Solis magna accidit, Calviſio aliiſque obſerua- ed
ta, quo circiter tempore Gordianum dicdtum

Imperatorem colligitur primèò, ex eo quòd men-

ſe Maio inſequenti Romani occaſione hujus
nuncupationis, quæ in Africa facta fuerat, defi-
cere cœperunt à Maximino, omneſque ejus ami⸗
cos interfecere. Capitolinus in Maximinis duo-=
bus cap. 16. refert, ſexto Kalendas Junias Gor-
diani literas Romæ acceptas fuiſſe, utroque Gor-
diano jam Imperatore declarato. Præterea Victor
in Epitome hoc clarè indicat, dum ait: C. Jalius
Maximinns Imep. falinſqque ejus pari nomine Cæſar
I. falctus. Quis biennium ſummis potitis, repentò
(circa nempe diemxII Aprilis anni ccxxxXVII)
Antonius Gordianus Afrieæ Proconſul ab exercitu
Princeps apud Thyſärri oppidum abſens ſt, qui
Carthaginem petit. li ckhm avertendis prodigiis,
(magna videlicet illa Solis eclipſi) quorum metu
band inand angebatur, rem divinam ſolitis age-
ret, repentè hoſtia partum edidit. E Aruſpices
atque ipſe ita accepere, illum deſtinatum neci,
liberis pariturum Imperium, progreſſiſque conjectu
longins liberi quoque exitum denuntiavere, mitem
atque innoxium præfantes fore, ut illud pecus, nec
diuturnum tamen, ſubjetétumque inßidiis. E qui-
bus Victoris verbis, inquit Herwartus in ſua
Chronologia apparet ab Aruſpicibus & ipſo
quoque ſeniore Gordiano creditum fuiſſe, illam
I à Solis

.„ .— .° .Hc
220 Critica Hiſtorico-Chronologica
§ 4 C. III. Solis eclipſim deſignare breve Imperium Gor- ſe, & Gordianum ſeniotem circa XII Aprilis, §S . C. III. c.
An. Ch.236. diani III, ſexto Imperii anno occiſi. Dodw'el- anni nempe CCXXXVII, dictum fuiſſe Im- n- Ch. 236. ucb
lus Vir eruditiſſimus in Diſſert. Cyprianica XI peratorem, eoque cum filio in Africa occiſo, *⁷:
num. 50. arbitratur, Gordianos currenti anno

die nona Julii Senatum Romæ Clodium Pupie-
Imperatores dictos, ſequentique interfectos, ita num Maximum, & D. Cælium Balbinum (ſic
ut annum imperarint: quia, inquit, die Maii vocantur in Nummis) Auguſtos renuntiaſſe. Ca-
*XXVII nuntius de eorum inauguratione Ro- pitolinus in Maximo & Balbino cap. 3. ait, po-
*mam pervenit, & initio menſis Julii interemti pulum Romanum Imperio Maximi contradixiſſe:
ſunt. Sed brevius eſt intervallum, quàm ur quare falttum eſt, ut Gordianum adoleſcentulum
cdem anno utroſque nuntios acceperit Sena- Principem peterent, qui ſtatim factus eſt: nec prins
*tus; nec ſufficiebat rebus à Gordiano geſtis. permiſſi ſunt ad Palatium ſtipati armis ire, quam
*Sequente itaque anno CCXXX VII menſi nepotem Gordiani, Caſaris nomine nuncuparent;
* Julio tribuendum Gordianorum interitum, ve- quod Senatuſconſulto factum eſſe ſubdit Capi-
«„Tiſimile eſt. Aliter mitti non potuerunt Legati tolinus, & Herodianus lib. 7. cap. 7. confirmat.
Maximino ad Senatum, cüm nuntium jam Idem habet Capitolinus in duobus Maximinis
ccqe Gordianorum morte accepiſſet in Pannonia cap. 20. Quibus (nempe Maximo & Balbino) 4
jpſe Maximinus, quos tamen rejectos à Senatu populo Augnſtis appellatis, per milites & eundem
ce coer Capitolinus. Ita Dodwellus innixus popalum etiam parvulus nepos Gordiani Cæſar eſt
verbis Capitolini in Gordianis tribus cap. 10. qui dictus. Tribus igitur Imperatoribu fulta Reſpu-
ait, magna gratulatione Senatum accepiſſe, Gor- blica eſt. Vides, Gordianum juniorem à Capito- I.
dianos duos Imperatores factos: tuncque Lega-

——————-

lino & Ceæſarem & Principem & Imperatorem mnli⸗

tiones à Maximino Romam veniſſe, ſed viciſſe appellari, & immeritò me à quibuſdam cenſori-
. . . . „* . . 4
Gordianorum Legationem. Unde miſſi fuerant ex bus in Epiſt. Conſulari reprehenſum, quòd Denez
Africa in Pannoniam, qui Gordianos dictos Cæſaribus Imperium Cæſareum attribuerim. Ve- uss

Imperatores Maximino renuntiarent, hicque
Legatos Romam deputavit, qui viventibus ad-
huc Gordianis à Romanis rejecti ſunt. Verùm,
ſi Dodwellus animadvertiſſet, utrumque Gor-
dianum menſe Aprili anni CCXXXVII Im-
peratorem creatum, comperiſſet, ab eo menſe
ad menſem Julium, quo occiſi ſunt, ſufficiens
tempus fuiſſe ad præfata omnia agenda. Argu-
mentum itaque Dodwelli eos tantum urget,
qui exeunte Maio Gordianos Imperatores di-
Gtos volunt, & initio Julii ejuſdem anni tru-
eidatos.
Interim cùm Gordiano ſeniori bellum illa-

rum eſt, Petavium lib. II. de Doct. Temp. cap. 24.
ex præfatis Capitolini locis deducere, Gordia-
num III cum Maximo & Balbino creatum etiam
Auguſtum. Sed Vir eruditiſſimus non animad-
verterat, Imperatoris & Principis nomen in ſe-
cunda diſpoſitione Imperii Romani Cæſaribus
etiam conceſſum fuiſſe. Gordianum enim ter-
tium dictum tantùm tunc Cæſarem infraà certiſ-
ſimè demonſtrabo. Quæ poſtea contigere, com-
modiùs duobus ſubſequentibus annis narrabi-
mus. Res enim hæc hactenus obſcuriſſima, nobis

aceuratè diſcutienda.

VII.
Werus tum fuiſſet, is rebus deſperatis mortem ſibi
Gordianu: Conſcivit, ac poſtea Gordianus filius, quem ſibi ANNO PERIODI GRACO;-ROMANA 5730. Anno Urbis
occiſus. multitudo Ducem elegerat, Eeſus⸗ eſt . aber O 22 A. O 10. P. 2. April. Indict. 15. va Olzmr.
erodianus lib. 7. cap. 9. quo ſcribit Capi- 4. an. I.
R in tribur Galdini cap. 16. ubi addir: JIrsu CHRISTI237. ſecund. Baroninm 239.
Imperaverunt anno uno, menſibus ſex, qui locus FABIANI PAP&£ 2.
ſine dubio corruptus, ut ex dicendis manifeſtum
fiet. Gordiani enim ſenioris Imperium breviſſi- BALBINI ET PuFIENI IMPT.
mum fuiſſe Herodianus lib. 7. cap. 9. inſinuat, D num. I. Coſſ L. Ovinius Cornelianus, &
quando ſcribit: Hæc finis Gordiani fuit felicis [AP. Titins Perpetuus, ex duabus Inſcriptio- Conſuies.
anteactdà vità, atque in quadam Principatüs ima- nibus Onuphrianis. V .
gine extintcti. Legendum itaque: Inperaverunt Hoc anno duo Gordiani in Africa adverſus II.
menſibus tribus. Capitolinus in Gordianis tribus Maximinum Imperatores dicti, ac non multò Balkinus &
cap. 9. ait: n pluribus libris invenio, & hunc pſt occiſi, & in eorum locum ſubrogati Pupie- Pupienus
Gordianum & filium ejus pariter Imperatores ap- nus & Balbinus & Gordianus junior ſenioris ex —
pellatos, & Antoninos cognominatos, alii verò filia nepos Cæſar deſignatus, ut anno præcedenti Corcinn.
Antonios. Verüm ex Nummis utriuſque apud qemonſtravimus.
Mediobarbum conſtat, eos quidem Auguſtos Ad num. II. Maximinum cum filio anno ſe- III
appellatos, ſed Antonios, non verò Antoninos quenti interemtos mox demonſtrabo, & dubiis à Maximinus
dictos fuiſſe. Baronio hoc anno motis ſatisfaciam. oeciditur.
VIII. Urroque Gordiano anno ſequenti interemto, Se-
Maximus natus pertrepidus in ades Concordiæ ſeptimo Kalen- —

& Balbinus AJas qunii concurrit, Ludis Apollinaribus, inquit

ANNO PERIODI GRCO -ROMANAX 5731. Anno Urbis

Katitſhs. Capitolinus initio Vitæ Maximi & Balbini, ubi . 991.
poſtea Maximum & Balbinum Auguſtos accla- O23. G. O 11. P. 23. April. Indict. 1. Olymp. 254
an. 2.

matos fuiſſe narrat. Sed hic etiam locus depra-
vatus. Nam, ut videre eſt in veteri Kalendario
tempore Conſtantini M. filiorum ſcripto, Ludi
Apollinares tertio Nonas guli inchoabantur, &
lertio Idus ejuſdem menſis abſolvebantur. Le-

gendum itaque : Septimo lus Juli concurrit,

Ludis Apollinaribus. Qua ex emendatione, quæ
certiſſima eſt, liquet, locum Capitolini numero
præcedenti citatum, rectè etiam reſtitutum fuiſ-

JESuI CHRISTI 238. ſecund. Baronium 240.
FABIANI PAFPg 3.

GORDIANI IMP. I.

D num. I & II. Coſſ. An. Pius & Pone- I.
tianus Proculus. A paucis enim annis in- Conſules.
venta prope Bajocas Normanniæ civitatem In-
ſcriptio, in qua legitur: AN. ?IO A PROC.
CO 5.

— — —..

c. II.
ln 13.

Anno Urbis
o 0lynp.
64⸗ . l⸗

I.
Cuuſet.

II.
Babbinu &
Puſienis
ſucctluut
Gor igni⸗

IEH

Marxin
oecii.

uno bis

9

!

I.
Conſule

&

in Annales C. Baroni.

⁸½ C. III. COS. ut vir Eruditiſſimus, qui eam legit & exa-
An. Ch. 233, minavit, me docuit. Pium & Pontianum profi-
tentur hoc anno faſti Theonis, Heraclii, Ano-
nymi, faſti à Card. Norino editi. Codex Juſti-
nianeus, & Inſcriptio Gruteri pag: CIV num. 3.
ab eodem Cardinali Noriſio mihi per literas in-
dicata. Pium verò & Proculum proponunt Caſſio-
dorus Cenſorinus lib. de die Natali cap. 21. Ul-
pium & Pontianum, Auctor Chronici Alex. Ulpi-
cium & Pontianum. Ex An. enim & Pio Librarii
fecerunt Ulpium & aliqui conditores Pontiani

voce prætermiſſa ejus tantum nomen memora-

runt. Ita paulatim Conſulum nomina, prænomi-⸗
na, & cognomina è tenebris eruuntur. Porro
Proculum prænomen fuiſſe docet Valerius Ma-
ximus lib. 10. Qgæ enim prænomina fuerunt (ve-
teri ſcilicet ſtante Republica) nunc cognomina
ſunt, ut Poſtumus, Agrippa & Proculus.
1I1. Scribebat hoc anno Cenſorinus librum de
Chronolegia Die Natali, qui capite it. celebriores epochas
origten⸗ in unum ſimul coniicit. Cujus loci, inquit Peta-
2⸗ D “G vius lib. 9. de Doct. Temp. cap. 42. ſanktiſſimam
5bata. auctoritatem merito omnes ſuſcipiunt. Neque enim
inventus eſt hactenus quiſquam, qui vel Cenſori-
num ipſum, vel ejns librarium leviſſimi hac in par-
te in ſuſpicionem erroris addaceret; aut de verbo-
rum ejus fide ac veritate dubitaret. Nemo ad hunc
diem Chronologiam, Hiſtoriam, Annales attigit, quin
eundem locum ſibi vindicare, & ad mentem opinio-
nemque ſuam applicare non ſtuduerit. Quod mihi
ſingulare & admirabili quadam Dei providentia
falctum videtur; ut antiquiſſimorum memoria tem-
porum, atque inſignium epocharum tituli incolu-
mes ad noz & incorrupti, hoc ſequeſtre &s fidejnſ-
ſore, pervenirent: ur eſſet denique in Hiſtoria,
temporumque ſcientia certi & explorati aliquid;
qquod omnium conſenſu & confeſſione conſtaret.
Hos porrèòèò annos Cenſorinus ſimul connectit.
Pontiani & Pii Conſulatum;

Annum Olympiadicum 1014.
Annum Ucbis 991.
Annum Julianum 283.
Annum Auguſtorum 265.
Annum Actiacæ victoriæx 268.
Annum Nabonaſlaris 986.
Annum Philippi & obitus Alexandri 562.

Cum itaque anno, quo librum de Die Natali
Cenſorinus exarabat, memorati illi variarum
Erarum anni in curſu eſſent, manifeſtum eſt, li-
brum illum ſcriptum poſt Kalendas Octobris
præſentis anni, à quo die annus Philippi & obi-
tus Alexandri 562. incipit. Aliqui Codices ha-
bent, hunc eſſe annum Actiacæ victoriæ 267.
ſed correctiores ferunt 268. Baronius eum an-
num, quo Cenſorinus librum ſuum ſcripſit, cum
anno Chriſti ducenteſimo quadrageſimo copu-
lat, indeque factum, ut ante Diocletianum
Chronologia ejus corrupta ſit, & poſt Diocle-
tianum, cujus Imperii initio veram Eram Chri-
ſtianam amplectitur „ omnes eæ epochæ biennio
in Annalibus mutilentur, & annus, v. g. c. c CxXIL
in iis goncurrat cum anno

Olympiadico 1114.
Urbis 1091.
Juliano 383.
Auguſtorum 36 5⁵.
Actiacæ victoriæz S 367.
Nabonaſſaris 1086.
Philippi & obits Alexandri 662.

Et tamen nihil hodie certius in Chronolo-
Zia, quâm præfatos annos cum anno Chriſti
Tom. I.

CCCXXXVIII concurrete; quod ex alio S « C. II .
Provenire non poteſt, quàâm ex eo quòd ante- Ane. Ch.218.
quam centenarius numerus cuilibet harum Era-
rum adderetur, eæ cum anno Chriſti ccxxXVIII
concurrerent. Ex quo manifeſtifſimum redditur,
Ppræſentem Chriſti annum, quo Pius & Pontiamus
Confulatum geſsère, illigari debere, non cum

anno CCXL, ſed cum anno CCXXXVIII.

Ex hoc prochroniſmo, falſaque annorum Chri-

ſti ad præfatas Eras accommodatione, Chrono-
logia Chriſtiana non parum labefactata; quæ
ideo reſtiruenda erat.
Ad num. III. Interfectis anno ſuperiori üutro 111.
que Gordiano Auguſtis, & Pupieno cum Balbi- Maximinu’
no in ejus locum Romæ ſüffecto, Maximinus Auz Aquileians
guſtus ad Italiæ fines venit; cimque Aquileia *ſidet:
portas occluſiſſet, is magis magiſque acceleravit.
Ut autem ad fluvium pervenit, qui ad lapidem
XII procul eſt ab urbe, invenit ipſum maxima
alvei profunditate ac latitudine defluentem. Er
enim anni tempore ſolutæ vicinorun montium ni=
ves, quas longa hiems duraverat, maximum tor⸗
rentem effecerant, ſic ut nullo pacto tranſire
exercitus poſſet, inquit Herodianus lib. 8. cap⸗
4. Paulè pôſt addit: Sed in magna lignorum ac
navigiorum penuria, quibus inter ſe junctis pons
fabricaretur, nuntiarunt quidam èe fabris, eſe
Permultas in agris illis deſertis inanes cupas, fors
màâ rotundà, quibus videlicet incolæ quondlam a
vinum importandum ntebantur. Harum ope faci=⸗
lé milites in ulteriorem ripam tranſgrefſi, &
Aquileia fortiter obſeſſa. Sed milites;, qui om=
hium rerum penurid laborabant, Maximinum
cum Maximo filio obtruncarunt, ut fusè Hero-=
dianus, ex quo hæc deſcripta. Magna porro in-
ter Hiſtoricos controverſia, quo anno hæe cæ⸗
des patrata. Onuphrius lib. 2. Faſtorum, quem
alii poſtea communiter ſecuri ſunt, eam præce=
denti Chriſti anno circa Kalendas Octobris ac=
cidiſſe ſcribit, quòd vindemiæ tempus fuiſſe He-
rodianus citatus indicare videatur. Sed cùm hicé
diſerté prodat, Aquileienſes cupis illis quon=
dam ad vinum importandum uſos eſſe, conje-
Gura illa vana. Præterquam quèòd obſidionem
illam hieme factam manifeſtè Herodianus teſta⸗=
Mediobarbus in Numiſmatis Impp. pag. 329. I V.
duos Maximini Nummos exhibet, alterum ex Maximins
Occone, alterum ex Gaza Medicea deſcriptos, "eciditur.
in quibus legitut: MAXIMIN;IuS PIus Auc.-
GERM. in poſtica, P. M. T R. P. 1111. Cos.
P. P. S. C. Qui Nammi Maximinum quartum Im⸗
perii annum attigiſſe demonſtrant. Prærerea
Patinus in Theſauro Mauroceniano pag. 134.
refert Nummum Græcum Maximini Aug. in
quo viſitur trophæum cum captivis & I. A. i eſt,

anno quarto, ſc. Imperii. Refertur etiam ibidem
Nummus Maximi ejus filii, in quo legitur, L.
id eſt, anno quarto. Sed cùm Nummi non rarè
ab Antiquariis mendose proferantur, hac de re
ad Em. Card. Noriſium ſcripfi, qui ad me réſpon-
dit, Gazam Mediceam Maximini Nummos cum
TR. P. 11II Optimæ fidei continere, ſeque
deſcriptos, ſi vellem, tranſmiſſurum. Addidit,
ſe non dubitare, quin verno tempore currentis
anni Maximinus peremtus fuerit, quod ex lau-
datis Herodiani verbis demonſtrat. Nam verno
tempore ineunte Maximinus Aquileiam venit,
qua tempeſtate induratæ hieme nives ſolvuntur,
„non verò menſe Septembri. Flumen, inquit
„OQard. Neriſius, nivibus liquefactis auctuim
E 3 2 dicitut

§ G. III.
Ak. Che- 238.

222
„ dicitur Alſa. Victor in Epitome de Conſtan-
„tino Juniore prope Aquileiam cæſo inquit:

,Projettus in fluvium, cui nomen Alſa eſt, non

„longè ab Azuileia. Capitolinus in Maximino
„ Juniori cap. 2. ſcribit: Calceamentum ejus poſi-
„tum in luco, qui eſt inter Aquileſiam && Ar-
„ ciam: alii Arziam legunt, quam oppidum putat
55 Caſaubonus. Sed errat; nomen enim eſt parvi
„ fluminis, quod nive aut imbre ſoluta auctum,
„ vadari nequit. Alſa etiam Plinio dicitur lib. 3.
„cap. 18. Sabellicus tamen putat, ab Herodiano
„delignari Natizonem, nunc Liſonzo, & qui-
„dem probabilius; tum quia Alſa eſt citra
„Aquileiam, tum quia Natiſo longè Alsà tu-
„midior fluit, ſtatimque occurrit in planitie ſu-
„pra Aquileiam verſus Noricum, unde deſcen-
„derat Maximinus. Ex quibus Noriſius infert,
„hunc Imperatorem menſe Martio præſentis
„anni peremtum. Cùm is, ſalva Norici urbe,
„tranſiret, adulationis gratiâ Inſcriptio dicata,
„VICTORVNhIAE Au G. Kal. Febr. eodem anno
32 apud Gruterum pag. CI v. Maximinus itaque

„ poſt diem decimum quartum menſis Martii

V.

Pupienus &
Balbinus oc-

VI.
Qus annè

„ Præſentis anni, quo Tribunitiam Pot. 1V iniit,
„trucidatus, recteque ab Eutropio ſcriptum:
„ A Pupieno Aquileiæ occiſus eſt, deſerentibus eum
,„militibus ſuis cum filio adhuc puero, cum quo
„ imperaverat triennio, & paucis diebus. Victor
„in Epitome, Euſebius tam in Chronico, quàm
in Hiſtoria, Oroſius, S. Epiphanius, aliique,
qui Maximino annos tres aſſignant, numero ro-
tundo loquuntur, hancque ſententiam, quæ in
poſterum extra controverſiam eſſe debet, confir-
mant. Hinc liquet, quantum hallucinati fuerint
Viri doctiſſimi in aſſignando initio Imperii Ma-
ximini laudati, qui hunc anno ccXXXV ante
menſem Auguſtum non imperaſſe contendunt:
ſic enim quartam Tribunitiam Poteſtatem inire
non potuiſſet, neque Gordianus III ſeptimam,
quod tamen certum, ut infrà monſtrabo.
Ad num. IV. Hoc anno Pupienus & Balbi-
nus Auguſti, dum inter ſe concordes non ſunt,
à militibus contrucidantur, ut docent Hero-
dianus lib. 8. cap. 8. & Capitolinus in Maximo
& Balbino, qui, quæ de iis habet, fatetur ſe
accepiſſe ab Herodiano, ut videre eſt cap. 15.
Unde in hac Gordianorum & Maximinorum Hi-
ſtoria, Herodiano ſtandum. Inperarunt Maxi-

mus & Balbinus anno uno, inquit Capitolinus

ibidem, quibus verbis annus incompletus intel-
ligendus. Idem Capitolinus in Gordiano Juniori
cap. 22. ait: Cum extinttis Maximinis, Maxi-
mus etiam && Balbinus militari ſeditione interem-
ti eſſent, qui biennio imperaverant, Gordianus

adoleſcenst Auguſtas eſt appellatus. Quæ verba

mox recitatis non adverſantur; Balbinus enim
& Pupienus, partim anno præcedenti, partim
currenti Rempublicam adminiſtrarunt, & Ca-
pitolinus eo in loco annos tantùm Julianos,
eoſque utrimque incompletos numerat. Eodem
modo explicandus Victor de Cæſaribus, qui di-

cit: Horum Imperio ad biennium per hujuſmodi

moras annus quæſitus, quamvis hic loquendi mo-
dus obſcurior. Cùm verèò Capitolinus aſſerat,
utroque occiſo Gordianum juniorem Auguſtum
nuncupatum eſſe, liquet, hunc ante præſentem
annum hanc dignitatem conſecutum non eſſe, &
Capitolinum ex ipſomet Capitolino & expli-
candum & cmhendattdumn.
Herodianus ſeditionem adverſum Balbinum
& Pupienum Impp. factam dicit, cùm Ludi

Critica Hiſtorico-Chronologica

Capitolini celebrarentur. Certum autem, hoc S C. III.
anno Agonem Capitolinum triceſimum nonum An. Ch. 2:5.
actum eſſe; ſed quo menſe incompertum. Peta- aee.
vius in Paralipomenis librorum de Doctrina in, le
Temp. pag. 855. contendit, hos Ludos gſtivo brari.
tempore celebratos. Sed præterquam quèd nihil
afferat, quod eam opinionem probabilem red-
dat, initium Gordiani Junioris eam prorſus ever-
tit, oſtenditque verno tempore exhibitos fuiſſe.
Nam Balbinus & Pupienus ante finem menſis
Maii interfecti; cùm Gordianus Junior ſepti-
mum Imperii annum artigerit, annoque Chriſti
ducenteſimo quadrageſimo quarto ante Kalen-
das Julias perierit, ut ex dicendis conſtabit. Qua-
re hoc anno, quo Balbinus & Pupienus occiſi,
Ludi Capitolini poſt diem xIV menſis Martii,
& ante Maii exitum editi.
Scripſit ad me Card. Noriſius ut examina- VII.
rem, an Pupienus & Balbinus ſecundum Impe- Bab'enz
rii annum attigerint; cùm Mediobarbus in Nu- , H e-
miſmatis Impp. Balbini Nummum referat in po- perii annum
ſtica inſcriptum: P. M. TR. P. II. P. P. & pag. 83. non inchoa-
Theſauri Mauroceni à Patino V. C. nuper publi- runt.
cati recitetur maximus Nummus æreus, cujus in
antica caput Pupieni radiatum cum hac epigra-
phe: ATT. K. M. K AOA. IOHHNIOCG
CEB. id eſt, Imperator Cæſar Marcus Clodins
Popinius Auguſtus. In poſtica viſuntur tria capi-
ta, ſc. Pupieni & Balbini adverſa, intermedio
Gordiano puero cum epigraphe, TAPCOT
MHTPOHOAEN C. Supra capita legitur, A M.
K. & infra T. B. quas duas litteras numerales an-
num ſecundum Imperii Balbini & Pupieni ſi-
gnificare Patinus exiſtimat. Triſtanus tom. 2.
pag. 497. ſimilem Pupieni & Balbini Nummum
repræſentat, in cujus etiam inferiori parte legi-
tur, T. B. ita ut utrumque Imperatorem ſecun-
dum Imperii annum inchoaſſe apparere videa-
tur. Verumenimvero, re maturè diſcuſſa, à val-
gari opinione diſcedendum non elle comperi.
Primus enim Nummus, quem Mediobarbu; air
ſe accepiſſe à Clariſſimo Minio Clericis Minori-
bus Præpoſito, nullam ſidem facit. Cum enim
Vaillantius Vir in re Antiquatia exercitatiſſi-
mus, ad Numiſmata præſertim videnda Pariſiis
Italiam peterer, rogatus eſt à Toinardo, cum
quo de præfato Nummo ſimul contuleramus, ut
quando Bononiam, ubi Minius degit, perveni-
ret, examinare vellet, an ſpurius, vel malè de-
ſcriptus eſſet. Ex Italia redux Vaillantius Toi-
nardo mihique aſſeruit, ſe eum Nummum præ
manibus habuiſſe, ac legitimum eſſe compe-
riſſe; ſed in eo tantùm legi, P. M. TR. P. nul-
las verò in eo numerales notas ſe deprehendere
potuiſſe, imò de facto nullas in eo extare. Alia
duo Numiſmata Græca anno ſecundo Pupieni &
Balbini minimè percuſſa. Holſtenius enim in
Notis ad Scephanum de Urbibus in Hollandia
editis in voce TAPEzZ OC, varios hujus urbis
Nummos ſub variis Imperatoribus cuſos affert,
in quibus hæ duæ literæ T. B. etiam leguntur. Ex
quo manifeſtum fit, eas non ad ſecundum illo-
rum Imperatorum annum, ſed ad aliquid aliud
nobis ignotum referri. In Nummo Gordiani cir-
ca leonem taurum diſcerpentem, legitur, T AP-
2OT MHTPOIIOA-EQ C. id eſt., Tarſi Me-
tropolis, & ſubtus, A. M. K. T. B. In Nummo
Alexandri Severi circum Apollinem dextràâ ra-
mum, ſiniſtrâà arcum tenentem, AAbP. XEOTH.
AAEEAN. M HTP. TAPZOTY,„ & intus ad
dextrum brachium Apollinis, A. M. K. ad ſini-

ſtram

546
An. (

VII
Gordia⸗
III 4
ſur diĩ

nng.

Rale
apite⸗

VII.
lenu, &
i ler
lem Im-
annum

inchea.

k.

———

DòͤB 35+† C. III. ſtram ſub arcu, Tr. B. In Nummo Caracallæ cir-
An. Ch. 238. cum elephantem „ ANTQNEINIANHEY. ZEOTH.
AAFPIA. & ſubtus ; T APXOT, circa coronam,
ſuper tergum elephantis, M A. K. & ſuper ejus
caput, F. B. In alio Alexandri Severi Nummo
circum Imperatorem Victoriolam ſuſtinentem &
militem fundibularium, AAEEANAPIANQN
AAPIANQN, & intus, A. NM. K. ſubtus, T. B.
Cùm itaque hæ duæ notæ T. B. & nunquam aliæ
in Numiſmatis Tarſi percuſſis exhibeantur, ſe-
cundum Imperii annum eas denotare nullus in
poſterum jure dixerit. Malè etiam ibidem Hol-
ſtenius, & Harduinus in Nummis Urbium &
Populorum pag. 487 has literas A. M. K. idem
ſignificare aiunt, ac prima Metropolis Ciliciæ, vel
primæ Metropolis Ciliciæ. Nam cùm in Tarſi
Nummis ea diſertè Metropolis appelletur; idem
illis characteribus non expreſſlum. Tautologia
enim illa nunquam in Nummis uſurpata. Certum
itaque maneat, Balbinum & Pupienum ſecun-
dum Imperii annum non delibaſſe, nullumque
hactenus Numiſma ab Antiquariis productum,
ex quo illud inferri debeat.
VIII. Herodianus lib. 8. cap. S. de Prætorianis Bal-
Gordianus bini & Pupieni interfectoribus loquens, ait:
111 Augu- peliktis in ipſa Via cadaveribus, (Balbini nempe
ſtus dictus. R
& Pupieni) tollentes in altum manibus Gordianum
Cæſarem, quando aliud nihil occurrit Inperato-
rem conſalutabant. Gordianus itaque nonniii poſt
Balbini & Pupieni interitum Auguſtus renun-
tiatus, falſôque Eutropius, quem aliqui recen-
tes Chronologi ſecuti ſunt, narrata Maxitnini
morte, ait: Poſtea tres ſimul Auguſti fuerunt,
Pupienus, Balbinus & Gordianus. Nam in poſti-
ca parte Nummorum Pupieni legitur: CoN-
CcORDIA AuGG. vel, FIDES MuTUA
Aud G. vel, AMOR MuTuuSAIGG. In
poſtica etiam parte Nummorum Balbini habe-
tur: vel P I E T AS MuTUIA AuGG. vel, ABuN-
DANIIA AuGG. vel, FELICITAS TEMPORUIM AuGG.
vel quid ſimile, & nunquam in alterutrius
Nummis tres Auguſti, tribus litteris G G G de-
ſignati exprimuntur. Idem Mediobarbus tria
Gordiani Numiſmata recitat, in quibus legi-
tur: M. A N T. GORDIANuUS CAES. in poſti-
ca, PIETASA uUGG. Notabilia ſunt verba Ca-
pitolini in Gordiano tertio cap. 22. ubi de hoc
loquens, ait: Iudumento Inperatorio tectus, Cæ-
ſar eſt appellatus; ex illis enim patet, Cæſares
per hæc tempora Imperatores nuncupatos eſſe.
Hæc poſt utriuſque Gordiani obitum peracta.
Capitolinus ibidem capite ſequenti, poſtquam
narravit, Maximum & Balbinum militari ſedi-
tione interemtos, Gordianum adoleſcentem,
ui Caſar eatenus fuerat, Auguſtum appellatum
eſſe, ſubjungit: Elc finis belli iuteſtini fuit, cum
eſſet delatus Gordiano puero Conſulatus. Quèòd ſi
anno præœcedenti is Auguſtus creatus fuiſſet, di-
ceretur in Nummis hoc anno cuſis Aucusus
. COS. DESIG. non verò CAES. PoNT. Cos.
DES. PRINC. Ju VENTUT. ut videre eſt in
ejus Nummis apud Goltzium. Conſulatum enim
ordinarium anno ſequenti Gordianus Junior geſ-
ſit: quare ad eam dignitatem vel currenti, vel
præcedenti anno deſignatus fuit. Præterca in
quibuſdam Nummis Gordianus dicitur: TRIB.
P. 1II. COs. in aliis, I RIB. P. III. CoS. II.
Sumſit ſecundum Conſulatum Gordianus anno
CCXLI. Unde cùm eo anno tertiam tantùm

Tribunitiam Poteſtatem haberet; ea illi & no-

men Auguſti præſenti duntaxat anno delata. Si

in Annales C. Baroni.

enim antecedenti Auguſtus dictus eſſet, Tribu- S, 0. 111.

nitia Poteſtas ejus II I cum ſecundo ejus Con- An. Ch. 23.

ſulatu concurrere non poſſet.

Neque quis dicar, Victorem de Cæſaribus; IX.
Pupieni & Balbini nuncupatione narrata, ſtatim ordianas
ſcribere: Iaſdemque per Africam diebus Gordia- Bce .
num Gordiani ſilium Auguſtum creavere; Victo- pupieni
rique utpote Afro omnem fidem adhibendam. mortem Au⸗
Nam Victor de Gordiano ſecundo, non verò guſtus ds-
de Gordiano tertio, prioris ex filia nepote; lo- *nas.
quitur, ut ipſa lectio manifeſtum facit, quamvis
ea narratio non parum confuſa ſit. Neque Gor=-
dianus tertius in Africa erat, ſed Romæ. In Se-
natuſeonſulto quidem in duobus Maximinis ca-
pite ultimo à Capitolino recitato, legitur: Ma-
wime Anguſte, tibi gratias. Balbine Augaſte, tibi
gratias. ITibi gratias, Gordiane Auguſte. Sed locus
ille ſine dubio corruptus, alioquin Capitolinus
non ita ſæpe inculcaſſet; Gordianum tertium
Cæſarem, Balbinum verò & Pupienum Augu-
ſtos dictos eſſe. Non audiendus itaque Petavius
lib. 1I. de Doct. Temp. cap. 24. ubi pluribus
contendit, poſt utriuſque Gordiani interitum
tres Auguſtos creatos eſle. Dodellus in Diſſert.
XI. Cyprianica ait, Balbinum & Pupienum
hoc anno ante menſem Junium peremtos: Junii
enim, inquit, XXII; & deinceps Leges ha-
bemus Gordiani Auguſti, lib. 2. Cod. Juſt. tit.
2. L. 2. Sed hæc Lex non à Gordiano, ſed ab
Alexandro; Lex verò 3. data eſt à Gordiano, III
Idus Auguſti; & hæc prima quæ extet, Legum
ab eo emiſſarum. Illum tamen ante menſem Ju-
nium jam Imperium adminiſtraſſe; infràâ de-
monſtrabitur.
Sed indicium non diu imperaturi Gordiani hoc X.
fuit, quöd elipſis Sclis facta eſt, ut nox credere- Eelipſis bre
tur, neque ſine luminibus actenſis quidquam agi vitatenm Ime
poſſet, inquit Capitolinus in Gordiano III cap. =
23. poſtquam eum creatum fuiſſe Auguſtum al- dicat.
ſeruit. Viſæ per hæc tempora eclipſes duæ Ro-
mæ; altera, die duodecima menſis Aprilis
præcedentis Chriſti anni: altera, die ſecunda
ejuſdem menſis præſentis, ferià ſecundàâ, horis
ante meridiem quatuor. Petavius loco citato,
qui utramque computavit, ait: Ex iis Solaribus
deliqulis, prius ſine dubio congruit ad Hiſtoriam
Capitolini. Nam longè maſus poſteriore fuit. Ita-
que Gordianus jam tum Imperator, & Auguſtus
fuiſſe videtur ex anno Chriſti COCXXXrIL, „
clo Lunæg X, Solis XXII. Sed hæc poſtrema
verba perperam à Petavio addita; ut enim anno
elapſo diximus, Gordianus ſenior eo ferè tem-
pote, quo eclipſis die XII Aprilis viſa accidit,
Imperator electus eſt, & quia hujus ſcientiæ uſis
immodicèò prudens erat, ut inquit Victor de Cæ-⸗
ſaribus, credidit eam eclipſim Imperium Gor-
diani tertii partendere. Quamobrem ea à Ca-
pitolino ſub initio Imperii Gordiani tertii no-
tata eſt , ut advertit Herw artus eap. 256. ſuæ
Chronologiæ.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN ℳ 5732. Anno Urbis
992. OIymp.
O 24 F. 12. P. 7. April. Indict. 2. 254 an. 3.

JESuI CHRISTI 239. ſecund. Baronium 241.
FAHIANI PAP 4.
GoRDIANIIMP. 2
D num. I. Coſl. M. Ant. Gordianus Aug. I.

& M. Acilins Aviola. Conſales.

Sumtus

⁸ K C. III.

240. 241.

224

Sumtus is à Gordiano Conſulatus juxta pri-
An. Ch. 23;9 mam regulam, atque, ut conjicere licet, propter

nomen Cæſareum anno CCXXXVII poſt

Gordianorum mortem, acceptum. Nam, ut anno

præcedenti oſtendimus, in Nummo apud Golt-
zium Gordianus dicitur Cæſar & Conſul de-
ſignatus, & quidem in præſentem annum; quod
elicio ex Capitolino in Maximinis duobus ca-
pite ultimo, ubi utriuſque Maximini interitu
recitato, Senatuſconſultum refert, quo Pupie-
nus ac Balbinus Auguſti, & Gordianus junior

Cæſar ſunt appellati. Inter alia in Senatu accla-

matum: Praæſentem annum Conſules vos ornetis:
in locum Maximini Gordianus ſußfciaturn. Quæ
verba, neque ab Onuphrio in Faſtis, neque à
Caſaubono & Salmaſio in Notis ad Capitoli-
num, explicata. Baronius locum illum explanare
tentavit, ſcripſitque, diviſo civili bello Impe-
rio, alios à Senatu, alios à Maximino creatos
Conſules, ac anno CCXXXVIII, quo
Maximinus oeciſus „ Conſulem ordinarium
ipſummet fuiſſe. Verùm cùm decretum illud
anno CCXXXVII factum ſit, ſi conjectura
Baronii vera eſſet, Gordianus Cæſar anno
CCXXXVIII Conſul ordinarius, vel ſaltem
Conſul ſuffectus, & in Maximini locum ſubro-
gatus fuiſſet, quod nullus dixerit; cùm duos
tantùm Conſulatus eum geſſiſſe conſtet. Exiſti-
mo itaque, ante rebellionem, Maximinum in
annum CCXX XIX, in quem ejus Quinquen-
nalia incidebant, ſe ſe Conſulem defignaſſe, &
Senatum, cùm Gordianum III Cæſarem dixit,
in Maximini odium eum Gordiano Conſulatum
attribuiſſe, quem ſibimet Maximinus elegerat:
Pupienum verò & Balbinum ultimis menſibus
anni CCXXXVII Conſulatum ſuffectum
geſſiſſe, relicto Conſulatu ordinario anni
CCXXXVIII Pio & Pontiano, ad quem
ante rebellionem deſignati fuerant, quique, ut
veroſimile eſt, d Senatu, quemadmodum & tota
Italia, non verò à Maximino, ſtabant.

—

Anno Urbis ANNO PERIODIGRAXCO-ROMANg 5733.

993⸗Olymp.

I.
Conſules.

Anno Urbis
994. OIymp.

I.
Conſules.
I I.
Imperii Ca-
ſarei Gor-
diani Qun-
quennalia.

O 25 ED. ) 13. P. 29. Mart. Indict. 3.
JESsuCRRmͦISTI 240. ſecund. Baronium 242.
FABIANI PA EZ 5.
GORDIANI IMP. 3.
D num. I. Coſſ. Sabinus II, & Venuſtus,
ex duplici Inſcriptione Onuphriana. In

Faſtis etiam Theonis Sabinus cum numerali nota
effertur.

ANNOPERIOPIGRXCO-ROMAN&g 5734.
26 C.) 14. PD. 18. April. Indict. 4.

JISuCHRISTI 241. ſecand. Baronium 243.

FABIANI PAPg 6.
GORDIANI III P. 4.
D num. I. Coſſ. M. Aut. Gordianus Aug.

II, & Pompeianus.
Gordiani Conſulatus juxta ſecundam regulam;

in hunc enim annum Imperii ejus Cæſarei Quin-
quennalia incidunt. Quo ex Conſulatu liquet,

eum anno CCXXXVII Cæſarem nuncupa-

Critica Hiſtorico-Chronologica

tum eſſe. Capitolinus in Gordiano III cap. 23.
ait: Gordiano iterunz &s Pompeiano Conſulibus
bellum Perſicum natum eſt. Quare adoleſoens Gor-
dianus, priuſqam ad bellum proficiſeeretur, duxit
uxorem filiam WMiſithei. Ea in Nummis vocata
Furia Sabinilla Tranquillina; nuptiæ autem Im-
peratorum annis Quinquennalibus & id genus
feſtis addictis de more celebratæ.
Ad num. III. Euſebius lib. 6. cap. 36. ſcribit:
Cum ſides noſtra, ut par erat, augeretur in dies, &
doctrina Chriſtianorum ſumma ubique libertate
frueretun, Origenes jam ſexagenario major- ut-
pote qui ex diuturna exercitatione maximum di-
cendi uſum ſibi comparaſſet, conciones quas bhabe-
bat ad populum, à Notarits excipi permiſit, ckm
id antea fieri nunquam conceſſiſſet. Sub dem tem-
pus octo libros compoſuit adverſus librum quem-
dam Celſ Epicurei contra Chriſtianos, qui de
vera doctrina inſoribitur. Cùm itaque Origenes
anno CLXXXVin lucem prodierit, circa
annum CCXLVI Opus illud adverſus Cel-
ſum compoſuit. Porrò duo fuêre Celſi Epicureæ
ſectæ Philoſophi, quorum alter Neronis ætate
vixit, alter circa Antonini tempora, ut prodit
Origenes in lib. I. contra Celſum. Adverſus
hunc poſteriorem Celſum ſcripſit Origenes
octo elegantiſſimos libros, qui etiamnum ſuper-
ſunt. Hic eſt Celſus, cui Lucianus lihrum ſuum,

qui Alexander ſeu falſus vates inſcribitur, nun-

cupavit, cùm ab eo rogatus eſſet, ut Vitam
impoſoris illius literis traderet. In fine autem
illius libri Lucianus eum alloquens Epicureum
fuiſſe apertè ſigniſicat, uti obſervat Valefius in
Notis ad locum laudatum Euſebii.
Artaxerxes primus Perſarum Rex poſtquam
annos quindecim, menſibus demtis duobus, re-
gnaſſet, obiit currenti anno, quem excepit Sa-
pores, qui ingentibus jacturis Komanos affecit,
inquit Agathias lib. 4.

—.6—

ANNO PERIODI GRACO-ROMANA 5735 unno Urbis

O27 B. O 15. P. 3. April. Indict. 5.
Jrsu CHRISTI 242. ſecund. Baronium 244.
FABIANI PAP 7.
Goheͤw IANI IMF. j.

D mum. I. Coſſ. C. Vettius Atticus, & C.

A Ahinius Pretextatus, ex Inſcriptione Onu-
phriana.

ANNO PERIODI GRCO-ROMANg 5756.
O 28 A. O16. P. 26. Mart. Indict. 6.

JzsuCRHRISTI243 Jecundum Baronium 245.

FABIANI PAP & 8.

GORDIANI IMP. G.

D num. I. Coſſ. Arrianus, & Papus.
Gordianus Imperii Auguſtei Quin-
quennalia exhibuit, quorum veſtigium retuli
in Diſſert. Hypat. pag. 229. ubi tamen Num-
mum Occonis in quo ſcriptum, Votis Decen-
nalibus, per inconſiderantiam copulavi cum
alio Nummo, in quo Tribunitia Pot. vI I.
hujus Imperatoris exprimitur. Nummus ita-
que ille, in cujus poſtica legitur, VOTITS DE-

CE N-

§ X C. III.
An. Ch. 241.
242.243.

III.
Origenes
Jeribit con-
tra Celſum.

IV.
Romani à
Perſis vexa-
.

6

995
Olymp. 255-
an. 2.

I.
Con ſules.

Anno Urbis
996.
Olymp. 255.
an. 3.

I.
Conſules.
11.
Quinquen-
nalia Impe-
rii Auguſtei
Gordiani.

340
A.C

Anno!

997.
Ohmg
41,4,

1.

Conſale⸗

II.
Gordiamn
orciditmj

.III.
Ckigt.
. 24.

enes
it con⸗
delſem.

IV.
Romani 4
Perſir dera
ti.

95.
Od. 15
4. 2²

Conſulei.

and i

Olynp .
4l. 3.

I
olſuls.
11

in Annales C. Baroni. 225

guſtei

5 £ C. III. cENNAIIBIS, ipſo initio Imperii Aug

An. Ch. 244. Gordiani ut moris erat, percuſſus. Fellus V. C. diano III cap. 22. ſcribit, Gordianum viceſi- An. Ch. 244,

in Notis ad Computum de Paſcha, cujus S.
