Romana ſtantini verò juxta ſecundam ob Vicennalia nem-

Conſtanti

e Auguſtei Imperii .
i guſtei Imperii hoc anno Romæ celebrata

Falſa eſt enim vulgaris opinio, quæ docet,
Conſtantini Magni Vicennalia anno præcedenti
Nicææ exhibita, currenti Romæ repetita fuiſ-

—

ſe. Ut enim in Dillertatione Hypatica oſtendi,

nullus ex Cæſaribus aut ex Imperatoribus De-
cennalia aut Vicennalia ſemel edita iterum re-
præſentavit. Quòôd ſi id à Conſtantino Magno
factum eſſet, non dubium, quin multi hac in
re eum imitati eſſent; & tamen nullum ſimilis
repetitionis in tota Antiquitate veſtigium extat.

Numiſmata, quæ apud Cangium V. C. in Fami- 5X 0 IV.
liis Byzantinis extant, in quibus hic Impera- An., Ch. 326.
tor cum Conſulari habitu viſitur, Votaque Vi-
cennalia exprimuntur, hoc anno cuſa; ea verò,
in quibus ſine illo ſculpitur, ad Vicennalia Ni-
comedienſia, referenda.
Obiit ſanctus Alexander Epiſcopus Alexan- III.
drinus die VXII Bermudæ, die Lung, inquit Athanaſius
Auctor Hiſtoriæ Patriarcharum Cophtitarum, S koge hz
qui Baronii tempore non extabat, id eſt, die
decima ſeptima menſis Aprilis, qui hoc anno
cum feria ſecunda concurrebat, feſtum tamen Baron num.
ejus die X XVI Aprilis, quo Henſchenius ejus I. & ſeqq.
elogium hiſtoricum exhibet, celebratur; ſive
quia eo die ordinatus fuerat, ſive ob aliquam
ejus Tranſlationem. Divus Athanaſius Alexan-
dri ſucceſſor in Apologia ſecunda, & Theodo-
retus in lib. . cap. 26. tradere videntur, eum mor-
tuum eſſe poſt menſes quinque à Concilio Ni-
cæno abſoluto. Sed ſignantiùs tempus exprimit
Auctor Libelli Synodici in Synodo Cæſarienſi,
dum ait: Alexandro Papa Alexandriæ, quinto
poſt menſe, quàm Nicaäu domum reverſus eſſet, ad
Dominum digreſſus, Athanaſßius Præſalatum me-
ritò accepit. Quo pacto Alexander in ſuam Ec-
cleſiam initio hiemis pervenit, & die XVI
Aprilis defunctus eſt. Quæ Athanaſii laudati
ſententia fuiſſe videtur. Hæc enim ejus ver-
ba: aν wern ve oοo „ . ee
α πι αe Eνο ⅓s TXατποριν, id eſt, nondum
quinque menſes (ſcilicet ab adventu Alexandri
in Eccleſiam ſuam) præterierant, chm Alexander
mortem obiit. Quod eò magis dicendum, quòd
Divi Athanaſu ordinatio nonniſi ſub hujus anni
finem peracta eſt; cùm anno trecenteſimo ſe-
ptuageſimo tertio die ſecunda menſis Maii ad
Deum migrarit, &, ut teſtatur Cyrillus Ale-

xandrinus, annos quadraginta ſex integros ſe-

derit. Quare non dubito, quin ea ordinatio V
Kalend. Januarii, uti ad genuinum Bedæ Marty-
rologium additur in Manuſcripto Eccleſiæ Va-
ticanæ Sancti Petri, die videlicet XXVII
menſis Decembris, ſancto Joanni Evangeliſtæ
ſacra, facta ſit, & huc uſque Sancti Athanaſii
initium hujus anni principio perperam conſi-
gnatun fuerit, prætermiſſa vacatione Sedis per
aliquot menſes, cujus cauſa fuiſſe videtur fuga
Athanaſii.
Nam ut ait Sozomenus lib. 2. cap. 17. Ete- IVv.
nim Athanaſius ipſe fugam paraviſſe dicitur, & §. Athana-
per vim ab Alexandro coactus eſſe ut Sacerdotium Wii
ſuſciperet. Cujus rei teſtis eſt Apollinaris Syrus, tum.
ita dicens: Poſt hæc verò impietas bellum in-
ferre non ceſſat. Sed primum contra beatum bu-
jus viri (Alexandri nempe) doctorem armature
& hic tanquam filius patri adjutor aderat. Dein-
de verò contra hunc ipſum, tunc cum ad Epiſco-
patüs ſucceſſionem venit, fug quidem diu mul-
tumque uſus. Quid manifeſtius? Vita Sancti
Athanaſu, quæ linguâ Gallicâà nuper ſcripta
eſt ab Hermantio Doctore Sorbonico, & à Pa-
pebrocio in Tomo I. Sanctorum menſis Maii
linguà Latinâ, ex variis à nobis in medium
afferendis non parum illuſtrari poterit.
Divus Epiphanius hæreſi LXVIIIait, Epiſ- “ 1
coporum Synodum ad ordinandum Achanaſium , Srgogi.
congregatam fuiſſe, quod verum eſſe non du- raiaar l-
bito; cùm Patriarchæ in Synodo Epiſcoporum liti.
ordinari ſoliti eſſent, & tamen in Collectioni-
bus Conciliorum nulla hujus Synodi mentio.
Poſt mortem Patriarchæ, ut notat Valeſius in
Obſervat.

uria
nſ
ordina,
nem
can ſua
bittehe

Bamann
320

Mlein
ſena
lat narc
mul c,
rata,

ches.

In.
banaſes
oe

andrie,

W um.
⸗

6

1.
§. Athané⸗
ſus fagit
Eyiſcope:
1, te
⸗
2
.
4*

.

i⸗ zumuarthe
. 5 5 ynulli
U⸗ ordinari N

An. Ch. 326

di causâ; quò & illius ſepultura, & hujus ordi-
natio eſſet illuſtrior. Ita Joannes Chryſoſto-
mus, ſic ante illum Nectarius, & reliqui ferè
poſt illum Epiſcopi Conſtantinopolitani in Sy⸗
nodo Epiſcoporum ordinati leguntur, ut vide-
re eſt in Annalibus. Simul autem atque ordi-

nati fuerant, Synodicas literas mittebant ad re-

liquos Patriarchas, quibus & ordinationem
ſuam illis nuntiabant, & Fidei ſuæ formulam
exponebant, poſcentes ut ab illis viciſſim lite-
ras pacificas ſeu communicatorias acciperent.
Quin & Epiſcopus Romanus poſtquam ad Pon-
tificatůs apicem evectus fuerat, ejuſmodi lite-
ras ad reliquos Patriarchas Collegas ſuos mitte-
re conſueverat, Fidem ſuam eis exponens,
petenſque, ut eorum precibus & conſilio ad-
2 juvaretur. Hujuſinodi extat epiſtola Gregorii
Papæ ſcripta eodem exemplo ad omnes Pattiar-
chas, in libro primo ejus Epiſtolarum.
VI. Duæ ſimul mittebantur epiſtolæ Synodicæ.
Patriarche Nam & Epiſcopi, qui ad ordinationem novi Pa-
hoß ſesm triarchæ convenerant , Synodicam ſuo nomine
aem G' n. Ad omnes Patriarchas epiſtolam ſcribebant, quæ
cam ſuam Patriarchæ recèns ab ipfſis ordinati præconium
wittebant. Continebat: & is qui creatus fuerat P'atriarcha,
Synodicam ſuam ſeorſim mittebat ad reliquos
Collegas ſuos. Cujus rei illuſtre exemplum ha-
bemus in Epiphanio Patriarcha Conſtantinopo-
licano. Nam cùm Epiſcopi, à quibus ordinatus
fuerat Patriarcha, Synodicam ſuam ſcripſiſſent
ad Hormiſdam Papam, ipſe peculiarem Synodi-
cam ad eundem Hormiſdam per Legatos ſuos
direxit. Ac prior quidem illa proprié Synodica
fuit, quippe quæ à Synodo ſcripta eſſet, & præ-
fixa haberet nomina omnium Epiſcoporum, qui
Synodo interfuerant, præterquam ipfſius Epi-
Baron,anno phanii. Poſterior verò nonnili impropriè Syno-

320, dica dici poteſt. Utraque harum epiltolarum
habetur in Annalibus.
VII. Illud præterea ibidem Valeſius obſervat, Le-
Miſarum gatos Patriarcharum, qui Synodicas literas de-

Plennis d ferebant, und cum Patriarcha, ad quem miſſi
Feri ves fuerant, ad altare procedere, & Millarum ſo-
brata. lennia celebrare ſolitos eſſe, quod indicium erat
mutuæ inter Patriarchas communionis. Qujus
rei habemus teſtimonium Liberati Diaconi, qui
in cap. 18. Breviarii, de Miſeno & Vitale Lega-
tis Eccleſiæ Romanæ ad Acacium Conſtantino-
politanum Epiſcopum ita ſcribit: Iium eſt Con-
Rantinopolim. Et ſupradidti Epiſcopi in cuſtodiam
ſunt redacti, chartis ſublatis, ne Catholicis, qui-
bus ſoriptum fuerat, redderentur. Quos iterum
Acacius poſt hæc de cuſtodia ejiciens, ſecum fecit
procedere, ut quaſi confirmato Petri Sacerdotio
dimitterentur; ubi verbo procedere Liberatus
intelligit Miſſarum ſolennia celebrare, ut liquet
ex altero teſtimonio Gregorii Magni in epiſtola
3I. lib. 6. ad Eulogium Alexandrinum, & Ana-
ſtaſium Antiochenum Epiſcopos. Denique ipſi
Patriarchæ, ſi fortè in unum conveniſſent, Miſ-
ſarum ſolennia ſimul celebrabant. Sic, impe-
rante Baſilio Porphyrogenito, Agapius Archie-
piſoopus Selenciæ en Syria, fattus Hieroſolymorum
Patriarcha, chm Conſtantinopolim veniſſet, Miſ-
ſarum ſolennia celebravit una cum BPatriarcha
Conſtantinopolitano Nicolao, & cum Jacra Syno-

in Annales C. Baroni. 41 o
5 C. IV. Obſervat. Eccleſiaſt, ad Socratem & Sozome- Ado, ut legitur in libro 4. Juris Græco-
num lib. 3. cap. 14. multi tam Metropolitani, pag. 294. Plura hac de re Valeſius.
quàâm Provinciales Epiſcopi ad Patriarchalem
Eccleſiam conveniebant, tum funeris celebran- I. Codicis Theodoſiani De Heæreticis privilegia Haretici ca-
di, tum Patriarchæ in mortui locum ſubſtituen- Clericis conceſſa ad Catholicos ſolos pertine- eluſi à pri-

Romani S C. I .
. An. Ch. 326.
Ad num. XVI ad X X X Conſtantinus L. vI11I.

5

tc, non verò ad Heæreticos & Schiſmaticos de- vilegiis Cle-
claravit; quæ Lex, ut rectè conjecit Baronius,“ coeahin
ſpectat ad Arianos & Meletianos, quod ipſa ra-
tio temporum ſuadet; ſuperiore enim anno
utrique in Concilio Nicæno damnati. Deinde
conjunctio utrorumque, puta Hæreticorum &
Schiſmaticorum, hic ſpectanda eſt. Nam Ale-
xandro Epiſcopo Alexandrino mortuo „Mele-
tiani Eccleſias rurſum turbare cœperunt, ut li-
quet ex Athanaſii Apologia 2. & Sozomeno
lib. 2. cap. 20. & ab Euſebio Nicomedienſi ille-
cti in ſocietatem cum Arianis coĩere, de quo
præter Athanaſium videndus Epiphanius hæreſi
68. quæ eſt Meletianorum, Athanaſius, qui
ipſo anni currentis fine Alexandro ſuffectus
fuerat, ab his apud Imperatorem Conſtanti⸗
num variis criminibus apperitus eſt, & Athana-
fius viciſſim apud Imperatorem in Hæreticos
& Schiſmaticos ſeſe extulit, ipſomet Imperato⸗
re pacis nequicquam auctore & ſuaſore, ut Eu-⸗
ſebius in lib. 3. de Vita Conſtantini ſoripſit. Hac
Lege, inquit Gothofredus in ejus Commenta-
rio, apertê refutatur Arianorum & Meletiano-
rum mendacium apud Epiphanium heæreſi 682
quod etiam tantò poòſt reponit Philoſtorgius
lib. 2. cap. i. qui ſparſere, Conſtantinum poſt
Concilium Nicænum opinioni Arii jam faviſſe;
Arianiſque & Meletianis conceſſiſſe uti ſepara-
tim in cœtum coirent. Quam calumniam alio-
quin revincunt ipſæmer Conſtantini lireræ
apud Athanaſium Apologia 2. & Lex citata.
Præterquam quòd Athanaſius in epiſtola ad So-
litarios, Epiphanius hæreſi 69. & Theodoretus
lib. 2. cap. 5. diſertè teſtantur, Conſtantinum ſem-
Per in Fide integra integrum manſiſſe.
Lege 2. Cod. Theodoſ. De Hereticis hoc an- 1X.
no data, Novatianis ſuas Eccleſias; ſuaque Lex advere
Cœmeteria Conſtantinus reliquit „at non etiam ſus Novas=
eas quæ ad Eccleſias Catholicas aliquando & tianos.
ante Schiſma, quod jam per annos circiter Baron. num
LXXX durabat pertinuerunt; cùm alids Hæ- xVII.
retici Eccleſias fabricare vel habere vetarentur.
Rationem ſimul & occaſionem præmittit his
verbis in ea Lege Conſtantinus: Novatianos non
comperimus Ppraædamnatos, at iis, qua petiverunt,
minime largienda crederemus. Nempe inquie-
tare hoc tempore Novatianos nonnulli inſtitue-
rant, verùm illi conqueſti apud Cenſtantinum
ſibi ſua relinqui petiere, neque enim ſe prædam-
natos, ita ut ſua ſibi non relinquerentur. Et fidem
habuit Novatianorum allegationi Conſtantinus,
cùm dicat, Novatianos non comperimus prædamna-
tos. Quæ impoſtura videtur, quâ Conſtantini cir-
cumventa religio. Baronius ait, Novatianos fortè
non fuiſſe prædamnatos ut Hæreticos, ſed ut
Schiſmaticos. Sed verius eſt quod idem mox fa-
tetur, Novatianos inter Hæreticos jam cenſitos,
& ſic damnatos. Atq; etſi ut Schiſmatici tantàm
damnati fuiſſent, an ideo minus prædamnati? An
ideò minùs his Eccleſiæ ſuæ detractæ, hiſve coe-
uadi libertas facta à Conſtantino? Quare Gotho-
fredus in hujus Legis Commentatio vocem præ-
dumnatos attendi vult, & illa potiùs continuo
filo ita legi, prædamnatos, ut, &c. Nempe non
negat Conſtantinus, antea damnatos Novatia-
nos, verùm ita damnatos, adeo exoſos, ut pro-
pterea

418

Sg& C. IV. pterea his ſua adimi debeant: Prædamnatos igi-
An. Ch. 326. tur, ut, &c. id eſt, tam atroci antea ſtilo &
ſententiâ confoſſos, ut ad Hæreticorum alio-
rum inſtar & exemplar revocandi ſint.
X. Hinc Sozomenus lib. 2. cap. 32. Hæretico-
Novatiano- rum comparationem inſtituens, diſertè ait, No-
rum ſu . . — .
Comkaatino atianorum aliam & meliorem ſub Conſtantino
melior fuir Magno fuiſſe conditionem, quàm aliorum Hæ-
conditis reticorum, in quos neque Lex Conſtantini exer-
quàm alio- cita fuerit. Quare ait, Novatianos, tum quèd
rum hareti- duces probos conſecuti eſſent, & circa Divina,
coram. Fidemque, eadem cum Eccleſia ſentirent, non
multum incommodi ex ſuperiore Conſtantini
Lege tuliſſe: partimque Imperatorem, qui ſub-
ditis ſuis non tam exitio, quàm terrori eſſe in-
ſtituiſſet, de Legis ſeveritate aliquid ultro re-
miliſſe: partim Aceſium hac tempeſtate Nova-
tianæ ſectæ Epiſcopum Byzantii, quòd' ob vi-
tæ integritatem Imperatori charus eſſet, Eccle-
ſiæ ſuæ præſidio fuiſſe. Hoc igitur eſt, quèd
nunc Conſtantinus ait, ſe non comperiſſe Nova-
tianos ab Eccleſia adeò priùs damnatos, ut
æqua cum ceteris lege & ſeveritate, puta Ca-
taphrygibus, Valentinianis, Marcionitis, ha-
bendi videantur: quidquid ipſe ad terrorem
otiùs antea conſtituiſſet. Nam hæc cauſa pro-
culdubio eſt, inquit Gothofredus in hujus Le-
gis Commentario, non quam Sozomenus pu-
tat, cur in illa, quam memorat, Conſtantini
Conſtitutione, nulla Arianorum mentio fiat.
XI. Et proinde nullus dolus malus hac parte in
Nvatiano-. Euſebio, ubi de Vita Conſtantini agit, putan-
Ron 5 is dus eſt, quaſi ex ea Conſtitutione Arianorum
pacatus fuit. nomen ſuppreſſerit; quod tamen Baronii judi-
cium eſt. De NWovatianorum ſtatu Romæ paca-
to uſque ad Innocentium hujus nominis pri-
mum, hunc egregium Socratis locum lib. 7.
cap. II. indicat Gothofredus: Etenim, inquit So-
crates, ad id uſque temporis Novatiani Romæ plu-
rimum floruerant, cum multas ibi Eccleſias poſſi-
derent, & maximan populi multitudinem in eis
colligerent. Antea cap. 9. Socrateés ſcripſerat:
Anaſtaſium deinde excepit lIanocentius; qui qui-
dem primus Novatianos Komæ degentes perſequi
cœpit multaſque eis Eccleſias ademit. Porro Impe-
ratores annis Vicennalibus & id genus feſtis de-
ſtinatis Leges in Eccleſiæ favorem emittere ſo-
litos, multis exemplis liquet.
XII. A num. NXN N NX ad LXVI. Extructæ & variæ
Martyrium Eccleſiæ à Conſtantino ſuorum Vicennalium oc-
Hieroſoh- caſione, & inprimis nobiliſſimum Keſurrettio-
mitanum, & „is Templum in Palæſtina. Valeſius in calce
Anaſiaſis ts Templum in Palæſtina. Valetius in calc
unica Baſili- Notarum ad Euſebii Hiſtoriam ſubnectit epi-
Ga, non ua. ſtolam ad amicum ſcriptam, de Anaſtaſi S
Martyrio Hieroſolymitano, in qua refellit Sir-
mondum, qui exiſtimavit, Conſtantinum M.
diverſis in locis Baſilicas duas erexiſſe: unam
in loco Paſſionis, quæ Martyrium & Crux di-
ca eſt: alteram in loco Reſurretionts, quæ
Anaſtaſis & Dominicum dicebatur. Nam uni-
cam Baſilicam à Conſtantino M. Hieroſolymis
ædificatam eſſe produnt non tantùm Euſebius,
tum in Oratione de Laudibus Conſtantini, tum
in lib. ʒ. & 4. de ejus Vita; ſed etiam Socrates
in lib. I. cap. 13. Soꝛomenus, Auctor Itinerarii
Hieroſolymitani, Eucherius in libello de Situ
urbis Hieroſolymitanæ, & Antonius Martyr in
Itinerario. Neque obſtat, quòd Hieronymus
in epiſtola ad Pammachium dicat : Càam de
Aunaſtaſi pergeretis ad Crucem. Nam idem pror-
ſus eſt, ac ſi dixiſſet, cm de Monumento per-

Critica Hiſtorico-Chronologica

geretis ad Golgotha, in quo erat rupes Crucis. S C. IV.
Hieronymus quippe paulèò antè Sepulchrum An. Ch. 326.
Domini appellaverat, quam ibi Anaſtaſim dicit.
Interdum tamen Anaſtaſis ſtri Ctiùs ſumitur, &
ſeparatur à Martyrio ſeu Baſilica Conſtantini: ac
pro Sepulchro Domini, ſeu potiùs pro ædicula
Sepulchro ſuperſtructa ponitur, ur videre eſt
apud Hieronymum & Eucherium. Qua de re
plura Valeſius citatus.
Cùm verò Conſſlantinus in epiſtola ad Ma-
carium Epiſcopum Hieroſolymitanum, quam
refert Euſebius lib. 3. de Vita Conſtantini cap.
31. dicat, ſe Baſilicæ illius excitandæ negotium
Draciliano Agenti vices Præfectorum Prætorio
commiſiſſe, & præſenti anno ad Dracilianum di-
recta ſit Lex I. Cod. Theodoſ. De Hæreticis, de
qua ſuprà, & anno præcedenti Lex 1. ejuſdem
Codicis De uſuris, ad Dracilianum Agentem Vi-
cem Præfecti Prætorio inſcribatur, liquer, hujus
Baſilicæ ædificationem rectè hoc anno conſigna-
tam eſſe. Hanc porro Keſurrectionis Eccleſiam
anno ccCXXXVTricennalibus Conſtanrini M.
inſignito dedicatam infrà videbitur, multiſque
exemplis patebit, Eccleſias, quæ in Quinquen-
nalibus v. g. conſtrui cœperant, in Decennali-
bus vel id genus feſtis dedicatas eſſe, id eſt, poſt
quinquennium aut poſt decennium.
Eodem quoque anno matrem Helenam, mulik XIV.
rem Divino ſenſu praditam, coronavit Conſtanti- Helena obit.
nus, & ut Imperatrix monetam ſuo charalctere
cuſam diſtribueret, donavit, inquit Theophanes Baron. num.
de rebus anno præcedenti geſtis loquens. Ut?!Ne⸗
enim in Diſſertatione Hypatica dixi, mattes,
uxores & ſorores Imperatorum Auguſtæ in Vi-
cennalibus & id genus feſtis de more nuncupa-
tæ. Helenæ porro obitus hoc anno contigit, ut
recte notat Theophanes citatus. Quod etiam
oſtendit Conſulatus Flavii Valerii Conſtantini,
Conſtantini Magni fratris, anno ſequenti ge-
ſtus. Cùm enim Helena nepotes ſuos Conſtan-
tini M. liberos ſummo amore proſequeretur id
ante omnia providit „ne quis ex Conſtantii li-
beris, Conſtantini fratribus, Imperium eis ſub⸗
riperet. Quare illos velut exules quoad vixit,
ſemper detinuit, nunc Toloſæ in Gallia, ut
ſcribit Auſonius, nunc Corinthi, quemadmo-
dum prodit Julianus in epiſtola ad Corinthios,
cujus fragmentum extat apud Libanium in Ora-
tione pro Ariſtophane Corinthio pag. 217. ubi
Libanius teſtatur, Helenæe conſilio & noverca-
libus odiis Conſtantium Juliani patrem hàâc &
illac traductum fuiſſe. Cùm itaque Conſtantinus
Conſtantini M. frater, ut Zonaras prodit, anno
ſequenti Conſul proceſſerit, non dubium, quin
oſt matris mortem, hunc in frattem honorem
Conſtantinus M. contulerit.
Denique Helena Romæ obiit, ut Euſebius XV.
docet, idque inter filii ac nepotum complexus, Idque in
die X VIII Auguſti. Conſtat enim ex Chrono- srbe Rom.
logia Codicis Theodoſiani, Conſtantinum M.
hujus anni initio conſtitiſſe in Thracia vel in
Macedonia Heracleæ, ubi III Nonas Feb. data
Lex 2. De cuſtodia reorum, inde in Pannoniam
profectum eſſe, ubi Sirmu Idibus Martuis dedit
Legem 1I. De integri reſtitutione. E Pannonia in

Italiam venit, & Aqnileiæ menſe Aprili Legem
emiſit, Si quis cam cujus tutor. Dein Mediola-
num profectus, ubi menſe Julio Lex 3. De falſas
moneta, emiſſa. Hinc Romam eodem menſe
Julio pervenit, ibique Vicennalia magnificè
edidit, teſte Hieronymo & Idacio in Chronicis,
. quæ

XIII.
Ea Baſilica
hoc anno
conſtructa.

1
Cuke
M don
4ℳvent

Baron,
DII.

XV
Malen
le
1e. .

II.
lliea
n.
tdte.

XIV.
eleng obit.

Kcanum.
IM-

S ☛ —⏑ —

XV.

, rte Romd-

5,
gas

in Annales C. Baronũ.

5Æ½ C. IV. quæ in diem XXV Julii Conſtantini M. nata-
An. Ch. 326. ſem incidebant. Data ibidem Lex 3. De infir-
mandis his, quæ ſub Tyrannis, VIII uar jul.
Hinc & recitata in Palatio, Conſtantino ſcilicet
præſente, menſe Auguſto, Lex 3. De bonis va-
tantilus, eodemque menſe Auguſto Romæ He-
lena mortua & ſepulta. Quæ omnia Gothofredo
in eadem Chronologia rect obſervata; qui ad-
dit, falli eos, qui alio quàm currenti anno He-
lenam mortuam volunt, hancque Conſtantini
Magni Romæ moram ultimam eſſe, quæ Sena-
tum Populumque Romanum ei inconciliavit,
propter eradicandæ videlicet in ea ſuperſtitionis
Gentilitiæ ſtudium, hincque ornamentorum ex
urbe Roma poſtea tranſlationem, & populi Ro-
mani in eum convicia, de quibus Libanius Ora-
tione 1z. ad Theodoſium pag. 412. Conſtantinus
Romà, ubi conſtiterat trimeſtri ferme, Julio,
Auguſto, Septembri, in Pannoniam reverſurus
Spoletum venit, ubi ab eo data Lex 2. De Heære-=
ticis, indeque in Pannoniam, ubi data ab eo
Sirmii Lex I. De jure Eſei, pridie Kal. Jan. ulti-
mo ſcilicet hujus anni die. .
xVI. Dies, quo Conſtantinus Romam hoc anno ad-
Conſtantini ventavit, notatus videtur in Kalendario Lambe-
. Rowem ciano, in quo ad XII Kalend. Auguſti legitur,
advenegt A DVENTuIS DIVI. Idem tempus indicat Zo-
Baron. num.ſimus lib. 2. pag. 865˙. & 866. ubi Conſtantini
AXKε .. moram Romæ in diem, quo Tranſvettio Equi-
tum in Capitolium, ſeu Probatio Equitum Ro-
mæ celebrabatur, incidiſſe, nuncupatis verbis
prodit. Qui dies erat IDus Jur1, ut ex Livio,
Valerio, Plutarcho, Plinio, & Auctore de Vi-
ris IIluſtribus conteſtatiſſimum eſt. Immo in
præfato Kalendario temporibus filiorum Con-
ſtantini M. ſcripto ad Idus Julias habetur, Ecurr.
R. PROB. id eſt, Equitum Komanorum Probatio.
Hinc Lex 3. Codicis Theodoſiani de infirmandis
hbis, quæ ſub Vyrannis, dicitur dat. VIII I. Jul.
Romæ, & Lex 4. ejuſdem tituli dicitur dat. Id.
Jul. ipſo nempe die Tranſveltionis, quæ Vicen-
nalium Conſtantini occaſione geſta eſt. Auctor
Chronici Alexandrini ſub Januarii & Juſti Con-
ſulatu anno cccCxXxxXVIII hæc refert, quæ ad
præſentem annum revocanda eſſe contendit Go-
thofredus in Commentario præfatæ Legis k.
De infermandis his, quæ ſub Tyrannis. His Coſſ.-
Conſtantinus landatiſſimns Imperator Komàâ pro-
Fectus, & Nicomediæ Bithyniæ Metropoli moratus,
ſæpeque Byzantium profeltus primum Bycantii
murum inſtaeravit, magnamque partem ad ve-
terem murum adjecit, novum jque cum eo conjun-
xit, urbemque ipfam Conſtantinopolim dixit; po-
ſteaque alia ædificia à Conſtantino ibidem con-
ſtructa ait. Verùm, cùm ſub hujus anni finem
Conſtantinus Sirmii fuerit, ut cum ipſomet Go-
thofredo ſuprà obſervavimus, quomodo hoc
anno vel Byzantii vel Nicomediæ eſſe potuit?
Immo neque anno ſequenti Conſtantinus Nico-
mediæ aut Byzantii fuit, ut eo anno videbimus.
Quare Auctor Chronici Alexandrini hac in re
non redarguendus, eaque narratio cum anno
ccCCXXVIII copulanda, ut rectè præſtiterat
ipſemet Gothofredus in Chronologia Codicis
Theodoſiani.
XVII. Auctor Chronici Alexandrini ſub anni ſe-
aleno⸗ olis quentis Conſulibus ait: Conſtantinus inſtauratas
cor 2. Drepani urbe in Bithynia ad cultum Sancti Lu-
Baron. num. / Martyris illan à matre ſua Helenopolim
vIII. nuncupavit, donata civitati in Martyris hono-
rem, quo uſque patet ante urbem proſpectas, im-

419
munitate vectigalium ad hodiernum nſque diem. §s *. C. IV.
Helenopolim etiam Hieronymus in Chronico An. Ch. 326.
anno ſequenti conditam ſetibit, ideoque & poſt
Helenæ mortem, & in Quinquennalibus Gon-
ſtantii Cæſaris. M
Euſebius Qæſarienſis Epiſcopus Hiſtoriam Ee XVIII=
eleſiaſticam hoc anno publicavit. In capite enim Euſebins
ultimo poſtremi libri, narrato Licinii interitu, Hiſteriam
qui anno præcedenti contigit, ait Cbnſtantinn; Eins Esese
vir omnibus Religionis virtutibut ornatus, & Vi-
dtor Maximus; und um ſilio Eriſpo Caſare Deo
chariſſimo, & patri nndequaque Rimillimo, Orien-
tem ſuum recepit; & Imperium Romannm, ſicut
olim fuerat, in unnm corpus redegit. Quare, cùm
CGriſpus currenti anno à Gonſtantino patre occi-
ſus fuerit, uti ſuo loco oſtendi, Euſebius ante
præſentem annum Hiſtoriam ſuam in Oriente
publici juris non fecit; ſaltem antequam de hu-
jus cæde in Occidente patrata, nuntium in Pa-
læſtinam, ubi is Hiſtoricus agebat, perveniſſet.
Nam tantùm abeſt, ut de Cr⸗ſpo jam mortuo ita
locutus eſſet Euſebius, ut nequidem illius mes
miniſſet; cùm in Oratione in Tricennalibus
Conſtantini habita cap. 3. de aliis tribus Con-
ſtantini liberis mentionem faciat „ de Criſpo
verò à patre peremto taceat; quod etiam ſilen-
tium ſervat in Vita Conſtantini lib. 4. cap. 40.
quando de Conſtantini filiis ſermonem haber.
Ex quibus deducitur primò;, Hankium in li- XIXS=
bro de rerum Byzantinartum Scriptoribus Græcis Varii errore⸗
Parte 1. cap. I. hallucinarum, quando Euſebium D ſai
Hiſtoriam ſuam ante Nicænam Synodum in lu- auaz
cem emiſiſſe tradit. Secundò, hallucinatos etiam 1ats
eos, qui Criſpi mortem anno præcedenti conti-
giſſe ſcripſere. Tertiò, audiendos non eſſe Va-
ſium, qui in Diſſert. quam de Vita && Scriptis
Euſebii compoſuit, putat, Hiſtoriam hanc
aliquot annis poſt Concilium Nicænum eſſe
abſolutam: Blondellum, qui anno circiter
CCCXXX editam autumat in Apologia pro Hie-
ronymi ſententia de Epiſcopis & Presbyteris,
ſectione 1I. cap. 19. & Dallæum, qui eodem anno
eonſcriptam cenſet lib. I. de pſeudo-epigraphis
Apoſtolicis cap. 4. Mors enim COiſpi, quæ poſt
annum cccxXXVI differri nullatenus poteſt, eos
rum errorem manifeſtum reddit. Præterquam
quèòd Paulinus Epiſcopus Tyri, cui decimum
librum dicat Euſebius, anno cc cCxxVIIIoObiit;
ut infrà videbitur. Hiſtoriam autem illam occa-
ſione Vicennaliorum Romanorum Conſtantini
hoc anno publicavit, quod indicat Gennadius
in libro de Scriptoribus Eccleſiaſticis, ubi de
Theodoreto loquens ait, incepiſſe eum à fine
librorum Euſebii, id eſt, à Ficennalibus Con-
Rantini, à Vicennalibus nempe Nicomedien-
ſibus. Sed, cùm in ea Hiſtoria Chronicon ſuum

citer & corrigat, liquet, anno præcedenti

Chronicon, currenti verò Hiſtoriam in lucem
emiſſam.

ANNO PERIODIGRESCO-ROMAN ℳ₰ 5820. Olymp. 476
an. 3.

O 28 A. D5. P. 26. Mart. Indict. 15. ſecundm
. B .„
Jzsu CHRISTI 327. Olympa7s.
SILVESTRI PAP I4. Anno Urbi⸗
1080.

CONSTANTINI IM Pp. 22.

Num. I ad VIII. Coſſ. Flavius Valeriss I.
Conſtantinus, & Maximus: qui Conſtan- Conſules.
tinus, vel filius alterius Conſtantini fratris Con-=
Krantini

4²⁰

5 C. IV. ſtantini Imperatoris, ut credit Onuphrius, vel
An. Ch.327: ipſemet Conſtantini frater, ut Zonaras tradit.
De hoc Conſulatu pluribus egi in ſecunda parte
Diſſertationis Hypaticæ cap. 13. Baronius pro-
ponit hoc anno Gonſtantinum Cæſarem I V &
Maximum; ſed perperam, ut anno cccCXXIX

videbimus.
11. Conſtantii Cæſaris Ouinquennalia hoc anno
Biaznen- peracta, Conſtantini Gonſulatus indicare vi-
nalia Con-

. detur.
antii Caſa⸗ K†.: .
1 Arius hoc anno ab exilio revocatus fuit. Hunc

III. enim à Conſtantino relegatum fuiſſe oſtendimus
Arius exilio anno cc cxXV,num. XX X. Rediit autem an-
ſolutus. tequam Euſebius & Theognius in exilio adhuc
Bc. agentes libellum ſatisfactionis à Socrate lib. 1.
cap. I4. recitatum, quemadmodum & à Sozo-
meno lib. 2. Cap. 16. miſiſſent Epiſcopis, ut ibi-
dem diximus num. XXVII & ſeq. Præterea
Philoſtorgius lib. I. cap. ultimo dicit, Secundum
& Euſebium tribus menſibus poſt Synodum exaltis
relegatos eſſe: & lib. 3ʒ. cap. 7. teſtatur Euſebium,
Marim, & Theognium poſt biennium Conſtan-
tini Imperatoris juſſu ab exilio revocatos. Quare
hi poſt Arium exilio ſoluti. Verum non eſt quod
Baronius ſcribit, Euſebium & Theognium anno
cCCXXX ab exilio rediiſſe, quod ideo Sponda-
nus in Epitome prætermittendum cenſuit. Tres
annos, quibus Arius in exilio fuit, incomple-
tos fuiſſe, manifeſtum facit Synodus Antioche-
na, hoc anno vel ſequenti adverſus Sanctum
Euſtathium Epiſcopum Antiochenum congrega-
ta, in qua is ab Euſebio Nicomedienſi ſociiſ-
que, falſis impoſitis criminibus, depoſitus fuit.
Baronius eam Synodum in annum CccXT con-
jecit; ſed, ut eo anno dicetur, per hæc tempora
celebrata fuit. Hæc exilii ſolutio videtur effectus
Quinquennalium Conſtantii Cæſaris. Quemad-
modum enim Donatiſtæ in Quinquennalibus
Criſpi & Conſtantini junioris Gæſarum exilio
liberati ſunt, ut ſuo loco dixi, ita Arius ejuſque
conſortes in Quinquennalibus Conſtantii Cæ-
ſaris eorum fratris.
IV. Arius porro ab exilio revocatus eſt, eo pror-
Quo padto ſus modo, quo FEuſebius ac Theognius, miſſo
d 3 „. ſcilicet ad Epiſcopos ſatisfactionis libello, cùm
gatus. rogaſſet Epiſcopos, qui in Comitatu erant, aut
qui vicini erant urbi Regiæ, ut pro ipſo apud
Principem intercederent. Quod colligitur ex
verbis, quæ in libello Euſebii & Theognii ex-
tant, ubi de Ario aiunt: Quando & eum ipſum
qui ob iſta accuſabatur, placuit reverentiæ veſtræ
bumaniter tractare, & ab exilio revocare. Cùm
igitur id Ario proſperè ſucceſſit, Euſebius ac
Theognius, quorum conſilio, ut videtur, Arius
libellum ſatisfactionis miſerat Epiſcopis, ipfſi
quoque idem tentarunt, pari ſucceſſu; quæ con-
jectura Valeſii eſt in Notis ad lib. 2. Sozomeni
cap. 16.
V. Philoſtorgius lib. 2. cap. 7. ait, Eaſebium, Ma-
W, rim & Theognium poſt triennium Conſtantini Im-
Arihie ſolasi. Peratoris juſſu ab exilio revocatos, Smbolum haæ-
reticæ Fidei edidiſſe, & quaquaverſum miſiſſe ad
everſionem Synodi Nicænæ: Alexandrum quoque
Epiſcopum Alexandriæ ab iiſclem depoſitum eſſe &
excommunicatum, eò quòd ad Conſubſtantialis Fi-
dem denuò reverſus eſſet. Sed & Euſtathium Antio-
chenſem Epiſcopum perinde ab iiſdaem depoſßitum
eſſe, cùm puellæ cujuſdam ſtuprum ac fœdæ libidi-
nis crimen ei objeciſſent. Inperator verò eum exi-
lio multavit, & in Occidentis partes relegavit.
Ceterm in hoc illegitimo Concilio Epiſcopos nu-

Baron. anno
330. n. ult.

Critica Hiſtorico Chronologica

mero ducentos & quinquaginta ſediſſe ſeribit, & S C. IV.
malorum omnium officinam illis fuiſſe Nicomediam. An. Ch. 327.
Philoſtorgius num. præcedenti dicit, Euſebium &
ſocios poſt biennium exilio ſolutos, hic verò poſt
triennium; ex quo intelligimus, hoc triennium
integrum non fuiſſe. Sed quod de Alexandro ſcri-
bit, ptorſus falſum. Quando enim Euſebius &
ſocii ab exilio reverſi ſunt, mortuus erat Ale-
xander & Athanaſius Eccleſiam Alexandrinam
regebat. Illud tamen verum, Fuſebium, Marim
& Theognium ab exilio reduces Orthodoxos
Epiſcopos perſequi cœpiſſe, & inter alios Atha-
naſium & Euſtathium. Sozomenus lib. 2. cap. 22.
narrat, Euſebium ac Theognium apud Con-
ſtantinum accuſaſſe Athanaſium, quaſi ſeditio-
num in Eccleſia auctor eſſet, multiſque in
Eccleſiam ingredi cupientibus aditum inter-
cluderet: Conſtantinum verò, cui cura erat
concordiæ populorum, ſcripſiſſe Athanaſio, at
nemo aditu Eccleſiæ prohiberetur: Euſebium, ut
eum è medio tolleret, Meletianorum operà ei cri-
men intendiſſe, quòd linearum tunicarum tribu-
tum Ægyptiis impoſuiſſet, & hujuſmodi collatio-
nem ab ipfisaccuſationibus exegiſſet. Baron ius hæc
quaſi diverſis annis geſta eſſent, recitat partim
hoc anno, partim anno CccCXXIX, in quo ma-
nifeſtè labitur & diſſentit ab Athanaſio, quem
tamen in omnibus ſequi ſe profitetur. Etenim.
Athanaſius in Apologia ſecunda, loco à Baronio
citato, ſtatim poſt literas Conſtantini & repul-
ſam Arii, crimina illa à Meletianis delata eſſe
ſcribit ad Imperatorem, ut obſervat Valeſius in
Notis ad lib. I. Socratis cap. 27. ubi tamen ma-
lè ea in annum CccCXXX conferenda cenſet.
Papebrocius die ſecunda Maü in Vita S. vI.
Athanaſii cap. 4. tardius hæc contigiſſe credit, Athanaſi
anno ſcilicet trecenteſimo triceſuno primo, ſed cauſa quo
perperam. Cùm enim Socrates lib. 1. Cap. 27. te- . agita-
ſtetur, Conſtantinum M. de præfata Athana-“
ſii cauſa cognoviſſe primùm Nicomediæ, ac mox Baron.num.
Pſammathiæ Nicomediæ ſuburbano; quod & 1v. & ſeqq-
ipſemet Athanaſius in Apologia ſecunda indi-
cat; & ex Auctore Chronici Alexandrini anno
cCCXXIV num. XXI citato conſtet, Conſtanti-
aum anno CCCXXVIII Ne/comediæ moratum
eſſe, apparet, præfatas calumnias eo anno Atha-
naſio fuiſſe intentatas; & quidem circa illius an-
ni initium: jam tum enim Conſtantinum Nico-
mediæ fuiſſe diſcimus ex Lege unica Codicis
Theodoſiani. De menſis olearus, Kalendis Mar-
tiis Nicomediæ data. Quare videtur ibidem eò
anno Conſtantinus Eccleſiam illam ædificaſſe,
de qua Euſebius in Vita Conſtantini lib. 3. cap.
5o. ut Gothofredus in Chronologia Cod. Theo-
dos. obſervat. Certê, cûùm ex ſubſcriptionibus
Legum Codicis Theodoſiani pateat, anno
CCCXXIXConſtantinum in Dacia, Pannonia &
Thracia; anno verò cαςX Conſtantinopoli
conſtitiſſe; neutro anno Athanaſii cauſa Nico-
mediæ agitari cœpta, quemadmodum nec anno
currenti, quo Conſtantinum Nicomediæ non
fuiſſe, ſubſcriptiones Legum Cod. Theod.
oſtendunt.
A num. VIII ad X VI. In Martyrologio „ „ ciie⸗
Romano ad diem XXVII Octob. Legitur: lior⸗n, M
Apud Indos Sanbti Frumentii Epiſeopi, qui ibi Ethiopiam
primnim captivus, deinde Epiſiopus à Sancto ecum Indis
Athanaſio ordinatus, Evangelium in ea Provpincia Orientali
propagavit, ubi Baronius in Notis habet: Vixit zenſense
iiſdem temporibus alius Frumentius Epiſoopu As- Juos Fru-
xameos in ADgypto, ordinatus à Sancéto Athana- mentios di-
ſio, ſtinguit.

VII.

IX.
4 1e lent,
denanty,

— —

Ind
rio/
Et
ſolo

4

zir.

VI.
hanaſi
4
no agita⸗
Aronmenui⸗
leqe

in Annales C. Baroni.

3† C. IV. ſio, confeſſione clarus; multa etenim paſſus eſt
An. Ch. 327. ab Arianis ob tuendam Catholicam kden ⸗ in
Jnem data epiſtola tyranni extat apud Athana-
hium in Apologia ad Conſtantium ſeu potius
epiſtola ad Tyrannos Auxumitarum. Hanc ſen-
tentiam Baronius, neque hoc anno, quò Fru-
mentii Apoſtoli Indiarum ab Athanaſio ordina-
ti, neque anno cccCLVI num. XVIII, &
XXIV, ubi Frumentii Epiſcopi Auxumita-
rum mentionem facit, retractavit, & præterea
Indiam citeriorem ſeu Æhiopiam, pro India
Orientali perperàm uſurpavit. Hunc Geogra-
phicum errorem Holſtenius in Notis ad Geo-
graphiam Sacram Caroli à Sancto Paulo ad pa-
ginam 267. num. VI egregiè refellit.

VIII. Ait itaque Holſtenius: Athanaſius in e iſtola
India cite- 4 . X. ..
rior £ a Epiſcopos Africanos pro Nicæno Concilio
thiopia adversùs Ariminenſes ſcri pta, Nicænam inquit,

ſolo nomine Spnodum noverunt etiam Indi, & quotquot apud
erunt. alios Barbaros Jant Chriſtiani: ubi eum Indos
hoſce ſupra Æhiopiam, aut ipſam potius
Zthiopiam intelligere, daubitari non poteſt;
Barbaros quoque non alios quàm qui extre-
mam Æthiopiæ oram accolunt: horum enim
regio propriè Barbaria Arriano „aut quiſquis
ejus Peripli Auctor. Tum Holſtenius num. VII:
&c. Fallitur, fallitque in hujus Indiæ nomine
& ſitu explicando Sc. Carolus à Sancto Pau-
lo) ſicuti etiam Baronius ad Martyrologium
Rom. die XXVII Ocob. Nam India illa ,in

quam Frumentius miſſus eſt à Sancto Athana-

ſio eſt «Æhiopia ſub Ægypto, cujus Metropolis
celeberrima fuit Auxumis; & ſic Indiam illam
Æ.thiopiæ finitimam vocat Socrates, quæ toto
Cœlo ab Aſiatica ſive Gangetica diſtat. Paulèò
Pòſt: Socrates totam hanc narrationem à Ruſi-
