Indæorum, inquam) literas & linguam com-
plexus, edidit non pauca jam antè per ſeptuaginta
duos Interpretes vulgata & reddita, ut Epipha-
nius Cypri Epiſcopus refert, libro ſcilicet de
Ponderibus & Menſuris. Quare Verſio Theo-
dotionis eo anno, quo Commodus Quinquen-
nalia Imperii poſt patris mortem ſuſcepti cele-
bravit, publicata. Theodotionis mentionem fa-
cit Irenæus in libris contra Hæreſes, quos Pon-
tificatu

I.
Conſules.

936. Olymp.
240. dn. 3e.—

178

§ E C. II. tihcatu Eleutheri ſcriptos conſtat, ipſo Irenæo
An. Ch. 182. reſte in libro tertio illius Operis. Quare exiſti-

mavit Auctor Chronici Alex. Eleutherum anno
CLXXXIV adhuc in vivis fuiſſe: cumque
anao CLXXXV Eleurtherus ad cœleſtem pa-
triam migrarit, libros ſuos contra Hæreſes alte-
rutro anno ſcripſit Irenæus, juxta Auctoris
Chronici Alex. ſententiam.

, Libellus Ariſteæ de Legis Divina ex Hebraica
1 2 . . „7 . 3 .
piissr. lingun in Græcam tr anſlatione per ſeptuaginta

Interpretes, inter ſuppoſititios cenſetur à Viris
doctiſſimis, tum ex Catholicis, tum ex Prote-

Baron. ann. ſtantibus. Nec refert, quòd Sancti Patres Ariſteæ
231. n. X X 1X.

& ſeqꝗq.

Hiſtoriam tanquam veram narrationem Operi-
bus ſuis inſeruerint; nam ea utrum eſlet vera,
necne, non erat cur criticè inquirerent, quan-
doquidem Græca ſeptuaginta Seniorum verſio,
quã tunc Eccleſia utebatur adverſos Judæos, qui
contextum Hebræum inter diſputandum Chri-
ſtianis paſſim opponebant, illius fidem egregiè
tuebatur. Neque erat, quèòd Patres verſionem
illam non amplexarentur, quam Judæi penitus
rejicere non poterant. Hieronymus ea, quæ in
omnium ore vulgè habebantur de ſeptuaginta
Interpretum cellulis, evertere non dubitavit:
Weſeio, inquit, quis primus Aubtor L XXhzD)-üÿ-llulas
mendacio ſuo ſtruxerit. Juſtinum deinde cellarum
teſtem oculatum deridet, ut virum ſimplicio-
rem, qui Judæorum fabulas arripuerit. Simili-
ter nec veritus eſt in eodem argumento à reli-
quis Patribus diſcedere, dum Ariſteæ ipſius &
Joſephi auctoritate communitus ſeptuaginta In-
terpretes contuliſſe, non vero prophetaſſe aſſerxit:
Aliud eſt enim, inquit, Vatenz, aliud ſt. Aſſe 7 2-
terpretem: ibi Spiritus ventura prædicit hic
eruditio & verborum copia, ea uc intelligit,
transfert. Uni verſa libri Ariſteæ oratio ita com-
poſita eſt, ut à Judæo quodam Helleniſta ‚gen-
tis ſuæ amantiſlimo, conſtructa fuiſſe videatur.
ua de re legendi Scaliger in Notis ad Chroni-
con Euſebii, Valeſius in Notis ad lib. 5. Hiſt.
Euſebii cap. 9. Humfredus Oay in Diſſertatione
contra Hiſtoriam Ariſteæ de Interpretibus, alii-
que plures. Licèt autem Hiſtoria, quæ ſub Ari-
ſteæ nomine circumfertur, commentitia ſit, malè
ramen quis inde tranſlationi, quæ diu in Syna-
oga & in Eccleſia ſidem obtinuit, detraheret.
Ea ab Apoſtolis laudata, neque alio inſtrumento
Fides Chriſtiana per univerſum Orbem propa-
gata eſt. Eam adhuc pleræque Eccleſiæ retinent,
neque etiam ætate noſtra aliam fortè retineret
Orbis Catholicus, niſi novam Hieronymus ex
Hebrarĩcis fontibus tranſlationem concinnaſſet;
ad quam converſionem, quæ non immeritèò po-
ſtea in Eccleſiæ uſum ceſſit, graviſſimis rationi-
bus adductus eſt Hieronymus, inquit Simonius
in Diſquiſitionibus Criticis de variis Bibliorum
editionibus cap. 15.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCGO-ROMAN gÆ 5676.

24 F. O 13. P. 31. Mart. Indict. 6.
JESuI CHRISTI I183. ſecund. Baronium 185.
ELEUTHERI PAPX I4.
COMMODI IMP. 8. & 4.

D num. I. Coſſ. L. Aurelius Commodus
Aug. Il. & LVibstorinus II. Hunc enim
cum nota numerali edendum oſtendit Inſcriptio
Gruteriana pag. 35.

Critica Hiſtoric o-Chronologica

Conſulatus Commodi juxta ſecundam Con-
ſulatuum Cæſareorum regulam; Quinquennalia
enim Imperii Auguſtei vivente patre ſuſcepti
dedit, ut conſtat ex Nummo qui extat apud Me-
diobarbum pag. 248. inſcripto: M. CoMMoODuS
ANTONINISAuG. PIuS BRIIT. In poſtica:
VOTA DECENN. SUSC. I R. PLD. VIII, I M P.
. Cos. IIII. P. P. S. C. Viſitur figura
acrificans coram ara. Sed hæc feſtivitas anno
uno dilata fuit; cùm anno præcedenti, quo ſex-
tus prioris ejus Imperii Auguſtei abſolutus eſt,
celebrari debuiſſet, ut moris erat; ac præterea
die XVII Martii poſterioris ejus Imperii Au-
guſtei natali peracta eſt; menſe erim Auguſto
hujus anni Tribunitiam Pot. 1x Commodus
iniit; qui cùm in antica Britannicus appelletur,
& hoc nomen in Nummis Tribunitiâ Poteſtate
IX notatis crebrò occurrat, apparet, bellum
Britannicum, quod, ut inquit Xyphilinus,
omnium longe maximum fuit, hoc anno inchoa-
tum eſſe, & Commodum, qui antea dicebatur
Imperator V, propter victorias à Legatis, per
quos illud bellum geſſit, reportatas, nuncupa-
tum eſſe Imp. VI. Cùm autem Perennis, quando
bellum Britannicum cœptum, adhuc in vivis
eſſet, Xyphilino & Lampridio in Commodo
cap. 6. teſtibus, liquet, Mediobarbum lauda-
tum deceptum eſſe, dum ſcripſit, Perennem
anno ſuperiori occiſum, eumque perperam belli
Britannici initium in annum ſequentem diſtu-
liſſe. De hoc bello loquitur Baronius anno ſe-
cundo Commodi.

ANNOPERIODI GRACO-ROMANEg 5677.
O25 ED. ) 14. P. 19. April. Indict. 7.
JESsu CHR0MISTIIS84. ſecund. Baronium 186.
ELEUNTHERI PAP &£ I).

CoMMODI IMP. 9. & 5.

D num. I. Coſſ. M. Eogius Marullus, &
Cn. Papirius Aelianus, ut oſtendit Card.
Noriſius in Epift. Conſulari ex Inſcriptione Ro-
mana à Sponio recitata. Marcellus itaque ab
Auctore Chronici Alex. Baronioque propoſitus
Conſul tantùm ſuffectus fuit.
Commodus Quinquennalia Imperii poſt pa-
tris mortem initi celebravit, ut demonſtrat
Nummus apud Mediobarbum, in cujus poſtica
legitur: VOTA DECENN. suSsC. TR. P.
VIIII. IM P. VI. Cos. IIII. P. P. S. C
Viſitur figura ſacrificans coram ara. Tribunitia
Pot. I1x adhuc in curſu fuit uſque ad V Kalend.
Septemb. hujus anni, quo decimam iniit. At-
que hinc liquet, non tantàùm Commodum fuiſſe
primum, qui Vota Quinquennalia in Nummis
expreſſerit, ſed etiam Imperatores tot Quin-
quennalia & id genus feſta repræſentaſſe, quot
modis in Imperium vocati fuiſſent. Quare quia
Commodus primum à patre Cæſar dictus, poſtea
Imperio Proconſulari donatus, tum in Auguſtei

8 K C. II.
An. Ch. 183.
8

II.
Ruinquen-
nalia prioris
Imperii Au-
guſtei Com-
m odi.

Anno Urbis
240. R. 4.

I.
Conſules.

II
Quinquen-

nalia poſte-

rioris Impe-
rii Auguſtei
Commodi.

Imperii conſortium allectus, ac denique quia

poſt patris obitum ſolus imperavit, quatuor
Quinquennalia, aliaque id genus ſolennia edi-
dit, quorum tria poſteriora Nummis ſculpta, ut
oſtendimus; non item priora, quia ſcilicet mi-
nori pompa fieri ſolita; quæ tandem tamen in
Nummis memorata, ut ſuo loco videbimus.

ANNOG

16
,o. Ch.
186.
Anno
1.0

I.
Cinſales .
II.
Dicennal
Imperii
lonſulari.
Oummodi

III.
Mhutheyi
1. Obitat.

Nano Urbis
89,0lm.
A41. 4n, 2,

I
Cenſulas,

II.
Detentalia
prierit I.
heni Augu.
ſei Commo,
i

— — —

— — — — —

—

rt

e.
Elr ie

angin
inſtin
din, nn

AC. n.
n. Cl, it,
84.
Il.
Wingun.
alig hrifis
mperii A⸗
Mei Con.
odi.

Anno Urbis
937.0ljmp.
240, 1, 4.

„ -
Cinſcle

IL.
Auirquen⸗
1 valis joke⸗
4 eris Inhe⸗
Cummul

01

0

in Annales C. Baroni.

§5 Æ C. II.
An. Ch. 185.
186. N DERI . — 5678.
Afno Urbis ANNO PERIODI GRAC/ KoNAN A 5673
938. Olymp. O 26 C. I5. P. 4. April. Indict. 8.
e1. 4u. k. JESuCHRISTI IS5.ſecund. Baronium 187.
VICTORIS PA £ I.
COMMODI IMP. 10. & 6.
I. D num. I Coſſ. Triarius Maternus, & M.
Conſaies. Atilius Metilius Bradua.
II. Decennalia Imperii Proconſularis Commodi

Decennalia hoc anno edita, ut liquet ex Nummis, quos
Imperii Pro- Mediobarbus pag. 249. recitat, perperamque
conſularis us Pag. 249. Lecitat, Perk 4
Commodi. Cum anno præcedenti conjungit. In eorum po-
HZ ica legitur: VOTA SuSCEP. DECENM. P.
M. T R. D. X. IM P. VII. CoS. IIII L. P.
S. C. In illis viſitur Imperator ſacrificans. Nec
refert, quòd in Decennalibus Vota Decenna-
lia ſecunda, non verò ſimpliciter Vota Decen-
nalia, ut in Quinquennalibus fieri ſolitum erat,
nuncuparentur; nam in laudata Epigraphe ſub⸗

intelligitur nota numeralis II, ita ut ſenſus fit,

Vota ſuſoepta Decennalia II. Sic Vota Decen-
nalia Antonini Pii in Nummo apud Mediobar-
bum pag. 199. his verbis exprimuntur: VoTA

SusCEP. x. CoS. IIII. cùm tamen, poſt-

quam Conſulatum quartum Antoninus Pius
iniit, Vota tantùm ſecunda Decennalia ſuſce-
perit. Is loquendi modus in Nummis M. Au-
relii etiam uſurpatur, ut videre eſt apud Medio-
barbum pag. 222. Card. Noriſius in Epiſt. Con-
ſulari pag. I21. præfatum Commodi Nummum
repræſentat; ſed Typographi errore, loco, I MP.
VII. Cos. IIII. perperam habet, IM P. VII.
CoS. III. Porro cùm Commodus Tribuni-
tiam Poteſtatem undecimam hoc anno V Kal.
Septemb. inierit, patet hæc Decennalia antici-
pata fuiſſe, ac die natali poſterioris Imperii Au-
guſtei celebrata.
Eleutherus Papa hoc anno è& vivis exceſſit, ei-
que Victor ſucceſſit, ut infrà videbimus.

111.
Eleutheri
PP. Obitus.

— „+

Anno Urbis q ANMOPERIODIGRACO-ROMAN 5679.

141. Oudur. O 27 B. 16. P. 27. Mart. Indict. 9.
JESu CHRISTI 186. ſecund. Baronium 188.
VICTORIS PAP£Æ 2.
COMMODI IMP. II. & 7.
1. D num. I. Coſſ. Commodus Aug. V, & M.
Conſalasr Acilius Glabrio I, ut demonſtrat Card.

Noriſius in Epiſt. Conſulari.
1II. Decennalia prioris Imperii Auguſtei hoc anno
Decennalia à Commodo exhibita, qui ideo Conſulatum
hridre, e⸗ quintum juxta ſecundam Conſulatuum Cæſareo-

perii Augu- iniit. E. hujus Itnperatori
ftei Commo- Tum regu am iniit. Extat hujus peratoris

di. Nummus apud Mediobarbum pag. 251. in cujus

poſtica legitur: SAEC. FEL. P. M. TLR. P.
xI. I MD. VI I. Cos. V. Cernitur Victoria
ſtans, dextrâ inſcribens clypeo, Vo. Dr. id eſt,
Vita Decennalia, quæ ideo exhibita fuere die
natali poſterioris ejus Imperii Auguſtei. Nam
hoc anno Commodus die X XVIII Auguſti
Tribunitiam Pot. XII iniit, & à patre menle
tantům Novembri anni CLXXVI Auguſtus
Claßsi Afi. renuntiatus fuit.
cana inſtitu. Lampridius in Commodo cap. 17. ait: Claſſem
rtio. Africanam inſtitait, quæ ſubſidio eſſet, ſi forté

frumenta Alexandrina ceſſaſſent. Quæ inſtitutio & £ C. II.
hoc anno facta, ut conſtat ex Nummo Com- An. Ch. 186.
modi apud Mediobarbum pag. 25r. & Sponium 187/.
in Diſquiſitiomibus Antiquitatis. In ejus poſtica
legitur: P. M. T R. P. XI. IMP. VIII. Cos.
VI. P. P. S. C. PRoOVID. A uc. id eſt, Pro-
videntia Auguſti. Repræſentantur eo in Nummo
navis in medio maris cum velis abſque remis.
Ex quo confirmatur quod in Diſſert. Hypat. dixi,
nova nempe inſtituta Romanum Orbem de more
vidiſſe annis Decennalibus & id genus feſtis ad-
dictis, & Commodum, licèt Imperatorem valde
abnormem, in eam legem non peccaſſe.

ANNOPERIODIGRACO-RO MAN &g 5680. Anno Urbie
940.
O 28 A. 17. P. 17. April. Indict. 16.

. Olymp. 2414
. an. 30
JESuCHRISTI I87. ſecund. Baronium 189.

VICTORIS PAP 3.

CO M MODI IMD. 12. & 8.

Num. I. ad V. Coſſ. Criſpinus, & Aelianus. Ie
Commodus poſterioris Imperii Augu- M en
ſtei Decennalia anno uno antitipata edidit, ut Paferioris
certò oſtendit Nummus apud Mediobarbum Imperii Au-
pag. 252. in poſtica inſcriptum : VOT A SOL. DE- guſtei Com-
CEN N. P. M. T R. P. X I I. CoS. V. Viſitur Im- modi Decen⸗
perator ad aram ſacrificans, ad cujus pedes vi- nalis.
tima. Feſtum illud die xXVII menſis Martii
poſterioris Imperii Auguſtei natali celebratum;
cùm die XXVIII menſis Auguſti currentis
. . S
Chriſti anni Commodus Tribunitiam Pot.X 111
inierit, ideoque ante eum diem hæc ſolennia
exhibuerit. Horum indicium novus Aauctoris
pietatisz titulus à Commodo ſumtus. In variis
enim Nummis Tribunitia Pot. xX II inſignitis
vocatur, AucTOR PIETA T. id eſt, PIE-
TATIS, quòd Reeligionis reſtituendæ ſpecie
lures crudelitates commiſerit, ut videre eſt
apud Lampridium in Commodo cap. 9. Impera-
tores annis hujuſmodi ſolenniis dicatis novos
titulos ſibi attribuere ſolitos, ſparſim in hoc
Opere oſtendimus. De falſa Commodi pietate Baron. ann.

agit Baronius ejus Imperii initio. Porro ex præ- 183. num.

fatis Decennalibus egregiè confirmatur quod“*
in Diſſert. Hypat. tanquam hujuſmodi ſolen-
nium fundamentum ſtatuimus, annos nempe
quinque ultimæ feſtivitatis, non à primo Im-
perii, ſed ab illo, quo ultima celebrata, ipſo

etiam in ſummam collato, deducendos eſſe. Si

enim primum horum Decennalium annum ab
anno Chriſti centeſimo octogeſimo, quo Com-
modus patri ſucceſſit, auſpiceris, ea præſenti
anno, nequidem extra ordinem, celebrari po-
tuiſſe comperies; cùm diexVII Martii Com-
modus octavum tantùm Imperii poſt patris mor-
tem ſuſcepti annum exorſus fuerit, & hujuſ-
modi feſta nunquam plus anno anticipata fue-
rint; ideoque ſi extra tempus exhibita ſint,
ad ſequentem Chriſti annum pertineant, quo

Commodus nonum Imperii annum inchoavit.

Verùm, annis, ut geri debet, computatis, &
ab anno centeſimo odtogeſimo quarto, quo
Commodus ejuſdem Imperii Quinquennalia
dedit, deſumtis, res difficultatem non habet,
liquetque, Decennalia anno uno Commodum
prævertiſſe, ac quarto à Quinquennalibus anno
Illa dediſſe, proindeque extra legitimum tem-
pus

180

§ E C. II. pus peracta eſſe. Monuit me Andreas Morellius
An. Ch. 187. Vir Clariſſ. extare in Gaza Regia Numiſmata
Commodi tam aurea, quàm argentea ac ærea,
in quibus ejus caput collo nudo viſitur, & hæc
verba leguntur: VoT. sO L. DECEN N. P.
M. TR. P. X I I. Co s. V. &c.
III. S. Apolloni Senatoris Romani martyrium an-
ge eon te præſentem annum contigit; cum is, referen-
7 te Euſebio, Perennio Prætorii Præfecto ratio-
nem Fidei ſuæ reddere coactus fuerit, Peren-
niuſque anno præcedenti interfectus fuerit, ut
deduco ex Herodiano lib. . cap. 9. Ibi Herodia-
nus ait, proditas eſſe inſidias, quas Perennius
Commodo parabat, cùm Lados Romani Jovi
Capitolino facerent. Agon Capitolinus viceſi-
mus ſextus anno Chriſti centeſimo octogeſimo
ſexto celebratus eſt; ideoque & Perennius eo-
dem anno occiſus. Nec audiendi, qui hanc
mortem conferunt in annum Chriſti CLXXXII,
quo XXV Agon Capitolinus editus. Lampri-
dius enim in Commodo cap. 6. bellum Britan-
nicum, antequam Perennius interficeretur, in-
Choatum fuiſſe indicat, & ex dictis conſtat, bel-
lum illud anno CLXXXIII geri cœptum.
Nec etiam refert, quòd Lampridius citatus cap.
8. dicat: Commodus, cum adulterum matris Con-
ſulem deſignaſſet, appellatus eſt Pius: cum oc-
cidiſſet Perennem, appellatus eſt Feliæx: in Num-
mis verò Commodus dicatur Felix, cùm gerit
Tribunitiam Pot. vII, quæ anno CLXXXII
menſe Auguſto deſinit. Nam Commodus dici-
tur in Nummis Pius, & Felix ipſo Imperii poſt
patris mortem ſuſcepti initio: ideoque ſunt hæc

Baron. num.
I & ſeqq.

Perennius epitheta, non verò cognowina, quod inde
occiditur. certò conſtat, quòèòd adulter ille interemtus eſt,
Baron. Cleandro Præfecto Prætorii exiſtente, ut indi-
num. IVv. cat Lampridius in Commodo cap. 7. Gruterus

pag. 94. Inſcriptionem exhibet, in qua memo-
ratur Votum ſolutum
IMP. CoMM. AucG.
FELICE. V. E T. GLAEBRIO, N E
IT. Coss.
anno ſcilicet Chriſti CLXXXVL,quo Peren-
nius occiſus, & Commodus Felix cognomi-
natus, ut ex hac Inſcriptione liquet, quæ &
Glabrionem iterum Conſulem fuiſſe demon-
ſtrat. Apollonius itaque ante annumcLxXxXVI
martyrium fecit. Quæ tamen de eo in Chro-
nico Euſebii juxta editionem Pontacenam di-
cuntur, deſunt in variis Manuſcriptis, ut ipſe-
met Pontacus in Notis fatetur; indeque nulla
Apollonii in Chronico Euſebii juxta editionem
Scaligerianam mentio.
IV. Hieronymus non tantùm Apollonium in nu-
. X. 1
5. Apolenins merum Scriptorum Eccleſiaſticorum refert epiſt.
nec Scriptor, . . “D
nec Senator 84. ſed etiam inter eos numerat, qui in tantum
Iuit. Philoſophorum dotctrinis atque ſententis ſuos re-
ferciunt libros, ut neſcias quid in illis primum
admirari debeas, eruditionem ſeculi, an ſoien-
tiam Seripturarum. Ad hæc, eum Senatorem
facit. Verùm hæc S. Doctor proprio ingenio ex
Euſebio exaggeraſſe videtur. Ait quidem Va-
leſius in Notis Euſebianis, Hieronymum hæc
ſine dubio ex prava Refni interpretatione hanſiſ-
ſe. Sed hoc nullo modo fieri potuit, cùm tot
annis Catalogum Hieronymius ſcripſerit, ante-
quam Euſebium Rufinus verteret. Scripſit hæc
Hieronymus anno Theodoſii M. X I V, in libro
nempe de Script. Eccleſiaſt. eo anno publicatis:
tranſtulit Hiſtoriam Euſebii Rufinus anno
Chriſti quadringenteſimo, ut ſuo loco dicetur.

Critica Hiſtorico-Ohronologica

Octo igitur ad minimum annis Euſebium Lati- SE C. II.
nè reddidit Rufinus poſtquam Catologum An. Ch. 187.
ſuum ſcripſerat Hieronymus. Eodem etiam
modo in altero Apollonio deſcribendo verſatus
eſt Hieronymus: Apolloniux, inquit, vir diſer-
tiſſimus ſeripſit adverſus Montanum, Priſollam
OWMaximillam, inſigne & longum volumen, in
quo aſſerit, Montanum & inſaas vates periiſſe
Juſpendio. De fuſpendio enim Montani locutus
quidem eſt Euſebius, ſed ejus narrationem al-
teri planè Scriptori, & quidem anonymo tri-
buit lib. 5. cap. 16. à quo ſatis aperte Apollo-
nium diſtinguit cap. 18. Imôò & idem Anonymi
Opus Khodoni etiam attribuit Hieronymus in
Miltiade, ubi ait: Miltiades, cujus Khodon iy
Opere, quod adverſus Montanum, Priſeillag,
Maximillamque compoſuit, recorftlatur, & g. Et
tamen Auctor, qui Miltiadis meniinit, nlen ent,
ac ille qui tradidit, Montanum & Maximillam
ſuſpendio vitam finiiſſe. Quare in ea narratio-
ne non ſemel Hieronymus memoriâ lapſus. Le-
gendi Halloixius in Notationibus ad Vitam S.
Apollinaris cap. 3. Valeſius in Notis ad lib. 5. Eu-
ſebii cap. 16. & Pearſonius in Vindiciis Epiſto-
larum S. Ignatii.
Ad num. V. Peſtilentia, quæ teſte Herodiano V.
lib. I. cap. II. univerſam Italiam occupavit, ad Roma peſte,
annum centeſimum nonageſimum, quo Com- Fame & in-
modus ſextum Conſulatum geſſit, ſpectat. Me- cendio Ai-
diobarbus enim Commodi Nummum exhibet““
inſcriptum: S AL. GEN. H u M. CoS. VI. P. P.
§. C. id iſt, Salus generis humani. Cernitur Eſ- Baron. an
culapius ſtans, ſiniſtrà baculum cum ſerpente 193. num. .
iuvoluto tenens, & dextram porrigens figuræ &II.
in genua procumbenti. Producit & alium Com-
modi Numanum, in cujus poſtica legitur: Vo-
TA SOLIT. PRO SA. P. R. Co S. V I. P. P.
Viſitur figura ad aram ſacrificans. Peſte itaque
anno CXCgraſſante, Vota ſoluta ſunt pro ſa-
lute Populi Romani, & ſanitas ab Æſculapio
poſtulata. Eodem pariter anno videtur conti-
giſſe magnum illud incendium, de quo Hero-
dianus lib. I. cap. 14. ſcribit: Sed abi templum
(Pacis ſcilicet) conſumptum ignibus eſt, pluri-
ma quoque & pulcherrima Vrbis adiſicia confla-
grarunt, inter quæ etiam Ezſtæa templum. Euſebius
enim in Chronico anno Abrahami 2227. qui
Kalendis Octobris anni Chriſti CXCin hoa-
tur, incendium illud memorat, & Herodianus
lib. 1. de illa peſte ac fame, quæ eodem tempore
Romam opprimebat, ac præterea de illo incen-
dio loquitur, poſtquam narravit clades à Mater-
no Imperio Romano illatas, quæ in annum
Chriſti CXCconveniunt. Statim enim iis re-
citatis ſubjungit: Per idem tempus accidit, ut
ingens lkaliam quidem univerſam peſtilentia oc-
cuparet, &c.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN 5681. Anno Urbis

OO 1GF. 18. P. 31. Mart. Indict. II. Olymp. 241.

JESsuCHRISTIISS. ſecundum Baronium 190. 3. 4.
VICITORISPAP 4.

CoMMODIIMP. I3. & 9.

D num. I. Coſſ. C. Allius Faſoianus II, & I.
Dullius Silanus IIl, ut oſtendit Em. Card. ?*onſules.
Noriſius in Epiſtola Conſulari pag. 117.
Commodus Imperii Cæſarei Tricennalia an- I.

Tricennalia
IO

EC.
Au. Ch
np. (iu
(ommoa⸗

III.
nitiun
netrü

ſip A

————— —.

4

Anno Urdis
942.

0lyn.242,
30. 1.

V.
Nems ſeſte,
ſane & in
ndo Afi.
4.

Raron. au.
193 num. l.

&KII.

5F C. II. no uno dilata dedit. Neque enim ante præſen-
Ans. Ch. 1s8s. tem annum potuit; cùm duo id genus ſolennia
Uaie ei eodem anno ab uno eodemque Imperatore non
Celebrarentur.
1II. Demetrius Epiſcopus Alexandrinus hoc
Tnitium De- anno Epiſcopatum Alexandrinum conſecutus
metrii Epi. eſt; obſervat enim Pearſonius in Annali-
Ked. Atex. bus Cyprianicis, licèt in Indiculo Nicepho-
ri Pariſiis impreſſo ex Codice valde corrupto
legatur: Anτ0ροαα α. H'e&αν εα ,. id
eſt, Demetrius an. 10. IHeraclas an. 43. ex Co-
dice tamen MS. Londinenſi legendum eſſe,
Anuureοα m . H'&αo. 7 ε. Demetrius
annis XLIII, Heraclas annis lI. Quare
cùm anno CCXXX Demerrius vitâ functus
fuerit, hoc anno Eccleſiam Alexandrinam ad-
miniſtrare cœpit. Et tamen Euſebius lib. 6. cap.
2. initium perſecutionis Severianæ anno C CII
motæ conſignans ait: Igitur Severo annum In-
peri decimum agente, Alexandriæ e& totius
Dgypti Prafetturam obtinente Lato, Eptſcopa-
tum vero Eceleſiarum illarum poſt quliani obitum
Demetrio recèns adepto, &c. Ultima verba in
Græco habent, rav 3 &πι ταεινιαν mWιι ν
τπππα veο0O 1o eπα⁵ IsXiοανε+αν èn au ren ατι⅓⁰
o. Quæ ſic melius Chriſtophorſonus vertit:
Et Demetrius nuper tum poſt Julianum ibidem
Eccleſiarum Epiſcopatunz adeptus fniſſet. Quam-
quàm recèns quandoque nuper ſignificet, ut vi-
dere eſt in Theſauro Roberti Stephani. At quo-
modo reæcèns vel nuper Demetrius Epiſcopus fa-
ctus, qui jam annis quatuordecim Alexandriæ
ſedebat? Verùm hujuſmodi adverbia ſæpe lon-
gum tempus, quemadmodum & adverbium jam-
pridem breviſſimum ſpatium deſignant, quod
non rarò Viros eruditiſſimos in errorem impu-
lit. Hinc Divus Cyprianus in Epiſtola Synodi-
ca Eccleſiæ Africanæ ad Cornelium Papam cum
Collegis ſcripta anno ducenteſimo quinquage-
ſimo ſecundo, de pace Lapſis maturiùs danda
ob perſecutionem ingruentem, ait: Statuera-
mus quidem jampridem, frater chariſſine, par-
ticipato invicem nobiſeum conſilio, ut qui in perſe-
cutionis infeſtatione ſupplantati ab adverſario, &
lapſi fuiſſent, & ſacrificits ſe illicitis maculaſſent,
agerent diu pœnitentiam plenam. Ubi Cypria-
nus rem vix ante annum geſtam, jampridem
ſtatutam dicit, ut obſervat Fellus in Notis
, ad Epiſtolam I. Cypriani, quæ Pamelio eſt
LXVI.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACGO-ROMAN ₰ 5684.

942. .
Olymp. 242. O2 E. ) 19. P. 20. April. Indict. 12.
39. JESU CRRISTI 189. ſecund. Baronium 191.
VICTORIS PAPE 5§.
CoMMODI IMP. 14. & 10.
I. D num. I. Coſſ. Servilius Silanus, &
Conſules. Dallius Silanus, id eſt, duo Silani.
Con . Dio lib. 72. de Cleandro, cujus poſt mortem

XXVin an. Perennis ampla fuit auctoritas, ſermonem ha-
num unum bens ait: Neque verò Cleander hbac ſolum fecit,
deſignati-. ſed etiam Conſules AXV in aunum unum de-
Rignavit : quod neque ante id tempus, neque
Baron. ann. poſt unquam factum eſt. Spartianus verò in
sS. num. 1. Scyvero Imperatore cap. 4. Conſulatum cum Ap-
puleio Ruſino primum egit, Commodo ſe inter
plurimos deſignante. Onuphrius in Faſtis Baronio,

in Annales C. Baronn. 191

ceteriſque perſuaſit, factum id eſſe Materno & 8 C. II.
Bradua Conſulibus, anno nempe CLXXXV, quo An. Ch. 189.
Commodus quimum ſe Conſulem deſignavit. 190,
At cùm Perennius Prætorio Præfectus ae Clean-
dri deceſſor anno tantùm centeſimo octogeſi⸗
mo ſexto, quo Commodus Conſulatum quin-
tum geſſit, perierit, liquet, vulgarem opinio-
nem falſam eſſe, abſurdamque illam tot Con-
ſulum deſignationem ad præſentem annum per⸗
tinere. Id manifeſtè docet Spartianus loco cita-
t0, cùm poſt recitata verba ſtatim dicat: Poſt
Conſulatum, anno fermè fnit Romæ otioſus. Dein-
de proficiſcens ad Germanicos exercitur, maior
kelius, qui tunc quinquennis erat, & c. Caracalla
major natu filius Severi in lucem prodiit anno
Chriſti CLXXXVIII, ut infrà oſtendo;
quare anno Chriſti CX CII quintum ætatis
annum inchoavit, ideoque anno CXC Se-
verus primum Conſulatum geſſit, anno inſe-
quenti Romæ otioſus fuit, annoque CXCII,
qòo Caracalla quinquennis erat, in Germaniam
profectus Carnunti Imperator anno inſequenti
renunciatus eſt, ut ſuo loco dicam. Hac Con-
ſulum XXV in unicum annum deſignatione
ſuo anno reddita, apparet, Cleandri Præfecti
Prætorio interitum, rei frumentariæ inopiam,
& peſtilentiam quibus Roma oppreſſa eſt, &
novorum nominum menſibus impoſitionem
non contigiſſe ante annum CXC; cùm He-
rodianus in fine libri primi hæc uno tenore re-

citet, & cum COleandri interitu, qui anno CXC

accidit, copulet.

ANNO PERIODI GRACO-ROMAN ℳ₰ 5683. Anno Urbis
„ „Olymp.
O3 D. I. P. 12. April. Indict. 13. a1a.an. 2.
JESuICRRISTII90. ſecund. Baronium 192.

VICTORIS PAPA 6.

CoOMMODI IMr. 15. & 11.

D num. J. Coſſ. L. Aurelius Commodus Aug. I.
XVI, & Petronius Septimianus, ex Inſcri- Conſules.
ptione Onuphriana.
Commodi Conſulatus juxta ſecundam Con- I1 I1
ſulatuum Cæſareorum regulam; Proconſularis Imperii Pro-
enim Imperii Quindecennalia dedit, ut varia nern
ejus Numiſmata demonſtrant. NMiediobarbus Bibeen-
Pag.25. unum exhibet, in cujus poſtica legitur: zalis.
P. M. TR. P. xv. IM P. VII I. Cos. V I. S. C.
VOT. Xx. In corona quercea. Commodus
Tribunitiam Pot. X v. anno præcedenti iniit,

currentique uſque ad quintum Kal. Septembris

geſſit. Quare ea ſolennia die XVII Martii,
quo patri ſucceſſit, quòve Tribunitia Pot. x v
adhuc in curſu erat, celebrata. Ad ea ſolen-
nia referenda celebris Munerum exhibitio, de
qua Baronius & Antiqui mentionem fecere. Vi-
denda Commodi Numiſmata apud Mediobar-
bum citatum, ubi in eam rem plura.
Hoc anno Maternus miles, qui Gallias Hiſ- III.
paniaſque turbarat, quique Commodo Augu- er vur
ſto inſidias paraverat, ut ſeribit Herodianus lib.Msa7,
I. cap. 10. & II Proditus Imperatori à ſociis qui-
buſalam, comprehenſus fuit, ac mulctatus capite,
antequam feſtus dies Matris Deum adeſſet. Ait
enim Herodianus, veris initio, ſtatoque ſolem-
nique die, pompam Matri Deum Romanos cele-
brare. Ex hoc temporis charactere Maternum
currenti anno occiſum intelligimus. Medio-

◻ barbas

182

S8F C. II. barbus Nummum Commodi exhibet, in cujus
An. Ch. 190. poſtica legitur: MATRI DEuIM SALuITA-
Mron. ann. RI Cos. V I. P. P. S. C. Viſitur Dea leonem in-
183. num x1. equitans, qui Nummus ad ſacrificia Commo-
do facta in honorem Matris Deům, cùm Mater-
ni inſidiæ detectæ ſunt referendus, ut rectè
Mediobarbus. Non iraque ante præſentem an-
num, quo Commodus ſextum Conſulatum geſ-
ſit Maternus interfectus. Quod & demonſtrat
alius Commodi Nummus à Vaillantio Viro
clariſſimo tom. I. fol. 95. productus in cujus po-
ſtica habetur MATRI DEuM CONSER-
VAT. IL R. P. xVI. I MP. VIII. Cos. VI.
S. C. Cer nitur Cybele leone vecta, dextrâ tym-
panum, lævà ſceptrum tenens. Tribunitia Pot.
XVI Commodi quinto Kalendas Septembris
currentis Chriſti anni inchoata, ideoque & hoc
anno Maternus interfectus.

—

Anno Urbis ANNO PERIODIGRACO-ROMAN 5684.

Diympa42. OO 4 C. ) 2. P. 28. Mart. Indict. 14.
n 6. JEsu CHRISTII91. ſecund. Baroxium 193.
VICTORIS PAFPX 7.
CoMMODI IMP. 16. & 12.
I. D num. I. Coſſ. Caſſius Apronianus, &
Conſules. Valerius Bradua Mauricus, ut oſtendit,

Card. Noriſius in Epiſt. Conſulari, & in literis ad
me ſcriptis, ubi Gruterum citat pag.356. 1. Cùm-
que Bradua in Inſcriptione à Card. Noriſio

ibidem recitata ſine nota iterati Conſulatus

proferatur, diverſus eſt à Metilio Bradua anno
CLXXXVZConſule, ideoque perperam da-
tur Conſul II tam in Annalibus, quàm in Fa-
ſtis Onuphrianis.

—

Anno Urbis ANNOPERIODIGRA CGO-ROMAN g 5685.

Gyp 42. ◻ 0 5. B A. ) 3. P. 16. April. Indict. 15.
n. 4. JEsu CHRISTI I92. ſecund. Baronium 194.
VICTORIS PAPX S8.
CoMMODI IMP. I7. E T I3.
I. D num. I & ſeq. Coſſ. L. Aurelius Com-
Conſules. modus Aug. VII, & P. Helvius Perti-
nax II.
II. Commodi Conſulatus juxta ſecundam Con-

Quindecen- ſulatuum Cæſareorum regulam; Quindecenna-
nalia prioris lia enim prioris Imperii Auguſtei dedit, uno
Sõ anno dilata. Mediobarbus in Commodo pag.
ͤ, 257. hujus Imperatoris Nummum profert, in
poſtica inſcriptum: VoO T. xx. P. M. TR. P.
IM P. VIII. Cos. VII. S. C. Deeſt annus
Tribunitiæ Poteſtatis; ſed Conſulatus Commo-
di ſeptimus præſenti anno ſuſceptus ea vota hoc
anno nuncupata certèò oſtendit. Dio lib. 72.
ſcribit Commodum ſtatuiſſe Falconem & Cla-
rum anni inſequentis Conſules interficere, ſe-
que Kalendis Januariis Conſulem, ex loco, in
quo Gladiatores aluntur, exire: ſed dum hæc
moliretur, venenum die ultima anni CXCII
ei propinatum efle. Quem Conſulatum octa-
vum Commodum, Qundecennalibus poſterio-
ris Imperii Auguſtei anno uno dilatis, deſtinaf-
ſe non dubitandum; cùm nullum Conſulatum
Præter leges ac præſcripta eum ſuſcepiſſe appa-

Critica Hiſtoric oChronologica

reat. Ante Commodum nullus ex Imperatori- S £ C. II.
bus Quinquennalia & Quindecennalia in An. Ch. 192.
Nummis memorari juſſerat; quem tamen agen-
di modum, ſi ſucceſſores imitati eſſent, tantã
diligentià opus non fuiſſet, ut quibus annis ea
ſolennia, quibus Hiſtoria Chronologiaque mi-
rum in modum elucidantur, ab Imperatoribus
edita fuerint, inveſtigaretur. Sed uſque ad Con-
ſtantini M. tempora, Quinquennalia & Quin-
decennalia in Nummis non expreſſa; & quando
in iis ſculpta, non tantum Tribunitia Poteſtas,
ſed & Conſulatus ut plurimum prætermiſſi; cùm
contra in Nummis Commodi tam conſulatus,
quàm Tribunitia Poteſtas diſertè enuncientur.
Noriſius Card. in re Antiquaria exercitatiſſi- III.
mus, in Epiſt. Conſulari pag. 121. ſcribit: Pafß Pota Decen-
ſim proſtant Nummi Commodi cum Votis X ac valia .
TR. P. XV. Haæc Vöta abs te (nam ea Epiſtola Beratoris 47
mihi dicata) dicuntur nuncupata pro Imperio Caæ- omiſſs.
ſareo, deinde pro Imperio Proconſulari, denique
pro Auguſteo. Nunquam exactam rationem aſſig-
nari poſſe puto, cur ab TR. P. vIII ad X I1 per
quinquennium ſingulis quibuſque annis Vota De-
cennalia nuncupaverit, niſi dicamus quandoque
concepta proſalute Populi Komani, quæ poſt de-
cennium ſolvit, chm extent Nummi ejuſdem Com-
modi inſcripti⸗ VOTASOL. PROSAL. P. R.
Cos. VI. aut fortè eadem vota repetita memo-
ria in Nammis obſignata iis etiam annis, quibut
reapſe concepta non ſunt; vel denique ſtultum il-
lum Principem, qui in unicum annum Conſules
viginti quinque deſignavit, pro arbitrio Vota nun-
cupaſſe. Horum Fotorum explicatio minus Ppro voto
mihi ſiwcedit. Quare eam tibi dimitto. Sed cùm
omnia Commodi Numiſmata, in quibus hæc
Vota expreſſa, explicaverimus, eumque in iis
vel ſuſcipiendis vel ſolvendis, morem deceſſo-
rum Imperatorum ſecutum eſſe demonſtrave-
rimus, nulla de iis in poſterum quæſtio moveri
poteſt. Nummi, qui præferunt Eota ſoluta pro
Jalute Populi Romani, anno CLXXXVIIcuſi.
Denique cùm Quinquennalia & id genus feſta
uædam renovatio Imperii eſſent, ut teſtatur
Die lib. 53. neque à Nerone, neque à Commo-
do, neque ab ullo alio Imperatore unquam
omiſſa fuiſſe pro certo habendum. Quod ſi
Commodus ea non edidiſſet, Dio, qui frequens
cum illo fuit, quique lib. 72. notat, eum Con-
ſules XXV in annum unum deſignaſſe, quod in-
quit, neque ante id te mpus, neque poſt unquam
factum eſt, rem adeo receptis moribus diſſenta-
neam in literas mittere oblitus non eſſer.
Eleutherus die ſecunda menſis Maii anni Iy.
centeſimi ſeptuageſimi ordinatus fuerat; ſu- uu,z .
premum autem diem obiit anno centeſimo octo- ** un
geſimo quinto, Materni & Braduæ Conſulatu Barona
notato, die viceſima quinta menſis Maii, poſt-
quam ſediſſet annos quindecim, dies viginti
quatuor. Ejus quidem nomen deeſt in Chronico
Damaſi, ſed hæc de eo ibidem dicta: Fait tem-
poribus Antonini & Commodi, à Conſulatu Leri
& Erenniani uſque Materno & Bradua, anno
CLXXXVZConſulibus. In auctiori Chro.
nico veterum Pontificum dicitur, eum ſediſſe
annos X V,menſes III, dies I I: Catalogus no-
minum Apoſtolicorum, Eleuthero annos XV
menſes IV, dies V tribuit; ſed utrobique men-
dosè. In Martyrologio Hieronymiano ad diem
ſextam menſis Septembris habetur: Romæ via
Salaria Natale S. Eleutheri Epiſcopi. Sed is dies
ad aliquam ejus Translationem pertinet. Flo-
rentinius

/

80
Ch/N.

V
rerit
Commodi.

VI.
Clnen,
Alx. hern.
nii Chyne.
ligu zey
ve.

— —

Ano Udis 4
946.

Olyw 8
An. 1.

—

1C. II.
Ch g.

III.
ta Deren.
lis nun.
amab Im.
ratoribut

niſe.

I.
Elestluti
Pf. Nill⸗
Baron inan;
1.

in Annales

38 † C. II. rentinius enim in Notis ad illud Martyrologium

An Ch. 192. obſervat, Eleutheri Natale ab aliquibus Aucto-
ribus ſignari VII Kalend. Junii, ab aliis VIII

Kalend. Junii, ab aliis VIIII Kalend. Junii.

Quare die XXV menſis Maij mortuus eſt, ac
poſtcidie ſepultus, juxta regulam à nobis ſuo loco
explicatam, quæ docet, quando Natale Ponti-
ficum in diverſis Martyrologiis duobus ſubſe-
quentibus diebus conſignatur, alterum ad obi-
tum, alterum verò ad ſepulturam referendum
eſſe. In auctiori Chronico veterum Pontificum
dicitur, ceſſaſſe Epiſcopatum dies ſeptemdecim.
Quod ſi verum eſt, Victor ſedere cœpit die
XII menſis Junii. Ejus unica circumfertur
Decretalis Epiſtola ad Epiſcopos per Gallias
conſtitutos, quæ incipit: Magno munere miſeri-
ordiæ Dei, totius Eccleéſiæ Catholicæ multiplica-

ta ſunt gaudia, & c. Sed hæc verba deſumpta ex

S. Leonis Epiſtola 54. juxta veterem ordinem.
Sunt & aliæ in eadem Epiſtola ſuppoſitionis no-
tæ, Viris eruditis obſervatæ. Eleuthero ſucceſſit
Victor.
V. Ad num. III. Cùm Commodus die decima
Interitus ſeptima menſis Martii anni Chriſti CLXXX
Commodi. imperare cœperit, &, uti habet Lampridius
in ejus Vita cap. I. pridie Kalendas Septem-
bres patre patruoque Conſulibus, id eſt, anno
Chriſti CLXI, natus fuerit, rectè ſcribit Dio,
regnaſſe Commodum annos XII, menſes I A,
dies XIV; vixiſſe verò annos AXXI, men-
ſes IV, cùm ultimo hujus anni die interfectus
fuerit. Anni quibus cum patre regnavit, legun-
