Cod. Juſt. De condit. in Publ. horr. Emonæ L. 2. mannos potiſſimùm, ut narrat initio lib. 27.
De Auro coronario. Tandem Valentinianus Ita- Quare adventus Legatorum Macedonianorum à
liam pervenit: menſe enim Septembri & Octo- præſenti anno removendus non eſt.
bri præcedentis anni variæ Conſtitutiones ab eo Ad num. X V & ſeqq. SGynodus Sicula anno inni „
Aquileiæ emiſſæ. Quare Hypathianus Heracleæz ſequenti coacta. Teſtatur enim Sozomenus lib. 6. 7„S

..ð . V'anenſis
Epiſcopus Valentem Imp. menſe circiter Junio cap: II. Legatos Macedonianorum Confeſſionem Synodi.
anni ſuperioris adiit. ſuam ſcriptis proditam Liberio tradidiſſe, & ac-
IV. Ex his conſtat, Concilium Lampſacenum anno ceptis Liberii literis de rebus, quæ geſtæ fuerant,
Coneil antecedenti celebratum eſſe, & Valeſium in No- in Siciliam navigaſſe. Subdit Sozomenus cap. Baron. num.
Lamp ſaceni H . .. ib . . . „7, iſ yi XVI. &
doeha. tis ad Sozomenum perperam ſcribere , Valenti- ſequenti: Ibi congregato Concilio, cum Epiſcopi rrri
nianum, cum Valentem fratrem Auguſtum nun- illius inſulæ eadem decreviſſent, his rebus confe- X V 115
V Tom. I. Vu is,

5I0
S C. IV. &is, in patriam reverſi ſunt. Eodenm tempore cum
An. Ch. 365. Synodus Epiſcoporum congi egata ſſet Lyanis, &c.
Tiberii & Occidentalium literæ recitatæ unt. Qua-
re & Tyanenſis Synodus ad annum etiam ſequen-
tem referenda. .
VII. Baronius & Collectores Conciliorum epiſto-
Epiſtola s. lam LXVIII S. Baſilii ad Tyanenſem Synodum
Baſilii Sqno- perperam revocant. IIla enim non ad Concilium
do Tyanenſ. Pvanenſe, ſed ad Conſilium, Curiam, vel Se-
edague. natum Tyanenſem à Baſilio ſcripta. Hic quippe
Baron.num. epiſtolæ Titulus, E III =TOAHN TOIHBAXI-
XXI X. XEIOT TH BOTAH TTAN QN. & hanc
dictionem 8R„ρ pro Synodo ſigniſicanda uſur-
patam non legimus. Id ante nos vidit Herman-
tius in Vita S S. Baſilii & Gregorii Nazianze-
ni lib.z. Cap. 10. Sed is fallitur, quando ſcribit,
cam epiſtolam à Baſilio ad T yanenſes datam ob
diſſidia, quæ Anthimum inter Epiſcopum Tya-
nenſem, & Euſebium Cæſareæ Antiſtitem ver-
ſabantur. Nam ex epiſtolæ lectione Baſilium
de diſſenſione, quæ inter ſe & alium nempe
Euſebium „vertebatur, loqui manifeſtiſſimè pa-
ter. In eam ſententiam abreptus Hermantius;
quède exiſtimarit, Baſilium anno trecenteſimo
ſexageſimo ſexto in gratiam rediüiſſe, & Conci-
lium Tyanenſe anno tantum C C CL X V II
coactum fuiſſe. Verùm hæc Synodus indiéta vi-
vente adhuc Liberio, quem certum eſt anno
ſequenti ad Deum migraſſe: & præterea ea Ba-
ſilii cum Euſebio reconciliatio anno trecenteſi-
mo ſeptuageſimo peracta, ut certis argumentis
infrà oſtendam. Porro vocem BOYA H Con-
. ſilium, Senatum & Curiam propriè ſignificare
demonſtrat Andreas Morellius V. C. in Speci-

mine unieerſæ Rei Nummariæ antiquæ Pag. 63

explicans Nummum Marci Aurelii, in cujus po-
ſtica legitur, B0 TAH II ECCINOTNTIN,
id eſt, Senatus Peſſinuntiorum. Erat Peſſinus Phry-
giæ quondam, poſtea Galatiæ urbs. Ceterum
jam Viris doctis obſervatum, in epiſtola 73. D.
Bahlii, quam Baronius in Annãlibus laudat,
emendandam eſſe verſionem Latini Interpretis,
qui perperam habet: Eſt Nicana Fides quam Oc-
dentales attulerunt, Vanenſiqne Snodo tradi-
derunt. Loco enim Occidentales, legendum, ab
Occidente, cùm in Græco habeatur, aαο e
dcα α & qui Fidem præfatam Romà in Orien-
tem attulerunt, eamque Synodo Tyanenſi ob-

tulerunt, non Occidentales fuerint, ſed

Orientales, ſc. Euſtathius Sebaſtenus, Silva-
nus Tarſenſis, & Theophilus Caſtavabalenſis.
uare illa verſio, quod Baronius non animad-
vertit, Hiſtoriæ veritati & Græco textui adver-
ſatur.
vVIII. Præterea Legati Macedonianorum Tyanen-
Tarſenſi: ſes rogarunt, at ante exitum Veris ad ſtatutum
& Carienſi, Jiem quem ipſi praſeripſerant, Turſum Ciliciæ
Vnodi. convenirent, inquit Sozomenus citatus, qui
Baron. ann. paulè poͤſt addit: Imperator verò Eudoxii im-
366. n. xxv. pulſu, Concilium quod in Cilicia futurum ſera-
batur, diremit, ſeriptis ea de re literis & adjeltis
minis. Specialiter quoque KRectoribus Provincia-
runm mandavit, ut Epiſeopos qui Conſtantii tem-
poribus depoßiti, poſtea regnante Iuliano Sacerdo-
sium recuperaverant, Eccleſiis expellerent. Quod
Valentis edictum anno trecenteſimo ſexageſimo
ſeptimo ante Paſcha emiſſum fuiſſe „ anno
CCCLXXdemonſtrabo. Ex quo intelligi-
mus, Concilium Turſenſe celebrandum fuiſſe ver-
no tempore anni trecenteſimi ſexageſimi ſepti-
mi; Carienſe, quod teſte 80osοaεο coactum erat,

Critica Hiſtorico-Chronologica
cùm Synodus jam congreganda eſſet in urbe Turſo, S F C. IV.
ad initium anni CECLXVII pertinere; & Am. Ch. 36

Valeſium in Notis ad Socratem & Sozomenum,
alioſque quoſdam Viros doctos malè diſtuliſſe
Legationem Macedonianorum ad Liberium Pa-
pam, Concilia Siculum & Tyanenſe uſque ald -
annum trecenteſimum ſexageſimum ſeptimum;
cùm eo anno jam Liberius defunctus eſſet, &
ante Paſcha ejuſdem anni edictum de pellendis
Epiſcopis poſt illa Concilia celebrata emana-
tum jam executioni mandatum fuerit, ut infrâ
videbitur.
Reſtat Concilium Illyricianorum, de quo Ba- LX.
ronius hoc anno in Annalibus agit. Stabilita dtene: I.
. lyriciana.
in eo conſubſtantialis Trinitatis Fides, quam to-
tus Occidens profitebatur, ut ait Theopha-
nes in Chronico. Præterea Sozomenus lib. 6. Baron. num
ap. 22. ait, cùm de Spiritu Sancto mota efſet Kd 11
quæſtio, decretum fuiſſe, eum Patri & Filio 14-
conſubſtantialem eſſe, & Epiſcopi Romani ju-
dicio controverſiam diremram. Ubi Sozome-
num de Concilio Illyriciano loqui, licèt ejus
mentionem non faciat, rectè vidit Nicephorus
lib. 1I. cap. 30. qui eo de Spiritu Sancto narra-
to, recitat literas Valentiniani Imp. ad Epiſco-
pos Diceſis Aſiang, TPirzgie, Curophrygiæ, Pa-
catianæ: ac poſtea epiſtolam Synodicam IIlyri-
cianorum ad eoſdem Epiſcopos: quam utram-
que epiſtolam Theodoretus lib. 4. cap. 8. & 9.
etiam recitat. Certum itaque, in ea Synodo
conſub'ſtantialem Trinitatem comprobatam; ſed
quo anno ea habita fuerit, hactenus valde obſ-
curum.
Eam tamen anno trecemeſimo ſeptuageſima X.
ſecundo aut inſequentis initio congregatam exi- Sade
ſtimo, ideoque non Liberio, ſed DBamaſo ſeden- aur inſe.
te, ut ex mox dicendis intelligi poterit. Habita quenti soae
eſt hæc Synodus poſt acceptam epiſtolam Syno- αα.
di Romanæ, de qua agam anno CCCLXIX,
quæ ſcripta fuit ad Epiſcopos Illyrici, quam
referunt Sozomenus lib. 6. cap. 23. & Theodo-
retus lib. 2. cap. 22. nam in fine hujus epiſtolæ,
Epiſcopi Synodi Romanæ IIlyricianos invitant,
ut fidem à ſe expoſitam amplecti velint: Ve-

Iraæ igitur reverentiæ judicium cum omnium Sa-=

cerdotum jndicio conſentiat: in qua fide vos ſta-
biles & firmos manere confidimus. Epiſcopi IIly-
rici, cùm hanc epiſtolam accepiſſent, Lega-
tos ſuos miſerunt ad Valentinianum Auguſtum,
poſtulantes ut in unum coeundi, & Fidem Ca-
tholicam exponendi liberam ipſis facultatem
concederet; quod nos docuit Theophanes in
Chronico, ubi ait: Epiſcopi facta ſuis petitioni-
bus a Valentiniano poteſtate, Synodum à Myrico
cocgerunt, quà Niceæ Fidem expoſitanz confirma-
vere. Baronius quidem ad hanc Synodum Ro-
manam refert aliam epiſtolam ad IIlyricianos
Epiſcopos ſcriptam, quæ legitur in Fragmentis
S. Hilarii. Verùm, ut oſtendam anno cccrIxIx,
ea Synodica ſcripta ab alia Synodo Romana,
quæ inter eas quæ ſedente Damaſo congrega-
tæ ſunt, prima dici debet. Porro Synodum II-
lyricianam circa annum CCCLXXII indictam
oſtendunt quæ dicam anno CCCLXIX.
Baronius exiſtimat, epiſtolam Imperatoriam
ad Aſianos ſcriptam, quam recitat Theodore-

XI.
IHWyricum
Valentinia⸗

tus lib. 4. cap. S. Valenti, non verò Valentinia- no ſubditum

no ejus fratri attribuendam, in quo ſine dubio fuir.
fallitur: data enim ea à Valentiniano, cui inte-
grum Ilyricum parebat, quique Fidem Catho- Baron-num.
licam, à qua Valens abhorrebat, tuebatur. IMy- . & ſeqq.
L rici

(

⸗9ꝑ1—

An.

XII.
Non Valent
ſel Valenti
nianus ſer
it ad Ep
ſenhes Aſi

56.

,—.— —— ———

— — —

—w —

1
0XEI
1 inſe.
enti
A

à

l.
n Mtun
e- alentini“*
abditun
fuit.
Batomafluct.
i. Elell

.

in Annales C. Baronn. x

§S . C. IV. rici adminiſtratio variè ab Antiquis Principibus
An. Ch. 36 /6 compoſita eſt, laxatis eorum arbitrio, vel re-
ſtrictis Provinciarum finibus; donec ex Con-
ſtantini M. decreto quatuor Præfecturæ inſtitu-
tæ ſunt, ſc. Galliarum, IIIyrici, Italiæ & Orien-
tis. Tunc Præfectura lyrici compacta eſt ex
Pannoniis, utroque Norico, Dalmatia, Daciis,
Maæſa, Dardama, Macedonia, Achaia, Theſ-
ſalia utraque Epiro & Creta, teſte Zoſimo, qui
ſolus hujus corporis membra diſtinxit. Sirmium
autem Pannoniæ ſecundæ civitas, erat IIlyrici
caput, ut ait diſertè Azemins civitatis illius
Epiſcopus in Synodo Aquileienſi anno
CCCLXXXI. Caput Illyrici nonniſi civitas
Sirmienſis. Unde matrem urbiun eam vocat Am-
mianus; ibique Principem Romanorum Regiam
ſeu Palatium fuiſſe docet lib. 21. & 26. & Zolſi-
mus lib. 4. Hic quoque erat Illyricianæ Præfe-
cturæ ſedes, ut colligere licet ex eodem Am-
miano lib. I5. quod etiam Juſtinianus annota-
vit Novellâ rI. Antiquis temboribis, Sirmii Præ-
Fectura conſtituta, ibique omne fuerat Iliyrici Fa-
Kigium, tam in civilibur, quaàm in Epiſeopalibus
caußs. Deinde ſectum eſt in duas partes IIlvri-
cum, ita ut Diœceſis Macedoniæ, quæ Mace-
donias primam & ſecundam, Theſſaliam „A-
chaiam, & utramque Epirum complectebatur
& Diœceſis Daciæ, adjunctæ ſint Orientis Im-
perio, ſub diſpoſitione Præfecti Prætorio Illy-
rici, cujus ſedes conſtituta eſt Theſſalonicæ:
Pannoniæ, utrumque Noricum, & ceteræ Pro-
vinciæ retentæ ſint in Occidentis Imperio, ſub
Præfectura Prætorio Italiæ & Vicario Sirmii.
Quæ omnia doctè à Marca in Dilſert. de Pri-
matu Lugdunenſi num. X XX & ſequenti ob-
ſervata.
XII. Diviſo inter filios Conſtantini Orbe Roma-
Non Valens, no, ſolidum Illyricum abſque ulla ſectione ceſ-
ſed Valenti- ſit Occidentis Imperio, quod Conſtantinus &
vegngs ſert- Conſtans obtinuere; relico penes Conftantium

Win r Oriente, ut notavit Zoſimus. Eandem formam

mos. ſecutus eſt Valentinianus ſenior, quemadmodum

teſtatur idem Auctor lib. 4. Eandem diviſionem
referunt Sozomenus lib. 4. cap. 6. Theodoretus
lib. 4. cap. 4. Ammianus quoque, teſtatur totum

Illyricum Valentiniano patuiſſe, ut patet ex iis

quæ lib. 30. de Epirotis narrat. Denique, Probo
Illyrici Præfecto, Occidentis Imperio ſubjectam
fuiſſe Diœceſim Macedonicam anno ccCCLXVIII,
teſtatur Lex 7. Cod. Theod. De Metallis. Poſt
Valentiniani ſenioris obitum, Italia; Africa &
Illyricum Valentiniano II paruere, teſte Zoſimo
lib. 4. Nec Illyricum in Occidentale & Orien-
te diviſum ante Theodoſium M. in conſortium
Imperii aſcitum, ur anno CCCLXXX
monſtrabo. Quare, cùm HMWyricum integrum
Valentiniano ſubeſſet, quando Concilium II-
lyricianum celebratum, non dubium, quin
literæ Imperatoriæ Synodicis adjectæ, ſcriptæ
fuerint à Valentiniano, eoque tempore, quo
Valens Orthodoxos perſequebatur. Hinc Valen-
tinianus in ea ad Aſianos epiſtola, quam refert
Theodoretus loco citato, Epiſcopis exprobrat,
quèd longâ ejus patientiâ abuſi fuerint, & con-
tumaces ac rebelles apparuerint. Licet verò trium
Imperatorum nomina in ea ad Aſianam Dicœ-
ceſim epiſtola legantur, ea tamen à Valentiniano
data. Hic enim de more illorum temporum Va-
lentis etiam non conſulti nomen appoſuit. De-
ceptus eſt autem Theodoretus lib. 4. cap. 7. quan-
do hinc intulit, nondum alentem Orthodoxos

perſecutum eſſe, quando ea epiſtola miſſa. Ni- S. C. IV.
hil enim in Valentis favorem magis inde con- An. Ch. 36 ⁄.
cludi poteſt, quàm ex reſtitutione Akchanaſii in
Sedem Alexandrinam in gratiam Conſtantii ab
eo prorſus averſi, ſed Conſtantis fratris volusta-
ti ſeſe accommodantis. Licèet enim tam Con-
ſtantius, quàm Valens ad ſectam Arianam om-=
nino propenſi fuerint, ſæpe tamen ea aut Præ=
ſtare, aut tolerare coacti ſunt, quæ magis cum
bono publico & propriis commodis congrue-
rent. Sed uterque oſtendit quantum differret
Imperator, qui proprio inſtinctu agit, ab illo
qui ad Collegæ nutum, arbittiumque ſe flecte-
ret. Quare ex perſecutione à Valente decreta ma=
lè quis inferret, eum non permiſiſſe, ut Falen-
zinianus Orthodovorum batrocinium ſuſciperet. Va⸗
lentem fratrem & Gratianum Rilium datæ ſenten-
tiæ ſotios adhibuit, in eo edicto promulgando;
ſc. Valentinianus, ut tradit Theophanes, cui Ce-
drenus ſubſcribit. Quare;, cùm Gratianus anno
tantùm Chriſti trecenteſimo ſexa geſimo ſeptimo
menſe Auguſto, Imperator nuncupatus fuerit,
neque Baronii, neque Valeſii ſententia ſtare po⸗
teſt. Prior enim eam Synodum anno præſenti
coactam dicit, alter in Notis ad Socratem lib.
4. Cap: 12. eam confert in annum trecenteſimum
ſexageſimum ſeptimum, quo, inquit, Liberius
in vivis eſſe deſiit, ineunte Septembri. At
cùm Liberins anno CCCLXVI hominem
exuerir, Synodus IIIyriciana neque anno
CCCLXVIIL neque ſub Liberii Pontiſicatu
celebrari potuit; eo enim ſedente Gratianus
Auguſtus non fuitt.
Valeſius in Notis ad Theodorerum lib. 4. cap. XIII
8. ſolidè refellit Baronium hanc epiſtolam non Beroze e
4 Valentiniano Imp. ſed à Valente ſeriptam eſ- as S⸗
ſe exiſtimantem. Nam cum in titulo qui epiſto-
læ præſixus eſt, tam apud Theodoretum, quam
apud Nicephorum, und cum Valentiniano S&
Valente, Gratianus quoque nuncupetur, procul-
dubio ante annum Chritti CCCLXVII hæc
epiſtola ſcribi, & Synodus Illyriciana congre-⸗
gari non potuere. Neque etiam verum eſt, quod
ait Baronius, Valentis nomen in titulo hujus

epiſtolæ præponi, ac præterea res Aſianæ Diœ-

ceſeos nihil ad Valentinianum attinuiſſe. Ete-
nim ex Ammiano diſcimus, Valentinianum ſo-
niorem, licèt Valenti fratri Orientis Imperium
tribuiſſet, cuncta tamen pro arbitrio ſuo eſſe
moderatum, & Valentem inſtar apparitoris ei mo-
rigerum ſemper fuiſſe. Sententia itaque Baronii
nullo pacto defendi poreſt.
Neque fundamenta ejus & aliorum urgent. XIV.
Primèò enim, ex eo quòd Epiſcopi Concilii II- Baronii opi⸗
lyriciani ad Epiſcopos Dicceſeos Aſianæ ſcri⸗ 7% wagi
bant, miſiſſe ſe unum ex omnibus Dominum Mfutatgr.
ſuum & Comminiſtrum Elpidium, accuratè ex-
ploraturum prædicationem eorum, utruns ita
ſe habeat, inquiunt, uti accepimus à Domino &&
Comminiſtro noſtro Euſtathio, inferunt IIIyri-
cianam Synodum eodem anno contigiſſe, quo
Macedonianorum Legatio, cùm Euſtathius unus
fuerit & Legatis à Macedonianis, ſeu Lampſace-
nis in Italiam ad Liberium Papam, indeque ad
Concilium Tyanenſe miſſis. Sed quo ex Aucto-
te Baronius, aliique didicere, Enſtathium, à
quo Aſianorum Fidem acceperunt IIlyriciani,
eundem eſſe ac Euſtathium, Sebaſtenum Epiſ-
copum, unum ex Legatis Concilii Lampfſa-
ceni? Certè Illyriciani eum tantùm Dominum
& Comminiſtrum vocant, non verò Schaſtiæ
Vu 4 Epiſcopum,

FI2

§ £ C. IV.

An. Ch. 36 5.

XV.
Rpiitola
Epiſeoporum
Italiæ non
reſpicit Sy-
nodum IIlly-
gicianam.

XVI.
Decretum

Epiſcopum. Sanè, inquit Petrus de Marca in
Diatriba de Synodica Epiſtola Synodi Illyricia-
næ, quin dictio νMατνανν ad Presbyteros
referti debeat, dubitare non ſinit hæc epiſtola,
in qua Elpidius, qui tantùm Presbyter erat, bis
nuncupatur πααιαινα. Ad cujus nominis di-
gnitatem Diaconi quoque trahuntut, quoniam,
ut loquitur Lex Theodoſiana, Eccleſia eſt in Epiſ-
copic, & Presbyteris, & Diaconis. Ibidem Marca
reprehendit errorem Interpretum, qui, quod ſe-
aratim dicitur in contextu ejuſdem Synodicæ de
conſtituendis Epiſcopis, & de Commin ſtris conſtitu-
tis in verſione miſcent, & Collegas, vel etiam
Comminiſtros, Epiſcopos interpretantur, ut
Chriſtophorſonus, & Sirmondus in editione
Operum Theodoreti. Langus quidem in ver-
ſione Nicephori difſtinguit Epiſcopos ab eorum
adminiſtris, ſed creandos, vel creatos ad iſtroſ-
que refert, quamvis in contextu inter ſe hæc
diſtinguantur. Valeſius in Notis ad Theo dore-
tum exiſtimat, Elpidium Epiſcopum fuiſſe, quòd
in ea Synodica Illyriciani eum fratrem ſuum &

Comminiſtrum appellent, & iis titulis, inquit,

Epiſcopum potiùs deſignari videri, quàm Pres-
byterum. Sed miror, Virum eruditiſſimum non
animadvertiſſe, Divum Baſilium in ſuis epi-
ſtolis Diaconos fratris nomine ſæpe appellare,
ideoque exinde malè inferri Elpidium Epiſco-
pum fuiſſe. Euſtathius itaque cujus mentio in
Synodica Illyriciana, aut Epiſcopus non fuit,
aut ſaltem alterius urbis quâm Sebaſtiæ, neque
inter Lampſacenam & IIlyricianam Synodum

aliquid commune.
Alterum Baronii, aliorumque fundamentum

deſumitur ex epiſtolꝰa Epiſcoporum Italiæ ab
Hilario lib. 1. Fragm. & à Baronio hoc anno nu-
meroxX VI recitata cujus hoc initium: Dile-
Stiſſimis fratribus per Myricum Fidem paternam
retinentibus, Epiſcopi Italiæ, in Domino æternam
ſalutem. Sed ea alterius Synodi Romanæ epi-
ſtola Concilium Illyricianum, de quo hic agi-
tur, non reſpicit. In hoc enim conſubſtantialis
Trinitatis Fides comprobata, ut jam oſtendi-
mus: epiſtola verò Epiſcoporum Italiæ adverſus
Concilium Ariminenſe, Valentem ac Urſacium
ſcripta. Utraque epiſtola inter ſe conferatur,
certôque conſtabit, eas diverſis annis datas, &
ob diverſos fines exaratas fuiſſe. Illud itaque
Concilium Romæ alio anno celebratum, inde-
que ad IIlyricos ſcriptum, Damaſo Eccleſiam
Romanam gubernante, ut anno trecenteſimo
ſexageſimo nono oſtendo: Illyricianum verè ad
Trinitatem conſubſtantialem tuendam eogem
Damalo Pontifice habitum. Denique epiſtola
Epiſcoporum Italorum ad Illyricianos ante an-
num trecenteſimum ſexageſimum ſeptimum,
quo Sanctus Hilarius obiit, data, cùm ab eodem
Hilario in Fragmentis deſcribatur. Concilium
verò Illyricianum poſt diem viceſimum quar-
tum Auguſti anni trecenteſimi ſexageſimi ſepti-
mi celebratum; cùm Gratianus in titulo epiſto-
læ Synodicæ Illyricianorum und cum Valenti-
niano & Valente Auguſtus appelletur. Quomo-
do enim Epiſcopi Italiæ Illyricis congratulari
potuere, quòd Ariminenſis Concilii fraudem
agnoviſſent, cùm tempore, quo epiſtolam
ſuam ſcripſere, IIlyriciani nondum conve-
niſſent, & Trinitatem conſubſtantialem eſſe
non lum profeſſi eſſent? Hæc profectò ſe ipſis
tuunt.
Petrus de Marca in Diatriba de Syzodica epi-

Critica Hiſtorico-Chronologica
dlog

ſtola Synodi 1 Uyriciana „quai præ ſenti anno ma-
lè conſignat, locum ejuidem epiſtolæ variè ac-
ceptum ab Interpretibus, qui ſententiam IIly-
ricianorum aſſecuti non ſunt, ob vetus men-
dum quod in ejus lectione latet, feliciter emen-
davit, ſicque legendum docuit: Hac de re ad
vos ſoribentes, quæ monenda habemus, hiſoe quo-
que literis noſtris expreſſimus de conſtituendis
Epiſeopis, & de Comminiſtris quoque jam conſti-
tutis, nempe ut ex iis, qui ſunt funtcti magiſtra-
tu, ſi ſani ſiunt, conſtituantur Epiſcopi; ſin minus,
ex ipſo Presbyterio. Similiter & Presbyteri &
Diaconi & ſacro Clericorum Collegio, ut ſint om-
ni in parte inculpati; minimè verò de Curia, vel
ea oſſicio militari. Exiſtimarunt Patres, non

S £ C. IV.
An. Ch. 36 5.
Synodi Illy-
ricianæ.

ſcrupulosè ſervandam veterem regulam, quæ

ex ſolo Presbyterio Epiſcopos deligendos præſ-
cribebat; quin imè ſi fidei ſanæ & integræ in-
venirentur aliqui viri, qui magiſtratu civili fun-
cti eſſent, hos potius Epifcopos deligendos;
deinde ſi tales non reperirentur, petendos juxta
ordinem antiquum ex corpore Presbyterii. Pres-
byteros verò & Diaconos ex ſolo Clericorum
corpore cooptandos docet, ne ſcilicet exemplo
ejus, quod de Magiſtratibus in Epiſcopatum aſ-
ciſcendis, ſingulari jure decernebat, putaret ali-
quis, Presbyteros quoque & Diaconos è& Lai-
cis probatis adlegendos. Legatur Petrus de Mar-
ca loco citato. Valeſius in Notis ad Theodore-
tum lib. 4. cap. 9. præfatum locum ita vertit:
Scripſimus item de Epiſéopis, qui conſtituuntur,
aut qui conſtituendi ſunt Comminiſtri; ſiquidem
Eint idonei, ex Epiſcopis jam Vità funttis orti: ſin
minls, ex Preibyterorum ordine eligantur. Sir-
mondus in editione Operum Theodoren illum
locum aliter legit; ſed Petri de Marca verſio
præferenda, quæ quanta ſit Magiſtratibus civi-
libus cum Epiſcopatu in tuenda Fide com-
munio, manifeſtum facit, & ſolùm vocem
Epiſcoporum repetitam, ſecundo in loco ex-
pungit. .
Procopii defectio hoc anno certiſſimè conti-
gir, ut ea quæ anno ſuperiori in medium attuli,
oſtendunt.
Ad num. XLIVG& ſeq. Valentinianus ſenior
Leg. 4. Cod. Theod. De Cenſu, dat. X EKalend.
Decemb. Valentiniano & Valente AA. Coſſ. tria
perſonarum geneta à cenſu, ſeu à plebeia capi-
tatione exemit: primum, in virginitate perpe-
tua degentes: ſecundum, viduas: tertium, pu-
pillos, virilis ſcilicet ſexus uſque ad annos Xx,
fœminei quouſque virum ſortitæ ſint. Cùm ve-
rò hoc ævo nullum jam ampliùs capitis, ſeu
pro capite libero tributum uſurparetur, omnino
hæc Lex accipienda de capitatione & jugatione
pro capitibus & jugis ſeu poſſeſſionibus. Cùm
autem ea Lex inſcripta ſit ad Viventium Pf. E.
Galliarum, liquet, non tantùm Legem hanc
pro Gallis emiſſam; ſed veroſimiliter anno
CCCLXVIII, quo Valentinianus & Valens ite-
rum Conſules fuere, ita ut numeralis nota ne-
glecta ſit; cùm Viventius adhuc anno cccrxvir
Præfectus Urbi fuerit, ut docet Ammianus lib.
27. & liquet ex ſubſcriptione quarumdam Le-
gum Cod. Theod. Unde demum Præfectus Gal-
Iiarum factus eſt: quam Præfecturam admini-
ſtravit anno Cc cCLxVIII & tribus conſequen-

tibus, ut oſtendit Gothofredus in hujus Legis

Commentario, ex quo hæc excerpta.
Data & à Valente Lex 8. Cod. Theod. De Ma-
leficis & Mathematicis, quàâ Mathematicæ artis,
vaticinandi

XVII.
Procopii de-
fectio.

XVIII.
Immunitas
tribus perſo⸗
narim gene=
ribus à Pa-
lentiniano
conceſſas

XIX.
Lex Valents
ad verſits

XX.
ilenti⸗
Ler Aaver
66 Cleruu
Cyrialat.

IIIY.
0 ywp. 286
n

1.
Cinſuler

II.
Hyucopiut
irannus ne.
teur.

„In
Mitium belii

XVII
apii d⸗
io.

VIII.
manitas
bus herſß⸗
umn gene⸗
s 4 ar
tinian

2. ſe

XIX.

r Valinij
werſi⸗

in Annales C. Baroni.

§⁸ £ C. IV. vVaticiſiandi 5 futura prænoſcendi exercitium
An. Ch. 36⁰ omnibus omnino publicè, aut privatim per
366. Orientem, omni tempore & loco interdicitur.
Mathenati- . .
xos, Sed ea Lex ad præſentem annum referri non po-
HSZ teſt, cùm inſcribatur Modeſto Praæfeéto Pratorio,
qui ante annum c ccIXX eam dignitatem non
geſſit, ut infrà dicerur. Cùm itaque dicatur,
Dat. II. Id. Decemb. Conſtantinop. Valentiniano &
Valente AA. Coſſ. ea revocanda ad annum
ccCCLXX, quo Valentinianus & Valens tertium
Conſulatum iniere, & Valens menſe Decem-
bri Conſtantinopoli fuit.
XX. Neque denique hoc anno Lex Cod. Theod.
Zalentis . De Epiſoopis, emiſſa eſt; cùm etiam Mode-
* de. ſto Præfecto Prætorio inſcripta ſit, dicaturque,
ues. ** Dat. TVI Kal. Novemb. Hierap. Valentiniano
& Valente A A. Coſſ. Hierapoli ſcilicet Phrygiæ,
non verò Hierapoli Syriæ, ut perperam Goctho-
fredus exiſtimavit. In illa autem urbe anno
CCCLXX Valentem fuiſſe, eo anno oſtendemus.
Ea Lege Valens Curiales Clericos ad Curiam
revocari jubet, niſi decennium in Clericatu
fuerint, pariter ut Monachos Curiales ad Cu-
riam revocari voluit Conſtitutione emiſſa ad
eundem Modeſtum Præfectum Prætorio, puta
Lege 63. Cod. Theod. De Decurionibus. Quare
veroſimile eſt, utramque Legem eodem anno,
ſcilicet cc cCLxXxX, datam eſſe. De hac ultima
vide quæ anno cC cCcLXXV dicemus, quo de ea
Baronius agit; & de Lege 19. De Epiſcopis, lege
Commentarium Gothofredi.

—

Annò Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMA N £ 5859.

Dlynp. 286. n. A. . 6. P. 16. April. Indict. 9.

H JESu CHRISTI 366.

DAMASI PAP I.

VALENTINIANI ET VALIEN TIS IMPP. 3.

puer, & Dagalaiphus: uterque Oceiden-
talis. Gratianus enim filius eſt Valentiniani,
qui, quèd à patre Nobiliſſimus puer renuntia-
tus, hoc anno Faſtis nomen dedit, ut in more
poſitum fuiſſe jam diximus. Bagalaiphus hoc
anno ſub Valentiniano Magiſter militum fuit,
idque per Gallias, ut teſtatur Ammianus lib. 26.
& 27. J
II. Ad num. II & ſeq. Procopius Tyrannus his
Procopius Conſulibus victus in Phrygia Salutari ad Na-
Jraaneine. coliam; interfectuſque, Ammiano lib. 26. cap.
gatur.
9. Zoſimo lib. 4/ pag. 739. Socrate lib. 4. cap. 5.
& Hieronymo in Chronico teſtibus. Idacius
in Faſtis eum oppreſſum ſcribit ſexto Kalendas
Junias, Auctor verèò Chronici Alexandrini
XII Kal, Julias. Philoſtorgius lib. 9. cap. 5. ait,
eum capite truncatum eſſe, cùm ſex menſium
ſyatio tyrannidem exercuiſſet. Sed ex dictis anno
ccCCLXIV, eam per plures menſes Procopius
exercuit. ⸗
III. Gothicum bellum, inter præcipua cenſendum,
Lnitium belli ut ait Eunapius in Excerptis »non hoc anno;
Sothiei. ſed ſequenti, à Valente pubeſcente Vere ſuſcep-
tum, caſtris prope Daphnct munimentum me-
tatis: mox & Iſtro tranſito. Ita Ammianus lib.
27. Cap. ˖. qui cùm hæc referat poſt Procopii in-
teritum, qui hoc anno poſt vernum tempus, ut
numero præcedenti dixi, contigit, non du-

1. D num. I. Coſſ. Gratianus Nobiliſſimus

513
bium, quin ad annum ſequentem pertineant; &
initium belli Gothici anno uno Baronius antit
ciparit. Hinc anno trecenteſimo ſexageſimo
ſeptimo, menſe Maio data à Valente Marrio-
nopoli Lex I. Cod. Theod. Si Curialis relicla ci-
Vitate, & Lex 1. De equorum collat. Docet enim
Zoſimus lib. 4. pag. 74 Valentem Marcionopo-
li fuiſſe, cùm bellum illud ſuſcepit: Iito Ezre
Marcionopoli ſolvene Imperator Barbaros ado-
ritur. Duravit bellum Gothicum annos tres,
eibus Aitmiane laudato, & Themiſtio in
Ad num 1v. Valens non hoc anno ſed ſe⸗
quenti Baptizatus „ & Orthodoxorum perſecu-
tio ab eo cœpta. Theodoretus enim lib. 4. cap.
12. ait, cùm Gothi, trajecto Danubio, Thraciam
popularentur, Valentem bellum iis inferre de-
creviſſe, ſed Baptiſmatis armaturâ munitum ad
certamen procedere voluiſſe. Tradit Ammianus
citatus, bellum Gothicum à Thraciarum morti-
bus inchoatum. Hinc liquet, Valentem circa ver-
num tempus anni ſequentis baptizatum eſſe, ea-
demque tempeſtate perſecutionem in Orthodo-
xos motam. Quod confirmabitur ex iis, quæ in-
frà dicam de Sancti Athanaſii fuga, quæ anno
cCCLXVII contigit.

Ad num. VI & ſeqq. Hermantius in Vi
¹1 . ita
§8. Baſilii & Gregorii Nazianzeni lib. 3. Cap. 9.

§8 † C. I Vs
A. Ch. 366;

Valens bab1
Latsr.

Paſilius Cà

Baronium ſequitur, & cum eo Baſfilii e Ponto t am ves

in urbem Cæſareenſem reditum, hujus cum
Euſebio Cæſareæ Epiſcopo reconciliationem, &
Valentis Imperatoris Cæſareum acceſſum præ-

ſenti anno conſignat. At hæc anno tantùm tre-

centeſimo ſeptu⸗ öntigi S02o-
enlelimd⸗ biuagehmo contigiſſe „ & S020-
1 I. 6. cap. I5. ea in re non erraſle, eo an-
no demonſtrabimus, ac Epiſcopatůs Baſilii ini-
rium hactenus ignoratum anno ſuo reddemus:
quà epochàâ recté conſtitutâ, plüres errores à
magnis Viris commiſſi emendari poterunt.
Quando porro Rufinus lib. II. cap. 9. ſcribit,
Nazianzenum ſecum ad Monaſterium manu in-
jecta Baſilium perduxiſſe, ibique per annos (ut

aiunt) tredecim ſolis Divinæ Scripturæ volumi-

nibus peram dediſſe, intelligendus eſt de prio-⸗
ri utriuſque in Pontum ſeceſſione „quæ ideo
ontigit anno circiter trecenteſimo quinquage-
ſimo ſeptimo. Ab eo enim anno ad trecenteſi=
mum ſeptuageſimum anni tredecim interji-
ciuntur. S J
Ad num. XXXI. Valentinianus junior non

nit.

VI.

Valentiniani Aug. ſed Valentis Aug. filius fuit, Naſeitur la:
ut docet Idacius in Faſtis, qui ſub hujus anni Lartarenn

Conſulibus ſcribit: His Conſſ. natus eſt Valen-
zinianus junior, filius Auguſti Valentis, die
XVKal. Februarias. Ita enim in MS. quod
ſervatur in Bibliotheca Collegii Pariſienſis Pa-
trum Societatis Jeſu, legitur, licèt Sirmondus 4
Socrate deceptus, in editione illius Operis re-
poſuerit, filius Aug. Valentiniani, ut Valeſius in
Notis ad lib. 4. Socratis cap. 10. obſervavit
& ipſimet vidimus in eo MS. nobis à V. C.
Harduino ejuſdem Bibliothecæ Præfecto exhi-
bito. Hic Valentinianus junior ipſe eſt, ut in-
ter omnes conſtat, qui poſt biennium cum Vi-
ctore Conſul fuit, cuique Themiſtius Oratio-
nem Conſularem dixit, in qua paſſim Valentem
hujus Valentiniani patrem, & Gratianum pa-
truelem appellat. Præterea idem Themiſtius
Pag.254. editionis Petavianæ Procopii interitum,
qui hoc anno contigit, or-u Valentiniani à Deo
ſignificatum eſſe afhrmat. At ſi Valentinianus
junior

Valentis Ss
lius⸗

54 Critica Hiſtorèo-Chronologica

SE. C. IV. junior Valentiniani ſenioris filius fuiſſer, ejus

367.

VII.

An. Ch. 366. ortus nihil ſignificaſſer Valenti. Valentinianus

junior alio nomine Galates dictus à Socrate lib.
4. Cap. 26. & Sozomeno lib. 6. cap. 16. ubi di-
ſerte aſſerit , Valenti unicum filium fuiſſe ex
Dominica uxore, nomine Galatem. Porro So-
cratis ac Sozomeni, qui Valentinianum hoc an-
no natum, filium Valentiniani ſenioris faciunt,
error ex eo manaſſe videtur, quòd duos Valen-
tinianos juniores, alterum Valentis, alterum Va-
lentiniani ſenioris filium inter ſe confuderunt,

& ex duobus unum fecerunt. Putarunt enim,

Valentinianum Nobiliſſimum puerum hoc an-
no natum eundem eſſe cum Valentiniano ju-
niori, qui poſt mortem patris ſui Valentiniani
ſenioris Imperium tenuit cum Gratiano, quod
anno cοLXXV falſum eſſe oſtendemus. Hæc
omnia Valeſio laudato accuratè obſervata. Cor-
rigendum itaque quod ſcribit Baronius, Va-
lentinianum juniorem ſenioris ex Juſtina filium
extitiſſe.
Liberius Papa hoc anno & vivis exceſſit,

otitus Libe quem excepit Damaſus, ut anno ſequenti vi-

rii PP.

debimus.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN &£ 5860.

11200

Gymp. 268. O n. G. ) 7. P. 10. April. Indict. 10.

an 3.
ſecundum JESu CHRISTI 367.
Symp. s6. DAMASI PAPÆ£ 2.
VALENTINIANI ET VALENTIS IMLPP. 4.
GRATIANI IMP. I-
I. D num. I Coſſ. Lupicinus & Jovinus: prior
Conſules. Orientalis; Magiſter enim Equitum in
Oriente fuit, ut teſtatur Ammianus lib. 16. cap.
poſterior Occidentalis, cujus ſæpe meminit
Marcellinus lib. 25. 26. & 28.
II. A num. II. ad VII. Liberii Papæ obitus

Liberii PP. anno antecedenti contigit, quo eum Hiero-

obitus.

nymus in Chronico juxta Pontaci editionem
conſignavit. Præterea Marcellinus & Fauſtinus
Presbyteri Luciferiani, qui hoc tempore vixe-
re, in Præfatione libelli precum ad Imperatores
Valentinianum, Theodoſium, & Arcadium,
tradunt Liberium humanis rebus exemptum
VIII Ealendas Olctobris Gratiano & Dagalaipho
Coſ.id eſt, anno præcedenti. Eadem die, nempe
vigeſima quarta Septembris memoratur in Mar-
tyrologio Bedæ: in quibuſdam verò Martyrolo-
giis, ut in Hieronymiano, nomen ejus ad 1 X
Kalend. Octobris inſcriptum. Qua ex diverſita-
te intelligimus, Liberium die xxIII Septembris
demortuum, ſequentique ſepulturæ mandatum.
Ammianus lib. 27. cap. 3. dicit quidem, ſub Vi-
ventii Præfectura, quæ in hunc annum incidit,
ortum eſſe Damaſum inter & Urſicinum diſſi-
dium pro Urbis Romæ Epiſcopatu. Sed Prætex-
tatus jam menſe Auguſto currentis anni eidem
ſucceſſerat, ut liquet ex Lege Codicis Theodo-
ſia ni De iugratis liberis. dat. X Kalend. Septemb.
Prætextato inſcripta, ideoque Viventius jam
anno præcedenti ante menſem Septembrem,
quo Liberius obiit, dignitatem illam inierat.
Quare diſſidium illud quod Ammianus narrat,
anno ſuperiori contigit; cùm non ſit ratio, cur
in morte Liberii Marcellino & Fauſtino fides
non adhibeatur.

betur: IX Kal. Oltob. Romæ depoſitio ſantti Li-

Anaſtaſius juxta accuratiorem editionem ab S £ C. IV.
Holſtenio curatam, de Conſtantio Imp. ait: An. Ch. 367⸗ zuc.
Miſſa aultoritate per Catulinum agentem in re- III.
bus, ſimul Urſatius & Valens venerunt ad Libe- Derezen 6
rium, qui conſenſit præceptis Conſtantii, ut una harericis
participatzo conveniret communionis cum hareticis uſurpata. Anno U
tantum, ut non rebaptizarent, ubi duo codices 12.
MSsS. Florentini habent, rebaptizaret. Ad quæ nb!
verba Holſtenius notat Arianos tempore Liberii 4
Papæ rebaptizaſſe eos, qui ex Catholicis ad ſe- .
Gtam ſuam veniebant, & Anaſtaſium illum lo-
cum deſcripſiſſe ex auctiori Chronico veterum
*„Pontificum. Addit Holſtenius: quandonam
* autem cœperint rebaptizare Ariani, nondum —
*innotuit, veriſimile tamen eſt eos rebaptizan- 1
*di morem à Donatiſtis accepiſſe, & Donati- Cunßili
cſtas, ne amplius in Africæ angulo latitare di-
* cerentur, ante Liberii tempora unionem cum OQirguen
* Arianis iniiſſe. nals lal
Duratio Sedis Liberii tam in Anaſtaſio, quim IV. u 41.
in Catalogis corruptè deſcripta. Sed cùm eam Demaſas
inierit anno C CCLII die XXI menſis Ju- l T44
nii, ſedit annos quatuordecim, menſes tres & enne
dies tres emortuali incluſo, qui dies tres in
Anaſtaſio, & in quibuſdam Catalogis noſtris,
aliiſque leguntur. Addit Anaſtaſius, Liberium
ſepultum fuiſſe VIII Kalendas Maii, & ceſ-
ſaſſe Epiſcopatum diebus ſeptem. Sed dies ille
ad aliquam ejus Translationem referendus; in
antiquo enim Martyrologio Sancti Cyriaci ha-

I.
privilegia
icoruM
berii Epiſcopi. Ex quibus ſequitur Damaſum cni
natione Hiſpanum, ut habet Anaſtaſius, ordi-
natum fuiſſe Pontificem Rom. die prima Octo-
bris ſuperioris anni, in quam Dominica ca-
debat, ut in morte ejus conſtabit.
Ad num. XX. Gratianus die IXKal. Septemb. V.
Auguſtus à Valentiniano patre renunciatus eſt, Grarianas
Idacio in Faſtis, Auctore Chronici Alexandrini, Auguſiss
& Socrate lib. 4. cap. II. teſtibus; quod Ambia- cregene
nis factum teſtatur Hieronymus in Chronico, &
Idacius in Faſtis. Natus erat anno trecenteſimo
quinquageſimo nono, ut produnt Auctor Chro-
nici Alex. & Idacius in Faſtis, qui tamen in die
