Cangius in Conſtantinopoli Chriſtiana tabula III.
17. inter Valentiniani ſenioris Numiſmata iſtud Namiſmaæ
deſcribit: D. N. VALENTINIANuIS P. F. Valentinia-
Auc. in poſtica: I M F. X N XII. Cos. N VII. 2“ ſeniorin
P P. CoN. o. id eſt, Pater Patriæ Conſtanti- VrE
. peum.
nopoli obſignata. Qui Nummus Viris eruditis
crucem fixit. Cangius in Diſſert. de inferioris
ævi Numiſmatibus numero XXXVIII de
hoc Valentiniani Nummo loquens ait: Cur Va-
lentinianus Conſul decimum ſeptimum inſeribatur,
nemo, opinor, attigit, cum ſemel hanc dignitatem
cum ſilio inierit, adeo ut dicendum ſit hac in lon-
gioris vitæ ac Imperii vota fuiſſe adſeripta. Me-
diobarbus pag. 5oy. hunc Nummum Valentinia-
no etiam ſeniori attribuens, ait: XVII Conſula-
tum Valentiniani in Nummo ſignari monſtrum eſt;
nam revera quatuor tantium vicibus Conſul pro-
ceſſit, & niſi Illuſtriſſimus Bruditiſſimuſque Do-⸗
minus de Cange Nummum in ſua Conſtantino-
poli Chriſtiana proferret, omnino incredibilis
mihi viſa foret hujus Nummi epigraphe. Hercules
aliquis Gallicus monſtrum hoc vincat, quod mihi
certèò perſuaſum eſt Monetarii errore natum. Ve-
rùm, ut jam alibi demonſtravi, in averſa parte
Nummi alicujus Imperatoris non rarò epigra-
phe legitur, quæ ad alium referenda eſt. Num-
mus itaque ille perperam Valentiniano ſeniori
attributus, eſt Placidii Valentiniani, qui Theo-
doſii junioris tempore in Occidente imperavit,
& Liciniam Eudoxiam hujus Imperatoris filiam
uxorem duxit, qui in ſoceri honorem in averſa
ſuorum Numiſmatum parte Conſulatum ejus
decimum ſeptimum anno Chriſti quadringen-
teſimo triceſimo nono geſtum, ac titulum Im-
peratoris XXXII in Nummis Theodoſi
cum eadem epigraphe copulatum, inſculpi
juſſit.
Averſam enim partem illam Nummi Valen- IV
tiniani ad Theodoſium juniorem referendam 44 zne-
demonſtrat hic Eudociæ ejuſdem Theodoſii um rrsn
uxoris Nummus à Mediobarbo pag. 5ʒ6. produ- referendum,
Gus: AEI. EuDpocIA AucG. in poſtica: Mr.
XXXXII. Cos. XVII. P. P. CoN. OB.
Nam inter Numiſmata Theodoſii junioris, alia
habent, IM r. XNXNXII. CoOS. X VII. Alia
verò, IM P. XXXXII. CoS. N VII. Produ-
cit ibidem Mediobarbus alium ejuſdem Eudociæ
Nummum, cujus hæc poſtica pars: Vor. X X.
MurLr. XxXX. CoN. OB. qui etiam recita-
tur à Cangio in Conſtantinopoli Chriſtiana ta-
bulà 21. quibus ex Nummis regula à nobis
ſuprà ſtatuta, certa redditur, utramque nempe
alicujus Numiſmatis Imperialis partem ad di-
verſos Imperatores aliquando pertinere, conſtat-
ue præfatos Nummos, in quibus Conſulatus
ecimus ſeptimus legitur, de Theodoſio junio-
re

11/

4 1

Tures

Baror
11. *1

Vn
Vjnt rq
tin alio
am 4
celelrg,
deradhe,

lati.
Halen⸗
um

vdun,

in Annales C. Baromi.

⁵ † C. IV. re, qui decimum ſeptimum Conſulatum geſſit,
An. Ch. 375. interpretandos eſſe, ideoque citatum Valenti-
niani Nummum Placidio Valentiniano, Theo-
doſio æquali, attribuendum eſſe. Ultimus autem
Eudociæ Nummus exhibet in poſtica Vicennalia
Theodoſii junioris. Quando Diſſertationem
Hypaticam compoſui nondum in hoc arcanum
penetraram; ideoque in parte 2. cap. 14. num.
7. Gallæ Placidiæ Nummum explicans, in quo
legitur: DN GALLA PLACIDIA PF AucG,

& in poſtica VOT XX. MurLr. XXX, ex

hac epigraphe perperam intuli, Placidiam Au-
uſtam Imperatorum inſtar Decennalia & id ge-
nus feſta celebraſſe. Verùm ex laudato Eudo-
ciæ Nummo & regula à nobis conſtituta, intel-
ligimus, hæc Vicennalia ad Valentinianum II I
ejus filium referenda eſſe. Poſtquam hæc ſcripſi,
venit in manus meas Opus Begeri V. C. de Nu-
miſmatis Selectis S. E. Palatini, ubi laudatum Va-
lentiniani Nummum ad Valentinianum III re-
ferendum, etiam obſervavit.
V. Valentiniano ſeniori ſucceſſit Valentinianus ju-
Wras Valen nior, ejus filius, adhuc quadrimus. Verum qui-
einiani ju- dem eſt, plures annos ei Baronium attribuere,
Biori⸗. quòd exiſtimet, eum eſſe Valentinianum illum;
qui anno CCCLXVI in lucem prodiit, qui-
que non multèò pòͤſt, Victore Collega, Conſu-
latum geſſit. At is error jam ſuprâà confutatus,
ouhſtenſumque, Valentinianum illum Dominicæ
& Valentis filium fuiſſe, ac hoc tempore, ut
videtur, jam obiiſſe: Valentinianum verò, qui
hoc anno Valentiniano ſeniori ſucceſſit, filium
fuiſſe ejuſdem Valentiniani ex Iuſtina ſecunda
ejus uxore. Socrates itaque non ſolùm Baronium,
ſed etiam Cangium in Familiis Auguſtis By-

xit.
VI. Quod habet Turonenſis lib. 10. cap. 3. Mar-
S8. Martinus tinum anno VIII Valentis & Valentiniani Tu-
Ft Epiſcopus ronenſem Epiſcopum ordinatum eſſe, ab aliquo
Turonenſis. fabulatore accepit. Quod verò ibidem ſubdit:
Sedit annos 1VI. menſes quatuor; dies XXVII
ex Sinceris Eccleſiæ ſuæ documentis hauſit.
Cùm enim Sanctus Martinus die I Novem-
bris anni quadringenteſimi ſpiritum Deo red-
diderit, ejus Reliquiæ centeſimo anno ab ejus
ordinatione, à ſancto Perpetuo translatæ fue-
rint, manifeſtum eſt eam annum trecenteſimum
ſeptuageſimum quartum, diemque decimum
quintum menſis Junii, qui Dominicalis erat,
incidiſſe.
Celebratur quidem dies ejus ordinationis IV
Nonas Julii, ſeu die I V ejuſdem menſis, ut

Baron. num.
XI. & ſeq-

VII.
Ejus ordina.
tio alio die,

4a 2 . . . . .
Rates, Ds rologia docent. Verùm ſicut ordinatio Divi Ba-
peracta. ſilii, quæ cum die XI V menſis Junii in Tabulis

Eccleſiaſticis copulatur, eo die peracta non eſt,
ſic nec ordinatio Sancti Martini die I V menſis
Iulii. Teſtatur enim Turonenſis lib. r. de Mirac.
S. Martini cap. 6. anno LXIV poſt tranſitum
Sancti Martini, ideoque anno Chriſti CCCCLXI
juxta ſupputationem Gregorii, quæ hanc epo-
cham ab anno CCCXCVII deducit, Tu-
ronicæ Sedis cathedram Perpetuum ſortitum eſ-
ſe, & Reliquias S. Martini in ampliori Templo,
quâm illud quod Briccius conſtruxerat hono-
rari voluiſſe. Baſilicam itaque in honorem ſan-
cti Martini ædificavit, & vicinos Epiſcopos ac
Abbates convocavit, ut eam in Kalendis Julii
dedicaret, & in eamdem S. Martini Reliquias
transferret; ſed cùm terra quæ ſuper ſanltum erat
Tom. I.

Zantinis, alioſque Viros doctos in errorem indu-

præter Turonenſem lib. 2. cap. 14. varia Marty-

4i
tnmulum effodi non poſſet, dicit ei unus er Cle- SFC. IVr
ricis, ſciatis, quia, poſt hoc triduum natalis Epiſ- An. Ch. 375
opatus us eſſe vonſueverat; & forſitan in huc
* (quarta nempe menſis Julii)) ſe traniferri
debere vos admonet; ut refert Turonenſis loco
laudato, qui addit, ita factum fuiſſe.
Porrò Kalendæ Juliæ ab anno CCCCLXII
uſque ad annum CCCCLXXIII in Do-
minicam non incidéêre niſi hoc ultimo Chriſti
anno, & nonniſi dies feſtus aut Dominicalis eli-
gi potuit 4 Perpetuo, ad hanc Translationem
de more illorum temporum. Quare cùm illa Ba-
ſilica nonniſi intra aliquot annorum ſpatium
abſolvi potuerit, ejus Dedicatio & §S. Martini
Reliquiarum Translatio alio anno facta non eſt
quàm CCCCLXXIII „qui centeſimus erat
ab ejus ordinatione, quæ ideo à Sigeberto in
Chronico ad præcedentem annum perperam
refertur. Turonenſis lib. 2. dap. 14. poſtquam de
hujus Baſilicæ conſtructione & dedicatione ver-
ba fecit, ſubjicit: Solemnitas ipfius Baſilicæ tri-
plici virtute pollet, ideſt, dedicatione Tëmpli,
Translatione corporis ſancti, ordinatione ejus Epiſ-
copatut. Hanc enim (ſcilicet feſtivitatem Dedi-
cationis, Tranſlationis & Ordinationis) IVMo-
nas Julias obſervabis: depoſitionem verò ejus (ſeu
feſtivitatem illius tranſitus ) tertio Idus Novem-
bris eſſe cognoſcas. Quæ habet Cointius anno
CCCCXCVIII num. VI & XXIV ad-

versùs hanc explicationem ſolide, à nobis con-

VIII.
Annus ordi ⸗
nationis e&r
anno trans-
lationis ejus
Religuiaz-
ritn innb-
teſcit.

futabuntur in Dilſſert. d. Anno & Aie mortis ſancti

WMartini Turonenſis Epiſcopi, quæ hic iterare opus
non eſt.
Ad num. I NX. Oratio Themiſtii ad Valentenm, Ix.
de qua Socrates lib. 4. cap. 32. quam Baronius orn
perüſſe exiſtimabat, poſt hujus mortem Latinè nalentanm⸗
edita fuit à Duditio. In ea leguntur quæ à So-
crate laudato ſummariè narrantur.
Ad num. XVI. Sauctus Epiphanius ſcripſit
Panarium, ſeu librum adverſus hæreſes anno §. Epipha-
præcedenti: ipſe enim ejus exordio indicat, fuiſ- vius ſeribit
ſe tunc annum undecimum Valentis & Valenti- narium.
niani, qui anno præterito menſe Februario cœ-
tus eſt. Rectè itaque eo anno Baronius in An-
nalibus hunc librum ſcriptum notavit.
Valens Imperator Lege 63. De Decurionibus, XI.
definivit, non poſſe omninò Curialem condi- Lex Valen-
tionem Monachiſmo vitari: ſed ſi qui & Curia- 1* ad verſud
libus ad monaſticam vitam ſeſe contulerint, erui ?riales
ulit⸗, Monachiſ-
eos oportere, & ad alterutrum adigendos, vel mun profeſa
ad Curiæ munia ſubeunda, vel ad cedendum ſos.
bonis ſuis in eorum gratiam qui loco illorum,
patriæ, Curiæque munera ſubituri ſunt. Dicitur
hæc Lex PP. Beryto Kalend. Januar. Valentinia-
no & Valente A A. Coſſ. Ubi cùm non adſcriba-
tur numerus Conſulatùs, eam refert Baronius ad
annum CCCLXV, quo Valentinianus & Va-
lens primum Conſulatum geſſere. Verùm nu-
merali nota omiſſa, Conſulatus in ea Lege, ut
in quibuſdam aliis, ſimpliciter editur; cùm in-

Xx.

ſcripta ſit ad Modeſtum Pf. P. qui eam dignita-

tem ſub finem anni CCCLXIX iniit, & ſe-
quentibus aliquot annis continuavit, ut ſuo lo-
co dictum. Quare ea anno CCCLXX, quo
Lalentinianus & Valens tertium Conſulatum geſ-
ſere, vel anno CCCLXXIII, quo quar-
tùm Conſules proceſſere, emiſſa eſt, Gothofre-
dus ad ultimum iſtum Conſulatum eam revocat,
quod exiſtimet, Divum Athanaſium mortuum
eſſe menſe Maio anni trecenteſimi ſeptuageſi-
mi ſecundi, & Valentem Monachis & Ægyp-
22 tiis

S C. IV. tiis contrarium ſeſe non oſtendiſſe, quandiu
An. Ch. 375. Athanaſius vixit. Verùm, cùm certum ſit, an-
no uno tardiuùs Athanaſium devixiſſe, men-

ſe ſcilicet Maio anni C CCLXXIII, Lex

hæc propoſita Kalendis Januariis, quatuor ſci-
licet menſibus ante Athanaſii mortem, nihil
commune habere poteſt cum perſecutione, quæ,
mortuo Athanaſio, Alexandriæ adverſus Mona-
chos excitata eſt, præſertim ſi eam Valens de-
dit anno C CCLXX; quod non parum ve-
roſimile.
XII. Quidquid de hac re ſit, de qua mox, no-
Lex valen. tandum, hanc inter alias fugiendæ, evitandæ-
zis adver- que Curiæ rationes, miſeros Curiales hac æta-
ſin Mona.- te adinveniſſe, ut ad Monachiſmum concede-
chos. rent, quaſi ea re maximè tuti futuri, & latita-
turi. Gothofredus in illius Legis Commenta-
rio arbitratur, eam diverſam non eſſe ab ea, quæ
dicitur in Hieronymi Chronico à Valente in
Monachos promulgata, de qua in eo Chronico,

Valentiniani ſenioris morte narrata;, hæc verba

leguntur: Valens, Lege data, ut Monachi milita-
rent, nolentes fuſtibus juſſit interfici. Obſervat
enim Gothofredus hoc ævo militiæ, & militan-
di, seτρος α Sαn αν R vοαα deſignari quæ-
cumque officia, muniaque publica: unde Mili-
tia non tantùm Armata, ſed etiam Togata Pa-
latina, Officialium Advocatorum militia, Xer-
T8 ., tandem omne publicum miniſterium,
atque adeo Municipalia quoque ſeu Curialia of-
ficia, muniaque pro patria. Inde igitur erro-
rem natum putat ex hujus vocis homonymia,
quaſi Monachi à Valente militare juſſi fuerint,
& quidem in Militia Armata, eoque adacti, &
quidem indiſcretim; cùm tamen Valens nonniſi
Monachos ex Curialibus ad Militiam Curialem
retrahi juſſerit. Ita Vir doctiſſimus.
XIII. Veràùm, cům tam Hieronymus citatus, quâm
Tex Valentis Oroſius lib. 7. cap. 33. Legem Valentis Mona-
Enee Ji. Chos ad militiam adigentis Poſt Valentiniani ſe-
verſaà Lege Nioris obitum datam diſertè ſcribant, Lex lau-
25 skem data De Decarionibus, ab ea prorſus diverſa.
data adver. Nec eſt quòd dicat Gothofredus, verba laudata
ſe⸗ Mona- non eſſe Hieronymi, ſed Proſperi Aquitani,
0 qui ejus Chronicon continuavit: certum enim,
Hieronymi Chronicon in Valentis interitu deſi-
nere, ideoque quæ poſt; Valentiniani ſenioris
mortem in eo leguntur, Proſpero neutiquam
attribui poſſunt. Ex Oroſii verbis, qui primus
poſt Hieronymum illius Legis meminit, quæque
perperam pro ſe Vir eruditiſſimus adducit, ea
opinio jugulatur: Imperium quatuor annis Va-
lentiniano mortuo tenuit, qui ſolus cum impiè
ageret, & poſſet erubeſcere, illico velut effræanata
libertatis audacia Legem dedit, ut Monachi, hboc
eſt, Chriſtiani, qui ad unum Fidei Opus dimiſſa
ſecularium rerum multimoda actione ſe redigunt,
ad militiam cogerentur. Vaſtas illas tunc Loypti
ſolitudines, arenaſque dißfuſas, quas propter ſitim
ac ſterilitatem, periculoſißimamque ſerpentum
abundantiam converſatio humana non noſſet:
magna habitantium Monachorum multitudo com-
pleverat. Ue Tribuni & milites miſſi, qui ſanctos &
eros milites Dei, alio nomine perſecutionis ab-
ſtraherent, interfecerunt ibi agmina multa San-
Ctorum: quaæ autem per diverſas ubique Provin-
cias, his ſimilibuſque juſſis adverſus Eccleſias Ca-
cholicas, & rectæ Räei populos geſta ſint, ſatis
ſignificatum, &c. Quæ manifeſtè arguunt earun-
dem Legum diverſitatem. A Lege porto, quâ
Monachi militare jubentur, ortum habuiſſe vi-

542 Critica Hiſtorico- Chronologica

detur quod apud Baſilium epiſt. 264. legitur. S F C. IV.
lbidem enim habetur, Vicarium quendam An. Ch. 375.
Ponticæ omnes Sacerdotalis ordinis una voce
Curiæ mancipaſſe. Denique quod ea Lege con-
tra Curiales à Valente, vivente Valentiniano ſe-
niore mandatur, aliis Principum Conſtitutioni-
bus conforme.
Quod verò poſt Valentiniani fratris mortem XIV.
eidem attribuitur, ut ſcilicet Monachi militare Lex Valen-
cogerentur, omnibus improbatum. Valens ita- t, ad verſia
2 onachos
que Imperator L. 6z. De Decurionibus, neque explicata
ſimpliciter Curiales è monaſtica vita rerrahi ju- 9 .
bet, quomodo ſæpe aliàs Curiales è Clericatu
abſtrahi abſolutè Imperatores voluere: ſed ſub
alternativa, vel retrahi, vel bonis ſuis cedere
oportere eis, qui vice eorum munera functionum
ſubituri eſſent. Id verò ipſum de Clericis fre-
quentibus Conſtitutionibus ſtatutum, ut vide-
licer bonorum jacturam facerent; ſic ut (ex-
ceptis quandoque ſolis Epiſcopis) modè vice
ſua Curialia munia ſubituris extraneis vel pro-
pinquis, modè etiam Curiæ ipſi, modè in to-
tum, modò pro parte, cedere neceſſe habe-
rent, ut liquet ex Legibus Cod. Th. 49. 59. 99.
104. 121. 123. 163. 172. De Decurionibus; Lege 7.
ejuſdem Codicis De C ohortalibus; & Lege 21.
ejuſdem Codicis De Epiſcopis. Legendus etiam
Ambroſius epiſt. 2. adverſus Symmachum. Quæ
omnia à Gothofredo loco laudato obſervata. Ce-
terùm, prorſus incertum, an Lex illa De Deca-
rionihus. anno cccIxX, vel anno CccLXXIII emiſ-
ſa fuerit; cùm utroque anno Valentinianus &
Valens Faſtis nomen dederint. Quèòd ſi ea anno
cCCLXX data, prorſus corruit Gothofredi ſen-
tentia; cùm diu poſt eum annum Monachi in
Ægypto à Valente vexati fuerint, poſt Athanaſũ
nempe obitum, quem ſuo loco demonſtravi
menſe Maio anni ccCCLXXIII cContigiſſe.
Poſt mortem Valentiniani ſenioris Imperium XV.
ejus inter ſe partiti ſunt Gatianus & Valentinia- Diviſio Im.
nus unior, teſte Zoſimo lib. 4. pag. 746. Gra- h erit iytar
tiano ceſſere Galliæ, Hiſpaniæ, Britanniæ: Va- ekerer'2 .
lentiniano Italia, Illyricum, & tandem Africa, rem S Gen
poſtquam nempe Theodoſius Magnus à Gratia- tianum.
no Auguſtus dicdus eſt. Gratianus verò, quamvis
frater ejus Valentinianus Auguſtus proclamatus
fuiſſet, quandiu Valens ſuperſtes fuit, ſolus Im-
erium Occidentale adminiſtravit, ut patet ex
omnibus Legibus ab eo Treviris vel Moguntiaci
datis annis ccCcCLXXVI, CCCLXXVII , &
CCCLXXVIII, quibus annis nullæ Valenti-
niani junioris occurrunt, ut obſervat Gotho- 4
fredus in Chronologia Codicis Theodoſiani.

ANNO PERIODI GRÆ CO -ROMANE 5869. Anno Urbis

O ꝛ1 CB. 16. P. 27. Mart. Indict. 4. 1129.
Olymp. 288

JEsu CHRISTI 376. an. 4.

DAMASI PAP £Æ II.

VALENTIS IJj. GRATIANI IODO.
VALENTINIANI JUNIORIS z.

. D num. I. Coſſ. Valen? Aug. V, & Valen- cale⸗
A tinianus junior Aug. Hic in Occidente, & .
quidem juxta primam regulam, ob Imperium
nempe anno præcedenti initum: ille in Oriente,
ac juxta tertiam.
Ad num. VI. Gratianus dedit hoc anno Le- II.

gem 23. Cod. Theod. De Epiſcopis, quàâ jubet, ut odi unius

Covcili
Calica

II

Vrbis

1288.

5.

Ani

5 * C. IV. ſi qua ſunt, ex quibuſclam diſſenſionibus, levibuſ-

An. Ch. 76. que deliètis, ad Keligionis obſorvantiam pertinen-
aAoNα —1 . . . . .
aacreg t⸗ diantur. Ubi indicatur duplex gradus audientiæ,

ſeu cognitionis Eccleſiaſticæ. Negotia Eccleſiaſti-
ca primum locis ſuis, id eſt, apud civitatis Epiſco-
pum audiebantur: dein in Synodo totius Pro-
vinciæ, ſen apud Metropolitanum & Primatem
cum omnibus Provinciæ Epiſcopis: (quod &
ipſum Plenarium Concilium dicitur cap. 9. Codi-
cis Africani) hæc enim duo locorum ſuorum ap-
pellatione hic intelligenda ſunt, ut oſtendit Go-
thofredus in Commentario Legis 12. Cod.
Theod. De pœnis, ubi de loci propria ſignifica-
.M tione agit. Tandem negotia in Synodo totius

Diœceleos agitabantur, ut docet quoque Canon
VI Concilii I Conſtantinopolitani. Eſt autem
Gnodus Diœceſeos Synodus Epiſcoporum è mul-
tis Provinciis ſub uno Patriarcha vel Primate,
ſeu Exarcho conſtitutorum coacta. Cujus generis
fuit Aquileienſe Concilium, cui Ambroſius Me-
diolanenſis præfuit, ex epiſtola Impp. Theodoſii
& Valentiniani, quà jubentur Epiſcopi ex Diœ-
ceſi (ſcilicet Italiæ) in Aquileienſium civitatem
ad Concilium convenire. Talia etiam fuere
Concilia Africana ſeu Carthaginenſia, Gallicana,
Hiſpanica ,‚Britannica & ſimilia. Hinc patet, ut
obſervat Gothofredus in hujus Legis Commen-
tario, hallucinatum Marcam lib.z. de Concordia
Cap. I. pag. 378. cum ait, hac Lege bprimos omnium
Valentem, Gratianum, & Valentinianum Im-
peratores Epiſcopis unius Diœceſeos conceſſiſſe
ad exemplum Judicum & Honoratorum, ut non
ſolùm in ſingularum Provinciarum Synodis ſed
etiam generali totius Diœceſeos Synodo in unum
coire, jure ordinario ſine mandato ſpeciali poſ-
ſent. Gratianus enim hac Lege De Snodis Diæœce-
ſeos, agit tanquam jam uſitatis, quaſque jungit
locis ſuiz, id eſt, Provincialibus Synodis: tantùm
earum audientiâ quà amplificatà, quà reſtrictâ.
Et ſanè, (quod tamen perperam negat Marca)
ante hanc Legem Synodi Diœceſeon habitæ
ſunt, & quidem non extraordinario Principum
imperio, verùm more ordinario. Quæ Synodi
majores dictæ, ut docet jam triginta quinque
ante hanc Legem annis, Canon XII Antioche-
ni Concilii anno cccxXLI celebrati, & oſten-
dunt tot Synodi Diœceſeon ante hanc Legem
habitæ. Sicut & deinceps frequenter uſitatæ ſunt,
quæque Plenariæ dictæ. .
1III. Hæc porro Lex, ut in ejus fronte legitur,
Concilium directa eſt Artemio, Euridico, Appio, Geraſimo,
Gallicanum. & ceteris Epiſcopis, qui quidem in Synodum
Dicceſeos alicubi collecti tum coĩerant, præci-
puis tantùm nomine expreſſis, ceteris generali
voce comprehenſis. Quod eò magis exiſtiman-

„

nodis agatur. Quare cùm hæc Lex data ſit ITre-
viris, ſequitur, habitam eam Synodum ſub Gra-
tiano in Occidente. Gothofredus in hujus Legis
Commentario autumat, hanc Conſtitutionem
pertinere ad Priſcillianiſtas, & Epiſcopos ejus
ſectæ, inter quos & Catholicos per hæc tempo-
ra digna memoratu certamina extitere; & Epiſ-
copos hic nominatos Aquitanos fuiſſe, quèd
Artemius, qui primus nominatur, Arvernorum,
quæ prima civitas erat Aquitaniæ primæ, Epiſco-
pus eſſet. Verùm incertum an Artemius iſte
idem ſit cum Artemio Epiſcopo Arvernenſi Ne-
potiani ſucceſſore, cujus meminit Gregorius
Turonenſis lib. I. cap. 46. præſertim cùm Savaro
Tom. I.

in Annales C. Baroni.

dum, quèd hac in Lege de his Diœceſeon Sy-

543

in Originibus Claramontanis pag. 123. Nepotia- S F. C. I V.
zum circa annum Chriſti c cCIXXVII mor- An. Ch. 376.:
tuum arbitretur. Addit Gothofredus ,‚credere
ſe, hanc Legem pertinete ad Synodum aliquam
Per quinque Galliarum Provincias, prout à Gal-
liis diſtinguuntur, celebratam contra Priſcillia-
niſtas, qui teſte Sulpicio Severo per urbes Bar-
degalam & Eluſam perfidiæ ſuæ ſemina ſparſe-
rant. Sed hæc conjectura non admittenda: Bar-
degala enim ſecundæ Aquitanicæ, Eluſa verò
Novempopulaniæ Metropolis etat: conſtatque ex
Proſperi Chronico, Priſcillianum anno tantüm
CCCLXXIXAuſonii & Olybrii Conſulatu no-
tato ſectam ſuam in Hiſpania condidiſſe, quam
in primam Aquitaniam ubi Arvernorum civitas
poſita, penetraſſe, vetera monumenta non pro-
dunt. Præterea cùm ſecta in Hiſpania orta fuerit,
primumque adverſus eam in ea regione cele-
bratum Concilium, fuerit Cæſarauguſtanum, anno
CCCLXXNX habitum, non videtur veroſimi-
le, ante Concilium illud alia in Galliis contra
Priſcillianiſtas celebrata. .
Incertum itaque quo in loco, quave de cauſa IV.
Concilium illud habitum fuerit. Porro adeo Incerto locs
magna erat horum univerſæ Diœceſeos Concilio- *abitum.
rum auctoritas, ut ab illis ne Epiſcopis quidem
provocare liceret, eaque ad univerſam Dioœce-
ſim extenderetur. In Concilio Pariſienſ Epiſco-
porum Gallicanorum anno CCCLX celebra-
to, ubi Formula Fidei in Ariminenſ- Concilio
propoſita, revocata eſt, & Saturninus Axrelatenſis
Epiſcopus depoſitus, Epiſcopi Synodicam ſuam
epiſtolam ad Epiſcopos Orientales miſerunt ſub
titulo Epiſcoporum Gallicanorum; ad cujus cal-
cem iis verbis utuntur, quibus teſtatum volue-
runt, auctoritatem ſuam extendi ad univerſam

Galliam: Quiſquis his guæ ſtatuimus intra Gal-
lias, Putaverit renitendum, à communione ac ſode
Sacerdotii ſui abjiiciendus. Infrà: Saturninum exr-
communicatum ab omnibus Gallicaniz Epiſcopis
charitas veſtra cognoſcat. De Synodis Gallicanis
ſtante Imperio celebratis legendus Marca lib. 6.
de Concordia cap. 17. ubi tales fuiſſe ait Colo-
nienſem anno CCCXLVI, Arelatenſem anno
CCCLIII, Birerrenſem anno C CCIL. V,
Pariſienſem anno CCCLX „non verò, ut ipſe
habet, CCCLXII celebratas.
Ad num. VII. Noriſius Cardinalis eruditiſſi- V.
mus lib. I. Hiſtoriæ Pelagianæ cap. 2. exiſtimat, Go- Gothi à Ro-
thos anno trecenteſimo ſeptuageſimo tertio anis rece-
Iſtrum ſuperaſſe, quòd Ammianus lib. 30. Cap. 2. dii.
proximè ante Gratiani III & Equitii Conſulatum
anno cccLxxIV geſtum id indicet. Verùm eo anno
numero VI oſtendimus, Ammianum explican- .
dum eſſe de quibuſdam tantùm, quæ eo anno
contigere, Gothorum incurſionibus, non verò de
ingentibus direptionibus, quas poſt Valentinia-⸗
ni ſenioris mortem Romanis intulere;quo tem-
pore ſe eas narraturum ſpondet Ammianus S
reapſe promiſſis ſtat. Gothi itaque anno tantùm
currenti expulſi ſunt ab Hunis, & ſuſcepti in
Romania Valentis Auguſti juſſu, Hieronymo,
Caſſiodoro, & Proſpero in Chronicis, Idacio in
Faſtis, ac Oroſio lib. 7. teſtibus. Neque hac de
re nos dubitare patitur Eunapius in Excerptis de
Legationibus, ubi ait, Valentem Scythas ad-
mitti juſſiſſe, & aumulatione quam habebat cum
his, qui Imperium cum eo tenebant. Erant autem
klii fratris, & verò ipfi primæ partes attri-
buebantur, ſod illi Imperatoriam poteſtatem ex
æuis partibus inter omnes dividi oportere cen-
2 2 Jebant

44 Critica Hliſtorico- Chronologica

§SÆ C. IV. ſebant, neque ulla in re patruo conçedebant.
An. Ch. zy6. Ita Eunapius, qui pluribus poſtea, quæ mala
Gothi, quos Scythas vocat, quemadmodum
plerique Antiquorum, ſuſceptoribus ſuis im-
portarint, proſequitur. Mter itaque à Gothis non
ſuperatus, niſi Gratiano & Valentiniano junio-
re in Occidente regnantibus. Adducit præterea
Card. Noriſius Claudianum, ſed argumento ex
eo deducto anno CCCCIII commodius ſa-
tisfaciemus. .
VI. Ad num. IX. Commentaria Divi Ambroßii
D. Ambro- in Lucam longè poſt hunc annum ſcripta, cuùm
ſius ſeribit in iis Lectorem remittat ad tertium & quartum
Commenta librum de Pide, quem anno trecenteſimo ſep-
via in Lu- tuageſimo nono elucubravit. Præterea non ob-
cam. ſcurè in iis Apologia David citatur: in hac au-
⸗ tem memoratur Principis mors, qui poſtquam
Imperium à patre accepiſſet, ſuorum perfidià
necatus; quod nonniſi de Gratiano anno tre-
centeſimo octogeſimo tertio occiſo interpretari
poteſt. Denique manifeſta in iiſdem mentio
perſecutionis à Jaſtina & Auxentio adverſus Di-
vum Ambroſium excitatæ: quibus rationibus
fultus Hermantius in Vita S. Ambroſii lib. 4.
cap. 20. hoc Opus anno trecenteſimo octuage-
ſimo ſexto ſcriptum putat. Baronius ea hoc tem-
ore elucubrata exiſtimat, quia in iis ſermo eſt
de bellis & devaſtationibus Gothorum, Hunno-
rum, & aliorum Barbarorum, ſed hæ depopula-
tiones poſt viginti adhuc annos durabant, ut
ſcribit Hieronymus epiſt. 3.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMANE 5870.

1130. . .
Olymp.289. O 22. A. ) 17. P. 16. April. Indict. 5.
an. 1. JESu CHRISTI 377.
DAMASI PAPZ I2.
VAIENTIS I4. GRATIANI II. VALENTINIANI
JuNIORIS 3.
1 D num. I. Coſſ. Gratianus Aug. IV, &
Coſj Gra Merobaudes „uterque in Occidente Con-
72 ſulatum auſpicatus: Merobaudis enim operàâ

tiani Quin- catu . . B
decennalia. Valentinianus junior ad Imperium evectus eſt,

ut teſtatur Marcellinus lib. 30. Sumtus hic à Gra-
tiano Conſulatus juxta ſecundam Conſulatuum
Cæſareorum regulam, ob ejus nempe Quinde-
cennalia, ſive ea anticipaverit, ſive anno ſequen-
ti ediderit. .
II. Valens Imp. hoc anno modè Antiochiæ, modè
alens æx Hierapoli Syriæ fuit, ut ex ſubſcriptionibus
Vrbe Antio- Legum Codicis Theodoſiani liquet, idque
chena Con propter Perſas & Armeniarum ſtatum, de quo
tantinopo Ammianus lib. 31. Cum illis tamen mox pacem
“ on- pepigit, ut teſtatur Eunapius in Excerptis. Tum
. ex urbe Antiochenſi Conſtantinopolim profe-
Rurus diſceſſit; ſed ad eam urbem non adventa-
vit ante diem tertium Kalendas Junias anni ſe-
quentis. Diu Valens Antiochiæ moratus eſt, ut
inſinuant Zoſimus lib. 4. pag. 747. Ammianus
lib. 31. cap. II. Socrates & Sozomenus, ab an-
no nempe trecenteſimo ſeptuageſimo ſecundo
uſque ad currentem, niſi quòd dum illic mo-
raretur modò Cæſaream, modèò Edeſſam, modò
in alias Orientis urbes ſeſe contulerit. Falli-
tur enim Gothofredus in Chronologia Cod.
Th. ubi anno CcCLXXIII ait, illum eo an-
no Conſtantinopoli conſtitiſſe, quòd Leges duæ
Cod. Theod. eo anno Conſtantinopoli datæ di-

. *

cantut; at in ris Legibus per data, intelligendum Sα C. IV.
accepta, vel propgſitz, ut ipfemet Gothofredus An. Ch. 377.
in variis aliis reictiptis verbum illud intelligen-
dum docet.
Ad num. VII. Chronologia Vitæ Sancti Au- III.
gaſtini ex ejuſdem libris à Card. Noriſio in quo- Maſetru, 56,
dam ſuo Opuſculo hoc modo ordinata. Augu- Augnſtingss
ſtinus Tagaſte in Africa natus eſt Mibus No-
vembris anni trecenteſimi quinquageſimi quar-
ti, non verò quinquagefimi quinti, ut perpe-
ram Baronius habet. Diem ipſemet nos edocet
lib. de Vita beata. Anno trecenteſimo octoge-
ſimo quarto Mediolanum venit, ac elapſis feriis
vindemialibus, Rhetoricam docuit, & de mo-
re ineunte anno CcCcCELXXXV Bautoni Con-
ſuli Magiſtratum auſpicanti panegyrim recita-
vit: libro enim 3. contra literam Petiliani cap.
25. ait: Cum ego Mediolanum ante Bautonem
Gonſulem venerim, eique Conſuli Kalendis Janua-
riis laudem pro mea tunc KRhetorica profeſtons
recitaverim. Anno itaque cccLXXXV quo Bau-
to Conſul fuit, annum ætatis triceſimum age-
bat Auguſtinus. Nam annum ætatis viceſimum
nonum egit Carthagine cum Fauſto: lib. enim
6. Confeſſionum cap. II. ſcribit: Et ecce jam tri-
cenariam atatem gerebam in eodem luto haæſitans,
dum dico: Cras inveniam: ecce manifeſtum ap-
parebo, & tenebo, & ecce Fauſtus veniet, &
exponet omnia. Erat tunc annus Chriſti tre-
centeſimus octogeſimus tertius. Libri 5. Con-
feſſionum caput 8. exorditur: Egiſti mecum, ut
mihi perſuaderetur Romam pergere, quò pau-
lè poſt tranſmiſit, ibique ſcholam privatam
aperuit, ut ipſemet eo loco cap. 9. & 10. teſta-
tur.
Interea Symmachus Urbis Præfectus eum IV.
Mediolanum ad docendum Rhetoricam miſit, Docer Rhes
ipſo Auguſtino teſte cap. 13. Symmachi autem tojieace.
Præfectura in annum cC ccCLIXXXIV incidit, ut
Baronius obſervavit. Quèòd ſi Auguſtinus anno 2
trecenteſimo quinquageſimo quinto natus fuiſ-
ſet, anno viceſimo nono exeunte, ac jam tri-
cenariam ætatem agens, Chriſti cc cCLXXXIV
fuiſſet Rhetor Carthagine, Fauſto convixiſſet,
& ab eo diſceſſiſſet; cùm tamen anno cccIxxXIV
Romæ docuerit, indeque Mediolanum à Gm-
macho miſſus fuerit, ubi incumbente autum-
no publicum Rhetorem agere cœpit; & ineun-
te anno CCCLXXXVtanquam Orato-
riæ artis Profeſſor ad Bautonem Conſulem Ora-
tionem habuerit. Ex Symmachi itaque Præfe-
ctura Auguſtini ætas elicienda, de qua rurſus
infrà ſermo erit.
Petavius in Notis ad Orationem XIII The- V.
miſtii ſuſpicatur, Gratianum currenti anno Ro- Gratianus
mam veniſſe, ibique triumphaſſe, quòd The- v'nuatn
miſtius dicat: At certè Scipio cum aſſertum à Roma fun.
vinculis Terentium Carthagine adduceret, jucun-
dihs eſt à vetuſtis illis Romanis conſpelctus: atque
hac triumphi maximè ſplendida & magnifica pars
fuit, Vir Romanus illuſtris, scipionem in libertatis
pileo aſſectans. At Gratianum ſolenni pompa in-
gredientem, quantum agmen eorum, qui ſervati
& ſoluti ſunt, ſine pileo, aut alia libertatis nota
ſequitur ? Ego vero ſantctiorem hunc triumphum .
exiſtimo, quem de iis, quos ſervaverit & cuſto-
„dierit, ducet. Hæc quæ de apparatu trium-
„ phali dicuntur, quo Gratianus Romam in-
„grediens excipiendus erat, magnam mihi ſu-
„ ſpicionem faciunt, inquit Petavius, id quod
„tamen ex nullis aliis monumentis liquet, Gra-
tianum

nper.
yi he
culo
Pendr

Anno
IIZI.
Olynp
1, 2.

I.
ef 6
Qindecen.
alis Vg.
leti,

II.
Obitu⸗ D.
Daßii.

8.

,
ians
am

fut.

in Annales C. Baroni. 54 5

§SEC. IV. „tianum Romam veniſſe, quo anno dicta eſt
An. Ch.377. „Oratio hæc, id eſt, anno CccLXXVII
„ circa menſem Aprilem aut Maium: quo tem-
„pore nulla Conſtitutio, nullum relſcriptum
„ proferri poteſt, à Gratiano alibi datum; nul-
5 lumr denique veſtigium, quo ejus vel in Gal-
„ liis, vel in alia terrarum parte commoratio
„demonſtretur. Auget verò ſuſpicionem meam,
„ quod Orat. 1y. pag. 198. conceptis verbis Theo-
„ doſio audiente confirmat, Gratianum à ſe vi-
„ſum olim & oratione compellatum: ſe viciſ-

„ſim dicentem ab eo auditum, acceptumque

„ comiter & perbenignè. Romæ igitur id fa-
„ tum oportuit, quo & ſe veniſſe Gratiano
„ hortatore, profitetur Orat. 31. ubi denique
„ expectari Gratianum hoc loco teſtatur. Ita Pe-
„ tavius.

VI. Verùm hæc conjectura neutiquam admitten-

Imperatores da: ab anno enim trecenteſimo quarto ad qua-
ur hoc ſe- dringenteſimum quartum nempe per integrum
culo Romam ſeculum ter tantùm Auguſti Romæ viſi, ut in-
Venere. . . . * ..
quit Claudianus in ſexto Conſulatu Honorii,
cujus verſus anno CcCX cvexplicabimus. Qua-
re Conſtantini Magni tempore ipſe & Maxi-
mianus Herculius Romæ fuerunt. Secundò,
Conſtantius ibidem triumphavit, & tertiò, Theo-
doſius Magnus & Valentinianus junior in eandem
Urbem venere; ſed nullus alius Imperator toto
illo ſeculo Romæ fuit, ut loco citato magis ex-
plicabimus. Themiſtius itaque loquitur de in-
greſſu Gratiani in urbem Trevirenſem poſt vi-
ctoriam Alamannicam hoc anno reportatam,
de qua anno ſequenti agemus. Poſt pugnam
enim Argentuarenſem, ſeu victofiam, Treveros
reverſus eſt: ubi data ab eo XV Kal. Octob.
Lex. 3. Codicis Theodoſiani Tributa in ipfis ſpe-
viebus. Menſe Februario Alemanni Rhenum
tranſiere, adverſus quos Gratianus Duces ſuos
miſit, quos ipſemet poſtea ſecutus eſt, ut ha-
bet Ammianus lib. 31. cap. 10. Themiſtius Gra-
tianum videre & oratione compellere potuit an-
no trecenteſimo ſeptuageſimo octavo, aut in-
ſequenti, quo eum Conſtantinopolim veniſſe,
anno CCCLXXVIII num. V& VII di-
cemus.

Anno Urbis
1131. ANNO PERIODI GRXCO-ROMAN &£ 5871.

* . .
zu9 O 23 G. 18. P. I. April. Indict. 6.
JESu CHRr1STI 378.

D AMASI PAP g 13.

GRATIANI IZ. VALENTINIANI Ju-
NIORIS IMPP. 4.

I. Num. I ad XII Coſſ. Valens Aug. I &
Coſ. & A Valentinianus junior Aug. II. IIle in
Quinaecen- Oriente, hic in Occidente: ille juxta ſecundam
valis Va- Conſulatuum Cæſareorum regulam; Quinde-
Enrn. cennalia enim exhibuit: hic juxta tertiam.
11. Divus Baſilius Cæſareæ Epiſcopus Kalendis
olitus DO. Januariis, anni trecenteſimi octogeſimi mor-
Baſili. talitatem explevit. De die nulla difficultas eſſe
poteſt; ſed annus hactenus ignoratus fuerat.
Hunc tamen indicarat Amphilochius in fine
Vitæ hujus Sancti: ſed quia locus interpolatus
eſt, à recentibus Scriptoribus non intellectus.
Ait Amphilochius: Requievit Baſilius primo Ja-
nuarii anni quinti Valentis & Valentiniani. Baro-
nius in Annalibus anno ſequenti numero xIIII,
Tom. I. J

ea verba interpretatur de anno quinto Impe- 5§5Æ. C. 1I.

rii Valentiniani ſenioris & Valentis, quo non-= An. Ch. 3y .
. » 4

dum Baſilius Epiſcopus erat; hincque Amphi-
lochium jocosè ludit, quòd Baſilium ante mor-=
tuum, quàm Epiſcopum crediderit. Combefi-
ſius in Notis ad Amphilochium eadem verba
intelligit de quinto Valentis Conſulatu qni in
annum Chriſti CC CLXXVI incidit. Sed va⸗
na utraque explicatio; Aunphilochius enim lo-
quitur de anno quinto Valentiniani junioris
menſe Novembri anni trecenteſimi ſeptuageſi-
mi noni inchoato, ideoque ſignificat, Kalendis
Januariis anni trecenteſimi octogeſimi Baſilium
mortuum eſſe. Eum quippe Kalendis Januariis
ad Deum migraſſe diſertè aſſerit. Nomen ita-
que Valentis à ſciolo quopiam intruſum, ideo-
que ex Amphilochii textu expungendum. Nec
mirum, Amphilochium Baſilii mortem anno
quinto Valentiniani junioris, qui in Occidente
imperabat, conſignaſſe, cùm Hieronymus eun-
