auctoritate Chronici Alexandrini per hæc tem-
pora manifeſtè depravati, & Nummi, qui apud
Occonem extat, in cujus poſtica legitur: P. M.
TR. P. VII. CoSs. III. P. P. Verüm , hæc
poſtica, quæ Nummis Gallieni convenit, erro-
re Monetariorum, quod per hæc & ſequentia
tempora ſæpius contigiſſe obſervavi, Nummo
Aureliani inſculpta. Begerus in Theſauro Nu-
miſmatum Sereniſſimi Electoris Palatini alium
Aureliani Nummum produxit in poſtica inſeri-
ptum: P. M. T R. P. v II. Cos. II. Sed hic
priori adverſatur, cùm Conſulatum tantùm ſe-
cundum exhibeat; & hæc averſa pars ex Num-
mo Gordiani junioris, in cujus Numiſmatis
ſeptima Tribunitia Poteſtas eum Conſulatu ſe-
cundo jungitur, Monetarii errore mutuata con-
vincitur.
Exiſtimatum hactenus, Aurelianum menſe III.
Januario hujus anni cæſum, quòd Vopiſcus in Qo mens
Vita Aureliani cap. 41. literas ab exercitu poſt Aureliana
ejus mortem ad Senatum ſcriptas tradat, reci- oee Msd
tatas fuiſſe in Senatu, die tertio Nonas Februa-
B b 3 r5

2

*

294

SEC. III. rias, die nempe tertia menſis Februarii, cur-
An. Ch. 275. rentis ſcilicet Chriſti anni. Verùm, loco die ter-
tio Nonas Februarias, legendum, die tertio No-
nas Aprilis, die videlicet tertia menſis Aprilis:
quo pacto, Aureliani cædes circa diem vicefi-
mum menſis Martii patrata fuerit. Conſtat enim,
Tacitum Imperatorem renunciatum vII. Ka-
lend. Octob. id eſt, die viceſima quinta menſis
Septembris, ut legitur in Senatuſconſulto, quo
Auguſtus acclamatus eſt apud Vopiſcum in Ta-
cito cap. 7. Quare cùm interregnum, quod poſt
Aureliani interitum contigit, ſex tantùm menſes
integros, aut ſeptem utrinque incompletos du-
rarit, ejus initium à die circiter viceſima Mar-
tii non removendum.
IV. Vopiſcus in Tacito cap. 1. ait: Sex totis men-
Interregnum ſibus factum eſt, ſcilicet interregnum. Idem ha-
ſex menſium bet in Aureliano cap. 40. Victor de Cæſaribus:
2 : Tre- Menſe circiter poſt Aureliani interitum ſexto,
tem. Senatus Tacitum Imperatorem creat. Victor in
Epitome: Hoc tempore ſeptem menfibus inter-
regni ſpecies evenit, extremis ſcilicet menſibus
incompletis pro integris numeratis. Et tamen
ſi Aurelianus, exeunte menſe Januario trucida-
tus fuiſſet, non per menſes ſex, aut per men-
ſes ſeptem, ſed per menſes octo, eoſque inte-
gros Imperium ſine Imperatore fuiſſet. Unde,
ne dicamus, tam Vopiſcum, quàm alios in eo
interregno narrando erraſſe, præfatus locus
eo quo dixi modo, corrigendus; quod eò ma-
gis dicendum, quod idem mendum irrepſerit
in Senatuſconſultum, quo Probus dictus eſt Im-
perator. Vopiſcus enim in Probo cap. 11. ait,
illud factum die tertio Nonas Februarias; & ta-
men inter omnes convenit, locum illum cor-
ruptum, legendumque, die tertio Nonas Apri-
ler. Qui error in eodem die exprimendo, eodem-
que Auctore deſcribendo commiſſus uni ei⸗
demque Librario attribuendus videtur. Taci-
tum verò currenti anno, die viceſima quinta
Septembris Imperatorem appellatum, in du-
bium revocari non poteſt.

Anne Urbis ANNe PERIODI GRACO-ROMANAX 5769.
Olymp. 263. O 5. B A. O II. P. 16. April. Indict. 9.

en., 4. IESuICRRISTI 276. ſecund. Baroninm 277.

EurTYCHIANI PAPX 2.

PROBEBI IMP. I.

Cenſules. II, & Ealvius Emilianus, ut Fragmen-
tum Conſulare à Bucherio publicatum, ldacius,
optimique Faſtorum Conditores habent.
. Tacitus, qui Aureliano Imperante jam Con-
Conſulatus ſul ordinarius fuerat, anno Fracedenui ante-
Taciti non quam Auguſtus crearetur, in
refertur ad ſul iterum deſignatus fuit. Quod colligo ex
m. * Vopiſco in Probo cap. 7. ubi epiſtolam Ta-
citi Auguſti ad Probum adhuc privatum ſcri⸗
ptam refert, in qua Tacitus ait: Nos tibi
decreto totius Orientis Ducatu; Conſulatum
in annum proximum nobiſeum decrevimus: te
enim manet pro virtutibus tuis Capitolina pal-
mata. Scripta currenti anno epiſtola, ideoque
Conſulatus à Tacito hoc anno eltus non eſt
juxta primam Conſulatuum Cæſareorum regu-

I1. . D num. I. Coſſ. M. Claudius Iacitus Aug.

unc annum Con-

Critica Hiſtorico-Chronologica

lam; quemadmodum nec Conſulatus, quem Pro- S † C. 1II.
bus Auguſtus anno ſequenti ſuſcepit. Sed ſicut An. Ch. 276.
Probus adhuc privatus ad eum deſignatus fue-
rat, ita & Tacitus ad currentis anni Conſulatum,
quod manifeſtè indicat ejus jam Imperatoris
in annum ſequentem deſignatio; ex qua, uti &
ex deſignatione Probi, certam conjecturam fe-
ci, primum Conſulatum ordinarium Valeriani
Auguſti eidem, antequam imperaret, à Gallo
Imperatore decretum fuiſſe; licèr nullus ex An-
tiquis id in literas miſerit.
Baronius qui Aurelianum nonniſi anno ſe- III.
quenti occiſum putabat, præſenti Probum & Bace,
Paulinum Conſules profeſſus eſt; ſicque re- enhiles
rum per hæc tempora geſtarum ordinem turba-
vit, quem ut majori Lectorum fructu reſtitu-
am, hic tantuùm tangam quæ præſenti anno aEa
ſunt.
Ad num. II & ſeqq. Origo hæreſis Mani- IV.
chæorum ab Euſebio in Chronico rectè in an- Origo Ma-

. nichaorum.
num ſequentem collata, quo ideo eam explica-
bimus.
Tacito, inquit Zoſimus, Romanum Imperium v.

conſecuto, Scythæ transjecta palude Maotide, per Erbelee.
Pontum ad Ciliciam uſque ſita, incurſionibus ve- Seythas.
xarunt, quos aggreſſus Tacitus partim ipſe debel-
latos ad internecionem delevit, partim Horiano
deſignato Pratorii Præfelto debellandos tradidit,
& in Europam contendit; ubi lapſus in inſidias
ex hujuſmodi cauſa necatur, &c. Ad hanc victo-
riam referendus Taciti Auguſti Nummus à Me-
diobarbo è ſuo Muſæo deſcriptus, in cujus po-
ſtica legitur: VIcroRIA GorIHI P. Cernitur
Victoria ſtans, dextrâ lauream, ſiniſtrà palmam
tenens. Hanc, inquit Mediobarbus, vel in Ger-
mania, vel in Illyrico reportatam, fuadet Cor-
nificii Gordiani Coſ. Oratio ad Senatum apud
Vopiſcum in Tacito cap. 3. Verùm, ea ad victo-
riam à Zoſimo memoratam pertinere non dubi-
to: Gothi enim ſæpius Scythæ appellati; &
Tacitum in Germania vel in Illyrico bellum geſ-
ſiſſe nullus prodit. Zonaras autem poſtquam
Scripſit, Aurelianum cùm expeditionem contra
Sceythas ſuſcepiſſet, juxta Thraciæ Heracleam eſſe
occiſum, de Tacito ait: Cum autem Scythæ,
Maotide palude & Phaſide amne ſuperato, Pon-
tum, Cappadociam, Galatiam, & Ciliciam in-
vaſiſſent: Tacitus & Florianus Præfeltus multos
occiderunt, reliqui fugu ſalutem quæſiverunt. Hæc
itaque unica, quod ſciamus, Taciti Auguſti
expeditio, cujus & Vopiſcus etiam meminit
in Tacito cap. 13.
Tacitus a ducenteſima regni luce TCyang, qu?z VI.
urbs Cappadociæ, mortuus eſt, inquit Victor de Taciti Ang.
Cæſaribus. Alter verò Victor: Ducenteſima Im- obirue.
perii die apud Tarſum (Ciliciæ urbem) Febri
moritur. Idacius in Faſtis ſub anni ſequentis Baron. anno
Conſulibus ideoque loco non ſuo, inquit: His 279 num I:
Conſſ. occiſus eſt Tacitus Tyandà. Quare cùm Ta-
citus die xXV Septembris anni præteriti Impe-
rator dictus fuerit, die xIII Aprilis vel inter-
fectus, aut febre ſublatus; incertum enim quo
mortis genere extinctus fuerit. Qui verò intra
VI menſem Imperii morte præventum dicunt,
quemadmodum Eutropius & Euſebius in Chro-
nico, ejus Imperium à die viceſima quinta men-
ſis Septembris elapſi etiam auſpicantur; ſed nu⸗
mero rotundo loquuntur.
Zoſimus pag. 6. narrata Taciti morte, H 5.
quam violentam fuiſſe dicit, ait: Hinc ad tu- Plorianns de
multum civilem res redierunt, alis in Oriente Imperioe cer-
Probnm sant.

346
C

aron.
179 Au.

VI
Phoris
lxiing

1
Interit.
rianil⸗/

Daton at
279. nun

.III
Chaye.

II
ii,

nſalet,

IV.
figo Me⸗
ichaorun.

V.
rpeitis
latiti in
Lejthe.

. VI.
obitut.
*

.
s huon in

hunn
1“
e“
1⸗

in Annales

S C. 11I. Probum Imperatorem deligentibus , aliiss Komæ

An. Ch. 276. oonſtitutis, Horianum. Ac Prohbus quidem obti-
nobat Sriam, &G Phœnicen, & Paleſtinam, &
AOyptum aniverſam: ſitas verò à Cilicia regio-
nes ad Italiam aſque, Florianus. Eidem & Wan-
ſalpinæ nationes parebant, Galli & Hiſpani cum
inſula Britannica: pratereaque omnis Africa cum
Mauritanis gentibus. Ambobus ad bellum inſtru-
ctis, Tarſum Florianus veniens, ibidem caſtra lo-
canda ſtatuit, victorid contra Seythas in Boſphoro
ſemi-imperfecta relicta. Idem ferè habet Zonaras
in Annalibus. Uno itaque eodemque tempore
per tres ferè menſes Florianus & Probus impe-
rarunt.
VIII. Quod recentes Chronologi non animadver-
Florianus tentes, initium Probi in quintum diem Nonas
exiingnitur. Julii cum Onuphrio in Faſtis, quem in digeren-
dis per hæc tempora Imperatorum annis paſſim
ſecuti ſunt, diſtulerunt; licet revera vel à tem-
pore mortis Taciti, vel à die, quo Romæ à Se-
natu Imperator acclamatus eſt, deducendum ſit.
Verum eſt, Vopiſcum in Probo cap. 11. ſcribere,
Probum Romæ acclamatum Imperatorem die
tertio Nonas Februarias. Sed locum mendoſum
eſſe in omni ſententia affirmandum. Nam ſi du-
centos, quibus Tacitus imperavit dies, à XXV
Septembris anni elapſi, ut fieri debet, incipias,
pervenies ad diem XIII Aprilis præſentis an-
ni. Dein, ut ejus mortis nuntium Romam
perferri potuerit, quindecim circiter dies ela-
pſi fuerint. Sicque poſſibile non fuit, ut tertio
Nonas Febrnarias Taciti mors, quæ in Cap-
adocia, vel in Cilicia contigit, Provinciis
ſcilicet ab urbe Romana diſſitis in ea ſciri po-
tuerit. Quare locus ille Vopiſci ſine dubio de-
pravatus.
1x. Lacito itaque die decima tertia menſis Apri=
Interitus Ro- lis extincto, Probus in Illyrico, ut docet Vi-

Baron. ann.

riani Imyp. Ror de Cæſaribus, & Florianus Romæ Impera-

tores dicti, qui uno eodemque tempore in di-
verſis Orbis Romani partibus ſimul regnarunt,
Baren. an. donec Horianus apud Tarſum ab ſuis interfititur,
279. num. inquit Victor de Cæſaribus, & confirmant Vo-
1V. piſcus in Floriano, & Zoſimus, vel inciſis à
ſemetipſo venis effuſo ſanguine conſumitur, ut ait
Victor in Epitome. Sed non ante currentis anni
æſtatem; Zoſimus enim pag. 663. de Floriano
ſcribit: Cum in aæſtate ad Tarſum æſtus exiſteret,
qui erant à partibus Floriani milites caloris in-
ſueti, quod major eſſet illius exercitus pars ex Eu-

ropa, gravem in morbum incidebant. Et poſtea

ejus interitum narrat. Imperavit dies ſexaginta,
ut habet Victor in Epitome, aut verius, duobus
menſibus & diebus viginti, ut prodit Eutropius
vel diebus LXIV, ut habet Caſſiodorus, vel de-
nique diebus LXXXIX, ut legitur in Chro-
nico Euſebii. Quo pacto uſque ad æſtatem
currentis anni vitam producere potuit. Elimi-
nandus itaque recentiorum Chronologorum er-
ror exiſtimantium, duos vel tres menſes, qui-
bus Florianus imperavit, Probi Imperium ante-
ceſſiſſe, hujuſque annos à Floriani morte auſ-
picandos eſſe, cùm revera uno eodemque tem-
pore regnaverint, & ſequentium Imperatorum
tempora labefactari neceſſe ſit; ſi Probi initium
à morte Taciti non deducatur.

29 5

— —--— — 8S C. III.
An. Ch. 277.
ANNOPERIODI-G RZ co-Ro MA N ½ 57770 Anno Urbis
S D1² P. S. April. Indict. 10 Ohynp.264⸗

Jr su CHRISTI 277. ſecund. Baronium 2738. an. 1.
EurTYCHIANI PAFA 3.

PROBI IM PD. à2.

A D num. I & ſeqq. Coſſ. M. Aurelius Bro- I.
bus Aug. & M. Aurelius Paulinur, ut li- Conſulrs:
quet ex egregia Inſcriptione à Card. Noriſio in
Cenotaphiis Piſanis pag. 325. recitata, quæ dici-
tur DED. 111. NO N. Ju 1. D. N. M. Avk. PRo=⸗
30 AuG. ET M. Auk. PA;uIINO COSS.
Ex qua intelligimus, Probum, poſtquam Im-
perator fuit, Conſulatum primum geſſiſſe, quod
negavit Baronius; eumque Conſulem ordina-⸗
rium fuiſſe, quod negavit Onuphrius: hoc
enim tempore publica Monumenta ſolis Conſu⸗
lum ordinariorum nominibus obſignabantur.
Habemus etiam, inquit Card. Noriſius, præ⸗=
nomen ac familiam Paulini Conſulis, quæ ha⸗
ctenus latuêre. Hunc Conſulatum jam idem
Cardinalis eruditiſſimus in Parergo de Votis
Decennalibus cap. 6. adſtruxerat reſcripto ejuſ⸗
dem Imperatoris, ſeu Lege 2. Codicis Juſti⸗
nianei De revocand. donat. P. P. III Non, Mait
Sir mii, Probo Aug. & Paulino Coſſ. & in Faſtis
Græcis tam Theonis quàm Heraclii legitur:
IIeαοα ι ανπα ‚id eſt, Probus Au⸗
uſtus & Panlinus. Quare miror, Onuphrium
hune Conſulatum tanquam ſuffecum præter⸗=
miſiſſe; cùm Conſules tam in Codice Juſtinia-
neo, quàm Theodoſiano memoratos ordinarios
fuiſſe, certiſſimum haberi debeat.
Porrò hic Probi Conſulatus non eſt juxta 11
primam regulam propter initium ejus Imperii, Probus ad
quia, ut anno præcedenti num. I oſtendimus, hunc Con-
ad eum antequam imperaret, deſignatus fue- Jalatum an
rat. Baronius, qui hujus anni Conſules in ſupe- ’e imh e
riorem annum retraxit,; & Taciti miliano Man mus
Collega Conſulatum in annum CCLXXIX
diſtulit, hoc anno Probum & Paternum II pro-
fitetur; cùm tamen is Conſulatus anno cerxxix
geſtus fuerit, Conſulatus ſaltem Paterni cum
Probo Auguſto III, qua de re infra.
Aureliani Imperatoris interitus à Baronio III.
hoc anno recitatus, retrahendus ad initium Aurelian-
anni CCLXXV, ubi de eo egimus: & ſatis ": Hreni⸗
liquet, Aurelianum ante præſentem Conſulatum ““
occiſum fuiſſe; cùm Probus Kalendis Januariis Baron. ann-
jam Imperator fuerit, & ante eum Tacitus 279. num i=
Rempublicam Romanam adminiſtrarit. Quate
Taciti initium malè à Baronio hoc anno conſi⸗=
enatum.
§. Patroclus; qui Trecis in Gallia martyrium 1v.
fecit, non ſub Aureliano Imperatore, ſed ſub S. Patroclè.
Aureliano Præſide occubuit; quamvis Auctor FPaßio.
anonymus, qui Vitam ejus à Surio relatam
compoſuit, Aurelianum illum cum Aureliano Baron, num
Imperatore confundat. Bollandus tomo 2. San- In.
ctorum menſis Januarii aliam antiquiorem hu-
jus Sancti Vitam recitat, cujus initio dicitur:
Tempore illo ſub Aureliano Præfide facta eſt Chri-
Kianis tam valida tempeſtas perſecutionis, &c.
In fine Patroclus dicitur decallatus XI7 Kal.
Febr. die, VI feria. Feria ſexta cum die XXI
Januarii, regnante Aureliano, non concurrit,
niſi anno CCLXXI, qui primus hujus Im-
B b 4 peratoris

chaæaorum.

296
S C. III. peratoris erat, quôve tempore Chriſtianis fa-
An. Ch.277. Vebat. Càùm itaque Aurelianus ante adeptum
Imperium in Gallia fuerit, ut liquet ex Vopiſco
in Aureliano cap. 7. ubi ait, eum Francos per to-
tam Galliam irruentes afflixiſſe, & in Actis S.
Alexandri Papæ, quæ extant tomo 1 Sanctorum
menſis Maii, ſermo ſit de alio Aureliano utriuſ-
que militiæ Comite, qui ſub Trajano Chriſtianos
perſecutus eſt, alibique aliorum hujus nomi-
nis in dignitate conſtitutorum mentio etiam oc-
currat, incertum quo anno, quave perſecu-
. tione S. Patroclus martyrii glorià coronatus
fuerit.
V. Papebrocius V. C. in Notis ad Ephemeri-
S. Charito des Græco - Moſcas ad diem 1V Kalend. Sep-
ſe nt⸗ - tembris, quo S. Charito ibidem colitur, obſervat,
. Baronium in Romani Martyrologii amplifica-
tione præteriiſſe S. Charitonem, ſicque quod de
Baron. ann. eo hoc anno in Annalibus ſcripſerat, corre-
279 num. xiſſe, Charitonem nempe ſub Aureliano Fidem
II. confeſſum, & diu ante hujus ſeculi finem ha-
buiſſe ædificatam Lauram, & Monachos in ea
collectos, obiiſſeque circa annum trecenteſimum
quartum. Animadvertit enim poſtea Baronius,
quod iſte Sanctus gloriaretur coram Præſide
ſe eſſe diſcipulum Theclæ & Pauli, & deinde
vidit nominari Macarium Hieroſolymitanum
Epiſcopum, qui dedicavit Eccleſiam à Charitone
conſtructam: quod fieri non potuit, priuſquam
Macarius ordinaretur Epiſcopus, ac ante annum
trecenteſimum decimum ſextum; cùm jam in
palæſtina floreret Hilarion, Monachorum in
eadem, teſte Hieronymo omnium primus. Cer-
tè fatetur Metaphraſtes Charitonis Vitæ Auctor,
ad diem XXVIII Septembris, nihil eorum
quæ narrat, ſe ſcriptum inveniſſe; ſed ſolum per
traditionem accepiſſe; ideoque non mirum, ſi

in ea Vita falſa veris admiſceantur, cùm ſimiles

traditiones quoad loca, perſonas & tempora
parum tutæ ſint. .
VI. In Annalibus origo hæreſeos Manichaorum
Origo hare- anno præcedenti conſignatur, ſed eam ad præ-
ſeos Mani- ſentem retrahendam elle evincit Euſebius in
Baron anno Chronico, ubi hæc ſcribit? Secundo anno Probi
280. num. Jaxta Antiochenos CCCXXV, anno juxta T)-
III. rios CCCCII, juxta Laodicenos CCCXXIV,
juxta Edeſſenos D LXXXVIII, inxta Af-
calonitas C CCLXXX, inſana Manichaorum
beæreſis in commune humani generis malum exor-
ta. Quibus certis temporum characteribus Chro-
nologia noſtra validé confirmatur. Nam primus
annus Antiochenus Kalendis Octobris anno Pe-
riodi Græco Romanæ 5445-cæpit. Quafe annus
Antiochenus CCCXXV cum menſe Septem-
bri currentis Chriſti anni abſolutus eſt; ideò-
que ſecundus Probi annus tunc in curſu erat,
& ante menſem Octobrem præſentis anni Ma-
nes hæreſim ſuam publicavit. Primus Tyriorum
annus deducitur ab anno Periodi Græco-Ro-

manæ 5368. quo Alexander Zebina, occiſo

Demetrio Syriæ Rege, regnare cœpit. Petavius

quidem lib. 13. de Doct. T emp. & Calviſius in
Opere Chronologico hanc Tyriorum Eram an-

no uno tardius conſignant; ſed quæ anno

„

CCCXLVIII dicemus, eos erraſſe oſten-
dent. Era Laodicenorum ab anno Periodi Græ-
co-Romanæ 5446. proficiſcitur, cùm annum
unum minus Antiochena colligat. Edeſſenorum
eadem eſt cum Era Seleucidarum, ideoque ab
anno ejuſdem Periodi 5SI82. repetenda. Quo

pacto, annus Edeſſenorum DLXXXVIII ab

Critica Hiſtorico-Chronologica

autumno anni Chriſti antecedentis inchoatur, s 4 C. II 1.
& præſenti cum menſe Septembri deſinit. De- An. Ch. 277.
nique Aſcalonitæ Eram ſuam deducunt ab Ar
ſtobulo primo Rege Hazamonæorum, qui regna-
re cœpit anno Periodi Græco-Romanæ 5390.
Sicque annus CC CLXXX Aſcalonitarum
ab autumno antecedentis anni Chriſti inchoa-
tus, hæreſiſque Manichæorum anno Periodi
Græco-Romanæ 5770. præſenti nempe Chriſti
anno, ac ſecundo Probi Imperatoris exorta, &
ſecundus annus Probi Imperatoris cum nullo
alio Chriſti anno, quàm cum præſenti con-
currere poteſt.
Verum eſt, varias ſub idem ferè tempus eru- vII.
ptiones monſtri illius fuiſſe, & inſignibus ali- Varia inilis
cujus facinoris notis celebratas. Quæ cauſa fuit, hanelor Ma-
cur non iiſdem Imperatoribus hæreſis iſtius ori- “ 4sordm
go mandata fuerit. Quod mirum videri non
debet; cùm Hæreticorum mos fuerit, diu clam
docere, ita ut tunc à quibuſdam cognoſcantur,
& ab aliis ignorentur. Quare ex Auctoribus
diverſa hac de re ſcribentibus, alii de ejus
magiſtris Scythiano & Budda intelligendi, alii
de ipſa origine monſtri ipſius, nonnulli de va-
riis ejus in Eccleſiam eruptionibus, partim
Orientalem, partim Occidentalem, ac demum

alii de ejus errorum damnatione. Epiphanius

hæreſi LXVI numerat ab Aſumptione Chriſti
uſque ad Manem, & Aurelianum ac Probum
Imperatores annos CCEXXAVI ſecandum non-
nuilos Chronographos, juxta alios C CXLEVh, ubi
prior epocha ab Incarnatione arceſſitur, & in-
choatur anno Juliano X L V; altera verò epo-
cha à morte Chriſti, annoque Eræ vulgaris xXXI
videtur deducta, ſicque ea ſententia ab Euſe-
biana non differt, niſi in modo numerandi.
Verùm, ibidem Epiphanius initium hujus hæ-
reſis in quartum Aureliani annum conjicit, &
in libro de Ponderibus & Menſuris anno I
Gallieni aſſignat.
Divus demum Leo à Baronio citatus recte vIII.
ſcripſit, Manichæorum hæreſim Probo Inpera- Opinio S.
tore Paulinoque Coſſ. innotuiſſe: ſed perperam Leonis de
Baronius ait, ideo Probum Imperatorem à 8. ere Maus⸗
Leone nominari, quòd poſtea imperarit; non“ Leene.
verò quod quando hæreſis illa orta tunc jam
Imperium obtinuerit, cùm ex dictis conſtet,
Probum ante Conſulatum Imperatorem fuiſſe,
& omnes Erarum ab Euſebio memoratarum
anni in præſentem Chriſti annum incidant.
uando verò ait Leo, eam hæreſim innotuiſ-
ſe C CLX anno impleto poſt Reſurrectionem
Chriſti pro certo habendum, numeros illos
corruptos eſſe, ut numeranti patebit. Queſ-
nellus in Notula ad Sermonem II S. Leonis de
Pentecoſte obſervat, in uno MS. Oxonienſi
pro CCLX haberi CCL, indeque infert,
Leonem ſic numero rotundo, loco CCXLVI
inter concionandum locutum eſſe; ſed Libra-
rium, ut ſæpe fit, numerum unum, nempe
X ante L, per errorem ſuperaddidiſſe. Quæ
conjectura valde veroſimilis. Nam ſummam il-
lam à Paſſione Chriſti ſeu à Conſulatu duo-
rum Geminorum deducit Leo, à quo Conſu-
latu ad Conſulatum Probi & Paulini fluxerunt
anni CCXLVI, & numero rotundo loquen-
tes, C CL.
Euſebius in Chronico, ſecundo Probi an- Lx.
no ait: Probus Gallias à Barbaris occupatas Gallie à Pro-
ingenti virtute reſtituit. Galliæ enim, ut obſer- bo Imp. rece-
vat Vopiſcus in Probo cap. 1z. interfetcto Aure- dee.
liang

5
n.6
Paron
260, .

Anno V
107,
Olynp.:
21. 2.
Anno l.
1030.
Olymp
ſecuni
Baropia

1
Conſche

M.
Probus (
ſaliurta
Mam repa
gm.

Anno Un
102.

Ohymp0
A. 3.

1.
uſale⸗

§8 £ C. II I. liano à Germanis poſſeſſæ. Tanta autem illic pra-
An. Ch.-277. lia feliciter geſſit, ut aà Barburis ſoxaginta per
378. 279, (allias nobiliſſimas reciperet civitates. Hinc Cor-
Baron, ann. . . . 2 : . . . .
280, num. I. ificius Gordianus Conſul die ſeptimo Kalen-
das Octobres anni Chriſti CCLXXV, quan-
do actum eſt de Imperatore in locum Aure-
liani ſubrogando ait: Inperator eſi diligendus:
e.iαaριine Principe reltè diutius ſtare non po-
teſt; ſimul quia Cogit neceſſitas. Nam limitem trans
Rhbenum Germani rupiſſe dicuntur, occupaſſe ur-
be validas, nobiles, divites & potentes, ut ſcribit
Vopiſcus in Tacito cap. 3. quod à Baronio lo-
co non ſuo recitatum. Durante itaque interre-
gno quod poſt mortem Aureliani fuit, Germa-
ni Gallias invaſerunt, neque adversùs eos Ta-
citus movit, ut autumavit Mediobarbus anno
præcedenti à nobis confutatus, ſed Probus, poſt-
quam Saturninum Tyrannum & Victorinum
Britanniæ Præſidem rebellarar, ſuſtuliſſet, ut
teſtatur Zoſimus, eam expeditionem ſuſcepit.

VII.
nia initis
reſeos Ma⸗
cheorum.

Anno Urbis ANNO PERIODIGRXCO-ROMAN g 5771.
1¹ le . .
Olymp. 264. O 7 B. 13. P. zr. April. Indict. II.
H Urbis JSu CHRISTI 278 ſecund. Baronium 279.
1030.
Olymp.264.
ſecundum
Baronium.

I. D num. I Coſſ. Probus Aug. II, & FEarius
Conſules. Lupus; quod non tantùm Faſti Idacii,
Theonis, & Heraclii, libellus de Præfectis Ur-
bi, aliique veteres Faſtorum Conditores oſten-
dunt; ſed & Codex Juſtinianeus, in quo, ut ob-
ſervavit Card. Noriſius in Parergo de Votis De-
cennalibus cap. 6. Lex I. Ue nemini, quæ inſcri-
bitur, Probus Aug. dicitur data I V Kal. Julias,
Probo Aug. & Lupo Coſ-. Quare malè hic Con-
ſulatus à Baronio expunctus, ideoque & annus
ei reſpondens. Fallitur etiam Cardinalis Eru-
ditiſſimus, quando ait, Probi & Lupi Conſu-
latum ſuffectum fuiſſe, ac anno cCcLXXIX ge-
ſtum. Conſulatus enim ſuffecti in ſubſcriptione
Legum Codicis Juſtinianei nunquam leguntur;
quod tam certum, qum quod in Faſtis certiſ-
Auum ‚ut diximus in Didlettatione Hypatica.
Præterea, nullus ex Conſulibus in libello de
Præfectis Urbi, Faſtis Idacianis, & Fragmento
Conſulari Bucherii memoratis ſuffectus dici po-
teſt, ideoque nec ſecundus Probi, Lupo Col-
lega, inter ſuffectos recenſendus.
11. Sumtus porro hic Conſulatus à Probo juxta
Probus Con- primam Conſulatuum Cæſareorum regulam; ad
ſul uxta pri eum enim, quem anno præcedenti geſſit, ante
1 V mam regis- adeptum Imperium deſignatus fuerat, ut ſuprà
. lam. — 12d.
dixi. Et Auguſtos Conſulatus ſibi, dam priva-
ti eſſent, decretos, poſt conſecutum Impe-
rium de more ſuſcepiſſe, pluribus exemplis li-
quet.

EuTYCHIANI PAPX A4.

PROBI IME. 3.

VIII.
6 pinir 5
Lionit d
breſt ani⸗
aorai.

Anno Urbis ANNOPERIOPIGRCO -ROMAN577.
Ohym. 24 .. O 8. E. 14. n. 13. April. Indict. 12.
an. 3. JESU CEHRISTI 279.
i⸗ EuTYCHIANI PAP& 5.
Nt PROBI IMP. 4.

D num. I. & ſeqq. M. Aurelius Probus
Aug. I1I & Ovinins Paternus , ut libel-⸗

i, Conſules.

in Annales C. Baronii.

297
lus de Præfectis Urbi, Idacius & Fragmentum § † C. III.
Conſulare Bucherii teſtantur. In libello de Præ- An. Ch. 2r9.

fectis Urbi, anno Chriſti ccCLXXXI Ovinius

Paternus Præfecturam Urbis geſſiſſe dicitur;
indeque conjectura eſt, Paternum hoc anno
Conſulem Ovinium appellatum fuiſſe. Is Probi
Imperatoris Conſulatus ad nullam aliam regu-
lam revocari poteſt, quàâm ad quartam, ideo-
que propter victorias ab eo per hæc tempora
reportatas, eidem decretus. Baronius, qui an-
no elapſo Probi II, Collega Lupo, Conſula-
tum abdicavit, currenti tandem Eram Diony-
ſianam aſſecutus eſt; ſed quia anno Cc LXXVI
loco Taciti Aug. I I & miliani Probum &
Paternum utrumque iterum Conſules profeſſus
eſt; hoc anno è contra loco Probi & Paterni
Tacitum & Æmilianum Conſules propoſuit,
crediditque, Tacitum anno tantùm præcedenti
Imperium iniiſſe, eoque currenti anno extincto,
Probum ac Florianum appellatos Imperatores,
& poſt paucos menſes, ſublato Ploriano, Pro-
bum ab univerſo Orbe Romano agnitum fuiſſe
Imperatorem; cùm tamen certum ſit, Taciti
mortem jam à biennio contigiſſe.
Decipitur autem Baronius, quando ſecun- II.
dum Probi Conſulatum cum ſecundo Paterni Faſt- apud
conjungit, innixus, ut ait, Faſtis Siculis ſeu Baronium
Chronico Alexandrino, & Caſſiodori Chroni- bravati.
co. Nam Auctor Chronici Alexandrini his ver-
bis ſecundum Probi Conſulatum exprimit: Pro- Baron an.
bo Aug. II, & Lupo Coſ. Tum, Probo Aug. III, 278. num. 14
& Paterno Coſſ. Quare Conſulatum Probi &
Lupi tanquam ordinarium exhibet, Paternum
ſine numerali nota effert, & quidem Collegam
Probi in tertio ſuo Conſulatu, non verò in pri-
mo; ac denique certos nos facit, Prohum jam
imperaſſe, quando, Paterno Collega ‚tertium
Conſulatum iniit: & tamen Baronius tam pri-
mùm, quàm ſecundum Probi Conſulatum ab eo,
antequam regnaret, ſuſceptum ſcribit, licet præ-
ter ea, quæ in medium adduximus, nunquam
contigerit, ut aliquis privatus duobus annis
conſequentibus Faſtis nomen dederit. Quoad
Caſſiodorum, verum eſt, eum ſecundum Pro-
bi Conſulatum cum ſecundo Paterni, & tertium
Probi cum tertio Paterni copulare, & mortem
Aureliani ſub ſecundo Probi Conſulatu con-
ſignare; ſed in Probi ac Diocletiani Imperio

ejus Faſti perturbatiſſimi, & pleraque extra pro-

prium locum recitata. Certum itaque maneat,
præſenti anno Probum Auguſtum III, Paterno
Collega, annum aperuiſſe.
Dum Probus in Europa eſt, Lydius quidam III.
latro Pamphyliam & Lyciam invadit, omnia- Bella 4 Pro-
que longè latéque vaſtat, ſed à Ducibus Probi gaſta.
coactus, ſe Cremmæ Lyciæ oppido includit,
obſidionemque fortiter longo tempore tolera-
vit, donec tandem ex inſidiis Dux vulneratus
occubuit, & reliqui ſe dediderunt, ut ſcribit
Zoſimus pag. 665. Vopiſcus in Probo cap. 16. te-
ſtatur, hunc Imperatorem ad hoſce motus ſe⸗
dandos in Pamphiliam moviſſe.

AN NO

298

. C. III.
An. Ch. 280.

Anno Urbis
1023.
Olymp. 264.

I.
Conſules.

II.
Emendatio
Faſtorum ab
Hervvarto
Zentata.

1II.
Con ſula tus

1

ANNO PERIODI GRÆCO-ROMANEÆ 5773.
O⬤ D C. ) 1. P. 4. April. Indict. 13.
Jrsu CHRISTI 280.
EuTYCHIANI PAFE 6.

PROBI IMP. §.
OSS. Meſſala & Gratus, ut libellus de
Præfectis Urbi, Fragmentum Conſulare
Bucherii, Baronius, & omnes Faſti habent.
Quòd ſi Probus anno præcedenti, ut exiſtima-
bat Baronius, Imperium ſuſcepiſſet, præſenti, ut
moris erat, Conſul proceſſiſſet.
Baronius anno fſuperiori regiam viam Eræ
Dionyſianæ ingreſſus eſt, poſtquam Con-
ſalatus tres relecavit, «Æmiliani nempe & Baſſi,
Secularis II & Donati, ac Probi II, Lupo Col-
jega. Quia enim Eram Chriſtianam ſeu Dio-
nyſianam biennio anteverterat, duo ei Conſu-
latus omnino expungendi fuere; & quia Con-
ſulatum tertium ordinarium Decio Impera-
tori, Grato I I Collega, perperam attribuit, ei
alius Conſulatus ordinarius abjiciendus erat:
quo pacto, Eram quidem Chriſtianam aſſe-
cutus eſt, ſed omnium aliarum EFrarum annos
mutilare coactus fuit, eaſque biennio decurtare;
Vir tamen immortalitate digniſſimus „ qui, ut
veram temporum rationem indagaret, nullum
non movit lapidem, nullumque recuſavit labo-
tem. Sed cum, antequam Annales ſuos ſcri-
bendos ſuſcepiſſet, Chronologi tempora ferè
confuſa, dubia incertaque reliquiflent, & uſus
Cyclorum Solis, Lunæ & Indictionis nondum
innotuiſſet, ad majorem perfectionem Annales
Eccleſiaſticos adducere ferè potis non fuit. Ali-
quot poſt mortem ejus annis tentatum fuit à Vi-
is doctiſſimis Annales in rectum flectere; ſed
cum omnium aberrationum capita detegere
non poſſent ‚ quos deprehenderunt calles in
viam reducentes, indicarunt. Georgius Her-
wartus Vir diligentiſſimus in ſua nova Chrono-
logia inveſtigavit, qua ratione Eccleſiaſticorum
Annalium leries ad verum, legitimum atque
cxa um temporum ordinem reſtitui poſſet „Ge.
poſt multa, in quibus rem acu, ut aiunt, tetigit,
tandem cap. 263. viæ incertus ait: Sed & poſt
Fulvii Aℳmiliani & Pomponii Baſſi ſecundum
Conſulatum, quos ipſe anno Chriſti CC LXII
ſignat, cuùm alioquin revera anno & CLIXin
Magiſtratu fuerint, Baronius integrum biennium
um totidem Conſulum paribus omittit, Cornelio
ſeilicet Seculari 1 , & ſulio Donato Coſſ. ac Gal-
lieno Auguſto quartum & Petronio Voluſiano Coſſ.
ideoque hinc in annum uſqque Chbriſti CCLNIV,
quem ipſe Chriſti C C L XXVIvocat, uniço it em
anno plus æquo in annis Chriſti numerat. Dehbinc
annum alium cum ſuis omittit Conſulibus, Taci-
to nimirum Auguſto ſegundum. Deinceps autem
velut Regiam Praætoriamque veritatis ingreditur
viam.
Verumenimvero Baronius quartum Gallieni
Conſulatum, Petronio Collega geſtum, mini-

1V Gallieni mè prætermiſit, ſed tantùm ad annum, quo ge-

non omiſſus
ſed in alium

2

aunnum 4
Baronio
translat its.

ſtus non eſt, retraxit, & loco Voluſiani Valeria-
num juniorem obtruſit, cùm perſuaſum habe-
ret, Conſulatum illum alium non eſſe, quàm il-
lum, de quo apud Vopiſcum ſermo. Et tamen
Vopiſcus de Conſulatu ſuffecto Gallieni junio-

Critica Hiſtorico-Chronologica

ris Cæſaris Valeriano patruo Collega geſto lo- S 4C. III.

cutus eſt. Præterea Baronius non tantüùm uſque An. Ch. 286.

ad annum c cLXXV, quem ipſe ccIXXVI Vo-
cavit, unico anno plus æquo in annis Chriſti
numeravit; ſed etiam uſque ad annum Chriſti
ducenteſimum ſeptuageſimum nonum. Ad quem
cùm pervenit, Conſulatum Zaciti Aug. II. &
Fulvii Wmiliani proponit, qui tamen jam anno
cCIXXVI eam dignitatem geſſerant. Quare
Conſulatum illum Baronius non eraſit, ſed
tranſpoſuit, & ab anno ccLXXVI in annum
ccLXXIX tranſtulit. Poſtea, cùm Conſulatum
Probi II, Furio Lupo Collega, edere deberet,
eo, quaſi ſuffectus fuiſſet, rejecto, Meſſalam &
Gratum, qui anno ducenteſimo octogeſimo
Faſtis nomen dedére, rectè eidem anno illi-
gat, licèt juxta inſtiturum ſuum cum anno du-
centeſimo octogeſimo primo eos connectere de-
buiſſet. Verùm Probi II & Furii Lupi Conſula-
tu abdicato, non potuit in veram Chriſti Eram
non incidere, cùm ab ea unico tantùm anno ſeu
Conſulatu antea diſtaret.
Petavius in Doctrina Temporum exercitatiſſi-

IV.

Emendatio

mus, tam in Notis Epiphanianis, quàm in lib. Faſtorum
II. de Doct. Temp. de Faſtorum vulgarium per- entata à⁸
turbatione pluribus egit, & quos Conſules Petsvio.

Onuphrius, quos verò Baronius diſſimularint,
in lucem proferre conatus eſt. Sed cum ipſe-
met lib. 13. de Doct. Temp. anno ducenteſimo
quinquageſimo nono Gallienum IV & Valeria-
num Cæſarem; anno verò ducenteſimo ſexage-
ſimo primo Gallienum V & Voluſianum Con-
ſules ſtatuerit; eaque ratione Conlſulatus octo
ordinarios Gallieno Aug. qui tantuùm ſeptem
geſſit, aſſignarit, Faſtos corrupit, dum emen-
dare voluit. Quare, cùm anno ccLIX Gallie-
num I V & Valerianum Cæſarem in locum
⁵Æmiliani & Baſſi perperam Petavius ſubſtitue-
ri, annoque ccIX expuncto Secularis II &
Donati Conſulatu, eoſdem Æmilianum & Baſ-
ſum-Conſules obtruſerit, Baronii errorem de-
prehendere non potuit, quòd ipſemet in pari
errore verſaretur. Addit Petavius, Onuphrium,
Baroniumque, cům ad Probum Imp. perven-
tum eſt, biennium tacitè utrumque diſſimulaſſe.
Et tamen Onuphrius, qui uno tantàùm anno
Eram Chriſtianam anticipavit, quique nullum
Conſulatum ſuffectum in locum ordinariorum
ſubrogavit, biennium ſeu Conſulatus duos ab-
dicare non potuit; alioquin poſt Probum Im-
peratorem Eram Chriſtianam uno ſemper anno
moratus fuiſſet, & primum, v. g. Diocletiani
annum, quem nos ccLXXXIV Chriſti, ipſe
CCLXXXIII vocaſſet, exrore priori contrario,
cui ideo medelam non atrtuliſſet, ſed in alium
errorem deflexiſſet. Onuphrius itaque nonniſi
probi Imp. & Paulini Conſulatum omifit; quo
faco, Eram Chriſtianam, à qua unico anno
diſtabat, ſtatim conſecutus eſt. Baronius verè
antequam ad Probi Imp. Paulinique Conſula-
tum perveniret, jam duo Conſulum paria;,
Emilianum ſcilicet & Baſſum, ac inſuper Se-
cularem II & Donatum abjecerat; & tamen
anno uno adhuc ab Era vulgari diſſidebat, quia
videlicet tres Conſulatus ordinarios Decio Im-
peratori attribuerat, cujus tamen prior ſuffe-
ctus tantùm fuit.
Sed Petavius, qui ad ſuffectum illum Decii
Conſulatum Faſtis à Baronio infartum, animum
non advertebat, exiſtimavit, duos tantùm ab eo
Conſulatus prætermiſſos, idque poſt Conſula-
tum

V.
Conſulasus
Baronio
omiſſos Peta=
vius detege-

An.
en
uit.

P!
Coinuti⸗
nales ,
Azrava

in Annales C. Baroni.

C.III.

8 C. III. tum Probi & Paulini; cùm tamen poſt Probum
Oh Ae.

An. Ch 280. & Paulinum, unum duntaxat par Conſulum Ba-
re non po- ronius diſſimularit. Poſtquam igitur Petavius
barr. aſſeruit, Probi I I & Lupi Conſulatum primum
fuiſſe, quem Baronius præterierit, inquirit po-
ſtea quodnam aliud par Conſulum poſt Probi
& Paulini Conſulatum eraſerit; & quò ſe verte-
ret, non habens, ait: At quodaam bar alte-
rum Conſulum in illorum Faſtis ( Onuphrii nem-
pe & Baronii) deſideretur, id vero dificile eſt
conjicere; nec in horum tantàm duorum ta-
