tur in ejus Epithaphio, in quo Commodus di-
citur, Tribunitiæ Pot. XVIII, ut videre eſt
apud Dionem lib. 72. Ex quo certum fit, Com-
modum anno cLXXV, non verò inſequenti, ut
putavit Baronius, Tribunitia Poteſtate donatum
fuiſſe.
VI. Agd num. IV. Locus Clementis Alexandrini,
Olemen: ui his diebus vivebat, quique à Chriſto nato
Alex. Baro- ad Commodi mortem annos numerat centum
õ nonaginta quatuor, Baronium decepit, qui eo
favet. Chronologiam ſuam confirmari exiſtimavit;
non enim obſervarat Cardinalis doctiſſimus,
Clementem Alexandrinum annos Incarnationis
computare ſecundùm Eram Alexandrinam, quæ
Dionyſianam in Eccleſia Occidentali uſurpatam
biennio integro præcedit. Alexandrini itaque
Eram Incarnationis ſeu Nativitatis ab anno ju-
liano xLIII exordiuntur, Latini verò ab an-
no Juliano xLVI, ideoque laudatus Clemen-
tis locus Eræ Chriſtianæ Dionyſianæ confirman-
dæ non inſervit.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN ½ 5686.

ynb. 4,. O 6. G.) 4. P. 8. April. Indict. .
der . JESuCHRISTI I93. ſecund. Baronium 195.
VICTORIS PAPX 9.
SEVERI IM P. I.
I. D num. I. Coſſ. Q. Soſiu Falco, & Julius
Conſules. Erutius Clarus, ex Inſcriptione Onu-

phriana, & ex Gruteriana pag. 209. Card. No-
riſius enim in literis ad me Florentiâ ſcriptis
monet, Exſcriptores Onuphrio & Grutero fu-
cum feciſſe, ac pro ERuTIO, ſcripfiſſe FRuc-
To. Erutius Clarus Conſul fuit anno Chriſti
CXLVI. Erutium Clarum ejus filium & hoc an-
Tom. I.

C. Baronii. 183

no Confulem Severus occidit, ex Spartiano s % C. II.
Cap. 13. in Severo. Ita ex cognomine Clari al- An. Ch. 193.
teram ejus familiam Card. Noriſius reſtituit:
cujus emendationi favet Dio lib. 72. ubi utrum-
que Conſulem vocat, EpoXXι 7ε⅝ KRXρ⁵ορ 2
Zvoοσννσπον εσ½τπον id eſt, PEryelium Clarum, & Syſ-
ſium Flazcum. Verùm ab Exſcriptoribus erratum,
ut ex iſpomet Dione liquet, qui libro 73. po-
ſteriorem Conſulem, non Flaccum, ſed Falco-
nem rectè appellat.
Ait Baronius in Annalibus, Aℳlium Pertina- II.
cem ex Præfecto Prætorio Imperatorem factum Pertinax
eſſe; ſed Noriſius in laudatis literis recte obſer- Tmb. occidi-
vat, Pertinacem, non ADKlium, ſed Helvium“!:
vocatum fuiſſe, quod Nummi indubitatum red-
dunt, eumque non ex Præfecto Prætorii,
ſed ex Præfecto Urbis, factum eſſe Imperato-
rem. Id enim diſerte uterque Victor tradit, &
indicat Capitolinus in Pertinace cap. quarto,
qui & teſtatur, eum operà Læti Præfecti Præ-
torio ad Imperium evectum eſſe, cui ſuffraga⸗
tur Herodianus lib. 2. cap. I. Imò Pertinacem
nunquam Præfectum Prætorio fuiſſe ſatis oſten-
dit Capitolinus, qui omnes, quas geſſit, digni-
tates enumerat, & tamen cap. 2. ait: Doluitque
palam Marcus, quòd cum Senator eſſet, Praæfe-
ctus Prætorii fieri à ſe non poſſet. Pertinax natus
ſt Kalendis Auguſte, Vero & Bibulo Conſulibuc.
Interfeltus autem eſt quinto Kalendas Aprilis,
Falcone & Claro Coſſ. Vixit annis ſeptuaginta,
menſibus ſeptem, diebus viginti ſex. Imperavit
menſibus duobus, diebus viginti quinque, inquit
Capitolinus in Pertinace cap. 1I5. Eumdem diem
Pertinacis natalem exhibet vetus Kalendarium
à Lambecio publicatum. In lucem itaque pro-
dierat Pertinax anno Chriſti CxXVI . quo An-
nius Verus & Ambibulus, per errorem Bibulas
dictus, Conſulatum geſſere. Cùm verè quin-
to Kalendas Aprilis, ſeu die viceſimo octavo
Martii interfectus fuerit, liquet, rectè numeraſ-
ſe Dionem, quando ſcripſit, Pertinacem vixiſ-
ſe annos L XVII, quatuor menſibus &; tribus
diebus exceptis; regnaſſe verò dies octoginta ſe-
ptem. Laudatus itaque, Capitolini locus cor-
ruptus eſt, legendumque: Vixit annis ſexagin-
a ſex, menſibus ſeptem, diebus viginti ſoptem
De die enim Pertinacis tam natali, quàm
emortuali Capitolinum inter & Dionem con-
venit. .
Pertinax primus ex Imperatoribus fuit, qui 111.
Vota decennalia, quæ ipſo die initi Imperii ab Vota Decen-
Auguſtis nuncupabantur, in Nummis exprimi 222 .initis
„ . . . . . mperii nun-
juſſerit. Mediobarbus enim pag. 261. varios ejus eufaraga,
Nummos exhibet, in quibus legitur, Vor.
DECENN. qui mos poſtea ſemper ſervatus uſ-
que ad Conſtantinum M. quo tempore ſcribi
cœptum, VOT. v. MuIT. x. cujus tamen for-
mulæ initium Diocletiano attribuendum, qui
in ſuis Decennalibus hoc Numiſma à Medio-
barbo productum cudi voluit: IMP. Diocrä-
TIANI;IS AuG. in poſtica: PRIMIS xX. Mur-
TIS xx. In Nummis itaque Imperatorum, qui
ad decimum Imperii annum non pervenere,
Vota Decennalia in Nummis memorata de
Votis ipſo Imperii initio ſuſceptis ſemper in-
telligenda uſque ad Conſtantinum M. nunquam
verò de Votis Decennalibus quinto I mperii an-
no nuncupatis; cùm illa ante Conſtantinum M.
in Numiſmatis memorata non fuerint.
Pertinax primus fuiſſe dicitur à Capitolino IV.
in ejus Vita cap. 5. qui ſimul cum Imperioo m- Pertivax
n es *n die om-

„

184

S. C. II. nes honorificas appellationes diverſis diebus
An. Ch. 19 3. Auguſtis attribui ſolitas acceperit: Primus ſa-
nes appella- nò omnium ea die, quà Auguſtus eſt appellatus,
gigrar n- etiam Patris Patriæ nomen retepit: necnon ſimul
pie. etiam Imperium Proconſulare, necnon jus quar-
tæ relationis. Dio lib. 5z. de Imperii inſtitutione
loquens, ait, Imperatores ratione eorum nomi-
num, quæ in populari civitatis ſtatu uſurpaban-
tur, omnem totius Reipublicæ poteſtatem ac-
cepiſſe, ac Pontifices maximos, Imperatores,
Patres Patriæ, aliiſque titulis qui in Inſcriptio-
nibus occurrunt, appellatos fuiſſe. Quæ nomi-
na poſtquam enumeravit Dio, ſubdit: Hæ ſunt
appellationes iſtæ, quibus Imperatores ſecundum
leges ac inſtituta noſtri etiam temporis utuntur.
Ae noſtra quidem ætate ſimul omnia eis hac tri-
buuntur, Cenſorio excepto; olim verò ſingulæ eis
ex legibus decernebantur. Dio anno Alexandri
Severi nono Hiſtoriam ſuam abſolvit, qui ta-
men dum de bPertinace, cujus electioni inter-
fuit, loquitur, novæ illius conſuetudinis indu-
ctæ non meminit. Imèò ipſemet Alexander Se-
verus, quando Imperator renunciatus eſt, his
verbis Senatui gratias egit, ut ex Actis publicis
teſtatur Lampridius in Alexandro cap. 8. Gratias
vobis, P. C. non nunc primum , ſed & de Cæſa-
reo nomine, & de vita ſervata & Auguſti nomi-
ne addito, quæ omnia novo erxemplo uno die in me
contuliſtis. Qua ratione Alexander primus fuiſ⸗
ſe videtur, qui omnia poteſtatis inſignia acer-
vatim & uno die præter antiquum morem re-
ceperit. Quidquid ſit, certum eſt, Imperatores
omnes honorificas appellationes ante Pertina-
cem aut Alexandrum Severum uno eodemque
die non accepiſſe, imò ex illis aliquos, aut
Patris Patriæ, aut Imperatoris, aut aliorum in-
ſignium honorum nomina diu diſtuliſſe. Quod
de Auguſtis Dio tradit, de Cæſaribus etiam in-

telligendum- Quare, ut vidimus, Trajanus pri-

müm adoptatus, dein Cæſar creatus, ac poſtea
Imperio Proconſulari & Tribunitia Poteſtate
decoratus. Quæ obſervatio ad Numiſmata expli-
canda aliquando juvare poterit.
V. A num. II. ad VI I. Pertinaci ſucceſſit Di-
Iulianus Im- dius qulianus, qui, ut habet Dio, imperavit dies
perator oc ſexaginta ſeæ: ideoque die prima Junii occiſus
cicitsr. eſt; quod confirmat Spartianus in Juliano cap.
ult. ubi ait, imperaſſe Julianum menſibus duobus,
diebus quinque, quod verum eſt. Nam Dio, ut in
morte Severi, Juliani ſucceſſoris videbimus, Na-
tale Imperii Severi à die prima Junii currentis
anni auſpicatur. A Germanicis legionibus, ubi
auditum eſt, Commodum occiſum, Iulianum au-
tem cum odio cunttorum imperare, multis hortan-
tibus, repugnans Inperator eſt appellatus apud
Carnutum Idibus Auguſtis, inquit Spartianus
in Severo cap. j. de hoc Imperatore loquens. Ve-
ruùm loco horum verborum, Idibus Auguſtis,
legendum, IMibus Aprilis, ut Baronius nortavit.
Ab eo die, qui Aprilis decimus tertius, Tri-
bunitia Poteſtas Severi deducta, non verò, ut
hactenus exiſtimatum, à die primo menſis Ju-
nii, quo Julianus peremtus, quemadmodum
anno cxCVIII num. IxX. oſtendam. Eodem
tempore, quo Severus ab exercitu Germanico,
Peſcennius Niger in Oriente, & Clodius Albi-
nus in Gallia Imperatores appellati ſunt, ut te-
ſtantur Scriptores Hiſtoriæ Auguſtæ, Albinus à
Severo bellum cum Nigro geſturo Cæſar appel-
latus eſt, quia ſc. verebatur ne, ſe bello Ori-
entali implicito, Romam occuparet. Severus

Critica Hiftorico-Chronologica

autem intra triginta dies quam Romam venerat, 8 & C. I
eſt profectus, ait Spartianus in Severo cap. 8. An Ch. 19 4.
neque ad eam venit ante annum Ohriſti cxcviII, 325.
ut ſuo loco monſtrabo.
Dio lib. 73. pag. 837. docet Severum, quando VI.
Imperator dictus eſt, Pannoniæ præfectum fuiſ- Severu⸗
ſe: Mi Rempublicam capeſſerunt. Albinus praer goses,aeß
rat Britanniæ; Severus Pannoniæ; Niger Syrig. er lapera.
Quod confirmat Spartianus citatus quando ait, tor. 4

eum apud Carnuntum, quæ fuit Urbs celeber-

rima Pannoniæ ad ripam Danubii, factum eſſe
Imperatorem. Quare erravit idem Spartianus cap.
4. ubi poſtquam de Lugdunenſi ejus præfectu-
rà locutus eſt, inquit: Deinde Pannonias procon-
ſulari imperio vexit. Poſt hoc Siciliam proconſu-
larem ſorte meruit, ſuſcepitque Romæ alterum fi-
lium. Hunc Spartiani errorem refellit etiam He-
rodianus in Vita Juliani, qui de electione Se-
veri loquens, ait: Præerat Pannoniis univerſis
nam unius regebantur imperio]. Severus qui-
dam genere Afer, &c. quare ultima ejus præfe-
ctura Pannonica fuit. Denique Spartianus in
Vita Geræ cap. 3. quem in Vita Severi Romæ na-
tum dicit, ait eum natum Mediolani, etſi ali-
ter alii prodiderunt, ideoque pugnantes inter ſe
ſententias Spartianus ſequitur.

ANNO PERIODI GRACO-ROMANA 5687. Anno Urbis
. 247 Olymp-
O 7. F. O 5. P. 24. Mart. Indict. 2.

243. A1. 2.
JESuICHRISTI I94 ſecund. Baronium 196.
VICTORISPAFP„ 10.

SE VERI IMP. 2.

D num. I. Coſſ. L. Septimius Severus Aug. I.
II, & Clodius Septimius Allinus Cæſar 71 Ols.
Uterque juxta primam Conſulatuum Cæſareo-
rum regulam.
Hoc anno Niger à Severo poſt aliqua prælia II.
vidus, interemptuſque eſt, ut docent Hero- Niger oci-
dianus lib. 2. Spartianus in Nigro, & alii, qui ditur.
tamen annum non exprimunt. Sed cum Seve-
rus in nummis Tribunitia Pot. II. ſignaris di-
catur Imp. II, & Imp. III, & Imp. IIII,
non dubium quin propter victorias de Nigro
reportatas, Imperatoris titulum multiplicaverit.

ANNO -PERIODI -GRXCO-ROMAN& 5688. Anno Urbis

O 8. E. ) 6. P. 13. April. Indict. 3. dyanb. 143.

JESuICHRISTI 195. ſecund. Baronium 197. 1. 3.

VICTORIS PAP 2.
SEVER I IM F. 3.

D num. I. & ſeq. Coſſ. apula Tertullus I.
& Lieius Clemens, ut oſtendit Card. No- Conſule⸗
riſius in Epiſt. Conſulari ex Inſcriptione Gru-
teriana pag. 1027. Ad hunc Scapulam, poſtea
Proconſulem Africæ, Tertullianus librum mi-
ſit.
Triennalis Byzantii obſidio anno præceden- 11I.
ti poſt imeritum NMigri cœpta, ut Spartianus in Séverima-
Severo cap. 8. inſinuat. Hoc vero anno conti- Toris.
git expeditio Severi in Oidroenos, in Arabes,
& Adiabenos, plureſque urbes d Severo captæ,
inter quas Niſibis. Ob eas victorias Severus Imp.
V appellatus, ut conſtat ex Nummis.
Antoninus

Caracall
Caſar.
Baron. nu
I. & 11.

IV.
rtullun
Libe el
ſrjtme.

Anno V
949.
Olymp. 1
11 4,

I.
Conſulet.

II.
Vidtor Paps
Aſianoser.
lommunica-
Ut.

—2 —, —, „ ,——— 1 —. — —☛☚n

— — „ — 1—

D
J.

VI.
Veru!
nn han-
nid brgeſ
is hreeß,

.

ſnno Urhis
7 Olyny.
43. 41.2.

1
Cnſiles.

II.
Niger Aii⸗
ditur.

Ande Utbis
948.
Olynp 14 .
41. 3.

.

S
geveri

8 £ C. II.
An. Ch. 196.

Caracalla
Caæſzr.
Baron. num.
I. & 1I1.
IV.
Tertulliani
Liber de Pra-
ſeriptione.

Anno Urbis

949
Olymp. 243.
an. 4.

1I.
Conſules.

11.
Victor Papa

Aſianos ex-

communica-
Vit.

in Annales

natu filius anno tantùm ſequenti Cæſar appel-
latus, anno cx cCvII Imperator deſignatus,
tandemque anno cxcvyiII Auguſtus nuncupa-
tus, eodemque anno Geta, alter Severi filius, Cæ-

ſar didus, ut accuratè ſuis locis explicabimus.

Ad num. XX I. Tertullianus lib. I. adver-
ſus Marcionem cap. 1I. pollicetur, ſe librum
editurum adverſus Hæreticos de Præſcriptione.
Quare cùm libros adverſus Marcionem anno
decimo quinto Imperatoris Severi Tertullia-
nus elucubrarit, is Commentarius poſt annum
Chriſti ducenteſimum ſeptimum, quo decimus
quintus Severi cœpit . promulgatus.

ANNO PERKIODI GR CO-RoOMAN 4 5689.
O 9. D C. O 7. P. 4. April. Indict. 4.
JESu CHRISTI 196. ſecund. Baronium 198.
VICTORIS PAP X 12.

SEVERI IMPP. 4.

Num I. ad XVII. Coſſ. Cu. Domitius Dex-
ter II, & L. Valerius Meſſalla, ex Inſcrip-
tione Onuphriana. In Faſtis Græcis Theonis, 4
Dodwello, Viro Græcè Latinéque doctiſſimo,
oſt Diſſertationes Cyprianicas nuper publica-
tis, Dexter eum numerali nota eriam editur.
In controverſiam hodie vertitur, an Vi-
ctor Papa reapſe Aſianos Paſcha decimâ quar-
t4 lund celebrandum contendentes excommu-
nicarit, an tantm eoſdem minatus fuerit.
Secundum docuit Valeſius in Notis ad Euſe-
bium lib. 5. cap. 24. A Baronii tamen ſen-
tentia non diſcedendum: huic enim favent
verba Euſebii, qui ait: Viétor quidem Romanæ
Urbis Epiſoopits llico omnes Aßa vicinarumque
Provinciarum Eccleſias, tanquam contraria re-
Stæ Eidei ſentientes, à communione abſcindere co-
natur. Quibus verbis indicat, quæ Victor acce-
pto Polycratis reſponſo Romæ meditatus fue-
rit. Subjungit immediatè Euſebius: Datiſque li-
teris univerſos, qui illic erant, fratres proſori-
bit, & ab unitäte Ecolefiæ prorſus alienos eſſe pro-
nuntiat. Non potuit Euſebius clariùs loqui, ut
oſtenderet, revera latam fuiſſe excommunica-
tionis ſententiam. Si enim eam ſolùm minatus
fuiſſet, alii Epiſcopi tam vehementer commoti
non fuiſſent, ut habet Euſebius, cùm ante coa-
ctum à Polycrate Aſianum Concilium, ipſis quo-
que minatus fuerit ex communicationem. Unde
& poſt Synodum Polycrates in epiſtola ſynodi-
ca inquit: Nihil moveor is, quæ nobis ad formi-
dinem intentantur. His adde, ita Socratem Eu-
ſebium intellexiſſe. Et ne Proteſtantes oppo-
nant, poſt Victoris cenſuram Aſiaticos à com-
munione Fidelium non fuiſſe rejectos, occurrit
Marca lib. ʒ. cap. 3. & docet ex Sozomeno lib.
7. cap. 19. in gratiam ſtatim rediiſſe Polycratem
& Aſiaticos Epiſcopos cum Victore Papa. Hæc
Sozomeni verba: Et hæ quidem fuerunt in hu-
jus feſti obſervatione diſerepantiæ, Porro exor-
tam olim controverſiam ſapientiſſime diſſolviſſe
mihi videtur Vilctor, tunc temporis Romanorum
Epiſeopus „&s Polycarpus myrnenſis. Nam qao-
niam Occidentales Epiſeopi traditionem Pauli ac
Petri abrogandam non eſſe cenſebant, Aßani ve-
rò Joannem Evangeliſtam ſequi ſo velle affirma-
bant, ex communi conſilio placuit, ſinguli feſtum,
Tom. I.

C. Baromii.

Antoninus Caracalla Severi Auguſti major

18 5
Prout conſueverant, celebrantes, à mulna iier 8 £ C. II.
ſe communione nequaqnam diſceederent. Ex re- An. Ch. 196.
tento Victoris nomine rectè colli git Eraditiſſi-
mus Pariſienſium Archiepiſcopus, vitium irrep-
ſi ſie in nomen Polycarpi, cùm is longè ante Vi-
ctoris Pontificatum martyrio coronatus fuerit.
Legendum itaque, Polycrates, quem certum eſt
floruiſſe tempore Victoris Papæ, inter quos pa-
cem initam ad D. Iren vi præces, tum exX ipſius
Irenæi literis, tum ex loco laudato Sozomeni
deducit laudatus Archiepiſcopus, qui addit:
Licèt probent Novatici, non rejettos Aſiaticos à
communione Occidentalium poſt Vilktoris cenſu-
ram, hoc de dignitate Sedis Apoſtolicæ nihil de-
mit, cum ad Irenat! ſuggeſtionem pacem redditam
à Viclore docuerimus. Ex Euſebio enim & Socra-
te Conſtat de excommunicatione à Vittore mſlitta,
& de Irenai epiſtola: ex Sozmeno autem de com-
munione Victoris & Polycratis non interrupta;
quod aliter contingere non potuit; niſi ſuſpenſo a
Victore excommunicationis eſffebtu poſt monita Ire-
nai, &c. Legendus Schelſtratius parte 2. An-
tiquit. Illuſtr. Diſſert. I. cap. 3. ubi egregiè eluci-
dat contentionem Polycratis contra Victorem
Papam pro obſervatione Paſchatis.

Ad num. XVII. Epiſtola tertia Victoris ad III.
Deſiderium Viennenſem Epiſcopum, aliaque Visoris P.
ad Parocodam Epiſcopum de quæſtione Pa- 12 NRo Sii⸗
ſchatis, in quarum ultima dicitur, Orientalem e zerte
Eccleſiam propter Paſchæ celebrationem ab Oc-
cidentali disjunctam, & in priori, Presbyte-
ros, qui Apoſtolos viderunt, uſque ad illa tem-
pora Viennenſem Eccleſiam rexiſſe, ſuſpectæ
ſunt, inquit Labbæus tom. I. Conciliorum; &
revera ſtylum recentiorem ſapiunt.
Ad num. XVIII. Hoc anno Severus Au- IV.

guſtus Baſſianum majorem natu filium, qui Gaaadαο
Antoninus & Caracalla dictus, Cæſarem ap- 636” D-
pellavit apud VEiminatium in ſuperiori Myſia, be.
dum contra Albinum moveret, ut teſtatur Spar- Baron. ann-
tianus in Severo cap. 10. licet rei geſtæ tempus ⁵9- Rum. 1.
non exprimat. Sed id hoc anno factum Cara-
callæ Quinquennalia & id genus feſta demon-
ſtrant. Quare ea nuncupatio à Baronio & Pe-
tavio de Doct. Temp. in annum ſequentem per-
peram dilata. Spartianus laudatus hæc ſcribit:
Cirea Arabiam plura geſſit (nempe Severus)
Parthis etiam in deditionem redactis,necnon etiam
Adiabenis. Atque ob hoc reverſus, trinmpho de-
lato, appellatus et Arabicus, Adiabenieus, Par-
thicus. Sed triumphum reſpuit, &c. Recuſavit
& Parthicum namen, ne Parthos laceſſeret. Re-
deunti ſanè Romam poſt bellum civile Nigri; aliud
bellum civile Clodii Albini nuntiatum; qqui re-
bellavit in Gallia, &c. Et chm iret contra Albi-
num, in itinere apud V iminatium ſilium ſuum mar gewerus Ro-
jorem Baſſianum Caæſarem appellauit. Baronius mam hor
aliique plures verbis illis innixi crediderunt, o"nο non
Severum hoc anno Romæ fuiſſe. Sed ex illis id er vsnit.
minimè ſequitur; cùm Spartianus ſcribat qui-
dem, Severum, dum Romam rediret, bellum
Albini accepiſſe; ſed non dicat, ante devictum
Albinum ad eam urbem illum adventaſſe. Quan-

do verò tradit, eum reverſum triumphum reſ-⸗

puiſſe, loquitur de adventu, qui anno CXCVIII
contigit. Quare rectè Herodianus lib. 3. cap. 6.
Qui ampliſſimo donativo milites proſecutus, ſa-
tim univerſos contra Albinum educit: miſſis ꝛtem
qui Byrantium epugnarent, Clauſam adhns re-
ceptis Nigri Ducibus. Ex Oriente itaque Severus
non Romam, ſed in Gallias venit, & victo in
◻ 3 Galliis

186
5 & C. 11. Galliis Albino, Romam profectus eſt, ut He-
An. Ch. 197 rodianus narrat. Dum contra Albinum exer-
citum ducit, Viminatii majorem natu filium
Cæſarem dicit, inquit Spartianus, quem Pa-
radinus de oppidulo duabus leucis ſupra Lug-
dunum ſito, vulgéque dicto Vimy, nullo te-
ſte, intelligit. Miror autem, Spartianum
ſcribere, Severum Parthicum nomen reſpuiſſe;
cùm in Nummis hoc anno percuſſis, & à Me-
diobarbo recitatis, Severus nuncupetur Parthi-
cus, Arabicus & Adiabenicus, & qui huc uſque

Imp. V appellatus fuerat, ob novas victorias di-
catur Imp. VI, VII, VIII.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO -ROMAN 5690.

950. .B. ) 8. P. 24. April. Indict. 5.
Rogr44. O10. B. ) 8. P. 24. April. Indict. 5

an. 1. JESu CnHRISTI I97. ſecund. Baronium 199.

ZEPHYRINI PAP £ I.

SEVERIIMP. 5J.

I. D num. I. Coſſ. Claudius Lateranus, &
Conſules. Titius Rufinus, ut oſtendit Onuphrius
in Faſtis.
II. Caracalla non hoc, ut exiſtimavit Baronius,
Caracalla ſed præcedenti Cæſar dictus, ut ibidem expoſi-
Imperator tum. Ea tamen nuncupatio præſenti anno à Se-
deſtinatus.

natu rata habita. Scaliger in Animadverſioni-
bus Euſebianis Inſcriptionem hanc refert: LA-
TERANO. ET RuFINO CosS. CoOPTA-
T uS. E x. S. C. M. AuRELIUS. ANTONI-
Nu S. CAESA R. DESTINATUS. Præterea
hoc anno Tribunitia Poteſtas eidem Caracallæ
à patre in Galliis conceſſa, ſed ea anno tantàùm
ſequenti decreto Senatůs confirmata. Interim
Imperator deſtinatus appellatus eſt, ut liquet ex
inſigni Inſcriptione in Marchionatůs Badenſis
civitate, quæque à Scaligero ad num. 2215. Eu-
ſebii recitatur.
M. AuRELIO
ANTONINO C£S
IMP. DESTINATO.
IMP. L. SEPTIMI
SEVERI PERTINACIS
AuG. FILIO.
RESP. A au.
Currenti itaque anno Caracalla Impèrator deſti-
natus, & inſequenti Imperatoriis inſignibus, ut
tunc videbimus, ex Senatůs decreto decoratus.
Hinc ejus Tribunitia Poteſtas aliquando à præ-
ſenti anno deducta, ut ſuo loco oſtendam. Exi-
ſtimo autem, illam deſtinationem in Galliis fa-
ctam eſſe, & quidem in Provincia Lugdunenſi,
ubi Severus contra Albinum bellum gerebat.
Certè Caracalla Lugduni natus eſt, ut docet
Victor in Epitome, & indicat Spartianus in Se-
vero cap. 5. quando ait, Severum Provinciam
Lugdunenſem, antequam imperaret, Legatum
accepiſſe, & dum eam regeret, Juliam uxorem
duxiſſe, ex qua ſtatim pater factus eſt. Natus eſt
Caracalla anno Chriſti cIxxxvIII, ut infràâ de-
monſtrabimus. Quare eo anno Severus Lug-
dunenſem Provinciam regebat, jamque Juliam
uxorem duxzxerat; licèt Spartianus in Caracalla
cap. 10. à ſe ipſo manifeſtè diſſentiens, Juliam
Caracallæ novercam vocet. Severus Conſulatum
ſuffectum geſſit anno CXC, ut ſuo loco di-
ximus. Spartianus aſſerit, Severum poſt Lugdu-
nenſem Provinciam, Pannonias Proconſulari

Critica Hiſtorico Chronologica

Imperio adminiſtraſſe, dein ſuſcepiſſe Romæ S C. II.
alterum filium. Tum ſubdit : Conſulatum cum Aà. Ch.195¼
Apuleio primum egit, Commodo ſe inter plurimos
deſignante. Geſtus ille Conſulatus anno CXC,
natus verò Geta alter Severi filios anno
CLXXXIX; ut infrà dicerur. Quamobrem
eo anno Severus Siciliam adminiſtrabat, Con-
ſulque ſuffectus in annum CX C deſignatus
eſt. Quæ omnia huc uſque obſcura hic obiter
explicare placuit, præſertim ut conſtet, Cara-
callæ cum Julia noverca matrimonium, cujus pri-
mus Auctor Spartianus, fictitium eſſe; quod &
ipſemet Spartianus inſinuat, quando ait: Iu-
tereſt ſeire, quemadmodum novercam ſuam Iu-
liam uxorem duxiſſe dicatur, id eſt, incerto ru-
more feratur. His ſcriptis cùm animadvertiſſem
Spartianum in fœdos errores incidiſſe, exami-
navi quæ ex eo retuli, & comperi eum halluci-
natum eſſe quando aſſeruit Severum ducta Julia
ſtatim patrem factum eſſe, & Caracallam ge-
nuiſſe. Hic enim anno Chriſti CLXXXVIII
natus eſt, Juliam verò uxorem accepit Severus
ante obitum Fauſtinæz Auguſtæ, quæ anno
CLXXVI deceſſit. Dio enim lib. 74. pag-
840. ſcribit: Cuwque (Severus) Zuliam axo-
rem dutturus eſſet, Fauſtina Marci uxor utriqne
thalamum in templo Veneris juxta Palatium ap-
paravit. Quare Caracalla Lugduni quidem natus
eſt ſed longe antea Severus Juliam uxorem ac-
ceperat.
Albinus Cæſar non hoc anno, ſed inſe- III.
quenti occiſus, ut tunc commodiùs explica- Altini inte-
bimus. ricat.
Ad num. II. Bellum Judaicum, quod Eu- IV.
ſebius in Chronico anno quinto Severi Impera- belem ſig⸗
dascum.
toris reſumtum ſcribit, à nullo antiquo Hiſto-
riæ Auguſtæ Scriptore memoratum, ideoque
ante annum Chriſti CCI Severus contra Ju-
dæos bellum non geſſit. Incertum tamen, an
de eo héllo Euſebius per errorem loquatur quin-
to hujus Imperatoris anno, currenti nempe, an
verò alterius, cujus nullus Hiſtoricus memi-
nerit. . v.
Hoc anno Victor Papa è vivis exceſſit, cui Opeus Micto-
Zephyrinus ſucceſſit, qua de re infrà. ris P?P.

ANNO PERIODI GRCO-ROMANg£ 5691.
OρI A. ) 9. P. 9. April. Indict. 6.

JESuI CRRISTII98. ſecund. Baronium 200.

Anno Urbir
951. Olymp.
244. an. 2.,

ZEPHYRINI PAP £Æ 2.

SEVERI IMP. 6.
CARACALLX IM D. I. .

D num. I. Coſſ. Ti. Saturninus, & C. Gal- I.
lus, ex Inſcriptione Onuphriana lib. 2. Fa- Conſules ·
ſtorum pag. 238.
Severus Romæ Quinquennalia dedit, quo- ITII.
rum varia hoc anno indicabimus veſtigia. Bangere.
Severus anno ſuperiori in Galliam venit, cur- ,.
renti ad Lugdunum cum Albino Cæſare pugna- III.
vit, eumque X I Kal. Martii, ut habet Spar- Albinus occi-
tianus in Severo cap. 11I. vicit: Direpta mox in- ſus.
cenſaque Lugdunum, & Albino caput abſciſſum, J
perlatumque ad Severum eſt, inquit Herodianus Baron. me
lib. 3ʒ. cap. 7. Dictus fuerat Cæſar Albinus à Se- 159. num. 1,
vero, poſtquam ipſe Imperium iniit; ſed cum

Albinus etiam Inperatoriam dignitatem poſtula-

ret, ait Dio lib. 75. eumque dolis inſidiiſque
tentaret, Albinus ſe iplum Auguſtum nuncupa-
vit,

5G
n.Ch

I)
Aliu!
deriuß
ſarmnj.

. V.
Ainn, hor
ann⸗ dichiag

Chige.

IV.
berium Caæa-
ſareum.

IIL.
Albini inte⸗
ritus.
1 .
Belun
laicum.

.
Obitns illx

l. Oinh.
144. In 2

.“
. Albinus hot
anno wickus. ſententia,

inter quos iſte legitur: IM P. CAES. D. CLop.
ALB. AuG. in poſtica, AkuITAS Aud.
Cos. II.
Cenſores quidam in Epiſtola Conſulari à Card.
Noriſio publicata invehuntur in illud quod pag.
178. Diflertationis Hypaticæ ſcripſi, Marcum
nempe Aurelium & Commodum ejus hlium Im-
perium Cæſareum ante Auguſteum adepros eſſe;
quod Cæſareum Imperium ut convellant, exem-
plum Albini Cæſaris atferunt, quem puto no-
mine Cæſateo donatum fuiſſe tuentur. Com-
modus enim Albino Cæſareum nomen obtulit,
utque inſigne aliquod Imperialis majeſtatis ac-
cederet, dedit ei facultatem utendi coccinei

pallii, ut teſtatur Capitolinus in Albino cap. 2.

qui cap. 13. ait, Albinum Caæſareum nomen à
Commodo oblatum recuſaſſe, quod cap. G. &
cap. 13. repetit. Sed hinc tantùm deduci poteſt,
aliquando Cæſaris nomen ſine Imperio Cæſa-
reo conceſſum fuiſſe, cujus rei paucifhima occur-
runt exempla. Commodus itaque ſolùm nomen
Cæſareum Albino obtulit; ſed Severus eum no-
mine & Imperio Cæſareo donavit. Herodianus
enim lib. 3. cap. 7. Severum laudat, quòd Al-
binum Caſaris honore atque auctoritate pradi-

tum in poteſtatem redegerit. Capitolinus etiam

in Albino cap. 3. de eo ait: Extat allius concio,
quæ, Chm accepit Imperium, & quidem Severi (nt
quidam ) voluntate firmatum, hujus rei memoriam
facit. Tum cap. 7. Capitolinus ſcribit: Ad Inpe-
rium venit natu jam grandior. Pauloò poſt reterunt
epiſtolam Severi, in qua legitur: Imperator Se-
amantiſſino & defideratiſſinzo, Salatem. Victo
Peſeennio, &c. T? quæſo, ut eo animo Rempubli-
cam regas, quo dilectus e frater animi mei, fra-
ter Inperii. At inquiunt Cenſores: Cowmodus
ac reliqui Cæſares ante Imperium Proconſulare,

ommnis Imperii expertes erant. Hine- cùm anno

CLXXV Senatusnuntium necis Avidii Caſſii
accepiſſet, inter feſtivas acclamationes abſenti
M. Aurelio factas dixerunt: Commodo Impe-
rium juſtum rogamus. Commodo Tribunitiam
Poteſtatem rogamus. Erat igitur Commodus ſine
Imperio, quamvis jam inde ab anno CLXVICe-
ſar eſſet, deſtinatus tamen ad Imperinm. Sed va-
num hoc argumentum: Commodus in pueritia
Imperio Cæſareo ornatus fuerat, qui poſt decem
circiter annos Senatus Imperium Proconſulare,
quod majus erat, petivit. Quare in laudatis ver-
bis juſtum Imperium, ſignificat Imperium Pro-
conſulare, quod plenum Imperium eſt, ut iaſtum
prælium, illud quod verè & propriè prælii no-
mine cenſeri poteſt, inquit Budeus in Theſau-
xo Roberti Stephani verbo juſtus. Addunt Cen-
ſores: M. Aurelius filios adhuc pueros Cæſares
creavit, nullo cum eiſälem Imperio, cujus ob ata-
tem nondum capaces erant, communicato. Ita
pag. 178. Epiſtolæ Conſularis. Reſpondeo, M.
Aurelii filios Cæſares, aliorumque Principum
pueros Imperio ineundo, ſed non obeundo ma-
turos eſſe, ut omnes norunt. Fateor tamen, Im-
erium illud Cæſareum ad pauca tantùm ſe ex-
tendiſſe ab Imperatorum arbitrio pependiſſe, &
in quo illud ſitum eſſet, hactenus obſcurum.
Quæ obiter dicta ſint ad rem magni momenti
magis explicandam. B
Præſenti anno, non ſuperiori, ut fert vulgaris
Albinum debellatum, colligo ex He-

in Annales Q. Baronii. 187

§ K C. II. vit, & Tribunitiam Poteſtatem capeſſit, ut

rodiano lib. 3. cap. S. qui Albinianorui inter-
An. Ch. 198. liquet ex Nummis apud Mediobarbum pag. 266. e d. 4 „ Pe, 5 £ C. II.

necione narrata, ait: Continub Komim proficiſ- An. Ch. 198.

citur, exercitum ſexum omnem adducens, 423
terribilior videretur. Confeltoque magna veloci-
tate itinere, quezmadmodum conſueverat, infeſtus
aahnuc ſuperſtitibus Allini amicis, Romam intrat.
Dio de Albini interitu loquens, inquit: Prælium
vero overi & Albini apud Lugdunum ita fabtum
ſt. Spartianus citatus habet: Victus eſt Albinus
die undecima Kalendas Martii, die nempe deci=
ma nona menſis Februarii. Sed cùm, Severum
præſenti anno Romæ fuilſe, ibique, Quinquen-
nalia celebraſſe, indubitatum ſit, dies ille deci-
mus nonus Februarii Albino & Albinianis fata-
lis, non alterius anni quâm currentis eſſe poteſt.
Si enim menſe Februario anni præcedentis illa
pugna pugnata fuiſſet, & præſenti tantuùm anno
Severus Romam veniſſet, non continuòè, & ma-
gua celeritate, ut teſtatur Herodianus, ſed lente
cunctanterque illuc ſe contuliſſet, anno nempe
fere integro, in hoc longo ſpatio conficiendo,
inſumto. Nec eſt quòd quis dicat, Severum an-
no ſuperiori Romam veniſſe. Herodianus enim
loco laudato eum, ubi Romam adventavit,
Quinquennalia celebraſſe, manifeſtè indicat:
Poſten verò, inquit, quam in templam Zoyis in-
græſſas eſt, omniaque ſacriſicia de more peregit,
reverſus in palatium, magnoque Congiario popu-
lum Rmanum, viétoriæ nomine proſecutus, ac
nummos mlitibus largitus eſt, ſimul alia permul-
ta indulſit, quæ nunquam antea acccρ5prant. Nam &&
frumenti ſummam primus adauxit, & aureis an-
nulis uti, & domi habere mulierem Pbermiſit. Quæ
novitates gratiæque Quinquennalium Severi
indicia. Ob'jici etiam potlet, Getam die ſepti-
ma menſis Martii Romæ Cæſarem à Severo pa-
tre renunriatum eſſe; cùm in Actis Paſſionis
§ S§. Perpetuæ & Felicitatis. Sancta Martyr di⸗
cat: Manere caſtrenſi eramus VPugnäturi. Natale
tunc Getæ Caſaris, & c. Utraque autem cum ſa-
ciis paſſa die X II Martii ex omnibus vetuſtis
Martyrologiis, ut oſtendit Holſtenius in Notis
ad ea Acta. Quare cùm Albinus die XIX Fe-
bruarii. ſuperatus fuerit, Romam Lugduno intra
dies quindecim Severus cum exercitu perveni-
re non potuit. Verùm in Actis illis non de Na-
tali Imperii Cæſarei Getæ, ſed de Natali ejus
genuino ſermo eſt. Natus autem Geta ſexto Kas
lendas Junias, ut prodit Spartianus in Geta cap. 3ʒ.
& parte alia, hoc anno poſt diem XIII men-
ſis Aprilis, qui Imperii Severi Natalis eſt „Cx-
ſar nuncupatus. Et ratio eſt, quia, ut mox viſuri
ſumus, Caracalla poſt eum diem Tribunitiam
Poteſtatem & Auguſteam dignitatem à patre
obtinuit, & veriſimile non eſt, Getam mino-
rem fiiium prius à patre Cæſarem dictum, quâm
Caracallam majorem natu filium à patre Augu-
ſtum nuncupatum. Utraque itaque nuncupatio
vel eodem tempore poſt menſem Martium fa-
cta, vel Caracalla priùs dictus Auguſtus, qu
g qum
Geta Cæſar. Quare S8. Perpetua & Felicitas
alio die, quàm quo paſſæ ſunt, in Martyrologiis
coluntur, quod non rarò accidiſſe paſſim in hoc
Opere obſervabimus; dieſque ſeptima Martii,
dies eſt, quo Carthaginem earum reliquiæ po-
ſteâ tranſlatæ, non verò dies obitualis. Portèò
cùm utraque Martyr non Tuburbi, ſed Cariha-
gine paſſa fuerit, ut oſtendit Valeſius in Præfa-
tione, quam ad laudata Acta præfixit, habemus
ex illis Epiſcopum Carthaginenſem, qui tem-
pore Severianæ perſecutionis ac Tertulliani ſe-

Q 4 debat.

8 £ C. II.
An. Ch. 198.

18 8⁸

debat. Pag. enim 24. legitur: Vidimus ante
fores Optatum Epiſcopum, &c. Nonne tu es Papa
noſter? Quare, cùm hic ſermo ſit de perſonis
Carthagine, non verèò Tuburbi viventibus, di-

cendum, Optatum fuiſſe tunc Epiſcopum Car-

thaginenſem, ac Agrippini ſucceſſorem, cujus

VI.
Caracalla
Auguſtus,
Geta Caſar
dicitur.

tamen nulla mentio apud Schelſtratium in Dilſ-
ſert. Eccleſiæ Africanæ, ubi eorundem Epiſco-
rum indicem texit. Hanc ad me obſervationem
miſit Clariſſimus Aâbbas Ludovicus du Four, qui
non dubitat etiam, quin Perpetua & Felicitas
alio die martyrium pertulerint, quàm quo co-
luntur, & quin Severi Romam adventus ad hunc
annum pertineart.
Severus ultus graviter Albinianam defectio-
nem, Romam venit, Commodam in Senatu & con-
cione laudavit, Deum appellavit, inquit Spartia-
nus in Severo cap. 12. Paulè antè ſcripſerat, Se-
verum poſt victum Albinum inter milites Di-
vum Commodum pronuntiaſſe, idque ad Senatum
ſcripſifle. Quemadmodum itaque Tribunitiam
Pot ſtatem Caracallæ conceſſam, ita Commodi

apotheoſim à Senatu Severus confirmari voluit.

Ex quo uttoque facéto intelligimus, adhuc per
hæc tempora magnam Senatüs in Similibus ha-
bitam rationem tuiſſe. Hujuſmodi conſecratio-
nes annis Quinquennalibus & id genus feſtis
dicatis de more factæ. Tum cap. 14. ait Spar-
tianus: Ceſarem deinde Baſſianum filium ſu-

uam Antoninum à Senatu appellari juſſit, decre-

tis Imperatoriis inſignibus. Caracalla ſeu Baſſia-
nus anno CXCVI Cæſar nuncupatus fuerat,
annoque inſequenti Imperator deſtinatus ut ſuo
loco diximus. Deerat itaque tantum Senats
decretum, quod hoc anno acceſſit. Severus non
ſolům Caracallam Auguſtum dixit, ſed etiam
Getam filium ſuum natu minorem Cælſarem
nuncupavit, quod Herodianus lib. 3. Cap. 9. his
verbis exprimit: diærρανραα½ õ v T15
Paα r6s nτ ιατι+ οονιοονι § SaæciXροας ,
õ ddecαι α &c. Id eſt: Igitur ali-
quandiu Romæ moratus, participato filus Imperio,
dJecrevit item Barbarorum inclareſcere tropais.
Petavius lib. 13. de Doct. Temp. pag. 694. ait:
Herodianus ſignificat utrumque Severt Rlium par-
ticipem Inperii, & aurooowσναα faltum eſſe. Sed
Spartianns Getam nonniſi Cæſarem ereatum aſſe-
rit, quod & probabilius videtur. At perperam,
nam inter Herodianum & Spartianum egregiè
convenit. Illud tamen præter Spartianum He-
rodianus dicit, Getam nempe, qui tantùm Cæ-
ſar renuntiatus eſt, nuncupatum fuiſſe Impera-
torem, non minùs quàm Caracallam, qui Augu-
ſtus eſt appellatus. Antea enim Cæſares Impe-
ratoris nomine non cohoneſtabantur, niſi Impe-
