vit. Nam Auguſtinus in Breviculo diei tertiæ
cap. I7. docet, Geſta Martyrum notata fuiſſe Dio-
cletiano I X & Maximiano VIII Conſulibus,
pridie Idus Februarii, cùm in hoc libro ſcri-
ptum ſimpliciter ſit, abſque ulla temporis no-
ta, bellum, ex quo orti ſunt Traditores, com-
motum fuiſſe temporibus Diocletiani & Maxi-
miani. Præterea quæ in capite 16. & ſeqq. di-
cuntur de Menſurio & Cæciliano, ea profectè
non pertinent ad geſta Proconſularia; & lecta
in Collatione Carthaginenſi non fuiſſe, rectè ob-
ſervatum eſt à Baronio. n rrlenti e
VI. Cùm perſecutio anno tantum præ lenti ece
Plure: Mar- rit, martyria anno præcedenti 4 Baronio re nei
tyres hoc an- ad præſentem, & quæ hoc anno recitat, ad ſe⸗
no0. quentem magna ex parte revocanda & ſic dein-
Baron, num. ceps. Baronius enim, qui anno uno perſecutio-

CVIII & nem antevertit, toto decennio, quo ea dura-
ſeq. vit, anno uno à via deflectit. HM
VII. Exiſtimavit Baronius, durante Diocletiani
Perſecutio perſecutione Gallias Martyrum ſanguine exun-
Diocletia- daſſe. Certum tamen videtur, eam in illis, ubi
nea Gallias

„(Conſtantius imperabat, locum non habuiſſe;
Z e id enim diſertè affirmat Lactantius lib. de Mor-
cxxIVS& tibus Perſecutorum cap. I5. cujus egregia verba
& ſeqq. anno antecedenti retulimus. Neque Lactantius,
qui Criſpum Cæſarem Conſtantini Magni fi-
lium in Gallia jam ſenex Latinis literis imbuit,
hoc ignorare potuit. Lactantio ſuffragatur Euſe-
bius lib. S. cap. 13. ubi poſtquam de Conſtantii
morte locutus eſt, ait: Denique tum aliis in re-
bus humaniſſimum ſe ac beneficentiſſimum erga
omnes praſtitit: tum concitati aderſus nos bell
nullatenus particeps fuit. Sed cum veri Dei cul-
tores, qui ſub Imperio ſuo degebant, immunes ab
omni noxa & calumnia ſervaſſet, nec aut Eccle-
Kkarum ades ſubvertiſſet, aut quidquam adverfus
naſtros eßet molitus, tandem feliciſſimum al bea-
tiſſimum vitæ exitum conſecutus eſt. Vides, La-
Gkantium & Euſebium in eo convenire, quòd
nullam, quæ in Conſtantii ditione Martyres fe-
cerit, perſecutionem fuiſſe uterque aſſerat; eò
magis quèòd ipſemet Lactantius citatus oap. 24.
de Conſtantino jam Auguſto loquens ſcribat:
Suſcepto Imperio Conſtantinus Auguſtus nihil egit
prius, quam Chriſtianos cultui ac Deo ſuo redae-
re. Hac fuit prima efus ſanbtio ſanctæ Keligioni re-
ſituta. At ut rectè obſervat Dodw'ellus in Diſ-
ſert. X I Cyprianica, quæ eſt de Paucitate Mar-
tyrum num. LXXV, nihil habuiſſet agendum
Conſtantinus, ſi nihil fuiſſet à patre ejus Con-
ſtantio in Chriſtianorum cauſa innovatum. Qua-
re verum eſt quod ſcribit Lactantius loco lau-
dato: Conſtantius ne diſſentire à majorum præce-
ptis videretur, Conventicula, id eſt, parietes;
qui reſtitui poterant, dirui paſſus eſt verum au-
tem Dei templum quod eſt in hominibus, incolume
ſervavit. Baluzius in Notis ad cap. 16. Lactan-
tii confirmat ejus ſententiam ex Libello precum
Conſtantino M. oblato à Donatiſtis apud Opta-
tum Milevitanum lib. 1I. Rogamus te, Con-
ſtantine optime Imperator, quoniam de genere ju-
ſto es, cujus pater inter ceteros Imperatores per-
ſecutionem non exercuit, & ab hoc facinore immu-
nis eſt Gallia, petimus ut & Gallia nobis Judices
dari præcipiat Pietas tua. Galliæ ergo fuerunt
immunes ab hac perſecutione. Quin & Eutro-
Tom. I.

.

, a 4 .
C. Baroni:. 329
Pius initio libri 10. dicere videtur, Gallicum ſan- S £ C. 1V.
Suinem non fuiſle fuſum in hac perſecutione; An. Ch. 303.
cum de Conſtantio ſcribat. Hic non mod' ama-
bilis, ſed etiam venerabilis Gallus fuit, præci-
pusè qubd Diocletiani ſuſpebtam prudentiam, &&
Maximiani ſanguinariam temeritatem Imperib
ejus evaſerant.
Sed adverſùs hæc reclamant Hiſtoriæ pluri- VIII.
marum Galliæ civitatum ac Provinciarum, quæ 5 lures in
ſuos Martyres hac perſecutione ad Deum 6 i⸗ alſ⸗
translatos prædicant, ita ut vix ulla civitas fues Tenntuf⸗
rit intra Gallias, quæ tum non dicatur maduiſ
e ſanguine Chriſtianorum. Quæ ſic conciliari
poſſe exiſtimat Baluzius initio quidem Gallias
à perſecutione non fuiſſe prorſus immunes, oc-
cupato videlicet Conſtantio contra Barbaros 3
ut Boſquetus in lib. 4. Hiſtoriarum Eccleſiæ
Gallicanæ cap. II. at pro conſuetudine & ſolito
Gentilium furore multos Chriſtianos in Galiis
cæſos fuiſſe. Confirmat hæc Euſebius in fine li-
bri de Martyribus Palæſtinæ: Nam quæ ulterius
lræ ſunt regiones, lalia videlicet tota, &s Siciliaz;
Gallia quoque, & quæcumque aad occaſum Solis por-
riguntur, Haſpania, Mauritania, & Africa, cumͤm
vix Auobus primir perſecutionis annis integris fu⸗=
rorem belli expertæ eſſent, divini Naminis præ-⸗
ſentiſſimum anxilium &g pacem brev' ſant conſo=
cutæ. Veroſimilius forſan dici poſſet, Martyres;
qui Diocletiano & Maximiano ſævientibus, paſ⸗
ſi in Gallia dicuntur, morte affectos fuiſſe ini=
tio Imperii Diocletiani, quando Herculium ad-
huc Cæſarem in Gallias adverſs Bagaudas mi-
ſit. Neque enim antiqua Martyrum Acta repe-
rire eſt, in quibus Conſtantio Cæſare imperante
perſecutionem in Gallia viguiſſe legatur. Qua-
re exiſtimo; Scriptores perſecutiones peculiares
in quibuſdam Provinciis & urbibus, primis Dio-=
cletiani & Maximiani Herculii annis excitatas,
cum perſecutione generali, quæ hoc anno con-=
tigit, confudiſſe, ut ante me Baronius obſer-
vavit. Quoad Euſebium, is loco mox citato con-
firmat quod Lactantius ſeripſit, Conſtantium
nempe templa dirui paſſum eſſe, 4 populo nimi-=
rum, vel à Præfectis. Quèò d ſi nulla templa di-
ruta fuiſſe Euſebius exiſtimaret, ſibimet contra-
diceret; cùm Galliam inter Provincias numeret;
quæ belli furorem expertæ ſunt, & alibi tradat,
Conſtantium nec Eccleſiarum ædes ſubvertiſſe;
nec quidquam adverſus noſtros eſſe molitum.
Quòd ſi nihil etiam adverſùs Chriſtianos 4 po⸗
pulo vel à Præfectis molitum eſſet, immeritò ſcri⸗
beret, Galliam, cùm vix duobus primis perſe-
cutionis annis integris furorem belli experta eſ=
ſet, pacem brevi conſecutam eſſe. Quamobrem
Euſebius in poſteriori loco mox laudato iis, quæ
in priori dixerat, non contradicit; ſed tantùm
indicat, perſecutionem in Occidentalibus Pro=⸗
vinciis poſt biennium ceſſaſſe; in Gallia verò,
ubi nulli Martyres facti, templa à populi furo⸗
re fuiſſe immunia. Exiſtimo autem, anno tre-
centeſimo quinto, quo Diocletianus & Maxi-
mianus abdicarunt, ideo perſecutionem in re-
gionibus Occidentalibus Severo Cæſari com-
miſſis ceſſaſſe; quia is ipſo dignitatis exordio po-
pulos à ſe alienare noluit.
Vibtorinus Epiſcopus fuit, non Pictavienſir „ 1 X.
ut Baronio, aliiſque multis creditum, ſed Peta- Pidkorinus
Vienſis ſeu Pitabionenſis in ſuperiori Pannonia, Bcere
ut ſingulari libello docuit oannes Launoius“MWs.
Doctor Theologus Facultatis Pariſienſis. Plo- Baron num-
ruit exeunte tertio Eccleſiæ ſeculo, & hoc anno XVNKEA
Ee z quarto

30
3F C IV. quarto Nonas Novembris Martyr pro Fide Chri-
An Ch. 303. ſti occubuit. Scripſit multa in pleroſque ſacræ
Scripturæ libros: qua de re legendus Labbeus
in Diſſert. de Scriptoribus Eccleſiaſt.
X. Ruinartus in Actis Martyrum ſinceris recitat
Paſſio S. Ge- Acta Sancti Geneſü ex mimo Martyris à ſe cum
neſii ex mi. variis MSS. collata, in quibus Dicitur: Càm eſſet
mo Mar Jrin z Urbe Roma Magiſter mimithelæ artis, qui ſtans
cantabat ſuper pulpitum, quod themele vocabatur,
& rerum humanarum erat imitator, &c. Eſt ty-
mele vox græca ſignificans locum editiorem, in
quo geſticulatores ſaltare, vel geſtis ridiculis
adſtantes recreare ſolebant. Sed cùm Geneſius
ſacramentorum noſtrorum myſteria compleſſet,
Diocletiano Imp. exhibictus dixit, ſe ex eorum
ſanctificatione ludum ei exhibere velle, & ba-
ptizatus, juſſus eſt decollari VIII Kal. Septemb.
inquiunt Acta ſincera. De hoc ſancto Geneſio
nullum verbum habet Baronius in Annal. licet
de eo loquatur in Notis ad Martyrologium Ro-

manum ad diem XXV Auguſti, quo ſicuti

alter Sanctus Geneſius Arelatenſis, de quo ſta-
tim, colitur. Hinc, ut opinor, factum, ut
Monbritius; & quidam alii ex duobus Geneſiis
unicum fecerint, quod eo proclivius fuit, quo
Arelatenſis hoc etiam ſeculo paſſus ſit.
XI. Baronius num. CXXX meminit ſancti Ge-
Paſſio S. Ge- neſi Arelatenſis, qui ante tribunal Judicis Ex-
neſti Arela- eptoris munere fungebatur, & cujus l'aſſionem
renſt. ſcripſiſſe creditur ſanctus Paulinus Nolanus Epi-
ſcopus, qui paulèò poſt ipſum vixit. De hoc
Geneſio loquitur Gregorius Turonenſis lib. 1I.
Mirac. cap. LXVII & ſeq. aitque: Hanc etiam
Baßilicam ſanti Geneſi Arelatenfis Reliquiis illu-
ſtravit, & ſtatim cap. ſequenti: Hic verò Mar-
eyr Geneſius, deciſione cervicis agonem pro Chriſti
nomine apud eamdem Arelatenſem ſeilicet urbem,
pollente fervore fidei conſummavit. Tum eodem
capite ac inſequenti quædam eius miracula me-
morat. Inſigne aliud miraculum hujus ſancti
Martyris, quod ſancto Honorato Epiſcopo Are-
latenſi exiſtente ab eodem patratum S. Hilarius
Arelatenſis Epiſcopus fuſo & eleganti ſermone
refert. Cùm enim Pons qui inter Arelatem &
ſociam urbem hodie caſtrum Trenquartaille ap-
ellatum die natali ipſius ſancti incerto caſu cor-
ruiſſet, & Rhodanus infinitum populum, qui
ad eius natalem diem convenerat, mergeret,
erupit & vaſto gurgite glorioſus exercitus, Jorda-
nem iterum crederes rupto divinitus amne potuiſ-
ſe, ita ut nullus perierit, ſicut narrat S. Hilarius
qui teſtatur ſe tunc ibi adſtitiſſe, & pedem ab
ipſo (at ita dixerim) ponte retuliſſe. Legenda
quæ de hoc ſancto Martyre Ruinartus in Actis
ſinceris Martyrum cum eius Paſſione exhibet.
Dodwellus in Diſſert. XI Cyprianica de
Paucitate Martyrum num. LXXV, exiſtimat,
i,: nullos Martyres in Hiſpaniis hoc tempore fuiſſe,
martyrium quòd eas Conſtantius regeret. Victor enim de
teßi. Cæſaribus, qui ſcribit, Italiam & Africam Ma-
Baron. num. ximiano Herculio paruiſſe, de Conſtantio ait:

XII.
Plures in
Hiſpaniis

cxXXIII. Quaſi partito Inperio, cuncta quæ trans Alpes
&& ſeqq. Gallniæ ſunt, Conſtantio commiſſa. Quare cùm Hi-

ſpanias aliis ditionibus Victor non accenſuerit,
putat Dodwellus Vir eruditiſſimus, Hiſpanias,
Britannias, & Gallias Conſtantio Cæſari credi-
tas, indeque infert, nullos in Hiſpaniis Marty-
res fuiſſe; cùm nullum acceſſerit Conſtantii edi-
ctum, & Urbici Magiſtratus, cùm gladii poreſta-
te carerent, nullos marryrio coronare poſſent.
Verùm Victoris verba citata tantùm oſtendunt,

Critica Hiſtorico-Chronologica

840

Conſtantium Gallias rexiſſe; Hiſpanias autem S C. IV. An.Ch,

Maximiano Herculio ſubditas fuiſſe docet La- An. Ch. 303.
ctantius lib. de Mortibus Perſecutorum cap. 8.
Nam cùm ipſam Imperii ſedem teneret Italiam,
(nempe Herculius ) ſubjacerentque opulentiſſimaæ
Provinciæ, vel Africa, vel Hiſpania, non erat in
cuſtodiendis opibus tam diligens, quarum illi co-
pia ſuppetebat. Quare Prudentius à Baronio cita-
tus verè ſcripſit, innumeram Chriſtianorum
multitudinem in Hiſpaniis martyrium pertuliſſe,
quod tamen perperam etiam negavit Morinus
lib. 19. de Adminiſtrat. Sacrament. Pœnitent.
Cap. 19. =
Qo anno Oſius Cordubenſis Epiſcopus Chriſti g,
. . oret Oſius.
Fidem coram Præſide confeſſus ſit, hactenus garon. num
obſcurum, ut infrà videbimus, cm de Conci- cxLIII.
lio Illiberitano verba faciemus.
Hoc vel præcedenti anno ante triumphum XIV.
Perſicum pax Romanos inter & Perſas tandem Romano; in-

XIII.

Anno Dr
10 7
Olymp.
Al 4.

ſancita. Anno quidem CCXCVII ex Idacio 7 „. D er.
in Faſtis & Auctore Chronici Alexandrini dixi- vie Sblan,

mus Perſas à Galerio ſuperatos fuiſſe; & ex Li- Roma ge-
banio eos poſt ingentem illam cladem quadra- ſtum pax
ginta annos in apparatu conſumſiſſe, bellumque Jancita.
anno CCCXXXVIrenovatum fuiſſe. Sed vel DW

. . lu,.
Libanius loquitur numero rotundo vel annos nnl⸗
. ertte icennalis
illos XL non à pace, ſed à magna illa clade de- lnjei 4
ducit. Petrus Patricius in Excerptis de Legatio- gikei Hir-
nibus pag. 26. refert Narſæum Perſarum Regem uli.

Appharban Legatum ad Maximianum Galerium
miſifſe, qui aſſeruit Narſæum conditiones non II.
ferre, quibus pacem fieri vellet, ſed id omne Dibelatian
Imperatoris arbitrio permittere. Hoc ſolum ipſum 6
hortari, ut ſibi uxorem & filios redderet. Sed li- Pamnuff
cet Perſæ captivi æque liberaliter haberentur, ac Eu⸗
ſi domi ſuæ, ut nobiles ſolent, fuiſſent, hoc ta-
men tantum obtinuit à Galerio, at ſperaret non
multò poſt fore ut impetratà ab Imperatore venid
captivi ad ipſum redirent. Hæc Legatio anno in-
certo miſſa. Refert poſtea Petrus Patricius cap.
29. Galerium & Diocletianum Niſibi conve-
niſſe, & miſiſſe legatum in Perſidem Sicorium
Probum, cujus legationis capita hæc fuêre: ut
Romani in Oriente haberent Intilinem, cum So-
phene, Arſanicen cum Cardonene, & Zabdicene,
&“ Tegris fluvius utriuſque imperii limes eſſet.
Conventionum locus Niſibis, ad Tigrim amnem
ſita, eſſet. Narſæus ſolum abnuit conventionum
locum eſſe Niſibim, cetera capita admiſit, ſic-
que pax peracta, & reſtitutæ ſunt illis ejus uxo-
res integræ ſicuti & liberi.
Pacis tractatio ad annum ſequentem dilata
fuiſſe non videtur; cùm Diocletianus morbo de-
tentus Ravenna ad Meſopotamiam, in qua Ni- sa, Perſs
ſibis poſita, non videatur proficiſci potuiſſe. Romanis os=-
Meminit hujus pacis Ammianus lib. 25. cap. 7. dunt. .
aitque Perſas Romanis ceſſiſſe quinque regiones
Tranſtigritinas; earumdem provinciarum memi-
nit Rufus Feſtus in Breviario. Valeſius in Notis
ad Ammianum ait ſe ſæpenumero dubitaſſe cur
Tranſtigritanæ dicantur eæ regiones, ex quibus
leræque Romanis erant cis Tigrim. Verum res
nullam difficultatem habere videtur; cùm enim
à Perſis provinciæ Tranſtigritanæ ſemper appel-
latæ fuiſſent, nomen etiam illud retinuèêre poſt-
quam juris Romani factæ ſunt.
Quinque hæ provinciæ Tranſtigritanæ vulgo XVI.
appellatæ, præterquam quod varia ſortiebantur Kegiones ,
nomina, hæc à Librariis variè depravata fuêre. als. .
Harum tamen propria nomina fuiſſe exiſtimo vincie for-
Arzanenam, Sophenen, Intilinem, Zabdicenen mam re-
& Cor- dacta.

XV. L .
Provincias
Transtigri-

= —

6 IV.
1 Ch. 30)1

XII
lorer .
Naron.-nun.
IIII.

IIV.
Nonanot in.
ter & bere
ſus aute
triumhum
Romns ge⸗
Zumer

ancita.

W 17,.
rovincias
ge⸗ ,mnii⸗

ſe. Romanif

7. unt,
l
lis
cut
ibus
res

Aicant.

S. C. Iv. & Corduenam. Harum provinciarum occaſione
An. Ch.304. varia Romanos inter & Perfas bella exorta, à
Satrapis, ut vocabantur, antequam in Roma-
norum poteſtatem venirent, & ante Juſtinianum
Imp. adminiſtratæ erant. Hic ut liquet ex No-
vella 31. Joanni Prætorio Orientis Præfecto &
Exconſuli inſcripta, Armeniam in quatuor pro-
vincias dividens, quartam ex quinque illis re-
gionibus, quæ priùs in forma provinciæ non con-
tinebantur, conſtituit, Satraparum nomen abro-
gavit, hancque provinciam Conſularem eſſe
voluit.

—

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN &g 5797.

1057. .April. Indict. 7.
Oiymp. 270. O 5AB. ) I. P. 9. April. Indict. 7
an. 4. IrsucCHRISTI 304.

MARCELLINI PAP 9.
PERSECUITIONIS 2.

DIOCLETIANI IM Pp. 2I. MAXIMIANI
HERC;muILII IMP. 19.

I. Num. I ad XXIII. Coſſ. Diocletianus

Conſules. Aug. I1, & Maximianus Herculius Aug.
icennalia rrII. Hic Conſulatus juxta ſecundam Conſula-
a ne. tuum Cæſareorum regulam Imperii enim Au-
sulii. guſtei Vicennalia celebravit: Diocletiani Con-

ſulatus juxta tertiam. H
1I. Euſebius in Hiſtoria, Zoſimus lib. 2. Idacius
Diocletianus in Faſtis, Auctor Chronici Alexandrini, aliique
& Maxi- Diocletianum & Maximianum Herculium hoc
mianus a'- anno abdicaſſe ſcribunt, quæ communis ſenten-
tia Eruditorum fuit, antequam Lactantii liber
de Mortibus Perſecutorum lucem videret. Sed
eo publicato omnibus patuit, anno tantùm ſe-
quenti utrumque Imperatorem novo exemplo,
ut habet Eutropius, vitam privatam amplexum
eſſe. Juvat hic Lactantium cap. 17. audire: Vi-
cennalibus celebratis, cum libertatem populi Ko-
mani ferre non poterat, impatiens & ager animi
prorupit e Urbe impendentibus Kalendis Janna-
ris, quibus illi nonus Confulatus (hoc anno ge-
ſtus deferebatur. Tedecim dies tolerare non po-
zuit, ut Komæ potins, quaàm Ravennæ procederet
Conſul. Sed profeltus hieme, ſaviente frigore atque
zmbribus verberatus, morbum levem ac berpe-
tuum traxit; veratuſque per omne iter, leética
plurimum vehebatur. Sic aſtate tranſalta (cur-
rentis nempe Chriſti anni ) pir circuitum ripæ
ſtrigæ Nicomediam Venit (per ripam nempe Da-
nubii, qui antiquus erat Imperii limes, ubi erant
prætenturæ Illyricianæ, ſtrigæ dictæ „ut oſtendit
Dodwellus in ſingulari Diſſertatione de Ripa
ſriga) morbo jam gravi inſargente. Leodcumque
ſe premi videret, prolatus eſt tamen ut Circum,
quem fecerat ,dedicaret anno poſt Vicennalia re-
pleto. Deinde ita languore oppreſſus, ut per omnes
Deos pro vita ejus rogaretur, donec Idibus De-
cembribus (currentis ſc. anni) luäctas repentè in
palatio, mæ&ſtitia & lacrymæ, Judicum trepidatio
E& ſilentium. Tota civitate jam non modo mortuum,
ſed etiam ſepultum dicebant um repentè mans
poſtridie pervagari fama quòd viveret, domeſtico-
rum ac judicum vultus alacritate mutari. Non de-
fuerunt, qui ſuſpicarentur celari mortem ejus, do-
. nec Cæſar veniret, ne quid fortè à militibus nova-
retur. Qua ſuſticio tantum valuit, ut nemo crede-
ret eum vivere, niſi Kalendis Martiis (anni ni-
mirum 305.) prodiſſet, vix agnoſcendus, quippe

in Annales C. Baronin. 3 31

qui anno ferè toto agritudine tabuiſſet. Et ille Idi- S C. IV.
bus Deçembribus morte ſopitus animam receperat, An. Ch. 304.
nec tamen totam. Demens enim fabtus eſt, ita ut
certis horis inſaniret, certis reſipiſceret. Tum
cap. 18.
Nec multi, pöſt diebus Cæſar (nempe Galerius III.
Maximianus) advenit, non ut patri gratularetur, Hac abdi-
Jed ut eum cogeret Imperio cedere. Jam conflixe- catio condia.
rat auſper Maximiano ſene, uamqiut terruerat in-
jetto armorum oiviliun, metu. Aggreſſus eſt ergo
Diocletianum primum molliter & amico, jam ſe-
nem eſſe dicens, jam minus validum & aqmini-
ſtrandæ KReipublica inhabilem, debere illum re-
9uieſcere poſt labores. Smul &? exemplum Nervæ
proferebat, qui Imperium ITrajano tradidiſſet. Ile
Verò aiebat, ei indecens eſſe, ſi poſt tantam ſublimis
faſtigii claritatem in humilis vitæ tenebras deci-
daſſet, & minhs tutum, quòd in tam longo Imperio
multorum ſili odia quæſiſſet. Nerva verò uno anno
imperante, chm pondus & curam tantarum rerum
Vel atate vel inſolentiaà ferre non quiret, abjeciſſe
gubernaculum Reipublicæ, atque ad privatam vi=
tam rediſſe, in qua conſenuerat. Verum ſi nomen
Imperatoris cuperet adipiſci, impedimento nihil
eſſe, quominus omnes Auguſti nuncuparentur. At
lle qui Orbem totum jam ipſe inhiaverat, ocum
inde ſibi aut nihil prater nomen aut multhm vide-
bat accedere, reſpondit, debere ipſius diſpoſitionem
in perpetuum conſervari, ut duo ſint in Repablica
majores, qui ſummam rerum teneaut item duos
minores qui ſint adjumento. Inter duos facils poſſe
concordiam ſervari, inter quatuor pares nullo
modo. Si ipſe cedere noluiſſet, ſe ſibi conſulturum,
ne amplilks minor & extremus eſſet. Jam fluxiſſe
annos quindecim in Illyricum vel ad ripam Danu-
bii relegatus cum gentibus barbaris luttaret oum
alii intra laxiores & quietiores terras delicatè im-

Perarent.

His anditis, ſenex languidus, qui jam WMaxi- IV.
miant ſenis literas acceperat ſeribentis quacumque Electio Coe⸗
locutus fuiſſet, & didicerat augeri ab eo exerci- ſarum.
am, lacrymabundus. Eiat, inquit, ſi hoc placet.
Sapererat ut communi conſilio omnium Cæſares
legerentur. Quid opus eſt conſßilio, cum ſit neceſſe
illis duobus placere quidquid nos fecerimus à Ia
plans, nam illorum ſilios nuncupari neceſſe eſt. Erat
autev Maximiano felius Maxentius, bujus
pſius Maximiani gener, homo pernicioſa ac malæ
mentis, adeo ſuperbus & contumax ut neque ſo-

cerum ſolitus ſit adorare. Et idcirco utrique in viſus

Fuit. Conſtantio quoque Klius erat Conſtantinus,
ſanctiſſimus adoleſcens, & lla faſtigio digniſſimus,
qui inſigni & decoro habitu corporis, & induſtria
militari, & probis moribus, & cowmitate Eingulari,
militibus amaretur, à privati, & optaretur.
BEratque tunc præſens, jam pridem à Diocletiano
factus Tribunus ordinis primi. Quid ergo fiet? Ille
mnquit, dignus non eſt. Qui enim me privatus con-
temſit, quid faciet, cuùum Imperium acceperit?ꝭ Hic
verò & amabilis eſt, & ita imperaturus, at patre
ſuo melior & clementior judicetur. ka fiet ut go
non poſſim facere quæ velim. Eos gitur oportet
nuncnpari, qui ſint in mea poteſtate, qui timeant,
qui nihil faciant niſi meo juſſa. Quos ergo facie-
mus? Severum, inquit. Illumne ſaltatorem, temu-
lentum, ebrioſum, cui nox pro die, & dies pro
nocte? Dignus, inquit, quoniam militibus Fedeliter
Præfuit; & eum miſi ad Maximianum, ut ab eo in-
duatur. Eſto. Alterum quem dabis? Hanc, inquit,
oſtendens Daiam adoleſcentem quendam ſemibar-
barnm, quem recèns juſſerat Maxrximinum vocari

Ee 4 de

An. Ch. 304.

V.
Severus &α
Maximinus
Caſares
greati.

V I.
Abdicatio
Impp. anno
ſequenti
facta.

332
de ſuo nomine. Jam & ipſß Diocletianus nomen ex

parte mutaverat hominis (legendum ominis, ut
△ . .
oſtendi anno CCXCII) causa, quia Maxi⸗

mianus (nempe Herculius) fidem ſumma reli-

gione praſtabat. Quis eſt hic quem mihi oFers?
Meus, inquit, affnis. At ille gemebundus „Non,
inquit, eos homines mihi das quibus tutela Reipu-
blicæ committi poſſit. Probavi illos, inquit. Iu vi-
deris, qui regimen Imperii ſuſcepturus es. Ego ſatis
laboravi & providi, quemadmodum me imperante
Reſpublica ſtaret incolumis. Si quid acceſſerit ad-
verſi, mea culpa non erit. . .
Clam hac eſſent conſtituta, proceditur Kalendis
Maiis. Conſtantinum omnes intuebantur. Nulla
erat dubitatio. Milites qui aderant, & priores mi-
litum electi & acciti ex legionibus, in hunc unum
intenti gaudebant, optabant & vota faciebant.
Erat locus altus extra civitatem ad millia feré
tria, in cujus ſummo Maximianus ipſe purpuram
ſumſorat; & ibi columna fuerat eretta cum Jovis
hieno. Eò pergitur. Concio militum convocatur. In-
quit ſenex cum lacrymis, alloquitur milites, ſe
invalidum eſſe, requiem poſt labores petere, Iupe-
rium validioribus tradere, alios Cæaſares ſubrogare.
Summa omnium expectatio quid afferret. Tunc
repentè pronuntiat Severum & Maximinum Ca-
ſares. Obſtupefiunt omnes in tribunali. Conſtantinus
adſtabat ſuſum: (ita Veteres pro ſurſum ) ſciſci-
tari inter ſe, num Conſtantini immutatum nomen
eſſet, chm in conſpectu omnium Maximianus ma-
num retrorſum extendens protraxit àtergo Daiam,
Conſtantino repulſo, & exuto veſtem privatam,
conſtituit in medium. Mirari omnes 4uaz eſſet unde
eſſet. Nemo tamen reclamare auſus cunctis
inſperatæ novitate rei turbatis. Huic purpuram
Diocletianus injecit ſuam, quà ſe exuit, & Diocles
iterum factus eſt. Tum deſcenditur, & rhedà per
civitatem veteranus Rex foras exportatur, in Pa-
triamque dimittitur. Daia verò ſublatus nuper a
pecoribus & ſilvis ſtatim ſeutarius, continuo Pro-
tector, mox Tribunus, poſtridie Cæſar, accepit
Orientem calcandum &s conterendum, quippe qui
nec militiam, neque Rempublicam ſciret, jam non
pecorum, ſed militum paſtor. Ita Lactantius in
lib. de Mortibus Perſecutorum, qui Baronii tem-
pore lucem non viderat. .
Hanc itaque Cæſarum nuncupationem &
Imperatorum abdicationem non hoc anno, ſed
ſequenti, idque Kalendis Maiis, ut Lactantius
prodit, contigiſſe, certum eſſe debet. A Lactan-
tio ſtat Victor de Cæſaribus, qui de Auguſteo
Conſtantii Chlori & Galerii Maximiani Imperio
loquens inquit: Galerio Maximiano quinquennii
Imperium, Conſtantio annuum fuit; quod verum
eſſe non poteſt, ſi ante annum CCCVuterque
Auguſtus renuntiatus: Conſtantius enim anno
CGCCVI menſe Julio; Galerius verò anno
CCCXI vità functi ſunt. Conſtantius primus
Auguſtus dictus eſt, prioremque gradum obti-
nuit, ut teſtatur Euſebius lib. I. de Vita Con-
ſtantini cap. 18. Solent autem Scriptores Hiſto-
riæ Auguſtæ, dum loquuntur de Imperatoribus,
qui proximè poſt Diocletianum Imperium admi-
niſtrarunt, eorum annos numerare à morte il-
lius, qui primum locum adeptus erat, ut liquet ex
exemplis, quæ anno cccIv. & anno cccxvIII in
medium Kram. Quare cùm Conſtantius ſupre-
mum honoris faſtigum anno CCCV conſe-
cutus fuerit, & annum tantùm cum aliquot men-
ſibus à Victore neglectis imperarit, is Hiſtori-
cus Galerii Maximiani annos ab anno tantùm

Critica Hiſtorico-Chronologica

Chriſti C CCVI Conlſtantii emortuali dedu-

xit; quo pacto, quinquennium Galerio anno An. Ch. 304.
Secundòè,

CCCXI demortuo rectè aſſignat.
Victor alter in Epitome Diocletianum anno
dumtaxat ſequenti abdicaſſe indicat, quando
ſcribit: Vixit annos ſexaginta olto, ex quibus com-
muni habitu propè novem egit. Diocletianus au-
tem anno CCCXIII ineunte periit, ut infrà
dicetur. Et quamvis hic Scriptor trahi poſſet in
communem, quæ hactenus obtinuit ſententiam;
cùm tamen jam de veritate conſtet, Diocletia-
num ſcilicet & Maximianum anno ſolùm ſe-
quenti Imperium depoſuiſſe, non dubium, quin
inter Lactantium & utrumque Victorem hac in
re conveniat.
Tertiò, Auctor incertus Panegyrici Maximia-
no & Conſtantino anno cccxvII dicti, Diocletia-
num & Maximianum anno ſequenti abdicaſſe
inſinuat, quando num. VIII de triumpho Ro-
mæ anno præcedenti ab utroque Imperatore ex-
hibito loquens, ait: Te primo ingreſſu tuo tantâ
lætitid, tantâ frequentiäpopulus excepit; ut cum
te ad Capitolini ſovis gremium vel oculis ferre
geſtiret, ſtipatione ſua vix ad portas Urbis ad-
mitteret. Te rurſus viceſimo anno Imperatorem,
octavo Conſulem ita ipſa amplexu quodam ſuo KRo-
ma voluit detinere, ut videretur augurari jam &
timere quod factum eſt, nempe Imperii abdicatio-
nem. Herculius itaque, de quo in eo Panegyrico
ſermo, anno antecedenti Romæ cum Diocletia-
no triumphavit, annoque currenti, quo octa-
vum Conſulatum geſſit, quòve Auguſtei Imperii
Vicennalia edidit, Romæ eundem Conſulatum
VIII iniit, cùm Diocletianus nonum Ravennæ
auſpicatus eſt: quo tempore populus Romanus
vereri cœpit, ne Herculius Imperium deponeret.
Quòd ſi, dum Conſulatum illum VIII Hercu-
lius gereret, abdicaſſet, non ita Orator loquere-
tur.
Quartèò, in Faſtis Theonis à Dodwello V.
C. nuper in Anglia publicatis legitur:
Sav v aαοααιο ο , αα Niτιααα.υυTD -

.

5 E C. IV.

VII.
Probatur
iterum.

VIII.

X Annus ab⸗
*— Aicationis
.: ex Eazſtis pro-

Koavss*iι νααd s Mæks̈ααιανεαανſςο . batus.

id eſt, Conſtantius Cæſar V, & Maximianus
Cæſar F. Conſtantinus Auguſtus EI, & Maximi-
nus Auguſtus VI. Ubi errore Græcis Auctoribus
familiari Conſtantinus loco Conſtanti, & Maximi-
nus loco Maximiani ſcribitur. Conſtantius ita-
que & Maximianus, Galerius nempe, adhuc Cæ-
ſares erant anno trecenteſimoquinto, quo quin-
tum Conſulatum ſuſcepêre: anno verèò rrecen-
teſimo ſexto, quo ſextum Conſulatum iniere,
jam Auguſti erant. Quòd ſi Conſtantius & Gale-
rius Maximianus anno ſequenti adhuc Cæſares
erant, profectèò Diocletianus & Herculius præ-
ſenti anno Imperium non abdicarunt; cùm
eadem die hi Imperium depoſuerint, & Con-
ſtantius ac Galerius Auguſti nuncupati fuerint.
Denique in Faſtis Græcis Heraclii Imperatoris
à Dodwello etiam in lucem emiſſis, Conſtans
Cæſar & Maximinus Cæſar anno ſequenti Con-
ſules etiam proponuntur, (loco Conſtantii &
Maximiani Cæſarum) & Diocletiano annix XI
aſſignantur. Ex quibus tandem omnibus con-
ſequens eſt, Diocletianum & Herculium anno
tantùm ſequenti Imperii gubernacula abjeciſſe,
& Euſebium tam in Vita Conſtantini lib. 1. cap.
18. quâm in lib. de Martyribus Palæſtinæ cap..
& in lib. S. Hiſtoriæ cap. 13. currenti anno eam
abdicationem malè conüignaſſe,
Conſtantins Chlorus & Galerius Maximianns
.R imperium

IX.

Nowa Impe-

“

—

5AC.
An.O
rii diu
Baron-
1II.

X.

Nrenii

Chromblogi

turruhta.

r sl

VII.
obatur
imum,

VIII.
Ahnus Ab⸗
ANitationit
er Eſtu irt⸗
. batus.

in Annales C. Baronii.

5 C. IV. Imperium inter ſe partiti ſunt, novaque Roma-
An. Ch. 204. ni Imperii regendi forma inducta. Huc uſque

rii diviſo. enim licèt plures Auguſti ſimul imperarent,
Baron, num.
XI1I. un
diviſum gubernarunt, nullaque facta fuerat Im-

perii diviſio, cùm nec Provincias nec Legiones
inter ſe partiti eſſent. Sed, ut habet Eutropius
lib. 10. de Diocletiano & Herculio loquens: His
abeuntibus ab adminiſtratione Reipublicæ«, Con-
Kantius & Galerius Auguſti creati ſunt, divi-
ſuſque inter eos Romanus Orbist. Quæ Imperii
diviſio etiam ab Euſebio lib. S8. cap. 13. obſerva-
ta. Ubi enim Diocletiani & Maximiani abdica-
tionem retulit, ait: Vixhæc geſta fuerant, oæum
Imperium Romanum totum in duas partes divi-
ſum eſt, quod quidem nunquam antea faltum eſſe
memoratur. Poſt hanc tertiam regiminis for-
mam induétam ſummus Pontificatus cum tota
ejus poteſtate omnibus Auguſtis communica-
tus, licèt in ſecunda ejuſdem Imperii diſpoſi-
tione ea ſeniori Auguſto reſervata videretur,
& nomen Pontificis Maximi duntaxat ceteris
Auguſtis datum, quod eiſdem etiam ejuſdem
diſpoſitionis initio denegatum. Unitatis ta-
men aliqua umbra poſt Imperii diviſionem ſer-
vata. Quamvis enim Lex aliqua ab uno Impe-
ratore ſcripta eſſet, ea tamen omnium nomina
ex æquo præferebat. In operibus publicis om-
nium etiam Imperatorum nomina de more
memorata, licèt ab uno tantùm opus poſitum
eſſet. Quibus autem viis internoſci poſſit, cui
Lex aliqua tribuenda ſit, oſtendit Gothofre-
dus in Prolegomenis Codicis Theodoſiani cap.
8. & 9.
X. Incidebant in hunc annum decimi Ludi Se-
Baronii culares, qui tamen exhibiti non ſunt, de quibus
Chronologia Zoſimus lib. 2. loquens ait: A Conſulatu Chilonis
corrupia. && Libonis, quo Severuns Ludos Seculares erxhi-
buit, uſque ad Diocletiani nonum, Maximiani
octavum Conſulatum, centum & unus annus elap-
Ii fuerunt: ac tum quidem privatus erx Imperato-
re Diocletianus factus eſt: cujus exemplun Ma-
ximianus eſt ſecutus. Quoad abdicationis an-
num, Zoſimum hallucinari, ex dictis conſtat.
Sed quoad Ludos Seculares, hoc anno edi de-

buiſſe, & ex iiſdem Baronii Chronologiam de-

pravatam eſſe demonſtrari poteſt. Conſulatum
enim Chilonis & Libonis confert in annum
Chriſti CcVI, Conſulatum verò Diocletiani
IX & Maximiani VI II cum currenti Chriſti
anno alligat. Unde differentia inter annum
ccCVI & CCCIV eſt tantùm annorum nona-
ginta octo, cùm tamen centum annorum eſſe
debeat, ut obſervavit Calviſius in Iſagoge
Chronologica cap. 47. Conſulatum itaque Chi-
lonis & Libonis non cum anno ccVI, ſed
cum anno ccIV copulandum, certum eſſe de-
bet. Sic enim verum eſt quod ſcribit Zoſimus, à
Conſulatu Chilonis & Libonis ad Conſulatum
IX Diocletiani, & VIII Maximiani annos
centum & unum fluxiſſe, ultimo extremo anno
tantùm inchoato pro integro numerato. Quam
numerandi rationem non animadvertens Scali-
ger lib. ß. de Emendat. Temp. pag. 497. exiſti-
mavit, Zoſimum abdicationem Diocletiani cum
anno Chriſti ccc v conjunxiſſe. Baronius verò,
cùm Conſulatum Chilonis & Libonis cum anno
Chriſti c cvI perperam alligaſſet, Zoſimum
in ea ſupputatione deceptum, ſibi in animum
induxit; cùm inter utrumque Conſulatum cen-
tum & unius annorum intervallum reperire non

poſſet.

Baron. n. I.
£ 1I⸗

tamen Imperium Komanum ſolidum atque in-

333

Ad num. XXIII ad XXVII. In Chronico S. C. IV.
Damaſo attributo legitur: Marcellinus annis An. Ch 304.
olto, menſibus tribus, diebus viginti quinque. HMül 1,
Fuit temporibur Diocletiani & Maximiani, ex P ciner.
die pridie Kalendas Julias, à Conſulibus Diocle-:
tiano VI, & Conſtantio II, aſque in Conſulatum
Diocletiani IX; & Maximiani ETII. Qu tem-
pore fuit perſecutio, & ceſſavit Epiſcopatus annis
VII, menſibus VI, diebus XV. Ita legitur in
exemplari, quo Bucherius uſus. Is tamen in
margine ait , videri legendum Ceſſavit Epiſco-
Patus annis III; & quidem rectè, ut mox di-
cam. Obiiſſe itaque videtur Marcellinus die vi-
ceſima quarta Octobris, licèt die xxVI Aprilis
colatur. Nam ordinatus fuerat die triceſima
menſis Junii anni ducenteſimi nonageſuni ſex-
ti, Porro Marcellinum martyrium ſubiiſſe; ut
habet Baronius ex Anaſtaſio, parum veroſimile.
Nomen enim ejus legitur in Iadiculo Depoſitio-
nis Epiſooporum apud Bucherium: Decimo octavo
Kalendas Februariit, Marcellini in Priſcillæa; qui
tamen dies alicui Marcellini Tranflationi non
verò ejus morti attribuendus.
Ejus lapſus commentitius videtur. Qua enim
ratione, inquit Papebrocius in Conatu Chroni-
cCo-Hiſtorico ad Catalogum Pontificum Roma-
norum, illum ignorare potuiſſet Auguſtinus,
cum totam Eccleſiam conturbaſſet. Vulganda
quippe fuiſſet quaquaverſum pœnitentia, ut
communi omnibus ſcandalo communiter oppo-
neretur majoris ædificationis exemplum. Tale
auteimn nihil factum ſupponit Auguſtinus cum
in libro de Unico Baptiſino cap. 16. ſic reſpon-
det Petiliano: Quid jam opus eſt, ut Epiſcoporum
Romang Eoccleſiæ, quos incredibilibus oalummniit
inſectatus eſt, objecta ab eo cCrimina diluamur
Marcellinus & Presbyteri ejzus Melchiades &&
Marcellus & Sylveſter traditionis codicum divi-
norum & thurificationis ab eo orimine arguuntur.
Sed nunquid ideo convincuntur, aut convicti ali-
ua docuwmentorum ſirmitate monſtrantur ? Ipſe
ſoezleratos & ſacrilegos fuiſſe dicit; ego innocentes
fuiſſe reſpondeo. Quid laborem probare defenſio-
nem meam, chm ille nec tenuiter probare conatus
ſit accuſationem ſuam à Verum quidem eſt,
quèòd Auguſtinus peculiariter delcendens ad
defenſionem Melchiadis, qui potiſſimùm im-
