reſpondet anno ccCxXVI paternis Vicennali- lius anni menſibus occiſum. Quibus adde, So-
bus Romanis claro. Hæc ille. zomenum lib. y. cap. 5. ſcribere, Criſpum annò
1I. Sed fallitur; ut enim in ſecunda parte Diſſert. Imperii patris ſui vicefimo mortem obiiſſe, &
Decennaliæ Hypaticæ demonſtravi; Decennalia & id genus Hieronymum in Additamento Chronici Euſe-
ab ultimis id feſta nonniſi remore priori Imperii anno reſpon- biani hæc tradere: Oiſpus ſelius Conftantini, &s
Tnpey . dent, proximéque ab ultimis ſolennibus à Ro=- Licinius junior Conſtantiæ Conſtantini ſororis, &&
Ede manis ſemper repetita, ut innumeris exemplis Licinii Japerioris filius, radeliſſimè interficiun-
conſtat. Quare cùm certum ſit; Oriſpum & Con- tur anng Imperii ſui nono. Nonus verò Imperii
Ntantinum Cæſares anno trecenteſimo viceſimo Criſpi annus cum menſe Februario anni trecen-
primo Quinquennalia dediſſe, eorum Decen- telſimi viceſimi ſexti expiravit. Quapropter niſi
kalia in annum cCccXXV, aut CcCXXVI inci- Hieronymus nonum illum annum à Kalendis
derunt. Ea autem anno trecenteſimo viceſimo Ocobribus cum anno populari inchoet, Criſpus
quinto acta, ineunte nempe decimo Imperii ante menſem Martium morte affectus. Denique
Cæſarei anno; indicat Conſulatus ab utroque cùm Conſtantinus M. neque præſenti, neque in-
Cæſare hoc Anno ſuſceptus, & certum facit ſequenti anno Romæ fuerit Criſpi mors ad
VI. Porphyrius in Panegyrieo Conſtantini, ut ſuo neutrum annum Pertinere poteſt. Interim obi-
Dnftantit loco videbitur. Vicennalia verò Conſtantini ter obſervandum Hieronymum in præfato Ad-
l Magni in præfatis Nummis expreſſa Nicome- ditamento memorare Imperium Cæſareum tam
dienſia ſunt, non verd Romana; cùm in iis Criſpi, quam Licinii junioris; ideoque gravi⸗
Conſtantinus ſine habitu Conſulari repræſente- ter erraſſe, qui Cæſares nullo Imperio potitos
Anno Ulbis tur. Quamobrem Oriſpus & Conſtantinus junior arbitrati ſunt.
lomn. tam in ſuis Decennalibus, quàm in ſuis Qnin- Antiqua eſt de tempore Baptiſmi Conſtantini v.
Olnn⸗r,. quennalibus, patris Vicennalia in ſuis Nummis M. controverſia, num ſc. Romæ 4à S. Silveſtro Controves
n4, expreſſerunt, ut ex mox recitatis liquet; ſed currenti anno, ut Baronius aliique plures ſcrip- Ez Ter *
B non eodem anno, quo is Vicennalia Nicome- ſere, vel ſub mortem Nicomediæ ab Euſebioò Fn.
dienſia; ipſi Decennalia peregere, ut Wilthe- Nicomedienſi Epiſcopo baptizatus fuerit ‚ut
mius malé ex iis deduci putat. Neque ea Decen- Lambecius in fine tomi V Bibliothecæ Cæſareæ, Baron. num:
nalia in annum cc cCxxVI dilata, cuùm eo anno, & Papebrocius in tomo 5§. Actorum Sanctorum xvII. & ſeqq;
1 ante Kalendas Martii Imperii eorum Cæſarei menſis Maii in Vita Sancti Conſtantini M. plu-
Cunſilen· Natale; Criſpus perierit, uti numero ſequenti ribus probarunt. Certè Ptæter Euſebium, Socra-
oſtendo. Nec denique uterque Cæſar Paterna tem, Sozomenum, Hieronymum in Chronico,
. Vicennalia edidit: hoc enim inauditum & ha- alioſque Antiquos, Conſtantinum in ultimis
. Cenus non ſomniatum. eonſtitutum baptizatum eſſe ſcribit Ambroſiu
II. Licinii jünioris & Criſpi Cônſtantini M. filii in funere Theodoſii M. NWNanc ſibi Rex ſt augu-
. , Pbi, Caſa- interitus anno tantum trecenteſimo viceſimo Iſtæ memoriæ Theodoſius, quando in regno Domini
es cades.

Baron. num.

ſexto, & quidem prioribus illius anni menſibus

quando ei Placilia ſua adhæret,

16 ſeqg. contigit. Idacius enim in Faſtis Criſpi cædem eo quando aaharet Conſt antino cui liceèt Baptiſmatis
1 anno conſignat; cumque tam Oroſius, Jquàam gratia in ultimis conſtituto omeniq peccata dimiſo=
Hieronymus in Additamento Chronici Euſebia- vit » tamen quod primus inperatorum credidii „GS
ni, Licinium juniorem eodem ac Criſpum tem- poſt ſe hareditatem Fidei Principibus dereliquit;
1 pore occiſum referant „ ad eum eriam annum magni meriti locum reperit. Hieronymum porro
N Licinii junioris mors revocanda. Præterea Zoſi- & Ambroſium habuiſſe Euſebio fidem, nihil
44 mus lib. 2. ſcribit, Criſpum interfectum, cùnm ultrà indagantes in re tali, etſi difieile creditu
. Conſtantinus jam Licinio Auguſto Licinii junio- ſit, (cùm ambo diu Romæ habitarint, & con-
0 tis patri vitam ademiſſet, univerſum Imperium trarium ‚ſi verum erat „centies audiſſe debue-
i, ad unius poteſtatem rediiſſet, ipſeque Conſtan- rint) credamus tamen, inquit Papebroeius ex
il⸗ tinus M. Romam profectus eſſet. Certum autem quo ſequentia exſcribo. Gredamiis etiam, Sʒ;
in ex dictis, Licinium Auguſtum anno trecenteſi- Athanaſium adeo ſagacem exploratorem om-
85. mo vieeſimo quinto periiſſe, eo etiam anno nium quæ à ſuis & Eccleſiæ hoſtibus mala fide
4 Conſtantini Monarchiam inicœptam; annoque agebantur, in hoc puncto velut ad ſe minùs
ſti⸗ trecenteſimo viceſimo ſexto Conſtantinum po- ſpectante, incurioſum planè fuiſſe. Juis credat,
i⸗ ſteriora Vicennalia edidiſſe Romæ ubi anno integram Synodum Occidentalium Epiſcopo-
n⸗ trecenteſimo viceſimo ſexto VIII Idus Julias rum Arimini congregatorum idem dicturam
enes emiſit Legem 3. Codicis Theod. De infimandis fuiſſe de Conſtantini Baptiſmo, ſi is non pri⸗
on⸗ his, quæ ſub Tyrannis, inſuper Criſpum „ anno mum Nicomediæ, ſed diu antea Romæ, fuiſſet
ta ſequenti poſt celebratum Concilium Nicænum, peractus?
tini in vivis adhuc fuiſſe & Decennalia ſua, cum Non producenda Synodi verba üt apud „I.
neh⸗ pater Vicennalia exhibuiſſe evincit Porphyrius Theodoretum, Socratem & Sozomenum legun- Baptißnus
the⸗ in Panegyrico Conſtantini in illis Vicennalibus tur, ( excipit enim contra eos Baronius) ſed ex Contsantins
Co recitato; ait enim: Athanaſio in libro de Synodis, apud quem ez a
i Sanbte Pater, rebtor Superum, Vicennalia lata putat integrè ac ſincerè legi: ſic autem legun- Presatn,
Auguſto & decies creſcant ſolennia natis. tur abſque ullo diſcrimine in octo Codicibus aron nüm,
is id eſt; Criſpo & Conſtantino juniori Cæſa- M §8. ex quibus concinnata eſt Græco-Latina 1111,
in IV. ribus. editio anni milleſimi ſexcenteſimi :ͤ Indecens &g
jas Lecus us Ad hæc Pole in Iſtria interfectum Criſpum injnſtum videtur immutare aliquid eorum, quæ

Tom. l.

LI

reρ

SC. IV. rectàâ ac jaſte definita ſunt, atq;ué Nicææ commu-
An. Ch. 324. niter conſtituta coram glorioſiſimo C onſtantino
patre tus (Conſtantium alloquuntur) & Impe-
rator.. .. . . . Deinde iterum: Cam ſoeiamus etiam
Conſtantinum, poſt mortem quoqué memorià di-
ganm, conſeriptam cam omni diligentia deliberatio-
nem, neque Fidem expoſuiſſe, atque adeo abſurdum
fore, poſtquam ille migraturus baptixatus eſt, G
ad debitam ſibi requiem tranfut, innovare quid-
piam. Hæccine, inquies, ſic apud Athanaſium?
Qvis ergo, vel ipſo judice Baronio, non intelli-
gat, cauſam Euſebio adiudicandam, nect ullum re-
liquum eſſe defenfioni locum? Hæc tamnen, ut di-
zi, Athanaſius in octo Græcis MSS. quorum
tria, nec alia, habuit Interpres Nannius in ſua
Latina editione. Sed is, neſcio quâ ſocordiã pro-
lapſus, ſecundo loco Conſtantem nominavit pro
Conſtantino; fortaſſe ſuſpicatus, eſficacius fore,
ſi poſt patris exemplum, Conſtantio propone-
retur etiam exemplum fratris, licèt junioris; ne-
que conſiderans, huic parum congruere verba
Synodi, qui violenta morte ſublatus, & fortaſ-
ſe diu ante baptizatus. Nec eſt quòd dicas, ſu-
pervacaneam fore iteratam Conſtantini mentio-
nem. Primèò enim ejus auctoritas prætenditur
reſolutioni Acimini formatæ; deinde ratio red-
ditur antea Actorum in Concilio Mediolanenſi
contra Urſatium & Valentem ex eodem reſpe-

baptizatus erat, immortui. Interim Baronio
ignoſcendum, quèòd objectæ ex Ariminenſi illa
epihola auctoritati, aliàs, ut fatetur, perem-
toriæ, congruam in Athanaſio reſponſionem
nactum ſe elle, dicenti Nannio crediderit, cùm
ipſe fortaſſis exemplaria Græca ad manum non
haberet, quæ ſibi in Linguam Latinam vertenda
curaret.
VII. Vide nunc an ea, ex quibus creditur diu an-
Telee Con tea Romæ baptizatus à S. Silveſtro Conſtantinus,
an. vel auctoritate, vel antiquitate cum Euſebio poſ-
ſint conferri, eique adſtipulantibus ejuſdem ac
ſequentis ſeculi teſtibus, Latinis ac Græcis. Pri-
Baron. num. mum, in contrarium afferuntur Acta §. Silveſtri
FXXVI. pPapæ, ut quidem nunc habentur, ipſomet ſæ-
pius fatente Baronio depravata in nonnullis, ut
anno trecenteſimo viceſimo tertio diximus. Cer-
tè lepra quæ Conſtantinum impulerit ad Bapriſ-
mum accipiendum, ut ab ea ſanaretur, antiquio-
ribus Scriptoribus ignota, eéôque magis fit in-
credibilis, quo Julianus Apoſtata fidentiùs ob-
jecit Chriſtianis, quod eorum Baptiſma Lepram
leproſ:i non aufert. Si enim adeo recenti memo-
ria leproſus Conſtantinus lepræ ſordes Baptiſ-
mo deterſiſſet, Cyrillo Alexandrino id re-
futaturo lib. 7. contra Julianum illius ſucceſſo-
rem ac generum, ecquid poterat offerri ſpecio-
ſius, atque ad illius convictionem potentius?
Nihil tamen hujuſmodi Cyrillus: ſed cùm
Chriſtus etiam leproſos mundaſſe dixiſſet, ex-
cuſat, Baptiſmum ejus ad emundandas ſordes
non corporis, ſed animi, inſtitutum eſſe. Quod
in Collectione Canonum Creſconiana circa
annum D cC ſcripta, ex neſcio quibus Liberii
Actis dicitur hic veniſſe in odium Conſtantii,
quia dixerat, patrem ejus fuiſſe à lepra mun-
datum, dum baptizaretur à Silveſtro, id tan-
tò minus credibile, quantò ex melioribus Au-
Cxoribus certius ſcimus cauſam perſecutionis
Liberio motæ : & ſuſpectus meritèò eſt li-
ber Sylveſtri, cui talia Liberii Aéta dicuntur
antexta.

Critica Hiſtorico-Chronologica

facilè ſaſcepiſſet Conſtantinus,

&u Conſtantini, Nicænæ Fidei, mox atque

etiam credibile eſt, eum ignoraſſe, Herculem Alc-

Gecundè dicit Baronius, Ethnicos ipſos Ba- SK C. 1Iv.
ptilmum à Conſtantino Romæ ſuſceptum non An. Ch. 324,
obſcurè ſignificare. Zoſimus enim lib. 2. poſt- VIII.
quam Criſpi & Fauſtæ necem Conſtantini M. E vifaba.
juſſu patratam retulit, ait: Horum ipſe ſibi con- Cokanti.
ſeius & contemtorum inſuper Sacramentorum, av- ni Baptiſ-
ceſſit ad Sacerdotes, poſtulans piacula criminum. mum.
Sed his reſpondentibus, quòd nullus traditus in-
veniatur expiationis modus» quo tanta crimina
poſſint expurgari, DdAF Oyptins quidam ex Iberia
Jelatus Romam, Palatiniſque mulieribus faltus
familiaris in Conſtantinum incidit, eique affirma-
vit Chriſtianorum Fidem expurgativam eſſe pe-
cati cujuslibet; quippe cui promiſſum eſſet , qudd
etiam impii cam ſuſoipientes continud extra omnis
culpæ reatum ponerentur. Hunc ſermonem cum
& patria quidem
ſacra dimiſiſet, is verò ſe tradidiſſet, quæ doce= hen
bat ℳgyptius, principium impietatis fecit habe- n⸗
ve divinationem ſuſpectam. Nam quia multæ res gae
proſperè per eam ſibi fuiſſent prædictæ, evöentumque D
re ipſa ſortitæ, verebatur ne aliis quoque, ipſam
contra ſe conſulturis, quod futurum erat prædice-
retur: ideoque convertit ſeſe ad abolenda hujuſmodi
omnia.
Sed hanc Zoſimi narrationem Socrates lib. 1.
cap. 5. falſitatis convincit, oſtenditque eam ve-
lut in Chriſtianæ Religionis odium ab Ethnicis
confectam: Sopatrum, inquit primò quidem
haudquaquam veroſimile eſt in colloquium veniſſe
cum Conſtantino, qui tunc temporis in illis dunta- ⸗
xat partibus, qui circa Oceanum ac Rhenum poſi-
tæ ſunt, Imperio potiebatur . haud quaquam

IX.
Refelliturs

menaæ filium, poſt cædem liberorum, & poſt necem
lphiti, quem licèt amicum atque hoſpitem iniqud
interfecerat, Cereris ſacris Athenis expiatum
Ffuiſſe. Gentiles igitur hujuſmodi ſeelerum expia-
tionem pollicitos eſſe, ea quæ dixi, ſatis evincunt,
ſimulque eos mendacii coarguunt, qui Sopatrum
aßfirmant contraria pronuntiaſſe: neque enim au-
ſim dicere iſta neſciiſſe Philoſophum, qui eruditio-
nis cauſa apud Gentiles ea ætate nobiliſſimus ha⸗
bebatur. KReſpondet Baronius, ex illis Zoſimã
verbis, ex Iberia AXägyptium advenam, liquere,
advectum fuiſſe ex Hiſpania Hoſium Cordu-
benſem Epiſcopum, Agyptium, id eſt, Magum
Gentilibus creditum, qui ſuaſerit Baptiſmum à
Silveſtro petere. Quare Sozomenum incredibilis
ſtupiditatis arguit, qui Criſpum occiſum à patre
neget, eo uno argumento, quòd Criſpus vivens
ad vigeſimum uſque patris Inperii annum perve-
nerit, multas interea cum eo Leges ſtatuens. At
de Criſpi cæde Sozomenus non videtur dubi-
taſſe; ſed ex legibus, quas illo tempore cum
patre condidit, rectiſſimè argumentatum con-
tra Gentiles, mutandæ Religionis eam cauſam
Conſtantino non fuiſſe, cùm diu antea Chri-
ſtianus probaretur. Argumentatum, inquam,
contra Gentiles, non contra eos, qui ab initio
quidem Chriſtianum fuiſſe Conſtantinum dice-
rent: diu autem poſt ſuſceptam Fidem denuo ad
Gentilium ritus, imò & ad Ohriſtianos perſe-
quendos reverſum eſſe, illius infelicis facinoris
horrore adductum ad expetendum Baptiſmum
catenus dilatum. Tales enim futuros aliquando
non potuit divinare Sozomenus, qui de Roma-
no illo Baptiſmo nihil audiverat, aut ſaltem ni-
hil credebat.
Miſeratur deinde Sozxomenum Baronius, Zo- X.
Zoſimus &

ſimo opponentem, quòd non potuerit cum Con-
Soomenus
ſtantino

XII.
Cnſſanti
m crug⸗
ri) g,
G
tur

Mnti.
Reptiſ⸗
M.

IX.
Reſelitek⸗

in Annales C. Baronii.

5§F C. IV. ſtantino tam procul agente colloqui Sopater;
An Ch 324. quaſi Zoſimus dixerit, tunc Criſpum occiſum,
de Babtiſmo qui expreſſè id refert poſt victum Licinium: &
S, n. En, inquit, in mnos errorum anfractus pſum
pore ſeri- ignoratio rerum conjecit Gα temporum. Sed quid
plere. magis vanum, quàm Sozomenum Zoſimo re-
Baron. num. ſpondentem fingere, qui eodem, quo ille tem-
xIx & ſeqq- pore, diverſa in regione vivens ac ſcribens,
Zoſimi fortaſſe nec nomen audivit unquam; &
Sopatrum Zoſimo ignotum nominans, ea refu⸗
tat, quæ Gentiles vulgè narrare ſolitos palam
erat, non quæ legerat apud aliquem. Nam præ-
ter Loſimum prudentiùs metitum tempora, ne-
mo ſcitur ſcripſiſſe talia de converſione Con-
ſtantini, non magis in hoc fide dignus, quâm
in eo quod mentitur, eum ad id uſque tempus
divinationibus uſum.
XI. Deinde Baronius inadvertentiæ vel oblivio-
vronener3 nis accuſat Sozomenum, in eo quèd Plotinia-
ene confa- næ ſcholæ Magiſtrum appellans Sopatrum, non
tatus. cogitaverit, eam ſcholam ex Platonis diſciplina
tenuiſſe: Qubd, divina juſtitia in homines invi-
gilante, qui Caædem perpetraſſent, non aliter aà Diis
veniam conſecuturi eſſent, niſi ipfi eundem, quam
aliis intuliſſent, paterentur. Quamobrem ſi abſqque
tali expiatione anima a corpore ſolverentur, eas
apud inferos ſupplicia perpeti, atque iterum detru-
di in nova corpora, ut neceſſaridò idem ſubirent,
uod antea in alios patrarant. Sed hæc Sozome-
no improperans Baronius non animadyvertit,
paucis lineis antè ex Eunapio ſe ſcripſiſſe de
Sopatro, quèòd natura lublimium appetens, ani-
moque magnus & ferox, aſpernatus reliqua in tur-
ba aætatem agere, magna celeritate ad aulam Im-
peratoris accurrit, quaſi Conſtantini propoſitum
& impetum domiturus ac ratione ſuperaturus:
certè eà æſtimationis potentiæque pervenit, ut Im-
perator delinitus captuſque ab homine aſſeſorem
eum ad dexteram publicè habuerit: res auditu vi-
ſuque incredibilis. Hunc talem credere potuit
Baronius adeo fuiſſe ſcrupuloſum, ut illud ſuæ
unius ſcholæ peculiare dogma non fuerit ſimu-
laturus, oblata occaſione tam cupita, tamque
certa reuocandi ad patrias ſuperſtitiones Impe-
ratoris? Adeo etiam parum politicum, ut non
viderit, quàm facilè poſſet ex ſublimi illo fa-
voris gradu deturbari, ſi duriori reſponſo Prin-
cipem contriſtaret; cum proceres aulici invidia
diſrupti, quod Regiam Philoſophiam diſceret, nihil
omitterent, quod ei per inſidias tollendo commo-
dum foret? Idem de idolorum Sacerdotibus
quorum meminit Zoſimus, multoôque majori
jure dictum crede, quò abſque controverſia ex-
piationem deſideratam & ſuis ritibus familia-
tem continuèò promiſiſſent, ſi eum fuiſſent re-
quiſiti. Interim valde incongruum videtur 3
quèd is qui tam inſigne Crucis in cœlo, Chri-
ſtique per viſum apparentis miraculo addu-
Rus fuit ad Fidem Chriſtianam, in eadem co-
lenda factus languidior, vel potius ab eadem
apoſtatans auctoribus talibus fuerit quaſi com-
pellendus ad eandem redire. Quod fuerat con-
ſiderandum Baronio, priuſquam pro Zoſimo in
aliis multis Conſtantinum reſpicientibus mani-
feſtè mendaci tantopere contenderet contra So-
zomenum. .—
XII. Jam quod exaggeratam adeo Conſtantini ab

. . „. . . X . .
Conſtanti- ptimis principiis nimidâm quàm deficientis

nus crudeli- crudelitatem attinet, quam etiam in Chriſtianos

rzatis aſa cadere potuiſſe ac debuiſſe Baronius contendit,
a . . . .
e. fese eſe quæque occaſionem alicui dedit vulgandi mor-

Tom. I.

ſi non erat in Nicæna Synodo baptizatus Conſtan-

399

daciſſimum hoc Epigramma:

. . S C. I V.
Auguſti aurea ſecla quis requirat? An. Ch. 324.
Sunt hac Lemmea; ſed Neroniana. Baron. n. 1X.

Fuerit hæc Gentilium petulantia domeſticos lu=
ctus Conſtantino improperantium, quia dole-
bant ſacra ſua ſub eo aboleri. Chriſtiani verò
excuſent Imperatorem Chriſtianum cum Euſe-
bio lib. 4. cap. 14. & dicant, quòèòd inſira ei hu-
manitas ac bonitas & Fidei morumque ſinceritas;
eò ipſam adduxit, ut orederet ficte in ſpeciem, pie-
tati hominum illorum, qui vel pro Chriſtianis
habebantur, vel ſinceram erga ipfum benevolen-
tiam cCallida mente ſimulabant. Quibus ille cum ſo-
met ipſe credidiſſet interdum, fortaſſis in ea, qua
arum decora erant, impegit, maligni damonis in-
vidia hanc velut maculam reliquis laudibus eius
aſpergente. Et hæc quidem Euſebius univerſim
de cunctis, in quibus Conſtantinus utcumque
culpabilis videbatur aliquibus; de cædibus au=
tem, ſi rationem in particulari reddere voluiſſet,
dixiſſet forſitan cum ipſomet Baronio, Lici-
nium juniorem ex ſorore Conſtantia natum,;
etſi cauſa vulgèò ignoraretur; veroſimiliter ta-
men complicem patri ſuo fuiſſe; in Criſpo filio
infelicem magis quàm reum; in Fauſta conjuge
etiam juſtum judicem appellandum. Numeroſos Baron.n.xI

amicos, quos ſucceſſivè interfectos ſcribit Eu-

tropius lib. 10. juxta editionem anni 1545. quéſ-
que Baronius (exerrante, ut credibile eſt, per
imprudentiam calamo) innumeros appellat, cre-
dendum, pleroſque id commeritos, quèòd nimia
Principis facilitate tandem deprehenderentur
fuiſſe abuſi ob ſuam exuberantem malitiam, ut
loquitur Euſebius, inſatiabilem cupiditatem, qua-
lis procul dubio fuit Sopater ille Philoſophus,
tandem Ablavio agente interfectus; idque juſta
Dei diſpenſatione, quia Conſtantinum conatus
à vera Religione abalienare. Sed ex illis pauciſ-
ſimi forſan, aut etiam nemo illo anno mor-
tem Subiit, quo ſæviiſſe magis Conſtantinus
prætenditur; verùm, ut dixi, ſucceſſivè ſublati
de medio ſunt etiam diu poſt mortem Criſpi

atque Fauſtæ, & eum, qui prætenditur, Roma-

num Baptiſmum neque enim tempus Eutropius
ſignat. Et ſi Plurz Juam aliàs tunc fuiſſent ea
ratione occiſi; quid hoc ad Fidem Chriſtianam
ſpectat, impingendumque Conſtantino nomen
perſecutoris, quandiu nec unus quidem nomi-
natur, cui eâ causàâ vel pilus capitis tactus fueritẽ
Præterea Baronius in medium adducit lo- XIII.

cum Theophanis in Chronico, ubi ait: Quod E* pietate
P 5 Lu Conſtantini
. . . — . tempus ejus
tinus, ergo nec divinorum participator myſterio- Baptiſmi d-

rum, nes orabat cum ſanktis Patribus. Hoc au- duci non po-
tem ei videtur nequiſſimum & dicere & ſenti- teñ.
re. Addit Baronius, ipſiuſmet etiam Euſebii
teſtimonio non uno utrumque refelli. Verùm Baron.num
ex omnibus, quæ allegantur, capitibus, nihil? *X.
aliud poteſt confici, quàm quòd pius Impe-
rator, qui militibus nondum initiatis formam
comprecationis communis præſcripſerat, ad
quam diebus Dominicis convenire deberent in
patentes ſuburbiorum campos; idem in ſuo pa⸗
latio, ut legitur lib. A. cap. 17, Vitæ ejus, inſtru-
xerit formam aliquam Eccleſiæ Dei, ubi omni-
bus ſecum congregatis diligentià & alacritate
præibat, & ſumtis in manu libris, ſacrorum
verborum conſiderationi applicabat animum,
deinde ſolennes cum iis, qui regiam domum
implebant, perſolvebat preces. Ibi, ut dicitur
cap. 22. ſtatis quotidie teinporihus ſolus cum i⸗
LI 2z 10

40oo Critica Hiſtorico-Chronologica

quorum proinde Baptiſmus invalidus credere- S C. IV.

§ . C. IV. lo Deo agebat „ α α rονα 9- lepon ααν, Ve-
An. Ch. 324. lut aliquis qui divinorum myſteriorum revera
particeps foret, ut Euſebius paraphraſticæos di-
cit. Ibi ergo celebritatem Paſchæ agebat, eo
quo ſequenti capite narratur modo- nuſquam
autem invenire eſt verbum, quo ad ſacros Ec-
cleſiarum Conventus ( quamvis etiam hi, excep-
to ſacrificii tempore, non initiatos admittebant)
inceſſiſſe ſe intelligatur. Quod ad Nicæni Conci-
lii Conventus pertinet, ad quos etiam Gentiles
Philoſophos admiſſos novimus, cur à fun-
dendis ſecum ibi precibus eum excluſiſſent
Patres, qui eis & hanc conveniendi faculta-
tem, & ferendæ ſententiæ libertatem faciebat,
ſuoque etiam zelo ad Fidem ſtabiliendam præi-
bat teſtatur hoc apud Gelaſium Cyzicenum il-
lius Oratio ad Conventum habita, quæ tamen
immerièò objicitur, quaſi in ea plus dicat,
quàâm ſe Chriſtianam tenere &. prædicare Fi-
dem, cui omnem ſuam felicitatem acceptam re-
ferat, & cujus ſtabiliendæ causâ iſtuc pariter
cum illis convenerit: propter quod etiam Chri-
ſtianus paſſim & credebatur, & dicebatur, ſicut
revera erat, firmum propoſitum habens ſuſci⸗
piendi tempore opportuno Baptiſmi.
XIV. Quoad Hieronymum, qui ſuo aſperiori ſtylo
Quomodo in- utens, in Chronico ſcribit, quèòd Conſtantinus
HSH extremo vita luaæ tempore, ab B uſebio Nicomedien-
quando ait, ſ Epiſeope baptixatus, in Arianum dogma decli-
Conſtanti- navit, nihil aliud ſignificat Hieronymus, quam
num in Aria- Conſtantinum inclinare viſum eſſe in eorum
num dogma ſententiam, qui ⁰οανι vocabulo abſtinendum
deelinaſe. cenſebant, non ut hæretico, ſed ut novo, ideo-

ue ſcandalum generante apud eos, qui Nicæ-

Bar. n. rI. næ Fidei omninè ſe adhærere profitebantur,
perſuadebantque Imperatori ut crederet, eos
qui vocabantur Ariani, voce illa ſuppreſſa, ad
concordiam redituros. Talium enim, non
verè ipſorum Arianorum tunc princeps erat
Euſebins Nicomedienſis, poſt obitum Con-
ſtantini duntaxat ad Arianorum partes apertiùs
tranſgreſſas. Simili modo alibi Hieronymus
ſcribit, propter receptam Valentis & Urſa-
tii confeſſionem in ſpecie Catholicam, quòd
ingemiſcens Orbis terrarum miratus eſt ſe eſſe
Dianum. Euſebius quidem Cæſarienſis no-
minatim non exprimit Conſtantiniani Baptiſ-
mi miniſtrum, ſed Photius in Bibliotheca co-
dice 88. velut ex Gelaſii Ciziceni Hiſtoria refert,
Conſtantinum moriturum Baptiſinate tinétum ab
orthodoxo Sacerdote, ſacroque ritu, non ut quidam
crediderunt, ab Hereticorum aliquo. Verùm de-
mus, Nicomedienſem Epiſcopum; in cujus
diœceſi res agebatur, ideoque ad ipfius jus
res ea ſpectaſſe videbatur, fuiſſe Sacramenti
miniſtrum; non tamen id contaminaſſet bapti-
Zatum, quandoquidem tunc communicare cum
Euſebio, non erat adhuc communicare cum
Hæretico.
XV. Neque audiendi, qui utramque de Con-
ae 7,“- ſtantini Baptiſmo ſententiam conciliaturi, Ro-
Conſtantini. mæ quidem à Silveſtro baptizatum eſſe dicunt,
ſed Nicomediæ rebaptizatum ab Euſebio. Nam
rebaptizationem ab Arianis ante Vandalicæ per-
ſecutionis tempora tentatam nemo cum funda-
mento dixerit, nec debet, tota Antiquitate ſilen-
te recipi: multò minùs eam jam à tempore Con-
ſtantini Imperatoris uſurpatam. Quis enim eo
vivente auſus fuiſſet Nicenæ Fidei profeſſores,
quam ille ſemper & ubique ſpectabat, & omni-
nò ſartam tectam volebat, affirmare Hæreticos,

.

tur? Ut autem Ariani jam tunc tale quidpiam An. Ch. 324.

clam auſi eſſent, necdum poſſet dici, quòd Eaſe-
bius Arianiſmi notam conatu omni à ſe tunc ad-
huc amoliri ſtudens, partem habuerit in ea im-
pietate, ut ait Papebrocius in Vita S. Conſtantini
M. die X I menſis Maii, ex quo hæc de Con-
ſtantini Baptiſmo exſcripſi, ne acta agerem.
A num. CXVII ad CXXIII. Do-
natio Conſtantini prorſus ſuppoſititia, ut fe-
r& inter Eruditos convenit. Ea tamen à Græ-
cis, non conficta, ut puravit Baronius, ſed ab
aliquo Latino, ut Marca lib. 3. de Concor-
dia Sacerdotii & Imperii cap. 12. rectè obſer-
vavit; quod ex eo patet, quòd Sedi Conſtan-

tinopolitanæ ultimum duntaxat locum tribuat,

cui homo Schiſmaticus & Græcus ſecundum
aut primum tribuiſſet; & quod primatum Roma-
ni Pontificis à Chriſto inſtitutum extollat. Ne-
que etiam verum quod addit Baronius, hanc
donationem poſt annum Chriſti milleſimum fa-
bricatam. Idem enim Marca lib. 6. cap. 3. §. 6.
oſtendit, eam ævo -Hadriani Primi & Caroli
Magni fuiſſe in rerum natura. Videtur itaque
Donatio illa ab Iſidoro Mercatore cum veterum
Pontificum pſeudographis epiſtolis ſuppoſita.
Convenit enim Iſidori ingenio, ſtylo, & cha-
racteri ſcribendi planè ſqualido, ac denique ra-
tioni temporis, quo primum audita, Carolo ſc.
Magno imperante; cùm laudetur ab Hincma-
ro Epiſcopo Rhemenſi, qui tunc floruit. Exiſti-

mavit quidem Joannes Morinus, Joannem Ro-

.

manæ Eccleſiæ Diaconum hujus commenti ar-
chitectum fuiſſe, Petrus verò de Marca citatus
illud edictum pia quadam induſtria, Romano-
rum Pontificum juſſu procuſum eſſe. Sed utriuſ-
que conjecturæ jam à Viris doctis diſſolutæ.
A num. CXXIII ad CXXXI. Synodus
Romana, quæ in Actis Silveſtri tertio Kalendas
Junii poſt baptizatum Conſtantinum eo præ-

. e tig.
ſente collecta dicitur, eſt etiam ſuppoſititia,

Hincmaro Rhemenſi, Petro de Marca, Lab-
beo, Lupo, ahiſque Viris eruditis teſtibus.
Quomodo enim die triceſima menſis Maii
ea Synodus Romæ præſente Conſtantino celebra-
ri potuit, qui toto hoc anno, & aliquot men-
ſibus præcedentis bello Liciniano occupatus in

Oriente verſatus ſit, ut demonſtravi anno

CCCXVIII, ubi dixi, bellum Licinianum an-
no præcedenti cœptum, & uſque ad Octobrem
currentis anni continuatum? Quomodo Conſtan-
tinus ipſo fine menſis Maii Romæ baptizari, Sy-
nodo Romanæ intereſſe, & memoratam dona-
tionem facere potuit, qui in Thracia prope Ha-
drianopolim V. Non. Julii contra Licinium pu-
gnavit, egregiamque de eo victoriam retulit?
Quomodo denique exeunte menſe Maio Bomæ
eſſe potuit Conſtantinus, qui vIII Idus Mart.
Theſſalonicæ Legem 4. Codicis Theod. De Na-
viculariis, & vI Idus April. Legem ejuſdem
Codicis De his qui veniam ætatis in eadem Urbe
emiſit?
Schelſtratius in parte 2. Antiquit. Illuſtratæ
Diſſert. 3. cap. S. alia refert ſuppoſitionum capi-
ta. In brevi enim epilogo de geſtis §S. Silveſtri
excerpto, & huic Concilio præfixo habetur,
per Concilium Nicænum damnatos Arium,
Photinum & Sabellium; & tamen ex Actis Sir-
mienſis Concilii Photinum longè poſt hæc tem-
pora damnatum conſtat. Secundò, Canone tertio
ſtatuitur, majorem à minori accuſari non Poſ-
* 2

Donatio
Conſtantini

4

XVI.

XVII.
Synodus Ro- XII
mana fiäti- Aunus
. antin.

utfoni

XVIII.
Ejus ſuppoſis
tio magis
confirmatas

C. W.
ch

XVI.
natio
Tantin;
doßſtitis,

XVII.
. mana ſiki⸗
tig.
4,

-⸗

An⸗
-
N⸗
Ma⸗
Na⸗
pu⸗
llir
n
latt.
ſem
tbe

UII.
targ ſaheß⸗
Apre , nagi
eſtin frma 4
et,
um,
emn⸗
rtio

ol⸗
. le,

in Annales C. Baroni.

Sβ C. I V. ſe, quod adeo cunctis canonibus adverſatur, ut
An. Ch. 34. Hincmarus Metropolita Rhemenſis Nicolai
primi tempore ſuppoſitionem olfecerit: Ceterum,
inquit epiſtola VII, gquoniam quidam quaſßi in
aucttoritatem referunt, S. Silveſtrum Papam de-
creviſſe talia; quæ Catholica Ecclelia inter gno-
dalia deereta non computat, gug majores noſtri
inde nos tenenda ſuis poſteris reliquernnt, big ne-
geſſarium ponere duximns: ſoriptans namqle Iſt
in quodam Sermone ſine Exceptoris nomine de ge-
ſtis S. Silveſtri exserpto, quens Iſidorus Epiſcopus
Hiſpalenſit collegit, Cum epiſtolis Romane Sedis
Pontiſicum à S. Glemente uſque ad B. Gregorium,

eum S. Silveſtrum decreviſſe, ut nullus Laicaus

crimen Clerico audeat inferre, &c. üa dicta
quàm averſa à ſanctis Canonibus, à ſacris legibus
ſint , nemo eſt qui dubitat, qi haé dicta cum ra-
zione attenderit, & ſacras regulas ac leges diligen-
tiuns legit. Pluribus id probat Hincmarus Anti-
quorum teſtimoniis, & majorem à minore ac⸗
cuſari poſſe res ipla clamat. Tertiò, canone
vigeſimo ſtatuitur, neque à Regibus judicem
ſupremum judicari; cùm tamen Reges tunc in
Orbe Romano nulli fuerint. Unde Marca lib.
I. cap. II. ait: Ariolos oportuit eſſe Epiſcopos, qui
non ſolùm ab Auguſtorum conſiſtorio, qui Ro-
mæ tempore Silveſtri imperabant, ſed à Regum
judiciis Romanum Pomificem immunem eſſe
decreverunt, cùm Reges Romam non tenuerint,
niſi ducentis ferè poſt hæc annis. Denique hoc
Concilium ſuppoſitum eſſe liquet, quod non
ſolùm Dionyſius Exiguus viginti ejus canones
omiſerit, falſam Conſulum citationem, ac
Helenæ ſubſcriptionem, contra omnium ſe⸗
culorum praxim, quæ mulieres ab Epiſcoporum
Conciliis, & multè magis ab eorum ſubſcrip⸗
ptionibus excludit, præferat; ſed etiam varia
alia falſa contineat,
XIXN. A num. CXXXIX ad CXLIII. Conſtan-
Annus Con- tinopoleos fundamenta anno tantùm ſequenti ja-
ſtantinopo- cCta. Socrates enim lib. I. cap. 16. ſcribit, Con-
Neos fundata, ſtantinum celebratis Vicennalibus ſuis ſtatim
ad Eccleſiarum inſtaurationem omne ſtudium
ſuum contuliſſe, & Conſtantinopolim condidiſ-
ſe, quod Sozomenus, Nicephorus & Cedrenug
confirmant; licèt hi duo ultimi conditum urbis
& ejus dedicationem imperitè confundant: ur-
bes verò in Vicennalibus & id genus feſtis de
more conditæ, Quare Conſtantinopolis vel in Vi-
cennalihus Nicomedienſibus anno ſequenti ce-
lebratis, vel in Vicennalibus Romanis quæ ad
annum C cGXXVIpertinent, extructa, Sed eam
in prioribus Vicennalibus conditam oſtendit
Julianus Imperator Orat. I. dum ait: Poſteaquam
verò Dominus omnium eſt conſtitutus (quod anno
ſequenti poſt debellatum Licinium contigit)
chm ex immoderata eius cupiditate qui antò domi-
nabatur, velut ſiccitate quadam ſumma eſſet pe-
cuniarum inopia, ac cum omnes in Palatii pener
tralibus congeſtæ, ac neconditæ forent, ille, clau-
Kris ſubmotis, repentèò omnes effudit. Tum ſui
nominis urbem infra decem annos extruxit. Hæc
de Conſtantino Julianus, qui rei geſtæ tempus
ignorare non potuit, quique, dum ait, eam infra
decem annos conſtructam, infra illud tempus per-
fectam intelligit, ut colligo ex Philoſtorgio
lib. 2. cCap. 9. cujus verba doctorum Virorum in-
genia non parum cruciarunt. Ait Philoſtorgius,
Conſtantinum o‿avo & viceſimo Imperii ſui anno
ex Byzantio Conſtantinopolim condid'iſſz. Annus
viceſimus octavus Conſtantini anno Chriſti tre⸗
Tom. I M PM

401
centeſimo triceſimo quarto menſe Julio abſolu- S C. IV.
tus eſt, ideoque & Conſtantinopolis perfecta, An. Ch 324.
ut Nicephorus libro 8. capite 4. etiam indiçat:
Dicitur, inquit, eam urbem condi capiſſe à mun-
do creato quinquies milleſimo oltingenteſimg Vi-
ſimo quinto (qui Kalendis Septembribus anni
Ohriſti trecenteſimi decimi ſexti inchoatur) Im-
Perii eius decimo; abſolutam autem prorſus eſſe
einſdem Imperii vicelimo octauo, qui incidit in
conditi mundi annum quinquies milleſimunz obtin-
genteſimum quadragelimum tertium, ( incipit is
mundi annus Kalendis Septembribus anni Chri-
ſti trecenteſimi triceſim quarti) ſiue, ut alis
tradunt, triceſimum octavum, Kalendis Septem-
bris anni Chriſti ecenteſimi viceſini noni in-
ceptum. Ex quibus intelligimus Nicephorum
dedicationem Conſtantinopoleos, quæ anno Chri-
ſti trecegteſimo triceſimo menſe Maio peracta,
cum ejus conditu perperam confundere, cùm
air, fuiſſe annum mundi 5838. quando ea urbs
fundata; decem annos à Juliano Imperatore
memoratos de decimo Imperii Conſtantinianei
anno, qui anno Chriſti CocXVI abfolvitur
imperité interpretari; ſed laudatum Philoſtorgii
locum probe intellexiſſe, quando ſcribit, anno
Imperil ejus viceſimo octavo perfectam & ab-
ſolutam fuiſſe. Porro inſinuat Julianus annos
illos decem, quibus abſoluta eſt, integros S&
completos non fuiſſe. Ait enim 2e οαις *ααοι
Seτςσο, id eſt, annis decem non integris. Denique
dici non poteſt, Conſtantinopoleos fundamenta,
anno quo Conſtantinus Romæ Vicennalia dedit,
jacta eſſe; cùm Auctor Chronici Alexandrini
ſcribat anno Chriſti trecenteſimo ſexageſtmo
Encænia magnæ Eccleſiæ Conſtantinopolitar
næ die AV Februaxrii eſſe celebrata anno trigo-⸗
ſimo quarto plus minks, quànm fandamenta Con-
Tſiantinus Piäëtor Angnſtus jecerat. Si autem à die
X V Februarii anni Chriſti ccGXà per annos
triginta quatuor ac menſes tres aut quatuor re-
trocedas, pervenies ad menſem Novembrem
anni trecenteſimi viceſimi quinti, quo ea priæ
mùm condita.
Menſe enim Novembri Conſtantinopolees XX.
fundamenta ſacta teſtatur Codinus in libro de Conttanti-
Conſtantinopoli ; cujus tamen locus corrup- "opolis wen-
tus, qui ſic reſtituendus eſt: Anno mundi 1 S
(ſecundùm Conſtantinopolitanos) 5837. legen- Gaegi
dum, 5334.) Septembri menſe C(legendum No-=

vembri menſe) die quarta, cum Sol in Sagittas

rit gno verſaretur, horoſcopante Cancro, pris
mo anno CQ L XV Plympiadis (legendum,
I⅓I Obmpiadis), alta ſunt fen-
damenta. Sic enim Codinus intelligendus,.
Petavius in Notis ad Julianum, & lib. II. de XXI.

Doct. Temp. cap. 42. agit de conditu Conſtanti- Conftanti-

nopoleos ejuſque Encæniis, contenditque, eam nopoleas coꝑS
urbem anno tantùm trecenteſimo viceſimo Trn targizs
octavo reædificatam, annoque trecçenteſimo tri- e ſege⸗ a,
ceſimo ſeptimo Conſtantini M. emortuali ab- 5
