C. MESSIO QuIxX
TO TRAANO DE
cIo PIo FrI. INVI C
TO Auc. P. M. TLRIB
PoT. III. Cos. II.
PROC
CIVIT. VINT.
Hujus Inſcriptionis beneficio errores duo in Im-
perio Deciano à Baronio aliiſque multis com-
miſſi certò emendantur, & Chronologia per
hæc tempora in integrum reſtituitur. Ex ea enim
certum fit primò, Decium tertiam Tribunitiam
poteſtatem, ſeu tertium Imperii annum exor-
ſum eſſe; ideoque Philippum ſeptimum Imperii
annum nullo modo attingere potuiſſe, & qui
annum tantm unum & aliquot menſes Decio
tribuerunt, ejus Imperii durationem mutilaſſe.
Nam ſuppoſito, quod nunc in dubium revoca-
ri non poteſt, Gallum & Voluſianum, exeunte hoc .
anno, Decio ſucceſſiſſe, quomodo Philippus,
qui anno ccXLIV regnare cœpit, ad ſepti-
mum Imperii annum pervenire potuit, cùm De-
cius tertium Imperii annum auſpicatus fuerit.
Neque dici poteſt, eam Inſcriptionem mendo-
ſam eſſe, cùm etiamnum in civitate Vencienſi
extet, & Gruterus pag. ccLXXIII aliam Decii
proferat, in qua hic etiam dicitur TRIEB POrI.
III. C S. II. P. P. PK. Cos. id eſt, Proconſul,
idemque in Numtis apud Coltzium legatur. xxXI.
Cettum fit ſecundò, priorem Decii Conſu- / .
latum, quem ordinarium Baronius credidit, ſuf- Decii I in
fectum tantùm fuiſſe, ideoque & annum unum Faſtos infar-

ei reſpondentem in Annales perperam infartum tus magis
L eſſeè. loditnr.

N

berze⸗
e enna

—

XX
Gallu
ſiliax
olaſ
Derio
dunt,

Baron-
XIVIS

XXXIV
Hiſtilian
& Außqj
Galo di.
vph.

Wy.

Milian

ſlent 41
hlang .
eng,

4c nI.
d Cia,

XXX.
Perii jen
Agio

IrII.
Croualigis
Decians e⸗
ſitunngr.

1

⸗
9

. XXAI.
. Canſulitij
. Decii 1

ajbiſn

ſtos far⸗

in Annales C. Baronii.

§5 F C. I11. eſſe. Nam ut in Diſſert. Hypat. demonſravi,
An. Ch. 2jt. paſſimque in hoc Opere inſinuavi, Conſulatus
ſuſfecti in Nummis & Inſcriptionibus ſæpe ne-
glecti. Quare cùm Decius Conſul II dicatur,
quando gerit Tribunitiam Poteſtatem tertiam,

tres Conſulatus ordinarios non ſuſcepit; alioqui

in laudatis Inſcriptionibus diceretur Conſul III,
non verò Conſul II, cùm Conſulatus quidem
ſuffecti quandoque prætermittantur; Conſula-
tus verò ordinarii, vel omnes enuntientur, vel
omnes omittantur, vel denique Imperator ſim-
plicirer & ſine numerali nota dicatur Conſul.
Dabitari itaque non poteſt, quin Baronius Con-
ſulatum unum in Faſtos intruſerit, & quin jam

non biennio, ut antea, ſed triennio ab Fra Dio-

nyſiana diſtet. Quo factum, ut annus emortua-
lis Decii, qui cum anno Chriſti ccr illigari
debet, in Annalibus Baronii cum anno Chriſti
CCLIV copuletur. Quo ex errore alius enatus.
Anni enim Urbis, Olympiadum, ceterarum-
que Erarum, qui huc uſque in Annalibus rectè
conſignati erant, impoſterum in iiſdem nonniſi
extra proprium locum eſſe poſſunt, ut infrà de-
B monſtrabo.
XXXIII. Sublato Decio cum filio natu majori alii Im-
Gallus, Ho- peratores nuncupati. Victor de Cæſaribus, utri-
Kilianus, & uſque Decii interitu narrato, ait: Hæc ubi Patres

S. cce comperere, Gallo, Hoſtilianoque Auguſta Imperia:
ASuhbt. Voluſianum Gallo editum Cæſarenz decernunt. Dein

peſtilentia oritur: qua atrociks ſaviente, Hoſti-
Baron. num. Lianus interiit. Zoſimus tamen lib. I. ſcribit,
XLVIII. Gallum alterum ex filiis Decii ſuperſtitem adop-
taſſe, & progreſſu temporis veritum ne Roma-
ni ei ſummam rerum traderent, occidi curaſſe-
Magis tamen Victori de Cæſaribus credendum.
Quòd ſi peſte periit Hoſtilianus, mors ejus ante
autumnum anni inſequentis non contigit. Un-
de quamplurima ejus ſuperſunt Numiſmata, in
quorum aliquibus Cæſar, in aliis verò Auguſtus
appellatur, ut videre eſt apud Mediobarbum.
Baronius deceptus ab Aurelio Victore in Epito-
me Hoſtilianun cum Perpenna confundit. Me-
diobarbus enim Perpennæ Nummum exhibet in-
ſcriptum: IMP. CAES. M. Au G. PERPENNA
LICINIAN. AuG. in poſtica: P. M. TR.
P. P. P. Sed loco M. Aug. legendum, M. Auf.
ut in Indice errorum monet idem Auctor, & ut
videre eſt apud Occonem & Goltzium, qui eun-
dem numero Nummum referunt. Neque enim
alium extare credo.
XXXIV. Marcus itaque Aufidius Perpenna longè di-
Hoſtilianus verſus ab Hoſtiliano, & Tyrannus, non verò
S. n: Imperator à Senatu creatus, ſaltem quantùm
rer. conjecturà aſſequi poſſumus. Eutropius, interi-
tu Decii recitato, ait: Mox Imperatores creati
ſant, Gallus, Hoſtilianus, & Galli filius Völuſia-
nus. Ita enim legendum, non ut in editionibus
vulgaribus, Gallus Hoſtilianus, cujus interpun-
ctionis defectu factum, ut Eutropium, Gallum
cum Hoſtiliano confudiſſe ſibi perſuaſerit Baro-
nius, Voluſianus cum nomine Cæſareo Tribu-
nitiam Poteſtatem accepit, cùm in variis Num-
mis dicatur, LR. P. II. Cos. II, quam Tribu-
nitiam Poteſtatem ſecundam ſuſcipere non po-
tuiſſer, ſi hoc anno, vel ſequentis initio eãâ de-
coratus non fuiſſet.
Aurelius Victor in Epitome non ſolum Hoſti-
lianum cum Perpenna ſed etiam Valentem cum
Pusnk 4 i- Liciniano confundit, & ex uno Perpenna Lici-
einiano di- niano duos Imperatores facit. Hæc ejus verba,
ſtinguendi cùm de Decio Imp. loquitur: Hajus temporibus
Tom. I.

XXXV⸗
Hſtilianus

245

Valens Licintanus Imperator effectus eſt. Tum de §s % C. III.
Gallo & Voluſiano Impp. diſlerens, ſcribit: Ho- An. Ch. 45r.
rum temporibur Hoſtilianus Perpenna à Senatu In- & Perpenna
perator creatus, nec multò poſt peſtilentia conſum= ss
tus eſt. Valens ille numeratur à Trebellio Pollio- i ien t,
ne in lib. de triginta Tyrannis, qui ſub Gal-
lieno imperium arripuêre, quòd avunculus eſ-
ſet alterius Valentis, qui ſub eodem Gallieno
Auguſtus dictus eſt. De illo priori Valente pro-
dit VYopiſcus: Cum paucis diebus Illyrico impe-
raſſet, occiſus eſt. Is Decio Imperium Romanum
regente purpuram ſumſit, ut docet Victor de
Cæſaribus „ qui poſtquam narravit Lucium
Priſcum, qui Macedonas præſidatu regebat, do-
minationem invaſiſſe, ſubdit: Oud cgausa De-
cio, quàm potuit maturrimè Roma digreſſo, Julius
Valens cupientiſſimo vulgo imperium capit: verum
untrique (ſcilicet Lucius Priſcus & Julius Valens)
mox cæſit: ocum Priſeum nobilitas hoſtem patriæ
cenſuiſſet. Julii Valentis hic Nummus extat apud
Occonem pag. 528. AT. K AI. T. 10 T A. O TA-
A ENC. E T. CEB. L. A. id eſt, Imperator Cæ-
ſar Cains Julius Valens Pius Au uſtus anno I. Di-
ſtinguendi iraque quatuor Valentes Jalius Va-
lens Decii tempore tyrannus, Valens Gallieno
unperante tyrannus, Valerius Valens, qui Ma-
ximino Imp. à Licinio Imp. devicto anno
CCCXIII imperium ſumſit, & denique Va-
lenz anno CCCXIV Licinio Cæſar appel-

latus, & poſtea de imperio dejectus. De his duo-

bus ultimis agam ſuis locis. Ex his, iiſque quæ
num. ſuperiori jam in medium adduxi, liquet
Victorem citatum in paucis verbis ter lapſum
eſſe.
Sed ad Perpennam redeo, ut regionem in XXXVI.
qua regnavit magnis tenebris ſepultam detege- 24. A4.
re coner. Mox diximus Priſcum in Macedonia, Serhenne *2
& Julium Valentem in Illyrio ſumſiſſe; Eutro- guawir 7
bPius verò ubi de Decio ſermonem inſtituit, ait:
Bellum civile, quod in Gallia motum fuerat, op-
Preſſit. Quare cùm duo alii Tyranni, nempe Priſ-
cus & Valens longè à Gallis imperaverint „nihil
illis cum Gallis commune, ideoque Galliarum
Tyrannus regnante Decio, alius eſſe non poteſt
quàm M. Auf. Perpenna Licinianus, cujus etiam
tantùm Latini Nummi extant, conſtatque eum in
prælio cæſum fuiſſe. Poſtquam Decius Perpen-
næ factionem oppreſſit' & Gallia adverſus Priſ-
cum, & ex Illyrio Orientali adverſus Scythas
movit, qua in expeditione interiit, ut mox
diximus.

.

2*

ANNOPERIODIGRCGO-ROMAN 5745. Anno Urbis

9 DC. O 6. P. II. April. Indict. 15. 1005. Olymp.
. 257. an. 4.
JEsu CHRuISTI 252. ſoecund. Baronium 255. Olymp. 25.
LucII PAPX I. ſecundum
Baronium.

GALLI, VOLuSIANI „ HOSTILIANI
IMPDPDP. I.

D num. I. Coſſ. C. Vibius Trebonianns I.
Gallus Aug. II, & C. Vibius Veluſianus Conſules.
Cæſar; uterque juxta primam Conſulatuum Cæ-
ſareorum regulam: ille enim anno elapſo Augu-
ſtus; hic Cæſar renuntiatus eſt. In veteribus
quidem Faſtis Voluſianus non dicitur Cæſar,
quia in iis Auguſti & Cæſaris nomina, imò &
nota numeralis plerumque negliguntur. Verùm
Voluſianum Kalendis Januariis adhuc fuiſſe Cæ-
X ſarem

*

246 Critica Hiſtorico-Ohronologica

5E C. III. ſarem oſtendunt & Numiſmata ejus apud Me-
An. Ch. 252. diobarbum, qui varia refert, in quibus tantùm
Ceſar inſcribitur, & Conſulatus ſecundus anno
inſequenti ab eo geſtus, propter Auguſteam di-
gnitatem hoc anno acceptam, ut tunc dicemus.
Porro Gallum ante Imperium Conſulatu ſuffecto
exornatum fuiſſe, certum faciunt tam Fragmen-
tum Conſulare, quo uſus Cuſpinianus, quoõdve
Bucherius publicavit, in quo Gallus cum nu-
merali nota editur, quàm Inſcriptio ab Onu-
phrio libro ſecundo Faſtorum relata, in qua le-
itur: AcTuM. PR. K AI. AuG. IMP. DD.
NN. GALLO. AudG. II. ET. VOLUSIANO.
Aud. Coss. His adde, Georgium Syncellum
ſcribere: Gallum quemdam Exconſulem, & cum
eo Voluſianum Decii filium milites ſalutant Impe-
ratorem. Græcum habet, BæciXαεα, id eſt, Regem,
quod nomen tam Auguſtis, quàm Cæſaribus da-
tum. Eo tamen in loco Voluſianus Decii filius
per errorem dictus.
II. Br'aronius Gallum & Voluſianum II Conſu-
Conſule: à les proponit, aitque: Ex antiquis Wumiſmatum
Barenio & inſeriptionibus ambos ſimul ſecundum Conſulatum
a nt, Leſſiſe colligitur, quibus Jſecundus Conſulatus cum
jiciunaur. Tribunitia Poteſtate ſecundo repetita ponitur. Ve-
rumenimvero ſi argumentum illud ex Nummis
deductum valeret, ſequeretur, Gallum tam hoc
anno, quàm ſequenti, quo Tribunitiam Pote-
ſtatem ſecundam geſſit, & occiſus eſt, Conſu-
lem ordinarium proceſſiſſe, quod nullus con-
ceſſerit. Contrà Pearſonius in Annalibus Cy-
prianicis Gallum hoc anno ſecundum Conſu-
latum iniiſſe ex Nummis clarè patere ſcribit,
uti ex iſto : Imp. Cæſ. C. pib. Trebonianus Gallus
Aug. P. M. Tr. P. Coſ-. II. P. P. quem hoc
anno cuſum arbitratur, quia Tribunitia Po-
teſtas in eo ſine numerali nota editur. Sed hic
Nummus ſimiléſve ad hanc rem nihil faciunt;
in illis enim Tribunitia Poteſtas abſolutè poni-
tur, ideoque quo anno Imperii cuſi, incertum.
Sic nullus dixerit, hunc Severi Nummum à Me-
diobarbo relatum primo Imperii ejus anno per-
cuſſum : SEVERuIS PIuS AucG. IMP. XII.
PARTR. MAX. in poſtica: L R. P. Cos.
III. P. P. S. C. quia, licèt Tribunitia Pote-
ſtas ſine numerali nota efferatur, non ideo tamen
ejus Imperii initio cuſus, cùm nonniſi decimo
Imperii anno Conſulatuin tertium capeſſierit. Ex
Nummis itaque hæc difficultas diffiniri non po-
xeſt, ideoque tam à Baronio, quâm à Pearſonio
fruſtra adhibiti. 2
1III. A num. IV. ad XLV. Pearſonius citatus res
Cprianns hoc anno geſtas hoc modo digerit. Ipſo ſtatim
,hante E. hujus anni initio S. Cyprianus ad Confeſſores
cate & de Romanos dat epiſtolam LIV, quæ Pamelio eſt
Lapſis. LI, de eorum ad Eccleſiam reditu congratula-
toriam; poſtquam non tantùm à Cornelio, ſed
ab ipſis etiam poſtea literas de regreſſione ſua &
Baron. an. fraterna redintegratione accepiſiet. His autem
254. num. literis duos libellos à ſe ſcriptos illis commen-
LxXXVIII. dat, de Unitate unum, quem ad Romanoes du-
dum, antequam Confeſſores ad Eccleſiam re-
verſi ſunt; de Lapfis alterum, quem nuper poſt
interitum Decii apud ſuos legerat, & Romam
tranſmiſerat; cujus brevem ſynopſin his verbis
proponit: Ubi Lapſis nec cenſura deeſt, quæ incre-
pet; nec medicina, quæ ſanet. Ad hæc enim duo
capita omnia in illo libello præclarè dicta facilè
reduci poſſunt; ut appareat, libellum de Lapſis
decretis in Concilio nuper factis planè confor-
mem fuiſſe. Duo igitur libelli, quorum hac in

epiſtola mentio, erant Tractatus duo ab ipſo S Æ C. III.
Gypriano exarati, & Carthagine lecti, & Ro- An. Ch. 252.
mam tranſmiſſi, de Unitate & de Lapſis; non au-
tem libelli Canonum à Concilio Carthaginienſi
editi, ut putat Baronius. Singula enim placito-
rum ejus Concilii capita uno libello conſcripta
ſunt, ut Cyprianus ipſe ad Antonianum te-
ſtatur. .
Circa idem tempus S. Cornelius ſcripſit ad IV.
Fabium Epiſcopum Antiochenum, epiſtolam de §. e nelius
facinoribus Novatiani, cujus inſigne fragmen- Gafeoram
tum extat apud Euſebium lib. 6. cap. 43. quod ſigniſcat.
cum Cyprianicis collatum, lumen dat, accipit-
que viciſſim. In hac epiſtola reditum Confeſſo-
yzum deſcribit, & Novatianum jam ferè ab om-
nibus deſertum eſſe narrat, quod ante hoc tem-
pus dici non potuit, cùm jam Confeſſores in Ec-
cleſiam recepti, & Nicoſtratus, Novatus⸗ Eva-
riſtus, Primus & Dionpſius, magna Novatiani
partis præſidia, Romà in Africam profecti, &
ab Eccleſia Africana rejecti eſſent.
Menſe Februario ſcribit Cyprianus ad Anto- V.
nianum Numidiæ Epiſcopum, epiſtolam LV, an a⸗
Pamelio LII, prolixam ſanè atque inſignem, Epiſe. .
& ad hujus temporis Hiſtoriam illuſtrandam ap- par.
primè neceſſariam, quam Baronius 5o Cornelit
Sedis exordio ſcriptam eſſe perperam exiſtimavit.
Nam poſt ordinationem Novatiani primas ad Baron. an.
Cyprianum literas dederat Antonianus, quibus 254. num.
ſignificavit, ſe non cum Novatiano, ſed cum c11II.
Gornelio communicare. Poſtmodum Novatia-
nus literas ad Antonianum dedit, quæ ſcriptæ
ſunt, poſtquam Trophimus & Thurificati à Cor-
nelio admiſſi fuerant in Eccleſiam. His literis
permotus Antonianus alias ad Cyprianum dedit,
quibus ſe nutare cœpiſſe ſignificavit, iiſque hac
epiſtolà reſpondet Cyprianus, quæ ipſo Corne-
lu Sedis exordio exarari non potuit. Quinimo
ex ipſa epiſtola conſtat, poſt Concilium prioris
anni Carthagine diu habitum, imèò poſt Con-
cilium Romanum, quo Carthaginienſe confir-
matum, poſt Confeſſorum ad unitatem Eccleſiæ
reditum, Deciique interitum eam ſcriptam fuiſ-
ſe. Et ſanè præclara eſt ea epiſtola, in qua Cy-
prianus de Lapſorum cauſa plenè diſſerit, ſe
ipſum ſedulò purgat, Cornelium copiosè defen-
dit, Novatianum acriter perſtringit, prioris
Concilii placita ita explicat & tuetur, ut ante
ſecundum Concilium hoc anno Idibus Maii ce-
lebratum ſeſe ſcripſiſſe apertè ſignificet.
Menſe Martio Fabius Antiochiæ Epiſcopus, y
qui Novatiani partibus nimis favebat, acceptis Antioche-
Cornelii literis de facinoribus Novatiani, ut num Conci-
Pearſonio videtur, Concilium indicendum cu- liam adver-
ravit, quod Antiochiæ de ſchiſmate deliberatu- ſus Nova-
rum conveniret. Tum verò Helenus cum ſuis & anv.
1.— .. . Baron. num.-
Cilicia, & Firmilianus ex Cappadocia, & Theo- xxxV &;
Kiſtus & Palæſtina Sedi Antiochenæ ſubditi Dio- ſeqq-
nyſium Alexandriæ Epiſcopum ad idem Conci-
lſium invitabant, quèd ſentirent, Antiochiæ
nonnullos ad Novatiani ſchiſma confirmandum
paratos fuiſſe. Sed antequam Concilium Antio-
chiæ conveniret, mortuus eſt Fabius, & ejus
loco electus Demetrianus, ut ad Cornelium ſcri-
bit Dionyſius. Quare Fabii obitus rectè à Baro-
nio hoc anno conſignatus. Hujus Concilii An-
tiocheni à Demetriano Fabii ſucceſſore adverſus
Novatianum celebrati meminit Libellus Syno-
dicus poſt Baronii mortem in lucem editus.
Hoc anno Paſcha celebratum eſt ſecundum vjII.
Canonem Hippolyti III Idus Aprilis. Cyprianus Vprianus
autem

reſpondet aa

5
An
ſi,
de la
cipien

Baron.

VI.
decuna
Contili
Canha
nienſe.
Baronn
1V le⸗

Mronn

12.
Oprian
herſerui,

den y,. 4u
U
ger

Nron nun
Nus ſe⸗

CllI.

.
Dheiz.

V.
Ntonians
Numidis
fiſe. titg.

4

ron, dn.
Il:

VI.
9 Aatehe⸗ ,
nun Cenci⸗
ium adir-
, r Novs⸗
.
tianuſ.
i⸗
*
0*
,
ii⸗
⸗
1⸗
5

VII.
A4
Cypriaß 4
s lte⸗
em

§X C. 111.
An. (h. 272.
g*αàβριτο ο
de Lapſis ræ.
cipiendis.

Baron. num.

VIII.⸗
Secundum
Concilium
Carthagi-
nienſe.
Baron. num.

1V & ſeqq.

autem inter Paſchæ prima ſolennia ſcribit epi-
ſtolam LVI, Pamelio LIII, ad Fortunatum
alioſque Epiſcopos, qui in Capſenſi civitate
propter Epiſcopi ordinationem conven rant,
reſpondens ad quæſtionem ſibi propoſitam, an
Lapſos per triennium pœnitentes ad communi-
cationem jam fas eſſet admittere. Ceteràm tum
ex temporis notatione, tum ex ipſa quæſtionis
natura palam eſt, ad ſe literas poſt prioris anni

Concilium datas eſſe, in quo decretum, ut Lapſi

priuſquam communicationem acciperent, pœ-
nitentiam plenam agerent. Eaſdem etiam patet
ante hujus anni Concilium exaratas; tum quòd

Epiſcopi peterent, ut Cyprianus cum pluribus

Collegis de hoc ipſo pleniſſime tractaret, &
Cyprianus ĩid ſe ſtatim facturum ſponderet, cùn
jain Epiſcopi plures convenirent, ut de eo quod
conſuluerunt, figatur & reſcribatur firma illa
ſententia, multorum Sacerdotum conſilio pon-
derata. Quod quidem in Concilio Idibu: Maii
celebrato mox conſtitutum, neque poſt illius
decretum hac de re poſtea dubitari potuit. Tri-
ennium igitur in his literis non pro exacto, ſed
pro inchoato ſumendum eſt: & ii, de quibus
agitur, ſub initio perſecutionis lapſi ſunt. Hu-
jus epiſtolæ Baronius in Annalibus hoc anno
meminit.
Menſe Maio, cùm jam Epiſcopi poſt Paſchæ
ſolennia, quibus apud ſe cum fratribus demo-
rati ſunt, Carthaginem ſe contuliſſent ‚habitum
eſt Concilium Carthaginenſe II, rectè à Baronio
hoc anno conſignatum, & quidem Idibus Maiis,
ut clarè patet ex epiſtola Cypriani LIX, quæ
Pamelio eſt LV, in qua & hujus meminit, &
alterius etiam, quod anno priori celebratum eſt.
In hac autem Synodo relaxatio quædam facta
eſt Decteti in ſuperiori conſtituti; quòd Lapſi
ſc. agerent diu pœnitentiam plenam, &, ſi pe-
riculum infirmitatis urgeret, pacem ſub ictu
mortis acciperent. Loco igitur illius decreti,
aliud in hunc modum condiderunt: Eis ,qui de
Eecleſia Domini non receſſerunt, ſed pœnitentiam

agere & lamentari, ag Dominum deprecari à
primo lapaus ſui non deſtiterunt, pacem dandam

eſe. Quod Synodus tunc cenſuit, non tantùm
ut Ecisitet Lapſis verè pœnitentibus præſta-
tent, ſed neceſſitate cogente; quia crebris atque
aſſiduis oſtenſionibus admonebantur „diem alte-
tius perſecutionis jam appropinquare cœpiſſe:

unde Lapſos verè pœnitentes ad prælium, quod

IX.
Oyprianus
perſecutio-
aem pr. s-
det.

Baron num.
XII& ſeqꝗq-

tum imminebat, armari & inſtrui oportere pu-
tabant. Hoc decreto facto Synodica epiſtola
miſſa eſt ad S. Cornelium Romanum Pontificem,
quæ eſt LVII, Pamelio verò LIV. Concilio
hoc ſedente, Carthaginem venit Privatus Lam-
beſitanus, veterator Hæreticus, de quo in An-
nalibus.
Menſe Junio Cornelius Feliciſimum Legatio-
ne ſua & comitum catervàâ turgidum magno
vigore de Eccleſia pepulit, & literas ejus acci-
pere recuſavit; atque confeſtim ad Cyprianum
literas ipſe feripſit dilectionis fraternæ, & Ec-
cleſiaſticæ diſciplinæ & Sacerdotalis cenſuræ ſa-
tis plenas, quæ deſiderantur. Tum verò Feliciſ-
ſimus ejuſque comites hanc repulſam indignè
ferentes, pro ſolita ſua audacia Cornelium minis
atque terroribus aggrediuntur, multa turpia &
probroſa in Cyprianum & ſuos proferunt, vi-
ginti quinque Epiſcopos ordinationi Fortunati
adfuiſſe jactirant, ac denique ſumma deſpera-
tione comminantur, quèd, ſi Corneline literas

in Annales C. Baronii.

247
quas attulerant, non accepiſſet, ipſi eas publicè S£ C. III.
recitarent. Hiſce comminationibus Cornelims An. Ch. 252.
ipſe nimis commotus, Feliciano Acolutho non-
dum adventante, literas alias prioribus ſubjun-
xit, quibus culpam in Cyprianum transfert,
quòd ille de Fortunato hoc pſeudo-Epiſcopo ni-
hil adhuc ſcripſiſſet. Sed & hæ literæ perierunt.
Dum hæc Romæ aguntur, appropinquante jam,
imò imminente Galli berſecutione, Cyprianus
ſcripſit ad Thibaritanos, qui frequenter deſide-
raverant, ut ipſe Thibarin veniret, & exhorta- Baron, num
tione ſua præſens fraternitatem corroborare di- *11II.
gnaretur. Sed cùm nec rerum ratio, nec tem po-
ris conditio permitteret, epiſtolà LVIII, quæ
Pamelio eſt LVI, docet eos propter crebras ad-
monitiones pro certo credere & tenere debere,
preſſuræ diem ſuper caput eſſe cœpiſſe, & ratio-
nibus multis ex Scriptura deductis ad martyrium
accendit. Quæ epiſtola rectè hoc anno à Baro-
nio recitata.
Sub finem ejuſdem menlſis perſecutio à Gallo X.
tandem excitata, de qua Dionyſius Alexandri- Perſecutio
nus apud Euſebium lib. 7. cap. r. cujus occaſio e⸗ „
peſtilentia, de qua mox, Pearſonio fuiſſe vide- Hecrere.
tur. Cùm enim magis ac magis ea ingraveſceret,
Gallus & Voluſianus ad aras Deorum ſuorum
confugiebant, & Nummos cudi curabant cum Baron. num.
hac inſcriptione: ArorLINI SALuTARI. xXxII.
Unde edictis ſacrificia præſcribebant, quæ cùm
Chriſtiani celebrare recuſarent, graviter vexatu
Hæc Pearſonii conjectura. Verùm, cùm peſti-
lentia tempore autumnali orta ſit, ut mox vide-
bimus, ejuſque initio ſacrificia decreta „ut du-
bitare non licet, hujus perſecutionis origo ali-

unde repetenda.

A num. XLVadXLVIII. Hoc ipſo tem - XI.
Pore poſt literas ad Thibaritanos datas, berſecu- Libellus de
tione non jam appropinquante, ſed incumben- Exhortation
te, ad Fortunatum ſcripſit Oyprianus libellum 6. SS
de Exhortationé Martprii, ut rectè Baronius ob- S ad
ſervavit, qui eodem tempore miſſam vult à Lupicinnm.
Cornelio ad Lupicinum Epiſcopum Viennen-
ſem epiſtolam, quæ Pearſonio, aliiſque multis
adulterina viſa, præſertim quèd in ea dicatur:
In urbe KNomana Imperator ad hoc conſtitutus eſt, Baron. num.
ſcilicet ad perſecutionem Proſequendam, quod arv & rvI.
rectè Baronius interpretatur de Voluſiano quaſi
tunc primo à patre Auguſti nomine inſignito.
At, inquit Pearſonius, ad finem anni ſuperio-
ris ante Conſulatum Auguſtus nominatus eſt, ut
ex Nummis patet. Verüm ideo anno elapſo Vo-
luſianus Conſul deſignatus, quia Cæſar renun-
tiatus fuit. Cùm verò anno inſequenti rurſus
Conſul proceſſerit, factum id ex veteri more
& juxta primam Conſulatuum Cæſareorum re-

gulam, quia ſcilicet hoc anno Auguſtus appel-

latus eſt.
A num. XLIX. ad LV. Cùm menſe Julio xXII.
Romæ non minùs quàm Carthagine aræ ubique Cornelius
fumarent, & Chriſtiani Diis ſacrificare recuſa- PP. in exi-
rent, Cornelius Romanus Pontifex à Gallo Im- Tum miſſus,
peratore in exilium miſſus, & quidem Centum-
celas, ut ex Chronico Damali liquet. Menſe
Auguſto Cyprianus ſcripſit ad Cornelium in exi-
lio, ut dicitur, de ejus confeſſione, epiſtolam
LX, quæ Pamelio eit I1VII, in qua ſe oſtendit
incredibili lætitia exultare propter glorioſam
confeſſionem Cornelii, & fratrum, ac præcipuè
Lapſorum, qui in hoc agone reſtituti ſteterunt
fortes & inſuperabiles. Quæ epiſtola à Baronio
loco ſuo recitata.
X 2

Baron. num-

A num.

248
A num. LV ad LXIV. Menſe Septembri
fex Romanus Centumcellis obiit

XIII. die decima quarta illius menſis. Locum, in quo

§ . C. III.
An. Ch. 252. Cornelius Ponti

ornelii .
. obitgs mortuus eſt, nos docet Chronicon Damaſi:

Baron. num. Poſt hoc Centumcellas expulſus, ibi cum gloria

2 v, 1 vi & dormitionem accepit. De die nos certiores facit

ſeqq. Hieronymus in Catalogo, de Cypriano loquens:
Paſſus eſt ſub Valeriano & Gallieno Principibus,
perſecutione octava, codem die, quo Romæ Cor-
nelius: ſed non eodem anno. Conſtat autem, Cy-
rianum x 7II1 Kal. Octob. paſſum eſſe, quo
die in Martyrologiis utriuſque paſſio celebra-
tur. Et non tantùm eodem die menſis, ſed etiam
ſeptimanæ, ferià nempe tertiàâ, ut oſtendit lit-
tera Dominicalis C. quæ tam hoc anno, quàm
anno Chriſti ccLIVIII, quo Cyprianus mar-
tyrium fecit, in curſu erat. Annum nos edo-
cet Chronicon Damaſi, in quo legitur, Corne-
lium ſediſſe à Conſulatu utriuſque Decii uſque
Gallo & Voluſiano, qui præſenti anno nomen
dedére. Neque in annum ſequentem obitus
ejus ullo modo rejici poteſt, cùm Stephanus ip-
ſe, qui poſt mortem Lucii Cornelii ſucceſſoris
Epiſcopatum obtinuit, à Conſulatu Voluſiani &
Maximi ſediſſe dicatur, qui anno proximo
Conſules fuiſſe noſcuntur. Papebrocius in Co-
natu Chronico-Hiſtorico ad Catalogum vete-
rum Pontificum exiſtimat, Cornelium quinto
die Auguſti currentis anni morte affectum, die
XI V Septembris Romam tranſlatum, eumque
diem, ut magis celebrem, Natali ejus attribu-
tum fuiſſe. Sed ex iis, quæ initio ejus Pontifica-

ts, ac mox diximus, liquet, cam conje Ruram ad-

mittendam non eſſe. Veris ſcripſit Vir erudi-
tiſſimus, Acta Cornelii ſuppoſititia eſſe & adul-
terina. Varia etiam frivola & inania de morte
& exilio Cornelii Liber Pontificalis & Ado in
. Martyrologio habent, quæ fruſtrà Baronius ex-
licare conatus eſt.
XIV. Ad num. LXIV. In Chronico Damaſi de Lu-
Tucius ꝑt cjio Cornelii ſucceſſore legitur: Lucius annos
1ta. tres, menſes octo, dies decem. Fuit temporibus
Galli & Voluſiani uſque Valeriano III, & Gallie-
Zzaron. num. no II. Hic exul fuit, S poſtea nutu Dei incolu-
„XIV. mis ad Eccleſiam reverſus eſt, * tertio Nonas
Martias Conſulibus S&. Bucherius ait, poſt ea ver-
ba, reverſus eſt, videri deeſſe, deceſſit. Verùm,

ut inquit Pearſonius, totus locus maximè cor-

ruptus; neque quicquam aliud inde colligi po-
teſt, quàm Lucium, Gallo & Voluſiano Con-
ſulibus, ordinatum eſſe. Nam Gallus & Volu-
ſianus uſque ad tertium Valeriani Conſulatum
non pervenêre. Secundè, quèòd ibidem dica-
tur, Stephanum Voluſiano & Maximo Coſſ.
inauguratum eſſe biennio ante tertium Valeria-
ni Conſulatum. Ac denique Lucium & Ste-
phanum iiſdem Conſulibus ordinatos eſſe.
XV. Certum itaque dumtaxat, Lucii ordinationem
oOrdinatu, poſt diem æ1V Septembris contigiſſe. Veràùm
eſ menſe dies ejus ordinationis, duratio Sedis, ejuſque
Septemb. . „ .
poſt Cornelii mortem vacatio in obſcuro ſunt.
Liber Pontificalis poſt Cornelii obitum ait, ceſ-
ſaſſe Epiſcopatum dies xXXV, ſed minus in-
tervallum verbis Cypriani magis congruit. Pear-
ſonius decem dies, qui ſoli in Chronico Da-

maſi veri eſſe poſſunt, ſumit, & tot menſes adjicit,
quot ab obitu Cornelii ad exitum Lucii nume-
rari poſſunt; qui quinque tantùm integri ſunt.
Eutychius quidem menſes octo, Euſebius toti-
dem, ſed non integros, Nicephorus Lucio haud

ſeptem integros tribuit, qui veritatem proxime

Critica Hiſtorico-Chronologica

attingere videtur. Quare exiſtimat Pearſonius, s . C. III.
Lucium Romæ ordinatum eſſe die Septembris An. Ch. 252.
vigeſimo quinto, menſes quinque integros, &
dies decem ſediſſe, & quarto die menſis Martii
anni inſequentis obiiſſe. Quæ opinio cereris
præferenda. Nam non audiendus Papebrocius
loco laudato, ubi ſcribit, Lucium die xXIII
Junii præſentis anni Cornelii Vicarium crea-
tum eſle, eidem ſucceſſiſſe die nona Octo-
bris, ac ſediſſe annos duos, menſes octo,
dies decem uſque ad quartum Martii anni
CCLIV. Præterquam enim quèd Vicariatus ille
ſuppoſititius, uſque ad eum annum Lucius per-
venire non potuit.
Menſe Octobri ineunte Lucius à perſecutori XVI.
bus in vitæ diſcrimen adductus eſt. Cmque &. Cyprianus
jam Oprianus tum ordinationis, tum confeſſio- lireras com-
nis ejus certior factus eſſet, ipſe cum Collegis i ,7 1⸗
ſuis literas communicatorias ad Lacium ſtatim mn ſeribit.
dedit. Quæ quidem non ſuperſunt, ſed earum Baron. ann.
ſatis diſertè meminit ipſe Cyprianus in exordio 256 num. uI
epiſtolæ ad eundem poſt reditum miſſæ: Et nu- & ſeq-
per quidem tibi, frater chariſime, gratulati ſu-

mus, cum te honore geminato in Eccleſiæ ſuæ ad-
miniſtratione Confeſorem pariter & Sacerdotem
conſiituit Divina dignatio. Launoius hoc argu-
mento ductus id negavit: Oprianus, inquit, ſe
quidem gratulatum fuiſſe ait, ſed gratulatum ſe
per literas non ait. Et revera Cyprianus ſoècum
S cum aliis Epiſcopis de gemino Lucii honore
gratulari potuit, quamvis per alias ab citata lite-
ras non fecerit. Sed ratio illa frivola: nam, ut
ait Pearſonius, Cyprianus & Collegæ ſignifi-
cant, ſe non minus poſt reditum gratulatos eſſe
Lucio, quàm poſt ordinationem & confeſſio-
nem eidem gratulati fuerant. Non dicunt, ſe ſi-
bi; ſed illi gratulatos eſſe tempore utroque;
& male Launoius vocem ſibi utrobjque omiſit,
nec vim ejus perſpexit neque animadvertit,
hanc eſſe ſolennem in epiſtolis Cypriani for-
mam, ut in illa ad Confeſſores de Mappalico:
Exulto lætus & gratulor, fortiſſimi & beatiſſimi
fratres, cognita Fide & rirtute veſtra.
Cùm autem Gallus Imperator Lucium, non XVII.
minus fortiter quàm Cornelium, confeſſionem Lucius &
nominis facere, & plebem ad moriendum pro Geraerie
Fide Chriſtiana impellere videret, illum etiam e⸗ miſt.
pari exilio mulctavit. De quo Chronicon Dama- C
ſi: Hic exul fuit. De hac præcipuè intelligenda
ſunt illa Dionyſii Alexandrini verba apud Eu-
ſebium lib. 7. cap. I. ubi de Gallo ait: T8 ieu
*dos r& ε eiolobng uα õ
&αο ις * αε 1Xαονιν. Quæ ſic Valeſius
vertit: Viros ſanctos, qui pro pace & incolumita-
te ipſius preces ad Deum allegabant, inſebtatus
eſt. Chriſtophorſonus ultimum verbum ſic in-
terpretatur, erndeliter exegit. Sed, ut obſervat
Pearſonius, Xααο eſt; agitavit, ſuis ſedibus ex-
ulit, in exilium miſit, ut Coriolanus Dionyſio
Halicarnaſſenſi dicitur, Oνσιεdα Xα³
exilio perpetuo multatus. Gallus icaque Corne-
lium & Lucium cum aliquibus ex Clero Roma-
no, qui propriè ραα7 cÿ35 * Oeiv dicuntur,
exilio multavit. ðèð
Ex his Dionyſii Alexandrini verbis aliiſque XVIII.
conjecturis colligo, Galli & Voluſiani perſe- Su“ Gall-
cutionem localem fuiſſe, ac Romæ tantùm ex- Chriſtiani
citatam; indeque factum, ut neque Euſebius in Rn „769.
Chronico, neque Divus Auguſtinus lib. 18. de vea at.
Civit. Dei cap. St. neque Sulpitius Severus cam
numeraverint, neque Euſebius in Hiſtoria Mar-
. tyres

340

VUxX
eſſeint
AWplan
minet,

C. II.
Ch. 2ſt

XVI.
Cypriana
terat com.
unicato⸗
ias ad Iu⸗
um ſeribit.
aron. aun.
66 numn
ſegg.

XVII.
Luciut &
Candelius
0 3 )6 in exi⸗
n im niſi.

in Annales C. Baronii.

S8ſ C. III. tyres ſub Gallo & Voluſiano paſſos memorarit.
An. Ch. 252æ. Imò Oroſius qui lib. 7. decem perſecutiones,
quibus Eccleſia afflicta, cum decem plagis, qui-
bus percuſſa eſt gyptus, confert, ſeptimam
plagam ſub Gallo & Voluſiano deducit ex peſti-
lentia, quæ omne propemodum genus homi-
num & pecudum neci dedit, non verò ex tor-
mentis Fidelibus inflictis. Cap. enim 14. ait:
Gallus Hoſtilianus regaum adeptus vix duobus
nnis cum Voluſiano filio obtinuit. Exoritar ultio
violati nominis Chriſtiani; & quatenus ad pro-
fligandas Eccleſias editta Decii cucurrerunt, ea-
tenus incredibiliunm morborum peſtis extenditur.
nam nulla ferò Provincia Komana, nulla civitas,
nulla domus fuit, quæ non illà generali peſtilentid
correpta atque , ſara ſit. Hac ſola pernicie inſi-
gnes Gallus & Volufianns; ubi tamen Gallum
cum Hoſtiliano Decii filio perperam confun-
dit. Dionyſius Alexandrinus apud Euſebium
lib. 7. cap. 22. poſtquam locutus eſt de iis, quæ
in Decii perſecutione Chriſtiani paſſi eſſent, de
iis quæ Gallo & Voluſiano imperantibus ſuſti-
nuiſſent, ait: Poſt hæc (ſcilicet poſt perſecutio-
nem Decianam ) bellum & fames excepit; (bar⸗
baris videlicet in Imperium Romanum undi-
que irruentibus) quæ quidem nos cum Gentili-
bus junctim pertulimus. (Nam eæx irruptiones
non minùs Chriſtianos, quàâm Paganos afflixé-
ne) Et es quidem mala, quibus nos attriverant,
ſoli ſuſtinuimus. (Videtur hic loqui Dionyſius
de Cornelii & Lucii Pontificum Romanorum
. perſecutione) Quæ autem ſibi invicem intule-
runt, ac paſſi ſunt, eorum partem toleravimus.
Sed rurſus oblectavit nos pax illa, quam nobis ſo⸗
lis Deus indulſit. Cum autem breviſſimo temporis
ſpatio nos & illi reſpixaſſemus, repentè ingrait
luesilla, &c. Loquitur Dionyſius de peſte illa
generali, quæ autumno currentis anni exorta
eſt, quamque Zonaras in £Æhiopia cœpiſſe te-
ſtatur ʒ quæ ideo ſub hujus anni finem, poſt mar-
tyrium nempe Cornelii, & Lucii relegationem,
Alexandriam invaſit. In Oriente itaque perſecu-
tio ſæviſſe non videtur.
XIX. Sed nec ea in Africa graſſata. Cyprianus enim
pelſeeutio in in epiſtola LX I, quæ Pamelio eſt TVIII, indi-
Africam non care videtur, perſecutionem non in Africa, ſed
penetravit. tantùm Romæ ſuſcitatam fuiſſe, quando eidem
gratulans de reditu ſuo ab exilio ait: Iatelligi-
mus Divinæ majeſtatis ſalutaria &v ſancta conſi-
lia; unde illie (nempe Romæ) repentina perſe-
cutio nuper exorta ſit, unde contra Eccleſiam
Chriſti & Cornelium beatum Martyrem ,voſque
omnes ſecularis poteſtas ſubito proruperit: ut ad
onfundendos Hareticos aſtenderet Dominus, quæ
eſſet Eccleſia; gquis Epiſoopus eins unus, Divina
ordinatione deletctus; qui cum Epiſcopo Presbyte-
ri Sacerdotali honore conjuntti, &c. Ubi indi-
care videtur Cyprianus, inquit Lombertus in
Præfatione ad Opera S. Cypriani, perſecutio-
nem Romæ excitatam ad confundendos Hereti-
cos, nempe Novatianos, & ut oſtenderet Domi-
nus quæ eſſet Eccleſia, Romana nempe, de qua
ſola ibi agitur, utpote in qua Novatianus, no-
nobſtante Cornelii ordinatione, ſeſe eligendum
Epiſcopum voluerat. Præterea neque in epiſtola
citata ad Lucium, neque in altera ad Cornelium,
alicujus Chriſtiani in Africa ſub Gallo paſſi me-
minit Cyprianus; qui cùm dicat, ideopermiſiſſe
Deum brevem hanc & ſubitam perſecutionem, ut

oſtenderet, non Novatianum, ſed Cornelium ve-

rum eſſe Pontificem, inſinuat, neceſſarium non

.*
.

249

fuiſſe, ut aliæ Provinciæ affligerentur. S 1. C. I 1
Quèòd ſi quis opponat revelationes, quas de An. Ch. 2522
hac perſecutione Eyprianus habuit, imo & XX.
Pœnitentes ſubitèò ab eo reconciliatos dicat, reſ- Perſecutio
pondet Lombertus, Deum quidem Cypriano Obriano re-
revelaſſe futuram perſecutionem, non verò tem- Velata, li
pus, quo ea contingerer, & utrum adverſus uni- erſeatii 2
verſam Eccleſiam decernenda foret. Gujus rei ra- „is.
tio ex epiſtola LVII Cypriani, Pamelio 1 1V, de-
ducenda. In ea is ſcribit, eam perſecutionem De-
