Imò Theodoretus in Indiculo Epiſcoporum qui pellationibus » & 6. De Decurionibus, menſe Ju- .
magnis urbibus præerant;, quando Hiſtoriam nio, Julioque datæ. Interim tam hoc anno,
ſuam abſolvit, Epiſcopos Antiochenos hoc or- quâm tribus conſequentibus mores populi Ro- .
dine recenſet: Vitalis, Philogonius uſtathius. mani in melius variis rationibus vertere, atque B a)
Et in lib. 1. cap. 7. ait etiam Euſtathium Philo- ad pietatem, humanitatem , pacem & concor-
gonio ſucceſſiſle. Præterea in controverſia ver- diam traducere inſtituit, tum edictis ad popu-
atur, an Paulinus, qui Euſtathium præceſſit lum emiſſis , Romæque Propoſitis „tum Con-
ſit Paulinus ille, qui e Tyri Sede ad. Antioche- ſtiturionibus ad Baſum, Maximumque Præfe-
nam aſſumtus: an verèò is eidem Euſtathio ſuc- ctos Urbi datis, quæ in id conſulendæ ſunt om-
ceefſſlerit; ita ut hic inter duos Paulinos ſederit. nes per hoc quadriennium. Cui alioquin rei
vVIII. Qua in re non parum intricata dicendum exi- fidem quoque faciunt Porphyrius in Panegyrico
Ei Paulinus ſtimo, Paulinum illum, qui Philogonio ſucceſ- carm. 6. & Nazarius in Panegyrico capite 38.
ſucceſiit. ſit, diverſum eſſe à Paulino, qui & Sede Tyria Inter alia verò Romæ, quæ veteris ſuperſti· x
ad Antiochenam translatus eſt. Prior itaque tionis retinentior erat, Haruſpices privatim con- prohibet
Paulinus, ut laudati Auctores teſtantur, Philo- ſulendi poteſtatem inhibuit, publicè conſu- Haruſpici⸗
onio ſucceſſit; ſed ob pravos mores dignitate lendi poteſtate adhuc facta. Unde tamen non vam.
motus eſt, ut docet epiſtola Synodica Concilii rectè collegit Baronius, Conſtantinum hoc
Serdicenſis anno C CCXLVII celebrati, in tempore viſum eſſe in deterius lapſum. Veràùm,
qua & dicitur: Uſque in hodiernum diem in apo- quia evellendæ Gentilium animis Haruſpicina
ſaſia permanens, cum concubinis pablicè S5 mere- par nondum erat Conſtantinus, & Romæ qui⸗
tricibus fornicatur. De quo Paulino mentio etiam dem ac per Italiam, quam Haruſpicinæ nomi-
apud Sozomenum in lib.5. cap. II. de iis loquen- natim fidem maximam habuiſſe ſcribit Hero-
tem, quæ in Synodo Serdicenſi acta ſunt. So- dianus lib. 8. cap. ideo ſatis habuit Conſtanti-
zomenus autem & Nicetas Komanum Philogo- nus ſuæ interim ſaluti & publicæ quieti Leg. 2.
nio ſucceſſiſſe ſcribunt, quia, ut conjicere li- Cod. Theod. De maleficis & mathematicis ea
cet, poſt Paulini abdicationem Eccleſiam An- ratione conſuluiſſe, prohibitis ſacrificiis do-
tiochenam Paſtore deſtitutam rexit. Fallitur au- meſticis, & privatarum ædium ingreſſu Haruſ-
tem Valeſius in Notis ad lib. 1. Sozomeni picibus interdicto. Vice verſa ſicut Harauſtici-
cap. 2. ubi exiſtimat, Sozomenum & Ni- nam privatim exerceri Conſtantinus vetat, ita Gindeen
cetam loqui de Konano Diacono Cæſareæ, publicè eam exerceri permittit, ſcilicet apuad Anden
cujus martyrium recitat Euſebius in Appendi- aras publicas, & delubra, & retento more Vete- Aaanlmi
ce de Martyribus Palæſtinæ cap. 2. Is enim anno ris obſervantiæ. Quare per hæc reformationit,
primo perſecutionis Diocletianeæ morti tradi- ſi ita loqui fas eſt;, initia, delubra omnia &
tus eſt. Quare Sozomenus & Nicetas de alio aræ inviolatæ ſtabant. Quin & Leg. I. ejuſdem
Romano hoc tempore vivente, intelligendi. Ni- Codicis De Paganis Haruſpicinam in publicis
cephorus autem aliique annos quinque Paulino quoque cauſis à Senatu Urbiciſque Magiſtrati-
tribuunt, quia ab hujus electione ad Euſtathii bus Romæ uſurpari Conſtantinus conceſſit; ſic
initium anni quinque Auxêre. tamen ut ad ſè' reſponſa Haruſpicum referri
IX. Hanhius in libro de Byzantinarum rerum vellet, de cujus rei ratione anno cccCXXI, quo
An unus Scriptoribus Græcis cap. I. num. CCXLIII hæc Lex data, agemus. Quæ omnia accuratè à
Paulinus vel g, ſeq. dimhcultatem hanc exarminavit, conclu- Gothofredo in Commentario Legis I. De ma-
Marer. ſitque, unicum admittendum eſſe Paulinum, qui leficis & mathematicis obſervata. Hinc in Arcu —
Tyro Antiochiam poſt Philogonii obitum trans- Conſtantini in ejus Decennalibus erecto ſculpta
latus fuerit, & ante Concilium Nicænum & vivis ſacrificia, ut videre eſt anno cCcCCXII, num. IX,
exceſſerit. Addit, Euſebium eidem Paalino Tyrio- propter rationem icilicet à Gothofredo inſinua-
rum Epiſcopo decimum Hiſtoriæ ſuæ librum di- tam, licèt Euſebius in Vita Conſtantini cap. 48.
caſſe. Sed hæc opinio ſtare non poteſt. Quis enim de Conſtantini Decennalibus ſcribat: Dam in
ſibi in animum inducer, Euſebium librum illum boc ſtatu eſſet, decimus Iinperii eius annus evolu- .
viro ob crimina Epiſcopatu dejecto nuncupaſſe: tus eſt. Cujus rei causà feſtis diebus per univer-
Præterea anno trecenteſimo viceſimo quinto, Jum Orbem Romanum celebratis, preces cum gra- .
uo Hankius Euſebium Hiſtoriam ſuam ab- tiarum actione tanquam puras vittimas, ignis &
ſolviſſe, & ante celebratam Nicænam Syno- nidoris expertes, Deo omnium Regi obtulit. Hæc V
dum publicaſſe arbitratur, non Tyri, ſed An- enim cum ſacrificiis in Arcu Conſtantiniano
tiochiæ Epiſcopus Paulinus erat; cùm in Con- ſculptis non pugnant.
cilio tantům Nicæno, ut infrà dicetur, Pau- .
linus Euſtathio ſucceſſerit. Denique anno ANNO PERIODI GRCO-ROMAN 5813. Anno Urbis 8

cCCCXLVII Paulinus quondam Antiochenus 1. 1073.
Epiſcopus adhuc in vivis erat, ut mox dixi. Oꝛ1CB. 17. P. 20. April. Indict. 8. Olymp. 27:

uare ſi unicus Paulinus admittendus ſit „ut Insu CHRISTI 31 .. an. 4. 3
vult Hankius, is non niſi poſt Euſtathium de- .
pofitum Antiochenam Sedem obtinuit „ & præ- GILVESTRI PAP£ 7 1
eren e Synodum Nycænam Tyriorum Epif- CoNSTANTINI IS. LICINII I4. R n
copus fuit.
X. Ad num. XNVIII & ſeqq. Conſtantinus Num. I ad V. Coſſ. Conſtantinus Aug. VI, . ln
Conſtanti- hoc anno & tribus proximis nunquam in Gal- & Conſtantinuns Caæſar. nſake N
e alens: lia conſtitit, verùm ſemper in Pannonia Sirmii Conſulatus Conſtantini Caſaris juxta priorem II. kie
puli “ iu aut Sabariæ, vel in Dacia Serdicæ, aut Naiſſo regulam; tres enim Cæſares anno CccxXVII OAein veen⸗ X.
melius ver- ferme; niſi quando proximam Pannoniæ Aqui- creati deinceps Conſules fuere. Conſtantini verò Ttertmi. in
tae. J Anguſti 7 liͦ⸗

c. N
Ch.

XIE
Pyihiber
Hurn biel.
an.

„
. Ph. nſule⸗

11.
1II vrlis .
ver mim:

in Annales C. Baroni.

8Æ C. IV. Augiſti Conſulatus juëta ſecundam; in hunc enim
An. Ch. 320. annum Imperii ejus Cæſarei Quindecennalia in-
cidunt. HM
III. Exiſtimavit Baronius, Criſpum & Conſtan-
Quinzuen tinumn Cælares anno currenti Quinquennalia
— celebraſſe, qui error ex alio natus, quòd nempe
S, S utrumque cum Licinio Licinii Auguſti filio an-
no trecenteſimo decimo quinto Cæſares nun-
cupatos fuiſſe crediderit. Sed hanc dignitatem
anno trecenteſimo decimo ſeptimo illis conceſ-
ſam ſuo loco demonſtravi: Criſpum verò &
Conſtantinum ejus fratrem anno tantuùm ſe-
quenti, quo ſecundum Conſulatum geſſere,
Quinquennalia exhibuiſſe, indicant eorum
Numiſmata mox referenda, in quibus uterque
Cæſar cum habitu Conſulari repræſentatur, &
hæc vota diſertè memorantur. Rem magis cer-
tam redderet Numiſma à Patino in Numiſma-
tis Imperatorum relato, in quo Criſpus dicitur
Conſul II. CRISPuS N. C. Cos. II. in poſti-
ca: BEATA TRANQHILLITAS; & in baſi,
VOTISXX. Verùm in Criſpi Cæſaris Num-
mis aliorumque Imperatorum, aut Cæſarum,
qui per hæc tempora vixère, Conſulatus nun-
quam cum numerali nota legitur, ideoque Num-
mus ille malè deſcriptus. Ea Quinquennalia an-
no ſequenti edita Conſtantino M. abſente, &
apud eum conſtitutis Criſpo & Conſtantino
Kliis, ut teſtatur Nazarius in Panegyrico in hac
feſtivitate dicto.
IV. Conſtantinum verò Magnum præſenti anno
Quindecen- Quindecennalia dediſſe indicat ibidem Naza-
nalis Con- rjus cap. 2. quando ait: Quintum decimum ma-
Bantini M. ximus Princeps ſalutaris Inperii degit, ſed au-
Suramur jam icennalia, & venturi Rdem ſupe-
riorum felicitate ſancimus. Qainquennalia bea-
kiſſimorum Cæſarum occupatos en gaudiis habent,
Jed in deſtinatis decenniis jam Vota properantia;
& ſpes volucres conſtiterunt. Quare anno tre-
centeſimo viceſimo primo, quo eam Orationem
recitatam certum, Conſtantinus Auguſtus jam
Quindecennalia peregerat, & Vota Vicenna-
lia, ut moris erat, ſuſceperat: Nazarius enim
de Quinquennalibus filiorum & Vicennalibus
patris æqquabili ratione loquitur, ſeu de Voto-
rum Quinquennalium ſolutione, & de Vicen-
nalium nuncupatione poſt Vota Quindecenna-
lia ſoluta. Quèd ſi Kalendis Martiis anni
CCCXXI, quo die ea Quinquennalia edita,
Conſtantinus Auguſtus Vota Vicennalia non-
dum nuncupaſſet, ſed octavo Kalendas Auguſti,
Imperii Natali, nuncupaturus fuiſſet, Nazarius
non diceret, venturi fidem ſuperiorum felicitate
ſancimus. Significat enim, ſe ex felicitate, qu
per annos jam quindecim Romani potiti eſſent,
futuri quinquennii felicitatem augurari. Nec
Vota Vicennalia in laudato Criſpi Cæſaris Num-
mo expreſſa referuntur ad Conſtantini patris Vi-
cennalia, quæ ſolutis Votis Quindecennalibus
is ſuſcepturus erat; quia, ut dixi in parte II
Diſſert. Hypat. cap. 7. num. XVII, Votorum
nondum nuncupatorum rationem aliquam ha-
bitam veroſimile non eſt. Certè Vota Vicen-
nalia ab Imperatoribus qui ſoli regnarunt, ipſo
Imperii initio aliquando nuncupata, ut oſtendit
Nummus Probi ſuo loco recitatus, in cujus po-
ſtica legitur: VOTIS X PROBI Auc. &
XX. Neque enim dici poteſt, hunc Nummum
in Decennalibus cuſum, aut in ejus Quinquen-
nalibus; cùm Probus ſeptimum tantùm Impe-
zii annum attigerit, & ante Conſtantinum Ma-

393

ghum Quinquennalia in Nummis expreſſa non S C. IV.

tuerint. Quamobrem ſicut Probi Nummus de An. Ch. 320.
Propriis ejus Votis, ita & Criſpi explicandus
videtur.
Papebrocius tamen in Actis Sanctorum men- V.

ſis Maii ad diem XXI, Conſtantini Magni Criſpus in
Vitam illuſtrans, refert ejus ac filiorum Num- aliquitus
mos Conſulares ab Alexandro Wilthemio il- Naummis
luſtratos, inter quòs habetur Nummus Ceiſpi 9 eſte
inſcriptus: Ju r. CRISPuS NOB. CAES in H
— . . In aliis ſine ean,
poſtica, BEATA TRANQUILILITAS in
laurea, VoTIS XX, & alter Nummus Conſtantini
junioris inſcriptus: CoNsTANTINIS JuN N O,
cum eadem poſtica, utroque Cæſare in habitu
Conſulari repræſentato. Ex quibus infert Wil-
themius, Conſtantinum M. anno trecenteſumo
viceſimo quarto, quo Criſpus & Conſtantinus
junior Cæſares tertium Conſulatum geſſere, pa-
ternorum Vicennalium eo anno Nicomediæ, ut
ipſe putat, editorum, honori in Nummis parti-
cipaſſe, dante hoc Conſtantino liberorum ſuo⸗
rum Conſulatui, ut cohoneſtaretur pompâ & ce-
lebritate Vicennalium ſuorum. Animadverrit
enim Wilthemius, Criſpum Cæſarem in aliqui-=
bus Nummis Votis X X inſignitis habitu Con-
ſulari efformari; in aliis verò, quibus eadem
Vota Vicennalia inſcripta, ornamentis Conſu-
laribus èarere; indeque deduci autumat, priora
Vicennalia eſſe Conſtantini M. Nicomedienſia;
cùm Conſul eſſet Criſpus, & poſteriora eſſe Vi-
cennalia paterna Rmana, quibus Conſul erat
ipſe Conſtantinus pater. Sed, Præterquam quèd
Conſtantinum M. Vicennalia Nicomedienſia an-
no trecenteſimo viceſimo quinto poſt Conci-
lium Nicænum habitum celebraſſe certum in-
dubitatumque ſit, ex Nummo Probi Vota Vi-
cennalia propria Nummis Imperii initio cuſis
aliquando inſcripta fuiſſe jam oſtendimus, patet-
que ex Conſtantini junioris Cæſaris Nummo in
quo cernitur cum habitu Conſulari, & Vota Vi-
cennalia notantur, in Quinquennalibus ejus
mentionem factam eſſe Votorum Vicennalium
propriorum ſuo tempore ſolvendorum. Deni-
que infrà viſuri ſumus, Criſpum & Conſtanti-
num Cæſares non anno trecenteſimo viceſimo-
quarto, quo Conſulatum geſſere, ſed anno tre-
centeſimo viceſimo quinto, quo privati, Pro-

bus nempe & Paulinus, annum aperuere, De-

cennalia ſua dediſſe. Quare Wilthemii expli⸗
catio rejicienda.
Ceterùm, ut rem hactenus valde obſcuram VI.
magis explicem, Vota Quinquennalia patrum Quinquen-
Nummis filiorum, & contra filiorum Quin- alia Klio-
li id g . I rum in Num-
quennalia & id genus Vota patrum Nummis

2g .
.⸗ . . “ . mis patrusmm
aliquando inſcripta fuiſſe, multi Nummi demon- ½ dbogra

ſtrant. De Votis fratrum vel filiorum liquet ex repræſenta-
Numiſmate Decentii Cæſaris Magnentii Tyran- ta.
ni fratris, quod extat apud Baronium, in quo

legitur: D N. DECENTIuS NOB. CAE S. in
poſtica: VICTORIA DD. N N. Auç. & CAE.
Vor. V. MurT. X. Cuſus ille Nummus poſt-
quam Magnentius tyrannidem arripuit, & De-
centius Cæſar nuncupatus Quinquennalia Vota
ſuſcepit poſt quintum annum ſolvenda. Teſta-
tur enim Zoſimus lib. 2. Decentiun Cæſarem
renuntiatum non eſſe, niſi poſtquam Vetranio
jam Auguſtus dictus fuerat. Ad hæc, Occo ex-
hibet Maxentii Tyranni Nummum in averſa
parte inſcriptum: VICTORIA D D. N N.
A u G. & CAE S. VOT. V. MuI T. X. PDercuſ-

*

us is Nummus non ipſo Imperii Maxentiani

initio,

394

SKC. IV. jnitio, ſed eo tempore, quo jam victoriis in-
An. Ch.320. clytus Romulum filium Cæſarem appellavit, in
cujus Nummis Vota Quinquennalia jam à ſe,
cùm Imperium arripuit, emiſſa, repræſentari
voluit; qua in re poſtea eum Magnentius ſecu-
tus eſt, ut ex Decentii fratris Nummo relato
diſcimus. Ex quibus intelligimus, Vota patrum,
etiamſi nondum ſoluta fuiſſent, modè emiſſa
eſſent, in Nummis filiorum aliquando expreſ-
ſa, perperamque à Wilthemio ſcriptum, CLon-
ſtantinum M. Vicennalia Nicomedienſia anno
trecenteſimo viceſimo quarto celebraſſe, quòd
in Nummis Criſpi & Conſtantini Cæ ſarum
filiorum ejus Vota Vicennilia paterna, ut ipſe
putat, repræſententur; cùm ipſo Impeii eo-
rum Cæſarei initio, vel anno, quo Quin-
quennalia exhibuere, ſimiles Nummos percuti
in more poſitum fuerit. Interim ex Nummo
Maxenti conſtat, Remulum ejus filium Cæſarem
renuntiatum non eſſe ante annum cCccCVIII;
càùm anno inſequenti Conſul iterum proceſ-
ſerit, ejuſque ſecundi Conſulatus nulla alia ra-
tio reddi poſſit, niſi quæ ex ejus nuncupatione
petitur.
VII. Exiſtimavit Baronius, hoc anno Conſtanti-
Conſtanti num in Galliis fuiſſe, quòd Lex 2. Codicis
nus hoc anno 1 .
zu Oalliis Theod. De Vzteranis dicatur data Kalend. Mart.
von fuit. in Civitate zlovocorum, Conſtantino A. ! I, 0
Baron.ntun. Conſtantio Ceſj. Conſſ. Velovocorum enim nomi-
1 V. ne Belovacorum in Gallia urbem, ut alii paſ-
ſim, intelligit. Verùm loco Velovocorum reſcri-
bendum, V'lanorum, ut obſervat Gothofredus
in illius Legis Commentario. Ea enim urbs in
Mo ſia ſuperiore fuit, & quidem interior ſeu me-
diterranea, non ad Danubium ſita, ſed ab eo
diſſita, teſte Ptolomeo lib. 3. cap. 9. & media
quidem inter Serdicam, cui etiam propior, &
Sirmium. Neque enim Conſtantinus hoc tem-
pore in Gallia ſubſtitit, ſed vel in Pannonia, vel
in Myſia, aut Dacia, Sirmii aut Serdicæ, ut ex
Legibus Cod. Theod. deducitur, idque propter
bellum Sarmaticum. Hæc porro Lex 2. De Vete-
ranis quâ varia privilegia tam iis, quàm eorum
filiis largiuntur, ad Quinquennalia Conſtanti-
ni M. referenda. Errore autem qui ſæpe in Co-
dice Theod. occurrit, dicitur ea data, Conſtan-
tino & Conſtantio Coſſ. ubi ſecundus Conſul Con-
ſlantinus Cæſar, non verèò Conſtantius frater,
qui nondum Cæſar erat, intelligendus. Eorum
etiam Quindecennaliorum occaſione varia privi-
legia à Conſtantino conceſſa, ut videre eſt in Co-
dice Theod.
VIII. Hoc anno Silvanus Donatiſta Cirtenſium Epi-
Silvanus in ſcopus in exilium miſſus, quòd pacem Eccleſiæ
exilium miſ-. Africanæ aſſiduis factionibus perturbaſſet, ut
Sus. videre eſt anno cccvI, quo cum Baronio, loco
non ſuo, hac de re egimus.

nno Urbis ANNO PERIODI GRÆCO-ROMAN F£ 5814.
. . . .
oßn b.275. O 22 A. ) 18. P. 2. April. Indiet. 9.

an. 1.
. JESu CHRISTI 321.

SILVESTRI PAPES.

CoNSTANTINI Ié. LICINII I).

I. . D num. I. Coſſ. Criſpus Cæſar II, & Con-
Conſules. ſtantinus Cæſar II.
11. Hic Conſulatus juxta ſecundam regulam ab

Binquen- utroque ſumtus, ob Quinquennalia nempe Im-

Critica Hiſtorico-Chronologica

perii Cæſarei ab utroque hoc anno edita, ut an- S Æ C. IV.

no antecedenti oſtendimus, utrumque anno An. Ch 32t,
ccCCxXVII nuncupatum fuiſſe Cæſarem demon- ,S
ſtrat. Si Conſtantinus M. duo Quindecennalia zin: ugioris.
exhibuit, poſteriora ad hunc annum ſpectant.
Ad num. II. & ſeq. Relaxatio Donatiſtarum ab III.
exilio horum Quinquennalium effectus. Annis overie
enim quibus id genus ſolennia celebrata, & in- gtoni⸗ ſa
dulgentia criminum, & indulgentia debitorum, exercende
ut Antiqui vocabant, concedi ſolita. His ita- onceſſa.
que Conſulibus Epiſcopi partis Donati libellum
dederunt Conſtantino, poſcentes ut Silvanum
& Collegas ab exilio revocaret, néeve ad com-
munionem Cæciliani cogerentur. Reſcripſit Con-
ſtancinus ad Vzrinum Vicarium Africæ, ſe juſſiſ-
ſe ſignificans, ut Donatiſtæ de exilio remearent-
Baronius hoc reſcriptum quidem commemo-
ravit; ſed nullam mentionem fecit libelli Do-
natiſtaruin: cùm tamen eo reſcripto Conſtanti-
nus libello Donatiſtarum reſponderit; propte-
rea quèòd Baronius capita Geſtorum Collationis
tertiæ Carthaginenſis non legerat, in quibus id
diſertè ſcriptum habetur, ut notat Valeſius in
Diſſert. de Schiſmate Donatiſtarum cap. 17. Hæc
Auguſtini verba in c. 544. Proſocutio Donatiſta-
rum, quà Principi Conſtantino Libellum aſſerunt
proprios dediſſe maiores, & eo Principem motum
tum agendi eis dediſe licentiam. Kecitatio Libelli,
&c. Broſecutio Catholicorum, quà aſſerunt pro ſe
acere Libellum, quem recitavernnt Donatiſtæ.
Iaterlocutio Catholicorum dicta confirmans, &G
reſeriptum Conſtantini præcipiens recitari. Ubi re-
citatur epiſtola Conſtantini ad Verinum Vicarium
deſtinata, qua libertatem agendi (quòèd vulgòè
dicere ſolemus libertatem conſcientiæ) tribuit
Donatiſtis. Proſecutio Catholicorum, quæ disit pro
ſe magis facere epiſtolam Conſtantini, quia non de
Ceæciliano aliquid judicatum eſt, ſed furori ſuo ipf
permiſſi ſunt. Vbi Donatiſtæ petunt, ut Judex de
permiſſa ſibi à Conſtantino arbitrii libertate pro-
nuntiet. .
Ad num. XVIII & ſeqq. Exiſtimavit Baro- IV.
nius, Conſtantinum M. præſenti anno in dete- conſtani⸗
rius prolapſum eſſe, quòd edictum pro Haruſpi- i⸗ 0
cina emiſerit. Sed cùm nullus ex Antiquis hujus prolaphus.
edicti occaſione Conſtantinum reprehenderit,
quèd à Religione defecerit, aut ad avitam ſu-
perſtitionem redierit, juremerito Gothofredus
in Commentario L. I. Codicis Theod. De Pa-
ganis & ex eo Morinus in Hiſtoria Gallica de li-
berata Ecoleſia per Conſtantinum lib. 2. hujus
Imperatoris defenſionem ſuſcepere. Conſtantinns
itaque ea Lege licentiam tam Senatui, quàm
privatis facit Haruſpices Romæ Conſulendi, ac
nominatim de fulguris tactu; unde etiam Falgu-
ratores Haruſpices dicti, quorum ſcientia circa
hæc tria verſabatur, circa exta, fulgura, &
omina, teſte Cicerone lib. 2. de Divinat. Hæc &
ante biennium ferme quoque mens eidem Con-
ſtantino fuit, ut liquet ex Lege 1. & 2. Codicis
Theod. De maleficis. Veràùm quæ in illis omni-
bus Legibus conſtituuntur, non fuere Conſtan-
tini Haruſticinam probantis, ſed tantùm in aliis
hactenus permittentis, quòd ei nempe tum abo-
lendæ par nondum eſſet. Hoc enim apertè hæc
Conſtantini verba in Lege I. De maleficis ad Ma-
ximum Præfectum Urbis manifeſté indicant:
SurERSTITIONI enim ſuæ ſervire cupientes,
poterunt publicè ritum proprium exercere. Vides,
ſuperſtitionem hanc à Conſtantino vocari , qui &
dicta Lege 2. ad Populum ait: Quid vero ia vo-
bi⸗

1

V.,
mſunt
gut Et
ſmet.

VI.
Qulus oon
ditianilius
Harußuina
à Cantzan.
tino dermi.
4

1

C. 1.
Ch zu
Conſtan.
uniorit

III.
dvatiſlis
ertus he.
vonis ſi
rcende

ceſa.

NN2

IV.
le Cunſant
vt in deten
. „zs non 6
s rrolehſi.
U,
ſu⸗
dus
⸗
Vamm
,c
g.
clC
, &
c &
Con⸗
dicis
nnni⸗
ltan⸗
naho⸗
lac
Mar-
icant:
ientth
jles,
14 0.

in Annales C. Baromij.

5Æ C. IV. bis EXISTIMATIS conducere „ adite aras pu-
An. Ch. 32 1. hlicas atque delubra- & CcoNsSuETüDINIS VESTRℳ
celebrate SOLENNIA. Nec enim bROHIHBE-
MUSPRATERITÆ USNRFPATIONIS offp-
cia liberd luge trabtari? Quæ Conſtantini fidem
animumque ab omni ſuperſtitione averſum ma-=
nifeſtè produnt.
Et ſanè quæ Conſtantinus mox hoc ipſo anno
css n. Eccleſiæ bono fecit Lege 4. Codicis Theod. De
nus Eccleſia Epiſoopis hanc ſuſpicionem eluunt: quæ, in-
favet. quam, conſtituit de teſtamenti factione paſſiva
Eccleſiis tributa, & quidem edicto ad Populum
Romanum emiſſo, unde opes potiſſimùm in Ec-
cleſiam confluxerunt. Quod quidem edictum
hoc anno III Non. Qul. Rom. propoſitum, da-
tum fuit poſt hanc Legem De Paganis. Hinc
Conſtantino jam meritèò accepta feruntur bona
Eccleſiæ, non tantùm quæ ipſe donavit; verum-
etiam quæ ut donare liceret, conceſſit: ut recte
cenſet Sirmondus ad Aviti epiſt. X XIX, ubi
Avitus Epiſcopus Viennenſis ad Gundabaudum
Regem Burgundiæ: Quidznid habet Ecclefiola
mea, imò omner Eccleſiæ noſtræ, veſtrum eſt, de
Hubſtantia, quam vel ſervaſtis habctenus, vel dona-
Ktu. Præterea Conſtantinum ab anno cccxIX
uſque ad ſequentem Sarmatico bello ferme illi-
gatum, atque in Pannonia, Dacia, Myſia, vel
etiam Aquileiæ conſiſtentem, frequentibus non
tantùm Conſtitutionibus, ſed etiam edictis ad
Populum emiſſis Romæque propoſitis, mores
Populi Romani in melius ad humanitatem om-
nem pietatemque flectere conatum eſſe, docent
variæ Conſtitutiones per illud quadriennium ab
eo latæ. Conſtantinus itaque, ut Gentilibus Re-
ligionis ſuæ exercitium per Imperii ſui initia re-
linquere coactus fuit, antiquandis videlicet illis
fimul & ſemel longè ctum impar; ita Haruſpici=
næ quoque conſervandæ ac nominatim Rom
hac Lege poteſtatem adhuc fecit.
VI. Ne autem hoc libertatis obtentu, veloque
Quibus con- illicitis opera daretur, in ſuam videlicet, vel
ditionibus Reipublicæ perniciem, duabus rationibus ſuæ
Haruſpieina & Reipublicæ ſaluti & ſecuritati conſultum
⁹ Conitan- jvit; quemadmodum ut magicis artibus permiſ-
zo permiſ- ſis, privatorum ſaluti proſpexit Leg. 3. Cod.
ſ. Theod. De malzfecir. PBrimam enim tam hac
Lege, quàm Lege I. & 2. De maleficis, publi-
à tantùm apud aras publicas & delubra, libe-
raque luce hæc tractari, ſeu Haruſpices conſuli,
eoſque reſpondere voluit, ac non etiam intra
domos ſeu limina privata. Secundò ſoripturam
collettam, id eſt, reſponſa, denuntiationes, in-
terpretationes Haruſpicum de publicis fulgori-
bus conſultorum ad ſaam ſoientiam, ſeu ad le re-
ferri voluit Conſtantinus, non quaſi his quid-
quam delaturus, fidemque habiturus, quod
malè Zoſimus lib. 2. pag. 685. ſcribit; verum
ut hac ratione ſuæ ac Reipublicæ ſaluti conſu-
leret, videretque, num quid Haruſpices hiſce
reſponſis ſuis in ſuum vel Reipublicæ detrimen-
tum Conſultoribus reſponderemt. Nam præter-
quam quòèͤd genus hoc hominum ſperantibus
fallax, potentibus infidum eſſe ſolet, peculia-
res cauſas eos vel ſuſpectiſſimos habendi (on-
Kantinus habuiſſe videtur; nempe Gentilibus ob
profectum Religionis Chriſtianæ ubique indo-
lentibus & ingemiſcentibus. Conſtantinus igi-
tur non quaſi Haruſpicinam ipſe probaret, fi-
demque ei accommodaret, ſed probandæ ipſo-
rum fſidei ad ſuam ſcientiam Haruſpicum reſpon-
ſa referri voluit. Denique ipſemet poſtea fiden-

395
tior Haraſpicinam penitus ſuſtulit, ut teſtantur § £ C. tV.
Zoſimus citatus Pag. 686. Euſebius in Vira Con- An. Ch. z11.
ſtantini lib. 2. cap. 4. & Sozomenus lib. I. cap. S. 322. 343.
Quæ omnia in defenſionem Conſtantini à Go-
thofredo laudato in medium adducta.
Hoc anno celebrata duo Concilia Alexandri- VII.

. a. iz. ₰½ — Goncilia afs
na adverſus Arinzze erforem ſpargere incipien- verſur Iri.
tem, ut anno cccxV oſtendimus. um, .

ANNO PERIODI GRAXCO-RO MANZ 5815. Anno Urbis
2 G. . . c. 1: 1075.
O25 G. ) 19. P. 22. April. Indict. 10. Olymp. 27.
Jzsu CHRISTI 322. an. ss.
SILVESTRI PAP4 9.

CoNSTANTINI 17. LICINII 16.

A D num I & ſeqq. Coſſ. Petronius Probiqg- 1
—◻S us, & Anicius julianus, ex Inſcriptione à Conſalest
Baronio relata. .
J Quindecennalia Imperii Auguſtei tam Conſtan- II.
tini Magni, quàm Licinii Auguſti hoc vel præ- Vixvgurn-
cedenti anno acta, quemadmodum & Quin- "u"lia Licinds
. . . . . Junibris.
quennalia Licinii Cæſaris, cujus Nummum
Cangius tabulà 7. Conſtantinopolis Chriftianæ re-
citat, in poſtica inſeriptum: VIRTuIs ExERCIT.
in labaro, VoT XX. qui Nummus vel in ejus
Quinquennalibus, vel ejus Imperii Cæſarei ini-
tio cuſus, cùm Decennalia non celebrarit.
Cryiſpus Cæſar cum Helena avia ſua à patre I11.
Conſtantino & Pannonia digreſſus Romam venit. T* Ca
Quare propter hunc Criſpi & Helenæ paratum ſar Romam
vel apPar acsm, ut ſegendum cenſet Gothofredus““
in Chronologia Codicis Theodoſiani, indul- Baron. n itt,
gentiam criminum Conſtantinus dedit, ſicut li-
quet ex Lege I. ejuſdem Codicis De indulgentia
"riminum, quam pluribus Gothofredus expli-⸗
cat.

ANNO PERIODIGRACO-R OMAN ℳ 5816. Olymp. 27
O 24 F. I. P. 7. April. Indict. . z. 3

ſecundum

JESu CHRISTI 323. Baronium.
Olymp. 275.
SILVESTRI PAPEg I0. Anno Urbis
1076

CoNSTANTINI IS. LICINII I7.

A D num. I & ſeq. Coſſ. Sverus & Rufinur. 14
Anno cccXXV Acilius Severus Præfe- Conſuies:
Gus Urbi fuit, ex libello de Præfectis Urbis, qui
ideo videtur hoc anno Conſulatum geſſiſſe.
Naullam veroſimilitudinem præ ſe fert ſenten- 1I.
tia Baronii exiſtimantis, Gentiles hoc tempore Chrittiani
elatos in Chriſtianos infolenter egiſſe, atque in- 33 Lustro⸗
vitos ad Luſtrorum ſactiſicia pertrahere ſtuduiſ- “m J. e⸗S
ſe, occaſione ſanctionis Conſtantinianeæ anno elne;
præcedenti datæ, Legis, inquam, Codicis Theo-
doſiani I. De Pagauis quà Conſtantinus Romæ
Haruſpicum conſulendorum facultatem fecerat.
Perperam enim omnino id inde colligitur, quaſi
ſcilicet viſus fuerit Conſtantinus; reſcripro illo ad
avitam ſuperſtitionem rediiſſe. Neque enim Lex
illa eſt Conſtantini Haruſpicinan probantis, ſed
eam tantùm Romæ Gentilibus tum adhuc indul-
gentis. ta hoc anno Conſtantinus Legem 5. Co⸗
dicis Theodoſiam De Epiſcopir emilit, quà iiſ⸗
dem Luſtrorum ſacrificia conceſſit; ad quæ ce-
lebranda, ritamque Gentilitiæ Religionis ſer-
vandum ;, cùm Eccleſiaſticos & Fideles compel⸗
lerent,

8 F† C. IV.
An. Ch. 323.

III.
Propter bel-
lum Gothi
cum & Lici
nianum ſa-
crificia Lu-
Iſtrorum ce-
lebrata.

IV.
Perſecutio
Adverſus
Christianos
commenti-
tia.
Baron-num.
II

rectè deducitur,

396

lerent, ea Lege id vetuit Conſtantinus ſub gra-
viſſima fuſtuarii ſupplicii poœna, vel graviſſima
mulcta. Hanc legem egregiè illuſtrat Gothofre-
dus in ſuo Commentario. Obſervat enim, Gen-
tiles, ubi potiores loco ſeſe crederent, in Chri-
ſtianos audere ſolitos; veluti ad templorum, ſo-
lenniumque templorum curam ſubeundam, de
quo eſt Theodoſii Magni Lex Codicis Theodo-
ſiani 1I2. De Decurionibus. Idem ad convivia &
ſpectacula Gentilitia celebranda, de quo ſunt
Canones Africani. Ex quo patet, jam Chriſtia-
nos ultro ab hujuſmodi ritus Gentilitii partici-
patu abhorruiſſe, quos Gentiles huc compellere
vel adigere niterentur, ut vel ita conſecraneos
ſibi redderent. Quare, etſi res Chriſtiana in dies
magis invaleſceret, proque ea propaganda mul-
ta jam Conſtantinus molitus fuiſſet, ſanxiſſet-
que, nondum tamen Gentilitii ritus omnes, non-
dum ſactificia prohibita erant: quod poſte-
riùs factum. Sed & Senatorum Magiſtratuumque
quamplurimi ‚ut & Curiæ civitatum Corporati-
que ferme tum Gentiles adhuc erant. Unde ve-
niebat, ut alicubi prævalentes, vim hanc Chri-
ſtianis adhiberent; de quo querelæ ad Conſtan-
tinum perlatæ: cui ideo intercedere, hac Lege 5.
De Epiſcopis viſum.
Sacrificia Luſtrorum, de quibus in ea Lege,
videntur propter ingruentem hoſtem celebrata.
Hic enim annus duobus rebus inſignis fuit: nam
Gothi per neglectos limites erupere, vaſtatãque
Thraciâ & Mœſiâ prædas egere, quos Conſtan-
tinus Magnus repreſſit. Et præterea exortum eſt
bellum Licinianum, ut anno CccxVITIIexpli-
cavimus. Quare videntur Romani Luſtrorum
ſacrificia celebraſſe pro hoſtium illorum ſtrage,
& pro Imperii Romani ſecuritate, ac Conſtan-
tini ſalute & victoria. Cùmque Gentiles tum
temporis Chriſtianos ad nefandos Gentilitiæ ſu-
perſtitionis ritus, execrandaſque hoſtiarum im-
molationes compellere non poſſent; ad Luſtro-
rum ſacriſficia eos jure cogi poſſe putarunt. Quæ
conjectura eſt Gothofredi citati, apud quem hac
de re plura.
Exiſtimavit Baronius, vehementiorem ali-
quam, licèt non diuturnam, perſecutionem in
Chriſtianos hoc anno excitatam fuiſſe, etſi tot
Legum promulgatione poſt victum Maxentium
ſatis muniti eſſent. Verùm quando nec unus
quidem Martyr nominatur tunc Romæ paſſus,
nec alterius Romani Pontificis invenitur exem-
plum, qui ſævientibus Tyrannis Urbem dimiſe-
rit, non videtur veroſimile, periculum tantam
fuiſſe, ut compulerit Silveſtrum Pontificem Ro-
manum ad quærendas latebras in monte Soralte
XVIII P. M. ab urbe Roma. Lepra etiam, quæ
Conſtantinum coëgerit Pontificem revocare in
Urbem, ſanitatis per Baptiſmum ab eo accipi-
endæ causâ, fictitia. Ipſemet enim Baronius fa-
tetur, Acta S. Silveſtri Papæ, ut quidem nunc
habentur, depravata in nonnullis eſſe, imò ab-
ſurdiſſimis farta figmentis, antiqua tamen, &
quæ Gelaſius Papa annis poſt Conſtantini Magni
obitum dumtaxat CLVIII à multis in urbe Ro-
mana Catholicis legi teſtatur, quod pro antiquo
uſu multæ imitentur Eccleſiæ. Non tamen exhinc
ea Ada Gelaſü ætate iiſdem,

quibus nunc vitiis, non laboraſſe. Nam etiam

Seripta de jventione Sancta Crucis immediatè
oſt Actus Silveſtri nominata à Gelaſio, ut quæ
nonnulli Catholici tuno legebant, non minùs tunc
abuloſa erant, ut patet ex auctiori Chronico

„

paterni, & propria Decennalia ſua,

Critica Hiſtorico-Chronologica

Pontificum Romanorum paulè poſt Gelaſii Pon- SM C. IV.
An. Ch. 223.

tifi catum collecto.

Qui Actis S. Silveſtri credidiſſe videtur Gre- 324.

gorius Turonenſis, aliique poſt illum, ſimiliter
ſcciptis de Inventione Crucis crediderunt: nec
quicquam poteſt excogitari veroſimilis
pro unis, quod non etiam poſſit aptari aliis eo-
dem jure; ſic ut eatenus nihilo plus credi unis,
quàm alteris poſſit, contra evidentem Auctorum
antiquiorum & in ipſis rebus propiùs verſatorum
conſenſum. Nec refert, quòd Recentiores-Græci
ſeculo Eccleſiæ nono aut decimo ſiverint ſe in
ſententiam Occidentalium adduci, tunc paſſim
credentium Baptiſmi Conſtantiniani Romæ facti
monumentum eſſe Baptiſterium Conſtantinianæ
Baſilicæ S. Salvatoris, palatioque nominis ejuſ-
dem conjunctum. Facile enim tuit occaſione no-
minis vulgò uſurpati invaleſcere opinionem,
quaſi fuerit baptizatus Conſtantinus in porphy-
retico labro, quod ibi extat, quod tamen nec
ipſe quidem Baronius credit. Hæc Papebrocius
tomo V menſis Maii, ubi de S. Conſtantino
Magno agit.
Hoc anno Conſtantius Conſtantini Magni

Acta §
Vestriſuppo⸗
rationis at- to⸗

VI.

Conſtantius

filius C ſtendo anno
æſar nuncupatus eſt, ut o ſe Caſsr.

CCCXXV, num. XLIX.

—

ANNO PERIODI GRCO-ROMANX 5817. ne Vibi⸗
O 2²5 ED. ) 2. P. 27. Mart. Indict. 12. Olymp. 275.
JEsSsu CHRISTI 324. an. 4.
SILVESTRI PAP II.
CoNSTANTINI I19.
Num. I ad CXVIII. Coôſſ. Criſpus Caſar „ ier,

III, & Conſtantinus Caſar III. Sumtas
hic ab utroque Conſulatus juxta ſecundam Con-
ſulatuum Cæſareorum regulam, ob eorum nem-
pe Decennalia, quæ tamen anno tantùm ſequen-
ti, qui quintus eorum Imperii Cæſarei erat, ce-
lebrata ſunt, ut oſtendunt Nummi duo à W'il-
themio in Nummis Conſularibus Conſtantini
ac filiorum producti. In priori legitur: Jur.
CRISPuIS Nos. C. In poſtica circum lauream:
CAESARUM NOSTRORUM, in laurea, Vor.
X. In altero- CoNSTANTINIS juN. Noß.
CA. In poſtica, CABSARUM NOSTRORNM:
infra utramque poſticam, STR;, id eſt, Signata
moneta Teviris. In utroque Nummo ſpectantur
hi Principes abſque cultu Conſulari, argumento
evidenti, eos Decennalia nonniſi anno ſequenti,
quo Conſules non proceſſere, exhibuiſſe. Wil-
themius ibidem refert aliud Criſpi Numiſma, in
cujus antica habetutr: CRISPuS NOB Cw’ ES.
In poſtica: D. N. CoNSTANTINI MAX
Audc circa lauream; in laurea: Vor. XX, infrà,
§ST, id eſt, Signata Treviris. Ubi clarè inſcri-
buntur Voza Vicennalia Domini noſtri Conſtan-
tini Maximi Auguſti. Addit Wilthemius penes
ſe eſſe ejuſdem formæ ac figuræ Numiſma Con-
ſtantini junioris nobilis Cæſaris, cui inſcripta
pariter Vota Visennalia Domini noſtri Conſtantini
Maximi Auguſti, utroque Cæſare ſine ornamen-

tis Conſularibus efformato. Arbitratur Wilthe-

mius, utrumque Nummum anno trecenteſimo
viceſimo ſexto percuſſum, eodemque anno Cri-
ſpum & Conſtantinum juniorem celebraſſe &
Vicennalia patris Romana, participes honoris
cusâ in
hujus

.Sil-

J

“l —

Dere⸗
abult
enus
ſemden
dacha.

fII.
i Ca
di, eater,

Paton nun
labn

y-
“ 1

ℳ

IV. d. 4 .„ ””s .. 882 =
An in Annales C. Baroni. 3927
. 3 ◻I V. hujus rei memoriàm eâ Pecuniâ abſque habitu teſtatur Ammianus lib. 14. Ccap. 1I. at Pola Proxi- S C. 1 V.
48. 8. An. Ch. 324. Conſulari eo quèd non ipſi tunc, ſed Conſtan- ma Aquileiæ, ubi anno trecenteſimo viceſimo An. Ch. 324.
tniſtte tinus pater & Gonſtantius frater eorum Conſu- ſexto, pridie Nonas Aprilis Conſtantinus M. de- cadi “
tie. latu emicarent. Et ratio eſt, inquit, quia annus dit Legem unicam, Se gquis eam, cujus tutor, ut 1* i
decimas inchoatus, à quo Criſpus & Conſtan- obſervat Gothofredus in Chronologia Codicis Vre
timus junior Cæſarum titulo condecorati ſunt, Theod. Ex quo apparet, Criſpum prioribus il-
