S ſeq. Quanto tempore Eccleſiam rexerit, indicatur
ibid. III. Sedis poſt ejus mortem vacantis duratio aſ-
ſignatur ibid. V. Inter Martyres hic Sanctus Pontifex
numerandus non venit ibid. Decretalis ejus Epiſtola
ad Epiſcopos Galliæ & Hiſpaniæ directa, Viris doctis
ſuppoſititia 254. II.
Lacius Caſar virilem togam induit & quo anno App.
CLIII. Maſſiliæ decedit 2. II. Hunc Tiberius ſimulatè
deflet ibid.
Lucius Verus, vide, L. Aurelius Commodus.
Lucius Britannorum Rex ad Chriſtum convertitur &
Legatos ad Eleutherum Papam mittit 181. II I. Sub
quo Imperatore, quibuſve Conſulibus hæc evenerint,
indicatur ibid.
Lucius Maximus Domitiani Legatus rebellantes in Ger-
mania domat 89. III.
Lucius, Arianorum Epiſcopus Georgio Alexandrinæ ſe-
dis invaſori ſubrogatur 362. XIII. Sed nonniſi poſt S.
Athanaſii obitum ibid.
Ludi Seculares, vide, Seculares Ludi.
Lues magna ſub Marco Aurelio & Lucio Vero multas
Romani imperii Provincias, ipſamque Romam vexat
167. VI. Quandiu hæc duraverit, quotieſque ſævierit,
indicatur 168. III.
Lues quæ univerſam Italiam Commodo imperante va-=
ſtavit, ad quem annum ſpectet, enuntiatur 187. V.
Lues quæ quindecim annis duravit ſub Gallo & Volu-
ſiano, non verò ſub Decio orta 252. XXIV & ſeq. Im-
perium Romanum vaſtat 259. XIV. Ejuſdem finis aſ=
ſignatur 264. V.
Lugdanenßis Eccleſiæ Perſecutio quandonam excitata,
aperitur 177. I V.
Luſtra à quo primùm inſtituta 14. VI. Quo tempore fie-
ri ſolita ibid.
Luſtrorum ſacrificia qua de cauſa ſub Conſtantino Ma-
gno à Romanis celebrata 323. II & ſeq. Ad ea Chri-
ſtianos compellere vetat Conſtantinus ibid.
l LXXIVA, Claudio Imp. conditum 48.
Luſtrum LXXV à Veſpaſiano Imp. conditum 74. III

M.

Ararius Presbyter ab Athanaſio ad Conſtanti-
num Magnum Conſtantinopolim mittitur, &
quo anno 333. III.
Macarius Presbyter ab Euſebianis ad Julium Papam ad-
versùs Athanaſium legatur 340. II.
Macedoniæ Regum, qui Alexandro Magno ſucceſſerunt,
catalogus exhibetur App. XXV. Ejuſdem regni finis
conſignatur ibid.
Macedonianorum Legati Liberium Papam anno tantum
Chriſti CCCLXV conveniunt z6;.V.
Macedonius ab Euſebianis in ſedem Conſtantinopolita-
nam, Euſebio Nicomedienſi mortuo, intruditur 342.
XVI. Propter multa crimina exauctoratur 359. IV.
Machariuz

Macharius fit Epiſcopus Jeroſolymorum 312. X X VII.
Quo anno mortuus ſit, indicatur 331r. III.
Macrianus Valeriano ſuadet, ur Chriſtianos perſequatur

257. III & 258. XIII. Hic nec Magus fuit, nec Egyp-

tius, licet Magorum fautor & protector ſtudioſiſſi-
mus 257. III. Valeriano maximè carus fuit ibid. In
Oriente & Ægypto, poſt captum Valerianum, cum
fliis arripit imperium 259. XII & 261. VIII. Sub qui-
bus Conſulibus id acciderit, examinatur 259. XII. In-
terimitur 261. XII & ſeq. DUMU
Macriann, Macriani filius cum patre occiditur 261. XII
S ſeq.
Macrinus Præfectus Prætorio, occiſo Caracalla, purpu-
ram ſumit 217. III & V. Diadumenianum filium Cæ-
ſarem & poſtea Auguſtum renuntiat 217. V & 218.
VIII. BEum Conſulem ſuſſfectum deſignat 217. V. Conſul
ipſe primùm ſuffectus ibid. Secundum init Conſulatum
218. I. Antiochia Apameam pergit ibid. VII. Militibus
contra ipſum rebellantibus in prælio vincitur iid.
III & IX. Quo die hæc pugna habita, oſtenditur
ibid. Ab Heliogabali ſatellitibus non multèò poſt oc-
ciditur ibid. Nomen ejus poſt mortem è faſtis eraſum
218. I & IVy.
Magdalena cum Lazaro Epheſi non agit, neque ibidem
quieſcit 42. IV.
Magdeburgenſium error circa legationem à Lucio Bri-
tanniæ Rege ad Eleutherum PP. miſſam detegitur
181. III. . . .
Magnentius quo anno imperium in Galliis invaſerit an-
notatur 345.. II & 350. II. Romæ & in Provinciis ſuæ
ditionis Conſul procedit 351. I. Ad Murſam cum Con-
ſtantio pugnat & vincitur 351. II & IV. Certaminis
annus & dies indicantur ibid. IV. Romà & Italià, quo
ſe poſt cladem receperat, per Conſtantii Duces abi-
gitur 352. IV. Iterum ad Alpes Cottias adversus Con-
ſtantium prælium init, iterumque debellatur 353. III.
Lugdunum fugit, ibique poſt tres imperii annos &
menſes ſex ſe ipſum interimit ibid.
Mallobaudes ab Ammiano Francorum Rex appellatus
domeſticorum Gratiani Auguſti Comes, eumdem Au-
guſtum prodit 383. I X. .
Mamertinus quo anno Maximiano Herculio panegyri-
cum dixerit 287. III.

Mammea Alexandri Auguſti mater, hunc in Orientem

contra Perſas moventem comitatur 229. XVI Ori-
enem audire cupida eum Antiochiam vocat ihid.
Manes Hæreſiarcha & Perſide in Meſopotamiam fugit
282. III. Cum Archelao Epiſcopo diſputat ibid. & Me-
ſopotamia fugere cogitur ibid. IV.
Manichæi magiæ artibus plurimàùm addicti 372. XXIV.
Manichæorum hereſis origo 276. IV. certis temporum
characteribus ſtabilitur 277. VI. Ex variis tamen ejus
eruptionibus, varia ſecundum varios Auctores ſorti-
tur initia ibid. VII & ſeq.
Marcellinus Papa poſt Caium die trigeſima Junii ordina-
tur 296. IV & 304. I X. Hujus Pontificis lapſus com-
mentitius 302. X VIII & 304. XII. Huic quidem fa-
vent Nicolaus Papa I & Breviarium Romanum 302.

XXI. At ejus ſuppoſitio multis indiciis adſtruitur

302. XVIII & ſeqq. Marcellinus die vigeſima quarta
Octobris moritur 304. XI. Martyrio coronatum fuiſſe
parùm veroſimile ibid. Sedis poſt ejus mortem vacan-
tis duratio annotatur ibid. XI & XIV. Marcellinus
cum Marcello ſucceſſore non confundendus 304. XIII
& 306. XXVI. Decretales illius & ipſæ ad Salomonem
literæ ſpurxiæ 296. IV.
Marcellus Centurio quo anno pro Chriſti fide paſſus ſit
298. II.
scellu Marcellino ſuccedit in Pontificatu Romano
306. XXV, 308. VII & 309. III. Cum Marcellino de-
seflore non confundendus 304. XIII & 306. XXVI.

arOnii. 6²¹
ordinationis ejus & mortis dies notantur 309. III &&
ſeq. Sedis ejus duratio exprimitur ibid. III. Duæ decre-
tales ipſi attributæ ſuppolitionis convincuntur 309. V.
Epitaphium illius explicatur tbid. VI & ſeq.
Marcellus Ancyræ Epilcopus ab Euſebianis in Synodo
Conſtantinopolitana, in qua Athanaſius exulare juſ-
ſus eſt, Epiſcopatu deponitur & exilio mulctatur 336.
V & ſeq. Ad ſuam ſedem reverſus iterum de hæreſi
accuſatur, ejus cauſa in Antiocheno Concilio exami-
natur, ibique damnatur 341. XIX. Romam petit & in
Synodo cauſam ſuam dicit 342. XIII. Innocens de-
claratur ibid. XlV. poſt novam in Synodo Sardicenſi
obtentam abſolutionem, ab hæreſis ſuſpicione eum
liberare, aliqui fruſtrà contendunt 347. II. Ab Atha-
naſio tamen, & poſtea ab omnibus hæreticus fuit
agnitus ibid. III & ſoq.
Marcianus, non Macrianus Gallieno imperante Gothos
vincit 262. III.
Marcio Hæreſiarcha ab Eccleſia propter inceſtum pulſus,
poſt Hygini Papę mortem Romam tendit 144. III.
Antequam Romam veniat, hæreſim ſuam per Aſiam
diſſeminat eibid. diverſa hujus hæreſeos initia diverſi
Auctores conſtituunt ibid. ÜR
Marcomanni Conſulibus Diocletiano VII & Maximia-
no VI victi 299. II.
Marcomannicum bellum ſub M. Aurelio quo anno in-
choatum 169. VI.
Marcus Papa S. Silveſtro die decima octava Januarii in
Dominica ſuecedit 336. II. Quandiu ante ipſum ſedes
vacaverit, indicatur ibid. Sedis ejus duratio, ejuſdem-
que poſt ipſum vacatio annotatur ibid. XII. Dies item
emortualis aſſignatur ibid. Marcus adhuc presbyter in-
tereſt Synodo Romanæ Cæcilianum inter & Donati-
ſtas habitæ 313. VII.
Marcus hæreſeos Priſcillianiſtarum auctor, diverſus 3
Marco Marcoſiorum anteſignano 381. XV &S ſeqj.
Marcus Aufidius Perpenna, vide, Perpenna.
Marcus Aurelius cognomento Philoſophus ex præcepto
Hadriani adoptatur 138. II. Quibus anno & die hæc
adoptio facta ibid. Conſul deſignatur, Cæſariſque ap-
pellatione donatur 139. II. Conſul procedit 140. I. Se-
cundèò faſtis nomen dat 145. I. Imperii Cæſarei quin-
quennalia edit ibid. II. Horum quinquennalium indi-
cia in medium præferuntur ibid. Proconſulari impe-
rio ab Antonino Pio decoratur 147. II. Collega etiam
imperii dicitur ibid. III & XVI. Ante imperium Au-
guſteum Imperator vulgè dictus fuit ibid. VII. In
nummis ſine prænomine Imp. exprimitur & quare
ibid. XIV & ſeq. Imperii Cæſarei Decennalia exhi-
bet 149. II. Item & Proconſularis Quinquennalia ijr.
II. Pro cohibenda perſecutione ſcribit 148. VIII &
152. IV. De hoc tamen inter Auctores minimè conve-
nit ibid. Error Euſebii circa illud ibid. Detegitur 152.
V. Cauſa erroris inveſtigatur ibid. VI. Quindecenna-
lia imperii Cæſarei celebrat 154. II. Conſul tertium
Proconſularis imperii edit quindecennalia 161. I. L.
Aelium Commodum in imperii conſortium aſſumit,
ſimulque Cæſarem & Auguſtum novo exemplo renun-
tiat bid. IV. Antoninus Pius aliquando vocatus 162.
III & 174. II. Hujus nominis inſcitia multos in erro-
rem compellit ibid. Marcus quinta imperii Cæſarei
Quinquennalia edit, eo umque occaſione perſecutio-
nem auget 163. II. Lucillam filiam Lucio VYero nup-
turam Brunduſium uſque deducit 163. V.
Proconſularis imperii dat Vicennalia 165. II. Auguſitei
Quinquennalia celebrat 166. II. Quo anno cum Lucio
Vero de Parthis triumphaverit, ſtabilitur ibid. V I S
ſeq. Ejus filii Cæſares dicuntur ibid. VII. Imperii Cæ-
ſarei Tricennalia edit 168. II. In varios Septentrionis
populos bellum gerit ꝛbid. LV & 169. III. In Panno-
nas movet 169. IV. Quinta imperii Proconſularis agit

Quin-

62²
Quinquennalia, & iſtorum ſolennium occaltane du-
congiarium 169. II. Marcomannis bellum inte e .
VI. Imperii Auguſtei exhibet decennalia 171. II. ep-
tima Cæſarei Quinquennalia celebrat 172. II. Pro-
conſularis Tricennalia 173. II. Pluviam cœlis mi-
rabiliter obtinuiſſe, falsè creditum 174. II. Nullum
edictum in favorem Chriſtianorum emittit, aut ſi
emittit, iſti ex co nullum percipiunc fructum ibid.
Octava imperii Cælarei Quinquennalia ei uiſe⸗
eſt probabile 175. II. Auguſtei Quindecennalia cele-
brat 176. II. Germanis, Sarmatiſque debellatis, Pa-
cem in imperio ſancit ibid. IV. Proconſularis imperii
ſeptima agit Quinquennalia 177. II. Horum occaſione
perſecutionem in Galliis excitat ibid. III. Moritur 180.
II. Annus & dies tam natalis, quàm emortualis aſſi-
gnantur, tempuſque imperii deſignatur ibid. Filii
ejus & filiæ recenſentur 166. VII & 180. III E& ſeq.
Maria Virgo naſcitur App. CXXIV. .
SS. Marii & Marthæ Acta ſuppoſititia 268. VII & 269.
II. .
Marinus à Myſorum & Pannoniarum legionibus Impe-
rator ſalutatus, tyrannidem arripit 248. X.
Martia Prior Severi Auguſti uxor 212. III.
S. Martina Virgo Romana Martyrio cororiatur 226. III.
S. Martini Turonenſis Epiſcopi Chronotaxis ex Severo
Sulpicio deducenda 351. V I. S. Martinus fit Epiſcopus
Turonenſis 375˙. VI. Annus & dies ordinationis ejus

indicantur ibid. Annus ordinationis ex anno Tranfla-

tionis ejus Reliquiarum innotelſcit ibid. VIII. Ejus or-
dinatio alio die, quàm quo celebratur, peracta ibid.
VI. B
Martinianus à Licinio Auguſto Cæſar creatus, Con-
ſtantini juſſu necatur 318. VII. n Tagih
Martyres plures paſſi ſunt ſub Nerone „quàm à quibus-
dam creditum 64. III. Multorum in hac perſecutione
occiſorum nomina periête ibid. V. .
Martyres in Gallia quando primum paſſi 255. VI &.
ſeqq. Error aliquorum putantium, ſub Marco Aurelio
martyres in Galliis cœpiſſe confutatur ibid. .
Martyres quamplurimi in perſecutione à M. Aurelio
per Gallias excitata paſſi 177. III. .
Martyres Lugdunenſes occiſi dum Ludi Druſiani edun-
tur 177. V. Quo anno id evenerit, ſtabilitur ibid. VI.
Quo die, & quo loco paſſi ſint, annotatur ibid. VII.
Martyres ſub Trajano, quo anno in Oriente Martyrium
ſubierint, declaratur 106. III.
Martyres plures ſub Numeriano 284. IX.
Martyres plures ſub Diocletiano 295. II. SS
Martyres innumeri in Hiſpania ſub eodem Diocletiano
303. XII.
Martyres, qui in perſecutione Liciniana paſſi dicuntur;
ante annum CCCXIX. morte non ſunt affecti 316.
XI. .
Martyrum ſub Claudio Imp. paſſorum Acta ſuppofiti-
tia 268. VI & ſeqq. & 269. II.
Martyrium Jeroſolymitanum eſt Baſilica eadem cum
Anaſtaſi 326. X II. Quo anno conſtructum ſit ibid.
XIII.
Martyrius Diaconus ad Julium Papam contra Athana-
ſium ab Euſebianis mittitur 340. II.
Martyrologia Kalendariis poſteriora; illis tamen fides
non deneganda 64. V I.
Martyrologos, aut Chronicorum Pontificiorum Scrip-
tores in Pontificum morte aſſignanda uno tantum die
diſſidentes conciliandi expedita methodus traditut
67. XXVI. Ubi autem hæc poſſet deficere alia ſub-
miniſtratur ibid. XVII.
Maternus poſt Gallias Hiſpaniaſque turbatas, & inſidias
Commodo Auguſto paratas capite mulctatur 190. III.
Quo anno & qua anni tempeſtate id factum fuerit,
indicatur ibid.

Index Criticæ

Matris Deum apud Romanos feſtus dies qua anni parte
celebratus 190. III.
Manritanicum bellum ſub M. Aurelio & L. Vero quõ
anno geſtum 169. VI.
Mauvia Saracenorum Regina Chriſtianam fidem am-
plectitur 372. X XII. Ejus converſio perperam poſt Va-
lentiniani ſenioris mortem dilata ibid.
Maxentius Herculii Maximiani filius & Galerii gener
306. XVII. Fit Imperator ibid. XI & ſoq. Quo menſe
& die ibid. XII. initio imperii Eccleſiis Romæ S& in
Italia conſtitutis pacem largitur ibid. XXIII & ſeq.
Devicto Alexandro Africanos à perſecutione liberat
ibid. KXIII. Religionem in Africa reſtituit ibid. XXI.
Conſulatum Herculii nonum & Maximini Cæſaris
abrogat, Actaque Publica novâ formâ notari jubet
307,I. Annum in Italia aperit 308. I. Iterùm in Italia
Conſul procedit 309: I. Tertium Conſulatum ſumit,
ſed ſolus 310. I. Quartèò dat faſtis nomen in Italia, tům
propter Africanum triumphum, cùm propter Quin-
quennalia in hunc annum dilata 312. I. Conſtantinum
bello laceſſit ibid. III. De Alexandro & Africa trium-
phum ducit ibid. VII. Victus à Conſtantino perit,
mortiſque dies aſſignatur ibid. VI.
Maximianus Herchklius à Diocletiano Auguſto Cæſar re=
nuntiatur, biennio antequam Auguſtèam dignitatem
ſuſcipiat 284. X &z ſeq. Ea nuncupatio ad XII Ka-
lendas Decembris facta ibid. XII & 285. V. Bagaudas
in Galliis rebellantes adhuc Cæſar comprimit 285. V
& 286. III. Auguſtus dicitur & Tribunitia poteſtate
exornatur 286. II. Tempus & locus hujus nuncupa-
tionis exhibentur ibid. Ahuc Cæſar duos tyrannos in
Gallia vicit ibid. III. Germanos & Britannos domat
ibid. IV & 287. II. Primum init Conſulatum, ideoque
cum nota numerali non edendus 287. I. Bellum adver-
suùs Carauſium in Britannia rebellantem parat cum
Diocletiano ibid. III. quo anno hic apparatus facétus
fuerit enuntiatur ibid. Faſtis iterum dat nomen 288. I.
Eodem anno imperii Cæſarei Quinquennalia celebrat
ibid. Annum tertiò aperit & Auguſtei imperii Quin-
quennalia edit 290. I. Ejus mores deſcribuntur tbid.
II. Diocletianum Mediolani exiſtentem convenit,
ubi de creandis Cæſaribus agitur ibid. III. Quartům
Conſul procedit ob imperii Cæſarei Decennalia, quæ
tamen tempore debito celebrata fuiſſe incertum 293. I.
Auguſtei imperii decennalia edit 294. I. Quintum
Conſul procedit 297. I. Imperii Cæſarei in Occiden-
te dat Quindecennalia 298. I. Ejus imperii Cæſarei
dies natalis aſſignatur ibid. III.
Maximianus ſextùm Conſul Auguſtei imperii Quinde-
cennalia peragit 299. I & ſeq. de Perſis triumphum du-
cit & quo anno 301. II & 303. II. Perſecutionem in
Chriſtianos à Diocletiano decretam & ipſe in Occi-
dente locum habere jubet 302. VII. Septimum Conſu-
latum init & Vicennalia imperii Cæſarei Romæ agit
303. I & ſeq. Conſul octavùm imperii Auguſtei dat
Vicennalia 304. I & ſeq. Imperium abdicat 304. II &
305. VI. Coacè tamen 304. III. Quo anno facta hæc
abdicatio contra communem ſententiam oſtenditur
304. VI & ſeq. Idem ex faſtorum diſpoſitione magis
coufirmatur ibid. VIII. à Maxentio filio vocatus re-
ſumit purpuram 306. XVI. Nonum aſſumit Conſula-
tum, ſed in Italia tantm, & initio anni ſolùm 307.
I. Romàâ fugere cogitur ibid. I V & VI. Conſtanti-
num in Galliis degentem adit, utque eum in partes
ſuas trahat, fauſtam filiam dat uxorem ibid. V. Hinc
Carnuntum venit ad Diocletianum, hunc de ſumen-
co denuèò imperio rogaturus ibid. VIII. De novo in
Gallias redit, & inſidias Conſtantino ſtruit ibid. VII
& ſeq. decimùm Conſul procedit extra Italiam 308.
II. Imperii Cæſarei quinta Quinquennalia edit ibid.
III. Mæ=filiæ interit 307. IK & 310. VI. Mortis genus
indicatur

Annalium Eccleſ. Baroni.

indiçatur 307. I N. Ante Maxentium demortuus de-
monſtratur ibid. XI & ſeq. Ejus corpus balſamo perfu-
ſum longum poſt intervallum Mafſkliæ repertum in
mare projicitur zbid. XIII. Ejus imperii duratio ibid.
X. In Deorum numerum 4 Maxentio filio relatus fuit
306. XVII.
Mawineinus Auguſtus quo anno & tempore Alexandro
ſucceſſerit 238. IV. Germanis bellum infert, iiſque vi-
QRis, titulum Gernzanici reportat 235. VII. Filium Ma-
ximum Cæſarem appellat ibid. VIII. Chriſtianos inſe-
quitur ibid. III. Faſtis dat nomen 236. I. Ejus Legati à
Senatu repulſi ibid. VI. Aquileiam obſidet 238. III.
Simul curn filio à militibus obtrüncatur ibid. III &
67. Quo anno & menſe hæc mors acciderit, annota-
tur ibid. IV. Imperii ejus duratio aſſignatur ibid.
Maximinus d Diocletiano imperium abdicante Cæſar
creatur 304. IV & ſeq. & 306. I V. Hæc renuntiatio
Kalendis Maiis Nicomediæ facta 306. I V. Conſul in
ILtalia procedit, & quidem prima tantum anni parte
307. I. Auguſtum ſe renunciat ibid. XVIII & ſeqq.
Ejus nuncupationis annus ibid. XXIII. Audita Gale-
rii morte provincias illi ſubjectas occupat 311. XVIII.
Chriſtianos perſequitur ibid. N INX & ſeq. Ut accipit
edictum à Galerio in favorem Chriſtianorum, perſe-
cutionem ſuſpendit ibid. XIX & XXI. Legem in Chri-
ſtianorum favorem emittit 312. X. Sed hoc facit ne-
ceſſitate adactus ibid. XV. Omnes impunitates ſuſci-
pit ilid. XI. In matronas ſævit ibid. XKII. Illius erga
Valeriam Galerii Maximiani viduam inhumanitas, &
Diocletianum versus ingratus animus deſcribuntur

tbid. XII & XIV. Hujus Imperatoris Epiſtola ad Sabi-

num Præfectum Prætorio pro Chriſtianis perperäm à
ſuo tempore diſtracta 312. XV & 313. II. Maximinus
Licinio Aug. bellum infert 314. II & ſeqg. Pugnat &
vincitur ibid. V. Legem ſecundam pro Chriſtianorum
libertate proponit ibid. VIII. Paulò pòſt, veneno pro-
pinato, extinguitur zbid. VII. Ejus imperii duratio
diverſimode, ſecundum diverſa ejus initia, eompu-
tatur ibid. XII. Imperium exactionibus attrivit ibid.
XI. ss
Maximus Maximini Auguſti filius Cæſar creatur 235.

VIII. Titulus Inperatoris ipſi ab Auctoribus datus,

nonniſi Cæſarteam dignitatem ſignificat ibid. Cum pa-
tre Germanici nomen obtinet ibid. Cum eodem ad
Acquileiam à militibus interimitur 238. III & ſeg.
Maximus Tyrannus patria Hiſpanus erat 383. IV. Quare
dicatur Britannus baad. Cum Imperatoribus pacem fa-
cit ibid. XI. à Theodoſio debellatur 388. V I.
Maximus Comes rei privatæ ſub Diocletiano martyrio
coronatur 295. II.
Maximus Jeroſolymorum Epiſcopus ab Arianis in Sy-
nodo depoſitus 3 5. VII. Hujus depoſitionis annus in-
dicatur ibid. VIII. Quandiu ſederit, annotatur ibid.
Maximus, Cynicus Conſtaminopoleos Epiſcopus à Pe-
tro Alexandrino ordinatur 379. VII. Baronii error circa
Epiſcoporum numerum ad eam ordinationem pera-
endam ex Aegypto miſſorum corrigitur ibid. Maximi
invaſio explicatur ibid. X & ſeqj.
Maximus poſt Dionyſium Alexandrinam regit Eccleſiam
265. IV. Mortalitatem exuit, & quo anno, quave die,
indicatur 285. VII.
Mediolanenſe Judicium contra Donatiſtas 316.X V & ſeqq.
Mediolanenſes Synodi duæ omninèò diſtinguendæ,
una videlicet quæ Concilium Sardicenſe præceſſerit,
alia verò quæ idem Concilium ſubſecuta ſit 344. IV
E ſeq. DW
Mediolanenſis Synodus prior quo anno coacta 344. V
& VII. Ejus epocha in obſcuro poſita, diverſimodè
à diverſis aſſignatur ibid. IV. Fidei formulam ανρRαα
appellatam à Legatis Orientalibus ſibi oblatam reſpuit
sbid. III. .

623
Mediolanenſis Synodus ſecunda quo anno celebrata
2347. VIII, IX, XVI &οſeq. & 360. VI. Variæ circa illius
epocham adducuntur opiniones 347. VIII Cauſæ,
quæ Epiſcopos ad illam celebrandam coegerint, ex-
penduntur ibid. XIV. & ſeg.
Mediolanenſis Synodus tertia, ſub Liberio Papa anno
CCCLV Primis anni menſibus cogitur 354. IV &
3 5. II. In ea Athanaſii damnationi ſubſcribitur ibid.
Hujus Synodi decreta & pax Epiſcoporum Arimini &
Seleuciæ conſtituta ad diverſos annos pertinent 369.
III.
Mediolanenſis altera Synodus anno CCCXC congre-
gatur 390. X. An in ea jovinianus damnatus fuerit, in-
compertum ibid. MMM
Medoruns imperii finis aſſignatur App. XIX.
Melania Marcellini Exconſulis neptis, non filia fuit 372.
XV. In Orientem proficiſcitur & quo anno ibid.
XIII, XIV & XVIII. Filium parvulum Romæ relin-
quit, non Prætorem, ſed ſub tutela Prætoris ibid.
XVI && ſeq. Ante S. Athanaſii mortem in Ægyptum
appulit tbid. X IX. Monachos in perſecutione ſequi=-
rur ibid. NNHAJ. HM
Melchiades Euſebii in Epiſcopatu Romano ſucceſſor
306. XXV & 3II. XXIII. Romæ Synodum celebrat
313. VI & ſeq. Moritur ibid. X V. Mortis dies & ſe-
dis duratio exprimuntur ibid. X VI. Vicariatus ejus
ſub Euſebio prædeceſſore commentitius ibid. Unica
hujus Pontificis Epiſtola Decretalis, ad omnes Hiſpa-
niæ Epiſcopos directa, fictitia ibid. XIX.
Meletiani ſchiſinatis epocha ſtabilitur 306. XXIX & ſeq.
Meletianorum Acta falſa ꝛbid. XXXI.
Meletiani à privilegiis Clericis conceſſis arcentur à
Conſtantino M. 326. VIII.
Meletius Schaſtenus Epiſcopus ad Antiochenam ſedem
transfertur 360. V. à Conſtantio exulare jubetur ibid.
VI. Communi Catholicorum & Arianorum conſen-
ſu Antiochenæ Eccleſiæ præficitur 362. XN X II. Ab
Arianis tamen propter Catholicam de Trinitate,
quam profitebatur fidem, ſede poſtea pellitur ibid. à
Valente Aug. iterum exilio mulctatur 370. XXVIII,
Mortalitatem explet 381. XII.
Melitinenſis in Armenia Synodus, quo anno habita, in-
dicatur 357. XV.
Melito, Sardicenſis Epiſcopus Apologiam pro Chriſtianis
Marco Aurelio Antonino porrigit 170. I. G
S8. Mennas miles ſub Diocletiano Martyrio coronatur
295. III.
Meropius Philoſophus quo tempore cum S. Frumenti
in Æthiopiam profectus 327. X I V & ſeqq.
Metrodorus Philoſophus non in «thiopiam, ſed in ve-=
ram Indiam perrexit 327. XIV, X VI & ſeg. Cauſa
non fuit ruptæ pacis inter Conſtantinum & Perſas
ibid. XVIII & ſegqg.
Metrophanes Byzantii Epiſcopus, tribus tantum annis
ſediſſe immeritò dicitur 317. VI I. Etſi Nicœnæ Sy-
nodo non interfuerit, illum tamen, eo quo celebrata
fuit tempore defunctum fuiſſe, non inferendum ibid.
Quonam anno mortuus ſit, indicatur ibid. VIII.
Miſdates, Narſei Perfſarum KRegis filius, patri in regno
ſuccedit; at quo anno, incertum 301. II.
Monachatus initium ætati Conſtantini Magni imputan-
dum 318. XIV & ſeq. .
Monachi ab Aſcetis diverſi: illorumque nomen ſeriùs
cœptum 62. IV. Z
S. Monicæ S. Auguſtini matris annus emortualis aſſigna-
tur 389. I I & ſeq. Alio die, quàm quo colitur, eam
mortuam eſſe, oſtenditur ibid. III.
Moyſes, inſignis Eccleſiæ Romanæ Presbyter, cum aliis
in carcerem ſub Decio coniicitur 250. VIII. Mortis
illius annum à quibuſdam perperam eſſe conſigna-
tum, demonſtratur 251. XIV. & ſogqg.
Mucianus

624

Macianus Syriæ Præſes conftituitur 67. XXX. Adver-
sůs Vitellium Romam à Veſpaſiano mittitur 69.
MWuſonius à Juliano Auguſto docere non eſt prohibitus
362. XLT.

N.

4*
T Arbonenſis Provincia antiqua à Galliis diſtincta de-
monſtratur 374. VII.
Narſeus Perſarumm Rex à Diocletiano pacem petit & re-
cipit 287. II I & ſeq. à Galerio Maximiano ſubigitur
297. IV. Ejus filii in triumphum ducuntur 301. II. Cum
Romanis pacein facit 303. XI V ſeq.
Natalis Chriſti, ejuſdemque Epiphaniæ feſtum diverſis
diebus in Oriente celebratum 67. XXIV. & ſeq. Uno
eodemque die actum 361. IF. S
Neocori iidem ac Æditui, qui Templa & res ſacras curant
201. IV. ⸗
Wepos: Hæc vox non cognomentum Conſulum; ſed ho-
rum ab avis originem plerumque indicat 2. I.
Nero Imperio Proconſulari donatur 57. I. Annos natus
ſeptemdecim Claudio Imperatori ſuccedit S4. II. Con-
ſulatum init 5§. I. Imperii Proconſularis Quinquenna-
lia celebrat ibid. II. Secundùm Conſul procedit 57. I.
Tertium gerit Conſulatum 58. I. Imperii Auguſtei
Quinquennalia exhibet, eorumque occaſione macel-
lum dedicat ibid. II. Janum primè claudit 71. VII.
Quinquatruum Minervæ die feſto Agrippinam ma-
trem occidit, primam barbam ponit, piloſque Jovi
Capitolino conſecrat 59. II. Ludos Juvenales inſtituit
58. II & 5§9. II. Annum quartò aperit 60. I. erennulia
imperii Proconſularis edit ibid. II. Quinquenna 3 u-
dicro ad morem Græci radinis dat nnrire e.
Auguſtei imperii Decennalia agit, eoque r.
Reeumionenn in Chriſtianos Srcitar 64. I I. Ab iis
äntichriſtus in fine mundi venturus creditur ibid. VI.
Imperii Proconſularis dat Quindecennalia & perſecu-
tionem continuat 65. II. Petrum & Paulum Apoſtolos
interfici jubet ibid. & 67. II I. Quo anno, quove die
àd mandaverit, certò demonſtratur 67. III & ſeq. Ja-
num iterum claudit 71. VII. In Orientem proficiſcitur
67. II. Redux Romam intrat eo, quo Auguſtus olim
triumphaverat, curru ibid. Româò Neapolim Petit, ubi
Galliarum & Hiſpaniarum defectionem accipiens,
Romam iterum prætrepidus redit 68. I. Privatis ante
tempus magiſtratu Conſulibus, ſolus uintum init
Conſulatum, & quare ibid. II. Occiditur ibid. III. Im-
perii ejus tempus, dieſque mortis aſſignantur ibid.
Werva Auguſtus, vide, Cocceius Nerva.
Nicaænum Concilium quo anno celebratum 325. III. Quo
menſe ibid. III & VII. Ante Conſtantini Magni Vi-
cennalia cœptum & finitum ibid. IV. à Conſtantino
de conſenſu Silveſtri Papæ coactum ibid. VII I. Qui

ei Silveſtri nomine præfuerint, indicatur ibid. XI.

In Eccleſia, non in Imperatoris Palatio habitum fuiſſe,
certum ibid. X IX. Quomodo qui illud in Palatio
celebratum contendunt, ſint intelligendi, aperitur
ibid. XX. Quis primus in eodem Concilio Conſtan-

tinum ſit allocutus, oſtenditur ibid. X XI. Fidei qui-

dem formulam, Canones & Epiſtolam Synodicam in
eo ſcripſerunt Patres & ſubſcriptionibus firmaverunt,
at Acta Concilii nulla ſcriptis fuêre mandata ibid.
XXIII & XXVI. Sextus hujus Concili Canon, de
Epiſcoporum ordinatione venit intelligendus ibid.
XXXVIII. In eo item Canone agitur de jure Patriar-
chico ibid. XII. Hunc Canonem reſtringens Rufinus
ad Suburbicarias ſolům Provincias reiicitur ibid.
XIIII. Quo ſenſu Rufini expoſitio admittenda ibid.
XLIV. Hujus Concilii Canones, quos vocant Ara-

bicos, à ſectis Orientalibus agniti, & ut legitimi publi⸗

—

Index Criticæ

cati, ſuppoſititii ſunt ibid. XLV. In eo Concilio con-
troverſia de rebaptizatione terminata 314.X VII & ſeqq.
Nicænum Symbolum ut novam Catholicæ fidei teſſe-
ram, poſt ejuſdem urbis Concilium ſtatim Græci om-
nes aſſumunt 325.XXIV. Cur ab Eccleſia Occidentali
ſeriùs legi cœperit, inſinuatur ibid. Cur etiam in qui-
buſdam Eccleſiis priùs cantatum, in aliis autem tar-
diùs, aperitur ibid. XXV. Inter Latinos Hiſpani pri-
mi, Richaredis Regis conſilio, illud uſurpant ibid.
Hos paulo pòſt quædam Gallicanæ Eccleſiæ ſequuntur
ibid. Romana tandem cantare incipit, & quare ibid.
Nicopolis quo anno reædificata 220. II.
Milus Doxopatrius Tractatum de quinque Thronis Pa-
triarchalibus ſcribit 37. X.
Niſbis inter alias urbes multas à Severo Auguſto capta
195.II. APerſis anno, quo Conſtantinus Magnus mor-
tuus, obſidione cingitur 338. VII. Iterum ſub Conſtan-
tio ab iiſdem per menſes quatuor tentata 350. V.
Nobiliſſimi pueri titulo inſigniti, non minus quàm Cæſa-
res, initad dignitatis, Conſulatu exornantur 364. I &
366. IJ.
Novati ſchiſma Orientis Eccleſias dividit 256. XIV &
ſeq. Aliud à rebaptizationis Hæreticorum contentio⸗
ne ibid.
Novatiani Eccleſias, quas ſchiſmare durante Catholicis
abſtulerant, reddere jubentur 326. IX. Eorum conditio
ſub Conſtantino Magno melior fuit, quàm aliorum hæ-
reticorum ibid. X. Novatiani Romæ diu pacati fuêre
ibid. XI.
Novatianns Cornelii Papæ ordinationem, tanquam ille-
gitimam abrogare conatur 251. XX. à tribus Epiſcopis
ſe ordinari procurat ibid. Factione Novati, non manu,
hæc ordinatio facta ibid. & 250. X V. Novatianus à
Concilio Romano ſub eodem Cornelio habito ex-
communicatur 251. XXVI.
Novatus, à quo Feliciſſimus, inſcio Cypriano, Diaconus
conſtitutus dicitur, non fuit Epiſcopus 250. XV. Quo-
modo, quod ipſum ordinaverit, ſit intelligendum, in-
dicatur ibid.
Novitates in imperio quibus annis inductæ 87. II & 262.
II.
Numerianns Cari Aug. filius quo anno Cæſar dictus 283.
I& IV. Auguſtus dicitur ibid. V & ſeqq. Conſul pri-
mum procedit & qua de cauſa 284. I. Quandiu poſt
patris obitum imperaverit, oſtenditur 283. X III &
284.III. Ex Perſide rediens, per inſidias necatur 284.
III, V &. ſeq. Sub eo multi Martyres paſſi ibid. IX.
Numidæ ſub Gallo & Voluſiano, non à Mauris eorum
finitimis, ſed à Scythis vexati 253. VIII.
Nummi antiquos Imperatorum titulos, novis non memo-
ratis ſæpius exhibent 105. II.
Nummi unius Imperatoris non rarò in poſtica alterius
titulos præferunt 249. II.
Nummi aliquot Conſulares
394. II & ſeqjc.
Nummi tres Traiani Conſulatu notati, vel ſuſpecti, vel
explicatu diffi eiles, examinantur 103. IV & ſeq.
Nummi his verbis notati VOTIS X & XX à quo pri-
mum inſculpti 262. I.

Imperatorum explicantur

—
O.

O Beliſei in Quinquennalibus & id genus ſolenniũis
de more ab Imperatoribus erecti 355. VI. L
Obeliſci Arelatenſis erectio non Conſtantino Magno,
ſed Conſtantio ejus filio attribuenda 33. V.
Obeliſcus à Conſtantio Romæ erigitur 357. XVIII.
Odenatus Palmyrenorum Rex totius Orientis obtinet
imperium 262. III. Cum Gallieno imperium partici-
pat & ab eo Anguſtus nuncupatur 264. II. Quo, anno
facta ſit hæc nuncupatio, ex Nummis & ex ejus mortis
tempore

Annalium Eccleſ. Baroni.

tempore habetur ibid. Quandonam mortuus ſit, indi-
catur 266. I & 267. II.
Ohbrius dictus Anicius Hermegenianus Faſtis in Occi-
dente nomen dat 395. I. Hujus à Q. Clodio Hermo-
eniano Olybrio diſcrimen, uxoris, & familia diver-
Wã/ adducuntur ibid. III.
Olympiadas ſupputandi modus peculiaris 32. XII. Olym-
piades mendosè in Euſebio & Africano expreſſæ ibid.
XIII. Item in Baronio 306. VIII. Earundem auctor &
inſtitutionis tempus indicantur App. XXI.
Onelimus Pauli diſcipulus eodem circiter tempore, quo
Sanctus Ignatius martyrium facit 108. IV.
Obptatus, Carthaginenſis Epiſcopus & Agrippini ſucceſſor
ex Actis SS. Perpetuæ & Felicitatis demonſtratur 198. V.
Orationes diverſæ in Imperatorum Tricennalibus & id
genus feſtis à diverſis recitari ſolitæ 336. III.
Ordinationes Pontificum tam Romanorum, quam alio-
rum, ante pacem Eccleſiæ per Conſtantinum redditam,
quocumgue die indiſcriminatim peractæ 67. X VIII.
Quo tempore Romanorum Antiſtitum & aliorum or-

dinationes diebus Dominicis, vel feſtis ſolennioribus

fieri cœperint, indigitatur ibid. X X & 314. II.

Orientales Epiſeopi Stephano Papa ſedente, ſchiſma No-

vati abdicant 256. XII & ſeq. Non tamen circa Hære-
ticorum rebaptizationem cum Romano bPontifice con-
cordant, niſi poſt illius Ppæ mortem ibid.
Origenes corpus ſuum evirat 206. II. An ferro vel medi-

camentis id fecerit, incertum ibid. Zephyrino ſeden-

te Romam venit, ſed quo anno, incompertum 215. III.
Daplex ejus iter in Palæſtinam minus rectè ab aliqui-
bus confunditur ibid. Annus ejus natalis aſſignatur
202. VI. Origenes adversùs hæreticos pugnat & quan-
do 228. VII. Vulgatam LXX Interpretum editionem
mendis purgavit 229. V. Ejus tamen editio pura non
erat ibid. VI. Origenes à divo Hieronymo meritè re-
rehenſus ibid. VII & ſeq. Antiochiam à Mammæa vo-
catur ibid. X VI. Ammonium audit 232. IV. cribit con-
tra Celſum 241. III. Origenis literæ ad Philippum Imp.
non probant hunc fuiſſe Chriſtianum 244. VII. Ori-

genes diverſus ab alio ejuſdem nominis 246.I I. Ro-

mam veniſſe Ocigenem ſedente Fabiano falſum ibid.
VI. Origenes Hæreticos Elceſaitas dictos ſuperat 247.
XII. In perſecutione labitur 251. VI. Rationes in con-
trarium adductæ ſolvuntur ibid. VII. Lapsůs tempus
indicatur ibid. VIII. Ubinam & quando mortuus fue-
rit, oſtenditur 253. XXIII & 202. VI. Perperam à qui-
bpuſdam in duos diviſus 253. XX V. Ejus libri ib. X XIV.
Origeniſtæ, tùm qui tales ſimpliciter, tům qui fœd- appel-
lati ſunt, unum eumdemque Origenem, Adaman-
tium ſcilicet anteſigaanum habent 253. XXV. Impe-
rante Theodoſio Orthodoxos contumeliis laceſſunt
& Peluſiotas appellant 393. III.
Ormiſdas, Saporis P'erſarum Regis filius Patri ſuccedit, &
poſt annum unum, dieſque decem moritur 271. XII.
Ohius Epiſcopus Cordubenfſis, vide, Hoſius.
Otho Imperator nunquam à Nerone Quæſtor in Hiſpa-
niam miſſus, ſed Proprætor ſolàùm Luſitaniam admi-
niſtrat 69 VI. Galbæ Auguſto ſuccedit ibid. Se ipſum
interimit ibid. Quanto tempore imperarit; quove die
mortuus fuerit explicatur ibid.

PD Achon Vox Græca, malè in Inſeriptione à Baronio
lecta 146. I.
Pacis Templum à Conſtantino Magno Conſtantinopoli
extructum, diverſum à Templo Sophiæ eadem in civi-
tate erectum 330. V. . V
S& Pachomius Cænobitarum primus inſtitutor 318. XIV
5 ſr.

Pacoras Orodis Parthorum Regis filius à Ventidio oc-
ciſus App. LXXXV & XCV:
Tom.: I.

625

Pagani quare & quando Pagani nuncupati 351. V.
Palladius, non Publius Tatiani in Præfecturà Ægypti ſuc-
ceſſor, Catholicos inſequitur 372. XII.
Palladius Lauſiacæ Hiſtoriæ Auctor floret 388. X V. à Pal-
ladio Scotorum Epiſcopo diverſus eſt ibid.
Pamphilius anno Chriſti trecenteſimo octavo martyrio
coronatur 306. III.
Pannonia in Romanorum deditionem venit 8. II. Hujus
regionis pars à Maximiano Herculio Valeria dicta, in
