ſtantiam ipſam Religionis attinent: in poteſtate
ſunt Eccleſiæ, ut ea vel adhibeat vel ableget,
pro eo atque ſatius eſſe decreverit, cujuſmodi
Ppoſitivi vulgè juris eſſe dicuntur. Qocirca pri-
mis ab ortu Chriſtianæ Religionis temporibus,
cùm adhuc gentilis in eam exardeſceret furor, &
in hominum mentibus hæreret adhuc idolorum
ſuperſtitio; non tam frequens fuit ſacrarum uſus
Imaginum, ut neque templorum arque baſilica-
rum. Ex quo nata eſt illa Gentilium exprobra-
tio, quæ apud Minucium Felicem his verbis ex-
primitur pag. 25. Cur nullas aras habent „ templa
nulla, nulla nota ſimulacra? Cui Octavius pag.
95. reſpondens: Putatis autem nos, inquit, oc-
ultare quod colimus, ſi delubra & aras non habe-
mus? Quod enim ſimulacram Deo fingam., Sum ſi
recte aſtimes, ſit Dei homo ipſe ſimnlacrum Tem-
plum quod & extruanm, cum totus hbie mundus
ejus opere fabricatus eum capere non poſſit: G
cùàm homo latius manam, intra unam adiculam
vim tantæ majeſtatis includam? Nonne melius in
noſtra dedicandus eſt mente, in noſtro imo conſe-
crandus eſt pectore? Ergo neque templa tunc ex-
trui Deo fas eſſe quidam opinati ſunt; quod
nondum in Chriſtiano populo inſtitutum erat;
necdum per rerum potientes Ethnicos licebat,
nefas & illicitum rati: & de ſacris Imaginibus
atque ab idolis multàùm diſcrepantibus non diſ-
parem plerique ſententiam habuiſſe videntur.
Quod utrumque paulatim dedocti ſunt Chriſtia-
ni, poſtquam uſu & ratione magiſtra compere-
runt, neutrum damnandum eſſe, ſed ad pieta-
tem prodeſſe poſſe.
Quamobrem uti Baſilicas, ſive, ut appellari

Wus Imagi- tandem cœperunt, Eccleſias & altaria in Dei
aum, Juando honorem ac cultum extruere non dubitarunt, &

hronologi
quidem magniſieè ac ſumtuosè, pace ac liber- S & C. 1.
tate reddita: nec priſtino illo uſu & antiquo An. Ch. F5.
more, ac magnorum etiam virorum autoritate un ido-
deterriti ſunt, quominus ita facerent, ſic ima- alue ſan,
gines Chriſti atque Sanctorum, quarum non- uſurpatus.
dum hactenus percrebuerat uſus, eodem tem-
pore uſurpavit Eccleſia; cùm jam nullum ido-
lolatriæ periculum eſſet, & ad propagandam
Chriſti ac Martyrum Sanctorumque ceterorum
memoriam, & animandos ad pietatis conſtan-
tiam illorum exemplo Fideles, utile id eſſe vide-
retur. Atque hoc neutiquam omnibus in locis
eodem inſtituto ac tempore conſtat eſſe factum:
ſed alibi citiùs, alibi tardiùs, prour nationum
captus & indoles erat; & qui illis præerant, ex-
pedire judicabant. Quod eò diligentiùs obſer-
vandum, quòd ad pleraque valet interpretanda
memoriæ veteris exempla & teſtimonia, quibus
ad oppugnandum Fccleſiæ ritum abutuntur Pro-
teſtantes; nimiumque commoventur interdum
repugnantes illis Catholici Theologi; cùm ſic
ubi conſtet Imagines repudiatas & damnatas ab
Orthodoxis fuiſſe, pro locorum ac temporum
ratione commodè iſtud explicari debeat. Quare
in controverſia de Imaginibus, citerioris Eccle-
ſiæ potiùs exemplorum & inſtitutorum, quàm
antiquioris duci rationem oportet. Cùm enim
plenis adhuc velis Gentilium ſuperſtitio ferre-
tur, multa primis illis Eccleſiæ Eculis vel non
inutilia per ſe ſe, vel etiam commoda ſupprimi,
omittique ſatius viſum eſt, dum periculum erat,
ne offenſionis aliquid traheret externa quorum-
dam rituum ſpecies, cum iis, quæ ab Ethnicis
celebrabantur, ſimilitudine ipſa congruens, ve-
lut ne imagines Chriſti atque Sanctorum, pro
idolis quibus erant aſſuefacti, à rudibus & im-
peritis haberentur, & ut eorum animus ab ina-
nium ſimulacrorum conſuetudine ac memoria
longiùs avocaretur. Credibile itaque eſt, parum
à Chriſtianis uſurpatas fuiſſe primis ferè, qua-
tuor ſeculis; per quæ nefanda dæmonum in ido-
lis religio, & Chriſtiani nominis crudeliſſima
vexatio curſum ſuum tenuit. Quinto demum ſe-
culo, poſtquam adepta libertate lacertos quo-
dammodo ſuos explicare cœpit Eccleſia, pleriſ-
que locis Imagines palam haberi cœptæ, atque
in templis & oratoriis propoſitæ ſunt; cùm ha-
ctenus, etſi in uſu eſſent aliquo, non tamen ab
eo promiſcuè ac frequenter adhiberentur. Hæc
& plura alia Petavius citatus de uſu Imaginum
in veteri Eccleſia.
A num. CXIX ad CXXIII. Baronii tem- V,
pore Concilium Illiberitanum multis ſuppoſiti- ven G.
tium viſum, quòèòd in eo quædam legantur Ca- Kuangen.
tholicæ Fidei dogmatibus apparenter repugnan- aar wete⸗
tia, uti Canon XXKXVII, quo vetatur, ne pi- enm.
Rturæ in Eccleſia habeantur: Placuit picturas in
Eccleſia eſſe non debere, ne quod colitur & ado-
ratur, in parietibus depingatur. Quo ex Canone
Proteſtantes inferunt, quarti Eccleſiæ ſeculi ini-
tio, quo Concilium IIliberitanum celebratum,
cultum Imaginum in Eccleſia non fuiſſe. Sed
ſicut decepti ſunt Catholici, qui de hujus Con-
cilii veritate dubitarunt; ita & errarunt Prote-
ſtantes, qui præfatum Canonem adverſus Ima-
gines militare exiſtimarunt. In eo enim, ut no-
tat Bellarminus lib. 2. de Imaginibus Sanctorum
cap. S8. agitur de imaginibus Dei ſive Sanctiſſimæ
Trinitatis; Deus enim & Sanctiſſima Trinitas
propriè colitur & adoratur. Illius autem imagi-
nes in uſu olim non fuiſſe docent Patres: cujus
rei

=—8 —

mrrrrnrr =

10.1
60h

VI.
Hue pruhibe
tio oceaſone
Gemiilium
fadha.

— —

—— — — —

VI.
d ebba. el
1in qug.
4lin R
iam Rone
Munio con. o
ſmrete. lib

in. Ch. .

nullan ich.
llauri zeri
eulum ſir,
ardam.

f

N

⸗*

is
e
10
m⸗
na⸗
tia
n
4*

6

no⸗
ril⸗
gue
ir
2
e0
W

V
lu. Nun 6
Trinitateſ
Cxr epite⸗
lan- aliet velt.
pi⸗ tpe
in
ℳ⸗
one
ini⸗
um,
ed
on⸗
ore⸗
lma⸗
no⸗
Nru
ne

itas

1⸗
jus
te

W⸗
.

fadta.

in Annales C. Baroni.

S F. C. I. rei rationem reddit Origenes lib. 7. adverſus
An. Oly 55. Celſum, circa finem: Ur qui Deum incorporeum
SE& inviſibilem nulla figurà circumſeribimus. Quam
rationem magis exponit Albaſpineus Aurelia-
nenſis Epiſcopus in Commentario ad eum Cano-
nem: Ia picturis & tabulis, non verò de ſignis aut
Katnis hic agitur, & de picturis quidem, non qui-
bus Santti & Martyres, ſed quibus Deus ipſe,

ipſaque Trinitas repræſentaretur, illi ſiquidem non

adorantur. Vetant igitur Deum in parietibus de-
pingi, ne ſcilicet quem Gentilibus & Catechume-
nis immenſum, omnipotentem, indviſibilem, æter-
num, incomprebenſibilem, ſpiritualem, corporis
& materiæ expertem & immunem prædicarent,
eum ipſi Gentiles & Catechumeni in ipſorum Ec-

N cleſiis, lineis & coloribus circumſèriptum & com-

prehenſum cernerent. Neæ igitur divini Numinis
majeſtas minueretur, & aliud de Deo depingere-
tur quaàm pradicarent, & quem ſupra hominet ex-
tollerent., humana ſpecie depictum oculis objice-
rent, vetant ne in Eccleſia Dei Imagines ſuſpen-
dantur. Hæc ad Sanätorum imagines nullatenus
bpertinent, & c.
e V,, Recté notat Albaſpineus, inquit Schelſtratius
E in Diſſert. de Diſciplina Arcani Cap.6. art. 3. Ca-
Genril im nonem illum ſtatutum fuiſſe pro Catechumenis
potiùs & Gentilibus, quàm pro Fidelibus & Ca-
tholicis. Hi enim ſcientes, Deum ſub variis
olim figuris apparuiſſe, ex imaginibus Deum
ſub illis formis repræſentantibus nullam falſam
opinionem concepiſſent. Sed Gentiles & Cate-
chumeni audientes Deum à Chriſtianis inviſibi-
lem & incorporeum prædicari, humanà figurà
depictum videntes „alienum quid ab ejus ma-
jeſtate concepiſſent: immo ignorantes myſte-
rium ſanctiſſimæ Trinitatis facilè ex picturis illis
Patrem in figura ſenis, Filium in figura viri,
Spiritum Sanctum in figura columbæ repræſen-
tantibus, in notitiam ſummæ Divinitatis veniſ-
ſent, quam eis occultare ſtudebat Eccleſia. Et
hoc eſt quod voluit Bona Cardinalis lib. . Rerum
Liturg. cap. 16. cùm ſcripſit canonis ſenſum, ex
more iſtius ſeculi ſollicits caventis, ne Religionis
noſtræ arcana Infidelibus proderentur, æſtimanda
eſſe. Conſonat Mendoza in Commentario ad eum
Canonem, ut vel Chbriſti humanitatem, vel Patris,
S Spiritus Sanbti aſſumtam formam in parietibus
Aepingi eo tempore Hiſpani Epiſeopi interdixerint,
qui tunc nefas putarent, abſtrußiora Trinitatis my-
ſteria publicari, ne id quod colitur & adaratur,
ab irrumpentibus quandoque in Eccleſia Genti-
libus, & admiſſis quotidie Cathecumenis, in
parietibus depictum cerneretur, & diſciplinâ
arcani eo modo neglectâ, ſacratiora Religionis
Catholicæ myſteria prophanarentur, & non
initiatorum ludibrio exponerentur. Atque hinc
atet, Patres Illiberitanos nihil, quod Prote-
ſtantibus faveat, poſteritati reliquiſſe, ut ait
Schelſtratius loco citato.
Ad num. CCIV & ſeqq. licèt Sabbathum
Dies Sabba- etiam in Quadrageſima fuiſſe apud Romanos
ti in qua- jejunio conſecratum plura demonſtrent, ſunt
drageſima tamen quos movet S. Leonis, Socratis & Caſſio-
stiam Rom Jori auctoritas; &Q quibus Valeſius in Notis ad
112⸗% con zip. 5. Socratis cap. 22. ſibi perſuaſit „ Locratis,
ſeeratme. Leoniſque ætate Romanos in Quadrageſima non
jejunaſſe die Sabbati; ſed tres tantummodo dies
in ſingulis hebdomadibus jejunio deſtinatos à
Leone notari, quinque à Soccate. Leo enim
ſermone 4. de Quadrageſima hanc clauſulam ſibi
in jejuniorum indictione familiarem ita ſubjicit:

Secunda igitur &] quartà & ſexætu feria jeiunemus. S Æ C. I.
Sabbato autem apud B. Petrum Apoſtolum vigilias An. Ch. 541
celebremus: qui commendati ſibi gregis curam ha-
bere non deſinens; cuſtodiam nobis de ſuis preci-
bus obtinebit. Socratis verò locus ſic habet: qui
Komæ ſant, tres continuas hebdomadas ante Paſ-
cha, ExCEFPTIS SABBATO C D OMINICO
DIE,‚ jejunant. Locus Leonis plurimùm torſit
quotquot Quadrageſimalis jejunti materiam
verſarunt hactenus. Bellarminus tomo 3. Con-
trov. 3. lib. 2. cap. 15. autumavit Leonem loqui de
Jeiunio quatuor dierum qui adduntur ante primam
Dominicam Quadrageſimæ, ut numerus quadras
genarius compleatur, etſi non iidem qui olim-
Hugo Menardus Sacramentarium S. Gregorii
commentans, iſtam explicationem meritò reiicit,
oſtenditque quatuor illos dies, Gregorii ipſius
ætate in uſu non fuiſſe, nedum Leonis tempori-
bus. In eam autem it ipſe ſententiam, non plu=⸗
res revera dies Romæ tunc temporis jejunio
fuiſſe conſecratos, quàm qui in eo Sermone 2
B. Leone deſignantur. Subſcribit Menardo Dal-
læus magni nominis inter Proteſtantes Scriptor:
Sabbatum tamen tribus illis diebus ex ſolito
per annum Romanorum more ſupperadendum
exiſtimat. Valeſius ne Sabbati quidem jejunium
per quadrageſimam Romæ tunc celebratum
cenſet, at præter hunc Leonis locum, probatio-
nem adducit nullam. Sic inter Orthodoxos &
Proteſtantes medium Leonem hinc inde trahit
in ſuam quiſque ſententiam, nec tamen quiſ-
quam ante Queſnellum in Diſſert. VI de Jeju-
nio Sabbati, in Eccleſia Romana, eum intelle-
xit, aut rectè explicavit. B
Ait itaque Vir eruditiſſimus, Leonis non eſſe vIII.
verba illa, quæ objiciuntur, ſed Sermoni ejus S. Leo con.
eſſe ſuperaddita, occaſione ac ratione mox ex- Taria opi⸗
plicanda. Nam penes antiquiores & melioris no- Pve S
tæ codices arbitrium eſt & jus & norma de du- 3
biis veterum Scriptorum fœtibus, aut interpola-
tionibus decernendi, & in quinque vetuſtiſſimis
MSS. uno nempe Regio, duobus Thuaneis,
Navarrico & San-germanenſi, verba illa abſunt,
totuſque ille pannus à nobis deſcriptus deſide-
ratur. Eum itaque inſititium eſſe non dubitan-
dum. Norunt omnes in more fuiſſe apud Mo-
nachos & Clericos, Homilias Sermoneſque S8S.
Patrum ſuis uſibus aptare, atque aliqua addere,
quæ propriæ ſolemnitati convenirent. Quare ar-
bitratur Queſnellus ſimile quid contigiſſe huic
Sermoni 4. de quadrageſima; ab ea ſc. ad aliud
jejunium tranſlatum eſſe: atque ut pro more
Leonis, & pro loci etiam conſuetudine, feria-⸗
rum, quæ iſtis jejuniis deputatæ erant, ſolennis
inter officia fieret indictio, concinnata eſt præ-
fata formula, quam bona fide tranſcripſerunt ex
libris Lectionariis, qui de S. Leonis Sermonibus
in unum corpus colligendis, & publicæ luci
dandis primi cogitaverunt. Teſtis eſt enim Gre-
gorius Turonenſis lib. 10. cap. 31. Perpetuum illius
urbis Epiſcopum, qui Leonis æqualis erat, aut
ſuppar, terna in ſeptimana jejunia inſtituiſſe à
Martini depoſitione uſque ad Natale Domini,
quod poſtea in Concilio Matiſconenſi I his
verbis confirmatum: Ue à feria S. Martini aſque
ad Natale Domini, ſecundà & ſextäà Sabbati je-
Junetur, & ſacrificia quadrageſimali debeant ordi-
ne celebrari, &c. Hinc ſumta illa verba, in qui-
bus explicandis ante Queſnellum fruſtra ſuda-
tum eſt.
Quoad Socratem, is egregiè hallucinatus, in- I.
4 quit Socrates &

44

§ £ C. I.
An. Ch. 56.
Caſtodorus
non audien-
di.

Anno Urbis
309. Olymp.
208. an. 4.

1.
Gonſales.

II.
Qus atatis
anno barba
△ Romanis

peoſita.

quit ibidem Queſnellus, Græcuſque homo ſex-
centis ferè leucis à Romana urbe hent ‚Ro-
manæ diſciplinæ ignarus, incertiſſimiſque de-
ceptus rumuſculis, aliis errandi locum dedit. So-
cratis errorem correxit Soꝛomenus, cùm lib. 8.
cap. 19. eandem cum illo quadrageſimalis jejunii
vatietatem ediſſerens, de trium illarum Eccleſiæ
Romanæ hebdomadarum jejunio, deque Sabba-
ti ibidem remiſſione omnino ſilendum putavit.
Caſſiodori, qui Socratis locum in Hiſtoriam
Tripartitam inſeruit, auctoritas potior videtur,
quòd ipſe, qui Senator & Conſul & Præfectus
Prætorio fuit in urbe Roma;, Romanæ Eccleſiæ
morem in obſervatione jejunii Quadrageſimalis
ignorare non potuit. At quis neſcit, hoc eis ple-
rumque contingere, qui compendiis ſcripti-
tandis ſtudent, aut centonibus conſuendis ex
plurium Scriptorum elucubrationibus, ut non
minori curâ etrata exſcribant, quàm quæ ſunt
veritati conſentanea; quia videlicet non ſuam,
ſed aliorum ſententiam repræſentare ſatagunt,
nec alia corrigere curant, ſed referre? Exemplo
ſit Soꝛomeni locus, quem in ſuam pariter Hiſto-
riam tranſtulit Caſſiodorus. Scribit ille lib. 7.
cap. 19. In urbe Roma nec Epiſeopus, nec alius

quiſquam in Eccleſia populum docet. Sed cùm So-

zomenus ſedente Leone Hiſtoriam ſuam ſcripſe-
rit, de hujus narrationis falſitate dubitari non
poteſt; cum S. Leo Sermone 3. de Epiph. & alibi,
officii ſui eſſe dicat ſermonem habere ad popu-
lum, ſibique metuat imputari ad culpam, ſi
huic miniſterii ſui parti defuerit. Vide plura
apud Queſnellum loco citato, & in Diſſert. I
de Vita & Geſtis Leonis M. ad annum coccx.

ANNO PERIODI GRACGO-RO MAN g 5549.
O9 D C. ) 19. P. 18. April. Indict. 14.
JESUCHRISTIS56. ſocundum Baronium 58.
SANCTI PETRI z.

NERONIS IMP. 3.

D num. I. Coſſ. Q. Voluſius, Saturninus &
AF. Cornelius Scipio ex inſcriptione Onu-
phriana & ex Phlegonte in lib. de Reb. Mirabil.
A num. CXXXVI ad CXLIII. de ra-
tione barbæ ejuſque myſteriis plures tractarunt.
Legenda Joannis Pierii Valeriani pro Sacerdo-
tum barbis Apologia anno 1531. typis data. Hic
unum diſcutere juvat, quo nempe ætatis anno
Romani poſt inſtitutum Imperium barbam po-

nerent. Lipſius in Notis ad lib. 14. Annalium

Taciti putavit, Romanos eam ſeris, citius, ple-
rumque ſub annum XXI poſuiſſe eoque anno

Neronem raſum; Caligulam verò anno XX.

Verumenimverò hæc parum accuratè ſcripta.

Barba enim tam à Nerone & Caligula, quàim

etiam ab aliis, de more anno XXII inchoato
raſa. Unde Macrobius in Somnium Scipionis,
ter ſeptenarium numernm requiri ad radendam
barbam, affirmavit, ubi viceſimum ſecundum
ætatis annum non numerat, quia completus eſſe
non debebat. Nero anno Chriſti LIX, poſt
menſem Maium, barbam poſuit, ut eo anno
oſtendemus, ideoque anno XXII. Natus enim
erat anno Chriſti XXKXVII, menſe Decembri,

ut ſuo loco viſum. Caligula eodem ætatis anno

raſus. Suetonius enim in ejus Vita al. 10. ait:

FViceſimo atatis anno accitu, Capreas à Tiberio, une

Critica Hiſtorico-Ohronologica

atque eodem die togam ſumſit . barbamque poſuit. S £& C. I.
Tum cap. 12. Non ita multò poſt Juniam Claudil- An. Ch. 56,

lam Marci nobilißimi viri filiam duxit uxorem;
quod anno Chriſti triceſimo tertio factum tradit
Tacitus lib. é6. Annalium, ubi de rebus ſub illius

anni Colſl. geſtis loquens dicit : C. Cæſar diſee-
denti Capreas avo comes, Glandiam Marti Silani

ſiliam conjugio accepit: nuptiæ tamen anno ſe-
quenti celebratæ. Dio enim lib. 38. de rebus
anni Chriſti XXXIV actis ſermonem habens
inquit: Tiberius Antii nuptias Caii Caligulæ ce-
lebravit. Natus hic erat die ultima menſis Au-

guſti anni Chriſti XII, annoque ejuſdem Eræ

XXXI annum ætatis viceſimum complevit, ac-

cituſque Capreas à Tiberio fuit: inſequenti verò

anno, quo XXII ætatis annum ingreſſus eſt,

uno eodemque die togam ſumſit, barbamque po-

ſuit; ac non multèò pòſt uxorem accepit, nuptiaſ-

que Antii Tiberius celebravit, dum adhuc XXII
ætatis annus in curſu exat. Ita Suetonius ex Ta-
cito & Dione explicandus. Diſceſſit ab hoc
more primus Romanorum Imperatorum Ha-
drianus, adnotante poſt Xyphilinum Baronio.
Ad num. CXVIII Turrianus lib. 1I. pro

Canon. Apoſtol. cap. 25. Baronius, & Binius in

ſua Collectione Conciliorum Canones novem
proferunt Antiocheno cuidam Apoſtolorum
Concilio er Ptè „quos apocryphos & planè
ſuppoſititios eſſe
Præterquam quòd enim nulla eorum occurrit
memoria in veteribus Eccleſiaſticæ Hiſtoriæ
monumentis ante Baronium, neque in Patribus,
Conciliis, aut Canonum codicibus ante Binium,
plurima falſa & abſurda in eis continentur. Pri-
mus Canon decernit, ut eredentes in Jeſum, quos
illius temporis homines vocabant Galilæos, Cpriſtia-

ni vocarentur. Et tamen GalilææGrum nomen non-

niſi ſub Juliano Apoſtata Chriſtianis impoſitum.
IIL, VII, & IX Canon ſanciunt abſtinendum
eſſe à circumciſione, d ſanguine, à ſuffocato „ à

11I.
Concilium
Apoſtolorum
Antioche-

num ſuppo-
. “ ſititium.
demonſtrat Vir eruditiſſimus. Baron. anno

102. num.
XIX. & XX.

fornicatione; & permittunt veſci carne ſuilla, &

piſce teſtam habente, necnon de eo qui ſquam-

mis caret. At Apoſtoli decretum in Epiſtola ſy-
nodica Hieroſolymitani Concilii tam luculenter,
tamque nitidè editum, canonibus verboſis &
inutilibus non recudiſſent. Secundò decernit

nonus canon, ut Chriſtiani anagogicè vivant.
Qui loquendi modus nec Apoſtolis, nec ullis

Scriptoribus ſolennis eſt. Senſum anagogicum
Chriſtiani in Scripturis ſacris norunt, nullus
dixit vitam anagogicam. Denique certum eſt,
imagines Chriſti, & maximeè ſtatuas, primis Ec⸗
cleſiæ ſeculis non fuiſſe ſubſtitutas loco idolo-
rum, nec Fidelium venerationi expoſitas ; ne
cultus idololatrici objectum mataſſ viderentur
Chriſtiani, non verò reliquiſle; quod Patrum
adverſus Ethnicos diſceptationes, & ſuſceptæ
pro noſtra Religione apologiæ diſertè probant:
ut & ipſum Ethnicorum ſilentium „qui Imagi-

num uſum & venerationem Chriſtianis nun-

quam objiciunt, tam ſplendidam tamque ob-

viam objectionem non prætermiſſuri, ſi apud
eos Imagines extitiſſent aliquæ: quod denique
probat prohibitio picturæ & ſtatuariæ artis Chri-
ſtianis primorum ſeculorum facta, teſte Tertull.
lib. contra Hermogenem cap. I. & lib. de Idolo-

latria cap. 3. Imò ſtatuarum uſum nondum fuiſſe

induéctum in Chriſtianorum templa tempore
ſeptimæ Synodi generalis, conſtat ex eadem Sy-
nodo act. 7. & Eruditi conſentiunt. Quare canon
octaus Synodo Antiochenæ Apoſtolorum ad-

ſcriptus

5.
410

Biron. an
37 num c
Sond ibe
Muf MXI

Oymp w
11. 1

Anno Ub
lo.

1.
Conſiler.

AC1
n. C. 6

I.
Conceilium
. Apolelorum
Autioche⸗
num ſußho⸗
Mitium,
Baron. anno
101. num.
AI. KK V.

)
l,

II.
I

ſy⸗

eer,
hit

is

in Annales C. Baronüi. a;

3 F C. I. ſcriptus fictitiæ Synodi ſictitius canon eſt: ſiqui-
Kn. Ch. 5y. dem pro idolis adorandam eſſe decernit ſtatuam

Chriſti Domini. Nititur Baronius auctoritate
Innocentii I Papæ epiſt. 18. ubi de Antiochena
Eccleſia loquens ait: Ei & nomen accepit Religio
Chriſtiana, & Conventum Apoſtolorum apud ſe
feeri celeberrimum mernit. Sed ſi nomine Con-
ventůs celeberrimi Synodus intelligenda ſit, In-
nocentius, quod maximis etiam Viris quando-
que contigit, id tribuit Antiochiæ, quod conve-
nit Hieroſolymis; qua in re labi eò proclivius,
quòd celeberrimus ille Conventus Hieroſolymis
habitus, ſeu Hieroſolymitanum Apoſtolorum
Concilium de Antiochenæ Eccleſiæ cauſa, &
ejuſdem rogatu celebratum fuit. Alterum Ba-
ronii fundamentum eſt, Gregorium Piſinunten-
ſem Epiſcopum in VII Synodo generali act. I.

citare primum illorum canonum e Synodo Apo-

ſtolorum apud Antiochiam. Sed hinc tantùm de-
duci poteſt, Concilium iſtud ante ſeptimam Sy-
nodum confictum fuiſſe. Ejus autem nullam ra-
tionem Patres habuere; càùm ſolas coloribus pi-
Gtas tabulas & icones in Religionis uſum ad-
miſerint, non verò ſtatuas, quarum uſum præ-
fati canonis probaſſet auctoritas , ſi quæ apud
Baron. anno illos extitiſſet. Denique multæ apocryphorum
n ibid. Juiſquiliæ à ſeptimæ Synodi Patribus probatæ,
num. Xxxrv. Jui in ſacrorum librorum Critica rudes erant. Ca-
nonem octavum citatum, qui eſt de Imaginibus,
pluribus explicat ac defendit Baronius: Petavius
verò in tomo 2. Theologicorum Dogmatum de
Incarnatione lib. 15. cap. 14. num. V, explicat, &
ſuppoſititium eſſe concludit. Chriſtianis primis
Eccleſiæ ſeculis videntur dicti Galilæxi; cuùm in
dialogo Philopatris à Luciano ſcripto divus Pau-
lus, qui Tarſi natus erat, vocetur Tæ)οα
Quare prima ratio adversùs Concilium Antio-
chenum inefficax eff.

Olymp. 209. AN NO PERIODI GRACO-ROMANZ£ 555.

Anno Urbis S. 10. B. I. 10. April. Indict. I5.
210. IIsu CHRISTI S7. ſecund. Baronium 59.

SANCTI PETRI A-

NERONIS IMP. 4.

1. D num. I. Coſſ. Nero Aug. II, & L. LPiſo.
Conſules. Dum Diſſertationem Hypaticam com-
poſui, hic Neronis Conſulatus mihi crucem
hxit: ad quam enim Conſulatuum Cæſareorum
regulam revocari poſſet, deprehendere non po-
cui. Tandem mihi certèò conſtitit, illum juxta
rimam ſumtam, Nam anno Chriſti LI Nero
Proconſulari Imperio donatus, Conſulque in
annum ætatis viceſimum, quem currenti abſol-
vit, deſignatus eſt, ut eo anno dixi. Quare hic
Conſulatus Imperio ejus Proconſulari deſtina-
tus. Lipſius in Notis ad lib. 12. Taciti, ubi hic
Hiſtoricus ait, decreviſſe Claudium, ut viceſi-
mo ætatis anno Conſulatum Nero iniret, ſubdit:
Decretum fruſtra. Conſulatum enim inut A VII
ætatis anno: ſed jam Princeps & Legum ſocurus.
At decretum illud minimè fruſtra fuit, cum hoc
anno ideo Nero Conſul proceſſit, quia tunc ad
eam dignitatem deſignatus eſt. Quare ſicut
Claudius Neronis deceſſor ſecundum Conſula-
tum, ad quem adhuc privatus deſignatus fuerat,
Imperator renuntiatus ſuſcepit, ita Nero , cui
potiori titulo hic Conſulatus debebatur.

— An. C. 58.596

ANNO PERIODI GRACGO-R OMANg 555I. Olyvp. 209.
O II. A. ) 2. P. 25. Mart. Indict. I. Ann Urbis
Jrsu-CRRIISTI 58. ſecund. Baroninm 69. 11.
SANCTI PETRI 5F.

NERONIS IMP. 5.

D num. I. Coſſ. Nero Auguſt. II. I, & I.:
Valerins Weſſalla. H Conſulei⸗
Sumtus hic à Nerone Conſulatus juxta ſe- „„ II.
cundam Conſulatuum Cæſareorum regulam; Stazrer⸗
Auguſtei enim Imperii Quinquennalia Nero nis.
dedit, quorum occaſione dicavit macellum, in
quo omnia ad vitam neceſſaria vendebantur,
cujus figuram repræſentat Erizzus pag. II17. Extat
Nummus Neronis, in quo legitur: NERO
CLAUDIUS CXZSAR AUC. GER. P. M.
TR. P. IM P. P. P. In poſtica viſitur ædificium
pulcherrimum cum his verbis: MACc. AucG. S.
C. Mediobarbus qui illum exhibet, putat anno
Chriſti LX percuſſum. Sed ex Dione lib. 61.
liquet, currenti anno cuſum. De Nerone enim
ait: Forum obſoniorum, quod Macellum dicitur;
dedicavit. Poſt hac celebravit feſta alterius ge-
neris, quæ dicuntur uvenalia. Quare cùm Ju-
venalia anno ſequenti inſtituta fuerint, in Quin-
quennalibus, ut in more poſitum erat, ea dedi-
catio peracta.

ANNO PERIODI GRACO-ROMAN 5552. Olymp 1027
OQ 12 G. O 3. P. 15. April. Indict. 2. Anna Urbis
JESUCRRISTI 59. ſecundum Baronium 6I. 312.
SANCTI PETRI 6.

NERONIS IMP. 6.

D num. I. Coſſ. C. ipſtanus Apronianus, E.
S& L. Fonteius Capito. Conſisles.
Ad num. X. Nero Agrippinam matrem Ger- II.
manici filiam die feſto Quinquatrnum Minervæ Ners ma-
interfecit „ ut ex Suetonio in Nerone cap. 4. rem occi-
diſcimus. Quod feſtum X IVKalend. Aprilis, ut dir, & ber
liquet ex Kalendario à Lambecio publicato, ce- bam ponit.
lebrabatur. Cùm ad Urbem rediſſet Nero, &
Agrippinæ defunctæ causâ ſacrificia fierent, Sol
obſcuratus eſt, teſtibus Tacito, Xyphilino &
Plinio, qui ait, eclipſim factam pridie Kalenda-
rum Maii, quæ invenitur, inquit Calviſius in
Opere Chronologico, die X XX Aprilis, Ro-
mæ horâ ſecundàâ poſt meridiem. Teſtatur ibi-
dem Suetonius, Neronem primam barbam non
poſuiſſe ante interemptam Agrippinam: Junxit
parricidio matris amitæ necem. Quam cum ex du-
ritiaâ alvi cubantem viſitaret, & illa trabtans lanu-
ginem ejus, ut aſſolet jam grandis natu, per blan-
ditias fortèò dixiſſet: Simul hanc excepero, mori
volo; conv'erſus ad proximos, confeſtim ſe poſitu-
rum, velut irridens ait: pracepitque medicis, ut
largins purgarent agram. Tacitus lib. 14. ſub hu-
jus anni Conſulibus Agrippinæ cæ de narrata, de
Nerone ait: Ne tamen adhuc publico theatro de-
honeſtaretur, inſtituit ludos Juvenalium vocabulo.
Dio verè lib. 61. poſtquam de eadem morte lo-
cutus eſt, ſcribit: Poſt hæc celebravit feſta alte-
rius generis, quæ dicuntur Juvenilia. Ea propter
M barbam

46
§s & C. I. barbam eius, quæ tum primaum raſa fuerat, falta
An. Che 59. ſunt : Cujus pilos in ſphæram auream conjeltos Jovi
Capitolino tonſecravit. Et herclè ea nominis cau-
ſa; Juvenalia enim dicta, quia ut tirocinii die
pueros exuebant, ſic barbàâ rasà juventutem,
tranſibantque tunc in viros, ut recte Lipfſius in
Notis ad eum Taciti locum. Turbat tamen Sue-
tonius in Nerone cap. 11. ubi de Nerone habet:
Inſtituit & Quinquennale certamen primus om-
nium Romæ, more Græco triplex, muſicum, gymni-
cum, equeſtre, quod appellavit Neronia. Dedica-
tiſque thermis atque gymnaſio, Senatui quoque S
Equiti oleum prabuit. Magiſtros toti certamini
praæpoſuit Conſulares ſorte, ſede Pratorum, &e.
Citharam auiem à udicibus ad ſe delatam adora-
vit, ferrique ad Auguſti ſtataam juſſit. Oymnico
quod in Septis edebat, inter buthyfiæ apparatum,
barbam primam poſuit, conditamque in auream
pyxidem, & pretioſiſimis margaritis adornatum
Jovi Capitolino conſecravit. Cùm enim certum
ſit, Quinquennale illud certamen anno Chrifti
ſequenti inſtitutum eſſe, ſequi videtur eodem
etiam anno Neronem primam barbam poſuiſſe,
cùm Suetonius dicat, factum id eſſe gymnico,
quod in Septis edebat: Quinquennale enim cer-
tamen illud gymnicum erat. At obſervandum,
Suetonium capp. II & 12. temporis ordine non
ſetvato agere de variis ſpectaculorum generibus,
ac aſſerere Neronem Quinquennale certamen,
quod gymnicum erat, inſtituiſſe; quod anno
Chiriſti LX factum. Tum ſabdere, eum dedi-

caſſe gymnaſium , quod Tacitus lib. 14. Hiſt.

Pæto & C. Petronio Coſſ. anno nempe Chriſti
LXI, contigiſſe teſtatur. Et in ea dedicatione
Neronem magiſtros toti certamini præpoſuiſſe
Conſaulares Suetonius tradit. At denique Nero-
nem barbam poſuiſſe in eo gymnico, quod in
Septis edidit. Eo itaque in loco non de unico,
ſed de triplici certamine tribus diverſis annis
editis loquitur Suetonius. Quod autem primùm
habitum eſt, ultimo loco memorat, quia, uti
exiſtimo, duo priora longe fuere celebriora.
Quinquennale enim tunc primùm inſtitutum, &
in ſecundo, quod in dedicatione gymnaſü edi-
tum, Nero primus ad gymnaſia oleum dedit;
cùm antea populo in Congiario tantùm daretur,
ut᷑ vidit Lipſius in Notis ad lib. 14. Taciti. Hæc
partim à Toinardo Viro eruditiſſimo in literis
ad me ſcriptis, partim à me obſervata.

Slymp. 209. ANNO PERKIODI GRACOZ-ROMAN A 5S3.

ane⸗ Urbis OO 13 F E. ) 4. P. 6. April. Indict. 3.
ziz. JESuI CRRISTIGO, ſecundhm Baroninm 62.
SANCTI PETRI -
NSRONIS IM P. 7.
I. D num. I. Coſſ. Nero Aug. IV, & Coſſus
Conſulet. A Cornelius.

11. Sumrus hic à Nerone Conſulatus juxta ſecun-
Decennaliæa dam Conſulatuum Cæſareorum regulam: De-
Imperii Pro- cennalia enim Imperii Proconſularis exhibuit:
gonſularis . 1 .
Wront. ad quæ revocandum quod habet Tacitus lib. 14.
In lalia Vetus oppidum Puteoli jus coloniæ G
cognomentum à Nerone adipiſeuntur. Lipſius in
Notis ſuſpicatur, Tacitum hallucinatum eſſe,
quòd Livius & Velleius ſcribant, anno Urbis
DLX coloniam Puteolos deductam eſſe. Sed
cùm annis, quibus Imperatores Quinquekunalia

Critica Hiſtorico-Chronologica

& id genus ſolennia dabant, coloniæ de more S & C. I.
inſtituerentur, ipſæque ac urbes novis nomini- An. Ch. é6e.
bus appellarentur, fides Tacito minimè dene-
ganda; præſertim cùm Frontinus in Catalogo
coloniarum dicat: Puteoh, colonia Auguſta. Aa-
guſtuns deduxit: Quare rectè A. Gellius lib. 16.
cap. 13. oſtendit, ſæpe commurari ſolere colonias
in municipia, & contrà, optimaque Lipſi con-
jectura, totum oppidum currenti anno in co-
loniæ jus tranſlatum eſſe. Præterea Qainquenna-
le ludicruns Romaæ inſtitutum eſt, ad morem Græci
certaminis, inquit Tacitus lib. 14. quod certa-
men quovis anno quinto exacto agebatur 3 ut
nuüne inter omnes convenit.
Tacitus lib. 14. ſub hujus anni Conſulibus ait: III.
Corbulo in Syriam acceſſit, morre Vinidii vacuam Corbulo ſue-
achibi permiſſum. Quare C. Ummidius Durmius *ſor Qea-
Quadratus, qui Caſſio Longino ſucceſſerat, per ine- e 4.
plüres annos Syriam adminiſtravit. Spanhemius Pszs N.
Vir eruditiffimus in Diſſert. 9. de Præſtantia G
Uſu Numiſmatum, Nummum Antiochenſium
exhibet cum epigraphe: EII KOTAAPATOT
ET. E P. id eſt ,‚ſub Quadrato anno Cr. Profi-
ciſcitur is annus ab anno Urbis DCCV, ſeu
ab anno Periodi Græco-Romanæ 5445. Percuſſus
itaque Nummus anno Chriſti LVI, aut inſe-
quenti.
Joſephus lib. 20. Antiquit. cap. S. narrata Ja-
cobi fratris Jeſu Chriſti lapidatione, & Albini
Judææ Procuratoris in eam regionem adventu
ait: Hoc tempore Agrippa Rex prolatis pomœriis
Caſareæ, quæ Philippi dicitur, mutato nomine in
Neronis honorem vocavit eam Nerodiada - &
theatrum apud Berytiost impendiis magnis exædift-
catum ornavit ſpectaculis annuis, aſſignata in eum
aſum ingenti vi pecuniæ., Frumentum enim dona-
vit ei populo, & oleum viritim diſtribuit: totamque
eam urbem ornavit ſtatuis paſſim diſpoſicis; atque
expreſſis ad antiqua clarorum artificum archety-
pa imaginibus; & omnia penè ſui regni ornamenta
in eam civitatem tranſtulit: Facta hæc Cæſareæ
Philippi ampliatio, & nova appellatio currenti
anno Decennalium Neronis occaſione, indeque
deſumta epocha Nummorum Domitiano impe-
rante cuſorum, qui L. K A. id eſt, annum XYI.
uſque ad annum KZ, id eſt, XXVII præfe-
runt. Hos inter V. Clariſſ. Toinardus mecum
communicavit Nummum, in quo legitur: IM.
CA. VE S. F. DoM. A u. G2 R. Co s. X II. in
poſtica: EIII B A. ATPI. E T K5. infrà, S. C.
id eſt, Imperator Ceſar Erſtaſiani fälius, Domi-=
tianus Anguſtus, Germanicus Conſul XII. Sub
Rege Agzippa anno XXVI Senatuſoonſulto. Do-
initianus anno Chriſti LX XX Conſulatum XII
iniit. Quare ſi tunc Agrippa XX VI Regni an-
num ingreſſus erat, ſub hujus anni finem Cæ-
ſaream ampliarat. Quo pacto annus XXI Agrip-
Pæ poſt diem XIII Septembris anni Chriſti
LXKXXI, quo die Domitianus Tito fratri ſuc-
ceſſit, inchoatus fuit. Poſtica pars Nummi Do-
mitiani habet: BA AlPIIIIIA ET KA, id eſt,
Agrippa Rex anno XXI. Ex his liquet, Jacobum
Apoſtolum cognomento uſtum currenti anno
morte affectum, & Albinum præſenti etiam
anno in Judæam veniſſe; licèêt Baronius utrum-
que in annum ſequentem differat. Non audien-
dus etiam Valeſius in Notis ad lib. 2. Euſebii
cap. 23. ubi Jacobum anno quarto Neronis occi-
ſum contendit; hæc enim opinio prorſus impro-
babilis. .

IV.-
Cæſarez
Philippi no-
vo nomine
appellatg.

ANNO

. 1

I.
6 Rles

II1.
Erema
pylij oli
ante Viar
um dats.

II.
Cur mot ile
mytam,,

— „ —. „

. — x

——

hdio
Ranc ex. l
ns Gidhg, N

1 6 1

UII.
Cibulo ſier
leſon Aa.
drati in bys
läujs .
R,.

IV.
Caſares
Philippi ne.
va nomnine
eNelate,

ano
iam
UII⸗
ien⸗
ſhi
cl⸗
10⸗

0

in Annales

8 F Cc. L. —
An. Ch. 6r. 4 .
Anno Urbis ANNOPERIODI GRACO-ROMAN 5F54·
814. Olymp. 29. Mart i. 2.
210: an. I. O14. D. D5. FP. 29. Mare Indic. 4.
Ir su CaRISTI GI. ſecaundum Baronium 63.
SANCTI PETRI 8.
NERONIS IMP. 8.
I1. OsSs. C. eſonius Patus, & P. Petronius Tun-
Conſules. C pilianus, ut oſtendit Card. Noriſius in Epi-
ſtola Confulari.
11. Ad num. XIII. & ſeqq. Uſus extremæ Untctio-
Extrema nis conferendæ diverfus aliâs fuit ab hodierno.

Vndtio olim
ante Viati-

cum data.

1III.
Cur mos ille
mutatus.

1IV.
Fncbtio
ꝗuando gXι

trema dicta.

Eam enim Unétionem, quam nunc extremam
vocamus, Viatico præmittebant Veteres, qui
ritus apud ſolos Ciſtercienſes Monachos & quaſ-
dam fortè Eccleſias illibatus hactenus perſeve-
rat. S. Chrotildis Regina in Vita Ludovici VI
Francorum Regis à Sugerio ſcripta, triceſimo die
vocationis ſuæ ſecundiuns Apoſtolum inuncta à Sa-
cerdotibus oleo ſancto, & ſacri Corporis & San-
guinis Chriſti percepto Viatico, in confeſſione ſantctæ
Trinitatis corpus exuit. In Vita S. Hunegundis
ab Anonymo coævo, & etiam à Bernero Abbate
Hummolarienſi literis tradita, ubi de morte ejus
ſermo eſt, dicitur: Iuter hac converſa ad eos, qui
aſſidebant ſibi, Presbyteros, unctionis oleum οα
communionem expetiit, quod circa annum DCLX
contigit. Quare cùm in Vita S. Gertrudis Abba-
tiſſæ primæ Nivellenſis anno DCLXXVIII
demortuæ, in Vita S. Euſtaſii, qui circa annum
D CXXVʒ ävivis exceſſit, in Vita S. Richarii
Abbatis Centullenſis, qui circa annum DCXLV
obiit, dicitur, Viatico ſumto ad æternam vitam
migraſſe, nulla ſacræ Unctionis mentione facta;
Scriptores Actorum horum Sanctorum, quæ
