
modo repræſentari debeant, ac cuſa ſunt, ut non

ſemel monui.
Pearſonius in Annalibus Cyprianicis ait: De-
eius anno ſuperiori, occiſis Philippis, ſe ſtatim Con-
ſulem non minuns quaàm Imperatorem renuntiavit;
& hunc annum poſtea more veteri aperuit, ac Fa-
Ros reſeravit, ſumto Conſulatu ordinario poſt ſuf-
fectum. Verùm hæc opinio, quæ huc uſque in-
valuit, quæque ſtatuit, Imperatores, qui proxi-
mis poſt conſecutum Imperium Kalendis Janua-
riis iterum Conſules procedunt, prioribus Im-
perii menſibus Conſulatum ſuſectum ſuſcepiſſe,
falſiſſima. Si enim anno præcedenti Decius Con-
ſulatum ſuffectum geſſiſſet, præſenti Faſtis no-
men non dediſſet, Auguſtis Imperii initio non
bis, ſed ſemèl Conſulatum ſumentibus. Ille ita-
que vulgaris error, quem prioris Conſulatum
Cæſareorum regulæ beneficio detexi, procul in
poſterum eliminandus. Sub Philippo Decius
Conſulatum illum ſuffectum obtinuit. In Vita
enim S. Genulphi Epiſcopi Cadurcenſis, qui ſub
Decio martyrium paſſus eſt, ab Auctore anony-
mo ſcripta, & à Bollando die XVII Januarii
illuſtrata num. III legitur: Philippo itaque cum
Rlio Augaſtalem agente degnitatem, Decius in Con-
Julatu Cæſaream agebat procurationem. Et licèt is
Anonymus, ut ex eadem Vita colligitur, poſt
annum Chriſti nongenteſimum nonageſimum
vixerit, quia tamen triennio poſt S. Genulphi
mortem, S. Sebaſtus Acta ejus deſcripſit, ut in
Notis Bollandus obſervat, non videtur dubium,
quin poſterior hæc Vita à primigenia fuerit ex-
cerpta. Baronius priorem Decii Conſulatum or-
dinarium credidit, indeque tertium annum ape-
raiſſe ſcripſit; quam ſententiam in interitu De-
cii à veritate alienam demonſtrabimus.
Ad num. II & ſeqq. Perſecutio Alexzndriæ,
vivente adhuc Philippo, excitata, de qua hoc
anno Baronius, pertinet ad annum CCXLVIII,
ubi eam explicavimus. Martyres itaque, de qui-
bus Dionyſius Alexandrinus in Epiſtola ad Fa-
bium Epiſcopum Antiochiæ, ab Euſebio recita-
ta lib. 6. cap. 41. ante Philippi Imperatoris obi-
tum morte affecti; licèt in Martyrologiis Sera-
pio, aliique ſub Decio paſſi dicantur. Idem error
in omnibus Martyrologiis admiſſus de Apollonia
virgine, quam ſub Decio martyrio coronatam
dicunt die I X Februarii, ut obſervat Valeſius in
Notis Euſebianis. Quod factum, quia perſecu-
tionem ſub Philippo & Decio motam Antiqui
pro unica reputarunt. Vita S. Apolloniæ à Bol-
lando die I X Februarii fusè explicata.
Decius, hoſtium nece lætus Romam venit,
ubi aliquantum moratur mœnium gratid, qua
inſtituit, dedicandorum. Et interea ad eum jota-

25
Piani, qui Alexandri mmens Kirpe, per Griam
tentans nova, militum arbitrio occaubuerut; ora,
uti mos eſt, inopinato feruntar, inquit Victor de
Cæſaribus. Jainque in Imperio confirmatus gra-
viſfimam perſecurionem molitus eſt. Dionyfſius
Alexandrinus in epiſtola ad Fabium Epiſcopum
Antiochiæ, relata ab Euſebio lib. 7. cap. 41. tem-
pus indicat: Sed continud, inquit, Imperii illius
erga nos henigniſſimi mmatio nobis nuntiata eſt,
& grawſſimus nobis minarum terror intentaba-
tur. Jamque aderat editkum Imperatoris, &c.
Quæ verba explicans Pearſonius in Annalibus
Cyprianicis ait, poſt initium Imperii Deciani
primè minas intentatas fuiſſe, deinde edictum
Prodiiſſe, circa finem anni præcedentis, aut
præſenti ineunte. ðJJJM
Geſta in hac perſecutione ſic digerit Pearſo-
nius citatus, quem ut plurimùm ſequemur. Hu-
jus anni initio S. Cyprianus iterum flagitatus &
quæſitus, & ſæpius ad leonem petitus in Circo,
in Amphitheatro, Dominicæ dignationis teſti-

§ ſ◻ C. III.
An. Ch 250.
Baron ann.
253. num. X.
& ſeqꝗ
Spond dbid.
num. 1 V.

V.
Eiga §. Cy=

priani.

Barom. ann.

monio honoratus eſt. Tandem verò à Deo juſſus 253. num.

ſeceſſit cum Victore Diacono ſuo: Dicata enim
in omnibus Deo mens, & Eides diviniz admonitio-
nibus mancipata credidit ſe, niſ: Domino latebram
unc jubenti paruiſſet, etiam ipſa paſſione peccare,
ut loquitur Pontius. Quamobrem cùm non ap-
pareret, proſcriptus eſt, applicito & adjuncto
Epiſcopatůs nomine; cùm publicè legeretur, &
uis tenet vel poſſidet de bonis Cæcilii COypriani
Eyiſopi Chriſtianorum, & c.
Sub initio perſecutionis, dum multi con-
feſſione facta coram Magiſtratibus in carcerem
conjecti ſunt, multèò plures Fidem denegabant
de quibus conqueritur Cyprianus libello de
Lapſis. Baronius ſeceſſui Cypriani ſtatim ſub-

XXXK.

VI.
Plures ber-
zeutioni

* ſuccumbunt.

nectit: Sed & illud nefandum tunc acidit, ut e Baron, ann.

Clero Cartheginienſi quinque Presbyteri deſertores
facti ſeſe ad perſequendos Eideles adjiunerint Ma-
giftratibus. Sed locus ad id probandum ab eo
adductus longè aliter explicandus, ut anno ſe-
quenti, quo ſcriptus eſt, videbimus.
Decius Dei Sacerdotibus infeſtus S. Fabia-
num Romanum Pontificem morte affecit. In
Chronico Damaſi de Fabiano dicirur: Fabianus
annos quatuordecim, menſem unum, dies decem.
Fuit temporibus Maximini, & Gordiani, & Phi-
lippi. A Conſulatu Maximini & Africani, uaſque
Decio II & Grato. Paſſus XIIKalendas Eebrua-
rii. Loco XII Kalendas Februarii, Henſchenius le-
git XII Kalend as Februarii ita ut Fabianus die
viceſimo Januarii currentis anni martyrio coro-
natus dici poſſit, quòd eum diem, & Chronicon
auctius veterum Pontificuam & Martyrologia
agnoſcant, exhibeatque Indiculus Depoſitionis
Martyrum à Bucherio publicatus, in quo legitur:
Decimotertio Kalendas Februarii, Fabiani in Calli-
Ri. Henſchenii conjecturam probat Pearſonius
citatus. Verùm in eo Indiculo diem mortis, in
Chronico verò Damaſi diem ſepulturæ notari
non dubito; eò magis quèòd exemplar, quo-
Cuſpinianus uſus, habeat etiam : Paſſus XII
Kal. Feb. Unde Henſchenii emendartio rejicien-
da. Sedit Fabianus annos XIV, & dies X, non verò
dies I V, ur tradit Baronius. Qua de re anno
CCXXXVI egimus. Scribit Henſchenius, Se-
dem vacaſſe menſibus Iv, diebus xV, adeoque
Cornelium creatum eſſe circa Iv Junii præſentis
anni. Quod ſtare non poteſt; cum clare pateat
ex literis Cleri Romani (quas ante menſem Au-
guſtum ſcriptas non fuiſſe conſtat) poſt exceſ-
4 Ium

253. num.

xVI & ſeqq-

VIL
§. Fabianus
PP. marty-
rio corona⸗
tur.

Baron. ann.
253. num.
XxXVII.

VIII.

VDit.

IX

Aantiur.

253 num.
L. X VII.

ui Extor-
res Cypriano

236

5 ½ C. I11. ſum nobiliſimæ memoriæ viri Fabiani nondum
An. Ch. 250. Epiſevpum propter rerum & temporum diffculta-

tes conſtitutum eſſe. De qua epiſtola in editio-
ne Oxonienlſi triceſima, loquens Pacianus,
nondum Epiſcopum factum eſſe Cornelium,
cùm illa ſcriberetur, docet: Cur igitur Nova-
tianus tuus ne falſo quidem adhuc Epiſcopatu Sa-
cerdos, longè antequam Cornelius Romæ Epiſco-
pus fieret, antequam Sacerdotio eus invideret,
hac ſuaſit. Et rurſam: Adhuc Cornelius, pro quo
omnis hæc veſtra prorupit invidia, Epiſcopus non
erat. Quare uſque ad annum ſequentem Sedes
vacavit, licèt in libro Pontificali tradatur, poſt
obitum Fabiani ceſſaſſe Epiſcopatum dies vI.
Sed Interpontificia priorum ſeculorum plerum-
que malè in eo libro, & in auctiori Chronico
veterum Pontificum annotata, ideoque & à me
plerumque neglecta.
Non diu poſt Fabiani paſſionem, Moyſes

Paſecutio in Presbyter inſignis Eccleſiæ Romanæ cum aliis
Africa ſa- in carcerem conjectus eſt, ut legitur in laudato

Damaſi Chronico: Poſt paſſionem ejus (Fabia-

Baron. ann. ni) Moyſes & Maximus Presbyteri, & Nico-
255. num. xc. ſfratus Diaconus comprehenſi ſunt, & in carce-

rem miſſi. Quin etiam Celerinus (cujus avia Ce-
lerina, & patruus & avunculus Laurentius &
Ignatius diu antea martyrium paſſi fuerant
Moyſi & Maximo fidei & virtutis comes fuit.
Dum autem perſecutio Romæ præſente Impera-
tore ſeveriùs, Carthagine multò remiſſiùs per
Magiſtratus exercebatur, Cyprianus in ſeceſſu
ſuo deliteſcens, cùm ſe jam incolumen ſentiret,
& eorum etiam, quæ Carthagine agebantur,

certior factus eſſet, ſcripſit ad Clerum ſuum de

diſciplina & diligentia ſuâà vice præſtanda, ac
præcipuè de cura pauperum & quiete plehis.
Quippe hoc eſt datum Clero Conſilium, cujus pri-
mo loco meminit in epiſtola viceſima maximè
notabili; & hæc eſt epiſtola, & Fello & Pame-
lio V, ex tredecim illis, quas poſtea ad Clerum
Romanum tranſmiſit, omnino prima.
Dum aliqui, qui nomen Chriſti primèò con-
feſſi ſunt, in carcerem fuiſſent conjecti, alii ob
ſimilem coram Magiſtratibus confeſſionem ex-
torres potiùs facti ſunt, & eorum bona in Fiſ-
cum redacta, ut patet ex literis de Mappalico,

Baron. ann. menſe Aprili ſcriptis: Gloriata eſt nuper quidem

Eccleſia, cum confeſſione perſtante, ſuſoepta pœna
eſt, quæ Confeſſores Chriſti fecit extorres. Qibus
verbis, & quando facti, & quales eſſent, qui
Extorres dicebantur, oſtenditur. Baronius qui-
dem eos à Cypriano Extorres dictos eſſe docet,
qui ne Fidem proderent, relictis omnibus aliò
commigrabant, ſive qui ne Chriſtum negare
cogerentur, dimiſſis omnibus ſe ſabtrahebant.
Verùm Cypriano Extorres ſunt, qui nomen
Chriſti coram Magiſtratibus liberè confeſſi, pa-
tri4 per eoſdem Magiſtratus expulſi ſunt, ut ex
loco citato conſtat. Quæ expulſio in pœnam
confeſſionis & irrogata & accepta eſt, de qua
gloriata eſt, inquit Cyprianus, Eccleſia, propter
confeſſionem præcedentem & pœnam exilii
ſubſequentem, non propter ſeceſſum aut ſub-
ſtractionem ſui, aut proſcriptionem inde ſe-
quentem. Extorres enim non minus Confeſſo-
res erant, quàm qui in carcerem conjecti ſunt:
quod clariiſimé oſtendit Cypriani adverſus
Lapſos pacem præpropere ffagitantis epiſtola
XIX, quæ Pamelio X1Iv eſt: Ceterum quaàm ir-
religioſum eſt, & ipſis quoque feſtinantibus perni-
cioſum; ut chm extorres fact & patrid puli, at

Critica Hiſtorico-Chronologica

bonis omnibus ſpoliati nondum ad Fccleſam re-
dierint, quidam de Lapfis Coufeſſores ipſos præve-⸗
nire, & antè ad Eccleſiam introire feſtinent. Ex-
torres igitur erant, non qui, ne Chriſtum ne-

garent, ſe ſubtrahebant, ſed qui apud Magiſtra-

tus Chriſtum liberè profeſſi, in pœnam con-
feſſionis per eoſdem patrià pulſi ſunt, quales
erant Aurelius, Statis, & Severianus, aliique,
qui Carthagine pulſi Romam profecti ſunt,
quos Celerinus nobilis Confeſſor Collegas
ſuos, & Confeſſores, & Extorres vocat. Ita
Pearſonius in Annalibus Cyprianicis hoc anno
num. v II.
Menſe circiter Aprili ſcripſit Cyprianus epi-

§ +£ C. 1II.
An. Ch.250.

X.

ſtolam xI, quæ Pamelio eſt vIII, quæ tem- Cyprianus
pus ipſum, quo ſcripta eſt, pluribus indicat: ut eribit Epi-
ubi, inquit, tormenta venerunt, ut de re recen- Rolam de

ti: & loquitur de præſentis preſuræ confliétatio-

ne, ut antea de præſenti prælio, eoſque, ad quos

ſcribit, poſitos eſſe decet mter plangentium rui-
nas, & timentium reliquias, ut matrem Eccle-
ſiam antè deſcripſerat plangentem ruinas & fu-
nera plurimorum. Quæ omnia eidem tempori &
rerum ſtatui plane conveniunt. Fallitur autem
Baronius, cùm putat, ex his illius epiſtolæ ver-
bis: Dic illi, inquit, ſecurus ſit, quia pax ventu-
ra eſt, ſed quòd interim morula eſt, ſuperſunt ad-
huc aliqui, qui probentur, demonſtrari poſſe, De-
cium annum tantummodo unum ac menſes
tres imperaſſe, idque ex Sede adhuc vacante &
morula prædicta, poſt quam pax ventura erat.
Nam decem menſibus, antequam hæc epiſtola
ſcriberetur, Decius purpuram ſumſerat, & Cor-
nelius diu ante necem Decii Romæ ſedit. Ne-
que verò pax illa, quæ poſt morulam ventura
erat, de ſtatu illo Eccleſiæ, qui poſt mortem
Decii contigit, intelligenda eſt; ſed de ſedata
perſecutione, quæ haud diu poſt ſecuta eſt; quam
pacem ipſe Cyprianus alibi appellat, qui viſio-
nem ſuam optimè interpretari potuit, ut inquit
Pearſonius citatus num. Ix.

Menſe circiter Maio Cyprianus, qui jam bi-

precando
Deo.

Bäron. ann-.
253 num.
XLVIIII

XI.

nas literas de iis, qui tormenta paſſi ſunt, ſcrip- Cyprianu⸗

ſerat, ad Clerum ſuum de Confeſſoribus, qui
ſub Proconſule in carceribus graviùs vexati ſunt,
dedit epiſtolam xII, quæ Pamelio eſt xxXVII,
ſed quæ à Baronio rectiùs ad hæc tempora re-
fertur. Mandat enim, ut corporibus omnium, qui
etſi torti non ſunt in carcere, tamen glorioſo exitu
mortis excedunt, impertiatur & vigilantia & cu-
ra propenſior. Monet etiam, ut dies eorum, quibus

ad Clerum
ſuum ſeribit-

excedunt 5 annotarentur, lt éorunz conmemora

tiones inter memorias Martyrum celebrari poſ-
ſent. Quæ duo ſatis oſtendunt, hanc epiſtolam
tum ſcriptam eſſe, cùm jam in carcere plures
mortui eſſent, & quotidie moretentur: quod
tempus Laciani literæ ad Celerinum ſatis indi-
cant. Eodem menſe jam affecto, iterum ad Con-
feſſores Cyprianus literas dat, poſt eas quas jam-
pridem ſcripſerat verbis exultantibus congratu-
latus, hoc eſt, poſt epiſtolam decimam, quæ
ſic incipit: Exulto lætus & gratulor, fortiſſimi
ac beatiſſimi fratres, quamque Pamelius & Ba-
ronius periiſſe ſuſpicabantur. Tres enim epiſto-
las à ſe ad Confeſſores ante illam in cauſa Lap-
ſorum ſcriptas ſatis apertè indicat epiſtolà vice-
ſimâ, quæ Pamelio eſt xXV: primam ante tor-
menta, quæ ſexta eſt, Pamelio IxXXI; ſecun-
dam inter tormenta, quæ decima eſt, Pamelio
nona; tertiam poſt gravem vexationem carce-
ris, poſt paucorum Extorrium reditum, quæ
XIII

5
An. 4

Cleru
ats
Oya,

ſmilit

Baron.
VxV

lI
Derſecui
in
ſulma,

baron n
54 Nu

A CTTI.

Ch 150.

X.
brianat
mibit Hi⸗
Nlam E
precande
Der.

Biton ann.
1453 nüm.
vIYIII

XI.
0 iants
ad Clerum
ſuun ſeili.

in Annales C. Baronii.

58 † C. III. XIII eſt, Pamelio ſeptima, & inter tredecim
An. Ch.250. una. Unde Moyſes & Maximus, viſis tredecim
epiſtolis ad Clerum Romanum miſſis, Cypria-
num maximè laudarunt, quòd literis Confeſſores
frequenter corroboraſſet.
XII. Menſe Auguſto, Clerus Romanus ſcribit ad
lerus Ro- Cyprianum literas, non quidem illas, quas vo-

Sraneti, luit Pamelius, ſed quas Baronius loco ſuo rectè
ſeribit. reſtituit. Hæc autem eſt epiſtola XXX, Pamelio

XXXI, poſt literas de Fabiani martyrio, prima
Baron,num. à Clero Romano ad Cyprianum propriè data,
MXV & ſeq: ut ex ipſa patet, & ex mentione literarum Cy-
priani ad ſe cum excuſatione facta, & earum
etiam, quæ ad Confeſſores Romanos eodem
tempore ſcriptæ ſunt, & miſſæ per Saturum &
Optatum. Scribit quidem Valeſfius, hanc Epi-
ſtolam datam, cùm jam Moyſes annumſin car-
cere exegiſſet; idque ex Cypriani epiſtolis ad
Moyſem priùs datis aperté colligi. Nam una
tantùm epiſtola ante hanc à Cypriano ad Moy-
ſem data eſt; & illa, quæ annui ſpatii mentio-
nem facit, diu poſt hanc ſcripta eſt. Sunt au-
tem hæ Cleri Romani literæ præclarè ſcriptæ, &
literis ipſius Cypriani penè æquandæ; ex quibus
de Novatiani ingenio & eloquentia judicium
ferri poteſt. Ille enim hanc epiſtolam exaravit,
ut patet ex ipſo Cypriano ad Antonianum, dum,
recitatis harum literarum ipſiſſimis verbis, ſub-
jungit: Additum eſt etiam, Novatiano tunc ſeri-
bente, & quod ſoripſerat ſua voce recitante, &
Preshbytero Mopſe ſulſeribente, ut Lapfis infirmis
& in exitu conſtitutis pax daretur. Ita hæc ver-
ba expoſuit S. Pacianus epiſt. III. Adjecerunt
etiam Confeſſores Romani literas ſuas, & hæc
eſt epiſtola xxXT, Pamelio X xXVI, primo loco
à Confeſſoribus ad Cyprianum ſcripta, ut ex ip-
ſa ſatis apertè liquet.

XIII. Menſe circiter Novembri nobilis Confeſſor
Perſecut Calerinus Româ venit Carthaginem, & in ſeceſ-
ſaas, nies ſu Cyprianum adit: qui Moyſis reliquorumque
„ua.

Confeſſorum affectus repræſentat, deque iis
dulciter ac ſæpe loquitur. Cyprianus autem hiſ-
ce ſermonibus intime permotus ſcribit ad eos
epiſtolam XXXVII, quæ Pamelio eſtXxVI, cir-
ca finem hujus menſis, ut apparer. Conſtat
enim, Moyſem alioſque, vel exeunte Januario,
vel Februario ineunte poſt paſſionem Fabiani,
hieme adhuc ſæviente, in carcerem fuiſſe con-
jectos; ibique jam revertentis anni volubilem
circulum tranſgreſſos eſſe, ut ipſe loquitur; annui
circuli ſpatium per quatuor tempeſtates deſcri-
bens atque definiens. Scripſit igitur jam affecto
menſe Novembri. Circa idem tempus in Afri-
ca ſedata eſt perſecutio, ut patet ex ipſo Cypria-
. no, qui teſtatur, Aurelium auſpicatum eſſe pa-
Baron. ann. cem, dum dedicat Lektionem. Neque Baronius
e54. num. xr. debuit primum pacis radium in annum ſequen-
tem ante Paſchæ tempus referre, aut bellum
ſub Decio contra barbaros in Africa comminiſ-
Ci. Satis enim eſt ad hanc ſedationem perſecu-
tionis in hac Provincia hoc tempore ſtatuen-
dam, finem jam annui Proconſulatũs appro-
pinquaſſe, novum Proconſulem mox in Pro-
vinciam adventurum efſe, ſatis ſanguinis ab eo,
qui deceſſurus erat, hauſtum jamfuiſſe. Quæ
ratio ſedandæ perſecutionis valere Romæ non
potuit, ubi non tantùm Imperator ipſe Præſens
fuit, ſed & perſecutioni Præfecti in Urbe inſi-
ſtebant. Hoc radio pacis jam apparente, ve-
niunt ad Cyprianum in ſeceſſu ſuo Epiſcopi
nonnulli, tempore ad ordinationem Clerico-

rum accommodatiſſimo, unde & corum, ut S£. III.
Collegarum, operà uſus eſt. An Ch. 150
Quocirca menlſe, Decembri ineunte ,Cypria- alsſi⸗ ,
nus cum Collegis ſuis, inconſulto Clero ſuo, & inſeio Cy-
Aurelium Confeſſorem ordinavit Lectorem id- priano Pia-
que, ut opinatur Pearſonius, ex quo, quæ tri- conus conſti⸗
bus præcedentibus numeris diximus, mutuati 1mus.
ſumus, ipſis Kalendis Decembribus; nam, ut ipſe Baron. ann.
Cyprianus refert, quoniam ſemper Zaudium pro-53. num.
perat, nec poteſt moras ferre latitia. Dominito XXXIX &£
legit. Hoc autem anno dies primus Decem- ſeqꝗq.
bris Dominicalis fuit. Ipſe proinde Clerum
ſuum hujus ordinationis certiorem facit epiſto⸗
là xXXVIII, quæ Pamelio eſt XXXIII. Eo-
dem die etiam Lector fuerat ordinandus ex ſen-
tentia Cypriani & Collegarum, Celerinus Con-
feſſor illuſtris, qui nuper Romàâ venerat. Sed il-=
le conſentire dubitavit Eccleſiæ, donec Dei ip-
ſius admonitu & hortatu in viſione per noctem
compulſus eſt, ne negaret: qua occaſione ſcri-
pta eſt epiſtola xXXIX, quæ Pamelio eſt xxxIV.
Eodem etiam tempore ſe divinitùs admonitum
fuiſſe ſignifſicat, ut Mumidicum Presbyterum,
qui nempe alicubi Presbyter fuerat, & hortatu
ſuo copioſum Martyrum numerum lapidibus &
Hammis necatum ante ſe miſerat, Presbyterorum
Carthaginienſium numero adſcriberet. Id au-
tem ut fieret, monet Clerum ſuum epiſtolâ xX I,
quæ Pamelio eſt X X v. Interea temporis dum
Cyprianus ordinationi Clericorum in ſeceſſu
ſuo incumberet, Novatus Feliciſſimum Cypria⸗
no ſemper infenſum, ipſo nec permittente nec
ſciente, Diaconum ſua factione & ambitione con-
Ktituit, inquit Cyprianus in epiſtola I 11, quæ
Pamelio eſt xLIX.
Euſebius tam in Chronico quâm in Hiſtoria, XV.
Pacianus epiſtolâ ſecundâ, Socrates, Hermannus Novatus
Contractus, Marianus Scotus & Antiqui om- Presbyter
nes, Novatum Prerbyterum vocant. Baronius Tt.
tamen ait, eum in Africa Epiſcopum fuiſſe, ex
eo certò deduci, quòd de eo S. Cyprianus tradit, Baron. ann,
Fuiſſe ab ipſo ordinatum Diaconum PFeliciſſimum. 254. num.
Verùm hoc non dicit Cyprianus: hæc ejus de PIX
Novato ad Cornelium verba in Epiſt. LII, quæ
Pamelio eſt xIX; Ipſe eſt qui Pelicißimum ſatelli-
tem ſuum Diaconum, nec permittente me nec ſcien-
tesſua fattione & ambitione conſtituit. Ubi non di-
cit Cyprianus, Novatum ordinaſſe Feliciſſimum,
neque ſua manu, ſed ſua factione eum conſtituiſ-
ſe Diaconum, hoc eſt, potentiâ factionis ſuæ,
ut Diaconus ordinaretur ſine venia aut notitia
Epiſcopi ſui, effeciſſe. Hæc mens Cypriani fuit,
ut ex ſequentibus clariſſimè patet. Nam ſimilia
& paria eum Romæ molitum eſſe docet: Oui, in-
quit, ſtic, hoc eſt; Carthagine adverſus Eccle-
liam Diaconum fecerat, iällic, hoc eſt, Romæ,
Epiſeopum fecit. Simili planè & pari modo fa-
ctione ſua & ambitione utrumque fecit, ſed
neutrum ordinavit. Certè Novatianum Epiſ-
copum fecit, id eſt, ſua factione, ut fieret, pro-
curavit: eum autem minimè ordinavit, quem
à tribus Epiſcopis ex Italia accitis ordinatum
eſſe ſuo loco videbimus. Ita Pearſonius citatus
num. X X I. .
Hunc Feliciſſivum Novati Diaconum diver- XVI.
ſum eſſe putat Baronius ab illo Feliciſſimo, Fe liciſimas
qui Sedi Cypriani adverſatus, ſchiſmatiſque henen en
auctor factus eſt. Sed eam ſententiam Pearſo-?““.
nius citatus, & Lombertus, qui in ordine epi- Baron. ann.
ſtolarum Cyprianicarum diſponendo non par- 254. num.
vam poſuit operam, metitèò rejiciunt, quia ar- TXE

gumenta

*

SÆ C. III.
An. Ch. 250,

XVII.

sommuni-
cantur.

238

gumenta duo, quibus inductus eſt Cardinalis
doctiſſimus, rem non evincunt. Primum eſt
quod Feliciſſimus ille, qui adverſatus eſt Cypria-
no, ipſius Presbyter jam fuiſſe dicitur epiſtolà

fcilicet XLIII, quæ Pamelio eſt XL. Sed in

ea epiſtola Feliciſſimus Cypriani Presbyter non
dicitur; tantummodo quinque Presbyteros Eeli-
ciſſimo copulatos ejuſque ſatellites fuiſſe, illic refer-
tur. Preſbyteri autem non Preſbytero copulari
potuerunt. Imo quoties meminit Feliciſſimi &
Presbyterii ejus, toties eum à Presbyteris di-
ſtinguit, neque unquàm Feliciſſimi alicujus
tanquam Presbyteri mentionem fecit. Secun-
dum Baronii argumentum pariter infirmum,
quèòd nempe cùm duæ eſſent inter ſe contrariæ
ſectæ Schiſmaticorum, Feliciſſimus ille ſen-
tentiæ Novati adverſarius erat, quod diceret,
Lapſos omnes abſque pœnitentiæ mora reci-
piendos. Nam hæc nihil probant. Quippe
Novatus, quamdiu in Africa fuit, ſemper ſe
ejuſdem cum Feliciſſimo ſententiæ de Lapſis
recipiendis profeſſus eſt. Cùm autem Romam
veniſſet, & ſe Novatiano adjunxiſſet, ut Ro-
manum ſchiſma promoveret, illius ſententiam
amplexus eſſe videbatur, ſive ſeriò, ſive fictè;
ut & ipſe Novatianus ſententiam ſuam jam mu-
taverat, ut Cornelio fortiùs contradiceret. Hie
autem Feliciſſimus, qui ab initio Cypriani ele-
Gioni reſtiterat, Diaconus jam factus, portio-
nem plebis cum Epiſcopo ſuo diviſit, & per-
ſecutione jam ſedata, in monte quodam ſuo⸗
colligebat', quò Lapſi petulantiores præcipuè
convolarent.
Interea temporis Cyprianus Caldonium &

Felicißimu: Herculanum Epiſcopos & Collegas ſuos cum
G. ſocii ex- Numidico Presbytero, quem nuper Clero Car-

thaginenſi adjunxerat, Carthaginem mittit, eoſ-
que cum Rogatiano vicem ſuam acturos Vica-

Baron. ibid. rios conſtituit, ut neceſſitates fratrum ſumtibus
numXxxviI expungetem, ſimul etiam & ætates eorum &

conditiones & merita diſcernerent; unde ipſe
cognoſcere poſſet, quos ad Eccleſiaſticæ admi-
niitrationis officia promoveret. Dum autem illi
his rebus incumberent, Feliciſſimus interceſſit,
ne quis poſſet expungi, neve ſingulorum meri-
ta poſſent diligenti examinatione diſcerni;
præterea interminatus, quèd ſecum in monte
non communicarent, qui Cypriano obtempe-
rare voluiſſent. Quamobrem Caldonius reli-
quiqueè ſcribunt ad Cyprianum literas, quibus
eum monent, quid à Feliciſſimo ſibi factum eſ-
ſet; quid etiam ab Augendo altero, ut videtur,
Diacono qui ſe cum Feliciſſimi conſpiratione
ſociaverat. Quibus Cyprianus graviter commo-
tus ſcribit ad Vicarios ſuos epiſtolamx? I, Pa-
melio xXNVIII, qua illis in mandatis dat, ut
EFeliciſſimum excommunicarent, & Augendum
etiam, ſi perſeveraret, alioſque, qui conſpira-
cioni & factioni Feliciſſimi ſe adjungerent. Qua
auctoritate muniti Caldonius & Herculanus
Epiſcopi cum Presbyteris Rogatiano & Numi-
dico Feliciſſimum & Augendum, alioſque non-
nullos obſcuriores communicatione abſtinue-
runt, ut ipſi indicant epiſtola XLII, quæ Pa-
melio eſt XXXIX.

Critica Hiſtorco Chronologica

§ £Æ C. III.
An. Ch. 251.
ANNO PERIODI GRCO-ROMANA 5744: Anno Urbis
1004.
O 8. E. D 5§. P. 23. MART. INDICT. 8. Olymp. 257.
an. 3.
JIrsu CHRISTI 251. ſecund. Baronium 253. & 254.
CORNELII PAP I.
DECII IMP. 2.
D num. I. Coſſ. C. Trajanus Decius Aug. I.

III, & Q. Herennius Etruſcus Decius Confules.

Cæſar.
In Pragmento Conſulari à Bucherio edito
hoc anno legitur: Decio I II, & Decio Caſare.
In Inſcriptione etiam à Sponio in Miſcellaneis
Eruditæ Antiq-pag.243. Conſul atus Etruſci Cæ-
ſaris diſert memoratur: inde que liquet, ſum-
tum tertium à Decio Conſulatum fuiſſe juxta
tertiam Conſulatuum Cæſareorum regulam, ab
Etruſco verò ejus filio etiam Decio appellato,
juxta ſecundam, quia nempe anno præceden-
ti Cæſar nuncupatus fuerat. Vocatur communi-
ter is Conſulatus duorum Deciorum, ut dicitur

X

apud Pollionem in Valeriano. Verùm, cùm

Baronius priorem Decii Auguſti Conſulatum,

qui ſuffectus fuerat, ordinarium crederet, hunc
ejuſdem Decii cum Etruſco filio ſecundum
Conſulatum ordinarium vocavit, annoque po-
ſtea C CLIV, ut ipſe vocat, Trajanum De-
cium III, & Gratum II Conſules proponit,
innixus Actis S. Pionii Martyris, quæ ſubſcripta
ſunt : Conſule tertium Meſſio Quinto Trajano
Auguſto, & Deltio Grato ſèeundum. Sed ea
verba in Actis legitimis Pionii non legun-
tur, ut videre eſt apud Bollandum die pri-
ma Februarii, ubi illa recitat. Falſa itaque ine-
pta illa temporis notatio, certumque, Gratum
unum tantùm Conſulatum ordinarium, De-
cium, verò duos geſſiſſe, & in nullis antiquis
Faſtis duos priori, & tres poſteriori Conſulatus
aſſignatos. Non potuit autem Baronius Conſu-
latum illum in Annales ſuos inſerere, quin an-
num Conſulatui illi ſuppoſititio reſpondentem
adderet. Quare poſt Conſulatum illum in ſuos
Faſtos intruſum non jam amplius, biennio, ut
antea, ſed triennio ab Era Dionyſiana diſſidet.
Is itaque annus hic nobis rejiciendus, ut No-
tæ noſtræ rebus à Baronio narratis conſentire
poſſint, ejuſque Chronologiæ depravatio ma-
gis innoteſcere. Hinc in hujus anni titulo dixi,
kunc annum eſſe Baronio 253. & 254. quia ſcili-
cet unum ex illis expunxi. Et hoc certum apud
omnes eſſet debet.
A num. II. ad V. Utriuſque Philippi Impe-
ratorum interitus anno ducenteſimo quadrage-
ſimo nono, quo contigit, à nobis narratus;
quo etiam anno Decii Imperium inchoandum
certis argumentis adſtruximus.
Ad num. V & ſeq. Fabiani Papæ martyrium
anno præcedenti contigit, ut ibidem dictum.
Baronius autem ideo illud cum hoc anno copu-
lavit, quia in Chronico Damaſi dicitur, Fabia-
num Decio I I & Grato Coſſ. martyrio coro-
natum. Verùm, ſecundus Decii Conſulatus
qui primus fuit ordinarius: de quo in eodem
Chronico ſermo, anno præcedenti geſtus.
A num. VI I ad CXIV Decu perſecutio
anno CCXLIX inchoata, annoque C C
continuata, ut præfatis annis oſtendimus. Qua-
te quæ hic dicuntur, ad eos annos gercanda
A

II.

Interitus

Philippi

III.
Fabiani PP.
martyrium.

IV.

L. Perſecutis
Deciana.

++ —

V
Orgen
M

Batonun
CcxVII
ſeg.

lyteriti
hilipß⸗
Imp.
D

llt
n ehim l.
1 aryyinn

1V.
berſetul 1,
Pecion
A⸗
1a.
A

3 61 I. Ad num. CXIV. & ſeq. Quæ in Annalibus
n. Ch. zzi. de Martyribus Alexandrinis recitantur, anno
D. Antonius Præcedenti acta, quo & D. Antonius Magnus
Abbas naſci- natus eſt, ut ex iis, quæ in morte ejus dice-
rzur. mus, conſtabit. Nam rectè Spondanus Ba-
Baran.num. ronium emendat, oſtenditque, S. Antonium
1V. Ahbbatem obiiſſe anno decimo nono Conſtantii,
ætatis verò centeſimo quinto; ideoque anno
Chriſti trecenteſimo quinquageſimo ſexto, die-
que decima ſeptima Januarii, quàâ colitur. Eu-
ſebius enim in Chronico anno Abrahami
2267. qui Kalendis Octobribus anni Chriſti
CCL auſpicatur, accuratè ſcribit: Antonius Mo-
nachus in ADDEgypto naſcitur. Ex annis D. Anto-
nii rectè conſtitutis ætatem S. Pauli primi Pre-
mitæ, qui ſæviente Deciana perſecutione in
ſolitudinem fugit, colligere facile eſt.
VI. A num. CXVII ad CXXXIX. Negat
Origenis la- Baronius, Origenem in hac Decii perſecutio-
Plus. ne lapſum, ejuſque ſententiam Valeſius in No-
tis Euſebianis, aliique multi ſecuti ſunt. Præ-
Baronnum. ferenda tamen ſententia Petavii in Animad-
Kd. 1 verſionibus ad Epiphanium hæreſi LXIV cap.
2. & ad librum ejuſdem de Ponderibus & Men-
ſuris cap. 18. atque Huerii lib. 1. Origenianorum
cap. 4. ſancto Epiphanio id aſſerenti fidem ad-
hibendam cenſentium. Hæc Epiphanii verba:
Ob eximiam ſanctitatem & eruditionem ſummam
in inidiam eſt adductus: eaque res Magiſtratus
ac Præfettos majoren in modum acuit. Tum il-
lud verò Diaboli calliditate improbitatis artiſices
commenti ſunt, at ad turpitudinis neceſſitatem ho-
minem adigerent, atque ejuſmodi pœnam ſtatue-
rent, ut ad illius corpori ſtuprum inferendum,;
Abithiopem compararent. Ad bac, Origenes
frandulentum illud Diaboli conſilium non ſuſti-

nens, vocem illam edidit, qua duobus illis pro-

poſitis ſacrificare maluit. Quanquam non Oonznino
ſponte illud ſua praſtitiſſe vulgo dicitur: ſed abi ſi-
mul hoc ſe eſſe facturun aſſenſus, thus in manum
illius impoſitum, in ſubjettum aræ focum excuſſiſſe
Gentiles aſſerunt. Hoc modo & à Martyrii gloria,
Confeſſorumque Martyrumque, qui illis tempori-
bus erant, judicio excidit, & ab Eccleſia dejectts
eſt. Accidit hoé Alexandriæ, ubi cum exprobran-
tium ludibria ferre non poſſet, illinc abiit, & in
Palæſtina ſive JQudæa domicilium conſtituit. Fortè
contigit, at Hieroſolymam profeltus ad verba in
Eocleſia facienda ſolicitaretur: cumque ab iis, qui
tunc Sacerdotalem in Eccleſia dignitatem obtine-
bant, vi propemodum ad id agendum impelleretur,
ille in pedes conſurgens reliquis verſibus præter-
miſſis; poſtquam hunc unum & Pſalmo ALIXlo-
cum attuliſſet: Peccatori autem dixit Deus, Qua-
re, tu enarras juſtitias meas, & aſſumis teſta-
mentum meum per os tuum? complicatum librum
reddidit, flenſque & lachrymans reſedit, flentibus
cum eo, qui aderant, univerſir. Quæ verba licet
ab aliquo Origeniani nominis hoſte in Epipha-
nii textum intruſa dicat Baronius, tamen vel ip-
ſa ſtyli ſimilitudo, ut inquit Petavius, ſatis Epi-
phanio adjudicat. Facti illius etiam meminerunt
Nemeſius cap. 20. Leontius Byzantius, & Juſti⸗
nianus Imperator adverſus Origenis errores,
qui à Synodo Quinta probatus eſt. Et profectèò
incredibile videtur, hunc Imperatorem in en-
cyclica epiſtola ad univerſos Epiſcopos deſtina-
ta, quæ in Concilii Quinti Acta refertur, vel
qui nomine ejus eandem ſcripſit, mendacium
re nulla poſtulante confictum, Patribus in os
objeciſſe viris non illiteratis, & rei inauditæ

in Annales C. Baromi.

novitatem proculdubio miraturis, ejuſque fal. SÆ C. I1 k.

ſitatem facilè perſpecturis. An. Ch. 251.
Sed, inquit Baronius, ſi res ita ſe haberet, uti vII.
expreſſa haberur apud Epiphanium, meminiſ- Rationes in
ſent utique ejus, vel objiciendo Origenis ad- contrarisne
verſarii Theophilus & Hieronyruus; vel refutan- T'lute.
do fautores ejus Euſebius, Pamphylus; & Ru⸗
finus „vel vetuſti Patres Auguſtinus, Vincentius
Lirinenſis, aliique, qui de eo fusè & explicatè
egerunt S in controverſiis Juſtiniani ævo ad-⸗
verſus Origenem tanto ſtudio agitatis ‚aliqua
tandem facinoris ejus fuiſſet injecta mentio;
nec id quoque prætermiſiſſet Porphyrius, cùm
Ammonmium à Chriſto ad Ethnicorum partes
transfugilſſe commentus eſt: res hæc ab illis eſt
ſilentio prætermiſſa; igitur ne vera quidem. Ve-
rùm; ut Petavius & Huetius recte obſervarunt;
Origeniani nominis oppugnatores ad ventilanda
Origenis dogmata attenti, admiſſum humani=
tus flagitium neglexere; vel emendatum pœni-
tentiæ crimen obſicere, illiberale & iniquum
eſſe duxerunt. Præterea id reticuerunt . quòd
licèêt ſacrificaturum ſe Origenes recepiſſet non
ipſe tamen, ſed qui eum circumſtabant, faci-
noris auctores & impulſores, manibus ejus ap-
prehenſis & excuſſis, ipſi viderentur foco thus
intuliſſe: quèd licèt capitalis ſit vel tenuis ad-
miſſæ idololatriæ ſuſpicio, & graviter peccaſſe
Origenem fatendum ſit, minimè tamen hoc no-
mine poſſet accuſari, quin ejus ingens pudici-
tiæ ſtudium und prædicaretur. Quod ergo nul-
lus vitio dederat, quamobrem quiſquam excus
ſatet, ratio nulla fuit, Inde par apud mul-
tos ea de re ſilentium, Euſebium autem quod
ſeribendo prætermitteret, eo fuiſſe impul⸗
ſum, quòd in Apologia pro Origene hoc &
ejuſmodi plurima fuiſſet complexus, quæ ad
Hiſtoriæ ſuæ propoſitum non omninò accom⸗
moda, quippe quæ res ad univerſam Eccleſiam
lbs lantes exequeretur, repetere inſuper ha-
Uit.
Rem geſtam Decio Eccleſiam perſequente VIII.
ſcribit Epiphanius, quo tempore eum floruiſſe Origenes;
ſubjungit; quod ſe ſatis mirari non poſſe dicit Pecio impis
Petavius in Animadverſionibus Epiphanianis a“te **
pag. 257. quòd à Severi temporibus deinceps ſe.
ſumma in omnium admiratione fuerit Origenes,
ideoque Decii tempore, quo ſexageſimum ſex-
tum ætatis annum attigerat, celebris fuiſſe dici
non poſſe videatur. Præterea Epiphanius in li-
bro de Ponderibus & Menſuris ait: le perſecu-
tione Decii martyrium ſubiit Babylas, Antiochiæ;
Fabianus, Romæ; Aleander Epiſcopus Hieroſoly-
morum, Cæſarefb. Quin & Origenes ipſe, quam-
vis multa ſit paſſus, martyrii exitum minimo eſt
adeptus. Qui Caſaream ötratonis primnm, inde
Hieroſolyma ſeſe conferens, paululum iſtic mora⸗-
tus, Vyrum poſtea conceſſit, &c. Quæ profectio=
nes, cùm diu ante Decium ab Origene ſuſceptæ
fuerint, videtur, inquit Petavius, Pra Severo
imprudenti obrepſiſſe Decius. At vanæ hæ conje⸗=
cturæ, textuſque Epiphanii minimè ſolicitan-
dus. Hic enim non alio modo loquitur, ac illius
ſeculi Scriptores. Hieronymus in Chronico anno
decimo tertio Valentiniani ſenioris de Baſilio
Magno ſcribit: Bahlius Cæſarienſis Epiſeopus
Cappadociæ clarus habetur; & tamen Baſilius,
qui triennio poſt obiit, jam diu celeberrimus
fuerat. Non mirum itaque, ſi Epiphanius in li-
bro de Ponderibus, de Origene ſcripſerit: De-
cii tempore illuſtris haubitus eſt Origenes. Ibi enim
cSaſione

240
5½ C. II I. occaſione lapsús ejus de eo loqui ur, indeque
