leſius in Notis ad illud Euſebii caput, malè
Epiphanium Severum Tatiano antiquiorem fa-

Cere.

—,— —

ANNO PERIOPDI GRACO-ROMAN 5666. Anno Urhis
14. D. 3. P. 19. April. Indict. II.

Olymp. 233.
. M. ₰
JESu CHRISTI I3. ſecund. Baronium 175. “

ELEUuITHERI PAP 4.

M. AuKRELII IMP. I.

D num. I. Coſſ. M. Aurelius Soeverus II, I.
& T. Claudiusz Pompeianus; ut oſtendit Cuonſules,
Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari adverſus
Onuphrium, qui priorem credidit Claudium
Severum, M. Aurelii præceptorem, qui tamen
tantùm Conſul ſuſfectus fuit, dum L. Verus
Auguſtus bellum in Oriente gereret. Peccavit
& Onuphrius in altero Conſule deſignando,
ſeribens, fuiſſe Marcum Claudium Pompeianum
Marci Aurelii generum, quem errorem ab eo
hauſit Baronius. Et tamen M. Claudius Pompe-
ianus anno tantùm cIXXVI Conſul ſuffectus
fuit, ut diſcimus ex Vulcatio in Vita Avidii
Caſſii cap. 12. ubi M. Aurelius ait, ſe eum in an-
num ſequenten Conſulem dixifſe, poſt mortem
nempe Caſſi anno c IXXV occiſi.
His Coſſ. M. Aurelius Tricennalia Imperii „ II.
Proconſularis edidit, ut ex ſeptimis ejuſdem Wieennaks
Imperii Quinquennalibus aliiſque indiciis pa- atee
tet. M. Aureliie
Ad num. II. & ſeq. In Chronico Damaſi 32 III

Bucherio in Commentario de Doctrina Tem- Obitus Ani⸗
porum publicato, nulla fit mentio Aniceti Papæ, "t 7
ſed poſt Pium ſtatim ſermo eſt de Sotere, qui cùm
in Chronico auctiori veterum Pontificum di-
catur fuiſſe à Conſulatu Kuſtici & Aqznilini ſ-
que Cethego & Claro, apparet, Aniceri mortem
ſub Conſulatu duorum Auguſtorum anno c X
geſto conſignandam eſſe. Auctor enim auctio-
ris Chronici veterum Pontificum eoſdem Con-
ſules exhibere ſolet, quos Chronicon Damaſi .
& Pontificatum ſucceſſoris orditi à Conſulibus,
qui poſt obitum deceſſoris annum aperuere.

Aniceto Soter ſucéeſſit anno centeſimo ſexage-
◻

ſimo primo, ut ex dictis ſequitur. Aniceti Be-
cretalis unica ad Galliæ Epiſcopos circumfer-
tur, quæ cùm incipiat ab his verbis: Bono-
rum operum &g ſpiritualium ſtudiorum Deum qu-
ctorem eſſe, &c. non dubium, quin ſuppoſiti-
tia ſit, cùm hæc ſint ipſiſſima Leonis I verba
Epiſt. 32. juxta veterem ordinem. Sunt & in ea
alia loca ex eodem Leone & Vigilio Papa de-
ſumta, quæ de ejus ſuppoſitione nos dubitare
non ſinunt.

ANNO

Æ C. II.
An. Ch. 174.

Anno Urbis
927.
Olymp. 238.
an. 2.

I.
Conſules.
II.
Pluviaz à& M.
Aurelio ob-
tenta.

168

ANNOPERIODI GRACO-ROMAN ½ 5667.
O 15. C. 4. P. 4. April. Indict. 12.
JESu CHRISTI 174. ſecund. Baronium 176.
ELEUITHERI PAPE 5§.

M. AuRELII IMr. 14.

D num. I. Coſl. Gallus, & Haccus.
Ad num. I I. & ſeqq. Hermannus Wit-
ſius anno cI9 I9C LIXXXIII Amſtelodami
publicavit Diatribem de Legione falminatrice
Chriſtianorum ſub Imperatore M. Aurelio Anto-
nino, in qua ad ſidem huic hiſtoriæ concilian-
dam multa profert, & ad argumenta, quæ in
contrarium afferuntur, reſpondere conatur. Nos
cum Valeſio in Notis ad lib. 5. Euſebii cap. 5.
facilè credimus Apollinari, Euſebio & Tertul-
liano, qui pluviam à militibus Chriſtianis im-
petratam teſtantur. Sed non dubitabimus, quin
multa falſa veris admixta fuerint. Et primèò
quidem Epiſtola illa, quæ ad calcem poſterio-
ris Apologetici apud Juſtinum legitur, tantùm
abeſt, ut ab ipſo Imperatore Græcè dictata, aut
ex Latino ipſius in Græcum ſermonem trans-
lata fuerit; ut infra ſeculum Juſtiniani Impe-
ratoris, ab imperitiſſimo rerum Romanarum
Græculo confictam fuiſſe manifeſtè appareat,
ut ex Scaligero, Salmaſio, & Huetio obſervat
Witſius. Edictum quoque tale in favorem

Chriſtianorum illa occaſione anno xIV larc

quo bellum Quadicum contigit, ſancitum fuiſ-
ſe, in animum ſuum facilè non inducet, qui
norit, mox poſt Germanicam ſitim tam mira-
biliter depullam, anno nimirum MarcixvVII,
innumeram Chriſtianorum multitudinem diris
ſubjectam fuiſſe quæſtionibus, & Chriſtianos
paſſim ingenti perſecutione acerbè eſſe exagita-
tos. Non dico tamen, nullum datum fuiſſe edi-
Rum: Tertullianus enim non auſus fuiſſet id
falsò prætendere paucis pſt annis tam in ſuo

II p.--SaAr.
L. SEPTIMIO. SEVERO. i
XVII.

P. P. PROCOS. V.

Aucd.
P. M. TRIB.

PAR T.
PoT.

VI. ANTONINI
SARMATICI
FRATRI. DIVI

TI. DIVI ADRIANI

DIVI TRANANI
DIVI NERVAE.
TISSIMO.

PRINCIPI.
PANORMITAN.

RESD.

„⸗ Ae N 7 9 .
Critica Hiſtorico-Chronologica
Apo logetico, quàm in Iibro ad Scapulam, Aſiæ S £ C. I1.
Proconſulem. Itaque dici forſan poteſt cum An. Ch. 175

PII.
F. DIVI
ANTONINI

Witſio, edictum quidem emiſſum, ſed ex eo
Chriſtianos nullum tructum percepiſſe, propter
Proconſulum ac concitatæ plebis crudelitatem,
qui aliis quæſitis, non tam cauſis, quàm colo-
ribus, in innoxios ac bene merentes ſæviebant;
cùm non deſint exempla, ubi nequicquam
prohibentibus Imperatorum reſcriptis in Chri-
ſtianos ſævitum fuerit. Quoad Legionem ful-
minatricem, ea ab hoc miraculo cognominata
non eſt, cùm diu ante M. Aurelii tempora ita
appellata fuerit, ut jam Viris doctis obſervatum.
Denique extat Nummus argenteus in Gaza Re-
gia inſcriptus, M. ANTONINuS Auc. I R.
P. XXVIII. Viſitur caput Antonini laureatum.
In poſtica, RELIG. AuG. IMP. VI. Cos. III.
id eſt, Religio Auguſti. Cernitur Mercurius ſtans,
qui dextrâ pateram, & ſiniſtrà caduceum te-
net. Tribunitiam Pot. xxXVIII. currenti an-
no M. Aurelius iniit. Quare cùm Xyphilinus,
ſcribat, dicere Dionem, Marcum hanc plu-
viam Mercurio, cujus cultús ſtudioſus erat,
attribuiſſe, is Nummus Dionis fidei teſtis,
ut ab Andrea Morellio, Viro clariſſimo,

me audiviſſe memini. Denique Themiſtius in
Orat. I5. de Regia Virtute ad Theodoſium Im-

peratorem, de illa pluvia hæc habet: Cuhm An-
zonini Romanorum Imperatoris, cui ab eadem
illa pietate cognomen inditum fuit, ſiti laboraret
eNercitus, manus ille ad cælum erexit. Hac ego
manu, inquiens, ſupplex te placare volui, &
oravi vitæ largitorem, quia nulli eam eripui;
eaque præce divinum ſibi placaſſe numen, ac ſtatim
ſerenitate facta, magna imbrium copia ad mili-
tarem ſedandam ſitim erupit. Cujus rei deſeriptam
in imagine pikturam videre memini: in qua me-
dia phalange piltus erat Imperator, milites verò
galeis imbrem excipientes, divinitus conceſſo li-
quore ſitim explebant. Porro Marcum Antonini
Pii nomine intelligendum, præter ea quæ ſuprâ
4 ttulimus ‚egregiè oſtendit Inſcriptio Reineſia-⸗
1a.zII. quæ Panormi viſitur:

PERTI. „
AE BITCoO.
IMXD. XII. Cos.
IMD. CAES. Dr
GERMANICI.
CoMMODI
NEDO
PRONEPOTI
PARTHICI ABN.
ADN. INDuLGEN

111.

AC CLEMENTISSIMO

NOSTRO

P SATYRI DoNATI ET
M. MARCI RuFFINI

D.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO -ROMAN & 5668.

238. an. 3.

I.
Conſisles.
11.
Decennalia

O 16 B. ) 5. P. 27. Mart. Indict. 13.
IESu CHRISTIIZS. ſecundum Baronium 177.
ELEUITHERI PAP & 6.
M. AukHLII IMP. I5.

D num. I. Coſſ. Piſo, & ulianus.
Commodus Cæſar Decennalia hoc anno

D.

exhibuit, ut ex ejus Quindecennalibus, quæ Commods

ab anno CLXXIX removeri non poſſunt, ma- Caſaru.

nifeſtum fit. Videtur & Marcus octava Quin-
quennalia Imperii Cæſarei anno uno anticipata,
hoc anno edidiſſe; cùm idem Imperator uno
eodemque anno duo diverſa hujuſmodi ſolennia
non repræſentarit, & Marcus duobus ſubſequen-
tibus annis, quemadmodum videbimus, ſimi-
lia feſta peregerit.
Emin. Card. Noriſius in Epiſt. Conſulari pag.
119. ex eo quod in Diſſert. Hypatica ſcripſi, Tri-
bunitiam

III.
Rebellio,

Caſti, &

—

3401
uCh
Vil. Fute
ſuCemm

Huanceſa.

„—,„ — — — ——.— — —..

in

di⸗

loe
ſti
i
G

reb

o

8A C. I.
AnCh. 175,

er
-
ini

42

gle Comnii
wa- C
win⸗
alh
uno
ania
her⸗
ſuni⸗
. W
ſn. AW,
ltiac

in Annales C. Baronii.

5⁵ 4 C. II. bunitiam Poteſtatem hoc anno poſt diem XVII
An. Ch. 175. Martii Commodo Cæſari M. Aurelii filio datam

Trib. Pote-
ſtas C. onmamo-

do conceſſa.

eſſe; ſed ante diem viceſimum octavum Octo-
bris (quod omnino obſervandum erat, ut De-
cennalia aliaque id genus feſta à Commodo ce-

lebrata, hactenuſque magnis tenebris ſepulta,

annis ſuis reddi poſſent) occaſionem ſumlit in-

dagandi menſem, quo Tribunitia Poteſtate
Commodus decoratus eſt. Ait itaque Card. No-
riſius menſe Auguſto id contigiſſe. Nam Dio
lib. 7r. de M. Aurelio ſcribit: Cum autem Caſſtus
res novas moliretur in Gria, Marcus vehementer
perterritus Commodum filium accerliri ex Urbe

jubet. Commodus à Lampridio cap. 12. in Vita

ejuſdem dicitur, Romà profetctus in Germaniam
1IV Kal. Aelias tiſdem Conſulibus, nempe Pi-
ſone & Juliano. Quare Commodus currenti anno
die decima nona Maii, à patre evocatus, in
Germaniam perrexit poſt intellectam rebellio-
nem Caſſii, ut ibidem Dio teſtatur. Capitolinus
cap. 22. in M. Aurelio: FPilio Commodo accerſito
ad limitem, togam virilem dedit: Quare Congia-
rium populo diviſit. Producit Card. Noriſius loco
citato Nummum Mediceum inſcriptum: M.
ANTONINUS AuG. TLR. P. XxXIX. In po-
ſtica: LIBERALITAS AuG. VII. Eſt Con-

giarium Capitolino recitatum, & in Germania

militibus datum. Diem delatæ togæ Commodo
prodit Lampridius in ejus Vita cap. 2. Iadutus
autem topaà eſt Nonarum Juliarum die. Marcus,
quèò milites adverſus rebellantem Caſſium in
ſide contineret, filium depoſitàâ prætextàâ, jam in
toga virum certum Imperii ſucceſſorem oſten-
tavit. Tum M. Aurelius magnis itineribus in
Italiam reverſus, nec Romam ingreſſus, in pro-
ximam Campaniam ſeceſſit, brevi cum claſſe in
Orientem contra Caſſium tranſmiſſurus. Vulca-
tius in Avidio Caſſio quædam fragmenta recitat
epiſtolarum, quas id temporis Fauſtina Auguſta
ad Marcum miſit. In altera earundem ſcribit:
Vide quid agas de Avidio Caſſio, & de ejus con-
ſciis, & ſtatim: Sed ſi te Formiis invenire non po-

tuero, aſſequar Capuam. At iis planè diebus ca-

put Caſſii ab ejuſdem interfectoribus ad Mar-
cum delatum, ingenti eundem ſolicitudine libe-
ravit, qui ſtatim unius tantùm hominis nece
obtentæ victoriæ nuntium miſit tum ad Fauſti-
nam, tum ad Senatum per literas, quarum fra-
gmenta Vulcatius recitat. At Senatus lætis ac-
clamationibus memoratas literas accepit, quas
inter conclamarunt, ut refert idem Scriptor Cap.
13. Commodo Antonino Tribunitiam Poteſtatem
rogamus, præſentiam tuam rogamus. Marcus Ro-
mam quidem ingredi recuſavit, ſed de altero
morem gerens Senatui, filio Commodo Tribu-
nitiam Poteſtatem detulit, ac cum eodem paulè
pòſt in Aſiam tranſmiſit. Ex quibus infert Card.
Noriſius, tempus collat? Commodo Tribuni-
tiæ Poteſtatis, intra menſem Auguſtum contra-
hendum. Commodus Nonis Juliis cùm virilem
togam accepit, nondum erat Tribunitia Pote-
ſtate inſignitus, quam accepit poſt nuntium oc-
ciſi Caſſii ad patrem in Campaniam delatum.
Caſſius imperavit, teſte Dione, menſes tres, dies
ſex. Menſe Aprili rebellaſſe dicendus eſt, cùm
Marcus celeri defectionis ejus nuntio accepto,
filium Româ accerſierit, qui die 19. Maii ad
patrem profectus eſt. Itaque menſe Julio occiſo
Caſſio, caput ejuſdem certiſſimum comprelſlæ
rebellionis nuntium ipſimet interfectores Impe-
ratori Marco menſe Auguſto obtulerunt. Tum
Tom. I.

Petita à Senatu, atque etiam impetrata Com- S † C. I1.

modo Cæſari Tribunitia Poteſtas. Mediobarbus
Caſſii Nummum proſert inſcriptum: IM P. C S.
AvVIDIUuIS CASSIUIS PERPET. In averſa
Parte, FIDES MIIITIM.
Commodus Cæſar non tantùm Tribunitia Po-
teſtate, ſed etiam Imperio Proconſulari extra
Urbem, licèr Hiſtoriæ Auguſtæ Scriptores id
non referant, à patre donatus eſt
hoc anno, ut, quoad Tribunitiam bot. certis
argumentis in Dillert. Hypat. oſtendi, & ex
infrà dicendis manifeſtum flet. Quare malè Ba-
ronius anno tantùm ſequenti Commodum Tri-

bunitia Poteſtate exornatum credidit. Quoad

verò⅛ Imperium Proconſulare, eo Commodum
ornatum, elicio ex Nummis apud Mediobarbum
pag. 241. In uno legitur: AukELIO CAHS.
AuG. F. SAR. IM P. in poſtica: PROVIDEN-
TIAE AuG. IMP. ubi ſolus Marcus Auguſtus
appellatur; Commodus verèò dicitur Imp. ob vi-
ctorias, qui titulus Cæſaribus Imperio Procon-
ſulari non exornatis non dabatur. In alio Num-
mo habetur: I M P. CAES. L. AHREL. CO M-
MODUS GER M. SARM. T R. P. Cos. qui
Nummus anno ſequenti, quo Conſul proceſſit,
percuſſus. Prænomen Imperatoris puris putis
Cæſaribus non concedebarur. Quare tam ex
Imperatoris titulo, quàm ex Imperatoris præno-
mine Commodum Imperio Proconſulari deco-
ratum fuiſſe detexi. Præterea Senatus, cum
Caſſii necem accepit, abſenti M. Aurelio accla-
mavit apud Volcatium: Commodo Imperium ju-
ſtum rogamus: Commodo Tribunitiam Poteſtatem
rogamus, ubi Priora verba de Imperio Procon-
ſulari, quod juſtum & verum Imperium erat,
intelligenda. Cùm verò, patre patruoque Coſſ-
anno nempe Chriſti CLXI, natus fuerit Ut
tradit Lampridius in Commodo cap. I. toga ei
ante legitimum tempus conceſſa. Nam poſt in-
ſtitutum Iinperium togam virilem filiis Auguſti
dare ſoliti erant, poſtquam annum ætatis X V
auſpicati fuerant, Octaviani Auguſti exemplo,
cai Caio Cæ ſari nepoti annum agenti XVean-
em dedit. Noriſius quidem Card. in Diſſert. I I
de Cenotaphiis Piſanis cap. 4. ubi accuratè de
virili toga agit, exiſtimat, eam neutiquam Au-
guſtorum filiis dari ſolitam ante exactum annum
XV; Auguſtum verò Caio adhuc annum XV
agenti eandem dediſſe, deſignati Conſulatũs
causàâ. Sed ei non adhæreo; illum enim ætatis
annum togæ accipiendæ Auguſtum ſtatuiſſe ap-
Paret ex facto aliorum Imperatorum, qui eum
hac in re imitati ſunt, ut paſſim videbitur, licèt
fatendum ſit, eos interdum togam filiis matu-
raſſe, aliquando verò tardiùs conceſſiſſe. Certè
annus XV ætatis exactus togæ accipiendæ præ-
fixus non eſt, cùm nullus ferè eam illo tempore
induerit. Natus erat Commodus die tricelima
prima Auguſti, ut habet Lampridius citatus;
ideoque hoc anno ante eundem diem dari non
debuit : ſed gratiâ ætatis factà ante duos fere
menſes, quàm annum XIV exegiſſet, togam
accepit. Capitolinus in Marco cap. 22. ait: Filio
Commodo accerſito ad limitem togam virilem de-

dit: quare Congiarium populo diviſit, & eum ante

tempus Conſulem deſignavit, in annum nempe
CLXXVII. Nullus hucuſque ante viceſimum
ætatis annum Conſulatum gefſlerat: Commo-
dus itaque primus fuit qui anno ætatis decimo
ſexto ea dignitate exornatus eſt. Qui Conſulatus
omen fuit Tribunitiæ Poteſtatis, Imperiique
P Proconſularis

An. Ch. 175⸗

IV.
Toga verilis
quo anno

Nliis Augies-
&— quidem ſtorum data.

Baron an.
178, num. I.

170
S Æ C. II. Proconſularis eidem conferendi, juxta ea quæ
An. Ch. 175, alibi diximus.
V. Tribunitiæ Poteſtatis Commodi duplex initium
Duplex ini- ſtatuendum eſſe, alterum ab hoc anno, alterum
tium Tribu- ab anno CLXXVIII deductum contendit La-

nitia Poteſt.
Commodi

Rctitium.

carryus in Hiſtoria Imperatorum Romanorum;
adeo ut eo poſteriori anno Auguſtus nuncupatus
fuerit, indeque aliquando ejus Tribunitia Pote-
ſtas inchoata. Veruùm, hoc ſecundum ejuſdem
Tribunitiæ Poteſtatis initium prorſus commen-
titium. Ceteri enim Imperii Collegæ qui hunc
præceflere, nunquam Tribunitiam Poteſtatem
ab eo anno, quo Auguſti dicti ſunt, incepere:
& aliunde Commodum ante eum Chriſti annum

Auguſtum appellatum, varia Numiſmata apud

Mediobarbum pag. 242. demonſtrant, uti iſtud:
L. AuREL. CoMMODUS AuG. CGERM.
SARM. in poſtica: JuNONI SISTPITAE
TR. P. II. I M P. II. Cos. P. L. J§. C. Pri-
mum Conſulatum anno CLXXVII, ſecun-
dum anno CLXXIX Commodus ſumſit; in
priori Conſulatu adhuc IMr. II dictus, IM P.
III anno CLXXVIII, & IMP. I V anno
CLXXIX, ut ex ejus Nummis certum reddi-
tur. Quare cùm in laudato, aliiſque apud Me-
diobarbum videndis, Commodus vocetur Augu-
ſtus, Conſul, Imp. II, & Tribunitia Poteſtate
ſecunda exornetur, eum ante annum centeſi-
mum ſeptuageſimum octavum Auguſteam di-
gnitatem adeptum eſſe oportet. Nec obſtant
Numiſmata à Viro erudito ex Occone in me-
dium allata in quorum uno legitur: IM P. CAs.
L. AukkL. CoMMODMHS GERM. SA R M.
in poſtica: TR. P. 11. C oS. II. S. C. LiI-
BERALITAS AuG. ubi viſitur Imperator in
ſubſtructione Congiarium diſtribuens. Medio-
barbus eumdem recitat pag. 242. rectéque exi-
ſtimat, Congiarium illud ob nuptias Commodi
& Criſpinæ diſtributum eſſe in primo Commo-
di Conſulatu, annoque CLXXVII. Sed loco
Cos. II, malè reponit Cos. ſine numerali nota;
ſicque Nummum corrumpit; nam Conſulatus
ille ſecundus Commodi deſignatus tantùm in-
telligendus. Alibi autem oſtendimus, Conſulatus
deſignatos Cæſarum vel Auguſtorum in Nummis
& Inſcriptionibus non rarò abſolutè & ſine de-
ſignatione memorari; quod in variis Commodi
Nummis obſervare licet, uti v. g. in iſto à Me-
diobarbo pag. 243. producto: IMVP. CAS.
L. Auk EI. CoMMODIS GERM. SA R M.
in averſa parte: TR. POT. Cos. Cernun-
tur in ea Marcus Aurelius & Cummodus in qua-
driga, quam trahit miles dextrâ labarum tenens,
in aere Victoria ſpolia gerens volitat. Qui Num-
mus teſtis optimus triumphi de Cermanis à
Commodo cum patre acti die XXII Decem-
bris anni centeſimi ſeptuageſimi ſexti, ut rectè
explicat Mediobarbus. Conſulatus itaque ille
ſimpliciter poſitus nonniſi deſignatus erat.
VI. Porro, occaſione duorum Commodi Num-
Auguſti ſine morum mox relatorum, in quibus is non dici-
vel kii d tur Auguſtus, juvat annotare, Commodam in
zaktorum „ multis Nummis, poſtquam Auguſteam dignita-
Nummis ali- tem obtinuit, percuſſis, Auguſtum non appella-
quando di- ri, ſed vel ſimpliciter, vel filium Auguſti no-
Ai. minari, uti in iſto à Mediobarbo pag. 245. deſ-
cripto: M. CoMMODUIS ANTONINIS. in
poſtica: T R. P. v. I M P. IIII. Co sS. DES. III.
P. P. LIB. AudG. Ubi vides, Commodum

non appellari Auguſtum anno cIXXX, quo
Nummus ille cuſus, quove, mortuo M. Aurelio

GCricica Hiſtorico Chronologica

patre, proptet novum Imperium Augauſteum s & C. II.
Conſul III in annum inſequentem defignatus An. Ch. 17.

eſt, quintà ejus Tribunitia Poteſtate nondum ab-
„ —— .. . ,-—
ſolutà. Ibidem etiam alter ejuſdem Imperato-
ris Nummus habetar, in quo is non Auguſtus,

ſed tantùmbm Auguſti filius dicitur, licèt jamdiu

Auguſteo Imperio decoratus fuiſſet: L. AuRkEE.

CoMMODO CS. AuG. FIL. GERM. SARM. id
eſt, Cæſari, Auguſti filio, Germanico Sarmatico.

In poſtica: JuPITER CoONSERVATOR LR. P.

VI. IMP. IIII. S. C. qui Nummus poſt pa-
tris mortem, anno CLXXX vel inſequemti
cuſus.
multi alii Auguſti in Nummis ſine eo nomme

memorati. Mediobarbus pag. 132. duos Domi-

tiani jam Auguſti profert, in quibus is non Au⸗
guſtus, ſed Divi Veſpaſiani fiius vocitatur, &
pag. 302. duos Getæ Cæſaris, in quibus is tan-
tùm Cæſar & TR. P. 11 dicitur, licèr jam Au-
guſteam dignitatem conſecutus eſſet; quæ illi
ſimul cum Tribunitia Poteſtate collata eſt, ut
omnibus notum. Quæ ad majorem Numiſma-
tum, præſertimque Commodi, intelligentiam
dicta ſunto.
Fundatur ſecundò Lacarryus in Nummo iſto:
CoMMODO CAES. AudG. FIL. (31ER M.
SARM. in poſtica : TR. P. III. I M p.
II. Cos. III. P. P. in qua cernitur Spei ſe-
dentis typus. Cùm enim anno tantùm crxxxXI

Neque ſolàùm Commodus, ſed etiam

VII.
Conſalatas
deſignati
Cowimodi
aliquando in
Nummis ab-

Conſul III proceſſerit, tertia ea Tribunitia Po- ſoluiè ex-
teſtas ab alio anno quàm cIxXVIII non vi- preßi.

detur deducenda. Verùm Nummus ille malè
deſcriptus, & loco Cos. III, legendum Cos.
II, qui ſecundus Conſulatus, licèt abſolurè po-
ſitus, deſignatus ſolùm erat, adeo ut Nummus
ille anno cLXXVIII percuſſus fuerit, ante-
quam Commodus diceretur Imperator III. Tunc
enim jam Conſulem II deſignatum fuiſſe de-
monſtrat hic Nummus à Vaillantio tom. 2. pag.
92. recitatus, ſeu, ut veriùs loquar, poſtica Num-
mi anticâ ſuà mutilata: T R. P. III. I Mp. II.
CosS. D E S. II. P. P. Anno itaque C LXXVIII
Commodus, dum adhuc eſſet IMp. I I, Conſul
II in annum ſequentem deſignatus eſt, eaque
deſignatio in ejus Nummis aliquando præter-
miſla, Nummum illum corruptum ſic corrigit
Mediobarbus. pag. 242. T R. P. III. I M p. 11.
Cos. P. P. Sed non monet, ſe illum exhibere,
non ut ab Occone repræſentatur, ſed ut à ſe
emendatus eſt, quod tamen ſemper fieri debet,
ne noſtras hallucinationes tanquam veras le-
ctiones aliis obtrudamus, & errorem detegen-

di viam omnem occludamus. Denique in me-

dium adducit Lacarryus alium hujus Impera-
toris Nummum, in quo tertius ejus Conſulatus
anno CLXXXII, poſt patris ſcilicet mortem
geſtus, cum quinta ejus Tribunitia Poteſtate jun-
gitur, qni ideo percuſſus videtur anno cxxxXII,
quo adhuc Conful III Commodas appellaba-
tur. Hic illurn repræſento: I M P. CAES. AEI.
AuREI. CoMMoDuS AxNr. P. FEL. Auc.
P. P. in poſtica: I Mr. TR. PoT. v. Cos. III.
F. EX ER C. Imperator alloquitur cohortes. At
Nummus ille cuſus non anno CLXXXII,
neque anno CLXXIX, ut male Mediobarbus
pag. 244. ſed anno CLXXX, quo, patre
menſe Martio demortuox in Nummis dictus eſt
Conſul III, modè tacita deſignatione, &
Conſulatu III abſolutè memorato, modò de-
ſignatione conceptis verbis cxpreſſa, uti in illo,
quem eX Mediobarbo pag. 245. numero præ-
cedenti

* C.
u. Chel

Anno Ur
929.
Olymp.:
A. 4.

I.
Copſalet.

II.
Auindere⸗
nalia Inm⸗
rii Anguſ
Marci A.
relii.

III.
Cummodu
Auguſtn
nuncu At J

Baton-num
I.

4

—

VII.
leſenati
Commodi
IScuand, in
Tummis ab.
lutè ex⸗

§ & C. II. cedenti retuli, in quo Commodus dicitur TR.
An. Ch.176. P. V. Co S. D E S. III. Hinc tandem intelli-
gimus, Tribunitiam Poteſtatem Commodi ſemper
deſumtam fuiſſe ab anno CLXXV: eum ante
annum CLXXVIII Auguſtum appellatum:
& demum Conſulatus ejus deſignatos non rarôò
abſolutè, & ſine deſignatione in Nummis ex-
preſſos fuiſſe. Quem Numiſmatum & Inſcrip-
tionum uſum in prima parte Dilſſert. Hypat. fu-
sè& probavi.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN EZ 5669.

929. ,„
Olymp. 238. S 17 A G. 6. P. I5. April. Indict. 14.
n. 5. JESuICHRISTI 176. ſecund. Baronium 178.

ELEUITHERI PAP 7.

M. AukRELII IMe. 16. EFT CoXNMODI

IMP. I.

D num. I. Coſl. T. Vitraſius Pollio II, &
M. Flavius Aper II, tam ex Inſcriptione
Onuphriana, quâm ex alia à Card. Noriſio in
Epiſt. Conſulari pag. II2. recitata.
1I. Imperii Auguſtei Quindecennalia M. Aure-
Quindecen. lius dedit. Si enim anno præcedenti ea exhi-
nalia Impe- buiſſet, anno CLXXX, quo è vivis exceſſit,
rii Auguſtei Vicennalia edidiller; quæ cùm hoc tempore
Marei Au- Nummis inſculperentur, aliqui ſupereſſent ho-
reuf. rum ſolennium teſtes, ſi repræſentata fuifſent.
Horum indicia tam iteratus Conſulatus Pollio-
nis, & Apri, quàm nuncupatio Commodi hoc
anno Auguſti renuntiati. Baronius exiſtimat,
alterutrum ex Conſulibus nominatis ſuffectum
fuiſſe, & Pompeianum Marci generum Conſula-
tum ordinarium geſſiſſe. Sed anno CLXXIII
eſtendimus, Pompeiani Conſulatum ſuffectum
tantuùm fuiſſe; quo fit, ut in nullis Faſtis le-

I.
Conſules.

Commodus non hoc anno, ut exiſtimavit

Commodus Baronius, ſed præcedenti, ut ibidem diximus,
Auguſtus Tribunitia Poteſtate donatus, & quidem menſe

vuneugafus, Auguſto, &, ſi divinare licet, quinto Kalendas
Baronnum. Septemb. quibus Kalendarum diebus Tribunitia
Poteſtas de more conceſſa. Lampridius in Com-
modo cap. 2. ait: Profeltus eſt commendatus mi-
litibus cum patre in syriam & Agyptum, & cum
co Romam rediit. Poſt hac venia legis annariæ
impetrata, Conſul eſt factus: & cum patre Impe-
rator eſt appellatus quinto Kalendarum Decem-
birium die, Pollione & Apro Coſſ. & triumphavit
cum patre. Tum cap. 12. inquit: Triumphavit de-
cimo Kalendas Amazonias, iiſdem Conſulibus,
ſcilicet Pollione iterum & Apro, ideoque deci-
mo Kalendas Januarias. Ex his liquet primè,
Imperatores filios priùs Conſules, quàm Crxſa-
res aut Auguſtos deſignaſſe, ut alibi monuimus.
Secundò, quintum Kalendarum diem Collega-
rum Imperii, & Auguſtorum cum aliis corre-
gnantium nuncupationi de more deſtinatum
fuiſſe. Progreſſu temporis quando plures Augu-
ſti eodem tempore imperabant, qui prior crca-
tus fuerat, ſenior Auguſtus; qui verè poſterior,
junior Auguſtus de more nuncupatus; quod Com-
modo imperante cœptum eſſe oſtendit Num-
mus Corinthi percuſſus, qui extat apud Me-
diobarbum pag. 258. in cujus antica legitur,
IMP. M. AuR. Co MMO. ANTOMN. AuG.
IVv. Ju k. ä
Pax ſancita. Hoc anuo paſt Germanos Sarmataſque devi=
Tom. I.

in Annales C. Baronii.

mo à Mediobarbo recitato, in quo legitur, M.

ANTONINUS AuG. GER M. SARM. I R.

P. xXX. In poſtica: PA X AETERNA AuG.
Viſitur figura ſtans, dextrà facem, quâ combu-
rit ſpolia, ſiniſtrà cornucopiæ tenens. Cm ita⸗
que M. Aurelius Tribunitam POT. XXX hujus
anni initio ſuſceperit, pax hoc anno ſtabilita, ſe-
quentique continuata, ut ex Nummis producen-
dis liquebit. Hanc pacem Baronius anno tan-
tùm ſequenti factam putat, quia ſc. præfatum
Nummum certum pacis teſtem non viderat.

ANNOPERIODIGRECO-ROMANA 5670.
᷑ä18. F. ) 7. P. 31. Mart. Indict. 15.
JESu CRRISTI I77. ſecund. Baronium 179.
ELEUTHERI PAP 8.

M. AukRELII IM P. IJ. ETI COMMODI
IMP. 2.

D num. IJ. ad XXXIX. Coſſ. L. Aare-
lius Commodus Aug. & Quintillus. Com-
modi Conſulatus juxta priorem Conſulatuum
Cæſareorum regulam, ob Imperium Auguſteum,
quo anno elapſo donatus eſt.
Septima Imperii Proconſularis M. Aurelii
Quinquennalia hoc anno exhibita.
Ad num. I. Septimorum Quinquennalium M.
Aurelii teſtis eſt perſecutio, quà Chriſtiani hoc
anno afflicti. Euſebius enim in Proœmio libri
quinti ſuæ Hiſtoriæ inquit: Annus tunc ageba-
tur ſeptimus decimus Imperii Antonini Veri. Qug

171

ctos, pax in Imperio ſancita, ut liquet e? Num- 5.

An. Ch. 176.
177

Anno Urbis

I.
Conſul es:

II.
Septima
Reingquen-
nalia Impe-
rii Proconſu-
laris Marci
Aurelii.
III.
Perſecutio in
Gallia exsi-

tempore cumz in nonnullis terrarum partibus vio- tata,

lentior adverſus noſtror perſecutio commota eſſet
ex incurſione populariungn, innumerabiles propè
Martyres per univerſum Orbem enituiſſe, ex is,
ne in unica Provincia contigerunt, conſicere eſt.
Galliam intelligit, in qua multi martyrium per-
tulere, ut videre eſt apud Baronium. Blondel-
lus in Apologia pro ſententia Hieronymi de
Epiſcopis & Presbyteris cap. 8. exiſtimat, hanc
perſecutionem factam eſſe anno ſeptimo M. Au-

relii, quo in Chronico Euſebii quarta perſecutio

conſignatur. Eandem ſententiam ſequitur Dod-
Wellus in Diſſert. de Paucitate Martyrum
num. XXXVYV&XXXVI, ubi ex ipſa Eccle-
ſiæ Lugdunenſis & Viennenſis Epiſtola ab Eu-
ſebio relata inveſtigat annum, quo ea ſcripta, ac
perſecutio excitata. Ait itaque Dodellus: In
hujus perſecutionis tempore ſtatuendo diverſus 4 ſe
eſt Euſebaus. In Hiſtoria annum Marci AXVII ei
aſſignat, in Chronico E II duntaxat. Hinc diverſaæ

à ſe invicem Doctorum ſententiæ. Ego Chronico

potius accedo, non quòd bellum Parthicum cum ea
coniungit Oroſius ex conjectura ſua, nulla prorſus
Hiſtoriæ fide; nulia enim belli Parthici mentio in
Epiſtola Lugdunenfium & Viennenſium. Ego ex ipſa
potits Epiſtola repetendumcenſeo. Verùm Euſebius
à ſe ipſo minimè diſſentit, & quando ſententiam
mutaſſet, ejus Hiſtoriæ poſt Chronicon ſcriptæ
ſtandum eſſet. Excitatæ itaque in variis Imperii
Romani partibus variæ perſecutiones ab ipſo fer-
me initio Imperii Marci Aurelii ad ejus ferè
finem, qua de re martyrium S. Juſtini ac S.
Polycarpi, Apologiæ Athenagoræ ac Melitonis,
aliaqque argumenta nos dubitare non ſinunt.
Quare Fuſebius in Chronico more ſibi familia-
ri anno ſeptimo Marci quartam Eccleſiæ perſe-
P 2 cutionem

172

tantùm currenti martyrium fecerint, ut ipſemet
accuratè in Hiſtoria ſua obſervavit. Euſebium in
Chronico imitatus eſt Oroſius libro ſeptimo
ſuæ Hiſtoriæ, ubi ait: en diebus Parthici belli
Pperſecutiones Chriſtianorum, IV jam poſt Nero-
nem vice, in Aſia & in Gallia graves praæcepto ejus
etiterunt: multique Santtorum martyrio corona-
ti ſunt. Ubi Oroſius ex Hiſtoriæ fide bellum
Parthicum cum perſecutione conjungit, quia
Sanctus Juſtinus ſub finem belli Parthici mor-
tem oppetiit. Nulla quidem belli Parthici men-
tio in Epiſtola Viennenſium & Lugdunenſium,
ſed in illa ejus fieri non debuit; cùm longè poſt
illud bellum, currenti nempe anno, Eccleſiæ
Lugdunenſis & Viennenſis vexatæ fuerint. Cùnm
hac de re ad Guillelmum Loydium Dodwyelli
amicum, & Angliæ ſuæ ornamentum ſcripſiſſem,
ut ejus monitu in Diſſertationibus ad D. Ire-
næum, quæ Londini ſub prælo ſudant, ab ea
ſententia diſcederet, ne alia inde in præclaro illo
Opere oriantur incommoda, non ſolùm ille
amici ſententiam calculo ſuo probavit, ſed
magis in literis ad me datis explicavit: Nam,
inquit, Euſebium ſententiam mutuſſe conſtat.
Cuùum enim in Chronico eam perſecutionem in
annum VII Marci retulerat, nullius autem uſ-
quam gentium perſecutionis ejus anno XVIIme-
minerat; poſthac, in Hiſtoria ſua abſqque ulla men-
tione perſecutionis EI Ianno Marci, hanc Gallicam
perſecutionenz in annum X VIIMarci retulit: li-
quet, Enſebium mentem mutaſſe, & quamobrem
mutavit, non eſt in obſeuro. In Chronico quippe

non cogitaverat, anno EII Marci Eleutherum

nondum Eccleſiæ Romang præfurſſe: hunc autem
jam Epiſcopum fuiſſe eo tempore, quando ea perſe-
cutio erupit, Euſebio Hiſtoriam ſoeribenti conſtitit
ex monimenti Eccleſiæ Lugdunenſit. Eleuthero
igitur ſecundum ejus rationes non citihs Epiſcopo
facto, quàm anno VIaut VII Marci An-
tonini, neceſſe habuit mutare ſententiam, & pro
VII Marci, ſoeribere Marci XVII. Hanc autem
emendationem illi malsè ceſſiſſe ex eo conſtat, quòd
hbic annus XVII non erat annus ig &vade w
vnu5bερας, id eſt, ſolenni apud nos mercatu,
quod verba apud Euſebium ſequentia oſtendunt de
Ludis Lugdunenſibus dici. Hi Ludi incidebant in
annos Chriſti CE VII, CLXXI, & CLXMkr.
Annus CEMVII, qui primlim Euſebio viſus eſt,
aung etiam Dodwello meo videtur aunus ſtius
Gallicæ perſecutionis. Neque enim ille Euſebium
ſequitur in annis Eleutheri figendis, ut in ejus ad
Irenæaum Diſſertationibus propediem videbis. Ci-
tins integro decennio quàm Euſebius Eleutheri Epi-
ſceopatum auſpicatur. Idacium tuum huic anno per-
ſecutionem Gallicam tribuentem, ut & Oroſium
in diebus Parthici belli aientem contigiſſe, Hiero-
nymianam verſionem Chronici Euſebiani ſecutos
non dubito. Santti Polycarpi martyrium Fir ſum-
mus Pearſonus nuper Ceſtrienſis Epiſcopus in an-
num Chriſti C XLVVII retulit, ut jam indica-
vit Dodwellus meus Diſſert. Cryprianica XI. 33.
MWem Pearſonus cum Faſtis Alexandrinis (non
tamen illorum auctoritatem, ſed ſuas rationes ſe-

cutus) Gallicanz perſecutionem refert in annum

Chriſti CL XAV. Nolo vjus rationes delibando
mitilare- nam eas propediem integras accipies in
Opere ejus poſtumo, quod Londini nunc prælum
exercet. Ita Vir eruditiſſimus, cui me plurimum
debere profiteor.

„ à * † 8 * .
Critica Hiſtorico-Chronologica
§ £ C. II. cutionem conſignavit, unoque tenore locutus
An. Ch. 177. eſt de Martyribus in Gallia paſſis; licèt hi anno

Verùm, licèt egregium illum temporis cha- 8 £ . II.
racterem ex Conventu Ludorum causà Lugdu- An. Ch. 177.
ni fieri ſolito, de quo mox, ſolerter obſervarit

Loydius, & poſt eum Dodwellus loco citato;
perſecutiones tamen,

quæ annis Marci VII &. Lugdunen-

XVII contigere, minimè confundendæ; cùm Eis boc anno
tam Euſebium quâm reliquos Epitomatores, ***tatα.

quæ ad eandem rem ſpectant, licèt diverſis ple-
rumque geſta temporibus, uno eodemque anno
non rarò recitare, innumeris exemplis pateat;
certumque ſit, Marco Imperium adminiſtran-
te, Fideles variis temporibus, diverſiſque in re-
gionibus afflictos fuiſſe. Levior eſt autem utriuſ-
que Viri eruditiſſimi conjectura, quàm ut no-
bis perſuadere poſſit, eum rerum narrandarum
modum in loco Chronici, de quo agitur, non
ſervaſſe Euſebium, cùm vix exemplum adduci
poſſit, quo demonſtretur, eum retrctando in
Hiſtoria, quod jam in Chronico ſcripſerat, 4
vero quod amplexus fuerat, deflexiſſe; quod ta-
men eidem in caſu, de quo agitur, accidiſſe,
uterque contendit. Gallicam itaque perſecutio-
nem non ideo in Chronico anno ſeptimo Mar-
ei narravit, quòd ignoraret, Eleutherum non-
dum Pontiſicatum adeptum eſſe; ſed quia, ut
dixi, morem ſibi conſuetum ſervare voluit, &
perſecutionem uno fenore narrare. Quèòd ſi 1e-
vera Euſebius, dum Chronicon ſcriberet, arbi-
tratus eſt, perſecutionem Lugdunenſem & Vien-
nenſem anno ſeptimo Marci contigiſſe, ut ipſi
volunt, in Hiſtoria, ut aſſolet, errorem illum
correxit, & ſententiam mutavit, tam quoad
aunnum ejuſdem perſecutionis, quàm quoad
Eleutheri initium quod tardiùs in Chronico
diſtulerat. Non poterit autem Dodwyellus Eleu-
theri Pontinicatum cum prioribus Marci Aure-
lii annis copulare, quin præcedentium Pontifi-
cum annos mutilet, aut Eleutheri annos au-
geat vel denique ajus ſucceſſorum Pontificatum
antevertat. Denique ſi Pearſonius S. Polycarpi
martyrium ad annum CXLVII retraxit, quia
in Epiſtola Eccleſiæ Smyrnenſis, in qua Polycar-
pi martyrium narratur, unius Auguſti mentio
fiat, ideoque Marco & Vero imperantibus mar-
tyrium iitud accidere non potuiſſe, quod ta-
men Euſebius docuit, ſine dubio fallitur, quia
dum plures Imperium regerent, in Actis publi-
cis ſæpe unius tantùm mentio facta, ut anno
CLXII num. II demonſtravi. Verùm cùm
nullus inauditus damnari debeat, Opus tanti
Viri avidè expecto.
Venio nunc ad Ludos, qui durante perſecu-

tione Lugdunenſi celebrati dicuntur in Epiſto- Mariyres
Lugdunen-
. S . . . . Jes paſi, dum
lib. 5. Cap. I. recitata, qui ejus opinioni, quam Lasti Dra-
ſiani ederen-

la Viennenſium & Lugdunenſium ab Euſebio

in Hiſtoria ſequitur, minimè officiunt. Aiunt ii
in ea Epiſtola, mg sαd ααναρανααι. &c. id eſt:
Ineunte igitur ſolenui apud nos mercatu, qui ma-
