F xviij 15 Euſebii Vercellenſis Epiſcopi & Mart.
G xvij 16
A !xvj 17
B xv 118
C xiv 19 .
D ziij 20 Vigilia
E rxij 21 Thomæ Apoſtoli.
F xj 22
G xx 23
A ſix 24 Vigilia. Liitium Audyneai, quarti Syro-Macedonum; & Peritii .
B vij 25 Nativitas Domim noſtri Eia Chuni. ; & Fernmin quanti Macedanum menße
C vij 26 eniun Protomartyris.
D vj 27 Joannis Apoſtoli & Evangeliſtæ. Initium quinti menſ, ryptiaci Tzbi
E 7 28 58. Innocentium Martyrunn 7 nhs DA âYptiaci Tybi, ſen Tübe
F iv 29 Thomæ Cantuarienſis Epiſcopi & Martyris.
G iij 30
A ] Prid.] 3uZu Silveſtri Papæ & Confeſſoris.

FINSF.

INDE X 4

I NDENRERUM

.TOMO

PRIMO

CRITICE HISTORICOCHRONOLOGICE

Contentarum-,

In quo Nota Numeralis communis, Annum Chriſti, Romana verd, Numerum Marginalem
ſignificat.
A

ctus, ut dignitatem effugiat, falsè ſe cri-

nunciat 374. I V.
ASE. Achillas S. Petro Alexandrino Epiſcopo
ſubrogatur 310. V & 3i1. XXV. Paucis menſibus ſe-
det ibid. .
Achilleus à Diocletiano & Maximiano deficiens in Ae-
gypto purpuram ſumit, ibique ſex annis imperat 296.
VII. Quò anno regnare eœperit, quove interfectus ſit,
annotatur ibia
Acta Martyrum; licet primis Eccleſiæ ſeculis ſolicitè
ſcripta; in Diocletianea tamen perſecutione periêre
64. III.
Auta publica quandonam & quare hac formula poſt Sex-

tum Conſulatum, notata 307. I.

Actiaca pugna quo anno & die habita Apparatus num.

ClII. Actiacæ Eræ initium aſſignatur ibid.
Adoleſceng: hujus vocis ſigniſicatio adducitur App.
LXIII.
Adventus Prætorio Præfectus Conſul. II protedit 218.
I. Ejus Conſulatus monſtruoſus & quare ibid. II.
degyptiaca Synodus ab Athanaſio Damaſi PP. tempori-
bus celebrata ad quem annum revocanda 369. XII.
In ea non tantum ad Damaſum ſcripta eſt Epiſtola ad-
verſus Auxentium, ſed & ad Epiſcopos Africanos, ut
eos rejicerent qui Ariminenſe Concilium tuebantur
contra Nicænum ibid. qui ſint illi Epiſcopi africani,
examinatur ibid.
Aegyptiaci regni inſtitutio, duratio, finis & Reges ad-
ducuntur App. XKXVI. M
Aegyptii annos ſuos à capta per Auguſtum Alexandria
numerant App. CAIV.
Aegyptii pace Eccleſiis à Gallieno Aug. conceſſa ſtatim
noen gaudent 259. XV. Poſt Macriani interitum eâ
potiuntur 261. I X & ſeqq.
Aegyptus à Diocletiano & Maximiano Augg. poſt ſex-
tum à rebellione Achillei annum recipitur 296. VII.
Aegyptus plures habuit Epiſcopos antequam Deme-
trius Alexandrinam teneret Eccleſiam 232. III. Hiſto-
riola de eodem Demetrio primùm in Aegypto Epiſco-
pos creante inter fabulas recenſenda ibid.
Aelius Verus, vide, L. Ceionius Commodus.
Aelius Commodus, vide, L. Aurelius Commodus.

minum reum in Concilio Valentino pro-

Aemilianue Legionum Pannonicatum Dux, Devictis Bar-
baris Imperator ſalutatur 253. X I. à Valeriano vinci-
tur ibid. Ejus imperium partim ſub Galli, partim ſub
Valeriani temporibus geitum, nec ullo modo inter-
medium ibid. & 253. XII & XIX.
Aemiliann, (onſul ordinarius procedit 259. I. diverſus
eſt ab Aurelio Memmio Faſco, cui «gÆäniliani nomen
perperàm tribuitur ibid. Error illorum qui Aemilia-
num & Baſſum ab hoc anno removent, ut alios Con-
ſules proponant; evertitur ιd. I. &α ſeq. Erroris hu-
jus origo inlinuatut ibad.
Aemilianus Acgy pti Præfectus nonniſi poſt occiſum Ma⸗=
crianum Imperator dicitur 259. XIII & 261. XV. à2
Theooto Gallieni Duce vivus ad Imperatorem tranſ-
mittitur 261.X V. Quo anno mortuus ibid Quantoò tem-
pore imperaverit 259. XII & 261. X V.
Aetates mundi, earumque duratio tecenſentur App.
VIII, IX, X, XII5 XIV & XXIII.
Aethiopia & India citerior ſelo nomine differunt 327.
VII & ſeqjq. In ea S. Fumentius Evangelium prædi-
cavit ibid. XIII & ſeqq. Conitantio regnante fidem
amplexa non eſt ibid. XX & ſeqq. à Rufino & aliis
interior India vocatur ibid. X XII & ſeq.
Aethiopes ex Indis Orientalibus originem ducunt 327.

4guogan converſionis hiſtotiæ ſynopſis ibid. XIV
ſe 77.
Afri quo anno contra Maximinum Auguſtum rebella-
rint 236. V.
Africanum Concilium quod à S. Cypriano anno
CCLIX celebratum prætenditur, fictitium 254. V.
Kages Topht famem Jeroſolymitanam pPrænunciat
Agapius martyrium ſubiit anno tantum quarto perſecij⸗
tionis Diocletianeæ 306. III.
Asbarus Edeſſenorum Rex à S. Thaddæo converſus
ſanatur 29. VIII.
Agrippa Herodis Agrippæ filius Romæ apud Claudium
educatus 44. II. fit Rex Chalcidis & quo anno 48. II.
Ejus regnum augetur ibid. III. B
Agrippa M. Vipſanius Conſul App. XCVI. Semel &
iterum annum aperit ibid. CXxV & CXVI. Tranſma-
rinas provincias adminiſtraturus in Syriam Præſes ab
Auguſto mittitur ibid. CXI. Quo anno id factum ape-
Ddd 4 ritur

596 Index Criticæ

ritur ibid. CXXII. Eodem tempore quo ipſe Orien-
tem regit, alios ſub ipſo Proconſules fuiſſe, qui par-
ticulares provincias gubernarent, oſtenditur tebid.
XXII. Tribunitiam poteſtatem in quinquennium ac-
cipit ibid. In Syriam iterum mittitur ibid. CXXIV.
Tribunitia poteſtate iterum donatur ibid. Moritur
ibid. CXXV.
Albinus in Judæam pergit 60. IV. Ejus adventus à ſuo
tempore male remotus ibid.
Albinus Cælſar, vide, Clodius Septimius Albinus.
Alexander Magnus Græcorum imperium inſtituit, &
quo anno App. X X V. quandiu imperavit, quove
anno mortuus ſit, indicatur ibid.
dAlexander Jannaus vinculis à Salome matre ſolutus Rex
& Pontifex inſtituitur, fratremque ſibi inſidiantem
necat App. XLVI. Poſt regnum viginti & ſeptem
annorum moritur ibid. LI.
Alexander Zabina Syris Rex imponitur App.XXXVIII.
Ab Antiocho Grypo occiditur ibid. XLII.
Alexander Pontifex Romanus creatur poſt Evariſtum
108. VI. Ejus Acta mendoſa 67. XV. Si non mendoſa
male tamen intellecta ibid. XVI. Moritur 116. VII
& 130. II. Pontificatum adeptus non eſt ſub Hadria-
no, ſed ſub Trajano 119. II. Quandiu ſederit, & qui-
bus Conſulibus martyrium fecerit, indicatur 130. II.
E jus exitus & duratio à quibuſdam perperàm conſi-
gnantur ibid. Tres decretales, quæ ſub illius nomine
circumferuntur, à Viris doctis rejectæ 130. IV.
Alexander in locum Achillæ Alexandrini Epiſcopi ſuffi-
citur 311. X XV. Athanaſium adhuc puerum alios bap-
tizantem & Præſulem agentem vider ibid. XXVI.
duas Synodos adverſus hæreſim Arianam collegit z15.
VIII. Ejus Epiſtolæ ad Alexandrum Cpolitanum Epi-
ſcopum titulus corrigitur 317. I X. Ad ejus diſſidia cum
Ario componenda Hoſius Legatus à Conſtantino Imp.
mittitur 318. X I X & ſeq. Alexander moritur 326. III.
Alexander poſt Metrophanem fit Epiſcopus Cpolitanus
ſeu Byzantinus 317. VIII. quo anno obierit ibid. &

340. I X. S. Athanaſii condemnationi non ſubſcripſit

. X.
4aascer Heliogabali conſobrinus Cæſar renunciatur
221. II. Annum aperit 222. I. Auguſtus acclamatur
ibid. II. Czſarei imiperii Quinquennalia exhibet 225.
II. Secundùm Conſul procedit 226. I. Auguſtei impe-
rii quinquennalia celebrat, & Thermas de ſuo nomi-
ne ædificat ibid. II. Faſtis tertiò nomen dat 229. I. Cæ-
ſarei imperii decennalia edit ibid. II. In Campania
aliquandiu verſatur ibid. X. In Orientem proficiſcitur
ibid. X I. Ejus profectionis annus aperitur ibid. XVI.
Contra Artaxercem Perſarum Regem Romanos infe-

ſtantem movet 228. V & 229. XIII & ſeq. Belli iſtius

initium & nummis & Auctoribus confirmatur 229.
XIV. Per Legatos bellum Germanis infert, dum ipſe-
met contra Perſas pugnat 229. X V. Auguſtei imperii
Decennalia exhibet 230. II. De Perſis triumphum agit
ibid. II. Quo anno hic triumphus actus fuerit, decla-

ratur ibid. I V. Imperii Cæſarei quindecennalia edit

233. II. Iterum in Germanos movet ibid. III. Belli hu-
jus initium aſſignatur 234. III. Quindecennalia dat Au-
guſtei imperii 234. II. Maximini juſſu occiditur 235.II.
Quo die natus ſit, quantoque tempore vixerit & regna-
rit, manifeſtatur ibid.
Alexander Præfectus Prætorio Africæ purpuràâ à mili-
tibus induitur 306. X VIII. Chriſtianos vexat ibid.
XXIII. Poſt quatuor regni annos à Maxentio debel-
latur ibid. XVIII & 3II. XXVIII. B
Alexandra, quæ & Salome Alexandrum Jannæum filium
Regem Judæorum conſtituit App. XLVI.
Alexandra Alexandri Jannæi uxor Judæorum regnum
per annos novem adminiſtrat App. LI.
S. Alexandra non fuit uxor Diocletiani 294. I V.

Alexandrei anni à Surianis uſurpati, quo menſe & diè
inchoati 235. II.
Alexandria poſt octavum obſidionis menſem à Diocle-
tiano capta 296. VII.
Alexandrina perſecutio, vide, perſecutio.
Alexandrina ſeditio ſub «Æmiliano tyranno, non con-
fundenda cum ea quæ ſub Claudio Aug. accidit
262. II.
Alexandrina Synodus in cauſa Athanaſii quo anno coa-
cta 339. VII. Epiſcoporum numerus, qui ei Mterfue-
runt, aſſignatur ibed. .
Alexandrina Synodus, Joviano imperante, ab Athana-
ſio celebratur 363. VII. In ea non verò Antiochiæ,
ſcripta fidei formula ad Jovianum ab Athanaſio tranſ-
miſſa ibid.
Alexandrinæ Synodi duæ adverſus Arium errorem fu-
um ſpargere incipientem indicuntur 315. VIII & 321.
VII.
Alexandrinæ Eccleſiæ invaſiones duæ contra Athana-
ſium factæ, earumque tempora & diverſitas indican-
tur 341. XXVI & ſeqq.
Alexandrinorum fabula circa nomen Papæ 163. I V.
Allectus Carauſü in Britanniarum imperio ſocius poſt
hujus mortem triennio imperat 293. I V & 296. VI.
Ab Afſclepiodoro Prætorianorum præfecto interimi-
tur 296. V LI.
S. Ambroſius poſtea Mediolanenſis Epiſcopus naſcitur
369. XIII & 387. IX. Non Arelate, ſed Treviris 369.
XIV. Et hoc circa CCCXL Chriſti annum 387. VIII.
Vivente adhuc Valentiniano ordinatur Epiſcopus 374.
III. Commentaria in Lucam poſt annum CCCLXXVI
ſcripſit 376. VI. Sirmium petit, non ut orthodoxum
Epiſcopum in ea civitate conſtitui curet, ſed aut ab
Epiſcopis vocatus, aut laboranti Eccleſiæ pacem latu-
rus 380. XI à Juſtina Auguſta Arianis favente per bien-
nium vexatur 385. VII & 386. III. Quo anno hæc perſe-
cutio inchoata fuerit, & quo continuata, demonſtra-
tur ibid. & 387. IV, V & VIII. Ambroſius ad Maxi-
mum tyrannum à Theodoſio Aug. pro pace ſtabilien-
da legatur, & quo tempore utramque legationem
obierit, indicatur 383. XI & 387. VII.
Amiſi civitatis liberæ Eræ tres explicantur 137. I V &

S. Amphilochius Iconii Epiſcopus Auctor eſt Vitæ S. Ba-
ſilii Cæſareæ Epiſcopi 362. V & ſeq. Moritur 394. VII.
Anacletus Clero Papæ ſubſtituitur 8;3. V & 9r. III. Mor-
talitatem exuit 95. VI. 101. IV & 110. II. Quo anno
mors ejus acciderit, & quot annis Pontificatum ob-
tinuerit, aperitur 10r. IV & 110. II. dies quo ejus me-
moria in Eccleſia colitur, non ad obitum, ſed ad ali-
quam ejus tranſlationem referendus ibid. decretales
ipſi attributas ſuppoſitionis arguunt Eruditi 101. V &
110. III. quibus fundamentis innixi ſic cenſeant ibid.
Ananelus ſummo Judæorum Pontificatu ab Herode do-
natur App. XCIX.
§. = martyris Acta à poſterioribus ſcripta 300.
II.
Anaſtaſis & Martyrium Jeroſolymitanum, non duæ ſed
una Baſilica 326. XII. quo anno contracta ibid. XIII.
Anatolius Laodiceæ Epiſcopus floret 269. IX & ſoqaqj.
Ancoyrana Synodus contra Eudoxium Antiochenum Epi-
ſcopum quo anno habita 3 7. V I & 358. IV Epiſtola
in ea Synodo lecta ad Patres in illa congregatos non
directa 357. VII. Quæ in eadem geſta ſint, expendi-
tur 357. VIII & ſeq.
Andreas Judæorum Dux in eorum rebellione ſub Tra-
jano Aug. 1II4. II.
S. Andreæ Apoſtoli Reliquiæ quandonam Conſtantino-
polim tranſlatæ 356. XIII & 357. I.
Anicetus Papa poſt Pium Romanam regit EFccleſiam 1I.
III. Ad ſuperos tranſit 161. XII & 173. III. Hujus
Pontiſicis

Annalium Eccleſ. Baronii.

Pontificis decretalis unica ad Galliæ Epiſcopos falſa
oſtenditur 173. III. HM
Anicia Faltonia Proba Sexti Anicii Petronii Probi uxor
cum Faltonia Proba poëtria perperam confunditur
395. II & IV.
Aniciorum, Proborum & Olybriorum familiæ in Anna-
libus male explicatæ elucidantuc 395. II & ſeꝗ.
Anni Urbis conditæ quo menſe inchoati 39. I.
Annus Confuſionis qua anni parte incœptus App. LXIV.
corrigitur ibid.
Annus Julianus primus unde deſumendus App. LX V.
Prava intercalatione turbatus reſtituitur App. LXXIV.
Anterus Pontiano ſuccedit in Pontificatu Romano 235.
V & ſeq. Moritur 236. II. Breve ſedis tempus, dieſ-
que ordinationis & mortis adducuntur ibid. decreta-
lis una ejus nomine inſcripta, falſa ibid. III.
S. Anthimus Nicomedienſis Epiſcopus martyrio coro-
natur 293. III.
Antigonus, ejecto Hyrcano, Judæis Rex imponitur App.
LXXVII. Victus ſecuri necarur App. XCVIII.
Antinous Hadriano Imp. carus quo anno mortuus 129. II
& 130. V. quo mortis genere perierit 130. V. Inter di-
vos ab hoc Imperatore relatus ibid.
Antinous urbs Aegypti quandonam ab Hadriano condita
122. III.
Aatiquarii ſæpius eruditioni plurimùm obſunt, dum
quæ in nummis & inſcriptionibus habentur, non ſa-
tis accuratè deſcribunt, vel correctionis prætextu cor-
rumpunt 105. V.
Antiochena Era triplex 67. XXX. Antiochena Era Au-
guſtana à pugna Actiaca deſumpta App. CIV.
Antiocheni Templi à Conſtantino M. incœpti & ſub
Conſtantio abſoluti encœnia, occaſio Synodi Antio-
chenæ Julii Papæ temporibus celebratæ 341I. VI.
Antiochenorum Epiſcoporum ſucceſſionem conſignare
Auctor incipit 228. II.
Antiochenorum Epiſcoporum Arianorum ſeries 340.
XXI && ſeq.
Antiochenum Concilium quod Apoſtolorum tempore
factum creditur, commentitium 56. III. Erroris con-
trarii fundamentum evertitur ibid.
Antiochenum Concilium adversùs Novatianum ſub
Demetriano Epiſcopo celebratur 252. VI.
Antiochenum Concilium adverſus Paulum Samoſaten-
ſem 26 5. III & 269. X II. Ejus epocha aſſignatur 271.
II. Sub Claudio Auguſto celebratum demonſtratur
ibid. III & ſeq. Fidei profeſſio adverſus Paulum Samo-
ſatenſem edita, huic Concilio falſo adſcribitur ibid.
VI & 325. XXIII.
Antiochenum Concilium in Encæniis vulgè dictum ab
Orientalibus non indictum ut Synodum Romanam
vitarent 341. III. Quæ contra hanc ſententiam afferun-
tur argumenta diluuntur ibid. IV & ſeq. à pluribus ut
Arianorum Conciliabulum in toto falsèò hactenus
creditum ibid. VII& XIII. Patrum qui ei interfue-
runt numerus conſignatur ibid. VIII. Quot inter il-
los factionis Arianæ extiterint oſtenditur ebid. I X &
ſeq. Ex eo quod Julius PP. & Maximus ſeroſolymo-
rum Epiſcopus huic non interfuerint, nihil contra
ejus auctoritatem concludendum ib. XI. Illius decre-
ta de rebus Eccleſiaſticis probatiſſima & per omnem
Eccleſiam recepta ibid. X III. Quæ in ipſo contra re-
gulas acta non toti Concilio, ſed Euſebianorum cir-
citer quadraginta actis in fine illius habitis, adſcri-
benda ibid. V I Es ſeq. Quatuor in eo editæ fidei for-
mulæ adducuntur & examinantur ibid. XIV, XV,
XVIII & XXXIV. Concilium non adverſus Aria-
nos, ſed adversàùs Sabellianos poſt Nicænam Syno-
dum redivivos coactum ibid. XVIII & ſeq. Canones
XXV in eodem ſtabiliti nec Arianorum ſunt fig-
menta, nec alteri Concilio provinciali Antiochiæ

habito attribuendi ibid. NX NX &s& ſeg. Synodica item
illius genuina demonſtratur ⸗id. X X I.
Antiochenum Concilium, in quo fidei formula usεαa—
"oο dicta, fuit promulgata, quo anno ab Arianis cele-
bratum 344. II & 34. III.
Antiochenum Concilium adversùs Athanaſium
XIV. Quo anno habitum ibid. XV.
Antiochenum Concilium ab Eudoxio Antioc heno
Epiſcopo poſt ſecundam Sirmienſem Synodum habe-
tur 357. X. In eo Sabſtantiæ nomen perinde ac in ſe-
cundo Sirmienſi damnatur ihid.
Antiochenum Concilium, in quo Meletius e Sebaſte-
na ſede ad Antiochenſem translatue, anno CCLX ce-
lebratur 360. V. Cum eo, quod anno ſequenti ibidem
habitum eſt, perperam confundituribid.
Antiochenum Concilium ſecundum in cauſa Meletii
quo anno coactum 360. VI. In hoc Ariani eamdem
fidei formulam, quam prius Conſtantinopoli edide-
rant, recitant ibid.
Antiochenum alterum Concilium poſt menſem Sep-
tembrem anni CCCLXIII celebratur 363. VIII.
Nicænam fidem confirmat ibid. Ejuſdem deſinitiones
male à quibuſdam intellectæ Paulino Antiocheno
Epiſcopo adverſus illud ſcribendi occaſionem præ-
bent ibil
Antiochenum Concilium in quo Euſtathius Antio-
chiæ præſul depoſitus quo anno coactum 327. III &
340. XIX. V
Antiochenum alterum Concilium anno CCCLXXX
nono poſt S. Baſilii obitum menſe congregatur 378.
VIII. Ad hoc Sapores Dux à Gratiano Aug. mittitur
ibid. IX && ſeq. Legationes ab hoc Concilio factæ ex-
plicantur ibid. XII. Concilium Antiochenum Apol-
linarem damnat ibid. XIII. Fidei formula in eo edita,
non ſolum ad Conſtantinopolitanam Synodum, ſed &
ad Romanam, omneſque Occidentales Epiſcopos
transmiſſa ibid. XVI.
Antiochenſes ab Hadriano Imp. odio habiti 128. I I.
Sub Theodoſio Imp. ſeditionem movent & quo an-
no 388. I I. Eam ſeditionem ortam dum Theodoſius
Conſtantinopoli ageret, evincirur ibid. III & ſeq.
Antiochenſes Flaviani Antiocheni Epiſcopi precibus
à Theodoſio veniam impetrant ibid. VII. Et hoc
Theodoſio in Caſtris exiſtente ibid. V. Ex eo quod
Flavianus gratiam ab Imperatore Antiochenſibus ob-
tinuerit, perperam deductum, Libanium Hilarium
ad eumdem Auguſtum pro ea impetranda non fuiſſe
Legatos ibid. VII & ſeq.
Antiochia tribus intra annos circiter triginta Eris uti-
tur 67. X X X. Horribili terræ motu ſub Trajano af-
fligitur 115. I I. Qua anni tempeſtate is terræ matus
acciderit, detegitur ibid.
Antiochenus Soter in Syriam vocatur App. XXXI. Fit Sy-
riæ Rex ibid. XXXII. Hyrcanum bello laceſſit & intra
Jeroſolymam obſidet ibid. XXXV.
Antiochus Sidetes de Parthis victor Babyloniam occu-
pat App. XXXVI. Ab iiſdem poſtea victus, occiditur
ibid.
Antiochus Grpypus poſt mortem Seleuci fratris Rex à
Cleopatra Syris imponitur App. X L. I. Ab Antiocho
Cyziceno ſolio pulſus illud denuo aſcendit ibid.
XLIV.
Antiochus Cyzicenus Grypum fratrem regno deturbat &
Cœleſyria potitur App. X LIV. à Seleuco victus in-
terit ibid. X LVII.
Antiochus Euſebes regnat in Syria App. XLVIII. Antio-
chum & Philippum Seleuci fratres in prælio ſuperat
ibid. Cum eodem Philippo de univerſo regno obti-
nendo decertat ibid. Contra Parthos dimicans occi-
ditur ibid. L.
Autiochus Rex Comagenes apud Veſpaſianum defectio-
nis

354.

598

nis accuſatus, Romam vinctus mittitur 69. XII.
Antipater Judææ Procurator à Cæſare conſtituitur App.
I. X I.
Aatipater Herodis filius Romam proficiſcitur App.
CXXXVII. Quo anno ea profectio inſtituta ibid.
CXL I. Quanto tempore Romæ manſerit, ſtabilitur
ibid.
Antonianus in Numidia Epiſcopus titubans literas à
Cypriano recipit, & ad eum reſcribit 252. V.
Antoninus Pius annum aperit, dum adhuc T. Aurelius
Fulvus nominatur 120. I. Ab Hadriano adoptatur &
ſub qua conditione, quove die 138. II. Cæſar & im-
perii Collega dicitur ibid. & 147. III & ſeqq. Ante-
quam Hadriano ſuccederet Imperator nominatus
fuir, quod nummis probatur 138. I I. Secundum
Conſulatum aſſumit 139. I. Marcum Aurelium ſecun-
do tantum menſe poſtquam ipſe adoptatus fuerat,
adoptat 138. I I. Hunc Conſulem deſignat & Cæſaris
appellatione donat 139. II. Judæos rebellantes quando-
nam compreſſerit, indicatur ibid. I V. Tertium Con-
ſul procedit 140. I. Britannos domat ibid. V. Imperii
Proconſularis Quinquennalia celebrat 142. II. Tum
Auguſtei 143. II. Quartò faſtis Dat nomen 145.l. Im-
perii Proconſularis Decennalia exhibet 147. II. Horum
ſolemnium indicia adducuntur ibid. Seculares Lu-
dos Octavos non celebravit ibid. XVIII & ſeqq. No-
num tamen Urbis ſeculum magnificentiſſime cele-
bravit ibid. X I X. Auguſtei Imperii Decennalia dat
148. II. Ea in nummis memorari primus ex Imperato-
ribus decernit ibid. Chriſtianos inſequitur ibid. V I.
Antoninum Auguſtei imperii Quindecennalia exhi-
buiſſe, ex ejus Vicennalibus certum 153. II. Antoni-
nus Proconſularis imperii Vicennalia edit, ea tamen
nummis non inſculpta 156. I I. Auguſtei imperii Vi-
cennalia exhibet, eaque dilara oſtendunt nummi
159. II. Antoninus moritur 161. II. Ejus liberi recen-
ſentur ibid. III.
Antoninus M. Aurelii Filius, Commodi Gemellus quarto
ætatis anno interit 166. VII.
Antoninus Caracalla, vide, Caracalla.
Antonius M. equitum Magiſter annum aperit App.
LXVI. Secundum init Conſulatum ibid. CI. Ab Au-
guſto victus in £Ægyptum ſe recipit ibid. CIII. Tbi
manus ſibi infert ibid. CXIII.
S. Antonius Abbas quo anno natus 251. V. S. Antonii

Vita ab Athanaſio extremos ætatis dies agente ſcripta

328. III. Nonniſi poſt Antonii mortem exarata 358.
II. S. Antonii obitus ab anno CCCLVI non remo-
vendus ibid. .
Apollinares Ludi qua anni tempeſtate celebrati 236.
VIII.
Apollinis Daphnæi templum, quo anno flammis con-
ſumptum 362. VIII.
Apologiæ à Chriſtianis pro religione Imperatoribus
Quinquennalia & id genus ſolemnia celebrantibus
de more oblatæ 126. II I & ſeq.
Apotheoſes, ſeu conſecrationes in Quinquennalibus &
id genus feſtis fieri ſolitæ 198. VI.
Appellationum jus Romano Pontifici aſſeritur 347. VI
Sſeq. .
Appollonia, non ſub Decio, ſed ſub Philippo Imp. Mar-
tyrium fecit 250. III. Cauſa erroris contrarii inſinuatur
ibid.
Appollonius Romanus quibus Conſulibus martyrio co-
ronatus fuerit, indicatur 187. I II. Neque Scriptor,
neque Senator fuit ibid. IV.
Aguarii & eorum error circa Miſſeæ ſacrificium 254.
IV. ,
Ayuileienſis Concilii Acta non ſant ſuppoſititia 381.
XIII.
Arabes ſub Trajano Auguſto à Palma Syriæ Præſide in

Index Criticæ

ditionem populi Romani redigumtur 105. V. Tempus
illius victoriæ ex Fra ab iiſdem uſurpata innoteſcit ibid.

Arcadius die XIX Januarii anni CCCLXXXIII. Au-

guſtus dictus 383. XII. Conſulatum, ſed dilatum ſuſci-
pit ob Auguſteam dignitatem adeptam 385. I. Quin-
quennalia imperii exhibet 387. I I. Faſtis in Oriente
nomen dat 392. I. Decennalia celebrat ibid. Tertiò in
Oriente annum aperit 394. I. Mediolanum à Theo-
doſio patre ante mortem evocatus non fuit 395. V.
Arcani diſciplinæ uſus apud veteres Chriſtianos 32. II.
Ejuſdem accurata explicatio 1IS8. I V & ſeqq. Arcani
diſciplina fideles non reſpiciebat ibid. V. Sacramen-
torum ritus & dogmata per illam olim occultata ibid.
VI & z13. X VIII.
Archelaus Herodis Magni filius exilio mulctatur 7. II.
& 14. II. Viennam Galliæ amandatur ibid. 14. II.
Archelaus Meſopotamiæ Epiſcopus cum Manete Hære-
ſiarcha diſputat 282. II I. Manetem & Meſopotamia
fugere cogit ibid. I V.
Archieroſyna quid ſit explicatur 386. VIII.
Arcus triumphales in honorem Imperatorum poſiti, in
eorum Quinquennalibus & id genus feſtis de more
erigi ſoliti 312. I X.
Arelas ab Honorio Imperatore dicta Mater omnium
Galliarum & Prætoriana Galliarum præfectura exor-
nata 332. VI.
Acelatenſe Concilium primum ſub S. Silveſtro Papa ce-
lebratum, Hexreticorum baptiſma non eſſe iteran-
dum ſancit 314. X X. Plenarium totius Orbis non
fuit ibid. XVII & ſeq. Neque illud unquam pro tali
habuit S. Auguſtinus ibid. Neque item merè Pro-
vinciale extitit, ſed Occidentis Patriarchale ibid.
XXI. Ducentos in co fuiſſe Epiſcopos demonſtratur
ibid. XXII & ſeqg. An Conſtantinus M. eidem inter-
fuerit, incompertum ibid. XXIV.
Arelatenſe Concilium in quo citatur Vaſenſe pro Gloria
Patri &c. quo anno celebratum 325. X LVI.
Argivorum regnum quandonam cœptum App. XI.
Arianæ hæreſeos initium aſſignatur 315. VI. à quo pri-
mum hæc hæreſis damnata ibid. VIII.
Ariani à privilegiis Clericis conceſſis à Conſtantino
Magno 326. VIII.
Ariani anno CCCXL omnes Conſtantinopoleos Eccle-
ſias invadunt 340. XX. Per quadraginta circiter an-
nos eas obtinent ibid. lisdem poſt id temporis à Theo-
doſio Magno excluduntur ibid. & 380. I X.
Ariani Catholicos ad ſe venientes Liberii Papæ tempo-
re rebaptizabant 367. III.
Arianorum Epiſcoporum, qui poſt Euſtathium Antio-
chenam rexerunt Eccleſiam, ſeries expenditur 340.
XXI S ſejJ.
Ariminenſis Oecumenica Synodus anno CCCLIX quin-
tis Conſtantii Aug. quinquennalibus celebri, ab Oc-
cidentalibus celebratur 359. II. In ea non tantum de
fide & Epiſcoporum cauſis, ſed & de immunitate Ec-
cleſiarum & Clericorum tractatum eſt 360. XV. Ejus
circa dictam immunitatem ſtatuta ad Conſtantium
perlata, reſpuuntur ibid. L
Ariſtænete Helpidii Orientis præfecti uxor, divos Anto-
nium & Hilarionem ſummopere colit 362. XXXIV.
Ariſteæ liber ſuppoſititius, non tamen contemnendus
182. IV.
Ariſtobulus Mariamnæ frater Ananelo adhuc viventi in
ſummo Pontificatu ab Herode ſubſtituitur App. CI.
Ejuſdem Herodis juſſu paulè poſt ſuffocatur ibid.
Ariſtobulus, qui & Judas, Hyrcani filius Pontificatum
ſimul & principatum Iudæorum obtinet App. XLV.
Primus poſt captivitatem Babylonicam diadema ſibi
imponit idid. Ejus erga matrem & fratres crudelitas
annotatur ibid. Antigonum fratrem interficit & pau-
1 pèſt moritur ibid. XLVI.
Ariſtobulu;

bi

1a

ℳ

Annalium Eccleſ. Baronii 599

Ariſtobulus Alexandri Jannæi filius Rex & Pontifex Ju-

dæorum App. LlII. h
Ariſtobulus Præfectus Prætorio ſub Carino Aug. & ab eo
in trabeæ ſocietatem aſſumptus, poſt hunc devictum
& occiſum in Conſulatůs collegam, virtutis ergò, 4
Diocletiano deligitur 285. II. Ab eodem in Prætorli
præfectura continuatur ibid. III.
Arius nolens acquieſcere Concilii Nicæni decretis exi-

lio mulctatur 325. XXX. Ante Theognium & Euſe-

bium ab exilio revocatur 3217. III. Sed nonniſi poſt
oblatum ſatisfactionis libellum ibid. IV. Arius in Sy-
nodo jeroſolymitana admiſſus 340. XIII. Ejus & non
alterius Arii mentio in Synodica ejuſdem Synodi
iid. XIV & XVI. Arius Jeroſolymitanæ Synodo
libellum offert ibid. NVII. Extra Eccleſiæ commu-
nionem obiit ibid. XV.
Armorica Minor Britannia appellata, & quo tempore
383. VII. „
Arnobius, quibus Conſulibus libros ſuos adverihs Gentes
in lucem emiſerit 302. XIV & ſeq. Peculiari Urbis
epocha uſus eſt ibid. XV.
Artabanus Rex Parthorum filiam uxorem Caracallæ da-
re recuſat, ideoque bello impetitur 212. III. Ab Arta-
xerce interficitur 226. IV.
Artaxerces Parthos ſuperat, eorumque Regem Artaba-
num interficit 226. IV. Perſarum imperium tenert ibid.
Romanos præliis laceſſit 227. II. Poſtquam annos
circiter quindecim regnavit , morituc 241. IIVI.
Artemii martyrium anno ſuo & menſi redditur 362. X. I
& ſeq.
Aſcetæ non Monachi à Sancto Marco Alexandriæ inſti-
tuti 62. IV. Unde hoc nomen deſumſerint ibid. Illo-
rum à Monachis differentia quæ ſit, exprimitur ibid.
Aſyriorum imperii fundator & epocha adducuntur App.
XIII. Euſdem imperii deſtructio quando contigerit,
ſtabilitur ibid. XVIII. ll
S. Aſteri & aliorum martyrium in Aegea civitate 285⅞.
VI.
Aſterii duo Ariani & Sophiſtæ inter ſe non confunden-
di 370. XXIX. diſcriminis inter utrumque notæ refe-
runtur ibid.

Akerius Amaſeæ Epiſcopus quo tempore floruerit, indi-

catur 370. XXX.
Aſterius Petræ in Arabia Epiſcopus 370. XXX.
Athanaricus Gothorum Rex pace cum ValentinianoAug.
inita, regnare incipit 369. XVIII. qua die Conſtanti-
nopoli ſuſceptus fuerit, & qua mortuus examinatur
381. II.
S. Athanaßus pueros, dum ipfe puer eſt, baptizat 311.
XXVI. Hujus hiſtoriæ veritas defenditur ibid. XXVII.
Athanaſius fit Epiſcopus Alexandrinus 326. III. Epi-
ſcopatum fugit ibid. IV. Etas illius cum ordinaretur,
indicatur 311. XXKVII. Athanaſius coram Conſtantino
accuſatur quod dependendis Eccleſiæ linteis ttibu-
tum indixiſſet 329. II & 331. II. Annus quo hæc cau-
ſa agitata fuit annotatur 327. V & ſeq. & 328. II. Atha-
naſius ad Synodum Cælarienſem pro ejus cauſa indi-
ctam tarde venit 334. III. Athanaſius in Synodo Con-
ſtantinopolitana ex Euſebianis conflata, Treviros in
exilium mittitur 336. I V. Athanaſii Epiſtola ad Mar-
cum Papam pro exemplaribus Concilii Nicæni &
marci ad Athanaſium reſponſio purum ſunt figmen-
tum ibid. XI. Athanaſius exilio ſolutus patriæ reddi-
tur 338. V & ſeq. Quo anno hæc acciderint ſtabilitur
ibid. Argumenta in oppoſitum adducta rejiciuntur
ibid. II & ſeqq. Cpolim perrexit ſedente Paulo Epi-
ſcopo Cpolitano 340. XII.
Athanaſius à Julio Papa evocatus Romam pergit 340.
II. Quomodo ad eamdem urbem confugiſſe dicatur
ibid. III. Ab Euſebianis de novo calumnias patitur &
accuſatur 341. XXII. Ejus cauſa in fine Concilii An-

tiocheni & nonniſi poſt conditos canones agitatur,
ipſeque deponitur ibid. XXII & ſeq. Canon vi cujus
depoſitus fuit, quotus ordine ſit examinatur sbid.
XXIV. Ab Eulebio cum lociis dolosè agentibus con-
ſiQus oſtendirur ibid. XXV. Athanaſii Epiſtola ad
Orthodoxos ſecundam tantum Alexandrinæ Eccleſiæ
invaſionem à Georgio factain reſpicit ibid. XXVI &
leq. & 342. II. In ea nulla Eufebii fit mentio 341.
XXKXI. Anhus quo ea ſcripta annotatut 356. X.
Athanaſus 4 Gregorio pſeudo-Epiſcopo ſede ſua pelli-
tur 341. XXXIII & 342. II: Romam navigat; at ſe-
mnel tantum 342. X & ſeqg. Mortuo Gregorio ite-
rum Alexandriam redit 349. II & 350. III quandiu ejus
exilium duraverit, explicatur 350. IV.
Athanaſius Georgio Alexandrino Epiſcopo creato;
adhuc tamen non adventante, & Syriano Duce perſe-
cutionem movente, Alexandriâ fugit 356. III. Annus
& dies fugæ indicantur ibid. III & V. Circa eamdem
fugam difhicultates quædam adductæ ſolvuntur ibid.
III & ſeq. Athanaſius paulò pòſt fugam è ſolitudine
rediens, contra quam vulgè creditum, Alexandriam
intrat ibid. VI. Ibi deliteſcit uſque dum Georgio ad-
veniente quæſitus, denuo egredi cogatuxr ibid. VIII &
ſeq. Antequam fugam ſecunda vice arripiat & in ſoli-
tudine degens, Conſtantium adire meditatur ibid. XIL.
Eodem tempore ad Epiſcopos Aegypti & Libyæ dat
Epiſtolam encyclitam ibid. XII & 357. X I. quot annis
delituerit indicatur 362. XIV & XVIII.
Athanaſius Alexandriam redit & quo anno, quove men-
ſe 362. XI & XIV. Ab Alexandrinis ſumma lætitia ex-
cipitur ibid. XV & XIX. Hæc Athanaſii exceptio cum
paucis comparanda ibid. XX. Rectè eam Baronius in
Annalibus conſignavit ibid. XV. de eadem excep-
tione intelligenda ſunt ea quæ Gregorius Nazianze-
nus in Encomio Athanaſii narrat ibid. XV & XVII.
Athanaſius 4 Juliano de novo in exilium deportatus,
à Joviano ſedi reſtituitur ibid. XXI. Ad eumdem Jo-
vianum Orthodoxæ fidei definitionem, de ea rogatus,
mittit 363. VII. Aegyptiacam Synodum celebrat 369.
XII. Sub Valente perſecuticoneim in Orthodoxo ex-
citante iterum deliteſcere cogitur 370. III & V. Paulò
poſt ejuſdem Imperatoris juſſu Eccleſiam ſuam recipit
ibid. III Mortalitatem explet 372. IN. Mortis ejus an-
nus indicatur, certoque teſtimonio ſtabilitur ibid. I X
& ſeq. Eccleſiam Alexandrinam quadraginta & ſex
annos adminiſtraſſe certum ibid. X I. Athanaſius non
Auctor Symboli fidei, qicumque vult 340. VI &
C .

Athenagoras Apologiam pro Chriſtianis ſcribit 165. VI

& 177. VIII. quo anno eam ſcripſerit exꝝ Peregrini Phi-
loſophi morte quam narrat, colligitur 16 5. V. Quando-
nam hæc oblata, & quibus Imperatoribus præſentata,
indicatur 177. VIII & ſeqq.

Auguſti initio Imperii Imperatores abſque victoria ap-

Pellati 117. XIV. Sine Auguſti nomine, vel etiam Aa-
guſtorum filu tantùm, aliquando dicti 175. VI. Cum
plures ſimul imperant, Senior unus, alter Junior vo-
catur 176. III. quando hic mos èſſe cœperit, indicatur
ibid. Si ſimul etiam plures regant imperium, unius
duntaxat in Actis publicis ſæpe fit mentio 162. II &

S. Auguſtinus poſtea Hipponenſis Epiſcopus naſcitur

377. III. Rhetoricam docet ibid. IV. Anno Chriſti
CCCLXXXVII, ætatis triceſimo tertio baptizatus
fuit 388. I X & ſeq. Circa Paſcha anni CCCXCI
veroſimiliter presbyter ordinatus fuit 391. III.
Auguſtus Caius Octavius dictus Julio Cæſari ſuccedit
App. LXVII. Ejus imperii initium diverſimodèà diver-
ſis inchoatum ibid. LXVIII & ſeqq. A Senatu impe-
rium extraordinarium accipit, Conſulque ſuffectus
procedit ibid. LXXI. cum Antonio bellum gerit ibid.
. LXXVIII.

600
LXXVIII. Pacem ſancit ibid. LXXIX Romam cum eo
ovans intrat & quo anno ibid. Faſtis dat nomen zbid.
CI. Tertium gerit conſulatum ibid. CIII. Ad Actium
cum Antonio pugnat, eumque vincit ibid. Conſul
quartùm procedit ibid. CVI. Alexandriâ in Aegypto
potitur, eamque nonniſi ſextili menſe ingreditur ibid.

CIX. Quintum aſſumit Conſulatum, aramque victo-

riæ, non in Capitolio, ſed in Curia Julia dedicat
ibid. CXV. Conſul ſextùm procedit ibid. ſeptimum
init Conſulatum ibid. CXVI. Imperium totius orbis
ſuſcipit & qua die ibid. CXVII. Auguſti item cogno-
mentum adipiſcitur, ſed non eodem die, quo impe-
rium ibid. Conſul octavàùm, nonùm, & decimùm
procedit ibid. Undecimum ſumir Conſulatum ibid.
CXVIII. Tribunitiam poteſtatem recipit, & quibus
menſe ac die ibid. In Syriam anno Urbis DCCXXXIV
denuò pergit, & quæ ibi egerit, enarrantur ibid.
CXIX. Vix quinque menſes, non verò per triennium
in ea permanet; nec ſolus, ſed cum Legatis qui pro-
vincias adminiſtrent ibid. CXXI. Principatum in aliud
quinquennium ſibi prorogat ibid. CXXIII. Seculares
Ludos exhibet ibid. CXXIV. Principatus illi de novo
à Senatu prorogatur ibid. CXXV. Auguſtus Syriæ Præ-
ſes ab annò́ Urbis DCCXXXIVad DCCXXXVIII
perperam adſtruitur ibid. CXXV. Annum à Cæſare or-
dinatum & Sacerdotum negligentiâ turbatum rurſus
ad priſtinam rationem redigit ibid. Jani Templum ter
claudit ibid. CXXXVIII. Quandonam tertiò clauſe-
rit, incertum ibid. CXXXIX. Duodecimum Conſula-
tum ſuſcipit ibid. C XL. decimum tertium init ibid.
CLIII.
Auguſtus decimum quartum Conſulatum non ſuſcepit,
Anno Chriſti 1.I. Cenſum inchoat 12. III. Imperium in
decennium recipit 13. II. Tria luſtra fecit 14. V. Paulè
poſt ultimum moritur ibid. Mors ejus ab Euſebio male
conſignata ibid. VI. L
Aurelianus à Valeriano Aug. Conſul ſuffeétus deſigna-
tur poſt Ulpium Crinitum 258. X. At pro anno tan-
tum quo Aemilianus & Baſſus annum aperuêre ibid.
Rationes in contrarium adductæ ſolvuntar id. XI.
Aurelianus Imperator renunciatur 270. 111. 1iujus ge-
