gis mirum, noſtris etiam diebus Coinuus Annalium Eccleſiaſticorum Francorum Auctor,
in Chronologia ſeſquioris Imperii verſatiſſimus, in eundem lapidem offendit. Verum-
enimvero nobiliſſimæ hujus Eræ exordium, cuùm certis & infallibilibus demonſtratio-
nibus nitatur, ut ſparſim in hoc Opere videbitur, à Scriptorum opinionibus indepen-
dens,

gen
n
er
Per
din
ſne
lon
t,
Con
elec
dum
lent
eiſd
Etat
bien⸗
001
annn
Anti
num
duob
ideo
lem,
hi
ndo⸗
Guen
Een
4
cay
0
Aium
Volu
qe
ſolane
emen
bung
tio V.
Orien
betian
Certa,
tionen
ſunt.

ommb

Ch
(Uratar

PRKREFATIO.
dens, ideoque cum anno Juliano XLVI neceſſariò connectendum. Quare Baronius;
74. A qui eam biennio anticipavit, & cum anno JIuliano xLIV incepit, uſque ad Decium
Ue Imperatorem, annumque Chriſti C CxXxLIX duorum annorum prochroniſmo ſem-
a per peccavit, & poſt hunc Chriſti annum uſque ad ccrxxXxX, quintumque Probi Im-
nt, peratoris, Chronologiam adhuc magis perturbavit. Cùm enim Conſulatus tres or-
en dinarios Decio Auguſto, quem duos duntaxat ordinarios, unumque ſuffectum geſſiſſe
nR, indubitatum, annoſque ſeptem Philippo Auguſto, qui ſextum tantùm inchoavit, qua-
bus tuorque Gallo & Voluſiano Imperatoribus, qui biennium ſolùm dehibarunt, attribue-
n rit, à Decio jam non biennio, ſed triennio ab Era Chriſtiana diſſidet. Tum duobus
Uum Conſulatibus expunctis, nonniſi anno uno ab ea diſtat; neque eam aſſequitur, niſi poſt
reſecatum alium Conſulatum ordinarium, ut ſuis locis oſtenditur. At quemadmo-
ne. dum violenta remedia, quæ morbo alicui medicinam afferunt, alium procreare ſo⸗
en lent; ſic Baronius tres illos Conſulatus & Faſtis eradere non botuit, quin totidem annos
ſto. eiſdem reſpondentes reſcinderet adeoque quin anno Chriſti CcC LXXX, quo veram
ge⸗ Eram Chriſtianam amplexus eſt, ac deinde conſequentibus annis omnes alias Eras
Un biennio mutilaret. Quare in Annalibus Chronologia tam ante annum Chriſti
CCLXXX, quàm poſt illum depravata, ſed diverſimodè. Nam ante illum Chriſti
an, annum Fra Chriſtiana in illis corrupta, ceteræ omnes, uti Olympiadum, annorum
gni Antiochenorum, Seleucidarum, & aliorum minimè perturbatæ. Contrà verò poſt an-
i. num Chriſti CCLXXX Fra Chriſtiana in illis accuratè deſcripta, reliquæ verò annis
Adbon duobus decurtatæ. Utrique vitio certis paſſim argumentis demonſtrato remedium
. P adeo facile Auctor adhibet, ut non putet fore impoſterum, qui vulgarem illum erro-
or. rem, ex quo multa inconvenientia ſequuntur, libenter non deponat. Annum enim
nis, Chriſti, quem Baronius v. g. ccxX1IV appellat, ipſe cum anno'c cCxX conjungit,
ℳ. annos quippe duos, quos Baronius malè addidit, rejicit: ſicque manifeſtè innoteſcit,
na4 quæcunque ſub anno c cxxIV idem Baronius narrat, ad annum c cCxxII pertine-
l re; niſi tamen in aliqua peculiari re recitanda erraverit; quo caſu eidem ſuum annum
aſſignat Pagius. Si quid autem à Baronio omiſſum eſt, in fine anni adjicitur, ut in Cri-
i⸗ tica videre erit. DU
z. Ob Faſios in quibuſdam Annalium locis labefactatos quod uno anno contigit, in XXVI
Cirn alium quandoque transfertur, præſertimque per utriuſque Philippi, Decii, Galli S kak magi
ge Voluſiani, Valeriani atque Gallieni tempora. Cui malo ut provideret Pagius, verum-Nrate
Eurn. que ac certum rerum geſtarum ordinem, quantum poſſet, repræſentaret, Faſtos Con-
t- ſulares tum ex veteribus monumentis, tum ex doctorum Virorum obſervationibus
no⸗ emendavit: notam numeralem in Conſulatibus, ubi ea detegi potuit, adjecit, & ubi
abundabat, prætermiſit: poſt Imperii diviſionem in Occidentale & Orientale „quæ ini-
tio Valentimiani & Valentis Imperatorum facta, qui Conſules in Occidente, qui in
cG. Oriente deſignati fuerint, indicavit: Conſulatuum Cæſareorum rationes ab ipſo Ti-
,:& beriani imperii initio aſſignavit & Quinquennalia, aliaque id genus feſt a, aliquando ex
rins Ze certa, aliquando ex Probabili ratione, & ex conjecturis, aut ex mutua inter l⸗ conſecu-
gon, D dtone digeflit quod omnino faciendum, quando explorata argumenta haberi non poſ-
e Pe ſunt. Denique Faſtis Conſularibus Romanis Byzuntinos ac Orientales ſubjunxit, in
neld omnibus hactenus Chronicis omiſſos quod eorum diſpoſitio non ſatis innoteſceret.
on. Chronologiam Cæſaream, quâ plerumque Chriſtiana innititur, quamtùm potuit ac- XXVII.
glecct curatam exhibuit, quod deprehendiſſet ob eam non ſatis exactè diſcuſſam, in Annali- dr a.
„ bbus non rarô erratum eſſe. Sic ſi Baronius, aliique poſt eum, annum v. g. quo Nero e N
n . in Græciam tranſmiſit, indeque rediit, è& tenebris eruere tentaſſent „Sanctorum Apo-
ſtolorum Petri & Pauli Romæ „Nerone Præſente „ut fert Eccleſiæ traditio, paſſoriun
Martyrium anno Chriſti L xVII, quem Baronius LXXIX Vocat, uno ferè conſenſu
ſeit non collocaſſent. Eis enim conſtaſſet, Neronem eo anno non Romæ ‚ſed in Græcia
deper TTT fuille,

Jens;

PREFATIO.
fuiſſe, ex qua, exeunte illo anno diſceſſit; cùm tamen martyrium illud ex eorum ſen-
tentia menſe Junio contigerit. Omiſit complures alios vulgares errores, qui exactæ
Chronologiæ Cæſareæ beneficio vitari poſſunt.
XXVIII. Pontißcum Romanorum, & poſt Diocletianum, Epiſcoporum Conſtantinopolitano-
gin Nog rum, Alexandrinorum, Antiochenorum, Jeroſolymitanorum tempora, quantò diligen-
necia. tius fieri potuit, ordinavit; certus, Acta Sanctorum, Concilia, aliaque id genus plura ab
eorum annis rectè collocatis non rarò lucem accipere. Chronologia Pontificum Ro-
manorum per tria ferè priora ſecula in multis emendanda fuit, & non minus in ſequen-
tibus ſeculis: neque enim in ulla alia ſæpius peccavit Baronius.
XXIx. Ex Chronicis tàm Euſebii, quàm Hieronymi per quatuor ferè ſecula plura in Anna-
Error vut- les derivata. Quæ tamen Baronius ex utroque affert, præter illorum mentem cum iis
Sizsnie;, Chriſti annis ſæpe conjunguntur, quibus ipſi non illigarunt: qui error ab aliis etiam Scri-
Euſebi & Ptoribus paſſim admiſſus, quòd non adverterint, in iis Chronicis citandis, non ad Im-
Wedon peratorum annos, ut fit, ſed ad numerum Euſebianum, ſeu annum Abrahamiticum re-
ſpiciendum eſſe, quoties certus rei geſtæ annus quæritur. Cùm enim Euſebius & Hie-
ronymus annum à Kalendis Octobris incipiant, & eum in quo aliquis Imperator ſupre-
mum diem obit, eidem integrum deputent, & ſucceſſoris initium à ſequentibus Kalen-
dis Octobris exordiantur, ſupputatio per Imperatorum annos plerumque fallit. Vide-
runt ante Pagium aliqui Viri docti ad numerum Euſebianum attendendum eſſe, metho-
dumque tradidére, cujus ope utroque Chronico ſine erroris periculo uti poſſemus. Ve-
rum cum illius methodi præcepta ſine temporis jactura ad praxim reduci non poſſint, ea
ab ipſis etiam inventoribus, cùm utrumque Chronicon laudant, vix in uſum vocata.
Quate aliam in Diſſertatione de Periodo Græco- Romana proponit adeo facilem, ut vel
ipſi in Chronologia tyrones, cui anno Hieronymus & Euſebius rem, de qua agitur, co-
pularint, ipſo pene lectionis momento intelligere poſſunt. Quæ methodus in Chronico
Idacii, quod Baronii tempore non extabat, etiam adhibenda. Cum enim Idacius Euſe-
bii & Hieronymi Chronica continuet, numero Euſebiano ſeu anno Abrahamitico tem-
pora deſignat. Porrò Pagius in prima hujus Tomi Editione ſcripſerat Euſebium annos

Abrahami à Kalendis Septembris cum anno populari exorſum eſſe, ſed poſtea re ma-

turius examinata, communi ſententiæ adhæſit, & Euſebium annum à Kalendis Octo-
bris, more Syrorum & maximè Cæſarienſium inchoaſſe, comperit.
XXX. Primæ ſtirpis Regum Francorum, qui poſt Clodovei Magni converſionem multa An-

Been nalibus ſuppeditant, Chronologiam Baronii tempore fermè deploratam, noſtroque in

Francorum . . ” . A r. .
Cyronoo- Multis adhuc rudem & imperfectam, omni quà potuit curàâ diſcuſſit, ut in ſecundo To-

Lia magis mo apparet, poſt annum enim Chriſti cccxcv Monarchia Francica nata.
explicata.

XxXI Denique ut Chronologiam Chriſtianam omni ex parte reſtauraret Pagius, undique
dAnnule argumenta conquiſivit, ex ipſis etiam Numiſmatis & Inſcriptionilbus. Fauſtum enim for-

Nummis

&en tunatumque fuit, quèòd ſuperiori ſeculo, quo in Antiquitate Eccleſiaſtica elucidanda,

iioniba pPellendaque obſcuritate, celebrium Scriptorum conatus inſumti ſunt, tot inſcripti lapi-
Arut: (ſos effoſſi fuerint, totque Numiſinata, quæ in Principum cimeliis, aut privatorum mu-
ſæis, cum magno literarum damno ſepulta erant, ſenſim in lucem prodierint; ut quod

libris non potuerat, illo medio in lucem proferretur. Quod niſi plerique Annquari
Nummorum inſcriptiones malè deſcripſiſſent, & ſæpe emendationis prætextu corrupiſ-

ſent, aut mutilaſſent „poſticam ſcilicet tantùm partem publici juris facientes, anticam
verò, quam inutilem perperam judicabant, ſilentes, non dubium, quin plura, quæ ad-
huc latent, clarè innoteſcerent. Ceterùm cum pro veritatis exploratione ſtylum arri-

puiſſet, incunctanter in viam regredi ſpondebat, cùm illi monſtrata fuiſſet; al enim

ejus menti fixum erat Lactantü effatum adverſus eos, qui cum ſemel aberraverint, con-
ſtanter in ſtultiua per ſeverant, & vanis vana defendunt.

ELOGIUM

ſente
eum.
Provi
r,
Alct
Co
VA
Nrio.
Alce
guſti
nio,
ilis
Vigel
optin
VivoOs
A
oceln
Parten
tum
dacta
prof⸗
cum:
tem d
que y⸗
dantun
inyeſt
dar
cim V.
Giheil

ſen.
cte

nd.
en

dab

Uen.

S

Seneegeggeneeenekeeeeeeee,
NZZAEZE RARANARAARAiEEAR

Ordinis Minorum Conventualium.

NTONIUS PAGIUS pridie Kalendas Aprilis anni
MDCXXIV ortum habuit Rognis oppidulo, quod decem
circiter millia paſſuum diſtat ab Aquis-Sextiis. Hac in cele-
berrima Urbe in Societatis Jeſu Schola artes didicit, quibus
pueritia ad humanitatem informari ſolet. Cumque infirmiſſi-
mo tempore ætatis, omnibus litteris deditus, vel ſaltem ad
illas excolendas aptiſſimus videretur, eum Magiſtri in ſuum
Sodalitium cooptare ſtudebant. Verùm eventus ex animi
ſententia illis non proceſſit: conſilium enim abjecit adoleſcentulus, præcipuè quòèòd

eum ab hoc propoſito avocaret ejus avunculus Antonius Barrau Vir clarus, apud ſuos
provinciales valdè honoratus, & Franciſcanorum, qui vulgò Conventuales appellan-
tur, in Galliis primarius. Enim verò ſororis filium bona indole præditum Ordini ſuo
adſcribere optabat. Igitur Pagius omnia credens homini, cognatione & amicitia ſe-
cum conjunctiſſimo, Franciſcanam inſtitutionem proſequi decrevit
ta nuncupavit Arelate pridie Kalendas Februarii anni MDCXLI.

Exinde Philoſophicis, dein divinis doctrinis imbutus & exquiſitè eruditus fuit, ita

ſolenniaque vo-

ut idoneus illicò viſus fuerit, qui in ſuggeſto, licet admodum juvenis, alios docerer.

Suſceptum officium diu eſt laudabiliter executus, & tantiſper graves conciones in au-
guſtiſſimis Templis identidem habuit. Cum iccirco magna hominum de eo eſſet opi-
nio, magna commendatio, brevi apud ſodales ſumma in exiſtimatione fuit: eò ut ab
illis Præfectus ſeu Provinciæ Adminiſter crearetur, quantumvis licet nonum annum &
vigeſimum ſoluùm ageret. Poſthac inſuper hoc honore ter, & aliis muneribus ſæpius,
optimè & præclarè perfunctus, Franciſcanos ſuos in Galliis, quandiu numeratus inter
vivos fuit, ob ſummam, qua pollebat, prudentiam moderatus eſt.
Arttamen licet ab operoſis negotiis prorſus ſe removere nequiverit, in maximis
occupationibus nunquam intermiſit ſtudia doctrinæ. In omni enim vita, è ſolido die
Partem non exiguam demere conſueverat, quam in cujuſque generis litterarum cul-
tum impenderet. Verumtamen inter illa multiplicia, quæ exercebat ſtudia, cæteris
Sacram antetulit Hiſtoriam, ad quam ſe aſſiduo continuatoque labore applicavit. Nec
profanam excludendam, aut ſaltem negligendam cenſuit: utpote, quæ aptiſſimam
cum altera convenientiam habeat. Quid, quod centò ſciebat varias & in omnem par-
tem diffuſas Hiſtorias, etiam quæ nihil religionis habent, eſſe teſtes omnis ævi, rerum-

que veterum ampliſſima monumenta? Sed cùm illas, quibus præſertim litteris man-

dantur res ſingulorum annorum, nemo poſſit conficere, niſi qui rationem temporum
inveſtigatam, edere poſſit; huic inquirendæ operam dedit egregiam.
Sanè quidem id ante eum reipſa fecerat Baronius, in præclaro Opere, quod duode-
cim Voluminibus concluſit. Sed Eruditiſſimus Cardinalis, cui ſubjecta erat materia
difficillima, quam vix ullus ante eum leviter attigerat, in errorem crebrò lapſus eſt;

TIT 2 præter-

B LO GI U M

præterquam quòd non pauca ignoravit, cum benè multa antiquitatis monumenta,
etiam tunc laterent; nec lucem aſpexerint, niſi ſaltem poſt eximii Viri interitum. Quæ
cum Pagius perſæpe & conſideratè animo intuitus eſſet, hoc exiſtimavit maximè con-
ducere omnibus Eccleſiaſticarum rerum cupidis, Baronianos Annales emendare, &
eorum rimas explere ne plurimi & cumprimis tyrones tot deterriti ſalebris, in quas im-
prudenter incidebant, ab his ſtudiis deinceps abducerentur. Iſtud igitur fortiter &
animosè aggreſſus eſt negotium Herculeis dignum viribus. Opus, inquam, à nullo
propemodum, in Urbibus, aut Academiis, eruditiſſimis hominibus affluentibus, ten-
tatum, homo provincialis in extrema Gallia; licet videretur, tum à divite librorum
ſupellectile, cùm ab aliis adminiculis imparatus, diuturno labore complevit, Criticam-
que Hiſtorico-Chronologicam inſcripſit.
Dum totus eſt Pagius in Chriſtiana & Romana antiquitate illuſtranda, anno

MDCLXXX, hoc interim tempore, ad ipſum affertur inſignis inſcriptio, quæ in

columna, nomini Aureliani Imperatoris à Forojulienſibus olim conſecrata, inciſa fuit.

Hlam è veſtigio dilucidandam ſingulari Opuſculo ſuſcepit, ſimul & ampla occaſione
data, ex Conſulatu tertio hujuſce Principis ibidem notato, diſſeruit accuratè & copiosè
de Cæſareis Conſulibus, unà & Conſulatuum regulas, à ſe dudum, ingeniosè ſolerterque
excogitatas, propalam collocavit, in ſplendida illa diſputatione, quam appellavit Diſ-

ſertationem HEypaticam; eamdemque biennio poſt Lugduni typis impreſſam, bene me-

renti amico ſuo, Viro illuſtri Ludovico Thomaſſino Domino de Mazaugues, Sena-
tori Aquenſi nuncupavit. Inde exteris & longinquis notus fuit maxima celebritate fa-

mæ; non illius quidem popularis, plerumque temerariæ, inconſideratæ & merarum

nigarum laudatricis: ſed exiſtimationem hominum accepit, qui tunc ingenio præſtanti
& eruditione perfecta florebant, non modo in Galliis, ſed in Italia & Germania, ipſa-
que ultima Britannia.
Tum inde Criticam in quatuor priora Baronii volumina abſolutam obtulit Gallicani

Cleri Conventui, qui agebatur ad Sancti Germani Ledienſe fanum, anno MDpCLXXXVI

Sacer autem & ſolennis ille cœtus, non modò ejus conatum & propoſitum approba-
vit, ſed ur ipſius univerſis lucubrationibus extrema manus ſtudioſiùs, ſine cunctatione
accederet, in beneficiis eum detulit ad ærarium.

Ad incœpta ocyus peragenda, eum inſuper invitarunt honorificentiſſimè Cardina-

les Hieronymus Caſanata, Gregorius Barbarigus, Laurentius de Laurea & Henricus
Noriſius, quorum magnum nomen fuit in Viris rerum majorum ſcientiâ excellenti-
bus. Equidem illum omnes iſti inſigniter dilexerunt, ejuſque magni æſtimavêre do-
trinam. Atque etiam Noriſius, priuſquam purpureo exornaretur galero, ad calcem
Syntagmatis de Epochis Syro Macedonum, ipſi dicavit, veluti Amicorum, ut ipſemet
judicabat, doòtiſſimo, Faſtos Conſulares ex Cæſarea Bibliotheca erutos: tum etiam
perpolitamn explicationem maximè rari nummi Herodis Antipæ ubi annus tetrarchiæ
ejus X LIII expreſſus videtur. Poſtquam ibidem multa litteratè, acutè & prudenter
diſſeruit ſeu conjecit Vir ſummus, Pagium ſumit judicem de diſceptatione, quam
per id temporis inſtituerat: Num verò, ait, anachroniſmos admiſerim, iu videris, qui
me in haſce Chronologicas tricas conjeciſti, quas tamen pra eximia tua eruditione ac ſingu-
lari doctrina temporum periiia, longè probabilius expedies. Dehinc in Epilogo, quanti il-
lum ejuſque ſcripta habeat, his luculentiſſimis verbis teſtatur: Hos faſtos uni tibi nun-
cupo, ac dico. ( ui enim alteri illos potius inſcriberem quam ubi, qui Cæſareos Faſtos, edi-
ta Diſſertatione Eypatica, tanta eruditione illuſtraſti , ut eidem argumento meiam terminumque
impoſuiſſe videaris. Inſigne tuarum in Annales Baronii animadwerſionum opus abs te mihi
miſſum, nondum accepi, quod impatienter expecto. Diutinæ tamen moræ tædium leniunt pu-
blici plauſus quibus hocce tuum præclariſſimum volumen exceptum intelligo. Perge, Vir ſum-
me, magnos Eccleſiæ Annales, in meliori, ut fœliciter cæpiſti, lumine collocare.

Magna

heb.
taten
gai
men
null
con
mur
ſec

Con

ca
XXV:
oba⸗
ione

Ana-
nricus
lenu-
e do⸗
cem
erhet
etlam
uchie
jenter

Gvacn

16,
inti I-
i nun.
6, eli⸗
um
nt l-
ſon.

Mag⸗

ANTONII PACGII.

Magna profectò erant illa externa adventitiaque ad jumenta: parum tatnen habuil-
ſent efficacitatis, nec ſemper in propoſito permanere potuiſſet Pagius, niſi animum
perpetua roboraſſet conſtantia: adeo materiæ, quam tractabat, incredibilis erat ma-
gnitudo & difficultas. Nec progreſſu moleſlia minuebatur, aut levabantur angores.
Præterea optimo Viro anni plurimi acceſſerant: mollius tractari volebat extrema
ætas. At ipſi non licebat vel tantulum feriatum eſſe: urgens etenim ſenectus aſſi-
duiſſimè eum monebat, ut ſarcinas colligeret. Monitis paruit diligentiſſimè, & ne
tunc quidem ſibi paululum pepercit: ita ut grave illud & ingens Opus, ſumma cura,
multiſque vigiliis elaboratum tandem perfecerit. Sane peropportunè: nam ſimul
atque pervenit quò contenderat, & vires & ipſum corpus amiſit debiliratum jampri-
dem & exhauſtum. Poſt hæc incommoda valetudo, & qua non valuit unquam emer-
gere, eum, nullo puncto temporis intermiſſo, tenuit. Verum quemadmodum in cor-
pore, non ſic in animo fuit morbus, nec invaletudo divinæ auræ particulam prægra-
vavit. Quinetiam Vir admodum ſenex comtra vim gravitatemque morbi, luctari
auſus eſt. Immò enim verò, quandiu in imbecilli corporis compagibus incluſus fuit,
tandiu priſtinum ſuſtinuit munus, ad eum modum, ut in lectulo decumbens, adſcito
lectore, etiam in litterarum ſtudiis verſaretur, quæſtiones difhciles & obſcuras perſol-
veret, & nonnulla, quæ jam ſcriptis mandaverat, corrigeret, vel delenda juberet. Nec
tamen ipſi licuit ſingula, quæ in priore Cruicæ volumine tractaverat recenſere, emen-
dare & interpolare, ut vehementer optaverat; aureoloſque nonnullos libellos, vel
adumbratos, vel ſolum mente conceptos ‚edere: eum enim ante occupavit extremus
vitæ dies, Nonæ videlicet Juniæ anni MDCXCIX quibus animam efflavit Aquis
Sextiis, magnumque ſui reliquit deſiderium, præſertim benevolis & neceſſaris.
Diligebant unicè omnes & mirificè obſervabant Virum, à quo ſingularis humanita-
tis & modeſtiæ petebantur exempla: Virum, inquam, qui de ſeipſo ſibi non credebat
temerè; qui ab hominibus etiam ſine honore & exiſtimatione, modo verè & meritòô,
reprehendi amabat; quod plerique nequidem 4 litteratiſſimis & celeberrimis patiun-
tur. Hominem ſe eſſe ſciebat, & humani nil à ſe putabat alienum: quocirca quæ ſcri⸗
bebat, aut meditabatur, cum amicis conferebat libentiſſimè. Arbitrabatur enim veri-
tatem in Diſputatione limari; nec bonum, idoneumque Scriptorem judicabat illum,
qui tantâ eſt confidentiã, ut aliorum conſilia auxiliaque penitus reſpuat. In nullius ta-
men magiſtri verba jurare fuit addictus; quippe qui à quavis factione alieniſſimus, in
nullis partibus omni tempore fuerit. Superiores Scriptores quantum maximè potuit
commendavit, & quidquid ab illis boni didicerat, ingenuè profeſſus eſt. Ad extre-
mum Pagius Criticè ſuã Hiſtorico-Chronologicè certè non Baronianos Annales evertit,
ſed inſtauravit: cùm vir frugi, minimè avidus inanis gloriæ & oſtentationis, non hoc
conſilio nova finxerit, ut vetera funditùs deſtrueret.

eeEeeeeeeeeee eeeee eege

CELE BRIVYM ALIAVOT

VIRORUM ET SCRIPTORUM

De ANTONIO PAGIO, ejuſque Scriptis TESTIMONIA.

Ex Epiſtola Eminentiſſimi Cardinalis Hieronymi Caſanate, die 12. Iulii anni 16 89:
ad Pagium, Romæ data.

REDPDITusS eſt mihi ultimis hiſce diebus primus Tomus Criticæ illius, quam in Baro-
nii Annales conſcripſiſti, Vir Clariſſime. Statim itaque illius lectionetn aggrefſus, ex
WAiis quæ huc uſque perlegi, Te maximam curam in eo Opere perficiendo adhibuiſſe co-
R gnovi; unde & Tibi laudem non vulgarem, & magnam ſtudioſis utiliratem acceſſu-
ram eſſe arbitror; cum præter obſervationes Tuas ſanè doctas ‚aliorum quoque om-
nium, qui de rebus Chronologicis ſcripsèêre, ſententias ſuis locis à Te referri videam, &c.

Ex Epiſtola Eruditiſſimi Patris Henrici Noriſü, poſtea S. R. E. Cardinalis ad Pagium,
Florentiæ data.

7 Alendæ ſunt Januariæ anni vulgaris Eræ 1688. quem, ut in nummo Antonini Pii legitur in
K hac Gaza Medicea, Tibi Viro Eruditiſſimo, & Eccleſiaſticæ Hiſtoriæ bono nato precor A.N.
F. F. Et hæc ipſa Epiſtola penè ſuperbit, quod omnium prima, anno novo, ad Te Virum incom-
parabilis eruditionis perſcribatur, ac veluti Saturnalium, ad Te miſſorum vicem gerat, & c.

Ex alia ejuſdem Noriſii Epiſtold ad Eundem, Florentiæ datd Kalendis Novembris anni 1691.

Ulla dies mihi ſine Tui præſtantiſſimi Libri lectione elabitur, ac quotidie Te Magiſtro jucun-

diſſmè utor, cum maximas rerum ac temporum difficultates feliciter exponas, ac obſcuriora

in optimo lumine colloces.

Ex Epiſtola Illuſtriſſmi D. Joannis Ciampini Magiſtri Brevium gratiæ, ac in utraque
Signatura Referendarii ad Pagium, Romæ data 15. Kal. Iulii anni 1692.
A eſt virtutis vis, ut ad illam amandam colendamve, etiam invitum cogat compellatque vi-
rum. Ne mireris igitur, Amice chariſſime, ſi ſtatim atque Reverendus Pater N. Tuo nomi-
ne mihi ſalutem dixit, ac ſi quid in re literaria Tibi oporteret, ſatisfacere vellem; ſummopere

hiſce inſtantiis me addictum protinus exhibui, cum tua ipſa virtus id expoſcat. Nam qualis Tu ſis,
Tua ipſa Scripta, Tuaque edita Opera luculenter demonſtrant, &c.

Ex Epiſtola Clariſßtimi Emanuelis à Schelſtrate Bibliothecæ Vaticanæ Præfelti, die prima
7 Maii anni 1690. ad Pagium, Romæ data, quæ ſic deſinit.

V Ale, Vir Clariſſime, & illuſtrandis Antiquitatum monimentis ita operam impende, ut Eccle-

ſiæ utilitatem adferre, magnique Baronii famam augere pergas, dum me Tibi, ſtudiiſque

Tuis juvandis ſemper paratum invenies, & c.

Ex Epiſiold Illuſtriſſimi & Doctiſſimi Viri D. Gisberti Cuperi Ordinum Belgii Fæderoti
Fenatoris ad Paulum Voet Van Winſſen, ejuſdem Notis in Lactantii Librum
. de Mortibus perſecutorum ſubjelta.

Ix finita, inquit, hæc erat Epiſtola, cum ecce ad me affertur Antonii Pagi, Viri Eruditiſſi-
mi, & diligentis temporum Reſtauratoris, Critica Hiſtorico.- Chronologica in Annales Emi-
nentiſſ. Baronii. Cumque ille mirum quantum Diocletiani & Imperatorum, qui cum eo regna-
runt, tempora illuſtret, tuum erit judicare, an non bene rebus ſuis conſulturus Typographus ſit,
ſi illa ex Opere, quæ Ladtantio elucidando inſerviunt, excerpta Editioni novæ adjiciat; milu cer-
tè iſtud videtur adprime utile, atque Eruditis acceptum fore; cum quia liber ille non omnium
manibus teritur, tum quia ita in unum corpuiculum collecta forent omnia, quæ ad melius hunc
intelligendum libellum neceſſaria ſunt.

VVL—

pis

C

F
ſoien
lethᷣ

110-
ed⸗
eſſe.
0m⸗

tur in
AN.

com⸗

1691.
cun⸗
liora

e

Vi⸗
wi⸗
Peie
ſis;

mu

cce⸗
iſgoe

Ex Epiſtola Clariſßtimi Viri Henrici Dodvvelli A. M. Dublinienſis, Annales Velleianos
Quintilianeos & otatianos mitteniis pridie Nonas April. anni 1698. in Acgro
Bercherienf ad Pagium data.
Nnales hoſce „quos jam àccipies; amico meèo nuper Aſaphenſi & Tuo itidem amico Reve-
rendiſſimo Noriſio & TiBI inſcripferam. Sed propter verba mea quædam de amico meò
Aſaphenſi, dedicatio ſuppreſſa eſt. Itaque nudatum dedicatione exemplar jam tantummodo acci-
pies. Vos omnes appellaveram tanquam rei Chronologicæ arbitros; in hoc novo, quo verſabar;
Chronologiæ Biographicæ ſpecimine, & veſtro quippe commercio literario oriundo, & c.

Ex Libro Gallicà Lingud ſcripio, cui tiulus, Hiſtoire des OQuvrages des Savans Tomo I
ubi poſtquam Auctor plurima diſſeruit de primo Tomo hujus Criuicæ, pag. 221. c deſinit.

E P. Pagi s'eſt heauroup plus tendu ſur le quairieme Siecle que Jur tous les autres, parce qu'il yà
L nonvé ane plus grande abondance de matiere. II J inſeré an grand nombre d'&ainiſſemens cu-

ieux & importans à l'Hiſtoire Eccleſiaſtique, ſans tre interrompus par des digreßions importunes; & cel

Oavrage en ſans doute un fruit heureux de l'étude des meilleurs Livres, conduite par un eſprit net & ſolide.
Ex altero Libro Gallica itidem Lingud ſcripto, cui niulus, Bibliotheque Univerſelle &
Hiſtorique Tom. 15. ubi poſt blura in Pagii & Tomi prim: Criticæ landem, pag. 315. legiur.
TNV liſant cei Ouvrage on a ven que l Autheur cite Rdelement tous les modernes, de qui il a tiré quel-
Laues lumieres, & que ces citations font une grande partie de ces remarques, qJuoy que lAutheur 7
joigne tres: ſouvent ſon jugement pariiculier. Ainſi ſans parler de ce qu'il a decouvert, on pent regarder
cet Oavrage, comme un recueil des decouvenes les plus conſiderables, que lon aye ſait ſurl Hiſtoire Etcle-
ſiastique, pour ce qui regarde les evenemens & Ia Chronologie, depun que les Annales de Baronius oni tt
publiees. B
Mitto hic Theodoticum Ruinartum in Præfatione generali in Acta Martyrum, Nicolaum Toi-
nardum in Notis ad Lactantium de Mortibus Perſecutorum, Paulum Bauldri in Notis itidem ad
eundem Lactantii Librum & alios quamplures tam Catholicos quàm Proreſtantes do cliſſimos, qui
Pagii cum laude meminerunt, ejuſque, multis in locis, opinionibus adhæſerunt.

VERSUS

UIaſtriſmi & Eruditiſimi D. Bernardi Monetæ, Confliarü Regii, & in ſuprema Burgundi
Rationum Camera Cognitoris, ad Animadverſiones Pagii in Baronium.
Fit alluſio ad Piſciculum viam Balenæ monſtrantem.
D Ifficili Cetus luctatur in æquore dudum;
— Grandis mole licèt, non tamen inde piger.
Sed quia circumſtant nantem diſcrimina mille,
Et ſcopuli, & ſyrtes, ancipiteſque ſinus;
Hinc ſe ideo Piſcis tandem vix explicet ingens,
Ni minor huic fido lumine monſtret iter.

PIIS MANIBUS
Reverendi Patris Antonii Pagii Ordinis Minorum Conveniualium Sandli Franciſci Doct Theol.

O D E N OENIACA.

AG I, peritis clare ſcientiis, Natalibus feliciores
Doctrina fecit, quem celeberrimum, Crediderim genios ſtetiſſe.
Eſt auſa nunquid ſub ſepulchri Laborioſa ſollicitudine
Condere te Libitina mole? Totus legendis invigilat libris,
Cur tam citato non revocabilis, Aut exarandis ſæpe noctes
Heu, parca vitæ ſtamina forcipe Præteriit domita quiete.
Cruenta ſcindis? diſſecanda Huic ſolitudo delicium fait,
Multiplices nec adhuc per annos. Turbis remotus ſemper inanibus,
Vir ille doctus Conciliis frequens, Solus vacabat, mortuorum
Sermone certo dogmata proferens, Cœtibus eximiis Virorum.
Plauſus Virorum doctiorum Vitamque ducens relligioſias,
Promeritos ſibi ſuſcitabat. Totoque, Chriſto, pectore deditus,
Seu Conſulares Romulidum dies Mundana ſpernit quæque, turmis
Faſtos loquatur, tempora dividens, Angelicis ſociandus, unis.
Arguta ſive antiquioris Te docte, ſciſſo tramite temporis,
Hiſtoriæ monumenta tractet Pagi, peremit parca ferocior,
Ventura chartis poſteritas leget Virtute vives, ſed perennis,
Mirata libros, ingenioſiùs Ac etiam renuente fato.
Quos mente deſcripſit ſagaci Cœleſtis intra templa ſcientiæ,
Dicet honore perenne dignos. Imago mentis ſurget eburnea,
Notumque cunctis gentibus exteris Doctura venturos nepotes,
Ubique laudes accumulatius Maltiplices celebris per annos.
Ornant merentem, nomen aſtris Et quis fuiſti; quam redolentibus
Tollitur uberiore fama. Grati parabunt floribus undique
Candore morum vir fuit integro-, Hymnoſque dulci voce dicent,
Eratque ſedes mens, ſapientiæ, Dona, tui memores litabunt.
Omniſque virtus fulgurabar Seiic dum ſepulchro membra latent tuo,
Simplicitate ſacratiore. Vivet ſuperſtes gloria nominis,
Sub ftonte ſplendens abdita gratia Tuiſque vivet fama ſcriptis,
Dodtorum amorem conciliat ſihbi;: Temporibus peritura nullis.

C. LION Orat. Presb.

APPROBATIO
ILLVSTRISSIMI ET REVERENDIS§. APTENSIS EPISCOPI.

Um ex omnibus Orbis Chriſtiani Nationibus nulla ſit, quæ in Annalibus Eccleſiaſticis ſæpius
memorctur, & pluribus Regum, Epiſcoporum & omnium Ordinum factis coſdem nobilita-
rit, quàm Gallica: Noſtratum gloriæ intereſſe videbatur, ut poſtquam Eminentiſſimus Cardinalis
Baronius mirà diligentiãâ, immenſéque labore quæ hinc inde mille in libris inuumeriſque Antiquita-
tis documentis, quæ nunquam lucem viderant, ſparſa collegit, ſolidéque criterio explicavit, ali-
quis ex Eccleſia Gallicana prodiret, qui ex ampliſſima meſſe ita feliciter collecta manipulos con-
cinnaret; in quibus quidquid habet Hiſtoria Eccleſiaſtica præcipuum, contrahendo breviandoque,
quaſi ſub oculos poneret, ut ejus lectio non ſoluùm minus operoſa ‚ſed etiam majoris commodi ac
utiliatis eſſe poſſet. Tantum operæ pretium ante plurimos annos cxegit Illuſtriſſimus Henricus
Spondanus Appamienſis Epiſcopus, qui duobus voluminibus duodecim à Baronio elucubratos
complexus eſt, iiſque duos alios proprià induſtriã elaboratos ſubſtituit, qui nobiliſſimam illam Hi-
ſtoriam ad noſtra uſque penè tempora perducunt. Hinc tanti momenti ſtudii non parum antea ne-
gle cti major apud omnes cupido inceſſit; progreſſuque temporis illud adeo promotum, ut variæ
in variis Orbis partibus Eccleſiæ & celebriora Monaſteria peculiares ſuos Annales habere voluerior,
quibus Baronianĩ & majorem lucem accepère, & pluribus in locis augeri & ſuppleri potuêre. Cùm
itaque illuſtriſſimi Gallicani Antiſtites, & communi Eccleſiæ, & gregum ſuorum bono ſemper in-

tenti, perpenderent, Annalium Eccleſiaſticorum Corpus (utr dies diei eructat verbum) povis
acceſſionibus

tut

ta
yet
1a).
po

ber

acceſſionibus locupletari poſſe; idque nunquam pro votis ac dignitate conſequendum, niſi Euſebii,
Socratis, Sozomeni, aliorumque Veterum Hiſtoricorum Eccleſiaſticorum editiones priſtino nitori
aſſererentur, Opera Sanctorum Patrum, Sacrorum Conciliorum Acta, aliaqque, quæ ſuperſunt ve-
tera monumenta, cortectiora prodirent, & quæ adhuc non ſine magno Chriſtianæ eruditionis de-
trimento in Bibliothecarum angulis latent, & tenebris educerentur, nullis pepercere ſumptibus, ut
quæ ex illis jam edita ad MSS. probatorum fidem denuo recuderentur, & doctorum Vicorum ob-
ſervationibus illuſtrarentur; ac quidquid in ſacris Eccleſiarum & Monaſteriorum Archivis religionis
perduellium furorem evaſit, publici juris fieret, ut præ miſſis jam Annalibus quàm plurima, veluti
emmæ ad annulos ſuos accederent; neve hoc noſtro ſeculo, quæ præcedentium infelicitas fuit,
rerum Eccleſiaſticarum Scriptores acta tantùm agerent, & jam à pluribus literis mandata, Echo-
nis inſtar recantare ac repetere cogerentur. Neque ſapientiſſimos Antiſtites ſpes fefellit: quot enim
fabulis, quæ Viris etiam oculatiſſimis fucum faciebant, libri purgati? Quo: Sanctorum Patrum,
tam Græcorum, quam Latinorum, & Conciliorum loca quæ Viros doctiſſimos irretitos tenebant,
ſolidè enodata: Quæ Hiſtoriæ Eccleſiaſticæ pars in multis non ditata? Quot denique Opera poſt
canta ſubſidia in lucem emiſſa, quorum beneficio, quæ hactenus omnes latuerant, ita hodie aperta
& manifeſta, ut ea ignorare non poſſit, niſi qui noſtri ſeculi felicitatem ſibi invidere voluerit? Quo
tempore Baronius ſcripſit, ultimo ſcilicet ſeculo in finem vergente, noſtroque ineunte, varia Con-
cilia, aut Conciliorum Fragmenta non ignobilia, multi Sanctorum Parrum Tractatus, plures vete-
rum Pontificum Epiſtolæ, non pauca Sanctorum Ada, aliaque hujuſmodi ad rerum à noſtra ætate
remotarum pleniorem intelligentiam mirè conducentia, quæ hodie in omnium manibus verſan-
tur, nondum lucem viderant; & quæ jam extabant, vix doctorum Virorum laboribus explanata
fuerant. Indeque neceſſariò factum, ut alia in eontroverſiam vocaverit, quæ nunc apud omnes cer-
ta indubitataque ; alia præterierit, quorum cognitio non parum utilis; aliaque ſcripſerit, quæ ſi vi-
Veret, ut erat veritatis amantiſſimus, ipſemet libentiſſimè retractaret. Vidit Clerus noſter nuper
apud Fanum Sancti Germani congregatus, plurimum Eccleſiæ eruditionique Chriſtianæ intereſſe
nobiliſſimum illud Annalium Eccleſiaſticorum Opus, cujus Auctori tantum Eccleſia Catholica de-
bet, majori, quà potis eſt, curà illuſtraretur, & idoneus reperiretur artifex, qui non ſolùm ſparſos
variis in libris poſi Baronii mortem aut editis aut notis elucidatis, pretioſos lapides colligeret, &
unumquemque ſuo loco atque ordine coaptaret; ſed etiam qui proprio labore & ingenio varias ex
tot difſicultatibus, quæ adhuc ſolvendæ ſuperandæque reſtant, profligaret & diſſolveret: exiſtima-
vitque, ſe tanto oneri parem inveniſſe in Auctore Diſſertationis Hypaticæ, ſeu de Conſulibus Caæſareu.
Qui enim Faſtos onſulares Onuphrii Panvinii adeò eruditè ſupplevit, & ad tantam perfectionem
provexit, rei jam pene periculum fecit; & felicis exitus haud dubiam ſpem dedit. Quare cùm
eam, quam de ſe concitavit, expectationem ſuſtinuerit, & tam Hiſtoriam, quàm Chronologiam
Annalium Eccleſiaſticorum egregiè illuſtrarit; poteſt hoc Opus & operoſiſſimum & omnigenæ do⸗=
Qrinæ feraciſſimum inoffenſo pede decurri, & maxima cum utilitate perlegi. Hoc noſtrum de Cri-
