commiſiſſent, ut iſtam Fidei formulam omnium
ordinum Clericis amplectendam & irreprehen-
ſihiliter, ut aiunt, recenſendam Synodali edi-
cto ſub condemnationis pœna præcipeérent, imèò
& illum è regione cum Symbolo Apoſtolico
ponerent, niſi jam longo uſu recepta, appro-
bata, & inter germanas magniâthanaſii lucubra-
tiones numerata fuiſſet. Quare jam ante abhinc
centum ferè annis Opus illud Athanaſio attri-
butum fuerat.
Nec admittenda conjectura Baronii hocsym-
bolum Athanaſio attribuentis, quòd ſcilicet il-
lud à S. Athanaſio editum Romæ, & Julio Pa-
pæ oblatum, quòd neceſſeè eſſet ipſum Catholi-
cæ Fidei Profeffionem palam edere, ut Roma-
næ Eccleſiæ communione frueretur: aliâs enim
audiendus non fuiſſet qui reus advenerat, &
multorum criminum ab Euſebianis accalatus.
Hæc enim conjectura hoc argumento evertitur,
quòd S. Athanaſius de doctrina non fuerit apud
eundem Pontificem accuſatus, (Euſebiani
enim ejus inimici Nicænæ Fidei ſe aſſentiri ſi-
mulabant) ſed quèòd à Synodo damnatus, nec
ab ea reſtitutus, Sedem contra Canones rece-
piſſet: quòd ejus Alexandriam reditus multa-
rum cædium cauſa fuiſſet: quèòd denique £-
gypti & Libyæ viduis triticum eripuiſſet Con-
ſtantini munificentià præberi ſolitum. Cum ita-
que non hæreſeos, ſed aliorum criminum ac-
cuſaretur S. Athanaſius, & Julio, Catholiciſque
omnibus non ſolùm Fidei ejus integritas no-
ta etlet, non ſolùm perſpectum pro Nicæni
Concilii defenſione ſtudium, ſed exploratum
plane, ipſum in odium Fidei calumniis impe-
titum, & depoſitione ac exilio afflictum in-
credibile eſt, quòd ab illo Fidei profeſſionem,
quod tamen Baronius vult Julius Papa exe-
gerit.
Symbolum iſtud aliqui Euſebio Vercellenſi
tribuerunt, alii Athanaſio Sinaitæ, alii Anony-
mo Theologo Gallo, qui Pipini vel Caroli Ma-
gni temporibus floruit, occaſionem præbente
controverſia de procefſione Spiritus Sancti in
Gallicis Synodis tunc agitata. Sed ſtandum vi-
detur conjecturæ Queſnelti illud Vigilio Tapſenſi
in Africa Epiſcopo tribuentis, qui ſub finem
quinti ſeculi floruit, quique acerrimus Catho-
licæ Fidei defenſor fuit. Præterea vivebat E. igi-
lius in Africana regione, in qua Vandali Ariana
peſte infecti Catholicos omnes dira perſecutione
vexabant, ita ut de Catholica Fide vel verbum
proferre crimini verteretur. Eo etiam vivebat
tempore, quo Neſtoriana & Eutychiana hæreſes
maximos in dies progreſſus agebant, præſertim
per Orientales Eccleſias, ad quas fugere com-
Pulſus eſt Vigilius ab impio Vandalorum Rege
extorris factus. Denique, quod magnopere pen-
ſandum eſt hac in diſpoſitione, admodum fami-
liare fuit Vigilio, ut ſi quæ ſcriberet Opuſcula
ſæviente perſecutione, ea non ſuo, ſed ſub anti-
quorum Patrum, vel Auctorum perſona in pu-
blicum emitteret, præſertimque ſub nomine §.
Athanaſii. Sic Dialogus adverſus Arianos, Sa-
bellianos, Photinianos, vel ipſo Vigilio in præ-
fatione hujus Dialogi fatente, ab ipſo ſub nomi-
ne Athanaſii contra Arium, Sabellium & Photi-

in Annales C. Baronii.

441

cturæ accedit. Addit Vir doctiſſimus in Adden-
dis in duobus Operum S. Leonis voluminibus
Pag. 913. ſe abſoluta ſua Diſlertatione inveniſſe
Codicem Thuaneum, in quo Dialogus Vigilii
Tapſenſis adverſus Arianos , Sabellianos & Pho-
tinianos legitur ſub hoc titulo: Saipit alterzatto
Athanaſi cum hereſibus. Poſt hunc. Tractatum
ait, haberi Symbolum Nicænum & Formulam
Fidei Ariminenſis Concilii „ quam proximè ſe-
quitur Symbolum Athanaſii cum hac epigraphe:
FPidet ditla à Sanlto Athanaſio Epzſeopo. Sic enim
Primitus inſcriptam fuiſle hanc Fidei Profeſſio-
nem, conſtat ex Canone Auguſtodunenſis Syno-
di ſuprà laudato, ex verſionibus Græcis, & ex
MS. Caſſinenſis Monaſterii Breviario ſexcento-
rum ferme annorum. Eidem con jecturæ de Au-
ctore hujus Symboli Vigilio non parum ſuffra-
gatur, quòd in antiquiſſimo Codice illigatum
Tepetiatur Opuſculo, cui nomen Athanaſii pa-
riter præfixum legitur: ſed quòd V. igilii Tapſonſis
ſit, indubitatum haberur ipſius Vigilii teſtimo-
nio; ſiquidem lib. 5. adverſus Eutychen num. 2.
hæc ſcribit: De Conciliorum diverſis ſanclionshus,
& nominum religiosd additis noviratibuz pleniſſims
in iis lihris, gquos aaverſzs Sabellium Photinum
&. Arium ſub nomine Athanaſii, tanquam ſi præ-
ſontes oun praſontibus agerent, (ubi etiam Co-
gnitoris perſona videtur inducta) conſeripſimus,
2 nobis fuit expreſſung, &c. Hæc Vigilius. Sed
hac de re plura apud Queſnellum laudatum.
Bona Cardinalis in lib. de Divina Pſalmodia,
ubi Baronii opinionem tuetur „obſervat, Atha-
naſii Symbolum, & à Carthuſianis, & ab Am-
broſianis quotidie recitarſi.

A num. XVad XX. Sandti Alevandri Epiſ-

copi Conſtantinopolitani obitus accurate d Ba- S. Aexan-

4. . . . dri Epiſcopi
ronio conſignatus. Sedit enim is annos X XIII, Crs ℳ

5, obitus.

ur teſtantur Socrates, Sozomenus, Theophane
uterque Nicephorus & Zonaras. Eum Princi-
Patu Conſtantii Auguſti Paulus excepit. Valeſius
tamen in Obſervat. Eccleſiaſt. ad Socratem &
Sozomenum lib. 2. Paulum Conſtantino Maxi-
mno regnante Epiſcopum jam tum fuiſſe, duobus

certiffimis argumentis evincere ſe putat.* Primòô Baron. num.

*enim, inquit, Athanaſius in epiſtola ad Soli-* V.
“*tarios non procul ab initio „ubi Pauli exilia
*recenſet, ait, illum 2 Conſtantino primùm rele-
“* gatum fuiſſe in Pontum. Deinde in epiſtola
*Synodica Orientalium apud Serdicam Epiſco-
Porum, quam refert Hilarius in Fragmentis
libri de Synodis, diſertè ſcribitur, Paulum in
* Synodo Tyri und cum reliquis Epiſcopis ſub-
* ſcripſiſſe depoſitioni Athanaſii. Jam tum ergo
erat Epiſcopus, cùm Synodus Tyri congregata
" eſt, quam anno Chriſti cccxXXXV habitam
* eſſe conſtat, biennio ante obitum Conſtantini.
*Verba epiſtolæ Synodicæ ſic habent: Paulus
*verò depoſitioni Athanaßi interfuit, mannque
* propria ſententiam ſeribens, cum cet z eum
*etiam ipſe damnavit. Scio quid reſpondeat
* Blondellus in libro de Primatu Papæ in Eccle-
*ſia. Ait enim, utrumque teſtimonium, tam
** Athanaſii, qudm Orientalium apud Serdicam
*TEpilcoporum, de Paulo adhuc Presbytero in-
*telligi debere. Veram hæc reſponſio meo qui-
* dem judicio inepta eſt & futilis. Nam ſi Pau-
* lIus adhuc Presbyter interfuit Synodo Tyrenſi,
eique ſubſcripſit, vice Epiſcopi ſui Alexandri
tid illum feciſſe oportet. Quòd ſi ita eſt, non

* ipſe

hum coram judice Probo diſputantis compoſitus S 5 C. I V.
eſt; ex quo maximum pondus Queſnelli conje- An. Ch. 340.

8 & C. IV.
An. Ch. 340.

X.

42 Critica Hiſtorico-Chronologica

cipſe Paulus Athanaſium, damnaſſe dicendus
*ceſt; ſed potiùs Alexander, cujus vices agebat
ec paulus. Quis verò id credat de Alexandro
E Conſtantinopolitano Epiſcopo, eum condem-
« nationi Athanaſii ſubſcripfifſe: Cum igitur
*Paulus ipſe unà cum reliquis Epiſcopis, qui
*in Synodo Tyri convenerant, Athanaſium
damnaſſe dicatur, neceſſariò colligitur, illum
jam tum Epiſcopum fuiſſe. Ita Valeſius citatus
cap. I. S
Verùm Blondelli reſponſio minime vana &

Non ſubſeri- futilis: neque enim ex ea ſequitur, Alexandrum

lit condem- Athanaſi condemnationi ſubſcripſiſſe. Paulus
uasas quippe in eo Conciliabulo in fraudem inducétus
Aa illis, qui Fidem in Nicæhna Synodeo ſtabilitam
rejiciebant. Certè Sozomenus lib. 3. cap. 3. de

XI.
Exilium
Pauli Cpoli-
tani adhuc
Presbyteri.

Paulo ait: Ad varios fortunæ caſus & ad collo-
quendum cum potentioribus ‚non rectè compara-
tum illum fuiſſe, res ipſæ teſtantur. Nullas enim
adverſariorum inſidias diſeuſſit, perinde ac facere
Jolent ii, qui in hujuſmodi rebus ſolertes ſant. Re-
ſponderi etiam poteſt, hanc illi calumniam à
Macedonianis intentatam fuiſſe: ait enim ibidem
Sozomenus: Piæ ac religioſa vitæ teſtimonium
tribuunt Macedonio, Paulum contra delitiis ac
ſolutiori Vit4 indulſſiſſe calumniantur. Non itaque
magis credendum eſt Epiſcopis Sardicenſibus,
quando ſctibunt, Paulum Athanaſi condemna-
tioni ſubſcripſiſſe, quàm cum affirmant „»Atha-
naſium, adductis Gentilium populis ,Dei tem-
plum incendille, altare comminuiſſe & Alexan-
drinorum Baſilicas deprædatum eſſe: aut quando
de Paulo aiunt, conſecratum Domini corPus
palam, publiceéque profanaſſe, & virgines Deo
dicatas publicè in foro, concurrentibus populis,
horrenda fæditate nudaſſe. Quare non videtur
dubitandum, quin illa Athanaſii à Paulo dam-
natio, mera ſit Macedonianorum, aut Ariano-
rum calumnia.
„Subjungit Valeſius: Quod ſpectat ad locum
cc Athanaſu, is de Paulo adhuc Presbytero in-
*telligi nullo modo poteſt. Etenim in dicta ad
Solitarios epiſtola Athanaſius omnes ab initio

cc recenſet Epiſcopos Orthodoxos, quos Ariani

cc& ſuis ſedibus expulerant. Ac primo quidem

Baron num.
XKI X.

coco nominat Euſtathium Antiochenum, de-
inde Eutropium, Euphrationem, Cymathium,
* Aſclepam, Cyrum, Diodorum, Domnionem,
« Hellanicum, Marcellum. Poſtremèò de Paulo
c ita ſcribit: De Paulo verò Conſtantinopolitano
e Epiſèopo nemini arbitror ignotum eſſe. Quantò
ec enim clarior civitas, tanto minns factum celari
cec poterit. Etiam huic quoque crimen objectum eſt.
ce dque falſum fuiſſe, vel inde colligas, quòd qui
cc illum reum fecit Macedonius, qui nunc illius
‚ſoco Epiſcopus éſt ordinatus, nobis in ea accuſa-
ctione præſentibus, cum reo ſuo, cujus Presbyter
te erat vommunicavit. Sed quoniam Enſebius illuc
oculos cupiditatis adjecerat, Epiſcopatum ĩlius
urhis rapere feſtinans, ( eodem enim modo a
c Beryto tranklut Wicomediam) manſit nihilomi-
cvus criminatio adverſus Paulum. Nes ab inſi-
cc Qiis deſtiterunt, ſed perſeverarunt in calumni-
ando. Et primim quidem in Pontum à Conſtan-
cc tino relegatus eſt, poſtea à Conſtantino ferro
vintlus in Singera Meſopotamiæ deportatus eſt,
vurſum inde in Emzſam, atque e Emeſa quartò
i Cucuſum Cappadociæ circa deſerta Tanri ab-
* yeptus eſt, quo in loco, ut ab illis renuntiatum
* ſt, qui cum illo fuere, laqueo per Euſebianos

*ſtrangulatns vitam finivit. Porro ſubjungit Va-

c eſius: Ex hoc loco maniteſtè colligitur, Pas-
* um jam tum Epiſcopum fuiſſe, cùm à Mace-
„donio accuſatus eſt impulſu Nicomedienſis
cEuſebii. Id autem factum eſle regnante adhuc
cConſtantino Maximo, docet ipſe Athanaſius,
cECùm ait, ſe tum præſentem fuiſie Conſtantino-
*poli. Atqui Athanaſius nonniſi poſt Synodum
*Tyri venit Conſtantinopolim, cum ſe factione
„inimicorum in Concilio illo opprimi videret.
*Nec poſt id temporis Conſtantinopolim vehit,
«Euſebio Nicomedienſi ſuperſtite. Adde quòd
„Athanaſius diſertè ſcribit, Macedonium, qui
*Paulum accuſabat, eo ipſo tempore cum Paulo
«ommunicaſſe, & ſub illo fuiſſe Presbyterum.
: Si Macedonius Presbyter ſub Paulo tum erat,
„«Paulus tum Epiſcopus fuerit neceſſe eſt. Ac
*„proinde veriſſimum eſt quod dixi, Paulum
„Conſtantini Magni temporibus Epiſcopum
cfuiſſe urbis Conſtantinopolitanæ. Ita Valeſius.
Verum Athanaſius omnes Pauli perſecutiones
enumerat, ſive quas ante Epiſcopatum, ſive
quas poſt illum adeptum paſſus eſt, aitque, eum,
dum adhuc Presbyter eſſet, à Conſtantino in
Pontum relegatum, poſt Concilium nempe
Antiochenum, quo tempore Enſtathius Antio-
chenus Epiſcopus, multique cum eo Presbyteri
in exilium mifſli, ut paulèò antea ſcripſerat Atha-
naſius loco laudato, ubi de Euſtathio loquens
& de ficta calumnia, quàâ accuſatus eſt, inquit:
Nec mora, in exilium ejicitur, & cum es ingens

turba Presbyterorum & Diaconorum. Inter quos

Presbyteros Paulum fuiſſe, ſequentia Athanaſii
verba manifeſtum faciunt: Et primam quidem à
Conſtantino in Pontum relegatus eſt, circa annum
nempe trecenteſimum viceſimum octavum, quo
Synodus Antiochena celebrata.
Ceterùm, verum quidem eſt, Athanaſium
anno cccCXXXV poſt Synodum Tyriam Con-
ſtantinopolim veniſſe. Sed à quo Auctore acce-
pit Valeſius, illum nunquam deinceps in eam-
dem urbem rediiſſe? Argumento negativo tan-
tùm innititur, quod in errorem inducere ſolet,
ſi alia deſint. Ex laudato itaque Athanaſii loco
intelligimus, Athanaſium currenti anno poſt
Alexandri Conſtantinopolitani Epiſcopi mortem
Conſtantinopolim veniſſe: poſt eam enim ibi-
dem orta ſeditio propter Pauli ordinationem, &
plebs in duas partes diviſa, palam ad opinionum
contentiones, & ad pugnam nſque prorupit. Et
Arianis quidem ſtudium fuit, ut Macedonius or-
dinaretur: Homonſiani contrà operam dabant, ut
Paulus crearetur Epiſcopus : idque tandem præva-
luit, inquit Sozomenus in lib. 3. cap. 4. Atha-
naſius Eccleſiæ ab Arianis defendendæ totus in-
tentus inter illos tumultus, ut ex citatis ejus
verbis colligo, Conſtantinopolim advolavit,
ſive proprio motu, ſive ab Orthodoxis vocatus,
eoque Conſtantinopoli præſente, Macedonius
Paulum jam Epiſcopum ordinatum, de crimine,
neſcio quo, accuſavit: quod certè leve fuiſſe
oportet, cùm pendente accuſatione cum reo
communicaverit accuſator. Factum id autem
currenti anno, cum ſequenti Athanaſius Romam
navigarit, & initio anni CCCXLII Paulus
⁸ Sede Cpolitana dejectus ſit, Athanaſio in Oc-
cidente agente. Porro verbis, quibus Athana-
ſius utitur, ſe cum Paulo & Macedonio ſacriſicio
interfuiſſe, deſignat, juxta id quod ſuo loco di-
ximus, Patriarchas, ſi fortè in unum conveniſ-
ſent, Miſſarum ſolennia ſimul celebraſſe. Inte-
rim Euſebius Nicomedienſis, qui ad Sedem
Conſtan-

5§ £ C. I V.
An. Ch. 34 °.:

XII.
Athanaſing

ſedente Pants=

lo Cpolim
venit.

38 C.
AnCh/

AIII.
Arius in
nodo Hie
ſoljmiteul
Mmiſiu.

— — —

—

———

XIV.
lnrwdie⸗ .
Ninſhen
deyti,
Mij

—

QO.

n,
ka⸗

reea

AUII.
Athenaſ
ſilente bo
Cholim
Vlvit,

in Annales C. Baromii.

8 „† C. IV. Conſtantinopolitanam oculos cupiditatis adje-
An. Ch. 340. cerat, eàâ ſimilibuſque calumniis Paulum Sede
pellendum curavit. Nam, cùm Conſtantinus
Imperator hoc anno in urbem venit „Synodum
convocari præcepit, & Panlum quidem Ecleſid
expulit: Euſebio verò Nicomediæ Epiſcopo Sedem
Conſtantinopolitanam tradidit, inquit Sozome-

nus lib. 3. cap. 4. cui ſuffragatur Socrates lib. 2.

cap. 7. Dum hæc fierent, Alexandrini, audita
Euſebii ex urbe Nicomedienſi ad Sedem Con-
ſtantinopolitanam tranflatione, Synodum cele-
brarunt, & egregiam illam Synodicam „quam
Baronius anno præcedenti perperam collocat,
ſcripſerunt, in qua cùm dicunt, Euſebianos ve-
ritos non eſſe Athanaſium apud tres Auguſtos ca-
lumniari, ſatis indicant, ſe Conſtantini ju-
nioris cædem in Occidente hoc anno patra-
tam ignoraſſe, cùm eam Synodicam edide-
runt.
Erravit itaque Valeſius, qui Alexandrum Epiſ-
copum Conſtantinopolitanum ante Synodum
Tyriam demortuum voluit. Cùm enim conſtet,
Arium in communionem receptum in Synodo
Hieroſolymitana, quæ paulò poſt Synodum Tyri
congregata eſt, vel potiùs ab urbe Tyro tranſlata
eſt Hieroſolyma anno Chriſti cccCxXXXV, Ale-
xander Conſtantinopolitanus Epiſcopus ſuperſtes
etiam tum fuerit neceſſe eſt. Quippe Alexander
aliquantò poſt Arium ex hac luce migravit. Hic
enim eſt Alexander, qui ſuis precibus à Deo id
impetravit, ut Arius, quem Euſebiani poſtridie
in Eccleſiam introducturos ſe eſſe minabantur,
ſpe ſua fruſtratus, fædiſſimo mortis genere extin-
gueretur, ut teſtatur Athanaſius tum in epiſto-
la ad Serapionem de morte Arii, tum in circu-
lari epiſtola ad Epiſcopos gypti & Lybiæ,
quæ vulgèò inſcribitur Oratio prima adverſus
Arianos. Ex quo conficitur, Alexandrum an-
no Chriſti CCCXXXVI adhuc Epi-
ſcopatum Conſtantinopolitanum adminiſtraſ-
ſe, ac proinde falſum eſſe quod ſcripſit Va-
leſius, Paulum Conſtantinopolitanum Epiſ-
copum in Concilio Tyri habito adverſus Atha-

XIII.
Arius in Sy-
nodo Hiero-
ſolymitana
admicus.

naſium ſubſcripſiſſe. Nec ſatisfacit Vir doctiſ-

ſimus, quando dicit, non Arium ipſum, ſed
Arianos, id eſt, Arii aſſeclas, Presbyteros
ſcilicet & Diaconos civitatis Alexandrinæ, qui
Arium ſecuti fuerant, in illa Synodo admiſſos
eſſe in communionem. Nam Athanaſius de ip-
ſo Ario loquitur in lib. de Synodis, poſtquam
epiſtolam Synodicam Concilii Hieroſolymitani
retulit, quæ data eſt ad Presbyteros & Diaco-
nos Eccleſiæ Alexandrinæ: ſtatim enim ſubjun-
git, ſtatutum fuiſſe ab illis Epiſcopis, Arium,
ſectatoreſque ejus ſuſcipiendos eſſe.
XIV. Imèò in ipſa Synodali epiſtola de rebus in Sy-
In Synodica nodo Hieroſolymit. geſtis, relata ab Athanaſio in
Hieroſolym. libro de Synodis pag. 890. & in Apologia ſecun-
entio dqa adverſus Arianos, mentio eſt Arii Hæreſiar-
u. chæ; aiunt enim Patres in illa Synodica: Au-
or fuit (ſc. Conſtantinus) ut limplici & blacido
animo reciperemus Arianos, qtos aliquandin im-
proba invidentia extra Eccleſiam derinuit , & vi-
ris iſtis de rectitudine Fidei in literis Huts teſtimo-
nium praæbet, quam càm antea audiverat ipſé
eandem e-x viva eorum voce cognovit, cognitam-
que approbavit, eamque rem nobis mantfeſtam
reddidit, eb quòd literis ſuis orthodoxas eorum
virorum opiniones ſoripto conzprehenſas labjunre-
rit, quas omnes agnovimus ſanas & Eecleſiaſticas
eſe. Intelligunt Patres Hieroſolymitani, libel-

443
lum illum Fidei, quem Arius & Euzoius Con- §£ C. I V.
ſtantino obtulerant, quem Socrates lib. 1. cap. An. Ch. 340.
26. & Sozomenus lib. 2. cap. 27. recitant. Hic
enim ſubdit: Eos mittit (ic. Conſtantinus) ad-
Rpiſcopos qui tzum emporis EHheroſolymis erant
congregati: ſoribitque, ut Fidem ab illis ppoſi-
am eaminarent, & c. videlicet libellum illum
Fidei ſibi ab Ario, & Euzoio porrectum, ur
ipſemet Valeſius fatetur in Notis ad illum So-
zomeni locum. Quare, cùm in epiſtola Synodi-
ca Concilii Hieroſolymitani dilertè memorent
Patres libellum Fidei ab Ario „& Euzoio Con-
cilio oblatum, immeritò dicit Valeſius, in eo
non Arium, ſed Arianos in communionem ad-
miſſos eſſe. Ipſemet Athanaſius poſt relatam
hanc Synodicam in libro de Synodis, de Eu-
ſebianis ait: Et quamquam omnem Aru demen-
tiam in hac Synodo laudaſſent, & in communio-
nem eos reæœipiendos eſſe ſtatuiſſent, idque jam pri-
dem reipſa præſtitiſſent, tamen Antiochie novam
Gnodum per cauſam Encæniorum coëgerunt.
Sed in Synodo Hieroſolymitana de ipſomet Ario
in ſpeciali actum eſſe, mox magis videbitur.
Denique Socrates lib. 2. cap. 10. refert epiſto-
lam Arianorum de Fide ab illis editam in Con-

cilio Antiocheno ad Encænia ⸗ in qua aiunt:

Nos nec- Arii ſectatores unquanm fuimus. Nec
aliam ullam PEidem, quaàm quæ ab' initio edita eſt
amplexi ſumus. Sed ad Edem illius probandam

at que examinandam judices conſtituti, ſaſoepimus

illum potins, quàm ſecuti Humus. Qux verba Va-
leſius in Notis de alio Ario, quàm de Hæreſiar-
cha, ac de alia Synodo „quàm Hieroſolymitana
interpretanda eſſe, eo unico fundamento, quèd
Hæreſiarcha ante hanc Synodum interiiſſet, im-
meritò contendit. .
Ait denique Valeſius: Athanaſins in epiſtola XV.
ad Serapionem teſtatur, ſe conſultum fuiſſe à Arius extra
Serapione de quadam quæſtione, quæ in Eoypto conmmunio
exorta fuerat, utrum Arius in communione & pa- *em Bec aſis
. . obiit.
ce Eccleſiæ diem extremum obiiſſet. Negat id“
Athanaßus in ditta epiſtola. Qod ſi Arius ab
Hieroſolymitano Concilio ad bacem & communio-
nem Eccleſiæ admiſſus fuiſſet, nungquam profetd
id negaſſet Athanaſius, nec Serapion id ignora-
re potuiſſet. Neque enim obſeura fuit fama Syno-
di Hieroſolymitanæ, ſed longs omnium celeberri-
ma, & cum Nicaæna Synodo comparanda, ſi Eu-
ſebio credimus: quippe quæ ex omnibus KRomani
Imperii Provinciis ad dedicatianem Regalis Baſi-
licaæ à Principe eſſet congregata. Poſtremò Atha-
naſius in ditta ad Serapionem epiſtola, mortem
Arii commemorans, ait, ſe quidem tunc tempori
non adfaiſſe Conſtantinopoli, chim Arius & vivis
Jublatus eſt; ſed WMacarium Presbyterum, qui il-
lic aderat, cuntta ad ipſum ſoripſilſe. Atqui Ma-
carius Presbyter Athanaſii fuit in urbe Conſtanti-
nopolitana eo tempore, quo Euſebiani conjuratio-
ne facta cum Meletianis adverſus Athanaſium,
de lineæ veſtis Canone eum apud Conſtantinum
Imperatorem accuſarunt. Teſtatur hoc Athanaſius
in Apologia 2. adverſus Arianos pag. 778. & poſt
eum Socrates in lib. 2. Hiſt. Eccleſiaſt. Wec poſt id
temporis Macçarium Aleærandrinum Presbyterum
Conſtantinopolim veniſſe legimus. Ita Valeſius. Ve-
rùm, non negat Athanaſius, Arium à Hieroſo-
lymitano Concilio ad communionem Eccleſiæ
admiſſum eſſe, neque id etiam Sef i0 ab eo
petit, ſed hæc ejus quæſtio eſt, An bommunione
celebrata cum Eccleſia, diem ſunm obierit Artus;
quod ſolùm negat Athanaſius, non verò quòd
antea

444

SKEC. IV. antea à Hieroſolymitano Concilio receptus fuiſ-
An. Ch. 340. ſet: quæ contraria inter ſe non ſunt; Arius enim
ad vomitum redierat. Quoad Macarium, non
tantùm Conſtantinopoli fuit tempore à Valeſio
memorato; ſed etiam anno cccxxxVI, quo
Arius interiit. Athanaſius enim in epiſtola ad
Serapionem ſcribit, Alexandrum Conſtantino-
politanum Epiſcopum, cùm audiret, Arium in-
vitò ſe introducendum fore in Eccleſiam, pro-
num in vultum cecidiſſe, humique jacentem
oraſſe: Aderat enim, ſubdit, cum eo Macarius
ſocius orationis, qui ejus verba excepit. Verum
eſt, Valeſium inde inferre velle, Arium eo an-
no demortuum, quo Euſebiani Athanaſium de
lineæ veſtis Canone accuſarunt, quo anno Ma-
carium Conſtantinopoli fuiſſe, certum: ideo-
que Arii mortem ante annum cCcCxXXX conti-
giſie. Sed mox oſtendimus, quàm facilè in er-
rorem inducantur, qui argumento negativo ni-
miùm fſidunt.
XVI. Valeſius poſtquam libros Obſervationum Ec-
De Ario Ha- cleſiaſticarum in Socratem & Sozomenum com-
reſiarcha, Polui Auc Notis illuſtravi
nI, de ati- boſuit, utrumque Auctorem Notis illu ravit,
Ario agieur & ad librum 1I. Socratis cap. 33. ubi hic Hiſto-
in Synodo ricus ait: Statinz relictà Vyro Hieroſolymam pro-
Hieroſolymi- fecti ſunt, ubi cum ſolenne feſtum ob dedicatio-
dana. nem locorum celebraſſent, Arium quidem und
cum ſociis in communionem recipiunt, obtempe-
tare ſe dicentes Imperatoris literis, quibus cer-
tiores ipſos fecerat, Pidem ſe Ari & Euzoii pe-
nitus perſpectam habere; Valeſius, inquam, ſcri-
bit, ſe id intelligendum putare, non de Ario
illo Hæreſiarcha, ſed de altero Ario ei cogno-
mine, qui ab Alexandro Alexandriæ Epiſcopo,
und cum Ario ſignifero ſuo damnatus fuerat.
Arius enim Herefiarches, inquit Valeſius, ante
Synodum Hieroſolymitanam & vivis exceſſerat, ut
Certiſſimis argumentis probavi in lib. 2. Obſerva-
tionum Eccleſiaſticarum cap. 2. Proinde Arius ille,
qui unà cum Euxoio libellum Eidei ſuæ obtulit Con-
ſtantim, alius eſt ab Ario Hereſiarcha. Veràùm,
cùm ex Athanaſio in libro de Synodis poſt re-
latam Synodicam Hieroſolymitanam, conſtet,
Arium, de quo in Concilio Hieroſolymitano
actum, anno trecenteſimo triceſimo ſexto, quo
Athanaſius in exilium miſſus, in vivis fuiſſe,
conjectura Valeſii non admittenda. Hæc Atha-
naſii verba: Quia poſt Athanaſu Alexandriæ Epi-
ſcopi exilium ſcribebant, Arium cum ſuis recipien-
dum eſſe, ſatis indicarunt, (nempe Patres Con-
cilii Hieroſolymitani) ſeſe non alia de cauſa, Atha-
naſio, ceteriſque Epiſeopis, quos ſibi refragatores
ſentiebant, inſidias ſtruxiſſe, quàm ut Arium
reducerent, & hareſim introducerent. Quis ſibi
perſuaſerit ,Athanaſium, qui nullibi duos Arios
memorat, eo in loco de alio Ario, quàm de
Hæreſiarcha ſermonem habere? Quem cùm
oſt ſuum exilium adhuc vixiſſe tradat, ma-
nifeſtum eſt, Valeſium ſummopere halluci-
natum, quando Arium Heæreſiarcham ante
Concilium Lyrium mortuum arbitratur. Cete-
rùm ipſo Arianæ hæreſis initio duos Hæreticos
cognomines fuiſſe teſtatur Severus Sulpicius, qui
ljb. 2. Hiſt. de exilio S. Athanaſii locuturus ait:
Etenim duobus Ariis acerrimis perfidiæ hujus au-
Soribus, Imperator etiam depravatur. Utriuſque
Arii etiam meminere Epiphanius hæreſi 69. So-
crates lib. I. cap. 6. Sozomenus lib. I. cap. 15. &
Theodoretus lib. I. cap. 4.
XVII. Hoc ſecundum Valeſii argumentum : Hic
Arius c& Arius, inquit, qui cum Enxoio libellum obtulit

dum reſtitutus fuerat, nec Eccleſiæ Catholicæ ſo-

Critica Hiſtorico-Chronologica

Conſtantino, ante Synodum Hieroſolymitanam, SÆ C. IV.
id eſt, ante annum Chriſti CCXXXXV, non- An. Ch. 340.

Euzoius Con-
. . . . cilio Hiero-
ciatus. Petit enim à Principe in ſupradecto libel- ſolywieane

lo, ut per ejus pietatem, ſublatis cunctis alterca- libellum of-
tionibus, uniatur Eccleſiæ Catholicæ. Atqui Arius ferunt.
Hareſiarches din antea revocatus ab exilio, &
ad communionem admiſſus fuerat, ut teſtatur li-
bellus ſatisfalctionis Euſebii ac Theognii. Ibi enim
Ruſebius ac Theognius diſertè ſeribunt, ipſum
auctorem totius controverſiæ, Arium videlicet,
data ſatisfactione, in integrum reſtitutum eſſe.
Euſebius porro ac Theognius eum libellum miſe-
runt Epiſcopis anno GEbriſti CCCXXVIII.
Arius igitur Hareßiarches ejuſdem anni exordio
revocatus fuerit neceſſe eſt. Hæc Valeſius. Sed ſi
varios Arii lapſus diſtinguamus, hunc circa an-
pum CcCXXVIII in communionem admiſ-
ſum fuiſſe, rurſumque, cùm à via veritatis ite-
rum receſſiſſet, à Concilio Hieroſolymitano
Eccleſiæ Eatholicæ ſociatum eſſe comperie-
mus. Nec contrarius eſt huic multiplici Arii in
communionem ſuſceptioni, libellus ab Ario &
Euzoio, Conſtantino & Synodo Hieroſolymi-
tanæ anno cCcCCXXXV oblatus. Nam in co
uterque Hæreticus non ſimpliciter petunt in Ec-
cleſia recipi, ſed ſublatis quaæſtionibus ac diſpu-
tationibus ſuperftuis, ut in eorum libello legitur,
Eccleſiæ uniri. Quibus ex verbis colligere eſt,
Arii Fidem, cùm circa annum CccxXXVIII
in ſinum Eccleſiæ rediit, ambiguam exiſtima-
tam, in eamque inquiſitum eſſe. Quod ne ite-
rum fiat in Concilio Hieroſolymitano, Arius &
ſociusejus orant. Pro certo itaque tenendum,
Hæreſiarchen ad annum trecenteſimum triceſi-
mum ſextum per veniſſe „ac Sanctum Alexan-
drum Epiſcopum Conſtantinopolitanum, qui
eidem ſupervixit, poſt illum annum mortuum
eſſe, & Paulum hoc anno eidem ſucceſſiſſe.
Exiſtimavit Baronius, Paulum, poſtquam hoc xVIII.
anno Epiſcopus creatus eſt, agentibus Euſebia- Panlus Epi-
nis, in Pontum relegatum fuiſſe, quod Atha- ſcopata de-
naſium in epiſtola ad Solitarios tradere arbitra- Poſitas, ſed
tur. Verüm Athanaſii locum hoc anno num. XI ne⸗ releg a-
integrum retulimus, oſtendimuſque, primum ene⸗
illud exilium non à Conſtantio, ſed à Conſtan-
tino Magno Paulo irrogatum fuiſſe, idque poſt
Concilium Antiochenum, eoque tempore, que
paulus adhuc Presbyter erat. Hoc verò anno
Paulus Epiſcopatu quidem dejectus, ſed in exi-
lium non miſſus. Socrates enim lib. 2. cap. 7. de
Pauli ordinatione loquens, ait: Imperator verò
non multò poſt Conſtantinopolim ingreſſus, ob illins
ordinationem graviſſima exarſit ird. Collectoque

Arianorum Antiſtitum Concilio, Paulo quidem

Epiſcopatum ademit; Euſebium verò ab urbe Ni-
comedia tranſlatum, Conſtantinopoleos Epiſcopum
deſignavit „ubi Paulum depoſitum „ non etiam
relegatum dicit. Valeſius in Oblſerxvat. Eccle-
ſiaſt. ad Socratem & Sozomenum lib. 2. cap. 4.
arbitratur, cùm Panlus liberam tunc haberet
vagandi facultatem, conjunxiſſe ſe cum Aſcle-
pa, Lucio atque Marcello, quos vixdum reſti-
tutos, iterum Ariani ſuis civitatibus atque Ec-
cleſiis expulerant: his junctum Paulum plurimas

Urbes ac Provincias Occidentalis Imperii pera-

graſſe, ſuſfragium ac ſubſidium Epiſcoporum
ubique exquirentem, ut in Sedem ſuam reſti-
tueretur. Quod docet epiſtola Synodica Orien-
talium apud Serdicam Epiſcoporum, his ver-
bis: Deinde Paulo & Lucio, & quotquot sali-
bus

XX.

Daron, uun
I I.

XI
Vnu
tualen
Ccuſtal
N. im
n coa.

Baton
1X &

het Becl⸗ ſu
(ae antino⸗

t invg.

.
Chzte.
bius Cn.
Hiero.
nitano
lanm f.
iht.

c XVIII.

DPpaalas Hi⸗

ſtupata l

oſitu 1 ſel

von feleg
A

.
ſt
1
100
l⸗
le
70
e
V-
aln

lel⸗
tali-

in Annales C. Baronii.

S † C. IV. bus conjuntti ſunt, circumeuntes ſimul extra re-
An. Ch-340. giones, perſuadebant Judicibus, non eſſe cre-
. . . . . A . .
dendum illis, qui in eos digne ſententiam pro-
tulerunt. De Marcello loquuntur, Aſclepa &
Athanaſio. Quòèd ſi verum eſt, Paulum ali-
quando Romam veniſſe, hoc tempore id con-
tigiſſe oportet, cùm alio non potuerit. Pri-
mus ex Occidentalibus Epiſcopis Maximinus
Trevirorum Epiſcopus Paulum in communio-
nem recepit, ut teſtantur Orientales apud Ser-
dicam Epiſcopi in Synodica, in qua de eodem
Maximino aiunt: Paulo Conſtantinopolitano
nefario homini, ac perdito primus ipſe communi-
cavit.

XIX. Ad num. XX & ſeqq. Synodus Antiochena,

Synodus An- in qua Euſebiani PEuſtathium Antiochiæ Epiſ-
riochena copum in exilium ab Imperatore pelli curarunt,
Conſtantino non Conſtantio, ſed Conſtantino Magno Im-
11. tmgeran- perante, celebrata, ut ſuo loco demonſtra-
te cocckr. vi; idque manifeſtè docet Athanaſius in epiſto-
Baron.num. la ad ſolitariam vitam agentes, pag. 212. ubi
xxX & ſeqq. locuturus de Epiſcopis, quos Euſebiani perſe-
cuti ſunt, initium ducit ab Euſtathio, quem
cum ingenti turba Preibyterorum & Diacono-
rum in exilium ejectum dicit. Quare Syno-
dus illa ante Tyriam, in qua multi Epiſcopi re-
legati, congregata, ut alibi fusè oſtendi, &
omnibus Baronii dubiis ſatisfeci. Valeſius, qui

in Notis ad lib. 3. Euſebii de Vita Conſtantini

cap. 59. hunc Baronii lapſum animadvertit, ait,
manifeſtè colligi ex Philoſtorgio lib. 2. hanc Sy-
nodum Antiochenam anno CcCXXIXhabi-
tam , cùm numero 7. Philoſtorgius tradat , Eu-
ſebium, Marin & Theognium poſt triennium (nem-
pe à celebrata Synodo Nicæna) Conſtantini Im-
peratoris jſuſſu ab cxilio revocatos, Symbolam hæ-
reticæ Fidei edidiſſe, & Euſtathium depoſuiſſe;
aut certè coactam eſſe anno Cc CxXXX, ut aſtrue-
re videtur Theodoretus lib. 2. cap. 31. Hic enim
Meletium ad Sedem Antiochenam translatum
eſſe ſcribit, triginta annis poſt abdicationem
Euſtathii. Meletium porrò translatum eſſe con-
ſtat anno C cC CLx. Hæc Valeſius. Exiſtimo ta-
men hanc Synodum anno Chriſti cccxX XVII,
aut ineunte CcC CXxXVIII coactam eſſe; ideo-
que Theodoretum numero, ut aiunt, rotundo
locutum; ac triennium exilii Theognii & ſo-
ciorum exorditi Philoſtorgium ab anno cccxxv,
& extremos annos incompletos pro integris nu-
merare. Nam Hieronymus in Chronico de
Euſtathii depoſitione ſermonem habet anno
Abrahami ſecundùm editionem Scaligeri 2344.
qui Kalendis Octobris anni Chriſti cCcCxXVII
auſpicatur; quo etiam Chriſti anno tam Her-
mannus Contractus, quam Marianus Scotus
Hieronymi verba in ſua Chronica inferunt, ma-
nifeſto argumento editionem Scaligeri hac in
arte, Pontacena, quæ annum unum minùs ha-
er, accuratiorem eſſe. Præterea Theophanes,
qui per Conſtantini Magni tempora annum
unum minùs putat, Euſtathit depoſitionem
conſignat anno Incarnationis ſecundùm Ale-
xandrinos ccCcCXVIII, qui in anno Chriſti
ccCCXXVI deſinit.
XxX. A num. X XXI ad XXXVII. Hic annus,
Arieni om quo Euſebius Nicomedienſ, Conſtantinopolim
nes Eccleſias ranslatus, memorabilis eſt. Socrates in lib. .

Conatino- cap. 7. obſervat:, Theodoſium Magnum anno

poleos in Va⸗

“ trecenteſimo octogeſimo Conſtantinopolim in-

. 4 . ,—P XN
reſſum Orthodoxis Eccleſias reſtituiſſe, cùm
Baron. num. uadraginta annis Ariani eas obtinuiſſent, hoſ-
XXIV
XX XI V. Tom. I.

445

que ex urbe diſceſſiſſe die EI Kalend. Decembhr. S C. I V.-
Marcellinus in Chronico ſub ejuſdem anni An. Ch. 340.
Conſulibus ait, annos ferme quadraginta, id eſt,
circiter xx. Theophanes & Cedrenus annos qua-
draginta & amplins, quia fſcilicet utrumque
extremum annum incompletum numerant. Huc
etiam referendum, non verò ad depoſitionem
Euſtathii, ut perperam Baronius, quod habet
Hieronymus in Chronico: Ex hox loco impietas
dAriana Conſtantii Regis fulta præſidio, exilits,
carceribus, & variis afflibtionum modis ,primò
Athanaßium, deinde omnes non ſuz partis Epiſ-
opos perſecuta eſt. Quare cùm ea perſecutio ab
Euſebii intruſione in Eccleſiam Conſtantinopo-
litanam inceperit, ac per annos circiter qua-
draginta, ad annum nempe Chriſti c cCcCLXXX
durarit, liquet primè, Sanctum Alexandrum
Epiſcopum Conſtantinopoliranum uſque ad
Præſentem annum vixiſſe. Secundò, Paulum
eodem anno eum excepiſſe. Tertièò, translatio-
nem Euſebii ad Sedem Conſtantinopolitanam
hoc anno peractam; ac denique Concilium Ale-
xandrinum in cauſa Athanaſii, quod habitum
fuit, poſtquam jam Euſebius Conſtantinopoli
ſedebat, ad præſentem annum pertinere. Ex an-
nis itaqque quadraginta, quibus Ariani Con-
ſtantinopolitanas Eccleſias obtinuerunt, Chro-
nologia noſtra validè firmata.
Philoſtorgius lib. 3. num. I15. loquens de Paa- XXI
lino Euſtathii ſucceſſore, prodit eum ex Epiſ- Series Epi-
copatu Tyri ad Sedem Antiochenam tranſlatum Iceporum
Poſt ſextum Epiſcopatus ſui menſem mortuum, & Atι⅝οamorum

662 ui Antio-
Eulalium in ejus locum ſubſtitutum. Nullum i ſile

dubium, quin Paulinus Tyri Epiſcopus Antio- runr.

chiam tranſlatus fuerit, cùm id teſtentur Euſe-
bius lib. I. adverſus Marcellum cap. 4. & Sui- Baron num
das in voce ιοαρÜ Uſed anPaulinus is Euſtathium XXXa.
præcellerit, vel ei ſucceſſerit in magna contro-
verſia poſitum. Paulinum tamen poſt Euſtathii
depoſitionem Epiſcopatum adeptum eſle oſten-
di anno cccXXIV: quod etiam ex eo liquet,
quòd Euſebius, qui libros adverſus Marcellum
poſt Conſtantini Magni obitum ſe ſcripſi ſſe

aſſerit, loco citato dicat, Marcellum irriſiſſe

Paulinum quieſcentem, dudumque mortunm.
Mortuus itaque eſt anno cc cCxXxVIII Cui ſuc-
ceſſit Eulalius. Hic, ut habet Theodoretus lib. *
I. Cap. 21. evigeo admodum tempore ſupervixit.
Theodoretus & Hieronymus in Chronico Pau-
lini, Euſtathii ſucceſſoris, non meminere, ſicuti
