Cyprianum Auctorem credit, quique perduci-
tut uſque ad annum quintum Gordiani; Arriano
& Papo conſulilus, obſervat, Chronicorum Scri-
ptores res perducere ad annum, aliquem inſi-
ſigniorem etiam paulèò præteritum, idque in eo
Opere videri factum, nimirum ad annum Gor-
diani Imp. ultimum. Veràùm Auctor non ad ul-
timum Gordiani annusn, ſed ad ejus Quin-
quennalia reſpexit; quibus Scriptores de more

Opera ſua publicabant.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMANX 5737.
997.

Olymp. 25. OO 1. G F. ) 17. P. 14. April. Indict. 7.
an- 4, Ißsu CnRRISTII244 Jcund. Baronium 246.
FAEBIANI PAFA 9.
PHIIIFPI LMP. I. B
1. D num. I Coſſ. Peregrinus, & Fulvius
Conſules. A Amilianns.
11. Philippus Arabs, qui anno clapſo Præfectus
Gardur’ Prætorii factus fuerat, ſtatim Gordiano inſidias

paravitzeffectumque ut palam ad Imperium poſ-

ceretur, inquit Capitolinus in Gordiano III

cap. 29. qui ſubdit: Amici Gordiani primum

vehementiſſimè reſpondebant; ſed cum milites fa-
me vincerentur, Imperium Philippo mandatum eſt;

juſſamque aà militibus, ut quaſi tutor ejus Philippus
cum eodem Gordiano pariter imperaret. uſcepto
igitur Inperio, cuùm & Philippus ſe contra Cor-
dianum ſuperbiſſimè ageret, & ille ſe Inpernto-
rem atque Imperatorum prolem recognoſceret: in
tribunali conqueſtus eſt, ſperans poſſe Imperinm
Philippo abregari. Sed hac conqueſtione nihil egit
&c. qui ait poſtea, Philippi juſſu Gordianum
occiſum. Uno itaque eodemque tempore Phi-
lippus cum Gordiano imperavit, cùmque in-
ter eos non conveniret, quilibet in particulari
Leges emiſit, quod nemini obſervatum vidi.
In Codice Juſtinianeo Lex 6. Ad exhibendum à
Philippo Auguſto data eſt II Id. Mart. Pere-
grino & Aℳmiliano Caſſ. Lex verò 6. De collatio-

Peregrino & Amiliano Coſſ. Ex quo liquet
CGordianum exeunte menſe Aprili adhuc in vi-
vis fuiiſe, deceptoſque paſſim recentiores Chro-
nologos, qui eum menſe Martio: ꝗuo præfata
Lex à Philippo data, interemptum ſcripſere, que-
madmodum & qui arbitrati ſunt in ſecundo
reſcripto, loco, EII Kalend. Maii, legendum
eſſe, VII Kalend. Martii. Gordianus enim ſe-
ptimum Imperii annum attigit, quod ex Num-
mo à Mediobarbo in Numiſmatis Imp. è mu-
ſæo ſuo producto, certum redditur. In eo le-
gitur: IMP. GoRDIANuS PIIS FEI.

A u c. in poſtica: P. M. T R. P. V II. Cos. I I.

PP. S. C. Alium jam Occo eadem Tribunitiâ
Pot. V II ſignatum retulerat. Accuratè itaque
Euſebius lib. 6. cap. 24. eum ſex annis integris,
οσ àMοσςν Imperium adminiſtraſſe, Oroſius
verò lib. 7. Hiſt. eum ſeptem annis in Impe-
rio manſiſſe ſcripſere. Quare non dubium, quin
ſeptimam Tribunitiam Poteſtatem, ſeu ſepti-
mum Imperii annum inchoarit, ideoque quin
VIIKalendas Maii adhuc imperarit. Uterque
Victor aliique, qui ei annos ſex tribuunt;, nu-

mero rotundo loquuntut. Capitolinus in Gor- S C. III.

mo ſecundo ætatis anno periiſſe, à quo diſſen-
tit Herodianus, qui ait, um annorum eſſet fer-
me tredecim, Romanum Imperium fſuſcepiſſe.
Philippus unà cum Philippo filio in ejus (Gor- 111.
diani nempe) locum ſucceſſit, inquit Euſebius Pbbilippus
loco citato. Ipſo itaque Imperii initio M. Ju- age, aiſe
lius Philippus M. Julium Philippum filium ad- “
huc puerum Cæſarem renunciavit, & Tribuni- Poræſtate
tia Poteſtate donavit. Quod ipſemet Euſebius denasus.
in Chronico anno primo Philippi indicat,
quando ait: Philippus Philippum filium ſaum con-
ſortem Regni fecit. Cùm enim in eodem Chro-
nico Tiberium Imperatorem Druſo filio Tri-
bunitiam Poteſtatem tribuiſſe ſignificare vult,

aliis verbis non utitur quâm iſtis: Tiberius Dru-

ſum conſortem Regni facit. Id etiam demonſtrant
Inſcriptiones duæ, quarum altera infra adduce-
tur, in alterius verò principio legitur.
IMr. CAESAR. M. JurIIuS. PHIIIPPuS.
PD IuS. FELIX. AucG.
PoNT. M A X. I R. Po T. IIII. Cos. III.
DES. P. P. PROC. ET.
IMP. CAESA R. M. JuLIusS. PHILIPPIuS.
PIuS. FEILIX AucC.
PoNT. MAX. I R. PoT. IIII. Co s,
DESIGN A T. P. P.
In fine verò hæc verba habentur:
IMP. M. Ju LIO. PHILIIPPO. PI O. FEI.
Auc. Cos. PES. III.
ET I M P. M. JuLIO. PHILIPPO. P1O Fg.
Auu s. Cos. I I. D E S. CoSs.
Extat hæc Inſcriptio Neapoli in lamina ærea,
integraque refertur à Sponio in Miſcellaneis

Erudit. Antiquit. pag. 244. Cùm verò dedicata

fuerit anno CcCxLVII, quo Philippus ſenior
ſecundum Conſulatum gerebat, & Conſul III
deſignatus erat, liquet, Philippum juniorem
currenti anno Tribunitia Poteſtate exornatum
fuiſſe, alioquin anno ccxIVII, quo Conſul
II deſignatus erat, quartam Tribunitiam Pote-
ſtatem, quemadmodum & pater, non nume-
raſſet. Quamobrem duos Philippi junioris Num-
mos, à Goltzio relatos, mendoſos eſſe oportet;
cùm in iis legatur: IMP. PHILIDPPDIuS Auc.

TR. P. II. Cos. I I. nec ſinceriores duo alii ibi-
nibus data eſt à Gordiano VII Kalend. Maid

dem recitati, in quibus is dicitur: TR. Por. I11
Cos. II. cùm non tantùm præfatæ Inſcrip-
toni repugnent, ſed etiam Numiſmati à Medio-
barbo relato pag. 350. in cujus poſtica dicitur:
P. M. TR. P. IIII. Cos. P. P. Quare recte Caſ-
ſiodorus in Chronico ſcribit, Philippum Impe-
ratorem factum mox Philippaum filium ſuum con-
ſortem Regni feciſſe. Hinc factum, ut in variis
Codicis Juſtinianei Legibus hoc anno emiſſis,
nomen Philippi Imperatoris & Philippi Cæ-
ſaris legatur. Zonaras ſcribit, occiſo Gordiano
Philippum Imperium occupaſſe, Philippo filio
in via Collega adſcito. Facta igitur ea nuncu-
patio, dum ex Oriente Romam Philippus ve-
niret.
Ad num. II & ſeqq. Philippum Imperatorem IV.
Chriſtianam religionem amplexum eſſe putavit Euſebius, n.
Euſebius lib. 6. cap. 27. cujus verba Baronius 7liidee 1
. è ppum Imp.
num. V recitat: Fama eft iſtum (Chriſtiamus Cyriſtianum
namque erat) cum precationum in die poſtremæ faciunt.
vigiliæ Paſehatis, unà cum multitudine particeps
fieri vellet; non prius ab Epiſcopo, qui tum Eccle-
hiæ praerat (nempe Sancto Babyla Epiſcopo
Antiocheno, permiſum eſe int rare, & quàm ſe

confeſſus

3 £ C. III.
An. Ch. 244.

226

confeſſus fuiſſet, & inter eos qui peccatorum vin-
culis adhuc tenebantur adſtricti, locqumque pœni-
tentiam agentibus praæſtitum occupabant, ſe ſua

ſponte collocaviſſet. In Chronico verò: Primus

V.
Ante Con-
ſtantinum

M. Impera-
tores omnes

omnium ex Romanis Imperatoribus Chriſtianus
fuit. Et denique in Vita Conſtantini M. lib. 4.
cap. 62. Solus ex omnibus qui unquam fuerunt
Imperatoribus Conſtantinus, in Chriſti martyrus
renatus & conſummatus eſt, ideſt, in Eccleſiis,
quia fortè ſupponit Philippum occultè bapti-
zZatum fuiſſe. Quam opinionem de converſione
Philippi ad fidem noſtram ab Euſebio hauſe-
runt Paulus Oroſius & Vincentius Lirinenſis à
Baronio num. VIII citati, & ante illos divus
Hieronymus lib. de Script. Eccleſ. cùm de Ori-
gene loquitur. Mitto alios qui ſerius floruêre,
quia alter alterum exſcripſit. Doctiſſimus Hue-
tius lib. I. Origenian. cap. 3. num. 12. autumat
Philippum ſub ipſa Imperii ſui initia Chriſti
doctrinam ſecutum eſſe, quòd in cœtum Chri-
ſtianorum jam creatus Imperator recipi poſtu-
laverit Antiochiæ, quo nonniſi poſt arreptum
recèns Imperium ſe ſe uſquam contulit. Deni-
que Baronius, cui in prima hujus voluminis
editione adhæſi, arbitratur eum nonniſi poſt-
quam Ludos Seculares exhibuit, Chriſto nomen
dediſſe.
Verùm re maturiùs examinata nunc non du-
bito, quin Euſebius, quod habet de Chriſtia-
na profeſſione Philippi, ex incerta auditione
retulerit; cùm Lactantius Euſebio coœvus &

fuerunt Eth- Crispi Conſtantini M. filii Præceptor in Proc-

nici.

mio lib. I. de Inſtitur. cap. I. ſcribat: Hoc opus
nunc nominis tui auſpicio inchoamns, Conſtantine
Imperator maxime, qui primus Komanorum
Principum repudiatis erroribus Majeſtatem Dei
ſingularis, ac veri, & cognoviſti SS. honoraſti.
Sulpicius Severus, qui anno quadringenteſimo
duos ſacræ Hiſtoriæ libros publicavit, verba
faciens de pace ſub Conſtantino M. Eccleſiæ
data, poſtquam narravit perſecutionis finem,
ait: Tum Conſtantinus rerum potiebatur, qui pri-
mus omnium Romanorum Principum Chriſtianus

fuit. Theodoretus Epiſcopus Cyri lib. 5. cap. 39.

VI.
Adta S. Pon-

Ante Conſtantini maxwimi principatum quotquot
Romani Imperatores funerunt, adverſus pietatis
cultores furere non deſtiterunt. Auctor Anonymus
Vitæ S. Pachomii Abbatis ferè coævus, qui ideo
ſequenti ſeculo vixit, aſſerit etiam Conſtantinum
M. fuifſe primum Imperatorem Chriſtianum.
Ejus verba exhibebimus anno CC CXVIII
num. XI V. & anno CCCXXIV num. V verba
S. Ambroſii idem aſſerentis. In ſecundo Conci-
lio Nicæno Actione ſexta pag. 406. Epiphanius
Diaconus legit: à temporibus iſtis (nempe à
prædicatione Apoſtolorum) aſque ad Conſtanti-
num Imperatorem, qui primus ex Chriſtianis
regnavit, tranfierunt anni quaſi trecenti, cum
prius tyrannidem Pagani exercerent. Conſtanti-
nus Porphyrogenneta in lib. de Adminiſtrando
Imperio cap. 12. Cam Deus Imperatorem fecit
Conſtantinum illam magnum, qui primus Chri-
ſtianus imperium tenuit; Porphyrogenneta verò
anno C M XI in Oriente regnare cœpit. Præ-
tereo complures alios Porphyrogenneta vetu-
ſtiores, quia ex his ſatis quilibet percipere po-
teſt jamdiu Euſebii errorem animadverſum fuiſ-
ſe, & Conſtantinum M. primum Imperatorem
Chriſtianum agnitum.
Baronium ad Euſebii opinionem tuendam
præcipuè pertraxiſſe videntur Acta Sancti Fon-

Critica Hiſtorico Chronologica

tii Martyris, à Baluzio poſtea ex tribus Codici- S Æ C. III.
bus MSS. Bibliothecæ Colbertinæ lib. 2. Miſcell. An. Ch.244. ęcſZ
pag. 124 & ſeqq. publicata, & à Bollando ad tahti- ęcſ
diem XIV menſis Maii quo colitur; in illis .ſ
enim dicitur Sanctum Pontium utrumque Phi-
lippum ad fidem Chriſtianam convertiſſe: Cum-
que gratia individua in eis eſſet, tertio Imperii
eorum anno, expleto milleſimo anno a conditione
Romæ, chm diis ſuis ſacrificandum pergere vel-
lent, dicunt beato Pontio: Eamus, & repropitie-
mus nobis Deos magnos, qui nos in iſtius mille-
ſimi anni circulum natalis Romæ perduxerunt.
Paulèò pòſt Valerius contubernalis S. Pontii,
cui illa Vita attribuitur, refert Pontium, poſt-
quam utrumque Imperatorem Chriſtianum fe-
ciſſet, advolaſſe ad Fabianum urbis Romæ
Epiſcopum, ea quæ à ſe geſta eſſent narraſſe,
additque: In initio templum, quod magnum vo-
cabant, ex ſuſſione Imperatorum arripientes ſan-
ctus Fabianus, & beatiſſimus Pontius, confrin-
gentes omnia ejus ſculptilia, ſimul cum templo
Junditus ſubverterent. ka factum eſt, ut omnis
populus ad notitiam Domini noſtri Jeſu Chriſti
cum alacritate & gaudio concurreret, ut baptiſ-
matis unda perfuſi Domino benedicerent.“ Bol- I.
* landus in Comment. prævio ad Acta illa num. Cnſili
* 2. ait: Cenſemus ea quoad ſubſtantiam hiſto-
*riæ indubitanter recipi poſſe, eſto num. 1X ll
* & alibi grandior aliqua auxeſis inveniatur, ilytu
ubi de templorum deſtructione, & populi o ela
Romani converſione ſub Philippis Chriſtia- Nnan
nis Impp. fit mentio. Verum ex verbis illis i
longè poſt Sancti Pontii Marryrium ea Acta
ſcripta fuiſſe & Scriptori coætaneo afficta palam
evincitur, quod cum intelligeret Baronius dicit
ſe ſe putare ea verba ab aliquo potius fuiſſe addi-
ta & in illis ejuſdem Pontii Actis apud Monbri-
tium ea deſiderari. At ea eſſe Auctoris Actorum,
non verò alicujus Interpolatoris demonſtrant
editiones Baluzii & Bollandi ad fidem MSS.
concinnatæ. Ex illis itaque Actis nihil hanc in
rem erui poreſt. S
Neque etiam ad rem facit quod prodit Eu- VII.
ſebius lib. 6. cap. 36. ubi de libris ab Origene Litera Ori-
compoſitis mentionem facit: Extat ejus Epiſtola genis ad Phi
ad Imperatorem ipfaum Philippum, &; altera ad Was
conjugem illius ö*ë*ro oæ, quibus ex verbis Baro- eum fuiſſe
nius num. VII deducit Euſebium facilè intelli- Chriſtia-
gere potuiſſe, an verè Philippus Imperator num.
Chriſtianus eſſet. Nam Euſebius non aſſerit ſe
ſe eas Epiſtolas legiſſe, & ſi verè Philippus, ejuſ-
que conjux literas illas acceperint, non inde
magis ſequitur eos Chriſtianos fuiſſe, quàm An-
toninum Imp. Evangelio credidiſſe, quod ad
eum Sanctus Juſtinus Martyr ſcripſerit. Deni-
que quod ait Baronius num. VIII ex Oroſio
lib. 7. cap. 1z3. nullum Auctorem tradere Philip-
pum in Ludis Secularibus aſcendiſſe in Capito-
lium, & ex more hoſtias immolaſſe, confutabi-
tur anno CCXLVII, quo de Ludis Secula-
ribus ſermo erit. Hic tantùm dicam, non ma-
jorem fidem adhibendam eſſe Euſebio Philip-
pum Imp. Chriſtianum facienti, quam eidem
Iib. 1. Hiſt. cap. 13. affirmanti Abgarum Edeſie-
norum Regem, auditis Chriſti miraculis ad ip-
ſum literas dediſſe, & Chriſtum mutuas ad eum
lireras ſcripſiſſe, quibus ſe miſſurum ad ipſum
unum ex Apoſtolis ſuis pollicitus eſt, miſſum- B

Ango I

995.
Ohmp-
40, 1.

.
Clhares in
Nemmi
Maniogte
Auguſtt 45.
dellati.

que narrat à Thoma Apoſtolo Thadæum unum
ex LXX diſcipulis, qui Servatoris promiſſa
impleret. Neque enim minus ſuppoſititia Phi-
lippi

EIII.
Ebnſtti.

VII.
ters Orl⸗
mir ad bhi⸗
ppum oN
ſondlut
n fuſe
rifia⸗
m.

An. Ch. 2415.

Anno Urbis

998.
Olymp. 256.
an. I.

J.
Conſules.

II
Philippus

in Annales
Annales
lippi Imperatoris pœnitentia ab Euſebio narra-
ta, quam duæ Epiſtolæ Abgari ad Jeſum & Je-
ſu ad Abgarum, quam utramque Gelaſius Pa-
pa in Decreto de libris apocryphis inter libros
apocryphos recenſet. Nec eriam major fides
Hieronymi de converſione Philippi Imperato-
ris loquentis, quàm cùm in lib. de Script. Ec-
cleſ. de Seneca icribit: Quem non ponerem in
catalogo sanctorum, miſi me allæ Epiſtole provo-
carent, quæ leguntur à plurimis Pauli ad Sene-
cam, & Senecæ ad Paulum. Priores Chriſtiani
fidei noſtræ promovendæ toti addicti, & ſum-
mo animi candore prædicti ſe ſe ſæpe nimis fa-
ciles in iis, quæ religioni favebant, præbue-
runt, ut innumera exempla demonſtrant.

ANNOPERIODI GRXCO-ROMANA 5738.
O2. E. ) 18. P. 30. Mart. Indict. 8.
JIrsu CHRISTI 245. ſecund. Baronium 247.
FABIANI PAP I0.
PHILIFPFPI IMP. 2.
L D num. I. & ſeqq. Coſſ. M. Zulius Phi-
lippus Aug. & Fabius Titianus. Conſula-
tus nuipli juxta primam regulam.
Utriuſque Philippi Romam adventus anno
præcedenti contigit, ut ex iis, quæ tunc di-

anno elapſo ximus, certum redditur. Non bene itaque Baro-

Ramanr, Ve⸗
vit.

111.
Caſares in
Nummis
quan doque
Auguſte ap-
pellati.

nius num. IV habet: Hoc item anno ſecundo, quo
& Perſide Imperator Rmam advenit, Philippum
felium creatum fuiſſe Auguſtum Nummi ſignifi-
cant, quibus hæc ineſt Inſoriptio, APVENTUS
Aucc. S. C. Mediobarbus, qui rectè vidit, Phi-
lippum juniorem anno tantùm ccXLVIIap-
pellatum Auguſtum fuiſſe, quod & infrà demon-
ſtrabimus, perperam tamen hoc anno ſeribit,
Philippum Romam rediiſſe cum filio, & eidem
in itinere Tribunitiam Poteſtatem communi-
caſſe. Utrumque enim ad annum præcedentem
omnino referendum, quo & ei conſignanda
erant Numiſmata Philippi ſenioris, in quo-
rum poſtica legitur: vel, ADvVENTuS Aucc.
vel, FORTUINA REDUX, vel, CONCGORDIA
AuG6. ea enim anno præcedenti, quo Phi-
lippus Romam venit, percufſa. Sed ex illis
malè deduxit Baronius, Philippum juniorem,
quando Romam cum patre rediret, Auguſtum
ab eo appellatum eſſe. JM
Deprehendi enim, Cæſares conjunctim cum
Auguſtis in Nummis memoratos, Auguſtorum
etiam nomine deſignatos eſſe, quod tot exem-

lis infrà demonſtrabo, ut res in dubium revo-

cari non debeat. Hinc non mirum, ſi in præfa-
tis Nummis duo Auguſti exprimantur, licet
Philippus junior Cæſar tantum eſſet, quando
ii cuſi. Ea loquendi formula in Nummis uſur-
pari ſolita, aximino Auguſto imperante,
quæ poſtea in magno uſu fuit. Licet enim Ju-
lius Maximus ejus filius Cæſar ſolum eſflet,
tamen Mediobarbus duo ejus Numiſmata pro-

ducit inſcripta: MAXIMuIS CAES. GERM. in

poſtica utriuſque, VIcrORIA AuGuSTO-
RuIM: quæ epigraphe in duobus etiam Maxi-
mini Auguſti Nummis Sculpra. Certum itaque,
Maximum Cæſarem ideo in iis Nummis Augu-
ſti nomine deſignatum, quia in illis conjun-
étim cum patre Auguſto enuntiatur.

7 .

C. Baroni.

222
An. Ch. 246.
ANNO PER TIODIGREGCO-ROMAN £ 5739. Anno Urbis

.„D. . PD. 19. April. . 999.
z. D. ) 19. P. 19. April. Indict. 9. Plymb. 256.

JEsu CHRISTI246. ſecund. Baronium 248. An. 2.
FANIANI PAPD II.

PRHILIPPI IMP. z.

& D num. L. & ſeqq. Coſſ. Bruttiu: Præſont 1.
A & Nummius Albinus. Conſules.
Baronius num. III exiſtimavit, Origenem 11.
illum, cujus mentio in Vita Plotini, diverſum Duo Orige-
non eſſe ab Origene Adamantio. Sed Valeſius in es in unum
Notis Euſebianis lib. 6. cap. 19. & Huetius lib. * conſnn⸗
1. Origenianorum eap. 1. num. 7. doctè oſten- WW
dunt, geminum Origenem Ammonio operam
ad audiendum dediſſe, alterum Adamantium
Leonidis Martyris filium, alterum illum qui
cum Herennio & Plotino à condiſcipulatu con-
juncte vixit, & cujus frequens occurrit men-
tio in Vita Plotini à Porphyrio conſcripta,
& in libri de Fine à Longino elucubrati Frag=
mento , quod huic ipſi Vitæ Porphyrius
intexuit. Hæ eorum rationes. Adamantium
Origenem Ammonii auditorem multam ex ſcri⸗=
ptis apud poſteros gloriam fuiſſe conſecutum
à Porphyrio traditum eſt; at Origenem al-
terum Plotini ſodalem nihil præter libellum
de Dæmonibus ſcriptum reliquiſſe, docent
iidem Porphyrius & Longinus. Imperantibus
Præterea Gallo & Voluſiano Origenem eum,
qui Adamantius vocatur, extremum clauſiſ⸗
ſe diem, prodit Euſebius; Origenem verè
alterum ſub Gallieno librum quemdam elabo-
raſle in eadem Plorini Vita ſcriptum Porphy-=
rius reliquit. Quibus tertium illud argumentum
additur. Origenem Adamantium ſibi valde ado=
leſcenti cognitum aliquando fuiſſe Porphy-
rius tradidit; quod profecto non dixiſſet ſi
diuturna ſibi cum illo & conſtans interceſſiſſet
neceſſitudo: Origenis autem alterius Romæ con-
diſcipulum & æqualem fuiſſe Porphyrium, me-
moriæ prodidit Eunapius. Sane Imperium te-
nente Philippo, iter Romam neutiquam ſuſce-
piſſe Origenem Adamantium, & Româ omni-
no per id tempus abfuiſſe certiſſimum eſt; nec
enim tam longam peregrinationem credibile eſt
fuiſſe prætermiſſuros Euſebium & Hieronymum:
at Origenem alterum ad Plotinum Romæ tum
in Scholis publiceè diſſerentem acceſſiſſe, idem
Porphyrius eſt auctor. Id ſi animadvertiſſet Do-
ctiſſimus Cardinalis, neque contra Euſebii fidem
Origenem Adamantium, quem ab alio non
diſtinxit, ſecundò Romam abiiſſe ad Fabianum
Papam, purgandi ſui causâ, excogitaſſet, neque
aliis idem ut crederent, cauſam præbuiſſet: hoc
enim unus ille Porphyrii locus Viro magno
perſuaſit.
Præterea ſcribit Baronius num. I, Heraclam I 11.
Epiſcopum Alexandrinum Origeni in omnibus Dionyſius
faviſſe, ideoque poſt Demetrii hujus deceſſoris Alexz. Ori-
mortem turbas adverſus Origenem conſopitas svit.
fuiſſe; Dionyſium verò Heraclæ ſucceſſorem
Origeni infenſiſſimum ſe præbuiſſe. Verùm, ut
Huetius Præſul eruditiſſimus lib. 1. Origenian.
cap. z. num. I5. annotavit, non aliter in Ori-
genem Heraclas animatus fuit, ac deceſſor ib-
ſius Demetrius. Gennadius enim in lib. de Vi-
ris Illuſtribus ſeribit, Theophilum Alexandri-
num

228

SEC. III. num Epiſcopum tradidiſſe Origenem, non 4 ſe
An. Ch. 246. primum ſed ab antiquis Patribus, & maximè He-
racla fuiſſe & à Presbyterio ejeltum, & de Ec-
cleſia pulſum, & de civitate fugatum. Idem ha-
bet Scriptor Vitæ S. Pachomii, & Epiſtola Sy-
nodica Epiſcoporum Ægypti, cujus Fragmen-
tum affert Juſtinianus in Epiſtola ad Menam:
Cùm enim impias orationes habere cœp:ſſet, beatæ
memoriæ Heraclas Epiſcopus, qui tunc flonebat,
tanquam arator, & vinitor veritatis, Rudioſus
Eccleſiaſtici agri, eum medio pulchræ ſegelis, Rc
tanquam verè malam zisaniam evellt. Eſt ſimi⸗
le quidpiam apud Petrum Alexandrinum in
Myſtagogia, cujus paiticulam recitat Juſtinia-
nus in eadem Epiſtola: Quid autem dicam He-
raclam & Demetrium beatos Epiſcopos? gquales
tentationes ab inſano Origene paſſi ſunt, cum &
diſſidia ſereret in Eccleſia, quæ ad hanc uſque
diem turbas in ea excitarunt. Denique Photius
in Bibliotheca codice cCxvVIIIait, edicto De-
metrii ſubſcripſiſſe quotquot ipſi Origeni antea
ſuffragati fuerant. Cauſam verò cur Origenem
à Dionyſio Epiſcopo Alex. oppugnatum credi-
derit Baronius, ibidem nullam affert.
IV. Quare meritò Halloixius in Notat. ad Ori-

erigenem gen. Defen. lib. 1. cap. 22. & Huetius citatus
uin al, cap. 3. num. 10. hanc ejus opinionem repudla-
oνε α ans- . 5 -3
Avir. runt, & Origenem, quoad vixit, ſummopere

à Dionyſio obſervatum, & poſt ejus mortem
etiam laudatum fuiſſe contendunt. Certè Ori-
geni in tormentis exiſtenti Dionyſius Alex. qui
ejus fuerat diſcipulus, librum de Martyrio ſerr⸗
pſit, quo animum illi dolore ac miſeria tabeſ-
centem relevaret, & ei ſolatii præſtaret vicem,
qui aliis hanc omnibus præbere ſolitus erat.
Tum vitàâ functum laudibus proſecutus eſt in
Epiſtola ad Theotechnum, ſeu Theoctiſtum

Photium codice CcCxXXII proditum eſt.
V. Heraclæ obitus de quo Baronius num. I & V
Heraci? anno Chriſti ducentclime quadrageſimo ſepti-
Alex Eyiſo- mo contigit. Scaliger in Animadverſ. Euſeb.
ni dlm. notat, Codicum omnium tam ſcriptorum, quàm
editorum Chronici Euſebiani una conſpiratio-
ne Heraclæ mortem conjici in annum quintum
Philippi: ideoque ſtare non poſſe quod tradit
Euſebius in Hiſtoria lib. 6. cap. 35. anno nempe
Philippi tertio Heraclam poſt ſexdecim Epiſcopa-

cus in Notis ad Chronicum Euſebii obſervarat,

ſium è vivis exceſſiſſe anno Principatuùs Gallieni
duodecimo, chm Alexandriæ Epiſcopatum ſeptem-
decim annos occupaſſet; annum verò XII Gal-
lieni in annum Chriſti CCLXIV incidere,
ideoque Dionyſui initium cum tertio Philippi
Imperatoris anno concurrete non potuiſſe. Sed

derit. Inanis itaque doctorum Virorum conje-
ctura, qui exiſtimant, in Hiſtoriam Euſebii, ubi
de Heraclæ annis ſermo eſt, errorem irrepfiſſe.
De annis enim XVI conſentit Indiculus Nice-
phori juxta MS. Londinenſe. Nam editio Pa-
riſienſis corrupta, ut obſervat Pearſonius in An-

cripto annos xVII Dionyſio attribui. Quare
mors Heraclæ ad annum CCXLVII per-
VI. tinet. 2ee
Origenes ſe- Euſebius lib. 6. cap. 36. de Origene jam ſe-

. 0 10r 2 »
Critica Hiſtorico-Chronologica
xagenario majore ait: Sed e& ad Fabianum NRo- S C. II I.
mana urbis Epiſcopum & ad complures alios Ec- An. Ch. 247.

Cæſarienſem Epiſcopum, ut à Gobaro apud

tiss annos diem extremum obiiſſe. Jam Ponta-

hunc lib. 7. cap. 28. Hiſtoriæ aſſerere, Diony-

anni illi xVIIanno ſequenti incipiantur, quo
tertius Philippi adhuc in curſu erat, Heraclas
annos ſedecim, quot ei Euſebius aſſignat, ſe-

. nalibus Cyprianicis, qui addit, in eodem Manuſ-

cleſiarum Antiſtites de recta fidei ſua ratione epi-
. X„ ,.,A⸗ .
RKolas ſcripſit. Cùm verò exiſtimaret Baronius

dente Ez-

biano PP.
9 Romæa non

Origenem Philippi Imperatoris temporibus Ro- fuit.

mam ſe contuliſſe, ibique Plotinum audiviſſe, Baron. num.

putavit, eum à Fabiano in re tanta ad dicendam
cauſam fuiſſe vocatum: vel quèò d ille non rece-
pillet ab eo ſcriptam Fidei confeſſionem, ipſum
ſponte Romam apud eum ſe purgaturum acceſ-
ſiſſe, idque Euſebium dolo reticuiſſe. Verùm
licèt incertum ſit, quid de hac Fidei profeſſio-
ne contigerit, Origenem tamen, Philippo im-
perante, Komam non veniſſe, neque illum
Plotini Romæ auditorem fuiſſe, ſed quendam
alium Origenem ab Adamantio diverſum, ex

ſuprà dictis certum redditur. Ad Fabianum au-

tem ſcribere coactus fuit Origenes, quòd dum
nomen ejus maximè celebraretur, à nonnullis
infamaretur.

ANNOPERIODIGRolt CO -RoMAN 5740.
4 C. 1. P. II. April. Indict. 10.
JESUCHRISTI 247. ſecund. Baronium 249.
FABIANI PAPX I2.
PRHILIPFPIIMP. 4. BFT PHILIPPI jn-
NIORIS IMP. 1I.

Num. I ad VI. Coſſ. M. Julius Philip-

1I1II& IV.

Anno Urbis
1000.

Olymp. 256.
an. 3.

22

pus Aug. II & M. Julius Philippus Cæſar. Conſules

Sumtus hic Conſulatus à Philippo ſeniori juxta
ſextam regulam, propter Ludos nempe Secula-
res hoc anno editos, quos in ſuo & filii Conſu-
latu edidiſſe teſtatur Capitolinus in Gordiano
III. cap. 33. Philippus junior, qui juxta ter-
tiam regulam Conſul proceſſit, hu us anni ini-
tio adhuc Cæſar erat, ut oſtendit Inſcriptio,
quam Gruterus pag. 273. ſeſe ex Cambdeno ac-
cepiſſe dicit:
IMP. CAESD
PHIIIPPO
PIO, FEILI
c1
Aue
ET M. IMP. PHI
LIPPO NOBILIS
SIMO TLR. P. Cos.
Porro Philippum juniorem præſenti anno

ILE

Auguſtum nuncupatum fuiſſe, non verò ſecun- Philippes
do Imperii paterni anno, ut arbitratus eſt Baro- “vio Arv

nius anno CCXLVnuIm. IV, evincit locus nuntiatay.

Panegyrici ab Auctore incerto Maximiano Her-
culio & Conſtantino M. anno CCCVIIreci-
tati. In eo num. 2. poſtquam Orator dixit, Con-
ſtantinum per ſocerum, Herculium nempe, cu-
jus filiam Fauſtam eo anno conjugem duxit, no-
men Imperatoris accepiſſe, gratiaſque utrique
Principi reddidit, quòd in ſuſcipiendis liberis
omnibus ſeculis prodeſſent, ait: Quod huic ve-
ſro in Rempublicam merito poſſumus dignuæ no-
men adſeribere? Qui non plebeio germine, ſed
Imperatoria ſtirpe Rempublicam propagatis, ut

quod muleſimo anno poſt Urbem conditam eveniſ-

ſe tandem gratulabamur, ne mutatoria per no-
vas familias commanis ſalutis gubernacnla trade-
rentur, id eſt, omnibns duret atatibus . Imper A
tores ſemper Herculii. Sed hæc verba, ut quod
milleſimo anno poſt Urbem cenditam eveniſſe tan-
dem

uſtus re-

I
Cpa
A,Phil
uniori
uhati.
Hodule
inm.

IV.
Luduj Sem
lan Zoſ.
mus peyg
Yare no e.
huit
Maron. hu.
n Aſeng

und Vrbis
000.
Nlmp a1e,
n.,

1
nln

——☛ —. *

S. C. III. den gratulabamur, inter duas parentheſes, ut
An. Ch-247. ſenſus verborum conſtet, claudenda: vox verò,
ut, in eo loco ſignificat quemadmodum, vel ſicut,
id eſt, ſicut eandem rem anno Urbis milleſimo
eveniſſe gratulabamur. Currenti itaque anno,
quo milleſimus Urbis celebratus fuit, Philippus
ſenior Philippum filium Auguſtum dixit, quod
magis in morte ejus probabitur. Agebat hic an-
num ætatis decimum, cùm anno vitæ duodeci-
mo, Aurelio Victore teſte, perierit.
III. EPrxzgtant Philippi ſenioris duo Numiſmata,
Congiarium quorum primum à Monterchio in Rarioribus
bPhiligbi maximi moduli Numiſimatis pag. 97. alterum à
Seto :nαν.. &ada pag. IIV. refertur. In priori legitur: CoN-
cupationem Otrada pag. IIZ. ret P Sltut: CoN
populo da. CORDIA AuGusTORIUM. Viſuntur tria
tum. capita, conjuncta duo, Philippi ſc. & Otaciliæ
uxoris, Philippi filii caput reſpicientia. In po-
ſtica: P. M. T R. P. III. Cos. in eaque inſi-
gnis largitionis imago exhibetur. In poſteriori
Nummo etiam majoris moduli habetur: I M p.
CAHES. M. Jurx. PRILIPPIS Au. in poſti-
ca, P. M. I R. Por. III. Cos. I I. P. P. Re-
præſentantur tres viri togati ſedentes, treſque
alii ſimiles èS Regione, in medio quorum ambo
Philippi, pater & filius;, in ſublimiori ſug-
geſtu ſedent. Ulteriùs eſt populus, viri nempe,
mulieres, ac pueri, qui concurrunt ad accipien-
dum Congiarium, quod expreſſum eſt in viro
quodam, qui teſſeram tenet. Monterchius V. C.
exiſtimat, in utroque Nummo cerni magnifi-
cam Largitionem Philippi, ſeu Congiarii po-
pulo dati in celebratione novi ſeculi, ſeu anni
milleſimi Urbis, quèd Bareonius obſervarit;
milleſimum illum annum à die XXI Aprilis
Urbis natali incepiſſe, & ſequenti Chriſti anno
terminatum eſſe. Verùm non dubito, quin ſe-
cundus Nummus ad inaugurationem Philippi
junioris pertineat, cùm ſoliti eſſent Imperatores
Congiarium populo dare, quando filios Cæſa-
res renuntiabant, aut Imperii Collegas nuncu-
abant. Præterquam quèd in Nummis, in præ-
cedentibus Ludis Secularibus percuſſis, nullum
cernitur Congiarii veſtigium. Quoad primum
Nummum ejuſdem Philippi ſenioris, cùm is
in eo dicatur Conſul ſine ulla numerali nora,
ante præſentem annum ac poſt annum CCXLV,
quo Philippus ſenior primum Conſulatum geſ-
ſit, percuſſus, eo ſc. tempore quo Philippus ju-
nior adhuc tantùm Cæſar erat. Ex quo & intel-
ligimus, Cæſares cum Auguftis in Nummis con-
junctè memoratos, Auguſtos & ipſoſmet appel-
latos fuiſſe, quod magis in hujus Operis decur-
ſu declarabitur.
IV. In 2. part. Diſſert. Hyp. c. 10. n. v, & in Pro-
Ludos Secis- legom. ejuſdem Diſſert. num. X I & XII oſten-
re ag, di, Zoſimum lib. 2. perperam à Baronio num. V
rare non de- Teprehenſum, quòd Ludorum Secularium ab
buit utroque Philippo editorum mentionem non fe-
Baron. nu. cerit. Zoſimus enim de Ludis Secularibus cen-
rv. & ſeqq. tenariis Urbis reſpondentibus, quales fuerunt
qui hoc anno celebrati, ſermonem non inſtituit;
ſed de his tantům, qui juxta ordinationem Au-
guſti exhibiti ſunt, quibus credebant, Urbem,
juxta vetus oraculum, bellis & morbis liberan-
dam. Quare non mirum, ſi de Ludis Seculari-
bus hoc anno exhibitis mentionem non fece-
rit; cùm eos hanc vim non habere, eoſque
irregulares eſſe crediderit, ut in præfatis Prole-
gomenis demonſtravi. Neque enim eoſdem
ſilentio Zoſimus prætermiſit, quòd à Chriſtiano
Imperatore celebrati fuerint, ut credidit Baro-
Tom. F.

in Annales C. Baronii.

nius num. V quia ut jam anno CCXLIV dixi- Sτ C. II k.
mus Philippus Imp. nonniſi errore vulgari Chri- An. Ch. 247-

„

ſtianus fuille aſſeritur.
Immeritò etiam ibidem Baronius Zoſimum v.
reprehendit, quod Ludorum Secularium ab Ho- Ludi ſaculas
norio Imperatore Chriſtiano celebratorum non er NMaliti
meminerit; nullos enim Ludos Seculares Hono- rini fults.
rius edidit, neque alii poſthàc celebrati, ut in-
frà videbimus, & conſtat ex iis, quæ in Diſſert.
Hypatica cap. X num. VII & in Prolegomenis
ad eamdem num. XI & XII ſcripſi. Quare lu-
di Seculares ab utroque Philippo hoc anno re-
præſentati non ſolum fuerunt noni, ſed & ul-
Philippum verò nihil in Ludorum Secularium VI.
celebratione immutaſſe, ſed quæcumque in præ- Piliagi ey.
cegentibus geſta fuerant, ſervaſſe, teſtantur non ta ejus gen.
ſolùm Numiſmata, ſed etiam Scriptores tam Eth- tilitats vs⸗
nici quàm Chriſtiani. Angellonius pag.303. ejus Migis cer

6
Nummum exhibet, in cujus poſtica ſcriptum, nitur.

SAECHIILUM NOVIM,; & repræſentatur tem-

plum quatuor columnarum cum ara, circa quam
quinque figuræ ſacrificantes; Spanhemius fol-
853. alium producit in quo SAECüILUIM NOVUM
& exhibentur ſeptem figuræ ſacrificantes. Me-
diobarbus in Numiſmat. Impp. recitat inſcrip-
tionem Nummi Philippi ſenioris, quæ ſic habet:
P. M. Tr. P. III I Cos P. P. in quo viſitur
figura ſacrificans ad aram; Tribunitiam autem
poteſtatem I V jam menſe Martio hujus anni hic
Imperator gerebat. Mitto alia Numiſmata, in
quibus ſuperſunt certa veſtigia gentilitiæ ſuper-
ſtitionis ab utroque Philippo profeſſæ. Quare
Baronius num. IV referens Nummum Philippi
junioris, in cujus poſtica legitur, MILIARIUM
SAECULUM, & Cos. II in columna, & exhibe-
tur Philippus junior virga templi aditum demon-
ſtrans, perperam exiſtimat eum cum novo ſæ⸗
culo novam religionem ſervandam proponere,
nempe Chriſtianam, cui addictus erat; nam cùm
Ludi ſeculares Apollini ſacri eſſent, & templum
Palatinum dicatum, indicabar Philippus junior
tam Urbis, quàm Imperii in novi hujus ſecul'
ihitio conſervationem ab eo ſperandam eſſe.
Quam explicationem certam reddit Zoſimus VII .
lib. 2. cujus locum integrum anno C CIV de Se- Qod &α
veri Imp. Secularibus Ludis loquentes retulimus. ege ore?
Nihil enim in illis actum quod in iſtis renovatum Ranmic, „71.
non fuerit: His autem Duis rem ſacram faciunt,
videlicet Jovi, Junoni, Apollini, & C. Die tertio
in Apollinis ade Palatina ter novem illaſtres pueri,
&c. hymnos & pæanet Græcâ Romandque lingud
canunt, quibus ſubjettaæ Romanis urbes ſervantur.
lidem alia ſocundum traditum à numine ritum
kebant; quæ ſane quandiu peratcta fuerunt, nullum
Reſpublica Romana detrinentum cœpit. Nec di-
verſa docent Scriptores Ethnici; Victor enim de
Cæſaribus loquens de Ludis Secularibus utriuſ-
que Philippi queritur quod Ludi Seculares ſub
Philippo anno CCCXLVIII Conſule facti
non fuerint, & infortunia quæ Urbi accidiſſent
in illam omiſſionem refert: Noſtra quoque ætate
poſt mille, centeſimus, Conſule Philippo exceſſit,
nullis, uti ſolet, ſolemnibus frequentatus: adeo in
dies cura minima Romanæ urbizs. Quod equidem
denunciatum illo prodigiis portentiſque. Ex quibus
unum memorari brevi libet. Nam cuàm Pontificum
lege hoſtiæ matctarentur (vides in Ludis Seculari-
bus Philippi victimas immolatas fuiſſe; quod
Ciampinius Vir Cl. in Sacro-Hiſtorica Diſqui-
ſitione de duobus emblematibus, in quorum
alterius

23⁰
& . c. III. alterius explicatione contendit utrumque Phi-
An. Ch. 247. lippum ante Ludos Seculares Chriſtianos fuiſſe,

Critica Hiſtorico-Chronologica
geſsère, percuſſi. Hinc magna mihi ſuſpicio fuit S C. I11.
Philippum cum filio nonniſi anno ſequenti Ludos Ahn. Ch.=47:

planè negavit,) ſuis utero maris fæminarum ge-
nitalia apparuere. Id haruſpices ſolutionem poſte-
rorum portendere, vitiaque fore potiora interpre-
tari: quod fruſtratum iri aſtimans Imperator Phi-
lippus, tam quia fortèò præterieris filii ſimilem pro
merito Ephebum conſpexerat, uſum virilis ſoorti
yremovendum honeſtiſſimè curavit. Ex quibus ap-
paret in Ludis Secularibus Philippi ſuem impu-
riſſimum animal mactatum fuiſſe exemplo Severi
Imp. qui in ſuis Secularibus Ludis porcam im-
molarat, ut ex ejus Numiſmatis conſtat.
Nec diſſimilia ſcribit Euſebius in Chron. ſive

illos exhibuiſſe, eumque non Era Urbis Varro-
niana, ſed Capitolina, quæ unum annum minus
numerat, uſum eſſe. Verùm re maturiùs ponde-
rata à communi ſententia diſcedendum non eſſe
comperi; poſt mortem enim Imperatoris Auguſti;
