prima Phœnicia & tertia Arabia ceſſere, eo, quo
in iiſdem Annalibus explicatur, modo.
Ex Nilo Doxopatrio, Tract. de V Thronis Xx.
Patriarchalibus anno M XLIII ad Rogerium Nrtitis anti
Siciliæ Regem ſcripto antiquarum Metropoleon roc.
notitia quædam hauriri poteſt, licèt in eo non aceon⸗
contineantur omnes Metropoles & Dicœceſes,
prout præcisè extitere initio Eccleſiæ & inſtitu-
tarum Sedium Patriarchalium. Refert illum Al-
latius in Opere de Conſenſu Eccleſiæ Orientalis
& Occidentalis, ex quo cum Schelſtratio lau-
dato art. 4. hæc excerpſi, ut pateat, quot Me-
tropolitas & Epiſcopos ſeculo Eccleſiæ undeci-
mo Patriarchæ Orientis ſub ſe habuerint, quot
Patriarcha Hieroſolymitanus contra Sedis Apo-
ſtolicæ judicium uſurparit, & quot Epiſcopus
Cpolitanus ex Patriarchatu Romano injuſtè
avulſerit. Non ſolùm enim tres Exarchatus ſibi
ſubjecit; ſed & integram Illyrici Diœceſim, &
totam Siciliæ Provinciam, quæ primis Eccleſiæ
ſeculis Patriarchatu Romano parebant, in jus
ſuum tranſcripſit. Ad hæc via ſternetur ad intel-
ligentiam urbium & Metropoleon, quarum fre-
quens mentio tam in Conciliis, quàm etiam in
Annalibus.
Antiochenus , inquit Nilus Archimandrita, XI.
cognomento Doxopatrius, poſſidebat univerſam atriarcha
Aſiam & Orientem, Iadiamque ipſam, in quam us Antio-
ad hæc uſque tempora Catholicum ordinans mittit, chenus:
Romogyreos vocatum, & Perſiam, & Babylonem,
cui nunc nomen Bagda eſt eò etiam mittebat An-
tiochenus Catholicum in urbem Fenupolim Irenu-
poleos didtum, &! Armenias, & Abaſgiam, 6&
Teriam, & Mediam, Chaldeam & Parthiam,
& Elamitas, & Meſopotamiam. Habet itaque
Metropoles XIII.
1I Metropolim Dri, qua ſub ſe habet Epiſoo⸗

UI Tuarh, habet Epiſt. er.
III Eueſſæ, habet Epiſo. XE.
IV Apameæ, habet Epiſc. VII.
VHMierapoleos, habet Epiſo. XI.
VI Boſtri, habet Epiſc. XX.
VII Anazxarbi, habet Epiſc. IA.
VIII Seleuciæ, habet Epiſe. EXIV.
IXDamaſci, habet Epiſt. XI.
MX Amidæ, habet Epiſc. VIII.
XI Hagiopoleos, habet Epiſe. V.
1XII Dara, habet Epiſc. X.
1III Eweſæ, habet Epiſc. IV.

Habet praterea & alias Metropoles, quaæ ſub
ſe nullos habent Epiſcopos, numero olto, quæ ckhm
prins eſſent Epiſcopatus aliis Metropolitanis obno-
xiæ, in dignitatem Metropolitanam provectæ ſunt;
decretumque, ne aliis Metropolitanis ſubderentur,
ſed tantummodo Patriarchæ Antiocheno, & quem-
admodum ubique Metropoles per ſe caput eſent,
& quòd antè non erant Epiſoopatus, nullos ſub' ſe
habent Epiſcopos, quemadmodum Metropoles, &
ſunt naumero octo: I Beryti. II Heſiupoleos, qua
ex Throno Damaſoi abſciſſa eſt. III Laodiceaæ. IV.
Samoſatornns. V Martyropoleos. VI Mopſneftæ.
Q⁊ 4 714

32 Critica Hiſtonico-Chronologica

S8 & C. 1. VII Adanæx. VIII Pompeiuleos. Adhuc etiam
An. Ch. 37. Antiovhenus habet ingentes Archiepiſcopatus olto.
I Berræam. II Chalcedonem. III Agaballam.
IV Seleuciam Pierig. V Anaſartham, quæ &α
Theodornpolis dicitur. EI Palton. VII Gabulam.
VIII Balaamam. Prater hbos habet & alios Ar-
chiepiſcopatus tenues & liberos V. I Salamiam.
II Bercum. III Rbaſon. IV Agatem. V Bar-
uαrum. Et haæ Eccleſie omnes T brono Antio-
cheno ſubduntur.
XII. Alexandrinus etiam totam Libyam poſſidebat,
Patriarcha- & Athiopiam, &s Marmaricam uſque ad Tri-
eus Alexax- polim Africanam, necnon univerſam DXkyptum,
Anns. S Palaſtinam ipſam, in qua eſt Jeroſolyma. Habet
itaque & ipſe Provinciam primam Stamnicæ, in
qua prima Metropolis eſt Pelnſium varios lab ſe
habens Epiſcopatus; & ſecundam Provincia
Stamnicæ, in qua eſt ſecunda Metropolis Leonto,
habens diverſos Epiſcopatus; & primam Provin-
ciam OAgypti, in qua Alexandria, quæ cetera-
rum caput, & ſocundam Provinciam DPEgypti, &Æ
Provinaiam Arcadiæ, in qua tertia eſt Metropolis
Oxirichus, habens ſub ſe varios Epiſeonatus; &
ſecundam Provinciam Thebaidis, in qua eſt Me-
eropolis Ptolemais, habens ſub ſe Epiſcopatus di-
verſos; & Provinciam Libyæ, in qua eſt Metro-
polis Darinco, babens nonnullos Epiſcopatus: ad-
huc habet & aliam Metropolim Alexandrinus,
quæ fuerit ſeptima Marico, & octavam Toneſim
in ſeptimo Nuli oſtio ſitam. Septem enim oſtiis Ni-
lus in mare infunditur, in quibus variæ civitates
jacent. He itaque octo Alexandrini Metropoles,
quaæ varios ſub ſe Epiſcopatus habent; quam vis ſint
& aliæ quinque nullis Epiſcopatibus conſpicuæ,
nempe Damiata, Maris rubri, Pharas, Are, ee.
omnes ſimunl XIII. Erant Alexandrino & alii
Throni diverſi, ſed poſt Severi hæreſim à Severia-
=ð nis ſublati ſant, quemadmodum & omnis ditio Je-
roſolymitana, ipſaque Zeroſolyma, omneſque aliæ
Sedes, quæ nunc ſunt ſub Jeroſolymitano Patriar-
cha, &c.
XIII. Thronus Zeroſolymitanus ex Diœceſi ac poteſtate
Patriarcha- Alexandrini (veriùs dixiſſet Antiocheni) avul-
zus Hieroſo- ſus in dignitatem elatus per ſe caput aliarum Ec-
Pwicsms: cleßirunm extitit, & tribus aliis Thronis facultate
par. Sancitum nihilominus eſt, poſt Antiochenum
honore frui, & referri in Diptychis, & Sedem oc-
cupare. Nomenque ſibi Patriarchæ Jeroſolymita-
nus habuit, licèt antea Epiſcopus eſſet ſub Cæſare-
enſi Palaſtinæ, chm illius Metropolis Cæſarea eſſet,
& Caſareæ Jeroſolma, tanquam quæ Cæſareæ
Epiſcopatus erant, ſubderentur. Habuit verò &
alias Metropoles, quæ varios Epiſcopatus ſub ſe
habebant, nempe ſecundam Scythopolim ſive Baſan,
tertiam Petram, quartam Boſtram, ſive Arabiam.
Häabet praterea & Archiepiſcopatus nemini obno-
xios XV., nullis Epiſeopatibus nobiles, & qui
ſubjacent Throno Zeroſolymitano.
I Dioſpolim ſive Georgiupolim.
II Aſcalonem.
III Joppem.
IV Gazam.
V. Anthedonem.
PI Diocletianupolim
VII Eleutheropolim.
VIII Neapolim.
IX Sebaſten.
X Jordanem.
1I Tiberiadem.
IIDiocaæſaream.
X. 111 Maximiannpolin

1IV. Capetoliadem. S K C. T.
XV Myrum. An. Ch. 37.

XVI Gadarum.
WVII Naxaret.
XVIII Thaborium montena;
XIXGriacupolim.
XXMAdriam.
IXXI Gabalam.
XXII ANliam.
XXIII Pharas.
XXIV HRelenupolim.
XXV Montem Sina.
Nunc itaque poſſidet 4 Deo conſervatn,; Thro- XIV.
nus Conſtantinopolitanus, quem primus vocatus Parriarcha-
Andreas fundavit, primum Epiſcopum in eo con- , Chalita⸗
ſKtituens, cum adhuc urbs Byzantium eſſet, partem
non minimam Aſiæ, Europæque, üut infra indicabi-
mus. Quæ ſunt circa Hadriaticum mare ab lilyri-
co uſque ad Propontidem, in qua eſt Conſtantino-
polis, indeque nſque ad Cherſonem & Chaxariam
& Chaldiam, & Gotthiam, & Abaſgiam, & Ibe-
riam, & Alaniam; namque in eam à Patriarcha
Metropolitæ mittuntur. Sed & omnes Mriæ adja-
centes civitates ipſi ſubjiciuntur. Necnon & Da-
nubii fluminis & Cappadociæ urbes, & partes Ar-
meniæ, & Cyclades inſulæ, & reliquæ omnes, quæ
ſubſunt Imperio Conſtantinopolitano , multæ illæ
quidem; & maximaæ inſulæ duæ, Creta & Eubea,
in qua eſt Eurypus: ſed & Peloponeſus, & Gracia:
namque O;prus ſui juris eſt, ut ſupraà memoravi-
mus. Quinimò & in magnam Ruſſiam à Patriar-
cha Conſtantinopolitano Metropolita mittitur. Sunt
itaque Provinciæ & Metropoles Conſtantinopoli-
tano ſubjectæ in Oriente, Occidente, &] in aliis Re-
gionibus hæ:
1 Caſarea Cappadociæ habens Epiſcopatus. VIII.
II Epheſus Aſiaæ habens Epiſc. XXXII.
III Heraclea Thraciæ habens Epiſc. XXV.

IV Ancpra Galatiæ habens Epiſc. WIII.
V O[cius Helleſponti habens Epiſc. XX
VI Sardes Aſiæ habens Epiſc. XXri.
VII Nicomedia Bithyniæ habens Ep. XTL.
VIII Nicaa ejuſdem Bithyniæ habens Epiſco-
patus VI.
IXChalcedon ejuſclem Provinciæ ſine ſubditis.
XSide Pamphyliæ habens Epiſc. XVI.
1I Sebaſtia ſecundæ Armeniæ habens Epiſoopa-
tus VII.
1II Amaſia Helenoponti habens Ep. VIL.
Cujus Epiſcopatus erat & ipſa lberia.
XIII Melitene Armeniæ habens Ep. 7X.

Ex quibus eſt & Epiſcopatus Cucuſus, quò in
exilium miſſus eſt Aurea Lingua ſoannes.
1IV Vana ſecundæ Cappadociæ habens Epiſco-
patus III.
1V Gangra Paphlagoniæ habens Ep. III.
XrI Tyeſſalonica Theſſaliæ habens Ep. VIII.
1VII Claudionopolis Honoriadis habens Rpiſco-
patus .

XVIII Neocaſarea Ponti Polemoniaci habens

Epiſeopatus VII.
XIXPiſinns ſecundæ Galatiæ habens Epiſco-
patus VII.
XX Mra Deciæ habens Epiſc. XXXIII.
XXVI.

XXI H Cariæ habens Ep.
1IXII Eaodicea Phrygiæ Pacatianæ habens Epiſ-
copatus XXI.
XXIII Gnuada Phrygiæ Salutaris habens Epiſ-
XX.

copat. S

XXIV Iconium Lycaoniæ habens Ep. A .
XXV AMtiochia Biſidiæ habens Ep. XXI.

XXV

Aund Urbig
79!. Olym
306 an 1

Enſile,

C. 1
n . y.

W.
kerrig,ihe

1 Cyolite.
aung

o⸗

l.

in Annales C. Baronii. 33

§ & C. I. YXXVII Perge Ee Syleum Pamphyliæ habens

An. Ch. 38. Epiſcopatus WIII.
XXVII Cerinthus Peloponeſi habens Ep. VII.
XXVIII Atheneæ Graciæhabens Ep). XI.
XMIX Moceſus Cappadociæ habens Ep. IV.
IXXCreta habens Epiſc. X.
XXXI Rhegium Calabriæ habens Ep. XIII.
XXXII Patræ Beloponeſt habens Ep. V.

XXXIII Trapezus Laxica habens Ep. X.
XXXIV Lariſa Græciæ habens Ep. XrII.
XXYXYTr Naupactus Nicopoleos habens Epiſcopa-

tus IX.
XAXVI PPkhilippopolis Thraciæ babens Epiſco-
1 X.
X 1 WVII Trajanopolis Rhodopes habens Epiſco-
patus L PjI.
XXMVIII Rbhodos COycladum inſ. habens Epiſ-
CLobpatus XII.
XXXINX Philippi Macedoniæz habens Epiſcopa-
tus VII.
L Häadrianopolis Hemimonti habens Epiſoopa-
tus XI.
XLI Hierapolis Phrygiæ Pacatianæ habens
Epiſcopatus LAX.
XLII Rhodoſtolum ſeu Diſtra Hemimonti ha-
ben: Epiſcopatus V.
XEIII Dyrrachium habens Ep. II.
XEVIV Smyrna Aſiæ habens Ep. Z.
XMeV Sracuſa Siciliæ habens Ep. XXI.

XLVI Catania, quæ cùm Syracuſani eſſet Epiſoeo-
patus, propter S§. Leonem in Archiepiſcopatus
Adignitatem provecta eſt. .
XEVII Ammornm Phrygiæ habens Ep. y.
XLVIII Camuchns Armeniæ habens Epiſeopa-

tus VTIII.
X. LI. X Cotyaium phrygiæ habens Ep. XIII.
L Sancta Severina Calabriæ habens Epe V.
LI Mitylenæ Lesbi inſula habens Ep. VI.
LII Nova Patra Graciæ habens Ep. IV.
LIII Theba Græciæ habens Ep. III.
LIV Serra Theſſaliæ babens Ep. EVII.

LVI Corcyra.
LVII Meſembria.
VIII Amaſtriz Ponti.
LIXCbhonæ Phrygiæ.
LXPompeiopolis.
LXI Atalia à Spleo avulſa.
LXII Paranoxia à Khodo avulſa.

LXIII Lacedemonia à Patris Peloponeſi avulſa.

LXIV Madyta ab Heraclea avulſa.
LXV Abydus 4 Giæyco avulſa; &c. ⸗
Hæc omnia ex Nilo Doxopatrio lib. 5. de
Thronis Patriarchalibus , ubi ultra prædictas
Metropoles ſub Cpolitano, XXXV alias nu-
merat. Et hæc de ſtatu Eccleſiæ Orientalis ſe-
culo X I.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCGO-ROMANÆ 531.
791. Olymp. 9. E. ) I. P. 6. II. Indict. II.
284. an.2 O 19. E. ) I. P. 6 ArN
JEsu CHRISTI 38. ſecund. Baronium 40.

CALIGʒ⸗uLt£D IMP. 2.

1. D num. I. Coſſ. M. Aqnillius ekars: &
Conſules. XP. Nonius Aſprenas, ut oſtendi in Prole-
gomenis ad Diſſertationem Hypaticam num.

XV.

§ Æ C. I.
. r An. Ch. 39.
ANNOPERIODI GRECO-ROMAN ⸗£ 5532. Anno Urbis
. D. ) 2. P. 29. T. Indict. 12. 792. Olymp.
O 20. D. 2. P. 29. MA R 204. au. 3.

Jrsu CHRISTI 39. ſocundum Baronium 41.

CALIGuILE IMP. 3.

A D num. I. Coſſ. Caius Aug. II &y L. Apro- 1I.
eins Ceſianus, ut in Diſſert. Hyparica loco Conſules.

citato monſtravi adverſus Onuphrium in Faſtis,
qui hunc Conſulatum in annum præcedentem

confert, & anno præſenti Julianum & Aſprena-
tem profitetur. Em. Card. Noriſius in Epiſtola
Conſulari mihi dicata ait, me rectè oſtendiſſe in

Suetonio cap. 17. loco horum verborum, ex om-

nibus duos noviſſimos conjunxit, legendum eſfſe;
ex omnibus tres ordinarios conjunxit, ſcilicet
Conſulatus, additque Card. Noriſius, me ſcri-
pſiſſe, Frontinum lib. I. de Aquæductibus diver-
ſam epocham annorum Urbis ſecutum eſſe,
quando ait: Caius Cæſar altero Imperii ſui anno
M. Aquilio ſuliano, & P. Nonio Aſprenate Coſſ.
anno U. C. DCC⅞⅛' duos duttus inchoavit. Sed
facilior reſponſio eſt, inquit Card. Noriſius;
alterum annum Caii Cæſaris initium ſumere

anno Urbis DCCXC, Chriſti X KXVIII,

die XVI Martii, quo ineunte aquæductus illos

inchoavit, Juliano & Aſprenate Coſſ. & qui-
dem anno Urbis D CCXC, qui die XXI
Aprilis exibat, ſuccedente anno DCCXCI. Et
quamvis Frontinus diverſam à Varroniana epo-
cham forte uſurpaverit, id non colligitur ex
laudato teſtimonio, quod perperam pro opinio-
ne Onuphrii adducitur, cùm veræ ſententiæ
apertiſſimè ſuffragetur: neque enim annos Urbis
menſe Decembri, ſed Aprili compleri certum.
Ita Card. Noriſius. At Frontinum diverſam à
Varroniana epocham uſurpaſſe, ſuo loco demon-
ſtravi, non quidem ex laudato teſtimonio, ex
quo ideinferri non poteſt, ſed ex aliis argumen-
tis. Præterea jam Viris doctis obſervatum, Hi-⸗
ſtoriæ Auguſtæ Scriptores annos Urbis à Kalen-
dis Januariis & Conſulibus inchoare. Quare
locus Frontini laudatus mendoſus eſt, legen-
dumque, anno Urbis conditæe D& CIXC, loco,
anno Urbis conditæ DCCXC, ut ibidem oſten-
di: Frontinus enim annum Urbis DCCIXC

auſpicatur anno Chriſti X KXVIII, quo ſe-

cundùm putationem Varronianam anno Urbis
DCCXCI cCœpit. Mirum porro, Onuphrium
in Faſtis, ubi alios Conſulatus à Frontino me-
moratos annis ſuis accuratè reddit, quique ideo
ejus annos Urbis numerandi rationem animad-
verterat, ſcribere Frontinum annum Urbis
DCCXCII vocare alterum annum Caii Cæſa-
ris. Nam hoc Frontinus dicere non potuit, ſi
epocham Urbis biennio tardiùs, quàm Varro
inchoavit, quod ipſemet Onuphrius agnovit, ut
mox diximus. Ceterùm cùúm is Caii Conſulatus
ad nullam Conſulatuum Cæſareorum regulam
revocari poſſit non dubito 5 quin ad illum anno
Chriſti triceſimo quinto, quo adhuc Privatus
erat, aut ſaltem tantùm familia Cæſarea, à Ti=
berio Auguſto deſignatus fuerit in quartum an-
num. Ur enim teſtatur Dio lib. 58. ſuhb illius anni
Conſulibus, Tiberius Antii nuptias Caii Caligulæ
celebravit. Nam ne harum quidem nuptiarum
causd Romam venire volebat. Quemadmodum
itaque Caligula, ubi Imperium adeptus, Clau-
dium patruum, qui poſtea imperavit, in quar-
tum

34
§ C. I. tum annum iterum Conſulem deſignavit, ut in-
An. Ch. 39. frd dicemus ex Suetonio in Claudio cap. 7. ſic
Tiberius Auguſtus eodem honore Caligulam
affecit; iſque Imperator factus Tiberii exemplum
ſecutus eſt. Neque alia hujus Cæſarei Conſulatus
ratio eſſe poteſt, licèt de ea deſignatione Hiſtoriæ
Auguſtæ Scriptores taceant.
Ad num. X XI. Baronius loquens de Petro-
nio, qui hoc anno Vitellio in Præfecturam Syriæ
ſucceſſit, ait: &iendum eſt fuiſſe equeſtris ordinis:,
militiâ clarum, qui & ſub Auguſto (ut de eo te-
ſtatur pluribus Strabo) adverſus ADKEthiopes copias
duxerat: ceterum eum bumili loco natun, a
ueſtrem perveniſſe dignitatem, auctor eſt Lale-
rius Maximus lib. 4. cap.7. Sed, ut obſervat Card.
Noriſius in Cenotaphiis Piſanis Caii & Lucii
Cæſarum pag. 331. Baronius hunc Petronium Sy-
riæ Præſidem cum aliis ejuſdem gentis confun-
dit, & temporis diverſitate non adnotata, ex
tribus Petroniis unum facit. Petronius, cujus
meminit Valerius Maximus, ab eodem nuncu-
patur L. Petronius; qui verò Syriæ præfuit, dice-
batur P. Petronius, ſeu Publii prænomen fere-
bat, ut liquet ex Philone in libro de Legatione
ad Caium. Petronius ſecundus 5Ægypti Præfe-
ctus ſubrogatus fuit ab Auguſto in locum Cor-
nelii Galli anno Urbis DCCXXVIII, ex
Dione lib. 5ʒ. Strabo à Baronio laudatus lib. 17.
ſcribit Legatos Candacis Reginæ Æthiopum
juſſos à Petronio Cæſarem adire: iraque in Sa-
mum profecti Caæſarem invenerunt in Syriam pro-
redi parantem, quod contigit anno Urbis
DCCXXXIV, ex Dione lib. 54. At Petro-
nius Syriæ Præſes Provinciam adhuc tenebat
anno primo Claudii, nempe ſexageſimo ſexto
ab eo anno, quo Caius Petronius (ſic à Dione
lib. 4. nominatus) ab Auguſto l'ræfectus Ægypto
datus fuerat. Tres itaque Petronii diſtinguendi.
111. Clariſſimus Toinardus ſcripſit ad me, extare
Prior epocha in Gaza Regia varia Numiſmata epochâ Antio-
Antiochena chenâ ſignata, & inter ea unum Claudii Aug. in
zrpcatnr. quo legitur, EHII HETFPONIOT q. id eſt,
ſub Petronio anno C. Priorem epocham Antio-
chenam Uſſerius in Annalibus Vereris Teſta-
menti cum anno Periodi Julianæ 46 51. copulat,
qui in annum Periodi Græco -Romanæ 5441.
convenit, quia, inquit, eo anno Pompeius Syriam
in formam Provinciæ redegit, ut teſtatur Appia-
nus pag. 244. & Antiochi nulla ratione habita,
ab Antiochenſibus pecunias accipiens, civitatem
fecit ovρον & ſuo jure uti permiſit, ex Por-
phyrio in Græcis Euſebianis Scaligeri pag. 227.
Verumenimvero, licèt Syriam eo anno juris Ro-
mani factam eſſe in dubium revocari non de-
beat, in Græco Porphyrii nihil quoad tempus
autonomiæ Antiochiæ conceſſæ habetur. Hæc
Porphyrii verba Latinè reddita: Philippus & Se-
leucus frater ejus & filius Grypi Antiochus, &
Antiochus filius Antiochi ab anno tertio 171.
Olympiadis inchoantes inter ſe decertarunt. Et
victus Autiochus ad Parthos profagit, & noviſſimè
Pompeio ſeipſum tradidit, ut ab ipſo redacendus in
SGriam. Ille autem acceptä ab Antiochenſibus pe-
cunià, hujus quidem curam non habuit, ſui juris
autem civitatem eſſe permiſit. Era tamen Antio-
chena in eo Petronii Nummo notata, ea eſt quæ
Juliana vocatur, & deducitur à prima Julii Cæ-
ſaris Dictatura, ideoque ab anno Periodi Græco-
Rom. 5445. annuſque XC inchoatur autumno
anni Chriſti X LI quo Claudius Imperium iniit.

Quare Petronius anno quidem Chriſti XXXIX

II.
Petronius
Syriæ prafi-

citier.

Critica Hiſtorico- Chronologica

præfecturam Syriæ iniit, ſed poſt biennium 8 % C. I.

Nummus ille percuſſus. An. C. 40.41.

ANNO PERIODIGREC O-RO MA N £ 5§S33. Anno Urbis

S 21. CB. ) 3. P. 17. A P RII. Indict. 13. iynb 104

JESuICHRRISTIAO: ſecundum Baronium 42. 20. 4.
CALIGuIL£ IMP. 4.

D num. I. Coſſ. Caius Aug. III. ſolus I.
Conſulatum geſſit juxta quartam Conſula- Conſules.
tuum æſareorum regulam, propter nempe bel- 5
lum Britannicum, ex quo redux, ovans Romam
Natali ſuo ingreſſus eſt, inquit uetonius in Ca-
ligula cap. 43. poſtremo ſcilicet menſis Auguſti
die. Poſt Caligulam Domitianus, & alii qui-
dem Imperatores propter bella aut victorias
Conſulatum ſuſcepere, licèt id rarius, uti in
hujus Operis progreſſu videbimus. Dubitat Ba-
ronius, an Pomponius hoc anno Conſul ſuffe-
ctus fuerit, an verò ordinarius in locum de-
functi. At Pomponium anno tantùm ſequenti
Conſulem fuiſſe teſtatur Dio lib. 5. & quidem
ſuffectum, ut diſcimus ex Joſepho lib. 2. de bello
cap. 10. editionis Genevenſis anni MDCXI
qua utor, ubi ait: Keferentibus Conſulibus Sentio
Saturnino & Pomponio Secundo. Pomponius ita-
que ſuffectus in locum Caligulæ IV Conſula-
tum abdicantis, ut rectè Noriſio Card. in priva-
tis ſuis ad me literis obſervatum.

ANNO PERIODI GRCO -ROMANg 34. Anno Urbis
. 794.
O 22. A. ) 4. D. 9. AFr RII. Indict. 14. Olymp. 205.
an Ie

Jrsu CHRISTI AI. ſecundum Baronium 3.

CLAuIDII IMP. I.

D num. I. & ſeq. Coſſ. Caius Ang. IV, &ẽ 1.
NCn. Sentius Saturninus. Conſules.
Sumtus hic Conſulatus à Caligula juxta ſe- II
cundam Conſulatuum Cæſareorum regulam; in Caligule in⸗
hunc enim annum ejus Quinquennalia incide- teritus.
bant. Sed nono Kalendas Februarias, ut habet
Suetonius in Caligula cap. 58. occiſus eſt. Vixit
annis AIX, imperavit triennio, & A menſilus,
diebuſque VIII, inquit Suetonius. Idem ha-
bent, quoad Imperii durationem „ Clemens
Alexandrinus lib. I. Stromat. Tertullianus ad-
verſus Judæos, Eutropius, Caſſiodorus, & Zo-
naras. Ex quo patet, hos Auctores, quorum duo
priores Dioni coætanei, initium Imperii Cali-
gulæ exordiri à die X VI Martii anni Chriſti
XXXVII, qui ideo Tiberii emortualis fuit,
non verò dies X XVI Martii, ut perperam Dio.
Male etiam in Annalibus ſcriptum, Caligulam
Kalendis Februariis interfectum; illud enim
Antiquis adverſatur, & præterea Joſephum ſcri-
pſiſſe, regnaſſe Caium annis tribus, menſibus ſex.
Id enim in Joſepho Typographi tantům errore
legitur; cùm in Græco habeatur, ? e i-
ve onατο, id eſt, annos tres, menſes olto, qui
tamen locus corruptus eſt, prætermiſſi enim ſunt
menſes decem, & loco dies o&to, Librarius ſcripſit
menſes octo. Caligulæ ſuccedit Claudius ejus pa-
truus.
Ad num. XVIII. Baronius, qui vitioſam III.
vulgarium editionum Euſebii ſcripturam ſecu- o anno
tus eſt, adyventum Thaddæi & Agbari Edeſſeno- Zvanxge ham

rum Regis ſanationem c- i Ohriſt: Edeſſenis
8 m currenti Chriſti anno re- „Sedicatum.
tulit;⸗

7041

Annd Urbis
..
Olymp. 20.
A.2.

1.
inſllen.

+— — —-—-— ——

II.
Evayteliun
elian in J.
Hericg an.
Duntigtug,.
i

V

4 . .
n,C40 4.

An Urbig
93.

Dlmbe
h. 4

l.
Cinſalnz,

=

Auno Urbis
794.
Olymp. 10½,
ANe le
.

« 1I.
Conſillen.

ſe. .
i Caligule in⸗
3 terttus.
et
vit
,
ha⸗
l⸗
.
guo
li⸗
ſl
Wit,
Hio.
lam
nim
ſcii⸗
rore
gui
lunt
Pe
l⸗ . vonle
no⸗= Eaeſms
te⸗ ikikl

in Annales C. Baronii.

§ C. I tulit; in quo tum ab Edeſſenorum publicis Actis,
Ah. C. 41. 42., tum ab Euſebio longè diſcedit. Quippe in Actis
illis diſertè ſcribitur, ſtatim poſt Alcenſionem
Chriſti hæc geſta eſſe: Poſt aſeenſum Ieſu Chriſti,
Judas qui etiam Thomas dictus eſt, Thaddæum
Apoſtolum unum ex ſoptuaginta ad Agbarum miſit.
Idipſum repetit Euſebius in lib. I. cap. 13. ubi
etiam docet, hæc geſta eſſe Principatu Tiberii
Auguſti. Corrupta itaque vulgata lectio Eulſe-
bii, ut rectè vidit Valeſius in Notis Euſebianis,
& loco horum verborum, ανοαντ rατιασαα
exnose, zelre ire, id eſt, geſta ſunt haæc anno
quadrageſimo tertio, legendum, warασα 2
reνοισισοιοτ—rı, hoc eſt, anno quadrageſimoac
erecenteſimo, ut in quibuſdam manuſcriptis ha-
betur. Qui annus CCCXL juxta Edeſſenos
proficiſcitur ab anno Periodi Græco-Romanæ
5I82. ab initio nempe Regni Seleuci, & ab eodem
anno, quo Seleucidarum epocha cœpit. Ex quo
intelligimus, & Thaddæi adventum in urbem
Edeſſlam; & Agbari Regis ſanationem conferri
in annum Eræ vulgaris X XIX, quo Antiqui
Chriſtum & paſſum eſſe & à mortuis reſurrexiſſe
crediderunt, ex quo & ea opinio antiquiſſima
demonſtratur.

.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRꝝRAGO RONXN s,.
795. O 23 G. 5. L. 25. M A R T. Indict. 15.

Olymp. 205= —Rr
an. 2. JEsSsu CHRISTI42. ſecundum Baronium 44.

CLAUDII IMP. 2.

Os s. Clandius Aug. IIT, & Caius Cecina
C Largus, ut oſtendit Card. Noriſius in Epi-
ſtola Conſulari.
Cæcina nomen familiæ, Largus verô cogno-
men eſt. Perperam itaque Baronius C. Licinium
Largum Claudii Collegam profitetur. Suetonius
in Claudio cap. 7. poſtquam locutus eſt de prio-
ri Claudii Conſulatu, qui ſuſfectus fuit, geſtuſ-
que anno Chriſti X X AKVII, ait: Sortitus eſt
& de altero onſulatu in quartum annum, curten-
tem nempe. Ex quo habemus, Imperatores eos
Conſulatus ſuſcepiſſe, ad quos, dum adhue pri-
vati erant, deſignati fuerant, quod dum Diſſer-
tationem Hypaticam compoſui, nondum ob-
ſervaveram. Hujus rei alia ſubinde producam
exempla. Is itaque Confulatus juxta primam
Conſulatuum Cæſareorum regulam ſumtus non
elt. H
11. Ad num. X III & ſeq. Quo anno Apoſtolo-
Evangelium rum diviſio facta, incertum, quemadmodum &
etiam in A- utrum Apoſtoli ad omnia mundi climata Perre-
merica an- xerint. Aliqui Scripturæ ſacræ Interpretes ajunt,
nuntiatum. in loco Marci cap. 16. v. I5. omnem creaturam,
vel omnem terram in Epiſtola Pauli ad Roman.
cap. 10. v. I8. dici per ſynecdochen, ita ut maxi-
ma pars pro toto uſurpetur, vel hyperbolicam
eſſe locutionem innuentem quantùm paucorum
induſtria valuerit. Sunt tamen, qui propaga-
cam ubique terrarum Evangelii notitiam Apoſto-
Iorum ævo ſcribant, quèd multè ſinceriùs in
proprio nimirum ſenſu, Apoſtoli verba intelli-
gantur. Quèòd ſi quis dicat, non potuiſſe Apo-
ſtolos tranſvehi in novum Orbem, & in Perua-
nas ac Mexicanas regiones, reſpondet Torniel-
lus in Annal. vet. Teſt. anno mundi 1931. num.
XL V, Americam cum aliis Orbis partibus ha-
bitatis, præſertim cum Aſia, quà latè patet, aut
occultis ſemitis continnari, aut brevi aliquo

Conſules.

3 5

freto diſtingui: in medio Oceani curſu non § C. I.
raras inſulas eſſe, quaſi ſcalarum vice per has An. Ch. 42.
vias ferri & homines & bruta potuiſſe, aut nau-
ragio Præter 1pem in vaſtiſſimas illas plagas ap-
pelli; nec forſan defuilſe Angelorurn obſequia;
cùm Angelis de prædicatione Evangelii cura;
Deo jubente, fuerit, & Actorum cap. 16. v. 9. de
Paulo dicatur: Vir Macedo quidam erat ſtanc, &
deprecans eum, & dicens: Tranſiens n Wacedo-
niam adjuva nos; ubi Interprete; Angelum Ma-
cedonico in habitu fuile communiter afſleve-
Ad num. X XIX. Quod dicitur, D. Joannem z111. .
. Tr . irgo cuns
in Aſiam migraſſe, & und cum eo beatiſſimam D. loasnne i
Virginem profectam eſſe, Patreſque Concilii Aſiam non
Epheſini indicare eam Epheſi apud D. Joan- migravit
nem habitaſſe; ex Epiſtola Synodi a ad Clerum
Cpolitanum data, deduci non poſſe, Combefi-
ſius in Notis ad Nicetæ Paphlagonis Oratio-
nem in Joannem Theologum, quæ extat prima
parte Auctuarii noviſſimi Græcorum Patrum,
obſervavit. Verba ejuſdem Epiſtolæ hog modo
à Baronio in Annalibus referuntur: Quare &
Neſtorius impiæ hæreſeos inſtaurator, in Epheſio-
rum civitate, quam Joannes Theologus &ſaera
Virgo Deipara Maria quandoque incolaerunt;
conſtitutus, a ſanttorum WPatrum & Epiſeoporurm
u*νu ultro ſeipfum abalienans, & c. Sed verſio illa
Peltani, quam Baronius ſecutus eſt, parum ſin-
cera. Patres enim tantùm dicunt: In Epheſiorum
iviatem veniens, in qua Joannes Theologus, S
Deipara irgo. Ubi margini adſcriptum, quaſi
ſupplendo: Aliqui ſabintelligunt, aliquando ha-
bitaverunt; alii, ædes habent. At eos parum in
lingua Græca verſatos dicit Combefiſius, addens,
Patres intelligere, ſic vocatam majorem Ephe-=
ſiorum Eccleiiam à ſuis Patronis & Tutelaribus.
lta certe Cyrillus auctor eſt in Apologia ad
Theodoſium, Epiphaniuſque hæreli LXXVIII,
num. XI ſeriò impugnans, qui ſorores ſpirituales
domi retinerent, ſeque ea in re Joannis exemplo
tuerentur, qui Domini juſſu ad ſe eam aceepiſ⸗
ſet, certa quadam diſtenſatione ; ſubjungitque
Epiphanius: Praterea poſtquam illud ita geſtum
t; & ad ſeſe ilam accepit, non amplins apud
ipſum permanhßt. Paulò poſt ait: As ckm Joannes
interim in Aſiam profeltas ſit, nuſquam tamen B.
Virginem itineris comtitem ſetum illum habuiſſe
Egnificat. Sed inquit Baronius: Complura tradita
habentur ſine ſcriptis. Verum illud de quo agitur,
nuſquam, nili tantùm Interpretis errore. Græci
in Menæis die XKXVI Septembris inquiunt,
accepiſſe Joannem in Cruce Deiparam in ſua,
illique miniſtraſſe uſque ad eias dormitionem &
poſtea ſortitum fuiſſe Aſiam Provinciam. Quæ
ſit ratio, cur illam tardius adierit, curaturus Ec-
cleſiam, quam jam Paulus fundaverat, ut aucter
eſt Irenzuas.
Ex quibus colligitur, quàm inconſideratè 4
quibuſdam ſcriptum, Magdalenam etiam Ephe-
ſi unà cum Lazaro egiſſe; ab aliiſque addirum,
eam ibidem pio fine quieviſſe, auctoritate præ-
ſertim Anonymi, qui deſcribens peregrinatio-
nem S. W'ilibadi primi Eitetenſis Epiicopi eirca
annum ſeptingenteſimum octogeſimnum ſextum
demortui, ait: Tabentes ſalo artus apud Epheſum

B Magdale-
na nun uam

Epheſt Juit⸗

AMſiæ inſulam exponunt, ubi poſtquam ad ſepul-
chrum S. Joannis Evangeliſta ebulliens inde manna

admirantes, lacrymis perfuderunt, poſtquam ſe
ſeptem Dormientibus, & Mariæ MWagdalenæ ibi-
dem requieſoenti commendaverunt. Sed Sancti-
monialis

S E£ C. I.

36 Critica Hiſtorico-Chronologica

monialis Hildensheimenſis ejuſdem Sancti con-

An. Ch. 42. ſanguinea, quæ longé ante Anonymum illum

V.
Eeccleſia A-
fricana ab
Apoſt olis
non inſtitii-
ta,

VI.

Sémon Ma⸗

§. Præſulis vitam & peregrinationem ad Terram
ſanctam deſcripſit, nullam mentionem habet
de B. Magdalena: Iade, inquit ,ambulaverunt in
illum locum, ubi ſeptem Dormientes requieſeunt,

Cs inde ambulaverunt ad Joannem Evangeliſtam

in loco ſpecioſo ſecus Epheſum. Quare verba illa de
B. Magdalena perperam in illud Itinerarium vel
ab Anonymo, vel abalio quopiam Scriptore in-
ſerta.
Ad num. X XXVIII. Schelſtratius Biblio-
thecæ Vaticanæ Præfectus in Diſſert. I de Eccle-
ſia Africana cap. 2. demonſtrat, nullam in Africa
Eccleſiam per Apoſtolos inſtitutam fuiſſe; idque
non tantùm Donatiſtas; ſed & antiquos Patres
communi conſenſu docuiſſe. Tertullianus lib. de
velandis Virginibus, ubi Italiæ, Græciæ, alia-
rumque regionum Eccleſias, quas tranſinarinas
vocat, eas eſſe dicit, qas & ipſi Apoſtoli, vel

Apoſtolici viri condiderunt: illis opponens Ec-

cleſias Africæ, has vocat poſteras illas, innuere
volens poſt Apoſtolos inſtitutas, prout clarè in-
dicat, cũm Hæreticos Afros libro de Præſcri-
ptionibus ad Eccleſias Apoſtolicas remittit. Nec
Salvianus à Baronio citatus contrarium tuetur.
Cùm enim lib. 7. de Providentia, pleraque de
Atfris & eorum civitate primaria Carthagine tan-
quam omni vitiorum cœno inquinata dixiſſet,
cùm illius incolas fornicatione, adulterio, & ſo-
domia fœdatos deſcripſiſſet, quod ſe de Afris,
hoc Apoſtolum Paulum teſtatum ait de Romanis
tam fœda, omnium conſenſu, perpetrantibus;
ac ſubdit: Iu urbe Chriſtiana, in urbe Ecoleſiaſti-
ca, quam quondam Apoſtoli inſtituerant „ quam

paſſionibus ſuts Martyres coronarant, Viri in ſe-

metipſis fæminas profitebantur, &c. Ubi per ci-
vitatem illam Salvianus non intelligit Carthagi-
nem, de qua paulèò antè diſſeruerat, tanquam
ſodomitico populo repletam, fed urbem Ro-
mam, cujus cives Paulus in Epiſtola ad Roma-
nos vitio ſodomitico infectos indicarat; unde
etiam ſequitur: Atque hoc publicè in civitate Ko-
mana, urbe illi- ſumma ac celeberrima. Quoad
Auguſtinum lib. de Unitate cap. 15. agebat is
contra Donatiſtas, qui cùm ſomniarent, Evan-
elio ab Hieruſalem per ceteras terras prædicato,
ob Traditorum crimina tempore Diocletiani Ec-
cleſiam perüiſſe „S& in ſolis Donatiſtis perſeve-
raſſe, errori ſe ſe opponit Auguſtinus, irridetque
Donatiſtarum commentum, & dicit, ſi hoc ve-
rum eſſet, jam Eccleſias Apoſtolorum labore
fundatas periiſſe, & illis neglectis ex Africana
Donati Eccleſia ceteris gentibus, ad quas non-
dum Evangelium pervenerat, eſſe prædicandum.
Quo loquendi modo indicat potiùs Auguſtinus,
Africam non fuiſſe ab Apoſtolis ad Fidem con-
verſam. Quod etiam eodem libro cap. 13. mani-
feſtè tradit. Auguſtino conſentiunt Gregorius
Magnus in Epiſtola XXXII ad Dominicum
Vaithaginentem Epiſcopum, immo & Innocen-
tius primus Auguſtino æqualis in Epiſtola ad
Decentium Eugubinum Epiſcopum, ut videre
eſt apud Schelſtratium laudatam, qui exiſtimat,
Fidem ſecundo Eccleſiæ ſeculo in Africa diſſe-
minatam eſſe.
A. emlel ad LIX. Statuam cum hac in-
ſcriptlone, SI MONI DHOSANCTO, Simo-

gus à Roma ni Mago poſitam fuiſſe, poſt Juſtinum Euſebius,

nis conſecra-

Cyrillus, & alii referunt. Non deſunt tamen

tass non eſt. * 2 . . .
Viri eruditiſſimi, qui Juſtinum hominem Græ-

cum errore deceptum putant, eumque cum vul- 8s & C. I.
garem ac paſſim extantem epigraphen legiſſet, An. Ch. 42:

SEMONI DEO SANCTO, Simonem pro Se-
mone accepiſſe. Certè, inquit Valeſius, in Ani-
madverſ. Euſebianis lib. 2. cap. 13. ſtatua illa
quam in inſula Tiberina viderat Juſtinus, non
ita dudum effoſſa eſt cum hac inſcriptione, S E-
MONISANGO DEO FIDIO. Sangus, Deus
erat apud Sabinos, qui pactis & fœderibus præ-
erat, à ſanciendo dictus. Unde etiam Deus fi-
dius vocabatur à fide; quin etiam per eum jura-
re ſoliti erant Romani. Fefellerunt forſan Juſti-
num Samaritani quidam, qui ſtatuam illam Si-
moni Samaritano poſitam fuiſſe ei perſuaſerunt.
Quaſi verò Romani magum ac præſtigiatorem
adhuc viventem conſecraſſent; aut quaſi Deum
adjecto epitheto Sanctum vocaverint. Juſtinus
itaque aut nominum vicinitate aut falſa relatio-
ne deceptus.
Ad num. LX II & ſeq. Romæ ſecundo Impe-

VII.

„FImperante

rii Claudii anno, ut prodit Dio lib. 6o. ingenti landio fa⸗
fame exorta, Imperator, ut copiæ alimentorum mes ſabe

proſpiceret, portum Oſtiæ extruxit, opus agrè graſſata ℳ

poſt undecim annos abſolutum, quamvis continuis
triginta hominum millibus ſine intermiſſione ope-
rantibus, inquit Suetonius in Claudio cap. 20.
Porro de ea fame hoc anno agit Dio, non quòd
revera tunc inceperit, ſed quòd magis ea tunc
ſævierit. Mediobarbus enim Nummum hujus
Imperatoris exhibet inſcriptum: T I. CLAUDIUS
CXSAR AUG. Cernitur vas frumentarium
ſpicis repletum. In poſtica: PoON. M. T R. P.
IMP. CoS. DES. IT. S. C. Nummus ſupe-
riori anno percuſſus, cùm præſenti Conſul ite-
rum fuerit. Exiſtimavit Baronius hanc famem,
eam eſſe, quam prænuntiavit Agabus Prophe-
ta, de qua Lucas Act. II. & Suetonius in Clau-
dio cap. 18. Sed regnante Claudio, fames ſæpius
graſſata eſt. Prima fames contigit anno Imperii
Claudii primo & ſecundo, ut mox dixi. Extat
apud Mediobarbum in Numiſmatis Imperato-
rum, Claudii Nummus inſcriptus, TI. CrLAu-
DIuIS C£½SAR. Au G. Cernitur vas frumen-
tarium. In poſtica, PoO N. M. T'R. P. IMr. Cos.
II. S. C. Qui Nummus ad oſtendendam Prin-
cipis providentiam hoc anno, quo ſecundum
Conſulatum geſſit, percuſſus ; quemadmodum,
Cuen jam retuli, anno ſuperiori. Propagata ea
ames in annum ſequentem, ut indicat Num-
mus ab eodem Mediobarbo exhibitus, in quo
habetur, TI. CLAuDIUS CZäTSAR Auc.
Repræſentatur vas frumentarium. In poſtica
PoN. M. TR. P. IM. P. P. CoSs. III. S. C.
Secunda fames anno quarto Claudii exorta, ut

Euſebius in Chronico & Oroſius lib. 7. teſtantur.

Ea in ſequentes annos etiam propagata, ut li-
quet ex Joſepho lib. 20. Antiquit. cap. 2. ubi ait,

Helenam Adiabenorum Reginam Hieroſoly-
. .
mam veniſſe, cùm per id tempus civitas gravi

fame premeretur, & multi perirent alimentorum
inopid. Quod anno ſexto Claudii accidiſſe, eo-
dem anno oſtendam. Tertiò Euſebius in Chroni-
co juxta editionem Scaligeri anno Abrahami
2065. qui Kalendis Octobris anni Chriſti XLVIII
