nec Eulalii Socrates lib. I. cap. 24. Sozomenus
lib. 2. cap. 19. & Mopſueſtenus apud Nicætam
in Theſauro Orthodoxæ Fidei. Nicephorus in
Chronico, ubi Paalinum etiam prætermittit,
annos tres Eulalio aſſignat, loco trium menſium,
errore Librarii, ut exiſtimo. Paulini Sedis bre-
vitas in cauſa fuit, cur à laudatis Auctoribus
memoratus non fuerit.
Eulalium excepit Euphronius, qui, ut teſta- XXII.
tur Theodoretus loco citato, anno & menſibus Alii Epiſroßi
paucis poſt ordinationem ſuperſtes vixit. N icepho- Ari ie A 7*
rus in Chronico huic annos vIII tribuit, ſed“sHé.
loco ?m n, id eſt, anni VIII, legendum, àa“,
id eſt, annus anus. Euphronio ſubſtitutus eſt
Placillus, ſeu, ut vocant, Flacillas, qui ci rca an-
num trecenteſimum triceſimum primum ſedere
cœpit. Ab ejus enim exordio uſque ad Meletium,
qui Orthodoxus fuit, quique initio anni trecen-
teſimi ſexageſimi Epiſcopus ordinatus eſt, Ni-
cephorus in Chronico annos undeviginti enu- B
merat. Placillo annos duodecim idem Nicepho-
Pp rus

446

6⁶ K C. 1I V. rus tribuit, teſtaturque Concilio Antiocheno
An. Ch. 340. ad Encæhia interfuiſſe. Athanaſius in Apolo-
gia 2. ſcribit, hunc unum fuiſſe ex Epiſcopis
Conciliabuli Tyrii anno CccXXXV coacti.
Obir autem circa annum cccXLII, eique ſu-
brogatus Stephaaus, de quo ſuo loco. Hi om-
nes Epiſcopi Ariani fuerunt.
X XIII. A num. XXXVII ad XLIII. Euſebii
Ou, Eu- Cælſarienſis Epiſcopi & Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ
ſebii Cſa- Scriptoris doctiſſimi obitus rectè hoc anno à
. * Etis Baronio conſignatur. Mortuo Agapio Cæſarien-
ſium Epiſcopo, cuùm perſecutio jam ſedata, &
pax Eccleſiæ reddita eſſet, Euſebius communi
omhjum conſenſu in ejus locum ſubſtitutus fue-
rat. Alii ſucceſſorem Agapii ponunt Agricolam,
qui Ancyranæ Synodo interfuit, ac ſubſcripſit,
anno Chriſti cccXIV. Ita Barenius ad eum
annum, & Blondellus in Apologia pro ſenten-
tia Divi Hieronymi cap. 19. ubi Euſebium anno
Chriſti circiter c c cCx v adminiſtrationem Cæ-
ſarienſis Eccleſiæ poſt mortem Agricolæ ſuſce-
piſſe ſcribit. Verùm, ut obſer vat Valeſius ini-
tio Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ Euſebianæ, ubi de Vi-
ta & Scriptis Euſebii, ſubſcriptiones illæ Epiſ-
coporum, quæ in Latinis Canonum Collectio-
nibus habentur, parum certæ ac firmæ ſunt
Nam neque in Græcis codicibus, nec in Lati-
na verſione Dionyſii Exigui leguntur. Deinde
Euſebius in lib. 7. Hiſt. Eccleſiaſt. recenſens præ-
cipuarum Sedium Epiſcopos, ſub quibus orta
&— graſſata eſt perſecutio, in Agapio Cæſarien-
ſium Epiſcopo deſinit, quem ait in ea perſecu-
tione pro Eccleſiæ ſuæ commodis plurimum la-
boraſſe. Hic ergo ad finem uſque perſecutionis
ermanſerit neceſſe eſt. Atqui Euſebius ſtatim
poſt finem perſecutionis factus eſt Epiſcopus.
Nam cùm Paulinus Epiſcopus Tyri, poſt reddi-
tam Eccleſiæ pacem, Bafilicam dedicaret, ad ejus
dedicationem unà cum reliquis Epiſcopis à Pau-
lino evocatus eſt, & elegantiſſimam coram illo
habuit Orationem, ſicut diſcimus ex lib. 10.
Hiſt. Eccleſiaſt. quod factum videtur anno cccxv.
Plura de Euſebii Vita & Scriptis Valeſius loco ci-
tato, & Martinus Hankius in libro de Byzanti-
narum rerum Scriptoribus Græcis, ubi multa
Qe ejus Operibus habet.
XXIV Porrè, quia in aliquibus Martyrologiis à Va-
Euſebius in leſio loco laudato citatis nomen Euſcbii Cæſa-

numero San- rex in Palæſtina Epiſcopi die xx Junii legitur,
Korum non

onendus. . .
lici mutatione poſitum eſſe Euſebium Cæſarien-

ſem. Verùm, ut inquit Florentinius in Notis ad
Martyrolegium Hieronymianum, die xX Ju-
nii, cum Euſebius Samoſatenſis non Cæſareæ,
ſed Volichæ, quæ urbs Syriæ eſt ad Euphratem,
palmam promeruerit, teſte Theodoreto lib. 5.
cap. 4. vel in propria Samoſatæ urbis ad Euphra-
tem poſitæ Eccleſia venerationem receperit, &
nimis diſtet Cæſareæ nomen à Dolichæ ſeu Sa-
moſatæ appellatione, hujus erroris alia cauſa
fuit. Quare, cùm plures ſint Cæſareæ, Euſebius
qui in Martyrologiis memoratur die XXI Junii,
alius non eſt qum Euſebius Cæſareæ in Cappa-
docia Epiſcopus, Sancti Baſilii immediatus de-
ceſſor: in veteri enim Martyrologio MS. Sancti
Hieronymi, paſſim 3 Viris doctis Corbeienſi
appellato, ad diem XXI Junii legitur: Cæſareæ
Cappadociæ Euſebii Epiſcopi. Hujus Euſebii ſan-
titatem pluribus probat Florentinius laudatus,
obſervatque, Uſuardum primum fuiſſe qui Eu-
ſebium Palæſtinum inter Sanctos numerarit,

exiſtimat Baronius pro Euſebio Samoſatenſi infe-

Cniitica Hiſtorico-Chronologica

ideoque hunc errorem octavo vel nono Eccleſiæ S E. IV.
ſeculo natum eſſe; cùm ſc. in gratiam piorum An. Ch. 34 %.
Imperatorum ex Marrtyrologiis ſeu ſacrorum
nominum Catalogo Sanctorum geſta compen-
dioſiùs addi in ipſis Martyrum Codicibus cœ-
perunt. Cùm enim pii illi Martyrologi præter
Euſebium Palæſtinum multiplici librorum,
præſertimque Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ editione,
celebrem, nullum alium Cæſarienſem Epiſco-
pum hujus nominis agnoſcerent, in illum plu-
res conſenſerunt, & laudes illius addiderunt.
Ita Florentinias citatus Martyrologia ab in-
terpolatione minùs pia egregiè vaadicavit, plu-
ribuſque excercitatione ſecunda Martyrolo gio
Hieronymiano præfixa oſtendit, Euſebium Pa-
læſtinum in illis locum habere non poſſe.
Dionylius Gothofredus, qui Codicem Theo- XXV.
doſianum egregiis Commentariis, & accuratà Piuſebius Au.
Chronologiâ illuſtravit, in ſuis Opuſculis con- Shor ligro⸗
tendit, quatuor de Vita Conſtantini Magni li- cn, irr
bros non eſſe Euſebii Cæſarienſis. Sed Hankius α sneini 8
rectè oſtendit, antiquos Hiſtoricos, quos enu-
merat, contrarium manifeſtè indicare. Illis Hi-
ſtoricis addere poterat Philoſtorgium, qui lib.
I. num. 2. teſtatur, allum Horiam ſuam ad ea
uſque tempora perduxiſſe, quibus liberi Conſtan-
tini Magni in patris Inperium ſucceſſerunt. Quæ
vera eſſe non poſſunt, niſi Euſebius libros de
Vita Conſtantini Magni ſcripſerit; cum ejus Hi-
ſtoria Eccleſiaſtica in Monarchia Conſtantini,
& in ejus Vicennalibus Nicomedienſibus de-
finat; libri verò de Vita Conſtantini uſque
ad ejus mortem & filiorum Imperium perdu-
cantur.
Ad num. XLIII. Conſtantinus junior his XXVH
Coſlſ.occiſus, ut rectè Idacius in Faſtis. Id au- Conſtanii-
tem ante I II Kalend. Maii accidit; eo enim jain HH
die Conſtans frater quædam ejus Acta reſcindere e atier
videtur Lege 1. Codicis Theodoſiani De immn-
nitate conceſſa. Imò & ante V Id. April. quo Con-
ſtantem Africa potitum oſtendunt Legg. ejuſdem
. . . . . 88*
Codicis 3. De dilat. & 3. de Advocat. Eiſei, quod
utique factum Conſtantino fratre jam cæſo, ut
obſervat Gothofredus in Chronologia Codicis
Theodoſiani. Zoſimus lib. 2. ait Conſtantem
Conſtantini fratrem inimicitias toto triennio diſ-
ſimulaſſe ‚expectatoque tempore, quo Provin-
ciam ingreſſus erat, Conſtantinum occidiſſe. Et
tamen à die xXII Maii anni CccXxXXVIII,
uſque ad initium menſis Aprilis currentis anni,
triennium integrum non effluxit. Verùm Anti-
qui triennium utrimque incompletum, ſæpe
triennium integrum vocant; quæ loquendi for-
mulæ non rarò Viros doctos in errorem impu-
lerunt, ut non ſemel monui.

N

ANNO PERIODIGRECO-ROMAN E£ 5834. Anna Vibis
, 94.
O 14 D. O 19. P. 19. April. Indict. 14.

an. T.
JEsu CnHRISTI 341I.

JurII PAP 5.

CoNSTANTII EFI CONSTANTIS J.

A Num. I ad XLVII. Coſſ. Marcellinus, Ccnc
& Probinus. 1
Conſtantem Imperii Cæſarei Decennalia, Con- ecennnlis
ſtantium ejuſdem Imperii Vicennalia edidiſſe Conſtaniis
dedicatio Eccleſiæ Antiochenæ, aliaque indicia & Picenna-
oſtendunt, dia Conſtan-
Schelſtratius“

4

.
anm
chen
ℳ
da.
Barc
1, 1.

IV.

enii
nie jefae .

ur.

4 —— - -

—

XXN.
Nebiug An.
ior libro.
um Pits
unſtentini
A.

XXVI
Conſtanti.
nus vmilr
rtitingt.

Anno Urbie

4 1094.
Olimpin⸗

. l.

6, onſle
⸗ Velen ni
ſe Cnteni⸗
, icenns.
¹ , CR.
ii.
us

in Annales C. Baronſ.

SEC. IV. Schelſtratius Vir eruditiſſimus librum com-

An. Ch. 34 . poſuit de ſacro Antiocheno Concilio, in quo

4 41 „. quid geſtum ſit, egregiè explicat & Annales
dam Roma- Eccleſiaſticos mirum in modum illuſtrat. Ex eo
nam, Antio- ſequentia in hanc noſtram Criticam ſummariè
chena Syno- corrivanda duxi. Julius primus in ſua ad Euſe-
e non coα Bianos epiſtola ait: Non decebat, cùm nos ad
Baron.num. eelebrandam Synodum literas mitteremus, aliquos
1, II & III. Præoccupare judicium Synodi. Hinc Baronius
ſcribit: Quod verò ad cauſam ſpectat hujus co-
gendi Conventus, occaſßionem ob Encania cele-
branda arripuerunt libentiſſimè Ariani, imò ſa-
ndà callidiſſimè excogitarunt, ut ſit eſfugerent No-
manam synodum, ad quam à julio Romano Pon-
tifice vocati erant. Supponit Baronius, Athana-
ſium anno præcedenti Romam veniſſe, & tunc
quoque Euſebianos ad Romanam Synodum
evocatos eſſe. Supponit ſecundò, Arianos inito
. conſilio horruiſſe Synodum ſine Comite, &
ideo Encænia excogitaſſe, quorum occaſione
Synodum in Oriente celebrarent eo tempore,
10 Romam adventare debebant. Supponit
tertiò, hanc ob rem cum lacrymis adiiſſe Con-
ſtantium, eaque petiiſſe, quæ fuſiùs narrat Atha-
naſius in epiſtola ad Solitarios. Tandemque
concludit, his inter eos fraudulento artificio
concinnatis, Conſtantii mox literis convoca-
tos eſſe Epiſcopos. Hinc nata vulgaris opinio,
quæ docet, Synodum Antiochenam ideo ab
Euſebianis coactam, ut Synodum à Julio pri-
mo indictam vitarent, & diem condictum elu-
derent.
Iv. Qud Euſebiani ante Synodum Antioche-
Baronii opi- nam aliquid de Romano in cauſa Athanaſii ju-
"i* "eſeli- dicio- accipere potuerint ex Legatis propriüs
ear. Conſtantinopolim, aut Nicomediam reducibus,
admitti poteſt; cùm conſtet ex Julio primo,
Macarium Pres byterum cum ſociis Romàâ aufu-
giſſe, antequam Athanaſius illue adventaſſet.
Sed quòd ante Concilium Antiochenum Atha-
naſius Romam veniſſet, & Legati Apoſtolici à
Julio primo in Orientem tranſmiſſi eſſent, evo-
caturi ad diem condictum Euſebianos, eamque
ob cauſam Euſebius cum ſociis Conſtantium
adiiſſet, ut ab ipſo occaſione Encæniorum Sy-
nodum Orientalem obtinerent, quàâ ſeſe à Ro-
mana excuſare poſſent, nullatenus admitten-
dum. Athanaſius enim in epiſtola ad Solita-
rios, de ſuo Romam adventu ait: Zulius verò
Presbyteros ſuos Elpidium & Philoxenum oum
literis ad Euſebianos miſit, certum diem defi-
niens, ut, aut præſentes ſe ſiſterent, aut cognoſce-
rent ſe omnibus modis ſuſpetctos haberi. Ceterum
Euſebiani, ubi ſemel audiſſent, Eccleſiaſticum
Conſeſſum fore, ubi nec Comes affuturus eſſet, ne-
que ſatellites pro foribus ea cubarent, nec ex Cæ-
ſaris præſeriptis omnia fierent, quibus rationibus,
&̃ non aliis, Epiſcopos vicerunt, imò qui ſine hoc
praæſidio ne loqui quidem auderent, ita inhorrue-

runt &s metu contrabti ſunt, ut Preshbyteros de-
tinerent ultra diem condictam, cauſifivationem

interim turpem fingenter, ſe ob bella Perſarum
venire non poſſe. Huic Athanaſii loco addendus
alius ex Apologia 2. Cum igitur Romam perve-

niſſemus, Jalius continuò ad Enſebianos literas
ſeripſit, miſſis eò duobus ex ſuis Presbyteris, El-

pidio & Philoxeno. Illi verèò ubi noſtram Romæ
braſentiam audiviſſent, plurimnm conturbati ſunt,
quòd contra ſpem eorum me KRomam contuliſſem.
Kejecto igitur itinere, futiles inaneſqque tergiver-
ſando cauſificationes commenti ſunt. Ex quibus
Tom. I.

447

habemus primèò, Euſebianos ad Synodum Ro-= § 6. f† V.
manam evocatos non elle, niſi poſt adventum Ah. Ch 321=
Athanaſti, qui currenti anno adſcribendus eſt.
Secundò; Euſebianos perſuadere ſibi non po⸗
tuiſſe, quòd Athanaſius à Julio primo evoca=
tus ſe Romam conferret, néc adventum Atha-
naſii percepiſſe, quàâm ex Julii Mimi Legatis:
Illi verò ; inquit Athanaſius, ubi noſtram Roma
Præſentiamn andiviſſent, plurimkm conturbati
ſunt, quòd contra ſpem eorum me KRNomam ontau-
Oiſem. Tertiò, Euſebianos nunquam credidiſ-
ſe, Synodum Romæ habendam, præſente Atha⸗
naſio, niſi cùm per Elpidium & Philoxenum
ad diem condictum citati Eccleſiaſticum Con-⸗

ſeſſum fore audiiſſent. Unde eos inhorruiſſe &

metu contractos fuiſſe, ſcribit Athanaſius in
epiſtola ad Solitarios. Càùm autem hæc omnia
Euſebiani non perceperint, niſi poſt peractum
magna ex parte Antiochenum Concilium, hoc
ſcilicet anno circa menſem Junium; quo Elpi-
dius & Philoxenus Antiochiam advenerun;
corruit plane fundamentum, ex quo Baronius
Antiocheni Concilii cauſam deſumendam puta-
vit, liquetque, Synodum Antiochiæ per Euſe-
bianos habitam non eſſe, ut aliam Romæ jam
indictam vitarent. „
incr. „quôd Synodi judicium ad funda.
præoccuparint; ſed per hoc non voluit Pontitex, mentum Ba-
Euſebianos Antiochiæ Synodum habuiſſe, ut ſic ronii.

exculſarentur ab evocatione ad Romanam. Nam

in ſuis ad Julium literis non excipiunt Euſebia-
ni, ſe Antiochiam conveniſſe, neque ullam hac
de re mentionem in eorum literis factam fuiſle
indicat Julius, qui optimè norat, Euſebium
cum aliquot Legatis Romam advenire potuiſ⸗
ſe; quantumvis Orientales Synodum eodem
tempore celebraſſent Antiochiæ, ut hæc excep-
tio frivola fuiſſet, & planè invalida. Aliud
itaque voluit Julius Papa qui Euſebjanos re-
darguit, quòd cùm auctores extitiſſent literarum
ad Athanaſium tranſmiſſarum, ipſi, pendente
Romæ cauſa, Synodi judicium præoccuparint;
& Athanaiium damnare præſumſerint; quod ab
iis contra regulam Eccleſiaſticam factum, rectè
urget ſummus Eccleſiæ Pontifex.
Occaſionem itaque Antiocheni Concilii de-⸗ VI.
ſumendam ex dedicatione Templi Antiocheni, Antiochsad
quod à Conſtantino Magno inchoatum, & hoc- Templi En-
ce tempore ſub Conſtantio abſolutum ,oſtendit a re ſa &.
Athanaſius in libro de Synodis, quando ait: occaſie.
Antiochiæ novam Synodum per cauſam Encænio-
rum coegerunt. ldem habent Socrates lib. 2. cap.
8. & Sozomenus lib. 5. Prætextu itaque dedica-
tionis Conſtantius Orientis Epiſcopos Antio-
chiam convocavit. Poſt pacem enim Eccleſiæ
redditam, Encænia celebrari conſueviſſe cum
maxima Epiſcoporum frequentia;, & in Quin-
quennalibus & id genus feſtis, certum eſſe de-
bet. Atque hæc fuit occaſio Antiocheni Con-
ventus, & cur Epiſcopi à Conſtantio Imperato-
re evocati ad dedicationem magnifici Templi
Antiocheni. Verum eſt, non deeſſe, qui poſt
Baronium tradiderint, ſtudio Euſebii Synodum
Antiochiæ habitam, ut non Fides ſolùm, ſed &
diſciplina Eccleſiæ violaretur, ac Athanaſius Sy-=
nodali ſententia Throno ejiceretur. Verùm,
quidquid Euſebius in mente habuerit cum qui⸗
buſdam ex ſuis, hoc totum vitio verti nequit
Antiocheno Conventui, ad quem non Euſebia-
ni ſolum; ſed & complures Catholici Epiſcopi
P p 2 advola=

5 Æ C. IV. advolarunt, ut ibidem Eccleſiam dedicarent,
An. Ch. 341. occaſione eujus Epiſcopi omnes ibidem coadu-
nati pro dedicatione Concilium ibidem cele-
brare decreverunt. Unde hoc Concilium apud
Athanaſium vocatur in Encæniis, & regulæ ſeu
Canones Antiocheni in Canonum Collectioni-
bus ſub eoden, aut ſimili titulo conſtituti le-
guntur. Habitum autem Indiétione XIV, utr
docet Athanaſius libro de Synodis, quæ à die
primo Septembris anni Chriſti præcedentis cœ-
pit, ideoque Encænia hæc ante Septembrem
celebrata.
VII. Hæc Synodus, ut Arianorum Conciliabu-
Synodus An- lum, tam à Veteribus, quàm à Recentibus im-
pelen *r* pugnata. Baronius ita eam exponit, ac ſi cuncta
zα Conci- . . 4
liabulum ibidem ſtatuta, Geſta eſſent hominum Ariano-
Arianorum, Tum, à quo non diſcedunt Bellarminus lib. 1. de
Conciliis & Eccleſia cap. 6. Perronius in libro
contra Angliæ Regem, aliique innumeri. Pri-
mus omnium hujus Concilii auctoritatem de-
fendit Schelſtratius, oſtenditque, quadruplici ti-
tulo Synodum Antiochenam impetitam fuiſſe.
Primò, quâd Arianorum Conciliabulum fue-
rit. Secundèe, quèd Athanaſium depoſuerit.
Tertiò, quòd Fidem perverterit. Quartèò, quèd
diſciplinam Eccleſiaſticam impugnarit. Sed hæc
quatuor non convenire primordus Antiochenæ
Synodi à nonaginta Patribus celebratæ, ſed fini,
aut noviſſimis Antiocheni Conciliabuli à qua-

draginta eirciter Euſebianis celebrati Actis, cer-

tum.
Numeroſum extitit hoc Concilium: Atha-
naſius enim in libro de Synodis ſcribit, fuiſſe
numero nonaginta Epiſcopos, ubi eum loqui nu-
mero rotundo, colligimus ex Hilario Pictavien-
ſi libro de Synodis adverſus Arianos, qui teſta-

VIII.
Numerus
Patrum An.
tiochenſium.

Baron. num. rur, adfuiſſe Epiſcopos nonaginta & ſeptem: cui

1x. conſonant Auctor libelli Synodici & Nicepho-

rus lib. 9. cap. . Ait Mhanaſius libro de Syno-
dis, quod ab omnibus de hareſi malès audiebant.
Nec ſine fundamento; non ſolùm enim Arianos
homines, ſed ipſummet Arium in communio-
nem admitti poſtularant aliàs Euſebiani: Nibil
eſt quòd quis miretur, inquit Baronius, ſi Catho-
licos Epsſcopos cum Arianis audiat oonveniſſe,
atque communicaſſe ſimul in ſacris Encaniorum
ſolennitatibus, und ue in eodem Concilio conſe-
diſſe: quandoquidem Euſebiani haud palam ſe
Arianos eſſe profitebantur, &c. Quòôd autem
hoc in Concilio Catholici reipſa communica-
rint Euſebianis Epiſcopis, fidem faciunt Anti-
qui, quorum aliqui cum Julio primo, Athana-
ſio, Socrate & Sozomeno teſtantur de Euſebia-
næ factionis Epiſcopis, alii autem de Sanctis
Epiſcopis, qui huic Concilio adfuerunt. Hinc
Divus Hilarius in libro de Synodis ſcripſit:
Congregata Sanctorum Synodus. Hinc Concilium
Chalcedonenſe Antiocheni Concilii tegulas, ut
Patrum regulas veneratum eſt. Cæſarius Arela-
tenſis Epiſcopus hujus Concilii Canones San-
Etorum Patrum titulos vocat, & Petrus de Mar-
ca lib.ʒ. cap. 3. num. 2. ait: Certum quidem eſt, Pa-
tres, qui Antiothiæ convenerant, majori ex par-
te Orthodoxos fuiſſee; quæ & ſententia Baronii
it.
IX. Ceterùm, crediderunt hactenus Eruditi ex
Error vul- oco Julii Pontificis, trigiata ſex Euſebianæ fa-
, E . ctionis Epiſcopos huic Concilio adfuiſſe, cùm
ete. ſcriptum reliquerit in ſua ad Euſebianos epiſto-
ſuum. la: Qui igitur ſunt, qui contra Canones agunt:
WNéſne, qui cum tantis rerum documentis virum

Critica Hiſtorico-Chronologica

recepimusb An qui ſolum ad triginta ſex ſuffra- S £ C. IV.
gia eorum, qui Antiochiaæ fuere? externum bho- An. Ch. 341.
minem Epiſceopum ſalutarunt. Hinc Baronius de- Baron. num.

ducit, e tanto Epiſcoporum numero nonniſi trigin-
ta ſex impia illa decreta ſanxiſſe. ldem poſt Baro-
nium Petavius lib. rʒ. de Doct. Temp. Petrus de
Marca loco citato, aliique innumeri ſcripſere.
Verùm huic vulgari errori occurrit Valeſius To-
mo 2. Obſervationum in Socratem & Sozotme-
num cap. S8. & ipſum Julii Pontificis locum de-
pravatum fuiſſe animadvertit. Hæc verba Julii
Papæ ad Orientales: æοοανιιι οιαιι rνιι eασα
41 ανααα αεανε ας; 0 ℳ οσανταα
Roro Jeig*αοαονσ avdo dea Ro „ 0o Xnα T ααποατπ
α* αοο &ααπ0οατν—ναουοαι αοαι αςε
nτν 5αονhα οααπaαανταα ;kιονd ôναααα
seνπιπνονονς; id eſt, inquit Valeſius, Qui
igitur ſunt, qui contra Canones agunt? Noſae,
qui cum tantis rerum documentis virum recepi-
mus? An qui à triginta ſex manſionibus Antio-
chiæ quemdam velut Epiſoopum externum homi-
nem ſalutarunt, eumque militari manu ſtipatum
Alexandriam miſerunt ?“ Ex qua accurata ver-
ſione apparet, Nannium malè hoc modo ver-
tiſſe: Ad triginta ſex ſiffragia Antiochiæ Epiſ-
copum ſalutarunt; indeque Viros doctos, linguâ
Græcâ non conſultà, perperam deduxiſſe, trigin-
ta ſex tantùm Euſebianos Antiochiæ congre-
gatos Athanaſium depoſuiſſe, & Gregorium ex-
ternum hominem in locum ejus ſuffectum, ibi-
dem ut Epiſcopum Alexandrinum ſaluraſſe. Re-
prehendit itaque Julius Papa, inquit Valeſius,

ordinationem Gregorii, eumque contra Cano-

nes Eccleſiaſticos Alexandriæ Epiſcopum fa-

ctum eſſe aſſerit, qui non in urbe Alexandrina

ordinatus fuiſſet, ſuffragante Clero & populo,
ſed in urbe Antiochia, quæ triginta ſex man-
ſionibus, id eſt, triginta ſex dierum itinere di-
ſtat ab urbe Alexandria. Idem quoque vitium
in ordinatione Georgii obſervat Athanaſius in
epiſtola ad Solitarios pag. 860. qui à quinqua-
geſima manſione miſſus eſt Alexandriam, ut
Epiſcopatum illius loci gereret. Sed, & in Ora-
tione 1I. adverſus Arianos id ipſum objicit
Athanaſius Arianis Epiſcopis, Cecropio ccili-
cet, Auxentio, & Epitecto, quòd licèt octo-
ginta manſionibus diſſiti, Epiſcopatum tamen
ambierint earum urbium, quibus ignoti erant.
Igitur prava interpretatio Baronium in errorem
in duxit. Ira Vir dodticlimus emendat errorem
Interpretis incauté confundentis vocem Græ-
cam, Moras α° oον, quæ manſionem ſignifi-
cat, cùm Moνανι, quæ vOX à οNÜα derivata, ſolum
deſignat.
Aliunde itaque numerus Epiſcoporum Fuſe-
bianorum, qui huic Concilio inrethaere ‚peten-
dus, ex Palladio ſcilicet, à quo numerantur Aria-
ni, qui Canonem à Theophilo tranſmiſſum
Antiochiæ ediderant. Si enim ille ab Euſebianis
duntaxat editus, conſtat manifeſtè de mimero
Euſebianorum hac in Synodo coactorum. Porro
Palladius Sancti Chryſoſtomi diſcipulus in Dia-
logo Romæ habito cum Theodoro ejuſdem Ec-
cleſiæ Diacono: Canones, inquit, quos Theo-
philus miſerat, à quadraginta complicibus Arii

editos, atque ita continentes: Si quis Epiſoopus,

&c. Quadraginta itaque erant Euſebianæ factio-
nis Epilcopi, qui Antiochiæ convenerant. Pal-
ladio ſuffragatur Georgius Patriarcha Alexandri-
nus in Vita Sancti Chryſoſtomi à mille circiter
annis ſcripta: Zoannes zuſta reſponſione revicit
Canones

Xe
XL. Epiſcobi
Ariani Syno-
do An-
tiochaenæg in-
terfuere.

XI
Maxin
Epiſe.
ſl.
1 Huß
intijur

Naton. n

UII.
Due Srodj
Aytidcheyg
iſingnen.
4.

— „„5„ ,—

— Sernnesc-„ „

= =☛

jur
ver
Al⸗
ſen⸗
ſin

leg

lv.
. zer.
num.,

2
XI Hiſun⸗
Himni .
*“ , A.
n tiochens i
8 tafunt.
0
10
A*
*

in Annales C. Barorii.

8. C. IV. Canones à Theophilo miſos, ac rejecit, quòd eos
An. Ch. 341. itæ ſoripſiſſent, & obſervari juſſiſſent quadraginta
Arianæ hareſis. Ex quibus liquet, quinquaginta
Orthodoxos huic Concilio adſfuiſſe juxta Atha-
naſium. Neque ex ſubſcriptionibus Epiſcopo-
rum, quæ in aliquibus codicibus reperiuntur,
concludi aliquid poteſt pro numero Patrum An-
tiochenlium; cùm in pleriſque Codicibus tam
editis, quàm MSS. nulla reperiatur mentio
numeri Epiſcoporum, qui huic Concilio inter-
fuere, ut videre eſt apud Schelſtratium loco lau-
dato cap. 2. .
XI. Socrates lib. 2. cap. S8. hoc inprimis objicien-
⁶Maximus
Epiſe. Hier“ morum Epiſcopus, neque julius Pontifex Roma-
l. & Iulius nus huic Synodo adfuerint. Eadem plane Sozo-
1 Syuoc von menus lib. 3. cap. 6. Ex quibus Baronius Antio-
isterere. cheno Concilio vitio vertit, quòd eidem uter-
que non adfuerit. Verùm jam ſuprâ oſtenſum,
Baron. n. vI. Maximum nullatenus fuiſſe ad Concilium vo-
catum, ſed ſolummodo ad feſtum Encænio-
rum, cujus mentionem in literis ſuis faciebat
Conſtantius. Non venerit itaque Maximus An-
tiochiam, quid hoc obeſſe poteſt auctoritati
Antiochenæ Synodi, ad quam expreſsè vocatus
non fuit? Neque dicas, longè majorem diffſi-
cultatem eſſe de Julio primo, qui Orientales
culpare videtur, quòd ſe inconſulto Synodum
celebrarant: Primùm enim, inquit, non decebat,
cùm nos ad celebrandam Synodum literas mittere-
mus, aliquos praoccupare judicium Synodi; dein-
de non decuit novos iſtos modos contra Eooleſiam
mnduci. Et infrà: Cur igitur & inprimis de Ale-
kxandrina civitate nibil nobis ſoeribere voluiſtis?
An ignari eſtis hanc conſuetudinem eſſe, ut pri-
ihm nobis ſoribatur, ut hine quod Faſtum eſt 5 de-
Rniri poſſit? Quapropter ſi ſtic hujuſmodi ſuſpicio
in Epiſcopum concepta fuerat, id huc ad noſtram
Eccleſiam referri oportuit. Nunc autem nos, 5os
certiores minimè fecerunt, poſtquam jam gerint
quod libuit, ſuſßfragatores ſuæ damnationis, oui non
interfuimus, eſſe volunt. Non ita ſe habent Pauli
ordinationes, non ita Patres docuerunt „ſed faſtus
ſte & novum ſtudium eſt. Atqui hæc eſt epiſtola,
cujus Socrates meminit lib. 3. cap. 17.

XII Verùm multa ex Julio Socrates in medium ad-

Duæ Synodi duxit, quæ Pontifex in ſua epiſtola non poſuit.
Antiochene Enimvero, quod Julius primus in epiſtola con-
Ninguen- queritur, regulam Fidei clanculo ab Orientali-
DWM bus Antiochiæ exiſtentibus adulterari, quod So-
crates ex Julii epiſtola adducit, hic nullibi in
ea habet. Unum, idque præcipuum, ſpectat,
cauſam nimirum Athanaſii „pro qua terminan-
da ad Euſebianorum inſtantiam Concilium Ro-
mæ indixerat. Cùm jam ad Concilium Athana-
ſius vocatus eſſet, & Legatio ad Euſebianos pa-
raretur, Euſebiani aliud Antiochiæ celebrarant,
& in illo cauſam Athanaſii judicare præſumſe-
rant, & de hoc ultimo Julius conqueritur ‚ali-
quos ſcilicet Præoccupaſſe judicium Synodi. De
Alexandrina inprimis civitate nihil ſibi perſcrip-
tum fuiſſe urget Julius; cùm ea fuerit conſuetu-
do, ut cauſa Sedium Patriarchalium ad judicium
Romani Pontificis referretur, quèòd illi inter
omnes Epiſcopos de majoribus cauſis Primatũs
jure competeret decernendi auctoritas. Et ſic
verum eſt, nihil in cauſa Athanaſii Patriarchæ
Alexandrini potuiſſe decerni abſque Julii primi
ſententia; ut meritò Antiochenum Concilium,
ſi præoccupavit de cauſa Athanaſii judicium, ir-
regulariter feciſſe dicatur, Attamen graviter er-
Tom. I.

dum duxit, quòd neque Maximus Hieroſoly-

449

ravit Socrates, dum Athanaſii cauſam Antiochiæ s c. IV.
in Synodi primordiis judicatam conſcripſit; cùm An. Ch. 341.
non initio à nonaginta Epiſcopis, ſed poſt Spyy-
nodum à ſolis Euſebianis dijudicata ſit, ut mox
oſtendemus. Unde conſequens eſt, ipſam An-
tiochenam Synodum, quæ 4 nonaginta aut plu-
ribus Epiſcopis celebrata eſt „culpandam non
eſſe, ſed eam ſolam „quæ à ſolis Euſebianis poſt
vVeram Antiochenam Synodum habita fuit, &
Athanaſium depoſuit.
Certè in Antiocheno Concilio edita ſunt de XIII.
rebus Eccleſiaſticis probatiſſima per omnem Pecrers c7-
Eccleſiam ſtatuta, & ante cetera duo Fidei Sym- rpn ſaln.
bola ab Hilario Pictavienſium Epiſcopo non taris.
improbata. Neque dum illa ſtatuebantur, ſe
Concilio intereſſe debuiſſe urget Zalius, quòd
ſciret morem in Eccleſus obtinuiſſe, hæc ſine
Prævia relatione decerni potuiſſe à Synodis, ut
conſtabat ex primo Antiocheno Concilio, quod
contra Paulum Samoſatenum Formulam Fidei
conſcripſit, & ex Concilio Alexandrino ſub Ale-
xandro Patriarcha, cui nec ſummus FEccleſiæ
Pontifex per ſe aut per Legatos interfuiſſe legi-
tur, uti nec omnibus illis Conciliis, quæ ante
hanc Synodum Canones ediderunt. Harum Sy-
nodorum veſtigia inſecuta eſt Antiochena, cum
de Fide tractavit „ & Canones citra Julii Papæ
præſentiam ſtatuit. Quæ dum pPeregit, verum &
Orthodoxum Concilium fuit „Cujus erat, non
minús de Fide inquirere, quâm de Diſciplina
Eccleſiaſtica decreta condere.
Congregatis in unum nonaginta circiter Epi- XIV.
ſcopis peracta primùm dedicatio Templi Antio- Prior , aei
cheni, in qua ſolennitate Catholici æquè com- emeg, .
municarunt Euſebio Nicomedienſi, ac in ſimili zocheng.
ſolennitate Hieroſolymis celebrata Epiſcopi ſan-
ctitate illuſtres Euſebianis communicarant. Hanc Baron. nu.
itaque occaſionem nacti Euſebiani, in Ppræci- XVIII.
puis Fidei myſteriis cum Catholicis convenere,
ut ſic Catholicos Epiſcopos in partes ſuas trahe-
rent, rati, ſe poſtea Athanaſium ſuis rebus ubi-
que infeſtum Sede faciliùs dejecturos. Et quia ab
omnibus de hæreſi malè audiebant, inquit Atha-
naſius libro de Synodis, varii, modis alia aliter
ſoeripſerunt; quaæ autem in una epiſtola ſoeripſerunt,
ſunt iſta. Subdit poſt hæc Primam Formulam Fi-
dei, quam & Socrates lib. 2. cap. 10. refert, cu jus ini-
tium eſt: Nos neque ſequaces Arii fuimus GC.
Putant omnes Recentiores „hanc epiſtolam ſeu
Fidei Formulam Concilio Antiocheno adſcri-
bendam, cùm tamen ſolis Euſebianis attribuen-
da ſit ad Templi dedicationem Antiochiam
confluentibus, & ſeſe ad Synodum præparanti-
bus. Hic namque loquendi modus, nos neque
Arii ſectatores ſumus, maniteſtè declarat, For-
mulam ab impetitis de Arii ſequela Epiſcopis
eſſe editam, quod in ſolis Euſebianis locum ha-
bere poterat, non verò in Orthodoxis Epiſco-
Pis etiam Antiochiæ congregatis, quos nulla
unquam ſiniſtra ſuſpicionis fama contaminarat.
Ceterùm, licèt ea Formula Arianiſmum non ſa-
Piat, in ea tamen ſenſus adeo anceps & ambiguus
ſt, at nec ii qui Nicæanam Dynodum ſequebantur,
compoſitionen, verborunz illiuns accuſare poſſent;
quaſi verba ignota eſſent ſacræ scripturæ, ut in-
quit Sozomenus citatus.
Secunda Fidei Formula in Synodo Antioche- vxvV

na compoſita refertur ab Athanaſio in libro de der ⸗
Synodis pag. 892. & 3 Divo Hilario in libro Syn⸗ di A⸗
etiam de Synodis. Bam ab Euſebianis ſubdolo tiochena,

P p 3 animo

45⁵0 Critica Hiſtori

§EC. IV. animo editam, poſt Socratem & Sozomenum

An. Ch. 341.

Baron. nu.

xXX & ſeqꝗq.

XVI.
Hac Permt:
da Arianis
eontraria.

exiſtimavit Baronius, quem paſſim alii ſecuti
ſunt, quèd Conſubſtantialitas Filii in ea Formu-
la non exprimatur. Verùm, ut notat Petavius in
Animadverſionibus Epiphanianis ad hæreſim
72. non ſemper in Catholicæ Fidei Profeſſioni-
bus, aut in convincendis Hæreticis, recenti
adhuc Nicæno Concilio, telſera illa Fidei, ac
5 0εα1 clara & diſerta Confeſſio ſolebat
exigi. Exemplo ſit Urſacii & Valentis Arianæ
factionis principum libellus, quem Julio Papæ
obtulerunt, quo & erroris ſui veniam depreca-
ti ſunt, &, Ario damnato, Catholicam Fidem
profeſſi. Extat apud Athanaſium Apologià 2. in
eo verò de α0οοονοτνιι verbum nullum. Præterea Di-
vus Hilarius hanc difficultatem ſibi objectam
diſolvit in libro de Synodis, ubi ait: Minns
brtè expreſsè videtur de indifferenti ſimilitudine
Patris & Elii Eides hac locuta eſſe; maximè cum
de Patre & Eilio & Spiritu Santto ita ſonſerit ſi-
gnificatam in nomin ihus propriam uniuſcujuſque no-
ainatorum ſubſtantiam & ordinem & gloriam, ut
ſint quidem per ſubſtantiam tria, per conſonautiam
verb unum. Hanc quæſtionem ſuo tempore mo-
tam poſtquam ita ſibi objecit Hilarius, poſtea
hoc modo reſolvit: Et primm ſciendum eſt, non

adverſum hareſim, uc diſſimilis ſubſtantiæ Pa-

tyem & Eilium & Spiritum Sanctum auſa eéſt præ-
dicare, in Antiochia fuiſſe con ventun: ſed adver-
us eam, quæ poſt ſanttam Synodum Nicænanmz in
id proruperat, ut tria nomina Patri vellet adſcri-
bere, de qua ſuo loco tractabimus.. Volens Ai-
tur congregata Sanbtorum Synodus impietatem
sam perimere, quæ veritatem Patris & Eilii & Spi-
ritus Sandti nominum numero eluderet, ut non ſub-
ſiſtente cauſa uniuſoujuſque nominis, triplex nun-
cupatio obtineret ſub falſitate nominum unionem,
at Pater ſolus atque unus idem atque ipſe baberet,
& Spiritus Sancti nomen, S Eilii. Icirco tres
ſubſtantias eſſe dixerunt, ſabſiſtentium perſonas per
ſubſtantias docentes, non ſubſtantiam Patris, &
PEilii, & GSpiritus Sanbti diverſitate diſſimilis eſſen-
tiam ſeparantes. Quod autem dictum eſt, ut ſint
quidem per ſabſtantiam tria per conſonantiam ve-
7 unum, non habet calummam, &c.
Ex hoc egregio Divi Hilarii loco non modòè
docemur de recta Fidei Formula Antiochiæ ex-
poſita; ſed etiam de primordiüs hujus Synodi ha-
Renus à Viris doctis non intellectis. Cùm enim
hi arbitrentur, hanc Fidei Formulam ad everſio-
nem Conſubſtantialitatis Filii editam in Ariano-
rum favorem, occurrit huic fundamento Hila-
rius, & reponit, non adverſus hæreſim, quæ diſſi-
milis ſubſtantiæ Patrem & PEilium & Spiritum San-
Ktum auſa eſt prælicare, in Antiochena civitate fuiſ-
ſe Conventum, id eſt, Synodum Antiochenam
coacar non fuiſſe adverſus hæreſim Arianam,
cujus auctorem jam antè rejecerant, ſcribentes,
ſe ab illo alienos eſſe, neque ſe unquam ſectato-
res ipſius fuiſſe, neque ſe cum Ario Filii Divini-
tatem negare, utpote qui credebant, illum ve-
rum eſſe Deum, prout in ſecunda Fidei Formu-
la conſirmabant, in qua dicunt, Filium eſſe Di-
vinitatis, ſubſtantiæ, & voluntatis, & conſilii, &
loriæ Patris incommutabilem imaginem. Hæc au-
tem omnia quantum Ariano dogmati repugna-
bant, non modò oſtendit S. Maximus Dialogo 3.
de Trinitate; ſed & ipſi Ariani indicarunt, cùm
hæc ſuſtulerunt de Formula Fidei, quod in eis
arguit Divus Athanaſius libro de Synodis. Nam
cum in Encæniis promulgallent, Filium eſſe

co-Chronologica

ſubſtantiæ Patris ſine omni diſſimilitudine ima- SÆ C. IV.
ginem, jurejurandoque affirinallent, ſe ita ſen- An. Ch. 341.

tire, & anathemate execrarentur, qui aliter
ſentirent; ac præterea cùm Ilſauriæ ita ſcripſiſ-
ſent: Non refugimus Fidem in Encaniis Antio-
chiæ editam, ubi nomen ſubſtantiæ adſeriptum
invenias, velut horum omnium obliti, paulo poſt
in ipſa Iſauria ſoripſerunt,ſe οοιοαισαοινσο*
hoc eſt, Conſubſtantialem, & ſimilem ſubſtantiam
rejicere. .. ſi tu, Acaci & Eudoxi, non refugi-
tis in Encæniis promulgatam Fidem, & in ea ſorip-
tum eſt, Eiliumz ſulſtantiæ Patris eſſe indifferentem
imaginem, cur igitur Iauriæ ſoribitis. Rejicimus
vocem Conſubſtantialem? Si enim EFilius ſecundum
ſubſtantiam non eſt ſimilis Patri, quomodo ſine om-
ni diſſimilitudine imago Patris fnerit? &. Quibus
verbis & ipſe Athanaſius docet, hanc ſecundam

Fidei Formulam orthodoxam eſle, & ipſis Aria-

nis adverſam; tantum abeſt, ut in Fidei everſio-
nem compoſita fuerit, ſicut exiſtimabat Baro-
nius.
Quod ſcribit deinde Baronius, hanc Fidei
Formulam ab Euſebianis duntaxat editam, erro-
neum eſt, & ex Athanaſii verbis malè ſtabilitum.
Cùm enim illam Formulam iſe Athanaſius con-

tra Arianos urgeat, quaſi ipſorum hæreſim ever- coaaa.

tat, quis credet ab ipſis ſolis in propriam per-

niciem fuiſſe editam? Sanèe Divus Hilarius hunc

errorem corrigit, dum ſcribit de hac Fidei Ex-
