devztραε τααAëνοονοιid eſt, ab Omer, cognomi-
nata ſunt. Veluti primum Sabbatum, quod pro-
ximè * sναυ bd s, àαοαα ſequitur, vocatur
devtαενοντορ. Secundum dναερορ εεb,. Ter-
tium dsnαεατοροροανιον, atque ita deinceps, ut ube-
riùs Scaliger citatus explicat. Veterum Patrum
opiniones utcumque conſentaneæ, à recentiori-
bus parum fideliter expreſſæ ſunt. De Iſidoro
tantùm loquar, cujus in Annalibus hæc refertur,
approbaturque ſententia: zoëοτ d vWιαραν‿
illam fuiſſe diem, quæ poſt priman Av‿ymorum
mox ſequitur; ſicque diätum Sabbatum ſecundo-
rimum, ſen Sabbhatum ex Sabbato; adhuc inſuper
quòd eadem dies incidiſſet in Sabbatum hebdoma-
darium, duorum feſtorum conjunétione dictum eſſe
Sabbatum Sabbatorum. Quibus in verbis, ut
obſervat Petavius laudatus, duo ſunt ex Iſidoro
contra Iſidori mentem & orationem allata. Alte-
rum, Sabbatum ſecundo-primum diem illam
appellari, quæ poſt primam Azymorum mox ſe-
quatur. Iſidorus enim perſpicuè primam ipſam
Azymorum diem Sabbatum ait eſſe dev εαωα
rov; quod Sabbatum ideo vocatur, quia Judæi
feſta omnia Sabbati nomine complecti ſolent.
Atuzze6αοva verò propterea dicitur, quèd ſe-
cunda ſit à Paſchate;, & Azymorum prima. Iſi-
dori verba ſunt : Aeuvnmασατσι onνα, ee
dττρoα7ν Ia ρνα, 56ατο Taâ Adν—αρ.,
σπταα gονuς α Iaνια, T ens r fax
Adνα .αναννρνXXT£0ον ρ, zy 2 Sev0ραραυᷣορNν
7aν α αα O, deν̈ G νMnοσ☚d Iρ,
α* à ror Abννονο. Id eſt, Deuteroproton di-
Stum eſt, quia poſterius quidem die Paſchæ, primun
autem Axymorum. Veſpere enim Paſcha immolan-
tes, poſtridie Azymorum feſtum celebrabant, —
quod quidem etiam Deutleroproton appellabant;
propterea quod, ut dixi . dies ille Paſehaæ poſterior
ſſet, Azymorum antem primus. Ubi Iſidorus in
ſibro 3. Epiſtola 1010. à Baronio citata, manifeſtò
primam ipſam Azymorum diem dνnεαRαιουnh
nominat, eam videlicet, ſub cujus priorem
veſperam immolatum eſt Paſcha, non ab illa
ſecundam

mit m.

ſecundo. pri⸗

* —
— — — —

Anso Urb.
784 01,mp.
202, An., 34

I.
Conſale i.
t.
Imperii rb.
benſulari.
Tiberii j.
leppalig,

3. .

III.
Quid ſe
Sabbatum

ſelunlo fie

mumm.

in Annales C. Baronii. 21

§ C. I. ſecundam ac proximam. Iſidori verba ſuo more
An. C. 30,3t4. Suidas à Baronio citatus exſcripſit. Alterum,
quod ab Iſidori ſententia abhorret D illud eſt,
uòd in eandem diem Sabbatum legitimum &
hebdomadarium incidiſſet, ob id Sabbatum Sab-
batorum appellatum fuiſſe. Sed hujuſmodi nihil
ab Iſidoro dicitur. Hoc unum, ut rationem red-
deret, cur Sabbatum prima illa dies Axymorum
nuncupetur, ſubjunxit: Sabbatum à Judæis fe-
ſtum omnem diem vocari, indeque loquendi
enus illud manaſſe, zaαται αατιπ, id eſt,
Sabbata Sabbatorum; quoniam accidebat inter-
dum, ut alicujus feſti principium, aut finis in
hebdomadarium Sabbatum incideret: quemad-
modum apud Chriſtianos Natalis Chriſti . vel
Epiphania, in Dominicum incurrit. Ob*†ανov
ααι ₰ 1 ανhes T0 EαGατα☚ vsνααιαι
caτι— Ü eerα ααGαατυυ 'νααοντιν. Corrigendum e α
wæ. Quare non eo anno, quem Lucas com-
memorat, concurſum illum incidiſſe ſcribit Iſi-
dorus; ſed aliàs potuiſſe, cm Sabbata Sabbato-
rum vocarentur. Iſidori locus neceſſariò adſcri-
bendus eſt: Ei 8e za6εποτ οαα,, α Javuααοννπι,

— 7 — . 2 „ 2. D,a 18 c
X EEνον π$ wααστ .εοοWαιααατ. α 7dτ eιραα

EaGEa ZaE6GATrαν Weâ e.ρ W, 4 &αε
c oναρρρας, „ 33 réXσ ανNHw/wα Tr.ος ,
SSopα 0äρ ιοονυανο c. Id eſt, Quòd ſi, Sab-
bato, diktum eſt, ne tibi id wirum videatur. Sab-
batum enim feſtum omne nuncupant. Ac propterea
dictum eſt, Sabbata Sabbatorum: quoniam intet-
dum feſii principium, aut finis in hebdomadæ Sab-
batum incidebat, quemadmodum etiam apud nos
plerumque contingit. Nam cum Epiphania, aut
carnalis Salvatoris NWativitas Dominico die oc-
currit, duplicem ſolennitaten effcit, ac veluti
feſtum in feſto. Eodem quoque modo apucl illos,
feſtum in Sabbatum diem incidiſſet, Sabbata Sab-
batorum vocabatur. Ita Iſidorus loco laudato.
Explicat etiam ibidem Petavius Chryſoſtomi &
Epiphanii in Annalibus citatorum ſententias, ad
quem ideo Lectorem remittimus.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACGO-ROMANX 5524·

784. Olymp. L .Indict. 4.
2. An 3 On. 6. 3 Indict. 4
JESu CHRISTI Z31. ſecundum Baronium 33.
TIBERII IM P. 18.
I. A D num. I. Coſſ. Tiberius Aug. V, & L.
Conſules. XDlius Sejanus.
II. Tiberii Conſulatus juxta II. Conſulatuum

Imperii Pro- Cæſareorum regulam, ob Vicennalia nempe ejus

senſulari: Imperii Proconſularis, adquæ referendus Num-
Tiberii Vi- mus Tiberii Tribuniria Poteſtate X XXIII hoc

e . .
eennaliu. nno inchoata notatus, in cujus poſtica extant

Quadrigæ triumphales abſque inſcriptione, ut
videre eſt apud Mediobarbum in Numiſmatis
Imperatorum: cùm enim præſenti anno nulla
expeditio ſuſcepta fuerit, Quadrigæ illæ ad re-
novandam in Vicennalibus memoriam præce-
dentium victoriarum, ut moris erat, decretæ.
Suetonius in Tiberio cap. 26. ait de hoc Tiberii
Conſulatu, abſens illum aſque in Idus Maias
geſſit. Card. Noriſius in Epiſt. Conſul. pag. 13.
exiſtimat Suetonium errare, quòd in Lapide
Nolano legatur, TLiberium VII Idus ejuſdem
menſis Conſulatum abdicaſſe, & in ejus locum
Fauſtum Syllam ſuffectum.

TI. CSAR AucG. V. § † C. I.
Suf. VvIII. I D. MAI. FAuSTUS. CoR- An. Ch. z1.
NELII S. SULLA.
SEXTEIDIIS. CAT;uLIL. CO §Se
Sur. K. Jur. L. FurcINIuS. TRIO. Cos
SuF. K. O CT. P. MEMMIuIS. REGuLuS. Cos.
Hæc Faſtorum tabula poſt Sejanum damnatum,
ſculpta eſt; quare ejuſdem nomen omittitur. Ex
eadem apparet, inquit Card. Norifius, error
Suetonii, qui ad Idus Maias Tiberio Conſula-
tum prorogavit; cùm VII Idus ejuſdem menſis
illo ſe abdicaverit cum Sejano Collega, ſuffecto
cum Fauſto Sylla, Sextidio Catullino. Nec eo-
dem menſe L. Fulecinius; ac Publius Memmius
Regalus Magiſtratum inierunt, ſed ille ſeme-
ſtrem, hic trimeſtrem Conſulatum geſſit. Etenim
Tiberius, cůùm Sejano necem inferre deſtinaſſet,
Falcinio ITrioni, quem Sejani ſtudioſum ſciebat,
P. Memmium Collegam addidit, qui Kal. Octo-
bris Magiſtratum auſpicatus, die XVIII ejuſ-
dem menſis literis Tiberii contra Sejanum reci-
tatis, eundem in carcerem traxit, ac decreto
Senatus eadem quoque die mulctavit. Ita Card.
doctiſſimus, qui non advertit, Suetonium,
quando ait, Tiberium hunc Conſulatum aſque
in Iclus Maias geſſiſſe, Iduum nomen abſolutè
uſurpare, nec in particulari definire uſque ad
quem Iduum Maii diem in ea dignitate perman-
ſerit. Idus enim & Kalendæ eo modo ab Anti-

quis aliquando acceptæ. In Regula S. Benedicti

cap. 48. præcipitur jejunium a Paſcha uſque ad
Kalendas Oltobres, id eſt, uſque ad feſtum Exal-
tationis S. Crucis, quod cum decimo octavo
Kalendas Octobris concurrit. S. Fructuoſus idem
quod S. Benediétus, ſtatuens cap. 28. ſuæ Re-
gulæ edicit à Pentecoſte uſque ad XVIII Kalend.
Octob. interdiana jejunia. Vides, S. Benedictum
Kalendarum, eo modo quo Suetonius Iduum,
nomen adhibere, nec alium diem, quàm §.
PFructuoſum, proponere.
Ad num. XLVII. Poſſinus V. C. apud Pape- III
brocium in Conatu Chronico-Hiſtorico ad Ca- Sejani inte
talogum Romanorum Pontificum cap. 24. autu- ritus,
mat, Sejani caaſrobhen anno tantùͤm Chriſti
XXXIII contigiſſe, quòd Dio lib. 58. dicat,
Sejanum jam Exconſulem adhuc incolumem, &
ſpecie præcipui favoris apud Tiberium ſolita
cum maximè florentem, pœnituiſſe, qud noun in
Conſulatu aliquid tentaſſet, hoc eſt, non co-
natum expromſiſſet invadendi Imperii, quod
jamdudum machinabatur. Verba Dionis ſunt:
enellſvogxey àiα nder ey T αννσααπαπα vyeαιασ°.
Paulò pòſt ait, Dio Nævium Sertorium Macro-
nem Prætorianis cohortibus Præfectum à Tibe-
rio clam miſſum ad perdendum Sejanum arcana
mandata communicaſſe cum Memmio Regulo tunc
Conſule :ͤ nam Collega eius Sejano favebat. Ex
uibus infert Poſſinus Sejanum anno quo inter-
atus eſt, Conſulem non fuiſſe. Sed vana hæc

illatio: nam Conſules ordinarii, qui de more

Kalendis Martiis abdicabant, & ſuffectis locum
dabant, poſt depoſitam dignitatem ab Hiſtori-
cis ſæpe Exconſules vocantur, cùm narrant res
poſt Kalendas Martias geſtas; cùm jam Conſu-
les ſuffecti munus gererent. Sejanum itaque hoc L
anno, ut rectè Baronius, periiſſe „certiſſimum.
Dio enim rem ſub hujus anni Conſulibus reci-
tat, & tam ipſe quàm Suetonius in Tiberio
cap. 69. indicamt, dum aiunt, Tiberium, ur
Sejanum aſtu & dolo ſubverteret, hunc Colle-
gam ſibi in quinto Conſulatu aſſumſiſſe, ſub-
jungitque

22
5 £ C. I. jungitque Suetonius: Deinde ſpecie aſſinittatis ac
An. C. 31.32. Tribunicia Poteſtatis deceptum, mopinantem cri-
minatus eſt, &c. Tacitus etiam lib. 5. qui im-
perfectus eſt, ſub hujus anni Conſulibus tradit,
Sejani filiam à carnifice conſtuprari juſſam,
quod nonniſi poſt Sejanum occiſum Scriptores
alii factum teſtantur. Publicum vero Mem-
mium præſenti anno, non verò anno Chiiſti
XXXIII, ut ſibi perſuaſit Poſſinus Conſula-
tum ſuffectum geſſiſſe, Inſcriptio præcedenti
numero recitata indubitatum reddit. Ex bis
ſequitur primèò, Conſules ordinarios poſt Ka-
lendas Martias aliquando ab Hiſtoricis Conſu-
les non vocari; quos tamen etiam (onſules ab

iiſdem aliquando appellatos inferiùs viſuri ſu-

mus. Unde erravit Poſſinus, qui arbitratus eſt,
Sejanum hoc anno Conſulem non fuiſſe, quèd
Dio ſcribat Memmium tunc Conſulem fuiſſe.
Sequitur ſecundèò, Tiberium currenti anno Im-
perii Proconſularis Vicennalia edidiſſe; cuùm
Tribunitia Poteſtas annis hujuſmodi ſolenniis
addi ſtis conferri ſoleret. Nec refert, quèd
Suetonius dicat, Tiberium ad decipiendum Se-
jenum hoc anno Conſulatum iniiſſe. Nam
Conſulatus, qui ex propria inſtitutione ad hæc
ſolennia referebatur, potuit ex peculiari Im-
peratoris fine ad alium ſcopum dirigi; quem-
admodum in artibus finis operantis diverſus
aliquando eſt à fine operis.
IV. Prætermiſeram obſervare, ad Tiberii Vicen-
Indicium Vi- nalia ſpectare Inſcriptionem repertam Ampurils,
sennalium vicus eſt diœceſis Forojulienſis in Provincia, &
Therit. mecum à loſepho Antelmio Viro eruditiſſimo
communicatam.
TI. CSAR
DVI. AuG. F. Auc.
PON T. MAXU M.
TRIB. POTEST.
XxXXIII. ET
RESTITuIIT ET
REFECIT.
Tiberius hoc anno V Kalend. Julias Tribuni-
tiam Poteſtatem XXXIII fuſcepit, & opera
aliqua publica in Piovincia reſtituit ex quo in-
telligimus, illum hoc anno Vicennalia celebraſ-
ſe, & aliquibus monumentis memoriam ſuam
immortalitati conſecrare voluiſſe, quod in more
poſitum fuiſſe ſæpius viſuri ſumus.

—

Anno Urb'’s ANNO PERIODI GRECO-ROMANX 5525
735. Olymp. O 1. FE. ) 14. Indict. 5.

202,. al. 4
I su CHHRISTI 32. ſecundum Baronium 34.
TIBERII IMP. 19.
1. D num. I. Coſſ. Cu. Domitius Ahenobarbus,
Con ſules. RX & M. Purius Camillus S-ribonianus.
In hujus poſtremi locum Kal. Juliis A. Vitel-
lius, ſuffectus, ut oſtendit ex TLabula Nolana
Card. Noriſius in Epiſt. Conſulari. Baronius ab
Onuphrio deceptus Conſules proponit Domi-
tium Ahenobarbum & Vitellium Nepotem;
cùm tamen Vitellius Conſul tantùm ſuffectus
fuerit, & Nepotis cognomen fictitium ſit, ut
oſtendit Card. Noriſius laudatus, & ex dictis
intelligitur.
II. A num. NXLV ad LXII. Magnum quid con-
Tranſſub- rra Catholicos afferre putant Proteſtantes, quèòd
abneie nullam apud Patres Latinos de verbo Tranſſub-
nealis „sẽĩ ſRantiationis, nullam apud Græcos de nomine

Critica Hiſtonco-Chronologica

nervσαο α memoriam cxtate reperiant;, dcujus s g† C. 1J.
tamen ſilentii ratio ex diſciplina arcani à Schel- An. Ch. 32.
ſtratio in Diſſert. de Diſciplina Arcani cap. 7. diſciblina
art. 7. rec& deducta. Nulla hæreſis ante Beren- "7ρνauααοα.-
,. . E q cultats.
garii tempora contra Euchariftiam ex profeſſo
orta fuit, neque SS. Patres ante illa tempora
de Euchariſtiæ veritate comprobanda tractatus
ex profeſſo ediderunt; ſed cùm diſciplina arcani
ſex prioribus Fccleſiæ ſeculis viguerit, doctri-
nam de hujus Sacramenti veritate & ritibus
potiùs occultare ſtuduere. Itaque cùm ex unz
parte diſciplina arcani vigeret, ex alia verè
nulla hbæreſis exorta eſſet, quæ Eccleſiæ defen-
ſores hujus myſterii veritatem funditus inqui-
rere cogeret; hinc factum, ut apud Patres non
reperiantur tractatus ex profeſſo editi, in qui-
bus diſputetur, quomodo in Sacramento Eucha-
riſtiæ panis & vinum per conſecrationem tranſ-
ſubſtantientur, an accidentia maneant ſine ſub-
jecto, & ſimilia, quæ poſt hæreſim Berengaria-
nâàm frequenter tractata; Obſervandum etiam,
quoſdam Patres cautiùs egiſſe in Epiſtolis ad
ipſos Catholicos tranſmiſſis, ut liquet ex Epi=
ſtola Innocentii I ad Decentium Eugubinum,
cui nequidem de forma conſecrationis ſcribere
voluit, ne myſterium arcani revelaret; alios in
operibus, quæ ad nen initiatorum manus per-
ventura timebant, obſcuriùs de myſteriis Ca-
tholicæ Religionis egiſſe: omnes demum Pri-
mitivæ Eccleſiæ Patres in ſermonibus coram
Catechumenis, Judæis, vel Gentilibus, qui iis
intereſſe ſolebant, myſteria occultaſſe. Hinc
ſicut complura Patrum teſtimonia obſcurè men-
tionem facientia nihil probant contra realem
Corporis & Sanguinis Chriſti in Euchariſtia
præſentiam, quia veritatem illam ex diſciplina
arcani occultare debebant; ita complura Pa-
trum teſtimonia de pane, frumento, vino &
vite agentia nihil faciunt contra Tranſſubſtan-
tiationem, quam tanquam dogma magis arca-
num ex Primitivæ Eccleſiæ diſciplina celare
oportebat. Quare neque frequens panis mentio
Tranſſubſtantiationi officit; neque crebra figuræ
appellatio præſentiæ reali; cùm ſicut unum, ita
& aliud à Patribus uſurpatum ſæpius fuerit ad
occultandum Euchariſti? myſterium. Plura
Schelſtratius citatus.
A num. CXLI ad CLIII. Chriſti Domini III.
noſtri Paſſionem Baronius hoc anno conſigna- Sententia
vit: quam tamen veteres Patres, Auguſtinus, Antiquorun
Hieronymus, aliique cum Conſulatu duorum d⸗ Sent
Geminorum anno Fræ Chriſtianæ XXIX geſto S er
illigarunt. Euſebius inter primos fuit, qui
mortem Dominicam ab eo anno removerit, cui
Epiphanius hæreſi 5I. aliique poſtea adhæſere:
quâà portâà ſemel apertâ, alii Paſſionem in annum
Fræ Chriſtianæ XXXI, alii in annum X NXII
contulere. Euſebii Epiphaniique ſententiam,
quæ Chriſtum anno XXXI crucifixum docet,
Petavius lib. 12. de Doct. Temp. pluribus pro-
pugnavit, & cap. 12. ejuſdem libri, poſtquam “
dixit, antiquos Patres ſenſiſſe, Chriſtum mor-
tuum eſſe anno Tiberii X V, ætatis X NX, hæc
habet: Poſteriores anno ferè Liberi XVIII Enſe-
bium & Epiphanium ſecuti. Sed in borum expli-
canda ſententia minus attentos pleroſque video,
qui Imperatoris illius annos, more Romano, ab eo
die, quo Imperium iniit, computandos exiſti-
mant, quod non ita eſt. Etenim a populari civita-
tum ſuarum exordio Patres illi annos inchoabant,
nimirum ab autumno antecedente aſtatem illam,
Jud

1
4l
4 Ch. 3

IWV.
dementia
Euſehii 3
Petavio nea
bene lapl⸗.
Eala⸗

——6 rr .

—,— — — 90—

— — —

XC. t.
d (h.
pcani e.
Altete.

in III.
1- Sentent
Astiguorakt
, ne
n paßinni
0 Chriſti
(Ul
ſe:
urn
III
um,
el,
0⸗
lan

in Annales C. Baronii. 23

S§S . C. I. gus. Auguſtus exceſſit. Anno ab Urbe condita
An. Ch. 32. D CCLZYXXI, Jeliani LXXVI, Auguſti
XIX, cepit annus XVIII Eberi, anno tertio
Olympiaclis 202. Cyclo Lung 13. Græci Patres, ut
Euſebius & Epiphanius, annum Tiberii decimum

obtavium butäre incipiunt ab autumno auno Juliani

LXYXV- De Euſebio ſupra id oſtenſum eſt aliquot
exemplis, & res ipſa perſuadet non aliud exordium
anni ab eo ſamtum quàm Antiochenum, & Syro-
Macedonicum ab Octobri. Fuit enim Caſareæ, quæ
Palaſtinæa in Syria Metropolis erat, Epiſcoput.
Qui annos Chriſti ad Euſebiani Chronicon adno-
tarunt, ad XVIII Tiberi, & Olympiadis 202.
tertium, quo paſſus ibidem Chriſtus ponitur, an-
num Chriſii XNXII adſeripſerunt. Quare cum
uno ante communen Natalem anno ortam Chriſti
collocavit Euſeblus tertio anno Olympiadis 194.:

annus ille XXXIIEræ vulgaris eſt AXXI, Pe-

riodi Julianaæ 4744. quod à Kalendis Januariis alt
ſolſtitium in curſu fuit annus ſocundus Olympiadis
202. à ſolſtitio verò tertius annus, Conſulibus Ti-
berio V & Seio. Hic eſt annus ille, quo mor-
tunm eſſ- Ohriſtum pluribus docet ac probat Epi-
phanius hareſi 5I. quem cum Tiberii dicat eſſe de-
cimum oltavum, apparet ipſum ab autumno ante-
cedente, tidem ut Euſebium, annorum Tiberia-
norum initia capere; ac revera e&X amborum ſen-
tentia paſſum eſſe Chriſtum anno XV IIcurrente
Wiberi, Olympiadis 202. anno ſecundo. Eadem
& ceterorum Patrum opinio fuit, qui, BEuſebio
auctore, decimo obctavo Tiberii anno mortunm
affrmarunt eſſe Dominum. Nam wpoRXντνσιαι
octa vum decimum Tiberie annum appellarunt, qui
Komanis decimus ſeptimus putabatur.
IV. Sed ratiocinium omne Petavii ex eo corruit,
Sententia quèd non adverterit, in ſententia, ſeu verius
Euſebi à& errore Euſebii in Chronico, Auguſtum anno
lins mti. Eræ noſtræ XIII poni demortuum, quod ipſe-
gata, met lib. II. de Doct. Temp. cap 6. obſervarat, &
à nobis jam ſuprà demonſtratum eſt. Secundè
in eo peccat Petavius, quòd annos Imperatorum
ab anno Abrahami, qui ſequitur prædeceſſoris
obitum, incœpiſſe Euſebium neget: qui tamen

lib. II. de Doct. Temp. cap. 41. id Euſebio ac S.
Hieronymo familiare fuiſſe rectè ſcripſerat: noſ-

que oſtendimus, Euſebium in Chronico initium
Imperii Auguſti deduxiſſe, non ab anno Abra-
hami 1973. quo, ex ejus ſententia, Julio Cæſari
ſucceſſit, ſed ab anno Abrahami ſequenti, ſci-
licet 1974. menſe Octobri poſt Julii Cæſaris
mortem inchoato. Certè cùm ſecundùm Euſe-
bium, Tiberius anno Abrahami 2052. quem cum
anno XXIII Tiberii conjungit, mortuus fue-
rit, ſi Imperii ejus initium anno Abrahami 2029.
quo Auguſti mors ab Euſebio conſignatur, Cœ-
ptum fuiſſet ex ejuſdem Euſebii ſententia, non
annos viginti tres Tiberio, ſed annos viginti
quatuor neceſſariò attribueret. Quare Euſebius
in Chronico exiſtimavit, Chriſtum anno Tiberii
XVIII, Eræ verò Chriſtianæ XXXI, paſſum
eſſe; licèt is Tiberii annus ſecundùm veram de
initio Imperii Tiberiani ſententiam, decimus
tantùm ſeptimus ejus eſſet, ut ipſemet Euſebius
in Hiſtoria ſua tandem agnovit. Ibi enim Au-
guſto annos quinquaginta ſeptem tribuit, eum-
que anno Eræ Dionyſianæ XIV mortuum ſup-
ponit. Aliter itaque in Chronico, aliter in Hi-
ſtoria Euſebius de anno Chriſti emortuali loqui-
tur; ideoque priorem ſententiam, quæ Augu-
ſtum anno Eræ Chriſtianæ XIII demortuum
cenſebat, tanquam falſam rejecit. Petavius in

Animadverſionibus Epiphanianis hæreſi XXVIII, S £ C. I.
aliam annos numerandi rationem Euſebio aliiſ- An. Ch. 32,
que tribuerat, ſcripſeratque pleroſque Chriſtia-
norum Scriptorum ſolere annorum initia à verno
Paſchalique menſe, quod Eccleſiaſtici anni ca-
put eſt, arceſſere: ideoque Euſebium ac reliquos
annorum Imperatorum initium à menſe verno
eorum creationem præcedente zarzs wεαnαναααι+
uſurpare. Sed licèt verum ſit, ex Antiquis ali-
quos . Imperatorum annos ab autumno eorum
inaugurationem antecedente, alioſque à menſe
verno ean iem præcedente deſumſiſſe, certum
eſt tamen, Euſebium Imperarorum annum pri-
mum à menſe Octobri eorum mortem ſubſe-
quente auſpicatum eſſe, ut paſſim videbimus.
A quo menſe Epiphanius Imperatorum annos
inchoarit, imò quo anno Chriſtum paſſum cre-

diderit, nullus, quod viderim, hactenus divi-

nare potuit. Tertiò non advertit Petavius erro-
rem, qui cubat in anno Incarnationis XXXI I=
in editione Scaligeriana adnotato, annumque
Abrahami 2047. cum quo Paſſionem Chriſti
Euſebius connectit, concurrere cum anno In-
carnationis XXXIII ab Octobri pariter cœ-
pto. Si enim primus Incarnationis annus eſt
Euſebio 2015. profectò 2047. ei annus eſt Incar-
nationis KNXNXIII, & hoc ſine controverſia.
uintò Euſebius annos non nuúmerat à Nativi-
tate Chriſti, ſed ab ejus Incarnatione, quæ ſe-
cundùm eum, ſeu ſecundum Alexandrinos inci=
pit anno Juliano XLIII, ab Octobri ſecundum
Euſebium, à Martio verò ſecundum aliquos.
Quare Era Incarnationis Alexandrina triennio
Dionyſianam antevertit. Denique Patres qui
Chriſtum anno Tiberii XVIII ctucifixum
ſcripſere, nullo modo prolepticè annum XVIII
Tiberii eum appellarunt, qui ſecundàm Roma
nos decimus tantùm ſeptimus erat. Sed aliqui
Euſebii in Chronico errorem ſecuti Paſſionem
Chriſti anno Eræ noſtræ XXXI illigarunt; alii
rectam Chronologiam amplexantes, annum de-
cimum octavum Tiberii cum anno Eræ Chri⸗
ſtianæx XXXII copulavere, eoque Chriſtum
paſſum ſcripſere. Quam ſententiam ipſemet Eu-
ſebius in Hiſtoria lib. I. cap. 10. & lib. 10. de

Demonſtratione amplexus eſt; cùm iis locis

ſcripſerit, prædicationis Dominicæ tempus tres
annos cum dimidio complexum eſſe. Unde cuùm
anno XV Tiberii Chriſtum baptizatum Euſe-
bius ſcribat, anno nempe Eræ vulgaris X XIX,
manifeſtum eſt, quatuor eum Palchata in haé
ſecun la opinione Chriſto attribuiſſe; licèt in
priori tria illi tantùm aſſignaſſet. In morte ita=
que Chriſti conſignanda Euſebius varius & in-
conſtans fuit.
Opinio Divi Irenæi de ætate Chriſti, quæ V.
num. CXLIItangitur, admonet, ut quo anno Obinio §.
baptiſmum Chriſti collocarit, inveſtigemus. Trenei de
Irenæus lib. 3. cap. 25. ait: MWatus eſt Dominus di'e kahr⸗⸗
noſter circa primum Sα quadrageſimum annum TiSu orteg
Auguſti Inperii, quem ſi à morte Caii Julii,
quod in dubium revocari non debet, deducat, Baron num,
liquet eum Chriſti Natale anno Juliano XLI CxXIII.
conſignaſſe; cumque lib. 2. capite 39. ſcribat,
Chriſtum ad baptiſmum veniſle, cùm inciperet
eſſe tanquam triginta annorum, (hoc eſt, anno
ætatis triceſimo ineunte, ut ex ejus verbis evi-
denter deducitur) addatque, tria Chriſtum Paſ-
chata peregiſſe, neceſſariò ſequitur, eum annum
XV Tiberii à Luca memoratum, de X V Impe-
rii ejus Proconſularis interpretatum fuiſſe, alio-
quin

§ Æ C. I.
An. Ch. 32.

VI=
Dies &
emenſis Paſ-
ſionis Chri-
Kti.

24 Criica Hiſtorico-Ohronologica

quin tam Evangelio, quàm ſibi ipſi contradi-
ceret. Exiſtimavit itaque ſanctiſſimus Doctor,
anno Eræ Chriſtianæ XXV factum eſſe verbum
Domini ad Joannem Baptiſtam anno X V Impe-
rii Proconſularis Tiberii in finem vergente, Jo-
annem uſque ad initium Eræ Chriſtianæ XXVII
vel circiter miniſterium ſuum exercuiſſe, &
Chriſtum annum triceſimum ætatis inchoantem
baptizaſſe, triaque Chriſti Paſchata celebrata
fuiſſe annis Eræ Chriſtianæ XXVII, XXVIII,
& XXIX, quo ultimo anno, dieque XXV
Martii Chriſtum crucifixum credidit. Neque
enim putandum eum, quead annum & diem
Paſſionis, à ceteris Scriptoribus diſſenſiſſe, aut
ignoraſſe Tiberii annos ab ejus Imperio Procon-
ſulari numeratos fuiſſe; cùm Marco Aurelio, qui
Imperii Collega fuerat, rem Romanam admini-
ſtrante, in Provinciam Lugdunenſem ad prædi-
candum Evangelium miſſus fuerit. Ex iis in ſen-
tentia Irenæi recte ſtabilitis deducitur, ſequen-
tia verba, quæ eodem capite 29. & 30. legun-
tur, in quibus dicitur, Chriſtum à quadrageſi-
mo ad quinquageſimum annum Evangelium
rædicaſſe; corrupta eſſe; non tantùm quia Na-
tale Chriſti, ejus baptiſmo, tribuſque Paſchatis
antea ab eo conſtitutis adverſantur; ſed etiam
quia ex iis ſequitur, Chriſtum in Irenæi ſenten-
tia paſſum eſſe ad minus anno XXXVII. Eræ
Chriſtianæ, idque poſt mortem Tiberii & diſ-
ceſſum Pontii Pilati à Judæa, quod illum exiſti-
maſſe, mihi nunquam perſuaſero. In eo itaque
Irenæi ratiocinium conſiſtit, errare eos qui poſt
Baptiſmum, Chriſtum unum tantùm annum
Prædicaſſe, & complexum triceſimum annum,
cùm nondum provectiorem haberet ætatem,
paſſum eſſe. Ad quem errorem confutandum
ſcribit tria ab eo Paſchata poſt baptiſmum per-
acta, ut jam ætate provectus provectiores etiam
ætate doceret, & Magiſtri ætate, quæ ſecundùm
eum annus triceſimus eſt, magiſterium impleret,
& ab anno trigeſimo ad quinquageſimum Evan-
gelium prædicaret, quæ ſunt Irenæi verba, nem-
pe tribus circiter annis poſt annum ætatis trice-
ſimum. Verba itaque, quæ in iis duobus capi-
tibus contrarium ſonant, corrupta ſunt & inſiti-
tia, quidquid dicar Petavius in Animadverſio-
nibus Epiphanianis, conſtatque Irenæum annum
XVTiberii à Luca expreſſum, de anno X Vejus
Principats intellexiſſe.
A num. CLIII ad CLXIX. Quoad men-
ſem ac diem, quo Chriſtus crucifixus eſt, per
tria priora Eccleſiæ ſecula Chriſtianorum tradi-
tio fuit, Chriſtum paſſum eſſe die X XV Martii,
ut conſtat ex pluribus Martyrologiis ab Henſ-
chenio & Papebrocio eadem die in Actis San-
Gtorum relatis. Cœpit ea traditio turbari quoad
diem, ob Decretum Patrum Synodi Ceæſarienſis
à Beda memoratum, & tempore Theophili Cæ-
ſareæ Epiſcopi emanatum, quo edicitur, Chri-
ſtum pallum eſſe die X XIII Martii. Hunc
diem Baronius elegit; ſed methodus Cyclica ejus
opinioni adverſatur; litera enim Dominicalis
E, quæ poſt biſſextum hoc anno in curſu fuit,
jungitur in Kalendario cum eodem die XK XIII
Martii, ideoque cum feria prima, cùm tamen
Chriſtum ferià ſextà paſſum dubitari non poſſit.
Perſeveravit traditio de morte Chriſti menſe
Martio uſque ad ſeculum XIII, quo Kogerus
Bachonus Anglus, Ordinis S. Franciſci, S. Bo-
naventuræ æqualis, rerum mathematicarum pe-

citiſſimus, novam rationem iniit, Chriſtumque

Aprilis die tertio paſſum affirmavit, à quo tem- S £ C. I.
An. Ch. 322.

pore vetus traditio exolevit.
Quèd ſi quis ſcire aveat, unde factum ſit, ut
traditio illa de morte Chriſti die X X V Martii
annoque Eræ Chriſtianæ XXIX Conſulatu duo-

cia. Primum docere videtur Auguſtinus lib. 2.
de Doctrina Chriſtiana Cap. 28. ubi ait: Nanm &
per Olympiadas & per Conſulum nomina, multa
ſape quaæruntur a nobis, & ignoratio Conſulatüs,
quo natus eſt Dominus, & quo paſſus eſt, nonnul-
los obégit errare: & paulè poſt ait: quot annos
in hac vita Chriſtus egerit, de Hiſtoria gentium
collata cum Evangelio liquidins certiiſqque colligi.
In duobus igitur peccatum videtur, quæ caulæ
fuere, cur Paſſio ab anno Eræ vulgaris XXIX
remota fuerit: primè in anno Olympiadis à
Phlegonte memoratæ explicando; qua de re
infrà. Secundò Imperii Proconſularis Tiberii
ignoratio, quæ ſenſim irrepſit, quæque adeo
animos occupavit, ut hoc etiam erudito ieculo
in dubium revocatum fuerit. Cùm enim ex Luca
conſtaret, Chriſtum anno X V Tiberii baptiza-
tum eſſe, progreſſu temporis, annus ille XV
Tiberii de Imperio ejus Auguſteo explicatus
fuit. Ita Proſper in Chronico à Philippo Lab-
beo in ſua nova Bibliotheca publicato: Luidam
putant Dominum noſtrum ſeſum Chriſtum XV
anno regni Tiberii Caſaris, id eſt, duobus Geminis
Coſſ. crucifixum; quo anno ſecundhm indubitatan
Lucæ Evangeliſta auctoritatem baptixatum eum
ſſe manifeſtum AMt, & Evangelium regni cæalorum
prædicare cœpiſſe. At Lucam de anno XV Imperii
Proconſularis Tiberii, non verè de anno X V
Imperii ejus Auguſtei intelligendum Antiqui
docdetan, quibus facilè fides deneganda non
erat.

Secunda ratio petitur à nimia Aſtrologiæ fidu-
nomia, ſed ex Antiquitatis teſtimonio inveſti-

ſua perfecta Aſtronoinia plenilunia ad tempora
Chriſti, ex pleniluniis feſta judæorum, ex his
& concurſu feriæ annum Paſſionis alium deter-
minarunt, quàm Veteres ætati Chriſti proximi
tradidere qua in re opinione ſua falſi ſunt, ſicut
inquit Keplerus egregius Mathematicus Epiſt.
XVI, ſi hodie, quis omiſſo computo Eccleſia-
ſtico aberrante „ex Aſtronomia perfecta, ac-
commodatis decretis Nicænis, computaret Paſ-
chata, quæ Kalendarium Gregorianum præceſ-
ſere, hic creberrimè ab uſuali Paſchate aberrare
cogeretur. Priſci iraque Judæi uſque ad Chriſti
fere tempora in uſu Kalendarii nihil ultra vulgi
captum ſapuere, inquit Keplerus, parumque de
cœlo fuere ſoliciti, perpetuis bellis exerciti
tandemque à Romanis ſub jugum miſſi. Quare
nodieinu Indacrum computus ad rationes cur-
süs Lunæ aſtronomicas limatiſſimus advocari
non debuit, cùm eo Judæi veteres uſi ncnorari
Nihilominus ſeculo Eccleſiæ XIII Rogerus Ba-
chonus uti jam diximus, ex perfecta Aſtrono-
mia diem ac menſem Paſſionis Chriſti inveſti-
gare cœpit, ac die tertia Aprilis anni Eræ vul-
garis XXKXIII eum mortuum ſcripſit. Sed cùm
antiqua Eccleſiæ traditio quæ Chriſtum menſe
Martio crucifixum ferebat, in Fidelium menti-
bus tenaciùs hæreret, non tantùm ab omnibus
rejectus eſt, ſed & de errore ſuſpectus habitus:
Jug

VII.
Hiſt oriæ

profana co-
1 — en 2 gnitio ad
rum Geminorum notato, rejecta tandem fuerit, znnum TPaſ-

reſpondebo id proveniſſe, & ex nimia Hiſtoriæ ſionis dete-
gentium incuria, & ex nimia Aſtrologiæ fidu- gendum ne=-

ce ſſaria.

VIII.

. ine . . An .
cia. Licèt enim Paſſionis annus non ex Aſtro- ſinie ,,

perfecta

Aſtronomia
innoteſcit.

tiles
vand ider ex traditio-
gandus videretur; quidam tamen Viri docti ex ne quàùm ex

MW

E
bGäFsè

1X
Mgeru
Purpen
Matu
vam /
nem ine
(Ent.

dentent
aſiige
19 hat
Chriei
lede,

l.
Ch. 12.
II.
ris
ing co⸗
0 ag
um a.
dete.
um ni⸗
ig.

VYIIY.
lunur Paſ.
nis potiht
Ltraditio⸗
ne ulnm r
Zerfelhi
Alrouimia
inyoteſeit.

in Annales C. Baroni. 25

§ E C. I. qua de re videndus Wadingus tam in libro de
An. Ch. 32. Scriptoribus Minorum, quàm in ſecundo tomo
Annalium. Altero poſt Rogerum ſeculo Paalus
Burgenſis, qui anno 1435. obiiſſe dicitur, ean-
dem docuit opinionem, facta, ut ipſemet cap.
26. in Matthæum affirmat, Lunæ calculatione
cum Hebræorum peritis. Poſt aliquot annos

idem negotium Toſtatus reſumſit, & inter capita

theſium quæ Senis in Hetruria, ubi Eugenii
quarti Curia tunc erat, diſputavit, hoc unum
fuit, Chriſtum vigeſima quinta die Martii non eſſe
mortuum, ſed tertia Aprilis, idque anno atatts
ſuæ triceſimo tertio, non completo, ſod ineunnte.
Qua in re multorum animos commovit, à qui-
pus de Religione vehementer cœpit agitari, qui,
ut purgaret ſe ‚Defenſorium ſcripſit, ſeu Apolo-
giam, in qua cap. 10. narrat , diebus ſuis &
priùᷣs in Curiis duorum Summorum Pontificum
quæſtionem hanc agitatam fuiſſe, introductoſ-
que Aſtronomos, necnon Judæos, qui affirma-
vere fieri non potuiſſe, ut die vigeſima quinta
Martii Chriſtus moreretur, tum quòd Aſtrologiæ
repugnaret die illa in iis annis Lunam dari XV,
tum quèd Judaicarum ſolennitatum terminis
non minùs adverſaretur.
IX. Non mirum verò,hane poſtea opinionem
Rogeru: prævaluiſſe; cùm qui poſt Burgenſem & Toſta-
Burgenſis & tum de anno & die Paſſionis Dominicæ locuti
Tiſtatus no ſunt, eoſdem ferè exſcripſerint. Teſtatur hoc
H e. Petavius lib. 12. de Doct. Temp. cap. 15. ubi ait:
cunt. Ex amborum ſeriptis velut fontibus, omainum, qist
deinceps in ea controverſia verſatiſunt, diſputatio-

nes & commentarii profiuxerunt. Nihil eſt poſt illos

duos ferèò ab ceteris allatum, quod non inde promn-
ptum ac derivatum fuerit, ut qui illos legerit,
iſtorum induſtriam non magnoperé deſideret. Fal-
litur autem Petavius citatus cap. I3. dum ſibi
erſuadet, Antiquos Solis Lunæque ratiocinia
minùs comperta habuilſſe; ideoque feriarum po-
tiùs, quâm Lunarum rationes ineuntes, contu-
liſſe Paſſionem in annum Julianum LXXIV,
ſeu Eræ vulgaris XK IX, quòèd in eo tantuùm fe-
riam ſextam & diem Martii XXV, concurrere
comperiſſent. Tot enim de Paſchate controver-
ſiæ, tanti nationum inter ſe conflictus, tam gra-
via Orientis Occidentiſque diſſidia, tot ſuper
ea quæſtione celebrati toto Otbe Conventus
Præſulum, ſanctiſſimæ illud Nicænæ Synodi de-
cretum ceterarum deinde ſuffragio comproba-
tum , innumeri denique Paſchales Cycli ad
Lunæ Soliſque viciſſitudines moderandas adhi-
Piti ſatis evincunt, ſufficientem per priora Ec-
cleſiæ ſecula fuiſſe in ea rerum aſtronomicarum
ſcientiam; quam aliunde ab Alexandrinis Præ-

ſules diſcere potuiſſent, niſi perſuaſum habuiſ-

ſent, quæſtionem hanc non ex aſtronomicis de-

monſtrationibus ac Lunæ rationibus, ſed tradi-

tione per manus accepta & Veterum teſtimonio
decidendam eſſe. Hæc mea in re obſcuriſſima
ſententia, ſeu veriùs ſuſpicio, quàm hic propo-
nere placuit, ut magis examinetur.
ð Poſtquam hæc ſcripſeram, in manus meas
Sententia Venit Diſlertatio Gerardi Joannis Voſſii, de
voſſi de æan- Annis, quibus natus, baptixatus, ac mortuns

e baptiſmi Chriſtus, in qua docet Chriſtum anno Juliano

Ser. XLIII natum, & anno Eræ Chriſtianæ XXIX,
jecza. die XX V Martii, anno Tiberii XV, poſtquam
duo Paſchata juxta veterum Doctorum ſenten-
tiam celebraſſet, crucifixum. Quod ita expli-
cat, ut ſecundum Hebræos, qui annum inci-
piunt à menſe T fri, ſeu Septembri, & quod eum
Tom. I.

menſem antecedit, præcedenti anho accenſent; S Æ C. E
ac pro anno numerant, Chriſtus baptizatus fue- An. Ch. 32:
rit anno Tiberii X V, anno nempe Eræ vulgaris
XXVIII; paſſus verò ſecundùm eorumdem
Hebræorum loquendi modum anno X VI Tibe-
rii. At more Romano loquentes, dicendum ba-
ptizatum eſſe Chriſtum anno XIV, paſſum an-
noXV; Lucamque, quando Chriſtum anno
XV Tiberii baptizatum dicit, priorem loquen-
di modum uſurpaſſe. Ita Voſſius. Sed licèt illud
rectiſſime, quèd veteres Patres duo Paſchata
Chriſto tribuerint; falſum tamen, eos Lucam de
anno XIVImperii Auguſtei Tiberii intellexiſſe:
pro fundamento enim ſuæ ſententiæ Imperium
Proconſulare Tiberii ſuppoſuere, ac de eo Lu=
cam interpretandum judicarunt, ut ex iis, quæ
jam dixi, liquet. Immo Tertullianus lib. I. con-
tra Marcionem cap. 15. Chriſtum dicit, baptiza-
tum anno duodecimo Tiberii, ac paulèò pòſt anno
decimo quinto, ut ſecundàùm utramque Tiberii
epocham annum baptiſmi Chriſti magis mani⸗
feſtaret. Præterea ſi divus Lucas, ut vult Voſ-⸗
ſius, annum XIV Auguſtei Imperii Tiberii,
Hebræorum vel Antiochenorum more vocat de-
cimum quintum, eoque Chriſtum baptizatum
docet; cur omnes Patres Latini, qui Chriſtum
duobus Geminis Coſl. paſſum ſcribunt, unanimi
