annos in Sicilia, & quidem famàâ maximà. Nam
& Longinus poſt Plotini obitum, inde illum in
patriam evocat, & Plotini libros ad ſe mitti pe-
tit: tum Divus Auguſtinus Retractat. lib. rr. cap.
zI. ob longiorem in inſula commorationem,
alium ab hoc noſtro Philoſopho credit fuiſſe
Porphyrium Siculum illum, ut ait 5 cujus celeber-
rima eſt fama. Qua in re ſimilis ferèé error eſt,
vel Nicephori Calliſti, vel ejus Interpretis lib.
1. cap. 13. ubi Euſebii citati locus tranſcribitur:
nam cùm Euſebius dicat: 7 ταιυι„ςναιν 7
7α μααππα αανυeια ορÿesß,
&c. id eſt, Sed quid de is dico, quando SS ſe
Porphyrius, qui noſtra propemodum memorid in
Sictlia degens, contra Fidem noſtram libros con-
ſeripſit? pro eo apud Nicephorum, Porphyrius
Siculus nunc legitur: „σ TiXs„Xοαα ρρN¼ρ
Unde videre eſt, illum in Siculo receſſu ma-
num ſibi & illuſtre nomen paraſſe; quod unius
alteriſve anni ſpatio vix fieri potuit. Ad iſtum
ſeceſſum reſpiciebat Hieronymus in Præfatione
Commentariorum in Ezechielem, quando di-
cebat: Vrkm, quia & tu indeſinenter hoc flagitas,
S magno vulneri icatriæ paulatim obducitur:
ſoorpiuſque inter Enceladunz & Porphyrium Tri-
nacriæ humo premitur, &c. ubi ſeorpii nomine
Ruhnum intelligit, qui captà Roma in Siciliam

. ⸗ .* .*
Critica Hiſtorico-Chronologica
§5 E C. IV. tecta eſſet; eoque magis quòd ipſemer patrem
An. Ch. 302. Tyrium nominet, & Eunapius eum non ignobili

+

ſe receperat, ut ſuo loco dicam. Prærerea La-
ctantius Philoſophum illum libros tres adversùs
Religionem Chriſtianam ſcripſiſſe prodit; Por-
phyrius vero libros quindecim edidit, Hiero-
nymo & Suida teſtibus; neque temporum vitæ-
que ratio Baronii conjecturæ favet. Non enim
ætas, nec vitæ Pythagoricæ inſtitutum cum aliis
convenire videntur, quæ Lactantius de Aſiatico
illo Philoſopho tradidit. Nam cùm initium per-
ſecutionis Diocletiani & Eccleſiarum demolitio,
cujus ibidem Lactantius meminit, in annum
CCCIII incidant, & ſexageſimum ætatis Por-
phyrii, aliorum ego judicium facio, inquit
Holſtenius laudatus, an ea, quæ de libidinibus.
de luxuria, de aſſentatione, & paraſitiſmo au-
lico Aſiatici illius Philoſophi Lactantius refert,

⁸ £ C. I V
An. Ch. 302.

—

ſeni decrepito conveniant; ei præſertim qui ſic-

cum & ſobrium Pythagoricæ vitæ inſtitutum
ſemper fuerat ſectatus, quod diligentiſſimè ſer-
vatum libri weρ 4ααπιο νααπς ad Firmium Patricium
ſcripti aliunde probant. Neque enim amico opti-
mo, intimo & fraternæ neceſſitudinis vinculo
ſibi conjuncto eam vitæ & philoſophandi ratio-
nem tam operoſo volumine ſuaſurum fuiſſe exi-
ſtimandum, ſi ipſe eam neglexilſet.
Nec quiſquam Veterum, hujuſmodi quid
Porphyrio objicit; quem rabidum, furioſum,
impium, blaſphemum, veritatis & Dei hoſtem
Euſebius, Hieronymus, Auguſtinus, aliique

X I.
Antiqui non
dicunt, Por-

phyrium bozc

tempors ſerie

perpetuò cognominant: qui nullam ejus exagi- peſſe.

tandi materiam, anſamque prætermiſerunt. In-
ſuper Methodius Patarenſis, Epiſcopus Tvri,
qui nitidi compoſitique ſermonis adverſus Porphy-
rium confecit libros, (ut verbis Hieronymi lib.
de Script. Eccleſiaſt. in Methodio, utar) ad ex-
tremum noviſſimæ perſecutionis (ſive, ut alii affr-
mant, ſub Decio & Valeriano) in Chalcide Græciæ
martyrio coronatus eſt. Verùm, ut poſterior illa
opinio de conſummatione martyrii ſub Decio,

manifeſtè falſitatis convinci poteſt, ex eo quèòd,

Decio imperante, Porphyrius, quem Metho-
dius refutavit, viceſimum ætatis annum attigiſ-
ſet, & poſt XVIannos integros in Siciliam pro-
fectus fuerit: ita poſterior illa ab Hieronymo
memorata apertè oſtendit, ante prædictum an-
num XIX Diocletiani, & Porphyrium ſuas
blaſphemias edidiſſe, & Methodium iiſdem
reſpondiſſe; cùm Lactantius Chriſtianos temporit
gratidâ conticuiſſe diſertè affirmet, quod nemo
illum dicturum fuiſſe exiſtimaverit, ſi Metho-
dius tum ſolus communem Eccleſiæ cauſam de-
fendendam ſuſcepiſſet: nec reticuiſſent Euſebius
atque Hieronymus diligentiſſimi harum rerum
obſervatores.
Denique Auguſtinus, cùm lib. 10. Civit. Dei
cap. 32. Porphyrium eo tempore vixiſſe dixiſſet,
quo Diocletianus Eccleſiam Chriſti perſequeba-
tur, nec tot Martyrum conſtantià ad veritatis
viam agnoſcendam permotum doleret, id tam
opportuno loco non omiſiſſet, Porphyrium eo
ipſo tempore furentem Imperatorxis animum im-
piis ſuis libris adversùs innocentes Chriſtianos
vehementiùs concitaſſe, & veritati armis op-
preſſæ importunâ inſultaſſe proterviãâ; quo no-
mine Lactantius Aſiaticum illum Philoſophum
maximè accuſat. Auguſtinus, cùm ſub princi-
pium capitis ſcripſiſſet, Porphyrium in libris de
Regreſſu animæ dixiſſe, nondum receptam anam
quandam ſettam, gaæz aniverſalem viam anima
contineat liberandæ, ſubjungit deinde: Quænam
ſta e‚ſt univerſalis via, niſi quæ non ſuæ cuique
Lenels

XII.
Quid de Por-
Pphyrio §.
Auguſtinas
ſeripſerit.

5 .
Au. Ch)

XIII.
paria d
Pmpljin

Parommun.

.

XI.
Autijui r
limt Por⸗
Pyriun hoe
tendpore ſeti.

cſe.

3

— —
—

2

XIIL.
Outde .
b
ber! n
. Afa
s ſergi.
a
00
im⸗
0105
0=
no⸗
um
nci⸗
4
ℳ
M.

ſe

1

in Annales C. Baronn.

S⁸5. C. IV. genti propria, ſed univerſis gentibus, quæ commnu-
An. Ch. 302. nis eſſet, divinitus impertita eſt? Quam certè ſte

XIII.
varia de
Porphyrio.

homo non mediocri ingenio praditus eſſe non dubi-
tat. Providentiam quippe divinam ſine iſta uni-
verſali via liberandæ animæ genus humanum re-
linquere potuiſſe non credit.: Neque enim ait non
eſſe, ſed hoc tantum bonum, tantumque adiuto-
rium nondum receptum, nondum in notitianz ſuam
eſſe perlatum. Nec mirum: tune enim Porphyrius
erat in rebus humanis; quando iſta animæ univer-
ſalis via, quæ non eſt alia, quàm Religio Chri-
NRtiana, oppugnari permittebatar; ab idolorum da-
monumque cultoribus Regibuſque terrenis, pPropter
aſſerendum & conſecrandum Martyrum nume-
rum, hoc eſt, teſtium veritatis, per quos oſtende-
retur, omnia corporalia mala pro fide pietatis &
commendatione veritatis eſſe toleranda. Videbat
ergo iſta Porphyrius, & per hujuſmodi perſecutiones
citò ſtam viam perituram, & propterea non eſſe
ipſam liberandæ animaæ univerſalem putabat, non
intelligens hoc quod eum movebat, & quod in ejus
elettione perpeti metuebat, ad cujus confirmatio-
nem robuſtioremque commendationem potins per-
tinere. Ita Auguſtinus. Quo ex loco certèò col-
ligitur, inquit Holſtenius citatus , vel Porphy-
rium poſtremæ illius perſecutionis tempore non
ſcripſiſſe, vel ſupinam Divi Auguſtini fuiſſe
ignorantiam aut oblivionem, qui tali loco rem
tantam præterifet. B
Holſtenius obſervat etiam, deceptum eſſe
Baronium, quando ait, Porphyrium ſcribere, ſe
decem & o&oο annos Romæ Plotinum audiſſe.

Baron. num. Quod enim Porphyrius Amelio, Baronius Por-

LIv.

phyrio per inad vertentiam attribuit. HæcC Por-
phyrii in Vita Plortini verba: Decimo Gallieni
Imp. anno ego Porphyrius & Græcia una cum An-
tonio KRhodio Romam veniens, Amelium reperi
XVIII jam annos familiariter Plotino uſum. Plo-
zinus autem decimo Gallieni Imp. anno quinqua-
geſimum atatis annnm agebat, ego verò Porphy-
rius, cùm primum huic adhbaß, triginta tune
annos impleveram. Ad hæc, Holſtenius cap. 4.
ait, Baronium contra Eunapii & Suidæ fidem,
Porphyrii vitam uſque ad XXIII annum Con-
ſtantini produxiſſe, perperamque Porphyrium
Philoſophum cum Optatiano Porphyrio Poëta
Chriſtiano confudiſſe, qui error à Spondano
jam correctus. Notat denique Holſtenius, in eo
etiam hallucinatum Baronium, quèòd ex Gilda
Britanno Porphyrium de Conſtantino contume-
lioſa locutum, atque ob eam cauſam exilio dam-
natum fuiſſe colligat; cùm potiùs contrarium ex
Gildæ verbis evincatur: leitur, inquit, nunc
omittens priſeos, communeſque omnibus gentibus
errores, nec enumerans patriæ portenta ipſa dia-
bolica penò numero ADDoyptiaca Vincentia, &ta-
cens vetuſtos immanium Tyrannorum annos, qui
aliis longè poſitis regionibus vulgati ſunt : ita ut
Porphyrius rabidus Orientalis adverſus Eccleſiam
canis dementia ſuæ ac vanitatis ſtylo hoc etiam ad-
necteret: Britannia, inquit, fertilis Provincia
Vrannorum. Quid, quæſo, hic de Conſtantino
aut ejus ævo, cum diſertè de iis temporibus lo-
quatur, quibus Britanni, nec Romani Imperii
potentiam, nec Chriſtianæ Religionis veritatem
agnoverant: Audiendus Hieronymus, à quo
Gildas Porphyrii verba tranſcripfſit. Is in libro
ad Cteſiphontem ait: Et ad extremum, quod ſolet
nobis objicere contubernalis veſter Porphyrius,
qua ratione clemens & miſericors Deus ab Adam
que ad Moyſem, & à Moyſe nſque ad Chriſti
Tom. I.

adventum paßus ſit aniverſas gentes perire igno-
rantid legiz & mandatorum Dei; neque enim
Britannia fertilis Provincia Tyrannorumi, &
Stoicæ gentes, omneſque aſque ad Oceanum per
circuitum barbaræ nationes Moyſem, Prophetaſ-
que cognoverant. Ubi nihil de Conſtantino; ſed
ea deſignantur tempora, quæ Chriſti adventum

& Romani Imperii propagationem ad Britannos

præceſſerunt. Nec de Porphyrii mente dubitare
nos ſinit, quòd eadem quæſtio ex Porphyrii li-
bris contra Chriſtianos deſumta Divo Auguſtino
inter alia propoſita fuit, cui ille fusè reſpondet
Epiſtolà X LIX ſecundúm veterem ordinem ad
Deogratias. Vide etiam quæ anno CCCXXV
de Porphyrio dicam. Is itaque non eſt ille Phi-
loſophus, quem Lactantius ait adversùs Chri-
ſtianos ſcripſiſſe, quando Diocletianus Eccle-
ſiam perſecutus eſt. Quiſnam autem ille fuerit,
nondum liquer.
Aurnobius lib. 2. teſtatur, ſe Opus ad versùs
Gentes ſeribere anno Urbis conditæ milleſimo
quinquagelimo, ideoque ante præſentem an-
num. Si enim Varronianam putationem ſecutus
eſt, libros ſuos ſeptem adverſus Gentes ſeripſit
anno Chriſti CCXCVII. Sed quia Scriptores
ſæpe putationem Capitolinam aut etiam Fron-
tinianam uſurpant, & militum perſecutio ante
annum CCXCVIII inchoata non eſt, ut ſuo
loco diximus; non dubito; quin libti illi eo
anno, aut anno CCXCIXZLcripti fuerint, ideo-
que quin Auctor annos Urbis ſecundum ſuppu-
tationem Capitolinam aut Frontinianam nume-
raverit. Et ratio eſt, quia, ut obſervavit Baronius;
Arnobius in fine libri quarti diſertè agit de per-
ſecutione, quæ tunc exercebatur. Ea autem ante
annum CCXCVIII adversùs milites non ſæ-
viit, nec ad versùs omnes Chriſtianos ante annum
CCGCIII. Hinc magis doſtorum Virorum opi-
nio evertitur, qui militum perſecutionem anno
CCCII incepiſſe volunt, adversùs Arnobii tum
viventis ac ſcribentis teſtimonium.
His ſcriptis animad verti Baronium num. XVII
referre locum Arnobii, quô liquido conſtat,
eum Opus illud elucubraſſe poſt editam Impera-
toriam juſſionem de libris comburendis; unde
manifeſtum eſt Scriptorem iſtum peculiarem ali-
quam rationem annorum Urbis numerandorum
ſecutum eſſe. Certè Auſonius , qui anno
CCCLXXIXConſful ordinarius proceſſit,
epocham Varronianam annis XIII prævertit;

& ne quis errorem in numeros irrepſiſſe exiſti⸗

§ % C. 1 V.
An. Ch. 302.

X1V.
Arnobius
ſeribit ad⸗
verſus Gen-
tes.
Baron. numi?
XVIII

X V.
Arnobius pé-
culiari Vrbis
eposha uſu
Aſt.

met, ejus Verſus hic recito, qui omnem ſuſpi-⸗

cionem tollunt.
Urbis ab aterno deductam Rege Quirino
Annorum ſeriem Procule accipier.
Mille aunos centumque & bis fluxiſſe novenos
Conſalis Auſonii nomen ad uſque leges.
Hæſit ad hos verſus Onuphrius in lib. I. Faſto-

rum, ubi opinionum varietatem de variis anno-

rum Urbis rationibus accuratiſſimè difcurit, ait-
que eum aut antea fuiſſe Conſulem ſuffectum,
vel ſecutum fuiſſe annorum in digerendis Urbis
conditæ annis rationem, quam nemo alius agno-
vit. Petavius lib. 9. de Doct. Temp. cap. 49. ea-
dem de re diligenter diſſerit, ſed de epocha
Urbis ab Auſonio uſurpata tacet.
At Arnobio Auſonium præiviſſe, tam ex loco

XVI.

à Baronio recitato, quàm ex alio, qui legitur Eam ſecutus

lib. 2. adverſus Gentiles, apparet: Quod tam
magnis, inquit, ingeniis praditi Oratores, Gram-
matici, Conſulti iuris, ac Medicis, Philoſophi
Ee ztiam

eſt Auſonius
Poäëta

326
§ E C. IV etiam ſecreta rimantes magiſteria hæc expetunt;
An. Ch. 302. ſpretiſqque quibus paulò pöſt ante fiderant, quod ab
dominis ſe ſer vi cruciatibus effiei quibus ſt atuerint,
malunt, ſolvi conjuges matrimoniis, ex herellari 4
arentibus liberi, quam fidem rumpere Chriſtia-
nam; ſalutaris militiæ ſacramenta deponere. Quod

cum genera pœnarum tanta lnt à Uobis propeſta,

religionis hujus ſequentibus leges, augeatur res
magis „& contra omnes minas, atque interdicta
formidinum animoſins populus obnitatur, & ad
redendi ſtudium prohibitionis ipſius ſtimulo exci-
tetur. Quare cùm teſtetur Arnobius in eodem
libro, cùm ſcriberet annos Romæ quinquaginta
& mille, avt non multum ab his minus, fluxiſſe,
annuſque ille U-bis juxta ſupputationem Var-
ronianam in annum Chriſti ccxCVII, juxta
Capitolinam in annum Chriſti c cCxCVIII con-
veniat, neutram ſine dubio ſecutus eſt Arnobius,
tunc enim tantum in milites ſævitum eſt, & ta-
men edictum perſecutionis generalis, poſt cujus
publicationem ſe lcripſiſſe oſtendit; cùm loqua-
tur de Chriſtianis cuju cumque ætatis, ſexs, ac
conditionis, ante ſequentem Chriſti annum
emiſſum non eſt. Utitur itaque Arnobius epocha
Urbis, quam poſtea adhibuit Auſonius, ideo-
que adver ùs Gentiles eo tempore ſcripſit, quo
Galerius omni tormentorum genere Chriſtianos
vexabat, anno ſc. Chriſti trecenteſimo decimo.
In tanta quippe diverſitate opinionum de priori
anno Urbis conditæ, nulla occurrit cui adhærere
otuerit Arnobius præter illam, quam diximus.
Euſebius lib. . cap. 6. poſtquam locutus eſt de

XVYII. . 4P.6. pol
Eugenius in iis, quæ in ipſo perſecutionis exordio Nicomediæ

. 55 . .
gris Ly- geſta ſunt, ſubdit: Ceterum paulo poſt cuùum alii in
rannidem elitina Armeniæ regione, alu in ria Inperium
arripit.

arripere conat: ſſent : promulgatum eſt Imperatoris
ediktum, at omnes ubique Eccleſiaram Antiſtites
Baron num. vincti in carcerem truderentar. Valeſius in No-
xxXIII. tis ad eum Euſebi locum ait, ſe nihil legiſſe de
Tyranno qui in minori Armenia, ubi Meliti-
na ſita, Imperium arripuit ſed Tyranni qui
in Syria inſurrexit, quique in ea brevi regnavit,
nomen & hiſtoriam ex Libanii Orationibus pri-
mus omnium eruit. Erat quidam Tribunus Se-
leuciæ, nomine Eugenius, qui quingentis mi-
litibus præerat. His opus id injunctum erat,
ut os portùs, aditumque excavarent. Milites,
càùm diu noctuque laborarent, ægrè id feren-
tes, Præpoſitum ſuum ad Imperium c⸗ eſſendum
compellunt qui coactus, purpurâ ex imulachro
Dei cujuſpiam abreptàâ, Imperator ſalutatur. Mox

Antiochiam militibus vacuam tendit, eamque

circa occaſum Solis occupat. At milites ſolità per
totum iter laſcivià uſi; agros vaſtaverant, vino-
que ac epulis ſeſe ingurgitaverant. Quo comper-
to Antiochenles, paucitatem militum, ebrieta-
temque deſpectui habentes, lapidibus ac cujuſ-
que modi telis, ipſis mulieribus adjuvantibus;
tam Tyrannum in palatium tendentes, quàâm mi-
lites omnes interfecerunt: ita ut circa primam
vigiliam nemo ex ipfis ſupereſlet. At Diocletia-
nus, qui multam grätiam Antiochenſibus habe-

re debuiſſet, in Antiochenſis & Seleucçenſis or-

dinis principes gladio animadvertit; cùm nec
hi, nec illi quicquam commeruiſſent. Ita Vale-
ſius ex Libanio, tum in Oratione ad Theodo-
ſium poſt reconciliationem pag. 411. tum in An-
tiochico pag. 363. tum in Oratione ad Theodo-
ſium de ſedi ione Antiochena pag. 399. Hæc oc-
caſio no i dversus Eccleſiarum Antiſtites edi-
cti anno ſequenti publicati.

4*

Critica Hiſtorico-Chronologica

nibus ſpectare?

Lapſu: Marcellini Papæ commentitius eſt, quod 5 C. IN. P
& de Synodo Saueſana, in qua ſupponitur An Sh.n.
coram centum octoginta Epiſcopis pœnituiſſe, 1ad e Mar.
etiam dicendum. Harum ſuppoſitionum certa ellini EP.
indicia Papebrocius in Conatu Chronico-Hi- con menti-
ſtorico ad Catalogum Pontificum pag. 43. Na- aus eſt.
talis Alexander aluique Viri docti exhibent. Cur
enim Donatiſtæ, qui omnem verrerunt Rridomn
in tot Conciliis & Collationibus, ut unum Cæ-
cilianum traditionis arguerent; Marcellini Pon-
tificis lapſlum ac thurificationem ſæpius non
prodiderunt ac probaverunt? Certè in celeber-
rima illa mandato Imperaroris facta Collatione
Carthagine Catholicos inter & Donatiſtas, cùm
ſe ſeparatos jactitarent Hæretici ad convincen-
dum traditionis Melchiadem Romanum Ponti-
ficem, & prolixa admodum Acta legi petiviſ-
ſent; nihil in eis, quo reus probaretur, peni-
tus inventum eſt, ut refert Auguſtinus in Ere-
viculo Collationis cap. 18. & libro poſt Colla-
tionem edito cap. 12. & 1I3. At ſi veré lapſu; eſſet
Marcellinus, ibi lapſum ejus objicere non omi-
ſiſſent, ad creandum negotium Melchiadi, qui maelan
ejus Presbyter fuerat; ſicut ex pertona Felicis ſul
Aptungitani Cæciliano moverunt quæſtionem. 2
quòd ab eo fuiſſet ordinatus, qui fuerat ſacro=
rum librorum traditor. In Actis illis Marcellini
ſuppoſititiis dicitur, Marcellini condemnatio-
nem ad Diocletianum eſſe perlatam, cùm eſſet
in bello Perſarum; quod apertè convincitur fal-
ſitatis; cùm biennio antequam ſe Imperio Dio-
cletianus abdicaret, de Perſis profligatis Romæ
triumphum cum Herculio Collega egerit.
Præterea in Actis illis habetur, multitu inem XIX.
Chriſtianorum ad templum idolorum perrexiſ- Quod terum
ſe, ut de rumore, qui ſparſus erat contra Mar- probatur.
cellinum, certiores fierent, & teſtimonium con-
tra ipſum ferre poſſent, ſi eum viderent idolis
ſacrificantem. Qua in narratione multa ſunt,
quæ veri ſpeciem nullam habent. Primò quèd
tempore perſecutionis, quo Fidei Chriſtianæ
profeſſores deliteſcebant, tot Chriſtiani cater-
vatim prodierint in publicum. Secundò, quòd ad
templum idolorum acceſſerint, ſacrificii aut thu-
rificationis ſacrilegæ futuri teſtes, quibus ſacrifi-
cia & quoſvis impiæ ſuperſtitionis ritus ſpecta-
re nullatenus licebat, ut conſtat ex Tertulliano
paſſim in libro de Spectaculis, præſertim cap.
1z. ubi poſtquam præmiſit, Chriſtianos abſtine-
re ab idolothytis ex horrore idololatriæ, hæc ad-
dit: S ergo galam & ventrem ab inquinamentis
devitemus, quantò magis auguſtiora noſtra, ocu- B
los & aures, ab idolothytis voluptatilbus abſtine-
mus, quæ non inteſtinis tranſiguntur, ſed in ipſo
ſpiritu &s anima digeruntur „ quorum munditia
magis ad Deum pertinet, quàm inteſtinorum.
Quòd ſi ſpectaeula Chriſtianis adire non lice-
bat, quia ex idololatria conſtabat univerſa eorum
paratura, ut ait Tertullianus; quantò magis ipſis
erat illicitum ſacrificia ipſa falſis exhibita numi-

406
4n00

Baron. num-.
L XXXVII I

& ſeqꝗq-

XXI.
Mirlas

4
P. l,&
Jreviariun/
Romanum

Al hæc, Acta illa referunt, LXX teſtes XxX.
adductos fuiſſe in mediam Synodum, qui ſa- Alia ſuphoſi-
crilegæ thurificationis Marcellinum convince- eionis Acto-
1.: .. . . trum Mar-
rent, & nihilominus dixiſſe ipſi univerſam Sy- veHini ndi.
nodum: Tu eris judex: ex te enim damnaberis, cia.
& ex te juſtificaberis; tamen in n'ſtra præſentia.
Et poſt depoſitionem di itur: O'e ſuo cond m- J
natus: nemo enim, inquit aliquis ex fictitiis Pa-
tribu Synodi Sinueſſanæ, unquam dicavit Pon- 4
tificem, nec Praæſul Sacerdotem ſuum, ontanm
prima

AAr
dnlef.
lana r,
aene

Daron. Anno

AC. N
XVIII.
ſas Mar.
Eni Ap.
nmenti⸗
i eſ.

aron.num.
XXUI

ſeqg⸗

. Qud teritmn
prohalur.

=
is

1,
e
1⸗
4
.
⸗
ino⸗
p.
e⸗

l⸗

1X. .
enll⸗
mmt dllo⸗
ce⸗ n Mar. .
alin ndi
1,
.
1⸗
M⸗

in Annales C. Baronii.

8 C. I V. prima Sedes non judicatur à quoquanz. Quæ ſi ve-
An. Ch. 302. rò dicta eſſent, quam ob cauſam tot prolata eſ-
ſent adverſus Marcellinun teſtimonia? Quor-
ſum teſtes neceſſarii ad convictionem rei, qui
judicari à nemine mortalium poteſt? Inſuper
Pontificem Romanum illo ævo purpuraâ fuiſſe
indutum nemo ſibi facilè perſuadebit. Quod ta-
men ſupponunt Acta Sinueſſana, in quibus unus
teſtium quærenti Marcellino, quo die ipſum
thurificantem vidiſſet, reſpondiſſe fertur: Quo
die exuiſti purpuram, & induiſti cocam, & gau-
debat ſuper te Diocletianus; & quos paulò antè
negabas, eis ante ejus tribunal thurificabas. Alia
etiam in iiſdem Actis narrantur cum circum-
ſtantiis & formulis ita peregrinis, ut mirum ſit,
ea in Compilationibus Conciliorum abſque de-
bita cenſura tolerari.
XXI. Neque objicias auctoritatem Nicolai Papæ I

Nicolaus ad Michaèlem Imperatorem ſcribentis, & Bre-
PP. I, & viarii Romani eadem „quæ ille de lapſu Mar-
Breviarium

Romanum Oellini ac reſponſo Synodi, referentis. Nam quoad
favent lap- Breviarium, non cenſeri debent exploratæ &
JIui Marcelli- inconcuſſæ auctoritatis quæcumque eidem ſunt

vi. inſerta: quod illius tot locis antea factæ corre-
ctiones evidenter probant. Et quoad Nirxolaum,

is bona fide allegavit, quæ ſuo tempore refere-
bantur ut certò vera, quæ tamen nunc ab Eru-
ditis ut certò falſa repudiantur. Qua in re nihil
commiſit quod Pontificiæ dignitati probro ver-
ti poſſit: alioquin tantè juſtius eidem objicere-
tur Marcellin: thurificatio, quantè gravius fo=
ret, Pontificem aliquem thus obtuliſſe cum ido-
lolatris, quâm in alicujus rei narratione erra-
viſſe cum vulgo hominum ceterorum etiam opti-
morum: præterquam quèd in recipiendis Si-
nueſſani Concilii ſuppoſititii Actis decipi po-
tuit Nicolaus. Nam in eadem Epiſtola ad Mi-
cha&lem paulè antè allegat etiam Acta cujuſdam
pſeudo-Concilii Romani ſub Sixto III in cau-

ſa Polychronii Heroſolymitani Epiſeopi, quem nul-

lum unquam in rerum natura fuiſſe ad annum
CCCCXXXIII num. XKXXVIII agno-
ſcit demonſtratque Baronius. Ille tamen poſt
ſuam reſtitutionem ſediſſe dicitur adhuc aunos
ſeptem & menſes ſex ; auditus autem in judicio
fuiſſe Valentiniano VII & Avieno Coſ. id eſt,
anno X poſt Sixti obitum. Hæc aliaque cùm
expendiſſet Baronius, & quaſi objeciſſet ſibi,
Acta ea ut legitima citata à Nicolao Romano Pon-
tifice, & à Petro Damiani, atque ab aliis poſtea
recentioribus de illis minimè dubitantibus, tan-
dem concludit: Libenter equidem andirem, V
quis eſſet (quod idem de Sinueſſanis Actis di-
cendum) qui eadem Acta veritati in omnihbut
redderet conſentanea, vel ſaltem aliqua ex parte
veriſimilia. Licèòt enim in his plurimum labhoris
inſumſerim, nihil præterea ſum conſecutus, niſi ut
impoſſibile eſſe repererim, ad veritatis lineam ea-
dem revocari aliquo modo poſſe.
XXII. Aſt, inquies, idem Baronius, qui & ipſe
Acta Sinueſ- Sinueſſana Acta in priori ſua editione Romana
ana fFruſra habuerat de ſuppoſitione ſuſpecta, in ſecunda
defen/s. Antuerpienſi conatus eſt ſuſpicionem detergere
Baron. anno eaque veriſimilia facere: quod in cauſa Polychro-
302. n. CI v. nii non fecit. Fateor, ſed eatenus tantùm id co-
natus eſt, (ut apparet ex Appendice ad annum
CCCII poſt X Tomum) quatenus utcumque
ſatisfaciat vehementiſſimis Virorum doctiſſimo-
rum querelis de Martyrologio atque Breviario
KRomano, quòd iſta in Eccleſia recitanda conti-
neant; ſuadeatque, Ecoleſiam Komanam, Juæ
Tom. I. J

32/
ante octingentos annos ita publicèò letta reperit, 1V.
quamvis ſibi valde moleſta, hand ad-so vans lepi- An. Ch. 30 ¾
terque iſta hacenur legenda reliquiſſe. Atque in
hoc libenter Baronio ſubſcribimus, quæ tamen
hactenus abolita non ſunt, aliquando abolen-
da non difſidimus, cùm ſcilicet inter omnes con-
venerit de eorum falſitate. Dicimus autem, Ba-

ronium non niſi paucas ex multis objectionibus

ſolvendas ſuſcepiſſe, idque languide ſatis & pa-
rum efficaciter per diſſimillima valde exempla?
Quod autem ait de tempore octingentorum an-
norum, quibus eta lelta in Eccleſia fuerint, id
neque certo aliquo documento probat; nec, ut
probaret, ſufficere poſſet fidei indubitatæ Actis
Sinueſſanis aſſetena cm ſimiliter aut etiam
diutius tolerata in Actis S. Silveſtri, aliorum-
que nonnullorum nunc ſine ſcrupulo examinen-
tur, & fide indigna judicentur. Utrum autem
Romana Eccleſia morem aſſumſerit legendi San-
ctorum Acta ſub matutinum Officium ante an-
nos plures quàm quadringentos aut quingentos,
& quidem dubito vehementer; adeoque priva-
ti ſolum uſûùs, non publici, erant, ſi quæ an-
tea extabant in Romanis Baſilicis Paſſionalia vel
Legendaria, inquit Papebrocius loco ſuprà ci-
tato, ex quo hæc mutuati ſumus.
Acta S. Felicis Epiſcopi Tubyzacenſis in Afri- xxXIII.
ca primus edidit Surius, & ex eo Baronius, ſed Paſſio S. Fe-
valde mendoſa & mutila. Poſtea integriora in icis Epiſe-
Tomo XII fui Spicilegii dedit Dacherius, & Tricani.
cum quatuor antiquis & optimis Manuſcriptis Baron. num.
contulit Baluzius, retulitque lib. 2. Miſcella- cCx vVIII
neorum. Horum autem initium eſt: Diocletia- & ſeqq-
no octies & Maximiano ſepties Conſalibus Augu-
Ris, exivit edictum eorundem Cæſarum vel Impe-
ratorum, &c. Tum programma polhetum eſt in ci-
vitate Tubyzacenſeé, die Nonarum J] muariarum.
In annum CCCIII Conlſulatus ille incidit,
ſed cùm hæc acta ſint Carthagine & in Africa
menſe Januario, referenda omnino ſunt ad an-
num CCCIV. Malè iraque apud Surium ſcri-
ptum eſt: Diocletiano novies & Maximiano octies
Conſulibus. In iiſdem Actis correctis legitur:
Decollatus eſt die otavo decimo Kalen das Fehrua-
rii, ibique in Nola corpus ejus poſitum eſt. Apud
Surium habetur, tertio Kalendas Septembris. Et

in vetuſtis Martyrologiis Paſſio S. Felicis refer-

tur ad diem IX Kal. Novembris, quèd, ut
conjicere licet, eo die aliqua ejus Reliquiarum
Translatio facta fuerit. Omiſeram monere Rui-
nartum in Actis ſinceris priworum Martyrum
S. Felicis Acta correæctiora edidiſſe.

ANNOPFERIODI GRCO-ROMAN &g 5796. Olymp. 270.
an. 3

O 4 C. ). 19. P. 18. April. Indict. G. Olymp.270.
zeundum
Jr su CHRISTI 303. Skaan,
H Anno Urbi⸗
MARCELLINI PAP B8. 1056.

PERSECHTIONIS DIOCLETIANI I.
DIOCIETIANI IMP. 20.

MAXIMIANI HERCHILII IMP. 18.
D num. I. & ſeqq. Coſſ. Diocletianus Aug. I1.
VIII, & Maximianus Herculus Aug. Conſules.
VII.
Sumtus ab utroque Conſulatus juxta ſecun- 11.
dam regulam; ille enim Auguſtei, hic Cæſarei Vicennalia.
Imperii Vicennalia Romæ celebrarunt. De Dio- & trium-
Ec a cletiani ?*6 Dio-

An. Ch. 303.
cletiani &
Maximiani.

III.
Concilium
Cirten ſe.

Baron num.

1. & ſeqꝗ.

328

§EC. IV. cletiani Vicennalibus loquitur Lactantius lib.

7II Non. Martias.

de Mortibus Perſecutorum cap. 17. ubi poſt-
uam narravit, quæ in perſecutione adversus
Chriſtianos hoc anno geſta ſunt, quæ nos anno
ſuperiori recitavimus, ſubdit Hoc igitur ſoelere
perpetrato, Diocletianus cum jam felicitas ab eo
receſſiſſet, perrexit ſtatim Komam, (anno nem-
pe currenti) ut illie Vicennalium diem el braret,
qui erat futurus ad duodecimum Kalendas Decem-
bres. Quibus ſolennibus celebratis, Cum lbberta-
tem popul: Komani ferre non poterat, impatteni
& ager animi prorupit ex Urbe, impendentibus
K lendis Zanuariis, quibus illi nonus Conſulatus
deferebutur. Acta ea lolennia die nata i Impe-
rii Cæſarei Herculii, ut anno CXCV III de-
monſtcavi. Hoc pariter anno, eodemque circiter
tempore uterque de Perſis aliiſque hoſtibus Ro-
mæ trium phavit, ut oſtendi anno CCCI, ubi &

oblervavi, triumphum cum Decennalibus & id

genus feſtis de more conjunéctum fuiſſe. Horum
autem Vicennalium indicium decima Eccleſiæ
perſecutio, quam hoc anno decretam fuiſſe an-
no præcedenti certis argumentis probavi. Qua-
re quæ ibi de ea dixi, huc transterendaa.
Goncilium Crtenſe Baronium & Petavium in
2. parte Rationarii Temporum induxit, ut cre-
derent, perſecutionem Diocletiancam anno ſu-
periori cœptam eſſe. Auguſtinus enim, inquiunt,
in Breviculo Collationis poſt Paſſionem Marty-
rum illud Concilium congregatum eſſe affirmat:
coactum eſt autem Diocletiano VIII & Maxi-
zgimiano VII Cofl. uti docent ipfius Concilii
Acta ab Auguſtino in lib. ʒ. contra Creſconium
relata, anno ſcilicet C CCIII. At, ut rectè
advertit Valeſius in Notis ad lib. 8. Euſebii cap.
2. mendum eſt in Actis illius Concilii, legen-
dumque: P. C. Diocletiani IX & Maximiani
VIII. anno ſcilicet C C CV. Id enim aper-
ciſſimne deducitur ex Breviculo Collationis die
III cap. 17. ubi dicitur: Nam geſta Marty-
rum, quibus oſtenaebatur tenebits perſocutionis,
Coſſ. geſta ſunt Diocletiano IX & Maximiano
VIII prid. Id. Februarias. G' ſta autem Epiſco-
palia decreti Crtenſis, poſt eorundem Contulatum
Neque hanc ſcripturam ſu-
ſpi cari quiſpiam de fallo poteſt. Addit enim ibi⸗
dem Auguſtinus, Officiales juſſos à Judice in-
ſpicere, quantum temporis interfuĩſſet inter Paſ-

ſionem Martyrum & Concilium Cirtenſe, dece-

ptos fuiſſe, ac per imprudentiam fal um renun-
tiaſſe. Nam cùm Geſta Martyrum inſcripta eſ-
ſent Diocletiano IX & Mximiano VIII, pri-
die dus Feb. Acta verò Concilii Cirtenſis poſt
Conſulatum Diocletiani novies & Maximiani
octies, III Nonas Martias, Officiales poſt-
Conſulatum pro Conſulatu ſumentes, menſem
dquntaxat inter utraque Geſta interpoſitum eſſe
reſponderunt; cùm tamen XIII menſium ſpa-
tium revera interpoſitum fuiſſet, ut rectiſſimè
tradit Auguſtinus. Extant quidem ipſa Mar-
tyrum Geſta, quæ in Collatione illa deſignan-
tur; veruùm in iis nec dies, nec Conſul adſcri-
ptus eſt, ut videre eſt apud Baronium. Aut igi-
tur hunc locum ex Breviculo Collationis, ubi
Geſta Martyrum Diocletiano I X & Maximiano
VIII Colſl. confecta memorantur, mendoſum
eſſe neceſſe eſt, aut inſcriptionem Concilii Cir-
tenſis in libro 3. contra Creſconium. Atqui in-
ſcriptio illa Ceſtorum Martyrum fallſa eſſe non
poteſt, ur patet ex dictis. Celebratum igitur fuit
anno CCCV, quo perſecutie ceſſavit, poſt-

Critica Hiſtorico-Chronologica

quam Diocletianus & Maximianus Imperium
depoſuerunt.
Affert Valeſius laudatus aliud argumentum
quo convinci poteſt. Cirtenſe Concilium Con-
ſulatu Diocletiani VIII hoc anno geſto col-
le tum non ſuiſſe. Cùm enim id Concilium coa-
Rum fuerit ad ordinandum Cirtenſis Eccleſiæ
Epiſcopum, teſte Auguſtino, quæro quis Epi-
ſcopus ab Epiſcopis illis ordinatus ſit? Non s”il-
vanus. Hic enim hoc ipſo anno adhuc Subdia-
conus erat Pauli Cirtenſis Epiſcopi, ut liquet ex
Geſtis Munatii Felicis. Paulum igitur dicent cum
Baronio, creatum ab illis Epiſcopum Cirtæ. Sed
neque hoc ſtare poteſt. Etenim ſub Paulo orta
eſt perſecutio, ut docent Acta apud Zenophilum
Conſularem Numidiæ, quæ reteruntur in lib. 3.
contra Creſconium: Zenophilus Conſularis dixit:
Qu'd admin ſtrabat tunc Silvanns in Clericatu?
Xeſpondit: Sub Paulo Epiſcopo orta eſt perſecutio,
& Silvanus Sabdiaconus fuit. At in Cirtenſi Con-
cilio Coll. Diocletiano VIII & Maximiano
VII baulus Epiſcopus factus eſt; quomodo
illud verum eſſe poterit, ſub Paulo ortam eſſe
perſecutionem, cùm Cirtenſe Concilium, in
quo creatus dicitur Epiſcopus, anno, ut mini-
mùm dicam, polt initium perſecutionis geſtum
ſit. Sed omnino veriſſimum eſt, quod in illis
Actis dicitur, ſub Paulo Cirtenſium Epiſcopo
ortam eſſe perſecutionem, Diocletiano VIII
& Maximiano VII Coll. quo anno Manatius
Feliæ Curator Reipublicæ Cirtenſium ingreſſus
domum Pauli Epiſcopi, juſſit ut traderet Scri-
pturas, ut legitur in Actis apud Zenophilum
Conſularem, quæ referuntur in lib. 3. contra
Creſconium, & in Epiſt. Auguſtini 165. juxta
veterem ordinem, & quæ poſt Collationem Car-
thaginenſem edita ſunt, illud, inquam, veriſſi-
mum eſt; falſum verò, Cirtenſe Concilium geſtum
fuiſſe Diocletiano VIII & Maximiano VII
Coſſ. Denique conſtat, Cirtenſe Concilium coa-
ctum fuiſſe anno poſt Geſta illa Martyrum Afri-
canorum, ſeu potius XIII menſibus. Nam
Concilium geſtum eſt III Nonas Martias; Mar-
tyrum autem Geſta pridie Idus Feb. Ergo ſi Con-
cilium Cirtenſe actum eſt Diocletiano VIII
Conſule, Paſſio Martyrum Conſtantio I V Con-
ſule, anno nempe CCCII pridie Februarii
contigerit, neceſſe eſt. Atqui perſecutio cœpta
eſt ſeptimo Kalendas Martias, ut habet Lactan-
tius lib. de Mortibus Perſecutorum cap. II. aut
menſe Martio, ut ſcribit Euſebius; ex cujus
utriuſque teſtimonio aliiſque argumentis perſe-
cutionem præſenti anno inchoatam eſſe certiſſi-
mum redditur. Hæc accuratè Valeſius citatus.
Baluzius tomo 2. Miſcellaneorum refert Acta
S. Saturnini & ſociorum, quibus hunc titulum
in Codice MS. præfigi dicit: Iacipiunt Confeſſio-
nes & Actus Martyrum Saturnini Presbyteri, Fe-
licis, Dativi, Ampeli, ceterorumque infra ſori-
ptorum, qui propter collelctas S& ſoripturas domi-
nicas ſub Anulino Proconſule Africæ die pridie
Idus FEebruarii Carthagine Dominum confeſſi di-
verſis locis, temporibuſque diſoretis beatiſſimum
ſangninem profuderunt. Cùm itaque perſecutio
die tantum XXIII Februarii excitata fuerit, San-
cti illi poſt præſentem annum martyrio coronati.
Scripta ſané ſunt Acta illa, inquit Baluzius in
Noris, ab aliquo Donatiſta, ſed docto & erudi-
to, & qui non admodum remotus fuit ab ævo
Diocletiani. Falluntur autem vehementer, qui
auctoritate Auguſtini abutuntur, ut probent, ea

§ . C. IV.
An. Ch. 30.

1V.
Concilium
Cirtenſe an-
no CCCV
celebratum,

V.
Saturninus
E alii in
Africa mare
tyrio coro⸗=⸗
naté.

Baron. num.
XXXVI&

ſeqq.

eſſe

1

1.
Plures
yrethar
ye,
Baton, nul
crIII à

ſegg.

VII.
peſſelutin
Diucletia-
nea Galliaa
non afllixit
Baron. nur
CxXIV&
& leqg.

—

40. Iy.
Ch. 30
IV.
Onciliun
irtanſe an.
CCCV
lelrann,

V
n Satun in
(& alii n
. Gitendk.
e⸗ ri o
“ nati
ſie garon
. xxXVI
10
an⸗
ati⸗
gi
Gi⸗
70
gci

e
7
l⸗

in Annales

5SAC. IV. eſſe ipſa Proconſularia geſta excepta à Norariis,
An. Ch. 303, cùm é contràâ ex teſtimonio Auguſtini colligatur,
non extare hodie ea geſta, ſed tantum hiſtoriam
quam Donatiſta ille ex iiſdem geſtis concinna-
