fuga ſua pag. 703. ubi de priore invaſione lo-

quens inquit: Quid autem de nobis Phis , noſtriſ-

455

que Prersbyteris dicam, quorum latebrat e Rtudio S . C. I V.
rimati ſunt, ut inventis nihil Pi'‿er morten enpe- An. Ch. 341.
dandan, faiſſet, quod de nobis quoque faturum
crat, niſi feliciter elapſi eſſemus. Tales eninz literæ
adv'erſes Olympium ad Proconſulev Donatum
miſſe ſant, zaleſqne itene adverſus nos dd Phila-
grann, iterum ſcilicet gypti Præfectum. Tum
Pagina ſequenti de perſecutione ſua ‚ quæ anno
CcCCLVI Contigit, ait: Ab ilo facinore Alexan-
driam adoriuntur, denus nos ad necem quzrentes,
& quæ tunc alla ſunt L ON GE' TETRIORA QHA M
PRIORA FUERUNT. Præterea Athanaſius in
epiſtola ad Solitarios pag. SIs. ubi dixit, Euſe-
bianos Conſtantium cum lamentis adiiſſe ac ob-
tinuiſſe, ut denuo Philagrius Præfectus Æ⸗gypti
adverſus Athanaſium mitteretur, ſubdit, Eccle-
ſiam Quirini occupatam fuiſſe, alios cæſos, alios
in carcerem truſos, alios exilio, alios honorum
proſcriptione mulctatos, ut omnes Gregorium
vel in viti ſuſcipere cogerentur. Ac poſt hæc con-
cludit: Athanaſßins auten, bPriuſqaam iſta fierent,
ſemel re cognita, (ſeu, ut expreſſiùs Græcum
habet, opov &οονστνσ id eſt ,oum rem auditione
tantum accepiſſet) Nomam navigavit, non igna-
rus haretici furorir. Ex quibus ultimis verbis in-
telligimus, Athanaſium nonniſi poſt intruſio-
nem Gregorii Romam venille, ut notat Valeſius
in Obſervat. Eccleſiaſt. in Socratem & Sozome-
num lib. I. cap. 3. ac præterea, dum Euſebiani
Athanaſium ad mortem quærerent, cùm is hoc
auditione accepiſſet, fugâ elapſum eſſe, ac Ro-
mam navigaſſe; ac denique in prima iſta inva-
ſione tot facinora patrata non eſſe ac in poſterio-
ri, quæ à menſe Februario cœpta adhuc feſtis
Pentecoſtes durabat, ut ſuo loco oſtendi. Non
mirum autem, recentes Vitæ S. Athanaſu Scri-
Ptotes, quæ geſta fuere in ſecunda invaſione,
primæ adſcripſiſſe, cùm Socrates & Sozomenus
ad eundem lapidem offenderint ut in Annali-
bus videre eſt.
Athanaſius in libro de Synodis poſtquam tres XxXXIV.

Fidei Formulas per Encæniorum feſtum Antio- VFidei

Formula Ssy-

chiæ editas, de quibus ſuprà egimus, recitavit, godi Anzis-

polſtea pag. 894. ſubdit: Næ tum quidem arbitrati chena ab

ſunt perfectè Fidem ſuam conſoriptam eſſe, aliud Euſebianis
Senns de PFide poſt aliquot menſos conficiunt, aman- edita.
dantque in Gallias Narciſſum, Marim, Theodo- Baron.num.
rum, Marcum, qui quaſi à Gaodo emiſſi, iſta AAV. & Xaÿ̈²
beata memoriæ Conſtanti Auguſto, ceteriſque qui
ibi aderant, tradiderunt. Refert poſtea Athana-
ſius quartam illam Fidei Formuiam „ quæ & ha-
betur apud Socratem lib. 2. cap. 18. Scripta ea
Roc aliquot menſes à Concilio Antiochiæ cele.
rato, ſed non ſtatim Narciſſus & alii Legati in
Galliam miſſi; licèt Athanaſius utrumque uno
tenore exponat. Socrates enim lib. 2. cap. 28. te⸗
ſtatur, Occidentis Imperatorem, ſcilicet Con-
ſtantem, certiorem factum de Athanaſii Ale-
zandrini & Pauli Conſtantinopolitani abdigça-
tione, literas ſcripſiſſe ad Conſtantium Orientis
Imperatorem, at tres Epiſcopi rationem de Pauli
& Athanaſii abdicatione reddituri ad ipſum mit-
tantur. Et hac occaſione, inquit Socrates, miſſi
ſunt illi Legati, qui cùm veniſſent, congredi qui-
dem cum Athanaſio noluenunt, &c. Ex quibus
liquet, Athanaſium, qui Romæ hoc anno ver-
ſabatur, monitum per literas de iis quæ Antio-
chiæ geſta erant, adiiſſe Conſtantem Occiden-
tis Imperatorem, & ab eo ad Conſtantium lite-
ras impetraſſe, quibus tres Euſebianæ partis
Epiſcopi evocabantur, rationem reddituri de de-
poſitione

.

4
38 F C. I V. poſitione Athanaſu. Literæ itaque illæ diu poſt
An. Ch. 341. Antiochenam Synodum tranſmiſſæ, licèt quar-
ta illa Fidei Formula poſt aliquot menſes à Synodo
exarata fuerit.
XXXV. Legati illi anno tantùm ſequenti in Galliam
Legati ad miſſi ſunt. Neque enim parvo tempore opus fuit,
Conſtantem ut Athanaſius de iis quæ Antiochiæ geſta erant,
Imp.à Pſeun- moneretur, Conſtantis literæ ad Conſtantium
Sinot⸗ ferrentur, & Legati in Gallias pervenir
erferrentur, egati in Gallias pervenirent.

Antiochena Pe . 4
contra S. His adde, cam Legationem non præceſſiſſe epi-

Athanaßum ſtolam Julii Papæ ad Orientales; cùm in ea de
miſi. Legatione iſta nulla mentio ſit: quin contrà Ju-
lius dicat, ſe diu fruſtra expectaſſie, ut ex Euſe-
bianorum parte aliquis veniret. Inſuper Socra-
tes lib. I. cap. 12. aflerit, Marim Chalcedonium,
& Theodorum Heracleæ in Thracia Epiſcopum,
ex Legatis duos, poſt Euſebii Conſtantinopoli-
tani Epiſcopi mortem, quæ anni ſequentis ini-
tio contigit, Macedonium Conſtantinopoli or-
dinaſſe. Quare uterque Legatus anni ſequentis
initio Conſtantinopoli erat. Socrati Sozomenus
lib. ʒ. cap. 10. ſuffragatur. Denique epiſtola Julii
Papæ ad Orientales, quæ anno tantùm ſequenti
ſcripta, ad Narciſſum, Marim, Theodorum,
Macedonium, alioſque directa eſt. Quare anno
currenti Narciſſus & tres alii Legati in Occiden-
tem non venerunt. Ait Athanaſius, hos Lega-
tos quaſi à Synodo emiſſos eſſe, εαάς Iú
uòd ſciret Athanaſius, inquit Schelſtratius in
Dilſſert. 5. de ſacro Concilio Antiocheno cap. 4.
ſeparatis ab Euſebianis Catholicæ partis Epiſco-
pis, non tam Synodum quàm ſpeciem Synodi
manliſſe. Euſebiani enim uſque ad finem præ-
ſentis anni Antiochiæ ſubſtiterant, & poſt ali-
G is tribus primis Fidei For-

quot menſes à conſtituti For
mulis hanc quartam edentes, Narciſſo & ſociis

Conſtanti Auguſto perferendam tradiderunt:
eoſque quali à Synodo emiſſos dixit Athanaſius,
quòd tunc miſſi eſſent, cùm jam vera Synodus
Antiochena deſuſſet, & Conciliabulum Antio-
chiæ inchoaſſet.
Edita itaque hæc quarta Fidei Formula à ſolis
In I V Eidei Euſebianis, non jam contra Sabellianam hære-
Formula Eu. ſim, ſed ad inuſtam hæreſeos Arianæ notam
Eebiani do- avertendam. Ob involutam tamen ſilentio Filii
osà agunt. Conſubſtantialitatem ſubdolè egêère; & verum
eſt quod ſcripſit Soꝛomenus lib. ʒ. cap. J. Euſe-
bianos Antiochiam conveniſſe, Emulatione qui-
dem ut novam Eccleſiam conſecrarent; ſed revera,
ſicut eventus declaravit, ut decreta Nicæni Con-
cilii abrogarent. Enimvero Euſebiani ſimulatè
Antiochenum Concilium inchoarunt, & zelum
Fidei contra Sabellianam hæreſim propugnan-
dæ, non minuùs quàm zelum diſciplinæ Eccle-
ſiaſticæ contra Canonum tranſgreſſores promo-

XXXVI.

vendæ, eo duntaxat animo oſtentarunt, ut Atha-

naſium ſimili zelo deponere, & quæ cauſæ ſuæ
favere poterant, conſtituere viderentur. Quèd
ex rerum eventu colligimus: quandoquidem
Zelo illo tot ſtatutis demonſtrato nihil proficere
rati, larvam ſimulationis depoſuerint, & impia
contra Eccleſiæ Canones ſtatuta fingentes, juxta
ea Athanaſium depoſuerint; & quò magis in
Fidei ab Athanaſio propugnatæ perniciem ſtude-
re viderentur, in edita, ad avertendam ſuſpicio-
nem de hæreſi Ariana notam, fidei Formula, ver-
bum illud omiſerint, quo Arianæ hæreſeos fau-
tores à Catholicis tunc temporis diſcreti fuerunt.
Licèt enim Formulæ à toto Antiocheno Conci-
lio editæ non contineant expreſſis verbis Con-
fubſtantialis vocem, eandem tamen veritatem

Critica Pliſtorico-Chronologia

aliis verbis exprimunt; quod dici non poteſt de 8 & C. IV.
rima Formula ante Concilium, & de quarta An. Ch. 34 .
poſt illud editis, quæ meritò in ſuſpicionem ve-
niunt, licèet nibil eorum quæ Nicææ contra
Arium deciſa ſunt, expreſsè improbarint. Cùm
enim per illas Sabellianam hæreſim non oppu-
gnent, ſed potiùs in iis Arianæ hæreſeos ſuſpi-
cionem à ſe avertere conentur Euſebiani, fun-
damentum non habuere omittendi vocem Con-
ſubſtantialis, quà ſolà omnem omnino ſuſpicio⸗
nem hujus heæreſis à ſe amoviſſent.
Ad num. XLVI Synodus Romana in cauſa XXXVII.
Athanaſii, & in cauſa Marcelli Ancyrani Epiſco- Synodus Ro⸗
pi, quam Baronius anno præcedenti inchoatam, un.
præſentique continuatam arbitratus eſt, ad an-
num ſequentem pertinet, quo Baronius alteram
Synodum Romanam excogitavit. Quo etiam
anno, quæ ad nodum Romanam pertinent, ex-
plicabimus.

.*

Anno Urbis
Olymp. 280.
a 2.

ANNO PERIODI GRCO -RO MAN £k 5835.
O5 C. ) I. P. 15. April. Indict. 15.

JESuI CHRISTI 342.

JurII PAPX 6.

CoNSTANTII ET CONSTANTIS 6.

A Num. I ad XLIII. Coſſ. Conſtantius 1.
Aug. III, & Conſtans Aug. II. Sumtus onſuler⸗ &
uterque Conſulatus juxta ſecundam Conſulatu- Razten⸗
um Cæſareorum regulam :uterque enim Im- ſtantis, ₰
perator Auguſtei Imperii Quinquennalia cele- Conſtaniii.
bravit.
Adventus Gregorii in Urbem Alexandrinam II.
malè à Baronio in hunc annum dilatus: epiſtola regorius
enim Euſebianorum, quam ipſe affirmat ſcriptam e.
eſſe poſt Concilium Antiochenum ad Encænia, gan inasm.
ideoque ante menſem Septembrem anni cccxrI, .
quo Indictio X V inchoata, data eſt poſt Gre- Baron. num.
gorii in urbem Alexandrinam ingreſſum, ut 1¹. & ſeqq-:
colligitur ex eo, quèd Julius in ſua ad Orien-
tales epiſtola ſcribat, Presbyteros ſuos, qui eam
attulerant, cum luctu ab Euſebianis remiſſos
fuiſſe, ob ea, quæ iſthic geri conſpiciebant, ut le-
gitur in eadem epiſtola recitata ab Athanaſio
pag. 740. Præterea ibidem pag. 749. poſtquam
Pontifex fusè narravit mala à Gregorio tunc pa-
trata, Euſebianos irridet dicens, Soeribitis, ma-
gnam pacem Alexandriæ & per oyptum fuiſſeʒ
niſi fortèò res, oftciumque pacis in contrariam jam
hienificationem abierit. Rectè itaque Bollandus
die decima ſeptima Januarii pag. 110. Gregorii
invaſionem anno cCccCXLI conſignat. Quæ
narrat hic Baronius de iſta intruſione ex epiſtola
Athanaſii ad Orthodoxos ſcripta, pertinent ad
annum CcCcCLVI, ſeu ad ſecundam Sedis Ale-
xandrinæ invaſionem; cùm hujus occaſione epi-
ſtola illa ſcripta fuerit, ut anno præcedenti
monſtravi. Neque enim dici poteſt, Athanaſium
Euſebianos aggreſſos eſſe in ea, in qua commo-
rabatur Eccleſia; cùm ipſemet teſtetur, ſe, hos
ubi tumultus auditione accepit, Romam navi-
gaſſe, ut anno præcedenti oſtendimus. Ad hunc
ingreſſum referenda, quæ anno ſuperiori num.
XXIX ex ipſomet Athanaſio ſcripſimus de ge-
ſtis in hac priori Eccleſiæ Alexandrinæ inva-
Valeſius in Obſervat. Eccleſiaſt. lib. 1. Baro- mana in .

nii varios lapſus in Romana Synodo, quæ Atha-cauſa Atha-
naſium naſii.

8 EC.
An. C

Eaon.
34 L,Aun
Vrl &

g⸗

Iy.

Pysſenti,
nu lelelyat,

53AC V.
An. C e
342,

rxyII.
Drigt Ro⸗
„ mene.

.

Anno⸗ Urbis
1095. .
Al ¹.

l.
.*
Cunſale &
Wirquen-

r nala Con.
n-ſanti, G
e- Conſtantüi.
in II.
regoniu
invadit t⸗
Ann ſen Al.
1ia, vanérinan.
h,
re- Baron, num⸗
t 1. ſegg⸗
en⸗
A
ſos
he⸗
aſo
narn
pr
nr-
ſ
m
ndus
gorii
⸗
ſtol⸗
nt ad
Ae⸗
epi⸗
lemi
Aum
nmno⸗
ha⸗
nayl⸗
Munc
nurm.
lege⸗
e III.
rulu i⸗

S EC. IV. naſium abſolvit, explicanda detexit, ex quo hæc

An. Ch. 342. mutuati ſumus. Cùm ex epiſtola Julii ad Orien-

tales data conſtet, Athanaſium Romæ manliſſe an-
num integrum & ſex menſes, dum Euſebianorum
341. num. . . D 1ill
xrvI & adventum expectaret, Baronius qui illum anno
ſeqq. cccxLI Romam veniſſe ſcripſerat, neceſſe habuit,
Romanam Synodum, in qua abſolutus eſt, in

Baron. ann.

exitum anni c cCcX conjicere. Sed ea ante præ-
ſentem annum non celebrata. Athanaſius enim

in epiſtola ad Solitarios diſertè ſcribit, Roma-
nam Synodum poſt dimiſſos ab Euſebianis Julii
Legatos Elpidium atque Philoxenum congrega-
tam eſſe. Locus eſt pag. Sr6. ubi, poſtquam re-
tulit, Elpidium atque Philoxenum Presbyteros
à Julio miſſos fuiſſe, qui Euſebianos ad cauſam
dicendam citarent, ſubdit, Euſebianos, audi-
to nomine Eccleſiaſtici judicii, adeo contre-
muiſſe, ut animum prorſus deſponderent. Ad

ſolitas igitur artes eos converſos ait, Presbyte-

ros Julii ultra diem Synodo præfinitum à Julio
detinuiſſe, vanaſque prætuliſſe excuſationes,
quòèòd metu Perſici belli Romam ipſis proficiſci
non liceret. Tandem verèò, inquit, Preibyteros
ſuos dimiſerunt cum abſurdiſſima excuſatione hoc
genere colloquii inter ipſos habito: Quandoquidem
Eccleſiaſtico judicio vincere non poſſumut, ſollta
noſtra vi agamus. Dant igitur literas ad Phila-
grium, aubtoreſque ſunt, ut ille quamprimnm cum
Gregorio in Agyptum abeat. Deinde cruentum
Gregorii introitum in urbem Alexandtinam,
& cædes atque exilia Epiſcoporum recenſet. Ac
tum demum Romanam Synodum commemorat
pag. 818. Komæ verò congregati Epiſoopi propè
quinquaginta, Euſebianos ut ſaſpeltos, timenteſque
Je ſiſtere, non receperunt, & quæ ab ipſis ſeripta
eſſent, infirmarunt. Nos autem ſuſceperunt, &
covimunionem nobiſecum amplexi ſunt. Ex quibus
verbis liquidò apparet, Romanam Synodum
nonniſi poſt reditum Legatorum habitam fuiſſe.
IV. Idem demonſttat Valeſius ex altero Athana-

Praſenti an- ſii loco, qui habetur in Apologia ſecunda ad-
no celebrata

7.

donat, quia ab Interprete malè translatus fuit:
Denique Epiſeopi plures quàm quinquaginta, Con-
gregati in Baſilica, in qua Vito Presbyter populum
colligebat, neſtram quidem defenſionem æuo ani-
mo ſuſceperunt, & communionem nobiſoum, ac di-
lectionem fovendam eſſe ſanxerunt : adverſus au-
tem Enſebianos indignati ſunt, & julium roga-
runt, ut hac ad illos perſeriberet, e&um illi priores
ad ipſum ſeripfiſſent. Sceripſit ergo ulius, & lite-
ras miſit per Gabianum Comitem. Subjungit de-
inde Athanaſius literas Julii, quarum hoc eſt
exordium: Zalius Dianio, Flaccillo, Narciſo,
Euſebio, Mari, Macedonio, Theodoro, & qui cum
illis ſunt, diletiſſimis fratribus, qui Antiochià ad
nos ſcripferunt. Legi epiſtolam veſiram quam
Presbyteri mei Elpidius & Philoxenus mihi attu-
lerunt, &c. Denique poſt recitatas Julii literas
hæc addit Athanaſius: Haæ cuùm Romana Synodus
per Julium Romanum Pontificem ſoripfiſſet, &c.
Ex his colligitur primò, Romanam Synodum,
quâ Athanaſius innocens pronuntiatus eſt, cele-
bratam eſſe poſt reditum Elpidii atque Philoxe-
ni. Secundè, literas Epiſcoporum Antiochenæ
Synodi ad Julium Papam, quas ſupradicti Lega-
ti detulerant, in eadem Synodo Romana elle
recitatas. Tertiò, Julium Papam rogatum eſle
àb Epiſcopis Synodi Romanæ, ut Epiſcopis
Antiochenæ Synodi reſcriberet, iiſque decre-
tum Synodi Romanæ ſignificaret. Poſtremèò,
G Tom. I.

in Annales C. Baroni.

verſus Arianos pag. 739. quem nova verſione

epiſtolam illam Julii, quam ibidem refert Acha- S £½ C. Iv.
naſius, S& cujus initium duntaxat adſcripſimus, An Ch.342.
cam ipfam efle, quam Julius ſcripſit rogatu &
nomine Synodi Romanæ, quæ Athanaſium ab-
ſolverat.
Quæ omnia ex lectione epiſtolæ ipfſius Julii V.
aperté confirmantur. Nam & literas Epiſco- Qod magis
Porum Synodi Antiochenæ in Synodo Ro- conrmatut.
mana lectas eſſe diſertè teſtatur Julius in prin-
cipio ſuæ epiſtolæ: nec ſolùm poſt reditum Le-
gatorum ſuorum eam Synodum celebratam eſſe
indicat, verùm etiam diu poſt ordinationem
Gregori, & poſt violentum ejus ingreſſum in
urbem Alexandriam. Certè ceædes & exilia Epi-
ſcoporum „proſcriptiones & carceres civium, &
alia ſcelera ac ſactilegia commemorat, à Gre-
Corio tunc temporis perpetrata, quem Julius ne
nomine quidem Epiſcopi unquam dignatur, ut
videre eſt pag. 749. Atque hæc Julius Papa ſe
accepiſſe dicit, tum ex literis Epiſcoporum, qui
ex Ægypto hæc ad ipſum ſcripſerant, tum ex
Presbyteris, qui Alexandrià Romam venerant.
Sed & Caurponem quendam, olim ab Alexandro
Alexandrinæ urbis Epiſcopo ob Arianam hæte-
ſim damnatum, unâ cum aliquot aliis ob eandem
perfidiam ab illo damnatis, à Gregorio ad ſe
miſſum eſſe ſcribit pag. 743. qui ſcilicet pacificas
ſeu communicatorias Gregorii literas perferrer.
Idem diu poſtea tentavit Georgius Arianus, cùm
in locum Athanaſii ſuffectus fuiſſet. Legatos
enim ſuos miſit ad Liberium Papam, ambiens
communionem Eccleliæ Romanæ, ut diſcimus
ex epiſtola Liberii Papæ. Cùm igitur hæc Car-
ponæ Legatio præſenti anno contigerit, Syno-
dus Romana quæ poſt illam Legationem facta
eſt, ante eundem annum celebrari non potuit.
Reſpondet Baronius, epiſtolam illam ult vVI.
Pape non ad Synodum illam Romanam perti- Non dua, ſed
nere, in qua abſoluti ſunt Athanaſius & Mar- mn . 2
Cellas, ſed ad alteram, quæ ſequente pòſt anno cetelzae.
facta eſt, cùm Elpidius & Philoxenus ex Orien-
tis partibus reverſi eſſent, Orientalium ad Julium Baron. num⸗

literas ſecum deferentes. Duas enim Synodos XXVIII &
Romanas diſtinguit Baronius. Alteram quinqua- ſeqq.

ginta Epiſcoporum, qui Athanaſium & Marcel-

lum innocentes eſſe pronuntiarunt anno Chriſti

CCCXLI; alteram hoc anno factam, in qua le-
ctæ ſunt literæ Orientaliuf Epiſcoporum, quas
Elpidins & Philoxenus attulerant. Verumenim-
vero Athanaſius unam duntaxat agnolſcit Syno-
dum Romanam, & in ea ſe omnium Epiſcopo-
rum ſententiis innocentem judicatum eſſe ſcri-

bit, & Julium Papam rogatum elle ab Epiſco-
Pis, ut Orientalibus, qui ad ipfum literas ſcrip-
ſerant, reſponderet, quemadmodum numero

præcedenti explicavimus. Aut igitur falſus eſt
Athanaſius, qui id tam diſertè affirmat, aut Ba-
ronius qui negat.
Sed videamus, inquit Valeſius citatus, quæ- VII.

nam ratio Baronium impulerit, ut duas Synodos Fundamen-

tum Baro-

Romanas diſtingueret, & epiſtolam Julii Papæ nii pro Swa

ad Orientales, quæ refertur ab Athanaſio, ſcrip- as Synodis
tam eſſe diceret, non rogatu atque nomine Sy- Romanis.

nodi Romanæ, ejus quæ Athanaſium abſolve-
rat, ſed alterius Synodi, quæ ſequente anno
congregata eſt. Unicam hujus rei cCauſam affert
Baronius, quòd ſcilicet Julius in ea epiſtola te-
ſtatur, Orientales in literis, quas ad ipſum ſcrip-
ſetant per Elpidium ac Philoxenum Presbyteros,
graviter conqueſtos eſſe, quèòd Julius Athana-
ſium in communionem ſuſcepiſſet. Atqui Atha-

Q4 naſius

Baron. anno
341. n. X L VII=

Cuitica Hiſtorico-Chronologica
Apologia ſecunda adverſus Arianos, de Synodo S„.C. IV.
Romana loquens, perſpicuè declarat, Eccleſiam An: Ch.342. 5 4 6

sE C. IV. naſius nonniſi à Synodo Romana, in qua quin-
An. Ch. 3 quaginta ſedebant Epiſcopi, ſuſceptus eſt in

communionem. Orientalium igitur literæ ad ju- Romanam ſemper ſecum communicaſſe. Non n ⸗
lium Papam ſcriptæ ſunt poſt Synodum Ro- enim dicit, quinquaginta Epiſcopos, qui ad Sy-
manam, in qua abſolutus ab omni crimine, & nodum Romanam convenerant, ipſum ad com-
ad communionem admiſſus fuerat Athanaus. munionem ſuſcepiſſe; ſed communionem cum
Ex quo ſequitur, epiſtolam illam Julii Papę, ipſo, & charitatem ſuis ſententiis confirmaſſe.
quam reſcripſit ad Orientales Epiſcopos, non ex Jam ergo antea cum ipſo communicabant. Ver-
perſona Synodi Romanæ & quinquaginta Epi- ba Athanaſii hæc ſunt: α ααοποασααναιπ
ſcoporum, à quibus Athanaſius in commumo- noοινασοα- rα r1απ2.à In epiſtola verò ad
nem ſuſceptus eſt, datam fuiſſe, ſed nomine & Solitarios ejuſdem Synodi Romanæ ſententiam
rogatu alterius Synodi Romanæ. Hæc eſt Baro- refert his verbis: αι e Aν⁸úd5αναν rn,
nii ratiocinatio. e7 u&α oνhονρπτvvν yasασα; id eſt, Nos au-
VIII. Sed facillimum eſt cuivis eam refellere. Pri- tem probaverunt, & communionem nobiſeum fo⸗
Senen- mè enim negare poſſumus, Orientales in ſuis ad verunt. Ruit ergo funditus tota Baronii argu-
Julium literis queſtos fuiſſe, quèòd ille Athana- mentatio, quàâ probare nititur, duas Synodos
ſium in communionem ſuſcepiſſet. Certè in tora Romanas diſtinguendas eſſe, & epiſtolam Julii
Julii epiſtola, nullum ejus querimoniæ appa- Papæ ad poſteriorem Synodum Romanam per-
ret veſtigium. Conqueſti quidem fuerant Orien- tinere, non ad priorem illam, in qua abſolutus
tales in ſuis literis, quòd Julius contra Canones fuerat Athanaſius.
faceret, & quòd flammam diſcordiæ accendiſſet. Atque hæc ſufficere poterant ad evertendam ie
Sed de communione cum Athanaſio inita nul- Baronii ſententiam. Verùm, ne ſolius Athana- ,93.
lum verbum hic legitur. Excuſat ſe etiam Julius ſii teſtimonio niti videar, ipſius etiam Julii
Papa, quòèòd profugos Epiſcopos benignè exce- Papæ auctoritate id evincam, inquit Valeſius.
perit, quèd doluerit und cum dolentibus fra- IIle in epiſtola ad Orientales pag. 745. diſertè
tribus, quòd cum flentibus Heverit. Sed nihil teſtatur, ſe totius Synodi nomine ad ipfos ſcri-
amplius dicit. Verům concedamus Baronio, bere, quamvis non omnium Epiſcoporum, ſed
Orientales Epiſcopos in ſuis ad Julium literis ſolùm ipſius nomen literis præfixum ſit. Nam &
nominatim queſtos fuiſſe, quòd Athanaſium in cùm priores literas ad ipſos ſcriberet, quibus
communionem ſuam recepiſſet. Quid tum? An ipſos ad Synodum evocabat, ſe omnium Occi-
ex eo ſequitur, epiſtolam Julii Papæ non eſſe dentalium nomine ſcripſiſſe indicat. Er nunc,
ſcriptam nomine Synodi Romanæ, in qua Atha- inquit, condicto die omnes adfuerunt, & ejuſdem
naſius fuerat abſolutus: Nullo modo. Deceptus ſententiæ omnes fuere, quamm go iterum vobis ſori-
nimirum eſt Baronius, & quicumque eum ſecu- bens ſignifico. Quid his verbis poteſt eſſe mani-
ti ſunt, dum exiſtimant, Achanaſium nonniſi in feſtius? Ait julius, omnes Epiſcopos adfuiſſe ad
Synodo Romana ſuſceptum fuiſſe in communio- diem condictum, quo Synodum indixerat. Po-
nem. Quod non modò falſum, ſed ab omni ra- teéſtne de alia Synodo id intelligi, quàm de Ro-
tione allenum viderur. Sexdecim integros men- mana illa, in qua Athanaſius auditus & abſolu-
ſes Romæ permanſit Athanaſius, adverſariorum tus eſt: Oſtendant igitur adverſarii alteram
ſuorum adventum expectans, antequam Syno- Synodum, quam Romæ indixerit Julius; ſed
dus Romana cauſam ipſius cognoſceret. An igi- profectò nunquam oſtendere poterunt. Præ-
tur credibile eſt, Julium Papam toto illo tem- terea addit Julius, ſed his poſterioribus literis
pore à communione Athanaſii abſtinuiſſe? At- ſententiam illius Synodi Orientalibus ſignifica-
qui contrà eſt ipſe Athanaſius, qui in Apolo- re. Id ipſum eſt quod antea dixerat Athanaſius,
getico ad Imperatorem Conſtantium diſertè ſeri- Julium Papam rogatum eſſe à Synodo, ut Orien-
Pit, ſe veniſſe Romam, ut ſe, ſuaque omnia Ec- talibus ſcriberet. Vides quàm bene inter ſe con- XI
cleſiæ illi committeret: Quo quidem tempore, in- veniant Athanaſii & Julii teſtimonia: adeo ut lemnuman.
quit, aſſidaus eram in ſynaxibus. Si in ſynaxibus Baronius, qui has Julii literas ad Orientales da- futofy.
Romæ aſſiduus erat Athanaſius, ergo cum Epi- tas eſſe negat poſt Synodum Romanam, in qua
ſcopo Romano communicabat. Deinde Julius auditus eſt Athanaſrus, non ſoli Athanaſio, ſed
Papa & Athanaſium & ejus adverſarios Romam ipſi Julio Papæ refragari videatur.
ad cauſam dicendam evocaverat. Non potuit Baronius ſcribit, Athanaſium poſt judicium X. n
igitur Julius ante cauſæ cognitionem Atha- Synodi Romanæ, quo à criminationibus ad- r r. t
naſii communionem refugere, ne præjudi- verſariorum fuerat abſolutus, ſtatim Alexan- mam adven-
cium cauſæ faceret: id enim æquitatis ratio non driam navigaſſe anno C CCXLI, vel ſub ini- tus confata-
H Et Julius quidem cum Athanaſii adver- tium anni currentis; idque Socratis auctoritate ?ur. .
ariis, cumque Euſebio ipſo communionem confirmat; paulè poſt veròè, cùm Gregorius mi-
fovebat, quippe qui & eorum literas accipie- litari manu ſuccinctus Alexandrinam Eccleſiam
bat, & ad ipſos viciſſim ſcribebat. Cur ergo occupaſſet, iterum Romam veniſſe. Verùm du- Baron. num.
idem Julius inclementior fuiſſet erga Athana- plicem illum Athanaſüi in Urbem adventum kKVI1.
ſium, præſertim cùm ille Julii Papæ literis evo- ipſemet manifeſtiſſimè refellit. Cùm enim in li-t.4¹- .
catus ſtatim paruiſſet, & ad diem dictam ad- bris ſuis ſæpius locutus ſit de ſua in urbem Ro- 2
fuiſſet, adverſariis judicium Romanæ Sedis de- mam profectione, ſemel tantùm ab urbe Ale- 9
tractantibus? Atqui Presbyteros ipfius Athanaſii, xandrina Romam ſe veniſſe tradit. Primùm, in
quos ad refellendas Euſebianorum calumnias Apologetico ad Imperatorem Conſtantium, .
Romam paulò antè miſerat Athanaſius, Julius reſpondens calumniis adverſariorum, qui ipſum
benignè exceperat, & ad communionem ſuam apud Imperatorem Conſtantium accuſarant, t⸗
admilſerat. Id enim ipſe Julius ſatis apertè ſigni- quèòͤd Conſtantem Auguſtum adverſus fratrem .
ficat in epiſtola ad Orientales. Quæ igitur cauſa ſuis ſermonibus excitaviſſet, ait, ſe profectum te
eſſe potuit, quamobrem præſenti Athanaſio Alexandriâ, non ad Comitatum Conſtantis Au- 4
idem non præſtaret. Poſtremò, Athanaſius in guſti, ſed Romam iter feciſſe: cumque ſe, ſua-
que 1
1

en in Annales C. Baronii.

C 8 C. IV. que omnia Eccleſiæ illi commendaſſet, aſſiduum riæ ſcribit, Athanaſßium, cum poſt violentam § C. 1V.
An. Ch. 342. fuiſſe in Collectis & Conventibus Eccleſiaſticis. ordinationem Gregoru Romam ſe ad Julium An. Ch. 342:
Quarto deinde pòſt anno literis Conſtantis Au- Papam contuNer „cognità eausâ, à Julio reſti-
guſti Romà evocatum ſe eſſe Mediolanum. Sed tutum, & Alexandriam cum ejuſdem Julii lite-
Græca verba ipſius Athanaſii pag.67. Ppræſtat ap- ris reverſum eſſe: ac deinde paulò pòſt amotoô
ponere, quippe quæ ſententiam noſtram apertis Gregorio, & in ejus locum ſubſtituto Georgio;
confirmant: zραι νννe 9rαοαννα οες πde8 Romam iterum profugiſſe. Verùm tota illa 80-⸗
1, αWιαιπιναααι dρνρρον nραι. Xα 2 oy AX cratis, ac Sozomeni narratio mendis innumeris
iααε½ν ταdwωIιςι id eſt, Hæc quidem ſuſſiciunt ſcatet; quorum maximam partem Baronius ipſe,
pro demonſtratione . Jed tamen patere, quæſo ut ac Blondellus in libro de Primatu Papæ jamdu-=
totius profeæctionis meæ tibi rationem reddam, quös dum obſervarunt. Quare Socratis teſtimon lum
cognoſcas quàm temere me calumnientur adverſa- in rebus Athanaſii nullius ponderis eſt, quippe
rii. Subjicit deinde Athanaſius: Profelctus ſum qui pugnantia inter ſe dixerit, atque contraria.
Alexandrid, non ad caſtra fratris tui, aut alium Omiſſa igitur Socratis auctoritate, altera Ba- XII.
quempiam, ſed Romam duntaxat „&c. quæ ſu- ronii ratio excutienda. Sic igitur is ratiocinatur: Baronii fun-
periùs expoſui. Cuùm igitur teſtetur Athanaſius, Athanaſium quidem reverſum eſſe Rom Ale- Tamentum
ſe totius profectionis ac Peregrinationis ſuæ ra- xandriam anno CCCXIL. I, vel inſequentis ex- rereit ur.
tionem Conſtantio redditurum, ſi Romam bis ordio, ex eo quoque facilè poteſt colligi, quòd
veniſſet ab urbe Alexandria, certè id hoc loco conſtat tempore graſſationis Arianorum in Paron. anno
gein. U commemorare builet ne coram Principe ve- Alexandrinam Eccleſiam anno CCCXLII 34:I. n. xpIX.
ſand. ritatem ſciens occultal e videretur. Præterea in factæ, eum illic repertum fuilſe; quod ipſemet
Apologia 2. adverſus Arianos, ſemel ſe Romam

teſtatur in epiſtola ad Orthodoxos. Ex qua ma⸗
niteſté colligitur, Gregorium circa Paſchalis
feſti ſolennia Alexandrinam Eccleſiam occu-
paſſe, Athanaſium verò metu Arianorum in Ec-
cleſiam irruentium, clam ſe è medio ſubduxiſſe.
Quæ cùm anno CC CXLI geri non potuerint,
eò quòd Antiochena Synodus in qua Gregorius
Alexandrinæ urbis Epiſcopus eſt conſtitutus S&
cujus geſtis tanquam Alexandrinus Epiſcopus
ſubſcripſit, maximam Partem anni illius occu-
Paverit, ſequenti anno adſignentur necelſſe eſt.
Hæc eſt Baronii ratiocinatio. Verùm ad eam jam
anno ſuperiori numero XNXVI & ſequentibus

veniſſe ſcribit ad cauſam dicendam cùm Euſe-
biani à Julio poſtulaſſent, ut ad cauſam Athana-
ſii cognoſcendam Synodus Romæ congregare-
tur. De ſecunda autem profectione ne verbum
quidem extat in tota illa Apologia. Denique in
epiſtola ad Solitarios idem Athanaſius cuncta,
quæ ſibi contigerant 5 diligenter enarrans, unius
tantùm in urbem Romam profectionis ſuæ me-
minit, tunc ſcilicet cùm ad Synodum Romanam
. L Jalii Papæ literis accitus eſt. Poſt illam autem Sy-
. nodum ait, Epiſcopos „qui Concilio interfue-
4 rant, ea quæ in Synodo geſta erant, Conſtanti

— — —

. Auguſto per literas nuntiaſſe; cuncta item quæ reſpondimus, oſtendimuſque, illam Athanaſii
Alexandriæ perpetrata erant à Gregorio, eidem ad Orthodoxos epiſtolam ſcriptam eſſe poſt or-
. ſignificaſſe. Quòd ſi poſt Synodi Romanæ judi- dinationem Georgii, quæ anno CCC LVIcon-

cium Athanaſius Alexandriam reverſus fuiſſet,
atque illinc rurſus in urbem Romam rediiſſet,
d nunquam id hoc loco omiſiſſet Athanaſius. Hoc

tigit, non verôò poſt ordinationem Gregoriui, quæ
ad annum CC CXLI pertinet. Quare cùm
Baronii argumentatio falſo fundament

HP 2
enim ad ejus inſtitutum maximè faciebat „ ut tur, duplex ille Athanafii Romam aecelſus
is mala atque ærumnas & calamitates „ quas ab rejiciendus.
a- adverſariis ſuis perpeſſus fuerat, omnium oculis Damnatus in Synodo Antiochena Marcelluun XIII.
1, ſubjiceret. Ancyræ Epiſcopus Romam confugit. Seribir de WMarcehas
n⸗ X l. Huc accedit, quòd Athanaſius abſque con- eo Athanaſius in epiſtola ad Solitarios: Ille au- Andjrs E-
r⸗ lterum con- ſenſu & literis Imperatoris Conſtantii „ Romàâ tem Romam profælctus, ſeſe innog entæm docnis; quod / vpus in
ut FVisstnr. Alexandriam redire non potuit. Licuit quidem ipſemet Marcellus teſtatur in Fidei Formnula Datae
a- Athanaſio ,ut ſaluti ſuæ conſuleret & inimico- Romæ Julio primo oblata: Neæceſſarid Romam ſam aicit.
gn rum inſidias effugerer, relictà Alexandriâ Ro- mihi veniendum putavi, ut oog, qui contra me
ted mam navigare. Honeſta enim eſt quævis ratio ſeripſerunt. er ut cim advenißent , de duobus Baron anno
. expediendæ ſalutis. Sed Romà reverti Alexan- ilis à me convincerentur, um ilza ipſa falſa eſſe, 341. num. t.
m hher d Adriam ab alterius Principis ditione, idque poſt quæ in me ſoripſeorunt twum eos in Ppriſtino errore & ſeqq.

10. hanaſi dj⸗
n- nanal ln⸗

i- alf

biennii moram, id non licuit ſine mandato
. . „ 2 * 1 .
Principis. Certè poſt Serdicenſe Concilium, id
eſt, poſt Oecumenicam Synodum, quàâ Athana-

perſeverare, & indigna quædam adverſus Eccle-
has Dei, ac nos ipſos illarum Præßides eſſe machina-
X . . . .
tos. Sed cuùmo illi venire noluerint »tametſi Preshy-

— ſius innocens ad verſarii verò illius calumnia- teros ad ipſos miſeris ego verd anno integro ne
, tores & hæretici judicati ſunt, vix tandem auſus tribus menſibus Nomæ Sνoratus fuerim facien-
Vam guon un eſt erae. Alexandriam reverti; neque id dum mihi omnino cenſui ut antequam hint pro-
r en priùs fecit, quâm creberrimis Conſtantii literis Rciſcerer, meæ Fidei Profeſſionem tibi ſincerò
uun ſa 24 romiratunn evocatus fuiſſet. Sed & antea, atque ex animo, meaque mann perſeriptam offer-
nli cum poſt obitum Conſtantini Maximi ex Galli- rem, ut legitur apud Epiphanium hæreſi 72. Ex
Ro cano exilio in Æyptum reverſus eſt, trium Cæ- quibus, inquit Schelſtratius in Diſſert. 3. de ſacro
2 ſarum literis reſtitutus fuerat. Proinde ſi poſt Concilio Antiocheno cap. 3. docemur primò
, Synodum Romanam Athanaſius Alexandriam Marcellum, nonniſi poſt latam à Synodo An-
rediit, tunc quoque Conſtantii literis munitus tiochena ſententiam, iter Romanum arripuiſſeʒ;
n fuerit, neceſſe eſt. Cur ergo eas Conſtantii li- cùm ideo Romam eundum duxerit, ut rationem
o teras nuſquam memorat Athanaſius, qui reliquas redderet de eo quod Præſdes ipſorum Euſobiano-
ta ejuſdem Principis epiſtolas, ad ſuam cauſam Taum, utique in Synodo Antiochena congregati
ken ac reſtitutionem pertinentes, tam ambitiose, fuerant machinati. Secundo docemur illültn
un tamque diligenter apponere conſuevit. Fefellit Antiochiàâ diſceſſiſſe, antequam Legati Romani
. Baronium Socrates, qui in libro ſecundo Hiſto- Pontificis in eam urbem ad ventarent; aliàs enim
e Tom. . Q 2 non

*
.

460

5 E C. IV. non ſe Romam contuliſſet, ut Julium primum
An. Ch. 342. ad accuſatorum ſuorum evocatignem incitaret.

XIV.
Marcellus
innocens de-
eclaratur.

Tertiè Romam adventare debiiſſe, poſtquam
Julii primi Legati jam diſceſſerant. Licèt enim
Romam properarit Marcellus, ut Julium pri-
mum ad Euſebianorum evocationem incitaret,
nullibi tamen affirmat, ad ſuam inſtantiam
evocatos fuiſſe, quòd ante ſuum adventum Ja-
lius primus Presbyteros ſuos dimiſiſſet, Euſebium
cum ſociis evocaturos pro cauſa Athanaſii, quem
non minus, quàm Marcellum damnarant. Quar-
tòù, Marcellum Romam adventaſſe anno præce-
denti circa initium menlſis Julii, cujus rei teſtis
eſt Sozomenus lib.. Cap. S. ſcribens, quòd eodem
tempore, quo Athanaſius, Romam venerit, id eſt,
eodem anno. Nam Athanaſius Romæ moratus
fuerat integro anno cum dimidio, antequam
Synodus Romana congregaretur à Julio. Anno
uno cum tribus menſibus ibidem hæſerat Mar-
cellus, antequam hunc libellum Julio primo of-
ferret: obtulit autem in eadem illa Synodo Ro-
mana, ut conſtat, tum ex eo quèòd Marcellus fa-
teatur reditum ſuum inſtare, tum ex eo quòè d
roget in fine libelli, ut Julius eum inſerat ſuis
ad Epiſcopos literis, quæ literæ erant Synodicæ
Ronranæ ſub ſolius Julii nomine ad Orientales
ſcribendæ. Ex quibus conſtat, veriſimile eſſe,
uèd Marcellus anno ſuperiori circa initium
menſis Julii Romam advenerit, & Synodus Ro-
mana hoc anno circa autumnum celebrata
fuerit.
Scribit Marcellus in Formula Fidei de
evocatis Romam Euſebianis: Apparere non
voluerunt , chm demiſeris tu Presbyteros. Id
quod Julius primus graviter tulit in ſuis ad

Euſebianos literis, ubi eorum quoque tergi-

CCCXII

verſationes refellit, & inter alias querelam
de Marcello in communionem admilſo præ-
clarè in auctores retorquet. Dicit Athanaſius in
epiſtola ad Solitarios de Marcello : Ule autem
Fomam profectus ſeſe innocentem docuit. Enimve-
ro ubi julium primum adiit, ita cauſam ſuam
proponere novit, ut à Romano Epiſcopo non
