Quin 'mèò & iidem Galli fidem ſuam teſtatam
Hi'" paulèò antè reddiderant, idemque de eo-
rum conſtantia gratulatur. Hæc igitur caula eſt,
cur nulli hic de Gallia Epiſcopi memorentur,
utpote qui in Fide ſana ſani manſere. Proculdu-

bio

Anno Uil
IIi4.
An.l.

l

anſiln

. II.
Hiphani⸗
6 Mal
em 4

II
Terni
mris.

— „,„ 2- —

8C .
Ch'z60,

XV
Plures Le.
atial Cos⸗
antium

miſt.

XVII.
10 g. lari

n. Arimſn
ud Galiu Ge⸗

el⸗

3

§ K C. Iy.
An. Ch. 360.

361.

XVIII.
Perſica ex-
peditio.

Anno Urbis
II14.
Olymp. 283.
an. Ie

Ie
Conſules.

II.
Epiphania
& Natale
zdem apisd
Grasos.

Tertiæ
Conſtantiè
nuptig.

in Annales C. Baronii.

bio enim & Epiſcopi, quorum hac lege fit men-
tio, Ariani fuêre, atque hæc Lex in favorem
Arianorum emiſſa obſiſtentium Catholicorum
diſpoſitioni, ſeu poſtulationi de pleniſſima im-
munitate concedenda Eccleſiis & Clericis. Hæc
Gothofredus, cujus conjecturam firmat Conci-
lium Pariſienſe, quod hoc anno, Hilario agen-
te, celebratum fuiſſe ad Arianam impietatem
damnandam, anno cccIxII monſtrabimus. Ve-
rum eſt, pridie Kal. Julii, quo die hæc Lex Medio-
lani data dicitur, Julianum jam Auguſti titulum
in Galliis uſurpaſſe, ſicque veroſimile non eſſe,

auſos fuiſſe Arianos Galliarum Epiſcopos Con-

ſtantinopolim ad Conſtantium proficiſci. At
conjicere poſſumus ex hac Juliani nuncupatione
Hilarii animum ad Concilium Pariſienſe cele-
brandum excitatum fuiſſe; ideoque, cùm illud
hoc anno habitum fuerit, in eoque hæreſis Aria-

na damnata, non fuiſſe, cur Galli Legatos

Conſtantinopolim mitterent. Sed de hoc Con-
cilio legenda, quæ infrà anno cccLXII in
medium adducimus.
Perſica expeditio Conſtantii in hunc annum
incidit, ſc. poſt adultum ver, ducto itinere per
Cæſaream Cappadociæ, Melitinam, Lacote-
nam, Samoſatam & Edeſſam, ubi diu moratus,
poſt æquinoctium tandem autumnale, in Perſas
movit, teſte Ammiano lib. 29. & lib. 21. Ad
hanc expeditionem referenda Lex 2. Codicis
Theod. De Luſtrali conlatione, hoc anno data,
quàâ Conſtantius veteranos ſolos, veroſque à Lu-
ſtrali conlatione immunes eſſe jubet. Quæ Lu-
ſtralis collatio indicta hoc tempore videtur ju-
vandæ erogationi publicæ ſeu militari eo tem-
pore, quo Conſtantius difficillimo bello Perſico
maximè illigatus erat, atque in id magnos belli
apparatus facere neceſſe erat. Què etiam perti-
net Lex 6. Codicis Theod. de erogatione milita-
ris annonæ, quæ hoc anno XV Kal. Iun. data
eſt Hieropoli, dum ſc. Conſtantius in Perſas
moveret.

ANNO PERIODI GRCO-ROMANZ 5854.
OQO 6. G I. P. 4. April. Indict. 4.
IE Su CHHRISTI 361.
LIBERII PAP& 10.
JurIANI IMP. I.
D Num. 1. Coſſ. Taurus, & Horentius.
X Lib. 4. Romæ Subterraneæ cap. 37. refer-
tur inſcriptio poſita FY AVIIS TAURO &

FLORENTIO CONSS.

Ammianus libe 2ꝛ1. cap. 3. ait, Jualianum
menſe Januario, die Epiphaniæ Eccleſiam Chri-

ſtianorum ingreſſum eſſe; Zonaras verò eum

Eccleſiam introiiſſe narrat Natali Domini.
Orientales enim Epiphaniam & Natale Chri-
ſti uno eodemque die, octavo nempe Idus
Januarii, celebrabant, quia eo die Chriſtum &
natum, & baptizatum eſſe arbitrabantur.
Ad num. XIV. Nuptiæ Conſtantii Aug. cum
Maxima Fauſtina, ut in Nummis vocatur, ter-
tiæ dicendæ, non ſecundæ. Notanda Ammiani

lib. 21. cap. 6. verba, amiſſa jam pridem Euſebia,

quam, ut docet Julianus in Orat. I11 ad Euſe-
biam, profligata Magnentii tyrannide, uxorem
duxerat. Duæ hæ itaque Conſtantii uxores di-
verſæ ſunt à priori, quam vivente Conſtantino
Magno patre ſibi copularat.
Tom. I.

Ad num. XVIII G& ſeqq. Auctor Chi

495

onici S £ C. IV.

Alex. ſub hujus anni Coſl. ſcribit: Conſtantius An. Ch. 36.

initio quartaæ Iadictionis (erat quinta Indictio 4
Septembri cœpta) denuntiatis ſibi uliani Ceſa-
ris inſidliis concitus à Tarſo Ciliciæ ad Mopſug-
iam, ſen Mopſi fontes venient, accepto ab Eu-
Coio Antiochiæ Epiſcopo ex Monaſterio per Con-
ſtantium accerſito, baptiſmate, Conſtantius Aug.
menſe Dio ſeu Novembri die tertia anno Antio-
cheno C D X, Indict. V, cum Eccleſia pacem an-
nos quinquaginta habuiſſet, dibtis Conſulibus Tau-
ro & Florentio mortem cum vitq commutavit. Die
tertia Novembris mortuum eſſe, teſtantur etiam
Socrates lib. 2. cap. 47. Idacius in Faſtis ‚Theo-
phanes & Hieronymus in Chronico ‚ubi ait,
Conſtantium regnaſſe annis xXIV, menſibus
v, diebus XII; quod verum eſſe non poteſt, niſi
die tertia Novembris & vivis exceſſerit.
Ammianus, qui lib. 21. cap. 5. ait: Abhiit à& vita
111 Non. Octobrium, Inperii vitæque anno qua-
drageſimo, & menſibus paucis; ſicut errat in Im-
perii, vitæque annis, ita & in die emortuali Con-
ſtantii, niſi locus corroptus ug: quod veroſimi-
Nam quoad teihpus 3) perii ejus, rectè illud
expreſſum à Victore in Epitdmne, licèt Baronius
locum mengæſam perperam exiſtimarit: Interiit
anno æi quarto & quadrageſimo, Imperii nono

atque triceſimo; (quibus verbis evincitur, eum

anno cccCXXIII creatum fuiſſe Cæſarem; ab
eo enim anno ad currentem, extremo incom-
pleto pro integro numerato „ anni ſunt triginta
novem) veriꝑm Auguſtus quarto viceſimoque (hic

IV.
antii.

uare

V.
Duratio Ir-
berii æjus.

extremum annum incompletum Victor non nu-

merat) ocoſolus (ab anno nempe cccCLIITI, quo
Magnentius extinctus) cum fratribus atque
Magnentio ſedecim (ab anno ſc. Cc CxXXVI1 1,
quo Conſtantinus Magnus obiit, ad annum
CCCLIII, quo Magnentius profligatus) quin-
decim Cæſar. (ab anno exeunte cc CxXIII ad
initium anni cccxXXVII ubi ultimum an-
num incompletum pro completo numerat)
Quare locus purus eſt, ex eoque diſcimus, quan-
do Socrates lib. 2. cap. ultimo, Sozomenus lib.
5. cap. I. & Hieronymus in Chronico ſcribunt,
eum annos quinque & quadraginta vixiſſe, an-
num ultimum non integrum pro integro poſuiſ-
ſe; ac Socratem & Sozomenum recte ſcripſiſſe,
Conſtantium imperaſſe annos octo & triginta.
Tot enim ab anno cCccCxXXIII „ quo Cæſar di-
ctus eſt, uſque ad præſentem fluxére. Diſcimus
præterea, malè hactenus Viros eruditos Cæſa-
ream Conſtantii dignitatem ab alio anno, quâm

à cCCCXXIII auſpicatos eſſe; ac denique Con-

ſtantium anno cccCxVII natum eſſe, vel Idi-
bus Augunſti, ut docet Lex 10. Codicis Theod. De

Pratoribus, vel VII Idus Auguſti, ut teſtatur

Kalendarium Lambecianum. Natum autem Con-
ſtantium in Illyrico, prodit Julianus Orat. I.
Julianus, cùm Conſtantii Imp. mortem, dum
in Dacia eſſet, ut ait Ammianus initio lib. 22.
accepiſſet, Cpolim venit, teſtibus Mamertino
in Panegyrico, Marcellino lib. 21. & Zoſimo
Pag. 712. & ſeq. In eam urbem ingreſſus eſt die
undecima menſis Decembris, Auétore Chroni-
ci Alex. Idacio in Faſtis, Ammiano lib. 22. &

VI.
Exequia
Conſtantii.

Socrate lib. 3. cap. I. affirmantibus. Ibi octo fer-

me menſibus egit, etſi Zoſimus citatus decem di-
cat: eum enim errare anno ſequenti videbimus.
Hinc Conſtantii exequiæ, quas Julianus cohone-
ſtavit, ante diem x1 Decembris peractæ non
1Tt à fuere.

496 Critica Hiſtorico-Chronologica

S E C. IV. fuere. Philoſtorgius lib. 6. cap. 6. teſtatux, Ju-
An. Ch. 361. lianum, cùm Conſtantii corpus ad ſepulturam
deferretur, ante feretrum proceſſiſſe, diaden
te de capite ſublato. Quod ex eo exſe
phorus lib. 10. cap. 2. & habent etiam
temti die xx Octobris apud Su
in Oratione funebri pag. 289. ait
nibus contigiſſe feretrum, on
gnibus præter chlamvdem depoſitis. Imò Gre-
gorius Nazianzenus hunc Juliani in Conſtantii
funere habitum, ſive vi, ſive ſponte adſcitum
ait, additque, demiſſo vultu Imperatori erxtremum
oficium praæſtitiſſe. Porro Julianus non annos un-
detriginta, ut ſcribit Baronius, ſed annos trigin-
ta natus Imperium ſuſcepit, ut ex his, quæ in
morte ejus dicemus, patebit.

1 I1. Ad num. IV & ſeq. Exiſtimavit Baronius,
L1A . .
fe Pontifex Prudentium in Romano Martyre, Hymno 10. de-

Maximus. ſcribere ritus prophanos, quibus Pontifices
— MMaximi Gentilium initiabanrur, qui ritus cùm
We meif impuri ac riſu digni eſſent, & longè ab Impera-
Cuica in toria dignitate abhorrerent, cedunt in ignomi-
Tomum niam perfidi deſertoris, ſe tauri ſanguine ad ab-
IV. Anna- 5

ium Baro- qentius loco laudato lacta, Tauropolia dicta, ſeu
Mes⸗ conſecrationem & regenerationem myſticam,
quam Gentiles non ſolùm pro ſe zale ; verùm
& pro aliis ſuſcipiebant, accuratè eſcribit, li-
ceèr illorum nomen non exprimat, cùm eſſent
ſatis ſuperque nota, quèd ad ipſius uſque tem-
pora perpetrarentur. Salmaſius aliquot verſus,
quamvis non ſatis integros, primus 2 tenebris
eruit, qui verſus ex Prudentio à Baronio allatos
apprimé illuſtrant, plureſque, licèt breviter,
hujuſce fœdæ cæremoniæ circunſtantias oculis
noſtris ob ectant.
nis Tibi Taurobolus veſtem mutare ſuaßit,
aa dives ſubitò mendicus ut eſes
Obſitus & pannis modicis tepefalctut.
Sub terra miſſus, pollutus ſanguine tauri,
Sordibus infelctus veſtes ſervare cruentas,
Vivere cùm ſperas viginti mundus in annos.
7III. Neque tantùm unus, duo, tréſve viri femi-
Saera Tau. næque, aut ſeorſim, aut ſimul pro ſe ipſis, vel
ropolia. etiam pro aliis; verùm & integri ordines, ac ci-
vitates, Provinciæque pro ſalute Imperatorum
hoc ſacrificium celebrabant, ut liquet ex In-
ſcriptionibus 111, X, aliiſque pag. 29. apud
Gruterum. Dicebantur hæc ſacra Tauropolia re-
generatio: quod nemini mirum videri debet,
cùm ex Tertulliano, aliiſque conſtet, etiam
alias regenerationum ſpecies inter Ethnicos ha-
buiſſe locum. De ſacris itaque Tauropoliis, non
verò de conſecratione Pontificis Maximi loqui-
tur Prudentius, ac de eodem ſacro, de quo
Firmicus lib. de Errore prophanarum Religio-
num, ubi poſtquam de D. N. Jeſu Chriſto lo-
cutus eſt, ita pergit: Pro ſalute hominum Agni
iſtius venerandi ſanguis effunditur, ut Sanctos
ſuos ſilios Dei profuſione pretioſi ſanguinis redimat:
ut qui Chriſti ſanguine liberantur, majeſtate prius
simmortali ſanguine CoNSECRENTUR. Memi-
nem apud idola profuſus ſauguis juverit. Et ne
cruor pecudum miſeros homines aut decipiat aut

perdat, POLLüIIT ſanguis iſte, non RED I-

MIT, & per varios caſus premit in mortem. Mi-
ſeri ſunt, qui PROFUSIONE SACRILEGI
S'AN GIINIS CRuENTANTIR. TLAURI-
BOLIIM VELI CRIOBOLIUM SLcCELERA-
TA TE SANGUINIS LABE PERFINDIT.
Lavantur itaque ſordes iſtæ, quas colligis. Qaare

ſtergendum Chriſti ſignum proluentis. At Pru-

fontes ingenuos ,„quare puros liquores, ut illic poſt S Æ C. IV.

multas maculas cum Spiritu S. Chriſti ſanguis in- An: Ch. 362.

andidet. Taurorum nimirum & arietum, qui-
bus prophana illa conſecratio fiebat, ſanguini,
ſanguinem Chriſti ac Baptiſmum Firmicus op-
ponit. Decepère Baronium, alioſque hi Pruden-
tii verſus:
Summus Sacerdos nempe ſub terram ſorobæ
Acta in profundum conſecrandus mergitur,
Mirè infulatus, ſoëtà vittis tempora
Wectens coronà tunc repexus aureà,
Ginttu Sabino ſericam fultus togam.
Sed obſervandum, inter Græcos & Roma- 1X.
nos plures ſummos Sacerdotes plurimis in locis Samm Sa-
fuiſſe, ut patet ex Inſcriptionibus, quæ apud cerdotes di-

Gruterum pag. 313. 10. 448. I. & 1024. 3. reci- verſi à Pon-

tantur. Sufficiet hic eam referre, quæ tomo 1I. tißcibus
pag. 394. & 395. Græcè legitur, quam Antonius Masimi,
Van Dalen Diſſert. I. de Oraculis Ethnicorum
pag. 173. ita vertit: Patria I'erexit hoc monu-
mentum ] honori Marci Aurelii Diadochi ſum-
mi Sacerdotis ſui] Pontificis Aſiæ Minoris] tem-
plorum, quæ ſunt Pergami, & Pontificis ſenu
ſummi Sacerdotis] eodem tempore patriæ ſuæ &S
ad vitam primi Conſiliarii, honorati à digniſſi-
mo Imperatore Marco Aurelio Severo An-
tonino Auguſto, quòd glorioss & magnificè
ſtuduerit iniungere Pontificatum Adchieroſy-
nas] in ambabus civitatibus [Thyatiræ ſe. &
Pergami] acutis Leoque munere digneis] viris
[Lvel Sacerdotibus] viri moribus, æquitate ac
bona in patriam voluntate eximiè excellentis.
Vides hic ſummum Pontificem, qui & alios
ipſe Pontifices crearet civitatibus, qui tamen
nullo modo erat Pontifex Maximus, quem Græ-
ci omnes APXIEPEA MEFIZXTON conſtan-
ter appellant. Non itaque Prudentius loco lau-
dato de Juliano Imperatore loquitur, neque
hunc ritum eidem, dum ipſummet puer elſet
adminiſtratum fuiſſe dicit; ſed de ſummoa liquo
Sacerdote Gentilium, cujus nomen reticet, ſer-
monem habet. Porro Julianum ſummum Ponti-
ficatum accepiſſe, ipſemet indicat in epiſtolis
pag. 237. ubi ait: Ego itaque quoniam patriorum
ſacrorum ſum Magnus Pontifex, &c. Sed hac de
re plura Antonius Van Dalen citatus, ex quo
præfata excerpſimus.

—

ANNO PERIODI GRACO-ROMANX 585). Anno Urbis
O7 F. )2. P. 31. Mart. Indict. 5. Olymng. 285.
JESu CHRISTI 362. ane 2.
LIBERII PAP II.

JuIANI IMP. 2.

Num. I. ad XIII. Coſſ. Mamertinus, & 1.
Nevitta. Conſules.
Lambecius tomo 4. Bibliothecæ Cæſareæ Co- II.
dice cvII, qui eſt de S. Cæſarii Gregorii S. Caſarius
Nazianzeni fratris Operibus, confutat quod rium di-
ſcribit Baronius, Cæſarium nempe donatum kazarn .
fuiſſe a Quliano Præfecturâà cuſtodiæ theſauri. inee. Me.
Nam eſſe Gregorius Nazianzenus in Orat. fu- cos.
nebri diſertè aſſerit, S. Cæſarium à Juliano ac-
cepiſſe primum dignitatis locum inter Medicos, Baron. num-
atque inſuper ob variam eruditionem ſuam aſ- viII.
ſumtum fuiſſe in numerum amicorum ejuſdem
Imperatoris; ideoque apud hujus aulam in wa-
ximo honore fuiſſe. De Comitiva antem reruns

Privatarum

pp

„e.

luli⸗
Ann
Uig,

..
tleſan,
Caſaxree
egit. en

Anno Uibb
is⸗
Olymg. 21
. 21

in Annales C. Baroni.

SE C. IV. privatarum & cnſtodia theſauri privati Inpera-
An. Ch. 362. torii, non priùs in eadem Oratione mentionem
facit Nazianzenus, quàm poſt Valentiani &
Valentis initium.
111. Ad num. XXXVII. Philoſtorgius lib. 7.
Valentinia- cap. 7. de Valentiniani conſtantia fruſtra à Ju-
nus à Inlia- liano tentata, ait: Julianus Apoſtata Valentinia-
bopelegatur. eum Numeri ujuſädane militäaris rectorem: erat
enim Comes eorum qui Cornuti dicuntur, oum om-
nibus fruſtra tentatis, à bpietate nunquam dimo-
vere potuiſſet; dignitate privatum Thebas Aℳkkgy-
ptias relegavit. Sozolnenus tamen lib. 6. cap. 6.
dicit Valentinianum in perpetuum exilium miſ-
ſum Melitenem Armeniæ. Præterea Socrates
lib. 4. cap. I. inquit, etſi Valentinianus cum fra-
tre Valente cingulum militare deponere ma-
luiſſet, quàm Fidem Chriſtianam ejurare, atta-
men Julianum neutrum dignitate privaſſe, eo
quod utrumque utilem Reipublicæ intelligeret.
Qua in re Socrates diſſentit à Philoſtorgio,
Theodoreto & Sozomeno.
IV. Ad num. XLIV. Qulianus; cùm octo ferme
Tulianus menſibus Conſtantinopoli egiſſet, eamque ma-
Antiochiam imis incrementis fulſiſſet, quòd Ammianus
weni. lib. 22. & Zoſimus pag. 713. ſcribunt, Antio-
chiam tendens per Chalcedonem, Libyſſam
& Nicomediam tranſiit, teſte Ammiano ibidem.
Et ſic in Bichynia egit, de qua Juliani in Bi-
thynia mora, & Libanius epiſtola ad Sopatrum
22. libri primi, & Julianus ipſe epiſt. 40. & Lex
8. Coôdicis Theod. De erogatione militaris anno-
næ, Kal. Aug. data, fidem faciunt. Julianus Ni-
comediâà digreſſus, per Nicæam, Ancyram, Peſ-
ſinunta Phrygiæ, Pylas, Larſum Ciliciæ, An-
tiochiam tandem venit, ut docet Marcellinus
lib. 22. his Coſſ. & Libanius in Orat. funebri
in Juliani obitum pag. 254. & 255. Ingreſſus
autem Julianus Antiochiam menſe Julio extre-
mo, ut indicant variæ Leges ab eo datæ; quòd
& ex Ammiano colligere eſt, qui ait Julianum
Antiochiam ingreſſum per Adonia & Adonicos
luctus, ut Mactobius docet lib. I. Saturnalium
cap. 21. Quòd quod ſanè in extremum Julium
menſem incidit: quo dies jam imminuti rectè
apparent poſt diem vI Kal. Auguſtarum, quo
breviſſima nox, ut eſt in veteri Kalendario
Aſtronomico, ſeu Solſtitium vulgare, quod in-
cidit in xXVI Kal. Aug. Quare Hieronymi, vel
Librarii ejus error eſt in cap. 8. Ezechielis, qui
menſi Junio id adſcribit. Hæc Gothofredus in
Chronologia Codicis Theod. qui Leges à Julia-
no Antiochiæ conſtituto datas poſtea explicat.
Per Nicæam in Galatiam venit julianus, & Cæ-
ſaream Cappadociæ divertit. Fallitur autem
Sozomenus lib. 5. cap. 4. quando ait, eam ur-
bem, Mazacam antea dictam, Cæſaris no-
mine à Claudio Imp. donatam eſſe, eoque à
Juliano privatam. Nam Maxaca Cæſarea d Tibe-
rio Aug. appellata, ut docet Euſebius in Chro-
nico.
v. Ad num. XLV. & ſeqq. S. Amphilochius
S. Baſilius in Vita Baſilii M. ait, hunc Sanctum cum ſociis
Eecleſiam Juliano Imperatori obviam proceſſiſſe, cùm
Caſareenſem Cæſaream venit, ut videre eſt cap. 8. & 9. ejuſ-
resit. dem Vitæ, quæ ſpuria, ſuppoſititiaque credi-
tur Baronio, Bellarmino, aliiſque Viris eru-
ditis, quod plura continere videatur, quæ ve-
ritati Hiſtoricæ repugnant. Et quidem in locis
citatis agitur de Baſilio, quaſi tunc fuiſſet Ec-
cleſiæ Cæſarienſis Epiſcopus: imò eodem capite
nono Libanius Juliani Qæſtor dicitur genibus
Tom. I.

„—

—497
Pontificis, nempe Baſilii, advolutus. Sed, ut re- S C. I V.
cte Combefiſius in Notis ad eam Vitam, non An Ch. 36 2.
mirum ita vocari ab Amphilochio Baſelium, cùm
ſub Juliani adventum ad urbem Cælareèam jam
Præſulis partes agerer, ejuſdemque urbis & ple-
bis Legationem paſtor obiret, Epiſcopo vel
abſente, vel certè latitante. Dictus eſt itaqué
Baſilius Pontifer ab Amphilochio, quèd offhi-
cio, munere & juriſdictione, ut vocant „ Ponti-
fex eſlet. Quod confirmari poreſt ex Nicepho-
ro lib. 10. Cap. 25. qui de ejuſdem Juliani per
Cappadociam tranſiru loquens air : rov e'
εατνστπαα½ Üιρυι ωαοου TviXαd Wr αοοσο
ντρ quæ verba Interpres ſic vertit: Baſi-
lius qui eo tempore Cappadociæ Eccleſias Epiſco-
Pus cura vit.
Hæc verſio Baronium in errorem induxit ut vE
videre eſt anno CCCLXIX. num. XL III. Torecen
Exiſtimavit enim docuiſſe Nicephorum, im- AR
Perante Juliano, Baſilium jam Cæſareæ Epiſco-
pum fuiſſe, & tamen aliud non dicit Nicepho-
rus, quàm quod in ejus Vita Amphilochius tra-
dit, Baſilium ſc. tunc illius Eccleſiæ curam ſuſ⸗
cepiſſe. Quare Nicephori verba Græca ſic ver-
tenda: Baſilius, qui eo tempore Cappadociæ Ec-
leßtarum rum gerebat. Præterea Auctor Chro-
nici Alex. ſubſequentis anni Coſſ- Juliani Imp.
morte narrata inquit: Eadem porro nocte per no-
turnam ſpeciem ſanctiſſimus Pontiferx Baſilius
Caæſarez Epiſcopus vidit cælos apertos, & Cbriſtum
Salvatorem in ſolio pro tribunali ſedentem , ma-
Znöque clamore vocantem Moercuri, abi ,oιâns
Julianum lmp. illum hoſtem Cbriſtianorum, &c.
Quare Baſilius per hæc tempora Epiſcopus di-
ctus fuit, quod Eccleſiæ Cæſarienſis „ abſente
Paſtore, curam gereret. Quoad Libaniun, , de
quo Amphilochius, non eſt hic Libanius So-
Phiſta, ſed alter ejuſdem nominis qui Chriſtia-
nus erat. Unde perperam Viri docti ob alteru-
trum caput hoc Opus Amphilochio abjudi-
carunt.
A mun. I. X X X I ad LXXXV. Am- VII.
mianus lib. 22. cap. 14. ſub Conſulatu Mamerti. Iulianuis Mi.
ni & Nevittæ hoc anno geſto perperam ſcribit, en
Julianum hoc anno Miſopogonem compoſuiſſe erte⸗
Is enim liber, ut rectè Valeſtus in Notis ad Am-
mianum, anno ſequenti publicatus eſt. Ete-
nim & Kalendarum Januariarum meminit Ju-
lianus, quibus ipſe Conſul proceſſit, & Ju-
liani avunculi ſui mortem commemorat, qui an-
no CcCCIXIII interiiſſe dicitur ab Ammia-
no. Poſtremèò in pag. 66. Antiochenſes inducit
conquerentes, quòd gravitatem ac triſtitiam
ipſius jam menſe tolerarent. Ingreſſus autem erat
Antiochiam ſub exitum menſis Julii. Igitur an-
no ſequenti id Opus Julianus cdolavit. Quare
Petavius in Notis ad Juliani Miſopogonem,
ubi hoc anno hunc librum ſcriptum dicir „ ab
Ammiano deceptus eſt.
Socrates lib. 3. cap. 17. non dicit, Juliannunm vI
taurum in Numiſmate inſculpſiſſe, qui mundum Didge
cornibus expugnaret „ Ut perperam Interpretes Antiochens-
Socratis locum intellexere. Hoc ſolàùm dicit So- vam in Im.
crates, inquit Valeſius in Notis ad Sozomenum num.
lib. 5. Cap. 19. Antiochenos Julianum deridentes
dixiſſe: Nummi tui taurum habent, & Orbis ever-
Ius eſt. Gloriabatur nempe Julianus, quod tem-
pla ac ſacrificia reparaſſet, quédque centenos
interdum tauros Jovi immolaret, ut ſcribit Am-
mianus. Quare, cùm in cjus Nummis taurus
efſet inſculptus, hine jocandi anſam arripien-

E C. 1V. tes Antiocheni dicebant, non tauros à Juliane,
An. Ch. 362. ſed Orbem maötatum eſſe, ſeu, un loquitur So-
zomenus, Orbem everſum eſſe, perinde ac tauros
ſupinos: Reſupinari enim, ſeu au*τWτοοαανναα u
verbo utitur Sozꝛomenus, proprium eſt victi-
marum, quæ cùm immolarentur Diis cœleſti⸗
bus, reſupinari conſueverant. Porro in Nummis
Juliani poſtquam Auguſtus nuncupatus eſt, tau⸗
yum inſculptum fuiſſe, oſtendunt ejus Numiſmata

apud Mediobarbum. In uno exhibentur taurus

cum aquila, in aliis taurus cum duabus ſtellis,
& in altero taurus cum duabus ſtellis, ante quem
aderat ciconia pede ſiniſtro elato. Ex quibus
Nummis plures Antiochiæ pereuſſi, ut in illis
legitur. — .
1X. Ad num. X CI. & ſeqq. Ammianus lib. 22.
8. Babyls cap. 13. de rebus hoc anno geſtis loquens, ait:
Meriprs Die VI Kalend. Novembrium ampliſſimum Da-
erani latio. phnai Apollinis fanum ſubita vi flammarum
exuſtum eſt. Tum lib. 23. cap. I. ſubſequentis
anni Cofſſ. Tuliani olim Orientis Præfecti &
Felicis Præfecti ærarii olim Chriſtianorum, ſed
in gratiam Imperatoris Apoſtatarum factorum
Baron. num. mortem recitat. Præterea Theodoretus lib. 3.
C1& ſeqq. Cap. 10. de eo incendio & Traunslatione Reli-
quiarum S. Babylæ loquitur, ac poſtea cap.rʒ. de
infelici morte aliani & Felicis ſermonem ha-
bet. Quare Daphnæi templi incendium hoc an-
no contigit, anno verèô ſequenti S. Babylæ
Martyris Translatio peracta, ut Valeſius in No-
tis ad lib. ß. Sozomeni cap. S. obſervavit, ubi
D. Chriſoſtomi in Orat. 2. contra Gentiles de
§. Babyla memoriæ lapſum corrigit. Is enim de
Juliani Comitis morte ita loquitur, quaſi ea ante
Translationem Reliquiarum S. Babylæ conti-
giſſet, cùm tamen anno poſt illam T ranslatio-
nem acciderit, Juliano ſc. IV & Saluſtio Colſſ-
ut conſtat ex Ammiano, initio lib. 23. & ex
Theodoreto in lib. 3. Hiſt. Eccleſiaſt. Nam Am-
mianus mortem Felicis, ac Juliani refert ſtatim
oſt Conſulatum lIuliani & Saluſtii, ideſt, anno
CGCCLXIII. Theodoretus verèò illorum obi-
tum refert poſt Reliquiarum S. Babylæ Trans-
lationem.
X. Emendandi itaque Annales Baronii qui Chry-
Ad annum ſoſtomum ſecutus, id præſenti anno retulit. Ne-
Ezeeniem que enim hac in re ſtandum Chriſoſtomo, cùm
bertinet. —R— r——r .
§S. Patres in Orationibus res hiſtoricas ſine cer-
ta probatione aliquando narrent. Præterea Theo-
phanes, narrato Daphnenſi incendio, ait, ira-
tum Imperatorem miſiſſe Julianum & Felicem
qui magnæ Eccleſiæ bona publicarent: quod
etiam icribit Cedrenus. Addit Theophanes,
utrumque paulè poſt interiſſe. Certè D. Chry-
ſoſtomus, qui annos tantùm octo natus erat,
eam hiſtoriam ab aliis didicerat, & in circun-
ſtantiis falli proclive eſt. Gothofredus in Diſſert.
in lib. 7. Philoſtorgii cap. 10. obſervat, Philo-
ſtorgium infelicem trium apoſtatarum, Felicis
nempe, Juliani, & Helpidii mortem narrare, poſt
ea, quæ circa S. Babylam acta ſunt, & poſt
Templi Daphnenſis incendium. Quod valide
confirmat Gothofredus de Juliano ex Codice
Theod. Nam cùm incendium illud XI Kal. No-
vembris acciderit, duæ occurrunt Conſtitutio-
nes ad hunc Julianum poſt illud tempus datæ,
puta L. 54. De Decurionibus, & L. 3. De contrah.
empt. quarum prior emiſſa Kalend. Novemb. al-
XI., teraVIII Idus Decemb. Erat enim Julianus
S8. Artemius Comes Orientis.
Aciditur. S. Artemii martyrium anno præſenti conti-

Critica Hiſtorico-Chronologica

git, ut patet ex Ammiano lib. 22. cap. ff. ubi il- S C. 1 V.
Iud recitat ſub hujus anni Coſſ. aitque, Alexan- An. Ch 362.
drinos, Artemii comperto interitu, Georgium Baron.num.
Sedis Alexandrinæ invaſorem interfeciſſe. Qua-**².
re malè in Chronico Alex. martyrium illud in
annum ſequentem dilatum eſt. Colitur S. Arte-
mius die x x Octobris, quo die ejus Acta apud
Surium extant. In iis Artemius pafſus dicitur
die xx Octobris: quod tamen incredibile, cùm
nonniſi, eo occiſo, Alexandrini in Georgium in-
ſurrexerint, & hoc interfecto, S. Athanaſius
Alexandriam venerit, unde ante primum diem
menſis Decembris currentis anni, Juliano ju-
bente, exire coactus eſt, ut Baronius obſervat.
Cùm itaque ea quæ Athanaſius Alexandriæ
egit, nonniſi intra aliquot menſes peragi potue-
rint, liquet, martyrium Artemii ante diem xx
Octobris, quemadmiodum & Athanaſii in ur-
bem Alexandrinam adventum, contigiſſe.
Neque quis dicat, Ammianum laudatum ſuſf- æ It.
fragari Actis S. Artemii. Nam cap. II. Artemii & S. Athana-

Georgii mortem recitat, & mox cap. 13. ait: Eo- ſius menſe

dem tempore die XI Kal. Novemb. ampliſſimum ag
Daphnæi Apollinis fanum exuſtum eſt. Quibus /4 Sism
verbis indicare videtur, Artemium die X X imeroiit.
Octobris interemtum, & Templum Daphnes
die xxII ejuſdem menſis incenſum. At hæc dif-
ficultas evaneſcet, ſi conſideremus, Ammianum,
ubi adventum Juliani ad urbem Antiochenſem
narravit, Arzemii mortem recitare, aſſerereque,
Alexandrinos hujus mortis nuntio accepto;
Georgium interfecifle. Artemius autem, ut ejus
Acta teſtantux, Antiochiæ, quæ non parum ab
urbe Alexandrina diſtat, martyrium pertulit.
Unde nonniſi poſt multos dies hujus mortis
nuntium ad Alexandrinos perferri potuit; ideo-
que exiſtimandum, menſe circiter Auguſto Ar-
temium & Georgium occiſos, & Athanaſium
Alexandriam ingreſſum.
A num. CLXXIad CLXXX. Georgio Se- XIII.
dis Alexandrinæ invaſori Ariani quidem Lucium Lneius Aria-
ſubrogarunt, ut ſcribunt Socrates lib. 3. cap. 4. oαπ Epiſ-
& Sozomenus lib. J. cap. 7. ſed ea ſubrogatio α.
anno tantàùm trecenteſimo ſeptuageſimo tertio,
poſt Athanaſii nempe obitum, facta, ut ſuo Baron. num.
loco videbitur, & conſtat ex ipſomet Sozo- crxXv.
meno lib. 6. cap. 5. ubi de rebus Joviano impe-
rante geſtis loquens, Lucium Presbyterum ap-
pellat.
Athanaſius Alexandciam circa menſem Au- XIV.
guſtum adventavit, ut ex iis, quæ de S. Arte- Latebræ S.
mii martyrio loquens dixi, intelligere poſſu- Ashanaſii.
mus, ideoque verum eſt quod Sozomenus lib. 5. Baron. num.
cap. 6. ſcribił, Athanaſium per ſeptem annos crXXI.
delituiſſe: quod etiam Palladius in Lauziaca
cap. 135. teſtatur. Illi tamen anni ſeptem utrim-
que incompleti numerandi ſunt, ab anno
ccCCLVIad currentem. Qui loquendi modus-
ut ſæpe alibi, decepit Valeſium, qui in Notis
ad Sozomenum ait, ſi rem ad exactos calculos
revocare voluerimus, reperiemus nos, Athana-
ſium ſex tantüm annos, eoſque non integros
delituiſſe. Nam Antiquos, annos incompletos
plerumque pro integris numerare, mille exem-
plis liquet. Præterea eſt hic octavus perſecutio-=
nis Athanaſianæ annus, quæ, ut ſuprà oſtendi,
cœpta eſt ante finem Maii anni trecenteſimi
quinquageſimi quinti, à Concilio nempe Me-
diolanenſi. Quare Athanaſii perſecutio ſeceſſum
ejus anno uno antecedit.
Baronius in Annalibus & Hermantius in Vvi- XV.
“ ta Athanaſins

—

540
An. C
ab
grinir
niu
erlm
Baton.n
ctia1

ſ

XVvyI.
lyeucupi
dtlanaſi
ianxe
andhlin
1 e,
e f.

8 —— 5 5 HWD
in Annales C. Baroni 499
8 C. IV. ta §. Athanaſii lib. 10. cap. 4. ad reditum hujus norum ERndio faiſſet celebrata, üt ſummd,z com- SC. 1 ⅞,
un. An. Ch. 362. Sancti in urbem Alexandrinam poſt Conſtantii parari potuiſſet cum ea, quæ Athanaſio obtigit an- An. CR.5843
n Alexan- mortem, referunt, quæ ſcribit Gregorius Na- te octennium. noraſſe debuit hominem Nazxian-
i. Rn. zianzenus in encomio S. Athanaſii Tomo 2. hu⸗ Tenkes, güt eum, qubd Gentiis ſuuns S Gappadox
exceptus. jus Operum, pag. 18. & 19. ubi etfuſam Alexan- ſſet; tam honorifice hic nominavit. Quod autem
Baron. num. drinorum in iſtius adventu lætitiam deſcribit. Falctum, dictumque harrat, vontigiſſe potuit; ali-
CLXXI & Papebrocius tamen Tom. I. Sanctorum menſis 1 eX miſſts Prafeltis Ingrediente, puta Sanctto
ſeqꝗ · Maii, in Vita S. Athanaſii cCap. 18. Gregorium Artemio, 4 dus, duplici titulo ſibi vofi; cade;
azianzenum de Athanaſii in urbem Alexan- Taia & Chriſtianus erat; & Gentilibus valde
drinam adventu, qui anno cccxIIX contigit, fuerat adverſatus; auſpicatus & Juliäanus perſe-
& de Gregorio priori Sedis Alexandrinæ invaſo- utionem eorum, qui Præciönos ſub, Conſtantio
re interptetandum contendit; imò & exceptio- Magiſtratut geſſerant. Ita Vir doctiſſimus.
nem illam Athanaſii cum magna rerum ac tem- Verumenimvero Nazianzenus, qui in ea lau- XVI
Porum confuſione Nazianzenum narrare: Pri- datione, quam poſt Athanaſii mortem habuit, Naianzss
mum, inquit Papebrocius, à poſt Georgii mor- ne verbum quidem de Gregorio habet „quem aus de
tem, regnante jam ſo. Juliano, facta ſoribit, qua 2 e que nec nominat, pluribus in Georgium invehi- Esna
ceſſariò debent acta intelligi poſt mortem Gregorii. tur. Extat ea Gregorii Oratio Tom. à. Operum ne⸗ marren
Deinde cum ſecundam Philagri Præfetturam, Athanaſii in Appendice, ubi Pag. II. de ejus fas veduce los
quam ille iniit eo ipſo tempore, quo infelicem lunm cinoribus loqui incipit, tandemque pag. 17. & quitur
11I. Epiſcopatum, non dico Georgius, ſed Gregorius, ed 18. de Athanaſii ſeceſſu ſexennali, de Conſtantii
Aihma. quam deſeribit exceptione, facit poſteriorem. Ter- Imp. morte & Georgii interitu, qui ad curren-
nenſ⸗ tiò, denique cuùm ſuum Gentilem Philagrium zun tem annum pertinet, ſermonem inſtituit. Hinc
d eſſe putat, ujus ad iterandam adminiſtrationem tranſit ad Athanaſii reditum, à quo ad Juliani
aihu ngreſſus tant occurrentis, exultantiſque populi perſecutionem orationem convertit; quàâ narra-
* frequentid fuerit honoratus. Nempe encomium I- t4, de Athanaſii ab exilio revocatione per Jo-
lad ſeripfit, dixitque Naxianzenus Conſtantino- vianum Imperatorem facta verba habet, & ſic
poli, procul ab Alexandria, prout ſibi vel ſuggere- ex toto encomii contextu rectè eain Baronium
bat ſenilis memoria, (erat enim octogenario tune hoe anno recitaſſe Iuce meridiana claris pa⸗
major) vel ipfiut Athanaßii Scripta quædam, for- tet. Sed, ut conjecturarum 4 Papebrocio in
taſſis non ſatis integra correctaque, decimo dunta- medium adductarum vanitas manifeſtè pateat,
xat poſt Santti mortem anno, Tum encomii ejuſdem eneomii pars aliguibus notulis illuſtra-
Athanaſii à Nazianzeno compoſiti parte narra- ta; hic neceſſariò recitanda:
tà ſubdit Papebrocius: Hactenus Nazxianzenus Tantum nolis in Athanaſio, ilis; in quam, Ec- XxvVift
nominum Gregorii & Georgii aßnitate veroſi- leſiæ columine, præſidii erat; quandiu nobiſecum gee⸗ 6 .
militer abdubclus dà retcta temporum ratione; imò verſabatur? Tantam rurſus nobis ejuſälem abſen- “Hõ ℳ;
nec ſatis conſtanter eos inter ſe diſtinguens; ut cuh, tia calamitatem importavit „poſtquam improbo- & interitus
par fuerit utriuſque in ſuo ingreſſu immunitas,; yum hominum conatibus eſit? Quemadmodum Conſtantis
nihil penò in Gregorium dicat, dira a»utem om- enim qui firmam quandam artem expugnare in ac Gebtfiß:
nia in Georgium: poſt cujus crudeliſſimam cadem animum induxerunt, ſi eam acceſſu alioqui cay⸗
ziu à furente Ethnicorum plebe patratam, rurſus qui- tuque diffcilem eſſe Perſpexerint, ad arcem ſe con-
lucir Anis dem Athanaſius Alexandriæ comparuit, vel X ferunt; atque arcis Prafeælto Pecuniis aut fraude
mman hj. ſuis ibidem latebris prodiens, vel peregrè rever- ad ſuas partes pertracto „ita jam nullo negotio &
cnut. ſus in urbem. Nullatenus tamen credi debet, quòd labore arcem quoque ipſam 5 in ditionem redi-
ſub novo Juliani dominatu, & rebus Orthodoxo- gunt: aut ſi mavis, quemadmodum qui Sampſoni
garon num. rum uſque adeo dubiis, tam ſolennis exceptio po- inſidias ſtruxerant, crinem, in quo Vires poſitas
c1*. tuerit adornari. Quare ſidenter hac omnia refe- habebat, abſtulerunt; ita demum Judicem in po⸗=
ro ad hoc tempus, (ad annum nempe cccxXIIX) teſtatem acceperunt; poſteaque ipſi arbitratu ſug
cùm reſpelctu ad primam ab exilio Gallicano re- inſultarunt, priſtinaque ipfſius potentiæ parem ex
Perſionem, quæ Conſtantii junioris mortem Præa- adverſo poteſtatem adepti ſunt: ſit quoque alieni-
nr. ceſſtt, G ſplendidiſſima fuiſſe etiam debuit. Quid- gene noſtri . ſummoto at que medio lablato noſtro
. quid enim nunc factum &ſt „quia ſumma duorum obore,ac detonsdà Eccleſia glorids, ita Jam in impie⸗
gsngi Imperatorum Conſtantii &s Conſlantis voluntate tatis dogmatibus & actionibus ineredibili quadam
nitebatur, ſicuti erxtra periculum erat: ſic potuit cum voluptate verſabantur. (hæc de ſeceſſu ſexen-
Baron nunt. S debuit fuiſſe ſplendidiſſimum poſt tales ac tan- nali Athanaſii) Hic vitam cum morte commutat
cIα tas de calumnia & impietate victorias, publicis adverſarii Paſtoris confirmator & patronus (Con-
Grnodorum judiciis & ipſorum Imperatorum ſuffra- ſtantius nempe Imperator anno præcedenti de=
giis relatas, mortuus) malum haud malo I mp erio finem impo=
0 XVI. Ad Prafectum quod attinet, cujus prior Ma- nens, atque inutili, ut ferunt, pœnitentia in ex-
, In encomio giſtratus adeo fuit populo gratioſus, ut ad ſecundum tremo pitæ ſpiritu affectus, cum nimirum ob alte-
3 dana 4 poſtulari meruerit nego eum fuiſſe Philagrium, rius ſeculi tribunal, quus rerum ſuarum nnisſquiſa
szzzasn homivem, nti ſipra vidimus, 4à Religione Cbri- que judex eſt. Tria enim haæc eſſe ainnt, ob qua
1 aliqua diff- ſtiana apoſtatam, & in vexandis Orthodoxis tanquam Imperio ſuo indigna pœnitentia dulctus
. cilis, erudeliſſimnm : de quo meritò Athanaſßius queritur fuerit. Primum, quòd Propinquis ſuis necem intu-
