in ea Synodo depoſitum eſſe teſtatur. Quare cùm
Meletius Concilio Seleucenſi anno cccLIX
congregato, tanquam Epiſcopus Sebaſtenus ad-
fuerit, jam eo anno Euſtathius e Sebaſteno Epiſ-
copatu dejectus fuerat, ſicque Synodus Meliti-
nenſis anno cccCLVIIIaut inſequenti habita.
Ad num. LVIII & ſeqq. Felix hujus homi- XVI.

nis I I, Liberio in exilium deportato, ordinatus Felici: II.
eſt obitus.

490

⁶½ c. IV. eſt ab Arianis anno trecenteſimo quinquageſimo

An. Ch. 357.

XVII.
gas probata.

quinto, ſeditque annos plus minus tres uſque ad
diem X XIX menſis Julii anni trecenteſimi
quinquageſimi octavi. Nam in auctiori Cata-
looo veterum Pontificum legitur: Felix depoſitus
de Epiſcopatu habitavit in prædiolo ſuo à die III
Kalendas Auguſti. Marcellinus verò & Fauſtinus
Presbyteri Schiſmatici ſcribunt: Tertio anno re-
diit Liberius, cui obvians cum gaudio populus Ko-
manus exivit; Felix notatus à Senatu & Populo
de Urbe propellitur. Iidem Marcellinus & Fauſti-
nus, narrata gemina expulſione Felicis ab Urbe,
aiunt: Poſt annos octo Valentiniano & Valente Coſj.
(anno ſc. Chriſti trecenteſimo ſexageſimo quin-
to) X Kalendarum Decembrium defunktus eſt Fe-
lix. Marcellino & Fauſtino tutè hac in re fides
haberi poteſt, cùm ea narrent quæ in totius
Urbis conſpectu geſta erant. De S. Felicis Epiſ-
copatu Romano legendi Papebrocius in Conatu
Chronico-Hiſtorico ad Catalogum Romanorum
Pontificum, aliique. Colitur Feliæ ut Martyr, in
Breviario & Martyrologio Romanis die XXIX
menſis Julii, quemadmodum in Martyrologio
Adonis, aliiſque, & in Sacramentario §. Gre-
gorii legitur Officium in Miſa & Felicis Mar-
tyris & Pontificis.
Nec eſt quòd quis dicat, hæc intelligenda
eſſe de Felice primo ſub Aureliano martyrium
paſſo, & Martyrologia, quæ ipſum Felicem ſe-
cundum eſſe indicant, in hoc emendatione in-
digere. Nam Felix primus paulò ante perſecu-
tionem Aurelianeam ad Deum migravit, & in
Indiculo Bucheriano Depoſitionis Epiſeoporum
memoratur, non verò in Indiculo Depoſitionis
Martyrum, ut patet ex dictis anno CcCLXXIV.
Duo Indiculi illi ſedente Liberio ſcripti; ideo-
que nihil iis de Sanctis Pontificibus habemus
antiquius. Quia verò quæ de Felicis martyrio
tradit Anaſtaſius, & ex eo Ado, aliique Marty-
rologi, fabuloſa videntur, & Marcellinus ac
Pauftinus loco laudato eum morte naturali de-
functum tradunt, exiſtimo, Eelicem ſecundum

ideo Martyrem appellatum fuiſſe, d multa

XVIII.
Obeliſcus
Romæk ere-

tus.

XIX.
Gladiatores
paulatin
abolentur.

pro Chriſto pertulerit, non verò quèd ejus causâ
occiſus fuerit, idque ex modo loquendi priori-
bus Eccleſiæ ſeculis uſurpari ſolito. Hinc Fronto
Canonicus Regularis Ordinis S. Auguſtini ſcri-
bit, extare Litanias in Codice MS. & ſeptem

aut octo ſeculis exarato, in quibus Felix II in
numerum Pontificum refertur cum Sanèli ac

Confeſſoris nomine, quod etiam Julio & Damaſo
attribuunt.
Ad num. LXXXIII & ſeqq. Ex Obeliſco
hoc anno ſeptimis Imperii Cæſarei Conſtantii
Quinquennalibus addicto, hujus Imperatoris
juſſu Romæ erecto, intelligimus, Imperatores
annis id genus ſolenniis deſtinatis ſimilia monu-
menta de more poſuiſſe: quod non ſemel infraà
obſervabimus.
Data hoc anno à Conſtantio Imperatore Lex
2. Codicis Theod. De Gladiatoribus, quàâ Pala-
tinis & militibus nominarim Gladiatorius ludus
interdictus. Nempe cùm Gladiatorum deteſtan-
dum nomen, ut illud Conſtantius vocat, Romæ
adhuc duraret, quicquid in Oriente Conſtanti-
nus M. Lege primâ ejuſdem Codicis De Gladia-
toribus, anno C CcCXXV data conſtituiſſet, & ſic
Roma hac parte veterem morem rerineret, at-
que adeo Principes Gladiatoria ſpectacula, quam-
libet deteſtanda ibi ferre cogerentur (quod hæc
Lex apertiſſime oſtendit, itemque Lex 3. De

DeLuſtrali conlatione, quæ dicitur dat. IVNon.

Critica Hiſtorico-Ohronologica

Gladiatoribus, & Symmachus lib. 10. epiſtol. 6.) S Æ C. IV.
ſatis viſum initio, ſi nonnullis ſaltem & hone- An. Ch. 357.

ſtis vitæ generibus ludo Gladiatorio ibi inter-
diceretur: quod utique factum hac Conſtantii
Conſtitutione. Sic paulatim Gladiatores Romæ
aboliti, donec tandem Honorius eos penitus an-
tiquavit. Toto cœlo porro errant, qui Gladia-
tores hac Lege à Conſtantio penitus ſublatos
ſcribunt. Nam Gladiatores hac Lege, etſi dete-
ſKtandos eos vocat, in commune Romæ toleran-
tur, Palatini tantùm & milites in ludum deſ-
cendere, ſeque auctorare vetantur: quod alio-
quin utrique facere ſoliti: quia & utrique pro-
celloſi, ut Caſſiodorus eos vocat, & armaturæ
periti erant; ac proinde prono, facilique exinde
ad ludum tranſitu. Plura Gothofredus in illius
Legis Commentario.
Data & hoc anno Lex 5. ejuſdem Codicis De

X X.

Magics

. . A — .
Maleficis „quà Conſtantius damnat magicarum a tes prohi⸗
artium uſum, quem aliqui uſurpabant ad labem dita.

conciliandam, id eſt, ad inſontes & inimicos
ſuos labefactandos vel conficiendos. Ait Lex:
Multi magicis artibus auſi elementa turbare, vitas
inſontium labefattare non dubitant. Scilicet ele-
menta turbari magicis artibus Antiquitas quoque
credidit. In Viſigothicis lib. 6. t. 2. 1. 3. Malefici
& immiſſores tempeſtatum, qui quibuſdam incan-
tationibus grandinem, in vineas, meſſeſque mittere
perhibentur &c. Hi tempeſtarii propriè dicti.
Elegans eſt locus apud Agobardum Epiſcopum
pag. 138. In his regionibus penè omnes homines
nobiles & ignobiles, urbani & ruſtici, ſenes &
juvenes putant, grandines & tonitrua hominuns
libitu poſſe fieri: dicunt enim mox, ut audierint
tonitrua, & viderint fulgura, AuRA LEVATITIA
eſt. Interrogati autem quid ſit aura levatitia, con-
firmant incantationibus hominum, qui dicuntur
tempeſtaru, eſſe levatam. Addit Lex: Et Mani-
bus accitis audent ventilare, ut quiſqque ſuos con-
ciat malis artibus inimicos. Præcipuè enim hæ
Magorum præſtigiæ fuerunt animarum & ſpiri⸗
tuum evocationes, quarum meminit Juſtinus
Apologiâ 2. Defunctorum animas inclamare di-
cit Tertullianus in Apologetico cap. 23. Porro ſ
& Magi phantaſmata edunt, & jam defunctorum
inclamant animas, ſi pueros in eloquium oraculi
eliciunt, ſi multa miracula circulatoriis praſtigiis
Iudunt, &c. Phantaſmata dixit Tertullianus,
quia Magi ſenſibus illudunt, ac viſus præſti-
giis obcæcantibus fallunt, dum videre nos pu-
tamus quæ non ſunt, niſi per phantaſiam. Hæc
& plura alia Gothofredus in illius Legis Com-
mentario.
Huc etiam referenda Lex I. Codicis Theod.

XXI.
Copiatæ inp-
misnes & Lss⸗

Decemb. acc. Rom. VIII U. Feb. Conſtantio A. Krali cella⸗
IX & Iuliano Caſ. II Coſ. Eàâ declarat Conſtan- tione.

tius à Luſtrali collatione præſtanda Clericos ex-
⸗ „ . .
cipi tantùm, qui Copiatæ appellantur. Horum

Copiatarum officium erat circa defunctorum ob-

ſequia, ut docet Epiphanius in fine libri 3. con-
tra Hæreticos. lidem & Foſſarii dicti, de quibus
Auctor tractatus de ſeptem gradibus Eccleſiæ ad
Kuſticum Narbonenſem, inter Opera D. Hiero-
nymi cap. 2. tomo ultimo. Porro dicti Copiatæ
videntur, tanquam ſi diceres Operarios, vel
Laboratores, à απWπι e νυυ, Ge. Quæ Lex
à Baronio omiſſa, hic delibanda fuit. De ea plu-

ra Gothofredus in Commentario.

AN NO

5KK
Añs.6
Anno
III.0
12
1.
Cinſale
II.
Obitus
Antuni
batit
Baromann
340. num.
VI
tiu bel
Deſei
1
.
9
1
1
Iy 4
Deſs , e
Kano. .
D.

11I
Copiats G.
ſril alla⸗
ſiont⸗

16
e
ex
lu⸗

VI1.

in Annales C. Baronii.

491

§S E. C. IV. — § £ C. IV.
An. Ch. 378. An. Ch. 359.
anno Urbis ANNO PERIODI GRXCO-ROMAN g£ 5851. ANNO PERIODI GRACO-ROMAN £ 5852. Olymp. 284.
284. dn 2. O 3 D. ) 17. P. 12. April. Indict. I. O 4. C. 4‧½ Aprih Pannaienn
JESu CHRISTI 358. JESüUCHRISTI 359. Baronium.
Olymp. 284.
LIBERIIPAPDZ 7. LIBERII PATPS8. Anno Urbis
1IIZ-
CoNSTANTII IMP. 22. CONSTANTII IMP. 23. ſecunakm
Baronium

1. D num. I. Coſſ. Neratius Cerealis, & Da-
Conſules. tianus. De Datiano legendus Valeſius in
Notis ad lib. 2. Socratis cap. 39. qui plura de eo
ex Libanio habet.
II. A num. XXI ad XXV. Obitus D. Anto-

Obitus ., nii Magni anno trecenteſimo quinquageſimo
Zaer, *ſexto contigit, & quidem die decima ſeptima

Januarii, quo à duodecim circiter ſeculis in
Eccleſia colitur. Annum nos docet Hierony-
mus in Chronico tam juxta editionem Pontaci,
quàm juxta editionem Scaligeri. In eo tranſitus
ille conſignatur anno Abrahami 2372. qui Ka-
lendis Octobris anni Chriſti 355. inchoatur.
Quare cùm die XVII Januarii ad Deum mi-
grarit, ea mors ad annum CCCLVI retra-
enda. Quod ex eo confirmatur, quòd Hiero-
nymus & Athanaſius teſtentur, eum annos quin-
ue ſupra centum vixiſſe, ejuſque nativitas an-
no Chriſti CCLI, Decio imperante, accide-
rit, ut ſuo loco oſtendi. Ejus Vita à Bollando
in Actis Sanctorum menſis Januarii die præfa-
ta illuſtrata: aliquot verò ejus Epiſtolæ ab Abra-
hamo Ecchellenſi poſt Baronii mortem publi-
Baron. anno catæ. Porro deceptus eſt Baronius, quando exi-
3 40. num. ſpimavit, Divum Athanaſium Vitam Antonii
Magni, eo adhuc vivente, ſcripſiſſe, Romam-
que, cùm illuc, Julio P P. ſedente, venit, ſecum
detuliſſe. Nam cùm in ea Divi Antonii obitus
diſertè memoretur, poſt illum etiam ea Vita
elucubrata. Nec urget Baronii fundamentum,
qui ait, Hieronymum epiſt. 16. teſtari, Sanctam
Marcellam ab Alexandrinis Sacerdotibus & S.
Athanaſio, qui Romam confugerant, Vitam B.
Autonii adhuc tunc viventis, Monaſteriorumque
in Thebaide Pachomii & virginum & viduarum
diſciplinam didiciſſe. Nam inde minimè ſequi-
tur, Athanaſium jam tum eam Vitam in literas
miſiſſe: quemadmodum enim diſciplinam vi-
duarum, virginum ac Monaſteriorum Thebai-
dis vivâ voce ab eo edocta eſt, ſicuti & ab
Alexandrinis Sacerdotibus; ita & Vitam S. An-
tonii, quam diu poſtea in literas miſit. Quæ
à Riveto, aliſque Heterodoxis afferuntur ad
Opus illud Athanaſio adjudicandum, doctè
confutat Hermantius in Vita S. Athanaſii lib. I1.
Egap. 9.
. Ad num. XXV. Conſtantius Sirmii hoc an-
Initium belli no bello adverſus Quados & Sarmatas illigatus
Perſici. conſtitit; de quo bello legendus Ammianus lib.
16. & lib. 17. Ibi hoc ipſo anno Perſarum Lega-
ti eum convenere, teſtibus Ammiano lib. 17. &
Zonara. Idacius diem, quo Conſtantinopolim in-
greſſi ſunt, ſub hujus anni Conſulibus notavit:
Hi Conſſ. introierunt Conſtantinopolim Legati
Perſarum die VII Kal. Mart. Ab hoc anno Per-
ſici motus initium repetendum, dicit Gothofre-
dus in Chronologia Codicis Theod.
IV. Ad hunc annum pertinent Synodus Ancyra-
Geſta boe na, tertia Synodus Sirmienſis, reſtitutio Liberii
zone Papæ, & mors Leontii Epiſcopi Antiocheni, de
quibus anno præcedenti egimus.

D num. I & ſeqq. Coſſ. Flaviurt Euſebiut, III0.
X & HMypatius, ut liquet ex Formula Fidei I.
Concilii Ariminenſis ab Athanaſio recitata lib. Cof. & “*
de Synodis pag. 875. Fratres erant germani & anzeen.
Conſtantii adfines, ut docet Ammianus lib. 29. 2 antii Aug.
cap.2. fratres nempe Euſebiæ Auguſtæ, ut teſtatur
Ammianus lib. 21. cap. 6. Hinc diſcimus, Conſtan-
tium Auguſtei Imperii quinta Quinquennalia
exhibuiſle. Si enim annis, quibus hujuſmodi
pompæ repræſentandæ erant, Imperatores Con-
ſulatum non ſumerent, eum in propinquiores,
aut perſonas illuſtriores de more transferebant.
Horum ſolennium maniteſta ſuperſunt alia ve-
ſtigia, de quibus mox.
Qia annis, quibus Imperatores Vicennalia, II.
& id genus feſta exhibebant, rebus Rccleſiaſti- Y' oäin Ar. -
. . „„5„ minenſis:
cis de more providebant, Conſtantius ad con-
troverſias de Fide componendas O cuMENI-
CAM SYNODIM indixit, quæ ab Orientali-
bus Seleuciæ, ab Occidentalibus Arimini con-
gregata eſt. Sic anno CCCXLI Concilium
Antiochiæ, anno CCCXLVII aliud Concilium
Sardicæ, annoque CCCLV Concilium Me-
diolanenſe celebratum: imò & annoò CCCLIII
Concilium Arelatenſe habitum; quibus annis
alias hujuſmodi feſtivitates editas eſſe in du-
bium revocari non poſſe videtur. Tertia Fidei
Sirmienſis formula ab Arianis condita rejecta
eſt in hoc Concilio Ariminenſi, uti fusè & rectè
Baronius hoc anno.
Ad num. LXXIX & ſeqq. Propter eandem III.
rationem celebrata hoc anno Synodus Conſtan- Synodas
tinopolitana, quæ menſe Decembri cœpit, & Conianis
in annum ſequentem continuata eſt. Sozome- *Politana.
nus enim lib. 4. cCap. 23. ait, primm de quæſtio-
ne Aêtii judicium ferre juſſum eſſe Honoratum,
quem paulo antea Conſtantius primum omnium
Præfetctum urbis Conſtantinopolitanæ creaverat.
Et paulò pèſt ſubjungit: Cumque poſtridie ad
ſolennem Conſulatus pompam ſe pararet, ſicuti
moris eſt apud Romanos Kalendis jannariis. Ho-
noratus hoc anno creatus eſt Præfectus urbis
Conſtantinopolitanæ, ut docet Idacius in Faſtis,
Euſebio & Hypatio Coſſ. Ipſo anno primlim pro-
ceſſit Conſtantinopoli Præfectus Urbi nomine Ho-
noratus die III MWuas Decembris. Idem habet
Chronicon Alex. niſi quòd pro Decembri men-
ſe, September in eo per errorem, ut videtur,
onitur. Quare cùm Honoratus Præfectus Ur-
bi Conſtantinopolitanæ, juſſu Imperatoris huic
Synodo præfuerit, ut teſtatur Soꝛomenus cita-
tus, ſub hujus anni finem ea Synodus inchoata.
Interim notandus character quintorum Quin-
quennalium Conſtantii in Præfectura Honora-
ti. Annis enim quibus hujuſmodi ſolennia edita,
novitates de more i nductæ.
Ad num. CV. Auctor Chronici Alex. ſub IV.
anni ſequentis Conſulibus ſcribit: Hoc anno Eudoxius ad

menſe Peritio (ſeu Al Februarii) magna Eccle- Bpiſzopaeum

onſtantino-

ſia Conſtantinopoli dedicata eſt. Macedonius Epiſ- polcos eranſ
copus Conſtantinopolitanus propter multa ipfins lasus.

pPropria erimina exanctoratus eſt, & in locum ejus

ſubrogatus

492

§ . C IV. ſubrogatus Eudoxius menſe Audynæo, ( ſeu Ja-
An. Ch. 360. nuarto XXVII) præſentibus Epiſcopis LXXII.
Sed de ea dedicatione anno ſequenti, quo pe-
racta eſt, agetur. Interim ex his verbis habemus,
Macedonium ante ſequentem annum ad Epiſ-
copatum Conſtantinopolitanum tranſlatum non

eſſe.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMANE 5853.

zuz. .
oymp. 284. § BA. 19. P. 23. April. ſecundum Alexan-
an. 4. drinos; 26. Mart. ſecundum LPatinos. In-
dict. 3.
JESu CHRISTI 360.
LIBERII PAPEÆ 9.
CONSTANTII IMP. 24.
I. D num. 1. Coſſ. Conſtantius Aag. , &
Sés. . Julianus Ceæſar III.: prior juxta tertiam
Dui⸗ - . .
is teta. regulam, poſterior juxta ſecundam, propter
„i Caſari:. nempe Cæſarei ejus Imperii Quinquennalia,

quæ agens apud Viennam Aaguſtus jam edidit, ut
affirmat Ammianus initio libri 21.
II. A num. II ad X V. D. Hieronymus in Chro-
n, Pe. nico ſecundùm editionem Pontaci eodem anno
tur. Hilarii in Galliam reditum & Conſtantii Im-
peratoris obitum conſignat. In Opere verò
contra Luciferianos tradit, poſt ejuſdem Impe-
ratoris mortem Hilarium reverſum eſſe in Gal-
lias. Quod ita intelligendum videtur, ut Con-
ſtantio vivente, exilio ſolutus fuerit, eo verò
mortuo Pictavos pervenerit. Ex quo annus Hi-
larii emortualis, de quo inter Eruditos con-
troverſia eſt, innoteſcit. Nam cùm Sulpicius
Severus lib. 2. Hiſt. ſcribat: Hilarius ſexto an-
no poſtquam redierat, in patria obiit; liquet Ei-
larium ineunte anno Chriſti trecenteſimo ſe-
xageſimo ſeptimo ad cœleſtem patriam migraſſe:
quod magis ſuo loco confirmabitur.
111. Liber lilarii adverſus Conſtantium Imp. hoc
Liber Hila- anno exaratus, ipſo Hilario teſte, qui initio
rii adverſus
Conſtan-

mum. terat, cùm Paulinus, Euſebius, Lucifer & Dio-

nyſius Urſacii & Valentis factione in exilium
miſſi ſunt, quod anno trecenteſimo quinquage-
ſimo quinto contigit. Verum quidem eſt, Hie-
ronymum lib. de Script. Eccleſiaſt. teſtari, Hila-
rium contra Conſtantium jam demortuum li-
brum ſcripſiſſe. At major Hilario de ſe ipſo
loquenti fides, quàm Hieronymo habenda; vel
forſan Hieronymus deceptus, quia nonniſi poſt
Conſtantii mortem Opus illud publicatum, niſi
Hieronymus de alio libro, qui perierit, loqua-
tur, ut inquit Hermantius in Vita S. Athanaſii
lib. 9. cCap. 10.
Eodem etiam circiter tempore, teſte Her-
mantio citato, Hilarius librum adverſus Urſa-
cium & Valentem ſcripſit, in quo Hiſtoriam
Conciliorum Ariminenſis & Seleuciæ confecit.
Hujus Hiſtoriæ fragmenta ſuperſunt, ex quorum
præfatione liquet, eam durante adhuc perſecu-
tione ſcriptam. Blondellus lib. de Primatu pag.
479. arbitratur, quæ à 37. pagina prioris edi-
tionis leguntur, extracta fuiſſe ex aliquo alio
Opere à S. Hilario poſt aliquot annos elucu-
btato, quod continebat, ut ex fine colligitur,
ſeriem Conciliorum Ariminenſis & Seleucien-
ſis; quod conjicit Blondellus ex quibuſdam
literis ibidem recitatis, anniſque CCCLXV,

IV.
Alii Hilarii
Rbri.

refert, quæ ante quinquennium ipſemet præſti-

Critica Hiſtorico-Qhronologica

& etiam CCCLXVI Icriptis. Poſt hæc frag- S£ C. IV.
menta novus quaſi liber ſubjungitur, in quo An. Ch. 360.
varia Acta ad idem tempus pertinentia, quæ-
que etiam Hilario attribuuntur, legere eſt. Sed
non deſunt, qui illud Opus ab eo abjudicent,
quèd verba, quibus Aca inter ſe aliquando
connectuntur, tanto Dockore indigna videan-
tur; ob id tamen ea non minùs facienda, ut in-
ter Eruditos convenit. .
A num. L ad LV. Valeſius in Noris ad V.
Theodoretum lib. 2. cap. 31. arbitratur, Syno- Duæ Syno li
dum Antiochenam in cauſa Meletii habitam, de Antiochenaæ
qua Theodoretus agit, eandem eſſe cum illa, de Fc
qua Socrates lib. 2. cap. 45. quam ait anno ſe- 7
quenti Antiochiæ celebratam. Sed tam Vale-
ſius quàm Baronius, aliique duas Synodos An-
tiochenas diverſis annis congregatas perperam
confundunt. Prior Synodus hoc anno coadta,
in eaque Meletius è Sede Sebaſtena ad Antio-
Cchenlem tranſlatus. Hanc Theodoretus lauda-
tus, & Libellus Synodicus diſerté memorant:
de translatione verò Meletii in ea facta agunt
Socrates lib. 2. cap. 44. Sozomenus lib. 4. cap.
28. Philoſtorgius lib. 5. cap. 1. S Hieronymus
in Chronico juxta editionem Scaligeri ad an-
num Abrahami 2376. qui cum menſe Septembri
currentis Chriſti anni deſinit. Ex quo & conſtat,
Meletium præſenti anno, non verò ſequenti, ut
malè Valeſius autumat, ad Antiochenam Sedem
translatum. Præterea Socrates citatus dicit, id
factum, Concilio apud Couſtantinopolim congre-
gato, id eſt, dum Concilium Conſtantinopoli-
tanum anno præcedenti inceptum nondum ab-
ſolutum eſſet. Quare uno eodemque anno duæ
magnæ Synodi coactæ.
Poſterior Antiochena Synodus habita Tauro
& Florentio Coſſ. ut teſtatur Socrates cap. 45.
anno ſc. ſequenti, cum Euxoius ei praæſſet Ecclehæ:
Meletius enim in exilium actus eſt à Conſtantio,
E ipſo Antiochiæ agente, in patriam ipfius Meli-
tenem, inquit Philoſtorgius lib. J. cap.. ideo-
que hoc anno exeunte, vel initio ſequentis. Ete-
nim Conſtantius nonniſi hieme ſub finem præ-
ſentis anni è procinctu Perſico Antiochiam ve-
nit, teſte Ammiano lib. 20. cap. II. In hac ſe-
cunda Synodo Antiochena Ariani eandem Fidei
Formulam recitarunt, quam prius Conſtantinopoli
ediderant, ut aſſerit Socrates citatus. Sozome-
nus lib. 4. cap. 29. de ſecunda iſta Antiochena
Synodo loquitur, indicatque, ſecundam fuiſſe
Antiochenam; ait enim: Acaciani Antiochiæ
una cum paucis iterum congregati, ea quæ prihs
ipſi decreverunt, reprehenderunt, nomenque illud
himile ex Formula Fidei, Arimini & Conſtantino-
poli recitata, expungere ſtatuerunt. Jam itaque
in electione Meletii, de qua proximè Sozome-
nus locutus erat, prima Synodus Antiochena ce-
lebrata fuerat.
Conſtantius Imp. priori Concilio Antioche-
no, in quo Meletius electus, non interfuit; hu-
jus enim electione, ſeu potiàùs & Sebaſtena Ec- adlrior
cleſia ad Antiochenam tranſlatione narratà, S0- non inter-
zomenus cap. 28. ait: Imperator verò, chm Per- fun.
ſas res novas moliri accepiſſet, Antiochiam per- .
rexit, ſub finem nempe currentis Chriſti anni,
ut ex Ammiano lib. 20. cap. II. liquet. Neque
Theodoretus lib. 2. cap. 27. ubi de utraque Sy-
nodo Antiochena in unum perperam confuſa id
dicit; imò contrarium inſinuat, cùm ait, Mele-
tium ad Eccleſiam Antiochenam tranſlatum An-
tiochiam veniſſe acceptis Imperialibn: literas.
Priep

VI.
Secunda Sys
nodus An-
tiochena.

VII.
Conſtantius

ſtut.

Ad.
Ga eeg,
e. ale.

₰ADte —

—
—

y
4
ifn
Prio

1.
Iulianus
titur A

60.

no/5
ne

V 1 *
uNda S.
odus As⸗
ehenc⸗

, VII.
Cnſtmi
l munhfiinl
Autuchen
⸗ non inte⸗
fin.
⸗
i,
l
⸗
i
⸗
n⸗
.

in Annales C. Baroni.

§ E C. IV. Prior itaque Synodus Antiochena habita, dum
An. Ch.z6o. adhuc Conſtantinopoli Conſtantius moraretut:
ſecunda anno ſequenti.
Sed incertum, an eidem Conſtantius adfuerit.
Cùm tamen ex Chronologia Codicis Theod. à
Gothofredo condita conſtet, Conſtantium anno
ſequenti Antiochiæ fuiſſe, veroſimilius eſt, eum
Synodo interfuiſſe; & id Theodoretus inſinuat,
cùm ait, in ea Synodo Meletium in exilium
miſſum eſſe. Meletius nonniſi anno Chriſti
CCCLXIIAntiochiam rediit. Auctor enim
Chronici Alex. ſub illius anni Conſulibus ſcri-
bit: Meletius, qui ob impietatem & alia crimi-
na depoſitus fuerat, Antiochiam reverſus, vete-
rem Eccleſiam per vim occupavit, adjunktis illi
Clericis, qui jam antea depoſiti fuerant à S. Syno-
do. Inter quos Ppræcipuus erat Diogenes ex Preſ-
byteris, præ religquis omnibus concurſans & par-
tes adiuvans: & Eitalis Laicus, qui ſemper ſrau-
des atque impoſturas exercuerat. Hic' ulteriks
progreſſus ad extremum offenſus WMeletio, ab' illo
ſeſe abrupit, & hareſim ipſe quoque ridendam
condidit, à qua etiam hodie Vitaliani nuncupan-
tur. Sunt hæc, inquit Valeſius in Notis ad Theo-
doretum lib. 3. Cap. I. ex veteri quodam Auctore
deſcripta, &, ut videtur, Ariano. Nam idem Au-
ctor Chronici Alexandrini ſub Coſſ. anni Chriſti
CCCLILeontium Epiſcopum Arianum An-
tiochiæ multipliciter prædicat.
IX. Ad num. L V. Menſem, quo Julianus accla-
Ialianus di- matus eſt Imperator, unus nos docuit Ammo
sieur Angu. Epiſcopus in epiſtola ad Theophylum Patriar-
ſus. cham Alex. de Converſatione & particulari vita
SS. Pachomii & Theodori, ubi cap. 4. ait: Per-
ſecutionis porro ejus, quæ anno ſexto, menſe nono
Athanaſium Papam exrpulit, lulianus imperavit
homo idololatra. Pachon menſis nonus £Ægyptio-
rum cum die viceſima quinta Maii terminatur.
Quare hoc anno inter illud intervallum Julia-
nus Auguſtus nuncupatus, anno ſc. ſexto jam
inchoato perſecutionis Athanaſii, quæ anno
CCCLV in Concilio Mediolanenſi cœpta
eſt. Ammonem verò menſes £Ægyptiacos uſur-
pare oſtendunt duo ejuſdem epiſtolæ loca. Hu-
jus auctoritatis ope declarandus Ammiani locus,
qui lib. 20. Cap. 3. antequam capite ſequenti di-
cat, Julianum à militibus acclamatum eſſe Au-
uſtum, ait, calum ſubtextum caligine obſcura
viſum eſſeæ, &; à primo auroræ exortu uſque ad me-
ridiem intermicaſſe jugiter ſtellas. Quibus ver-
bis, ut advertit Calvifius in Opere Chrono-
logico, ſignificatur Eclipſis Solis, quæ præſenti
anno accidit die viceſima octava Auguſti, fe-
riàâ ſecundà, paulèò poſt exortum Solis, in Me-
ſopotamia, ubi Sol totus obſcuratus obſerva-
tus eſt. Nam Ammianus eo libro partim de Ju-

VIII.
Veroſimile
eſt eum in-
terfuiße po-

Keriori.

liano, partimque de Conſtantio agit: eclypſim

autem illam narrat in ordine ad illa „quæ in
Oriente, non verò quæ in Occidente gererentur.
Ipſemet Julianus in epiſtola ad Senatum Po-
X. pulumque Athenienſem refert, qua occaſione
Qua occaßo. ipſe Auguſtus renuntiatus fuerit, libellum, ſcili-
de. cet ſine nomine ſparſum fuiſſe, in quo multa
adverſus Conſtantium jactabantur: Quo allato,
inquit Julianus, qui Conſtantio erant addictiſſimi,
valde commoti ſunt, mihi at quantim poſſent co-

natibus inſtarent, uti citins milites emitterem
. (in Orientem nempe, uti juſſerat Conſtantius)
priuſquam in alios ordines ſimiles libelli ſpargeren-

tur. (Neque enim alius quiſpiam aderat eorum-

Tom. I.

493
qui henevolo in me animo eſſe viderentur. ) Erant SKÆ C. 1 V.
ii Nebridius, Pentadius, acg Decentius, quem ad An. Ch. 366.
id negotii Conſtantius ipſe miſerat. Ad quæ ver-
ba Petavius in Notis ait: Mendum ſubeſt huic
loco. Neque enim iſti (Nebridius, Pentadius, ac
Decentius) vel tunc aberant vel juliano fave-
bant. Imò verò à Conſtantio ſtabant. Nebridius
x Quaſtore Juliani Præfellus Prætorio Galliarum
Ffactus fnerat à Conſtantio in Hlorentii locum. De-
centins verò Tzibunus & Notarius ab codem miſ-
Sus ad milites abſtrahendos. Verùm locus mini-
me corruptus, ſed ipſemet Petavius hallucina-
tur, qui non advertit, julianum aliud non ſigni-
ficare, quàm Nebridium, Pentadium, ac De-
centium, qui Conſtantio erant addictiſſimi, val-
de commotos fuiſle, non verèò Julianum referre
hæc verba: Erant ii Nebridius, & c. ad immedia-
tè præcedentia parentheſi incluſa, ſcilicet: Ne-
que enim alius quiſpiam aderat eerum, &c. Nam
tres illos viros à Conſtantio, non verò à Julia-
no ſtetiſſe, & tunc ibidem præſentes fuiſſe, ex
Ammiano certò liquet. Quæ obiter dicta ſunto
ad loci illius elucidationem-.
Synodus Gangrenſis ante Concilium Conſtan- XI.
tinopolitanum hoc anno abſolutum, celebrata. nodus
Id Sozomenum inſinuare diximus anno cccLvII, Gansgrenſi
cùm de Synodo Melitinenſi ageremus. A Sozo-
meno non diſſentit Socrates: hic enim poſt⸗
quam ſcripſit, Euſtathium e Sede Sebaſtenæ Ec-
cleſiæ depoſitum fuiſſe, & in ejus locum Mele-
tium ſubrogatum, ait: Ceteràm Euſtat hius poſt
heæc etiam in Snodo Gangrenſi, quæ ipſius causd
in Paphlagonia colleéta fuerat, condemnatus eſt,
eò quòd poſt condemnationis ſententiam adverſus
ipſum prolatam in Synodo Cæſarienſi, multa con-
tra leges Eccleſiaſticas ageret. Tum narratis falſis
dogmatis ab Euſtathio diſſeminatis, ſubdit: Hec
& hujuſmodi alia plurima, cum ille & faceret &
doceret, Gnodus Gangris in Paphlagonia con-
gregata eum depoſmit, ejnsque dogmata anathema-
7e damnavit. Vernm hac poſtea geſta ſunt. Tanc
verò expulſo Macedonio, Endoxius Cpoleos Epiſ-

copus conſtituitur, præſenti nempe anno, die vi-

ceſima ſeptima menſis Januarii, ut anno ſupe-
riori ex Chronico Alex. oſtendimus. Quare in-
ter Socratem & Sozomenum convenit „Gan-
grenſem Synodum paulè ante Conſtantinopoli-
tanam habitam eſſe, licèt in variis circumſtantiis
inter ſe diſſentiant.
Synodus Cæſarienſis ante Gangrenſem anno XII.
incerto habita, poſtquam Euſtathius „qui in οadα0ε C
ea depoſitus fuerat, errores ſuos ſparſit; quod ſarankr.
Socrates citatus his verbis inſinuat: Vzrkm hæc
poſtea geſta ſunt. Quibus ex verbis Valeſius in
Notis ad Socratem malè infert, Synodum Gan-
grenſem juxta Socratis ſententiam poſt Con-
ſtantinopolitanam coactam eſſe. Nam Socrates eo
in loco non reſpicit ad Synodum Conſtantino-
politanam, ſed ad Caæſarienſem, poſt cujus ce-
lebrationem ait, Gangrenſem Euſtathii dogma-
ta anathemate damnaſſe. In Cæſarienſi Synodo
Meletius Sebaſtenæ urbis Epiſcopus renuntiatus
videtur, eaque Synodus anno trecenteſimo quin-
quageſimo octavo, aut circiter celebrata. Nam
Theodoretus lib. 2. cap. 25. poſtquam retulit
Leontii Epiſcopi Antiochenſis mortem, & Eu-
doxii in ejus locum ſubrogationem, quæ præfa-
to anno contigere, ait: Per idem tempus Euſta-
thius Epiſeopatum gerebat Sebaſtiæ. Quare non-
niſi poſt Eudoxii ad Sedem Antiochenam trans-
It lationem

S8 E C. IV. lationem Euſtathius dignitate abdicatus eſt,
An. Ch. 360 cùm Meletius jam Sebaſtenus Epiſcopus Conci-

lio Seleucenſi anno præcedenti celebrato inter-

fuerit. . .
XIII. In Chronico Alex. ſub hujus anni Conſuli-

Dedicatio bus legitur: Hoc anno menſe Peritio ( ſen . Fe-
Eecleſiæa S8. bruarii magna Eccleſia Conſtantinopolina dedicata
Sophia. eſt. Macedonius Epiſcopus Conſtantinopolitanu pro-
pser multa ipfins propria erimina exauétoratus
eſt, & in locam ejus ſubrogatus Endoxius menſe
Audynao (ſeu Jan. XXVII) praſentibus Epiſ-
copi LXXII. Paulò poſt: I ea Snodo Epiſ-
coporum non poſt multos dies ab inauguratione En-
doxii Epiſcopi Cpoleos, Encænia magna Eccleſiæ
ejuſalem urbis celebrata ſunt anno trigeſimo narto
plus minhs, qnm fundamenta Conſtantinus viltor
Auguſtus geſſerat. Acta ſunt Encænia etiam bis
Coſ-. XVI Kal. Martias, qui dies menſis Peritii
Cſen Februari) XIV. Ad ea Encaænia Imnpera-
tor Conſtantius Auguſtus vota ſeun munera, multa
cimelia aurea & argentea ingentia, gemmeaſque
& auro intertextas telas pro altari multas con-
tulit. Quin & in januis geminas utrinque fores
aureas vario opere fecit; ipfaſque exteriores por-
tas auro mirè variavit. Multa beneficia magni-
fecè contulit, cùm in univerſum Clerum, tum in
religioſas virgines & viduas. Ie NXenodochiaæ
item & eorum alimenta, paupernm quoque G. pu-
pillorum domiciliis frumentum auxit majori nu-
mero, quàùm pater ejus Conſtantinus erat elargi-
tus. .
XIV. Loquitur Auctor Chronici Alex. de Conci-
Facta in Sy- io Conſtantinopolitano, in quo Eudoxius ad
a Con Sedem Conſtantinopolitanam tranſlatus, quam
iae. hoc anno adbuc continuatam eſſe ſuprà dixi-
mus. Sed loco XVI. Kal. Martias legendum A/
Kal. Martias; & loco Februaru XIV, legen-
dum, Februarii XV; eo enim die Eccleſiam
Sanctæ Sophiæ dedicatam jam dixerat: quo
etiam ea Encænia peracta diſertè teſtantur Ida-
cius in Faſtis, & Socrates lib. 2. cap. 43. Hæc
dedicatio, ingenteſque largitiones, de quibus
Auctor Chronici Alex. loquitur, factæ occaſio-
ne Quinquennalium Juliani adhuc tunc Cæſa-
ris, quæ hoc anno exhibuit poſtquam jam Au-
guſtus ab exercitu dictus eſſet. Porro dies
X XVII Januarii cum feria quinta, dies X V
Pebruarii cum feria VII concurrit; ideoque
nondum ſimilia ſolennia diebus Dominicis fie-

ri ſolita. .
XV. Data hoc anno à Conſtantio Lex 15. Codicis

Synodi Ari- Theod. De Epiſcopis, adverſus immunitatem Ec-

minenſis hi- cleſiisrum & Clericorum, quam omiſit Baronius
1 ⸗ ex Le- in geſtis hujus anni, quamquam illam referat
aren anno præcedenti num. LIII. Eam egregiè ex-
agecipit. plicat Gothofredus in Commentario, quòd ad
ea, quæ Synodum Ariminenſem proximè ſecu-
ta ſunt, pertineat, quæ alioquin vix alibi occur-
runt. Primuùm ex ea Lege liquet, in Ariminen-
ſi Synodo non tantùm tractatum habitum de
Fide, vel etiam de cauſis Epiſcoporum (quod
in ea tractari voluit Conſtantius, teſte Sozo-
meno lib. 14. cap. 16.) verüm etiam tractatum
habitum in ea de privilegiis Eccleſiarum & Cle-⸗
ricorum, ac nonnulla ſuper his diſpoſita ad
Principem Conſtantium perlata, nempe de Ec-
cleſiis & Clericis in univerſum pleniſſima im-
munitate, etiam à ſolitis & ordinariis functio-
nibus & tributis, donandis. Secundò,, ex hac
Lege diſcimus, Conſtantium hane Ariminenſis
Synodi diſpoſitionem ſanctione ſua ſtatim re-

Critica Hiſtorico-Ohronologica

puliſſe. Voluit itaque Conſtantius, Eccleſias, S £ C. IV.
etſi ab extraordinariis muneribus & tranſlatio- An. Ch. 360.
nibus immunes eſſent, (ut ex fine Legis etiam
liquet) attamen à canonicis & ordinariis immu-
nes non eſſe; quod idem Honorio placuit, ut
ſuo loco dicetur: adeo ut id etiam in Metro-
politanis Eccleſis obtinuerit, veluti Theſſa-
lonicenſi, ut oſtendit L. 33. Codicis Theod.
De Annona & Tributis. De Clericis verò hæc
Conſtantii mens eſt, ut non tantùm canonica,
verùm etiam extraordinaria agnoſcant; veluti
tranſlationem, itemque luſtralem collationem,
aliaque negotiorum munera & penſitationes:
quorum eo fine certa quædam matricula con-
fecta fuit, quique poſtmodum Clerici facti
operam mercimoniis addixere. Verùm hanc
Legem hac parte poſtea anno ſequenti abro-
gavit L. 16. De Epiſcopis, quam, hàc rejectàâ,
confirmat Valentinianus Senior Lege 18. De Epi-
ſcopis.
Tertiò id obſervetur, poſt Ariminenſem Sy- XVEL
nodum certam Clericorum negotiantium matri- “ alen.
culam factam, ut ita negotiatorum penfitatio- Wne.
nes agnoſcerent. Excepti tantùm Uerici & Co- miſſi.
piatæ exiguis admodum mercimoniis tenuem ſi-
bi victum, veſtitumque conquirentes: quæ ter-
tia Conſtantii, pPoſtremaque ſententia hac par-
te fuit quemadmodum & Honorii Lege 36. De
Epiſcopis. Quartò obſervetur quod hac Lege di-
citur de Epilcopis, qui ad Comitatum Con-
ſtantii venerunt ex partibus Italiæ, ut & de
Epiſcopis, qui ex Hiſpania & Africa eòdem
commearunt. Quod utique non pertinet ad
Legatos, qui ex Ariminenſi Synodo ad Con-
ſtantium miſſi ſunt; & quidem deni à Catho-
licis, decem ab Arianis: hi enim ſuperiori an-
no ad Conſtantium miſſi, & quidem à Synodo
fuere: de quo videndus Severus Sulpicius lib. 2.
Hiſt. Etenim hi, quorum hac Lege mentio
fit, hoc anno recenter ad Comitatum Con-
ſtantii commearunt, neque à Synodo miſſi fue-
re, veràùm etiam ex Italiæ partibus, item ex Hi-
ſpania & Africa commeantes. Quod perpen-
dens Gothofredus laudatus, atque nullam Gal-
lorum mentionem fieri videns, in eam addu-
citur ſententiam, cùm totus jam Orbis inge-
muißet, atque Arianum ſeſe eſſe miratus eſſet,
poſt Ariminenſis nempe Concilii exitum, (quod
nominatim ſcribit Hieronymus adverſus Luci-
ferianos) & cùm in Arianam pravitatem Italo-
rum, Afrorum, Hiſpanorum plerique, etiam
Hoſius Cordubenſis, conceſſiſſent, ac Arimini
geſta confirmaſſent, eo jam nomine Epiſcopo-
rum Legationes ex illis partibus ad Conſtantium
commeaſſe, & Conſtantinopolim ad Imperatorem
concurriſſe; quod etiam teſtatur Severus Sulpi-
cius citatus.
Solæ Galliæ, inquit Gothofredus, piaculo XVII.
hæreſis liberatæ fuere, Hilarii beneficio, ubi ⁹ Hiarii
frequentibus intra Gallias Conciliis, arque om- e⸗ ⸗
nibus ferè Epiſcopis de errore profitentibus apud Gallia libe-
Ariminum geſta condemnata fuere, & in ſtatum rata.
priſtinum Eccleſiarum Fides reformata. Præter-
quam quèòd idem Hilarius ante Ariminenſe Con-
cilium, edito ad Gallos de Spnodis Commen-
tario, eos à dolis Hæreticorum cautos reddidit.
