nunciatus fuerit, & poſtmodùm, Antigono de-
victo, Hieroſolymis regnare cœperit, indubi-
tato etiam conſtabit. Poſt pugnam itaque ad
Philippos Macedoniæ civitatem, anno Urbis
DCCXIIomnium conſenſu habitam, in qua
Brutus & Caſſius Julii Cæſaris interfectores,
victi profligatique, Imperium Cæſar, Antoniuſ-

que inter ſe partiti ſunt, & Antonius in Aſiam,

Cæſar in Jtaliam curſum convertit; idque anno
Urbis D CCXIII, ut aſſerit Dio lib. 48. ipſo
ejus initio. Tum Antonius exactis totà Aſià, ac
Syriâ graviſſimis tributis, quæ mulrtis motibus
occaſionem præbuêre, relicto in Aſia L. Muna-
tio Planco, in Syria verò L. Decidio Saxa, mili-
tibus per hiberna diſtributis, in Aoyptum poſt
Cleopatram profelctus eſt, inquit Appianus lib. 5.
de Bellis Civil. pag.677.
G Anno Urbis D CXIV, Italia bello civili

Herodes Reæ inter Cæſarem ac L. Antonium Conſulem fla-

Iudaz dictus grante, Antonioque Ægypti in hibernis vo-
anno ge0 luptatibus indulgente, Parthi Pacoro Regis
Parthi S7²y- Parthorum filio, ac Labieno Ducibus, Syriam
gsam o αα 1 . .
parunz, aggreſſi, ſubegere univerſam, Vro excepta:quam
3 Urbem Romani reliqui, ac qui cum his ſentiebant
Gri, ante ceperant, ac neque ſuaßionibus, neque
vi (nam claſſem Parthi nullam ſecum habebant)
in poteſtatem ejus redigi potuerunt, inquit Dio
lib. 48. pag. 372. Tunc contigit quod refert Jo-
ſephus lib. 14. Antiquit. cap. 24. Antigonus, in-
quit, milie talenta & quingentas mulieres datn-

Apparatus Chronologicus

rum ſe Parthis eſt pollicitus, ſi ab Hrcano in illum
regnum transferrent, & Herodem undà cum ſuis
interficerent : quæ tamen non dedit; ſed Parthi ni-
hilominus aſſerturi regnum Antigono, duxerunt
versus Judæam exercitum, Pacorus per maritima,
Satrapa per mediterranea. Pacorum excluſerunt
Vrii, ſed Sidonii ac Ptolemaidenſes intromiſerunt.
Hæc Ptolemaidenſium deditio ad Parthos hoc
anno facta diligenter notanda; ex ea enim vali-
dum argumentum infra deducemus, ad priorem
pugnam Parthos inter & Romanos habitam, in
qua Labienus occiſus, ſuo anno reddendam.
Porrèò Syriam anno Urbis D CCXIV à Par-
this occupatam, teſtatur non ſolùm Dio citatus,
ſed etiam Joſephus lib. 14. Antiquit. cap. 23. qui
ait, id facum altere anno ab adventu Antonii in
Aſiam, quo eum anno Urbis D CCXIII ſe ſe
contuliſſe ſupra diximus. Illius invaſionis occa⸗

ſione Herodes Rex Judææ à Senatu Romano de-

claratus, idque eo anno Urbis D CCXIV
exeunte, ut jam demonſtratum eſt. Annos autem
Urbis cum Hiſtoricis Romanis à Kalendis Ja-
nuariis hic auſpicor. De priori hac Regni Hero-
diani epocha nulla difficultas ſupereſſe vide-
tur.
Verùm ſecunda hactenus in obſcuro fuit, aliis XCI.
cum Dione eam ad annum Urbis DCCXVI, Prior Venti-
aliis ad annum Urbis DCCXVII referenti- i a⸗ Tar-
bus. Sed Hieroſolymam anno tantum Urbis tt vezert⸗
DCCXVII, eoque in finem vergente, ex- Pp CCXVY
pugnatam eſſe, ideoque & ab eo anno ſecun- relata.
dam Regni Herodis epocham deducendam, utra-
que Ventidii Romani Ducis victoria Parthica
certò nos edocet. Hiſtorici Romani, qui de
priori, in qua Labienus cecidit, locuti ſunt, te-
ſtantur eam à Ventidio reportatam poſt recon-
ciliationem Cæſaris & Antonii cum Sexto Pom-
peio, qui Siciliam tenens, Italiam vaſtabat,
navibuſque prædatoriis infeſtum mare faciebat.
Plutarchus in Marco Antonio pag. 930. ait, pace
compoſita Antonium præmiſiſſe in Aſiam Venti-
dium, ut progreſſum Parthorum ſuſtineret, An-
toniumque Italia exceſſiſſe, & in Græciam ve-
niſſe. Tum ſubdit: Hibernanti Athenis prima
Ventidii res preſperè geſtæ nuntiantur, Parthis
faſis, Labienum &g ſummum Herodis Rgis Ducem
Pharnapatem ab eo interfettos. Adhæc Vellejus
lib. 2. cap. 77. ubi de ca pace circa Miſenum
inita locutus eſt, capite ſequenti de victoriis à
Ventidio de Parthis relatis verba facit. Quare
cum ex Dione lib. 48. pagg. 376. & 377. liqueat,
eam pacis tractationem Cœptam, cum jam in
exitu eſſet annus, Urbis ſc. D CCXIV, & in-
ſequentis anni initio, Urbis nempe DCCXV-⸗=
pacis conditiones conſcriptas, manifeſtum eſt

Labienum è& Parthorum Ducibus unum, anno

tantum Urbis D CCXVAà Ventidio devictum;
quod cum Dio ętiam diſertè teſtetur ibidem pag.
380. mirum eſt Em. Card. Noriſium, & Uſe-
rium, qui ſe hac in re Dionem ſequi profiten-
tur, pugnam illam cum anno Urbis DCCXIV
illigaſſe.
Plutarcho, Velleio & Dioni ſuffragatur Ap- XCII.
pianus lib. 5. de Bellis Civilibus pag. 709. ait viutzze, .
enim, poſt ultimum fœdus inter Cæſarem & e Conſulum
Antonium ictum, Antonium dimiſiſſe Venti- deſignarione
dium in Aſiam, at reprimeret Parthos, Labie- demonſira:
num que juniorem auxilio Parthorum per occaſio- ur.
nem civilis motus infeſtantem Syriam uſque Jo-
niam. Tum pag. 713. & ſeqꝗ. de pace inter Cæ-
ſarem, Antonium, & Sextum Pompeium ſancita
ſermonem

—

X0III
viud
em cam
der. ing
filtan
poſterd ⸗
favit.

3 X0l.

. Prioy Venti⸗
dü de Paj-
this vicloria

Auno Irlis
DCCXVY
relsta.
14
e

K,
n
in⸗
XV.
eſt
nno⸗
;
ag⸗
nen⸗

XIV

1cII.
Ap- cnm .
ait en uictni

&nα

enti⸗ Aſtnu

mo⸗
Birt
iur.
Gr.

Nr.
Ce-
nena
onel

u
gi

nſtra:

XCIII.
Livius pa-
cem cum

„

ad Annales C. Baroni. 21

lermenem inſtituit, & inter ea quæ tunc geſta
allerit, Conſulum deſignationem memorar : ſe-
quenti die, inquit, Conſules dehignati ſant in qaa-
driennium; ante emnes Antonius & Labo, ut ta⸗
men Antonio liceret alinm pro ſe ſul'ſtitueré. Poſt
Allos Cæſar & Pompeius, tum Aℳnobardus G. So⸗
ſius; deinde rurſum Ceſar &) Antonius, tertium
tnc faturi Conſules, &, ut ſperabatur, populo red-
dituri adminiſtrationem Reipublicæ. Conſules illi
deſignati in annos Urbis DCCXX,; DCCXXI,
DCCXXII& DCCXXIII, ut videre eſt
apud Onuphrium lib. 2. Faſtorum. Quare tam
ax illa cum Sexto Pompeio facta, quam præ-
ſata Conſulum deſignatio pertinent ad initium
anni DCCXV. Nam ſi anno præcedenti ea
deſignatio facta eſſet, non in quadriennium, ſed
in quinquennium Conſules illi nominati eſſent.
Eo Urbis anno Conſules illos deſignatos inſi-
nuat Dio lib. 48. pag. 377. cum de rebus anno
Urbis D CCXV geſtis verba habet. Anſam,
inquit, multitudini eorum, qui in oenatum alle-
gerentur, expeditio Antonii, quam in Parthos
parabat, prabuit: unde & Magiſtratus alti in ali-
quot annos, & Conſules in oo totos annos tum
ordinaverunt, in annos nempe Urbis DCCXVI,
DCCXVII, DCCXVIII, D CCXIX,
& quatuor ſequentes, de quibus ultimis tan-
tüm Appianus mentionem facit: annum enim
Urbis DCCXXIII ultimum fuiſſe ex illis
octo, in quos præfati Conſules ordinati fuerant
ipſemet Dio lib. 5o. pag. 424: diſertis verbis
docet. Hujus deſignationis teſtes certiſſimi Mar-
ci Antonii Nummi apud Mediobarbum pag. 16.
in quorum antica legitur, M. ANTONIVUS IMP.
COS. DESIG. ITER. ET LERT. in poſtica:
III. VIR. R. P. C. ideſt, 1 riumvir Reipublicæ con-
Kituendæ. Conſulatum geſſerat Antonius anno
Vrbis D CCX, iterumque Conſul fuit anno
Urbis DCCXX, tertium Conſulatum ſuſ-
cepturus anno D C 0 XXI II, niſi antea hoſtis
à populo judicatus fuiſſet, illique is magiſtratus
abrogatus. Cum itaque Appianus lib. de Bellis
Parthicis pag. 156. affirmer Ozntidium Parthos
viciſſe, Labienurnque occidiſſe, poſtquam Cæ-
ſar & Antonius cum Sexto Pompeio pacem pe-
pigère, Conſuleſque in plures annos deſigna-
vêre, illa Ventidii de Labieno victoria anno
Urbis D CCX V certiſſime reportata.
Er tamen tam Cardinalis Noriſius, quâm
Ufſerius Labienum à Ventidio anno Urbis
DCCXIV ſuperatum fuiſſe volunt; eodem-

Sex. Pompeio que anno Antonium ac Cæſarem cum Pompeio

factam pra-

Haltes? naf- piſanis Pag. 141. it : nam Ullerius in
biſanis pag. 141. contendit in

ga Vit.

pacem feciſſe, Card. Noriſius in Cenotaphiis
Annal. Vet. Teſt. de ea pace non loquitur, cum
tamen ex ea annus prioris victoriæ de Parthis à
Ventidio relatæ pendeat. Verum quidem eſt in
Epitome libri 127. Titi Livii hæc verba legi: P.
Pentidius Antonii Légatus Parthos prælio viétos
Sris expulis, Labieno eorum Duce occaſo. Cam
vicinus Maliæ boſtés Sex. Pompeius Siciliam tene-
ret, & annonæ commeantum mpediret cum eo
poſtulatam pacem Cæſar & Antonius quidem fer
cerunt, ita ut provinciam Siciliam haberet. Ex
quo ſequi videtur, exiſtimaſſe Livium „Venti-
dium ante pacem Cæſaris & Antonii cum Sex.
Pompeio initam, Labienum debellaſſe, ideoque
& anno Urbis DCCXIV; quo exeunte de ea
pace agi cæptum. Verum in illo argumento li-
bri 127. ordinem temporis in omnibus Livius
non ſervavit, quemadmodum nec Velleius laue

datus, qui poſtquam de illa pace mentionem
fecit, variaque alia natravir, inquit: Hor tractu
temporum Oltaviam ſororem Ceſariz Marcus An-
tonias duxit sorem, & tamen; ipſo etiam Li-
vio ibidem teſte, Antonius, pace facta cum
Cælare, Octaviatn ſibi matrinonio copulavit,
antequam ſc. pacem cum Sex. Pompeio contra-
heret. . Mc
Adventus Herodis Ptolemaidem poſtquam à X CIV.
Senatu Romano Rex Judæorum declaratus eſt, Ae s 36
— —— ₰„— „0 . 4* eyodes Ptoz
Card. Noriſio, Uſſerioque errandi cauſa fuêre, leyaige
ut eruditiſſimus Toinardus in literis ad me datis agventawis,
obſervavit. Joſephus enim lib. 14. Antiquit. cap.
27. poſtquam ſuperiori de illo Senatuſconſulto
locutus fuiſſet, ait: Interim Herbdes ex Lalia re-
verſus Ptolemaidem, collelétis non mediocribuscopis;
tum ex conductitio, tum ex ſuæ gentis milite, prope-
rabat per Galilaam contra Antigonum, adjiutus à
Silone ac Ventidio, ad quos Dellius ab Antonio miſ-
ſus ſuerat cum mandatis, ut Herodem in ſuum re-
gnum deducerent: quamvis Ventidins tum fortè di=
ſeinebatur componendis civitatum tumultibus, quos
irruptio Parthorum excitaverat; Silo verè in
Judæaa erat, ſod pecunid corruptus ab Antigono⸗
Exiſtimarunt enim Herodem ſub finem anni
Urbis DCCXIV Ptolemaidem veniſſe, & in
Judæa hiemem tranſegiſſe; cum tamen ea hie=
me tam Ptolemais, quam aliæ Syriæ Urbes à
Parthis occuparentur, nec eas receperit Venti=
dius, niſi poſtquam Labienum vicit, Arado tan-
tum ꝑexcepta, quæ vix tandem poſtea ab aliis ex=
ugnadet ut prodit Dio lib. 48. pag. 382. Qua⸗
re 2odes Ptolemaidem „ quæ anno Urbis
DCCXIV Parthos intromiſerat, ut ſupra dixi⸗
mus ex Joſepho, eodem Urbis anno nullo modo
venire potuit neque ad eam accedere, niſi poſt-
quam, exceptâà Arado; Ventidius, fuſo Labieno
Phæniciam & Syriam ſibi ſubjecit. Herodesz
itaque poſtquam Rex declaratus eſt, hiemem
tranſegit, vel Athenis apud Antonium, vel
Rhodi, vel in aliqua alia civitare, quòd in
Phæniciam & Judæam, à Parthis & Antigono
occupatus appellare non poſſet. Tranſacta verò
illa hieme, ubi accepit, Labienum Parthorum
Ducem à Ventidio ſuperatum, Ptolemaidem ve-
nit, ideoque anno Urbis D CCXV, eoque
tempore, quo Ventidius diſtinebatur componendis
civitatum tumultibus, quos irruptio Parthorum
exwcitaverat, ut diſertè Joſephus citatus ſcribit.
Priori victoria Parthica ſuo anno aſſignata, li X Cv.
quet ſecundam, in qua Pacorus Parthorum Re- Aunus gae
gis filius interfectus, pertinere ad annum Urbis Pacorus ee
DCCXVI, quo & eam Dio lib. 49. Ppag. 403. eu,
recitavit. Hæc enim Dionis verba: Porròè An-
tonii & Barbarorum res &c. uſque ad iſta, annzg
inſequenti & c. ea continent quæ Dio anno Urbis
DCCXVI geſta eſſe putavit. Cùm itaque tam
Card. Noriſius, quàm Ulſſerius fateantur, duas
illas Ventidii victorias, de Labieno nempe &
de Pacoro, ad diverſos annos pertinere, nullum
dubium elſle poteſt, quin poſterior ad præſen-
tem annum ſpectet, ideoque quin Hieroſolyma
anno tantum Urbis DCCXVII capta fuerit, &
ab ea expugnatione, annoque Uebis ,ſecunda
Regni Herodiani epocha deſumenda ſit

22 Ahpparatus Chronologicus

Auano Periodi Græco-Romanæ 5457. Oclo Solis 1
GF. Lunæ 3. Inditt. 12. Mundi 3968. Urbis
conditæ 717. ante Chriſtum 37. Quliano 9. An-
guſti S8. Herodis 4. & I.

ſex ſupra vi ginti inter utramque expugnationem
numerentur. At Joſephus, ut ſæpe alii Hiſtori=
ci, annos utrimque incompletos in ſummam

confert. Tertiò, ait Card. Noriſius, ex Joſephi

Scriptis colligi, poſt collatum Herodi à Roma-

nis Regnum ad captam Hieroſolymam, duas

——B

XCVI. CoS S. M. Vipſanius Agrippa, & L. Cani- tantùm hiemes effluxiſſe. Sed jam oſtendi, o-
Hieroſoly- nius Gallus. Joſephus lib. 14. Antiquit. cap. 27. ſephum prioris non meminiſſe; quod mirum
s SH poſtquam quæ ſuperiori anno retulimus, reci- videri non debet, cùm eriam aliquot Syriæ
Lyarnr⸗ tavit, ait: Poſt hæc ubi tempeſtas deſævmit, moto Præſides prætermittat. Quartò, putat Card.
inde exercitu venit Hieroſolyma, & caſtra prope Noriſius, Herodem anno Urbis 715. Samoſatis
urbem metatus eſt, anno tertio poſtquam Romæ in Palæſtina reverſum eſſe, ideoque, ſi anno
declaratus Rex fuerat. Ubi vox Xeαα, qux 716. Hieroſolymam non expugnaſſet, poſitis
hiemem ve procellam ſignificat, Gelenium Jo- armis anſatus domi ſediſſet, ac Soſius cum X I
ſephi Interpretem in errorem induxit, ut inter legionibus otioſus in Syria fuiſſet Quæ ex dictis
Doctos convenit; vertendum enim: Vbi hiems duobus ſuperioribus annis evaneſcunt. Denique “
remiſit, vel deſiit, ut in lib. 1. Belli cap. 13. rect& dicit Noriſius, perperam Joſephum ſcripſilſe, ę
ſimilia verba verterat: Vbi autem rigor hiennis Herodem anno tertio poſtquam Romæ declaratus
ceſſit. Interim dum aggeres ac turres extruun- fuerat Kex, caſtra prope Hieroſolymam meta-
tur, Herodes in Samariam divertit, ducturus in tum, & altero anno ſcribere debuiſſe. At jam
uxorem Mariamnem Ariſtobuli Regis neptem, tertium Herodis annum in fimem vergiſſe ex di-
celebratiſque nuptiis, in caſtra reverſus eſt. Ope- ctis intelligitur, conſtatque, oſephum de Chro-
rarum frequentià facilè abſoluti ſunt aggeres, nologia Herodiana apprimè edoctum fuiſſe.
ATſtas enim erat, & opus fervebat, nulla inter- Antonius, accepto Antigono, volebat eum XCVIII.
turbatum aeris intemperie. Obſeſſi intrepidè re- vinctum ſervare ad triumphum. Sed, cùm time- Anrigon: .
pugnabant, & conferentes pugnam cum Ro- ret Herodes, ne Antigonus Romam perductus keritts
manis nihilo erant inferiores audaciâ, peritiäa ab Antonio, apud Senatum jure ſecum de Regno
tantàùm rei militaris cedebant: utenteſque deſpe- contenderet; audiretque Antonius gentem ad
ratione pro fortitudine ad extremum perdura- res novas ſpectare, & odio Herodis favere Anti-
bant, idque obſeſſi à tam numeroſo exercitu, gono, multis ab Herode acceptis pecuniis,
ipſi fame ſimul laborantes & inopiàâ. Nam in Antigonum apud Antiochiam ſecuri percuſſit.
Sabbaticum annum inciderat oppugnatio, inquit Quo tacto, tum demum Herodes metu liberatus
Joſephus. Annus Sabbaticus cœpit die ſeptima eſt; Haſamonaæorum Principatu jam ſublato. Joſe-
Thifri, qui Septembris parti reſponder, feriâ phus lib. 14. cap. ult. & lib. 20. cap. 8. ubi tres
quintâà anni Juliani antecedentis, ut in dubium annos & tres menſes Antigonum regnaſſe ſcri-
revocari non poteſt. Quare annus ille Sabbati- bit, & quidem accuratè. Antigonus enim Judæis Cr.
cus in exitum vergebat. Tandem Herode So- Rex impoſitus fuerat à Pacoro Parthorum Re- Mun
ſioque fortiter obſidionem urgentibus, urbs gis filio, anno Urbis 714. poſt feſtum Penteco- if
capta fuit: Ea clades Hieroſolymorum, inquit ſtes, ut eo anno oſtendi. Quare qui urbem anno “
Joſephus, incidit in Conſulatum M. Agrippe & præcedenti captam contendunt, alterum hic
Canidii Galli, 185. Olympiade, menſe tertio, feriis Joſepho errorem impingere, & Antigonum ter-
quibus ſolenne fit jejunium, tanquam returrente tium Regni annum non abſolviſſe ſcribere co-
in idem temporis momentum illata Iudæis à Pom- guntur.
peio calamitate. Nam 6& ab llo eadem die urbe
capta fuerat ante annos viginti ſoptem. Olympias Aunno Periodi Græco-Komanæ 5458. Cyclo Solis 2 olymp. 186.
185. anno Juliano ſexto inchoata: quare quartus E. Lunæ 4. Iadikt. 13. Mundi 3969. Urbis co.
Ulius annus currenti cœptus. Capra fuerat Hie- ditæ 718. ante Chriſftum 36. Juliano 10. Auguſti 9.
toſolyma à Pompeio anno Periodi Græco-Ro- Herodis 5. & 2.
manæ 5431. ideoque illi viginti ſeptem anni in- ”
completi intelligendi. Quà anni formâ utatur CosSsS. L. Gellius Poplicola, & M. Cocceius XCIX.
Joſephus, & quæ fuerint ſolennes illæ jejunio- MWerva. Phraates Parthorum Rex Hyrcanum Paier
rum feriæ, non ſatis compertum. Duravit per Pontificem captivum propter claritatem nominis gorum⸗ ⸗
quinque menſes obſidio, teſte Joſepho lib. de comiter habuit. Sed poſtquam Ehrcanus reſci- .
Bello cap. 13. Ab hoc itaque anno deſumenda vit, Herodem ad Regiam dignitatem evectum,
ſecunda Regni Herodiani Epocha, ſecundùm gratiam ab eo expectavit, quòd aliquando de
quam dicitur à Joſepho annos XXXIV capite periclitantem ſervaſſet in judicio. Herodes,
regnaſſe. qui miſerum ſenem in poteſtatem ſuam redigere
XCVII. Card. Noriſius anno ſuperiori laudatus, qui ſatagebat, obtinuit à Partho ut dimitteretur,
lolet u⸗ ** cum Dione urbis expugnationem in annum præ- primumque ei in Conventibus locum, poſt-
hreot cedentem conjicit, ut fidem Joſephi elever, quam in Judæa fuit, tribuendo, lactabat homi-
gecuratus. Varios errores in ejus narratione oſtendere cona- nem quominus ſuſpicaretur inſidias, ex Joſepho Oymdn.
tur. Nam ſcribit Joſephus, inquit Card. Nori- lib. 15. cap. 2. Cavens verò ne quis illuſtrium RrWr
ſius, urbem expugnatam in Conſulatu M. Agrip- crearetur Pontifex, Ananelo obſcuri generis Sa-
pæ & Canidii Galli: Canidia autem gens Romæ cerdoti ſummum Pontificatum donavit. Joſe-
à Caninia erat diverſa. Verùm is ſimiléſve erro- phus ibidem.
res potiùs Librariis quàm Auctoribus attribuen- Cùm Præſidum Syriæ ſucceſſio non parum en.
di. Præterea exiſtimat, peccare ſoſephum in ſup- conferat ad detegendum tempus, quo Chriſtus Succeſi⸗ lariſai
putandis annis à captis Hieroſolymis à Pom- natus eſt, Baronius Catalogum Præſidum qui rghanm u zanter
peio, uſque ad eandem urbem iterum à Soſio Syriæ præfuerunt, concinnavit: quod cùm illi é⸗ N.
epugnatam: cùm etiamſi dicatur eadem rurſus parum feliciter ſucceſſiſſet, Caſaubonus Exercit. a u
Gapta ſub hujus anni Conſulibus, anni tantum 1. ad Apparat. Baronii alium contexuit, alium- i u

We

El,

1

(CVIII.
lutigozi i⸗
itkt.

1 0 ;

⸗

, vII.
Auantlaißt
1 pentifer ,
gaorn
A;
de
66,
ete
ur,
A⸗
mi⸗
ho⸗
um
Kn⸗
l⸗
6
umn gacveſſx
l gvis⸗
i?
cir.
Im⸗
E

ad Annales C. Baroni. 23

que poſtea Montacutius in Apparatu I V ad
Origines Eccleſiaſticas. At cùm uterque pleréêm-
que procul exorbitaverit, Card. Noriſius in Ce-
notaphiis Piſanis Diſſert. 2. cap. 16. Præſides Sy-
viæ recenſuitz non ſolùm ut demonſtrarer, Caium
Cæſarem perperam inter eoſdem recitari; verùm

etiam, ut adminiſtrationis Syriacæ Qutrinii tein-

pus intelligatur, ac cenſores Baronii talionem
terrent. Quare, cùm Baronius à Soſio Catalo-
gum ſuum exordiatur, ab eo etiam illum inchoa-
bimus. Soßo, cujus initium in annum Urbis
DCCXVI recte conjicit Baronius, ſubroga-
tus eſt non Q. Didius, ut ipſe exiſtimavit, ſed L.
Munacius Plancus, ut notat Noriſius laudatus.
Appianus in fine lib. 5. Belli civil. pag. 753. cùm

dixiſſet, Sex. Pompeium Magni filium à M. Ti-

tio juſſu Antonii interfectum, anno nempe ſe-
quenti, ſubdit: Sant qui dicant, Plancum, non
Antonium id mandaſſ, qui doνoοονσà ꝗDwvερα Pra-
ſes ſeu Kebtor Spriæ ſolitus fuerit in majoris mo-
menti literis nomen adſeribere Antonu, & uti
annulo ipſius ſignatorio. Alterum Syriæ Præſidem
à Baronio omiſſum exhibet Card. Noriſius ibi-
dem, ſcilicet L. Calpurnium Bibulum, de quo

Applanus lib. 4. de Bel. civil. pag. 61I. ſcribit:

Ab Antonio Syriæ Præſes deſegnatus eandem
Provincian adminiſtrans, mortuuns eſt, anno

ſcilicet Urbis 723. Hunc excepit Q. Didius.

Anno Periodi Græco-Romanæ 5459. Oclo Solis 3.
D. Lunæz S. Inditt. 14. MWundi 3970. Urbis con-
ditæ 719. ante Chriſtum 35. Juliano II. Auguſti
10. Herodis 6. & 3.

CI. CoSS. L. Cornificius, & Sev. Pompeius. He-

Ariſtobulus rodes, uxore ejus Mariamne aſſiduis precibus

e ca- eum obtundente, ut fratri ſuo Ariſtobulo debi-
Af oοnär= — 4 . .
zur, tum Poneificatum redderet, eundem Ariſtobu-

jum adoleſcentem 17. annorum, vivo adhuc
Ananelo ſucceſſorem in Pontificatu dedit. Joſe-
phus ibidem. Sed, quod ille populo gratus eſſet,
juſſu ejus ſuffocatur. Joſephus eodem loco.

Aunno Periodi Græco-Romanæ 5460. Cyelo Solis 4.
C. Lunæ 6. Indict. I5. Mundt 3971. Urbis con-
ditæ 720. ante Chriſtum 34. Juliano 12. Auguſti
II. Herodis 7, &ͤ4.

CoOS S. M. Antonin: 71 „ & L. Scribonius

Auno Periodi Græco-Nomanæ 5461. Cyclo Solis 5.
B A. Lungæ 7. Indict. 1. Mundi 3972. Urbis
conditæ 721. ante Chriſtum 23. Juliano 13. Au⸗-
guſti 12. Herodis 8. & 5. L

Tullus.

Olymp. 187. Anno Periodi Græco-Romanæ 5462. Cyclo Solis 6.
G. Lunæ 8. Indict. 2. Mandi 3973. Urbis conditæ
722. ante Chriſtum 32. Juliano 14. Auguſti 13.
Herodis 9. ꝶ.-7..

CII. CoSS. Cn. Domirius Ahenobardus, & C. So-
Phariſai in us. Hillel. Babylonius ex ſtirpe Davidica, Hie-

duas partes . . .
1oef. roſolymis floruit annis centum ante Eram exci-
Baron in dii Templi Judarci, ut ex Gemara Babylonica

Apparatu n. colligit Uſſerius in Annal. vet. Teſt. qui addit,
* & ex ejus numeroſo diſcipulorum cœtu Jonathan

zpoachn. . Uzzielis fillum, Chaldaicæ Prophetarum para-

Cos s. Auguſtus Ceæſar 11, & E. Volcatint

phraſeos Auctorem clariſſimum extitiſſe. Inter
Hiltelem hunc & Sammaium ſive Samæam „cu-
jus memihit Joſephus, orto diſſidio, Phartiſæi
in duas partes diſceſſere, de quibus Hieronymus
lib. 3. Comment. in Eſai. cap. 8. v. 14. Daas do-
mos Iaxzaræi (qui tta Chriſtum recipiunt, ut ob-
Jervationes: Legis veteris non admittant ) duas
familias interpretantur Sammai & Hllel: qui-
bus orti ſunt Scribæ & Phariſæi, additque; Sam-
mai & Hillel (ſive duas eorum domus, quarum
toties in Talmude fit mentio) non mulis priks
uam Dominus naſoeretur, ortos eſſe in Judaa.

Anno Periodi Graco- Remanæ 5463. COyclo Solir. 7.
F. Lunæ 9. Indict. 3. Mundi 3974. Urhis con-
ditæ 723. ante Chr’ſtum 31. uliano 15. Auguſti
14. Herodis 10. & 7.

CoSs. Auguſtus Cæſar III, & M. Valerine CIII.
Meſſala. Habita hoc anno pagna Actiata Au- Pugna A-
guſtum inter & Antonium, qui jam diu inter Siare e
ſeſe diſſidebant, idque Septembris die ſocnndo, ehe. ke⸗
à quo annorum Monarchiæ Auguſti numeratio
eſt inſtituta, ut in lib. FI. norayit Dio : quos
quadraginta quatuor fuiſſe idem lib. 5§6. refert.
Quomodo accipiendi ſunt Suetonius in Octavio
cap. 8. Victor in Epitome & Eutropius, cùm
Rempublicam per quadraginta quatuor annos
Auguſtum obtinuiſſe narrant. Victi Antonius &
Cleopatra ab Auguſto , in Ægyptum fugére.
Anni Actiaci à quibuſdam Veteribus hinc de-
ducti, ut initio Imperii Hadriani oſtendam.
Clemens Alexandrinus & Euſebius citati à Ba- Baron. in
ronio, quando ſcribunt, Chriſtum natum anno Apparatu n.
viceſimo octavo Auguſti, hos annos non à v, & Spon-
pugna Actiaca, ut Baronius perperam interpre- dan. ibidem
tatur; ſed à capta Alexandria & à morte An-*1III.
tonii, ſeu ab anno ſequenti deſumunt: alioquin
Narale Chriſti ſub Conſalatu Auguſti XIII
& M. Plautii Silvani non conſignaſſent. Uter
que enim Chriſtum die ſexta Januarii, Epi-
phaniæ ſacra, natum exiſtimavit. Quod ſi Cle-
mens & Euſebius viceſimum illum octavum
Auguſti annum à pugna Actiaca deducerent;
cùm is annus XXVIII die viceſima octava
Auguſti anni Juliani XLIII abſolvatur, ſe-
queretur, eos exiſtimaſſe, Chriſtum Lentulo &
Meſſalino Coſl. in lucem prodiiſſe; cùm tamen
certum ſit, Euſebium in Chronico Natale Chriſti
illigare anno Abrahami 2015. qui Kalendis Octo-
bris anni Juliani X LIII inchoatur.
Proficiſcitur & à pugna Actiaca Era Antio- C IV
chena, quæ in variis Numiſmatis Præſidum Sy- Era Antio-
riæ legitur, ut anno Chriſti XI V num. I V de= chena Aus
monſtravi. Jam enim hoc anno Antiothia Au- ZSaktana.—
guſti partes amplexa fuerat, ut liquet ex Dione
lib. FI. pag. 447. Cùm populi & Reguli omnes
Antonio & Cleopatræ ſuppetias denegarent, li-
cèêt eorum complures multa ab eis accepiſſent
beneficia, abjectiſſimæ conditionis Gladiatores,
qui Cyzici ab Antonio ad Ludos triumphales,
quos devilto Cæſare ſe facturum ſperabat, aleban-
tur, quorum meminit Appianus, pro eis for-
tiſſimè certaverunt. Ubi enim primùm quæ acta
eſſent, cognovere, in Ægyptum ad ferendum eis
auxilium iter inſtituerunt. Cémque circumventi
in Æyptum evadere non poſſent; nec ſiquidem
ullo modo quantumvis multa Q., Didio Syriæ .
Præfecto, qui tranſitu ipſos prohibebat, polli-
cente, ad defectionem perduci ſe paſſi ſunt: ſed
Antonium ad ſe accerſierunt, facilis ſe putantes
cum

24 Apparatus Chronologicus

cum eo cônjunctos in Syria bellum poſſe gerere.
Tandem, cùm neque veniret Antonius, neque
nuntium mitteret, periiſſe eum rati, inviti ſe
Didio dediderunt; ea conditione ne Gladiato-
res poſthac eſent: iſque Daphnen; Antiochiæ ſub-
urhium eis habitandum conceſſit, donec Cæſari
res ea ſignificaretur. Ex qua Dionis narratione
manifeſtum fit, Syriam, cujus caput Antiochia,
ab Auguſti partibus ſtetiſſe. Ad Gladiatores
hoſce coërcendos, auxilia ſibi ab Herode ſub-
miſſa fuiſſe, ſcripſit ad Cæſarem Didius; de quo
Cæſar in ſermone cum Herode habito apud Jo-
ſephum lib. I. Belli cap. 15. lbi tamen perperam
loco Didii, legitur Ventidins, quod in Antiqui-
tatum lib. 15. cap. 10. etiam memoratur; ſed non

etiam ſine errore, loco enim Didii legitur ibi-
dem Capidii nomen, & loco ovoαπια d eſt,
Gladiatores, habetur οανανναας, id eſt, Monar-
ehas. Quæ emendatio debetur Caſaubono. Card.
Noriſius in Cenotaphiis Piſanis Dilſſert. 2. cap. 16.
paragrapho 13. hanc tertiam Eram Antiochenam
Augnſtanam appellandam, in annum ſequentem
diſtulit, quèòd tunc exiſtimaret, ante eum an-
num Antiochenos Auguſti Imperio ſeſe non ſub-
miſiſſe. De quo errore cùm ad eum ſeripſiſſem,
reſpondit, ſe eum correxiſſe, ac fateri Eram il-
lam à currenti anno deſumendam.
CV. Baronius in Indice Præ ſidum Syriæ ait: Soſis
Series Praſß- eſt ſubrogatus Didius; quen, auttore Dione
dum Syris. Lib. 5I. Conſtat præfuiſſe griæ ſaltem zſque ad tem-
pus Actiacæa pugnæ, qüg falta eſt anno ab Urbe
condita 724. Haic eſt ſuffeltus Meſſalla, inquit
Baronius, eujus & Dio lib. 5t. meminit. Hic præ-
fuiſſe videtur uſque ad annum ab Urbe condita
731. quando M. Agrippa tam Syriæ, quam toti
Orienti praæficitur. Verùm, ut notat Card. No-
riſius laudatus pag. 288. ex Dionis verbis apparet
quidem, Valerium Meſſallam in Syria cum Im-
perio fuiſſe, ſed cum Imperio extraordinario in
Syriam anno ſequenti miſſus videtur, ut Gladia-
tores ex ſuburbio Antiocheno expelleret.

Auno Periodi Græco- Romanæ 5464. Cyclo Solis 8
E. Lunæ 10. Indict. 4. Mundi 3975. Urbis con-
ditæ 724. ante Chriſtum 30. Juliano 16. Auguſti
I15. Herodis II. & 8.

CVI. CosSsS. Auguſtus Caſar IV, & M. Licinius
Herodes ab Craſſus. Herodes, poſtquam hoc anno Hrca-
Augieſto in num occidi imperaſſet ex Joſepho lib. 15. cap. 9.
Regno con- ad Cæſarem properavit, nihil boni de ſe ſpe-
Ffrmetur. rans. Rhodum autem venit, ut illie Cæſari oc-
curreret. Quò poſtquam appulit, poſito tantùm
diademate; de cetero paratu regio nihil muta-
vit; admiſſuſque ad colloquium dixit, pari ſe
jam fide amicitiam Cæſaris colere paratum eſſe.
Quod ut deinceps faceret hortatus Cæſar, dia-
demate reſtituto in ſummo honore illum habuit.
Atque ita præter ſpem Herodes denuo in Regno
confirmatus eſt, & dono Cæſaris & Senatuſcon-
ſulto per illum impetrato, ex Joſepho ibid. cap.
10. & lib. I. Belli cap. 15.
CVII. Baronius admittens Regni Herodis annos
Aonfrma- XXXVII à Joſepho numeratos, contendit,
tione Hero- eoſdem inchoandos à ſuperiori anno, quo Au-
e galtur navali bello Antonium & Cleopatram
non deſc- ebellavit, quôve tertium Conſulatum Meſſallà
mendi. Collegà geſſit. Ait enim, ſi verum eſſet, Hero-
dem annis triginta quatuor à captis Hieroſoly-
mis regnaſſe, ſequeretur, eum vitâ funtum ante

Raron. in Chriſti vativitavem. Deinde addit, Joſephum

in his, quæ ſunt temporis, ſæpe hallucinari, & Appatatun.
præſertim in annis Regni Herodis dimetiendis. cX Vr5pon-
Et præterea ſubjungit, occaſionem Joſepho er- unn H
randi hanc extitiſie, quòd cùm ipſius tempori·
bus in confeſſo eſſet apud omnes, Herodem
regnaſſe annis tantàùm ſeptem & triginta; rur=-
ſumque certum eſſet, eumdem ſub Conſulatu
Calvini & Pollionis primum Regis titulum ob-
tinuiſſe; exiſtimavit; inde fore dinumerandos;
non advertens, eoſdem purari debere ab Actiaca
pugna, quando ſcilicet idem Herodes Regnum
rurſus ab Auguſto impetravit, eodem Auguſto
III & Meſſalla Coſſ. Quod aſſertum talibus Ba-
ronius nititur comprobare rationibus. Nam He-
rodes; inquit, Regnum quod ab Antonio acce-
perat, ejuſdem Antonii partes contra Auguſtum
fovendo, jam demeruerat. Et quia Auguſtus ex
SC. acta Antonii tanquam perduellis irrita eſſe
cenſuerat; non licuit ampliùs Herodi annos
Regni ſui, ab eo anno putare, quo illud ab An-
tonio habuerat; ſed ab illo, quo illud ei ab Au-
guſto reſtitutum, ſeu denuo collatum fuerat.
Ex quibus Baronius deducit, negari non poſſe
quin Herodes ad octavum Chriſti annum per-
venerit.
Verùm hæc ſententia ſuſtineri non poteſt, & CVIII.
meritò ab omnibus rejicitur. Ut enim animad- Reicitur
vertit Card. Noriſius in Cenotaphiis Piſanis bersen
Diſſert. 6. pag. 158. Baronius nec initium, nec Eententts.
exitum Regni Herodis rectè aſſignavit: non qui-
dem initium; ſiquidem cùm Auguſtus anno tan-
tùm altero ab Actiaca victoria, eurrenti nempe,
bellum contra Antonium profligaturus, in Aſiam
tranſmiſiſſet, Herodes eum apud Rhodum con-
venit, ut mox diximus. Dio enim lib. 5I. de
Auguſto ſcribit: Ia laliam properavit, media
hieme, ſe quartum, M. Craſſo Coſ. hoc ſcilicet
anno. Subdit: Iz Græciam advectus eſt triceſimo
quam in Italiam venerat die, ac propter hiemem
navibus per Iſthmum Peloponneſiacum tranſtatis,
tanta celeritate in Aſiam advenit, ut de ejius diſz-
ceſſu ſimul redituque Antonius ac Cleopatra co-
gnoverint. Quare ut minimùm exeunte Februa-
rio currentis anni Auguſtus iterum in Aſiam
venit. Nec enim dici poteſt, Herodem adiiſſe
Cæſarem, cùm anno præcedenti ab Actio Sa-
mum inſulam in hiberna ſe recepiſſet, ex Sueto-
nio in Auguſto cap. 17. Nam Herodes apud
Rhodum Cæſarem convenit, ut mox ex Joſe-
pho dixi. Cùm verò Auguſtus Rhodo diſcede-
ret, Herodes dedaxit enum in PDgyptum, ex
Joſepho citato. Herodes itaque haud ſtatim
poſt cladem Actiacam Antonium deſeruit, ſed
altero pòſt anno, re ejuſdem penitus deſperata.
Sed nec finem Herodis Baronius aſſecutus eſt.
Victoria Actiaca contigit die ſecunda Septem-
bris anni elapſi. Cùm verò Herodes circa Paſ-
cha, labente anno 37. ab Actiaca victoria, Ba-
ronio mortuus credatur, deceſſit anno Urbis
760. Cæcilio Metello Cretico & Licinio Nerva
Silano Coſſ. At obitus Herodis à Baronio in
Annalibus ſtatuitur anno Chriſti juxta ipſum
VIII, Æmilio Lepido & L. Aruntio Coſſ. anno
Urbis 759. quo tamen anno circa Paſcha Hero-
des ab Actiaca victoria egiſſet annum Regni
XXXV ac menſem ſextum. Ita annos triginta
ſeptem, quos fatetur Herodem vixiſſe, rectè
ſubduxit. Si itaque X X XVII anni Regni Hero-
dis inchoentur ab eo tempore, quo ab Auguſto illi
redditum fuit, & ex SC. confirmatum, quod
apud Rhodum contigit, obitus Herodis altanr

exn.
Neſiein,
Bnd

Hutur
umdd.

CX.
hejicitur
ſertid.

DPatatun.
VHon.
An. ibidem
AIn. XXx,

CVIII.
Rejicitur
brind ee
. ſententi⸗

S

B

lle
=
to⸗
d
ſe⸗

a⸗

e.
l⸗

g⸗
bis
in

nno
elo⸗
inta
ee
ero⸗
. il
od

CIX.
Rejicitur
ſecundò.

CxX.
Rejicitur
kertiè.

EXI.
Rejicitur
quartò.

dus eſt anno Urbis 260. non verò 759. uti Cardi-
nalis eruditiſſimus opinatur.
Eandem opinionem luculento exemplo Card.
Noriſius rejicin. Archelaus ab Antonio Cappa-
dociæ Regnum acceperat anno Urbis 718. ex
Dione lib. 49. operâ Glaphyræ matris „cujus

amore Antonius exarſerat. Extatque ea de re

impudicum ipſius Auguſti hexaſticon apud Mar-
tialem lib. 1II. Epig. a1. Archelaus in Antonii ca-
ſtris cum regiis copiis contra Cæſarem ſtetit, ex

Plutarcho in Antonio. Huic tamen Cæſar poſt

victoriam veniam dedit, eique regiam dignita-
tem reliquit. Tiberius, demortuo Auguſto, eun-

dem Romam evocavit, ex Tacito lib. 1. Annal.
Kex Archelaus uinquageſimum annum Cappa-

QAocid potiebatur, inviſas Tiberio; quòd eum
Rhodi agentem nulto oßfcio coluißſet. Porro Ro-

mam accitus fuit ex eodem ac Dione lib. 57. Cæ-
cilio Rufo ac Pomponio Flacco Coſſ anno Urbis
770. Ita anni Regni Archelai neutiquam nume-
rati ſunt ab eo tempore, quo in Regno confir-
matus eſt ab Auguſto poſt victoriam Actiacam:
nam ſeptem ſupra quadraginta tantüm interceſ-
ſere ad eum uſque annum, quo Romam venire
juſſus fuit. Regnavit quidem Archelaus ex Dio-
ne annos 5a. Verùm, Tacitus ,‚ut non raro alibi,
numero rotundo loquitur.
Sed quis meliùs ſcire potuit quàm Joſephus,
an anni Regni Herodis XXXVIIA Conſulatu
Calvini & Pollionis deducti fuerint: Erat enim
natione Judæus, Hiſtoriæ Judaicæ peritiſſi-
mus, & ipſius Herodis tempori valde proximus;
atque in geſtis ejus ſtudioſiùs perquirendis ac
deſcribendis omnium diligentiſſimus ut anno
Urbis 717. num. LXXXVIII diximus. Et qui-
dem ſi ab Actiaca pugna primus annus Regni
Herodis, & reliqui deinceps ſigillatim in pu-
blicis monumentis, ut affirmat Baronius, anno-
tari cœpiſſent; mirum valde eſſet, inquit Tor-

niellus in Annalibus ſacris ad annum mundi

4051. quòd rem tam novam, & tunc temporis
adeo pervulgatam ignorare potuiſſent tres rerum
Judaicarum peritiſſimi, nimirum Joſephus, &
