alias tamen ob cauſas, neceſſaria ejus hac in re
viſa fuerit opera. Cointius in Annalibus Fran-
corum anno cccCLV num. XIII, exiſtimans,
temporis notam huic Concilio præfixam, men-
doſam eſſe, ſcribit, aliam ſubſtituendam, quæ
anno Chriſti circiter trecenteſimo quinquageſi-
mo ſecundo conveniat. Sed, ut rectè obſervat
Henſchenius die XIII Maii in illuſtratione Vi-
tæ S. Servatii Trajecti ad Moſam Epiſcopi, qui
huic Synodo interfuit, ea à currenti anno re-
moveri non poteſt; cùm Sanctus Maximinus
Trevirenſis Epiſcopus, qui ei præfuit, anno
trecenteſimo quadrageſimo nono obierit. Ait ita-
que Henſchenius, ab imperito Librario nomen
Epiſcopi in hoc Concilio damnati longeè à vero
deformatum, aut Euphratem ſanctiſſimum Præ-
ſulem, quem Epiſcopo Hæretico ejuſdem no-
minis ſucceſſiſſe credendum, pro nomine Eu-
praxii, Euphraſii, aut alio ſimili perperam ſcri-
ptum eſſe. Celebratum anno ſequenti Conci-
lium Sardicenſe, ad quod profectus Euphrates
Epiſcopus Coloniæ Agrippinæ in locum pſeu-
do - Epiſcopi ordinatus, tum alii plerique
Epiſcopi, qui fuerant in Concilio Agrippinen-

465
ſi, per quos potuit Concilio inneteſcere hære- §. C. IV.
ſis Photiniana, quam ibi detectam eſſe auctor eſt An. Ch347.
Epiphanius hæreſi 72. Eledi fuerunt à Concilio
duo Epiſcopi, Vincentins Capuanus, & Enphra-
tes Colonienſis, ut viri eximid ſanctitate & do-=
ctrinà præœclariſſimà, quos ad Conſtantium
Imp. deſtinatos Athanaſius in epiſtolâ ad Soli-
tarios deſcribit. Ita ratiocinatur Henſchenius-⸗
At cùùm in diverſis Epiſcoporum Catalogis duos
ejuſdem nominis Epiſcopos eandem Eccleſiam
ſueceſſivè Epius rexiſſe legere ſit, exiſtimo, tam
Epiſcopum in Concilio Colonienſi depoſitum,
quàm Epiſcopum in ejus locum ſubrogatum,
Fuphratam, ſeu Euphratem vocatum fuiſſe, per-
peramque ſecundum, ſeu Orthodoxum, cum
priori qui Hæreticus fuit, confundi; ideoque
rejiciendum, quod conjicit Cointius, poſt eam
nempe Legationem, Euphratam à Fide defeciſ-
ſe. Quod verò de Photino Henſchenius ex Epi⸗=
phanio dicit, infra refutabitur.

ANNO PERIODI GRACGO-ROMAN £ 5840. Anno Urbis

. . II .
O 20. D. ) 6. P. 6. April. Indid y. Olymp. 281.
. an. z. .
Jz su CHRISII 347. ſecundum
JurII PAP II. Baroninm
Olymp. 281

CONSTANTII ET C'O)vsNNSTANTIS II.
D num. I. Coſſ. Euſebius, & KRufinur. I.
Quindecennalia Imperii Cæſarei Con- Coſ-. &α
ſtantis, quorum manifeſtum indicium Synodus Vurpdecen-
Sardicenſis ad Athanaſium & Paulum in Sedes e l
ſuas reſtituendos à Conſtante Imperatore petita, H
& conſentiente Conſtamio Orientis Imperato-=
re celebrata. Annis enim hujuſmodi ſolenniis
deſtinatis exules de more relaxatos, ac Religio-=
ni conſultum mille exemplis liquet. S

A num. XVIII ad XLIII. Cum ab- II.

ſolutus per Synodum Serdicenſem Marcellus Marcellus

Ancyræ Epiſcopus fuerit, non levis difficultas AsehrDs
oritur de Auctoritate Antiocheni Concilii, S a
quod eum damnavit, ejuſque hæreſim ana- Paſus.
themati ſubjecit. Angetur difficultas ex Atha-
naſio in epiſtola ad Solitarios, in qua ait: De
Marcello autem Epiſcopo Galatiæ, ſupervacuum
Jfuerit fortaſſe mentionem facere, cum nulli non
conſtet, Euſebianos ab eo de hareſi reprehenſos,
hareſeos recriminationem pro talione illi viciſſien
impegiſſe ſenemque hominem in exilium ejeciſſe.
Ile autem Romam profettus ſe ſe innocentem
docuit, & ut juſſus ab illis fuerat, ſeripto ſuam
Eidem, quam Sardica Sypnodus amplexa eſt, edi-
dit. Scripſit hanc epiſtolam poſt Sardicenſe Con-
cilium Athanaſius, & quantumvis Antiochiæ
damnatus fuiſſet Marcellus, id nonniſi Euſe-
bianorum dolo adſcribere videtur, innuens &
Romani & Sardicenſis Concilii Auctoritatem
prævalere. Idem in epiſtola ad Orientales Antio-
chiæ adhuc congregatos ſcribit Julius primus;
refertque, edito per ipſum Fidei libello, ne-
minem non percipere, eum nihil à veritate
profiteri alienum, ſed eadem cum pietate, quâ
Eccleſia, de Domino ac Salvatore noſt ro ſen-
tire. Quod Julius primus ex Fidei libello,
hoc ipſe Marcellus probare contendit in eo-
dem à ſe edito. Ex cujus teſtimonio cum Atha-
naſii & Julii teſtimoniis conjuncto, coneludunt
aliqui Viri doctiſſimi, Marcellum integerrimæ
Fidei Epiſcopum fuiſſe, & in ejus abſolutione
Synodum

466 Critica Hiſtorico-Chronologica

SEC. IV. Synodum Sardicenſem non erraſſe. Præterea
An. Ch. 347. Sanctus Epiphanius hæreſi 72. narrat, olim gra-
vem ortam controverſiam de mente Marcelli:
A nonnullis eo nomine inceſſitur, quaſi ad Sabel-
lianorum cavillationes partim adhaſerit; verum
alii eidem patrocinantes verum id eſſe negant,
contrario verò præclarè illum vixiſſe, ac recte
ſenſiſſe confirmant. Unde magna de eo controver-
ſia conflata eſt. Scribit hæc Epiphanius duobus
poſt Marcelli obitum annis. Ex quibus appa-
ret, tunc diſputatum fuiſſe de hæreſi Marcelli,
quæ nonniſi poſt multos annos poſtea innotuit,
ut obſervat Schelſtratius in Diſſert. 3. de ſacro
Concilio Antiocheno cap. 5. ex quo ſequentia
ervyxſfſcribemus.
III. Marcello recenter per Sardicenſe Concilium
Marcellus abſoluto, & Sedi ſuæ reſtituto, magis exaſpera-
Hareticus à ta Euſebianorum factio, eodem tempore Phi-
D. Athana- lippopoli congregata voluit Orbi univerſo oſten-
Ho creditus: qere, ſubdolis Marcelli fraudibus in facto erra-
tum eſſe. Plures abſoluti erant in ſacroſancto
Baron.num. Sardicenſi Concilio, quos omnes factio Aria-
20. & ſeqq. na inſectabatur, quéſque in ſua Synodica enu-
X ſeda. *VI merat. Licèt verò cauſam Aſelepæ Gazæ, Pauli
Conſtantinopoleos, & Athanaſii Alexandriæ
Epiſcoporum ibidem pertractet, omnium ta-
men primè exaggerat cauſam Marcelli Ancyra-
ni, quia in ea ſe putabat maximè fundatam.
Affert, ipſum in Concilio Conſtantinopolitano
damnatum fuiſſe etiam ab illis, qui eum nunc
admittebant, adduntque, tunc apud Orienta-
les omnes habitum fuiſſe ut Hæreticum. Id ubi-
que ſpargebant Euſebiani, ut ad omnium Ca-
tholicorum aures perveniret; quod adegit Epi-
phanium ad exquirendam Divi Athanaſii de
Marcello mentem: De quo, inquit Epiphanius
hæreſi 72. chm aliquando beatum Papam Atha-
naſium interrogaſſem, cujuſmodi eum fuiſſe arbi-
traretur, ille neque purgavit hominem, néque ve-
rò aſperils notavit: ſed leniter arridens, non mul-
thm ab improbitate abhorruiſſe ſignificavit, & in
eorum loco, qui ſe purgaſſent, habuit. Quibus ex
verbis colligere licer, jam tum Athanaſium
non ampliùs habuiſſe Marcellum tanquam ab
omni hæreſeos macula alienum, neque purgavit
hominem, inquit Epiphanius, cùm tamen pur-
gare debuiſſet juxta Julii primi & Sardicenſis
Concilii ſententiam, ſi nullus tunc ſcrupulus
fuiſſet, ne circumveniretur. Quèd poſtea ipſe
Athanaſius Marcellum habuerit ut Hæreticum,
docet Hilarius Pictavienſis in Fragmentis, dum
de Sirmienſi Synodo agit: Photinus Hareticus
deprehenſus, nec tunc quidem per factionem po-
puli potuit ex Epiſcopatu amoveri, Jed Athana-
ſius Marcellum, qui poſt recitationem libri, quem
ſeriptum ediderat, ſententiâ Synodi Sardicenſis
Epiſcopatui erat redditus, ubi quaædam alia nova
miſoere ſentit, & ambiguis prædicationibus ejus,
in quam Photinus erupit, doctrinæ viam quære-
re, à communione ſua ſeparat: anteriore tempore
quàm Photinus arguitur, præventam judicio me-
ditationem corruptæ voluntatis oſtendens, & non
ex libri editione condemnans. Et infrà: Negata
ſibi ab Athanaſio communione, ingreſſu ſeſe Ec-
cleſie Marcellus abſtinuit; quod & teſtatur Sul-
Icius lib. 2. Hiſtoriæ ſuæ.
IV. Euſebiani, poſt damnatum ab Athanaſio
Marcellus ut Marcellum, ipſum Athanaſium adoriuntur, rati,
Bareticus ab tam unum quàm alium malée à Synodo Sardi-
dm nelus cenſi abſolutum, ut ſcribit Sulpicius citatus:
anieſ Wacti ergo Ariani iſtiuſinodi occaſionem, conſpi-

rant penitus Sardicenſis Synodi decreta ſubverte- S C. IV.
re. Etenim eis color quidam ſuppetere videbatur, An. Ch. 347.
quòd tam injuſte fuiſſet pro Athanaßio judicatum,
quàm Marcellus fuerat abſolutus, qui nunc etiam
Athanaſii judicio Haæreticus eſſe probaretur. Nam-
que Marcellus Sabellianæ hareſis aſſertor exti-
terat; Photinus verò novam bhareſim jam antè
protulerat, a Sabellio quidem in unione diſſen-
tiens, ſod initium Chriſti ex Maria prædicabat.
Ieitur Ariani aſtuto conſilio, miſcent innoxium
riminoſis, damnationemque Photini & Marcelli
& Athanaſii eddem ſententid comprehendunt: il-
lud nimirum apud Innperatorum animot praſtruen-
tes » ut non putarentur de Athanaſio perperam
judicaſſe, qui de Marcello atque Photino vera ſen-
ſiſſent. Quæ ratio fuit, cur Occidentales non
adeo libenter de Marcelli cauſa poſt apertum
ejus animi dolum tractarint. Qua de re queri-
tur Baſilius epiſtolà 10. ad Sanctum Gregorium
Nazianzenum: Quale nobis auxilium ab Occi-
dentalium ſupercilio & faſtu aderit! Qui verita-
tem neque norunt, neque diſcere ſuſtinent, vernhm
falſis opinionibus præpediti, ila nunc faciunt, qua
priks in Marcello patrarunt. Dicebat Baſilius,
quèd ſicut Marcellus deceperat dolosâ Fidei
Confeſſione Occidentales; ita & nunc Vitalis
Apollinariſtarum Epiſcopus Damaſum. Ad quod
cùm Divus Gregorius reſpondiſſet, de duplici
ſenſu, & quòd de malo Formulæ ſenfu ipſe Apol-
linaris jam detectus, reprobatuſque eſſet ab ipſo
Damaſo, ſcripſit de miſſis à Romana Eccleſia in
Orientis ſubſidium Legatis, epiſt. 5r. ad Athana-
ſium: Quæritur & hoc à nonnullis illice, ut & no-
bis ipſis videtur, neceſſarib, ut Marcelli here ſim
illi cum venerint, tanquam malam &z nocivam,
&à ſana Fide alienam erxterminent. Quoniam
ad hunc uſque diem, in omnibus, quas ſeribunt li-
teris, peſſimè quidem audientem Arium ſurſum
ac deorſum verſantes, anathematizare, atque ex
Eccleſiis eliminare non ceſſant; Marcellum an-
tem, qui ex diametro reſpondentem Ario impie-
tatem attulit, atque contra eandem Unigeniti,
Divinitatiſque eſſentiam impiè egit, Verbique ap-

pellationem malè aſurpavit, ne ſemel quidem ac-

cuſare videntur. Occidentales, qui cauſam Mar-
celli aliquandiu ſilentio obvolverant, eum tan-
dem damnarunt, ut patet ex Paulino Treviren-
ſi & Liberio Papa, poſt cujus ſententiam Mar-
cellus ab omni ſub cælo Eccleſia rejectus fuit.
Ad num. XLIII. Petavius in Diſſert. de 7.
Photino Hæretico, ejuſque damnatione cap. I. Photinus ſa-
ſcribit, Photinum in Synodo Sardicenſi damna- Rius Masmn-
. . . 2 . . 1665.
tum auctore Epiphanio hæreſi 71. ubi Photinum

narrat, in Sardicenſi Occidentali &nodo depoſi-

tum. Ac ne ambiguum foret, quia ſecedentibus
apud Sardicam Arianis, Synodus bifariam divi-
ſa eſt, ab utra parte damnatum intelligeremus, à
Catholicis damnatum affirmat, & hoc addit ip-
ſe de ſuo. Sed itane, inquit Sirmondus in Dia-
*triba ſecunda de Photino Hæretico, ut dam-
*natum à Catholicis eo judicio Photinum cre-
*„ damus, in quo an Catholicorum quiſquam
cE ſederit, incertum, Hæreticus omnium con-
ſenſu præfuit, & primas partes egit Semiaria-
*norum princeps Baſilius Ancyranus? Credet
hoc affirmanti, qui volet, nobis non perſua-
debit. Porro cùm damnati Epiſcopatuque de-
* jecti Photini nulla in Sardicenſibus Actis fiat
*mentio, & quæ de Photini exauctoratione,
* deque Baſilii cum Phorino diſputatione ab
*Epiphanio tanquam Sardicæ geſta memoran-
ee xur,

5

An. 6

LI.
lut appel
tionum
tißei Ror
no Aſertm,

VII.
ſelitur
ſententig
detri de

Mren circa
cPellazion,
azam.

S F C. IV. * tur, eadem omnia Sirmienſem ad Synodum
C Ir. An. Ch. 347. * pertinere, Scriptores alii fidem faciant, pa-
. * rum perſpicacem videri oportet eum, qui
*Epiphanium, quod alii pridem monueruat,
* memoriâ lapſum hoc loco, Synodo Sardicenſi
*tribuere, quod Sirmienſi congruebat, caſ-
* ſamque & inanem Auctoris obſervationem
*e jacere non videat. Hæc Sirmondus, idque jux-
ta Baronii ſententiam; qui uterque etiam rectè
docent, primam Photini damnationem perti-
nere ad Synodum Antiochenam, quam anno
cCCCXL V celebratam docuimus: in hujus enim
Synodi Fidei Formula, quæ refertur ab Atha-
naſio Apologiãâ 2. pag. 691. damnantur qdiſeipali
Marcelli & Scotini ab Ancyra Galatiæ; ubi Pho-
tinus, Scotinuc appellatus. Petavius in Diſſerta-
tione laudata exiſtimat » Photinum primò dam-
natum in Synodo Conſtantinopolitrana ab Hæ-
reticis celebrata anno cccCxXXXVI, fultus au-
ctoritate Severi Sulpicii lib. 2. qui tradit, ipſum
unà cum Marcello præceptore ſuo Synodi judi-
cio condemnatum eſſe etiam ante Sardicenſem.
Quam Synodum Pertavius præfatam Conſtanti-
nopolitanam interpretatur. Sed tam certum eſt,
Severum eo in loco errare, quàm dum fſcribit,
Sardicenſe Concilium ante Conſtantini Magni
obitum congregatum fuiſſe. Prima itaque Pho-
tiui damnatio contigit in ſecunda Synodo An-
tiochena memorata; altera ad Concilium Sar-
dicenſe, & tertia ad Concilium Mediolanenſe
præſenti anno celebratum pertinet, ut mox vi-
debitur. Quæ diverſæ Photini damnationes ſe-
dulò obſervandæ ob controverſias poſt Baronii
mortem exortas de variis hujus Hæretici dam-
nationibus, Conciliiſque, in quibus illæ con-

tigere.
VYVI. D num. X LVIII. Jus appellationum ad Se-
Ius appella- dem Romanam à Synodo Sardicenfi non inſti-
tionum Pon- tutum, ſed confirmatum. Hoc enim ipſo, quo
. D tißiei Roma- Romanus Pontifex eſt jure Divino omnium
no aſſertum. Epiſcoporum primus, & ceteris juriſdictione
. ſuperior, ac Eccleſiæ caput, conſequens eſt,
WW ut ad ipſum Epiſcopi, cùm injuriam patiuntur,
, appellare poſſint. Quare jus appellationum Epiſ-
= copalium ad Romanam Sedem Pontificii Pri-
matũus appendix eſt. Et revera, inquit Perronius
Cardinalis in Replica ad Reſponſionem Magnæ
Britanniæ Regis cap. 3. Si jus illud à Concilio
. Sardicenſi inſtitutum eſſet, qua ratione Julius
Romanus Pontifex pluribus ante Concilium il-
lIud annis ad Euſebianos hæc ſcripſiſſet: Opor-
e ‚. 4. tuit ſecundum Canonem & non iſto modo, judi-
. de cium ſieri; oportuit ſeribere omnibus nobis, ut ita
. 6 ab omnibus quod juſtum eſſet, decerneretur. Epiſ--
. copi enim erant, & non vulgares Eccleſiæ, qui iſta
. patiebantur, ſed quas ipſi Apoſtoli ad Fidem in-
4 . Kruxerunt. Cur igitur & inprimis de Alexandri-
⸗ na civitate nihil nobis ſoribere voluiſtis? An igna-
14 ri eſtis hanc conſuetudinem eſſe, ut primum nobis
⸗ ſeribatur, ut binc qnod Juſtum eſt , definiri poſſit?
1. Quapropter ſi iſtic hujuſmodi ſuſpicio in Epiſeopum
. concepta fuerat, id huc ad noſtram Eccleſiam re-
. ferri oportuit.
. VII. Petrus de Marca lib. 7. de Concordia
5 Refellitur Cap. 3. exiſtimat, jus in Synodo Sardicenſi
n. L lententia quæſitum Epiſcopo Romano, diverſum pror-
ketri de fſus eſſe à jadlicio appellationis, nihilque aliud
ger Marca eircæz: ſſu 14. decerner Her cau-
appellationes ei conceflum, quàm ut decernere po a
P“ ad Papam. ſæ retractationem. Quippe, inquit, Syno-
dus ſtatuit, ut ſi Epiſcopus damnatus Romanum
Pontificem appellarit, in poteſtate ejus ſit, ap-
le;
1b
n⸗

in Annales C. Baromi. 467

pellationem reſpuere, quo pacto ſententia Epiſ- S C. IV.
coporum Provinciæ confirmabitur, aut eam ad- An. Ch. 347.
mittere. Quo caſu debet Epiſcopus Romanus
judicium integrum remittere ad Epiſcopos Pro-
vinciæ, & ad finicimos, ut illi cauſæ cognirio-
nem ſuſcipiant, præſente Legato Summi Pon-
tificis, ſi is exiſtimaverit mirtendum eſſe. Hæc
ille. Verum, ut jam Viris doctis obſervatum 5
Synodus hæc non ſoluùm jus concedendi reviſio-

nem, ſed poteſtatem judicandi appellationes

ab Epiſcopis depoſitis factas ad Romanam Se-
dem, Romano Pontifici aſſeruit & confirmavit.
Quod ex eo conſtat, quèòd Romano Pontifici
Concilium hoc auctoritatem attribuit, non ſo-
lùm dandi novos judices, Epiſcopos nimirum
ex viciniori Provincia, ſed etiam diſcutiendi
ſententiam ab eis latam, & de ea judicandi, ſi

Epiſcopus depoſitus, ab eis provocaverit. Ca-

non enim 1v ſic habet: Càm aliquis Epiſcopus
depoſitus fuerit, eorum Epiſooporum jnditio, qui
in vicinis locis commorantur, & proclamaverit
agendum ſibi negotium in urbe Roma, alter Epiſ-
copus in ejus Cathedra;, qui videtur eſſe depoſitus,
omnino non ordinetur, niſi cauſa fuerit in judicio
Epiſéopi Romani determinata. Ita hunc Cano-
nem intellexere Græci Interpretes Zonaras, &
Balzamon, qui ſecundam appellationem à Ro-
mano Pontifice judicari poſſe, ſecundùm iſtius
Canonis ſenſum agnoſcunt eam nimirum quam
ab Epiſcopis viciniorum Provinciarum, & ab
earum ſententia Epiſcopi depoſiti interjecerint-
Quæ contra hæc Vir doctiſſimus affert, jam ab
aliis confutata, oſtenſumque, appellationum
uſum, cuùm in Eccleſia Orientali, tum in Occi-
dentali poſt Concilium Sardicenſe frequentem
fuiſſe; ejuſque initia perperam detrudi ab eo-
dem doctiſſimo Præſule ad Concilii Trullani
tempora in Eccleſia Græca, & ad octavum ſæ-
culum in Latina. Canones in hoc Concilio ſan-
citos explicat Chriſtianus Lupus in parte 1. De-
cretorum & Canonum Synodorum Generalium
& Provincialium.
Celebrata hoc anno ſecunda Synodus Medio- VIII.
lanenſis conflata ex Epiſcopis Catholicis, in qua Secunda gy
damnatus Photinus, & Valens ac Urſacius in com- nodus; Me-
munionem recepti. Hanc Synodum Baronius diolauenſis
anno cccCI coactam credidit, & Petavius in er ſiss
. . orintlsm
Diſſert. de Photino Hæretico cap. I. perperam coαaαa]â iͤ.
cum priori Mediolanenſi anno præterito coacta
confudit, ſed hoc anno habitam agnovit. Contrà Baron. anna
verò Sirmondus in Diatriba ſecunda adverſus 350 n. xvVIIE
eam Petavii Diſſertationem, priorem Synodum & ſeqq
Mediolanenſem accuratè ſuo anno reddidit, ſed

malè hanc ſecundam commentitiam exiſtima-

vit. Petrus de Marca Eruditiſſimus Pariſienſium
Præſul in Diatriba de tempore Synodi Sirmien-

ſis Plenariæ; & de Valentis & Urſacii venia, à

numero x ad xx, hanc ſecundam Synodum Me-
diolanenſem ſedulò explicat, ex quo hæc à no-
bis mutuata. Biennio præceſſit Romanam, de
qua infrà. Hæc Synodus habita, ut in Photini
cauſam inquireretur, quemadmodum diſertè do-
cet Hilarius in Fragmento de Synodis. Nume-
roſiorem eſſe Synodum oportebat, cùm de ſta-

tu Metropolitani Epiſcopi, & de cauſa Fidei

ageretur. Itaque & Italicæ Diœceſis, cujus ca-
put erat Mediolanum, & Illyricianæ, ex qua
erat Photinus, & Urbicariæ ſen Romanæ Dic-
ceſeos affuiſſe Epiſcopos non eſt dubium; cum
Eccleſiæ Romanæ Legatos huic Synodo Medio-
lanenſi aſtitiſſe teſtetur Hilarius, & celebra-
tam

C. IV. tam fuiſſe præſentibus Romanæ Eccleſiæ Preſ-
An. Ch.347. byteris doceat epiſtola Concilii Ariminenſis,
in qua habetur: Ea de cauſa Urſacius & Valens
à noſtra communione ſegregati fuere, quam ut de-
nuo recuperarent, de peccatis ſuis, in quibus ſe
conſcios cognoſcebant, pœnitentiam veniamque
poſtularunt, ut eorum ſyngraphaæ teſtantur: &
id illis venia gratiaque falta eſt. Hac autem per
id temporis falcta ſunt, cùm Mediolani Synodus
in conſeſſum ibat, præſentibus ibidem Romanaæ Ec-
cleſiæ Presbyteris. Præſentibus, inquam, Ro-
manæ Eccleſiæ Legatis, non autem Conſtanti-
no præſente, ut ſe habet lectio epiſtolæ Concilii
Ariminenũſis apud Hilarijum, quæ laborat inter-
punctione. Itaque ſenſus reſtituetur, inquit Pe-
trus de Marca, ut idem cum eadem epiſtola ab
Athanaſio & Socrate relata ſignificet, ſi inter-

punctio ponatur poſt hæc verba, Eccleſiæ Ko-
manæ. Conſtantino praſente in hoc, cum magno
examine fuiſſet conſeriptum, quod tenens, bapti-

Catus ad quietem Dei commigravit, nefas puta-
mus inde aliquid mutilare. In hoc, id eſt, in Ni-
cæno tractatu, cujus meminit ſuperiùs.
1X. Sané Conventum iſtum Mediolanenſem Ca-
Epiſcoporum tholicorum Epiſcoporum fuiſſe, rectè probat Pe-
Catholico- tavius, tum ex Legatorum Romanæ Eccleſiæ
um ſur. præſentia, tum ex verbis Hilarii i docet ſa-
, ‚qui docet ſa
tis liquidè, in ea Synodo Arianam hæreſim
fuiſſe proſcriptam; tum præcipuè quèd Urſa-
cius & Valens, qui à Sardicenſi Synodo abſten-
ti fuerant, rogatàâ veniâ in gratiam recepti ſunt,
ut docet epiſtola Synodi Ariminenſis, & ipſe
libellus oblatus Julio ab Urſacio & Valente
apud Hilarium. Itaque cùm apertiſſimè con-
ſtet, Mediolanenſem hanc Synodum & Roma-
nam habitas eſſe poſt Synodum Sardicenſem,
& ante obitum Conſtantis id eſt, ab anno
CCCXLVII ad initium anni CCCL, &
Mediolanenſis biennio RKomanam præcedat,
neceſſariò ſequitur, primam cadere ſub finem
currentis anni, aut exordium ſequentis, Roma-
nam verò in annum CCC XLIX.
X. Sed hic gravis quæſtio, quæ Viros doctiſſi-
vrſacius & mos exercuit, non diſſimulanda. Sirmondus

valens in enim loco citato fultus Hilarii teſtimonie, &
Concilio ipſo libelli ſupplicis ab Urſacio & Valente por-
recti exemplo, veniam & Eccleſiæ pacem à Ia-
munionem lio Papa impetraſſe ambos illos Hæreticorum du-
ſaſcepti. ces ab errore reſipiſcentes docet. Unde robuſtè

colligere ſe putat, eos non fuiſſe reſtitutos in
Synodo Mediolanenſi, quæ biennio præceſſerit
pacem illis à Julio datam. Quare ſibi perſuadet,
per errorem hujus reconciliationis Mediolani
peractæ mentionem factam in epiſtola Synodi-
ca Concilii Ariminenſis. Petavius excipit, fru-
ſtra injici ſuſpicionem mendi in ea epiſtola, quæ
totidem verbis deſcripta ſit ab Athanaſio, So-
crate, Theodoreto, Sozomeno, & cujus ſyno-
ſis referatur in Fragmentis Hilarii, ubi Patres
teſtantur, Urſacium & Valentem veniam ſcripto
Petüiſſe & impetraſſe ; ea verò geſta fuiſſe,
cùm Mediolani Conventus Synodi haberetur
præſentibus Romanæ Eccleſiæ Presbyteris. Cur
autem repetita fuerit illa reconciliatio, ratio-
nes à Scriptoribus non eſſe memoriæ proditas,
ut nec multorum eventuum, de quibus dubi-
tare ſit nefas. L
xI. Sed quia vim facit Sitmondus, in hoc quod
vrſacius & biennio poſt Concilium iſtud Valens & Vrſacius
Palens ſe in integrum reſtituti ſunt, quod factum non
pius Eceſe· fuiſſe videtur, ſi hoc anno cum Eccleſia Catho-

Critica Hiſtorico-Ohronologica

lica in gratiam rediiſſent, oſtendit Petrus de
Marca, nihil novum aut inſolens in reſtitutio-
ne communionis VErſacii & Valentis accidiſſe,
ſed omnia rité & ſecundàùm Canones peracta.
Duo iſti adoleſcentes imperiti, ut loquitur Con-
cilium Sardicenſe, degebant in Occidentis Im-
perio ſub Principatu Conſtantis Principis. Oc-
cidentalium Epiſcoporum ſententiâ dejecti
erant, non ſoluùm à communione Eccleſiæ, ſed
etiam à Sedibus ſuis. Relatio Synodi ad Con-
ſtantem facta fuerat, ut executioni mandanda
curaret, quæ decreta fuerant Sardicæ. Quid
agerent Urſacius & Valens, ut periculo Sedium
amittendarum defungerentur, quâm ut ſtatim
reſtitui in communionem poſtularent, depoſitâ
hæreſi? Id verò conſequi non poterant alibi,
quàâm in numeroſa Epiſcoporum Synodo ex
præſcripto Canonum. Ideoque Synodi Medio-
lanenſis opportunitatem nacti, libello ſuo Aria-
nam hæreſim abjurant, Ariumque & ejus ſatel-
lites anathematizant, ut ipſimet fatentur in li-
bello, quem deinde obtulerunt Julio. Synodus
eis pacem Eccleſiæ indulſit, & ſententiæ adver-
ſus eos in Sardicenſi Concilio latæ gratiam fe-
cit, ut docet epiſtola Synodica Concilii Arimi-
nenſis. Reſtitutio illa communionis accepta fuit
lulio Papaæ, qui hac de re certior factus, juxta Sy-
nodi Mediolanenſis decretum communionem
ſuam illis impertivit. Quod fatentur his verbis
in libello oblato Julio: Maxime cùm Sanctitas
tua, pro inſita ſibi benevolentia, errori noſtro ve-
niam fuerit dare dignata.
Verumtamen id unum videtur Julius ab iis
exegiſſe, ut Achanaſßi communionem amplecte-
rentur, de quo judicium tuliſſet Sardicenſis Sy-
nodus, & ut omnibus ſcripto teſtarentur, ſe
per calumniam accuſationes in Athanaſium in-
tendiſſe. Ægrum illis erat ſcripto ſibi calumniæ
notam inurere. Itaque literis ſuis eos convenit
Julius, ut ſtarent promiſſis: quod illi ſe proxi-
ma quaque die impleturos epiſtolàâà ſuâ ſaiſt.
carunt. Cùm autem tempus traherent, & in eas
anguſtias ſe redactos videren, ut à commu-
nione Eccleſiæ projiciendi forent, ſi longiores
moras necterent, occaſione Synodi Romanæ uſi,
Julium adeunt, & ſcripto profitentur fibi falsè
ſuggeſta fuiſſe ea crimina, quorum reum Atha-
naſium fuidlle docuerant; itaque ſe Athanaſii
communionem amplecti. Hæc eſt libelli Julio
oblati ſententia, ut patebit, ſi quis verba recteè
perpenderit: Quoniam conſtat nos antehac mul-
ta gravia de nomine Athanaſii Epiſoopi literis
noſiris inſinuaſßſe, atque literis Sanctitatis tuæ con-
venti ( lege, conventos) ejus rei, de qua ſignifi-
cavimus, non præſtitiſſe rationem, profitemur
apud Sanctitatem tuam cundtis præſentibns Pres-
byteris fratribus noſtris, omnia quæ antehac ad
anres noſtras pervenerunt de nomine praditti 4
falſa nobis eſſe inſinuata, atque omnibus viribue
carere, atque, ideo nos libentiſſimè ampletti com-
munionem prædilti Athanaſi; maximé Chm San-
Ritas tua, pro inſita ſibi benevolentia, error: no-
ſtro veniam fuerit dure dignata. =
Tamen non eſt prætermittendum, & verſio-
ne Athanaſii, apud quem libellus iſte Græcè
perſcriptus habetur in Apologia ſecunda pag-
776. alium ſenſum educi polle, ſcilicet Valentem

§8 5. C. I V.
An Ch. 347.
ſia reconci-
liati.

XII.
Vrſacius &
Valens juſſt
ſeſe cum A-
thanaſio re-
conciliare.

XIII.
Vrſacio e
Valenti ve=
nia ſub ran-
ditione oν

& Vrſacium pacem quidem adeptos Mediblani, ceſſa.

Ario anathematizato, ſed ab Athanaſii com-
munione ſete ſuſpendiſſe intra certum tempus,
quòè fidem facerent eorum criminum, quæ Atha-
naſio

540
1n.05/

XIV.
Cauſa cele.
ratiopis 9y.
uii MMciv.
lnenſi I.

XV ta

lirin
lanugti, ti
ſo
t

=

C. IV.
Ch.ze
ſeconei.

“
rſaciu &
palens juſt
ſaſe cun A
thanaſio re⸗
copeiliate.

1

XII.

.

l. ,ſath 6*
Pi ve:
9. i CoN⸗
eiz ime 60.
, A
n⸗
65,
=
no

3 C. IV.

in Annales C. Baronij.

naſio objecta fuerant; conventos autem à Julio,
non potuiſſe implere probationem, cui ſe ad-
ſtrinxerant; ideoque cuùm viderent, aut caden-
dum à communione Eccleſiæ, aut communi-

candum Athanaſio, Profeſſionem ſuam obtuliſ-

ſe Julio, quà teſtantut falsò ſibi ſuggeſtum fuiſ-

ſe contra Athanaſium, & ejus ſe communioni

itumm, . AAHa
adhærere velle: r8 eααιτι—⁸ ναν πR ν εα-
Naαννεν S 1vàαειXνισ αWπσονον, id eſt,
ut vertit interpres Athanaſii, at crimina proba-

remus, nunquam eäarum rerum documenta affer-
re potuiſſe. Sed parum intereſt, quo pacto iſta
explicentur, cùm ex utraque interpretatione id

liquidò conſtet, veniam illis conceſſam fuiſſe

Mediolani ea conditione, ut aut Athanaſium

reum peragerent, aut calumniam paſſum eſle fa-

terentur, & hoc caſu communionem ejus am-

plecterentur delatores. Quod ultimum cùm fe-

ciſſent ſcripto, calumniæ ſuæ pœnitentes, ple-
na illis, pura & integra reſtitutio abſque con-
ditione eſt indulta. Hoc eſt quod urget Hila-
rius, dum ſcribit in Fragmentis „eis reditum ad
Catholicam fidem cum communione donatum.
Si enim hæc verba rigidè acciperentur, quaſi

tunc primùm in Eccleſiam recepti fuiſſent, pu-

XIV.
Cau ſa cele-
brationis Sy-
nodi Medio-
lanenſis II.

XV.
Pbotini
damnatio.

gnarent non ſolùm cum epiſtola Synodi Ari-
minenſis, quæ veniam & pacem conceſſam Me-
diolani fatetur; ſed etiam cum hoc libello, quo
nulla venia nunc de novo petitur, ſed jam fuiſ-
ſe ante hunc libellum conceſſa oſtenditur. Ouod
etiam verſio Græca liquidè exprimit: 9tα²—
Geia oνν ααY rne Hν r, ααααναι un
T τMαν 1αιπ 0αι νανNM dννu id eſt,
ut vertit Interpres Athanaſii: Taa in Deum bpie-
tus veniam ſecundum genuinanz ſuam probitatem
noſtro errori impartere dignata eſt. Itaque non
eſt cur Sirmondus citatus dicat „non liquere,
cur venia ſemel indulta Valenti & Urſacio in
Synodo Mediolanenſi, iterum indulgeatur in
Synodo Romana; cùm ea, quæ ſub conditio-
ne conceſſa ſunt, eveniente conditione poſſint
& debeant iterum purè concedi »Vel ſi mavis,
confirmari.
Si cui autem hæreat ſcrupulus, cur non lon-
go tempore à Synodo Sardicenſi altera Synodus
Mediolani indicatur, poterit eximi facili nego-
tio, ſi perpendamus, tribus de cauſis eum Con-
ventum neceſſarium fuiſſe. Prima eſt, ut de-

creta Synodi Plenariæ nota fierent Synodis par-

ticularibus curà & ſtudio Metropolitarum &
Exarchorum, Præcipuéque Romani Epiſcopi
diligentiâ. In eum itaque finem ſtatim poſt Con-
cilium Oecumenicum Provinciales Synodi co-
gebantur. Secunda cauſa, quæ nunc copioſio-
rem ſolito Synodum requirebat, fuit diſſidium
illud Orientalium Epiſcoporum, qui Sardicàâ diſ-
ceſſerunt, & Sardicenſis Synodi nomine ad Impe-
ratores Conſtantium & Conſtantem, & ad uni-
verſas Eccleſias literas dederunt. Itaque, ut huic
vulneri mederentur Epiſcopi Occid entales, opus
illis fuit auctoritate Conſtantis Imperatoris, qui
Mediolani reſidebat, quò noſtri ſe tranſtulerunt,
& Synodum habuerunt in eadem urbe, ut tur-
bis excitatis ad impediendum reditum Athana-
Ni præſtò eſſet auxilium & conſilium Occiden-
talium.
Tertia cauſa, eaque graviſſima, fuit damna-
tio Photini, quæ non Poterat peragi niſi in ma-
jore & numeroſiore Epiſcoporum Synodo. Hæc
eſt enim prima/Photini damnatio, ut diſertè do-
cet Hilarius in Fragmentis, dum ait,; Marrel-
Tom. I.

469
lum communione Athanaſii privatum poſt S yno- S & C. IV.
dum Sardicenſem anteriore tempore quam Pho- An. Ch. 347.
tinns arguttur. Ut hinc pateat, & paulò poſt Sy-
nodum Sardicenſem, Athanaſium (qui caput
iſtud admiſſi in communionem Marcelli valde
urgeri videbat ab Orientalibus, qui Sardicà diſ-
ceſſerant à ſua communione ſeparaſſe Marcel-
lum ante reditum in Orientem, & in Synodo
Mediolanenli damnatum primò fuiſſe Photinum;
etſi repetito judicio, in Romana Synodo, &
poſtea in Sirmienſi ſit confectus Photinus. Et
ſic Athanaſius exemplo communionis à ſe de-
negatæ Marcello, præbuit auctoritatem iis, quæ
gerenda erant in Photinum „ut loquitur Hila-
rius, cujus mentem breviter expreſſimus. Itaque
menſes ali quot necelſe eſt interceſſiſſe inter Sar-
dicenſe & Mediolanenſe Concilium. Neque
enim biennium illud Hilarii per momenta eſt
computandum, ſed benigniùs, ut partem utriuſ-
que anni, primi & ſecundi, complectatur.
Denique laudanda eſt Sirmondi obſervatio, XVI.
quà poſitâ dejicitur è præſidio Petavius, quod Epocha
ad Synodi iſtius aſſerttonem validum exiſtima- dc n.
bat. Petitum illud erat ex epiſtola Liberii Pa- Snezt.
pæ ad Conſtantium „ quà Pontifex seſtatur,
Demophylum, Macedonium „Eudoxium &
Martyrium Epiſcopos ante annos octo Medio-
lani ſententiam Arii noluiſſe damnare, & ira-
tis animis e& Concilio exiviſſe. Etenim ſi ſcrip-
ta ponatur epiſtola anno C CCLIV ut cen-
ſuit Baronius, non autem CCCI. V, ut pu-
tabat Petavius, demtis annis octo incidet Con-
ventus ille Mediolanenſis in annum CCCXLVI,
qui Synodum Sardicenſem anteceſſit; cujus
Concilii epiſtolæ Synodicæ ab Arianis editæ
Demophylus ille, Macedonius & Eudoxius
ſubſcripſerunt poſt diſceſſum ex urbe Mediola-

nenſi, què ſe contulerant ab Orientalibus Epiſ-

copis ad Conſtantem miſſi, ut Athanaſii damna-
tionem tuerentur. Tamen non eſt omittendum,
Sirmondum in ſua Diatriba alienam ſententiam
affingere Hilario, cùm exiſtimat „damnationem
Photini in Concilio Mediolanenſi ab Hilario
commemoratam, trahendam ad Concilium illud
Mediolanenſe, quod coactum fuit anno trecen-
teſimo quinquageſimo quinto. Certum quidem
eſt ex Epiſtola ipſius Synodi Prolata à Baronio,
dammnatos ibi fuiſſe Marcellum „ Photinum &
Athanaſium. Sed hic Conventus Arianorum
fuit, ut omnes fatentur, & docet ipſa Athanaſii
damnatio. At verò Conventus Mediolanenſis,
de quo Hilarius „ Conflatus erat ex Epiſcopis
Catholicis, & habitus fuit currenti anno, ut
ſuperiùs eſt demonſtratum.
Itaque duplex Synodus Mediolanenſis ſtatu- XVII.
enda eſt, in qua Photinus damnationem exce- Duplex Sy-
perit. Prima eſt Hilario dicta, ex Epiſcopis nodus Me-
Catholicis compoſita, & coacta anno trecente- dio everer
ſimo quadrageſimo ſeptimo. Altera eſt Ariano- Tatends
rum Synodus anno trecenteſimo quinquâgeſimo
quinto, qui damnationem Athanaſi cum Pho-
tino conjungunt. Quod Hilarius ſine exprobra-
tione non prætermiliſſet, ſi ejus feciſſet mentio-

nem. Quæ omnia à Petro de Marca laudato di-
ligenter obſervata.

Rr. ANN9

470

ANNO PERIODI GkR co-ROMAN 5841.
O 21 CB. 7. P. z. April. Indict. 6.

S &£ C. I V.
An. Ch 348.
Anno Urbis

1101.
Ol . 8 .
.g. JESu CHRISTI 348.
JurII PAF £ 12.
CoNSTANTII ET CoNSTANTIS I2.
1. Num. I. ad XII. Coſſ. H. Philippus, &
Conſules. Fl. Salia. .
1I. Gregorius, qui Sedem Alexandrinam poſt de-

Gregorii Se- jectum Athanaſium occupabat, initio tantùm
dis Alexan- ſequentis anni mortuus eſt. Athanaſius enim in
drina inva- epiſtola ad Solitarios narrat, Sephanum Antio-
Sſoru obins. ehenum Epiſcopum Arianum tragœdiam ador-
naſſe adverſus Eauphratem Colonienſem Epiſco-
pum, unum ex Legatis 4 Synodo Sardicenſi ad
Conſtantium miſſis, & illius conſilio condu-
ctam publicam meretricem, immiſſamque ad
Euphratem, ipſis ſanctiſſimæa Paſchaæ diebus. De-
inde poſt menſes decem defunéto Gregorio Con-
ſtantium accerſiſſe Athanaſium. Feſtum Paſcha-
tis currenti anno in diem tertium Aprilis inci-
dit, ideoque initio anni ſequentis, poſt menſes
nempe décem, Gregorius obiit, & Stephanus
Epiſcopatu dejectus, ac Leontius, etiam Aria-
nus, in ejus locum ſubrogatus. =
11 Ad num. XIV. Paulus Conſtantinopolitanus
alen . Epiſcopus Sardicenſis Synodi ſententid non vi-
Concilio Sar. detur reſtitutus, cùm in epiſtola Sardicenſis
dicenſi non Concilii nulla ejus mentio ſit. Imè Theodore-
adfuit. tus lib. 2. cap. 5. diſertè affirmat, Paulum Sardi-
cenſi Synodo minimè interfuiſſe. Quod Vale-
ſius in Obſervat. Eccleſiaſt. ad Socratem & So-
zomenum lib. 2. cap. 7. contigiſſe exiſtimat,
