NTTWäl pag. 844. qud um liſſet : alterum quòd Julianum Apoſtatam Impe-
g Conſtantius, præter mentem patris Conſtantini, ratorem nominaſſet: poſtremum ,quòd novis Fidei
⸗ ſab quo priora patrarat ſlagitia . b eadem Fforſi- dogmatibus ſtudni let: ſimulque cum bis vocibut 6
tan exanctoratus pro ſecunda vice Præfectum vita Meeſſiſſet. aque veritatis doctrina poteſta-⸗
. miſit, deteriora etiam patraturnm. Praterea non tem ac licentiam rurſum accipit z atque ii qui ve-
4 conveniunt tempora, quemadmodum ecxordiens xati atque oppreſſi fuerant § ſolutan libertatem,;
4 inſinna vi SS exceptio Philagris Magiſtratum Je- velo nempe racundiam acuente. Qupd eiam ip-
gmedoò inenntisz, Tuantocumque Gentilium & Aria- ſum Alexandrinis accidit, qui ut in eos, à quibus X
i⸗ f Te 4 coniz
1a

5 C. IV. contumeliam acceperunt, acerbiſſimi ſſe ſolent,
An. Ch. 362. importunam hominis (nempe Georgii )auda-
ciam indigniſſimis animis ferentes » tum novo
mortis genere impravitatem, tum novo dedeco-
ye mortem notandam atque infamandam du-
, erunt. .
XIXx. Notus eſt vobis camelus ille, (ſc. Georgius,
Athanaſius qui ab Alexandrinis peremtus camelo impoſitus
ſummà lati- eſt, & ad lacus vectus, ut ſcribit Ammianus lib.
ei4 ab. Ale- 22. cap. fI. Quare miror ‚Papebrocium hæc ver-
xandrini; Pa de Gregorio intelligere potuiſſe) atque in-
g‿†ραρosbρ5aHͤbbTbH5 . . . Va.
ſueta ſurcina, & nova magnitudo, primaque illa,
ac, niſi me opinio fallit, ſola cirtumductio, quæ
etiamnum contumelioſis hominibus minaciter de-
nuntiatur. Poſteaquam autem ille infuſtitiæ turbo,
illla pietatis labes & corruptela, ille pravi ſpiritls
pracurſor, hujuſmodi ſupplicio mulltatus eſt, meo
quidem jndicio, haud rectè, (nec enim quid eum
pati, ſed quid nos facere decebat, ſpectandun fuit)
ſed mulctatus eſt tamen, totiuſque populi impetum
atque iracundiam ſubiit: tum Verò nobilis ille
Achleta (ſc. Athanaſius) ex præclara peregrina-
tione, (ſZe enim ipſius fugam pro Trinitate cum
Trinitate ſuſceptam appello) in urbem redit, (Præ-
ſenti nempe anno) atque ita latos & alacres ci-
ves offendit, imò aniverſam propè DTeyptum un-
dequaque in unnm concurrentem, atque ab ditis
omnibus locis, ut alii ſola Athanaſii voce, alii
form o& aſpectu ſaturarentur, alii (quod de Apo-
RKolis prædicatur) ex umbra ſaltem ipſa, novoqué
corporis ſimulacro ſanctitatem contraherent; ut
chm multis jam ſæpenumero ex omni homzinum
memoria honores habiti ſint, multis etiam obviam
roditum ſit, idque non Præfeltis tantum publicis
& Epiſoopis, ſed familiarum quoque ampliſſimis
quibuſque & clariſſimis, nullius tamen occurſionis
major frequentia & ſplendor fuiſſe memoretur:
unum duntaxat Athanaſium, eumque honorem,
quo ad priorem urbis ingreſſum ornatu faerat,
(anno ſc. cC ccxLIIX, quando Conſtantio &
Conſtante imperantibus Alexandriam recdliit,
non verò, ut perperam interpretatur Papebro-
cius, anno c c cxxxVIII, quo poſt Conſtan-
tini M. obitum ex exilio revocatus eſt, ut ſe-
quentia de ejus fuga verba manifeſtè indicant,
tunc enim non fugerat, ſed in exilium miſſus
fuerat) cùm ex eadem fuga & ob eaſdem cauſas
inita, Alexandriam repeteret, cum ea comparart
oſſe.

Xxx. Quin & de bonore illo hujuſinodi quiſpiam ſer-

Exceptio mo circunfertur: dicam enim, ſupervacaneus li-
abe- ceèt videri poſſit; ac velut condimentum adventi-
E. 2 6 . . . . . . .
totran. tiumque florem orationi adiungam. Poſt illius ad-

dæ. ventum (ideoque poſt currentem Chriſti annum)
quidam in Urbem vehebatur, alteram jam Præfe-
Gturam gerens (νσοσννσℳℳιτο*% Ut in Græco legitur,
ideoque locus rectè in Latinum verſus) noſter
hic erat, quippe Cappadox, vir in primis clarus:
nec mihi dubium eſt, quin Philagrium illum à
me nominari ſentiatis. (diverſus eſt hic Phila-
grius ab eo ejuſdem nominis, qui Ægyptum ad-
miniſtravit anno c ccXXXV, & anno c cCCXII,
ejuſque fuit, ut videtur, filius, bis etiam, ut pa-
ter, eadem Præfecturà £Ægypti decoratus, ut an-
no c cCcXLI num. xXxVIII explicavimus. Qua-
re rectè conjiciebat Papebrocius citatus, hunc
Philagrium diverſum eſſe ab eo, qui præfatis
annis c c cxxXV& CcCXLIeandem Præfectu-
ram geſſit. Hæſit & ad hunc locum Hermantius
in Vita S. Athanaſii lib. 10. cap. 2. ubi hunc Phila-
grium Nazianzeno parum cognitum arbitratur;

Critica Hiſtorco-Chronologica

cùm tamen Nazianzenus de gentili ſuo, vito- S Æ C. 1V.
que notiſſimo ſe loqui oſtendat) Ea porro ci- An. Ch. 362.
vium erga illum umoris flamma, ut nec ulla alia J
par, net erga alium: honor autem, ut rem totam
paucis verbis ob oculos ponam, amoris magnitü-
dini reſpondens: cui etiam urbis adminiſtratio,
tum civium deprecatione, tum Imperatoris cal-
oulo & ſententia rurſus mandata fuerat. (poſt
mortem nempe Conſtantii, quo imperante prio-
rem Præfecturam adeptus erat; cum poſterior
geſta ſit poſt præſentem Chriſti annum & pofſt
adventum Athanaſii in urbem Alexandrinam)
Tum igitar & vulgo quiſpiam, cui infinita multi-
tudo videbatur, ac velut pelagus quoddam oculis
haudquaquan circumſèriptum, adl amicum quem-
dam & familiarem, ut in hujuſmodi rebus acci-

dere ſolet, ita locutus eſſe fertur: Dic mihi, Vir

optime, tantam ne unquam populi multitudinem
vidiſti, tamque concordibus animis ad unum ho-
minem ornandum effuſam? WMinimè, inquit juve-
nis. Ac ne Conſtantium quidem ipſum pari hono-
rificentia exceptum fuiſſe opinor: (ex his verbis
liquet, Conſtantium aliquando in £Ægyptum
veniſſe, quod aliunde nobis non innoteſcit. Her-
mantius laudatus obſervat, textum Græcum non
exprimere, an juvenis ille de exceptione, quæ
facta fuiſſet Conſtantio, aut de ea, quæ in ejus
honorem fieri potuiſſet, ſi Alexandriam veniſſet,

ſermonem habeat. Ipſemet ea verba in ſecundo

ſenſu accipit, & hoc modo vertit: Minimè, in-
quit iuvenis, & quando Conſtantius ipſemet ve-
niret, illum pari honorificentia non exctpiendum
eſſe opinor. Sed interpretatio illa rejicienda; nam
cùm hic ſermo ſit de exceptione Philagrii iterum
Præfecti, quæ poſt Conſtantii mortem contigit,
vulgaris Nannii interpretatio certa eſt. Profectò
ſi Conſtantius numquam Alexandriam adventaſ-
ſet, juvenis ille poſt hujus mortem non de Con-
ſtantio defuncto, ſed de Imperatore tunc re-
gnante locutus fuiſſet.) tanquam videlicet per
Imperatoris nomen ſummus honoriz vertex ſigni-
ficaretur. Tum ille perquam ſuaviter arridene:
Quid ais, inquit, quaſi magnum aliquid & admi-
randum dicens? Imò magnum quoque illum Atha-
naſium pari honore introdubtum fuiſſe, viæx adduci
poſſum ut credam s ſimulque quoadam jnjurandum
ad id, quod dixerat, confirmandum adjunxit. Eè
autem hic ſermo ſpelctabat, quemadmoduam otiam
vobis perſpicuum eſſe arbitror, ut Imperatori quo-
que ipſi Athanaſium anteferret. Tanta erat apud
omnes hujus viri veneratio! &c.
Paulè pòſt pag. 21. de perſecutione à Juliano XXI.
adverſus Athanaſium nuper Alexandriam rever- Arbanaſnzs
ſum excitata loquitur: Sed ſe. fieri non potsrat, O el-ene e
ut invidia hac ferret, atque Eccleſam, priſtinæ ſum Iovia-
gloriæ ſuæ veterique ſanitati reſtitutam videre ſu- nus honoraz.
ſtineret, diſſectis nimirum partibus celerrima
cicatrice, velut in corpore, obdultis. Ac proinde
Imperatorem (ſc. Julianum ) adverſus eum
(Athanaſium) excitat, in eodem, quo ipſe
(nempe Conſtantius) defectionis crimine ver-
ſantem atque improbitate parem, tempore ſolo
poſteriorem, qui primus Chriſtianorum Inpera-
torum adverſus Chriſtum furore percitus, atque
impietatis baſiliſe=um, quem multò ante parturie-
bat, oblata occaßone ſubitò profundens, Limul
atque Imperator declaratus eſt, ſtatim & erga
Imperatorem (nempe Conſtantium) qui iphur
fidei Imperium commiſerat, improbè, & erga
Deum, cui ſalutem debebat, improbins ſe gerit,
&c. Non multum temporis interceſſerat, chm
im pium

1ʒ1ͤ;

111
aulinu;
creatur!
ſalzur A
tuchenße.

— ⏑ — — — — L„ — —

362.

XI.
Atbanaſſalls
lulinns is

„ xilium mnh

ſum lovit⸗
. gus eerat

14

in Annales C.

§8 F C. IV. impium illum & ſacrilegum ad Perſas vis numi-
An. Ch. 362. nis ltrix ablegat, illique Cauſam diſceptat: &
quem magnificum & bhonoris cupiditate flagran-
tem tranſmiſerat, eundem mortuunz redacit, & c.
Surgit autem alter Inperater (nempe Jovianus)
facie minimè impudens, quemaäamodum is, de
quo antè verba fecimus, &c. Qui, ut pulcherri-
mum Imperii ſui fjundamentunz jaceret, rettam-
que Legum ſanctionem, unde conveniebat, auſpi-
caretur, &iem omanes alios Epiſcopos, tum eum aute
omnes qui omnibus virtute praftabat, ac citra
dubitationem ullam pietatis ausa oppuonatus fue-
rat, ab exilio revocat. Certum itaque, explora-
tümque, Gregorium Nazianzenum in ea Ora-
tione neque res, neque tempora confundere,
nec memoriæ lapſum, nec Scriptis parum inte-
gris uſum, nec de Gregorio ullo modo locu-
tum, ac denique Philagrium illum duplici Egy-
pti Præfectura cohoneſtatum, cujus Nazianze-
nus meminit, diverſum eſſe ab alrero Philagrio,
qui iterato etiam illo honore ante Conſtantii
mortem exornatus fuerat. Quod ait Papebrocius,
nullatenus credi debere ſub Juliano tam ſolen-
nem exceptionem potuiſſe adornari, his Hiero-
nymi lib. adverſus Luciferianos verbis penitàùs
evertitur: Omnes Epiſoopt per indulgent ianz novi
Principis ad Eccleſtas redeunt. Tum TRIIM-
P HATO RE M ſuum Athanaſßium tgyptus erces
pit. Denique non mirum, ſi Nazianzenus ho-
norikicè loquatur de Philagrio, viro parum
Chriſtianis æquo, cùm ibi nec de Fide, nec de
re ad mores ſpectante ſermo ſit.
XXII. A num. CLXXX ad CCXXIV. Mele-

dertss tius communi Catholicorum & Arianorum con-
2 . 1
ſcopus ſenſu Antiochenus Epiſcopus anno CCCLX
tioshenſis. Creatus eſt. Sed Ariani, præterquam quod fue-

rant opinati, videntes, eum profiteri Catholi-
cam de Trinitate Fidem, in exilium ejecere. In-
terim Catholici in partes diviſi erant, quibul-
dam eorum Meletii ordinationes ideo reprehen-
dentibus, quòd ab Arianis tenuntiatus eſſet; ce=
teris eidem inhærentibus, quèd Fidei causâ il-
lum relegatum conſtaret; & ordinationi ejus aſ-
ſenſum à Catholicis præſtitum nemo ignoraret.
Itaque cùm redituri eſſent in Occidentem, La-
ecifer Calaritanus Epiſcopus & Euſebius Vercel-
lenſisy Epiſcopus, qui uterque in Ægyptum rele-
gatus fuerat, Euſebius Luciferum exoravit, at
ad videndum Athanaſium Alexandriam perge-
rent, communsque traltatu cum his qui ſuperfue-
rant Sacerdotibus, de ſtatu Eccleſiæ decernerent,
ſed præſentiam ſuam denegans Pucifer, Degatum
pro ſe Diaconum ſuum mittit, atque ipſe intento
animo Antiochiam pergit, inquit Rufinus lib. 10.
cap. 17. Ex epiſtola tamen Synodica, quam Sy-
nodi Alexandrinæ nomine ad Epiſcopos Catho-
licos, qui erant in urbe Antiochia, Athanaſius
ſcripſit, diſcimus, Luciferum duos Diaconos
ſuos Herennium & Agapetum miſiſſe ad Syno-
dum Alexandrinam, qui huic Synodo interfue-
re, & Synodicæ epiſtolæ Athanaſii ſubſcripſere.
Rem ſic ſe habuiſſe autumat Valeſius in Notis
ad Socratem lib. 3. cap. ß. à quo Baronius parum
diſcrepat. Poſt profectionem Euſebii ad Syno-
dum Alexandrinam Lucifer unà cum Epiſcopis
Cymatio & Anatolio Paulinum Antiochiæ ſta-
tim creavit Epiſcopum. Qui mox ordinatus Le-
gatos ſuos Maximum & Calemerum ad Alexan-
drinam Synodum direxit. Apollinaris quoque
Laodicenus Epiſcopus, qui Sectam propriam &
Epiſcopum factionis ſuæ habebat Antiochiæ,

Baronii 501

Legatos eòdem milit. Epiſcopi igitur Æ gyptii, S C. IV.
qui Alexaudriæ congregati erant, cùm Euſebium An. Ch. 362:
& Aſterium, & Legatos Luciferi à Lucifero,
Cymatio & Anatolio miſſos audiiilent, Lega-
tos etiam à Paulino & Apollinare ſuſcepiſſent,
ſinguli ad Sedes ſuas receſſerunt, mandarunt-
que Athanaſio & aliquot aliis Epiſeopis, qui
Alexandriæ remanſerant, ut epiſtolam ad Epiſ⸗
copos Antiochiæ coactos ſcriberent „de recipi-
endis in communionem Hæreticis & Schiſmati-
cis. Hotum mandato obſecutus Athanaſius ſcri=
pſit epiſtolam ad Epiſcopos Antiochiæ congre-
gatos; Luciferum ic. Euſebium, & Aſterium:
(hi enim jam ab Alexandrina Synodo redie-
rant) Cymatium & Anatolium. Ita rem expli-
cat Valeſius.
Rectius tamen Hermantius in Vita S. Atha- XXIII.
naſii lib. 10. cap. 9. Rufino lib. I. cap. 30. adhæ- Sed in Con⸗
ret, ſcribitque, Paulinum non niſi durante Con- u Ale-
cilio Alexandrino, aut eo celebrato, Antiochiæ wole
Epiſcopum à Lucifero creatum eſſe. Nam, cùm d
epiſtola Synodica Concilii Alexandrini, ſeu
Athanaſii, Eccleſiæ Antiochenſis negotia præci-
puè concerneret, Paulino, ſi Epiſcopus erat, ante
alios inſcribi debebat; quod tamen factum non
eſt. Præœterea nunquam de illo in particulari in
ea epiſtola mentio; ſed de iis qui communionem
Paulini ſequebantur. Ibidem frater non vocaturz;
quod tamen nomen eidem denegari non potuiſ-
ſet, ſi Epiſcopus agnitus elſet. Inſuper aliquo

modo ei præſcribitur, ut cum Meletianis com-

municet. Quare Paulinus, dum Concilium ce-
lebraretur, videtur electus: perperamque ſcribit
Baronius, ejus ordinationem Concilium appro-
baſſe, quòd eidem Concilio ejus Legati inter-=
fuerint, illique Paulinus ipſemet ſubſcripſerit.
Ex Paulini enim ſubfſcriptione nihil inferri po-
teſt, cùm textus doceat, ipſum Synodicæ ſub-
ſcripſiſſeé, quando Alexandriam perlata eſt. Atha=
naſius Epiſcoporum, qui Concilio Alexandrino
interfuerant, mandato obſecutus, ſcripſit epi-
ſtolam ad Epiſcopos Antiochiæ collectos, Lu-=
ciferum ſc. Euſebium & Aſterium, qui jam ab
Alexandrina Synodo redierant, Cymatium &
Anarolium. Hanc epiſtolam Baronius Synodi-=
eam eſſe Synodi Alexandrinæ exiſtimavit. Appa-
ret tamen ex ipſius epiſtolæ lectione; non à Sy-=
nodo, ſed ab Athanaſio eam ſcriptam eſſe; nee
ad omnes Epiſcopos, ſed ad Antiochenos pecu-
liariter datam. Quod quidem colligere eſt, tum
ex inſcriptione ipſa, tum ex textu totius epiſto-
læ. De ſolius enim Antiochenſis Eccleſiæ rebus
illic agitur, ut præter cetera docet hic locus:
Omnes igitur, qui pacem nobiſeum ſervare volunt,
inprimis autem eos qui in veteri urbe Colletctas
asunt, & eos, qui ab Arianis veniunt, ad vos
allicite, ut Athanaſii locum ab Interprete non
intellectum Valeſius rectè vertit. Intelligit Atha-
naſius eos, qui Meletio Antiochenſi Epiſcopo

adhærebant. Hi enim ab Euſtathianis ſegregati,

in Palla, id eſt, in veteri urbe Collectas age=
bant, ut teſtatur Theodoretus in lib. 2. cap. 31.
& in lib. 3. cap. 4. De iiſdem loquitur Athana-
ſius in dicta epiſtola, ubi eos diſtinguit ab aſſe-
clis Paulini, id eſt, ab Euſtathianis. Ex horum
enim numero erat Paulinus. Illi ergo qui in
Paleæa Conventus agebant, alii eſſe non poſſunt,
quâm fautores Meletii, quos præcipuè commen-
dat Athanaſius. .
Ceterum, ut ibidem Valeſius notat, non ſoli XXIV.

Euſebius & Lucifer de reparando Eecleſiarum Epiſcopi de
ſtatu ?!Vatu Eccls-

502
3F† C. IV. ſtatu & de ſtabilienda Fidei regula conſilium
An. Ch s6²: jnierunt; ſed alii præterea Epiſcopi, qui Juliani
, Imp. edicto tunc ab exilio revocati ſunt, ſc.
Baron. num. Merius & reliqui, ut obſer vat Theodoretus lib.
c cXII. 3. Cap. 4. Hi zelo Fidei Catholicæ incenſi Hære-
ticos & Schiſmaticos ad veritatis tramitem redu-
cere & ad priſtinam concordiam revocare inſti-
tuerunt. Quare, quod Baronius ait, Euſebium ac
Luciferum Legatos Sedis Apoſtolicæ creatos eſſe
à Liberio ad reparandum Eccleſiæ ſtatum, verum
eſſe non poteſt. Idem enim de Hilario ac reli-
quis dicendum eſſet. Adde quòd Rufinus hoc
diſertè refellit cap. 29. Scribit enim, Legatio-
nem hanc Euſebio & Aſterio ab Alexandrina Sy-
nodo injunctam eſſe: Cam igitur, inquit Rufi-
nus, hujuſcemodi ſententiam ex Evangelica aucto-
ritate prolatam, ordo ille Sacerdotalis & Apoſto-
licus approbaſſet, ex Concilii decreto, Aſterio,
ceteriſque, qui cum ipſo erant, Orientis injun-
gitur procuratio, Occidentis verò Euſebio de-
cernitur.
XXV. Ad num. CCXXIV. Hilarius Romanæ Ec-
Hilarius R. cleſiæ Diaconus, qui Luciferianorum Schiſmati
Eccleſia adhæſit, Auctor fuit Commentariorum in Epi-
iſit. ſtolas S. Pauli, jam olim D. Ambroſio adicri-
ptorum. Ita enim Auguſtinus loquitur: Sc S.
Hilarius intellexit quod ſoriptum eſt: in quo omnes
peccaverunt. Ait enim: in quo, id eſt, in Adam
omnes peccaverunt. Deinde addit; manifeſtum in
Adam omnes peccaſſe, quaſi in maſſa. Ipfe enim
per peccatum corruptus eſt, & omnes quos genuit,
nati ſunt ſub peccato. Hæc ſeribens Eilarius, &.
Quæ totidem verbis leguntur in Commentariis
cap. 5. epiſt. ad Romanos. Scripſit verò Hilarius
iſte, quem S. Auguſtinus laudat, ſedente Da-
maſo, ut ipſe diſertis verbis teſtatur in cap. 3.
epiſt. I. ad Timoth. Caàm, inquit, totus mundus
Pei ſit, Eccleſia tamen domus ejus dicitur, cujus
hodie rector eſt Damaſus, qui anno cccCLIXXXIV
ſupremum diem obiit. Præfatorum Commenta-
riorum Auctorem bPelagianis erroribus refertum
eſſe, Janſenius Yprenſis lib. 7. de hæreſi Pela-
giana cap. 4. & Poſſevinus in Apparatu perpe-
ram aſſerunt. Nam, licèt aliqua in ea ſint du-
riùs dicta, eadem tamen é Patribus Græcis, qui
ante hæreſim Pelagianam ſcripſere, præſertim-
que à S. Joanne Chryſoſtomo iiſdem pene ver-
bis ad eoſdem locos Apoſtoli fuerunt prolata,
quia nondum litigantibus Hæreticis, ſecuriùs
loquebantur, ut ait S. Auguſtinus. Quare tam
in Hilario, quàm in aliorum Antiquorum Com-
mentariis benigna interpretatione loca molliri
debent.
XXVI. Hilarius Diaconus Auctor eſt etiam Operis Quæ-
Auctor eſt ſtionum Veteris & Novi Teſtamenti, quod inter
Quaſtionum Opera D. Auguſtini circumfertur. Unum enim eſſe
veteris &G Commentariorum in Epiſtolas S. Pauli, & ha-
Teſ *rum Quæſtionum Auctorem, tempus & ſenten-
e. tiarum communitas indicant. Scribit Auctor,
ſe elucubrare illud Opus trecentis circiter annis
poſt excidium Hieroſolymorum à Veſpaſia-
no, ideoque anno trecenteſimo ſeptuageſimo,
quo Damaſus Eccleſiam Romanam adminiſtra-
bat. Præterea refellit argumenta Photini, quem
adhuc tanquam viventem alloquitur, & diſpu-
tat adverſus Apollinarem, cujus hæreſis à Da-
maſo damnata. Hilarium porro reſipuiſſe, col-
ligitur ex eo, quòd honorificè de Damaſo lo-
quatur, eique communione jungatur. Secundè,
quòd contra Aebaptizantes Schiſmaticos lucu-
lentam dicat ſententiam in cap. I. Epiſt. I. ad

Cutica Hiſtorico-Chronologica

Corinth. ad illa verba: Gratias ago Deo, quèd S K C. IV.
neminem veſtrum baptizavi, & c. Ber hoc, inquit An. Ch. 362.
Hilarius, arguens & baptizantes & baptizatos,
qui ad injuriam Salvatoris baptizantis ejus gra-
tiam hominibus deputabant, illis diſſimulantibus
gratiæ causd. Sic, enim erant, ſicut nunc No-
vatiant & Donatiani, qui baptiſmum ſibi vindi-
cant, à noſtris haptizatos reprobantes, & bapti-
Cati ab his gloriantur in perſona eorum. Denique
Chriſti nomine abdicato, Novatianos & Donatia-
nos vocari ſe gloriantur. Reſipuit itaque, ut jam
dixi, Hilarius à Rebaptizantium Hæreſi & Lu-
ciferiano Schiſmate. Auctor tertiæ partis Quæ-
ſtionum ait, ſe ſcribere anno mundi ſexto mil-
leſimo, quem Garnerius in Appendice poſterio-
ri ad primam partém Operum Marii Mercato-

ris Dilſert. I. Cap. 9. exiſtimat concurrere cum

anno Chriſti CCCCLIXſecundùm Græcos,
ideoque tranſpoſitis numerorum notis errorem
irrepſiſſe, & pro VI milleſimo legendum I V
milleſimo, ſeu millenario. Verùm Hilarius illa-
rum Quæſtionum Auctor, qui hoc tempore vi-
xir, loquitur numero rotundo „utiturque £rà
ſeptuaginta Interpretum, quæ Chriſtum anno
mundi quinquies milleſimo centeſimo no-
nageſimo nono natum ſupponit: quo pacto
certum eſt, Hilarium anno mundi ſexto mil-
leſimo, ſeu ſexto millenario Opus illud elucu-
braſſe.
Ad num. CCXXIX. Hieronymus in Chro- XxXVII.
nico Epocham Concilii Pariſienſis nos edocet, Synodus Pa-=
quando ſcribit: Gallia per Hilarium Ariminen- Tiſienſis.
Eis perfidiæ dolos damnat, in Concilio nempe Pa-
riſienſi; quod hactenus nemini obſervatum. Sed
in eo Chronico annus juxta varias editiones va-
riè conſignatus. Non dubito tamen, quin Hie-
ronymus anno trecenteſimo ſexageſimo Syno-
dum illam celebratam docuerit. Sub eodem
enim numero, quo de hoc Concilio loquitur,
plura refert, quæ eo anno contigere, ſc. hæc:
Hilarius, chm apud Conſtantinopolim librum pro
ſe Conſtantio porrexiſſet, ad Gallias redit. Tum:
Macedonius Conſtantinopoli pellitur. Dein: Om-
nes pene toto Orbe Eccleſiæ ſub nomine pacis &
Kegis Arianorum conſortio polluuntur. Ad hæc:
Conſtantinopoli Eccleſiarum maxima dedicatur.
Poſtea: Meletius Sebaſtiæ Armeniorum Epiſoopus
Antiochiam transfertur. Denique: Gallia per Hi-
larium Ariminenſis perfidiæ dolos damnat. Quare
ſicut quæmox retulimus, anno trecenteſimo ſe-
xageſimo peracta; ſic & Concilium Pariſienſe
illis verbis indicatum.
Certè ante Conſtantii mortem illud habitum, XXVIII.
non tantùm certum facit Hieronymus laudatus, Ante Con-
qui poſt hæc verba de ea loquitur; ſed etiam ιntii mor-
Synodica Concilii Pariſienus: ex ea enim diſci-m habita.
mus, Epiſcopos, cùm Concilium Pariſienſe ha-
bitum eſt, adhuc in exilio fuiſſe, quo nonniſi
poſt Conſtantii obitum revocatos conſtat. Hæc
Synodicæ verba: Blaſphemias quoque omnes, quas
literis veſtris ſubjeciſtis, damnamus, maximeque
corum acerdotes Apoſtatas reſpuentes, qui in lo-
ca fratrum indigniſſimé exulantium, quorumdam
aut ignoratione, aut impietate ſunt ſubſtituti. Ad
hæc in Lege II Codicis Theod. De Epiſcopiz,
anno CCCLX, num. XN V & ſeqq. à nobis
explicata, liquet, jam eo anno hæreſun Arianam
in Galliis profligatam fuiſſe; cùm Hiſpanis, Ita-
lis & Afris ad Conſtantium Conſtantinopoli
agentem Epiſcopos Arianos legantibus, Galli
eorum exemplum ſecuti non ſint, Juliani Cæſa-
rIS

42.0)

V
Q 4 4
4
Hunil
A Ouiid
zalar ſen,
M.

XXX.
Oo anno.

U.

daturnini⸗
deeunggt ai.
erign
doeupgus
algfine (

0. I
Ch. 362.

WI.
nſn

XyIII.
Aute Con⸗
kantii mal⸗
en halita⸗

in Annales C. Baronii. 56

38 C. IV. tis rebellione; quæ eo anno in Galliis contigit,
An. Ch. 362. viam, ut conjicere licet, ſancto Hilario ape-
riente, ut Concilium Pariſienſe aliaque celebra-
ret, & Ariminenſis Synodi dolos omnibus notos
faceret.
XXIX. Præterea Semiariani, qui in Concilio Con-
ya occa- ſtantinopolitano anno CCCLXcongregato ita
ſione abh ſe geſſerant, ut Orthodoxi haberi poſſent, ſicut
Orientalibus teſtatur S. Hilarius lib. de Synodis, illius anni
ese. initio in exilium miſſi, quoquoverſum ſcrip⸗
zum. ſere literas adverſus Eudoxium, alioſque ejuſ-
dem factionis Epiſcopos, ut Epiſcopi Ortho-
doxi ab eorum communione tanquam ab ani-
marum peſte abhorrerent, quemadmodum li⸗
quet ex epiſtolis 72. 73. & 82. Baſilii Magni.
Imò Philoſtorgius lib. . cap. I. de Epiſcopis in
Concilio Conſtantinopolitano relegatis loquens,
ait: Qui chm in exilium ducerentur, abſcriptio-
nes ſuas, quibus Ariminenſis Cencili Fidem con-
fermaverant, revocarunt: atque hi quidem con-
ſubſtantialem, illi vero ſimilis Bubſtantie Eilium
iterum pradicarunt. In Synodica verò Concilii
Pariſienſis legitur: Ex literis veſtris, quas dilecto
fratri & Conſacerdoti noſtro Hilario direxiſtis;
fraudem Diaboli, & conſpirantia adverſus Eccle-
ſiam Domimi Hareticorum ingenia cognovimu,;
ut diviſi in partilus Orientis atque Occidentis,
diverſis invicem opinionibus falleremur. Nam
plures numero, qui aut Arimini, aut Nicææ ad-
fuerunt ſub auctoritate veſtri nominis, ad uſiæ
Glentium ſunt coacti. Quare Orientales tunc ad
Hilarium ſcripſiſſe videntur, & eorum epi⸗
ſtolæ Synodus Pariſienſis reſpondere: Synodi-
ca enim Pariſienſis ad Orientales Epiſcopos inſ-
cripta. .
XXX. Neque apparet, alio tempore „quàm anno
Quo anno. CCCLX, Orientales illos ad Occidentales ſcri-
bere potuiſſe. Quam conjeckuram firmat quod
in ea Synodica de Legatis Concilii Ariminen-
ſis dicitur: Itaque, chariſſimi, Ccuàm ex literis
veſtris in us 1 £½ ſilentio frandem ſe paſſam ſim-
plicitas noſtra cognoſcat eorum pietatem (legen-
dum, impietatem) qui Arimino Conſtantinopo-
lim reverterunt, conventos, ſicut epiſtola noſtra
(legendum veſtra) contenta teſtatur, neque éos
ad tantam rem (legendum, tantarum) blaſphe-
miarum damnationem potuiſſe compellere, fidelis
Dominici nominis pradicator frater noſter Hila-
rius nuntiaverit. Ita hunc locum, qui ſine du-
bio corruptus, emendat Hermantius in Vita S.
Athanaſii lib. 10. cap. 12. ubi licèt Concilium Pari-
ſienſe hoc anno cum Baronio indictum arbitre-

SATuIRNINIO.

tur, ſuſpicatur tamen, illud jam ab anno cccLxXSXC IV.
haberi potuiſfſe, innixus ultima ratione, quam An. Ch. 36 u:.
mox ex illo retulimns. Denique in Chronico
Hieronymi ab Auberto Miræo publicato, in quo
ſolæ Olympiades notantür, hæc verba; Gallia
per Hilarium Ariminenſis perfdiæ dolos dam-
nat, copulantur cum anno quarto Olympiadis
CCLIXXXIV, qui Kalendis Octobris anni Chriſti
trecenteſimi quinquageſimi noni inchoatur. In
eo enim Chronico Olympiades Cum anno põ-
pulari, qui Antiochenus erat, auſpicantur, idque
anno ante Olympiades communes. Quare Con-
cilium Pariſienie anno cccIX ante menſem
Octobrem celebratum. .Y
Ad num. COL. I. Joannes & Baulus fratroes XXXI.
paſſi ſunt quidem Juliano imperante; cuùm Be- mandi,
da, aliique Martyrologi hujus martyril memine- Nautt.
rint. Verùm hujus Paſſionis Acta à Surio die
XXVI Juaii recitata ſpuria eſſe, jam anno
CCCXXXZum. IX oſtendi.
A num. CCLVI ad CCLXI. Saluſtium Præfe- XXXII. 3
ctum, Prætorio Galliarum dirè eas exagitaſſe, de- Dazsee
ducit Baronius ex Hieronymo de Scriptoribus zu, bonfaſi.
Eccleſiaſt. in Hilario, ubi ait, S. Hilatium Pi- “M
ctavienſem Epiſcopum adverſus eundem Com-
mentarium ſcripſiſſe; quod verum eſſe non po-
teſt, niſi contra vulgarem ſententiam duo Salu-
ſtii diſtinguantur; quod Gothofredo in Proſo-
pographia Cod. Theod. verbo Saluſtius, & ver-
bo Secundus, ac Hermantio in Noris ad Vitam

Gallicam 8. Athanaſii à ſe compoſitam lib. 10.

cap. II. noſtra ætate obſervatum, quodque hic
certis argumentis magis ſtabiliendum, ne unus
pro alio ſumatur, aut quæ tanquam indubitata
haberi debent, in dubium revocentur. Uterque
itaque Saluſtius Præfectus Prætorio fuit, alter in
Galliis, alter in Oriente. Qui in Galliis, anno
ſequenti Juliani in quarto ejus Conſulatu Col-
lega fuit: qui verò Præfecturam Orientis ad-
miniſtravit, Saluſtius Secundus appellatus eſt,
ſecus quàm putavit Gothofredus citatus, qui Sa-
luſtii Secundi nomine Conſulem intelligendum
vult. Imò Saluſtius Secundus alius non eſt
quàm Saturninius Secundus, quem tamen tam
Gothofredus loco citato, quâàm Valeſius in
Notis ad lib. 6, Sozomeni cap. 3. in duos
etiam dividunt, quòd apud Gruterum pag.
465. num. S8. &c apud Smetium in Inſcript:.
antiquis Inſcriptio referatur, in qua Sa-
turninius Secundus Saluſtius non nominarur-
Eam Inſcriptionem Romæ effoſſam hic repræs
ſento.

SEcCuINDO. V. C.

PRSIDI. PROVINCGI A. AcHITANICA.
MAGISTRO. MEMORI 4. CoMITI. ORDI

NI S. PRIMI.
) SISTORIuIM. ET.

INTRA. CON

QuÆιSTrOR I. PRAF.

PRXTORIO. ITERIUM. O B. EGREGIA
EJusS. IN. REMPHIBLICAM. MERIT A
D. D. N N. VALENTINIANUS. T
VALEN S. VICTORES. AC TRIIMPFA
TORES. SEMPER. AudusrTI

STAXTUAM. SUB.

XXXIII.

Secundus di- Orientis ante Valentiniani & Valentis mortem
Rus etiam

Socundus

Saturninium Secundum diverſum non eſſe à Sa-
Saturninius Iuſtio Secundo, duplex Præfectura Prætoriana

ab eo geſta certum reddit. Saluſtius enim anno
Chriſti ccαιW 1 ſecundam Præfecturam

AukRo. CoNSTI

TüuI. L OCARIQüE. JüUSSERUNI.

depoſuit, Auxoniumque ſucceſſoretn accepit.
Zoſimus quippe lib. 4. pag. 741. de initio belli
Gothici anno cccTXVII fuſcepti loquens de
Valente ſeribit: Exercitum propter Iſtri ripam
Porrigens, & ipſe Marcianopoh degens, &.
Prafedtum

§S . C. IV.
An. Ch.362.

XXXIV.
Duplex Pr
feotura Se-

504

Præfettum quidem Prætorii declarabat Auxo-
nium, Saluſtio propter ſenectutem hoc munere li-
berato, qui jam ſecundò Magiſtratum hunc geſ-
ſerat. Quòd ſi Saturninius Secundus diver-
ſus eſſet à Salaſtio Secundo, utriuſque ejus
Præfecturæ aliqua veſtigia in Legibus Cod.
Theod. per hæc tempora datis ſupereſſent.
Decepit Viros doctos cognominis Saluſtii omiſ-
ſio in relata Inſcriptione. Verùm obſervare de-
buerant, quod anno CXXXVII num. VIII
& ſeqq. oſtendimus, Romanos nempe ab Hi-
ſtoricis & in uſu vulgari loquendi quibuſdam
quandoque cognominibus appellatos, quæ eis

nunquam in Inſcriptionibus, Actiſque publicis

attribuuntur. Quare Secundus à Zoſimo variis in
locis, ab Eunapio in Vita Maximi, Rufino lib. 10.
Socrate lib. ʒ3. cap. 19. Sozomeno lib. 5. cap. 20.
aliiſque Saluſtius vocatur: ab Ammiano modò
ſimpliciter Saluſtius dicitur, uti lib. 23. cap. 5.
ubi ait de Juliano Auguſto: Literas triſtes Sa-
luſtu Galliarum Præfecti ſuſeepit, anno nempe

CCCLXIII, dum in Perſidem pergeret; ſta-

timque ait eodem tempore viſum cadaver cu-
juſdam apparitoris, quem Praæfeltus Saluſtins præ-
ſens ea re ſupplicio capitali damnarat. (Quiul-

timus Saluſtius diverſus eſt à priori, qui Gallias,

dum Secundus Orientem, regebat. Quo etiam
ex loco utriuſque Saluſtii diſtinctio manifeſtè

patet.) Modèò ab eodem Ammiano Secundus

Saluſtius nuncupatur, uti lib. 22. cap. 3. ubi de
rebus anno præcedenti geſtis loquitur: Brevi
deinde Secundo Saluſtio promoto Praæfelto Præto-
rio ſubmmam quaæſtionum agitandarum ut fido com-
mißt. Modò denique ſimpliciter & abſolutè Se-
cundus vocatur, ut in Inſcriptione omnium Le-
gum Cod. Theod. quæ eidem inſcribuntur, & 2
Philoſtorgio lib. S8. num. 8. ubi ait, Secundum
Præfectum Prætorio operam ſuam contuliſſe, ut
Valentinianus Senior Imper ator eligeretur. Quæ
narrans Zoſimus lib. 4. pag. 734. ait: Omnium
ſuffragia in unum Saluſtiumim Praæfettum Pratorii
concurrebant: illo ſenectutem pratendente, filium
ſummaæ rerum præfici poſtulabant. Ex quo & habe-
mus, Saluſtium iſtum Secundum vocatum fuiſſe.
Sed, ut de utroque Saluſtio ſeorſim agam, Se-

4. cundus Saluſtius anno præterito Præfectus Præ-

1 1 . 1 11—
torio Orientis à Juliano Auguſto poſt Conſtan

cundi Salu- tii Auguſti mortem renuntiatus fuit, ut mox di-

Kii

ximus ex Ammiano lib. 22. Cap. 3. Eum cea in di-
gnitate Helpidio ſucceſſiſſe, docet Libanius epiſt.

àa4d Julianum 638. & 65§. Sed utraque adhuc ine-

dita. Fuit Helpidius Chriſtianus, cujus uxor

Ariſtenete extitit, mulier ob pietatem eximiam

celebris, quæ Sanctos Antonium &£ Hilarionem
magnopere coluit, ut docet Hieronymus in
Hilarionis Vita. Secundus Gentilis erat, ut te-
ſtantur Socrates, Sozomenus, & Rufinus lo-
cis laudatis; vir tamen perilluſtris, ut fidem fa-
cit ſtatua aurea ei à Valentiniano & Valente Im-
peratoribus Chriſtianis poſita, exercitũſque ſuf-
fragium, ut Imperator fieret. Julianum Aug. in
expeditione Perſica comitatus eſt. Eam Præfe-
Guram continuavit uſque ad electionem Valen-
tiniani, quàâ peractàâ, cuùm milites adminiſtratio-
nes, alioſque magiſtratus à Juliano datos aufer-
rent, eorum is numero Prafeltus etiam Pratorii
Saluſtius erat, inquit Zoſimus lib. 4. pag. 735.
In Secundi locum MWebridium ſubrogatum fuiſſe
affirmat ibidem Zoſimus pag. 737. ubi ait: Cum-
que Cæſarium, quem Imperatores Præfectum Ur-
is conſtitnerant; itemque Nebridinm, quem poſt

Critica Hiſtorico-Chronologica

Salluſtium Præfettum Praætorii fecerant, appre-
hendiſſet: hos quacumque ſibi viderentur, ad
ſubditos ſcribere coegit, Procopius nempe, cùm
anno cccLXV menſe Septembri Conſtantino-
poli tyrannidem arripuit. Ammianus lib. 26. cap.
7. Zoſimo ſuffragatur, cùm de eadem defectio-
ne loquens ait: Confeſtim Nebridius in locum
Saluſtii Præfeltus Pratorio falctione Petronii re-
còns promotus, & Ceſarius Conſtantinopolitanæ
urbis Præfettus, in vincula compinguntur, à
Procopio ſcilicet.
Nebridium porro anno cccLXIV, pau-
là antequam Imperatores inter ſe partiti fuiſ-
ſent Imperium, Secundo Saluſtio ſubſtitu-
tum fuiſſe, modus loquendi Zoſimi indi-
cat, duplexque Secundi Præfectura Orientalis;
alioquin hic non duplicem Præfecturam, ſed
triplicem adminiſtraſſet. Quo pacto, Leges ali-
quæ Cod. Theod. anno cccIXIV, & anno
ccCcCLXV ante menſem Septembrem Secundo
Præfelto Pratorio directæz, anno cCccLxXVI,
vel initio CccCLXVII, (quo tempore ſecundam
Præfecturam Secundus geſſit) emiſſæ, dece-
ptuſque Gothofredus in Chronologia Cod.
Theod. qui Secundum anno cccCIXIVY &
ccCcCLXV Præfectum Prætorio Orientis fuiſſe

credidit. Ille tamen ex variis Conſtitutionibus

ad Veluſianum P. U. id eſt, Præfectum Urbis an-
no cccCIXIV & CcCCILXV datis, quo non
Voluſianus, ſed Symmachus Præfectus Urbis
erat, quaſque ideo ad annum cc CLIXXIII Go-
thofredus retrahendas eſſe rectè vidit, intelli-
gere poterat, Leges illas ad Secundum Pf. P.
miſſas, extra ordinem in Codice Theodoſiano
pariter recitari: quæ tranſpoſitio eo in Codice
non infrequens.
Sed quidquid hac de re ſit, rectè ſcribit Li-
banius in epiſtola ultima, Secundum à Juliano
Præfecturam Prætorianam primùm nactum, in

eaque à Valente Imperatore firmatum, & qui-

dem, ut conjectura eſt, poſt Nebridii mor-
tem, & non ante eam. Is paulò poſtquam in
carcerem à Procopio conjectus fuit, fato fun-
us eſt, ut Valeſius in Notis ad Ammianum
lib. 26. cap. 7. colligit ex Themiſtio in Oratio-
ne nona juxta veterem ordinem, ubi Themi-
ſtius inquit: E ſummis verò Magiſtratibus alter
qui erat verè mortuus, non oeredebatur: qui vive-
bat, mortuus putabatur. Hi enim ſummi Ma-
giſtratus alii eſſe non poſſunt quàm Nebridius
Præfectus Prætorio, & Cæſarius Urbi Præfectus.
Quorum Nebridius cùm brevi poſt abiiſſet
vita, adhuc vivere fingebatur, ut literis ejus
