ubi in exilio agebat, à Nerva ſcriptæ. Hinc ita- S & C. I.
que annus exilii Nervæ, imèò & perſecutionis An. Ch. 89.

adverſus Chriſtianos decretæ tempus innoteſcit:
cùm enim Domitianus anno X CIII continuò
uno ictu rempublicam exhauſerit, in Chriſtia-
nos etiam ſæviiſſe non dubitandum. Hinc etiam
liquet, in Chronico Euſebii res ſæpe aliis quàm
contigerint annis, conſignatas eſſe.
Ad num. III. Baronius ſecundam perſecu-
tionem adverſus Chriſtianos à Domitiano' exci-
tatam præſenti anno conſignat. In Diſſertatio-
ne autem Hypatica eam anno tantùm nonageſi-

mo tertio motam indicavi, quod à cenſoribus

quibuſdam in Epiſtola Conſulari apud Card.

Noriſium pag. 179. irriſum, hac ratione, quòd

magnus Ecelefiaſticorumi Annalium conditor per-
ſecutionem à Domitiano decretam alligat anno

XYCI. Baronius tamen præſenti anno eam per-

ſecutionem incipit. Verùm videamus, quis no-
ſtrům irridendus, an ego, qui à tanti Viri ſen-

tentia graviſſimis argumentis ductus receſſi, an

verò illi, qui vulgaribus opinionibus pueriliter

delectantur. Baronius itaque, à quo ſine magno
fundamento diſcedere non ſoleo, hanc unicam

ſuæ opinionis rationem affert, quàd nempe San-
ctus Cletus Papa anno ſequenti martyrii gloriaâ
coronatus fuerit. Quod cùm nec ipſe probet,

nec ab aliquo probari poſſit, illud martyrium

tam citò conſignandæ perſecutionis caula eſſe
non potuit. Præterea fatetur Baronius, Euſe-

bium in Hiſtoria hanc perſecutionem in finem

Imperii Domitiani contuliſſe. Tertiò Euſebius
in Chronico, tam juxta Pontaci, quàm Scalige-
ri editionem, hanc perſecutionem collocat an-
no Abrahami 2110. qui Kalendis Octobris an-
ni Chriſti nonageſimi tertii inchoatur; quo
etiam Abrahami anno perſecutio Domitianea

copulatut in Collectaneis Græcis apud Scalige-

rum pag. 395. Quartò Auctor Chronici Alexan-
drini eandem recitat Olympiade ducenteſima
decima octava anno primo. Hujus porro Chro-
nici Auctor in putandis Olympiadis Euſebianam
rationem ſequitur, ideoque annus ille Olym-
piadicus anno Chriſti nonageſimo ſecundo in-
choatus, inſequenti verò abſolutus. Habentur
& alii characteres in eo Chronico, ſed depra-
vati, niſi qui ſumitur ab anno XAIII Domitia-
ni, & à quarto Conſulatu ante hujus Impera-
toris mortem, ita ut indubitatum ſit, Auctorem
illum eam perſecutionem cum anno Chriſti no-
nageſimo tertio conjunxiſſe. Ex quibus liquet,
relegationem Joannis Apoſtoli in inſulam Path-
mos, quæ, teſte Hieronymo, anno XVI Do-
mitiani contigit, hoc anno à Baronio conſigna-
ri non debuiſſe, ſicuti nec perſecutionem hoc
anno inchoari; cùm Sancti Cleti Papez mors,
quàâ ſuam opinionem firmat, anno ſequenti non
contigerit.
Certe Domitianum nonniſi ſub finem Impe-
rii perſecutionem excitaſſe teſtatur Euſebius in
Hiſtoria, in qua accuratior eſt, quàm in Chro-
nico: Domitianus, cùm jam multa in multos
crudelitatis ſuæ ſpecimina edidiſſet, nec paucos
nobilium atque illuſtrium virorum urbis Romaæ in-
juſtò interemiſſet, alios præterea innumerabiles
ſummæ dignitatis viros, licèt inſontes, exilio &
bonorum proſoriptione multtaſſet, ad extremum

V.

Mmitium
perſeciationis
Domitianes-

VI.
Per ſecutio
Domitiane
magis expli-
CcatA

MWeronianæ ee, , bellique & odii adverſus

Deum, ſucceſſorem ſe ipſum profeſſus eſt, inquit
Euſebius in Hiſt. lib. 3. cap. 17. In Chronico au-
tem anno Chriſti X CIII periecutionem reci-
tat,

on 2n90 i

VII.
Donien

ruent

ſi

. Ch. 90

A Ch i,.

NV
ieium
. hoſecuiagis
Vintinee.
8
.
„
40
l
0⸗
⸗
2

ius
ge⸗
A⸗
A-

quo
anea
lige⸗
anr-
ma
RN⸗
anam
lym⸗
loin⸗
entu
epta⸗
Utia⸗
gere⸗
N
li no⸗
ligael,
Path-
IDo⸗
nligna-
n hoc
mols,
mi non
1
Impe- .
bius 1n Duntiuanea
Chro- nli; inhli
multos
gauen
ms ir.
eralilj
lA
mmu
nſis
inqur
nico al⸗
n leci⸗
tal,

VII. Nec placet etiam quod Dodwellus ſcribit,
Domitiani eam ſcilicet perſecutionem eruentam non fuiſſe.
berſecutis Si Tertulliano credimus in Apolog. cap. 5. inquit
SS Dodvw'ellus, ne ad cruciatus quidem progreſſus

exerceret inviſam dominationem, ſubhjebtorum
tamen cervicibus incubavit, quàm diutiſſimò, tu-
tuſque regnavit, donec impias manus adverſus
Dominum tenderet. Poſtquam verò ad perſequen-
dum juſtum populum inſtinétu dæmonum incitatus
eſt, tunc traditus in manus inimicorum luit pœnas.
Immo Dowellus celeberrimus Angliæ Scriptor,
in Diſſert. XI Cyprianica de Paucitate Marty-
rum, ait perſecutionem Domitianeam fuiſſe
breviſſimam, at viæx unum annum implere potue-
rit: ſtatim Domitianum extinctum eſſe innue-
re Lactantium, (cujus verba mox citavi) &
tempus ipſum certiſſimis characteribus conſig-
naſſe Brutium, (cujus verba anno CVnum.
1. recitabo) Flavii ſcilicet Clementis Conſula-
tum anno XCVgeſtum. Quare cùm Tribunitiam
Poteſtatem X V à Septembri XIII inierit Do-
mitianus, ſub finem illius anni perſecutionem
contigiſſe neceſſe eſſe. Atqui ſub finem Sep-
tembris anni ſequentis occiſus eſt: his itaque
terminis illam concluſam fuiſſe ait Dodwyellus,
ita ut vixr annum implere potuerit. Sed non aſ-
ſentior; quia ideo Brutius, cujus liber periit,
perſecutionem cum anno X VDomitiani jun⸗
xit, quia tunc maximè graſſata eſt, ipſeque Fla-
vius Clemens vix depoſito Conſulatu ordinario
occiſus, & Domitilla ejus neptis in inſulam
Pontiam deportata. Quæ utpote magis illuſtria
4 Brutio anno Domitiani XV, quo accidére,
conſignata. Ex quo malè infertur, Domitia-
num antea in Chriſtianos non ſæviiſſe; præſer-
tim cùm Hieronymus tradat, Joannem Evan-
geliſtam anno Domitiani XIV in oleum igneum
conjectum eſſe. Ad hæc, verum quidem eſt, per-
ſecutiones adverſus Chriſtianos annis Decenna-
libus & id genus feſtis deſtinatis excitari ſolitas,
ideoque anno Domitiani XV Quindecennalium
occaſione vexatos. Verùm ipſa perſecutio natali
Imperii die de more non decreta, ut arbitra-
tur Vir doctiſſimus. Sed quemadmodum totus
annus Julianus, quo ea ſolennia acta, feſtivus
fuit, templa ædificata aut dedicata, & res ad
Religionem pertinentes ſolicitè curatæ: ſic per-
ſecutiones, non ipſo anno decimo v. g. Impe-
ratoris, ſed anno Juliano, quo Decennalia edi-
ta, exque quocumque illius die indiſcrimina-
tim decretæ. Præclarum hujus rei exemplum vi-
debimus in Imperio Diocletiani. Is enim perſe-
cutionem quidem in ſuis Vicennalibus anno
CCCIII celebratis decrevit, ſed menſe Fe-
bruario, & pluribus menſibus ante diem Impe-

Baron. anno rii ſui natalem, & ante eum, quo Vicennalia

27. num. xvI exhibuit. Licèêt igitur perſecutio anno XV Do-
XVII. mitiani arſerit, non ſequitur, die Domitiani
natali, & non priùs, eam inchoatam eſſe. De-
nique ſi Domitianus anno tantùm Imperii X V
Chriſtianos affligere cœpiſſet, perſecutio ali-
quot tantùm menſes duraſſet; cùm Baronius il-
lum ante mortem à perſecutione deſtitiſſe clarè
oſtendat.

eſt, nedum ad cadem. Ita enim ille. Tentaverat
& Domitianus portio Neronis de crudelitate;

2 . »a
in Annales C. Baronii.
§ £ C. I. tat, poſtquam proximè dixit, Domitianum
An. Ch. 90. multos nobiles perdidiſſe, quoſdamque etiam in
exilium miſiſſe. Præterea Lactantius in lib. de
Mortibus Perſecutorum cap.. ſub finem Imperii
Domitiani perſecutionem ortam inſinuat: Clm

gladio ferocçiit. KRelegavit etiam bonfeſſos,

ſed quà & homo facilè cœptum repreſſit, reſt
tutis etiam, quos relegaverat: Zentavit itaque An. Ch. 90.
dumtaxat, non item Cæſariano, quod fecit Nero,

83

oN CaA-

Pitali etiam, ſed nec membrorum ſapplicio affecit,
&c. bο iddem eodem Auctore Tertulliauo lih.
de Praæſeript. cap. 36. Nannem Apoſtolum à Domi-

ano in oleum ignenm eſſe conjeltum, tum ſtu-

pendo miraculo ſalvum in inſulam deinde

ſſe re=

R . . .
legatum; verum eo miraculo ita deterritus eſ

Fortaſſis Tyrannus, ut ne auderet quidem
in mnnocentes pro ingenio ſuo ſavire. Haæc
ſunt , ſuſpelta erunt deinde recentiorum

deinde
IR vera
monu-

nenta omnia, quacumque Martyres Domitiano

tribuendos eſſe cenſuerint. Ita Dodwellu

§, qui

ſatis animum non attendit ad Domitiani ſævi-=

.

tiam, ratione cuj

us ab Ethnicis Nero eſt ap-

pellatus, à Tacito Nerone ſævior dictus, à Ter-

tulliano veroè portio Neronis, ut oſtendit

nius in Annalibus. Cum itaque Domitianus Baron anno
anno Chriſti XCIII Imperii ejus Cæſarei quin- * num. III.
. . . . 7 . . 1
tis Quinquennalibus addicto, vel anno Chriſti &DV⸗

XCV, quo Quindecennalia celebravit,

Baro-

perſe-

cutionem adverſus Chriſtianos excitarit, &
quoad rei geſtæz annum, Neronem exemplar
ſibi propoſuerit, non dubium, quin Chriſtianos

crudeliter habuerit, &
habent Tabulæ Eccleſiaſticæ, martyrium

quin eorum plures, ut

fece-

rint. Quia verò perſecutio Domitianea Nero-
nianâ minor fuit, de ea loquitur Tertullianus
quaſi prioris tantùm adumbratio fuiſſet; non
quòd multi occiſi non fuerint, ſed quòd non
tantæ adverſus eos crudelitates exercitæ. Quòèd
ſi Tertullianus de relegatis tantùm loquitur, fa-
ctum id, quia eoſdem Domitianus ante mortem

reſtituit; nec opus erat, ut de iis, qui interfecti

fuerant, loqueretur; cùm eos Domitian

.*

US ad

vitam non revocaverit. Denique vel ſolum Joan-
ni Apoſtolo irrogatum ſupplicium demonſtrat,
plures capitali ſupplicio affectos. Nam miracu-
lo, quod tunc accidit, deterritum Domitianum

fuiſſe, & ab innocentibus perſequendis illum

deſtitiſſe, gratie à Viro doctiſſimo aſſeritur. Vi-
de dicenda anno X CIV num. V, & Baronium

anno 94. num. VII.

»

Revocanda ad præſentem annum quæ anno

i- S £ C.

VIII.

LX XXVIII retulimus ex libro 8. Martialis, Decennalia,

git
„ 2
vit. Spectacula itaque, de quibus ibidem,
vivium, quo populum Romanum Domiti

excepit, adeſque Palatinæ recêns conſtructæ

quæ Loydius Vir eruditiſſimus ſummariè col
duæque perperam anno præcedenti illiga-

on- ſfacta.
anus

, de

quibus ibi ſermo eſt, pertinent ad præſentem
annum, quo Domitianus & Decennalia Imperii

buit. Antè ædificatum illud palatium, non

Auguſtei & ſecundum triumphum Dacicum exhi-

bo⸗

terant in aula celebrari ſolennia populi convi=-
via, ut prodit Martialis lib. 8. Epig. 39. Quare

anno præcedenti illud à Rabirio celebri Domi-
tiani architecto ædificatum, ut elicio ex Mar-
tiali lib. 7. Epig. 56. ubi tunc ejus conſtructioni
Rabirium incubuiſſe teſtatur. Liber autem 7.
Martialis geſta anno Chriſti LXXXIXcom-
plectitur. Ad Decennalia itaque ſua Domitianus
reſpiciens, Regiam ilam, quam Poëta lib. 8.
Epig.36. Pyramidibus, Auliſque Ægypti antepo-
nit, condere voluit. Illud etiam notatu dignum,
Domitianum à Martiali lib. S8. in Præfatione, &
à Juvenali Satyra 6. Dacicum cognominari: ſed,
ut obſervat Scaliger in Notis Euſebianis ad
num. 2107. nullus Nummus extat, nullumque
monimen-

le- triumphus,

& pax
Domitiane

„ „ * 8 K C.
84 Critica Hiſtorico-Chronologica tt⸗
§ x C. I. monimentum, in quo Dacici cognomen ſit; cùm In Chronico Damaſi de Cleto legitur: Cletus S Æ C. 1. Kr

An. Ch. 90. tamen Germanicus ſæpiſſime in Nummis voce- annis ſox, menſibus duobus, diebus ſeptem. Fait An. Ch. 91. ojmyan

tur; ſive id à Domitiano decretum, ſive ab iis, temporibus Veſpaſiam & Titit, &; initio Do- Opis Cleti 1,4.
qui Nummis cudendis præerant. Quare Num- mitiani, à Conſulibus Veſpaſano V III, SS Def Cteis
mi & Inſcriptiones titulorum & cognominum Domitiano VI, uſque Domitiano IX, & Ru-
Imperatoribus attributorum normàâ haberi non fo. Migravit itaque ad Chriſtum anno octo-
poſſunt, quà certò definiatur, an hoc vel illud geſimo tertio, quo Domitianus IX, Rufo
cognomen Imperatores tulerint. Marcus Aure- Collega, Conſulatumgeſſit. Pontificatum ſuſ- 1
lius poſtquam Tribunitiam Poteſtatem & Im- ceperat anno Chriſti ſeptuageſimo ſeptimo, octa- nſal
perium Proconſulare conſecutus eſt, nunquam vo Veſpaſiani Conſulatu & ſexto Domitiani L
in Nummis & Inſcriptionibus Imnperatoris præ- ſuffecto inſignito. Ubi obiter notabis, Titum
nomine inſignitur. At hinc malè Vir doctiſſi- Conſulem VII cum Veſpaſiano VIII proceſ- II.
mus nuper inferebat, illum Imperatoris titulo ſſſe, ſed Domitianum Tito ſuffectum fuiſſe; Om⸗
ante Antonini Pii mortem decoratum non fuiſ- ideoque ex hoc loco manifeſtum fieri, ſextum S
ſe; cùm ille omnibus Imperii Collegis attributus Domitiani Conſulatum ſuffectum cum octavo ctt⸗
fuerit; regulaqque à Nummorum ſilentio dedu- Veſpaſiani patris conjungendum, & præceden- Ats.
cta fallax comperiatur. Non etiam prætermit- tes rectè ſuis annis conſignatos eſſe. Colitur S. W.
tendum, in Nummis, annis quibus triumpha- Cletus die XXVI menſis Aprilis, quo & in Pellum an
tum eſt, percuſſis, mentionem pacis de more fa- Auctiori Chronico veterum Pontiſicum ſepul- S matuun.
ctam, ut in Nummis Veſpaſiani & Titi filii an- tus dicitur. Verùm, ut jam monuimus, hujuſ- V
no LXXI, quo de Judæa triumphum egere, modi dies, quibus veteres Pontifices Romani
cuſis, ut videre eſt apud Mediobarbum. Sic in mortui aut ſepulti dicuntur, ad aliquam eorum
Nuammo Domitiani apud eundem legitur: I M P. Tranſlationem plerumque pertinent. Incertum
DOMIT. AuG. GERM. CO S. X V. Viſitur etiam quot diebus poſt ejus mortem Sedes va- .
caput muliebre oleâ redimitum, cum ramo oleæx, caverit. In auctiori quidem Chronico veterum .
quæ pacis ſymbolum. In poſtica: S. C. Corvus Pontificum dicitur, Epiſcopatum ceſſaſſe dies .
ramo oleæ inſtans. XVI; in Libro verò Pontificali dies X X. Sed .
IX. Ex anno porro ſecundi triumphi Dacici cer- hæc ex certis monumentis non depromta, ve-
Ex anno ſe- ro indubitatoque in notitiam venimus anni, rùm ex proprio Auctorum, qui præfata Opera
acrrrzte quo primus Dacicus triumphus actus eſt; in compoſuere, calculo; quibus ideo tutò fides ha- )
3 d quo Nummis enim anno LXXXV, quo priorem beri non Poteſt. 4
prior geſtus, triumphum conſignavimus, cuſis, quôòve Con- In Breviario Romano à Pio Vedito die XKKVI III.
innoteſcit. ſulatum X I Domitianus geſſit, eadem figura Aprilis, quo Clerus colitur, hæc verba legun- Prmula ö5.
cernitur, quæ in Nummis X VDomitiani Con- tur. Primus in literis verbis illis uſus eſt: Salu- Cleto perpe⸗

ram attria

ſulatu hoc anno inito apparet. Exemplum ſit tem & Apoſtolicam benedictionem. Sed præter- puta.

iſte apud Mediobarbum, in cujus poſtica legi- quam quèd nullæ extant S. Cleti literæ, ſcrip-
tur, IMY. VIII. Cos. XI. Viſitur Germania tum id abſque ullius veteris Auctoris teſtimo- M .
ſeminuda, quæ mœſta ſcuto inſidet, ponè ſagit- nio à Martino Polono in Chronico. Recentior
ta fracta. In alia poſtica eadem verba præferen- itaque illa formula, quàâ tamen Joannes V, &

te, cernitur figura nuda, quæ ſcuto oblongo hu- Sergius I uſi ſunt, ut conſtat ex eorum Reſcrip-
mi poſito inſidet, caputque ſiniſtra manu ſuſten- tis 4 Mabillonio V. C. in Opere de Re Diplo- i
tat, adeſtque ſagitta in medio confracta. In alia matica productis. Addit Papebrocius in Cona-
poſtica legitur: GEBRMANIA CAPFTA S. C. tu Chronico-Hiſtorico ad Catalogum Romano- .ę 1
viſiturque Germania ſedens captivæ habitu. rum Pontificum, eam formulam ante Leonem ę H
Quæ ſymbola in quibuſdam Nummis hoc anno IX, vel ſaltem ante Gregorium VII, ſtabili uſu .
percuſſis etiam repræſentata, ut in iſto, in cujus recchrarm non fuiſſe. Cleto ſucceſſit Anacletus
averſa parte habetur, GrRMANIGuS CO. die & menſe incertis.
XV. Exhibetur Germania ſedens lugubri habi- Ad num. VII & ſeq. Epiſtola S. Ignatii ad 1V.
tu. In alia poſtica, GE RMANICuS5 CoS. XV. Mariam vulgèò Caſſabolitem inter Epiſtolas ejus perſseutio
Viſitur figura ſeminuda mœſta ſeden, ad cujus ſupoſititias recenſetur à Cotelerio V. C. in boc anno del
pedes ſagitta fracta. Ita ex certis obſcura lucem Operibus S8. Patrum, qui temporibus Apo- nondem in- ha
accipiunt, & Nummorum ope Chronologia ſtolicis floruerunt, quemadmodum & Epiſtolæ choste. M
promovetur. Non me latet, quoſdam Viros do- ad Antiochenos, ad Tarſenſes, ad Philippenſes, ul
tos exiſtimare, Euſebium in Chronico prioris & ad Heronem. Quæ quinque Epiſtolæ divo ſ
triumphi Dacici mentionem facere, quando ait: Ignatio adicriptæ. Baronius quidem has Ignatii A
Naſamones & Daci dimicantes contra Komanos eſſe germanas, eaſdemque ſinceriſſimas tuetur. 4 Tie
vidi. Verùm, ut diximus, ea Euſebii verba de Sed noſtro ſeculo Opera Ignatii magis diſcuſſa, Nn
initio ſecundi belli Dacici intelligenda. Sicur & utrimque de iiſdẽm plura literis mandata. ine
enim ſecundum diſertis verbis memorat, ita & Legendi Uſſerius de Epiſtolis Ignatianis, Iſaa- 4 ,
primum conceptis etiam verbis recitaſſet, ſi de cus Voſſius, & Joannes Pearſonius in Vindiciis .
eo loqui voluiſſet. Prioris itaque tam belli Ignatianis, qui plura habent de veris & de ſpu-
quàm triumphi Dacici non meminit FEuſebius. riis Ignatii Epiſtolis, de quibus nos infrd. Ex “ den
his liquet, Baronium ſecundam Eccleſiæ perſe- n m li poſt
Aano Urbis ANNO PERIODIGR ACO-ROMANA 584. cutionem be peram hoc ann nlignall cùm è fn ſ Cite
44. . . martyrium S. Cleti, in quo fundatur, hoc anno uurtan D. Vetd
alymd:en. O 16. B. 16. P. 27. Mart. Indic. . non contigerit, & Epiſtola Ignatii ad Mariam Nine ldeh
3· Jr su CHRWISXTI 91. ſecund. Baronium 93. Caſſabolitem, in qua de exiliis & vinculis Igna- ude dis .
AxACETI DA Pe 9. tii agitur, germana non ſit. ʒ diſſe
0 . r. Gurar⸗
MITIANI IMF. II. dli

1. D num. I Coſſ. M. Ulpius Trajanu, & AnNe
Conſules. es H .

4KC .
e An. n9.
II

.
„Obitz glr
Dhitus Clet;
b.

ð

*
U
ſ.
e
u
370
en⸗
1§.
Cin
pul
jul⸗
nani
un.
ttum
Va⸗
Wn
dies
ec
ye-
pera

ha-
WII. II.

eguo- AMrmula 5,

9, (lety derze⸗
Su. ram Attri⸗
tetel te.

ſonip⸗
Aimo-
centiot
V, &
elcrip⸗
Diplo⸗
Cona⸗
omi-.
conem
dli u
NaOerus

mtiad I.
s ejus Eerſituii
in hoe M
onlum in⸗
hyafs.

us Apo⸗
Ppiſtole
ihenſe,
ole dino
1s lgnaii
astmenn.
ileull,
wandata.
nis, Iu.
Vindiciis

S Æ C. I.
An. Ch. 92.
Anno Urbis ANNo PERIODI GRACO-ROMANX 5S85.

ymp.2u,. O 17. AG. ) 17. L. 15. April. Indict. 5.
An. 4. JESu CHRFISTI 92. ſecand. Baronium 94.
ANAGCLETI P AP &£ 10.
DoMITIANI IMP. 12.
1. D num. I. Coſſ. Domitianus Aug. X ElI,
Conſules. & Q. VLoluſius Saturninus, ut ex Inſcrip-
tione Gruteri pag. 300. oſtendit Card. Noriſius
in Epiſtola Conſulari pag. 577.
II. Sumtus hic Conſulatus à Domitiano juxta
Quinta ſecundam Conſulatuum Cæſareorum regulam,
Lidten, ſcilicet propter quinta Quinquennalia Imperii
, Caſe e 4 Cæſarei, quæ tamen in annum ſequentem diſtu-
dilata, lit, ut tunc videbimus.
111. Hujus dilationis cauſam bello Sarmatico at-
Bellum Sar- tribuendam exiſtimo. Hanc expeditionem po-
matienum. ſtremam

Domitiani fuiſſe optimè demonſtrat
Card. Noriſius in laudata Epiſtola, tam ex Mar-
tiali varis in locis, quâm ex Statio. Martialis
inquit Card. Noriſius, lib. VII epig. 7. ſcribit,
Domitianum menſe Januario Romam ad veniſſe
poſt expeditionem Germanicam. Ibi tamen lo-
quitur de expeditione contra Sarmatas, ut pa-
tet ex quinto epigrammate, quod in hæc car-
mina deſinit.
Sed jam lætitiæ quæ ſit fiducia major.
Sarmaticæ laurus, nuntius ipſe veni.
Martiali addendus Statius lib. 3. ubi de lachry-
mis Hetrufci, qui laudans Domitianum ait:
Hac eſt quæ victis parcentia fœæ lera Cattit,
Quaæzue ſuum Dacis donat clementia montem.
Qua MO5ꝶdo Marcomanos poſt horrida bella,
vagoſque. L
Sauromatas Latio non eſi dignata triumpho.
Eam victoriam Card. doctiſſimus ad annum ſe-
quentem refert, quèd præſenti, quo Domitia-
nus erat Tribunitiæ Poteſtatis XV, ac Coſ. X V I
in Gruteriana Inſcriptione Pag. S?S. ac Nummis
dicatur: IMP. X XI, & anno ſequenti, Gru-
teri paginâ 574. idem dicatur: TRIBUNIC.
LPoTESTAT. XII. I MpP. X XII. CosS. X VI.
Hinc, inquit, ſi anno Chriſti xCIII ſemel
r ſupra XXI Imperator dictus eſt, ob victoriam
Sarmaticam eum titulum iterum auxit, qui
etiam poſtremus fuit; nuſquam enim in Num-
mis deinceps auctus legitur. Ita Card. Noriſius.
Sed ex præfatis Nummis & Inſcriptionibus bel-
lum iſtud præſenti anno confectum eſſe apparet.
Domitianus enim Tribunitiam Poteſtatem X I
uſque ad diem X III Septembris currentis Chri-
ſti anni geſſit, eodemque die duodecimam iniit.
Quare titulus Imperatoris X X II hoc anno Do-
mitiano poſt diem XIII Septembris attributus.
Nam ex ea expeditione Kalendis Januariis anni
inſequentis rediit, ut ex Martiali lib. 8. Epig. 8.
ad Janum colligi videtur.
Tu tamen hoc mavis Latiæ quod contigit urbi,
Menſe tuo reducem, Jane, videre Deum.
IV. Ubi Martialis de Domitiani Romam adventu
De Sarmatis poſt expeditionem Sarmaticam loquitur, ut eru-

non triumn- dité Card. Noriſio obſervatum.
phum, ſed

Domitianum
verò Deum & Dominum appellari voluiſſe, ſuo

reream Do loco dictum. Dixi autem, Domitianum Kalen-
Da btanius . .. . .A .
teruli dis Januariis currentis Chriſti anni Romam re-

diiſſe, quia hujuſmodi expeditiones biennio
durare non ſolebant; hancque brevem fuiſſe ex
eo liquet, quòd de Sarmatis non triumphum,
Tom. I.

in Annales C. Baroni.

ne Hypatica ſcripſerim, ſumtum à Domitiano
Conſulatum XVI ob quinta Quinquennalia,

85

ſed lauream, quæ minor triumpho erat, retule- S £ C. I
rit, ut teſtatur Suetonius in Domitiano cap. 6. & An. C. 91.5*
Martialis loco laudato Epig. 15. HM
Hos quoque ſecretos memorabit Noma triumphos;
NWNec minor iſta tuæ laurea pacis erit.
Secretos triumphos vocat, quòd de Sarmatis
triumphare recuſavit. Suetonius enim ait: De
Sarmatis lauream modo Capitolino Jovi retulit.
Mediobarbus in Numiſmatis Impp. pag. 138.
Nummos tres aureos Domitiani producit, in
quorum antica legitur : DoMITIANuS Audusrus.
In eorum poſtica: GXRMANICuS COS. X VI.
Sed in uno viſitur Pallas cum clypeo & noctua;
in alio repræſentantur quadrigæ triumphales
pulcherrimæ. In tertio cernitur figura ſedens lu-
gubri habitu. Ait Mediobarbus: Omnes in ſe⸗
cundo de Germanis & Dacis triumpho cuſi, quem
præſenti anno ductum arbitratur. At ad lauream
Sarmaticam, ideoque & ad annum ſequentem
referendi; non ſoluùm quia jam à biennio Do-
mitianus triumphum illum egit; ſed etiam quia
quadtigæ triumphales ſæpe abſque triumpho
Imperatoribus decretæ. Quòd ſi Domitianus
poſt bellum adverſos Cattos & primum Daci- L
cum, quæ annua fuere, triumphavit; nullus
dubito, quin & de Sarmatis etiam triumphum
egiſſet, ſi expeditio Sarmatica per biennium du-
raſſet, annoque tantùm Chriſti X CIV ineunte
Romam Domitianus adveniſſet. Cùm itaque
Ppræſenti anno Domitianus ab Urbe abfuerit,
Imperii ejus Cæſarei quinta Quinquennalia in
annum ſequentem dilata. Opinio Guilelmi Loy-
dii de anno hujus expe ditionis legenda anno
LXXXVIII, num. VII.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN A 586 Anno Urbig

18 F. 18. P. 31. Mart. Indict. 6. 16 a
JEs u CHRISTI 93: ſecundhm Baronium 95.
ANACLETI PAP& II.
DOMITIANI IMP. 13.
D num. I. Coſſ. Pomyeius Collega & Cor- T.
nelius Priſcus. Conſules.

Celebrata hoc anno à Domitiano Imperii Ceæe- II.
ſarei quinta Quinquennalia, quod ex variis in- Deinta
diciis colligo. I. Quia perſecutio adverſus Chri- Wengzen- .
ſtianos hoc anno ab eo decreta, ut anno XCI ri Caſae,
demonſtravi. Imperatores enim niſi ipſo Imperii Domirtiani,
initio crudelitatem in Chriſtianos exercere cœ-
perint, nonniſi in Quinquennalibus & id genus
feſtis edictis Eccleſiam vexarunt » ut jam de
Nerone viſum, à quo reliqui Eccleſiæ perſecu-
tores exemplum ſumſere. Hujus rei in Diſſerta-
tione Hypatica rationem attuli, petitam ex Vo-
tis, quæ in Decennalibus & hujuſmodi feſtis
ſuſcipiebantur & ſolvebantur, & ex ſacrificiis
quæ tunc offerebantur. Cùm enim in hu juſmodi
feſtivitatibus pro incolumitate Imperii & ſalute
Imperatoris Vota nuncuparentur & ſolverentur,
& Imperatores quæ ad Religionem Ethnicam
pertinerent, ſummo ſtudio curarent, Religio
Chriſtiana, ut nova & peregrina vetita, & in
ſectatores ſævitum. In Epiſtola Conſulari pag.
178. ſugillant me cenſores, quèòd in Diſſertatio-

nnnniſi tamen anno ſequenti celebrata: Hec
doctrina, inquiunt cenſores, nobis monſtro ſimilis
videtur. Si ſumit Conſulatum ob RQuinquennalia,
cur

§ £ C. Il.
An. Ch. 93.

cur eadem in eodem Conſulatu non celebrat? i
differt Quinquennalia, cur non etiam Conſulatum!
Videſne ut hac ſententia, at alicubi Tertullianus
ait, ſe ipſam ſtrangulet. Sed illud argumentum
uerile. Severus enim Auguſtus anno Chriſti
CCII Conſulatum propter Decennalia ſumlſit,
Gt nunc dubitare non licet, & tamen ejus De-
Cennalia in annum C CIII dilata, ut ex Num-
mis certò conſtat. Præterea Beliſarius anno
DXXXIV de Wandalis triumphavit, Conſu-
latum tamen eidem triumpho debitum nonniſi
anno ſequenti obtinuit, de quo Conſulatu Pro-
copius lib. 2. Hiſt. andalicæ loquens, ait:
Non multò poſt Beliſario, quod ei ex veter! morée
ad triumphi ſpeciem deerat, acceſſit. Conſul enim
Jactus, &c. Si Conſulatus ad Beliſarii trium-
phum tantum ſplendorem collaturúe erat, cur
1s in annum Chriſti DXXXV, quo Conſulatus
geſtus, dilatus non eſt: Quid ad præteritam

triumphi pompam præſens Conſulatus faciebat:

1I1II.
Duz Cle-
mentis PP.

Epiſtolæ.

Vides Beliſarii triumphum & Conſulatum, quàm
joculatoria cenſorum iſtorum argumentatio ſit,
oſtendere. Alunt præterea, me petére princi-
pium, ac pag. 206. Dilſert. Hypaticæ ſcribere,
Domitiani quinta Quinquennalia dilata fuiſſe in
hunc annum ob perſecutionem contra Chriſtia-
nos, & pag. 1IIO. perſecutionem motain anno
XCIII, ideoque me probare, annum Quin-
quennalinm ab anno perſecutionis; alibi * contra-
rio annum perſecutionis ab anno Ouinquennalium.
At prorſus falſum, ſcripſiſſe me ob berſecutionem
Quinquennalia dilata. Dixi itaque, ea quinta
Quinquennalia dilata fuiſſe, ex duobus indiciis
colligi. I. Ex perſecutione annis hujuſmodi ſo-
lennns addictis moveri ſolita, quæ ante præſen-
tem annum cœpra non eſt. II. Ex librorum
Joſephi de Antiquitatibus Judaicis publicatio-

ne, quèd Scriptorum moris eſſet in Quinquen-

nalibus & id genus feſtis Opera ſua in lucem
proferre. Joſephus enim lib. 20. ait, ſe eos ſcri-
pſiſſe decimo tertio Principatus Domitiani anno,
ætatis verò ſuæ ſexto & quinquageſimo: in libro
verò de Vita ſua ſcribit, ſe natum anno primo
Imperii Caligulæ, Ohriſti nempe X XXVII.
Quare currenti anno nobiliſſimum illud Opus,
annumque ætatis LVI abſolvit, & annum ætatis

LVII inchoavit. Perperam itaque Baronius id

anno ſequenti factum dicit. Verum eſt, cenſores
illos in Epiſtola Confſulari pag. 179. eum morem
libros publicandi in Quinquennalibus invaluiſſe
negare. Sed tot illud exemplis demonſtravi, ut
res certiſſima eſſe debeat. .
Ad num. III. Exiſtimavit Baronius, nonniſi
fragmenta quædam Epiſtolæ S. Clementis Papæ
ad Eccleſiam Corinthiorum ad nos perveniſle.
Verùm felicior noſtra ætas, inquit Schelſtratius
in parte 2. Antiquit. Illuſtr. Dilſert. 1 11. Ccap. 2.
ad edenda veterum Patrum ſcripta, & tenebris
educenda quæcumque Antiquorum monumenta.
Eam Epiſtolam ferè integram publicavit Patri-
cius Junius Scotus, qui eam habet ex antiquiſ-
ſimo Codice circa primi Concilii Nicæni tem-
pora manu Theclæ nobilis fœminæ Egyptiæ exa-
rato, quem Codicem anno 1632. ab eo in lucem
datum, refert, ex Oriente dono miſſum ad An-
gliæ Regem. Extat tomo I Conciliorum. Puta-
vit etilarn Baronius, ſecundam Clementis ad
Corinthios Epiſtolam 4 Veteribus reprobatam
non extare. Illius tamen fragmenta habemus
Latina, interprete Vendelino, & cum Græco
rurſus excuſa tomo I Conciliorum. Quantum

Critica Hiſtborico-Chronologica

ex fragmentis colligitur, continebat hæc Epi- S &£ C. I.
ſtola ſalutaria documenta: admonitionemque vitæ A&h. Ch. 94.

melioris continet, ait Photius in Bibliotheca cod.
CXXVI.

ANNO PERIODI GRECO -ROMAN & 5587. ane Wann
Oο 19 E. 19. P. 20. April. Indid. 7. 213. an. 2.
JESsuüuCHRISTI 94. ſecundum Baronium 96.

ANACLETI PAP& 12.

DOMITIANI IMP. 14.

D num. I. Coſſ. L. Nonius Aſprenas, & M. 1.
Aretinus Clemens. Conju kr.
Conſulatus penes Senatorium, Præfectura II.
verò Prætorii penes Equeſtrem Ordinem erat, Prafecti
ut docet Dio lib. 52. Equites tamen non rarò ratoνâoa no
Senatores creati. Suetonius in Auguſto cap. 40. FPunft, rr.
ait: Comitiis Tribunitiis ſi deeſſent candidati, dine Eque-
Senatores ex Equitibus Komanis creavit: ita at ſtri.
Poteſtate tranſalta, in utro vellent Ordine mane-
rent. Contrà verò Senatores Præfecturàâ Prætorii
aliquando donati. Anno Chriſti LXX, dum
Veſpaſianus adhuc in Oriente agebat, Macianus,
Romæ Arrio Varo Præfecturâ dimoto, ſubſtituit
Arretinum Clementem hoc anno Conſulem, ut
prodit Tacitus lib. 4. Hiſt. Ditclitans, ipfum,
quamqunm öenatori Ordinis, ad utraque munia
Iuficere. Suetonius in Tito Cæſare cap. 6. de eo
ait: Præfelturam quoque ſuſeepit, nunquaz ad id
tempus, niſi ab Equite RKomano adminiſtratam.
Quod & tradit Plinius in Præfatione ad Hiſt.
Naturalem: Dum illad patri, inquit, pariter &S&
Equeſtri Ordini præſtas, Præfectus Prætorio ejus.
Quam dignitatem anno Chriſti LXXVIII
Imperii ejus Cæſarei Decennalibus nobilitato
Titum geſſiſſe exiſtimo, ideoque & eo anno,
ut morem fuiſſe libros publicandi, alias obſer-
vavimus. Nam licèt ibidem Plinius dicat: Tyi-
umphalis & Cenſorius tu, ſoxieſque Conſul, ac
Tribunitiæ Poteſtatis particeps , & ſextum Con-
ſulatum anno Chriſti LXXVII capeſlierit,
non inde tamen ſequitur, ut plerique omnes in-
ferunt, eam Hiſtoriam in ſexto Titi Conſulatu,
ſeu anno Chriſti LXXVII in lucem emiſſam
fuiſſe. Quemadmodum enim Plinius Tribuni-
tiam Poteſtatem abſolutè ponit, & quotus ejus
annus eſſet, non determinat; pari eademque
ratione ſextum Conſulatum tanquam ultimum 2
Tito ſuſceptum commemorat, nulla ratione ha-
bita anni; quo illum iniit, aut quo Præfectus
Prætorio fuit; ſicut nec ullam habet anni, quo
triumphavit, aut Cenſuram geſſit, quando ait:
Triumphalis & Cenſorius tu.
Obſervandum autem, Præfecturam Prætorii
& Conſulatum ab uno codemque ante hæc tem-
pora geſta fuiſſe, ut egregiè notavit Card. No-
riſius in literis nuper ad me datis: Liberius enim,
inquit, Collegam in ſuo Conſulatu Sejanuns
habuit, hicque Præfecturam retinuit uſque ad
poſtremos vitæ dieęs, cùm Sertorium Macronem
ſucceſſorem accipiens ſtarim occiſus fuerit, ut
refert Dio lib. 58. Lipſius in Notis ad lib. 4. Hiſt.
Taciti, Suetonii laudati errorem notavit, qui
ſcribit, Lium primum é Senatoriis Prætorio Præ-
fectum fuiſſe, cùm tamen Arretinus Clemen⸗
hoc anno Conſul ante Titum Præfecturam Præ-
torii, licèt Senator eſſet, adminiſtrarit, ut mox
dixi. Quem Suetonii errorem, laudatum Sejani
exemplum magis adhuc patefacit. Deni que
notatu

III.
Prafecti
Prætaries
Conſieles alar
quan do

creati.

An. 6ℳ,.

IV.
nepbu l-
Sros Anti-
guitatum

ſeribit.
. .

Baron, 1. 1. I

Perſetutit
entinuata,

6

I.
Conſuler. A
II.

Nerſerutio
ecesſione lecl
Vuleen. Q

alium al
Kucke.

1M. Ch.e,

7. Anno Uibis
218. An. 24

K N
Cnſalt.
ras 1II1.
at, Praſelti
rd Pratoyio nin
lenmper af.
eamtitr 0,.
atl, gine Eque
1 n ſi.
mne⸗
tori

Ium
us,
NR
, u
lm,
us
e e
Aid
tam.
W.
er &
1 /t.
VUI
blirato
anno,
Obler⸗
G, KN
Con⸗
Ged,
nnes ih⸗
nlalatu,
einiſlarn
Inburi⸗
tus ejus
lemqus
mum 2
eNa⸗
Zlectus
ai D Jo
ndo an:
„ Ill.
Pretotl nrufehi
ec teln- prten.

5
An

natoriam dignitatem requiſitam fuiſſe; ſed etiam

in Annales C. Baroni.
* C. L. notatu dignum exiſtimo, quod ait Spartianus
n.C. 94.25. in Pladriano cap. 8. ubi habet: Cùm Aetianam

(ita enim legendum J er Præfecto Pratori orna-
mentis Conſularibus praditumn, faceret Senato-
rem, &c. Quibus ex verbis non tantùm liquet,
ornamenta Conſularia viris ex Ordine Equeſtri,
qualis erat Attianus, ut ibidem cap. I. docet
Spartianus, conceſſa, nec ad ea obtinenda Se-

qui Præfecturà Prætorii cohoneſtati fuerant,
aliquando Senatores renuntiatos fuiſſe, ſicque
eis viam ad Conſulatum patuiſſe. Quæ occaſione
Arretini Clementis (non verò Arricinii, ut
perperam eum Onuphrius in Faſtis vocat, aut
Arricini, ut Baronius) primùm Præfecti Præ-
torio, ac poſtea Conſulis, annotare viſum. Te-
genda quæ anno CCXVIII de Macrino, &

quæ anno CCLXXXV de Ariſtobulo in me-

IV.
Toſephus li⸗
Sros Anti-
quitatum

ſeribit.

Baron. n. I.

V.
Perſecutio
zontinuata.

Anno Urbis
348.OIymp.
218. an. 3.

I.
Lonſules.
II.
Perſecutio
oοαaͤionε
Quindecen-
nalium

gukta.

dium attulimus. Porro loco Tutiani apud Spar-
tianum legendum Attianum, oſtendam anno
CXXVII.
Joſephus libros de Antiquitatibus Judarcis
anno præcedenti publicavit, ut ibidem oſtendi-
mus. Porro liber Joſephi de Vita ſua nihil aliud
eſt, quàm appendix vel epilogus libri viceſimi
Antiquitatum. Quamobrem Euſebius lib. 3. cap.
10. eum vocat epilogum Antiquitatum. In Græco-
Latinis Editionibus malè divulſus eſt à libro z0.
Antiquit. cùm Joſephus ipſe doceat in calce li-
bri viceſimi, & in fine ipſius Opuſculi de Vita
ſua, epilogum eſſe, ut obſervavit Euſebius in No-
tis ad eum Joſephi locum. HDZ
In Chronico Alexandrino ſub hujus anni
Conſulibus legitur: Bratus narrat magnam
Chriſtianorum copiam ab XIV Domitiani anno
ſublatam & martyrio affectam. Liber Bruti, aut,
ut eum Euſebius in Chronico vocat, Brutii, non
extat. Sed veroſimile eſt, tempore Auctoris il-
lius Chronici ejus Hiſtoriam nondum fuiſſe de-
perditam. Hinc apparet, deceptos Viros do-
ctiſſimos, qui perſecutionem anno tantùm ſe-
quenti inchoatam exiſtimarunt.

ANNO PERITODI GRACGO -ROMAN ⸗£ 5588.
O 20 D. ) I. P. 12. April. Indict. 8.
JESu CHRü:ISTI 95.- ſecundum Baronium 97.

EVARISTI PAPE I.
DoMITIANI IMP. IJ).

D num. I. Coſſ. Domitianus Aug. X VII,
+ & 7. Flavius Clemens.
Sumtus hic Conſulatus à Domitiano juxta
ſecundam regulam, ob nempe Auguſtei Imperii
Quindecennalia, quorum occaſione perſecutio
