rio Proconſulari inſigniti eſſent. Cui rei magno
argumento eſt, quòd Caracalla Cæſar, cùm an-
no præcedenti Tribunitia Poteſtate decoratus
eſt, Inperator deſtinatus dictus eſt, ut tunc oſten-

Critica Hiſtorico-Chronologica
di, & magis confirmatur ex duobus Nummis 5 * c 2.

Caracallæ Cæſaris apud Mediobarbum: in aver-
ſa parte unius legitur: DESTINATO IMPERAT. &
in poſtica alterius: DESTINATO IMPERATORI.
Ex quibus inferendum, tunc Cæſares nondum
Imperatores dictos fuiſſe, & hanc novitarem
Severi Quinquennalium effectum fuiſſe: alio-
quin Caracalla non deſtinatus Imperator, fed
deſtinatus Auguſtus in Nummis & Inſcriptio-
nibus nominatus fuiſſet. Sed quidquid de hac
re ſit, Getam alioſque deinceps Cæſares, licèt
nec Tribunitia Poteſtate, nec Imperio Procon-
ſulari exornati eſſent, Imperatores appellatos
fuiſſe certum. Annis Quinquennalibus & id
genus feſtis addictis, Cæſares ac novos Augu-
ſtos de more creatos fuiſſe, prioreſque poſt M.
Aurelium Imperatores vocatos in Diſſert. Hypat.
demonſtravi.
Hoc anno Caracallam Auguſtum appella-
tum, eique Tribunitiam Poteſtatem con-
firmatam, demonſtrant varia hujus Impera-
toris Numiſmata apud Mediobarbum extantia.
Illud inter cetera argumenta Conſulatus ejus
deſignati invicté demonſtrant. Mediobarbus
pag. 286. Numiſina ejus jam Auguſtea dignita-
te præditi exhibet, in quo legitur: TR. P. IIII.
CoS. DES. Primum Conſulatum Caracalla geſ-
ſit anno C CII. Quare Tribunitiam Poteſta-
tem currenti anno, non verò inſequenti inierat;
alioquin anno C CII adhuc Conſul deſignatus
fuiſſet, cùm tamen Conſulatum ordinarium eo
anno geſſerit. Præterea in alio Nummo Cara-
calla dicitur: TR. P. x. Co S. I I. DES. II I
Tertius Conſulatus à Caracalla anno C CVIII
ſuſceptus, quo tamen anno adhuc Conſul II,
deſignatus III fuiſſet, ſi anno ſequenti Tribu-
nitia Poteſtate inſignitus fuiſſet. Nam Tribuni-
tiam Pot. x anno tantùm CCVIII inchoaſſet,
ut numeranti patet. Alia in hanc rem argumen-
ta in medium adducit Card. Noriſius in Diſſert.
de Votis Decennalibus cap. 4. Ceterùm, poſt
diem XIII Aprilis Tribunitiam Poteſtatem Ca-
racallæ conceſſlam, mox viſuri ſumus.
Sed licèt in Nummis & Inſcriptionibus Ca-
racallæ Tribunitia Poteſtas à præſenti Chriſti
anno de more auſpicetur, ſuperſunt tamen variæ
Inſcriptiones & aliqui Nummi, in quibus ea à
præcedenti exordium ſumit. Ex quo certum
redditur, Caracallam eo anno, non verò curren-
ti, ut exiſtimavit Card. Noriſius loco laudato,
Imperatorem deſtinatum fuiſſe. Quantum Chro-
nologia ad Inſcriptiones explicandas conferat,

VII.
Tribunitia
Poteſtas Ca-
racallæ da-
1&

VIII,
Tribunit ia
Poteſtas Ca⸗
racallæ ex-
plicata.

Baron. anne
597. num. II.

ex hujus eruditiſſimi Viri verbis intelligitur. Is

poſtquam Caracallam præſenti anno Tribuni-
tiam Poteſtatem iniiſſe probavit, inquit: Hæ
tamen opponuntur inſignia Elogia, quæ etiamnum
viſuntur Roma, ex quibus poſt Kalend. Junias an.
CXCVIIIevincitur tradita Antonino Tribu-
tia Poteſtas. In ſuperiori parte Panthei legitur.

IMFP. CAES. L. SEPTIMIUS. SEVERUS. PIUS. PERTINAX. ARABI CuS.

ADIABENICIS. PARTHICUS.

MAXIMumuS. PONTIFFEX.

MAX. LRIB. POT. X I.

COS. III. D. P. PROGOS. E T. IM P. CAES. M. AukRFELIUS. ANTONINIS.
PIuS. FELIX. AudG. TRIB. POT. V. CoS. PROCOS. PANTHEI M. VETH
S TATE. COLLAPSUM. Cu M. OMNI. CHILTuU. RESTITIERINT.

Severus Aug. anno Chriſti CIII Kal. Junii ini-

bat LR. P. XI, cum qua ſi copuletur LR. P. vV.
Antonini, fit conſequens ut Antoninus CXCVIII
noſtræ epochaæ poſt Kalend. Junias, primam Tribu-
nitiam Poteſtatem auſticatus fuerit. Rurſus in

porticu templi S. Angeli in Foro Piſcario viſitur
Epigramma, in quo Tiibunitia Poteſtas ſexta An-
tonini cum undecima Severi jungitur. Habetur
apud Gruterum pag. 172. Iu celebri Arcu Septimii
in Foro Romano Severns inſeribitur TRIBuINIT.
Porksz.

540.
A Ch,

II.
Dibuzitis
e. Cara.
lalla diven.
mngd in.
ehogte,

(c. II.
h. 19⁰.

VII,
Naniti⸗
teſtas Cs.
calle de⸗

Vub
Tribusitis
Poteſtat Ca⸗
acall ta⸗
lcata.

aron. Aun
auml.

§S £ά C. II. POTESTL. XI. Antoninus verò TRIBuINIT. Po-
An. Ch. 198, T EST. VI. Si cum Tribunitia Poteſtate undeci-

ma Severi concurrit quinta & ſoexta Antonini,
minds retctè Panvinus & alii aſſerunt, Kalendis
Mie. die natali Imperii Severi Antoninum Tri-
unitiam Poteſtatem accepiſſee. Sané Panvinus
riorem illam Inſoriptionew referens anno Urbis
956. pro XI ſeripſit N. Sed ex altero Elogio reſicitur;
neque tam facile eſt Lapides ac membranas corri-
ere. Laudantur aliæ Inſoriptiones antique, in qui-
ur Irihaniria Poteſtas prima Antonini cum VI Se-
veri conjungitur apud Gruterum 1020. KRurſus cum
VII ejuſdem Severi pag. 264. Ex tot Elogiis lucu-
lenter probatur, Antoninum anno CXCVIII
poſt Kal. Junias deſignatum fuiſſe Auguſtum, dela-
ta eidem Tribunitia'oteſtate. Quare anno CNiII
ſexto Idus Aprilis octiſus, agebat annum Trib.
Pot. IIX. Qui igitur fieri poteſt, ut in Nummis
& VPapidibus ejuſdlem Tribunitia Pot. XX, & an-
no CC., die quarta Aprilis, tertia inſeripta fuerit?
(jam enim retulerat Noriſius Inſcriptionem eo
anno ſcriptam, in qua Tribunitia Poteſtas III
Antonini, & dies quartus Aprilis legitur) Rei-
neſius lib. I. Variar. cap. 21. Volumen promiſit in-
ſeriptum: Examen Inſcriptionum veterum: at d-
le vitam ante Operis editionem erxplevit. Hujus
eximii Voluminis autographum Joannes Fritzſohe
Vpographus Lipſienſis apud ſe eſſe teſtatur in Epi-
ſtola auncupatoria. Jacobus Sponius Vir eragitiſſi-
mus ſupra tria millia Inſeriptionum collegit, quaæ in
Gruteriano Theſauro deſiderantur; idem vero in
Græciam navigationem adornat, antiqua Elogia
ex temporis ac Barbarorum injuriis aternitati af-
ſerturus, & in Galliam redux, grandi volumine
has omnes ac reliquas inſuper Lapidum diſiculta-
tes infringet. Ita Card. Noriſius, cui hæc diffi-
cultas non ſine ratione graviſſima viſa: poſtea
enim ad me ſcripſit, vidiſſe ſe argenteum Num-
mum in Muſæo Abbatis Braceſu jam demortui
cum epigraphe: L. SEP. SEVERuIS AuG. P. M.
TR. P. vIII. & in poſtica: ANTroNINuS Aucd.
PoNT. T R. P. IIII. Severus anno Chriſti cc
Tribunitiam Poteſtatem octavam iniit, anno-
que cc1 adhuc continuavit. Rurſus Caracalla
Sponii pag. 158. dicitur TRIB. POT. IIII.
CGoS. Igitur ante Jjumium anni Chriſti c cI ac-
cepit Tribunitiam Poteſtatem. Hæc Card. eru-
ditiſſimus. Confert etiam Baronius annos Tri-
bunitiæ Poteſtatis Severi cum annis Tribunitiæ
Poteſtatis Caracallæ, & aliquas ex præfatis In-
ſcriptionibus memorat, ut videre eſt in Annali-
bus anno tertio Severi, ubi hæc difficultas pro-
ponitur quidem, ſed non ſolvitur.
IX. Sponius initio anni milleſimi octogeſimi
Tiounitis ſexti vità functus, varias inſcriptiones ante obi-
ad. Goe. tum publicavit „& Syntagma veterum Inſcrip-
ſtmods in- tionum à Reineſio collectarum nuper in lucem
chosta. prodiit; ſed neuter aliquid attulit quod ad hanc
Aliliifficultatem ſolvendam faceret. At poſitis duo-
bus principiis Tribunitiæ Poteſtatis Caracallæ,
ea evaneſcit, & laudatæ Inſcriptiones, ſimileſ-
ve faciles explicatus habent. Tribunitia Pote-
ſtas Severi ab Idibus Aprilis, ſeu die decima ter-
tia ejuſdem menſis anni centeſimi nonageſimi
tertii, quo à militibus acclamatus eſt Imperator,
deducta, non verò à Kalendis Juniis, ut Onu-
phrius omnibus perſuaſit. Tribunitia Poteſtas
Caracallæ in aliquibus Nummis & Inſcriptio-
nibus ab anno cx cvII, quo Imperator deſti-
natus eſt; in aliis autem ab anno cx cVIII, die-
que incerto, poſt decimum tertium Aprilis ejul-

in Annales C. Baromi.

189
dem anni, deſumi ſolita. Quare in ſuperiori s & G. 11.
Parte Panthei Tribunitia Poteſtas quinta Cara- An. Ch. 19.
callæ rectè cum undecima Severi copulatur, quia
anno ducenteſimo tertio die æ111 Aprilis Seve-
rus Tribunitiam Pot. XI iniit, quo tempore Tri-
bunitia Poteſtas quinta Caracallæ adhuc per ali-
quot dies ac fortè menſes in curfu erat, anno-
ue CxCVIII poſt diem XIII Aprilis inchoa-
ta fuerat. In Arcu Septimii Severi eadem Tribu-
nitia Pot. XI cum ſexta Caracallæ conjungitur,
quia is anno ccIII poſt diem XIII menſis
Aprilis ſextam Tribunitiam Poteſtatem ſuſcepit.
Propter eandem rationem prima Caracallæ cum
ſexta & ſeptima Severi recte congruit, quia Se-
verus die XIII Aprilis anni Cx CIII ſeptimam
capeſſiit, eoque die prima Caracallæ nondum
abſoluta erat, ideoque cum ſexta & cum ſepti⸗
ma concurrere potuit. Ad hæc, Caracalla die
VIII Aprilis anni cCcxXVII interemtus, cùm
ageret Trib. Pot. x X, ab anno Chriſti CxcVII
inchoatam: quo pacto anno Chriſti cc, die
quarta Aprilis, tertia Tribunitia Poteſtas Cara-
callæ currebat, quia quæ cœpit anno cxcVII,
die quarta Aprilis anni c c adhuc durare potuit.
Denique Tribunitia Pot. 1V Caracallæ cum ejus
Conſulatu anno c cCII geſto conjuncta; ab an-
no cxcCVIII poſt diem xXIII menfis Aprilis
exordienda. Sic enim anno ccII nondum abſo-
luta erat. Sed quarta Tribunitia Poteſtas Cara-
callæ cum octava Severi in eodem Nummo illi-
gata, ab anno cx cVII omnino deſumenda, &
juxta hanc methodum ceteræ omnes Tribunitiæ
Poteſtates Caracallæ exponendæ.
Ad num. VIII. Ante decimum Severi Im- X.
pPeratoris annum Chriſtiani vexati non fuere. Becleſe
Libri enim Tertulliani, ex quibus Baronius per- aadkge, t/ N
ſecutionem per hæc tempora cœptam deduxit, Huilt.
ante decimum Imperii Severiant annum non
compoſiti; & Plautianus Præfectus Prætorio, &
Chriſtianorum perſecutor, quem Romæ reli-
ctum Doctiſſimus Cardinalis ctedidit, Severum
in Orientem proficiſcentem comitatus eſt, Ut
anno ſequenti oſtendemus. SH’Z

— .

ANNOPERIODI GRECO-ROM A N ₰ 3692. Anno Urbis⸗
O 12 G. ) 10. P. 1. April. Indict. 7. r⸗
Olymp. 244
JESu CHRISTI 199. ſecund. Baronium 201. an. 3

ZEBPBHYRINI PAP A. 3.
SEVERIIMP. 7. CARACALL £t IM P. 2.

D num. I. Coſſ. P. Cornelius Anullinus II, I1.
& M. Aufidius Fronto, ex duabus In- Conſules.
ſcriptionibus Onuphrianis.
Antoninus Caracalla Auguſtus, & Geta Cæe- II.
ſar anno præcedenti renuntiati fuere; ad quem Caracalla
etiam annum pertinent Munerum editiones, & Auguſtus dz
Congiarium populo datum, ut ibidem oſtendi- ATus.
mus. Nec ad rem facit Nummus Severi, quem
ex Ligortio recitat Baronius, in cujus antica legi-
tur: SEVERUS PIuS AUG. P. M. TR. P.
XI. in poſtica: LIBERALITAS V. Nummus
enim ille anno ccIII, quo Severus Decenna-
lia celebravit, & rurſus Congiarium dedit, per-
cuſſus.
Ad num. II. Liber de Corona militis anno 111.
Chriſti ducenteſimo ſecundo, in quem Severi Prinl-
Decennalia incidebant, in lucem editus vide- Sn, c
tur. Hoc enim ejus initium: Proxime falttum eſt. rona mulitiss
Liberalitas praſtantiſſimorum Imperatorum ex-
ungebatur.

190

acceperant, expungebantur ex catalogo. Quæ
liberalitas ad Quinquennalia Caracallæ anno
CCI peracta, revocanda videtur. Paulò poſt:
Muſſitant denique tam longam& bonam pacem pe-
riclitari, quòd nempe miles Chriſtianus soro-
nam lauream ex more, donativum accepturus,
in capite geſtare nollet. Ex quo liquet, librum
illum ſcriptum in pace Eccleſiæ, quæ jam longa
fuiſſet, ſed quæ jam in periculum adducebatur.
Eccleſia verò poſt decimum Imperii Severi an-
num ferè ſemper vexata, & ante annum ccII
nullam perſecutionem ſuſtinuit. Cœpta autem
eo anno, & quidem à militibus, ut poſtea Dio-
cletianea. Ex quo conſtat, librum de Spectacu-
lis, quem Baronius anno ccIV elucubratum
credidit, ante annum c cCII publicatum fuiſſe;
cùm in libro de Corona militis expreſſis verbis
citetur. In libro verò de Mololatria cap. 13. Ter-
tullianus ait: De ſpectaculis autem & voluptatibus
hujuſmodi ſuum jam volumen implevimus. Quare
tam liber de Iaololatria,; quem Baronius anno
ccCIV compoſitum arbitratur, quâm liber de Co-
rona militi, ſcripti fuere poſt librum de opecta-
culis, & ante annum ccII, quo perſecutio de-
creta. Baronius in Annalibus putat, Tertullia-
num, cùm ſcriberet librum de Corona militis,
Romæ præſentem fuiſſe, non autem Carthagine
longè poſitum, eumque declarare, ſe de præ-
ſenti tempore loqui, voce illa iterata, nunc nunc,
quæ in eo libro legitur. At nullus Veterum Ter-
tullianum Romæ verſatum eſſe ſcripſit. Nec re-
fert, quòd Hieronymus in lib. de Scriptoribus
Eecleſiaſt. dicat, invidiâ & contumelus Clerico-
rum KRomanæ Eccleſiæ ad Montani dogma dilap-
ſum eſſe, cùm Clerus Romanus eundem abſen-
tem injuriis laceſſere potuerit, ut rectè obſer-
vavit eruditiſſimus Abbas Ludovicus du Four, in

IMDPD. M. AuRELI.

PII. FELICIS.
IMPD. L. &EPTIMI.

PoNTIFICIS. ET. PARTIHICI.

PONTIFICIS.
GEVER I.

. 8 . * . 2 , 9
Critica Hiſtorico-Chronologica
§5 £ C. II. pungebatur in caſtris, &c. id eſt, milites dona-
An. Ch. 199, tivum accipiebant, & nomina eorum qui illud

Tertulliani lectione verſatiſſimus.
Ad num. XX & ſeqq. Herodianus lib. 3. eap.
9. poſtquam locutus eſt de iis, quæ Severus Impe-
rator anno præcedenti Romæ egit, ait: Loutur
aliquandiu Romæ moratus, exercitum in Orien-
tem eduxit. Quod hoc anno factum, rectè à Ba-
ronio ſcriptum; ſaltem nihil in contrarium ha-

8 † C. II.
An Ch. 199.
1V.
Plaut anus
Severlum
Imp. per
Orientem
comitatus

ctenus adductum. Sed quod addit, reliquiſſe N.

Severum Romæ, qui omnium curam ageret,
Plautianum, cujus filiam Caracallæ filio ſuo de-
derat in uxorem, quique Chriſtianos perſecutus
eſt, in eo Cardinalis Eruditiſſimus profectò hal-
lucinatur. Nam Dione lib. 75. & Herodiano
lib. . teſtibus, Plautianus Præfectus Prætorio erat,
qui Imperatorem ea ætate expeditionem belli-
cam adminiſtrantem ſemper comitabatur, eique,
ut Coneſtabilis Francorum Regi arma ractanti,
de more aderat. Præterquam quèd tantà gratiâ
Plautianus apud Severum pollebat, & Severus
ipſe ei ita permiſerat omnia, ut ille Imperatort,
ipſe Prafæcti loco eſſet. Quidquid enim diceret ant
ageret Severus, id ille perſpelctum habebat, inquit
Dio lib. 75. qui paulò pòſt ſubdit: Patiebatur-
que illum recipi in potiora Aiverſoria, reſque ad
viétum neceſſarias meliores habere & copioſiores.
Itaque cùm aliquando Nicææ, quæ mea eſt patria,
mugilem poſtularet, quos maxitmos ille fert lacus,
miſit qui aà Plautiano peterent, axceptumque? ab -e
ad ſe perferrent. Et poſtea Dio diſertis verbis aſ-
ſerit, Plautianum Tyanis, quæ urbs Cappado-
ciæ, ægrotantem à Severo viſitatum fuiſſe. Hanc
in rem doctiſſimus Cardinalis Noriſius me per
literas monuit, extare egregiam Inſcriptionem
apud Gruterum pag. ccLxx. 6. quæ licèt in prin-
cipio & in medio mutila, ſi tamen, ut debet,
ſuppleatur, Plautianum utriuſque Imperatoris
(Severi nempe & Caracallæ) per omnes expedi-
tiones eorum ſemper comitem fuiſſe magis con-

ſtabit.

ANTONINI. AuG
CoNs
PII. FELICIS
Cos. 11I. NukRuf

Auc.
MAXIMI.

FTIL I A F

PoONTIFICIS. NOBILISSIMI. PR. P R. NECESSARII

CoMITIS. PDE R.
T. STATILIUS.
CuM. STATILIO.
ET. STATILIO. MYRONE.
FILIIS. ET. STATILIO.
PONTIFICUM.
A MPLA.

AucG. FT.

O M NES.
CALOCAERUS.
DIONYSIO.
DISSIGNATO RE.
DIONYSIO.
C. C. V. V. NEPOTE. suo
BENEFICIA.
AuGusTORuIM. SuFFRAGIO.

EXTLPEDITIONES.
NOMENCL.
LEG. XVI. FLAVIAE
SCAEN A R
DISCIPHLO. FICTORIM

HORUM-

TKIB.

D E. I NDuLGENTIA
PATRIS. E J u·s.

CoNSEcCuTuS.

Dedicata Inſcriptio Plautillæ Antonini Caracal-
læ uxori, Severi Imperatoris nurui, & Plautiani
Præfecti Prætorio filiæ, idque anno Chriſti ccrir,
quo Antonini & Plautillæ conjugium peractum,
vel ſaltem anno cc1IV. Quare cùm in ea In-
ſcriptione, cujus initio Plautillæ & in medio
Plautiani nomina ſupplenda, dicatur Plautia-
nus Comes per omnes expeditiones eorum, utriuſ-
que nempe Auguſti, manifeſtè apparet, Plau-
tianum Præfectum Prætorio, Romæ à Severo in
Orientem proficiſcente, relictum non fuiſſe.
Porro, ideo nomen Plautiani & Plautillæ ejus
filiæ eraſum, quia, ut prodit Spartianus in Se-
vero cap. 14. Plautianum ex amiciſſimo, cognitaà
ejus vità, ita odio habuit, ut & bhoſtem publicums

Imperatoris Decennalia eo anno exhibita, in-

appellaret, & depoßtis ſtatuis ejus per Orbem ter-
ræ gravi eum inſigniret injuria, Severus ſc. .
Neque Antoninus Plautillam ante annum

V.

CCIII uxorem duxit, ut diſertè tradit Dio Oeree z
ipſo libri initi . Plauti
ipſo libri 76. initio, ubi poſt narrata Severi s

quit: Eodem anno celebratæ ſunt nuptiæ Antonini

hlii Severi, & Plautillæ Plautiani filiæ. I mpera-

tores & eorum filios annis Decennalibus aut id
genus feſtis deſtinatis, nuptias de more cele-
braſſe, multa exempla paſſim in hoc Opere in-
dicanda demonſtrant. Extat Antonini Caracallæ
Nummus, in quo legitur: ANTON. P. Auc.
PoN. TR. P. v. Cos. in poſtica: PLAuTIILAEF.
AucusTAE. Cernitur caput LPlautillæ. Me-

diobarbus

duxit AXer-
re m.

5 K
AnCl

,
Teruliaj
Ooleeti
cum ſunt
tomdonit

Baton.n
XXVIIL.

nitatus

V.
Caruaslis
blauillan

Jurit .

renm

⁸8 F† C. II. dioharbus pag. 286. ait, nuptias Plautillæ anno
An. Ch. 199. CCII peractas, ultra Dionem, eum Nummum

teſtari. At Dio contrarium aſſerit, oſtenditque,

Tribunitiam Poteſtatem quintam Caracallæ eo
in Nummo memoratam de Tribunitia Poteſtate
quinta exeunte, non verò de eadem ineunte in-
telligendam eſſe. Error Mediobarbi Viri Clariſ-
ſimi, cui multum Literæ debent, ex eo proce-
dit, quèd ipſe exiſtimet, Severum anno C CII

Decennalia edidiſſe, & Plautillam Antonino

filio copulaſſe, annoque CCIII Vicennalia Vota
ſuſcepiſſe. Et tamen uno eodemque tempore
Vota Decennalia ſoluta fuiſſe, ac Vicennalia
ſuſcepta, certum & indubitatum, uti in Diſſert.
Hypat. monſtravi. Ex quibus tandem omnibus
conſequens eſt, Plautianum hoc anno Severum
in Orientem ſecutum eſſe, nondum illum Plau-
tillam filiam Antonino Auguſto in matrimonio
collocaſſe, neque Romæ Chriſtianos vexaſſe.
vVI. Chriſtianorum perſecutio ante annum CCII
Teriulianu: decreta non fuit. Quare cùm Tertullianus Apo-

Da ser logeticum ſuum, perſecutione ubique jam à
cum ſutm . * —
orgenit. multo tempore flagrante, ut ex ipſomet Apolo

getico colligitur, ſcripſerit, longeè tardiùs præ-
Baron. num., ſtantiſſimum illud Opus promulgatum, & qui-
XxVII. dem, ut conjicere licet, anno ducenteſimo
quinto, quo Antoninus Imperii Cæſarei Decen-
nalia celebravit, quéve perſecutio, quæ uſque
ad mortem Severi ferè duravit, magis ſæviit.
Exiſtimavit Baronius, eam Apologiam Romæ
ſcriptam, & ad Senatum miſſam. Verùm, Ro-
mani Imperii Antiſtites in ipſo ferè vertice civi-
tatis præſidentes ad judicandum, Senatum non
deſignant, ut Cardinalis Eruditiſſimus putat,
ſed Præſides Provinciarum, ut ipſemet Tertul-
lianus teſtatur in fine illius Operis, ubi ait: Sed
hoc agite, boni Præſides, meliores multò apud po-
pulum, ſi illis Chriſtianos immolaveritis, oruciate,
torquete, damnate, atterite uos. Et ubicumque
eoſdem alloquitur, Præſides ſemper appellat,
uti & in libro primo ad Nationes cap. 2. Libro-
rum autem ad Nationes, Apologericus compen-
dium eſt, cùm iiſdem argumentis innitatur, &
eadem facta in utroque Opere recitentur. Imò
cap. 2. Apologetici non ad Senatum, ſed ad Se-
natuſconſultorum executores & miniſtros ſer-
monem convertit: Niſ: enim fallor, Leges malos
erui jubent, non abſcondi confeſſos damnari præ-
Jeribunt, non abſolvi. Hoc Senatuſeonſalta, hoc
Principum mandata definiunt. Hoc Imperium,
cujus miniſtri eſtis, &. Denique ſe neque Sena-
tum alloqui, neque Romæ ſcribere, ſad Car-
thagine, teſtatur cap. 45½. quando ait, Deam,
non Proconſulem timentes. Quare civitatis no-
men, ipſo Apologiæ initio memoratum, non
de Roma, quæ non cipitas, ſed Urbs ab Anti-
quis vocari ſolet, verùm de Carthagine inrtelli-
genda, ut rectè vidit eruditiſſimus Abbas Ludo-
vicus du Four, qui heæc mecum communicavit.
Ex his manifeſte patet, perſecutionem per hæc
tempora adverſus Chriſtianos ſuſcitatam non
fuiſſe; cùm Plautianus in Oriente cum Severo
fuerit, & liber Apologeticus longè poſt hunc
annum lucem viderit; quibus tamen duobus
tantùm fundamentis fretus Baronius, quando
eam hoc anno recruduiſſe exiſtimavit.

in Annales C. Baronii.

ANNO PERIODI GRACO-RoMAN £ 5693.
O 13 FE. O II. P. 20. April. Indict. 8.

ESuICHRISTI 200. ſecund. Baronium 202.

§ £ C. II.
An. Ch. 200.
Anno Urbis
953. Olymp.
244. an. 4.

ZEPRXYRINI PAP 4.

SEVERI IMPY. 8. CARACAILLX IMPL. 3.

D num. I. Coſſ. Ti. Claudius Severus II,
& C. Aufidius Victorinus, ex Inſcriptione
Onuphriana. In faſtis Cæſareis Severus effertur
cum nota numerali III.

ANNO PERIODIGRACO -ROMANZ 5694.
O14. D.) 12. P. 5. April. Indict. 9.
JESuICRRISTI ZOI. ſecund. Baronium 203.

ZEPHYRINI PAP& 5.

SEVERIIMP. 9. CARACALLÆ IMP. 4.

Num. I ad V. Coſſ. L. Annius Fabianus,
& M. Nonius Mucianus, ut ex duabus In-
ſcriptionibus Onuphrianis patet.
Caracalla Imperii Cæſarei Quinquennalia de-
dit. Auctor Chronici Alexandrini ait: His Coſſ.
rurſum verati Chriſtiani, multique pro Chriſto
vitam poſuere. Ubi adverbium rurſum ad perſe-
cutionem, quæ ſub M. Aurelio ſæviit, referen-
dum; cùm uſque ad ſequentem annum Severus
Edictum adverſus Chriſtianos non promulgarit.
Quare is Scriptor anno uno perſecutionem an-
tevertit, ideoque hac in re non audiendus.
Porro Caracallam hoc anno ea ſolennia exhi-
buiſſe, elicitur ex Spartiano in Severo cap. I5.
ubi poſtquam victorias Parthicas hujus Impera-
toris narravit, eumque Parthicum nomen me-
ruiſſe dixit, ſubjungit: Ob hoc etiam ſilium ejus
Baſſianum Antoninum, qui Cæſar appellatus jam
fuerat, annumz decimum tertium agentem, parti-
cipem Imperii dixerunt milites. Getam quoque mi-
norem filium Cæſartm dixerunt: eundem Antoni-
num, ut plerique in literas tradunt, appellantes.
Harum appellationum causd donativum militibus
Largiſſimum dedit, conceſſa omni præda oppidi
Parthici. Inde in Syriam rediit victor, & Par-
thicum deferentibus ſibi Patribus triumphum, ſilio
conceſſit, ut triumpharet, cui Senatus Judaicum
triumphum decreverat. Deinde chm Antiochiam
tranſiſſet, data virili toga filio majori, ſocum eun
Conſulem defignavit, & ſtatim in Syria Conſula-
tum inierunt, Kalendis nempe Januariis anni
ducenteſimi ſecundi. Sed Spartianus Caracallæ
nuncupationem Auguſteam cum Imperii ejus
Cæſarei Quinquennalibus perperam confundit;
imò à ſe ipſo manifeſte diſſentit, niſi eo in loco
de Quinquennalibus Caracallæ ſermonem ha-
beat, cùm jam cap. 14. ſcripſerit, Caracallam
Romæ à patre dictum Auguſtum fuiſſe, eique
Imperatoria inſignia decreta, ut jam ſupra ex-
plicavi. Natus erat Caracalla anno Chriſti cen-
teſimo octogeſimo octavo die ſexta Aprilis. Dio

enim lib. 78. aflerit, vixiſſe eum annos triginta

novem, & Spartianus in Severo cap. 6. teſtatur,
Catacallam eodem die & natum & mortuum.
Quare præſenti anno decimum tertium ætatis
annum Caracalla abſolvit, & decimum quartum
ingreſſus eſt, ideoque toga in Quinquennalibus
&π id genus feſtis Imperatorum filiis dari ſolita,
gi maturata eſt. De more enim annum decimum
quintum

IL.
Conſules.

S . C. III.)
An. Ch. 201.
Anno Urbis
954.
Olymp. 24 5
an. 1.

I1.
Conſuless

II.
Berſecutio⸗
nis initiuim

III.
RQuinquen-
nalia Impe-
rii Caſarei
Carasalla.

8 £¾ C. III.
An. Ch. 201.

IV.
Triumphus
Iudaicus
Caracallæ.

V.
Obitius Vi-
Goris PP.

192
quintum incipientibus ea eiſdem conceſſa. In
Diſſert. Hypat. pag. 222. ex Nummo Severi in-
ſcripto Trib. Pot. I I. in poſtica, Fota ſuſcepta X.
intuli, Severum duo Decennalia aliaque id ge-
nus feſta edidiſſe, alia deducta ab eo tempore,
quo ab exercitu, vivente adhuc Didio Juliano,
dictus eſt Imperator, alia ab eo, quo eidem ſuc-
ceſſit; ſed certum eſt, Severum unica Decen-
nalia celebraſſe, meque nimis feſtinanter ſcri-
bentem averſam illam Nummi partem ad aliam
anticam pertinentem malè conjunxiſſe; de
quo monendus fuit Lector, ut errorem illum
caveat.
Quoad triumphum Judaicum, rectè à Spar-
tiano cum virili toga Caracallæ conceſſa copu-
latur. Quemadmodum enim in Quinquennali-
bus & id genus feſtis, filiis Principum toga
data, ſic & triumphi acti, niſi conſulto ad eam
pompam exhibendam Conſulatum ordinarium
capeſſerent. Monterchius V. C. in Karioribus
maximi moduli Numiſmatis pag. 49. Nummum
Græcum Caracallæ producit in poſtica inſcri-
ptum: HEPINOIGQ N. B. NEGKOPNN. ideſt,
Perinthiorum bis Neocororum. Cernitur Cara-
calla in quadrigis triumphalibus, altera manu
ſceptrum, altera lauream geſtans: à tergo ſtat
Victoria coronam in caput lmperatoris attollens.
Currum antecedit pegma cum trophæo inter
duos captivos, quod quibuſdam arcus trium-
phalis videri queat; ſed quod Monterchius cre-
dit unum eſſe ex ferculis ſeu feretris, quæ in
pompa triumphali circumferri ſolebant. Eſt hoc
itaque monumentum triumphi Antonini Cara-
calleæ, quem ei permiſit Severus pater. Perin-
thii propter beneficia ab eo accepta hunc trium-
phum celebrarunt, & iterum facti Neocori ſta-
tuas erexerunt, atque Ludos ſacros Actios, Py-
thios in honorem Severi & Caracallæ celebra-
tum iri decreverunt, ut liquet ex alio Nummo
apud Monterchium pag. 152. Porro Neocoro-
rum titulus ſolebat tribui præcipuis civitatibus,
quæ curam gerebant ſacrarum pomparum & Lu-
dorum ſolennium, qui in honorem Imperatoris

edebantur. Alioquin Neocori ſeu Æditui, qui

templa & res ſacras curabant, dicebantur.

Victor Papa ad Deum migravit anno cente-

ſimo nonageſimo ſeptimo. In Chronico enim
Damaſi legitur: Victor annis novem, menſibus
duobus, diehus decem. ..cetera corroſa, ſed ex
auctiori Chronico veterum Pontificum Conſu-
les ſupplendi: Sedit annos decem, menſes duos,
dies decem. Fuit à Conſulatu Commodi V, & Gla-
brionis, uſque Laterano & Rufno. Codex Palati-
nus annos etiam decem, menſes duos, dies de-
cem Victori aſſignat, ſicut & Catalogus Nomi-
num Apoſtolicorum, niſi quòd loco menſes duos,
habent menſem l. Quare Chronicon Damaſi,
Codex Palatinus & Chronicon auctius veterum
Pontificum errant quoad annos, menſes & dies:
Codex verò Nominum Apoſtolicorum circa an-
nos & dies, non verò circa menſem, quem di-
cit fuiſſe unicum, licèt erret in die emortuali,
quem dicit fuiſſe XX Aprilis, ſicuti & in Mar-
tyrologio Hieronymiano legitur. Verùm, cùm
in Eleutheri obitu Victoris initium die XII
menſis Junii anni centeſimi octogeſimi quinti
collocaverimus, liquet, Victorem ſediſſe annos
duodecim, menſem unum, dies ſedecim, nume-
randa à die, quo ſedere cœpit „uſque ad diem,
quo ſepultus eſt. In Martyrologio quidem Hie-
ronymiano, & in Catalogo Nominum Apoſtoli-

Critica Hiſtorico-Ohronologica

corum Natale ejus legitur ad diem XX menſis Ss % C. III.
Aprilis, ſed ſtandum auctiori Chronico vete- An. Ch. 201.

rum Pontificum, in quo habetur: Sepaltus eſt
juxta corpus B. Petri Kalend. Auguſti, & ceſſa-
vit Epiſeopatus dies undecim. Obiit itaque Victor
die XXVIII menſis Julii anni CXCVII.
Veràùm, ut jam monui, per duo priora Eccleſiæ
ſecula quot menſibus ac diebus ſupra annos Pon-
tifices Romani ſederint, vix ſciri poteſt, nume-
ris in Catalogis expreſſis ferè ſemper corruptis,
& duratione Interpontificii incerta. Victorem
Papam Martyrem fuiſſe, quod tradit Baronius
nullus Antiquorum dixit.
Duæ Victori Decretales attribuuntur, Viris
eruditis ſuſpectæ. Prima eſt ad Theophilum
non Alexandriæ, ſed Cæſareæ Epiſcopum, ur
primus error ſit in inſcriptione. Inchoat verò
cum verbis Leonis primi Epiſtola 5ʒ. juxta vete-
rem ordinem, habetque plura loca ex eodem
Leone deſumta. Secunda Epiſtola eſt ad univer-
ſos Africæ Epiſcopos, & iterum incipit cum
verbis Leonis primi Epiſt. 4. Semper enim in
aterno conſilio Dei, manſit humani generis, &c.
habetque locum Iſaiæ 24. ex verſione S. Hiero-
nymi. Victori ſucceſſit Zephyrinus.
A num. V ad XV. Liber Tertulliani ad Sca-
pulam Proconſulem Africæ ſcriptus, dum perſe-
cutio adverſus Chriſtianos flagraret, & ea jam
diu duraſſet. Nam Vigellius Saturninus primus
in Africa gladium in nos egit, inquit Tertull.
in eo libro cap. 3. Hunc ſecutus eſt Minucius
Firmianus, de quo mentio in Actis SS. Perpetuæ
& Felicitatis. Minucium excepit EHilarianus, de
quo ſermo eſt tam in Libro ad Scapulam, quâm
in laudatis Actis. Præter hos Tertullianus ibi-
dem cap. 4. meminit quatuor aliorum Procon-

ſulum, qui ſæviente perſecutione in Africa fue-
rant, nempe Cinci Severi, Veſpronii Candidi,

Aſperi & Pudentis. Quare Scapula, qui ſt il-
los Africam adminiſtravit, nonniſi ſub P rſecu-
tionis fine in eam Provinciam miſſus. Scaliger
in Animadverſionibus Euſebianis pag. 110. Exi-
ſtimat, Librum ad Scapulam poſt mortem Ca-
racallæ compoſitum fuiſſe, quòd Tertullianus
cap. 4. poſtquam nominavit Proculum Chriſtia-
num Severo Imperatori charum, ait: quem &&
Antoninus optime noverat, lacte Chriſtiano edu-
catus. Or verba neminem ſanæ mentis putat
Scaliger de Antonino Caracalla vivente ſcribere
Tertullianum potuiſſe. Poſſinus in Notis ad Paſ-
ſionem SS. Perpetuæ & Felicitatis, Scaligeri ſen-
tentiam laudat, additque, Hoſſtenium autumaſſe
Librum ad Scapulam ſub Macrino ſcriptum, & à
Macrino Clericos vexatos teſtari Sulpicium Se-
verum, qui tamen de Maximino, non verèò de
Macrino loquitur. Sed, ut pateat, Vicos doctiſſi-
mos falli, Tertulliani locus integer hic recitan-
dus: Lpſe Severus pater Antonini Chriſtianorum
memor fuit. Nam & Proculum Chriſtianum Ekho-
diæ Procuratorem gqui eum per oleum aliquando
curaverat, requiſivit, & in palatio ſuo habuit aſque
ad mortem ejus: quem & Antoninus optimè nove-

rat lacte Chriſtiano educatus. Ex quibus verbis

liquet quidem, Proculum jam demortuum
quando Liber ad Scapulam publicatus eſt; ſed
inde rectè non inferri poſſe, Severum & An-
toninum, qui eodem tempore regnarunt, &
vivis tunc exceſſiſſe; id quidem rectè de Se⸗
vero dici poſſet, ſi Antoninus nonniſi poſt
ejus mortem imperaſſet, ſed cùm in conſortium
Imperii adſcitus fuerit, exiſtimandum, Tertul-

lianum

vjI.
Victoris Pp.
Epiſtolaæ.

VII.
Liber Ter-
tulliani ad
Scapulam.

An. Ch

202:

VIII.
dymmac

floret.

Anno Urt
Oynp.24
112.

1
enbila

4

II.
erſeeuti
al verſu⸗
Chriſianot,

C III.

Chzor.

VI.
Porit ).
ſtole.

II.
iber Ter-
Glliani ad

tulam.

—

à

§E C. III.

lianum utroque Imperatore adhuc vivente, hunc

An. Ch.zor. Librum in lucem emiſiſſe, idque ipſo fine Im-

202

VIII.
Symmachus

Roret.

erii Severiani. Ex his porro liquet, martyrium
S§S. Perpetuæ & Felicitatis anno CCIII conti-
iſſe, anno ſc. ſecundo perſecutionis. Secundò,
Dodwellum in Diſſert. N I Cyprianica de Pauci-
tate Martyrum, ubi arbitratur, perſecutionem
Severi brevem fuiſſe hallucinari: cùm tot Pro-
conſules, ea durante, in Africa fuerint. Li ber
Tertulliani ad Martyras compoſitus Carthagine
graſſante perſecutione, ſicut & Liber de Tiſti-
monio Animæ. In 2. cap. Lib. ad Martyras legi-
tur: Judicia denique non Proconſulis, ſed Dei
ſuſtinet mundus. Quare tunc Chriſtiani vexaban-
tur. Tertullianus cap. 3. Libri ad Scapulam ait:
Nam &s Sol illo in Conventu Uticenſi extintto
penè lumine adeo portentum fnit, ut non potuerit
ex ordinario deliquio hoc pati poſitus in ſuo hypſo-
mate & domicilio. Obſervavit Antonigs Lalovera,
die undecimo Aprilis anni CCII, novilunium
eclipticum Uticæ in Africa, ut videre eſt apud
Poſſinum laudatum. Verùm Tertullianus non
de hac eclipſi Solari, ſi tamen bene computata,
ſed de aliqua alia intelligendus.
Ad num. X V. & ſeq. Auctor Chronici Alex.
ſub ſequentis anni Conſulibus ſcribit, illis tem-
poribus Symmachum tertiam edidiſſe Scripturæ
Sacræ interpretationem.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN 5695.

955.

Olymp. 245.

In. 2°

I.
Eonſules:

2

II.
Perſzcutio
ad verſus
Cbriſtianos.

O 1j. C. 13. P. 28. Mart. Indict. 10.
JESumuCRRISTI 2e2. ſecund. Baronium 204.
ZEPHYRINI PAP 6.

SEVERI IMP. 10. CARACAILX IMV. 5.

Num. I ad VIII. Coſſ. L. Septimius
Severus Aug. III, & Aurelius Antoninus
Caracalla Aug. Sumtus hic ab utroque Impera-
tore Conſulatus juxta ſecundam Conſulatuum
Cæſareorum regulam, propter nempe Severi De-
cennalia, & Imperii Auguſtei Caracallæ Quin-
quennalia; utraque tamen in annum ſequentem
dilata, quod ſaltem de Severo negari non po-
teſt, ut tunc videbimus.
Perſecutionem Severianam quamplurimos
Martyres feciſſe, oſtendit Euſebius lib. 6. cap. i.
ui ait: Cùm Severus perſecutionem adverſus Ec-
cleſias excitaſſet, per omnes quidem uabique loco-
rum Eccleſias ab athletis pro pietate certantibus,
illuſtria ſunt confetta martyria. Præcipuè tamen
Alexandriæ increbuerunt, &c. Tum capite ſe-=
quenti inquit: Severo annum Imperii decimum
agente, cum perſecutionis ardentiſſimum flagraret
incendium; atque innumerabiles martyrio corona-
rentur, Origenis animum adhuc admodum pueri
tanta cupillo occupavit martprii, ut ſe periculis
ipſis objiceret. Dodwyellus in Diſſert. Cyprianica
XI de Paucitate Martyrum num. XLI &
ſequent. perperam dicit, poſt VIII Idus Apri-
les hujus Chriſti anni ortam eſſe perſecutionem,
quòd ab eo die Imperii ſui natali Tribunitiam
Pot. x. inierit Severus: nam, ut in hoc Opere
oſtendo, perſecutiones annis Decennalibus &
id genus feſtis addictis à quocumque die vel
menſe indiſeriminatim inchoatæ, quemadmo-
dum & toto illorum annorum decurſu urbes
conſtructæ, templa ædificata dedicataque, &
quæ ad Principis gloriam conferre cenſerentur,
Tom. I.

in Annales C. Baroni.

193
peracta. Immeritò etiam ibidem à Viro doctiſſi-
mo dictum: Nec ſanè tantam fuiſſe, uantam in-
nuit Euſebins Martyrum multitudnem, ex ipſa
Euſehii Hiſtoria facilè colligimur. Nec enim mul-
tos ille recenſuit nec verò admodum multos ſigni-=
Ficat a ſe eſſe pratermiſſos. Nam Catalogum Chri⸗
ſtianorum in hac perſecutione pro Chriſti Fide
occiſorum, texere non debuit Euſebius, ſed quod
