niâ ſubacta, ut inquit Zonaras. In Collectaneis
Græcis apud Eufſebium pag. 341. Olympiade

CCXXIII anno ſccundo habetur: TEœNαιαaπαα

ägas Ta; A10α Xεσαα R„ρ, id eſt, Traianus
omnem Armenorum regionem cepit. Annus ſe-
cundus præfatæ Olympiadis menſe Julio ſupe-
rioris anni incipitur, & uſque ad menſem Ju-

lium currentis anni in curſu eſt, ideaque Arme-

Anno Urbis
869.OIymp.
223. an. 4.

1.
Cuinſalet.

II.
Tiberiani
Epiſtola pa-
rum ſincera.

niæ expugnatio rectè à nobis ſuperius collo-
cata.

ANNOPERIODI GRACO-ROMAN £ 5609.
QuQ/e FE. 3. L. 20. April. Indict. 14.

JESuCHRISTI 116. ſecund. Baronium 118.

SIXTI PAPX I.
TRAANI IM p. 19.
D num. I. Coſſ. L. ℳKlins Lamia, & ℳnZlia-
unusVeter, ut oſtendit Card. Noriſius in
Epiſtolari Conſulari. Imperii Proconſularis Vi-

cennalia.

Quod ait Suidas à Baronio citatus, à Tra-
jano promulgatum eſſe edictum de perſecu-
tionis ceſſatione; ea videlicet occaſione,
quèòd Tiberianus, qui primæ Palæſtinorum
genti præerat, ad ipſum retuliſſet, ſe non
parem eſſe Chriſtianis occidendis,
videtur: quia, ut notat Dodwellus in Diſſert.
XI. Cyprianica de Pancitate Martyrum, divi-

ſio Palæſtinæ in primam & ſecundam, nede.

hoc, neque inſequenti ſeculo cognita. Refert

Critica Hiſtorico-Chronologica

fabuloſum

Tiberiani Epiſtolam Uſſerius in Appendice Igna-

tiana, ſed ea ad exemplum Plinianæ videtur ef- S C. II.
ficta. Plura de hujus Epiſtolæ ſuppoſitione apud An. Ch. n6.
Dodwellum laudatum.
Ad num. II & ſeqq. Quæ ab Iſaaco Caſau- III.
bono contra S. Papiam Epiſcopum Hierapoli- An 5. Papias
tanum, exercitat. 16. ad Annales Baronii num. xvI ,
congeruntur, tanquam exaggeratæ calumniæ & uent. aditee⸗
mendacia rejiciuntur & perſtringuntur à Petro Baron. num.
Häalloix in Notis ad Vitam S. Papiæ. Fatendum 111. & ſeq.
tamen illud non malè à Caſaubono ſcriptum, Pa-
piam ſcilicet mediocri admodum ingenio prædi-
tum fuiſſe; cm Euſebius lib. z. cap. ultimo diſertè
tradat, id ex illius ſcriptis conjicere licere. Nec eſt
quòd reſpondeat Halloixius, ea Euſebii verba
benigna interpretatione mollienda eſſe, cùm ip-
ſemet Euſebius antea cap. 36. ejuſdem libri di-
xerit: Papias quoque Hierapolitanus Epiſcopus
eadem atate celebris fuit, vir imprimis diſertus
&s eruditus, ac Scripturarum peritus. Nam, ut
obſervavit Valeſius in Notis Euſebianis, totum
hoc elogium Papiæ, aαααανſρ õ
/ 1 2 — 2 7
Xαε Nοαιτ Yεααρed ν deeſt
in tribus codicibus Mſſ. Mazarino nempe, Me-
dicæo, & Fuketiano. Sed nec Rufinus hæc
verba in ſuis exemplaribus legerat, cùm tantùm
in ſua verſione dicat: Florebat & Papias ſimili-
ter apud Hierapolim Sacerdotium gerens. Quare
non dubitat Valeſius, quin ea verba ab imperito
quodam Scholiaſte adjecta ſint, præter Euſebii
mentem atque ſententiam. Quomodo enim
fieri poteſt, ut Euſebius Papiam appellet virum
doctiſſimum, & Scripturarum peritiſſimum;
cùm ipſemet in fine libri tertii affirmet, Papiam
fuiſſe mediocri ingenio præditum, planéque
rudem ac ſimplicem. Quæ Euſebii emendatio,
eò magis facienda, quòd ibidem Calauboni
non meminit.
Quærit Halloixius laudatus, cur nec in ve- IV.
teri Romano Martyrologio, nec in Græcorum ⁵. Papis
Menæo, aut Menologio, ulla fiat S. Papiæ men- Totnen an
tio, reſpondetque, exiſtimare ſe nomen ejus da: yrele
2. 19 „ —. . . giis inſeri=
primis temporibus inſcriptum fuiſſe ſacris Tabu- btum.
Iis, ſed poſtmodum ob unam aut alteram ejus
opinionem, olim quidem ſatis communem, ſed
minus poſtea probatam ab Ecclefia & receptam,
eraſum eſſe. Nec poteſt, inquit, eſſe dubium,
quin Martyrologia ſæpe variata fuerint; cùm
illud quod recenter à Gregorio XIII fuerat
approbatum, & literis ejus Apoſtolicis commu-
nitum, poſtea per occaſionem Notationum Ba-
ronii/ (qui ſuggeſſerat nonnullos ſe in eo errores
reperiſſe) fuerit aliqua ex parte commutatum,
non variatis modò quibuſdam, ſed nonnullis
etiam adjectis atque detractis, ut patebit utram-
que editionem, antiquam ac novam, conferenti,
Gregorianam ſcilicet & Sixtinam; quamquam
hæc poſterior non appelletur Siætina, quamvis
ſub Sixto V facta. Viſum eſt enim, quòd haud
adeo magna eſſet facta mutatio, relinqui bul-
lam & nomen Gregorii XIII. Jam autem uſus
ferè obtinuit, ut poſtrema illa editio ſub Sixto V
facta & Notationibus Baronii illuſtrata, voce-
tur Martyrologium Baronii. Et ſane egregiè in
eo & frutuosè ad gloriam Dei, & Eccleſiæ uti-
litatem, laboravit. Verùm non eſt unius homi-
nis videre omnia, nedum examinare. Unus in
uno clariùs videt, alter in altero, alius in alio.
Sic in dies lux creſcit & eruditio, & multorum
ſplendoribus redditur Eccleſia illuſtrior: ſic &
bona melioribus, dum multi intendunt oculos,
permutantur. Ita docte Halloixius.

pPorro

magno inge

5FCII.
4 1, Ch. ub.
V.
S. apics
,udliter le⸗
anhis Ape-
Baron hum.
VI.

„ „ — — — —.

Vi.
Giſta bue
Anno4 Ta-⸗
jang in Ori
Sins.

— — —

e.

— — B

K⸗
i⸗
1A
9e

en
Pobit: N,
Ne

ili⸗
are
o
i
im
un
iam
ue
alo,
voni

ve⸗ IV.
Nrum.5⸗ apis
nomen An
nen. ggme
ſus ig inſefi⸗
bu⸗ ntum.
ejus
KA
Pram 8
bium,
um
Berat
N⸗
in be⸗
rores
ln,
nnollis
utrim⸗
ketenti,
nguen
HadRN
emn ulſus
Sito
egie in
ſiæe wi⸗
8honi⸗

S †£ C. I I.
An. Ch. II6.
v.
S. Papias
auditor le-=
annis Apo-
Noli.
Baronnum.
VI.

FI.
Geſta hoe

in Annales C. Baronii.

Porro S. Paptas in variis Martyrologiis ab
Henſchenio die X XII Februarii, quo ejus Vi-
tam illuſtrat, citatis, dicitur auditor S. Joannis
Apoſtoli, quod etiam ſcribunt Hieronymus lib.
de Script. Eccleſiaſt. & in Epiſtola XIX ad
Theodoram, Irenæus lib. 5. adverſus hæreſes
cap. 3ʒ. Andreas Cæſarienſis, Anaſtaſius Sinaſta,
Oeconomius, & S. Maximus Martyr. Baronius
tamen contendit, Papiam non Joannis Apoſtoli,
ſed Joannis Senioris diſcipulum fuiſſe. Euſebius
enim lib. 3. cap. 39. dicit fuiſſe, qui duos eodem
nomine appellatos, in Aſia vixiſſe ſcripferint,
& utrumque hactenus Joannem nominari. Sed
poſito utroque Joanne, Apoſtolo ſcilicet, &
Presbytero, Baronius ex verbis Papiæ apud Eu-
ſebium citatum, non rectè infert, Paptam non
vidiſſe Apoſtolos, aut non fuiſſe S. Joannis Apo-
ſtoli diſcipulum. Eſto enim, inquit Henſche-
nius, S. Papias alicubi ſcripſerit, ſe Joannis
Presbyteri aut Senioris auditorem fuiſſe, in ver-
bis non demonſtrat ſe neutiquam S. Joannis
Apoſtoli auditorem aut adſpectorem non fuiſſe,
quod tamen ex Proœmio librorum Papiæ ab
Euſebio recitato malè infertur. Quæ de re plura
Halloixius & Henſchenius citati.
Xyphilinus ex Dione, narrato terræ motu
Antiocheno, ait: Ilzeunte vere, Trajanus in ho-

anno à Tra- ſilem terram ingreditur. Cumque ea regto, ita-

Jano in Ori-
SSyts.

ad Tigrim Ruvium ſpectabat, materian ad adifi-
vandas naves non ferret, ea navigia, qua in Slvis

apud Nihbim fecerat, plauſtris in flumen convehi

mum, in quo legitur:

VII.

AAlevandri

Fapa obitui.

jaſſit. Addit, barbaris fugientibus, Romanos
Humen tranſiſſſe, Adiabenemque omnem in
ſuam poteſtatem redegille: poſtea Babylonem
uſque veniſſe, Tigrique trajecto, Cteſiphontem
ingreſſum. Qua urbe capta, Imperator appellatus
eſi, confirmato Parthici cognomine, inquit Xy-
philinus. Trajanus huc uſque Imperator VIII
appellatus fuerat, ut liquet ex Nummis. Creſi-
honte itaque capta Imperator X nuncupatus
eſt. Onuphrius in Faſtis producit Trajani Num-
I MP. CAES. NERVAE.
TRA)ANO. OP5; T. AucG. GERM. DAcC.
PARTH. P. M. L R. P. X X. CoS. VI. IM F.
X. P. P. Tribunitiam Poteſtatem XX quinto
Kal. Novembris currentis anni Trajanus ſuſce-
pit, ſed jam antea Imperator X appellatus fue-
rat, dum Tribunitiam Poteſtatem XIXadhuc
gerebat, licet nulli Nummi ſuperſint, quibus
1d probare poſſimus. Nam cum Xyphilinus in-
ſinuet, Cteſiphontem ante initium hiemis ex-
pugnatam, illud aſſerendi locum præbet. Ait
enim, Trajanum poſiea Mæſſanam inſulam Ti-

gridis cepiſſe, atque iis in locis propter vim hie-

mis, & rapidum Tigrim, aſtumque maris in ma-
num periculum veniſſe. Ubi de præſentis anni
hieme ſine dubio ſermo eſt. Sed dum navigat
verſus Oceanum, atque inde revehitur, ea quz
ceperat, omnia maximo tumultu defecerunt, & c.
inquit Xyphilinus. Quare Trajanus Cteſiphon-
tem redire coactus eſt. Baronius eam rebellio-
nem anno CXIII, quem ipſe CX V vocat, re-
fert. Sed ex dictis conſtat, eam ſub currentis
anni finem, aut inſequentis initium contigiſſe.

Eo etiam tempore Judæi rebellarunt. Qua de re

legenda, quæ anno CXIV diximus.
Alexandri Papæ martyrium hoc anno conti-
git, ut infrà explicabimus. Alexandrum Sixtus
excepit.

Lom. I.

13

8 †£ C. II.
An. Ch. 117.
ANNO PERIODI GRXCO-ROMAN g 5610. Anno Urbis
O 14. D. ) 4. P. 4. April. Indict. rr. za ne.

224, an. I.
JESu CHRISTI IIZ. ſecund. Baronium 119.

SIXTI PALD 2.

HAPDRIANIIMP. I.

Ab num. I & ſeq. Coſſ. Quinctius Niger, & I.
A C. Iipſtanus Apronianus, ut oſtendit Card. Conſules
Noriſius in Epiſtola Conſulari.
Imperii Auguſtei Trajani Vicennalia in hunc II.
annum incidunt. Ad ea referendus Nummus, Vicennalis
qui apud Stradam pag. 57. extat: I MP. CS. TMant;
NERVA TRAAN. AuG. GERM. DAcC.
PARTH. PONT. MAX. I R. PoTr. Cos.
VI D. P. in poſtica: S. P. Q. R. oPTIMO
PRINCIPI. Præterquam quèd cernuntur Fo-
rum Trajani cum Bibliotheca, Baſilica Ulpia,
& Circo: in medio Columna Cochlidis. Nam
cùm eo in Nummo Trajanus Parthicus appelle-
tur, horum operum publicorum memoria poſt
annum Chriſti CXV, & quidem in Vicenna-
libus, ut mos ferebat, renovata.
Trajanus, ut Cteſiphontem venit, Parthis Re- III.
Pem Parthamaſpatem deſignat, eique diadema Geſta à Tra⸗
imponit. Inde profeltus in Arabiam, adoritur jano anrne
Agarenos, qui & ipſi defecerant, inquit Xyphi- vortem.
linus, qui ſubdit, Lrajanum eam urbem expu- Baron,num
gnare non potuiſſe, dumque inde proficiſcitur,
nec multo tempore poſt, in morbum incidiſſe, quo
ingraveſcente in Syriam veniſſe, ibique Hadria-
no cum eercitu reliéto, iter in Italiam cepiſſe:
tandem perlatum Selinuntem urbem Ciliciæ, mor-
tem illico obiiſſe. Antequam extingueretur,
Armeniam, Aſyriam, & Meſopotamiam Provin-
cias fecit, inquit Caſſiodorus ſub hujus anni
Conſulibus, quod hoc anno geſtum Trajani Vi-=
cennalia etiam indicant. Eum Selinuntis, non
verèò apud Seleuciam lſauriæ, ut habent Eutropius
& Caſſiodorus, mortuum oſtendit Nummus 2
Mediobarbo pag. 163. recitatus.
IM P. C S. NERVXZ TRAITANO OPTIMO
Auc. GER. DAC. PART H. I R. P.
Cos. VI. P. P. S. P. Q. R. orTIMO
PRINCIPDI SELINIuNTEM. In periſtylio
portæ latæ ædificii ſphærici. Qui Nummus ante
Trajani apotheoſim, ad indicandum locum, in
quo mortalitatem explevit, cuſus. Præterquam
quòd Onuphrius in Faſtis pag. 221. refert Inicri-
ptionem, in qua dicitur M. Ulpium Libertum
Trajani abſceſſiſſe, SELINUINTE. PRID. IDuS.
Audus. NIGRO. ET. APRONIANO. Cos.
Duos itaque ante dies Trajanus in eadem urbe
vivis exceſſerat.
Defuncto Trajano ſine liberis, Hadrianus quòùd LIV.
non procul abeſſet, quòdque magnas copias haberet, Adoptio &
favore Plotinæ Auguſtæ Imperator deſignatus Conſulatus
eſt. Nam mors Trajani per aliquot dies in occulto eg,ieni.
fuit, ut adoptio procederet, quemadmodum ſcri- Baron. num.
bit Dio lib. 69. qui addit, Hadrianum, quo die ¹.
Imperator deſignatus eſt, Antiochiæ Syriæ, cui
præerat, fuiſſe. Quinto Ildaum Auguſti die Le-
gatus Syriæ literas adoptionis accepit, inquit Spar-
tianus in Hadriano. Quo pacto, adoptio die
nona Auguſti facta. Paulo ante ſcripſerat Spar-
tianus: In adoptionis ſponſionem venit Palmaä &
Celſo inimicis ſemper ſuis, & c. Secundo Coſ. favore
Plotinæ factus, totam præſumptionem adoptionis
K 3 emeruit

1
1

IFmperio de
more Conſiu-
les deſigna-

I4

SE C. II. emeruit. Quæ verba egregiè in Notis à Caſau-
An. Ch. 1I7. bono explicata: Pro incerta, inquit, ſpe, quam
dudum conceptam hactenus foverat, Xπα ραν
eſt conſecutus ac ſpem certam. Præſumtio, &α☛vi6,
rota præſumtio, plena & perfelcta cognitio uturi.
Primò Hadrianus de Imperio cogitavit ex ſugge-

ſtione patrui magni, & Maæſi ujuſdam Mathema-
tici; ſed id votum erat potins, quam ſpes. Deinde
autem donatus à Trajano adamante gemma ad
ſpem ſucceſſionis eſt evectus. Iun ea ſpe poſtea
confirmavit eum Saura, à quo comperit adoptan-
dum ſe à Trajano. Icaque auſus eſt aliquanto poſt
in adoptionis ſponſionem venire cum Palma &
Celſo. Tandem verò ſecundum Conſul deſignatus,
totam præſumtionem adoptionis emeruit. Hæc
ita Spurtianus, ſanè quam hac in re diligentiſſi-
mus, inquit Cauſaubonus, cui Salmaſius ſuffra-
gatur. Conſulatus itaque, ex illorum temporum
uſu, omen Imperii erat. Unde Imperatores an-
tequam Cæſares aut alios Auguſtos renuntiarent,
priùs eos Conſules, ac poſtea Cæſares aut Impe-
ratores deſignabant. Hadrianus lium Verum
licèt jam Conſulem, non priùs Cæſarem crea-
vit, quàm eum iterum Conſulem deſignaſſet, ut
docet Spartianus in Zlio cap. 3. Mox Conſul
creatus: & quia erat deputatus Inperio, ternne
Conſul de ſignatus eſt. Capitolinus in Marco cap.
6. de Marco Aurelio jam ab Amonino Pio ado-
ptato loquens ait: Adhuc Quaſtorem & Conſu-
lem ſeun: Pius Marcum defienavit, & Caſaris
appellatione donavit. Themiſtius in Orat. 16.
de pace & Conſulatu Saturnini anno Chriſti
CCCLXXXIII recitata, Theodoſium Magnum
laudat, quòd Saturninum in eum annum ſuis
Quinquennalibus deſtinatum Conſulem deſi-
gnaſſet, aitque: Cum in poteſtate eſſet tua, ſi
nondum tibi tempeſtivum illum honorem ( nempe
Conſulatung) judicares, unicum tnum deſignare
Flium, hunc, inquam, chm pro te renuntiare li-
ceret, (quod & antiquis & recentioribus Impera-
toribus ſolenne fuit, ut illud tanquam futuri Prin-
cipatus initium liberis ſuis ante Purpuram trade-
rent) càm hac facere tibi omnia liceret, noluiſti
tamen, &c. Ubi vides Conſulatum tanquam
futuri Principatus initium reputatum, & ante
purpuram Imperatorum filiis deſtinatum. Obi-
ter etiam obſervabis, quèòd in Diſſertatione Hy-
patica, antequam nova Themiſtii Operum edi-
tio, cui ea Oratio addita, publicata fuiſſet, jam
inſinuaveram, ſi Imperatores annis Quinquen-
nalibus & id genus feſtis addictis Conſulatum
non capeſſerent, illum in parentes aut illuſtrio-
res perſonas de more tranſtuliſſe; hiſque The-
miſtii verbis reſponſiones omnes præcludi qui-
buſdam cenſoribus, qui Conſulatuum Cæſareo-
rum regulas fictitias eſſe, perſuadere conati ſunt.
Sed ad Hadrianum redeo, qui jure merito cer-

tam ſpem de Imperio conſequendo habuit, ubi

ſe iterum Conſulem deſignatum accepit.
Dodwellus in Appendice ad Diſſert. Cy-
prianicas num. XLV, de Flii adoptione ejuſ-
que ſecundo Conſulatu loquens, dicit, in ſe-
cundo Conſulatu præcipuum fuiſſe, pro rece-
ptis Imperii moribus, omen Imperii, præſer-
tim in nova Nervæ familia, quod Trajani, Ha-
driani, Zlii & Antonini exemplo oſtendi exi-
ſtimat. At, uct ex Themiſtii Oratione mox lau-
data quam V. C. non viderat, diſcimus, omen
& initium Imperii in Conſulatu, ad quem inau-
gurandus deſignabatur; non verò in iterato
Conſulatu ſitum erat: nec aliquid ad eam rem

Critica Hiſtorico-Chronologica

prior Conſulatus conferebat, ut videre eſt in s

X. C. I I.

Marco Aurelio, qui numquam Conſulatum geſ- An. Ch. 117.

ſerat, quando Conſul & Cæſar deſignatus eſt.
Hac obſervatione, prima Conſulatuum Cæſa-
reorum regula mirum in modum illuſtrata. Ad-
dit Dodwellus, hanc Hadriani adoptionem an-
no præcedenti factam, ac tunc illum Tribuni-
tia Poſteſtate donatum; quod tamen ſilentio in-
volutum, & nonniſi poſt Trajani mortem pu-
blicatum. At Trajanum non prius Hadrianum
adoptaſſe, ſi tamen adoptavit, quâm in mor-
bum incideret, & hoc rantùm anno morbo
tentatum ex Hiſtoriæ Auguſtæ Scriptoribus cer-
tò deducitur. Vide quæ anno C XIX de ſecun-
do Hadriani Conſulatu ordinario ſcribo.
Obiit 'ajanus die decima Auguſti, poſt-

VI.

quam imperaſſet annos X IX, menſes VI, & obitus Ta-

dies X V, ut habet Xyphilinus ex Dione, qui
diem emortualem numerat. Major de Natali
Trajani genuino, & annis, quibus vixit, dif-
ficultas. Illum tamen Plinius in Panegyrico cap.
92. indicat, ſignificatque, die decima octava
Septembris Domitianum occiſum, Nervam ele-
Gum, ac Trajanum in lucem editum: Diem il-
lum, inquit, eriplici gandio latum, qui Princi-
cipem abſtulit peſſimum, dedit optimum, meliorem
optimo genuit. In Kalendario à Petro Lambecio
edito, ad XIV Kal. Auguſti legitur: N. TRA-=
JANT. id eſt, Natale Trajani. ubi mendosè lit-
rera T. loco I. in ultimam ſyllabam irrepſit.
Cùmque Xyphylinus tradat, Trajanum vixiſſe
annos ſexaginta, menſes decem, dies viginti
quatuor, ultimum terminum, diem nempe
emortualem includit, demonſtratque, eum die
XVIII menſis Septembris anni Chriſti quin-
quageſimi ſexti in lucem prodiiſſe, erraſſe-
que Eutropium ac Victorem in Epitome

à Baronio laudatos, ipſumque etiam Baro-

nium, quos fugiebat, Trajani Natale in diem
XVIII Septembris incidiſſe, ſine quo defi-
niri non poteſt, quot annos, menſes, ac dies
in vivis fuerit.
Hadrianus Trajano currenti anno ſucceſſit.
Vettius Valens Aſtrologus Antiochenus in Ar-
ααασNνεdn nR—wτπα libris comparat annum pri-
mum Hadriani cum anno centeſimo quadrageſi-
mo quadrageſimo o&‿avo Augieſtorum. Quare Au-
guſtorum annos incipit ab anno Periodi Græ-
co-Romanæx 5463. licèt £Ægyptii eandem Eram,
ſeu annos Imperii Auguſtei, ut Ptolomeus lo-
quitur, ab anno ejuſdem Periodi 5464. exor-
diantur. Unde annus centeſimus quadrageſimus
octavus Actiacus ſeu Auguſtorum, ab anno ejuſ⸗
dem Periodi 561ο. hoc anno incepto inchoatur’,
liquetque, initium Imperii Hadriani ad præſen-
tem annum certè pertinere, ac Scaligerum in
Animadverſionibus Euſebianis, Calviſium in
Opere Chronologico, & Uſſerium in Annali-
bus Veteris & Novi Teſtamenti hallucinatos:
quando ſcripſere, Vittium adhibere Eram Actia-
cam Ægyptiorum. In eadem remora hæſit Sca-
liger lib. 5. de Emendat. Temp. dum de Encæ-
niis urbis Conſtantinopoleos loquitur. Affert

enim locum Suidæ, verbo Conſtantinopolis, ubi
dicitur à Monarchia Auguſti Cæſaris, id eſt, 4

pugna Actiaca, ad dedicationem Conſtantino-
polis, intercedere annos C C CL X. Quèd ve-
rum eſt, ſi eos ab anno Periodi Græco-Roma-
næ 5463. incipias: falſum verè, ſi cum Scali-
gero & Petavio lib. II. de Doct. Temp. cap.
42. à ſequenti auſpiceris. Quæ obirer dicta ſunto.
Hadrianus

jani.
Baron. n. I

VII.
Initium Im-
perii Ha-
driani.
Barone nIr.

546 II
4ℳ Ch. 17

VIII.

eutentia

Lojtii le

titulo Int.

Aliue U·

Snit

IX.

—— ——

dentemia b
Bi de ital

ln.

1 5½ C Il.
. An.Ch. II

3l⸗

in⸗

ſt. VI.
Obitar
. jani.
n Baron-n
tali

ll
.

1V.

inci-
grem
Ccio
RA=
lir⸗
Nr.
We
glnn
empe
Ge
guin⸗
rralle⸗
itome
Baro⸗
diem
Gel-
dies

cellt. VII.
m pi⸗ mi r
ae⸗ . ull.
eAl-
Gtæ-
W.
neus lo⸗
exol⸗
gebimns
noeſul⸗
choatur;
Preler⸗
elum in
hum n
Aunal⸗
ucinals,
n Ahir.
elt a⸗

=

§ C. II.
An. Ch. 117.

VIII.
Sententiaz
Loydii de
ti tulo Imp,
abſque Vi-
Aoriae

IX.

Sententia

in Annales C. Baronii.

Hadrianus in Nummis hoc anno, ſequenti-
que, quo Conſul II proceſſit, (ſuffectum enim
Conſulatum, antequam imperaret, geſlerat
percuſſis, Imperatoris titulo ob victorias dari
ſolito non inſignitur, ut videre eſt apud Me-
dioharbum in Numiſmatis Imperatorum, ubi
ei hoc nomen tantùm tribuitur, cùm Conſula-
tum tertium gerit; in hoc ſcilicet Nummo ab
illo pag. 173. recitato: HADRIAN;uIS Au-
GusTuS P. P. in poſtica: I M P. P. M. T R.
PoT. Cos. III. Verùm ipſo Imperii initio
eum nomine illo cohoneſtatum fuiſſe, exiſti-
mandum. Gulielmus enim Loydius Vir erudi-
tiſfimus in literis ad me ex Anglia ſcriptis arca-
num me docuit, quod hic prætermittere non
debeo, quia illud nemini obſervatum vidi: Ti-
tzulum I M P. inquit, vicétorias denotanten Nerva
mndà eum Imperio primhn accepit. Hoc feciſſe om-
nes Inperatores Romanos non dubito. Nervæ au-
tem nullam vilétoriam legimus obtigiſſe ante illam
Trajani Germanicam. Huajus vitlorizæ causd IMM P.
II Mervam appellatum fniſſe oſtendit ei coniuntta
TR. P. II in Iaſeriptione Gruteriana CLXXXIX.
13. ubt Nerva C'æſar LR. PL. II. IMP. I I. dicitur.
Nam ingreſſas eſt annum ſecundum Tryihbunitig
Poteſtatis die AVIII Septembris anni Chriſti
ICVII. Imtra proximnin menſem Trajano obti-
git illa victoria, ob quam Nerva lauream Jovi
Capitolino dicavit. Hine Nervam conſtat IM P.
II audiviſſe. Hanc lauream chm à Trajano ac-
ceperat, huic viciſſim Imperii conſortium reddi-
dit; O& omnia quæ Titus a patre acceperat, vo-
luit à Trajano uſarpari, ideoque & titulum IMP.
victorias denotantem, quem Tetus patre vivo qia-
ezuordecies multiplicaverat. Ex qua egregia ob-
ſervatione liquer, Hadrianum ipſo Imperii ini-
tio titulum illum obtinuiſſe, licer in Num-
mis tunc cuſis non legatur „ quia nempe in
Nummis omnes Imperatorum titali aliquando
leguntur, aliquando verò ex iis aliqui præter-
mittuntur, ita ut uſus hac in re diverſus fuerit.
De nova hac Loydii obſervatione lærus du-
bia alia propoſui Cardinali Noriſio qui reſpon-

Card. Nori- dit, ſe in Notis ad Faſtos ſuos alids publican-

ſei de titulo
Imp.

dos de Inperatoris titulo iſta inſeruille, quæ
cùm Loydii obſervationi magna lucem afferant,
hic deſcribenda duxi, edque magis, quèd
Card. Noriſius aliqua in medium adducat, quæ
fundamentis à me jactis adverſantur, ideoque
& à me examinari debeant: alius Cæſar, inquit
Card. Noriſius, omnium primus præanomen Im-
peratoris ab adulante Senatu tulit, ex Suetonio
cap. 49. ac Dione lib. 43. qui eum titulum poſt vi-
Gtos Pompeii liberos eiden, delatum ſeribit. Hinc,
cum antea diceretur C. Julius Cæſar IM P. poſtea

vocatus eſt I M P. C. Qulius Caſar. Sub Anguſtis

poſtea, cum ab his nomen Ceſaris ab Imperium
Proconſulare alteri dabatur, is ab Imperio Pro-
conſulari non dicebatur IM P. ſed Proconſul. Do-
mitianus, qui, uti putas, habiuit Imperium Pro-
conſulare, nuſquam in Nummis ante Inperium
dicitur I M P. Marcus Aurelius à Pio habuit Im-
perium Proconſulare, ex Capitolino cap. 6. nec
uſquam in Nammisz ante Im perium Auguſteum,
IM P. vocatur. Cum Auoguſti ceteros inter titulos
in ſaxis vocentur PROCOS. andenam tales di-
cebantur, niſi ab Imperio Proconſulari? Itaque
Imperio illo non IMFPERATORES, ſed PRO-
CcoNSUILES, nuncupabantur. Num Veſpaſianus
Tito filio pranomen IM P. contulerit, diſputari for-
ſan poſſit: etenim in Nummis ferè Jemper ſine illo

II5
Prænomine legitur, uti S in Inſoriptione Romana 8 Æ C. II.
una cum patre ac fratre, Gruteri pag. COXLIV. An. Ch. u.
At alii quidem Nummi, & altera Inſoriptio pag.
CLCAMLIII. 8. dant illi præenomen IM P. T 1tu
.
cum ſolus bellum Judaicum geſſit, erat cun Im-
perio Proconſulari, ſine quo bellum geri non pote-
rat; poſtea verò à patre etiam prænomen I M P.
accepiſſe dicitur. Hinc tranſeo ad Trajanum, qui
ea omnia à Nerva accepit, quæ proximè Titur à
patre. Nerva in templo ovis Capitolini Traja-
num filiunz adoptans, eundem Cæſarem ereavit,
ac paulò poſt eidem prænomen Imperat oris ac Tri-
bunitiam Poteſtatem contulit, quæ ex Dione & Pli-
nio colliguntur. Cuim vero dicit Plinius.- Jam Cæ-
ſar, jam IMPERATOR, jam Germanicus ab-
ſens & ignarus, &c. zomine illo I M P. non de-
Rignat Inperium Proconſulare, ſed pranomen IMP.
Cum verb mortuo Nerva, Auguſti titulum acce-
Pit, tunc IM P. II diètus fuit. Hoc mihi plaribus .
probandum. Cum Trajanus Fadrianum adopta-
vit, equidem puto eo modo adoptaſſe, quo & ipſe à
Nerva fuerat adoptatus. KHadrianus tanthm LMP.
II. diétus fuit, ac titulum IM P. multiplicavit
mortuo tanthm Trajano, Cum Auguſtus dictus fuit,
qua die Natalem Imperii celebravit, chem Traja⸗
ni defuntti nuntium accepit. Hadrianus Antonino
Pio Tribunittam Poteſtatem, ac Imperium Pro-
conſulare in adoptione donavit, & inſuper praæno-
men IM P. Hoc prodit infgnis Inſoeriptio Gruteri
pag. CCLVI. 4. ubi dicitur: IM P. Aelio Cæſa-
ri Antonino, & c. Ibi Hadrianus non vocatur Di-
vus, Antoninus verò dicitur TR. P. Cos. nec
ad ditur DES. II, nec vocatur PONT. MAX.
Itaque Inſoriptio poſita vivente adhuc Hadriano,
& quidem I D I B. MAI. ut ibidem legitur. Qua-
re ex illa infero, Antoninum Pium prænomen
IMPERATORIS ab adoptante accepiſſe. Ildem
poſtea cum mortuo Hadriano dittus fuit Au6. and
Rimul acclamatus fuit I M P. ac proinde in Nu
mir I M F. I I ſemper diétus apparet. Et quam Vis
victorias obtinuit per Legatos , titulum IM P E-
RATORIS de more ab exercitu datum, ex Taci-
to in fine Iib. 3. Annal. admittere noluit. Eine ad
mortem uſqie fait täantum I M P. II.
Cuam verò Pins Marounz Aurelium adoptavit, X .
neutiquam illi contulit pranomen I MFERATO- e eg a.
RIS, quod mortuo Pio cunm titnlo Augusſti primhm Aure lio “D
recepit. Hoc centeni Nummi produnt, qui eo praæa- Commodo
nomine carent. At Marcus Aurelinus aliter ſe geſ- collato jux-

Iit cum ſilio Commodo. Nam anno Chriſti CL EWI ta Norißum

eidem dedit Tribunitiam Poteſtaten cum I. mye- card.
rio Proconſulari, at pranomen I M PERATORIS
eidem conceſſit anno C LXAMVI, anutequam trium-
pharet. Lampridiuns in Commodo Cap. I2. Appel-
latus, inquit, I M FPFRATOR V Kal. Exupe-
ratorias Pollione I I & Apro Coſſ. Vulgoò credunt
nomine IM P. deſignari ibidem Auguſteanm digni-
tatem, ſed errant: ſiquidem prænomen tanthm
IMPERATOnRIS indicatur. Extant Nuzmmi
apud Mediobarbum pag. 241.
L. AukFTIO CAESA uG. F. S A R. I M p.
PROVIDENTIAE AHG. IM P.
Hic Nummus ſcalptus eſt, cùm Commodus
ſolum titulum IMTPERATORISoObtineret
ſolus Marcus pater vocaretur Auguſtus.
L. Au REL. CoOoMMODIS CAESAR Auc.
L. AuREI. Co MMODuS Aud.
Hic ſcalptus, cum AuGusTI titulum acce-
pit; unde Au G. in utraque parte Nummi in-
ſcribitur.

3 30

K 4 IMP.

§ C. II.
An. Ch. 117.

prænomine

XI.
Hadrianus
aliique Imp.
II dicti i ni-
zio Imperii
jaxta N ori-
ſium Card.

116

IMP. CAES. L. AuREI. CoMMODIS
GE R M. SARM. TR. P. Cos.
Vides anno Chriſti 176. quo Conſul proceſſit,
nondum in Nummis AucG. dici, quamvis cum
I MPERATORIS.
Hinc ad inſtitutum probandum redeo. M. Au-
velius anno Chriſti C LXXI occiſo Caſſio, ab
exercitibus diétus fuit I M P. VI II. Hoc pro-
bant duo Nummi apud Mediobarbum pag. 225.
Rurſus vidi hos Nummos inter Mediceos.
M. AukREL. ANTONINUIS GERM. S⁸ARM.
T R. P. XXII. Eſt Nummus maximi moduli.
ILM p. VIII. Cos. III. P. P. S. C. Hercules
cum trophæo ſub quo captivæ figuræ.
M. ANTONINIS Auc. GERM. SA R M.
T R. P. XXII. Eſt primæ magnitudinis.
P. M. I M P. VIII. Cos. III. CLEMENTIA.
§. C. Figura muliebris cum patera & haſta
pura.
M. AuREL. ANTONINUIS AuG. I R.
P. xXII. Primæ magnitudinis.
IMP. VIIII. P. P. FELICITAS AuG.
S. C. Figura muliebris cum caduceo &
haſta.
Alius: I MT. VIIII. Cos. III. P. P. S. C.
Novem figuræ ad templum ſacrificantes.
Ex his Nummis mihi contrectatis at legitimis col-
ligimus, Marcum Imperatorem anno Chriſti
6G XIV. dittum I M P. VIII, S& poſtea an-
no Chriſti C LXXV III appellatum I M P.
VIIII.
Jam verò apud Mediobarbum pag. 242. Num-
mi Commodi laudantur cum epigraphe in poſtica:
TR. P. II. IMP. II. Cos. P. P. Commodus
accepit Tribunitiam Poteſtatem circa Auguſtum
anni CLEXrXrIV. Quzare annni TR. LP. II. &viit
i dom anno Chriſft CL1XVII. Qasſo te, Vir
eruditiſſime, undenam Commodo titulus IM P E-
R ATORISmultiplicatus fuerit ab anno CLXXV
ad annzum C L XYVII cum Marcas pate,,
nec anno CLXXVI, nec anno CLELXXrII.
titulum IMPERATORIS multiplicaverit, ſed
fuerit tantům nuncupats LMP. VIII. Si Num-
mi iſti duo Commodi ſunt legitim, & recteé ex-
ſeripti, evidenter patet;, Cælares, qui antea no-
men IMPERATORIS ferebant, cum poſtea Angu-
ſti titulum accipiebant, I M P. II. diétos fuiſſe. Ad-
de his duos priores Nummos auno CEZX X VIII
apud Mediobarbum pag. 243. 11. quibus Commodus
dicitur TR. P. III. I MP. III. CoS. DES. II.
laque cùm anno Chriſti CI. XXVIII M. Au-
relius dictus fuerit I M P?. VIIII. Commodus vo-
catus fuit I M P. III; oum anno CXXIX M.
Aurelius, quod Dio ac Nummi teſtantur, dictus
ſit IM P. X., flius appellatus eſt IMr. IIII. at in
Nummis apud Mediobarbum pag. 243. Mortuo
erè M. Aurelio, anno Chriſti CLXXXII
Commodus titulum IMP. multiplicavit, antea ſem-
per appellatus LMD. IIII, ut liquet ex Nummis. In
WMediceis boſce vidi.
L. AukEL. CoMMoODus Auc. TR. P. IIII.
ITMP. II I Cos. I I. P. P. S. C.
L. AukEL. CoMMODPuS Aus. TR. p. v.
VRTuS Auc. IMF. IIII. Cos. II. D. P. S. C.
Anno Chriſti CLXXII menſe Auguſto Commo-
dus inibat TR. P. v, quâ (labente patri TR.
Por. xXxXIII)) dicebatur I M P. IIII, pater verò
Marcus Aurelius IMP. X. Commodus ſtatim poſt
obitum patris, Luci pranomine relitto, Marci
pranomen ſibi impoſuit, quod Nammi produnt.
Quare chm in Mediceo & alus Nummis dicatur

Critica Hiſtorico-Chronologica

tantm loquor. Duos tantùm Titi afferam, in

L. AukEE. IMP. IIII, Ai Nummi patre vivente 8 † C. 11.
cuſi ſunt. laque tibi inquirendam eſt, cur Mar- An. Ch. 17.
cus pater ab anno Chriſti CLXXAV ad CLXXX
IER titulum IMP. multiplicaverit, filius verò
QHAATER eo temporis ſpatio LMPERATOR dictus
fuerit. Ex hiſce Nummis Commodi deſcendi in il-
lam opinionem de titulo IMP. II Trajano, Ha-
driano & Pio initio Inperii Auguſtei delato. Jam
verò diſce aliud hactenus non obſervatum. Sequio-
ri atate Cæſarum tituli IMP. multiplicabantur jux-
ta numerum victoriarum, ita ut titulus IMPERA-
TORIS AuG. mitio Imperi acceptus in numernm
non veniret. Lege titulun: Epiſtoleæ Galerii Mawxi-
miani apud Enſebium lib. 8. cap. 17. Ibi dicitur
IMDP. XI X, nempe Germanicus Max. &. nu-=
mera victorias ibidem recitatas, & quibus eum ti-
zlum iteravit, ſunt numero 1IX. Ac proinde ti-
tulus ſeu præanomen IM P. & Auc. mnitio accepti in
unumerum non venit. Hac diligentikes imnquiſivi, in-
veſtigans rationem, cur Hadrianus & Antoninus
Pius mitio ſtatim Imperi IMP. I I. titulum tule-
yint, ac collati,s Nammis Marci ac filii Commodi,
in eam ſententiam deſcendi; &s& ex illo titulo IMP.
II Commodo collato, intuli, non eodem anno pra-
nomen IMP. ac titulum Auc. accepiſe; ſed prio-
rem anno Chriſti CLXXMVI, alterum paulò
poſt initinn anni CLEAXVII. Ità Card. Nori-
ſius.
Verům varia in medium adducit Cardinalis XIIL.
in Numiſmatum intelligentia exercitatiſſimus, Titulus Imp⸗
quæ mihi probari non poſſunt; ideoque tria Asgaſti
apud me certiſſima hic ſupponenda. Primum, oerz -
aliud eſſe prænomen, aliud eſſe titulum I MPE- “ ronesf.
RATORIS victoriæ causà datum: prænomen
IMP. de more præponebatur, neque unquam
multiplicabatur; cùm tamen titulus IM F. victo-
rus reſponderet, ideoque & multiplicaretur,
quod utrumque certum faciunt Nummi Impe-
ratorum & Imperii Collegarum, de Aaibus hic

quibus tam prænomen quàâm titulus IMr. diſer-
tê leguntur: T. CASAR. IMP. VEBSPASIANUS.
in averſa parte, IMP. XIII. Cos. VI. In
altero : IAP. T. CS. VESPASIAN. in poſtica:
IMP. XIII. Uterque Nummus anno Chriſti
IXXVII, quo Titus nondum Auguſtus erat, per-
cuſſus. Mitto infinitos alios paſſim obvios. Se-
cundum, Collegas Imperii à me appellari, qui
Tribunitia Poteſtate & Imperio Proconſulari
donati fuere. Qui enim Tribunitia Poteſtate
tantàùm, uti E£Ælius Cæſar, aut ſolo Imperio Pro-
conſulari, uti Nero antequam imperaret, deco-
rati erant, nobiliori quidem modo, quàm pu-
ri puti Cæſares, Imperii conſortes erant, ſed
Collegæ Imperii non erant. Collegæ itaque Im-
perii extitere Tiberius, Titus, Trajanus, An-
toninus Pius, Marcus Aurelius, & Commodus,
qui omnes non minus quâm Auguſti, præno-
men IMr. tulere, ac præterea IMr. titulum, ſi
ipſi aut patres eorum Auguſti inſignem aliquam
victoriam reportarent. Sed tam prænomen quàm
titulus IMP. puris putis Cæſaribus denegatus,
ut videre eſt in Nummis ante Quinquennalia
Getæ Cæſaris cuſis. Verum quidem eſt, nec in
Numiſmatis Tiberii, nec in Numiſmatis Marci
Aurelii, antequam Auguſteam dignitatem adi-
iſcerentur, prænomen IMp. legi; ſed hoc vel
eorum voluntati, vel Monetariis, vel aliis cau-
ſis nobis ignotis attribuendum. Certè Veſpaſia-
nus Aug. in Nummis apud Mediobarbum nun-
quam dicitur IMr. propter victorias, niſi in uni-
c

UIII.

he Ind.

nis hoten tie l

dugußi

4. (. 1in.

— ——

— – — —

— — —.—

be

TII

M

conceſſa ſ. c

Shatur,

atoy

lis XI
u, Utulus ij⸗
dn Augußi G
Collexis In⸗
um, , ceſ⸗
bb ſ.
en
uam
icto⸗
etur,
npe⸗
hie
in
ſer⸗
us.
. o
Kca:
hriſti
per-
Ee⸗
qui
W
teſtate
Pro⸗
deco⸗
im pu⸗
ne In-
4 An⸗
nodus,
preno⸗
lum, 1
ligvan
1 Juinn
egetusn
ennalie
nec in
s MAH
en
hoe el
s au-
hila-
m nun-
n nor.
o

in Annales C. Baroni.

SAC. I I. co anno ejus emortuali cuſo, in quo Veſpaſianus

An. Ch. II. dicitur: LR. P. x. IMP. X X. COôs. VIIII, ut

habetur apud Mediobarbum pag. 117. Si quis
tamen inde inferre vellet, eum annis præceden-
tibus titulo IMP. ob victorias dari ſolito coho-
nestatum non fuiſſe, is profectò audiendus non
eſſet; cùm contrarias haheret varias Inſcriptio-
nes, præſertimque unam apud Gruterum pag.
573. in qua Veſpaſianus dicitur: LR. Por. II.
IMp. VI. Cos. III. Quare mirum videri non
debet, ſi idem titulus in Nummis Marci Aure-

lii Cæſaris & Imperii Collegæ non habeatur,

quemadmodum nec in quibuſdam Titi Cæſaris
& Collegæ Imperii prænomen IMP. Uſus enim
in cudendis Nummis non unus idemque ſem-
per fuit. Tertium, duplicem eſſe Proconſula-
tum, alium qui privatis ad certum tempus defe-

rebatur, aliumque, qui pars erat ſupremæ Po-

XIII.
In pranomi-
ne Imp. om-
nis potentia
Auguſtis
conceſſa deſi.

ghatur.

teſtatis, ideoque & perpetuum. Hic Proconſula-

tus uni Neroni ex Cæſaribus, omnibus vero Im-
perii Collegis ac Auguſtis attributus. Scaliger,
aliique ſummi Viri omnem dliligentiam adhi-
