nem Imperatorem more Conſulari inſidentem
ſellæ curuli, & dextrâà mappam, ſiniſtrâ crucem
præferentem, adſcriptumque, VIcroRIA AudGGG.
quæ victoria illa veroſimiliter eſt. quã exercitus
ejus Aſparem &S Ardaburium affectato Imperio
fugientes comprehendit„interemitque. Quod
factum anno cccCcCLXXI, quo ipfſe Leo erat
Conſul IV, Probiano Collega. Hæc ex Wiil-
themio loso laudato exſcripta, ex quibus is rectè
deducit, præfatos Nummos Conſulares eſſe, &
ex quibus etiam liquet, Imperatores annis De-
cennalibus, & id genus feſtis deſtinatis Conſu-
latum iniiſſe. .
Emiſſæ hoc anno à Theodoſio Magno Leges Vv.
Codicis Theodoſiani à Baronio in Annalibus Leges Thecs-
omiſſæ, quarum prior 13. eſt De Heæreticis, data Ni⸗
XVKal. Julii Adrianopoli, quã adverſus Euge-
nium movens, teſtamenti factionem, ſeu teſtabi-
litatem Eunomiauis reſtituit; quam poſtea Arca⸗
dius anno Imperii ſui primè revocavit. Poſterior
eſt Lex 12. De Scænicis, data Heracleæ III Ral.
al. quâ mimarum veſtem à Sanctimonialium ha-
bitu diſtinguit. Nempe peculiari habitu Virgi-
nes Deo dicatæ hoc ævo jam uſæ. Legendus Go-
thofredus in utriuſque Legis Commentario.
Ad num. XXKIX. Pervenit ad hunc uſque an:- 1 §.
num Sanctus Gregorius Nyſſenus qui Concilio
Conſtantinop. hoc anno celebrato interfuit, ut Nfina.
videre eſt apud Baronium, mortuus poſtea anno
incerto & cultus in Eccleſia Latina die I X men-
ſis Martii. Zacagnius in Præfat. Tom. I. Monu-
mentorum Eccleſiæ Græcæ ac Latinæ percurrit
Epiſtolas ejus AV à ſe è& Bibliotheca Vaticana
editas, ex quibus Epiſt. X III Nicomedienſi Ec-
cleſiæ Paſtore orbatæ, & idcirco in plures fa⸗
ctiones diſciſſæ inſcripta eſt, quas ut compone-
ret, fortiſſimis rationibus oſtendit, in Epiſcopi
electione, non tam mundanæ nobilitatis, atque
otentiæ, quâm animi virtutum rationem ha-
bendam eſſe: Multum expedire arbitror, inquit
Nyſſenus, at in Epiſcopi electione quod juſtum re-
Ctumque eſt, præ oculis habeatur: ut nempe idoneus
ad eam dignitatem promoveatur; genus auten cla-
rum, divitias & mundanæ nobilitatis ſplendorem,

VI.

S . C. IV.
An. Ch. 394.

»

VII.
Moritur S.
Amphilo .
chius Epiſc.
Irsnii.

Baron. ibid

VIII.

In schiſma.

e Donati
Narum duo

Concilia ad

verſus Pri.-

mianuiim ha-

bita.

586

Epiſcopi dotibus annumernanda eſſe, nunquam Apo-
ſtolica ſanttione ſtatutum fuit; verumtamen ſi hæc
omnia ultroò, & non quaſita in Epiſoopo reperian-.
tur, ea utique velut umbram caſu, & fortuitb co-
mitantem non rejicimus, ſed nihilo ſecius, quæ pra-
ſtantiora his ſunt, animi ſcilicet dotes majori in
retio habebimus, tametſi itis omnibus caruerint.
Et paulò poſt: Quidaan arbi Rome antiquis
temporibus magis conducebat, nobilemne aliquem,
atque faſtu tumenten Senatorii ordinis virum in
Eccleſiæ Præpoſitum accipere, an potius Petrum
Paiſcatorem, cui nihil ad gloriam ex munndanis re-
bus ſuppetebat? Quæ domus, qui famuli, quæ poſſeſ-
ſiones provenientibus ſuis rerum omnium afflauen-
tiam ſuppeditantes; ſed peregrinus homo, domo S„
victu carens, ditior illis erat, qui omnia poſſide-
bant, quia nil poſſidendo, Deum totum obtinuit. Af-
fert inter alia Cappadocum, & Meſopotamiæ
incolarum exemplum, qui non nobilem quem-
piam, aut potentem virum in primum ſuarum re-
gionum Epiſcopum elegerunt; ſed Thomam
Apoſtolum, & Longinum Centurionem, qui
lancea Chriſti latus in Cruce perfodit: ait enim.
Ita & Meſopotamiæ incolæ qui inter ipſos ditiſſimi
ſatrapiarum rectores eſſent, attamen T omam cun-
tis digniorenz eſſe cenſuerunt, quem ſibi ipſis præ-
fecerent. Ita & Titum Cretenſes, & Jeroſolymæ
cives Jucobum in Epiſoopum elegerunt; noſque
Cappadoces Centurionem illum, qu: Paſſionis tena-
pore divinitatem Domini faſſus eſt, tametſi multi
tun tomporis apud nos eſſent illuſtres genere, &
nutritones equorum, quique primas in Senatu par-
tes obtinerent. Sancti Longini militis mentio fit
in Martyrologio Rom. ad diem XV menſis
Martii, ad quem diem Bollandus ejus Vitam
repræſentat, recteque aſſerit primùm memora-
tum fuiſſe à Martyrologiis; ejus enim tempore
illa Gregorii Nyſieni Epiſtola nondum lucem
viderat.
Ad hunc pariter annum pervenit Sanctus Am-
philochius Iconii Licaoniæ Metropolis Epiſco-
pus unus éx ejuſdem Concilii Conſtantinopoli-
tani Patribus, qui mortuo patre monaſticam vi-
tam amplexus eſt, & Baſilium ac Gregorium Na-

zianzenum ſocios habuit. Inter alia ſcripſit San-

cti Baſilii Vitam de qua ſuo loco egimus. Cote-
lerius Tom. I I. Monument. Eccleſ. Græcæ ex-
hibet Sancti Amphilochii Epiſtolam Synodicam
ad Epiſcopum cujus nomen periit, & Synodi
nomen tacetur, in eaque narrat ſe ſe in ea exci-
pere peroptaſſe Sanctum Baſilium, verum quia
ravis eum morbus detinuit, ne adveniret, ve-
ſtræ & perfectæ dilettionis, noſtræ mediocritatis
Epiſtolam nequauam deſpicere. In ea dicit fu-
ſiùs expoſitam fuiſſe à Patribus Concilii Nycæni
fidem de Unigeniti dogmate, ſed in ea cui ipſe-
met inter fuit dogma de Spiritu Sancto aſſertum
fuiſſe. Quare Concilium illud videtur unum ex
illis eſſe quæ initio Valentis Imp. adverſus Ma-
cedonianos celebrata ſunt. De quibus ſuo loco.
Quo poſtea anno Amphilochius obierit incer-
tum. Nomen ejus inſcriptum eſt Martyrologio
Romano ad diem XXIII menſis Novembris.
Ad num. XXXII & ſeqq. Poſtquam Dona-
tiſtæ inter ſe diviſi ſunt, aliique Primianum Car-
rhaginenſem Epiſcopum, alii verò poſt aliquot
annos Maximianum ejuſdem civitatis Epiſco-
pum conſtituerunt, Maximianenſes duo Conci-
lia adversus Primianum celebrarunt, primum
Carthagine, alterum Cabarſuſ, quorum Augu-
ſtinus meminit. Prius habitum eſſe Carthagine,
docet Auguſtinus lib. 4. contra Creſconium

Critica Hiſtorico-Chronologica

capp. 6. & 7. Ab Epiſcopis tantummodo qua- S. C. 1V.

ultimum pracipitare judicium, ſed quodam præja-
dicio conſuluerunt, ut Primiano, ſi cauſæ ſuæ fide-
ret ſequenti celebriori Concilio reſpondendi, ſeſe-
que purgandi relinqueretur locus: quò cum venire
noluiſſet, jam neceſſarid putaverunt eſſe damnan-
dum ſine ulla ſuſpenſione ſententiæ, ſc. in Conci-
lio Cabarſuſſitano, ubi à centum vel amplius
Epiſcopis perfecte pleninſque damnatus eſt Primia-
nus. Synodicam Epiſtolam Maximianiſtarum in
Concilio Cabarſuſſitano congregatorum re-
fert Divus Auguſtinus Enarratione in Pſal.
XXXVI, & ex eo Baronius in Annalibus. Exi-
ſtimavit is prius Maximianiſtarum Concilium
habitum eſſe apud Cavernam Suſßis, quem lo-
cum dicit Carthagini vicinum: poſterius verò
Cabarſuſſi coactum, & ad primum pertinere Sy-
nodicam, quam integram recitat Auguſtinus ci-
tatus. Baronium ſequuntur Schelſtratius Diſ-
ſert. 3. de Eccleſia Africana cap. 5. Labbeus in
ſua Conciliorum Collectione, aliique plures.
Verùm Synodicam illam ad Concilium Cabar-
ſuſſitanum, ſeu ad ſecundum contra Primianum
pertinere, nunc certum eſſe dehet. Baluzius enim
in nova Collectione Conciliorum pag. 94. & Pa-
tres Benedictini in Notula ad Pſal. xxxvI Augur
ſtini pag. 277. Tomi IV ejus Operam Synodicam
illam cum variis antiquis M S S. Codicibus con-
tulerunt, & in omnibus ſcriptum docent, & ce-
teri qui in Concilio apud Cabarſuſſi fuimus, niſi
quod in quibuſdam per Librariorum errorem
legitur, vel Cabarſiuſſi, vel Carbaſſus, vel Ce-
barſuſſt.
Prins Concilium Carthagine congregatum
fuiſſe diſertè teſtatur Auguſtinus lib. 4. contra
Creſconium cap. 6. ubi agens de Conciliis ad-
verſus Primianum habitis, ait: Primum, quod
apud Carthaginem à quadraginta & tribus fa-
&tum eſt, quo prædamnatus eſt Primianus. Alte-
rum, quod Caburſiſſi centum vel amplius veſtri
tunc Epiſcopi condiderunt, quo perfette pleniuſque
damnatus eſt. Sed cùm in quadam editione Ope-

dAraginta tribus fabtum eſi, qui nondam ausſi ſunt An. Ch, 394.

IX.
Conciliuns
Cavernenſe
Kätitium.

ram Divi Auguſtini in præfata Synodica loco

Cabarſuſſi, legeretut, Cavernam Suſis, in editio-
ne Lovanienſi Cavernas Suſis, & in quatuor
MSS. ut obſervant Patres Benedictini Caverna-
ſuſie, hinc factum ut Baronius crediderit, prius
Concilium adverſus Primianum habitum eſſe,
non Carthagine, ſed in Caverna Suſis, qui ideo

locus Carthagini vicinus eſſe debuerit; cùm ta-

men inde potius inferendum fuiſſet, Cabarſuſ-
ſum, vel diverſis nominibus appellatum fuiſſe,
vel potius vocem illam ab amanuenſibus, ut ſæ-
pe fit, depravatam eſſe. Ex hoc errore alius ena-
tus. Nam cùm uguſtinus in lib. 4. contra Creſ-
conium cap. 6. ſcribat, Concilium Carthaginen-
ſe factum eſſe à quadraginta & tribus Epiſcopis,
& in memorata Synodica quinquaginta tres
ſubſcripſerint, Baronius ex hac ſubſcriptione de-
duxit, corrigendum eſſe locum Auguſtini, ubi
ait, Concilium illud fuiſſe quadraginta trium
Epiſcoporum. Verùm locus purus eſt, & Con-
cilio Carthaginenſi Epiſcopi X LIII interfuê-
re; Concilio verò Cabarſuſſitano Epiſcopi LIII
ſubſcripsêre, ut videre eſt in eadem Synodica,
quæ his verbis clauditur: Omnes numero quin-
quaginta tres. Imò ea Synodica non tantum à¾
quinquaginta tribus in ejus fine ſubſcriptis; ſed
etiam à pluribus aliis edita. Nam non omnium,
qui Synodicæ condendæ interfuerunt, ſubſcrip-
tiones recitatas eſſe, probant Anaſtaſius, Con-=
ſtantius,

4

8 C. I V. ſtantius, Candorius & alii quidam Epiſcopi in
An. Ch. 394. ejus principio, non in fine nominati. Præterea
Auguſtinus tam in Enarratione in Pfſal. XXXVI
num. XXIII, quàm in libro ad Donatiſtas poſt
collationem capp. 4. & 22. ait, centum aut circi-
ter Epiſcopos interfuiſſe Concilio Cabarſuſ-
ſitano. .
x. Hujus porrò Concilii, ideoque & Carthagi-
Epocha duo- nenſis, utriuſque adverſus Primianum habiti
"u Concei- epocha deducitur ex Concilio Bagaienſi VIII.
rrn imgg. Kalend. Maias poſt Conſulatum Theodoſi Aug. ⸗
num cele- Currenti nempe anno celebrato. Nam ſi menſe
bratorum. Aprili Bagaiæ in Numidia ordinatio Maximiani
damnata eſt, certum eſt, anno præcedenti Con-
cilium Cabarſuſſitanum celebratum. Scribit Au-
guſtinus lib. de Hæreſibus cap. 69. Apud Car-
thaginem Maximianus contra Primianum ab ejiuſ-
dem erroris centum feré Epiſcopis ordinatus. Quod
clariùs explicat lib. 4. contra Creſconium Ccap. 6.
ubi ait: Proferebat ſententiam Primianus in Con-
cilio Bagarenſi contra Maximianum & AII ſo-
cios ejus, quibus præſentibus ordinatus eſt. A duo-
decim Maximianum ordinatum habent etiam
Acta Concilii Bagarenſis. Quare, cùm poſtquam
à centum Epiſcopis Maximianus electus eſt, à
duodecim ordinatus ſit, eaque ordinatio hoc an-
no damnata, apparet tam Concilium Cabarſuſſi-
tanum, quàm eam ordinationem ad præceden-
tem annum ſpectare.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRAXCO-ROMANZ 5888.

1148. .
Olymp. 2932. O 12 G. 16. P. 25. Mart. Indict. 8.
ſecundum JESu CHRuISTI 39)5.
Baron.
Olymp. 292. SIRICII PAPZ 12.
AR.CADII I3. ET I. HONORII 3. ET I.
J. Num. I ad XXI. Coſſ. Olybrius & Pro-
Conſules. binus: uterque Occidentalis, ut ex mox
dicendis liquet.
1I. Baronius in Annalibus occaſione ohbrii &
amilia Probini fratrum, hujus anni Conſulum ordi-
Conſulum nariorum „ quorum majores à Sanctis Patri-
Wus anui. bus celebrati, multa habet de Aniciiss, Pro-

bis, & Olybriis, quæ ex Reineſio epiſtolã 69.
ubi Aniciorum genealogiam exhibet, illu-

ſtranda & corrigenda. Sex. Anicius Petronius

Probus, qui, ut oſtendit Baronius, Procon-
ſul Africæ fuit, ac Præfectus Prætorio Italiæ,
Illyrici, Africæ & Galliarum, Conſulatum geſ⸗
ſit anno CCCLXXI; cujus uxor fuit Anicia
Faltonia Proba, quam Baronius cum Faltonia
Proba Poétria perperam confundit, ut liquet ex
Inſcriptionibus apud Gruterum 5. & 6. pag. 352.
& 1. pag. 353. Eam laudat Hieronymus epiſtolà ad
Demetriadem: quemadmodum & Claudianus
de Conſulatu Probini & Olybrii, à verſu 177.
Procopius lib. I. Hiſt. Vandalicæ cap. 2. ſcribit,
eam Alarico Romam dedidiſſe, ut legere eſt
apud Baronium anno COCCX numero XVIII.
Avia fuit, ſcilicet paterna, Demetriadis, ex
Hieronymo in epiſtola laudata, ac mater Anicii
Probi anno CCCCVI Conſulis ordinarii,
Anicii Probini, & Anicii Hermogeniani Ohbru
hoc anno Conſulum ordinariorum. Probinus vi-
vente etiamnum matre, ſed càpta urbe profuga,
obiit, ut rectè Baronius oſtendit. At Olybrius
ante matrem & captam ab Alarico Romam, ut
Hieronymus in epiſtola citata.

in Annales C. Baronii.

S& mox de eodem ait: Pius

5987

Anicia Juliana Turania Anicia Juliana dicta S β C. IV.
apud Gruterum 2. pag. 353. nupſit Quinto Clodio An. Ch. 39,.
Hermogeniano Olybrio , ut ibidem videre eſt, 111.
eratque filia Anicii Juliani. Quare decipitur Ba- Sſat,n,
ronius, dum Q. Clodium Hermogenianum Se Pin, pa-
Olybrium Turaniæ maritum cum Anicio Her- wer Demel
mogeniano Olybrio, & conjugem illius cum hu- triadis, con-
jus uxore Anicia Juliana confundit, ac alibi ux Iuliane:
Julianam Demetriadis matrem, filiam Probæ fa-
cit, memoriæ lapſum imputans Hieronymo, qui
Demetriadem è filio Probæ Anicio Hermoge-
niano natam ſcripſerat. Error ipſi natus Lapi-
dibus Gruterianis 6. pag. 352. I. pag. 353. 3. pag.
450. in quibus Anicius Hermogenianus Olybrius,
& Anicia Juliana Sex. Petronii Probi, & Falto-
niæ Probæ filii devotiſſimi nominantur: cùm vo-
cabulo filiorum ibi maritus, quippe naturà fi-
lius, & uxor ſeu nurus ſignificentur, non frater
& ſoror geniturâ; & Præter tres filios, Olybrium,
Probinum, & Probum, filia Probo Probaue
nulla fuerit, ut ex Hieronymo epiſt. S. apparet.
Baronium ipſa ulianæ & Demetriadis tempora,
quæ ex Innocentii Pontificis Romani, Chryſoſto-
mi, Hieronymi, Auguſtini, & Alipii Epiſcopo-
rum ad eas epiſtolis colligere licet, movere pote-
rant, ne Olybrio anno trecenteſimo ſeptuageſimo
nono Conſuli eas conjugem & filiam poneret.
Cùm Hieronymus Demetriadem de immaturo
obitu patris ejus, qui Conſul fuiſſet in pueritia, ni-
mitum anno currenti, & non vidiſſet patriam cor-
ruentem; quod contigit anno CCCC IX,
verba facit: Ne, inquit, ſanctæ matris vulnus
exaſperem, ſc. Probæ, quæ cum nuru & nepte,
direpta à Gothis Urbe, in Africam profugerat,
Rilius. Filius igitur
Probæ Ohbrius, pater Demetriadis, conjux
Julianæ; & Juliana non filia Probæ, ſed nurus,
conjux Anicii Hermogeniani Olybri, non Clodii
Hermogeniani Olpbrii. Et quomodo in eum, qui
ab anno Chriſti cccrxv uſque ad Conſulatum an-
no cccLXxIX in ſuprema dignitate & potentia,
domi foriſque fuiſſet, & ætate provecta, ſcilicet
Hermogenianum Olybrium convenire poterit,
immatura morte ſubtractum eſſe, & quidem pau-
lò ante Urbis memoratum caſum; quod expreſsè
de patre-Demetriadis refert Hieronymus? Hæc
Reineſius laudatus, apud quem integra Anicio-
rum Familia legenda.
Faltonia Proba Poeëtria perperam cum Ealtonia
Proba trium Conſulum ordinariorum matre à Ba- Proba Poz-
ronio confuſa. Reineſius in Familia Aniciorum tria. G
obſervat, Faltonium Probum Alipium Præfectum Baron. num-
Urbis fuiſſe ſub Theodoſio Magno anno cccxcr, xIII.
exiſtimatque, hunc Alipium patrem fuiſſe Alipii
Prætoris ſub oanne Vranno anno ccccxxIV, de
quo loquitur Olympiodorus. In Faſtis legitur
Alipius Conſul anno ccccxLvII, qui potuit pater
eſſe Probæ Poëtriæ; cùm Iſidorus lib. de Viris Il-
luſtribus cap.5.tradat, hanc Poëtriam filiam fuiſſe
Probi Adelphii. Quidquid ſit, hæc Faltonia à ſupe-
riori diverſa, & quæ Baronius in medium addu-
cit, ut probet unam & eandem eſſe, contrarium
inſinuant.
Ad num. XXI& ſeqq. Philoſtorgius lib. II. Theodoſtus
cap. 2. Engenii Tyranni morte narrata, ait: Poſt on orium
haæc Imperator Mediolani conſtitutus filium ſuum Conſtantino-
Honorium accerſivit, eique totum Occidentem boli evocat.
commiſit. Idem tradunt Socrates in fine libri 5.
Sozomenus in fine libri 7. & Zoſimus lib. 4. pag.
779. Baronius tamen exiſtimat, tam Arcadium, Baron. num.
quàm Honorium à Theodoſio patre evocatos eſſe; *X 111.
quia

I1V.
Faltonia

v.

588 Critica Hiſtorico Chronologica

SsF C. IV- quia Divus Ambroſius de Diverfis 3. pag. 122. latu Honorii litem dirimit, & quoties hoc Chriſti S C. IV.

An. Ch. 395 ſcribit, Theodoſii filios ad eum veniſſe; quod
etiam inſinuare videtur Paulinus in Vita Sancti
Ambrolli. P æterea Au tor Chronici Alexandri-
ni aſſerit, Arcadium Româ profectum, ibi Hono-
rium fratrem reliquiſſe. At certum videtur, Hono-
rium ſolùm in Occidentem veniſſe, non tantùm
quia Auctotes ſuptâ citati id diſertè affirmant;

ſed etiam quia Claudianu; in tertio Conſulatu

Honorii, hujus iter deſcribens, nullam Arcadii
mentionem facit, licèt ſtatim poſt eam deſcri-
ptionem, Theodoſium utrumqueé filium Staliconi
commendalſſe tradat. Quare quando Paulinus in
Vita Sancti Ambroſii ait: De filiis nibil habebat
novum quod conderet, quibus totum dederat niſi
ut eos præſenti commendaret parenti; loquitur de
Stilicone, cui Theodoſius filios etiam abſentes
commendare potuit. Quo pacto D. Ambroſius
de uno Heonorio & Placidia ejus ſorore locutus
videtur. Chronici Alexandrini auctoritas per
Theodoſii M. tempora parvi facienda. Denique
Ruſnus lib. 2. cap. 34. ſCribit, heodoſium Ho-

norium ad ſe evocantem Arcadio mandaſle, ut

Imperii Orientalis, cui jamdiu præfectus eſſet,
curam ageret, & D. Ambroſius Oratione in fu-
nere Theodoſii habita, diſertè dicit: Arcadium
funeri non interfuiſſe. .

VI. Sunt qui exiſtimant Theodoſium poſt debella-

P,e tum Eugenium Romam veniſſe, quòd Zoſimus
emel tan-⸗ . .
Ie Roms lib. 4. pag. 779. tradat, eum poſt devictum Euge-

fuis. nium R& omam ingreſſum, Honorium filium Impe-
catorem declaraſt „& Prudentius lib. r.in Symma-
chum prodat, Theodoſium, quando Romam venit,
& idololatriam prohibuit, jam duos Tyrannos,
Maximum & Eugenium, debellaſſe. Præterea
Auctor Miſcellæ, clade Eugenii narratà, ait, Theo-
doſium Honorium Imperatorem Romæ decla-
raſſe Verùm Theodoſium ſemel tantùm, idque
oſt devictum Maximum, Romæ fuiſſe, ceteri
Hiſtorici ſcribunt, quibus omnino ſtandum. Zo-
ſimus autem profectionem Romanam Theodoſii,
quam poſt Maximi interitum narrare debuit, poſt
Eugenii cædem diſtulit, & alio errore tunc Ho-
notium à patre Imperatorem Romæ dictum ſcri-
Baron ann. pſit. Prudentium explicat Baronius, & Auctor

389. num. L. Miſcellæ (ſæpe hallucinatur, quemadmodum &

Auctor Chronici Alexandrini, qui ſub Timaſii &
Promoti Conſulatu, anno nempe CCCLXXXIX
ſcribit: His Conſulibus Theodoſius Imperator Ko-
mam ingreſſus nanguravit Honorium filium Im-
peratorem, qui Remæ regnavit annos XI zcùm ta-
men certum ſit, Honorium anno tantùm cccxcIII
appellatum eſſe Imperatorem, annoſque triginta
imperalle, Denique Claudianus in ſexto Conſu-

ſeculo Imperatores Romæ fuerint, nos edocet: An. Ch. 395.
His annis qui lieſtra mihi bis dena recenſent,
Noſtra, ter Auguſtos, intra pomeria vidl.
Quibus verſibus KRoma, quam Claudianus lo-
quentem inducit, queritu-, quòd à centum annis
ter tantuùm Imperatores ſuos viderit, ante ſolen-
nem Honorii Au guſti in urbem Romam introi-
tum, qui anno C CCCIV contigit. Qui verſus
faciles explicatus non habent. Certum eſt enim
ab anno Chriſti CCCIV ad annum CCCCIV
plures Imperatores, quoſdamque pluries Romæ
fuifle. Romam ingreſſfus Conſtantinus Magnus
poſt cladem Maxentianam, annoque CCCXEV
quo ibidem Vicennalia celebravit, ejuſque Im-
perii initio Maximianus Herculius poſt reſum-
tum Imperium Romæ etiam fuit. Tum Conſtan-
tius anno CCCLVII Romæ triumphavit, ſicuti
& Theodeſins Magnus anno CCCLXXXIX, quo
etiam Valentinianus junior Romam venit, ad quam
anno CCCLX RXVIII à Theodoſio Magno ex
en Ercladieainsittentntaſinwun de
pretibus alii eum tres
Auguſtos duntaxat eo ſeculo Romæ viſos indica-
re: alii verò adverbio illo ter rariàs Romæ Au-
guſtos fuiſſe Claudianum intelligere ſcripſere
Veruùm, locus ille malè ab illis explicatus . nihil
enim aliud Poëta deſignat, quàm toto illo ſeculo
ter tantùm, id eſt, ſub trium tantùm Auguſtorum
Imperio, Romam ſuorum Principum præſenti
potitam; ſub Conſtantino nempe, Conſtantio, &
Valentiniano uniori. Quo pacto dici non poteſt
Theodoſium Magnum poſt devictum Eugenium
Romam profectum eſſe. Cùm enim tunc tam
Orientis, quàm Occidentis Imperator eſſet, Ro-
ma non ter, ſed quater, id eſt, ſub quatuor Augu-
ſtorum Imperio Principum ſuorum præſenti4
cohoneſtata fuiſſer. Ex quibus manifeſtum eſt,
non bene conjeciſſe Petavium, Gratianum anno
CCCLXXVII Romam adventaſſe, ut tunc
oſtendimus.
Tandem Theodoſius filio ſpectaculis præſidere VII.
juſſo, ſequenti anno animam exhalavit, Olybrio & Tkeodaſß: M.
Probino Coſſ. ante diem VIalendas Februarias Sirns.
inquit, Socrates lib. 5. cap. 26. qui addit: Eixit Baron. num
porrò Imperator Theodoßins annos ſexaginta-impe- XXà & ſeqꝗq·
ravit autem annos ſexdecim. Sexaginta eum annos Too rr.
vixiſſe tradunt etiam Sozomenus, Theophanes
Cedrenus & alii, licet Auctor Chronici Ale-
xandrini annos ei LXV attribuat, & Aurelius
Victor ſcribat, Theodoſium annum agentein quin-
quageſimum apud Mediolanum exdeſſiſſe qui
ſubdit eum utramque Rempublicam Arcadio &S
Honorio filiis quietam reliquiſſe.

FINIS 7 O0O M I P RIMI.

—

589
ENZYDZZAZOYDYNYYZYEDYDZYAEYZEYYEDZZDEAEYNENYYEYZYEZYEEEYEEN DYEZYEE S

KALENLDARIUM
ROMANUM.

UIA in legendis Annalibus non rarò Kalendarium conſulendum, ut ſcire poſſimus, quem
in menſis diem, Feſtum aliquod, præſertim mobile, ur vocant, v. c. Aſcenſionis
Cheitti incideric, & cum qua feria dies, quâà res aliqua narratur geſta, concurrerit, ad majorem
Lectoris commoditatem viſum hic Kalendarium Romanum exhibere „ſacro-profanum à me
concinnatum alias editurus.

IANUARIUS, Græcis AUDYNAU,

Kal. ſt1 Circumciſio Domini.
iv 2 Octava Sancti Stephani.
iij 3 Octava Sancti Joannis Apoſt.
Prid. 4 Octava SS Innocentium.
Non. 5 Vigilia Epiphaniæ cum Commem. S. Teleſphori Papæ & Martytis:
viij 6 Epiphania Domini.
vij 7 De Octava Epiphaniæ.
vj 8 De Octava.
v 9 De Octava.
iv 10 De Octava.
iij II De Octava, & Commem. Sancti Hygini Papæ & Martyris.
Pprid. 12 De Octava.
Idib. 13 Ockava Epiphaniæ.
xix 14 Hilarii Epiſcop. & Confeſſ. cum Commem. Sancti Felicis Presbyteri & Martyris.

xviij 15 ſpauli primi Eremitæ, cum Commem. Sancti Mauri Abbatis.

a o da ae s

xvij 16 Marcelli Papæ & Martyris.
xvj 17 Antonii Abbatis. .
xV 18 Cathedra Sancti Petri Romæ, & Commemorat. Sanctæ Priſe zroinj RM
xiv 19 Marii, Marthæ, Audifacis & Abachum. cx Virginis e Martyris.
xiij 20 Fabiani & Sebaſtiani Martyrum.
xij 21 Agnetis Virginis & Martyris.
xj 22 Vincentii & Anaſtaſii Mart.
X 23 Emarentine ehini⸗ & Marty ris. Initium Peritii, quinti Nor Macedonum z G DMri, quint⸗
ſix 24 Timothei Epiſcopi & Martyris.
viij I 25 Converſio Sane Pauli Apoſtoli.
vij 26 Polycarpi Epiſcopi & Martyris. Iuitium ſexti menſis 4 .
27 Ppauunis Cinploſtaum Epileopi & Rencec ADOybiaci Mechir ſeu Amſchir.
v 28 Agnetis ſecundè.
iv 29
iij 30 Martinæ Virginis & Mart.
Prid. 31

FEBRUARIUS, Gtæcis PERITIVUS.

Ignatii Epiſcopi & Martyris,
Purificatio B. Mariæ Virginis.
Blaſi Epiſcopi & Martyris.

Kal.
1V
Prid.
Non.

viij

Agathæ Virginis & Martyris.
Dorotheæ Virginis & Martyris.
Romualdi Abbatis.

Apolloniæ Virginis & Martyris.

Valentini Presbyteri & Martytis
15 [Fauſtini & Jovitæ Martyrum.

—
—
—
S S oαι — & —

* αιατςππωυ dsbα O△α% Oρςωε αροn
S

— —
☛ſ ☚
— —
—: ͤ–
— ——,, —
— — —☛ —
Oπ QK

Simeonis Epiſcopi & Martyris.

Dd Cathedes

Osnmm ee

te SOOHECOOSEOH On,ebOb νι£ν SO πιhne

m OO& πι½- Oπ WRdäHaCO&EOαWατ πιο ονο

1X
viij
vij
vj—
iv
Prid.

Kal.

vj

iv
iij
Prid.
Non.
viij
vij
vj—

iv
iij
Idib.
Xvij
XVj.
xvV
xiv
xiij
XI
xj

ix
viij
vij
vj
iv
iij

Prid.

Kal.
iv
iij
Prid.
Non.
viij
VA

vj

iv
Prid.
Idib.
xviij
xvij
xvj
XV
xiv
xiij

5 °ι° .ν △☚ b e

xj

20
21
22

3
24
25

26

27
28

EEäES O & Q⁄⅝α .

— . .
S ι & Q X½ιS.S

590⁰

Cathedra S. Petri Antiochiæ. Taitium Dyſtri, ſexti gro-Macedonum; & Lanthici, ſexti Mace-

donum menſis.
Vigilia.
Matthiæ Apoſtoli.

lIuitium ſeptimi menſis ADPPgyptiaci Phamenoth, ſeu Barmahat.

In anno Biſſextili Februarius eſt dierum 29. & Feſtum S. Marthiæ celebratur 25˙. Pebruarii, &
bis dicitur, Sexto Kalendas, id eſt, die 25. & die 24. & litera Dominicalis quæ aſſumta fuit
in menſe Januario, mutatur in præcedentem: ut ſi in Januario litera Dominicalis fuit A, mu-

tatur in præcedentem, quæ eit G, & litera F bis ſervit.

MARTIUS, Græcis DYSTRUS.

Caſimiri Confeſſ. & Commemorat. S. Lucii Papæ & Martyris.

Thomæ de Aquino Confeſſ. & Doctor. & Commemorat. SS. Perpetuæ & Felicitatis Martyrum.

Franciſcæ Viduæ.
Quadraginta Martyrum.

Gregorii Papæ & Confeſſ. & Eccleſiæ Doctoris.

Patricii Epiſcopi & Confeſſoris.
Joſeph Confeſſoris.

Joachimi Confeſſoris.
Benedicti Abbatis.

Annuntiatio B. Mariæ Virginis. Iaitium Lanthici, ſeptimi Syro-Macedonum; & Areemißi, ſepti-
mi Macedonum menſis.

Piitium olctavi menſis A.ogptiaci Pharmuti, ſeu Barmude.

APRILIS, Græcis XANTHICVUsS.

Franciſci de Paula Confeſſoris.

Leonis Papæ & Conkfeſſoris.

Hermenigildi Martyris.
Tiburtii, Valeriani & Maximi Martyrum.

Aniceti Papæ & Martyris.

Soteris

+☚ ι e LDe e

Seose eCOONCOO&τ ασαπποποι ναn ο

OQSOOCOOS&τOπ△ O πωρ ον e

—

„*⁴° .

—
. 7

viij
vij

vj

iv
iij

Prid.

Kal.
vj

iv

Prid.

Non.

viij
vij)
vj
iv
iij

Prid.

Idib.

xvij
XVj
XV

XIV

Liij
xij
xj

ix
Viij

vij

iij

Prid.

Kal.
iv

Prid.
Non.

viij
vij
vj—

iv
iij

Prid.
Idib.

Xviij
xvij
xvj—
XxV
Xiv
xiij
xij

xj

ix
viij

1 õ

21

22

2

24
25

26
27
28
29
30

„ν

14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

25

26

27
28
29
30

31

£ BES BS 5 & & 5

— – ο0°π⏑ . ω e e.

Soteris & Caii Pontificum & Martyrum.

Georgii Martyris.
Marci Evangeliſtæ.

Cleti & Marcellini Pontificum & Mart. Initium Artemiſii, ollavi Sro- Macedonum; & Deſi;
octavi Macedonum menſis.

Initium noni menfis Aghitac Pachon, ſen Baſchner.
Vitalis Martyris.

Petri Martyris.

Catharinæ Senenſis Virginis.

MAIUS, Græcis ARTEMISIUS.

Philippi & Jacobi Apoſtolorum.
Athanaſu Epiſcopi & Confeſſoris.
Inventio Sanctæ Crucis, & Commentario SS. Alexandri Eventii Theoduli zac Ju⸗
venalis Epiſcopi & Gonfeſſotis c ocduli Manyrumnc Iu-
Monicæ Viduæ.
Joannis ante Portam Latinam-
Stanislai Epiſcopi & Martyris.
Apparitio S. Michaeêlis Archangeli.
Gregorii Nazianzeni Epiſcopi & Conkeſſoris.
Gordiani & Epimachi Martyrum.

Nerei, Achillei & Domitillæ Virginis, atque Pancratii Marryrum.

Bonifacii Martyris.

Ubaldi Epiſeopi & Confeſſoris.

Pudentianæ Virginis.
Bernardini Confeſſoris:

Urbani Papæ & t Martytis. Juitium Dafßi, noni Gro-Macedonum; & panemi, noni Macedonnm

menſis.
Philippi Nerii Confeſſoris, cum Commemoratione S. El

cimi menſis Pgyptiaci Payni, ſon Beuna
Joannis Papæ & Martyris.

eucherii Papæ & Martyris. Iaitium de-

Felicis Papæ & Martyris.
Petronillæ Virginis.

IUNIUS, Græcis DASIUS.

Marcellini, Petri atque Fraſmi Martyrum.

Norberti Epiſcopi & Confeſſoris.

Primi & Feliciani Martyrum.

Barnabæ Apoſtoli.
Baſilidis, Cyrini Naboris & Nazarii Martyrum,
Antonii de Padua Confeſſoris.
Baſilii Magni Epiſcopi & Confeſſoris.
Viti, Modeſti atque Creſcentiæ Martyrum.

Marci & Marcelliani Martyrum.
Gervaſu & Protaſui Martyrum.
Silverii Papæ & Martyris.

Paulini Epiſcopi & Confeſſoris.

Vigilia.
Nativitas S. Joannis Baptiſtæ,
Ddd De

Oie

&πατπι . ee e Dee OSO&πιασdere ee

HSOOPO&NCOSEOSO&PO τS

π* 0

vij

—

vj

—

iv

iij

Prid.

1IV
Prid.
Non.
vj

IV
Prid.
Idib.
xvij
Xxvj
XVN
Xiv
xij
XI

ix
viij
vi

V

iv
ij
Prid.

Kal.
iv
Prid.
Non.
viij
vij

iv
iij
Prid.
Idib.
Xxix
xviij
Xvij
XVj
XV
Xiv
xiij
xij
X

1X
viij

V1)

.M

26
27
28

29
30

3 ℛD°α Q— +—

dR S e e e — — —

26
27
28
22
30
31

—

m— W

„ — —
5 8 5

„

24
25

Q

2

28

592
De Octava Nativitatis S. Joannis Baptiſtæ. Iaitium undecimi menßi DKyptiaci Epiphi, ſeu Aibib.
Initium Panemi, decimi Syro-macedonum; & Loi, decimi Macedonum menſis.
Joannis & Pauli Martyrum.
De Octava.
Leonis Papeę & Confeſſoris. Vigilia.
Petri & Pauli Apoſtolorum.
Commemoratio Sancti Puli Apoſtoli.

JULIUS, Græcis PANEMVUS.

Octava S. Joannis Baptiſtæ.
Viſitatio B. Mariæ Virginis.
De Octava Apoſtolorum.
De Octava.
De Octkava.
Octava Apoſtolorum Petri & Pauli.

Septem Fratrum & SS. Rufinæ ac Secundæ Martyrum.
Pii Papzę & Marryris.
Naboris & Felicis Martyrum.
Anacleti Papæ & Martyris.
Bonaventuræ Epiſcopi & Confeſſoris, & Doct.

Alexii Confeſſoris.
Symphoroſæ cum ſeptem filiis Martyribus.

Margaritæ Virginis & Martyris.
Praxedis Virginis.
Mariæ Magdalenæ.
Apollinaris Epiſcopi & Martyris.
Sanctæ Chriſtinæ Virginis & Martyris. Vigilia.
Jacobi Apoſtoli. Initinn duodecimi menſis Tgyptiaci AWMeſori ſou Maſre. Initium Loi undecimi
Syro- WMacedonum, & Gorpiæi, undecimi Wacedonum menſit. .
Annæ Matris B. Mariæ.
Pantaleonis Martyris.
Nazarii, Celſi, & Victoris Papæ & Martyris, & Innocentii Papæ & Confeſſoris.
Marthæ Virginis, & Commem, SS. Felicis Papæ, Simplicii, Fauſtini & Beatricis Mart.
Abdon & Sennen Martyrum. ir⸗
Ignatii Confeſſoris.

AUGUSTVUS, Græcis LOUS.

Petri ad vincula.
Stephani Papæ & Martyris.
Inventio Sancti Stephani Protomartyris.
Dominici Confeſſoris.
Dedicatio S. Mariæ ad Nives.
Transfiguratio Domini.
Donati Epiſcopi & Martyris.
Cyriaci-Largi, & Smaragdi Martyrum.
Romani Martyris. Vigilia.
Laurentii Martyris.
Tiburtii & Suſannæ Martyrum.
Claræ Virginis.
Hippolyti & Caſſiani Martyrum.
Euſebii Confeſſoris. Vigilia.
Aſſumptio B. Mariæ Virginis.
Hyacinthi Confeſſoris.
Octava S. Laurentii.
Agapiti Martyris.
De Octava Aſſumptionis.
Bernardi Abbatis.
De Octava aſſumptionis.
Octava B. Mariæ Commem. SS. Timothei, Hippolyti & Symphoriani Mart.
Vigilia.
Bartholomæi Apoſtoli.
Ludovici Regis Franciæ Confeſſoris. Initium Gorpiæi, duodecimi, vro-Macedonum,; eg Eyperle-
ſretai, duodecimi Macedonum menſis. eete
Zephyrini Papæ & Martyris.

—

Auguſtini Epiſcopi, Confeſſoris & Eccleſiæ Doctoris.

Decollatie

593

6* ivr 29 Decollatio S. Joannis Baptiſtæ. Laitium primi menſis oyptiaci Thoth.
D iij 30 Felicis & Adaucti Martyrum.
E . Prid. 1 31
SEPTEMBER, Græcis GORPIEÆUS.
Kal. 1 Æ£gidii Abbatis.
iv 21
iij. 13
Prid. .
Non. 5
viij 6
vij 7
Vj 8 Nativitas B. Mariæ Virginis.
vV 9 Gorgonii Martyris.
iv 10 Nicolai de Tolentino Confeſſoris.

iij II Proti & Hyacinthi Martyrum.
Prid. 12 De Octava Nativitatis B. Mariæ,
Idib. 1z De Octava.
xviij 14 Exaltatio S. Crucis.

xvij) II Nicomedis Martyris.
xvj 16 Cornelii & Cypriani Pontif. & Mart.
XV 17 Impreſſio Sacrorum Stigmatum in corpore B. Franciſci.
xiv 18 Thomæ de Villanova Confeſſoris.

xiij I 19 Januarii Epiſcopi & Sociorum Martyrum.
xij 20 Euſtachii & Sociorum Martyrum.
Xj 21 Matthæi Apoſtoli & Evangeliſtæ.
X 22 Mauritii & Sociorum Martyrum.
ix 23 Lini Papæ & Martyris.

viij 24 Initium Hperberetæi, primi Syro-Macedonuns; & Düi, primi Macedonum menſis,
vij 25
vj 26 Cypriani & Juſtinæ Martyrum.
v 27 Coſmæ & Damiani Martyrum.

iv 28 ]Ieitium ſecundi menſis efkgyptiaci Paophi ſou Baba.

νnu Ü ÄlänSO&ν hSOn e e

iij 29 Dedicatio S. Michaêlis Archangeli.
Prid. 30 Hieronymi Presbyteri, Confeſſoris & Eccleſiæ Doctoris,
OCTOBER, Græcis HYPERBERETAX U5§.
A Kal. [1 Remigii Epiſcopi & Confeſſoris,
B v»j— 2
C fv 3
D iv 4 Franciſci Confeſſoris. 6
E jiij 5 Placidi & Sociorum Martyrum.
F Prid. 6 Brunonis Confeſſoris.
G Non. 7 Marci Papæ & Confeſſoris.
A viij 8 Birgittæ Viduæ.
B vij 9 Dionyſii, Ruſtici && Eleutheri Martyrum.
C vj 10
D V II.
E j iv 12
F liij 13 .
G Prid. 14 Calliſti Papz & Martyris.
A Idib. 15 Tereſiæ Virginis.
B xvij I 16
C xvj ſ17
D xyvV [I8 Lucæ Evangeliſtæ,
E xiv 19
FE xiij z0& 1 „
G xij 21 Hilarionis Abbatis, & Commem. SS. Urſulæ & Sociarum Virginum && Mart,
B Xx 23
c KE. 24 Piiin Dii, Ets. Soucro- Macedonum G Appelai, ſecundi Macçedonum menßis,
D ' viij 25 Chryſanthi & Dariæ Martyrum.
E vij [26 [Evariſti Papzę & Martyris.
P vj 27 Vigilia.
, 18 Fimonis & jude Apoſtolorum. Autum tana menfi Ayriass Aty, s A
A iv 29
Biij 30 H
C Prid. 31 Vigilia.

om. I. Ddd 5 NOVEMBER)

194
NOVYEMBER, Græcis DIUS.

D [Kal. 1 Feſtum omnium Sanctorum. .
E irv 2 Commemoratio omnium Fidelium Defunctorum.
F iij 3 De Odava. “W
G Prid. 4 Caroli Epiſc. & Confeſſ. & Commem. SS. Vitalis & Agricolæ Mart.
A Non. 5 De Octava. .
B viij 6 De Octava. . D
C vij— 7 De Octava. Z
D vj 8 Octava omnium SS. & Commem. SS. quatuor Coronatorum Martyrum. .
E v 9 Dedicatio Baſilicæ Salvatoris, & Commem. S. Theodori Martyris.
F iv 10 Triphonis, Reſpicij & Nymphæ Martyrum.
G ſtiij II Martini Epiſc. & Confe ſſ. & Commem. S. Mennæ Martyris.
A Prid. 12 Martini Papæ & Martyris.
B Idib. 13
Czxviij 14
D xvij /ö
E xrvj 16
F xv 17 Sregorii Thaumaturgi Epiſcopi & Confeſſoris. .
G xiv 18 Dedicatio Baſilicarum Petri & Pauli.
A xiij 19 Pontiani Papæ & Martyris.
B xij 20
CA xj 241 Præſentatio B. Mariæ Virginis.
D x 22 Cæciliæ Virginis & Martyris. S
E ix 2ꝛ3 Clementis Papæ & Martyris cum Commem. §. Felicitatis Martyris. Initium Appellæai, tertii
Gro- Macedonum; & Andinæi, tertii Maredonum menſis. B
F viij 24 Chryſogoni Martyris.
G vij 25½ (Catharinæ Virginis & Martyris.
A vj 26 Petri Alexandrini Epiſcopi & Martyris.
B v 27 Initinm quarti menſis X gyptiaci Chœac, ſeu Chiac.
C irv 28 .
D ſiij 29 Vigilia & Commem. S. Saturnini Martyris.
E Prid. j3o ] Andreæ Apoſtoli,

DECEMBER, Græcis, APPELLÆUS.

F Kal. ſ1
6 iv 2 Bibianæ Virginis & Martyris. Franciſci Xaverii Confeſſorit.
A üj z3
B bPrid. 4 Barbaræ Virginis & Martyris.
C Non. 5 Sabbæ Abbatis.
D vij 6$ Nicolai Epiſcopi & Conſeſſoris.
E vij 7 Ambroſi Epiſcopi, Confeſſoris & Eccleſiæ Doctoris.
F vy 8 Conceptio B. Mariæ Virginis.
G v 9
A iv 10 Melchiadis Papzę & Martyris.
B ſiij 11 Damaſi Papæ & Confeſſoris.
C I Prid. 12
D Idib. 1 [Luciæ Virginis & Martyris.
E xix 14
