apud Mabillonium V. C. leguntur, & ex cujus
Præfatione ad Tomum I. Actorum SS. Ordinis
Benedictini hæc excerpſimus, de ultimo tantùm
Sacramento ab illis Sanctis ſumto loquuntur:
ideoque hujuſmodi exem lis ad Sacramentum
extremæ Unctionis labefactandum abutuntur
Proteſtantes.
Mos iſte antiquus, ineunte ſeculo XIII in
deſuetudinem abiit, cujus ordinis mutationem
ex Britannicis Conciliis conjecturà deducit Ma-
billonius. Falſa hæc vulgò animos eo tempore
invaſit perſuaſio, non ampliùs poſt ſuſceptam
ſemel infirmorum unctionem licere uxoratis, ſi
convaluiſſent, ad opus conjugale reverti. Quæ
ſuperſtitio ad alia erroris capita ſenſim prolapſa
effecit, ut Unctioni Viaticum præmitteretur.
Ricardus Epiſcopus Saresberienſis in Conſtitu-
tionibus circa annum MCCXVII editis, ubi
de Sacramento extremæ Unctionis agit: Dicant
etiam „inquit, ac denuntient confidenter Sacer-
dotes, quòd poſt ſuſceptum hoc Sacramentum lici-
tum eſt reverti ad opus conjugale. Eam verò per-
ſuaſionem accrevifle diſcimus ex Synodis Wi-
gornienſi circa ea tempora habita „ Exonienſi
anno MCCLXXXVII, & Winſonienſi anno
MCCCVIII celebratis, in quibus gliſcentem
errorem Epiſcopi tollere conantur, ut veroſimi-
le ſit, ob ea deliramenta, Unctionem infirmo-
rum in mortis articuium reſervari cœpiſſe, ac
ſenſim ufum in omnes Eccleſias propagatum
eſſe.
Porro extrema ſub finem tantùm ſeculi XII
hæc unctio vocati cœpit. Nec enim in Sacra-
mentorum libris à Menardo editis; nec apud

* £
C. Baronii. 47
Udalricum in libris Conſuetudinum Cluniacen-
ſium; nec apud Lanfrancum, Anſelmum, Pe-
trum Damiani, Petrum de Honeſtis in Regula
Clericorum; nec apud S. Bernardum, aut Pe-
trum Lombardum, extremæ Unctionis nomen
occurrit. Locus in Vita S. Mauræ à B. Prudentio
ſcripta apud Camuſatum, ubi exætremæ Unttionis
mentio, addititius videtur. Denique hæc unctio
antè extrema dicta eſt, quàm Viatico poſterior
eſſet, ut patet ex Vita Guillelmi Archiepiſcopi
Bituricenſis anno MCCIXmortui, ab Auctore
coævo ſcripta, ac relata à Bollando die X Ja-
nuarii: Fratribus convocatis extremæ Unétionis
Sacramentum humiliter ac devotè percepit. Eo
percepto, etiam ſacroſanctam Euchariſtiam ſibi
porrigi inſtantiſimè poſtulavit. Hæc omnia Ma-
billonius. P

ANNO PERIODI GRESGO-ROMAN&
O 15 C. ) 6. P. II. April. Indict. 5.

IIhsu CHRISTI 62. ſecand. Baronium 64.

·

SANCTI PETRI 9.

NERONIS IMP. 9.

D num. I. Coſſ. P. Marius Celſas, & L.
Ad num. IV & ſeqq. Extat Philonis Liber
in quo diſſerit de vita quorumdam Philoſopho

§ C. I.
An. C. 62.

Anno Urbis
815. Olymp;
210. an. 2 .

I.

Conſules.

II.

* Therapeuta
Eſſeni Chri⸗

rum, qui relictis civitatibus in agro & ſolitudi- iani non
ne degentes, orationibus & conter plationi va- erant.

cabant, quos Therapeutas dictos fuiſſe ait, &
mulieres Therapeutrias. Hos Euſebius vulr Chri⸗
ſtianos fuiſſe, aliiſque perſuaſit: quem deceptum
fuiſſe Scaliger lib. 6. de Emendat. Temp. &
Valeſius in Notis Euſebianis lib. 2. cap. 17. ob-
ſervarunt. Nam Philo inquit, habuiſſe Thera-
peutas ſcripta veterum quorumdam ſuæ ſectæ
Auctorum, qui legem allegorice expoſuiſſent;
quæ de Chriſtianis accipi non poſſunt, qui tum
novelli erant, & nudiuſtertius nati. Certeè ſcris⸗
pta illa veruſtorum Auctorum & principum illius
ſectæ, non ſunt Prophetarum libri. Hos enim
diſertè ab illis ſeparat Philo. Quèòd ſi dicas,
eſſe forſitan Evangelia & Epiſtolas Apoſtolo-
rum, reſpondet Valeſius, hæc vixdum ſcripta
fuiſſe Philonis ætate; tantum abelt ut Apoſtoli
& Evangeliſtæ pro vetuſtis Auctoribus haberi
etiam tum poſſent, præſertim à Philone, qui
& Apoſtolicorum temporum fuit æqualis, &
cum Petro familiariter Romæ verſatus eſt, ſi
Euſebio credimus. Ex quibus apertè colligitur
Philonem eo in libro de Chriſtianis non loqui,
ut pluribus oſtendit Valeſius.
Scaliger laudatus duo Eſſenorum genera fuiſſe
ſcribit; alios Practicos, de quibus in priori libro

III.

Therapeut4

Philo agit: alios Zheoreticos. additque, illos 45 Henis

Philonis Therapeutas Eſſenos fuiſſe. Sed hoc
ultimum à Valefio citato confutatum. Nam pri-
mùm quidem Philo in toto illo libro de Vita
contemplativa nuſquam illos Eſſenos nominat5
immo ſtatim in ipſo libri exordio Therapeutas
ait nuncupatos fuiſſe, & mulieres ejuſdem inſti-
tuti Therapeutridas. Deinde Eſſeni in Judæa tan-
tùm erant & Palæſtina, ut diſertè ſcribit Philo,
tum in libro, Quèd omnis probus ſit liber; tum
in Apologia pro judæis, quam citat Euſebius in
lib. S. de Præparatione. Therapentæ verò per om-
nem Græciam ac Barbariam diffuſi erant; ſed
præcipuè in «Ægypto circa Mareotem degebant,
KNt ait

s K C. I. ut ait Philo, qui Mareoticam eorum patriam &
An. C. 62.63 quaſi metropolim fuiſſe teſtatur, quò præſtantiſ-
ſimus quiſque Therapeutarum commigrabat. De-
nique Joſephus diligentiſſimus Scriptor, cům
de Eſlenorum ſecta duobus in locis ex profeſſo
diſſeruerit, tamen de illis Theoreticis Eſſenis ne
verbum quidem dicit. Judaicæ itaque religio-
nis cultores erant Therapeutæ; maximè cùm Phi-
lo, nihil præter Legem ac Prophetas; eos lecti-
taſſe ſcribat: ſed Eſſeni non fuere, ut ante Va-
leſium Photius in Bibliotheca Cod. 10;. tradidit.
Qua de re fuſiùs Valeſius.
IV. Puſebius lib. 2. cap. 17. de Philone loquens
Aſceta „ o ait: & X Wy G10 rer wοανο ασατιισ αα+
2 vati i Aα αR KrαDαυesραα, &c. Qux verba ſic
Alexandriæ Chriſtophorſonus vertit: Zam verò cum eorum
inſtituti. vivendi rationem, qui apud nos Aſcetæ, id eſt,
Monachi Religioſique virtutis ſtudio & exercita-
tioni maximè dediti, appellati ſunt, quam accu-
Fatiſſimè percenſeat, &c. Rectiùs Valeſius: Er
cum Philoſophorum Aſcetarumque noſtrorum vi-
tam deſoribit, &c. Aſcetæ enim priſcis illis tem-
poribus vocabantur, qui inter Chriſtianos ſtri-
ctius quoddam ac durius vitæ genus profiteban-
tur. Quam vocem à Philoſophis mutuati erant,
qui exercitationem virtutis, atque abſtinentiæ
gσνντν vocabant. Eſt apud Arrianum in lib. 3.
Dilſertationum, caput gασιποεια Sic apud
Artemidorum in lib. 4. cap. 33. Alexander qui-
dam Philoſophus &αππι vocatur. Er Philo in
illud: Excitatus eſt Noe, pag. 280. «αππ pie-
tatis exercitiis deditum vocat. Rectè igirur Rufi-
nus citata Euſebii verba tam de Clericis, quàm
de Monachis interpretatus eſt: Sed && abſtinen-
tium vitas eorunz dumtaxat, qui nunc in Eccleſiis
vel Monaſteriis degaunt, deſeribit ad iquidum.
Quæ ſi animadvertiſſet Scaliger, non tam facilè
Euſebium reprehendiſſet. Neque enim is Mo-
nachos à Marco inſtitutos eſſe dicit Alexandriæ,
ſed Aſcetas. Hi autem maultùm diſtant à Mona-
cHis, ut genus diſtat à ſpecie. Et Aſcetæ quidem
in Eccleſia ſemper fuerunt; Monachorum verò
nomen & inſtitutum ſeriùs cœpit. Verum eſt,
Caſſianum lib. 2. Inſtitutionum cap. 5J. Sozome-
num & alios, quos Baronius ſecutus eſt, hunc
Euſebii locum de Monachis accepiſſe. Sed longè
ab Euſebii mente, inquit Valeſius in Notis, à
quo hæc mutuati ſumus.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRGO -ROMAN& 5556.
816. Oymp. OD₰ 16 B. 7. P. 3. April. Indict. 6.

210. an. 3. .
JESuICRHRISTI 63. ſecundum Baronium 65.
S. PETRI I0O.

NEIRONIS IMP. 10.

1. D num. I. Coſſ. C. Memmius Regulus, &
Conſules. L. Verginius Rufus, ut oſtendit Card. No-
riſius in Epiſtola Conſulari ex Inſcriptione Gru-
teriana pag. 8.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRECO-ROMANE& 5557.

817. Olymp. QOO 17 AG. ) 8. P. 22. April. Indict. 7.
o: an 4. JESuCHRISTI64. ſecundum Baroninum 66.
S. PETRI II-
NERONIS IMP. II.
1. Num. I ad XI. Coſſ. C. Lecanius Baſus, &
Conſules.

M. Licinins Craſus.

Crnitca Hiſtorico-Ohronologica

Erat M. Licinius Craſſus filius M. Licini 8 † C. I.
Craſſi Frugi anno Chriſti XXVII Conſulis, ac An. Ch. 64.
frater L. Piſonis Liciniani à Galba Cælſaris dicti,
ut oſtendit Card. Noriſius in Genealogia Craſ-
ſorum adhuc inedita. Quoad Lecanium, legen-
da Inſcriptio Gruteri pag. 427. II. C. LAECANI
C. F. SAB. BASSI. De C. Lecanio Baſſo Pli-
nius lib. 26. Cap. I. S
Nero Imperii Auguſtei Decennalia anno uno II.
dilata dedit, & perſecutionem adverſus Chri- ecsnnz
ſtianos excitavit. Hinc factum, ut ceteri poſtea gekar Nero-
Imperatores, qui Chriſtianos vexarunt, annos nis.
hujuſmodi ſolenniis addictos elegerint, ut con-
ſequentibus annis videbimus. Horum Decen-
nalium indicium exhibet Tacitus lib. 15. Annal.

ſub hujus anni Conſulibus, ubi ait: Wero con-· *

dendæ urbis novæ & cognomento ſuo appellandaæ
gloriam quærere, & ſic juſſum incendium crede-
batur. Ergo abolendo rumori ſubdidit reos, C&
quæſitiſſimis pœnis affecit, quos per P in viſos,
vulgè Chriſtianos appellabat. Eſt hic inſignis
hujus feſtivitatis character: annis enim hujuſ-
modi ſolenniis deſtinatis urbes condebantur;
aut dedicabantur, aut novis nominibus inſi-
gniebantur.
Henricus Dodw'ellus Scriptor celeberrimus, III.
& ſecta Proteſtantium, inter Diſſertationes Cy- Plures ſub
prianicas, quas publicavit, unam habet (ea en, en⸗
ordine XI eſt) de Martyrun pancitate in primaæ- 26. es
vis Eccleſiæ perſecutionibus, deque fide Altorum“ .
atque Martyrologiorum. In ea contendit, paucos
hujuſmodi perſecutionibus abſumtos fuiſſe, quèd
in antiquiſſimis Martyrum Collectionibus no-
inina pauciſſima extent, nec veroſimile ſit alio-
rum nomina intercidere potuiſſe. *Extabant
enim, inquit, Acta Romanorum Magiſtra-
*tuum à Notariis publicis excerpta, ac præterea
ee eorumdem Acta à Chriſtianig, qui rebus inter-
*fuiſſent, concinnata. Accedebat feſtiva illa
*Commemorationis ſolennitas cum annis ſecu-
*liſque redeuntibus ipſa quoque rediens, ac
* denique homiliæ atque panegyrici maximâ
""omnium Eccleſiæ ordinum frequentiâ celeber-
“*rimi. Quæ ſi perpendantur, fieri vix potuit,
* ut in ſingulis Martyrum Eccleſiis propriorum
*Martyrum memoria deficere potuerit. Unde
*& Kalendarium Bucherianum ſeculo Eccleſiæ
* quarto ſcriptum ex aliis antiquioribus monu-
* mentis pauciſſima recenſet, & Prudentius &α
*sιOαιοαα, qui ſub ejuſdem ſeculi finem ſcripſit,
*Latinos Martyres, præcipuè Hiſpanos, ſed
illos pauciſſimos recitat. Ita Dodwellus. Secdd
Baronius ſparſim in Annalibus, ac nominatim
anno XV Domitiani, jam ad hoc argumentum
reſpondit, Acta ſcilicet Martyrum ſollicitè qui-
dem & curiosè ſcripta fuiſſe, ſed omnes ſcrip-
turas in Diocletianea perſecutione miſerum nau-
fragium feciſſe. Nec mirum in antiquiſſimis
Martyrologiis, ac in libro Prudentii, paucorum
Martyrum nomina legi; cùm ante unum aut alte-
rum ſeculum paucorum Sanctorum commemo-
ratio in Miſſali & Breviario Romanis fieret.
Dodvwellus num. X I citatæ Diſſert. agnoſcit I.
quidem ingentem multitudinem in perſecutione Perſecutio
Neroniana paſſam, ſed eopum tantùm Chriſtia- Neroniana
norum, qui Romæ verſabantur; cùm qui Româ &“ ve ſau⸗
aberant, in illos nulla eſſet vel ſpecie tenus ve- fur.
riſimilis ratio, cur intentaretur Urbis incen-
dium. Sed levis hæc ratio. Nero quippe, non
verò Chriſtiani, auctor incendii, ideoque edi-
ctum non tantùm ad Chriſtianos Romæ agen-
868

5
An ct

V.
eriſctum
¹9 herſeru. I
nere omi. Fe
na heriete, D
ſu
on
Ie
Ne
ſey
Perl
ſpo
kum
lum
A⸗
ent
an

II.
ecennalig
nperii Au⸗
Ulei Nero⸗
nit

„ III.
. Plures ſib
Nerone
Margres

aſi

A⸗
nit,
Uum
de
ſie
.
Er

„

,
Eed
tim
tu
qgi⸗
Tip⸗
mau⸗
nois
oru
alte⸗
emmo⸗
—
oſcl
nione mmmiana
iſtiu. verſi⸗
Romi i.
is e.
en⸗
on
edi⸗
agen⸗
16

in Annales C. Baronii.

§ £ C. I. tes vexandos; ſed ad univerſam ſectam per Im-
An. Ch. 64. perium Romanum abolendam, emiſſum, ut ex

V.
Oecciſorum
in perſecu-
tone nomi-
na periere.

his Lactantii lib. de Mortibus Perſecutorum
cap. 2. verbis intelligimus: Cam animaaverteret
(Nero) non modo Romaæ, ſed ubique quotidie ma-
gaam multitudinem deficere a cultu idolorum &
ad religionem novam, damnata vetuſtate tranſire,
ut erat execrabilis ac nocçens tyrannus, proſßili vit
ad exſoindendum cœleſte templum, &c. Hæc ita-
que perſecutio non localis, ſed univerlalis fuit.
Nec refert quòd Tacitus de iis, quæ in Provin-
ciis adverſus Chriſtianos geſta, ſermonem non
habeat; cùm Suetonius in Nerone cap. 16. per-
ſecutionem ad urbem Romam non reſtringat:
Apffecti ſuppliciis Chriſtiani, genus hominum ſuper-
titionis novæ ac maleficæ, inquit Suetonius. Gru-
terus pag. 238. refert veterem Inſcriptionem quæ
extat in Hiſpania, loco Piſuerga, in quo line
dubio hæc Neronis crudelitas tangitur. Ibi enim
Chriſtiana Religio quemadmodum & à Sueto-
nio citato, & in antiqua Inſcriptione Diocletia-
no dicata, quæ refertur à Baronio anno CCCIV,
num. VIII, ſuperſtitio appellatur. Inſcriptio-
nem illam, quæ adhuc in Hiſpania viſitur, pro-
ducit Baronius anno LXIX, ut ipſe numerat
n. XLVII. Eandem Inſcriptionem recitat Sca-
liger lib. . de Emendat. Temp. pag. 471. ſed
dubitat, an ea genuina ſit. Verum perperam;
cùm ſuæ ſuſpicionis rationem nullam in medium
afferat, nec cum fundamento afferri poſſit. Ex
ea itaque deduendum, non tantùm in Hiſpa-
niis ejuſmodi de Chriſtiana Religione proſtrata
erecta trophæa, ſed & in aliis Provinciis ſimili-
ter factitatum eſſe; ſed in odium Neronis eadem
poſtea penitus à Chriſtianis eſſe everſa, ut rectè
Baronius conjecit, quando refert Inſcriptiones
Diocletiano & Herculio dicatas, in Hiſpaniis
adhuc ſuperſtites, in quibus dicitur utrumque
Imperatorem ſuperſtitionem Cheiii ubique de-
leviſſe. Legendæ hæ Inſcriptiones in Annalibus
anno CCCIV, num. VIII. His adde Oroſium
lib. 9. ſcribentem: Denique omuibus flagitiis ſuis
hoc etiam addidit (Nero,) qud primus Romæ
Chriſtianos ſuppliciss & mortibus affecit, ac per
onnes Provincias pari perſecutione érorugtarit im-
peravit. Ipſam quoque nomen extirpare conatus,
beatiſſimos Apoſtolos Petrum cruci afexit, Paulum
capite gladio ſecuit; quod martyrium anno ſe-
quenti contigit, ideoque perſecutio, quæ hoc
anno Romæ cœpit, intra illud tempus in alias
Provincias propagata, niſi, quod veroſimilius,
edictum in omnes ſtatim Provincias miſſum fue-
rit. In ſingulis ſiquidem urbibus natalis Impe-
rii dies celebrabatur, & Decennalia vota ſolve-
bantur.
Ex ingenti porrèò Martyrum multitudine in
hac perſecutione paſſorum, quorum nomen in
veterrimis Martyrologiis non legitur, apparet,
Dodwellum perperam negare in ſequentibus,
ſub aliis Imperatoribus, perſecutionibus ma-
gnum ſanguinem fuſum; eò quòd paſſorum me-
moria in antiquis Martyrologiis non legatur.
Nec enim major ratio, cur Martyrum Nerone
ſæviente occiſorum, ac aliorum, qui in aliis
perſecutionibus paſſi, nomina perierint. Re-
ſpondet Dodwellus, ſe non exiſtimare Marty-
rum in hac Neroniana perſecutione interemto-
rum nomina ex Eccleſiæz archiviis intercidiſſe:
Jed vel dedità operà prætermiſſam eſſe fortaßſis in-
gentem illam multitudinem, qubd non tam Chri-
Kianitatis, quaàm incenſæ Urbis pratexia, liceèt
Tom. I.

49

falſ, paſſi tamen crederentur; vel, quod eſt for- S £ C. I.
taſſe veriſimilius, ſerior erat illo Joculo Martyrum dn. Ch. 64.

haæc annna voenememoratio. At hæ Viri eruditiſſi-
mi conjecturæ vanæ. Chriſtiani enim ſub aliis
etiam Imperatoribus nonniſi criminumn prætextu
malè habiti: Martyrumque dies anniverſaria ac
Ccommemoratio primis ſeculis uſitata; cùm Ter-
tullianus lib. de Corona Militis cap. 3. eam tra-
ditionibus non ſcriptis accenſeat: Oblationes pro
defunltis, pro natalitiis annua die facimus. Quæ
quando ſcripſit Tertullianus, adeo jam antiqua
erat hæc conſuetudo, ut de prima ejus origine
non conſtaret; quod ipſemet Dodwellus loco
laudato non inficiatur.
Denique Martyrologiis fidem adhibendam
non eſſe Dodwellus male ſcribit. Valeſius in
Diſſert. de Martyrologio Romano, quod edidit
Roſw'eydus, quæ poſt Notas ejus in Euſebium
legitur, obſervat nobiliores Eccleſias ſuos ſem-
per Faſtos habuiſſe, in quibus & Epiſcoporum
nomina, & Martyrum, qui apud ipſas paſſi fue-

VI.
Kalendaria
Martprolo-

giis antiqui⸗

oraz, & uträ⸗
que fide
digna

rant, natales dies præſcripti habebantur. Ac de

Catalogo quidem Epiſcopotum Hieroſolymæ
teſtis eſt Euſebius in lib. 5. ſuæ Hiſtoriæ. Tertul-
lianus quoque in lib. de Præſcriptione Hærerti-

corum, Indices iſtos in ſingulis Eceleſiis ſtudiose
ſervatos fuiſſe docet. Sic enim Hæreticos allo-

quitur: Edant ergo origines Eccleſiarum ſuarum,
νο νnt ordinem Epiſeoporum ſuorum, ita per
acoeſſiones ab initio decurrentem, at primus ille
Bpiſoopas aliquem ex Apoſtolis vel Apoſtolicis
Viris » qui tamen cum Apoſtolis perſeveraverit,
habuerit audtorem & anteceſſorem. Hoc enim
modo Eocleſiæ Apoſtolicæ Cenſus ſuos deferunt. De

. . —R . — .
Faſtis verò in quibus ſingulæ Eccleſiæ deſcriptos

habebant Natales Martyrum ſuorum, præter
Tertullianum & Cyprianum, teſtis eſt Epiſtola
Smyruæorum ad Philomelienſes de Martyrio B.
Polycarpi. Sic etiam Romana Eccleſia jam inde
à primis temporibus ſuos habuit Faſtos, in qui-
bus & Depoſitiones Epiſcoporum & Natales
Martyrum erant conſignati; quæ Kalendaria po-
ſterior ætas vocavit. Hujuſmodi Kalendarium
Romanæ Eccleſiæ vetuſtiſſimum, & Liberii Pa-
pæ temporibus conſcriptum, hodie extat apud
Bucherium in libro ſuo de Doctrina Temporum.
Ejuſdem generis & Sacramentarium Gregorii
Magni, item Capitulare Evangeliorum totius
anni nuper à Joanne Frontone Pariſiis editum.
Verùm hæc Kalendaria longe à Martyrologis
differunt. Singulæ enim Eccleſiæ, ut dixi, ſua
habuere Kalendaria, in quibus digeſta erant no-
mina Epiſcoporum & Martyrum, dieſque notati,
quibus memoria eorum anniverſario cultu cele-
braretur. Martyrologia verò non unius loci pro-
pria, ſed totius Eccleſiæ fuere communia, quip-
pe quæ totius Orbis Martyres, Confeſloreſque
generaliter continerent. Et in Kalendariis qui-
dem nomen urbis nunquam adſcribitur; cùm in
uſum dumtaxat unius Eccleſiæ comparata ſint.
At in Martyrologio nomina ſingularum urbium

/

& oppidorum adſcribuntur; propterea quèd ad

uſum totius Eccleſiæ inſtitutum eſt. Ex pluribus
enim diverſarum urbium Kalendariis unum
compoſitum eſt Martyrologium. Itaque Kalen-
daria Martyrologiis vetuſtiora ſunt, quippe quæ
originem illis præbuerint, & in iis nomen dum-
taxat exhibetur Martyrum, dieſque ac locus In
quo fit ſtatio: in Martyrologiis verò & genus
paſſionis, & tempus quo paſſi ſunt Martyres, &
locus ac Judex adnotari ſolent. Qux quidem

omnia

50 Critica Hiſtorico-Chronologica

S C. I. omnia Valeſio doctè obſervata. Certè cuilibet
C. é5 . particulari Ecoleſiæ Faſti & Kalendaria neceſſa-
ria erant; cùm unaquæque ſuos Martyres cele-
braret, eorumque triumphos publica laudatione
exornaret. Eam ob rem deſcripti olim diligenter
dies, quibus unuſquiſque hoſtem vicerat, ut
anniverlaria & feſtiva hilaritate peragi poſſet.
Tertullianus lib. de Corona Militis, hos Faſtos
ſolennitatibus Gentilium, quæ vel ob victoriam,
natalemve Principum, vel in quoque munici-
pio peculiari inſtituto agebantur, opponit. Quare
Fidelibus notiſſimi erant, & temporis ragteſu
ex illis Martyrologia conficere non difficile fuit.
Ex quibus apparet, quàm immerito Dodw'ellus
fidem Martyrologiis deneget, cùm ex antiquis
certiſque documentis originem ſumſerint. De
Martyrologiis Hieronymi, Bedæ, Adonis, Uſu-
ardi & aliorum legenda, quæ Bollandus in Præ-
fatione ad priorem tomum menſis Januarii ſcri-
pſit, quibus conſtat Martyrologiis, quemadmo-
dum & Actis Sanctorum, tutò fidem haberi
poſſe. Denique, ut ad Neronem redeam, cùm
Sulpicio Severo lib. 2. Hiſt. Auguſtino lib. 20. de
Civitate Dei cap. 16. & Lactantio lib. de Morti-
bus Perſecutorum cap. 2. teſtibus, Fideles olim
exiſtimaverint, Neronem Antichriſtum in fine
mundi futurum ob perſecutiones, quarum ipſe
initium fecit, liquet eum non tantùm in Roma-
nos, ſed etiam in alios aliarum regionum Chri-
ſtianos furorem ſuum exercuiſſe: quod eò magis
certum, quòd poſt Domitianum ſecundum Ec-
cleſiæ perſecutorem, Imperatores, qui Chri-
ſtianos exterminare voluere, nova plerumque
edicta adverlus eos non emiſerint, ſed ea Nero-
nis ac Domitiani vim habere præceperint, ut
inter omnes convenit.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRXCO-ROMANAX 5558.

n Qm. O 18 F. ) 9. P. 14. April. Indict. 8.
IESuCeRISTI65. ſecund. Baronium 67.
LINI PAP &£ I.
NERONIS IMP. 12.
I. D num. I. Coſſ. A. Licinius Nerva Silia-
Conſules. nus, & M. Veſtinus Atticus, ut rectè Em.

Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari.
II. Quindecennalia Imperii Proconſularis Nero-
Quindecen- nis in hunc annum incidunt, quo & perſecutio
nalia Impe- adverſus Chriſtianos continuata, in qua Romæ
rii Proconſu occubuerunt Apoſtolorum Principes Petrus &
Varis Nere- pPaulus, quorum martyrium anno Chriſti LXVII
ni6 in Annalibus narratum, ad currentem revocan-
dum. Petro ſucceſſit Linus, qui jam ab aliquot
annis ejus Vicarius erat, ut infraà.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO- RO MAN&g 559.

819. Olymp. O 19. E. 18. P. 30. Mart. Indict. 9.
Srn e JzSsu CHRISTI66. ſecundum Baronium 68.
LrINI PAPAX 2.
NERONIS IMP. 13.
k. OSSs. C. Lucius Teleſinus, & C. Suetonius
Coenſules Paulinus, ex Grutero pag. I102. & Cle-

mentino in Hiſtoria Ariminenſi lib. I. ut me per
literas monuit Card. Noriſius qui & obſervat,
Teleſinos è gente Lucia fuiſſe.

Ad num. XLIV & ſeqq. Belli Judaici ini- S £ C. I.
tium rectè hoc anno à Baronio conſignatum; id- An. Ch. 66.
eoque hallucinati ſunt Scaliger lib. de Emendat. ,,
Temp. pag. 468. & Petavius tam in libris de zeism.
Doctrina Temporum, quàâm in Rationario, qui
illud in annum præcedentem retraxere. Joſephus
lib. 20. Antiquit. cap. 9. de Geſſio Floro Albini
ſucceſſore loquens ait: Secundo anno poſtquam is
venit Procurator in Provinciam, duodecimo verò
Neronis Inperi, bellum id cœptum eſt. Idem Jo-
ſephus lib. 2. de Bello cap. 13. ait bello Judarco
datum eſſe exordium, duodecimo ſeilicet anno
regni Neronis, decimo ſeptimo autem regni Agrip-
pÿe, menſe Artemiſio, nempe Maio. Quid cla-
rius? Imperium Nero iniit menſe Octobri anni
Chriſti LIV, ideoque menſe Maio currentis
anni, duodecimus ejus Imperii annus in curſu
erat, & Geſſius Florus anno præcedenti Albino
ſucceſſerat. Baronius in Annalibus deceptus ab —
eo, qui Additiones in Chronicon Euſebii inſe-
ruit, Geſſium cum Ceſtio Præſide Syriæ confun-
dit, quos tamen Spondanus rectè diſtinxit. Mi-
ſus in Syriam anno præcedenti Ceſtius, cujus
extat hoc egregium Numiſma, EIII KEXTIOTr
ANTIOXEQN ET AIP. id eſt, ſub Ceſtio, An-
tiochenſium anno CXI. Incipit is Antiochenus
annus Kalendis Septembribus præcedentis Chri-
ſti anni: deducitur enim ab Era Antiochena anno
Periodi Græco-Romanæ 5445. inchoata. Quare
errarunt Viri docti, qui annum Antiochenum
in hoc Nummo expreſſum copularunt cum anno
decimo vel undecimo Principats Neronis, vel
cum ejuſdem Imperatoris anno XIV. Ceſtius,
cùm propè eſſe, ut Templum Hileroſolymitanum
caperet, ſine ulla juſta cauſa obſidionem ſolvit,
atque Antipatrida ſe recepit, multis Romano-
rum & auxiliarium in itinere amiſſis, & cæſis à
Judæis, qui eos inſecuti ſunt: hæc quidem Dii
menſis VIII die geſta ſunt, anno XII Neronis
Principatuùs, id „die XIINovembris, inquit
Joſephus lib. 2. de Bello cap. 24. ubi annus XII
Neronis intelligi debet abſolutus: decimus enim
tertius à die XIII Octobris cœptus erat.
Poſt varios caſus adverſos, Ceſtius Sanlum & m; .
.B . gus belli
ceteros in Achaiam ad Neronem miſit, belli cau- zyitiuz, ma-
ſas derivaturos in Florum, ut inquit Joſephus e in annum
lib. 2. de Bello cap. 25. qui initio libri tertii ſub- anteceden-
dit, Neronem, ubi res apud udæam non proſperè em reirs-
geſtas accepit, miſiſſe Veſpaſianum: ille autem Tum.
protinus ex Achaia, ubi cum Nerone fuerat, Ti-
tum quidem filium ſuum mittit Alexandriam, ipſe
verò tranſmiſſus ad Helleſpontum, terreno itinere
in Syriam pervenit, inquit Joſephus citatus.
Nero hujus anni initio adhuc Romæ erat, ur
liquet ex Xyphilino, qui Romæ ſub hujus anni
Conſulibus ab eo geſta recitat. Quare cùm men-
ſe Novembri in Achaia fuerit, apparet, eum
hoc anno in Græciam tranſüſſe. Soluta obſidio-
ne, Judæi in Templo Præfecturas diſtribuunt,
ubi Joſephus Hiſtoricus utramque Galilæam re-
gendam accepit, ut ipſemet ſcribit lib. 2. Belli
cap. 25. In Vita verò ſua pag. 1004. dicit, ſe tunc
egiſſe annum triceſimum. Quamobrem cùm anno
Chriſti X XXVII, regnante jam Caligula, natus
ſit, ipſo teſte, ſequitur, bellum Judaĩcum ante
tæſentem annum cœptum non tuiſſe; cùm ab
anno Chriſti XXXVII ad currentem, anni tan-
tùm triginta, utrinque incompleti numerentur,
& erraſſe Scaligerum & Petavium citatos, qui
anno antecedenti bellum hoc inchoatum con-
tendunt. Cauſa erroris fuit tam duodecimus
Neronis

III.

6
An. l. 6

,

VI
Romani4
Iudaisre-

.

(ngl, .

Auno Drbis 4
3200 m,.

1

Il.

Lreunt, 4,. 10,
90 Nery ex

Oyien:
ente e.
giit. 6

bie
dir
der
Ver
de .
U
anne
bu!
gul⸗
imr
6.
don
lim

Ner

nitiun.

V.
6 Hujus beli
Al⸗ zyitiun ma⸗
lus N in annun
ob⸗ anteceden-
, ten fetta⸗
ri Gum.

A.
Ji-
e
nere
ltus,
anni
wen⸗
eum
dio⸗
nunt,
mn Ie⸗
Bellit
tune
ann
gatus
ande
im 4
ni ta⸗
entul,
un
co-
cimus
exonis

in Annales C. Baroni.

§ £ C. I. Neronis annus numero præcedenti à nobis ex-
An. Ch. 66. plicatus, quàm quod ſcribit Joſephus lib. 2. de
7. Bello cap. 17. de ſtrage facta à Manahemo die
VI Septembris: capite enim ſequenti ait, ſoquen-
ti die Pontificem Ananiam interfectum eſſe; ac
mox loquitur de cohorte, quam ducebat Meti-
lius Tribunus, præter Metilium cæsà Sabbato.
Unde cùm anno elapſo dies VII Septembris &
Sabbatum concurrerent, hæ ſtrages eo anno,
non verò currenti actæ. Ita Scaliger, & Peta-
vius ratiocinantur. At Joſephus ab utroque per-
peram explicatus. Is enim initio capitis 18. ſcri-
bit, ſequenti die Ananiam occiſum, ſeptimo
nempe Septembris, qui erat feria prima, ut
litera Dominicalis E, quæ hoc anno in curſu
fuit, demonſtrat. Tum loquitur Joſephus de
cohorte Metilii Sabbato trucidata; ideoque de-
cima tertia Septembris, in quam Sabbatum hoc
anno concidebat. Quocirca quæ cap. 18. Joſe-
phus narrat, diverſis diebus, non verò una ea-
demque, ut Scaliger & Petavius arbitrati ſunt,
peracta; id eſt, Ananias die VII Septembris pe-
remtus, cohors verò Metilii Sabbato proximo
Ccoecxſa.
VIL. Geſſius Florus Judææ Procurator, ob cujus
Resen rapinas & ſævitiam arma à Judæis ad verſus Ko-
zulſßt. manos ſumta, hoc anno pugna victus eſt, multiß-
que cum ipſo cadentibus, ſuaque olade extremam
toti genti noſtræ calamitatem attulit, inquit Joſe-
phus in libro de Vita ſua, ubi ait cladem illam
contigiſſe poſt occiſum Manahemum, qui, ut te-
ſtatur lib. 2. de Bello cap. 18. poſt diem VII
Septembris cæ ſus eſt. Rectè ĩtaque Suetonius in
Veſpaſiano cap. A. ubi dicit, Judæos rebellaſſe,
ait: Cæſoque Præpoſito Legatum inſuper Griæ Con-
ſalarem (nempe Ceſtium ) ſuppetias ferentem,
raptà Aquilà fugaverunt. Joſephus qui lib. 2. de
Bello cap. 24. loquitur, de ingenti clade à Ju-
dæis die VIII Novembris accepta, nihil de
amiſſa Aquila ſcribit, quæ tamen circumſtantia
minimè in dubium revocanda.

—

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN 5560.

s26 Olymp. O20 D.) II. P. 19. April. Indict. 10.
211. an. 3.
JESsUCHRISTIG67. ſecunduim Baronium 69.
S. CIEMENTIS PAP I.
NERONIS IMP. 14.
1. D num. I. Coſſ. L. Fonteius Capito, & C.
Conſules. Julius Rufus.
I1 Nero, non ineunte anno, ut exiſtimavit Ba-

Exeunte an. Tonius, ſed eo exeunte, & Græcia Romam rediit.
no Nero ex Dbi intellexit conjurationem in ea contra ſe
Oriente re- factam, ſubitò in kaliam navigavit. Spes erat vi
geit⸗ hiemis illum periturum, verum fruſtra id gau-
dium pleriſque fuit, inquit Dio lib. 6z. Hiemem
Scriptores Græci à die undecima menſis No-
vembris auſpicantur, ut videre eſt in Ephemeri-
de anni Macedonici cum Juliano collati apud
Uſſerium Diſſert. de Macedonum & Aſianorum
anno S lari. Quare Nero menſe circiter Decem-
bri Romam rediit: Reverſus & Gracia Neapolim,
quòd in ea primhim artem protulerat, albis equis
introit, disgjeéta parte muri, ut mos hieronicarum
eſt. Simili modo Antium, inde Albanum, inde
Romam. Sed & ' Romam eo curru, quo Auguſtus
olim triumphaverat, &c. inquit Suetonius in
Nerone cap. 5 Qod ſub hujus anni finem ſine
Tom. I.

dubio factum. Manſit itaque Nero in Oriente S £ C. I.
ferè biennium, majorem nempe partem anni præ- An. Ch. 67.
cedentis & totum ferè currentem. Ex quo con-
ſequens eſt, primoò, Petrum & Paulum hoc an-
no martyrium non pertuliſſe; cùm ut communis
traditio fert, Nerone Romæ præſente, paſſi ſue-
rint, & quidem die XXIX Junii utrique feſto
conſecrato ; quo die præſenti anno Neronem
Romàâ abfuiſſe planè certum. Secundèò, non poſt
reditum Neronis ex Oriente, ſed antequam in
Orientem Nero proficiſcerentur, eoſdem oc-
ciſos.
Ad num. II. Morti ergo addiéti Principes III.
Apoſtolorum, Nerva & Eiſtino Coſſ. ut legitur o⸗ anzo
in Catalogo veterum Pontificum, id eſt, anno aot „
Chriſti ſexageſimo quinto. Eo anno, menſe Julio, yrinm paßi.
Nero adhuc in Occidente erat. Ait enim Euſe-
bius in Chronico: Olympias CCI non eſt abla,
Nerone in ſuam præſentiam differente. Ea lolenni
Ludorum celebratione anno Chriſti LX V in
Græcia agi debuit: ſed Ludi illi dilati in ad-
ventum Neronis, qui intereſſe & certare vole-
bat. Unde & hæc Olympias præterita eſt Eleo-
rum in libris, ut teſtatur Pauſanias. In Julii quo-
que Africani Stadionicarum Catalogo, Olym-
piade CCXI, à Nerone agon Olympiacus
actus dicitur non legitimo tempore, ſed, us me ànα
duo, id eſt poſt duos annos, ut videre eſt in Græ-
cis Euſebianis Scaligeri pag. 44. Acta itaque
Olympias C CXI currenti Ohriſti anno, ineun-
te nimirum anno ejuſdem Olympiadis tertio, ut
legitur in Collectaneis Græcis Hiſtoriarum apud
Scaligerum pag. 340. ideoque exeunte Junio
Romæ Nero eſle non potuit. Præterquam quèd,
cùm perſecutio adverſus Chriſtianos anno LXIV
decreta fuerit, ac inſequenti continuata, non
dubium, quin priori anno Petrus & Paulus in
carcerem conjecti ſint, ac poſteriori necati. De-
nique Vir clariſſimus Paulus Pezronius Doctor

Pariſienſis, ex Ordine Ciſtercienſi, dum quæ
de Chronologia Pontificia obſervavimus inter

nos conterremus, inſigne argumentum miht
aperuit, quo rem extra conttoveruiam poni exiſti-
mo. Tacitus lib. 16. Annal. loquens de iis, quæ
Nerva & Veſtino Coſſ. geſta, ſic narrationem
ſuam concludit: Tot facinoribus fædum annum
etiam Du tempeſtatibus & morbis inſignivere.
Vaſtata Campania turbine ventorum, qui villas,
arbuſta, fruges paſſim disjecit bertulitque violen-
tiam ad vicina Urbi. In qua omne mortalium ge-
nus vis peſtilentiæ depopulabatur, nulla cæli zn-
temperie, quæ occurreret oculis. Paulus verò Oro-
ſius lib. 7. cap. 5. ait: Primus (ſcilicet Nero)
Romæ Chriſtianos ſuppliciis & mortibus affecit, ac
per omnes Provincias pari perſecutione excruciari
imperavit: ipſumque nomen extirpare conatus,
beatiſſimos Chriſti Apoſtolos Petrum cruce, Paulum
gladio occidi. Mox acervatim miſeram civitatens
obortæ undique clades oppreſſere. Nam ſubſoquente
autumno tanta Urbi peſtilentia incubuit, ut tri-
ginta millium funerum in rationem libitinæ veni-
rent, &c. Quæ Oroſius ex Suetonio in Nerone
cap. 39. exſcripſit: Acceſſerunt tantis ex Prin: ipe
malis, probriſque, adam & fortuita; peſtilen-
tia unius autumni, quu triginta funerum millia
in rationem libitinæ venerunt; clades Britannica,
quà duo præcipua oppida, magna cimium ſocio-
rumque cæde direpta ſuntrignominia ad Orientem,
legionibus in Armenia ſub jugum miſſis, agreque
Sria retenta, quæ etiam Oroſius recitat. Petrus
itaque & Paulus eo anno morti traditi quo Ur-
E 2 bem

K C. I.

An. Ch. 67. anno Chriſti

IV.

Quo dis oc⸗

giſe.

52 Criica Hiſtorico-Chronologica

bem peſtilentia afflixit. Quare cùm, teſte Tacito,
ſexageſimo quinto peſtis Romæz
graſſata fuerit, Principum Apoſtolorum marty-
rium perperam 4 Baronio uſque ad præſentem
annum dilatum. Baronius ait, ſuam ſententiam,
uam ab Onuphrio acceperat, quamqueé Viri
docti paſſim amplexi ſunt, graviſſimos habere
aſſertores, Caium antiquum Theologum, Ze-
phyrinum Papam, 8& Dionyſium Corinthiorum
Epiſcopum, quos citans Mieraplraſt apud Su--
rium die X XIX Junii, iiſdem adſtipulatur,
dum anno XXXVI poſt Paſſionem Domini
eos trucidatos affirmat. Sed hinc potiuùs noſtra
ſententia confirmatur. Antiqui enim Chriſtum
anno Eræ Chriſtianæ viceſimo nono paſſum arbi-
trati ſunt; à quo anno ad LXV triginta ſex
effluxere. Denique Hieronymus de Scriptoribus
Eccleſiaſt. tam in Elogio Divi Petri, quâm Divi
Pauli, Pontificale Romanum, Chryſoſtomus,
Honorius, Iſidorus, Beda, Rabanus, Nicephorus,
aliique tradunt, Petrum & Paulum triginta
ſeptem annis poſt Paſſionem Chriſti elapſis mar-
tyrio coronatos eſſe, qui à præcedentibus Do-
Gtoribus in eo tantàùm differunt, quòd utrumque

extremum annum incompletum pro integro nu-

merarint.
Ad num. III. Petrum & Paulum martyrio co-

ronatos die N NX I X Junii, docent Martyrolo-
gium Romanum & Græcorum Menologia, in-
dicatque Oroſius loco numero præcedenti cita-
to, quando ait, autumno martyrium illud ſub-
ſequente, peſtilentiam Romæ ortam eſſe. Ante
autumnum itaque Beati Apoſtoli morti addicti.
Mitto varia Martyrologia, aliaque veteris Ec-
cleſiæ¶ monumenta, qualia ſunt Sacramentarium
Gregorii Magni, Ordo Romanus, ipſius S. Hie-
ronymi Lectionarium omnium vetuſtiſſimum.
Non defuere tamen, qui exiſtimarint, marty-
rium illud VIII Kal. Martii accidiſſe, quòd ad
eandem diem in Laterculo Sylvii legatur: Depo-
ſitios S. Petri & Pauli, quibus ex verbis intule-
re, Petrum & Paulum non 71 IKal. Julias, ſeu
die X XIX Juni, quo coluntur, paſſos eſſe,
ſed die VIII Kal. Martias. Veràùm vana hæc
