5§5 C. IV. procurare potuiſſent, ſi graviora his ipſi admit-
An. Ch. 312. terent, conſpectiore in ſe multò crimine? Pro-
penſio quippe ad æmulationem validior qum
poœna à Legibus propoſita: eaque Principum
conditio eſt, ut quidquid faciunt, præcipere
videantur. Quare falſa eſt Zoſimi narratio de
Chriſtianis Principibus, qui Pontificis Maximi
titulum geſſerint. D .
XXI.* Quòd ſi Auſonius in gratiarum actione pro
Locus Auſo- ſuo Conſulatu videatur appellare Gratianum Au-
mii explica- guſtum Pontificem Maximum, id per alluſonem
mWj. ab eo dictum ſatis apparet, dum ait: Augaſtus
ſanctitate, Pontifex religione, indulgentiâ pater,

ætate ſilius, pietate utrumque ſuperat. Sic infe-

riùs, cùm agit de ſui Conſulatus auſpiciis, non
Gentilium, ſed Chriſtianorum more captatis,
Deum tantummodo habuiſſe conſultorem ait,
alludenſque ad priſtina ſacra atque comitia:
Quæ, inquit, tum Pontifer Maximus Deo par-
ticipatus habuiſti. Sicut & inferiùs, dum ait:
Operto conclavis tui non ſanbtior ara Veſtalit, non
Pontificis cubile caſtius, &c. ut rectè reſpondit
Baronius in Notis ad Martyrologium.
XXII. Neque etiam urget teſtimonium, quod peti-
Inſeriptiones tur ex veteribus Inſcriptionibus, in quibus Chri-
explanata. ſtianorum Imperatorum titulis, Pontificis quo-
que Maximi titulus additus legitur: cujuſmodi
Baron.num., ſequentes occurrunt apud Gruterum: Conſtan-
XVI. tini Magni pag. 283. num. 1. & 3. pag. 159. n. 6.
Valentis, pag. 286. n. 3. Gratiani pag. 159. n. 7.
& ſimilis altera pag. 1082. n. 13. His adde & Va-
lentiniani, Valentis, Gratiani apud Baronium.
Magna quidem, quæ ex vetuſtis Inſcriptionibus
deſumitur, fides & auctoritas. Sed ut rectè no-
tat Gothofredus citatus, duo hic notanda ſunt.
Primò quidem, non Imperatores ipſos hunc ſibi

titulum in illis vindicare, verùm à Gentilibus

tributum ibi exhiberi, quo ſenſu Servius; qui
Gentilis erat, quique Arcadii & Honorii tem-
poribus floruit, in tertio ZÆrneidos pag. 268.
ſcripſit: Uude hodieque Imperatores DICIMIuIS
Pontifices. Quomodo etiam Gentiles hoc ævo
hoſtias pro Imperatoribus Chriſtianis cædebant,
atque inſt piciebant; cujus rei exemplum extat
apud Ammianum lib. 25. cap. 6. dum de Jovia-
no loquitur: Quæ dum ultro citroque ordinantur,
boſtiis pro Joviano extiſque inſpectis, pronuntia-
tum eſt, eum omnia perditurum ſi intra vallum re-
manſiſſet, ut cogitabat.
XXIII. Antonius Van-Dalen in Diſſertationibus de
Erplicatur Oraculis pag. 153. hanc Juſtini Senioris Inſcrip-
alia inſerip- tionem refert ex Grutero pag. 164. n. 5. quæ Ju-
io. ſtinopoli in Istria inſculpta, ita habet.
D. N. CAESAR. JusTINüuS. P. SAL. PrIus
FELIX. VICTO R. A C. T RIuMPHATOR
SEMPER. AudG. PoNT. MAX. FRANC
MAx. GorH. MAX. VANDALIC. MAX.
Cos. III TRIB. VIII. IM p. V.
CoNsPICHAM. HANGC. AEGIDIS. INSULA M.
INT7⁰TIMA. APpRIATICI. MARIS.
CoMMODIS. INTER)ECTAM. VENE RAN
DAE. PALLADIS. SACRARIIM. QHOND AM
ET. CoILCHIDIM. ARCGONAUTARUM
PERSECUITORIUM. QüuIETEM. OB
GLORIA M. PROPAGANDA M. IMP.
S. C. I N. URBEM. SuI. NOMINIS. ExXCEI.
LENTIS S. NMINCHNHPANDI M. HONESTISS
P. P. P. DESIGNAVIT. FüNDAVIT.
C. R. P. C. ET. GENT E. HON ES
TI SS REEERTA M.
Sed loco, Cos. I11 1, legendum, Co s. II.
Tom. I.

in Annales C. Baromi.

duos enim tantùm Conſulatus Justinus Senior §Æ C. IV.
geſſit: in qua cum Palladis mentio fiat, non du- An. Ch. 312.

36 3

bium, quin à quodam Gentili poſita fuerit. Cùm
autem in ea Imperator Pontifex Maximus dica-
tur, infert Vir eruditifſimus, Imperatores
Christianos adhuc ſexto Eccleſiæ feculo, quo
Jaſtinus Senior imperavit, Pontifizes Maximos
ſe ſe appellaſſe. Verùm ex ea Inſcriptione id mi-
nimè conſequitur, ſed tantùm Gothofredi inter-
pretatio laudata extra dubiũ ponitur, citatas nem-
pe Inſcriptiones, quemadmodum & mox reci-
atam, non à Chriſtianis, ſed à Gentilibus, qui
Imperatores juxta antiquum ritum Pontifices
Maximos vocabant, dedicatas eile. Quàm porro
etiam poſt Theodoſii Magni mortem Gentilium
ſuperſtitio adhuc invaluerit, liquet ex Codice
Theodoſiano, tit. De Paganis.

„ X —„ .*
Secundò obſervandum, nonnullas ex Inſcrip- XXIV.
Inſeriptiones
Imperato-
1834 —rum Genti-
ctas, quorum eraſis poſtea nominibus, Chri- lium in
ſtianorum nomina à Gentilibus ſuffecta, eorum- Chriſtianos

que loco inciſa inſculptaque fuere. Exemplum translatæ.

tionibus illis non in Chriſtianorum primùm
Imperatorum, verùm in Gentilium gratiam fa-

illuſtre hujus rei animadvertit Baronius in In-

ſcriptione Conſtantiniana pag. 283. Romæ, ubi Baron num.
in baſi marmorea ita legitur. XcI V.

MAGNO. ET. INVICTO
IMPDP. CAES. C. VAL. AvVREIL.
CoNSTANTINO. PIO. FEFLI.
INVICTO. AvVG. PONTIF. MAX.
TRIB. POTEST. CoN. II I. P. P.
PROC. D. N. CoRFPVSCORIARIORVM
MAGNARIORVM. SOLAIARIORVM
DEVOTI. NVMINI. MA)ESTATIQVE
Ejus
Hæc, inquam, Inſcriptio aliqui Imperatori Gen-
tili primitus poſita fuerat. Quod duobus argu-
mentis apparet. Primùm, in ſiniſtro latere ejuſ-
dem baſeos hæc leguntur
DEDICATA KAI. JAN.
DD. NN. DIocIETIANO III. EFT
MAXIMIANO CoOSS.
Qui tertius Diocletiani Conſulatus anno ducen-
teſimo octuageſimo ſeptimo geſtus fidem facit,
eam Inſcriptionem Conſtantino anteriorem eſſe,
in cujus tamen nomen ea poſtea mutata eſt anno
CCCXIII, quo Conſtantinus tertium Conſula-
tum iniit, vel fortè etiam anno ccCcXIV. Quod
mutationis genus videre eſt quoque in Nummis,
qui aliquando novi Principis nomine recuſi
ſunt. Uſurpatum & illud in imaginibus & ſta-
tuis, quæ in aliorum honorem translatæ, vel-
capite tantùm, vel titulis mutatis: qua de re
Suetonius in Tiberio cap. 58. & in Caio cap. 22.
& Dio Chryſoſtomus Grat. Rhod. in id expreſ-
Sâà 31. & Corinthiaca Orat. 37. Pauſanias in Atti-
cis, & in Corinth. Hieronymus Comment. in
Habacuc. Par igitur & hic mutatio, quæ && ip-
ſa altero adhuc argumento oculis ſeſe ingerit,
ſimul & luculentum imperitiæ teſtimonium per-
hibet: prænomina quippe ibi relicta, quæ Con-
ſKantini Magni nunquam, fuerunt, ſcilicet C.
VA I. AukI. Maximiano Herculio conve-
niunt, non verò Conſtantino, cui prænomen

Flavii fuit; Maximiano, inquam, non Diocle- Baron. num-
tiano, ut perperam Batonius, cujus tamen eſt X 1ν.

hæc hujus epigraphes explicatio. Plura argu-
menta affert Baronius, ut probet, Imperatores
Chriſtianos Pontificis Maximi titulum retinere
potuiſſe, variaſque hujus facti cauſas ediſſerit.

Sed cùm conſtet, Imperatores Chriſtianos illum

Hh 2 titulum

364
5 C. IV. titulum non retinuiſſe, fruſtra hujuſmodi ra-
An. Ch. 312. tiones in medium adducuntur; cùm hic non de
jure, ſed de facto quæſtio ſit, juſque à Theolo-
gis, non verò ab Hiſtoricis diſcutiendum ſit. Ad

Ulla tamen argumenta Baronii reſpondet Gotho-
fredus laudatus, ad quem Lectorem remittimus.
A num. CIV ad CXI. In Diſſert. Hypatica
parte ſecunda cap. 2. num. xxX, ostendi, Scali-
gerum non malè repetiiſſe. ladiétionum originem
ab editione Quinquennalium & id genus festo-
rum: & cap. 5. n. VI, eum deceptum, quando
ſcripſit, Inditctionem cum Era Antiochena in-
choatam eſſe. Cœpta autem prior Iudicdtio Con-
ſtantiniana die XXIV menſis Septembris curren-
tis anni, à qua die Galli postea Indictiones au-
ſpicati ſunt, ut ex variis Diplomatis Imperatorum
Carlovingicorum, Regumque Francorum patet.
A Prancis ad Imperatores Germaniæ mos hic
tranſiit: quem à Gallis uſurpatum existimo, quia
Constantinus in Gallia imperabat, quando In-
dictionis circulum instituit. Hic autem mos po-
ſtea in Gallia mutatus, ut alibi dicetur. Impe-
ratores Constantinopolitani initium à Kalendis

Septembris deduxere, quos ſecuti ſunt Pontifi-

ces Romani per plura ſecula. Quando verò In-
dictio à die xX v Decembris Natali Chriſti ſacra,
vel à Kalendis Januariis, vel à xXxV Martii, vel
denique à Paſchate exordium ſumere cœperit,
& quibus in regionibus, adhuc incompertum.-
non arbitror tamen, hunc uſum ante octayvum
Eccleſiæ ſeculum natum eſſe. Nam exempla duo,
quæ in contrarium adduxi in Diſſert. Hyp. p. 2.
pag. 303. & 328. id non evincunt, & infrà ſuis
Tocis Indictionem in illis memoratam à Seprebri
inchoandam demonſtrabo. Gothofredus in Chro-
nologia Codicis Theodoſiani exiſtimat, ideo lndi-
ionem à die xxXIV Septembris inchoatam fuiſſe,
quia eo die Conſtantinus in Italiam appulit, &

Mawxentio bellum indixit. Verùm hæc conjectu-

ra vaniſſima; Conſtantinus enim anno præcedenti
in Italiam die incerto venit, &, ut habet Ano-
nymus Valeſianus, apud Veronam viclis Duacibus
Tyranni Romam petiitt.
Ad num. C XI G ſeq. Baronius, qui perſe-

Pax in Oe- cutionem Diocletiani anno citiùs quàm par erat,

cleſiæ reddi-

auſpicatus eſt, currentem annum, primum pa-
cis perperam appellat; cùm, ut ſuo loco videbi-
mus, prioribus anni ſequentis menſibus ea ad-
huc in Oriente ſævierit. In Occidente tamen,
ubi Conſtantinus imperabat, hoc anno eam ceſ-
ſaſſe non dubitandum. Hinc Severus Sulpicius
hæc de perſecutionis Diocletianeæ fine (cribit:
Sed finis perſecutionis illius fuit abhinc annos IX
& LXXX, à quo tempore Imperatores Chri-
ſtiani eſſe cœperunt. Annum Chriſti quadfingen-
teſimum Stiliconis Conſulatu notatum, Hiſto-
riæ ſuæ terminum præfixit Sulpicius. Quare jux-
ta eum pacis Eccleſiæ initium ab hoc anno con-
ſurgit; ab eo enim anno ad cccc, anni ſunt
LXXXIX, utroque extremo incompleto pro
integro numerato. Verùm Fuſebius pacis ini-

tium ab anno inſequenti repetit, quòd Maxi-

minus Eccleſiæ perſecutor eo anno adhuc Chri-
ſtianos afflixerit. Quamobrem hoc anno in Oc-
cidente, ſequenti in Oriente pax Eccleſiæ reddi-
ta eſt.
Macharius Epiſcopus Hieroſolymitanus ſe-

Macharius cundùm Euſebium in Chronico tam juxta edi-
Ft Epiſcop.
Hieroſolymi-

tionem Pontaci, quàm Scaligeri, creatus eſt, ut
magis in ejus morte explicabitur. Hoc etiam
anno Hermannus Conntractus ejus Pontificatũs

Critica Hiſtorico Chronologica

ANNO PERIODI GR 4Gοσn a“ 5S6.

initium conſignavit. In poſterum Epiſcoporum
Hieroſolymitanorum Chronologiam elucidabi-
bimus; nam ante eum nihil hac in re certi dici
potuit. “
Donatiſtarum ſchiſma hoc anno inchoatum,
ut anno c cc vi, num. Ix, oſtendi.

O14. D. ) 10. P. 21. Mart. Indict. 1.
JESu CHRISTI 313.
MELCHIADIS PAFZ 3.

CoONSTANTINI IMr. g. LICINII IMP. 7.

Num. I. ad XIII. Coſſ. Canſtantinnt fJI.
Conſules

A Aag. III, & Licinius Aug. III. Divus

SE C. IV.

Anno Urbis

Olymp. 2732
an. I.

An. Ch. 313 .

XXVIII.

Puron. 1
cc1
num. VII.

III.
Fpiltoria
Cunſtanti

1066.

I.

Auguſtinus à Baronio citatus, qui habet Lici-
nium II, priorem Licinii Conſulatum non nu-
merat, quia ſuffectum, ut anno cc &X.-, num. III

oſtendi. Utriuſque Auguſti Conſulatus juxta

quintam regulam, propter nempe Ludos Secu-
lares decimos quos Zoſimus lib. 2. aſfſerit in

hunc annum incidiſſe, ut in Diſſert. Hypat. part.
2. Cap. 10. num. 6. jam notavi: A Conſulatu Li-

bonis, & Cilonis, (ab anno nempe Chriſti cciv)

qub Severus, inquit Zoſimus, Ludos Seculares er-
hibuit, uſque ad Diocletiant IX, & Maximiani
VIIIConſulatum (ad annum nempe Chriſti
ccCCIV) centum & unus anni elapſi fuerunt. At
tunc quidem privatus erx Inperatore Diocletianus

factus eſt, cujus exemplum Maximianus ſocutus

eſt. Verhm Conſtantino III & Licinio III Ceſſ.

(hoc nempe anno) centum & decem annorum
tempus integrum aderat, quo Lugos, conſueto mo-

re, celebratos oportuit. Licet enim iis annis Lu-

di Seculares celebrati non fuerint, de more ta-

men Imperatores Conſulatum capeſſebant, ut
etiam videbimus factum anno Chriſti ccccIV

quo Ludi Seculares exhiberi debuiſſent.
Conſtantinus ſub finem anni præcedentis, vel
currentis initio Mediolanum venit, & Conſtan-
tiam ſororem Licinio in matrimonium colloca-
vit, ut anno præterito ex Lactantio lib. de Mor-
tibus Perſecut. cap. 45. diximus. Porro Con-
ſtantinum ſub hujus anni Conſulibus menſe

Martio Mediolani fuiſſe, conſtat ex Lege I. De

bonis vacantibus. ibidem VI Id. Mart. data,
quæ refertur in Codice Theodoſiano. Ea in
urbe celebre edictum ab utroque Imperatore
promulgatum, quo Chriſtiani cultùs obſervan-
tia permiſla eſt, quam Baronius hoc anno reci-
tat, quemadmodum & Maximini epiſtolam ad
Sabinum Prætorii ſui Præfectum. Verùum, ut
anno præcedenti oſtendimus, edictum quidem

I.
Ludi eu.
laruin hunt
um inci.
Abent.

Baron. num.
IV.

II.
nii, edictun
Conſtantini,
& epiſtola

Maxwimini.

illud, quod apud Euſebium lib. 10. cap. §. legi-

tur, hoc anno datum; ſed epiſtola ad Sabinum
anno præcedenti ſcripta, poſtquam Conſtantinus
& Licinius eo anno aliam Legem, quæ periit,
in favorem Chriſtianorum emiſiſſent. At Baro-
nius, qui unam tantùm Legem à Conſtantino
datam exiſtimabat, epiſtolam Maximini, quæ ad
præcedentem annum pertinet, quæque priori
Legi ſubjungenda erat, poſt ſecundam recita-
vit. Hæc ergo ſecunda Lex prioris quædam ex-

plicatio fuit: quippe in prima quædam verba

erant, quibus Gentiles, Novatiani, Montaniſtæ,
& aliqui alii valde offendebantur, quèòd in ea
Hæretici vocarentur. Quare Conſtantinus coa-
Qus fuit hac ſecunda Lege mentem ſuam ac
ſententiam

V.
yina Con.
Nitutio Con.
kantini in
32 4doren Ee. t

leſie.

Cne

WyII.

I.
Cnſeles

II.
Muptue i⸗
nii, Adicun
Cinſtantini,
. Marifmnini
De

4;

ita⸗
ex⸗
Aba
ſte,
ne!
-
40

S K C. IV. ſententiam explicate „ne Gentiles prohibitum
An. Ch. 313. ault improbatum ab ipſo Deofum cultum quere-
rentur. Omnibus igitur liberam colendi numi-
nis facultatem à ſe conceſſam eſſe profitetut
Conſtantinus: ita ut unuſquiſque pro arbitrio
quamcumque velit ſectam ac Religionem ſe-
quatur, ut pluribus V aleſius in Notis demon-
Baron. an. ſtrat. Porro Maximinum præſenti anno inte-
cccXIV. riiſſe, anno ſequenti adverſus Baronium oſten-
num. VII.
demus.

111. A num. XIII ad XVIII. Conſtantinus

P'idkoriia Mediolano digreſſus, in Galliam & ad inferio-
conſaurini. rem Germaniæ limitem, ubi reveris, reverſus
eſt, Francorum & Barbarorum ad Rhenum tranſi-
tum inhibuit, repreſſitque, ut teſtatur Auctor
incertus Panegyrici Conſtantino dicti cap. 21.
ubi Maxentiana cæde narrata ait: Non feſſus

praliis & exbletus vibkoriis, üut natura fert, otio te

& quieti dediſti, ſed eodem impetu, quo redieras
in Gallias tuas, perrexiſti ad inferioren Germa-
niæ limitem; magna ſoilicet intercapedine tempo-
ris, av brevi locorum diſtantia: poſt annuam ex-
peditionem ſtatim bello auſpicatus, à Tyberi ad

tua, Imperator, magnitndo animi pollicerur, 4
Tuſeo Albula ad Germanicum Albim prolaturas
Imperium. Hinc igitur, ut obſervat Gothofre-
dus in Chronologia Codicis Theodoſiani, Tre-
viris poſtea datæ ab eo plures Conſtitutiones
hoc anno menſibus Novembris & Decembris.
Licinius verò Mediolano ad IUlyricum reverſus
eſt, ut habet Anonymus Valeſianus.
1V. Porro ex Zoſimi verbis à Baronio recitatis
Ludi Secu- Chronologia noſtra confirmatur. Ait Zoſimus
lares in hune lib. 2. Conſtantino & Licinio tertium Coſſ. centum
nnu, inei d dJecem annorum tempus integrum aderat, quo
Sebant jam Ludos ( Seculares) conſueto more celebratos
Baron. num. oportuit. Eo verò non obſervato , ad infelicitatem
X 1 V. illam res prolabi neceſſe fuit, quæ hoc tempore nos
urget. Ultimi Ludi Seculares Chilone & Libo-
ne Coſſ. exhibiti, teſte Zoſimo ibidem. Quare
cuùm Conſulatus terrius Conſtantini & Licinii
in præſentem annum incidat, Conſulatus Chi-
lonis & Libonis nullo modo concurrere potuit
cum anno Chriſti ccVI, cum quo illum Baro-
nius conjunxit; ſed cum anno Chriſti cCcIV
omnino copulandus fuit, uti à nobis præſtitum:
alioquin non anni cx, ſed anni dumtaxat CVIII
à Conſulatu Chilonis & Libonis ad Conſulatum
Conſtantini & Licinii tertium præteriiſſent. Ex
quo liquet, Baronii Chronologiam ante Dio-
cletiani Imperium depravatam eſſe. Ceterùm,
Honorium Imperatorem Ludos Seculares non
reſtituiſſe, oſtendi in Diſſert. Hyparica tam in
Prolegomenis num. X1, quàm in parte 11, pag.
187. Qua de re rurſus agetur anno cccciv.
V. A num. XVIIIad X X X. Hoc anno Con-
Prima Con- ſyantinus primam ſuam Conſtitutionem in fa-
Hirutio Con. vorem Eccleſiæ Mediolano, ubi eum menſe Mar-
Paicn Ee. tio fuiſſe diximus, ad Anulinnm Proconſulem
eleſiag. Africæ emiſit pro Cæciliano & Clericis ejus,
quam refert Euſebius lib. 10. cap. 7. cujus hic
titulus : Exemplum epiſtola Imperatoris Con-
ſtantini, quà cunttos Eoclefiarum Prafides ab
omnibus publicis funttionibus immunes eſſe praci-
Baron. an. pit. Eam recitat Baronius anno præcedenti, ſed
cccxi. num. Joco non ſuo. Ejus etiam meminit Anulinus in
TkxXIX. relatione ſua ad Conſtantinum, quæ extat apud
Auguſtinum epiſtola LXVIII ad Januarium
juxta antiquum ordinem, & in Actis Collatio-
nis Carthaginienſis die III, num. CCXVI,
Tom. I.

in Annales C. Baroni.

Rhenum, insb ut omen & ſimatlitudo nominis ſit, &

& CCXX. quam etiam indicat ipſe Conſtanti- S C. 1V.
nus Lege I. Cod. Theodoſ. De Eptſeopis, data An. Ch. ji3.
hoc anno pridie Kalendas Novembris. Poſt pau-
cos dies quàm Anulinus eam Conſtitutionem ſeu
epiſtolam Conſtantini Cæciliano & Clericis
ſub eo conſtitutis inſinuavit, Donatiſtæ livore
moti libellos obtulere Carthagine, Anulino
VII Kalendis Maiis, quibus huic immunitati
intercedebant, Eccleſiæque Catholicæ nomen
ſibi vindicabant. Quos libellos Aanulinus, ma-
nente Cæciliano in ſtatu ſuo, ad Conſtantinum
direxit, ut docet Anulini relatio apud Auguſti-
num in epiſtola laudata, cujus relationis & ipſe
Conſtantinas meminit in epiſtola ad Miltiadem
& Marcum apud Euſebium lib. 10. cap. 5.
Menſe Octobri Synodus ad libellum ſeu pre- VI.
ces Donatiſtarum Romæ Conſtantini juſſu ha- , vodus
bita fuit VI Nonas O ctobris inter Cæcilianum 2 roh .
& Donatiſtas, ubi Donatus damnatus, & Cæci- tio conßr.
lianus innocens pronuntiatus eſt, teſte Optato mata,
libro I. capite 10. Auguſtino libro poſt Colla-
tionem Donatiſtar. capite 33. & epiſt. CLII
juxta veterem ordinem, & alibi. Extremo jam
die ejuſdem menſis Octobris lata Lex prima Co-
dicis Theodoſiani De Epiſcopis. quâ Conſtanti-
nus immunitatem illam Clericorum Catholico-
rum conkrmat adverſus Hereticorum Donati-
ſtarum factionem. Ita recté Gothofredus in
Commentario ejuſdem Legis. Eam verò epiſto-
lam Conſtantini de immunitate ad Anulinum
miſſam eſſe hoc anno circa menſem Aprilem,
liquet ex ea Auguſtini ad Januarium epiſtola,
in qua Anulinus ait, poſt pancos- dies quàm eam
accepit, extitiſſe quoſdam, qui Cæciliano con-
tradixerint, & libellum obtulerint. Qui libellus
dicitur in eadem epiſtola, datus die X, II Kalen-
das Maias Carthagine, Domino noſtro Conſtantino
Augaſto tertikm Coſ. Quare ea' de immunitate
epiſtola menſe circiter Aprili hujus anni in Afri-
cam pervenit, & non bene in Annalibus anno
præcedenti recitata.
Valeſius in Notis ad librum 10. Euſebii cap. VII.
8. ait: Baronils mendoſum eſſo exiſtimat PEuſobii Marcus
tertum, & pro verbis, 2 Mæαͤοο,, ſoriben dum ei
eſſe, αρνν Vernm hac emendatio, quod pace . ane inter⸗
Jummi Viri dictum ſit, ferri non poteſt. Chm enim eit.
Miltiades vocatus ſit Epiſoopus urbis Romæ, ſu- Baron. num.
perfluum eſt addere ke&εαρννν. Adde quòd ea vox XXIII.
inſolens éſt & affebtata; cum tamen titulus ac di-—
ghitas cujuſque uſitato vocabulo exprimatur. Re-

jectà itaque Baronii conjetcturd, exiſtimo, Marcun

hic eſſe Presbyterum Eccleſiæ Romanæ, quem und
cum Miltiade intereſſe huic Synodo voluit Conſtan-
tinus. Hio eſt, ut opinor, Marcus, qui poſt &lve-
ſtrum Papam Epiſoopatum urbis Romæ geſſit. Ita
Valeſius, cujus conjectura valde probabilis, præ-
ſertim cùm Auctor Synodici tradat, Synodum
Romæ convocatam fuille à Miltiade ſandiſſi-
mo P P. & Marco; Miltiadi Marcum adjungens,
perinde ac in epiſtola Conſtantini utrumque
junctim nominari animadverterat, inquit ibi-
dem Valeſius.
A num. XXX ad XLV. Num Donatiſtæe 3, VIII.
†. —. Incertum an
Concilio Romano Melchiadis hoc anno cele- Ponaziszs
brato, ad ipſummet Imperatorem, aut ad nu- Synodo Ro-
meroſius Epiſcoporum Concilium appellarint, mwana appel-
inter Eruditos non convenit. Communis ante larin.
Sirmondum ſententia fuit, Donatunz cum ſuis à
Synodo Romana appellaſſe, ad quam appellatio-
nem, inquit Optatus, Conſtantinus Imperator ſie
reſpondit: Qrabida furoris audacia! ſicut in cau-
L Hh 3 ℳKz;

IX.
Donatiſtas

appellaſſe
Pprobabilius.

366

8 ρ C. I V. ſis Gentilium fieri ſolet, appellationem interpoſue-
An. Ch. 313. punt. Veruùm hunc locum mutilum eſſe, primus

omnium docuiſſe videtur Sirmondus, qui in No-
tis poſtumis à Labbæo in Collectione Concilio-
rum publicatis profert Conſtantini M. reſcrip-
tum, in quo ad hæc verba, O rabida furoris au-
ducia! ſubdit: Hæc eſt illa Conſtantini adver-
ſus appellationem Donatiſtarum deteſtatio,
uam innuit Auguſtinus epiſt. 162. Alios, inquit,

apad Arelatem Judices Epiſeopos dedit, à quibus

tamen illi ad ipſum rurſum I.mperatorem provoca-
re maluerint. Qua in re illos quemadmodum de-
teſtetur, andiſtis. Eandem verbis ipſis comme-
morat Optatus lib. . Sed mutilus Optati locus,

in quo nulla Synodi Arelatenſis fit mentio, non-
nullos in fraudem induxit, ut appellationem

Donatiſtarum, ad Synodum Romanam refe-
rendam crederent, quæ tribuenda erat Arela-
tenſi. De Synodo Romana murmuraſſe victos
Donatiſtas, illam accuſaſſe ac reprehendiſſe, de
illa queſtos eſſe, multis locis docer Auguſtinus:
ab ea provocaſſe nuſquam proditum eſt, ſed ab
Arelatenſi. Ita Sirmondus, cujus ſententia pla-
cuit Valeſio in Opuſculo de Schiſmate Donati-
ſtarum cap. 7. ubi urget, varia eſſe D. Augu-
ſtini teſtimonia, neque ullam appellationis fa-
cere mentionem. Inter alia hoc unum profert
ex lib. 2. contra Literas Petiliani cap. 92. Si au-
tem, quod verum eſt, petentibus majoribus e-
ſtris Epiſeopale judicium dederat Conſtantinus, &
apud Rmam, & apud Arelate, quorum prinzum
apud eum acouſaſtis, ab altero ad eum abppellaſtis,
&c. De priore ſubdit Valeſius, eos quidem mur-
muraſſe & conqueſtos eſſe, à poſteriori autem
Concilio provocaſſe habet Auguſtinus. Tum
Valeſius cap. 8. teſtimonium citati Optati erro-
ris arguit aut Librariorum incurià, aut ab ipſo
Oprato commiſſi, cùm exclamatio Conſtanti-
ni de rabida furoris audacia contineatur in reſ-
ceripto non ad Synodum Arelatenſem, ſed ad Pa-
tres Arelatenſes poſt celebratum ab ipſis Con-
cilium, quomodo ab ipſorum, & non Romano-
rum Epiſcoporum judicio appellarant Donatiſtæ.
Sanè, inquit Valeſius, in Geſtis purgationis Ceci-
liani &ᷓ Felicis, hæc Conſtantini epiſtola ſubjiungi-

tur Concilio Arelatenſi, quod ſecutus Sirmondus in

Collectione Conciliorum Galliæ, meritò eam epiſto-
lam Arelatenſi Concilio ſubjecit.
Licèt hæc Sirmondi & Valeſüi ſententia ali-
quibus placuerit, 4 Baroniana tamen, quæ docet,
Donatiſtas reipſa non ſolùm à Concilio Arela-
tenſi primo, ſed & ab ipſa Romana ſub Mel-
chiade Synodo provocaſſe, non videtur diſce-

dendum. Etenim, ut ait Schelſtratius V. C. in

ſecunda parte Antiquit. IIluſt. Dilſert. 1. c. 7.
art. 3. ad appellationem ex parte appellantium
nihil aliud requirebatur, quàm poſt latum judi-
cium illud ipſum injuſtum proclamare „& aliud
judicium expetere. Atqui hæc omnia poſt latum
à Melchiade Papa judicium fecere Donatiſtæ, ut
clarè inſinuat Conſtantinus in epiſt. ad Chreſtum
Syracuſanum Epiſcopum, quæ extat apud Euſe-
bium lib. 10. cap. 5. Prolatæ jam ſententiæ acquieſ-
cere nolentes, inquit de Donatiſtis poſt Melchia-
dis judicium, aſſerenteſque paucos admodum Epif-
copos ſententiam tuliſe, qui nec omnibus, Tüc
prins inquiri oportebat, diligenter excuſſis, ad
depromendum judicium properanter acceſſiſſent.
Doônatiſtæ igitur ob laudata ab ipfis fundamenta
Melchiadis judicium injuſtum proclamabant,

nec illi, ut paucorum Epiſcoporum, volebant

Critica Hiſtorico-Chronologica
acquieſcere, quòd nimirum à Conſtantino aliud s *† C. Iv.
majus Epiſcoporum Concilium intra Gallias ex- An. Ch. 313.

poſtularent; quod & demum fuiſſe conceſſum,
conſequenter inſinuat, ut hæc tandem multorum
interventu finem poſſint accipere, inquit Conſtan-
tinus. Accedit Auguſtinus lib. 2. contra Literas
Petiliani cap. 922. Si autem, quod verum eſt, pe-
tentibus majoribus veſtris Epiſoopale judicium de-
derat Conſtantinus, & apud Romam & apud Are-
late. Petierant ergo Donatiſtæ Arelatenſe judi-

cium. Accedit Optatus, qui oſtendit, Donatum

in Romano ſub Melchiade Concilio juſtiſſimè
fuiſſe damnatum: Sußicit ergo & Donatum tos
ſententiis eſſe percuſſum, & Caæcilianum tanto judi-
cio eſſe purgatum. Et tamen Donatus appellandum
eſſe ab Epaſcopis credit. Ad quam appellationem
Conſtantinus Imperator ſic reſpondit: O rabida fu-
roris audacia! ſiout in cauſis Gentilium ſieri ſolet,
appellationem interpoſuerunt.
uod verò dicunt Sirmondus & Valeſius,
Auguſtinum ſcribere pleriſque in locis, Dona-
tiſtas murmuraſſe & accuſaſſe, & appellaſſe non

ex ipſo Auguſtini teſtimonio à Sirmondo ex

epiſt. 162. allato Donatiſtas appellaſſe conſtat:
Alios apud Arelatum Iudices Epiſcopos dedit, à

quibus tamen illi ad ipfum rurſum Imperatorem
provocare maluerunt. di rurſum, ergo priùs quo-
que ad Imperatorem Donatiſtæ provocaverant. En
aliud Auguſtini teſtimonium ex Pſalmo contra
partem Donati: Donatus, cum volebat Africam
totam obtinere, tune Judices tranſinarinos petiit
ab Imperatore. Sed haæc tam injuſta petitio non
erat de charitate. Hoc ipſa veritas clamat, quam
volo modò referre. Nam conſenſit Inperator, mi-
ſit qui ſederent Rmæ, Sacerdoter, qui tunc poſ-
ſent Cæcilianum cum illo audire. Diéta cauſa eſt,

nihil probatum eſt, auſus eſt & appellare, & poſt

Collegarum ſedem audire ab Imperatore. Hic peti-
tio illa probatur non eſſe de charitate, deinde ubi-

que viblus cœpit rebaptiæare. Ubi Auguſtinus di-
ſertè teſtatur, appellaſſe Donatum à ſententia
Romani Concilii. Sed ſive revera facta fuerit
hæc appellatio, ſive non, parum intereſt, cùm
inter omnes conveniat Donatiſtarum de retra-
ctatorio judicio expoſtulationem fuiſſe omnino
injuſtam, & ſecundum judicium planè indebi-
tum, & extra juris ordinem conceſſum. Nortan-
da ſunt hæc Conſtantini in epiſtola ad Chreſtum
verba: Nonnulli, ut ferè fit, & propriæ ſalutis, &
venerationis, quæ ſanétiſſimæ Fidei debetur, obliti,
privatas adhuc ſimultates prorogare non ceſſant,
prolatæ jam ſententiæ acquieſoere nolentes. Et in-
frà: Hæc, quæ poſt depromptum judicium volun-
taria aſſenſione jam finita eſſe debuerant. Ad quæ
verba Marca lib. 4. de Concordia cap. 18. §. 2.
Quia alienum putabat Conſtantinus à diſeiplina,
res ab Epiſeopo Romano judicatas refricare. Hæc
Schelſtratius loco laudato.
Neque mutilus eſt Optati locus, aut Libra-

latenſe retulit ad Concilium Romanum; ea enim
epiſtola à Baronio recitata, ſcripta eſt non ad
Pattes Arelatenſes poſt celebratum ab ipſis Con-
cilium, ut Sirmondus & Valeſius ſibi perſuaſere,
ſed ad Epiſcopos, qui Romanæ Synodo inter-
fuerant, ut rectè vidit Baronius, adverſus quem
malè affertur locus Auguſtini in epiſtola 162. jam

laudatus, in quo ait: Qua in re illos quemadmo-

dum deteſtetur, andiſtis, quaſi Auguſtinus in-
nueret,

Donatiſtæ⸗
rum appella⸗
. “ . . tio magis
dicere, præterquam quèd merè negativum eſt, probatur.

xXxI
riorum incuriâ corruptus, neque etiam Optatus Satisgt Va⸗
verba epiſtolæ Conſtantini ad Concilium Are- el rations⸗

——

—

2

—

——

— —

5
An

XII.
Nu l

atio.

Monnum.
1117,

XIII.
Ad alia Va.
leßi argu-
menta re⸗
Pondetur.

Vere

K.. IVY
n. Ch. z

1

X.
Denatiſts.
un athelle⸗
tio magi
Pyebafsr.

⸗
l⸗

1. Satiiſt
. lhßi ratieſk-
u.

1d
⸗
e,
e⸗
emn
n

25

3

in Annales C. Baronij.

SÆ C. I V. nueret, Conſtantinum poſt Synodum Arelaten-
An. Ch. 31z. ſem exclamaſle, O rabida furoris audacia! quod

tamen gratis ac ſine fundamento à Viris doctiſ-

ſimis dictum; cùm mille aliis verbis Imperator
eteſtari Donatiſtas potuerit, tam poſt Conci-
lium Romanum, quam poſt Concilium Arela-
tenſe. Quare tam levi fundamento ea Con-
ſtantini epiſtola à Concilio Romano divellenda
non erat.
XII. Nec etiam urget quod addit Valeſius loco lau-
Alia Valeſii dato cap. 8. Quiſquis certè, inquit eam epiſto-
rasio. Iam legerit, nunquam dubitabit quin ad Arela-
tenſe Conciliunm potins ſpectet, quàm ad Komanum.

Etenim ſtatim poſt jndicium Synodi KRomang, Epiſ-

copi partis Majorini reverſi ſunt in Africam, ut
docet Conſtantinus in epiſtola ad Elafium. In epi-
ſtola verò, de qua nung agitur, ait Conſtantinns,
ſe miſeſſe quoſdam ex ſuis hominibus, qui obſtina-
tos illos & Epiſoopali udicio parére recuſantes, ad
tomitatum ſuum perducant. Quare hac piſtola ad
Concilium Komanum pertinere non poteſt. Erravit
igitur Optatus, qui verba hujus epiſtolz ad Conci-
lium Komanum retulitt, memoriæ vitio in eum er-
Baron. num. rorem, ut videtur, induttus. Veruùm Conſtanti-
XLIV. nus in epiſtola ad Elafium, ſeu ad Ablavium,
quam integram refert Baronius, non dicit, poſt
judicium Synodi Romanæ ſtatim reverſos eſſe
Donatiſtas in Africam; quin contrà, in ea ſcri-
bit, quoſdam ex iiſdem ad ſe veniſſe aſſerentes,
mòd minls dignus idem Cæcilianus cultu ſinceriſ-
ſimæ Religionis habeatur; & quod ſalen reſpon-
deram, fruſtra eos id jactare quippe ciun res Fulſ-
ſent apud urbem Roman ab idoneis ac probatiſſimis
viris Epiſo opis terminatæ.
XIII. Nec denique negotium laceſſir quod obſer⸗
Ad alia Va- vat Valeſius, in Geſtis ſc. purgationis Cæcilia-
leſti argu- ni & Felicis, Conſtantini epiſtolam, de qua
mente e quæſtio, ſubjungi Concilio Arelatenſi, nec
Condete. quod addit Valeſius: Simaili erroro idem Optatus
eribit, Conſtantinum ad preces Epiſcoporum partis
Maiorini, qui Judices ex Gallia ERbi dari poſtula-
verant, bis verbis reſpondiſſe: Petitis à me in
ſeculo judicium, cùm ego ipſe Chriſti judicium
exſpectem. Et tamen conſtat, Conſtantinum nihil
reſoripſiſe precibus illorum; ſed tanthm ad Annli-
num Proconſulem & ad Miltiadem Epiſcopum li-
teras dediſſe. Verba autem illa, gnæ ab Optato
referuntur, ſunt ex epiſtola Conſtantini ad Epiſco-
pos Arelatenſis Concilii: *Quæ in ipfis tanta ve-
* ſania perſeverat, cum incredibili arrogantia
*perſuadeant ſibi, quæ nec dici, nec Ccredi fas
c eſt, deſciſcentes à recto judicio dato, pro quo
meum judicium comperi eos Poſtulare: Quæx-
*vis malignitatis in eorundem Pectoribus per-
* ſeverat? Quoties à me jam ipſo, improbiſſimis
*e aditionibus ſuis ſunt condigna reſponſione op-
*cpreſſi. Qui utique, ſi hoc ante oculos habere
*e voluiſſent, minimè hoc ipſum interpoſuiſſent.
*Meum judicium poſtulant, qui ipſe Chriſti ju-
*Odicium exſpecto. Ita Valeſius ex epiſtola Con-
ſtantini ad Epiſcopos Concilii Romani, non
verò ad Epiſcopos Concilii Arelatenſis, ut ipſe
loquitur. Reſpondeo itaque, Optatum poſt li-
bros ſeptem de Schiſmare Donatiſtarum referre
Geſta purgationis Cæciliani Epiſcopi & PFelicis
ordinatoris ejuſdem, ac epiſtolas Conſtantini
Imp. ſed temporis ordine non ſervato. Quemad-
modum Euſebium præſtitiſſe in libro 10. Cap. 7.
ipſemet Valeſius obſervat in Notis, ubi ait:
Ceterkm has Conſtantini epiſtolas præpoſtero or-
dine retulit Euſebius. Nam epiſtola Conſtantini ad

367

Cæcilianum Epiſeopung, item ejuſdem epiſtola ad S £ C. IV.
Aaulinum, cum rolatione ejuſdlen, Anulini quam An. Ch. 313.
Jupra citavi, præcedere debent epaſſtolam Conſtan-
tint ad Miltiadem Epiſcopum urbis Romæ. Omnes
enim eæ epiſtolæ pertinent ad Concilium Romanum,
quod habitum eſt in cauſa Caciliani coram Mil-
ziade PP. Conſtantino III, & Licinio TII Coſſ.
anno Chriſti CCCXIII. Denique Optatus ma-
gis audiendus, dum Auctorem, quàm dum Col-
lectorem agit.
Nec erravit Optatus, quando ait „Conſtanti- XIV.
num ad preces Donatiſtarum reſpondiſſe: Petitis Defenditut
à me in ſoculo judicium, ocum go ipſe Chriſti judi- Obtatns.
cium erſpettem. Nam non intelligit Optatus,
Conſtantinum hæc verba in aliquo reſcripto, ſed
tantùm ore tenus protuliſſe. Quid mirum itaque,
ſi Conſtantinus poſt Synodum Romanam ad
Epiſcopos ſcribens, de iiſdem Donatiſtis lo-
quens, eadem verba repetat, quæ ipſis coràm
dixerat: immo ex ea Conſtantini epiſtola conſtat,

Conſtantinum, dum eam ſcriberet mMeminiſſe

ejuſdem reſponſi Donatiſtis ante illud Conci-
lium à ſe dati, quod his verbis manifeſtè inſi-
nuat: Quoties à me jam ipfo improbiſſimir aditio-
nibus ſuis ſunt condigna reſponſione oppreſſi. Quæ
ipſis itaque reſponderat, ex ejus memoria non
exciderant, cùm eam epiſtolam ſeripſit.
Ad num. XLVII & ſeqq. S. Melchiadee X vV.
Papa anno tantàùm ſequenti vivere deſiit. In Obitas Mel-
Chronico enim Damaſi legitur: Miltiades annis Hiadis PF.
tribus, menſibus ſex, diebus novem „ex die ſexto
Nonas ſulias, 4 Conſulatu, Maximiano EIII
ſolo, quod fuit menſe ctavebri Voluſiano & Ku-
lno, uſque in III Idus Januari, Voluſiano &
Anniano Conſculibus. Melchiades itaque, qui
anno trecenteſino decimo die ſecunda Julii or-
dinatus fuerat, anno ſequenti die decima menſis
Januarii ad Deum migravit, Voluſiano & An-
niano Conſulatum gerentibus poſtquam ſediſſet
ut docent Catalogi, annos tres, menſes ſex, dies
novem, ſi diem emortualem includas , vel dies
octo, ſi eum excludas. Quod confirmatur ex In-
diculo Depoſitionis Epiſcoporum apud Buche-
rium, ubi legitur: Quarto Idus Januarii Mil-
tiadis in Calliſti. In Martyrologio Hieronymia-
no ad IV Idus Januarii, ſeu ad diem decimum
Januarii etiam habetur: Depoſitio Miltiadis Epiſ-
copi. In eodem Martyrologio Hieronymiano ad
diem ſecundam Julii legitur: Depoſßitio Miltia-
dis Papæ. Papebrocius in Conatu Chronico-Hi-
ſtorico ad Catalogum Pontificum ait, videri

