tianus hoc tempore rebaptizare aggreſſus eſſet.
XV. Verùm, ut notavit Schelſtratius parte 2. An-
Controverfa tiquit. Illuſtrat. Diſſert. I. cap. 5. art. 3. hæc con-
de rebaptiæa. jectura admitti non poteſt; cùm aliud ſit Nova-
zione, Stepha- ti Schiſma, aliud de rebaptizatione Heæretico-
i P P. iem rum contentio. De Schiſmate enim Novati di-
pore non ſo- . . —. -
pita. viſas fuiſſe Orientis Eccleſias conſtat, & de
hac diviſione ſcribit ad Stephanum Dionyſius
Alexandrinus, quèd ſciret, hoc non parum
Pontificem permoturum ad relinquendam pa-
cem Eccleſiæ, quæ antea tam fædè diſrupta,
4 nunc primùm nova facie ad gaudium Fidelium
incipiebat floreſcere. Significat itaque Diony-
ſius concordiam Eccleſiarum Orientis, quæ No-
vatiani Hæreſim damnaverant, & Lapſos re-
cipiendos eſſe ſtatuerant; nuntiatque, huic ſen-

tentiæ Demetrianum Epiſcopum Antiochix,

quæ caput erat Orientis, & reliquos ſubſcripſiſ-
ſe. Quare Euſebius tantùm loquitur de unione
ErctRarun Orientis inter ſe, non verò cum
Stephano: & deinde ipſe Dionyſius, qui hæc
ſcripſit ad Stephanum, quique Firmiliani, &
Cypriani ſententiæ, teſte Hieronymo adhæ-
ſit, nondum ſententiam ſuam mutarat initio
Pontificatůs Xyſti ſucceſſoris Stephani, utpo-
tè cui hanc rem perpendendam objicit apud
Euſebium lib. 7. At vide, quæſo, gravitatem he-
gotii: revera enim in maximis, ut audio, Epiſco-
orum Conciliis decretum eſt; ut qui ab Hareticis
a Catholicam Eccleſiam accedunt, primam Cate-
chumeni fierent, ac deinde veteris & impuri
fermenti ſordibus per Baptiſmum purgarentur. Ma-
is ſeſe explicat Dionyſius in epiſtola, quam
Tripſi ad Philemonem Eccleſiæ Romanæ Preſ-
byterum apud Euſebium lib. 7. cap. 7. U nde,
cum poſt Stephani mortem has duas Dionyſius
ſcripſerit epiſtolas, apparet, quæ de unione Ec-
cleſiarum Scripta erant ad Stephanum, non
de Heæreticorum rebaptizatione, ſed, ut ver-
ba ſonant, de Novati Schiſmate intelligenda
eſſe. .
XVI. Cyprianus poſtquam Stephani decretum ac-
Tertium cepit, Concilium convocavit ex omnibus Pro-
Coneilium vinciis cùm Africæ, tum Numidiæ, atque Mau-
Obriani de ritaniæ, in quo Epiſcopi comparebant minimùm
perſ Koginta ſeptem, qui omnes unanimiter Cy-
Haretico- ctog P
rum. riam ſententiam confirmarunt. Celebratum
illud Kalendis Septembribus, ut ex ipſomet
Baron. ann. patet, & quidem hoc anno; eſtque tertium à
25s num. Cypriano de Hæreticorum Baptiſmate coactum.
XIII. Omnes porro Synodi Africanæ ſub Cypriano
à Concilio VI in Trullo can. 2. fuere confir-
mata. .
XVII. Cm Oprianus non dubitaret, quin Stepha-
Reſponſum nus de eadem controverſia ad Orientales Epiſ-
Beronleen' copos etiam ſcriberet, dedit ad Firmilianum
O JOæſareæz in Cappadocia Epiſcopum literas
tem de Bap- „. UI ppadocia Epiicop . 5
iſvo Were- aſque cum ſui ad Stephanum & Jubajanu m
zicerum. per Rogatianum Diaconum miſit, quæ deſi-
derantur. Firmilianus autem in eadem contre-

cana Eccleſia ſententiam amplexus reſpondet An Ch. 256.
Cypriano, ipſi in omnibus conſentiens, epiſto- kearan ant.
Ià LXXV, etiam juxta Pamelium, per Roga- 1 rr1 &
tianum hoc eodem anno, ingruente hieme, ſeqꝗ.
tranſmiſſà. Ipſe & annum, & anni tempus in-
dicat: primum his verbis: Ante viginti & duos
ferè annos, temporibus poſt Alexandrunz Impera-
torem, multæ iſtic conflictationes & praſſuræ acci-
derunt; ſecundum autem iſtis: Quoniam vero

S — — C.

Legatus ille à vobis miſſus regredi ad vos feſtina-
bat, & hibernum tempus urgebat; quanthm po- ul
tuimus ad ſoripta veſtra reſeripſimus. Occiſus Ale- . iuiu
lien

xander Imperator menſe Martio anni dqucente-
ſimi triceſuni quinti. Quamobrem annos illos
viginti duos utrimque incompletos pro integris
numerat Fermilianus, qui nullo modo de anno
ſequenti intelligi poteſt; cùm eo anno perſecu-
tio orta ſit, & Stephanus deceſſerit, & Oprianus
exilio multatus ſit.
Ad num. VI. Perſecutio, quæ octava ab Hie- 1
ronymo alüſque dicitur, non hoc anno, ut exi- are en
ſtimavit Baronius, ſed tantùm ſequenti, excita- 2 apis⸗
ta. Decepere Annaliſtam Doctiſſimum verba Baron. num.
Dionyſii Alexandrini, apud Euſebium lib. 7. VI. & anpea
cap. X ubi ait eam duraſle per menſes quadra- Aune 59
ginta duos, & quieviſſe . quando Valerianus à Taan. VII. &
Perſis captus; quod contigit anno abhinc quar-
to. Loquitur enim Dionyfſius non de perſecu-
tione generali, ut eum Baronius, aliique Viri
eruditifſimi hactenus interpretati ſunt; ſed de
perſecutione peculiari, quæ AD Æ0„pptum afflixit,
etiam poſt captum Valerianum, & redditam ce-
teris Eccleſiis à Gallieno pacem; ita ut eodem
quidem tempore, quo in aliis regionibus, per-
ſecutio in AÆιypto ſuſctata fuerit; ſed in ea
diutius durarit: quod revera contigiile infrà de-
monſtrabimus.
Ad num. VII. & ſeqq. Si Acta S. Euſebii XIX.
Presbyteri & ſociorum, à quibus Baronius per- Eaſebis , ſa⸗
ſecutionem orditur, legitima germanaque eſlent, rinc mer-
ut ipſe exiſtimat, perſecutio jam ab anno præ- r
cedenti inchoata fuiſſet, cùm in iis dicatur,
Maximum Commentarienſem, qui Chriſtia- & Ic
nam Fidem amplexus erat, Valerianum juſſiſſe VII. & kdc. Dn
præcipitari per pontem: Poſtea autem, inqui- z
unt Acta, corpus inventum Enſebius ſepelivit in
Cæmeterio via Appia 1III. Kal. Febr. Quèôd
ſi Euſebius, qui iiſdem Conſulibus menſe Octo-
bri paſſus elle dicitur, corpus illud, & quidem
poſtea inventum, xXII Januarii ſepeliverit;
aut ipſo initio horum Conſulars, aut etiam an-
tea, Valeriano nempe I II, & Gallieno I1 Coſl.
incœperit perſecutio. Ante enim Valerianus
Imperator juſſerat, illos, qui Chriſtianam Re-
ligionem amplexi fuerant, inquiri; & Maxi-
mus eos invenire ſatagens, à dæmone corre-
ptus eſt, & mox curatus, & demum baptizatus
cum Stephano habitavit aliquot diebus; & poſt
multos dies requiſitus, & captus, tandem de
ponte præcipitatus eſt. Præterea, ut obſervat
Pearſonius in Annalibus Cyprianicis hoc an-
no, multa in illis Actis continentur parum cre-
dibilia. Quare omnino dicendum, aut Acta illa
longo poſt illorum martyrium tempore conſar-
cinata, aut notam Conſularem, quod non ra-
rò contingit, mendoſam eile. Ruinartus in
Actis primorum Martyrum inceris illa præter-
miſit, utpote dubiæ fidei.

XVIII.

Baron num. 1

ANN G
III

XVIII.
erſecutib
no ſehuen.
pta.
Mon. aum.
1. Kanen
nche 157.
um. VII. &
ig.

XIX.
iſlübſe
ciorſim Al.
rium.

Bat .

u. & leag⸗

8 £ C. III.
An. Ch. 257.

Anno Urbis

1010.

in Annales C. Baromij.

Valerianum impulit, ut adverſus Chriſtianos S

ANNO PERIODI GRACGO-ROMAN 5750.
O 14. D. ) II. P. 19. April. Indict. 5.

Olymp. 259. JESI CHRISTI 257. ſecund. Barohium 260.

an. I.

I.
Quinquen-

nalia Valæ-

SiIxTI PAP 1.

VALERIANI & GALLIENI IMFPP. J§.

A D num. I. Coſſ. P. Licinius Valerianut Aug.
IV, & P. Licinius Gallienus Aug. III. Ba-
ronius, qui præſentem annum ſextum Gallieni

riani & Gal- eſſe credebat, ait: Eſt Nummi vetus inſcriptio,

lieni.

1 I.
Martyrium
S. Stephani
Papa.

111.
Maäaerianus

qu cum Gallieni tertio Conſulatu Tribunitia Po-
teſtas ſexthm ponitur iterata, (rectè quidem, nec
Nummuüůs improbandus) planè ſignificans, ter-
tium Conſulatum Gallieni in annum ſextum ejus
Imperii contigiſſe. Sed hæc inſcriptio, ut habet
Pearſonius in Annalibus Cyprianicis hoc anno,
nec planè, nec ullo modo hoc ſignificat. Tertius
enim Gallieni Conſulatus cum ſingulis annis
Tribunitiæ Poteſtatis conjungendus fuit, donec
quartùm Conſul eſſet. Tres autem anni poſt Con-
ſulatum Gallieni tertium, & ante ejuſdem quar-
tum interfuerunt, ut ex Faſtis certiſſimum red-
ditur. Quinto itaque Imperii ſui anno, Chriſti
verò CCLVII Valerianus quartum, & Gal-
lienus tertium inierunt Conſulatum, & quidem
juxta ſecundam Conſulatuum Cæſareorum re-
gulam, ad Quinquennalia ſcilicet exhibenda.
Valerianus Auguſtei & Gallienus Cæſarei impe-
rii. Quo ex Gonſulatu; Quinquennalibúſve
intelligimus; Valerianum & Gallienum anno
CCLIII imperandi initium feciſſe, & hoc
anno perſecutionem excitatam eſſe. In Diſſert.
Hypatica parte I I, cap. 12. num. xt, tetuli Num-
mum Gallieni Trib. Pot. v, & Conſulatu III no-
tatum, cum hac epigraphe in poſtica, Secur. tem-
po. m. F. Verùm per errorem; ſunt enim Partes

duorum diverſorum Nummorum, non verè

unius. Perſecutionem verò hoc anno cœpiſſe
certum eſſe deber.
A num. II ad VII. Sancti Stephani Papæ
obitus accuratè hoc anno à Baronio conſigna-
tus. Rectè enim in libro Pontificali ſediſſe di-
citur uſque Valeriano Il, & Gallieno III. Obiit
ſecundo die menſis Auguſti. In Indiculo quippe
Depoſitionis Epiſcoporum apud Bucherium le-

pitur: Quartò Nonas Auguſti Stephani in Calli-
, —

ſti. In Chronico quidem auctiori veterum Pon-
tificum dicitur: Sepultus in Cœmeterio Calliſti
Vià Appid, III Nonas Auguſti. Ceſſavit Epiſ-
copatus dies viginti duos, quia ſcilicet Auctor
illius Chronici diem, quo ſepulturæ Stepha-
nus mandatus, non verò quo ad Deum migra-
vit, notat. Sixtus die viceſimo quarto Auguſti,
aut circiter, in ejus locum ſubrogatus. Stepbhano
duæ adſcribuntur Decretales, quæ Viris doctis
adulterinæ habentur. Prima eſt ad Hilarium
Epiſcopum & incipit cum verbis Leonis pri-
mi epiſtolà XLVI, juxta veterem ordinem:
Quamquam ſperem, dilettionem tuam ad om-
ne opus Bonum, &c. in eaque habentur plura
teſtimonia ex Codice Theodoſiano, aliiſque
deſumta. Secunda eſt ad univerſos Epiſcopos,
incipitque cum verbis Leonis I epiſtolà X L,
juxta veterem ordinem; meminit Patriar-
charum, quod nomen Stephani tempore non-
dum uſurpatum, refertque loca ex epiſtolis xxv
& XXVI Bonifacii, & aliorum.
Baronius anno elapſo ſcribit, auctorem, qui
Tom. I.

20 5

FEC. 1IER

Perſecutionem excitaret, fuiſſe Magum Æy An. Ch. 257:.

lam, quæ Decianam prævertit Alexandriæ mo-
vit. Verùm ſtylus Dionyſii Alexandrini tam il-

ptium, & eum ipſum, qui perſecutianem il- auctor per-
ſecutionis.
Baron. ann,
257. num⸗

. ₰ . . . 8
lic, quàm hic thetoricus; tectèque à Vale &o vi115.

& Pearſonio intellectus. Sic loquitur Dionyſius
de Valeriano in Epiſtola ad Hermammonem;
apud Euſebium: rεαναουααοNιοα abανοαασααν
Aντ ρdαασαπαααα„οο α Tr—.ν⅝ Alνντσ uaY—ρ
aρσινν„“„vν–Wοοο. id eſt: Magiſter autem && Ma
gorum, qui ex DTEypto erant, archiſpnagogus, Va-
leriano perſuaſit, ut Obriſtianos Zeſereret atque
reficeret. Magiſter ille, neque Magus, neque
Ægyptius fuiſſe dicitur, ſed Magorum ex gy=
pto archiſynagogus, hoc eſt, maximus patro-=
nus, utpote qui illis frequenter & familiariter
uſus eſt, & auétoritate ſua, quãâ pollebat apud
Imperatorem maximàâ, protexit. Erat autem

iſte non alius, quàm notiſſimus ille Macrianus;

eo nomine ab ipſo Dionyſio ſtatim indigitatus;
qui à Magis admonitus; fore ſè aliquando Im-
peratorem, & novarum rerum exinde cupidus;
hanc illis gratiam rependit, ut Chriſtianis, qui
illorum malis artibus maximè adverſati ſunt,
Valerianum infenſum reddiderit. Hoc volunt il-
la verba Dionyſii: KXα e* ι ια Mæανα
75 Xνοοn Bασαρα sõä
id eſt: Egregiam verò gratiam ob ſperatum I mye-
rium & praclara munera Macrianus eiz obtulit.
Et paulè poſt: 4 ο ι O „ςοεαναιg eα rανυeναα
n TrSTS 6ανρ , eig Eoete . ριναςσεν
do delg. id eſt: Etenim Valerianus ad hujuſmodi
facinora ab hoc homine (Macriano nempè ) im-
Pulſnsz, contumeliis & opprobriis expoßitus fjuit; ſe-
cundùm Prophetam; nempe cùm à berſis ca-
peretur. Et verò non tantùm hominem diſerte
nominavit; ſed & in illo nomine luſit Diony-
ſius. Nam cùm eum Kααπνπασ0 aliquando fuiſſé,
nempe ſummæ rei Nationalem, & tamen nihil
rationale aut catholicum ſenſiſſe ludens dixiſſet
in eodem genere ſcribendi pergit: Alienum au-
tem & extorrem ſe à miſericordia Dei fecit, &&
quàm longiſſimè à ſua ſe ſalute fugavit, in ot ex-
primens veritatem nominis ſui, quod ſcilicet &ons

tS hr &v, deductum eſſe voluit. Hic certe Ma-

crianus, quo nemo eo tempore ſapientior Duèum
habebatur, hic Vir tantus in Repüblica Roma-
na, non Magus £Ægyptius, cuùm Valerianus
periculoſiſſimo tempore optimos Duces quære-
ret, ei facilè perſuaſit, ut Chriſtianos deſereret
& ad furgentium bellerum imperus quâmpri-
mum præpararrerrrt..
A num. I X. ad XIX. Dionyfius Ale-

xandrinus Epiſcopus Alexandria per Emilia- Dionyſus 3,
num Præfectum pulſus; & in Cephro conſti- exilio varis,
tutus ad Sixtum ſecundam ſuam de Baptiſ- Vribit epi

mo ſcribit epiſtolam: primam enim ad &epha-
num miſerat. Scribit etiam ad Philemonem
Romæ Presbyterum quartam; eodemque tem-
pore utramque, quo ſcripſit ad Sixtum ſecun-
dam, ut patet ex literis ad Sixtum datis lib. 7.
cap. 7. Scripſerat quidem ante ad Philemonem
& Dionyſium Romanum, ſed breviter, dum illi
Stephano adhærebant; unde illæ epiſtolæ non
extant: nunc autem copioſius ſub Sixto ſcripfit.
Baronius epiſtolam ad Philemonem, cujus pars
infignis extat cum altera ad Dionyſium Presby-
terum, tradit exaratam & miſſam eſſe ſub Pbon-
tificatu Stephani; ſed contra mentem ipſius Dio⸗
nyſii Alexandrini, qui breviter tantùm ad Phi-
4. lemonem

olas.

266

5 c. 1III. lemonem ſe ſcripſiſſe ſub Stephano indicat;
An. Ch. 237. fuerit hæc epiſtola, ut ex ipſis fragmentis patet,
258. ſanè prolixa. Sic enim, cum had pauca reci-
ꝛaſſet, loquitur Euſebius: Rurſus autem, cum
quaæſtionem abundè ventilaſſet, hac addit, vel,
ſubdit; non verò, concludit in hunc modum, ut
Valeſius perperam interpretatur. Qua de re le-
gendus Pearſonius citatus, qui etiam exiſtimat,
ſub hujus anni finem Dionyſium quintam or-
dine ad Sixtum ſeripſiſſe epiſtolam de Baptiſmo,
quæ quoad ipſum Sixtum ſecunda erat; quam
inverio ordine Baronius, creato Sixto Roma-
no Pontifice quaſi ſtatim ſcriptam adducit.
v. A num. XXXIII ad XL. Triceſimo Au-
5, Cybeien“ guſti die, S. Cypriani confeſſio ſecuta eſt, ut
mie referunt ejus Acta: Imnperatore Valeriano quar-
tùm, & Gallieno tertium Coſ.tertio Kalendarum
Septembrium, &c. Hanc autem Cypriani con-
Baron. ann. feimionem primam omnind fuiſſe in Africa ſub
260., num. hac Valeriani perſecutione factam, teſtantur
xxxXIII. literæ à Confeſſoribus reliquis ad ipſum poſtea
ſcriptæ, qui habent, eum primos impetui one
timuiſſe, & in acie prima pugnantem ſpiritali
ladio diabolum interfeciſſe: unde colligitur,
Hanc Valeriani perſecutionem in Africa ante
menſem Auguſtum non cœpiſſe. Locus exilio
deſtinatus erat Curubis, ut teſtantur Pontius,
Aca paſſionis & S. Auguſtinus: erat autein
Curubis in Zeugitana Provincia ſub juriſdi-
Gione Proconſulis poſita. Decimo quarto Sep-
tembris ad hunc locum exilio deſtinatum, co-
mitante Pontio Diacono deductus eſt, eo-
dem menſis die, quo poſt anni ſparium paſſus
eſt. Quamoßrem, inquit Peartonius citatus,
nihil inter Sixtum & Cyprianum commerci le-
gitur, quod ſententiam de undecim menſibus
Bontificatũs Sixti maximè confirmat.

—

Anno Urbis ANNOPERIODI GRCO-ROMANA 5751.

1011. O15 C. ) 12. P. 15. April. Indict. 6.
Olymp. 259. .
an. 2. IESuCRRIISTI 358. ſecund. Baronium 261.

Sedes vacat.
VALERIANI ET GALLIENI, IMF P. 6.

Num. I ad XII. Coſſ. M. Aurelius Mem-
Ganſt⸗ .. mins Tuſcus, & Baſſus. Ita omnes anti-
qui Faſti, in quibus etiam pluribus prior dicitur
Tuſeus, non verò Faſeus, ut berperan quando-
que vocatur; quam depravatam lectionem Baro-
nius ſecutus eſt. Sed tam Chronicon Alexandri-
num, quàm Caſſiodorus, Faſti Græci tam Theo-
nis quàm Heraclii, Faſti Cæſarei, Auctor Chroni-
ci Damaſi, & Acta paſſionis S. Cypriani ITuſcum
exhibent; & Card. Noriſius in Diſſert. de Vo-
tis Decennalibus cap. 5. obſervat, extare anti-
quum epigramma dicatum Tusco EHT BASSO
Coss. Quinquennalia Imperii Auguſtei Gal-
lieni in hunc annum incidunt.
1 S. Siæti Papæ martyrium ſub hujus anni Con-
Martyrium ſulibus à Baronio rectè recitatum; qui in eo
S. Sixti PP. tantum errat, quod Tuſci & Baſſi Conſulatum,
qui in annum Chriſti CCLVIII incidit, cum
anno C CLXI ejuſdem Eræ perperam copulet,
ſicque prochroniſmi triennio peccet, ob tertium
nempe Decii Auguſti Conſulatum ordinarium
ſuppoſititium in Faſtos infartum. De Sixto in
Chronico Damaſi legitur: Siætus annis duobus,
menſibus undecim, diebus ſex. Cœpit à Conſu-
latn Maximi & Glabrionis, uſque ITuſco & Baſſo,

Critica Hiſtorico-Chronologica

cum & paſſus eſt VIII Idus Anguſti à Conſulatu Tuſei 8 F C. I k.

& Baſſi, nſque in diem XII Kalendas Angnſti, An. Ch. 258.
Amiliano é; Baſſo Coſ. Sed duo illi anni per
errorem additi, ob Conſulatum priùs corruptum
Valeriani III, & Gallieni II, loco Valeriani/
IV, & Gallieni III. Sedit itaque tantùm
menſes undacim, dies ſex. Euſebius in Hiſtoria
annos X1I Pontificatui ejus aſſignat, cùm men-
ſes totidem ei tribuendi fuiſſent; quia novum
non eſt, inquit Pearſonius in Annalibus Cy-
prianicis hoc anno, annos pro menſibus po-
nere, ut Georgius Syncellus, qui triennium
Imperio Æmiliani aifignat, qui per tres men-
ſes aut quatuor tantùm imperavit. Quod Græ-
cis in rebus Romanis hoſpitibus non tantùmnm
contingit, quando res Latinas tractant, ut crede-

bat Pearſonius; ſed etiam quando de rebus in

Oriente geſtis agunt. Imò Scriptores Latinos in
eundem errorem quandoque incidere, variis
exemplis in hoc Opere paſſim afferendis con-
ſtat. Porro duas Decretales Sixto attributas adul-
terinas eſſe earum lectio manifeſtat.
Nihil à Siæto in ſuo Pontificatu geſtum reperi- III.
mus, niſi quèd in Indiculo Depoſitionis Marty- 8. Sixtus
rum habetur: Tertio Kalendas Julii Petri in Cata- orb 44
cumbas, & Pauli Oſtienſe, Iuſeo & Baſſo Coſſ. Bu- aufer⸗,
cherius cùm hoc arcanum non intelligeret, ſcri- .
pſit in margine: Neſcio quid hic ſibi velint hi Con-
Jules, fortè aliunde luxati. Verùm non de San-
Rorum Apoſtolorum paſſionis, ſed de Transla-
tionis tempore hic agitur. Idem habet Geſto-
rum Pontificalium Auctor, ſed Pontifices per-
mutavit, ut ſæpe ſolet, & pro Sixto Cornelium
poſuit, indeque Pſeudo-Iſidorus eandem hiſto-
riam fictitiæ Cornelii epiſtolæ inſeruit. Caius,
qui circa annum Chriſti CC ſcripſit, tradit,
Apoſtolorum trophæa tunc temporis in Vatica-
no & Oſtienſi aſſervata fuiſſe. Hæc igitur tro-
phæa in Catacumbas tranſtuliſſe videtur Stus,
magis in dies ſæviente perſecutionis ardore,
ut ibi tutiùs ſtationes haberi poſſent. Ita rectè
Pearſonius, qui ſubjungit: Hujus obſervationis
utilitas diem reſticit, quo facta eſſe dicitur Trans-
latio, nempe tertium Kalendas ulii; q1eo die vulgò
putant, eos Apoſtolos paſſos eſſe contra Veterum ſen-
tentiam, qui ultimo Neronis anno eorum Marty-
rium adſeribunt. Uttimo enim Neronis anno vicéſi-
mo nono Junii pati non potuere, quia ipſe Nero ſexto
die qunii periit. Sed ſi alio die depoſitio facta eſt, alio
Translatio, quam ſecuta eſt poſtea ſolennitas, ſalva
erit Veterum ſententia. Et ſané ante Pſeundo - Eidori
atatem, ante Geſta Pontificalia alius dies aſſigna-
batur. Nam Polemius Sylvius in Laterculo ſuo
ſacra prophanaque feſta continente, anno Chriſti
CCCCXLZVIXevulgato, hæc habet: vIII Kal.
(Martü) Depoſitio SS. Petri & Pauli. De qua
varietate alibi latins à nobis diſputatum eſt. Hæc
Pearſonius, cujus librum, in quo de ea varietate
agit, non vidi. Verumenimverò obſervatio hæc
vaniſſima. Petrus enim non ultimo Neronis
anno, ſed undecimo martyrium ſubiit, ut ſuo
loco demonſtravi, ejuſque Natale die viceſimo
nono Junii celebratum. Sed quia Tranſlationes
Sanctorum eo ſæpe die, quo ad Deum migra-
runt, vel colebantur, fieri ſolitæ erant, is dies
à Sixto ad eam Translationem faciendam ele-

Gtus, quod etiam in S. Urbani Papæ Transla-

tione præſtitum fuiſſe anno CCXXXI no-
tavimus. I1.
Negque refert quod in Laterculo Sylvii legi- Alis eorutr
tur. Hinc enim tantùm inferendum, aliam S
Apoſtolorum

5 dem Trans

— — 9⏑ —

B.
I.

Non
Diar
qe

die4

1

II
d. 268.

III.
Lixtus
rpora 88.
potelomma
rantfert.

—.

r
lies
e⸗

N

⸗ 17.
Alis ni
den W.
loti.

die ac Sixtus

in Annales C. Baronii.

8 FC. III. Apoſtolorum Tranſlationem, quæ etiam Depo-
An. Ch. 257. ſitionis nomine ab Antiquis deſignatur, in feſto
Baron. ann. Cathedræ S. Petri factam eſſe. Nam viI Kalendas
221. nümn. NaArtii Cathedram S. Petri, non verò Natalem
111 & ſeqq. . .
ejus celebratum fuiſſe, certum ſit ex Indiculo
Depoſitionis Martyrum, Latereulo Sylvii anti-
quiore; in eo enim legitur: Octavo Kalendas
Martii, Natale Petri de Cathedra; ubi vides
etiam Natalis nomen cuilibet feſto attributum
fuiſſe. Ex hac Translatione apparet, immeritò
negaſſe Baronium, SS. Apoſtolorum corpora ad
Catacumbas ſæpius fuiſſe tranſlata. Vide dicta
in morte S. Petri.
v. S. Cyprianus de martyrio Sixti certior factus,
Martyrium eodem die cum Sixto paſſum eſſe LQuartum do-
Qarti, Aga- cet, in epiſtola ad Suceefſum ſtatim ſcripta,
4 ane, Feli- quod ex hoc loco Auctor Martyrologii Bedæ
Wimt. rectè colligit, neque aliunde hauſit, ut ex ipſius
Baron num. Verbis apparet: Paſſus eſt um eis & beatus
1v. Quartus, ut ſoèribit S. Cyprianus. Sed dum Feli-
ciſſimum & Agapitum Sixti Diaconos fuiſſe, &
eodem die paſios eſſe tradit, omnino fallitur,
inquit Pearſonius. Aliud verba Cypriani, quæ
ſequuntur, ſuadent: Sed & huic perſecutioni quo-
tidie inſeſtun-n Præfelti in Vrbe, ut ſi qui oblati
fuerint, animadvertantur, & bona eorum PFiſco
vindicentur. Inſtitiſſe perſecutioni quotidie Præ-
fectos docet, ſed præter Sixtum & Quartum
neminem tunc, cùm literæ Româ ſcriptæ ſunt,
paſſum eſſe innuit. Auctorem auctioris Chroni-
ci veterum Pontificum hujus erroris fontem
fuuiſſe ex Beda conſtat: Decollati ſunt cum eis &
alii quatuor, ut in Geſtis Pontificalibus agitur.
Vannarius, Magnns, Vincentius, Stephanus, Sub-
diaconi. Error ejuſdem Chronici quod Feliciſ-
ſimum & Agapitum ſpectat, ex mala vetuſtiſſi-
mi Indiculi Depoſitionis Martyrum interpreta-
tione ortus eſt; cujus hæc verba ſunt: Octavo
WMus (nempe Auguſti) Wiſti in Calliſti, & Praæ-
textati Agapiti & Feliciſſimi.
vI. Sesd nullum ex his Diaconum fuiſſe dicit, nul-
Non fubre lum cum Sixto paſſum eſſe tradit; eodem tantùm
Diaconi, ne- die horum omnium ſtationes habitas eſſe oſten-
'e eodem dit, quod rectè fieri potuit, licet nec eodem loco,
nec eodem anno paſſi ſint. Hæc, ut defenderet
Baronius, ait primo, mentionem Diaconorum &
Subdiaconorum à Cypriano, qui ſolius Quarti
cum Sixto paſſi meminit, idcirco prætermiſſam
quòèòd Sixtus in Cœmeterio Callixti, reliqui in
Cœmeterio Prætextati ſepulti ſint. Sed illud
prorſus incertum. Primus, qui hos Diaconos in
eo Cœmeterio ſepultos eſſe docuit, eſt Auctor
auctioris Chronici Pontificum, qui errorem eum
ex verbis Depoſitionis Martyrum nuper citatis
derivaſſe videtur, Ubi legimus, & Prætextati,
(quòèòd indicat, Prætextatum eodem die paſ-
ſum eſſe) ille legiſſe videtur, & in Prætextati,
quod ſignificaret in ejus Cœmeterio celebratos
eſſe Natales Agapiti & Feliciſſimi. Sed demus,
veriorem ibi lectionem eſſe, & in Praætextati,
non tamen loci diſtantia aut diverſitas tanta
fuit, ut qui certò cognoſceret, Sixtum paſſum
eſſe in Cœmeterio Calliſti, neſcire poſſet, Dia-
conos ejus in Cœmeterio Prætextati trun-
catos eſſe. Nam utrumque Cœmeterium in
Via Appia fuit; imò hoc Prætextati illi Calliſti
adhærebat, & quaſi pars fuit, ut teſtatur Arin-
ghus in Roma Subterranea. Ait ſecundèò Baro-
niuus, nuntios Cypriani adeo feſtinanter rediif-
ſe, ut omnes præter Sixtum & Quartum eadem
die in Urbe paſſos, haud facile compertos ha-
Tom. I

pPai ſunt.

267

buerint. Verùm quomodo Laurentius ſeptem S& C. III.
Diaconotum primus Sixti jamjam morituri la- An. Ch. 257.
teri adhærere potuit, cùm reliqui omnes capi-
te mulctati ſunt ? Quomodo duo Diaconi, &
quatuor Subdiaconi, vel, ut alii volunt, ſex Dia-
coni, eodem die truncari potuere; & nuncios il-
los, qui nihil aliud in mandatis habuerunt,
quàâm ut omnia diligenter obſervarent, latere, un
inquit Pearſonius ?à Horum itaque Sanctorum
martyrium alio die contigiſſe videtur.
Dionyſius hoc anno Pontifex ordinatus non vII.
fuit, ut perperam dicitur in Annalibus. Sed Pionyſius
poſt martyrium S. Sixti vacavit Sedes anno ferè **ααρſααπ
uno, nempe aſque in diem X I kKal. Auguſti, Seh N⸗
DTmiliano & Baſſo Coſ- ut legitur in Chronico
Damaſi, ad diem videlicet xX11I Julii anni in-=
ſequentis. Chronicon Damaſi ex auctiori Chro-
nico Pontifieum, ac libro Pontificali ita ſup-
plendum : (Et Presbyteri prafuerunt) à Conſu-
latu Iuſei & Baſſi, uſque in diem Ikal. Augt-
ſti, ADmiliano & Baſſo Coſ. Dionyſium ante
eum annum & diem Pontificatum non iniiſſe,
ex iis, quæ in morte ejus dicemus, magis con-
ſtabit. Hic ſolùm obſervandum, ex ceſſlatione
Sedis uſque ad præfatum diem & annum, ap-
parere, pacem anno inſequenti menſe Julio red-
ditam, ſtatimque novum Pontificem eleétum.
Nam Valerianum circa illud tempus captivum
in Perſidem abductum, non verò anno c cLxX,
me demonſtraturum ſpero.
A num. N II ad LII. Martyrium S. Cypria- vVIII.
ni Epiſcopi Carthaginienſis, IZuſco & Baſſo Coſſ. Martyrium
ut in ejus Paſſione legitur, idque xVIII Kal. S. Opriani.
Octobris, ut ibidem legitur, certiſſimè contigit,
id eſt, anno Chriſti ducenteſimo quinquageſimo
octavo, non verò, ut perperam Baronius numerat;
anno ducenteſimo ſexageſimo primo. In ea-⸗
dem S. Cypriani Paſſione ex Manuſcripto S. Vi-
ctoris extracta Proconſul exprobrat Cypriano,
quòd pii & ſanctiſſimi Principes Valerianus &g
Gallienus Auguſti & Falerianus nobiliſſimus Cæ-
ſar, ad cæremonias percolendas eum revocare non
potuerint. Ex quibus verbis liquet, Gallieni ju-
nioris Cæſaris, qui Valerianus Cæſar etiam
nuncupabatur, in Actis publicis & Reſcriptis
plerumque mentionem factam.
Obhpera S. Cypriani anno cro IC LXXXII IX)
Oxonii edita, curà & ſtudio ſoannis Felli Oxo- Opera S. Cy⸗
nienſis Epiſcopi, & Secta Proteſtantium, in quo- préani.
rum cumulum acceſſit Hiſtoria Cyprianica tre-
decim annorum, quibus poſt ſuſceptam Fidem
uſque ad martyrium Cyprianus vixit, Auctore
Joanne Pearſonio Ceſtrienſi Epiſcopo, etiam Pro-
teſtante. Utriuſque laborem ſupplevit variis
Diſſertationibus ſeorſim editis, Henricus Dod-
wellus, Hiberniæ ſuæ ornamemum, ejuſdem
etiam Sectæ, ſolus ex illis ſuperſtes, Fello &
Pearſonio magnis Literarum in Anglia patronis
anno cr9 IC LIXXXVI vitâà functis, & quod
magis dolendum, in Secta Proteſtantium, quam
vivendo profeſſi ſunt. Eo in Opere epiſtolæ Di-
vi Cypriani ordine Chronologico digeſtæ: ge-
nuina & legitima ejus Opera à dubiis & ſpuriis
diſtinéta cum mantiſia quorundam huc uſque
inediterum. Sed prætermiſit abſervare Fellus,
Auctorem Tractatůs adverſus eos, qui Hæreti-
cos rebaptizandos decernunt, à Rigaltio primum
publicati, fuiſſe Urſinum Monachum Afrum.
cujus Gennadius & Honorius Auguſtodunenſis
meminere, cuique librum illum ex ſide Codicis
MsS, attribuit Labbeus tomo 1. Ganciliorum

Baron. num.-
m. XlI.

268

5½ C. 111. pag. 770. Hujus Operis titulus ex Trithemio
An. Ch. 252. lib. de Scriptoribus Eccleſiaſticis- (ubi dicit,
ſe reperiſſe, eum claruiſſe ſub Theodoſio ju-
niore anno Domini cCcccCX) reſtituendus-
Teſtatur enim ibidem Trithemius, ejus titulum
eſſe: De modo rebaptizandi Hareticos; & Vrſi-
num multos alios Tractatus à ſe non viſos edi-
diſſe. Opus de Singalaritate Cericorum, quod
Baronius, aliique Viri docti Cypriano tribue-
runt, eidem perperam, quemadmodum & Au-
guſtino & Origeni, attributum oſtendit Fellus,
qui quòd habeat aliqua Fidei Catholicæ repu-
gnantia, Opus ejus notatur in novo Decreto Li-=
Prorum Prohibitorum Romæ emiſſo, ut mihi
per literas ſignificavit Vir eruditiſſimus Anto-
nius Magliabechius Magni Etruriæ Ducis Bi-
bliothecæ Præfectus.
X. Hoc anno Valerianus Aurelianum;, ante-
Aurelianus quam is exercitum adversùs Gothos duceret, in
& Crinitus ſocum Ulpii Critini ſubrogavit, ut exercitum
in ervemſe. 4 3; limij tueret, pradam militibus
quentem uceret; Limitem reſtitueret, prada
Conſules ſuf- daret, &c. idque dum apud Byzantium Valeria-
fedti deſi- nus eſſet, ut ſcribit Vopiſcus in Aureliano cap.
guantur. 10. qui cap. ſequenti epiſtolam Valeriani Augu-
ſti ad Aurelianum tunc ſcriptam refert, in qua
Valerianus eum alloquens ait: Conſulatum cum
eodem Vlpio Crinito in annum ſequentem à die
KRalendarum Juniarum in locum Gallieni & Vale-
riani ſperare te convenit, ſumtn publico. Quæ epi-
ſtola hoc anno, non verò præcedenti data, ut per-
peram putavit Pearſonius in Annalibus Cypria-
nicis, quèòd Autelianus exercitum duxerit, li-
mitem reſtituerit, & prædam militibus dederit,
& poſt hæc omnia contigerit quod ibidem
ſcribit Vopiſcus: Zunc enim i'lpius Crinitus, pu-
blicè apnd ByXantium ſedenti Valeriano in ther-
mis egit gratias, dicens, magnum de ſe judicium
habitum, quòd eidem vicarium Aurelianum de-
diſſet. Subjungit Pearſonius, Vopiſcum cap. 13.
tradere: Cum conſediſſet Valerianus Auguſtus in
thermis apud Byzantium, preæſente exercitu, Præ-
ſente etiam officio Palatino, aſſidentibus Memmio
PEuſco Conſule ordinario, Babio Macro Praæfecto
Pratorii, &c. Vlpio Crinito Duce Ulyriciani limi-
tis & Thracii, Valerianus Auguſtus dixit: Gra-
tias tibi agit, Aureliane, Reſpublica, quòd eam
Gothorum poteſtate liberaſti. Abundamus per te
prada, abundamu: gloriâ, & c. Et ibidem juber
Valerianus, Aurelianum inter alia victoriæ præ-
mia, ſellam eboratam capere: Nam te Conſu-
lem, inquit, hodie deſigno, ſoripturus ad Sena-
tum, ut tibi deputet ſeipionem, deputet etiam
faſces. Ita, quod anno priori Valerianus pro-
miſerat, præſenti, dum Byzantii eſſer, perim-
plendum curavit, eo ipſo anno quo Fuſcus &
Baſſus Conſulatum ordinarium gerebant. Hæc
Pearſonius.
XI. Verum enim vero fallitur Vir doctiſſimus;
Sed tantùàm Aureliani enim Conſulatus ſuffectus, non præ-
in annum ſenti anno Tuſci vel Fuſci & Baſſi Conſulatu
ſequentem. notato; ſed inſequenti, quo EÆmilianus & Baſ-
ſus annum aperuerunt, ſuſceptus. Quod mani-
feſtiſſime verbis laudatis indicat Vopiſcus,
quando ait, Valerianum apud Byzantium, præ-
ſente Memmio Fuſco Conſule ordinario, Aure-
liano dixiſſe: Te conſulem hodie deſigno. Deſi-
gnatio enim ad Conſulatum nonniſi in annum
ſequentem fieri ſolita, & quidem, ut Valeria-
nus in epiſtola citata ad Aurelianum ſcribit:
Conſulatum cum eodem Ulpio Crinito in annum
ſequentem à die undecimo Kalendarum Juniarum
in locum Gallieni & Valeriani ſperare te conve-

Critica Hiſtorico-Chronologica

nit. Vides Conſulatum Aureliano in ea epiſtola & C. III.
ab Imperatore tantùm promiſſum; ſed poſt de- An. Ch. 258.
bellatos Gothos Aurelianum Byzantii exiſten- “
tem ad eundem à Valeriano deſignatum fuiſſe;
uod is iſtis verbis diſertè exprimit: Nam te
Conſulem hodie deſigno, &c. Quare verum eſt
quod ſcribit Pearionius, priùs ad Aurelianum
ſcripſiſſe Valerianum, eumque in locum Ulpii
Criniti ſuffeciſſe, ac poſtea tam Aurelianum,
quàm Ulpium Crinitum Conſules ſuffectos de- .Y
ſignatos fuiſſe, ſed non in præſentem annum,
ut ipſe perperam autumat; verùm in annum
C CLIX. At, inquit Pearſonius, ſtatim Aure-
lianus Imperatori ſic reſpondit: Ago ergo tibi
gratias, & accipio Conſalatum, quem das. Et mox
Ulpius Crinitus: Jube igitur, ut lege agatur,
ſitque Aurelianus hares ſucrorum, nominis & bo-
norum; totiuſque juris Ulpio Crinito jam Conſu-
lari viro, ipſe ablutum, te judice, Conſula-
ris. Fuit igitur Aurelianus Conſul ſuffectus, in-
quit Pearſonius poſt Gallienum & Valerianum
Gonſules honorarios, ſeu ſuffectos: ſed eo ipſo
anno, quo Fuſcus & Baſſus Faſtis nomen da-
bant. Sed vana hæc effugia: Aurelianus enim ac-
cepit quidem Conſulatum, Memmio Fuſco Con-
ſule ordinario præſente, ſed in annum ſequen-
tem gerendum, id eſt, admiſit, ac non recuſa-
vit. Crinitus verò petit, at lege agatur, id eſt,
ut in Ulpiam familiam tranſeat, ibi enim de
Aureliani adoptione Sermo eſt, diciturque
Ulpius Crinitus jam Conſularis vir, non quèd
tunc Conſulatum acceperit ac geſſerit, ut perpe-
ram Pearſonius; ſed quòd ab anno CccxxxVIII,
quo Conſulatum ordinarium geſſit, Conſularis
eſſet. Sic Aurelianus dicitur actatum Conſularis,
quia quamprimùm, id eſt, intra aliquot menſes
Conſulatum initurus eſſet; ſi enim tunc actu
illum ſuſcepiſſet, non Conſularis, ſed Conſul ab
Ulpio Crinito appellatus fuiſſet; neque dixiſſet
Valerianus, ſe ſcripturum ad Senatum, ut Au-
reliano ſcipionem & faſces deputaret; quia hæc
cum Confſulatu, non verèò poſt illum geſtum
tradi mos erat. Verum itaque eſt, quod Pearſo-
nius primus omnium obſervavit, Valeriani ad
Aurelianum epiſtolam, in qua de hujus cum
Crinito ad Conſulatum deſignatione agitur, ſcri-
ptam fuiſſe, antequam Aurelianus in Gothos
moviſſet, ac poſtquam Byzantium rediit, Vale-
rianum Imperatorem, eum coram Memmio
Fuſco Conſule ordinario, aliiſque ſummis lau-
dibus ob reportatas victorias exornaſſe; ſed fal-
ſum, hæc diverſis annis acta eſſe, & Aurelia-
num cum Crinito currenti Conſulatum ſuffe-
ctum geſſiſſe. Hc enim anno inſequenti factum
eſſe certum & indubitatum, ut ex dicendis anno
ſequenti magis patebit: hujus enim temporis
Hiſtoria Chronologiaque, niſi Conſulatus Au-
reliani ac Gallieni cum Valeriano rectè expli-
centur, confuſæ, perturbatæque.
Anuno itaque præſenti, Valerianns, qui cum XII.
exercitu apud Byzantium fuit, ut mox ex Vo- Valerianus
piſco in Aureliano oſtendimus, cum eodem ex- Antiochiam
ercitu æſtate Antiochiam pervenit, ut videre eſt ali,
apud Zoſimum pag. 648. & 649. Antiochiam venit.
cùm inveniret miſerè devaſtatam, accerſivit
Succeſſianum, qui tunc Dux exercitus circa Hel-
leſpontum fuit, & Scythas in ea loca irrumpen-
tes nuperrimè vicerat, abegeratque. Hunc Præ-
fectum Praætorio dixit, & cum eo res Antiochenæ
