quia cives urbis Conſtantinopolitanæ noluerint
illuc Paulum proficiſci „veriti ſcilicet ne ab
Arianis in itinere per inſidias interficeretur. Jam
itaque ante Synodum Sardicenſem Paulus Epiſ-
copatũs ſui locum receperat à Conſtantio „vel
in gratiam Conſtantinopolitanorum „qui eum
præcipuo quodam amore proſequebantur, vel
ob metum Conſtantis Auguſti, qui frequenti-

Baron. num.
V & ſeqq.

bus literis ad Conſtantium miſſis, ut Paulus,

Athanaſius, & reliqui Orientis Epiſcopi ſuas
in Sedes reſtituerentur, poſtulaverat. Hinc vi-
detur Paulus à Singarenſi & Emeſeno exilio ſo-
lutus, reverſus eſſe Conſtantinopolim. Unde
Cùm ad Sardicenſe Concilium proficiſci vellet, à
Conſtantinopolitanis civibus detentus eſt, ut
docet Theodoretus loco laudato.
Ad num. XVI & ſeqq. Poſt tempora Cy-
priani, primum, quod deprehenditur Conci-
Carthagi- ſium Carthaginenſe, illud eſt quod Gratus Epiſ-
nenſe ſub copus è Concilio Sardicenſi redux, ſatis fre-
udarn quens coëgit, poſt Legationem Pauli & Maca-
Canonum rii miſſam à Conſtante Imperatore in Africam
Africano- ad molliendos Schiſmaticorum animos, hoc vel
rum non me- ſequenti anno, ut Baronius annotavit. In eo
moratur. Goncilio quatuordecim Canones editi ſunt: fue-
rat hactenus corruptiſſimum, ſed illud poſt Ba-
ronii mortem Holſtenius ex vetuſto Codice Va-
ticano emendavit. Præcipuos ejus canones ex-
licavit Schelſtratius in Diſſert. 3. de Eccleſia
Africana cap. 3. Sciendum porro . præſente Fau-
ſtino Legato Romanæ Sedis habitam fuiſſe Sy-
nodum univerſalem totius Africæ, quæ ſeæta
dicitur, ſub Aurelio Carthaginis Epiſcopo: in
qua relecti ſunt canones illi omnes, qui diverſis
in Conciliis editi fuerant tempore Aurelii, &

IV.
Concilium

–—

Critica Hiſtorico Chronologica

nova definitione, conſentiente Fauſtino, appro- S C. IV.
bati ſunt. Horum Conciliorum geſta & cano- An. Ch. 34⁸.
nes Fauſtinus Romam cm detuliſſet, Apoſtoli-
cæ Sedis conſenſu adeo probata ſunt, ut partem
deinde fecerint Collectionis noſtræ veteris, quæ
incipit à tertio Carthaginenſi Concilio, & ce-
tera ex ordine complectitur, quæ habita ſunt ſub
Aurelio uſque ad ſeptimum Carthaginenſe, &
præterea Milevitanum ſub Aurelio. Primum
Carthaginenſe Concilium ſub Grato hoc vel ſe-
quenti anno celebratum, & ſecundum ſub Ge-
netlio, licèt canones aliquot conſtituerint, non
deſcribuntur in Collectione Canonum Africa-
norum: quæ propria Romanæ Eccleſiæ cùm eſ-·
ſet, nefas erat, ut aliis iſta legibus uteretur, .
quàâm iis, de quibus ad eam relatio facta fuerat,
aut quas præſentià Legatorum ſuorum proban-
do, ſuas fecerat. Concilia ſub Grato & Genet-
lio, quemadmodum & Telenſe, Septimicenſe
& Macrianenſe, quorum meminit Ferrandus in
Breviario, Eccleſiæ Africanæ ordinandæ deſti-
nata erant, ejuſque erant decreta ſpecialia. Sed
Concilia habita ſub Aurelio, ad Romana Scri-
nia delata primùm, publicæ legis vim tandem
obtinuerunt in Occidente univerſo in conſe-
quentiam Collectionis, in qua Canones ſingu-
lorum Conciliorum Africanorum deſcribuntur.
Hæc Petrus de Marca in Dillertatione de vete-
ribus Collectionibus Canonum cap. 4. quod eſt
de Canonibus Africanis.
Victor de Cæſaribus loquens de Ludis Secula- v.
ribus à Philippo Imperatore celebratis ait: No- Pudi Secu-
ſtra quoque ætate poſt mille centeſimus, (nempe ens, on
annus) Conſule Philippo exceſſit, nullis, uti ſolet, ce sor ag⸗
ſolennibus frequentatus, adeo in dies cura minima
Romanæ Urbis. Geſſit hoc anno Conſulatum Phi-
lippus, Salià Collegà. Quare, cùm annus Urbis
milleſimus centeſimus anno CcCxLVIII abſo-
lutus fuerit, annus ejuſdem Urbis milleſimus
cum anno Chriſti ducenteſimo quadrageſimo
octavo expiravit. Hincque manifeſtum fit, Ba-
ronii Chronologiam ante Diocletiani tempora
depravatam eſſe: vult enim annum Urbis mil-
leſimum anno Chriſti c cI abſolutum eſſe, ut
videre eſt in Annalibus. Quod ſi verum eſſet,
Conſulatus Philippi & Saliæ non cum anno
Chriſti cCc CxLVIII, ſed cum anno cccI
omnino copulandus eſſet; quod nullus dixerit.

Nihil itaque verius, quàm Baronium ante Dio-

cletiani Imperium Conſulatus duos reſecaſſe, ut B
FEram Dionyſianam aſſequeretur, quòd eam
biennio citiùs inchoaſſet.

7 .

ANNO PERIODI GRAC- oMANg 5842. Olymp. 282.
an. J.

O 22 C. 8. P. 23. April. Indict. 7. Ann. Urbis
T I II02. ſecin-
JEsu CHRISTI 349 e, ac.
JuIII PAPX I3. nium 1I100.

CoNSTANTII EFFT CONSTANTIS 13.

D num. I & ſeqq. Coſſ. Ulpius Limenius, & 1.
Aco Fabius Catullinus, ut oſtendit Onu- Conſulei,
phrius in Faſtis.
Mortuo anni hujus initio Gregorio Sedis Ae- II.
xandrinæ invaſore, Athanaſius in eam reſtitu- Dilenz e:
tus eſt, currentique anno glorioſus ejus Alexan- “S 1.
driam reditus contigit, non verò ſequenti;
quod credidit Baronius, quôdque anno ſequenti
confutabimus. III.
Ad num. XXVII & ſeq. Sub hujs ennn paria he.

.Y

8EC.
n. Ch.
ta heo
anno

IV.
Snodur Ro-
mana in
lauſa Valen-
i G Nyſa.
tii.
Daron. anno
350. u. .

C. IV.
Ch48.

7

V.
Lgdi gets.
lares non
lebrazi,

⸗

121
ing
an. . ,
Aun. Utdi
1102. ſ.

Am Bar
yium od⸗

l;
U⸗

II

. Aebann
. er anbtt

I Oit.
ti;
i
II
am uris
ſir

3 nble⸗

l.
nſen

in Annales C. Baromi;.

8 C. IV. Conſulibus data à Conſtante Imperatore Lex2.
An. Ch. 349. Codicis Theodoſiani De Jepulchris violatis, quâ
bta hoe iis qui ſepulchra hactenus violaverant, unius
asngo darz. auri libræ mulctam imponit, capitali ſeu ſan-
guinis pœnàâ ſublatà. Quod poſtea Patres Con-
cilii Toletani quarti c. 45. imitati ſunt: Quia
facinus hoc pro ſacrilegio logebur publicis Janguine
vi vindicatur. Deſignat tempus Imperator, ex
Conſulatu ſeilicek Dalmatii & enophili „ qui in
annum CCCXXXIIIincidit „quo Conſtantinus
Magnus aras, idola, templ que everti juſſit,
ut ibidem diximus. Ubi & oſtendimns, ab eo
tempore, ut in templa; ita & in ſepulchra ſævi-
tum eſſe. Plura Gothofredus in illius Legis Com-
mentario. Data & à Conſtante Lex 2. ejuſdem
Codicis De raptu virginunz & viduarum. Anno
CCCXX Conſtantinus Magnus Legem priorem
ejuſdem Codicis De raptu virginum vel vidua-
rum, emiſerat, & Raptoribus atrociſſimam pœ-
nam, & quidem indefinite impoſuerat; quam
Legem Conſtans hac ſua tem Perat Capitis Pœ-
nâ, id eſt, gladii liberis indictà, ſervis verò
ignis ſupplicio impoſito. Licèt porrèò Conſtantii
Lex aliqua hac de re non occurrat ſub eodem
titulo, non dubium tamen, quin ejuſdem ſen-
tentiæ fuerit. Sanè extat Libanii locus in Baſi-
lico ad Conſtantium & Conſtantem, qui hoc
anno compoſitus videtur pag. 146. & 147. de
munita conjugii ſanctitate à Conſtantio adver-
ſus Raptores conjugum alienarum, & quidem
militares. Ejuſdem alioquin Conſtantii adverſus
aptores viduarum & virginum Sanctimonia-
lium eſt Lex 1. ejuſdem Codicis De raptu, vel
matrimonio Sanéctimonialium virginunz vel vidua-
rum, data anno QcCCLIV. Denique Conſtantius
hoc anno emiſit Legem 9. De Epiſoopis, quæ eſt
de immunitate Clericorum à civilibus muneri-
bus, ac civilibus functionibus, quam Cothofre-
dus in Commentario eò pertinere credit „quòd
Conſtantius hoc ipſo tempore immunitatem Cle-
ricis, qui cum Athanaſio communicabant paulè
ante ademtam, hoc ipſomet anno poſt Conci-
lium Sardicenſe reſtituit duabus epiſtolis, quas
ipſemet refert in Apologia 2. pag. 600. & 601. in
quarum poſteriore Interpres „„ ρατσνιρναdιg con-
trario ſenſu offciun reddidit, cùm ea voce ſigni-
ficetur immunitas a muneribus, pariter ut voce
WτXelas in priore uſus fuerat.
IV. Congregata hoc anno Synodus Romana, in
Synodus Ro- qua Valens & Urſacius communionem Athanaſii
wan e amplexi ſunt, & de Photini expuliione actum
S Ae- cſt. De qua antequam diſleramds, obinen
tis & UVrſa- Eit. E qua antequam difleramas, obſervan
cii. dum, exortam noſtro ſeculo magnam contro-
Baron. anno verſiam de anno Synodi Sirmienſis, in qua Pho-
350- nu AX. tinus damnatus eſt. Socrates & Sozomenus eam
O kqg. convocatam tradidere poſt Sergii & Nigriniani
Conſulatum, qui geſtus fuit anno Chriſti ccchr.
*At Baronius toto ſexennio ab utroque differt,
celebratam docens anno CCCIVII. Socrati &
Sozomeno adſtipulatur Petavius in Animadv. ad
Epiphanium 306. Baronio veròô Sirmondus in
Diſſertatione de anno Synodi Sirmienſis, ubi
putat, Baronii ſententiam juvari manifeſto te-
ſtimonio Hilarii in Fragmentis, qui biennio
anteriorem facit Synodum Mediolanenſem ipſa
Synodo Sirmienſi. Aliunde verò conſtare ait,
Synodum illam Mediolani habitam Incidere in
annum cCCLV. Petavius in Difſtert. de Photino
Hæretico, ut ſe his nod'i eximat, hæc Hilarii
verba, quæ leguntur apud Hilarium bpoſt libel-
lum Valentis & Urſacii: Haæc ep’ſtola poſt hbien-
Tom. T.

47ò1
naum miſſa éſt; quàm hareſis Photini d Koyzani;
damnata eſt; interpretatur de Mediolanenſi Sy-
nodo, & ex iis probare nititur, Mediolanenſem
Synodum, quæ biennio Sirmienſem præceſſit;
& Catholicis Epiſcopis fuiſſe conflatam, & aſſi-
ghandam anno cCCXILVII aliquot menſibus

poſt Sardicenſe Concilium non autem ex Epiſ-

copis Arianis fuiſſe compoſitam; cujuſmodi
erant illi, qui Mediolanenſem alteram Syno-
dum conituehant; quæ à Conſtantio indicta
eſt anno ccCL v. Porro non in eo hæret; ſed ex
laudato Hilarii loco novam S
Sirmienſem, quæ Mediolanenſi anno CCXILVII
congregatà ſit biennio poſterior, & ideo collo-
canda currenti (hriſti anno; quam ſecuta fuerit
altera Synodus Sirmienſis, de qua eſt contro-
verſia, an competat anno CccII, an vero
CCCLVII. Verùm illam Sirmienſem Synodum
à Petavio in medium adductam, commentitiam
eſſe, & currenti anno ſeu biennio poſt Synodum

§ £Æ C: iV.
An. Ch. 349.

ynodum profert

Mediolanenſem, non Sirmienſem, ſed Roma-
nam coactam fuiſſe, oſtendam ex Petto de Mar-

ca in Diatriba de tempore Synodi Sirmienſis
Plenariæ; cujus verba ferè exſcribam.
Photinus itaque Epiſcopus Sirmii damnatus
fuit in ſecundo Concilio Mediolanenſi, à quo
etiam Valens & Urſacius Pannoniæ & Mœſiæ
Epiſcopi, qui ſententi Synodi Sardicenſis 4
corimunione Eccleſiæ Catholicæ abſciſſi fue-
fant, pacem & veniam exorarunt. Biennio elapſo
poſt Conventum Mediolanenſem, iterum alte-
ra Synodus cogitur ad pellendum Epiſcopatu
Photinum. Hæc Hilarii in Fragmentis verba:
Igitur ad tollendum e Epiſcopatu Photinum qui
ante hiennium jam in Mediolanenſi Synodo erat
Hereticus damnatus, e blurimis Provincitz con-⸗
Oregantur Sacerdotes, &c. Qui Conventus Ro-
mæ habitus eſt, non vero Sirmii, ut ſibi perſua-
ſit Petavius citatus. Convents hujus & loci
opportunitatem nacti Valens & Urſacius, com-
munionem, quam Mediolani obtinuerant, quam-

que Julius Epiſcopus Romanus approbaverat, ea

conditione, ut Athanaſii communionem am-
plecterentur, & conflatas in eum calumnias de-=
tegerent, Profeſſione data, ratam haberi libello
ſupplici rogant Athanaſium ſuſcipiunt, & Ppræ-
terea Arianos damnant, Prout altero libello-
quem Mediolani Porrexerant, ſe feciſſe profi-
tentur. Damnati Photini à Nomanis id eſt, à
Synodo Romana, decretum ab Oecidentalibus,
ERcut mos poſcebat, ad Orientales mittitur, non
injurid vtorquendi, ut nunc Agitur , ad ſenſam;
inquit Hilarius, ſed inſtruende ani verſorum ſoien-
tiæ conſietudine. Libellus autem Valentis & Ur-
ſacii oblatus Julio non ſtatim ad Orientem eſt
delatus;, ſed biennio poſt damnationem Pho-
tini à Romanis decretam
loco numero præcedenti citato licèt poſt ali-
quantum temporis, poſteaquam ſauperiorem epi⸗
Ktolam Romaæ emiſerant Valens & Urſacius, ut

Biennio post
Medioläànens

ſem habita;

„Ut teſtatur Hilarius

loquitur Hilarius, ab dAqurteia ad Athanaſium,

epiſtolam alteram i iſerint, quâ locum cum illo.
& Eccleſiaſticam communionem ſe habere ſigni-
ficarint. Enimvero epiſtola Julio data miſſa non
eſt, niſi poſt biennium.
Itaque ſuperioribus literis (Julio Epiſcopo
obla,) venia indulgetur, orantibus reditus ad
Catholicam Fidem um commnnione donatur; maäa-
vim oum Sardicenſis Synodi veritatem ipſæ oran-
Iinne veniam literæ continerent. Eirnn inter hac
Sirmmm convenitur, inquit diſerté Hilarius, ſ(ci-
Kr 2 licet

VI.
Synodus Sir-
mienſis poſs
Romanapy
habita.

72 Citca Hiſtorico-Chronologica

o Photini profecta à Romanis eſſe videa- S E. I V.

3 C. IV. licet anno CCCLI, poſt Romanam Synodum, nati E.
An. Ch. 349. interim dum libellus ſupplex Valentis & Urſa- tuur.ä An. Ch. 349.
cii ad Orientem mittitur. Ita enim hunc lo- Liberius inquit Perrus de Marca, in Collo- VIII.
tionis ſeries omnino quio apud Theodoretum lib. 2. cap. 16. docens, vrſaeius & 341
alens Iu. An. C

cum accipiendum ipſa narra oretu
1 P 1 ſerid⸗ perpendenti. Quid Valentem & Urſacium libellos in Synodo dediſſe, linm Pb. id

cogit, ut patebit ĩſta . Q . O12 3
autem Sirmii geſtum fuerit, docet Hilarius, quibus veniam rogabant, ob ea, quæ in Mareote Concilio ad-
nempe Photinum olim reum pronuntiatum, & à Provincia per calumniam eremodicio judicio, eunt.
biciſſum, ne tum quidem ſeu ex una parte uoroMα0ρ, confecta fuerant,
ſcopatu amoveri po- non debet accipi de Synodo Mediolanenſi, ut
o miſſa perperam Petavius in Diſſert. de Damnatione

communione unitatis abic.
per factionem populi Epi
tuiſſe. Porro Orientales, ad quos rehti

fuerat à Romana Synodo de damnatione Photi- Photini ſed de Synodo Romana;, ubi calum-
ni, reſcriptis ſuis inde occaſionem arripiunt, ju- niam criminum Athanaßio objectorum nunc lunol
dicium, quod de Athanaſio & Marcello latum primum profitentur; cuùm in Synodo Mediola⸗ W
callide ſubverten- nenſi ſolùm Arianæ hæreſi renuntiaſſent, ut pa-

fuerat in Synodo Sardicenſi,
di: quod tandem obtinuere in Synodis Arela- tet ex lectione libelli Julio oblati, ſub finem.

tenſi anno CCCLIII, & Mediolanenſi anno Liberius autem falſitatem accuſationis delatæ
CCCLV coactis. Color inde quæſitus fuit, adverſus Athanaſium explicat, non iis verbis
Marcelli magiſterio Photinum perfidiam ſuam di- generalibus, quæ coôncepta ſunt libello, ſed

diciſſe; in ea autem cauſa Marcellum nunc eſſe, eenynmu, potiori capite illius accuſationis in-
oſt ipſum Sardicenſe judicium, ut Atlianaſius dicato, nempe fabulà Mareoticà. Valeſius in ü 1
andum eſſe du- Notis ad eum Theodoteti locum, ubi is habet: Cunſule

ab ejus communione ſibi temper
II.

xerit: itaque locum eſſe, etiam ipſius Athanaſiũ Qui poſtea in Snodo libellos obtulerunt, veniam
per calumniam, altera Cunſtn⸗

exemplo, rem Sardicæ judicatam retractandi. poſcentes ob alta, quæ
VII. Porro duplici argumento oſtendit Perrus de duntaxat parte praſente, adverſus Athanaſium in Auge iin
Photinus non Marca, Photinum iterum in Romana Synodo, Mareote confecerant; ibidem de Synodo Ro- .
n rmins. non verò in Sirmienſi à Petavio excogitata, poſt mana agi etiam obſervavit ait enim: Intelligit
ole . yte. Mediolanenſem fuiſſe damnatum. Unum eſt, libellum ſatisfactionis, quem Urſacius & Valens
d dampa- quòd Urſacius & Valens referantur ab Hilario Zalio obtulerunt, orantes ut in commnnionem re- ⸗
2ud. ujus Snodi opportunitatem nacti, Romanæ ple- ciperentur. Cave autem intelligas, libellum hunc
bis Epiſcopum adiviſſe, & deprecatos eſſe, ut oblatum eſſe in Synodo Serdicenſi. Oblatus eſt enim
per veniam in communionem admitterentur, Romæ Julio Papæ, ut docet Athanaſius in ſecundo
Julium ex Concilio veniam, quam orabant, Apologetico contra Arianos, Hilarius in Fragmen-
impertiviſſe. Hæc Hilarii verba: Igitur ad tol- is, & Socrates atque Sozomenus, bienuio poſt
lendum ex Epiſcopatu Photinum, qui ante bien- Synodum Serdicenſem , id eſt, anno Chriſti
nium jam in Mediolanenſi Snodo erat Hereticus CCCXLIX. Quare Synodi nomine hic intelli-
damnatus, ex plurimis Provinciis congregantur genda eſt Synodus Romana, cujus tamen nulla
Sacerdotes &c. Quam opportunitatem naéti Ur- eque apud Baronium, neque in Collectione
ſaci us & Valens Rmanæ plebis Epiſcopum adeunt, Labbeana Conciliorum mentio habetur. .
recipi ſe in Eccleſiam deprecantur, S in commu- Denique eam Synodum Romanam ad curren- . 12. .
nion em per veniam admitti rogaut. ulius ex con- tem annum referendam eſſe, non videtur in du- a⸗ ees
ſilio veniam, quam orabant impertit. Nempe bium revocari poſſe. Sub Julio enim habitam „ .
fruſtra commendaretur captata Synodi opportu- teſtatur libellus ab Urſacio & Valente illi obla- III
nitas, ut Julius adiretur, niſi Romæ coactam tus, & certiſſimum eſt, ſuperſtite Conſtante, am- Alasſu
interpretemur; maximéè ſi tanto intervallo à Ro- bos illos reſipuiſſe, ac libellos dediſſe; quod Aurantzi⸗
mana urbe coacta fuiſſet, videlicet Sirmii in probat Petavius in Diſſert. de Photino Hæretico nut.
Pannonia, ut vult Petavius. Julium verd illos cap. I. ex eo quòèòd Athanaſius in epiſtola ad Soli-
communioni reſtituiſſe ex Concilio, id eſt, de tarios pag. 828. ſcribat, Valentem & Urſaciuz
Concilii ſententia, ſcribit Marca juxta hunc Hi- poſt Conſtantis obitum ab Arianis adductos el-
larii locum: qalius eæ conſilio, veniam, quam ora- ſe, ut ad vomitum redirent, & ab Athanaſii pa-
bant, impertit, ut eum luero Catholicæ Eccleſie, riter atque Eccleſiæ Catholicæ communione
vira quoque detraheret Arianis: ubi loco eæx deſciſcerent, cauſantes, metu ſe Conſtantis &
conſilio, legendum vult, e& Concilio. Verm hæc ingratiis ad ſimulandam hanc pœnitentiam eſſe
emendatio, textus depravatio eſt, nihil aliud compulſos. Hoc verò falsèò illos allegaſſe dicit .
enim Hilarius ſignificat; quâàm id ulium con- Athanaſius, quòd neque tum ullus Palatinus,
ſultò ſeu de induſtria feciſſe, ut vires demeret aut Notarius ad eos miſſus ſit, qui illos cogeret,
Arianis. Ex Theſauro enim Roberti Stephani quemadmodum ipſi deinceps inſtituerunt facere, *
verbò conſilium, aliquot exemplis conſtat, hanc ſed nec Imperator quidem adeſſet, verùm ſpon-
loquendi formulam, conſilio in ablativo, ſæpe te ipſi Romam advolaſſent, & in medio Eccle-
uſurpari pro arte vel de induſtria; ac aliquid e& ſiæ cœtu pœnitentiæ libellos palam protuliſſent. .
Confſilio alicujus facere phraſim Ciceronianam eC DBæc Athanaſius. Ex quibus perſpicuum eſt. 1
ſe. Secundum argumentum deſumitur ex iſtis Conſtante adhuc vivo, Valentem & Urſacium
Hilarii verbis: Hec epiſtola poſt biennium miſſa Julio pariter & Athanaſio ſupplicaſſe, ideoque
eſt, quàm hareſis Photini à Romanis damnata eſt. ante annum CCCL, quo XV Kalendas Fe-
Cùm enim Photini hæreſim à Romanis damna- bruarii Conſtans Imperator occiſus eſt. Quare 4
tam fuiſſe dicit, intelligit de Synodo Romana, omnino dicendum , KRomanam Synodum hoc
de qua agebat, præſertim cùm ad Synodum Me- anno coactam fuiſſe, biennio poſt Mediolanen- I
diolanenſem, niſi per vim apertam, referei non ſem Synodum & ante obitum Conſtantis; & 1
poſſint: quod tamen Petavius ſibi perſuaſit, ev Sirmienſem, quam eodem anno Petavius collo- 8
rætextu quòd Legati Eccleſiæ Romanæ ei Syno- candam voluit, commentitiam eſſe. Baronius 1
do Mediolanenſi interfuiſſent, quia ſola Lega- alio loco ex Athanaſio deſumto, probat, Valen- Baron. anne 1
torum præſentia id obtinere non poteſt, ut dam- tis & Urſacii pœnitentiam ante Conſtantis mor- 350. Run.kX⸗ 1.
— tem
v.
Atharaſi
ilun ne Ar
el

.1V.
Chaeg. .
Ul.
ein G
15 lu.
Db. i
eilio g.

14½
yeße ⸗
yedi Romd⸗
1ℳ

gon nns
o nub r

in Annales C. Baronij.

58 F C. IV. tem factam: & ex laudato Athanaſii loco habe-
An. Ch. 3;0 mus Urſacium & Valentem non Sirmii, ſed
Roma pœnitentiam egiſſe, ac ſignaſſe, idque
paulò ante Magnentii tyrannidem, & Athanaſii
Alexandriam reditum ut Athanaſium legenti
liquet.

. .

Anno Urbis ANNO PERIODI GRZCO-ROMAN g 5843.

103. . .
en. s. IrsuCHRISTI 350.
JurTI PAP& 14.
CONSTANTII I4.
I. Num. I ad I X. Coſſ. Sergius „ & Nigri-
Conſules. nianus.
II. Idacius in Faſtis ſub hujus anni Conſulibus
Conſtans ait: His Conß. Conſians occiſus eſe in Galliis à

Aug. occidi. Magnentio: & levatus eſt Wagnentius die XV
mr. Kal. Februar. & VEetranio apua Sirmium Kal.
Mai. eo anno, & Nepotianus Romæ III Non.
Junias, & pugna magna fnuit cum KRomanis S
Magnentianis. Idem narrat Auctor Chronici
Alexandrini, ſed loco non ſuo, ſub Conſulibus
nempe anni præcedentis. Rectè tamen loco Kal.
Mai. habet Kal. Martiis: ideoque littera i pro
7 per errorem in Faſtos Idacii itrepſit. Et ratio
eſt, quia Vetranio menſe Decembri, Imperii de-
cimo, depoſitus eſt, ut infrà dicemus; ideoque

non menlſe Maio, ſed Martio Auguſtus dictus

fuerat. Eutropius lib. 10. ait, Conſtantem occi-
ſum anno Imperii XVII, ideoque errorem Ba-
ronii indicat, qui eum Cæſarem nuncupatum
ait anno CCCXXXV. Quare Cæſar dictus
fuerat anno C CCXXXIII, à quo ideo Im-
perium ejus Cæſareum inchoandum.
III. Ad num. I X & ſeqq. Adventus Athanaſii tam
Arhanaſius Hieroſolymam, quaàm Alexandriam contigit
Alexandris anno præcedenti; quo, menſe circiter Januario,
redte. Gregorius, qui Sedem Alexandrinam invaſerat,
mortuus eſt. Nam Athanaſius in Apologia ad
Conſtantium teſtatur, ſe poſt Gregorii mortem à
Conſtantio accerſitum. Dum autem per Palæſti-
nam iter faceret, Synodus Hieroſolymis coacta,
ſcripſit literas gratulatorias ad Alexandrinos in
quibus ait: Veſtrum eſt orare pro pietate religio-
ſiſſimorum Imperatorum, qui ipſum ſcilicet Atha-
naſium) cum omni honore dignati ſunt reſtituere.
Unde Conſtans, qui hoc anno menſe Januario
peremtus eſt, adhuc in vivis erat, quando Con-
cilium Hieroſolymitanum celebratum. Ejus
reſtitutionem anno ſuperiori factam eſſe probari
etiam poteſt ex Lege Codicis Theodoſiani 39.
De Decurionibus, quæ menſe Aprili à Conſtan-
tio data dicitur. Ibi enim Athanaſium jam re-
ducem cum illo congreſſum eſſe, teſtatur ipſemet
Athanaſius in Apologia ad Conſtantium pag.
527. & in epiſtola ad Solitarios, Sozomenus lib.
3. Cap. 20. Theodoretus lib. 2. cap. 12. & Socrates
lib. 2. cap. 23. Præſenti verò anno Conſtantius
non Antiochiæ in Syria fuit, ut ſcribit Julianus
Orat. 1. pag. 47. & 48. ſed in Meſopotamia, &
quidem Edeſſæ propter bellum Perſicum, ut
tradit Philoſtorgius lib. 3. cap. 22. & mox motu
Perſico compoſito, Conſtantinopoli, unde poſtea
in Pannoniam adverſus Tyrannos movit.
IV. Epiphanius in hæreſi 68. poſtquam retulit,
Athanaſii Athanaſium à Conſtantino Magno in Gallias
xilium ma· relegatum fuiſſe, addit : Duodzcim itaque vel
Tom. I.

tredecim annis in Gallia manfit. Petavius in S F C. I V.
Notis ait : MWeque illud verum ſz, tot annis An. Ch. 3505
in Galliis haæſiſſe. Veràm Epiphanius eos annos ⁶“ explica-
exorditur ab anno cc cxxXVI „quo Athanaſius“".
in exilium miſſus, 3 quo anno ad c ccX11I1 anni
tredecim fluxere, vel duodecim „ſi ultimum, in
quo Alexandriam Athanaſius rediit, excludas.
Epiphanium enim eo modo intelligendum, ipſe-
met oſtendit, quando paulèò pòſt ſeribit, Athana-
ſium poſt Cynſtantini olitum à Con ſtante & Con-
ſtantino (id eſt, Conſtantio, familiari errore
Græcorum „ qui hæc nomina ſæpe confundunt)
hujus filiis in Ægyptum remiſſum eſle, ſubjungit-
que: Ita ille Sedi ſuæ reſtitutus ſt poſt Gregorium,
guem exulanti Athanaſio Ariani ſußfecerant. Ubi
vides, Epiphanium Athanaſii exilium ab anno
Chriſti cCccCxXXVI auſpicari; eundemque anno
CCCXLIXreſtitutum inſinuare.
Iulianus Orat. 1. teſtatur, allato nuntio de v.
Conſtantis nece, & Magnentii ac Vetranionis ecunda ſ.
tyrannide, Conſtantium, munitis Syriaæ oppidis, a⸗ Res⸗
tiamſi abſons foret, in Occidentem eſſe profe- 4
ctum: Perſas verò in eam oceaſionem intentos.
oecupato civilibus & Occidentalibus bellis Im-
Peratore, Niſibin, aggreſſos eſſe, in qua quatuor
menſes exegerunt. Quæ obſidio egregiè ibidem
Pag. 47. & ſequentibus deſcripta, quemadmo-
dum à Theodoreto lib. 2. cap. 30. & à Theopha-
ne in Chronico. De ea ſub hujus anni Conſuli-
bus loquitur auctor Chronici Alexandrini, &
Philoſtorgius. lib. 3. cap. 23. harrata Magnentii
tyrannide, de illa obſidione ſermonem inſtituit.
DDPBnodus Mediolanenßis, quam hoc anno Baro-
mus in Annalibus celebratam dicit, & in qua Epochæ Sy⸗
Valens & Urſacius in communionem recepti nodorum
ſunt, pertinet ad annum trecenteſimum quadra- Mediolanen-
geſimum ſeptimum, ut ibidem fusè oſtendi- ſ & Roma-
mus. Libellus verò oblatus eſt ab utroque, Ju- Baron num
lio Papæ, anno præcedenti, & quidem in Con- x1x.
cilio Romano biennio poſt Mediolanenſe cele-
brato, ut eo anno num. V & ſequentibus de-
monſtratum eſt. Utraque autem Synodus ideo
accuratè à nobis tractata, quia à paucis annis
cognita.

V I.

—

2

ANNOPERIODIGR 4 CO-RoMAN& 5844. Olymp. 2822

. an. 3.
O24. F. O 10. P. 31. Mart. Indict. 9. ſecana
J=su CHRISTI 351I. Baronium
. Olymp. 282.
IurII PAP& I). Anno Urbis
1I104.

CoONSTANTII IM P. I5.

A Num. I ad XV. Alii Conſules in Orbe I.
Romano, alii in Galliis, Italia, Africa & Bindecen-
aliis Provinciis quæ Magnentio parebant, Fa- Hacs m
ſtis nomen dedêre. In Imperio Romano nulli te Aaf.
Conſules creati, ſed uſurpata hæc formula: Poſt
Conſulatum Sergii & Nigriniani. In Im perio Ma-
gnentiano Magnentius & Gaiſo Conſules pro-=
ceſſere, ut liquet ex libello de Præfectis Urbi,
in quo Conſules, qui Romæ agniti ſunt ,‚de mo-=
re notati. Imperii Auguſtei Cbnſtantii Quinde-
cennalia in hunc annum incidunt. .
Idacius in Faſtis hoc anno habet: His Conſſ. II. .
bellum Magnentii fuit Morſa die Il Ocoh. & Mos vrnzins
rt . 2 . 4 Conſtan-
anno depoſitus Vetranio EIII Xkal. Januar. & le- tio Aug. vi⸗
vatus eſt Conſtantius Cæſar Id. Mart. & apparuit &us.
in Oriente hignum Salvatoris die III Kal. Es.- Baron. ann.
bruar. Luna XVIII. Auctor verò Chronici 350. num.

Kr ; Alexan- 1. & leg.

474

SE C. IV. Alexandrini hoc anno ſcribit: Conſtantius Aa-
An. Ch. 351. guſtus ſine Collega Inperator, Gallum patruelem
conſortem Imperii Idibus Martiis Cæaſarem decla-
ravit, & Conſtantii cognomentum indidit. Per-
ſlſiſque ingruentibus Antiochiam ,„ in Orientem
amandavit. Signum Crucis Chriſti Hieroſolymis
hoc ipſo tempore ſub horam tertiam ipſo die Pente-
coſtes, Nonis Maii, in calo velut lumen apparutt
à monte Oliveti uſque ad Golgotha, in quo loco Do-
minus crucifixus eſt, extenſum verſus Orientem,
unde Dominus in calum aſſumtus eſt, orond, qua
Fidis ſpeciem referebat, Gucen pretioſam, quæ ap-
paruit, in orbem ambiente. Eudemque bora etiam
Conſtantio Auguſto in Pannoniis G. copiis ipſtus viſa
eſt, chm in pralio contra Magnentium œ.aſ[ſet vin-
cere, & Magnentius cum Conſtantio confligeret 44
urhem Murſam. Magnentius victus, cum paucks
in Galliam evaſit. Conſtantius Gallus jam anté Au-
us Ceſar in Oriente Antiochiæ verſabatur. Ve-
ràùm, cùm ejuſdem Chronici Alexandrini Au-
Goor anno præcedenti tradat, Vetranionem poſt
decimum menſemn quàm imperaverat, Pruſias Bi-
thyniæ civitatem à Conſtantio amandatum fuiſ-
ſe, vel cis menſem decimum, ut inquit Victor de
Cæſaribus, qui hoc tempore vivebat, uti & Theo-
phanes, quod ſcribit de eo Idacius citatus: Eo
anno depoſitus Vetranio VIII Kal. Januar. perti-
net ad annum præcedentem, quo juxta Idacium
Kalendis Martiis Vetranio Auguſtus renuntiatus
fuerat: ſic enim omnia rectè in eodem Chroni-
co procedent. Baronius Vetranionis depoſitio-
nein in annum ſequentem malè diſtulit, que-

madmodum & Crucis apparitionem in annum
CCCLIII quam, currenti contigiſſe demon-
ſtrabimus. . . . .
1III. Superſunt Conſtantini Magni Numiſmata, in
Varia locæa quorum poſtica legitur CoO NS TANTINI ANA
Daphnes no- D APHNE CONS. Viſitur in iis Victoria ſe-
mine appel- dens, dextrà ramum, ſiniſtrà palmam habens;
lata. ad pedes ejus captivus ſtratus & trophæum. In
Baron.num. Aliis eadem eſt inſcriptio cum Victoria inſi⸗
111& 1V. dente ſpoliis. Baronius inde deducit, apud An-
tiochiam ad Daphnidis lucum, celebrem me-
moriam Helenæ fuiſſe, dictam Auguſtale, ibi-

ue Conſtantinum Magnum matris ſuæ ſtatuam

collocaſſe. Sed Cuperus Vir eruditiſſimus in Nu-

miſmatis antiquis explicatis pag. 2 56. rectè oſten-
dit, Daphnen hanc fuiſſe prope Conſtantinopo-
lim, uti conſtat ex Heſychio Mileſio, Auctore
Chronici Alexandrini & Suida, qui narrant in-
ſuper, Conſtantinum Magnum matris ſuæ ſta-
tuam columnæ impoſuiſſe, & locum Augaſtaum
appellaſſe. Fuit itaque Daphne ſuburbium Con-
ſtantinopoleos, cujus etiam Stephanus meminit;
ideoque in hujulmodi Numiſmatis hæc vox,
CONS. Conſtantinopolim denotat. Alius Con-
ſtantini Nummus inſcribitur, CoNSTANTIANA
D AFNE, in quo ſedet Victoria alata ramos te-
nens utraque manu; & ante eam fixum eſt tro-
phæum cum captivo, cujus manus poſt tergum
revinctæ ſunt. Cuperus cum Valeſio & Spanhe-
mio putat eſſe caſtrum Daphne, quod Conſtan-
tinus Magnus ad ripam Danubii extruxit in
Mœſia, à quo milites in Notitia Imperii,
CONSTANTINI DAPHNENSES, & BA-
LISTARII ůDAFNENSES nominati ſunt. Vi-

&ria ſedet in eo Nummo, quia Gothos & Sar-

matas Thraciam depopulantes profligavit. Quèò
ſpectat hæc Inſcriptio, SARMATIA DEVICTA,
Uti in aliis Conſtantini Magni Nummis legitur.

Utraque igitur Daphne nihil commune habet

Critica Hiſtorico-Chronologica

cum tertia Daphne in ſuburbiis Antiochiæ poſi- S Æ C. IV.
ta, quèò Gallus Cæſar Sanctæ Babylæ Martyris An. Ch. 351.
Reliquias transferri juſſit.
Ad num. XV & ſeq. Magnentius Tyrannus IVv.
& Gallia, Italiaque in Noricum, dein in Panno- Pralium as
niam profectus, à Conſtantio Auguſto in Panno- Murſam.
nia Murſenſi prælio ad Dravum fluvium ſupera-
tus eſt, ſub autumni exitum, ut Julianus Orat. I.
pag. 121. & 128. && Orat. 3. pag. 298. 308. & 442.
habet. De qua Conſtantii victoria legendi etiam
Socrates lib. 2. cap. 27. Sozomenus lib. 4. cap. 6.
Victor de Cæſaribus, Auctor Chronici Alexan-
drini & Severus Sulpicius lib. 2. Quam hoc anno
reportatam Auctor Chronici Alexandrini & Ida-
cius in Faſtis teſtantur. Imèò is diem notavit,
ſcilicet V Kal. Octobris. Utriuſque Scriptoris
verba numero ſecundo recitavimus.
Gothofredus in Notis ad titulum 10. libri 16. V.
r. . .. Pagani unde
Codicis Theodoſiani ait, incertum eſſe ſub quo ſie dicti.
Imperatore Chriſtiano Paganorum nomen Genti-
libus tradi cœperit. Antiquior Paganorum men-
tio repetitur ex Mario Victorino in lib. de αασα
recipiendo, ubi inquit, Græci, quos ERvee, vel
Paganos vocant, multos Deos dicunt. Opus il⸗
lud nihil aliud eſt, quàm Epitome librorum de
Trinitate, quod ſcriptum eſt poſt libros ipſos de
Trinitate adverſus Arianos; in quo cùm dicat
Marius, ante quadrageſimum annum celebratum
eſſe Concilium Nicænum, nomen illud circa
annum CCCLXV inoleſcere cœpit, cum
Synodus Nicæna anno CCCXXV habita fue-
rit. Gothofredus, recitatis variis ſententiis cir-
ca hujus nominis rationem, tandem veriſſimam
exiſtimat eam, ad quam accedit Baronius, Pa-
ganos dici cœpilſe ſub Chriſtianis Imperatori-
bus, eo modo quo dicitur etiam Leæx Pagana
apud Plinium lib. 28. cap. 2. quæ ſcilicet in pa-
gis obtinebat, & Paganalia ſacra, quorum pe-
culiaris etiam ratio fuit, & de quibus Halicar-
naſſeus lib. 4. nempe ut prima & antiquiſſima,
antequam in urbes populi contributi eſſent, tem-
pla Deorum pagatim ſacrata habebantur, teſte
Livio Decade 4. lib. I. duobus in locis, frequen-
tiſſimaque per vicos & pagos ea erant: ita ulti-
ma in his ſtetit Gentilium hoc ævo ſuperſtitio,
ſacrificiis per urbes jam interdictis. Quare quèd
ſacrificiis in urbibus profligatis, templis Pago-
rum aliquandiu ſuperſtitio relicta fuerit, inde
Pagani omnino dicti fuere. Hinc Oroſius in
Præfatione libri primi Paganos vocatos ſcribit
ex locorum agreſtium compitis & pagis. Plura hac
de re Gothofredus.
Ad num. XVII. & ſeqq. Baronii tanta au-, VI.
Goritas fuit, ut omnibus perſuaſerit in Chro- chronot æx u
. . . ———ð S8. Martini
nologia annorum Sancti Martini Epiſcopi Turo- e Severo
nenſis Gregorium unum ex hujus Sancti ſucceſ- Sulpicio de-
ſoribus Severo Sulpicio, qui ejus Vitam ſcripſit, dqucenda.
præferendum eſſe, hancque adeo à poſteriori:·
bus depravatam, ut in ea Auctor à ſemetipſo diſ-
ſentiat. Verùm Gregorii Turonenſis Operibus,
& Vità illà in ſedulum examen à me revocatis,
comperi communem hanc perſuaſionem falſam
eſſe, Vitam illam ad nos ſinceram & germa-
nam perveniſſe, Gregoriumque fabuloſis qui-
buſdam Sancti Martini Actis deceptum, & ubi-
cumque à Severo diſctepat minimè audiendum
eſſe. Quæ res cùm magni momenti ſit peculiari
Diſſertatione de auno & die Mortis Saubti Mar-
tini à me explicabuntur, ad quam ideo Lecto-
rem remitto.
Ad num. XXIV & ſeqq. Hieronymus in VII.

.,Maximes
Chronico iια£

1

5k
6
mt/
06

VIII.
liue am
racedenti.

. IV.
hr zzr

m /
m,

V.
zni unde
icti

VI.
Opronotai
, Martiſs
. geVer⸗
ulrii⸗ ⸗
MMenta

VII.

gzim

in Annales C. Baronii.

S£ C. IV. Chronico anno Abrahami 2366. juxta editionem
An. Ch. 35t. Pontaci, qui cum menſe Septembri anni Chriſti
Hi'eroſolymi. co1ν abſolvitur „ait: WMWaximus quadrageſinaus
, C,, in. poſt Macarium Hieroſol,moram Epiſoopu: mori-
. tur, poſt quem Eccleſiam Ariani invadunt pri-
nidem Orrillus, Entychins, & c. Theodoretus etiam
lib. 2. cap. 26. ait: Maximo ad immortalen, vi-
am tranſlato, Cyrillum Epiſcopalemz gratiam pro-
merniſſe. Maximum tamen Epiſcopatu ab Arianis
dejectum fuiſſe, certum videtur. Libellus enim
Synodicus ſcribit, Athanaſio & Paulo ad ſua ovi-
lia proficiſcentibus, impieratis anteſignanos Sy-
nodum Hieroſolymis Hæreticam coëgiſſe, &
Maximum abjeciſſe, ac Cyrillum tanquam Aria-
num elegiſſe. Addit libellus: Acacius Cæſareæ
Philippi propter Primatum Sede hac exegit, nem-
pe Cyrillum Catacheten. Quod factum exiſti-
mo, quia Maximus vicinos Epiſcopos ad Syno-
dum evocarat, cùm Athanaſius anno c c cxLIX
Alexandriam pergebat, abſque permiſſu ejuſ-
dem Acacii, cùm Maxrimus Metropolitanus
