communione privatus, ſed donatus fuerit. Do-
cebat enim, ſe orthodoxum fuiſſe, & olim in
Concilio Nicæno Fidem egregiè propugnaſſe;
quod ſæpius urget Julius primus: Marcelli enim
Fides, Confeſſioque Nicææ ſpectata eſt, cum Aria-
uis contradiceret. Deinde ſe non temere in com-
munionem ſuſcepiſſe Athanaſium & Marcellum
ſcribit Iulius primus, demonſtrari ex iis, quæ

Enſebiani falsò de Athanaſio ſcripſerant, ut &

idem ſuſpicari poſſet factum fuiſſe cum Mar-
cello, qui ſe orthodoxum fuiſſe docebat ex Ni-
cæno Concilio, & ſe adhuc eſſe profitebatur co-
ram omnibus. Deinde plurimos habebat, qui
verbis ſcriptiſque ejus innocentiam tuebantur.
Hæc enim ait Iulius primus, ſuffeciſſe ad com-
munionem impertiendam Marcello, donec Eu-
ſebiani Romam adventaſſent, ubi cummuni con-
lio res hæc cum Athanaſii cauſa erat pertra-
ctanda. Interea dum hæc Romæ fiebant, El-
pidius & Philoxenus, qui poſt initium anni
diſceſſerant, Antiochiam adventa-
runt, nec de Marcelli communione aliquid di-
cere potuerunt, cùm ipſum Romæ non vide-
rint. Tandem ad inſtantiam Euſebianorum Mar-
cefi Fides examinata, ipſeque innocens decla-
ratus. Integrum ejus Fidei libellum nobis ſerva-
vit Epiphanius laudatus. Verum eſt, exiſtimare
Baronium eam Fidei Profeſſionem non eſſe eam,

2

Critica Hiſtorico-Chronologica

quam Julius per omnia conſentientem eſſe tra-
dit Eccleſiæ Catholicæ, quòèòd licèt in ea multa
ad Arianorum opinionem confutandam repe-
riantur, tamen quod potiſſimm exigebatur à
profeſſore Catholico, nomen Conſubſtantialis
in ea non legatur. Sed ſilentium illud Marcello
minimè vitio vertendum; cùm nullus eum accu-
ſaret, quòd non crederet Conſubſtantialitatenz,
quam ſubſcripſerat, & defenderat in Concilio

§8 EC. 1v.

An. Ch. 342.

Nicæno, ſed tantùm ei imputaretur error con-

trarius, Sabellianorum nempe, & Pauli Samo-
ſateni.
A num. XLIII ad XLIX. Euſebius Ni-
comedienſis Epiſcopus hoc anno obiit. Socrates
enim narrans quæ paulè poſt mortem ejus acci-
dêre lib. 2. cap. 13. ait: Geſta ſunt hæc duobus Au-
guſtis Conſulibus: Conſtantio ſcilicet tertium &
Conſtante iterum. Quo quidem tempore Conſtans
Francos bello ſuperatos, ſocios ac fœderatos Po-
puli Romani effecit. Socrati ſuffragatut Idacius in
Faſtis, qui ſub hujus anni Conſulibus habet:
His Conſſ. vilti Franci à Conſtante Aug. ſeu paca-
ti. Tractus Hermogenes, qui ſcilicet miſſus fue-
rat à Conſtantio, ut Paulum, quem cives Con-
ſtantinopolitani poſt Euſebii mortem ad Sedem
ſuam revocarant, eâ ex civitate exturbaret. Porro
licèt Euſebius Nicomedienſis Arianorum partes
ſemper foverit, nihilominus pacem cum Julio
Romanæ urbis Epiſcopo, & communionem
cum Eccleſia Catholica ad obitum uſque reti-
nuit. Nam & ad Iulium Papam paulè ante mor-

tem literas pacificas miſit, & ab-eodem viciſſim

accepit, ut teſtatur Iulius in epiſtola ad Orien-
tales. Iulius certè in ea, quæ data eſt ad Epiſco-
pos omnes qui Antiochenæ Synodo interfue-
rant, tum Euſebium ipſum, tum reliquos, Fra-
tres delectiſſimos in titulo appellat, & in corpore
ejuſdem epiſtolæ, eoſdem non ſemel dilelctos no-
minat. Non itaque pro Hæretico eum Iulius ha-
buit. Scripta eſt autem hæc epiſtola hoc anno,
mortuuſque Euſebius paulò antequam ea in
Orientem perlata eſſet. Quare, ut jam Viris do-
tis obſervatum, ad obitum uſque in commu-
nione Eccleſiæ Romanæ perſeveravit. Eum Ma-

gaum Euſebium vocat non ſolum Philoſtorgius;

led etiam Euſebius Cæſarienſis in libro contra
Marcellum. Quæ malè ab Euſebio geſta recen-
ſet Baronius.
Poſt ejus mortem Paulus, ut diximus, à Con-
ſtantinopolitanis in Sedem reſtitutus, ab Euſe-
bianis verò Macedonius in Euſebii locum ſubro-
gatus. Quæ res ingentem tumultum in urbe regia
excitavit, recitatum à Socrate loco laudato. Her-
mogenis Magiſtri militum ab Imperatore miſſi,
ut Paulum expelleret, domus incenſa, ipſeque
pedibus tractus ac miſerè truncatus, in mare à
populo præcipitatus. De hac ingenti ſeditione
loquitur Libanius in Baſilico pag. 126. ubi teſta-
tur, Imperatorem Conſtantium, qui, audito eo
nuntio, Conſtantinopolim venit, admirabili ce-
leritate uſum eſſe in faciendo itinere, nec nives
atque imbres eum ab itinere deterruiſſe. Et ſontes
quidem ab illo caſtigatos eſſe dicit, neminem
tamen morte affectum; cùm Senatus urbis Con-
ſtantinopolitanæ pro reis apud ipſum interceſ-
ſiſſet.
Socrates citatus, quem ſecutus eſt Baronius,
Paulum, poſtquam & Sede dejectus eſt, Romam
veniſſe ſcribit. Verùm Valeſius in Obſervat. Ec-
cleſiaſt. in Socratem & Sozomenum lib. 2. cap.6.
jure merito ſuſpicatur, Paulum à Conſtantio re-
legatum

XV.
Obitus Euſes
dienſis.

Baron. num
XLIII=

XVI.
Orthodoxi
Paulum in
Sedem reſti=
Sssset.

Baron. num

XLIV &
ſeqq-.

XVIIL.
Paulus
Cpolitanus
Epiſcop. ree

legatur.

§ EC.
An. Ch)
Baron
xLVII
ſeh·

XVIII.
daerißcia
Centilium
Conſtantit
juſau abolita.
Baron, anno
446. num X.

Saa — „ —

◻ —

AXN Nẽbd —

8AC. N.
AChis

WV.
Obimubiſes
bü Nicont.
lienſt.

Baomnum
XuIII

I=⸗

n. XVI.
e. Ortlodns

§E C. IV. legatum eſſe Singaram, & aliquantò pòſt inde
An. Ch. 342. Emeſam eſſe translarum, metu ſcilicet Perſicæ
Baron. num. incurſionis. Poſtquam enim Athanaſius primum
ErVII & Pauli exilium, quod ſub Conſtantino Magno
Eg. contigit, memoravit, ait: keraum vero à Con-
ſtantino catenis ferreis vinbtus Singaram WMeſopo-
tavziæ deportatus eſt, at que mnde tranſtatus PEme-
Jam. Quòôd cùm tam diſertè affirmet Athanalſius,
non alio tempore id factum aſſignari poteſt,
quàm præſenti. Etenim ingens illa ſeditio in ur-
be Regia, & cædes Hermogenis Magiſtri mili-
. tum, & Pauli reſtitutio ſine Imperatoris con-
ſenſu facta, hunc commoviſſe videntur, ut
Paulum ferro vinctum in tam longinquum Exi-
lium amandaret. Ex quo tamen exilio non ita
multò pòſt Emeſam eum tranſtulit, ſive ut Con-
ſtantinopolitanis, qui Paulo imprimis ſtudebant,
gratificaretur, ſive Perſarum metu, qui Singa-
ris aſſiduè imminebant. Certè haud multò poſt
circa id caſtrum ingenti prælio Perſæ cum Ro-
manis conflixere. Ceterùm, Ariani ſeditionem,
de qua ſuprà cædeſque hominum in ea factas,
uni Paulo adſcribebant, ut teſtatur epiſtola Sy-
nodica pſeudo-Synodi Serdicenſis. Paulum ve-
r& Romam anno CCCXLLveniſſe, eo anno
diximus.

XVIII. Ad num. L. Conſtans anno præterito Gentili-
Sacrißcia tiam ſuperſtitionem & ſacrificiorum uſum abo-
deneil⸗er ſere cœpit, ut liquet ex Lege 2. Codicis Theo-
olze. doſiani De Paganis. In eo emplorum excidio

Baron. anno hoc tempore perrexit, non quidem iis deſtrui
346. num. x. juſſis, verùm uſu & ingrelſu eorum abolito .
ut liquet ex Lege 3. ejuſdem Codicis de Paganir,
quam Gothofredus in Commentafio huic anno
adſcribit, licèt Baronius eam anno CCCXLVI
datam exiſtimet, quòd in ea legatur: Dat. Ka-
lend. Novemb. Conſtantio IV, & Conſtante III
AA. Coſſ. Verùm corrigenda illa ſubſcriptio, re-
ponendumque, Conſtantio III & Conſtante
Coſ. id eſt, anno CCCXLII. Nam Catullinut,
cui hæc Lex inſcripta, Præfectus Urbi fuit annis
CCCXLII, CCCXLIII & CCCXLIV,
non autem anno CCCXLVI, ut liquet ex
libello de Præfectis Urbi. Ea Lex Conſtanti utpo-
te Romam tenenti tribuenda, non verò Conſtan-
tio, qui in Oriente imperabat. Conſtans itaque
Romæ omnem ſuperſtitionem ceſſare, ſacriſicia
aboleri, & per Præfecturam Urbis ſuperſtitio-
nem omnem, id eſt, aras & idola exſcindi vo-
luit; at non ædes ſeu ædificia ipſa Templorum
erui. Sanè de aris exciſis fidem quoque facit Ara

7
. laulump 1.
delem li

gi tulst.
er⸗

ll, Paron nunt
Ue xleN
e 4 ſeqr
one
ſta⸗
9 60
Ce
IVes
ltes
erh

s,

Aulus
nuin litant

Zer iſg.
96. legetct:
le⸗
cunn

Victoriæ in Senatu, ſeu Curia Urbis Romæ Con-
ſtantis imperio diruta: de quo queritur multò
pòſt Symmachus in Relatione ad Valentinia-
num, ſeu epiſt. 54. lib. 10. Nam de ea reſtituen-
da agens, & exempla in utramque partem Prin-
cipum colligens: Meritò, inquit, Divi Conſtan-
tis fadtum diu non ſtetit: omnia vobis exempla
vitanda ſunt, quæ mox remota didiciſtis. Quo lo-
co Symmachus Magnentii factum tacitè oppo-
nit, qui ut ſacrificia nocturna, ita & Aram
proculdubio Victoriæ reſtituerat. Noluit autem
Conſtans Templa extra muros Urbis, quæ plu-
rima fuere, dirui propter voluptatem Populi Ro-
mani ac lætitiam publicam: nempe quèd ex
nonnullis origo Ludorum exorta fuerit. Quam
rationem illuſtrat hic Lactantii locus, lib. 6.
cap. 20. Ludorum celebrationes Deorum feſta
Junt: ſiquidem ob nativitates eorum, vel TE M-
PLORIM NOVORMM DEDICATIONES
ſant conſtituti. Quæ omnia doctè à Gothofredo
Tom. I.

in Annales C. Baroni.

ut Simeones gladio feriatur. Dies igitur, quo San-

laudato obſervata, apud quem plura in eandem S £ C. I.
rem. Lex hæc Dekennaliorum Conſtantis indi- An. Ch. 3430
cium.

ANNOPIRIGDI GRECO-RO M A N 5836. Anno Urbis

Z 1096.
O 16. B. ) 2. P. 27. Mart. Indict. 1. Olymp. 280.
E HRISTI 3 43, 2n. 3. ſe-
J 3*U C 343 cundiem.
Jur II PAP 7. Baronium.
HZ Olymp. 2802
CONSTANTII & CoNSTANTIS 7. P mb:

Num. I ad X. Coſſ. AM. Mlæcius Memmius I.
Farius Placidus; & FlI. DPiſidins Romulus, Conſules.
ut ex duabus Inſcriptionibus Onuphrianis con-
ſtat.
Divus Antonius Abbas non hoc anno, ſed
ccCCXLI, d Sancto Paulo primo Eremita viſita-
tus. Hieronymus enim in Vita S. Pauli affirmat,
hunc anno ætatis centeſimo decimo tertio de-
mortuum, cùm Divus Antonius nohagenarius
eſſet. Quare cum D. Autoniu; anno Chriſti du-
centeſimo quinquageſimo primo natus ſit ,„no-
nageſimus ejus ætatis annus cum dnno Chriſti
CCCXII concurrit; ideoque Paulus eo anno ad
Deum migravit, vel initio anni cc cxII 1, ſi die
X V Ianuarii, quo colitur „ ſupremum diem
obierit. Chronologia quippe vitæ Divi Pauli
ex anno natali & emortuali S. Antonii pendet.
Porro Congregatio, quæ ejuſdem Sancti vVitæ ra-
tionem imitatur, quæque eum ſibi patronum
adoptavit, auctorem vel Præcipuum propagato-
rem agnoſcit Euſebium quemdam erigonienſom,
cui ſociiſque tradita fertur quædam pie vivendi
norma à Bartholomæo Ouinquen- Ecoleſienſi Epi-
ſcopo, anno circiter milleſimo ducenteſimo qua-
drageſimo primo. Dein Paulas Veſprinienſis in
Hungaria Antiſtes quaſdam eidem Ordini leges
ſcripſit, tumque primùm à S. Paulo Fremita

II.
§. Pausli pri
mi Eremita
obitus.

nomen illi impoſitum, ut tradit Bollandus tomo

t. Sanctorum menſis Tanuarii die 15. in Vita San-
Cti Pauli.
A num. X ad X VIII. Ho quidem anno 1110
perſecutio in Perſide adverſus Chriſtianos à Sa- Perſecutis
pore Perſarum Rege excitari cœpta, Hieronymo, Derßra.
Mariano Scoto & Theophane teſtibus; ſed mar-
tyrium Simeoni & ſociorum, nonniſi anno tre-
centeſimo quadrageſimo nono contigit. Sozo-
menus enim, qui eorum Acta ſcripſit, in lib. 2.
cap. 10. Uitbhazani martyrio relato, ait: Poſtri-
die ejus diei, qui erat dies ſoxius hebdomadJe „in
71 ante celebrem diem Reſurrectionis memorig
ſalutaris Chriſti Paſſionis recoli ſolet, deternit Kex,
cti Martyres occiſi, fuit feria ſexta hebdomadæ
Sanctæ in Paraſceve, excepto Uſthazano eunu-
cho, qui pridie in Cœna Domini interfectus
fuerat. Quare illorum martyrium incidit in diem
XXI Aprilis anni CCGXLIX, quo Paſcha
die XXIII Aprilis celebratum, quôve Con-
ſtantius Imperator bello Perſico illigatus, Ve-
teranorum filios ad militiam convocavit Se
menſe Aprili Antiochiæ conſtitit, ur ſubſcri ptio⸗=
nes Legum Codicis Theodoſiani oſtendunt.
Ex his liquet, Martyres, de quibus Baronius
anno ſequenti num. XIV & ſeqq. anno tantùm
trecenteſimo quinquageſimo pallos eſſe. Sozo-
mnchus enim cap. II. ait: Sequenti anno, e 1pſo
die, quo Paſſionis memoria celebrabatur , orude-
liſſimum edittum per aniverſam Perſarum ditio-
wem propohßium eſſe, & Aadam eunuchum per-

Q4 3 emtum,

. IV.
Alii Mar-
ryres in Pera

lide.

462
S . C. IV. emtum. Quæ Henſchenio die XXI Aprilis
An. Ch. 343. in Vita Sanctorum perſecutione Perſica occiſo-
rum, obſervata.
V. Hoc anno Conſtaus Imperator;, poſtquam ſu-
Expeditio periori Francos debellaſſet, in Britanniam & Gal-
Britannica, ia adverſus Scotos & Pictos trajecit ſæva hieme,
teſte Libanio in Baſilico: de quo bello à nobis
actum anno CCCXXXVII num. XII. Hinc,
ut obſervat Gothofredus in Chronologia Codi-
cis Theodoſiani, Lex ejuſdem Codicis 5. De ex-
traordinariis, dicitur VI Kal. Feb. dat. Bono-
niæ, Bononiæ nempe Galliarum, Jquæ antea
Geſoriacum dicta. Cangius in Conſtantinopoli Chri-
ſtiana, Labulà X I, Conſtantis Nummum pro lu-
cit, in cujus poſtica legitur: BoNONIA OWH Nsâ.
Viſitur triremis in mediis fluctibus, in cujus prora
Victoria dextrâà lauream, ſiniſtrà palmam tenens;
in medio navis Imperator galeatus, dextrâà haſtam,
ſiniſtrâ clypeum habens;in mediis fluctibus figu-
ra nuda. Qui Nummus ad hanc expeditionem ſi-
ne dubio referendus. De ea ſcripſerat Ammianus,
ut ipſemet teſtatur in lib. 27. Et quoniam cum
Conſtantis Principis altus componerem, motus ado-
leſcentis & ſeneſcentis Oceani, trattumque Bri-
tanniæ pro captu virium erxplanai, ad ea quæ di-
geſta ſunt ſemel, re volvi ſuperfluum duxi. Veruùm
priores Ammiani libri, in quibus de hoc bello
mentio erat, periere.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRECO- ROMAN £½ 5837.

Olymp.230, O7 AG. ) 3. P. I5. April. Indict. 2.

an. 4. JESICHRISTI 344.

JuriI PAP £ 8.

CoNSTANTII ET CONSTANTIS 8.

I. D num. I & ſeqq. Coſſ. Leontius, & Sa-
I1 Synodus Antiochena Arianorum, in qua pro-
Synodus An. lixa Fidei Formula promulgata, quæ ανε*α⁵α

tiochena. vulgè cognominatur, ante annum trecenteſi-

mum quadrageſimum quintum celebrata non
eſt. Athanaſius enim libro de Synodis pag. 97.
Baron. num. ait: Poſt hac quaſi iſtorum eos pœniteret, poſt
1& 1I. tpiennium rurſus Concilium partis ſuæ congregant.

Et Eudoxium, Martyrium, Macedonium Cili-

cem, & alios quoſdam una ocum illis mittunt in par-
tes Italiæ deferentes Pidem multis verbis conſori-
ptam. Idem habent Socrates lib. 2. cap. 19. &
Sozomenus lib. 3. cap. r1. Sed nec Athanaſius,
nec duo hi Hiſtorici dicunt Synodum colle-
ctam fuiſſe poſt triennium, quàm Antiochena
Synodus in Encæniis habita fuerat, ut eos Baro-
nius interpretatus eſt, ſed poſt triennium quâm
Narciſſus, Theodorus, Maris, & Marcus Are-
thuſanus novam Fidei Formulam, tanquam
Antiochiæ conditam ad Conſtantem Auguſtum
pertuliſſent. Nam capite præcedenti tam Socra-
tes, quàm Sozomenus, non de Antiochena Sy-
nodo in Encæniis, ſed de Legatione Narciſſi &
ſociorum ſermonem habent. Porro hæc Lega-
tio, ut ſuo loco dixi, anno trecenteſimo qua-
drageſimo ſecundo miſſa; ac præterea anno tre-
centeſimo quadrageſimo ſexto Eudoxius & con-
ſortes illam Fidei Formulam Mediolani Occi-
dentalibus in Concilio congregatis obtulerunt,
ut infrà oſtendam. Valeſius in Notis ad Socra-
tem hujus Concilii epocham obſervavit; ſed
præter hanc rationem, aliam adducit, quam

Critica Hiſtorico-Chronologica

prævalidam exiſtimat, quæ tamen futilis & S C. IV.
vana. Ait enim, locutionem hanc, poſt trien- Ap= h. 34 4.

nium, quâ utitur Athanaſius, ſeu iſtam, traaſa-

éto triennii ſpatio, quam Socrates & Sozome-
nus adhibent, quartum annum, non verò ter-
tium ſignificare, & tres annos elapſos jam eſſe,
denotare. Verùm Antiqui his, ſimilibusque
loquendi modis utrumque extremum annum,
etiam incompletum, aliquando exprimunt,
aliquando tres aut quatuor annos elapſos in-
telligunt, imèò aliquando quartum jam inchoa-
tum excludunt, ut pluribus exemplis paſſim in
hoc Opere relatis liquet. Ex circunſtantiis ita-
que, an de tribus, aut de quatuor annis integris,
aut incompletis Antiqui loquantur, dijudican-
dum.
Fidei Formulam in præfata Synodo Antio- III.
chena ſcriptam Legati Orientalium obtulerunt I aoa W
. . 3 . 1. eA!*
Occidentalibus Epiſcopis, ut tradunt Socrates anenſis.
lib. 2. cap. 20. & Sozomenus lib. 3. cap. II. Qui Baron. num.
quidem Occidentales Epiſcopi Mediolani con- v I.
gregati erant; quod neuter ex his Hiſtoricis
memorat, ſed quod ex mox dicendis manife-
ſtum fiet. Occidentis Epiſcopi eam Arianorum
expoſitionem ſulcipere recuſarunt, ut uterque
Hiſtoricus teſtatur, & petierunt ab Orientalibus
Legatis, ut ipſi priùs Arianam hærelim condem-

narent; qui id facere detrectantes, irati ex

Concilio diſceſſerunt, ut ſcribit Liberius in
epiſtola ad Conſtantium, ubi ait: Qre ℳ pax,
clementiſſime Imperator, nm ſint ex partibus ip⸗=
SRs quatuor Epiſcopi, Demophilus, Macedonius,
Eudoxius, Martyrius, qui ante annos octo cuns
apud Moedioläazm Arti ſententiam hæretigam
noluiſſent damnare, de Concilio iratis animis
exierunt. In Mediolanenſi Synodo Photini hæ-
reſis damnata; adverſus verò Marcellum nihil
pronuntiatum; propterea quòd in Synodo Ro-
mana anno CCCXLII celebrata, integer à

crimine hæreſeos fuerat judicatus. In Mediola-

nenſi etiam Synodo Urſacius & Valens, qui in
ſuſpicionem hæreſis Arianæ venerant, porrecto
libello, quo Arii & Photini perſidiam damna-
bant, ſuſcepti ſunt in communionem, ut do-
cet epiſtola Synodica Ariminenſis Concilii, &
teſtantur Urſacius & Valens in altero libello,
quem poſtea obtulerunt Romæ Julio Papæ:
em anathema dicimnus is, qui negant, Chri-
ſtum Deum eſſe, & Ellium Dei ab æterno, ſicut
per priorem libellum noſtrum, quem apud Me-
diolanum porreximus. Sed hæc accuratiùs diſ-
cutienda.
Hujus Mediolanenſis Synodi memoria in An- IV.
nalibus Baronii admodum obſcura, quo fa- Duæ dynodi
ctum, ut Viri eruditi ad eam illuſtrandam ma- Mediola-
gnam operam contulerint, Petavius nempe, g,nen e-
I ſtinguends.
Sirmondus & Petrus de Marca, peculiaribus ea “
de re Opuſculis editis. Annum, quo ea con-
gregata, deducuit communiter omnes ex lau-
datis Liberii verbis. Quare Baronius, quia Li- Baron. an.
berii epiſtolam anno GCCLIV Icriptam cre- XKSA
didit, annos octo, quorum in ea mentio, à
currenti inchoat, eoque hujus Concili memi-
nit. Papebrocius Tomo I. Sanctorum Menſis
Maii in Actis S. Athanaſii cap. I5. num. 164.
ex eadem epiſtola anno CCCLIV, ut ipſe
putat, ſcripta, deducit, Synodum Mediola-
nenſem habitam anno CC CXLV. Sirmon-
dus in Diatriba ſecunda de Photino, & Petrus
de Marca in Diatri ba de tempore Synodi Sirmien-
Iis Plenariæ, arbitrantur eam epiſtolam anno
CcCCLIV

§KG
AnC

V.
Frior 8
dus Meli
lanenſi¹
litatar.

—— ——,— — — — 04—

— „0

III.
Prior .
ut Medios
anenſe.
Baronenum.
VI.

—
QT

1J.
1. D Jmi
Meliola
eet Gi⸗
e, fitguenin
ea
⸗

te & ſeg
1

2

n⸗
nſis

in Annales C. Baronij.

SEC. IV. CCCLIV datam, & Concilium Mediolanen-
An. Ch. 344, ſe anno CCCXLVI congregatum. Petavius
in Diſſert. de Photino Heretico, juſque damna-
tione autumat, eam epiſtolam ſeriptam, ante-

quam Liberius in exilium mitteretur, ideoque

anno CCCLV. Quare, inquit, octavus annus
ante eam epiſtolam eſt annus Chriſti ccCXLVII,
ut Sardicenſem Synodum brevi intervallo Me-
diolanenſis ſecuta ſit. Denique Valefſius in
Notis ad lib. 3. Sozomeni cap. 23. putat, epiſto-
lam exaratam anno CCCLVI, & mendoſum
eſſe locum laudatum, legendumque, ante annos
novem, non verò, ante annos olto. At càùm ea
Liberii epiſtola anno CCCLIV, ut tunc vi-
debimus, data ſit, & locus citatus correctione
non egeat, liquet, alterutrum ex duobus di-
cendum, aut anno CCCXLVI, vel CCCXLVII,
Mediolanenſe Concilium fuiſſe coactum, aut
duas Synodos Mediolanenſes diſtinguendas, qua-
rum altera anno c c cx LIVI celebrata fuerit, &
de ea loquatur Liberius in ſua epiſtola; altera
veròè anno cccCXLVII, & fu ea Photinus
damnatus fuerit, de qua tamen minime intelli-
genda ſint verba Liberii: quæ ſententia Peiri
de Marca fuit. M
vV. Profectò non video rem aliter ſe habere po-
Prior So- tuiſſe. Sozomenus enim lib. 3. Cap. II. ubi de
W e Fidei Formula in Concilio Antiocheno anno
plicatur. CCCXLV celebrato ſcripta locutus eſt, ait:
Hanc porro Expoſitionem, cum Endorxius E Piſco-
pus Germaniciæ, & Martprius ac Macedonius
detuliſſent, Occidentis Sacerdotes ſuſcipere nolue-
runt. Decretis enim Synodi Nicænæ ſe contentos
eſſe dicebant, nec praterea quidquam curioßines
eſſe inquirendum. Cumque Conſtans Auguſtus id
beneficii loco a fratre ſuo poſtulaſſet, at Athana-
ſium in Sedem ſuam reſtitueret, ne tamen lite-
ris ſuis quidquam proficeret, obſiſtentibus ſoilicet
hareticæ factionis hominibus: Athanaſius verò ac
Paulus Conſtantem adeuntes, Synodum fieri fla-
itarent, tanquam idcirco inſidiis appetiti, ut
reltæ Fidei doctrina ſubverteretur: ex communi
conſenſu utriuſqque Imperatoris placuit, at tam
Orientis, quàm Occidentis partium Epiſeopi,
conſtituto die Serdicam convenirent. Idem ſcri-
bit Socrates lib. 2. cap. 20. Cùm itaque Conci-

lium Serdicenſe anno CCCXLVII coactum

fuerit, manifeſtum eſt, Occidentales Epiſcopos,
qui eam Fidei Formulam, quæ uται⁰αα vulgè
cognominatur, ab Orientalibus propoſitam
admittere noluere, Mediolani congregatos fuiſ-
ſe anno CCCXLVI, cùm, ut infrâ viſuri ſu-
mus, poſt Concilium Serdicenſe Epiſcopi Oc-
cidentales rurſus Mediolani coadunati fuerint
ad Photinum damnandum. Nec dici poteſt, in
uno eodemque Mediolanenſi Concilio, &
Formulam illam Fidei recitatam, & Photinum
damnatum; cùm Synodus, in qua hic Hæreſiar-
cha ab Eccleſia ejectus, Serdicenſem conſecu-

ta ſit; quæ verò eam Confeſſionem Fidei „ ut

Athanaſius vocat, ſuſcipere noluit, eandem
Serdicenſem præceſſerit, ut ex citatis Sozo-
meni & Socratis verbis colligere eſt. Neque
cauſa aliqua erat; cur Eudoxius, aliique Legati
tamdiu differrent ad Occidentales accedere,
Præſertim cùm poſt Synodum Serdicenſem, in
qua Fides Orthodoxa ſtabilita, eorum petitio

abſurda viſa fuiſſet. Hæc itaque Liberii Pa-

Ppæ verba de priori Synodo Mediolanenſi intel-
ligenda: Quaæ eſt pax, clementiſſime Imperator,
c.

1

Sirmondus in Diatriba ſecunda eamen con- § E C. I V.
tinente Diſſertationis, quam de Photino Hæ- An. Ch 314.
retico, ejuſque damnatione Petavius in lucem VI
dedit, jure merito miratur, Peravium ſibi in As ad vey
animum inducere potuiſſe, in Synodo Me- Tn ene. ehe⸗
diolanenſi, quæ anno CCCXLVII poſt Sar- iius “
dicenſem habita fuerit, Arianæ ſectæ quatuor ti.
Epiſcopos, Demophilum, Macedonium, Eu-
doxium & Martyrium interfuiſſe „ Ariique
perfidiam damnare noluiſſe z cum illi Epiſco-
Pi alii non ſint, qudm quorum ſubſcriptiones
in Sardicenſi Arianorum Synodica leguntur,
Demophili à Beroë, Macedonii 4 Mopſueſtia,
“ Eudoxii à Germanicia. Quèd ſi hos ipſos,
" inquit Sirmondus, eſſe non negabit, edicat;
* ſi poteſt, undenam tanta iſtorum tam repen-
* tina mutatio, ut qui proximè apud Sardicam;
* ne cum Catholicis coirent, ſeceſſionem fugã
* fecerant, iidem nunc eoſdem „ut eorum
* Concilio interſint, Mediolanum uſque con-
* ſectentur; Si edicere non poteſt, incredibilia
*& falſa hæc eſſe confiteatur. Habet tamen
* unde vera eſſe confirmet , Liberii Papæ ad
„Conſtantium epiſtola, in qua narrat, octavo
* antè anno quàm ſcriberet, hoc eſt „Uut ipſe
* ratiocinatur, anno ipſo Synodi Sardicenſis
* CCCXLVII, Epiſcopos iſtos, cm ad Me-
* diolanum Arii ſententiam hæreticam noluiſ-
* ſent damnare, de Concilio iratis animis exiiſ-=
* ſe. De hac ergo nos epiſtola quid ſtatue-
“*mus? Errare hic etiam illum & falio niti
* principio, qui ſcriptam ponat anno c1 V;
* cùm anno ſuperiori ſcriptam non vanis argu⸗
*mentis evicerit Baronius „ tum cùm indicta
*Synodus nondum erat, cujus impetrandæ
“*gratiâ, Legati cum epiſtola mittebantur, ur
* cùm in Galliis adhuc ageret Conſtantius,;
* quem inde poſtea in Italiam ſub exitum an⸗
* ni cccCLIV ad hiberna deſcendiſſe auctor
* eſt Ammianus Marcellinus, proinde hunc ve-=
*rum & legitimum eſſe annum epiſtolæ Libe-
*rianæ. Ad hos ergo annos octo, quos nume-
* rat Liberius, ſi regrediare, Conventus occur-
"*ret Mediolanenſis, non quo anno ſtatuebat
* Diſſertatio, ſed anteriore cCcCcxILVI z ac
tum plana & liquida fluent omnia. Nam &
* Enudoxium, collegaſque Epiſcopos, qui ab
*Orientalibus Legati, ut Socrates & Sozome-
* nus tradunt, uεανο illam Fidei Formulam
* in Italiam attulerant, Mediolani tunc adfuiſſe
* nihil erit abſurdi. Et cum Athanaſium eo-
*dem quoque anno Mediolanum Româ Con-
* ſtantis Principis accitu veniſſe, atque inde in
* Gallias profectum Sardicam ad Synodum unà
*cum Hoſio contendiſſe Athanaſii ipſius ad
*Conſtantium Apologiâ pag. 526, demonſtret,
* liquet profectò, Mediolanenſem iſtum qui
* fuit Epiſcoporum, Conventum, de quo ſcri-
* bit Liberius, Sardicenſi, contra quàm amico
* noſtro viſum eſt, non ſucceſſiſſe, ſed anteceſſiſ-
* ſe. Ita rectè Sirmondus.
Duæ itaque Synodi Mediolanenſes quas VII.
Petavius malè in unam confundit, omnino di- E“ Saodus
ſtinguendæ; cùm præter allatum argumentum, e
verba quæ leguntur in libello quem Urſacius &
Valens obtulerunt Julio Papæ Romæ, de Con-
cilio Mediolanenſi poſt Serdicenſe celebrato,“
neceſſariò intelligenda ſint: kem anathema di-
cimus iis, qui negant Chriſtum Deum eſſe, & Fi-
lium Dei ab aterno, ſicut per priorem libellum no-
Rrum, quem apud Mediolanum porreximus, &&

Q 4 nung

464
5. C. IV. nuno & ſemper anathematizxaſſe, ac manu noſtra,
An. ch. 45. quà ſeripfimus, profitemur. Certé Athanaſius in
340. Apologetico ad Conſtantium ait, Quarto anno
ſcilicet, ex quo Romam venerat, à Conſtante
Auguſto Mediolanum ſe aceitum fuiſſe, additque:
Comperiebam autem quoſdam Epiſcopos, qui e
profæcti erant precibus ab eo (nempe Conſtante)
nt tuæ pietati de Synodo facienda ſeriberet. Anno
itaque C c CxLVI quidam E iſcopi Mediolani
erant, quos licèt Athanaſius Synodum cele-
praſſe non dicat, veroſimile tamen eſt, eoſdem
poſt Athanaſii diſceſſum in Synodo coactos, præ-
fatam Arianorum Confeſſionem in Concilio
Antiocheno conſcriptam ſuſcipere noluiſſe.
Hæc magis conſtabunt, cùm de altero Medio-
lanenſi Concilio ſermo erit.

Anno Urbis ANNO PERIODI G R Co-RoMANÆE 5838.

6lymp. 281. 18. F. 4. P. 7. April. Indict. 3.
JEsu CRHRISTI 345.
JurII PAPF 9.
CoNSTANTII ET CONSTANTIS 9.
1. D num. I. Coſſ. Amantius & Albinus.
Conſules. Prælium à Romanis cum Perſis geſtum

1I. haud procul Nilibi apud Singaram ad præſen-
Arder ve leem tem annum pertinet. Julianus enim in Orat. I.
Perſicum. „ .
diſertè ſeribit, Magnentii tyrannidem in Gallia
ſexto fermè poſt hoc prælium anno exortam eſ-
ſe. Narrato enim illo prælio, quod Barbarorum
ſucceſſum maximum appellat, ait: Exeunte jam
hieme, ſexto circiter anno poſt bellum illud, de
quo paulo autò dixi, nuntiatum eſt, Galliam und
cum Tyranno defeciſſe. Magnentius autem anno
cCCI Imperium in Gallia invaſit. Quare Ida-
cius in Taſtis & Hieronymus in Chronico præ-
lium illud perperam differunt ad annum
c σιτm * III. Valeſius in Notis ad lib. 18. Am-
miani exiſtimat, loco, ααα roοο id eſt, ſexto
circiter anno, legendum eſſe, resrèr, ideſt, ter-
tio. Sed id alio argumento non probat, quàm
auctoritate Idacii, qui in temporibus conſi-
. gnandis non rarò errat.
111. Celebrata hoc anno Synodus Antiochena, in
Synodus An- qua prolixa Fidei Formula edita, & ad Epiſco-
iochena. pos Occidentis tranſmiſſa, ut anno præcedenti
demonſtravimus.

Anno Urbis ANNo PER IODI -GRCO-ROMAN Æ 5839.

Olymp. 2 8k. O 19. E. O 5. P. 25. Mart. Indict. 4.
n. 2. JESuI CHRISTI 346.
JurII PAF 10.
CoNSTANTII ETI CONSTANTIS IoO.-
1. D num. I & ſeqq. Coſſ. Conſtantius Aug.
Conſules. IV, & Conſtans Aug. III, ut Auctor Chro-

nici Alexandrini, & Faſti Græci Theonis diſer-
t& habent; ſicuti & Idacius in Faſtis.
II. Sumtus ab utroque Imperatore Conſulatus
Decennalia juxta ſecundam Conſulatuum Cæſareotum re-
uatriuſque gulam: Imperii enim Auguſtei tam Conſtantii
Aup iſti. quàm Conſtantis Decennalia in hunc annum in-
cidunt.

Templa Lex 4. Codicis Theodoſiani De Paganis, Juæ

Critica Hiſtorico-Chronologica

directa eſt ad Taurum P. E. P. & dicitur dat. 8 £ C. IV.
Conſtantio I & Conſtante 11 AA. Conſſ. ad hunc An-Ch. 346.

GCGentilium

annum non pertinet, cùm Taurus anno tantum
Cc Hτù.ÜJ II Præfectus Prætorio Italiæ eſſe cœ-
perit. Corrigenda itaque ſubſcriptio, & loco
Conſtantio VI & Conſtante II Ad. Conſſ. legen-
dum, Conſtantio VI & Conſtante I1. Conſſ. qui
Conſulatus in annum ccC CLIII incidit. Sed
Conſtans ille alius non eſt, quàm Conſtans Ca-
ſar, ut ſuo loco videbimus. Ea Lege Lempla
Gentilium ubique claudi, eorumque aditus
omnibus præcludi jubentur, & ſacrificia inter-
dicuntur, ſed non per totum Imperium Roma-
num; cùm hæc Conſtitutio ad Tautum Præfe-
Rum Prætorio Italiæ inſcripta fuerit. Templa
Gentilium ut à Conſtantino Magno, ita & à fi-
liis ejus occluſa fuiſſe, præter Theodoretum
lib. 5. cap. 20. teſtatur quoque Sozomenus lib.z.
cap. 16. ubi ad hanc Legem ſine dubio reſpicit.
Quin imò & everſa ab eo Templa nonnulla Li-
banius oſtendit Orat. funebri in Julianum pag.
253. & Orat. vo²να ieονν, ubi addit, magno
labore conſtitiſſe hæc Templorum excidia, pro-
pter eorum inſignem ſtructuram. Item donata
ab eo Templa Palatinis Aulicis. Cùm itaque
ſacrificia jam prohibita, Templaque occludi
juſſa fuiſſent, tamen, quod Lex indicat, Judi-
cum conniventiàâ, & Templa alicubi adhuc pa-
tebant, & ſacrificia quædam clam agitaban-
tur, atque ita perditis quibuſdam delinquendi
occaſio, id eſt, de fine Principis Magos con-
ſulendi, patebat: à quibus injuriis ſeſe va-
riis ſubinde Legibus vindicare neceſſe habuit
Conſtantius; cujus hæc Lex eſt, ut videre eſt in
Commentario Gothofredi ad eam Legem, ex
uo hæc exſcripſimus. Porro Lex 3. Codicis
Theodoſiani De Paganis, quam hoc anno reci-
tat Baronius, data eſt anno cCocXLII, ut ibi-
dem explicavimus.
Celebratum hoc anno primum Concilium
Mediolanenſe, de quo fusè anno cCCcXLIV egi.
Ac paulò poſt Concilium Sardicenſe in annum
ſequentem indictum, non quidem à Julio Pa-
pa, ut Baronius & Chriſtianus Lupus exiſtima-
runt, ſed ab utroque Imperatore; quod ex
Athanaſio in Apologia 2. manifeſtè patet. Ilbi,
recitatâ Julii Papæ ad Euſebianos epiſtolâ, ait:
Hec, cum Romaæ synodus per Julium Komanum
Epiſcopum ſeripſiſet, improba iterum audacia En-
ſebiani in Eccleſis perturbandis, inſidiiſque ten-
dendis ufi ſunt; quod cùm reſcitum eſſet à religio-
ſiſſimis Imperatoribus Conſtantio & Conſtante, juſſi
ſunt Epiſcopi Orientis E&& Occidentis Serdicam
convenire. Præterea in epiſtola ad Solitarios:
Miſſe igitur literæ à Conſtante ad fratrem ſaum
Conſtantium, ibique de amborum ſententia pla-
cuit ut Synodus celebraretur. Imèò in epiſtola Sy-
nodica ad omnes Epiſcopos id teſtantur Pattes
Sardicenſes; Quapropter cooperante Dei gratia,
ipſi quoque religioßiſimi Principes nos eX diverſis
Provinciis & civitatibus in unum convocarunt;
cupientes ut ſancta Gnodus in Sardorum ivita-
tem conveniret, quò omnis controverſia præcide-
retur, &s cjecto quidquid pravæ Fidei eſſet, ſola
in Chriſtum pietas ab omnibus retineretur. Ve-
nerunt quoque ex Oriente Epiſéopi, ad id &
ipſi inſtigati à religiofiſimis Imperatoribus.

Idem teſtantur Socrates lib. 2. cap. 16. 8020-

menus lib. 3. cap. 10. Theodoretus lib. 2. cap. 5.
Sulpicius Severus lib. 2. & Nicephorus lib. 9.

Cap. I2.
Nec

occludi juſſa-

Baron. num.
X Te,

IvV.
Synodus Sar-
dicenſis 45

6ta.

—

840
4An. h

Zwlui
ife
N.

VL.
Odneilium
Cilanenſt,

Deron mun,

XII.

C. IV.,
Cru.
tilium
di juſe.

Dh.hum.

IV.
Synodus af-
dienſt 4
lmyp. indi⸗

.

N
⸗
⸗
ſes

ni0 refelli-

in Annales C. Baronij.

58 ½ C. IV. Nec Baronii rationes aliquod robur habent.
An. Ch. 346. Ait primò, Sozomenum lib. 3. cap. 9. indicare,
„ V: hanc Synodum à Julio Papa convocatam, dum
Baron:2 opr. inquit: At cum literis apud Epiſoopos Orientis
zur, de rebus propter quas ſoripſiſſet, nihil proficeret,
cauſaim Athanaſwii & Pauli ad Conſtantem retulit,
qui quidem dedit literas ad fratrem Conſtantin m,
Gc. Verum teſtimonium illud tantm probat,
Julium cauſam Athanaſii & Pauli Conſtanti
Imperatori commendaſſe, ut apud fratrem Con-
ſtantium pro utriuſque in Sede ſua reſtitutio-
ne ageret: vel rogaſſe Imperatorem, ut ipſe
cum Conſtantio ſacra juſſione Concilium indi-
ceret. Ait ſecundò Baronius, Socratem lib. 2.
cap. 20. ſcribere, quoſdam Epiſeopos Orientales
Sardicam non conveniſſe propter corporis infermi-
tatem. alios temporis præſtituti cauſatos anguſtiam,
culpamque illius rei in qulium Epiſoopum Roma-
num contuliſſe. Quæ quærimonia ſupponit Ju-
lium Epiſcopos ad certum diem vocaſſe ad
Concilium. At Valeſius in Notis ad illum So-
cratis locum jam obſervavit, falli hunc Hiſto-
ricum, qui ad Serdicenſem Synodum retulerit
ea quæ ad Romanam pertinebant. Nam, cùnm
Julius Orientales Epiſcopos Romam ad Syno-
dum evocaſſet, ut Athanaſii cauſa ibi cognoſce-
retur, Orientales eò venite recuſarunt, inter alias
cauſas anguſtiam præſtituti temporis prætexen-
tes, ut docet Julius Papa in epiſtola ad eoſdem
Orientales apud Athanaſium pag.744. Certè quæ
ſequuntur apud Socratem: Cam tamen ab eo
tempore, quo Synodus indiéta fuerat, & quo
Athanaſius Synodi conceſſam expectans Romaæ com-
morabatur, anni & ſeæx menſium ſpatium interceſ-
ſiſet, manifeſtè confirmant id quod dixi. Atha-
naſius enim Julii literis evocatus, Romam cùm
veniſſet, annum integrum & ſex menſes in Urbe
permanſit, adverſarios & Synodum, quæ Romæ
indicta fuerat, opperiens. Teſtatur id Julius in
epiſtola ſuprà memorata pag. 748. Præter hæc
omnia annum totum & entegros ſex menſes apud
vuoYos haſit veſtvam præſentiamz expeltans.
VL Sirmondus in Notis ad Concilium Colonien-
Cencilium ſe dicit, illud celebratum fuiſſe anno cccCxXEV;
Cotonienſi. nec abſurdum videri debere; quòd Euphrata,
Baron. num. præſertim ſi reſipuerit, ad Legationem fuerit
EII. poſtea delectus, aut ſi adhuc in errore verlabatur,
