rum, qui in Præfatione ait: Sancéti Donini Diſ-
cipuli & Apoſtoli olctoginta quinque Canones Cle-
mentis operâà ediderunt. Eos, poſt hanc Joannis
Collectionem, recepit & probavit Synodus
Trullana Canone II, & poſt eam Synodus gene-
ralis VLI, quæ Actione 1I conſenſit ex Biblio-
theca Patriarchii Cpoleos tam Canonum 88.
Apoſtolorum, quàm S 8. Synodorum libros in
medium afferri: Et Notarius venerabilis Patriar-
chii legit: Canon S . Apoſtolorum quinquageſi-
mus tertius: (nunc LII) Se quis Presbyter eum,
qui convertitur à peccao, non ſuſceperit, ſed ab-
jecerit, deponatur, &c. Uſque ad LxXVII re-
cenſet Alexius Ariſtinus Eccleſiæ Conſtantino-
politanæ Diaconus, quæ nunc primèò publicata
eſt in tomo 2. Bibliothecæ Juris Canonici, ubi
poſt Ariſtinum ſubnectitur Epitome Canonum
Symeonis Magiſtri & Logothetæ, in qua exhi-
bentur Canones Apoſtolorum ocoginta duo.
Subnectitur & Synopſis Canonum Arſenii Mo-
nachi, qui ad cap. 4. ſubdit: SS. Apoſtolorum
canan L YNXNNXVI, & alios Apoſtolorum Cano-
nes paſſim exhibet, ut octoginta quinque Ca-
nones admiſiſſe conſtet, quos & diu ante illos
Collectores admiſit Photius in Nomocanone,
ad quem edita Prœfatione ſcribit: Canones, qui
SSS. Apoſtolorum dicuntur, Clementis opera col-
letti LIXXV. Ex quibus videre licet, Orien-
tales paſſim omnes LXXXV canones admiſiſſe,
qui de facto poſt Decrerum Gratiani juſſu Gre-
gorii NIII editum, inveniuntur, uti & paſſim
in omnibus Conciliorum editionibus. Plura
Schelſtratius laudatus, & Natalis Alexander,
Diſſert. xVII Seculi primi Eccleſiæ. Videndus

etiam Cotelerius in Notis ad Canones Apoſtoli-

cos, quæ habentur in parte ſecunda Operum
88. Patrum, qui temporibus Apoſtolicis florue-

runt, pag. 327.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRECO-ROMAN &Æ 5)594.

352. I. Indi
Siap.220. O 26 C. )7. P. 4. April. Indict. 14.

an. . JzsuCHRISTIIOI ſécandlm Baronium 103.
EVARISTI PAP X 7:

TRAIANI IMP. A4.

. D num. I. Coſſ. Trajanus Aug. IIl,„ &
Conſules. Sex. Articuleius Pætias.
II. Sumtus hic à Trajano Conſulatus juxta ſe-
Qiuinquen- cundam Conſulatuum Cæſareorum regulam, ob
nalia Impe- Quinquennalia nempe Imperii Proconlſularis.
aron Card. Noriſius in Epiſt. Conſul. pag. 62. ex eo
zf. quèòd Trajanus quartum iſtum Conſulatum ſibi
delatum recuſarit, ac vix tandem Senatüs preci-
bus exoratus admiſerit, ut teſtatur Plinius in Pa-
negyrico infert: Trajanus ergo regulas de Quin-

quennalibus in Conſulari prætexta celebrandie

ignoravit. At cùm anno præcedenti Conſulatus
iſte Trajano à Senatu oblatus fuerit, in annum
ſeilicet, quo Imperatores eam dignitatem ſuſ-
cipere ſoliti erant, manifeſtiſſimum eſt Plinium
regulis meis non refragari, ſed ſuffragari; quæ
poſt Orationem Themiſtii de Conſulatu Satur-
nini in lucem editam, non videntur in dubium
Tom. I.

revocari debere. Occaſione horum ſolennium S C. II.
renovata memoria beneficii in ggyptios à Tra- An. Ch. 101,
jano collati, dum præcedentibus annis Nilus
Syptum non fœcundaret. Plinius enim in Pa-
negyrico anno præcedenti Trajano dicto cap. 31.
ait: Kefudimus Nilo ſuas copias, recepit frumen-
ta quæ miſerat, deportataſque meſſes revexrit. Hinc
cuſus hoc anno Trajani Nummus, qui extat apud
Mediobarbum pag. 150. in cuſus poſtica habe-
tur: P. M. IR. P. IIII. I MP. II. Cos. I III.
NILuS. Repræſentatur in ea Nili ſimulacrum.
Conſulatum quartum Trajanus hoc anno inüt,
Quare annis præcedentibus Trajanus frumen-
tum in Ægyptum miſit, illaque providentia in
Quinquennalibus, ut moris erat, rurſus lau-
data prædicataque. Cujus moris paſſim exempla
occurrunt.
Plinius Panegyricum ſuum non hoc anno, ut III.
putavit Baronius, ſed præcedenti recitavit, id- io aago
que ineunte Septembri, cùm Conſulatum ſuum e„
ſuffectum auſpicatus eſt, ex lib. 3. epiſt. XIII raheg ⸗.
& XVIII. Quod eò magis dicendum, qus d
certum eſt, tunc Trajanum quartum Conſula-
tum non geſſiſſe. Quare perperam Baronius Pli- Baron. nu. ;
nii Conſulatum præſenti anno conſignavit, ex
quo & malè deduxit, Plinium anno ſequenti
Proconſulem in Bithyniam miſſum.
Ad num. II. In Chronico Damaſi legitur: IV
Anacletus annis duodecim, menſibus decem, die- Anacleti Pa:
bus tribus. Fuit temporibus Domitiani, à Conſu- be obims,
libus Domitiano X, & Sabino, uſque Domitia-
no XVII, & Clemente. Succeſſerat itaque Cle-
to anno Chriſti octogeſimo tertio, quo Domi-
tianus I X, & Rufus II Conſules fuere. In
Chronico enim Damaſi Pontificatus ſucceſſo-
ris inchoatur à Conſulibus, qui poſt mortem
deceſſoris annum aperuere. Ejus autem obitus
contigit anno Chriſti nonageſuno quinto, quo
Domitianus XVII, & Clemens Conſulatum
geſſere. Colitur Anacletus decimo tertio die
Julii. Sed is dies ad aliquam ejus Translatio-
nem referendus, ut de aliis veteribus Pontifici-
bus exiſtimandum efſe jam diximus. Non de-
ſunt viri doctiſſimi, qui Cletum & Anacletum
non diſtinguunt, & unum eundemque eſſe affir-
mant. Verum in re incerta à communi opinio-
ne non diſcedam. Anacleto ſucceſſit Evariſtus
juxta idem Damaſi Chronicon.
Circumferuntur Anacleti Epiſtolæ Decreta- V.
les tres, quas Eruditi ſuppoſititias judicant. Pri- Anacleti
ma eſt ad omnes Epiſcopos & Fideles, ſed con- Perretaleis
ſuta eſt tam ex locis Scripturæ, quàâm ex Cle-
mentis ad Jacobum epiſtolis, uti ex Rufini, Da-
maſi, aliorumque auctoritatibus. Secunda eſt
ad Epiſcopos Italiæ, in qua ſunt teſtimonia ex
Auguſtino, Idacio, Gregorio Magno deprom-
ta. Tertia ad omnes Epiſcopos, agitque de Pa-
triarchis, quorum nomen hoc & ſequenti ſecu-
lo ignotum; denique habet teſtimonium ex Con-
cilio Romano ſub Gelaſio, & ex aliis poſterio-

Baron. an,
112u n. 1,.

ribus Patribus.

Ad num. III. Trajanus duas adverſus Da- vI.
cos expeditiones ſuſcepit, quæ in Columna Duas adwer.
Trajana repræſentantur, & ab Antiquis ſine tem- Jus Dacos
poris nota numerantur, niſi quòd Dio tradit, "xbeditione,
hoc bellum ſecarò magis, quam celeriter geſtum, ITraimus
& Dacos viæ tandem ſubactos, & Julianus Im- ¹ Rehit.
perator lib. de Cæſaribus, Trajanum hoc modo

loquentem inducit: Et hoc quidem tantum opus

annis fere quinque confeci. Baronius priorem ex-
peditionem præſenti anno conſignat, quèd
I Onuphrius

98 Criticx Hiſtorico-Chronologica

8 C. II. Onuphrius lib. 2. Faſtorum recitet è veteri Lapi- IMP. CSA R. D. NERVAE. F. NERVA S K C. II. 340I
An. Ch. 101I. de elogium Trajani, in quo legitur: DAcIcus TRAJANMS. GERMANICI S. PONT. An. Ch. 101. Au Ch.lo
TRIB. POT. IIII. Cos. I V. VICTO DECEBALO. MAX. LRIB. POT. VI IMP. II. Cos. ¹⁰2²:.

Ex hac Inſcriptione Baronius, ac alii paſſim cre-
diderunt, à Trajano quartùm Conſule bello Da-

P AT R E. S I O. PERFICIEN D A M
. . . . X .
cico priori victum Decebalum, ecum tamen ſpu- CuRAVIT.
ſ.

ria ſit illo Inſcriptio, (inquit Card. Noriſius in Extat apud eundem pag. CLXXVII. 2. alia Im-

IIII. P. P. IN CHOATA M. A. D. NERVA

Epiſtola Conſulari pag. 64.) utpote ab eodem
Panvinio confitka. Lazius lib. I12. cCap. 7. idem epi-

gramma laceratum ac detritum recitarat, teſtatus

extare in oppido Gumpendorff, primo a Vienna mil-
hiario, ex fragmentis male sompaltis, ubi lege-
batur: NERU. ACICu., us. Auc. lem
VICT. D., D., V. ADIA. L.. R. P. IIII.
CoOS. V. Gruterus pag. 190. I. idem elogium
Lazio repetit: at non fdeliter, cum ibi ſeribat:
VICTO DECE. uti & DAcCcIcuS, & alia
verba minhs detonſa. Panvinins tamen integrè il-
lud concinnavit, & CoSs. IIII. repoſuit, cum
eptimè intelligeret, Conſulatum quintum Trajani
non poſſe cum quarta ejuſdem Tribunicia Poteſta-
te componi. Rejecta itaque ea Inſcriptione, quam
Baronius Annalibus inſeruit, quærenda alia ar-

ſcriptio, in qua Trajanus dicitur etiam, TL R.
PDoT. VI. I MP. I IJ. Cos. IIII. Præterea
Occo pag. 200. hunc Trajani Nummum pro-
ducit: IM P. CAES. NERVA. TRA] A N.
AuG. GERM. P. M. TR. P. vI. in poſtica;
IMP. IIII. Cos. IIII. DES. V. P. P. J. C.
Fabrettus in Syntagmate de Columna Trajani

cap. 9. duos alios Trajani Nummos exhibet,

in quibus eadem verba leguntur. Ex quibus ap-
paret, anno ſequenti, poſt V Kal. Novemb.

quo ſextam Tribunitiam Poteſtatem Trajanus

ingreſſus eſt, titulum Imperatoris multiplicaſ-
ſe, ideoque tunc bellum maximè arſiſſe. Tertiæ
acclamationis Imperatoriæ mentio non occurrit
neque in Nummis, neque in Inſcriptionibus.
Sed Trajanum ſequenti anno IMF. III dictum,

pancis

gumenta ad prioris belli Dacici epocham ſuo quartus Conſulatus junctus cum TR. POT. vI.
anne reddendam. Card. Noriſius in enadem Epi- IMP. II. indubitatum reddit. Fabrettus lau- .
ſtola mihi dicata, ait: Meam de tempore nutriu- datus initium prioris expeditionis Dacicæ rectè .
que belli Dacici, ac de profectione Trajani in hoc anno collocavit, quemadmodum & clariſ-
⸗Orientem, ſimulque de quinto ac ſexto ejuſdem ſimus Loydius in Specimine Imperii Trajani .
Conſulatu Romæ inito ſententiam tibi proponam, quod mecum communicavit. .
quam ipſe poſtea ad limam revoces, vel ad incudem. .
Poſtea prius bellum Dacicum anno Chriſtia- . B
næ epochæ CII à Trajano ſuſceptum ſcribit. NNO PERIODI GRAC. o-R 0MAN 5595. n Uibis
. Verùm videtur illud præſenti anno inchoatum, π27 B. ) 8. P. 24. April. Incdhct. 15. lympa20. B
. rum Euſebius in Chronico anno Abrahami 2117. JESUCRBRISTI IOZ. ſeæcund. Baronium 104. an. 2. .
dicat: Traianus de Dacis & Septhis triumphat. 7
Exorditur hic Abrahami annus à Kalendis Octo- EVARISTI PAPA S8.
bris præcedentis Cæriſti anni. Sed cùm Plinius TRAANI IM P. 5.
in Panegyrico iiſdem anno & menſe recitato
nullum belli Dacici mentionem faciat, certum D num. I & ſeqq. C. Soſius Senecio III, & I.
eſt, illud tunc nondum inchoatum fuiſſe, ideo- A L. Licinius Sara II, ut ex dicendis anno *nales:
que Eufebium de præſenti Chriſti anno, ſen de CVII conſtabit.
potiori Abrahamitici anni parte intelligendum. Baronius, qui exiſtimabat Plinium juniorem II. II
Ne ab Euſebio hac in re diſcedendum, cùm in anno præcedenti Conſulatum ſuffectum geſſiſſe, Reſeriptamn aunf
utraque editione tam Pontaci, quàm Scaligeri Legationem ejus Bithynicam in hunc annum Ta- r iyi. Alur a. .
eodem anno ea verba legantur, & Hermannus confert. Sed præterquam quèd is Plinii Conſu- Sinh rn. nor à giſto
Contractus, ac Marianus Scotus in ſuis Chroni- latus cum anno Chriſti centeſimo copulandus, Onſiluun
cis eadem verba anno quarto Trajani recita- Plinius nonniſi diu poſt abdicatum Conſulatum Rihfnun
verint. Euſebium verò rerum geſtarum initium in Bithyniam miſſus. Card. Noriſius in Epiſtola niſut. n
ac finem uno tenore plerumque recitare, & ei- Conſulari pag. 68. in tempus, quo is ad Traja- 5
Adem anno illigare certum. num de Chriſtianorum cauſa è Bithynia ſcripfit, 1
VII. Hanc opinionem confirmant Nummi, in qui- ſedulò inquiſivit. Plures enim Trajani Reſcri- 4.
Initium bus Trajanus Imperatoris titulum non auget, ni- ptum poſt acceptam Plini Epiſtolam datum, 0
prieris beli ſi poſtquam Tribunitiam Poteſtatem ſextam & eamque Epiſtolam interpretati ſunt, ut videre i
Dacici: Conſulatum quartum iniit. Antea enim Impe- eſt in calce Operum Plinii Junioris in Hollan-
tator II tantůùm, poſtea Imperator III ap- dia editorum, ſed pauciſſimi, quo anno data fue- 7
pellatur, ut in Nummis apud Mediobarbum vi- rit Epiſtola, ex profeſſo examinarunt. Card. No- u
dere eſt, apud quem hic exhibetur: I M r. CAS. riſius in Epiſtola Conſulari pag. 69. ait: Cum rel
NERVA TRATANUS AuG. in poſtica: P. M. Plinius Junior Bithyniæ Proprætor Chriſtianos 4
T. P. IIII. IMP. I I. Cos. IIII. Tri- edictis ac ſuppliciis perſecutus fuerit, Trajano ni
bunitia Poteſtas quarta in curſu fuit uſque ad etiam tum Nomaæ degente libeat hujuſjee perſocutio- 1,
V Kalend. Novemb. currentis anni, quo Tra- nis tempus deſiqnare, quod ſili incompertum fate- lor
janus quintam capeſſiit. Quare cùm Trajanus tur Scaliger in Notis Euſebianis num. 2124. Baro- c
præſenti anno Conſul IV proceſſerit, is Num- uius ſeribit de Plini Præfectura Bithynica: Poſt iny
mus ante bellum Dacicum videtur percuſſus, functionem ſuperioris anni Conſulatus, more C
cùm titulum Imperatoris nondum Trajanus majorum, Provinciam ſuſcepit adminiſtrandam. rer
multiplicaret. In omnibus vero Nummis præ- I quidev mos ſtante Republica, ſed ſub Cæſaribus ali⸗
cedentibus annis cuſis Trajanus Imperator ſine Africam & Aſiam decimo anno à geſto Conſulata
numerali nota appellatur. Gruterus pag. cx c. ſortiebantur, quæ tamen decennii intermedii de- 2
3. hanc Inſcriptionem refert. ſoriptio in altis Provinciis non ſervabatur. Et ſanè i
mihi compertum eſt, Plinium non perrexiſſe ſtatim ,
à geſto Conſalatu in Bithyniam. Rem altins, 8

*
l⸗

II=

9) Mnne Ubis
655.
Olymp 10,
2. 2.

4

, 1.
no Me

ee. .
ile Mtee
Iraſani in
luln aſa Chri⸗
NiN- ſtignoren.
tum
tola
upn,
eleri⸗
Auln,
videre
ollan⸗
. fue⸗
4 No-
0
Fiandt
Tyujant
eutil⸗
nufal
.Mr-
hoſt

more

P

Conſulatu in

in Annales C. Baronin. og

8 F C. II. paucis licét, repetam. Tüullius Juſtus anno Chr’ſti
An. Ch. 102. ¶ CVIIBithyniam regebat, ad quem extat Im-
peratoris Nervæ Epiſtola ante Epiſt. 67. Plinii
lib. 10. Zuſtus Proconſul ſucceſſorem habuit Zulium
Baſſum, qui in exilium à Domitiano miſſus, in-
quit Plinius lib. 4. Epiſt. 9. revocatus à Nerva,
ſortituſque Bithyniam, rediit reus. Idem lib. 6.
Epiſt. 29. narrans Quadrato ordinatim canſas ab
ſe agitatas ait: Acculavi Marium Priſcum: de-
inde tuitus ſum Julium Baſſum. Accuſavit Ma-
rium Priſoum coram Trajano tertium Conſule
anno centeſimo ex lib. 2. Epiſt. II. menſe Jannario,
chm eſſet Conſul deſignatus in Kal. Septembris, ex
lib. 10. Epiſt. 20. Idem lib. 4. Epiſt. 8. narrat ſe
poſt Conſulatum accepiſſe à Trajan Anguratum;
epiſtola verò ſèquenti abta in cauſa Baſſi deſeribit.
Itaque anno Cl Julii Baſſi cauſa cognita fuit. At
lib. 10. Epiſt. 64. & Bithynia ſoribit Trajano quem-
dam in perpetuum relegatum à Jilio Baſſo Pro-
conſule. Quod verò ſeiebat alta Baſſi a Senatn
reſciſa, dato jure damnatis ab eodem ex integro,
inquit, agendi dumtaxat per biennium, interro-
gavi hunc, quem relegaverat, an adiiſſet, do-
cuiſſetque Proconſulem, negavit, cum idem
captus coram Plinio ſtetiſſet. Cui Trajanus reſpon-
dit, eum, qui exiſtimans ſe injiurià relegatum,
cùm per biennium agendi facultatem habuerit,
nec adierit Proconſulem, vinétum dimittendum
ad Præfectos Pratorio. Iaque anno C III, hoc
eſt, biennio poſt reſeiſa acta jali Baſſi, alins ante
Plinium Proconſul Bithyniæ praerat. Idem lib. 5.
Epiſt. 20. Urſo ſeribit: Iterum Bithyni poſt breve
teipus à Julio Baſſo, etiam Rufum Varenum
Proconſulem detulerunt. Hec autem Vareni cau-
ſa in aliquot annot protralcta eſt, teſtibus ex Bi-
thynia advocatis a Vareno, Bithynis Legatos modo
contra eundem, modò mutatà ſententia, pro eodem
ad Trajanum, tum in Daciam, tum KRomam de-
ſtinantibus, Plinio Varenum defendente, quæ qui-
dem conſtant eæ varus ejuſaem Epiſtolis lib.6. Epaſt.
§. I3. & 29. & lib. 7. Epiſt. 6. & 10.
111. UMem lib. 10. Epiſt. II3. ſoribit Trajano, Anicium
Plinius poft Maximum Proconſalem Bithyniæ largitionenz pe-
aliquot an- cuniæ, quam ſuper namerum in Decariones Tra-
20s αρ t jani indulgentiä allelti faciebant, in quibnſdam
Bithyniam civitatibus ad eos quoque extendiſſe qui à enſor
miſſus. ribus legebantur. Itaque Aeicius Maximns altus
fuit ante Plinium ſub Trajano Proconſul Bithyniæ.
Denique lib. I0. Epiſt. 64. ſignificat Trajano quem-
dam ſibi denuntiaſſe adverſarios ſuos à Servilio
Calvo clariſſimo viro in triennium relegatos,
in Provincia morari, illis econtra afirmantibus,
à Calvo Proconſule ſemel reſtitutos. Reſpondit
Trajanns Epiſt. 65. ſe proximè reſeripturum de iis,
qui à P. Servilio Calvo Proconſule in triennium
relegati dicebantur, ubi primlim rem ab ipſo Calvo
didiciſſet. At certum eſt nondum elapſum trien-
nium ex quo illi relegati fuerant, cum ea Plinius
Principi ſeripſit, alias nullus fuiſſet accuſationi
locus. Ioyitur & Servilins Calvus fuit proximus
deceſſor Plinii in Præfettura ſeu Proconſulatu Bi-
thyniæ. Unde apparet poſt aliquot annos à geſto
Conſulatu eundem in Bithyniam miſſum; &um plu-
res ſuos deceſſores, Trajano imperante laudet, &
aliquot etiam præter eidem memoratos, Bithyniam
fortaſſis adminiſtrarint. Et quidem nullus dabito,
quin Plinius novem libros Epiſtolarum ad priva-
tos ſeripſerit, antequam in Provinciam Legatus
proficiſceretur. Nuſquam enim in aliqua earundem
quidpia m legitur, quod Bithynicam ejuſdem Le-
gationem attineat. At lib. 6. Epiſt. 10. ſoribit
Tom. J. H

Albino vidiſſe ſe ſepulchrum Verginii Rafi imter- S C. II.
Ffettum, ac poſt decimum mortis annum reli- An. Ch. roz,
quias neglectumque cinerem. Càm verò obierit
Verginius anno XOVI 1 Chriſtiana epochæ ea Plia:
nius ſoribebat anno CVII, aut etiam ſeguenti
CVIII. nem lib. 8. Epiſt. 4. laudat Geminum,
qui deſtinaſſet bellum utrumque Dacicum ſeribere,
ac carmine narrare pulſum Regiâ, pulſum etiam
vitâ Regem nihil deſperantem. Super hæc actos
bis triumphos, quorum alter ex invicta gente

primus, alter noviſſimus fuit. Porro ex hucuſque

narratis Legatio Bithynica Plinii videtur mihi
Ratuenda circa Septembrem anni CII, aut ſe-
quentis. Ille verò non Proconſul, ut alii, ſed Le-
gatus Auguſti, ac Proprætor Conſulari Poteſtate in
Provinciam miſſus fuit, ex vetuſto elogio ejuſdem
Gruteri pag. CCCOLII. z3. (eam Inſcriptio-
nem retuli anno LXIX, num. VII) & quidem
Trajano adhuc Romæ degente, quod eX lib. 10.
Epiſt. 13. 14. 15. 49. & 82. apertè colligitur. Ita
Card. Noriſius, quæ ex literis ejus ad me ſcriptis
magis declaranda.
Conſtat, inquit idem Cardinalis eruditiſſi- IvVN
mus, Aſiam Minorem ſeu Proconſularem & Vini Conſu-
: .T. . lares in Pro-
Africam fuiſſe Provincias populi Romani, in vincias mitti
quas viri tantùm Conſulares à populo ſortitò poteran, ſta-
mittebantur. Cùm verò plures uno anno Con- tim poſt ge-
ſules ſuffecti & ordinarii eſſent, neque annua Kum Conſu-
eſſer illarum Provinciarum gubernatio, debe- latum.
bant Exconſules expectare modèò minùs, modè
plus, quouſque ordinatim eiſdem illæ Provin-
ciæ deſtinarentur. Sergius Cornelius Malugi-
nenſis fuerat Conſul ſuſfectus Ex K AI. Jux.
anno Urbis D CCLXIII ex Faſtis apud Gru-
terum in fine pag. 295. Is anno Urbis DCCLXXV
ex lib. 3. Annal. Taciti, ut Aßzam ſorte haberet,
Poſtulavit. Repulſam tulit, ut inferiùs ait Taci-
tus, quòd erat Flamen Dialis, qui non poterat
pluſquam binoctium Urbe abeſſe: Na ſors Aſis
in eum qui Conſularium Maluginenſi proximus
erat, conlata. Tacitus de vita Agricole ait: Con-
Jul egregiæ tum ſpei filiam juveni mihi deſpondit,
40c poſt Conſulatum collocavit, & SsTATIM Bri-
tanniag propoſitus eſt. Cùm verèò fuſiùs narraſſet
geſta per octennium ab Agricola in Britannia, ait
eumdem à Domitiano revocatum, in Urbe de-
giſſe »& poſtea: iderat jam annus, quo Procon-
Iulatum Aſæ & Africæ ſortiretur. Hinc vides
juxta ordinem geſti Conſulatus, viros Conſu-
lares Aſiam & Africam ſortitos, quod tempus
medium modèò minùs, modò plus erat, quàm
decennium; ſed erat circiter decennium. In alias
Provincias, quæ erant præter Aſiam & Africam,
ſtatim etiam poſt Conſulatum viri Conſulares
mittebantur. Sic Agricola ſtatim poſt Conſula-
tum legatus Proprætor in Britanniam miſſus
fuit, ex laudato genero Tacito, qui lib. 6. ſcri-
bit L. Vitellium fuiſſe Conſulem ordinarium
anno Urbis DCCLXXXVII, & anno ſequenti
C. Ceſtio M. Servilio Coſſ. de Tiberio ait: Et
cunctis quæ apud Orientem parabantur, L. Vitel-
lium prefecit. Quare etiam in Bithyniam Con-
ſulares ſtatim poſt geſtum Conſulatum mitti po-
terant: illa enim regula de Aſia & Africa tantùm
intelligitur. Porro ſcriptis à me in Epiſtola Con-
ſulari obſtat Inſeriptio dicata Plinio, in qua dici-
tur in Provinciam AB IM P. CAESAR E. NERVA.
TRA) ANo. AuG. GERMANICO. MISSus,
&c. Cùm Trajanus DACICuS non dicatur,
jam vides quid inde inferatur. At certum eſt,
Plinio moranze in Bithynia, Trajanum fuiſſe
1I 2 RKomæ;

100
S E C. II. Romæ, quod produnt epiſtolæ à me citatæ in
An. Ch. 102. Epiſtola Conſulari. Hic mihi, amicorum cariſ-
ſime, hæret aqua. Vadum ipſe tentabis; nolo
enim hic corrigere ſcalptorem; neque lapides
ſunt membranæ. Ita Card. Noriſius, qui in
Epiſtola Conſulari pag. 70. ait, Legationem Bi-
thynicam Plinii videri ſibi ſtatuendam circa Sep-
tembrem anni CIX aut ſequentis: illum verò
non Proconſulem, ut alios, ſed Legatum Augu-
ſti, ac Proprætorem Conſulari poteſtate in Pro-
vinciam miſſum fuiſſe, ex vetuſto Elogio ejuſ-

dem Gruteri pag. 454. .
V. Card. Noriſii & Loydii infrà laudandi doctiſ-
Plinins in ſimarum obſervationum, & ſecundæ Conſula-
Sa an ο tuum Cæſareorum regulæ ſubſidio, annum quo
TWajanus Plinius Bithyniæ Legatus de cauſa Chriſtiano-
Natalem rum ad Trajanum ſcripſit, me detexiſſe arbitror.

Imperii cele- Cùm enim perſecutiones adverſus Chriſtianos
Sra vir. annis Decennalibus & id genus feſtis deſtinatis
de more excitarentur, aur ſi jam motæ eſſent,
ingraveſcerent, & Plinius teſtetur ſe bis in Bi-
thynia ejuſmodi ſolennia celebraſſe, apparet ip-
ſum intelligendum de Quindecennalibus Impe-
rii Proconſularis Trajani, ejuſque Imperii Au-
guſtei, quæ in annos Chriſti C XI & CX II
incidunt; præſertim càùm Idacius in Faſtis Tra-
jano VI & Africano Coſſ.: anno nempe Chriſti
CXII, ſcribat: His Conſ. perſecutio Chriſtiano-
rzum. Plinius lib. 10. Epiſt. 60. ad Trajanum ſcri-
bit: Diem, Domine, quo ſervaſt’ Imperium dum
ſuſcipis, quantà mereris latitiâ celebravimus &c.
Plinio Trajanus reſpondet Epiſt. 61. Quanta reli-
gione ac latitia commilitones cum Provincialibus,
te præunte, diem Imperii mei celebraverint, li-
benter, mi Secunde cariſſime, cognovr literis uts,
ubi ſermonem eſſe de die, quo Trajanus Impe-
rii Collega dictus eſt, certum. Trajanus enim
ſuſcipiendo Imperium quando adoptatus eſt à
Nerva, repreſſit ſeditionem quam Prætoriani
moverant, quo pacto dicitur ſervaſſe Imperium,
ur etiam Plinius in Panegyrico Trajani habet.
Cm autem dies natalis Imperii non celebrare-
tur ſingulis annis, ut Natalis genuinus, ſed tan-
tum ſingulis quinquenniis, decenniis „& ſic de-
inceps, non dubium, quin Plinius de Quinde-
cennalibus Trajani, aut ſaltem de aliqua hujuſ-
modi feſtivitate loquatur. Præterea Plinius lib.
10. Epiſt. 103. ad Trajanum ſcribit: Diem, in
quem tutela generis humani feliciſſima ſucceſſione
zranſlata eſt, dehita religione celebravimus, quod
ſibi gratum fuiſſe ſcribit Trajanus Epiſt. 104· ubi
Plinium de Auguſteo Imperio Trajani, dieque,
uo Nervæ ſucceſſit, verba facere manifeſtum
eſt. Quare non tantùm Imperii Proconſularis,
ſed etiam Imperii Auguſtei Quindecennalia, aut
ſaltem aliqua id genus ſolennia Plinium in Bi-
thynia celebraſſe, ideoque & per tres annos
uttinque incompletos in ea Provincia fuiſſe li-
quet. Aliàs exiſtimavi, uti paſſim etiam alii,
Epiſt. 101. lib. 10. Plinii ad Trajanum, in qua ait,
Vota, Domine, priorum annorum nuncupaätd,
alacres, latique perſolvimns, de hujuſmodi ſo-
lenniis interpretandam eſſe, ſed monuit me
Card. Noriſius, eam explicandam eſſe de Votis,
quæ pro incolumitate ac ſalute Cæſarum fiebant
III Nonas Januarias, quemadmodum &α— Epi-

geſt. L. 233. De verborum ſignificatione, ait,
Poſt Kal. Jan. die III pro SALUTE Principis
Vora ſuſcipiunntur, quod & indicavi anno Chriſti
XXIVnum. I. Ea itaque Vota, quemad modum

Critica Hiſtorico-Chronologica

ſtolam 44. & 45. Paulus enim J. C. lib. 50. Di-

& pro Quindecennalibus ,bis Plinius in Bithy- S «£ C. II.

nia peregit.
Plinius igitur anno Chriſti centeſimo decimo

An. Ch. 102.

VI.

Bithyniam intravit, idque XV Kal. Octob. ut Quo anne
ipſemet lib. 10. Epiſt. 24. ad Trajanum ſcribit, Plinius de

dieque inſequenti Natalem genuinum Trajani
celebravit, ut ibidem ſcribit. Tum anno cente-

cauſa Chri-
ſtianorum
ad Traja-

ſimo undecimo Trajanus Imperii Proconſu- num ſeripſit.

laris Quindecennalia dedit. Horum autem ſo-
lennium occaſione rurſus perſecutio in Chri-
ſtianos excitata, quemadmodum & anno inſe-
quenti, ut jam ex Idacio in Faſtis docuimus.
Plinius, cùm in omnes Bithyniæ Chriſtianos,
quorum immenſa multitudo erat, animadverte-
re durum admodum exiſtimaret, celebrem illam
epiſtolam, quæ 97. eſt libri decimi ad Traja-
num, ſcripſit. Tradit autem in ea, ex Chriſtia-
nis unum ante viginti annos fidem Chriſtianam
ejeraſſe, ubi ad perſecutionem Domitianeam
anno nonageſimo tertio motam reſpicit. Qua-
mobrem cùm ab eo Chriſti anno ad centeſimum
duodecimum viginti anni fluxerit, patet eum
numero rotundo loqui. Marianus Scotus in
Chronico ſub Trajanĩ & Africani Conſulatu an-
no CXII geſto eam epiſtolam exaratam tra-
dir, & eum Conſulatum cum anno Chriſti CX
perperam con jungit. Hermannus Contractus in
Chronico ſub anno Chriſti CXI de eadem epi-
ſtola loquitur, & ex utroque intelligimus, Eu-
ſebium in Chronico, quem illi exſcribere ſo=-
lent, quique de ea epiſtola ſermonem habet an-
no Chriſti CVII aut CVIII, non ſenſiſſe
eam epiſtolam anno CVII datam, ſed Ter-
tiæ, ut vocat, perſecutionis occaſione, uno
tenore, ut aſſolet, narraſſe quæ ad illam perſe-
cutionem ſpectabant. Hinc anno Hadriani de-
cimo ejus Decennalibus inſignito loquitur de
libro ab Ariſtide in Chriſtianorum defenſionem
compoſito, & de Apologia in eundem finem 2
Quadrato edita, quamvis hæc in Quindecenna-
libus Hadriani oblata fuerit, ut infrà oſtendam.
Nec huic ſententiæ contraria eſt Inſcriptio, de
qua ſuprà, in honorem Plinii Bithyniæ Legati
poſita, ut arbitratur Card. Noriſius, quèòd in ea
Trajanus DACICuS non dicatur; quem titu-
lum longè ante annum CXII obtinuit. Cùnm
enim idem titulus in quibuſdam Nummis Tra-
jani ſexto ejus Conſulatu notatis, ideoque & poſt
annum CXI percuſſis non legatur, quid mi-
rum ſi in Inſcriptionibus prætermiſſa fuerit: Me-
diobardus in Numiſmatis Impp. pag. 159. hunc
Nummum exhibet: IMP. CAE S. NER. TRA-

IANOOPTIMO AuG. GER M. in poſtica:

P. M. TR. P. CoS. V I. P. P. S. P. Q. R. Re-
præſentatur columna Cochlydis Trajani. Tum
pag. ſequenti: IM P. CAES. NER. TRAjA N.
OPTIM. Auc. P. M. Cos. VI. in poſti-
ca: S. P. Q. R. OoPTIMO PRINCIPI S. C.
Viſitur portus ferreâ catenà præcluſus. Sic in
Nummis Marci Aurelii TR. P. XX, XXI„
XXII, & XX III ſignatis aliquando dicitur
tantm ARMENIACUS, aliquando ARM.

PAR T. M AX. & aliquando ſine neutro titu-

lo ſolum ejus nomen legitur, ut videre eſt apud
Mediobarbum citatum. Quare ex omiſſione ti-
tuli DACICIin laudata Inſcriptione nihil in-
ferri poteſt contra noſtram ſententiam.
Ex his liquet, Baronii ſententiam, qui pu-
tavit Plinium ſtatim à Conſulatu in Bithyniam
miſſum eſſe, ſuſtineri non poſſe, non quèòd ali-
qui Proconſules in eam, poſtquam ea dignitate
. functi

VII.
Plinius ſta⸗
tim poſt
Conſulatum
in Bithy-
nia m non
miſſus.

— — —

u., ꝛ.

—. ——,., — —

PIII.
ratn
anxo Cjri⸗
ſic

.
4
.
1

1
1

3E. Il.
VI.
An annn
bliniut ge

caiſi ii
1. Ahorum
ad Vaja.

num ſerihſie.

e

0
le⸗
ge⸗
de
dem
m ²
n⸗
m.
de
Ni
d
titu⸗
Cüm
TIa⸗
volt
wü⸗
NM⸗
nunc
A=
ſtica:
Re⸗
Tum
holi⸗
6, (C.
Gic in
11I1,
licitur
ARM-
0 lilu⸗
1 2ud
neli⸗
bilir
plinigi.
e iin ot
iun Cinſln
4 A- , ih-
itate nin nu
uoct nle

in Annales C. Baroni.

§8 K C. II. functi ſunt, proximo anno delegati non fuerint,
An. Ch. 102. uti Cælius Clemens, qui, ut obſervat Clariſſi-

VIII.
Nee etiam
anno Chri⸗

ſti cII.

mus Loydius in Epiſtola de Pliana Legatione ad
me data, poſt Conſuletum ſtatum eidem Provin-
ciæ præfectus eſt, qua de re Trajano gratias agit
Plinius lib. 10. epiſt. 12. quòd ad finem Conſula-
tus Cælium Clementem in hanc Provinciam tran-
ſtulerit, ſed quia, ut notavit Card. Norifius
laudatus, Plinius in lib. 4. epiſt. 9. narrat ſe de-
fendiſſe in Senatu Julium Baſſum Proconſulem
Bithyniæ, ſeque tunc Conſulare fuiſſe tradit illis
verbis, poſt duos, & Conſulares, & diſertos, &.
nempe poſt ſemet & Lucceium Albinum. Heæc
cauſa acta eſt anno Chriſti C I. At Senatůs de-
creto acta Baſſi in Bithynia reſciſa ſunt. Et lib.
10. epiſt. 64. & 65. cùm Plinius eſſet in Bithynia,
jam elapſum erat biennium, ex quo acta Baſſi
abrogata fuerant. K
Liquet ſecundè admittendam non eſſe Loy-
dii ſententiam, qui exiſtimat Plinium menſe
Septembri anni Chriſti centeſimi tertii Bithy-

niam ingreſſum, ibique manſiſſe uſque ad ini-

tium anni centeſimi quinti per menſes octode-
cim. Arbitratur enim Vir doctiſſimus, Plinium
oſt Conſulatum cauſas Centumvirales non am-

plis egiſſe, & omnibus advocationibus renun-
tiaſſe, exceptis iis quas in Senatu agendas vo-

luntate ampliſſimi Ordinis adactus ſuſceperit,
& de rebus poſt ſuam Legationem à ſe geſtis,
ante decimum Epiſtolarum ſuarum librum, va-
riis in locis loqui. Verùm utrumque fundamen-
tum Card. Noriſius in literis ad me datis evertit,
„Pliniumque poſt Conſulatum cauſas Centum-
„virales agitaſſe oſtendit. Ex X XXV Tribu-
„bus Urbanis CV Judices eligebantur, terni
„ex ſingulis Tribubus, qui rotundo numero
„Centumviri dicebantur. Hi erant tum plebeii,
„tum ex ordine Equeſtri; ac Ovidius qui fuit
„Eques, non Senator, lib. 2. Triſtium ad Au-⸗
„guſtum de ſeipſo ait:
Nec mals commiſſa eſt nobis fortuna reorum
Uſque decem decies inſpicienda viris.
„Fuerat enim Eques, & in cauſis Centumvira-
„libus Judex. At Advocati, ac præſertim æta-
„te Plinii, quo tempore cauſæ Centumvirales
„omnium erant celeberrimæ. Auctor Dialogi
„ de Oratoribus, qui, ut ibidem ait, librum
„ſcripſit anno VI Veſpaſiani, paulò ante finem
„ de ſe habet: Quod majus argumentum eſt, quum
„ quòd cauſæ Centumvirales, qua nnnc P RI M U M.
„»obtinent locum, adeo ſplendore aliorum judicio-
„rum obruebantur, & c. nempe florente Cicerone.
„Et aliquantò ſuperiùs verſus initium Dialogi
„Aprum ita loquentem inducit: Ego quidem,
„ ut de meipſo fatear, non eum diem latiorem egi,
„ quo mihi latus cla? us oblatus eſt, vel quo homo
„novus, &c. Quaſturam, aut Tribunatum, aut
„ Praturam accepi, quam, &c. ant reum proſpe-
„rò defendere, aut apud CENTIMVIROS
„ Cauſam aliquam feliciter orare, &. Tum mihi
„ſupra Tribunatus, & Preturas, & Conſulatus
„ aſcendere videor, tum abire. Hinc Plinius lib.
„6. epiſt. 12. advocationem ſuam promittit Ve⸗
„ ctio Priſco, praſertim, inquit, in arena mes,
„ hoc eſt, apud Centumviros. Infima enim, me-

„ dia, ſumma ingenia ea ætate ex cauſis Cen-

„tumviralibus laudem gloriamque captabant.
„Epiſt. 24. lib. 4. ait: Proximè cum apud Cen-
„tumviros in quadruplici iudicio dixiſſem, ſubiit
„ recordatio egiſſe me juvenem, &c. Legenda
„tota epiſtola, ex qua patet eundem jam Præ-
17 Tom. Z.

4. „%

*

„torium, ac Conſulem egiſſe cauſas Centumvi- 8 £ C. 11.
„rales, cùm grandior eſſet ætate. Ibi ait: dtu dis An. Ch. 102,.

„Eroceſſimus, (fuit enim Prætor ſub Domitia-
„no ex epiſt. 16. lib. 7.) Kadiis periclitati ſumus;
„(poſtremo anno Domitiani lib. z. epiſt. 11.
„»„rurſumque proceſſimus, nempe ſub Nerva aeé
„Trajano Præfectus rario; dein Conſul. Ex
„quo conſtat eum Senatorem, ac Prætorium
„vVirum (quod negari nequit) & Conſularem
„cauſas Centumvirales egiſſe. Ego quidem, ſub=
„dit Card. Noriſius, puto omnes epiſtolas libro⸗
„rum novem ſcriptas ante Legationem Bithyni-
„cam, cùm homo ſui laudator nec ſemel in tot
„epiſtolis quicquam quod eam Legationem
„ attineat, ſcripſerirt.
Cererùm recte Loydio obſervatum, totum
illud tempus Trajanum Romæ egiſſe, quo Pli-
„nius in Bichynia fuit. Quando intravit Pro-
„Vinciam, XV Kalend. Octob. tunc Traja-
„nus fuit Romæ, unde Plinius petiit Menſorem
„mittendum, lib. 10. epiſt. 28. & 29. Trajanus
„ autem reſpondit: Menſores viæ etiam iis operi-=
8 bus, quæ aut Romaæ aut in proximofinnt, ſußfcien-
» tes habeo. Poſtea cùm Architectum mittendum
„ petiiſſet, Trajanus reſpondit lib. 10. epiſt. 48.
„& 49. Ne exiſtimes brevius eſſe ab Urbe mitti;
„Jguàm ex Græcia etiam ad nos venire ſoliti ſunt.
„Denuo cùm Libratore egeret, Trajanus ait:
„Ego hinc aliquem tibi mittam, lib. 10. epiſt.
„50. & 5I. Quando Plinius excuſat, quòèòd exem-
„ plaria edictorum non miſerat, quia in ſoriniis
„ tuis eſe credebam, lib. 10. epiſt. 71. Trajanus
,epiſt.27. reſpondet ſe ea non habere; nec quic-
„quam inveniri in commentariis eorum Prin-
„cipum qui ante ſe fuiſſent. Lib. 10. epiſt. 13. &
, 14. Plinius loquens de Legatione à Rege Sau-

„romata Urbem petitura, protinus ait, nondum

„Legationem, ſed ad Trajanum Tabellarium
„miſſum eſſe. Lib. 10. epiſt. 82. Trajanus de Ju-
„liopolitanis Romam venientibus vult à Pli⸗
„nio præmoneti, E in Urbem verſus venturi
»erunt, mihi ſeribes. Quibus Baronii ſenten-
tia convellitur, noſtraque confimatur. Certum
enim videtur, cutrenti anno Trajanum in Da⸗
cia fuiſſe, anniſque CX, CXI, & initio in-
ſequentis , quo Conſulatuim ſextum iniit, ab
Urbe non abfuiſſe. Quèd ſi quis contendat,
relationem ſeu conſultationem Plinii, & ad
hanc Reſcriptum Trajani Imp. de Chriſtianis,
ante annum CXI millam fuiſſe, negare ille
non poterit, eam ſaltem in Decennalibus

Trajani ſcriptam eſſe, cùm Plinius locis ſuprà

laudatis diſertè tradat, ſe bis hujuſmodi ſolen-
nia in Bithynia celebraſſe,

AxNNO PERIODIGRACO-ROMAN 4 5F596:
28. A. 9. P. 9. April. Indict. i.
JSSuCRRmISXT 1 10; ſecundhm Baroninm 10).
EBVARISTI PAFℳ 9.
TRATANI IMP. 6,

D num. I. Coſſ. Trajanus Aug. E, & L. Ap-
pius Maximus II.
Hic cum numerali nota in Faſtis Cæſareis &
Anonymo, quo uſus Cuſpinianus, editur, & in
Inſcriptione Onuphriana dicitur, Appin, Ma-
ximus, bis Conſul, confector belli Germani, ſci=-
