Gh116_fol-1
author: Pagi, AntoineandBaronio, Cesare

WW

UOB Tübinge

—
—
◻
9
☚
0
△
—◻
vV
—
—
=—

UUIIEIINIILKIILrII

.

—

——X—
=
PVb— — eee
BBB — EEEE
— —— EEE
— e =ð
WWEEEE . ———
. —,es5 a. ⁶y¶G„qbae
V— 22⸗ 6 2 =:
S ——— ͤ+—
—, ——— . — Se
õ
— D
——
—
— ——
— L
—
—
—
— — —
—

— ffeh —
—— –
—. B
EEEE— —, SSs
— ⅛ X— B
7
W Sð
— Sððð
——
— B
—

S
R
R

R

Wllcl

3
Y?

,

l

lilllr,

“
Rr

r
4

M

ee⸗
.B We
We
WK

WW

E=

S
——
e
S

85
„

1
S MJUMU
S

R

.
7
2

—EFEFnn!

:..

—

“
,

2–

eu,

R R
rde r
R
V S

1

8

Intnnnnntntntnntne .nnnttntnttnnlttntttttttiti

,7,
/
7

e,

1
79
2

B
B
D

—

hnnpweuvu

Mln

„,

2

S

r

7
,

8
ä
eed e.
õäs 8
NNN
RN
r
ð
— eed.
We eee
B

,„

,,G/,
r„

1,73113

hhhunuud

B N
de
— ee ..
—— N *. rre —
— N 6.
—— DD Eõ
* eeee
— eeeeeeereeder.
E en.
„„ . —.äl

.6*. RR
R R

—— .
— S .
— : .
NMN — 22
— .2
U—— i— *☚
——U dU— R
—
RNR 4

e –☚
— —
———
VVVV
— 2
„ — 5
— S

in

2⁹m8S,Aℳ ————
— —
—
— —
—— =
—
—y
EEEE
–—
— —
—
—

FK. ANIONIVUSN EAGCI

Or minorum Conmwentalitem biit an NDOXͤ C..X.

-

nonis Nunt, Eattit LXXV /. MUU RM

C RITICA

HISTORICO-CHRONOLOGICA
IN UNIVERSOS

A NNA LES

ECCLESIASTICOS

Eminentiſi, imi & Reverendiſzimi
CESARIS CARDINALIS

ONII.

J N QU A

RKRERUM NARRATIO DEFENDITUR, ILLUST RATUR. SUPPLETUR,
Ordo Temporum corrigitur, innovatur, & PERIODO GRACO- ROMANAS
nunc Primum Cconcinnata munitur „

Auctore R. P. ANTONIO PAGI, Doct. Theol.; Ordinis Minorum Convent. J. rrantſfi.
OPUS POSTHUMUM;.
UATUOR TOMIS DISTINCTUM;
Ab Adventu Domini Noſtri J ESu CHRI 311 ad Annum MCXNXCVIII perductum;
NON SOLOM ANNALES ECCLESIASTICOS, HORUMQUE EPITOMEN

legentibus; ſed etiam om- nibus Antiquitatis Studiofis neceſſarium.

Accedunt Catalogi decem Veterum Summonmum Pontificum hactenus ine diti.
Studio & curà R. P. FRAN CISCI P AGI, Auctors Wepout, ejuſdem Ordinis Doctoris T. beologi.
C,QC u/UMINDICIBUS. LOCUPLETISSIMIS.

24 2⸗ —

HH

I lnn ESS N
Ry . D N
N F R N W N mm lſſef

ꝭR * c .

1
D

coLONIX trνhhRmec νυμ

Sumptibus 8⏑CI ATI 1 8.

. DCCV.

HISTORICOCHRONOLOGICA
IN UNIVERSOS

ECCLESIASTICOS
Eminentiſſimi & Reverenaiſſimi
CASARIS CARDINALIS

⸗ 48
7 . . *
. V
S . :. .
. —
„ S

I N U A4
RERUM NARRATIO DEFENDITUR, IILUSTRATUR, SUPPLETUR,

Ordo Temporum corrigitur, innovatur, & PERIODO GRACGO-ROMANA,
nunc primüm concinnata munitur,

Auctore R. P. ANTONIO P AGI, Doct. Theol., Ordinis Minorum Conwent. J. Franciſci.
OPUS POSTHUMUM-;:

NON SOLUM ANNAIL. ES ECCLESIASTICO S,; HORUM QUE EPITOMEN
legentibus; ſed etiam omnibus Antiquitatis Studioſis neceſſarium.

Accedunt Catalogi decem Veterum Summorum bPontificum hactenus inediti,

TOMUSPRIMUS;

Ab Adventu Domini noſtri Jeſu Chriſti, ad THEODOSII MAGXN.I Iobitum, ſeu ab Anno Chriſti
primo ad CcCCXCV.

Studio & carâ R. P. FRAN CISCI PAGI, Auclori Nepotis, ejnſälem Ordinis Doctoris T. heologi.

ℳα WYVNANZNHANNN

„
EESS
nennnnnnn e

= NRNN
W — — S er

CoroONIA AILLOBROGU,
Sumptibus S O CIETATIS.

M. D CCVY.

—

IILUSTRISSIMO ET EXCEIIENTISSIMO

VIRO

OANNI BAPTIST

REGI AB INTIMIS CONSILIIS
& Secretioribus Mandatis, Regiorum Ordinum
Cancellario, Marchioni de Torcy &.

7 Open, cui non vile à rerum gra
vitate,, numeroque Pretium Yſt;
Jummum ſit meritun à Patrono,
7E unum adire auſus ſum, VIR,
ILLEUYYRISJSIME, Zmique,
nominis umb'ram captare, quæ 1bſi,
& præſidio ſit & ſplendori Utriuſ-
que ac OGonem mihi non dubiam
Före confido, cuùum ex amplituaine
meriti, tum er erfaſtigio adignitati.
Purpuratorum Romæ Procerum non infimiu decis Cäk-
Iar Baronius ſacrorum Annalium intricatiſimum Obus mo-

liri auſios, quantuùm Eccleſiæ relus, uantum Liütteratorum
4 commodo;

EPISTIOLA-
eommodo, gquantum nominis celebritati conſuluerit, nemg
ſt, qui non viaeat, nemo qui ſatis poſſit predicare. Hable-
nus varii varia, diſſociata locis, adiſereta temporibus, per-
urbata oräline, remota Jenſu, ſecumque piügnantia, prout
ſuuss quemque trabebat affebtus, efuderant Noeriptores
Nragmenta magis, quàm plenam, & numeri omnilus alſo-
Uutam Hiſtoriam. Eruenda erat, non 6 putéo, quod ſomnia-
verat Philoſophus, ſed er variarum congerie,, atque confti-
btu opinionum, qux una primum elt Hiſtoriæ de⸗us, a˖ lu
men, veritas. SRipplenda erant quxz vel priorum iniquitas
temporum inviderat poſtens, vel barbarorum penè aboleve-
rat incuria ſéculorum, vel uteumque fofellerant Nriptorum
adiligenttiam. Huic pluſquam Heruleo labori, quot Dolctorum
elucubrationilbts, quot impenfis, quot ſüummorum Virorum
ſtudits, totos tiiginta annos inſudaatum ſit, negent, qui vel
indident, vel ignorant. Hal'ent interim operd, manuque
Baronii, unde coaptata in unum corpus evaſorint diſcerbta
prius membra, paſſimque jacentia. Habent diſparata locum
Juum, præpoſtera ordinem, olſèura lucem, ädulia diſèußam
NRidem, ſuppoſititia piurima veritatem. Habent denique An-
nalés Eccléſiattici omnium monumenta temporum , habent
penò omnium res geſtas populorum, Quid dicam? Habet
Bibliothecam integram, 6amque toto gravidam mundo, liber
unus.
LVerum, b fatalem humanarum rerum conditionem! quid
quiſqieé vitet, Zimeat, caveatque,, nuſquam homini ſatis
autum éſt. Hrent.,, vel poſt ſupremam artificis manum,
terſiſzimis quilitſque artis operibus, ſui nævi. Jol ipſè, quo
nibil ſplendidius, emaculatius nihbil occurrit aſpettui, ſuas
plerumque umlras, ſua patitur deliquia. Quid mirum, ſi
quid in tanto Opere minus accuratum, ſi quid animadver-
Kſione dignum irrepſerit? Non poteſt erx tam multa rivulo-
rum colluvie coattum ſfiumen, nibil contrabere f aut luti
non poteſt tam diverfis, ac ſæbe dißidentibus viæ ducibus,
humanls animis non errare. Veritatem in terrs beregrinam,
latebras amare dixeris; nec inde niſi aßiauo Criticorum con-
Rikttu diſeuſſam emergere, ucique readi.

Hai

EPISTOLA.
Huic uni veritati perveſtigandz ſe totum contulit, Garaæ
cumprimi, niſi me nimium amem, Eruditorum gregi memo-
riæ Antontu Pagius patrnus mei; & gquantenm, gudm ve diu
in condends Annalilbus Audbtor aeſuaaverat, täantumadem in
expurgandis Annotator elaboravit nec prius in lucem eriit,
jus oberà, Volumen primum, qudnm à combluribus cultiori lit-
teraturæ virio hortatoriis paßim Epiſtols aaäaubtus &ſt, ut c&
pto admoveret Operi ſodulam manum. Aämovit ſané, nec
alium lalvri poſuit, quàm vita fßenem. Quo operæ pretio, Zu
judicaveri- quo érvitu, Zu ipſè egfeceris, & claritate nominis,
& patrocinii aubtoritute. l
Neæc verò potuit, VIR EXGOEELEENZIIJSJSIME, con-
ſultius, aut &guins, quàm Tuo Nomine nuncupari Opus pland
aaumlratam eahibens Tuam in regni negotiis aclminiſtratio-
nem. Etenim animadverſioni Pagii permiſſæ ſunt populorum
omnium res geſtæ Tucæ ſollicitudini commiſæ ſunt eatera-
rum ubique gentium res gerendæt Eaplorat ille cenſorts vin-
guld diſidentium inter ſe Nriptorum ſenſa, indolem, ſtudia,
ne fäallatur Tuinfe'nſorum Prineipum, Tu Politicorum per-
vides motus, fines & reconditigima qukqié conſilia, ut occur-
ras. le temporum, Tu rerum momenta metiris. Refricat ille
præterita, ne perzant; Tu fütura, ne inopbinum occupent, an-
tevertis. Ille ſidei publicæ, Tu ſécuritati: Ille rebus Eccle-
Kic, Tu Imperii conſulis Maieſtati.

*

Eſt tamen quod inter Vos plan non conveniat, EIR IL-
LUSNYRIJSNIMEyIllienim labor unus eft, digna quæ le-
gantur ſoeribere, Tibi digna facere, quæ ſoribantur- at in gjus
Joriptis forte non pauca, in Tuis morilus aut füétis, nihil om-
nino eft quod veritati diſſentiat. Demum & Aukkoris & AKyi
notatoris vitam tantæ molis opus alſumpfit, Tu immenſis re-
gni addiblus negottis, aaeo non cedis oneri, ut otio dTiMuere,
aut certè labore refici ac reparari videæaris. S
Hic profedto ſuo muneri non impares de Tua, imoò de Cbriſti
Fumilia Epiſeopos celebrari zquum eſſet, niſi tantam rerum
vim: tantamque copiam, iniquiores Epiſtolarum anguſtiæ de-
trebtarent, & ſteylus ſimplicior e vetaret Majeſtatis aſſurge-
re, quo par &ſt, tot ſummorum irorum bpreclars geſta broädi-
gnitate

nitate preaicari. Fient ipft aliquando Annalitmm Reorleſta
appendiz non modica, & nobile inerementume hun eis ho-
nori graaum ſine füco pietas, ſine amaritudine zelnus, ſine,
Ffaſtu gravitas, ſine anxietate ſolticitudo paſtorals, nunc
Dponaent, olim dalunt.
LVorum ne Tibi nimis in dicendo videar, etſi mo Tui re-
verentia fecerit, quam par eſt, parciorem, & magis quia pa-
terentur aures, quàùm quod deberetur virtutibus conſiuuerim,
oters ſuperſedeo, &j publicæ veritati, quàm privata mo-
deſtiæ detrahbi malo.
Tot anni, tot ſudoribis elucubratum Obpus, Autilitati Ec-
leſiæ, Eruditorum deſiderio, ſèd imprimis veritats amori
& aſſertioni Aubtor conſecraverat“ quantà omnium exiſti.
matione, quàm lIuculento labore, Cleris Gallicanis, cum pri-
muüum cpit Opis aliqua ſut parte prodire, non olſeuris ſigni-
FKcationibus apud omnes voluit eſſe teſtatum. Prins autem
fupremum diem Aultor obiit, quàm aabibita fuerit Operi
poſtrema manus: integro labori ſucceßi, qui duaum in par-
tem adſeitus fueram. Tria poſtrema Volumina Eaitioni pro-
vwimè aptavi, primum ordini Baroniano reſtitui, ut ér omni
parte ſocum conſentiret Opus integrum, ſilbique conftavnet.
Nulli denique operæ peberci, ut quam ſiui ovρρ*5ρ5a*»ů-'6ionem ſitf

citavit, illam ſuſtineat; quod me non adubius argumentis af-

ſocuturum ſpero, ſi Tuis ſub auſpiciis in publicam ſe lucem
Ssdane, Jqualecumque hoc obſervantiæ, & olſèquii erga
‿ mei mbolum. PErit ſua Tabori merces, erit opertc præ-
mium, ſi benevolè ſuſöèeberis, non rem, ſed pronam in Ze.

voluntatem, Zibique er eo ſignificatum füerit, quantis no-

minilbus, quoad in vivis ero, füturus ſim

EFXCELLENTIE TVU

Addittiſmus & Olſeuentiſimus
FR. FRANCISCUS PAGI

— — h mnn m.

Provincialis Minorum Conventualium in Provincia.

òèêèäͤr

6. n 2 23
O 4
—
F SN Sez

ILLUSTRISSIMO ECCLESIE PRINCIPI

7 L. — INXNIIAS
ARCHIEPISCOPO PARISIENSL
Regiorum Ordinum Cormmendatori, Duci & Pari
Franciæ, Sorbonæ Proviſori, Regiæ Navarræ
Directori ac Superiori, &.

A M dudum Viris doclis animadverſum, ILLuSTRISSIM
NN ECCLESIAPRINCEPS, Annales Eccleſiaſticos Baronio
* inclyto eorum parenie, Herculeo labore elucubratos, & à pondano
Eccleſiæ Gallicand ornamento mirâ induſtrid in Tyno pſim contra-
dos., ſupplemento, illuſtratione ac emendatione varus in locis indi-
6 Lere. Cum enim ante Baronium nulla res in Eccleßa ita negligi viſa
eE ſit, ac rerum in ea geſtarum verd atque exacka diligentid perquiſita
é& narratio; & in Euſebio, Jocrate, J ozomeno, Theodoreto & Ewa-
H griο,qni præcipuam earum partem attigere, non rarò claudicet
veritas: nemini mirum wideri debet, ſi in tam vaſio tamque diſſcili Opere aliqua minus ac-
curaiè memorarit, aliqua verò ejus diligeniiam ſubierfugerint. Ad has diſſculiates hæc inſu-
per acceſſit, quòd Chronologia, quæ certior weri inveſtigandi modus, quæque, ur dicebat-
D. Chryſoſtomus, eſt inſtar candelæ ſuper candelabrum, ſine quo omnia tenebrarum =
& confuſionis plena, ſeculo proximè elapſo; quo in ſinem vergente Annales Eccleſiaſtici b Vidi
exarati, longèò denſioribus tenebris qudm nunc obſita fueru; & imier 1ior egregios Icriptores Dominum
quibus illud abundawit, pauciſſimi extiterint, qui vel alicui Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ parti ſoli:
do cruterio examinandæ, vel ſeriei temporum exaltè diſtinguendæ operam & induſtriam col-
locarint. Nullus porro inficias ierit, quin plurimàm Eccleſic inierſit, ut geſta in ea per tot
ſecula, quaniò certids fieri poteſt, literarum monumentis conſignentur, præclariora quæque
annotentur, ingulaque, quantum tempori⸗s obſcurias patitur, ſuis annis reddantur. Ex quo-

rum defectu plura incommoda, præſeriimque tria oriri videmus. Prima enim hominum, po-

tiſimuùm Deo ſacrorum, ætas ( bronologi in multis depravataà imbuitur; fitque ferme ut
. . . . 71 ⸗ . . . . . .
quam faciles in ea primis illis annis Iſum ad omnia, quæ propinaniur, imbibenda; ita illa fir-

miſſimè

EPISTOLA.

miſimò retineant, quæ ſemel r tradiia, intimis pecdtoribus ab adoleſcentia hauſerunt. Quare

nec grandiores natu & egregiæ alicujus doctrinæ landem conſecuios, quæ in ed principia acce-
pere, illos deponere poſſe, quotidiana experientia demonſtrat. Praæterquàm quòd nihil miſerabt- M
lius, qudm alicujus artis rudimenta ponere, cujus poſtea præcepta dediſcenda ſint. Hoc incom- uun
modum aliud conſequitur: cùm enim nullos Annales, nec fuſiores, nec untverſaliores, nec uti- vu
liores Orbis Luerarius habeat, qudm qui à Baronio edit & promulgati, eoſdem Librorum om- Ve
nium, in quibus agitur de Hiſtoria Erbium, Monaſleriorum, Eccleſiarum, aut de quacum ue VN
alia materia Eccleſtaſtica, ſontem, matricem ac ſeminarium quoddam exiſtere neceſſe eſt; ideoque Vy
menda & errores in immenſum diffundi; dum Auctores, quæ corrigenda fuiſſent, exſcribunt: VA
ſundamentis ruinoſis, qnæ evertenda erant, innituntur; & ex iis, quæ aliunde wera non eſſe con- AMra!
ſtat, certum ſe aliquid deducere arburantur. Denique nunquam ſibi magis plaudunt Hæretici, ꝗVv
quàm càùm deprehendunt, in Annalibus Eccleſiaſticis tempora turbari, Faſtos perverii, variaque fſaſet
aut tardius, aut citius qudm ewenerint, in is conſignari: inde enim anſam avidè arripiunt, populis, bbbr
quos decepere, inſinuandi, factum id plerumque de induſtria, ut veritas obruatur, inferendique, oßen
illos ſicut: ex anachroniſmis & prochroniſmis, ita ex meris figmentus & ſuppoſitiliis factis conſu- uß
tos eſſe. Tria illa damna, quæ nullus zifuus rerum æſtimator melliocria ſudicaverit, Viti Iue-: ðõ
farum ſludioß: ægrè huc uſque tulere; & Scriptores non vulgaris eruditionis in privatis Operi- De
bus, prout ſe dedit occaſio, iſdem remedium afferre conati ſunt. J ed nemo hactenus fuit, qui tusr
integrum Annalium Corpus in reictum fiectere aggreſſus ſit, ſive laboris magnitudine & varie- guin
tate, ſive diuturnuate temporis in tam longo Opere conſumendi ab eo inſtuuto deierriti fuerint. Ad ich
hæc, obtrectatio invidiæ, quæ ſolet lacerare pleroſique, in cauſa eſſe poiuit, cur Opus adeo neceſ- nun n
ſarium iandiu fuerit dilatum: illi enim ſolenne alienam ſpeciem rebns obtendere, & quæ ob lau- ſene
dabilem finem molita, in malam pariem interpretari. Hac Emilidve incommoda, ILILu- leur.
STRISSI ME ECCLESI PRINCEPS, cùᷣ/ u primùm hujus conſilii cogitatio inceſſit, mſe
prævidi; diuque, ne quid diſſimulem, animo hæſi, meæ tenuitatis conſcius, & ſubſidiis omni- en
bus ad Opus adoriendum tanta diverſitate variatum, ac à nullo ex 1ot celeberrimis Auctoribus, NIAd
qui hoc ævo floruere, tentatum, non ſaiis inſtrultus. ed ubi in mentem venit, Amplitudinem re
tuam conatus omnes, qui vel ad majorem facilitatem ſcientüis conciliandam, vel ad eruditionem n
ampliſicandam „vel ad Hæreticos conwincendos adhibentur, promovere ac juvare, omni cundta- Gua.
tione abjecta, mare illud literarium, immenſum licèt & procelloſum, confidenter ingreſſus ſum. e
Nec diuturnæ moroſæque navigationis pœnituit: ad manuum enim Tuarum oſcula admiſſus, 1
Tuique colloquii honore dignatus, famam, quæ tibi omnium animos devincit, præſentia auxit: cnn⸗
& ſerennas vulius Tui ad hilaritatem compoſiti, ac humanitas pent divina reverentiam & ad- . 1
mirationem expreſſere. Crevit utraque, cuùm oblato Tibi hoc Opere, innatâ eloquentid ac ſingu-
lari doctrina explicaſti, quæ in eo præſtare, quæ vitare, & quibus adhærere debuerim: quid in D
Actis Sanctorum, quid in Epiſtolis Poniificum; quid in Veterum Patrum monimentis; quid in e
ſacris Conciliis; quid denique in Hiftoriæ Auguſtæ, tam Romanæ, quàm Bydantinæ Icriptori- ei⸗
hus obſervandum fuerit, ut Critica Eccleſßaſtica Reipublicæ Chriſtianæ prodeſſe poſſit. Laudaſti uk
enim memoriter teſtimonia, quibus omnia dicta tua confirmasti, idque tantd mentis ſolertid, ut l 4
ſtupens mecum uſurpare coaltus fuerim iſtud Reginæ illius, non habentis ultra ſpiruum ad pri- ccg,
3. Reg. 100. mum conéeltum Salomonis, Regum ſimul & mortalium ſapientiſſimi . Verus eſt ſermo, ſhfen
quem audivi in terra mea, majorque eſt ſapientia & opera tua, quam rumor quem au- nn.
divi. Sit Dominus Deus benedictus, cui complacuiſti: & poſuit te ſuper thronum hman
Iſraël. Sed illuftrium Majorum tuorum imago, quæ animo meo obſer vata eft, illum ab admira- helgi⸗
ione revocavit: quod enim de öimplicio Bituricenſi Epiſcopo & idonius, hoc ego potiori jure de nan
Sidon. ib. Te aſſerere poſſum: Parentes ipſius aut Cathedris, aut Tribunalibus Præſederunt: illuſtris cit,in
Peſk Ep. 9. jn utraque converſatione proſapia, aut Epiſcopis floruit, aut Præfectis: ita ſemper hu Fmedo

juſce Majoribus, aut humanum, aut Divinum dictare jus uſui fuit. Non hic tamen tot
ſammos, quos Familia iua in uiroque Ordine tulii Viros, de quibus Poslerias omnis audiet &
” loquetur, lyagnio
4

EPISTOL A.

h. loquetur „commemorabo. Epregia eorum falta, &0 heroicas virtutes perſequentur alii ad hu-
juſmodi argumenta magis idonei, quàm vir Antiquitati ſine fuco & pigmeniis trackandæ in-
. mutritus. Sed præterire non poſſum Reverendiſſimum Patruum T'uum, E in Metropoli KRotho-
4 magenſi deceſſorem, Diſciplinæ Eccleſiafticæ acerrimum vindizem, tot libris Eccleſia defenden-
z dæ caus editis celebrem, Hareticorum debellatorem. Incidit ille in calamnoſa tempora, qui
A. bus Haæreſis Calviniana rabida vi, tam in Roihomagenſi Diæceſi, quàm in toto hoc floreniſſimo
d Regno graſſabatur, quibuſwe O ipera venenata ac peſtifera perrumpebat latera matris. Nulli
r. ipſe operæ, nullis ærumnis, nullis impenſis pepercit, non ſolum ut oves ſibi à Deo commiſſas in

vera Religione contineret; ſed etiam, ut quæ ab ea deſciverant, eidem reslitueret. Quòd ſi Hæ-
reſi à LUDOVICO MAGNO, Te conſulente proſtrataæ ac jugulataæ ſupersles

HMD fuiſſet »ut T'e unicè diligebat, C.α quòd brimus in Academia Pariſienſi quinque lanſenii Tpren-
. ſis Propoſitiones 4 Sede Apoſtolica damnatas, publicis Theſibus impugnaſſes, & invidiam ac
N⸗ offenſionem multorum generosè contemſiſſes, Gemmeticenſi Abbatia ſeſe in Tui gratiam abdica-

vit, ac dein Coadjutorem ſuum à Rege poſtulavit, & magno Eccleſia Rothomagenſis bono obii-
nuit, incredibili lætitia perfuſus fuiſſet, cum ſeà Nepote, in re, quam tot votis & precibus

1 Deo petierat, ſuperatum vidiſſet. Primis tuis laboribus, PRINCEPS ECCLESI IL-
. LuSTRISSIME, Juccidende hæreſeos Hydræ, gnawiter ac ſtrenuè diſputationibus & collo-
4 quiis braælußſti tandemque exuliante ac blaudente Gallia, & lota Europa gratulante, Pariſßienſi
8 Eccleſiæ, oriuſque Cleri Gallicani negotis 4à L. UDO N 1 CO MAGNO prapoſuus,
. voeon quieviſt 1, donec F- altio illa Tux de Religione c atholica Regno eliminanda, paruendoque
Iceptro, non cogitarat modò, ſed paldàm coactis exercitibus alids tentawerat; prorſus extingue-
tr. retur. O conſilium prudentiæ »magnanimitatis ac fidei erga Deum e- Principem plenum 0
M proviſionem mentis Eoccleſiam Gallicanam ad primævam ſuam gloriam ac èêplendorem rewa-
mi cantem! O æwi noſtri feliciatem! Quoties futura ſæcula prædicabunt, LUDOVICUM
e, MAG NUM innumerabilia Calviniſlarum per omnes Regni ſui Prowincias ſarſorum de-
ven lubra evertiſſe, ac ne unum quidem remanere voluiſſe; biperntorum ludicum litibus Hæreica-
onem rum decidendis Decurias, quæ tot Catholicis à vera Fide apoſtatandi occaſionem præbuerant,
aſ abrogaſſe; Ediltum Nanneienſe armata manu extortum, & appellatis externi Regibus de-
M fenſum, millieſque tamen ab Hæreticis impune violatum reſcidiſſe: toties Te ſuaſorem tam ſan⸗
dtarum Legum celebrabunt. Exempla hac in re imitatus es, ILLuSTRISSIME AR-
on CRHIPRASUL, præſtantiſſimorum antiquæ Eccleſiæ Præſulum, quos Tibi in omnibus imi-
d. tandos proponis. Acholius Theſſalonicenſis Epiſcopus, quem D. Ambroſius mutum Fidei, Aulroſin
nge⸗ gratiæ & ſanctitatis meritò vocat, à Theodoſio Magno auream Sanctionem, iumque & ſalu- Epiſt. ad
id in tare Ediltum obtinuit, in quo T'heodoſius ait: Cunctos populos, quos clementiæ noſtræ erer,
in regit temperamentum, in tali volumus Religione verſari, quam divinum Petrum Peb. Thef-
vori. ſ Apoſtolum tradidiſſe Romanis, Religio uſque nunc ab ipſo inſinuata declarat. Tbhea- lon.
Aͤ philo doctiſſimo Alexandrinorum Epiſcopo præclarum KReſcriptum, quo ſacrifcia, temploerum
,4 adius, omniſque Deorum per ſacrificia culius in Eg ypto ſub capitis pæna ab eodem Impe-
pr⸗ ratore prohibentur, ipſi eiiam Genules atribuunt, & quod ſummæ ei laudi fuit, in crimen ver-
mo; tunt. Eunapius enim in Vita deſi ait: Vix ex hac vita migraverat, cùm & cultus Nu-
aau. minis apud Alexandriam, & Serapidis delubrum diſturbata diiſſipataque fuere; non
um Religio tantùm, ſed univerſa fabrica, & omnia eum habuerunt exitum, quem Poë-
mka⸗ tarum fabulæ tribuunt Gigantum victoriæ: ſimile enim quid Canobicis Templis .
el cidit, imperante tunc Theodoſio, præſidente Theophilo, piaculari homine, & Eu-
ſtris rymedonte quopiam, qui J
thu-. Latèò Kex tumidos inter ſævoſque Gigantes 6 4
en 1 Primatum tenuit. Oayſ..
ſet& Evagrio tunc Præfecto Auguſtali, & Romano Ggypti Legiones cum imperio obti-
Heua · nente: qui omnes iras adverſus ſaxa & lapicidas aggerantes, ea oppugnabant & qui

+† bellum

Codice
Theodoſ.
Tit. De
Heæreticis.

Pacat. in
Paneg.
Theodoſii.

Baron.
ann. 604.
n. III.

EPISTOLA-

bellum nunquam auditione acceperant, Serapidis ædem funditus demoliti lunt, Tem-
plique donarüs manus hoſtiliter injecerunt; abſque hoſte & citra prælium victoriam
adepti. Denique variæ Leges ab Arcadio Auguſto adverſus Haærelicos, Necétarii & D. Ioan-
nis Chryſoſtomi Epiſcoporum Conſtantinopolitanorum ſuaſu & exhoriatione, emiſſæ. Quàm glorio-
ſum tibi tanii nominis Pontiſices, quibus ſingulare in ( aiholicam veritatem ſtudium, incredibilis
in Eccleſiæ bonum propenfio, totque beroicæ virtutes T'e millimum reddidere, non ſolum ſecu-
tum eſſe; ſed etiam eorum veſtigia implewiſſe. Profetctò fauſio omine contigit, ARCHIPR-
suL ILLuSTRISSIME, ut de geſtis Aniistitum Pariſienſium in literas mittendis cogita-
veris; Operique Annalibus Eccleſiaftcis locupletandis, non parvo adjumenio futuro, primæ
notæ Scripiorem deſlinaveris: woluit enim Divina Prowidentia, ut illa immortalia tua falta,
quæ ſuſpiciunt Galli, commendant Exieri, Poſteritatis memoria celebraret ſempiterna. Non
heic referam miram tuam in Deum pietatem, ſacrum illum pro Eccleſiæ rebus ardorem, quem in
Cleri Gallicani generalibus Comitiis, quibus ſingulis quinquennus praæfides, alibique ſemper de-
monstraſti, in adverſis conſtantiam, in proſperis moderationem, aliaſque Divinas in omni ge-
nere virtutes Tuas; ne earum multiudine ac magnitudine ipſemet obruar, alioſque obruam.
Sed ſatis mirari non poſſum vehemeniiſſimam in Regis obſequia animi tui proclivitatem, ac
in gerendis, quæ Tibi ſubinde committit, diſſicillimis negoliis vigilantiſſimam ſoliciiudimem ac
integerrimam fidom. Licè enim tot graviſſimis occupationibus diſtriltus, ab illo accuratiſſimò
procurandis nunquam animum remutis. Ji Confluentes domum Regiam, quæ tud opera ad
Epiſcopatum acceſſit, aliquando te conferas, ut aliqua quiete fruaris: Pgo tuum otium,
aliorum negotis anteverto. Non enim te amæna littora, nec diſpoſiti ad temporum

vices habent ſeceſſus; ſed ſive tu agris, ſive oppidis tempus des, tem & famam pari-

ter auges, ut de magno Imperatore eloqueniiſſimus aſſerebat Orator. Imò imentum T uum

illud ſtudium, in morbo, quo nuper confliätatus es, eluxit. Sicut enim öanttus G regorius Papa
ægritudine corporis afflictus, innumerabiles pro Eccleſiæ neceſſiiatibus epiſtolas dilctavit, Pa-
oralium virtutum præclariſſima exempla dcriptis & rebus geſtis dedit; conslantiam men-
tis & hilaritatem quandam ab optima conſcientia proficiſcentem, ubi aliquantulum cruciatus
imermittebantur, ſemper prætulit: ia & Tu, dum boni omnes ingemiſcebant, veriti ne hanc
tantam ac tam inuſitatam terris virtutem cælum nobis invideret, inconcuſſam inter dolores ani-
mi fermitudinem retinuiſti, & moleſtum illud otium, quantum in Te fuit, rebus publicis im-
periurbatus impendisti. Madte igitur animo Tuo, ac tua virtute; nec unquam Regi, Eccleſic,
Galliæ, Literis uiilis eſſe deſine, tam ad ſeculi noſtri admirationem, quàm ad posterorum do-
cumentum. Cumque hæc Annalium Eccleſiasticorum illuſtramenta lucem Tibi debeant, nec po-
tius nuncupari poſſint, qum Viro in illis verſatiſtimo, patere, ILLuSTRISSIME E C-
CLESI E£E PRINCEPS, ut nomine Tuo inſcripta ea accipiat Orbis Chriftianus, nunc dimi-
dia, ſuo tempore integra, quæ vel nunquam, vel ſerius, vel minus perfecta, erat à me habiuurus,
niſi amaniiſtmis & honorißcentiſſimis verbis, ad ea comtinuanda abſolvendaque, me animaſſes,
E inter eos adlegiſſes, quos ( lerus Gallicanus, in Eccleſiæ gloriam & Literarum incrementum
munificentid ſud ac heneficuts fovet. Quod ceriè eò Tibi honorificentius, quò non in urbe Regia,
ut ceteri ferme criptores, qui magna aliqua aggrediuntur, ſed in ultima Spharæ G allicæ par-
te, ac in Clauſtri ſeceſſu vivam. Pro qua Amplitudinis Tuæ erga me hbeneficentia, càm Tu ni-
hyil àme expetas, neque ego aliquid præfſtare peſſim, ſedulò conabor, ut viriutum Tuarum, ar
meæ voluniatis apud poſteros vigeat nunquam intermorüura memoria, ampliſſimiſque & æter-
nis monumentis conſecretur

DOMINATIONI TUX ILLUSTRISSIMA

Eternum addictiſſimus
F. ANTONIUS PAG I.

A
m
me
(amr
Ltaten
tatum
cient,
cipdie
lcſar
inſtiru
Hiſto⸗
mis
ultini
opern
emiſen
10 trie
morta
Nar
clechn
Ptas rel
cimus
lulib.
o/
ſene
laa co⸗

Nß

e, R☚R 8 § =
E NX 2 *
W. 0 *½& 4
RDS /½ S

TIO
ECTOREM

NOVXE EDITIONI ACCOMMODATA.

ECULO proximeè elapſo, quo ſuperiorum temporum
infelicitate, Majorumque negligentiã ,Eruditio penè con-
ſepulta ex ſuis veluti favillis reviviſcere cœpit, altas, quas
dudum miramur, radices actura, ea præcipuam in defœ-

locavit. Cujus notitia cùm ad omnes egregias artes ac
diſciplinas conſequendas plurimùm conducat, ad Eccleſiæ
doctrinam perdiſcendam multò magis neceſſariam eſſe,
non eſt cur heic demonſtrare ſatagam; quod penes omnes
æquè convenit, qui res Eccleſiaſticas illotis, ut aiunt manibus non attrectarunt. Id
ipſum Sectarios præjudicaſſe, dum novos errores priſcis ac depravatis Antiquitatis do-
cumentis propaginare machinati ſunt, neminem latere exiſtimo. Verumtamen ex eo⸗
rum conatu ſtudioque illud inter alia plurima non poſtremum in Eccleſiam Catholi-
cam redundavit emolumentum; quod exinde de ſincera ejus Hiſtoria per omnes ſuas

ætates digerenda concinnandaque ſeriò cogitatum eſt. Ad tantum opus, antea inten-

tatum, expediendum duo ſummi Viri, quorum fama celebritaſque nunquam defi-
cient, præſtò adfuerunt, quaſi valentiſſimi pugiles, qui in hac ſacra palæſtra primi præ-
cipuique mererentur, Onuphrius ſcilicet Panvinius, Auguſtinianæ Familiæ decus, &
Cæſar Cardinalis Baronius, Congregationis Oratorii à Sancto Philippo Nerio tum recèns
inſtitutæ, ac Sacri Collegii lumen & ornamentum. Et quidem Onuphrius ex Romanæ
Hiſtoriæ Scriptoribus, Tabulis Capitolinis, inſcriptis Lapidibus, ac Imperatorum Num-
mis jam Faſtos Conſulares non minori labore quàm laude elucubrarat: tempora poſt
Juſtinianum Auguſtum uſque ad Albertum Romanorum Regem primore manu &
opera informarat: Chronicon Eccleſiaſticum, aliaque plura egregia Opera in lucem
emiſerat; cùm anno Chriſti milleſimo quingenteſimo ſexageſimo octavo, ætatis ve-

canda ac integritati ſuæ reſtituenda Hiſtoria operam col-

.

I.
Onuphrius
Annales
cos medi=
tabatur.

rò triceſimo nono, magno Hiſtoriæ, tum Eccleſiaſticæ, tum Romanæ detrimento z

mortalitatem explevit.
Natus tunc erat Baronius annos ferme triginta, jamdiuque à Sancéto Phili po Nerio
electus fuerat, qui Magdeburgenſium Centurias adverſus Eccleſiam Carlwolteam ſeri-
ptas refelleret. Quem, dum Onuphrius viveret, idem conſilium mente concepiſſe, diſ-
cimus ex iis, quæ in Vita S. Philippi linguaâ Italicâ ac typis Romanis M DC XXXI excu-
ſa, lib. I. cap. 13. leguntur: Gli parue una notte in ſogno (de Baronio Auctor loquitur)
di diſcorrere inſieme con Onofrio Panvino, il quale in quei tempi andava anch' egli mettendo
inſieme l'Istoria Eccleſiaſtica: e ragionando ſeco di ciò, che Filippo gli aveva impoſto, lo pre-
gava con grandiſſima inſtanza, che vole ſii egli dar compimento all incominciata impreſa. Hor
† † 2. mentre

XTI.
Quod O-
nuphrius
meditaba-
tur, Barg-
nius exe-
cutus eſt.

PREÆH- FATIO.

mentre il Baronio tutto anxioſo dicewa queſte parole: Gli parue che Onofrio non lo voleſſen
altrimente aſcoltare; ma ſi voltaſie altrove, e volendo pure il Baronio ſeguitare il ſuo diſcorſo;
e moſtrarli con ragioni, che a lui Sapparteneva per ogni riſpento di comporre gli Annali, ſen-
1 ſenſibilmente e diſlintemenie la voce del 5. Padre, che gli diſſe : Quietati, Barono, e non
ti affaticare biu in queſto ragionamenio, per che l'Iſtoria Eccleſiaſtica ha dà far iu, e non Ono-
frio. Poſtquam ttaque Baronius eo in Opere annos triginta inſumſiſſet, præmiſſis au-
ſpicii vice Notationibus ad Martyrologiumim Romanum, primum Annalium Fccleſiaſti-
corum Tomum publicavit, tanto omnium applauſu, ut fuerint etiam ex Proteſtan-
tibus, qui ejus diligentiam, fidem, eruditionem, judicium commendatint. Et re-
vera tam in eo, quam in ſequentibus tomis undecim innumèras difficultates, quæ an-
tea diſſolvi non poſſe credebantur, enodavit; complura denſis tenebris circumfuſa
in manifeſtam lucem eduxit; tantumꝗue rerum FEccleſiaſticarum cognitionem pro-
movit, quantùm ante eum nemo.
III. Verum cùm eo labore Centuriatorum vires penitus enerventur, ſumta inde à qui-
nae: . buſdam Proteſtantibus anſa adverſus Baronium varios libros ſcribendi qui ſtatim à
ratione & Catholicis ſolidè confutati ſunt. Non eſt tamen, quòd quis exiſtimet, ex hujuſmodi
emporum Cconcertationibus Annales Eccleſiaſticos aliquam lucem accepiſſe; cùm ferè omnia,
ne- quæ inter utroſque agitata fuere, externa & Annalibus Eccleſiaſticis ad ventitia ſint.
Kant. Hoc enim tanquam certum principium ponendum, eos ex Hiſtoria, ſeu rerum in Ec-
cleſia geſtarum, vel quæ cum iis connexionem aliquam habent, narratione tanquam
ex materia, ex Chronologia verò ac recta conſignatione temporum, quibus res, quæ
referuntur, peractæ, tanquam ex forma conſtare: & quæcumque alia in iis contenta,
cujuſvis momenmti ſint, ea tantùm tanquam corollaria & auctaria quædam eſſe ſupra id
quod Annalibus neceſſarium, debitumque, adjecta. Eccleſiaſticæ enim Hiſtoriæ hoc
quidem probant, ut ſcribit Lanfrancus in Commenmtario de Euchariſtia adverſus Be-
rengarium, quod hanc Fidem quam nunc habemus, omnes Fideles qui nos præceſſerunt, 4

priſcis temporibus habuerunt; ſed earum non eſt id alio argumento probare, quàm nar-

ratione rerum ab ipſis naſcentis Eccleſiæ primordiis, in diverſis Orbis partibus acta-
rum. Profectò tot ac tam diverſorum eventuum ſincera expoſitio, annis, quibus con-
tigere, illigata, campum ſatis amplum ſuppeditat, abſque eo quòd opus ſit, ut Hiſto-
ricus Eccleſiaſticus in iis quæ tanquam aliena reputare debet, laboris & induſtriæ par-
tem inſumat. Quæ itaque ad Fidem adverſus Heæreticos certis argumentis & auctori-
tatibus tuendam ſpectant, ea ad Auctores, qui de controverſiis Catholicos inter & He-
terodoxos verſantibus tractarunt, aut ad Sacræ Scripturæ Interpretes rejiciat, oportet.
Sic ejus non eſt pertractare ad quæ ſeſe Poteſtas Eccleſiaſtica extendat, quidve in re-
bus Eccleſiaſticis Principibus ſecularibus liceat, ac ſimilia declarare. Hæc quippe, plu-
rãque id genus alia, nonniſi ex accidente ac ex occaſione & rariùs in Annalibus Eccle-
ſiaſticis examinanda; alioquin aliquibus ii limitibus vix circumſcriberentur, aliudque
non eſſent, quàm aggregatum quodpiam ex Theologia, controverſiis Fidei, ſacræ
Scripturæ interpretatione, Jure Canonico, aliiſque hujuſmodi ad res ſacras pertinen-
tibus. Mirum autem videri non debet, Baronium multum in hujuſmodi fuiſſe; cùm

primarius ac præcipuus, quem ſibi propoſuerat, ſcopus, eſſet confutatio Centuriarum

Magdeburgenſium, in quibus Auctores cumularant quæcumque adverſus ſanctitatem
Eccleſiæ Romanæ, auctoritatem Summorum Pontificum, omniaque Religionis Ca-
tholicæ dogmata facere ſibi videbantur. Quamobrem Operi Controverſiarum Opus

merè Chronico-Hiſtoricum opponendum non erat. Quòd ſi puros putos Annales Ec-

cleſiaſticos Cardinalis non minus ſapientiâ ac prudentiã, quaàm doctrinã præſtans, elu-
1V cubrandos habuiſſet, varia, de quibus fusè diſſerit, leviter tantuùm attigiſſet.
Aunatos Ex quibus facilè quilibet intelligere poteſt, omnes qui adverſus Annales Baronii ex

profeſſo

Barc
ul
Cor.
S
ſubt
pretu
inlb
caren
Ann.
H
10, i
larli
Lcce
edita⸗
agiu
guet⸗
Wur
Cen
Mo
li, n
(hronie
Lellor
Cutien.
Pals, a
gis ani
ctor re
Tacitun
in annn
Hoitius
tempos
Cate
Oue vi
Led
Tetumn
illoltran
clenci
thoier
Noman.
Ohrem

de

edita, Centurias ſequentes. Ubi contigit titulum illum legere, aſſer

cutiendiſque, Chronologiæ notitiam inutilem exiſtimat;

Romana, tanquam falſa com mentitiaque ſeſe reprobare,

profeſſo ſcripſere „parum aut nihil ad eorum emendationem ,‚ac illuſtrationem con- von ilu-

tuliſſe, cùm nec eorum materiam, nec eorum formam ferè attigerint; ſed ipſis rei ne- 4
glectis capitibus acceſſionibus occupati fuerint. Qod quidem nullo negotio demon .
ſtrari poteſt. Non longè poſt ejus mortem 3 quæ anno hujus ſeculi ſeptimo contigit,
