diu poſtea deferre coacti ſunt ab Auguſto. Ex- amici erans

tat hac de re inſigne têſtimonium Glaudii Im- Populi Re-
peratoris in Oratione de civitate Romana Gal⸗ man.
lis danda, cujus ære quondam inciſæ exkat fra-
gmentum apud Gruterum pag. 502. Hæc ibi
Imperator de Gallis ait : Illi Patri meo Druſo
Germaniam ſubigenti, tutam quiete ſua, ſecu-
ramque à tergo pacem præſtiterunt; & quidem
Cchm ad Cenſus NOVO THIM OPERE ET
INADSIETO GALLIIS, ad bellum avoca-
ens eſſet, qod opus quàm arduum ſit nobis nunc
càm maximè, quamvis nihil ultra, quäm at
publieès notæ ſint facultates noſtræ, exqutratur,
nimis magno experimento cognoſcimns. Druſus
anno Urbis 742. in Germanos primùm mo-
vit, qui Romanorum fines irruperant, quia
videbant Gallos jugum ſervitutis gravatim ferre
ex Dione lib. 54. Tunc enim primùm Gallè
novo tum opere & inadſueto cenſum profiteri
ab Auguſto juſſi fuetant, quamvis ſupra an-
num quadrageſimum in Provinciæ formam re-
dacti fuiſſent. Tantum abeſt, ut Regna ſuis
quæque Regibus ſubjecta, ſociis licèt & amicis
Populi Romani, cenſum per ſingula luſtra de-
ferre cogerentur.
Sed neque illud verum eſt, quod ſcribit Ba- Iadea re-
ronius de cenſu per Syriam ſingulis quinquen- gnant⸗ Rero-
niis acto : nam Auguſtus tribus ac quadra- de rribnsam
ginta annis, quibus poſt mortem Antonii unus
rei Romanæ arbitrium habuit, cenſum populi ter .
egit, ex Suetonio cap. 27. ac ſemel tantùm in
ſtalia anno Urbis 757. cenſum habuiſſe dicitur
à Dione lib. 55. Pauperioribus, ac iis qui extta
Laliam viverent, omiſſis, ne quid turbarum da-
yent. At Baronius extra Italiam ſingulis quibuſ-
ve luſtris cenſum actum opinatut, aud veritus,
ne quid turburum darent. Ex verbis citatis
Claudii Imperatoris palam fit, rarèò per Pro-
vincias cenſus habitos, quòd opus arduunz nimis
magno experimento cognoſceretur. Vix enim ſine
periculoſis tumultibus in Romanis Potincis

Baton-
Apparati
XXXVI

CXXI
Ceſis
Mus G
Oina 6
4 Saturnind
Gchut.

cVI.
Cenfus wun
febat ngn⸗
lis luſtrir in
Repnit, cujis
Princijes
amici erant
lopuli Ro-
mani.

16
i

1

ler
in
tuͤr
uts
A.-
ul⸗
us,
catis
pro⸗
nu
ſimne
l

Baron. in
Apparatu n.
LXXXVIIS

CXXIX.
Cenſus in
Iuädaa & 4
Ruirinig &
α Saturnino

altus.

ad Annales C. Baronii. 31

vel ſemel factum conſtabat. Hinc, cùm Judæa
anno Urbis 759. deportato in exilium Arche-
lao, Romanis Provinciis addita fuiſſer, ac Qyr-
rinius Syriæ Præſes cenſum in eadem peragerer,
Judas Gaulanites, teſte Joſepho lib. 18. cap. 1.
ad defectionem populos ſollicitabat, cenſum
nihil aliud quàm manifeſtam ſervitutis profeſ-
fonem dictitans. Igitur erat novum tum opus
& inadſuetum Judæis, neque unquam ea in gen-
te factitatum. Baronius ait: Mec, Licet ea Pro-
vincia à RNomanisz Herodi ac eteris Principibus
conceſſa eſſet, deſtit tamen aliquando tributam
ſolvere: nam er Evangelio, inquit, compertum
eſt eoſdem Ondæos tempore Herodis Reges Romano
Imperatori cenſam perſolviſſe. Matt. 22. Judæi
Chriſtum interrogant: Quid tibit videtur, licet
cenſum dare Cæſari, annon“ Et Lucæ 20. Licet
nobis bributum dare Ceſari, annon? Verùm hal-
lucinatur Cardinalis doctiffimus; nam id tem-
poris Judæa non erat Regnum, fed Romana
Provincia per Magiftratus Romanos admimiſtra-
ta, ac eandem tunc Pontius Pilatus procurabat.
Herodes verò Antipa non erat Rex Judæorum,
ſed tantům Tetrarcha Galilææ, Lucæ 3. & 23.
Itaque Judæa erat Provincia tributaria, ac Sy-
riæ dudum addita. At cùm Judæa Herodem
Regem habebat, ejuſque poſtea filium Arche-
laum Ethnarcham, nunquam cenſum apud Ro-
manos Magiſtratus per angula quinquennia de-
tulit, imò nec tributum ullum perſolvit; quam-
vis Appianus in Præfatione, ſolos Reges majo-
ris Armeniæ immunes fuiſſe ſcribat. Verùm ſub
Auguſto nuſquam hujuſce tributi, quod Regna
ſocia & amica populi Romani ſolverent, mentio
in Antiquorum monumentis occurrit. Quæ om-
nia Card. Noriſio obfervata, ex eoque excerpta.
Quo anno Quinctilius Varus Sentio Saturnino
ſucceſſerit, infrà inveſtigabimus.
Interim Card. Norifius laudatus pag. 320. ut
oſtendat, Zertullianum citatum contrarium non
eſſe Sancto Lucæ cap. 2. ubi ait, Chriſtum na-
tum, cùm Auguſti juſſu univerſus Orbis de-
ſcriberetur: Hæc deſcriptio, inquit Evangeliſta,
prima falta eſt à Præſide Syriæ Cyrino, ſcribit,
orobabilem eſſe doctorum Virorum ſententiam,
qui dicunt, Quirinium cum imperio extraor-
dinario ad cenſum peragendum in Syriam miſ-
ſum. Nam, cùm eo anno pax toto Romano
Imperio floreret, Auguſtus decrevit univerſo-
rum, qui vel fubditi, vel ſocii efſent populi
Romani, numerum ac facultates noſcere. Hinc
Lucas eodem capite dicit: Exiit edictum a
Cæſare Auguſto, ut deſeriberetur univerſus Orbis.
Cùm verèò Quirinius Vir Conſularis id tem-
poris in Oriente degeret, ac bellum contra
Homonadenſes feliciter confeciſſert, eundem in
Syriam cum extraordinario imperio miſit, ut
tum ibidem, tum in Judæa, quæ gens erat focia
& amica populi Romani, cenſum peragerer.
Quamvis verèò eo anno Sentius Saturninus Sy-
tiam adminiſtraret, Quirinius ob recentem vi-
ctoriam totà Aſià celebratus, deſcriptioni fa-

ciendæ præpoſitus fuit. Tacitus lib. I. Annal.

anno Urbis 767. Regimen, inquit, ſummæ rei
penes Germanicum, agendo Galliarum oenſui tum
intentum. Et poſtea ad annum Urbis 769. ſub
initium libri 2. de eodem Germanico prodit:
Ioyitur huc intendit mißſis ad cenſum Galliarum
P. Vitellio & Cantio. At Germanicus id tem-
poris non erat Legatus ordinarius Galliæ, ſed

ſummo cum imperio ad cenſus in Gallia acci-
Piendos ab Auguſto deſtinatus. Ita etiam Romæ
cenſus non à Confulibus, neque Prætoribus,
qui erant ordinarii Magiſtratus, ſed à duobus
Conſularibus uni eidemque tantùm muneri de-
ſtinatis agebatur. Quèd verò Sentins Saturni-
nus tunc Syriam obtinebat, Tertullianus ordi-
narium Magiſtratum nominavit, qui tamen ea
in re exequenda Quirinio erat ſubordinatus.
Apud Evangeliſtam vox ενιννιν non acci-
Pitur pro Legato Proprætore Syriæ, ſed pro
quocumque poteſtatem atque imperium in Sy-
ria obtinente. Ita Felix ab eodem Luca in Actis
Apoſt. cap. 24. ewαν huncupatur, qui tamen
erat Procurator. Hæc deſcriptio vocatur à Luca,
roſo* „αια, id eſt, deſeriptio prima, quèd

idem poſtea Quirinius anno Chriſti V I aut VII

Præſes ordinarius in Syriam veniens, cenſum
iterum in Judæa egit, eäãdem tum primuùm in
Provinciæ formam redactâà. Ila fuit, teſte
Evangeliſta, totius Orbis deſcriptio, hanc per
Syriam tantùm ac Judæam peractam ſcribit Joſe-
phus lib. 18. Antiquit. cap. 3. Nec Judæi quoad
Primam repugnarunt, quòèd ſciebant nihil ex
cenſu ſe Cælari daturos, cùm pura puta eſlet ho-
minum ac rerum poſſeſſarum deſcriptio, volente
Auguſto totius Romani Orbis habiratorum nu-
merum, eéorumque facultates notas habere, quod
unum per cenſum exquirebatur, ex Claudii Im-=
peratoris Oratione ſuprà laudata.

Anno Periodi Græco- Romanæ 5487. Cyolo Solis 3
D. Luna 14. Indiét. 12. Mandi 3998. Urbis con-
ditæ 747. ante Chriſtum 7. Zuliano 39. Anguſti
38. Herodis 34. & 31.

Coss. Tiberius Claudius Nero 1 7, & Ca.
Calpurnius Piſo. HZ

Anno Periodi Graæco - Nomanæ 5488. Cyclo Solis 4
C. Lunæ I5. Indiktt. 13. Mundi 3999. Urbis con-
ditæ 748. unte Chriſtum 6. Juliano 40. Aagaſti
39. Herodis 35. & 32. Mandi ſecundum Ale-
vandrinas 5498. ſeécundum Conſtantinopolita-
nos 5504.

Coss. D. Lalius Balbus; & C. Antiſtius CXXX.
Vetus. Cùm jam pervenerimus ad annum, quo Caio Caſari
Chriſtum natum eſſe probabilius exiſtimamus Centalatus
cum Marco Antonio Capello, Keplero, & as Pe
Henſchenio; non ſolum Eræ Chriſtianorum Fiasus.
Orientalium memorandæ, ſed plura ex Hiſto-
ria profana deſcribenda, ut ſententiæ, quæ
noſtræ opponuntur, certius confutari poſſint.
Caius itaque & Lucius Auguſti ex adoptione
filii, in Principatu educati, ex molliore vita
etiam audaciores fiebant. Lucius minor natu,
qui in lucem prodierat anno Urbis 737. ex Dione
lib. 5. nondum hoc anno duodennis, inſcio
Auguſto, theatrum ingreſſas cum omnium plauſut,
partinm ex animo, partim ab adulatione profelto,
acciperetur, autctä petulantid, juſſus eſt petere, ut
Caio fratri nondum ex ephebis egreſſo, Conſulatus
daretur, inquit Dio lib. F. qui lib. 54. jam ſcri-
pſerat, natum Caium anno Urbis 734. Cùm au-
tem Senatus ac Populus palam Caio etiam Con-
ſulatum peterent, nec Auguſtus ſui ſeculi judi-
caret Conſulatum puero adhuc prætextato con-
cedi, decrevit, ut poſt quinquennium à depoſita
puerili prætexta Caius Cæſar Conſulatum iniret,
V Cc 4 at qug

atque iterum Conſul deſignatus appellaretur, ut
liquet ex Inſcriptione Gruteriana pag. 231. Ut
tamen aliqua ratione tam Lucium quam Caium
modeſtiores, tanquam privatos efficeret, Tibe-
rio Tribunitiam Poteſtatem in quinquennium
conceſſit, & Armeniam attribuit. Quod fruſtra
ab Auguſto factum hos & Tiberium offendit:
hos, quèòd ſe ſpretos judicabant; Tiberium,
uèd iram eorum veritus in Armeniam non
abiit, ſed Rhodum ſe contulit, ut habent Xiphi-
linus & Zonaras ex Dione. Quem Tiberii ſeceſ-
ſum hoc anno contigiſſe, demonſtrat Card. No-
riſius in Cenotaphiis Piſanis Diſſert. 2. cap. 3.
CXXXI. Baronius ſcribit: A. V. 748. praæficitur Srig
Caius Caſar totique Orienti C. Ceæſar Auguſti filius adoptivus:
inter 8riæ guo defantto , nullus alius ſubrogatus reperitur,
. niſi qui ab Evangeliſta recenſetur, idem qui ſupra
tus. Quirinus, idemque dittus Grinus. Et poſt ſex
verſus de Quirinio ait: Hic autem habuit ſuc-
ceſſorem Quinctilium Varum, quem eodem Au-
Baron. in Store (in margine Dio citatur lib. 56.) conſtat
Apparatu n. manſiſſe in eo Magiſtratu uſque ad Conſulatum
1XXXVI. Sulpicii Camerini & Poppaæi Sabini. (Chriſti
ſcilicet X I) Cui non Quirinus, ut Joſephus ha-
bet , ſed M. Ambivius eſt ſubrogatus. Ita
Baronius Caium Cæſarem inter Præſides Syriæ
numerat, cui in Provincia defuncto ſucceſſerit
P. Quirinius. Verùm Caius non uni Syriæ
præpoſitus fuit, ſed toti Orienti cum Imperio
. Proconſulari extraordinario; cùm tamen id
temporis Syria ac reliquæ Provinciæ à ſuis Præ-
ſidibus ordinariis regerentur, ut anno Urbis
753. quo id factum, & Caius Cæſar in Aſiam
tranſmiſit, oſtendam. Nemo, inquit Card. No-
riſius citatus cap. 16. rectè Cæſarem Germani-
cum inter ordinarios Syriæ Præſides numeraret,
quèd jus ac imperium in Syria habuit; nam
Cn. Piſo id temporis Syriam obtinebat, cujus
cum Germanico diſſenſiones Tacitus lib. 2. An-
nal. deſcribit. Præterea ex Joſepho lib. 17. An-
tiquiĩt. cap. 7. conſtat, Sentio Saturnino ſuc-
ceſſiſſe P. Quintctilium Varum. Ad hæc, Caius
anno Urbis 749. Romæ ab Auguſto Conſule
XII virilem togam accepit teſte Suetonio
cap. 26. in Auguſto. Idem cùm Herodes obiit,
nondum Roma diſceſſerat, ubi etiam degebat
anno Urbis 752. ut infrà videbimus. Denique
uintilius Varus longè ante obitum Herodis Sy-
m Provinciam acceperat, ut mox demon-
ſtrabo. .
CXXXII. Card. Noriſius laudatus pag. 3II. oſtendit, Ba-
Quirinius ronium, Joſephum ducem negligentem, in va-
ti Lyſ. rios anachroniſmos incidiſſe, quos hic ex eo
Die afferam, ut Annales magis corrigantur. Scri-
bit Baronius, natum Chriſtum Cornelio Len-
tulo & Valerio Meſſalino Coſſ. anno Urbis 751.
quo tempore Quirinius Syriæ Præſes cenſum in
Baron. ibid. Judæa agebat. Quod verò Divus Lucas cap. 2.
n. IxxxVII. ſcribit: Hac deſceriptio prima facta ſt a Praſide
Grino; ita vocem illam prima exponit: Non ſic
AI accipiendum, ut tunc primnm Judei fuerint
deſeripti atque cenſi: ſed primam dixerit reſpectu
ſecundæ ſub eodem Praæſide fattæ, more Rmano,
quolibet luſtro cenſendo populum. Nec quis ſub-
inde exiſtimet impoſſibile, ut tam diuturno tem-
pore Quirinus fuerit in Provincia. Nam &
uintétiium Varum longé majori annorum numero
endem adminiſtraſſe Joſephus teſtatur. Itaque
Quirinius cenſum prima defſcriptione ag ebat
A. V. 75r. & initio etiam ſequenti 752. Altera

32 Apparatus Chronologicus

deſcriptio poſt luſtrum ab eodem peracta eſt
anno Urbis 757. lio Cato ac Sentio Saturnino
Coſſ.ut fuſiùs tradit idem Baronius num. X CI.
Concedamus ultro hoc ipſo anno Urbis 757.
P. Quinctilium Varum Quirinii ſucceſſorem in
Syriam veniſſe. At num. LXXXVI, uti jam
obſervatum, dixerat Baronius: Quinctiliunv Va-
rum eodem Auctore conſtat manſiſſe in eo Ma-
giſtratu uſque ad Conſulatum öulpicii Camerini
& Poppær Sabini, id eſt, uſque ad annum Urbis
762. ac Chriſti XI. Verùm hoc Dio non ad-
ſtruit, ſed ſcribit, iiſdem Coſſ. Quinctilium Va-
rum legatum Proprætorem Germaniæ cum tri-
bus legionibus ab Arminio cæſum. Admitta-
mus, eo ipſo anno ex Syria in Germaniam ab.
Auguſto miſſum: vix per quinquennium Va-
rus ab A. V. 757. ad annum Urbis 762. quo in
Germania periit, Syriam adminiſtravit. Igitur
qui fieri poteſt, ut Varus longe maori annorum
numero oyriam rexerit quâm Quirinius, qui bis
luſtralem, ut ille ait, cenſum in Syria egit: Ba-
ronius num. LXXXVIII appellat Joſephum
ſcribentem, Varum Syriæ Præſidem uſque ad
finem Archelai in eo numero perduraſſe. At nuſ-
quam hoc Joſephus dixit; imè lib. 17. cap. 15.
novennium Regni Archelai paucis verſibus ab-
ſolvit, nec ulla ibidem Vari mentio fit. Cor-
rigendus & metachroniſmus Baronii, qui cùm
Varum è Syria evocatum ſcribat A. V. 761. Sul-
picio Camerino & Poppæo Sabino Coſſ. quod
repetit etiam in Annal. ad annum Chriſti X I
ejuſdem interitum protrahit in Conſulatum Cor-
nelii Dolabellæ ac Junii Silani, ſeu ad A. V.
763. ſcribens ad calcem ejus anni : Liſdem Coſſ.
contigit memorabilis illa Variana clades in Ger-
mania, &c. cùm tamen ea pertineat ad annum
Chriſti X, ut infrà ſuo loco oſtendo.

Joſephus rerum Judaicarum teſtis omnium CXXXIII.
optimus, quando Quirinius in Syriam miſſus Statuirur

fuerit, nos edocet. Is in fine lib. 17. ſcribit, Prinmus an-
nus Syrtack

Prafectura

Archelao filio Herodis Romæ damnato, atque
Viennam Galliæ urbem in exilium deportato:
Mittitur à Caſare Quirinus vir Conſularis, qui
cenſum agat in Syria. Vbi in Syriam advenit, in
Judæam decreto Cæſaris Auguſti Syriæ addi-
tam, ſtatim ſe contulit, Archelai Ethnarchæ
facultates in publicum Fiſcum relaturus, ſimul-
que in Judæa cenſum acturus. Idem Hiſtori-
cus annum censùús primitus peracti lib. 18. cap. 3.
ita deſignat: Triceſimo ac ſeptimo anno poſt ola-
dem Antonio apud Actium à Cæſare illatam. An-
tonius victus fuit apud Actium die 2. Septem-
bris anni Urbis 723. Hinc annus Actiacus 37.
deſinit die 2. Septemb. A. V. 760. qui concurrit
cum anno Chriſti VI I. Dio etiam lib. 5y. ſub
Conſulatu Aimilii Lepidi & Arruntii anno
Chriſti VI geſto, ait: Herodes Palæſtinus (Ar-
chelaus ſcilicet, qui & Herodes vocabatur) 4⁶
fratribus accuſatus, trans Alpes eſt relegatus,
ac pars ejus ditionis in publicum redatcta. Incer-
tum tamen, an ſicut Dio cladem Hieroſolymi-
tanam uno anno citiùs conſignavit, ita & in
errore perſtans, anno etiam uno Archelai rele-
gationem anticipaverit. Quamquam longè ve-
roſimilius ſit, inter Dionem & Joſephum con-
venire, illumque loco laudato uno anno uno-
que tenore recitare, quæ duobus contigere; ita
ut Archelaus anno Chriſti VI accuſatus fuerit
& relegatus, annoque inſequenti pars ejus di-
tionis in publicum tedaéta. Primus itaque an-
nus

(MNn
Ciluis P
ſuituj g
non pareb

Paron, in
Apparatt.
1XXXV

ſegg⸗

— „.

n CNXXIII
8 Satuitur
yinms al⸗
n, Grias
, felurs

n
i⸗
ne
ul⸗
li⸗
.

-

ad Annales C. Baromii. 33

nus Syriace Præfecturz Quirinii fuit ſextus
aut ſeptimus Eræ Dionyſianæ. Indeque rectè
ſcripſit Card. Noriſius laudatus : Unus ſaltem
medius inter üutrumque (ſcilicet Quinctilium
Varum & Quitinium ) ignotus adhuc nobis Præ-
ſès Syriam tennit; neque enim pleno decennio ſub
Auguſto Præſildes in nobiliſſima Provincia cum
Imperio detinebantur , juxta illud eidem à Mce-
nate ſaogeſtum apud Dionem lib. 52. Neque minus

triennio in Provinciis, neque plus quinquennio

magiſtratum obirent.

An. Card. Noriſius ibidem pag. 317. Quirinii
ſuite⸗, i in Syria Præfecturam, quam Baronius ſep-=

non parebat. temdecim annorum ſpatio priorem facit, quam
. à Joſepho ponatur, in examen vocat, &
plura habet, quæ, cùm Annalibus cortigen-
Baron. in dis inſerviant Pie deſcribam. Baronius ſcri⸗=
Apparatu n. pit, Quirinium lib. 3. Annal. Taciti, poſt
1X XXVG Conſulatum, quem geſſit anno Urbis 742. Col-

edg. lega M. Valerio Meſſalla , mox debellaſſe per

Cliciam ouſtella Homonadenſium, at ſic inſignia
meruiſſe triumphi. Paulè poͤſt ita ratiocina-
tur : At dubium non eſt ; illos conſueviſſe in
Provinciis bella gerere, qui illis praeſſent Pro-
conſules, ſive Praſides: nec ulla dubitatio eſt,
Iub Provincia Syriæ Ciliciam eſſe redattam; qui-
bus rationibus fateri opus eſt, Quirinum in
Griam Praæſidem miſſum poſt ſuum Conſula-
am anno ab Urbe tondita 743. At falſum eſt,
ſub Cælaribus illos ſemper in Provinciis bel-⸗
la geſſiſſe, qui iiſdem præeſſent. Nam, cùm
P. Licinius Mucianus Præſes Sytiam eum
quatuor legionibus obtineret, bello contra
Judæos gerendo præfectus fuit Veſpaſianus;
quamvis Judæa una eſſet ex Provinciis Syriæ;
ejuſque Præſidi ſubjecta. Mirto alia exempla.
Secundèò falſum eſt, Ciliciam ſub Provincia
Syriæ redactam fuiſſe. Straho enim „ qui
ſub Auguſto ac Tiberio vixit, oſtendit; etiam
imperante Auguſto, Ciliciam diverſum à Sy⸗
riæ Legato Rectorem habuiſſe. Is enim aſſi⸗
gnans cauſam, cur Auguſtus aſperam Ciliciam
à Juriſdictione Romanor. Magiſtratuum ab-
ſtractam, Archelao Regi Cappadociæ ſubdi-
derit, ait: Eiſum eſi praſtare, ut ſub Rege eſſent,
quàm ſub Romanorum Prafetctis, qui ad Juriſ-
diétionen, mittebantur, neque ſemper adfuturi;
neque cum armi. Ita legitur lib. 14. cap. 461.
Si Cilicia campeſtriy, imperante Auguſto, fuiſ-
ſet ſub Præſide Syriæ; adfuiſſet Præfectus
cum armis: nam Legato Proprætori Syriæ pa-
rebant, Tiberio imperante, quatuor legio-
nes, Tacito teſte lib. 4. Annal. quamvis ſub
Auguſto tres tantùm in Syria legiones fuerint,
ex Joſepho lib. 17. cap. 12. Itaque ibidem
deſignantur Gubernatores, qui in Ciliciam
Juris dicendi tantùm causà mittebantur, ſine
ullo imperio militari. Et hi quidem Auguſto

rerum potiente; non dicebantur Proconſules

poſt factam Provinciarum diviſionem, ſed Pro-
prætores; Cilicia enim erat inter Provincias: quas
ſihi adminiſtrandas Auguſtus reſervaverat: neque
ea ſub Auguſto à Rectore alterius Provineiæ ad-
Baron, anno miniſtrata legitur. Imò ipſe Baronius ad annum
46. n. 1x. Chriſti XLVI Claudii Imperatoris quartum, ſcri-
bit, in Actis Apoſtolicis Sergium Paulum Cypri
Rectorem appeſlari Proconſulem, quòd Ciliciam
Provinciam Proconſularem adminiſtrabat; Cyprus
enim ſape ponoris cautà data eſt adminiſtranda
Ciliciæ Proconſuli, inquit Baronius.

Tertiò, falsè aſſeritur; Quirinium, poſt CXxXXV.
geſtum in Urbe Conſulatum, ſtatim Syriam Fxpeditm
cum legionibus obtinuiſſe; nam Mæcenas in- Se -
ter cetera politica documenta hoc Auguſto We ag
inſinualſe dicitur à Dione lib. 521 Weque fafza.
magiſtratu tempore, net ſtatim ab eo, ſed
interpoſßto, quantum ſmngulis ſätis videbitur,
emporé ; arma eis ceommittes; nam mitiores
eò eſßcientur, ſi aliquanflin privatin poſt ge-
Rum magiſtratum vixerint. Hoc verò Au⸗
guſtum revera executum teſtatur Suetonius
cap. 36. ſetibens, auctorem illum fuiſſe, ne
Magſtratus, depoſito honore, Ratim in Pro⸗
vintias mitterentüär. Hinc Titium, Saturni=⸗
num „Varum; poſt plures annos 4 geſto Con⸗
ſulatu, in Syriam miſſos vidimus. Denique
nec expeditio Quirinii contra Homonadenſes
eundem id remporis Syriæ Præſidem deſignar;

Nam Homonadenſes non modè longiùs à Sy⸗

riæ confiniis aberant: verùm etiam ultra ipſam
erant Ciliciam, quæ Romanis parebat. Stra⸗
bo lib. 12. pag. 392. cum Piſidiamn deſcripſiſſet,
ait: Sapra hos omnia jam montana Catennen-

Jeés initimi Selgenſibus, & Ebmonadenſibus⸗

Quibus ex verbis aliiſque paulèò infrà à Stra-

bone recitatis ſitus Homonadenſium intelligi=
tur: erant enim intra Tauri juga, in cons
finiis aſperæ Ciliciæ mediterraneæ, quâà Pi=
ſidiæ ac Lycaoniæ conjungitur. Homonadenſes
itaque, imperante Auguſto, non fuere finitimi
Cilicibus, qui à peculiari Proprætore rege-
bantur; ſed inter utroſque ad meridiem ſacebat
ditio, quam à Cilicia avulſam,; Auguſtus Ar-
chelai Cappadociæ Regno adjecerat. Cuùm verò
Homonadenſes Piſidiam ac Lycaoniam, ac di-
tionem Archelai populabundis agminibus fre=
quenter infeſtarent, Auguſtus ad eoſdem de-=
bellandos, Ouirinium eum exercitu miſit, eui &
auxiliares copias Archelaus addidit. Qua de re
plura Card. Noriſius loco laudato. E hæc ſatis
de Quirinio; cujus Præfecturæ tempus parum à
Baronio cognitum. MM
Sentium itaque Saturninum non Quirinius, xXXAVII
ſed Quinttilius Varus excepit, & quidem cur- Qunctilius
renti anno; quod hactenus ignoratum fuexat, Parus öyris
ſed quod nunc certò innoteſeit, beneficio duo- Walr ,
fum Vari Numiſmatum à doctifſlimo Card. No- H
riſio & Viro clariſſimo Nicolao Toinard
bono Reipublicæ literariæ natis, mecum com-
municatorum. Seripſit ad me Card. Noriſius,
extare in Scrinio IIluſtriſſimi Marchionis Ric=
cardi Nummum minimæ magnitudinis caput
Jovis in antica repræſentantem, in cujus poſtica
habetur „ EHI OTAPOT ANTIOXEAN,
Mulier ſedens pede ſuper figuram Orontis flu=
minis, tenens dextrã palmam: & in medio
EK. id eſt, anno IXV. In Nummo à Toi=
nardo viſo & in Cimelio Regio aſſervato;
cernitur eadem antica ſine ulla inſcriptione-
& in averſa parte urbs Antiochenſis turrita
ac ſedens, ad cujus pedes fluvius, Orons ſci-
licer, cum iiſdem verbis, quæ in laudato Ric-
cardi Nummo leguntur. Monet Vir doctiſſi-
mus, extare ibidem alios Nummos cum iiſ-
dem antica ac poſtica, annis XXVI & XXVII
ſignatos Noriſius verò Card. vidiſſe ſe in Gaza
Medicea Nummum ſimilem Riccardi Num-
mo, ſed cum anno Z K. id eſt, XXVII, ac
Joannem Vaillantium V. C. alium Num-
mum Yari habere cum iiſdem figuris, nota-

tum anno X V I. In ommious illis Nummis
inſcribi annos Imperii Auguſti in oyria poſt de-
bellatum Antonium, annos nempe Antioche-
nos ab autumno anni Urbis 723. deductos, cer-
S tum fit ex iis;, quæ ſupra num. XCVI dixi, &
ex aliis Præſidum Syriæ Nummis eâdem Frä
Antiochenã Auguſtanàâ inſignitis. Quare; ſe-
cus ac hactenus creditum, Quinttilius Varus cur-
renti anno; quo Antiochenus X XV adhuc in
curſu erat, in Syriam Sentio Saturnino ſucceſſu-
rus miſlus eſt. Ratio autem cur anno præterito,
quo annus ille XXV Antiochenus coœpit,
miſſus non videatur, deſumitur ex Tertulliano
nuper laudato ; qui tradit, naſcente Chriſto
cenſum à Saturnino in Judæa factum fuiſſe,
ſcilicet cum Quirinio à Sancto Luca memorato,
int num. CXX explicavi. Si enim verum eſt
quod Tertullianus ſcribit; Saturninum ſeilicet,
cenium in Judæa egiſſe, Quinctilii Vari ejus
ſucceſloris initium ab hoc anno removeri non
poteſt, nee Chriſti Salvatoris noſtri nativitas
ulterius differri. Quamobrem quod ſuprà de
cenſu in Judæa adto diximus;, huc retrahen-
dum. 1.
CXXNVII. Ex ihitio Præfecturæ Syriaceæ Quinctilii Vari
Antipater ſuo anno reddito, liquet, Antipatrum Herodis
Remam pro- flium hoc anno à patre Romam miſſum cum
lLciſcitur. . . . .
pretioſiſſimis muneribus & teſtamento: in quo
ipſum Antipatrum Regem declarabat, aut ſi
ille prior vità decederet, Herodem natum ſihi
ex Mariamne Simonis Pontificis filia: qua de
re Joſephus lib. 17. cap. 4. Qui cùm teſtetur,
Saturnino Syriam regente, Antipatrum profe-
ctionem illam inſtituiſſe, ea tardiùs differri non
poteſt. Antipater Alexandro & Ariſtobulo fra-
tribus ſublatis, patrem quoque de medio tol-
lere ſtatuit, ut pluribus Joſephus libro lau-

.

ad avertendam patris de ſe ſuſpicionem, per
amicos Romæ degentes; curavit, ut ad Au-
guſtum à patre quamprimùm mitteretur, quod
& obtinuit. Sed, cùm Joſephus ſceribat, He-

occidit, vità functum eſſe, ut videre eſt lib. 17.
Antiquit. cap. 10. Antipater non aliquot menſes
Qquntaxat Romæ commoratus eſt, ut huc uſque
ovumnibus perſuaſum, ſed biennio aut triennio;
cùm anno, quo Romàâ in Judæam rediit, tam ipſe,
qum Herodes pater perierint.
cxxxVIII. Cùm Chriſtum hoc anno natum autume-
Ianus ter ab inrs, incumbit nobis oſtendere, pacem jam
Auguſto per totum Orbem viguiſſe; nam in Martyrolo-
elegſ . io Romano die X XV Decembris Natali Chri-
ſi ſacra, dicitur, Chriſtum in lucem prodiiſ-
ſe, toto Orbe in pace compoſito; & Lucas Evan-
geliſta cap. 2. ſatis id indicat, quando inquit,
exiiſſe edictum à Cæſare Auguſto, ut deſeri-
beretur univerſus Orbis; quod nonniſi bellis
ſedatis fieri potuit. Ex qua poſtea deſeriptio-
ne Auguſtus Breviarium confeciſſe creditur,
in quo, ut ait Tacitus lib. I. Annal. opes pu-
blicæ continebantur, quantum civium, ſociorum-
que in armis: gquot claſes, regna, Provin-
ciæ, tributa, aut vectigalia, & neceſſitates, ac
legiones ; quæ cuncta ſua mann perſeripſerat
Auguſtus. Card. Noriſius in Cenotaphiis Pi-
ſanis Dilſſert. 2. cap. 10. hoc eaput meliùs quàm
quiſquis alius diſcuſſit, ex quo ſequentia mu-
tuaanda duximus. Suetonius in Auguſto cap.
22. ait : Zanum Quirinum ſemel atque iterum 4

„.

34 Ahpparatus Ohronologicus

condita Urbe memoriam ante ſuam clanſum, in

dato cap. I. & ſequentibus, narrat. Antipater

roadem quinta die poſtquam filium Antipatrum

multo breviore temporis ſpatio, terra marique

pace parta, ter claußit. Aliqui in Suetonio non

ter, ſed tertiò clauſit, legendum volunt, quèd

Livius lib. I. de Jane ſcribat : Bis deinde poſt
Numæ Regnum clanſus fuit; ſemel T. Manlio
Conſule peſt Punicum primum confeltum bellum-

iterum (quod neſtra atati Dii dederunt ut videre-

mus) poſt Actiacum betlum ab Imperatore Ceæſa-

re Auguſto, pace terra marique parta. Verùm
Baronius, Caſaubonus, Lipfſius, aliique ex

Dione vulgarem Suetonii lectionem confir-
mant. Nam Dio lib. 5t. ad annum Urbis 725.

ſcribit inter cetera à Senatu decreta ob victo-

riam Actiacam, maximæ voluptati Auguſto

fuiſſe, quòd portæ Jani ab clauſæ ſünt. Eo-
dem anno iiſdemque Conſulibus Janum clau-

ſum Oroſius ſcribit lib. 6. cap. 20. Idem Dio
lib. 53z. ait , Auguſtum anno Urbis 729. beli
CGantabrici curis ac difficultatibus vexatum, in

morbum decidiſſe, cum gereret Conſulatum
IX Collegâ M. Junio Silvano, ac C. Antiſtii
Legati operâ Barbaros deviciſſe. Tum Augu-
ſtus ſanitati reſtitutus, ac bellis ubique felici-
ter confectis, Qani Templum, quod propter haæc

bella fuerat reſeratum, clauſit. Oroſius rectè ſcri-

bit lib. 6. cap. 21. id datum honori Cantabricæ
victoriæ. .
Ceterùm, quo anno Auguſtus Jani fores
tertiò clauſerit, inter Scriptores non conve-
nit. Cùͤm tamen anno Urbis 729. eas iterum
clauſerit, tertiò poſt illum annum reeluſas
fuiſſe bella ſubſecuta produnt; quæ uſque ad
præſentem annum Urbis 748. duraſſe, ex Dio-
ne intelligitur, qui anno præcçedenti lib. 5.
loquens de triumpho Tiberii de Germanis ait:
Ac paulb pſt coortis in Germania motibus, ad
bellum profelctus eſt additque Dio: Eo anno in
Germania nihil memorabile altum. Sed cur-
renti Urbis anno nuſquam bella à Romanis geſta
memorantur. Dio tantùm apud Zonaram hoc
anno Armeniæ tumultus recitat, quos tamen
Auguſtus, Artavaſde Rege Armenis impoſito,

ſedavit. At ex Hiſtoria rerum Caii Cæſaris

conſtat, anno Urbis 752. bellum erupiſſe, &
ex Dione in Excerptis Valeſianis pag. 664. alibi
ſub idem tempus à Romanis belligeratum.
Caius Ceſar, inquit Dio, legiones „ quæ ad
Mrum caſtra habebant, pacis more obiens ſzelta-
vit: bellum enim nullum ab eo geſtum, non quòd
bellum nullum ingrueret, ſed quia ipſe in ſumma
pace ac ſecuritate Principatus artes diſcebat 3
belli autem diſerimina aliis mandabantur. Hæc
ſcribit Dio, recitatis antè Quliæ adulteriis ad
Auguſtum delatis; quod anno Urbis 752. con-
tigit. Quare, cùm à currenti Urbis anno ad

annum 751. nulla à quoquam Scriptore Roma-

norum bella prodantur, veroſimile eſt, eo trien-
nio Jani fores tertiò ab Auguſto clauſas fuiſſe⸗
cùm enim Dio annos aſſignet, quibus ſemel &
iterum idem Imperator Zanu cluſit; ejuſque
Hiſtoria poſt annum Urbis 748. decem annorum
geſtis interciſis, mutila ſit; inferre licèt, Janum
clauſum quopiam illorum annorum, quorum
memoria in Dionis libris nulla eſt. Ita Noriſius
Card. citatus.

. Anne

Natale
Chrifik-.
runduſi )
guot.

rron. 1n
Appatatun.
(xxXIX.

Onp,94,

CXXXIX.
Hoc tempors
Iani fores
tertiè ab
Aungiaſto
clauſae
CXII.
lyuſechij do.
mana Apti-
atri ſio an.
5o edaita.

— ☛

*

es (XXNIE.
2. Hot tenpori
lani faret
terti?
Auguto
Aaluſe

i
umn.
44
e
4
t3
2c
1
on⸗
44
—
en⸗

le:

ue
rut
num
um
lies

SXL.
Natazle
Chriſti ſe-
rundim ali-
Fus

Baron. in
App aratun.

CXXIX.

Olymp. 194.

CXLI.
Profectio Ro-
mana Anti-
patri ſuo an-
no reddita.

ad Annales C. Baromi.

Anno Periodi Græco= Romanæ 5489. Cyelo Solis
5 B A. Lunæ 16. Indict. 14. Mandi 4000:
Urbis conditæ 749: ante Chriſtum 5. Juliano
A1. Auguſti ge. Herodis 36. & 33. Mandi ſe-
cundum Alexandrinos 5499. ſoecundum Con-
ſtantinopolitanos 5505. .

Coss. Auguſiu Czſar XII, & L Cor-
nelius Sulla. Hoc anno Chriſtum natum eſſe
autumarunt Joannes Dekerius, Petavius in
lib. de Doct. Temp. aliique Viri doctiſſimi.
Quæ ſententia & nobis probabilior cereris
exiſtimata, antequam duoe Quinctilii Vari
Numiſmata vidiſſemus, de quibus anno ſupe-
riori. Si enim Sentius Saturninus cenſum in
Judæxa egit, ut tradit Tertullianus, & Zatur-
nino anno præcedenti Varus ſucceſſit, Chriſti
Nativitas in hunc annum non videtur differen-
da. Dekerii opinio, ubi in medium producta;
plurimos invenit adverſarios, ipſumque etiam
Baronium, qui pluribus in eam invehi-
tur. Indeque factum, ut Dekerii liber, in quo
hanc opinionem propugnabat, nunquam lucem
viderit.

Aano Periodi Græco- Komanæg 5490. Cyclo So-
le 6 G. Lunæz 17. Indict. 15. Mundi 4001.
Urbis conditæ 750. ante Chriſtum 4. Juliano
42. Auguſti 41. Herodis 37. & 34. WMandi ſo-
cundm Alexandrinos 5500. ſecundum Conſtan-
tinopolitanos 5506.

CossSs. C. Calviſius Sabinus; & Rufus;
ſeu, ut habet Severus Sulpicius, Rufinus. Ac-
ceptis Romà ab Antipatro literis, quibus ſi⸗
gnificabat ,rebus ex ſententia peractis brevi ſe
in patriam rediturum , Herodes diſſimulatâ
irâ inſidiosè reſeripſit, ut properaret, ne quid
ſibi per ejus abſentiam, quod nollet, accide-
ter] ex Joſepho lib. 17. cap. 7. qui ſub finem
capitis præcedentis ſeripſerat: Mirum autem
eſt, quod cum per ſoptem menſes ante ejus re-
ditum tam multa contra eum in Zudæa möta
ſnt , nihil eorum ad ejus notitiam perlatum
ſit. Ie bauſa erat partim diligens itinerum.
obſervatio, & viarum cuſtodia partim po-
pulare hominnum in Auntipatrum odium. Qui-
bus ex verbis Viri doctiſſimi deduxere An-
tipatrum menſes ſeptem vel circiter Romæ
commoratum eſſle. Verüm, cuùm nunc ex
Numiſmatis Vari, qui nondum Syriam rege-
bat, quando Antipater Romam profectus eſt,
conſtet, eum anno Urbis 748. jam Syriam

adminiſtraſſe, apparet, Joſephum aliud non

deſignare, quàm ſpatium quod interceſſit
inter ſcelus Antipatri probatum & ipſius redi-
tum, eumque ab anno Urbis 748. quo Sen-
tius Saturninus per aliquot menſes adhuc Præ-
fectus Syriæ fuit, Romam ſe contuliſſe, ibi-
demque manſiſſe uſque ad annum, quo He-
rodes pater deceſſit: Fortè per idem tempns
Hieroſolymis erat Quinttilius VParus ſucceſſor Sa-
turnino miſſus in &riam, tunc verò ab Herode
in conſilium de rebus agendis adhibitus. Qui-
bus unà ſedentibus ſupervenit Antipater om-
nium inſcius, & ita aut erat purpuratus, in Re-
giam ingreſſus eſt, inquit ibidem Joſephus cap.
7. quando loquitur de adventu Antipatri in Ju-
dæam poſt ſuam profectionem Romanam. Qua-

re, cùm is Saturnino Præſide Romam Petierit,
tardius illuc ſe conferre non potuit, nec citiùs
ex ea urbe in Judæam redire, quàm anno Urbis
750. cùm paulò ante Herodis mortem, in Judæa
perierit. .
Interim Herodes morbo cotreptus eſt, eo-
que graviſſimo; de quo Joſephus ibidem cap.
8. ait: Cùm rumor increbreſceret, morbum
Herodis eſſe lethalem , binos Profeſſores hor-
tatos eſſe ſuos diſeipulos „ne ſinerent Tem-
plum profanari imaginibus ; quas porticibus
affixerat Herodes, aut ut aquilam auream il-
lam dejicerent: Sed in ipſo facto deprehen-
ſi, und cum præceptoribus ſuis Hierichuntem
adducuntur, & vivi cremantur: Ceteràm He-
rodes poſt mulétatum Matthiam Sacerdotio 3
alterum Matthiam ſoditionis aztorem ejuſ-
que Jocios vivos exaſit : in quam nolctem
etiam defectus Eunæ incidit; inquit ibidem
Joſephus. Contigit echipſis anno Juliano 42
circa Pacha, Martii 13. tribus circiter horis
ante ortum Solis, ut ex Tabulis Aſtronomi-=
cis liquet. Quam eclipſim multi eam eſſe
volunt, de qua loquitur Joſephus. Sed cer-
tum eſt, Hiſtoricos ſæpe Solis pallorem inuſi-
tatum cum vero Solis deliquio confundere:
Sic Joſephus ipſe lib. t4. de Antiquit. cap. 24.
de Bruti Caſſiique cæde, ac de eoônjurato-
rum ſcelere loquens, ait: Propter quæ Solem
etiam averſum fuiſſe credimus: 7*1 & ipſe pa-
tratum in Ceſarenz ſacinus inditus aſpexit. Et
tamen Petavius lib. 10. de Doct. Temp: cap. 66
demonſtrat, anno ſecundo Juliano; quo Cæ-
ſar interfectus eſt, nullam eclipſim Solarem
contigiſſe, & Solis pallorem „qui tunc acci=
dit, citra eclipſim fuiſſe. Sic eclipſim Lunæ
à Joſepho memoratam eclipſim veram fuiſſq
non conſtat, ideoque & ex illa annus mortis
Herodis certò detegi non poteſt. Quidquid
hac de re ſit ,„ Joſephus cap. 10. poſtquam lo⸗
cutus eſt de Herodis teſtamento ait : His ita
ordinatis quinta die poſtquam filiuin Antipa-
irum occidit, vitäâ defunktus eſt poſt detruſum
