dem ſub Gratiano, qui etiam in Occidente re-
gnabat, deceſſiſſe ſcripſerit. Quare non dubium
quin Combefiſius citatus hallucinatus fuerit .
quando ſcribit, annum illum quintum ſive Im-
perii, ſive Conſulatuum Valentis & Valenti-
niani falſum eſſe; quòd, inquit, ea temporis
nota in Vitis Sanctorum non ſoleat apponi. Nam
nihil frequentius in eiſdem, quàm ſimiles tem-
poris characteres occurrunt. Recte tamen Com-
befiſius ait, eam Sancti Baſilii Vitam Amphilo-
chio abjudicandam non eſſe; quod eò magis
exiſtimandum, quòd in ea certus Baſilii mor-
tis annus, qui alibi non legitur, diſertè me-
moretur. Quèòd ſi Baſilius anno tantùm trecen-
teſimo ſeptuageſimo primo Epiſcopus Cæſareæ
dictus fuerit, ut ſuo loco oſtendi, mors ejus in

alium annum, quàm in trecenteſimum octoge-

ſimum incidere non potuit. Præterea Cotelerius
in 2. tomo Monumentorum Eccleſiæ Græcæ re-
fert ex duobus Codicibus Bibliothecæ Regiæ
epiſtolam, cui titulus: B A Zl AEIOZ zα α½2
a 6GαNνπ½ soοd%iα. id eſt: Baſilius Magno
Imperatori Theodoſio. Theodoſius die X IX Ja-
nuarii anni trecenteſimi ſeptuageſimi noni Im-
perator nuncupatus eſt; Baſilius verò Kalendis
Januariis ad cœleſtem patriam migravit. Non
itaque ante annum trecenteſimum octogeſimum:
alioquin ad Theodoſium Imperatorem ſcribere
non potuiſſet, cùm mortuus fuiſſet, vel hoc
anno, ut vult Baronius, vel Kalendis Januarii

anni ſequentis, ut Hermantius in Vita SS. Baſi-

lii & Gregorii Nazianzeni „aliique Viri doctiſ-
ſimi tradidere. Hæc epiſtola certèò difficultatem
dirimeret, ſi conſtaret, eam legitimum Sancti
Præſulis fœtum eſſe. Verùm Cotelerius in Notis

ad eam epiſtolam ait: In primo & Codicibus emun-

êtæ naris Criticus aduotaverat. &υ„α
Wπ &αrον vonατ τν., n &*ανοια οιιαν
Wvα S Aε&h&απ½ Sa&σαXε. hoc eſt: Ma epiſtola
neque ex ſenſis, neque ex diöétione videtur eſſe
Magni Baſilii. Ipſeque Cotelerius, dum vive-
ret, illius epiſtolæ ſtylum Baſilio non convenire
ſeſe autumare, mihi ore tenus affirmavit. Sed
quidquid hac de re ſit, Baſilium hoc vel ſe-
quenti anno mortuum gratis aſſeritur, ut mox
magis videbitur.
Ad num. XII. S. Ephrem poſt Sanctum Baſi-
lium ex hac vita migravit, ut ex Sancti Baſilii
Vita ab Amphilochio elucubrata liquet. Quare
verum eſt, quod in Anthologio ab Antonio Ar-
cudio publicato legitur, Ephrem ſcilicet tempo-
Z2 3 ribus

III.
S§. Ephrem?
obitas.

§ g C. Iv. ribus Theodoſii Magni ſfloruiſſe. Ephremi Vita
„ An. Ch. 37. die prima menſis Februarii, quo colitur, à Bol-
lando & Henſchenio illuſtrata, ſed perperam
mors ejus ptæſenti anno collocata eſt. In dubium
revocat Baronius, quod Amphilochius in Vita
S. Baſilii cap. 13. dicit, Baſilium nempe Sanctum
Ephremum ordinaſſe, quòd haud eſſet Baſilii

juris Syrum hominem ordinare. Sed non dubi-

to, quin Baſilius Spiritu Divino impulſus, ut

Eccleſiæ laboranti, & tunc ab Atianis oppugna-
tæ ſuccurreret, extra ordinem Ephremum Sacer-
dotem ordinaſſe.
IV. Multa enim ſimilia in Hiſtoria Eccleſiaſtica
Salus Eccle- occurrunt contra vigorem Canonum geſta à præ-
ſia ſuprema ſtantiſſimis Epiſcopis, qui, ubi Chriſtianam
lex. Religionem periclitari videbant, parvipendere
ſolebant regulas & Canones Eccleſiæ, dummo-
do Eccleſiam ipſam ſalvam & integram conſer-
varent. Quare in hujuſmodi diſcriminibus va-
lebat hæc regula: Salus Eccleſiæ ſuprema Lex
eſto. Combefiſius laudatus alias hujus facti ra-
tiones affert; ſed hæc, quàâ Valeſius in ſimili caſu
in Notis ad Theodoretum lib. 5. cap. 6. utitur,
præferenda. Cotelerius tomo 3. Monumento-
rum Eccleſiæ Græcæ pag. 453. refert Sancti Ni-
cephori Patriarchæ Conſtantinopolitani epiſto-
lam continentem reſponſiones ad quaſdam in-
terrogationes ſibi factas, in qua legitur: Iuter-
rogatus 1I. Ae Presbyteris ordinatis Romaæ, Neapoli
& in Longobardia, abſque acelamatione & titulo,
an oportet eos recipere, & unà cum iis communi-
care, Yeſoi, ſallere? Keſponſio. Haæreſeos tempore
propter ogentem neceſſitatem non ea planè omni
ex parte fiunt, quæ in pace ſancita ſunt. Idà quod
eciſſe cernitur tum Beatiſſimus Athanaſius, tum

ſanctiſſimus Euſebius, qui ambo extra Provinciam

ordinationes peregerunt. IMdemque nunc in præſenti
haæreſi factum conſpicitur. aque memorar’ Preſ-
byteri, palam non hint reprehenſibiles, nequa-
quam ob hujuſmodi ordinationem averſandi ſunt;
verum admittendi ſecundum quatuor: propoſitio-
nes, &c. Quod idem in re de qua agitur, di-
cendum. Eſt 18 Eunſebius Samoſatenſis Epiſcopus,
de quo mox. —
Ad num. XVI. Victoriam Alamannicam à
grastdame Gratiano relatam ſub præcedentis anni Conſuli-
Alamannos bus Caſſiodorus in Chronico his verbis recitat:
vincit. Alamannorum triginta circiter millia apud Ar-
gentariam oppidum Galliarum ab exercitu Gra-
Ziani) cæaſa. Quæ verba leguntut etiam in Chro-
nico Hieronymi ſub eodem Chriſti anno, nempe
CCCLXXVII, juxta editionem Scaligeri; Pon-
tacena enim per hæc tempora depfavata. Quare
quando Ammianus lib. 31. cap. 10. dicit Ala-
mannos tranſüſſe Ahenum geln pervium pruinis
Februario menſe, loquitur de menſe Februario
præcedentis Chriſti anni. Verum eſt, Herman-
tium lib. 8. Vitæ SS. Baſilii & Gregorii Nazian-
zZeni cap. 4. contendere, eam pugnam ad Argen-
tariam oppidum in Alſatia ſitum, nuncque Col-
maria appellatum, hoc anno habitam eſle, quòèd
eam teferat Ammianus inter ea quæ iub finem
anni præcedentis „& adventum Valentis Con-
ſtantinopolim, quò die X X X Maii præſentis
anni pervenit, contigere. Et quia Ammianus
afhirmat, bellum hoc ortum, quòd Germani,
noſcerent exercitus pleramqae partem in ll, ri-
cum, ut Imperatore Mox affuturo, pragreſam,
ut nempe Valenti adverſus Gothos Gratianus
auxilio eſſet. Quæ verba ad exordium anni
CcCcELXXVII reterri non polſe arbitratur Vir

Critica Hiſtorico-Ohronologica

eruditiſſimus, quia non apparet, Gothos jam 8 £ C. IV.
tum rebellaſſe, ideoque nec Valentem auxilium, An. Ch. 378.
nec præſentiam Gratiani poſtulare coactum fuiſ-
fe. Nam leves hæ conjecturæ; cùm certum ſit,
jam ab anno cccLXXVI Gothos adverſus Ro-
manos tumultuatos eſſe, & anno CccCLXXVII;=
ut tradit Ammianus citatus cap. 7. Richomerem
imperatu Gratiani & Galliis properaſſe ad Thra-
cias petitu Valentis; imò & Valentem eo anno
circiter medio Antiochiã, ubi à pluribus annis
agebat, adverſus Gothos moviſſe. Cyrillus enim
in Vita S. Euthymii à Cotelerio tomo 2. Monu-
mentorum Eccleſiæ Græcæ publicata cap. 3. ait:
Valens nondum quinto menſe poſt Enthymiz nativi-
tatem elapſo exercitum duxit adverſus Barbaros.
Natus eſt Sanctus Futhymius quarto Gratiani
Conſulatu, ut ibidem prodit Cyrillus, anno
nempe Chriſti trecenteſimo ſeptuageſimo ſepti-
mo, idque ante menſem Maium, ut tomo ſe-
quenti oſtendemus. Quare, licet Valen: hoc tan-
tùm anno Conſtantinopolim pervenerit, præce-
denti tamen, cùm accepiſſet Gothos Conſtanti-
nopolim uſque excurrere, auxilium Gratiani
Imp. imploravit, ac dein Conſtantinopolim
profecturus, ex urbe Antiochenſi diſceſſit. Imò
Valentem copias auxiliares anno c cC cLXXVI à
Gratiano poſtulaſſe exiſtimandum, cùm eo anno
jam Gothi rebellarint. Nec refert, quòd Am-
mianus de hac victoria ſermonem habeat, poſt-
quam narravit quæ anno præcedenti in autum-
num vergente in Thracia à Gothis geſta. Is enim
de more res uno tenore recitat, ſicque cùm ad
narrationem rerum in alia parte Imperii geſta-
rum orationem convertit, rurſus ad principium
anni redit. Quare, non mirum ſi poſt narrata
quæ in Thracia æſtate contigere, motus Aleman-
norum recitaturus, regrediatur ad menſem Fe-
bruarium, quo Rhenum tranſiere.
Poſt priorem hujus Tomi editionem Patres VI.
Benedictini San-Germanenſes publicarunt To- Valens Ime.
mum primum Analectorum Græcorum inter quæ nonk ſa
. .ô onſulatus
extat Sancti Euthymii Vita à Cyrillo Monacho z, Cothos
verè ſcripta, ex qua liquet, eam quam promul- movit.
gavit Cotelerius ſcriptam eſſe à Simeone Meta-
phraſte, eamque hactenus viris doctis errandi
anſam quandoque dediſſe. In vera autem S. Eu-
thymii Vita cap. 7. legitur: Natus eſt, ut accepi-
mus, menſe Anguſto, quarto Gratiani Conſulati,
ideoque anno Chriſti cccLXXVII, Metaphraſte
menſem prætermiſit. Tum ſubdit Cyrillus: Non-
dum expleto quinto menſe, ſexto Conſulatu elatus
impius Balens, exercituque in Barbaros Ibraciam
depopulantes dulto. .... erruentes Barbari ipfüum
ingenderunt, nondum completo primo anno ab BEu-
thymii ortu. Valens hoc anno ſextum Conſula-
tum geſſit, & die III Kalend. Jun. Conſtanti-
nopolim venit incenſus à Barbaris, & ex die V .
Idus Auguſti nunquam apparuit, ut habet Ida-
cius in faſtis. Quare Eu hymius poſt diem no-
num menſis Auguſti anni fuperioris natus erat.
Eum verèò natum elle menſe Auguſto confirmat
Gyrillus ibidem pag. 40. ubi dicit L.I V Euchy-
mii ætatis anno Synodum Oecumenicam Epheſi
celebratam eſſe; pag. 54. LX X V Euthymii æta-
tis anno Chalcedone Synodum habitam; & pag.
74. X C Euthymii ætatis anno Theoctiſtum Ab-
batem mortuum eſſe, menſè Septembri, die ter-
tia, principio quintæ indictionis, anno ſc. Q hriſti
cCCCLXVI. Synodus autem Epheſina menſe Ju-
nio anni CccCGCXXXI, Chalcedonenſis menſe
Océtobri anni C cCCIIcelebratæ, ideoque ſibi
Cyrillus

—

zuler
Außs.
5.

VIII
Snodus
Antioch
anno C
11XX
lmchi.

S C. IV.

in Annales C. Baronii.

Cyrillus conſtat in nativitatis Euthymii menſeè,

547

ædes ſacræ iis traderentr,

qui enm Damaſo com- S E G. 1 V.

An. Ch.378. & ubi d ſe ipſo diſſentit, librarii numeros cor- Tr'ettene. Ea Tex hodie non extat. Addit An. Ch. 3/.
rupêre. Ex quibus ſequirur pag. 7. perberim au- neo⸗ R Porro fhu en, Lege ezorem
notatum eſſe in margine ejuſdem Vitæ Cyrillum qaoοοαα SD, um militum miſit, qui tunc veleb er-
Monachum conferte annum natalem Euthymii ne babebatur, & Ariane qutdem blaſphemie
in annum Chriſti cccCEXIX, meque deceptum e kearbr 7, tanqmnam feras gue, Man, ſaora 24
à quibuſdam locis ejuſdem Vitæ depravatis de- v eec ndi ju, . . crein, 52 amiem ha ſier⸗ e, 2
duxille Euthymium natum eſſe ante menſom vino gregi eaſdem reatlt. Alqzue id gidem 12
Maium, & denique Metaphraſten loco, ondem Dasuli es wei KMj controverſia ecutioni
expleto quinto menſe, ſèxto Conſalatu . verba gnerze , . vrn e ver 2, Iue Merrope 14
Græca, de quinto nativitatis Euthymii menſe eſt Orientis, hujuſmodi contontio extitit, &c. Tum
malè interpretatum elſe.

capite ſequenti, quæ idem Sapores poſt Conci-

VII Ad num. N X V. Idacius in Faſtis hoc anno lium Antiochenum præſtiterit narrat Theodo-
Palentis ſcribit: His Conſſ. ingreſſas eſt Valens Aug. a5 rllen⸗ Quare cutn Sapores poſt Sy nodum Antio-
Aug. interi- Oriente Conſtantinopolin, die III Kal. Jun. & 0 lenan Tegem à Theodolſio Magno anno tre-
zus. ipſo anno profelctus eſt Valens Aug. éa arbe ad Fof- cence ino octogeſimo datam promulgaverit;
ſatum, die III Idus Zun. & pugna magha Juit con at⸗ ante eum annum Baſilium E vivis non
cum Romanit & Gothis milliario XIIab Adria- exceſſiſſe; cùᷣmn GConcilium Antiochenum nono
nopoli die V Mus Aag. Ex ea die Valens Aug. Poſt birim ejus menſe celebratum fuerit. .
ninmam apparuit, & toto anno per Diæcehmm Nec elt quòd'quis dicat, Saporem à Gratiano . e
Tiraciarum & Seythiæ« & Maæſiæ Gothi habitave- in Orientem miſſum eſle „ ut Legemn ab eo ante e S, e
runt ſimul, & eas pradaverunt. Deinde aſque ad Principatum Theodoſii emiſſam exequeretur; nitbehe.
portas urbis Conſtantinopolis venerunt. Eadem ſcri- non verò eam, quæ anno trecenteſimo ocος „an, miſſus.
bit Socrates cap. ultimo libri quarti, & cum ſimo à Vheudofi Magno data eſt. Illud enim,
Idacio tam in narratione, quâm in temporum inquit Vale ius in Noris ad ptæfatum locum Baron. num⸗
characteribus convenit. Gratianus Valenti opi- Dferene „nunquam 4 Gratiano Præſumtum XXXIV.
tulaturus adverſus Gothos & Galliis in Illyricum uiſlet, Aruns ts npori Theodoſius Orientis Im-
feſtinavit per Felicem Arborem, Lauriacum, perium d danitle Sed vana hæc Valeſii evaſio.
Bononiam, Sirmium, Martis caſtra, (in Dacia Quem oe um enim Valentinianus Poſtquam
Ripenſi) præmiſſo ad Valentem Richomere, à Valentem fratrem Orientali Impetio præpoſuit,
Rpeni Amodum & à Trajano & Profuturo negotiis Orientis ſeſe ſæpe immiſcuit ,adeo ut
Pacibus anno præcedenti in aurumnum ver⸗ un lanus ib.e cap. 4. ſeripſerit „ Valentem
ente, variis caſibus adverſus Gothos pugna- ruri li pbar tori norigerum fuiſſe: ita
tum eſt, ut videre eſt apud Ammianum lib. 31. non du itandum, quin Gyatianus negotio Fidei
Valens autem non expectato Gratiano, neque ante ecnri Theodoſii cbpeo; ſeſe inter-
eus copiis mox ſecuturis, infeliciter ut mox bonlcte . ui que ad debitum finem perducere
duimus, pugnavit. Gratianus in hac rerum per- o uerit. Rem itaque ita ſe habuiſſe exiſtiman-
turbatione & Galliis in Pannoniam, Myſiam, um. Prælenti anno Valente extincto, edicti in
1 Thicialque (quò pertinet & quod Ambroſius favorem Orrhocharctum emiſſi executio Sapori
Imp. ſcribit in fine lio. 2. de Fide) imò & Conſtanti- Orientis Duci, ut docet Theophanes in Chro-
rſa nopolin venit, ibique præſens (ur referunt nico, à Gratiano mandata, & duinque poſt
llatus annes Antiochenſis & Suidas) Orientem, Da- menlſes ab ea morte, Theodoſius Imperator Orien-
thos Jannt ue limitem ordinavit pacavitque. tis Tenuntiatus, cui Gratianus „qui eum hoc ho-
VIII S A um XXXIVad L. Concilium Antio- nore donavit, eam Fidei cauſam commendavit;
Synodus chenunm nono poſt Baſilii obitum menſe celebra- utdue ene wandltam ſibi commiſſionem
Antiochena tumn, teſte Gregorio Nyſſeno in epiſtola ad Proſequi poſſet, Poſtulavit. Widetur itaque inter
anno C2 C Olympium, pertinet ad menſem Octobrem utrumque conveniſſe, ur Heretici omnes com-
. anni trecenteſimi octogeſimi; ideoque ante eum primerentur, Saporeſque Deges omnes hanc in
.

annum Balilias mortuus non eſt. Valente cur⸗
renti anno, menſe Auguſto „extincto, Gratia-
nus cunctos, qui ab eo in exilium eeéti fuerant,
revocavit. Lege praterea Janxit ut omnes erjaf-
cumque Keligionis homines in Eeclaſs cogponi-
rent: ſolt aut em Eunomiani . Photinian: & Mani-
chæi pellerentur Ecclefus. Ita Scrates lib. 5. cap. 2.
cui ſutfragatur Sozomenus lib. 7. cap.r. Tum anno
trecenteſimo ſeptuageſimo nono, tertio Nonas
Aauguſti, Mediolani aliam Legem dedit, quà
eam revocavit, omneſque hæreſes perpetuò con-
quielſcere juſſit. Ea Lex memoratur in Epitome

rem latas vel ferendas exequeretur; quod cùm
conjecturà ſcripſiſſem, gaviſus ſum illud poſtea
in Theophane literis mandatum reperiſſe. Ait
Theophanes: Gratianus & Valentinianus Epiſoo-⸗
pos exiliog damnatos datd Lege revocaverunt ad
Sedes ſibi proprias, &c. Imperatores porro Legem
Orthodororam ommodo latam per Saporem quen-
dam Orientis Duçem miſerunt. Ebl Anliochianm
Profectas, &c. Quæ verba à Theophane ſcripta,
poſtquam de Theodoſii Magni in Imperii con-
ſortium aſſumtione proximée locutus eſt. Quare
Imperatorum nomine tres Imperatores intelligit

eo anno num. III, eſtque 5. Codicis Theod. De Theophanes.

Hereticis. Ium Hheodolus Magnus anno tre- Theodoretus itaque quaſcumque Leges poſt nir Lege;
centeſimo octogeſimo, Kalendis Martu, Theſ- Valentis mortem in Orthodoxorum gratiam emiſ- ac ve, 4
D 8 . . onitttt . . . 1. .
ſalonicæ edictum promulgavit, quo juſſit omnes ſas conjunctim conſiderans, eaſdem Gratiano at Hareclcos

in ea Religione verſari, quam Damaſus Ponti-
fex, & Petrus Alexandriæ Epiſcopus ſequereſ-
tur. Ea Lex ſecunda eſt Cod. Theod. De Fide
Catholica. Theodoretus tamen lib. 5. cap. 2. ubi

tribuit, reſque variis temporibus tam à Theodo- pro una re-
ſio, quàm à Gratiano decretas in unum con junxit, putata.
. . . . . . . —— 4
idque brevitatis & identitatis materiæ causâ.

Unde, licèt Lex. 2. Codicis Theodoſiani De Ede-

nartavit, Gratianum hoc anno Valenti pattuo
. „* . . 5„ .
ſucceſſiſſe, ait: Lege lata præcepit, ut Paſtores
qui in exilium ejelti fuerant, redirent, utque

Tom. I.

Catholica, à Theodoſio data, non tantùm de .

iis, qui eum Damaſo, ſed etiam de iis qui cum
Petro Alexandrino communicafent, loquatur;,

548 Critica Hiſtorico-Chronologica

58. C. IV. per ſynecdochen tamen Damaſum ſolùm memo-
An. Ch. 378. rat. Imò Legem 25. Cod. Theod. De Epiſcopis,
datam III Kalend. Mart. Theſſalonicæ, anno
Chriſti trecenteſimo octogeſimo, his verbis
Theodoretus exprimit: Optimis Paſtoribus ar
Divino gregi eaſdem (nempe ſacras ædes) reſti-
tui juſſit; quod doctè Gothofredo in Commen-
tario Legis 2. de Fide Catholica obſervatum.

Similis facti illuſtre exemplum extat apud Socra-

tem lib. 4. cap. 12. Is de Legatione Macedonia-

norum ad Liberium Papam loquens, libellum
Fidei recitat, quem Legati Liberio obtulerunt;
in quo poſtquam de pluribus Synodis mentio-
nem fecere, de Lampſacena videlicet, aliiſque
in Lycia, Pamphylia, Piſidia atque Iſauria cele-
bratis, dicunt ſe ab una Synodo Legatos veniſſe,
& uniusSynodi epiſtolam deferre: 7 vοισ1οα—
Belæv vε]αιοο 9 Tv ααααν , α ναττα
78& I'zX τ αα d donν ei.‿οαουνυυ αααο
löναρν. id eſt: Cujus Synodi Legationem obeun-
tes, tum ad Tuam Benignitatem, tum ad univer-
ſos Italiæ & Occidentis Epiſcopos literas afferimus.
Cauſa cur ita Legati loquantur, ut Valeſius ad
illum locum optimè adnotavit, hæc eſt, quòèòd
Synodus Smyrnenſis & reliquæ per Piſidiam &
Iſauriam, Pamphyliam & Lyciam à Macedonia-
nis celebratæ, ad exemplum & ſimilitudinem
Synodi Lampſacenæ, à qua delegati fuerant,
compoſitæ erant, ejuſque Fidem & doctrinam
tanquam primitivum exemplar exprimebant.
Quamobrem omnes iſtæ Synodi pro una ſumun-
tur à Legatis Macedonianorum: & ſingularum
Synodorum epiſtolæ, quas ab iiſdem Legatis per-
latas eſſe paulò antea retulit Socrates, pro una
eademque ſumuntur epiſtola, eò quòd eandem
Fidei doctrinam complecterentur. Eundem igi-
tur Socratis loquendi modum uſurpat Theodo-
retus; fruſtraque Blondellus libro contra Pri-
matum Eccleſiæ pag. 191. & ſeqq. contendit, edi-
cti Eccleſiarum poſſeſſionem iis, qui cum Dama-
ſo communicarent, adjudicantis, executionem
Sapori committi non potuiſſe. Fruſtra etiam Go-
thofredus loco laudato ait, Baronium jam rectè
omnino obſervaſſe, turbidè multa hac parte So-
cratem narrare.
Xl. Perperam etiam Valeſius in lib. J. Theodore-
Lex Theodo- ri cap. 2. ait, præfatam Legem 2. de Fide Catho-
ſii Gratiano ioa, datam eſſe à Gratiano: conſtat enim, eam
Perperam . . .
eribess. Theodeſio emiſſam; quod apertè docet ejus in-
ſcriptio, Edictum ad populum urbis Conſtantino-
XII. politang, & ſubſcriptio, Dat. Theſſalonicæ, &
Legationes confirmat Sozomeni auctoritas.
in Synodo Quæ in ea Synodo geſta, Baronius recitat. Sed
a. eum, dum Legationes, quas in diverſas Provincias,
ad componendum Eccleſiarum ſtatum in ea de-
Qaron nume rum quidem eſt, Gregorius Nyſſenum ſe à Conci-
lio in Arabiam miſſum teſtari, ob idque non im-
probabile eſſe, eam Legationem à Synodo Antio-
chena decretam: ſed de Euſebio Samoſatenſi Epi-
ſcopo nihil hujuſmodi proditum eſt ab Antiquis;
nec credibile, Synodum huic poteſtatem dediſſe,
non in una duntaxat Provincia, ſed in pluribus,
adeoque in Syria-Cœle, quæ Diœceſis erat Me-
letii, Epiſcopos ordinandi; cùm id Meletio con-

tumelioſum fuiſſet. Cenſet igitur Valeſius, Euſe-

bium, quod jam de Ephremo diximus, ſpiritu
Divino impulſum Eccleſiæ laboranti auxilium
tuliſſe. Diu antea idem præſtiterat Euſebius, &
Valentis temporibus Presbyteros, Diaconos &
Epiſcopos in alienis Provinciis ordinarat, ut

cretas eſſe dicit, hallucinatum credit Valeſius. Ve-

auctor eſt Theodoretus lib. 4. cap. 13. Quemad- S E C. IV.
modum ergo tunc temporis nulla Legatione fre- An. Ch. 373.
tus id geſſit; ſic etiam nunc poſt reditum ab exi-
lio, nulla Legatione opus habuit, ut idem præ- .
ſtaret. Quod ante Valeſium Nicephorus Patriar-
cha Conſtantinopolitanus num. 1 V citatus, di-
ſertè de eodem Euſebio etiam ſcripſerat. Deni-
que Gregorius Nazianzenus anno cccLXXX,
quo Synodus Antiochena celebrata, jam Con-
ſtantinopoli docebat, ut ſuo loco oſtendam.
Ceterum rectè à Baronio ſcriptum, in Syno- XIII.
do Antiochena ſtabilitam fuiſſe regulam Fidei, Apollinaris
ite hæreſibu er obortis a Apolli- * og
itemque hæreſibus nup „puta Ap Anflochena
nariſtarum, anathema dictum: idque apparere damnatus.
ex epiſtola Synodica Concilii Conſtantinopoli-
tani ad Damaſum apud Theodoretum lib. 5. cap.
9. Sed in eo deceptus eſt Baronius, quèd exiſti-
mavir, eam Synodum Romanam, ex qua Da-
maſus eam Synodicam miſit, diverſam non eſſe
ab ea, quæ poſt Divi Athanaſü mortem Romæ
habita eſt anno cccCLXXIII, ut vult Baro-
nius, aut anno cccLXXV, ut ſuo loco dixi-
mus. Petrus de Marca in Opuſculis poſthumis
pag. 192. & ſeqq. explicans Canonem quintum
prioris Synodi Conſtantinopolitanæ, his verbis
conceptum: De libello Occidentalium etiam eos
ſuſeipimur, qui Antiochiæ unam Patris & Filii &
Spiritus Sanbti Deitatem confitentur, Baronio
adhæret, niſi quòd Synodum Romanam, quam
is anno Chriſti cCccCLXXIII illigat, ipfe ad
annum cccCLXXVIII (quo etiam Antioche-
nam poſt Baſilii mortem coactam credit) differt.
Quam etiam opinionem Valeſius in Notis ad
Sozomenum lib. 6. cap. 25. tuetur; dubius tamen,
an Romana anno cccIxxVII, an verò cccLxXXVII)
habita fuerit. Sed hæc magnorum Virorum ſen-
tentia penitus explodenda. Ut enim rectè iden
Valeſius in Notis ad Theodoretum lib. 5. ap.
10. docet epiſtola Synodica Damaſi, quam eo lo-
co Theodoretus recitat, data non eſt in Snodo
Romana poſt Athanaſii mortem coacta; cum in
ea Damaſus dicat: Quid depoſitionen Tinothei à
me denuo poſtulaſtis? qui & hic, judicio Sdis Apo-
ſtolicæa, præſente etiam Petro Alexandrizorum ur-

bis Epiſoopo depoſitus eſt, unaà cum maliſtro ipſius

Appollinare.

Quare hæc Synodica Damaſi ex alio Concilio XIV.
Romano, quàm ex eo, cui Petrus interfuit, & Qatuor Sy-
Appollinaris primùm damnatus eſt, miſſa in Konn.
Orientem, hactenuſque quod in una Synodo Ro- Rs en
mana geſtum, alteri perperàm non rarò adſcrip- 4da. Sien⸗
tum fuit, qui error ut vitetur, obſervandum
ante annum Chriſti cccCLXXXII non plures,
nec pauciores Synodos Romanas ſub Damaſo
congregatas fuiſſe, quàm quatuor, unamque
tantùm Antiochenam, quantum hactenus ex ve-
teribus monumentis coſligi potuit. Antiochena
habita eſt poſt divi Baſilii mortem, ideoque an-
no cccCLXXX, ut me demonſtraſſe exiſtimo.
Prior Synodus Romana ſub finem anni cccrxvI,
aut inſequenti adverſus Valentem & Urſicinum
indicta. Secunda anno CcCcCLXXII contra Au-
xentium celebrata. Tertia anno ccCLXXV ad-
verſus Appollinarem & Timotheum. Quarta de-
nique hoc anno tam adverſus varios hæreticos,
quàm adverſus Epiſcopos è factione Urſicini.
Quare cùm Appollinaris & Timotheus anno
cCCLXXV à Damaſo damnati fuerint, hujus
epiſtola adverſus utrumque ab eodem ſcripta, &
recitata à Theodoreto lib. 5. cap. 10. pertinet ad

IV Concilium Romanum hoc anno habitum;
.
cùm

1.
Imcer
cuina
Mis
fuen
cur 5

.1

XV
Ceſta in
nolis A
chena &
Maha 4
CCC
IIXX

XVI.
Arldis R
Panal y

ℳ0 Ann
tonidg.

IN.

IIV.
wer J⸗
Rm.
Denaſß
gen⸗

S8 £ C. IV.
An. Ch. 378.

XV.
Incertum
eitinam en
illis inter-
fuerit Aca-
cgiass Berken-

ſt. Epiſe.

in Annales C. Baroni.

cùm in ea Damaſus ſcribat: Quid depoſitionem
Timothei à me dennò poſtulaſtis ? Quia ſcilicet
in Concilio Romano, aliquot ante annos habito,
jam damnatus fuerat Timotheus. Nec dici po-
teſt illam Damaſi epiſtolam referri poſſe ad ali-
quod aliud Concilium Romanum poſt annum
CCCLXXXI congregatum; cùm Theodoretus
capite immediatè ſequenti referat aliam Damaſi
epiſtolam decretalem ſeu confeſſionem fidei ad-
verſus diverſas hæreſes, quam jam oſtendimus
emiſſam eſſe in quarta Synodo Romana.
Porro difficile eſt ſtatuere cui Synodo Roma-
næ Acacius Beræenſis Epiſcopus interfuerit. Is
enim anno tantum currenti, poſt ſedatam perſe-
cutionem Epiſcopus dictus, ut videre eſt apud
Baxonium, & in cap. LVII Synodici adverſus
Tragædiam Irenæi recitatur epiſtola Alexandri
Hierapolitani ad Acacium Beræenſem Epiſco-
pum, in qua dicit Alexander: Sit enim Sanbtitas
ta, ſicut olim mihi per epiſtolam ſoeripſit, quia &
in Koma coram ſanétæ memoriæ Epiſoopo Damaſo,
præſente tua Santtitate, motum eſt de hareſi Ap-
pollinarii: & nobis duas naturas confitentibus, ut
non Divinitati paſſionem tribuamus, dicebant hi qui
erant Appollinarii, duos nos dicere ſilios. Lu pus in
ſcholiis ad illam epiſtolam exiſtimat ſermonem
hic eſſe de Synodo Romana tertia. Sed, ut ani-
madvertit Baluzius in Notis ad eumdem, Aca-
eius tunc nondum erat Epiſcopus. Huc uſque

detegere non potui, an Acacius ſub hujus anni

XVI.
Geſta in Sy
no dis Antio-
chena & KRo-
m ena anno
CCG
LXXX.

finem, vel anno cccLXXXII. quo alia Syno-
dus Romana celebrata, in Occidentem venerit.
Tam Antiochena, quàm Romana Synodi, ex
Petro de Marca laudato ſic explicandæ. Editus
eſt libellus Fidei ab Antiochena Synodo, &
Conſtantinopolim ad Concilium miſſus ad
Orientis Coneilium; quod docet epiſtola Syno-
dica Conſtantinopolitana apud Theodoretum,
quàâ teſtantur Patres, qui ſecundè in urbe regia
convenerunt, anno ſcilicet trecenteſimo octo-
geſimo ſecundo: Ex qua, (nempe Fide) majo-
rem adhuc volaptatem vobis capere licebit, ſi libel-

lIum Antiochiæ conditum à Synodo, quæ illic cele-

XVII.

Synodus Ro⸗

wmana I V
hoc anno
coacta.

brata eſt, legere dignemini. Porro hanc Fidei
Formulam miſſam fuiſſe non ſolùm ad Conci-
lium Conſtantinopolitanum; ſed etiam ad Oc-
cidentis & Romanum Concilium, nemo dubi-
tare poterit, niſi qui relationes decretorum Fi-
dei ab Oriente in Occidentem, & viciſſim mitti
ſolitas ignoret. Miſsà ergèò ab Antiochenis ad
Romanos & ceteros Occidentales Fidei Formulâ,
ut in eadem communionis ſocietate ſe conjun-
Gos eſſe profiterentur, quid aliud expectamus,
quàm, ut Synodus Romana Antiochenſium For-
mulam amplecti profiteatur, epiſtolà datâ ad
Orientales Epiſcopos, qui Synodum Conſtan-
tinopoli habebant anno trecenteſimo octogeſi-
mo primo. Ad hoc Concilium Antiochenum
pertinent quæ anno cccLXIX in medium ad-
duxi.
Quartæ Synodi Romanæ epocham, à libello
Synodico indicatam, certò nos edocent Epiſto-
la Concilii Romani ad Gratianum & Valentinia-
num, quæ eſt de damnatis factione Urſicini, &
Reſcriptum Gratiani Auguſti juxta illius Epiſtolæ
relationem, datum ad Aquilinum Vicarium Ur-
bis, quæ duo Antiquitatis monumenta referun-
tur Tom. II Concil. edit. Labbeanæ pag. 1001.
& ſeqq. Recitat etiam Reſcriptum iſtud Baro-
nius anno cccLXXXI num. II. & ſeqq. ſed
loco non ſuo. Cùm enim Reſcriptum nec Va-

lentis, nec Theodoſii mentionem ullam Kabeat,

749

§S+Wπ C. I V.

poſt illius interirum, & ante hujus ad Imperium An. Ch.378.
evectionem emiſſum fuiſſe manifeſtum eſt, ideo-

que inter diem IX Auguſti currentis anni, quo
Valens periit & diem XIX Januarii proximè
ſequentis, quo Theodoſius Auguſtus ſalutatus,
KReſcriptum illud à Gratiano emiſſum, ut ibi-

dem Labbeæus ex Blondello in libro contra Pri-

matum Eccleſiæ pag. 193. & ſeqq. oftendit; quod
& confirmant aliæ rationes apud Blondellum
vel Labbæum legendæ. Non dubium itaque
quin Concilium Romanum I V à Damaſo Papa
fub hujus anni ſinem coactum fuerit.
Geſta in eo ex parte diſcimus ex Libello Sy-
nodico, in quo de hac Synodo ſcriptum eſt:
Valens cum in T hracia adverſus Gothos pugnaſſet,
in Chalcide ab ipſis igne abſumtus in quolam pa-
learum receptaculo ad aternum ignem migravit.
Valentino etiam (legendum Valentiniano, ſenio-
ri ſcilicet) in Cbriſtio Deo noſtro defunéto, Gratia-
nus ſilius, & Occidentis & Orientis Imperator
Jaltus, pios Epiſéopos ab exelio revocavit. Quo
tempore beatus etiam Damaſus ſacram Romæ con-
voavit ynodunm adverſcis Arianos, Pneumato-
machos, & alios plurimos hæreticos: Xſitamque
deſinitionenz divinorum capitum, Theſſalonicam ad
Paulinum miſit, quæ ex divina dAiſpenſatione ubique
maxima perfecit, & Trinitatis homouſion adoran-
dam eſſe omnibus perſuaſßit. Poſt hanc Synodum
Romanam in Libello Synodico recitatur ſumma-
rium Concilii Antiocheni, anno cccLXXX
habiti.
Ex quibus palam ſit primò, Concilium KNoma-
num I V ſub hujus anni exitum celebratum eſſe.
Secundò, damnatos in eo Arianos, Pneuma-
tomachos, alioſque hæreticos. Tertiò, datam
in eo Epiſtolam decretalem contra diverſas hæ-
reſes, Sabbellii & aliorum, quam recitat Baro-
nius anno cCcCcLXXIII num. X. G ſeqq. quia
ſcilicet exiſtimavit eam eodem anno, quo Syno-
dum Romanam III. habitam credidit, emiſſam
eſſe. I V, mentionem, quæ in ea Decretali fit de
Concilio Romano, in quo iidem hæretici olim
damnati fuiſſe dicuntur, eſſe de Concilio Roma-
no II, in quo de Conſubſtantialitate Spiritus
Sancti actum fuiſſe diximus. Licet enim in exem-
plari, quo uſus eſt Theodoretus, nulla Synodus
Romana memoretur, in MS. tamen quo uſus
eſt Juſtellus, ut videre eſt Tom. II. Concil.
pag. 900. hujus fidei Profeſſionis, Synodicæ, vel
Decretalis, ut malueris, initium eſt: Quia poſt
Concilium Nicanum, aliud in urbe RNoma congre-
gatum eſt, quo Catholici Epiſeopi ad diderunt de
spiritu Sancto, quia poſtea inolevit, at quidam ore
ſacrilego auderent dicere, Spiritum S. factum eſſe
per Filium, & c. Quare perperàm Valeſius in No-
tis ad illum Theodoreti locum, eam Synodi-
cam refert ad annum cccCLXXXII, ſed optimè
obſervat in Notis ad Sozomenum lib. V I. cap.
25. quod in ea de Synodo Romana dicitur, re-
ferri ad Synodum Romanam adverſus Auxen-
tium congregatam. Porro an illa fidei Confeſſio
Decretalis Damaſi, vel Epiſtola Synodica Damaſi,
appellari debeat, cùm tituli ſingulis capitibus
Hiſtoriæ Theodoreti præfixi ejus non ſint, ut
patet ex prioribus editionibus textus Græci
Theodoreti ubi deſunt, de loquendi modo hac
in re parum curandum.
Actum denique in hac quarta Synodo Roma-
na de Urlſicino, qui licet anno cccCLX XIV Gra-
tiani Imp. judicio relegatus fuiſſer, ipſe tamen,
ejuſque

XVIII.
Varii haretii
ci in ea
damnati.

XIX.
In ejus Sy⸗
odica men-
tio eſt Synodi
Romanæ II9

XX.
Alia de qiti=
bus in ea Sy-
nodo actum.

550

S⁸ E C. IV. ejuſqi exemplo nonnulli Epiſcopi Eccleſiis in-
An. Ch. 378. cubabant, & contemptis Cognitoribus, vel fu-
gatis, plures ex ea factione Eccleſias ſuas re-
tinebant. Præterea Horentius Puteolanus anno
cCCCLXXII Epiſcopatu dejectus fuerat; & ta-
men, ut inquiunt Patres Concilii Romani I V
in Epiſtola laudata ad Gratianum & Valentinia-
num, poſt ſextum annum (currenti ſcilicet) rep-
ſit ad civitatem, tennit Eccleſiam, multas in oppi-
do Puteolano, de quo dejectus fuerat, ſeditiones in-
ſolentia concitavit. Addunt Patres de Reſtituto
Epiſcopo, quem juſſerat Imperator, ut cauſam
diceret apud Epiſcopos, eum morem gerere no-
luiſſe, & in Africa Claudianum ab rebaptizatori-
bus qui expulſi fuerant ordinatum, ad pertur-
bandam urbem Romam, quaſi Epiſcopum deſti-
nari. Denique Iſaacum Judæum à factione Urſi-
cini ſubornatum, in Damaſum Papam inſurre-
xiſſe, ejuſque caput petiifſe; quibus malis re-
medium petunt à Gratiano & Valentiniano
Impp.
XXI. Ad hanc Epiſtolam iidem Imperatores reſcri-
Su Imte. bentes jubent ſententias in eoſdem ſeditioſos
cutioni man. aliaàs latas executioni mandari, datis hac de re
dari jubent. literis ad Aquilinum V'icarium Urbis à Baronio
anno cccLXXXI num. II. & ſeqq. recitatis.
Verum exemplar quo uſus eſt doctiſſimus Car-
dinalis mendoſum fuit. Nam ibidem numero
III. de Florentio Puteolano Epiſcopo legitur:
Florentius Puteolanus poſt damnationem, quam
recto judicio convittus accepit, manſuetudinem no-
ſtram inquietare conatus; dignum tulit in pro-
greſſione reſponſum: poſt quintum decimum annum
Eccleſiam, de qua extruſus fuerat, rurſus conta-
minare conatur. Verùm loco, poſt quintum deci-
mum annum, legendum, poſt quintum demum an-
num, ut alibi diximus, & legere eſt apud Lab-
bæum Tom. II Concil. pag. 1004. Hunc errorem
cùm neque Baronius, neque Sirmondus in Au-
ctario Cod. Theod. advertiſſent, annum illum
XV ab anno cccCLXVII deduxere, & Epiſto-
lam ad Gratianum, hujuſque Reſcriptum in an-
num ccCCLXXXI diſtulête; quam tamen opi-
nionem certa argumenta evertunt, ut videre eſt
apud Labbeum citatum.
XXII. Ad num. L. & ſeqq. Divus Gregorius Nazian-
Cura Eccle- zenus ad curandam Eccleſiam Conſtantinopoli-
Se bolttan tanam hoc „vel ſequenti anno miſſus eſt 3 ſed
Gregorio non 4 Synodo Antiochena poſt Sancti Baſilii
mortem habita, ut perperam Baronius exiſtima-
vit; cùm hæc Synodus ad annum trecenteſimum
. octogeſimum pertineat „ S, ut Theophanes in
Chronico, poſtquam de ea ſermonem habuit,
ſcribit: Tun- Gregorius Theologus Conſtantinopo-
li in Oratorio Sanctæ Anaſtaſiæ majori cum liberta-
te docuerit. ITdem Theophanes, antequam Va-
lentiniani ſenioris mortem narret, ait: Tum
etiam Gregorius Theologus, Baſilii, Meletii &
aliorum pietatis propugnatorum induſtria Conſtan-
tinopolitanæ Eccleliæ regimen ſuſcepit. Tradit hæc
Theophanes, poſtquam proximè locutus eſt de
Concilio Illyriciano anno trecenteſimo ſeptua-
geſimo primo congregato. Ex quo liquet, Na-
ianz enum non à Synodo Antiochena, verùm
ab aliqua alia Conſtantinopolim deſtinatum,
quæ nonniſi poſt VYalentis mortem celebrata fuit.
Eo enim vivente, Nazianzenum adverſus Aria-
nos Conſtantinopoli docuiſſe, nullus ſibi per-
Baton num. ſuaſerit. Baronius in Annalibus duo egregiè de-
L 1 & ſeqq. monſtrat. Primum, Nazianzenum triennio tan-
tùm Conſtantinopoli docuiſſe, ideoque ante

commiſſa.

Critica Hiſtorico-Chronologica

