rat, primumque Perſicum fuiſſe dicat, non vi-
detur dubitandi locus, quin Nummus præceden-
ti numero recitatus ad aliquam victorilam in
Oriente reportatam referendus ſit; præſertim
cum etiam Dio nullius belli præterquam Perfſi-
ci mentionem faciat, & Herodianus loco nuper
citato tradat, Alexandrum uſque ab bellum Perſi-
cum in pace vixiſſe. Herodianus lib. 6. cap. 2. &
z. narrat quæ ante Alexandri in Orientem pro-
fectionem ibi geſta ſunt, aitque, Imperatorem
Legatos cum hliteris miſiſſe, qui ſpem Perſarum
Regis conatuſque inhiberent, & in Italia Pro-
vinciiſque reliquis delectus haberent, qui tan-
tæ Barbarorum multitudini pares forent. Huc
etiam referenda quæ de bello Perſico Dio lib.
80. habet.
Ad num. VII. Profectio Origenis in Græ-
ciam, ob ſextam Scripturæ editionem hoc tem-
pore inventam, minimeè contigit, ut exiſtimavit

*

8 †£ C. II I“
àn. Ch. 22,8.
229.
xandro ſuſße
ceptum.

VIII
Origenes ad-
Verſus Hare-
ticos Pu⸗

Baronius. Scribunt enim Hieronymus lib. de gnat.
Script. Eccleſiaſt. cap. 6zy. & Rufinus in expoſi-
tione cap. 23. libri ſexti Euſebii, Achaiæ Eccle-
ſias plurimis tunc hæreſibus fuiſſe vexatas, qui-
bus expugnandis idoneum præ ceteris viſum
Origenem, eam illi cauſam in Græciam profi-
ciſcendi fuiſſe, ut eruditiſſimo Huetio lib. 1. Ori-
genlanorum cap. 2. num. X obſervatum.

ANNO PERIODI GRCGO-ROMAN &g 5722. Anno Urbis
O 14. D. ) 2. P. 29. Mart. Indict. 7. S

Olymp. 252 ¾
JEsu CHRISTI 229. ſecund. Baronium. 231. N. 1

URBANI PAP& S8.
ALEXANDRI IMP. 8.

D num. I. ad LXV Coſſ. Alexander Aug. 1.
III, & Caſſius Dio II. Conſules.
Sumtus ab Alexandro Conſulatus juxta ſecun- II.
dam Conſulatuum Qæſareorum regulam; Cæſa- UWperii Ce-
rei enim Imperii Decennalia dedit, ut demon- Vrei Ale-
ſtrat Nummus, qui extat apud Erizzum pag. 478. rand⸗ De⸗
in cujus antica parte legitur: I Mp. SEv. AtI-
XANDERAuIG. in poſtica cernitur Imperator
ſedens, qui à tergo coronatur à Victoria: à la-
tere miles armatus, tenens in manu ſcutum, &
ſtans in columna, in qua legitur: VorT. x. id
eſt, Votis Decennalilus; circùm verò : P. M. TR.
P. vIII. CoS. P. P. S. C. Alexandrum die
ſexta menſis Martii Tribunitiam Poteſtatem
octavam ſuſcepiſſe certum. Verùm cuùm Decen-
nalia Imperii Cæſarei ante Conſtantium Chlo-
rum Nummis inſculpta non fuerint, quod ſal-
tem in meam venerit cognitionem, arbitror,
ultimam lineolam Tribunitiæ Poteſtatis præfati
Nummi, ſllui æreus eſt, progreſſu temporis de-
tritam fuiſſe; quemadmodum in notis numera-
libus, quæ poſt vocem Coſ. exprimebantur,
contigit. Ad hæc, Mediobarbus in Numiſma-
tis Impp. varia Alexandri recitat, in quibus le-
gitur: T R. P. vVIIII Cos. III. P. P. S. C.
& VoT. x memotantux, Vota ſc. Decennalia

§ 3 Sus

§SFEE C. III. ejus Imperii Auguſtei anno ſequenti ſoluta; ne-
An. Ch. 229. que tamen vel unicum habet, in quo TR. P.
VIII. & VOT. x. enuntientur. Quare cùm hæc
Decennalia unico Nummo, eoque ex parte era-
ſo innixa ſint, ad ejus Imperium Auguſteum
pertinere mihi Perſuadeo „cùmque ea ad annum
ſequentem ſpectare certiſſimum ſit, Decennalia
Imperii ejus Cæſarei, quæ illa antecedere de-
buere, currenti anno acta, & ob ea Conſula-
tus tertius ab Alexandro ſuſceptus. Dum Diſſer-
tationem Hypaticam componerem, ad ea De-
cennalia animum non advertens, perperam ſcri-
pſi, capeſſitum illum ab Alexandro Conſula-
tum ob bellum ac triumphum Perſicum; cùnm
mihi conſtaret, per hæc tempora Romanos in-
ter & Perſas bellum arſiſſe; indeque à cenſori-
bus quibuſdam capta anſa, in Conſulatuum Cæ-
ſareorum regulas à me ſtabilitas invehendi, qui-
bus an ſufficiens fundamentum præbuerim, alio-
rum judicio relinquo. .
III. Fusè hic agit Baronius de Terraplis, Hexaplis,
De variis & Octaplis, Origenianorum Operum omnium
Seriptura nobiliſſimis. Collegerat is jam antea Interpreta-
Haera ver- tiones Scripturæ à L X X Interpretibus, Aqui-
Bomns. la, Theodotione, & Symmacho concinnatas;
ac præterea Quintam & Sextam Editionem na-
ctus erat, ex quibus ſex Interpretationibus, &
Hebraico exemplari, Tetrapla ſua (ideſt qua-
drupla), He xapla (ideſt ſextupla), & Octapla
(opus ita ab octo columnis denominatum) Ori-
genes compoſuit. Hexraplum & Octaplum inte-
riére, & ſupereſt tantum ſpecimen Hexapli,
quod exhibetur in Bibliis Waltonienſibus Tom.
VI Henricus Valeſius in Epiſtola ad Jacobum
Uſſerium Armachanum Epiſcopum, e ſecta Pro-
teſtantium, ſubjuncta Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ Eu-
ſebii à ſe Notis illuſtratæ, paucis verbis quæ
pertinent ad verſionem LXX interpretum, in
fine ſuæ Epiſtolæ hoc modo explicat, & præci-
puas difficultates doctè reſolvit. L
1I. Cenſet itaque primum H. Valeſius unicam
verſio EXX ſemper fuiſſe LX X Seniorum verſionem, eam
Interpretum ſc. quæ regnante Ptolomæo Philadelpho facta
² Iudais & eſt Alexandriæ: hac deinde ſemper uſos eſſe
Chrikianis Judæos Alexandrinos, & reliquos Helleniſtas:
Ranto, mr à Judæis deinde Chriſtianos eam accepiſſe. Ne-
bata. que enim Apoſtoli & primores illi Chriſtiani
alia veteris Inſtrumenti interpretatione Græca
ſunt uſi, quam eâ, quæ vulgo in Synagogis
Judæorum Helleniſtarum legebatur. Poſtea verò
Judæi in odium Chriſtianorum, quorum ſectam
ac religionem quotidie augeri non ſine invidia
cernebant, Aquilæ Judæi interpretatione ſunt
uſi; cujus ſecundam Editionem (duas enim ver-
ſiones edidit) vocare ſolebant r0ρnνο ⁸1Aeε⅓—
Gενο. Certè Judæos Helleniſtas, non LXX In-
terpretum, ſed vel Aquilæ, vel Symmachi ver-
ſione uſos fuiſſe ſatis indicat Novella Juſtiniani
146. qua permiſſum eſt Judæis ſacras Scripturas
Græcè interpretatas legere, modo juxta LXX
Interpretum editionem eas lectitent. Permitti-
tur etiam Aquilæ interpretatione uti, ſi velint.
Reliquæ omnes interpretationes prohibentur,
quibus uti antea conſueverant. Et Judæi quidem
ita fecerunt; at Chriſtiani LXX Interpretum
editionem conſtanter retinuerunt, quippe quæ
Apoſtolorum ſuffragio conſecrata fuerat, & naſ-
centis Eccleſiæ roboraverat fidem, ut loquitur
Hieronymus. Nec quiſquam ei verſioni, vel ad-
dere vel detrahere auſus eſt unquam præter Hæ-
reticos, qui eam verſionem pro arbitrio ſuo

21¹⁰ Critica Hiſtorico-Ohronologica

variè, interpolarunt, ut de Apollophane, Her- SK c. III.
mophilo, ac Theodoto, qui Artemonis hæreſim An. Ch. 229.

ſectabantur, ſcribit Caius apud Euſebium in fi-
ne libri quinti. Verùm hujuſmodi hæreticorum
exemplaria, nonniſi apud ejuſdem ſectæ homi-

nes auctoritatem obtinuerunt.

At vulgata Editio LXX Interpretum, uſque
ad Origenem in Eccleſia permanſit. Hic primus

V.
Ab Origene

—— . . . . . „
mendis quæ in eam irrepſerant, partim Ex Scrip- brimum

torum imperitia, partim ex varietate exempla-

mendis piur-

. . . . 4 ½6.
rium, eam purgavit, & cum tribus aliis Inter- 2“1α.

pretationibus collatam aſteriſcis, obeliſque di-
ſtinxit, atque ita diſtinctam in Tetraplis atque
Hexaplis collocavit. Ab hoc tempore duplex
fuit LXX Interpretum editio. Altera Komyn, ſeu
vulgaris, id eſt corrupta & inemendata. Altera
incorrupta & immaculata, quæ proprièe LXX
Seniorum editio vocabatur; ea ſcilicet, quæ
juxta emendationem Origenis legebatur in He-
xaplis.
Sic intelligendus eſt locus Hieronymi in lib.
16. Comment. ad Eſaiæ cap. 58. Sed ne in ſeptua-
ginta quidem emendatis & veris exemplaribus.
Vera exemplaria LXX Interpretum vocat codi-
ces Hexaplorum. Certè idem Hieronymus in
Epiſtola ad Sunniam & Fretelam citat editionem
LXXʒInterpretum iuxta Hexaplorum veritatem.
Et in eadem Epiſtola ſub initium ait incorrup-
tam & immaculatam LXX Interpretum edi-
tionem in Hexaplis reſervatam fuiſſe. Idem ni-
hilominus Hieronymus editionem illam LX NX
Interpretum, quæ ab Origene elaborata in He-
xaplis habebatur, puram ac germanam fuiſſe
negat, tum in Epiſtola ad Auguſtinum, tum in
Præfatione in libros Paralipomenon. Quæ pri-
ma fronte pugnare inter ſe videntur. Quid enim
magis contrarium, quàm ſunt hæc duo incor-
rupta, immaculata & vera LXX Seniorum Edi-
tio habetur in Hexaplis. Non eſt pura nec ger-
mana LXX Seniorum editio ea, quæ in Hexa-
plis legitur: Utrumque tamen veriſſimum eſt,
modè intelligatur, ſicut intelligi debet. Nam
editio Hexaplorum Origenis, abſque contro-
verſia erat omnium emendatiſſima; & eruditi
homines in ſuis Commentariis eam editionem
ſequebantur. Neque ex alio, quâm ex hoc fon-
te veritas L. X«X Interpretum hauriebatur. Ea-
dem tamen editio pura non erat, propterea quod
multa ex Theodotione aliiſque interpretibus ha-
bebat immixta, quæ Origenes aſteriſcis præno-
taverat.
Quam ob cauſam Hieronymus in Epiſtola ad
Auguſtinum, & in Præfatione in libros Parali-
pomenon ait, libros LXX Interprerum ab Ori-
gene eſſe corruptos. In quo certè iniquior vide-
tur Hieronymus acverſus Origenem; qui quod
bono ac pio conſilio fecerat Origenes tam acer-
bè reprehendit. Quid enim utilius excogitari po-
tuit, quàm illæ obelorum & aſteriſcorum notæ,
ut indicaretur lectoribus quid à LX X Inter-
pretibus additum, quid ab iiſdem omiſſum fuiſ-
ſet. Quod ſi Origenes ea quæ à LX X Interpre-
tibus omiſſa fuerant, ex Theodotione aliiſque ſup-
plens, nullam appoſuiſſet notam, qua hujuſmo-
di ſupplementa à puro ac germano LNXX Inter-
pretum textu diſcernerentur, meritò certèê, &
ab Hieronymo & ab aliis reprehendi potuiſſer.
Nunc verò cùm aſteriſcos addiderit ſingulis lo-
cis, ad deſignanda ea, quæ à LXX Seniori-
bus prætermiſſa ipſe ex Theodotione, aliiſque
ſuppleverat, non ſolùm vacuus ab omni culpa,

. ſed

VI.
Origenis ta⸗
men editio
pura nor
erat.

VII.
Origenes
immeritò
D. Hieronyo
mo vebpre-

henſus.

An. G

Ouod
rb

IX.
t Oi
nem dus
rißimun⸗
editiones
Fuire vr
ſunis L
unmyre.
Mn.

EC.III.
1 Aug.

V.
imum,
encis ur.
e.

VI.
Oyigenit 14
mon ecliti.
zura noß
erat.

d VII.
li⸗ Orieu⸗
⸗ immerl!
e. . Hunnpe
mo feyfe⸗
hanſi.
⸗

ſed

in Annales C. Baroni. 211

8 ſed immortali laude dignus videtur.
§ £ C. I II. .:
An. Ch.229. In eo enim Opere, LXX Interpretum libri
VIII uri & prout ab ipſis editi fuerant lectoribus
Quod magis exhibebantur; & lacunæx, quæ in eorum edi-
brobatur. tione extabant, ex Theodotionis aliorumque
Interpretum Editionibus cernebantur expletæ.
Si quis itaque puram LXX Interpretum edi-
tionem legere cupiebat, nullo negotio id lice-
bat in Hexaplis. Prætermiſſis enim iis, quæ ſub
aſteriſcis erant poſita, pura ac germana LXX
L Interpretum tranſlatio, prout ab ipfſis fuerat con-
dita, remanebat. Idque fatetur etiam Hierony-
mus in ſupradicta Epiſtola ad Auguſtinum.
1X. Poſt Origenem Kown illa ſeu vulgaris editio
Poſt Orige- in dies magis magiſque corrupta eſt. Duæ tamen
nem dua po- potiſſimum ejus Editiones fuêre; Altera Ale-

ie men xandrina, quæ Heſychium habebat auctorem;
e altera Lucianea, quæ Luciano Martyri adſcri-
Jusre ver-

ſioni: LXX bebatur. Nam Euſebii Cæſarienſis editio, quæ
Interpre- in Palæſtinæ & Orientis Eccleſiis legebatur, ni-
zum. hil pertinuit ad Kosvnv illam ſeu vulgatam edi-
tionem; quippe cùm nihil aliud eſſet quâm ipſa
Origenis editio, ut jam Valeſius in eadem Epi-
ſtola manifeſtum fecerat. Porrò cum illa obe-
lorum & aſteriſcorum diſtinctio, quam in LXX
Interpretum editione primus excogitaverat Ori-
genes; Chriſtianis omnibus mirificè arriſiſſet,
eam quoque in ſuas Editiones tranſtulerunt He-
ſychius & Lucianus. Nec Græci modo, verum
etiam Latini & Syri atque £Æ gyptii, qui vulga-
tam editionem ſequebantur, hac aſteriſcorum
& obelorum diſtinctione ab Origene reperta
poſtea ſunt uſi. Andreas quidem Maſius in Præ-
fatione in editionem fuam Joſuæ aliter exiſtima-
vit. Cùm enim ex Hieronymo didiciſſet, illam
ſub obelis & aſteriſcis Editionem in omnibus
omniumEccleſiarum Bibliothecis repoſitam fuiſ-
ſe, ita ut vix unus codex inveniretur ipſius æta-
te, qui ſigna illa non haberet; autumavit ipſam
editionem Origenis, prout in Hexaplis habe-

batur, ab omnibus Eccleſiis receptam fuiſſe tam

Græcorum quàm Latinorum, Syrorum quoque
& Ægyptiorum. Sed illud nullo modo verum
eſt; alioqui quomodo diceret Hieronymus in
Præfatione in libros Paralipomenon, ſua ætate
totius Orbis Eccleſias tripertita inter ſe varieta-
te pugnaſſe, cùm Alexandrini in LXX ſuis He-
ſychii Editionem probarent; Byzantini & Aſiani
exemplaria Luciani Martyris legerent. Palæſtini
verò Origenis Editione uterentur: Ita inter plu-
ra alia Henricus Valeſius, cujus fere verba ex-
ſcripſi, quibus illuſtrantur quæ de verſione Scrip-
turæ Sacræ Baronius hic habet, & varia quæ Uſ-
ſerius de antiquis Scripturæ Sacræ verſionibus in
medium attulit, refelli poſſunt.
X. Hujus anni initio Alexander in Campania
Alexander agebat, ut ex Dione lib. 80. elicitur: Pratoriani,
Imp. verſa- inquit, poſt Ulpianum me quoque criminati ſunt.
u* Cam- Ar Alexander horum rationem habuit nullam,
ave. ſed contrà me magis honeſtavit, ſocumque und
deſignavit ſecundum Conſulem (anno nempe præ-
cedenti.) Qaamobrem cùm moleſtè ferrent Præ-
toriani, timui ne me, ut viderent cum inſignibus
Imperi, (Conſulatûs nempe, ideoque præſenti
anno) interficerent. Itaque juſſit Alexander, ut
alicubi extra Urbem commorarer in Italia tempore
hujus Conſulatus mei (ideoque currenti anno.)
Quod cuùm feciſeem, Komam veni (ſc. poſt Con-
ſulatum per duos priores menſes hujus anni ge-
ſtum:) deinde profettus ſum ad ipſum in Campa-
mniam, verſatuſeque cum eo per aliquot dies, viſuſ-

que à militibus cum magna ſecuritate domum redii. S † C. III.
Ita doctè Dionem explicat Card. Noriſius, tam An. Ch.229.
in Diflert. de Numiſmate Diocletiani & Maxi-
miani cap. 6. qum in Epiſt. Conſulari pag. 142.
Cùm ergo Conſules ſuffecti Kalendis Martiis di-
gnitatem de more inirent, eo menſe Alexander
in Campania erat, eumque ibi Dio inviſit.
Non multèò poſt cum exercitu in Orientem XI.
Alexander profectus eſt, quòd Artaxerxes Perſa- 12 Orientem
rum Rex, Romanorum Provincias incurſaret. raße ſeiurttr
Antiquarii varia Alexandri recitant Numiſma-
ta, in quorum antica habetur: IM P. SEV.
ALENXNANDER AuG. in poſtica, PROFECTIO
AuG. S. C. Sed cùm in nullis nec Conſulatus,
nec annus Tribunitiæ Poteſtatis notetur, nul-
lum inde ſubſidium accipere poſſumus. Præ-
terea Imperatoris titulus, qui victorias denota-
bat, quique multiplicari ſolebat, poſt Caracallæ
Imperium in Nummis ampliùs non legitur,
ideoque & Chronologia Cæſarea magis quâm
antea obſcura, quæ hic tamen nobis elucidanda.
Ubi Antiochiam venit Alexander, in ea civi-
tate, quæ belli uſus peſtularet, diligenter compara-
bat, inquit Herodianus lib. 6. cap. 4. ubi geſta
hoc anno Romanos inter & Perſas deſcribit,
aitque capite ſequenti: Exercitus contendere per
Armeniam juſſus, Vix agreque ſuperatis ejus re-
gionibus aſperrimis, praruptiſſimiſque montibus
¶uamquam aſtas tolerabilis iter faciebat) im-
petu in Mediam facto, vicos concremavit, præ-
damque abegit. Addit Herodianus, Perſarum
Regem omnem Romanorum exercitum profli-
gaſſe „dum Alexander graviſſimè ægrotaret, qui
cum Antiochiam copias redauxiſſet', convaluit,
copiaſque inſtauravit. Perſarum Rex milites ſuos
dimiſit, quorum pars præliis crebris in Media
Parthiaque geſtis ceciderant; alii attriti & ſau-
ciati ſuperfuerant, ut fuse Herodianus narrat,
qui ſubjungit, Romanos non ſegniter devictos,
ſed ipſos quoque interdum hoſtibus exitioſos
fuiſſe. Bellum itaque æſtate geſtum.
In ſecunda parte Diſſert. Hypat. cap. 9. dixi, XII.
parum fauſta hujus belli initia in cauſa eſſe po- Dio de geſtis
tuiſſe, our Dio de diſceſſu Alexandri, & adverſis rrrch⸗
. . . . . . *
ejus caſibus ex indaſtria ſiluerit, ſi tamen ea ſoi- ias⸗ e⸗
verit. At inquit Card. Noriſius in Epiſt. Conſu·
lari pag. 145. illud primum optimi Hiſtorici fidei
notam importare; cùm præſertim Dio tot illatas
Romanis clades memoraverit; alterum „ virum
diligentiſſimum inſcitiæ incuſare, qui belli in
Armenia geſti ſucceſſus ignoraverit, & quidem
in Bithynia degens, non in remotiori Græcia
aut Italia, aut aliqua ultra Alpes Provincia. Ve-
rùm audiendus ipſemet Dio lib. So. ubi de Ale-
xandro agere incipit: Ceterum, inquit, ea quæ
ſuprà dicfa ſunt (nempe de Severo, Caracalla,
Macrino & Elagabalo) ego quidem accuratò dili-
genterque conſeripſi, ut potui: quæ verò reſtant,
mihi non licet perſequi pari diligentia, quòd Rowmæ
non ſum diu commoratus, quödque in morbum in-
cidi, cum ex Aßia in Bithyniam veniſſem : ex qua
profelctus ſum ad Præfeturam Aypti. Poſt abi
reverti in Ialiam, penè retta in Dalmatiam,
atque inde in Pannoniam ſuperiorem miſſus ſum,
&c. quibus ex rebus factum eſt, ut ea quæ ſequun-
cur, non potuerim pariter cum iis quæ præceſſe-
runt, intelligere. Dicam tamen in ſumma ea, qua
ſque ad ſecundum Conſulatum menm geſta ſunt,
eo nempe excluſo, licèt præſenti anno, quo
Conſulatus ille geſtus, bellum acriùs arſerit.

Ipſemet itaque Dlo fatetur, ſe de iis, quæ Ale-

4 xandro

212² Critica Hiſtorico-Chronologica

quadrigæ triumphales, quibus inſidet Impera- S A C. III.
tor, dextrâ ramum, ſiniſtrà globum tenens, cui An. Ch.229.

5 &£ C. III. xandro imperante uſque ad præſentem annum
An. Ch. 229. geſta ſunt, parum edoctum fuiſſe. Contrâ, He-
rodianus lib. I. cap. I. ait: Quæ poſt Marci obitum
per univerſam atatem viſa mihi anditaque ſunt,
nonnulla item in experiundo cognita, utpote in
publicis offcis principalibuſque verſato, ea nune
conſeribenda ſuſcepi. Quare Herodiano in rebus
Alexandri ſtandum, perperamque ab aliquibus
traditum, eum odiſſe Alexandrum, cùm ex op-
timi Hiſtorici officio damna Romanis à Perſis
illata diſſimulare non debuerit, & aliunde Ale-
xandrum laudibus ſæpius exornarit. Certè ſi
Alexander proſperè hoc bellum confeciſſet „Dio
qui ſecundo Conſulatu, honore ſc. maximo, ab
illo decoratus fuerat, grati animi teſtandi &
Arlexandri geſta deſcribendi præclaram adeo oc-
caſionem non prætermiſiſſet. .
XIII. Iter Epiſtolas Reineſianas, in XLIX legi-
Bellum Per- tur: Extat ipſius Aleandri epiſtola apud Lampri-
ſicum Ale- dium, ubi de hac vicloria magnificè gloriatur. At
wandro pa- Orientalium Libri, quorum narrationes vulgavit
num fau-⸗ Dyillelmus Schigkardus in Tarich, aliud loquun-
Kum. tar, Alexandrum Severum tot ſtragibus affectum
eſſe, ut Perſis cederet terram Elam & Hamat,
& Sinear, cum parte lIon, item terram Irael
uſque ad Arabiam. Sic apud Livium & alios X=-
terorum ferè ſepulta eſt omnis memoria, quòd ad
Romani nominis gloriam nihil admodum facerent,
&c. Ita Chriſtophorus Rupertus in Epiſtola ad
Reineſium ſcripta pag. 438. Non mirum itaque
ſi Herodianus hanc expeditionem Alexandro
parum proſperam fuiſſe ſcripſerit, & Dio, qui
tantum huic Imperatori debebat, eam in literas
mittere noluerit.
XIV. Hoc porro anno Alexandrum hanc adverſus
Hc anno Perſas expeditionem ſuſcepiſſe, inſinuant Nu-
geſtum. miſmata, quæ apud Mediobarbum pag. 323.
extant. In uno legitur: IMP. SEV. ALEXAND.
Au. in poſtica: P. M. T R. P. vIII. Cos.
III. P. P. S. C. viſiturque Solis gradientis ty-
pus, quæ figura Alexandri in Orientem profi-
ciſcentis. Sumſit is Tribunitiam Pot. vIII, die
ſexta Martii currentis anni, ac non multèò poſt
in Orientem ſe contulit. In altera poſtica Tri-
bunitiãâ Pot. VIII, & Conſulatu III ſignata,
cernuntur quadrigæ cum Imperatore, dextrâ
ramum lauri, ſiniſtrà ſignum militare tenente:
in alia eodem Conſulatu eademque Tribunitia
Poteſtate inſignita, repræſentantur quadrigæ,
in quibus Imperator à Victoria coronatur, mi-
litibus hinc inde aſſiſtentibus; adeo verum eſt,
Alexandrum hoc anno in armis fuiſſe. Primum
autem bellum ab eo ſuſceptum, Perſicum fuit,
ut jam oſtendimus.
XV. Secundòè Lampridius in Alexandro cap. 56. de
In Germa- triumpho Alexandri anno ſequenti ducto lo-
ves Pugha- quens, hæc verba ex Actis Senatús recitat: Ale-
i pec xvander Anguſte, Dii te ſervent. Perſice maxime,
Dii te ſervent. Per te victariam de Germanis ſpe-
ramus. Per te victoriam zxmndique præſumimns.
Bellum per Legatos in Uyrico, & quidem feli-
citer, eodem ferè tempore, quo in Oriente pu-
gnabatur, geſtum, ut ex Lampridio Cap. 25.
liquet: Abtæ ſunt res feliciter & in Mauritania
Tingitana per Furium Celſum, & in Ilyrico per
Varium Macrinun affnem ejus. Illyrici autem
veteris pars, Vindeliciæ ſc. & Noricum, inter
Germaniæ Provincias numerabatur. Porro Me-
diobarbus profert Nummum Alexandri, in cu-
jus poſtica habetur: P. M. TR. P. VIII. Cos.
III. P. P. DE GERMANIS. Cernuntur in ea

Victoria lauream imponit, & in medio laureæ:
VIC. Auc. id eſt, Victoria Auguſti. Quæ de
Germanis ſeu IIlyricianis victoria, vel hoc an-
no, vel ſaltem ſequenti ante diem ſextum Mar-
tii, quo Tribunitiam Pot. 1X iniit Alexander, 4

Romanis reportata, & quadrigæ illæ triumpha-

les Imperatori decretæ. Imò Card. Noriſius in
Diſſert. de Nummo Diocletiani & Maximiani
cap. 6. Nummum Alexandri majoris magnitu-
dinis producit, in quo extant quadrigæ trium-
phales cum his verbis: P. M. LR. P. VIII.
CoS. III. P. P. S. C. quas quadrigas Alexan-
dri victorias per Legatos obtentas, & de quibus
Lampridius nuper citatus ſignificare, Card. No-
riſius recté animadvertit. Ex utroque igitur
Nummo manifeſtiſſimum fit, bellum Perſicum
ante præſentem annum inchoatum; cùm expe-
ditio Perſica, Lampridio, Herodiano & Dione
teſtibus, prima Alexandri fuerit. Quare- cùm
hoc anno, quo Tribunitiam Pot. v III Alexan-
der ſuſcepit, bellum in Germania geſtum, an-
noque ſequenti continuatum ſit, apparet, Ale-
xandrum hoc anno in Orientem profectum eſſe.
Neque enim in triumpho anno ſequenti geſto
acclamatum fuiſſer: Per te victoriam de Germa-
nis ſperamus, niſi ante triumphum jam bellum
Germanicum motum fuillet. In Germania verò
hoc vel ſequentis anni initio dimicatum eſſe,
Nummus mox productus certiſſimum facit. Ter-
tia rfatio ab Alexandri triumpho deducta, ut
anno ſequenti explicabimus.

Quartò, Euſebius in Hiſtoria lib. 6. cap. 21. XVI.
ubi narravit, Philetum Epiſcopatum Antioche- Origene⸗
num ſortitum eſſe, ait, Mammæam Imperatoris Pezochiam

2

matrem Antiochiæ degentem, miſſo militari ſa-
tellitio Origenem accerſiſſe, qui apud eam ali-
quandin commoratus, ad conſuetas maturs ſodes
regreſſus eſt. Philetus currenti anr-o ante menſem
Septembrem & vita migravit, ut anno ſuperiori
dixi. Quare cůùm Mammæa Alexandrum filium
in Orientem comitata fuerit, quando is bellum
Perſis intulit, ut prodit Herodianus lib. 6. cap.5.
profectio Alexandri in Orientem ultra præſen-
tem annum differri non poteſt. Recte igitur
Hermannus Contractus in Chronico anno VIII
Alexandri Imp. ſcribit : Mammæa mater Ale-
xandri Origenem celeberrimum doctorem ad ſe
Yocatum audire curavit. Proxime Zebennum
Antiochiæ Epiſcopum conſtitutum, dixerat

Contractus, quia Phileti obitum male collocat. Baron. ann.
Tangit Baronius Origenis Antiochiam adven- 220. nu. VI.

tum anno primo Heliogabali, Huetius verè lib. I.
Origenianorum cap. 2. num. 7. hanc Origenis
peregrinationem initio Imperii Alexandri, quo
& bellum Perſicum geſtum exiſtimat, conſigna-
vit, Euſebii in Chronico auctoritate fretus. Ve-
rüm non Euſebius, ſed D. Hieronymus bellum
Perſicum cum anno primo Alexandri copulavit.
Verba enim, quæ in Chronico Euſebiano de
hoc bello recitantur, in ultimo libro Eutropii,
qui poſt Euſebii mortem ſuam Hiſtoriam ſcripſit,
leguntur. Ex quo liquet, non tantùm ea verba
Euſebii non eſſe; ſed etiam quæcumque ex Eu-

tropio in illo Chronico habentur, à D. Hiero-

nymo addita fuiſſe. Neque bellum Perſicum an-
no primo Alexandri geri potuit, cùm quarto
Imperii ejus anno Artaterxes, cum quo dimica-
vit Alexander, regnare cœperit. Præterea He-
rodianus lib. 6. cap. 4. de Alexandro in Orien-
tem

△ MammaA
vocatus.

D

—

5F
n. C
130,

Anno
Olymp.
A. 21

1.
Lonſule

II.
Impeni.
gaſeiAl
xandriD
cipnalis.

Alexani
mnheratmn
mump u
Aron, an.

AC II.

Wl,229,

XVI.
Origene:
Autuochinm
à MammaA
Voatki⸗

.

1
K
-20. nu. ſl⸗

4*⸗

in Annales C. Baronii. 213

§ E C. II I. tem proficiſcente loquens ait, nullum fuiſſe,
An. Ch. 229. qui ſiccis oculis abeuntem Alexandrum aſpexerit,
a30. Imperio tam multos annos modeſtiſſimè admini-
ſtrato, per annos nempe ferè octo. Quare neque
Alexander Imperii ſui initio cum Perſis pugna-
vit, neque tunc Origenes à Mammaæa in Orien-
tem vocatus. Cumque ex Euſebio, cui quoad
Origenianam Chronologiam omnis fides ha-
benda, ut rectè eruditifſimus Huetius, & ex
Hermanno Contracto conſtet, Origenem cur-
renti anno à Mammæa Antiochiam accerſitum,
non dubium, quin Alexander præſenti anno in
Orientem ſe ſe contulerit. Certè poſt illum, bel-
lum Perſicum non ſuſcepiſſe, ex dicendis anno

ſequenti magis patebit.

Anno Urbis ANNOPERIODIGRZECO=⸗ROMA N &£ 5723.

9 . O 15 C. ) 3. P. 18. April. Indict. 8.
Olymp. 252.
an. 20 JESu CHRISTI 230, ſecund. Baronium 2132.

PoNTIANI PAP B I.

ALEXANDRI IMP. 9.

1. D num. I. Coſſ. L. Virius Agricola, & Sex.
Conſules. Catius Clementinus, ut oſtendit Card. No-
riſius in Epiſt. Conſulari ex Grutero pag. 300.
1I. Alexander Imperii Auguſtei Decennalia de-
Imperii Au- dit, ut diſcimus ex Nummo hujus Imperato-
gaſtei Ale- ris à Vaillantio V. C. tom. I. recitato, in
vandri De- cujus averla parte legitur: P. M. TR. P. VITIII.
cewnalhe. Cos. I1 I. P. P. S. C. Viſitur Imperator ſedens,
dextrâ Victoriolam tenens, coronatus à Victo-
ria: ante Imperatorem ſtat figura militaris dex-
trâà clypeum gerens, in quo: Vo T. x. Medio-
barbus in Alexandro duos alios hujus Impera-
toris Nummos eadem Tribunitia Poteſtate &
Conſulatu inſignitos exhibet, in quibus etiam
Vota Decennalia leguntur. Sed cùm Tribuni-

tia Pot. IXx die ſexta Martii currentis anni ab

Alexandro ſuſcepta fuerit, hæc decennalia in
annum ſequentem malè à Mediobarbo dilata.
Non bene etiam profectio Alexandri ad bellum
Perſicum hoc anno ab eo collocata, & trium-
phus in annum CCXXXII dilatus; quando
enim Imperatores ad eum ducendum Conſula-
tum non ſumebant, cum decennalibus & id ge-
nus feſtis ea pompa ab eis exhiberi ſolita. In
Diſſert. Hypatica pag. 228. Nummum Alexan-
dri retuli decima Tribunitia Poteſtate notatum,
in quo figura clypeum tenet cum his verbis, Vot.
X. Sed hæc averſa pars alterius eſt Nummi, in
qua Tribunitia Poteſtas non expreſſa, quod à
me per inconſiderantiam factum.
III. Alexander poſt expeditionem Perſicam Ro-
Alexandri mam venit, & die ſeptimo Kalendas Oétobres, ut
erezer ex Actis publicis Lampridius in Alexandro cap.
Pirme §6. habet, triumphavit. De quo triumpho capite
236. num.t. ſequenti loquens, ait: Pedes palatium conſcen-
& 11. dit, cùm retrèò currus triumphalis à quatuor ele-
phantis traheretur. Card. Noriſius in Diſſert.
de Numiſmate Diocletiani & Maximiani cap.
6. hæc verba referens, inquit: Hinc quadrigæ
elephantorum P'erfici triumphi propriæ evaſere,
quod iiſdem prior de Perſis rriumphus Romaæ ab
Alexandro peractus ſit. Verùm j am diu elephan-
torum quadrigæ triumpho Parthico deſtinatæ.
Mediobarbus enim in Numiſmatis Neronis, tria
hujus Imperatoris producit, in quorum priori
legitur: NBRO CLAIP. DIVI F. C.

AudG. G R. I M P. L R. P. Cos. in aver- SÆ C. III.
ſa parte: AGRIPP. Au G. DIVI CLAUD. An. Ch.230.
NERONIS C S. MATER. EX S. C. Cer-
nuntur quadrigæ elephantorum, quibus Nero
& Agrippina inſident, ſignum militare tenen-
tes. Alia duo Numiſmata idem repræſentantia
apud Mediebarbum videnda, in quibus cùm
Nero Conſul dicatur, liquet, ea anno Chriſti
LV cuſa, quo tempore Vologeſes Parthorum
Rex, à. Corbulone victus, ut videre eſt apud ta-
citum lib. rz. ubi de rebus anno LIV geſtis ait:
Sed apud Senatum omnia in majus celebrata ſunt,
ſententiis eorum, qui ſupplicationes & diebus
ſupplicationum veſtem Principi triumphalem, ut-
que ovans urbem iniret, eſigieſque ejus pari ma-
gnitudine ac Martis Vüoris edem in templo cen-
nuere, inquit Tacitus lib. I13. ad annum Urbis
DCCCVII, Chriſti ſc. LIV, quo alter Num-
mus ejuſdem Neronis cuſus videtur, in cujus
poſtica: AGRIEP.P. Auc. DIVI CLAIu.
NERONISCAES. M ATER. Viſitur quadri-
ga elephantorum, in qua Nero & Agrippina
ſedent. Videndus is Nummus apud Mediobar-
bum, in quo cùm Nero non dicatur Conſul,
apparet, eum anno LIV percuſſum. Hanc ita-
que Taciti narrationem quatuor illa Neronis
Numiſmata ſupplent, fidemque faciunt Ale-
xandrum primum ex Imperatoribus non fuiſſe,
qui quadrigas elephantorum in victoriis de
Parthis relatis adhibuerit; cùm Parthorum Re-
gnum à Perſico diverſum non fuerit, ſed tan-
tùm à Partis ad Perſas per Artaxerxem trans-
latum ſit. Denique etiam ſtante veteri Repu-
blica elephanti in triumphis adhibiti. Plinius
lib. 7. cap. 43. L. Metellus primus elephantos primo
bello Punico duxit in triumpho. Bello Pyrrhi
confecto, Roma in triumpho ductos vidit ele-
phantos; quod etiam Plinius lib. 8. cap. 6. ſcri-
bit. Sed ait, primus primo bello Punico. Nec hoc
extra dubium, inquit Reineſius epiſt. 48. nam
habemus Nummum A. Calatini, qui de Pœ-
nis ante Metellum triumphavit, in quo ab una
parte quadrigæ elephantorum, quòd forſan
Nummo elephanti inſculpti fuerint, ut victo-
riam de Pœnis indicarent. Sunt enim in Num-
mis elephantus, pegaſus, & ſcorpius, Africæ
ſymbola, inquit ibidem Reineſius. G
Triumphum porro Alexandri ad præſentem IV.

annum peftinere certum videtur. Cùm enim Aer⸗ age
ellum æſtate, ut teſtatur Herodi lexende
b MRate, odianus anno elapſo rutzha vi⸗.

citatus, geſtum ſit, & Alexander exeunte Septem-
bri triumpharit, ut mox ex Lampridio docui-
mus, bellum & triumphum diverſis annis conti-
giſſe neceſſe eſt. Anno autem præterito Impe-
rium Romanum in armis fuit, ideoque & bel-
lum Perſicum, quod primum Alexandri fuit,
tunc factum, & hoc anno triumphus ductus.
Præterea triumphus actus, vel cùm bellum
Germanicum immineret, vel cùm jam inchoa-
tum eſſet, ut ex Lampridii verbis anno elapſo
citatis conſtat. Bellum autem in Germania, vel
anno præterito, vel præſentis initio flagravit.
His adde, inter bellum Perſicum, ultimum-
que Germanicum tres aut quatuor annos fluxiſ-
ſe, ut ex Herodiano infrà patebit. Quare
cùm illud poſtremum Germanicum ad annum
ducenteſimum triceſimum quartum revocan-
dum ſit, triumphus Perſicus hoc anno exhibi-
tus. Denique, cùm triumphi omnes poſt Veſ-
aſianum, vel ab Imperatoribus annis, qui-
bus Conſulatum geſſere, vel ab iſdem Decen-
nalia

214

SE C. III. nalia & id genus feſta edentibus peracti fuerint,
An. Ch.230. Alexandri triumphus in alium, quâm in præ-

ſentem annum conkerri non poteſt, neque uſ-
que ad ejus Quindecennalia differri. Herodia-
mus lib. 6. cap. 6. narrato bello Perſico ſcribit:
Triennio mox aut quadriennio Barbari nequa-
quam arma reſumſerunt. Quibus intellettis, Ale-
xander Antiochiæ commorabatur,; bhilariorque
jam & liberior, laxatis bellorum curis, urbis ejus
deliciis indulgebat: Quibus ex verbis liquet pri-
mòèͤ, Alexandrum poſt triumphum Romà An-
tiochiam rediiſſe: ſecundèò, ibidem per tres aut
quatuor annos ante bellum Germanicum egilſe:
tertiò, communem ſententiam, quæ bellum
Perſicum in poſtremos Alexandri annos conjicit,
Herodiano adverſari, qui tradit, Perſas poſt
bellum triennio aut quadriennio quieviſſe.
Si enim poſtquam tredecim annos Alexander
regnavit, bellum in Perſas moviſſet, ut locus
corruptus Herodiani habet, eo confecto, An-
tiochiæ Alexander per tres aut quatuor annos
minimè commorari potuiſſet. Nec eſt quèd
quis dicat, triumphum anno præcedenti, quo
Alexander Imperii Cæſarei Decennalia dedit,
agi potuiſſe. Nam Dio geſta Alexandri per
ſumma capita referens uſque ad initium anni
Chriſti CCXXIX, quo Opus ſuum abſol-
vit, profectionis Alexandri in Orientem nullam
mentionem facit, ideoque anno præcedenti
Alexander non triumphavit; cùm inter bellum
aſtate geſtum, & triumphum die viceſima quin-
ta Septembris ductum annus ferè integer inter-
cedat, & Alexander/ menſe Martio anni præ-
cedentis in Campania adhuc fuerit.

Anno Urbis ANNOPERIODI GRACO-ROMANZ 5724·

£ 6 . 7* . . C
Diymp. 252, O16 B. 4. F. z. April. Indict. 2.
An. 3. JESuI CHRISTI 3231. ſecund. Baronium 233.

PoONTIANI PAPX 2.

ALEXANDRI IMP. 10.

I1. A num. I ad V. Coſſ. Pompeianus, & Pe-
Lonſules. 4

I1
Vrbani
obitus.

pp.

lignianus, ut Auctor Chronici Alexandri-
ni „ Auctor Chronici Damaſi, Anonymus Quſ-
piniani, & varia reſcripta Codicis Juſtiniani
habent. Baronius cum Onuphrio & Caſſiodoro,
quem Marianus Scotus in Chronico ſequitur,
Pompeianum & Felicianum edit, ſed Codex
Juſtinianeus Pelignianum profitendum evincit;
licet in eo per errorem Pelignus dicatur. Peli-
gnianum etiam profitentur Faſti Græci Theonis
à Dodwello nuper è tenebris eruti, & Faſti Cæ-
ſarei.
Urbanus Papa anno ducenteſimo tricefimo
Agricolæ & Clementini Conſulatu notato mor-
talitatem explevit. In Chronico enim Damaſi
legitur: Urbanus annos olto, menſes undecim,
dies duodecim. Fuit temporibus Alexandri à Con-
ſulatu Maximi & Aℳliani. Quæ verba etiam
Cuſpinianus habet ex eodem libro Damaſi de-
ſumpta. Acta, inquit Papebrocius in Conatu
Chronico-Hiſtorico ad Catalogum Pontificum
Romanorum, diem Martyrii indicant, tertiuüm

poſt xII Kalendas, id eſt, 1X Kalendas Junii,

ac ſepultum VIII Kalendas; idque in Cœmete-
rio Praætextati vidâ Appid. Verum hinc poſtea in
oppoſitam prorſus Urbis partem translatum fuiſſe
corpas videtur; cuùm in Hieronymiano Martyre-

Critica Hiſtorico-Ohronologica

logio ad 1II Kalend. Iunii ſic legatur: Via No-
mentana milliario octavo Natalis Urbani Epiſ-
copi. Ita Papebrocius, qui ex eo Martyrologii

HRieronymiani loco intelligere poterat, in co

