tiochiam vaſtant 258. XII. 259. XIV & 268. V.
Scythicum bellum quo anno à Conſtantino M. geſtum
330. VIII & 332. III. Conſtantino Cæſare Duce con-
fectum 332. III.
Seculares Ludi qua anni tempeſtate edi ſoliti 88. III &
247. X. Aliquando privatis aliquandèò ipſis Imperato-
ribus Conſulatum Gerentibus, exhibitos fuiſſe, oſten-
ditur 47. I I. Quæ in illis ſpectacula ederentur 204.
III. Ab illis Chriſtiana religio abhorrebat ibid. IV.
Seculares Ludi ab Antonino Pio prætermiſſi 147.
XVIII & ſeqq. L
Seculares Ludi à Severo & Caracalla Augg. dati, octa-
vi, non noni ſunt appellandi 204. II.
Seculares Ludi à Philippo Aug. exhibiti, noni fuêre &
ultimi 247. V. à Zoſimo memorari non debuère ibid.
IV. Spectacula Chriſtianis vetita in iis exhibita ibid.
IX & XI. Ludi illi fuère magnificentiſſimi ibid. X.
Seculares Ludi à Maximiano & Diocletiano omiſſi
fuêre 304. X. .
Seculares Ludi à Conſtantino Magno non ſunt cele-
brati 313. IV. Nec etiam à Conſtantio Aug.348. V.
Sec lum Urbis nonum magna pompaà celebratum 147.
XIXGſeqj.
Secundus Ptolemaidis in Lybia Epiſcopus, formulæ fide?
à Nicæna Synodo expreſſæ, neque Arii condemnatio-
ni, niſi poſt exilium ſubſcribit 325˙. XXVI.
Sedis Romanæ ceſſatio, poſt Damaſi, Siricii, Innocentii &
Zoſimi Pontificum regimen, perperam in Auctiori
Chronico & Libro Pontificali annotata 385.III.
Sedis, ut loquimur, vacantis tempus à morte unius
Pontificis ad ſucceſſoris ordinationem ſupputandum
67. XVII.
Seiauus aſtu & dolo Liberii Aug. interit 31. III.
Seleucenſe Concilium eodem, quo Ariminenſe, anno ab
Orientalibus Epiſcopis habitum 359. II.
Seleucus Demetrii Nicatoris filius regnat in Syria App.
XL. à Cleopatra matre ſagitta configitur ibid. XLI.
Seleucus Antiochi Grypi filius, patruo bellum infert, &
vincit App. XLVII. Ab Antiocho Euſebete victus, è
Syria expellitur, & Mopſueſtiam fugàâ delatus, concre-
matur ibid. XLVIII.
Septimius Severus Carnunti Imperator à Legionibus la-
lutatur 193. V. Et quidem dum Pannoniæ præeſt ꝛbid.
VI. Conſul ſecundùm procedit 194. I. Peſcennium
Nigrum vincit, & interimit ibid. II. Ejus victoriæ ex-
penduntur 195. II. Severus Caracallam filium Cæſarem
appellat ibid. HI & 196. IV. Poſt hanc nuncupationem
in Gallias, non Romam immediatè pergit 196. IV. No-
mina quibus ob victorias in nummis cohoneſtatus
fuit, adducuntur ibid. Severus Albinum dignitatem
Imperatoriam arripientem debellat 198. I I I. Quin-
quennalia exhiber ibid. I I. Commodum deceſſorem
apotheoſi donat ibid. V I Tertium init Conſulatum
202. I. Decennalia anno uno dilata celebrat 203. I.
Cum filiis triumphum agit ibid. IV. Ludos ſeculares
octavos edit 204. II. Quindecennalia dat 207. II. Eo-
rum occaſione perſecutionem auget ibid. III. Noritur
AII. II. Quo anno & die natus, mortuuſque, quanto
etiam tempore imperarit, & vixerit, declaratur ibid.

Qur

Annalium Eccleſ. Baronii.

Cur in nümmis Tribunitia ejus poteſtas XIX ſignetur,

licet eam non attigerit, inveſtigatur ibid. III.
Serapidis Templi everſio, quo anno contigerit, annota-
tur 389. XII & ſoqq. Prava Eunapii circa hujus delubri
deſtructionem interpretatio emendatur ibid. XIV.
Serapio, aliique qui ſub Decio paſſi dicuntur, ante Phi-
lippi Aug: obitum morte ſunt afrecti 250. III. Unde
natus error contrarius, indigitatur ibid.

Serena Diocletiano Aug. nunquam nupta fuit 294. III.

Sub co Martyrium ſubiit 295. H.
Servius Tullius Romanorum Rex, Luſtrum primus inſti-
tuit 14. IV, Quo ritu ibid.
Severiani Hæretici d Severo Hæreſiarcha ortum habent
172. IVv.
Severus Hæreſiarcha quo anno talis agnitus 172. IV. Ta-
tiano poſterior fuit ibid.
Severus Aug. vide, Septimius Severus.

Severus à Diocletiano vitam privatam amplectente Cæ-
ſar Nicomediæ renuntiatur 304. IV G ſeq. & 306. IV.

Hæc nuncupatio Kalendis Maiis facta 306. IV. In
odium Conſtantini à Galerio Auguſtus dicitur ibid. X.
In Italiam ab eodem adversùs Maxentium mittitur, &
quando ibid. X VI. Interit, at mortis ejus annus incer-
tus 307. I V. & ſeg.
Scala Synodus Liberii Papæ temporibus celebr atur 365.
VI.
Signa in Baroniano Apparatu de Chriſti adventu expli-
cata; ad quem annùm pertineant, indicatur App. LXX
SeLXXIII.
Selanus Q Cacilius Metellus Creticus Faſtis dat nomen 7.
I. In præfectura Syriæ Quirinio ſuccedit 14. IVI.
Silvanus in Galliis rebellat, & die viceſima nona à rebel-
lione Coloniæ extinguitur 353z. IV. Ad quem annum
referri debeant, & illius defectio & interitus; aſſigna-
Silveſter poſt Melchiadem ſedere incipit pridie Kalen-
das Februarii. Die Dominica 314. II. Acta hujus Pon-
tificis omninò ſuppoſititia 315. I V. & 323. I V & ſeq:
Indulgentiæ itidem in iis memoratæ, ſunt commenti-
tiæ 315. V. Hujus Sancti Pontificis latebræ in monte
Soracte, & in Urbem à Conſtantino reyvocatio, fabu-
loſæ 323. I V & ſeq. Annis viginti & uno; menſibus
undecim ſedet, & moritur Conſtantio & Albino Coſſ.
Smeon & alii ſub Sapore Perſarum Rege martyres quo
anno occiſi ſint, declaratur 343. III & ſeq.
Simeon, Judæorum Summus Pontifex Gazam & arcem
Jeroſolymitanam expugnat App. XXIX. à Genero ſuo
Ptolemæo oceiditur ibid. XXXIV.

Sisson Magn: à Romanis nunquam conſecratus 44. VI.

Error multorum circa ſtatuam Romæ effoſſam, Simoni
ſacram exiſtimantium, detegitur ibid.
Sinveſſana Synodus, in qua Marcellinum Papam coram
centum octoginta Epiſcopis pœnituiſſe fertur; com-
mentitia 302. X VIII. Suppoſitionis indicia plurima ad-
ducuntur ibid. XVIII 9 ſeqq. Hujus Concilii Acta
vera eſſe, aliqui fruſtra contendunt ibid. XXII.
Siricius poſt Damaſum Eccleſiam Romanam ohtinet
384. III & 385. I I. Dies & annus ordinationis illius
indicantur ibid. Decretalis hujus Pontificis ad Hyme-
rium Tarraconenſem Epiſcopum directa, immeritèò
impugnatur 385. IV. Epiſtola item ab eodem in Con-
cilio Romano ad Afticæ Epiſcopos ſeripta, perperam
rejicitur 386. II. Siricius Theſſalonicenſem vicariatum
inſtituit 385. I X.
Sirmienſis Synodus;, quæ poſt biennium ſecundam Me-
diolanenſem ſecuta fuerit, ſuppoſititia 349. IV.
Sirmienſis Synodus prior, nonniſi poſt Rémanam in eauſa
Valentis & Urſatii, & in qua Photinus damnatur, cele-
brata 349. VI & 351. XII & ſeq. Ejus vera epocha ſtabi-
litur 351. X & ſeq. & 357. IV. Fidei formula in hoc Con-
eilio ſcripta à Mareo Aethuſo non dictata 351. XV.

6 31
Ab Athanaſio & Hilario diverſimod habita zbid.
Sirmienſis Synodus poſterior anno CCCLVII exeunte
celebrata, cum priori anno CCCLI. coacta non con-
fundenda 357. II. Ejus epocha ibid. III. Non in hac Sy-
nodosut volunt aliqui, ſed in priori damnatus Photi-
nus ibid. IV. Formula fidei in eadem exarata, & ab
Holio ſubſcripta, non à toto Concilio, ſed paucis
Hileopis Arianis, & præſertim Occidentalibus, edita
W Pid. V.
Sirmienſis Synodus tertia, in qua Liberius Papa in ſuam
ſedem reſtitutus fuit anno CCCLVIII habita 358. IV
& 357. XII & ſeq. Dðð
Sixtus Alexandrum Papam excipit 116. VII & 130. I1 I.
Moritur 126. VI & 140. III. Sedis duratio, & martyrii
ejus dies proditur 140. II I. Decretales ipſi attributæ
falſæ 140. IV.
Sixtus Papa hujus nominis ſecundus in locum Stephani
die viceſima quarta Auguſti ſubrogatur 257. II. Cor⸗
pora Sanctorum Apoſtolorum in Catacumbas trans-
fert 258. III. Martyrio coronatur ibid. II. Sedet menſes
undecim, dies ſex 258. III. Varii circa illius martyrii
annum adducuntur errores, ſed rejiciuntur, eorumque
origo detegitur ibid. Sedis poſt ejus mortem vacatio
exhibetur ibid. VII. 4
Socratis error circa jejunii obſervantiam Romæ in Qua⸗
drageſima detegitur F. VII & ſeqq. B
Soles tres Chriſti adventum, juxta Baronium ‚⸗prænuntian-
tes, quo anno viſi App. LXXV.
& Sophiæ Templi annus dedicationis aſſignatur 360. XIII
&ſeq. Ingentes Largitiones à Conſtantio Aug. huie
Eccleſiæ factæ deſcribuntur ibid. Qua occaſione factæ
ſint, aperitur ibid. S. Sophiæ Templum cum Templo
pacis non confundendum 330. V.
Soſius ab Antonio poſt Ventidium Syriæ præficitur App.
LXXXVIII.
Soter Papa Aniceto ſuccedit 161. XII & 173. III. Ad Deum
migrat 177. XI. Quantum temporis ſederit, indicatur
ibid. Decretales illi attributæ ſunt ſuppoſititiæ ibid. XII.
Statuarum uſus in Chriſtianorum Templa non inductus;
niſi tempore ſeptimæ Synodi generalis 56. III.
Sephanuy poſt Zachariam ad ſedem Romanam evectus
nunquam tamen conſecratus, ideoque unanimiter in
Catalogis omiſſus 67. XVII.
Stephanus Papa Lucii ſucceſſor 253. V. Decreta Concilii
Carthaginenſis ſecundi de Baptiſino hæreticorum con-
demnat, Cyprianumque & alios abſtinendos docet
256. III & XIII. Quæ fuerit hujus Pontificis ſententia
circa hæreticorum baptiſma iterandum, aperitur ibid.
IV, V & ſeq. Diſſidii inter ipſum & Cyprianum ac
Orientales Epiſcopos ex hæreticorum baptiſmi reite-
ratione orti hiſtoria texitur & magis elucidatur ibid.
IX & ſeqq. Non ab Orientalibus Epiſcopis; ſed ab
Afris ad illum mittuntur Legati ibid. X I. Stephanus
eos Legatos duriùs habet ibid. X II I. Orientales &
Afros excommunicare minatur „revera non excom-
municat ibid. X II. Sub Valeriano & Gallieno Augg.
martyrium facit 257. II. Dies obitus, ſedis tempus, ejul-
demque poſt illius mortem vacatio annotantur ibid-
Epiſtolæ duæ quæ ſub ejus nomine circumferuntur;
adulterinæ ibild
Stephanuz Arianus Eccleſiæ Antiochenæ poſt Placil-
lum anno CCCXLII admovetur 340. XXII.
Stola Pontificia Judæis; à Claudio Imperatore reſtituitur
44. III.
Saburbicariæ Brovinciæ Romano Pontifici ſubjectæ, quæ
& quot 325. XXXV. Male à Salmaſio imminutæ tbid.
XXXVII. De iis Rufini ſententia adducitur ibid. XL.
Diverſimodè tamen ea intellecta ibid. XII.
Suburbicariarum regionum Epiſcopi ad Romani Ponti-
ficis ordinationem pertinent 325. XXXIX.
Succeſſianus quandonam in Prætorii Præfectura Bœbio
Maero ſucceſſerit 238. XII.

6g g 4 Saſanna

63²

Saſanna Galerii Maximiani uxor non fuit 294. I1. Acta
hujus Sanctæ mendoſa ibid. II & ſeq. & 295. .
Sylvani Epiſcopi Cirtenſis cauſa quo anno agitata zne⸗
XXVII & ſe. Sylvanus in exilium mittitur 320. VIII.
ilio ſolvitur 321. III. .
H H ltamtinopoliranum in Nicæni locum ſuffi
citur 325. XXIV. Vide Nicænum Symbolum. 3
SGmeon Gleope, quo anno martyrium ſub Trajano paſſus
. incitur 107. VI. . .
5 guele⸗ tertiam Scripturæ ſacræ interpretationem
ribit 201. VIII. .
H Auguſtoduni ſub Marco Aurelio martyrio
coronatur 272. XIII & ſeꝗq. .
5 Guetirioe Vira ‚an ab Athanaſio ſcripta ſit, obſcurum
28. III.
Sas, variæ particulares, Plenaria appellatæ, & quo ſenſu
S moc Diœceſeos, quid 376. II. Quo tempore celebrari
Lcnte ibid. Majores & Plenariæ dictæ ibid. Earum
uſus & auctoritas ibid. II & ſeq. Tiran
Syri bellorum inter Seleucidas geſtorum pertæſi, Tigrani
Armeniæ Regi ſe ſubjiciunt App. L. detim yri
Syriæ regnum inſtituitur App. XXVII. Duodecim prio-
rum illius Regum ordo deſcribitur ibid. Quandonam
in duo diviſum fuerit, indicatur ibid. XLIV. A Roma-
nis occupatur ibid. LIII.
Syriæ Præſidum ſeries inchoatur App. C.

T.
Acitus Faſtis nomen dat 273. I. Septimo nenſe ab
T Aureliani morte ipſi in imperio ſuccedir 20,.
& ſeq Annum denuèò aperit, & qua de sae a 22 —
ſeq. In hujus locum Probus perperàm intruſus ebid. .
Tacitus expeditionem in Scythas unperium veanre
ſuſcipit, eoſque fugat & delet, at neque in Germania,

neque in Illyrico ibid. V. Ducenteſima die ab imperio

ini inem exuit; quo tamen mortis genere in-
o unn ibid. VI. e mors ab anno Chtidi du.
centeſimo ſeptuageſimo ſexto non removen 8 id.
Tarcenſe Concilium, quod inſtantibus Mace vniena⸗
rum Legatis anno GC1.11 abendun erat à Valen-
aſto dirimitur 365. —.⸗
att nar biatemens Enctatitarum princeps hr ſuum
ſcribit 172. III. nind Ou non extat ibid. Severum
rcham præcedit ibid. I V.
1gigtei EEgy pti bræfectus ſub Valente drrhodos di-
r vexat 370. IV & ſeq. Conſulatu ordinario in Mrien-
te illuſtratur 391. I. Præfecturam Prætorii Orientis ge-
rit, ſed ea privatus capitali ſententia damnatur; ar
Theodoſii clementia ſervatus, in exilium mittitur
392. VII. Hunc non Lycia, ſed è Macedonia driun⸗
dum eſſe, clare oſtenditur ibid. IX. Tat ianus uit
orthodoxorum perſecutor ibid. VIII. Teterrimus Ju-
uit ibid. X.
E ſacra, eorumque cæremoniæ deletibuntar Va
VII & ſeq. Baronii error circa illa annotatur ibid.
☛.
S. poſt Sixtum Papam ſedet 126. VI. Ad Deum
migrat 137. XI. & 152. II. Sedis ejus duratio enuhtia⸗
tur 152. II. Dies, quo colitur, non ad ejus mortem, ſ
ad aliquam Arenintionem referendus ibid. Ejus unica
retalis fictitia ibid. III.
H idolorum evertuntur 383. VIII. emplarum ad
Gentiles pertinentium, eorumque ſolenniu cura Chri-
ſtianis à Theodoſio Magno prohibita 386. VII & ſeqaj.
Terentius Eccleſiam pro Catholicis à Valente Aug. Petit,
ſed non impetrat 373. VII. Quo tempore id evenerit,
indicatur ibid. .
ncrr non eſt auctor catalogi Heæreticorum in fi-
ne libri de præſcriptionibus editi 171. IV. Quo anno
librum de Corona militis in lucem nnderir 29). I.
Apologeticum item cui, & quo tempore ſeripſerit

Index Criticæ

bid. VI. Liber ejuſdem de praæſcriptione adversàùs Hæ-
reticos quando promulgatus 19). IV. Ille verò de Sye-
taculis ante hos omnes foras emiſſus oſtenditur 199.
III. Qui inſcribitur ad Scapulam Africæ Proconſulem
nonniſi flagrante perſecutione, & ſub finem Sev eriani

imperii exaratus 201. VII. Libri ad Martyras, & de

Teſtimonio Animæ in eadem perſecutione ſcripti ibid.
qui Contra Marcionem dictus, nonniſi eadem ferven-
te, lucem vidiſſe probatur 207. III.
Tetricus Senator, & Aquitaniæ Præfectus ‚abſens à mi-
litibus Imperator acclamatur 271. XIII. In poteſtatem
Aureliani Aug. venit 273;. III. Quandiu in Galliis
imperaverit, ex Nummis colligitur ibid.
Thaddæus ad Agbarum Regem milſlus, ut eum ſanet
& convertat 29. VIII. =

Tharaſci, Probi & Andronici martyrium anno tantum

Diocletiani XIX contigiſſe oſtenditur 290. II.

ebæorum Martyrum Acta ex Surio 3 Baronio recitata:

ſpuria ſunt 2927. II & ſeq. An eorum cædes ante per-
ſecutionem generalem à Diocletiano excitatam conti-
gerit, incertum ibid.
Themiſti Oratio ad Valentem extat 375˖. I X. Ejuſdem
Oratio gratulatoria ad Theodoſium Imp. Cæſareorum
Conſulatuum regulas confirmat 383. II & ſeq.
Theodoſßa Martyr anno quinto Diocletianeæ perſecutio-
nis pro Chriſto necata 306. III. Ejus paſſio in annum
ſequentem perperam differtur ibid.

S. Theodoſßus Abbas in Scopulo floret 272. Il. Annus

mortis ejus inveſtigatur ibid. III.

Theodoſius Comes Theodoſii Auguſti pater, non à Va-

lente, ſed à Gratiano Aulicorùm & Theodoſii inimi-
corum fraudibus impulſo, iniquè jugulatur 373. V.
Theodoſius die XIX Januarii Imperator, dicitur, eique
in imperii cum Gratiano & Valentiniano Juniore di-
viſione cedit Oriens & Thracia 379. V. Annum ape-
rit ob initium imperium 380. I. Gothos, Hunnos &
Alanos profligat, ejuſque victoriæ annus ſtabilitur
ibid. II. De illis triumphat ibid. X. Conſtantinopolim
pergit & qua die ibid. I X. Orthodoxis civitatis illius
Eccleſias ab Arianis per quadraginta annos occupatas
reſtituit ibid. Legem de Hareticis nonniſi poſt cele-
bratam œcumenicam Conſtantinopolitanam Syno-
dum, emittit 38r. XII. Eodem ferè tempore contra
Apoſtatas, & è Chriſtianis ad Gentilium ritus tranſe-

untes inſurgit ibid. Imperii Quinquennalia exhiber

383. I. Eodem anno pro conciliandis Catholicis & Hæ-
reticis, Collationem fidei Conſtantinopoli, ſed in va-

num cogit ibid. XIII. Hinc ſeverioribus edictis ad

Hæreticos profligandos animum intendit, eos urbibus
arcet, Epiſcopos & Clericos conſtituendi & habendi,
cœtus item habendi facultate privat ibid. Grothingos
vincit; nullum tamen propter eam victoriam ducit
triumphum 386. VI. Secundum in Oriente aſſumit
Conſulatum 388. I. Decennalia anno uno dilata cele-
brat 389. I. Devicto Maximo Romæ triumphat ibid.
VI S ſeqr.
Theodoſius, quo anno Theſſalonicenſes cædi juſſerit,
inſinuatur 390. II. Templum Dei poſt hanc cædem in-
gredi à divo Ambroſio non permittitur, niſi prius
ſcripta lege, quæ furoris ſententias irritas redderet
atque inanes ibid. I V. Diverſam hanc eſſe à lege tertia
Cod. Theod. de panis, in qua idem ſtatutum eſt, oſten-
ditur ibid. VII & ſeqq. Argumenta in contrarium ad-
ducta ſolvuntur ibid. V & ſeq. Legem de Monachis ſta-
tuit, ſed ea non Jovianiſtarum occaſione, neque pro
Monachis ad ſolitudines redeundi ſub pœna cogen-
dis, lata ibid. XI. Occidente relicto Conſtantinopo-
lim redit 391. IV. Omnem omninò Gentilium cultum
edicto vetat 392. XI. Simul eorum ritus decem pro-
hibet ibid. XII & ſeq. Hi ritus enumerantur ibid. Ter-
tiùm Conſul procedit, & Quindecennalia edit 393. I.
Eorum occaſione beneſicus eſt in Conſtantinopolitanos

ibid.

Arunnalium Eccleſ. Baronii. 633

ibid. VI. Conſtantinopoli, ubi filios reliquerat, con-
tra Eugenium tyrannum movet 394. II. à 88. Joanne
Evangeliſta, & Philippo Apoſtolo ipſi apparentibus
ad prælium redintegrandum adverſus eundem tyran-
num excitatur ibid. II. Hæc apparitio ex numiſmate à
Baronio allato non rectè probata ibid. Eunomianis te-
ſtabilitatem, ſeu teſtamenti factionem, lege reſtituit
394. V. Sanctimonialium item habitum à mimarum ve-
ſte diſtinguit ibid. Honorium filium tantum Conſtan-
tinopoli Mediolanum evocat, eique regendum Occi-
dentem committit 395˙. V. Romam, devicto Eugenio,
non veniſſe Theodoſium, demonſtratur ibid. VI. Theo-
doſius moritur ibid. VII.
Theodotio Marcionis ſecator, Opus ſuum ſub Commo-
do Imp. publicat 182. III.

Theodotus Laodicenſis Epiſcopus inter Arianorum duces

connumerandus 318. XVII. Unde natus error martyro-
logorum, qui illius meminêre ibd. XVIII. Antea erat
Præſul illuſtris bCiiuK.
Theognius, ſive Theonas Nicææ Epiſcopus „neque fidei
formulæ à Concilio Nicæno ſtabilitæ, neque Arii con-
demnationi ſubſcribit 325. XXVI. In exillum mittitur
ibid. XXIX. Quo in loco libellum ſatis factionis offert,
ſed non in Concilio Nicæno ibid. XXVII. Ab Epiſco-
patu deponitur; at in Concilio particulari à Conſtan-
tino coacto, non verè in Niceno ibid. XXVIII &G
ſeq. Ab exilio revocatur 327. V. Fidei formulæ Con. i-
lii, & Arii damnationi poſt exilii ærumnas ſubſcribit
ibid. XXVI. Reverſus Catholicos Epiſcopos vexat,
ſed Alexandrum Epiſcopum Alexandrinum cum FEu-
ſebio & reliquis ſociis depoſuiſſe, falſum 327. V.
Theonas Epiſcopus Alexandrinus quo anno dictus 285.
VII. Quo anno vitâà functus 306. II.
Theophilus Timotheo ſuccedit in Epiſcopatum Alexan-
drinum 385. V. .
Tveophilus Monachus à Conſtantio Imp. mittitur ad diſ-

ſeminandum Arianiſmum in Æthiopia & Arabia Feli-

ci 354. VII & ſeq. Uſque ad veram Indiam penetra-
vit ibid. I M
Therapeuthæ Chriſtiani non erant 62. III. Diſtincti ab
Eſſenis ibid. Illorurn habitatio & Metropolis ibid.
Thermæ Diocletiani Romæ, & Maximiani Carthagine,
uibus annis conſtructæ & dedicatæ 298. I V.
Theſſalonica in Illyrico ſita, totiuſque regionis Metropo-
lis 380. III.
Theſſalonicenſis Vicariatus à Siricio Papa inſtituirur
5. VIII ασ. J
lanicnſilm cædes juſſu Theodoſii Magni, Rufi-
no officiorum magiſterium exercente patrata; ſuo an-
no in Annalibus convenienter recitata 390.: II.
S. Thomas Apoſtolus in India citeriori ſeu 4thiopia mar-
tyrium paſſus non eſt 327. I X & ſeq.
Tiberiani Epiſtola ad Trajanum de ceſſatione perſecutio-
nis in Chriſtianos, parum ſincera 16. II.
TLiberis inundatio ſub Antonino Pio Nummis confirma-
ta 140. VI. Malè à quibuſdam extra annum ſuum me-
morata ibid. .
Tiberius Clandius Nero init Conſulatum App. CXXIV.
Mortuo Agrippa ad rerum ſummam adminiſtrandam
ab Auguſto aſſumitur ibid. CXXV. Agrippinam uxo-
rem dimittit, Juliamque Agrippæ viduam, Auguſti
juſſu accipit ibid. Conſul ſecundum procedit ibid.
CXXIX. Caii & Lucii iram veritus, Rhodum ſe con-
fert, & quo anno ibid. CXXX. Rhodo Romam redit
2. II. Ab Auguſto adoptatur & Tribunitiam poteſta-
rem accipit 4. III. Germanos vincit F. I. Dicitur im-
erii Collega II. II & X & 147. IV. Cenſor creatur
II. III, VII & ſeqq. Ante Auguſteum imperium vul-
gè Imperator dictus fuit 147. VII. In nummis ſine præ-
nomine Imp. expreſſus & quare ibid. XIV & ſeq.
Quinquennalia & Decennalia in morem indacit 14.
VI. Et ut Imperatores in Quinquennalibus & id ge-

nus ſolenniis Conſulatum ſumerent ibid. Imperii pro-
conſularis Quinquennalia edit 16. II. Conſul tertium
procedit 18. I. Imperii Cæſarei Quindecennalia exhi-
bet ibid. II. Auguſtei Quinquennalia dat 19. II. Con-
ſul quartùm proconſularis imperii Decennalia edit
21. I & ſeq. Tum Cæſarei Vicennalia 22. II. Item Au-
guſtei Decennalia 24. II. Proconſularis Quindecen-
nalia 25. II. Cæſarei quinta Quinquennalia 26. II.
Auguſtei Quindecennalia celebrat 29. II. Hujus Impe-
ratoris annus decimus quintus à Luca memoratus, 4
qua epocha deducendus ſit, examinatur 29. V. Tibe-=
rius imperii Cæſarei Tricennalia edit 30. II. Conſul
quintùm imperii proconſularis Vicennalia exhibet
31. I & ſeq. Imperii Auguſtei dat Vicennalia 34. II.
Proconſularis quinta Quinquennalia 35. II. Cæſarei
ſeptima Quinquennalia 36. II. Moritur 37. II.
Tiberius Clandius Cenſor, Viennæ Procurator & Pro-
quæſtor; diverſus à Tiberio Auguſto II. XIII.
Tiberius Alexander, gypti Præfeétus primus in verba
Veſpaſiani legiones adigit 69. VII. .
Timei Epiſcopi Alexandrini obitualis annus aſſignatur
283. V II: IMMU
S. Timothei corpus quandonam Conſtantinopolim trans-
latum 356. X III.
Timothens Alexandrinus Epiſcopus Sancti Apollos, &
aliorum Monachorum, qui in Ægypto floruêre, vitam
ſcribit 38 ½. V. Hujus Præſulis obitus in Annalibus re-
ctè conſignatus ibid.
Vitius poſt Agrippam Syriam adminiſtrat App. CXXIV.
Tun, Veſpaſiani filius annum aperit 70. I. Jeroſolymam
capit ibid. II. Quo die adversàùs eam caſtra poſuerit,
ſtabilitur ibid. Romam redit, & quo tempore ibid.
III. Imperio Proconſulari exornatur 71. IV. Imperii
collega renuntiatur ibid. III & 147. I V. Imperium
proconſulare perpetuum habuit 147. XIII. Ubi & quo
die Collega nuncupatus 71. VI. Hujus Impe ratoris
rriumphus propter captam Judæam nummis repræ-
ſentatus ibid. Janum cum patre Veſpaſiano claudit
ibid. VII. Conſul iterum procedit; ob imperium nem-
pe proconſulare, quo anno præcedenti donatus fue-=
rat 72. I. Tertium aſſumit Conſulatum collegâ Ve-
ſpaſiano 74. I. Quinquennalia imperii Cæſarei ex-
hibet ibid. II. Quartùm Conſul creatur 75. I. Quin-
tum init Conſulatum & imperii Proconſularis dat
Quinquennalia 76. I & ſeq. Sextò dat faſtis nomen
77. I. Imperii Cæſarei Decennalia celebrat 78. II.
Septimè Conſularũs magiſtratum ſuſcipit 79. I. Veſpa-
ſiano patri in imperio ſuccedit ibid. II. Octavò annum
aperit ob initum nempe Auguſteum imperium & pro-
conſularis imperii edit Decennalia 80. I & ſeq. Mo-
ritur 8t. II. Quanto tempore vixerit, atque vel ſolus,
vel cum patre imperarit, indicatur ibid. II & ſeq.
Toga Virilis Auguſtorum filiis non prius concedi ſolita,
quàâm decimum quintum ætatis annum attingant 175.
IV. Neque hic annorum numerus completus neceſſa-
riò requiritur ibid.
Toſtatus novam opinionem de Chriſti morte & paſſio-
ne inducit 32. VIII & ſeq. De religione ſuſpectus, pro
ſe Apologiam ſcribit ibid.
Trajanus Aug. vide Ulpius Trajanus. J
Tranſtatio Sanctorum nomine depoſitionis ſæpe ab Anti-
quis expreſſa quod multis errandi occaſio fuit 67. IV.
Facta ſæpe ſæpius iiſdem diebus, qui natales erant
Sanctorum ibid. Facta etiam multoties eo die, quo ſe-
pulturæ mandati 231. II.
Tranſubſtantiatio & realis Chriſti præſentia in Euchari-
ſtia ex arcani diſciplina antiquitus occultatæ 32. II.
Tranſtigritanzg Provinciæ à Perſis Romanis ceduntur
303. X I V & ſeq.
Tranſtigritanæ regiones à Juſtiniano Imp. in provin-
ciæ formam redactæ ibid. XVI.
Trevirenſis civitas Galliarum Metropolis 332. VI. Civilis
tamen

634 Index Criticæ

tamen non Eccleſiaſtica ibid. V. Præfecturà Prætoria-

na cohoneſtata ibid. XI
vibuni leges ferre poterant 147. X I.
rni poteſta⸗ imperii præcipua pars fuit 147. VIII
S is olim & Catechu-
zinitatis myſterium ab Eccleſia Judæis olim B
cis Oconlestum ‚licet Apoſtoli illud coram Judæis
eticuerint 118. VIII. .
Tiumph⸗ ſi per ſuſceptum Conſulatum non cxhibit. in
Quinquennalibus, vel hujuſmodi ſolenniis agi ſoliti
201. IV & 312. I X.
Triumviratus inſtituitur App. LXXIII. min
Trophimus, primus Arelatenſium Epiſcopus, non
titur in Gallias imperante Decio 255. V S ſeq/j. 4
Typhon Syriæ invaſor, à ſubditis odio habitus App.

XXXI. E regno deturbatus interficitur ibid. XXXIII.

da
li epocha ad quem annum revocan
V1 Ad Rand Srnodum perperam directa creditur
Epiſtola Sancti Baſilii LXVIII ad Curiam Tyanen-
ſem ſcripta ibid.
Vria Synodus 335. V.
Tyrii regni initium conſignatur App. X VII. dirur
Tyriorum epocha à quo anno deducta ſit, oſtenditur

App. XXXIX.
V.

Alens dictus Julius in Illyrico, ſub Decio tyranni-
dem arripit 251. XXKXV. Occiditur ibid.

Valens Gallieno imperante tyrannus 251. KXXIV. Diver-

ſus à Valerio Valente ſub Licinio tyranno 313. XXVI
Uer Proconſul Achaiæ, vivente adhut Ga lieno
Aug. imperium zeribi 25˖9. XIII. Paulò poſt à mi
interimitur ibid.
bu, 4 Eicinio fit Cæſar 317. IV. Ad privatam ſortem
redigitur ihid. Diverſus à Valerio Valente tyranno 313.
& ſeq.
as ler Adguitus cingulum militare potius depo⸗
nit, quâàm Chriſtianam fidem ejuret 36 2. III. Jur iano
Imp. relegatur ibid. à Valentiniano Imp. in conſortium
imperii aſſumitur, & qua die 364. III. In Quiente an-
num aperit 365. I. Quo anno in Maximum & Pri cum
Philoſophos ſævierit, indicatur 364. VII. Adversùs
Mathematicos & Clericos Curiales leges ſtatuit 36 5.
XIX & ſeg. Ad quem annum hæ ſint referendæ,
oſtenditur ibid. Adversàùs Gothos bellum ſuſcipit 8S
quo anno 366. III. Certamen initurus baptizatur ibid.
IV. Eodem tempore perſecutionem in Orthodoxos
mover ibid. & 370. III & ſeq. Faſtis iterum dat no-
men, & imperii Qinucnnali Marcianopoli exhi-
bet 368. J. Cum Athanarico Gothorum Rege pacem
ſancit 369. XVIII. Conſul tertiùm procedit 370. I. De

inſidiis vitæ ſuæ ſtructis ultionem habet, & quando

ibid. XXXI. Orientalem profectionem inſtituit ibid.
XIII. Què per eam tetenderit, & quèò redierit, in-
dicatur ibid. XX & XXVI. Antiochiam tamen anno

ſolùm CCCLXXII perveniſſe demonſtratur 371. III

.VI „α .
Vaens an waln dr Conſulatum & Decennalia exhi-
bet 373. I. Legem adverſus Curiales Monachiſmum
profeſſos emittit, & quo tempore 375. XI. Adversùs
etiam Monachos aliam ſtatuit, quaâ militare jubentur
ibid. XII. Tempus quo hæc data ſit, judicatur ibid.
XIII. Diverſam eſſe à lege contra Curiales oſtenditur
sbid. Quid per vocem, militare in ea contentam, ſit
intelligendum aperitur ibid. XII. Hæc lex magis elu-
cidatur ibid. XIV. Quintum in Oriente Conſulatum
ſuſcipit 376. I. Valentem anno CCCLXXVII. Con-
ſtantinopoli conſtitiſſe, ex duabus Cod. Theod. Legi-
bus, quæ ibidem datæ dicuntur, perperam colligit
Gothofredus 377. II. Valens ſextùm in Oriente Con-
ſul Quindecennalia celebrat 378. I. In Gothos movet

ibid. VI. Cum iis infeliciter pugnat, & interit ibid. VII.
Valens & Urſacius, vide, Urſacius.
Valentina Synodus celebratur 374. IV. In ea ſtaruitur,
ut quiſquis de ſe vera, vel falſa dixerit, fides ei habea-
tur ibid. Hujus Canonis edendi anſam non præbet
Acceptus Epiſcopus Forojulienſis, ſed aliorum Sacer-
dotum humilitas sbid.
Valentinianusz Chriſtianam fidem ejurare nolens, à Julia-
no Aug. exul amandatur 362.III. Nicææ à militibus
Imperator acclamatur 364. III. In Occidente Faſtis dat
nomen 365. I. Virgines, viduas & pupillos à capitatio-
ne reddit immunes ibid. XVIII. Annum denuèò aperit
368. J. Clericis per Africam Proconſularem degenti-

bus privilegia confirmat ibid. II. Mulctas Eceleſiaſti-

cis inflictas in pauperes erogari præcipit 369. X V.

Conſulatum tertium ſuſcipit & Quinquennalia dilata

celebrat 370. I. Manichæis magiæ uſum lege prohibet
372. XXIV. Quartùm Conſul procedit ut Valemtis ſit
Collega 373. I. Imperii Decennalia celebrat 374. II.

Moritur 375. HI. Vitæ & imperii ejus tempus annotatur
ibid. Numiſma Placidii Valentiniani Valentiniano

ſeniori malè adſcribi, demonſtratur, ſimulque hujus
erroris cauſa detegitur 375. III & ſeq.
Valentinianus qunior, Senioris Valentiniani ex Juſtina
ſecunda uxore filius, adhuc quadrimus patri in impe-
rio ſuccedit 375. V. Provinciæ, quæ ei poſt patris obi-

tum ceſsere, indicantur ibid. X V. Annum in Occi-

dente aperit, ob initam prius Auguſteam dignita-
tem 376. IJ. Faſtis iterum in Occidente dat nomen
378. J. Quinquennalia celebrat 379. I. Legem tertiam
Cod. Theod. de Apoſtatis emittit 382. I I I. In Occi-
dente tertium Conſulatum ſuſcipit pro celebrandis
Imperii Quindecennalibus 387. I I. Quartùm Conſul
in Occidente procedit & Vicennalia exhibet 390. I.
Legem quintam de Apoſtatis emittit 391. II. Legem

etiam 20. de Hereticis, quàâ Manichæos præſertim ad

centeſimum ab Urbe lapidem pellit, & hæc ad Eccle-
ſiam Orientalem nullo modo referenda ibid. à Genti-

libus vetera ſacra impetrare tentantibus legationem

accipit 392. II. Hominem exuit ibid. III. Dies & an-
nus mortis, vitæque & imperii duratio aſſignantur
ibid. IV. Circa imperji tempus ſingularia quædam re-
feruntur 392. V. Sed confutantur ibid. VI.
Valentinianus ſunior, qui & Galates dictus, Valentis Aug.
ex Dominica uxore filius naſcitur 366. VI. Perperàm
cum Valentiniano Juniori, ſenioris filio confunditur
ibid. In Oriente Faſtis dat nomen ob adeptum MNo-
biliſſimi Pueri titulum 369. I. In illius locum malè

Julius Felix Valentinianus, vir privatus ſufficitur ibid.
Ejus mortis annus incertus 375. V.

Valentinus Hæreſiarcha quandonam Romam venerit, &

quandiu ibidem permanſerit 143. I I I. Error Baronii
circa Auctores, qui contra hunc Hæreſiarcham ſcrip-
ſerunt, detegitur ibid. I V.
Valeria Diocletiani filia, & Galerii Maximiani uxor „
Chriſtiana ſacrificio pollui jubetur 294. II & ſoqq. &
302. VII. A Maximino malè habetur 312. XII.
Valerianus ſenior ex Senatuſconſulto & Decii Impera-
toris decreto Præturam obtinet 251. I X. Emilianum
profligat 253. XI. Ab exercitu Imperator & mox Au-
guſtus ſalutatur ibid. XII. Ejus imperii initium ſtatui-
tur, & quibuſcumque contra ipſum objectis ſatis fit
ibid. XI V & ſeqq. Pacem Eccleſiæ reddit, nec eam
vexare incipit, niſi in Quinquennalibus ibid. X X &
ſeq. & 254. III. Secundum init Conſulatum, ad quem
antea à Gallo & Voluſiano Augg. deſignatus fuerat
254. I. Tertiùm Conſul procedit 25. I. Gallienum ne-
potem Cæſarem dicit ibid. X VII. Annum denuèò ape-
rit 257. I. Quinquennalia celebrat ibid. Chriſtianos
vexat ibid. I & ſeq. & 256. XVIII. Antiochiam Scy-
this vaſtatam pergit, & quo anno 258. XII. à Perſis
capitur 259. VIII. Captivitatis ejus initium in magaa
controverſia

£☛

Annalium Eccleſ. Baroni.

controverſia poſitum apud Auctores, ſtabilitur bid. X
& ſeg. & 261. VII. Servitutis ejus durities, mortiſque
genus indicantur 259. I X & ſe. Quantô tempore
caprivus vixerit, annotatur 259. IX & 264. II. Genea-
logia illius ad Chronologiam reſtituendam apprimè
neceſſaria expenditur 259. III & ſeqq. Quot annis ante
ſervitutem imperaverit ; demonſtratur 29. X S
69. NRN— . . .
zan, Valeriani Aug. filius, Gallieni item Auguſti
frater, poſt patris captivitatem Cæſar, dein Imperator
nominatur 259. III & ſeq. 268. III, 261. I & 265. I. Con-
ſulatus quem cum Gallieno Juniori geſſit, ſutfectus
fuit, & minus rectè inter ordinarios numeratus 259.
VIS& ſeqg. Malè etiam Conſul ordinarius proponitur
cum Gallieno Aug. IV Conſule 261. II. Faſtis dat no-
men 265. I & ſeq. A Valeriano Gallieni filio; ſive Gal-
lieno Juniori diverſus ſtatuitur ibid. & 2 . X VII &
ſeq. Quo anno Cæſar & Auguſtus fuerit creatus,
oſtenditur, 266.I. Occiditur, & à quo, incertum 208. II.
Valerius Valens tyrannidem arripit 313. XXII & ſeqj. à Li-
cinio morte mulctatur ibid. Quo anno tyrannidem
ſumſerit ⸗bid. XXIV. Cognominatus fuit Valens ibid.

XXV. Alius eſt à Valente tyranno ſub Gallieno ibid.

Item à Valente, Cæſare à Licinio dicto ibid. XXVI.
Contraria ſententia refellitur ibid. XXVII & ſeq.
Yararanes Rex Berſarum, & poſt tres annos regni mo-
ritur 271. XII. M
Eararaney hujus nominis II fit Rex Perſarum 271. XII.
Vararanem annos X VII non regnaſſe ex pace à probo
Aug. cum Narſeo illius ſucceſſore inita coôlligitur 280.
IX.
yariana clades Romanis luctuoſa, quo anno, & quo locò
acciderit 10. II.
Varius Macrinus Alexandri Aug. affinis & Legatus, in
IIIyrico felieiter pugnat 229. XAnNN. “
Varro, non Varus Meſiallæ in Syriæ Præfectura ſuccedit
App. CXX. Unde natus ſit error contrarius indicatur
ibid. Eodem tempore, quo Agrippa Orientem guber-
nat, Varto Syriæ præfecturâ fungitur ibid. CXXII.
Varronianus Joviani Auguſti filius Nobiliſſimus Puer di-
citur, eamque ob caulam faſtis nomen dat 364. I.
Eaſenſe Concilium primum, per Pſalmodiam cantari ju=
bet Gloria patri & Filio & piritui ſantcto 325. XLVI.
Vaſenſe Concilium ſecundum, quod perperâm tertium
dicitur ſtatuit, ut poſt Gloria Patri &c. addatur . hſicut
erat in principis &c. contra eos qui Dei filium à tem-
pore cœpiſſe blaſphemant 325. X LVI.
Fntidius Parthos vincit Abpp. LXXXIII. Hæc victoria
quo anno reportata; illiuſque nuntius qua anni tem-
peſtate ad Antonium fuerit delatus; ſtabilitur ibid. &
XCl. & ſeqq. Ventidius in Antigonum Judæorum Re-
gem movet ibid LXXXVI & XCV. Syriæ præfecturâ
dejicitur ibid. LXXXVI. .
Uerus Marci Aurelii filius Cæſar dictus 166. VII: Septen-
nis moritur ibid.
