aut conſtructas, aut reædificatas, aut novis no-
minibus de more appellatas fuiſſe. Quæ ſimi-
liave lubenter inculco, quia hactenus nemini
obſervata, plurimumque ad Antiquitatis no-⸗
titiam conducentia.

ANNO PERꝝIODI GRCO-ROMAN&E 5757.
O 21 CB. 18. P. 3. April. Indict. 12.
JESuI CHRWISTI 264. ſecund. Baronium 265.
DIONYSII PAP 6.
GALLIENI IMP. 12.
D num. I. & ſeqq. Coſſ. Gallienus Aug.

A VI, & Saturninus. Gallieni Conſulatus
juxta quintam Conſulatuum Cæſareorum re-

gulam ob triumphum nempe Perſieum, de quo

An⸗
§8 £& C. III.
An. Ch. 263.
Tu
Guli⸗
ℳue
NℳℳN
Giuit.
.
A e
Dion
IV. Paule
Plotinus de maſe⸗
Platonopoli ſopp
condenda
fruſtra agit.
Baron.
V. Kſe

Anno Urbis
1017. Olymp.
260.R. 30

I.
Conſules.

C. I.

IV.
Photinu &
launpplli
Ccondepds

fufraagit.

Auno Utb
7. ſot 7Oyng.
1,200

—

D
. Cnſchs
us

S§SE C. III. mox ſermo erit. Imperatores enim, ſi annis
An. Ch. 264. Decennalibus & id genus feſtis addictis trium-

II.
Triumphus
Gallieni, qui
Odenatum
Auguſtum
dicit.

Phos non ducerent, ad eos aliis annis exhi-

endos Conſulatum ſuſcepiſſe jam ſæpius in-
dicavi.
Pollio in duobus Gallienis cap. 10. ait: Gal-
lieno, & Saturnino Conſulibus Odenatus Rex
Palmyrenorum obtinuit totius Orientis Inperium;
additque, illum ſtatim bellum Perſis indixiſſe,
Niſibin & Carras occupaſſe. Tum ſubjicit: Vin-
ctente Odenato triumphavit Gallienus, nulla men-
tione patris facta: quem nec inter Deos quidem,
niſi coaltus, retulit, cum mortuum audiſſet, ſed
adhuc viventem : nam de illius morte falſo com-

pererat. Quæ verba confirmant quod ſcribit

Auctor Chronici Alexandrini, Valerianum ſe-

in Annales C. Baronn. .

11II.

niorem in ſervitute vixiſſe uſque ad annum
Chhriſti CCLXIX;, ut jam ſupra anno CCLIX,
uo in Perſidem eſt abductus, diximus. Ode-
natus non ſemel, ſed iterum Ckeſivhontem uſ-
que proceſſit, & Perſas intra munitiones ſuas
compulſos occluſit, inquit Zoſimus pag. 651.
quod & confirmat Pollio citatus, qui ſubdit,

Gallienum, ubi comperit, Cteſiphontem eſſe per-

ventum, fugiſſe Regem, captos Satrapas, plu-
rimos Perſarum occiſos, Odenatum participato
Imperio Auguſtum vocaſſe. Cùm verò Medio-
barbus Nummum Græcum Odenati Auguſti
producat, in quo legitur, L. A. id eſt, anno
quarto, & Odenatus anno ccLIXVII occiſus
fuerit, liquet; hanc nuncupationem præſenti
anno factam. Certè annis, quibus Imperatores
triumphabant, eadem quæ annis eorum Decen-
nalibus & id genus feſtis addictis, de more
præſtita.

A num. III ad XV. Epiſtola Dionyſii Ale-

An epiſtolæ xandrini adverſus Paulum Samoſatenſem Epiſ-
Dionyſii ad copum Antiochenum, falſa & ſuppoſititia cre-
Paulum Sa- qitur à Valeſio in Notis ad lib. 7. Euſebii cap.

moſatenſem

ſuppoſititia.

30. Nam patres quidem, inquit Valeſius, An-
tiocheni Concilii affirmant „ Dionpſium non
dediſſe literas ad Paulum, ſed tantùm ad Eccle-
“* ſiam Antiochenſem. In illa autem epiſtola,
* quæ Dionyſi nomine publicata eſt, Dionyſius

Baron. num. „pis Paulo ſcripfſiſſe dicitur. Sed nec ſtylus il-

v. & ſeqq.

*c lius epiſtolæ ac reſponſionis, reliquis Dionyſii
* Scriptis reſpondet. Itaque Opus illud adul-
*terinum eſſe, ob eas quas dixi rationes, mihi
* perſuadeo, licèt Baronius eam epiſtolam pro
* vera ac germana habuerit. Ita Valeſius, ea
præcipuè ratione motus quèd in epiſtola ab
Euſebio lib. 7. cap. 30. recitata, Epiſcopi, qui
Antiochenæ Synodo contra Paulum Samoſaten-
ſem coactæ interfuerant, de Dionyſio Alexan-
drino loquentes dicant: Seripſit quidem Antio-
chiam, ſed erroris ducem (videlicet Paulum)
ne ſalutatione quidem dignatus eſt, neque ad eum
nominatim, verkim ad univerſam Antiochenſem
Eccleſiam literas ſuas direxit; & nihilominus ea
epiſtola, quæ Græcè & Latinè tomo 1. Con-
eiliorum refertur, his verbis incipitur: Keſcri-
phimus ad ea, quæ prihs ſcripſiſti. Ob quæ verba
ea epiſtola Valeſio falſa credita, unà cum de-
cem propoſitionibus ejuſdem Pauli & Diony-
ſii ad eas in ea epiſtola reſponſionibus. Verum
ex illis verbis illud tantùm inferfi deber, falsè
eam epiſtolam Dionyſio Alexandrino attribui,
non autem ſcriptam non fuiſſe ab aliquo ex Epiſ-
copis, qui Synodis adverſus Paulum Antioche-
num celebratis interfuerunt. Innumeris enim
exemplis conſtat, indubitatæ antiquitatis epi-
Tom. I.

ſimo quinquageſimo ſecundo,

2979
ſtolas Exſcriptorum errore falſos titulos præ-
ferre. Porro plures Synodos adversùs Paulum
coactas fuiſſe ipſemet Valeſius obſervat ex Eu-
ſebio lib. 7. cap. 23.
uod verò ibidem dicit Baronius, teſtari
Athanaſium lib. de Synodis, ſublatum fuiſſe à
Dionyſio Romano Pontifice; & Dionyſio Ale-
xandrino Paulum Samoſatenſem, Valeſium in

S £ C. I II
An. Ch. 26 5.

IV.
Synodus R6
mana ad⸗
Verſus 5ds

moſatenſem

Notis ad Euſebium, Petavium lib. 1z. de Doct. ſuppoſttitia.

Temp. alioſque Viros eruditos decepit. Exiſti-
marunt enim, Paulum in aliqua Synodo Ro-
mana damnatum fuiſſe, quod tamen non dicu
Athanaſius; cujus hæc ſunt verba: Duo enim
Dionyſii diu ante eos ſeptuaginta fuere, qui Sa⸗
moſatenſem ſuſtulere; quorum alter Romæ, alter
Alexandriæ Præſul erat. Quæ verba ſic explica-
vit Baronius, quaſi relativum qui ad utrumque
Dionyſium referretur, licet ordinem dicat ad
ſeptuaginta Epiſcopos, qui in ſecundo Concilio
Antiocheno Paulum condemnavéêre: hos enim
in eodem de Synodis libro Athanaſius vocat
Septuaginta Epiſcopos Pauli Samoſatenſis condem-
natores, quod Athanaſium legenti magis con-
ſtabit. Synodus itaque Romana in cauſa Pauli
Samoſatenſis ſuppoſititia eſt.
Ad num. XV. Peſtis quæ Imperium Roma-
num adeo afflixit, cœpit anno Chriſti ducente-
annosque non
decem, ut putavit Baronius, ſed quindecim du-
ravit „ uti eo anno num. XXIV & ſeqq.
demonſtravimus. Obtinuit annos XV, inquit Ce-

Baron: hufi
X. & ſeqg.

V.
Finis peſtis
Quindecena
nalss

drenus ibidem laudatus: cœpit autumno, & de-
hiit ſub ortum caniculæ. Quare uſque ad canicu-

lam anni CCLXVII graſſata eſt; ideoque

quæ hic de ejus fine Baronius habet ad illum

Chriſti annum rejicienda.

—

— —

ANNO PERIODI GRACO-ROMAN 5759.

O 22. A. 19. P. 23. April. Indict. 13.

Anno Urbis
1018.
Olymp. 264

Jusu CRRISTI 265. ſecundum Baronium 266.

DIONYSII PAP& 7.
GAILIENI IM P. 13.

D num. 1 Coſſ. P. Licinius Ealerianus II.
— & L. Lucillus Macer Rufinianus. Prior
erat Valeriani Auguſti filius, qui tam in libro
de Præfectis Urbi & Anonymo Cuſpiniani, ac
Faſtis Heraclianis, quàm in Inſcriptione ab Onu-
phrio lib. 2. Faſtorum relata, editur cum nume-
rali nota, quia nempe anno ducenteſimo quin-
quageſimo nono, Gallieno juniore Cæſare Col-
lega, Conſulatum ſuffectum geſſerat, quem præ-
ſenti anno nondum Cæſarem fuiſſe demonſtrat
eadem Inſcriptio, dedicata currenti anno pr.
Non. Decembris, ut in ea legitur, quæhis verbis
incipit: CoLONIA. AucusT A. VERONA.
NovA. GALLIENIAN A. VALERIANO. II⸗
ET. LucILLO. CoxNs. Quod ſi jam hoc an-
no Valerianus Cæſar fuiſſet, is titulus in ea In-
ſcriptione legeretur. Ex quo conſtat, perperam
hactenus creditum, Valerianum iſtum ante
patris captivitatem Cæſarem fuiſſe, quod Pol-
lio in Valeriano juniore dicat: A patre abſente

I.

Caſar eſt appellatus, a fratre (ut Celeſtinus di-

cit) Auguſtus. Verum Pollionem erraſſe certiſ-
ſimum: ex iis enim, quæ jam ex ipſomet Pol-
lione retuli, manifeſtiſſimum redditur, hunc
Aa 2

Valeria-

280
6£ C. II I. Valerianum, quando Valerianus ſenior ejus pa-
An. Ch. 265. ter in Perſidem ductus eſt, nondum Cæſarem
fuiſſe. Lucillus, cujus egregiam Onuphrius ci-
tatus Inſcriptionem recitat, Gallieni Auguſti,
& Valeriani hoc anno Conſulis propinquus

erat, ut docet Pollio in duobus Gallienis cap. 12.

TI. Fallitur Baronius, quando hunc Valerianum
galeriaznus Gallieni Auguſti filium fuiſſe, Nummos decla-
Conſul filius rare ſctibit. Nam jam ab aliquot annis Gallienus
fuit Valeria- iunior d Poſtumo, qui hoc tempore in Galliis
i Aug. regnabat, interfectus fuerat, illeque in Nummis
dictus: P. CoRN. SA L. VALERIANIS CAES.
vel P. LIc. CoR. VALERIANISCAES. id eſt,
Pablius Lieinius Cornelius Valerianus Caſar:
Valerianus verò Valeriani Auguſti filius& frater
Gallieni Aug. hoc anno Conſul, nunquam in
Nummis Cornelius vocatus, ſed tantum P. LI C.
VALERLANUS CAES; licèt uterque quan-
doque in Nummis tantum dicatur VALERIA-⸗
NuS CAEFSA R. His non obſtantibus jam in
DPilſert. Hypatica à me ſtatutis Triſtanus Tom.
3. pag. 129. Mediobarbus pag. 383. & Vaillantius
Tom. I. pag. 267. innixi laudatis Pollionis verbis
contendunt Valerianum hoc anno Conſulem à
atre Cæſarem & à Gallieno fratre Auguſtum
dicum fuiſſe; imo Mediobarbus exiſtimat
factum id fuiſſe anno CCLIV& CCLXVII,
& Vaillantius Tom. 2. pag. 394. id probat ex
Nummis in quibus legitur P. LIC. VALER.
CAESAR, vel AucdG. & pag. 395. ait his ver-
bis VIRTUS ET PIETASAUG cG. intelli-
gendos Gallienum & Valerianum fratrem qui
in eis repræſentantur. Tillemontius in ſua Im-
peratorum Hiſtoria Gallica Notatiuncula 3. de
Valeriano eorum ſententiam ſequitur & proba-
re conatur filium ejus Valerianum appellatum
fuiſſe Cæſarem anno C CLV aut ſaltem anno
CCLXI, quia Aurelius Fuſcus de Piſonis con-
ſecratione verba faciens Gallienum, Valerianum
& Saloninum Imperatores appellat, aitque hunc
Valerianum non poſſe eſſe Gallieni Auguſti fi-
lium, quia is jam anno CCLX occiſus fue-
rat. Verum jamdiu hæc à nobis magna ex par-
te, & in hoc Tomo ex toto confutata, oſten-
ſfumque Pollionem ſeu Celeſtinum quem lau-

dat valde hallucinatum eſſe. Quindecennalia

Cæſarei imperii Gallieni in hunc annum in-
cidunt.
III. A num. II ad X. Poſterior Synodus Antio-
Poſterior Sy- chena, non verò prior, ut Baronius exiſtimabat
nodus An- epiſtolam ad Paulum Samoſatenſem ſcripſit, in

tiochena ad- qua Patres Fidem ſuam de Chriſto ipſi ſignifi-
Verſis Sa- .

moſatenſem. “ . . .4 1.
Natenſ. Citantur. Extat hæc epiſtola in Bibliotheca Pa-

trum data à Synodo inter initia conſeſsus, an-
Baron. ann. tequam Malchion Presbyter adverſus Paulum
266. num. 11. diſputaſſet. Certè, inquit Valeſius in Notis Euſe-
bianis lib. 7. cap. 30. vel ipſe illius epiſtolæ titu-
lus eam in priori Synodo Antiochena ſcriptam
apertè convincit: Exemplum epiſtola miſſæ Pau-
lo Samoſatenſi ab Orthodoxis Epiſcopis, priuſquam
deponeretur. Atqui conſtat, Paulum Samoſaten-
ſem in ſecunda demum Synodo Antiochena
depoſitum fuiſſe. Nam in priori Synodo decep-
tis per ſimulationem Epiſcopis indemnis abſ-
ceſſerat. Addit Valeſius, Epiſcoporum nomina
illi epiſtolæ præfixa idem indicare: Eymenans,
Theophilus, Theoteenus, Maximus , Proclus,
Bolanus, Paulo in Chriſto ſalutem. Neque enim
Hymenæus in priori Antiochena Synodo, ſed
Firmilianus Cæſareæ in Cappadocia Epiſcopus
præſedit.

Critica Hiſtorico-Chronologica

cant, & utrum eadem cum ipfis ſentiat, ſciſ-

Ad num. X & ſeq. Ceterum, cum Euſebius S£ C. I11.
lib. 7. cap. 28. de hac Synodo Antiochena lo- An. Ch. 26 ½.
quens ſcribat: Dum haæc agunur, Dyonyfius ex- ; 1.
tremum diem obut, anno Principatus Gallieni „ Sialeren
duodecimo, Cum Alexandriæ Epiſcopatum ſeptem- n .
dezim annis obtinuiſßſet. In ejus locum ſubrogatus Baron ibid.
eſt Mawimus; liquet, hanc Synodum Antioche- num. .
nam vel anno præcedenti, quo duodecimus
Gallieni annus inchoatus, vel ſaltem curreni;,
quo abſolutus eſt, celebratam fuiſſe. Colirur
Dionyſus Alerxandrinus in Martyrologio Roma-
no die xVII Novembris, obſervatque Vale-
ſius in Notis ad Euſebiuin lib. 7. in Prommio,
cognomentum Magni non ſolùm ab Euſebio,
ſed ab omnibus ferè antiquis Patribus Dionyſio
Alexandrino attributum fuiſſe, uti à Baſilio
in Epiſtola Canonica ad Amphilochium, &
à Maximo in Scholiis ad Dionyſium Areo-
pagitam.
Ad num. XIV & ſeqq. Accuratè ſcribit Ba-
ronius, cum nulla amplius De ſancto Gregorio .
Neocæſarienſi in Ponto Epiſcopo, Thaumatur- desor'
ee. 1 . aumatur-
go & Pontico appellato, mentio habeatut poſt gi.
Concilium Antiochenum, exiſtimandum eſſe
ipſum haud diu poſt ex hac vita migraſſe. Sed
cum ſanctus Præſul die XVII Noveinbris in
Martyrologiis colatur, & Baronius mortem ejus
hoc anno, qui ei eſt C CLXVIcollocet, Lab-
beus in lib. de Script. Eccleſ. nullo Auctore ci-
tato tradit eum die X VII Novemb. currentis
anni ad cœleſtem patriam migraſſe. At ſæpius
demonſtravimus Sanétos Martyrologiis aliis
diebus quàâm obierint ſæpe affixos fuiſſe, & res
incertas tanquam certas ſine teſte aſſerendas
non eſſe. Gregorius poſt prima literarum tyro-
cinia de Cappadocia Berytum, & inde Cæſa-
ream Palæſtinæ cum Athenodoro fratre tranſiit,
ubi ab Origene Logicam, Phyſicam, Mathe-
maticam, ceteraſque Philoſophiæ partes, & bo-
narum artium diſciplinas accuratius percepit.
Tandem creatus fuit Neocæſareæx Ponti Epiſ-
copus, & poſt exantlatos pro fide Chriſtiana
labores multos, & patrata plura miracula, ob
quæ Thaumaturgus vulgò cognominatus eſt,
in domino obdormivit anno & die incertis. Ope-
ra ejus omnia quæ reperiri potuêre hoc ſeculo
typis edita de quibus legendi laudatus Labbeus,
Oudinus in Supplement. de Script. Eccleſ. &
Guillelmus Cave in Script. Eccleſiaſticorum Hi-
ſtoria Literaria, & rejicienda Expeſitio fidei proli-
xior, Arianis præcipuèê ac Sabellianis oppoſita,
Capita XII De fide, cum anathematiſmis, qui
Neſtorii & Eutychis erroribus præſertim oppo-
nuntur, & Sermo in Santta Theophania, quæ
Opuſcula cenſuræ meritò ſubjecta fuêre.

84 6
n0
267 . 2⁵

V.
Obitus §.

Anno l.
1020,
Olymy.
An. 3.

1.
Conſules

I..
Zenobia
eelit e
to ant

Ano Urb
1or1.
Olymp. 2
an. 4.
Anno DUrl
1030. ſecu⸗
Uim har,.
nium.

6.

ANNO PERIODI GR AGοROMAN8 5759. Olymp. 261.
O 1; G. OD 1u. P. S. April. Indict. 144. Gio. 20.
DIONYSII PAP 8. Anno Ur-
bis 1019.

GALLIENI IMP. I4.

D num. I. Coſſ. Gallienus Aug. VI I, & Sa- I.
binillus. Gallieni Conſulatus juxta ſecun- Conſales.
dam Conſulatuum Cæſareorum regulam, ob
Quindecennalia nempe Auguſtei Imperii hoc
anno celebrata. Quare rectè Baronius ſcribit, Va-
lerianum Nallieni Auguſti fratrem hoc anno ab I..
. eO0 Callien⸗

lng. inten

e
Ch. A
1V.“
tus De.
ialeraz.

ion ibig,
Am. .

hitusg.
Preporii
lhaumatar⸗
i.

. Oynp. 201.
all. 1
Olynp⸗ 261.
untim
. Zaruniun.
Anno l⸗
bis lolg⸗

es⸗
. ℳ

b

4

in Annales C. Baroni. 281

⁸ £ C. III. eo Auguſtum nuncupatum eſſe; cùm annis hu-
An. Ch. 266. juſmodi ſolenniis addictis Cæſares & novi
267. 26 . Auguſti creari ſoliti eſſent. Antea tamen hoc
ipſo anno Falerianus Cæſar, ipſoque anno exeun-
te Auguſtus dictus: Tribunitia enim Poteſtas
in Nummis ejus cum nota numerali non exhi-
betur. Hine Mediobarbus in Numiſmatis Im-
peratorum pag. 378. Gallieni Nummum in po-

ſtica inſcriptum: LIBERALITAS AuGG.

S. C. ad Liberalitatem à Gallieno factam cùm
Auguſti titulo Valerianum fratrem donaret, non
maiè refert; ſed in eo non audiendus, quòèòd
Valerianum, Odenato hoc anno occiſo, eam
dignitatem obtinuiſſe tradit. Odenatus enim
nonniſi anno ſequenti ſublatus, ut tunc dice-
us. In Diſſertatione Hypatica ſub hujus anni
Conſulibus de Gallieni Quindecennalibus lo-
uens retuli ex Occone pag. 472. Nummum
Gallieni x v Tribunitia Poteſtate notatum cum
hac poſtica: col... hic. fel. hel. id eſt, Colonia
Ricina feliæx Helvia, vel, Colonia Aventic. feliæ
Helvetiorum, ut alii explicant. Sed hæ duæ par-
tes duorum diverſorum Nummorum ibidem à
me minus conſideratè conjunctæ.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO -ROMAN & 5760.

1020.
Olymp. 261. O 24 F. O2. P. 31. Mart. Indict. 15.
an. 3. JIESuICHRꝝISTI 267 ſecundum Baronium 168.

DIONYSII PAPZ 9.

GALLIENI IMP. I5.

1. D num. I. & ſeq. Coſſ. Paternus & Ar-
Conſules. ceſilaus, ut rectè Baronius.
II. Hoc anno Odenaætus inſidiis conſobrini ſui in-

Zenobia ſue- teremtus eſt cum ſilio Herode, quem & ipſum Im-
eedit Odena- peratorem appellaverat. Tum Zenobia uxor eius,
to marito. quòd parvali eſſent filii eius, qui ſupererant, He-
rennius & Timolaus, ipſa ſuſcepit Imperium, diu-
ue rexit non muliebriter, neque more fæmineo,
inquit Pollio in duobus Gallienis cap. 13. Per-
veniſſe ad hunc annum oſtendit Numiſma jam
ſuperiùs allatum, in quo quartus Imperii ejus
annus legitur. De Zenobia Odenati uxore, &
Palmyrenorum Regina ſecmo infrà recurret.

Anno Urbis ANNOPERIODI GRCO -ROMAN& 5761.

21. „ . „
iymp. 26. O 25 ED. 3. P. 19. April. Indic. 1.
an. 4. JrSuüuCHRISTI 268. ſecund. Baronium 169.
Anno Urbis
1020. ſecun DIONYSII PAP I10.
dum Baro-
nium. CrAuPDII IMP. I.
I. D num. I & ſeq. Coſſ. Paternus II, &
Genſules. Marinianus, ut libellus de Præfectis Ur-

bi, Anonymus Cuſpiniani, Auctor Chronici
Alexandrini, Caſſiodorus, Victorius, Idacius,
Proſper, ac Theo, & Heraclius in Faſtis Græcis
habent; qui omnes cùm Paternum iterum Con-
ſulem appellent, liquet, eum à Paterno „qui
anno præcedenti Faſtis nomen dedit, diverſum
eſſe. Nam duo Conſulatus continentes Auguſtis
tantùm & Cæſaribus attributi.
II. Ad num. I. Zoſimus pag. 6t. ait: Gallieno bel-
Galienn lum Seythicum naviter urgenti nuntius adfertur;
mp. inted Anreolum Ducem omnium copiarum equeſtrium,
ens. qui ad urbem Mediolanum, Poſtumi tranſitum
Tom. I.

in Ialiam obſorvare juſſus fuerat, rer novas moli- SÆ C. III.
ri, & Imperii ſummam ſibi polliceri. Ad ejus rei An. Ch. 262.
fam am conturbatus; ſtatim ad iter Falicum ſemet
accingit; ſubditque, eum iter Italicum perſe-
quentem inſidiis ſublatum luiſſe. Addit Pollio
lib. de duobus Gallienis; Gallienum occiſum,
ut guidam ferunt, circa Mediolanum; abi con-
tinuo & frater ejus Valerianus eſt interemtut.
Interitum ejus Mediolani contigiſſe uterque
Victor, ac Eutropius diſertè tradunt; dies ta-
men, quo Gallienus peremtus, incompertus.
At cùm conſtet ex Pollione in Claudio cap. 4.
Romæ nuntiatum eſſe nono Kalendas Aprilis,
Janguinis die, Claudium Imnperatorem factum,
aliquot ante dies Gallienum Mediolani cum
fratre occiſum neceſſe eſt. Zonaras tamen ſcri-
bit, Senatum Romanum, Gallieni cæde cogni-
ta, fratrem illius & filium etiam occidiſſe. Erat
is Quintus Julius Saloninus Gallienus Cæſar:
Gallienus enim junior, ſeu Valerianus Julii fra-
ter, jam ab aliquot annis trucidatus fuerat.
Imperavit Gallienus poſt patrem à Perſis cap- III.
tum, annos novem, ut Eutropius & Victor de Qor annu
Cæſaribus habent, vel annos octo, ut ſcribit &*lienu⸗
Victor in Epitome, qui ſolùm in modo nume- Pera vis.
9 ne
randi differunt. Pollio in Gallienis duobus, alios
novem, alios decem etiam Gallienum imperaſſe
in literas mittere, prodit. Quibus ex ultimis
verbis intelligimus, Gallienum anno ducente-
ſimo quinquageſimo nono ſolùm regnare cœ-
piſſe: ab eo enim anno ad currentem, decem
utrinque incompleti fluxêre; novem verò non
planè integri. Imperavit in univerſum annos
quindecim, ut omnes Antiqui produnt, quos
vel integros, vel ferè integros fuiſſe duo oſten-
dunt. Primùm Euſebius lb. 7. cap. 28. ait:
eNlα 3 0' Rois riauroſs τα nο πα M1εναα
õ xXρνο τ—r, 2Xαοεdι—₰ος αυυ N didονορ
quæ verba ſic Valeſius vertit: At Gallienus,
Imperio per quindecim continuos annos admini-
ſtrato, Claudium ſucceſſorem reliquit; ſed perpe-
ram. Euſebius enim non de annis quindecim
continuis & non interruptis, ſed de annis inte-
gris intelligendus eſt. Quare præferenda verſio
Chriſtophorſoni, qui Græca de verbo ad ver-
bum reddit: Gallienus ubi quinderim annos in-
tegros gabernaſſet, &c. Secundàùm, Mediobar-
bus in Numiſmatis Imperatorum unum ex ſuo
Muſæo producit in poſtica inſcriptum: P. M. TR.
P. xVI. CoS. VII. Ex quo deduccniurm Cal-
lienum, qui hoc anno circa diem decimum no-
num menſis Martii occiſus fuit, anno cCcIIII
menſe circiter Maio Imperium ſuſcepiſſe, quo
circiter menſe hoc anno Nummus ille percuſ-
ſus, in aliqua urbe, ubi mors ejus nondum in-
notuerat; nam Imperatorum Nummos Tribuni-
tiam Poteſtatem exhibentes, antequam ea, quæ
in iiſdem legitur, incepta fuiſſet, percuſſos, non
videtur veroſimile.
Quidquid hac de re ſit, ex præfato Gallieni IVv.
Nummo colligitur, Gallienum anno ccCIIII roroei⸗
ante æſtatem Imperium iniiſſe, erraſſeque Chro- ahnmaßm J
nologos, qui Gallo & Voluſiano vel quadrien-
nium, vel etiam biennium integrum, & Gal-
lieno annos quindecim utrinque incompletos
aſſignarunt; quod eorundem Imperatorum an-
nos retrogrado ordine numeranti certèò conſta-
bit. Ex anno enim & menſe, quibus Gallienus
interfectus, quorum uterque manifeſtus, præ-
cedentium Imperatorum Chronologia pendet;
neque certior & expeditior ratio quærenda, ad
Aa 3 gam

5 C. III. eam per hæc tempora reſtituendam. Baronius
An. Ch. 26⁸. anno c cC LIV Gallieni initium, annoque ccLxIx,
ut ipſe numerat, mortem ejus conſignavit, ſic-
que annos circiter à1eidem aſſignat; cùm
menſe Martio currentis anni eum interfectum
fateatur. Sed ex dictis Gallienum diutius Re-
gnum obtinuiſſe manifeſtum redditur.
V. Ad num. I II. Verum eſt, audita Gallieni
Barbari in morte varias gentes ſeſe in Romanum Impe-
Gallias ir-. rium effudiſſe; ſed literæ Claudii Imperatoris à

rua nnr. Pollione recitatæ, in quibus mentio trecento-
rum millium Barbarorum, anno ſequenti ſcrip-
tæ, quo multitudo illa debellata, & Terricus
in Gallis Hiſpaniiſque regnabat, ut infrà vide-
bimus. Hoc autem anno Seytharum diverſi po-
puli in Romanum ſolum & Rempublicam vene-
runt, atque illic pleraque vaſtarunt, dum aliis oc-
patus eſt Claudius inquit Pollio in Claudio
vap. 6.
VI. Ad num. I V & ſeqq. Baronius Claundium Im-
Rnle ſ. peratorem edictum adverſus Chriſtianos pro-
ð mulgalſe ſcribit duplici fundamento innixus.
ssss. Primum conſiſtit in Actis ſanctorum Martyrum
Marii & Marthæ ejus conjugis, & filiorum Au⸗-
Baron. num. difacis & Abachum, quorum Actorum mentio

v„ & vi. & die quarta Aprilis in Vita S. Valentini: quæ in-
ann.270. n. tegra ex variis Manulſcriptis refert Bollandus
1I1 & ſeqd. die XIX Januarii, quo Marius & ſocii colun-
tur. Secundum deſumitur ex Actis S. Laurentii
die x Auguſti à Surio recitatis, in quorum fine
memoratur martyrium S. Cyrille filiæ S. Trypho-
niæ uxoris quondam Decii Cæſaris, quarum
prior die XN X VIII Ocdtobris, pofterior die
XVIII ejuſdem menſis in Martyrologio
Romano colitur, & quorum Baronius &
Spondanus præſenti anno mentionem faciunt,
Mari & ſociorum martyrio in annum ſequen-
tem dilato. Verùm, nullus ex Antiquis perſe⸗
cutionis à Claudio motæ meminit, & Acta S.
Laurentii à Surio recitata, planè adulterina &

ſuppoſititia. In iis enim diſertè legitur, Lauren-

tium & Siætum Papam, Decio imperante, mor-
te affectos Valeriani Dræfecti juſſu, & tamen
utriuſque martyrium „ Valeriano & Gallieno
imperantibus, contigiſſe certum. Secundè, in
iiſdem Actis legitur, veniſſe Decium Iimperato-
rem in Perſidem, & occupaſſe Babyloniam, Ba-
Srianam, Hyrcaniam & Aſſypriam, quæ merè fa-
buloſa; cùm Decius poſt adeptum Imperium
in Perſidem profectus non fuerit. Mors itaque
Triphoniæ, ac Cyrillæ filiæ martyrium ſub Va-
leriano Imperatore, non verò ſub Claudio con-
VII. Nec minus adulterina Acta Sanctorum Ma-
Asa SS. Ma- rii, Marthæ ac filiorum; quidquid dicat Bollan-

ri & Mar- dus citatus: in iis enim dicitur, Marium & Mar-

the ſuppoſ cham cum filiis miſiſſe ſe ad pedes B. Calliſti,
rias,. qui, imperante Elagabalo, Pontifex Romanus
creatus eſt, quique ideo hoc tempore non ſe-
debat. Ait Bollandus in Notis ad ea Acta: Erat
in quibußdam KRoſmeydi ſchedis annotatum, in his
Actis pro Calliſto reponendum Dionyſium. Quod
num in veteni copia MS. repererit, num ſolà con-
jecéturd definierit, baud liquet. Verùm, ſi hoc
Roſ'eydus in aliquo veteri monumento le-
giſſet, illud indubiè indicaſſet. Baronius ait,
Calliſti Epiſcopi nomen in cunctis exemplari-
bus legi, & ſi quis ad illum hæc referre malue-
rit, ſub Alexandro collocanda eſſe. At Alexan-
der Severus amicus Chriſtianorum fuit, nec eo
imperante Eccleſia Romæ vel alibi vexata.

Critica Hiſtorico Chronologica

In ſincero Bedæ Martyrologio cum Auctario S C. III.
Flori & aliorum quod præſxit Bollandus Tom. An. Ch. 269.
II Sanctorum menſis Martii ad diem XxXv men- VIII.
ſis Octob. legitur: Ipſo die Remæ via Salaria na- 1, ſ . Eg
tale quadraginta ſex Militum, qui ſimul baptixati eyrologio.
4 Dionyßio Papa, & mox jubente Clandio Inpe-
ratore decollati ſunt. Ubi ſunt poſis & alii Marty-
res centum viginti Uzus, inter quos fuerunt qua-
tuor milites Chriſti Theodotius, Lucius, Mar-
cus & Petrus. Seriptum in Paßione Santti NRiſti.
Ita Beda. Florus aliique eo die vacant; & jure
merito, hæc enim hauſit Beda ex Actis ſuppo-
ſititiis Sancti Sixti Papę. Quare licet illa mar-
tyria vera ſint, eorum tamen dies incertus,
nec ulla imperante Claudio perſecutio in
Chriſtianos vel milites excitata, ut ex dictis li-
quet.

ANNO PERIODI GRACO-ROMXAN £ 5762. Anno Urbis

O 26 C. )4. P. 4. April. Indict. 2. Olymp. i02.

JSu CHRISTI 269. ſécund. Baroninm 270. 2. 1.
FELICIS PAP £ I.

. num. I. ad XVII. Coſſ. M. Aaurelius I.
Claudius Aug. Il & Paternus. Claudii Conſules.
Conſulatus juxta primam Conſulatuum Cæſa-

reorum regulam.

Jam in ſuperioris anni fine oſtendimus Clau- 11.
dio Imperium Romanum regente nullos Mar- Aca Sandto-

tyres in Eccleſia fuiſſe, nec ullum ex Antiquis "urm ſus
tradidiſſe vel eum vel Præfectos ejus eamdem Ciaadis
vexaſſe. Quare Acta quæ refert Baronius de mar- r
tyrio Marii, & Marthæ ejus conjugis cum filiis zitias.
eorum Audiface & Abachum, qui é Perſide jam
Chriſtiani Romam ad orationem Apoſtolo-
rum veniſſe dicuntur, ſuppoſititia, ideoque à
Ruinarto in Actis ſinceris & Selectis primo-
rum Martyrum jure merito prætermiſſa. Certum
quidem Marium alioſque memoratos martyrio
eoronatos fuiſſe, cùm eorum nomina in aliqui-
bus antiquis Martyrologiis legantur, & in
Hieronymiano ad diem XX menſis Januarii
habeatur: Romæ in Cœmeterio Fabiani Epiſoopi
& Sebaſtiani. In Cœmeterio Mari, Martha,
Audifax & Abbatuce; verum præfata eorum
Acta poſt aliqua ſecula ab aliquo rei Hiſtoricæ
parum perito ſcripta. Inrerim obſervabis lag-
datum locum Martyrologii Hieronymiani cor-
ruptum eſſe & Florentinium in Notis, qui rectè
vidit nullum unquam Romæ fuiſſe cœmete-
rium Marii, malè illud in Arenarium „ quod
progreſſu temporis Sancti Marii dictum fuerit,
mutaſſe.
Ad num. XVII. Epiſtola Dionyſii Papz de 1III.
diviſione Parochiarum ad Severum Corduben- Decretelhs
ſem Epiſcopum ſcripta, Viris doctis fupponiti- niele EE.
tia creditur. Incipit enim verbis Leonis I epiſt. Gtter e.
24. ſecundam antiquum ordinem: Ohm & ab
initio tautam percepimus à B. Betro Apoſtolorum
Principe, &c. continetque varia loca ex ſancto
Gregorio Magno deſumita. Sed hanc ſimiléſve
Romanorum Pontificum epiſtolas, ſuppoſititias
eſſe à Viris Doctis probatum.
Hoc anno Poſtumus, qui in Galliis jamdiu IV.
imperabat, interfedtus eſt cum filio Poſtumo, 1. Mans
quem Auguſtum renuntiarat. Occiſus eſt rebel- t
lione Lolliani, qui & ipſe deinde à ſuis militi- ee⸗ K
bus interemptus eſt, ut prodit Pollio in lib. de
xxX

35
4. 09

§.
Daſtum
ing ar
aton, à
267, num.

In.
Ch. 269,

1 Alr.
legie

Anno Urbis

1022,
Dynp 161.
u. 1.

1.
nſclt

II.
Adta Sanche⸗
fum ſub
a
lmp. '⸗
run ifef.
titiN.

ſe III.
1 Denuai
Diunli bh,
⸗ Adalerisé

gefru if
di teritns
de
XX

SC. IIL XXX Fyrannis, qui addit, Poſtumum virum
An. Ch. 269. extitiſſe fortiſſimum, magnumque Gallorum er-
ga eum fuiſſe amorem. Sed valde hallucinatur,
quando cap. 3. & §. per annos ſeptem Gallias in-
ſtauraſſe ſcribit. Euttopius enim & Oroſius de-
cem ei annos aſſignant, eorumque ſententiam
confirmat Nummus Poſtumi in Cimelio Regio
aſſervatus, & in poſtica inſcriptus: P. M. TR. xX.
Go. s. V. V. P. Viſitur Victoria ſtans, ſiniſtro pe-
de globum calcans, ſiniſtrâ ſcutum tenens, in quo
manu dextrà ſcribit, Vo. XX. id eſt, Eotis Licen-
nalibus. Decimum autem annum illum tantùm
inchoatum fuiſſe certum eſt, quia ex dictis anno
cGX, poſt menſem Maium Imperium ſuſ-
cepit, & ante annum inſequentem ſuhlatus fuit-.
Mediobarbus ceterique recentiores Scriptores,
Gallieno imperante Poſftumum trucidatum vo-
lunt. Sed eum Claudio Imperium adminiſtrante
adhuc Gallias rexiſſe, apud me indubitatum.
Primò, quia Zoſimus, qui multa ſingularia per
hæc tempora habet, teſtatur, tempore, quo Gal-
lienus occiſus, Aureolum ad urbem Mediola-
num Beſtami tranſitum in Italiam obſervare juſ-
ſum. Zoſimi verba anno præcedenti à me reci-
tata ſunt. Secundè, Zonaras in Vita Claudii
hæc refert: Om Poſtumus adhuc tyrannidem ob-
tineret, & Barbari Maotide palude ſuperata;
Aßam Europamque vaſtarent, ac utrum bellam
prins conficiendum, eſſet, deliberaretur; Clandius
dixit: Bellum Poſtumicum mea intereſt, Barba-
ricum Retpublicæ, cuius inprimis habenda eſt
ratio. Tertiè, Victor in Epitome de Claudio
Imperatore loquens, ait: His diebus Bictorinns
Regnum cepit. Victorinum autem Victoring ſeu
Victoriæ filium poſt Poſtumum in Galliis impe-
raſſe, docet Pollio in libro de XXX. Tyrannis.
9. Q tamen adverſus hanc opinionem mili-
Paſesmi e tant, levia non ſunt. Pollio enim laudatus cap.5.
des ſih Gal- ſcribit, Poſtumum Lolliani rebellione interem-

Bieng oeß, tum eſſe, Galdlieno perdente Rempublicam; &
cont gif: recitat primam concionem Mari, qui
Baron. an cap. 7. P concionen M. 4, J

267. num. 1. V&torino, Lolliano & Poſtamo interemtis, criduo

tantùm imperavit, in qua ait : Non vino, non
Roribus, non mulierculis, non popinis, ut facit
Gallienus, depeream. Veràùm, Pollionem, qui
imperante Conſtantino M. ſcripſit de Triginta
Tyrannorum Vita & geſtis, parum edoctum
fuiſſe, ejus leétio mahlleſtar. Nec mirum, Po-
Aunmi interitum Gallieno imperante contigiſſe,
Pollionem ſcripſiſſe; cùm ei annos tantùm ſep-
tem attribuerit; hoc enim pacto ad Claudu
Regnum pervenire non potuiſſet. Neque obſtat
ſecundò Victor de Cæſaribus, qui in Gallieni
Vita civiles motus ortos narrans, ait, primum
omnium Poſtumum Imperium uſurpaſſe, tum
Lollianum, dein Marium, & eo jugulato Vibto⸗
rrinum, ac denique Victoriam, quæ amillo Vi-
QGKRorino filio Tetricum Imperatorem fecit. Nam
—— perperam hinc deducitur Poſtumum Gallieno
Imperante extinctum; alioquin dicendum eſſer,
Tetricum ante Gallieni cædem in Galliis impe-
raſſe; cùm tamen certum videatur, paulò ante
mortermm Claudii Victorino ſucceſſiſſe. Victor
itaque citatus uno tenore de illis Tyrannis lo-
quitur, nulla ratione habita temporis, quo in-
cepere, aut quo deſiere. Imò perperam ſcribit,
fuiſſe primum Boſtumum qui Imperium ulurpa-
rit; cùm ex Pollione, Eutropio ac Zoſimo con-
ſtet, alios jam Tyrannos inſurrexiſſe, antequam
ipſe ſeſe in Galliis Imperatorem diceret. Deni-
gue quando in acclamationibus in inauguratio-

Gothos jam per quindecim annos Ulyricum Mace- lati.

ne Claudii Auguſti factis, & à Pollione in Clau- 84 C IIn
dio cap. 4. recitatis dicitur: Clandi Auguſte, tu An. Ch.2695

nos à Zenobia & à Viktoria libera: dictum ſepties:

Clandi Augnſte, Tetricus nihil fecit: dictum ſep-
ies; non inde ſequitur, Vickoriam ac Tetricam
jam tum imperaſſe, ſed tantàm Romanos gravi-
ter tuliſſe, quòd in Oriente & in Occidente 4
fæminis urgerentur; quod eis magis intoleran-
dum videbatur. Poſtumo enim imperante Victo-
rinus conſors Imperii fuit, & tam Victoria,
quàm Tetricus, qui Aquitaniæ præſidebat, in
partem adminiſtrationis Reipublicæ venéêre.
Extant Numiſmata Poſtumi, in quorum po- VI. 4
ſtica legitur : QufNOhENNALES POSTUMI Wa Wa
Au. Ignoratum hactenus, an ipſo Imperii ejus peris jus
initio, vel quinto ejus anno cuſa fuerint; quod initio pei⸗
ut ſcire poſſem, ſcripſi ad Virum clariſſimum cuſſa.
Andream Morellium, ut videret; an in iis, quæ
in Gaza Regia ſervantur, Poſtumnus cum habitu
Conſulari exhiberetur; ex Nummis enim appa-
tet, eum in Quinquennalibus Conſulatum ter-
tium, in Decennalihus verò Conſulatum quin-
tum ſuſcepiſſe. Cumque Vir eruditiſſimus re-
ſponderit, tria ibidem reperiri varia aureaque
Poſtumi Numiſmata inſcripta, QurINQüEN-=
NALES POSTUIMI AuG. in quorum altero
videtut caput ejus laureatum, & in duobus aliis
galeâ tectum, ac in ſingulis Poſtumum collo
mudo repræſentatum eſſe, non dubito, quin ea
ipſo ejus Imperii exordio, quo Vota Quinquen-
nalia nuncupavit, percuſſa fuerint; ideoque,
duin primüm ſub Conſtantino M. Vota Quin-
quennalia quintolmperii anno Nummis inſculpi
Cœperint. Ex quibus intelligis, quantum repre-
henſione digni ſunt Antiquarii, qui Numiſmata
mutilata ac detruncata nobis obtrudunt, quaſi
autica eorum pars, quæ ad nundinandum non
neceſſaria, eruditiomi etiam inutilis eſſet, &
Numiſmatographia nonniſi ad vendendum &
emendum inſtituta eſſet. Poſt Poſtumum Victo-
rinus, qui jam cum eo corregnabat, Imperium
Galliatum accepit, & quidem dum Claudius
Rempublicam Romanam regerer.
Jornandes lib. de Regnorum Succeſſionibus VII.

cap. 84. de Claudio Auguſto loquens ait: Qui Gothi debel

doniamque vaſtantes bella adortus, incredibili
Kragé delevit, ſeilicet, ut in Cunia ei elypeus au-
rens, & in Capitolio ſtatua aurea poneretur. Quam
victoriam hoc anno contigiſſe indicat Pollio in
Claudioe, ubi de ea loquitur, antequam anni
inſequentis Conſules, Antiochianum nempe &
Orfitum, memoret. Hinc in Nummo apud
Triſtanum tomo III legitur: IM P. C. M. Auc.
CrXAUIDIUIS GOTHICuS. Viſitur caput Clau-
dii laureatum. In poſtica: INVICTIS Auc.
Cernitur caput Claudii galeatum. In poſtica
parte quorundam aliorum Claudii Nummorum
habetur: VICTORIA GoOTHICcA.
DDum hac aà Dipo Claudio aguntur, Palmyreni, VIII
Ducibus Saba & Timogene, contra Eyptios Geſta in
bellum ſumunt; atque ab his Ngyptid pervicacia *
