licet milites ſcribere, pecunias exigere, ac ſum-
ma cum poteſtate in Provinciis ſibi decretis
verſari. Baronius Caium Cæſarem inter Syriæ
Proconſules numerat. Verùm Caio delatum fuit
Imperium Proconſulare extraordinarium non in
unam ſolam Syriæ Provinciam, ſed in univerſas
regiones Orientis, quæ Romano Imperio pa-
rebant. Et ne Caius tanto ſibi imperio delato
impotenter uteretur, M. Lollium Virum Con-
ſularem ac Orientis Provinciis notiſſimum,
ejuſdem juventæ Rectorem impoſuit. Baronius Baron. ibid-
ſcribit, Caio Cæſari adhuc adoleſcentulo ad
bellum Armenicum proficiſcenti datum Rebto-
rem P. Sulpicium Quirinum. Cujus rei Tacitum
auétorem laudat. Sed, ut animadvertit Card.
Noriſius ibidem, nuſquam hæc Tacitus ſcripſit.
Heæc lib. 3. Annal. ait de Sulpicio Quirino: Da-
tuſque Rector Caio Cæſari Armeniam obtinenti;
nempe poſt exactum ferè triennium, cuùm jam
Caius Arabiâ luſtratàâ, ac bello Parthico pace
compoſito, Armeniam ad obſequium reduxil-
ſet. Velleius, qui in exercitu Caii Cæſaris mili-
tabat, unius Lollii meminit, ſicuti & Suetonius
in Tiberio cap. 122. De hac Caii Cæſaris expedi-
tione plura anno ſequenti. Cùm itaque Chriſtus
toto Orbe in pace compoſito natus fuerit, ve-
roſimile

Baron. in
Apparatu n.
LBXXXVI⸗

CLV I 1
zutale i-
MMopun 9

Natale
Chriſti 91.
pium mals
ab hoc anno
eſumtun,

lyvI II.
leglitid
Gi eſayit
0jienten,

.

— — — —

CLVI.
Caio Caſari
datur Imje-
tfium Pro-
aunſalare,
Moeratet
juvente.

Raton. in
MMNrad d⸗
1XIXNL.

1 K.1.
1s Dumn D⸗

10

toſimile non eſt, Natale ejus in hunc annum
7 „ 1-
inéidiſſe.

Aunno Periodi Græco - Romanæ 5493. Cyelo Solis 9
DC. Lunæ I. Indict. 3. MWndi 4004. Urbis con-
ditæ 753. Ante Chriſtum 1. Juliano 45. Auguſti
44. Mundi ſocundum Alexandrinos Foz. I-
carnationis ſecundum Alexandrinos 3. ſecun-
dum Conſtantinopolitanos 5SSog. lecarnationis
ſecundum eoſdem I.

CcLVII. Coss. Cornelius Pbentulus, & L. Calpurnius
Natale Dio- PBiſo. Eccleſia Occidentalis, quæ primum Chriſti
npylianum. annum à Conſulatu Caii Cæſaris & M. milii
Pauli, annoque Juliano XLVI exorditur, Chri-
ſtum hoc anno natum ſupponit, minimè curans
quot ante Chriſtum annis reipſa ſit Mundus à
Deo conditus, neque judicium ſuum ad eas
tricas & minutias diſceptandas interponens; hoc
annorum computo, qui vulgè receptus eſt,
contenta, ut inquit Petavius lib. t2. de Doct.
Temp. cap. 4. Verum quidem eſt, Dionyſium,
Bedam, & Computiſtas vetuſtiores anno uno
Narale Chriſti tardiùs poſuiſſe, & computum
noſtrum illorum computum uno anno præcede-

num, hunc illos ab Incarnatione putaſſe. Sed à
pluribus ſeculis annus primus Ohriſti à Natali
ejus, ſeu VIIIKalend. Januarüu, non verò, ut
antea, à verno tempore, quo Chriſtus incarna-
tus eſt, deductus fuit. Ad quod initium aſſe-

epocha priſtina Incarnationis Dominicæ, ternis
potiùs menſibus anticipata fuit. Itaque dies ille
XXV Decembris anni Juliani X LV, qui In-
carnationis annum primum, atque ideo primum
Chriſti annum antecedit, Natali Chriſti præſti-
tutus eſt, ut deinceps natus diceretur anno illo
deſinente, qui Chriſtianam Eram proximè præ-
cedit, Cyclo Lunæ I. quod Notariorum errori
Paulus Foroſempronienſis adſcribit, parte 1.
lib. 4. Prior illa Iacarnationis Era, poſterior Na-
tivitatis appellatur, ut obſervat ibidem Peta-
vius cap. x. Quando itaque dicimus, hunc an-
num * in quo verſamus, eſſe annum Chriſti
1688. ſupponimus, eum præſenti anno in lucem
prodiiſſe; ideoque tam Annales Eccleſiaſtici,
quàm quicumque alü, in quibus Era Chriſtiana
uſurpatur, primum Chriſti annum ab anno Ju-
liano XLVI auſpicari debent, ab eo ccilicet
qui ſequitur Natale Chriſti Dionyſianum; vul-
gare, ſeu commune.
Natale Philippus Labbeus, Jacobus Grandamicus,
Chriſti pro- aliique quidam Natale Chriſti in hunc annum
prium mals conferunt, quèòd Eccleſia eundem elegerit,
Sdcrem. Summique Pontifices in Bullis ac Reſcriptis hac
dinumeratione utantur. Verùm recens hæc
Pontificum conſuetudo, & ante paucos annos,
auctore Blondo Forolivienſi, qui Pontificii Col-
legii à fecretis Notarius erat, admiſſa, Euge-
nio I V Pontifice. Antea enim ſoli Pontificum
anni in literis adſcribebantur. Præterea Era
Incarnationis ſecundùm Alexandrinos ab Eccle-
ſia Alexandrina adhibita, longè antea quàam
Dionyſiana inſtituta.
CLVIII. IIam opinionem, inter alia multa, convel-
Expeditio lit expeditio Caii Cæſaris in Orientem, quæ vel
Caii Caſaris ſub præcedentis anni fine, vel hujus initio ſuſ-
in Orientem. cepta; ideôque & Zani fores recluſi. Caius per
Græciam in Aſiam tranſmiſit; cumque Samum
.B Apparatus.

ad Annales C. Baroni.

re, ac quem nos à Nativitate numeramus an-

quendum, cùm menſes I X eximendi forent de

.
trajeciſſet, ac claſſem adornaret, fœderatorum
Regum Legationes excepit, qui copias & com-
meatus eidem pollicebantur. Sueronius cap. 21.
ſcribit, Tiberium Caii Cæſaris privigni ſui ſalu-
tandi gratiäã, Rhodo Samum navigalſe. Dio
verò in FPragmentis lib. 5S. ait: Caio datem ad
bellum Armeniacum mißy, Liberius in Chium
Pprofætus; ei ſe ſubmiſit. Hic Caii Cæſaris cum
Tiberio congreſſlus, ſive apud Samum, ſive
apud Chium contigit, inquit Card. Noriſius
Diſſert. 4. de Cendtaphiis Piſanis cap. 10. ann
Juliano XLV, præſenti ſcilicet. Suetonius
enim cap. II. narrata relegatione Juliæ „ quam
anno præcedenti conſignavimus; ſcribit: Tran-
ſacto autem Tribunitiæ Poteſtatis tempore, con⸗-
feſſus tandem nihil aliud ſeceſſu devitaſſe ſe, quam
emulationis vum Caio Lucioque ſuſpitionem, petiit
uat ſibi ſeruro ab hac parte, corroboratis bis, &5
ſecundum locum fatilès ecurantibus, permitteretur
reviſere neceſitudines, quarum deſiderio tenere-
tur. Sed neque impetravit. Tiberius anno Urbis
748. Tribunitiam Poteſtatem in quinquennium
ab Auguſto accepit, ut dixi. Quare Tribunitiæ
Poteſtatis quinquennio hoc anno tranſacto, Ro-
mam redeundi facultatem ab Auguſto per lite-
ras petiir, nec impetravit. Tum Suetonius ab
his caput inſequens 12. exorditur: KRemanfit ergo
Rhodi contra voluntatem : vix per matrem con-
ſecutus, ut ad velandam ignominiam, quaſi Les
gatus ab Auguſto abeſſet. Enimvero tunc non pri=
vatum modo, ſed etiam obnoxium & trepidum
egit, mediterraneis agris abditus, vitanſque praæs
ternavigantium officia, quibus frequentabatur
aſſiduè. Et poſtea: Et acceſſerunt majoris ſollici-
tudinis cauſæ videlicet cum Samum ad Caiuzs
privignum tranſmittens, iUlum alienioren ſibi ſen-
lit ex eriminationibus M. Lollii Comitis & Ke-
ctoris ejus. Ac denique cap. 1z. Er armorum ſo-
litas exercitationes omiſit; redegpitque ſe; depoſito
patrio habitu, ad palliam & èrepidas; atque in
tali ſtatu B 1ENNIO ferè permanſit, contentior
in dies & inviſior. At ex Velleio conſtat, Tibe-
rium Romam reverſum anno Urbis 75S. adhuc
Lucio Cæſare ſuperſtite; qui ex Inſcriptione Pi-
ſana obiit circa menſem Auguſti ejuſdem anni⸗
Ex quibus infert Card. Noriſius, Tiberium circa
æflatem hujus anni depoſitâ togâ, ad pallium
ac crepidas ſe redegiſſe, ut BIENNIO FERE
in tali ſtatu permanſiſle dici poſſit, antequam
Romam reverteretur : & præterea perperam Ba-
ronium ſcripſiſſe, Caium Cæſarem anno Urbis Baron. in
748. præfectum fuiſſe Syriæ totique Orienti, Apparatu 1
eique datum Rectorem P. Sulpicium Qiriz XS5SiD,
nium.
Euſebius in Chronico ſecundàùm editionem CLIX.
Pontaci, anno Abrahami bis milleſimo decimo Quo anno
quarto, qui Kalendis Octobris anni Juliani bas H“ zn=
quadrageſimi ſecundi initium ſumit, ait: Cæſar lan. v ſe:
amicitiam cum Parthis facit, quod in editione 76
Scaligeriana conſignatur anno Abrahami 2016.
Verùm pax ea anno tantùm Urbis 755. ſancita;
ut Card. Noriſius eitatus pag. 255. docte demon-
ſtrat. Nam tanquam certum ſtatuendum, eo
Urbis anno Tiberium cirea menſem Julium Ro-
mam adveniſſe; cùm ex Velleio Romam rever-
ſus ſit ante obitum Lucii Caſariz, qui acerbo
fato ſublatus eſt menſe Auguſto ejuſdem anni,
uti ex Piſano Cenotaphio colligitur. Præterea
Dio ſcribit, Tiberium Rhodum ſeceſſiſſe anno
Urbis 748. cui ſuffragatur Suetonius in Tiberio

2

3 cap. 14 5

4 2 Arbpparatus

cap. 14. ubi ait: KRediit oltavo poſt ſeceſſum anno;

Velleius verò lib. 2. qui Tiberii ſeceſſum anno
uno tardiùs quàm Dio collocat, (ut probat No-

riſius citatus pag. 110.) inquit : Septem annos
Rhodi moratus; additque, rediiſſe, P. Vinitio
Conſule. Quare conſtat, Tiberium Romam re-
verſum anno Urbis 755. quo Vinitius Conſul

fuit. Auguſtus priuſquam illum revocaret, ea
.

de re Caii placitum per literas quæſivit, quas
CGaius tum accepit, cùm Lollio offenſior eſſet, &
quidem adhuc ſuperſtiti, ex Suetonio in Tibe-
rio cap. 1z. nempe eo tempore, quo cgfoquio
cum Phraate Parthorum Rege obſignand pacis
ratià habito, Lollii toto Oriente actas japinas

intellexit. Velleius enim de ea pace lèquen”

inquit: Prior Parthus apud Caium in noſtra ripa,
poſterior hic apud Regem in hoſtili epulatus eſt.
o tempore Marci Lollii, quem veluti Modera-
torem juventaæ ſilii ſui Auguſtus eſſe voluerat, per-
SRda es plena ſubdoli ac verſuti animi conſilia per
Parthun indicata, Cæſaris ira evulgavit. Itaque
menſe Maio pax cum Parthis redintegrata eſt,
ac Caius ſub idem tempus Auguſto reſcripſit,
placere ſibi, ut Tiberius Romam rediret. Deſti-
natum enim Auguſto erat, ait Suetonius cap. 13.
in Tiberio, nihil ſuper ea re, niſi ex voluntate
maioris filii ſlatuere. Is forté TuNC M. Lollio
offenſior, facilis exorabiliſque in vitricum fult.
Permittente ergo Caio; revocatus eſt verum ſab
conditione, ne quam partem, curàm ve KReipubliceæ
attingeret. Teſtatur etiam Velleius „ Lollium
intra paucos dies poſt colloquium Caii Cæſaris
& Phraatis Parthorum Regis extinctum: & an-
tequam Caii literæ Romam ad Auguſtum ex Sy-
ria deferrentur, & Tiberius Romam perveniret,
aliquot tantùm menſium ſpatium tranſa ctum eſt,
ut animadvertit Card. Noriſius in Cenotaphiis
Piſanis Caii & Lucii Cæſarum, ubi ejuſdem
Caii Hiſtoriam, quæ ad Annales Eccleſiaſticos
per ea tempora, quibus Chriſtus natus, illu-
ſtrandos corrigendoſque plurimuùm confert, egre-
giè explicavit. Scaliger quidem in Animadver-
ſionibus Euſebianis ad num. 2016. exiſtimabat,
Inſcriptionem Piſanam Caii commentum eſſe, &
qui eam excogitarint, nequidem verißmiliter
mentitos eſſe; ſed ſi doctiſſimas in utramque In-
ſcriptionem Noriſii Diſſertationes vidiſſet, ſen-
tentiam illam ſine dubio damnaſſet. Ex his liquet,
Chriſti Nativitatem, quæ pacis univerſalis tem-
pore contigit, in hunc annum non conti giſſe.

X

Ohronologicus

parum certè i

Spondanus in fine Apparatũs dicit, petiiſſe
ab ſe aliquos, ut Annales in epitomen redigens,
eoſdem etiam emendaret, & à vera Era Diony-

CLX.
Annales à
vera Era
Dionyſiana

hana, non verò ab anno Urbis ſeptingenteſimo neceſſarid

quinquageſimo ſecundo cum Baronio, incho- inchoandi-

aret; ſed non placuiſſe ſibi conſilium illud,

quòèòd ſint, quibus ea etiam Faronii computandi Spondan. in
Apparatu n-

XXXVIIIEA

ratio probetur, & nihil in temporum Hiſtoria
uſquequaque certum ſit. Verumenimvero qui-
bus initium Eræ Dionyſianæ ab anno præceden-
ti, anno nempe Urbis 752. deſumtum probatur,
i in Chronologia fundari, & in
doctrina Cyclorum Solis, Lunæ & Indictionis,
qui fallere non poſſunt, peregrini; neque du-
bito, quin ſi Baronius ea quæ poſt mortem ejus
ſcripta, vidiſſet, uti erat veritatis amantiſſimus,
Annales Eccleſiaſticos ab anno Urbis 754. exor-
ſus fuiſſet, & Chronologiam ſuam ipſemet in
multis reformaſſet. Quod ſubjungit Spondanus,
Chronologos in multis inter ſe non conſentire,
neminem movere debet: nam in Chronologia,
quemadmodum & in aliis quibuſcumque ſcien-
tiis ac facultatibus, quædam certa, quædam
tantàùm probabilia, quædam prorſus obſcura;
incertaque. Eram Chriſtianam, ſeu communem
& Dionyſianam, quam Baronius ſe ſequi pro-
fitetur, initium ſumere à Conſulatu Caii Cæſaris
& L. Emilii Pauli, annoque Urbis 754. certiſ-
ſimis demonſtrationibus conſtat; ideoque in
controverſiam à nemine revocari poteſt. Natale
verò Chriſti eo quo Baronius conſignavit anno,
vel citiùs aut tardiùs contigiſſe, hoc meritèò in
dubium vocatur. Quare Era Dionyſiana, cujus
principium certiſſimum, tenenda, id eſt, anno,
quo reapſe illam Eccleſia Latina auſpicatur, in-
cipienda; Natalis verò Chriſti annus, qui in-

certus, (cùm tot ſint diverſæ de eo ſententiæ)

quique ab ejuſdem Eræ Dionyſianæ exordio mi-
nimè pendet, ſecundùm probabiliorem opinio-

nem explicandus; duplexque Chriſti Natale,

proprium ſcilicet, & vulgare ac Dionyſianum,
ſemper præ oculis habendum. Quare optan-
dum fuiſſet, ut doctiſſimus Præſul, cui tantum
Eccleſia debet, Annales à Conſulatu Caii Cæſa-
ris & L. Æmilii Pauli inchoaſſet, præcipuoſque
errores Chronologicos non abbreviaſſet, ſed
ſuſtuliſſet; cùm, ut vulgè dicitur, miſerum ſit
veſci glande, inventis frugibus; & aliunde in-
certorum temporum ignoratione ſatis plerum-
que implicata ſit Hiſtoria.

CRITICA

. 1

5. 1

UU

ct.
Annaler
Vera Ny4
innſians
nere ſarid
inehaangi.

ondan, in
Apparatu n.
IXXVII

=ðè E

12 ——

HISTORICO-CHRONOLOGICA-
rN VUVNIIEKRJIOJ

EMINENTISS1 MI ET REEVERENDISSIMI

CESARIS CARDINALI
BARONII

ANNO PERIODI GRCGO-ROMAN 5494. O. 10. B. P. 2. INDICGT. 4.

JIEsu CHRISTI I. ſecandum Baronium 3.
PERIODIALENANDRIN 5ST04. INGARN ATIONIS ſecundum Alexandrinos 4:

PERIODI ANTIOCHENX 5494. IN CARNATIONIS ſecundum Antiochenos. 2.

Olymp. 194
a2n. 4.

PERIODI CoONSTANTINOPBOLITAN B£ 55IO. INCARNATIONIS ſecandum
Conſtantinopolitanos 2.

PERIODI JuLIANX 4714.
TuLIANO 46
URBIS CONDIT& 754.
AudusrI IMP. 45.
OLYMFPIADIS 195. ANNO I.

*D num. I. Coſſ. Caius Cæ-
NJar, & L. ARmilius Paulus.
An Caius Cæſar Auguſti
Er filius, vel ipſe Auguſtus
☛ XIV Conſul hoc anno pro-
[2 cellerit, ad noſtra uſque
— tempora in controverſiam
vocatum. Baronius in Additionibus in calce
tomi X, & in poſterioribus editionibus ad
annum Chriſti III reprehendit Onuphrium, mentitium eſſe, tam certum, quàm quod in
qui præfatos Conſules propoſuit: la, inquit, Faſtis certiſſimum. Quare Baronius quod rectè
Tom. I. 4 ſeripferat,

Eaſti Conſulares Onuphrii, quem hos ſequentes, S £ C. 12
ſerò lict, erraſſe cum ipſo ſenſimus ex Dione, qui An. Ch 14
boc anno non Caium Conſulem, ſed Auguſtunn
1IV ponit cum Paulo fEmilio Collega. Subjun-
git Baroſius, petitum quidem fuiſſe à Caio Con-
Iulatum, ſed ab Auguſto negatum. At ab Onu-
phrio-Rac in re non peccatum; cùm Caium
Cæſarem hoc anno Conſulem proceſſiſſe, &
decimum-quartum Auguſti Conſulatum com-

§ & C. I. ſcripſerat;
An. Ch. 1. Spondanus

perperam retracétavit, 4 quo ideo
hac in re meritò diſceſſit. Emin. enim
Cardinalis Noriſius in Diſſert. II de Cenota-
hiis Piſanis cap. 13. Auguſtum tredecim tan-
tum Conſulatus geſſiſſe, invictis argumentis de-
monſtrat. Difficultas itaque ſolùm eſſe poteſt de
Dionis mente, quem alii Caium Ceſarem, alii
Auguſtum Conſulem profiteri volunt. Noriſius
laudatus ait: Ii Indice Conſulari Dionis, qui lib.
5S. prafigitur, legimus: I Kaigap Avy*ν⅜dvs 10 18. .
Cæſar Auguſtus AIIII. Maretus in Notis 24 lib.
1. Taciti ait, in Codice Dionis ſeriptum fuiſſe, T.
Auνανς ν7, Caius Anguſti ſilius. Et Mylandrum
Dionis Interpretem, corrupto textu Aucloris pro
Caio Auguſtum Conſulem MILV. perperam poſutſſe.
At falsò id vitio Interpreti datur; nam in vetuſtiſſi-
mo Codice Mediceo ad D. Laurentii in Pluteo
LXX.legitur,; F. Kaiοα A1ρdο 7οον. quam Mure-
ti conjecturam in Diſſertatione Hypatica eriam
amplexus ſum. Cùm Dionem in cum errotem
lapſum eſſe mihi perſuadere non poſſem, petii à
Cangio V. C. quo nullus plura MSS. Græca
tractavit, an aliqua hujus Scriptoris M S S. exta-
rent; qui cùm me docuiſſet, haberi unum inte-
grum in Bibliotheca Regia præter duo ejuſdem
Auctoris fragmenta etiam MSS. ad eamdem
ſtatim me confero, invenioque, Librum 55. in
cujus indice hic Conſulatus memoratur, in duo-
bus illis fragmentis deſiderari; in illo verò qui
ad Librum ſexageſimum incluſivè perducitur,
corruptè à Librario exaratum fuiſſe, ita tamen ut
ex loco, licêt corrupto, mens Dionis certò erui
poſſet. Aquas Sextias Pariſiis redux hujus diffi-
cultatis ſolvendæ rurſus cupido inceſſit, eamque
ob rem Nicolaum Toinardum virum in Lingua
Græca exercitatiſſimum, mihique amiciſſimum,
regavi, ut ea verba tranſcribere, & omnes Dio-
nis Codices impreſſos, quos reperire poſſet,
percurrere vellet, ut mihi conſtare poſſet, an
Dionis Editores manuſcripta à Regio diverſa ſe-
cuti eſſent, in iiſque diverſas lectiones inveniſ-
ſent. Reſpondit is, Pariſiis alia hujus Auctoris
non inveniri, miſitque præfatum locum mox à
me recitandum, & quæ ex editionibus tam Ro-
berti Stephani, quàm Henrici Stephani filii de-
ſcripſit, ſubdens ſe alias Dionis editiones videre
non potuiſſe. Hoc ſubſidio adjutus mihi mani-
feſtè innotuit, Dionem quidem hujus anni Con-
ſules exactè propoſuiſſe, ſed amanuenſem MS.
Regii locum ejus depravaſſe, ac dein illius In-
terpretes, dum ejus errorem corrigere tentarunt,
auxiſſe. In MS. Regio legitur: Y. Kaiραν*
70 ul. quæ verba deſcripſit Robertus Stephanus
in editione Græca Dionis, quam juxta Regii hu-
jus M S. exemplar anno milleſimo quingenteſi-
mo quadrageſimo octavo Divione in lucem
emiſit; niſi quòd poſt vocabulum roo, punctum
appoſuit, quod in M S. non habetur, quodque
omnino tollendum, & loco, æνν½+οo, legendum,

ιuHαεâ; ita ut ſenſus ſit, Caius Caſar Auguſti ſi-

lius, uti rectè ſcripſerat Dio. Obſervandum enim,

in M S. vocabulum ο nullo accentu notari,

quod cum præcedenti conjungi debere mani-

feſtè indicat. In Notis Robertus Stephanus ait:

. e
Paulo ante legitur: abo ν. ναä. dναατg:

hic igitur legendum puto, 7 1. loco harum litera-
rum, rS . Hinc apparet, quanta fide Robertus

Stephanus M S. Regium ſecutus fuerit; ſed ex
altera parte quâm infeliciter locum illum cor-
rexerit; quem cùm hactenus alii Dionis Edito-
res imitati fuerint, nulla Dionis editio CGræco-

Critica Hiſtorico-Chronologica

Latina prodiit, in qua eadem textús ejus cor- 5 g C. I.
ruptio non habeatur. Nam Guilelmus Xylander, An. Ch. 1.

cuùm hujus Scriptoris verſionem ſuſcepiſſet, in

textum Latinum pravam correctionem Roberti

Stephani inſeruit. Mihi eam quidem videre non
licuit, ſed id colligere eſt ex editione Græco-
Latina, quæ anno milleſimo quingenteſimo
nonageſimo ſecundo ab Henrico Stephane en-
rata, in qua nullæ Notæ habentur, ſed pag. 627.
legitur, T. Kætoap A„ν 29. id, eſt, C. Caſar

Anguſtus XIIII. ubi ex roo fecit 2s 3, cum

corrigendum veniret Auyssas rev, egendumque,
A*αSu, ſuæ emendationis ſeu veriùs corruptio-
nis Lectore non monito; qua in re Roberti pa-
tris optimam & ſpectatiſſimam fidem haud imi-
tatus eſt. —
Guilelmo Xylandro anno milleſimo quingen-
teſimo ſeptuageſimo ſexto demortuo; ut teſtatur
Thuanus Libro LXII. Joannes Leunclavius
anno milleſimo quingentelimo nonageſimo ſe-
cundo editionem Xylandri reviſit, & corruptum
Dionis textum in eandem etiam inſeruit; tan-
demque anno milleſimo ſexcenteſimo ſexto

Hannoviæ in lucem data amplior editio Dionis

cum Notis omnium Scriptorum ad ejus Opera, &

pag. 964. inter Kylandri Notas hæc recitatur:

P Kaiciαο A7†ας ν Leegendum utique (Rober-
to, etiam annuente) a8 1. id eſt, 4IIII. Nec me
fugit, Suetonium Auguſti tredecim tantim Con-
ſulatus numerare, totidemque etiam Tacitum, qui
Auguſtum numero ſuorum Conſulatuum alerium
Corvinum, & C. Marium ſimul æquaſſe, Eibro
primo ſèripſit. Verumtamen quia tredecim Auguſti
Conſulatus diſertè funt ab Autore noſtro jam ants
recitati, quatuondecim utique legendum eſt; idque
etiam apud Caſſiodorum. Cur eum Tacitus &v Sue-
tonius omiſerunt, facilids puto intelligeremus, ſa
Dionis ea de re verba haberemus:nunc id conjice-
re tamen poſſumus, non geſtum fortaſſis eum ab
Auguſto, ſed omnino eum aut repudiatum, aut ſta-
tim alii traditum, ſicut & aliàs fecerat. Illud ma-
gi⸗ mirum cur alii hunc totum annum omiſerint,
cum eum Caſſiodorus habeat, eundemque quem
Dio Collegam Auguſto XIV. Conſuli aſſignet L.
Panlum. Nobis is annus pratereundus nullo modo
viſus eſt. Idque tantò mindr quod infra, Lib. ſexa-
geſimo, quem annum Dio olctingenteſimum Urbis
conditæ habet, is apud alios DC C CI X. dici-
tur. Unde patet, uno anno noſtram alias præcedere
rationem, ut ibi quoque dicemus. Sed præter id
quod ſcribit Xylander, præſentem ſcilicet an-
num, qui Urbis conditæ eſt D CCLIV. præ-
termittendum non fuiſſe, ceteræ ejus conjecturæ
vanæ futileſque. Ex illis enim quæ in medium
adduximus, liquet Dionem Caium Cæſarem, non
verò Ceſarem Auguſtum Conſulem edidiſſe: ex-
ſcriptorem manuſcripti Regii, quo uſi ſunt
omnes Dionis Editores (Florentinum quippe
hac in parte etiam corruptum ab illis non viſum)

male Conſulatum illum deſcripſiſſe: Robertum
Stephanum in Notis manuſcripti Regii depra-

vationem auxiſſe : tandemque ceteros Operum

Dionis curatores pravam ejus emendationem

contra Criticæ regulas pro Dionis textu obtru-

ſiſſe. Auctor Chronici Alexandrini pag. 463.
Conſulatus quatuordecim Auguſto aſſignat, &
Faſtea pag. 483. Publium Cæſarem, & Paulum

ujus anni Conſules exhibet. Muretus in Notis
ad Tacitum lib. 1. cap. 9. ait, Xylandrum, cùm
in textu legiſſet, I. Auα οο.z, id eſt, Cains
Auguſti ſiliuz, niſi quòd Librarius leviter erra-
verat,

Ch.

11.
A Dione
rectè editi.

III.
Era Chri.
fiana 45
hoe Cnſ·
latu incho⸗
enda.

IV.
Exjeditip
Caii Caſarit
ad verſi⸗
enhe,

C.1.
Ch. 1.

II.
4 Dione
redht editi.

EEEEEfE2

Tt

6

5§S C. I. verat, & pro Aulusx ſcripſerat, Auſusoss, Caſa-
An. Ch. i. rem Anguſtum vertiſſe, & de ſuo addidiſſe

XIV. Sed tam hæc conjectura, quàm Chronici

Alexandrini error ex dictis corruunt. Quæ om-
nia Toinardi V. C. diligentiæ magis quàm meæ
attribuas velim. Certe non minor adhibenda fuit,
ne nobiliſſima Era, qualis eſt Chriſtiana, 4
Conſulatu depravato exordium ſumeret. Elis
ſcriptis Romam ad amicum ſcripſi;, ut videret
an in Bibliotheca Vaticana extaret aliquod M S.
Hiſtoriæ Dionis, & quibus verbis hujus anni
Conſulatus exprimeretur; qui reſcripſit in Co-
dice M S. Dionis num. 993. illum ita deſcriptum
eſſe: Kuισα 2νοα 1r8 vi X AIM1οα N vͦ. õ
qui locus ut in aliis Dionis MSS. depravatus.
Sed vox vi. ſeu ε id eſt plius; librarii erro-
rem manifeſtè indicat, oſtenditque legendum eſſe
ανπ αος „ ideſt filius Auguſti „ non veròô
&α⁄osο ν; cům voces hæ minimè inter ſe co-
hæreant. Prætermiſit etiam librarius litteram 7.
ideſt Caius.
Porro Eram Chriſtianam à præſenti Conſu-
latu auſpicandam eſſe, jam in Apparatu dixi-
mus, & certiſſimis argumentis ſparſim in hoc
Opere exhibendis monſtrabitur. Id vel ſolus
uſus Cyclorum Solis, Lunæ, & Indictionis extra
dubium ponit. Si enim v. g. annus Chriſti mil=
leſimus ſexcenteſimus octogeſimus ſextus, in
quo verſamur, Indictione nona notetur, quod
nullus inficias ibit, primum illorum annorum
Indictione quarta inſignitum fuiſſe neceſſe eſt;
cùm ſi primus Chriſti annus Indictione quarta
non ſignaretur; nona hoc anno in curſu eſſe non
poſſet. Præterea idem Chriſti annus 1686. Cy-
clo Lunæ X V. Solis item X V præditus eſt, ut
inter omnes convenit. Quare primus illorum
annorum Cyclo Lunæ II Solis X. munitus
fuiſſet, ſi Cyelorum doctrina tunc innotuiſſet.
Scaliger, qui primus Cyclorum uſum Chrono-
logos docuit, primus etiam fuit, qui animadver-
tit, Baronium Eram Chriſtianam biennio ante-
vertiſſe, eoque pacto eandem uſque ad Diocle-
tiani tempora depravatam repræſentaſſe. Non
defuere, qui Cardinalem doctiſſimum; de uni-
verſa Eceleſia optimè meritum, ſcriptis defen-
derent, eumque Annalium Ecelelſiaſticorum
initium rectè conſignaſſe oſtendere conati fue-
rint. Sed eos oleum & operam perdidiſſe, Eam-
que Chriſtianam à Conſulatu Caii Cæſaris, &
L. Emilii Pauli inchoandam eſſe, unus omnium
eruditorum Chronologorum ſine ulla varietate
nunc ſenſus eſt, quorum ſententiæ ipſemet Ba-
ronius ſubſcriberet, ſi adhuc in vivis eſſet; cum
ea certiſſimis demonſtrationibus innitatur , &
puerilia ſint quæcumque adverſus illam objecta.
Excuſatione tamen dignus Baronius, cujus ætate
Cyclorum uſus ignotus erat, quique frequenta-
tatus non fuit, niſi poſtquam potiorem nobiliſſi-
mi ſui Operis partem abſolvit.
Dionyſius Exiguus, qui ſexto Eccleſiæ ſeculo
Eram Chriſtianam, quæ in Oriente jam ab ali-
quot ſeculis uſurpabatur, publicavit, Chriſtum
ſub hujus anni Conſulibus & conceptum & na-
tum tradidit, Eramque Incarnationis, non verô
à Nativitate adhibuit. Poſt aliquot ſecula Era
Chhriſtiana à Chriſti Natali incœpta, quod tunc
phacuit in præcedentem Conſulatum rejicere.
Ex quo factum, ut ea varia ſortita ſit initia;, ut
ſuo loco diximus. Chriſti autem Nativitatem in
hunc annum incidiſſe, quod voluit Dionyſius,
prorſus incredibile. Nam præterquam quèòd He-
Tom-. I⸗

III.
Era Chri-
RKtiana ab
hoe Conſu-
Jatu incho-
anda.

IV.
Expeditio
Caii Caæſ⸗ aris
adverſus
Parthos.

in Annales C. Baroni. 3

rodes jam mortuus eriat , Chriſtus in mundum S † C. I.
venit, dum altiſſima pax in eo vigeret; & tamen An. Ch. 1.
per hæc rempora bellum in variis Imperin Ro-
mani partibus geitum. Velleius lib. 2. ſcribit,
Tiberium V. Kal. Juliäs edlio Caito & §& ntio
Saturnino Conſulibus , anno nempe Chriſti I V.
ab Auguſto adoptatum; quem, inquit, protinus
in Germantam miſit; ubi ante triennium ſub Mar-
onνοοd. tuo, clariſino viro, immenſum
exarſerat bellum. Hoc itaque anno immenſum
in Germania bellum erupit, quod cùm per trien-
nium protractum fuiller, Tiberius ad illud pro-
fligindum anno Chriſti quarto legatus fuit.
Quèd ſi quis velit, triennium illud ab anno
tantum Chriſti ſequenti putandum eſle, non
inde tamen ſequetur, Imperium hoc anno tran-
quillum fuiſſe; certum enim eſt Catum Cæſa-
rem Conſulatum in Syria iniiſſe, eamque digni-
tatem inter arma geſſiſſe ‚ut nos docet ejus Ce⸗
notaphium, quod Piſis extat, quodque Card.
Noriſius inſigni opere explicat, in quo legitur;
PosT. CoNsUILATUM. QuEM. UL T RA=
FIN I S. EXTRE MA S. POPULI. ROMANI.
BELLU M. GERENS. FELICITER. PE RE-
G6GERAT. Hoc itaque anno Caius bellum in ho-
ſtili geſſit, & adverſus Parthos pughavit. Eum
Romàâ hoc anno abfuiſſe docet fragmentum
Epiſtolæ Auguſti ad Caium, quod Gellius lib;
I5. Cap. 7. recitat: Ave, mi Cai, meur ocellus ju-
undiſſimus ,„quem ſomper medius fidius defidero;
cum a me abes, ſed pracipuè diebus talibus, qualis
eſt hodiernus, oculi mei requirunt meum Caium;
quem, ubicumque hoc die fuiſti, ſpero læxum & va-
lentem celebruſſe quartum ac ſexageſimum natalem
melum. Nam » ut vides, KMiwαννονα ommunem
Jeniorum omnium tertium & ſexageſimum evaſi-
mus. Natus eſt Auguſtus IX. Kal. Octobris;
Antonio & Cicerone Coſſ. anno Urbis 691. ex
Suetonio cap. 5. Quare anno Urbis 754. curren-
ti, nempe die XXIII. Septembris; exacto
anno é6ʒ. climacterico, ſexageſimum quartum
auſpicatus, eas ad Caium filium literas dedit,
cùm hic procul in Oriente bello Parthico diſti=
neretur. D
Expeditionem Parthicam Arabica præceſſit; V.
ut oblervavit eruditiſſimus Card. Noriſius in Exbeditie
Cenotaphiis Piſanis Diſſert. II. cap. 12. Plinius Can Ceſarig
pluribus in locis expeditionis Caii Cælſaris in zave ſen
Arabiam mentionem facit, quam tamen omiſit Arasent
Baronius, aliique, qui de Caii in Orientem
navigatione ſermonem inſtituerunt. Plinius ita-
que lib: 6. cap. 27. ait, Dionyſium Geogra-
phum ab Auguſto in Orientem præmiſſum, quem,
inquit, ad commentanda omnia in Orienten
præmiſit Divus Aunguſtu⸗ turo in Armeniam 2d
Parthikvas Arabicaſque res majore klio, nempe
Caio Cæſare. Hunc,; vel certe eos, qui erant in
ejus comitatu, profectos ad Atabicum ſinum
Plinius indicat lib. 2. cap. é7. ubi de eodem ſinu
loquens „inquit: In 740;, res gerente C. Caſare
Auguſti filio, ſigna nadium ex Hiſtanienſibus nau-
Fragiis feruntur agnita: Eo uſque per totius
Africæ /gyrum disjectarum navium fragmenta
Oceani furor ejecerat. Ex Arabia in ggyptum
Caium rediiſſe auctor eſt Oroſius lib. 7 cap. 3.
Caium nepotem ſuum Gaſar Auguſen⸗s ad ordi-
nandas DDSppti Griaque Provincias miſit, qui
prateriens ab DPyptofines Palæſtinæ apud Hie-

roſolymam in emplo Dei tunc ſancto & celebri ⁶

adorare contemſit, ſcut Suetonius Tranquillus re.-
fert. Caium verèò per Palæſtinam in Syriam iter
A 2 feeiſſe

OCritica Hiſtorico-Ohronologica

§ g. C. I. feciſſe teſtatur Suetonius in Auguſto cap. 93.
An. Ch. 2. Cauum nepotem, qud Judaæam pratervehens, apud
Hieroſolymam non ſupplicaſſet, collandavit. Au-
guſtus enim peregrinas cæremonias contemtui
habuit. Oroſius dicit, Auguſtum, quèd Ca-
ium Hieroſolymitani templi cultum omitten-
tem laudaſſet, anno Imperü quadrageſimo octa-
vo à Deo punitum, Romůa tam dira fame vexatâ,
ut Auguſtus laniſtarum familias omneſque pe-
regrinos, ſervorumque maximas copias Urbe
pelli juſſerit. Hæc tamen fames, quam deſcri-
bit Dio lib. 5F. contigit anno Urbis DCCLIX,
poſt ſexennium ab adventu Caii Cæſaris in Ju-
dæam, ipſo, ejuſque fratre Lucio extinctis.
Plura Card. Noriſius de utraque Caii expedi-
tione loco laudato, ubi & plurium Scriptorum
anachroniſmos de expeditione Caii in Orien-
tem refellit.

ANNO PERIODI GRXCO-ROMAN &£ 5495
O rII. A. 3. Indict. 5.

JEsu CRRISTI zZ. ſecundum Baronium 4.

Olymp. 195.
an 2. Anno
U. C. 755.

AudusTI

1 D num. I. Coſſ. P. Vicinius, & P. Alfenus.
Conſules. Baronius Vinucium nepotem, & Alfi-
nium Varum Conſules proponit, minus obſer-
vans Onuphrii characterem ſeu methodum in
Faſtis deſcribendis, & vocem nepos, quæ origi-
nem Conſulum ab avis indicat, pro eorumdem
Conſulum cognominibus accipiens, ut notat
Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari, ubi varia
nepotum cognomina addita in Faſtis, Conſuli-
bus ipfſis fictitia eſſe demonſtrat „ & tantùm
oſtendere cujus avi, puta Cau, Caei, Quinti,
iidem nepotes fuerint.

IMP. 46.

11.
Iueii Caſa- petens Maſſiliæ deceſſit, ait Velleius lib. 2. cap.
ris obitus, & 102. Quæ mors hoc anno contigit: Suetonius
Tiberi Ro- enim in Auguſto cap. 65. inquit: Caium & Lu-
mem rec. eium in duodeviginti menſium ſpatio amiſit ambos.
Quare cùm Caius die viceſima prima Februarii
anni Etæ Chriſtianæ quarti & vivis exceſſerit, ut
infrà videbimus, Lucius currenti anno ante
menſem Octobrem obiit; præſertim cum in ejus
Cenotaphio à Card. Noriſio doctiſſimis Diſſer-
rationibus illuſtrato dicatur, die decima nona
Septembris, càùm Auguſtus diceretur TRIBu-
NIGIA«- POTESTATIS NXXV currenti anno
cœptæ, annuas inferias Lucio Cæſari decretas
fuiſſe. Tiberius Lucium privignum anno ætatis
viceſimo ſublatum Lyrico carmine deflevit, teſte
Suetonio in Tiberio cap. 20. ſed fictis lacrimis,
cùm’, æmulo Imperii, cui inhiabat „extincto,
altero tantùm gradu à ſupremo rei Romanæ fa-
ſtigio diſtaret. Ante Lucii & Caii Cæſarum
mortem Tiberius hoc anno Rhodo Romam re-
dierat, ut tradit Velleius cap. 103. Ante ntriuſ-
que horum obitum, patre tuo Pablio Vinicio Con-
ſule, Tiberius Nero reverſas Rhodo incredibili
latitia patriam repleverat. Vinicius autem cur-
renti anno Conſulatum ſuſcepit. Idem habet
Tacitus, qui in fine lib. 6. de Tiberio ſcribit:
Dein Rhodo egreſſus, pacuos Principis penates
duodecim aunis: mox rei Romanæ arbitrium tri-
bus ferme ac viginti obtinuit. Tiberius die XIX

⁹ Auguſti anni Chriſti XIV imperare cœpit; 3

quo anno ſi per annos duodecim retrocedamus,
quibus Romæ Rhodo reverlus vixit, perve-

“

Lucius Cæſar Caii Cæſaris frater Hiſpanias

niemus ad currentem Chriſti àännum. Poſtquam s & C. 1. ur.
Romam advenit, data virili toga filio Druſo, An. C. 2.3.4.
Pompeiana domo in hortos Macenatianos tranſ-
migravit, ac omnium negotiorum publicorum ex-
pers, totum ſe ad quietem contulit, inquit Sue-
tonius in Tiberio cap. 15 qui jam cap. 13. ſcripſe-
rat: Permittente ergo Caio revogatus eſt; verum
ſub conditione ne quam partem curamve Reipu-
blicæ attingeret. Kediit oltavo poſt ſeceſſum anno.
Velleius cap. 99. ait: eum ſeptem annos Rhodi
moratum, quia ejus ſeceſſum anno uno tardiùs,
quàâm Dio & Sueronius, conſignavit, ut ſuo
loco dixi.

ANNO PERIODIGRCO-ROM AN g 5496.
QO 12. G. ) 4. Indict. 6.
JESu C:nRISTI 3. ſocundhm Baronium 5.
AucusTI IMP. 47.

D num. I. Coſſ. L. ANKlius Lamia, & A. I.

Servilius.

Conſules
Ita rectè Baronius ex Dionis Indice.
N

Olymp. 195.
an. 3. Anno
U. C. 756.

n.

ANNO PERIODI GRECO-=RO M A N 5497. Olymp. 195.
O 13. FE. D j. Indict. 7. an. 4. Anno

V. C. 757.
JEsu CHRDISTI 4. ſecundum Baronium 6.

AucGusTI IMP. 48.

Anno Ubi
75.
Olymp.5
An., l.

D num. I. Coſſ. Sex. ADNRlius Catas, & C. I1.
X Sentius Saturninus. L Conſules.
De utroque accuratè agit Card. Noriſius in Baronius in 4
Cenotaphiis Piſanis Diſſert. IIl cap 9. ubi oſten- Apparatu Orilt.
dit, Henſchenium in Diatriba præliminari ad numero II.
menſem Aprilem perperam edidiſſe Caium Sen-X ninni
tium Saturninum cum nota numerali, & Baro- Geman,
nium memoriæ lapſu ſcripſiſſe, Quinctilium Tim
Varum ampliſſima Conſulatus dignitate ſecundò
audtum, primum cum Collega Veſpillo, ſecundò
cum Oℳlio Cato, ubi Quinctili Vari nomen
calamo decidit, cùm Sentium Saturninum ſcri-
bere vellet. Nam Sentius Saturninus Conſul!
fuit anno Urbis DCC XXXV Collega Veſ-
pillone, ut ex Faſtis liquet. Sed is Saturninus
diverſus ab eo, qui præſenti anno nomen dedit:
prior enim Cneins Sentius Saturninus vocatus;
qui verò hoc anno Conſul fuit, Cuus Sentius
Saturninus appellatus eſt.
Caius Cæſar Auguſti filius Armeniam cum
exercitu ingreſſus, dum Artageram obſidet, à
