petebatur, oſtendat; id ei nunquam antea (cùm
maximè opus fuiſſet) à Donatiſtis exprobratum,
de ceteris autem taceat: manet tamen quòd ut
minimùm de iis ignoraverit, & manet difficul-
tas quomodo potuerit ignorare lapſum ſummi
Paſtoris tam memorabili pœnitentia reparatum:
manet etiam quèòd Auguſtini tempore, poſt
Carthaginenſem tamen Collationem, in qua al-
tum ſilentium de lapſu illo, rumor aliquis pri-
mus à Petiliano temerè jactatus, & ab ejus par-

XII.
Hus lapſus
commenti-
tius.

tiariis Donatiſtis omni modo ſatagentibus, ut

hujus contra ſe latam ſententiam elevarent „Ee
nullius ponderis eſſe ſuaderent. Quem rumorem,
ut falſus in Melchiade & Compresbyteris ejus
fuerit, aſſerente id Auguſtino, verum fuiſſe in
Marcellino, eodem Auguſtino id non expreſsè
negante, credere non debemus, niſi fortiori
aliqua auctoritate convincamur quàm ſit eo-
rum, quos Acta proculdubio commentitia ſecu-
tos, ſecuta deinceps eſt poſteritas reliqua ſine
ulla eorundem Actorum diſcuſſione. Ita Pape-
brocius.
Marcellini Papzæ mentio nulla neque in
Chronico Euſebiano, neque in Martyrologio
Hiero-

XIII.
Marcellinus
α Marcellus

334

5E C. IV. Hieronymiano: quo fit, ut aliqui Viri doctiſſi-
An. Ch- 304. mi Marcellinum & Marcellum diſtinguendos
Tenas. "nfun- non eſſe exiſtimarint. Sed hi meo judicio de-
cipiuntur. Auctor enim Chronici Damaſo attri-
buti Liberio ſedente vixit, & utriuſque Ponti-
fcis non ſolùm meminit, ſed etiam quot quili-
bet annis ac diebus ſedit, memorat. Præterea
Auguſtinus, qui exeunte hoc ſeculo floruit,
utrumque agnovit, quemadmodum & Optatus
Milevitanus à Baronio citati.
In Chronico Damaſi laudato dicitur, poſt
Marcellini obitum ceſſaſſe Epiſcopatum annis
VII, menſibus vI, diebus XXV. Sed, ut jam
dixi, locus ille corruptus, legendumque videtur,
annis III, menſibus III. diebus XXNV. Nam
S. Marcelli Marcellini ſucceſſoris initium in-
choandum 4à die decima octava menlſis Februa-
rii anni trecenteſimi octavi, ut in morte ejus
demonſtro.
XV. Dodwellus in Diſſert. x1 Cyprianica de pau-
Anni perſe- citate Martyrum num. IXXITIait: Quod Euſe-
cutionis ac- hius anno primo perſecutionis rribuit, libro de
aßli ſie- Martyribus Palæſtinæ cap. 2.) aſecundo tribuen-
ſeripti. dum exiſtiimo - anno nimirum PEra vulgaris
CS IV., Eoc enim anno ſinem fuiſſe ait Vicen-
nalium, ε½oορ α⁰ ι 5õ
quod non obſervavit in ſua interpr etatione Vale-
hus. Legendum itaque TeXà MMsαοννανπ. Neque
verò eſt, ut hoc excidiſſe putemus Euſebio. Qam-
quam enim rectè ille perſecutionem AIA Diocle-
tiani anno aſſignaverit tam in Cbronico, quam
etiam in Hiſtoria, idem tamen ſui oblitus, de e
anno ita loquitur, quaſi fuiſſet etiam XX. Ita Im-
peratores, ait, dunm benevolo in Chriſtianos animo
fuiſſent, denas ναισ α einoοαασα Wαπ π;
sa &. (Euſeb. lib. S8. cap. 13. ) Vicennalia ita-
que prima, quæ fine anni XIX, principio XA
celebrata eſſent, jam praterita aſſeruit, cum in-
ciperet perſecutio, quæ tamen 6 ipſo perſecutio-
nts anno celebrata eſſe tradit Auctor certiſſimæ fi-
dei Labctantius. Inde etiam eſt, qud ſecundo
perſecutionis anno perperam depoſuiſſe tradit Dio-
cletianum atque Maximianum, quod tamen
non ante III annum, Chriſti nimirum C C CI,
feciſſe conſtat à Laltantio. Hæc Dodwellus.
At ſine dubio fallitur. Nam Valeſius lauda-
tum Euſebii locum non diſſimulavit, ſed accu-
ratè vertit hoc modo : Cum Imperatoris Vicen-
nalia jam adeſſent, & quidem meliùs quàm
Chriſtophorſonus, qui eum ita Latinè reddi-
dit: Càm vigeſimus annus regni Inperatoris ad-
ventaret. In Diſſertatione autem Hypatica par-
te II cap. 2. num. XxXIII demonſtravi, annos
ante Quinquennalia elapſos quinquennii nomi-
ne à Veteribus apellatos fuiſſe, ſive quatuor
tantùm anni elapſi eſſent, ſive quintus ſolùm
inchoatus fuiſſet, ſive denique initio ſeptimi
Quinquennalia edita eſſent. Quod de Decen-
nalibus & Vicennalibus pariter dicendum.
uare rectè Euſebius ſcripſit, anno cccCIII,
enſe Novembri, quo Diocletianus & Maxi-
mianus Vicennalia celebrarunt, viceſimum Im-
perii eorum annum adventaſſe, rectéque pari-
ter tradidit, ante perſecutionem utrumque Im-
peratorem Decennalia & Vicennalia comple-
viſſe. Hæc enim feſta epocham quandam con-
ſtituebant, & Euſebius Decennalia ac Vicen-
nalia pro decimo & viceſimo anno, eoque Ju-

XIV.
Vac atto Se-
dis.

XVI.
Refellitur
contraria
ſententia.

liano, ac præterea utroque extremo incomple-

to pro completo numerato uſurpat, ut loco
laudato certis exemplis oſtendi. Antiquos au-

Critica Hiſtorico-Chronologica

lia celebraſſe, & ſecundùm tertiam Conſulatuum

trabeæ ſocietatem vocaſſe. Porrò perperam uter-

tem annum inchoatum tranſactum vocare ſoli- S £Æ C. I V.
tos multis exemplis ſuis locis patebit. Verum An. Ch. 305.
itaque non eſt, Euſebium, anno primo per-
keiionis tribuiſſe quod ad ſecundum perti-
nebat.

—

Anno Urbis
1058.
Olymp. 2 71.
M. 1.

ANNOPERIODI GRECO-ROMANZ 5798.
O6 G. ) 2. P. I. April. Indict. 8.

JrEsu CHRISTI 305.
Sedes vacat.
PERSECUITIONIS 3.

CONSTANTII IMP. I. GALERII MA-
XIMIANI IMP. I.

D num. I Coſſ. Conſtantius Cæſar E, & I1.
Galerius Maximianus Cæſar V. Cenſiles.
Is Conſulatus, dum Diſſertationem Hypati- II.
cam componerem, mihi crucem fixit; quo Conſtantii
enim fine ab utroque Cæſare capeſſitus fuiſſet, TRaris
. . † . Ruindecen-
non inveniebam. Sed Conſtantii Decennalibus „astss,
anno ſuo redditis, res dificultatem non habet,
liquetque, eum præſenti anno Quindecenna-

VI.
Calerius
Im eri0
quanio
honent⸗
Zitalbat,

Cæſareorum regulam Galerium Maximianum in
2

que Conſul Auguſtus in Annalibus dicitur; cùm
enim Kalendis tantum Maiis currentis anni Dio-
cletianus & Maximianus Herculius abdicarint,
ut ex iis, quæ anno elapſo diximus, liquet,
Conſtantius & Galerius dum adhuc Cæſares
eſſent, annum aperuere; ideoque tam in Faſtis
Theonis, quàâm in Faſtis Heraclii uterque Cæ-
ſar duntaxat appellatur.
A num. XII. ad XV. Henſchenius die III.
decima quarta menſis Maii refert Acta perve- Martyrium
tuſta martyrii S. Bonifacii Romani, in quibus S. Bonifacid
dicitur martyrio coronatus temporibus Diocletia-
ni quater, & Maximiani ter, anno nempe Chri-
ſti C CXC, quo Maximianus Herculius Im-
perii Auguſtei Quinquennalia dedit. Sed ſuſ-
picor, errorem in numeros irrepſiſſe; nam
tunc in Chriſtianos ſævitum fuiſſe aliunde non
conſtat.
A num. XVIII ad XXXIX. Cùůͥ EDu 8. IV.
Petrus Alexandrinus quarto perſecutionis anno, Petri Alexs
inſtante Paſchate, Canones ſuos ediderit, ut Canone:
in iiſdem legitur, Opus illud anno ſequenti,
qui perſecutionis quartus eſt, in lucem emiſ-
ſum. Ideo verò eo anno frequens Lapſorum nu-
merus fuit, quia Galerius Maximianus Cæſarei
Imperii Quindecennalia edidit, eaque occaſio-
ne Chriſtianos graviſſimè vexavit.
Ad num. XXXIX & ſeqq. Wiberitani V.
Concilii epocha hactenus obſcura. Eidem ma- Illiberitana
gnus Oſius interfuit, cujus confeſſio contigit vSynodas.
ſub Maximiano Herculio anno CCXCVI.,
ut oſtendit ejus Epiſtola ad Conſtantinum Im-
peratorem, relata à S. Athanaſio in Epiſtola ad
ſolitariam vitam agentes. Ait enim Athanaſius:
Neque quòd Confeſſor erat, pudore moti ſunt, ne-
que quòd ſexageſimum annum & eo ampliks à

confeſſione agebat, reſpexerunt. Si enim Sirmien- 1 1
e,
ſis Synodi anno cccrVII coactæ tempore, u, ͤ
Chri

Oſius annum ſexageſimum à confeſſione ſua
agebat, circa annum ccxXCVI confeſſione il-
luſtris fuit, & poſtea ex Hiſpaniis ſeceſſit; in-
deque aliqui inferunt, paulèò ante annum illum
Synodum IIliberitanam habitam fuiſſe. Sed pa-

anot,

4 C. V.
Ch. zo,

nno Ul
R.
Omp. ..
41. 1

1.
Cinſalet,
II.
Conßenti
Ccſari
Eingecen⸗
nalia,

„ IV.
eti Ahu
Cahonei⸗

i⸗

1.

IMiberitnd
. uin.
it

§5 F C. IV. rum veroſimile eſt, eo tempore Epiſcopos Hiſpa-
An. Ch. 305. nos conveniſſe; ut enim ex Canonibus ejaſdem
Synodi conſtat, ea celebrata ipſo perſecutionis
tempore: anno verò cCXGVI nulla perſecutio
fuit. Cùm itaque Oſius anno c ccXIIIin comi-
tatu Conſtantini Magni fuerit, jam tum Miberi-
tana Synodus anno perſecutionis Diocletianeæ
incerto congregata fuerat; antequam enim Do-
natus cauſam Cæciliani Carthaginenſis Epiſcopi
ad Conſtantinum primùm deferret, Oſas erat in
Aula Conſtantini, ut patet ex hujus Conſtitutio-
ne ad Cæcilianum data, qua curam illi commiſit
diſtribuendi munera certis quibuſdam Catholi-
cæ Religionis miniſtris per Provincias omnes
Africæ, Numidiæ & Mauritaniæ: quam Conſtiru⸗
tionemrefert Nicephorus lib. 7. cap. 42. Porrò Ce-
ciliani cauſam à Donato primùm delatam ad Im-
peratorem anno Chriſti ccGX111 colligituùr ex
Optato Milevitano lib. . contra Parmenianum.
Quo pacto, exiſtimandum, Oſium anno CCXCVI
in aliqua peculiari perſecutione Chriſtum con-
feſſum eſſe, & ex Hiſpania ejectum ad eas
poſtea rediiſſe. Octoginta ſunt illius Concilii
legitimi Canones; in quibus nihil eſt, quod
ſanctum & religioſum non ſit, ut videre eſt apud
Mendoſam, qui illos explicavit.
V I. Revocanda huc quæ anno præcedenti de
Galerius de abdicatione Diocletiani & Maximiani, & no-
Im er'o ali- vorum Cæſarum nuncupatione diximus ex La-
quando de- Ctantio, cujus Opus de mortibus Perſecuto-
Prles, **- rum cùm Baronius videre non potuerit, ideo
quæ poſt narratam illam abdicationem Lactan-
tius cap. 20. & ſeqq. habet, ſubjiciam: Maxi-
mianus, poſtquam ſenibus expulſis, quod voluit
S& fecit, ſe jam ſolum totius Orbis Dominum eſſe
ferebat. Nam Conſtantium, quamvis priorem no-
minari eſſet neceſſe, contemnebat, quod & natu-
ra mitis eſſet, & valetudine corporis impe ditus.
Hüunc ſperabat brev! obiturnm; & ſi non obiſſet,
vel invitum exuere facile videbatur. Quid enim
faceret, ſi à tribus cogeretur Imperium deponeres
Häabebat ipſe Licinium, veteris contubernii ami-
cum, & a prima militia familiarem, cujus con-
Eiliis ad omnia regenda utebatur. Sed eum Cæ-
ſarem facere noluit, ne filium nominaret, ut po-
ſtea in Conſtanti locum nuncuparet Auguſtum
atque fratrem, tunc vero ipſe Principatum tene-
ret, ac pro arbitrio ſuo debacchatus in Orbem
terræ Vicennalia celebraret, ac ſubſtituto Cæſare
felio ſuo, qui tune erat novennis, & ipſe depone-
ret, ita cum Imperii ſummam tenerent Licinius
ac Severus, & ſecundum Ceſarum nomen Maxi-
minus & Candidianus, inexpugnabili muro cir-
cumſeptus, ſecuram & tranquillam degeret ſene-
Kutem. Hoc conſilia ei oſtendebant. Sed Deus,
quem ſibi fecit infeſtum, cundta illius cogitata diſ-
ſolvit. Galerius Maximianus ex Valeria con uge
flium non habuit, ſterilis enim erat, ut docet
Lactantius cap. 5. Loquitur itaque hic Lactan-
tius de Candidiano, qui pauloò pòͤſt nominatur,
& quem Lactantius cap. 50. Hotat ex concubina
natum, à Valeria adoptatum eſſe, ac deſponſum
filiæ ſeptenni Maximini Auguſti, utobſervat Ba-
luzius in Notis ad Lactantium.
VII. Pergit Lactantius cap. 21. Adeptus igitur ma-
Galerms ſa- ximam poteſtatem, ad vexandum Orbem, quem
vie in Chri. ſibi patefecerat, animum intendit. Nam poſt de-
Kianos. viblos Perſas, quorum hic ritus, hie mos eſt, at
Regibus ſuis in ſervitium ſe add'cant, & keges
populo ſuo tan quam familid utantur, hunc morem
nefarius homo in Romanam terram voluit indu-

in Annales C. Baronii.

3

cere, quem ex illo tempore victoriæ fne pudere lau- S G. I7.
dabat. Et quia za aperté jubere non poterat ; ſic An. Ch.300
agebät, ut & ipſe libertatem hons nibus auferret.
Ie primis honores ademit. Torguebantnr ab eo
non modb Deçarioner, ſod primoret etigne civita-
tum egregii ac perfeltiſimi viri Et quidem in
canſir levibut atque civilibus, ſe morte digni vi-
derentar; cruces Rabant: ſin Minkee, vompedes
parati. Matrer familias agenua at nobiles in Gy-
neckum rapiebantur. S&i guis eêſſat verberandar;
deſerxi ein ſtabillo pali quatuor ſtabant, ad quos
nultus umijuam ſervus Atſtendi ſolebat. Quid lIa-
ſorium, (theatrum ſeu amphitheatrum, ubi Lu-
di publici edebantur) vel delicias eins referamdb
Habebat urſos ferociæ as magnitudinis ſuz ſimilli-=
mor, quos tôto lmnperii ſuus tempore elegerat’ Quo-
ties delettari libuerat; borum aliquenn afferri no-
minatim jubebat. His homines non planè come-
dendi, ſod obſorbendi objectabantar: quorum artus
cùhm A'ſſiparentar, ridebat ſuaviſſime nec unquam
hine humano eruore cnabat. Dignitatem non
habentibus pœna ignis fuit, &eile primo ad-
verſus Chriſtianos permiſerat, datiz legibus at
poſi tormenta, damnati lentis ignibus urerentur.
Qe càùm deligati fuiſſent, ubdebatur primo pe-
dibur lenis flamma tandiu, donec callum ſolorum
contralctum igni ab oſſibus revelleretur. Deinde
incenſæ faces & extinttæ amovebantur ſingulis
membris, ita ut locus nullus in corpore relinque-
retur intatctus. Et inter hæc ſußfandebatur facies
aqud frigidd, & os humore abluebatur, ne ares
centibus ſiccitate faucibus, cito ſpiretus reddere-
tur. Quod poſtremb accidebat. Tune per maltam
diem decocta omni cute, vis ignis ad intima viſce-
ra penetraſſet. (ſed legendum, cùm per multum
diem) Hinc rogo facto cremabantur. Corpora jam
cremata, lecta oſſa & in pulverem zcomminuta, ja-
dtabantur in flumine at mare. Tum. cap: 22.
æ igitur in Chriſtianis excruciandis didices VIII.
rat, onſuetudine ipſa in omnes exercebat. Nalla Galerius ſ43
pœna penes eum levis, non inſulæ, non careres, non vie en Ko⸗
metäalla; ſeod ignis, crux, feræ, in illo erant guoti- 767050
diana & facilia. Domeſtici & adminiſtratores
lanced emendabantur. In cauſa capitis animad-
verſio gladii admodum paucis, quaſi beneficii Llo-
co, deferebatur, qui ob merita vetera impetra-
verant bonam mortem. Jam illa his levia fus-
rant. Eloquentia extinlcta, Cauſidici ſublati, ſure-
onſulti aut relegatt, aut necati. Literæ autem in-
ter malas artes habitæ; & qui eas noverant, pro
inimicçis hoſtibhus protriti & execrati. Licentia
rerum omnium, ſolutis legibus, aſſumta & Judi-
ibur data. Judices militares, humanitatis lite-
rarum rudes, ſine adſeſſoribus in Provincias im-
miſſi. Tum cap. 23. pergit.
At ver illud publicæ calamitatis & communis Ix.
luctus omnium fuit, cenſas in Provintias & ci- Galerius R66
vitates ſemel m'ſſus, cenſitoribus abique diſuſis, & manos vecfi⸗
omnia exagitantibus, heoſtilis tumultůùs, & ca- Salibus op-
ptivitatis horrendæ ſpecies erant. Agri glebatim enrmik
metiebantur, vites & arbores numerabäntur, ani-
malia omnis generis ſeribebantur, hominum ca-
pita notabantur, in civitatibus urbane ac ruſtica
plehes adunatæ, foras omnia gregibus familiarum
referta , unuſquiſque cum liberis, tum ſervis ade-
rant, tormenta ac verbera perſonabant, filn ad-
verſus parentes ſuſpendebantur, fideliſſimi quique
ſervi contra dominos verabantur, axores adver-
Jus maritos. Si omnia defecerant, ipſi contra ſe
torquebantur; & cùm dolor vicerat; adſeribeban-
tur qua non habebantur. Nulla atatis valetudinis
excuſativs

S C. IV. excuſatio. Dgri & debiles deferebantur, aſti-
An. Ch.30 6. mabantur atates ſingulorum; parvulis adjicieban-
tur anni, ſenibus detrahebantur. PVuttu & m-
ſKitiâ plena omnia. Quæ veteres adverſus viltos
jure belli fecerant, & ille adverſus Romanos Ko-
maniſque ſubjeltos faceré auſus eſt, quia parentes
ejus cenſui ſubjugati fuerant, quem Irajanns Da-
cis, aſſiduè rebellantibus, pœnaæ gratid victor
impoſuit. Poſt hoc pecuniæ pro capitibus pende-
bantur, & merces pro vita dabatur. Non ta-
men iiſdlem cenſitoribus fides habebatur; ſed alii
ſuper alios mittebantur, tanquam plura inventu-
yi. Et duplicabatur ſemper, illis non invenientibus,

ſed ut libuit addentibus nec fruſtra miſſi videren-

tur. Iuterea minuebantur animalia, & morta-
les obibant, & nihil minus ſolvebantur tributa pro
mortuis, ut nec vivere jam, nec mori ſaltem gra-
s liceret. Mendici ſupererant ſoli à quibus nihil
exigi poſſet, quos ab omni genere injurietatis mi-
ſeria & infelicitas fecerat. Atquin homo impius
miſertus eſt illis, ut non egerent. Congregari
omnes juſſit, & exportatos naviculis in mare
mergi.Adeo hominem miſericordem, qui providerit
ne quis illo imperante miſer eſſet. Ita dum cavit,
ne quis ſimulatione mendicitatis cenſum ſubterfu-
Liat, maltitudinem virorum miſerorum contra
omne jus humanitatis occidit. Hæc Lactantius.

Anno Urbis ANNOPERIODI GRFCO-ROMANEZ 5799.

1059. .
Olymp. 271. △ 7 F. 3. P. II. April. Indict. 9.

Aahn. 2.
JESuI CRRISTI 306.
Sedes vacat.
PERSECHITIONIS 4.

GALERII MAXIMIANI IMP. 2.
CONSTANTINI IMPD. I.

r. Num. I ad V. Coſſ. Galerius Maxi-
Con ſules. A mianus Aug. V I, & Conſtantius Aug. I.
II. Sumtus à Galerio Conſulatus juxta ſecundam
Quindecen- regulam, à Conſtantio juxta tertiam: ille enim
nalia Impe- Cæſarei Imperii Quindecennalia celebravit.
,/, aſarei Juæ etſi non exhibuiſſet, tamen cum Conſtan-
. tio Faſtis nomen dediſſet, quod anno ſuperiori
uterque Auguſtus nuncupatus fuerit. In Faſtis
Theonis uterque Conſul Auguſtus appellatur.
III. Eſt hic quartus perſecutionis annus, quo
Quartus an.- Agapius martyrium pertulit, ut docet Euſebius
nus perſecu. lib. de Martyribus cap. 6. de quo martyrio agitur
lionn. in Annalibus anno præcedenti num. I X. Theo-
doſia autem & Pamphilius, de quibus Euſebius
ibidem cap. 7. paſſi ſunt anno quinto perſecu-
tionis, ideoque ſequenti tantùm non currenti,
ut exiſtimabat Baronius.
IVv. Ad num. V & ſeq. Severus & Maximinus
Severus & anno CCCV Cæſares nuncupati ſunt, non ve-
Maximinus r& anno currenti, ut ex iis, quæ anno CCCIV
Caſares di- qiximus, certum redditur. Præterea creatio non
ge. in Italia, ut perperam Socrates, quem Baronius
ſequitur, ſed Nicomediæ facta, ut ibidem ex
Lactantio lib. de Mortibus Perſecutorum oſten-
di. Una itaque eademque die, ſcilicet Kalen-
dis Maiis anni C CCV Diocletianus & Her-
culius abdicarunt, & Galerius ac Conſtantius
Auguſti, Severus verò ac Maximinus Cæſares

Baron. num.
V& VI.

appellati, ut eo in loco demonſtratum. Erra-

runt tam Socrates & Theophanes, quàm Eutro-
pius, qui ſcribunt, Galerium utrumque Cæſa-

Critica Hiſtorico Ohronologica

rem non creaſſe, niſi poſtquam in Italiam ad- S 4 C. IV.
ventavit. Errat & Idacius in Chronico, dum An. Ch. 306.
abdicationem anno CCCIV Kalendis Apri-
lis factam dicit, quæ omnia ex iis, quæ jam
in medium attulimus, certa ſunt.
Ad num. I X & ſeqq. Venio nunc ad mortem V.
Conſtantii Chlori Auguſti Conſtantini Magni cnkanti-
patris, de qua Lactantius citatus cap. 24. hæc rg R⸗
habet: Zam propinquavit ill (ſcilicet Gale- letianam
rio Maximiano) judiciun Dei, ſecutumque & Galeritsm.
tempus eſt, quo res ejus dilabi ac fluere cœ-
erunt. Nondum animum intenderat ad ever-
tendum pellendumque Conſtantinn ; dum eſt
occupatus his rebus, quas nperiks expoſui, S
expectabat obitum ejus, ſed tam celeriter non
putabat obiturum. Qus chum graviter labora-
ret, miſerat literas, ut filium ſuum Conſtan-
tinum remitteret ſibi videndum, quenz jam-
dudum lfruſtra repetierat.) IMe vero nihil mi-
nus volebat. Nam & in inſidiis ſæpe juvenem appe-
tiverat, quia palam nihil audebat, ne contra ſe
arma civilia, &, quod maximè verebatur, odia
militum concitaret. Sub obtentu eercitii ac luſiis
feris illum objecerat. Sed fruſtra, quoniam Der
manus hominem protegebat, qui illum de manibus
ejus liberavit in ipſo cardine. Namque ſæpius, cum
jam diu necare non poſſet, dedit illi higillum incli-
nante jam die pracepitque, ut poſtridie mand as-
ceptis mandatis proficiſceretur, vel ipſe illum oc-
caſione aliqua retentaturus, vel præmiſſurus lite-
ras, ut à Severo teneretur. Quz cum ille proſpice-
ret, quieſeente jan Imperatore, poſt cæxnam pro-
peravit exire; ſublatiſque per manſiones multas
omnibus equis publicis, evolavit. Poſtridie Impe-
rator, chm conſultò ad medium diem uſque dormiſ-
ſet, vocari eum jubet. Dicitur ei poſt &œnam ſta-
tim profetctus. Iadignari ac fremere cit. Poſoe=
bat equos publicos, ut eum retrahi faceret. Nu-
datus ei curſus publicus nuntiätur. Vix lacrymas
tenebat. At ille incredibili celeritate uſus, perve-
nit ad patrem jam deficientem, qui ei; militibus
commendato, Imperium per manus zradidit; ak-
que ita in lecto ſuo requiem Vitæ, ſicut optabat, ac-
cepit. Suſcepto Inperio Conſtantinus Auguſtus ni-
hil egit priks quàm Chriſtianos cultui ac Deo ſuo
reddere. Hec fait prima ejus ſanctio ſantétæ Keligio-
nis reſtituta. Hæc Lactantius.
Paulèò aliter Zoſimus lib. 2. aliique rem nar- VI.
rant, perperamque ſcribunt, Conſtantinum à Refellitur
Galerio Romæ obſidem tunc detentum fuiſſe. vohmu:
Nam, ut obſervat Baluzius in Notis ad cap. 24.
Lactantii; Romam tunc temporis Galerius non
viderat, ut certèò colligitur ex Lactantio cap. 27.
Præterea Conſtantinus obſes apud Diocletianum
& Maximianum fuit, in Bithynia ſcilicet, ubi
Diocletianus habitabat, ut docet Euſebius lib. t.
de Vita Conſtantini cap. 19. Philoſtorgius lib.
I1. cap. . Anonymus Valeſianus, & Nicephorus
lib. 7. cap. 18. & 19.
Ceterùm, Conſtantium Chlorum hoc anno vII.
VIII Kalend. Aug. ut habent Idacius in Faſtis Co ſtantii
& Socrates, vità functum elle, quæ in Diſſert. Chlori obi
Hypatica cap. 2. num. X IX. in medium adduxi, “.
evincunt. Neque, ut putarunt aliqui Viri doctiſ-
ſimi, contrarius eſt Socrates in lib. I. cap. I. ubi
ait, eum diem obiiſſe primo ducenteſimæ ac ſop-
tuageſimaæ prima Olympiadis anno, qui currenti
Chriſti anno menſe Julio abſolvitur. Nam So-
crates, multorum Orientalium more, qui Eras
omnes menſe Septembri auſpicantur, annum
ſecundum Olympi adis ducenteſimæ ſeptuageli-
I&

An,C

M u
Critia
Tomum
Aunal.
Jarom
VII
Ohjmp
reihd
tandif

11
Cunſtann/
Pyitannut
mnn fuit.

Conſtani.
us Caſar
deverus 4A.
iſt gichi.

V.
nſanti.
1 obſes
tianum

alerism,

NLafallitur
4 Zeſmus

in Annales C. Baroni.

SE C. IV. mæ prime, menſe tantùm Septembri hujus
An. Ch. 306. Chriſti anni inchoat, ut alibi oſtendo. Neque
Scaliger, neque P'etavius, neque Calviſius hunc
nodum ſolvere potuere. Hanx ius in libro de By-
zantinarum rerum Scriptoribus Græcis Parte I.
cap. I. numn. XIXx. & ſeqq. pluribus contendit,
Conſtantium anno præcedenti & vita migraſſe,
eodemque Conſtantinum Imperatorem levatum
eſſe. Sed ejus fundamenta in laudata Diſſertatio-
lic incipit ne à nobis everſa, licèt, cùm eam in lucem edi-
Criitica in didimus, librum illum non vidiſſemus.
Tomum III Ad num. IV. Baronius „qui duos Conſula-
Annalium tas & Faſtis expungendo, duos pariter tam

Baronii. Olympiadum quàm ceterarum Erarum annos,
. 111. ubi ad Imperium Diocletiani pervenit, reſeca-
m 5 . . . 1
2 S2 . e. re coactus fuit, nullam in anno Olympiadico à

tandi ratio. Socrate citato memorato, qui alios Viros do-
Ctos excruciavit, difficultatem invenit: & tamen
is annus ſecunduùm ejus opinionem cum præſen-
ti Chriſti anno non concurrit. Nam cum Baro-
nius Olympiadem c cCLXX in anno Chriſti
cCCIIIexordiri debeat, Olympiadem ducen-
teſimam ſeptuageſimam primam menſe tantùm
Julio anni Chriſti cccVTIinchoare debuit,
ideoque, & eo anno Conſtantii mortem con-
ſignare, quod ex Olympiadibus in margine hu-
jus Operis à nobis annotatis facilè dignoſei
poreſt.
IX. A num. XII ad XXVIII Conſtantini
Conſtantinu: Magni patriam fuiſſe Naiſſum, oppidum Daciæ
Britannus mediterraneæ, nunc Serviæ dictæ, certum eſſe
non fnir. debet. Hoc enim Stephanus de Urbibus, qui
nuper cum Notis in Hollandia lucem vidit,
Gonſtantinus Porphyrogeneta lib. 2. π Osα²
v*, Firmicus lib. I. Matheſeos ſub initium, &
Anonymus Valeſianus diſertis verbis docent:
HEHic igitur Conſtantinus natus Helena matre viliſ-
Eima (id eſt, infimæ conditionis) in oppido
MWaiſſo, atque edubtus, quod oppidum poſtea ma-
nificè ornavit, literis minus inſtrubtus, obſes
apud Diocletianum & Galerium, ſub iiſäaem forti-
ter in Aſia militavit, inquit Anonymus Vale-
ſianus. Accedit Cedrenus, qui Conſtantinum
apud urbem Daciæ natum ſcribit. Decepit An-
glos, alioſque Viros doctiſſimos locus Panegy-
rici Maximiano & Conſtantino dicti, in quo
legitur: Liberavit ille Conſtantius Conſtanti-
ni M. pater) Britannias ſorvitute, tu etiam no-
*4 biles eſſe illic oriendo feciſti. Quæ & ſimilia ita
4 ab illis de Britannia accepta, quaſi natus illic
Gonſtantinus eſſet: cùm tamen Oratoris mens ſit
gratulari ſe, ibi ortum factumque Imperatorem
Conſtantinum, ac uno verbo de Natali Imperii,
non de Natali genuino loquatur. Quare quòd
Conſtantinus Anglus ſive Britannus fuerit, inter
fabulas computandum.
X. Lactantius poſtquam de morte Conſtantii lo-
Conſtanti- cutus eſt cap. 25. ſubjicit: Paucis poſt diebus lau-
ev P z. reata imago ejus (nempe Conſtantini allata eſt
guſt. aictus. ad malam beſtiam. ad Galerium ſcilicet Maxi-
mianum) Deliberavit diu an ſuſciperet. In eo
penò res fuit, ut illam & ipſum qui attulerat,
exureret, niſi eum amici ab illo furore Rexiſſent,
admonentes eum periculi, quod univerſi milites,
quibus invitis ignoti Cæſures erant fatcti ſuſcep-
zuri Conſtantinum fuiſſent, atque ad eum concur-
ſuri alacritate ſumma; ſi veniſſet armatus. Suſ-
cepit itaque imaginem admodum invitus, atque
ipſi purpuram miſit, ut ultro aſeiviſſe illum in ſo-
cietatem videretur. Jam turbatæ rationes ejus fue-
rant, nec potuerat alterum ezrxtra numerunz nun-

Tom. I.

Jugit, ibique ſe cum pancis militibus incluſit. Qui

337

apare ut volzerat. Sed kud excogi avit, ut Sa- S † C. IV.
verum, qui erat atate maturior, aguſtum nun- An. Ch. 306.
uaparet, Cenftantinum, verò non imperatorem, F-
ut erat faltus, ſed Ceſarem cum Maximino ap-
pellari juberet, ut eum de ſecundo loco reſiceret
ñin quartume.
Tum cap. 26. Compoſitæ ei res quodam moda Jam XI.
videbantur, cuem ſubitò illi alius terror allatus Maxentius
eſt, generum ipſin: Maxentiun, Roma faltum Im- Ft Impera-
Peratorem. Cnjus motus hæc fuit cauſa. Cem ſta- vor
. W . Bearon. num.
tuiſſet cenfibus inſtitntiz Orbem terræ devorare, XxII.
ad hanc uſque proßelivit inſantam, ut ab hac ca-
ptivitate ne populum, quiden Romanum fieri vel-
let immunem. Ordinabantur jam cenſitores, qui
Komam miſſi deſoriberent plebem. ERodem ferè
tempore caſtra qquoque Pratoria ſieſtulerat. Itaque
milites pauci, qui Romæ in caſiris reliéti erant,
opportunitaten nacti, occtſis quibuſäa am Iudicibus,
non invito populo, qui erat concitatus, Maxren-
tinn purpuram indaerant. Quo nuntio allato, ali-
gaantnmn rei novitate turbatus ſt „ nec täamen nii
minum territus. Et oderat hominem, & tres Cæſa-
res facere non poterat. Satis Viſum eſt, ſemel feciſ⸗
Je quod noluit. Severum arceſſit, hortatur ad reci-
piendum Imperium, mittit euna um exercitu Ma-
rimiani ad expugnandum Waxentium „ & mit-
tit Romaim, in qua milites illi ſammis deliciis
ſapiſſimè ercepti non modo ſalvan eſſe iülam ur-
bem, ſed ibi vivere optarent. Maxentius tanti

Ffacinoris ſibi conſcius, licèt jure hæreditatis pater-

os milites traducere ad ſe poſſet, cogitans tamen

Reri poſſe, ut Maximianus ſocer, idipſum metu-

ns Severum in Ulyrico relinqueret, atque ipſe
cum ſuo exercitu ad ſe oppugnandum veniret, quæ-
rebat quatenus ſe a periculo impendente muniret.
Patri ſuo poſt depoſitum Imperium in Campania
moranti purpuram mittit, & bis Auguſtum no-
minat. Ille verò & rerup noT»arnm oupidus, &&
qui depeſuerat, invitus, libenter arripuit. Seve-
rus interim vadit, & ad muros urbis armatus
accedit. Statim milites ſublatis Rignis abeunt, &&

ſe contra quem venerant , tradunt. Quid reſtabat

deſerto, niſi fuga? Sed occurrebat jam reſumto Im-
perio Maximianus, cujus adventu gavennam con-
. . .
cum videret futurum at Maximiano traderetny. 2
dedit ſeſe ipſe, veſtemque & parpuram eiden, à
uo acceperat, reddidit. Quo facto; nihil, aliud
impetravitz; niſi lonam mortem. Nam veni ei in⸗
ciſis, leniter mori coactus eſt; anno ſc. Chriſti in-
ſequenti. .
Hanc Lactantii narrationem Numiſmata XII. .
confirmant. Nam, ut videre eſt apud Medio- Quo die &£
barbum, Conſtantinus in pluribus Nummis Cæ- menſe Ma-
. . ..: veontiess Azf
ſar, Severus verò Augulſtus dicitur; qui tituli ſt. Aictes.
utrique hoc anno ſine dubio dati. Diem, quo 1.
Conſtantinus Cæſar nuncupatus, Baluzius V. C.
in Notis ad Lactantium, viceſimum quintum
Decembris fuiſſe exiſtimat, quod in veteri Ka-
lendario Tomo 4. Bibliothecæ Cæſareæ à Lam-
becio publicato ad vIII Kalendas Auguſti le-
gatur, N D. CoNsTANTINI, id eſt, Narale Di-
vi Conſtantini & ad vIII Kalendas Januarias, N
INVICTI. id eſt, Natale invicti, & quoties
in eo Kalendario legitur ſimpliciter nomen Di-
vi, aut Invicti abſque alio nomine ad dito, toties
intelligi debeat Conſtantinus Magnus. Sed hæc
conjectura non probatur, cùm Conſtantinus
Cæſar à Galerio Auguſto appellatus ſit, ante-
quam Maxentius Romæ purpuram ſumeret a ut
ſaltem iis circiter diebus, ideoque ante diem vi-
F f ceſimura

338

S . c. IV. ceſimum quintum

Decembris, ſeu vIII Kalen-
An. Ch. 306. das Januarii. Maxentius enim, ut ex Lactantio
citato cap. 44· liquet, VI. Kalendas Novembris;
id eſt, XxVII. Octobris Imperator Romæ appella-
tus eſt, & teſte eodem Lactantio cap.25. &ſeq. Ga-
lerius Maximianus Maxentium Imperatorem di-
Gum non accepit, niſi poſtquam Severum Au-
uſtum & Conſtantinum Cæſarem appellavit.
XIII. Inuſuper cùm Conſtantinus, ubi die X XV Ju-
1Il magis ex- lii, ſeu VIII Kal. Aug. patri ſucceſſit, ſtatim
plicatur. laureatam imaginem ſuam ad Galerium Maxi-
mianum Aug. miſerit, non dubium, quin ante
diem XxX VII Octobris Cæſar 4 Galerio Maxi-
miano appellatus fuerit. Hanc enim nuncupa-
tionem poſt tres menſes dilatam fuiſſe nullo
modo veroſimile. Lactantius citatus cap. 44.
ait: Imminebat dies, quo Maxentius Imperium
ceperat, qui eſt ad VI Kalendas Novembris . G.
OQuinquennalia terminabantur, quæ ſolennia die
Imperii natali celebrari mos erat. In veteri qui-
dem Kalendario Conſtantio imperante ſcripto,
ad v Kalend. Novembris habetur, EVICTIO
TYRAN NI, ad IV verò ejuſdem menſis, A p-
VEN T. DIVI: ſed hæc verba non de Maxen-
tio & Conſtantino, ſed de Licinio & Conſtan-
tino intelligenda, ut ex Libello de Præfectis
Urbi maniteſtum fit. In eo enim ad annum
Chriſti c ccXII dicitur, V Idus Februar. Ara-
dium Rufinum Præfectum Urbi creatum eſſe,
& U Kalend. Novemb. Annium Anulinum.
uare VI. Kalend. Novemb. Maxentius devictus,
& alter Urbi Præfectus à Conſtantino renun-
tiatus. Neque aliter locus ille, quem anno
CCCXII num. I. integrum referam, explican-
dus. Falluntur ergo quicumque verba laudata
Kalendarii Conſtantiani de Maxentio interpre-
tanda volunt. UUMGU
XIV. Sed cùm plures Natales Gonſtantino M. at-
Plures Na- tribuantur, paululum in illis immorandum. Et
zales Con- quidem eum Conſtantio patri octavo Kalendas
Taneze 4. Auguſti præœſentis anni ſucceſſiſſe⸗ poſt librum
Lactantii de Mortibus Perſecutorum in lucem
editum, inter omnes convenire debet; cùm ex
illo conſtet, Conſtantinum ante patris obitum
Cæſarem non fuiſſe. Tota itaque difficultas eſt
de aliis Natalibus in variis Kalendariis, & qui-
dem antiquiſſimis memoratis. Primum eſt Ka-
lendarium Herwarti, ſeu ab Herv arto publi-
catum, quod Petavius in ſuum Uranologium
inſeruit. Secundum, Kalendarium Philocali,
ſic à Furio Dionyſio Philocalo poſſeſſore, cu-
jus nomen ejus initio legitur, vocatum, quod
Bucherius in lib. de Doct. Temp. publicavit.
Tertium eſt Kalendarium à Lambecie in Tomo
1V Bibliothecæ Cæſareæ publici juris factum.
uæ tria Kalendaria inter ſe non diverſa, ſed
& diverſis M SS. eruta, & Conſtantio Conſtan-
tini M. filio imperante ſcripta, ut apparet &X iis,
quæ initio Kalendarii Philocali de Cæſarum
creatione dicuntur; ibi enim Natalis Conſtantii
his verbis exprimitur:
Auguſti. J
non Divus, quia cùm hæc Auctor ſcriberet an-
no Chriſti CCCLIV, adhuc ille vivebat, ut
Bucherio obſervatum. Quartum denique Ka-
lendarium eſt Polemii &lvi, cujus Fragmentum
exhibet Bollandus in Præfatione ad menſem
Januarium pag. 43. ubi & ex eodem Kalendario
oſtendit, illud Aſterio Conſule, anno nempe
Chriſti quadringenteſimo quadrageſimo nono,
promulgatum fuiſſe. In eo ſunt aliqua magni

–

Critica Hiſtorico-Chronologica

Du. Conſtantii VII Idus,
Ubi Conſtantius Dominus vocatur,

momenti, quæ in tribus præcedentibus non S. C. IV.
leguntur. In iſtis tribus tres alii Natales Con- An. Ch. 306.

ſtantini habentur. III Kalend. Martii in illis le-
gitur: Natalis Divi Conſtantini & M. XXIII. I.
id eſt, ntum miſſus. Idem Natalis in Laterculo
Sylvii reperitur. Pridie Kalend. Aprilis in Kalen-
dario tam Herwarti quàm Lambecii ſcriptum
eſt: N. Divi Conſtantini C M. XA IIII. In
Laterculo verò Sylvii: Natalis Conſtantini. Cir-
cenſes. Denique VII Idus Auguſti in Later-
culo Sylvii habetur: Natalis Conſtantini junioris;
cùm tamen tam in Kalendario Lambeciano,
qum Herw artiano ſcriptum ſit, N. COoNSTAN-
TII. C M. XXIIII. & quidem rectiüs. Con-
ſtantii enim, qui tum imperabat, Natalis genui-
nus non videtur omiſſus.
Solùm itaque difficultas de Natali Conſtanti-
ni III Kalend. Martii illigato, & de altero ejuſ-
dem Principis, qui pridie Kalendas Aprilis an-
notatur. Neuter certè nec Natali Imperii Cæ-
ſarei Conſtantini à tempore, quo Cæſar à Gale-
rio appellatus eſt nec Natali Imperii ejus Augu-
ſtei, ei ſc. quo ab Herculio Auguſtus nuncupatus
eſt, convenire poteſt. Alterutrum tamen ad Nata-
lem genuinum Conſtantini M. referendum eſſe
non videtur dubitandi locus. Unicum ergo Nata-
le reſtat, quod Conſtantino Juniori Conſtantini
M. filio tribuendum eſſe exiſtimo. Obſtat quidem
nomen Divi; Conſtantinus enim Junior inter Deos
relatus non eſt, ſicut tam Conſtantius, quàm
Conſtantinus M. ejus filius, qui apotheoſi ho-
