librorum de Doctrina Temp. pag. 860. Rupta
itaque pax anno cccXXIII, qui ſextus eſt à
nuncupatione Cæſarum, & à narrata eclipſi;
cujus Idacius in Faſtis hoc anno meminit, dum
ait: His Conſſ. tenebræ fuerunt inter diem horà IX.
Sed calculus mathematicus ſuffragatur Victori,
& Idacium rem anno non ſuo recitare, quod non
rarò ei accidit, demonſtrat.
Tertiò, Anonymus Valeſianus hujus belli cau-

Cauſa poſte- ſam aperit, ex qua in cognitionem temporis,

rioris belli
Liciniani.

quo cœpit, pervenimus: In Orientis partibus,
Licinio, Conſtantino (ſcilicet Conſulibus, anno
cCCXIX, quo Conſtantinus Aug. V & Licinius
Cæſar Conſules fuerunt) repentina rabie ſuſci-
tatus Licinius omnes Chriſtianos à palatio juſſit
expelli. Mox bellum inter ipfum Licinium & Cen-
ſtantinum efferbuit. Item cum Conſtantinus Theſ-
ſalonicæ eſſet, Gothi per neglectos limites erupe-
runt. Tum Conſtantini terrore & impetu repreæſſi,

captivos 2lli impetrata pace reddiderunt. Sed hog

Licinius contra fdem fattum queſtus , qud
partes ſuæ ab alio fuerint vindicatæ. Deindè -m
variaſſet inter ſupplicantia & ſuperba mandata,
iram Conſtantini meritò excitavit. Per tempora,

quibus nondum gereb'atur bellum civile, ſed item

parabatur, Licinius ſeelere, avaritid, crudelitate,
libidine ſæviebat: occiſiz ob divitias pluribus, uxo-
Tom. I. L

in Annales C. Baronii.

58 £ C. IV. adjectum eſſe à Librario,
An. Ch. 318. Quòd ſi Metrophanes annos decem ſedit, ut Ni-
cephorus in Chronico, & Theophanes habent,
vix ante præſentem annum Epiicopus Byzanti-

vel ab Interprete.

387

ribus eoa um corruptis. Sirmondus in margine Co- S C. IV.
dicis impieſſi, qui extat Pariſus in Bibliotheca An. Ch. 318.

Collegii i udovici Magni, propria manu ex fide
Codicis MS. poſt hæc verba, Gothi per neglectos
limites eruperunt, iſta addidit: Er vaſtata Ihra-
t & Maſia prædas agres ceperunt. Quæ verba
notanda ob Martyres tunc in Mœſia paſſos, de
quibus anno cccCxXVI egi.
De hac Gochorum eruptione loquitur etiam Zo-

IV.

ſimus lib. 2. Pag. 680. Quod factum menſe Fe- Gothi Roma
bruario docent Ludi Gothici „ qui à die quarta ?is infeſti.

uſque ad nonam ejuſdem menus exhibebantur,
ut videre eſt in veteri Kalendario à Bucherio
publicato. Sed non alio anno quàm trecenteſi-
mo viceſimo tertio, ut notavit Gothofredus in
Chronologia Codicis Thodoſiani, ex eo quòd
eo anno Conſtantinus diſciplinam militarem ere-
cturus, cuſtodiæque limitis Thracici & Mœſiæ
adverſus Barbarorum incurſiones & depi ædatio-
nes deinceps provifurus, qui negligentia mili-
tum limitaneorum proditus fuerat, Conſtitutio-
nem emiſerit I V Kal. Maii anni CcCc XXIII .
cujus ſunt partes Lex I. Codicis heodoſiani De
re militari. & Lex I. ejuſdem Codicis De com-
meatu. Priori Lege decernit Conſtantinus, ut ſi
quis cum quibuilibet hoſtibus prædas egerit, aut
Prædam cum prædonibus diviſerit „ incendio
concremetur. jam itaque eo anno Barbari Ro-
manos vexabant. In poiteriori Conſtantinus, con-
fecto jam & patrato noc bello Gothico Barba-
Torum incurnionibus deinceps obviàm iturus la-
bantem diſciphnam militarem retinere voluit,
commeatu militibus deinceps denegato „& ſeve-
riſſimà ſimul pœnaâ indictâ Romanis, qui Ban-
baros in Romanos concitaſlent. Captivos Gotho-
rum per urbes diſtributos fuiſſe, & Conſtantimum
Theilalonicam ſeſe recepiſſe teſtantur Zoſimus
loco laudato, & Euſebius lib. 4. de Vita Con-
ſtantini cap. 5. & 6. ſi tamen Euſebi
neratim loquitur, de his Gothorum
bus intelligendus ſit.
Poſt Gothos devictos, cœptum eſt bellum

us, qui ge⸗
incurſioni⸗=

V.

Licinianum, à Zoſimo & Anonvmo Valeſiano Bellum Lici-
. .8 —. . „ „ .
egregiè deſcriptum, & nonniſi anno trecente- Anuem an

ſuno viceſimo quarto confectum.

Conſtantini Cæſaris III, anno nempe cCccCXXIV
ait; Bellum Hadrianopolitanum die V Nonas
Julias, & bellum Chalcedonenſe 1IV Kal. Okto-
bris. Idem habet Auctor Chronici Alexandrini
niſi quòd loco, V Nonas Julias, mendosèe ha-
bet, V Kal, ſulias, & hæc anno c CCxXXV geſta
tradat, in quo ſine dubio hallucinatur. Gotho-
fredus in Chronologia Codicis Theodoſiani Li-
cinium prope Hadrianopolim & Chalcedonem
anno tantùm trecenteſimo viceſimo tertio debel-
latum contendit, innixus reſcripto ejuſdem Co-
dicis De infirmandis his, uæ ſub Tyrannis anno
trecenteſimo viceſimo quarto xvj Junii die dato.
Exiſtimat enim illud nonniſi poſt victum Lici-
nium emiſſum eile; cumque menſe Septembri
apud Chalcedonem Licinius ſuperatus fuerit, air,
Idacium deceptum, Perperamque cam victo-
riam, quæ ad annum cc CxXIII pertinet, ſub
anno ccCXXIV recitare. Sed Licinii poſt Maxi=
minum in fugam conjectum Lex 2. Codicis
Theodoſiani De cenſu. miſſa ad Euſebium V. P.
Præſidem Lyciæ & Pamphyliæ data Kalend. Jun,
anno cccCxXIII hanc Gothofredi conjecturam
planè evertit. Quemadmodum enim ea promul-
gata eſt à Licinio prima die menſis Junii, poit-

2 quam

. yo0 CCC
Idacius enim X

in Faſtis, ſub Conſulatu Criſpi Cæſaris III, & in

XIII
6bιαιςιι.

2.

388
§ C. IV. quam initio menſis Maii Maximinum, qui ta-
An. Ch. 318. men uſque ad menſem Auguſtum vixit, fudiſſet:
ita & laudatum reſcriptum De infirmandis his,
quæ ſub Iyrannis XV I Kal. Junii anni trecente-
ſimi viceſimi quarti datum duas ultimas de Li-
cinio vi corias à Conſtantino reportatas præceſ-
ſit, nec niſi poſt eas datas Licinius in Conſtan-
tini poteſtatem venit; ideoque non bene ex ea
Lege Gothofredus in Commentario Legis I. Co-
dicis Theodoſiani De Veteranis deducere cona-
tur, Licinianum bellum anno cc CXXIII ine-
unte cœptum eſſe, felicibuſque victoriis conti-
nuatum, initio anni CccCXXIV ninem acce-
piſſe.
VI. Gothofredi tamen opiniò Papebrocio in Vita
Licinius ante &. Athanaſii cap. 2. num. X XXVI perplacuit,

Waaggnn quèd non videantur tam multa intra arctum ſep-
wickus. tem aut octo menſium ſpatium potuiſſe compin-

gi; quæ nempe à victo Licinio ad initium Ni-
⸗ cænæ Synodi à Conſtantino & Hoſio geſta; cùm
contrà ſi annus adjiciatur, omnia commodè. fu-
ant. At cùm hæc opinio fubſiſtere non poſſit,
ut mox magis videbitur, dicendum, Licinium
die V Kalend. Novemb. anni cccCXXIV victum,
& ſequenti Conſtantinum victorem Nicome-
diam ingreſſum eſſe. In Kalendario enim Lam-
beciano ad V Kal. Novemb. habetur: EvICTIO
TYRANNI; ad diem vero IV Kalend. Novemb.
ADVENT. DIVI. Quæ priora verba, cùm de
Maxentio intelligi non poſſint, ut anno cccyi
num. XII oſtendi, ea de Licinio omnino inter-
pretanda. Ea in urbe dum Conſtantinus mora-
tur, atque in Orientis partes progredi feſtinat,
nuntium accipit de Alexandrinæ Eccleſiæ, to-
tiuſque EÆgypti diſſidio ob Arii dogma & Mele-
tianorum turbas, ut ipſemet ſcribit in epiſtola ad
Alexandrum & Arium. Ac primèò quidem Ho-
ſium cum literis ſuis Alexandriam miſit, qui eos
tumultus auctoritate ſua componeret. Verùm
Hoſius, cùm aliquantèò egiſſet Alexandriæ, re
infecta ad Conſtantinum reverſus eſt. Quæ om-
pia intra menſium circiter trium ſpatium perfici
potuerunt. Sed, cùm Conſtantinus malum quo-
tidie ingraveſcere cerneret, generale Epiſcopo-
rum Concilium indicere decrevit, ut eo modo
pacem Eccleſiæ reſtitueret. Eam in rem vereda-
rios ſeu agentes in rebus per omnes Provincias
direxit, qui Epiſcopos Nicæam Bithyniæ convo-
carent. Veredarii menſe Martio Imperatoris li-
teras ad ſingulos Epiſcopos perferre potuere,
& Epiſcopi ab ultimis tam Orientis, quàm Oc-
cidentis partibus ante menſem Julium in Bithy-
niam venire, idque pedeſtri itinere, ut tradit
Euſeb. in lib. 3. de Vita Conſtantini cap. 6. Græci
Dominicam ſeptimam poſt Paſcha, eam ſc. quæ
Pentecoſten proximè antecedit, vulgò vocant
Dominicam Sanctorum Patrum. Ex quibus Va-
leſius in Notis ad lib. 3. Vitæ Conſtantini cap. 15.
rectè deducit, Concilium Nicænum non eſſe ce-
lebratum die X X menſis Maii, ſed die XIX
Junii, ut infrà oſtendemus, alioquin nimis an-
guſtum ſpatium relinqueretur ad eas res geren-
das, quas Conſtantinus poſt debellatum Lici-
nium egit. Concilio igitur Nicæno in eum diem
rejecto, omnia quæ Hiſtorici acta referunt, ſine
incommodo fieri potuere.
vII. Licinius anno quidem CccxXXIV debellatus,
Sõ . 1t4 ſed nonniſi anno CccxXX Conſtantini juſſu oc-
ciſus. Nam, ut ſcribit Zoſimus, poſtquam Byzan-
tii & Chalcedonenſes Conſtantino portas ape-
zuillent, Licinius victus Nicomediam cum equi-

Critica Hiſtorico Chronologica

tibus reliquis & paucis peditum millibus eonten-
dit. Cùm autem Conſtantinus etiam Nicomediæ
eum obſideret, rebus deſperatis egreſſus urbe ſup-
plex Conſtantino factus eſt, poſtquam Conſtantia
ejus uxor & ſoror Conſtantini veniſſet ad caſtra
fratris, & marito vitam popoſciſſet & impetraſſet,
inquit Anonymus Valeſianus, qui addit: ka Li-
cinius privatus factus eſt, & convivio Conſtantini
adhibitus: & Martiniano (quem Licinius Cæſa-
rem fecerat) vita conceſſa eſt. Sed Herculii Ma-
ximiani ſoceri ſui motus exemplo, ne iterum de-
poſitam purpuram in perniciem Reipublicæ ſume-
yet, tumultu militari exigentibus in Theſſalonica,
Jjuſßſit occidi Martinianum in Cappadocia. Ubi Au-
ctor ille anonymus Cæſaris nomine Auguſtum
intelligit, ut quandoque alii Hiſtoriæ Auguſtæ
Scriptores. Sic Conſtantinum Eboraci omnium
militum conſenſu Cæſarem creatum, & Lici-
nium à Galerio Cæſarem factum ſcribit; cùm

tamen uterque tunc Imperator & Auguſtus di-

Gus fuerit. Porro Martinianum à Licinio Au-
guſtum renunciatum, liquet ex Nummis apud
Mediobarbum, in quibus legitur, D. N. MAR-
TINIANUS P. F. AucG.

Interfectus Licinius apud Theſſalonicam, ut

non tantum Anonymus Valeſianus, & Zoſimus;
ſed etiam Eutropius, Victor in Epitome, Euſe-
bius in Chronico & Idacius in Faſtis. Quare,
ut jam monui, Acta S. Baſilei Amaſenorum Epi-
ſcopi, quæ ſub Joannis Nicomedienſis Presby-
teri nomine circumferuntur, quibuſve Baronius
fidem præſtitit, ſuppoſitionem ſuam manifeſtè
produnt, cùm Licinium in Gallis occiſum vo-
lunt. Interemtus autem Licinius anno trecen-
teſimo viceſimo quinto, ut diſertè Idacius in Fa-
ſtis teſtatur, & indicat Anonymus Valeſianus,
quando ait, Licinium regnaſſe annos XIX.
Imperium enim inierat menſe Novembri anni
trecenteſimi ſeptimi. Quæ anni illi utrimque
incompleti numerandi, & interitus Licinii an-
no CCCXXV omnino conſignandus. Ida-
cio enim in Faſtis ſuffragatur Victor in Epito-
me, ubi inquit: Hic Licinius annum dominatio-
nis ferè poſt quintum decimum, vitæ proximè ſe-
rageſimum occiditur. In Hiſtoria Miſcellæ lib.
II. ubi hic Victoris locus adducitur, habetur:
Annum ferè poſt quartum decimum. Sed prior
lectio præferenda, annique illi X V utrimque
incompleti intelligendi, & à morte Galerii
Maximiani, quæ anno CCCXI contigit, il⸗
lorum initium repetendum. Ex quo apparet,
verum eſſe quod alibi monſtravi, Hiſtoriæ ſc.
Auguſtæ Scriptores numerantes annos Impera-
torum, qui per hæc tempora regnarunt, Impe-
rium eorum quandoque exordiri ab obitu Impe-
ratoris illius, qui primum inter eos locum ob-
tineret; non verò ab eo tempore, quo ipſimet
vel Cæſares, vel Auguſti nuncupati fuiſſent.
Verüm Licinium anno tantùm CCCXXV
morte affectum ex iis, quæ mox de Conſtantini
Monarchia dicemus, magis tonfirmabitur.
Quæri hic poteſt, an Licinius aliquando Chri-
ſtianus fuerit. Hanc quæſtionem agitat Card.
Noriſius in Diſſert. de Numiſmate Licinii cap.
. reſpondetque, non exiſtimare ſe, Licinium
Chriſtianæ Religioni nomen dediſſe; ſed Ethni-=

corum erroribus, & quidem ſemper, adhæſiſſe;

quòd Nummi ejus ab eo tempore, quo Aſiam

§8 £ C. IV.
An. Ch. 31r8.

VIII.
Quot annis
Licinius re-
gnarit.
Baron. num.
XVIII

7.

1IX.
An Licinius
Chriſtianns
fuerit.

obtinuit, hac ſuſcriptione obſignentur: JoviI

CoNSERVATORI; & certum ſit, Licinium
perſecutionem adverſus Chriſtianos inſtituiſſe.
Præterea

Licinin
Chriſt
Aſlue⸗/
timan
Neln,

A.
E Na

1 cinii ijus
lgi⸗ cexrt)

mmit

Duieh,

ſt
ti
le
ven
rer
Ae
cit
bu
tur
eſ.
nnn
nt
Uirt

C. .

FIII.
At annis
Lieinius i⸗
gnarit.
Baronmum.
xrIII

ni
e
n⸗
⸗
0⸗
ih⸗
⸗
t.
vt:
iot
ſe
ii
l⸗
tet,
ſe⸗
eta⸗
npe⸗
npe⸗
imet
ſent.
XVV

jeint

f

ud yrißimd,

mp fueni
junn
hni⸗
e;
Vn
91 1

5 è .
in Annales C. Baronii. 3989
§£ C. IV. Præterea Euſebius in lib. 2. Vitæ Conſtantini In ima labari parte ſunt duò captivi, & in la- S† C. 1r
An. Ch. 318. cap.5. recitat Orationem, quam Licinius ad mi- baro legitur, Vor. XX. cruce ſuper labarum An. Ch. 318
lites habuit in ſecundo bello contra Conſtanti- depicta. Cuſus hujuſmodi Nummus in urbe Tre-
num geſto, priuſquam aciem contra hunc in- virenſi, quæ Conſtantino parebat, idque vel anno
ſtrueret. Viri, inquit, amici & commilitones; CCCXVII;,; quo Licinius junior à Conſtan-
uidem quos colimus, & quos ab ultimis uſque ma- tino Cæſar dictus eſt vel anno CCCXXI
Joribus colendos accepimus;, Dii ſunt patri. Ite aut inſequenti, quo ille Quinquennalia cele-
verò, qui adverſarum nobis partium copias ducit, bravit. Et tamen jam ab anno CC CXI X,; quo
moribus, inſtitutiſqque majorum violatis ad im- cœpta perſecutio Lieinlana, Conſtantinum in-
Piam nullos credentium Deos opinionem deſeivit, ter & Licinium Pax rupta erat. Quare ſicut Li-
Peregrinum quendam neſeiö unde quæſitum temere cinii junioris Numiſmata crucem præferunt D
amplectens Deum. Ex quibus patet, Licinium etiam poſtquam pater à Fide deſcivit ſic & in

Deorum cultui à majoribus accepto ſemper ad- Licinii Numiſmatis, etiam quando Chriſtianis

hæſiſſe. Ita Card. Noriſius. favebat, percuſſis, legitur: IoOVI CONSER=
X. Sed Licinium ante ultimmim illud bellum vATORI. Quæ inſcriptio à Licinio uſurpari
Scizi Chriſtianum fuiſſe diſertè teſtatur Sozomenus botuit in gratiam ſübditorum maxima parte
riſtiantsts .

zimum eius de priori bello Liciniano locutus eſt, ait: Lici- non fuit, Religionem tatnen Chriſtianam do-
bellum. nin-,qui ante Religionem Chriſtianam coluerat; losè ſimulavit; quas ſententia fuit Theophanis
poſt cladem illic acceptam animio mutatus multos in Chronico anno XII Conſtantini. Neque
Sacerdotes, qui in ſuis partibus degebant, gravi- enim aliquid hac in re cert — .
ter aſſtixit. Addit Soz omenus: Præterea um ite- Ad num. X X & ſeqq. Monarchia Conſtanti- XII.
wum pugnaturus eſſet adverſus Conſtantinum, vi- ni maleè dicitur à Baronio hoc anno inchoata. Conkantin
timis &j divinationibus ad futurum hellum ſe Verùm quemadmodum Licinianum Imperium Mon are br
præparabat, ſedactuſque àa quibuſdam, qui vitto- aliquot annis mutilare coactus eſt, morte ejus in
riam ipſi pollicebantur, ad Gentilium Juperſtitio- Præſentem annum collata; ita & Conſtantini
nem deſcivit. Ad hæc, Licinius poſt victum Ma- Monarchiam citius quàm par erat, inchoavit 3
ximinum infenſiſſimum Chriſtiani nominis ho= neque enim ea ab alio anno quim CCCXXV
ſtem, cum Antiochiam veniſet; in Vovis Philii initium duxit; ex quo S& magis confirmatur
Sacerdotes ſeverè animadvertit, ac omnes qui al- quod ſuprà diximus, Licinium nempe uſque
verſus KReligionem noſtranz inſolenter debacchati ad eum annum vitam protraxiſſe. Victor enim
fuerant, inquit Euſebius lib. 9. cap. II. Inſuper de Cæſaribus ait, Conſtantinum è vivis exceſ-
Orator in dedicatione celeberrimi templi Tyri ſiſſe anno Imperii triceſimo ſecaundoque; utro-
anno Chriſti CCCXV pro concione tum que nempe extremo incompleto Pro integro nu-
Conſtantinum, tum Licinium, cui ea urbs pa- merato) Dum totum Orbem tredecim tenniſſets
rebat, concelebrans, ait apud Euſebium lib. 10. Tota difficultas Eſſe poteſt, an Conſtantinus
Cap. 14. Adeo ut, quod Disu gitam antea contige- anno trecenteſimo viceſimo quarto, an veroè
rat, ſummi Inperatores honoris illius, quem Dei trecenteſimo viceſimo quinto totius Orbis Ro=
beneficio acceperunt, ſibi conſcii, jam in mortu- mani Imperium adeptus fuerit, cùm ab utroque
rum ſimulachrorum ſacien, conſpuant, & profanos anno ad Conſtantini obitum anni tredecim nu-
Damonum ritus conculcent, ac vetuſtuin erroremn merari Poſſint. Gothofredus in Chr onologia Co-
2 majoribus traditum irrideant; unum vernm dicis Theod. ubi Licinium anno CCCXXIV
Deum chm erga omnes, tum in ſe ipſos maximo & debellarum & occiſum dicit „ab eo etiam an-
beneſicum agnoſcant, &c. Chriſtum Dei flium ani- no Conſtantini Monarchiam auſpicatur. Quam
verſorum Regem eſſe profiteantur. Profectè vix ſententiam amplecti coguntur, quicumque cum
mihi perſuadere poſſum, Euſebium vel quemli- illo Licinii excidium anno C CCX XIV con-
bet allum ( hujus enim Orationis Auctor incer- tigiſſe putant. V
tus, quidquid Valeſius in Notis dicat) hæc co- Verùm tam Conſtantini Monarchia, qum Li- XIII.
ram numèroſa Paſtorum corona proferre auſum cinii interitus ad annum CCCXXV certò perti- Anno

ſue ad a-- i lib. 1. cap. 7. ubi poſtquam ſuperiori capite Gentilium. Demum, ſi Licinius Chriſtianus

fuiſſe, niſi Licinius tunc Chriſtianam Religio- nent, quod liquet ex loco Theodoreti lib. . Cap.r. 0 SeXX V.
nem eo modo, quo Conſtantinus nondum Cate- deducto, neminiq; huc uſque obſervato: αρα fau oata
chumenus, profeſſus eſſet. S* τιαπaαdτ αοſνοανà g, NR rais ee
XI. Denique Triſtanus tom. 3. Commentarior: XXXοαςρ ααρα vp αι,, „αα,, &. ideſt, Eu-

Fx Nummis Nummum Licinii exhibet, in quo cernitur la- ſebius quidem Palæſtinus à Janbtiſſimorum Apoſto-
Tiecinii us barum, ſeu vexillum militare cum hinc inde lorum temporibus exorſus z res in Fcclefus geſtas
t vert proſtratis captivis in cujus ſumma extat crux, nſque .4 Deo accepꝛum Conſtantini Principatum
potaſe. & in labaro hi characteres . Vor. X X. Exi- bperſeripſit ego vero a ſine Hſtoriæ ilius initium
ſtimat autem Triſtanus, Licinium in Conſtan- Operis mei ſumam. Quare cùm Euſebius Hiſto-
tini gratiam labarum & crucem uſurpaſſe. Pati- riam uſque ad annum trecenteſimum viceſimum
nus tamen in Numiſmatis Impp. pag. 459. ſimi- quintum continuet, ab eodemque Theodoretus
le Numiſma exhiber, ſed non crucem in eo, ſuam auſpicetur, ut ſuis locis evidenter oſten-
verùm tres veluti globulos cerni dicit, ſuperio- dam, Principatus de quo loquitur Theodore-
rem pali partem in cuſpidis figuram ornantes. tus, alius eſſe non poteſt, quàm ejus Monarchia;
Additque plura ejuſmodi vexilla in Nummis Li- quæ ideo anno CCCXXV inchoata fuit.
cinii repræſentari abſque cruce. Nummi, in qui- Præterea anno CCCXXV Audor Chronici
bus vexilla abſque cruce ſignata, percuſſi viden- Alexandrini ſcribit: Eodem anno Conſtantinus
tur poſtquam Licinius Chriſtianam Religionem Imperator totius Inperii Romani ſolus omnia ubi-
deſeruit; alii vero ante illud tempus. Idem Pa- que idola deject. Ab hac Monarchia aliqui Con-
tinus Licinii junioris Nummum profert, in quo ſtantiniani Imperii annos numerant „ Uti Nice-
funt hi characteres: D. TR. id eſt ,percuſſus Ire- tas, Seidus, Græcus Schiſmaticus, qui de Pa-
viris; circùm legitur: VIRTUuS EXERCI T. triarchats Conſtantinopolitani inſtitutione lo-
Tom. I. Kk z quen?

390 Criica Hiſtorico-Ohronologica

5 * C. IV. quens inquit: Tum dJemum omnium poſtremus tim ſcripta poſt Concilium Nicænum, ex qua § † C. IV.
An. Ch. 318. Thronus Conſtantinopolitanns inſtituitur, anno ſe- liquet, eum Euſebii & Theognu præcipuorum An. Ch. 318.

cundo Imperi Magni Conſtantini, id eſt, anno Arianæ- (Ectæ fautorum complicem fuiſſe. Ad
Chriſti trecenteſimo viceſimo ſexto. Seidus enim hæc, poſt eam epiſtolam ſcripram, Theodotus 4
& alii quidam Græci Conſtantinopolitanum Pa- Theognio & Euſebio Antiochiam tanquam con-
triarchatum paulè poſt Concilii Nicæni cele- ſiliorum ſocius & particeps ductus eſt, ut ejus
brationem inſtitutum eſſe perſuaſum habent. ope Sanctum Euſtachium Antiochenum Sede ſua
uod cùm Allatius lib. I. cap. 14. de Conſenſio- deponerent, teſte eodem Theodoreto lib. I.
ne Eccleſiæ Occidentalis & Orientalis non in- cap. 21. . ,
telligeret, ſuggillat Nicetam, quaſi locutus fue- Decepêre Martyrologos laudes, quas Euſe- XVIII.
rit de anno Chriſti trecenteſimo ſeptimo, quo bius Cæſarienſis lib. 7. cap. ultimo (ubi loqui- Rras c
ſecundus Imperii Conſtantini cœptus eſt; licet tur de præcipuarum Eccleſiarum Præſulibus, qui , illu-
de ſecundo ejus Monarchiæ anno, Chriſtique immediatè ante perſecutionem Diocletianaeam
trecenteſimo viceſimo ſexto Græculus ille intel- Eccleſias Orientis regebant) Theodoreto Lao-
ligendus ſit. diceno tribuit. Sed diſtinguenda erant tempo-
X In Actis S. Pachomii à Monacho ſupparis ævi ra: T heodotus enim ante natam hæreſim Aria-
Iaitium Mo⸗= ſcriptis capite primo dicitur . Oum hnem acce- nam magnus Præſul extitit; ſed poſtea in eam
nachatus piſſet perſecutio, regnavit Conſtantinus M. Impe- miſerè prolapſus eſt, ut tradunt Scriptores citati,
atati Con-a ratorum Romanorum primus Chriſtianus; & ad- omnibus Martyrologis antiquiores, quique non
kantini im- verſus Vrannum quendam bello contendens mul- multèò poſt Theodotum vix&re. Porro Theodo- 6
tutandum. os etiam tirones conquiri juſſit: quos inter ipſe tus ante Concilium Hieroſolymitanum anno
giloque in militiam abreptus eſt Pachomeius, vige- C C C XXX VI celebratum, diem functus eſt,
Baron- aum. ſimum tunc circiter agens ætatis ſua autalem ; & cm illi Concilio Georgius pariter Arianus Lao-
“ deinde ait, Pachomium ſub Palæmone in Egy- diceæ Epiſcopus interfuerit, ut teſtatur Sozo-
pto Monachatum amplexum eſſe. Hactenus menus lib. 3. cap. 5. Scripſit Georgius Vitam Eu-
ignoratum de quo Tyranno ibi ſermo fiat. Ba- ſebii Emiſeni, ut diſcimus ex Socrate lib. 2. cap.
ronius quidem Licinium intelligit: alii Maxen- 9. cujus ideo mentio facienda erat 4 Gerardo
tium, alii Achillem, qui Diocletiano imperan- Joanne Voſſio in Opere de Hiſtoricis Græcis,
rannidem in Ægypto arripuit. Sed quid- licèt liber ille ampliùs non extet.

te ty
quid ſit, re&Sε Holſtenius in Præfatione ad Re- Càùm Conſtantinus Orientis Imperio potitus XIX.
HMHoſius ad

gulas veterum Monachorum, ætati Conſtantini tantùm ſit anno trecenteſimo viceſimo quarto, „nponend
M. vitæ Regularis initia imputat: illi enim con- ante cum annum componendis Alexandrum in- igii⸗ age,
ſentit Acorum S. Pachomii Auctor- cùm dicit ter & Arium diſſidiis, miſſis etiam ad eos literis Arium &
in Prologo, quèd extremæ perſecutionis tem- per Hoſium Cordubenſem Epiſcopum, incum- Alexan-
ore, ſc. Diocletianeæ, tunc & Mond eria cæ- bere non potuit. Quare quæ hic à Baronio nar- drum miſſus.
pta ſunt extrui, e& Aſcetarum ubitacula in vi- rantur, ad eum annum differenda. Præterea
,znocentia & rerum omninm abdicatione fun- Hoſius non.4 Silveſtro Romano Pontifice Le- Baron.num.
dari; idque, ut ait ipſe, exemplo potiſſimum gatus Alexandriam miſſus, ſed à Conſtantino. LXXXNN.
S. Antonii, Aſcet clariſſimi & in omni virtutum Picèt enim Euſebius lib. 2. de Vita Conſtantini & ſeq
genere ecellentis, oujus ea fuit vitæ ratio, quats Cap. 62. virum à Conſtantino miſſum ob tumul-
& magnus Elias & Eliſens & Joannes Baptiſta tus ab Ario Alexandriæ excitatos non nominet,
quondam tenuernnt. illum tamen Hoſium fuiſſe Socrates lib. I. cap.
XV. Hinc in iſdem Actis num. LXXVII ip- 4. & Sozomenus lib. I. cap. 1I5. diſerté teſtantur.
8. Pachomius ſemet S. Antonius Pachomium Coœrnobitarum Quibus adde Photium in Bibliotheca codice
primus inſti- auctorem & primum inſtitutorem facit: Quo ego 266. Quibus Conſtantinus auditis, iniquè ferens

g 6

tutor Cœno- primum tempore Monachum cœpi agere, nullum mittit Alexandriam Hoſium nomine & Te ſän-
biarum.: uſpiam extabat Cæœænobium, in quo de aliorum ſa- dtum, quem Hiſpanic i etles Corduba Epiſeopum
luie cura ant metus cuiquam erat: ſed quiſqe an- habebat. Tzadidit autem ei epiſtolas ad Archie-
tiquorum Monachorum perſecutione jam finita, piſcopum Alsxandrnm & Arium hereſeos fon-
dryatim in vita ſeſe Monaſtica exercebat. Poſtea tem. Nec refert, quèd Hoſius Alexandrinam Sy-
verò Pater veſter (Sacchæum alloquitur, Pa- nodum convocarit, eique præfuerit. Veroſimi-
chomii diſci pulum) tantum bonum, Deo adiu- le enim eſt, illum Alexandrinæ Synodo præfuiſ-
vante, effecit. Alius quidem antè, cui Aotæ no- ſe, omnibus £gypti Epiſcopis, & iplo in pri-
men, voluit tale miniſterium ſuſcipere: verkhus quia mis Alexandro Alexandriæ Pattiarcha prtimas
non ex toto corde et rei ſtuduit, ſucceſſa conatus ipſi deferentibus. Viro namque celeberrimo ab
ille caruit. Videnda Vita S. Pachomii die X IV Imperatore miſſo, ipſique chariſſimo, qui pa-

Maii in Actis SS. Bollandianis illuſtrata. cis atbiter ab ipſo conſtitutus eſſet Alexandrum
XVI. Quid Euſebius Cæſarienfis Epiſcopus ad pro- inter & Arium, hunc facil honorem detulere,
Euſebius Caæ- pagandum dogma Arianum egerit, & an ipſe- tum propter Imperatoris reverentiam: tum pro-

H met Arianus poſt Concilium Nicænum, ſicut pter nominis & meritorum amplitudinem: tum
ianis. . . . . . .. I. 17.
. antea, fuerit, pluribus difcurtit Hankius in libro quèd Alexander illi Concilio præeſſe congruè
Baron,num. de Scriptoribus Græcis rerum Byzantinarum non poſſet; cùm in his Arianæ hæreſeos incu-

11 V. parte prima cap. I. qui hac de re legendus. nabulis cauſa Alexandri & Arii potiùs, quàm
XVII. Baronius in Martyrologio Romano, die ſecun- Eccleſiæ Catholicæ, agi videtur.
rmeototu⸗ da Novembris meminit Theodoti Epiſcopi Lao- Nec refert, quèd in epiſtola tunc à Con- X X.
Tter Arin dicenſis, qui tamen ex iis, quæ ipſemet hoc an- ſtantino ad Alexandrum & Arium ſcripta, nul- 1 N, 4
— . .1J . “ . . . D . . . 4 . . . „ ant in
vorun ds- 0 in Annalibus habet, inter præcipuos Aria- la prorſus Hoſii mentio habeatur. Cum tamen img.

ces⸗ norum duces numeratur, tam à Theodoreto lib. in litcris Legationis nominari Legatos ſolenne
Baron.num. 1. cap. 5. quàm ab Epiphamio hæreſi Gy. præter- ſit. Aliæ enim fuere literæ Legationis Hoſii ab —
XLVTII. quâm quèd extat, apud Gelaſium Cyzicenum ea epiſtola. Cùm enim non ſolàm ad concilian-

& ſeqꝗ. epiſtola Conſtantini M. ad Theodotum ſpecia- dam pacem inter eos; qui in 6£gypto de Fide
iſlidebant,

—

Olymp.
an. 3.
ſicupdh
Baronit
Oymp
Anno
10714.
ſeunui
Baron,
170·
I.
Cuuſuli.

I.
Wirdecen
nalia liti⸗
nii Aug.

II.
Bellum 8

vvaritumn.

IV.
iera Con-
uttini ad
Aluuqn.
runm Bpi .
Aler, de
AMn.

V.
5 Doq
Ealgrenſie.

DAon. inne

.

361. h. I
a IV.

IVIII.
t dntea
lile⸗
S

XIX.
Hiſut ad
cumfonende
diſidis inter
Arium
Alexan-
Ayumn niſin.

4
0.
& ſeg.
l

e

len e,
1 Pro⸗
.tuun
mue
icn⸗
quun

Con⸗ 4 iden
,Dll- nimi
campel .
olenne
i
Gian-
elide

38 C. I V. diſſidebant, miſſus eſſet, ſed etiam inter eos,
An. Ch. 319. qui in Oriente de feſto Paſchatis diſſentiebant,
ut teſtatur Sozomenus; neceſſe erat, ut literæ
Legationis quibus ea commendata Hoſio pro-
vincia, & commiſſa poteſtas exprimebatur, non
ad duos tantùm viros, ſed ad univerſos illarum
egionum Epiſcopos dirigerentur. Periere itaque
literæ Conſtantini, quibus Legatio Hoſii ad Ale-

Olymp. 274. ANNO PERIODI GRGO;-ROMAN 5812.

Gangren 25.

Baron. anno
361. N. XLIV.
& ſeqq.

Romana habita anno DIV Synodi Gangrenlis

in Annales

xandrum & Arium continebatur.

*

ah. 3. .
Prunadur⸗ O 20. D. ) 16. P. 20. Mart. Indict. 7.
Baronium.
Amb ⸗rt. JIESu CHRISTI 319.
Anno Urbis
za. SILVESTRI PAP& 6.
ecundum
Parazng CoNSTANTINI I4. LICINII I3.
10707 Num. I. ad VI. Coſſ. Conſtantinus Aug.
Conſules. X V. & Licinius Ceſar. Quo ex Conſulatu
manifeſtum fit, nondum Licinium Auguſtum
fuiſſe profligatum, cùm ejus filius Conſul pro-
ceſſerit. Secundò, nuncupationem Cæſarum an-
no tantùm CCCXVII factam fuiſſe, ob id-
que Licinium Cæſarem juxta primam regulam,
Collega Conſtantino Auguſto juxta tertiam,
Conſulatum iniiſſe.
II. Quindecennalia Imperii Cæſarei Licinii Aug.
Windecen- quorum indicium perſecutio adverſus Chriſtia-
nalia Litci- nos excitata, ut anno CCCXVI oſten-
nmi Alg. qimus.
III. Bellum adverſus Sarmatas hoc anno tribuſ-
Bellum Sar- que conſequentibus geſſit Conſtantinus, de quo
maticum. bello Euſebius in Vita Conſtantini lib. 4. cap.
5. & 6. Sozomenus lib. I. cap. 8. Zoſimus lib. 2.
& Porphyrius in Conſtantini Panegyrico cap.
19. 21. & 23. Ad illud Conſtantinus filios Ve-
teranorum evocavit, ut docet L. I. Cod. Theod.
De filus milit. apparit. quorum multi per Ita-
liam militiam detrectavere, ut & proximo anno
Lex 2. De Veteranis. Quod & alias ſæpe factum, ut
notat Gothofredus in Comment. ad eas Leges.
IV.- A num. VI ad XXVII Cùͤm Licinius an-
Litere Con- no trecenteſimo viceſimo quarto debellatus fue-
Ralele, ad rit, & ante eum annum Conſtantinus neque
drum Epiſe. aägyptum neque Orientem obtinuerit, hujus li-
Alex. & ad teræ ad Alexandrum Epiſcopum Alexandrinum
Arium. & Arium, Hoſi Legatio, & Concilium Ale-
xandrinum, eo præſidente, celebratum, anno
CCCXXIV, aut inſequentis initio collo-
canda. Nec Hoſius in Oriente aut £gvpto diu
commorari potuit, cùm anno CCCXXVmen-
. ſe Junio Synodo Nicænæ interfuerit.
V. Si Hohus Synodo Gangrenfſi præfuit, ut exi-
Synodus ſtimavit Baronius, ea ante annum CCCXXIV

celebrari non potuit; cùm eo tantùm anno Con-
ſtantinus, cujus ſubditus erat Hoſius, Oriente
potitus fuerit. Verùm Dium præſtantiſſimum
Præſulem hujus Synodi Præſidem fuiſſe, docet
Libellus Synodicus; Heſum autem eidem dun-
taxat adfuiſſe rectè deducit Marca in Diſſert. de
veteribus Collectionibus Canonum cap. 2. quòd
recenſeatur quidem in epiſtola Synodica, ſed per-
mixtus aliis Epiſcopis, & inter ultimos; quod
cùm Sedis Apoſtolicæ dignitati non congruat,
dici non poteſt Legatione Romana Hoßas in ea
functus. Quèd ſi Sywmachus Papa in Synodo
Canones duos citet, aſſeratque, Apoſtolica au-
toritate hos canones conditos eſſe, factum id, quia

Synodo Gangrenſi damnatus e

2 .,
C. Baronii.
etſi Provincialis Synodus Gangrenſis eſtet, tam

X
n auctoritate Sedis Apoſtolicæ jam eſſet
ccidente recepta, perinde erat ac ſi ab init

Cùm verò Hoſ.
irs exr- a Ta; „.
vità exceſſerit, & ut ſuo loco videbitur
CCCLVIIII in Hiſp
ante enum annum han
Valeſius in Noris
perperam ſcribit,
Imperatoris ten 1.
P 1is tempora congregatum non eſſe

Divus Baſilius in epiſtola LXXIV

ad Socratem lib. 2. cap. 4

quam a

Occidentales ſub Valente contra Enſtathinum Se
Gangrenſis Concilii nullam

baſtenum dedit,

eadem auctoritate Canones illos conſtituiſſet.

hoc Concilium ante Valentis
quia

391

In An. Ch. 31 9.

10

s ſub Conſtantio Imperatore

ir, anno
anlam reverſus ſit, liquet,
c Synodum congregatam.

3°

d

mentionem facit; ar
ionem facit; argumentum enim ab aucto⸗

ritate negativa Petitum, infirmum.
Valeſius obſervat

infir Recte tamen
Euſathium illum; qui in
ſt, diverſum non

eſſe ab Euſtathio Sebaſteno; quod tamen Baro-

nius nullius Auctoris teſtimonio nixus affirma

vit. Baronii etiam conjecturæ de Euſtathii Mo-

☛

Kicharn & de Monachis in Armenia parum
riendæ cum Sozomeno Socrates & Nice-
orus à Baroni lati -
P aronio laudati ſuffragentur. Porro

tam Epiphanius in hæreſi Ari
Divus Baſilius in citata epiſtola

anorum, quâm
teſtes ſunt,

PEuſtathinm Sebaſtenum Hæreticum fuiſſe, & in
9
Arianæ hæreſis defenſione ad obitum uſque per-

ſeveraſſe.

In Libello Synodico Synodus Gangrenſic in-
ter tertiam Romanam Synodum Damaſi
CCCLXXIV celebratam, & Roman
tam Damaſi paulo poſt Valentis
mortem recitatur. Quod eſſe non
Hohus, ut diximus, Synodo Gangrenſi inter
fuerit, & ad Valenti vene
B „ Alentis tempora non pervene-
d⸗ Quæ de hac Synodo Libellus Synodicus ha-
et, feteruntur Tomo II Conciliorum editionis
Labbeanæ pag. 428. ſed cùm

B in Libello Syno-
dico collocetur poſt Nicænam „ & proxins an-
te Tyriam » miror, Labbeum Lectorem non
monuiſſe, ex mente

eam inter III Romanam Damaſi & I V Ro-
manam ejuſdem Pontificis collocandam fuiſſe.
Porro extat Libellus Synodicus in Bibliotheca
Juris Canonici Tomo I I. De Concilio Ga
grenſi, vide quæ infrà dicam. ene
Ad num XXVII. &. Philagçontus qui in
Martyrologio Romano, & Mencæis die XX
Decembris colitur, mortuus eſt anno circiter
CCCXXI. Theodoretus enim in lib. 1. Ca
3. tradit „ eum pro veritatis defenfione ſen, alal.
Kadium Licinii temporibus declaraſſe; Licfnian
autem perſecutio hoc tantùm anno ce .
terea Theodoretus ibidem cap. 4. recitatâ Ale-
xandti Epiſcopi Alexandrini epiſtol4 Synodicâ
ad Alexandrum Epiſcopum CP. adverſus Arium.
ait: His conſona ripſit ad Philogoniun Eccle 2
Antiochenſis Antiſtitem. Ea autem Synodica an-
no ſequenti, vel anno CCCXXI. ſcripta. Quis
quõve tempore Philogonio ſucceſſerit, valde ob-
ſcurum. Sozomenus in lib. 1. cap. 2. ait: Conſulibus
Criſpo & Conſtantino Ceſaribus (anno ſc. CcCxxXI)
Antiochiæ nzemo adhuc poſt Pomanum conſtitutus
uerat Epiſcopus »perſecutionibur, ut veriſimile
ſt, ordinationem Reri prohibentibus. Sed non mul-
10 poſt Epiſcopi apud Nicæam congregati, ecum
Epiſcopus eſſet (nempe Euſtathius) icine urhis
Berroæ, illum inde Antiochiam tranſtulere. Nicetas
in Theſauro Orthodoxæ Fidei lib. 5. cap. 5. ſcri-
bit, Paulinum Philogonio ſucceſſiſſe „& Pauli-
K k 4 n

anno
am quar-
Imperatoris
potuit, cùm

VI.

Error Libells
Synodici cir-
ca Synodum
Gangrenſens.

Auctoris Libelli Synodici

VII.
Philogonii
Antiochens
Epiſe.

no Cœpta. Præ-

392 Critica Hiſtorico-Chronologica

SC. IV. no Romanum. Nicephorus ctiam, ſicuti Theo- leiam divertere libuit bello enim Sarmatico cA 6. 1V 1
An. Ch-zi9. phanes, & Zonaras, & Hieronymus in Chro- cuparus fuit. Aquileiam autem aliquandiu ſub- An. Ch. 319
nico, Paulinum Philogonii ſucceſſorem faciunt. ſtitiſſe docent Leges Codicis Theod. 9. De 1.
