rota erecta. Certum itaque Tribunitiam Pot.
XIXSeveri in quibuſdam Nummis ſignatam
fuiſſe, non quòͤd eam attigerit; cùm quarto
Februarii die currentis anni obierit; & anno
cxXxCIII, quo imperare cœpit, die quarta Fe-
bruarii Pertinax Rempublicam Romanam gere-
ret, cui exeunte menſe Martio, Didius Julianus
ſucceſſit; ſed quod Monetarii ejus mortem igno-
rantes eoſdem percuſſerint. Præfatus itaque
Nummus, aliique à Mediobarbo recitati, hoc
anno ante Idus Aprilis, quibus vivente adhuc
Juliano, Carnunti Imperator acclamatus fuerat,
cuſi, dum vivus Severus créderetur, & ſacrifi-
Cia pro felici ejus reditu offerrentur: Cum enim
Eboraci mortem opperierit, ea per univerſum
Imperium tam citò ſciri non potuit. Præterquam
uòd mortem ejus aliquamdiu celatam fuiſſe,
licet id nullus Hiſtoricus in literas miſerit veroſi-
mile.

„Arque hinc liquet „Tribunitiam Pateſtatem III.

2 Iniss g.
Seveti Ini mrm Tre

9.

unitt
dever

Anno U
965.
Olymp:
4, 4.

1
LVonſule.

I.
Geta ,
.

. III

h.

inj.
4

SevVeri.

S. C. III. Severi ab Idibus Aprilis ſepe deductam fuiſſe,
An. Ch. 21r2. quod nullus hactenus animadvertit; cùm ſi à
bunitis Pot. Kalendis Juniis inchoata fuiſſet, nulli reperiren-
tur Nummi Tribunitia Pot. XIX inſigniti; in-
credibile enim videtur, Monetarios paulèò ante
eaſdem Kalendas Severi mortem ignoraſſe, quæ
tamen eis facilè ignota eſſe potuit paulò ante
Idus Apriles. His adde, valde veroſimile eſſe,
Monetarios Nummos nova Tribunitia Poteſta-
te notatos non cudiſſe, donec primus novæ il-
Uur Tribunitiæ Poteſtatis dies adventaſſet; alio-
quin quot annis quilibet Imperator regnaſſet, ex
Nummis nunquam probari poſſet. Numiſmata

„ itaque Severi xIX Tribunitia Poteſtate obſigna-

ta, vel uno circiter menſe antequam ea inchoa-
retur, vel ſtatim ac incepta eſt, percuſſa; ſic-

que ejus Tribunitia Poteſtas ab Idibus Aprilis

deducta.

Anno Urbis ANNO PERIODI GR Co-RoMANA 5705.

965.
Olymp. 247. O 25. ED. ) 4. P. J. Mart. Indict. 5.
In 4. JESuCHRISTI ZIz. ſecund. Baronium 214.

Z EPHYRINI PAP 16.

CARACALLÆ IMP. Ij. GET£— IM P. 5.

D num. I. Coſl. Julius Aſßper, & Zulins
P Aſper, ut oſtendit Card. Noriſius in Epiſt.
Ea ſul⸗. Conſulari; & Leges pleræque Antonini, quem-
admodum & vetuſtæ Inſcriptiones duobus
Aſpris Coſ- ſignantut. Idem Card. Noriſius in
Diſſert. 3. de Epochis Syro-Macedonum pag.
158. oſtendit duos Aſpros Conſules fratres fuiſ-
ſe, ac filios Cnei Julii Aſpri, ideoque alterius
tænomen fuiſſe Cneium; ſiquidem quiſpiam
filiorum vulgò prænomen patris ferebat.
1I. Occiſus hoc anno Geta à Caracalla fratre, ſed
Geta occiai- non quinto Kalendas Martii, ut Onuphrius in
zur. Faſtis exiſtimavit, & Baronio, aliiſque perſua-
ſit. Nam natus eſt Geta, Severo & Euellio Coſ.
Kalendas Junias ex Julia, inquit Spartianus in
Geta cap. 3. Incidit is Conſulatus ſuffectus, ab
Onuphrio omiſſus, in annum centeſimum octo-
geſimum nonum. Quando verò Geta à fratre pe-
remtus, natus erat duos & viginti annos, men-
ſeſque novem, ait Dio lib. 77. Ubi eum menſes

numero rotundo exprimere non videtur dubi-

tandum. Quare cùm die XxXVII Maii anni
CLXXXIX in lucem prodierit, menſe bebrua-
rio, vel Martio præſentis anni necatus. In Num-
mis apud Mediobarbum Geta dicitur PoNTIE.
TRA. P. rIII. Cos. 1 I. DES. III. D. P. Ex
quibus liquer, primò, deſignationem Conſu-
lum ordinariorum in annum ſequentem ipſo an-
ni initio de more fieri ſolitam, quod tamen 4
quibuſdam cenſoribus in Epiſtola onſulari val-
de improbatum. In Laterculo Silvii apud Bol-
landum tomo 1I. Sanctorum menſis Januarii in
Præfatione pag. xLIII ad v Idus Januarii ha-
betur: Senatus legitimus, Suffecti Conſules deſi-
gnantur, Eve Pratores. Sed loco ſive, videtur
legendum, ſicut. In Kalendario Lambeciano ad
eundem diem habetur tantùm, Senatus legiti-
mus. Eo itaque die Conſules ſuffecti ac Prætores
de more in annum ſequentem deſignati. An ve-
rò Conſules ordinarii ante eum diem, vel poſt
illum deſignarentur, incertum. In eodem La-
terculo ad v Kalend. Januarii legitur, Natalis
Tin, qui tamen dies natalis ex Suetonio & Ka-

in Annales C. Baronii.

lendario citato incidit in III Kalend. Janua- S . C. III.
rii. Quare aliqui errores in illum Laterculum An. Ch a1s.
irrepſere. Secundò, Getam anno ſequenti Quin- 213.
quennalia Auguſtei Imperii celebrare debuile;
cùm frater ejuſdem Imperii Quindecennalia ede-
ret; unde & hic præſenti etiam anno Conſul
quartùm deſignatus in Nummis apud Medio-
barbum dicitur. Quòd ſi uterque eodem anno
hæc ſolennia ex hibere debuerit, non dubitan-
dum, quin anno ccVIII Geta Imperii Cæſa-
rei Decennalia dederit, cùm Caracalla Imperii
Auguſtei Decennalia edidit. Patet denique, Sca-
ligerum & Poſſinum valde hallucinatos, quando
ſcripſere, Getam anno ccIV, ant ccv, Augu-
ſtum renuntiatum eſſe. Nam cùm Tribunitiam
Poteſtatem quartam, quando occiſus eſt, tan-
tùm numeraret, ante annum CcYIII Auguſtus
dici non potuit. Nec a udiendus Petavius in lib.
I3. de Doct. Temp. quando ait, ex Tribunitia
Poteſtate 1V Getæ nes magis inferri, eum anno
cCVIII, quàm inſequenti, Auguſtum nuncu-
patum eſle. Cùm enim Cæſares & Auguſti annis
Decennalibus addictis de more crearentur, cla-
rum eſt, Severum anno ccvVIII Antonini De-
cennalibus celebri, ante fuum ex Urbe diſceſ-
ſum, minorem filium eo honore exornaſſe.
Ad num. II. Cùm tam Dio, quàm Herodia- III.
nus, & Oppianus initio librorum de Vznatione, Wlis non
. 21. . noverca, ſod
quos Caracallæ dicavit, hunc, filium fuiſſe Su- materCara-
liæ Domnæ ſecundæ Severi uxoris afferant, ma- calla. .
gis illis Auctoribus Caracallæ coætaneis, quim
Spartiano in Caracalla, ubi eum Martiæ prio-
ris Severi conjugis filium facit, credendum.
Præterquam quòd Spartianus hac in re à ſe ipfo
diſſentit, ut anno cx cvII manifeſtè demon-
ſtravi. Hinc nefandum Caracallæ cum Julia no-
verca conjugium, quod poſt mortem Getæ fa-
ctum ſcribit Spartianus in Caracalla cap. 9. me-
rê commentitium, cùm Julia non noverca, ſed
mater Caracallæ fuerit, & Dio, qui tunc vive-
bat, lib. 78. dicat, Caracallam paulò ante mor-
tem exercitum eduxiſſe in Parthos, quòd Arta-
banus ei filiam, quam ambiverat, nollet uxorem
dare; quod & ſcribit etiam Heradianus lib. 4.
cap. 10. qui hoc tempore florebat.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN« 5706. Anno Urbis
966.

O 26. C. 5. P. 25. M AR T. INDICT. 6. Olymp. 243.
an. I.

JESsu CRRISTI 213. ſecundum Baronium 215.
ZEPHYRINI PAP I7.
CARACALILÆ IMP. 16.

D num. I. Coſl. Autoninus Caracalla Aug. I.
Ir, & D. Calius Ballbinus II, ut oſtendit Conſules,
Card. Noriſius in Epiſt. Conſulari ex Inſeriptione
apud Gruterum pag 44. qui & demonſtrat, hunc
Balbinum diverſum non eſſe ab eo, qui poſtea
imperavit.
Conlſulatus Caracallæ juxta ſecundam Conſu- 1I.
latuum Cæſareorum regulam, Quindecennalia Qindecen-
enim Imperii Auguſtei celebravit. Neque enim nalia Inpe⸗-
hic Conſulatus ad primam regulam revocandus, 4 onk 4
cùm ante fratris interitum ad eum deſignatus 27 466 4
fuerit, ut anno præcedenti diximus.

200

5§5 K C. III.
An. Ch. 214.
215.
Anno Urbis
267. I. 3:
Dymp.243. O 17. B. O 6. P. 17. April. Indict. 7.

4. Ze

ANNO PERIODI GRXGO-ROMANX 5707.

JESuICHRISTI ZIA4. ſecund. Baronium 216.
ZEPHYRINI PAP 18.
CARCALLE IM P. 17.

I. A D num. I. Coſſ. Silius Meſala, & Sabinus,
Conſules. ex variis Faſtis.
11. Imperii Cæſarei Caracallæ Vicennalia, ad quæ
Vicennalia revocandum quod ſcribit Caſſiodorus in Chro-
, ce- nico: His Coſſ. Antoninus Caracalla cognomina-
alis. tur propter genus veſtis, quod Romæ erogaverat.
Quæ novitas horum ſolennium indicium.

667 Urbis ANNO PERIODI GRCO-RoMAN 57oS.
O 28. A. O 7. P. 2. April. Indict. 8.

Olymp. 248.
De 3.
JESuI CRRISTI 215. ſecund. Baronium 217.

ZEPHYRINI PAP£ 19.
CARACAIILI½ IMP. 18.

I. num. I. ad I X. Coſſ. Aℳkmilius Latus II,
Conſules. & Anicius Cerealis, ex Inſcriptione Onu-
phriana, aliaque Gruteriana pag. 312.
II. Dogma de rebaptizandis Hæreticis, quod
Controver- Epiſcopi Africani tuebantur, habebatur ab illis,
ia de reba- tamquam ad œconomiam dumtaxat, & diſci-
beixsttene. plinam Eccleſiaſticam, non verò ad Fidem per-
tineret, quod patet ex Epiſtola S. Cypriani & Sy-
nodi Africanæ ad Stephanum Pontificem Roma-
num, in qua dicitur: Ceterkm ſeimns quoſdam,
quod ſemel imbiberint, nolle deponere, net propoſi-
tum ſuum facilè mutare, ſed ſalvo inter Collegas
acis & concordiæ vinculo, quadam propria, quæ
apud ſe ſimul ſint uſurpata, retinere; qua in re
nec nos vim cuipiam facimus, aut legem damus;
cum habeat in Eccleſiæ adminiſtratione voluntatis
ſuæ arbitrium anuſquiſque Præpoſitus, rationem
actus ſui Domino redditurus. Controverſiam ita-
ae de Hæreticorum baptiſmate ad Fidem non
ectare, Cyprianus ejuſque Collegæ cenſebant;
cùm cuique Epiſcopo, vel ſentire, vel ſervare
quod velit, in iis liberum non ſit. Imò Nicæni
Patres Paulianiſtarum baptiſma iterari jubentes,
canone 19. eos anathemate non percuſſere, qui
aliorum baptiſmum non reciperent; quod ſanè
feciſſent, ſi quæſtionem hanc ad Fidem perti-
nere arbitrati eſſent. Denique ſi hoc credidiſſent,
non fuiſſet neceſſarium univerſæ Eccleſiæ Con-
cilium, ut inexcuſabiles eſſent Africani & Orien-
tales. Nam non excuſatur, qui errorem contra
Fidem à Sede Apoſtolica damnatum tuetur ante
Concilii oecumenici celebrationem, ut in cauſa
Pelagianorum videre eſt, quibus Auguſtinus

ſpem Concilii Generalis adimit: qui Cyprianum

IMP. CÆ.S.
ANTONINVS.

Critica Hiſtorico-Chronologica

excuſat, quòd morem Africanum rebaptizandi 5 & . III.

Hæreticos, etiam poſt Stephani decrerum propu-
gnaret;, quia nondum celebratum fuerat plena-
rium totius Eccleſiæ Concilium. Cenſuit ita-
que Synodus Nicæna controverſiam illam me-
ræ diſciplinæ fuiſſe.
Euſebius lib. 6. cap. 14. ait: Adamantius
Zephyrino Romanam E ccleſiam gubernante, ſe in
urbem Romam adveniſſe ſeribit, ehm ſibi in votis
fuiſſet, ſicut ipſemet alicubi dixit, Komanam Ec-
cleſiam omnium antiquiſſimam coràm videre. Ti
pauliſter moratus Alexandriam rediit. Tum cap.

18. Ambroſii converſionem narrat. Mortuus
eſt Zephyrinus anno CCXVII. Quare ante

eum annum, Caracalla imperante, Romam ve-
nit Origenes, anno incerto. Ideoque hanc pro-
fectionem, quam Baronius in Annalibus in pri-
mum Heliogabali annum perperam conjecerat,
in hunc recte Spondanus retraxit. Non multèò
pòſt in Arabiam Origenes profectus eſt, inde que
Alexandriam reverſus, impia arma Caracallæ
fugiens, quibus funeſtiſſimam cladem Alexan-
drinis intulit, ut docet Herodianus lib. 4. cap.
II. ex ea clam exivit, ſeceſſitque in Palæſtinam,
& Cæſareæ pedem poſuit, ut prodit Euſebius
cap. 19. qui cùm poſtea cap. 20. Caracallæ mor-
tem narret, liquet hæc omnia eo imperante ge-
ſta eſſe, erraſſeque eos, qui prius hoc Origenis
iter in Palæſtinam confuderunt cum altero,
quod ad Achaiæ Epiſcopos proficiſcens, per ea
loca habuit, cùm Alexander Severus Imperium
adminiſtraret, ut patet ex Euſebio cap. 21. & 23.
Qua de re plura doctiſſimus Huetius lib. 2. Ori-

genianorum cap. 2.

ANNO PERIODI GRCO-ROMANZ 5709.
O I. G F. ) 8. P. 21. April. Indict. 9.
JESuCHRISTI 216. ſecund. Baronium 218.

ZEPHYRINI PAP &£Æ 20.

CARACALLAX IMP. 19.

D num. I. Coſſ. C. Atius Sabinus II &
Cornelius Anullinus, ut oſtendit Card.
Noriſius in Epiſt. Conſulari.
Caracalla poſterioris Imperii Auguſtei Quin-
quennalia dedit, ad quæ referendum quod ſcribit
Gaſſiodorus in Chronico: Hi Coſſ. Antoninus
Thermas ſui nominis ædiſicavit; quod & Euſebius
in Chronico hoc anno habet. Thermas enim
annis hujuſmodi feſtivitatibus dicatis ædificari
ſolitas, multis exemplis liquet. Uir Cl. Joan-
nes Gabriel Sparvenfelt nobilis Suecus ex Afri-
ca redux per hanc urbem Aquenſem tranſiens
mecum pro ſua humanitate communicavit In-
ſcriptionem à ſe Biſertæ ex columna in domo cu-
juſdam civis nomine Sidi Oubabon ſervata,
deſcriptam, quæ confirmat quod jam ſæpe inſi-
nuavimus, Imperatores annis ſuis decennali-
bus aut id genus feſtis addictis operibus publi-
cis nomina ſua poſteritati conſecrare ſtuduiſſe.

M. AVRELIVS
PIVS. FELIX. AVG.

PARTHICVS. MAX. BRITANNICVS.
MAX. GERMANICVS. MAX. TRIB.
poO T. XVIIII. COS. IIII. L. P.
RESTITVIT. XLIX.

an. Ch. 215.
216.

1III.
Origenes Ro-=
mam venit.

Baron. ann.
220⸗ nhum.

VII. & ſeqq.

Anno Urbis
969.
Olymp. 248.
an. 4.

I.
Conſules.

Quinquen-
nalia Asszu=-
ſtei Impertii
Caracalla.

Caracalla

Anne
g00
449,

1.
Conſea

Vunn
ni¹
ferii 4
ſei Car⸗
call.

III
Interitt.
Caraci

W.
Ar Anni
Caracala
dixit,

8C NII.
Cl. UI5.

III.
genes Ro.
1n Venit

.

Arm. zIn.

9

Anno Urbis
969.
Olymp.248.
A. 4

I.
Cunſules.
II.
Ainguen⸗
ſei Imten
Caracsle.
l⸗
l⸗
15
-
⸗

Da

in Annales C. Baronii. 201

5 C. III. Caracalla Tribunitiam Poteſtatem X1 X hoc
An. Ch. 217. anno iniit, ideoque hoc vel ſequenti Chriſti an-
no hæc columna erecta.

Annnnhm.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN 5710.
970. Olymp.
249. an. 1. O2. E. ) 9. P. I3. April. Indict. 10.
I Su CHRIISTI 217. ſecund. Baronium 219.
CALLISTI PAP I.

MACRINI IMP. I.

I. D num. I. Coſſ. C. Bruttius Præſons, & T.
Conſules. Meſſius Extricatni II, ut ex Inſcriptione
Gruteriana oſtendit Card. Noriſius in Epiſt.
Confulari.
II. (Caracalla prioris Imperii Auguſtei Vicen-
Pieennalia nalia dedit, ut certum facit hujus Imperato-
brieris n ris Nummus apud Occonem, in cujus poſtica

kaäcke parte legitur: L R. P. XX. Cos. IIII P. P.
calla. VICT. PART. ubi cernitur Victoria in clypeo ſcri-
bens, VoOT. XxX.
1II. Caracalla die Natalis ſui, oltavo Ians Aprilis

arnne ipſis Megalenlibus, inſidus dà Macrino Praæfecto
Pratorit poſitis, qui poſt eum invaſit Im perinm, in-
teremtus eſt, inquit Spartianus in Caracalla cap.
6. Sed in die natali & emortuali Caracallæ hic
Auctor errat. Dio enim lib. 78. Caracallam oc-
ciſum teſtatur VI Idus Aprilis, die nempe octa-
va menſis Aprilis, additque poſtea: At illo ſu-
blato, non apertò quidem nec ea die, nec duabus
ſequentibus, Inperium invaſit. Tum: Sic quarta
demum die, quæ Severi natalis erat, Inperator ab
eis (nempe militibus) quaſi vi coactus ſcilicet,

creatus fuit. Natale Severi in diem undecimam

menſis Aprilis incidit. Quare cùm ea quarta
eſſet à Caracallæ interitu, eum die octava Apri-
lis interfectum, & Spartianum hallucinatum
eſſe, certum. Dioni Herodianus ſuffragatur lib.
4. cap. 14. qui ait: Extinéto Antonino, in-
certi ignarique quid agerent milites, biduo ſine
Imperatore fuerunt; ubi diem octavum Aprilis,
Caracallæ emortualem Herodianus excludit, &
Macrinum die undecima ejuſdem menſis Impe-
rium iniiſſe ſupponit. Paulò antea ſcripfſerat,
Juliam Caracallæ matrem poſt filii necem, ſibi
mortem conſciviſſe. Ex quo magis detegitur
commentum, cui Spartianus fidem adhibuit,
Caracallam nempe Juliam uxorem duxiſſe, cùm
jam cap. 10. Herodianus ſcripſerit, Caracallam
Artabani Parthorum Regis filiam uxorem pe-
tiiſſe. Juliam itaque Caracalla conjugem non ac-
ceperat, ut jam ſuprà demonſtravimus.
1V. Spartianus citatus cap. 9. ſcribit, Caracal-
Mor annis lam annos quadraginta tres vixiſſe, quod Euſe-
arzeals bius in Chronico, aliique habent. Rectiùs Xy-
philinus ait: Vixit annos XXLIX, regnavit an-
nos VI, menſes duos, dies *, ubi locus dierum
vacuus eſt. Dio lib. 78. ſupra annos ſex & menſes
duos habet dies duos. Vidit difficultatem Zona-
ras, qui Dionem & Xyphilinum legerat, aitque
eriiſſe Caracallam anno ætatis XXIX, Impe-
rii VI, cum duobus menſibus & aliquot diebus.
Verùm ſi Caracalla die octava Aprilis occiſus,
ut notat Spartianus, regnavit annos VI, menſes
duos, & diem unum; cùm dies natalis Caracal-
læ & dies funereus concurrerint. Natus itaque
erat die octava Aprilis anni Chriſti centeſimi
octogeſimi octavi, mirumque inventos eſſe ex
Recentibus, qui Spartianum hac in re Dioni

præferendum cenſuerint; cùm Spartianus non 5£τ C. III.
ſolùm in ætate Caracallæ à ſemetipſo dillentiat; An. Ch. 217.
ſed etiam Dionis, qui Caracallam viderat, ſen- 1:
tentiam confirmet. In Severo enim cap. 4. ait,
Caracallam quinquennem fuiſſe, cùm Severus
dictus eſt Imperator. Quare cùm Severus anno
CXCIII ad Imperium evectus fuerit, Cara-
calla anno CLXXXVIII natus erat. Præte-
rea nato Getâ Baſſianus natum ovum quaßi par-
vulus apploſum ad terram fregit, inquit Spartia-
nus in Geta cap. 3. quod in opinione Dionis ve-
riſſimum, qui annum Baſſiano ſeu Caracallæ,
plus quàm Getæ tribuit, ut ſuo loco oſtendimus.
Mitto alia Spartiani loca, quæ hunc ſibi hac in
re contradicere, & Dionem de Caracalla vera
narrare demonſtrant.
Ad num. II. Macrinus die undecima menſis V.
Aprilis Imperator nuncupatus eſt, ut ſuprà di- Pie, n,,
ximus, ſtatimque Diadumenianum ſilium Cæ- niangn 7.
ſarem, ac poſtea Auguſtum creavit, at liquet ex lium Colle-
Nummis apud Mediobarbum, in quorum uno gam aſſu-
Diadumenianus dicitur: TR. P. II. Cos. I I. mit.
P. P. Hinc Lampridius in Diadumeniano cap. S.
ait: Hic quarto decimo menſe Imperii interfætus
eſt cum patre. Ipſo itaque Imperii paterni ini-
tio Cæſar appellatus eſt, & Tribunitia Poteſtate
exornatus. Ea nuncupatione facta, Macrinus
qui in Nummis Conſul II dicitur, Diadume-
nianum filium Conſulem ſuffectum creavit, ſe-
que Conſulem iterum in annum ſequentem de-
ſignavit. Jam enim antea Conſulem fuiſſe, ſuf-
fectum ſcilicet, oſtendunt Faſti, & Nummi.

ANNOPERIODI GRECO-ROMANg£ 57II. Anno Urbis

O 3 D. 10. P. 29. Mart. Indict. II. Oymb.rss-

JESu CHRISTI 218. ſecund. Baronium 220. an. 2.
CALLISTI PAP 2.

-ELAGABALI IMP. I.

D num. I. & ſeq. Coſſ. M. Opelius Ma- I.
crinus Aug. II, & Adventus II, ut do- Conſules:
cet Dio lib. 78. Sed Macrini è Faſtis eraſi loco ſe
ipſum conſtituit M. Aurelius Antoninus Aug.
Heliogabalus dictus, qui Macrino hoc anno in-
terfecto ſucceſſit: de qua ſubrogatione mox ſer-
mo erit. Tam Macrinus, quàm Adventus Præ-
fecti Prætorio erant tempore interitůs Caracal-
læ, ut notat Herodianus lib. 4. cap. 12. ubi ta-
men Adventum, perperam Audentium vocat,
qui error Librariis adſcribendus. De hujus Præ-
fectura tam Prætorii, quàm poſtea Urbis, &
Conſulatu legendus Dio citatus, ubi diſertè te-
ſtatur, tam Macrinum, quàm Adventum alids
ornamentis Conſularibus exornatos fuiſſe, &
Conſules II hoc anno dictos, ut quondam fue-
rat Plautianus, poſtquam Conſulatum ordina-
rium adeptus eſt.
Hinc apparet, Præfectos Prætorio, quales hi rafaa
tres fuêre, non rarò Conſulatum conſecutos 8 da
fuiſſe, poſtquam nempe ad Senatoriam digni- Iatum ale.
tatem evecti fuerant. Apparet ſecundò, orna- pti. .
menta Conſfularia data fuiſſe Viris Ordinis
Equeſtris, uti erant Plautianus, Macrinus, & Ad-
ventus; quod & anno Chriſti LKXXXIV
num. II etiam inſinuavimus. Dio enim loco
laudato dicit, delirare viſum eſſe Macrinum,
quod Præfelcturam Urbanam priuſquam Conſula-
tum Adventus accepiſſet: hoc eſt, quod antò Præ-
fectus

II.

202 Critica Hiſtorico Chronologica

loco, qui jam geſtus erat, nomen ſaum ſubſtituit, 8 £ C. III.

S C. I11. fettus Urbis; quàm Senator fuiſſet. Quare cùm
An. Ch.218. Adventus ornamentis Conſularibus cohoneſta-

III.
Macrini in-
teritias.

tus fuerit, antequam Præfectus Urbis à Macri-
no renuntiaretur, liquet, eum adhuc in Ordine
Equeſtri exiſtentem honoribus Conſularibus de-
coratum fuiſſe. Tandem Alexandro Severo im-
perante, Præfecti Prætorio Senatores creati ſunt,
ſicque Conſules eſſe potuére: Præfeæltis Pratorio
ſuis Senatoriam addidit dignitatem, ut Viri Cla-
riſſimi & eſſent, & dicerentur; quod antea vel ra-
rò fuerat, vel omninò non fuerat: eo Aſque ut
quis Inperatorum ſucceſſorem Præfelcto Praætorii
dare vellet, Laticlaviam eidem per libertum ſub-
mitteret; ut in multorum Vita Marius Maximus
dixit. Alexander autem idcirco Senatores eſſe voluit
Præfectos Prætorit, ne quis non Senator de Ko-
mano Senatore judicaret, inquit Lampridius in
Alexandro cap. 21. qui tamen in eo errat, quòd
id nunquam antea contigiſſe dicat, ut liquet ex
exemplis Arretini Clementis, Titi Cæſaris, Plau-
tiani & Adventi, multò magis Sejani, qui anno
Chriſti X XXI ſimul Conſul & Præfectus Præ-
torio fuit, ut anno LXXXXIV cum Card.
Noriſio obſervavimus. Alexandri itaque Severi
decreto Præfecti Prætorio in Senatorum nume-
rum cooptati. Vide quæ dicam anno CCrxxxV
in explicatione Conſulatůs Ariſtobuli Præfecti
Prætorio Carini Auguſti. Porrè Macrini Con-
ſulatus juxta priorem regulam, uti & ſecundus
Diadumeniani Auguſti hoc anno geſtus, qui ta-
men ſuffectus fuit, non verò Ordinarius, ut
Baronius, Onuphrius, aliique perperam ſcrips-
re. De familia Adventi legendus Cujacius lib. 15.
Obſervat. cap. 3.
Militibus adverſus Macrinum rebellantibus,
is in prælio victus, ac non multè poſt à ſatel-
litibus Elagabali interfectus. Ea pugna rertid
Junii die, non verò ſextà, ſeu VIII Idus Junii,
ut credidit Baronius, pugnata, quod deduco ex
verbis Dionis, qui lib. 78. ait: Macrinus anno
Juntaxwat uno, duobuſque menſibus, tribus demtis
diebus, ſiquidem ad pugnam ufique Cogitationés
noſtras referamus, Imperio præfuit. A die autem
octava Aprilis anni elapſi, quo Caracalla occi-
ſus ad tertium menſis Junii hujus anni, eo die
incluſo, hujuſmodi tempus affluxit. Sedulò
enim animadvertendum, Dionem Macrini Im-
erium à die mortis Caracallæ, octava nempe
menſis Aprilis anni ſuperioris, non verò à die
undecima ejuſdem menſis, quâ Imperator di-
ctus fuerat, numerare. Primò, quia eodem mo-
do in annis Severi Imperatoris computandis
jam ſe geſſerat: hos enim non à die decima ter-
tia menſis Aprilis, quà apud Carnuntum Impe-
rator di cus fuerat, ſed à Kalendis Juniis, qua
die Julianus interfectus, reperit. Secundò, quia
niſi Dionem ita interpreteris, ſequentium duo-
rum Imperatorum initium haud aſſequeris, &
Dionem ac Lampridium de Alexandri Severi
initio loquentes, pugnantia inter ſe ſcripſiſſe
affirmare cogêris; cùm tamen planè inter eoſ-
dem convemat, & Dio cuilibet ex illis duobus
menſibus triginta dies attribuat; adeo ut ſecun-
dus menſis ſexto Junii die deſinat, ex eoque tres

dies tollendi ſint, ſextus nempe, quintus &

IV.
Secundus
Marrini
Conſulatu:
Fy ſtis eraſas.

quartus, & Macrinus die tertia debellatus fue-
rit. Natale itaque Imperii Elagabali in diem
tertium Junii, ſecundùm Dionem incidit.
A num. III ad VII. Elagabalus, ſeu Helio-
gabalus perditiſſimus Imperator multa innova-
vit, inquit Dio, inter quæ Conſulatus Macrint

hm nec Conſulatum a nobis accepiſſet, nec pror- An. Ch. 218.

ſus eum attigiſſet, quòd initio tribus in literis an-
num indicavit per Adventi Conſulatum, quaſi qui
ſolus eum geſſiſſet. Itaque, ut doctè obſervavit
Card. Noriſius in Epiſt. Conſulari pag. 130. au-
ctor eſt Dio, Macrinum Imperatorem, & Ad-
ventum Conſules hunc annum aperuiſſe. Ma-
crinum verò bimeſtri Conſulatu perfunctum,
eodem ſe abdicaſſe, illis verbis deſignat: Qui
jam geſtus erat. Suffectos Conſules ſuppreſſo
nomine idem lib. 78. recenſet, ſcribens Pſeu-
dantoninum Elagabalum perduellionis à Ma-
crino datis ad Senatum literis incuſatum, quæ
cùm recitatæ eſſent, dixere quidem, inquit, ali-
qua tum Conſules in Pſendantoninum. Hi erant
ſuffecti in locum Macrini & Adventi. Addit Dio,
Elagabalum, occiſo Macrino, tribus literis no-
men prioris ejus anni Conſulis Macrini hoſtis

ſui execratum, Collegæ tantùm Adventi no-

men adpoſuiſſe, ac poſtea ſuummet nomen Ma-
crini loco, ante Adventum ſubſtituiſſe, nomine
Macrini eo facto è Faſtis eraſo, quando Macri-
ni ac Adventi Conſulatus priori parte ejus anni
jam geſtus erat quem nec prorſas attigiſſet, quip-
pe qui menſe Junio, poſt abdicatum à Macrino
Conſulatum, acclamatus fuerat Imperator. Ma-
crini verò nomen è Faſtis eraſum fuiſſe demon-
ſtrat Card. Noriſius, ex Inſcriptione Gruteriana
pag. 300.
TIMLD. SEVERIS.
CoOoOrTATIUS
C. BRumuTTIO. PRAESENTE. TL. MESSIO.
ExTRICATO
II. Cos
P. R. C. ANN,. DCCCCLXX.

nempe: Imp. Opelius Severus Macrinus Au-
guſtus cooptatus, &c. Certum itaque, Macrini
nomen é⁶ Faſtis expunctum, ideoque & in hoc
marmoreo Elogio detritum. Affert & alterum
teſtimonium Noriſius. Extat lib. 2. Cod. L. 8. De
nuptiis geſtis, reſcriptum Antonini Elagabali,
quod ſignatur: Dat. VI. Kal. Auguſti, Antonino
& Advento Conſulibus. Antoninus prior Con-
ſul non eſt Macrinus; nam Elagabalus, teſte
Dione, recuſavit literas ab ſe datas, Conſulis
Macrini nomine obſignare; ac proinde nec ſua-
met reſcripta odioſo hoſtis ſui nomine ſigna-
vit. Eſt itaque ipſemet Antoninus Elagabalus,
ui Conſulatus Macrini loco, nomen ſuum ſubſti-
tuit, ut Dio teſtatur. Hinc factum ut veteres Fa-
ſtorum Scriptores hunc annum Aatonini & Ad-
venti Conſulatu in Faſtorum tabulis indicarint.
Quod cùm Diſſertationem Hypaticam ſcribens,
parte ſecunda, cap. 7. num. 6. animadvertiſſem,
dixi in hujus anni Conſulibus conſignandis, à
recentioribus Faſtorum Scriptoribus peccatum, à
quo qui Antoninum Diadumenianum Adventi
Collegam hoc anno obtruderent; cùm Dio do-
ceat Macrinum hoc anno Conſulatum geſſiſſe,
& Capitolinus in ejus Vita prodat, ipſum modò
Severum, modò Antoninum ſe ſe appellaſſe. Sed
cùm in mentem non veniret, Macrini nomen
Faſtis eraſum fuiſle, aliorum errores corrigens
ipſemet in novum incidi, & Macrinum ac Ad-
ventum tanquam totius anni Conſules propo-
ſui. De quo errore primùm me monuit Toinar-
dus, laudate Dionis loco, pag. 910. quem ſuprâ
recitavi, obſervans loco, &αντις+ «νννιια le-
gendum eſſe cννον uti pag. 907. B. lin. 10. Is
L itaque

50.
V.
ylila
lut ie!
wenſs
tüi In
arrii⸗

VI.
Heliogaba
lus Fugit
flium eſ
Antonii
Coycallei

VII.
Marinus
aLceptis An
thiehis 4.
naam Te⸗
u.

C.III.
Chens,

S E C. III. itaque Elagabali, Imperaroris ſtolidiſſimi Con-
An, Ch. 218. ſulatus contra regulas capeſſitus.
V. Porrò cùm Heliogabalus die VI menſis Mar-
Heliogabæ- tii anni CCXXII perierit, & in Nummo Græ-
e de ar co, variiſque Latinis tam æreis quàâm argen-
tii Imperium teis ab Occone & Mediobarbo recitatis Tribu-
arripuit. nitia ejus poteſtas V ſeu annus Imperii ejus V
mDemorentur, apparet eum Imperatorem accla-
matum fuiſſe, ſaltem medio menſe Martio cur-

„ rentis anni, & ſi verè annum Imperii quintum

non inchoavit, ſaltem illum proximè attigiſſe;
ita ut Nummi illi in Romanis Provinciis cudi
potuerint, antequam nuncium necis ejus ad eas
perveniſſet. Quare Heliogabalus Imperator
creatus non eſt in Phœnitia die decima ſexta
menſis Maii, ut legitur apud Xiphilinum in
ejus Vita, ſed die decima ſexta menſis Martii,
& apud Xiphilinum loco, r8 Mæis sνοο-
AWαι, legendum, r Mæsi8ς srαααdncαρ.
Nam præter laudatos nummos qui fidei ſunt
indubitatæ, omnia quæ geſta fuiſſe narrantur
ab Hiſtoricis ante diem 111. menſis Junii, quo
Macrinus in prælio victus, intra dies XVIII
neutiquam geri potuêre. .
VI. Res ita alta eſt, inquit Kiphilinus apud Dio-
Beliogaba- nem lib. 78. pag. 888. Cam Mæſa, Juliæ Augu-
lus fingit ſe ſzæ ſoror, duas filias haberet, Soæmidem (ut etiam
M , ſemper in nummis dicitur) & Mamaam, ex iiſ-
aracalle. ue nepotes duos maſculos: harum altera Varo
Marcello nupſerat, altera Geneſio Marciano, &-
ris hominibus, quos jam mortuos eſſe contigerat)
Eutychianus Libertus Cæſarianus, homo ludricus,
nes ignarus ejus odii, quod milites in Macrinum
Conceperant, perſuaſuſque à Sole, quem vocant He-
liogabalum && magnopere olunt (nempe Phæni-
ces) atque aliis vaticinüs adductus eſſet, ſtatuit
Macrinum occidere, & Lupum Maſæa nepotem,
licet puerum adhuc, pro eo Imperatorem facere;
ac utrumque perfeæcit. Finxit enim hunc eſſe Ta-
rantis ſpurium filium ornatumque veſte, qua ille
(nempe Caracalla Imp.) puer, nottu matre
aviaque inſeientibus ad exercitum duxit: & die
decima ſexta Maii (legendum, die decima ſexta
Marti, ut jam dixi) prima luce, militibus ſtu-
diosè quærentibus occaſi onem rebellandi perſuaſit,
ut res novas molirentur. Quo facto, milites ſta-⸗
tim hunc nominant Antoninum (nempe Helio-
gabalum) & Imperatorem deſignant. Habent
aliqua cum his pugnantia Herodianus & Lam-
pridius in Vita Macrini; ſed nullus negave-
rit majorem fidem Dioni adhibendam eſle.
VII. Caſtra illa ſeu exercitus ac templum Solis
Macrinus iis diſtabant ab Antiochia, ubi tunc Macrinus erat,
acceptis An- milliaribus CL & amplius. Mulieres autem,
thiochid A. avia & mater pueri ſtatim regimen & admi-
niſtrationem Imperii ſuſcepère, ut ibidem,
Dio & Herodianus lib. 5F. pag. 564. teſtantur.
Quæ ubi, inquit Herodianus, nunciata Ma-
crino ſunt, Antiochiæ moranti, dedito per ceteros
ewxercitus rumore repertum Antonini filium, pe-
cunias militibus elargiri uliæ ſororem: quæ cuùm
omnia quacumque dicerentur, aut eſſe ullo modo
poterant, pro veris acciperentur, pendebant ani-
mis omnes: atque eos ad res novas moliendas;
Cum proprium Macrini odium, tum Antonini
memoriæ quædam quaſi commiſeratio ſubigebat:
ſed imprimis pecuniarum ſpes, ut multi jam ex
iis ad novum Antoninum transfugerent. At Ma-
crinus rem totam, quaſi puerilem, ontemnens,
conſuetamque obtinens animi alacritatem, domi
ipſe ſedens, unum ex ſuis Ducibus mittit, tradi-

pamaam ve-
Bit.

in Annales C. Baronii.

203
tis copiis, quantæ ad rebeller fFacilliméè erxpugnan- 8 † C. III.
dos, viderentur ſauſſzture. Ur. autem ed perrenit An. Ch. 218.
Julianus C id enim nomen Prafelto fnit), &c.
Tum narrat Herodianus milites tumultuatos
fuiſſe, quod accuratiùs legitur apud Dionem
lib. 78. pag. 902. Interea Macrinus, qui Antio-
chiæ, ut dixi, reſederat, ſimul ac reſcivit nutare
ac tumultuari milites ſuos; quos ad oppugnan-
dum Heliogabalum miſerat, confeſtim venit
Apamæam. P
Et Macrinus Apamaam ad milites Albinior, VIIII
per ipſa mænia venit, ac filium Iinperatorem, licet Diadume-
annum decimum agentem, deſignavit: ut per enen a⸗
hanc occaſionem cums aliis rebus milites, tum pro- ciat & mi-
miſſis quinquies mille drachmis mitigaret, & c. lites ab es
Diadumenianum à Patre tunc Auguſtum appel- defcignt.
latum fuiſſe demonſtrat Nummus relatus à Me-
diobarbo, in cujus antica legitur M. OPEI.
ANTONINVS DIADVMENIANVS. AVG.
At milites, quos Macrinus contra Heliogaba-
lum miſerat, ipſum etiam Imperatorem accla-
mantes caput amputant quliano (Præfecto Præ-
torio Macrini) mittuntque ad Macrinum, qui
tunc Apamææ erat, ut docet Dio). Ipſi reſera-
tis portis, univerſi in caſtra accipiuntur, inquit
Herodianus citatus pag. 565. Macrinus, ait Dio
pag. 903. o, quod altum eſſet, cognito, non amplius
vel illo manere loco (nempe Apamæa), vel ad
murum accedere fuit auſis; ſed Antiochiam feſti-
nanter ſe contulit: atque ita tum milites Albinii
tum ceteri, qui locis is Hybernabant, ab eo defe-
ceruuEs
Tum Dio ibidem: Quapropter jam cum alid 1X.
fiebant apparatus utrimque (poſtquam ſcilicet A merze Iis⸗
Apamæa Macrinus Antiochiam ſeceſſerat) tum liani ad pra-
97 ,Z ,„. „ 1. lium qus Ada
in provincias & ad Legiones auncii, literæque erinus vickut
mittebantur: unde multipliciter omnes ad primam longum tem-
utriuſque de altero miſſienem, & ad continuos ac pus effiuxit.
diverſos inter ſe nuncios, perturbati fubre. Contra
hung (nempe Macrinum, inquit Dio) Pſeudo
Antoninus tanta celeritate profeciſeitur, at difi-
cile Macrinus in vico quodam Antiochenoruna, is
diſtabat à civitate ſtadiis centum & oloaginta
(decem circiter leucis Gallicanis minoribus)
cum eo conflixerit. Quare longum temporis in-
tervallum inter necem Juliani, & prælium in
quo Macrinus interiit, interceſſit, verumque
non eſt quod ſcribit Herodianus pag. 56 5.
ambos exercitus manus inter ſe conſeruiſſe
in Phaæniciæ, Syriæue finibus. In hoc præ-
lio, victus, fugatuſque Macrinus, qui occiſus
eſt in Cappadocia, quo ductus fuerat à militi-
bus, qui eum fugientem ceperant. Vides tem-
pus, quod effluxit à die xvI menſis Martii ad
diem 1II menſis Junii, quo prælium illud ha-
bitum, neceſſarium fuiſſe ad ea quæ narravimus
peragenda.
Poſtquam hæc ſcripſeram, in manus meas X.
enit nova editio Numiſmatum Imperialium Heliogaba-
Vaillantii, in qua exhibet nummum Heliogaba- lus ga⸗
li, ex quo deduco hunc Imperatorem ab anno “ erie
ſuperiori, vel ſaltem à Kalendis Januarii curren- „z,vel ab
tis anni, quo dictus eſt Imperator, annos ſuos iitio cur-
numeraſſe. Extat enim ibi Nummus ejus, ſigna- rentis deſum
tus P. M. T R. P. 11I. Col. II I. PP. & vilun- Kr.
tur quadrigæ Imperatore aurigante, ubi is
Antiquarius rectè hæc notat: Quadrigæ ad An-
tonini Elagabali triumphum non pertinent,
nullum enim egit, ſed ſpectant ad proceſſum
Conſulatus III. Poſtea repræſentatur alius Num-
mus cum proceſſa Conlulari in Quadrigis, &

264 Gritica Hiſtorico-Chronologica

8 £ C. III. TR. P. v. Cos. IIIL ex quibus apparet primo
An. Che 215. die anni ccXX Elagabalum tertium Imperii an-
2192 num numeraſſe, & primo die anni CcxXII
annum quintum. Inde proceſsêre tot numiſma-
ta Græca ac Latina in quibus legitur srτιο1ε E,
vel TR. P. v. quod aliunde procedere non po-
teſt, quàm ex eo quod Heliogabalus Tribuni-
tiam poteſtatem per anticipationem ο7ναρ
Gv aτ†τ capeſſebat, inquit Dio. Indubita-
tum itaque videtur hunc Imperatorem annos
ſuos deduxiſſe à die, quo Butychianus mo-
nitus fuit ab Oraculo Dei Heliogabali, ur
Imperatorem nominaret prætenſum Caracallæ
filium, qui deſignatum fuiſſe Imperatorem ab
illo Deo'honori ducebat. Legatur Dio lib. 78.
pag. 885. Quare Heliogabalus per anteceſſum
Auguſti, & Cæſaris nomen cum imperio Pro-
conſulari, ac Tribunitia poteſtate, ut habet
Dio pag. 907. ſumſit, & paulò poſt ſe Conſulem
dixit, ac Macrini nomen Faſtis eradi juſſit,
