis pulſi
Maximiano ſe tradiderunt, malo generis huma-
ni, ut illi barbaram ſer vitutem fugientes, in
Romanoc dominarentur. Has ſatellitibus & prote-
Ctoribus cinétus Orientem ludibrio haburt.
NiP:n; hanc legem dediſſet, ut fas putaret quidquid con-
erga Vale- cupiſſet ne ab Auguſta quidem, quam auper
riam inhu- appellaverat matrem, potuit temperare. Venerat
manitas. poſt obitum Maximiani ad eum Valeria, cum ſe
putaret in partibus ejus tutius moraturam, e0
maximè quòd habebat uxorem. Sed animal nefa-
rium protinus inardeſcit. Adhuc in atris veſtibus
erat mulier, nondam lulctus tempore impleto. Le-
gatis præmiſſis in matrimonio poſtulat cecturns
urxorem, ſi impetraſſet. KReſpondit illa lbers ucæ
ſola poterat; primum non poſſe de nuptiis in illo
ferali habitu agere, tepidis adhuc ecineribus mari-
ti ſui, patris ejur; deinde illum impis facere
quòd ſibe fidam conjugem repudiet, idem utique
falturus & ſibi; poſtremo nefas eſſe illius nominis
ac loci fHœminam ſine more, ſine Xemplo maritum
alterum experiri. Nunciatur homini quid eſſet
auſa. Libido in iram furoremque convertitur. Sta-
tim mulierem proſoribit, bona ejus rapit, aufert
comites, ſpadones in tormentis necat, ſen cum
matre in exilium relegat (nempe cum Priſca
Diocletiani uxore) nec in locqum certum, ſod buc

atque illue præcipitem cum ludibrio exturbat, &

amicas ejus afftio adulterio damnat.
XIII. Cap. 40. Erat clariſſina frmina, cui ex -
Maximinus liiz juvenibus Jam nepotes erant. Hanc Valeria
in matronas tanquam matrem alteram diligebat, njus con-
ſilio negatam ſibi ſuſpicabatur. Dar negotium
Praæſidli EFratineo, ut eum cum dedecore inter-
kfciat. Huic aliæ duæ adjunguntur aque nobiles,
quarum altera Veſtalem famulam virginem KRo-
ma reliquerat, furtivè tunc Valeriæ fameiliaris.
Altera virum habuit Senatorem, non nimis Augu-
ſtæ proxima. Sed utraque ob eximiam bulehruu-
dinem corporis ac pudi itiam necabatur. KRapiun-
tur ſubitò mulieres,non ad judicium, ſed ad la-
trocinium. Nec enim quiſquam accuſator extabat.
Invenitur quidam Judæus ob alia facinora reus,
qui ſpe impunitatis inductus adverſus inſontes
mentiatur. Judex aquus & diligens extra civita-
tem cum præſidio, ne lapidibus obruatur protu-
lit. Agebatur hæc tragœdia Nicææ. Inrogantur
tormenta Judæo, dum quæ juſſus . . . . . . . . .
loqueretur, pugnis a tortoribus coercentur. lano-
centes duci jubentur. Fletus & comploratio, non
illius tantum mariti, qui aderat bene meri-
tæ uxori, ſed omnium quos res indigna &α in-
audita contraxerat. Ac ne impetu populi de car-
niſicum manibus raperentur, promoti militari mo-
do inſtruäétibile mens eſflagitari proſequuntur. (lo-
cus depravatus eſt) Ita meldiæ inter cuneos ar-
matorum ad ſupplicia deducta. Oacuiſſent inſepul-
tæ domeſticis in fugam verſis, niſi eas furtiva ami-
corum miſericordia ſepeliſſet. Nec adaltero impu-
nitas promiſſa perſolvitur; ſed patibulo afixus,
aperuit omne myſterium, &ρ ſub extremo ſpiritu
inquit omnibus qui videbant, innocentes occiſas
eſſe teſtatur. ei 6
XIV. Cap. 41. Auguſta vero (Va eria nempe e-
Maximinas rii vidua) in deſertas quaſalam Syriæ ſolitudines
Diocletiano relegata, patrem ſunm Diocletianum ber occultos
ingratus. gnarnm calamitatis ſuæ fecit. Mittit ille Lega-
Tom. I.

Deinde cap. 39. Denique clm libidinibus ſuis

*
C. Baronii. 361
0„ & rogat ut ad ſe flliam remittat. Nihil pro- § X C. IV.
Kicit. Lerum ac ſæpius obſecrat. Non remittitur An. Ch. 36
Poſtremò cognatum ſuum quemdam militarem ac
Potentem virum legat, qui eum beneficiorum ſuo-
rum admonitum deprecetur. I quoque imperfebta
legatione irritas preces renunciat. I ta Lactantius,
cujus narrationem integram ad Annalium ſup-
plementum referre viſum. Mirum , nihil hic
nunc de matre Valeriæ, Priſca ſc. dici ‚neque
repetitam à Diocletiano, cùm Valeria repetere-
tur. Nam adhuc illa vivebat, ut ex capite Fr. ſuo
loco videbimus.
Maximinus, poſtquam nuntium de Maxentio XV.
debellato accepit, maximopere doluit: At ille, Maximinus
inquit Euſebius lib. 9. cap. 9. his rebus compertis Pe! Wrere
Primuem quidem, utpote Vyrannus, graviter inge- cen e, ,
muit. Poſtea verò cum nec videri vellet alii cecſiſ ſcribit.
ſé, nec rurſus, id quod jnſſum erat, Jupprimere au-

deret (ut anno CcCXI fecerat, cùm reſcrip-

tum Galerii ad ipſum miſſum fuiſſet) metu eo-
rum, qui juſſerant, hanc primum pro Chriſtianis
epiſtolam, veluti ſuopte motu & ex propria au-
toritate conſeriptam ad Præſides Imperii ſui, ne-
eſſitate adalctus direxit; ea quæ nunquam antea
feciſſet, ipſe contra ſe ſimulatò confingene. Poſtea
refert Euſebius epiſtolam, quam Maximinus ad
Sabinum Præfectum Prætorii ſui ſcripſit, quam-
que currenti anno datam eſſe, non verò anno
inſequenti, ut multi Eruditi credidere, ex dictis
liquet. In ea enim ait Maximinus: Poſtea verò
cum anno præterito MNicomediam feliciter eſſem
ingreſſus, cives eius arhis me illic degentem adie-
rant cum Deorum, ſimulacris, obnixè oranter, ne
bujnſmodi hominum genus in ſua civitate habitare
omnino ſineretur. Anno autem C ccxI poſt Ga-
lerii mortem Maximinus Bythiniam in qua Ni-
comedia ſita, occupavit, & epiſtolam dedit,
quà reſpondit decretis civitatum adverſus (hri-
ſtianos, quæque in tabulis æneis inciſa ac pu-
blicè propoſita eſt. Eam refert Euſebius lib. 9
cap. 7. Ex prioribus Fuſebii verbis primum on-

ſtantini & Licinii edictum in favorem Chriſtia-

norum datum, hoc anno ad Maximinum miſ-
ſum fuiſſe, ipſumque metu adactum hoc etiam
anno hanc epiſtolam ad Sibinum ſcripſiſſe,
manifeſtiſſimè liquet. Nam Lactantius cap. 45.
poſtquam dixit, Senatum primi nominis titu-
lum Conſtantino decreviſſe, ſubjungit: Senatus
decreto ſic exarſit (Maximinus) Aolore, ut inimi-
citias aperté profiteretur, convicia jocis mixta ad-
verſus Imperatorem maximum diceret. Tum ſta-
tim capite inſequenti: Conſtantinus, rebus in
Urbe conapoſitis, hieme proxima Mediolanum con-
tendit. Poſtquam igitur Conſtantinus decreto
Senatũs primi nominis titulum accepit, quem
ſibi Maximinus arrogabat, quèòd Cæſar ante
Conſtantinum creatus fuiſſet, pro auctoritate
egit cum Maximino, qui ideo illas ad Sabinum
literas hoc anno ſcribere coactus eſt, quas Ba-
ronius in annum ſequentem perperam confert.
Cùm verò Nazarius in Panegyrico, quem Con-
ſtantino dixit, cap. 23. ſcribat, quidquid mali
factum fuiſſet, bimeſtrem ferè curam ſanaſſe,
patet anni inſequentis initio, rebus urbanis con-
ſtitutis, Româ Mediolanum perrexiſſe, ut Li-
cinio Conſtantiam ſororem ſuam in matrimo- N
nium daret. Dico, ſequentis anni initio, quia
L. I. Codic. Theod. De cenſu. dicitur dat. XV
Kalend. Feb. Rom. Conſtantino A. IV., & Lici-
nio III Coſ-. anno ſc. 313. Menſe itaque Janua-
rio adhuc Romæ erat Conſtantinus, niſi lo-
Hh ca

362
3 4
8 E C. IV. co Dat.legendum ſit cum aliquibus editionibus
An. Ch. 312. PP. Quidquid ſit; huic legi omninò convenit
quod Euſebius in Vita Conſtantini lib. 4. cap.
cap. 3. ſcribit, Conſtantinum, cum quidam que-
rerentur, ſuperiores Imperatores iniquas cen-
sus adſcriptiones feciſſe, Cenſitores ſeu Exæ-
quatores miſiſſe, qui cenſum reformarent.
XVI. Hoc quidem anno Annius Anulinus Procon-
prima Con- ſul in Africam exeunte menſe Novembri miſſus,
itutio Con- ut hoc anno num. I. diximus; ſed epiſtola ſeu
SS "* eqicktum Conſtantini de immunitate Clericorum
*. aad eum anno tantùm ſequenti, circa menſem
Baronnum. Aprilem miſſa, ut ibidem num. V. oſtendi-
.6:1. mus. Præterea Epiſtola Conſtantini ad Cæcilia-
num Epiſcopum, in qua mentio Oh & Urſi
Rationalis Africæ, cui Conſtantinus in manda-
tis dat, ut certam pecuniæ quantitatem Caæcilia-
no adnumeret, anno tantùm ſequenti ſcripta, quo
jam Imperator de ſtatu Africæ edoctus erat. Urſi
mentio eſt in L. r. Codicis Theod. De dilationibus.
dat. 2. Non. Mart. Voluſiano & Anniano Coſlſ.
cujus titulus, Imp. Conſtantinus A. ad Urſum
Vicarium. Sed, ut obſervat Gothofredus in illius
Legis commentario, reſcribendum, VI. Cla-
rum, id eſt, Virum Clariſſimum, qui error non
infrequens. Nulla itaque Oſii in comitatu
Conſtantini mentio ante annum inſequentem.
XVII. Baronius in Notis ad Martyrologium Ro-
Imperatores manum ad diem xxXII Auguſti ſcribit, Zoſimum
Chriſtiani lib. 4. pag.761. inſigniter mentitum eſſe, quan-
ou : m. do inquit: Simul atque ſammum Imperium quif-
dti non ſunt. 72t conſequebatur, amictus ei ſacerdotalis affere-
batur à Pontificibus: & continub Pontificis Maxi-
mi titulus ei tribuebatur. Ac ceteri quidem Prin-
cipes univerſi lubentiſſimis animis hunc honorem
accepiſſe, & hoc uſi titulo videntur; adeoque Con-
ſtantinus etiam, potitus Imperio, licèt is à recta ſa-
cris in rebus via deſlexerit, & E’dem Chriſtiano-
rum amplexus ſit: idemque poſt illum reliqui or-⸗
dines ſecuti, & Ualentinianus, & Ualens. Cum
ergo Pontifices, ex more, talem Gratiano amiétum
attuliſſent, averſatus eſt id, quod petebant, ratus
non eſſe fas illiuſmodi habitu Chriſtianum uti. Cum-
que ſiola Flaminibus reddita fuiſſet, aiunt, eum,
qui dignitate Princeps inter eos erat, dixiſſe: Si
Princeps non vult appellari Pontifex, aädmodum
Baron. num. brevi Pontifex WMaximus ſiet. Redarguunt eum
XCIIL & “ mendacii, inquit Baronius, omnia vetera mo-
ſeqꝗq. * numenta; nam non Numiſmata, nec inciſi La-
*pides, neque tituli Sanctionum, nec denique
* quævis Antiquitatum memoriæ, quarum in
*„his probandis ſumma eſt auctoritas, id ali-
* quando prodiderunt. At eam ſententiam Car-
dinalis Doctiſſimus in Annalibus retractavit,
quam certam exiſtimo.
XVIII. Ex Nummis tamen ad hujus difficultatis ſolu-
Ex Nummis tionem nihil deduci poteſt; cùm poſt Philip-
bec difficul- pum ſeniorem Imperatores, nec quidem ipſe-
der lo "on met Julianus Apoſtata, Pontifices Maximi in
iis non nuncupentur, ut antea in uſu erat. Sed
Sozomenus lib. 5. cap. I. ſatis oſtendit, Conſtan-
tinum Magnum ad Fidem Chriſtianam conver-
ſum, & filios Pontificis Maximi nomen non uſur-
paſſe; cùm de uliano Augusteam dignitatem,
dum adhuc Constantius vivertet, ſibi attribuen-
te, loquens, quòd ſe Pontificem Maximum
dixerit, tanquam rem novam obſervet: CQum-
que, inquit, antea Chriſtianus fuiſſe videretur,
repentè mutata Religione ſemetipſe Pontificem Ma-
ximum appellavit. & Gentilium templa ingrediens,

Dus ſacrificavit, & ſubditis ſuadere cœpit, ut eo

Critica Hiſtorico-Chronologica

am prim rtis ſuor
to quodam primæ partis ſuorum

ritu Deos colerent. Ipſemet Julia nus in Fragmen- 5Æ .. IV.
Operum pag. An. Ch. 312.
5S46. Auε+οος αιιν, id est, Pontißicem Maxi-
mum, ut paſſim etiam in veteribus Inſcriptioni-
bus vocatur, ſe ſe appellat.
Priorem Baronii ſententiam pluribus propu- XIX.
gnat Jacobus Gothofredus in Epiſtola De inter- as gon.
dicta Chriſtianorum cum GentilibusCommunione ad au⸗ Impz.
Andream Rivetum ſcripta, Baroniumque lau- Chrifianos
dat quòd mendacii dicam Zoſimo impegerit. dictos non
Primum enim, inquit Gothofredus, quis ipſi We Pontif-
Zoſimo auctor? quis fundus? Certè fabellam il- Maxi⸗
lam non à claſſicis fideque dignis Auctoribus ar.
accepiſſe ſe teſtatur ipſemet: verùm narrationem
tantùm, quæ vulgèò jactaretur, fuiſſe indicat,
1so6&ανα1, aiunt quidam, inquit. II. Qualis Au-
ctor hac in re Zoſimus? Non jam dico, quèòd per-
petuum & internecinum Chriſtianis Imperato-
ribus odium indixerit; verùm iſtud, quèòd fi-
milibus paſſim fabellis hiſtoriam ſuam impleve-
rit. Omnibus notum, quid in Conſtantinum
circa haruſpicinæ uſum jactaverit: quid in In-
nocentium Pontificem Romanum finxerit, quaſi
is contra propriam conſcientiam in Sacra quæ-
dam Gentilitia conſenſerit. I II. Peculiare Zo-
ſimi, ut aliorum Gentilium, pariter ut Hære-
ticorum, in Gratianum odium fuiſſe, de quo
Gothofredus in Diſſertat. Philoſtorgianis lib. 10.
cap. 5. aliquid habet. Neque deerant graves
iſtius odii cauſæ: hic enim Princeps ſuos ſacris
ſumtus detraxerat, ſua Sacerdotibus ſtipendia,
idem & aram Victoriæ everterat, ſub eodem
portentoſa ſimulachra diruta fuere; quæ omnia
diſcimus ex Ambroſio, Symmacho, & Hiero-

nymo. IV. Sed malam mentem à Zoſimo ab-

fuiſſe, odiique cauſas eum procul habuiſſe, lar-
giamur. Num idem circa eundem Gratianum
fœdo errore lapſus eſt, cùm lib. 4. pag. 760. eum
Maximi Tyranni metu, tranſcenſis Alpibus,
Rhetiãâ, Norico, Pannoniâ, in Myſiam ſupe-
riorem tetendiſſe ſcribit, cùm eum Singidini
cæſum commemorat; quem tamen in Galliis
Pariſiis proditione ſuperatum, fugientemque,
Lugduni occiſum, Auctores alii conſtanter me-
morant.
Quintèò ceteros Scriptores in concilium adhi- XX,
bemus. Altum ejus, quod unus Zoſimus nar- Alis ratio-
rat, apud omnes ſilentium: quod in re tanti ne, dus 4
momenti quis credat? Ecquis enim putet, Gen- Prosanr.
tiles Scriptores alios, & in his Panegyriſtas ma-
ximè, quorum ferax hæc ætas fuit, id ſilentio
tranſmiſſuros, de Pontificatu videlicet Max. 4
Chriſtianis Imperatoribus ſuſcepto, qui alia
multò inferiora laudibus attollunt? Quis contrâ
putet, Patres, Scriptoreſque alios Chriſtianos,
vel Eccleſiaſticos id reprehenſione vacuum tranſ-
miſſuros, qui leviores multèò Principum culpas
diſſimulare non ſolent? VI. Si Conſtitutiones
Principum, ſi incorruptas Inſcriptiones ſpecte-
mus, nullum ibi ejus rei veſtigium; cùm tamen
hæc illa ſint potiſſimàm, in quibus tituli Prin-
cipum elucent. VII. Si ingenium atque indo-
lem Chriſtianorum illorum Principum, animi-
que characterem oculis noſtris ſubjicimus, non-
ne illi modis omnibus, atque innumeris Conſti-
tutionibus, Gentilitiam ſuperſtitionem eradica-
re, atque ex hominum animis, quantùm in ſe,
& quantùm tempora ferebant, avellere anniſi
ſunt, omnemque participatum & communionem
ritus Gentilitii privatis interdixere? quod cùm
ita ſit, quomodo illi Orbis obſequium ſperare vel
procurare

3C
An.Ch.

zI
lui 446.
auij hlica.
.

AIIII.
Meriiines
eiflmnatt.

Baron num,
Ieyl.

— — ☛ —

IXIII.
linm 0
glla iyſerij
ni, n, no

ſii

C Iv.
. h. 13.

IIX.
tione⸗
* oten.
1t lmpp.
rihianos
n non
lennrtif.
e; Ui.
n08,

1 XxX.
I. Ali⸗ atib⸗
ii , e
mobent.

ans
908,
Anl⸗
pas
ones

men
i⸗
ado⸗
imi⸗
nolk⸗
Gicx
inſ⸗
ell.

