Eram inchoant. Quare eo anno vel anteceden-
ti in Romanorum poteſtatem redacti. Quæ
cùm apud me certa elſent, non parum turbatus
ſum, lecta Nummi Græci Trajani inſcriptio-
ne, à Patino V. C. in Theſauro Numiſmatum
Mauroceniano relata, in qua legitur: ARABIA

1o6.
1
.
1.
.
e
4
1
1
1
I.
t
te
(?
XI.
Dellum Da⸗
licum,
Anno Ur-
bis .
Olyn-. 221,
A..2.
..
Conſulen. .

Il.
ani populi
Trajano
Udi,
m.
45
Be
l
B
D
a

1 III.
anhyer ſub.
hijez a lin
Oriente te

ere, ſin
O
bz

4
Ur:
In.
unc
aui
ſe⸗
e in
lga⸗
Hlam
d⸗
mus
ue
mno⸗
c.
le,
W
Ann
janus
Oui-
atus
nmmo
Tub.
Nenta
od &
us in
eden⸗
licet,
Vicil⸗
timan-
altri⸗
alend.
nxIX
NRENS
‚Iol-
4. M.
TIMI
S loco
hſervat,
7, ſen
cede⸗
A.e

Nꝛcico,
64 eptt
, relt
ectanels
bellumm
is cα
choax:
anno ſe⸗
na anno
mmhiads
Aubes
nAu.
Candidi
o, hac
ſum
teceler⸗
B. E
ubalus
ihtio⸗
lmatum
AXAI/

l.

in Annales C. Baroni.

S £ι C. II. L. IT. id eſt, anno AIII. Ait Patinus in Num-
An, Ch. 105. mo cerni figuram ſtantem. Quo pacto, Arabia
Los. anno CX acquiſita fuiſſet. Unde Fabrettus,
qui tamen Nummum illum non viderat) pag.
290. putat Palmam anno CIX Conſulatum
conſecutum ob Arabicam expeditionem tunc
tandem per eundem confectam, & Trajano no-
vum Imperatorium titulum, nempe VI, quæ-
ſitum fuiſſe. Quæ cùm mihi minimè probaren-
tur, & tamen præfata Inſcriptio à Patino rela-
ta negotium faceſceret, dubium meum ad Toi-
nardum V. C. ſcripſi, qui reſpondit, ſe illud ad
Vaillantium in Numiſmatographia verfſatiſſi-
- mum retuliſſe, eumque ſibi dixiſſe, Patinum
Hadriani Nummum FTrajano per errorem at-
tribuiſſe: penes ſe enim, aliàs fuiſſe Hadriani
Nummum, in quo eadem Inſcriptio inſculpta.
Impliciti nodi enucleata explicatio; cùm Ha-
drianus XIII Imperii ſui anno Arabiam pe-
ragrarit, ut ſuo loco dicam. Hinc intelligere
eſt, quantum obſint eruditioni Antiquarii, dum
quæ in Nummis & Inſcriptionibus habentur,
non ſatis accuratè deſcribunt, & quod pejus
aliquando corrumpunt correctionis prætextu,
ne quidem Lectores monendo quid in eis im-
mutarint. Cùm itaque in Nummo Maurocenia-
no, Trajanus Hadrianus legatur, ut in infini-
tis aliis, Patinus illum Trajano aſſignavit. Quod
tacendum non fuit, ne alii in errorem indu-
cantur.
VI. Secundum bellum Dacicum hoc anno cœ-⸗
Bellum Da- ptum, & duobus ſequentibus continuatum, ut
icnd. oſtendi anno CIII.

Anno Ur- ANNO PERIODI GRA CO- ROMAN &£ 5599.

bis 859. . .
Olymp. 221. O 3. D. O 12. b. 5. April. Indict. 4.
an 2. IESüUCHRISTIIGö6. ſecund. Baronium 108.
EVARISTI PAPX IZ2.
TRAJANI IMP. 9.
I. D mnum. I Cofſl. L. Ceionius Commodus Ve-
Conſules. rus, & L. Tutius Cerealis, ex Onuphrio.
I1. Euſebius in Chronico, ad annum V Tra-

Varii populi
Trajano
victi.

jani hæc habet: Trajanus, viäto RKege Deceba-
lo, Daciam fecit Provinciam: Iberos, Sauro-
matas, Oſroeènos, Arabas, Boſphoranos, Chol-
chos in fidem accepit: Seleuciam, Cteſiphontem,
Babylonem occupavit & tenuit. In mari Rubro,
claſſem inſtituit, ul per eam Indiæ ſines vaſtaret.
Baronius non animadvertens, Euſebium belli
Dacici occaſione de aliis à Trajano ſequentibus
annis geſtis agere, & quæ ad varios annos
pertinent uno tenore, ut plurimùm ecitare,
hæc hoc anno conſignavit. Et tamen Dacia an-
no Chriſti CVIII in Decennalibus Trajani
Provincia facta, aliæque victoriæ à Trajano,
ſextum Conſule reportatæ, ut anno præceden-
ti inſinuavimus, magiſque infrà explicabitur.

111. Ad num. II. Martyrium 8. Romuli & mi-

Martyres ſub itum Chriſtianorum à Trajano, dum in Orien-

Traſano 5
Oriente
agente.

* te eſſet, morti addictorum, ante annum cente-
ſimum duodecimum, quo is Imperator in
Orientem transmiſit, ut anno præcedenti pro-
bavimus, contingere non potuit.

2

5 £ C II.
An Ch 107.

ANNO PERIODI GCGRCO-ROMAN 5600. Anno Urbis
. . . 8 ii . gco.
4 8 O 13. P. 28. Mart. Indict. 5. Olymp. 2r.
Jrsu CHRISTI IO. ſecund. Baronium 109. 2n 3.

EVARISTI PAP E I3.

TRAJANI LMP. 10.

Naum. I ad XVIII. Cofl. C. Soſßt Se- I.
Anecio IIII, & L. Licinio Sara III. Ita Conſules-
Onuphrius ex Figlina & Caſſiodoro. Suram *
etiam tertiüm Conſulem Auctor Chronici Ale- =
xandrini profitetur, indeque liquet hunc anno ?
CI V cum nota numerali II proponi debuiſſe. 2 ½=
Decennalia Imperii Proconſularis uno anno II.
dilata Trajanum exhibuiſſe indicant uterque
Conſul ea dignitate alias exornati, & perſe- conſualäris:
cutio Chriſtianorum, quæ ita aucta eſt, ut ab Trajani.
hoc anno Euſebius in Chronico tertiam Eccle-
ſiæ orſus fuerit.
Euſebius in Chronico ſub anno decimo Tra- III.
jani, tertiam perſecutionem conſignans ait, in Martyrium
ea & vmeonem Cleophæ Hieroſolymorum Epiſ- Enatii Ep*

copum, & lnatium Antiochenum Antiſtitem “ Antiog

paſſos eſſe: hincque factum, ut omnes S. Ignatii eheni,⸗

Martyrium, vel cum hoc vel cum ſequenti ano :

conjunxerint. Veruùm Euſebius Epitomatorum
more variis annis geſta uno tenore recitavit. Nam
infrà demonſtrabimus, Trajanum ante annum
centeſimum duodecimum in Orientem profe-
ctum non eſſe; ideoque & ante eum annum
hoc martyrium contingere non potuit; cùm:
Trajano Antiochiæ exiſtente, Ignatium ad
eum adductum Acta ejus referant. Quæſtio
igitur eſſe poteſt, an Ignatius Trajano & Atfri-
cano Coſſ. ut vult Marianus Scotus in Chroni-
co, ſcilicet anno Chriſti CXII, Romam per-
ductus fuerit, ibique beſtiis traditus, an verò
anno tantum centeſimo decimo quinto morte
affectus fuerit, ut Joannes Malela Antioche-⸗
nus ab Uſſerio in Notis ad Acta S. Ignatii ci-
tatus inſinuat. Ait enim Malela in Chronico:
Agebat in ea Urbe Traianus Imperator, quando
divina illa erupit ira. Martyrium verò paſſus tunc
ſanbtus eſt lnatius civitatis Antiochenæ Epiſoopus:
indignatione enim in illum commotus eſt, quod
ipſum convicio affeciſſet. Loquitur is Auctor de
terræ motu Antiocheno, quem menſe Decem-
bri anni Chriſti centeſimi decimi quinti accidiſ=
ſe narrat, eo tempore, quo Trajanus Antiochiæ
hiemabat. Cùm verò anno inſequenti, verno
tempore, Trajanus in Parthos moverit, Acta-
que S. Ignatii referant, Trajano in Parthos
movente, illum Romam perductum eſſe, Igna-
tii Martyrium quod die vigeſima menſis De-
cembris, ut mox oſtendetur, contigit, ad an-
num CXVI potiùs referendum. Veruùm eſt in
eodem Malelæ Chronico legi: Ex Daphne
proceſſit Inperator & per vdem Chriſeam ſive
Daphniticam intra Nit Auntiochidm Syriæ coronam
capite geſtans gα olivddnmn raenliſoulis contextam
menſe Audinao ſive Jafrrio, die ſeptimo, ferid
quintâ, horàâ quartà matutinâ. Qui character,
inquit Uſſerius in Notis ad Epiſtolas S. Ignatii,
ubi locum illum refert, indicat annum CVII,
quo dies VII Januarii in feriam quintam in-
cidit. Sed cùm poſt annum centeſimum duode-
cimum, quo Ignatium paſſum, certum vide-
tur, dies VII Januarii & feria quinta in toto
Trajan

Decennalis
Imnperti Prox

—

340 1

2 4 9 2* ,1
10SHàꝑ Critica Hiſtorico-Chronologica ae
S & C. II. Trajani Imperio non concurrant; non dubito “ tos dies urbis reliqua trepidaſſe, Trajanum S 11.
An. Ch. 107 quin error in numeros irrepſerit. Joannes Fellus interea ſub dio in Circo ſe tenuiſſe. Quid An. Ch. 107.
Epiſcopus Oxonienſis nuper defunctus „Joannis “*agentem putemus: Victor in Epitome nos
Malelæ Chronicon ex Typographia Scheldonia- „docebit: Terræ motus gravis, atroxque peſti-
na edendum ſuſceperat; ſed poſtquam compe- c ſentia, fameſque & incendia fabta ſunt, 4as.
rit, Auctorem fuiſſe nullius judicii, & librum *' bus omnibns Trajanus per exquiſita remedia .
fabulis ſcatere, noluit eum edendo, tum prælo * opitulatus eſt. Proculdubio ea ſedulò procu-
tum operâ ſuà abuti: Liber tamen non eſt nihi- ravit, quibus ira Deum maximè avertenda .
li. Habet quædem præclara, præcipuè in ea par- *fuit. In quibus nihil antiquius habuerunt “
te Hiſtoriæ, quæ ad ſua tempora pertingebat. * Dæmonia quàm Chriſtianorum excidium,
Vixit autem ſub Magno Juſtiniano, & videtur “„ quibus omnes publicas calamitates deberi
Fe⸗ al, 7. mael. ₰ lo. Aialeles anno ejus X XX V aut citrciter, ſeri bere deſüſ- perſuaſerant cultoribus ſuis. Hoc de omnibus
Ro Prn r, Sen. 2 griaum ſe. Ita clariſſimus Guilielmus Loydius Epiſcopus “ ejuſmodi caſibus oſtendit S. Cyprianus in li⸗
ena EEE hen ass Aſaphenſis & Secta Proteſtantium, vir ſolidiſſi- bro ad Demetrianum. Hoc præcipuè de terræ
2 7 ishante decs nGhe mi ctiterii. Chronicon illud adhuc ineditum * motu Dodweellus meus Diſſert. Cyprianica xxI,
4. 4 a , 4 . — 3„¼ cùm videre non potuerim, ad Loydium ſcripſi, S. XXXI V. Eô magis veroſimilia exiſtimo, quæ
es pitcfrr NeFtn qui non tantùm quæ de eo Martyrio in eo ha- nabet Joannkr Malela de 5§ Igrurit martyrio
— bentur, mihi deſcribenda curavit; ſed & mihi e. Juo evenit hoc tempore, ac Get W
. otdunt, Kam cerz ſuam de illo ſententiam indicavit. Vix fieri potuit, quin ob hanc cau ſam Epiſ-
ͤ M, jan I5e IV. * Suppono, in Juit, illud eſſe verum, quod copus Chriſtianorum ‚quiſquis ille fuiſſet, ab .
eilg maänv. Raeſht Geſta à Tra- tum omnes Veteres docent, tum præſertim z Ethnicis Trajano ſiſteretur. Unde ab eo inter-
re zvs Gſticie, jano ante cc Acta martyrii, Ignatium paſſum ſub Trajano *rogatum & faſſum oportuit, puniri, ſecun-
A Men Eamſibe Waririnm c Imp. poſt Dacicum bellum confectum; & eo “ dùm ſua reſcripta (Plinius lib. 10. epiſt. 98.)
rläcte, d iſte rir. ghati c potiſſimum tempore quando ipſe Trajanus *Hero autem S. Ignatii ſucceſſor viginti annis .
ar ne. nrs Antiochiæ fuit in expeditione adverſus Par- * Cathedram tenuit, & diu Trajano ſuperſtes
2 , uen onas cc thos, ſive Perſas: tunc à Trajano Antioch iæ c fuit. Non igitur tunc temporis (auſim di-
,4 S Eeigin damnatum; & poſt aliquandiu Romæ paſſum e cere) Hero Epiſcopus fuit, led ipſe S. Igna- “
„— Fua , 7. Sv. cc fuiſſe. Dacicum bellum à Trajano confectum “ tius. Hoc rationi eſt maximè conſentaneum. VII.
V 4 n * anno Chriſti cVIII exiſtimo. Anno autem *& hoc diſertè aſſerit Joannes Malela; cui cer- uc P
lacettn e, azedt. t Chriſti cxII ad bellum adverſus Parthos ge- dté idem Auctor; qui annum terræ motüs rectè .
eEv„ rendum Trajanum Roma profectum probavi “ tradidit, æquè redè Ignatii martyrium trade- b
ciis argumentis, quibus non video quid poſ- e re potuit. Neque tamen confeſtim S. Ignatius
* ſit opponi. Cùm ea æſtate fuerit Athenis & martyrium perpeſſus eſt, ſed poſtquam Traja- 1
inde in Aſiam profectus ſit, teſte Dione pag. * no illi pravam ſuperſtitionem objicienti, ille m
778. D. cum Phlegonte & Nummis collato, ee viciſſim idololatriam increpuiſſet, (quod in- 8
*puto ex Aſia moville menſe Ocobri, idque er dicat Malela) tunc ab eo damnatus „ S poſtea
Antiochiæ auditum Joanni Malelæ Auctori “* perſeverans, ductus eſt, primuùm Seleuciam
cE cäaſionem dediſſe tradendi, Romaâ profectum c unà cum Rufo & Zoſimo; dein mari aperto
. *Trajanum menſe Octobri anni XV Imperii “ Smyrnam navigavit. Ibi aliquanto detentus 5
c ſui, repono I E pro I B, ut Malela cum ſe- 6 & forſan juſſu Trajani ) ad ejus conſtantiam ſu
ipſo conveniat:] dein menſe Decembri [xX VI te frangendam , quod aitr diſertè Chryſoſtomus
te Imperii] veniſſe Seleuciam; & CcXIII Orat. ad Antiochen. tom. 5. pag. 502. edit. Sa- 1
* Chriſti] Januarii die VII die Veneris Antio- “ vil. Ibi certè die X XIV Auguſti ad Roma- y.
ec chiam veniſſe hic itidem reponos pro E, die e nos Epiſtolam dedit. Inde Troadem, illinc di
cE Veneris pro die Iovis.] Hæc vera eſſe poſſunt, * Neapolim, &c. Demum ut nos Acta docent,
„aut ſaltem veroſimilia: ad meam autem de * Romam delatus, ibi martyrium complevit- 1
cc morte S. Ignatii ſententiam nihil faciunt, nec in Sigillaribus, videlicetxIII Kalend. Janua- 1e
c ofhiciunt. Hoc anno Chriſti cxIII putO Tra- "rias anni Chriſti CXVI. len
*c janum in hoſticum progreſſum, ea, quæ Dio Hoc eodem anno etiam S. Symeonem 5. L. e
t pag.779. D. narrat, Samoſatis, &cc. feciſſe, dein Cleopæ ‚Hieroſolymorum Epiſcopum, paſſum * . nne ln
K«annO Antiocheno cLXII & XVII Imperii ⸗ oſtendit Dodwellus meus Diſſert. Cypr. X 1, oh* ,. ,. i
ccin Armenia hibernaſſe. Annum noto Antio- cS§. XXI. Rationes, quas profert, meis ſunt tyrium paf- ð
„Chenum Malelæ cauſa. Anno Chriſti cxIV ſatis conſentaneæ. Ille ait, S. Symeonem ob ſus ſit. ke
«Armeniæ omnia reliqua in ſuam poteſtatem c motum Judaicum accuſatum » idque potiùs 1 .
cc redegiſſe, & Parthamiſiri eum adorante IMr. e quòèd ex ſtirpe Davidica; quàm quèd eſſet tit
cE VII. audiiſſe, & eâà Provinciâ conſtitutà an- & Chriſtianus. Mihi videtur veroſimile motum Baron. n. I.
cc no Antiocheno CLXIII, XVIII Imperii illum Judarcum hinc originem traxiſſe, quòèd N
c Edeſſæ hibernaſſe. Anno Chriſti cCcx v Meſo- tertæ motus, &c. procurarentur eorum ſan- da
*potamiam & Adiabenem ſuæ ditionis feciſſe, * guine æquè ac Chriſtianorum. Noſtram quip-
cτ p. VIII & VIIII acclamatum fuiſſe. “ pe Religionem iis temporibus pro Judaiſmo e
ccDemum anno Antiocheno cLXIV, & XI X * à Gentibus habitam fuiſſe, tum ex Dione in l
*Imperii ſui, Antiochiam rediiſſe; poſt inte- “ Domiriano & in Nerva „ tum aliunde con- zin
*grum biennium, & quod excurrit. Ita enim ſtat. De tempore fſatis patere videtur, quòd §. Rn
* intelligo illa Malelæ verba, quando ait, bien- Symeon, aiente Hegeſippo apud Euſeb. lib. 3. ul
**nio poſt Trajani in Orientem profectionem ter- * Cap. 32. coram Trajano Ceæſare & Attico Con- h
cr&ι motum contigiſſe. Antiochia Romanis fuit *e ſulari fidem Chriſti conſtanter profeſſus ſit.
c Oriens: Malelæ autem homini Antiocheno *Hunc Atticum Syriæ Legatum, Conſularem non
Vv. cOriens fuit majoris Aſiæ Provincia. cfuiſſe non dubito. Græca autem S. Ignatii Acta Amn
§. Ignatins „Terræ motum Malela nos docet contigiſſe “ ejuſdem Attici meminerunt ( quidni Conſula- l,
Mare ving ¹cc die XXIII Decembris. Dio pag. 782. DE. ”* ris 2) & Urbani & Marcelli (fortè Conſulum de
ſatii, * ait ex 60“ Trajanum ægre evaſiſſe, poſtea mul- ſuffectorum. Non abſonum eſt arum
um

SAC TII

.

*

4

l⸗

cer⸗
(16
Ee⸗
AIns
it-
Ue
In⸗
oſten
ciam
peito
entus
ttiam
Ofhus
N⸗
Uha⸗
Woc
ocent,
lerit,
ſanus⸗

Ge VI.
aliun W eng
valg gienn
l. X1, Clope mar⸗

lun znun i
etn b ſt.
Otills
elet
motuln
, Goo
ſan⸗
m guiß-
Diope n
le col.
Nod .
b. li. 5.
c Con-
,ſſus 2

Baron.⸗

in Annales C. Baroni.

58 † C. II. *ſuffectum Româ abſentes geſſiſſe. Hi ſane
An. Ch. Io7. Antiochenis notiores fuiſſe videntur, quâm

VII.
Epiſtolæ S.
Ignatii.

* anni Chriſti CXVI novi Conſules ordinarii.)
*Anno CXVI hæc geſta fuiſſe oſtendit, quèòd
*Coram Trajano, qui antea ſemel tantùm fuit
*Antiochiæ, & nunc primuùm hoc ex terræ
*motu irritamentum habuit adverſus Chriſtia-
*„nos. S. Symeonem autem ſenem CXXanno-
*„rum, quòd minus idoneus eſſet qui Romam
*mitteretur, non abſimile eſt, Antiochiæ paſ-
*ſum. Sin autem paſſus fuerit Aprilis XXVII,
* quem ejus Natalem habent Græci in Menæis
*ſuis, eadem tempeſtate Trajanum in hoſti-
*Ocum diſceſſiſſe, ideoque tunc temporis hunc
*oocciſum, & S. Ignatium Antiochiâ Seleu-
*ciam miſſum fuiſſe crediderim. Hæc erudi-

tiſſimus Loydius, quibus in utroque martyrio
nihil veroſimilius afferri poteſt. Illud certum,

Ignatium poſt annum Chriſti CXII, ac poſt
inchoatum à Trajano bellum Parthicum, mor-
te affectum eſſe, & quidem die X X Decem-
bris, ut non tantùm ad eum diem habent Me-

næa, ſed etiam Acta Græca martyrii ejus. De-

nique Marianus Scotus in Chronico anno pe-
nultimo Trajani, Ignatium Antiochenum Ro-

mæ paſſum ſcribit, quamquam ſub Trajano

VI & Africano Coſſ. id eſt, anno Chriſti CXII,

jam eum Romam ductum, & beſtiis traditum
ſcripſiſſet.
A num. XVIII ad XXXV. Epiſtolæ S.
Ignatii Martyris noſtro ſeculo in magnam con-
troverſiam vocatæ. Et quidem ex Proteſtanti-
bus Salmaſius, Blondellus & Dallæus eas om-
nes adulterinas eſle contendunt; Uſlerius verèô,
Pearſonius hoc anno MDCLXXXVIdemor-
mortuus, ac Iſaacus Voſſius pro iſdem pugnant,
& pleraſque ex iis ſinceras eſſe docent. Ait enim
Pearſonius in Vindiciis Epiſtolarum S. Ignatii,
ingens diſcrimen verſari inter tres Latinas , &
duodecim Græcas; ac illas, quarum una ad B.
Mariam, duæ aliæ ad S. Joannem Apoſtolum,
ſuppoſititias eſle, tum quòd Græcis omnibus
fuerint incognitæ, neque Græciſmum omnino
redoleant; tum quèd in vetuſtiſſimis vulgatæ
verſionis Mſl. Codicibus non inveniantur. Ad-
dit Pearſonius, ne ipſas quidem Græcas duode-

cim, quas Baronius amplectitur, & incorrup-

tas exiſtimat, parem ſibi auctoritatem vindica-
re, ac rectè poſitam diſtinctionem inter ſep-
tem Epiſtolas ab Euſebio in ſua Hiſtoria me-
moratas, & antiquiſſimis Patribus frequenter
laudatas, ac quinque alias, quæ nonniſi poſt
aliquot ſecula in lucem prodiere, atque ideo
jure vel in dubium vocantur, vel eriam plané
rejiciuntur: idque non tantùm, quia veriſimile
non eſt, Euſebium, ſi ejus ævo extitiſſent, la-
tere potuiſſe; ſed etiam quia vel ob modum lo-
quendi ab Euſebianis multùm diſcrepantes ap-
parent; vel ob materiam doctrinæ, inſtitutis &
moribus poſterioris Eccleſiæ magis conſonæ, &
Ignatianis Buſebio memoratis ſola imitatione,
eaque nimis affectata, ſimiles. Ait denique Pear-
ſonius, etiam illas ſeptem antiquiſſimas & ma-
ximè genuinas Epiſtolas, in editione Græca
tunc temporis vulgata interpolatas & corruptas
fuiſſe; quod planum faciunt, cùm loca à vete-
tibus Patribus adducéta, quæ in ea editione aut
non comparent, aut non rectè repræſentantur,
tum etiam alia non pauca, quæ neque antiqui-

tati, neque ſententiæ S. Ignatii congtuunt, ne-

que tenori Epiſtolarum ſatis convenienter inſe-
Tom. I.

109

runtur. Diligentia incredibili quæcumque ad S † C. I1.
Græcas & Græco-Latinas Polycarpi & Ignatii An. Ch. 107.

Epiſtolarum editiones, earumque verſiones an-
tIquas, novas, novantiquas, pertinent, inveſti-
gavit Vir doctiſſimus, & libros duos Latinos
Mſſ. nactus eſt, qui Ignatii Epiſtolarum inter-
Pretattonem à Latina vulgata diverſiſſimam
continebant. Et ſtatim collatione facta „teſti-
monia Patrum omnium, qui intra quinque
poſt Chriſtum ſecula floruere, à Græcis Latiniſ-

que Codicibus diſſidentia, cum hac verſione

optimè convenire, & multa à Græculis poſte-
rioribus inſerta & intertexta, ab eadem pariter
abeſſe deprehendit, ac ex veteris Verſionis fi-
de. Græcas Ignatii Epiſtolas recognovit, & aſ-
ſuinenta ſtellionum ope à2 genuinis facilè &
aperté ſecrevit. Ad cumulum acceſſit quòèd
poſt eam editionem publicatam, Iſaacus Voſſius
Græcum exemplar & Medicea Bibliotheca deſ-
criptum produxerit, & cum Latina verſione ab
Uflerio publicata imprimendum ac noris illu-
ſtrandum anno MDCXLVIcuravit. Quo fa-
ctum, ut eaſdem Epiſtolas Ignatii nunc habea-
mus, quas habuit Euſebius, quas edidit Poly-
carpus, quas ſcripſit Ignatius; quo ſubſidio Ba-
ronius deſtitutus , qui ideo loca ex Epiſtolis
Ignatii interpolatis, in Annalibus aliquando
in medium adducit. Joannes Baptiſta Cotele-
rius menſe Auguſto currentis Chriſti anni
MDCLXXVI Pariſis denatus, idem de
Ignatianis Epiſtolis judicium, ac Pearſonius, tu-
lit in libro cui titulus, Sauctorunm Patrum ,gui
temporibus Apoſtoliciz flornerunt, Opera; ubi ta-
men queritur Uſſerium Epiſtolam ad Polycar-
pum contra expreſſlum teſtimonium Euſebii &
Hieronymi, & contra Epiſtolam Polycarpi ſub
finem à reliquis ſex disjunxiſſe, & Ignatio ab-
judicaſſe. Certum itaque nunc apud Gatholi-
cos, & doctiores ex Proteſtantibus, Epiſtolas
Ignatii ab Euſebio laudatas, ſinceras & legi-
timas eſſe. Quæ verò adverſus eaſdem à Sal-
maſio, aliiſque afferuntur, ſolidè confutata ab
illis, qui opinionem à nobis explicatam tuiti
ſunt.
Ad num. LI & ſeqq. An D. Dionzfians Areopa-

VII I-
. 14— Opera Dio-
gita, Opera, quæ ejus nomen præferunt, ſcri- nyſii Areo-

pferit, in magna diſceptatione poſitum. Plu- pagitæ.

res enim tam ex Orthodoxis, quàm Proteſtan-
tibus contendunt, Opera illa non ab eo, ſed

ab aliquo Dionyſio juniore conſcripta fuiſſe;

de quo etiam certatur, vixeritne ante Conci-
lium Chalcedonenſe, an poſt illud. Legendi
inter ceteros Iaacus Habertus in Archierari-
co, Joannes Launoius in Opuſculis de duo-

bus Dionyſiis, Athenienſi, & Pariſienſi, Joan-

nes Morinus in Opere de Sacris Ordinatio-
nibus, Schelſtratius in ſecunda parte Anti-
quit. illuſtr. Petrus Franciſcus Chifletius in Diſ-
ſertatione ſingulari de hac re, aliique. Hoc
enim examinare in tam brevi Opere hon vacat.

ANNO PERIOPDI GRCO-ROMAN&£ 5601. Anno Urbis

O 5. B A. 14. P. 16. April. Indict. 6. 861.
Jssu CHRISTIIOS. ſ dundiunm Baronium II0O. an. 4.

ALEXANDRI PAP& I.

TRAAN I IM PD. II.

nutn. I ad VLII. Coſſ. Ap. Aeuniu, Tre-

I.

bonianus Gallus, & M. Atilius WMerlius Con ſules.

K Bradun,

IIG

§ E& C. II. Bradua, ex Inſcriptionibus ab Onuphrio in Fa-
An. Ch. 108. ſtis relatis.

Gritica Hiſtorico-Chronologica

An. Ch. I10.

§8 £ C. 11.

105.1 Trajanus Imperii Auguſtei Decennalia dedit, ANNO PERIODI GRCO -ROMANA 5603. ur. .V 54601
Decennalis & ſecundum triumphum Dacicum exhibuit, ut O 7 F. ) 16. P. 24. Murt. Indict. 8. nmo Urbis An.Ch.I
Auguſtei anno 103. oſtendimus. Ad hæc Decennalia, re- lymp. 222, e
Imperü, & ferenda quæ habet Dio lib.68. poſtquam ſecun- JESuCRRISTI IIO. ſecund. Baronium 1II2. an. 2. Olym
Ha 1, ia dum bellum Dacicum narravit: Ad Traianum ALEXANDRI PAP 3. m 4,
ti. reverſum in Vrbem quamplurimæ legationes 4
barbaris gentibus, & inprimis ab Indis venerunt. TR A A NI IM P. 13.
I. ſpectacula edidit dierum centum viginti trium, D num. I & ſeqq. Coſl. cri Hinus Priſcia- I.
in quibus interdum cæſæ ſunt feræ manſuetaque NXunus, & Solenus Orfitut. Conſules.
beſie mille, interdum etiam ad decem milia: Anacletus Papa anno Chriſti nonageſimo II. .
itemque gladiatornm decem millia (inter ſe) er- quinto demortuus. In Chronico enim Damaſi Anacleti Cnſle.
taverunt. liſdem temporibus ſtravit Paludes legitur: Anacletus annis duodecim menſibus de- Pana odirur.
Pontinas lapidibus, extruxitque juxta Vias adi- cem, diebus tribus. Euit temporibus Domitiani à
firia, ponteſque magnificentiſſimos fecit, ac num- Conſulibus Domitiano A & Sabino 6 qui anno 11.
mum omnen adulterinum conflavit. Hæc enim Chriſti LXXXIV Faſtis nomen dedere) nimute
omnia Decennalium indicia. Cùn verò in hu- que Domitiano LrII & Clemente, anno Chri⸗ nula as
juſmodi ſolenniis novi ſæpe tituli Imperatori- ſti X C V Conſulibus. Sed loco monſite jy decem ni z.
bus darentur, hæc Inſcriptio in Trajani hono- legendum mesnſibus duobus, cum Catalogo Pala-
rem tunce dicata. Refert eam Sponius in Miſ- tino. Colitur Anacletus die xIII Jului. Verum
cellaneis Eruditæ Antiq. pag. 268. is dies ad aliquam ejus Tranſlationem referen-
IMP. C AESAR DIVI NERVAE F TRANANO dus, ut jam de aliis Natalibus attributis anti-
Auc. GERM. DACICO PONTIF. MAX. TLRIB. quis Pontiſicibus diximus.
PoT. xXII. I M p. V I. Cos. V. PRoPAGATORI Circumferuntur Anacleti Epiſtolæ Decreta- aalla-
OXSIS TERRARuM LOGuFLETATORI les tres, quas Eruditi ſuppoſititias judicant. Decserales.
OMNiIUIM CuLTORES LARU M E T Prima eſt ad omnes Epiſcopos & Fideles,
IMA'GINUM DOMuS AucusTISOLO duzx conſuta eſt tam ex Scripturæ locis, quâm
PRIVATO SUuAPECuNIA FFCERuHuINT. cx Clementis ad Jacobum Epiſtolis, uti ex Ru-
. .. fini, Damaſi, aliorumque auctoritatibus. Secun-
Egregii certè tituli, quibus poſtea Hadrianus qa eſt ad Epiſcopos Italiæ, in qua ſunt teſtimo-
Trajani filius adoptivus cohoneſtatus eſt, & ut nia ex Auguſtino, Idacio, Gregorio Magno de- UI
ex uſu, qui invaluerat, conjicere licet, in De- promta. Pertia ad omnes Epiſcopos, agique de Nintar.
cennalibus, vel aliis id genus feſtis. patriarchis, quorum nomen hoc & ſequenti iun.
111. Martyrium S. Ignatii longè poſt præſentem ſeculo in Eccleſia incognitum; denique habet
S. Ignatius. annum contigit, ut ex dictis anno ſuperiori cer- teſtimonium ex Concilio Romano ſub Gelalio, .
tum redditur. .1. .. &E ex aliis poſterioribus Patribus. Anacleto ſuc- kriat
IV. Adnum. X. Oneſimus Pauli diſcipulus, ali- ceſſit Evariſtus, qui ante hunc annum jam ad Cirſtuune.
S: Oneßmus. que de quibus Baronius, eodem circiter tem- Ccleſtem vitam migrarat, ut oſtendit initium mnn.
pore, quo Ignatius, martyrii p almam conſecuti Alexandri ejus ſucceſſoris, qui ab anno Chriſti
videntur. . . CvVIII ſedit, ut ex dicendis in ejus morte
v. Ad num. XI I. Cerdo Epiſcopus Alexandri- liquebit.
Obitus Cer- nus defunctus eſt die Sabbati undecimæ Lunæ, in-
donis Epiſc. quit Auctor Patriarcharum Coptitarum poſt
Alexand. Baronii mortem publicatus id eſt, die uinn ANNO PERIODI GRACO-ROMAN &£ 5604. ane⸗ rbn
unii, ideoque anno præcedenti, quo is dies 864 Olymp. Auno D
Snidir. bee “ O S. E. 17. P. I13. April. Indict. 9. 222. ah. 3. 2865. cg
VI. Evariſto Papæ hoc anno demortuo ſucceſſit JIESuCHRISTIIII. ſecund. Baroninm 113. Olhmnezz.
Alexander Alexander; juxta Chronicon Damaſi. .
lit Papa. ALEXANDRIFPAPA 4.
— TRAIANI IMP. 14.
Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO -ROMANA 560.
an. 1. us, ptionibus Gru- onſules. Cnhle.
JESuICHRISTI 109, ſecund. Baronium 1II. terianis pag. 163. 7. & pag. 128.
AIrXANDRI PAPA2. Imperii Proconſularis Quindecennalia, quo- II.
rum causà Dacicarum victoriarum memoria re- Quindecen- .
TRA ANI IMP. 12. novata, Trajanus exhibuit, ur deducitur ex duo- nain Impe⸗
. bus apud Mediobarbum Nummis, in quorum S
I. D num. I Coſſ. A. Cornelius Palma II, & uno legitur: IM P. CA S. TRAIANO Auc. rajani. i
Conſules. C. Calviſius Tullus I1. Hunc bis Conſu- GER. D ac. P. M. TR. P. CoS. V. DS. VI.
lem fuiſſe docet Capitolinus in Marco cap. I. Pal- in poſtica: S. P. Q. R. OrFTIMO PRINGIPI 4
mam verò, Aulum Cornelium vocatum, patet DACIA. Cernitur Victoria jnicribens clypeo. 1
ex Inſcriptione Onuphriana anno X CI X, quo Præterea Trajanus Optimi cognomen admilſit, ut

priorem Conſulatum geſſit, relata.

apparet ex Nummo anno CIII à nobis recita-

to, cuſoque dum Trajanus Trib. Pot. X1V gere-

bat, quæ hoc anno uſque ad diem V Kalend. Ju-
lii in curſu fuit.

ANNO

—

— — — ——-—

= R/Z

3RC. I.
An. Chent⸗
. II.I.
Auno Urbe
86.
n. Olym 22r,
All. 2.

„ l.
Conſulet.
dd II.
all nacleti
l. ihr obitus,
4
nno
.
hu.
lem,
ala-
tüm
ten-
nti⸗

. IlI.
1 AMacleti

W. Perrezglet.

eles,
juan
Ku⸗
cun⸗
imo⸗
ge⸗
de
gend
hahbet
Salio,
1o ſac⸗
n ad
nitiurm
Chrilti
morte

—

Anno Vrbis
604. 864½. Om.
121,h .

II.

& M.
u Gru- Cnſile⸗

II.
W Grlntg-
notia . e Imde
ex duo⸗ i prdeo.
guorucn Trajant.

as peo⸗
umili, t
bis tecna
41 V gele⸗

alend, 4

AXNO

§ Æ¾ C. II.
An. Ch. 112.
113.
Anno Urbis
265. Olymp.
122. A, 4.

I.
Conſules.

II.
Quindecen-
nalia Traja
ni Aug.

11I.

Bellum Par- cus, ut adverſus Armenos Parthoſque bellum
gereret, juxta dicta anno CIII, quæ huc re-

shicism.

IV.
Per ſecutio
Chriſtiano⸗
norum.

866.

Olymp. 223.

In. à1.

1.
Conſules.

in Annales

ANNOPERIODI GRACO-RO MAN 3 5605.
OO 9 D C. ) 18. P. 4. April. Indict. 10.
JESuCHRISTI II2.- ſecundum Baronium II4.
ALEXANDRI PAP J.
TRATANI IMP. I5.
D num. I. Coſſ. Trajanus Aaug. VI, & T.
Sextius Africanus, ut oſtendit Card. No-
riſius in Epiſtola Conſulari ex Phlegonte lib. de
Mirabilibus cap. 25.
Sumtus hic à Trajano Conſulatus juxta ſecun-
dam regulam, ob Quindecennalia ſc. Auguſtei

Imperii. Forum Trajani, in quo Columna Co-

Chlidis erigenda erat, hoc anno dedicatum, ut
dixi anno CIII: ſed Columna, quæ hæc ſo-
lennia, quemadmodum & Forum, exornavit, an-
no tantùm ſequenti, propter cauſas nobis igno-
tas, poſita. Mediobarbus pag. 161. hunc Trajani
Nummum producit: IMP TRAANO Aud.
GER. DAC. P. M. TR. P. Co Ss. VI. P. P.
in poſtica: DACIA PROVINCIA S. C.
Cernitur figura ſedens cum puerulis. In alia
poſtica ejuſdem anticæ :
PROVINCIA S. C. Vides in Decennalibus &
id genus feſtis præteritarum victoriarum me-
moriam renovatam.
Trajanus currenti anno in Orientem profe-

trahenda.
Idacius in Faſtis ſub hujus anni Conſulibus
habet: Hes Coſſ. perſecutio Cbriſtianorum. Ea
enim annis hujuſmodi ſolenniis deſtinatis de
more decreta; unde & ad Traſanum celebrem
Epiſtolam de cognitione cauſæ Chriſtianorum
Plinius Junior ſcripſit, ut anno CII diximus, id-
que anno præcedenti, quo etiam in Oriente
Chriſtianos vexatos fuiſſe dicendum.

Anno Urbis ANN O PERIODI GRACO-RO MAN g 5606.

O 10. B. ) 19. P. 24. April. Indict. II.
JESuCHRISTI IIʒ3. ſecund. Baronium II5.
ALEXANDRIPAPX 6.
TRATANI IMP. 16.

D num. I. Coſſ. L. Pablius Celſus II.

C& C. Clodius Criſpinus, ex Inſcriptione ab
Onuphrio in Faſtis recitata. Priorem Baronius
Publium Celſum ſine numerali nota perperam
edit.
Ad hunc annum referenda Columnæ Traja-
ni erectio, ut liquet ex Inſcriptione, quam anno

CIV recitavi. Præterea Trajanus à Lyttiis novo

titulo exornatus, & Orbis Conditor appellatus,
ut videre eſt in Inſcriptione Græca apud Grute-
rum pagina MLXXXIV. Z. (/⸗
ATTOKPATOPI. K AICAPI.
OEOT. NEPP. PI. NEPOTA.
TPAIANQ CEBACTO.
APXIEPEI. METICTG.
AHMAPXIK HC. EEOTCIA C. TO. 12.
THATA TO. T HATPI. HATPIAOC.
TAO THC. OIKOMENHC. KTICTIH.
ATTTIAN. H. HOAIC.
AIA HP?QOTOKOCMOTY M. HOMIIHIOTY.
NAEIMENIAA.
Tom. I.

.* .

C. Baronii.

DACIA AuGuST.

III
Id eſt, Imp. Cæſarei Divi Wervæ E MWerve Tra-S F C II.
jano, Augnſto, Bontifici Max. Trib. Pot. EVII. An Ch. rI5.
Conſuli III. Patri Patriæ, Orbis Conditori, LVyt- 114. 775.
tiorum civitag, per Protocoſcaum M. Pompi ium ́?JUMBc
Climenide F. Eſt Coſmus apud Cretenſe Magi-
ſtratus idem, qui apud Lacedæmonios Epho-
rus. Porro loco, T IHIATO. TO. T. id eſt, Con-
ſali III. legendum, THATA TO. D. id
eſt, Conſuli VI. Erravit enim Gruterus, qui pu-
rum gamma poſuit loco gamma longiori tractu
inferiùs ſinuato, quæ nota numeralis æquivalet

minori 5, & deſignat ſextum numerum. Simi-

lem Gruteri errorem anno ſexto Antonini Pii
infrà emendabimus. De Lyttio urbe legendus
Strabo lib. 10. pag. 476. & Harduinus V. C. in
Nummis antiquis illuſtratis pag. 300.
Rebelliones adverſus Trajanum à gentibus II.
domitis excitatæ pertinent ad ultimum ejus Im- Bellam in
... bi 4 .. — . H . Or: en te in⸗
perii annum, ubi de iis mentio erit. Hoc enim
. choatum.
anno bellum in Oriente inchoatum, & ſequen-
tibus continuatum, ut diximus anno CIII, quæ
huc ex parte referenda.

ANNO PERIODI GRCO-ROMANX 5607. Anno Urbis

OO II. A. ) I. P. 9. April. Indict. 12. iym P. a2
IESuICHRꝝSISTIIIA4. ſecund. Baronium 116. h 249

ALENXANDRI PAPX 7.

TRAJANI IMP. 17.

D num. I. Coſſ. Q. Ninius Haſta, & P. I.
Wanilius Vopiſeus, ex Inſcriptionibus Conſules.
Onuphrianis.
Narrat Baronius ex Dione, rebellionem Jju- II.
dæorum, qui circum Orrenen habitabant, An- ar
drea duce conſtituto, & cladem Judæis in Inſu- .
la Cypro £Ægyptoque commorantibus illatam.
At cùm hæc recitentur à Xyphilino ex Dione
longe poſt terræ motum Antiochenum, qui ſub
ipſum finem anni ſequentis contigit, ea rebel-
lio ad annum CXVI, quo in Chronico Eu-
iebi narratur, retrahenda. De hac totius
gypti & Lybiæ vaſtatione à Judæis facta,
Oroſius in lib. 7. hæc habet: Lucredibili deinde
motu ſub uno tempore Judeæi quaſi rabie efferati,
per diverſas terrarum partes exarſerunn. Nam
& per totam Lihyam adverſus incolas atrociſſima
bella geſſerunt: quæ adeo tunc interfectis cultori-
bus deſolata eſt, ut niſi poſtea Hadrianus Imp. col-
leétas illuc aliunde colonias deduxiſſet. vacua pe-
nitus terra abraſo habitatore manſiſſet. Quæ ex
Dione Oraſius accepit.

ANNOPERIODI GRECO-ROMANZ 5608. Anno Urhig
12 G. 2. P. I. April. Indiét. 13.
IESu CHRISTIIIS. ſecund. Baronium 117.

Al. 3.

ALEXANDRIPAP 8.

FRAJANI IMr. 18.

A D num. I. & ſeqq. Coſſ. L. Vipſtanus I.
Meſſalla, & M. Vergilianus Pedo. Conſules.
Baronius falſa Evagrii ſupputatione decep-
tus terræ motum Antiochenum ac utrumque
Conſulem cum anno Chriſti CXI illigaverat,
ſed poſtea in Appendice tomi 9. ex Romana Inſ-
criptione, quæ integra Gruteri pag. CCCreci-
K 2 tatur,

S £ C. 11.
An. Ch. 115½.
116.
II.
Terræ motus
Antioche-
ius.

112
taturx, veros Conſules atque annum tertæ motůs
Antiocheni optimè expoſuit.
Tertæ motus, quo Antiochia afflicta, hoc an-
no recte conſignatur, ut jam diximus. Xyphili-
no enim ſuffragantur Collectanea Græca, quæ
apud Scaligerum leguntur. Ibi pag. 241. is ter-
ræ motus collocatur ſub anno tertio Olympia-
dis CCXXIII, qui menſe Julio currentis
currentis Chriſti anni inchoatur. Ex quo vul-
gatis Baronii, Calviſii in Opere Chronologico,
Card. Noriſii in Epiſtola Conſul. pag.73. & alio-
rum error detegitur. Exiſtimarunt enim terræ
motum ante vernum tempus currentis anni ac-
cidiſſe, cm tamen poſt menſem Novembrem,
initio hiemis contigerit, anno nempe tertio
lympiadis CCXXIII ab aliquot menſibus
jam inchoato. Certè Pedo Conſul per priorem
bimeſtrem, quo Conſulatum ordinarium geſſit,
neque ad Trajanum venire, neque ſeſe rebus
militaribus immiſcere debuit; Conſulatus enim
inermis erat. Anni tempeſtatem nos etiam do-
cuit Joannes Malela Antiochenus in ſuo Chro-
nico hactenus inedito: Divino Trajano impe-
rante tertiam ſuam calamitatem paſſa eſt magna
Antiochia ad Daphnen poſita, menſe Apellæo ive

Decembri die XIII, ferid primà poſt gallici-

nium anno Eræ Antiochenæa C ALI V, id eſt, præ-

ſenti Chriſti anno. Sed loco die XIII, legen-
dum, die XIII, quia hoc anno cum die
XXIII Decembris Dominica concurrit. Ita
Uſſerids in Notis ad martyrium S. Ignatii An-
locheni Epiſcopi. Porro Trajani in Orientem
profectione & terræ motu Antiocheno accuraté
conſignatis, liquet Evagrium turpiter lapſum,
quando hunc terræ motum cum anno Chriſti
CXI copulat, & Trajanum præſenti anno &
Optimum, & Parthicum cognominatum, Arme-
