docia, à Cæſarea triginta quinque circiter leu-
cis diſſita. Unde Theodoretus lib. 4. Cap. 27. eum
inter eos, qui Fidem in Cappadocia propugna-
runt, numerat. Videtur itaque Gre gorius à Baſi-
lio fratre ordinatus; cùm epiſtola 385. ab Epiſ-
copis, à quibus Gregorius conſecratus, Baſilio
attribuatur.
Ad num. LXVII. Achanaricus Gothorum XVIII.
Rex hoc anno regnare cœpit, ut videre eſt tam PaX Gorhos
. . 5 1 . . inter & Ko-⸗
in Chronico Iſidori, quàm Hieronymi. Is enim magg, ini.
de eo agit anno Abrahami 2;85. qui anno Chri- ta. .
ſti CCCLXVIIIincipit. Præterea Athanari-
cus, qui initio anni CCCLXXXI obiit, di-
citur ab Iſidoro annos tredecim regnaſſe. Valens
itaque tertio hoc, ultimoque belli Gothici an-
no, per Noviodunum perrupto Barbarico, Gru-
tungos aggreſſus, Athanaricum Judicem eorum
coẽgit in fugam ut diſerté Ammianus lib. 27.
Inde datæ à Valente menſe lulio hujus anni No-
vioduni Lex I. Codicis Theodoſiani De veſtibus
oloveris, & Lex 2. De EFiſei debitoribus. Hoc ipſo
tempore, ut rectè conjicit Gothofredus in Chro-
nologia Codicis Theodoſiani, videtur Valens
Tomos profectus, (urbs eſt ad mare ſita in ſiniſtro
latere Ponti Euxini) de qua profectione Sozo-
menus lib. 6. cap. 20. à Baronio ad annum trecen-
teſimum ſeptuageſimum primum non bene rela-
ta, ut ex iis, quæ eo anno dicemus, intelligi
poterit. Tandem bellum Gothicum hoc anno
confectum, pace cum Athanarico ſancita, de
qua Ammianus lib. 27. Themiſtius Orat. 10. qui
indicare videtur, eam factam media æſtate, &
Zoſimus lib. 4. pag. 741.
Poſt eam pacem. Valens Conſtantinopolim
XxXx 2 rediit,

7*

XVII.
Gregorius

₰

XIX.
Beilo Gothi⸗

520 Critica Hiſtorico-Chronologica

§5 £ C. IV. rediit, ut patet ex Ammiano lib. 27. Zoſimo 741.
An. Ch. 369. & 742. & Socrate lib. 4. cap. 13. Hinc data men-
7* ſaccedit ſe Decembri hujus anni ab eo Conſtantinopoli
kemtenm. Lex 2. Codicis Theod. De legitimis hæreditatibus
ad Auxonium P F. P. Auxonius itaque ſub hu-
jus anni finem adhuc Præfectus Prætorio erat.
Philoſtorgius lib. 9. cap. II. ait, poſt Auxonium,
Modeſtum Præfectum Prætorio conſtitutum fuiſ-
ſe, & quidem anno ſequenti. Quod confirmat
Zoſimus loco laudato, qui ait, Valentem pace
cum Gothis ſancita, Conſtantinopolim profe-
ctum eſſe, & quia Præfectus Prætorio, quem
antea Auxonium fuiſſe dixerat, diem ſuum ſu-
premum clauſerat, Modeſto magiſtratum hunc
tradidiſſe. Ex quo apparet, Sanctum Baſilium,
neque hoc, neque ſequenti anno Cæſareæ Epi-
ſcopum creatum eſſe, cùm Modeſto Præfecturam
Prætorii gerente, Baſilius adhuc Presbyter fuerit:
qua de re infrà. Ceterum Gothico bello ſucceſſit
Perſicum poſt Procopii necem ortum, aut ſaltem
poſt rebellionem, ut indicat Zoſimus lib. 4.
pag. 749. Adverſus Perſas Valens anno tantuùm
ſequenti profectus eſt, ut ex dicendis anno ſe-
quenti patebit.
X X. Rufus Feſtus Breviarium rerum geſtarum po-
Breviarium puli Romani Valenti Imperatori dicatum in lu-
Rußf quando cem emiſit poſt annum CCCLXVI, ut li-
ederum. quet ex verbis, quibus illud abſolvit: Ve ad
hanc ingentem de Gothis etiam Babyloniæ tibi pal-
ma pacis accedat. Cœptum autem bellum Perſi-
cum tertio hujus Imperatoris anno, Chriſti (ci-
licet CCCLXVI, ut teſtatur Philoſtorgius
lib. 9. num. 5. Valens tertium ſui Imperii annum
ingreſſus, expeditionem adverſus Perſas ſuſcepit.
Sed, cùm pax ſancita fuerit cum Gothis media
æſtate currentis anni, ut mox oſtendimus,
Opus illud ſub hujus anni finem, vel ſaltem ſe-
quenti publicatum. Quare decepti ſunt aliqui
Viri docti, qui illud initio ejuſdem Imperato-
ris editum credidere.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN 5863.

Dlymp. 2187. O 15 C. 10. P. 28. Mart. Indict. 13.
an. 2.
6 JESu CHRISTI 370.
DAMASI PAP j.
VALENTINIANI ET VALENTIS LMP.
7. GRATIANI IMP. 4.
I. Num. I ad XIII. Coſſ. Ealentinianus Aug.
Sonſules· I, & Valens Aug. Ill: ille in Occidente,

hic in Oriente, ille juxta ſecundam regulam.
11. Quinquennalia enim uno anno dilata dedit:
Valentiniani hic juxta tertiam. Neque enim hujus Conſu-
Auguaſti ſats alia ratio aſſignanda. Horum ſolennium
Qinguen indicia variæ Leges Codicis Theodoſiani hoc
zalia. — .
anno à Valentiniano datæ, & dedicatio Ec-
cleſiæ Sanctorum Apoſtolorum, de qua infrà.

111. Edictum Valentis adverſus Epiſcopos Ortho-

Perſecutio doxos, & fuga Sancti Athanaſii ad annum tre-
Orthodoxo- centeſimum ſexageſimum ſeptimum pertinent,
iem. ideoque Valentis perſecutio triennio tardiùs
quàm oportuerit, à Baronio conſignata. Grego-
rius Nyſſenus in epiſtola ad Olympium, enume-
rat quidem annos octo exilii ſui; ſed ea anno
CCCLXXVIII non fſcripta, ut putavit Ba-

ronius; verùm anno trecenteſimo octogeſimo

exeunte, ut ſuo loco videbitur: præterquam quèd
Nyſſenus de ſua, non verèò de aliorum Epiſcopo-
rum perſecutione loquitur. Quare motæ perſe-

9

cutionis tempus ex ea epiſtola minimè deduci S£ C. IV.
poteſt. Sozomenus lib. 6. Cap. 12. illud nos edo- An. Ch. 37⁰.
cet, cùm ait, Concilium, quod Tarſi in Cili-
cia ſperabatur futurum, Valentem Imperatorem
Eudoxii impulſu diremiſſe, & Rectoribus Pro-
vinciarum mandaſſe, ut Epiſcopos, qui regnan-
te Juliano Sacerdotium recuperaverant, Eccle-
ſiis expellerent. Ob quam juſſionem, qui in
Ægypto magiſtratum gerebant „ Athanaſium
Alexandriâ ejicere ſtuduiſſe. Concilium autem
Tarſi in annum CCCLXVIII indictum fuit,
ut ſuo loco dictum. Addit Sozomenus, poſt edi-
tum illud promulgatum pluribus Epiſcopis
ademptas fuiſſe Eccleſias, Athanaſium verò Im-
peratoris juſſu ſuam Eccleſiam recepiſſe: & dum
in alios perſecutio incumberet, Ægyptum iſta-
rum calamitatum expertem fuiſſe, Athanaſie
adhuc ſuperſtue. Quare Theophanes de Athana-
ſii morte loquens rectè ſcribit: Annos integros
quadraginta in perſecutionibus, periculiſque pro
Fide & pietate ſuſceptis peregiſſe; quod verum eſ-
ſe non poteſt, niſi ejus fuga & reſtitutio anno tre-
centeſimo ſexageſimo acciderit.
Auctor Farraginis à Scaligero publicatus pro- IV.
dit, Tatuanum Lupicino & Jovino Coſſ. anno Tutianns
. primus Anz
nempe CCCLXVII, primum Auguſtalem guſtals.
in £Ægyptum miſlſum, & VI Kalend. Fr- Agypti⸗
bruarias Alexandriam introiſſe. Cui Auctori fi-
dem adhibendam eſſe oſtendit Lex I. Codicis
Theodoſiani Si Curialis relicta civitate, data
VI Ius Maii, & directa ad Tatianum PF.
Ægypti. Quæ Lex præfato anno cccLXVII
emiſſa. Porro Auctor anonymus Vitæ Athanaſu
apud Photium, & Metaphraſtes in Vita ejuſdem
Sancti aſſerunt, Tatianum Ægypti Præfectum
fuiſſe, quando Athanaſius fugere coactus eſt,
illumque Orthodoxos valde afflixiſſe: Tatiano
tum temporis Aℳkgypti Præfecto, horrenda Chri-
ſKianos omnes, horrendi &] graves cruciatus ma-
nebant, & multi per eum martyrii Finem adepti
ſunt, inquit Anonymus Photianus: tum tempo-
ris Tatiano gypti Præfetto multi non ſolum di-
verſas plagas ſuſtinebant, ſed & martyrio afficie-
bantur multæ, illo contra Eccleſiam moliente:
quem Tatianum ultio Divina ad pœnam traxit,
inquit Metaphraſtes. Sed de magni hujus Atha-
naſii perſecutoris, cujus nulla apud recentes Au-
ctores, qui ejus Vitam ſcripſere, mentio, funeſto
obitu ſuo loco agetur.
Tuatianum, ubi primùm Alexandriam adve- F.
nit, perſecutionem exorſum eſſe, colligitur ex Ivitio anni
epiſtola S. Athanaſii ſuper Sancti Theodori Pa- Secrxyv11.
chomii diſcipuli mortem, Orſieſium ejuſdem Stan Per
Pachomii in Monachorum Tabennenſium Præ- .
fecturam ſucceſſorem ſolantis. Nam in epiſtolæ
fine gratulatur ſibi Athanaſius, qubd Paſehæ ι
Pentecoſtes ſolemnitates animo ſecuro agere po-
tuerit. Scripta ea epiſtola, ut notat Papebrocius
in Vita SS. Pachomii & Theodori Abbatum
Tabennenſium in Thebaide, die XIV Maii,
paragrapho 17. anno Chriſti trecenteſimo ſexa-
geſimo octavo, poſt Theodori mortem, quæ,
ut legitur in laudata Vita, contigit Dominicaâ
Gaudii, id eſt, Paſchatis, ut Papebrocius in-
terpretatur. Quare laudatis verbis Athanaſius
inſinuat, ſeſe anno trecenteſimo ſexageſimo
ſeptimo Paſchatis & Pentecoſtes feſta animo
ſecuro agere non potuiſſe, ob Tatiani perſe-
cutionem. Et profectè, cùm teſte Socrate lib. 4.
cap. I3. quatuor integros menſes in paterno monu-
mento delituetit Athanaſius, in feſtis Paſchatis
S& Pen-

In
amn,
Fita
Aug
ſuit

VI
Edoxi⸗
Cenßa
p. H
bitu.

IX.
lamer gut
Phygiam,
Cappato.
ciam eti⸗
Alixit.

Baronius
An. 36 7.
Rum xxxI

1 ninium

F.
9en
XVII.
eta hen
tio.

in Annales

3½ 6. IV. & Pentecoſtes adhuc in eo latebat, verumque
An. Ch. 370. eſt quod jam dixi, Tawunum Alexandriam in-
greflum, die nempe viceſima ſexta Januarii,
ſtatim edictum adverſus Orthodoxos publicaſ-
ſe. In laudata Farragine duo de Tatiano addun-
tur, ſcilicet eum condidiſſe in Alexandria fla-
vium (id eſt, lavacrum vel aquæduétum) qui
vocatur Tatianus. Item eum portas feciſſe, di-
ctas Petrinas, auro perfuſas.
VI. In eadem Farragine iterum Auguſtalius fuiſ-
I= dr/ ſe dicitur annis CcCcCLIXXIV, CCCLXXV &
eas Penet cCCLXXV I. Verùm in ea Conſules turbati.
Augustalem Gothofredus in Proſopographia Codicis Theo-
fuit. doſiani verbo Tatianus, oſtendit, anno cccLxxXIV
eum Comitem fuiſſe ſacrarum Largitionum, &
ab eo anno ad Cc cxCI, quo Conſul cum Sym-
macho fuit, multas ad eum Leges inſcriptas, & in
Lege 19. Cod. Theod. De extraordinarits, à Theo-
doſio Magno data, diſertè Tatianum in inſcrip-
tione Legis Præfectum Orientis vocari. Tanta
auctoritate per hæc tempora Tatianus florebat.
Sed de eo rurſus infrà.

VII. Ad num. XIII. Cù Baſilius epiſt. 31t. ad
Exilium S. Pelagium Laodicenum Epiſcopum ſcribat, valde
ralssi. ſe cupere eum adire, liquet, tempore, quo ea

ſcripta Pelagiam nondum in exilium miſſum
eſſe. Cumque ea anno trecenteſimo ſeptuageſi-
mo quinto data videatur, ut ex profectione San-
Ctiſſimi, de qua loquitur, colligitur, Pelagii
exilium eo anno conſignandum.
VIII. Ad num. XXV. Eudoxius ſub hujus anni
Eudoxii Conſulibus mortuus, ut tradit Socrates lib. 4.
S er cap. 14. & inſinuat Philoſtorgius lib. 9. cap. 8.
ebitua. Qucd verô apud Socratem dicitur, eum Con-
ſtantinopolitanam Eccl: ſiam annos novemdecim
rexiſſe, error Librarii eſt, non Socratis, ut
obſervat Valeſius in Notis. Alioquin Socrates
àᷣ ſe ipſo diſſentiret, cùm lib. 2. cap. 42. eum
in Concilio Conſtantinopolitano anno cccIIx
inchoato, ſequentique continuato, Eudoxium
in locum Macedonii depoſiti ſubſtitutum te-
ſtetur. Obiit porro, quando Valens Antio-
chiam tendens, paulatim Nicomediæ ſubſti-
tit, ut habet Sozomenus lib. 6. cap. 13. ideoque
circa menſem Maium, ut mox videbitur. De
Demophilo ab Atianis in locum Eudoxii ſu-
brogato legendus Philoſtorgius lib. 9. cap. 10.
& 14.
IX. Ad num XXVIII. Dira illa fames, quæ
Fames lt Cappadociam afflixit, hoc anao contigit. Ida-
ryrgien, im in Faſtis ſub hujus anni Conſulibus
Cappado- cius enim in C0
ciam etiam ſcribit: His Conſſ. magna fames fuit in parti-
afflixit. bus Phrygie. Quæ verba etiam in Chronico
Hieronymi hoc anno leguntur, quia nempe
magis in Phrygia quâm in aliis partibus ſæviit.
Baronius Baronius eam famem diverſam exiſtimavit ab
an. 367. ea, de qua Gregorius Nazianzenus Oratione in
num xxxIII. audem Baſilii, in qua ait, eam maximèe Cappa-
docas afflixiſſe, eoque tempore Cæſareæ S. Baſi-
lii adhuc Presbyteri magnam in alendis pau-
peribus charitatem enituiſſe. Quæ duplex fa-
mes ideo ab eo excogitata, quia Baſilium anno
ccCLXIX Cæſareæ Epiſcopum renuntiatum cre-
didit; cùm tamen fames, quæ Cappadociam
exagitavit, Baſilio adhuc Presbytero contigerit.
Verum, cùm certis argumentis conſtet, Baſi-
lium currenti anno adhuc Presbyterum fuiſſe,
manifeſtum eſt, eandem famem & in Cappa-
docia & in Phrygia eodem anno graſſatam.

X. Atque hinc validum eruitur argumentum ad
.. . . . . 1..
Tnitium initium Epiſcopatús Balilii rectè conſignan-

C. Barond. 52 ½¼
dum. Gregorius enim Nyſſenus in epiſtola ad S C. ?V.
Olympium de Sancta Macrina; affirmat, poſt An. Ch. 270.
famem illam, quæ Cappadoces invaſit, & ante Neepatus
creationem Baſilii Epiicopi, Sanctam Emme- HSH
liam hujus matrem ex hac vita migraſſe. Coli-
tur S. Emmelia in Tabulis Eccleſiaſticis die tri-
ceſima menſis Maii. Quare ſi eo die obiit, ut
mox viſuri ſumus eam vit functam, ea mors
ad alium annum quàâm ad Præſentem pertinere
non poteſt; conſtatque, Baſilium currenti anno
poſt famem illam adhuc Presbyterum fuiſſe, &
ante ordinationem ſuum Emmeliam matrem
amiſiſſe.
Nec audiendi Hermantius lib. 6. Vitæ S. Ba- XjI.
ſilii cap. 8. & Papebrocius in Elogio S. Emme- S. Emmelid
liæ ad diem XXX menſis Maii „ qui conten- obitus.
dunt, Emmeliam exeunte anno trecenteſimo
ſeptuageſimo ſecundo ad Deum migraſſe, quòd
epiſtola ſeptima Baſilii ad Euſebium Samoſa- Baron. ann;
tenſem Epiſcopum, in qua de morte matris xt & ſg
de Eccleſiæ negotiis, & de ſuis perſecutioni⸗ r S ſech:
bus loquitur videatur ab eo ſcripta, non Pres-
bytero, ſed jam ad Epiſcopatum evecto. Nam,
cùm Hermantius Baſilium currenti anno Epiſ-
copum renuntiatum tradat, Emmeliæ mortem
quæ Baſilio adhuc Presbytero contigit, ad an-
num CCCLXXIInullo modo differre po-
tuit. Baſilius in epiſtola 254. ad Euſebium Sa-
moſatenſem data, ait, hiemem adeo intolera-
bilem fuiſſe, ut Per duos integros menſes, intra
domum, tanquam intra cavernam, clauſus ma-
nere coactus fuerit. Quæ hiems adeo inclemens
currenti anno ſæviit, quod non tantùm fames,
quæ Phrygiam & Cappadociam vexavit, à vi
frigoris hiemiſque, ut videtur, illata, demon-
ſtrat; ſed etiam quòd in ea Baſilius de Demo-
philo Conſtantinopolitano Epiſcopo tanquam
de re recenti loquatur. Quare cùm Demophilus
hujus anni initio Epiſcopus Conſtantinop. di-
ctus ſir, ea epiſtola præſenti anno ſine dubio
data, quemadmodum & epiſtola VII Baſilii ad
Euſebium Samoſatenum poſt eam epiſtolam 254.
exarata; cùm in ſeptima Baſilius dicat, præter-
mittere ſe dicere hiemis odium, aliaque, ut ei-
dem pridem ſignificata. Nam Baſilium anno
CCCLXXI, vel CCCLXX II ad amicos
de intoleranda hieme anni trecenteſimi ſe ptua-
geſimi ſcripſiſſe, nullus ſibi perſuaſerit.
Unde, cum in iiſdem epiſtolis, & de hyemis XII..
inclementia, & de Emmeliæ matris obitu ſermo ⁵ boc anna
ſit, manifeſtum eſt, Baſilium de rebus, quæ hoc vengzg.
anno acciderint, verba facere, ideoque Emme- ee
liam præſenti anno demortuam, idque die XXX
Maii, quo ejus memoria celebratur „non verò
versůs hiemem, ut ex epiſtola ſeptima ad Eu-
ſebium Samoſatenum deduci putat Herman-
tius. Nam in ea epiſtola ait tantùm Baſilius, ſe
jam pridem ſignificaſſe Euſebio hiemis odium,
& negotiorum continuitatem. Tum ſubdit: Nune
autem, quod unicum habebam vitæ ſolatium ma-
trem, etiam hanc propter mea peccata amiſi. Qua-
mobrem epiſtola illa ſeptima non hyeme, ed
vere vel æſtate ſcripta; cùm in ea dicat Baſilius,
ſe jam diu hiemis odium, nunc verò matris mor-
tem ſignificare.
Sed præfatæ duæ Baſilii epiſtolæ deinceps XIII.
ſcriptæ ad hujus temporis Hiſtoriam illuſtran- Vælens hufeus
dam magis examinandæ. Ex epiſtola 254. ad anni initio
Euſebium Samoſatenum eruimus, Valentem Orienralem
hujus anni initio profectionem ſuam ad Orien- 5*9 Ectienem
. inſtituit.
tem inſtituiſie, ipſoque menſe Januatio Nico-
XX 3 mediam

zi Critica Hiſtorico Chronologica

8 C. IV. mediam perveniſſe, ubi, inquit Socrates lib. 4.
An. Ch.70. Gap. 14. ſubſtitit, quòd Esdoxius Arianæ factio-
nis Epiſcopus ſtatim poſt Imperatoris diſceſſum
extremum diem obierat, & Ariani Demophilum
in ejus locum ſubſtituerant, Orthodoxi verè
Evagrium, exindeque contentiones inter Aria-
nos & Orthodoxos ortæ eſſent. Quam Eudoxii
mortem hujus anni initio contigiſſe ex laudata
Baſilii epiſtola 254. manifeſtè colligitur. Ubi
enim Baſilius de hiemis rfigore locutus eſt, ait:
Jam dudum Conſtantinopoli hæret Demophilus,
de quo qui huc ad nos aphellunt ſinguli, unanimi
conſenſu deprædicant, illum veritatis & pietatis
fettam ſibi perſonam ſaperinduxiſſe, eo tamen ſuc-
ceſſu, nt divulſæ civitatis illius, & diſtratctæ fa-
iones coaluerint, &c. Tum ſubdit: Eccleſiæ
verò partes cateræ, per Dei gratiam reæctiſſimè
ſunt affettæ. Deum porro omnes venerantur obni-
xihs, ut vere proximo te liceat in hiſce regioni-

bus coràm denno intueri & affari. Scripta itaque

ea epiſtola hieme currentis anni, ut in eadem
Baſilius diſertè indicat, & demonſtrat deſide-
rium videndi verno tempore Euſebium, quo ſe
teneri ſcribit. Præterea, cùm in ea epiſtola de
Eccleſiarum perſecutione ſermonem non ha-
beat, ea ante hujus anni æſtatem, quà Valens
Eccleſiarum pacem turbavit, data. Denique ex
epiſtola ſeptima ad Euſebium Samoſatenum
oſt epiſtolam 254. ſcripta, manifeſtè apparet,
Ranc ante æſtatem miſſam. In illa enim Eccle-
ſiam jam vexatam ſcribit: Porro Ecclehßæ fereè ut
corpus meum affelcta ſunt, nulla quidem ſpe bona
affulgente, verum in aetertiora rebus ſemper de-
labentibus. Quare cœpta tunc erat perſecutio,
cumque in ea epiſtola Emmeliæ matris mortem
Euſebio ſignificet, non dubium quin ea die xxx
Maii, quo nomen ejus in Martyrologiis legitur,
& vivis exceſſerit, & poſt illum diem Baſilius
hanc epiſtolam 7. ſcripſerit.
XIV. Idacius in Faſtis ſub hujus anni Conſulibus
Dedicatio ſcribit: Dedicata eſt Sancta Eccleſia, ubi beati
ol,. Apoßoli poſßiti ſunt, E Mus April. id eſt, die
nanas. nona Aprilis, quæ hoc anno cum feria ſexta
concurrebat. Ex quo & liquet, nondum uſum
hoc tempore invaluiſſe, ut Eccleſiarum dedica-
tiones diebus Dominicis, aut feſtis ſolennibus
ſierent. De eadem dedicatione loquitur Hiero-
nymus in Chronico hoc anno, licèt diem non
exprimat, quem tamen diſertè memorat Auctor
Chronici Alexandrini. Eccleſia Apoſtolorum
4à Conſtantino quidem ædificata & dedicata
fuerat, ſed jam anno C CCLVIII ruinam mi-
nabatur; quod in cauſa fuit, cur Macedonius
Conſtantinop. Epiſcopus Conſtantini Magni
corpus inde auferri juſſerit, ut legitur in Anna-
libus. Hermantius in Vita SS. Baſilii & Gre-
orii Nazianzeni lib. 4. cap. 24. exiſtimat, Va-
Entemn Conſtantinopoli ante eam dedicationem
eractam digreſſum non eſſe. Sed ex duabus
præfatis Baſilii literis inter ſe comparatis appa-
ret, ipſo anni initio Valentem profectionem
ſuam inſtituiſſe, cùm Demophilum jam ante
vernum tempus Eudoxio ſucceſſiſſe ex iiſdem
conſtet. Denique ſeptima illa epiſtola à Baſi-
lio adhuc Presbytero proculdubio ſcripta, ut
ex ejus lectione colligere eſt, ſaltem nullum in
ea verbum, quod eum tunc Epiſcopum fuiſſe
inſinuet.
XV. In utraque laudata epiſtola ſe morbo affi-
Ex Baſili cj ad Euſebium Samoſatenſem ſcribit Baſilius,
mario annn: indeque intelligimus, eas epiſtolas alio quàm

currenti anno datas non ceſle. In epiſtola enim S &£ C. IV.
ſexta, quam poſt eaſdem ad eundem Buſe- An. Ch. 370.
bium ſcripſit Baſilius, ait, paululum ſe ex emor talis
morbo convaluiſſe, & in foribus adeſſe hiemis inoreſ. e⸗
inclementiam, quæ etiamſi ſolito contigerit ie.
tolerabilior, ſe tamen domi cohibere. Conclu-
dit, ſe intra ædes ejus eum complexurum, ſi vitæ
tempus non defecerit, nec fames minus pervium
iter reddiderit. Quamobrem hæc epiſtola ipſo

hujus anni fine ad Euſebium miſſa, ex eaque

manifeſte liquet, non alio anno ſcriptam, quàm
eo, quo fames Cappadociam afflixit, currenti
nempe. Baronius in Annalibus, ubi Baſilium anno
CCc1XIX Epiſcopum renuntiatum eſſe credit,
antequam de ejus inauguratione verba faciat, de
Emmeliæ obitu ſermonem habet, recitatque epi-
ſtolam ſeptimam Bafilii ad Euſebium, in qua
eadem mors nuntiatur. Recte quidem Baronius,
juxta eam quam de Baſilii Epiſcopatu imbiberat
opinionem. Sed , cCùm modè certò conſtet, Ba-
ſilii Epiſcopatůs initium ando cccLIXXI aſfi-
gendum eſſe, Emmeliæz obitus ſeptimaque il-
la epiſtola à currenti anno removeri non poſ-
ſunt.
A num. XXXIX ad LVII. S. Baſilius bis XVI.
à Valente Aug. impugnatus. Primò, dum Cæ- Baßlius bis
ſarienſis Eccleſiæ adhuc Presbyter eſſet. Secun- a ente
Ieeen e. . vvypetitus.
dò, cùm ejuſdem urbis Epiſcopatum admini- 15
ſtraret. Primam incutſionem Baronius conſi-
gnat anno cccLXVI: quam opinionem ſecu-
tus eſt etiam Hermantius in Vita SS. Baſilii &
Gregorii Nazianzeni lib. 3. cap. 10. Verùm eo
anno Valens Aug. Cæſaream non venit, ſed an-
no CcccCLXV, teſte Ammiano lib. 26. in illius
anni geſtis; quod etiam clarè teſtatur ſubſcri-
ptio Legis 5. Codicis Theodoſiani De Saſeepto-
ribus, quæ data dicitur IV Non. Jul. Caæſareæ
Valentiniano & Valente AA. Coſ. anno nempe
CCCLXV. In ea vero urbe conſtitutus Valens,
indeque jam profecturus, ut vaporatis aſtibus
Ciliciæ jam lenitis ad Antiochiam procurreret,
de Procopii Tyrannide didicit. Quàâ re factum,
ut Valens retrocederet. Unde cum Procopi de-
fectio anno cccCLXV acciderit, eo anno, non
verò inſequenti, Valens Cælareæ fuit. Sed eo
tempore Baſilius in eremo latitabat, & Va-
lens Orthodoxos nondum perſequebatur.

Poſteriorem incurſionem Baronius hoc an- XVII.

no narravit. Certum tamen indubitatumque, Iterusm im

anno tantùm currenti Baſilium adhuc Presby- beti ar.
terum à Valente Imp. primò imperitum, alte-
ramque in eum jam Cæſareæx Epiſcopum re-
nuntiatum impreſſionem nonniſi poſt aliquot
annos factam eſſe. Combefiſius in Notis ad
Theophanem pag. 565. ſcribit, Baronium erraſ-
ſe, quòd uno Valentis Cæſaream acceſſu poſi-
to, eò profectum exiſtimet, cùm Nicomediàâ
iter agens Antiochiam perrexit. Subjungit Com-
beſiſius, ſemel & iterum, Antiochiam videli-
cet euntem, & eàâ revertentem, iter Cæſareâ
Valentem feciſſe, & in eam ingreſlum, Baro-
nium non advertiſſe. At dupliciter ipſemet Com-
befiſius fallitur. Nam Baronius primam Valen-
tis in Baſilium Presbyterum incurſionem loco
laudato ex CGregorio Nazianzeno recitat. Se-
cundam verò pluribus hoc anno refert. Dein-
de verum non eſt, Valentem, dum Antiochiâ
redirert, Cæſaream veniſſe, cum, ut mox vi-
ſuri ſumus, longè tardiùs Valens Cæſaream
Baſilium Epiſcopum ad ſuam ſectam deductu-
rus, deditaà operà ſeſe contulerit. Tria itaque
hactenus

XVII.
in,⸗

ab.

in Annales C. Baronñi. 523

SC. IV. hactenus ignorata nobis hic demonſtranda. Pri-

An. Ch.370. mum, Baſilium anno tantùm ſequ nti Cæſareæ
Epiſcopum ordinatum, ideoque præſenti anno
à Valente primò impugnatum. Secundum, eun-
dem Imperatorem præſenti anno Antiochiam
non perveniſſe, ſed Cæſareàâ Conſtantinopolim
rediiſſe. Tertium, ſecundam Valentis in Baſi-
lium jam Epiſcopum impreſſionem contigiſſe
anno circiter trecenteſimo ſeptuageſimo quin-
t0. Quibus demonſtratis, Baſilii epiſtolæ ma-
gna ex parte à Viris doctis ſuis annis reddi po-
terunt.

XVIII. Valens itaque ipſo currentis anni initio Con-

Baſilius ad- ſtantinopoli relida, Antiochiam contendit, ip-

Huc Presby- . . 41. . .
zer impu- ſo enim anni exordio eum ſeſe viæ dediſſe jam

gnatus. ſuprà oſtendimus. Aberat Conſtantinopoli Im-
Baron. anno peratoer in Oriente, inquit Gregorius Nyſſenus
466. n. XVI. Rb.1. contra Eunomium pag. 312. elatus mente,
rebus contra Barbaros non ita pridem feliciter
geſtis, exiſtimanſque cupiditatibus ſuis nihil om-
nino adverſari debere: pracedebat eum Præfeltus
ſcilicet Modeſtus) ſpecie quidem, quaſi neceſ-
ſaria Imperatoris adventui præparare deberet;
revera autem, ut Orthodoxos propriis ſedibut ex-
terminaret, in eectorumque locum alios non le-
gitimé vocatos & ordinatos, in contemtum & ta-
juriam Eccleſieæ, ſubſtitueret. Hac igitur mente,
velut nube quadam malorum, om violentia &
exagitatio contra Eccleſßas ex Propontide progreſ-
ſa eſet, & Bithyniam quidem ex improviſo deſo-
laſſet, Galatiamque ſine labore vaſtaſſet, & cum
omnia illis ad voluntatem fluxiſſent; jam ſorpenti
malo objiciebatur noſtra Kegio. (nempe Cappa-
docia) Quid igitur Magnus Baſilius? S&c. Vi-
des, Valentem Imp. Cæſaream non veniſſe ad

Baſilium impugnandum, niſi poſt bellum Go-

thicum confectum, pacemque cum Athanarico

Gothorum Rege anno præcedenti ſancitam:

verumque eſſe quod Socrates libe 4. cap. 14. S0-
zomenus lib. 6. cap. 13. & Auctor Vitæ Sancti
Athanaſii apud Photium pag. 1449. teſtan-
tur, Valentem ſcilicet Conſtantinopoli Nico-
mediam Bithyniæ veniſſe: ubi ob Evagrii or-
dinationem, poſt Eudoxii Conſtantinopolitani
Epiſcopi Ariani mortem, à Catholicis factam,
aliquantiſper ſubſtitit, ut Sozomenus & Socra-
tes notant. Tunc etiam factum quod ſcribit
Philoſtorgius lib. 9. cap. 8. Poſt hæc Nicæam
profelctus, ut Epiſcopum illie ordinaret, mortuus
enim erat Engenius urbis illius Epiſcopus: priuſ-
quam ei negotio finem impoſuiſſet, obiit & vita.
Demophilus verò à Berraa tranſlatus eſt Conſtan-
tinopolim, Imperatore ſententiam Synodi compro-
bante. Dein Valens O um Myſiæ urbem ad
Propontidem venit, ubi 1vV Idus Junii dedit
Legem 17. Codicis Theodoſiani Qauorum ap-
pellationes. Cyzico in Galatiam ſe contulit, ut
ex Gregorio Nyſſeno mox laudato colligere eſt,
ui & aſſerit, Valentem & Galatia Cæiaream,
ubi Sanctus Baſilius erat, ſeſe contuliſſe.
XIX. Baſilium tunc tantùm Presbyterum fuiſſe ſcri-
Baſilium bunt Theophanes & Cedrenus, ac ante eos So-
tune Presby- zomenus lib. 6. cap. I5. ubj de Valente & Aria-
terum fuiſſe: . . ſe duceb
magis proba. Nis Epiſcopis „quos ſecum ducebat, loquens
zur. tradit: Simul atque nuntiatum eſt, eos in Cappa-
dociam contendere, Baſilius Ponto decedens ſuo-
Baron. anno pte motu venit Cæſaream. Et cum Euſebio (Cæ-
366. n. XII. ſareæ Epiſcopo) quidem in gratiam reverſus eſt:
& ſeq Jd. Eecleſiam verò opportunè admodum eloquentiæ ſuæ
ſubſidio adiuvit. Valens itaque und cum Epiſco-
pis, quos ſécumm habebat, conatu ſuo depalſus,

um quidem re infectà diſceſſit. Huc retrahenda, S E C. IV.
quæ Baronius anno cccIXVI, de diſceſſu An. Ch. 370
Baſilii & Gregorii Nazianzeni e Ponto, ac de
Baſilii cum Euſebio Epiſcopo ſuo reconciliatio-
ne dicit. Ea enim, ut ex his Sozomeni verbis li-
quet, hoc anno geſta. Quamobrem Baſilius ad-
huc Presbyter erat quando hoc anno Valens
Cæſaream venit. Reſpondet Baronius, Sozo-
menum hac in re erraſſe. At Gregorius Nyſſe-
20rIUS INyIIE
nus loco laudato, Sozomenum recte ſcripſiſſe
Eulebium Cæſareæ Epiſcopum adhuc vixiſſe
confirmat. Ait enim: Poſt illas in Bithynia ,u-

Auadias, devictoſque ſolità facilitate Galatas nul-

luus negotit eiſtimabat, etiam apud nos arbitra-
a ſuo inſanire. Rebus verò futuris exordium de-
dit oratio minix ſimul & promiſſis mixta. S& ſzui-
dem obtemperaret Baſilins, promittehat honores
omnes ab Imperatore, & præterea Eeccleſiæ gu-
bernacnlum & clavum; ſi reluétaretur, propone-
bat omnia, qug acerbitas animi cum poteſtate
quidis agendi conjuncta excogitare poteſt. Po-
ſtea Nyſſenus pag. 315. ſcribit, Imperatorem irâ
inflammatum rurſus fortunam expertum eſſe,
.
Modeſto iraà multò vehementiks quam prima
mpreſſione accenſo. Utraque itaque incur-
ſio facta, dum Modeſtus Præfectus Prætorico
eſſet. Is autem ante currentem annum Præfe-
Ctus Prætorio non fuit, ut in fine anni ſuperio-
ris dixi; ideoque Baſilius hoc anno adhuc Pres-
byter erat, quando Modeſtus eum minis & pro-
miſſis flectere conatus eſt. Quòd ſi Baſilii or-
dinatio in diem XIV Junii, quo in omnibus
Martyrologiis & Menæis notatur, facta fuerit,
manifeſtum eſt, eum hoc anno Epiſcopum re-
nuntiatum non eſſe: non enim parum Cyzi-
cum, ubi 1V Idus Junii Valentem fuiſſe dixie
mus, ab urbe Cæſarienſi diſtat, ideoque non-
niſi poſt decimum quartum Junii diem Valens
Cæſaream pervenire potuit. Sed argumenta,
quæ à diebus ordinationis, aut natalibus San-
ctorum in Martyrologiis deſcriptis eruuntur, non
magnum robur habent; cuùm innumeris exem-
plis conſtet, non rarò Sanctos aut mortuos, aut
ordinatos aliis diebus, quàm quibus in Tabulis
Eccleſiaſticis coluntur. Hoc unum nobis ſufſſi-
cere debet, Baſilium, quando primum à Valen-
te impugnatus, Presbyterum tantùm fuiſſe, eam-
que aggreſſionem ante currentem annum nullo
modo accidere potuiſſe.
Valens videns, Baſßillium neque potentiâ per- XX.
fringi, neque labefactari minis, neque exorari "alens Cong
promiſſis poſſe, petendæ Antiochiæ conſilium ſanztuoho-
mutavit, & Conſtantinopolim hoc anno rediit.““ Tedif
Jam pridie Nonas Aug. Hierapolim, quæ urbs
magnæ Phrygiæ, pervenerat; eo enim die emi⸗
ſit Legem unicam Codicis Theodoſiani De ja-
re Ialico urbis Conſtantinopoleos. Ilbidem IV.
Idus Aug. dedit Legem 3. Codicis Juſtinianei
De Defenſoribus civitatum. Tum XxIV Kal.
Octob. Legem 6. Codicis Theodoſiani De D-=
ronibus, ad Modeſtum P. P. Ac denique xVX
Kal. Octob. Legem 19. ejuſdem Codicis De
Epiſoéopis, ad Modeſtum P. P. Digreſſus Hie-
rapoli Conſtantinopolim reverſus eſt, ubi I1
IWus Decemb. currentis anni dedit Legem 8.
Codicis Theod. De Maleſicis ad Modeſtum P. F.
Quibus poſitis, quis ſibi impoſterum perſuade-
re poterit, Valentem hoc anno, vel ſequentis
initio Antiochiam acceſſiſſe, Conſtantinopoli
octingentis circiter paſſuum millibus diſſitam.
Illuc enim neque antequam Cyzicum veniret,
XX 4 proficiſci

.

524 Critica Hiſtorico-Ohronologica

1EC. IV. proficiſci potuit; cùmy Cyꝛicum ‚ubi ineunte
Am. Ch.370, Junio Imperator erat, non longè ab urbe Con-
ſtantinopolitana poſita ſit: neque etiam poſt-
quam Cyzicum reliquit, Antiochiam ſeſe con-
ferre potuit; cùm hinc ad Cæſaream longiſſi-
ma ſit via, per tres circiter menſes Valens Hie-
rapoli moratus fuerit, & menſis Decembris ini-
tio Conſtantinopoli jam fuerit. Perperam ita-
que Zoſimus lib. 4. pag. 742. & Ammianus ini-
tio libri 29. à Gothofredo in Chronologia Co-
dicis Theodoſiani hoc anno eam in rem ad-
ducti, ut anno ccCcLXXII, quo Valens An-
tiochiam adventavit, demonſtrabimus. Neque
etiam Hierapolis, ubi memoratæ Leges emiſſæ,
Hierapolis Syriæ eſt, ut explicat Gothofredus
citatus, ſed Hierapolis Phrygiæ, quod oſtendit
ipſemet Zoſimus, quando ait, Valentem ver-
no tempore Antiochià Hierapolim profectum
eſſe, ideoque non hoc anno, quo tantùm ſub
æſtatis finem Hierapolim venit.
XXI. Enituit & Euſebii Cæſareæz Epiſcopi virtus,

Euſebii Ca- ſive in ſuſtinenda, ſive in depellenda Hæreti-

farienſi, Ep. corum procella. Gregorius enim Nazianzenus
obitus. in Oratione de funere patris non tantùm mor-
tem ejus glorioſam fuiſſe, ac non longè poſt
Baron. anno reconciliationem cum Baſilio, repulſumque ab
5Go n. XrI. utroque Valentem accidiſſe refert, ſed etiam
Euſebium in perſecutionibus invictum animum
oſtendiſſe ait: RNurſus eadem civitas eandem ob
cauſam ſeditione laborabat, (lc. poſt mortem Euſe-
büi) eo nimirum, qui honeſtà & egregiaâ vi ad Epi-
ſcopatum pertractus fuerat , celeri morte arrepto,
atque ad Deum, cujns causa in perſecutionibusfor-
titer, ſtrenuéque decertaverat, profecto. Non
una illi fuit perſecutio: nam ſub Juliano Apoſta-
ta multa paſſus eſt & ſub Valente ſecundæ Per-
ſecutionis agonem fortiter explevit. Ex celeri à
Gregorio vocata morte Euſebu Baronius dedu-
cit, eum repentino, violentoque morbo con-

X — .
fectum ex hac vita ſublatum. Verùm Gregorius

aliud non indicat, quàm Eaſebium cuò mor-

tuum eſſe, poſtquam Baſilius & Ponto rediit Cæ-
ſaream. Amphilochius quippe in Vita S. Baſi-
lii dicit, Euſebium poſt adventum Baſilii non
muhò poſt temporis obiiſſe. Idem affirmat Gre-
gorius Presbyter in Vita S. Gtegorii Nazianze-
ni, qui de Euſebio Cæſarienſi ait: Neæque mal-
to interjeéto tempore (poſt reditum ſc. Baſilii)
Præſes Eccleſiæ, quem diximus, (ſc. Euſebius)
meliorem ad vitam tranſtatus eſt. Ex quibus
etiam liquet, Baſilium ante præſentem annum
& Ponto Cæſaream reverſum non eſſe; cùm Eu-
ſebii mors anno ſequenti contigerit. Præterea
Nazianzenus in Oratione de laudibus Baſilii,
explicationem Baronii rejiciendam demonſtrat;
cùm tradat, Euſebium in manibus Baſßilii ſua-
viſſimè animam exhalaſſe: Cum is, qui nomen a
pietate appoſits ducebat, (Euſebius enim, Pium
Latinè ſignificat) ex hac vita migraſſet, atque in
ipſius manibus animam ſuaviter exhalaßet, ad
excelſam Epiſcopatus Sedem evehitur, nempe Ba-
ſilius.
XXII. Hinc in Martyrologio Hieronymiano ad diem
Canctitat. XXI Junii legitur: In Cæſarea Depoſitio S. Euſe-
bii Epiſcopi. Quæ verba tam in hoc, quâm in
aliis Martyrologiis, de Euſebio Cæſareæ in Cap-
padocia Epiſcopo intelligenda eſſe, oſtendi
anno cccxXIL num. XXIV, dum de Euſebio
Palæſtino egi. Baronius Euſebium noſtrum non
ſolàm in Sanctorum Epiſcoporum claſſem
non retulit, ut videre eſt anno cccLXII

num. LXIII; ſed etiam ejus electinem, ut 8 Æ C. 1IV⸗
quodammodo violentam, damnare videtur. Ve- An. Ch. 372.
rum Florentinianus in Notis ad Martyrologium

Hieronymianum ad diem XXI Junii, quo S.

Euſebius colitur, ad omnia dubia, ac conjectu-
ras Baronii ſolide reſpondet, & Euſebium inter
Sanctos & recenſendum & alias recenſitum
fuiſſe doctè oſtendit. Porro paulò ante hiemem
anni ſequentis, non verèò die XIV Junii, quo
ejus ordinatio celebratur, Epiſcopum creatum
eſſe Baſilium oſtendere videtur ipſemet Baſi-
lius in epiſtola ad Gregorium Nazianzenum
apud Baronium anno CCCLXIX num. XLVI,
quã eum rogat, ut in Eccleſiam Paſtore deſti-
tutam veniat: Verim te rurſus ac ſæpies rogo,
ut abjecta omni cuntctatione, hic nobis præſto
Es, hiemiſque moleſtias anticipes. Quare cùm
Gregorium oret, ut hiemem antevertat, an-
te hiemem obierat Euſebius, & ante ean-
dem anno CCCLXXI electus Baſilius vi-
detur.
Initium Epiſcopatus Baſilii ab anno ejus ExIII
emortuali pendet. Quare cùm anno trecenteſi- Z: us ſecpes
mo octogeſimo Kalendis Januarii ad Deum Caſarienſis.
migrarit, ut infrà demonſtrabitur, idque poſt an-
nis olto tranſactis in Epiſcopatu, & nono in-
choato, ut teſtatur Gregorius Nyſſenus in epiſt.
