aſſignantur ibid. Opera huic Pontiſici perperâm at-
tributa recenſentur ibid. III.
Daphnes, in qua Helenæ ſtatua à Conſtantino Magno
repoſita, ubinam ſita 351. III. diverſa ab aliis ejuſdem
nominis locis, oſtenditur ibid.
Decebalus apud Dacos regnum obtinens, gravis diu po-
ulo Romano adverſarius contra Domitiani Legatos
pugnat 86. I V. Secundè item & tertiò cum Trajano
103. VIII & ſeqq.
Decennalia & id genus feſta à nullo Imperatore ropetita
326. II. Ab ultimis id generis feſtis ſemper deduct
324. II. 3
Decennalia Imperii Auguſtei, quo auctore, quove an-
no in nummis, verbis explicitis memorari ſolita 148.

1I.

Decennalia Imperii Proconſularis, & ſimilia ſolennia,

quis primus Numiſmatibus inſculpi juſſerit 156. II.
Decentius, Magnentii tyranni frater, Romæ & in regio-
nibus, quæ Magnentio parebant, Conſul ordinarius
procedit 352. I. Devicto fratre, ſe ſe apud Senonas la-
queo ſuſpendit 353. III.
Decius Conſulatum tantum ſuffectum ſub Philippo Au-
guſto gerit, non verò poſt Philippi mortem 250. I I &
251. XXXII. Quo anno & menſe Imperium capeſſie-
rit, indicatur 249. V & ſeq. Conſul ſecundùm proce-
dit 250. I. Perſecutionem in Chriſtianos edicit ibid.
IV. Tertium init Conſulatum 251. I. In Gothos, non
in Perſas movet ibid. I X. Ab illis circumſeptus cum
filio perit ibid. XXIX. Quanto tempore imperaverit,
annotatur ibid. XXX. Errores contrarii in medium ad-
ducuntur & evertuntur ibid. XXXI.
Decius, Decii Aug. filius ex Etruſcilla genitus, Cæſarea
dignitate & Tribunitia poteſtate decoratur 251. XXIX.
Faſtis dat nomen ibid. I. Auguſtus à patre renuntiatur,
cum ad bellum Gothicum proficiſcitur ibid. XXIX.
Cum eodem interit ibid. XXXN.
Demetrianus, ad quem S. Cyprianus libellum ſcripſit,
non Africæ Proconſul, ſed Judex tantum Cypriano
familiariter notus 253. X.
Demetrius Nicator Syriæ Rex, amiſſo exercitu, in Try-
phonis poteſtatem venit App. X XX. In regnum re-
ſtituitur ibid. XXXVI. è ſolio deiicitur ibid
XXXIX.
Demetrius Eucærus, Antiochi Grypi quartus filius, Da-
maſci Rex à Ptolemæo Lathuro conſtituitur App.
XLIX.
Demetrius Epiſcopus Alexandrinus, quo anno ſedere
cœperit, & quandiu ſedem tenuerit, aſſignatur 188.
III. Quando mortuus ſit, oſtenditur 232. II. Primus
in Ægypto Epiſcopos non ordinavit ibid. III.
Demophilus in locum Eudoxii Conſtantinopolitani Epiſ-
copi ab Arianis ſufficitur 370. VIII.
Diadumenianus, Macrini filius, Cæſar & poſtea Augu-
ſtus

Annalium Eccleſ. Baröni..

ſtus à Patre dicitur, Conſulque ſuffectus deſignatur
217. V & 218. VIII. .
Didis Iulianus, Pertinacis in Imperio ſucceſſor paudis
diebus imperat 193. V. Occiditur ibid.
Dies quibus Sancti Pontifices, aliique coluntur, nihil
plerumque cum die obitus, aut illorum ſepulturæ
commune habent 67. XXII. Idem dicendum de
Chriſti, Deiparæ aliorumque Sanctorum feſtis ibid.
Dio Caſſivs Faſtis dat nomen 229.lI. à militibus criminis
inſimulatus, ad Alexandrum Aug. in Campaniam per-
git, & ab eo ſecundàùm Conſul deſignatur ibid. X. Se
in hujus Imperatoris rebus minùs edoctum profitetur
ibig. XII.
Diocletianus Aug. Numeriano ſuccedit, & quo anno, ac
menſe 284. III, IV & VII. Error contrarius unde na-
tus ibid. III. Ejus mores graphicè deſcribuntur ibid.
XIV. Era de ejus nomine inſtituta ibid. VIII. Dio-
cletianus initio Imperii Chriſtianis favit ibid. X V.
Maximianum Herculium Cæſarem creat ibid. X &
Neq. & 28 ⁵. V. Secundum init Conſulatum & qua de
cauſa 285. I. Propter geſtum ante Imperii initia Con-
ſulatum ſuffectum Conſul I I proponitut ibid. Quò
tempore ab eo ſuſceptus fuerit Conſulatus ille ſuffe-
ctus, aperitur ibid. Maximianum Herculium Augu-
ſtum dicit 286. II. Rebus in Germania per Legatos fe-
liciter Geſtis Britannici titulum adipiſcitur ibid. IV.
Tertiùm Conſul procedit 287. I. Perſas vincit, & cum
iis poſtea pacem ſancit ibid. III & ſeq. Nicomediæ
hibernat 286. VII & 287. III. In Europam tendit, de
bello contra Carauſium cum Maximiano Aug. tra-
ctaturus, eodemque tempore bellum parat 287. I V.
Quo anno hæc facta ſint, annotatur ibid. Quinquen-
nalia exhibet 289. I. Quartum ſumit Conſulatum

290. I. Mediolani cum Maximiano de creandis Cæ-

ſaribus agit ibid. I II. Quintùm Conſul procedit ob
Auguſtei Imperii Decennalia, quæ tamen an hoc
anno celebraverit, ignotum 29;. I. Quandonam ſe ut
Deum adorari voluerit & gemmeis calceis uti cœpe-
rit inſinuatur ibid. I & ſeq. & 301. III. Galerium Ma-
ximianum adverſus Sarmatas rebelles mittit 294. V.
Sextùm Conſul procedit 296. I. Auguſtei Imperii in
Oriente dat Quindecennalia 298. I. Septimum init
Conſulatum 299. I. Triumphum de berſis, aliiſque
Romanorum hoſtibus ducit, & quo anno 301. II &
303. II. Perſecutionem in Chriſtianos excitat 302. V
& 303. II. Faſtis dat nomen 303. I. Vicennalia Romæ
celebrat 303. I J. Quo die hæc exhibuerit, enuntiatur
298. 1 & 303. I J. Nonùm Conſul Ravennæ procedit
304. I. Vitam privatam amplectitur 304. II & 305. VI
Coactè tamen 304. III. Quando id evenerit contra
communenm ſententiam ſtatuitur 304. V I & ſeq. Id ex
Faſtis magis confirmatur ibid. V III. Imperium
reſumere recuſat 307. VIII. Moritur 316. II I &G
Diœceſes Imperii Romani quot; & à quo tempore ſie
appellatæ 39. IV & ſeqq. Harum cuilibet multæ Pro-⸗
vinciæ ſunt ſubjectæ ibid. L
Dionyſius Areopagita, an relicta Athenienſi Eccleſia Pa-
riſienſem rexerit 96. IV. Ejuſdem Opera in magna diſ-
ceptatione inter Eruditos poſira, & alteri Dionyſio
funiori à multis attributa 107. VIII.
Dionyſius Alexandrinus Epiſcopus, Heraclæ ſucceſſor
Origeni favet 246. III & ſeq. De Orientalium Eccle-
ſiarum concordia, poſt abdicatum Novati ſchiſma,
non verò de Hæreticorum rebaptizatione, ad Stepha-
num PP. dat literas 256. XIV & ſeq. Per Aemilianum
præfectum in exilium pulſus varias ſcribit Epiſtolas
257. IV. Circa eatum unam, ad Philemonem dire-
ctam, detectus error corrigitur ibid. Poſt pacem Ec-
cleſiæ ſuæ reſtitutam Alexandriam redit 262. II. Li-

—

611

brum cui titulus De Promiſponibus, non contra Tre-
næum Lugdunentem, ſed contra Nepotem Epiſco-
pum Pgyptium ſcribit 263. I I. An ejus ad Paulum
Samoſatenſem Epiſtola ſit tuppoſititia, examinatur
264. III. Mortis ejus annus ſtabilitur 26 5. I V. Magni
cognomen ab omnibus ferè antiquis Patribus eidem
attributum ibildld. Ml
Dionyſius Papa Sixti in Romana ſede ſucceſſor quò
anno & die ordinatus 458. VII & 271. VII G& ſeq. Mo-
titur 269. XII. Sedis ejus duratio annotatur 271. I X
& ſeq. Ejus Epiſtola de diviſione Parochiarum ad Se-
verum Cordubenſem Epiſcopum, adulterina 269. III.
Decretales item aliquæ, quæ ſub ejus nomine circum-
feruntur, ſunt ſuppoſititiæ 271. XN.
Divi nomen non rarè in Inſcriptionibus,
neglectum 147. II.
Dius Epiſcopus celeberrimus Gangrenſi Concilio præ-
fuit 319. V. .
Dogmata quædam; durn diſciplina arcani vigeret, Oc
cultata; quædam verò publicata 1I18. VII.
Domitia, Domitiani uxor, Auguſta ſalutatur, à matitò
repudiatur, iterumque reducitur 83. II.
Domitianus Præfecturam quidem, ſed non Conſulatum
tecipit eodem anno, quo Veſpaſiano & Tito hic
magiſtratus decretus 69. I X. Domitiani Conſularé
Imperiuni explicatur ibid. Domitianus Cæſareo Im-
perio præditus fuit ibid. X I. In quo ejus hoc Im-
perium ſitum ſit, expenditur ibid. Primum Con-
ſulatum init 71. I I. Conſul ſecundum creatur 73.
I & ſeg, Quinquennalia Imperii Cæſarei exhi-
bet, cedente Tito fratre Conſulatum & Quin-
quennalia propria differente ibid. Tertiüm Gon-
ſul ſuffectus procedit 74. I. Quartum eriatn ſuffe-
ctus 75. I. Suffectus denuò 75. I. Iterum ſuffectus
Decennalia exhibet 77. I. Conſul ſeptimùm, ordina-
tfius tamen 80. I. Octavò Faſtis dat nomen 82. I.
Nonum init Conſulatum 8;. J. Cæſarei Imperii Quin-
decennalia anno uno dilata celebrat ⸗bid. II. Domi-
tiam uxorem, à qua filium tulerat, Auguſtam renun-
tiat ibid. Eam repudiat, iterumque reducit ibid. De-
cimum Conſul procedit 84. I. Adverſus Cattos bel-
lum ſuſcipit ibid. II. Conſulatum de novo init, ut
triumphum tam de Cattis, quàm de Dacis exhibeat

nummiſque

835. I. Ejuſmodi triumphus nummis probatur ibid. II

& 90. I X. Duodecimuùm ſe Conſulem deſignat 86. I
Imperii Auguſtei Quinquennalia edit ibid. II. Bellum
ſecundèò cum Dacis per Legatos init ibid. Primus om-
nium Quinquennale Certamen inſtituit, & Romæ agi
eurat 86. V. Quo anno tale certamen inſtitutum fue
rit, aperitur ibid. VI. Decimum tertium Conſul pro-
cedit 87. I. Imperii Cæſarei celebrat Vicennalia ibid.
Eodem etiam anno ſe Domium ac Deum appellari ju-
bet ibid. II. Decimum quartum Conſulaturn capeſſit
88. I. Ludos Seculares ſeptimos ſimul edit, contemta
tamen ratione celebrandi à Claudio inſtituta ibid. I I
& X. Opinio quorundam circa horum Ludorum
tempus evertitur ibid. X & ſoqq. Secundum bellum
Dacicum, quod annis ſuperioribus per Legatos, hoc
anno per ſe gerit 89. II. Lucium Antonium Germaniæ
Præſidem rebellantem abſens compeſcit ibid. II I.
Quintum decimum Conſulatum ſumit 90. Auguſtei
Imperii Decennalia celebrat ibid. II I & VIII. Secun-
dum de Dacis, licet dilatum agit triumphum ibid.
Sævit in Nobiles ib. IV & VI. Perſecutionem in Chri-
ſtianos movet ibid. V. & ſeq. Conſulatum gerit deci-
mum ſextum 92. I. Quinta Imperii Ceæſarei Quin-
quennalia in annum ſequentem differt ibid. II. Ea ex-
hibet 93. I. Contra Sarmatas bellum ſuſcipit 92. III.
De iis non triumphum, ſed lauream refert ibid. IV.
Perſecutionem in fideles excitatam continuat 94. V.
Conſul decimum ſeptimum procedit 9). I. Imperii
Auguſtei

6¹²
Auguſtei dat Quinquennalia, quorum occaſione per-
ſecutionem auget ibid. II. Ab auctoribus itriſus quod
toties Conſulatum inierit: hunc tamen nonniſi ſecun-
dum regulas ſumſiſſe demonſtratur ibid. IV. Occidi-
tur 96. III. Nativitatis ejus & mortis dies, imperiique
tempus annotantur ibid.
Domitius Aurelianus, vide, Aurelianus.
S. Domna Virgo martyrio coronatur 293. III.
Donatiſtarum ſchiſmatis initium conſignatur 306. XIX.

Sedente Melchiade Romano Pontifice inchoatum

oſtenditur ibid. XXII. Nonniſi poſt Maxentii trium-
phum cœptum ibid. XX. Donatiſtæ Carthagine Con-
cilium habent, ejuſque epocha ſtabilitur 308. V & ſeq.
à Synodo Romana Conſtantini juſſu coacta appellant
313. VIII. Ea appellatio magis comprobatur ibid. IX
& ſeq. Adverſis rationibus fit ſatis ibid. X I & ſeq/'.
Donatiſtæ tumultus excitant 316. X X. à Conſtantino
Magno cum Eæciliano evocantur ibid. XIII. Medio-
lanum venire jubentur ibid. X IV. Ibi tanquam ca-
lumniatores à Conſtantino damnantur ibid. XV. Pars
ſententiæ contra ipſos prolatæ in medium adducitur
ibid. XVI. Quo anno in exilium miſſi fuerint, indi-
catur ibid. XVII & ſeqq. Ab exilio ſolvuntur, & iiſ-
dem religionis ſuæ exercendæ libertas conceditur
321I. III.
Dorotheus Antiochenus Presbyter, Cyrillo Antiochenam
Eccleſiam regente, floret 283. VIII. à Dorotheo Dio-
cletiani Cubiculario & Martyre, & à Dorotheo Tyrio
Presbytero etiam martyre diverſus ibid. Diverſitatis
notæ afferuntur ibid.
Dorothaus Diocletiani Auguſti Cubicularius martyr 283.
VIII.
Dorotheus Presbyter Tyrius, ſub Juliano pro Chriſto
trucidatur 283. —
Druſiani, ſeu Lugdunenſes Ludi, à quo & in cujus ho-
norem inſtituti 177. V & ſeq. Pentaëterici non fuêre,
ſed quotannis editi ibid. VI.

Celeſia per reſpectum ad Imperium ordinata 37. IV.
E Eccleſia ſub Severo Aug. uſque ad hujus Impera-
toris annum decimum non vexata 198. X & 199.
III. .
Eccleſia Africana ab Apoſtolis non inſtituta 42. V.
Eccleſiæ Romanæ Faſti, ſeu, ut vocant, Kalendarium
omnium vetuſtiſſimum 64. VI.
Eccleſiæ Orientalis undecimo poſt Chriſtum ſeculo
ſtatus 37. X & ſeqq.
Eclipſiz Chriſto moriente viſa explicatur 32. XI. à Phle-
gonte rectè memorata ibid. Annus quo ea accidit in
Auctoribus corruptus ibid. XIV.
Edeſſenis quo anno Evangelium prædicatum 41. III.
PElagabalus, ſeu Heliogabalus, Aug. poſt Macrinum im-
perat, nomenque ſuum in Macrini locum inſerit 218.
III & ſeq. Quo die imperium arripuerit ibid. V. Fin-
git ſe eſſe filium Caracallæ ibid. VI. A quo anno ſuos
deſumſerit ibid. X. A quo Elagabali nomen deductum
ibid. XI. Conſul ſecundùm procedit 219. I. Tertium
init Conſulatum, ſed ſine regula 220. I. Alexandrum
Conſobrinum Cæſarem dicit 221. II. Hujus nuncupa-
tionis paulèò pòſt pœnitet & quare ibid. Quartè dat fa-
ſtis nomen 222. I. Antequam imperii Quinquennalia
celebrare poſſit, tumultu militari occiditur ibid. II.
Imperii & vitæ curſus expenduntur ibid.
Elceſaitæ hæretici à quo ſic dicti 247. XII. Ab Origene
ſuperantur ibid. Ab Eſſæis diverſi ibid.
Eleuthera Diocletiani uxor falsò dicta 294. I V.
Bleutherus Papa poſt Soterem regit Eccleſiam 177. XI.
E vivis excedit 185.III & 192. III. Dies ordinationis &
mortis, duratio itidem ſedis annotantur 192. III. Uni-

Index Criticæ

ca ejus Epiſtola decretalis ad Galliæ Epiſcopos dire-
cta, ſuppoſitionis notatur ibid.
Emmelia S. Baſilii mater quo anno mortia 370. X I &
ſeq. Ejuſdem annus obitualis ex Baſilii morbo innoteſ-
cit ibid. XV.
Encratitæ hæretici à Tatiano ducunt originem 172.
III.

Ephrem extràâ ordinem à Baſilio ordinatur 378. III & ſoq.

Mortis ejus tempus ſtatuitur ibid.
Epiphaniæ feſtum in Oriente alio die à Chriſti natali cele-
bratum 67. XXV. Eodem die actum 361. II.
PEpiphanins quo anno Panarium, ſeu librum adverſus
hareſes, ſcripſerit 375. X.
Epiſcopi olim per Presbyteros ſignificati 37. VIII. Papaæ
etiam nomine inſigniti 163. I V.
Epiſcopi Galli poſt Concilium Ariminenſe Legatos ad
Conſtantium, ut ceteri, non mittunt, & quare 360.
XVII & 362. XXVIII.
Epiſtolæ Decretales veterum Pontificum Romanorum, ut
legitimæ & genuinæ per Eccleſiam ſparſæ, & à quo
ſic divulgatæ 100. I V. Ab Hæreticis primùm, præ-
ſertim Wiclefo impugnatæ ibid. V. à Catholicis ſup-
poſitionis accuſatæ ibid. Quibus fundamentis innixi
Catholici ſic ſenſerint, explicatur ibid. VI. Auctor
earum incertus ibid. VII. J
Epocha prior Antiochena quo anno cœperit 39. III.
Epocha anni novi ſacri, quare ſic cognominata 81. III.
Unde deſumenda ibid. Sub quibus Imperatoribus &
in quibus regionibus uſurpata ibid. III & ſeq.
Epocha ab excidio Jeroſolymitano deſumta Baronii
Chronologiam minime confirmat 147. XVII.
PEquites non rarò Senatores creati 94. II.
Era Chriſtiana à Conſulatu Caii Cæſaris inchoanda App.
CLX & anno Chriſti I. III. A Dionyſio Exiguo in
occidentem invecta I. I V. Varia ſortitur initia sbid.
& App. CXLVIII.
Era Amiſenorum triplex 137. IV && ſeqj.
Era Diocletianea, ſeu Martyrum, Actiacæ
284. VIII. quo anno & die inchoata ibid.
Eræ Incarnationis duæ diſtinguendæ App. CXLVIII.
Eræ omnes poſt Diocletianum, exceptâà Chriſtianâ, in
Annalibus Baronii mutilatæ 280. VIII.
Eſeni non iidem qui Therapeutæ 6. III. Diviſi in Pra-
cticos & Theoreticos ibid. Quas regiones incolerent,
deſignatur ibid.
Etruſceillam Herenniam, non autem Herenniam Sallu-
ſtiam, neque Saluſtiam Barbiam Orbianam, uxorem
Decii Aug. fuiſſe, Nummis comprobatur 251. XXIX.
Evagrii Pontici plurima ſcripta recenſentur 388. XVI.
Evagrius Epiſcopus Antiochenus Paulino ſuccedit 389.
IX. Unus & idem eſt qui cum S. Euſebio in Italiam
venit, contra Auxentium inſurrexit „& in locum Pau-
lini fuit ſubrogatus ibid. I & ſoq.
Evangelium etiam in America annuntiatum 42. II.
Everiſtus poſt Anacletum Pontifex Romanus eligitur 95.
VI. Ad ſuperos tranſit 108. IV & 119. II. Quot annis
ſederit, aſſignatur 119. II. Decretales duæ ipſius nomi-
ne inſcriptæ ſuppoſititiæ ibid. III.
Enuchariſtia ad abſentes mitti ſolita 313. XVII. A prioribus
Eccleſiæ fidelibus fFermentum ſimpliciter appellata
ibid. XVIII.
Endoxius, Leontio Antiochiæ Epiſcopo defuncto, illius
ſedem occupat & quo anno 356. X V. Antiochiæ Con-
cilium celebrat 357. X. Ab Antiochena Eccleſia ad
Conſtantinopolitanam transfertur 359. IV & 360. XI
& XIII. Moritur, mortiſque tempus & ſedis dura-
tio indicantur 370. VIII.
Eugenius in Syria tyrannidem arripit, dum Diocletianus
Chriſtianos perſequitur 302. NXVII. Hinc occaſio data
novi Edicti adverſus Eccleſiarum Antiſtites ab eodem
Imperatore promulgati ibid.

ſubrogata

Annalium Eccleſ. Baroni.

Eulalius, Arianus, poſt Paulinum Antiochenæ Eccleſiæ
admovetur 340. NXI. Tribus tantum menſibus ſedet
Lumeni Oratio ad Conſtantium Chlorum quo tempore
recitata 297. VIII & ſeq. Ejuſdem oratio ad Conſtan-
tinum Magnum Flavienſium nomine quo anno dicta
Eunomiani teſtamenti factione privati ad eam à Theodo-
ſio Magno reſtiruuntur? iterumque ab Arcadio ea-
dem ſpoliantur 394. V.
Euphrates duoò Colonienſes Epiſcopi inter ſe non con-
fundendi 346. VI.
Euphratio Balanearum Epiſcopus, Euſebianorum fraudi-
be⸗ in Synodò Conſtantinopolitana exulare juſſus 336.
I.

Euphronius, Arianus Fulalio in ſede Antiochena ſubro-

gatur, annoque tantum & paucis menſibus poſt ordi-
nationem ſuùperſtes vivit 340. X XNII.
Euſebia Conſtantii Aug. uxor ſecunda, quo anno illi de-
ſpon ſata 336. VIII. Mc
Euſebius Laodicææ Epiſcopus floret 269. IX S ſeq.
Enſebius Nicomedienſis Conſtantinum Magnum bapti-
Zavit 324. V & ſeqq. Nondum Arianiſmum profiteba-
tur ibid. XIV. Formulæ fidei Nicænæ ſubſcribit 325.
XXVI. Condemnationi tamen Arii ſubſcribere recu-
ſat ibid. Exilio mulctatur ibid. XXIX. & 329. III. Non
duos, ſed unicum tantùm ſartisfactionis libellum of-
fert, & hoc non Concilio Nicæno 325. XXVII & ſe.
In particulari Concilio à Conſtantino collecto depo-
nitur, non in Nicæno ibid. XXVIII & ſeq. Ab exilio
revocatur 327. V. Catholicos Epiſcopos vexat; at Ale-
xandrum utpote jam mortuum deponere non poteſt
ibid. Ad Julium Papam pro cauſa Athanaſii Legatos
mittit, ſed ante Concilium Antiochenum 339. II. V
& ſeq. Julio item Papæ judicium cauſæ Athanaſii per
eôſdem Legatos offert ibid. IV. Ad ſedem Conſtanti-
nopolitanam tranſit, hujuſque tranſlationis annus in-
dicatur 346. X X. Auctor eſt canonis Antiocheno
Concilio adſcripti, vi cujus depoſitus eſt Athanaſius
ibid. XXIV & ſeqj. Moritur 342. XV. Arianorum par-
tees licet ſemper foverit, pacem nihilominus cum Ju-
lio & Eccleſia Catholica ad obitum uſque retinuit
Euſebius Cæſarienſis Arianæ hæreſi favet ante Concilii
Nicæni celebrationem 318. XVI & 325. XXXII. Po-
ſtea ad Catholicos accedit 325½. XXXII. An inter
Arianos vel Catholicos annumerandus ſit, incertum
ibid. Orationem in Tricennalibus Conſtantini Magni
habet 335. III & ſeq. At non ipſa Tricennaliorum die
ibid. Quo anno eàâm recitaverit, aperitur 336. III. Illius
Chromcon ad quem uſque annum perductum ſit,
quove anno oblatum; indicatur 325. LI. quo item
annoHiſtoriam ſuam publicarit zoſtenditur 326. X VIII
& ſeq. Agapio in Eccleſia Cæſarienſi prædeceſſori im-
mediatè ſuccedit 340. XXIII. Moritur ibid. In Sancto-
rum numerum nullo modé repônendus ibid. XXIV.
Error contrarius profligatur, ejuſque origo detegitur
ibid. Librorum Vitæ Conſtantini Auctor Euſebius de-
monſtratur ibid. XXV. In Chronologia Pontificia cæ-
cutiit 67. XI.
Euſebius Presbyter & ſocii prò Chriſto ſub Valeriano
occumbunt 256. XIX. Acta tamen illorum Martyrii
mendoſa, ita ut ex illis initium Valerianeæ perſecutio-
nis colligi non poſſit ibid. .
Euſebius Romanus Epiſcopus Marcello ſuccedit ʒo6. XXV.
309. VIII. 310. VII & 31:. XXII. Mortalitatem explet
311. XXII. Menſes quatuor, dies ſedecim ſedet ibid.
decretales ejus adulterinæ ibid. XXIV. J’
Ensſebius Cæſareæ in Cappadocia Epiſcopus & Sancti Ba-
ſilii immediatus deceſſor, ſipſe eſt, quem die XXI

Junii colit Eccleſia 340. XXIV & 370. XXI. Ejuſdem

Tom. I.

63

ſanctitas declaratur 370. XXII. Mortis genus & annus
aperitur ibid. XXI & ſe.
Euſtathius ſine tumultu creatur Antiochenus Epiſcopus
324. XXVI. Hujus inaugurationis annus indicatur
ibid. quandonam tumultus contra ipſum excitatus &
iple in exilium miſſus ibid. XXVII & ſeq. Quo pactoò
Nicænæ Synodo præfuiſſe dicatur 325. X VII & ſeqj.
In Antiochena Synodo deponitur 327. III & 340. XIX.
Exzilio itidem mulctatur ibid.
Eutropius Epiſcopus Hadrianopoleos in Conſtantinopo-
Urene Synodo ab Euſebianis celebrata exul amandatur
Eutychianus Romanus Pontifex die quinta Januarii an-
ni CCLXXV Felici ſuccedit 274. V. & 283. IX. Se-
dis tempus, mortiſque dies aſſignatur 283. IX. Inter
Confeſſores ſolum numerandus venit ſanctus hic Pon-
tifex ibid. X. Decretales ejus ſuppoſititiæ ibid. X I &
296. IVY.
Extorres apud S. Cyprianum quare ſic appellati 250. I X

F Abianus Antero ſuccedit in Pontificatum Romanæ
Eccleſiæ 236. I V. Sub Decio martyrii palmam obti-
net 250. VII & 251. III. Quo die mortuus fuerit, &
quandiu ſederit, indicatur ibid. Vacantis poſt ipſum
ſedis diuturnitas ſtabilitur ibid.
Fabius Antiochiæ Epiſcopus adversùs Novatianum Con-
cilium indicit 252. V I. Ante ejuſdem celebrationem
moritur ibid
Faltonia Proba Poëtria, diverſa ab Anicia Faltonia Pro-
ba 395. II & ſeqq.
PFames Romæ oritur ſecundo Claudii Imp. anno & ſæ-
pe graſſatur 42. VII. “”
Fames ſub Carino Il & Numeriano Conſulibus, ab Ida-
cio ſolo memorata 284. XIII.
Fames quæ Cappadociam & Phrygiam vexavit, & de
qua Gregorius Nazianzenus, unica tantum fuit 367.
IV & 370. IX. Quandonam ſævierit, indicatur ibid.
Faſtorum emendatio à quibuſdam Auctoribus fruſtra ten-
an 280. II & ſeqq. à Cardinahi Noriſio perfecta ibid.
Fauſta Herculii Maximiani filia Gonſtantino M. in uxo-
reim data 307. V. OU
Fauſtina Senior Antonini Pii uxor 139. III. Moritur 140.
II Mortis annus ex numiſmatibus certus redditur ibid.
Fauſtina Junior Marci Aurelii uxor 139. III.
Fauſtina Conſtantii Aug. uxor tertia 336. VIII & 361. III.
Fauſtinus & Jovita ubi & quo anno martyrium fecerint

120. III & 134. II.

Fauſtinus Epiſcopus Lugdunenſis Cyprianum ſollicitat;
ut ad Stephanum Pontificem Romanum de cauſa Mar-
ciani Arelatenſis ſcribat 255. III.
Eeliciſſimus Cypriano ſemper infenſus, ipſo Gypriano
inſcio Diaconus ordinatur 2506. XIV. Hdem eſt qui
ſedi Cypriani jam fuerat adverſatus & ſchiſmatis au=
ctor extiterat ibid. XVI. Cum ſociis à Cypriani Vica⸗
tiis excommunicatur ibid. XVII. Hujus excommuni-
cationis cauſa adducitur ibid. Iterum à Concilio Car=
thaginenſi communione privatur 251. XXII.
& Felicitas alio, quo paſſa, die colitur 198. V. Carthagi-
ne non Tuburbi martyrium facit ibid. & 203. V.
Feliæ hujus nominis Papa primus Dionyſium Romanum
Pontificem poſt duorum dierum ſedis vacationem ex-
cipit 269. XII & 271. XI. Annis quatuor; menſibus
undecim, diebus viginti quinque ſedet & moritur
274. II. Ordinationis & mortis dies annotantur ibid.
II & ſeg. Vicariatus ejus ſub Dionyſio prædeceſſore,
omninò ſuppoſititius ihd. IV. Poſt ejus mortem vaca⸗
vit ſedes dies tredecim, non verò quinque ibid. Tres
decretales illi attributæ commentitiæ ibid. V.

Pff Felis

614

Felix II ab Arianis, exulante Liberio, ordinatur 357.
XVI. Sedet annis tribus plus minuùs ibid. Sede pulſus
moritur ibid. Inter ſummos Pontifices & Martyres col-
locandus 355. III & 357. XVI &ſeq. quomodo Martyr
dici poſſit, explicatur 357. X VII.
Feliæx Aptungenſis Epiſcopus, Traditionis à Donatiſtis
inſimulatus purgatur 314. XV. Purgationis tempus ibid.
XVI.
S. Felix Epiſcopus Tubyzacenſis in Africa martyrio co-
ronatur 302. XXIII.
EFelix Epiſcopus Trevirenſis floret 386. IV.
Eſtorum ordo in Eccleſus Cappadociæ 67. X XT V G.
q. Feſtorum duplicium appellatio ſeculo tantum de-
cimo tertio cœpiſſe videtur 315. V.
Fidei formula prima quæ in Concilio Antiocheno dicitur
edita, cujus initium eſt, Nos neque ſequaces Arii fui-
mus ſolis Euſebianis ſe ad Concilium præpatantibus
adſcribenda 341. XV.
Fidei formula ſecunda in eodem Concilio Antiocheno
conſcripta, non ab Euſebianis doloſe agentibus edita,
ſed à toto Concilio 341. N V. Ea Arianæ hæreſi oppo-
ſita demonſtratur ibid. X VI. Fidei formula tertia in
eodem à Theophronio Tyanenſi Epiſcopo compoſita
& promulgata, ab Orthodoxis etiam Epiſcopis fuit
ſubſcripta tanquam Catholica 341. XVIII. Unde pe-
tenda ſit illius condendæ cauſa, aperitur ibid.
Fidei formula quarta Concilio Antiocheno adſcripta,
non à Concilio, ſed ab Euſebianis quibuſdam poſt il-
lud exarata, & quare 341. XKXIV S&ſe.
Fidei formula quinta, axessir nominata, quo
anno ab Arianis ſive Euſebianis contexta 344. II &
345 III. Ad Occidentales Epiſcopos miſſa & ab iis-
dem recuſata 344. II & ſeq.
Fidei Catholicæ ſymbolum, quod incipit, quicunque vult
ſalvus eſſe falsò adjudicatur divo Athanaſio 340. VI.
Conjecturæ contrariæ evertuntur ibid. VII. Auctor
illius detegitur ibid. VIII.
Fides ſecundo tantum poſt Chriſtum ſeculo in Africa
diſſeminatur 42. V. quo tempore primùm in Galliis
prædicata 255. V & ſeqz. qui hoc tardiùs factum fuiſſe
ex vita S. Saturnini deducunt, refelluntur ibid.
Flavia Domitilla Clementis Conſulis neptis, in inſulam
Pontiam juſſu Domitiani deportatur 95. II & 96. II.
Flavianus per factioſos in locum Meletii Antiocheni
Epiſcopi demortui ſubſtituitur, ejusque occaſione
ſchiſma in Antiochena Eccleſia oboritur 381. X II.
Veniam Antiochenſibus à Theodoſio impetrat 388.
VII.
Florentius Præfectus Prætorio, Theodoſio Juniori ſuadet
ut Chryſargirum Conſtantinopoli aboleat 330. VI. Et
ne quid Principis ærario ex hoc depereat, prædia ſua
tributo ſubſignat ibid.
Florianus Romæ Imperator dicitur 276. VII & IX. Cum
pProbo Aug. de imperio contendit ibid. VI I. A ſuis
apud Tarſum interimitur ibid. IX.
EFolles, quos Conſtantinum Magnum clariſſimis viris tri-
butum impoſuiſſe, ſcribit Zoſimus, duplicis generis
330. VII.
Forma regendi imperii per Conſtantini Magni tempora
uſurpata expenditur 335. VIII.
Formæ tres in imperio Romano adminiſtrando adhibi-
tæ, & uniuſcujuſque duratio explicatur 161. V.
Eormula inſcripta Sic. X. Sic. X X. Quid ſignificat, & à quo
primùm introducta fuerit, indicatur 312. I X.
Formula poſt Conſulatum Sergii & Nigriniani anno
CCCLI, quo nulli in Orbe Romano Conſules pro-
ceſsère, uſurpata 3 51. I.
Forum Trajani in hujus Imperatoris Quinquennalibus
dedicatum 105. III & 112. II.
Fructuoſi Tarraconenſis Epiſcopi & ſociorum martyrium
ſub £Æmiliano & Baſſo Conſulibus rectè conſignatum,
in allum annum perperàâm diſtrahitur 261. IV. Eorum

Imngqdex Critcæ

Acta in Eccleſia Africana recitata ibid. V.
S. Frumentius à Baronio in duos perperàm diviſus 327.
VII. Evangelium in India Citeriori ſeu in Æthiopia
prædicavit ibid. XII & ſeq. Quo tempore in Æthio-
piam profectus ſit ibid. X V S& ſeq/.
Eurius Celſus „ Alexandri Imp. Legatus in Mauritania
Tingitana bellum feliciter gerit 229. XV.

G.

B G Alba Servius Sulpicius dictus Conſulatum init 33.
I. Servius, non Lucius in Faſtis vocandus ibid.
In Hiſpaniis Proconſul rebellat, & Imperium à Vin-
dice oblatum arripit 68. I. Neroni mortuo ſuccedit
ibid. II I. Conſul procedit 69. I. Occiditur ibid. II.
Dies mortis & imperii duratio recenſentur ibid.
Galerius Maximianus Cæſar creatur & Tribunitia pote-
ſtate inſignitur 292. II. 294. I & 302. I I. Annus hu-
jus renuntiationis annotatur ibid. Conſulatum pri⸗
mum anno uno dilatum gerit 294. I. à Diocletiano
contra Sarmatas & alios populos rebelles mittitur
ibid. V. Conſul ſecundùm procedit & Quinquenna-
lia Cæſarei imperii edit 297. I & ſeq. Perſas, adver-
sùs quos à Diocletiano miſſus fuerat, debellat ibid. V I
& ſeq. Pecſecutionem in Chriſtianos à militibus in-
choat ibid. I V, V & X. Tertium init Conſulatum
300. I. Annum quartò aperit & imperii Cæſarei De-
cennalia celebrat 302. I &s ſeq. Diocletianum artibus
impellit, ut in Chriſtianos ſæviat ibid. VI. Quintùm
Conſul adhuc Cæſar 305. I & ſeq. Auguſtus renuntia-
tur, & quo anno id factum, ſtabilitur 304. VI. Impe-
rium cum Conſtantio Chloro partitur, novamque re-
gendi imperii formam inſtituit ibid. I X. De imperio
deponendo cogitat 305. VI. In fideles diriſſimè ſævit
ibid. VII. In Romanos itidem ibid. VIII. Hos vecti-
galibus opprimit ibid. I X. Conſul ſextuùm tum propter
adeptam anno ſuperiori Auguſteam dignitatem, tum
propter Imperii Cæſarei Quindecennalia 306. I &
ſeq. Conſtantinum Conſtantii Chlori filium Cæſa-
rem nuncupat, invitè tamen ibid. X. Eodem tempo-
re Severum Auguſtum dicit ibid. Romam obſidet
307. III. Septimo extra Italiam annum aperit 308.
II. Auguſtei imperii Quinquennalia edit 310. II Octa-
vùm Conſul in toto orbe Romano, exceptâ Italiâ, &
ſolus 31I. I I. Pro Vicennalibus edendis intolerabiles
exactiones fieri jubet, ea tamen non exhibet ibid. XIII
& XV. Lethalis illius morbus deſcribitur ibid. XIV.
Morti proximus Edictum in favorem Chriſtianorum
emittit ibid. XIV & ſeg. Nicomediæ moritur ibid.
XV. Quot annis imperaverit, enuntiatur ibid. X V &.
ſeq.
Galilægͤrum nomen Chriſtianis impoſitum ante Juliani
Apoſtatæ tempora 56. III.
Galla Valentiniani ſenioris ex Juſtina filia Theodoſii
uxor 385. VI. Ipſam inter & Arcadium privignum
diſſidium obortum narratur 390. X I I. Annus illius
emertualis aſſignatur ibid.
Galliarum variæ diviſiones ad Chronologiæ intelligen-
tiam neceſſariæ adducuntur 374. VII & ſeqq. & XVI.
Quæ contra quartam earum ſub Honorio factam di-
cit Queſnellus exponuntur & refutantur ibid. X V &
ſeqq.
“l Concilium incerto loco habitum cogitur
6 III & ſeq. Quo fine celebratum ſit, examinatur
ibid.
Gallicarum Provinciarum & civitatum in iis contenta-
rum notitia exhibetur 374. XI & ſeq/.
Gallienus Valeriani Aug. filius natius etiam dictus
255⁹ V. Ipſo imperii patris imtio Auguſtus creatur
253. N III & ſeqq. Faſtis dat nomen 254. I. Irerum
Conſulatum aſſumit 255. I. Tertiò annum aperit 257.

I. Quinquennalia exhibet ibid. Perſecutionem in
Chriſtianos

Annalum Eccleſ. Baronii.

Chriſtianos excitat ibid. Iiſdem poſtea pacem conce-

dit 259. X V S 261. IX & ſeqq. Reſpectu Valeriani
Patris Junior Auguſtus dicitur 269. VI I I. Quartum
Conſul procedit & qua occaſione 261. I. Ejus auctori-
tas in Ægyprto reſtituitur ibid. X IV. Conſul quintùm
Decennalia celebrat, ſed antequam magiſtratum ab⸗
dicet 262. I. Sextùm Conſul procedit 264. I. Poſt vi-
cos ab Odenato Palmyrenorum Rege Perſas, de iis
triumphum agit ibid. I I. Septimoè faſces ſuſcipit &
Quindecennalia edit 266. I. Circa Mediolanum per
inſidias necatur, ſed mortis dies incompertus 268. II
Quot annis imperaverit ibid. III S. ſeꝗj.
Gallienus junior, ex Gallieno Valeriani nepos, Cæ-
ſar dicitur, hujuſque nuncupationis tempus aſſi-
gnatur 255. XVII& 259. III. Saloninus & Corne-
Hus Valerianus appellatus ibid. Diſtinguendus tamen
à Valeriano Gallieni Aug. fratre 255. XVIII. Ejus
Conſulatùs cum Valeriano à Vopiſco memoratus,
fuit tantum ſuffectus, nec de Gallieno Patre poteſt in-
telligi 259. VI & ſeq. In Gallias, ut eas regetet,
amandatus, à Poſthumo necatur 260. III S ſeqq. Qo
anno hæc mors acciderit, aperitur ibid. à3 Gallieno
atre apotheoſi donatur, Auguſti tamen titulum non
recipit ibid. VI & ſeq. Cur ſub Valeriani nomine Au-
guſtus aliquando in Nummis ſit appellatus, exprimi-
tur ibid.
Gallus poſt Decii interitum Auguſtus creatur 251.
XXXIII. Ab Hoſtiliano & Perpenna diverſus eſt ibid.
XXXIV. Ante imperium Conſulatum ſuffectum
gerit 252. I. Conſul ſecundùm procedit ihid. Perſecu-
tionem in Chriſtianos edicit ibid. X & XVIII. Ejus
imperium fuit infauſtum ibid. XXI. Cornelium PP.
in exilium mittit ibid. XII. Item Lucium PP. abid.
XVII. Annos circiter duos imperat 253. XIII. à pro-
priis militibus circa menſem Maium trucidatur ibid.
Ejus cædes ab anno CCLIII minime removenda
ibid. XNI V. Quæcumque contraria refelluntur ibid.
Gais Cacsl dict fit Cæſar 35˖1. II. Conſul proce-
dit 352. I. Secundum init Conſulatum 35. I S ſoq.
Tertiò annum aperit 354. I. Occiditur ibid. V.
Gangrenſis Synodus celebratur ʒr0. V. Huic non bræeſt
Hoſius, ſed ſolum incereſt ibid. Ejus epocha adducitur
ibid. VI & 357. XV.
ne:ends Gnodi in cauſa Euſtathii habitæ tempus ex-
timitur 360. X I.
Gatengbe naronetmid darur & quando App. L V I. Ga-=
zenſium epocha quo anno ſit inchoanda Numiſmata
demonſtrant ibid. ”
S. Gelaſinus mimus martyrio coronatur 297. XI.
S. Geneſßius ex mimo martyr Romæ 303. X.
S. Geneſius Arelatenſis martyrio coronatur 303. X I. .
Gentiles diverſis in locis conventus agunt 162. VI. Quid
in ipſis agerent, explicatur ibid. Ad Luſtrorum ſacrifi-
cia Chriſtianos cogere 4 Conſtantino Magno prohi-
bentur 323. I I. Gentilium ſacrificia Conſtantis Imp.
juſſa abolentur 342. X VIII. Item à Conſtantio 353.
XII. Gentilium cultus & ritus à Theodoſio M. abolen-
tur 392. XI & ſeqjj.
Grmgis⸗ 5 ſe in Concilio Antiocheno adunatis
miſſus, Alexandrinam Eccleſiam Athanaſio pulſo, &
ad juvante Philagrio filio, Ægypti Præfecto anno
CCCLVI occupat 341. XXXII & 354. I X. Scelera in
ejus enthroniſmo patrata recenſentur 356. VI I. Tem-
pus quo Alexandriam advenit, indicatur ibid. VIII.

Ab Alexandrinis, audito Artemii martyrio interemp-

tus 362. XI & ſeq. & XVIII. & ſeq.
Saggen Bltrun ſub Marco Aurelio & filio Com-
modo Augg. malè à ſuo loco diſtractum 178. II. Quo
anno geſtum fuerit, exhibetur ibid.
Ger manicum bellum primum ſub Alexandro Auguſto
Tom. I.

6
fervente Perſico actum 229. NV & 230. V9.
Germanicus Quæſturam gerens, in Pannoniam ab Au-
guſto mittitur & Dalmatas aliquot damnis afficit 7.
III. In Germania cum Tiherio bellum gerit 1I. XIII.
At non tanquam Proconſul ibid. XV. Romam rever-
titur, Conſulque creatur 12. I I. Conſul ſecundùm
Procedit 18. J. In Orientem legatur ut motus com=
Ponat 17. III. Piſonis arte extinguitur 19. III.
Gervaßi & Protaſi Reliquiarum inventio quo tempore
