quòèd nemo ex veteribus, ac ne ipſe quidem Au-
guſtinus, qui tamen de hoc Concilio ſæpiſſime
locutus eſt, id unquam affirmaverint; & ex epi-

in Annales C. Baroni:.

Tom. I. .

ſtola, quam Conſtantinum ad Epiſcopos poſt

Synodum Arelatenſem ſcripſiſſe Valeſius putat,

manifeſtè colligatur, eum Synodo non inter-
fuiſſe. Quòd ſi Imperator, inquit, huic Synodo
interfaiſſet, quonam modo auſi fuiſſent Donatiſtæ
ab ejus Synodi ſententia ad Imperatoris judicium
provocare? Quid enim hoc aliud erat, gqudm ab
Imeperatore ipſo appellare? Verùm argumentum
negativum plerumque errori obnoxium, & epi-
ſtola Conſtantini Patribus Concilii ſcripta, non
poſt Arelatenſe, ſed poſt Romanum Concilium
data, ut ſuo loco monſtravi. Nec mirum, ſi Con-
ſtantinus, poſtquam interfuiſſet Concilio Arela-
tenſi, audiſſet Donatiſtas ad ejus judicium pro-
vocantes, cùm, ipſo Valeſio citato teſte cap. 10.

Imperium Conſtantini plerique teprehenden-

dum putarint, quod adverſus Donatiſtas nimis
clementer ageret. Nihil itaque hac in re certi.
Marca lib. 3. de Concordia Imperii & Sacer-
dotii cap. 3. Synodum Laodicenam poſt Nicænam
celebratam oſtendit. Primè, quia Canone ſepti-
mo damnantur Photiniani Hæretici, qui ali quot
annis poſt Synodum Nicænam emerſere. Secun-
dò, in antiqua Collectione Laodicena locum
ſuum obtinet poſt Antiochenam anno ecCCxXLI
coactam. Exiſtimat itaque Marca, eam Synodum
anno trecenteſimo ſexageſimo quinto congrega-
tam, quòd eo anno Synodus Ullyriciana celebra-

ta fuerit ab Epiſcopis Aſianæ Diœceſeos: Laodi-

cena verò & diverſis Provinciis Aſianæ Diœæce-⸗
ſeos habita ſit Laodiceæ, quæ eſt Metropolis
Phrygiæ Pacatianæ. Sed hæc Præſulis doctiſſimi
conjectura ſubſiſtere non poteſt; cùm Synodus
IIlyriciana ad annum cccCLXXV pertineat, quo
tempore Damaſus Eceleſiam Romanam admini-
ſtrabat. Gothofredus in Notis ad Philoſtorgium
lib. S. cap. 3. & 4. ubi Philoſtorgius ait, Theodo-
Eum Lydiæ Epiſcopum in ſocietatem & commu-
nionem adlſcitis Phœbo & Auxiliano Lydiæ Epiſ=
copis Synodum coëgiſſe, & communi calculo

literas ſcripſiſſe ad Eudoxium & Marin adverss

Aetii, Candidi, Ariani, & aliorum ordinatio-
nes tanquam injuſtè & illegitimè factas. Gotho-
fredus, inquam, his perpenſis, exiſtimat, Theo-
doſium illum, qui Philadelphiæ in Lydia Epiſco⸗
pus fuit, teſte Epiphanio hæreſi LXXIII.
illum ipſum omnino Theodoſium videri qui
Canonum Laodicenorum maximè Auctor extitir,
ut refertur apud Gratianum diſtinctione 16. cap.
II. Quod confirmat ex Philoſtorgio „ qui ait;
Theodofiun à muliebribus voluptatibus prorſus
abhorruiſſe, & in Canonibus Laodicenis I, X,;
XXX, XXXI, XLIV, LILLIII, & LiIV,
illis voluptatibus, nuptiiſque variè fibula impo-
natur. Præterea ait Philoſtorgius, damnatas eſſe
Aetii & aliorum ordinationes taſiquam illegiti-
mè factas, cujus damnationis veſtigium aliquod
intermicat inter Canones Laodicenos, quorum
IV, V, XII & XIII lati ſunt adversùs illegi-
timas ordinationum ſeu ordinandorum formas.
Quæ conjecturæ valde veroſimiles; ideoque vi-
detur Synodus Laodicena ad annum trecenteſi-
mum ſexageſimum tertium pertinere. Loco enim
laudato Philoſtorgius de iis agit, quæ Joviano
imperante geſta ſunt. Porro Laodicena Synodus,
non Laodiceæ in Syria, ſed Laodiceæ in Lydia
ſeu Phrygia, & quidem Pacatiana, ſub quů
Lydia, ut præferunt Canones Laodiceni apud
Balſamonem, celebrata fuit. Nec mirum, Con-
cilium ab Hæreticis habitum Codicis Canonum
Eccleſiæ univerſæ partem facere, cùm ab Eccle-
. 11 3 ſia

5§ K« C. IV.
An. Ch. 314.

XXV.
Epocha Sy-
nodi Eabdi-
cenæ.
Baronius in
Appendice
Tome IV-=

An. Ch. 315.

XXVI.
Nova Impe-
rii diviſio.

Anno Urbis
1063.
Olymp. 273.
an. 3.
ſecundum
Baronilim.
Olymp. 273.

I.
Conſules.
Decennalia
Imperii Ca-
ſarei Con-
ſtantini.

II.

378

§8 Æ C. IV. ſia receptum fuerit, & nihil ejus moribus con-

trarium contineat. Ex quibus Baronii conjectu-
ris facile eſt reſpondere.
Nova hoc anno Imperii ſeu Orbis Romani
inter Conſtantinum & Licinium facta diviſio,
de qua, ſicuti & de bello Conſtantinum inter
& Licinium geſto, agemus infrà.

AXNNO PERIODI GRCO -ROMAN 5808.
1¹6 B. 12. P. 10. April. Indict. 3.
JESu CHRISTI 315.
SILVESTRI PAPA 2.
CONSTANTINI IO. LICINII 9.

Num. I ad V. Coſſ. Conſtantinns Aug. I V.
& Licinius Aug. IV. Uterque juxta ſecun-
dam regulam; ob Decennalia nempe Cælarei
Imperii à Licinio hoc anno exhibita, & ut con-
jicere licet, etiam à Conſtantino, quem certum
eſt anno tantům ſequenti Imperii Auguſtei De-
cennalia edidiſſe, & erraſſe Baronium, qui ea
cum præſenti anno copulavit. Quæ autem gam
in rem Cardinalis doctiſſimus affert, ad ea Vota
pertinent, quæ tertio die poſt Nonas Januarias,
ſeu tertio Nonas Januarii pro incolumitate Im-
peratorum fiebant, ut notatur in veteri Kalen-
dario à Lambecio edito, & indicat Capitolinus
in Pertinace. Diſtinguenda itaque tria Vota à
Romanis pro ſalute & incolumitate ſuorum
Principum nuncupari ſolita. Priora 111 Nonas
anuarit, ut jam dixi, fiebant, de quibus etiam

Paulus J. C. lib. 50. Digeſt. L. 233. De verborum

ſignificatione. ubi ait: Poſt Kal. Jan. die III pro
G⁴“ LüTE Principis Vöta ſaſcipiuntur. Secundè,
Vota pro eorum Natali genuino ſingulis annis
fiebant. Tertiò, ſingulis quinquenniis ac decen-
niis, & ſic deinceps, pro Natali Imperii eorun-
dem Vota Quinquennalia & id genus alia ſol-
vebant, aliaque in proximum quinquennium
ſuſcipiebant. Errant enim, qui hæc ultima Vota
ſingulis annis ab iiſdem facta crediderunt. Card.
Noriſius in Diſſert. de Numiſmate Licinii Aug.
profert è& Gaza Medicæa egregium Licinii Nuin-
mum inſcriptum. LICINIuS AucG. OB Du
FILIISuI. In poſtica, JoVI CoNS LICINI
Auc, & infrà, SIcC Xx SICXXSMNI. Quæ
ultimæ litteræ, inquit, ſic legendæ: Signata
moneta Nicomediæ anno I II, Liciniani ſcilicet in
Aſia Imperii. Iſtæ verò, Sic X Sic XX, SIcuT X
feliciter acta ſunt, Sic xxX feliciter peragantur.
In antica legendum, Licinius Auguſtus oblatio
devosa filii ſui, ſc. Licinii junioris hoc anno nati.
Sed is Nummus præſenti anno, qui tertius fuit
Licinii in Aſia regnantis, cuſus, non verò anno
ſequenti, ut exiſtimabat idem Card. doctiſſimus,
qui mortem Maximini anno cccxXIVcum Ba-
ronio contigiſſe putabat.
Licinius ifaque currenti anno, qui quintus

Decennalia erat ab eo, quo Imperii Cæſarei Quinquennalia
imperii Cæ- dedit, ejuſdem Imperii Decennalia celebravit.
ſarei Licinii. A quæ referenda Inſcriptio, quæ extat apud

Gualterium in Antiquis Inſcriptionibus Siciliæ.
RESTI TUITORI. LIBER
TATIS. AC FuNDATOR I.
PuBLIC £Æ⁊e. SECUIRITATIS.
D. VAL. LICI NIANO. LICINIO
PIo. FELICI. INVICTO. AudG.
DoMITIuS LATRONIANUS
V. C. Cog Rk. P. S. DEVOTUsS.
N. M. Quz. Ejus.

Critica Hiſtorico-Chronologica

Em. Card. Noriſius loco laudato cap. 2. arbitra- S Æ C. IV.
tur, eam Licinio dicatam fuiſſe anno cccCxXIV, An. Ch. 315.
quo Domitium Latronianum fuiſſe Correctorem
Provinciæ Siciliæ colligitur ex epiſtola Con-
ſtantini ad Chreſtaum Syracuſanum Epiſcopum
apud Euſebium lib. 10. Cap. 5. Verùm, ea anno
Decennaliorum Licinii, currenti nempe, ſcul-
pta, quo ideo Latronianus adhuc dignitatem
obtinuit. Novi enim tituli Imperatoribus annis
hujuſmodi ſolenniis addictis de more dati. Qua-
re quemadmodum Conſtantinus anno ſequenti,
quo Imperii Auguſtei Decennalia edidit, appel-
latus eſt Liberator Urbis & Fundator quietis, ut
videre eſt in Elogio, quod legitur in ejus Arcu
triumphali, à nobis recitato anno CCCXII,
num. IX, pari eademque ratione Licinius in ſuis
Decennalibus vocatus eſt Reſtitutor libertatis, ac
Fundator publicæ ſecuritatis, in Inſcriptione,
quam mox retulimus. De Decennalibus Con-
ſtantini anno ſequenti agemus.
In Faſtis Idacii ſub Conſulatu Gallicani æ& IIIL.
Baſſi anno CCCXVII geſto habetur: Hi ſ. nCon-
Conſſ. levati tres Cæſares, Criſpus, Licinius, & antzce
Conſtantinus die Kal. Mart. Eundem annum ac ſares dicti.
diem exhibet Auctor Chronici Alexandrini. Is
dies electus, quia eodem die Conſtantius Cblorus Baron. num.
Criſpi & Conſtantini junioris avus dictus etiam III.
Cæſar fuerat. Hæc itaque nuncupatio facta anno
CCCxXVII, quo Licinius Auguſtei Imperii De-
cennalia peregit, quod etiam liquet ex horum
Cæſarum Quinquennalibus & id genus feſtis.
Nec contrarius eſt Victor in Epitome, ut puta-
bat Baronius, quia ille Epitomatorum more,
poſtquam locutus eſt de nuptiis Licinii & Con-

VI.

ſtantiæ, ex qua natus Licinianus Licinius, ait, hitun
hunc menſium feré viginti, & Conſtantinum iſen An.

iiſdlenn diebus natum oppido Arelatenſi Cæſares „4
effectos eſſe, & poſtea loquitur de duobus bel-
lis Conſtantinum inter & Licinium factis, non
quòd Victor exiſtimarit, ea bella hanc nuncu-
pationem præceſſiſſe; ſed quia duo illa bella,
inter quæ Cæſares illi creati, uno tenore recitare
voluit. Neque etiam erravit Zoſimus lib. 2. ut
arbitratus eſt Baronius; quando, bello Cibalenſi Baron. num
narrato, ait, Conſtantinum tres illos Cæſares 1V.
deſignaſſe; cùm ea creatio, ut diximus, anno
C C Cx VII facta ſit, & bellum Cibalenſe ad an-
num ccCCXIV pertineat, ut anno ſequenti oſten-
demus. Denique Conſulatus Licinii Cæſaris, &
primus Criſpi ac Conſtantini juxta primam re-
gulam ſumti rem extra omnem controverſiam
ponunt.
A num. X ad XVIII. Narrant Acta S. Sil- IV.
veſtri factam hoc anno Romæ Synodum, cui Adz s. Sil-
diverſarum Provinciarum Epiſcopi numero LXxv veſtri ſuppo-
interfuerint, & Helenam tunc adhuc gentilem, ktitis.
ſed à Judæis penè Judæam effectam Conſtanti-
num filium ad Judæorum Religionem ample-
ctendam invitaſſe. Quæ, ſimiliave narraſſe con-
futaſſe eſt. Quis enim ſibi perſuadeat, in unum
Concilium conveniſſe Chriſtianorum Antiſtites
& Judæorum Sacerdotes ad diſputationem de
Religione ineundam? Quis duodecim Rabbinos
ab Iachar Summo Sacerdote delectos ſibi fingat,
qui contra Chriſtianam Fidem diſpurarent; cuùm
à tempore excidii Hieroſolymitani deſierent cre-
ari Summi Pontifices. Quare S. Silveſtri Acta
planè ſuppoſititia eſſe minimè dubitandum.
Variæ etiam ibidem indulgentiæ à S. Silve- V. lle n
ſtro dicuntur conceſſæ tam Baſilicæ Lateranenii, Indulgent is
quàm Balilicæ S. Sebaſtiani extra muros, quæ niven, 5. .2. ſeli⸗
etiam

N

III.
1 Pu,CoE.
antinus
iciniut Cee

res dicki.

aron num.
II..

Baron. Din

1. IV.
Añ .Sil⸗
ſiii
I,

i⸗
le⸗

le⸗
2
V. .
ͤin gee,
x Gilolſt in
Camn

5Æ“ C. IV. etiam commentitiæ; quod manifeſte liquet ex

An Ca. 31
morat,
commenti-
iæ.

V I.
Initium He-
reſeos Aria-
.

oleſia ſubmoti ſunt, manifeſte deducitur, Syno-

fuerit. Nam quod de juditio totius Synodi Oeca-

VII.
Ladkzantius
libros I nſti-
tutionum

in Annales C Baroni.
in Annales C. Baroni.
num CCCXXVII collatum, quod Oroſius S* C. 1 V.
ib. 7. cap. 8, poſtquam de Cæſarum nuncupatio- An. Ch. 315.
he eo anno facta locutus eſt, de Arii ejectione ab
Eccleſia ſermonem inſtituat. Hæc enim diverſis
annhis acta. Baronius, ut oſtenderet Arianam hæ-
teſim ante Licinianam Perſecutionem diffama-
tam fuiſſe, dixit „hanc Perſecutionem anno
CCCXII I exortam, & Lactantium lib. 4. Di-
vinarum Inſtitutionum cap. 30. inter alios Hære-
ticos quos chumerat, Arianos hominare; appa⸗
rerc autem ex ejuſdem libri Præfatione, eum
ſcriptum eſſe graſſinte perſecutione Liciniana.
At Præterquam quòd hæc Perſecutio anno tan-
tum trecenteſimo decimo nono excitata, ut cer-=
tis argumentis infrà adſtruam „Lactantius illam
non mox orituram, ut explicat Baronius, ſed po-
tius jam ortam indicat, quemadmodum advertit
Hankius libro de Byzantinarum rerum Scripto-

ribus Græcis Parte . cap. I. num. 64. & leqq.
Hæc enim Lactantii ad Conſt

*: verbis in Lapide Baſilicæ S. Sebaſtiani expreſſis:
Randemque (indulgentiam à Silveſtro largitam)
Jacceſſores ejus in feſtis duplicibus & in Qua-
drageſima duplicarunt. Cüm tamen appellatio
Daplicium feſtorum ſeculo XIII primùm cœ-
Piſſe videatur. Quorquot enim, inquit Papebro-
cius in Conaru Chronico Hiſtorico pag. 49. de
Oicis Eccleſiaſticis ſcripſerunt, ejuſmodi appel-
lationem ignorant, ſolumque ſciunt Solemnitates,
Dominicaliaque & Ferialia feſta diſtinguere; feſta
autem Sanctorum, quæ quidem ſunt novem
Lectionum, ad modum Officii Dominicalis, quæ
verèò trium, ad modum PFerialis jubent ordinari.
Primus, qui hactenus invenitur Duplex appel-
laſſe, fuit Bonifacius VIII in 6. Decret. Iib. 3.
titul. 22. nonnullos pradeceſſorum ſuorum, güi ali-
aorus feſta Sanctorum ſab duplici ordinave-
ant oſſcio celebranda, imitari intendent. Unde
hoc ſaltem habetur à Silveſtri ætate longiſſi-

nabetkur Xtake 1 antinum verba:
mè remotos intelligi debere, qui affictas ei in- Malis, qui adhuc adverſus juſtoc in aliit terrarum
dulgentias Prætenderentur pro Duplicibus dupli- partibus Saviunt, quanto ſerids, tant) vehementius
caſſe. Tam diuturna autem tolerantia Apoſtolicæ

idem Omaipotens mercedem ſceleriz exolvet. Sæ-
viebat itaque tunc Licinii Perſecutio, quando
Lactantius Opus illud Conſtantino dicavit, Baron ann
ideoque noh anno CCCXVII „ ut credidit 316, n. 1 V,
Baronius, ſed poſt annum CCCXIXIin lu-

cem emiſſum. Nec alterum Baronii argumentum
. 4 — . „ cere 3PPT . . — .
cti defectum. Quamvis enim nequeat eficere à martyrio S. Baſilei Epiſcopi Amaſeni petitum

Pontifex, ut à spltveſtro datæ ſint, quæ datæ non urget. 1s chim anno trecenteſimo viceſimo, ortà
fuerunt; facere tamen Poteſt, ut eæ revera iſtic jam Licinii perlecutione, martyr; 101
. 4 Hõ „ martyrio coronatus
nunc obtineantur, æquè ſi ab ipſo Sylveſtro pro- eſt, ut anno ſequenti oſtendam. P

Sedis, ſub cujus oculis tum in Lateranenſi, tumm
in aliis nonnullis antiquiſſimis Eccleſiis manent
expoſita monumenta indulgentiarum, velut 4S.
Sylveſtro eas viſitantihus conceſſarum, ſufficiens
videtut ad ſupplendum quemcunque juris ac fa-

Tr. ut inqui . Poſtquam hæc
manaſſent, ut inquit Papebrocius laudatus. ſcripſeram, legi Hermannum Contr 4 4
d num. XIX ſeq ,7 Heæreſis ini- damnati S1 k. innu Ohtractum, qui
Ad num. X& ſeq q. Ariana Heæreſis ini amnationem Arii confgnat anno CC G XXI.
tio quidem Alexandri Alexandrini Epiſcopi in- & Proſperum in C! 5

ironico, ubi idem ſcribit.

. 1 recenteſir 1 111
noteſcere cœpit, ſed ante annum trecenteſimum ntiquos hujus ſententiæ pa-

viceſimum primum in Concilio Alexandrino, in
quo ferè centum Epiſcopi Egypti ſederunt, ab
eo non damnata. Ex epiſtola enim S. Athanaſii
ad Epiſcopos £Ægypti & Lybiæ, quæ titulo pri-
mæ Orationis contra Arianos haud recte inſi-
gnitur, ubi allerit, quòd Ariani aute annum tri-
ceſimum ſextum Heæretici declarati atque ab Ec-

Quare gaviſus ſum a
tronos inveniſſe.
Verùm Arianæ hæreſis initium magis expli- VIII.
candum, advertendumque cum Vale ſt0 in No- Daa Vrons
tis ad lib. I. T heodoreti cap. 4. duas Synodos Abrangri-
vario tempore adverſus Arium & ſocios colle- * eS
giſſe Alexandrum : in priore decem duntaxat . s. Se⸗
damnatos eſſe Clericos Alexandrinos „& nota- S
tos tres Epiſcopos Syriæ, & epiſtolam Synodi-
cam ab Alexandro ſcriptam eſſe ad Alexandrum
Byzantii Epiſcopum, quam recitat Theodoretus
lib. I. cap. 4. in ſecunda autem Synodo, in qua

dum Alexandrinam ad verſus Arium congrega-
tam eſſe anno trecenteſimo viceſimo ‚aut inſe-
quenti, ſi Athanaſius annos incompletos, ut
plerumque fit, pro completis numerarit; cùm, ut
ſuo loco videbimus, anno CCCLVI ſeripta ericos Alexandrinos „ ac

Secundum ſc. & 7eo-
nam; & notatum elle Euſebium Nicomedienſom

Epiſcopum; ac denique ſcriptam Synodicam ad
mnes ubique terrarum Collegas, quam nobis
conſervavit Socrates lib. r. cap. 10. Baronius in
Annalibus hanc ſecundain Synodicam, in qua
mentio Euſebii Nicomedienſis 8 ſcriptam puta-
vit ante alteram Synodicam ad Alexandrum By-

menicæ ſubjungit Athanaſius, aliter intelligi non
poteſt, quàm quèòd Synodus eo anno celebrata
Alexandrinæ ſententiam confirmarit. Porro Pa-
pPebrocius die ſecunda Maii in Vita S. Athanaſii
rectè obſervat, epiſtolam quæ ante illam Syno-
dum ab Alexandro Epiſcopo Alexandrino in alia
Synodo Alexandrina, de qua mox agam, ad Ale-
XNandrum Epiſcopum Conſtantinopolitanum da- zantii Epiſcopum directam. Sed ex hac ad Ale-
ta eſt contra Arium, quæque refertur à Theo- xandrum Byzantinum epiſtola liquet, eam ante
doreto lib. I. cap. 4. in eo notabilem eſſe »quòd Epiſtolam ad omnes Epiſcopos datam eſſe. In
in Hiſtoria Concilii Nicæni Gelaſio Cyziceno Pr. esbyteros ac
adſcripta addantur eidem ſubſcriptiones Presby- Diaconos notat „qui Ario favebant, ſed & E i⸗
terorum & Diaconorum Alexandriæ & Mareori- ſcopos illos tres Provineiæ Syriæ indicat ui
dos conſentientium dejectioni Arii, ubi inter Ale- Arii opinionem defendebant de uibus ntea
xandrinos Diaconos quarto loco invenitur Atha- in eadem epiſtola locutus fuerat hi verbis: Ac
naſius Diaconus ſimiliter. neſéio quomodo ordinati in Syria tres Epiſoopi il-=
Concilium itaque Alexandrinum II berpe- is conſentiendo, eos adq bejora incitant A.
Tam currenti anno tam in Annalibus quàm in omnibus ſimul poſtea in eadem epiſt .
editione Labbeana Conciliorum conſignatum.
Malè etiam ab Henſchenio die 26. Februarii in

Alexander, quando ait: Quibus (ſc. Apoſtoli-
Vita S. Alexandri Epiſcopi Alexandrini in an-

cis Eccleſiæ dogmatibus ſ) adverſantes Arius S.
Achillas, & qui cum ille Iunt hoſtes veritatis Eo-
I1 4 kleſid

380

§ £ C. 1 V. cleſiè expulß ſunt. Non igitur ſine cauſa Euſebius

An. Ch. 316. Cæſarienſis Epiſcopus,

Paulinus Tyrius, &
Theodotus Laodicenus anathematizatos ſe eſſe
ab Alexandro querebantur, ut ſcribit Arius in
epiſtola ad Euſebium Nicomedienſem, quam
refert Theodoretus lib. I. cap. 5. Laudato enim
loco, licèt ſuppreſſo eorum nomine, anathema-
tizantur ab Alexandro; qui de Euſebio Nicome-
dienſi in hac epiſtola Synodica ad Alexandrum
CP. nihil dicit; nec Arins inter Epiſcopos,
qui anathematizati fuerant ab Alexandro, Euſe-
bium Nicomedienſem nominat: non omiſſutus
utique, ſi ab Alexandro id factum fuiſſet. Ex
quô rectè deducit Valeſius citatus, epiſtolam
Synodicam ad Alexandrum CP. ſcriptam eſſe
ab Alexandro Alexandriæ Epiſcopo ante epiſto-
lam illam ejuſdem Alexandri ad omnes Eccle-
ſias. In hac enim poſteriori Euſebius Nicome-
dienſis denotatur ab Alexandro ut patronus &
ſignifer Arianorum. Unde apparet, epiſtolam
iſtam poſteriore loco ſcriptam eſſe, cùm ſc. Eu-

ſebins Nicomedienſis patrocinium Ariani dogma-

tis ſuſcepiſſet. Porro utraque Synodica epiſtola
ab Alexandro ſcripta, priuſquam Conſtantinus
epiſtolam ſcripſiſſet ad Alexandrum & Arium;
quod factum poſt victum anno CCCXXIV
Licinium, nunc minimè in dubium revocan-
dum. Sed duæ memoratæ Synodicæ diu antea
ſcriptæ, eodemque, ut conjectura eſt, circiter
anno. Ex verbis autem Athanaſii in epiſtola ad
Epiſcopos Ægypti & Lybiæ ſuprà laudata appa-
ret, eum intelligendum de ſecundo Concilio
Alexandrino, in quo centum ferè Epiſcopos
Ægypti ſediſſe diximus; nam Synodum pauco-
rum Epiſcoporum Synodi Oecumenicæa nomine
Athan ſius non appellaret. Denique quæcum-
que de Hæreſi Ariana ante annum CCCXX in
Annalibus habentur, poſt eum annum conti-
gere.

Anno Urbis ANNOPERIODI GRCO-ROMANÆ 5809.

1069.

Olymp. 273.

an. 4.

I.
Conſules.
11.

O 17. A G. 13. P. 25. Mart. Indict. 4.
IESU CHRISTI 316.
SILVESTRI PAPA 3.

CoNSTANTINI II. LICINII IO.

Num. I ad V. Coſſ. F. Ceionius Sabinus,
& Rufinus.

Gonſtantinus Imperii Auguſtei Decennalia

Decennalia celebravit, ut diſcimus ex Lege Codicis Theod.
Gonſtantini. I. De longi temporis præſeviptione. ſub hujus anni

Conſulibus data, in qua Conſtantinus, ut Fiſci
calumnias reprimeret, quæ uſque ad ſua Decen-
nalia à ſuperioribus Principibus conceſſa fue-
rant, confirmat. Sic indulgentiæ debitorum,

itemque indulgentiæ criminum in Decennali-

bus & id genus feſtis de more conceſſæ. Quæ
Decennalia Arelatis celebrata exiſtimo. Nam,
ut liquet ex Codice Theod. Conſtantinus huſus
anni initio Treviris fuit, indeque digrefſſus
Viennam ſe contulit, ubi prid. Non. Maii de-
dit Legem 1. De temporum curſu. Dein Arela-
5 . . . „
tum venit, ubi Idibus Auguſti datæ ab eo Lex 5.
& 6. De appellationibus. Natale autem Imperii
Conſtantini, in quod ejus Decennalia incide-
runt, fuit dies X XV Juliüi. Natus tunc ibidem
ex Fauſta conjuge Conſtantinus junior, ut Zoſi-
mus lib. 2. & Victor in Epitome teſtantur. Por-
10 Conſtantinus & Gallia digreſſus, illuc nunquam
poſtea rediit.

Critica Hiſtorico-Chronologica

Creditum hactenus, Diocletiani mortem hoc
anno contigiſie; ita enim ſcriptum à Zoſimo,
Auctore Chronici Alex. & Idacio in Faſtis, qui
ſub hujus anni Conſulibus habet, Diocletianum
diem functum eſſe in Salona III Nonas Decem-

bris. Sed poſt librum Lactantii de Mortibus Per-

ſecutorum in lucem emiſſum, eum initio anni
trecenteſimi decimi tertii interiiſſe non dubitan-
dum; cüm Lactantius ſtatim ac mortem ejus
narravit, de interitu Maximini locuturus cap.
43. dicat: Uuus jam ſupererat de adverſariis Dei,
cujus nunc exitum ruinawque ſubnectam. Diocle-
tianus itaque ante Maximinum extinctus. De
Diooletiano ibidem cap. 42. hæc Lactantius ha-
bet: Eodemque tempore ſenis Maximiani ( Her-
culii nempe) ſtatuæ Conſtantini juſſu revelleban-
tur, & imagines cum quo pictus eſſet, detraheban-
tur. Et quia ſenes ambo ( Herculius ſc. & Diocle-
tianus) ſimul plerumque pitcti erant, & imagines
ſimul deponebantur amborum. Itaque cùm videret
vivus, quod nulli unquam Imperatorum acciderat,
duplici aægritudine affettus, moriendum ſibi eſſe
decrevit. Jactabat ſe huc atque illuc, æſtuante
anima per dolorem, nec ſomnum, nec cibum ca-
piens. Suſpiria & gemitus, crebræ lacrymæ, jugis
volutatio corporis, nunc in lecto, nunc humi. Ita
viginti annorum feliciſſimus Imperator, ad humi-
lem vitam dejectus adeo & proculcatus injuriis,
atque in odium vitæ dejebtus, poſtremò fame atque
angore confectus eſt. Victor in Epitome quoad
annum mortis Lactantio ſuffragatur, licet in mor-
tis genere diſcrepet: Vixit annos ſexaginta octo,
ex quibus communi habitu propè novem egit. Mor-
te conſumtus eſt, ut ſatis potuit, per formidinem
voluntarid. Quippe cum aà Conſtantino atque Li-
cinio vocatus ad feſta nuptiarum, per ſenectam,
quò minhs intereſſe valeret, excuſaviſſet, reſerip-
tis minacibus acceptis, quibus inerepabatur Ma-
xentio faviſſe, & Maximino favere, ſuſpelctans
necem dedecoroſam, venenum dicitur hauſiſſe.
Quod ultimum famâ tantùm à Victore narra-
tum, valde incertum. Sed quoad cetera, inter
Lactantium & Victorem convenit, non ſolùm
Diocletianum & Maximianum anno trecenteſi-
mo quinto abdicaſſe, ut ſuo loco oſtendi; ſed
etiam Diocletianum anno CCCXIII ante Li-
cinii nuptias & Maximini obitum ſublatum fuiſ-
ſe. Nam ab anno C CCV ad annum CCCXIII.
utroque extremo incompleto pro integro nume-
rato, anni ſunt novem, quibus Diocletianus pri-
vatam vitam duxit. Tertiò Maximinus in edi-
o in favorem Chriſtianorum anno CCCXIII
paulò ante mortem emiſſo, & ab Euſebio lib. 9.
cap. 10. recitato, loquens de Lege, quà perſecu-

tio decreta fuerat, ait: Quæ à Divis Diocletiano

e&& Maximiano parentibus noſtris lata erat. Et
rurſus: Ex juſſione Divorum parentum noſtrorum.
Divi autem nomen non niſi mortuis à Romanis
poſt fundatum Imperium attribui ſolitum. Her-
culium autem, de quo ibi, ſicuti & de Diocletia-
no ſermo, inter Deos à Maxentio relatum, ſuo
loco oſtendi. Quare quando Eutropius lib. 9. de
Diocletiano ſcribit: Contigit ei, quod nulli poſt
natos homines, ut cum privatus obiſſet, inter Di-
vos tamen referretur. Maximianum Herculium,
non ut hominem privatum, ſed ut Imperato-
rem in morte conſiderat, quèòd is Imperium re-
ſumſiſſet, ideoque privatus cenſeri non deberet.
Verum eſt, Maximinum in epiſtola ad

8 Æ C. IV.
An. Ch. 316.
III.
Diocletiani⸗
obitus.

IV.

Sabinum Præfectum Prætorii ſui anno CCCXII Quo anne

ſeripta, apud Euſebium lib. 9.

cap. I0. Diocletianus
intserierit.

V.
Aut an

imperari

VI.
⸗ A
berſecutio
lieiniana
Epta.

ex
Li⸗
n
⸗
cir
tat

.

H in Annales C. Baroni 321
an in Annales C. Baroni. 391
lletiani, S £ C. IV. Diocletianum & Maximianum Herculium tionis verba faciam. Euſebius in Chronico, S C. IV.
t. An. Ch. 316. Dominos & parentes ſuos appellare. Sed hinc Theophanes „& Cedrenus teſtantur, L'cinium An. Ch., 316.

non ſequitur, Herculium, qui quando ea epi- anno cccxIX Chriſtianos de palatio ſuo pe-
ſtola ſcripta, jam à biennio & vivis exceſſerat, puliſſe, & Anonymus à Valeſio editus, poſt-
inter Divos relatum non fuiſſe; ſed Maximinus quam prius bellum Conſtantinum inter & Li-
nobiliori titulo Herculium quàm Diocletianum, cinium geſtum narravit, ait: Z Orientis parti=
qui tum adhuc in vivis erat cohoneſtare noluit. bus Picinio, Conſtantino Coſſ.) repentina rabie
Denique non audiendus Gothofredus in Com- ſaſoitatus Licinius omnes Chriſtianos à palatio juſ-
mentario Legis 2. Cod. Theod. De cenſu. ubi Sit expelli. Sed legendum, Conſtantino ä, & Li-
ait, Kalend. Junii anni cCc cCx 111, quo ea Lex cinio Cæſare Conſulibus; qui Conſulatus anno
à Licinio data, Diocletianum adhuc in vivis cccCXI geſtus; in quem inciderunt Quinde-
fuiſſe, quòèòd Imperator in ea dicat, ſe urbanam cennalia Cæſarei Imperii Licinii Auguſti. An-
plebem per Lyciam & Pamphyliam à cenſu im- nis autem hujuſmodi ſolenniis addi ctas ,perſe-
munem velle, cut etiam, inquit, ſub Domino & cutiones adverſus Chriſtianos de more ſuſcitatæ.
parente noſtro Diocletiano ſeniore A. eadem plebs Decepit Baronium depravata ſubſcriptio Legis
vrbana immunis fuerat. Nam Diocletianus non Primæ Codicis Theod. De Erteranis. quæ di-
niſi à Maximino inter Divos referri potuit, quem citur propoſita I Idas Abpril. Licinio & Gri-
eo ipſo tempore Licinius Perſequebatur »& cu- ſo Coſ. id eſt, anno c c cCxVIII. In ea enim
jus acta irrita habebat. Quare non mirum ſi in fit mentio prælii Hadrianopolitani, in quo Li-
Lege, quàâ ſibi Maximin! Provincias Licinius cinius debellatus, Poſtquam jam perſecutio-
attribuebat, nullam apotheoſeos ab illo factzæ nem movilſet. At jam inter Viros eruditos con-
rationem habuerit, & Diocletianum Dominam venit, eam ſubſcriptionem mendoſam eſſe, eam-
S darenten naſrum tantùm appellarit. Deni- que Legem longè tardiùs datam ut infrà vide-
que non magis mirùm, quòd Licinius Diocle- bimus.
tianum jam mortuum Divi nomine non exor- Fatetur Baronius, quòd negari non poteſt, vI.
narit, quàm quòd Maximinus Auguſtus Maxi- S. Baſileum Amaſonum Epiſcopum ipſo Licinia- S. Baſilei g-
mianum Herculium jam à biennio inter Deos neæ perſecutionis initio paſſum eſſe. Nicepho- iſc. Ama-
relatum Divum non appellarit. Obiter hic ta- rus lib. V. Cap. 44. ait, Baſileum poſt Theodo- Vni obitws-
men obſervandum, Mediobarbum in Numiſ- rum capitale ſupplicium ſubiiſſe, quòd Diis ſa-
matis Impp. nullum referre, in quo Diocletia- cra facere noluiſſet. Theodorus autem Dux in- Baron. num-
ni conſecratio memoretur; veruùm Maximini ignis enſe fuit conſummatus Februarii menſis die XNIII &
Auguſti & Eutropii teſtimonie Diocletiani Jeptimo, ſabbato, hor tertié, ut legitur in ejus 4·

apotheoſis nobis innoteſcit. Actis apud Bollandum die vIr menſis Februa⸗
Ceterùm, quando Victor in Epitome ſcribit, rii. Eſt is character anni c c c xIXx littera Do-
Qu⸗ Fayge Diocletianum annis viginti quinque imperaſſe, minicali D. præditi. Quare perperam Baronius
. imperarit. ejus Imperium uſque ad annum cc cIX, quo 1eodori mortem hoc anno collocavit quo
. — Salonas rediit, unde non ampliùs exiit, produ- dies ſeptima Februarii non cum ſabbato, ſed
cit. Nam poſt abdicationem, publicorum con- cum feria tertia concurrebat: notatur enim hic
. ſiliorum adhuc particeps fuit, ejuſque & aliorum annus littera Dominicali A. G. Baſilei itaque
1 Inmperatorum fuffragio Liciniur Auguſtus decla- martyrium in Annalibus hoc anno recitatum
ratus eſt, ut ait Euſebius lib. 8. cap. iz. Neque ahiud anno tantum cccXIz „die xX VI Aprilis con-
. arcanum in eo Viétoris loco, qui Eruditorum tigit. Joannes Nicomedienſis Presbyter Acta
ingenia excruciavit, invenio, ex eoque Diocle- ejus martyrii ſcripſit, quæ Henſchenius die xxvrI
4 tianum anno CccXIII demortuum confirmo. Aprilis exhibet. Sed miror Virum doctiſſimum
⸗ Suidas in voce AoαO nταπανισ, ait: Diocletianus ea varias ſuppoſitionis notas præferre non ani-
i⸗ tranquillè conſennit, ac triennium ſumma cum vir- madvertiſſe „& iis innixum ſcripſiſſe, Baſileum
Il. tute exegit, ab anno ſc. CccCIX uſque ad ini- circa annum ccCCXXII martyrii gloriâ coro-
ne⸗ tium anni cccxXIII, ubi Suidas primos qua- natum, quòd in illis, dicatur, Conſtantinum
ti⸗ . driennii menſes, ut ſæpe etiam alii, non nume- audita ſancti hominis cæde Romꝗà diſceſſiſſe
li⸗ rat. Quod ab aliquo antiquo Scriptore Suidam cum Criſpo filio, & ad debellandum Lieinium
hauſiſſe non dubitandum. in Orientem Profectum eſſe. Nam hæc fabu-
59. . A num. V. ad XLV. Petavius in Paralipo- loſa ſunt; cùm Euſebius in lib. 2. Vitæ Con-
cu⸗ Qao axno menis librorum de Doctr. Temp. Pag. 871. jam ſtantini cap. 2. ut mox dicam; tradat, perſecutio-
icno ẽ perſecutio obſervavit, Conſtant ini & Licinii bella in Anna- nem apud Amaſeam cœpiſſe, ideoque Amaſe-
. Er Lieiniang libus perturbatiſſimè digeri, & hanc Hiſtoriæ norum Præſul anno cccxix occiſus fuerit. Baſilei
n. æα.. aUI⁰0nn]ãĩrtem ab errore purgare conatus eſt: ſed ea hĩc martyrium memoratur tam in Chronico Theo-
ois à nobis retractanda & accuratiùs diſcutienda. phanis, quâm in variis Martyrologiis Græcis &
Hr- Exiſtimavit Baronius, præſenti anno diſcordias Latinis. .
etia⸗ inter utrumque Imperatorem exortas, & Lici- Valeſius tamen in Notis ad lib. 2. Euſebii de vVIII.
ſuo nium Chriſtianos Perſequi incepiſſe. Tum anno Vita Conſtantini cap. . illud Bæſilei martyrium Baſilei mar-
* inſequenti primum inter eoſdem bellum, an- in dubium revocat; quòd, inquit, Acta Baſilei, rrium ſru-
. noque cccCXVIII ultimam Licinii cladem quæ apud Metaphraſten extant inepta videan- Srain du-
„D' narrat. Et tamen primum illud bellum anno tur ac fabuloſa. Sed hæc ratio parum urget. Li- dn revo-
. trecenteſimo decimo quarto & inchoatum & ab- cet enim aliqua veritati parum conſentanea in“m.
*“ ſolutum 5 perſecutio anno cccxXIX 4 Licinio iis legantur, inde tamen non ſequitur, marty-
te⸗ excitari cœpta, ultimumque Conſtantini cum rium etiam eſſe ſuppoſititium, cum fatente Va-
e. Licinio bellum non niſi anno cc cxxIII mo- leſio omnes Græci Scri Ptores Licinii juſſu cæ-
d . W tum, ac ſubſequenti continuatum. Quæ omnia ſum eſſe Baſßileum tradant. Dicit ſecundò Vale-
Il B⸗ e⸗ 4 adeo certò demonſtrabo, ut nullus inpoſterum ſius, Athanaſium in Orat. I. Ccontra Arianos;
Duli Ceirca hæc hærere poterit. Verùm majoris clari- ubi mentionem facit illuſtrium Epiſcoporum,
. iynriri . tatis gratià hoc anno tantùm de initio perſecu- qui Nicænæ Synodo aut ipſi interfuerunt, aut

us

S E C. IV. ejus ſententiam comprobarunt , Baſileum
An. Ch. 316. Ponti Epiſcopum und cum aliis numera-
re, nec Martyrem eum appellare, quamvis
Ohum Confeſſorem ibidem cognominet. Sed
ad id reſpondeo „Athanaſium nominare etiam
ibidem S. Philogonium Epiſcopum Antioche-
num, qui tamen ante annum trecenteſimum vi-
ceſimum primum obiit. Quomodo itaque Phi-
logonins Concilium Nicænum approbare potuit,
nili adverſus Arium inſanite incipientem ſtan-
do? Sic quia Balſileus, ut docet Joannes Nico-
medienſis in ejus Vita, nunc corrupta, marty-
rii candidatus rectam ſententiam de æquali Pi-
lii cum Patre divinitate perdocuit, movit Atha-
naſium, ut illum inter Fidei Nicænæ defenſo-
res numerarit, quod ipſemet Athanaſius meliùs
qum Joannes Nicomedienſis ſcire potuit. Nec
refert, quòd eundem Martyrem non appellet,
cùm propter Concilü Nicæni defenſionem oc-
ciſus non fuerit.
1X. Dicit tertiò Valeſius, Philoſtorgium in libro
S. Baſileus I. Cap. 8. diſertè ſcribere, Baßleum Nicæno Con-
Concilio Ni- cilio interfuiſſe, cui adjungere poterat Nice-
er. u- tam lib. 5. Theſauri Orthodoxæ Fidei cap. 7. &
4 Nicephorum lib. S. Cap. 14. At eos hac in re hal-
lucinatos non dubito, præſertimque Nicetam,
qui à Philoſtorgio, quem citat, deceptus, Ba-
ſileum numerat inter Epiſcopos, qui in Synodo
Baron. ann. Nicæna Ario patrocinati ſunt. Si enim hoc fuiſ-
nz. num. ſet, Baſileum Athanaſius inter illuſtres Concilii
xXXIV. Nicæni defenſores non nominaſſet. Præterea in
ſubſcriptionibus ejuſdem Concilii legitur, Eu-
eyehius Amaſeæ, hempe Epiſcopus, Baſilei Mar-
tyris ſucceſſor, ut obſervat Baronius. Porro re-
Ge ſcribit Gothofredus in Notis ad Philoſtor-
gium, Photium tradere apud, Philoſtorgium
legi, cum aliis Sacerdotibus Dei Concilio Nicæ-
nò interfuiſſe Baſileum Amaſeæ Epiſcopum, &
Meletium Sebaſtopoleos, non expreſſo quèd
uterque Arii partes defenderit, & excerpſiſſe
hos duos tantuùm, quos Philoſtorgius Concilio
Nicæno inter fuiſſe tradiderat; quia nempe Pho-
tius utrumque peculiare & ſuſpectum exiſtima-
vit, inquit Gothofredus. Quod de Baſileo mi-
nimè dubitandum; immo & de Meletio. Nul-
libi quippe Meletins occurrit Sebaſtopoleos in
Ponto Epiſcopus. Verùm Meletius Sebaſtæ in
Armenia ac poſtmodum Antiochiæ Epiſcopus.
Quoad Nicephorum, is à ſe ipſo diilentit: jam
enim loco laudato ſcripſerat, Baſileum poſt Theo-
dori Ducis mortem peremptum fuiſſe. Quo-
modo itaque anno cccXXV Concilio Ni-
cæno intereſſe potuit, ſi jam à ſeptennio morti
addictus fuerat?
X. Denique ait Valeſius, mirum eſſe, Euſebium
