contendit. Lambecius verò tomo 2. Bibliothe-
cæ Cæſareæ pag. 586. Placillam; ex Antiquis
enim alii eam Placillam, alii Flacillam vocant.
Eâà defunctà, Theodoſius Gallam Valentiniani
ſenioris ex Juſtina filiam, uxorem duxit anno
c cCCLXXXVII, ut rectè Baronio obſervatum.
Fuit Placilla mater Arcadii, Honorii, & Gra-
tiani, qui præmaturè obiit, quique tamen ma-
tri ſuperſtes fuit, ac præterea Pulcheriæ ante
matrem demortuæ. Patent hæc partim ex Gre-
gorio Nyſſeno Oratione in funere Placillæ ſub
ñinem, partim ex Ambroſio in Orat. de obitu
Theodoſii Magni. Ait Nyſſenus: Dicam etiam
aliquod maritalis amoris indicium & argumen-
tum. Oportebat omnino, ſoluto corporis conjugio,

etiam pretioſa bona, quibus abundabat, venire

in diſtributionem. Cum enim tres eſſent liberi (hac
enim bonorum capita ſunt) qui virilis ſexus eſſent,
apsd patrem reliquit, qui regno gus præſidio eſ-
Tom. I.

Epigrammate lib. I. æ,bο. & Sedes Præfecti Præ-
torio Illyrici Orientalis. In Eccleſiaſticis verò
una erat ex Apoſtolicis Eccleſiis à Paulo Apoſto-

lo fundata, ut ipſemet Epiſtola r. ad Theſſal. cap.

1. docet, & legitur in Actis Apoſtolorum cap.
17. Indeque Tertullianus in lib. de Præſcript.
cap. 20. & 26. enumerans Eccleſias Apoſtolicas,
à quibus ceteras dixerat traducem fidei & ſemi-
na doctrinæ mutuatas eſſe, inter illas locat Theſ-
ſalonicenſem; cùm paulèò ante dixiſſet, apud ipſas
ſuis locis adhuc præſidere cathedras Apoſtolorũ.
Non convenit inter Eruditos, quis primus
Romanorum Pontificum Epiſcopos Theſſaloni-

IX

Ea inſtitas
tio à Siricis

cenſes hoc honore affecerit: aliqui eam liberali- PP. fsce.

tatem referunt ad Damaſum, cujus tempore
Acholius & Anypſius Theſſalonicenſem Sedem re-
nuêre; alii verò, uti Baluzius in Supplemento
lib. §. Marcæ de Concordia Sacerdotii & Impe-
rii cap. 23. Siricium hujus Vicariatus auctorem

B bb

faciunt.

566

SEC. IV. faciunt. Quæ uUltima ſententia à Viro doctiſſimo
An. Ch.386. jbidem pluribus F obera „præferenda. Siricius

Aano Urbis ANNO PERIODI GRACGO-ROMAN Æ 5879.

1139.

Olymp. 291.

An. 2.

I.
Conſules.

II.
Deecretalis
Siricii non
bene impu-
gnaſß.

enim ſcribens ad Anyſium Theſſalonicenſem
Epiſcopum, ut videre eſt in Collectione Holſte-
niana, nullam Damaſi mentionem facit, haud
dubie facturus, ſi eadem auctoritas ab illo tribu-
ta Anyſio fuiſſet. Præterea Leo l repetens pri-
mordia Vicariatus Epiſcoporum Theſſalonicen-
ſium in Epiſtola ad Anaſtaſium, in eadem Colle-
ctione edita, à Siricio incipit, omiſſo Damaſo.
Verum quidem eſt, Innocentium I, Nico-
laum I & Joannem III Pontifices Romanos
hujus Vicariatus initium Damaſo attribuere. Sed
id proceſſit ex eo quod Damaſus mandata inter-
dum aliqua, ubi occaſio tulit, dedit Acholio &
Anyſio; quo exemplo invitatus Siricius, vices
ſuas commiſit per Illyricum, & præteritæ dele-
gationis occaſione expirantem auctoritatem cer-
ta tum primum ratione, Eccleſiæ Theſſalonicenſi
commiſit. Licet itaque Leo Vicariatum Theſſa-
lonicenſem à Siricii delegatione repetat, indicat
tamen aliquam fuiſſe antea iſtiuſmodi delega-
tionem in Illyrico, ſed quæ certa tum primum
ratione firmata ſit. In ea enim Epiſtola quæ extat
apud Holſtenium pag. 145. dicit Leo, ſe com-
mittere Anaſtaſio Epiſcopo Theſſalonicenſi vi-
ces ſuas per Illyricum, additque ſe id facere
exemplo Siricii, ſimulque arcanum aperit con-
ciliationis a V. Cl. Baluzio allatæ: Beatæ recor-
dationis Siricii exemplum ſecuti, inquit, qui San-
&aα memoriæ Anpſio prædeceſſori tuo bene de Apo-
ſtolica Sede tunc merito, & rebus poſt ſequenti-
bus approbato, certa tum primum ratione commi-
ſit, at per illam provinciam Pokt ,, 71a ad diſci-
plinam teneri voluit, Eccleſits lubveniret. Iſtam
obſervationem confirmant ſequentia verba Leo-

nis; qui, cùm memoriam iniret eorum Epiſco-

porum Theſſalonicenſium, quibus Romani Pon-

tifices commiſerant vices ſuas, omninò incipit

ab Anyſio, dum ait, prædeceſſores ſuos, commi-
ſiſſe vices ſuas prædeceſſori deceſſorique Ana-
ſtaſii, ideſt Anyſio & Rufo, quibus ſucceſſerat
Anaſtaſius. Quare cùm horum tantùm mentio-
nem faciat Leo, manifeſtum eſt, ab Anyſio in-
cepiſſe eum Vicariatum, de quo ſæpe Tomo ſe-
quenti mentio occurret; cum enim Baronius
Collectionem Holſtenianam non viderit, ex ea
Annales infrà ſupplendi erunt.

4

—

O 3 D. ) 7. P. 5. April. Indict. 14.
JESuI CHRISTI 386.
SIRICII PAPX 3.

VALENTINIANI JuNIORIS 12.
THEODOSII S. ARCADII 4.

D num. I. Coſſ. Honorius Nobiliſſimus
puer, & Evodius; ille in Oriente, hic in
Occidente: Conſulatus Honorii juxta primam
regulam; anno enim cccLXXXV Puer nobiliſſi-
mus dictus.
Ad num. II. Papebrocius in Conatu Chroni
co-Hiſtorico ad Catalogum veterum Pontifi-
cum, dubitat de integritate epiſtolæ à Siricio
Papa in Concilio Romano hoc anno celebrato
ſcriptæ ad Epiſcopos Africæ, datæ Komaæ in Con-
cilio Epiſcoporum octoginta, ſub die VIII Idus Ja-
nuarii, po Conſulatum Arcadii Auguſti & Bau-
sonis Virorum clariſſimornm Conſulum. Inſolens,

Critica Hiſtorico-Chronologica

„inquit Papebrocius, formula, eôque diffici- S Æ C. IV.

„ſulatum ſignetur, quo tamen anno magiſtra-
„tum illum iniviſſe ſciebantur Honorius N. P.
„& Fl. Evodius: quantèò enim major fuit hujus
„ Conſulatus lætitia per Imperium, tantò mi-
„nùs debuerunt hæc nomina ſileri. Neque du-
„bites, utrum Romæ ſciri tam citèò potuerit;
„quinam Conſtantinopoli declarati fuerint
„Conſules, cùm ſoliti fuerint pluribus menſi-
„ bus antea nominari & publicari, qui erant
„cum novo anno magiſtratum inituri; ex eo-
„que die glorioſo deſignati Conſulis titulo ho-
„ neſtari. Ita Papebrocius. Sed levis hæc conje-
ctura. Jamdiu enim ea formula in uſum vocata
erat; & quia in Occidente initio anni ſæpe ſci-
ri non poterat, qui Conſul in Oriente deſigna-
tus fuiſſet, & vice verſa, in cujusque arbitrio
relictum uti hac formula Poſt Conſulatum, vel
ſolius Occidentalis Conſulis nomine Acta pu-
blica ſignare in Occidente, & ſolius Conſulis
Orientalis in Oriente, ut in Diſſert. Hypatica
oſtendi. Præterea, quando qui anno præcedenti
Conſulatum geſſerant, illuſtriores erant, præfata
formula ſæpe uſurpata. Quate cùm Arcadius
Auguſtus eſſet, non mirum ſi in Concilio Ro-
mano ea formula adhibita fuerit. Denique val-
de incertum, an Romæ Honorii deſignatio hu-
jus anni initio innotuerit: tardiùs enim Conſu-
les creati videntur, quod in tractatione pacis
Theodoſium, ac Valentinianum inter, & Ma-
ximum Tyrannum conventum fuerit, ut Evo-
dius, qui Præfecturam Galliarum ſub Maximo
gerebat, Conſul in Occidente procederet. Ex
ea itaque ſubſcriptione potiùs inferendum, pa-
cta fœderis anno præcedenti in finem vergente
tranſacta eſſe, eamque ob rem Conſules, qui
in hunc annum deſignati fuerant, tardiùs nun-
tiatos. Ex hoc dubio aliud Papebrocio natum,
quòd nempe epiſtola interpolata fuerit; ſed illo
ſublato, iſtud negotium faceſſere non poteſt.
Ad num. VIII & ſeqq. Divi Ambroſii per-

„ liùs recipienda, quèòd annus per priorem Con- An. Ch. 356.

III.

D. Ambro-

ſecutio à Icſtina Auguſta, Valentiniani junioris ſius à Iuſti-
matre, excitata biennio duravit, eaque anno na Aug. ve-
præcedenti cœpta, currentique continuata, ut æatus.

oſtendit Lex 4. Codicis Theodoſiani De Fide
Catholica, quæ præſenti anno X Kal. Feb. Me-
diolani data eſt, quà Valentinianus Imp. Arianis
Conventus agendi poteſtatem fecit. Anno ita-
que trecenteſimo octogeſimo quinto, Juſtina
Auguſta, quæ Arianam ſectam amplectebatur,
egit cum Divo Ambroſio, ut Baſilicam Arianis
concederet, ubi ſuos & ipſi Conventus cele-
brarent. Ambroſius nullis promiſſis, aut minis
ad id inflecti potuit. Unde in Oratione de non
tradendis Baſilicis, quam anno ſecundo perſe-
cutionis ſuæ recitavit, ait: Quaſi verò ſuperiori
anno, quando ad Palatium ſum petitus, Cum, pra-
ſentibus Primatibus, ante Conſiſtorium tractare-
eur, cum Imperator Baſilicam vellet eripere, ego
tunc aulæ contemplatione Regalis infractus ſim,
conſtantiam non tenuerim Sacerdotis, aut immi-
nuto jure diſceſſerim. Hinc juſtina impotens irà,
auctrix Valentiniano fuit, ut Legem illam hu-
jus anni initio publicaret. Quare Proſper in
Chronico Imperiali initium perſecutionis San-
cti Ambroſii rectè anno præcedenti, quemad-
modum & Sigebertus in Chronico, conſigna-
runt.

. 1V.
Ad num. X XIX. Bollandus menſe Januario plores S. Fe-
refert Vitam Sancti Felicis Epiſcopi Trevirenſis, lx Epiſcep.
ſed Trevirenſis.

Cur.
er⸗
tilis
kian

lera⸗

.

in Annales C. Baronii.

SC. IV. ſed poſt Normanorum deprædationes, proin-

An. Ch. 386, deque poſt annum octingenteſimum octogeſi-
mum ſecundum ſcriptam. Anno ccccI, quo
Concilium Taurinenſe poſt D. Martini Turo-
nenſis Epiſcopi mortem celebratum, adhuc ex-
tra communionem Epiſcoporum Catholicorum
erat, & poſt illud in eam receptus, ut oſtendit
Browerus in Hiſtoria Trevirenſi lib. 4. cap. 202.
V. Ad num. LVII. Sanctus Cyrillus Epiſcopus
orze 5. Hieroſolymitanus hoc anno ad Deum migravit,
uzner. ut rectè Baronius. Auctor enim Tabularum
nis. Theophani inſertarum annos ei triginta quin-
que tribuit. Ex quo & liquet, Epiſcopatũs ejus
init ium rectè à nobis conſignatum. Cyrillo ſuc-
ceſſit Jannes, quem Henſchenius & Papebro-
cius in Hiſtoria Chronologica Patriarcharum
Hieroſolymitanorum primum Hieroſolymorum
Patriarcham faciunt. Verùm, Patriarchatus ille
ſæculo tantùm ſequenti poſt Concilium Ephe-
ſinum exortus eſt.
VI. Theodoſius Imperator Thraciam ab hoſtibus
Theodoſti Grothingis victis & expugnatis vindicavit, ur
de Grothin- teſtatur Claudianus in quarto Conſulatu Hono-
sgu vidtorta. rii à v. 621. ad 635. qui id haud obſcurè huic
Hlonorii Conſulatui adſcribit, uti Marcellinus
in Chronico, Idacius in Chronico, & Idacius
in Faſtis, qui diem etiam, quo Conſtantinopo-
lim Theodoſius rediit, annotavit: His Conſſ.
inquit, victi atque expugnati, & in Rmania
captivi adducti gens Grothingorum 4 noſtris. Theo-
doſio & Arcadlio deinde cum vibtoria & triumpho
ingreſſi ſunt Conſtantinopolim die 7 1 Imäaus Octob.
Marcellinus in Chronico tantùm ait: Victorque
cum Arcadio filio ſuo urbem ingreſſus eſt. Neque
enim verè hoc anno Theodoſius triumphavit,
ſicuti nec anno cc cCLXXX; licèt Marcellinus
in Chronico eo anno ſcribat: His Coſ. Theodoſius
Magnus, poſtquam S gentibus eriumpha-
vit. Ecclenias Orthodoxis reſtituit. Semel enim
Theodoſius, idque de Maximo Tyranno, trium-
phavit, & Pacatus in Panegyrico, quem tunc
Theodoſio dixit, hunc aliàs triumphaſſe non
memorat; licèt de Scythicis victoriis numero
22. mentioner faciat, Scythicos triumphos non
rætermiſſurus, ſi verè ducti fuiſſent. Hujuſmo-
di itaque loquendi formulis aliud non denotant
Scriptores, quàm Imperatorum ſolennem in ur-
bem introitum poſt inſignem aliquam victo-
riam reportatam. Veri enim triumphi aut cum
Decennalibus, & id genus feſtis fuere conjun-
Si; vel ſi aliis annis acti, Imperatores Conſu-
latum capeſſiere, ut ſæpius jam dixi. Geſta porrò
contra Grothingos narrat Zoſimus lib. 4. pag. 752.
VII. Imperante Conſtantino Magao licuit adhuc
Cura Tem. Gentilibus ſua ſolennia vel in totum „vel in
plorum Gen- partem publicè agitare. Reparata dein poſt
nilium Chri- julianum Apoſtatam Chriſtiana Religione ſub
Kianis in. Valentiniano ſeniore, ſua quoque Paganis ſen-
keratcs. tentia, ſui ritus, templaque & templorum ſolen-
nia relicta fuere. Theodoſio demum imperante,
& ſacrificia aliquandiu agitare licuit, ad annum
ſcilicet Chriſti CCCXGI, quo Valentinianus
junior Theodoſii M. conſilio Romæ & in Italia
ſacrificia hoſtiarum ſeu victimarum, templo-
rumque ingrefſum & ſimulacrorum cultum pro-
higbuit Lege II. Cod. Theod. De Paganis, eo
anno Mediolani emiſſa, & in Annalibus à Ba-
ronio memorata. Quare, ut hoc obiter obſer-
vem, non debuit mirari Cardinalis doctiſſimus,
quèòd anno CCCXCVoluſßianus quidam Ro-
mæ aram quandam ad ſacrificia dedicarit, nec
exiſtimare, id à Voluſiano in propriis ædibus
Tom.- I.

,—- .
factum ad privatorum ſacrorum uſum; cùm id & C. IV.
ante annum CCCXCILegibus non inhibe- An, Ch. 386.
retur. Deinceps, ſacrificiis quamlibet interdi-
ctis, quædam adhuc ſolennitates, veluti con-
vivia, feſta, ludique Gentilibus permiſſi. Cur-
renti autem anno AVI Kal. Zul. Conſtantinopoli
Theodoſius M. dedit Legem 12. Codicis Theod.
De Decurionibus, in qua ait: In conſequenda
Archieroſyna ille ſit potion, qui patriæ plura præ-
Riterit, nec tamen a Templorum cultu obſervatio-
ne Chriſtianitatis abſeeſſerit. Quam Legem,
cùm Baronius in Annalibus omiſerit, ex Gotho-

fredo in ejus Commentario hic explicabo.

VIII.
Quid fuexitz
Archieroſy-
22*

Quid eſſet Archieroſpyna, & ipſo nomine
patet, & diſertè hæc Lex docet; quæ enim ini-
tio ejus Archiroſyzna dicitur, enadem mox defi-
nitur & deſcribitur, munus eſſe, ad cujus curam
Templa & Templorum ſolennia pertinent; ubi
Templorum appellatione, ut alibi paſſim, Tem-
pla Gentilium propriè intelliguntur. Ad eum
itaque qui huic muneri præſiciebatur, pertine-
bat Templis præeſle, & cuique quod conveni-

ret tribuere, externumque ornatum, qui ſub

ſenſus caderet, adcurare; Sacerdotes demum
in officio continere, honeſtatique eorum con-
ſulere. Solennia verò Templorum erant, quæ vo-
torum, id eſt, lætitiæ publicæ & religioſlæ, ce-
lebritates dicuntur in Leg. S. Codicis Theod.
De Paganis. Vota publica Leg. 17. De Paganig.
Feſti Conventus civium, communiſque lætitia
hominum, dicta Lege 17. Ludi ſeu priſcarum vo-
luptatum ſolemnitates, Lege 3. De Paganis, qui-
bus ſcilicet ſuperſtitionis Templorum, ſeu Genti=
litiæ aliquid adhærebat. Feſta item convivia indi-
dem profecta, eodemve pertinentia, ut colligitur
ex Lege 19. De Paganis. Kalendarum item Janua-
tium per hæc adhuc tempora ſolennitas, quæ &

feſtis conviviis peragebantur. Vota item propriè

ita dicta, quæ tertio die Kal. Jan. pro ſalute Prin-
cipis in Templis ſuſcipiebantur, feſtiſque pariter
conviviis tranſigebantur: quæ agitata ad huc ſub
Theodoſio Magno per Aſiam fuiſſe, prodit ejus
ævi Scriptor Eunapius, ſub finem Vitæ Maximi
Pag. 113. quæ & ipſæ in Synodo Trullenſi Canone
62. Gome dicuntur.
Ad hæc itaque & ſimilia Templorum ſo- IX.
lennia, eorumque curam, Chriſtianos hoc Templa
ævο Gentiles adigendos putabant. Quare & e,
Synodi & Principes, quantum in ſe fuit, huic lrsa
rei obviam ivere: & hac quidem Lege Theodo- re Chrifia-
ſius M. vetitis Chriſtianis ab horum ſolen- nos, illiei
nium cura, Archieroßzna dicta, quæ Curiali- zvm.
bus ſeu Senatoribus civitatum, & potioribus
quidem inter eos, quique patriæ plura præſti-
tiſſent, pro magno delata: in tantùm, ut Chri-
ſtiani quoque Curiales eam amplecterentur;
imò, quod ex hac Lege diſcimus, magna pren-
ſatione ambirent; ideo ſcilicet quèòd hoc
munus, ut ipſi putabant, ſuperſtitione vacuum
eſſet, etſi circa Templa, Templorumque ſolen-
nia occupatum. Quandiu itaque Templa, Tem-
plorumque ſolennia ſteterunt, Archieroſynæ
quoque munus ſtetit, ſeu Templorum, ſolen-
niumque iſtorum cura: quod Theodoſius Ma-
gnus hoc anno Lege 12. citata De Decurionibus,
interdicit; quòd nempe etiamſi Chriſtiani Ar-
chieroſjneæ munus obeuntes, non ipſi quidem
Templorum cultu, ſuperſtitioneque mentem
ſuam & conſcientiam obligarent, etſi etiam
ſolennia illa haud adeo ſuperſtitiosè tum im-
plerentur, attamen vel ipſa Templa, Templo-
rumque ſolennia curare Chriſtianos, non in-
Bbb z decorum 7

368

S g. c. Iv. decorum modè, verùm etiam illicitum vi-
An. Ch. 387. ſum.
x.,. Hluc pertinet Tertulliani locus de Idolola⸗
Quod magis tria cap. 17. Neque ſacrificet, neque ſaorßicits
brobatur, qauétoritatem ſuam accommodet, non hoſtias lo-
cet, non cuRAS TEMYLORIM deleget, non
vectigalia errum PROGIRET, znon ſpectacula
edat de ſuo, ant de publico, aut edendis praæſit.
Sunt etenim hæc omnia, ut & iſtud de quo

hac Lege, etſi non ſacrificia, certè AD SAcCRI-

FICII ſaltem genera, quo verbo utitur Tertul-
lianus ibidem cap. 16. Eo itaque ſolo quèd
Templorum ſolennia, invectaque ea à Gentili-
bus ſuperſtitioſo fine aliquo eſſent, atque ita pu-
blicè cekbrarentur in honorem ſacrilegi ritus,
eorum curam Chriſtianis non competere cen-
ſuit Theodoſius M. ſuperſtitioſo, inquam, fine
aliquo invecta: exempli gratiâ votorum cele-
britates ludique in honorem Deorum ferme in-
ſtituti erant, ut pluribus exequitur Tertullianus
lib. de Spectaculis: quin, ut idem ait, paratu-
ra omnis ſpectaculorum ex idololatria conſta-
bat. Sic Lactantius lib. 6. Divin. Inſtit. cap. 20.
Ludorum celebrationes Deorum feſta ſunt: ſiqui-
dem ob natiz tates eorum, vel Templorum novo-
rum dedicationes ſunt conſtitutæ. Notumque, na-
tales ſeu encænia & dedicationes Templorum
feſtos fuiſſe, & convivia in honorem Deorum
inſtituta. Qua de cauſa convivia hæc, ſicuti &
ludi, in Chriſtianis improbata. Qua de re plura
Gothofredus laudatus.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN Æ 5880.

Olymo. 291. O 4. C. 8. P. 25. April. Indict. 15.
Teeundum JESu CHRI STI 387.
Diymmpegr SIRICII PAPE 4.
VALENTINIANI JuNIORIS I3.
THEODOSII 9. ARCADII 5.
I. Num. I ad XXXVII. Coſſ. Valentinia-
Conſules. nus Aug. III, & Eutropius: prior in

Occidente; poſterior in Oriente, ut ex Proſo-
pographia Codicis Theodoſiani verbo Eutro-
Pius, liquet.
11. Valentiniani Conſulatus juxta ſecundam re-
Quindecen- gulam; ejus enim Quindecennalia in hunc an-
malia Valen- num incidunt. Præterea Idacius in Faſtis ſcri-
ziniani jan. pit: His Conſſ. Quinquennalia Arcadins Aug.
&. ⸗ “ propria cum Theodoſio Aug. patre ſuo editionibus,
n Madiſue celebravit XLYII. RKal. Feb. id eſt, die
,5 XVI Januarii, quo & eum Imperatorem fa-
ctum jam ſcripſerat. Quare Idacius in errore

perſtat; Quinquennalia enim die natali Impe-

rii de more acta. Eadem verba recitat Marcelli-
nus in Chronico, die tantùm omiſſo. Difficul-
tatem faciunt illa verba ab utroque prolata, pro-
pria cum Theodoſio Ang. patre ſuo. Inde enim
ſequi videtur, Theodoſium hoc anno Decen-
nalia etiam exhibuiſſe. Veràùm ea anno cocLxxXIX
edita infrà oſtendemus.
111. Quæ hic narrantur de perſecutione S. Ambro-

D. Ambro ſii à Juſtina Aug. ſuſcitata, ad annum præceden-
ſius à Iuſti-
na Aug. Ve⸗

Tare⸗ Ri, revocanda. Habita enim eo anno à Sancto

Ambroſio inſignis Oratio de non tradendis Baſßi-
licis Hæreticis. Nam, cùm Feſta Paſchalia inſta-
rent, juſſit Imperator ſibi concedi Baſilicam

tem, qui ſecundus fuit perſecutionis hujus San-

Critica Hiſtorico-Chronologica

Portianam, in qua cum matre, ac ceteris Aria- 8S C. IV.
nis ſacros dies celebraret. Ambroſius in ea Ora- An. Ch. 332:-
tione conqueritur inclinatum Jam vel Impera-
toris judicium, quod lata Lege patefecit, & pau-
1 inferiùs : Hane ergo Legem quiſquam ſe-
quatur, quà firmatur Ariminenſe Conciliums
in quo creatura dittus eſt Chriſtus. Quamobrem
ea Oratio habita paulò poſt eam pro Arianis Le-
gem à Valentiniano anno præcedenti latam.
Nam ſi eam recitaſſet die XVIII Aprilis, Do-
minicâà Palmarum currentis anni, ut valt Baro-
nius, poſt decimum nempe quintum menſem ab
ea Lege emiſſa, non dixiſſet Ambroſius, jam in-
clinatum Imperatoris judicinm; cuùm ante an-
num & menſem tertium id contigiſſet. Et ſanè
cur Zuſtina irarum, ac minarum plena, ac ſuis
Arianis impotenter favens, ejus Legis exe-
cutionem in alterum annum, & quidem Me-
diolani præſens, diſtuliſſet? Itaque cùm an-
no CCCLXXXVI feſta Paſchalia inſtarent,
Comites e Conſiſtorio Principis Ambroſium
convenere, ut eundem ad Baſilicam tradendam
inclinarent. L
Rem fuſiuùs narrat Ambroſius in epiſtola 14. IV.
ad Marcellinam ſororem, ſcribens: Sequenti Es perſecu-
die (erat enim Dominica) poſt Lectiones atque "“ Gd
Tractatum dimiſſis Catechumenis, Symbolum ali- kcete.
qquibus Competentibus in Baptiſterii tradebant
Baſilica. Erat ea Dominica Palmarum, quà die Baron. num-
Symbolum ab Epiſcopis, Competentibus tra- xvVI xr.
debatur, qui poſtea in pervigilio Paſchatis bap-
tizabantur. Addit Ambroſius: Ego in Baſilica
veteri totum exegi diem, inde domum cubitum
me recepi, ut ſi quis abducere vellet, inveniret
paratum. Nam fama erat, Ambroſium Impera-
toris juſſu in exilium deportandum; quod veri-
tus populus, eidem excubias faciebat. Id teſta-
tur Ambroſius ſtatim initio Orationis laudatæ:
Video vos prater ſolitum eſſe turbatos, atque uſ-
Jervantes mei. Miror quid hoc ſit, nihil fortèò quia
per Tribunos me vidiſtis, aut audiſtis Imperiali
mandato eſſe conventum, at quò vellem, abirem
hinc, &c. Et inferiùs: Certè ſi Dominus huic nos
certamini deputavit, fruſtra pervigiles tot nolctibus
& diebus cuſtodias exhibetis. Implebitur Chriſti
voluntas. Anno præcedenti Dominica Palmarum
incidit in diem viceſimum nonum Martii.
In eadem epiſtola narrationem proſequens v.
Ambroñus, ait: Aute lucem, abi pedem limine Occupatur
extuli, circumfuſo milite occupatur Eccleſia. Erat Becteſßx in
feria ſecunda Majoris Hebdomadæ & dies XXX T“* erat z.
Martii. Addit Ambroſius: Exactus eſt totus ille Amiroſut.
dies in mœrore noſtro; ſeiſſæ tamen ab illudenti-
bus pueris cortinæ Regiæ. Ego domum redire non

potui, quia circumfuſi erant milites, qui Baſilicam

cuſtodiebant. Itaque coactus eſt in Baſilica per-
noctare. Poſtea ait: Sequenti die (nempe feriâ
tertiã die XXXI. Martii, non autem feriaâ
ſecundà, ut putavit Baronius) lectus eſt de mo-
re liber Jongæ, &c. Tunc verò populum hym-
nos ab Ambroſio compoſitos in Eccleſia ceci-
niſſe, idem teſtatur in citata Oratione: Hym-
norum quoque meorum carminibus deceptum po-
pulum ferunt. Interea mülites palam Imperatori
denuntiarunt, itures ſe orandi gratiàâ ad illam
Baſilicam, in qua foret Ambroſius, nec ulla
ratione ſe pati poſſe ab ejuſdem communione
ſeparari. Tunc Imperator militarem tumultum
ac iratæ plebis furorem veritus, conſilium ex-
torquendæ Baſilicæ depoſuit. Hæc omnia Card.
Noriſius

Inwventio Ke-

in Annales C. Baroni. 569

SK. C. IV. Norifius in ſuo Opuſculo de Itinerario Divi
An. Ch. 387. Auguſtini poſt Baptiſmum.
1. Ad num. XXXVII. Anno trecenteſimo
liquia rum octogeſimo ſexto, ſub id ferme temporis, quo
§SSö. Gerva- Præcedenti numero narrata contigere, inventa
ſii & Prota- ſunt ab Ambroſio corpora SS. Martyrum Pro-
ſi. taſii & Gervaſꝛi. Sanctus Auguſtinus lib. 9. Con-
feſl. cap. 7. ait, opportunè detectas eas Sancto-
rum Keliquias, ad coercendanz rabiem fami-
neam, ſèd Kegiam, nam ob patrata miracula,
illius inimicæ animus etſi ad credendi ſanita-
tem non applicitus, à perſequendi tamen furore
compreſſus eſt. Hoc ipfum teſtatur Paulinus in
lib. de Vita Sancti Ambroſii, quem Auguſtinus
nuncupavit, ubi narratis miraculis in depoſi-
tione corporum Sanctorum Martyrum factis,
ait: Denique ex hoc tempore ſedari cœpit perſe-
cutio, quæ Juſtinæ furore accendebatur, at Sacer-
dos de Ecoleſia pelleretur. Ambzoſius in Epiſto-
la ad Marcellinam ſororem, narrata Sancto-
rum Martyrum inventione, ait: Aoclamavit
populus,ut in Dominicum differretur diemn Marty-
rum Depoſitio: ſed tandem obtentum, nut ſequenti
feeret die. Reperta fuerant corpora, dum Baſili-
ca Ambroſiana à Sancto Ambroſio dedicaba-
tur. Ex quibus intelligimus, nondum hoc
tempore Eccleſiarum dedicationes & Reliquia-
rum Tranſlationes de more die Dominica fa-
ctas. In Martyrologio Romano Sancti Gerva-
ſius & Protaſius die XIX jJunii coluntur, qui
dies videtur eſſe Tranſlationis biduo poſt inven-
tas Reliquias factæ, ut teſtatur ibidem Ambroſius,
qui poſtquam de dedicatione Baſilicæ, & inven-
tione Martyrum locutus eſt, ait: Ingens concurſus
populi per totum illud bidaum. Tum: Sequenti dié
tranſtulimus ea in Baſilicam, quam appellant Am-
broſianam. Anno autem præcedenti dies deci-
mus nonus Junii & feria ſexta concurrunt. Qua-
re ſi dies natalis horum Martyrum alius non eſt
à die Tranſlationis Reliquiarum, cùm ante hanc
inventionem eorum memoria Mediolani obſcu-

ra eſſet, liquet, eam Baſilicæ Ambroſianæ de-

dicationem die Dominica factam non fuiſſe, li-
cèt Tranſlationis Reliquiarum dies ex laudatis
verbis ſatis non innotelſcat.
VII. A num. XLV ad LXI. Legatio Divi Am-
Secunda broſii ad Maximum Tyrannum, quæ hoc anno
Ambrofßii contigit, alterum nobis argumentum ſuppedi-
ad Marxi- tat ad oſtendendum, nec ſecundum perſecutio-
. Lege- nis S. Ambroſii annum, nec Sanctorum Marty-
rum Gervaſii & Protaſii inventionem præſenti
anno contigiſſe. Valentinianus ac Juſtina præ-
ſenti anno Ambroſium Legatum ad Maximum
Treviros miſerunt, qui re infecta dimiſſas, ad
Valentinianum fſcripſit epiſt. 56. Eſto tutior ad-
verſus hominem pacis involucro bellum tegentem.
Quare Imperator Domninum, alterum pro con-
firmanda pace Legatum ad Maximum deſtina-
vit, quem Maximus ingenti honore exceptum,
ac Regiis muneribus decoratum dimittens, illum
cum exercitu ſubſecutus, Cottiis ac Juliis Alpi-
bus occupatis, ut tradit Pacatus in Panegyrico
ad Theodoſium cap. 30. in Italiam deſcendens,
Aquileiam contendit. Valentinianus improviſo
Tyranni adventu territus, conſcenſa nave, cum
Juſtina matre Theſſalonicam fugit, Theodoſii,
qui in Oriente imperabat, opem imploraturus.
Non ante menſem Septembrem Valentinianus
Occidentem reliquit; cùm VI Idus Septemb.
Mediolani emiſerit Legem Codicis Theodoſiani
4. De Principibus agentium in rebus. Paulinus in
Tom. I.

Vita S. Ambroſii poſt narfata miracula in SS. S. C. 1v.
Gervaſii & Protaſii Reliquiarum inventione fa- An. Ch. 387.
cta, ac remiſſum Juſtinæ furorem, ait: Sanétus
verò Ambroſius Epiſoopus majoris humilitatis vir
factas donatam ſibi à Domino gratiam reſervabat,
creſcebatque quotidie Fide & amore coram Deo
& hominibus. Ibi verò paulò pôſt ſcribit, Am-
broſium alteram ad Maximum Legationem ſuſ-
cepiſſe. Igitur, cùm die XIXIunii ſacræ Re-
liquiæ tranſlatæ ſint, ac poſtea ob miraculorum
famam totius populi ore celebratam, Juſtina
iram remiſerit, id circa exitum ſunii videtur
contigiſle. Cùm Paulinus, antequam narret de-
latam Ambroſio Legationem, dicat, illum cre-
viſſe quotidie Pide & amore coram Deo & homi-
nibus, vix ante initum Auguſtum Legatione
functus videtur. Neque enim Juſtina hominem
heſterna die, ut ita dicam, ſibi infenſiſſimum
tam citò eo honore exornaſſet, præſertim cùm
Maximus Arianos perſequeretur.
Hinc patet, memoratam Ambroſii perſecu- Eæ ea I
tionem anno præcedenti contigiſſe: neque enim p er
ntra trimeſtre ſpatium, Ambroſii & iterum Prurion
Domnini Legationes, ac Maximi in Italiam ir- aunus inao-
ruptionem contingere potuiſſe affirmabit, qui teſcit.
locorum diſtantiam conſideraverit; cùm Maxi-
mus Treveris, Valentinianus WMWediolani vel
Aqaileiæ ſubſiſteret. Zoſimus ſcribit, Domni-
num Aquileià Legatum deſtinatum. Maximus
certé labente autumno Alpes ſuperavit, cum
circa hiemem gelu rigeant, exercitibus plane
imperviæ. Confitmantur hæc omnia ex Proſpero
Tyrone, in cujus Chronico per annos Imperii
Romanorum Imperatorum ab obitu Valentis
uſque ad Valentiniani III necem digeſto, anno
CcCCLXXXVI legitur: aſtina mater Valentiniani
Arianis fFavens in Ambroſium & omnem Medio-
lanenſenz Eccleſiam diverſa injuriarum generaæ
congerit. Keliquiæ Gervaſii & Protaſii Martyrum
ab Ambroſio primum Mediolani repertæ, Hymni
Ambroſii compoſiti, qui nunquam ante in Eocleſits
Latinis modulis canebantur. Hæc docte Card.
Noriſius in Opuſculo laudato, & Hermantius
in Vita Gallica Sancti Ambroſii. .
Ad num. LXI. Ex epiſtola 57. Ambroſii ad c .
Severum, in qua dicit, ſe ad annum ætatis quin- 4mbro i.
quageſimum tertium vitam produxiſſe, Baronius
deducit, Sanctum Ambroſium anno trecenteſimo
triceſimo tertio natum. At, ut jam Viris doctis
obſervatum, ea ad Severum epiſtola, non Ma-
ximo, ſed Eugenio Tyrannidem exercente, ſcri⸗
pta videtur. Licèt enim in ea neuter Tyrannus
nominetur, ſeries tamen vitæ S. Ambroſii exiſti-
mandi fundamentum præbet, eum circa annum
CCCXInatum, ideoque anno CccCXCIII, quo
Eugenius Tyrannus periit, quinquageſimum ter-
tium ætatis annum attigiſſe.

VIII.

ANNO PERIODI GRACO-ROMAN 5881. Anno Urbis
1141.

O B A. O 9. P. 9. April. Indict. r. Olymp. 29
JESu CHRISTI 388. H
SIRICII PAP & F.

VALENTINIANI JuNIORIS 14.
THEODOSII IO. ARCADII 6.

D num. I & ſeq q. Coſſ. T heodoſius Aug. II, I.
& Cynegius: uterque Orientalis. Theo- Conſules,
doſi Conlſulatus juxta ſecundam Conſulatuum
Bbb z Cælareo-

7⁰

S C. IV. Cæſareorum regulam; in hunc enim annum
An. Ch. 388, Decennalia ejus incidunt; quæ tamen in annum

ſequentem dilata fuiſſe, Theodoſii triumphus

eo anno ductus exiſtimandi locum præbet: tri-
umphi enim cum Decennalibus de more con-
juncti, aut Conſulatus ab Imperatoribus ſurntus
iis annis, quibus exhibiti. Præterea natali die
Imperii, ſc. die XIX menſis Januarii, quo de
more ea ſolennia peragebantur, Theodolus
Conſtantinopoli non erat, ſed Theſſalonicæ, quò
anno præcedenti ſe contulit: ubi accepit, Va-
lentinianum & Juſtinam matrern eò ex Occiden-
te acceſſiſſe, ut teſtatur Zoſimus lib. 4. Quare,
cùm Decennalia à menſe Januario ad alium
menſem Theodoſius tranſtuliſſet, & poſtea
Maximum Tyrannum debellaſſet, tam Decen-
nalia, quâm triumphum in annum ſequentem
diſtulit.
II. Seditio Antiochena, in qua Theodoſü, filio-
Seditio An- rum ac Placillæ uxoris jam demortuæ, ſtatuæ de-
tioc hep. jectæ ſunt, ad annum præcedentem revocanda,
ut rectè vidit Gothotredus in Chronologia Co-
dicis Theodoſiani. Argumentum tamen, quod
à Quinquennalibus Arcadii, & Theodoſii M.
Decennalibus deducit, rem non evincit; eoque
etiam ad ſuam opinionem confirmandam utitur
Baronius. Libanius in Oratione ad Ellebichum
pag. 527. ait, ſeditionem motam occaſione ex-
actionis tributariæ ad exercendam liberalitatem
in milites, in Quinquennalibus Arcadii & The-
odoſii Decennalibus. Quare, cùm Arcadius
.- anno præcedenti Quinquennalia dederit, eo pa-
riter anno illa ſeditio excitara. Ita Gothofredus.
Verùm Libaniu: non de Quinquennalibus Ar-
cadii, & Decennalibus Theodoſii, ſed de anno
quinto Arcadii, decimoque Theodoſu loqui-
tur. Hæc Libanii verba: Principi ob neceſſitatem
Imperii pecunia opus fuit, maximè cum ipſi qui-
dem decimus, filio autem quintus Imperii annnus
procederent. Quo tempore ſolent Imperatores au-
rum militibus largiri. Decimus Theodoſii annus
die XIX Januarii currentis Chriſti anni incho-
atus, eodemque die & anno ſextus Arcadiani
Imperii annus cœptus eſt: neque ullo modo
quintus Imperii Arcadii annus cum decimo
Theodoſii concurrere poteſt, ut numeranti patet.
Quare error in numeros irrepſit, ideoque nihil
ex eo loco concludi poteſt, niſi circa Quinquen-
nalia Arcadii, & Decennalia Theodoſu tumul-
tum illum ortum eſſe.
Secundum Gothofredi argumentum à nobis
magis corroboratum iſtud eſt, motam eſſe ſedi-

–

1III.
Dum Theo-

doſius Cpoli tionem eo tempore, quo T heodoſius non Antio-

erat, mota chiæ, ſed Conſtantinopoli conſiſtebat; quod
ſeditio. indicat Libanius in Orat. ad Cæſarium 20. pag.
779. in Orat. ad Theodoſium 12. in priori Ora-
tione 21. in laudem Ellebichi pag. 5ʒy. Hoc verò
anno Theodoſius Theſſalonicæ fuit, idque ab
anno præterito, quo Valentinianus ſibi à Maxi-
mo Tyranno timens, navem ingreßus, Theſſalo-
nicam abiit, ſocia navigationis uſtina matre,
inquit Zoſimus lib. 4. pag. 767. Addit Zoſimus,
Theodoſium, cùm hoc accepiſſet, cum nonnullis
& Senatu Theſſalonicam ſe contuliſſe; ibique
communi decreto ſtatutum, at à Maximo pa-
trata facinora punirentur, & Theodoſius Gal-
lam Juſtinæ Auguſtæ filiam uxorem duceret.
Deinde ſubjicit Zoſimus, poſt illas nuptias Theo-
doſium apparando bello totum incubuiſſe: Ob
eam cauſam, inquit, mortuo in itinere Cynegio
Præfelto Pratorii, öum ex Eρuρoο reverteretur;

Critica Hiſtorico-Chronologica

quemnam Prafeltam Prætori conſtitueret, diſpi- S „C. IV.
ciebat. Accerſitum itaque Aquileia Tattianum, An. Ch. 388,
Praætorit Præeltum in patria declarat, &c. De-
nique ait poſtea Zoſimus, Theodoſium cum ex-
ercitu per ſuperiorem Pannoniam Aquileiam
contendiſſe. Ex quibus conſequens eſt, ſeditio-
nem Antiochenam hoc anno contingere non
potuiſſe; quia, ut recte Baronius, ante Quadra-
geſimam & Paſcha ea ſuſcitata, & quidem dum
Theodoſius Conſtantinopoli erat. Hic autem
ultimis præcedentis anni menſibus Theſſaloni-
cæ fuit. Ultima Lex Codicis Theodoſiani anne
præcedenti à Theodoſio lata, nempe 118. De
Decurionibus, data eſt prid. Non. Qul. Conſtanti-
nop. Prior autem ejuſdem Codicis ab eo Impe-
ratore hoc anno data eſt VI M. Mart. Theſſal.
nempe Lex 14. De Hæreticis. Lex verò 2. ejuſ-
dem Codicis De nuptiis. & Lex 5. Ad L. Jul. De
adult. dicuntur datæ pridie Id. Mart. Hinc col-
ligere eſt, Theodoſium quem anno præterito
Italiam contra Maximum Tyrannum pugnatu-
rum acceſſiſſe docet Marcellinus in Chronico,
quemque Theſſalonicam Macedoniæ urbem, quò
Valentinianus, Juſtina & Galla venerant, ſe
contuliſſe, ibique Gallam uxorem duxiſſe, mox
diximus) hujus anni initio, ſeu menſe Januario
ac Februario Conſtantinopoli non fuiſſe; alio⸗
quin dicendum non eſſet, eum ſub præcedentis
anni exitum Conſtantinopolim veniſſe, & cur-
renti anno, ſæviente hieme, Theſſalonicam,
ubi initio menſis Martii currentis anni erat, re-
diiſſe. Quod nec Zoſimus dicit, nec ullo modo
veroſimile eſt, ſive Valentinianum, Juſtinam &
Gallam Theſſalonicæ reliquiſſe, ſive eaſdem ſe-
cum Conſtantinopolim duxiſſe velis.
Præterea ex Cynegii Præfecti Prætorio obitu IV.

. . —. . . Cynegius agdd.
6 riOr Jnég
intelligimus, Theodoſium prioribus hujus anni adeſiam

