ſuluit, teſte Pacato in fine Panegyrici, tum va-
riis Conſtitutionibus, tum aliis modis. Gotho-
fredus in Chronologia Codicis Theodoſiani
ait, colligi ex Claudiano, Eucherium Stiliconi
Romæ natum, Theodoſio ibi præſente. Theo-
doſius Romàâ digreſſus Mediolanum rediit, ubi
ante ſuum Romam adventum agebat. Baronius
innixus auctoritate Socratis lib. 5. cap. 14. & So-
zomeni lib. 7. cap. 14. ſcribit, utrumque Impe-
ratorem Romæ triumphaſſe. Veràùm tam Socra-
tem, quàm Sozomenum hallucinatos non du-
bito. Certum quidem, Valentinianum Romam
veniſſe; cùm variæ Leges Theodoſio-Valenti-
nianæ in Codice Theodoſiano Romæ datæ le-
gantur, nempe Lex 18. De Hæreticis, data X V
Kal. Jul. Lex. 49. De appellationibus, data VIII
Kal. Aug. Lex. 2. De feriis, data VII Id.
Aug. Lex unica De mancipibus, & Lex II. De
maleficis, datæ X VI Kal. Sept. Lex 5. De Sua-
riis, data X V Kal. Septemb. Lex. 6. De bnariis,
data VIII Kal. Septemb. & Lex 5. De aquæductu,
data V Kal. Septemb. ac denique Lex ultima
Codicis Juſtinianei De ſervis fagitivis, data

VIII Kal. Aug. quæ Leges omnes Romæ ab

utroque Imperatore emiſſæ, & Albino Præfecto
Urbis inſeriptæ.
Hujus Romanæ profectionis teſtis eſt Auctor vII.
Miſcellæ lib. 13. qui ait: Tunc igitur Imperatores Roma etiam
Valetzinianus & Theodoſius peractà victoriâ Ko- alentines:
mam venére. Et poſtquam ſermonem habuit de *** Tigt⸗
variis, quæ à Theodoſio Romæ geſta dicit,
concludit: His altis, relicto Valentiniano Komæ,
ipſe cum Honorio Conſtantinopolim remeavit, Con-
ſulatu Tatiani & Symmachi, IV IUdus Novemb.
anno nempe CCCXCI. Jam anno præceden-
ti Valentinianus Auguſtus Romam venerat. Zo-
ſimus enim lib. 4. pag. 769. ſcribit, Theodo-
ſium dum Theſſalonicæ eſſet, & poſtquam Gal-
lam ejus ſororem uxorem duxiſſet, utrumque
Romam miſiſſe: Juſtinam quidem cum filio & fi-
lia navibus impoſitam & tutò dedutturis tradi-
tam, Romam ablegat : perſuaſus Romanos luben-
tiſſimis animis hos excepturos, quorum à Ma-
ximo voluntates eſſent alienæ. Adeo verum eſt,

Valen⸗

S⁸ g. C. IV. Valentinianum ſemel & iterum Romæ fuiſſe.
An. Ch. 3899. Verùm unus Theodoſius triumphavit, ut cer-
VIII. tos nos reddit Pacatus in Panegyrico, quem Ro-
cn, ,: mæ Theodoſio poſt triumphum dixit. In eo
phavit. enim unicum ſemper Imperatorem alloquitur,
& numero ultimo loquens de iis, quæ Romæ
egit „ ait: Ea verò quæ Romæ geſta ſunt & gerun-
tur, ingeniis permittenda Romanis ſunt qualem
te Urbi dies primus invexerit; quis in Curia fueris,
quis in Roſtris; ut pompam præeuntium ferculorum
curru modò, modò pedibus ſubſecutus, alterno
clarus inceſſu, nunc de bellis, nunc de ſuperbia
triumpharis; ut te omnibus Principem, ſingulis
exhibueris Senatorem; ut crebro, civilique pro-
greſu, non publica tantàm opera laſtraveris, ſeld
privatas quoque ædes Divinis veſtigis conſecra-
ris, remota cuſtodia militari, tutior publici amo-
ris erxeubiis. Profectò, ſi Valentinianum Theo-
doſius triumphi conſortem feciſſet, aliqua hu-
jus rei, aut ſaltem Valentiniani mentio in eo
Panegyrico fieret; cùm tamen ne verbum qui-
dem de Valentiniano Pacatus habeat. Hinc Rufi-
nus, qui hoc tempore vivebat lib. 11. cap. 17.
poſtquam de Maximi tyrannide locutus eſt, ait:
Agfuit Theodoſius propter regni fidem, onitatiſ-
que ac beneficiorum Gratiani memor- & in vin-
dictam totius viribus Orientis inſurgens, ultus eſt
ſanguinem juſtum. Valentiniani quoque impia inter
hac matre defuncta (anno nempe præceden-
ti, ut ex Chronico Imperiali Proſperi anno
CCCLXXXVIIInum. X diximus) Pidem
Catholicam, quam ipſa violaverat, & regnum
tyrannide depulſa reſtituit. Atque ipſe poſteaquam
Romam illuſtri triumpho inveltus eſt, ad propria
rurſus regna remeavit, ubi de unico triumphato-
re loquitur Rufinus.
IX. Ad num. LXIV. Bollandus in Actis Sancto-
Evagrius rum die XVII Januarii in Vita S. Antonii

Epiſe. An- Abbatis, paragrapho nono, oſtendit, Baro-

vochenus, nium in Evagrio, qui hoc anno Paulino demor-

tuo in Epiſcopatum Antiochenſem ſuccefſit, de-
ceptum eſſe ab Interprete Latino Operum Sancti
Baſilii. Nam Sanctus Baſilius in epiſtola 8. quæ
eſt ad Euſebium Samoſatorum Epiſcopum, ait:
3 ραtGüννροο s Eu„ρνοα H+IÜdꝛ–[IαWινπ π Arno;-
Xια , id eſt, Presbyter Evagrius filius Pompeia-
ni Antiocheni. Et tamen Interpres perperam ver-
tit: Senior Evagrius filius Pompeiani Antiocheni.
Qua ex prava interpretatione deducit Baronius,
alium Evagrium illo juniorem eodem tempore
vixiſſe, & ex uno Evagrio duos facit. Jam ipſius
Juliani Imperatoris temporibus doctrinæ opi-
nione clarus erat Evagrius, qui Sanctum Euſe-
bium Vercellenſem Epiſcopum in Italiam re-
deuntem comitatus eſt, ut teſtatur Sanctus Ba-
ſilius in laudata epiſtola. Contra Auxentium
Epiſcopum Mediolanenſem inſurrexit cum San-
ctis Euſebio & Hilario Pictavienſi Epiſcopo,
ut elicitur ex epiſtola 49. Hieronymi, qui & in
ejus comitatu ſe in Syriam profectum indicat
epiſt. 44. ad Rufinum. Denique Vitam Sancti
Antonii Magni ab Athanaſio Græcè vulgatam,
Latinè interpretatus eſt, ut docet Hieronymus
lib. de Eccleſiaſt. Script.
X. Agd num. LXIV. Baronius modè eum pa-
e Eνusgτſ rentem facit junioris Evagrii, qui poſtea fue-
rοονsι . . . . .„*
ſatis eſoctus it Epiſcopus Antiochiæ: ita anno cCCCLXII
pen fuit. numero CCXXVI; modè dicit, haud explo-
ratum ſatis habere potuiſſe, quis infracto ani-
mo Evagrius contra Auxentium ſteterit; ita an-

no CCCLXIXʒnumero XXVII. Rurſus

anno CCCLXXII numero XXVIII, il-

Critica Hiſtorico Chronologica

lum eundem aſſerit, qui olim cum FEuſebio Ver- S4 C IV.
cellenſi in Italiam abierat, & jam ſocius S. Hie- An. Ch. 382.
ronymi peregrinatus ad Sanctum Baſilium in
Cappadociam, indeque in Syriam redierat. De-
nique mox eundem Presbyterum facit, & XLIII
Epiſcopum poſtea conſecratum, quòd in Sancti
Malchi Vita eum Sanctus Hieronymus Papam
appellet. Et tamen unus idemque Evagrius eſt,
qui cum Sancto Euſebio in Italiam profectus,
quique Paulini Epiſcopi Antiochenſis ſucceſſor
deſignatus eſt, ut colligitur ex Socrate lib. 5.
cap. 12. Sozomeno lib. 7. cap. 15. & Theodoreto
lib. 5. cap. 25. Hæc doctè Bollandus, cui ſuffra-
gatur Valeſius in Notis ad lib. ö6. Sozomeni cap.3.
Ad num. LXXII & ſeq. Marius Mercator XI.
in Appendice ad Contradictionem XII Ana- Bonoſus
thematiſmi Neſtoriani ait: Ebionem Philoſophum E opa⸗
. ardicenſis
ſecutus Marcellus Galata eſt: Photinus quoque, fuir.
& ultimis temporibus Sardicenſis Bonoſus, qui a
Damaſo urbis Romæ Epiſoopo prædamnatus eſt. Eſt
Sardica civitas Metropolis Daciæ; ac Macedo-
niæ finitima. Ignoratum huc uſque fuerat, cui
Eccleſiæ Bonoſus præfuiſſet, unuſque M. Mer-
cator nos hoc docuit. Quod à Mercatore dictum
confirmat Capuenſis Synodi decretum, quo
Bonoſi judicio poſtulati cauſa Anyſio Theſſalo-
nicenſi & Macedonibus Epiſcopis demandata
eſt, utique ſecundùm Eccleſiæ Canones, qui-
bus cavetur, ut Epiſcopus quiſque reus à finiti-
mis Coëpiſcopis judicetur, non tamen à ſuis
ſubditis, ſi Metropolitanus ſit. Incertum pariter
fuerat, Bonoſum à Damaſo prædamnatum eſſe;
quod nihilominus pars ſecunda epiſtolæ, quam
Damaſus ex Synodo Romana ad Paulinum An-
tiochenum ſcripſit, probat: Si quis dixerit, Ver-
bum pro humano ſenſu in Domini carne verſatum,
bunc Catholica Eccleſia anathematizat: necnon
& eos, qui duos in Salvatore Filios confitentur,
&cc. Bonoſus enim in eo maximè errabat, quòd
duos in Chriſto Filios confiteretur, æternum
unum, alterum temporalem. Porro, inquit
Garnerius in Diſſert. de Hæreſi Neſtorii cap. 4.
paragrapho 6. quia Mercator prædamnatum ait
à Damaſo Bonoſum, id eſt, priùs damnatum,
quàm hæreſim proderet, ratio ducitur, quâ, ut
cetera deficerent, abjudicaretur Damaſo epiſto-
la ad Illyricianos: neque enim verè diceretur

Pontifex prædamnaſſe Bonoſum; quippe quem

Auctor epiſtolæ ſuàâ ſententiàâ intactum judici-
bus à Synodo electis judicandum relinquat. Ce-
teràùm, epiſtola illa ad Illyricianos perperam Di-
vo Ambroſio adjudicata. Holſtenius in Colle-
ctione Romana eam tribuit Siricio Papæ: an ex
conjectura, vel ex fide alicujus Codicis M S.
incertum; cùm is ſuæ opinionis fundamentum
non prodiderit.
Ad num. LXXVI & ſeqq. Marcellinum in XII.
Chronico ſecutus eit Baronius, quando ſctipſit Serapii
Serapidis templum, totius Ægypti pulcherri- everſio.
mum, Teodoſii Magni juſſu hoc anno ever-
ſum fuiſſe. Verùm illud anno tantùm trecenteſi-
mo nonageſimo primo factum. Sozomenus
enim lib. 7. cap. 16. de Serapio, templo nempe
illo nobiliſſimo loquens, ait: Erat tunc tempo-
ris Dux militum in ADgypto Romanus: Evagrius
verò Præfeltus Auguſtalis erat Alexandriæ. So-
crates lib. 5. cap. 16. de ejuſdem Templi everſione
diſſerens inquit: Præfectus Alexandriæ & Dux
militum Mgypti Theophilo (Epiſeopo Alexan-
drino) ſuppetias tulere. Quare, cùm Lex II. Co-
dicis Theod. De paganis, data V Kalend. Jul.
Aqaileiæ, Tatiano & Symmache Coſ. anno ſc.
cccXCI

— —

X
Nemtl
nilinm

4 ttern

—

—

in Annales C. Baronii.

3F C. IV. cc cXCI, quâ per Dgyptum ſacrificia, adituſ-
An. Ch. 389 que Templorum interdicuntur, inſcripta ſit,
PEvagrio PF. Auguſtali & Romano Comiti Dgyp-
ti; non videtur dubium, quin Serapi exci-
dium ad illum annum revecandum ſit. Præterea
Proſper in Chronico Imperiali recitat hanc de-
molitionem anno vIII Theodoſii Magni poſt
Gratiani necem imperantis. Is autem occiſus an-
no CCCLXXXIII, menſe Auguſto: ideo-
que octavus ille annus, anno Chriſti CCCXC
inchoatus, ſequentique abſolutus.
XIII. Denique Ammianus in lib. 22. pag. 324. De
Hane anno Serapeo, ut adhuc ſtante, loquitur, & tamen
aran len, in lib. 26. pag. 317. Meotherii Conſulis meminit:
magis confr- Hunc autem magiſtratum geſſit Neotherius anno
gaaruy. CCCXC. Non dubito itaque, quin Marcel-
linus in Chronico, ubi toties in Chronologia
Peccat, hallucinatus fuerit. Neque audiendus
Valeſius in Notis ad lib. 5. Socratis cap. 16. di-
cens, Cynegium Præfectum Prætorio cùm anno
CCCLXXXVIII in Xgyptum miſſus fuiſ-
ſet, in mandatis accepiſſe, ut templa Gentilium
everteret, quemadmodum ſcribit Zoſimus lib.
4. pag. 762. & Idacium in Faſtis eo anno trade-
re, id Cynegium exequutum fuiſſe. Nam acci-
dere potuit, ut Cynegius anno CCCLXXXVIII
demortuus omnia Templa evertere non potue-
rit, vel ſeditionem timens ab iſto diſturbando
abſtinuerit. Præterquam quèd Idacius tantùm
4 habet: Simulachra gentium evertit, id eſt, ſta-
tuas, vel denique multa Templa, ſed non om-
nia. Certè ſi omnia Cynegius diſturbaſſet, Con-
ſtitutione II. De Paganis, opus non fuiſſet.

XIV. Baronius refert egregium locum Ennapii in

Prava loei Pdeſio de hujus delubri everſione loquentis;

Eunapii ver- SSS SSSõ .
Fe ependa ſed Junii pravam interpretationem ſequutus

tur. eſt, quam Gothofredus in Commentario Legis
Baron. num. laudatæ II. De Paganis, emendavit: Vix ex hac
1XXVIII. vita migraverat, inquit Eunapius, cùm & cul-
tus numinis apud Alexandriam; && Serapidis
delabrum diſturbata, diſſipataque fuere. Non
KReligio tautum, ſed univerſa fabrica, eum habue-
runt exitum, quem Poeëtarum fabulæ tribnunt Gi-
gantum victoriæ, Simile enim quid Canobii tem-
plis accidit imperante tuuc Theodoſio, Pratorii
Prafelcto T'heophilo, piaculari homine, && Euryme-
donte quopiam, qui
Latée Rex tumidos inter ſavoſque Gigantes
Primatum tenuit.
Venereo tune urbis Praæfecto politico, & Romano
Teypti legiones cum Imperio obtinente, &c. Ve-
rùm Theophilus non Præfectus Prætorio; ſed
Epiſcopus Alexandrinus erat; neque etiam hoc
dicit Eunapius, ſed Oeoρπς ταοαντπſνο eſt,
Theophilo ſe dacemz prabente, vel praſidente. Epiſ-
copi namque Græcis cooασιτπ quoue
oαττMνι, Ut Latinis Præſidere, Præſides, Præ-
ules, Antiſtites dicti; quèòd omnibus notum.
Zoſimus ſané & ipſe Gentilis, hanc quoque,

R—⸗ Thheophilo Epiſcopo inſtante, Templorum

ſtragem lib. 4. pag. 779. perſtringit. Secundèò,
loco horum verborum: Even 3 W wοaννπν
ναο „οον, legendum, Eé ν†ebmRαs ; a ver-
tendum: Evagrio res civiles adminiſtrante. Eva-
grius itaque non Præfectus Urbi, ut perperam
vertit Hadrianus Junius, ſed Præfectus Augu-
ſtalis erat, ut præter Legis laudatæ inſeriptio-
nem, teſtantur Socrates, ac Sozomenus pari-
XvV. ter laudati. „„.ʒ
Templa Gen. Ex citata Lege De Paganis, diſcimus anno
zilium diu CCCXCISerapidis Templum, ſacraque exciſa
Keterunt. fuiſſe Alexandriæ; cùm ea ſub Conſtantio adhuc
H Tom. I.

FT

ſtetiſſent; quod teſtatur vetus Orbis Deſeriptio S£ ½ IV.
ſub eo edita: imò & ſub Theodoſio Magno hujus An. Ch. zpe.
Legis auctore anno CCCLXXXVIIIL, vel
inſequenti, ut teſtatur Libanius in Orat. τ⅜
râ& αραααν à Gothofredo edita, quo tempore &
Romæ quoque hæc ſacrificia ſtetiſſe docet. Quo
ipſo docemur, inquit Gothofredus loco citato,
etiam Orationem habitam ante hanc Legem, ut
& 10. Codicis Theod. De Paganis, datam anno
CCCXCI. Denique Gentiliſmi reliquiæ in
totum ſuppreſſæ anno CCCCLI edicto Va-
lentiniani III & Marciani, ut legere eſt eo an-
no in Annalibus numero ult.

ANNOPERIODI GRXCO-ROMANA 5883. Anno Utbis

OO7 F. ) II. D. 12. April. Indict. 3. Olymp.29r.

JrEsu CHRérXSTI 390. au. s.
SIRICII PAPA 7.
VALENTINIANI JINIORIS 16.
THEODOSII I2. ARCALDII S.

D num. I. Coſſ. Valentinianus Aug. IL., I.
& Neoterius; ille in Occidente, hic in Cof-. é& Pi-
Oriente, ut liquet ex iis, quæ de hoc ultimo cennalia
habet Gothofredus in Proſopographia Codicis alentinis
Theodoſiani. Valentiniani Conſulatus juxta ſe- Iuniorte⸗
cundam Conſulatuum Cæſareorum regulam,
propter nempe ejus V'icennalia, quæ vel anti-
cipavit, aut, quod quandoque contigit, Conſu-

latum anno antequam ea ederet, ſuſcepit.

Ad num. II & ſeq. Cædes Theſſalonicenſis, in II.
qua juſſu Theodoſii ſeptem hominum millia in- Cedes Theſ-
terfecta, rectè hoc anno à Baronio recitata. alonicenſis.
Ruſfiuns enim Magiſter Officiorum tunc erat, ut
teſtatur Theodoretus lib. 5. cap. 18. cui D. Ambro-
ſius exprobravit, quòd tantæ cædis auctor ex-
titiſſet. Rufinus autem præſenti anno hanc di-
gnitatem geſſit, ut demonſtrat Lex 3. Codicis
Theodoſiani De Fabricenſilus, menſe Martio
Mediolano ſcripta.
Theodoretus lib. 5. cap. 77. de ea cæde loquu- III.
turus, ait: 7 heſſalonica civitas eſt ampla & inco- rrn
larum multitudine abundans, ſita quidem in Ma- Tubaditum
cedonia Provincia: ſèd quæ caput eſt Theſſaliæ && erat Theodos
Achaiæ & aliarum plurium Provinciarum, qua ſunt Kio.
Jſub adminiſtratione Præfecti Praætorio Ilyrici. Ait
poſtea, eam cædem patratam occaſione Bathe-
rici, eo tempore Magiſtri militum per Illyricum.
Marca in Diſſertatione de Primatu Lugdunenſi
num.XXKXVII ſcribit, hunc Theodoreti lo-
cum fraudi fuiſſe Viris eruditis, qui iſtius Hi-
ſtorici verba de Præfecturæ Sede ad Theodoſu
Magni tempora trahunt; cùm tamen, inquit, is
Auctor de ſui temporis ſtatu apertè loquatur, id
eſt, anni CCCCL, quo Theſſalonica Præfe-
Goriana dignitate potiebatur. Verùm ipſummet
Virum doctiſſimum hallucinari, manifeſteè li-
quet ex iis, quæ anno CCCLXXX diximus,
jam ſc. ab anno trecenteſimo ſeptuageſimo no-
no Ilyricum diviſum fuiſſe, in Occidentale &
Orientale, & ab eo tempore Ilyricum Orienta-
le, in quo Macedonia & Theſſilonica ſubdi-
tum fuiſſe Imperatori Orientis. Quare ſub
Theodoſio duo Præfecti Prætorio fuere, Præfe-
ctus ſc. Prætorio Orientis, & Præfectus Præto-
rio Illyrici, videlicet Orientalis, & Buthericus
erat hoc tempore Magiſter militum per IUllyri-
cum Orientale. Quomodo enim Theodoſius cæ-
dem illam præcipere potuiſſet, ſi Theſſalonica
ab ejus Imperio non pependiſſet?: Hinc anno
CCCLXXXÄNdata ab e I Kalend. April.
Ccc dum

78

3F,C. IV. qum Theſſalonicæ eſſet, Lex 4. Codicis Theod.

An. Ch. 390

IV.

Zex à Theo-
doſio data

Periit.

De Qusſtionibus, Albuciano! icario Macedoniæ

inſcripta. Theodoſio itaque parebat Macedo-
nia. Mirum, ut id obiter obſervem, eodem an-
no, iiſdemque ſæpe menſibus, Leges à Theo-
doſio directas ad quatuor Præfectos Prætorio,
ad Neotherium nempe, Eutropium, Florum
& Tatianum, ut videre eſt in Chronologia Co-
dicis Theod. anno CCCLXXX: quòèd à Go-
thofredo non animadverſum, & cujus rei cauſa
mihi incomperta.
Antequam D. Ambroſius Theodoſium in Dei
Templum intrare permitteret, juſſit, ut Legem
ſcriberet, quæ furoris ſententias irritas reddat at-
que inanes: & triginta dierum ſpatio maneant
ſeriptæ ſententiæ de cæde ac bonorum proſeriptione,
rattonis judicium expectantes, ut inquit Theo-
doretus citatus cap. 18. Quod& factum fuiſſe ſcri-
bit. Id certè ſtatuitur Lege 3. Codicis Theod.
De pæœnis, quam Caſſiodorus in Hiſtoria Tripar-
tita integram refert, demta ſubſcriptione, exi-
ſtimans, eam Legem ipfiſſimam eſſe, quæ à
Theodoſio hujus cædis occaſione emiſſa eſt. In
eandem ſententiam abiit Baronius, & poſt eum
Gothofredus in illius Legis Commentario. Sed
utrumque deceptum fuiſſie, apud me penè cer-
tum: ejus enim inſcriptio hæc eſt : I MPPP.
GRATIANIS, VALENTINIANUS ET
THEODOSIUIS AAA. FLAVIANO P. P.
ILLYRICIET ITALIXZ: dicitur verò data
XV Kal. Septemb. Veronæ, Antonio & Syagrio
Caſ. anno nempe Chriſti CCCLXXXII.
Quare hæc Lex diverſa ab ea, quam Theodo-
ſius hujus cædis occaſione emiſiſſe dicitur. Reſ-
ondet Baronius, characteres illos temporum
depravatos fuiſſe, & quidem ab aliquo, qui in-
dignè ferret, ea ſuo loco & tempore atque titu-
lo poſita Legi, quibus Theodoſii immane faci-
nus decantaretur. Sed, cùm id ſine teſte aſſe-
rat, ac de nulla alia Codicis Theodoſiani Lege

dici poſſit, ejus conjectura rejicienda. Addit

V.
Sententia
Baronii α
Gothofredi
confutatur.

Baronius, Theodoſium hoc anno Veronæ fuiſſe,
ut liquet ex Chronologia Codicis Theodoſia-
ni. At ex eadem Chronologia conſtat, Valenti-
nianum juniorem anno CCCLXXXII
Patavii & Veronæ fuiſſe, ut Gothofredus fatetur.
Ipſe Gothofredus, ad probandum illorum
charaſterum errorem, utitur argumento ex
Flaviani nomine, ad quem Lex 13. De pœnis, di-

recta, deducto. Fuit, inquit, Flavianus hic

cE Præfectus Prætorio Illyrici & Italiæ per hæc
*omnino tempora anno Domini C CCXC&
cc CCCXCGI, ut docet Lex II. Codicis Theo-
doſiani de fide teſtium. Lex 4. & 5. De Apoſta-
* tis. Lex 2. De Conſtitutionibus Principum. Lex
*c 6. De contrabenda emptione. Poſt Polemium,
* ſc. qui primis adhuc hujus anni CCCXC
*Omenſibus P. P. Illyrici & Italiæ erat, Lege 28.
** Codicis Theod. De speribus publicis, & ante
* Apodemium, qui anni CCCXCII initio
*P. P. Illyrici & Italiæ reperitur Lege 21. Co-
* dicis Theodoſiani De navicularius. Fuit proin-

c de Flavianus P. P. Illyrici & Italiæ poſteriori-

„bus anni CCCXChmenſibus, & anno
CCCXCI. Quamquam Flavianum Præfe-
*Gtum Prætorio quoque reperio Merobaude &
«c Saturnino Cofl. anno CCCLXXXIII,
*Lege 8. Codicis Theod. De deſertoribus, &
*Lege 2. ejuſdem Codicis De his qui latrones.
Ita Gothofredus, qui inde infert, ex hujus Legis
De pœnis, titulo expungendum eſſe nomen
Gratiani jam à ſeptennio occiſi. At ſi Gratiani,

Critica Hiſtorico-Chronologica

Flaviani etiam nomen detendum ellſet; is enim
ſub Valentiniano juniore, non verèò ſub Theo-

8 £ C. I1 V.

doſio, Præfecturam Prætorii geſſit. Laudatæ ita-

que Leges annis CCCXC & CCCXCI
datæ, non ad Theodoſium, ſed ad Valentinia-
num juniorem referendæ, ipſo Gothofredo in
illarum Commentariis teſte. Quare Flavianus
Præfectus Prætorio Italiæ & Illyrici, ſc. Occi-
dentalis, fuit annis CCCLXXXII & cccIxxXIII,
rurſumque anno CCCXCI, imò & aliquot
menſibus anni CCCXCII. Lex enim 20.
Codicis Theodoſiani De petitionibus, inſcripta
eſt Haviano PF. P. diciturque P P. VI UWus
April. Arcadio Aug. II & Kufino Coſſ. anno ſc.
CCCXCII; ideoque emiſſa ea, non à Theo-
doſio, ut perperam Gothofredus, ſed à Valen-
tiniano juniore, qui in vivis fuit uſque ad diem
XV menſis Mani. Docent enim Rufinus lib.
2. Cap. 33. Sozomenus lib. 7. cap. 22. & Pau-
linus in Vita Sancti Ambroſi, FHavianum Præ-
fectum Prætorio fuiſſe, quando Valentinianus
junior trucidatus eſt, ac auctorem extitiſſe om-
nium, quæ adverſus hunc geſta ſunt: qui Scrip-
tores de Præfectura Italiæ loquuntur, ut ex eo-

rum lectione apud Baronium conſtat. Verùm Baron. ann.
anno CCCXC, non Flavianus, ſed Polemius 392. n. X vI

Præfectus Prætorio Illyrici & Italiæ fuit, & qui- &
an. 3932. U.
XXXVII.

dem ab initio anni uſque ad ejus finem. Lex
enim Codicis Theodoſiani 26. De operibus pu-
blicis, data eſt Mediolani VIII Kal. Eeh. Pole-
mio P F. P. Illyrici & Italie. Tum prid. Non.
April. datà Mediolani. Lex 28. ejuſdem Codicis
De operibus publicis, inſcripta Polemio P. P. Il-
lyrici & Italis. Denique X Kal. Jan. data
Mediolani Lex 9. Codicis Juſtiniani De Off-
cio Rctoris Provinciæ, inſcripta Polemio P. P.
Illyrici.
Alium hoc anno IIlyrici & Italiæ Prætorio
Præfectum obtrudit Gothofredus in Chronolo-
gia Codicis Theod. ſc. Neotherium, quòèòd Lex
3. Codicis Theod. De Theſauri, quæ dicitur
data VI Non. Mart. Conſtantinop. inſcribatur
Neotherio P F. P. & Lex 7. ejuſdem Codicis De
curioſis, data loco non expreſſo V Kal. Qun.
inſcribatur Neotherio P F. P. Sed cuùm Lex
illa De Theſauris, data ſit Conſtantinopoli,
non dubium quin ad Theodoſium M. referen-
da ſit, ideoque & Lex laudata De curſu publi-
co. Hæret Gothofredus in Commentario hujus
ultimæ Legis, ſub quo Imperatore Præfectus
Prætorio Neotherius fuerit, & cujus Præfectu-
ræ Prætorianæ, quod Symmachus lib. 5. epiſt.
38. hunc Meotherium, hoc anno Conſulem in
Occidentis partibus, & quidem in Italia fuiſſe
oſtendere videatur, concluditque, ſe hanc rem
in medio relinquere. Sed, cùm Theodoſius Le-
gem citatam De Theſauris, ad Neotherium mi-
ſerit, & aliquas alias Leges ad Tatianum PF. PD.
non dubito, quin hic Præfectus Prætorio Orien-
tis fuerit, Meotherius verò Præfectus Prætorio
Illyrici Orientalis. Et ratio eſt, quia Lex ulti-
ma Codicis Theod. De Tutoribus & Curatori-
bus, dicitur XII Kal. Feb. dat. Mediol. Tatia-
no PF. P. & poſt vI Nonas Martias, (quo
die Lex citata De Theſauris, directa eſt, ad
Neotherium PF. P.) ſequentibus menſibus Theo-
doſius Magnus varias Leges inſcribit Tatiano
Præfecto Prætorio. Quare uno eodemque tem-
pore Tatianus & MNeotherius Præfecturam geſſe-
re in diverſis Imperii Orientalis partibus, in
Oriente ſc. & in Illyrico Orientali. Quoad Sym-
machum, is quidem indicat, Weotherium Con-
ſulatus

ſeqq. &

VI.
Badem ſen-
tentia rur-
siues refeki⸗

tisr.

——

lan

a,
lal
hyi
kat̃

in Annales C. Baronii.

58. C. IV. ſulatús poſſeſſionem Mediolani iniiſſe; ſed fa-

An. Ch. 390. um id quia Theodofius, qui eum Conſulem

Orientalem deſignavit, toto hoc anno & ma-
jori parte ſequentis in Ttalia fuit.
VII. Ahpodemins verò fuit Præfectus Prætorio
Diviſio II- Orientalis, non verò Præfectus Illyrici & Italiæ,
Hriri ante ut ſibi perſuaſit Gothofredus, qui exiſtimavit,
Valentiriani XI. . h . lum diviſum fuiſte
jun. pecsm Ulyricum ioc tempore nondum divi um fuiſſe.
facta. Lex enim 20. Codicis Theod. De Naviculariis,
inſcripta eſt, Apodemio PF. P. Illyrici & Aſric.
diciturque data V Kal. Mart. Conſtantinopoli
Arcadio A. II & Rafino Coſſ-. anno videlicet
Chriſti CC CXCI.I. Ubi hæ voces, & Afric.
abdicandæ, non verò earum loco vox haliæ ſub-
ſtituenda, ut perperam Gothofredus. Cùm enim
ea Lex data ſit Conſtantinopoli, & quidem
paulò ante mortem Valentinian jun. die X v
Maii illius anni occiſi, non dubium, quin ad
Theodoſium Magnum pertineat, ut ipſemet
Gocthofredus fatetur. Poſt Valentiniani junioris
cædem duæ aliæ Leges ad Apodemium PF. P.
per Illlyricun à Theodoſio miſſlæ: Lex nempe
12. & I3. Codicis Theod. De Legatis. Prior, da-
ta V Aug. poſterior, IV Idus Septemb. Cùm au-
tem eodem anno CCCXCII Favianus, ut
jam oſtendi, Præfecturam Prætorii Italiæ & II-
lyrici, ſc. Occidentalis, geſſerit, & Apodeniitis
ante diem XV Maii Valentiniani junioris emor-
tualem, Illyrico, nempe Orientali, Ppræfuerit,
ut ex tribus Legibus mox citatis planum fit, ac
poſt diem XV Maii Præfectus Prætorio Italiæ
& IIlyrici fuerit, intelligimus, FHavianum au-
ctorem cædis Valentiniani, Præfectura indi-
gnum à Theodoſio judicatum, Italiamque &
ſolidum Illyricum Apodemio commiſſa finſſe.
quo vel ſolo argumento conſtat, diviſionem
Illyrici in Orientale & Occidentale factam eſſe
ante necem Valentiniani junioris, ſecus ac cre-
didit Gothofredus. Neque enim poſt peremtum
Valentinianum Theodolſius Imperium partitus
eſt, ſed Eugenius Vyrannus Occidenti præfuit,
nominatimque Galliis; Theodoſius verò cereris
orbis Romani regionibus. Ex quibus tandem
omnibus concludendum, Flavianum currenti
anno non fuiſſe Præfectum Italiæ & Illyrici.
ideoque nec legem 1z. Cod. Theod. De pœnis.
eam eſſe, quam poſt cædem Theſſalonicenſem
Theodoſius M. emiſit. Cùm enim MWeotherius
currenti anno Præfectus Prætorio III yrici Orien-
talis fuerit, Lex illa Theodoſii quæ periit,
ad eum dirigi debuit.
VIII. Gothofredus, ut oſtendat, Legem illam
Tam abanne Theodoſianam aliam non fuiſſe, quàm præfatam
CccLXIV De pœnis, alterum argumentum adducit „ de-
,W. 1. ductum ex Præfectura Prætoriana III yrici & Ita-
Drici memo- liæ „quam dicit, non memorari ante annum
rata. Chriſti CCCLXXXVII: ex qno infert:
Legem illam De pœnis, inſcriptam Flaviano
Præfecto Prætorio Italiæ & Illyrici, datam eſſe
poſt illum Chriſti annum, non verò an-

no CCCLXXXII. Verùm ea regula, quam

Vir doctiſſimus ſtatuit, etiam in Com-
mentario Legis 2. Cod. Theod. De Conſtitutio-
nibus Principum, vera non eſt; cum ex iis,
quæ ipſemet in eodem Commentario refert,
conſtet, annis Chriſti CCCI XIV, CCCLXV,
CCCLXVI & duobus ſubſequentibus
unum eundemque Præfectum Prætorio præfuiſ-
ſe Italiæ, IlIlyrico, & Africæ, exindeque annis
CCCLXXVII & tribus inſequentibus.
Fallum etiam illud quod ibidem ponit: Càam
Wricum Ealiæ ſociari per hac tempora (anno ſc.
Tom. I. J

179
CCCXCIII,ͦ quo ea Lex De Conſtitutio- S . C. IV.
nibus Principum, data) videmus ante Arcadium An. Ch. 390.
&S Honoriun, Fermè, de autroque Alprico, ſeu ani-
verſo; id accipienduns eſt, quod utique ſul, eo-
dem Occidentis Imperatore, & ſab eadem ad-
miniſtratione conianbtum erat: ſub Conſtante
primdlm, dein ſub Palentiniano ſemore, tandem
ſub Valentiniano juniore & Gratianc. Nam
Iuyricumn in Occidentale & Orientale anno
trecenteſimo ſeptuageſimo nono diviſum fuiſſe,
certis argumentis me demonſtraſſe exiſtimo,
tam anno trecenteſimo octogeſimo, quâm cur-
renti. Præterea ex mox dictis liquert, Apode-
mium Præfectum Prætorio IIlyrici Orientalis,
ſimpliciter & abſolutè vocari Præfectum Præ-
torio per Ilyricam. dicut itaque poſt Theodo-
Eune M. Illyricum abtolutè poſitum plerumque
de Orientali intelligitur, ut ex multis Codi-
cis Theod. Legibus Patet; ita & non raroò poſt
ejus Imperii initium de Illyrico Orientali vox
illa explicanda. Alia argumenta, quæ Gotho-
fredus in medium profert, aliud non probant,
quàm cædem Theſialonicenſem Præſenti anno
Perpetratam efle: qua in re neque 4 Baronio,
neque ab eo diſſentimur.
Sed hanc Legem De pœnit, aliam eſſe à Theo- 1I2.
doſiana poſt eam cædem lata, ejus ſubſcriptio Vr per XXX
manifeſté oſtendit: data eſt enim menſo Au- iee ente⸗
Zuſto, non verôò, ut Baronius memoriæ lapſu , Ehete;
icribit, menſe Septembri. Theodoretus quippe peslentiniano
lib. 5. cap. 18. ubi cædem Theſſalonicenſem nar= & à Theodo-
ravit, ait: Longo poſt bempore elapſos olto enim ſio ſtatutum.
nenſeès eſſerant: Ser vatoris noſtri natälis dies
advenit. Addit Theodoretus, cùm tunc Theo-
doſius ad Eccleſiam veniſſet, petiiſſe ab eo D.
Ambroſium, ut ſcriberet Legem, quæ furoris
ſententias irritas zeddat atqité inanes; 6g riginta
dierum ſpatio maneant ſeriptæ ſententiæ de cæde
ac bonorum proſoriptione, rationis judicium givpe=
antes; & ſtatim Imperatorem Legem fſcribi
præcepiſſe, eamque manus ſuæ ſubſeriptione fir-
maſſe. Quare cædes Thellalonicenſis accidit
circa menſem Maium præſentis anni, & Lex
Theodoſiana, quæ ad nos non pervenit, data
eſt circa finem menſis Decembris, idque Me-
diolant, ubi Theodoſius conſtitit ad menſem
ferme Auguſtum, ut patet ex Legibus Codicis
Theod. hoc anno datis. Valeſius in Notis ad
Theodoretum lib. §. cap. 18. exiſtimat, hanc Leg.
13. De pœnis, primùm quidem latam fuiſſe à
Gratiano annis octo ante ſtragem Theſlaloni-
cenſium, poſtea verò hujus occaſione renovatam
à Theodoſio: priorem tamen titulum Legis
ſemper remanſiſſe, qui Gratiani nomen præ-
ferebat. Verùm hæc conjectura non admittenda,
quia Italia, ubi ea Lex De pæœnis, data, non
Gratiano, ſed Valentiniano juniori parebat,
ideoque & ab eodem Valentiniano ea Lex lata.
Præterea inſcripta eſt, ad FHavianum Præfedum
Prætorio Italiæ & IIlyrici, nempe Occiden-
talis, atque ita ad Theodoſium nullo pacto
referri poteſt. Gothofredus in Commentario
laudatæ Legis De pœnis, ſeribit: Putabam ipſe
aliquando hancg Legem Valentiniano juniori tri-
buendameſſe, ut ita & Theodoſius ſuo tempore, &
Valentinianus ſuo, de differenda in triceſiman
diem pœna erxtra ordinem 4à Principe imperata
aliquid conſtituerit. Sed alia piihi nuac ſtat ſon-
tentia, & c. Conjectura tamen quæ Viro do tiſ-
ſimo in mentem venit, omnino retinenda „cuùm
ea ſola hæc difhicultas explicari poſſe videatar.

A num. XXX V ad XLVIII. Hoc qui- X.
. ccc 2 ein Concil ium

580 Critica Hiſtorico-Chronologica

S 5Æ C. IV. dem anno Concilium Mediolanenſe celebratum,
An. Ch. 90 ut liquet ex epiſtola S. Ambroſii 28. Sed an Jo-
. Tanen. vinianus in eo, vel in alio Concilio damnatus
fuerit, incertum. Proſper tamen in Chronico
Imperiali, anno ſeptimo Theodoſii Magni poſt
Gratiani mortem regnantis, præſenti nempe,
inſinuat aliam hujus Concilii cauſam; ait enim:
Ingens inter noſtros contentio oborta: quòd ſoili-
cet Epiſcopi, qui ab Haæreticis depulßi fuerant, nol-
lent his ab Imperatore dejectis, alios quam ſe ſub-
ſtitui Sacerdotes. Videtur loqui Proſper de Epiſ-
copis, de quibus alter Proſper in Chronico
Conſulati ſub præcedentis anni Conſulibus ſcri-
bit: lhacius & Urſacius Epiſcopi ob necem Priſ-
cilliani, cujus accuſatores fuerant, Eccleſiæ com-
munione privantur. Hermantius lib. 7. Vitæ
Sancti Ambroſii cap. I. hunc Proſperi locum ad
Concilium Mediolanenſe explicandum affert,
ex quo cum priori Chronici Imperialis, quod
Hermantius non recitat, aliquid in re obſcuriſ-
ſima ſtatui poteſt. Legendus Baronius anno
CCGCv num. Lv. & ſeq. ubi de Concilio Tau-
rinenſi, & Acta primi Concilüi Toletani anno
cCCC celebrati, in quibus de Pricillianiſtis in
Concilio Mediolanenſi, præſenti nempe, dam-
natis agitur. Ex illis omnibus aliqua hujus Con-
cilii Hiſtoria concinnari poteſt. Certè Sulpi-
cius Severus, qui anno Chriſti CCCC Hi-
ſtoriam ſuam abſolvit, ait, turhas illas inter
Epiſcopos jam à quindecim annis etiam tum
perduraſſe.
XI. Ad num. LxvVII. Ceterùm Lex I. Codicis Theod.
Thyeodoſii De Monachis, lata non eſt occaſione Joviniani-
Lex de Mo- ſtarum, qui & Monaſteriis ejecti, in urbibus
vachis. tamen cum habitu monaſtico vagabantur. Nam
præterquam quèòd, ut inquit Gothofredus in
nuju; egis Commentario, hæc Lex ad Orien-
tem pertinet (ubi Tatianus, cui ea inſcribitur
Præfectus Prætorio erat) non agitur in ea de
Monaſterio ejectis, verùm de quibuſcumque qui
ſub Profeſſione Monachi reperiebantur, id eſt, de
omnibus qui monaſticam vitam profitebantur,
interim tamen Civitates frequentabant, ut
oſtendit Lex 2. ejſuſdem Codicis De Monachis, quàâ
poſt biennium memorata Lex abrogatur. Quare
hac lege Monachi quicumque, non pœnæ loco
ad deſerta loca & ſolitudines conferre ſe ſe ju-
bentur, ut credidit Baronius; verùm pro Vitæ
ſuæ inſtituto eò redire. Denique pertinet hæc Lex
ad Monachos, ſive Eremitas, cujuſmodi-in £gy-
pti potiſſimum, Syriæque ſolitudinibus, aliiſ-
ve agebant, deſerta loca & vaſtas ſolitudines
ſequentes. Qua de re plura Gothofredus in
hujus Legis Commentario.
XII. Ad num. LXXV. Marcellinus in Chro-
Gallam in. nico ſub hujus anni Conſulibus ſcribit: Galla
ter & Ar- Theodoßi uxor ab Arcadio privigno ſuo ejelcta eſt.
cadium diſ- Obeliſèus in circo poſitus eſt: columna haud longè
ſinm. ab Eeccleſia conſtituta eſt, quæ argenteam Theodo-
ſi Magni ſtatuam ferens hatctenus contemplatur.
Baronius, qui in Annalibus hæc verba recitat,
ait, Gallam hoc anno demortuam, & ab Ar-
cadio ſepultam; quæ profectò Marcellinus non
dicit. Imèò Zoſimus pag. 776. Valentini ani ju-
nioris morte, quæ anno cccxcr accidit, nar-
rata, ait: Univerſis hiſee Theodoſio Principi eodem
tempore renuntiatis; uxor eus Galla, fratrem de-
plorans, Regiam univerſam conturbata. Mortua
eſt autem Galla anno cccCxCIV, quo Theo-
doſius ad vindicandam Valentiniani junioris
mortem Conſtantinopoli digreſſus eſt, teſte Zo-
ſimo pag. 777. Conjungem ipſius Gallam parturien-

tem mori contigit, infantis onere cum vita depoſito. S £ C. IV.
Obeliſeus ille qui hactenus Conſtantinopoli viſi- An. Ch.391.
tur, Vicennalium Valentiniani occaſione Theo- 39*½
doſio poſitus: nam Imperatoribus hujuſmodi
ſolennia in Occidente exhibentibus, in Orien-
te obeliſci erecti, Eccleſiæ dedicatæ, ſimilia-
que peracta & vice verſa.

ANNOPERIODI GRXCO -ROMAN& 5884. Anno Urbis

1144.
O 8. E. ) 12. P. 6. April. Indict. 4. Olymp. 292.
JEsu CHRISTI 391. Reusdnm
SIRICII PAP 8. ymnp. 52

VALENTINIANI JuINIORIS 17.
THEODOSII I3. ARCAPDII 9.

D num. I. & ſeqq. Coſſ. Tatianus, & O. I.
Aurel. Symmachus; prior Orientalis, ut Conſulea
ex Legibus Codicis Theodoſiani patet: poſte-
rior Occidentalis, cujus variæ epiſtolæ ad nos
pervenere.
