tùm Conſulatum ſuffectum geſſere, licèt eos
Confules ordinarios fuiſſe Dodwellus perpe-
ram arbitratus fuerit; non advertens in iiſdem
Faſtis non rarò Conſules ſuffectos pro ordina-
riis obtrudi.
. VII. Per hæc verò tempora Conſules ſuffectos
8 Conſules creari ſolitos certum eſſe debet, cùm Conſula-
4 ſieffedi uſque tus à Licinio currenti anno geſtus ſuffectus tan-
S *d Cpolim tum extiterit, ut numero præcedenti demon-
8 4 H ſtravi. Conſules autem ſuffectos Diocletiano &
ir. dentur, Maximiano Herculio imperantibus adhuc vi-
. guiſſe oſtendit ſecundus Conſulatus Fauſti ſor-
o dinarius anno CcXCVIII, & ſecundus Titia-
or⸗ ni anno c ccI, etiam ordinarius ab utroque
nin geſtus, quorum prior Conſulatus nonniſi futſe-
. ctus aut honorarius fuit, cùm in nullis Faſtis
us, legatur. Quòd ſi primus Licinii Auguſti Con-
S. ſulatus ſuffectus fuit, non dubium, quin &
t- ſecundus Maximini Auguſti ſuffectus etiam fue-

— —

„

R N

V.
t Ofini lon⸗
iruria ceh.
r futtat⸗
I

la

rit. Quod Conſulatůs genus duraſſe videtur
Ir. uſque ad Conſtantinopolim conditam, Conſu-
ri- Tom. I.

.

1,

nſul

in Annales C. Baroni.

Galerius Maximianus in Nummis junior Augu-

353

leſque ordinarios à Conſtantino tunc ànnuos S *½ C. 1*
redditos. An. Ch. z1t=
Ceterùm KRufinus ille, qui hoc anno cum Ea⸗- VIII.
ſebio Conſul ordinarius in Italia fuit, alius eſt Quinquen-
à Rufno Aradio anno ccc1V Urbis Præfecto; "alis Imp
ut ex iis; quæ hoc anno, num. I. in medium ad-
duximus, manifeſtum fit. Doctè porrò obſerva⸗
vit Card. Noriſius in literis ad me nuper ſerip-
tis, in titulo laudato decreti à Galerio Maxi=
miano dati, Inperatoris titulum juxta numerum
victoriarum multiplicari: ſi enim numeres vi-=
Gtorias, è quibus eum titulum iteravit, invenies
eas eſſe x 1X; cùm tamen Galerius Maximianus
ibidem Imp. XIXappelletur; ubi ritulus Im-
Peratoris, qui Imperii initio Auguſtis dabatur;
etiam antequam hoſtes viciſſent, in ſummam
confertur. Galerii Maximiani, Licinii, & Maxi=
mini Conſulatus juxta ſecundam Conſulatuum
Cæſareorum regulam ſumtus: In hunc enim an-
num Imperii Cælarei Galerii Maximiani Vi-
cennalia incidebant, quæ tamen in annum ſe-
quentem diſtulit, ut mox ex Lactantio videbi=
mus, Conſulatu interim ſuſcepto: Incidunt & .
in hunc annum Quinquennalia Imperii Oæſareĩ
Licinii & Quinquennalia Imperii Auguſtei Ma=
ximini, & ex Conſulatu ſuffecto ab utroque
inito intelligimus, utrumque exeunte anno
eCCVIIAüguſtum appellatum fuiſſe; Liciniui
enim non multèò poſtquam Cæſar renunciatus
eſt, Auguſteam dignitatem obtinuit. Quemad-
modum itaque Gallienus junior Cæſar anno
Quinquennalibus ſuis addicto Conſulatum ſuf-
fectum capeſſiit, ita Maximinus & Licinius hoc
anno, quo ſimilia ſolennia edere debebant, Con-
ſulatu ſuffecto contenti fuere. H
Exhibuit & Quinquennalia 122

Auguſtei Imperii

Conſtantinus;, & in Galliis, ubi imperabat, Ma- Conſfanti-

ximi nomine inſignitus eſt. Mediobarbus enim *“s Mairz:
pag. 462. Nummum Conſtantinmi produceit in- ncr. en agi
ſcriptum: Conſtantini producit inſcriptim:
CoNSTANTINUS P. F. Au G. in poſtica: Vo-
TIS V. MuLT. M. P. TR. id eſt, percuſſa;
ſcilicet moneta, Treviris. In duobus aliis ibi-
dem recitatis habetur: IM P. CONST ANTI=
NuS MAX P. F. AuG. in poſtica: VOTISV-
MuLT. X. VICTOüK. in alio: CONST AN-
TINUIS MAX. AuG, in poſtica: VOTIS V.
MuLT. X. Si prior Nummus, in quo Maximus
non dicitur, Imperii ejus Auguſtei initio cuſus
non eſt, non dubium, quin ad annum præce-
dentem, quo eum Imperii Cæſarei Quinquen-
nalia dediſſe ibidem diximus, pertineat. Sed
quidquid hac de re ſit, Conſtantinus in Quin-
quennalibus hoe anno celebratis, Maximi ti-
tulum in Galliis accepit, quem Romæ nonniſi
anno ſequenti poſt devictum Maxentium, ur
optimé Mediobarbo obſervatum, obtinuit.
Duos enim poſtremos Nummos in Quinquen-
nalibus percuſſos cerrum; cùm ipſo Imperii ini-
tio ob Galerium Maximianum ſeniorem Augu-
ſtum tunc valde formidandum, Maximi nomen
Conſtantinus ſibi attribuere auſus non fuiſſet
Eboraci, ubi purpuram induit; unde & literas
laureatas ad Galerium Maximianum, ut ſuam
nuncupationem gratam habere vellet, miſiſſe di-
ximus. Porro de præcedentium Auguſtorum
more Conſtantinus in hac feſtivitate novum ti-=
tulum aſſumſit.
A num. III ad X V. 8. Luciani Presbyteri X.
Antiocheni martyrium anno tantùm ſequenti 5 Tuerzn
contigit. Cum enim paſſus ſit ſeptimo JanuariiWias
Gg z die

XI.
An in hare-
ſim incide-
rit.

XII.
Puit longo

bempore

us.

ſchiſwati-

354

3X C. IV. die & poſt S. Petri Alexandrini necem, quæ hoc
An. Ch. 311. anno die xXX7 Novembris accidit, non dubium,

quin Lucianus anno tantùm ſequenti martyrio
coronatus fuerit. Unde rectè Euſebius & Hiero-
nymus Luciani martyrium ſub Maximino po-
ſuere, quòd Baronius in Notis ad Martyrolo-
gium Romanum etiam ſcripſerat, & Meta-
phraſtem & Suidam, qui eum ſub Maximiano
occubuiſſe ſcribunt, jure merito reprehenderat;
quos tamen poſtea perperam in Annalibus ſe-
cutus eſt. Neque enim Lucianus ſub Galerio
Maximiano currenti anno demortuo pati potuit,
ſi ejus martyrium anno ſequenti comtigit. Euſe-
bius lib. S. cap. 13. illud retulit; ſed turbato os-
dine temporum lib. verò 9. cap. 6. diſtinctiùs no-
tat tempus, quo occiſi ſunt Petrus Epiſcopus
Alexandrinus & Lucianus, ut obſervat Valeſius
in Notis, nempe ſub Maximino, & quidem Ni-
comediæ, in qua tunc civitate Maximinus mo-
rabatur, & poſtquam jam Lucianus morti tra-
ditus fuerat. Ruinartus in Actis ſinceris Marty-
rum pag. 561. hanc opinionem, quam cum Va-
leſio jam ſecutus fueram, amplectitur licet me-
moriæ lapſu neutrius meminerit.
Non tantüm Baronius, ſed etiam Schelſtra-
tius in Diſſert. III de ſacro Concilio Antioche-
no cap. 2. aliique Viri docti S. Lucianum ab
hæreſeos ſuſpicione liberare conati ſunt; ſed
cùm nihil præter conjecturas ſuas afferant, fides

non videtur deneganda S. Alexandro Epiſcopo

Alexandrino, qui in epiſtola ad Alexandrum
Cpolitanum Epiſcopum à Theodoreto lib. 1. cap.
4. relata, poſtquam de Paulo Samoſateno An-
tiochiæ Epiſcopo locutus eſt, ait: Cui ſuccedens
Lucianus pluribus annis à communione trium

Epiſeoporum ſeſe abjunit. Cauſa itaque ſchiſma-

tis Luciani fuit doctrina Pauli Samoſateni, quam

defendebat; cujus gratiâ diu leparavit ſe à tribus

Epiſcopis Antiochenis, Domno ſc. Tymæo, ac
Cyrillo, qui ſibi invicem ſucceſſeère. Certè Theo-
doretus, poſtquam hanc Alexandri, qui Lucia-

ni temporibus vixit, ejuſque doctrinam ac diſ-

cipulos apprimè noverat, epiſtolam retulit, di-

ſertè affirmat, eum nulla in re mentitum eſſe,

ſed veritatem ingenus protuliſſe. Accedit teſti-

monium Epiphanii in hæreſi 43. quæ eſt Lucia-

niſtarum, ubi Lucianum hunc, de quo loqui-
tur Alexander, Arianæ hæreſi patrocinatum
fuiſſe, & ab Arianis pro Martyre habitum ſcri-
bit. Præterea diſcipuli ejus, quos recenſet Phi-
loſtorgius, quique ſe Conlucianiſtas vocabant,
Ariani erroris labe omnes infecti fuere.
Sed videamus quid de illo narret Alexander.
Ait primò, Lucianum ſucceſſiſſe Paulo Samo-

ſatenſi, id eſt; erroris illius ſucceſſorem fuiſ⸗

ſe. Illum autem familiarem fuiſſe Pauli Samo-
ſateni credibile eſt; fuit enim & ipſe oriundus
ex urbe Samoſatenſi, (quæ urbs Syriæ ad Eu-
hratem fluvium) ut legitur in ejus Vita. Et
cùm Paulus ex ea urbe ad Antiochenſem Epiſ-

copatum evectus eſt, Lucianns quoque Eccleſiæ

Antiochiæ Presbyter fuit. EÆtas quoque utriuſ-
que in idem ferè tempus incurrit; Paulus enim
Aureliani temporibus depoſitus eſt, & poſt de-
oſitionem diu ſuperſtes vixit. Ponamus ergo,
illum ad Cari uſque tempora perveniſſe, ab hinc
ad martyrium Luciani anni funt plus minus vi-
ginti quinque. Ex quo apparet, Paulum ac Lu-
cianum eodem oppido ortos & ejuſdem urbis
Sacerdotes, iiſdem quoque vixiſſe temporibus.

Critcica Hiſtorico-Chronologicza

Ceterùm hujus verbi, æανοανοαααυσασρρι 7ρταα
Snoxtweoy, vim non intellexêre Interpretes; quos
ſecutus Baronius ad annum CCCXVIII KCri-
bit, Lucianum à tribus Epiſcopis ſibi continuè
ſuccedentibus, Eccleſià ejectum fuiſſe. Atqui
hoc non dicit Alexander, ſed tantùm ait, Lua-
cianum ſchiſma feciſſe in Antiochenſi Eccleſia,
& ſub tribus Epiſcopis ſibi continuè ſuccedenti-
bus Collectas ſeorſum celebraſſe. Id enim ſigni-
ficat vox ρισνα—ννιν„οσ.1aque Epiphanius Scho-
laſticus non malè hunc locum interpretatus eſt

hoc modo, cui ſuccedens Lucianus, extra Syna-

gogas manſit plurimo tempore, ut oſtendit Vale-
ſius loco laudato, ex quo hæc accepimus, qui
addit, laudandum quidem eſſe Baronium, qui
Martyrem Chriſti nefandæ hæreſeos ſuſpicione
liberare conatus ſit, ſed veritatem cunctis rebus

anteponendam eſſe. TCandem verò ad unitatem

Eccleſiæ reverſus eſt Lucianus, ut ex Alexandro
colligitur. Neque enim eum uſque ad exitum
vitæ in ſchiſmate manſiſſe ſcribit, ſed tantùm
longo tempore ſeparatum fuiſſe. Luciani Acta à
Bollando in Actis Sanctorum die VII Januarii
illuſtrata.
Anum. XXIX ad LXI. Galerii Maximiani

§ Æ & IV.
An. Ch. 311.

XIII

Auguſti interitus hoc anno in Faſtis Idacii con- Exactiones

ſignatus; ideoque & à Baronio accuratè recita-
tus. Sed tempus ſignantiuùs explicat Lactantius

Galerii Ma⸗
ximiani Vis=
cennalia ms-

in libro de Mortibus Peſecutorum, & multa quæ qitantis.

hactenus nos fugerant, in lucem profert. Capite
itaque ʒ1. poſtquam jam Maximiani Herculii ne-
cem narravit, ait: Ab boc Deus Keligionis ac
populi ſui vindex, oculos ad Maximianum alte-
rum tranſtulit, nefandæ perſecutionis anttorem, ut
in eo etiam vim majeſtatis oſtenderet. Jam de agen-
dis & ipſe Vicennalibus cogitabat . gqui jamda-
dum Provincias afflixerat auri argentique indi-
Kionibus factis, quæ promiſerat redderet, etiam
in nomine Vicennalium ſecurem alteram afflixit.
(locus ille corruptus) Qua vexatione generis hu-
mani exattio celebrata ſit, maximè rei annonariæ,
quis enarrare dignè poteſt ? Oficiorum omnium
milites, vel potius carnifices ſingulis adharebant,
cui prilis ſatisfieret, incertum, veniam non haben-
tibus, nullas abſtinendi multiplicis cruciatus, niſi
exhiberetur ſtatim quod non erat. Multis cuſtodiis
circumſepto nulla reſpirandi facultas, nullo tem-
pore anni vel exigua requies:freJuens ſuper iiſdem
bominibus, vel ipſis udicibus, vel militibus Zudi-
cum pugna, nulla area ſine exactore, nulla vinde-
mia ſine cuſtode, nihil ad victum laborantibus re-
liétum. Quæ quantò tolerabilta ſint, eripi à labore
hominum cibos labore quæſtos, tamen tolerabile
aliquo modo vel ſpe futurorum. Quid veſtis omnis
generis, quid aurum, quid argentum? Nonne hac
neceſſe eſt ex venditis frutctibus comparari ? Unde
igitur hoc, dementiſſime Vranne, præſtabo, chm
omnes fructus auferas, univerſa naſcentia violen-
ter eripias? Quis ergo non bonis ſuis everſus eſt,

ut opes quæ ſub Imperio ejus fuerunt, conraderen-

tur ad Votum, quod non erat celebraturus!? Ex
verbis iſtis, ut id obiter obſervem, liquet, quantâ
pompâ Vicennalia & id genus feſta/ab Impera-
toribus ederentur, cm in eum finem ingentes
exactiones fieri ſolerent. Liquet ſecundèò, Gale-
rium Maximianum Imperii Cæſarei Vicennalia
non celebraſſe, licèt, ſi anno legitimo exhibita
fuiſſent, currenti, in quo ſextus à celebratis
Quncecennallbus incipiebat, edenda fuiſſent.

um capite 33. Lactantius ait: ZJam decimus

S oaναν⁰ Morbus CG

XIV.

36

lerii
miani.
Baron.
&

XV.
lteritg⸗
Galeri Ma.
zimiani
Baronnum,
M,

46 .
Ch zu.

XIIE
Exactiopes
Galerüi Ma⸗
ximiani Fia
lennaliamt.
Aitantit.

⸗
S,
ren⸗
Ex
Nta
elx⸗
ntes
gle⸗
Alia
bit⸗
ratis
en .
Muri 66
ℳ

Galeri Ma- Jeſi

—

in Annales

3½ E. 1I V. & ℳaνναοOτοoe (ejus nempe Imperii Crxſarei

An. Ch. 311. Kalendis Martiis anni ccXGII initi) agebatur,

lerii Maxi oim percuſſit enn Deus inſanabili plaga. (ideoque
eant.

Baron. num. Ahnno CCαιW°ον, quo annum XV III inchoavit)
xxx & ſeqq. Naſcitur ei ulcus malum in inferiori parte genita-
lium, ſerpitque latius. Medici ſecant, ocurant, ſed
inductam jam cicatricem, ſeindit vulnus, & rupta
vend, ſuit ſanguis uſque ad periculum mortis. Vix
tamen cruor ſiſtitur. Nova ex integro cura. Tamen
perducitur ad cicatricem. Rurſus levi corporis
m... vulneratus, plus ſanguinis quàm ante de-
currit. Albeſcit ipſe, atque abſumtis viribus tenna-
tur; & tunc quidem rivus ceruoris nhibetar. Iaci-
pit vuinus non ſentire medicinam, proxima quæ-
que cancer invadit, & quantò magis circkhm ſe-
catur, latihs ſavit, quantò curatur, increſcit.
Ceſſere Magiſtri Phyllides, Cirona, Metonius,
Moelamphius. Undique Medici nobiles trahuntur.
Nihil humanæ manus promovent. Confugitur ad
idola. Apollo & Aſotepius orantur, remedum fla-
gitatur. Dat Apollo curam. Malum multò pejus
augetur. Zam non longè pernicies aberat, & infe-
riora omnia corripuerat. Computreſeunt forinſecus
viſcera, & in tabem ſedes tota dilabitur. Non de-
ſunt tamen infelices Medici, vel ſine ſpe vincendi
mali, fovere, curare. Repercuſſis medullis malum
recidit introrſus, & interna comprehendit, vermes
intus creantur. Odor autem non modo per pala-
tium, ſed totam civitatem pervadit. Neo mirum,
ecum jam confuſi eſſent exitus ſtercoris & urinæ.
Comeſtus a vermibus, & in putredinem corpus cum
intolerandis doloribus ſolvitur. Clamores Pmul
horrendos ad ſidera tollit, quales mugitus fingit
ſaucius taurus. Apponebantur ad ſedem fluentem
cocta & calida animalia, ut vermiculos eliceret
calor. Queis reſolutis inaæſtimabile ſeatebat examen,
& tamen multd majorem copiam tabeſcendorum
viſeerum pernicies ſecunda generaverat. Jam di-
verſo malo partes corporis amiſerant ſpeciem. Su-
perior auſque ad vulnus aruerat, & miſerabili ma-
cie cutis lurida longò inter oſſa conſederat. Infe-
rior, ſine ulla pedum forma, in utrium modum in-
Nuata diſoereverat. Et hac faéta ſunt per annum
perpetem, (ab ultimis nempe menſibus anni
Chriſti cCccIX, ideoque per annum & aliquot
menſes, quos Lactantius negligit) cùm tandem
malis domitus Deum coactus eſt confiteri, novi do-
loris (legendum forſan, novâ vi doloris) urgen-
tis per intervalla exclamat, ſe reſtituturum Dei
templum, ſatiſque pro ſcelere facturum. Et jam
deficiens edictum miſit hujuſmodi. Recitat poſtea
Lactantius edictum illud in favorem Chriſtia-
norum datum, quod Græcum extat apud Euſe-
bium lib. S. cap. 18.
XVv. Porro Galerium Maximianum Serdicæ ægro-
Iateritas taſſe ac interiiſſe, diſcimus ex Anonymo Va-
aleri⸗ ano, qui poſtquam de Licinio Cæſare crea-
S e, to locutus eſt, inquit: Deinde illo in Pannonia
Baron num. . 2 .
xxxv, relitto, ipſe ad Serdicam regreſſus, morbo ingenti
occupatus ſic diſtabuit, ut aperto & putreſcente
viſeere moreretur. Pergit Lactantius cap. 35. Hoc
edictum proponitur Nicomediæ pridie Kalendas
Maias, ipſo (nempe Galerio Maximiano) ollties
& Maximino iterum Conſielibus. Nec tamen ille
hoc facto veniam ſceleris accepit à Deo, ſed poſt
dies pancos commendatis Licinio conjuge ſua &
Rlio, atque in mann traditis, Cum jam totius cor-
poris membra defluerent, horrenda tabe conſum-
tus eſt. Idque cognitum Nicomediæ menſis ejuſ-
dem, ſc. Maii) caàm futara eſſent Vicennalia Ka-
lendis Martüs impendentibus, anni nempe Chri-

„
C. Baroni. 35 5
ſti ſequentis „ quo Kalendis Martiis die Impe- SÆ C. IV.
rii ejus Cæſarei natali ea ſolennia propter per- An. Ch. 311,
betem morbum dilata, edere decreverat. Uxor
Galerii Maximiani erat Valeria Diocletiani fi-
lia, quæ ob ferociam Licinii ad Maximinum
confugit, à quo peſſimè habita, ut infrà videbi-
mus. Nullum ex ea Galerius Maximianus filium
ſuſcepit, ſterilis enim fuit, ut docet Lactantius
cap. 5o. Pæc itaque intelligenda de Candidiano,
quem ibidem Lactantius dicit ex concubina na-
tum, à Valeria adoptatum, ac deſponſum filiæ
ſeptenni Maximini Auguſti. Hunc, ut tradit La-
ctantius cap. 20. Cæſarem facere deſtinabat pa⸗
ter poſt celebrata Vicennalia. Sed occiſus eſt
à Licinio anno CccCXIII, ætatis ſuæ X VI „ ut
infrà. Titulum præfati edicti Galerii Maximia-
ni ſuprà num. V recitavimus. In quo cùm Ga-
lerins Maximianas dicatur Tribunitiæ Poteſta⸗
tis XX, conſtat, illud emiſſum eſſe poſt Kalen-
das Martias currentis anni, quibus Tribunitiam
Poteſtatem XX auſpicatus eſt. Poſt illum diem
datum, ex Nummis etiam Græcis apud Goltzium,
certum redditur. Ultimus enim, in quo annus
Auguſtei ejus Imperii notatur, exhibet hos cha-
racteres, L. Z. id eſt, annus ſeptimus.
Nam cûm, Lactantio teſte, Kalendis Maii XVI. .
anni c ccV Auguſtus renuntiatus fuerit, Kalen- “ annßs
dis Maii currentis Chriſti anni ſeptimum Im- zn.
perii Auguſtei annum incepit. Quare cùm idem nus impera⸗
Imperator jam deficiens edictum illud promul- rir.
garit, apparet, Lactantii ſententiam Galerii
Maximiani Nummis corroboratam eſſe, perpe-
ramque ſcripſiſſe Valeſium in Notis Euſebianis,
alioſque Viros doctos, edictum illud ante men-
ſem Martium datum elſe. Qui error ex alio pro-
fluxit, quòôd nempe Galerium anno ccxcr Ka-
lendis Martiis Cæſarem creatum autumarint. Sed
eorum opinionem Lactantius planè evertit. Si
enim Galerius anno Imperii decimo octavo in
morbum incidit, & poſtquam per integrum eo
vexatus eſt, obiit, profectò ante annum ccxcit
Imperium Cæſareum non accepit; alioquin per
duos annos integros ægrotaſſet. Inſuper in A-

nonymo Valeſiano de Galerio Maximiano dici-

tur: Imperavit ann. 1VIIII; ideoque anno
ducenteſimo nonageſimo ſecundo Kalendis Mar-
riis Cæſar dictus fuerat; aliter non annos unde-
viginti, ſed annos viginti & aliquot menſes Im-
perium tenuiſſet. Quare rectè in Chronico Eu-
ſebiano hoc anno legitur: Galerius Maximia-
nus moritur XX Imperii ſui anno, quod partim Cæ-
ſar, partinn Auguſtus exercuit. Denique Victor de
Cæſaribus ait, Galerium & Conſtantium Chlo-
rum potentiam Cæſarum annos ttredecim obti-
nuiſſe; quod etiam de eodem Conſtantio teſta-
tur Eutropius. Quamobrem uterque Cæſar anno
c CxCII nuncupatus fuerat. Neque dicas,
edictum illud anno præſenti ante menſem Mar-
tium, dum adhuc Tribunitia Poteſtas xxX in cur-
ſu erat, datum eſſe; ſicque Galerium anno ccxcr
inchoare eam potuiſſe. Nam præterquam quèd
ea opinio ex dictis corruit, tanta diſtantia Ser-
dicam inter & Nicomediam, ubi propoſitum
eſt, non inter ſacet, quin intra unicum menſem
edictum Serdicà Nicomediam tranſmitti po-
tuerit, imèò quin tranſmiſſum ſit, cùm de re
graviſſima, de perſecutione nempe inhibenda,
ageretur. .
Ex dictis duobus numeris antecedentibus XVII.
manifeſtè patet doctorum Virorum error „ qui Pecennalis

— . — -ZôL . Laſarum in
oſtquam com rtatio- 4
poſtqua poſui Diſſertationem Hypaticam, Aubium re⸗
G g 4 In

356
SgC. IV. in qua imperium Cæſareum antea in tenebris
An. Ch. 311. ſepultum in lucem protuli ‚illud tamquam ficti-
vocari non tium & omni antiquitati ignotum exſibilarunt,
kaſſunt. meque Quinquennalia aliaque id genus feſta
malè multiplicaſſe aſſeruêre; cùm enim Gale-
rius Maximianus Vicennalia exhibiturus eſſet,
niſi eum mors ſuſtuliſſet, ea nonniſi de impe-
rii Cæſarei Vicennalibus intelligi poſſunt. Qua-
re quæ monſtra videbantur quando eam Diſ-
ſertationem publicavi, nunc nonniſi puerorum
terriculamenta æſtimari poſſunt.
XVIII. Quo nuntio (mortis nempe Galerii Maximia-
Lieinius & ni, inquit Lactantius cap.36.) Maximinus au-
Maximinus dito, diſpoſitis ab Oriente curſibus pervolavit, ut
Provincias provincias occuparet, ac Licinio morante, omnia
Giier. hibi uſque ad fretum Chalcedonium vindicaret. Ia-
riunzur. Zr SMaſque Bithyniam, quo Rbi ad præſens favorem
conciliaret,; cum magna omnium latitia ſuſtollit
cenſum diſcordia inter ambos Imperatores, ac pe-
nè bellum. Diverſas ripas armati tenebant. Sed
conditionibus certis pax && amicitia componitur,
& in ipſo freto fœtus ſit, ao dexteræ copulantur.
Cm autem Maximinus in epiſtola ſcripta ad
Sabinum poſt mortem Galerii Maximiani, do-
ceat, ſe anno praterito Nicomediæ fuiſſe, ut vi-
dere eſt apud Euſebium, liquet, Maximinum
mortuo Galerio Aſiam ac Bythiniam oecupaſſe .
quas Galerius unà cum IIlyrico & Thracia ſibi
retinuerat. Et quidem Bithyniam ceſſiſſe in jus
& ditionem Maximini, colligit Baluzius in No-
tis ad citatum Lactantii locum ex martyrio 8.
Luciani Antiocheni, quod enarrat Euſebius lib.
XIX. Pergit Lactantius loco citato?: Redit ile (ſc.
Maximinus Maximinus) ſecurus, & fit qualis in Syria S in
Chriſtianos A.gppto fuit. In primis indulgentiam Chriſtianis
berſoquitur. omiuni tutelo datam tollit, ſubornatis legationi-
Baron num. bus civitatum, quæ peterent, ne intra civitates
XLrV & Ias Chriſtianis Conventicula extruere liceret, ut
ſeqꝗq-. quaſi coaltus & impulſus facere videretur quod
erat ſponte falcturus. Quibus annuens novo more
Sacerdotes maximos per ſingulas Civitates ſingulos
ex primoribus fecit, qui & ſacrificia per omnes
Deos ſuos quotidie faeerent, & veterum Sacerdo-
tum miniſterio ſubnixi darent operam (ut) Chri-
ſtiani neque fabricarent, noque publicè aut priya-
tim colerent, ſed comprenſos ſuo jure ad ſacrificia
cogerent, vel Judicibus offerrent. Parumque hoc
fuit 5 niſi etiam Provinciis exactiore dignitatis
gradu ſingulos quaſ: Pontifices ſuperponeret, & eos
atroſque candidis chlamydibus ornatos juſſit ince-
dere. Facere autem parabat quæ in Orientis parti-
bus fecerat. Nam cum clementiam ſpecie tenus
profiteretur, occidi ſervos Dei vetuit, debilitari
jußſit. Iaque Confeſſoribus eſodiebantur oculi, am-
tabantur manus, pedes detruncabantur; nares
vel auriculæ deſecabantur. Verum quidem eſt,
oſt edictum à Galerio Maximiano in gratiam
Chriſtianorum emiſſum, Maximinum, ubi illud
accepit, mandaſſe Judicibus, ut à Chriſtiano-
rum oppugnatione abſtinerent, conſtitutione ta-
men Galerii ſuppreſſa, & nuda tantàùm voce per
Sabinum Præfectum Prætorii ſui, Provinciarum
Præſidibus juſſis, ut perſecutionem adverſs
eoſdern inhiberent, uti narrat Euſebius lib. 9.
Zaron. num. Cap. I. ubi & epiſtolam ab eodem Sabino ſingu-
xxxVII. larum Provinciarum Præſrdibus ſcriptam recitat.
Sed, ut habet idem Euſebius cap. 2. ne ſexæ qui-
dem iutegris menſibus paſſus eſ? eum ſtatum perma-
nere, & ad ſubruendam pacem Maximinus ni-

hil non molitus eſt.

Critica Hiſtorico-Chronologica

Quæ itaque Lactantius narrat, circa menſem §S F C. IV.
Novembrem cœpta; is enim menſis ſextus eſt à An. Ch. 31I.
morte Galerii; ideoque circa Maximini Quin- XX.
quennalia, quæ in eum menſem incidebant, per- 1 H
ſecutio adverſus Chriſtianos inſtaurata. Paſſi in Quinquen.
ea S. Petrus Alexandrinus hoc anno, & S. Lu- nalia.
cianus ſequentis initio, ut jam dixi; perperam-
que ait Baronius, additamentum eſſe quod apud
Euſebium lib. 9. Petri Alexandrini & Luciani
Antiocheni martyrio legitur; cùm ſub Maxi-
miano, inquit, non ſub Maximino uterque in-
terfectus fuerit. Verùm jam demonſtravi, eos
ſub Maximino occubuiſſe, ideoque Euſebii tex-
tum emendatione non indigere. Paſſus eſt autem
S§. Petrus die X XV Novembris, ut legitur in
Excerptis Chronologicis à Scaligero editis, qui-
bus ſuffragantur Uſuardus, Ado & Vetus Marty-
rologium Romanum. J
Maximinus in literis, quas anno ſequenti ad SS
. . . aaiminus
Sabinum Prætorii ſui Præfectum ſcripſiſſe dice- perſecurio-
mus, quaſque Euſebius lib. 9. cap. 9. refert; men- nem ſuſpen⸗
tionem faeit laudatæ ejuſdem Sabini epiſtolæ ad dir.
Provinciarum Præſides, dicitque, ſe Judicibus
ſuis mandaſſe, ne quis eorum deinceps adverſus
Provinciales atrociter ſæviret; ſod at potins blan-
ditiis & adhortationibus ad Deorum cultum eos
revocare conarentur. Paulò pòſt: Poſtea verò cum
anno praæterito (anno ſc. C C CXI) Micomediam
feliciter eſſem ingreſſus, cives eéjus urbis me illic
degentem adierunt cum Deorum ſimnlachris, ob-
nixè orantes, ne hujiuſmodi hominum genus in ſua
civitate habitare omnino ſinerentur, & alia, qui-
bus mirè illuſtrantur, quæ ſupràâ ex Lactantio
retulimus; geſta enim hoc & ſequenti anno in
cauſa Chriſtianorum multis huc uſque tenebris
circumfuſa fuerant.
Euſebius Romanus Pontifex anno præceden-
ti & Sedem iniit, & ad Deum migravit. In
Chronico enim Damaſi legitur: Euſebius men-
ſes quatuor, dies ſedecim à IV Kalendas Ma-
ias, uſque in diem 1IV Kalendas Septembris.
Veràùm hæc verba, à XIV Kalendas Maii uſ-
que in diem AVI Kalendas Septembris, cor-
rupta ſunt, ut ex ipſomet Chronico Damaſi
quando loquitur de Melchiade eius ſucceſſore
certum & indubitatum redditur. Si enim is die
ſecunda menſis Julii, quæ anno CCCX in
dominicam cadebat, conſecratus fuerit, & uſ-
que ad initium anni CCCXIV Sedem Ro-
manam tenuerit, ut ibidem rectè dicitur, quo-
modo Euſebius ordinari potuit die X VIII
menſis Aprilis, & Sedem Rom. adminiſtrare
uſque ad diem XVII menlſis Auguſti, cùm ſe-
derit menſes I V & dies XVI juxta idem Chro-
nicon? Cùm itaque Marcellus die VI men-
ſis Januarii ſuperioris Chriſti anni é vivis ex-
ceſſerit, ſequentique die ſepultus ſit, & ceſſarit
Pontificatus dies X X, ut jam oſtendimus, ma-
nifeſtum Euſebium eodem Chriſti anno die quin-
ta menſis Februarii, in quam anno ſuperiori do-
minica cadebat, conſecratum fuiſſe, & mortem
eius incidiſſe in diem XXI menſis Junii eiuſ-
dem anni, ſeu in diem X I Kalend. Julii, non
verò in diem X VI Kalend. Septembris, ut in
Chronico Damaſi habetur.
In Auctiori Chronico veterum Pontificum XXIII.
dicitur poſt Euſebii mortem ceſſaſſe Sedem dies Melchiades
VI, in libro verò Pontificali dies ſeptem, ſed ſr Pa⸗ .
utrobique mendosè; cùm Melchiades die ſe-
cunda menſis Julii, quæ dominicalis fuit, or-
dinatus ſit eodem Chriſti anno, ut anno
CCCXIII

Obitus Eu⸗
ſebii PP.

Baron. num.
XIL. & ſeqꝗq.

—

IXVI.
d. Athang.
ſu ueros
Ae neer da⸗
ingt.

XII.
Maximinus
ſerſttutio.
nem aſen⸗
lit.

8 Obitus Ba⸗
hi

4⸗
1.
Baron. num-
11 & ſeg.

.
*
1
J
α

xylll.
l Mlkules
ies . s
ſed .
ſ⸗
Al⸗
nn

SE C. IV. CCCXIII demonſtrabimus. Sedes itaque
An. Ch. 311. ceſſavit dies undecim.

XXIV.
Decretales

7i4,

XXV.
Achillas S.
Petri Aleæ.

Jucceſſor.

XXVI.
S. Athana-
ſius pueros
iple puer bae
ptizat.

Tres Euſebii epiſtolæ circumferuntur, ſed
confictæ & ſuppoſititiæ. Prima data eſt ad Epiſ-
copos Galliæ, incipiens à verbis Gregorii lib. Ir.
epiſt. 36. Scripta Sanctitatis veſtræa, &c. conti-
netque plura ex Ennodio deſumta. Secunda Epi-
ſtola eſt ad Agpyptios, in eaque refertur locus ſa-
tis amplus ex quinta Synodo Romana ſub Sym-
macho. Tertia eſt ad Epiſcopos Taſcig & Cam-
paniaæ, incipitque à verbis Hormiſdæ Papæ epiſt.
25. Benedictus Dominus noſter, qui per miſericor-
diam ſuam Romanam Eocleſiam, &c. In ca men-
tio Inventionis ſanctæ Crucis, quam conſtat Eu-
ſebii Papæ tempore nondum inventam fuiſſe.
Poſtquam Sedes dies undecim vacaſſet, Miltia-
des ſeu Melchiades PontNex ſuperiori anno or-
dinatus eſt, idque ſecunda die Julii, ut jam
dixi.
Ad num. LXI & ſeqꝗq. Achillas S. Petro Epi-
ſcopo Alex. ante annum lequentem non ſucceſ-
ſit. Teſtatur enim Gelaſius Cyzicenus lib. II. Hi-
ſtoriæ Concilii Nicæni cap. II. poſt Divi Petni
martyrium Eccleſiam Alexandrinam remanſiſſe
viduam annum unum-eoque tranſacto in ſede hu-
jus Martyris ordinatum eſſe Achillam, qui cùm
menſibus tanthm quinque ſupervixiſſet, Alexan-
drum ſucceſſorem habuit. Quare cùm currentis
anni die xxv Novembris S. Petrus pro Fide oc-
cubuerit, non ante finem conſequentis Achillas
Eccleſiæ Alexandrinæ Principatum ſuſcepit: neo
ante annum CCCXIII Alexander eidem ſuc-
ceſſit. Certè Theodorerus lib. I. cap. II. Achil-
lam exiguo tempore Eccleſiam gubernaſſe ſcri-
bit, & Euſebius in Chronico præfato anno ini-
tium Alexandri collocat. Nicephorus Conſtan-
tinopolitanus, & Theophanes in Tabulis, qui
annum unum Achillæ tribuunt, numero ro-
tundo utuntur, & Auctor Hiſtoriæ Patriarcha-
rum Coptitarum, qui ei menſes ſex aſſignat, dies
quos Gelaſius neglexit, enumerat.
Alexander itaque anno CCCXIII die s.
Petro deceſſori ſuo ſacrâ vidit pueros, qui in
littore maris ludentes, ſacros Eccleſiæ ritus ex-
primebant, inter quos erat S. Athanaſßius, qui
Præſulem agebat, quique alios baptizabat. Rem
narrat Rufinus lib. 10. Hiſt. Eccleſiaſt. cap. 14.
cui ſuffragantur Socrates lib. I. cap. 15. Sozome-
nus lib. 2. cCap. 177. & Nicephorus lib. 8. cap. 44.
Quæ res difficultate non caret: Athanaſius enim
exeunte menſe Decembri anni trecenteſimi vi-

ceſimi ſexti Epiſcopus Alexandrinus ordinatus

eſt. Unde ſi tunc annum circiter triceſimum, ut
communiter dicitur, attigerat, anno primo
Alexandri jam decimum ſeptimum ætatis an-
☚R .
num agebat: & tamen Rufini verba, aut res

ipſa non videntur pati, decenni puero gran-

diorem concipere Athanaſium, quando cum pue-
ris ludebat, quem adhuc impuberem fuiſſe So-
zoménus ſcribit. Papebrocius die ſecunda Maii

in Vita S. Athanaſii cap. I. dicit, dubitari poſſe,

an Euſebius, quando lib. 7. cap. 32. tradit, Pe-
trum anno perſecutionis nono martyrium ſubiiſ-
ſe, ibidem perſecutionis annos incipiat ab anno
Chriſti CCXCV, quo Theophanes teſtatur,
Diocletianum & Maximianum perſecutos eſſe
Chriſtianos. Quare ſi anno CCCIII, quo
reſumtam atrociùs perſecutionem Theophanes
deſcribit, S. Petrus occiſus eſt, Alexander, in-
quit Papebrocius, celebraverit deceſſoris ſui
anniverſarium anno CCCV, aut inlequenti;

in Annales C. Baroni.

37

ſicque Athanaſius anno CCCXXVIL, quo S K C. IV.

Epiicopus dictus, annum triceſimum attigerit.
Sed hæc conjectura non admittenda; imitium
enim Epifcopalis ſedis S. Petri, annuſque ejus
martyrii d nobis ex Euſebio, tam in Hiſtoria,
quâm in Chronico ſtatutus, loco moveri non
poſſunt, niſi tota Alexandrinorum Præſulum
Chronologia evertatur: quod eò mins toleran-
dum, quò Euſebius, qui tunc vivebat, quique
ſeriem & tempora eorundem Præſulum nos do-
cuit, tam in Chronico, quàâm in Hiſtoria diſer-
te teſtatur, S. Petrum anno nono ultimæ perſe-
cutionis Diocletianeæ martyrium pertuliſſe.
Idem tradunt Theophanes & Auctor Chroni-

ci Alexandrini; nec hac de re controverfia eſſe

poteſt.

an. Ch. 311

Magis veroſimile, quod ſubjungit idem Vir XXVII.
doctiſiimus: Si quis tamen, inquit ſalvàâ rei ſub- Veritas hu-

ſtantid, Rufino in aliis quoque de hoc Sancto ſeri-
ptis non accuratiſſimo, & ſoinm anditu cognita
narranti, putet in nominando Epiſcopo obrepſiſſe
errorem, ipſique S. Petro in memoriam deæceſſoris
ſui S&. Theoni Eccleſiam dedicanti malit accidiſſe,
ut videret ludentem Athanaſium, nihil repugna-
bimus: quia etiam ſio ſalva manebit rei ſubſtantia,
ſolumque deficiet in circumſtantia facileè in tali-
bus alterabili. Verùm Rufini narratio omni ex
parte vera, ex qua intelligimus, Athanaſium
annos circiter viginti ſex natum ad Eccleſiæ Ale-
xandrinæ thronum evectum fuiſſe: ideoque an-
no trecenteſimo decimo tertio, adhuc impube-
ri, ut Sozomenus loquitur, iſtud ei accidiſſe 3
tunc enim annum circiter XIII agebat. Cer-
tè Athanaſium adhuc juvenem Epiſcopum Ale-
xandrinum creatum diſcimus ex Ammone Epiſ-
copo in epiſtola ad Theophilum Alexandrinum
de Converſatione & particulari vita SS. Pacho-
mii & Theodori, in qua cap. 2. hæc verba le-
guntur: Diæit etiam nobis Pachomius: Mox ut
in ſedem Alexandrinam inductus eſt Athanaſius,
viri nonnulli improbi divinam cirea eum diſpoſi-
tionem accuſare cœ⁵runt, nimiam ejus juventu-
tem cauſantes, & Eccleſiam in factiones ſeindere
conati. Quod mirum videri non debet, cùm ſe-
culo ſequenti S. Remigius auno ætatis viceſimo
ſecundo ſit Epiſcopus Remorum ordinatus, ut
in ejus Vita legitur. Papebrocius die X I V
Maii, S. Pachomio ſacra, Ammonis epiſtolam
refert, aitque, citatis verbis confirmari quod de
S. Athanaſio in hujus Vita ipſemet dixerat, eum
nempe tricenarium duntaxat fuiſſe, cùm ordi-
naretur. At ſi Athanaſius eam tum ætatem atti-
giſſet, adverſarii nimiam ejus juventutem cau-

ſari non potuiſſent; nec ejus electionem veluti

non rite factam calumniari. Ea itaque hiſtoria
in dubium non revocanda.

jus hiſtoria
defenditur.

Alexander Africæ Tyrannus hoc anno à Du- XXVIII.
cibus Maxentii ſuperatus, hujuſque dominio Alexander

Africa ſubjecta, ut anno CCCVII oſtendi-
mus. Quæ ab hoc Tyranno in Africa geſta, ob-
ſcura remansère, quia nullus ejus Vitam in lite-
ras miſit. Lampridius quidem in Vita Helioga-
bali, quam Conſtantino Magno nuncupavit,
cap. ultimo ait, ſe Diocletiam & Maximiani
Vitam ſcripturum, ſubditque: Mis addendi ſunt
Eicinius, Severus Alexander atque Maxentius.
Caſaubonus in Notis ait, Severum, non Alexan-
drum, ſed Mareum Aurelium Severum vocatum,
ideoq; delendam hie vocem Alexander, quam ab
imperitis hominibus inſertam putat. Verùm non
ea vox expungenda, ſed ante eam virgula inter-
jicienda;

Africa LI⸗
rannus,

„*

35 G

5E C. IV. jicienda; deſtinaverat enim Lampridius Vitam
An. Ch. 312. ſcribere tam Licinii & Marci Aurelii Severi,

quâm Alexandri, qui in Africa imperavit, &
Maxentii, qui Romam & Italiam occupavit,
& adverſus quem Conſtantinus hoc ipſo anno
bellum ſuſcepit, ut ſequenti, quo victus eſt,
videbimus.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRXCO-ROMANA 5805·

1065.

Olymp. 272 4

an. 4.

IJ.
Con ſules

Italia, & re- perio Romano præterquam in Italia annum ape-

1z. FE. ) 9. P. 13. April. Indict. 15.
JIkxsu CHRISTI 312.

MELCHIADIS PAP & 2-⸗
PERSECNUTIONIS IoO.
CONSTANTINI 7. LICINII & MA-
XIMINI. 6.

A D num. I ad X IX. In faſtis Cæſareis in
quibus leguntur Conſules qui in toto Im-

liqui orbis ruêre, hoc anno habetur: Conſtantino II &

Romani.

1II.

Licinio II; ſed in libello de Præfectis Urbi
in quo tam Conſules qui in Italia, quàm qui in
