honorem Valeriæ Diocletiani Aug. filiæ 294. II.
Papaæ etymologia & uſus indicatur 163. IV. Papæ nomen
quibus antiquitus tribui ſoleret, oſtenditur ibid.
Papias, an magno ingenio præditus fuerit, examinatur
116. III. An ejus nomen Martyrologiis inſcriptum ibid.
IV. An Joannis Apoſtoli, vel alterius Joannis Presby-
teri auditor fuerit, inquiritur ibid. V.
Pariſienſe Concilium procurante Hilario Pictavorum
Epiſcopo 360. XVII. Quo anno celebratum 362.
XXVII. Ante Conſtantii Aug. mortem certò coactum
demonſtratur ibid. XXVIII & ſeè.
Parthi Syriam invadunt, & quo anno App. LXXVI. à2
Ventidio vincuntur ibid. LXXXIII. Iterum ab eodem
profligantur ibid. LXXXV. X anno reportatæ fue-
rint illæ victoriæ, ſtabilitur ibid. & LXXXIX & ſeꝗ.
Parthici belli ſub Lucio Vero geſti initium conſignatur
161. X Quandiu duraverit, declaratur 166. III.
Parthicum bellum quandonam à Trajano Imp. ſuſcep-
tum 105. II & III. III.
Parthorum regnum quo anno deſtructum, & ad Perſas
translatum 226. IV.
Paternus Marci Aurelii Legatus, adversùs Barbaros milſ-
ſus illos cædit 179. II.
Patres ſeptimæ Synodi in ſacrorum librorum critica pa-
rum verſati, multas apocryphorum quiſquilias probant
56. III.
Patriarcha Conſtantinopolitanus multa à Romano inju-
ſte avellit 37. X. ²

Patriarcha Jeroſolymitanus quamplurima contra Apo-

ſtolic eæ Sedis judicium uſurpat 37. X.
Patriarchæ in Synodis ordinari ſoliti 326. V. Statim poſt
ordinationem Synodicas ad alios Patriarchas per Le-
gatos mittunt ibid. V I. Miſſarum ſolennia in mutuæ
inter illos communionis indicium cum iiſdem Le
celebrant ibid. VII.
Patriarchæ Antiocheno Metropoleon & ſedium Epiſ-
copalium ſubjectarum numerus 37. XI. Alexandrino ib.
XII. Jeroſolymitano ibid. XI;II. Conſtantinopolitano
ibid. XIV.
Patriarchatũs Romani termini examinantur 325. XXXIV
S& ſeq. Opinio Salmaſii circa eos adducitur & refel-

gatis

litur ibid. X XX V& XXXVII.
Patriarchatus Jeroſolymitanus ab Antiocheni poteſtate
avulſus 37. XIII.
Patriarchatuum inſtitutio, quando, & quibus in locis
facta ʒ7. IXkI.
Patroclus non ſub Aureliano Auguſto, ſed ſub Aurelia-
no Præſide Trecis in Gallia paſſus demonſtratur 277.
IV. At quo anno, & in qua perſecutione coronatus
fuerit, incertum ibid.
Paulinus Antiochenſis Epiſcopus Philogonii ſucceſſot
319. VII & ſeqz. Ob pravos mores dignitate movetut
ibid. VIII. Diverſus à Paulino qui è ſede Tyri ad An-
tiochenam tranflatus eſt ibid.
Paulinus Euſtathii ſucceſſor in ſede Antiochena diverſus
à priori Paulino 319. VIII &W ſeq. & ſede Tyri ad Antio-
chenam transfertur 340. XXl. Euſtathii ſucceſſorem in
hac Eccleſia fuiſſe, certum ibid. per breve admodum
teinpu; ledet, ita ut à multis Auctoribus omittatur
2 Pida. .
Paulinn; alter creatur Antiochenus Epiſcopus 362. X XI.
Sed nonniſi in Concilio Alexandrino vel poſt illud

Sgg zbid:

626
ibid. X XIII. Moritur 389. IX.
Paulus Apoſtolus, quibus anno & die martyrium paſſus
65. II. 67. III & ſeq. & 258. III.
Baulus Samoſatenus, quo anno Antiochenus Epiſcopus
fuerit creatus, indicatur 361. VI. Adverſus hunc, non
rior, ſed poſterior Synodus Antiochena congregata
26 5§. III. Sub Claudio quidem convictus, at ſub Au-
reliano tantùm, & poſt victam Zenobiam, ab Eccleſia
pulſus 271. III & ſeq. & 272. II. BHus error, hujuſque
à Sabellii & Neſtorii hæreſibus aperitur 271. V.
Paulus in Epiſcopatu Conſtantinopolitano Alexandri
ſucceſſor Conſtantini magni temporibus Epiſcopus
adhuc non erat 341. IX. Ante eam dignitatem adep-
tam à Conſtantino in exilium pulſus 340. X I & ſeq.
Quo anno ſedere cœperit, indicatur ibid. IX & XVII.
Ab Epiſcopatu quidem Euſebianorum factione de-
poſitus, ſed non de novo relegatus ibid. XIX. Poſt Eu-
ſebii Nicomedienſis obitum Sedi Conſtantinopolita-
næ ab Orthodoxis cum tumultu reſtituitur 342. XVI.
à Conſtantio iterum deturbatur & Singaram, Dein
Emeſam ferreis catenis vinctus exul perducitur ibid.
XVII. Ante Sardicenſe Concilium in ſedem reſtitutus
fuit 348. III. Huic tamen Synodo non intereſt, & qua-
re ibid. Moritur 351. I X.
Paulus Primus Eremita, quo anno defunctus 343. II. Sub
hujus Sancti nomine militans Congregatio, quo au-
ctore, quove tempore inſtituta ibid.
Pax viget in imperio Romano poſt bellum Mauritani-
cum à Marco Aurelio & Lucio Vero confectum 166.
VIII. Eam horum Imperatorum numiſmata demon-
ſtrant ibid Sancitur denuò poſt Germanos, Sarmataſ-
que à Marco Aurelio & filio Commodo devictos 176.
IV. .
Pedanius Syriam non adminiſtrat cum C. Sentio Satur-
nino App. CXXVI.
Pelagius Laodicenus Epiſcopus in exilium mittitur 370.
VII.
Peluſiota, idem quod luto immerſus 393. III. Alia hu-
jus vocis ſgniſicario in Annalibus ſtabilita, non reci-
pienda ibid.
Pentecoſtes feſtum pro quinquaginta diebus illud præ-
cedentibus Ab Antiquis uſurpatum 353. I X & ſeq.
Feregrinus, Cynicus Philoſophus cognomento Proteus,
ſeſe in rogum immittit 165. VI.
Perennius Prætorii præfectus ſub Commodo Auguſto,
quo anno occiſus fuerit, indicatur 187. III.
Perinthii propter beneficia ſibi collata, Caracallæ Ju-
daicum triumphum celebrant, Ludoſque in hono-
rem Severi & Caracallæ decernunt 201. I V.
Perpenna diverſus ab Hoſtiliano 2 51. XXXIV & ſeq. In
duos non diſtinguendus ibid. XXXV. Tyrannus non
Auguſtus à Senatu creatus eſt ibid. XXXV. in Gal-
liis regnavit ibid. XXXVI.
Perpetua & felicitas alio, quàm quo paſſæ, die coluntur
198. V. Carthagine non Tuburbi martyrium faciunt
ibid. & 203. V. .
Perſa cum Romanis pacem faciunt 303. XIV & eꝗ.
Perſarum regni inſtitutio quo anno facta App. XIX &
226. IV. Ejuſdem deſtructio, duratio & Reges aſſi-
Perſecutio in Chriſtianos ſub Nerone 64. II. non ſolum
contra fideles Romæ verſantes ediéta, ſed & contra
omnes ubique per Romanum imperium degentes
PiZid. IVWV.
Perſecutio ſub Diocletiano cruenta 90. VI. Quandonam
inchoata ibid. V & 9r. IV. Quando item & qua occa-
ſione aucta 95. II. In nummo lſiaco non expreſſa
perſecutio ſub Trajano, anno quo hic Imperator Impe-
rii Proconſularis decennalia exhibuit, aucta 107. II

Index Criticæ

Perſecutio ſub Marco Aurelio graviſſima & quare 162.
VI. Hujus initium & augmentum aſügnantur 163. II
& 167. III. Varias Romani imperii provincias vexat
177. III. Quando in Gallias eruperit, annotatur ibid.
Euſebii ſententia circa eamdem defenditur iwbid. III
Perſecutio ſub Severo & Caracalla ab hujus Quinquen-
nalibus malè inchoata 201. II. Bus initium anno de-
cimo Severi certo conjungendum 202. II. Longiſſima
fuit 201. VIII & 207. III. Simulque cruentiſſima 202.
II & ſeq. Alexandriæ præſertim 202. IV. Sub Severi
Quindecennalibus augetur 207. III.
Perſecutio ſub Maximino localis tantum fuit, non uni-
verſalis 235. III. Per tres circiter annos duravit ibid.
IV. In Sacerdotes ſolum & Clericos decreta sbid.
Perſecutio Alexandriæ ſub Philippis Auguſtis orta à mo-
tu populari originem habuit 248. VIII. Decianam an-
teceſſit, ideoque cum ea non confundenda ibid. Quo
anno mota, & quantum temporis graſſata fuerit,
oſtenditur ibid. & 249. I V. Qua occaſione finem ac-
ceperit, declaratur 248. I X.
Perſecutio à Decio Aug. indicitur 250. IV. Quo anno
inchoata & continuata 251. IV. Huic plures ſuccum-
bunt 250. VI. Romæ & in Africa ſævit, ſed hic multo
minus ibid. VII & ſeq. Sedatur in Africa & quare ibid.
XIII. Extincto Decio ubique finem accipit 25. XXVIII.
Perſecutio ſub Gallo & Voluſiano menſe Maio incœpta
252. X. Non occaſione peſtis decreta ibid. Sub ipſa
GChriſtiani Romæ vexati ibid. XVIII. At non in Aſia
ibid. Neque in Africa ibid. XX & ſeq. Brevis admo-
dum fuit, & quare ibid. XX. Inito à Valeriano impe-
rio, definit 253. XX.
Perſecutio ſub Valeriano & Gallieno quo anno indicta
256. KVIII & 257. I. Quo item menſe in Africa cœp-
ta 257. V. Gravis fuit, & quare 258. X. Quandonam
finierit ibid. VII & 259. XV. Error multorum circa il-
lius durationem, aperitur ibid. X & XV. Quando
in Ægypto ſedata fuerit, demonſtratur 261. I NX. Ru-
finus duo edicta ad ſedandam perſecutionem emiſſa
agnovit ibid. X & ſeq.
erſecutio ſub Aureliano in Chriſtianos decreta 272 IV
& ſeqq. Hujus initium ab Auctoribus perperàm conſi-
gnatum, in proprium annum reſtituitur ibid. Eam non
ſolum intentatam fuiſſe, ſed & executioni mandatam.
Aennur ibid. IX & ſeqq. Breviſſimam fuiſſe aſſeritur
ibid. V.
Perſecutio in milites ſub Galerio Maximiano quo anno
incœpta 297. IV, V & X. 298. II & 301. III. Annus quo
ea inita ex Arnobio demonſtratur 302. XIV. Quanto
tempore univerſalem à Diocletiano excitatam præceſ-
ſerit, indicatur ibid.
Perſecutio univerſalis à Diocletiano indicta, militum

per ſecutionem quaſi quoddam præludium habet 298.

II. de ea excitanda deliberatur 302. III. Quibus anno,
menſe & die decreta ibid. V. Quo item in loco ibid.
III. Jnitium illius aliqui perperam collocantes redar-

guuntur ibid. & 304. X V & ſeq. Cauſa hujus perſe-
cutionis ab Euſebio rectè aſſignata 302. IV. Alia à Ga-
lerio Maximiano conficta adducitur ibid. VI. Hæc per-

ſecutio ita atrox fuit, ut neque domni Regiæ peperce-
rint Diocletianus & Galerius ibid. VII. Illius in om-
nes crudelitas ex Auctoribus enarratur ibid. V I & ſeq.
Per ſecutio in Galliis ubi Conſtantius Chlorus imperat,
locum non habet 303. VII. Quo anno in Oriente re=
cruduerit, ſtabilitur 307. X V. Illius anni à Baronio
minus rectè conſignati ibid. XV, 308. IV, 309. I X &
312. XXI. Perſecutio à Maximino inſtauratur z3rI. XIX
& ſeq. Ab eodem ſuſpenditur ibid. XIX & XXI. Quo
anno in Occidente finem habuerit; annotatur 312.
XXVI. Quove in Oriente deſierit, aperitur ibid. &
314. VI. Ejus duratio indicatur 314. XIV.
Perſecutie

Annalium Eccleſ. Baroni.

Perſecutio ſub Licinio Aug. quo anno cœpta 316. VI.
Perſecutio anno Chriſti CCCXXIII excitata, commen-
titia 323. I V &S5 ſeq. .
Perſecutid in Chriſtianos à Juliano Aug. indicitur 362.
XXXIX. Augetur 363. I.
Perſecutio in Orthodoxos à Valente Aug. excitatur &
quo anno 366. IV & 370. III & ſeqq. Graſlatur in Me-
ſopotamia Præſertim & Palæſtina 372. VIII. gyp-
tum tamen non affligit, niſi poſt mortem S. Athanaſii
ibid. XII.
Perſecutionis in Perſide ſub Sapore Rege edictæ epocha
adducitur 343. III.
Perſicum bellum ſub Alexandro Imperatore perperam à
quibuſdam conſignatum 229. X & ſoqq. Quandonam
inchostum 228. V & 229. XIV. Alexandro Imp. Pa-
rum fauſtum 229. XIII. Ante aliud quodcumque ab
hoc Imperatore ſuſceptum 228. V.
Perſicum bellum ſub Diocletiano & Maximiano Augg.
quo anno cœptum 296. VI & 297. IV Perperam cum
anno CCC conjunctum 297. I V. Kr .
Perſicum bellum ſub Conſtantini Magni obitum denuèò
inſtauratum 336. X & 338. VII. Sub Conſtantio ejus fi-
lio ardet 345. II.
Perſicum ia bellum ſub eodem Conſtantio initum
358. III & 360. XVIII. .
Perſicum alterum bellum ſub Valente & Valentiniano
369. XIX. . .
Pertinax vide, Helvius Pertinax.
Peſceennins Niger Imperator in Oriente appellatur 193. V.
Severo Auguſto vincitur & interimitur 194. II.
eſtilentia, vide, lues. 1
, nat Vitellio in præfectura Syriæ ſuccedit 39. II. Ab
aliis tribus ejuſdem nominis diverſus ibid.
Petrus Apoſtolus Romam non venit ſub Claudio Impe-
ratore 43. II. Sed ſub Nerone tantum ibid. III & 54.

III. Qui ſub Claudio veniſſe contendunt, abſurda com-

iniſci coguntur 4. II & ſeq. Unde orta opinio, Pe-
H annis iginti quinque ſediſſe ibid. Petrus
à Nerone necatur é6f. II. 67. III & ſeq. & 258. III. Ejus
corpus ſæpius ad Catacumbas tranſlatum, quam cre-
diderit Baronius 258. III & ſeq.
Petrus Alexandrinus Epiſcopus Theonæ ſuccedit & quo
anno 300. II. Quarto perſecutionis Diocletianeæ anno
Canones ſuos in lucem emittit ʒ05. I VY. Martyrio co-
ronatur 310. IV, & 311. XXNX. Petri viſio de Ario, ejuſ-
que martyrii Acta à veritate aliena 310. IV.
Petrus S. Athanaſio in Epiſcopatum Alexandrinum ſuc-
cedit 372. XII. Tres Epiſcopos ex Ægypto mittit ad
ordinandum Maximum Cynicum Epiſcopum Con-
ſtantinopolitanum 379. VIII & ſeqq.
Phænicia à Syria dividitur 128. III. . L
Phariſai quare & quando in duas partes diſcedunt App.
Pgge Antipatri filius Jeroſolymis & circumiacenti
regioni Dux conſtituitur App. LCx.
Philagrius Ægypti Præfectus annis CCCXXX V &
CceCXLI Gregorium Alexandrinam Eccleſiam in-
vadentem ‚in eandem ſedem inducit 341. XXVIII.
Philagriut Philagrii filius .Ægypti etiam Præfectus anno
CECLVI Georgium in ſecunda ſedis Alexandrinæ
invaſione comitatur ʒ341. XXIX & ſeq. Iſtius à Patre
diſcrimen annotatur ibid.“
Philippus Herodis Aſcalonitæ filius & Antipæ frater
moritur 34. III & 37. III.
Philippus ſenior Aug. Arabs Præfectus Prætorio, Gor-
dliano III inſidias parat 244. II. Quaſi tutor à militi-
bus Gordiano impoſitus cum ipſo tenet imperium ihid.
Gordianum occidi jubet ibid. Statim ab imperio aſ-
ſu npto Philippum filium Cæſarem dicit & Tribuni-
cia poreſtate exornat ibid. III. Quo anno Romam
fenerit indicatur 245. II. Faſtis dat nomen ibid. I.
Tom. I.

627
Iterum Conſul procedit 247. I. Philippum filium Au-
guſtum dicit ibid. II. ob eam nuncupationem populo
dat congiarium idid. III. Ludos ſeculares nonos &
omnium poſtremos exhibet ibid. V e&g ſeq. Eoſque
magniſñcentiſſimos ibid. X. Ter Conſul fuit 249. II.
inchoato ſexto imperii anno occiditur ibid. V & 251.
II. Et hoc circa menſem Julium 249. V & ſeq. Phi-
lippus non fuit Chriſtianus 244. I V & ſeqq. & 247.
VI & ſeqq.
Philippus Junior adhuc puer, Cæſar 4 patre renuntiatur
& Tribunitia poteſtate decoratur 244. III. Quo anno
id factum, enuntiatur ibid. Adhuc Cæſar annum ape-
rit 247. I. Simul Auguſtus dicitur ibid. II. Secundùm
Conſul procedit 248. I. Tertium Conſulatum nullo
modo iniit 249. II. Cum patre interimitur ibid. V &
ſeg. & 251. II.
Philogonius Antiochenſis Eccleſiæ Præſul ſub LicinioAug.
moritur 319. VII.
Philoſophi nomen non ſemper literarum ſtudium, ſed ali-
quando auſteram vivendi rationem denotat 148. IV.
Phlegon Hadriani Libertus Solis deliquium, Chriſto mo-
riente viſum memorat 32. X I. Quo tempore florue-
rit, & Opus ſuum de Olympiadibus ſcripſerit, indi-
catur 136. VIIII.
Photinus in ſecunda Mediolanenſi Synodo damnatur
344. III, & 347. V & XV. in Synodis etiam Antio-
chena ſecunda & Sardicenſi ibid. In Romana item, non
verò in Sirmienſi à Petavio excogitata 349. VII. in
priori Sirmienſi ſede ſua dejicitur 35r. X &s ſoq.
Picture Deum & Trinitatem repræſentantes alias vetitæ
S. V. Hæc prohibitio occaſione Catechumenorum &&
Gentilium facta ebid. Hujus prohibitionis ratio inſi-
nuatur ibid.
Pionii Martyris dies & annus paſſionis aſſignantur 251. XI.
Piſo Urbis præfectus per annos viginti à Tiberio deſtina-
tur, & qua de cauſa II. III & ſeq.
Piſo conſtituitur Syriæ Præſes poſt Creticum Silanum 17.
III.
Piſo dictus Licinianus à Galba adoptatus Cæſar renuntia-
tur, ſed intra ſextum adoptionis diem perit 69. II.
Pius Papa Hygino ſuccedit 156. IV. Ad Deum migrat
151. III & 165. III. Mortis annus & ſedis duratio certò
definiri non poſſunt 16 5.. III. Epiſtolæ hujus Pontificis
à Doctis non probatæ ibid. IV.
Placilla Theodoſii Magni uxor prima Arcadii & Hono-
rii Auguſtorum mater 384. I V. Mortis ejus annus in-
dicatur 385. VI. Flacilla etiam à multis vocata ibid.
Placillus, ſeu Flacillus Arianus Antiochenus
circa annum CCCXXX Euphronio ſuc
XXII. Tyri Conciliabulo adeſt ibid. Poſt an
cim, quibus ſedit, moritur ibid.
Plautianus, Plautillæ Antonini Caracallæ uxoris pater,
Severi Imperatoris per Orientem comes & Præfectus
Prætorio 199. I V. à Severo non relinquitur Romæ,
dum ipſe in Orientem pergeret ibid. Ejus apud Aug.
auctoritas indigitatur ibid. Conſul procedit 203. I.
Falsò à quibuſdam Slanus vocatus ibid. E. Fulviorum,
non verò Septimiorum familia oriundus erat ibid.
Plautilla Plautiani filia Antonino Caracallæ in matri-
monium data 198. I V & ſeq.
Plinius quandonam Panegyricum Trajano recitaverit
101. III. in Bithyniam non ut Proconſul, ſed ut Au-
guſti Legatus ac Proprætor mittitur 102. III. In hanc
provinciam non venit centeſimo tertio Chriſti anno
ibid. VIII. Neque ſtatim poſt Conſulatum à ſe geſtum
ibid. VII. Sed poſt aliquot tantum annos à ſumpto
Conſulatu ibid. III. Quo tempore in Bithyniam vene-
rit, ſtabilitur ibid. V. Jam illi provinciæ præerat cum
Trajanus natale imperii celebravit ibid Ad hunc Im-
peratorem de Chriſtianorum cauſa celebrem ſcribit

Epiſtolam ibid. VI.

.

Epiſcopus
cedit 340.
nos duode-

Ggg 2 Plotinns

628
Plotinus quibus Conſulibus i mcen adient, ſunn
iu vixerit, indicafur 263. III. atonop
e 1 apud Gallienum Aug. fruſtrà agit ibid. IV. Mo-
ritur 270. V. .
Plevia Sanea Conſtantinopolim infeſtat ,. de atr.
men Gregorii daseiankeni oratio de plaga gra
n intelligenda ibid.
Pahcarzue Simyrne Epiſcopus „quo unno; uo Unpere-
tore, & quo Pontifice Romam veneri . . klar⸗
tyrii ejus dies aſſignatur 167. IV. Annus tar
Penipeii Magni præclarè geſta in 4li narrantut. a.
LIII. Pompeius à Cæſare in Theſſa ia vinc ru ain
anni parte ier LIX. Ptolemæi Ægypti Regis ju
tuc . . „
gt b tnnbeii Magni filius cum Triumviris pa-
cem ſancit App. LXXXII. . zni
Pomponius Flaccus Proprætor Syriæ deſtinatus ujus
dignitatis poſſeſſionem non init I1. V. Conſu atum
gerit 17. I. Urbis præturam obtinet II. V. Syrixæ tan-
dein Præſes conſtituitur 22. III. Moritur 3III.
Pontianus poſt Urbanum Papam Romanam Ecc eſiam
adminiſtrat 231. Il. Quo die ipſi ſucceſſerit aperitur
ibid. Sub Mazimino martyrium ſubit 235. V. Dies
paſſionis illius àſſignarur ibid. VI. Sedis duratio ſtabi-
litur ibid. V. Vicariatus ejus ſub Urbano deceſſore
commentitius ibid. Ordinationis ejus dies in Homi⸗
nicam perperàâm diſtrahitur ibid. Decretales due huic
Pontifici adſcriptæ, ſuppoſititiæ reputantur , . 1
Pontiſices Romani ante Alexandrum, quibus men ibus u
diebus ſupra annos vixerint, incompertum 130. .
plurium etiam poſt Alexzhdrum „ ordinationis
tis dies nobis ignotus ibid.
ponriſccs Romani nec per ſs⸗ RicE Legatos, pluri-
onciliis interfuêre 341. .
, Mentn nomen Auguſtis & Imperatoribus,
dum multi ſimul eſſent, non ſemper commune 16ͤ1r.
VI. Res item per illud ſignificata, etiamſi jam no-
men eſſet commune, aliquando non crnmunicara
ibid. quando verò & nomen & res omnibus attribui
cœperit, indicatur ibid. & 304. IX. . es non
Pontificis Maximi titulum Chriſtiani mperaro e 8
uſurpant 312. XVII & ſeq. Rationes multæ, 2 hoe
probandum adducuntur ibid. X IX S ſeq. Locas au⸗
ſonii, ut videtur, contrarius plicarvr e, RXI. n-
ſcriptiones quæ hunc titulum Imperatori uer nnt,
explanantur ibid. XXII & ſeq. Eas in Gencil ium Im-
eratorum honorem ſculptas & in Chriſtianos po-
ſtea tranſlatas fuiſſe, evincitur ibid. XXIV. G
Pontificum aliquot Romanorum ſeries ex S. Auguſtino
firmata 306. XXIV & ſeg. Plionc ſed
Pontificum Romanorum duratio, non ab e one ſe
ab Epiſcopali ordinatione numeranda 67. XV . o-
rum emortualis dies ſæpe diverſus ab eo „quo colun-
tur; ſæpe etiam cum eorundem Tranſlatione, ſimilive
feſtivitate confuſus ibed. XXII.
S. Pontii Martyris Acta ſuppoſititia 244. VI. liun E
Porphyrius Romam pergit ecatone Rꝗ ium 1
lieni Auguſti 262. I V & 263. III. Ju eus nor e
Tyrius 263 III & 302. IX. Cur Judæus reputatus ibid.
in Chriſtianos non ſcripfſit, dum eos inſectaretur Dio-
cletianus 302. X. Neque etiam hoc de illo ellanur
Antiqui ibid. XI. Quid de eo ſenſerit Divus Augu i-
nus inſinuatur ibid. XtI. Errores quorundam circa
hunc Philoſophum in medium proferuntur ibid. XIII.
Porphyrius uſque ad Concilium Nicænum vitam non
produxiſſe, certum 325. XXXIII. .
Poſtumus in Galliis imperium uſurpat 260. II S ſeqrr-
cum filio Poſtumo à Lolliano rebellante occiditur 269.
IV. Sub quo Imperatore cædes hæc patrata fuerit,

ſtabilitur bid. IV & ſeq. Adverſa ſententia profliga-

Index Criticæ

tur ibid. V & ſeq. Annos decem incompletos r egnaſſe
Poſtumum oſtenditur ibid. IV.
Potamius civitatis Odiſſiponæ Epiſcopus, tanquam hære-
ticus ab Hoſio repulſus 357. V. In ſecunda Sirmienſi
Synodo blaſphemam fſidei formulam conſcribit ibid.
Præfelti Prætorio non ſemper aſſumti ex ordine equeſtri
94. II. Aliquando tamen Conſules creati ibid. III &
219. II & 285. III.
Præfecti prætorio, qui Romani imperii diœceſibus
præeſſent, quot, & à quo inſtituti 37. IV.
Præfecti prætorio quatuor à Conſtantino Magno in
unius locum ſubrogati, nec, ut antea militibu, præ-
ſunt, nec Imperatorum comites, nec Cæſareorum exer-
cituum ſupremi Magiſtri dicuntur 332. I V.
Præfecto Orientis, quot, & quæ provinciæ ſubjectæ
37. V. Illyrici ibid. VI. Italiæ ibid. Galliarum ⸗ebid; VII.
Præfectura Galliarum Treviris Arelatem tranſlata ab
Honorio Imperatore 332. VI.
Praæſides provinciarum ſub Cæſaribus non ſemper bellis
contra hoſtes Romanorum præſunt App. CXXXIV.
Praxeas non ſub Aniceto Papa, ſed Victore ſedente Ro-
mam venit 171. III. Quid ibi egerit, enarratur
ibid.
Precbhyteri in Africa nunquam fuêre uxorati 248. VI.
Presbyteri quinque Feliciſſimo Diacono ſe adjungunt
& ab Eccleſia Africana ſe ſeparant 251. XVI. à Gon-
cilio Carthaginenſi excommunicantur ibid. XXII.
Priſca Diocletiani Auguſti uxor unica quandiu principa-
tum renuit, quo anno extincta 294. II & ſeqq. Quia
Chriſtiana ſacrificio pollui jubetur 302. VII. W
Priſcus in Macedonia tyrannidem arripit 251. XXXV.
Occiditur ibid.
Privatu, Lambeſitanus, hæreticus Carthaginem pergit,
dum Cyprianus ſecundam Carthaginenſem Synodum
habet 252. VI.
Probus in Illyrico, dein Romæ Imperator ſalutatur 276.
VII & ſeq. Cum Floriano per tres circiter menſes im-
perat ibid. VII & IX. Ejus imperii initium non à Flo-
riani, ſed à Taciti Auguſti morte accipiendum ibid.
VIII & ſeq. Poſt adeptum imperium faſtis nomen dat,
& quare 277. I & ſeq. Quo anno Gallias à Barbaris
occupatas receperit, indicatur ibid. IX. Conſul ſecun-
Jum procedit & qua de cauſa 278. I C& ſeq. Hic Con-
ſulatus perperàm Faſtis expunctus & ſuffectus credi-
tus ibid. I. Tertium init Conſulatum ſibi ob victorias
reportatas decretum 279. I. Error Baronii circa hujus
Imperatoris Conſulatus detegitur ibid. I & ſeq. Pam-
phyliam, motũs ſedandi cauſa, pergit ibid. III. Cum
Narſeo apud Perſas regnante pacem init, Barba-
roſque, fines Romanos populantes opprimit 280. IX.
Gartèò Faſtis nomen dat 281. I. Quinquennalia exhi-
bet ibid. II. Annum iterum aperit 282. I. De Germa-
nis & Blemyis triumphum ducit ibid. II. Inchoato
imperii anno ſeptimo, circa menſis Auguſti initium à
militibus interimitur 283. II. Ejus mors ab anno Chri-
ſti CCLXXXII nullo modo removenda ibid. II, III
& VI.
Proconſulatus duplex diſtinguendus 147. V.
Procopius Tyrannidem arripit 364. VI & 365. XVII. An-
nus hujus defectionis ſtabilitur ibid. In Phrygia Salu-
tari victus occiditur 366.II. Quanto tempore tyranni-
dem exercuerit, annotatur ibid. & 364. VI.
Proculus Tatiani filius, urbis Conſtantinopoleos præfe-
cturã donatur 392. VII. Paulò pòſt capite plectitur ibid.
Prohæreſius Sophiſta Athenienſis Chriſtianus erſi à Ju-
liano Aug. docere non prohibeatur, ſcholam ſpon-
te deſerit 362. X L. ſeqj.
Provinciæ quinque vulgò dictæ, à Galliis diſtinctæ, quæ
fuerint, examinatur 374. VI & XIX. Quo tempore
ad ſeptenarium numerum redactæ, indicatur ibid. V.
Inter eas Novempopulana non numeranda ibid. NXI

Annalium Eccleſ. Baroni.

S ſeqj. nec etiam pftovincia Alpium Grajarum ibid.

XX & XXV. Gothofredi opinio circa illas adducitur,

& evertitur ibid. XXIII & ſeq.
Provinciarum Romani Imperii quinque ejuſdem diœ-
ceſes conſtituentium numerus aſſignatur 37. IV & ſeq.
Pupienus & Balbinus à Senatu Auguſti nuncupantur &
quo anno 236. VIII & 237. II. Inter ſe diſoordes, cum
Capitolini Ludi celebrantur à militibus trucidantur
238. V & ſeq. Hos imperii annum ſecundum inchoaſ-
ſe, certum ibid. VII.
Puteoli oppidum, jus Coloniæ & cognomentum à Ne-
rone Imp. adipiſcitur 66. II.
Uadratus C. Ummidius Durmius Caſſio Longino
QAXeꝗ²–juſuccedit in Syriæ præfecturam 42. VIII. Moritur
60. III. r
Quadrigæ elephantorum in triumphis adhiberi ſolitæ
quo primùm uſurpatæ 230. III. ́RũUDÿ
Quarti, Feliciſſimi & Agapiti natalis dies Perperàâm à
quibuſdam collocatus 258. V S ſeq. Hos ſub Sixto Pa-
pa martyrium non ſubiiſſe demonſtratur ibic.
Quietus Macriani filius cum patre occiditur 261. XII ſeq.
Duindecennalia à temporibus ſolùm Conſtantini Magni
in nummis defcribi ſolita 126. IV.
Quinquatruum Minervæ dies feſtus, quo menſe & die
celebratus 68. II. M
Auinquennale certamen àa Domitiano inſtitutum, & quo
anno 86. V & ſeg.
Quinquennale Ludricum à Nerone Au g.: inſtitutum quo-
vis anno quinto exacto agi ſolitum 60. II. H
Quinquennalia Cæſarum in dubium revocari non poſ-
ſunt 3It. X VII. HZ W V
Quinquennalia & Quindecennalia 4 Commodo Augu-
ſto primùm in numiſmatis memorati jubentur 192. II.
At in hoc non ſunt eum ſecuti Imperatores alii uſque
ad Conſtantinum Magnum ibid. —
Quinquennalia patrum in nummis filiorum „& é con-
trâ filiorum in nummis patrum, aliquando inſcripta
en Varus Sentio Saturnino Syriæ Præſidi imme-
diatè ſuccedit App. CXXXVI. Annus quo tale munus
inierit, nummis comprobatur ibid. Herodis mortis
tempore & initio regni Archelai Varum Syriam admi-
niſtraſſe demonſtrant Nummi ibid. CXLV.

Qkimihw Claudii Auguſti frater ipſ in imperio ſucce-
dit, at poſt dies tantum ſeptemdeeim regni extin-

guitur 270. III. HW M
Qonie Cyrinus Faſtis nomen dat App. CXXV. In
Judæam cum imperio extraordinario probabiliter mit-
titur, ut cenſum agat ibid. CXXIX. Quo anno Syriæ
primm præfuerit; ſKtatuitur ibid. CXL,II & ſeq. &
CXLV. Expeditio ejuſdem in Homonadenſes hunc
Syriæ præſidem tunc temporis fuiſſe non deſignat ibid,:
CXXXV.

Ebaptizationis uſum ad ſolam Eccleſiaſticam diſci⸗
plinam, non ad fidem pertinere, cenſebant Africani
Epiſcopi 215. II. Controverſia de ea quo anno orta 2556.
IX S ſeqq. Stephano Papa ſedente in Africa cœpit il-
lius occaſione diſſidium 256. III S ſeqq. Hæc con-
troverſia in Concilio Nicæno terminata 314. XVII &

NReboprizatio Conſtantini Magni reijcitur 324. XV.
Rebaptizatio ab Arianis uſurpata 367. III.
kegule quædam ad Chronologiam Pontificiam reſtitu-
endam ſtabiliuntur 67. V ſeqqj.
Rbeti Vindelici anno quintodecimo poſt captam ab Au-
guſto Alexandriam debellantur App. CXIV.
Roma quo tempore condita App. XXII. Peſte, fame &
incendio afflicta ſextum Conſulatum gerente Com-
Tom. I.

629
modo Auguſto 187. V. Ejus mœnia ab Aurelano di=
latantur 271. VII & 272. II. illius Regum laterculum
exhibetur App. XXII. L
Romana Synodus ſub Dionyfio Papa adversùs Paulum
Samoſatenſem celebrata, fictitia 264. I V. Contrariæ
ſententiæ fundamentum adducitur& impugnatur ibid.
Romana Synodus Conſtantini M. juſſu Cæcilianum in-
ter & Donatiſtas ſub Melchiade Papa cogitur 313. VI.
Romana Synodus ſub Cornelio Papa unica, non multi-

plex 251. XXVI. Hujus decreta Eccleſiis longè diſſi-
tis communicata ibid.

Romana Synodus, quam Conſtantino præſente, & ſta-

tim poſt illius baptiſmum Silveſter Papa coegiſſe dici-
tur, omninò commentitia 324. XVII. Hujus ſuppoſi⸗
tionis adducuntur rationes ibid. XVII && ſeq.

Romana Synodus ſub Julii Pontificis anno primo ab

Iſidoro Mercatore conficta 337. X.
Romana Synodus in cauſa Athanaſii & Marcelli Ancy-
rani quæ anno CCCXL fuerit inchoata, & anno
CCCXLI continuata, ſine fundamento ſuppoſita 341.
XXXVII & 342. VI. Argumenta quibus eam tuetur
Baronius in medium adducuntur 342. VII & X. Sed
refelluntur ibid. VIII & ſeq.
Romana Synodus in cauſa Athanaſii quandonam coa-
cta 340. V, 341. XXXVII & 342. III ſeq.
Römana Synodus in cauſa Valentis & Urſacii cogitur
349. I V. Ejus epocha ſtabilitur 349. IX & 350. VI.
Biennio poſt ſecundam Mediolanenſem habitam fuiſſe

.

demonſtratur 350. V.
Romana Synoqus prior ſub Damaſo anno CCCLXVI
adverſus Valentem & Urſacium jam pridem damnatos
celebratur 369. V. Hujus Epiſtola Synodica perperàm
ab aliquibus ad Synodum Illyricianam relata ibid.
Ejus epocha ibid. VI. Romana Synodus ſub Damaſò
ſecunda ab eodem Pontifice contra Auxentium Me-
diolanenſem Epiſcopum cogitur 369. VII & IX. Hanc
ante S. Athanaſii mortem habitam fuiſſe, certum ibid.
VII. In ea de Spiritůs Sancti conſubſtantialitate actum
bid. X. Synodica ejus Epiſtola non ad ſolos Illyri⸗
cianos, ſed & ad Orientales Catholicos directa ibid.
VIII.
Romana Synodus ſub Damaſo tertia, in qua Apollinaris
& Timotheus Hæretici condemnati, quo anno cele-
brata ſit, indicatur 373. II & ſeqq-: Auctorum errores
multi circa illam deteguntur ibid.
Romana Synodus ſub Damaſo quarta quò anno habita
378. XIV, XVII & XIX. Quid in ea geſtum ſit,
aperitur ibid. XVI & ſeqg.
Romania; Hujus vocis ſignificationes plures adducuntur
381. III.
Romanos inter & Perſas pax ſancitur 303. XIV e ſeq.
Romulus & milites Chriſtiani ejus ſocii nonniſi anno
Chriſti centeſimo duodecimo in Oriente ub Trajane
morti addicti 106. III.
Remulu: Maxentii filius cum patre Faſtis dat nomen in
Italia 308. I. Cæſar nuncupatur 309. I. Secundàùm Con-
ſul ibidem prorei „ob adeptam prius Cæſaream di-
gnitatem ibid. In hujus locum Licinius I perperam
Iufficitur ibid. II. Romulum aquis Tiberis ſuffocatum
anno Chriſti CCClIX veroſimile 310.II. Romulus apo-
thheoſi à patre donatur, arque in ejus honorem Tem-=
plum conſtruitur ibid. .
Rufinus & Melania in Orientem ſe conferunt
no 372. XIII ſeqqj.
Rufinur ordinario Conſulatu in Oriente fungitur 392. I.
Tatiano in exilium amandato in Orientalis Prætorii
præfectura ſuccedit ibid.
Rufus Feſtus Breviarium ſuum componit & Valenti Au-=
guſto dicat 369. XX. Quo anno illud in lucem emiſe-
rit; incticatur ibid.

& quo an-

Egg 3 Sabba⸗

6
Abhatum in quadrageſima etiam Romæ jejunio con-
ſecratum 5S. VII CoS ſeqq. Diverſæ ſuper hoc jejunio
ſententiæ explicantur & refelluntur ibid.
Sabbatum ſecundo-primùm quid ſit 30. III. Sanctorum
Patrum circa illud diſcrepantes adducuntur opinio-
nes ibid.
Sabbatum magnum quodnam olim apud Chriſtianos
167. I V.
Sabina Hadriani Imperatoris uxor, quo anno Auguſtaà

appellata 126. II.
Sacxerdotes ſummi apud Gentiles à Pontificibus Maximis
diverſi 161. IlX. Illorum, non unus tantum, ſed plures

in pluribus civitatibus conſtituti ibid.

Sacramentorum ſeptenarius numerus ex diſciplina arcani

probatur 118. I X. Proteſtantes eum abijcientes refel-
lIuntur ibid.

Salomonis Templum inchoatur App. XIV. Evertitur
ibid. XV.
Saloninus Gallieni Auguſti natu minor filius, poſt fra-
tris Valeriani ſeu Gallieni junioris interitum, Cæſar
creatus, poſt Gallieni patris mortem & ipſe occiditur
168. II.
Salvius Julianns Edictum perpetuum componit, quo om-
nes civitates Romanæ urbis leges ſequi jubentur 1z1. II.
Saluſtii duo perperam hactenus inter ſe confuſi diſcrimi-
nantur 362. XXXII. V
Saluſtius Secundus idem qui Saturninus Secundus 362.
XXXII & ſeq. Præfectus Prætorio Orientis à Juliano
Auguſto conſtituitur XXXIV &ſeq. Iterum ad ean-
dem dignitatem poſt Nebridii mortem à Valente Im-
peratore aſſumitur sbid. XXXVI. .
Saluſtius cum Juliano, ut iſti opitularetur, in Gallias à
Gonſtantio amandatus 362. XXXVII. Nebridio in
Galliarum præfectura ſuccedit ibid. Juliano Collega
annum aperit 363. I.
Saluſtius Urbis Præfectus ſub Valentiniano Juniore Ba-
ſilicæ 9. Pauli Apoſtoli conſtruendæ curam gerit 362.
XXXVIII. Chriſtianus fuit & diverſus ab aliis duo-
bus ejuſdem nominis ibid.
Sanéti alio ſæpiùs, quam quo mortui, die coluntur 67
XXIII. Dies eorum mortis non rarò cum Translatio-
ne, Reliquiarum elevatione, vel Templi in illorum
honorem conſtructione confuſus ibid.
Sancti licet Epiſcopi, vel Pontiſices in Martyrologiis ſim-
pliciter appellentur, aliquando tamen eos Martyres
non fuiſſe, perperàm deducitur 224. II.
Sanctimoniales Theodoſii M. temporibus peculiari habitu
jam utuntur 394. V. .
Sangus apud Sabinos Deus, qui & Fidius dictus, pactis &
fœderibus præeſt 42. VI. Unde ſic appellatus ibid.
Sapientiæ ſeu Sophiæ Templum Conſtantinopolitanum
cum Pacis Templo non confundendum 330. V.
Sapores Perſarum Rex, Artaxercis ſucceſſor Romanos in-
gentibus jacturis afficit 241. IV. Hominem exuit 271.
XII.
Sapores Miſdati in regnum Perſarum ſuccedit ʒor. II. Per-
ſecutionem in Chriſtianos excitat 34. III. Poſt multas
de Romanis reportatas victorias & ſeptuaginta anno-
rum regnum moritur 380. X I. Quorundam ejus ſuc-
ceſſorum ſeries texitur ibid.
Sardicenſis Synodus, non à Julio Papa, ſed ab Imperato-
ribus indicta, & quo anno 346. IV. Adverſa ſententia
refellitur ibid. V.
Saturninus Cneius Sentius dictus annum aperit App.
CXXIII. Titio Syriæ Præſidi in eadem præfectura
ſuccedit ibid. GXXVI. At in eo magiſtratu nec Volum-
nium, nec Pedanium Collegas habet ibid. An cenſum
in Judæa eégerit Saturninus inquiritur ibid. CXXVII.
Stuarninus Gn. Centius Cn. Sentii Saturnini filius poſt
Piſonem Syriæ præficitur 19. III. Ab ea removetur 22.
III.

Index Criticæ

Saturninus & ſocii, qui in Africa martyrio coronati ſunt
ſub Diocletiano, nonniſi ipſo I X & Maximiano
VIII Coſſ. paſſi, ex propriis martyrii Actis demon-
ſtrantur 303. V.
Savinus Martyr, anno tantum Chriſti CCCIII pro fide
occiditur 301. III. Epiſcopi Aſſiſiatis titulus illi abſ-
que fundamento tributus ibid.
Seripturæ ſacræ variæ verſiones 229. III & ſeqq.
Sythe aliique Romanum Imperium ſub Gallo & Volu-
ſiano Augg. infeſtant, & hoc ante initium peſtis
uindecennalis ſub iiſdem Imperatoribus ortæ 253.
VIS ſeq. Hi motus à Baronio malè conſignantur
ibid. Iterum ſub Valeriano Romanos laceſſunt, & An-
