licet Dacici. Ei itaque hie Conſulatus in præ-
“”M”MM 1 „ mium

Anno Urbis
856. Olymp⸗

220 an. 3.

Conſules.

§ & c. I1.
An. Ch. 103.

11.
Quinquen-
nalia Impe
vii Aaug uſt ei
Trajani.

III.
Quintus
Trajani
Conſulatus
hor anno ge

Kus,

„

102
mium virtutis datus, ut aliquo modo in trium-
phi Dacici partem veniket. Ex quo & illum
præſenti anno actum datur intelligi. Sic Pro-
motus & Timaſius anno CCCLXXXIX,
uo Theodoſius M. de Maximo Tyranno trium-

phavit Faſtis nomen dedére; quia in expeditio-

ne contra Maximum Promotus equeſtribus co-
piis, Timalius pedeſtribus præfuerat. Medio-
barbus cum Trajano V, Q. Meſſium Maximum
profitetur, ſed ſine reſte.
Trajani Conſulatus juxta ſecundam Conſu⸗
ſatuum Cæſareorum regulam, oh Quinquenna-
lia nempe Auguſtei Imperii, quæ cum priori
ejus triumpho Dacico fuere conjuncta. Sed
gravis noſtris diebus controverſia exorta, an
Trajanus præſenti anno, ut hactenus creditum,
vel inſequenti, hunc Conſulatum geſſerit. Me-
diobarbus in Numiſmatis Imperatorum Roma-
norum pag. 152. Card. Noriſius in Epiſtola Con-
ſulari pag. 64. & Fabrettus in Syntagimnate de
Columna Trajani cap. 9. quintum H rajani Con-
ſulatum anno tantùm ſequenti geſtum conten-
dunt fulti au ctoitate trium Nummorum, in qui-

bus Trajanus dicitur: TR. P. vII. IMP. IIII. Cos.

IIII. DES. V. Sumſit Tribunitiam Poteſtatem
ſeptimam Trajanus V Kal. Novembris anni
cênteſimi tertii, currentis nempe. Si itaque exg-
unte Octobri Trajanus adhuc Conſul V deſi-

gnatus erat, is Confulatus nonniſi anno ſequenti

ſuſceptus. Hoc Virorum eruditiſſimorum fun-

damentum.
Anno CI num. VII diximus, tria Trajani
Numiſmata ab Antiquariis referri, in quibus 15
dicitur: TR. POT. vI. IMP. IIII Cos. IIII.
D ES. V. quæ cuſa ſunt exeunte anno præcedenti
& poſt diem V Kalend. Novemb. quo Nra-
janus Tribunitiam Poteſtatem VI ingreſſus.
Quare ſi Faſti vulgares, quos hactenus omnes
ſecuti, depravati non ſunt, Nummi hoc anno
percuſſi hanc Inſcriptionem præferre debuere:
TR. Po T. VI IMP. IIII. Cos. V. ſed nul-

lus Antiquarius aliquem cum hujuſmodi epi-

graphe huc uſque produxit. Indeque factum, ut
Mediobarbus & Fabrettus exiſtiment, tres illos
Citatos, in quibus dicitur Trajanus: TR. Por.

VI. I MP. 1III CoS. II II. DE S. V. ad præ-

ſentem annum, non verèò ad præcedentis finem

. 1 . A .. 3
referendos. Verumenimvero cum Onuphrius,

Scaliger, Baronius, Petavius, Cointius, alii-
ue ſummi nominis Scriptores labyrintheis ſe
alioſque flexibus implicarint, quoties Faſtos ſo-
licitarunt, ab unanimi conſenſu veterum Aucto-
rum, qui Chronica Faſtorum condidere „non
videtur diſcedendum; cùm nunquam contigerit,
ut in uno eodemque Conſulatu conſignando
omnes errarint, licèt inter ſe non rarò diſſi-
deant & diſcordent. In omnibus autem vereri-
bus PFaſtis quintus Trajani Conſulatus cum præ-
ſenti hriſti anno connectitur, etiam in Ano-
nymo MS. quo uſus eſt Cuſpinianus, quique in
Bibliotheca Cæſarea aſſervatur. Hic Auctor,
cujus luculentum fragmentum Bucherius pu-
blicavit, biſſextiles annos, & ferias;, quibus
ſinguli incipiunt, annotat, ceteriſque Faſtorum
conditoribus longè accuratiſſimus eſt. Quare
cùm præſenti anno Conſulatum quintum Tra-
jani exhibear, non poteſt is ſine Chronologiæ
damno in ſequentem annum differri. Prærerea

Mediobarbus, qui in Præfatione ſuæ Collectio-

nis ait: Sciant, me Eaſtos ad fidem Nammorum
accomodare, non Nummos ad fidens Faſtorum de-

Critica Hiſtorico-Chronologica
buiſſe. Tamen pag. 360. poſtquam retulit Galli S &£ C. 11.
Auguſti, qui ſecundum Imperii annum tantùm An. Ch. 103.

delibavit, Numiſmata, inquit: Etſi in Nummis
Galli & Voluſiani LR. P. IIII. reperiatur, eoſqque
ex hac Inſeriptione occiſos anno ſequenti (Chriſti
nempe CCLIV) dicendum eſſet; tamen ckhm
& nullus Hiſtoricorum ultra biennium eorundens
Imperium extendant, & anni non ſuppetant, qui-
bus poſſit augeri epocha, eorundem, hac in parte
potius Hiſtoricis & Chronologiæ ſtandum daxi,
quàm Nummis. At ſi in Imperio Galli ex Chro-
nologiæ regulis deſcribendo Nummi deſerendi;
cur in Imperio Trajani ad temporis rationem
exigendo, iiſdem adhærendum? Quamobrem
quemadmodum iis omnibus, qui in Imperio
Galli juxta accuratam Chronologiam declarando
Nummos Tribunitia Poteſtate I V notatos con-
temnere noluere, res infeliciſſimè ſucceſſit;
contrà verò, qui antequam tot difficultates in
ſerie Conſulum occurrentes, quæ inſuperabiles
videbantur, complanatæ eſſent, eaſdem diſſi-
mularunt, & tritam viam ſecuti ſunt, cautiùs
ſeſe geſſere. Sic qui in Trajani Imperio Chro-
nologicè exponendo tribus præfatis Nummis
Tribunitia Poteſtate VII, & Conſulatu V de-
ſignato inſignitis adhæreſcere voluerit, Faſtos
ſine dubio perturbabit. Neque negari poteſt,

quin artifices, ſi Gallo imperante, in Nummis

cudendis errarunt, Trajano imperante, in ſimi-
lem errorem induci potuerint. Profectò plura
Trajani Numiſmata & Marmora extant, quàm
aliorum Imperatorum, quæ aut dubia, aut con-
ficta, vel quæ ex parte corrigenda veniunt, ut
liquet ex illis, quæ Fabrettus in Syntagmate de
Columna Trajani cap. S. & 9. habet. Denique
ſi Trajanus legitimo tempore Imperii Auguſtei
Quinquennalia celebravit, non alio anno, quàm
currenti Conſulatum capeſſiit. Unde donec ma-
jor lux affulgeat, à vulgari Faſtorum diſpoſitio-
ne per Trajani tempora non recedendum.
Ex tribus Nummis, in quibus Trajanus dici-

IV.

tur: LR. P OT. VI I. IMP. IIII. CoS. IIII. Nummus
DES. V. prior aſſervatur in Muſeo Coſpiano, Trajani

alter in Muſeo Magnavaccæ, tertius in Gaza
Regia. Priores duo certæ indubitatæque fidei
ſunt. Sed ultimus difficultatem facere non de-
bet. Hæc varia ejus fortuna. Cùm anno MDCLXXXVI
Pariſiis agerem, & manuſcripta Bibliothecæ S.
Genovefæ percurrerem, in manus means incidit
Catalogus præcipuorum Numiſmatum, qui in
Muſeo ejuſdem Monaſterii extant; quo in Cata-
logo ipſa Numiſmata delineata, & in uno Tra-

jani hæc verba dicuntur deſcripta: TR. P. vIII.

IMPD. III I. Cos. I III. D ES. V. P. P. Hinc
ſtatim intuli, mirum non eſſe, ſi Monetarii Tri-
bunitiam Poteſtatem VII Trajani cum ejus Con-
ſulatu quinto deſignato, per errorem junxerint,
qui Tribunitiam Poteſtatem VIII eidem illiga-
rint; adiique Virum clariſſimum Carolum du
Molinet, Bibliothecarium, ac rogavi, ut mihi
hujuſmodi Numiſma oſtendere vellet. Re pon-
dit is poſſideri illud à V. C. Quenello, à quo
Bibliotheca Genovefana aliqua manuſcripta ha-
buiſſet. Cùm verò paucos poſt dies eum Num-
mum ad Gazam Regiam & Muſeo Quenelli tran-
ſiiſſe accepillem, Verſaliam, ubi ea nunc aller-

vatur, me contuli, ut illum videre & in examen

vocare poſſem. Ibi tam à Rainſantio eidem
Gazæ Præfecto, quàm ab Andrea Morellio, ſin-
gulari urbanitate exceptus ſum; propter tamen
aliqua, quæ occurrére impedimenta, Nummum
. videre

estus,

— ——

3461.
Aunh 1o

1. .
Duo Traja.
„j Numni
erplitatm
iftcile⸗ ha⸗
bimes.

— — —

VI.
Inheratoren in
fis hoteſte
iemn à gie
Sbezti .
r.

E=. — c —

–a◻

=S

— — —,

An. Ch, 1

“ I.
„Nummis
Vajani

“
D ſußeltut⸗
ke⸗
I
.
it

An. Ch. 103. Morellius Pariſios veniens illum ſecum detulit,
ſignificavitque, ſe & Rainſantium non dubitare,
quin kæc Inſcriptio, quæ in eo legitur: IR. P.
VII. I M P. I II I. Cos. IIII. D k Ss. V. P. P. ab
aliquo imperito inſculpta Nummo fuerit; cùm
antea in eo legeretur, SP Q RR oFrTIMO
PRINCIPI, idque adeo verum eſſe, ut artifex
oblitus fuerit delere duas ultimas litteras PI,
quæ adhuc diſtinctè in Nummo apparent. Eſt
autem æreus magnæ molis. Illum Vaillantius in
tomo I. Selectorum Numiſmatum pag. FI. deli-
neavit cum I R. P. VII. qui tamen perperam

aulo poſt ſcribit, extare in Muſeo Genovefano
P P

Trajani Nummum inſcriptum : TR. P. Vv III.
IMP. IIII, &c. quia ſcilicet Catalogum Nu-
miſmatum in eo Muſeo extantium legens, eam
epigraphen reperit, neque ei in mentem venit
videre, an reapſe Nummo inſculpta eilet, vel
ſcriba in eo delineando peccaſſet.
Reſtant igitur tantùm duo Numiſmata, quo-
Duo Traja- rum unum, nempe Coſpianum, Noriſius,
ni Nummi alterum verò quod eſt Magnavaccæ, Fabrettus
explicatus examinarunt, & utrumque indubitatæ fidei eſſe

difficiles ha- concluſerunt „ quæ Toinardus ſic explicanda
bentes.

cenſet. Tribuni plebis IV Idus Decembris crea-
bantur, ut teſtatur Dionyſius Halicarnaſſenſis.
Dio autem lib. Sʒ. de Imperatoribus ſcriblt: Iri-
buniciam Poteſtatem, quanta unquam maxima
fuit, accipiunt, & quia quotannis eaum cum Tri-
bunis plebis ejus anni renovant, annorum Imperii
ipſorum hinc ſumma concipi ſolet. Ex his infert
Toinardus, Trajanum anno Chriſti X CVII, V.

Kalend. Novemb. Tribunitia Poteſtate ornatum

eſſe, ac IV Idus Decemb. ejuſdem anni cum

Tribunis plebis Tribunitiam Poteſtatem reno-

vaſſe, id eſt, Tribunitiam II numeraſſe. Quo
pacto anno Chriſti CII, IV. Id. Decembris,
cùm adhuc Conſul V deſignatus eſſet, Tribuni-
tiam Poteſtatem VII inchoare potuit. Variis
Nummis ſuam opinionem Vir doctiſſimus mi-
hique amiciſſimus confirmat. v. g. in Nummo
Græco Galbæ Imperatoris legitur: T R. Por. II.
quem tamen certum eſt ſecundum Imperii an-
num non inchoaſſe. Is itaque juxta Toinardi
conjecturam, Tribunitiam Poteſtatem ineunte
menſe Aprili anni LXVIII ſuſcepit, eodemque
anno, I V Idus Decemb. ſecundam Tribuni-
tiam Poteſtatem ingreſſus eſt!, occiſus menſe
Januario inſequentis anni: Eo modo de multis
aliis Numiſmatis, quæ germana eſſe conſtat,
Toinardus diſcurrit. Sed quidquid de hac con-
jectura ſit, quæ ſuprâ dixi, à vulgaribus Faſtis
recedendum non eſſe demonſtran.
vVI. Jamdiu Chronologos torquent varia Numiſ-
Imperatores mata, in quibus plures tribuuntur anni quibuſ-

Trib. poteſte- dam Imperatoribus; quam ex certis Hiſtoriæ mo-

tem à die numentis eos regnaſſe conſtat. Superſunt Num-
aſ-ehti In- mi Græci Nerveæ, in quibus tertius annus notatur;
a- cùm tamen ſecundum Imperii tantum delibarit.
Sic in Nummo Græco Heliogabali à Vaillantio
Tom. 2. Numiſmatum Coloniarum recitato, le-
gitur annus quintus, quem is prætermiſit, quod
Heliogabalus ad illum non pervenerit. Toinar-
dus, qui me monuit de illa Nummi Heliogabali
mutilatione, exiſtimabat difficultatem ceſſare,
ſi advertamus, Imperatores annos Imperii, ac
Tribunitiam poteſtatem à die IV Iaus Decem-
bris cum Tribunis iniiſſe, & menſes, qui à die
ſuſcepti imperii ad IV Idus Decembris fluxe-
rant, pro anno computaſſe, eodemque die an-

in Annales C. Baronii.

⁶ K C. II. videre non potui; ſed poſt aliquot hebdomadas num ſecundum, ſeu Tribunitiam poteſtatem II S £ C. I1.

inchoaſſe, & ſic deinceps. Verum eam ſenten- An. Ch. 10,.
tiam Nummi refellunt. Mediobarbus duos Ne-
ronis exhibet, in quibus is dicitur TR. P. 111.
Cos. II qui tamen anno Chriſti LVII, quo
ſecundum Conſulatum geſſit, IRIB. POT. I v.
Cos. II diceretur, ſi menſe Decembri anni
LIV ſecundam Tribunitiam poteſtatem, ut vult
Vir doctiſſimus, auſpicatus eſſet : menſe enim
Octobri illius anni Claudio ſucceſſerat. Sic Do-
mitianus in Nummo apud Mediobarbum dicitur
TR. P. II. CoS. VIII. Imperare cœpit Domi-
tianus die XIII Septembris anni LCXXXI:
quare anno LXXXIII, quo Conſulatum INX
ſumſit, non TRIP. P. II. Sed TR. P. III di=-
ceretur ſi ea ſententia vera eſſet. Marcus Aure-
lius Tribunitia poteſtate anno Chriſti cxLvVII
ornatus eſt, qui ideo initio anni CLXI, quo
tertium Conſul proceſſit, dictus fuiſſet T RIB.
POT. XVI, & tamen Mediobarbus varios hu-
jus Imperatoris nummos profert, in quibus le-
gitur, IRIB. POT. X V Co s. II I. denique
Severus Alexander in variis nummis apud Me-
diobarbum dicitur, TRIB. P. IIII COS. II=
qui, cum anno Chriſti C CXXII menſe Mar-
tio regnare cœperit, annoque CCXXVI ſe-
cundum Conſulatum capeſſierit, priùs Tribu-
nitiam poteſtatem V, quam Conſulatum II ſuſ-
cepiſſet, ſi IV Idus Decembris eam exorſus
eſſet.
Hæc mea de hujuſmodi nummis conjectura. VII.
Omnes nummi Latini, in quibus anni Tribu- 1 e:
. . . Sstrariunm
nitiæ poteſtatis, annos Imperii excedunt, aut explicantur.
mendosè deſcripti, aut à Monetariis in iis cu-
dendis erratum, aut anni unius Imperatoris;
alteri attributi, ut de Gallo & Voluſtano lo-
quens oſtendi. Quoad Nummos Græcos, in
quibus plures Imperii anni leguntur, quam
reapſe Auguſti regnarint, vel idem dicendum
ac de Latinis, in quibus anni Tribunitiæ po-
teſtatis annos Imperii ſuperant, vel exiſtiman-
dum annos illos, non ad Imperium, ſed ad ali-
quod aliud nobis incognitum referri. Extant in
Gaza Regia Baſiliſci Tyranni, qui menſes tan-
tum viginti imperavit, Numiſmata in quibus
ſignatur annus III, in aliis annus IV, in aliis
annus V, quos nullus dicet de ejus Imperii an-
nis intelligendos eſſe, ſed quos nullus negabit
ſine aliquo conſilio illis Nummis Græcis inſcul-
ptos. Anno CCXXXVIII num. VI varios
nummos exhibui Tarſi percuſſos, in quibus
annus ſecundus ad annos Imperatorum in iiſ-
dem expreſſorum ordinem non habent. Denique
annus tertius qui in quibuſdam Nervæ Num-
mis habetur, ad ejus Imperium referri non bo-
teſt; cùm tam apud Mediobarbum, quâm in
Cimeliis Principum, complures Nummi Latini
extent in quibus Nerva (qui anno Chriſti
XCVI, menſe Septembri Imperium iniit,
annoque X CVIII, exeunte Januario mortuus
eſt, cum Kalendis ejuſdem menſis Conſulatum
IV cepiſſet) dicitur T R. P. 111. Cos. IIII.
Quare in Nummis illis annus tertius ad ejus Im-
perii durationem pertinere non poteſt.
Trajanus hoc anno é Dacia Romam redux de VIIII
Decebalo Dacorum Rege triumphavit, ut cer- 1 ans
tum facit Nummus à Card. Noriſio in Epiſtola 5 g .
Conſulari pag. 67. ex Theſauro Mediceo pro- Baron. ann.
ductus: IM P. CAES. NERVA. TRA] A N. 103.nu m. II;.
AuG. GERM. DACICUS. P. M. in poſtica:
TR. P. VII. IM P. IIII. CoS. V. P. P. S. C.
1 4 Viſitur

104 Critica Hiſtorico-Chronologica

§ C. II. Viſitur Imperator in curru; ſeu in quadrigis
An. Ch. 103. triumphans, qui dextra laurum, ſiniſtrà ſceptrum

IX.

Trapanus

tenet: quo Nummo prior Trajani triumphus
ſine dubio ſignatus, & hoc anno, quo Tribuni-
tiam Poteſtatem VII inüt, & Auguſtei Imperii
Quinquennalia dedit, ductus. Animadverti
enim, Imperatores poſt Veſpaſianum annis, qui-
bus triumpharunt, Conſulatum cepiſſe, vel ſal-
tem triumphum cum Decennalibus & id genus
feſtis conjun ciſſe. Quia verè Maximus belli
Dacici coniector fuit, ut num. 1. dixi, anno quo
Trajanus triumphavit, ejus in Conſulatu Col-
lega fuit, ut in partem aliquam triumphi veni-
ret. Trajanum verò poſt debellatos Dacos plures
colonias, non verò unicam deduxiſſe in Daciam
rectè oſtendit Fabrettus in Syntagmate de Co-
lumna Trajani pag. 243. tam ex Inſctiptionibus,
quâm ex Ulpiano J. C. in L. I. D. de cenſibus.
quæ coloniæ vel in Quinquennalibus, vel in
Decennalibus Trajani, ut moris erat, inſtitutæ;
quod Virum eruditiſſimum fugit, qui nuſquamm
hujuſmodi feſtorum à Trajano celebratorum
meminit. Hæc porro Inſcriptio, quam ipſemet
pag. 288. ex Grutero refert, Quinquennalium
Auguſtei Imperii Trajani indicium : IMrF.
CAESA RI. DIV I. N ERVAE. F. NERVAE
TRAIAN O. AuG. GERMANICO. DACICo.
PONXTITFICI. MAXIMO. LRIB uNIC. POT.
VII. I M P. IIII. CoS. V. P. P. T RIB I S. XXXV.
QuoOD. LIBERALITATE. OPTIMI. PRIN-
CIPIS. C O MMO D A. EARIM. ETIA M. LOCO-
RHIM ADIECTIONE. CuMuIL ATA. SINT
Xyphilinus ex Dione lib. 68. narrato priori
bello Dacico ait: Traiann? de Dacis triumpha-

Dacicus ap. vit, & Dacicus cognominatus eſt. Et tamen Card.

pellatur.

Noriſius in Epiſtola Conſulari pag. 65. ait, extare
in Gaza Medicea Nummum argenteum cum epi-
graphe: I M P. CAE5S. NERVA TRAAN.
AuG. GER M. & in averſa parte: DACIcCIHS
COS. I II I. Viſitur Hercules ibidem dextrà cla-
vam, ſiniſtrà ſpolium leonis tenens. Mediobar-
bus pag. 5I. duos alios Trajani Nummos habet,
in quibus is dicitur: GERM. D AC. P. M. T' R.
P. CO S. IIII. P. P. qui, ſicut præcedens, anno
elapſo percuſſi. Trajanus itaque Dacicus ante-
quam triumpharet, appellatus. Sic Spartianus
in Severo cap. 9. ait, hunc Imperatorem in

riori bello Parthico recuſaſſe Parthici nomen:

Kecuſavit & Parthici nomen, ne Parthos laceſſe-
ret: quod tamen in Nummis Severi tunc culis
legitur. Immo idem Xyphilinus ex Dione lib.
68. poſtquam de victoriis de Parthis à Trajano
reportatis locutus eſt, ait: Tam verò multa de-
creta ſunt à Senatu „Veed in primis Optimus cogno-
minatus eſt; quod etiam Zonaras habet. Et ta-
men Plinius in Panegyrico anno Chriſti cente-
ſimo di to, cap. 88. inquit: Jaſtiſne de cauſis Se-
natus Populaſque Romanus Optimi tibi cognomen
adjecit? Extat apud Mediobarbum pag. 158. Tra-
jani Numiſma inſcriptum: I MP. CS. N ER.
TRAJANO OPTIMO AucG. GER. DA C.
in poſtica: P. M. I R. LP. XIIII. IMP. VI.
CS. V. P. P. OFTIMO PRINCIPI. Vides
Trajanum diu ante Armeniam captam Optimum
nominari; licèt tradat Dio illum poſt eam 71
riam Optimum cognominatum. Quare ſicat
cognomen Optimi, quod primis Imperii annis.
Trajano concellum, Senatus, poſt captam Ar-
meniam, eidem rurſus confirmavit; ſic & Daci-
ci cognomen, quod ardente bello Dacico, Tra-
jano attriburum, eidem poſt priorem frium-

„.

hum à Senatu confirmatum. 8 † C. II.
Cùm Decebalus Dacorum Rex, præter con- An. Ch. 103.
ditiones fœderis icti multa ageret, bellum Tra- p, gerioris
janus adverſus illum iterum ſuſcepit, tuncque d.itionis
lapideum pontem ſuper Iſtrum fecit, cui cetera Dacica epo-
illius opera viæ adæquari poſſunt. Pons, ut ob- ca.
ſervavit Cuſpinianus in Auſtriæ Deſcriptione, in Baron. Ad.t⸗
inferiori Pannonia, non procul à Canizza op-
pido ſitus erat. Dio pluribus eum defſcribit. Sed
ejus conſtructio, & ſecunda in Daciam ex edi-
tio perperam hoc anno in Annalibus conligna-
tur. Exiſtimavi alids ſecundam expeditionem
Dacicam ante annum CVI ſuſceptam non fuiſ-
ſe, quòd ſub illius anni Conſulibus Auctor Chro-
nici Alexandrini ſcribat: His Coſſ. gravi bello
Romanis incumbente à Perſis, Gothis, & alits
gentibus Traianus expeditione in hoſtes ſuſoepta,
ſuis gratiam tributorum, quoad reverteretur,
fecit. Præterea Spartianus in Hadriano cap. 3.
ſcribit de eodem: Tribunus plebis factus eſt Can-
dido e&& Quadrato iterum Coſſ. Et ſtatim: Seccunda
expeditione Dacica Trajanus eum prima legioni
Minerviæ propoſuit, ſecumque duxit. llud colle-
gium Conſulum ſignatur in Faſtis anno Chriſti

CV. Quo anno cùm Hadrianus Romæ Tribu-

nus plebis fuerit, altero anno CVI Legatus le-
gionis ad bellum ſecundum Dacicum à Trajano
ductus fuit. Tribunatus enim Magiſtratus an-
nuus erat. Ex quo cum Card. Noriſio in Epiſto-
la Conſulari pag. 67. inferebam, Hadrianum
toto anno, quo illud munus geſſit, Romæ man-
ſiſſe. Verùm poſtquam vidi Specimen imperii
Trajani à doctiſſimo Gulielmo Loydio ex An-
glia ad me tranſmiſſum, non dubitavi, quin ea
expeditio anno CV inchoata fuerit. Tribunatus
enim plebis, ut ad me idem Vir clariſſimus .
ſcriplit, ſtante veteri Republica munus quidem
annuum fuit; ſed Trajani temporibus etiam ſe-
meſtre uiſſe Plinius lib. 4. epiſt. I V teſtatur.
Imò foriſan & bimeſtre fuit, ſicut Conſulatus.
In veteri autem Republica quando Tribunis
plebis ne una quidem nocte extra Uibem mo-
rari liceret, tamen ex Senatauſconſulto aut Ple-
biſcito tunc licebat quòvis proficiſci Reipublicæ
causà. Quantò magis nunc quando Tribuni
omni munere vacarent, quando tantùm locum
in Senatu ſupplerent, & ſibi ad majora gradum
præſtruerent: præſertim à Principe juſſi, qui
pro more horum temporum omnem populi Ro-
mani poteſtatem in ſe tranſtuliſſet. Sané de
Tribunis plebis in hujus ævi Scriptoribus tam
pauca habentur, ut unius exemplum, qui Tri-
bunatüs anno militavit, vix edere poſſimus. Sed
Quæſtoris exemplum habemus in ipſo Hadriano
Trajanum ad primum Dacicum bellum familia-
riùs proſecuto. £Ædilem verò videmus Clodium
Albinum non ultra decem dies munere deſun-
Qum, ut ait Capitolinus in Albino cap. 6. Quòd
ad exercitum feſtinanter mitteretur. Quidni ĩgi-
tur Hidrianum etiam ab initio Tribunats quar-
to Idus Decembris quarto aut quinto menſe
Trajanus in Daciam feſtinan ſecum lucere po-
tuerit, inquit Loydius ? Auctoritas Chronici
Alexandrini hac in re parvipendenda: exſcripſit
enim Euſebium in Chronico, ubi eodem Chriſti
anno uno tenore varia bella recitat, quorum ali-
qua, uti bellum Parthicum, ultimis Imperii
Trajani annis geſta eſſe conſtat. Julianus in
Cælſaribus ſcribit Trajanum intra annos quinque

Getas ſubjugaſſe. Quare Ronfam rediit anno

CVI 1 aut CVIII, & ſecundum triumphum
Dacicum

8461I..

10/.

957.
Olymp.20.
An. 4.

Conſales.

11.
Slsnc
Trani
miumtbut, 1
G Columna
Trajana
ra.
(
1

—

EI

Annd Vi
1s
888.

0 VInp. 221.
W. 1,

onſii,

8KC. .
An. Ch. 103˙
X.

P oſterioris
erpelitiozi
Dacier .
cha.

Haron nlt.

le⸗
n
n⸗

=
ti⸗
N⸗
e

us
den
ſe⸗
atur.
n.
nis
Me⸗
lice
Dai
ocutn
adum
qui

de
SW.
Ti⸗
8. ded
lriano
milia⸗
dium
leun⸗
Ouid
di ge⸗
gün⸗
menle
e o.
nonicl
ſt
Chnlti
Al⸗
nus II
uiuf
annO
phurn
cicui .

§S C. II. Dacicum Decennaliaque exhibuit, ut infrà di-
An. Ch. 104. cetur. Loydius quidem ejus reditum in annum
105. CIXhdiffert; ſed cùm triumphi cum Decenna-
libus & id genus feſtis, ſi Imperatores Conſula-
tum non ſumerent, conjungi ſoliti eſſent, ei hac
in re non adhæreo.

Anno Urbis ANNO PERIODI GR½ CO-RO MAN 5597.

357. 4 . . .
lymp.220. OI. G F. 10. P. 31. Mart. Indict. 2.
an. 4. JESuCHRISTIIOA. ſecund. Baronium 106.

EVARISTI PAP I0.
TRAIJANI IM p. 7.

1. D num. I. & ſeq. Coſſ. Sara I L, & Mar-
Conſules. cellus.
11. Guùm utrumque bellum Dacicum per annos
Secundus ferme quinque durarit, ut jam diximus, Tra-
Trajani janus ſecundo bello Dacico confecto Romam
triumphus, non rediit, niſi exeunte anno Chriſti cVII, aut
, Gl veroſimilius, anno Chriſti cviIf, quo Decen-

zreds. nalia celebravit, & ſecundum triumphum Da-
cicum duxit. Patinus in Nummis Theſauri Mau-
roceni pag. 116. unum Græcum Trajani producit,
in quo legitur: L. I A. id eſt, anno undecimo. Viſi-
tur in eo Quadriga triumphalis. Superſunt qui-
dem multa hujus Imperatoris Latina Numiſma-
ta, quæ ad iſtum triumphum ſpectant; ſed cùm
in eis annus Tribunitiæ Poteſtatis non exprima-
tur, incertum quo anno illi cuſi. Gruterus pag.
CXC. 4. exhibet Inſcriptionem Trajani, in qua
is dicitur: GER MANICUS. DACICUS. PONTIF.
M XAXIM. TRIB. POTEST. xXxII. I M P. VI.
Cos. V. P. P. OPERIBUIS. AMPLIATIS. R ESTI-
TuIT. Sumta Tribunitia Poteſtas XII à Traja-
no quinto Kalend. Novemb. anni Chriſti cvrI.
Quare anno c vVIII dictus is Imperator VI
occaſione ſecundi triumphi Dacici ac Imperii
Auguſtei Decennalium, in quibus præcedentes
victoriæ de more renovatæ; & opera publica,
ut etiam moris erat, ampliata. Quod Columnam
Trajanam, quæ etiamnum Romæ viſitur, & cu-
jus hoc anno Nummum exhibet Baronius, in
quo Conſalatus tantùm ſextus exprimitur;, præ-
ſenti anno non erecta; cùm Traſanus anno tan-
tüm c XII Conſulatum ſextum inierit. Ea ita-
que anno tantùm cxIII Trajano poſita, ut le-
gitur in baſi ejſuſdem Columnæ in medio Foro
Trajani. SENATUS. PoPuLusenr RoOMANUS IMP.
CXSARI. DIVI. NERVAE. F: NERVAE LRAIA-
NO. AudG. GERM. DACICO:. PONTIFE MAXIMO.
TRIB. POT. XVII. IMBP. VI. Cos. VI. P. P. AD.
PECLARANDIM. QANTAE ALTITUDINIS MONS.
ET. LOCUS. TANTIS RUDERIBUS,; SIT. EGESTUS

Anno Urbis ANNO PERIODIGRECO-ROMAN £ 5598.

Olymp. 221. ◻ 2 E. ) II. P. 20. April. Indict. 3.
dn. d. JE Ssu CHRISTI IO5. ſecund. Baronium 107.

EVARISTI PAP £ II.-
TRAJANI IMP. 8.

I. D num. I. Coll. Ti. Julius Candidus II &
Conſules. A. Zulius Quadratus, ex Inſcriptione
Onuphriana. Mediobarbus pag. 153. C. Julium
Candidum II. & C. Numid. Quadratum profi-
tetur. Sed neſcio unde id acceperit. In veteri
enim inſcriptione apud Sponium in Itinerario
Athenienſi legitur: Tiναν AYοY Ie ον,, AX1%2

in Annales C. Baronii.

FKevæ αατο ανατιoν Ayrlaamw“ A'olasg, &c. id S £ C. 11.
eſt, C. Antium Julium, Auli ſilium Luadratunz; An. Ch. 1052:
Conſulem iterum Proconſulem Aſiæ, & c. Additur,
ex auctoritate Inp. Nervæ Trajani Ceſj. Aug. Ger-
manici, Dacici, Provinciæ Dyriæ, &c. adeo ut
indubitatum ſit, ſermonem hic eſſe de Quadra-
to hoc anno Conſule;, aliis poſtea dignitatibus
Exornato.
Bellum Parthicum anno tantüm Chriſti cxI, „-II.
⸗ Bellim Pärs
inchoatum; cùm Trajanus in Nummis Parthi- rhicrn:
cus non dicatur, niſi poſt Conſulatum ſextum,
quem eo Chriſti anno ſuſcepit. Card. Nori-
ſius in Epiſtola Conſulari pag. 72. profert
ex Gaza Medicea inſigne Numiſma Trajani cum
epigraphe: IMP. CAES. NERVAE ILRAANO Aué.
GER. DAc. P. M. 1 R. P. Cos. VI. P. P. & in
poſtica: PROoFrECTIO AuG. S. C. Ibidem viſitur
Imperator eques milite ſcutato præeunte, tri-
bus aliis haſtatis ſůbſequentibus. Hinc, inquit
Card. Noriſius, ante ſextum Conſulatum, qui
in Nummis obſignatur, in Orientem non tranſ-
miſit. Sed cùm ultimis Imperii Trajani annis is
Nummus percuti potuerit, & de facto à Me-
diobarbo cum anno Chriſti cxvVI copuletur,
certus inde annus deduci non poteſt. Nec eſt
quòd quis dicat, malè cum eo anno à Medio-
barbo conjungi; cùm Trajanus non Parthicus;
ſed Dacicus tantům in eo nuncupetur. Nam in
Nummis ſæpe antiqui tituli Imperatorum ſerva-
ti, novi veròô neglecti. Sic in Portu Anconæ à
Trajano ædificato extat Inſcriptio ab Onuphrio
anno Urbis PDcCcCCLXIX recitata, cujus ini-
tium: IMP. CAESARI. DIVI. NERVAE. F. NER-
VAE. LRAIANO. OPTIMO. Aud. GERMANIG. DA-
cIco. PoNT. MAX. TR. PoT. xVIIII. IMP. I X.
Cos. VI. P. P. &c. Et tamen jam tum Parthi-
cus in Nummis & Inſcriptionibus de more Tra- .
janus dicitur. Standum itaque alteri argumento
à Card. Noriſio ibidem allato. Obſervat Cardi-
nalis doctiſſimus Trajanum bello Parthis illato,
cùm Athenas appuliſſet, Legatos Parthorum
Regis illic cum muneribus conveniſſe, teſte
Dione lib. 68. rogantes ut delatum Parthamiſiri
Armeniæ regnum ratum haberet. Trajanus re-
pudiatis muneribus; reſpondit ſe cùm primum
in Syriam adveniſſet, facturum omnia, quæ fie-
ri par eſſet. Athenienſes, què præſentis Impe-
ratoris gratiam magis emererentur, Hadrianum
ejuſdem conſobrinum Archontem crearunt, ex
Phlegonte cap. 25. de Mirabilibus, ſcribente mu-
lierem Romæ edidiſſe maſculum bicipitem, qui
monitu poſtea Aruſpicum in Tiberim projectus
tuit: Athenis, inquit, Arzhonte Hadriano, qui
Emperator fatctus eſt: Conſulibus Komaæ Imperatore
Trajano VI; & Tuo Sextio Africano. Cujus Ma-
giſtratůs anno Chriſti cxiI Hadriano delati
nulla ratio aſſignari poteſt, niſi ejuſdem cum
Trajano adventus Athenas.
Sed Dio loco laudato aliam rationem ſugge-⸗ III.
rit, quæ mihi rem evincere videtur. Poſtquam Webe 1
is de ultimo bello Dacico locutus eſt, ait: Bi- unnz 1
bliothecas extruxit, ac in foro (ſuo) Columnam Ccxin ſuſcep⸗
maximam collocavit, partim ſepeliendi ſui causd, tum.
partim ut opus quod ipſe circa forum fecerat, po-
Rteris offenderet. Nam eum locCum montoſum,quan-
ta eſt altitudo columnæ, perfodit, forumque eo pa-
Ccto complanavit. Poſt hæc bellum intulit Armenis
Parthiſque, propterea quòd (ut ipſe dicebat) Rex
Armeniorum non ab ſe, ſed à Rege Parthorum dia-
dema accepiſſet: ſed revera id bellum ſuſeepit ad-
ductus gloriæ eupiditate. Victor de Cæſaribus de
Trajane

IV.
Geſta in
Oriente à
Trajano.

106
S £ C. II. Trajano ait: Adhuc Romæ à Domitiano cρα
An. Ch. 105. Pyra, atque alia multa magnificè coluit, ornavit-

que. Alter verò Victor de Trajano ſcribit: Hajius
exuſti corporis cineres relati Romam, bumatique
Trajani Foro ſub ejus columna: quod & Eutropius
habet. Cùm itaque Trajani Columna in eo Fo-
ro anno Chriſti cxIII exeunte erecta fuerit, illud
anno antecedente, nempe cxII, Trajani Quin-
decennalibus nobilitato dicatum fuit. Medio-
barbus pag. 100. Trajani Nummum refert, in

quo legitur: IMP. TRAANUS. AucG. GER. DAC.
P. M. TR. P. Cos. VI. P. P. in poſtica: Fo-

RuM TRAANI. Repræſentantur ædificium pul-
cherrimum & Quadrigæ triumphales. Quod
Forum in alio ibidem Nummo ſexto etiam Con-
ſulatu notato memoratur. Mediobarbus utrum-
que Nummum cum anno Chriſti cxIV conjun-
git. Sed cùm Trajani Columna in eo anno Chri-
ſti cxiri collocata fuerit, nullus dubito, quin
ea dedicatio anno cxrI peracta fuerit; quod &
ræfatæ Quadrigæ indicant. Annis enim Decen-
nalibus & id genus feſtis addictis annorum præ-
cedentium victoriæ, triumphi, aliaque id ge-
nus rurſus Nummis inſculpta, & dedicationes
de more factæ. Ammianus lib. 16. cap. 10. de
Conſtantio Auguſto Romam inviſente loquens
ait: Verum chni ad Trajani forum veniſſet, ſin-
galarem ſub omni cælo ſtructuram, ut opinamur,
numinum aſſenſione mirabilem harebat attonitus,
per gigantéos conteztus circumferens mentem, néc
relatu effabiles, &c. Unde non mirum, ſi Num-
mis inſcriptum fuerit. Columnam verèò Traja-
nam Imperatore Tribunitiam Poteſtatem XVII
gerente poſitam in eo Foro fuiſſe liquet ex epi-
graphe anno proximo à nobis relata. Quare,
cùm teſte Dione Trajanus in Parthos non move-
rit, niſi poſt Forum à ſe conditum ac dedicatum,
& prædictam Columnam erectam, bellum illud
oſt annum cxII, quo Trajanus Conſulatum
VI & Tribunitiam Poteſtatem XVI iniit, cer-
tiſſimè ſuſceptum.
Trajanus, relictis Athenis, Aſiam, Ciliciam-
que finitimis cum Provincus peragravit; ac S eleu-
ciam appulit. Antiochiæ cum eſſet, Augarus Oſroe-
nus ei munera & Legatos cum mandatis ab amici-
tia nou alienis miſit. Quæ ad annum cxII re-
ferenda. Anno inſequenti Trajanus in fines ho-
ſtium pe rvenit, ac cepit cuncta, nullo fabto præ-
lio: dein Satala & Elegiam, quæ ſunt urbes Ar-
meniæ, profectus, Heniochorum Regem honore af-
ecit, & Parthamiſirem KRegem Armeniorum
punivit: captäaque Armenid totâ, KReges, qui de-
ditionem fecerant, habuit in aumero amicorum.
Quæ ad annum c xIII & C XIV pPertinent.
Trajanus ad oppidum Armeniæ Elegiam Partha-
miſiridi copiam adeundi ſui fecit. Hic diadema
capiti detraxit, & ad Trajani pedes poſuit. Quo
facto milites clamorem unà ſuſtulerunt, ac Tra-
janum tanquam in viltoria quadam Imperatorem
appellarunt, ut teſtatur Dio, qui addit, Traja-
num Parthamiſirim quidem dimiſiſſe, ſed Ar-
meniam retinuiſſe. Trajanus dum gerit Tribuni-
tiam Poteſtatem xVII, Imperator VI dicitur,
ut videre eſt in Inſcriptione ſuperiori anno rela-
ta, nec Imperator VII dicitur, niſi quando
gerit Tribunitiam Poteſtatem xvIII, ut liquet
ex duabus Inſcriptionibus apud Fabrettum in

Syntagmate de Columna Trajani pag. 293. ex

quibus unam refero:
IMP. CAESAR. DIVI. NERVAE. F. NERVA. LRA-

IANUIS. OPTIMUS. Aue. GERMANICuS. DACI-

„„ . . 2⸗ .
Critica Hiſtorico Chronologica
cus. PoNTIF. MAx TRIBIuNIC. POTEST. XVIII. S . C. II.
IMP. VII. Cos. VI. P. P. SACRARIA. NUIMI- An. Ch. 105.

NUM. VETUSTATE. DILAPSA. RESTITUIIT. Tribu-
nitiam Poteſtatem xvIII die v Kalend. Novemb.
anni cCxIV Trajanus ſuſcepit; ideoque eo Chri-
ſti anno exeunte vel inſequenti incipiente, Tra-
janus Imperator VII dictus. Eo autem Tribu-

nitiam Poteſtatem XVIII gerente, bellum ma-

ximè exarſiſſe colligo ex Inſcriptione ibidem à

Fabretto deſcripta, in qua Trajanus dicitur:

TRIB. PoT. XVIII. IM D. V III. Cos VI. vel, IRIE.
Por. xvIII. IMD. VIIII Cos. VI. P. P. T unc
itaque Trajanus Edeſſam venit, cui adventanti
cùm Augarus Rex obviam profectus eſſet, ſe-
que purgaſſet, veniam conſecutus eſt. Inde in
Meſopotamiam & Adiabenem venit, & Singa-
ra ac alia quædam oppida citra pugnam ullam
operâà Luſii ducis cedit. Tum vero multa Traja-
no decreta ſunt à Senatu, ſed imprimis Optimus
cognominatus eſt... Ad hac Niſßibi, Batniſque
captis, Parthieus cognominatus eſt... dum mo-
raretur Antiochiæ, terræ motus factus eſt, &c.
inquit Dio lib. &S. Quare cùm terræ motus ille,
ut ſuo loco oſtendam, exeunte anno Chriſti
c xv contigerit, nullus dubito, quin eo anno
Niſibis & Batnæ expugnatæ fuerint, Trajanus
Imperator VIII & VIIII;; ac præterea Opti-
mus & Parthicus dictus fuerit. Fabrettus citatus
pag. 292. ait, in nullo vel Marmore vel Nummo
non ſuſpecto titulum PARTEICI ante XxIX Trib.
Pot. reperiri, & omnia certiora monumenta
hac Parthici nuncupatione deſtitui, quod &
obſervavit doctiſſimus Aſaphenſis Epiſcopus in
Specimine Imperii Trajani à ſe in lucem eden-
do, quod ad me ex Anglia tranſmiſit; licèt,
cùm illud compoſuit, Fabretti Opus non vidiſ-
ſet. A neutro itaque diſcedendum, exiſtiman-
dumque titulum Imperatoris I X Trajano attri-
butum anno Chriſti cxv poſt diem v Kalend.
Novembris, quo Tribunitiam Poteſtatem X1X
capeſſiit. Quoad cognomen Optimi, Fabrettus
pag. 293. Inſcriptionem exhibet dicatam, IPI-
Bus. JANUARIS. L. VIPSTANO MESSALLA. M.
PEDONE. Coss. anno ſc. Cxv, in qua OPTIMI
vox pro cognomine, non verò laudationis loco
accipienda videtur: & pag. inſequenti obſervat,
appellationem Parthici cum alia Optimi, ſeu
APIEXTOT in Græcis ſemper copulatam procede-

re. Hæc ad varia Annalium loca reſtituenda ex-

plicare neceſſe fuit.

Dio lib. 68. narrato utroque bello Dacico,
ait: Per id tempus Palma Praæfeltus Syriæ cepit

eam Arabiæ partem, quæ Petram attingit, redi-
itque in ditionem populi Romani. In Collectaneis
Græcis apud Scaligerum pag. 341. prius bellum
Dacicum illigatur anno primo Olympiadis ccxx,
qui menſe Julio anni Chriſti c 1 inchoatur:
victoria Palmæ de Arabibus Petreis, anno ſe-
cundo ejuſdem Olympiadis. Quare Palma anno
Chriſti c III, quo annus ſecundus Olympiadis
CCXX adhuc in curſu erat, adverſus Arabes
Legatus, iique non multo poſt debellati. Au-
ctor enim Chronici Alexandrini ſub Candidi
& Quadrati Conſulatu hoc anno geſto, hæc
habet: Petrei, & Boſtreni ab hoc anno ſuam
