pant. Affigunt hi primam Olympiadem an-“

no Periodi Græco -Romanæ 4716. Cyclo
Solis X VI B. Lunæ III, Indict. VI; ideo-
que biennio Olympiades vulgares antici-
pant. Julius Africanus in Fragmento apud
Syncellum pag. 308. ait: Poit Alexandriam
captam cœpit Oolympias C LXXMVIII. Capta
Alexandria à Cæſare Auguſto anno Julia-
no XVI, qui eſt Periodi Græco-Roma-
næ 5464. Et tamen vulgaris Olympias
CLXXXVIIII acta IV menſis Auguſti
anni Juliani XVIII. Præterea Africanus
exiſtimans, Chriſtum mortuum eſſe duo-
bus Geminis Coſſ. anno nempe Eræ Chri-
ſtianæ XXIX, tradit, Phlegontis ecli-
pſim accidiſſe Olympiade CCII, anno
II; cùm tamen menſe Martio illius anni
Dionyſiani curreret annus quartus Olvym-
piadis vulgaris CCI. Neque ſibi contradi-
cit Africanus, quando in alio Fragmento à
Syncello pag. 323. recitato, modò dicit, ecli-
pſim illam accidiſſe anno II Olympiadis
CCII, modèò anno IV Olympiadis CCI.
Sed ad Majorem explicationem utrumque
computandi modum adhiber, Sicut nec ſi-

bi

LXIXV
Suce
in 09
puln
zutmul
enger.

Urw.
Byoche
erymi
na Urbi⸗
nlite

INxv.
hmgie.
el in H.
te gle⸗

Mngue de-
N. Aate.

WV..
1.⸗Ohmyiat
. Smallt
na.
.
QO-=
ci⸗
ud
4
4*
*
las
ſti
nus
lo⸗
i⸗
ech⸗
nno

de Periodo Græco-Romana. XIV

bi ibidem contrarius eſt, quando addit, mo-
dò Chriſtum paſſum eſſe anno XV Tiberii,
modò anno XVI ejuſdem Imperatoris;
quod aliqui Orientales, ut diximus, omnes
annos cum civili incipiant, ideo que & XVI
Tiberii vel autumno anni Chriſti XXVIII,
vel verno tempore anni Chriſti inſequentis.
Denique num. XXXI egregium Africani
locum retulimus, in quo is in putandis an-
nis Olympiadicis vulgares Olympiades ad-
hibert.
LXxXVI. Verùm, Georgius Syncellus nunquam
Gucetus alia numerandi rfatione quàm iſta utitur;
„ 4 n. ideoque hæ Olympiades Syacellianæ appel-
* ndis landæ, ne cum aliis confundantur. Is pri-
ſemper ſili mam Olympiadem collocat anno mundi
conſtat. ſecundùm Alexandrinos 4726. ex quo de-
cem numeris abjectis, pervenimus ad an-
num Antiochenum 4716. Non opus eſt id
exemplis demonſtrare; cùm, ur dixi, nun-
quam alio modo Olympiades Syncellus
uſurpet. Scriptor anonymus, qui Chroni-
con edidit ab Orbe condito ad annum xIII
Alexandri Imperatoris, & extat tomo 2.
Antiq. Lect. Caniſii, ſcribit anno XIII Ale-
xandri exactas eſſ. Olympiadas CCLIII,
id eſt, annos M XII. Sunt, inquit, omnium
Olympiades uſque ad annum XIII Alexandri
Caæſaris Olympiades CCLIII, quæ ſant anni mil-
le duodecim. M. Antonius Capellus pag. 129.
ſui Opuſculi de Paſſione Dominica, hunc lo-
cum adhibet, ut oſtendat, annum primum
Olympiadis CXCIV conjungendum eſſe
cum anno Juliano XL, non verò, ut vulgòè
fit, cum anno juliano XLII. Nam occi-
ſus eſt Alexander, Severo & Quinctiano Coſſ.
anno nempe Chriſti CCXXXV, anno
Imperii XIII abſoluto. Quare, ſi annum
primum Olympiadis CCLIV ſtatuas in
Conſulatu Severi & Quinctiani, primus an-
nus Eræ vulgaris incurret in annum ſecun-
dum Olympiadis CXCV. Hæc Capellus.
Ad quam objectionem Petavius non habet
quid reſpondeat. Verùm, Olympias qui-
dem vulgaris CCLIII abſoluta eſt anno
Chriſti CCXXXVII, & Olympias CCLIV
inchoata; ſed Anonymus iſte non alio mo-
do Olympiades putat quàm Africanus &
Syncellus, ideoque Olympiadem CCLIII

abſolvit anno Chriſti CCXXXV; ſicque

accuratè ſcribit, anno XIII Alexandri
Imp. evolutas eſſe Olympiades CCLIII,
annoſque Olympiadicos M XII. Hoc ita-
que Olympiadum genus à Chronologis
prætermiſſum, diligenter impoſterum no-
tandum.
Epocha à Roma condita in tribus diver-
ſis Periodi Græco-Romanæ annis pariter

LXXXVIII.
Epocha

arronia-

„aæ Uybi, Collocanda. Anni Varroniani, qui magis

condita, frequentes, & quibus Romani uſi ſunt in

publicis monumentis, proficiſcuntur ab an-
no Periodi Græco-Romanæ 4741. Cyclo
Solis XIII. F E. Lunæ IX, Indict. I, anno
tertio Olympiadis ſextæ, eoque deſinente.
Roma enim undecimo Kalendas Maii juxta

communem opinionem condita. Petavius

lib. 6. de Doct. Temp. cap. 50. de capite
annorum ab V. C. locuturus ait: Romæ
conditum in Palilio conferunt Scriptores, qui
dies Xl Kal. Maias, id eſt, Aprilis XXI, in
luliano Kalendario conſtitutus eſt. Olim vero,
& ſub ipſum Natalem Erbir, cui Iuliano menſi
4c diei competeret, inveſtigare dificile eſt. Fe-
rum, quemadmodum Iuliana forma tanto poſt
Vrbem conditam intervallo uſurpari cæpla prop-
ter anni commoditatem wpoανπππα ad ante-
riora tempora porrigitur; ita & Palilia, ſive
Natali rbis, fictione quadam in Aprilu XXI
die retinetur. Quin etiam poſt eundem Inlia-
num annum receptum, qui à Kalend. Ianua-
rits orditur, annorum Vrbis epocha ab iiſdem
Kalendes fere procedit; niſi aliter Scriptores
quoſalam intellexiſſe, certis ex con jecturis poßit
colligi. Ad hac, varia annorum civilium ini-
tia conſiaeranda ſunt, ut in Olympiadico anno.
Nam plerique, ut anmi popularis, ita & Romani,
Vrbiſque conditæ primordium ab autumno de-
ducunt. Quæ doctè ab eo obſervata.
Anni Capitolini, ſic dicti quòd Verrius LXXXIX
Flaccas in Faſtis Capitolinis eos uſurpet, Anni Ca-
exordiuntur anno Periodi Græco Romanæ bitolin: &
4742. Cyclo Solis XIV D. Lunæ X, In- Hominia-
dict. II, anno quarto Olympiadis ſextæ, eo-“.
que finiente. Tertia Urbis epocha incipit
anno Periodi Græco Romanæx 474z. Cyclo
Solis XV C. Lunæ Xl, Indictione IIIL.
anno primo Olympiadis ſeptimæ, eoque
deſinente. Frontinianam eam appello, quia
eàâ utitur Frontinus, qui Imperatoris Nervæ
tempore floruit in egregio libello de Aquæ-
ductibus urbis Remæ. In Prolegomenis ad
Diſſertationem Hypaticam num. X V de hac
Era locutus ſum, poſtquam in lucem emiſ-
ſam Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari pag.
27. in dubium revocavit, an Frontinus di-
verſam à Varroniana epocham uſurparit; il-
lud tamen extra controverſiam eſſe debet.
Docet Frontiaus lib. i. Conſulatum Cæſaris
Auguſti v. g. M. Lelio Volcatio Collegà in-
cidere in annum Urbis DCCXIX: qui
tamen Conſulatus, ut rectè vidit Onu-
phrius, concurrit cum anno urbis Varro-
niano DCCXXI. Inſuper Conſulatum
M. Plautii Hypſæi & Fulvii Flacci Frontinus
cum anno Urbis DCCXXVII copulat,
qui tamen pertinet ad annum urbis Varro-
nianum DCCXXIX, ut legitur eo anno
apud Onuphrium. Denique Frontinus an-
num Urbis DCVIII cum Conſulatu Ser-
vii Sulpicii Galbæ & L. Aurelii Cottæ con-
nectitz;

2 . .
Xlvi 6 Diſſertatio
nectit; cùm tamen anno urbis Varroniano potins confunderem propter vulgò receptam an-
DCX urterque Faſtis nomen dederit, ut eſt norum Varronis rationem, quam omnes ferk,

rium. Quando itaque Frontinus prater admodum paucos, ſequi liquet. At quem-
admodum qui Eram Chriſtianam ab anno

Juliano XL, vel inſequenti exordirerur,
quèòd eam opinionem longè Dionyſiana

apud Onuph
ait: Caius Caſar altero Imperii ſui anno, M.
Aquilio Iuliano, P. Nonio Aiprehate Coſſ anno

Vrbis conditæ D C ν υ AuAuos ductus inchoavit;
apparet, errorem in numeros irrepſiſſe, le- probabiliorem arbitrarctur, omnia ſuſde-

gendumque, anno Urbis conditæ DCCIXGC. que verteret: ſic Onuphrius, ſi Conſilium
Nam ſecundus Caii Caligulæ annus in- illud executus fuiſſet, in magnam repre-
choatur die XVI menſis Martiü anni Chri- henſionem incurriſſet. Poteſt igitur quili-
ſti triceſimi octavi, quo annus urbis Varro- bet ſententias ſibi probabiliores vilas am-
nianus ſeptingenteſimus nonageſimus pri- plecti, non item ab Eris ſemel receptis re-
mus à Kalendis Januariis in curſu crat. cedere.
Sctiptores enim Hiſtoriæ Auguſtæ annum Epocha Nabonaßari apud Ptolemæum, XCI.
Urbis cum Conſulatu de more incipiont, ut alioſqe Aſtronomos frequenter occurrit; an. ANe⸗
mox dixi. Quod non animadvertit Card. apud Auctores Eccleſiaſticos nunquam. vvalurer.
Noriſius, cùm loco citato dicat, duos illos Quare licèt ea celeberrima ſit, heic tamen
dudus inchoatos inter diem XVI Martii breviter de illa agam. Fuit Nabonaßarus
& XXI Aprilis, quo annum urbis Varro- Chaldæorum Rex, à cujus primordio Baby-
nianum DCCXCI cœptum fuiſſe cxiſti- lonii no vam Eram inſtituerunt, & ab illis
mat. Nam præterquam quòd Frontinus Erà eam Ægyptii accepere. Ejus exordium eſt
Varronianâ nunquam utitur, anni Urbis de in Anno Periodi Græco-Romanxæ 4747.
more cum Conſulibus inchoati, imo & à Februarii die XXVI, ferià IV, ante Chri-
Scriptoribus Orientalibus ab autumno cum ſtum 747. Annorum Nabonaſſareorum ea
anno populari aliquando repetiti; ſaltem id conditio eſt, ut quarto quo que vertente, ca-
de aliarum Erarum annis neégari non po- put anni retro abeat, & unum anticipet
teſt. Hanc numerandi rationem à Fronti- diem. Exempli gratiàâ: primus dies Thoch,
no uſurpatam, qui eum Notis illuſtrarunt, qui ſemper primus ceit Ægyptiorum menſis,
cCum non obſervaſſent, varios annos Urbis incipiat hoc anno Kalendis Januariis, poſt
in nobili illo Opuſculo corruptos emenda- annos I V incipiet Decembris XXXI, poſt
re non potuere. Onuphrius lib. I. Faſtorum VIII Decembris X XX, & ita deinceps.
pag. 18. mentionem facit variorum Anti- Hinc annus iſte Vagas appellari conſuevit.
quorum, qui primo anno ſeptimæ Olympia- De hac Era videndus Petavius parte 2. Ra-
dis deſinente Urbem fuiſſe conditam cre- tionarii Temporum lib. I. cap. 12. ubi fusè
didere, nulla Frontini mentione facta; eam explicat.
quem tamen hanc ſententiam tenuiſſe alibi Proxima deinde epocha à morte Alexau- xXCII
ſupponit. dri ducitur, quæ & titulo aannorum Philip- Anni Phi-
C. Onuphrius loco laudato dicit, Q. Fa- pi memoratur. Georgius Syncelius repre-lippi &α
. i, ſicun- bium Pictorem in Annalibus rectè ſcripſi- hendens Panadorum, quòd anno mundi wortis Ale-
dun Ehii ſe, Urbem conditam primo octavæ Olym- 5493. Incarnationem illigarit, ait: Cuſus vanari.
inchoato anno Periodi Græco- ille errors occaſionem habuit, ex eo quba in

Pictorem. Pladis anno,

Romanæ 4746. Quam opinionem Uſſetius
in Annal. Vet. Teſt. ad annum Periodi Ju-
lianæ 3966. amplectitur; utque cum co Pe-

riodi Julianæ anno opinionem ſuam illiget, ditorum Canonum ratiocinia deſxit; initium XCI
putat, ex Fabii Pictoris ſententia, ante ini- ſlatuit gyptiaci anni, alque Caci, in prima Arni &
. . .„. .,1° *% . . - . . . „ . A
tium Olympiadis VIII, in feſto Palilitio, die Thoth, primi NRg)btiotunm menſis Augisſti leucida-
. 2 rum.

XI Kalend. Maii Urbem à Romulo condi
cœptam eſſe. Verùm Solinus cap. 2. eam
opinionem referens, dicit tantùm, Romam
octava Olympiade conditam Pictori pla-
cuiſſe, nulla diei Urbis natalis mentione fa-
Gta. Subjungit Onuphrius: Animus aliquan-
do fuit Piétoriss annorum ralionem in digeren-
dis meis Faſtis ſequi, quam ceriè, niſi veram,
teteris tamen omnibus certiorem eſſe exiſtimo.
verùm, cum viderem omnes quotquot extant
Hiſtoriæ Romanæ Scriptores, vel Varronianam
ſemtentiam ſequi, vel uno aut altero anno tan-
tm ab eo recedere, Id facere omiſi, ne dum
hac ipſa annorum ſerie eos ilaſtrare nitor, pſos

anno primo Philippi. Anidai gqui Alexandro
Macedoni primus in regnum ſucceßit; eodem
videlicet, in quo & Claudius Ptolemaus exbe-

XXIX, quod ad eandem epocham tevolvitur.

Hoc vero tempus citra controverſiam anno
mundi 51 70, tribunur. Qiæ accuratè in mul-
tis à Panadoro ſcripta fuerant, ſed àa Syncel-
lo non intellecta, ut mox videbimus. Cùm
itaque Periodus Græco Romana aliud non
ſit, quàm Era mundana Panadori ad annum
Julianum accommodata, liquet, epocham
annorum Philippi & mortis Alexandri con-
ſignari in Periodo Græco-Romana 5170
Gyclo Solis XXII A. Lunæ I, Indict. X,
licèt Alexander Magnus menſe Maii anni
inſequentis obierit, ut in Apparatu ad Criti-
cam noſtram diximus. Liquet ſecundò, eam

Eram

cn⸗ nos Chriſti „cxX hujuſmodi Era abjiciendi ſes in averſa Numiſmatum ſuorum parte
naſarei ſemper anni illi CCCXXIV. Denique ſigaum arietis cum Sole conjunctum expri-
notanda hallucinatio Georgii in verbis ejus mere ſoliti eſſent. Antiochia autem totius
ciratis: qui cùm ſequatur Eram mundanam Syriæ Metropolis erar. In Hiſtoria Eccle-
Alexandrinam, ideoque annum primam ſiaſtica aliquando hæc Era occurrit, eâque
Philippi & mortis Alexandri cum anno Chriſtiani Syri & Arabes etiamnum utun-
mundi 5I80. jungere debuiflet, laudat ta- tur. HM
men Panadotum, in co quòd cum Philippbi Albategnius Aractenſis, celebris Mathe- SSõ
annhum cum anno muandi SIe. copalarit, maticus, Eram Dilkarnain; ſeu Seleucida- 3 Vu
noa advertens, Panadorum Eræ mundanæ rum, cum Syris ſuis ab initio menſis Elul, Septemb.
Antiochenæ ſectatorem juxta propriam ſive Septembris inchoat; quod cùm non inchoati.
ſententiam rectè calculos poſuiſſe, ideoque animadvertiſſet Petavius lib. 10. Cap. 12. pu-
fuiſſe tunc in curſu apud Alcxandrinos an- tavit, Albategnium anno vago Dilkarnain
nos mundi 5180. cui ſi adjicias annos Phi- uſum eſſe; licèt conſtet, eum annos Julia-
lippi & mortis Alexandrini CCCXXII, nos ac fixos uſurpaſſe. Ait enim Petavius:
qui flaxerunt ante Julianum XLIIL muͤn- ADE‿uinoctium autumnale, quod anno Chriſti
dique SSol. quo Georgius Chriſtum incar- DGαι0α☛ LXXXII Albategnius obſervavit;
. natumputavit, colliges annum mundi 5Sot. Septembria die XIXdeprehenſum eſſe memorat
alioquin habebis tantum annum 5491. id- auno Dilkarnain MCXOIV, peſ Alexanudri
que accuratè ſecunduùm ſententiam Pana- mortem MDCVI. Non poteit annus Dil-
dori, ſed malè ſecundùm ratiocinia Gcor- karnain &ſſe Iulianus, quippe annus Chriſti
. gii. Is aunus mundi 5170. Georgio proba- DCCCLXXXII eü Peniodi Iulianaæ FF595.
rus, fuit unum ex fundamentis, quibus de quo detracts 4401. relinquunt 1194. ut ab
cn Petavius in Auctario lib. 8. cap. I. innixus Octobri anni 5595. inierit aunus 1194. Atqui
1r 68 ſcripſit, Geumgium §. Maximum lioſque reher hic pſe annus Anguſto menſe, qui octo-
inni Alr. Incarnationem Chriſti cum anno Juliano em antecéßit. Fuerit igitur annus Dilkar-
leean LIV, annoque mundi Fol. conjunxiſſe, nain iſte vagus, & à Thoth Nabonaſſares
1 quia ſcilicet non obſervarat errorem Geor- cæperit openet, qui Ilanuarii XpF anni Chrifſti
. gii, qui numerare debebat annum mundi DOGLXII congruit. Ita Petavius.
. 5180. uti dixi. „ Verum annus ille Dilkarnain MCXCIV
XCiit Græci duodecim poſt Alexandri Magni cœptus eſt anno Chriſti DCCCLXXXII,
: Se- obitum annis, adeoque ſub Seleucidarum non à die XV Januarii, ſed à Kalendis Sep-
lucda- Imperio, novam Eram inſtituerunt, ab co tembribus ejuſdem Chriſti anni, ideoque
39 rum. tempore deductam, quo Selcucus in Aſia die XIXSeptembris, in quem Albategnius
6 regnare cœpit. Eſt is annus Periodi Græ- illud 5Æquinoctium confert, jam in curſu
. co Romanæ 5182. Cyclo Solis VI G. Lunæ erat; licèt Auctores, qui hanc Eram in annis
6 XIII, Indict. VII. Dicitur Alexandrea, fixis adhibent, communiter annum à menſe
⸗ quod ab Alexandri M. ſucceſſoribus inſtitu- Oétobri exordiantur. M
ra fuerit. Vogçatur & ab Arabibus Era Dhil- Era Antiochenaæ, cujus frequens apud Græ- XCV.
mn kanain, ſeu Terich Dhil karnain, id eſt, ba- cos Annalium Scriptores mentio, procedit Meni An-
ön bentis duo cornua. In Syrorum certè Num- ab anno Periodi Græco-Romanæ 5445. Cy- kucheni.
n mis eſt effigies Regis imberbis, cornibus celo Solis XVII A G. Lunæ X, Indict. XV.
m arietinis, & Orientales Reges in honorem Ejus caput à Kalendis Octobris Scaliger,
- Alexandri Alexandrum ipſum cornuta ſpe- Calviſius, Petavius aliique paſſim repetunt.
70 cie Nummis ſuis imprimebant, quòd Ale- Scd, ut rectèe Uſſerius in Annal. ver. Teſt.
. xander ſe filiim Ammonis ſive Jovis Corni- annos Antiochenos incipere à Kalendis Sep-
ni geri exiſtimari voluiſſet. Denique Judæi eam tembiis extra omnem poni debet contro-
⸗ Eram Contractuum appellant; fortè quòd verſiam. Quod licèt ipſe nullo argumento
illam ad obſignandos contractus adhibe- probet, heic tamen ex Evagrio oſtendam;

de Periodo Græco-Romana.

Eram Philippi appellatam, non a Philippo
Alexandri M. patre, ut putabat Scaliger, ſed à
Philippo Aridæo Alexandri Magni ſucceſſore
nomen illud ſortitam eſſe. Neomenia Thoth
poſtea fixa fuic, & Ægyptiacus annus vagus,

ac ſolutus, auni Juliani frænis cohibitus eſt,

ut infrà oſtendam. Annus à morte Alexan-
dri Julianus à Kalendis Octobris, vagus ve-
rd à XII Novembris, quando ſcilicet hic
inchoatus eſt, initium ſumit. Cùm porro
Era Chriſtiana incipiat in anno ab obitu

Alexandri CCCXXIV, ad eruendos an-

W
XIvii
rent. Duplex eſt autem horum annorum
initium. Ab aliquibus enim à verno temꝑo-
re & à Niſan judaico; ab aliis verò ab au-
tumno & Tiſri inchoantur. Præterea inter-
dum Lunares anni; interdum Juliani uſur-
pantur & fixi. In libro primo Machabæo-
rum anni Græcorum à verno menſe: in po-
ſteriore ab autumno ſequenti progrediun-
tur. Obſervat autem Vaillantius Vir clariſ-
ſimus in Miſtoria Regum Selencédarum, Syrixæ
Reges ab Æquinoctio verno annum ince-
piſſe; quod inde colligit, quòd Antiochen-

S&&

xlvii Diſſertatio de Periodo Græco-Romana.

& in ſecundo Tomo Criucæ ad Ahnales Ec-
cleſiaſticos magis confirmabo. Evagrius lib. 2.
cap. 12. loquens de terræ motu, quo An-
tiochia coneuſſa, ait: Anno ſecundo Imperii
Leonis, ingens terræ motus ac ſuccuſſio contigit
Amiochiæ. Accidit autem ingens hæc calamitas
anno quingenteſime ſexto à conditu Vrbis An-
tiochiæ, circa horam nocti quartam, die quarto
decimo menſis Gorpæi, quem Romani Septem-
brem vocant; imminente die Dominico, Indi-
Giione undecima. Baronius & Valeſius in
Notis ad Evagriam hunc terræ motum ad
annum Chriſti CDLVIII referunt, exi-
ſtimantes, annos Antiochenos ante Kalen-
das Octobris non incipere; neque adver-
tentes, loco, anno ſecundo Imperii Leonts, le-
gendum eſſe, anno primo Imperii Leonis.
Evagrius itaque, cùm terræ motum factum
eſſe dicat Indictione xXI, quæ Kalendis Sep-
tembris anni Chriſti CDLVIIinchoatur
manitfeſtè oſtendit, ſe annum à Kalendis
Septembribus exordiri; ſi enim anno inſe-
quenti CDLVIII illum contigiſſe putaſ-
ſet, non Indictionem XI, ſed Indictionem
XII numeraſſet, ut manifeſtum eſt. Præ-
terea dicit, illum accidiſſe circa horam noctis
quartam, die XIV Septembris, imminente
die Dominica, die nempe Sabbati, quæ anno
Chriſti CDLVII cum die XIV Septem-
bris concurrit: erat enim littera Dominica-
lis F. Senſere difficultatem Scaliger, Calvi-

ſius & Petavius, quam ut ſuperarent, verba

Græca Evagrii corruperunt, & hoc modo
verterunt: Illaceſcente die Dominico, die XIV
Sepitemb. quaſi terræ motus non die Sabbati
exeunte, ſed die Dominico incipiente ac-
cidiſſet. Verùm prava hæc verſio; cùm Græ-
cus Evagrii textus habeat, kααιααα½½ ν7ααε

« id eſt imminente die Dominico, ut rectè
vertit Valeſius, qui tamen difficultatem
Chronologicam non ſolvit. Loquitur ita-
que Evagrius non de die Dominico, ſed de
eo qui illum antevertit. In annis Antioche-
nis, qui poſt Chriſtum natum fluxêre, habe-
tur Era Chriſtiana, poſtquam XLVIII,
qui eam anteceſsèêre, abjeciſti.
Anni Actiaci, ſive Auguſtorum, ut Cen-
ſorinus lib. de die natali appellat, vel, ut Pto-

XCVI.
Anni Age

guſtorum.

lemæus, Imperii Auguſtei, non ab ipſo anno τÿnptiaci

Actiacæ victoriæ, ſed à ſequenti inchoantur
apud Ægyptios; & quidem à N XIX men-
ſis Auguſti anni Periodi Græco-Romanæ
5464. Cyclo Solis VIII E. Luuæ X Indict.
IV. Erat quidem dies X XXI Auguſti. ſed
juxta vitioſam intercalandi rationem Ro-
mæ tunc uſurpatam Auguſti X XIX dies
dicebatur. Alii epocham hanc applicant ad
annum vagum Ægyptiorum, aliique ad an-
num fixum Alexandrinorum. Deſultorii
itaque & retrogradientis anni formà, uſque
ad cladem Antonii & Cleopatræ, Ægyptii
uſi ſunt; & poſtea cum jusgo Romano, mo-
dum pariter anni Romani, ſeu Juliani imi-
tati ſunt; licet non defuerint Scriptores apud
eos, qui antiquam anni formam retinuerint.
Anni Auguſtorum Romani, quorum Cen-

XCVII.

ſorinus meminit, teſtaturque eorum initium Anni An-
procedere ex Kalendis Januariis anni, quo Si ,

Conſules fuerunt Auguſtus VII& Agrippa
III, proficiſcitur ab Anno Periodi Græco-
Romanæ 5467. Cyclo Solis XI A. Lunæ
XIII, Indict. VII. Inſtituta ea Era, cùm omne
populi Senatuſque Imperium ad Auguſtum
tranſlatum eſt. Mitto alias epochas, utpote
minus uſitatas, & huic Diſſertationi finem
impono.

FINIAX

VETERUM

omani⸗

—. —

— „ —

XcVI.
knni
orum.

uaci.

XCVII.
Auni A.
mn
Rommant⸗

.

XN —

PONTIFICUM ROMANORUM
ChaATALOGI DECEM
Gα UM Chronologia Pontificia Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ Pars

ſit, adeo neceſſaria, mirum accidit, quod ante noſtra fe-
2è tempora, de ea in integrum reſtituenda, tollendiſque,
A% quæ in ea occurrunt difficultatibus, ſeriò cogitatum non
& fuiſſe videatur. Quid enim certi eſſe poteſt, ubi incerta
ſunt tempora, nec quot quiſque Pontifex Romanus annis,
ac quando Pontificatum inierit, & Eccleſiam regendam ſucceſſori reli-
querit, exploratum eſt? Ab hac curà ſuſcipienda viros eruditos plura ni
fallor averſos reddidêre, ſed præcipuè omnes Anaſtaſü, ſeu libri Ponti-
ficalis editiones hactenùs in lucem emiſſæ, quæ adeo ſunt imperfectæ, ut
Fabrotus, qui ultimam adornavit cum pleriſque variis lectionibus, ex
variis MSS. codicibus deſumtis, quas calci Operis adjecit, ibidem fa-
teatur librum Pontificalem mendis ſcatere, ſeque eo fine lectiones illas
adjeciſſe, ut earum ope aliqua alia editio caſtigatior curari poſſit. Hol-
ſtenio in mentem venerat provinciam illam ſuſcipere, jamque priorum
Pontificum Vitas uſque ad Felicem I V, juxta quatuor aut quinque præ-
ſtantiſſima MSS. emendaverat, quæ nuper Scheleſtratius, in libro, cui
titulum fecit, Antiquitas Eccleſiæ, publicayvit. Veruùm liber Pontifica-
lis adeo corruptus in numeris præſertim, ut non ſolum MsS. illa, cum

varia alia ſuperſint, non ſufficiant, ſed etiam Catalogi veterum Pontiſi-

cum, qui ex eodem variis temporibus excerpti fuêre, omnino requiran-
tur, ut quid libri illius Auctor, qui nonniſi ſeculo decimo quarto Ana-
ſtaſio tribui, & ſub ejus nomine citari cæpit, verè ſcripſerit, liquidò
innoteſcere poſſit. Quare cum liber ille ex veterum Pontificum catalogis
emaculari poſſit, decem hactenus ineditos ex Bibliothecis Regia, Col-
bertina, & Thuanea deſcriptos hic ſubjicere viſum eſt, Pontiſicibus qui
in is deſunt, & identidem annis Chriſti in margine additis.

1

Catalogi Veterum

êcl
CATALOGUS PRIMUS

EX MS. BIBILIOTHECE COLBERITIN,Æ£
Num. 4305.

Anao Chriſti
SExCVIIOE

An. Chriſti

CGXEVI.

Etrus ſedit annos X X V menſem I dies
VIII.
Linus annos XV m. III dies XII.
Cletus annos XII m. I d. X I. ceſſavit Epiſ-
copatus dies X X.
Clemens annos INX m. I I d. X. ceſſ. Epiſc. dies
XX II.
Anaclerus annos XII m. X d. VII. ceſſ. Epiſc.
dies XIII.
Evariſtus annos XVII m. VI d. II. ceſſ. Epiſc.
d. X IX.
Alexander an. X. m. VI d. II. ceſſ. Epiſc. d.
XXXV.
Sixtus an. N m. IV d. XXI. ceſſ. Epiſc. m. II.
Telesphorus an. XI m. III d. XXII. ceſſ. Epiſc. d.
VII.
Hyginus an. I V m. III. d. VI II. ceſſ. Epiſc. d.
I V.
Anicetus an. XI m. IV d. III ceſſ. Epiſc. d. XVII.
Pius an. XI. m. IV d. XXI. ceſſ. Epiſc. d. XIV.
Soter an. IX m. VI d. XXI. Ceſſ. Ep. d. X XII.
Eleutherus an. X V m. VI d. V. ceſſ. Epiſc. d.
XVI.
Victor an. N m II d. X. ceſſ. Epiſc. d. XII.
Zephyrinus an. XVIII m VII d. X. ceſſ. Epiſc. d.
VI.
Caliſtus an. V m. II d. X. ceſſ. Epiſc. d. VI.
Urbanus an. IX m. X d. XII. ceſſ. Epiſc. d. XXX.
Anteros an. XII. m. I. d. XII. ceſſ. Epiſc. d. XIII.
Pontianus an. X X m. V d. II ceſſ. Epiſc. d. X.
Fabianus an. XIV m. I d. X. ceſſ. Epiſc. d. VII.
Cornelius an. II. m. II d. III. ceſſ. Epiſc. d. X XXV.
Lucius an. III m. III. ceſſ. Epiſc. d. XXXV.
Stephanus an. VI m. VI d. Il ceſſ. Epiſc. d. XXII.
Sixtus an. II m. X. d. XXIII. ceſſ. Epiſc. annos II
Dionyſius an. II m. III d. VII. ceſſ. Epiſc. d. V.
Felix an. IV m. III d. XKV. ceſſ. Epiſe. d. V.
Eutichianus an. VIII. m. X d. III. ceſſ. Epiſc. d.
VIII.
Caius an. NI M. IV d. XII. ceſſ. Epiſc. d. XI.
Marcellinus an. VIII m. II d. XX V. cefſſ. Epiſc.
an. V m. VI. d. XXV.
Marcellus an. V m. VI d. X XI. ceſſ. Epiſc. d.
Euſebius an. V m. I d. III. ceſſ. Epiſc. d. VII.
Melchiades an. IV m. VII d. VIII. ceſſ. Epiſc. d.
XVII.
Silveſter an. XXIII m. X d. XIII. ceſſ. Epiſc. d.
XV.
Marcus an. II m. VIII d. XX. ceſſ. Epiſc. d. XX.
Julius an XV m. II. d. VL ceſſ. Epiſc. d. X XV.
Liberius an. X VI m. VII d. III. ceſſ. Epiſc. d.
VI.
Felix an. I m. III d. II. ceſſ. Epiſc. d. X XXVIII.
Damaſus an XVIII m. II d. X. ceſſ. Epiſc. d.
XXXI.
Siricius an. XV m. XI d. XXV. ceſſ. Epiſc. d.
XX.
Anaſtaſius an. II d. X XVII. ceſſ. Epiſc. d. XXI.
Innocentius an. NV. m. II d. XX. ceſſ. Epiſc. d.
XXII.

Zoſimus an. I m. VIII d. XXV. ceſſ. Epiſc. d. X.
Boniacius an. III. m. VIII. d. XIII. ceſſ. Epiſc. d.
III.
Celeſtinus an. VIII m. I d. I X. ceſſ. Epiſc. d.
Sixtus an. VIII d. XIX. ceſſ. Epiſc. d. XXII.
Leo an. XXI m. I d. XXVII. ceſſ. Epiſc. d. VIIk. Anno Chrſti
Hilarus an. VI m. III d. X. ceſſ. Epiſc. d. X. ccCCX L.
Simplicius an. KV d. VI. ceſſ. Epiſc. d. VI.
Felix an. VII m. XI d. XVIII. ceſſ. Epiſc. d. V.
Gelaſius an. IV m. VIII d. IX. ceſſ. Epiſc. d. VII.
Anaſtaſius an. I m. XI d. X XIV. ceſlſ. Epiſc. d.
VII.
Hormiſda an. X. m. IX d. XVII. ceſſ. Epiſc. d.
VII. .
Joannes ann. II m. VIII d. X V I. ceſſ. Epiſc. d.
LVIII.
Felix an. IV m. II d. III. ceſſ. Epiſc. d. III.
Bonifacius an. II d. XXVI. ceſſ. Epiſc. m. I I. d.
XV.
Joannes an. II m. IV d. VI. ceſſ. Epiſc. d. XVI.
Agapetus m. XI d. X IX. ceſſ. Epiſc. d. X LVII.
Silverius m. V. d. XI. ceſl. Epiſc. d. I.
Vigilius an. X VI m. VI d. XXV. ceſſ. Epiſc. m.
III d. V. .
Pelagius an. I V m. X d. XIX. ceſſ. Epiſc. m. II I
d. XX. B
Joannes an. XIIm. XI d. XXVI ceſſ. Epiſc. m.
III d. X.
* *Benedis
Pelagius an. X m. II d. X. ceſſ. Epiſc. m. VI d. Etus I.
XXV.
Gregorius an. XIII m. VI d. X. ceſſ. Epiſc. m. An. Ch.
Vd. XVIII. pPprxc.
Sabinianus an. I. m. V d. VIII. ceff. Epiſc. m. Al d.
XXVI. .
Borüſteius m. VIII d. XXII. ceſſ. Epiſc. m. X d.

*Bonifas
Bonifacius an. V m. X. cefl. Epiſc. d. XIII.
Honorius an. XII m. XI d. XXVII. Epiſc. an. I.
Severinus an. II d. IV. ceſſit Epiſc. m. III d.
Bonifacius an. V m. VIII d. XII. ceſſ. Epiſe. m.
VI d. VI.
Joannes an. I m. VIII d. XVIII. ceſſ. Epiſc. m.
I. d. XIV.
Theodorus an. VI m. V d XIX. ceſſ.Epiſc. d. LII.
Martinus an. VI m. I. d. XXVI.
Eugenius an. III m. IX d. XXIV. ceſſ. Epiſc. m. I
d. XxxxX.
Vitalianus an XIV m. VII. ceſſ. Epiſc. m. II d.
XIV.
Adeodatus an. IV m. II d. V. ceſſ. Epiſc. m. IV. d.
XV. .
Donus an. I. m. V. ceſſ.Epiſc. m. II d. XV.
Agatho an. II m. VI d. IV. ceſſ. Epiſc. an I m. VI.
Leo m. X d. XIX ceſſ. Epiſc. m. X d. XXI.
Benedictus m. X d. XII. ceſſ. Epiſc. m. II. d. XV.
Joannes an. l d. IX. ceſſ. Epiſc. m. II d. X VIII.

Conon

nnrC,
pcα½

ſoanne
VI1.

er Clri
cln

, Vi
AC Rei Z
cIeriI. (.

Inns Chriſi

ccekl.

1enids
Mul.

.

Bonifd
eiu ll.

— F*

ne

Anno Chriſti
PDCLxxxXVII.

* oannes

YII.

Anno Chriſi
CCLXXII

An. Ehriſti
cxCVII.

An. Ch.
SCXCVI

Pontificum Romanorum.

Conon m. XI. ceſſ. Epiſc. m. Il d. XIV.
Sergius an. X III m. VII d. XXIV. ceſſ Epiſc. d. L.
Joannes an. III m. II d. XII. ceſſ. Epiſc. m. 1 d.
XVIII.
*
Siſinnius d. XX. ceſſ. Epiſc. m. I d. X I’I.
Conſtantinus an. VII d. XV. ceſſ. Epiſc. d. XL.
Gregorius an. XV m. VIII d. XXIV. ceſſ. Epiſc.
d'xXXvV.
Gregorius an. X m. VIII. d. XXIV.
Zacharias an. X m. IV d. XIV.
Stephanus an. V d. XXIII. ceſſ. Epiſc. d. XXXV.
Paulus an. X m. I. ceſſ. Epiſc. an. L m. I.
Stephanus an. IV m. V d. XXVII. ceſſ. Epiſc. d.
VIII,
Hadrianus an. XXIII m. X d. XVII.
Leo an. NXX m. V d. XVII.
Stephanus an. VII
Paſchalis an. VII d. XVII.
Eugenius an. III m. VIII d. XXIII.
Valentinus d. XL.
Gregorius an. XVI.
Sergius an. III.
Leo an. VIII m. III d. V.
Benedictus an. II m. VI d. VI.

CATALOGUS SECUNDVUS
Ex MS. Ejuſdem Bibliothecæ

Etrus an. X X““VVm. II d. III.
Linus an. XI m. III d. XI.
Cletus an. XII m. I d. XI.
Clemens an. INX m. I d. XI.
Anacletus an. XIII m. X d. VII.
Evariſtus an. IX d. II.
Alexander an X m. VII d. II.
Sixtus an. X m. II d. I.
Teleſphorus an. XXIm. III.
Hyginus an. IV m. III d. IV.
Pius an. XIX m. IV d. III.
Anicetus an. XI m. IV d. III.
Soter an. IXä m. VI d. XXI.
Eleutherius an. XVm. III d. II.
Victor an. Xm. II. d. X.
Zephyrinus an. I Xm. VII d. X.
Caliſtus an. VI m. I d. X.
Urbanus an. IV m. X d. X I.
Pontianus an. VI m. V d. II.
Anterus m. I d. XII.
Fabianus an. NIV m. XId. XI.
Cornelius an. II m. II. d II.
Lucius an. I II m. III. d. 11I.
Stephanus an. VII m. V d. II.
Sixtus an. I m. X d. XXlII.
Dionyſius an. VII m. II d. I V.
Felix an. III m. III d. XXV.
Eutichianus an. I m. I d. I.
Caius an. XI m. IV d. XII. J
Marcellinus an. I X m. I V d. III.
Marcellus an. Vm. I V d. XII.
Euſebius an. VII m. V. d. III.
Melchiades an. IV.
Silveſter an. XXIII m. X d. XI.
Marcus an. II m. III. d. XI.
Julius an. XII m. II d. III.
Liberius an. VI m. III d. I V.
Felix an. I m. III d. II.
Damaſus an. XV. m. III d. XI.
Siricius an. X V.
Catalogi Pontificum,

Anaſtaſius an. III d. X.
Janocentius an. XII. m. II. d. X I.
Zoſimus an. I m. III d. X I.
Bonifacius an. I I I. m. VIII d. V II.
Celeſtinus an. I X m. X d. XVII.
Sixtus an. IX d. XIX.
Leo an. XXXI m. I d. XIII.
Hilarus an. VI m. III d. X.
Simplicius an. XV m. I d. XVIII.
Felix an. VIII m. X I d. XVIII.
Gelaſius an. IV m. VII d. XIX.
Anaſtaſius an. I. m. XI. d. XXIV.
Symmachus an. XV m. VII d. XXVII.
Hormiſda an. IX d. XIV.
Joannes an. II m. I X d. XIII.
Felix an. IV m. XI d. XIII.

Bonifacius an. II d. XXVI.

Mercurius an. II m. IV d. VI.
Agapetus m. XI d. XIX.
Silverius an. I m. V d. XI.
Vigilius an. XVII m. VI d. XXVI.

Pelagius an. XI m. X d. X IX.

Joannes an. XII m. XI d. XXVI.
Benedictus an. IV m. I d. X XXIX.
Pelagius an. X m. II. d. X.
Gregorius an. XIII m. VI d. X.
Sabinianus an. I m. V d. VIII.
Bonifacius m. VIII.
Bonifacius an. VI m. VIII ;d. XIII.
Deulſdedit an. III m. I d. II.
Bonifacius an. V.
Honorius an. XII m. XI d. XVIII.
Severinus m. II d. IV.
Joannes an. I m. VIII d. XVIII.
Theodorus an. VI m. V d. XVIII.
Martinus an. VI m. I d. XXVI.
Eugenius an. II m. X d. III.
Vitalianus an. XIVm. III.
Adeodatus an. IV m. II d. V.
Donus an. I m. V d. X.
Agatho an. II m. III d. III.
Leo m. X d. XVIII.
Benedictus m. X d. XII.

Joannes an. d. VIII.

Conon m. X.
Sergius an. XNIII m. VII d. XXIII.
Joannes an. III m. II d. XII.
Joannes an. II m. VI d. XVII.
Siſinnius dies X XX.
Conſtantinus an. VII d. X V.
Gregorius an. X VI m. I X d. X I.
Gregorius an. X m. VIII d. X XII.
Zacharias an. N m. IiI d. N IV.
Stephanus an. V d. XXIXNx
Paulus an. X m. I.

Hadrianus an. XNXIII d. X IV.
Leo an. X X m. V d. X VI.
Stephanus m. VII.
Paſchalis m. VII d. XVIII.
Eugenius an. III.
Valentinus d. X L.
Gregorius an. X VI.
Sergius an. III d. I X.
Leo an. VIII m. III d. VI.
Benedictus an. II m. VI.
Nicolaus an. I X m. VII d. XN XIX.

Häadrianus an. IV m. XI d. XII.

Joannes an. X.
Marinus an. I m. III.
Hadrianus an. I m. III.
Stephanus an. VI d. XIV.

An. Ch.
C CCCXL

An., Ch-
DXC.

An. Ch-.
0IXXXVII

* Stepha⸗
nus III.

An. Ch.
„960LXXII

An. Chb.
pcceXXII

Formoſuʒ

li Catalogi Veterum

pormoſus an. IV m. VII. d. XVIII. B
Bonifacius dies Xxy.
Stephanus an. I m. I d. XVIII.
Romanus m. IV d. XXVII. .
Theodorus dies XX.
Joannes an. II.
Benedictus an. I V m. VI d. XIV.
Leo m. I d. XXVII.
Chriſtophorus m. VI.
Sergius an. VII m. III d. XXIII.
Analtaſius an. II m. I d. XXII.
Lando m. IV d. XII.
Joannes an. XIV m. II d. VII.
Leo m. VI d. XV.
Stephanus an 1I m. I d. XV.
Joannes an. IV m. X.
Leo an. III m. VI.
Stephanus an. III m. IV.
Marinus an. III m. V.
Agapitus an. IX m. VII d. XXVI.
Joannes an. VIII. m. III.
Leo an. I m. III.
Benedictus m. II d. V.
Joannes an. VI m. XI d. V.
Benedictus an. I m. VI.
Domni Deſuri an. I m. VI.
Bonifacius m. I d. XII.
Benedictus an. IX.
Joannes m. VIII.
Joannes m. IV.
Joannes an. X m. VII d. X.
S8SBregorius an. I m. V.
Anno Ch. Toannes m. X, qui turpe finivit vitam ſuam.
cCCCXGIX. Silveſter an. IV m. I d. IX.
Joannes, qui vocatur Fatto m. V d. XXV.
Joannes, qui vocatur Faton an. I.
Sergius, qui vocatur Os porci an III.
Benedictus frater Alberici majoris an. XIm.
XI d. XXI. “
Joannes frater ejus an. IX m. IX.
Benedictus, qui vocatur Theophylactus an. XIV.
Silveſter d. LVI.
Gregorius, qui vocatur Joannes Gratianus an.
Clemens, qui vocatur Luigerus m. IX. d. VII.
Damaſus, qui vocatur Popo d. XXIII.
Leo ſanctiſſimus, qui vocatur Bruno, an. V. m.
II d. VII.
Victor, qui vocatur Gebeardus an. II m. III d.
XIII.
Stephanus, qui vocatur Fredericus m. VII d.
XXIX. “
Benedictus Bellennenſis Epiſcopus m. IX. d. XX.
Nicolaus, qui vocatur Girardus, an II m. V d.
XXIX.
Alexander, qui vocatur Anſelmus an. X.

CATALOGUS TERTIUS

Ex MS. ejuſdem Biblioth ecæ
Num. 3518.

àNEtrus an. XXV m. II d. VIII.
"Linus an. XI m. III d. XI.
Cletus an. XII m. I d. XI. ceſſ. Epiſc. d. XX.
Clemens an. VII m. I d. XI. ceſſ. Epiſc. d. XXII.
Ancerne an. XIII m. X. d. VII. ceſſ. Epiſc. d.
Euariſtus an. Km. VI. d. II. ceſſ. Epiſc. d. XIX.

Alexander an. X m. VII d. II. ceſſ. Epiſc. 4.
XXXV.
Sixtus an. X m. II d. I. ceſſ. Epiſc. m. II.
Teleſphorus an. XI m. III d. XXII. ceſſ. Epiſc.

d. IV.

Hyginus an. IV m. III d. XXI. ceſſ. Epiſc. d.

XVII..
Pius an. XV. m. IV d. XXI. cefſſ. Epiſc. d. XIV.
Anicetus an. XI m. IV. d. III. ceſſ. Epiſc. d.
XVI.
Soter an. XIX m. V d. XXI.ceſſ. Epiſc. d. XXII.
Eleutherius an. XV m. III d. V. ceſl. Epiſc.d.XVI.
Vicor an. X m. II d. X. ceſſ. Epiſc. d. XII.
Zephyrinus an. VIIIm. VIII d. VII. ceſſ. Epiſc.d. VI
