tianum) Romani linperii dixerit conditores. Eſtis
enim, quod eſt proximum, reſtitutores: & ſit licèt
hic illi Urbi natalis dies, quòd pertineat ad origi-
nem populi Romani; veſtri Imperii primi dies ſunt
principes ad ſalutem. Quibus ex verbis Baronius
aliique deducebant, eundem Urbi, qui & Ma-
ximiano Herculio ac Diocletiano fuiſſe Nata-
lem, ideoque eos Imperatores ipſs Parilibus
dictos fuiſſe. Verùm, inquit Petavius lib. II. de
Doct. Temp. cap. 30. nulla in iis verbis littera,

delibaſſe; ſed etiam Probum & Florianum eo- 6MKC. III.
dem tempore regnaſſe, ac poſt Taciti mortem, An. Ch. 2,84.
quæ die XIII menſis Aprilis anni CCLXXVI
contigit, Probum à militibus renuntiatum Im-
peratorem, annoque CCLXXXIIcirca ini-
tium menſis Auguſti interemtum fuiſſe. Quo
pacto Numerianus ſecundum Imperii Auguſtei
annum auſpicari potuit, cùm menſe Septembri
hujus anni interierit. Quèd ſi Antiqui duratio- VII.
nem Imperii Probi à Floriani morte deſumſiſ- Dinkn⸗
ſent, ut recentibus Chronologis viſum fuit, Na- initum /
merianus ſecundum Auguſtei Imperii annum un
nullo modo inchoare potuiſſet, ut ex dictis cer- kmndn
tum redditur. Extat apud Mediobarbum Nu-
meriani Nummus inſcriptus: I Mp. C. M. Au R.
NuMERIANUS NO B. C. in poſtica: VIRTus
AuG G. Ex quo apparet, verum eſſe quod ſæpe
diximus, Cæſares nempe hoc ſeculo Imperatores
in Nummis & Inſcriptionibus appellatos fuiſſe,
imò & Auguſtos, ſi conjunctim cum ipfis in
Nummis nuncuparentur. Poſtica enim illa de
Caro Auguſto & Numeriano Cæſare interpre-
tanda videtur. Carinus anno tantùm ſequenti
ſublatus. .
His in priori editione ſcriptis, cùm animad- V.
verterem titulos & ſubſcriptiones legum Codi- n G.
. „— . umertanus
cis Juſtinianei errore ſæpe non vocare, annum „„„. odem
emortualem Cari Imperatoris ad novum examen fere tempore
revocavi, huncque æſtate currentis anni Cteſi- demortui.
phonte, dum adverſus Perſas bellum gereret, ful-
mine ſublatum eſſe comperi. Vopiſcus enim in
Caro Imp. cap. S. de eo ſcribit: Negari non po-
teſt, eo tempore quò periit, tantum fuiſſe ſubito Baronann
tonitruum, ut multi terrore ipſo exanimati eſſe di- IIn
cantur. Cum igitur æagrotaret, atque in tentorio
jaceret; ingenti eorta tempeſtate, immani coruſca-
tione, immaniori, ut diximus, tonitrn, exanima-
tus eſt; quod confirmat Vopiſcus ex epiſtola tunc
ſuper morte Cari data, & à ſe recitata. Hæc verò
tonitrua mortem illam æſtate aut autumno, non
verò hyeme contigiſſe argumento ſunt. Il bellum
æſtate, non verò hyeme geri ſolitum. III Nu-
meriano Imperatore proditione occiſo Julianus

VIII.
Sa Dioe!
tianea.

quæ id oſtendat; imèò diverſi ibidem dies illi & Diocletianus eodem fere tempore Purpuram
conſtituuntur, & ecum primo die Romæ conditæ ſumsère, ut aſſerit Victor in Epitome; qui Nu-
per antithelim primi Imperatorum illorum dies meriani morte recitata, ait: Hinc Sabinus Za-

comparantur; qui tam ab Urbis Natali, quàm à lianus invadens imperium à Carino in campis Ve-
,.Nd . . . . . . — . . —
ſe mutuè differre, vel in Panegyrico ſignifican- ronenſibus occiditur. Et dein refert, Diocletia-

IV.

tur.

Diem itaque natalem Diocletiani unus nos

Dies natalis docuit Auctor Chronici Alexandrini, quod Ba-

Diocletia i
& duratio
émperii Nu

ronius, ejus Faſtis exceptis, non legerat. Ibi ſub

rianus ab Apro Præſide Perinthi Ihraciæ, quam

hujus anni Conſuli us habetur: Landem Name-

num Imperatorem nuncupatum eſſe. Victor vero
de Cæſaribus teſtatur, ſolam Cari mortem in
cauſa fuiſſe cur Julianus imperium arripuerit.
Narrata enim Diocletiani inauguratione, inquit:
Interim Carinus eorum quæ avciderant, certiere

ſpe facilins erumpentis metus ſedatum iri: Miri- .

meriani Muli
nunc Heracleam vocant, necatus eſt. Tum ſub- cum propere Italiæz circuitu petit. Ioi Iulianum, li Ma
. . Aer ſab
dit: Dioeletianus Imperator V Kalendas Octob. pulſus ejus acie, obtruncat. Nam is cum Venetos Fan n

Chalcedone renuntiatus, V Kalendas Oltobres Ni-
bomediam purpuratus intravit, & Kalendis Ja-
nuariis Conſul prodiit. Dies itaque natalis Dio-
cletiani decimus ſeptimus menſis Septembris
fuit, ideoque aliquot ante dies Numerianus
Auguſtus occiſus fuerat. In Gaza Regia aſſerva-
tür Nummus æreus parvi moduli, in quo legi-
tur : A. K. M. A. NOTMEPIANO C. CE B.
id eſt, Imp. C. M. Aurelius Numerianus Aug.
Viſitur caput Numeriani coronatum. In poſtica,
L. B. id eſt, anno ſecundo. Roma ſedens Victo-
riam tenet. Similem refert Goltzius, aliumque
præterea in poſtica inſcriptum, L. A. id eſt, anno
primo. Ex quibus certèò liquet, non tantùm Nu-
merianum ſecundum Imperii Auguſtei annum

Correctura ageret, Cari morte cognita imperium Iny.
avens eripere, adventanti hoſti obviam proceſſit.
Victor in Epitome genus ejus mortis notavit: Ja-
lianus acto per coſtas pugione in ignem ſe ab-
Jecit.
Poſtquam Victor de Cæſaribus ſuperiora com- VI.
memoravit, loquitur de Cari liberis, ejus pa- Quod magis
tria, de ejus imperii duratione, & de Apro ipſo broatur.
initio imperii Diocletiani ab hoc occiſo, quod
Numerianum interfeciſſet. Modicum itaque ſpa-
tium inter Cari & Numeriani mortem, & inter
hanc & Diocletiani ad imperium evectionem
intercurrit. Quod & Victor de Cæſaribus rurſus
innuit: At Numerianus, amiſſo patre (cum quo
in Perſide pugnabat) ſimul confeltum aftimans

bellum

V.
Carus G
Numerianu
Impp. eodem
fere tontore
lemortui.

— C

1⸗

m

S£ C. I11.

in Annales C. Baronii.

bellim, cùm evercitum reductaret; Apri praæfetli

An. Ch. 284. pratorio ſoveri mnſidiis ertinguitur. Certum itaque

vII.
Diocletiani
initinm akgb

hoc anno re-

Zetendum,

VIII.
Era Diocle-
ktianea.

eſſe debet, Carum non multo ante Numeriani
Klii interitum, & Auguſteam Diocletiani nun-
cupationem, periiſſe, & inſeriptiones ac ſub-
ſcriptiones legum Cod. Juſtin. ex quibus con-
trarium eruitur, manifeſtè mendoſas eſſe.
A num. II I ad V Diocletianum hoc anno Im-
peratorem renuntiatum, non verò ſequenti, ut
Scaliger in lib. de Emendat. Temp. & Cointius
in Annal. Eccleſiaſt. Franc. autumarunt, extra
omnem controverſiam eſſe debet. Diem Imperii
ejus natalem unus Auctor Chronici Alexandri-
ni nobis conſervavit, quem planè aureo teſti-
monio Card. Noriſius in Diſſert. de duobus
Nummis Diocletiani & Licinii cap. I. confir-
mavit. In libro enim 3. Codicis Juſtinianei re-
fertur Lex Ute nemo invitus. in cujus titulo legi-
tur: Imp. Diocletianus Auguſtus Camerio; dicſtur
verò, Dat. Idibus Obctebris, Carino II & Nume-
riano Coſ. Quare die decima quinta menſis
Octobris præſentis anni jam Diocletianus impe-
rabat; ideoque verum eſt quod dicitur in Chro-
nico Alexandrino, eum die decima ſeptima Se-

ptembris Imperatorem appellatum fuiſſe; toro-

que cælo erraſſe Scaligerum & Cointium, qui
ejus initium in annum ſequentem diſtulere.
Diocletianum hoc anno imperare cœpiſſe
evincit etiam Era Diocletianea, quæ & Era Mar-
tyrum dicta, à Chriſtianis Egypti etiamnum
uſurpata, quæ proficiſcitur à die viceſima nona

Baron. num. Auguſti currentis Chriſti anni, à qua etiam die

111.

1X.

Multi Mar-

rzyres ſub
Numeriano
Imp.

X.
Maximia-
nus Hercu-
lius Caſar
dictus.

Era Actiaca, in cujus locum ſubrogata eſt, auſpi=
cabatur. Cùm enim Ægyptii, ut notat Calviſius
in Opere Chronologico hoc anno, & in 3. par-
te Iſagoges cap. 16. qui hac anni forma uteban-
tur jam à morte Antonii & Cleopatræ, Calippi
Periodum Lunarem novemdecim annorum in
uſum revocare vellent, & Cyclum Paſchalem
condere, ab hoc anno ejus initium ſumere vo-
luerunt, quòd Novilunium in ipſum diemxxIX
Auguſti incideret, qui propterea annus primi
Cycli Lunaris appellatus eſt, ut & hodie fit. La-
tini enim »cùm Cyclum ſuum bPaſchalem à
Paſchate incipiant, ſequentem annum pro Cy-
clo Lunari primo habent, ubi Novilunium in
Paſcha proximè poſt diem X XI Martiüi incidit.
Diſtat enim XXI Martii à die XXIXAuguſti
præcedente diebus CCVI, qui efficiunt ſeptem
menſes Lunares, & paulèò plus. Sed hac de re plu-
ra Calviſius laudatus.
A num. VadXVII. Oſtendimus anno ſu-
periori reſcriptum de remiſſione tributi Theſſa-
lonicenſi Eccleſiæ conceſſa, non à Caro Imp. ſed
à Theodoſio Juniore emiſſum fuiſſe; de ſancti Se-
baſtiani Martyrio agit Baronius anno ccrxxxVI,
ſed nec ejus, nec aliorum Martyrum hic ab eo
memoratorum Acta ſincera ab omnibus reputan-
tur. Multos tamen Numeriano imperante præter
eos quorum Baronius meminit,; martyrium paſſos
eſſe certum eſſe debet.
Carinus, qui in Galliis, Italia, Hiſpaniis,
aliiſque regionibus Occidentalibus imperabat,
ubi Diocletianum in Oriente, & Julianum in
Italia Imperatores dictos accepit, nihil præter-
miſit, ut æmulos ab Imperio detruderet; hinc-
que civile bellum exortum. Quare Diocletia-
nus, ut Carinum faciliùs opprimeret, M. Aure-
lIium Valerium Maximianum Herculium Cæſa-
rem nuncupavit, ac poſt biennium Auguſtum.
Baronius hujus nuncupationis nullam mentio-

Tom. I.

30 5

nem fecit; imèò Card. Noriſius in Diſſert. de s C. I11.
Numiſmate Impp. Diocletiani & Maximiani An. Ch. 284.

cap. 2. ait, ſe vix in communem ſententiam tra-
hi polſe, quæ docet eundem Maximianum ante-=-
quam Auguſtus crearetur, Cæſaream dignitatem
obtinuiſſe. Quam ſententiam in ſecunda parte
Diſſert. Hy paticæ cap.7.num. VII & VIII con-

futavi, oſtendique non tantüum Mazimianum

Herculium priùs Cæſarem, quàm Auguſtum di⸗=
tum eſſe, ſed eos etiam omnes, qui à Marcòô
Aurelio ad Valentinianum ſeniorem, ab aliis
Auguſtis dignitate Auguſtea exornati ſunt. Am-
mianus enim lib. 27. tradit, Valentem & Gra-
tianum poſt Marcum Aurelium & Lucium Ve-
rum, primos fuiſſe, qui Auguſti dicti ſint, eo-
dem tempore, quo & Cæſares appellati : L
hoc tamen negotio, inquit Ammianus, Valentinia-
nus moreni inſtitutum antiquitus ſupergreſſus, non
Ceſares, ſed Anguſtos, germanum nuncupavit &&
filium, (Valentem nempe & Gratianum) bene-
volè ſatit. Nec enim quiſqquam antehac adſcivit
ſibi pari potéſtate Cotlegam prater Principem Mar-
cum, qui Verum adoptivum fratrem abſque dimi-
nutione aliqua majeſtatis Inperatorem ſocium fe-
cit. Cùm itaque Ammianus tam Marci, quàm
Valentiniani factum tanquam novum & antea
inauditum proponat, non ſolùm Maximianum
Herculium, ſed & Licinium ſeniorem ex Cæſare
Auguſtos factos fuiſſe indubitatum eſſe debet;
licèt id etiam de Licinio Card. Noriſius lauda-
tus negaverit.
Card. Noriſius citatus pag. 15. air Onuphrium

XI.

laudare Nummum Maximiani Cæſaris nomine Probatur

inſcriptum, ſed nuſquam talem inſcriptionem in
Maximiani Herculii Nummis ab aliis Antiqua-
riis, qui gazas omnes veterum Numiſmatum
diligentiſſimèe perluſtrarunt, inventam fuiſſe. At

etiav e*
Nummis-

Onuphrius lib. 2. Faſt. pag. 259. ubi duplicem

epigraphen Numimorum Valerii Maximiani ſeu
Herculii refert, ita loquitur: Maximiani adhuc
Gaæſaris hos Nummos vidli, M. VAI. MAXxI-
MIANU S. NOB. C AE S. Izezm „ AuREL. VA-=
LE R. MAXIMIANUS. NO B. CAES. Vides
Onuphrium dicere ſe utrumque Nummum pro-
priis oculis vidiſſe, non verò utramque epigra-
phen ab aliquo alio accepiſſ?; quo caſu ejus
teſtimonium non ita firmum eſſet, cùm non de-
ſint Antiquarii aliique qui Scriptoribus Num-
mos à ſe corruptos muneris loco tradant. Quare
licet Onuphrius Nummos quos explicare non
poterat, dum emendare crederet, aliquando
corruperit, ut hoc ipſo anno jam vidimus, non
lego tamen eum accuſatum, Nummos aut in-
ſcriptiones commentum eſſe, certumque ac in-
dubitatum plures Nummos qui adhuc ſeculo
præterito extabant; periiſſe, quod & de MSS.
aſſerendum. Nec etiam audiendi qui volunt
Ammianum, cujus verba mox retulimus, erraſ-
ſe; licet enim Hiſtorici Romanas res narrantes
quandoque errarint & hallucinati fuerint, hoc
tamen dici non poteſt de Ammiano qui ibidem
natrat quæ ſuo ſeculo & eo quod illud præ-
ceſſit mulroties contigére, quæque ideo nemi-=
nem tunc latere poterant.
Maximianum Heræulium die viceſima men-

XII.

ſis Novembris, ſeu X I1 Kal. Decemb. Cæſarem Matale Im-

appellatum fuiſſe oſtendi in prima parte Diſſert.

erii Cſει²
ei Max.

Hypaticæ cap. 2. num. VIII ex Lactantio lib. Herculii.

de Mortibus Perſecutorum cap. 17. ubi poſt-
quam narravit, Diocletianum anno CC CIII
perſecutionem adverſus Chriſtianos decreviſſe,
Cc 3 tradit:

306
SE C. III. tradit: Hoc igitur ſeelere perpetrato, D'ocletia-
An. Ch. 284. nus, chm jam felicitas ab eo rece! ſet, perrexit
ſtatim Romam, ut illic Vicennalium diem cele-
braret, qui erat futurus ad duodecimum Ka-
Jendas Decembres. Vicennalia & id genus feſta
die natali Imperii celebrari ſolita. Quèd ii con-
tingerer, ea vel anticipari, vel diſferri, quod non
rarò factum, dies ſimilis denomina ionis cum
die narali, quo ſuſceptum fuerat Imperium, eli-
gebtur, vel feſtum die natali Collegæ Imperii
allumebatur. Sic Conſtantius Auguſtus, qui
ſexto Ius Novembris Cæſar dictu; uerat anno
CCCXXIII, cùͥfä ä anno CCCLIII fimili
die Tricennalia edere non poſſet, ſextum diem
Idus alterius menſi: hujuſmodi ſolenniis deſti-
navit, ut docet Ammianus lib. 14. Arelate bie-
mem agens Conſtantius, poſt theatrales Ludos at-
que Circenſes ambitioſo editos apparatn die ſexto
WMus Oktobres, qui Imperii ejus annum triceſi-
mum terminabat, &c. Qui locus Viris doctis
crucem fixerat, quòd certum ſit, Conſtantium
ſexto Idus Novembris Cæſarem renuntiatum
fHuiſſe. Unde & Ammianum erraſſe, aſſerere non
daubitabant: ſed poſitàâ regulà, quam in præfata
Diſſertatione ſtatuimus, Decennalia nempe &
id genus feſta exhibita fuiſſe, vel die natali Im-
perii, vel die natali Collegarum, vel ſaltem
die ejuſdem denominationis cum eo, in quem
Natale Imperii inciderat; conſtat „ Am-
miani locum minimeè depravatum eſſe, & Dio-
cletianum, qui XV Kalend. Octob. Imperator
dictus fuit, ideo anno C CCIII ad duodeci-
mum Kalendas Decembres Vicennalia diſtuliſſe,
quia hoc anno eodem die Maximianum Hercu-
lium Imperio Ceſareo exornquat; alioquin non
XII Kal. Decemb. ſed XV Kal. Octobris ea ſo-
lennia exhibuiſſet. Certus itaque nunc dies na-
talis Imperii Cæſarei Maximiani Herculii, de
quo plura anno CCXCV 11 I. dbed annus
hujus nuncupationis non minus certus, ut Her-
culii Conſulatuum diſpoſitio, Tricennalia, ac
hujuſmodi feſta oſtendunt.

XIII. Idacius in Faſtis ſub Carini II & Naumeria-
Fames. ni Conſulatu hoc anno geſto ſcribit: His Conſſ.
magna famet fuit, Cujus alium Auctorem memi-
niſſe non obſervavi. .
XIV. Lactantius in lib. de Mortibus Perſecutorum

Mores Dio- cap. 7. quibus moribus Diocletianus imbutus
Wr 3, - fuerit, nos edocet; cujus verba recitabo ad An-
i nalium illuſtrationem, quia egregium illud
Opus Baronii tempore non extabat: Diocle-
tianus, inquit Lactantius, qui ſoelerum inven-

tor & malorum machinator fuit, cum diſperderet

omniæ, nec à Deo quidem manus potuit abſtinere.
Flic Orbem terræ ſimul & avaritiä & timiditate
ſubvertit. Tres enim participes regni ſui fecit, in
quatuor partes Orbe diviſo, & multiplicatis
exercitibus, cùm ſinguli eorum longè majerem nu-
merum militum habere contenderent, quàm prio-
res Principes habuerant, chm ſoli Rempublicam
gererent. Adeo major eſſe cœæperat numerus acci-
pientium, quam dantium, ut enormitate indictio-
num conſumtis viribus colonorum deſererentur
agri, & eulturæ verterentur in ſilvam. Et ut om-
nia terrore complerentur, Proviaciæ quoque in
fruſta conciſa, multi Præſides & plura oficia ſin-
gulis regionilus ac pené jam civitatibus incubare,
item Rationales multi & Magiſtri & Vicarii Præ-
feltorum, quibus omnibus civiles actus admodum
rari, ſed condemnationes tantům & proſeriptio-
nes frequentes, eabtiones rerum innumerabi-

Critica HiſtoricoChronologica

540

lium, non dicam crebræ, ſed perpetug, &s& in exa- 8 C. II 1I.
tionibus injuriæ non ferenda. Hac quoque tole- An. Ch. 284.
rari poſſant, quæ ad exhibendos milites ſpectant.
(id eſt, ad præſtanda militibus ſtipendia) Idem
inſatiabili avaritia theſauros nunquam minui vo-
lebat, ſed ſemper extraordinarias opes ac largi-
tiones congerebat, ut ea quæ recondebat, integra
atque inviolata ſervaret. Idem, cum variis ini-
quitatibus immenſam faceret caritatem, legem
pretiis rerum venalium ſtatueré conatus eſt. Tunc
ob exigua & vilia maltus ſanguis effuſus, neg ve-
nale quicquam metu apparebat, & caritas muliò
deterins exarſit, donec lex neceſſitate ipsaà poſt mul-
torum exitium ſolveretur. Hauc accedebat infinita
quædam cupiditas adificandi, non minor Provincia-
rum exactio in exhibendis operariis & artificibus
S& plauſtris omnibus, quæcumque ſint fabricandis
operibus neceſſaria. Hc baſilicæ, hic circus, hie
moneta, hic armorum fabrica, hic uxori domus,
hic filiæ. Repentè magna pars civitatis exceditur.
Migrabant omnes cum coniugibus & liberis, quaſi
urhe ab hoſtibus capta. Et cum perfetta hac fue-
rant cum interitu Provinciarum, Non relctè facta
ſunt; aiebat, alio modo fiant. KRurſus dirai ac mu-
tari neceſſe erat, iterum fortaſſe caſura. Ita ſem-
per dementabat, Nicomediam ſtudens urbi Koma
coæquare. Zam illud prateres, quaàm multi pe=
rierint, poſſeſſionum aut opum gratid. Hoc enim
uſitatum & ferè licitum conſuetudine malorum.
Sed in hoc illud fuit pracipuum, quod abicumque
cultiorem agrum viderat, aut ornatius ad ⸗ficium,
jam paratà domino calumnid & pœna capitali,
quaſi non poſſet rapere aliena ſine ſanguine. Hæc
Lactantius.
Diocletianum tamen prioribus Imperii an-
nis, Chriſtianis faviſſe teſtatur Euſebius lib. 8.
cap. I. ubi quantam gloriam ante perſecutio- eri Cör
nem anno CCCIII excitatam Religio Chri- , ni .
ſtiana conſecuta eſſet indicans, ait: Argu- vie.
mento eſſe poſſit Imperatorum benignitas erga no-
ſtrorx, quibus regendas etiam Provincias commit-
tebant, omni ſacriſicandi metu eos liberantes ob
ſingularem, quà in Religionem noſtram affecti
erant, benevolentiam. Quid opus eſt dicere de
iis, qui in Imperatorum palatiis verſabantur?
quid de Imperatorilbus ipfis? &c. quæ huc refe-

II.
Ayikobuln
ip⸗ anni
mitio Con,/

fit.

X V.
Diocletianus
initio Im-

renda.

ANNO PERIODI GRECO-ROMANZ 5778. Anno Urbis
O14 D. ) I. P. 4. April. Indict. 3.
IhSu CRRISTI 285.
CAII PAP E 3.
DIOCLETIANI IMP. 2.
D num. I. Coſſ. C. Valerius Diocletia- I.
A nus Aug. II, & Ariſtobulus. Diocletiani Conſules

Conſulatus juxta primam regulam; ex quo & li-

quet, eum anno præcedenti jam imperaſſe. Fue- In

rat antea Conſul ſuffectus ut nota numeralis, quæ ngfi i.
in variis Faſtis legitur, certum reddit; ſed non n 4
poſtrema anni ſuperioris parte, ut exiſtimavit ee
Card. Noriſius in Diſſert. prima de Numiſmate fan. Me⸗

Impp. Diocletiani & Maximiani cap. 2. vulga-
rem enim illam opinionem prima Conſula-
tuum Cæſareorum regula prorſus evertit. Quòd
ſi anno ſuperiori Conſulatum ſuffectum iniĩſſet
Diocletianus, præſentem annum privat' ape-
ruiſſent; cùm initio Imperii unicus Conſula-
tus,

— —— — —. —

3a.

. ALy.
Diocleniahus
jnitio Im⸗
zeri Cri.
e ſiants ſs⸗
* Vit.
*

3 Anno Vebih
.
O 166
4 l.

Nα
li⸗
ue“
gos
no
al
na
la⸗

ſer
pe⸗
he⸗
;

11.
Ariſtobulus

iͤpſo anni

initio Conſul

Fait.

1II.

Prafebti Pra-

torio ad
Conſulatum

in Annales C. Baronii. 307
SCIII. tus, non verò duplex ſuſceptus fuerit. Is ita-
An. Ch. 285 que Conſulatus ſuffectus Baſſo Collega paulèò

ante Imperium à Diocletiano geſtus, ut diſci-
mus ex Chronico Alexandrino, ubi tamen tan-
quam Qonſulatus ordinarius obtruditur. Hinc
anne CCLXXXIXÄZBaſIus, qui Collega
Quinctiano Faſtis nomen dedit, dicitur Con-
ſul II. Noriſius ibidem docde Valeſium in No-
tis ad lib. 23. Ammiani confutat, qui contendit
Carinum III & Ariſtobalum Conſulatum hoc
anno iniiſſe, & Diocletianum, Carino anno
præcedenti debellato, ejuſdem nomen è Faſtis
tunc expunxiſſe, ſeque ſuffe tum Conſulem de-
ſignaſſe. Nam Diocletianum annum aperuiſſe
demonſtrat Lex 2. Si quis aliquem. quæ emiſſa
eſt à Diocletiano, & dicitur propoſita Kal. Ja-
nuarits Diocletiano II Aug. & Ariſtobulo Coſſ.
Qudòd autem Carini nomen è Faſtis à Diocle-
tiano eraſum non fuerit, patet ex L. U nemo

. . .,. „ . . .
invitus, quæ licèt à Diocletiano emiſla anno

præcedenti, Carini tamen Conſulatu ſubſi-
gnatur. .
Sirmondus, ne Carinum tertiò Conſulem
in Faſtis, quos Idacii nomine inſcriptos om-
nium primus publicavit, contra ceteras Con-
ſulares tabulas obtruderet, Idacii textum cor-
rupit, & loco horum verborum, quæ in Manuſ-
cripto Pariſiis in Bibliotheca Collegii Ludo-
vici Magni aſſervato ipſimet legimus: Diocle-
tiano II & Ariſtobulo. His Coſſ. occiſus eſt Cari-
nus Margo, qui ipſo anno cum Ariſtobulo Conſul
proceſſerat; Sirmondus poſuit: Diocletiano II
E& Ariſtaobulo. His Conſſ. occiſus eſt Carinus Mar-
go, & levatus eſt Diocletianus Imperator, qui ipſo
anno cum Ariſtobulo Conſul proceſſerat; ut non
Carinus, ſed Diocletianus Kalendis Januariis
currentis anni Conſulatum ordinarium adhuc
Pprivatus inierit, & non multè poſt purpuram in-
duerit: quod tam à veritate, quàm à mente
Idacii, ſeu optimi Faſtorum illorum Scriptoris
alienum. Ariſtobulus itaque, ut obſervat. Card.

Noriſius citatus, in caſtris Carini Præfectum

Prætorio agebat, cùm Diocletianus contra Ca-
rinum movit, teſte Victore de Cæſaribus, qui de
Dliocletiano Victore ſcribit : Ceteris venia da-
ta, retentique hoſtinum ferès omnes, ac maximè vir

infignis Ariſtobulus Præfedtus Pratorio per off-

cia ſun. Quare Diocletianus Kal. Januariis

non ſuſcepit Conſulatum cum Ariſtobulo, cùm

is in Carini caſtris id temporis militaret, ac
præcipuus partium Dux haberetur, nec niſi oc-
ciſo demum ſuo Principe, ad Diocletianum ſe
contulerit. Verùm, quia Ariſtobulus à Carino
in trabeæ ſocietatem adſcitus fuiſſet, Diocle-
tianus, quò probatæ virturis Ducem in partes
traheret, eundem unà ſecum Conſulem deſi-
Fnarie, quod eximiæ Ariſtobuli virtuti tri⸗
buendum, inquit Card. Noriſius, ut vel ab
ipſo hoſte tam honorifico teſtimonio commen-
datæ.
Card. Noriſius in literis ad me ſcriptis hæc
Victoris laudati verba, ber officia ſua, dicit notatu
digna eſſe: anno enim præcedenti, quo Diocle-

evehi pote- tianus in Carinum movit, Ariſtobulus Præfe-

rant.

Qus Prætorio Carini erat, ab eoque Conſul or-

dinarius in hunc annum deſignatus; quæ duo
officia illi à Diocletiano confirmata. Nam, ut
anno ccxXVIII num. I. demonſtravi, ex de-
creto Alexandri Severi Præfecti Prætorio Sena-
tores renuntiati ſunt; ideoque & Conſulatu exor-
nari poterant. Hujus rei aliud exemplum pro-

fert Card. Noriſius. Aſelepiodotus anno ducea-
teſimo nonageſimo ſecundo, Hannibaliano Col-
lega, Conſul ord inarius fuit, quem tamen Preæ-
fectum Prætorio fuiſſe conſtat ex Victore in li-
bro de Cæſaribus, qui in Vita Diocletiani de
Allecto Magnæ Britanniæ Tyranno loquens
ait: Quo (nempe Imperio) uſum brevi, Con-
RKtantius, Aſolepiodoto, qui Prætorianis præfeckus
praerat, cum parte &l’ſſis ac legionum pramiſſo,
delevit, anno cilicet ccx VI, ut ibidem oſten-
dam. En Præfectum Prætorio, qui ante aliquot
annos Conſulatum ordinarium geſſerat. Vale-
ſius in Notis Euſebianis lib. 9. cap. II. hæret,
an Picentius ter Conſul à Galerio Maxinuno
Aug. creatus, Præfectus etiam Prætorii fuerit,
quèd Euſebius de iis, qui eidem Galerio de-
victo adhæſere, ſermonem habens ſcribat : Ex
quorum numero fuit Picentiur, in ſummo honore
ac veneratione ab eodem habitus, & ſodalium
omnium longeé Cariſſimus: quem ille iterum ac ter-
1iè Conſulem & Præfeltum ac Procuratorem ſum-
mæ rei creaverat. Quæ ultima verba ſic in Græ-
co habentur: Mvwaroοα 2 reNααττταιο α rοαοαν
αR õ aezäIαρααος.. Nem,
inquit Valeſius, ταο το non dicitur niſi de Præ-
fectis Prætorio aut Urbi. Adde quòd, cùn
Euſebius affirmet, Picentium ſummis honori-
bus & geminato Conſulatu ornatum fuiſſe
à Maximino, ineptum eſſet dicere, eum Pro-
curatorem ſummæ rei ab illo factum fuiſſe,
quæ exilis admodum dignitas fuit. Sed contra
hanc ſententiam facit primò, quod riv ααnäπ
MAια vocabulo ſemper Euſepius Rationalem
ſeu Procuratorem ſummæ rei deſignat. Nec
verò dignitas illa Procuratoris ſummæ rei
„inter viles ac poſtremas numeranda eſt. Nam
„ & Macrianus, 1is qui ſub Gallieno Imperium
„ arripuit, eum honorem geſſit; & Euſebius

„ ipſe in lib. 8. cap. 7. aon vulgarem Magiſtra-
ntum appellat, ubi de Philomoro martyre lo-=

„ quitur. Ita rectè Valeſius qui tamen immeri-
t0 dubitavit, an vox τασW% ρ de aliis dicatur,
quâm de Præfectis Prætorio aut Urbi; cùm Di-
vus Athanaſius, qui eodem, quo Euſfebius, ſe-
culo vixit, tam in Epiſtola ad Golitarios, quàm
in Oratione ad Orthodoxos, Præfectos £gyp-=
ti alio nomine non deſignet, ſicuti & Julianus
Imp. Epiſt. 23. & epiſt. 50. Meliùs itaque locum
illum Chriſtophorſonus vertit: Generalis om-
nium rationum in ejus imperio refererdarum Pra-
Fectus ab eo conſtitutus. Sed exempla Præfectorum
Prætorio ad Conſulatum evectorum poſt Ale-
xandrum Severum Imp. non delſunt.
Ad num. II. Idacius in Faſtis jam laudatus
ſcribit: His Conſſ: occiſius eſt Carinur Margo, de
quo oppido in Tabulis Peutingerianis legitur:
Aureo monte A. Margum 1IV. Eiminacio eſt⸗
que ad ripam Iſtri in Myſia ſuperiori. Carinur,
inquit Victor de COæſaribus, ubi Mæſiam conti-
git » illico Murgum jnxta Diocletian congreſſut,
dum vitctos avidè premeret, ſuorum ibtu interiit.
Antiqui Mœſiam & Myſiam, Margum & Mur-
gum indiſcriminatim dixêre. Diocletianus vi-
toriàâ modeſtè uſus, neminem famâ, dignita-
te ac bonis ſpoliavit, ſolumque Aprum, cujus
dolo Numerianus perierat, proximè aſßtantem
ictu tranſegit, inquit Victor de Cæſaribus. Re-
portata hæc victoria poſt initium menſis Augu-
ſti; Carinus enim tertium Imperii Auguſtei
annum circa illius menſis exordium ingrefſus
eſt. Goltzius tria Numiſmata Græca hujus Im-

4

§SFC. 11 I.
An. Ch. 28ß⸗

IV.
Carinus
Imp. occidi-
tauer.

Peratoris,

8K C. III.

V.
Maæarximia:
s Hercu-
Zius Caſar
Bagaudas in
Galliis do-
Paszk.

I.
Paſsio Clau
dii & alio-
gum Marty-
gsauimn:

vVII.
Obitus Ma-
ximi Epiſe.
Alex.

308 Critica Hiſtorico-Ohronologica

peratoris exhibet, in quibus Carinus Auguſtus

An, Ch. 285. dicitur, & in priori legitur, L. A. id eſt, anno

primo; in altero, L. B. id eſt, anno ſecundo; in
tertio, L. T. id eſt, anno tertio, qui tertius an-
nus habetur etiam in Numiſmate Regio, æreo
ac minoris magnitudinis. In Actis S. Sebaſtiani
Martyris à Baronio anno ſequenti in Annalibus
recitatis, ipſo eorum initio legitur: Oceciſo Ca-
rino ad Murgum, Conſulibus Maximo &Aqgui-
lino, tam immanis exorta eſt perſéècutio, ut, & .
Quibus verbis innixus Baronius Carini interi-
tum in annum ſequentem diſtulit. Verùm, ex
Faſtis Idacii, qui ejus tempore nondum è tene-
bris prodierant, liquet, Auctorem illorum A-
GQorum ſignificare voluiſſe, occiſo ſub hujus an-
ni finem Carino, ſub anni ſequentis Conſuli-
bus, Maximo nempe & Aquilino, ſævitum fuiſ-
ſe in Chriſtianos.
Victor de Cæſaribus; poſtquam Carini mor-
tem narravit, de Diocletiano ſcribit: Vbi com-
perit Carini diſeeſſu ℳlianum Amandumque
per Galliam excita mann agreſtium ac latronum,
quas Bagaudas incolæ vocant, populatis latè agris
pleraſque arbium tentare, Maximianum ſtatim

fedune amicitia, quamquam ſemiagreftem, mili-

ziæ tamen atque ingenio bonum, Imperatorem ju-
bet. Eutropius eandem rem is verbis narrar: La
vyerum Romanarum potitus, Cum tumultum ruſti-
cani in Gallia concitaſſent, & faltioni ſuæ Bagau-
darum nomen imponerent, Duces antem habherent
Amandum & NKlianum, ad Hubigendos o Ma-
ximianum Herculium Cæſarem miſit» dht levibus
praliis agreſtes domnit, & partem Galliæ reforma-
ir. Oroſius lib. 7. cap. 16. hæc Eutropii verba
mutuavit, corrupitque: Maximianum, inquit,
cognomento Herculiuns Caſarem fecit, mißtque in
Guallias, & c. Veruùm, tam Eutropius, quàm Vi⸗
ctor laudati ſupponunt, Herculium jam Cæſa-
cem fuiſſe, ab anno nempe primo Diocletiani;
quod & diſpoſitio Conſulatuum Maximiani ma-
nifeſtat: anno enim CcLXXXVIII Januario
Collega ſecundum Conſulatum geſſit, qui ad
nullam aliam Conſulatuum Cæſareorum regu-

lam, quâm ad ſecundam pertinet. Tlianus

& Amandus Auguſti in Nummis à Mediobarbo
recitatis appellantur. Thebæorum militum mar-
tyrium, quod Barenius cum anno c cxcyII
copulavit, ad præſentem retrahendum, ut eo
anno videbitur. Denique licèt Victor de Cæ-
ſaribus, nonniſi Carini morte narratâ, Hercu-
lium Cæſarem dictum referat, hunc tamen an-
te Carini interitum, & poſt ejus & Galliis diſ-
ceſſum, ſeu dunmi in Italia adverſus Julianum Ty-
rannum pugnaret, Cæſarem nuncupatum fuiſſe
manifeſte indicat, ut ſuo loco diximus.
A num. III ad X V. Refert Baronius Acta
SS. Martyrum Claudii, Aſterii, & aliorum qui
Lyſia provinciam Liciæ regente in civitate £-
gea paſſi ſunt hoc anno die XXIII menſis Au-
guſti. Ea etiam correctiora exhibet Ruinartus
in Actis ſinceris Martyrum & in eorum fine
hæc verba à Baronio prætermiſſa leguntur: Ha-
bita eſt paſſio hac in civitate Aegea, ſub LVyſia
Praßde, Ralendas Septembris, Anguſto (vi-
delicet Diocletiano) & Ariſtobulo Coſſ. ideo-
que hoc anno.
Ad num. X V. Maximus Alexandrinus Epiſ-
copus è vivis exceſſit, anno ducenteſimo octo-
geſimo ſecundo, eodem ſcilicet anno „quo Pro-
bus Imperator interfectus eſt, utr diſcimus ex
Eulebio in Chronico, ubi ſub eodem numero

blicarum neceſſitate exigente, Auguſtus dictus,

& interitum Probi & Theonæ Mazimi ſucceſ- S Æ C. III.
ſoris initium recitat. Quare Euſebius à Baronio An. Ch. 285.
perperam laudatus. Secundo, in Hiſtoria Pa- 286.
triarcharum Coptitarum Maximus mortuus di-
citur XIV. Barmudæ die Dominica; qui dies
cum nona Aprilis concurrit, & anno ccrxxXXII
in Dominicam incidit, ut methodus Cyclica
docet. Denique, cùm S. Petrus Alexandrinus
Epiſcopus anno cCc Pontificatum inierit „ &
Theona annis novemdecim miniſterio perfun-
ctus fuerit, ut prodit Euſebius lib. 7. cap. ulti-

mo, Theonæ Epiſcopatús initium, Maximique

obitus alio anno, quam ccIXXXII non conti-
git: præſertim cùm Euſebius in Chronico ſcri-
bat, Maximum poſt Dionyſium anno ccLXIV
demortuum, Eccleſiam Alexandrinam annis
octodecim rexiſſe. Auctor Hiſtoriæ Coptita-
rum annos viginti inchoatos Maximo tribuit;
ſed vel numeri corrupti, vel ipſemet hac in re
errat.
In Chronico Alexandrino ſub hujus anni VIII.
Conſulibus legitur: Ab bhis Conſulilus Diocle- Initium Cj-
tianei anni in Paſohali digeruntur. Qua de re AMorum:
legenda ſunt quæ anno præcedenti diximus.

—

ANNOPERIODI GR Co-ROMAN 4 5779. Anno Uebis

O 15. C. O 2. P. 28. Mart. Indict. 4. o. P.266
. y .2 8
Irsu CHRISTI 286. an. 2.

CAII PAPA A4.

DIOCLETIANI IMP. 3. M A XIMIANI
HERCͦmILIIIMP. I.

D num. I & ſeq. Coſſ. M. Qunius Maxi- I.
mus II & Vettius Aquillinus ex inſcriptio- Conſules:
ne Onuphriana; ſed legendum, Aquilinus ut
habent libellus de Præfectis Irbi;, Faſti Cæ-
ſarei & Anonymus à Bucherio editus in quibus
omnibus Maximus cum nota numerali etiam
effertur, & videtur eſſe Junius maximus qui hoc
& ſequenti anno præfectus Urbi fuit, ut legi-
tur in libello de præfectis Urbi.
Garini interitus anno præcedenti contigit, II.
ut ibidem demonſtravimus; Maximianus autem Maæximia-

Herculius, qui eatenus Cæſar fuerat, rerum pu- u“s Hereu-
lius Auag. Al=

. 52 Sus.
& Tribunitia Poteſtate exornatus, ut ex anti-

quis Lapidibus conſtat. Facta ea nuncupatio die
Kal. April. ut in Faſtis Idacii legitur, idque
Nicomediæ, extra civitatem ad millia ferè tria,
ut nos docet Lactantius lib. de Mortibus Per-
ſecutorum cap. 19. ubi de abdicatione Diocle-
tiani & ejuſdem Hercul ii loquens ait: Erat lo-
cus altus extra civitatem ad millia ferè tria, in
cujus ſammo Maximianus ipſe purpuram ſinnſe-
rat, & ibi columna fuerat eretta cum Jovis ſi-
gno, &c. Prope Nicomediam itaque ea nuncu-
patio facta, ut, antequam liber de Mortibus
Perſecutorum lucem vidiſſet, collegerat Clariſ-
ſimus Noriſius ex L. 6. De fide inſtrum. dat. Ni-
comediæ III Kal. Februarias Maximo II &
Aquilino, hoc nempe anno, quo Maximianum
Kal. Aprilis Nicomediæ in Hibernis morans
Diocletianus, ac bellum adverſus Perſas ibidem
adornans, Auguſtum renuntiavit. Ita Card. No-
riſius in Diſſert. 1. de Numiſmate Impp. Dio-
cletiani & Maximiani cap. 4. Corrigen dus ita-
que error Collectorum Codicis Juſti. nianei, qui
in titulis Legum emiſſarum Dioclet iano I I &
Ariſtobulo

4
4
.
1

8
Au⸗

I
Maun
us dl
u C
eſet ai
ranno
Galli⸗

Iy.
Pauſ e
Vichi a;
Cermani

KI.
n. Cheg

.lInitium .
c(lerum.

, Anno Uhbis
10,9.
Ohymp⸗2660.
21. 2.

1
o⸗ Conſulet:
ut
b⸗
us
n
0c

1⸗
1

,; U.
n Marimi
2s Hife
. r N
y .
⸗
lie
e
rie,
el⸗
ele⸗
l⸗
1
i-
ſ⸗
nel⸗
bus

cans
den

⸗
ta⸗
qui
bole

in Annales C. Baronii.

SE C. III. Ariſtobulo Coſſ. ac Maximo II & Aquilino,
An. Ch. 286. ante Kal. Aprilis ſcripſêre: Impp. Diocletianus &
Maximianus A A. cum id temporis unus Dio-
cletianus imperaret. Porro in titulos Legum Cod.
Juſtin. & in horum ſubſcriptiones toties error
irrepſit, ut fateri cogamur valde plerumque ur-
gentia non eſſe, quæ inde deducuntur argu-
menta.
III. Card. Noriſius ibidem ait, Maximianum no-

Maximia- vum Auguſtum cum parte legionum, atque au-

nus cum ad- xiliaribus copiis in Gallias contra lianum &

. Eoler Amandum, qui ibidem Imperium occuparant,
eſſet duos ty- 1 1I arant,
vannos in Profectum, utrumque Tyrannum uno ferè im

Gallis vicit. petu oppreſſiſſe, hancque Maximiani victoriam
paucis perſtringere Auctorem incertum Pane-
gyrici Maximiano & Conſtantino dicti cap. 8.
Hic et, (inquit is Orator de Maximiano) qui
in ipſo ortu MNuaminis ſut Gallias priorum tempo-
