no accepit, ſed neuter Gangem nominat, ut de
Indis intra vel extra Gangem ſitis hic locus
accipi poſſit. Nam cùm interiorem Indiam ra-
tione citerioris appellent, interior hic neceſſa-
rio pro exteriore, ſive pro India extra Gan-
gem accipienda foret; quia Iadia extra Gan-
gem nobis citerior eſt: atque hoc abſurdum &
contta omnem veræ Geographiæ rationem. Ita-
que cùm citeriorem Indiam hic appellent eam,
quæ Æthyopiæ adhæret, in qua Bartholomeus
Evangelium prædicavit, quam Æthyopiam ſub
XÆXgypto eſſe nemo dubitavit, ( quia Rubrum
mare attingit, ad Adulin & oſtium Sinũs Arabi-
ci), India interior nulla alia intelligi poteſt
ræter Æhyopiam interiorem cujus Metropo-
erat Auxumis, quò antea nemo præconum
Chriſti penetraverat.
I1x. Scriptores antiqui, cüm de regionibus re-
Antigqui buſque longinquioribus obſcuriùs loquuntur,
Hic ſenten.- benigna interpretatione juvandi ſunt. Arrianus,
tia non ad⸗- 5 „ . 6 ipl 1
verſantur. alt quiſquis Auctor eſt, in Perip maris Rubri
uxumin octidui itinere ab Adulitico portu in
Mediterraneam Æ.thiopiæ remotam ſcribit.
Sanctus Heronymus etiam periculoſam & lon-
gam navigationem Rubri maris ad urbem Axu-
min deſcribit epiſt. I V ad Ruſticum Mona-
chum, ubi hactenus inſigni errore urbem ma-
ximam, pro urbem Arxumin „»vel Axumam edi-
tum legitur. Locus ille ad Rufini narrationem
intelligendam unicè facit. Adde quod ſuperio-
ris ſeculi navigationibus compertum fuit, San-
ctum T homam, non in Parthia ſolùm „& exte-
riori India; ſed in intima ultra Taprobanam
Evangelium prædicaſſe, ubi corpus ejus in Ma-
lapur oppido ad Gangeticum ſnum repertum
Tom. I.

421
fuit. Ita ut Frumentius horum Indorum Apo- S. C. IV.
ſtolus appellari non Poſſit. Ita docte Holſte- An. Ch. 327.
nius, qui in Notis ad Martyrologium Roma-
num etiam obſervat, ipſos quoque Æthiopas,
qui nunc Abiſſini dicuntur, ſe ſe Indos voca-
re, & Apoſtolum gentis ſuæ Frumentium agnoſ-
cere.
Fallitur tamen in eo quod aſſerit divum X.
T homam Apoſtolum in ultima India ultra Ta- D. Thomas
probanam inſulam martyrium feciſſe, & Chri- Mss'de
ſtianos vulgèò Sancti Thomæ appellatos origi- „i,, “ .
nem ducere ex hujus Sancti Apoſtoli diſcipulis. Wthiopia
Hi enim Chriſtiani origine Chaldæi ſunt, & marty-
utuntur Scriptura Sacra, linguâ Chaldaicâ ſcri- rium paſſas
Pta, quam etiam in Officiis divinis uſurpant. *on oſt.
Ortum itaque trahunt à Babyloniis & à Syriis;
& quemadmodum illi Sectam Neſtorianam
profitentur; quia Patriarcha Neſtorianus Ba-
bylonis olim Eccleſias non ſolàům in Æthiopia,
ſed etiam in Tartaria & in Sinarum regione
inſtituerat, miſſis in illas partes ſuæ ſectæ hæ-
reticis. Soliti ſunt enim Sectarii hoc plauſibili
nomine quod ſectatores Apoſtolorum exiſtant,
ſuos errores tegere ac velare. Fraus hæc Chal-
dæis ſeu Neſtorianis Indiarum Orientalium
percommodeè ceſſit adverſus Luſitanos, cùm
poſt varias ibidem relatas victorias, eos ut in
Eccleſiæ ſinum redirent adigere voluêre. Ma-
liapur urbs in qua Legendarii Sanctum Tho-
mam Apoſtolum deceſſiſſe tradunt „»Geogra-
phis veteribus incognita fuit. Ejus martyrium
apud Parthos & Medos, Indos etiam nuncu-
batos, contigit, & ſacrum ejus corpus Edeſ-
Jam translatum, ut teſtantur Rufinus, qui in
Syriam anno cccLIXXI profectus eſt, ibique per
annos XX permanſit, in lib. 2. cap.5. Socrates
lib. 4. cap. r4. Sozomenus lib. 6. cap. 18. & plu-
res alii his Hiſtoricis recentiores „ quibus ſuf-
fragantur varii Martyrologi, indeque Indiarum
Neſtoriani, qui ſan cti hujus Apoſtoli corpus
uſque ad ſeculum elapſum ſe ſe conſervaſſe ef-
futiere, validè confutantur. Quare Luſitani,
uti Oſorius Silvenſis Epiſcopus lib. 3. Rerum
Indic. quem Baronius anno LVII. num. CXIII.
& ſeqq. & Holſtenius citatus ſecuti ſunt parum
cautè Neſtorianis credidêre ; Cum in rebus ad
religionem ſpectantibus diffidendum illis fuerit.
Ceterum veriſſimum eſt quod retulimus ex XI.
Holſtenio, univerſam ſcilicet Æhiopiam ſu- Ethiopes ex
Pra gyptum ſitam Indiarum nomine olim Iadis Orien-
comprehenſam fuiſſe. His ſolum addo Philo- talibus ori-
ſtratum lib. 3. De Vita Apollonii cap. 6. Scribe- Sane 4
re Æthiopes ex Indis Orientalibus originem“
ducere, indeque .thiopia ab Antiquis India
vocata. Inſuper Lucianus in vita Alexandri
Pſeudo-prophetæ Pag. 492. prodit. Càm adoleſ-
cens amne adverſo in Fyptinn navigaſſet ad
inundationem uſque, ſubductto navigio perſuaſuc
eſt, ut pariter in Indiam navigaret. Lapſus eſt
Eraſmus in verſione horum verborum æνιοονπ
*NXανιααι , ad inundationem uſque. Neque
enim inundatio locus eſt, qud bertingi poſſit,
aut qui meta ſit navigationis ſupra Nilum
factæ. Præterea KXWαα non eſt Clyſma urbs
Ægypti; hæc quippe ad mare Rubrum, non
verò ad Nilum poſita erat, & etiamnum
Clyſma, vulgò Colzxom „ quæ vox ex Græco
corrupta, appellatur, indeque Arabes mare
Rubrum, Bahar Ehkolzom Gallicè Mer de Kol-
Kom vocant. KAαnαα itaque deſignat Catadu-
pa, ſeu Cataractam ac locum abruptum & præ-
Nn cipitem

4²²

SC. IV. cipitem in flumine, unde ruit poriùs quâm
An. Ch. 327. fluit, indeque Lucianas addit, navem delatam
eſſe ſupra æols Aveοα quod in occurſu hu-
juſmodi locorum ſieri neceſſe eſt. Vox νν²
à derivatur à verbo Xι, quod inter varias
alias ſignificationes denotat ſonitum Aquarum
in rupes cadentium ſe ſeque violenter impel-
lentium, ut oſtendit Henricus Stephanus in
Theſauro linguæ Græcæ, au ctoritate Euſtatii in
lib. 23. Iliadis. Cataractæ Nili vocabantur Ca-
tadlupa œro dgννοια à ſonitu ſc. Soννο enim
ſonum ſignificat. Ita illas Cicero in Somnio
Scipionis num. 19. appellat, & Plinius lib. 5. cap.
9. Nilum deſcribens ait: Vebtus aquis properan-
tihus ad locum ℳothiopum, qui Catadupi vocan-
tur, noviſſimo cataralcte inter. occurſantes ſoopu-
los non fluere immenſo fragore creditur, ſed flue-
re, Quare manifeſtum eſt, Lucianum eam re-
gionem, quæ ſupra Catadupa ſunt 'lvdiæy appel-
lare. Virgilius lib. 4. Georgic. verſ. 285. clariſſi-
mè hac in re loquitur,
Nam quà Pellæi gens fortunata Canopi,
Accolit effaſos ſtagaantem flumine Nilam
Et viridem AXfoyptum nigra facundat arena,
E&s diverſa ruens ſeèptem decurrit in ora.
Uſque coloratis amnis devexni ab Indis.
ubi vides populos, quos Nilus alluit, Indos
nuncupari.
XII. Unde Auxumitæ qui horum pars extant, Indi
Axumite ſunt, horumque Apoſtolus Sanctus Frumentius
Indi erant. fuit. Urbs Axuma antiquum ſuum nomen ſer-
vavit, hodieque in ea Eccleſia viſitur, ubi Neæ-
gus Abyſſinorum coronatur, ſed oppidum illud
à Mahumeranis everſum fuit, ut diſcimus ex Re-
lationibus Luſitanorum collectis in £thiopia à
Balthazare Tellez, Uliſſipone anno MDCLX
lingua Luſitana editis.
XIII. Venio nunc ad duos Frumentios à Baronio
8. Frumen- invectos, quos evertit vel ſola epiſtola Con-
, Se ſtantii Imp. ad Principes Axumitarum miſſa,
Mihiopia ſeu quæ Extat apud Athanaſium in Apologia ad
in India ci- Conſtantium, & recitatur à Baronio anno
teriori pradi- cCcCLVInum. xX II1 8& ſeqq-càùm in ea Princi-
cavit. pibus Axumitanis mandet Imperator, ut Fu-
mentium Epiſeopum, quaàm primnm in Wgiptum
dimittant. Inde enim manifeſtum fit, Axa-
mam urbem fuiſſe extra Egyptum poſitam, in
qua numquam urbs extitit Axumis aut Axomis
nuncupata; cùm contra Ptolomæus lib. 4. cap. 8.
ſcribat Axume urbem «Æthyopiæ fuiſſe, & pro-
cul inquit d fluminibus, mediterranea civitates
ſunt Axume, in qua Regea. Sed loco fluminibus,
legendum, Mumine, ſeu Nilo; in Græco enim
legitur: Kæt Aοε rs wors, &c. Miſ-
ſionem Frumentii in Indiam citeriorem ſeu in
Athiopiam primus ſcripſit Rufinus lib. I. cap.9,
& ex eo Socrates, Sozomenus, Theodoretus,
aliique mutuati ſunt, ſed cùm eam uno tenore
retulerit, dum de rebus à Conſtantino Magno
geſtis agit, hinc factum, ut Baronius ſub finem
Imperii Conſtantini Magni hæc contigiſſe cre-
diderit, Valeſius verò in Notis ad lib. I. Socra-
tis cap. 19. ſub Conſtantio ejus ſucceſſore.
XIV. Verùm Valeſium ſummopere hac in re hal-
Synopſis hi- lucinatum, & Rufinum quoad rei geſtæ tem-

ſtoriæ« con- pus non erraſſe, facile eſt demonſtrare. Hæc
verſionis eæius narrationis ſumma. In diviſione Orbis per
Kthiopum. 1 a. In divifione Orbis per

Apoſtolos celebrata, Thomæ Parthia, & Ma-
thæo Aithiopia, eique adherens citerior India
Buartholomæo dicitur ſorte decreta. Inter quam
Parthiamque media, ſed longo interior tractu In-

Critica Hiſtorico-Chronologica

dJia ulterior jacet. Metrodorns quidam Philoſy- 8 K. C. IV.

Pphus, inſpiciendorum locoram, & Orbis perſeru- An. Ch. 327.
tandi gratia, ulteriorem dicitur!. ndiam penetraſ-
ſe. Cajus exemplo etiam invitatus Meropius qui-
dam Tyrius Philoſophus ſimili ex cauſa adire In-
diam voluit, habens ſecum duos puerulos, quo-
rum Junior £deſius, alter Frumentius vocaba-
tur. Sed cùm in reditu ad portum quemdam na-
vis, qua vehebatur, applicuiſſer, à Barbaris
perimitur, & duo pueruli ad Regem ducuntur.
Is AℳD'deſium pincernam fecit, & Frumentio ra-
tiones ſuas, ſcriniaque commiſit, morienſque
uxorem cum parvulo filio Regni reliquit hære-
dem. Utrumque rogavit Regina, ut ſecum
donec adoleſceret filius, regendi Regni ſollici-
tudinem partirentur; qua occaſione Frumentius
bene uſus, negotiatores Romanos, qui Chriſtia-
ni eſſent, monuit, ut conventicula per loca ſin-
gula facerent, ipſeque aliquas Eccleſias con-
Ktruxit, quo Chriſtianorum inibi ſemen exur-
ere poſſet. Poſtquam Regius puer adolevit,
Pdeſius & Frumentius ad Orbem noſtrum re-
verſi ſunt, & Frumentius Athanaſium Epiſco-
pum Alexandrinum monuit, ut jam plurimis
Eccleſiis in Barbarico ſolo ædificatis illuc ali-
quem Epiſcopum mitteret.
Athanaſius, qui nuper Sacerdotium ſuſcepe- Q XV. re
rat, illuc Frumentium Epiſcopum ordinatum § ,.
redire jubet; ex quo in Indiæ partibus & populi tius & Me-
Chriſtianorum & Eccleſiæ faltaæa ſunt, & Sacerdo- ropius in
tium cœit. Ita Rufinus. Cùm verò Sanctus ehiopiam
Athanaſius menſe Decembri anni ccc XXV1I Frafedi.
Epiſcopus Alexandrinus renunciatus fuerit, li-
quet hoc circiter tempore, ut recte vidit Ba-
ronius, Prumentium Epiſcopum in EÆthyo-
piam, Indiam à Rufino appellatam, miſſum
eſſe, Meropiumque cum Ædeſio & Frumentio
ejus propinquis anno Chriſti circiter trecente=
ſimo decimoſexto peregrinationem illam ſuſce-
piſſe, & uno aut altero antea anno Metrodo-
rum, cujus exemplo invitatus fuit, veram In-
diam, quam Rufinus perperàm citeriorem vo-
cat, penetraſſe. Neque enim parvum tempus in
eundo & redeundo, & ibidem commorando,
donec filius Regis adoleſceret, £deſio & Fru-
mentio conſumendum fuit.
Non itaque contra Chronologiam, ſed con- XVIL.
tra Geographiam Rufinus peccavit. Is enim Hi- Rrvores Ruß
ſtoriam ſuam Eccleſiaſticam in Italia ſcripſit „i & Cecdre-
: . 1ni in hac hi-
poſt annum Chriſti quadringenteſimum, ut alibi eria nar-
oſtendi, ideoque càùm Parthia limes fuerit Im- snda.
perii Romani, mediaque inter duas Indias,
India quam citeriorem appellat Rufinus, India
ulterior fuit, & quam ulteriorem dicit, citerior
appellanda erat. Præterea fallitur in eo quod
Metrodorum Indiam quam ulteriorem appellat,
ſeu Æthiopiam hodiernam, penetraſſe ſcribit.
Metrodorus enim non «thiopiam, ſeu Indiam
reſpectu noſtro citeriorem, ſed veram Indiam
ſeu Indiam ulteriorem (ut à viro qui in Imperio
Romano ſcribebat, vocari debuit) perluſtravit.-
Rectè enim Cedrenus ad annum Conſtantini M.
XXI tradit: Metredorus quidam Perſa, ſub
prætextu philoſophandi in Indiam ſe ad Brach-
manes contulit. Sed perperàm addit Cedrenus,
Metrodorum ex India redeuntem per Parthiam
tranſiiſſe, multoſque Lapides pretioſos, & mar-
garitas attuliſſe. In india enim interiori, ſeu £Æ-
thiopia, ubi prædicavit Fumentins, nunquamn
fuerunt Lapides pretioſi aut margaritæ. Baltha-
zar Telezius in Hiſtoria Athiopiæ Lingua Luſi-
tana

ſrni⸗

IVII

Metnodon
canſa n
fuit nnt
dacit int⸗
Conßtant
mn &
ſa.

XIX.
*9 nufivre. 1
yehenin li
1, o, 3
am , (e
edexg ſe.

mendo e d
cavig
ler

XV.
tempen
Frumen-⸗
, & Me⸗
ius in
thiopiam
fecki.

, XVI.
yyoret ij⸗
ni & Ciife
nin hie hi⸗
ſyris bar.
yanis:

4

in Annales C. Baroni.

5 C. IV. ana anno MDCLX ſcripta ex Relationibus
An. Ch-327. V irorum pietate, & eruditione illuſtrium, qui
diutiùs in Æthiopia commorati fuerant, docet
Æ£thiopiæ Patriarcham dono dediſſe Nego (ita
Abyſſini ſeu Æhiopes Regem ſuum nuncupant)
coronam unionibus, ac gemmis exornatam, eam-
que Princi pi gratiſſimam fuiſſe, quod ejus deceſ-
ſores num quam ſimilem vidiſſent, aut tuliſſent.

Cùm itaqu e Meropius dicitur Metrodori exemplo

invitatus ad longinquam peregrinationem ſulſci-
piendam, hoc minime intelligendum de pere-
grinatione a liqua in Æthiopiam, Indiam tunc
vocatam, ut perperàm intellexit Rufinus, ſed
ſimpliciter & abſolute de peregrinatione ad Or-
bem terrarum luſtrandum inſtituta.

XVII. Dicit Rufinus in fine ſuæ Relationis: Quæ nos-

Origo erroris ita geſta, non opinione Pulge, ſed ipſo DADdeſio Tyri

Rahni. presbytero poſtmodum facto, qui Frumentii comes
prius fuerat 5 referente cognovimus. Verùm de-
ſius non dixit Rufino Meropium Metrodori
exemplo in Indiam, ſeu in Æhiopiam profe-
ctum eſſe, ſed tantùm ad Indiam perluſtrandam,
& longinquam Peregrinationem ſuſcipiendam,
Metrodori exemplo motum; & quod de Pere-
grinatione illa in genere retulit ℳ deſins Rufi-
nus ſpeciatim de peregrinatione in Indiam
XÆthiopieam, ad quam perrexit Meropius, per-
Perâm intellexit. Quare Sozomenus lib. 2. cap. 24.
nulla Metrodori mentione facta ſcribit, Mero-
pium ſecutum eſſe exemplum Platonis, Empe-
doclis, Democriti Coi, & aliorum innumerabi-

lium Philoſophorum Græcorum, quibus curæz

fuit, urbes ac regiones ignotas perluſtrare.
XVIII. Cedrenus laudatus, qui illum Rufini errorem
Metrodorus rectè emendavit, falſum vero miſcuit, remque

canſa non fabulæ ſimillimam narravit. Ait enim Metrodo-
Rur rudes rum, dum in India eſſet, in vera nempe India,
pacis inter . . .
Conſtanti. lapides pretioſos à Rege Indorum accepiſſe, quos

num & Per- dono Imperatori ferret, ſed Byzantium rever-
ſas. ſum eos Conſtantino ſuo nomine obtuliſſe, &
aſſeruiſſe margaritas alias, aliaque dona, quæ
afferebat, ſibi à Perſis adempta: Itaque Conſtan-
zinus, ſubdit Cedrenus, ſover Sapori ſeribit,
mitti ſibi ea poſtulans, & accepta non remiſit. Ideo
Pax diſſiluit. Verùm hæc ſub Conſtantio, non ve-
rò ſub Conſtantino contigêre, pax enim Roma-
nos inter & Perſas anno CCCXXXVI rupta
occaſione irruptionum Perſarum in Meſopota-
miam, & in regiones Orientales Imperii, ut di-
ſertè docent Euſebius in Vita Conſtantini lib. 4.
cap. 56. & ſeq. Eutropius in Hiſtoria, Victor de
Cæſaribus, & Rufus in Breviario. Et tantùm
abeſt, ut Sapor Perſarum Rex accepta non re-
miſerit, & Conſtantino non fecerit ſatis, ut
Euſebius citatus, teſtis oculatus „qui in hac re
falli non potuit, prodit Perſas, poſtquam in
ditiones Imperii irrupére, cum Conſtantino con-
gredi vehementer reformidaſſe; miſſis Legatis pa-
cem ab eo poſtulaſſe; & Imperatorem pacem, &
amicitiam cum eis libenter pepigiſle. Legenda
quæ Baronius de hoc bello ac pace refert anno
CCCXXXVI num. LXVI & ſeq. ubi
etiam hanc fabuloſam Cedreni narrationem re-
fellit, & quæ eodem anno num. X diximus.
XIX. Valeſius tamen tam in Notis ad locum cita-
Paleſius tam tum Sozomeni, quàm in Notis ad Ammianum
in Rufno re- lib. 25. cap. 4. Cedreni narrationem veram eſſe
prehenden- cenſet, & Rufinum in eo tantùm reprehendit,
do, quam in tipſerit. C. ſtanti M. .
Cedieno ſe- quòd ſcripſerit, onſtantino Magno imperante,
quendo pec- & initio Epiſcopatũs ſancti Athanaſii Indorum,
ſeu Æhiopum converſionem per Frumentium
Tom. I.

ea it.

423
factam eſſe; qua etiam in re alios Auctores, qui S% C 1v.
eum ſecuti ſunt, falſos eſſe exiſtimat. Quia, in- An. Ch. 32.
quit, Meropius cum Frumentio non niſi Metro-
dori exemplo ad luſtrandam thiopiam invita-
tus eſt, & Metrodori meminit Hieronymus ad
annum Conſtantini XXI, ideoque poſt annum
Chriſti CCCXXIV Meropius cum Frumen-
tio, & Ædeſio peregrinationem illam ſuſcepitz
cumque Frumentius; & Ædeſius diutis in
thiopia commorati fuerint, & Merrodorus
cauſam præbuerit bello Perſico, Frumentius
nonniſi circa annum CCCXLIIreverſus eſt
Alexandriam, quo tempore Conſtantius impe-
rabat, & Athanaſius annum XV Epiſcopatũs
exceſſerat.
Verùm Erumentius vir egregie Orthodoxis XX.
Conſtantii tempore in Ethiopiam mitti non po- Coν⅛tis
. „ . . . regnante
tuit; cum is propagando Arianiſmo, & Ortho- Wrhiopiam
doxis extinguendis totus intentus fuerit. Hinc fädem Am-
ad converſionem Homeritarum qui Æthiopiæ plexam eſſe
confines ſunt, Theophilum Monachum Aria- Valeſius ber-
num, non verò aliquem Catholicum delegavit; bPeram eredi-
ut infra monſtrabitur. Et idem Conſtantius in ““.
epiſtola ad Aizanam & Sazanam Tyrannos Au-
xumis (ſic enim Reges ſuos Auxumitæ voca-
bant, ut teſtatur Arrianus in Periplo moris
Erithræi) illis præcipit ut Frumentium Epi-
ſcopum Alexandrinum mittant, ad Georgium,
quem illius urbis Epiſcopum Arianum conſti-
tuerat, ut ab eo veræ fidei doctrinam accipiat.
Qare anno CCCLVI, quo ea epiſtola data,
ur videre eſt apud Baronium, Auxumitæ Catho-
lici & Orthodoxi erant „eoſque Conſtan-
tius hæreſi Ariana imbuendos volebat, cui

ideo Auxumitarum converſio immerito artri-

bueretur.
Quoad Hieronymum à Valeſio laudattum is XXI.
de Metrodoro qui Cyclum annorum DXXXII, Cedrenus
teſte Photio in Biblioth. compoſuit, non verò & PValeſßus
de Metrodoro Philoſopho, ut ipſemet Valeſius ain
ſuſpicabatur, ſermonem habet. Hieronymus 8. gan⸗
enim in Chronico clarorum ſcriptorum, non tino attri-
verò viatorum mentionem facere in more poſi- buunt quod
tum habet. Quare Metrodorus Philoſophus ex ad alterum
India circa finem anni CCCXXXVI „allt ſe- Serogocs
quentis initio redux aſſeruit Conſtantio, cui S. 24 C*²,
tam vivente patre, quàm eo mortuo Oriens Pa- pertines.
ruit, munera ſibi à Rege Indorum data quæ ad
eum deferret, à Perſis ſibi adempta fuiſſe, inde-
que bellum Romanos inter & Perſas ab obtu
Conſtantini Magni ſtatim renovatum, & pax
cum eodem Conſtantino peracta, dirempta fuit.
Id manifeſtè indicat Ammianus loco laudato,
qui culpam ſuſcepti belli Perſici à Juliano Imp.
geſti in Conſtantium transferens, ait: & quo-
niam eum obtrectatores novos bellorum tumultus
ad perniciem rei communis inſimulant concitaſſe,
ſciant docente veritate perſticuè non Julianum
ſed Conſtantinum ardores Parthicos ſuccendaſſe,
am Metrodori mendaciiz avidius acquieſeit, ut
dudum retulimus plene. Libri illi in quibus Am-
mianus hæc narraverat, ad nos non pervenêre;
viderat tamen illos Cedrenus, ſed magno erro-
re unum Metrodorum cum alio confudit, &
Conſtantinum pro Constantio ſumpſit. Ad quod
cùm Valeſius animum non advertiſſet, putavit e0

in loco Ammianum de Constantino loqui, ejuſ-

que explicationem uni Cedreno deberi cum
tamen ipſemet Valeſius ibidem Conſtantium,
non verò Conſtantinum legat, neque ipſe, nec
Lindebrogius, qui ante eum Ammianum Notis
Nn 2 illu⸗

5

4²4

An. Ch. 327. in medium adducant.
XXII. Rufinus itaque, quem Sozomenus & Socrates
KXthiopia exſcripsêre, Ætthiopiæ converſionem Conſtanti-
India inte- no M. imperante, & Athanaſio recens Epiſcopo
pior à Rufino Alexandrino factam eſſe, accuratè notavit, &
& aliis vo- . . 1,
gara. in eo tantùm peccavit, quèd Metrodorum in In-
diam Æhiopicam profectum eſſe ſcripſerit, &
in re Geographica parùm verſatus, Æthiopiam
Indiam ulteriorem vocarit. Quod verè ei Indiæ
uomen indiderit, hoc præſtiterunt ante eum
alii, & Indorum nomine tunc thiopes au⸗
diebant. Porro Rufinus non ſolum Æthiopiam
Indiam ulteriorem, ſed etiam Indiam interiorem
appellat, ad diſcrimen veræ Indiæ, quam ci-
teriorem perperàm nominat. Interioris nomine
utuntur etiam Socrates & Sozomenus, iſque juxta
Valeſii verſionem ſuam de Æthiopum conver-
ſione narrationem his verbis exorditur: Ultimos
corum, quos vulgo Indos appellamus, a Frumentio
Sacerdote & ſacrarum diſciplinarum doctore Cbri-
ſtianam religionem accepiſſe comperinus, U bi
Valeſius Chriſtophorſonum ſequitur, qui ait,
Iundos interiores ('ſic enim noſtra memoria appel-
lantur) à Frumentio, &c. Verùm hæc verſio
mihi non videtur literalis & genuina. Textus
Græcus habet, al rρα ? ταντααα &αα ‚ſed
hæc verba 18 αρ ααας nudé ſumpta ſignificant,
qui ſunt vel qui vivunt noſtra atate, non verò
qui appellantur, quaſi Sozomenus dicat, qui
degunt juxta nos & regione Orbis noſtri, nempe
Romani. Regio à Geographis Nubia appellata
pars eſt Indiæ, ſeu Æthiopiæ Indicæ, ditioni
Romanorum proxima, & cum gypto conter-
mina. Illuc Pantanas, aliique Evangelium præ-
dicarunt. Verùm Æthiopia Indica, ſeu ut nunce
loquimur, Abiſſina, quæ regio eſt, in qua Fru-
mentius verbum Dei diſſeminavit, licet conti-
gua ſit £Ægypto, ea tamen magis remota, ideo-
que interior à Sozomeno appellata, ſeu s vdor
vR αρας Tyd, ideſt, Nubienſium, vel
Indorum Æchiopum ſupra Ægyptum. Sed utra-
que regio unicam Indiam £Æthiopicam conſti-
tuit.
XXIII. Non hinc diſcedam quin monuero, non operàâ
Brrores Geo- Veræ Geographiæ Rufinum ejus parum peritum,
graphiei Ru- ſed propriis ejus verbis, cum Antiquis collatis,
Kni. intelligendum eſſe; præcipue autem Rufinus hal-
lucinatur, & ſibimet contradicit; ait enim Divum
Matthæumſortitum eſſe Æthiopiam, ideſt thio-
piam Ægypto vicinam, ſeu Nubiam moderno-
rum Geographorum, non verò Abiſſiniam. Ad-
dit ſanctum IH homam prædicaſſe in Parthia, &
S. Bartholomæum in India citeriori, ac præte-
rea inquit: Iuter quam Parthiamque media, ſed
longo interior tractatu India ulterior jacet. Hoc
in loco Rufinus omnia turbat; regio enim quæ
inter £Æthiopiam & Parthiam ſeu Perſiam jacet,
eſt Arabia Felix, ſeu Sabæorum terra, quæ eſt
adhærens Æthiopiæ, appellatæ etiam Indiæ, &
media inter Indiam iſtam & Parthiam, ut char-
tæ Geographicæ oſtendunt. Arabia verèò PFelix
India interior vocabatur, ut diſcimus ex Philo-
ſtorgio lib. 2. cap. 6. ubi narrat Indos à Bartho-
lomæo converſos fuiſſe: Interiores Indos (qui
, ſecundum Geographos idem ſunt ac uberio-
res) quotquot Chriſtum colere ex Bartholomai
Apoſtoli inſtitutione didiceruunt fIos auten
Iudos, olim quidem Sabaos ait (Philoſtorgius)
eſſe dictos ab urbe Ssaba, quæ caput eſt totius gen-
gis; nunc verèò Homeritas vocari. Sabæi iſti ul-

Critica Hiſtorico-Chronologica

⁸ E C. IV. illuſtravit, diverſam aliquam aliam lectionem

teriores erant & interiores reſpectu Egypti, ſi SÆ C. IV.
compararentur Æthiopibus Indis vocatis qui An. Ch. 327.
uſque ad Catadupas ſeu Cataractas Nili exten-
debantur.
Quare hoc loco Rufinus dupliciter errat; pri- XXIV.
mòè Indiam Orientalem quò Metrodorus profe- Deteguntur
tus eſt, cum Sabæa, ſeu India ulteriori, in & corrigun.
qua Bartholomaus Evangelium prædicavit, con- eur⸗
fundit, & Indiam citeriorem ſeu exteriorem
eidem Apoſtolo attribuit, ex imperitia Geogra-
phiæ. Priamnum aliqui viri doctifſimi in hac
Geographiæ parte graviter errant. Verum Abiſſi-
na, præcipueque Regnum Tigridis limitaneum .
Arabiæ ſeu Æthiopiæ ſub Ægypto, jungi poſſunt
cum Sabæis, quia conſtat eorum incolas deſcen-
diſſe ab iſtis, qui mare Rubrum trajecêre, & in
thiopia ſedem fixére. Indeque qui regnum
Tigridis inhabitant lingua loquuntur, ab Ara-
bica manifeſtè deducta, & quæ in nullo conve-
nit, cum aliorum Æthiopum linguis, eaque
literalis eſt, & in Officio divino uſurpatur, ac
in libris ſcribendis adhibetur, licet à populo
non intelligatur.
Sed, ut huic de Frumentio, & converſione xxXV
Æthiopum narrationi ſnem tandem imponam, bpraſens IRa-
Regia Habeſſinorum urbs, totiuſque Regni Me- tus urbis
tropolis Axuma ſenſim decrevit ex quo à Re- Axumarume
gibus ſuis, aula procul abſcedente, deſerta fuir.
Eam pulcherrimis ſtructuris Baſilica, oheliſcis,
epitaphiis „aliiſque ædificiis Regiis ornatam
olim fuiſſe, aliqua literis ignotis inſcripta „ quæ
adhuc viſuntur, argumento ſunt; ar bellis de-
jecta, vel vetuſtate exeſa. Urbs ipſa diruta & pa-
go ſimilior eſt, & ut ait Ludolfus in Hiſtoria
thiopica lib. 2. cCap. II. ita invaſione Turearum
vaſtata fuit, ut hodie vix centum colonis habi-
tetur, & urbem magnam fuiſſe rudera tantùm
oſtendunt. Sita eſt in decimo quarto & dimidio
gradu latitudinis Septentrionalis, campis circum
tertilibus, iiſque amænis, atque Regiæ urbi
convenientibus. Quadraginta quinque leucis
Luſitanicis, ſive ſex vel ſeptem dierum itinere
ob interjacentes montes diffcili à Mari Rubr
diſtat. Auſpicia Regni eo in loco capeſſere ſoliti
ſunt priſci Reges, led præter Axumam nullæ in
Habeſſinia urbes, & pauca oppida ſunt. Ædihi-
cia ob vilitatem facile deſeruntur & deſolantur,
quippe vicatim habitant Habeſſini, de quibus
plura idem Ludolfus. Quæ ad ſupplendos An-

nales hic fuſiùs explicanda fuêre.

ANNO PERIODIGRECO-ROMANE 821.

Anno Urbis
O. GF. 6. P. 14. April. Indict lyn
. 1 * . I14.. P 141. nalct. I. Olymp. 276.
4*

JESu CERISTI 328.
SILVYESTRI PAFZ I5.

CoNSTANTINI IMP. 23.

Num. I ad VII. Coſſ. Januarius, & I.
uſtus. Conſules.
Athanaſi ab Euſebianis accuſati cauſa Nico- II.
mediæ hoc anno agitata, ut anno ſuperiori num. Athanaſii
VI dixi. cauſa agita-⸗
Scripſit Sanctus Athanaſius Vitam Sancti .
Antonii Abbatis, quam Evagrius Latinam red- vieag §S. An-
didit; idque extremis ſuæ ætatis annis, dum tenii, & 8.
Alexandriæ Athanaſius tranquillè reſiderer. Sed Synclitice.
an is Auctor ſit etiam Vitæ Sanctæ Syucliticæ,
quam periiſſe credebat Baronius, quamque ad
quintum

Anno
1082.
Olym
2.1.
ſecuni
Bann
109.

1.
Conſul

Ciuukan
Cahini
Auinte
nalia⸗

II.
9. Athan
ſus alen
tur.
III.
Euſebius
Niene.
Nieuſis in
exilium
miſic,

Baton ande

IV.
Conantj.
nus guerit
2 Aruani
don ver)
Cehtigni⸗

. I8 S§SÆρ C. I V. quintum Januarii diem Bollandus refert, jure
h. ,. An. Ch. 329. merito dubitat Papebrocius in Vita S. Athanaſii
Zaron in . ſis Maij jus Vi
tomo I. Sanctorum menſis Maii cap. 32. ejus Vi-

Jard
Nlanryrolog. tæ maximè ob ingentem inter Sanctæ Syncliticæ
Iy. Rom. die V. & Sancti Antonii Vitam diverſitatem. Cotele-
uur Jan. tius hujus Sanctæ Vitam, quâm tantùm Lati-
rigus. nam habebamus, Græcam dedit tomo 2. Monu-

mentorum Eccleſiæ Græcæ. Sed is de ejus Au-
cCtore etiam dubitat.

Anno Urbis ANNOPERIODIGRACO-ROMAN A 5822.

1082. .
Olymp. 277. OQO. E. 7. P. 6. April. Indict. 2.
an. 1. .
Ectm am JESu CHRVISTI 329
Baronium SILVESTRI PAPDE I16.
1080.
CONSTANTINI IMP. 24.
1 D num. I. ad VIII. Coſſ. Conſtantinus
Conſules. DAuag. VIII, & Conſtantinus Cæſar WI, non

verò V, ut perperam Baronius. Hunc enim Con-
Conſfantini ſtantini junioris Conſulatum quartum tantùm
62

Cæſaris ordine eſſe demonſtravi in ſecunda parte Diſ-
XXV. Quindecen- ſertationis Hypaticæ cap. 13. num. 5. Ex quo Ie-
raſen e nalia. quitur præcedentes ejuſdem Conſtantini junio-
mlu reis Conſulatus recto ordine à nobis collocatos.
Cancein 11. Athanaſßns anno præcedenti accuſatus, quòd'
§. Athana- indixiſſet gyptiis tributum de pendendis Ec-
ſius accuſa- Cleſiæ linteis, ut anno CcC CxXVII oſtendi.
tur. Ad num. VIII & ſeq q. Baronius recitat hoc
Eu Räla⸗ anno in Annalibus epiſtolam integram Con-
Nicome- ſtantini Magni ad Nicomedienſes, in qua is
dienſis in Imperator Euſebii Nicomedienſis Perverſionem
eilium & fraudes exponit, eumque à ſe in exilium miſ-
miſſus. ſum dicit. Sed ea epiſtola anno tantùm trecen-
teſimo viceſimo quinto, antequam Euſebius ac
Theognius in exilium mitterentur, exarata, ut
obſervat Valeſius in Notis ad lib. 1. Theodore-
. ti cap. 19. Scripta eſt enim ante utriuſque exi-
lium, quod contigit tribus jam menſibus ela-
pſis à Synodo Nicæna. Præterea ſcribit Baronius,
J ſe eam epiſtolam integram unà cum alia Con-
ſtantini ad Alexandrinos ſcripta reperiſſe, quas
4 nactas Juſtinianus Imperator * Græco in La-
tinum translatas miſit ad Vigilium Papam. Quæ
. ſecunda Conſtantini epiſtola, quàâ Arii damna-
tionem ſigniſicat „ anno etiam CcCXXV data,
1, Baron. anno 8 . . .
. 325. n. xct. quemadmodum Baronius annotavit. Utraque
. itaque ad eumdem annum pertinet.
IV. Quoad Alexandrinos qui à fide defecerant,
Conétanti- quos Conſtantinus in ea ad Nicomedienſes epi-
. “ Tr ** ſtola queritur, Euſebianos ſecum in tuto collo-
1. nuno lißs zan verd g caſſe, & illorum depravatis moribus communi-
ſoh. Meletianis. Caſſe, ii non erant Meletiani, ut Baronius &
Olnhefs⸗ Spondanus exponunt, ſed Ariani, ut animad-
A . vertit Valeſius in Notis ad lib. 2. Sozomeni cap.
21. & probat ex epiſtola Synodica Epiſcoporum
Ægypti, quæ refertur ab Athanaſio in Apolo-
gia 2. contra Arianos: Quomodo igitur vel ipſe
(nempe Euſebius) vel Theognius alium depone-
re potuerunt, Cum ipſi depeſiti fuerint, & ordi-
8 ie, nationibus in ipſorum lacum fabtis convincantur?
9. Probè enim noſiis, Amphionem quidem Nicome-
co⸗ Panaſi diæ, Creſtum autem Nicax eorum loco ordinatos
Ui. * rk. eſſe tum ob privatam eorum impietatem, tum ob

conzmunionem cum Arianis, qui à Generali Sno-

14. . . . .
i IIl do fueraunt reprobati. Vides, ut Epiſcopi Ægy-

ſel- pits et pri egregiè conſentiant cum Imperatore Con-
lum neſ ier ſtantino, in aſſignanda cauſa depoſitionis Eu-
ged ſebii tribus menſibus poſt Nicænam Synodum,
nice, Tom. I.

76

ntum

„

in Annales C. Baroni. 4²5

Sed & verba quæ ſequuntur in Epiſtola Con- s C. IV.
ſtantini ad Nicomedienſes, ſatis indicant „Ale- An. Ch. 329.
xandrinos illos Arianos fuiſſe, non Meletianos: 330.
Alexandrinos quoſalam, qui à noſtra Eide deſeive-
rant, iſtuc abduci praceperam, propterea quèad
zorum operà ac miniſterio diſoordiæ fax excitaba-
tur. Verum iſti egregii ſoilicet Epiſeopi, quos H-
nodi clementia ad agendam pœnitentiam ſervave-
rat, (Euſebius ſcilicet ac Theognius) non ſolnm
iſtos ſuſceperunt, & apud ſe tutos degere juſſerunt,
ſed etiam malitiæ illorum ſocios ſe ac Farticipes ad-
Junxerunt. Quod Arianis quidem optimè con-
venit, de Meletianis verò dici non poteſt; quip-
pe qui Schiſmatici tantùm eſſent „non autem
Hxretici; & quo tempore hæc epiſtola ſcripta
eſt, nondum Arianis ſe ſe adjunxiſſent. Quæ
obſervatio Valeſii eſt in Notis ad lib. I. Theo-
doreti cap. 20. Eſt & alius error Baronii à Valeſio
in Notis ad lib. I. Theodoreti cap. 19. detectus.
Reprehendit enim Baronius Theodoretum,
quòd hanc ad Nicomedienſes epiſtolam à
Conſtantino ſcriptam eſſe crediderit, poſtquam
Euſebius Nicomedienſis „Wortuo Alexandro,
Conſtantinopolitanam Sedem occupaſſet. At-
qui Theodoretus non id dicit; ſed tantm ait,
Euſebiun, jam pridem relict4 Beryto, cujus erat
Epiſcopus, ad Nicomedienſem Eccleſiam tran-
ſiliiſſe; & ex iſta Nicomedienſium Sede poſtea
dejectum eſſe; quod Conſtantinum ait teſtari in
epiſtola ad Nicomedienſes.
Conſtantinus Magnus his Conſulibus in v.
Dacia, ubi Serdica; in Pannonia ubi Sir- Varie Con-
mium; & rurſum in Dacia Naiſſi „Serdicæ- Kantini pe-
que; tandem & in Thracia Heracleæ ſubſti- egrinarie-⸗
tit; in quibus civitatibus variæ Leges hoc an-“”“.

no ab eo datæ in Codice Theodoſiano refe-
runtur.

ANNO PERIODI GRACO-ROMAN 5823. Anno Urbis

O 3 AD. D 8. P. 19. April. Indict. 3. hymnp. 277.
JESu CHRISTI 330. a. e

SILVESTRI PAP g 17.

CoONSTANTINI IMP. 23

D num. I Coſſ. Gallicanus, & Sym- I.
machus. Conſules.
Conſtantinum Auguſtei Imperii quinta Quin- II.
quennalia edidiſſe demonſtrat dedicatio urbis Qeinta
Conſtantinopoleos, de qua mox; urbes enim Qrnaen-
annis hujuſmodi ſolenniis addictis dedicari, aut 1, Eg N
novis nominibus inſigniri, aut reædificari jam n M.
multoties inſinuavi.
Cuͤm Conſtantius Conſtantini Magni filius III.
anno ccCXXIII Crſar nuncupatus fuerit, ut Conſtanti
Euſebius in Chronico ſecundum editionem Sca- A⸗ Tsen
ligeri, Hermannus Contractus „ & Ptoſper in““s“
auctiori Chronico teſtantur, jam diu ante præ-
ſentem annum Quin quennalia exhibuiſſe neceſ-
ſe eſt.
A num. II ad XIX, Quoad Encænia Conſtanti- I v.
nopoleos, ea rectè hoc anno à Baronio recitata. Encania
Idacius enim in Faſtis ad hos Conſules ita ſcribit: , aneine⸗
HMis conſ. dedicata ſ Conſtantinopolis die V Idus Daleo;.

Waias, die ſcilicet undecima menſis Maii. Au-
ctor Chronici Alexandrini ad eoſdem Conſules
hæc refert: Auno CCCI poſt aſſumptum in cælum
Dominum, WWI1 Imperii ipſius, Conſtantinus religio-
ſiſimus Conſtantini Junioris Auguſti, & Conſtantii
n z ut que

426

SE C. I V. atque Conſtantis Caſarum pater, urbem maximam
An. Ch. 330. illuſtrem & beatam condidit, Senatu illuſtravit,
& Conſtantinopolim appellavit V Id. Maias feria
II, Indittione 1 II. E quidem rectè, hoc enim
anno feria ſecunda cum die undecima Maii con-
currit. Paſſionem & Aſcenſionem Chriſti Au-
ctor Chronici Alexandrini cum anno X Xx. Eræ
vulgaris copulat, ideoque ſecundum eam ſen-
tentiam eſt hic annus ab Aſcenſione Chriſti
CCCI.
V. Ad num. XIX. Baronius confundit Tem-
Templum plum Pacis, quod Conſtantinus Conſtantino-
Pacis à Tem- poli ædificavit, cum Templo Sophiæ ſeu Sapien-
Sapientie tiæ; quæ tamen duo Templa diverſa fuere, ut te-
verſum. ſtantur Origines Conſtantinopolitanæ, in qui-
bus de Conſtantino dicitur: Aℳ dificavit ſan-
Pacem, & ſanttam Sapientiam, & ſanctum

Avathonicum, & ſanttum Acacinum Magnus Con-

ſtantinus, &c. De hoc & aliis Templis ab hoc
Imperatore Conſtantinopoli conſtructis legen-
dus Cangius in Conſtantinopoli Chriſtiana, ubi
fusè de illis agit.
VI. A num. XXXVI ad XLII. Calumnia
Conſtanti- Conſtantino M. à Zoſimo lib. 2. intentata, quòd
vus non eſt ſcilicet Chryſargyri Auctor fuerit, rectè à Baro-
