duntaxat aſſerere, illum ab Antonino magnificés
celebratum. Porro annis Ludis Secularibus di-
catis omnia Ludorum genera edita fuiſſe docet
teſtis oculatus, Herodianus ſc. lib. z. qui de Lu-
dis Secularibus Severi loquens ait: VEidimus item
ſub illo quoſdam omnis generis Ludos, cunbtis edi-
tos theatris, &c. quod Victor de Ludis Antoni-
ni Pii dicere non prætermiſiſſet, ſi is Ludos Se-
culares celebraſſet. W
Sed omnem, inquiunt ibidem cenſores, du-
bitandi locum præcludit inſigne Epitaphium,
quod Gruteri pag 928. recitatur. Eſt epitaphium
cujuſdam Sexti Vigellii, in quo dicitur, hunc
attigille annum centeſimum, quodque his verbis
chauditur, N AT. Lubp. SAECuL. VII I. OBIIT.
SEQENT. Certum eſt, ſubjungunt cenſores,
eundem non eſſe natum Ludis Sœularibus editis
2 Severo anno Chriſti C, qui octavi Cenſo-
rino dicuntur, ſiquidem poſt Lados Seculares anno
CCMLVIIa Philippo editos, nullos deinceps
Ludos celebratos Aunctor Regularum optimè eo
capite num. V demonſtrat. Itaque VEigellius natus
eſt Ludis oltavis Secularibus Antonini Pii anno

Irbis DCCCC. ebut Ladis Joquentibus Philip-

pi anno Urbis milleſimo. At vana hæc explica-
tio. Vigellius natus eſt anno Chriſti CCIV,
quo Severus Octavos Ludos Seculares celebra-
vit, obiitque anno CCC IV, quo decimi ce-
lebrandi fuiſſent. Nam epitaphiorum condito-
res ac Poëtæ ad ea, quæ fieri ſolitum erat, ple-
rumque alludebant. Sic Claudianus in Pane-
gyrico de ſexto Conſulatu' Honorii Imp. anno
Chriſti CCCCIV geſto, quo ſecunduùm
priſcam inſtitutionem Ludi Seculares edendi
fuiſſent, Romam loquentem inducens, que-
rentemque, quod à centum annis Imperatores
intra ſuum ambitum vix egilſent, utitur peri-
braſi à Ludis Secularibus jam diu abrogatis
deducta.
Spectandoſque iterum nulli celebrantia Ludos
Circumflexa rapit centena ſecula Conſml. Ex
quibus verbis Viri doctiſſimi deducebant, Ho-
norium Ludos Seculares reſtituiſſe, cùm tamen
Poëta nihil aliud indicet, quàm centum annos
jam præteriiſſe „alludatque tantùm ad eos Secu-
lares Ludos, qui tam anno C cc1V, quàm an-
no CCGCCIV celebrandi de more fuiſſent. Sic
etiam illa, quæ apud Martialem lib. x. 63. jactat
in epitaphio, ſe vixiſſe annos centum, poſt quos
Ludi ſeculares edi ſolebant, ait-
Bis mea Romano ſpectata eſt vita Terento.
Non utique quèd binos Seculares Ludos vidiſ-
ſet. Nam intervallum inter Secularia Claudii &
Domitiani perexiguum eſt, ſed dicit, ſe tot an-
nos vixiſſe, quod ſatis ſunt ad bis ſpectandum
Secularia, ut eruditè explicat Scaliger in Ani-
madverſionibus Euſebianis ad num. 2108. Certè
præfata epitaphii Vigelliani clauſula ad verbum
accipi non poteſt, ut eam cenſores interpretan-
tur; cùm inter Ludos Antonini & Philippi,
Ludi à ererd celebrati, intermedii fuiſlent.
omn. I.

147

Alioquin qui epitaphium poôſuit, ſeripfſiſſet:
NA T. Lu b. SA E CL. VIII:. OBIIT. X. &
& tamen dicit, OHBIIT. S EQE N T. id eſt, ſe-
culo, in quo Ludi Seculares ſequentes incide-
bant „ ad quod prælertim epitaphii conditor
reſpexit: Si quis porro epitaphium illud inte-=
gtum legere velit, ut certius de hac controver-
ſia judicium ferre poſſit, hic illud exhibeo:
M EMO R I„£
*E x. VIGELLI. A QuINAT. Q HI
A N N. ATTIGI T CENTE MNSD
Er. ALTERIM. ET. N O N A G'E N
PERPET. INOFFENSA. VALETUID
EXE GIT. RELIQUOS. SEPTEM. E T. D. XIIX
DECUBUIT. ET OCCUBuIT
NAT. LuD. SAECL. VIII. OBIIT. SEQUENT.

ANNO PERIOPI GRCO - R OM A N 4 5641.
O 17 A G. ) 16. P. 25. Mart. Indict. I.
It suCHRISTI I48. ſecund. Baronium 150.
PIIPAP S8.
ANTONINI PII IMP. II.
Num. I ad VI. Coſſ. C. Bellicius Törqua-
tus II, & Iulianus. D
Antoninus Pius Auguſtei Imperii Decenna-
lia celebravit, utque in Nummis exprimeren-
tur, ſanxit: antea enim implicitis tantùm ver-
bis in Nummis memorabantur, hoc modo, Vo-
TA PuBLICA,„ vel VOTA SüUSCEPI A.
Mediobarbus pag. 199. inter alia Numiſmata
hæc Decennaha exhibentia; iſtud producit:
ANTONINuIS AuG. PIuS P. P. T R. P. X I.
in poſtica: P EIMI DECENNALES Co5.
IIII. .
agna 1 r Erudi . r
Magna inter Eruditos controverſia de anno,

S F£ C. IH
An. Ch. 148

Anno Urbis

901
Olymp. 231:
an. 4.

I.
Conſules.
II.
Decennalid
I. mperii
Auguſtei
Antonini

III.

quo S. Juſtinus Apologias pro Chriſtianis com. Vtraque S.
. . . — 14415
poſuit. Nunc quidem inter omnes convenit lRini Apo-

de earundem inter ſe ordine, Euſebiumque lib
4. cap. 12: & 18. S& lib. 2. Cap. I2. recte priorem
vocare, quæ nunc in vulgatis editionibus ſe-
cunda dicitur, & Antonino Pio ejuſque liberis
nuncupatur: quæ verô in eiſdem editionibus
prima legitur, ſecundam dici debere, liquet ex
Euſebio lib. 4. cap. 16. Sed an utraque Juſtini
Apologia hodie extet, vel tantùm prior; (quo
nomine eam, quæ Antonino Pio nuncupatur
ſemper exprimam) à Viris doctis in dubium

revocatum. Scaliger in Animadverſionibus Eu-

ſebianis Pag. 201. & Papebrocius die xIII Apri-
lis in Commentario ad Vitam S. Juſtini Marty-
ris, arbitrantur, ſecundum Apologeticum li-
.
brum, cùm non eodem, quo primus, exceptus
eſſet favore atque ſucceſſu, vel ſuppreſlum à
Gentilibus Principibus eſſe, neque permiſſum
. N . „*
vulgari ,vel certè hodie nuſquam extare Euſe-
bium autem pro una eademque Apologia pri-
ma accipere Præfationem & Orationem Apolo-
geticam; ita ut Apologia ſecunda nihil aliud
ſit, quàm præfatio ſeu inductio quædam ad Im-
peratoris, Senatüs, populique animos præpa-
randos, expoſitione injuſtiſſimæ actionis con-
tra Chriſtianos exercitæ; cujus occaſione librum
Apologeticum Juſtinus ſcripſerat. Sed hæc
opinio non admittenda. Etemim Euſebius in
lib. 4, cap. 16. poſtquam dixit, Juſtinum Phi-
loſophum pro Chriſtianis Apologiam Marco &
Lucio Imperatoribus obtuliſſe, ſtatim ex eadem
inſignem locum affert, in quo Juſtinus adver-
2 ſus

logia adhsi
EeEXIat.

S F C. II. ſus Creſcentem Philoſophum invehitur, ut vi-

An. Ch. 148. dere eſt in eadem Apologia pag. 46. editionis
Pariſienſis Græco-Latinæ. Ad hanc rationem

reſpondet Papebrocius, locum Euſebii non re-

& à Valeſio verti. In Græco enim legitur:
r r5 deònο0“, id eſt, ut vertit Valeſius, in
ſupraditta Apologia; adeo ut intelligatur liber
ſecundus Juſtini, de quo immediatè antè locu-
tus erat Euſebius, & ex quo præfatum locum
contra Creſcentem attulerat. At, inquit Pape-
brocius, ſi penitius vox ipſa introſpiciatur, in-
venietur non aliud ſignificare, quàm publicata,
ſeu manifeſtata, ut ſic ſecernatur ab ea, quæ ab
Imperatoribus ſuppreſſa in publicum non pro-
diit. Verùm Euſebius ex ipſomet Euſebio ex-
plicandus. Is autem proximè antè dixerat .
reis 5 2 Xρν 909,er Vin, dnρ, iz vo,
d&ναορ νσn1απααινπασdναατ Si&ονον αι-
d rote SebXαοεια, id eſt: Iiſdlem tem-
poribus & Iuſtinns, enjus ſuprà mentionem feci-
eus, cum alterum librum pro Fidei noſtre de-
fenſione Imperatoribus luperins memoratis obtu-
liſſet. Ita ex verſione Valeſii. Ubi vides voces,
de dnXοRο, & ddnXxο006 utrobique eodem
ſenſu in eodem capite ab Euſebio uſurpari.
Chriſtophorſonus poſteriorem locum Euſebii
fic vertit: la Apologia ſua, quam dudum comme-
moravimus: priorem verò, temporibus iiſdem de

quo paulo autè mentio facta eſt. Et tamen Pape-

brocius ait, Euſebium intelligere locum accep-
tum, non ex ſecunda, ſed ex prima Apolo⸗
gia, de qua jam Euſebius cap. 8. egerat: quo
longè ab hujus Hiſtorici mente, qui & capp. II.
ac 12. de eadem prima Apologia poſtea locutus
eſt. Auctor Chronici Alexandrini infrd citan-
dus locum affert ex ſecunda, ut eam vocat, Apo-
logia, qui etiamnum in ea legitur.
1v. Major difficultas eſt, quibus annis eæ Apo-
In utraqus lo giæ ſcriptæ, & quibus Imperatoribus oblatæ
8. Iaſtini fuerint. Hic de prima tantùm loquemur, quam
Apologia Baronius,Valeſius in Notis Euſebianis in lib. 4.
1azigs o⸗ cap. S. Papebrocius laudatus, aliique hoc an-
* “ no, vel anno X111 Antonini Pii prælenpiamn
Philoſephu. volunt. Sed longè probabilior opinio Scali-
geri in Animadverſionibus Euſebianis pPag.298.
& Petavii in Animadverſionibus Epiphanianis
hæreſi 46. qui arbitrantur, B
mam ſub Antonini Pii initium Juſtinum edi-
diſſe. Oſtendit illud Apologiæ tirulus au=-
roxeαoρα TIra AlNl«M Aesα Arrurvive Co. „*.—
õ αρ0 o
Agala ι„ασ Kliοαειρ Hνσυ̃ie , αρ
siemoirν ααο νdeααιρρα Nn ro, .
du uα ασα Pαα, id eſt, ut vertit Langus, Im-
eratori Titoeflio Hadriano Antonino Pio Augu-
Ro Cæſari, & Veriſimo ſilio Philoſopho, Lucii qui-
dem Cæſaris nativo, Pii antem adoptiv klio,
eruditionis amatoribus, ſacroque Senatut & po-
ulo Romano univerſo. Sed vox Lucii expungen-
da, & loco, amatoribus „vertendum , amatori,
in ſingulari. Refert eundem titulum Euſebius
lib. 4. cap. 12. Verúm loco „ 1. Asien O:Xοοσπ⁵
habet, à Asnieo *αρα Kzιοναι αρα α
id eſt, & Lucio Philoſophi Cæſaris naturali ſtlio,
quam lectionem Valeſius in Notis retinendam
cenſet, quia eam Rufinus & Nicephorus con-
firmant. Sed præterquam quòd in quatuor Co-
dicibus manuſcriptis à Valeſio citatis, S& in
vulgatis Juſtini editionibus habetur, οεπι,
id eſt, Philoſopho, tam Marcus Aurelius, quâm
Lucius, poſtquam imperavit, vocantur Philoſo-

Apologiam pri-

Critica Hiſtorico-Chronologica

phi in titulo Legationis Athenagoræ pro Chri- S „ C. II.
ſtianis, ut ſuo loco videbitur. Ex quo certum An. Ch.14⅛.
redditur, Philoſophi nomen, quod in utraque
Juſtini Apologia legitur, ad Lucium lium
patrem, non verò ad Lucium filium juxta Juſtini
mentem referendum eſſe: neque enim dubitan-
dum, quin Juſtinus Lucio Vero poſtea Imperatori
Philoiophi nomen attribuerit; cùm Athenagoras
eundem, dum imperaret, eodem nomine coho-
neſtarit. Sed valdè fallitur Valeſius in Notis ad
Euſebium, ubi arbitratur, Philoſophi nomen eo
in loco ad ſtudium literarum ſpectare. lbi enim
eos, qui vitam vivunt auſteram, denotat, quem-
admodum & in titulo Legationis Athenagoræ.
Idque ipſemet Juſtinus hujus Apologiæ initio
manifeſtè indicat, quando ait: Ac vos quidem
Pii, & Philoſophi, & Iuſtitiæ cuſtodes, & Erudi-
tionis amatores, quòd ſic vocemini, abique andi-
tis; an verò etiam ſitis, res ipſa demonſtrabit;
ubi Philoſophiam ab eruditione Juſtinus di-
ſtinguit. Immo etiam prioribus Eccleſiæ ſeculis
apud Chriſtianos Philoſophi vocati, qui auſte-

riorem vitam æmulabantur, ut pluribus aucto-

ritatibus oſtendit Suicerus in Theſauro Eccle-
ſiaſtico, verbo OXαοιιο. Capitolinus in Marco
cap. 2. de eo ſcribit: Philoſophiæ operam vehe-
menter dedit, & quidem adhuc puer. Nam duo-
decimum annum ingreßus, habitum Philoſophiæ
aſſumſit; & deinceps tolerantiam, cum Ruderet in
pallio, & humi cubaret, vix autem matre agen-

te, in ſtrato pellilus lectulo accubaret. Philoſo-

phiãà acceptà eo ſenſu Lucius imbutus, licèt
tantùm novennis eſſet, ejuſque nullam in ejus
Vita Capitolinus mentionem faciat. Nam Ju-
ſtino & Athenagoræ id teſtantibus fides non
deneganda.
Sed, ut ad tempus, quo ea Apologia oblata, V.

redeam, Euſebius in Chronico ad annum * mgi
. . . . . prior Iuſtini
Abrahami 2157. qui Kalendis Octobris anni Ashis

Chriſti CXL inchoatur, ait: Eiſftinus Philoſo- ſeripta.
phus librum pro noſtra Religione compoſitum An-
tonino reddit: quod & Hermannus Contractus,
& Marianus Scotus anno Antonini quarto ha-
bent; qui licèt in anno errent, hujus tamen Im-
peratoris initio eam Apologiam editam demon-
ſtrant, & quidem, uti exiſtimo, anno Chriſti
CXXXIX,ͤhantequam Marcus Cæſar à patre
nuncuparetur. Incredibile enim videtur, Juſti-
num, qui tam Marco, quàm Lucio titulos Cæſa-
reæ dignitati & Imperio Proconſulari longè in-
feriores attribuit, Marcum Cæſarem, immo &
Imperatorem, ſi Apologia hoc anno præſentata
fuiſſet, non appellaſſe. Collegæ enim Imperii
Imperatoris nomine cohoneſtati, ut ſæpe inſi-
nuavi.
Euſebius in Chronico anno Abrahami 2166. VI.
qui Kalendis Octobris anni Chriſti CXLIX ean,
auſpicatux, ait: Creſcens Cynicus agnoſcitur, qui contrarie
Iuſtino noſtri dogmatis Philoſopho, quia ſe gulo- confutata.
ſum & prævaricatorem Philoſophiæ coargnebat,
perſecutionem ſuſcitavit, in qua ille gloriosè pro
Chriſto ſanguinem fudit. Quibus verbis inni-
xus Baronius, aliique, priorem Apologiam
Juſtinum per hæc tempora Antonino obtuliſ-
ſe arbitrantur. At Euſebius de Creſcente Phi-
loſopho loqui intendit, & ut moris ejus eſt,
uno tenore recitat mortem, quam ille S. Juſti-
no infligendam curavit; ſed de priori ejus Apo-
logia ibi loqui non potuit Euſebius, cùm jam
eam primis Imperii ejus annis diſertè conſig-
naſſet. Papebrocius citatus, qui hanc priorem
Apologiam

—

4 & 141.

——

VII.
laſinut ſcri.
dit Diale.
gum cum
ITypbere

.

.
MAron. ann.
120.nm. y. e
legg
did. an.
1 5

VII.
Neſihan
z1 4 vorem

c i lane. (
n

rSEC II
im An. Chagk.
e
Im
ni
⸗
ori
45
.
1
eo
um
em⸗
Ote.
irio
len
di⸗
udi.
U;
di⸗
culis
Ile.
do⸗
A⸗
latco
ehe-
it
t mn
gen⸗
oo⸗
licet
ejus
n u⸗
holl

blua, N.
40 Anne
anni izi⸗
ilßi. ſeripta.
An-
1adus,
1o ha-
en l⸗
lemon⸗
Uili
patle
Wr⸗
Cela-
nge in-
nwno &
Eſentara
Inpelii
pe inki⸗
VI.
i s, Fundammh.
XLIX ta gfinmni
itur, u unmm
ℳ . onfutni⸗
uher 7
mote .
bis iuni⸗
plogiamn
obeuli⸗

in Annales C. Baromi.

§5 K c. II. Apologiam Antonino Pio anno ejus Imperii
An. Ch. 14⁸. XIII porrectam contendit; dicit, hunc & lau-
datum Euſebii locum commutatos inter ſe eſſe,
idque non recenter, ſed circa Hieronymi tem-
ora, aut certè ipſiuſmet Hieronymi exemplo,
Eaſebii Chronicon Latinum facientis. Verùm
hæc conjectura non probatur: ſequeretur enim,
Euſebium martyrium Juſtini initio Imperii An-
tonini enarraſſe: anno verò ejus X 11I Iſcripfiſſe,
Juſtinum Apologiam huic Imperatori reddidiſ-
ſe, à quo præpoſtero rerum narrandarum ordine
longè abeſt Euſebius in Chronico. Præterea
tam varia eventa inter utrumque locum deſeri-
buntur, ut incredibile ſit, illam transpoſitio-
nem fieri potuiſſe. Baronius ait, Juſtinum in

prima Apologia ſcribere, Gentiles dicere, ante

annos centum quinquaginta nos aſſeverare, Chri-
Rtum ſub Oyrenio natum eſſe; ideoque eam Apo-
logiam cürrenti anno, quem i ſe c L poſt
Chriſtum numerat, ſcriptam fuiſſe. Sed præ-
terquam quòd Chriſtiani per hæc tempora nul-
lam peculiarem Eram habebant, Era Chriſtia⸗
na, quam aliquando in libris uſurpabant, ab
anno Juliano XLIII exordiebatur, ideoque
centeſimus quinquageſimus ille annus cum an-
no Eræ Dionyſianæ Cx LVII concurreret. Ve-
rüùm Gentiles rerum noſtrarum ignari numero
rotundo locuti ſunt, nihilque aliud ſignifica-
runt, quàm Chriſtianos aſſerere ,Chriſtum an-
te annos centum circiter quinquaginta natum.
Ait ſecundò Baronius, in ea Apologia bis Mar-
cionis Iuſtinum meminiſſe; hunc autem ante an-
num CXLIV heæreſim ſuam non docuiſſe.
Sed inde deducendum, Marcionem extremis
Hadriani temporibus errores ſuos ſparſiſſe, ut
ſuo loco oſtendimus, non verò Juſtinum poſt
annum CXLIV Defenſionem ſuam Antoni-
no Pio porrexiſſe. Hac porro Apologia anno
ſuo reddita liquet, ipſo Antonini Pii initio
Chriſtianos vexatos; cùm Imperatores vel Im-
perii initio, vel in Decennalibus & id genus fe-
ſtis perſecutiones decernere ſoliti fuerint.
vVII. Paulè poſt primam Apologiam Juſtinus ſcri=
luſtinus ſcri- pſit Dialogum cum Tipphone Iundæo de veritate

i⸗ Duan⸗ Chriſtianæ Religionis; ipſo enim ejus initio legi-

ννα, Hνα Tv vy Ros0ν⁵ο ον 1deſt,
Trypho, inquit, vocor. Sum autem ex circumciſio-
Baron. ann. né Hebreæus, eæ bello proximo profugus. Cùm
120. num. v enim bellum Judaicum nuperum vocet; non
& ſeqq & multò poſt bellum illud Dialogus ſcriptus, &
zis. Zpan- quidem poſtquam jam Apologiam publicaſſetʒ
1v7. ait enim Juſtinus pag. 349. ejuſdem Dialogi:
Atque iſta, quod nihil omnino, præterquam, at
vera lquar, curem, dico; neminem prorſus veri-
turus, quamvis veſtigio à vobis diſcerpar; ne-
que enim curam ant rationem aliquamm popularium
tiam meorum ( Samaritanorum dico] habui, ſori-
pto Cæſarem compellans, &c. De hoc Dialo-
go loquitur Baronius anno XI Hadriani, &
cum eo Spondanus. Scaliger in Animadver-

ſionibus Euſeb. ſcribit, Juſtinum Hadriano

imperante Dialogum illum compoſuiſſe ob pri-
mum locum à nobis citatum; ſed quomodo is
intelligendus ſit, ſecundus oſtendit.
Ad num. V I. De reſcripto ad cohibendam
erſecutionem Aſiæ populis dato, anno CLII,
de quo rurſus ibi in Annalibus, agemus.

VIII.
Reſceriptum
in favor em
Chriſtiane-
rur,

Tom. I.

149

8 G. 1 I.
An. Ch. 149.
150. 151.
Anno Urbis
902.
Olymp. s422
e Ia

ANNOPERIODI GRACO -ROMANZ 5642.
O 18 F. O 17. P. 14. April. Indict. 2.
JESuCRRRISTII49. ſecund. Baronium 151.
PII PATY 9.
ARTONINI PII IMp. 12.

D num. I. Coſſ. Ser. Scipio Orfin, & Q., J;
Nonius Priſens, ex Inſcriptionibus Onu- C enſules
hrianis.
Marci Aurelii Cæſaris Decennalia ad hune II.
annum referenda. Mediobarbus pag. 200. An- Hnperii C44
tonini Nummum XII Tribunitia Poteſtate no- Rue 44 494
tatum producit, in cujus poſtica viſitur Saturni l
templum. Producit & alium ejuſdem Impera-
toris Nummum Trib. Pot. X I1 inſignitum, in
cujus poſtica legitur: Cos. IIII. S. C. Mu-
NIFICENTIA Au G. Exhibetur in ea elephas
In poſtica alterius, cujus antica Trib. Pot. X 11
præfert: Cos. III L S. C. MuNIFICEN-
TIAAUG. Cernitur figura, dextrâ pateram,
ſiniſtrà haſtam puram tenens , ad edem dex-
trum Tigris. Quæ omnia horum ſolennium in-
dicia, ut anno CXLVII diximus.

AMNNO PERIODIGRACO -ROMAN & 5643‧ Anno Urbis
——1—— 1. 4 903.
Y O19. E. O 18. P. 30. Mart. Indict. 3. Olymwp. 2324
JIrsu GHRrISTI I50. ſecund. Baronium 152. aneze
PII PAP 10.
ANTONINI PII IMP. 13.

D num. I Coſſ. Gallicanus, & Eztus, es 1
Inſcriptione Onuphriana. Confalei

ANNO PERIOUDIGR4co-RoMANA 5644. Anno Urbis
O20. D. 19. P. 19. April. Indict. 4. 904.
JESu CHRISTI ISI. ſecund. Baronium 153. m a381
ANICETI PAPE I.
ANTONINI PII IMP. 14.
D num. I Coſſ. Quintilius Condia- 1.
nus „ & Quintilius Maximus, uti ac⸗ Canſules
curatà Onuphrius ex Dione lib. 72. ubi ta⸗
men librariorum errore loco Condiani legitur
Cardianus, quemadmodum apud Lampridium
in Commodo cap. 4. Sextus Cocidiani filius
dicitur, loco Condiani hoc anno Conſulis,
quem tamen Dio, cui major fides adhiben-
da ,„ Maximi filium facit. Condianum ſetiam
hoc anno edunt Faſti Græci Theonis à Dod-
wello Viro eruditiſſimo nuper publicati, & Fa-
ſti Cæſarei; quem annum aperuiſſe, non verò
Gordianum, ut perperàm Caſſiodorus, & li=
ber Cuſpiniani habent, ex eo liquet, quod an⸗
no CLXX X Sextus Quintilius Condianus Ma-=
ximi filius, non vero Quintilius Gordianus,
Faſtis nomen dederit, ut teſtantur Faſti citati
Theonis, & ſuo loco videbitur. Chronicon
Alexandrinum à Radero publicatum Gordia-
num profitetur; & tamen Faſti ex eo Chroni-
co à Sylburgio editi Condianum habent; qui
ſimileſve errores librariis attribuendi, Quinti-
N 3 liernns

150
38 £& C. II. lorum domus omnis à Commodo extincta, ut
An. Ch. 151. tradunt Dio & Lampridius laudati, Maximus
152. ſcilicet Condianus & Sextus Condianus, de qui-
bus plura Caſaubonus in Notis ad laudatum
Lampridii locum.
II. uinquennalia Imperii Proconſularis Mar-
Qeinquen- cj. Mediobarbus Nummum ejus producit, in
nalia Impe. — — .
rii Proconſu. Cujus poſtica legitur: TR. P. v. Cos. II. S. C.
Iaris M. Au. Cernuntur quadrigæ, aurigante Imperatore. Quæ
relii. repræſentatio viſitur etiam in poſtica Nuinmi
Antonini Trib. Pot. X 1III inſigniti; cum flu-
vii cujuſdam ſimulacro ponè decumbente. Ex-
* Apud Angellonium Antonini Nummus
MWcujus poſtica habetur: TR. Por. XIIII. Cos.
IIII. S. C. PIETAS. Repræſentatur tem-

plum octo columnarum., in cujus medio figu-
ræ duæ ſedentes, quarum una haſtam tenet;

extra columnas duæ ſiguræ. Qui Nummi horum
folennium teſtes. .
1III.
Anicetus

PP. ſuccedit
Pio.

Anicetus in ejus locum ſuffectus.

Anno Urbis
H05.
Olymp. 232.
an. 4.

O ꝛr. CB. 1. P. 10. April. Indict. .
JESuICRISTII52. ſecund. Baronium 154.
ANICETI PAPA 2. õ

ANTONINI PII IMP. I5.
I. D num. I & ſeq. Coſſ. Seæ. Acilius Gla-
Sonſisdes.
ut habet Onuphrius in Chronico, ubi quæ in
Faſtis ſcripſit, ſæpe
emendat, ut me monuit
Epiſtola Conſulari pag. 21.

Card. Noriſius, qui in
91. & II7. aliqua de

utroque Conſule notat. Quindecennalia Impe-

rii Proconſularis Antonini Pii. ð
S. Teæleſphorum Papam Hadriano imperante
ſediſſe probant Acta antiqua SS. Fauſtinæ & Jo-
vitæ, ac præterea Acta §. Calimeri Epiſcopi
Mediolanenſis, quorum verba recitat Henſ-

II.
Teleſphori
PP. obisus.

chenius in Explicatione Catalogi veterum Pon-

tiſicum. Adhæc Euſebius in Hiſt. lib. 4. Cap.
10. ac etiam in Chronico, & Marianus Scotus
ac Hermannus Contractus in Chronicis S.
Teleſphori martyrium anno primo Antonini
Pii conſignant, adeo verum eſt, Teleſphorum
ad hæc tempora non erveniſſe. Standum ita-
4 que Chronico Damal ‚in quo legitur: Tæleſ-
horus annis undecim menſibus tribus, diebus tri=

us. Fuit temporibus Antonini Macrini (legen-

dum, Hadriani) à Conſulatu Titiani & Gallica-
ni, uſque Cæſare & Balbino. Conſulatus Cæſaris
& Balbini incidit in annum Chriſti CXXXVII.
uare cùm Teleſphorus anno CXXVI Pon-
tificatum inierit, ut ſuo loco dictum, annos
XI, m. 3. & d. 3. ſedit, ſi error in numeros
non irrepſerit. Colitur in Martyrologiis die
quinta menſis
in auctiori Chronico veterum Pontificum, ſed
is dies ad aliquam ejus Translationem referen-
dus videtur, ut ex dictis conſtat. Sedes dicitur
vacaſſe diebus ſeptem. Verùm id ex conjectu-
ra aſſertum. Teleſphoro ſucceſſit Hyginus.
Theleſphoro unica attribuitur Decretalis, Vi-

III.
Toleſphori ris eruditis ſuppoſititia credita. Scripta eſt ad
Decretalau. omnes Epiſcopos, incipitque cum verbis Da-

maſi Papæ Epiſtola ad Illyricos: Credimus S.
ſidem veſtram in Apoſtolerum erunditione landa-

Critica Hiſtorico Chronologica

Pius Papa hoc anno ad Deum migravit, &

ANNO PERIODI GR CO-RoMANX 5645.

hbrio, & C. Valerius Omullus erianus,

ex verioribus documentis

Januarii, quo & ſepultus dicitur

ſe, in goque tantuùm peccaſſe, quòd Numerum

656 11
A Ch. N.
j. I4.
G 71. .
Cuuſs nd.

⁸8 £ C. II.

tam. Habet plura alia ex Damaſi Epiſtolis te-
An. Ch. 152.

ſtimonia; item ex Pſal. 25. 36. & 5I. verſionis S.
Hieronymi.

Ad num. V. Edictum pro cohibenda perſe- IV. .
cutione Scriptores in duas partes diſtraxit. Ba- Reſeriptum 1 4
ronius, Haloixius in Notationibus ad Vitam lro sohiben- 4
S. Juſtini cap. 5. & Papebrocius ad diem XIII derſeen- H
Aprilis, quo S. Juſtinus colitur, illud ab An- Anreli⸗ 1.
tonino Pio emiſſum fuiſſe contendunt, errore- emiſsam.
ue in eo M. Aurelii nomen legi, & loco, Con- r
ſul III, legendum, Conſul I V. Contra Valeſius 8
in Noris ad lib. 4. Euſebii cap. I3. ubi ea Epiſto- 4
la refertur, exiſtimat, erraſſe Euſebium, qui t.
Antonino Pio illud Edictum ſeu Epiſtolam at- in
tribuit; cùm ſit M. Aurelii, ut ex Inſcriptione 4
ipſa apparet, ſcripta primo anno Imperii ejus, in
cùm ipſe eſſet tertiùm Conſul, inquit Valeſius,
cujus opinio præferenda, magiſque explican-
da. His verbis titulus Epiſtolæ concipitur;
Abroεττιαα Kaigag Magx Aoαα π² οοναορα e
τια Rio ,5αεν i de oi= mel
2zs eαα. ανσνeWo** deτιο, aurος rés- bui
Toy, T oWναισ. aααςνι zalgerv, id eſt, Imperator lus,
Cæſar M. Aurelius Antoninus Aug. Armenicus cap
Paontifer Maximus, Tribunitiæ Poteſtatis X F. tel
Conſul III, Communi Aſiæ S. Titulus Armenici ait
conjecturam Valeſii certam reddit: is non An- fu
tonino, ſed M. Aurelio attributus, ac præter- ,
ea Lucio Vero, ut ex Nummis certum reddi- gnie
tur. At obſervandum Armeniaci nomen Mar- .
co & Lucio non tribui, niſi quando ille Tribu-
nitia Pot. xXvIII, hic Tribunitia Pot. III dona- .
tur; quas Tribunitias Poteſtates uterque Impe- Auno Urbis A
rator anno c LXIV geſſit. Infrà autem videbi- ſob.
mus, Armeniaci nomen anno cLIXI, quo M. ymp. 23
Aurelius Tribunitiam Pot. xv iniit, eidem n.
dari non potuiſſe. Et tamen is titulus in epiſto-
la ab Euſebio relata legitur. Error itaque in Tri-
bunitiæ Pot. numerum irrepſfit.
Hunc errorem Auctor Chronici Alexandrini V.
obſervaſſe videtur. Is Priſco & Apollinario Auctor 1.
Coſſ. anno ſcilicet Chriſti CLXIX, ſcribit, Ohronici nſilu. 4
Melitonem Aſianum Sardienſem Epiſcopum, & Aéex. erro⸗
aliquot alios Epiſcopos Apologiam pro Chri- * us ne
ſtianis M. Aurelio tradidiſſe, & Marcum eorum reeass inn
ſupplicationibus permotum ſcripfſiſſe epiſtolam W
ad Cummune Aſiæ, quâ vetabat, ne quis in po- 4
ſterum Chriſtianos Religionis ſuæ causâ calum- 0
niaretur. Eam epiſtolam Auctor Chronici Ale- ui
xandrini refert his verbis: Mæpx A/6α½οàn Nu
Arrunneg or6α dyeini Egα 7 wevα. ere
denτο, α παπι rero reαοσ .ieοσ i d. . berp
Xaραοαν, &c. id eſt, M. Aurelius Antoninus Au- An
guſtus, Tribunitiæ Poteſtatis anno XV, Commu- II. lm
ni Aſiæ, Salutem. At anno cLXIX Marcus Tri- Auliren.
bunitiam Poteſtatem xXIII, non verò XV ge- 2ala npe. Ill
rebat. Quare tam in Euſebio, quàm in Chroni- tmuife ann
ci Alexandrini Auctore: qui hanc epiſtolam ex „“
illo accepit, legendum videtur, * Teαrον αα ð
ιο, id eſt, Tribunitiæ Poteſtatis AXIII.
Dicit Valeſius in Notis ad lib. 4. Euſebii cCap. 26. Auno Uibͤ
Chronici Alex. Auctorem falli, qui exiſtimat d 4 .
eam epiſtolam anno X Marci ſcriptam. Scrip- . nd cn
ta eſt, inquit Valeſius, anno primo ejus Imperii, 4
ut colligitur ex anno XV Tibunitiæ Poteſtatis in.

eadem epiſtola prænotato. Sed ſi Vir eruditiſſi-
mus animadvertiſſet, Armeniaci nomen Marco,
dum Tribunitiam Poteſt. à v gereret, datum
non fuiſſe, intellexiſſet Auctorem Chronici
Alexandrini eam Epiſtolam anno ſuo reddidiſ-=

l.

irſuler. 4

, Ch. 12.

I.
Reſer; tamn
n ͦ eohiben.
lds mſen.
tione 4 M.
Aurelio

emiſan.

„

Ni
An⸗
tel⸗
ar⸗
bu⸗
Na⸗
npe⸗
ebi⸗
M.
dem.
iſto-
Tri-

ltini V.
ario A,
bi⸗ Omnui
. Alx. end.

& rem M

Arr ehrctentt
W
olann
po.
un⸗
gle⸗
dos
2
e
Al-
⸗
Tti⸗
ge⸗
0nl⸗
m eX
.
IIII.
26.
timmar
Eri⸗
ℳ.
ill⸗
arc,
arun.
ronid
Gall⸗
eGun
fbu⸗

in Annales C. Baroni. FI

3*C. II. Tribunitiæ Poteſtatis X v prorſus mendoſum
An. Ch. 152. retinuerit.

153. I54. . . . .
5 v 1. Si quis verò quærat, quæ errandi cauſa Euſebio

Cauſa erro- eſſe potuerit, hanc eſſe puto. Legerat is in Apo-
ris Euſebü. logia Melitonis, cujus Fragmentum refert lib. 4.
cCap. 26. Antoninum Pium in favorem Chriſtia-
norum ſcripſiſſe ad Civitates, ne contra Chriſtia-
nos tumultus concitarent. Quare M. Aurelii Epi-
ſtolam ad Aſiæ Commune ſcriptam, & à Melito-
ne impetratam, pro Antonini Pii Epiſtola per er-
rorem uſurpavit. Nec placet conjectura Papebro-
cii laudati arbitrantis, titulum eidem Epiſtolæ
temeraria manu adjectum, qui fortè defeciſſet
in antiquo Codice, aut imperitè ſuppletas reſi-
duas nominum ac temporum notas. Nam cùm
ipſe fateatur, eo in titulo Parthici nomen aut
ejus reſiduum ſuperfuiſſe, liquet, eum titulum
de Antonino Pio minimè explicari poſſe, cùm
is numquam in Nummis, nec Armeniacus, nec
Parthicus dicatur; quod tamen utrumque no-
men Marco in Nummis & Inſcriptionibus attri-
buitur. Euſebii errorem vidit etiam Nicepho-
rus, qui tamen eum non emendavit. Nam lib..
cap. 26. eam Epiſtolam inter Antonini Pii geſta
refert; poſtea verò cap. 34. illam Marco aſſignat,
aitque: Maltos verò & alios Martyres in Aſia
fuiſſe conſtat, priuſquam At. Aurelius Antoni-
nus Juſtini alionumqe Chriſtianorum permotus

epiſtolã, quam panlo ante retulimus, ad Aſiæ po-

pulos miſſa, perſecutionem cohibuit.

a Urbis ANNO PERIODI GRXCGO-ROMANA 5646.
Olymp. 233. Q 22. A. 2. P. 26. Mart. Indict. 6.
ane n JESu CnHRISTI 153. ſecund. Baronium 155.
ANICETI PAP & 3.
ANTONIN I PII IMF. 16.
1I.

Conſules. . S —
* Iuanius Rufinus, ut diſcimus ex Inſcriptio-

ne Romæ in Horto Barberino inventa, & reci-

tata à Sponio in Miſcellaneis Eruditæ Antiquit.
pag. Sz. quæ dicitur dedicata C. BRuTTI O
PRÆ SENTE, AuLo JuNIOo RuFINO
Cos. Hic in alia Epigraphe relata à Card. No-
riſio in Epiſtola Conſulari dicitur A. Ju NIus
RurFrINus, & Præſens ſine numerali nota in
ea etiam editur. Quare Rufinus in Annalibus
perperam Antoninis adſcribitur, & hic Præſens
alius eſt ab eo, qui cum Antonino Pio, ejus
II. Imperii initio, Conſul fuit. . .
Quindecen- Imperii Auguſtei Quindecennalia Antoni-
nalia Impe- nus Pius celebravit, ut ex ejus Vicennalibus
rii Muguſtei anno CLIX exhibitis certò conſtat. Nunquam
Antonini enim hujuſmodi ſolennia plus anno uno dilata,
Lis. ut in Diſſert. Hypatica monui.

Anno Urbis ANNO PERIODIGRCO -ROMANX 5647.

07.
lyne. 333. O 23. G. O 3. P. 15. April. Indict. 7.
JESuICHRISTI IS5A4. ſecund. Baronium 156.
ANICETI PATPX 4.
ANTONINI PII IMP. 17.
cn ſahr. D num. I. Cofſ. L. Aurelius Commodus,
& Titus Sextius Lateranus, ut oſtendit

Card. Noriſius in Epiſt. Conſulari. Erat Com-
modus Marci per adoptionem frater.

D num I. Coſſ. C. Bruttius Præſens, & A.

Ex quo apparet, Marcum Imperii Cæſarei S £ C. II.
Quindecennalia dediſſe. Quare cum anno præce- An. Ch. 154.
denti Antoninus ſua ediderit, Marcus alio an- ¹55. 156.
nO Quindecennalia dediſſe videtur. Extat apud . .
Mediobarbum Nummus inſcriptus: ANTONI- Qein Aene
NuSs Auc. PIus P. M. TR. P. x vII. in po- Caſaris.
ſtica: LIEBERALITASVII. CoOS. IIII.
Figura ſtans, dexträ congium, ſiniſtrâ cornu-
copiæ tenens. Quæ liberalitas ad hæc ſolem-
nia referenda. V

—

ANNO PERIODI GRACO -ROMAN & 5648. Anno Urbis
. . 90⁸ Olymp,
O24. F. ) 4. P. 7. April. Indict. 8. 233. an. 5.
JESuCHRISTI 155. ſecund. Baronium 157.

ANICETI⁊ PAP 5.

ANTONINI PII IML. 18.

D num. I. Coſſ. C. julius Severus, & M. 1.
A Rufſinus babinianus, ex Inſcriptione Onu- Conſules,
phriana.

ANNO PERIODI GRXCO-ROMANA 5649. Anno Urbis
O 25. ED. ) 5. P. 24. Mart. Indict. 9. 2097

Olymp. 2334
JESuICHRISTI I56. ſecund. Baronium 158 an. 4.

ANICETI PAPD&£ 6.

ANTONINIPII IMP. 19.

AN num. I. & ſeq. M. Ceionius Silvanus, I.
& C. Serius Anugurinus, ut habet Onu- Conſules,
phrius in Chronico. De hoc pari Conſulum
legendus etiam Card. Noriſius in Epiſtola Con-
ſulari, & Phlegon in libro de Mirabilibus, ubi
cap. 10. meminit Conſulum M. Plancii Silvani
& Sentii Augurini.
Imperii Proconſularis Antonini Pii Vicen- II.
nalia in hunc annum incidunt: ſed ea Num- Vicennaliæ
mis ſculpta non fuéêre licet per inconſideran- Inperii Pro-
tiam in Diſſert. Hypatica cap. 7. num. rII. ere
ſcripſerim, referri Nummum ab Occone & Weniau
ab Onuphrio in Faſtis lib. 2. in quo legitur,
Antoninus Aug. Pius P. P. Trib. P. XI. & in
poſtica: Vota Sol. Dec. II. Coſ. IIII. Nam Onu-
phrius nullum ſimile Numiſma habet, & apud
Occonem hæ tanquam duorum Nummorum
partes proponuntur. Quare Imperii Proconſula-
ris Antonini Pii Vicennalia & id genus feſta
Nummis ſignata non fuêre, primuſque Com-
modus fuit, qui Proconſularis Imperii Decen-
nalia & hujuſmodi ſolennia Nummis inſculpi
juſſerit.
Cùm S. Hygini Papæ obitus in quibuldam III.
Martyrologiis die x Januarii, in aliis die X1 Obitus HEygi-
conſignetur, liquet, priorem diem ad mortem, *E
poſteriorem ad ſepulturam referendum eſſe. Sed Baron- num
de anno major difficultas. Chronicon enim Da-
maſi hac in parte corruptum; ibi enim legitur:
Hyginus annis duodecim, menſibus tribus, diebus
ſex. Fait temporibus Veri, à Conſulatu Gallicani
& Veteris, uſque Præſente & Rufino. Teleſpho-
rus Hygini deceſſor obiit anno cxXXVII. Con-
ſulatus Gallicani & Veteris in anmnum cI, Con-
ſulatus Præſentis in annum c I 1II incidit. Qua-
re Chronicon illud depravatum, dicendumque,
Hyginum annos duntaxat quatuor ſediſſe, ut
habent Auctius ChroniconVeterum Pontificum,
Codex Palatino-Vaticanus, Euſebius in Chro-
N A4 nieo

152
8 E C. II. nico & in Hiſtoria, Nicephorus lib. 3. cap. 25.
An. Ch.i56. Luitprandus, Anaſtaſius, aliique tam Græci,
157 ‧ 153. Latini; & Onuphrius ‚qui antea ſolebat

quàm 1
tempus Pontiſicum Romanorum juxta Conſules

in Chronico Damaſi memoratos metiri, hic -
lud contemnit, & Conſules in eo expreſſos non
curat. Cum igitur Hyginus Ælii Cæſaris & Bal-
bini Conſulatu ſedere cœperit, ut ex dictis li-
uet, obiit anno centeſimo quadrageſimo pri-
ino die æ menſis Januarii. Euſebius enim, Ma-
rianus Scotus, & Hermannus Contractus in
Chronicis mortem ejus conjungunt cum anno
uarto Antonini Pii, ideoque eo circiter tem-
ore martyrio coronatus eſt. Ipſemet Baronius,
ui ſine teſte Hygini mortem ad hunc annum
Ailtulit „ ejus tamen Pontificatu geſta cum
prioribus Antonini Pii annis copulavit, quæ
ideo rurſus per hæc tempora repcterc coactus
fuit.
1V. Decretales duæ Hygino attribuuntur ſuppo-
Decretales ſitionis ſuſpectæ. In priori refertur locus ex Ida-
Hgini cio contra Warimadum cap. 3. deſumto, aliud-
ue ex Aniano ad Conſtit. 15. tit. 1. lib. 9. aliaque
Banion. num. ex Ennodio, qui ſeculi ſexti initio vivebat. Ne-
que ſecunda ad Athenienſes data, magis ger-
mana. Hygino ſucceſſit Pius, ſed poſt aliquot
menſium Interpontificium; quod perſecutioni,
quæ tunc furebat, attribuendum. In Libro Pon-
tificali legirur: Ceſſavit Epiſcopatus ejus dies trei.
Quod verum eſſe non poteſt, cùm doceat Epi-
phanius, Marcionem poſt Hygini mortem Ko-
mam veniſſe, dum Presbyteri Eccleſiam rege-
rent, ut ſuprà oſtendimus. Quate Interpontifi-
cii duratio tam in Libro Pontificali, quàm in
auctiori Chronico veterum Pontificum nota-
ta; parvipendenda, cùm toties falſa compro-
berur. Hinc ea à nobis per hæc tempora ne-

glecta.

Anno Urbis ANNOPERIODI GRAGO-ROMAN &Æ 5650.
Po . 26. DC. οπ1⅓¹. II. April. Indict. 10.

244. an. 1.
IESU CRRISTI 157. ſecund. Baronium 159.
ANICET I PAPEZ 7.
ANTONINI PII IMP. 20.
I. D num. I. Coſſ. Barbarus, & Regulus,
cnſulss. de quibus Card. Noriſius in Epiſt. Con-

ſulart ubi citat Galenum in lib. de Præcognit.
cap. 2. ubi docet, Barbarum avunculum fuiſſe

