ut quâm tardiùs, epocha Varroniana in monu-
mentis publicis uſurpata fuit, & Capitolina de-
relicta, ut jam me indicaſſe memini, & Victor
de Cæſaribus de Ludis Secularibus centum poſt
utrumque Philippum annis celebrandis, qui ta-
men omiſſi fuerunt, verba faciens, conjungit
eos cum anno Urbis Varroniano MC, qui

VIII.
Sicut etiam D. Hieronymus, qui illud interpolavit: Negnan- Chriſti erat CCCXLVII, non vero cum anno
Auctores tibus Philippis milleſimus aunns Romana urbis ex- Urbis Capitolino MC, ſeu Chriſti CCCXLVIII,
Chriſtiani. pletus eſt, ob quam ſolemnitatem innumerabiles ut liquet ex ejuſdem Hiſtorici loco num. VII 4
beſtiæ in Cireo magno interfelctæ, ludique in Campo me recitato, in quo ait: Woſtra quoque atate poſt
Martio theatrales, tribus diebus ac noctibus, po- mille, centeſimus, Conſule Philippo exceſſit, &c.
pulo pervigilante celebrati, ubi loquitur de Ludis ideoque die XXI Aprilis anni CCCXLVIII.
Terentinis, de quibus Auſonius lib. 2. Trina Tæ- ubi ſupponit Ludos Seculares decimos exhiberi Anno V
rentino celebrata trinoctia ludlo, & de quibus debuiſſe æſtate anni Chriſti C CCXLV 11, & 1001.
Zoſimus jam laudatus. Blondellus in lib. contra utriuſque Philippi Ludos ſeculo anteriori, nem- Oymp⸗
Primatum Eccleſiæ pag. 1128. & ſeqq. ubi recté pe anno Chriſti CCXLVII, ſeu æſtate illius L
vidit converſionem utriuſque Philippi fabulam anni editos fuiſſe. Quod itaque Ludi Seculares
eſſe, tabulam exhibet Ludorum Terentinorum Philippi ſignati tantum fuerint in Nummis anno
tam quolibet centenario Urbis, quam anno C CXLVIII cuſis referendum videtur in uſum
centeſumo decimo celebratorum; malè tamen qui tunc invaluerat, ut in nummis non inſcul-
ait Honorium Imp. anno Chriſti CCCCIV perentur, donec celebrati eſſent. Ad hanc diffi-
Ethnicis permiſiſſe, ut Ludos Seculares centena- cultatem cùm Mediobarbus animum advertiſſet, I
rios celebrarent; nam licet in eum Chriſti an- ſcripſit millenarium Urbis Ludis celebratum Conſuler.
num inciderent, eoſdem tamen eis prohibuit, ut eſſe anno Chriſti CCXLVII, & inſequenti
ſuo loco dictum. Ludos Seculares exhibitos, quod à ratione alie-
IX. Omnia verò ſpectacula, quæ Chriſtianis in- num.
Stectaculæ terdicta erant, in Ludis à Philippo editis repræ- Paulus Oroſius lib. 7. cap. 13. citatus à Baro. XI.
Chriſtiani, ſentata fuiſſe, indicat etiam Capitolinus in Gor- nio anno CCXLVI juxta ejus numerandi mo- Enor Panii
SS G diano juniori cap. 33. Faerunt ſub Gordiano, in- dum num. VIII non ſolum ipſummet, ſed etiam Orct
dis 11 eIari. Juit, Romæ elephanti triginta & duo, quorum ipſe Caſſiodorum in Chron. alioſque qui Philippum
bus exhibi- duodecim miſerat, Alexander decem: alces decem, Chriſtianum fuiſſe & Ludos Seculares celebraſſe
ga. tigres decem, &c. quæ omnia Philippus Ludis Se- perſuaſum habuere, in errorem traxit. Hæc enim
cularibus vel dedit vel occidit (ut populo oblecta- Oroſii verba: Ludis magniſßicis auguſtiſſimus om-
tioni eſſent, non verò ut immolarentur, ut Ciam- nium prateritorum hie natalis (nempe urbis Ro-
inius citatus me in prima hujus Tomi editione manæ) annus à Chriſtiano Imperatore celebratus
exiſtimaſſe perperam putabat). Has autem omnes eſt. Nec dubium eſt, quin Philippus hujus tantæ
feras manſuetas, præterea efferas parabat ad trium- devotionis gratiam & honorem ad Chriſtum & ad
phum Perſicum: ſed votum publicum nihil valuit. Ecclefam reportarit: quando vel aſcenſum fuiſſe
Nam omnia hæc Philippus exhibuit Secularibus ab eo Capitolium immolataſque ex more hoſtias,
Ludis, & muneribus, atque Circenſibus; cum nullus Auttor oſtendit. Et tamen in Victore de
milleſimum ab Urbe condita annum in Conſulatu Cæſaribus citato id diſertè legitur, & Philippus 11.
ſuo & ſalii ſui celebravit. ſpectacula Chriſtianis prohibita ad Chriſtum & 5pianu
x. Ludos Philippi magnificentiſſimos fuiſſe, ac ad Eccleſiam reportare non potuit. Sed Philip- Hiſ.
Ludi ma. pluribus diebus perduraſſe, Mediobarbus in pum nunquam Chriſtianum fuilſle ex dicendis Cambe⸗.
gvifcentißi- Numiſmatis Impp. pag.346. e Nummis Philippi magis patebit. V
miſuste. Senioris colligit, in quibus ſingulo die aſſigna- Ad num. VII & ſeq. Helceſaitarum hæreſin XII.
tum ferarum peculiare genus videtur. Nam iis ab Elceſai quodam ita dictorum, de quibus aeres
in Nummis Seculares Aug. I, II, II uſque ad Theodoretus lib. 2. Hæreticarum fabularum cap. En. ſi, B
X cernuntur, ex quibus genus ferarum primo, 7. circa hæc tempora Origenes feliciter ſupera- dicos ſupe-
ſecundo vel decimo die exhibitarum indicatur, vit. Epiphanius in Hæreſi Ebionæorum, ut no- ravit.
v. g. in averſa parte Nummi Philippi Senioris tat Henricus Valeſius in librum VI Euſebii cap.
habetur: SAEGuLARESAuGG. I. Cernitur leo 38. hunc Elxeum Pſeudo-Prophetam nominat;
gradiens. In averſa parte alterius, SAECuLARES qui cùm ſe Ebionæis adjunxiſſet, auctor eis fuit
Aud G. II. Lupa cum Romulo & Remo. In alia: novæ cujuſdam de Chriſto ſententiæ, vagæ ad-
SAECHILARES AudG G. V. Cervus. In alia: modum & incertæ, quam ibidem refert Epipha- 1
SAECuIILARES AuGG. VI. Hyena. In alia nius, planè ſimilem iis quæ refert Theodorerus
denique: SAHCuILARES AucG G. X. Panthera. in dicto loco. Ex quo colligitur, Elxaum & a
Quibus Nummis præfatus Capitolini locus lucu- Elceſai unum & eumdem eſſe. Hunc etiam Elxai R
lenter explicatur. Hi Ludi, quemadmodum & vocat Epiphanius in Hæreſi Oſſenorum, & Tra- Hill
ceteri Seculares ætate editi, uti jam dixi in Ludis jani temporibus vixiſſe ait. Quem quidem au- §. a c
Secularibus Domitiani, & in nummis tantum ctorem eſſe hæreſis Elceſaitarum ex eo deducit
ſignati, qui anno ſequenti, quo Conſulatum Valeſius, quod narrat Epiphanius. Primum enim t
III & filius ejus Philippus junior Conſulatum II librum quemdam ab eo promulgatum eſſe ſcri- 1

bit.

1,Cha, .

XE.
Eyror Pauli
Orſi 4

XII
Origenes
heretics
1, Pleeſaite
ictos l⸗
faVt.

S⁸FCC. III. bit. Prophetico ſpiritu & divina ſapientia ple-
An. Ch. 248⁸. num. Deinde affirmabat Elxai, nullum eſſe cri-

men, ſi quis perſecutionis tempore idolis ſacri-
ficaret, dummodo id non ex animo faceret, quæ
eadem de Elceaſitis prodidit Origenes. Sed cla-
rius id ipſum teſtatur Epiphanius in Hereſi
Sampſæorum, ubi Elceſæos, qui iidem erant
cum Elceſaitis, auctorem ſectæ habuiſſe Elxæum
vel Elxai tradit. Quare fallitur Scaliger, qui in
Cap. 27. Elenchi aXX nihil aliud eſt dixit, quam
Eſſæum, nam ſic Elceſæi ſeu Elceſaitæ iidem eſ-
ſent cum Eſſæis, quo nihil abſurdius. Adde quod
EHlceſai ſeu Elceſaitæ cum unico æινααα ſcribun-
tur; Eſſæi vero cum duplici. Itaque corrigendus
eſt Epiphanius in Hæreſi Ebionæorum cap. 3. ubi
XαιιαυυNͤιο ſcribitur pro sXαααιοας, inquit Va-
leſius.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMANXE 5741.

1001.

Olymp. 256:

an. 4.

I.
Conſules.

1I.
S. Cyprianus
Fit Epiſc.

Carthag.

III.
Primordia

S. Cypriani.

OO 5BA. ) 2. P. 28. Mart. Indict. 1I.
JESsuCRRISTI 248. ſecund. Baronium 250.
FABIANI PAP Iz3.

PHILIPPI IM p. §F.

Jaxtokis an. 2.
A5 num. I & ſeqq. Coſſ. M. ulius Philippus
Aug. III, & M. julius Philippus Aug. 11.
umtus Conſulatus à Philippo ſeniori, juxta ſe-
cundam Conſulatuum Cæſareorum regulam, ob
nempe ejus Quinquennalia; à Philippo verò ju-
niori, juxta primam, quia ſc. anno præcedenti
Auguſtus dictus eſt. In Diſſertatione Hypatica
pag. 231. ſcripſi, apud Occonem extare Num-
mum Philippi ſenioris cum Tribunitia Pot. 1v,
ac Conſulatu III, & in poſtica cum Votis De-
cennalibus, cùm tamen hæ ſint partes duorum
diverſorum Nummorum, & qui exhibent Vota
Decennalia initio Imperii, non verò in Quin-
quennalibus, per hæc tempora cuſi fuerint. Per
inconſiderantiam etiam hæ duæ partes duorum
diverſorum Philippi ſenioris Numiſmatum, in
quarum altera, Trib. Pot. V. Coſ. III, cum alia,
in qua habetur, Saeculum novum, ibidem à me
copulatæ, quod omnino corrigendum.
Ideo Baronius, Pearſonius in Annalibus Cy-
prianicis, aliique Viri docti S. Cyprianum ſub
hujus anni Conſulibus Epiſcopum Carthaginien-
ſem conſtitutum eſſe exiſtimant, quia ipſe Cy-
prianus in epiſtola quinquageſima nona ad Cor-
nelium, ſub initio perſecutionis Galli Impera-
toris anno CCLII menſe Julio data, ſe plebi
ſuæ in Epiſeopatu quadriennio jam probatum ſcri-
bit. Verùm cùm incertum ſit, an Cyprianus eo
in loco annos integros, vel tantùm utrimque in-
completos intelligat, incertum pariter, an hoc
vel ſequenti anno Epiſcopatum illum Cyprianus
obtinuerit. Neque enim deprehendere poſlu-
mus, an Antiqui quadriennio, aut ſimilibus lo-
quendi formulis annos integros ſignificent, niſi
adjuncta ac circumſtantiæ, hac in parte deficien-
tes, ad id animum determinent.
Obrianu, in ipſa urbe Carthagine Fidem ſuſ-
cepit, ut ipſe teſtatur in epiſtola ad Clerum Car-
thaginienſem, dum ait: Ubi enim aut melius poſ-
ſit eſſe aut lætius, quàm illic, ubi me Deus eredere
voluit, & creſoere? Idque rectè Suidæ obſerva-
tum: Converſus eſt autem operâ Cæcilii Presby-
teri. Carthaginenſi ,Chm prius idololatriæ aſſertor
om. I.

ET PHILIDDI

in Annales C. Baromij.

231

uiſſet, ut teſtatur Hieronymus. Unde quaſi in S £ C. III.
familiam divini ſenis aſſumtus prænomen Ceritiz An. Ch. 248.

poſtea ſortitus eſt. Hunc Cæcilium fuiſſe ali-
quando Diadumeniani Imperatoris magiſtrum
conjicit Baronius. Verùm cuùm Afer ille Rhetot
nec Cæcilius, nec Cæcilianus apud Capitolinum,
quem unicum pro ſua ſententia adducit, ſed
Ceælianus ſcribatur etiam in omnibus vetuſtis
membranis, teſte Caſaubono; ea conjectura
minimè admittenda. Docet etiam Baronius,
Cyprianum jam ſenem ad Chriſtum converſumʒ;
cùm Pontius, quamvis per tredecim ferme annos
Poſt converſionem multa ac dura paſſum dicat,
nunquam ſenectutis mentionem faciat. Adhibet
quidem Baronius hoc Cypriani teſtimonium ad
Donatum: Qui poſſibilis, aiebam, eſt tanta con-
verſio, at repenté & perniciter exuatur, quod ge-
mninum ſitu materiæ naturalis obduruit, vel uſur-
patum diu ſenio vetuſtatis inolepit? Sed teſtimo-
nium illud ad rem non facit; cùm ibi ſummus
ille Orator non de ſua ætate, ſed de conſuetu-
dine peccandi longo uſu roborata loquatur. Hæc
omnia Pearſonio in Annalibus Cyprianicis ob-
ſervata.
Dum Cyprianus adhuc catechumenus erat;
ſive, ut loquitur Pontius in ejus Vita, inter fidei
ſuæ prima rudimenta, operanz dedit, ut continen-
tiam tueretur, & c. Nam & ſermo illi de hoc fue-
rat uſitatas, ut ſi quem prædicatum Dei lauda-
tione legiſſet, ſuaderet inquiri propter quæ facta
Deo placniſſet. Sic Job Dei teſtimonio glorioſus,
dictus eſt verus Dei cultor, & cui in terra nemo
omparatur, patiendamz docebat ille, quid quid Job-
ante feciſſet: ut dum & nos paria fecimus, ſimile
in nos Dei teſtimonium provocemus. Contemptis

IV.
§. Cyprianns
Iobum imi-
tatus eſt.

ile (nempe Job) diſpendiis rei familiaris, in

tantum exercitata deflexit, non proprii corporis
dira pœna concuſit, nempe Jobum. Hæc debent
Ffacere, dicebat (nempe Cyprianus) qui Deo
placere deſiderant. Et ſic per bonorum omnium do-
cumenta decurrens, dum meliores ſoemper imita-
tur, etiam ipſe ſe fecit imitandum.
Baronius num. X, quod in prima hujus Cri-
ticæ editione non adverteram, inde malè deduxit
Cyprianum uxorem habuiſſe. Sed viri doctiſ-
ſimi jam viderunt hic Pontium de Jobo, non
verò de Cypriano loqui, & Baronium malè
etiam hunc locum quem laudatis verbis ſubjun-
xit Pontius interpretatum eſſe: Erat illi etiam,
inquit Pontius, de nobis contubernium viri Jjuſti
&laudabilis memoriæ Cæcilii, & atate tung S
honore Presbyteri, qui eum ad agnitionem veræ
divinitatis à ſeculari errore correxerat, &c. De-
nique ille (nempe Cæcilius) demulſus ejns obſe-
quiis intantum dilectionis immenſa merito provo-
catus eſt: ut de ſeculo excedens, accerſitione jam
proxima commendaret illi conjugem (non Cypria-
nus, ut interpretatur Baronius, ſed Cæcilius „
ac liberos ſuos, ut quem fecerat de ſectæ commu-
nione participem, poſtmodum faceret pietatis hæ-
redem. Hæc itaque Cypriani, non verò Cæcilii
tutela amica tantum commendatio fuit; nam
aliàs vetitum erat, ne Clericis tutela committe-
retur, ut ex ipſo Cypriano eruitur, qui in Epiſt. I

V.
Sed non fitis
νοοαι

Novæ edit. Pamelianæ verò LXVI vetat ne

Pro Victore qui Geminium Fauſtinum Presby⸗=
terum moriens tutorem conſtituerat, fiat oblatie
aut deprecatio aliqua nomine ejus in E ccleſia fre-
quentetur. Id enim, inquit, ab anteceſſoribus
Epiſcopis conſtitutum fuerat, ut ſi quis frater fra-
trem excedens sd tutelam vel curam Clericum
y 2 nominares,

232
S. C. III nominaret, non offerretur pro eo nec ſacrifecium
An. Ch. 248. pro dormitione ejus celebraretunr. Quem locum
notavit Ruinartus V. CL. in Actis ſinceris &
ſelectis Martyrum, dum Vitam & Paſſionem
Sancti Cypriani illuſtrat. G
VI. Peatrſonius e ſecta Prorteſtantium in Annal.
Presbyteri in Cyprian. anno ccxLvI: Erant, inquit, tunc tem-
Aſrica 2* poris, quemadmodum antea Presbyteri in Eccleha
Tant ſacre. Africana coniugati, ut bic Cæcilius, & Novatus, qui
auterum uxoris calce percuſſit; quibus addi fortaſ-
ſua debent Felix cum uxore Victoria; & Numidi-
cus, qui axorem adharentem lateri ſuo concre-
matan lætus aſpexit ipſe ſemiuſtulatus; quod hinc
obſervari noluit Cardinalis. Verùm vana hæc om-
nia; jam enim Pamelius in Notis ad Epiſtolam
Cypriani LII, quæ ipſi eſt x LIX, in qua de
Novati ſceleribus agitur, & Schelſtratius in Ec-
eleſia Africana Diſſert. 11 1. cap. 4. annotarunt,
hæc ſimiliave exempla aliud non probare, quàm
ex matrimonio junctis ad Sacerdotium fuiſſe
promotos, quos poſtea matrimonio uſos oſten-
dere debuiſſet Pearſonius, ut ejus argumentum
vim haberet. Adeo autem verum eſt, ex Apo-
ſtolico inſtituto Presbyteros continentiæ legi
fuiſſe obſtrictos, ut in ſecundo Carthaginienſi
Concilio ſub Genethlio anno c cC cCxXc celebrato,
in quo ſtatutum, at Epiſcopi, Presbyteri., vel
Diaconi, vel qui Sacramenta contrectant, pudici-
tiæ Cuſtodes, etiam ab uxoribus ſe abſtineant, Ge-
nethlius ſubjunxerit: Ue quod Apoſtoli docuerunt,
S& ipſa ſorvavit Antiquitas, nos quoque cuſto-
diamus. Quid clarius; Verùm hæc obiter dicta
ſunto; in Hiſtoria enim elucidanda, & Chrono-
logia reformanda totus labor noſter verſari de-
ber. Ceterüm, Cyprianum fuiſſe genere illu-
ſtrem, & primum ſuæ civitatis Senatorem dixit
Baronius, num. V. quia exiſtimabat, noſtrum
Cyprianum eundem eſſe ac illum, de quo Na-
z—ianzenus Orat. 18. Sed ex ea Oratione manife-
ſtum eſt, eum diverſum eſſe;; quod Billius jam
obſervarat, quodque nunc extra controverſiam
eſt.
Cyprianus poſt baptiſmum ſcripſiſſe videtur
epiſtolam, ſive libellum potiùs ad Donatum &
in Oratoria profeſſione & in baptiſmo ſocium;
in quo Opuſculo Chriſtianæ Religionis vim at-
que virtutem mirè extollit, & ſtylo planè ora-
torio depingit. Videtur & adhuc Laicus libel-
lum de Vanitate idolorum conſcripſiſſe; tum
quèd illius non meminit Pontius, dum ſeceſ-
ſum Epiſcopi ſui excuſat; tum quèd tales libri
Apologetici pro Chriſtianis adverſus gentes à
Viris eruditis ad Fidem converſis ſcribi ſole-
rent: tum quod de hoc argumento quampri-
mum ſcribere voluiſſe videatur, quèd ipſe an-
tea idololatriæ aſſertor ſuiſſet. Hoc verò an-
no, aut ſaltem inſequenti ſub exordio Epiſco-
patus ſui, dum continentiæ maximè ſtuderet,
& diſciplinæ inſerviret, ſcripſit præclarum
Opuſculum de habitu Virginum, ut conjicit Pe-
arſonius.
Orta hoc anno perſecutio Alexandriæ ex mo-
tu populari; quales motus ea in urbe frequen-
Alexandriæ .
Srezsaes, kes fuilſe ex quacumque vel leviſſima cauſa,
Baron. num. præſertimque annis Quinquennalibus & id ge-
252. num II. nus feſtis addictis, aliunde notiſſimum eſt. Dio-
& ſeqq. nyſius enim Alexandrinus, cujus teſtimonium
extra omnem aleam eſſe debet, in Epiſtola ad
Fabium Antiochenæ Eccleſiæ Epiſcopum ſub
Imperio Decii ſcripta, & ab Euſebio lib. 6. cap.
4I. recitata, aſſerit, hanc perſecutionem popu-

VII.
Libri à S.
Cypriano
editi.

VIII.
Perſecutio

Critica Hiſtorico-Chronologica

larem integro anno ante Edictum Decii conti- S C. III.
giſſe, cùm aliæ Eecleſiæ alta pace ſub Philip- An, Ch. 24.
po Imperatore fruerentur: Nequaquam, inquit
Dionyſius, ex Imperatoris edicto perſecutio apud
nos eρa eſt; quippe quæ integro anno anteverte-
rat. Quare cùm anno ſequenti circa menſem
Julium Decius imperare cœperit, nullus dubi-
to, quin præſenti ea perſecutio mota ſit, licèt
Pearionius in Annalibus Cyprianicis eam ad an-
num ſequentem pertinere contendat. Nam jam
per annum integrum graſſata fuerat, tempore
Paſchali anni Chriſti inſequentis, quo deſiit.
Sulpicius Severus ſcribit: Severo imperante Chri-
ſtianorum vexatio fauit: interjectis deinde annis
VIII & 1XX pax Chriſtianis fuit, niſi quòd
medio tempore Maximinus nonnullarum Eccleſia-
rum Clericos vexavit. Severus anno ccXI &
vivis exceſſit, ideoque anni illi triginta octo
currenti Chriſti anno terminantur. Pearſonius
tamen eam perſecutionem doctè explicat, ver-
bis de incerto Auctore hujus præviæ perſecu-
tionis proximè ſequentibus, nondum rectè in-
tellectis: à α—tαι οαNαα ινMο αντν
, 2 oiααο, 35˖t9 enανι l, es,p 2 ð
keαν ααυ αας α Xαενι 2O,ναν Hinc enim
Magum quendam populum Alexandrinum in-
ſtigaſſe vult Baronius, & quidem eum ipſum,
qui poſtea Valerianum adverſus Eccleſiam con-
citavit: ſed Vatem & Poëtam potiùs eum fuilſ-
ſe ſtatuit Valeſius in Notis ad præfatum locum,
quia Poëtæ cum Vatibus magnam habent ſocie-
tatem, & Ægyptii Poëticà delectabantur: unde
ea Dionyſii verba ſic tranſtulit: Etenim infau-
tus quidam Vates ac Poéta, quiſquis ille fur,
commoverat jam antea, atque incitaverat adver-
ſus nos Gentilium turbas. Sed neuter, inquit
Pearſonius, mentem magni illius Rhetoris aſſe-
cutus eſt: ſimpliciter enim vertendum: Et præ-
vertens malorum huic urbi vates & auctor, quiſ-
quis ille fuit, oommovet & incitavit adverſus nos
Gentilium turbas. Hoc quippe voluit Dionyſius,
neſcio quem, priorum civitati malorum aucto-
rem fuiſſe ſub Philippo, futurorum autem ſub
Decio Vatem: qua occaſione arrepta, luculen-
tam rerum, quæ tunc in Imperio Romano con-
tigerunt, obiter hiſtoriam texit: quam ali-
bi certo temporis intervallo ſignatam vix re-
peries, quæque hic cum Pearſonio explican-

lota,
Sra,
Nrß

Baron
15zen

avn.
). nu
cI1.

IX.
Civile bel⸗
lum perſecis-
tioni finem
imponit.

Etenim hæc perſecutio Alexandriæ ſub Im-
perio Philippi Chriſtianis maximè benigno, ex
motu populari & tumultuario orta, referente
Dionyſio, wνττιτποπ hoc eſt, diu, non diutiſſimè
(ut Valeſius) duravit. Uſque ad feſtum Paſ-
chatis, quod edictum Decii præceſſit, ſævi-
iſſe, Dionyſius ipſe indicat in epiſtola Paſcha-
li apud Euſebium lib. 7. cap. 22. Multa qui-
dem & acerba ante bhan- calamitatem nobis
contigerunt. Primlhm enim nor expulerunt; cum-
que ſoli ab omnibus fugaremur, & morti expo-
neremur, etiam tum feſtum celebravimus, Paſ-
chale ſc. de quo agit. Hæc ſanè de hac per ſe-
cutione populari, quæ prima ſub Dionyſio
fuit, & ſolos ſpectabat Alexandrinos, omnino
intelligenda ſunt, ut rectè animadvertit Vale-
ſius: qua adhuc durante, Confeſſores Alexan-
drini urbe pulſi & fugati, in ipſa ſolitudine fe-
ſtum Paſchale celebrabant. Orta enim inter ipſos
Gentiles ſeditio perſecutionem eam popularem
repreſſit. Ita Dionyſius: QAiæ deæ Nn T &ααπ
5 5ααρ α Ren uν⅜⅛νριοο rle αυ α

AC. II.
n.Ch.1 4 0

li
E⸗

*

IX.
Cioile bel⸗
lam hereln⸗
me niun
e inponſt.
.
Fi⸗
la⸗
i⸗
0bis
m-
0
c.

.

1

o
le⸗
n⸗
te⸗
ſos
ein

1
Xi8

⸗*

4 4
1. 4
e

ℳ/“

in Annales C. Baronii. 2333

5 £ C. II I. ανι οε ααhts ανι *α εν Ubi pro
An Gh. 24 S⁸. αε, mallem legere «5ρ, quæ vox agoni-
bus ſeu certaminibus & paſſionibus Martyrum
frequenter attributa eſt, & in hac ipſa Epiſtola
poſtea ita uſurpatur, ut ſenſus ſit: Exvipiens au-
tem hos agonas ſeditio cum civili bello, cerudeli-
tatem contra nos in ipſos mutuò convertit. Id enim
diade α poſtulat, quod ſucceſſionem ſignifi-

cat: quæ quidem hoc loco non perſonas, ſed

res ſpectat. Verùm quocumque modo legas, ſe-
ditio cum civili bello inſperatò exorta perſecu-
tioni huic populari, quæ integro anno ante edi-
ctum Decii eruperat, poſt Paſcha anni ccxrIX
finem impoſuit.

X. Secundò, ſeditio illa, quæ perſecutionem

Marinus & Alexandrinam tunc temporis ſedavit, variorum

neiiern, motuum' cauſa extitit, ut diſcimus ex Zoſimo
yrannidem 1. , .
riibiunt. lib. 1. Cum autem rerum perturbationes eodem

tempore plures incidiſſent, Orientales quidem par-
tes, novas ad res converſæ, Jotapianum ad ſum-
mam rerum provexerunt, itidemque Myſorum &
Baron. an. Pannoniorum legiones Marinum. Jotapiani nul-
253. num. 1v. la ſuperſunt Numiſmata, ſed Marini duo Græ-
ca Mediobarbus in Numiſmatis Impp. recitat. In
quorum antica legitur, OQEQ MAPINQ, id eſt,
Divo Marino. In Averſa parte: oAIIIIIOIIOAI-
TGAN KOAQONIAC. S. C. id eſt, Colonia Philippopo-
litanorum, Senatuſeonſulto. Quam conſecrationem
Mediobarbus ad Philippopolitanos ingeniosè
refert, fortè ob defenſionem hujus urbis contra
Scythas à Marino (vel cùm Sarmatici Limitis
Dux, vel cùm Auguſtus fuit) ſuſceptam. Ho-
ſtes enim eidem inhiabant, utpote opulentiſſi-
mæ, & regionis capiti, & quam Decio impe-
rante, captam direpſere. Sed quidquid ſit, ſ..
tapianus & Marinus non magno labore deturbati,
ut Zoſimus teſtatur. Quo tempore Chriſtiani
Alexandriæ paululum reſpirarunt, ut ait Dio-
nyſius; qui adhuc progreditur, & rerum in Re-
Baron. an. publica ſtatum ſic deſcribit: Sabitò autem Impe-
253. num. vii illius erga nos benignioris mutatio nunciata
ci. eſt. Et mutatio illa non animi mutatio fuit, ut
non bene locum vertit Chriſtophorſonus, cui
adhæſit Baronius, ſed ipſius Imperii ex ſubita
utriuſque Philippi nece. Decius enim ſublato
Marino ad Pannonicas legiones caſtigandas à
Philippo miſſus, in Pannonia renunciatus eſt
Imperator ab exercitu. Qui purpuràâ indutus
Philippum ſeniorem Veronæ occidit, poſt quem
Philippus junior Romæ interfectus. Hæc erat
benignioris erga Chriſtianos Imperii mutatio,
cujus ad Alexandrinos famâ perlatàâ, graviſſi-
mæ Chriſtianis minæ intentabantur. Huc uſ⸗
que Dionyſius, Epiſcopus ea tempeſtate Ale-
xandrinus, apud Euſebium partim lib. 7. cap.
22. partim lib. 6. cap. 41. utrobique enim de una
eademque re intelligendus. Concludit Pearſo-
nius, quantum ex ejus epiſtolis conjectura capi
poſſit, ineunte menſe Maio anni c cxIIX Ma-
rinum in Pannonia ſumſiſſe Imperium; exeunte
Julio Decium, ſublato Marino, ſumſiſſe purpu-
ram; menſe Auguſto occiſum eſſoſeniorem Phi-
lippum Veronæ, & paulò pòſt juniorem Romæ:

ac denique menſe Septembri ineunte, Decium

ſe Imperatorem renuntiaſſe. Sed anno ſequenti
videbimus jam circa menſem Julium Decium
imperaſſe, Philippoſque occiſos, ideoque Mari-
num circa ſequentis anni initium ſeſe Augu-
ſtum dixiſſe. Atque in hunc modum poſt perſe-
cutionem Eccleſiæ Alexandrinæ ex motu popu-
lari ortam, poſt ſeditionem populi cum bello
Tom. I.

II SuCHRISTI 249. ſecund. Baronium 251.

civili excitatam, Philipporum Imperium „ qui S ÆC. III.
omnium hactenus Imperatorum; maximè (Chri- An. Ch. 249.
ſtianis faverant, penitus exciſum eſt. Quæ Im-
Perii mutatio cùm Alexandrinis nuntiata eſt,
ſtatim terror & minæ intentabantur; donec ex
edicto novi Imperatoris Chriſtianis maxime
infenſi, graviſſima perſecutio erupit. Quæ om-
nino, inquit Pearſonius, mens eſt Dionyſii Ale-
xandrini de anno Deçianam perſecutionem præ-
cedente hiſtoricè explicata, & cum reliquis ve-
ræ Antiquitatis monumentis collata. Quæ ta-
men in Annalibus Baronii jejunè ac loco non
ſuo recitata. In iiſdem etiam Marinus perperam
Macrinus appellatur, & de Jotapiano nulla
fit mentio.

ANNO PERIODIGRXCO-ROMAN 5742. Anno Urbis

OO6 G. ) 3. P. 15. April. Indict. 12. Olymp. 137

. I.

FABIANI PAP g I4.
DECII IMPp. I.

D num. I. Coſſ. Fulvius Aemilianus I J; I.
& Eeltius Aquilinus. Tmilianus tam in Conſules.
Inſcriptione Onuphriana, quâm in faſtis Theo-
nis & Heraclii cum numerali nota profertur.
Nuper Smyrna delatum eſt marmor ad Cupe-
rum V. Cl. cum inſcripto nomine A. Fulvii Ae-
miliani Coſſ. II.
Mediobarbus in Numiſmatis Imperatorum I1.
Pag. 351. Philippi junioris Nummum à ſe vilum Philippus Se-
Producit, in cujus poſtica parte legitur: P O N- "ior ter, ju-
TIFEX. MA x. TR. P. v. Cos. III. P. P. 'or de: Cen
Cum verèò Philippum juniprem duos tantum Git ſey:
Conſulatus geſſiſſe, & hoc anno Faſtis nomen
non dediſſe indubitatum ſit, hæc ad Nummi
explicationem ſcribit Mediobarbus: Vzl hujus
Nummi averſa pars ex patris Nummo marnata
ſt, vel Pontificatus maximus Philippo juniori à
batre communicatus eſt, & tertium Conſulatuns
extraordinarium geſſit Philippus itidem junior an-
n2o CCXLIV, antequam fato cederet. Ex qui-
bus conjecturis prima certiſſima. Nam in poſti-
ca parte Nummorum unius Imperatoris tituli
alterius non rarò leguntur. Mediobarbus in Se-
vero hunc Nummum exhibet: SEVERuIS Auc.
PARTH. MAX. in averſa parte: PRIN C.
JuvENT. Cos. Repræſentantur tres figuræ
equeſtres decurrentes; & hæc verba Princeys
Juventutis Conſul, non ad Severum, qui Augu-
ſtus erat, ſed ad Getam qui tantùm Cæſar ac
Princeps Juventutis referuntur, ut ipſemet Me-
diobarbus rectè obſervavit pag. 277. Ex quo,
aliſſque multis hujuſmodi Nummis manife-
ſtè apparet, poſticam partem præfati Numiſ-
matis Philippi junioris intelligendam eſſe de
Philippo ſeniore patre, qui ter Conſul fuit,
quique anno præcedenti quintam Tribunitiam
Poteſtatem & Conſulatum tertium ſuſcepit.

Harduinus V. Cl. in Nummis Populorum &

Urbium pag. 5§. Nummum Philippi patris pro-
fert inſcriptum: ATTOKFA. M. 10 TA. %I-
AIIIIIOC. CEB. id eſt, Imperator M. Zulins
Philippus Aug. AH MAP X. EZOTCIAC. TIIA-
TO. A. ANTIOKIA. S. C. Viſitur aquila. Ea
verba ſic vertit Harduinus, Tribunitiæ Poteſtatis,
Ciſal TV. Et tamen Philippum ſeniorem nun-
quam quartum Conſulatum geſſiſſe certiſſimum.

V 3 Quare

234.

5 ½ C. III. Quare cùm Harduinus ſcribat, eum Nummum
An. Ch. 249. in Cimelio Collegii Pariſienſis Ludovici Magni

aſſervari, Virum eruditiſſimum adii, ut ſcirem,
an revera ea poſtica ita inſcripta eſſet, vel Ty-
pographus erraſfſet, vidique, Nummum inte-
grum & optimæ fidei eſſe, ac Inſcriptionem in
nullo vitiatam. Verum ea littera A ad Conſula-
tum proximeè delineatum non refertur, ſed aliam
ſignificationem habet, mihi, aliiſque, quos con-
ſului, ignotam. Nec enim Philippus ſenior
quartům, nec Philippus junior tertium Conſul
fuit. .
Quia Baronius annos ſeptem Philippo ſenio-

Chronologia rij, qui ſextum tantùm inchoavit, attribuit, ejus

Chronologia per decennium & ampliùͦs pror-
ſus corrupta. Annorum enim numerus & rerum
geſtarum ordo Imperatorum temporibus ad
amuſſim quadrare debent. Depravata & in An-
nalibus Faſtorum Conſularium ſeries, quibus
inniti debet Chronologia, ad eoſque dubii Im-
peratorum anni reduci. Et quidem Auguſtorum
tempora perquam obſcura reddidit veterum Hi-
ſtoricorum penuria, ut obſervavit Pearſonius in
Præfatione ad Annales Cyprianicos. Nam & Hi-
ſtoriæ Auguſtæ corpus hic potiſſimùm trunca-
tum eſt, cùm Vitæ Philipporum, Deciorum,
Galli & Voluſiani à Trebellio Pollione ſcriptæ
perierint; Valeriani & Gallieni mutilatæ ſint;
præterea Faſti Onuphrii, aliorumque Recentio-
rum perturbati, & Caſſiodori Faſti, quos ſibi ſe-
quendos ſtatuit Baronius, per hæc quidem tem-
pora rectè diſpoſiti, ſed malè cum Imperatorum
annis connexi; imò eoſdem Baronius interpo-
lavit. Quare Faſtorum corruptio non in Faſtos
veteres, ſed modernos refundenda , ut vidit
pearſonius citatus: quippe in Fragmento Con-
ſulari à Bucherio evulgato Conſules accuratè di-
geſti: aliqui in initio Indiculi de Præfectis Urbi
rectè exhibiti, & in Victorii Canone Paſchali
omnes ſuo ordine repræſentati. Faſti etiam Si-
culi conſentiunt, uno excepto, quòd Decios
Gallo & Voluſiano ſubjungunt, manifeſta tranſ-
poſitione. Denique omnes Cônſulatus Impera-
torum, qui non pauci fuere, Nummis &
Inſcriptionibus ac Conſulatuum Cæſareorum re-
gulis confirmantur: & non tantùm illi, ſed &
reliqui quoque omnes Conſulatus, cum reſcriptis
Principum in Codice Juſtinianeo, nullo alio
intermixto, inveniuntur. Jam autem in Diſſert.
Hypat. oſtendi, nullos Conſules in Codice
tam Juſtinianeo, quàm Theodoſiano legi, qui
ordinarii non fuerint. Aanalium itaque reſti-
tutio nobis impigrè proſequenda, quamvis de
ea non pauci deſperaverint, ipſeque Sponda-
nus ſcripſerit, nihil ſibi libuiſſe immutare, ne
aliorum errores augeret, & Alfordus tom. 1I.
Annal. Eccleſiaſt. Britanniæ anno 262. dixerit,
hos nodos ſolvere ſuarum non fuiſſe virium. No-
bis tamen ſæpius ordo hactenus ſervatus, ut nar-
ratio clarior procedat, néve tempora confun-
dantur, immutandus erit.
Hoc anno perſecutio Alexandriæ jam ſupe-

Perſecutio. riori cœpta adhuc ſæviit, ut videre eſt anno præ-

cedenti, num. VIII & ſeqq.
Hoc etiam anno, uterque Philippus pater
& filius Impp. circa menſem Julium occiſi ſunt,

Imp. occiſus. ſexto Imperii anno inchoato. Victor quidem

de Cæſaribus, Vigor alter, & Eutropius, quin-
quennio Philippum ſeniorem imperaſſe ſcri-

bunt, quia nempe ſextum annum tantům deli-

. *„½

bavit. Mediobarbus pag. 347. duos ejus Nume

Gritica Hiſtorico-Chronologica

mos producit in poſtica inicriptos. P. M. TR. P. SÆ C. I14.
VI. CoS. III. P. P. In duobus etiam Philippi An. Ch aa-

Nummis Græcis apud Goltzium ſextus Imperii
annus legitur. Euſebius ram in Chronico, quàm
in Hiſtoria, aliique quidam Philippum ſeptem
annis imperaſſe Rripilkre z quam opinionem Ba-
ronius Einplexns eſt, motus præcipuè ſeptem
Conſulatibus, qui ſub Philippo in Faſtis Caſſio-
dori leguntur, & pſeudographa Inſcriptione,
quæ Veronæ extat, in qua annus mortis Philip-
pi numeratur Chriſti CCLIII. Vefùm frivola
utraque ratio. Onuphrius enim, qui Veronæ
natus erat, eam Inſcriptionem, uti à quodlam
imperito poſitam, contemſit. Neque ante ſex-
tum Eccleſiæ ſeculum Era Chriſtiana, quâà nunc

utitur Eccleſia Occidentalis, à Latinis uſurpata.

Caſſiodorus in Chronico minimè audiendus;
X 3 . . . .
cùm enim per totum Conſulatum Decii & Grati;

ac etiam per Conſulatum utriuſque Decii Phi-

lippum regnaſſe ſcribat, ſibi nullam fidem hac
in te deberi oſtendit. Curremti quippe anno jam

4

Decium imperaſſe & ſub utriuſque Decii, ſuo

videlicet, & filii, Conſulatu, peremtum ellſe,
certis argumentis conſtat.

Quoad menſem, quo uterque occiſus, eli-

ciendus ex lib. 8. Cod. Juſtinianei tit. 35. ubi L. I.
De revocandis donationibus. inſcripta eſt: Imp.
Philippus Aug. Caſinino; ſubſcripta verò, Kal.
Jul. Amiliano & Aquilino Coſſ. Præterea in eo-
dem Codice extat reſcriptum lib. 4. tit. 16. cum
hac inſcriptione, Imp. Decius A. Thelemacho,

VI.
Quo menſe

occiſus.

cum ſubſcriptione, P. P. 1IV Kal. Novemb.

Amiliano & Aquilino Coſſ. Quibus ex Legibus
certiſſimum fit, non tantùm Philippum ſub hu-
jus anni Conſulibus interiiſſe, & ſub iiſdem De-
cium imperare cœpiſſe; ſed etiam X V Kal.
Julias, ſeu die decima ſeptima menſis Junii
Philippum adbuc in vivis fuiſſe. His ſi addas

quæ in morte Decii in medium adducemus, li-

quebit, Philippum circa menſem Julium pe-

remtum, nec uſque ad menſem Auguſtum, quod
voluit Pearſonius in Annalibus Cyprianicis, vi-
tam protrahere potuiſſe. Zonaras de Philippo
ſcribit: Regnavit, ut quidam tradunt, annos E, ut
alii, VI & totidem menſes; quod ab aliquo an-
tiquo Scriptore mutuatum. Si itaque Philippus

annos quinque & totidem menſes imperavit,

menſes illi utrimque incompleti fuere, & initio
menſis Julii aut circiter Decius Imperium ſuſ-
cepit, occiſo Philippo, qui anno C CXLIV
menſe Februario aut Martio regnare cœperat.
Sextum enim Imperii annum inchoaſſe inter
omnes nunc convenire debet.

ANNO PERIODIGRACO-ROM AN £ε 5743. Anno Urbis

1003.

O7 F. ) 4. P. 7. April. Indict. 13.

Olymp. 257.

an. 2.

JESuICHRISTI 3250. ſecund. Baronium 252.
Sedes vacat.

DECII IP. 2.

D num. I. Coſſ. C. Meſſuus Quintus Tra-
janus Decius Aug. Il, & Annins Gratus.
Decii Conſulatus juxta primam Conſulatuum
Cæſareorum regulam. Iterati honoris notam in
Decio exhibent Fragmentum Conſulare Buche-
rii, Faſti Græci à Dodwello publicati, Faſti
Idaciani, Chronicon Damaſi, & Reſcriptum Co-
dicis Juſtinianei lib. 3. tit. 22. datum Decio II &α
Grato

I.

Conſules.

— —

50
u. 61

.
Interat
zritio 1.
nii ſem
tantum
Mlatun
yyt.

AII.
Derſeſui
ſub Phii

ecehta,

11 ſeg

Iy.
urſeeti⸗
tianq,

KCI 1.

VI.
Co menſt

cciſu,

1

ono Ubis
1ooz,
Olymp. 257
2.1.

l.

8 Olſlleie
1

in Annales C. Baronn.

S„ C. III. Grato Coſ. Decium Prænomen Caii, non verè

An. Ch. 250. Gneii, ut Onuphrius omnibus perſuaſerat, tu-

1I.
Imperatores
Snitio Impe-
giè ſemel
zantlm Con-
ulatum ſu-
Wiohpg.

AII.
Perſecutio
ſub Philippo

cœt.

Baron. num.
11 & ſeq.

IV.
Perſecutio
Deciana.

liſſe detexit doctiſſimus Card. Noriſius in Diſſert.
3. de Epochis Syro-Macedonum cap. ro. ex Num-
mo Græco à ſe producto, & liquer ex inſcriptio-
ne anno ſequenti num. XXXI à me recitanda,
variiſque Nummis. Triſtanus quidem Tom. I1
pag. 575. & ſeqq. varia Numiſmata Græca &
Latina exhibet, in quibus Decius modè G. Meſ-
ſius Quintus Trajanus Decius, modò Gn. Meſſius
appellatur, ſed id tribuendum peſſimæ conſue-
tudini, quæ nondum penitus proffigari potuit,

ſecundum quam Antiquarii Numiſinata quæ

non intelligebant, correctionis obtentu cor-
rumpebant, quamvis ſinceriſſima eſſent. Cùm
tamen licet corrupta quandoque ſint eodem
