omnia & munita offendit. Nulla erat ſpes irrum-
pendi, oppugnatio dißfciliz, ad circumſedenda mœ-
nia non ſatis copiarum, quippe qui nunquam vide-
rat Romam, æſtimaretque iÄlam non multò eſſe ma-
Jorem, quam quas noverat civitates. Tanc quaædam
legiones deteſtantes ſcelus, quòd ſocer (nempe
Galerius Maximianus) generum (nempe Maxen-
tium) oppugnaret, & quod Romani milites Ko-
mam; tranſtatis ſignis Imperium reliquerunt. Et
Jam ceteri milites nutabant, cuhm ille fracta ſuper-
bid dimiſſiſque animis, Severi exitum metuens,
ad pedes militum provolutus orabat, ne hoſti tra-
deretur, donec promiſſis ingentibus felix animus,
quorum & retroſigna convertit ac fugam trepidus
capeſſivit, in qua opprimi facillimo potuit, ſi cum
Pauvis quiſpiam ſequeretur. Qubd càm timeret,
dedit militibus poteſtatem, ut diſperſi quàm latifa
BEmè diriperent omnia vel corrumperent; ut ſi quis
nſegut voluiſſet, atenfilia non haberet. Vaſtata eſt
gituy ea purs Italiæ, quò peſtiferum illud agmen
inceſſit, exrpilata omnia, mulieres corruptæ, vir-
gines violatæ, extorti parentes & mariti, ut flias,
ut conjuges, ut opes ſuas proderent. Abatctæ tam-
guuam de barbaris prædæ pecorum ac jumentorum.
Hoc modo ſe ad ſedes ſuas recepit, cim Romanus
quondam Imperator, nunc populator Italiæ hoſti=
liter univerſa vexaſſet. Olim quidem ille, ut no-
men Imperatoris acceperat, hoſtem ſe Romani no=
minis erat profeſſus; eujus titulum immutari vole-
bat, ut non Romanum Imperium, ſed Daciſcum
cognominaretur, quia ſc. Galerius Maximianus
de quo loquitur, in Dacia natus erat.
Ex his Lactantii verbis habemus, Herculium
Auguſtum in Galliam non veniſſe niſi poſtquam
Severus Auguſtus interiit. Quare cùm ex loco lau-
dato libelli de Præfectis Urbi menſe Auguſto in
Actis publicis adhib'ta ſit hæc formula, Poſt
ſextum Conſulatum, eo circiter menſe Herculius
ex Italia fugit, ideoque & paulèò antea Severus

IV.
Severus
Aug. occid
tisr.

interfectus fuerat. Euſebius in Chronico ait, hunc

ſecundo Imperii ſui anno occiſum; ubi annos Ju-
lianos utrimque incompletos numerat.
Certum itaque, Severum hoc anno extin-
ctum, quamquam de menſe non conſtet. Ma-
ximianus Herculius Fauſte pater in Galliam
profectus eſt, ut Conſtantinum parribus ſuis
conciliaret, promiſſis illi Faaſtæ minoris filiæ
nuptiis, eoque promiſſo impleto, perſuadere
conabatur Conſtantino, ut diſcedentem ex Ita-
lia Galerium Maximianum perſequeretur. Ex
quibus verbis colligere eſt, nuptias illas eo tem-
pore, quo Galerius erat in Italia, vel circiter,
celebratas. Cùm autem Galerius Maximianus in
Illyricum ex Italia redux hoc anno fuerit ante
III Udus Novembris, quo die Licinium Impe-
ratorem creavit, & ey Lactantio citato cap. 28.
pateat, Herculium Romam iterum profectum
poſt Galerii fugam, ac cùm rurſum eodem an-
no rediiſſet in Gallias, ibi aliquantulum mora-
tum eſſe, & poſtea in Illyricum ad urbem Pan-
noniæ Carnuntum veniſſe, ibique fuiſſe, quan-
do Licinius dictus eſt Imperator, liquet, eas
nuptias medio circiter hoc anno coiiſſe. Percuſſi
Ff 4 duo

V.
Nupti-
Fauſtaæ &
Conſtantini.
Baron. num.-
VI & ſeꝗq⸗

8 F£ C. IV. duo Conſtantini Magni Nummi, qui apud Me-
An. Ch. 307. qiobarbum pag. 460. extant. In prioris poſtica
legitur: CoNcCORDIA FEFTIX D. D. N. N.
P. L. C. Repræſentantur duæ figuræ paludatæ
dextras jungentes, & ſiniſtrà haſtas tenentes. In
poſterioris averſa parte habetur: SECuIRITATI
PERLPETUAE DO. M. N. P. L. C. Viſitur fi-
gura muliebris ſtans, ſiniſtrà nixa columnæ,
dextram capiti admovens. At hæc concordia
brevis & ſecuritas inſidioſa fuit, ut mox vide-
bimus. Tres illæ litteræ P. L. C. denotant, ut
exiſtimo, percaſſa Lugduni, moneta ſcilicet. C.
nomen Monetarii Conſtantini Magni.
VI. Nuptiis itaque illis circa menſem Maium ce-
Herculius jebratis Herculius rurſus in Italiam rediit, & ex
ſige, . cgt. Italia in Galliam, indeque in Illyricum, ubi Ga-
eur. lerius Maximianus agebat, ſe contulit, ut ex
his Lactantii lib. de Mortibus Perſecutorum
cap. 28. verbis nobis innoteſcit: Poſt hujus (nem-
pe Galerii Maximiani) fugam, cum ſe Maxi-
mianus alter & Gallia recepiſet, habebat Impe-
rium commune cum filio (nempe Maxentio.) Sed
juveni magis parebatur quam ſeni, quippe Cum
prior & major filii poteſtas, qui etiam patri red-
diderat Inperium. Ferebat, iniquo animo ſonex
quòd non poſſet liberè facere quod vellet, & ſilio ſuo
puerili amulatione invidebat. Cogitabat ergo ea-
pellere adoleſeentem, ut ſibi ſua vindicaret. Quod
facile videbatur, quia milites erant, qui Seve-
rum reliquerant. Advocavit populum ac milites
quaſi concionem de praſentibus KReipublice malis
habiturus. De quibus ocum multa dixiſſet, con-
vertit ad ſilium manus, & illum eſſe dicens au-
Gtorem malorum, illum principem calamitatum,
quas Reſpublica ſuſtineret, diripuit ab humeris
ejus purpuram. Exutus ille, pracipitem ſe de Tri-
bunali dedit, & à militibus erxceptus eſt. Quorum
ira & clamore perturbatus eſt ſenex impius, & ab
urbe Roma tanquam ſuperbus alter (ſc. Tarqui-
nius Romanorum Rex ultimus) exactus eſt.
VII. Tum cap. 29. Lactantius ſtatim ſubjicit: Re-
Herenlius Jiens rurſus in Gallias, (currenti ſchanno circa
nhe WeeCa- menſem Auguſtum, ut ex libello citato de Præ-
Ke, fectis Urbi intelligitur) abi aliquantulum mora-
Baton. n. v. tus eſt, profectus ad hoſtem filu ſui Maximiannm
ſc. Galerium) quaſi ut de componendo Reipubli-
cæ ſtatu cum eo diſputaret, re autem vera ut illum
per occaſionem reconciliationis occideret, ac re-
gnum ejus teneret, erxcoluſus a ſuo, quocumque ve-
niſſet. Aderat ibi Diocles à genero nuper accitus,
ut quod ante non fecerat, praſente illo Inperium
Licinio daret, ſubſtituto in Severi loco. Itaque ſit
utroque præſente. Sic uno tempore ſex fuerunt.
(ſc. Herculius, Galerius, Conſtantinus, Maxi-
minus, Maxentius, & Liecinius) Quare impe-
ditis conſiliis ſenex Maximianus tertiam quoque
fugam moliebatur, redit in Galliam plenns malæ
contagionis ac ſocleris, ut Conſtantinum Imperato-
rem generum ſuum, generi ſilium dolo malo cir-
cumveniret; & ut poſſet fallere, deponit regiam
veſtem. Francorum gens in armis erat. Perſua-
det uihil ſuſpicanti, ne omnem ſeum exercitum du-
ceret, pancis militibus poſſe barbaros debellari,
& ut ipſe haberet exercitum quem occuparet, &
ille opprimi poſſet ob militum paucitatem. Credit
adoleſeens ut perito ac ſeni, paret ut ſocero, profi-
ciſcitur relitta militum parte majore. Ille paucis
diebus exrpeblatis, cum jam Conſtantinum aſtima-
yet intraſſe ſines Barbarorum, repentèò purpuram
ſumit, Theſauros invadit, donat ut ſolet largè,
we fngit de Conſtantino, quaæ in ipſum protinns reci-

344 Critica Hiſtorico-Chronologica

derunt. Inperatori propere, quæ geſta ſunt, aun- S † C. IV.
tiantur. Admirabili celeritate cum exercitu re- An. Ch. 307.

volat. Opprimitur homo ex improviſo, nondum
ſatis inſtruttus; milites ad Imperatorem ſuum re-
deunt. Occupaverat Maſſiliam, & portas obſera-
verat. Accedit propins Imperator, & in muro
adſtantem alloquitur, non aſperé, nec hoſtiliter,
ſed rogat quid ſibi voluiſſet, quid ei defuiſſet, cur
faceret quod ipſum pracipuè non deceret. Ille verò
ingerebat maleditta de muris. Tam ſubito a tergo
ejus portæ reſerantur, milites recipiuntur. Aätra-
hitur ad Imperatorem rebellis Imperator, pater
impius, ſocer perfidus. Audit ſcelera quæ fecit;
detrahitur ei veſtis & increpito vita donatur. Hæc
Lactantius.
Herculius itaque hoc anno menſe Novembri
in Pannonia fuit. Venerat ad Diocletianum, ut
Zoſimus ait, id temporis Carnunti degentem,

VIII.
Herculius &&

Dioctetianus

Carnuntutm

ut eum impelleret ad reſumendum Imperium: ven unt.

Qua de re Victor in Epitome. Dum ab Hercu-
lio atque Galerio ad recipiendum Imperium ro-
garetur, tanquam peſtem aliquam deteſtans, in
hunc modum reſpondit: Utinam Salone poſſetis
viſere olera noſtris manibus inſtituta. Profectò
nunquam iſtud tentandum judicaretis. Quèòd ſi
tunc Salone fuiſſet, locus non erat huic excla-
mationi, atinam, & c. E hoc itaque Lactantii
loco liquet, Herculium ad Diocletianum profe-
ctum eſſe anno, quo Licinius factus eſt Impera-
tor, currenti nempe. Ex Pannonia Herculius in
Galliam venit, vel ſub hujus anni finem, vel
ſequentis initio, ut Conſtantinum fallere poſſet,
ibique depoſuit iterum Imperium, anno adhuc
incerto. Illud Francorum bellum, de quo La-
ctantius loquitur, non videtur ab eo diverſum,
de quo Euſebius in Vita Conſtantini lib. I. cap.
25. ubi ait, Conſtantinum adverſus Britannicas
gentes trajeciſſe. Quam expeditionem Valeſius
in Notis ad illum librum, in annum cccXI
confert, quòd eam Euſebius recitet ante illam,
quam adverſus Maxentium Conſtantinus ſuſce-
pit. At cùm ſecunda hæc Conſtantini in Britan-
niam trajectio, Herculio adhuc vivente, conti-
gerit, iſque anno trecenteſimo decimo perierit,
liquet, eam vel anno ſequenti, vel anno tre-
centeſimo nono ſuſceptam.
Euſebius in Chronico Herculii Maximiani
mortem cum ſequenti Chriſti anno conjungit;
Idacius verò in Faſtis ſub Conſulibus anni c ccx
habet: Diem funtctus Maximianus ſenior, quod
videtur probabilius. Rem geſtam narrat Lactan-
tius laudatus cap. 30. Hiſtoricoſque, qui Mor-
tem Herculii non bene calluerant, in viam redu-
cit. Sc amiſſo Imperatoris ac ſoceri honore, hu-
militatis impatiens, alias rurſus infidias machina-
tus eſt. Quia ſemel abiit impune, vocat ſiliam Fan-
ſtam, eamque nunc precibus, nunc blandimentis
ſollicitat ad proditionem mariti, alium digniorem
virum pollicetur, petit, cubiculum patens relin-
qui, & negligentinus cuſtodiri ſinat. Pollicetur illa
falcturam, & refert protinus ad maritum. Compo-
nitur cœna quu manifeſtò facinus teneretur. Suppo-
nitur quidam vilis eunuchus qui pro Imperatore
moriatur. Surgit ille noéte intempeſta, videt om-
nia inſidiis opportana. Rari excubitores erant, &G&
ii quidem longils ; quibus tamen dicit vidiſſe ſom-
nium, quod filio ſuo narrare vellet. Ingreditur ar-
matus, & ſpadone obtruncato, proſiliit gloriabun-
dus, ac proftetur quod admiſerit. Repentè ſe ex al-
tera parte Conſtantinus oſtendit cum globo armato-
rum. Profertur & cubiculo cadaver occiſi, baret
manifeſtarius

IX.
Maximianè
Herculii in-
teritus.

Baron. num.
X & ſeqq ·

8–

4

X.
Iwetu,
wvyeri
lcus murt

1II.
yſabius
norte Herat
li non errea
it.

— —

XII.
Kenhin,

C. IV.
Ch0.

VIII.
lerculius
hiocletianus
aruntan
eneugt.

4 IX. 1
. KMavimiali
Enulü in
teritas.

c
. Barontüh.

. 1 ſegg⸗

4
S⸗
ij⸗
14
90⸗

.

§8 C. IV.
An. Ch. 307.

Duraætio ejus
imperii &

xy.
Euſebius in
gorte Hercu⸗
lii non erra.
Git.

manifeſtarius homicida, & mutus ſtupet, quaſi.
Dura ſilex aut ſtet Marpeſia cautes.
Impietatis ac ſceleris increpatr. Poſtremò datur
ei poteſtas liberæ mortis.
Ac nodum informis leti trabe nectit ab alta.
la ille Romani neminis maximus Imperator,
qui per longum temporis intervallum cum in-
genti gloria viginti annorum vota celebravir, eliſo
fracto ſuperbiſſimo gutture, vitam deteſtabilem
turpi & ignominioſa morte finivit, idque Maſſiliæ,
ut Euſebius in Chronico, Victor in Epitome,
& Oroſius in Hiſtoria docent. Euſebius autem
in Chronico eodem anno & Severi & Herculii
mortem narrat, ita ut poſt menſem Octobrem,
à quo annum incipit, Severus perierit, & anno
ſequenti Herculius. Epitomatores enim poſtre-
ma geſta cum prioribus conjungere ſolent &
temporis ordinem in omnibus non ſervant. Non
dubito tamen, quin Severus ante menſem Sep-
tembrem occiſus fuerit.
Euſebius in Vita Conſtantini lib. 1. cap. 47.
poſtquam cap. 38. & ſeqq. Maxentii interitum,
& Conſtantini in urbem Romam ingreſſum, hu-
juſque præclaras virtutes enarravit, ait: Hec dum
ab eo (ſcilicet Conſtantino) geruntur, alter eo-
rum qui ſe Inperio abdicaverant, cuàm inſidias in
eus necem compararet, deprehbenſus; turpiſſimæ
mortis genere interiit. videlicet Herculius, de
quo Euſebium loqui nullus negaverit. Quod ſi ve-
rum eſt, inquit Valeſius in Notis, fœdiſſimam
errorem hic admiſit Euſebius, qui Herculii mor-
tem refert poſt victoriam de Maxentio: Chm ta-
men certum ſit, Maximianum Herculium mor-
tuum eſſe biennio ante cladem Maxentii anno

CCXNatalis Dominici. Quis vero credat tan-

tum errorem ab Euſebio horum temporum gali
admitti potuiſſe? Adde quòd titulus hujus capitis
non Maximani, ſed Maximini nomen praæfert.
Itaque facilèò adducor ut eredam, hunc locum cor-
ruptum eſſe, atque ita emendari debere, râv eig
Gæc Xεαασmπααοτααοαατααnπν αρνααα0ο⅓
7 c — . . . „ . 5
Oeus vey 0 devntpo , ut Maximinns hic mielliga-
tur, qui una cum Severo Cæſar factus eſt à Diocle-

tiano & Maximiano, tung cum purpuram depo-

S°9. Sed miror, Valeſium in Euſebii, Socratis

XII.
Hereulius

ſuernnt, ut inquit Macius in Eaſtis, & ſic tempo-
rum ordo apud Euſebium retcte procedit. Maxi-
minus enim poſt victoriam de Maxentio interiit, &
quiden genere turpiſſimo, ut ſoribit Euſoebius lib. 8.
2
Sozomeni, & Theodoreti lectione exercitatiſſi-
mum non animadvertiſſe, hos Scriptores in re-
bus quas nartant, accuratum temporis ordinem
non ſemper ſervare, & non rarèò poſtponere quæ
præponenda fuiſſent, ſive ut res per plures annos
geſtas uno tenore recitent, ſive ob alias circum-
ſtantias à rebus, quas referunt, deductas, imò
& aliquando nulla apparenrti ratione; quod plu-
ribus exemplis oſtendi poſſer. Euſebius itaque
in eo libro cap. 22. de Conſtantini Imperio ſer-
monem inſtituit, & narrato Conſtantii patris
obitu, caput 23. his verbis incipit: Qualis verò
fuerit exitus aliorum, qui Eccleßas Dei tanquam
indicto bello oppugnarunt, nequaquam hio comme-
morandam eſſe duxi, nec honorum memoriam at-
texta commemoratione eſſe violandam. Tum per
plura capita victorias Conſtantini ejuſque virtu-
tes deſcribit, tandemque de Herculii interitu
quem hujuſmodi narrationi interſerere noluit,
ſermonem habet.
Non itaque cap. 47. laudato de Maximino
Euſebius loquitur, nec licèt de Herculio ſermo-

in Annales C. Barom

nem habeat, hunc poſt Maxentium debellatum

periiſſe intelligir. Nam hoc pacto ſibimetipſi
contradiceret, cùm lib. 8. Cap. 13. poſtquam re-
tulit, Maximinum Auguſtum à lemetipſo re-
nuntiatum eſſe, quod hoc anno factum, ſtatim
ſubjungir: Sub id tempus Maximianus; quem
poſt depeſitum Imperium iterum purpuram ſumſiſſe
retulimus, fadiſſimo mortis genere interiit ; a
poſtea cap. ſequenti de Maxentii & Tyrannorum
moribus loquitur. Non dubitavit itaque Euſe-
bius, quin Herculius ante Maxzxentium & Ga-
lerium Maximianum mortem oppetierit. Et hæc
valde obſervanda, ne Chronologiam labefacte-
mus dum reformare volumus, & Auctoribus ab=
ſurdas opiniones; à quibus procul abſunt, ad-
ſcribamus, aut denique eoruſm verba emenda-
tionis intuitu depravemus, Ceterum præfatum
caput 47. hunc titulum quidem Ppræfert: Maækze-
Alvg 0σαανσ s τι„ε 0οσ Gavαν, α AXäαρ0
2 es &ναναUακα ουνεναιτνοορ e ; quæ verba

ſic vertit Vaieſius: Mors Maximiani ρ aliorum;

qJuorum inſidias, Deo revelante, Conſtantinus de-
Prehenderat. Et recte quidem, ubi in Græco Ma⸗
ziminus legitur, Valeſius in verſione Maximia-
num habet, quia Græci Maximianum cum Maxi-
mino, Conſtantium cum Conſtantino „& vicé
verſa, familiari errore confundunt. uare ca⸗
Pitis citati 47. titulum in ſuæ emendationis con-
firmationem perperam adducit Valeſius; cùm
ipſemet in eo erftorem cubare fateatur, &
Maximianum Maximini loco in ſua verſione po-
nat. Certum igitur maneat, Euſebium in Her-
culii interitu narrando minimeè erraſſe.
In Fragmento Chronici Novalicienſis Mo-

§ £ C. 1 V.
An. Ch. 307.
ante Mäaa
xentium
moyrkistab,

114

naſterii d tempore potiſſimùm Hugonis & Lo-= Corpu⸗ Hera
tharii Regum Italiæ , uſque ad Conradum enlii balſa-
cognomento Salicum, quod à Ducheſnio tom. 7*berfundi

3. Hiſt. Franc. refertur, lib. 5ß. de Maximiano
. . . . 2 — . . .
Herculio legitur: Cum Aiſpoſitis inſidiis generi
Juo Conſtantino mortem moliretur deprehenſo

dolo apud Maſſiliam captus eſt, neec muliò poſt

Rrangulatus, teterrimo ſupplicio affectus »impiam
vitäm digna morte ſinivit. Circa igitur hæc tem-
pora (circa nempe annum MXXX, quo Raiam-
baldus Arelates Archie iſcopus erat) apud Maßſi-
liam ovitatem Seelre, ejuſäem Maximians
Chriſtianorum ingentis perſecutoris inventum eſte
Nam ſicut nobis retulerunt qui interfuerunt, erat
mir abiliter corpus ejus intus & extra unctionem
balſami & alia nonnulla genera odoramentorum
oppido perfuſam. Corpus quoque eus totum integer
tetro pilo, caro candida, barba permaxima. Ad
apui ejus pocula eraunt auro obriſo plena balſa-
mis. Ppſe verdò in locello plumbeo quieſcebat ii
aodam labro ex marmore candidiſſimo cum li-
teris aureis deſaper ſeriptis. Nam Conſilio Raim-
baldi Archiepiſcopi Arelatenſis & ceteris hidelibus
altum eſt, ut in mari magno cum totis libris ja⸗
taretur. Nam diebus ac noëtibus maris aquora
ibi videntur ſemper ardere Wi jabtum eſt corpus
us. . . . defunkto quoque Henrico Chuonradus
regnum arripuit Longobardorum, &c. Quæ viſum
eſt non prætermittere, licet motum illum ma-
ris inſolitum fabuloſum eſſe non dubitem.
Nec mirum videri debet, Herculii corpus

demortuum balſamo imbutum fuiſſe; cùm Con- C

₰

XIV.

onſt ant-

ſtantinus M. Divi Maximiani Herculii nepos ““ M.ſe eſus
ti gloriæ d . diſe; V mnepotem o:
vocari gloriæ duxerit, ut diſcimus ex Lapide G

milliari, qui extat apud Nicolaum Bergerum lib.
3. cap. 23. .
IM.

cale

8 F C. IV. IMP. CAE S. FL. VAL.
An. Ch. 307. CONSTANTINO, P. F.
AudG. DIVI MAXIMIANI
AuG. NEPOTI DIVI CoNS.
TANT. Au G. PII FILIO
XXXIIII.
Hinc tamen inferre non licet Herculium 4
Conſtantino M. in Deorum numerum relatum
fuiſſe, cùm ex Nummo anno antecedenti num.
XVII. recitato Herculii conſecrationem in Ma-
tium filium conferendam conſtet. Portò hanc
Inſcriptionem, non de Conſtantino juniori, ſed
de Conſtantino M. patre intelligendam demon-
ſtrant hæc verba DIVI MAXIMIANI AuG.
NEPOTI; Conſtantinus enim junior non erat
nepos Maximiani Herculii, ſed Conſtantinus
Magnus Divi Conſtantii Aug. pii filius, quia
enim Conſtantius à Maximiano Herculio ado-
ptatus fuerat, Conſtantinus Magnus nepos ejus
fuit. Conſtantinus tamen junior dici poteſt nepos
Maximiani Herculii, iquia natus ex ejuſdem
Herculii filia, nempe Fauſta.
XV= Sexto perſecutionis anno eam in Oriente ſeu in
VI Perſecu- ditione Maximini recruduiſſe teſtatur Euſebius
tionis annus. à Baronio citatus; ideoque non hoc anno, ut
Baron. num. ipſe Baronius exiſtimat, ſed ſequenti; in quem
XVL. quinta Maximiani Herculii Quinquennalia in-
ciderunt, martyria in Annalibus recitata, revo-
cari debent.
XVI. Verba Euſebii lib. 8. cap. 27. quæ Baronius
S. Catharina explicat de certamine ſanctæ Catharinæ Virgi-
martyrium. nis & Martyris, de ea intelligi non poſſunt,
alioquin ea martyrium ſub Maximino non con-
Baron. num. ſummaſſet, quod tamen Baronius adſtruere in-
xxxi & ſeqq: tendit. Hæc Euſebii verba: Sola mulier quæ-
dam Chriſtiana, inter alias à Vyranno adulterii
labe turpificatas eN Alexandrinis mulieribus no-
biliſſima, ſplendidiſſimaque, Maximini animum li-
bidine furentem, & laſcivientem intemperantia,
magnitudine altiſſimi animi devicit: qua quam-
quam aliis rebus, ut opibus, generis ſplendore
& exquißta doctrina inſignis fuit, tamen iſta om-
nia præ pudicitia poſtputavit. Iſtam quidem WMa-
ximinus licet ſapius craſſet, uti ipſius cupiditati
obſequeretur, aque deuegaſſet, ſeque mori paratam
oſtenderet, tamen interficere non potuit (quippe
libido potins quam iracundia mentis ſuæ tenebat
imperium ) ſed illam fuga mulbtatam omnibus fa-
culkratibus ſpoliavit. Ita ex verſione Chriſtophor-
ſoni: nam in editione Valeſiana leguntur hæc
lib. 8. cap. 14. Et tamen S. Catharinæ Acta apud
Surium ad diem xxv Novembris tradunt, ipſam
Maximini juſſu martyrio affectam; mulier ve-
rò de qua loquitur Euſebius, exilio tantùm mul-
ctata eſt. Sed nec ipſa, quæ apud Metaphraſten
extant Acta, nec quæ Leo Allatius in ſua de
Simeonibus Diatriba refert, legitima; cùm in
iſtis dicatur: Anno trigeſimo quinto, impe-
rante impio ac ſeelerato Maxentio, quæ pror-
Aſus fabuloſa. Papebrocius in Ephemeridibus
Græco-Moſcis, quas priori Tomo 8S. menſis
Maii præfixit, ad diem XXV menſis Novem-
ec bris ait: Hæcaterinan Græci, Latini Catha-
c rinam appellant. Acta apud utroſque quantum
cc habent admirabilitatis; tant etiam plus dif-
c ficultatis patiuntur ad obtinendam fidem. Ni-
cc hilo levior objicitur moleſtia circa ſacri corpo-
cc ris ad montem Sinaĩ tranſlationem, indubita-
e bilem illam quidem quoad ſubſtantiam, ſed
quoad Auctores ejus ac tempus, perquam ob⸗
c ſcuram. Hoc certum, nullam eſſe Sanctam, cu-
jus fama cultuſque primis poſt perſecutiones

346 Gritica Hiſtorico-Chronologica

c ſeculis ignotior, celebrior autem ætatibus po- 3 & C. IV.

ſterioribus fuerit, non ſolùm in Orientali, ſe
* etiam in Occidentali Eccleſia. In noſtro certè
* Belgio, ut de aliis taceam regionibus, haud
*c facilè reperias ullam urbem, ac ne oppidum
* quidem vel munic ipium, ubi hæc Sancta non
habeat vel altare, vel templum: quod factum
" eſſe non potuit, niſi propter illuſtria & fre-
„ quentia ac paſſim nota miracula, ad ejus in-
cEvocationem patrata. Hæc Papebrocius.
Licinium currenti anno Auguſtum appella-

ed An. Ch. 307.

XVII.

tum ſcripſit Baronius, & nos in Diſſert. Hy- Pieinius Aus

pat. demonſtravimus. Quare errat Idacius in Fa-
ſtis, ubi hanc dignitatem anno ſequenti ei

guſtus dicis
1

collatam tradit. Rectè tamen uterque annotavit, Batonnum-

eam nuncupationem Carnunti in Pannonia, id-
que I IIus Novembris, peractam. Sed Lici-
nius priuùs Cæſar, ac non multèò poôſt Augu-
ſtus appellatus, ut ibidem oſtendi. Lactantius
laudatus poſtquam cap. 29. de hac inauguratio-
ne locutus eſt, cap. 32. ait. Nuncupato igitur Lici-
nio Imperatore, Maximinus iratus, net Cæſarem
ſe, nec tertio loco nominari volebat. ( quibus
ex verbis conjicere eſt Galerium Maximianum
primum ſibi locum, ſecundum Licinio, ter-
tium Galerio Maximino tunc attribuiſſe;).

XXKVI.

Mittit ergo ad eum (nempe Galerius Maxi-

mianus) ſæpe Legatos, orat ſibi parcat, Aiſpoſi-
tionem ſuam ſervet, cedat ætati, & honorem de-
ferat canis. At ille (Galerius Maximinus) tollit
audacius cornua, & præſoriptione temporis pu-
ganat ſe priorem eſſe debere, qui prior ſamſerit pur-
aram, preces eius & mandata contemſit; de-
let beſiia (Galerius Maximianus), & magit,
quòd eum ideo ignobilem feciſſet Cæſarem, ut ſibi
obſequens éſſet; is tamen tanti ſui beneficii obli-
tus, voöoluntati ac precibus ſuis impis repugnaret.
VICTuS CoNTuIMACIA (Galerius Maxi-
minus), TOLIIT CESARUM nomen, &
ſe, Liciniumque Aaguſtos appellat, Maxentinm
& Counſtantinum filios Auguſtorum. Maximinus
poſtmodum ſcribit qyaſßi nuncians in Campo Mar-
tio proximè celebralo Auguſtum ſe ab ewercun
nuncupatum. Recepiè ille maæſtus ac dolens, &
univerſos quatuor Imperatores jubet numerari,
Galerius nempe Maximianus. Baluzius, qui
aureum illum Lactantii librum, primus è te-
nebris eduxit, in Notis ad hæc verba: Victas
contumacia tollit Ceſarum nomen, &c. De Ga-
lerio Maximiano ea interpretatur, non qui-
dem ut nomen Cæſarum aboleret, ſed ut
ab eo deinceps abſtinerent illi, qui in ſpem
imperii vocarentur, & ſic excluderetur Maxi-
minus.
Sed ego, qui tunc Diſſertationem meam
Hypaticam elucubrabam, parte I. cap. vI.
num. II. Lecta illa explicatione dixi eum non
videri Lactantii ſenſum eſſe. Nam quis contu-
maciæ ſuccubuit, niſi qui contumax erat Mawxi-

XVIII.

Maximinss
propria con-

tumacia vi-
Etus ſe ipſum
Auguſtum

minus? Quis à Cæſaris nomine abhorrebat, dicit-

niſi qui ſe Cæſarem dici nolebat? Cur Galerius
Maximianus, qui ſenior Auguſtus erat, rur-
ſum ſe cum Licinio Auguſtum appellaſſet, no-
vo huic loco non aſſignato? Profecto ſi Gale-
yius Maximianus Cæſareum nomen ſuſtuliſſet,

Maximinum de omni gradu dejeciſſet, quod

rerum poſtea geſtarum ſeries illum non feciſſe
oſtendit, imò neque potuiſſe, cm is ejus pre-
ces, mandataque contemneret. Denique Ma-
ximinus non fſcripſiſſet poſtea ſe ab exercitu
Auguſtum nuncupatum fuiſſe, niſi de præfata
nuncupatione à ſe facta, quam exercitui tribue-

bat,

— — G GC—K

+ L — —

5EC
An.Ch

XI
pentenn
lotiranu⸗
rifelitur
vn

— — — —

3 1x.
efeli
nd

4C.1I7.
n. Ch. 307.

UI.
icinilt Au
Etu irie
r.

AOnN nu.
VI.

VIII.
MMarinin
V l. nopru h⸗

on ennu
(u- s ,e
i- Augten
t, dicit.
1ul⸗
no⸗
ale-
ſſet,
00
ecil
pre.
Ma-
cit

lata
lboe⸗
pat,

in Annales C. Baroni.

§Æ C. I V. bat, intellexiſſet, hæcque ultima verba, aniverſos
An. Ch. 307. quatuor Imperatores jubet num ari, oſtendunt
iſta: ſe, Liciniumque Auguſtos appellat, explicanda
eſſe de Maximino, qui ſe & Licinium Auguſtos
nuncupavit; aliter non quatuor, ſed quinque
Imperatores Maximianus Galerius juſſiſſet nu-
merari, nempe ſe ipſum, Maximinum, Licinium,
Conſtantinum, Maxentium. Hæc prævalidè
confirmantur ex Euſebio lib. S. cap. 13. ubi cuùm
dixiſſet Licinium Imperatorem declaratum eſſe,
addit: Quod quidem Maximinus agre admodum
tulit, qui huttenus Cæſar duntaxat, ab omnibus
appellabatur. Hic ergo præ ceteris tyrannico inge-
nio præditus Auguſtus à ſemetipſo renunciatus eſt.
Hanc interpretationem Toinardus in Notis

X 1 X. .. —
sententiæ ad caput XXXII Lactantii ſecutus eſt, ve-
contraria rùm Cuperus, Paulus Bauldri, & quidam alii

"cfellitur pri- Viri docti explicationem 4 Baluzio datam am-
ve⸗ lexi ſunt, ſed neuter argumentis meis ſatis fe-
cit, & Baudrius ait ſe ſtare à poſterioribus, tribus
potiſſimum de cauſis. Prima eſt, quod hæc omnia,
nomen Caæſarum tollere, tum ſe & Licinium Angu-
ſtos appellare, poſtremò Maxentinm & Conſtan-
tium filios Anguſtorum nuncupare, natura ſua
propriæ & genuinæ Senior:s Auguſti partes füe-
rint non meri adbuc Caſaris; qualem neceſſariò
ponunt fuiſſe Maximinum, cùm ſe Auguſtum
pronunciavit. Prior hæc ratio non urget; quia
Maximinus jus ſuum Galerio Maximiano minimè
ſervate volebat, cùm eo, tunc unico Auguſto, in-
victo ſe ipſum Auguſtum appellarit, licet non niſi
Galerii conceſſione nomen illud ſibi attribuere
pollſet. Quare qui in præcipuo capite jus viola-
vit, in aliis minoris momenti credendus eſt
non fuiſſe retinentior. Scribit Vir doctiſſimus
Toinardum, ac me ſupponere Maximinum
dum adhuc merus Cæſar erat, ſuſtuliſſe Cæſa-
rum nomen; & Licinium Auguſtum dixiſſe;
cùm tamen uterque contra ſupponat, Maximi-
num ab exercitu Auguſtum nuncupatum eſſe, &
à militibus duntaxat auctoritatem omnem ten-
dentem, Licinium Auguſtum declaraſſe, quod
crederet conſenſum ſuum ad Licinium Augu-
ſtea dignitate exornandum requiſitum eſſe. Quo
facto tollit Cæſarum nomen, & imperium Cæ-
ſareum Conſtantino & Maxentio conceſſum,
quia nempe ipſemet neutrius promotioni aſ-
ſenſus erat; indeque ſtatuit ut tantum filii Au-
guſtorum nuncuparentur, uti filii Imperato-
rum qui Imperii participes non erant, jam vo-
cati fuerant nempe Lucius Verus de Capitoli-
nus cap. 3. ait: Nec aliud ei bonorificentiæ ad o-
men adjunttum eſt; quam quod Auguſti filius eſt
appellatus. Porro prorſus à veritate alienum Ga-
lerium Maximianum Cæſaris nomen Conſtan-
tino & Maxentio eripuiſſe, nec Cæſaris nomen,
ut tot Numiſmata, Inſcriptiones, Reſcripta & Edi-
cta declarant eum abrogaſſe; ex quo ſequitur
inſanum hoc conſilium adſcribendum eſſe Ma-
ximino qui omnes juris ac decoris leges procul-
Ccabar. .
XX. Secunda Baudrii ratio adhuc debilior: Quod
Refellitur ſe- adeo improbabile eſt Maximinum tria illa ſuopte
guando. morte, unoque auſu aggreſſum Me dij onere, ut
quam quam referente Euſebio, Maximinns Augu-
ſtum ſemetipſe nuncupaverit, id tamen nunqquam
velut à ſe factum auſus ſit nunciare Galerio per li-
teras, ſed uti factum ab exercitu. Maximinus dicet
mox noſter, poſt modum ſoribit quaßi nuncians in
campo Martio proximé celebrato Auguſtum ſo ab
exercitu nuncupatum. Verùm mera hæc conje-

ctura, quæ ex iis quæ jam adversus priorem ra- S £ C. I V.
tionem in medium attuli, evertitur. An. Ch. 307.
Tertia Baudrii ratio hæc eſt, quod cum eiu XXI.
dem narratione Maximinus Galerio tanthm ſorip- Refellitar
lerit fuiſſe ſe Auguſtum ab exercitu nuncupatum; ertid.
nec addiderit ſe exinde Cæſarum nomen ſuſtu-
liſe, & auguſtorum filios Maxentiun Conſtan-
tinumque vocaſſe, jam nequeant duo iſta. Tol-
lit Cæſarum nomen, Maxentium & Con-
ſtantinum filios Auguſtorum appellat, refer-
ri niſi vel ad eumdem exercituin, vel ad Gale-
rium. At ut ad exercitum referantur, non ſenit;
ne hic epiſtolæ ſilentium urgeam, id quod nulla an-
te præſentem locum Maximini exercitus mentio
apparet. Manifeſtè ergo ad Galerium retulit. At
oc merum argumentum eſt negativum, ex quo
proinde difficultas tanti momenti ſolvi non po-
teſt. neque enim Lactantius Maximini ad Ga-
lerium literas refert, & quid in illis continere-
tur, aut non contineretur, non niſi devinando
Vir eruditiſſimus aſſequi poteſt; imo ipſemet
deſtruit quod adſtruere intendit, cùm ex Euſe-
bio in ſecunda ſua ratione probat Maximinum
ad Galerium quæ ipſemet egiſſet, ſcribere au-
ſum non eſſe, velut a ſe factum, inquit, nun-
qquam auſus ſit declarare. Quid itaque Baudrius
exuere poteſt ex literis nec à ſe, nec à quopiam
alio viſis, & in quibus geſta à Maximino, non
continebantur. Quod addit Vir doctiſſimus
exercitum ſc. Maximini has innovationes fa-=
cere non potuiſſe, quod nulla ante præſentem lo-
cum Maximini exercitus mentio apparet, ſubſi⸗
ſtere non poteſt, ſuſticit enim ut ſemel tantùm
exercitus Maximini mentio fiar, quando nem-
pe Maximinum in campo Martio Auguſtum nun-
cupavit; in eodem quippe loco, eodem tempo-
re, idem exercitus alia à Maximino in hoc facto
geſta approbare’, ac confirmare potuitt.
Atr inquit Joannes Columbus alius Lactantii XXII.
Interpres: Quomodo Galerius Imperator jam ve- Refellituz
teranus, contumar diceretur in novitium Daiam? 1Tkareè.
(ſeu Maximinum) Contumacia inferioris utique
eſt in ſuperiorem? At nullus dixit Maximianum
fuiſſe contumacem erga Maximinum, ſed tan-
tum Maximinum contumacem erga Maximia-
num, victum fuiſſe ſua propria contumacia, ſi-
cut apud Ciceronem alioſque Auctores maximè
Latinos aliqui dicuntur victi pudore;, alii ſomno,
alii voluptate non quidem alienis, ſed propriis:
Alia Toinardus citatus hujus rei exempla in me-
dium adducit:
Sedhfredeo ad annum nuncupationis Maximi- X XIII.
ni, quæ hoc anno peracta, menſe circiter De- Quo auno
cembri, quem deduco ex Conſulatu ſuffecto, Maximinus
anno cccCXI, ad Quinquennalia ſc. Auguſtei Je ſe Aungis-
Imperii celebranda allumpto. Secundèò ex Con- KRum dern.⸗
ſulatu ordinario ab Herculio & Galerio Ma-
ximiano Auguſtis anno ſequenti inito, poſt
concordiam ſc. inter Auguſtos ſub iſtius anni
finem coagmentatam. Tertium argumentum
præfatis validius deſumitur ex Victore in Epi-
tome, quod infràâà, cùm de Galerii Mazximiani
interitu agemus, explicabimus. Quèòd ſi Maxi-
minus præſenti anno Auguſtus appellatus eſt;
Licinium hoc etiam anno eo honore aff ectum
certiſſimum; cùm Maximinus non priùs ſe Au-
guſtum appellaverit, quàm Licinium Carnunti
hanc dignitatem conſecutum audivit. Unde
quemadmodum & Maximinus, Conſulatum
anno ccCXI, ob Quin quennalia nempe, ſuſ⸗
cepit.
ANNJ

§ FC. 1IV
An. Ch. 308.
Anno Urbis
1061.
Olymp. 271.

J.
C'onſules
L⸗ IIt alt ℳ.

Baron- D. I.

II.

348

ANNO PERIODIGRACO-ROMAN gÆ 5801.

.☚

9. D C. )) 5. P. 28. Mart. Indict. 8.
IESu CHRISTI 308.
MARCELLI PAPX I.
PERSECUTIONIS 6.

GALERII MAXIMIANI 4. CONSTA N-
TINI z. LICINII & MAXIMINI z.

D num. I & ſeqq. Coſſ. in Italia M. Au-
rel. Maxentius Aug. & M. Aurelius Ro-
mulus, ejus filius, ut liquet ex Idacii Faſtis, &
ex libello de Præfectis Urbi, in quo legitur:
Conſules, quos ſſerint DD. NN. Auguſti, ex
XII Kalendas Maii factum eſt, Maxentio &
Romulo: quod eſt decies e&& Maximiano. VII
Idus Aprilis, Statius Rufinus P. V. ideſt, Praæ-
fectus Urbi. Quibus ex verbis intelligimus, pro-
ter diiſcordias inter Imperatores ortas, Conſu-
E deſignationem uſque ad X II Kalend. Maii
dilatam fuiſſe; quod non tantùm de Conſuli-
bus in Italia ſed & de iis, qui à Galerio Ma-
ximiano deſignati ſunt, exiſtimandum.
In reliquo enim Orbe Romano Conſules pro-

coſſ. in reli- ceſsère Maximianus Herculius X, & Galerius

quo Orbe
Rom.

11I.

Quinta

uinquen-

nalia Im

Maximianus UII, ut non tantùm in eo libello
de Præfectis Urbi, ſed etiam in Fragmento Con-
ſulari Bucherii, in Faſtis Cæſareis & Idacii, in
Chronico Damaſi & in Chronico Alexandrino
legimus, in quibus omnibus hic Conſulatus his
verbis exprimitur: Decies & Maximiano VIh.
quemadmodum anni fuperioris Conſulatus iſtis
memoratur: Novies & Conſtantino, neutrobi
Maximiani Herculii nomine deſcripto. Non
deſunt, qui cum Baronio per illa adverbia
Novies & Decies Diocletianum intelligant, quos
pluribus confutavi in 2. Parte Diſſert. Hypat.
cap. 13. num. 3. .
Hunc Conſulatum capeſſit Maximianus Her-
culius juxta ſecundam regulam, occaſione nem-
pe quintorum Quinquennalium Imperii ſui

e- Cæſarei, quæ in hunc annum incidebant, cu-

ri Caſavei zus, honoris ergèò, Galerius Maximianus Colle-

Herculii.

ga eſſe voluit juxta tertiam regulam. Ob ea
olennia Maximinus Auguſtus antiqua adverſus
Chriſtianos edicta renovavit, ut anno præce-
denti num. XV dixi, Maxentii verò Conſulatus
juxta primam regulam ſumtus, non rarèò enim
anno tantùm ſecundo Imperii Imperatores Con-
ſules proceſsère. Spondanus, qui cum Baronio
