norati fuere. Sed vel illud epithetum Conſtan-
tino juniori honoris ergò adſcriptum; vel in illa
Kalendaria perperam intruſum; ſicut vidimus
vocem unioris Sylvii Laterculo malè additam
fuiſſe. Denique Natale, quod VIII Kalend. Ja-
nuarii in illis Kalendariis his verbis deſcribitur,
N. INVICTI, id eſt, Natale invicti, ad Solem,
quem Romani ut Deum adorabant, referendum
, indicant varia Numiſmata Imperatorum, in
quorum averſa parte legitur: SoLI INVICTO,
ut in illo Conſtantini M. à Cangio in Conſtan-
tinopoli Chriſtiana recitato, in cujus poſtica le-
gitur: SoLI INVICTO COMITI. Quæ inſ-
criptio frequens in Numiſmatis ejuſdem Impe-
ratoris.
Ante hujus anni finem Severus in Italiam xXVI.
mitti non potuit, cùm Maxentius die tantùm Herculius
viceſima ſeptima menſis Octobris Imperium bec anso
Romæ arripuerit. Præſenti tamen anno Seve- Mberium
rum Auguſtum nuncupatum fuiſſe, idque ante-““ umſite
quam Maxentius purpuram ſumeret, ex dictis
manifeſtum redditur, & indicat Conſulatus ſuf-
fectus anno inſequenti juxta primam Conſula-
tuum Cæſareorum regulam geſtus. Currenti
etiam anno Maximianus Herculius, qui poſt de-
poſitum Imperium in Lucania morabatur, à
Maxentio filio, dum is in Campania eſſet, Ro-
mam vocatus eſt, ab eoque iterum Auguſtus
nuncupatus, ut jam ex Lactantio diximus, quod
præſenti anno factum, non tantùm ex laudatis
Lactantii verbis, ſed etiam ex ejus Conſulatu
ordinario anno ſequenti juxta primam Conſu-
latuum Cæſareorum regulam aſſumto colligitur.
Non potuit Galerio Maximiano non grave acci-
dere, quòd Herculius à Maxentio filio rurſus
Imperator dictus eſſet; ejus tamen nuncupatio-
nem eidem tandem probatam ex eo deduco,
quòèòd anno ſequenti Maximianus Herculius Fa-
ſtis nomen dederit, & Galerius Maximianus in
Nummis apud Mediobarbum pag. 443. SS
. IMP.,

De unico

ficultas.

tantum dif⸗

—

—;— —N— —

.
.

86.
41,0

XVII
Aarenti
Herculii
ßlius G
lerü xen

fun.

Dxron
rEII.

XVIII.
Alerandiy

Iyrannicen
Arripit.

Daronnum.
IxVII.

XI.
ſhiſnatit
Doneriß i.
n,

tio
ull
heß⸗
le!
Hir

0. Iy.
h. 306,

SsC. IV. IMr. MAXIMIANUS JuNIOR AuG. Nam,
An. Ch. 306. ut ait Auctor Panegyrici Maximiano Herculio
& Conſtantino anno ſequenti dicti num. 3. ſe-⸗
nior Auguſtus, qualis in Nummis Herculius, poſt
reſumtum Imperium appellatur, majeſtate præ-
cedebat, junior eum ſequebatur. Herculium au⸗
tem ſeniorem Imperatorem dictum fuiſſe liquet
ex variis Nummis apud Mediobarbum pag. 435.
inter quos is legitur: D. N. MAXIMIANO.
BEATISSIMO SEN. AucG.
Denique deceptus eſt Baronius, quando ſcri⸗
pſit, Maxentium Maximiani Herculii generum
tuiſſe, non verò filium. Maxentius enim filius
fuit Herculii, ut non tantuùm teſtantur Eutro-
pius, Victor de Cæſaribus, Zoſimus, Euſebius
in Hiſtoria, Socrates, Anonymus Valeſianus &
Auctor Chronici Alexandrini pag. 443. ſed
Baron, num. etiam Lactantius lib. de Mortibus Perſecuto-
**1⅞11. rum ſuprà à nobis citatus, qui & docet, Ma-
xentium Galerii Maximiani generum fuiſſe,
quemadmodum & Anonymus Valeſianus,; quod
confirmat Valeſius in Notis ex Victore in Epi-
tome. Nummus itaque à Baronio recitatus, in
quo legitur, I M Pr. M AXENTIISDIVO MA-
XIMIANO SOCERO, cuſus eſt in honorem
Galerii Maximiani, non verò in honorem Ma-
ximiani Herculii, ut putavit Baronius z ex eo-
que liquet, Galerium Maximianum inter Deos
à Maxentio genero fuiſſe relatum. Apotheoſim
verèò Herculu à Maxentio filio peractam oſten-
dit hic Nummus apud Mediobarbum: Drvo
MAXIMIANÕPATRI MAXENTIUS AuG.
F. Varia alia ibidem Numiſmata Herculium eo
honore decoratum oſtendunt, ſed an à Maxen-
tio, vel à Galerio Maximiano, clarè non indi-
cant. Ex laudato tamen Nummo manifeſtum eſt,
eam apotheoſim Maxentio, non verò Galerio
Maximiano artribuendam eſſe.
ErviIII Anno ſequenti Alexander, qui Præfecti Præ-
S torii Africæ munere fungebatur inquit Zoſi-
eyrannidem mus, à militibus purpurà indutus eſt. Alexan-
arribit. dri meminere tam Victor de Cæſaribus, qum
Victor in Epitome, quem annos quatuor impe-
raſſe liquet ex ejus QNunkuis Græcis apud Golr⸗
in quibus quartus Imperii ejus annus le-
Baor nu- girur. ¹ Abellarut eit autem 4 Marezti anno
trecenteſimo undecimo, qui ammo inſequenti
propter illam victoriam triumphavit, & Chri-
ſtianis libertatem in Africa reſtituit, ut mox ex-
plicabimus. SS
A num. XXVIII ad XXXVIII, Cùͤͥ m
Maxentius nonniſi poſt devictum Alexandrum
Tyrannum in Africa regnaverit, ſchiſma Dona-
tiſtarum ante annum CCCXInon contigit,
ut doctè animadvertit Valeſius in Diſſertatione
de Schiſmate Donatiſtarum. Originem ſchiſ-
matis ab ordinatione Majorini eſſe repetendam,
docent Optatus & Auguſtinus. Sed promotio
Cæciliani & ſchiſma Majorini ad præſentem an-
num non pertinent, ut putavit Baronius. Nec
hæc Euſebii verba lib. 8. cap. 16. Hjus (nempe
Herculii Maximiani) filius Maxentius principio
quidem Fidei noſtræ profeſſionem ſimulavit ut
in eo morem gereret, blandireturque populo Ko-
mano. Itaque ſubditit ſuis præcepit, ut a perſecu-
D tione Chriſtianorum deſiſterent, connexionera
. uulllam habent cum iſtis verbis Optati lib. 1. Tem-
. peſtas perſecutionis peratta & deſinita AR. Juben-
. te Deo, indulgentiam mittente Maxentio, Chri-
S ſtianis libertas eſt reſtituta. Botrus G Celeuſius,
1 ut dicitur, ordinari cupientes, &c. Nam Eufe-

Maxentius
Herculii
Rlius, e Ga-
derii gener
fuit.

1V.
hieg
ntum gif
Alt.

XVIL. XXVII.
Herculius
hoe gynt
imteriun
reſumſtte

XIX.
”MZ Initium
ſchiſmatis
. Donatiſta-
Fziam.

in Annales C. Baromi.

bii verba reſp

339

iciunt initium Imperatoris Ma- S£ C. 1.

xentii in Italia; Optatus verò ſermonem habet An. Ch. 306,

de indulgen

rum miſiſſet

ris, cui Africa parebat, necen
quenti accidit,
nenſes admitter

lib. 2. Quo

dum ratus,

tibus ſuis adj

facere recuſaſſet,

i tia; quam Maxentius in
miſit poſt Alexandrur
Et quo pacto M

tiam, id eſt, edi

fricam
n Tyrannum intertectum.
axentius hoc anno indulgen-
ctum de libertate Chriſtiano-

in Africam, cùm poſt Severi Cæſa⸗

„quæ anno ſe-
MWäawxentii imagines Carthagi⸗
e noluerint, ut teſtatur Zoſimus

comperto, Maxentiug dolo agen-

ſcripſit ad Alexandr
Præfecti Prætorio in
mandans, ut quoniam totius Ital
ſine controverſia potiebatur; ip

ungeretar.

am, qui tune
Africa vicem gerebat,
iæ Imperio jam
ſe quoque par-
Hoc cùm Alevander
Waxentius miſſis quibuſdam

militibus, interficere eum conatus eſt. Sed dete-
ctis inſidiis, milites, qui in Africa erant Ale-

xandrum Imperatorem creaverunt.
tantùm ſequenti, aut fortè anno
Alexander Auguſtus appellatus.
Mawentius occaßonem belli adv

num gqukrétr

ſe ferebat, eb quò

ulio cauſanz mort

cum erercitu

matiam &ρ Illyricum, omneſque Licinii
es ſuas tradutturum.
habens ante omnia res Africanas
Duare coactis copizs Ri,
Præfetum Prætorio cum Duce Zena
mittit: à quibus Alexander

facilè ad part

crevit.

Gpit

Quare anno

CGCCVIIII

Addit Zoſimus:
erſus Conſtanti-
infenſus erga illam; ut præ
1 patri ſuo Maximiano Her-
is præbuiſſet. Itaque in Thaætias

progredi jam Parabat,ſperans ſo Dal-

copias

Hæc in animo

omponere de-

interfectus eſt. Paulèò pòſt Zoſimus icribit: Bello

in hunc modu

m ſinito, latis

alumniatorihus aper-

tus eſt campusz; omnes propè dikerim quotquot in
Africa vel genere vel opibus præſtabant, vel ut
Alexandri partium ſectatorers deferendi: nes
ullis omnino parcebatur, dum alii nearentur, alii
facultatem ſuam amitterent. Quin & Romaæ trium-
Perpetrata Carthagine mala. Hæc

phatum eſt ob

Zoſimus.

Triumphus ille Marxentii anno CCCXII
ductus, ut ejus Quinquennalia in eum annum Sehiſma poſt

dilata manifeſtum faciunt. Trium
more cum Quinquennalibus & id
copulati, niſi ad trium
Conſulatum ſumerent.
Maxentius Conſul non
phus anno inſequenti actus.
apparet, Alexandrum ante m
ſaris & finem anni CccvVII
duiſſe, & quatuor annos im

teritus ejus anno ccCXI conti

libello de Præfectis Urbi diſci

Rufinum Vol

ſiſſe. Ex quo

occiſum, Maxentium

uſianum mogſe

colligimus,

phi enim de
genus feſtis

phandum Imperatores
. A .
Quare Ccum anno cecxr
proceſſerit,

éjus trium-

Præterea ex dictis
ortem Severi Cæ-
purpuram non in-

peraſſe

ideoque in-

git. Ad hæc, ex

mus, Rufium ſeu

Septembri anni

Mordinarium proceſ⸗
eo anno Alexandrum
que Africâà potitum eſſe,

qui ob operam fortiter à Rufio ſeu Rufo ut eum
vocat Victor de Cæſaribus, navatam ad Con-=
ſularem dignitatem illum evexit. Anno itaque
Gπch1 ſui triumphi occaſione indulgentiam

in Africam M

ſeribit Optatus lib. 1.

axentius miſit,

contigitque quod
Tempeſtas perſecutionis

Peratta & definita eſt. Zubente Deo, indulgen-
tiam mittente Maxentio, Chriſtianis libertas eſt
reſtituta. Botrus & Celeuſius, ut

cupitentes & c. Annis quibus Qui
id genus feſta celebrata,
venia de more data,

Ff 2

2.

dicitur, ordinars

inquennalia &
triumphique ducti, reis
& Chriſtianis libertas Re-

ligionis

am Loluſianum
in Afrivam
primo prælio victus,

Mawxentii

triumphum

cœpit⸗

SE C. IV. ligionis reſtitui ſolita, ut in Diſſertatione Hypa-
An. Ch. 306. tica oſtendi.
Baronius anno ECcCxXCIX refert Severi Impera-⸗

XXI. toris Numiſma, in quo viſitur Severus, & cir-
Maxentius

àm hæc verba leguntur: SEVERuS PIuS
Aud. P. M. LR. P. XI. à tergo expreſſa eſt

religionem
in Africa
tnat. ne, ad cœlum commeans, & circùm hæc verba:
IN DuLGENTIA AuGc. id eſt, Severi & Ca-
racallæ. Severus anno c c II1 Decennalia cele-
bravit, ac triumphum de Parthis exhibuit „ 6
utriuſque feſtivitatis occaſione indulgentiam, ut
vocabant, in Africam miſit. Mitto alia exempla,
quæ paſſim occurrunt. Ex quibus inferre licet,
indulgentiam, de qua Opratus citatus loquitur,
quæ aliud non erat quâm libertas Religionis, in
Africam miſſam eo anno, quo Maxentius trium-
phavit, Chriſti ſcilicet c ccCxII, ideoque &
eodem anno ſchiſma Donatiſtarum inchoatum
eſſe.
XXII. Baronius, ut ſchiſma illud hoc anno copiſ⸗
Schiſma ſe- ſe oſtendat, utitur auctoritate Divi Auguſtini,
dente Ael- quem ait, in Breviculo Collationis diei rII. cap.
chiade in- 18. & libro poſt Collationem cap. 13. affirmare,
choatum. MMelchiadem (hoc tempore Romanum Presby-
terum, poſtea Pontificem inquit Baronius ex
Auguſtino, ut ſupponit miſiſſe Seratonem Dia-
conum unà cum literis Maxentii Imperatoris &
Præfecti Prætorio, ad Præfectum Urbis „ut re-
ciperent loca, quæ fuerant à Chriſtianis temnpa⸗
re perſecutionis ablata. Eadem Auguſtini 161 a
citat Baronius in Notis ad Martyrologium 4
manum die X VII Kalendis Februarii, qu
Marcellus Papa colitur, ſed pariter interpolata;
ait enim: Melchiades tunc Romanus Presbyter
miſit Diaconos cum literis Maxentii, &c. e
rùm Auguſtinus nullo modo dicit . Melchia em
fuiſſe tunc Presbyterum. Imè Melchialle⸗ Epi⸗
ſcopi fungitur muneribus in e0 Beebien o, quo
patet ex ſequentibus Auguſtini verbis; ait enin
Donatiſtas ex Altis oſtendere conatos fuiſſe, z⸗
tonem Diaconum, quem cum aliis 4ad recipienda
loca Eccleliaſtica miſerat, ſuperioribus geſtis re-
citatum, eſſe Traditorem, G. ideo volebant etiam
Alælehiadem crimine Traditionis aſpergere, quod
Diacono illo non degradato uteretur. Degradatio
Diaconorum, ſicut & Presbyterorum, ad ſolos
Epiſcopos pertinet. Unde Melchiades jam Epi-
ſcopus erat, cům crimen illi impingeretur;,
uèd Stratonem Diaconum non degradaſſet, imè
co uſus fuiſſet in Eccleſiæ miniſterio. In Colla-
tione Orthodoxi omnia in Actis relata tanquam
vera admittebant, ſed contra Donatiſtas conten-
debant, Stratonem illum Diaconum in as ke⸗
latum, quo uſus eſt Melchiades, alium uiſſe
à Seratone Traditore«s His prorſus ſimilia narrat
Auguſtinus tractatu (Intra Donatiſtas poſt Col-
ationem cap. 13.
XXIII. l Porro diſinguend ſunt duæ paces Chriſtia-
Dus paces nis à Maxentio Imperatore datæ, quas in unum
Maxentia- Baronius confundit. Prior eſt, quam Imperii
na non con- ui initio Romanis, Italiſque conceſſit, de qua
Fungende. loquitur Euſebius lib. 8. Cap. 14. ubi ait: Subdi-
tis ſuis pracepit, ut à perſecutione Chriſtianorum
Baron. num. deſiſterent. Altera quam Africanis largitus eſt an-
xxv & xxvVI. no trecenteſimo duodecimo, poſtquam Alexan-
. drum Africæ Tyrannum profligavit, de qua pa-
ce loquitur Optatus lib. r. ubi ſermonem habet
de initio ſchiſmatis Donatiſtarum; quo etiam in
loco Alexandri Lyranni meminit: Iiſdem tempo-

Critica Hiſtorico Chronologica

Carthaginenſium Dea Caæleſtis dicta, vehente leo-

ribus Felix quidam Diaconus, qui propter famo- S * C. 1V.
ſam, neſoio quam, de LTyranno Imperatore tunt An. Ch. 306.
factam epiſtolam ‚appellatus eſt, periculam timens
apud Menſurium Epiſcopum delituiſſe dicitur.
Quem cùm poſtulatum Menſurius publicè denega-
ret, relatio miſſa eſt. Reſeriptuim venit, ut ſi
Menſurius Felicem Diaxçonum non reddidißet, ad
palatium dirigeretur. Conventus non leves patie-
batur anguſtias. Erant enim Eccleſie ex aurs &
argento quamplurima ornamenta, quæ nec defo-
dere terræ, nec ſecum portare poterat. Quaßi fi-
delibus Senioribus commendavit, commentario
fabto, quod cuidam aniculæ dediſſe dicitur; ita ut .
ſi ipſe non rediret, reddita pace Chriſtianis, ani-
cula illa illi daret, quem in Epiſceopali cathedra
ſodentem inveniret. Profectus rauſam dixit. uſ⸗
ſus eſt reverti Carthaginem: pervenire non potuit.
id eſt, in via deceſſit) TLempeſtas perſecutionis
peracta & definita eſt. Zubente Deo, indulgentiam
mittente Maxentio, Chriſtianis libertas eſt reſti-
tuta. Res illa geſta, dum Alexander Tyrannus
Africæ Eccleſiam perſequeretur, de quo, non
verò de Maxentio, ut perperam Balduinus in
Annotationibus ad primum librum Oprati, ejuſ-
dem Optati locus intelligendus, quando ait;
de Tyranno Imperatore tunc faltam epiſtolam.
de Maxentio enim poſtea Optatus loquitur. Ex
quo, ut id obiter advertam, liquet, Alexan-
dro in Africa imperante, Chriſtianos vexatos
fuiſſe, & poſt ejus interitum à Maxentio perſe-
cutione liberatos, paceque donatos. Verùm hæc
pax non hoc anno, ut putavit Baronius, ſed
poſt quinquennium aut circiter, Afris conceſſa;
ideoque & diverſa ab ea, quam ſui Imperii ini=
tio largitus eſt Maxentius.
Baronius perperam ad utramque pacem refert XXIV.
Auguſtini locum lib. poſt Collationem cap. 12. Baronius re-
& 13. ubi de Donatiſtis Melchiadi Papæ crimen fert ad pri-
Traditionis impingentibus Auguſtinus loquens 125
ait: Necitaverunt etiam (Donatiſtæ) alia Ge- Teus ad ſ-
ſta, ubi Melchiadem legebatur miſiſſe Diaconos cundam.
cum literis Maxentii Imperatoris &G Præfecti Pra-
torio ad Pratorem Urbis, ut reciperet loca, quæ
fuerant à Chriſtianis tempore perſecutionis ablata:
Ubi cun Melchiadis crimen penitus nullum appa-
reret, dixerunt, ſuperioribus Traditionis Geſtis
Traditorem Stratonem fuiſſe recitatum. Hæe enim
circa annum cccxXI, quo Melchiades Pontifi-
catum Romanum adeptus eſt, in Italia geſta:
Præfecti enim Urbis juriſdictio non extendeba-
tur ultra milliarium. Quare ſignificat Auguſti-
nus, Maxentium Imperii ſui initio Chriſtianis
juſſiſſe reddi, quæ tempore perſecutionis, ante-
quam ipſemet regnaret, excitatæ, fuerant abla-
ta. Quæ reſtitutio cùm tunc peracta non fuiſſet,
Melchiades poſt aliquot annos Pontifex creatus,
ut fieret, omnem induſtriam adhibuit. Ad hæc
Auguſtinus in Breviculo & Collatione tertii diei
eandem hiſtoriam recitans ait: Et chm his quo-
ue Geſtis nullum Melchiadis crimen & Cognitori
& Catholicis Defenſoribus appareret, dixerunt
Donatiſtæ, Stratonem Diaconum, quem cum aliis
Melchiades ad recipienda loca Ecclehaſtica maſe-
rat, ſuperioribus Geſtis recitatum eſſe Traditorem,
& ideo volebant etiam Melchiadem crimine tra-
ditionis aſpergere, quòd Diacono illo non degrada-
to uteretur. In proſecutione autem ſua dixerunt,
Melchiadem tertium Epiſcopum fuiſſe ab illo, qui
tunc erat, cuùm Traditio illa facta eſſet. Sed rectè
ibidem reſponderunt Catholici, Stratonem il-

lum,

mam pacem

8 6
An. C

XXV
deries Ko
Yontißicn.
6 Augt
ne fima

YIVI.
Mamellg
& Marcelli.
nus hon con.

fundepd,

—

t 1INI.

1. Beropilt te⸗
li⸗
8 fen A
mam pacem
4 644 Pirt-
neyt al ſe⸗
6 oundam.

XXV.
Series Rom.
Pontifßecum
* Augiſt-i
no firmata.

XXVI.

reum accuſando monſtrarat.

Quæ verba egregia ſunt ad confirmandam
Chronologiam & ſeriem Pontificiam, non pa-

rum per hæc tempora obſcuram. Serato enim
ille, de quo Donatiſtæ, Traditor fuerat Romæ,
vel in Italia ante menſem Maium anni trecente-
ſimi quinti, quo poſt abdicationem Diocletia-
ni & Maximiani Herculii perſecutio in Occi-
dente ceſſavit; ideoque verum eſt, quod legitur
in Catalogo Damali, videlicet poſt S. Marcel-
lini Papeæ obitum, qui anno cccCIV contigit,
longum fuiſſe Interpontificium; nec ante annum
CCCVIII Marcellum Pontiſicem Romanum re-
nuntiatum eſſe. Ait enim Auguſtinus, Meælchia-
dem tertium Epiſc opum fuiſſe ab illo, qui kunc erat,
cum Traditio illa facta eſſet. Cùm enim inter om-
nes conveniat, Melchiadem ante annum Chri-
ſti CccCXII Sedem Romanam adeptum eſſe, tres
illi Pontifices ibidem ſigniſficati, alii eſſe non
poſſunt, quàm ipſemet Melchiades „qui in cen-
ſum confertur, Euſebius ejus deceſſor, & Mar-
cellus, qui anno cccCVIII Pontificatum adep-
tus eſt. Nam Maxentius anno CccvV 1, quo
Romæ levatus eſt Imperator, perſecutioni finem
impoſuit, ideoque ante eum annum strato Tra-
ditor fuerat, idque vigente Perſecutione; Sedes
vacabat, ut ex Chronico Damaſi intelligimus;
& Marcellinus ad Deum tranſierat: alioquin
Melchiades non tertius Pontifex ab illa Tradi-
tione fuiſſet, ut in laudato Auguſtini loco di-
cunt Donatiſtæ, ſed quartus.
Liquet etiam, Marcellinum malè cum Mar-

Marrellus cello ab aliquibus confundi, exiſtimantibus
& Marcelli- memoratum Auguſtini locum, in quo dicitur:

us nhon con-

Fundendi.

Legebatur, Melchiadem miſiſſe Diaconos cum li-
teris Maxentit Imperatoris & literis Præfetti Præ-
torii ad Praæfeltum Urbit, ut ea reciperent, quæ
tempore perſecutionis ablata, memoratus Impera-
tor Chriſtianis juſſerat reddi; explicandum eſſe
de pace à Maxentio anno cccVI Chriſtianis
Italiæ præſtita; ideoque tres illos Epiſcopos, de
quibus Auguſtinus, alios non eſſe quàm Mar-
cellinum, Euſebium & Melchiadem, huncque
tunc, anno nempe cccvI; jam Pontificem fuiſ-
ſe, veramque eſſe Euſebii ſententiam, quæ Mar-
cellum Pontificem non agnoſcit. Addunt iſti
Scriptores, libellum Anonymum DPepoßttionis
Epiſcoporum ſedente Liberio ſcriptum, & à
Bucherio publicatum, unius Marcellini ad diem
XVI Januarii, quo Marcellus Papa in Martyro-
logio Romano colitur, meminiſſe. Verùm de
Marcello Papa ea die Beda ac ceteri omnes, te-
ſte Baronio in Notis ad Martyrologium Roma-
num agunt, & laudatus Anonymus depoſitionem
Marcellini memorat, non ad diem X VI men-
ſis Januarii, ſed ad diem X V ejuſdem menſis,
ſeu ad decimum octavum Kalendas Februarii.
Marcellini meminit Euſebius ſeu Hieronymus

in Chronico, Marcelli verò Damaſus Papa &

Auctor Martyrologii antiquiſſimi Hieronymo
attributi. Denique Marcellinus non poteſt unus
eſſe ex tribus Pontificibus ab Auguſtino memo-
Tom. J.

in Annales C. Baronii.
S C. IV. lum, quo uſus fuerat Melchiades, vel diverſum
An. Ch. 306. eſſe à Stratone illo Traditore, vel quod, etſi
demonſtraretur, quod omnino non demonſtraba-
tur, eundemn Stratonemn Diaconum tradidiſſe,
quem poſtea Melchiades ad recipienda loca ole-
Riaſtica cum aliis Diaconis miſit, non continuò Mel-
chiadem iſto erimine aſpergi, quem potuit perſe-
cutio longe facere abſentem, ut hoc omnino neſ-
ciret, eumque innocenten putaret, quem nemo

certum eſt., nonniſi poſt Maxentii mottem,

341
ratis, cùm vel ipſo Euſebio in Chronico teſte, S C. 1V
antequam Maxentius in talia regnaret, ſupre- An. Ch. 300.
mum diem obierit. Quoad Auguſtinum, aliud
non indicat, quàm, Melchiadem Pontificem
Romanum (ideoque poſt annum CcCCX) mi-
ſiſſe Diaconos cum literis Maxentii , Ut ea reci-
Perent, quæ tempore perſecutionis, antequam nem-
pe hic imperaret, ablata memoratus Imperator
juſſerat reddi Chriſtianis, quæ tunc initio ſc.
Imperii ſui propter cauſas nobis ignotas reddita
non fuerant, ut ſuprà explicavi. Vide quæ de
Marcellino & Marcello ſuis locis dixi.
A num. XXX VIII ad X LIV. Valeſius in XXVII)
Diſſert. de Schiſmate Donatiſtarum cap. 2. Cauſa yl-
alium Annalium errorem emendat. Scribit Ba- Vani Tradis
ronius, Acta apud Zenophilum Conſalarem Nu- ris.
midiæ, quibus Cæcilianus Purgatus, & Sylva-
nuz Qirtenſis, unus ex ordinatoribus Majorini,
traditor convi ctus eſt, ad hunc annum pertine-
re. Sed vel ipſe titulus Adorum eam ſententiam
refellit. Sic enim prænotantur hæc Geſta: Con-
tantino Maximo Anguſto, & Conſtantino junio-
re nobiliſimo Cæſare Conſulihus, & c. Apud Au-
guſtinum verò Perperam legitur: Conſtantio
Maximo Aaguſßto. Qua lectione inductus Baro-
nius, Conſtantium Chlorum hic deſignari cen-
ſuit, qui currenti anno dum ſextum Copnſula-
tum gereret, finem vivendi fecit; eique ſuffe-
ctum fuiſſe vult Conſtantinum ,gravi errore.
Nam ſi hoc anno Conſul fuiſſet Conſtantinus,
ſequenti iterum Conſul dici debuiſſet in Faſtis,
cùm tamen tunc Conſul ſine numerali nota ubi-
que legatur. Deinde ſi Conſiantinus in locum
patris ſuffectus eſt Conſul, cur nomèen Conſtan-
tii patris adhuc in Faſtis remanet? Sed & co-
ghomina quæ in Acdtis illis utrique tribuuntur,
ſatis indicant, Conſtantium Chlorum hic deſi-
gnari non poſſe. Neque enim Conſtantius Chlo-
rus Maximi titulum unquam geſſit; nec Con-
ſtantinus ejus filius junior Cognominatus eſt.
Cùm enim junior dicatur ad diſtinctionem ſe-
nioris qui eodem appellatur nomine, quomodo
dici potuit junior Conſtantinus, cum ante ip-
ſum nemo hoc nomine fuerit inſignitus? Quare
non dubium eſt, quin corrupta ſit Auguſtini le-
ctio, ſcribendumque in Geſtis Purgationis Cæ-
ciliani: Conſtantino Maximo Augneſto, & Con-
ſtantino juniore nobiliſſimo Caſare Conſulibus. Fuit
hic annus Chriſti viceſimus ac trecenteſimus,
quo Zenophilus Conſularis Numidiæ „caus4
cognitàâ, Sylvanum Cirtenſem Epiſcopum Tra-⸗
ditorem fuiſſe pronuntiavit.
Porro hæc apud Zenophilum Acta hoc anno x XVIII.
fieri non potuiſſe pluribus argumentis probat Que anno
Valeſius. Primò, Conſtantina civitas & Conſtan- gitata.
tienſes in iis Geſtis dicuntur cives urbis Con-
ſtantinæ. Nam victor Grammaticus ait

. patrem
ſuum fuiſſe Decurionem Conſtantienſer

Atqui

Cirtam oppidum Numidiæ, quod Alexandri
Tyranni obſidione ceciderat, 4 Conſtantino in-
ſtauratam, ejuſque vocabulo appellatam fuiſſe,
ut teſtatur Aurelius Victor. Deinde jam tum
Cæciliani innocentia multis indiciis probata
fuerat, cùm hæc apud Zenophilum geſta ſunt.
Sic enim initio Actorum legitur: Car ergo inter-
miſſo eo , cujus innocentia probata eſt, Sylvano
communicas? Adde, quòd Clerici adverius
Sylvanum interrogati reſpondent, ſe à majo-
ribus & ſenioribus Clericis ita accepiſſe,
quòd Traditor eſſet Sylvanus, id eſt, quòd tra-
F f 3 didilſlet

342
8 C. 1IV. didiſſet lucernam argenteam tempore perſecu-
An. Ch. 306. tionis, Diocletiano VIII & Maximiano VII
Coll. anno Chriſti 303. Quèd ſi hæc Acta apud
Zenophilum currenti anno geſta eſſent . Clerici
utique non dicerent, accepiſſe ſe 4 majoribus
ſuis rein adhuc recentis memoriæ, quam ipſi
videre potuerant. Denique quis Zenophilo Præ-
ceperat, ut de crimine Traditionis Vlvani tantâ
curâ ac diligentià cognoſceret? Certè non Gale-
rius. Hic enim Chriſtianos acerbiſſimè perſe-
quebatur. Nec Maxentius, nam & hic paganus
fuit, ut ex Euſebio & Zoſimo conſtat; & hoc
anno, quo hæc Baronius acta aftirmat, non-
dum Africam ſub ſuam ditionem redegerat; pa-
ruit enim illa Severo Cæſari, & poſt hujus mor-
tem quæ anno ſequenti contigit, Alexandro
Tyranno, quem quartum Imperii ſeu Tyranni-
dis annum inchoaſſe, ex Nummis diſcimus. Sed
neque dici poteſt, Conſtantinum Imp. eam co-
gnitionem mandaſſe Zenophilo; quippe qui hoc
anno nihil in Africa Conſtantinus poſſideret. Ex
quibus manifeſtè convincitur, Acta hæc apud
Zenophilum Conſularem Numidiæ, non hoc
anno, ſed anno c c CXX geſta eſſe, Conſtantino
M. Auguſto, & Conſtantino Juniore nobiliſſi-
mo Cælſare Coſſ.
XXIXx. Ad num. XLIV & ſeqq. Initium ſchiſmatis
Origo ſehiſ- Meæletianorum anno trecenteſimo primo, vel
matis Moele- circiter, contigit. Athanaſius enim in Epiſtola
ecror e. Encyolica contra Arianos ad Epiſc opos 1g ypti
& Lybieæ, quæ ſub nomine Orationis priviæ con-
tra Arianos, ejus Operibus inſeritur, loquens
de quadam Fidei formula ab Euſebianis con-
ſcripta, quam ii ab Ægyptiis ſubſcribendam vo-

1. dum ex Cappaaocia conduxerunt mittendum ad
vor, cujus tamen nulla habenda eſt ratio; dicunt
enim in his partibus, qudd ne quidem Chriſtianus
omnino ſit, ſed idolorum Lelator, & moribus car-
nifex; deoque ab his eleltum, ut poſſit injurias,
rraninas & cades facere ad haæc enim exercitatus

eſt din Eò qua Chyiſtiana Eidei ſunt, prorſus
enorat. Barnius exiſtimans, eam Epiſtolam ſeu

. Orationem primam adverſus Arianos anno tre-
2 centeſimo ſexageſimo ſecundo ſcriptam eſſe,

ligavit; quèòd in ea Epiſtola dicatur, quinqua-
ginta quinque annos ab initio ſchiſmatis Mele-
. tiani effluxidſe; quos ideo à currenti Chriſti
anno auſpicandos atbitratus eſt. At ex laudatis
Athanaſu verbis patet, nondum ſedem Alexan-
drinam Georgium invaſiſſe; imò nec famâ adhuc
Ægyptiis notum fuiſſe, quando Athanaſius eam
ſcripfit Epiſtolam. Quare cùm initio anni tre-
centeſimi quinquageſimi ſexti, ut ſuo loco dice-
tur, in Eccleſiam Alexandrinam Geongius irru-
perit, conſtat, eam Epiſtolam circa ejuſdem
anni initium ad £Ægyptios miſſam, & quinqua-
ginta quinque annos in ea memoratos ab anno
trecenteſimo primo vel circiter inchoandos.
XXX. Præterea Euſebius initio libri 8. de perſecu-
Euſebius de tione Diocletianea verba facturus ait: Cum ſenſu
eo ſchiſmate omni deſtituti, de placando Dei numine ne cogita-
loqunutus eſt. pemus quidem; quin potihs inſtar impiorum quo-
rundam res humänas nulla ſolicitudine ac provi-
dentia gubernari rati, alia quotidie crimina alits
adjiiceremus: cum Paſtores noſtri, ſpreta Religio-
nis regulid, mutuis inter ſe contentionibus decerta-
rent, nihil aliud quàm jurgia, minas, amulatio-
nem, odia ac mutnas inimicitias amplificare ſtu-
dentes; Principatum quaſi tyrannidem quandam

Critica Hiſtorico-Chronologica

it: Ob Georgium quen-
lebant, ait: Ob eandem canſam Georgium qué,

„ ſchiſmatis Meletianorum originem huic anno il-

contentißſimè ſibi vendicantes tunc denium jurta 8 5 C. IV.
dictum gJeremiæ, obſeuravit Dominus in ira ſua An. Ch. 307.
filiave Sion, & dejiecit de cœlo gloriam Iſrael. Id
eſt, Diocletianum & Maximianum in Eccle-
ſiam ſævire permiſit. Quæ Euſebii verba Baro-
nius referens reprehendit Euſebium, culpatque,
quòèòd Sacerdotibus detrahat, & infenſum planè
in eos animum præferat: Sed & quæ de Epiſcopo-
rum diſoordiis, inquit, idem etiam Euſebius re-
citat, pariter refutantur. Certè quidem nec leve
veſtigium diſeordiarum, quas jalctat inter Eccle-
hiarum Præſides interceſſiſſe, his temporibus, ante-
quam Meletiani in AKg yppto ſchiſmua conflarent,
vel Arius haæreſim excogitaret, (quæ omnia falcta
ſunt poſtea) aliquis poterit demonſtrare. Sed Me-
letiani ſchiſmatis initio anno ſuo reddito, ſua
Euſebio fides ſtat, conſtatque, illud perſecutio-
nem Diocletianeam præceſſiſſe, ac hujus ſeculi

initio in Ægypto ortum eſſe.

Baron. anno
302. n. VI &
X.

Porro Petavius in Animadverſionibus Epi- XXXI.
Acta Mels-

phanianis ad hæreſim 68. quæ eſt Meletianorum, iazopum
ſubſcribit Baronio quoad Meletiana Acta, ac ſalſa.
quoad totam ſchiſmatis hiſtoriam, quam ibi-
dem proponit Epiphanius. Certiſſimum enim
eſt, à Meletiano aliquo Scriptore falſa Meletii
Acta conſcripta fuiſſe; in quibus turpiſſimam
hominis infamiam & execrabilia facinora diſſi-
mulare conatus eſt. In ea quippe cùm impru-
dens incidiſſet Epiphanius, veram ac ſinceram
illam eſſe narrationem fruſtra credidit. Acta
etiam S. Petri Alexandrini, in quibus de Mele-
tio agitur, quæque Baronius legitima & germa-
na eſſe putavit, licèt vetuſtiſſima ſint, ſpuria ta-
men eſie infrà oſtendemus.

ANNO PERIODI GRXCO -ROMANA 5800.

O 8 E. ) 4. P. 6. April. Indict. 10. Anno Urbis

1060.
JESsu CHRB1ISTI 307. Olymp. 271.
an. 3.
Sedes vacat. Olymp. 271.
ſecundum
PERSECUITIONIS 5. Baroniutm.

GALERII MAXIMIANI z.
CoNSTANTINI 2.

LICINII ET MAXIMINI I.

D num. I & ſeqq. A currenti Chriſti anno I.
ad annum cccCXII, Faſtorum Conſula- Ceonſules.
rium diſpoſitio obſcura, quòd ob Imperatorum“ Pahis.
diſcordiam alii in Italia, alii in reliquo Orbe
Romano Conſules agnoſcerentur. Quo factum,
ut recentes Faſtorum conditores non ſemel in
his per hæc tempora cæcutierint. Ex Idacio ta-
men in Faſtis, Fragmento Conſulari à Bucherio
edito, Faſtis Græcis tam Theonis quàm Heraclii
à Dodwello V. C. in Appendice ad Diſſerta-
tiones Cyprianicas ſubjectis faſtis Cæſareis &
Auctore Anonymo de Præfectis Urbis, à Cuſpi-
niano primùm & Onuphrio, tum à Bucherio in
lucem edito, cuilibet anno Conſules ſuos red-
dere conabimur. In Italia itaque, ubi Maxen-
tius imperabat, hic annus haâc formulàâ notatus
eſt, Poſt ſextum Conſulatum, ut ex Idacio lau-
dato, & libello de Præfectis Urbi colligitur,
poſt ſextum nempe Conſulatum Conſtantii &
Galerii Maximiani anno præcedenti geſtum. Ini-
tio tamen anni Maximianum Herculium IX &
Maximinnm Caſarem Conſules proceſſiſſe, ex
libello de Præfectis Urbi, licèt hac in parte cor-
rupto, deduci videtur. Hæc editionis Bucherii
verba:

II.
Conſuler in
reliqu⸗
Orhe.

S C. IV. verba: Maximiano EII, (ſed legendum, Ma-
An. Ch. 307. imnιο IIII, nempe Herculio, jam enim
Coſ. VIII fuerat) & Maximiano (legendum,
& Mawimino, ut habetur in editione Cuſpinia-
ni, qui faterur, quædam hoc in loco corrupta
eſſe. Cert Maximinus anno cccCXIII ſecun-
dum Conſulatum gefſit, nulloque alio in loco
prioris mentio habetur) Ex menſe Aprili faltus
ſt ſextus Conſulatus, (ſed loco Aprili, lege,
Aunuguſto, & loco, ſexto Conſulatus, lege, poſt
Jextunz Conſil atum) quod eſt novies & Conſtan-
tino. VI Kalend. Septemb. Juſteius Tertullus P. V.
id eſt, Præfectus Urbi. Onuphrius redè legit
Mawximinum, loco Marximiani, ſed loco horum
verborum, novies & Conſtantino, perperam ha-
bet, Deiocletiano novies & Gonſtuntino. Anni ita-
que initio, ut conjicere licet, Conſules in Italia
proceſsère Maximianus Herculius Aug. I X, &
Maximinus Cæſar, qui ultimus à Maxentio in

alr. locum Conſtantini, d quo abhorrebat, deſigna-
iantrun tus. Sed poſtquam Maxentius deprehendit, Her-
/. culium inſidias ſibi parare, hunc Conſulatum
abrogavit, & quidem menle Auguſto, juſſitque
Acta publica hàc formulà notari: Poſt ſextum
R Conſulatum. Quare ante menſem Auguſtum Her-
D culius Româ non fugit, indeque præfatus locus
hac in parte emendandus.
11. In reliquo Orbe Romano, qui Galerium Ma-
Conſules in ximianum tanquam ſeniorem Auguſtum venera-
yisr batur, Conſulatus his verbis expreſſus : Novies
& Conſtantino, ut legitur in præfato libello de
Præfectis Urbi, in Faſtis Idacii, in Cæſareis & in
Fragmento Bucheriano, id eſt, Maximiano Her-
culio IX & Conſtantino. Ille enim Imperium re-
ſumſerat, & juxta primam regulam uterque Fa-
— ſtis nomen dedit. Quare valde hallucinatus eſt
Aund Ubis Onuphrius, qui adverbium illud de Diocletiano
1060. explicat; is enim non Conſul novies, ſed Conſul
Olywp.2l. decies proceſſiſſet. Illud obiter notandum, Con-
Ohmain. ſulatus Herculii, poſtquam reſumſit Imperium,
hunlin in Faſtis & Actis publicis de more expreſſos fuiſ-
Birmi, ſe per adverbia, ſc. novies, vel decies, tacito ejus
nomine. Quod factum exiſtimo, ut diſcrimen
. aliquod eſſet inter Conſulatus ante abdica-
tionem, & poſt eam geſtos. In Faſtis quidem
Theonis hoc anno legitur: Ze oρ οσπ+οαν 4
Maækiιαανι Kætoαρ, id eſt, Severus Anguſtus G
9. 1 H Maximianus Cæſar;, ubi Maximini loco, errore
Cinſaler. Græcis familiari, legitur Maximianus. Sed Con-
in hali. ſules illi ſuffecti fuere, non verò ordinarii, ut
. arbitratus eſt Dodwellus, qui non animadver-
. tit, in illis Faſtis Græcis non rarò Confules deſi-
gnatos aut Conſules ſuffectos pro ordinariis ob-
8 trudi. Eoſdem Conſules ſuffectos, Severum
. L nempe & Maximinum exhibet Marianus Scotus
i⸗ in Chronico; indeque certèò nobis conſtat, in
i 6 loco laudato libeili de Præſectis Urbi loco Ma-
5* ximiani legendum eſſe Maximinum; & datur
8 locus conjiciendi, Maxentium ideo Maximi-
mnum in Italia Conſulem ordinarium propoſuiſſe,
quèòd eum Conſulem fſuffectum Galerius Maxi-
E⸗ mianus nominaſſet, ut rejiciendo Conſtantinum
. minùs ab eodem Galerio Maximiano diſſentire
ns videretur.
n III. Lactantius lib. de Mortibus Perſecutorum
ur, Galerins Ro- Cap. 27. poſtquam retulit, Maximianum Hercu-
& D mam obſidet. Rum Imperium in Italia reſumſiſſe, & Severum
bi⸗ dictum Auguſtum, in Italiam adverſus Maxen-
5 Baron. nu. 1. tium miſſum eſſe, ait: Herenlius verò cum Maxi-
ex miani noſſet inſaniam, cogitare cœpit, illum, audita
ol⸗ nece Severi, inflammatum irà, cum exercitu eſſe

eii

in Annales C. Baronii.

venturum, & fortaſſe adjiundto Maximiano, (le- S C. IV.
gendum Maximino) ac duplicatis copiis, quibus An. Ch. 307.
reſiſti nullo modo poſſet, urbe munita & rebus &htis
mnimicis diligenter inſtruens, proficiſeitur in Gal-
liam, ut Conſtantinum partibus ſuis conciliaret
Ha minoris ſiliæ nuptiis. Ille interea coacto exer-
itu invadit Italiam, ad Urbem accedit, Senatum
*Xrrindturns, populum trucidaturus. Verum clauſas
