ſolutam eſſe infra annos decem; ſig enim Julia-
ni verba landata explicat; ita ut biennio Ppro-⸗
mota fuerit ædificatio, & anno, quo gedica-
ta eſt, trecenteſimo nempe trigeſimo, abſoluta
fuerit, & incoli ac frequentari potuerit, Quam
in rem adducit Chronicon Alexandrinum, ubi,
Januario & Juſto Conſulibus, anno ie. Chriſti
CCCXXVIII, legitur: His Conſulibus CQonſtan-
tinus laudatiſſimus Imperator Romꝗ profelctus, &
Nicomediæ Bithyniæ Merropoli moratus, ſapequs

Byzantium profeltus; primum Byzantii wureng

402 GCritica Hiſtorico-Chronologica

8 C. I V. inſtauravit, magnamque partem ad veterem mu-
An. Ch.324. prum adiecit, novumque cum eo conjunzit, urbem-
que ipſam Conſtantinopolim dixit. Circum novis
gre ſtatuis, exornavit, omnique arte tribu-
al, ubi Imperator ſpeltacula faceret, ad Komä-
ni theatri formam perfecit. Kegiam porro proxi-
mo circum condidit, &c. Verùm licet plures
Petavii opinionem ſecuti ſint, ea tamen ex di-
ctis corruit, conſtatque, decem illos annos à Ju-
liano memoraros ab anno cc CxXV inchoan-
dos, & cum anno cc cCcXxXXIV abſolutos fuiſ-
ſe, quod ante me viderat Nicephorus citatus.
Quoad Chronici Alex, locum, Gothofredus in
Commentario Leg. 3. Codicis Theod. De in-
fermandis his quæ ſub Tyrannis datæ Romæ VIII
Id. Jul. anni Chriſti, c c CxXVI doctè animad-
vertit, illius Chronici Auctorem metachroniſ-
mi biennio peccare, & moram Conſtantini
Romæ non Januario & Juſto Conſulibus, ſed
Conſtantino Aug. VII, & Conſtantio Cæſare
Coll. anno ſc. Chriſti cCc cæX 1, contigiſſe,
ideoque quod in Chronico Alexandrino de
Conſtantinopoli dicitur, ad annum illum
CCCXXVI retrahendum eſſe; cùm certum ſit,
anno cCcCCXXVIII Conſtantinum Romæ non
fuiſſe, ſed tantùm anno Cc cCxXVI, quo poſte-
riora ſua Vicennalia ibidem exhibuit. Annis au-
tem hujuſmodi ſolenniis deſtinatis nova nomina
ſæpe urbibus impoſita in dubium revocari non
poteſt.
XXII. Cangius in lib. primo Conſtantinopoleos Chri-
Sicuti & à ſtianæ, hujus Urbis conditum in annum trecen-
Cangio. teſimnum viceſimum ſextum conjicit, innixus
his verbis Themiſtii Orat. I3. quæ in nova
Themiſtii editione quarta ordine eſt: Saoτιπρ
3 einoτναοο νναιανàαν 6X1 1ασ☚rRsE XIXι
.. νρDσdνσαwονονν Ü 2* ioανι½ν Sι5 Fervtrdo 1„6,
7* αετπ ιποαd „ vita ri AXπαιι. id eſt:
Cum Imperatore verò merito ſanè patria iiſalem
mncrementis augeſcit, qua ataté Imperii hujus
ualis eſt. Andio enim uno eodemque tempore
patrem illius & urbem murorum ambitu, & ſilio
purpuram circum dediſſe. Cùm itaque, inquit
Cangius', ea Oratio in Conſtantium Imperato-
rem, qui urbem amplificabat, ſub Imperii cjus
finem recitata fuerit, iſque ex omnium ferè
Scriptorùm conſenſu, anno trecenteſimo vice-
ſimo ſexto Cæſar renuntiatus fuerit, liquet, non
alio anno Conſtantinopolim conditam. Ita Vir
Clariſſimus. Verum Conſtantium anno cccxXIII
Cæſarem à patre dictum fuiſſe, jam oſtendi in
Diſſert. Hypat. Part. I I. cap. VI. num. IV.
quam cùm ipſe legit priorem ſuam opinionem
retractavit in Notis ad Chronicon Alexandri-
num pag. 556. me, ut moris ejus eſt, non
nominato. Hanc eamdem ſententiam quam
antequam eamdem Diſſertationem publicarem,
videbam ab omnibus Recentioribus oppu-
gnatam, poſtea in hac Critica ita validé con-
firmavi, ut non exiſtimem fore impoſterum,
qui eam in dubium revocaturus ſit. Benignè ita-
que locus Themiſtii explicandus, advertendum-
que Conſtantinum anno CccxXIII die V I
Novembris Conſtantium filium Cæſarem renun-
ciaſſe, annoque c c cCxXIV die xXVII menſis
Ocobris, Licinio à ſe devicto, urbem de ſuo
nomine condere decreviſſe, nondum elapſo an-
no à Cæſarea dignitate in filium collata. Quare,
cùm nuncupartio illa Conſtanti, & condendæ
urbis conſilium pertineant ad eumdem an-
num, Themiſtius nihil aliud ſiignificat, quàm

Urbis conditum & Conſtantii Imperium coæ- S C. 1V.
tanea elle, ſeu, ut ipſe eloquencer dicit, cir- An. Ch. zs4.
cumdatum eodem tempore à Patre urbi murum,
felio purpuram. In prima quidem hujus Tomi
editione w &αρνα feu purpurz vocem, de
purpura Conſulari interpretatus ſum, ſed poſt-
quam legi accuratas obſervationes IIluſtrill. ac
omni laude majoris Spanhemii ad Juliani Imp.
Orationem I pag. 69. & ſeq. nullo modo dubita-
vi quin ea vox ibi, quemadmodum & in Ora-
tione V ejuſdem Themiſtii, intelligenda ſit de
purpura Cæſarea ſeu Imperiali.
Ceterum, noſtram de anno Conſtantinopolis XXIII.
conditæ ſententiam ſubſcriptiones Legum Co- Cenitantino-
dicis Theod. anno crecenteſimo viceſimo ſexto oleos condi-
emiſſarum, indubitatam reddunt, ſimulque e e a rr,
Cangii opinionem evertunt. Nam illius anni zatus. .
initio Conſtantinus in Thracia vel Macedonia
conſtitit; inde in Italiam perrexit, menſeque
Julio Romam pervenit. Ibi trimeſtre ferme
tuit, nempe Julio, Auguſto, & Septembri. 2
Deinde ex urbe Roma, Italiaque IIlyricum
pergens in Pannoniam venit, Sirmiique pridie
Kal. Zannar. Legem I. Cod. Theod. de Jure Eiſci
dedit. Cùm itaque Conſtantinopoleos funda-
menta non alio menſe, quàm Novembri jacta
fuerint, ut Codinus laudatus teſtatur, id de
menſe tantùm Novembri anni trecenteſimi vi-
ceſimi quinti, quo certum eſt, Conſtantinum
in Oriente fuiſſe, intelligendum. Unde Lex 1.
Cod. Theod. De erogat. milit. ann. quæ data di-
citur Paulino & uliano Coſſ. anno ſc. trecenteſi-
mo viceſimo quinto XIV. Kalend. Novemb.
Aquis, oſtendit, eo die, eoque anno Conſtan-
tinum M. fuiſſe in Thracia, ubi Byzantium ſi-
tum. Aquæ enim illæ à Gothofredo in Chrono-
logia Cod. Theod. malè explicatæ de Aquis,
quæ in Myſia erant, non procul à Naiſſo,
quarum mentio in Itinerario Peutingeri & An-
tonini. Ex dictis enim apparet, Legem illam
datam Aquis Calidis, quæ urbs in Thra-
cia poſita, cujus meminit Itinerarium Peutin-
geri.
Gothofredus in Chronologia Codicis Theo- XXIV.

doſ. in Petavii ſententiam concedit, & Con- Opinie Go-

thofredi con-

ſtantinopolim anno CCCXXVIII conſtructam
futatur.

credit. Imò in Diſſertationibus in libro 2. Phi-
loſtorgii anno trecenteſimo viceſimo octavo il-
lius urbis fundamenta jacta conteſtatiſſimum
eſſe aſſerit. Sed poſt ea, quæ hac de re ſeripfi,
ea opinio omni probabilitate deſtituta, peni-
tuſque, ni fallor, everſa. Illud Gothofredo aliiſ-
que Viris doctis rectè obſervatum, Conſtanti=
nopolim perfectam, cùm annona civica gra-
tuita his, qui eam incolerent, deſtinata fuit,
quod factum anno trecenteſimo triceſimo ſecun-
do, ut Auctor Chronici Alex. teſtatur: cùm
operibus publicis, & ut annona fufficiens ad
tantam multitudinem alendam à Conſtantino M.
enixè cautum fuit; quod factum annis cccxXXII,
CCCXXXIII ,‚ & CcCXXXIV. Quam in rem
legenda Lex prima Codicis Theod. De excuſa-
tione archit. & Lex 6. & 7. ejuſdem Codicis
De Naviculariis, ubi in Lege ſeptima anno
CCCXXXIV data, illa verba obſervanda: Pro
commoditate urbis, quam aterno nomine, Deo
jubente, donavimus.
Ideo porrò Baronius currenti anno Conſtan- XXV.
tinopoleos fundamenta poſita exiſtimat, quòd Refellitur
Zoſimus lib. 2. ſcribat: Appetente autem palrio obinio Pare-
quodam feſto, quo oportebat ire exercitumn in Ca- uer.
pitolium,

—
=☛. —◻

XXVI.
En ſtathit⸗
Ireat
Epiſe An
chen.

Baron, non
11111
ſeqq. & an
n0 340. Il.
E1 ſege

XXPII.
Conſtan.
tino, non ſul
Conſtantio
in erilium,
niſuus,

4C. .
h,

XXIII.
Cnnſtantino⸗
folenn anli⸗
nuer .
Theod. zie
atA.

.
1⸗

⸗

. YXIVY.
n- Cini⸗ 6,*
Der
hi Aetatiir⸗
l⸗
uin
bl,
ni⸗
G⸗
ntl⸗
Nla⸗
tult,
cun⸗
cim
5 4
0.
LAII,
emn
Ra-
dicis
Auno
⸗
Deo

in Annales C. Baronii.

403

5 C IV. pitolium, ejuſmodi aſcenſum impudenter erplo- Baronio citatus aliquid facit pro ejus opinione; S C. IV.

An. Ch. 32 4%.

dens, (nempe Conſtantinus) & ſacram Relir
gionem conculoans, ineurrit dinm Senatnt, bo-
Pulique. Non Ferens auten: omninm in ſe prope-
modum jacta convela, quarebat urbem Roma
ganandam, in quta palatium ſibi onſtitneret, Sc.
Byzantinmzue conceſſit. Quare cum crederer
Baronius, Conſtantinum præſenti anno Romæ
fuiſſe, ibique Baptiſinum fufcepiſſe, ac Synodo
Romanæ interfuiſſe, tunc illud, quod Zoſimus
narrat, contigiſſe arbitratus eſt. Sed non malèe
Photius in Bibliotheca Zoſimum pioraws Prin-

cipum calumniatorem vocavit, ideoque his quæ
7

contra Conſtantinum ſcripſit, fides non adhi-
Penda. Si tamen verum eſt quod in prœfato lo-

co tradit, illud ante præſentem annum acci-

dit, & conſilium tunc à Conſtantino initum,
anno tantam trecenteſimo viceſimo quinto
executioni mandatum. Conſtantinum enim

cutrenti anno Romam non venille certum vi-

XXVI.
EusZathius
ſine rumultu
zréäatus
Epiſc. Antio-
shen.

Baron, num

X LIII &

detur.
A num. cxLIII ad cCLVII. Hieronymus in
Chronico meminit quidem Paulini Epiſcopi
Antiocheni, ſed quot annis ſederit, non me-
morat. Quèd ſi recté conjecimus, cum de hu-
jus initio locuri ſumus, poſtquam Epiſcopatu
depoſitus eſt, ſub Conſtantio Auguſto adhuc
in vivis fuit. Sed quidquid hac de re ſit, Euſta-
thius anno tantùm ſequenti Epiſcopus Antio-

ſeqq. & an- chenus dictus „cuùm Theophanes de Synodo

no 340. n.
XxXI & ſeꝗꝗ-

XXVII.

Nicæna loquens dicat: Vidad Pontifice Antio-
Aenſium Ecoleßaà, Synodus Euſtathium conſirma-
vit Beroez in Syria Epiſcopum, quod ante Theo-
hanem Sozomenus lib. I. cap. 2. in literas mi-
ſerat. Neque in ejus creatione tumultus aliquis
factus, ut perperam credidit Baronius; ſed tan-
tuùm cùm poſt triennium ab Arianis depoſitus
eſt, ut Euſebius lib. 3. de Vita Conſtantini ca-
pite 5. Socrates, Sozomenus & Theodoretus à
Baronio laudati ſcripsère. His adde Philoſtor-
gium ‚ qui apud Suidam in voce ℳαε nσ, diſertè
habet, Conſtantino adhuc Imperium guber⸗
nante, e Sede Antiochena Euſtathium pulſum
fuiſle. SS

Baronius tamen certiſſimis, ut ipſe putat, ra-

Sub Conſtan- tionibus, Euſtathium, non ſub Conſtantino,

tino, non ſub ſed ſub Conſtantio, ejus filio & ſucceſſore, ex

Conſt antio
in exilium,
miſſus.

Antiochena Sede dejectum eſſe, citatoſque Hi-
ſtoricgs hallucinatos eſle contendit. Quam in
rem primùm affert Athanaſii locum ex epiſtola

ad Solitarios ſub initium: Fuit, inquit, quidam

Euſtathius Epiſecopus Antiochiæ, vir confeſſione
clarus, & c. quem homines Atianc opinionis ita
apud Conſtantiuim üttaà calumnid accuſarunt,
quaſi in matrem Principis contumelioſas fultſſet.
Sed, ut rectè obſervat Valeſius in Notis ad
laudatum Euſebii locum, pro Conſtantio in epi-
ſtola ad Solitarios Conſtantinnm ſcribendum, in
Auctoribus enim Græcis Conſtantii & Con-
ſtantini, Maximiani & Maximini nomina ple-
rumque confunduntur, ut mille exemplis liquer,
Hanc autem eo in loco emendationem confir-
mat Valeſius ex iis, quæ de Imperatoris matre
mox ſubjiciuntur. Helenam enim Athanaſius
indicat non quæ in Orientem circa hoc tempus
advenerat, ut non bene ſcribit Valeſius: ea enim
anno cCCCXXVI demortua, & Euſtathius poſt
biennium, vel circiter depoſitus: Helenam ita-
que intelligit Achanatus, quam, dum viveret,
Euſtathius dicebatur offendide. Neque Hiero-
. C . . .
nymi locus ex lib, de Scriptorib. Eccglefſiaſt. 4

cùm in antiquis editionibus, teſte eodem Va- An. Ch. 324,
leſio, de Euſtathio ſcriptum ſit: Sab Conſtanti-
20 Principe miſſus eſt in &mnw‿um. Neque etiam
tanti motus in creatione Euſtathii eſſe potuere,
de quibus in epiſtola Conſtantini ſit mentio, ut
ad eos ſedandos mittendus fuerit Comes, tot-
que epiſtolas ab Imperatore ſcribi oportue-=
rit. Adde, quòd Conſtantinus in ſua epiſtola
ait, ſe cordm audiviſſe eum, qui torius ſedi⸗
tionis auctor extiterat; Euſtathium ſc. quem
ad Comitatum venire juſlum in Thraciam re-
legavit. .
Baronius alterum argumentum in medium ad- XXVIII.
ducit, deductum ex iis, quæ Theodoretus lib. E“ opinio
I. Cap. 21. cribit: Se enim, inquit Baronius, ſrmar 7e⸗
quod ipſe teſtatur, non antea Euſtathius Se- e .
de fuit erpulſerx, quàm Enſebius Epiſcopus Nico-

WMedia in Epeſeopatum Conſtantinopolitannm, eje-

ο Banlo, translatas eſt; quomodo ad tempora
Conſtantini rejicienda eſt Euſtiathii depoſitio, &n
e iphr Socrate & Sozomeno conſtet, non ante
bunc annum (ſc, c Xß1) Paulum loco Alexan-
dAri ſedere c&uſſe Verùûm, ut recte Valeſius in
Notis ad eum Theodoreti locum, is Hiſtoricus
malè ſcripſit, Euſebium Conſtantinopoleos Epi-=
ſcopum fuiſſe, tunc cùm Euſzathinm Antioche-
num & Sede ſua exturbavit. Nam Euſebius in
Epiſcopatu Nicomedienſi uſque ad Conſtantini
obitum perſeveravit: quippe qui Conſtantinum
ante mortem baptizavit Nicomediæ, cùm adhuc
eſſet illius urbis Epiſcopus, ſi Hieronymo in
Chronico hac in re fides adhibenda. Ea certè
nullo modo deneganda Ammiano lib. 22. ubi
ſcribit, Julianum Nicomediæ educatum fuiſſe ab
Euſebio Epiſcopo ejuſdem loci, quem genere
longius contingebat. Atqui Julianus natus eſt
anno Chriſti c CcCXXXI, ut ſuo loco demon-
ſtrabo: quomodo igitur educari potuit Nico⸗
mediæ ab Euſebio, ſi is jam ante illum Chriſti
annum relicto Nicomediæ Epiſcopatu, ad Con-
ſtantinopolitanam Sedem tranfierat Anno cccxt
oſtendam, Euſebium eo duntaxat anno ad Con-
ſtantinopolitanum Epiſcopatum evectum fuiſſe,
Denique Valeſius ad lib. 3. Vitæ Conſtantini cap.
59. Baronii ſententiam hoe etiam argumento re=
fellit, quòd Flaxcilus ſeu Placillas, qui poſt
Paulinum & Fulalium Euſtathio ſucceſſit, inter
Epiſcopos, qui Tyrenſi Synodo anno cccxxxV
celebratæ interfuerunt, memoratur ab Athanaſiò
in Apologia ad Imperatorem Conſtantium, quod
ante Valeſium notarat Gothofredus ad lib. 2.
Philoſtorgii. Plura hac de re, cùm de Euſtathii
depoſitione ſermo erit.,

ANNO PERIODI GRCO-ROMANX SS18. Anno Urbis
● 26 C. D 3 P. 18. April. Indict, 13. 1078.

Olymp. 2763
JE su CHRISTI 325. an. I.

SIILIVESTRI PAPA IZ2.

CoNSTANTINI 20.
Num. I ad X III. Coſſ. Anicins Pauliauns, I.
AS& Anicius Julianns, ut colligitur ex li- Conſuless
bello de Præfectis Urbi. Iſte Anicius Paulinus
fuit patruus Anicii Paulini anno cccXXXIV
Conſulis, Junioris dicti, ut ab iſto diſtinguere-
tur, ut videre eſt apud Reineſium in Familia
Anieiana pag, 67.
LI 4 Criſpus

4

4004.

8 K C. IV. Criſpus & Conſtantinus junior Cæſares Im-
An. Ch. 325. perii Cæſarei Decennalia dedére, ut anno præ-
II. cedenti oſtendimus occaſione Conſulatuús ab
ricennalia. utroque ob ea ſolennia ſumti. Quare Nummi
drn enne. Criſpi & Conſtantini junioris, in quibus Vota
Se Caſarurn. Vicennalia leguntur, hoc anno percuſſi, ſi uter-
que in iiſdem ſine Conſulari cultu repræſentetur;
ſed ſi cum Conſulari habitu ibidem exprimatur,
non dubium, quin hujuſmodi Nummi anno
trecenteſimo viceſimo primo „quo uterque Cæ-
ſar Conſul etiam fuit, & Quinquennalia pere-
git, cuſi fuerint, ut ex iis, quæ jam dixi, col-
ſigere eſt. Vota verò Vicennalia tam anno quin-
to, quàm anno decimo Imperii de more ſculp-
ta, ſuo loco explicavi. Denique Cæſarei Imperii
Conſtantini Vicennalia hoc anno exhibita.
11II. Celebrata Micæna Synodus anno Seleucida-
Cncilium rum Alexandræo DCXXXVI, ut habet So-
Nicanum. crates lib. I. cap. 13. ſed non die XI Kalendas Ju-
nias, ut ibidem idem Hiſtoricus vitioſo, ut vi-
detur, Codice uſus ſcripſit, ſed die x1X menſis
Deſii, quem Romani Junium vocant, die nempe

VIII Kalendas Sge , ut legitur in Collectione

Græca, quam Tilius edidit. Quod confirmant
Auctor Chronici Alex. Concilium Chalcedo-
nenſe, ac Collectio Latina, quam Baronius
Creſconianam vocat. Annus autem Seleucida-
rum DCXXXVI Kalendis Septembris anni Chri-
ſti præcedentis inchoatus eſt. Certè, ſi Conci⸗
lium Nicænum die X1 Kalendas Junias, ſeu vi-
ceſima die menſis Maij congregatum fuiſſet,
Conſtantino ad ea, quæ poſt debellatum Lici-
nium gefſſit, agenda tempus non ſuppetiiſſet,
ut anno cccxVIII num. V demonſtravi. In
eadem Collectione Creſconiana aſſeritur, duraſ-
ſe Concilium à die XIII Kalend. Julii aſque ad
diem octavum Kalendas Septembris, quibus ex
verbis Synodi Nicænæ initium ea in Collectione
accuratè conſignatum fuiſſe elicio. Prodit enim
Sozomenus lib. I. cap. ultimo, Conſtantini M.
Vicennalia, quæ in diem vIII Kalendas Au-⸗
guſti Imperii ejus natalem incidebant, cum
Concilii fine concurriſſe: Cam hæc à Concilio ita
decreta eſſent, fortè accidit, ut Vicennalia Con-
ſKantini eodem tempore celebrarentur. Eſft enim
bic mos Romanis, ut decimo quoque anno uniuſ-
cujuſque Inperatoris publicam agant feſtivitatem.
Cemmodam igitaur adeſſe tempus exiſtimans Impe-
rator. Epiſcopos, qui Synodo interfuerant, ad

convivium invitavit, doniſque convenientibus ho-

noravit. Eadem Nicephorus lib. 8. cap. 26. tra-
dit, & quod magis eſt, Euſebius, qui Conci-
lio interfuit, lib. 3. de Conſtantini Vita cap. 14.
15. 16. & 22.
1IV. Porro in Diſſert. Hypat. part. 2. cap. 2.
In Vicenna- num. 8. obſervavi, Vicennalia & id genus
libus Con feſta, quæ de more die natali Imperii celebra-
Kantini M. „ 3 ber
terminatum. bantur, ſi differrentur, aut anticiparentur,
(quod aliquando contingebat) in ſimilem al-
terius menſis diem tranflata fuiſſe: ut ſi, v. g.
Imperator tertio Ildus Octobris Imperium ſuſce-
piſſet, eodemque die poſt decennium Decenna-
lia exhibere non poſſet, non alio die quàâm ter-
tio Idus alterius menſis ea ſolennia repræſen-
taſſe, uti anno ccLxXXIV. num. XII jam mon-
ſtravimus. Quare cùm Conſtantinus ipſo Con-
cilii fine Vicennalia Nicomediæ celebrarit, ap-
paret, Atticum Conſtantinopolitanum Epiſco-
pum ſeu alium quemcumque, qui Creſconii
Africani Epiſcopi Conciliorum antiquæ Colle-
ctioni hæc verba adſcripſit: Concilium tennit

Critica Hiſtorico- Chronologica

uſque ad diem VIII Kalendas Septembris. Panlino s „ C. IV.
E& ſuliano Coſ-. accuratè Nicænæ Synodi tempus An. Ch. 32.
deſignaſſe, & Conſtantinum Vicennalia hoc
anno à die vIII Kalendas Auguſti Imperii ſui
natali, ad diem vIII Kal. Septembris, diem
nempe ſimilis denominationis cum eo, quo Im-
perium inierat, tranſtuliſſe, non verò, ut per-
peram diſcurrit Hanxius lib. de Byzantinarum
rerum Scriptoribus Græcis parte prima cap. I.
num. 86. Concilium Nicænum, poſt Vicennalia,
id eſt, poſt Julii diem xXV, per integrum men-
ſem ad Auguſti xxvV diem duraſſe. Quomodo
enim hoc verum eſſe poteſt, cùm Vicennalia à
Concilii fine inceperint, illudque die viceſimna
quinta Auguſti abſolutum fuerit? Nihil igitur
verius, quàm Conſtantinum Vicennalia per men-
ſem diſtuliſſe, Conciliumque Nicænum uſque
ad diem x xV Auguſti continuatum fuiſſe.
Wilthemius in Nummis Conſularibus Con- v.
ſtantini ac filiorum exiſtimavit, Conſtantinum Vicennalia
Vicennalia Nicomedienſia anno præcedenti ce- Conſtantini
lebraſſe, & præſenti quidem, quo annus viceſi- Micomedien-
mus Imperii ejus cœptus, preces & vota, quod 14.
tradit Euſebius, ob illum annum oblata, ſed
quæſtionem eſſe, non de votis, precibuſque toto
Orbe terrarum variis locis, atque temporibus ob
Vicennalia Conſtantini oblatis; ſed de Votis ſolen-
nibus illis, qua deinde in Annales publicos & in
Faſtos aternæ memoriæ causà referrentur, quæ fue-
runt Nicomedienſia illa & Komana, de quibus in
libris de Vita Conſtantini non agit Euſebius. Sed
valde hallucinatur Wilthemius; Euſebius enim
diſertè de feſto Vicennalium agit, illudque non
tantùm Nicomediæ, ſed & in Provinciis cele-

bratum fuiſſe aſſerit: Zanto igitur ſucceſſu, inquit

Euſebius, Imperator exhilaratus iis, qui Snodo
minimè interfuiſſent, gratiſſimum fructum per li-=
teras prabuit. Sed & univerſis populis, tam iis qui
per agros, quàm qui in urbibus habitabant, ma-
gͤnam pecuniæ vim diſtribui juſſit; publicam feſti-
vitatem ob viceſimum Iwperii ſui annum hac ra-
tione concelebrans.
Ita Euſebius cap. 22. Neque Vicennalia vI.
& id genus feſta in Annales publicos alio Ab hoc anne
anno, quàm quo edita erant, referebantur, divelli nan
neque alio anno ab Imperatore, alio in ?Nunf-
Provinciis celebrabantur. Quare non erat cur
Vir doctiſſimus ab omnibus Antiquis hac in re
recederet; cùm Nummi filiorum Conſtantini
cum habitu Conſulari repræſentatorum ſn an-
no præcedenti, quo tertium Conſulatum geſſe-
xe, ſed anno CccxXXI, quo ſecundum Conſu-
latum iniére, & Quinquennalia peregère, per-
cuſſi fuerint. Epiphanius in hæreſi „XX, quæ
Audianorum fuit, ait, hos Hæreticos hæc Ca-
tholicis exprobraſſe : r: n& T&.α YerihMXiα 1
Kaysayrly&, 7067t erwιοοαισαο⁵ On?, 13 Haσνα.
id eſt: Et chm Natalis, inquiunt, Conſtantini
celebraretur, Paſchatis rationem immutaſtis. Pe-
tavius in Notis ad illum locum ait: An nativi=
tatis diem, an Imperii Natalem intelligat, dubita-
ri poteſt?; Verùm ibi de Natali Imperii ac Vi-
cennalibus Conſtantini Nicomedienſibus agi
certiſſimum; cùm in Concilio Nicæno de Paſ-
chatis celebratione ſermo fuerit; eo abſoluto,
Conſtantinus Vicennalia peregerit, & genuinum
hujus Imperatoris Natale vel III Kal. Martii,
vel pridie Kalend. Aprilis contigerit, ut alibi di-
ximus; ac deniq; Vicennalia & hujuſmodi feſta
Natalis nomine ab Antiquis non rarò deſignen-
tur. De Conſtantini Vicennalibus rurſus infrà.

Gothofredus

8 K
An1

lahti
ℳN

VII.
Ceonttan
nusdyne⸗
NWunan,
genpoc

r.
Fiennahe
Colkantini
Namedien⸗

4 VI.
10 Aburaunz
, veli en
Nbelint⸗
W
le
ni
in⸗
ſe⸗
er⸗
ur
Cr⸗
1
.

tius

in Annales C. Baronii. 405

SEC. IV. Gothofredus in Chronologia Cod. Theod.
An. Ch. 325. exiſtimat, Concilium Nicænum celebrari cœp-
tum eſſe menſe Maio, die nempe XI Kal. Jun.

Tempus ce-

lebrati Con- quia X Kal. Jun. Conſtantinus Niciæ dedit Le-
clii Niceni. gem 3. Codicis Theodoſiani De diverſis reſerip-
tis. Quam ſubſcriptionem velut ſingularem no-
tandam dicit; utpote cum ea & annum & menſem,
quo Synodus habita, egregié ſtabiliat. Sed fallitur
Vir doctiſſimus: Conſtantinus enim ante celebra-
tionem Concilii Nicææ aderat, & tam Euſebius
in Vita Conſtantini lib. 3. cap. 10. quàm Socra-
tes lib. I. cap. S. ſolum ſcribunt, Epiſcopos om-
nes unum in locum conveniſſe, & Imperatoris
proceſſum expectaſſe: hunc autem poſt illos in
locum Concilii adveniſſe, & poſtquam ad caput
ſubſelliorum fuiſſet, primùm medium ſtetiſſe,
ac non priùs aſſediſſe, quàm Epiſcopi ei innuiſ-
ſent. Conſtantinus itaque ultimus quidem in me-
diam ædem palatii, ubi Synodus habenda erat,
venit, non verò ultimus Nicæam, ut malè So-
cratem & Euſebium Gothofredus interpretatus
eſt. Ex laudata itaque ſubſcriptione illud diſci-
mus, Conſtantinum jam die viceſima tertia men-
ſis Maij Nicææ fuiſſe, quod ab Hiſtoricis obſer-
vatum non fuit, licèt Concilium ante diem de-
cimam nonam menſis Junii inchoatum non fue-⸗
rit, ut ſuprà monſtravimus.
VIII. A num. XIII ad XIX. Nicænam Synodum
Conitanti- à Conſtantino Imp. convocatam eſſe docent Eu-
e "eodα eius lib.3. de Vita Conſtantini cap. 6. Sates
oavocsvir. lib. 1. cap. J. Theodoretus lib. I. cap. 7. & in Vi-
ta S. Jacobi Niſibenſis, Sozomenus lib. I. cap.
16. Gelaſius Cyzicenus lib. 2. de Actis Nicæni
Concilii cap. . & Nicephorus lib. S. cap. 14. His
adde epiſtolam Synodicam Nicæni Concilii ad
Eccleſiam Alexandrinam, quam deſcripſit Theo-
doretus lib. I. cap. II. Metrophanem & Alexan-
drum in Actis Nicænæ Synodi apud Photium in
Bibliotheca codice ccLVI, Epiphanium hæ-
reſi ExIX, Juſtinianum Imp. Collatione I. Con-

cilii V Generalis, Gregorium Presbyterum Cæ-
ſarienſem Oratione in Nicænos Patres, & Epheſi-

nam Synodum Collatione I. in relatione ad
Theodoſium & Valentinianum Impp. de abdica-
tione Neſtorii, ubi dicitur : Fides atrecentis de-
cem & octo Patribus in Metropoli Nicæna à ſanltæ
memoriæ Conſtantino congregatis expoſita. Hinc
tamen inferri non poteſt, auctoritatem convo-
candi Concilia OEcumenica ad Romanum Pon-
tificem non pertinere; cùm Eccleſia eam in Ro-
manis Pontificibus agnoverit, eamque ei attri-
buant Patres ſecundi Concilii Oecumenici Con-
ſtantinopoli habiti in epiſtola Synodica ad Da-
maſum, quam Theodoretus refert lib. 5. cap. 9.
ubi ad literas Romani Pontificis Concilium in-
dicentis ſe convenire debere Epiſcopi Orienta-
les agnoſcunt, adduntque: Nune verò poſtquam
Synodum Romæ nutu Dei congregantes, nos etiam
pro fraterna erga nos charitate veſtra, tanquam
membra propria, per religioſiſſimi Imperatoris li-
teras evocaſtis. Quare fatentur, Romanum Pon-
tificem potuiſſe Romæ indicere Concilium Ge-
nerale, ad quod ne convenirent, anguſtiam
duntaxat temporis, velut excuſationis legitimæ
rationem protulerunt. Præterea inferri non po-
teſt, jus convocandi Concilia OEcumenica ad
Romanum Pontificem non pertinere, ex eo quòèd
Nicænum convocarit Conſtantinus; cùm is abſ-
que aſſenſu Silveſtri Pontificis Maximi Conci-
lium Nicænum non convocarit. Quod conſtat
ex eo quòd Legatos Silveſter miſerit, qui ſuo

nomine Concilio præfuere. Hinc Synodus ſexta 5£π . IV.
Generalis Actione I8. in ſermone acclamatorio t. Ch. :27.
Silveſtrum cum Constantino Nicænam Syno-
dum congregaſſe , diſerte aſſerit : Arins, in-
quit, ivſor & partitor Trinitats nſargebat, G
continnò Conſtantinus ſemper Aunguſtus, & Silve-
Rer landabilis magnam atque inſignenz in Nicaa
Synodum congregabant.
Reſpondet Launoius parte 6. Epiſtolarum 1X.
in Epiſt. ad Ludovicum Habertum Mommo- S Se.
rium, hæc non à Synodo; ſed in Synodo di- ; xen.
cta eſſe ab eo, qui acclamationem recitavit: =G
rem non eſſe, de qua Synodi Patres ſigillatim cenvocata;
Pronuntiaverint : quare relata verba illius eſſe
tantüùm, qui Conſtantino Imp. acclamavit;
anno poſt Nicænam Synodum cccCLV. Ve-
rùm, etſi præfata verba Synodi ſextæ non ſint;
ea tamen probando ſua fecit, nec eſt necelſſe ut
Patres hac de re ſigillatim pronunciaverint: ri=
diculum eſt enim id exigere in rebus quæ Fidei
dogmata aut Eccleſiæ diſciplinam non ſpectamt,
ſed Hiſtoriam & facta ſingularia. Satis eſt, ut id
in Concilio dictum ſit, reclamante nemine, ut
hanc fuiſſe ſententiam Concilii conſtet, ut jam
Viro docto obſervatum, qui & contra ſe ipſum
objicit ex octava Synodo Oecumenica Actione
V, in qua Vicarii Orientalium Sedium dixe-
runt: Scitis quia in prateritis temporibus Impera-
tores erant, qui congregabant nodos, & ex to-
to terrarum Orbe Vcarios ad diſpoſitionem hujuſ-
modi cauſarum colligebant, quorum more & Des
cultor Imperator noſter univerſalem hanc Syno-
dum non in obſtruſo, neque in clandeſtino, ſod
evidenter ac manifeſtè fecit, videlicet ſanctiſſimo-
rum Vicariorum ſenioris Romæ, noſtrumque Col⸗
legium. Ex quibus verbis colligi videtur, Ni-
cænam Synodum Conſtantinum & alias Syno-
dos Oecumenicas Orientis alios Imperatores
pari jure convocaſſe. Ad quam auctoritatem ip-
ſemet reſpondet, Imperatores convocaſſe qui⸗=
dem Concilia, ſed ex Eccleſiæ conſenſu, non
verò ſummo jure; vel poteſtate præſidii, non
verò poteſtate regiminis. Duplex enim auctori-
tas in Conciliorum convocatione concurrere
poteſt, Eccleſiaſtica & Civilis: Eccleſiaſtica, ut
damnentur hæreſes, extinguantur ſchiſmata, ſa=
cri Canones ad ſanciendam condantur diſcipli-
nam; Civilis, ut Canones à Concilio conſtituti
in forenſi etiam judicio vim Legis obtineant, &
per omnes Imperii Provincias executioni tradi
poſſint, & ut Hæreticorum contumacia regiâ
etiam auctoritate comprimatur.
Indixerunt igitur Synodos Romani Pontifi- X.
ces, vel convocando Epiſcopos, vel eorumdem Sed autori-
convocationi aſſenſum ſuum præbendo, quod rate praſdii
fecit S. Silveſter, quia Generalium Synodorum zi. Aimne
convocandarum aubtoritas Apoſtolicæ Sedi B. Pe-
tri ſingulari privilegio tradita eſt, ut ait Pelagius
II. Indixerunt eaſdem Synodos Imperatores,
ut Eccleſiæ laboranti ſuppetias ferrent, ut ipſi
opitularentur, ut Ganonum ſe executores ac tu-⸗
tores demonſtrarent. Quare ob auctoritatem non
regiminis, ſed præſidii Conſtantinus M. indi-
xit Nicænam Synodum, ut quæ pacem Eccle-
ſiæ ſpectabant, procuraret, tanquam communis
Epiſeopus, ut eum vocat Euſebius. Neceſſe au-
tem erat prioribus Eccleſiæ ſeculis Chriſtiano-
rum Imperatorum auctoritatem ad Synodorum
convocationem concurrere, ob alias etiam ra-
tiones. Primèò, quia Ecclefia temporale domi-
nium non habebat, neque alicujus urbis aut
Provincizæ

S Æ C. IV.
An. Che 325.

XKX I.
Prahides Sy-
nodi Nicæ.-
2 .

XII.
NHoſius Syno-
do Nicana

Frafuit.

Provinciæ obtinebat Imperium, neque tunc
Reſpublica erat in Eccleſia, ſed Eccleſia erat in
Republica, ut ait Optatus; adeoque neceſſe erat,
ut Imperatores locum aliquem & urbem Impe-
rii ſui aſſignarent ad celebrationem Concilii.
Secundèò, quia publicis expenſis deducebantur,
reducebantur, alebantur Epiſcopi, indeque li-
terarum Tractoriarum uſus. Tertiò, quia Legi-
bus cautum erat, ne Conventus fierent abſque
Imperatorum licentia. Quare nundquam coacta
ſunt Concilia ab Imperatoribus, ut audorita-
tem ſuam ab illis mutuarentur, unde meritèò ex-
clamat Athanaſius in epiſt. ad ſolitariam vitam
agentes: Quando unquam judicium Eccleſiæ ab
Imperatore aubtoritatem habuit ? ſed ut ab eis
rotectionem obtinerent, ac eorum poteſtate
freti Antiſtites, Hæreticorum faciliùs frange-
rent contumaciam. Quo pacto Nicænum Con-
cilium Conſtantinus M. convocavit. Qua de re
fuſiùs ab aliis actum.
A num. XIX ad LXII. Nicæno Coneilio
præfuerunt Hoſius Cordubenſis Epiſcopus, Vi-
tus & Vincentius Presbyteri, Silveſtri Pontificis
Romani, cujus Legati erant, nomine, ut liquet
ex Gelaſio Cyziceno lib. 2. Hiſtoriæ Concilii

Nicæni cap. 5. ubi ex tertio libro Euſebii de

Vita Conſtantini cap. 7. ſe iſta tranſcripſiſſe pro-
fitetur. Ipſe etiam Hoſius ex Hiſpanits, nominis &
famæ celebritate infignis, qui Silveſtri Epiſcopi
maximæ Komaæ locum obtinebat, una cum Roma-
nis Presbyteris, Vitone & Vmcentio, cum aliis
multis in conſeſſu illo adfuit. Urbis autem illius,
penes quam Imperium eſt, Epiſcopus, Metropha-
nes nomine, ingraveſoente ætate prapeditus ab-
fuit; ſed Presbyteri eJus qui aderant, illius locum

ſuppleverunt. Eadem refert Photius cap. 88. Ve-

rum eſt, Euſebii textum nunc ea non habere
quæ ex eo Cyzicenus refert; ſic enim ſolùm
apud ipſum legitur loco laudato: Ab ipſa quo-
que Hiſpania vir ille multo onenium ſermone ce-
lebratus, unà cum reliquis aliis conſedit. Aberat
quidem Regiæ urbis Antiſtes ob ſenilem ætatem:
ſed praæſtò erant Presbyteri, qui vices ejus imple-
zent. Ita etiam hunc locum refert ad verbum
Socrates lib. I. cap. 5. ſed mutilum eſſe in vulga-
tis editionibus Euſebii notavit Marca. Quis
enim erit Hiſpanus ille, quamvis famæ celebri-
tate conſpicuus, ſi nomen ejus ſilentio damne-
tur: Porro ſi conſulatur Gelaſii Codex, ſtatim
lacuna illa detegitur: verbis enim illis generali-
bus Euſebii ſtatim ſubjicitur Hoſii nomen & Le-
gatio: cujus niſi jam meminiſſet Euſebius, ſcopum
ſuum non attigiſſet. Recenſere namque voluit
Provincias, quæ Epiſcopos ſuos ad Nicænam Sy-
nodum miſerunt, & nihilominus in illa tam ac-
curata relatione Italiam & urbem Romam omi-
ſiſſet: quod abſurdum fuiſſet. Itaque non tan-
tüm ex Cyziceno, ſed & ex Euſebio conſtat,
Hoſium cum Romanis Presbyteris Vitone & Vin-
centio, S. Silveſtri nomine, Concilio Nicæno
ræfuiſſe. Ceterùm fallitur Petrus de Marca,
dum ſcribit, Alexandrum Conſtantinopolita-
num tunc tantùm Presbyterum fuiſſe, quando
Nicæna Synodus habita eſt, eumque à Merro-
hane ad illam miſſum eſſe. Nam jam hoc tem-
pore Metrophanem demortuum Baronius recte
oſtendit.
Reſpondet Launoius in Epiſtola ad Raimun-
dum Formentinum, ex Eccleſiaſticis aliquibus
monumentis colligi quidem, Vitum & Vincen-
tinm geſſiſſe vices Silveſtri, atque ita Concilio

2 2 8 2
406 Critca Hiſtorico-Chronologica
Nicæno adfuiſſe, non verò præfuiſſe. Non enim S C. I V.
omnis, qui præſens adeſt Concilio, huic præ- An. Ch. 325.

ſidet: alioqui tot eſſent Concilii Præſides, quot
Epiſcopi Concilio præſentes adeſſent. Verùm, ut
jam Viris doctis obſervatum, turpiter halluci-
natur Launoius. Quamvis enim adeſſe Conci-
lio, & præeſſe non ſit idem, tamen adeſſe Con-
cilio, Romani Pontificis nomine, & vices illius
ibi gerere, idem eſt quod illi præeſſe. Qui enim
Romani Pontificis in Synodo vices gerit, eum in
Synodo locum tenet, muniaque illa obit, quæ
obiret Pontifex Romanus, ſi inibi præſens eſ-
ſet. Quod confirmat duplex locus S. Leonis,
quo Launoius abutitur. Primus habetur epiſt.
47. ad Synodum Chalcedonenſem: Amplecten-
dum, inquit, clementiſſimi Principis plenum re-
ligione conſilium, quo ſanctam Fraternitatem ve-
Kram ad deſtruendas inſidias Diaboli, & ad re-
formandam Eccleſiaſticam pacem voluit conveni-
re, beatiſſzimi Petri Apoſtoli jure atque bonore
ſervato, adeo ut nos quoque ſuis ad hoc literis in-
vitaret, ut venerabili Synodo noſtram praæſentiam
praberemus; quod quidem nec neceſſitas temporis,
nec ulla conſuetudo poterat permittere: tamen in
his Fratribus Paſchaſino & Lucentio Epiſcopis,
Bonifacio & Baſilio Presbyteris, qui ab Apoſto-
lica Sede direlcti ſunt, me synodo veſtra Frater-
nitas exiſtimet præſidere. Præſentiam igitur ſuam
exhibuit Synodo S. Leo per præfatos Legatos,
qui præterea Synodo ejus nomine præfuerunt.
Alter locus habetur in epiſt. 49. ad Marcianum
Auguſtum, juxta etiam veterem ordinem: Fra-
trem & Coeépiſoopum meum Paſchaſium de ea Pro-
vincia, quæ videretur eſſe ſecurior, epocatum, qui
vicem præſentiæ meæ poſſit implere, direxi, Boni-
facio fratre noſtro & Compresbytero ſociato, &
his, quos antea miſeramus, adjunctis, conſortem
illis fratrem quoque meum Iulianum addentes
Epiſoopum .. OQuta verò quidam de Fatri-
bus contra turbines falſitatis non valuere Catho-
licam tenere conſtantiam, praædilctum fratrem &
Coèpiſeopum meum vice men Synodo convenit præ-
ſidere. Quare idem eſt præſentiæ Pontificiæ vi-
cem implere, & Synodo illius vice præſidere;
