non eſſet. Sozomenus lib. 4. cap. 20. & Theo-
phanes in Chronico libelli Synodici Auctori ſutf-
fragantur, licet eam depoſitionem in Synodo
factam non memorent: de quo tamen minimè
dubitandum; cùm Epiſcopi nonniſi in Synodis
deponi ſoliti eſſent. Acacius Cyrillum poſtea de-
poſuit, quòd de jure Metropolitano adverſus ſe
controverſiam moviſſet, ut teſtatur Sozomenus
lib. 4. cap. 25. Jus autem Metropolitani in e0
præcipuè conſiſtit, ut Epiſcopi omnes ad ipſius
Concilium vocati venire cogantur.
VIII. Cyrillus itaque Maximo adhuc viventi ſubro-
Idque anno gatus, idque anno præcedenti, ut ex Hieronymo
Pracedenti. laudato conſtat. Præterea Auctor libelli Synodici
factum id dicit, cùm Athanaſius Alexandriam pro-
peraret, & Synodum Hieroſolymitanam Ariano-
rum ante Sirmienſem, quæ hoc anno celebrata
eſt, recitat. Verum eſt, Theophanem Sancti Maxi-
mi depoſitionem referre ad annum Chriſti cccrv:
ſed Theophanis Chronologia per hæc tempo-
ra prorſus corrupta: quod ex eo liquet, quòd
Euſebii Conſtantinopolitani Epiſcopi mors cum
anno cccrVI in eo Chronico copuletur.
Veruùuͤim Theophanes ex Theophane corrigen-
dus. Is Maximi depoſitione narrata, ait: Sub
id tempus, Cyrillo PEpiſeopum agenre, vivifßca
Crucis ſignum luce magna coruſeans, die ſacro
Pentecoſtes, apparnit in cælo. Contigit ea appa-
ritio menſe Maii currentis Chriſti anni, ut an-
no cccCLIIoſtendam, idque ſub Cyrilli Epiſ-
copatùs initium. Hic enim in epiſtola, quam de
ea apparitione ad Conſtantium Imperatorem
Hieroſolymis ſcripſit, ipſo initio ait: Primas
haſce ex Hieroſolymis ad te, Deo dilebte Impera-
tor, mitto literarum primitias, &c. Recèêns ita-
que Epiſcopatum Hieroſolymitanum Cyrillus
adeptus erat, quando Chriſti Crux in Oriente
hoc anno apparuit; ideoque eriam ex Theopha-
nis ſententia Cyrillus anno præcedenti Epiſco-
pus Hieroſolymitanus inauguratus. Quare Hen-
ſchenius die X VIII Martii in Vita Ss. Cyrilli
Hieroſolymitani, & Papebrocius in Hiſtoria
Chronologica Patriarcharum Hieroſolymita-
norum, Sancti Maximi depoſitionem & Cy-
rilli initium non bene ad annum CccIV refe-
runt, licèt uterque Cyrillum à ſuſpicione hære-
ſeos Arianæ jure merito liberent. Hieronymus
enim valde juvenis erat quando Chronicon
ſuum ſcripſit, in quo Cyrillum inter Epiſcopos
Arianos nominat. Sedit Maximus annos XVI

*

425
urrimque incompletos; ideoque in Chronico Ni- S C IV
cephori, ubi annos VI ſediſſe dicitur „nota nu- An Ch. 351.
meralis X Librarii errore videtur omiſſa. Hinc
fadne tenbnum anno CCCXXXV Macario
uccefliſſe. Colitur Maxim Latinis quâ
à Græcis die V menſis Maii Eein Nacinis dudm
Ad num. XLVIII & ſeq. Mors Sanczi Pauli „IX.
piſcopi Conſtantinopolitani „ qui à Græcis Oα S.
die VI Septembris à Latinis verò die VII il, Con-
Junii colitur, recte hoc anno à Baroni ſi⸗ San o .
Inaln. Baronio conſi- tani.
ntalibus eit, à Batonio & Sir- Prior Syne-
mondo in Diſſert. de anno Synodi Sirmienſis s Sirmien-
differtur in annum CCCLVII propter ratio- K.
nem à nobis indicatam anno CCCXLIX
num. I V. Verùm eam præſenti anno coactam Baron. anno
rectè cenſuit Socrates lib. I. Cap. 24. ubi me 20. 277, num. D
rat, cam habitam poſt Conſulatum Sergii & . ſeqa-
Ariniani „qui currenti anno competit. Photinus
chum, cüm in Synodo Mediolanenſi anno
C CCX L. VII damnatus ac depoſitus fuiſſ
adiit Conſtantium, Petiitque, ut coram judi i.
bus ab ipſo nominatis de Fide diſputaret nem-
admodum tradit Epiphanius in hæreſi Phai i
norum, ubi tamen Perperam ſcribit 1 Scn.
dicenſi 8 ynodo Photinum depoſitum. Cond m⸗
tius quidem Baſilio Ancyræ Epi bopeo iniunxit t
contta Photinum diſputationem ſuſcji rer ju⸗
dices verò ſeu Auditores hujus difpurationi⸗ .
dit T halaſſium, Datianum, Cerealem & † .
rum Comites. Ex his Thalaſſeus primas a udl
Imperatorem obtinebat, ut tradit Zoſii u3
lib. 2. & Præiectus Prætorio miſſus in Orn n-
tem hoc anno und cum Gallo Ceæſare. Mottuus
eſt autem anno CCCLI II, Conſtantio laas.
VI & Gallo Cæſare II Coſſ- ut habet Ammis.
nus in lib. 14. Proinde Sirmienſis Synoclus &
diſputatio Baſilii contra Photinum non voteſt
cadere in annum CCCLVII lt contendi
Baronius. Huc accedit quod ſcribit Epipha-
nius in ea diſputatione Baſilii contra Pholinum
Notarium fuiſſe Callicratem, qui erat Exce tor
Rufini Præfecti Prætorio. Fuit autem Rarat
Præfectus Prætorio per Gallias Conſulatu Con-
ſtantii VI & Galli Cæſaris II, ut teſtatur Am-
mianus in lib. 14. Sed biennio antè Præfectus
fuerat Illyrici. Anno autem Chriſti CCCLVII
non Rufinus, ſed Anatolius Præfecturam Præ-
torii gerebat per Illyricum.
Sed & ex Epiſcopatu Germinii manifeſtè col- XI.
ligitur, Sirmienſem contra Photinum Syno- Eam hoc an-
dum, in qua Photinus Epiſcopatu dejectus eſt, o coααα
non eſſe celebratam anno CCCLVII. FEte Stastn,
nim antequam Georgiuz, pulſo Athanaſio, Ale- SEater.
xandrinam Sedem invaderet, jam tum Germi-
nius Epiſcopus erat Sirmii, ut tradit Athana-
ſius in Epiſtola Encyclica, quam ſcribit ad Epiſ-
copos Ægypti & Lybiæ, tunc cum Georgius
Alexandrinam Eccleſiam occupaſſet. Porro
Georgius Alexandrinam Sedem occupavit ine-
unte anno CCCLVI. Càm ergo ante eum an-
num Germinius Epiſcopus fuerit Sirmii „Pho-
tinus quoque, cui ſucceſſit Germinius, ante
annum CCCLVI depoſitus fuerit neceſſe
eſt. Certè Athanaſius in epiſtola ad Solitarios
Pag. 860. ubi ordinationes exterorum homi-
num à Conſtantio factas recenſet primam
commemorat ordinationem Gregorii, deinde
Germinii & Cecropii, poſtea Auxentii, ac po-
ſtremò Georgii. Ex his Gregorius quidem Ale-
Rr 4 xandrinis

476
§ E C. IV. xandrinis datus eſt Epiſcopus anno Chriſti
An. Ch. 351. CCCXLI; Germinius verò in locum Phorti-
ni factus eſt Sirmienſis Epiſcopus præſenti anno,
cùm à Conſtantio Sirmii agente accitus fuiſſet,
ut prodit Athanaſius in loco ſuprà citato, quem
Interpres Latinus perperam vertit. Cecropius
eodem anno factus eſt Epiſcopus Nicomediæ,
ut colligitur ex ſupradicto Athanaſii loco. Au-
xentius denique ad Mediolanenſem Epiſcopa-
tum promotus eſt anno CCCLV, & ſequenti
anno Georgius Sedem Alexandrinam invaſit.
Hæc ex Valeſio in Notis ad Socratem lib. 2. cap·
30. excepta.
XII. Photinus, inquit Petrus de Marca in Diſſert.
Pof Syne- de tempore Synodi Sirmienſis Plenariæ numero
dum Roma- X X & ſequentibus, & facundiæ nomine com-
eſir Soa- mendabatur, & flagrantiſſimà gratiâ valebat
a. apud Principem. Itaque magno conatu opus
erat, ut à Sede pelleretur. Imèò verò, ut regu-
lis quæ tunc obtinebant, adhæreamus, cùm
Fidei cauſa ageretur, neceſſe erat Orientis Epiſ-
copos in unam ſententiam conſpirare cum Oc-
cidente, ut hæreſis profligata cenſeretur. Ita-
gue relatione decreti adverſus Photinum miſſa
ab Occidentalibus in Orientem ex more, ut
docuit Hilarius, quid erat reliquum, niſi ut
juſſu Conſtantii Imperatoris Orientales Sir-
mium ſe conferrent, ut damnatione Photini
ſuffragiis tot Epiſcoporum confirmata, hæreſis
confoderetur: Sanèe Concilium illud Sirmienſe
ex Orientalibus Epiſcopis conflatum fuit, ut
ſcripſit Hilarius, ſeu, ſi mavis loqui cum Vi-
gilio, ex toto Oriente. Ex ea ſanè ſatis eleganti
conjectura ſequitur, non longo intervallo tem-
oris abfuiſſe Synodum Sirmienſem à Synodo
Romana, unde profecta fuerat relatio ad Orien-
tales.
XIII. Hoc etiam apertè docet Hilarius in Fragmen-
Contraria tis, dum ait: Vzrum inter hæc Sirmii convenitur,
epinio refel- ſcilicet dum libellus Urſacii & Valentis mitti-
inur. tur in Orientem, & Orientales literis ſuis res
Sardicæ judicatas per inſidias refricare conan-
tur ſub prætextu damnationis Photini, & com-
munionis Marcello denegatæ ab Athanaſio.
Conſtituatur ergo Romana Synodus in anno
trecenteſimo quadrageſimo nono, poterit ha-
beri Synodus Sirmienſis, ex mente Hilarii, cur-
renti anno: quæ eſt Socratis & Petavii Diſſert.
de Photino Hæretico aſſertio. Reclamat tamen
Sirmondus in Diatriba de anno Synodi Sirmien-
ſis, & Synodum Sirmienſem Hilarii, aliam à
Sirmienſi Synodo Orientalium omnino eſſe
pertendit; hac præcipuè ratione quèd in iſta
Photinus exauctoratus eſt, ut docent Sozome-
nus & ceteri Hiſtorici; in illa verèò teſtatur Hi-
larius populi tumultu id effectum, ut Epiſcopa-
tu amoveri non poſſet. Verùm certum eſt ex
Epiphanio & Socrate, damnatum Photinum,
ex more illius ſæculi, à Synodo ad Imperato-
rem provocaſſe. Conſtantius dedit Judices ex
aula. In eo autem Magiſtratuum conſeſſu Baſi-
lius Ancyranus à Synodo delectus, ut cauſam
communem ageret, poſtquam diu cum Photi-
no verbis conflixiſſet, hominem diſputatione
oppugnavit, qui victus in exilium eſt actus. Ita-
que ſupereſt locus conciliandi Hilarii cum So-
zomeno, hac ratione. Photinus damnatus eſt
in Synodo Sirmienk; ſed populo per ſeditio-
nem intercedente, & Epiſcopo damnato ad
Principem provocante, judicium non eſt execu-
tioni demandatum. Tamen Judicum à Princi-

Critica Hiſtorico-Chronologica

pe datorum ſententiã Photinus meritas hære-S ÆD C. IV.
ſeos & impudentiæ pœnas dedit, in exilium An. Ch. 351.
actus.
Hoc jacto fundamento profſigata eſt quæſtio X1v.

de Fidei Formula ab Hoſio ſubſcripta, terrore, “ Rrma-
,„ℳ„—. . . . * ℳ .
minis & verberibus coacto, ut ipſe moriens an, Ricun

rofeſſus eſt, teſte Arhanaſio; quàâ ut concordiæ mienſem G.
inter diſſidentes Epiſcopos ratio iniretur, sow..; nodum per-
νσον & οειοαιο recitentur, tanquam voca- tinet
bula à Scripturis non deprompta. Tempus hu-
jus Formulæ cadit in annum CCCLVII, ut
conſentiunt omnes. Ergo non fuit edita in Sy-
nodo Sirmienſi, quæ coacta fuit contra Photi-
num præſenti anno. Petavius in laudata Diſſer-
tatione de Photino Hæretico, nobili & elegan-
ti obſervatione evincit, in hac Synodo Sirmien-
ſi Plenaria Orientalium Epiſcoporum non fuiſſe
conceptam Hoſii Formulam ex eo, quòd Baſi-
lius Ancyranus, ejus Synodi ferè princeps, non
paſſus fuifſet ejus Formulæ interpolationem,
(quæ illum latere non potuiſſet, utpote quæ
Conſtantii minis ſit extorta) cùm tantis animis
eam Formulam à Conſtantio revocari, coacta
eam in rem Synodo Ancyrana, petiverit, ſtatim
atque in Orientem Ectheſeos illius Hoſianæ co-
gnitio penetravit. Imò verò non adeo obnixè
poſtulabat ea, quæ Sirmii decreta fuiſſent, con-
firmari, nulla habita exceptione, ſi eodem tem-
pore perfidiæ Hoſianæ Formula Sirmii fuiſſet ab
Epiſcopis concepta.
Tres Formulæ Sirmii urbis conſcriptæ no Xv.
mine leguntur, quæ in tribus diverſis Synodis Formula Fi-
Sirmienlibus editæ ſunt. Prima Græcè concep- dei in prima
ta eſt cum anathematiſmis XXV. In ea dam- Gaodco Sir-
nantur anathemate, qui dicunt Filium de non nienl echtw.
extantibus, aut ex altera hypoſtaſßi eſſe, vel fuiſſe
tempus aut ſeculum quando non erat. Hæc For-
mula in Concilio Sirmienſi contra Photinum
hoc anno celebrato conſcripta eſt. Hilarius
quidem in libro de Synodis, ut Catholicam
commendat: Athanaſius verò in libro de Syno-
dis eam condemnat & rejicit, perinde ac reli-
uas ab Arianis exaratas. Neque verò de hac
ſola Fidei Formula Hilarius & Athanaſius inter
ſe diſſentiunt „ verùm etiam de aliis, v. g. de
Antiochena. Nam Hilarius quidem fatetur,
Orientales meritò novas Fidei Formulas con-
didiſſe, cuùm novæ hæreſes adverſus Eccleſiam
ſurrexiſſent. Athanaſius verò novas illas Fidei
Formulas callide ab Arianis compoſitas eſſe
contendit, ad deſtructionem Nicænæ. Hanc
Formulam præter Socratem referunt Athanaſius
& Hilarius in libro de Synodis. Socrates lib. 2.
cap. 30. & Sozomenus lib. 4. cap. 6. præfatam
Formulam à Marco Arethuſio dictatam eſſe aſſe-
runt; quam opinionem amplexus eſt Baronius.
At Marcus Arethuſius non hanc dictavit, ſed
aliam, cui præfixa erant Conſulum nomina,
& quæ poſtea Arimini recitata eſt, ut ex Ger-
minii epiſtola jam pridem obſervavit Nicolaus
Faber in Præfatione, quam ſcripſit ad Frag-
menta Hilarii. De aliis duabus Fidei Formulis
Sirmienſibus & duabus Synodis, in quibus
ex editæ annis CCCLVII & CCCLIX.

agctur.

ANNOG

—

3
An. C
Anno
. Olmp
11 4

1.

II
Olitus In
Pk.

III.
ulio lile⸗
diut ſuett.
u.

1
1

—

hr ,

V.
yma.
ecun.
dir.
2 der⸗

XV.
mula Fu
in prima
noco dir⸗
ienßelitt⸗

in Annales C. Baromi. 452

§C. 1V.

Æ C. IV.

. h nor. ANNO PERIODI GRACO-ROMANX 5845.
Olymb. 282. 25. ED. ) II. P. 19. April. Indict. 10.
un. 4. Jzsu CHRISTI z52.

LIBERII PAFP I.
CONSTANTII 16.

1. A Num. I ad IX Becentiun; & Paulus
Gonſulos. in regionibus, quæ Magnentio Tyran-

no parebant, Conſules fuere, ut teſtatur li-

bellus de Præfectis Urbi. Erat Decentius Ma-
gnentii frater, quem is poſt aliquas victorias
Cæſarem nuncupavit, ut docet Zoſimus lib. 2.
quod anno præcedenti factum, ejus Conſulatus
hoc anno geſtus inſinuat. In reliquo Orbe Ro-
mano ut ex Faſtis Cæſareis, aliiſque liquet, Con-
ſtandius Aug. I. & Conſtantius Gallus Caſar Con-
fules agniti: hic juxta primam, ille juxta tertiam

regulam.
11. In Catalogo Damaſi legitur: Julius annos
Obitus Iulii quindecim, menſes duos, dies ſexd Fuit temporibus
PF. Conſtantis, à Conſulatu Feliciani & Titians, ex

die VIII Uäus Februarii; in diem pridie Idus
Aprilis Conſtantio V & Conſtantio Ceſare Coſſ.
Iulius itaque, qui die ſexta Februarii anni tre-
centeſimi triceſimi ſeptimi ordinatus fuerat, ſe-
dit annos quindecim, menſes duos, dies ſex,
obiitque hoc anno die duodecima Aprilis, quâ
colitur. Baronius præter annos quindecim,
ſcribit, eum ſediſſe menſes quinque, dies ſep⸗
temdecim; quia nempe Hujus Pontificis ini-
tium non bene collocavit. Porro eum fediſſe
annos quindecim, notatur in Anaſtaſianis
MSS. Barberino, Mazarino, duplici Thua-
no, in Catalogo Palatino & in utroque Cor-
beienſi. l
111. Ad num. I X. Poſt Julii mortem Sedes
IHilio Libe- vVacavit menſibus duobus ac diebus aliquot.
gius ſuc ce- In Catalogo enim Damaſi legitur: Liberius
dir. fuit temporibus Conſtantii erx die I Kalen-
das junias, in diem .4à Conſulibus Con-
ſKtantio V & Conſtantio Cæſare. Sed cùm dies

undecimus Kalendas Junias, ſeu viceſimus

ſecundus menſis Maii hoc anno cum feria ſex-
ta, non verò cum die Dominica, quo ordina-
tiones Pontificum fieri ſolitæ, concurrat, vide-
tur legendum, ex die XI Kalendas Julias, id
eſt, die vigeſima prima Junii, quæ hoc anno
Dominicalis fuit. Hic nos deſtituit Chronicon
Damaſi, quod ante Liberii mortem exaratum
oſtendit ſpatium vacuum relictum, ad diei nu-
merum, quando Liberius moreretur, notandum.
Ex omnibus Julii Scriptis ſuperſunt duæ tantùm
epiſtolæ ab Athanaſio relatæ; quarum altera ad

Euſebianos, altera ad Eccleſiam Alexandrinam

miſſa. Nam Decretales duæ, quæ Julii nomine
circumferuntur, commentitiæ ſunt.
IV. Ad num. XIX. & ſeq. Vetranio non hoc an-
Magnenmiis no, ut credidit Baronius, ſed anno cccI in
clalder. ordinem redactus eſt, poſtquam menſes decem
imperaſſet, ut anno præcedenti num. II de-
monſtravimus. Hoc verò anno Magnentius, qui
à Conſtantio in Pannonia profligatus fuerat, &
& Pannonia in Italiam, urbemque Romam ſeſe
contulerat, à Conſtantio perruptà Aquileiꝭ, ut
teſtatur Julianus Orat. I. Pag. 130. 132. & Orat.
3. pag. 35/ͤ0. & à Ducibus Conſtantii imminenti-
bus, Urbe, Italiâque fugere coactus eſt.

ANNO PERIODI GRACO-ROMANA 5846. gnno Urbi⸗

O26 C. O 12. P. 1I. April. Indict. t. 06.

Jr su CaHRISTI 3533, an. 1.
LIBERII PA Pg 2.
CoNSTANTII IZ.
A Num. I ad XVI. Coſſ. Conſtantius Augs E.
VI, & Conſtantius Gallus Caſar II. Conſßuleß.
Conſtantii Auguſti Conſulatus juxta ſecun- II.
dam Conſulatuum Cæſareorum regulam Impe- Tricennalid
rii enim Cæſarei Tricennalia celebravit, ut mox Cenkaniis,
ex Ammiano declarabimus: Conſtantii verò
Cæſaris Conſulatus juxta tertiam, ut nempe
Conſtantii Auguſti Collega eſſet. .
Ad num. I. & II. Magnentius ſub finem ſu III.

perioris anni ex Italia in Galliam profugus, poſt- Magnenzid

quam triennium & ſex menſes imperaſſet, teſte 'stbrituk,

Zoſimo lib. 2. à Conſtantio Auguſto apud Cot-
tias Alpes devictus eſt, teſte ſuliano Orat. 2.
pag. 137. Quem dum Conſtantii Duces acrius in-
ſeqauntur » terum pugna ommiſſa eſt in loco, qui
dicitur Mons Seleutus. Eo pralio victus Magnen-
tius, Cæſir ad internecionem ſuis copiis, ſolus fu-
gam arripuit, Lugdunum ctontendens urbem Gal-
liæ, quæ à ſupradicto nmunimento diſtat tridui iti-
nere, inquit Socrates lib. 2. Cap. 32. De illo ad
Montem Seleucum prælio mentionem etiam fa-
ciunt Sozomenus lib. 4. Cap. 6. & Auctor Chro-
Gici Alexandrini. Situs eſt Mons ille, vulgò
Monſaleon dictus, in Provincia Delphinats, Va-
Pincum inter & Deam Vocontiorum, diſtatque
ab urbe Lugdunenſi millium paſſuum cIiII 3
ut docet Valeſius in Notitia Galliarum, ver-
bo, Seleucus Mons. Tandem Magnentius Lug-
duni ſeſe interfecit, vel IV us Auguſtas, ut
habet Chronicon Alexandrinum „ vel III Idus
Auguſti, ut habet Idacius in Faſtis „ vel die
V Auguſti, ut Socrates loco laudato. Decen-
tius Magnentii frater apud Senonas laqueo ſeſe

ſuſpendit XV Kal. Septemb. ut ſeribit Idacius

in Faſtis. HZ
Silvani rebellio anno tantüm ttecenteſimo 1IV,
quinquageſimo quinto contigit, quo & eam nar- Silvani zA
rat Ammianus lib. 15. cap. J. quo etiam anno in o.
Chronico Hieronymi poſt narratum Galli Cæſa- S o Jan
tis interitum, his verbis memoratur: Silvanas hart 1INI
in Gallia res novas molitus 1IX die extinklus 3
ſt, Coloniæ nempe Agrippinæ, ubi eum Impe-
rium invaſiſſe, & interfectum eſſe teſtatur Am-
mianus citatus. Uterque Victor, ac Eutropius
Silvani rebellionem, poſtquam de Galli Cæſa-
ris morte, quæ anno ſequenti contigit, egere,
recitant; ideoque minimè dubitandum ‚quin il-
la ad annum CCCLV referenda ſit. Scaliger
in Notis ad Chronicon Hieronymi, hunc Sil-
vani Nummum exhibet: D. N. FL. SILVANIS
P. F. Auo. Julianus Imp. de Silvano loquitur
pag. 89. & 1833. ?M
Ad num. X„ VI S ſeqq. Conſtantius bello Vv.
Magnentiano defunctus Rhodani oſtia occupa- Conſtantias
. l apud Arelad
vit, teſte Juliano Orat. 3. pag. 361. ut & Pyrænei m Trkacg.
juga, miſſa eò claſſe, ut ibidem Julianus pag- nalis csles
438. Hinc Arelatem ſe contulit, ut colligitur ex zrae.
Athanaſio in epiſtola ad Solitarios pag. 829. ubi
de Conſtantio, Athanaſio parum æquo, ait:
Càum autem eſſet Arelate & Mediolani, omnia pro
Hareticorum adhortatu ſuggeſtioneque Frusrr
4

478
SHC. IV. Ea in urbe moratus eſt à menſe Octobri uſque
An. Ch. 353, ad ſequentis anni Ver, ut cx Legibus Codicis
Theodoſiani conſtat. Arelate dum agit, V. 1
Idus Oäctobris Imperii Cæfarei Tricennalia cele-
bravit, ut nos docuit Ammianus lib. 14, cap. 5.
Arelate hiemem agens Conſtantins, poſt Theatra-
les Ludos atque Circenſes, ambitioſo ditos appara-
tu, die VI Idus Octobres, qui Imperu ejus (nem-
e Cæſarei) annum triceſimum terminabat, in-
ſolentia pondera gravins librans, c.
VI. Horum ſolennium occaſione Obeliſecum Arela-
Videm Obe- te erigi juſſit, qui noſtris diebus & terra effoſſus
liſeum erigi oloriæ Ludovici Magni conſecratus eſt, rurſum-
zuser. que in platea publica collocatus. In eo nulla epi-
graphe, nulliq; characteres, qui in anni quo ela-
boratus, aut Principis cui primum dicatus fücrar,
notitiam perducere poſſint. Sed quia Obeliſci
annis Decennalibus & id genus feſtis addictis in
honorem Principum de more in publicis locis
ponebantur, non dubito, quin Arelarenſis præ-
ſenti anno in Conſtantii Imperatoris honorem
erectus fuerit; eò magis quò anno CC CI. VII
in ſeptimis ejus Quinquennalibus alter Obeliſ-
cus Romæ in Circo erectus eſt maximo, inquit
Ammianus lib. 17. cap. 4. qui ultimus Obeliſcus
à Sixto V. Pontifice Maximo Chriſto dicatus.
Nec dici poteſt Obeliſcum Arelatenſem à Con-
ſtantino Magno in Decennalibus ſuis colloca-
tum. Nam præterquam quèòd certum non ſir, an
in ea civitate Conſtantinus Magnus Decennalia
ſua exhibuerit, apparet ex Ammiani loco citato,
hujuſmodi Obeliſcos ex Ægypto Romam addu-
ci ſolitos, & parte alia Romam columnis „ ſta-
tuis, aliiſque monumentis ab Imperatoribus de-
nudatam non fuiſſe ante Conſtantinopolim con-
ditam. Mediobarbus in Numiſmatis Impp. pag.-
493. Nummum Conſtantii Aug. producit in
averſa parte inſcriptum: VICT. D. D. N. N.
AuG. ET CAES. R. Q. In ea ſunt duæ Victo-
riæ ſuſtinentes clypeum, in quo VoT. XXX.
qui Nummus in his Tricennalibus percuſſus. In
co victoriæ tam à Conſtantio Aug. quâm à Gal-
lo Cæſare reportatæ memorantur, non quæ hoc
anno relatæ fuerint, ut Mediobarbus pag. 490.
& 491. ſimiles Nummos interpretatur; ſed quia
annis hujuſmodi ſolenniis deſtinatis victoriæ ſu⸗
perioribus annis ab Imperatore relatæ in Num-
mis memorari ſolitæ eſſent. Quamobrem hæc
vox Victoria de more cum Decennalibus, & id
genus feſtis in Nummis expreſſa. Præterea Cæſa-
rum quandoque mentio in Nummis Imperato-
rum Vota Decennalia repræſentantibus: quod
obiter dictum ſit.
VII. A num. XXIII ad XXXII. Apparitio Cru-
Apparitio cjs in Oriente contigit anno Chriſti trecenteli-
crueie 46 mo quinquageſimo primo, teſte Idacio in Faſtis,
anno conti- .
gerit. ubi ait: Levatus eſt Conſtantius Cæſar I dib. Mart.
& apparnit in Oriente ſigNnum Salvatoris die III
Kal. Februar. Lundà XXVIII. Verùm Idacius,
quod Chronographis iſtis obvium, Auctores
duos inter ſe pugnantes ſequitur. Primus recté
Apparitionem Crucis illigabat cum anno cccrr:
alter verò eamdem recitabat anno CcCLII, quo
currente aureo numero XI, Luna XXVIII in
diem XXX Januarii incidebat. Sed iſte tam in
die ac menſe quàm in anno errabat. Neque alio
anno quâm CcCLI hoc prodigium conſigna-
tur in Chronico Hieronymi juxta editionem
Pontacenam, quod tamen in Scaligeriana re-
Gtius omittitur, cùm ipſo Pontaco fatente, de
ea in pluribus M SS. nulla mentio ſit. Præterea

ℳ

Critica Hiſtorico Chronologica

Socrates lib. 2. cap. 28. ſcribit, ſignum illud ap- S 4 C. 1v.
paruiſſe, dum Antiochiam ingrederetur Gallus An. Ch. 353.
Cæſar, qui eo anno die X V Martii Cæſarea
dignitate decoratus fuerat, ſtatimqhe in eam ur-
bem miſſus. Tertiò, Philoſtorgius lib. 3. cap. 26.
ait, illud ſignum viſum, cùm Conſtantius vibto-

riam de Tyranno (nempe Magnentio) reporta-

vit, & cùm Magnentius à Conſtantio primnim vi-
Aus fuiſſet; addens, Magnentium poſtea viribus
paulatim reſumtis, ſecundo prælio congreſum, pe-
nitus debellatum eſſe, tandemque Lugdunum
profugiſſe. Quare apparitio illa in primo prælio
Magnentium inter & Romanos commilſlo conti-
git. Unde quando in Actis S. Arthemii Marty-
ris ſub Juliano die X V Octobris apud Surium
legitur: Cùm expugnatus eſſet Magnentius, ſignum
Crucis maximum mirificè apparuit; ea verba de
priori victoria ad Murſam reportata intelligenda.
Quartò, in Chronico Alexandrino ea appari-
tio cum eodem anno copulatur. Legenda quæ de
ea ibidem habentur à nobis eo anno recitata
Denique S. Cyrillus Hieroſolymitanus Epiſco- vIII.
pus in epiſtola, quam de hac apparitione ad Con- Ea 4 9. Cy⸗=
ſtantium Auguſtam ſcripſit, ait: Ac alii quidem rillo Hie ⸗
unde habent bonorem, aureas coronas gemmis , ta.
ſplendidiſſimis exornatas afferentes, caput tuum .
perſape coronant. Nos autem non rebus hiſoe ter-
renis, ſed celeſtium rerum divinam virtutem, tem-
pore Deo dilelti regni tui, Hieroſolymis apparen-
tem, pietatis tuæ in notitiam Nudiose dedacimus,
ut amplioribus te divinitus coronir Caleſtibus hono-
ratum non ignoranzs Deo aniverſorunz Regi gratias
agas. Anno trecenteſimo quinquageſimo primo
Conſtantius Imperii Auguſtei Quindecennalia ce-
lebravit, quibus in feſtivitatibus urbes & Pro-
vinciæ coronas Imperatoribus offerebant, ad
quas alludebant Oratores in Panegyricis ad eoſ-
dem in ſimilibus ſolenniis dictis, ut oſtendi in
ſecunda parte Diſſert. Hypaticæ cap. 2. num. 18.
& 19. Quare, cùm Cyrillus in ſua ad Conſtan-
tium epiſtola de eo prodigio ſcripta, eum lo-
quendi modum uſurpet, manitfeſtum eſt, illud
anno cccCLI accidiſſe, eodemque anno ea
Quindecennalia Imperatorem exhibuiſſe; quod
& nuncupatio Galli Cæſaris eodem anno facta
indicat. ⸗
Non minor de die, quo hoc prodigium vi- Ix.
ſum, quàm de anno controverſia eſt. Cyrillus Quo die
laudatus ait: Santlis hiſce diebus ſanttæ Penteco- Cruxæ Chriſti
ſtes, circiter horam tertiam, omnium maxima n ælo vija.
Crux ex lamine conſtituta in calo ſuper ſanttiſſi-
mum montem Golgotham viſa. In ea epiſtola, à .
Baronio hoc anno recitata, hæc tantùm verba
leguntur. Veruùm tam in Græco, quâm in Lati-
no, dies additur hoc modo: Sanclis hiſee diebus
Pentecoſtes, Nonis Maiis, & . Philoſtorgius loco
laudato ſcribit, eam viſam cirea horanz tertiam
ejus diei, quæ vulgò dicitur Pentecoſter. Auctor
Chronici Alexandrini: Ipſo die Pentecoſtes Nonis
Maii. Theophanes in Chronico, die ſacro Pen-
tecoſtes. Quæ verba Eruditorum ingenia excru-
ciarunt; cùm anno ccCLI Paſcha die xXXI
Martii, Pentecoſtes die X 1 x Maii celebrata fue-
rit, & nunquam feſtum Pentecoſtes in diem ſep-
timam Maii incidere poſſit. Veràùm totum arca-
num in eo ſitum, quòd Græci Pentecoſten ſu-
munt, non ſolùm pro die illo, qui à die Paſcha-
li quinquageſimus; ſed etiam pro ſeptem heb-
domadis, quæ Paſcha ſubſequuntur. Hujus rei
egregium exemplum Suppeditar Euſebius in Vi-
ta Conſtantini Magni lib. 4. ubi poſtquam de
ejus

An

1.
Adici
in v
die Pen
loſtet,

xi⸗
Oinmua.
kinta ie⸗
benteroſen
pracedeute
pyo hng ha⸗
bin.

Leyitu, V.
29,K Mälnn.

TII.
darrifti
Cennilin
Nrehite

III.
15§.
Hieroe
rata.

1X.
Nuo die

in Annales C. Baroni

³ .† C. IV. ejus ægritudine, quæ feſtis Paſchalibus peractis
An. Ch. 353. contigit, de ejus Helenopolim profectione, de
illius Baptiſmo, ac de Imperii inter filios diviſio-
ne locutus eſt, cap. 64. ait: Porro hæc omnia ge-
rebantur in maxima illa Jolennitate venerandeæ &5
ſaxratiſſimæ Pentecoſtes, quæ ſeptenario hebdoma-
dum numero decorata, unitate olſtonatur. In qua
& communis Servatoris Aſcenſum in cælos, &
Sancti Spiritus in terras Deſcenſum contigiſſe, ſa-
"ræ Literæ teſtantur. Iy ea igitur Jolennitate, Impe-
rator, hæc diximus quæ conſocutus, ultima tan-
dem die (quam ſi quis omnium feſtivitatum ma-
ximam vocet, haud qüuaqitatm meo judicio aberra-
verit) circa meridiem migravit ad Dominum,
die nimirum XXII Mali, in quem anno
cccXXXVII, Conſtantini Magni emortuali,
feſtum Pentecoſtes incidit.
X. Quare Euſebius, ut rectè vidit Valeſius in
Au dici poſit Notis, feſtum ſeu ſolennitatem Pentecoſtes,
egm viſam eos omnes dies appellat, qui à die Paſcha-
Pepte. tis d diem Pentecoſtes incluſive fluxerunt
coffes, tis ad diem Pentecoſtes incluſive .
Unde Baſilius Magnus de Spiritu Sancto ad
Amphilochium cap. 27. inquit: Porro omnis
quoque Pentecoſte eſt Reſarræctionis, quæ in ſæculo
er*+ppetr, monumentum. Unus enin & prim us
dies, ſepties ſeptuplicatus, ſeptem ſacræ Penteco-
ſter hebdomadas eßicit. A primo enim incipiens
in eundem deſinit per ſimiles (dies nempe Domi-
nicos) qui in medio revolvuntur guinquageſies.
Quare & aævum ſimilitudine imitatur, tanquam
in motu circula ri b iiſdem ſignis incipient, & in
eadem deſinens. a Hinc quemadmodum Græci
hebdomadam, quæ feſtum Paſchæ proximeè ſe-
quitur, ipſamque diem Dominicam Paſchalem
Diacœneſimæ nomine vocant, & tanquam unum
diem reputant, ut ex illorum Typico diſcimus,
eaſdemque ideo Horas recitant; ſic ſeptem heb-
domadas, quæ Paſcha ſubſequuntur, Penteco-
ſtes nomine appellant.
XLH Denique Theodorus Balſamon Patriarcha
Qingus- Antiochenus in epiſtola de Jejuniis à Cotelerio
ginez er in 1I tomno Monumentorrun Eccleſiæ Græcæ
Pentecosten . 4: .
pracedentes Publicata cap. I15. ſcribit Sancitum eſt à Deo per
pro uno ha- Moſom, ut poſt Acgni feſtum bopulus per VII. beb-
biti. domadas quietè degeret, atque ita cum jeiunio &
humilitate perageret celebritatem hebdomadarum.
Levit. 2 ;3, v. Anima enim, inqquit, quacumque per jejunium hu-
29. 8& Pſalm. miliata non fuerit ante feſtum, exterminabitur.
34. V. 1 Oportuit ergo & nos, qui Aigni habiti ſumus cer-
nere poſt ſeptem hebdomadas adventum ſanttiſſi-
mi Spiritus, ſtatim cum jejunio feſtum diem du-
cere, loco Tzviei hebdomadarum feſti, ſantkam
Pentecoſten. Sed quædam maximè divina tradi-
io mundo ſalutarem Domini Keſurretionem ma-
gusficans, ortamque ex ea lætitiam velut conti-
nnans, & jubens hoc quinquaginta dierum curri-
szulum PRO UuNA DIE haberi, nec genu fle-
&tere nec aliud quid agere, quod gaudii magni-

zudini adverſetur, cohibuit, quin ſucer hebdoma-

darum ritus per hoc latum feſtum abſolveretur. Ex
quibus omnibus certum redditur, diem ſepti-
mam Maii inter Pentecoſtes dies connumera-
tam, licèt anno CCCLI, quo Crucis ſignum
in cœlo viſum, feſtum Pentecoſtes die KXIX
Maii celebratum fuerit; neque hac de re am-
L plius quæſtionem eſſe poſſe.
XII. Ad num. XKXXII & ſeq. Conſtantius ſa-
Sacrifcia crificia nolcturna, Magnentio aublore permiſſa pro-
Gentikem hibuit Lege 5. Codicis Theodoſiani De Pa-
brehibita. ganis. Nam inter alia, inquit Gothofredus in
hujus Legis Commentario, quæ Magnentius

7

479

etiam Romæ, firmandæ ſcilicet dominationi, S C. IV.
invexerat, vel permiſerat, nocturna ſacrificia An. Ch. 353.
erant, non auſus forſan diurna permittere. Cui
broximum eſt, quod Athanaſius in Apologia ad
Conſtantium Pag. 528. ait, Wagnentium Ma gis,
& incantationibus contra Dei juſſa attendilſe.
Sanè Libanius Scriptor Gentilis in Oratione fu-
nebri' ad Julianum Pag. 268. etſi alieni Imperii
incubatorem commendat, quòd imperaret s-
7* O⅛Rατνατιαd+dr ve c quod à Gentili Scrip-
tore dictum ob ſacrificia aliquatenus ſaltem re-
ſtituta, vel permiſſa „ quæ Conſtantius nunc
aboleri jubet. Quo exemplo Conſtantinus Ma-
Snus quoque, victo Maxentio Tyranno, no-
cturna Romæ ſacrificia ſuſtuliſſe videtur ex Le-
ge ʒ. ejuſdem Codicis De infirmandis his, quæ ſub
Vrannis. Denique Ealentinianus poſtea, cùm
diurna non prohiberet, nocturna ſaltem ſacrifi-
cia in quibuſdam Imperii ſui partibus perni-
cioſiùs invecta prohibere neceſſe habuit, ut li-
quet ex Lege 7. ejuſdem Codicis De Maleſicis,
& Zoſimo lib. 4. pag. 735.
Data & hoc anno à Conſtantio Lex 10. Co- XIII.
dicis Theodoſiani De Epiſcopis, quâ pleniſſima Inmmanitas
immunitas omnibus Clericis conceditur, ut Eo- 1 7al e.
clehiarum oovo concurſu populorum ingentium fre- an, & leri⸗
3 ntetaor , quemadmodum in ea Lege dicitur. si, conceſſa.
Creſcentibus nempe jam ubique Eccleſiis, ac
Proficiente in dies KReligione Chriſtiana, (ac Baron num.
nominatim Athanaſio ex exilio reduce ‚ut ipſe XKXXIII=
teſtatur in Apologia ad Conſtantium J jam ſo-
lito pluribus etiam immunitatibus homines ad
Clericatum invitandi viſi ſunt, præter veteres

immunitates jam conceſſas. Prima itaque immu-

nitas eſt à cenſib us, qui poſſeſſionum nomine Fiſ-
co dependuntur. Quæ immunitas à cenſibus
& vectigalibus Poſtea ſæpius infracta, præſer-
tim ſub alente, ut conſtat ex duabus Grego-
rii Naxianzeni epiſtolis, puta 159. & 156. Baſi-
lius quoque epiſtolà 279. ad Modeſtum Præfe-
ctum Prætorio Orientis de eadem immunitate
ſub eodem Valente Imperatore conculcata con-
queritur, eamque inſtaurari petit. Secunda im-
munitas eſt à muneribus ſordidis, de quibus in
Codice Theodoſiano lib. II. Tertia eſt à Luſtra-
li collatione; nempe Clerici ab ea collatione 2
quæ à negotiatoribus præſtatur, quæque Lu-
ſtralis dicebatur, immunes declarantur. Ultima
eſt immunitas parangariarum, de quibus viden-
dus Gothofredus in Commentario illius Legis.
Hæ porro immunitates Tricennalium Conſtantii

occaſione conceſſæ.

ANNOPERIODI GRACοRo MAN 5847.

Anno Urbis
O 27. B. D 13. P. 27. Mart. Indict. 12. 1I107.
Olymp. 283.
Jzsu CHRISTI 354. an. 2:

LIBERII PAP 3.

CoNSTANTII IMP. 18.

Num. I ad X. Coſſ. Conſtantius Aug. VII., I.
A & Conſtantius Gallus III: prior juxta Cenſuler.
tertiam regulam; poſterior juxta ſecundam, nem-
pe ob Quinquennalia, anno uno anticipata.
Literæ Liberii Papæ ad Conſtantium Imp. in II.
quibus ait, Demophilum, Macedonium, Eu- Epiſtola Li-
doxium & Martyrium ante annos octo de Con- berii Pp. sd
cilio Mediolanenſi iratis animis exiiſſe, & Arii Conſtan.
ſententiam "

S§ E C. IV. ſententiam damnare noluiſſe, hoc anno, ut re-
An. Ch. 354. ctè& vidit Baronius, ſcripta. Nondum enim tum
indica fuerat Synodus Mediolanenſis, quæ an-
no ſequenti habita, cujus impettandæ gratià Le-
gati cum epiſtola Liberii miſſi ſunt; & præterea
adhuc in Galliis agebat Conſtantius, quem ſub
currentis anni exitum in Italiam ad hiberna diſ-
cefſiſſe, teſtatur Ammianus lib. 14. Cap. 4. Erra-
vit itaque Petavius in Diſſert. de Photino Hæ-
retico, qui eam epiſtolam anno ſequenti datam
arbitratus eſt, quemadmodum & Valeſius in
Notis ad lib. z. Sozomeni cap. 23. qui ex eo quòd
in iis Liberii literis dicatur, quoſdam extra
Catholicam Eccleſiam poſitos Conciliabula ha-
bere, quibus aſſeveratur etiam Georgius in Ale-
xandria per literas communicare, exiſtimat Geor-
gium Sedis Alexandrinæ invaſorem, Alexan-
drino Epiſcopatu potitum eſſe, cum illa epiſto-
la ſcripta eſt, ideoque eam pertinere ad annum
trecenteſimum quinquageſimum ſextum, quo
Georgius Sedem illam occupare cœ pit.
1II. Verum Liberius non de Georgio Alexandri-
n ea non de no, ſed de Georgio Laodiceno Epiſcopo Ariano,
a ſoc Je qui in Concilio Sardicenſi damnatus eſt, cujuſ-
Georgio Lao. Que crebra per hæc tempora mentio, ſermonem
ditesæ Epiſe. habet. De eo Athanaſius ſæpe loquitur, præſer-
ſermo eſt. tim initio Apologiæ ſuæ de fuga ſua, quam his
verbis exorditur: Andio Leontinm, qui nunc eſt
Antiochiæ, & Narciſſum Neronipolitanum, SS
Georgium Laodicenſem, reliquoſoque cum Pphis
Arianos, multa de me obgannire, & erimen ti-
