Lucii Imperatoris, qui cum Marco impera-
vir.

—

Anno Urbis ANNO PERIODI GRX CO-ROM A N &Æ 5651.

Olympas 4. 27. B. D 7. P. 3. April. Indict. 1I.
an, 2. IESuI CHRISTI 158. ſecund. Baronium 160.
ANICETI PAP 8.
ANTONINI PIIIMP. 21.
1. D num. I. Coſſ. Tertullus & Claudins
Conſules. Sacerdos, ut habet Card. Noriſius in Epiſt.

Conſulari. Imperii Cæſarei Marci Aurelii Vicen-
nalia in hunc annum incidunt.

Critica Hiſtorico-Chronologica

§ K C. II.
An. Ch. 159.
160.
Anno Urbis
912.
Olymp. 234
an. 3⸗

ANNO PERIODI GRACO-ROMAN& 56 2.
O 28 A. S8. L. 23. April. Indict. 12.
Ik su CKRISTII59. ſecund. Baronium 161.
ANICETI PAP &£ 9.

IMP. 22.

D num. I. Coſſ. Plautius Quintillus, & M. I⸗.
Statius Priſcus, ut videre eſt in Ep. Conſul. Conſules.
. Antoninus Pius Auguſtei Imperii Vicenna- II.
lia in hunc annum diſtulit, ut varia Numiſma- Vicennaliæ
ta à Mediobarbo relata certum reddunt. In uno mherü du-
legitur: ANTONINuIS Auc. PIus P. P. TR. gahes anto-
P. XXII. in poſtica: VoTA SuSCEPTA DE- nine Eii
CEN. III. Cos. IIII. Cernitur figura ſacrifi-
cans. In alio eadem Tribunitia Poteſtate inſi-
gnito habetur, VoTA SoL. DECEN. I I. Cos.

ANTONINI PII

I.II I. ubi etiam figura ſacrificans repræſentata.

Ex his duobus Nummis inter ſe collatis liquet
uno eodemque tempore & Vota v. g. Vicenna-
lia ſoluta fuiſſe, & nova in ſequens decennium
ſuſcepta. Hoc enim tempore nondum in uſu po-
ſitum erat, ut Vota, quæ viceſimo Imperii anno
ſuſpiciebantur, Vota Vicennalia nuncuparentur
ſed Vota tantùm Decennalia ſecunda de more
dicebantur. Quare hoc anno Antoninus Pius ſe-
cunda Decennalia ſolvit, & tertia Decennalia
ſuſcepit. Mediobarbus citatus Nummum Anto-
nini Pii refert inſcriptum: ANTONINuS Au
PIus P. P. in poſtica: VoTA sSusSCEPT 4
DEc. IIII. CoS. IIII. S. C. ſed non du-
bito „quin legendum ſit, DEc. III; cùm An-
toninus Vota Decennalia quarta ſuſcipere non
potuerit, triennio poſt Vota Decennalia III
ſuſcepta demortuus. Mediobarbus ibidem pag
205. hunc Antonini Nummum exhibet: Anro-
NINuS AuG. PIus TR. P. XxXII in poſtica:
AEDE DIVI Auc. REST. Cos. III I. S. C.
Viſitur templum octo columnis ſuffultum. Qua-
re in his Vicennalibus hujus reſtitutionis me-
moriæ renovata. Quo Nummo, ſimilibuſve in-
nixus hanc regulam ſtatui, in Decennalibus
ſc. & id genus feſtis, præcedentium annorum
victorias, aliaque præclarè à Principe geſta
Nummis de more inſculpta, ac eorum memo-

riam inſtauratam eſſe.

ANNO PERIODI GRXCO-ROMANX 5653. Anno Vrbies

. . 913. Olymp.
O I FG. „ 9. P. 14. April. Indict. 13. 234⸗ ge
IrsuCRR-IISTII6. ſecundum Baronium 162.
ANICETI PAP 10.
4

ANTONINI PII IMP. 23.

A D num. I. Coſſ. T. Vibius Barus, & An- I1.
nius Bradua, ex Inſcriptione Onuphria- Conſules,
na. Sed loco Barus, legendum, Verus ut habet
inſcriptio Romana in Miſcellaneis Eruditæ An-
tiq. quæ dicitur dicata B RADIA & VERO
COSS. Verum etiam profitentur Faſti Idacii,
Proſperi, Chronici Alexandrini & Caſſiodori.

ANNO

.tl

Anno Urb

lt.
Olymp. 15
n

1.
Cinſiln

Inpeni lro·
cunſularii
llarci in·
ecennalis.

— — — — -—

un
Ohim: 4. Nl
wnini Pij. D
Dzomnum. b

1 .
V

Vig
nun
ci⸗

VXCc
An. Chiee.
160 59.

Anno Urbis
912.

uu 4 18

I.
l. nſuler.
*„ II.
Vicemtlis
liſtei And.
* nint Pii.
B-
n⸗
l⸗
0⁵.
ta.

no
Wr,
nore
ſe⸗
Ali
o⸗
us.
1A
du-
An⸗
non
III
Pap⸗
Nro-
ſtica:
3.C.
me⸗
e⸗
Apus
doruin
gehea .
nemo⸗

—

134, 1n 45

—

in Annales C. Baronii.

§S & C. II.
An. Ch. 161.
Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO -ROMAN & 5654.
14.
iymp. 235. Q 2. E. I0. P. 80. Mart. Indict. 14.
. . JESuCHRISTII6GI. ſecund. Baronium 163.

SoTERIS PAP I.

M. AukELII IMP. I.

I. Aℳ Num. I. ad ViI. I. Coſſ. M. Plins
Conſules. Aurelins Verus Ceſar I Ih, & L. Ddlius
Commodus II, ut oſtendit Card. Noriſius in
Epiſtola Confſulari pag. 95. ex Inſcriptione Gru-
teriana pag. 300. hujus anni initio dedicara, in
qua cùm L. Aurelius Commodus Cæſar non di-
catur, quemadmodum nec in aliis Inſcriptioni-
bus, in quibus prior ejus Conſulatus Laterano
Collegà geſtus memoratur, Ceæſar non appel-
letur, conſtat, eum, antequam cum Marco im-
Imperii Pro- peraret, Cæſarem non fuiſſe; Cæſaribus enim &
conſulari: Auguſtis eum Magiſtratum exercentibus, is ſine
Marei Quin. Auguſti, vel Cæſatis nomine in Inſcriptionibus
decennalis. memorati non ſolitus. Verum itaque eſt quod
ſcribit Capitolinus in Vero Imperatore cap. 3.
PEuitque privatus in domo Imperatoria viginti &
tribus annis. Paulè pòſt: Diu autem & privatus
fuit, & eâ honorificentia caruit, quà Marcus or-

nabatur. Namque in Senatu ante Quaſturam

non ſedit; neque in itinere cum patre, ſed cum
Præfecto Prætorii vectus eſt; nec aliud ei honori-
zentiæ ad nomen adiuntctum eſt, quaàm quòd Au-
guſti filius eſt appellatus. M. Aurelii Conſulatus
juxta ſecundam Conſulatuum Cæſareorum regu-
lam ſumtus, ob Quindecennalia nempe Procon-
ſularis ejus Imperii. In Faſtis Cæſareis ab Em.
Card. Noriſio publicatis Conſules his verbis
exhibentur: duobus Auguſtis, quia ſc. poſt mor-
tem Antonini Pii uterque Cæſar, Auguſtus ap-
pellatus fuit, indeque Conſulatus iſte, duorum
Auguſtorum Conſulatus dici ſolet.
Antoninus Pius die ſeptima menſis Martii
vivis exceſſit, quod certò colligitur ex die emor-
tuali M. Aurelii ſucceſſoris, qui fuit dies XVII
menſis Martii anni CLXXX, ut infrà vide-
Baron-num. bimus. Quare poſt Hadriani mortem impera-
1. vit annos viginti duos, menſes ſeptem dies
viginti ſex: à die verè, quo Imperii Collega
nuncupatus eſt, annos viginti tres, dies unde-
cim. Xyphilinus quidem, Zonaras, & Cedre-
nus annos ei viginti quatuor attribuunt; quia
nempe utrumque extremum annum incomple-
tum pro integro numerant, quiputandi modus
ab Antiquis ſæpe uſurpatus.
111. Antaninus Pius liberis ſuis ſuperſtes fuit. Ca-
Liberi An- pitolinus in Antonino Pio cap. I. de ejus filiis
tonini Püi, joquens ait: Urxor Annia Fauſtina: fili mares
dquo: duæ fœminæ; gener per majorem Rliam La-
mia Syllanus; per minorem Marcus. Horum fi-
liorum, filiæque natu majoris nomina hacte-
nus magnis tenebris ſepulta diſcimus ex an-
tiqua Romanarum Inſcriptionum Collectione à
Mabillonio tomo 1vV Analectorum publicata,
ubi hæc Inſcriptio legitur: Aurelia Fadilla, filia
Imp. Ceſaris Titi Dlii Hadriani Antonini Au-
guſti Pu P. P. Capitolinus loco laudato de An-
tonino Pio verba faciens, inquit: Soror uterina,
Julia Fadilla. Antea dixerat: Mater Arria Fa-
dilla. Matris itaque & ſororis cognomen filiæ
Antoninus impoſuit. Ejus filiis maſculis hæ In-
ſcriptiones dicatæ: M. Aurelius Faulvius Antoni-

II.
Obitus An⸗
sonini Pii.

153
2us, flius Imperatoris Ceſaris T. Aℳlii Hadria- S F£ C. I1.
ni Antonini Aug. Lii P. P. Docet Capitolinus An. Ch. 1I61.
citatus, Antonini patrem Aurelium Fulvium,
avum Titum Aurelium Fulvium dictos eſſe. Al-
terius filii nomen in hac epigraphe expreſſum:
M. Galerius Aarelius Antoninus ſelius Impera-
toris Cæſaris Titi Aℳklii Hadriani Antonini Au-
guſti Pü P. P. Hic etiam in duabus Inſcriptio-
nibus Græcis apud Mediobarbum in Numiſma-
tis Imperatorum pag. 2056. appellatur Marcus
Aurelius Antoninus. Porro hujus mater, quæ 4
Capitolino in Antonino Pio vocatur Aunnia Fklu-
Ktina, ab eodem in Marco Philoſopho, dicitur
Galeria Fauſtina; in Nummis verò Latinis Fau-
ſtina tantùm vocatur. Huic Marcus Galerius
filius ſuperſtes fuùt, ut conſtat ex Nummo Græ-
co apud Spanhemium Virum eruditifſimum
Pag. 658. Viſitur in uno latere ipſius Fauſtinæ
caput velatum cum Inſcriptione: &OEA &½T IC-
TEINA, id eſt, Diva Fauſtina; in alio caput
puerile cum litteris: M. TAAEPIOC. AN-
TONEINO C. ATTOKPATOPOC. ANTONINOT,
id eſt, Marcus Galerius Antoninus Imperatoris
Antonini. ſupple, filius. Neuter ex his filius
Cæſar nuncupatus, nec patri ſuperſtes. Cùm igi-
tur Fauſtina Diva appelletur, jam obierat, cùm
Nummus ille percuſſus.
Ad num. VII. M. Aurelius cognomento IV.
Philoſophus, qui jam Collega Imperii erat, Rei- ine
publicæ adminiſtrationem ſuſcepit, ſtatimque mli .
L. Elium Aurelium Commodum, non modè ſumtus.
Cæſarem, verùm etiam Auguſtum novo exem-
plo renuntiavit, omnibuſque Auguſtorum ti-
tulis, Pontificis tantům Maximi excepto, cum
eo communicavit. Patinus in Numiſmatis Im-
Peratorum pag. 241. Nummum Coloniæ Beryti
affert, in quo ab altera parte Marcus, Verus ab
altera in ſculptus cum ſua quiſque aquila, Im-
perii pro indiviſo communicati argumentum.
Quam in rem Diocletianus & Maximianus Her-
culius in edem Nummo repræſentati aquilam
ferunt ſcipioni eburneo, quem quiſque gerit,
impoſitam, quæ communicati utrique Imperii
ſymbolum. Harduinus Vir Clariſſimus in Num-
mis Populorum & Coloniarum pag. 412. Num-
mum Lucii Veri Imperatoris exhibet, in quo
ſcriptum, HOTKIEAN HPVOC THI 9,
id eſt , Pruſium ad Eypium montem. Eo in
Nummo Oriens radiato capite ſingulis ma-
nibus ſingulas geſtat aquilas cum lauri ramis,
quod ſubaétum utriuſque Auguſti auſpiciis
Orientem declarat, ut rectè obſervat Harduinus
adverſus Triſtanum tom. II. pag. 305.
Hic obſervare juvabit, Imperium Romanum Vv.
tribus modis adminiſtratum fuiſſe. Primò, vel Wes varie
ab unico Auguſto, vel ab uno Auguſto cum Imperii Ro-
Collega Imperii ſibi adjuncto, qui extra Ur-
bem idem jus in exercitus ac Provincias cum il- vrma.
lo habebat, quique ob Imperium Proconſulare
Inperatoris nomine, non tamen Auguſti appel-
labatur. Duravit hæc regiminis forma, ſub quo
etiam varii Cæſares Imperiique ſucceſſores de-
ſignati, uſque ad præſentem annum, quo no-
vum adminiſtrationis genus à Marco Aurelio
inductum. Nam tunc primum Romanum Impe-
rium duos Auguſtos habere cœpit, ut inquit Ca-
pitolinus in Marco cap. 7. quod & alii Hiſtoriæ
Auguſtæ Scriptores confirmant. Duravit hæc
ſecunda regiminis forma, in qua aliquando tres
Auguſti viſi, uſque ad Conſtantium Chlorum &
Galerium Maximianum, ad annum nempe
Chriſti

14
3 £ C. 11. Chriſti trecenteſimum quintum, quo Diocle-
An. Ch. 161. tianus & Herculius abdicarunt, quéve Impe-
rium antea ſolidum atque indiviſum guberna-
tum, inter Auguſtos tanquam hæreditas quæ-
dam diviſum fuit. Quæ tres regendæ Reipubli-
cæ Romanæ formæ ad variarum difficultatum ſo-
lutionem ſedulò notandæ.
VI. Secundi regiminis generis initio, licèt ſupre-
ad Sne mi dominii nomina, muneraque duobus aut tri-
Begor gatt- bus Auguſtis communia eſſent; unus tamen ſe-
u „ hniorque Pontificis Maximi appellationem ge-
Pontifer ebat, ut liquet ex Nummis, in quibus Commo-
Max. dictus. dus, Caracalla, & Geta, qui cum patribus cor-
regnarunt, non dicuntur Pontifices Maximi,
ſed tantum Pontifices, eo modo, quo in hoc
Caracallæz Nummo: ANTONINuS Aucusrus
PONTIF. LR. P. II. Idque etiam conſtat ex
his Dionis verbis lib. 5. quæ non rectè ab In-
terprete intellecta, Spanhemius V. C. in Diſſert.
8. de Præſtantia & Uſu Numiſmatum ſic vertit:
Ex eo autem quòd omnibus Sazerdotiis inaugurati
Junt Imperatores, & quod alios in pleraque illa
Collegia adſeiſount, ſemperque anus eorum, abi
duo vel tres ſimul imperant, ſummum Pontifica-
tum gerit, continuò ſit, ut omnium Religionum &
Sacrorum Domini evadant. Quare quoad iſtum
honorem non plus his Auguſtis in partem Im-
perii vocatis, quàm Imperii Collegis, qui in
prima regiminis forma ſupremi Principatùs
contortes erant, tributum. In Nummis enim Ti-
berii, Liti, aliorumque Imperii Collegarum,
Pontificis nomen legitur. Imò hæc inferior Pon-
ificis dignitas, cùm initium quoddam ſeu tyro-
cinium ſupremi faſtigii eſſet, dabatur etiam pu-
ris putis Cæſaribus, ut videre eft in Nummis
Caii, Lucii, Getæ, &c. Quod Dio his verbis
ſignificat: Alios in pleraque illa Collegia adſoiſ-
cunt, Cæſares neinpe & in ſucceſſionis ſpem vo-

catos. At ubi Balbinus & Pupienus ad Impe-

rium evecti ſunt, Pontificis Maximi nomen
utrique conceſſum; quemadmodum poſtea
Gallo & Voluſiano, tum Valeriano & Gallieno;
ac Denique Diocletiano & Herculio, ut videre
eſt in eorum Nummis. An verè ſolùm Pontifi-
cis Maximi nomen communicatum fuerit, &
poteſtas penes unum remanſerit; aut juniores
Auguſti tam in nominis, quâm in poteſtatis
conſortium vocati [uerint, hactenus in obſcuro
eſt. Illud certum, in tertio regiminis genere,
cum ſinguli Auguſti Imperii partem poſſide-
bant, apud ſingulos Auguſtos Pontificatus Ma-
ximi appellationem & rem reſediſſé; cùm alter
in alterius dominio jus aliquod exercere non
potuerit. In edicto à Galerio Maximiano in
Chriſtianorum favorem anno CCCXI, an-
tequam periret, emiſſo, quod' refertur ab Euſe-
. bio lib. S. cap. 17. Galerii, Conſtantini, & Li-
cinii nomina ſeorſim cum titulis cuilibet eo-
rum peculiaribus leguntur, Pontificis tamen Ma-
ximi appellatione ſingulis attributa, ob idque
ter repetita. Verum quidem eſt, Nicephorum
lib. 7. Cap. 23. idem edictum referre, in eoque
ſoli Galerio Maximiano Pontificis Maximi titu-
lum dari. Sed brevitatis causâ illum omiſſum
exiſtimo: quod eò magis ſuſpicandum, què
Conſtantinus ibidem Auguſtus non appelleuir,
ſicut nec Licinius. Extant Inſcriptiones duæ
apud Goltzium, Gruterum, & alios, quarum
altera Valentiniano, qui in Occidente, altera
Valenti ejus fratri, qui in Oriente imperabat,
dicata, in qua uterque dicitur PONTIF. Ma-

Critica Hiſtorico-Chronologica

X 1IMuS. TRIB. POT. VII. I MP. VI. CoxNs. 8 Æ C. II.
II. Erratum tamen in utraque, vel in nota nu- An. Ch. 161.
merali Conſulatůs, vel Tribunitiæ Poteſtatis.
Uterque enim anno cccCLXIV Imperium iniit,
annoque CccLXX Conſulatum III, ac vVII
Tribunitiam Poteſtatem geſſit. Quare non Con- *
ſul II, ſed II I, uterque dici debuit, vel ſaltem
Tribunitiæ Poteſtatis VIII. Sed quidquid ſit,
ex his manifeſtum ft, Pontificis Maximi nomen
pluribus Auguſtis eodem temporée in diverſis
Romani Orbis partibus regnantibus attributum
fuiſſe. Videndus Card. Noriſius in Cenotaphiis
Piſanis Diſſert. 2. cap. 7.
Quoad Imperatoris nomen, illud in priori VII.
Imperii Romani diſpoſitione tam Auguſtis, Caſares vo-
quàm Cæſaribus Imperio Proconſulari exorna- , weere.
tis attributum, ut alibi demonſtravi. Ced in ſe- coes.
cunda à Marco Aurelio inducta, tituli Cæſa-
rum aucti, ipſique non minus, quâm in priori
Imperii Collegæ, Imperatores etiam vocati.
Ariſtides lib. 4. Sacrarum Orationum ait: nAE
α τοDWαα ssb * rn õ
Xαι ιο οσνe rev SoασνσhXεαν auvονειαιοε
a†, àr& αadαο, id eſt: Paucis diebus interie-
Stis, venerunt ad me ex Italia Kegunm literæ, tum
Imperatoris ipſius, tum e&fus lii. Loquitur Ari-
ſtides de Marco Aurelio & Commodo Cæſare,
& de iis, quæ Severo aàa ſiæ Proconſule exiſten-
te, geſta ſunt, Regiſque nomen, tam filio, quàm
patri tribuit, ſed Imperatoris nomine patrem
tantùm appellat. Severus autem, antequam
Commodus Tribunitia Poteſtate decoraretur,
Aſiam rexit, ut infrà videbimus. Quare co tem-
pore Cæſares nondum Imperatores, ſed Reges
tamen vocati. ante Commodum non exiſtimo,
Cæſares Negis nomine cohoneſtatos fuiſſe. Spar-
tianus enim in £lio Vero cap. 6. de hoc Cæſa-
re qui Tribunitia Poteſtate ornatus fuerat, lo-
quens ait: Sepultus eſt Imperatorio funere: neque
quicquam de Rgin, niſi mortem, habuit digni-
tate. Cæſares anno Chrifti CKCVII non-
dum Imperatores nuncupabantur. Nam in ua-
bus Inſcriptionibus intrà referendis Caracalla
Severi Aug. filius natu major, qui jam Cæſar
erat, dicitur Inperator deſtinatus, quòd eo an-
no à patre Auguſtus deſignatus fuiſſet, ſed non-
dum Senatus decretum acceſſiſſet. Cæſares ita-
que Inperatoris titulum tunc non obtinebant.
Sed anno inſequenti, quo Severus Quinquen-
nalia exhibuit, Caracalla & Geta Inperatores ap-
pellati, Caracalla nempe uguſtus & Geta Cæ-
ſar, ut ex Herodiano infrà oſtendo. Quare Ge-
ta, Diadumenianus, & Alexander Severus Cæ-
ſares, in Nummis Græcis Imperatores vocantur,
quod nomen liſdem Cæſaribus in Epigrammatis
Latinis aliquando conceſſum. Onuphrius lib. 2.
Faſt. hanc Julii Gallieni Cæſaris epigraphen re-
fert: I M P. Q JuLIO. BILIO. GALLIENI.
AuUG. ET. SALONIN g. Mediobarbus in Nu-
meriano hoc Numiſma producit: Mr. C. M.
Auk. NuMERIANUS. NoOB. C. .
In hac ſecunda Imperi Romani forma Cæ ſa-
res etiam Principes vocati. Capitolinus in Ma-
ximo & Balbino cap.. de Gordiano Cræſare ait:
Quare fabtum, ut Gordianum adoleſcentem Prin-
cipem (id eſt, Cæſarem ) peterent, qui ſtatim
faëtus eſt; nec priks permiſſi ſunt ad palatium ſti-
pati armis ire, quàm nepotem Gordiani, Ceſaris
nomine nuncuparent. Neque aliter apud Græcos
fieri potuit; cùm apud eos vox adr ντα οτιατις, tann
Imperatorem, quàm Principem deſignet. Peta-
VIIS

VIII.
Caæſares
Principes
vocati.

340 II.
Al, Ch. 1ol.

15.
Ciſarun
zomina ſipe
von iſtele-

la,

de

I

in Annales C. Baronii. 155
8AC II §⁸ † C. II. vius lib. HI. de Doct. Temp. cap. 7. ait, Imperii Ad num. VIII. Lucius Verus Auguſtus hoc S 4 C. II.
. An. Ch isr. An, Ch. 16. Proconſularis conſortes, uti erat Tiberius, Im- anno ad bellum Parthicum profectus, ut rectè An. Ch. 161.
8 peratores dictos non fuiſſe, & eodem lib. cap. Baronius Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari „X.-
24. inquit, Gordianum loco laudato majus ali- pag. 16 5. aliique Viti eruditi profectionem hanc ken .
l quid, ampliuſque quàm Cæſaris nomen conſe- in annum ſequentem diſtulere, decepti, uti tium. ni⸗-
1. . cutum; cùm Capitolinus modè eum Imperato- exiſtimo, Nummo hujus Imperatoris, qui extat
n rem, modè eum Principem appellet. Sed ſi Vvir apud Mediobarbum, in quo dicitur ucius, TR.
doctiſſimus eam vulgarem opinionem magis ex- FP. II. Cos. II. PROFECTIO Au G. Viſitur
. * pendiſſet, falſam eſſe intellexiſſet. Imperator eques jaculum per tranſverſum te-
IXN. Ex his Cæſarum appellationibus rectè expli- nens; qui Nummus anno ſequenti, quo Tribu-
. Caſarum catis varios doctorum Virorum lapſus facile de- nitiam Poteſtatem 11 Lucius iniit Cuſus. Ar
i nog Vit⸗ tegere eſt. Scaliger in Animadverſionibus Euſe- animadvertere poterant, alia hujus Imperatoris
2 ut e pianis ad num. 2215. ſcribit, Getam in ſecundo Numiſmata apud Antiquos extare, in quibus le-
oi l⸗ ſuo Conſulatu anno nempe Chriſti C00 V, Au- gitur: TR. P. III. Cos. I I. PROFECTIO Auc.
lb, Calen n. guſtum dictum eſſe, quèòd in Inſcriptione le- §. C. Sicut itaque ex his poſtremis Nummis de-
“ gatur: duci non poteſt, Lucium Verum anno CLXIII.
le. & Inten IMP. C £ SA R. LuCIU S. SEPTIMIUS. quo is Tribunitiam Poteſtatem 111 ſuſcepit, in
t. SEVERIS. PIU S. PERTINAX. AUG. Orientem profectum eſſe; ita ex Nummis Tri-
. ARABIC. ADIABENLCI S. PARTHICUS. bunitia Poteſtate I1 notatis malè infertur, ſe-
i. MAXITMISPONT. MAX. TRßIB. quenti anno Lucium Romàò digreſſum „bellum-
BD POTEST. IX. I MD. XI. Cos. II. que Parthicum cœptum eſſe. Illi itaque Nummi,
P. P. PROCOS. ET IMP. CÆSA R. non cùm ex urbe Romana, ſed cùm ex Antio-
er. MARCuS. AukELII S. ANTONINUS. chena, ubi Lucium in deliciis vixiſſe prodit Ca-
*6 PIuS. Au G. IRIB. Po Tr. I v. pitolinus in Marco cap. 8. aut ex aliis civitati-
IR⸗ PROCOS. ET IMP. P. QEPTIMIUS. bus diſceſſit, percuſſi. Certè alii Nummi ejuſdem
GETA. ANTONIN. VIAS. E T. PONTES. Imperatoris ſuperſunt, in quibus, nulla Tribu-
Ar⸗ REST. AB Au G. MII. nitiæ Poteſtatis mentione facta, habetur: PRoO-
lee, PA S. X X X I. FECTIO AuGC. vel, PROFECTIO Aud.
en⸗ Sed perperam, non ſolùm quia ea Inſcriptio Cos. II. ut videre eſt apud Mediobarbum in
“ anno Chriſti CCI dedicata; ſed etiam quia Lucio Vero pag. 234. ubi tamen perperam eos
tem Geta anno CXGVIII Ceæſaris & Imperatoris cum anno Chriſti CLXII, quo bellum Par-
gum titulo exornatus fuerat: Auguſtus autem anno thicum inchoatum exiſtimat, conjungit. Quo ex
gerut, tantùm CCVIII nuncupatus eſt, ut ſuo loco errore alium enaſci neceſſe, ut nempe triumphus
tem- dicetur. Sic Valeſius in Noris ad Evagrium, Au- Parthicus ſeriùs quàm geſtus ſit, conſignetur.
Reges Gtorem Chronici Alexandrini reprehendit, quòd Ad num. XI. Capitolinus in Marco cap. 7. de / EXI.
lumo, Marcum Baſiliſci Tyranni filium Imperatorem conjugio Lucillæ M. Aurelii fili? cum Lucio S aua
pal⸗ creatum dixerit, quòd primùm Cæſar, poſtea Vero loquens ait: Ob hanc conjunctionem pueros tationem .
Crla- Auguſtus dictus ſit. Sed, ut anno CCCCLXXV S ppuellas ovorum hominum frumentaria per- non vocati.
1t, lo⸗ oſtendemus, Auctor ille accuratè locutus eſt; ceptioni adſoeribi juſſit. Baronius hæc verba de
negte quod & ex dictis liquet. In Actis S. Eutychii Chriſtianis palam ad frumentationem à Marco Baron num.
r. Batriarchæ Conſtantinopolitani ab Euſtatio vocatis vult accipi. At nullus Vererum hoc dixit, X1. & ſeqq.
h⸗ Presbytero, imperante Mauricio ſcriptis, num. quod neque Tertullianus, aliique prætermiſiſ-
n- LXX dicitur: Gs & α & Gonge“ 7*ε GeX Wνοεαä ſent; cm ille diverſis ſuorum ſcriptorum locis
eal⸗ Ra* a†τ τ αοσαας αιορρνααραο 0 εν laboret, ut probet, optrtimum quemque prio-
Cal ααιοναdmsᷣ̈τοHρααρ νnhςheX.πι., Sc. id eſt: Poſt- rum Principum cum Chriſtianis mitiùs egiſſe.
com. quam igitur Chriſtianiſſimi populi clamores exau- Sed ne quidem Abercii Epiſcopi Hieropolitani
awer. diſſent, Zuſtinus & Tiberius Imperatores „ Sec. Acta, quæ Baronius profert, quicquam conti-
i vel Reges, de verbo ad verbum. Juſtinus junior nent, unde huic conjecturæ ſides poſſit adſtrui.
ledant. tunc Auguſtus, Tiberius Conſtantinus Cæſar Ad hæc „Marcus non ſolàùm 4 Chriſtianis alie-
der erat: & tamen uterque ab Auctore illo coæta- nus fuit, ſed etiam ſæpe in eos ſæviit, & quidem
a neo dicitur Rex vel Inperator. Henſchenius die prioribus Imperii ſui annis, quibus Lucilla
VI Aprilis, ubi laudata Acta illuſtrat, ad eum Lucio Vero uxor data. Præterquam quòd novos
nn Cr locum ait: Imò Juſtinus Imperator „ & Tiberius bomines appellari novæ religionis homines, La-
ate e- ztunc ſolim Caæſar, poſtea Inperator. quia eum fu- tinis auribus inſolens. Ita Caſaubonus in Notis
us . giebat, jam Quinquennalibus Severi Impera- ad Capitolinum „ qui exiſtimat, Capitolinum
ociNl, toris titulum Cæ ſaribus attributum fuiſſe. Euſe- de novis civibus intelligendum, qui recèns ex
unmnns bius lib. S. cap. 5. loquens de quodam Chriſtia- Lege Pii cives quidem facti, ſed erant deterio-
ulbber no, qui Nicomediæ edictum adverſus Chriſtia- ris conditionis quâm veterani cives. Quæ con-
ohen te⸗ nos propoſitum „Diocletiano Auguſto, & Gale- jectura parum veroſimilis. Cur enim novos ho-
L11NI. rio Maximiano Cæſare præſentibus, ait: zoa“ mines pro novis civibus diceret? Moris enim
s in Nr. wgsrray xasα rl« arl σÜ⁰ν Zao Xαν, eſt, Latinos Scriptores novos homines appellare
P. C M. quæ verba ſic Valeſius cum Chriſtophorſono non alios ‚quàâm qui ex humili loco ad ſumma

1 III.
Crli Ciſnes

in Mxr mehes

lare Al eti⸗

vertit: Caum duo ex Imperatoribus in civitate
adeſſent. Et tamen uterque vertentes alia duo
Euſebii loca lib. 9. cap. ult. ubi Criſpus Con-

ſtantini M. filius dicitur SaXeν , hanc vocem,

evecti merito ſuo vel Principum favore natali-
bus ſuis nihil debent. Meliùs Salmaſius in Notis
ad eundem locum, legendum putat: Paueros &

puellas novornum nominum frumentariæ perceptioni

m Prf. Cæſarem interpretantur, quamvis Regis nomen adſeribi præceperunt. Primus Trajanus pueros &
1 ſun latiùs pateat, quàm Imperatoris, & utrobique puellas alimentarias conſtituerat quibus libe-
uiunf idem deſignare videatur. Quare in Auctoribus ralitatis incrementum adjecit Hadrianus. Pius
rs Græcis Latinè vertendis purus ac ſimplex ſermo, etiam in honorem Fauſtinæ novas puellas ad-
α qui Græco reſpondeat, adhibendus, ne ſenſus ſcribi fecit, quas Fanſtinianas appellavit. Nunc
gu,, Lin corrumpatur. Marcus

† C. II.
An. Ch. 162.

X II.
Obitus Ani-
ceti P P.

9 5 ◻ mp.
235: an. 2.

I.
Conſules.

1I.
Secunda S.
Iuſtini Apo

no oblata.

logia Marco, tyis exiſtimat, ſecundam
non Antoni

15'6

Marcus & Verus ob conjunctionem & partici-
pationem Imperii novorum nominum pueros &
puellas adſcribi præcipiunt: cùm enim darent
nomina ſua, qui adſcribendi erant huic frumen-
tariæ perceptioni, pueri puellæque ideo novo-
,um nominum dicuntur, quòd præter illos &
illas, quarum nomina jam habebantur adſcri-

pta, quaſque jam inſtituerant priores Impera-

tores; novi iſti, Marci & Veri juſſu adſcribe-
bantur. Quèd ſi Chriſtianis Hieropolitanis

Abercii civibus aliqua alimenta attributa, ut

etiam in Græcorum Martyrologiis legitur, non
ut in Chriſtianos ea liberalitas fuit collata; ſed
quomodo ſoliti ſæpe boni Principes colonia-
rum , municipiorum, & aliarum urbium Pau-
peribus alimenta inſtituere; cujus liberalitatis
teſtes extant hodieque Lapides. Nec ſoli Prin-
cipes; ſed & privati interdum genus hoc li-
beralitatis uſurparunt, ut teſtatur de ſe Plinius
epiſt. . lib. r. & 18. lib. 7. Quod Caſaubono eruditè
obſervatum.
Aniceto Papæ demortuo ſucceſſit Soter, de
quo infrà.

Anno Urbis ANNOPERIODI GRZCO-ROMANA 5655.

π3 D. D. II P. 19. April. Indict. 15.

JIESuICHRISTI 162 ſecund. Baronium 164.
SoTERIS PAP Z 2.

MARCI AuRLII, & LucII VERI
I ML P. 2.

D Num. I. Coſſ. L. Junius. Ruſticus, & C.
Eetiius Aquilinus, ut oſtendit Reineſius
epiſtola 34.
Junius Ruſticus à Capitolino in Marco cap. 3.
inter Marci Aurelii præceptores nominatur:
quem, inquit, reveritus eſt & ſectatus; qui domi
militiæque pollebat, Stoicæ diſciplinæ peritiſſimus,
oum quo omnia communicavit publica privataque
conſilia; cui etiam anté Praæfeæ os Pratorio ſemper
oſculum dedit, quem & Conſulem iterum deſigna-
vit; cui poſt obitum à Senatu ſtatuas poſtulavit.
Uterque Imperator Conſulatum de more capeſ-
ſere debebant; ſed illum in Junium Ruſticum
transferre maluerunt, quia priorum annorum
Conlſulatus magis honorifici, ideoque in Impe-
ratorum propinquos, vel perſonas illuſtriores &
chariores, Collati.
Ad num. X I V & ſeqq. Papebrocius ad diem
XIII menſis Aprilis, in Vita S. Juſtini Mar-
hujus Sancti Apolo-
giam pro Chriſtianis circa annum CLXX ſcri⸗
ptam, quo tamen anno jam coronâ marryri Ju-
ſtinus ornatus fuerat. In Chronico enim Ale-
zgandrino Pudente & Orphito Coſſ. anno nem-
pe Chriſti C LX V, legitur: Quſtinus Philoſophus
noſtrarum partium, ocum alterum pro noſtræ ſen-
tzentiæ decretis volumen Marco Aurelio & Anto-
nino Vero Augaſtis porrexiſſet, non longo poſt tem-
pore, caleſti martyrüi laurea, à C reſcente delatus,
evornatur. Præterea Euſebius in Hiſtoria lib. 4.
cap. 16. tradit, eam Marco & Vero oblatam eſſe.
Lucius autem Verus ipſo fine anni CLXIX
demortuus. Valeſius in Notis ad lib. 4. Euſebii
cap. 17. contendit, Euſebium deceptum, &
Apologeticum illum, non M. Aurelio, ſed An-
tonino Pio nuncupatum eſſe. Verùm quæ ad' id

probandum argumenta in medium adducit, rem

minimè evincunt. Hæc prima ejus ratio. „ Ini-

Critica Hiſtorico-Ohronologica

„tio Apologetici ait Juttinus, mulierem illam 5SÆ C. II.

„Chriſtianam, cùm à Viro accuſata eſſet, de-
„diſle libellum Imperatori : Et illa quidem li-
„bello tibi oblato, inquir, ſacratiſſime Inmpe-
„rator, poſtulavit, &c. Si verò Marco & Lu-
„cio Apologeticus ille dicatus fuiſſet, ut vult
„Euſebius, Juſtinus in plurali numero locutus
„eſſet. Marcus enim & Verus ambo ſimul erant
Auguſti. Hæc Valeſius. Verùm videre potuit
Vir doctiſſimus in epiſtola Eccleſiæ Smyrnenſis
ad Eccleſias Ponti ſcripta poſt Polycarpi marty-
rium, (quod Marco Aurelio, & Lucio Vero
imperantibus contigit) etiam dum plures Im-
perium adminiſtrarent, in Actis publicis ſæpe
unius tantùm mentionem factam. Herodes enim
Irenarcha, & pater ejus Nicetes dicebant Poly-
carpo: Quidnam mali eſt dicere hæc verba, Do-
mine Caæſar, & ſacrificare, atque ita incolumem
evadere? Ibidem narratur, Proconſulem ſemel
& iterum his verbis Polycarpum urſiſſe: Jura per
genium Cæſaris. Martyres Lugdunenſes, Marco
Aurelio & Commodo filio cum patre regnante,
martyrium paſſi: & tamen in epiſtola à Lugdu-
nenſibus & Viennenſibus ad Chriſtianos Aſiæ &
Phrygiæ ſcripta, quam refert Euſebius lib. 5.
cap. 1. dicitur: Reſeriptum fuerat à Caſare, (nem-
pe Marco Aurelio)] ut confitentes quidem gladio
cæderentur: hi verò qui negarent, dimitterentur

incolumes. Pari eademque ratione, licèt plures

Imperium Romanum gubernarent, pax tamen
v. g. ab omnibus ſancita, in Nummis uni attri-
buitur, anno ſcilicet CLXVI, quo Orbis Ro-

An. Ch. 162.

manus in pace fuit, quòve Marcus & Lucius

Verus Imperatores erant, annoque CLXXVII,
quo Marcus cum filio Commodo imperabat. In
Nummo enim Lucii Veri apud Mediobarbum

legitur: TR. P. VI. Cos. I I. PAX Auc. in

Nummo verò Marci Aurelii Tribunitia Pote-
ſtate XXXI notato habetur: PAX £ T ERN A
AuG. cùm in utroque Numiſmate dicendum
fuiſſet, Pax Augg. id eſt, Pax Auguſtorum, ſi
Valeſii argumenti ratio aliqua habenda eſſet.
Præterquam quèd Româ forſan aberat Lucius
Verus, quando libellus ille porrectus. Quòd ſi
Euſebius, & Auctor Chronici Alexandrini tra-
dant, hanc ſecundam Apologiam Marco & Lu-
cio Vero oblatam eſſe, aliud non intelligere vi-
dentur, quàm, iis imperantibus, eandem ſcri-
ptam ac præſentatam. Imò Euſebius, qui lib.
4. cap. 16. prodit, eam Marco & Vero oblatam,

cap. 18. nulla Veri mentione facta, ait, aam Marco

nuncupatam eſſe.

Secunda Valeſii ratio. Scribit Juſtinus, Lu-

cium quemdam, càùm Ptolomeum Chriſtianum
„ad ſupplicium duci videret, his verbis Judi-
„cem compellaſſe: s ciανονν o awραςρα⁰
„aué, 89 Oαι⅓+σ½ε ταιNισαεα αναοαε*It. Id eſt, Non

III.
Marcus Au⸗=
relius diczus
Antoninus.
Pius.

„hac decent Inperatorem Pium, non Philoſo-
„phi Cæſaris filium. Apud Euſebium in cap. 17.

„lib. 4. rectiùs legitur, e OsXοσοοιο id eſt,

„neque Philoſophum: quam lectionem manuſ-

„cripti Codices confirmant. Quis eſt igitur
„qui non videat, Antoninum Pium hic de-

„ſignari? Nam & cognomentum ipſum &ααα
„id ſatis indicat: & quod ſequitur de Philo-

„ſopho Imperatoris filio, ſententiam noſtram
„manifeſtè confirmat. Dicet fortè aliquis, no-
„mine Imperatoris Pi Marcum deſignari, quip-
„pe qui patris ſui cognomen aſſumſerit. Sed
„ſi hoc conceditur, quiſnam erit ille Philoſo-
„phus Cæſaris filius? Cur Lucium Verum Au-
S „guſtum

7

u Chat⸗

— ———,—

——

in §AC. I
le. An Ch E,
li⸗
der
⸗

memn
emel
Aer
larco
wante,
gdu-
ne&
ib. .
em-
gladin
Feutir
blures
amen
Atri⸗
§ W⸗
Lucius
XVII,
oa. In
barbum
u0. in
a Dote⸗
IERNA
cendum
un, ſi
a eWet.
Luciu
uſ
imi da⸗
0 &Lu-
igere i⸗
lem ſcri⸗
qui lib.
GDacn ,;
n Mated⸗
1.
nms d. A⸗
htiſianun Felius i
rbis lud⸗ Aumi.
unig Hins
et, Nn
Philoſ⸗

A igiu
in le⸗
RK
6 Phio⸗
i noſtral
Aiquis, .
unlan⸗ ſ⸗
je ilo .
Fetunn Au
„Aoan

77

in Annales C. Baroni. 157

SX C. I L. „guſtum hic omiſiſſet Juſtinus; cùm in priore
An. Ch. 162. „Apologetico ejus mentionem faciat? An non

„luce clariùs apparet, Antoninum Pium hic ²
„ Juſtino deſignari, cui Apologeticum ſuum
„inſcripſit? Ita Valeſius, qui non obſervave-
rat, Marcum Aurelium, paſſim Antoninum Pium
nuncupatum, qui error illi cum multis Viris
eruditiſſimis communis. Scaliger in Animad-
verſionibus Euſebianis ad num. 2199. ubi de mi-
rabili illa pluvia, quæ Marci Aurelii tempore
contigit, loquens, ait manifeſtèò fallum The-
miſtium, graviſſimum alioqui Scriptorem, qui
hoc ſub Pio, non ſub Marco accidiſſe ſcripſe-
rit, quale etiam judicium tulit Harduinus V. C.
in Notis ad Orationem X V Themiſtii de re-
gia virtute ad Theodoſium Imp. Verùm. M. Au-
relium modèò tantùm Antoninum, modè Anto-
ninum Pium, modò Marcum Antoninum nun-
cupatum ex Nummis apud Mediobarbum li-
quet. Et ut de Pii tantùm cognomine loquar,

pag. 228. Nummi exhibentur, in quibus legitur-
DIVuS M. ANTONINuISPIIS. in poſtica:

CONSECRATIO. pag. 271. Severus qui ſeſe in
M. Aurelii familiam inſeruerat, in multis Num-

mis dicitur DIVI M. PIIF. id eſt, Divi

Marci Pii filius. Sponius in Miſcellaneis Erudi-
tæ Antiq. pag. 269. refert Inſcriptionem Com-
modi Imperatoris, quæ Romæ extat in Ther-
mis Antonianis, cujus initium,
DIVYO COMMODO DIVI. PII. F
CoH. VII. VIGIL. L. ANTONINUS
AuRELIANUS
&c.
Quare non dubitandum, quin T hemiſtius in
citata oratione, ubi ait: Cum Antonini Rma-
norum Imperatoris, cui ab eadem illa pietate co-
gnomen inditum fuit, ſiti laboraret exercitus, & c.
ac Juſtinus loco laudato, de M. Aurelio Antoni-
no, non de Antonino Pio intelligendi ſunt. Se-
cunda verò pars loci Juſtini citati, non de Mar-
co, ut perperam Valeſius, ſed de Lucio cum
Marco imperante omnino exponenda, locuſ⸗

que, non ut apud Juſtinum corruptè, ſed ut

apud Euſebium habetur, legendus hoc modo:

. 7 » — . . 3
2 e οννσν νασςμ aνττνιοντοοs , vde OeXααραN½ι ι

2 aειοιοα νοαα*1 „ d r] lep uſXτ 6ααε,
οοπονιειd eſt: Non hoc ſicut Inperatorem Pium,
non ut Philoſophum Caſaris filium decet, non ita
ut ſacroſandto Senatui convenit, judicas, Urbici.
Articulus r7 ab Euſebii editione abeſt, & in edi-
tione Juſtini perperam ſcribitur, OXοοσισα, Ut
videre eſt loco à Valeſio citato, ac ſuprà deſcri-
pto. Juſtinus igitur Marcum Aurelium, Lucium
Verum, ac Senatum Romanum alloquitur, &
tam in hoc, quâm in priori Apologetico, Philo-
ſophiæ ac Pietatis nomina frequenter allegat, ut
Imperatores Marcum Aurelium, Pium cogno-
minatum, & Lucium ejus Collegam, quem in
priori Apologia etiam Philoſophum vocat, qui-
que Tlii Cæſaris filius erat, erga pietatem &
Philoſophiam Chriſtianorum æquiores reddat
ac propenſiores. Nec enim conveniebat, ut Mar-⸗
ci & Senatůûs Romani, non verèò Lucii men-
tionem faceret. Porro Lucium Cæſaris filium,
naturalem nempe, Cæſarem ſine addito voca-
tum fuiſſe patet ex Inſcriptione E£lii Cæſaris ejus
patris, quam ſuo loco de hujus adoptione lo-
