probet, illud tamen evidenter oſtendunt, non
tantùm præfatæ Leges Theſſaloniceæ datæ „ &G&
Theodoſii baptiſmus Theſſaleonicæ ſuſceptus; ſed
etiam quèòd Theodoſius, poſtquam à Gratiano
Auguſtus renuntiatus eit Sirmii, Theſlaloni-
cam profectus, illic diu ſedit, & Legationes
civitatum Orientis excepit. Præterea, inquit
Valeſius loco mox citando, in Synodo Conſtan-⸗
tinopolitana anno ſequenti habita, cui ſolos
Epiſcopos Orientales interfuiſſe conſtat, recen-
ſetur Acholius Epiſoopus Theſſalonicenſis, ut vi⸗
dere eſt apud Socratem lib. 5. cap. 8. Reſpondet
Marca lib. 5. cap. 20. ſeu potius Baluſius, cujus
eſt illud caput, Acholium non fuiſſe unum ex
Epiſcopis Orientalibus, cùm Illyricum ſolidum
accenſeretur Occidenti, & præterea eum inter-
fuiſſe huic Synodo, ut unum Occidentahum;
cùm in epiſtola Concilii Italiæ ad Theodo-
ſium Imp. dicant Patres ſe ita unius Acholii
expectaſſe judicium, at de Occidentalibus par-
tibus Conſtantinopolim z oοοοανομäuR nzHputarent. Ve-
rùm ipſemet Valeſius in Notis ad lib. y. Theo-
doreti cap. S. illum locum laudavit, & cap. 9. ob⸗
ſervat, Acholium interfuiſſe Synodo Romanæ
anno CcccrxxxII celebratæ, quòd eſſet Occidenta-
lium Epiſcopus. Erat itaque Occidentalis, quia
Theſſalonica pendebat à Patriarchatu Romano;
erat verò Orientalis, quia Theſſalonica parebat
Theodoſio. Hinc Theodoretus lib. 5. cap. 7. rectò
ſcripſit: Theodoſius Epiſcopos duntaxat Imperii ſui
Conſtantinopolim juſſit convenire. Denique Marca
lib. I. de Concordia cap. 4. rectèdocet, ſecun-
dum Patrum Conſtantinopolitanorum ſententiam
pro Occidentalibus haberi, qui cir cumſoripti non
ſunt Diœceſibus illis quinque Thracid, Ponticà,
Ahand, Orientali, & kgyptiacs; quod probat ex
Canone yv illius Synodi, ut apud eum videre eſt.
Valeſius in Notis ad Socratem lib. 5. Cap. II.

VII.

iſt . Diviſio Il)
exiſtimat, Valentem poſt mortem fratris Valen- P'vMo Ilj.

tiniani, Macedoniam & Daciam Imperio ſuo
adjunxiſſe, ex conſenſu filiorum fratris ſui;
quod ſe colligere ait ex lib. 3r. Ammiani in fine,
ubi ait, milites ac Palatinos Valentis, qui apud
Hadrianopolim obſeſſi fuerant à Gothis, iare
tandem obſidione digreſſos, alios in Daciahe,
alios in Macedoniam properaſſe, Valentem eò ſe
recepiſſe exiſtimantes. Verùm hæc conjectura
leviſſima ; cùm Valens, ſi in fugam tantùm à
Gothis anno cccLXXXVIII CONjectus fuiſſet;
potuiſſet in Macedoniam vel Daciam, quæ Vae
lentiniano juniori nepoti ſuo parebant, ſeſe re-

cipere, ad eas præſertim inſitas adactus. Diviſio

itaque Ilyriei in Oecidentale & Orientale, non
Theodoſio Magno morienti, ſed Gratiano, hunc
in Imperii conſortium aſciſcenti, videtur attri=
buenda. Nec obſtat Lex unica Cod. Theod. Si
per obreptionem fuerint impetrata, à Valentinia=
no II data, in qua Probo Præfecto Prætorio in-
jungit, ut eam obſervari curet per omnem Ita-
am, tum etiam per Urbicarias, Africanaſque
Pegiones, *c per omene Ilgricum; Valentinianus
Aaa 2 enim

rics 4 Gr ℳ
tiano fabta.

556

5£½ C. IV. enim intelligendus de omni eo Illyrico, quod
An. Ch. 380. Probo ſubditum erat, non verò etiam de ea II-
lyrici parte, quæ jam à quinquennio Imperato-
ri Orientis, nempe Theodoſio Magno, à Gratiano
conceſſa fuerat.
Illyricum Orientale Theodoſio Magno pa-
ruiſſe certum facit L. 17. Cod. Theod. De Co-
hortalibus, data à Theodoſio Magno Timaſio &
Promoto Coſſ. anno ſc. Chriſti c c CLXXXIX, quàâ
mandat, ut aurum an Offcium Inluſtris per Ily-
ricum Præfecturæ cum certa taxatione perfera-
tur, ſeu ad Officium Præfecti Prætorio IIlyrici.
Adjutum tunc Illyricum auro Orientis, ad cu-
jus Prætorii Præfectum ea Lex directa, confi-
ciendis fortè reliquiis Barbarorum, qui in Ma-
cedonum, Theſſalorumque fortunas graſſati
fuerant, abſente Theodoſio in Occidente, ad-
verſus Maximum Tyrannum; de qua graſſatio-
ne, & victoria Theodoſii de illis relata legen-
dus Zoſimus lib. 4. pag. 770. & 771. Macedonia
itaque, cujus caput Theſſalonica, & Theſſalia
ſubjectæ erant Theodoſio Magno, ut ex Zoſimo
ibidem deducitur. Hic itaque in diviſione Im-
perii de Illyrico non loquitur, quia ejus tan-
tùm partem Gratianus Theodoſio conceſſit.
Contrà verò Illyricum Theodoſio ceſſiſſe dicit
Sozomenus à Marca citatus & perperam repre-
henſus, ob eam nempe, quæ ei data eſt, par-
tem. Sic malé Theodoretum arguit Marca,
quòèd ſcripſerit, Valentinianum II relictis Inpe-
rii ſui partibus, in ditionem Theodoſii ſe rece-
piſſe. Theſſalonicam enim, quæ Theodoſio
Magno parebat, venit. 7 heſſalonicæ etiam an-
noCcCCXcC magna hominum cædes facta, ob
quam D. Ambroſius Theodoſium objurgavit,
quòd ſeptem millia hominum occidi paſſus eſ-
ſet. Quare Theodoſio tunc Theſſalonica pare-
bat. Legendus Gothofredus in Commentario
L. 2. Cod. Theod. De Conſtit. Princivum, ubi
multa ſcitu digna habet de Præfectis Prætorio
IIlyrici, qui tamen contra illud quod in Comm.
L. 7. De metallis, jam citato ſcripſerat, ait, II-
lyricum non ceſſiſſe Theodoſio Magno, niſi
poſt cædem Valentiniani junioris anno cccxciI
patratam, exindeque tantùm Illyricum diviſum
fuiſſe in Orientale & Occidentale. Nam verum
eſt, tunc totum Illyricum Theodoſium obtinuiſ-
ſe; ſed jam ipſo ſui Imperii initio pars ei Illyri-
ci tradita fuerat; quod rectè, quantùm in re
obſcuriſſima aſſequi poſſum, ſcripſit poſtea Go-
thofredus in Comment. laudato in Leg. 7.
De metallis. Quas Provincias complectere-
tur Illyricum Orientale, dixi anno cccLXV
n. XI.
IX. A num.x ad xXIv. Idacius in Faſtis ſub hujus an-
Eecleſia Con- ni Conſulibus ſcribit: His Conſſ. vittoriæ nuntiatæ
Rantinopoli- ſunt amborum Auguſtorum. Et ipſo anno ingreſſus
Nrft eiſ- eſt Theodoſius Aug. Conſtantinopolim die XVIII
4. al. Decemb. Verùm, ut obſervat Gothofredus
in Chronologia Codicis Theodoſiani, nota nu-
meralis x rejicienda, reponendumque, vIII
Kal. Decembris. Nam Xv vel xVI Kal. De-
cembris Theodoſius erat adhuc Theſſalonicæ,
ut docet Lex 15. Cod. Theod. De petitionibus.
Præterea Auctor Chronici Alexandrini Theo-
doſium vIIIKal. Decemb. Conſtantinopolim
ingreſſum diſertè ſcribit, quod etiam Socra-
tes laudatus docet. Theodoſius Conſtantino-
polim ingreſſus Orthodoxis Eccleſias dedit:
Annus autem hic erat, quo Gratianus quintam &
T heodoſius primum Conſalatum geſſere: ex quo ve-

VIII.
Ilyricum
Orientale
Theodoſio
paruiſſe pro-

batur.

Critica Hiſtorico-Chronologica

rò Ariani Eccleſias occupaverant, quadrageſimus,
inquit Sozomenus lib. 7. cap. J. ab anno nempe
trecenteſimo quadrageſimo, quo Euſebius ex
urbe Nicomedienſi ad Sedem Conſtantinope-

litanam translatus. Hinc manifeſtum fit, Eccle-
ſias ab Arianis occupatas non anno ccoxxxXIX,

ut credidit Baronius, ſed anno cccCXI: alio-
quin hic annus non quadrageſimus, ſed quadra-
geſimus primus, aut ſecundus fuiſſet.
Marcellinus in Chron. poſtquam anno ſupe-
riori narravit Theôdoſii M. prælia & victorias
de Alanis, Hunis, Gothis, & gentibus Scythicis
reportatis, hoc anno ait: His Coſſ. Theodoſius
M. poſtquam de Scythicis gentibus triumphavit,
expulſis continuo ab Orthodoxorum Eccleſia,
Arianis, qui eam per L ferme annos ſub Aria-
nis Imperatoribus tenuerant, noſtris Catholi-
cis Orthodoxus reſtituit Imperator menſe De-
cembri.
Ad num. XVIII & ſeq. Baronius exiſti-
mat, ideo Divun Ambroſium hoc anno Sirmium

veniſſe, ut Sirmienſi Eccleſiæ Orthodoxum

Epiſcopum præficiendum curaret, quia Lege
Vatinia conjuncta erat Provincia Illyrici Galliæ
Ciſalpinæ. Verùm Suetonio in Julio cap. 22.
quem Baronius citat, liquet, in favorem Julii
Cæſaris illas duas Provincias unitas, ſed à Con-
ſtantino M. duobus Præfectis Prætorio ſubje-
ctas. Quare quando ea etiam unio duraſſet poſt
Julium Cæſarem, Conſtantini tamen tempore
ceſſaſſet. Sirmium itaque Epiſcopo Mediolanen-
ſi ſubjecta non erat: ideoque illuc venit Am-
broſius, aut quia à Provinciæ Epiſcopis voca-
tus, aut ut laboranti Eccleſiæ opem ferret, ut
notavit Hermantius in Vita S. Ambroſii lib. 2.
cap. 19.
Sapores Perſarum Rex, qui tot annis impera-
vit quot vixit, ſeptuaginta nempe, hoc circiter
anno mortuus eſt, poſtquam multas de Roma-
nis victorias reportaſſet. Poſt Saporem Artaxer-
xes germanus frater, ut regni tum particeps,
quatuor ubi regnans egiſſet annos, emoritur. Hn-
Jus filius Sapores & ipſe dictus, annos, quinque re-
gnavit; totidem verò & geminatos, alteroque ad-
Jecto Saporis filius Vvaranes. Poſt hunc Iſäigertes fk-
lius ſuſcepit Principatum, qui & magnus apud
Romanos habetur, & celeberrimns, inquit Aga-
thias lib. 4. num. 12. De Iſdigerte ſeu Iſdigerde,

§ Æ C. IV.

An. Ch.380.

Triumphus
Theodoſii
M. de genti⸗
bus Seythiciss

XI.
S§. Ambrofeas
Sirmium ve-
nit.

XII.
Obitus Sapo⸗
ris Perſa-
rum Regis-

ut alii eum appellant, ſeculo ſequenti ſermo

erit: alii enim Perſarum Reges, qui cum præ-
ceſſere, obſcuri, & hoc loco ſolùm memora-
ti, ut illorum Regum ſerie Annales illuſtrentur.

ANNOPERIODI GRECO-ROMAN £ 5874.
O 26 C. 2. P. 28. Mart. Indict. 9.
JESu CHRISTI z381.
DAMASI PAP £ 16.
GEATIANI ISö. VALENTINIANI JuNIORIS 7.
THEODOSII z.

D num. I. Coſſ. Flavius Eucherius Orient.
& Flavius Syagrius Occident. De utro-
que fusè egi in Prolegomenis Diſſert. Hypat.
num. 27. Eucherius fuit Arcadii Imperatoris
propatruus, ut ſuo loco dicam. De Syagrio mul-
ta habet Gothofredus in Proſopographia Cod.
Theod. =
Ad num. X. Idacius in Faſtis hoc anno habet:
Has

Anno Urbis
1134.

Olymp.290.

ahn. I.

I.
Conſules.

II.
Athanariei

1
dnea
Oecm

in Annales C. Baronii.

⁸ C. IV. HMis Conſſ. ingreſſus eſt Athanaricus Rex Gotho-
An. Ch. 381. rum Conſtantinopolim die III Idus Jannar. Eodem
Lorgergn menſe diem fundtus Athanaricus VIIIKalend.
2 Si. Rehruar. Sub ſequentis verò anni Conſulibus
ſcribit: His Conſſ. Theodoſius Aug. corpus Augu-
ſti Valentiniani in ſarcophago depoſuit die IX Kal.
Mart. Ipſo anno univerſat gens Gothorum cum Re-
gé ſuo in Romaniam ſe tradiderunt die V Non.
Octob. Die itaque undecima Januarii Athanari-
cus Conſtantinopoli ſuſceptus eſt, dieque vice-
ſima quinta ejuſdem menſis obiit. Hinc Iſido-
rus. Proſper, & alter Idacius in Chronicis
aiunt, diex v, quo ſuſeeptus fuerat, mortuum

eſſe. Anno inſequenti „Marcellino & utroque

Idacio teſtibus, Gothi Romano ſeſe tradider
Imperio, ſed infida pace, inquit Idacins in

Chronico. Quare in Faſtis Idacii loco, cum Re-

ge ſuo in Romaniam, legendum, cum Regno ſuo
in RKomania; cùm anno ſequenti, quo Gothi
Romanis ſe tradidere, Regem non haberent.
Iſidorus currenti anno Gothos Romano ſe tradi-
diſſe Imperio ſcribit; annoque ſequenti ait,
Gothos patrocinium Komani Ifœderis recaſantes
Alaricum Regem ſibi conſtituiſſe. Veràùm Iſido-
rum hallucinatum oſtendit Themiſtii Gratia-
rum actio ad Imperatorem Theodoſiung, ob pa-
cem cum univerſ[a Gothorum gente factam, &s ob
Cinſalatum Saturnini militum Magiſtri anno
CCCLXXXIII geſtum. Rupta itaque pax vi-
detur anno c ccLIXXXIII, quo ea Oratio reci-
tata, eoque anno Alaricus à Gothis Rex decla-
ratus: ait enim ibidem Iſidorus, eum viceſimo
octavo anno Regni defunctum eſſe, anno nempe
CCCCX, ut ſuo loco oſtendam; ideoque anni
illixxXVIII utrimque incompleti fuere.
111. Non hinc diſcedam, quin priùs obſsxva-
Mid Roma- vero, vocem Romaniæ Aliàs Imperium vel Gc-
nia Zignife cidentale, vel Orientale deſignaſſe. Athang-
se/s ſius in epiſt. ad Solitarios ait, Arianos Libed
rio Epiſcopo Romano non peperciſſe, nec re-
veritos fuiſſe Romam Metropolim eſſe Romaniæ,
id eſt, Imperii Occidentalis. Epiphanius in hæ-
reſi 46. ſcribit, Manem, Perſarum regione reli-
cta, Romaniam invaſiſſe; & hæreſi 49. inquit,
Conſtantinum literas adverſus Arium miſiſſe
per totam Romaniam: & denique Poſſidius in
Vita Auguſtini cap. 30. de Vandalis Africam de-
populantibus loquens, eos Romaniæ everſores
appellat. Ex quibus omnibus liquet, KRomaniæ
nomine aliàs Imperium Romanum ſignificatum
fuiſſe; quo etiam nomine ſæpius ab Idacio in
Faſtis & ab Auctore Miſcellæ in libris 18. 19.
20. 21. 22. 23.& 24. Imperium Orientis deſigna-
tur. Illud tamen nomen hodie æquivocum: ut
enim animadvertit Blondellus in lib. de Prima-
tu Eccleſiæ pag. 125. Myræus lib. 2. de ſtatu Re-

ligionis cap. 27. Malabariæ Indiæ tractůs popu-

los Romaniam vocare teſtatur, regiones, quæ
aliàs Imperii Occidentis pars fuere, quòd eo-
rum Lingua & Latino ſeu Romano derivata ſit.
Sic Turcæ Thraciam Provinciam, Conſtantino-
poli vicinam, Romaniam ſeu Rumeliam nomi-
nant, quèòd Conſtantinopolis nova Roma dicta
aliâs fuerit. Sic denique Itali antiquum Raven-
næ Exarchatum Romandiolam, vulgèò la Roma-
gna, nuncupant, quòd illum Pipinus Pontifici
Romano tradiderit. Quæ variæ ſignificationes
Hiſtoricos legentibus negotium faceſſere poſ-
IV. ſent.
Synodus A num. XVII ad XXXV. Synodus Cecu-
COecumenica menica Conſtantinopolitana menſe Maio, ut ha-
Tom. I.

teſtantur, eam convocatam eſſe

bet Socrates, celebrata: Perperamque Sponda- SAÆ C. IV.
nus ſcribit, eam ad finem anni coactam apertè An Ch. 381-
intelligi ex literis Synodalibus, quibus Patres Conſtanti-
poſt Concilium * bolitana.
Aquileienſe Nonis Septembris habitum z cüm
Epiſcopi in ea loquantur, non ſolum de Synodo
Poſt Concilium Conſtantinopolitanum Oecu-
menicum congregata, ſed etiam de ipſo Con-
cilio Oecumenico; dataque ſit ea Synodica an-
no ſequenti; & dicant Patres, ſe eo anno Con-
ſtantinopolim conveniſſe juxta literas Damaſi
Papæ, Juperiore anno (currenti nempe) poſt
Aguileienſe Concilium ad piiſſimum Imperato-
renz Theodoſium miſſus. Literæ itaque Damaſi
poſt Concilium Oecumenicum, ac poſt menſem
Septembrem ſcriptæ, ſed illud jam menſe Maio
coactum.
Porro hæc Synodus à Theodoſio Magno
convocata, ut liquet ex epiſtola Synodica ad
Theodoſium, quâ Epiſcopi ſe & ejus mandatis ad
eam vocatos teſtantur, & geſtorum confirma-
tionem ab ipſo petunt. Præterquam quèd So-

A Theodoſie

crates lib. 5. cap. 8. Sozomenus lib. 7. cap. 7. &

Theodoretus lib. 5. cap. 7. Theodoſium ſuæ
Fidei Epiſcoporum Concilium convocaſſe di-
ſertè teſtantur, aitque Theodoretus : Theodoſiue
PEpiſcopos duntaxat Imperii ſui Con antinopolim
juſſit convenire. His adde Auctorem Anony-
mum Vitæ Sancti Pauli Conſtantinopolitani
Epiſcopi apud Photium in Bibliotheca codice
257. Convocat Concilium pius Imperator, medi-
tans & Macedonianos conciliare Orthodoxis, &
1at Conſubſtantialitatem proßterentur. Denique
ſi Theodoſius Damaſum conſuluiſſet, is procul
dubio Legatos ad hanc Synodum miſiſſet, & ad
eam Epiſcopos Occidentis convocaſſet. Quare
vi convocationis ſolius Orientis Synodus fuit,
& tantùm ex poſtfacto Oecumenica extitit, Da-
maſo, totaque Occidentali Eccleſia hanc illi
ſuo conſenſu dignitatem & auctoritatem tri-
buentibus.
Hanc Synodum per ſe habitam non eſſe pro
Oecumenica, ex epiſtola Concilii Italiæ hoc
anno coacti ad Theodoſium Imp. colligitur. In
ea enim Epiſcopi inquiunt : Nos in Synodo ea
quaæ totius Orbis Epiſcopis videbatur eſſe praſeri-
pta, nihil temere ſtatuendum eſſe cenſuimus. At
eo ipſo tempore, qui Generale Concilium declina-
verant, Conſtantinopoli quæ geſſiſſe dicuntur? Nam
cùm cognoviſſent, ad hoc partium veniſſe Maxi-
mum, ut catſam in Synodo ageret ſuam, quo etiam
Ri indictum Concilium non fuiſſet, &c. Ubi Epiſ-
copi Generale Concilium Conſtantinopolitano
opponunt, illudque appellant quod Romæ an-
no luperiori à Damaſo, ad Maximi Cynici cau-
ſam diſcutiendam, indictum fuerat. Quod
cùm Orientales Epiſcopi detrectaſſent, iterum
hoc anno Italiæ Epiſcopi poſt Aquileienſe Con-
cilium, Theodoſium Imp. rogarunt, ut Romæ
Generalis Synodus Orientalium ſimul & Occi⸗-
dentalium congregaretur. Ad quam convocati
à Damaſo Epiſcopi Orientales, moram ſuam
Conſtantinopoli excuſarunt, quòd ob ſuarum
Eccleſiarum diſcrimen in Oriente dertenti „C Ro-
mam proficiſci non poſſent, temporis anguſtias
inſuper cauſati: agnoſcentes nihilominus Ro-
mani Pontificis auétoritatem, quâ eos ad ſuum
Concilium jure convocabat, ut legere eſt in illo-
rum epiſtola Synodica.
Neque Baronii rationes in contrarium ur- VII.
gent. Nam Codices MSS. quos citat, ante octa- Non indidza
* A àa a 3 vum ² Dama ſos

VI.
Per ſe habita
non est pro
Oecumenica

58 Critica Hiſtorico-Chronologica

SAC. IV. vum Eccleſiæ ſeculum exarati non videntur, &
An. Ch. 31. non poteſt non eſſe ſuſpecta ac dubia Codicum,
licèt pervetuſtorum, fides, quibus veterum om-

nium Hiſtoricorum, & ipſius epiſtolæ Synodi-

cæ à Patribus Conſtantinopolitanis ad Theo-
doſium Imp. datæ auctoritas refragatur. Deinde
ex auctoritate ſextæ Synodi, quâ dicitur Theo-
doſium, & Damaſum Macedonio obſtitiſſe,
non ſequitur, hunc Concilium Conſtantinopo-
ilitanum convocaſſe; cùm in Concilio Romano
ejus hæreſim anathemate confixerit, & quæ
Conſtantinopoli contra eam decreta ſunt, aſſen-
ſu ſuo firmarit. Denique regulæ quidem Eccleſia-
ſticæ Synodos facere, & decreta in Eccleſiis ſan-
cire abſque Romanorum Pontificum auctorita-
te vetant; ſed non prohibent abſque ejus au-
Goritate Nationales Synodos, vel totius etiam
Orientis Concilia convocari, quæ Oecumeni-
ca quidem non erunt vi convocationis ab Im-
peratoribus, Patriarchis, vel Metropolitanis
factæ; eorum tamen auctoritatem conſe-
quentur, ſi Romani Pontificis & totius Occi-
dentalis Eccleſiæ aſſenſus acceſſerit, ut jam di-
ximus.
VIII. Ad num. XXXV & ſeq. Canon tertius,
Patriareha- qui eſt de ſecundo Epiſcopi Conſtantinopoli-
r S tani in Eccleſia loco, & honoris primatu poſt
mes inſtitui- Romanum; commentitius non eſt, ut putavit
rur. Baronius; cùm antiqui omnes Codices, & Col-
lectiones omnes antiquæ mediæ ætatis & poſte-
riorum ſeculorum illum coneineant; ac præte-
rea Socrates lib. 5. cap. 8. Soz omenus lib. 7. cap. 9.
& Nicephorus lib. 12. cap. 1z. conditum illud
decretum teſtentur. Neque hic tertius Canon
adverſatur ſecundo quo ex præſcripto Nicæni
Concilii decrevit Synodus Conſtantinopolita-
na, quibuſcunque Provinciis jura ſua eſſe ſer-
vata: quia privilegium legem firmat, ideoque
non ſequitur aliarum Sedium jura convelli,
etiamſi æqualibus privilegiis Conſtantinopoli-
tana exornetur. Præterea conſtituit quidem
Canon ille, ut in limitibus, quos figit, Diœce-
ſeon, Orientis Epiſcopi Orientem tantùm gu⸗
bernent, ſervatis privilegiis, quæ Nicanis Cano-
nibus Eccleſiæ Antiochenæ tributa ſunt. Sed per
erectionem Sedis Conſtantinopolitanæ in Pa-
triarchicam, non fuit imminutus Antiochenæ
Sedis honos.
IX. Imò nec fuit derogatum aliquid Alexandrinæ
sine deroga“ Eccleſiæ juribus; quia Thracia Dicœceſis, cujus
ars elge- adminiſtratio in Conſtantinopolitanam tranſla-
tis Alexan-ta eſt, à nullo Patriarcharum pendebat. Quod
Grini. etiam de Aſiana & Pontica dicendum, quæ po-
ſtea Regiæ urbis Epiſcopo ſubjectæ ſunt. Nec
enim Dioœceſes Synodis ſuis commiſſæ, Exarchis
ſuis parebant, Pontica Cæſarienſi, Thracica
Heracleenſi, Aſiatica Epheſino. Quare ſoli Epiſ-
copo Heracleenſi injuria aliqua irrogata cenſeri
poteſt. Quæ tamen injuria dici non debet, cùm
penes Concilium eſſet jus adminiſtrandi Ec-
cleſiam Thracicam, ſibi per Nicæxnam Synodum
quæ ſitum, in alium Epiſcopum, vel in Conſtan-
tinopolitanum tranſcribere. Neque opus fuit,
ut Anatolius poſt Synodum Chalcedonenſem
cçanonem illum laudaret, cùm d S. Leone urge-
batur; cùm eum apprimè calleret Sanctus Leo,
utpote in Concilio Chalcedonenſi citatum. Imò
Anatolius canonem illum protulit, ut patet ex
epiſtola S. Leonis ad ipſum data, in qua his
verbis ipſum compellat Leo: Perſuaſioni enim
tua in nullo penitus ſuffragatur quorundam Epiſ-

coporum ante LXX, ut jactas, annos facta ſub- S C. I V.
ſoriptio, & c. Legenda quæ de hoc tertio Canone An. Ch. 381.
Viri doctiſſimi diſſertarunt.
Anum. XL ad LXXXI. Amphilochius X.
in Vita Sancti Baſilii de Gregorio Nazianzeno eLorte⸗
ſcribit: Qui & annos circiter duodecim Apoſto- ante⸗
nus Sedem
licæ Sedis gubernacula tennit. Gregorius Presby- Conſtantine-
ter in Encomio, quo texit Vitam Gregorii, duo- polim religz
decim annos ipſum Conſtantinopoli commo- 7 i.
ratum eſſe ſcribir, Nicephorus Patriarcha annos
ei XII attribuit. Idem habent Menæa die XXX Raron num.
Januarii in memoria trium Sanctorum Eccleſiæ rIv& ſed-
Doctorum. Denique Cedrenus ait, decennium
& paulèò amplius Conſtantinopoli moratum eſſe
Gregorium. Et tamen certum eſt, hunc non
ampliùs quàm triennio in ea urbe docuiſſe. Ba-
ronius exiſtimat, hos Scriptores duodecim illo-
rum annorum principium ab anno CCCLXX
deduxiſſe, ideoque valde hallucinatos eſſe.
Combefiſius in Notis ad Vitam S. Baſilii ab Am-
philochio compoſitam idem ſcribit. At incre-
dibile, eos in tam craſſo errore verſatos eſſe, di-
cendumque, illos Gregorio Naxianzeno attri-
buiſſe tempus, quod ab anno trecenteſimo ſep-
tuageſimo nono, quo Conſtantinopolim ſe
contulit, uſque ad mortem ejus fluxit.
Licet enim Sedem Conſtantinopolitanam XL.
hoc anno abdicarit, ea tamen quæ ad Catholi- Nanquam
cam Fidem ſpectare videbat, gnaviter ſemper neprn ⸗
implevit. Sic Apollinariſtis rurſus Conventum an Berleſis
implevit. Sic Apol- rurſa⸗ Conſanti-
facientibus, dormientein in his Wectarium nop; 4
Conſtantinopolitanum Epiſcopum, ſcriptis ad
eum literis, ad tanti mali depulſionem & cor-
rectionem hortatus eſt. In eo tamen ab aliqui-
bus ex citatis Scriptoribus erratum, quod tra-
diderint, Nazianzenum per annos duodecim
Conſtantinopoli moratum eſſe. Qui error inde
profluxit, quod in antiquis Auctoribus lege-
rant, eum per annos duodecim Eccleſiæ Con-
ſtantinopolitanæ curam geſſiſſe, à morte nempe
Valentis, ſeu anno CCCLXXIXhZad trecen-
teſimum nonageſimum primum, quo ad Deum
migravit. Nam ſi rigorosè loquendum ſit, pau=
cis hebdomadis Gregorius Epiſcopus Conſtan-
tinopolitanus fuit; cùm eadem Synodo & re-
nuntiatus ſit Epiſcopus & exauctoratus. Certè
hoc anno III Kalend. Aug. quo Theodoſius
dedit Legem 3. Codicis Theodoſiani De Eide
Catholica, jam Neæctarius Epiſcopus Conſtanti-
nopolitanus erat; ejus enim in ea Lege mentio.
Liquet præterea ex eadem Lege; eo die jam fini=
tum fuiſſe Concilium Conſtantinopolitanum,
cujus ideo Canones rectè ideo præferunt diem
ſeptimum Iduum Juliarum.
In Lege 3. Codicis Theodoſiani De Fide Ca- XII.
tholica, memorantur Mectarius Epiſcopus Con- Meletii obi⸗
ſtantinopolitanus, & Timotheus Alexandrinus “*.
Epiſcopus; Epiſcopi verò Antiocheni nulla
mentio fit, quia paulèò poſt abſolutam Syno- Baron. num,
dum Meletius Epiſcopus Antiochenus mortuus 1 .
eſt, cui Flavianus per factioſos quoſdam ſubſti-
tutus fuit, cujus electioni Catholici refragati
ſunt: unde de novo ſchiſma in Eccleſia Antio-
chena obortum. Igitur cùm Theodoſius ea Le-
ge Catholicorum Epiſcoporum exempla prælata
vellet, Antiochenæ præferre non potuit, utpote
cujus communioni Catholici communicare
nollent, ut rectè Gothofredus in Commentario
hujus Legis. Lex 8. ejuſdem Codicis De Hare-
ticis, dicitur data IV Kal. Ang. ideoque poſt
celebratum Concilium Conſtantinopolitanum,
non

Baron. anno
378.n. El⸗

Mare
ltor /
briſei
arun

4

7

in Annales C. Baronii.

& X. C. IV. non verò dum illud ageretur, ut perperam ſcri-
An. Ch.381. Dit Baronius. Denique Theodoſius VI Nonas
Maii Legem 1I. Codicis Theodoſiani De Apoſta-
tis, emiſit, quàâ iis, qui ex Chriſtianis Pagani
fierent, teſtandi facultatem eripuit. Primus T heo-
doſius fuit, qui non tantùm in Paganorum ritus,
quod ſuperiores Principes fecerant; ſed etiam
qui in Apoſtatas, èe Chriſtianis ad Paganorum
ritus tranſeuntes, quod alii Imperatores non-
ducm fecerant, inſurrexit. Legendus rurſus Go-
thofredus in illius Legis Commentario.
XIII. Ad num. LXXXIS& ſeqq. Petrus Franciſ-
cta Conci- cus Chiffletius & Societate eſu, qui Vigilii
lii Aqui- Tapſenſis libros adverſus Arianos ſcriptos No-
leienhs. tis illuſtravit, contendit, Altereationem contta
Palladium, germana Concilii Aquileienſis Acta

complecti, undà cum epiſtola ad Gratianum, alte-

raque ad Epiſcopos Gallorum, ac Scripto ad-
verſus Arianos Divo Ambroſio attributo; ideo-
que quæ hujus Concilii circum feruntur Acta,
ſuppoſititia eſſe. ed Hermantius lib. ʒ. cap. 3. Vitæ
S. Ambroſii, quam linguâ Gallicâ compoſuit, fu-
Se oſtendit, Chiffletium hac in re deceptum fuiſ-
ſe; cùm in iiſdem Actis nihil legatur quod Am-
broſio hujus Concilii Aquileienſis quaſi ani-
mã dignum non ſit. Acgumenta, quibus Chif-
fletius motus, ibidem confutata videri pote-
runt.
XIV. Ad num. CII & ſeqq. Concilium Caſaraugu-
Snodus Ca- ſtanum r 418. celebratum, ut titulus hujus
ſarauguſta- abet ad quem Baronius animum non adver-
v4. tit, proindeque anno Chriſti trecen eſimo octo-
gelimo. Proſper in Chronico ſub Auſonii &
Olybrii Conſulatu anno CCCLXXIX geſto

ait: Ea tempeſtate Priſcillianus Epiſoopus de Galæ-

cia ex Manichaæorun & Gnuoſticorum dogmate haæ-
reſim nominis ſui condidit. Eo itaque anno ea
hæreſis agnita, & inſequenti Synodus hæc ad-
verſus eam habita. Idacius in Chronico anno
Abrahami 2401. qui Kalendis Octobris anni
Chriſti trecenteſimi octogeſimi quarti incipit,
ait: Priſcillianus declinans in hareſim Gnoſtico-
rum per Epiſoopos, quos ſibi in eaden pravitate
collegerat, Abulæ E. Piſcopus ordinatur. Qui aliquot
Epiſcoporum Conciliis auditus, Tcaliam petit &
Romam. Ubi ne ad tconſpectum quidem ſanctorum
Epiſeoporum Damaſi & Ambroſii receptus, cum
his, oum quibus iverat, redit ad Gallias. ibi
ERmiliter aà Santto Martino Epiſoopo, & ab aliis
Epiſcopis Hareticus judicatus, appellat ad Cæſa-
rem; quia in Galliis his diebus poteſtatem Tyran-
nus Maximus obtinebat Inperu. Baronius Chro-
nicon illud non viderat, cujus ope Annales va-
riis in locis illuſtrari poterunt. Macius ex Epil-
copis Hiſpaniarum unus, qui naſcenti huic hæ-
reſi ſeſe oppoſuit, vocatur à Severo lib. 2. Hiſt.
quando de hoc Concilio loquitur, emeritæ æta-
62° Sacerdos. Sed locus corruptus, videturque
fuiſſe Emeritæ Epiſcopus, ideoque legendum,
PEmeritæ civitatis, ut Viris doctis obſervatum.
Queſnellus in Notis ad S. Leonem ſcribit, Priſ-
cillianum nunquam agnitum fuiſſe Epiſcopum,
& locum Hieronymi ad Creſiphontem, ubi ha-
bet, in Labilenſi oppido, corruptum eſſe. Sed per-
peram; cùm præter Hieronymum, Proſper &
Idacius eum Epiſcopum in ſuis Chronicis vo-
cent.
XV. Duodecim tantùm Epiſcoporum nomina, ea-
tarcus “⅛ que corrupta in Actis leguntur: primus eſt Sira-
esAdg, dius, qui videtur eſſe Sanctus Phœbadius Agen-
Karum.

Tom. I.

nenſis in Aquitania ſecunda Epiſcopus, qui ob

antiquitatem, ſanctitatem, ac ſcientiam pri-
mum locum tenere potuit. Secundus eſt, Delphi-
nus Burdigalæ Aquitaniæ ſecundæ Metropoleos
Epiſcopus. Septimus eſt Iihacins, vocatus Itacius
ab Iſidoro Hiſpalenſi, Claruſque cognominatus.
Hic Epiſcopus Hiſpaniæ erat, & veroſimiliter
Oſonobenſis, ut exiſtimar Mariana quia Sulpi-
cius Severus vocat eum Epiſcopum Soſſabenſem,
quod nomen corruptum. Cſſonoba autem urbs
Luſitaniæ fuit. Nomina ceterorum vel corrupta,
vel eorum Sedes adhuc ignotæ. Ceterùm Seve-
rus Sulpicius de hac hæreli loquens, ait: Primus
am intra H. iſpantas WMarous intalit, =‿tgypto pro-
Feltas, Memphi ortus : huſus anditores fuere,
Agape quadam non ignobilis mulier, & Khetor
Helpidins. Qui Helpidius non videtur diverſus
ab Helpidio in Concilio Cæſarauguſtano dam-
nato. Quare Marcus iſte alius à Marco auctore
ſectæ Marcoßornum, cujus mentionem facit Ire-
næus lib. I. cap. 89. & de quo loquitur Baronius
anno CLXXVnum. XXIVG ſeqq. Secta
enim Prifſcillianiſtarum, ex Manichæorum &
Snoſticorum dogmate conflata, ut numero præ-
cedenti oſtendi: Manes autem hæreſim ſuam pu-
blicavit anno CCLXXVII „ ſeculo ferme
poſt hæreſim Marcoſiorum.
Et tamen Baronius Marcum confundit, inni-

Xus auctoritate Divi Hieronymi, qui in Com-

mentario ad Iſaiam cap. 44. Icribit, Marcum in
Gallias primò, deinde navigaſſe in Hiſpanias.
Et per hanc ocaſionem, inquit Hieronymus, mul-
aque hujuſmodi, Hiſtaniarum & Luſitaniæ de-
ceptæ ſunt mulierculæ oneratæ bPeccatis, & c. de
quibus diligentiſſimeé ſeribit Eir Apoſtolicus Irenæus
Ebpiſcopus LBugdunenſis & Martyr, multarum ori=
'nem evplicans hæreſeon, & maxime Gnoſtico-
Tum, Jui per Marcum Dgyptium Galliarum pri-
mum circa Khodanum, deinde IHiſpaniarum nobi-
les fæminas deceperuut. Qua de re idem Hiero-=
nymus epiſt. 29. ubi magis mentem ſuam aperit.
Verùm hallucinatur Sanctus Doctor „uUt etiam
obſervavit Hermantius in Notis ad Vitam Gal-
licam Sancti Ambroſii lib.ʒ. cap. I0. Irenæus enim
de alio Marco loquitur, qui ante originem hæ-
reſis Manichæorum devixerat, ut moæ dixi. Se-
cundò, non dicit Irenæus , Warcum à Rhodano
in Aquitaniam, & poſtea in Hiſpaniam tranſiiſſe;
ſed tantùm habet: Talia dicentes & operantes, &&
in iis quoque, quæ ſunt ſeocundum nos, regiones Rho-
danenſes, multas ſoduxerunt mulieres. Verum
itaque non eſt, Gallias primùm hæreſi Prilſcil-
lianiſtarum infectas fuiſſe „& Marcum, cujus
meminit Irenæus, eundem eſſe cum Marco hæ-
reſeos Priſcillianiſtarum auctore. Perperam etiam
Baronius exiſtimat, Marcum hunc veniſſe ex
EÆgypto anno CCCLXXII quo credit, Epi-
phanium ibi fuiſſe, & octoginta circiter Gnoiti-
cos latitantes locorum illorum Epiſcopis denun-
tiaſſe, ut ipſemet Epiphanius ait hæreſi 26. Nam,
ut Papebrocius obſervat die XII Maii in Vita
Sancti Epiphanii cap. 12. illa Gnoſticorum de-

1

3 £ C. IV.
An. Ch. 381.

XVI.
Diverſus eſt
Marco de
quo loquitiy
S. Irenaus⸗

nuntiatio referenda ad annum circiter cccxxvVI,

ut ibidem explicat, quo tempore Marcus Priſ-

cillianiſtarum auctor nondum forſan natus erat⸗

7

Aaa 4 ANNO

§& Æ C. IV.
Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMANZ 5875.

II135. .
Olymp. 290. 27 B. Y 3. P. 17. April. Indict. 10.
ne . JESu CHRISTI 382.
DAMASI PAPE I7.
GRATIANI I6. VALENTINIANI JUNIORIS 8.
THEODOSII 4.
1 D num. I. Coſſ. Antonius, & Sagrius:
Conſules. ille in Oriente, hic in Occidente creatus.

Syagrius diverſus eſt à Syagrio, qui anno præ-
cedenti annum aperuit, ut oſtendi in Prolego-
menis ad Diſſert. Hypaticam num. XXVIII,
ideoque perperam cum nota numerali à Baronio
editur. Antonius erat pater Placcillæ prioris
Theodoſii Imperatoris uxoris. Themiſtius enim
in Oratione, quæ inſcribitur, Gratiarum altio
ob pacem & ob Conſulatum Saturnini anno ſe-
quenti geſtum, quam Harduinus in nova Ope-
xum Themiſtii editione publicavit, Theodoſium
laudat his verbis: r τ Yeνν απαειαν α☛
mmv naανοα ρνσοτιεπ Xéναοι ο ταπ *J—nn, S&c.
id eſt: Poſtquam enim generis propinquitati primaas
honoris detuliſti, patruo videlicet & afini. Ubi
patruus eſt Eucherius, qui anno præcedenti
Conſul fuit; affinis verò, ſeu, ut vox Græca
undesne, magis propriè ſignificat, alius non eſt,
quàm Antonius hoc anno in Oriente Conſul
Placcillæ Auguſtæ pater. Verum eſt, Zoſimum lib.
5. pag. 781. vocare Eucherium τ 7 βασ☛ιεα
9 eο, id eſt, Inperatoris patruum, nempe Arca-
dii, de quo ibidem loquitur. Sed vox etοα, quæ
propriè patruum, aut avunculum ſignificat, eo in
loco propatruum ſignificare exiſtimo, qualis erat
Eucherius reſpectu Arcadii.
11. Ad num. LXV I. Nicephorus lib. 13. cap. 2.
D. Chryſoſto- Zenonem, qui Sanctum Chryſoſtomum Lecto-
wus fit Le- rem ordinavit, Gazæ, ſeu Majumæ Epiſcopum
tov Eccleſiæ facit. Sed, cům Zeno Epiſcopus Majumæ regnan-
niochena. te Theodoſio creatus fuerit, ut ſcribit Sozome-
nus lib. 5. cap. S. alius ſit oportet ab illo Zenone,
qui Chryſoſtomum Lectorem ordinavit; cùm
Chryſoſtomus Lector factus ſit Principatu Va-
lentis Auguſti anno circiter C CCLXX. Baro-
nius Zenonem hunc, à quo Chryſoſtomus Lector
Antiochiæ eſt ordinatus, tradit, Epiſcopum fuiſſe
Vri, eum qui interfuit Concilio Conſtantino-
olitano; & tunc abſente Meletio Vicarium
ejus fuiſſe in Eccleſia Antiochena. Quæ con-
jectura veroſimilis. Sed, quòd Socratem repre-
hendit, qui Zenonem illum fuiſſe dixerit Epiſ-
copum Hieroſolymorum, in eo perſpicuè falli-
tur, inquit Valeſius in Notis ad lib. 6. Socratis

cap. 3. Neque enim Socrates Zenonem facit

Epiſcopum Hieroſolymorum; ſed tantùm ait,
Zenonem Epiſcopum Hieroſolymis redeuntem,
ordinaſſe Chryſoſtomum Lectorem Antiochiæ.
Joannem, inquit Socrates, Zeno Epiſcopus Hie-
roſolymis rediens Leltorem Antioghenæ Eccleſiæ
deſignavit. Profectus fuerat ZBeno Hieroſolymam
vel orationis causâ, ut mos fuit illorum tempo-
rum, vel ob aliquam Eccleſiaſticam neceſſita-
tem. Palladius in Vita Chryſoſtomi, ſcribit, eum
à Meletio Lectorem eſſe ordinatum; quod ita
intelligendum putat Valeſius, ut à Meletio id fa-
Gtum eſſe dicatur, quod à Zenone ejus vices
III. agente factum eſt. .
Lex adver- Ad num. LXVII. Lex 3. Codicis Theodo-

Critica Hiſtorico-Chronologica

ſiani De Apoſtatis, non à Gratiano, ut exiſtimat 8S . C. 1V.
Baronius, ſed à Valentiniano juniori emiſſa, An. Cz8;.
Merobaude II & Saturnino Coſl. anno ſcilicet V Apoſta-
ſequenti. Inſcripta eſt enim ad Hypatium PE. P.
Africæ, ut liquet ex Legg. Codicis Theodoſiani Baron. ann.
13. & 15. De extraordinariis, directis ad Hypa- 383. nu. xxI.
tium PF. P. & Carthagine propoſitis.

ANNOPE RIODIGRACO-ROMAN 5876. Anno Urbis
O 28 A. 4. P. 9. April. Indict. II. 1136.

Olymp. 290.
JESsSu CHRISTI 383. an. 3. ſecun-
duùm Baro-
DAMASI PAPX 18. nium
Olymp. 290.

VALENTINIANI JuNIORIS 9-

THEODOSII S. ARCADII I.

A D num. I. Coſſ. Merobaudes II, & Sa- I.
turninus: prior Occidentalis, cujus operâà Conſules.
Valentinianus junior ad Imperium evectus, de quo Coſ. &
Ammianus lib. 30. poſterior Orientalis, ad quem SS
extat non una Gregorii Nazianzeni epiſtola, qui Soſii Magni.
