buere, ut rationem detegere poſſent, cur Au-
guſti in Nummis vix Proconſules appellentur,
nihilque quod ſatisfaceret, protulere. Verùm
opus non erat, ut Auguſti ac Imperii Collegæ
in Nummis Proconſules dicerentur; cùm IMP.
prænomine facultas bellorum gerendorum ſatis
exprimeretur. Stante enim Republica Proconſu-
les, qui cum Imperio militari in Provincias
mittebantur, poſt relatam aliquam victoriam
IMPERATORES vocabantur, IMP. titulo poſt
Proconſulis nomen appoſito. Qui uſus à Ju-
lio Cæſare immutatus, & I M P. prænomen no-
mini præpoſitum, ut doctè Card. Noriſio citato
animadverſum. Trajanus quidem in uno aut al-
tero Nummo apud Mediobarbum pag. 149. &
pauci alii Auguſti in quibuldam Nummis cum
prænomine IMP. vocantur Proconſules, ſed re-
tentum in illis Nummis IMp. prænomen propter
uſum, qui jam invaluerat. Julius Cæſar præno-
men IMP. primus aſſumſit, ut majori ſe poteſta-
te ad bella gerenda præditum eſſe demonſtraret,
qum Proconſules, quibus ob victorias dumta-
xat IMV. titulus delatus fuerat. At Cæſar Augu-
ſtus præter illud prænomen, titulum IM r. vi-
ctoriis reſpondentem uſurpare voluit, quem
deinde ſucceſſores imitati ſunt. Profectèò incre-
dibile videtur, Cæſarem Auguſtum Patris Pa-
triæ, & Pontificis Max. titulos, alioſque à
Dione lib. 5ʒ. enuntiatos ſibi dari voluiſſe; nul-
lum verò, qui militare Imperium; quod in Re-
publica ſumma rerum fuerat, exprimeret.
Verùm opus non erat, ut Auguſti ac Impe-
rii Collegæ Proconſulis nomen in Nummis &

Inſcriptionibus uſurparent; cùm prænomen IMP.

non tantùm illud ac bellorum gerendorum fa-
cultatem; ſed & omnem potentiam, quæ in po-
pulari Reipublicæ forma fuerat, deſignaret, ut
teſtatur Dio loco laudato, ubi de inſtitutione
Imperii Romani, ac Imperatoribus verba facit.
Hæc ejus verba: Conſules fiunt ſapenumero, &
quoties extra pomerium ſunt, Proconſules dicun-
tur: nomenque IMPERATORIS, non modo ſi
qui aliquam victoriam retulerint, ſed & aliti om-
nes, ad ſignificandam plenam ſuam & perfectam
potentiam ſemper gerunt loco nominis Regi &
Dictatoris: quæ ſemel & Kepublica ſublata, ut non
imponunt ſibi, ita eorum vim ac rem ipſam Impe-
ratorio titulo confirmant. Horum nominum ratione
exercitus ſeribendi, pecuniæ conficiende, bella ſuſ.

cipiendi, pacem faciendi, peregrinis &o iviots
legionibus ſemper & ubique ſmiliter imperandi,
atque etiam intra pomerinm Equites, Senatoreſ.
qué? necandi, aliaque oxsnia quæ Conſulibus, alisſa
que cum pleno imperio Magiſtratibus facere licet;
agendi jus habent. Dicit poſtea Dio, ex Cenſo⸗
ria appellatione Imperatores in vitam & mores
inquirendi poteſtatem conſecutos, ſummum
Pontificatum geſſiſſe, ut omnes Religiones in
ſua haberent manu : Tribunitiam Poteſtatem

accepidle, ut intercedere iis poſſent quæ contra
ipſorum ſententiam moverentur: Cæſaris & Au-

guſti vocçabula nihil eis potentiæ adjeciſſe pecu-
liaris; ſed alrerum ſucceſſionem ſtirpis, alterum
ſplendorem dignitatis ſignificare, & Patris
nomen tuliſſe, ut admonitioni eſſet ipſis, ut
ſubditos liberorum loco charos haberent. Cer-
tum itaque videtur, Julium Cælſarem titulum
IMP. antea Proconſulibus ob victorias dari ſo-=
litum, in prænomen mutaſſe ut majori ſe ad
bella gerenda poteſtate præditum eſſe oſtende-
ret, & Cæſarem Auguſtum præter prænomen
IMp. potentiam illam deſignans; etiam titulum
IMTP. ob victorias in Republica conceſſum ſibi
tribui voluiſſe; ac tandem Auguſtos & Imperii
Collegas IuAp. prænomine ad ſupremam poten-
tiam oſtendendam inſignitos fuiſſe, licèt aliqui
præ modeſtia illud recuſarint, uti Tiberius, in
cujus Nummis tam initio quàâm in fine Imperii
ejus percuſſis apud Mediobarbum nunquam le-
gitur, licèt IAr. titulum octies multiplicaverit.
Quare verum eſt quod ſcribit Suetonius in Ti-
berio cap. 26. Prænomen, inquit, Imperatoris;
cognomenque Patris Patriæ, & civicam in veſti=
bulo coronam recuſavit, nam Patris Patriæ no-
men in eiſdem etiam non legitur. His poſitis,
aliquæ nunc difficultates circa I M P. prænomen
& titulum ſolvendæ.
Et primò quidem Loydii opinionem de titu-
lo IMD. Auguſtis initio Imperii abſque victoria
dari ſolito, poſtquam nempe Nerva conſueru-
dinem illam induxit, optimè fundatam eſſe exi-
ſtimo. Ei enim ſuffragantur duæ egregiæ Card.
Noriſii obſervationes num. vIII & IX hujus an-
ni legendæ. Ex iis enim, quæ ibidem dicuntur,
liquet, titulum I MP. ob victorias Commodo
multiplicatum fuiſſe ab anno cIXXV ad annum
cIXXXVII, cùᷣͥ Marcus pater nec anno crxxvI,
nec anno crxxvII illum auxerit, ſed fuerit tan-
tùm, uti antea, nuncupatus IMP. VIII. Ideo
enim IM P. titulum Commodus multiplicavit,
quia anno cIxXXVI Auguſtus vocatus eſt. Falli-
tur verò Card. Noriſius, quando ibidem ait;
Lampridium in Commodo intelligendum eſſe
de titulo IM p. non verò de Auguſteo nomine,
quando tradit: Appellatus Imperator V. Kal Exu-
peratorias. Nam Hiſtoriæ Auguſtæ Scriptores
ſæpe quidem diem, quo quis dictus eſt Cæſat
aut Augustus, exprimere ſolent, nunquam verò
eum, quo ob victorias IMPERATORES vo-
cati ſunt. Probat & Loydii opinionem titulus
Epiſtolæ Galerii Maximiani, in quo dicitut

§5 † C. I L.
An. Chæ iiz.

XIV.
Auguſti inis
tio Imperii
Imperatores
abſque vi-
ctoria diéss;

IMP. XIX, cûùm tamen victoriæ ob quas il-

lum adeptus eſt, ſint tantůùm numero xVIII,
ut videre eſt apud Euſebium à Card. Noriſio ci-
tatum. Uſus tamen ille non videtur ſemper ſer-
vatus. Commodus enim, qui Marco patri anno
cLxXXX ſucceſſit, dum IMP. I V vocaretur;
IMP. V. appellatus non eſt ante annum Chriſti
cIXXXII. Idem de Collegis Imperii dicendum.
Trajanus enim quando Tribunitia Poteſtate &
Imperio

18 Critica Hiſtorico-Chronologica

SEC. II. Imperio Proconſulari donatus eſt, ideoque &
An. Ch. n7. Imperii Collega factus, ob victoriam Germa-
nicam titulum IMr. conſecutus eſt, ut patet ex
duobus Nummis à Goltzio relatis: NERVA.
TRA) A N. CAES. GER. NE R. AuG. F. P.
TR. P. CoS. II. IM P. qui 1M. titulus in
alio ibidem Nummo eidem datus. Et tamen
in tribus Numiſmatis à Mediobarbo pag. 149.
recitatis, titulum IM P. Trajanus factus Augu-
ſtus non geminat. In uno legitur: NERVA
TRADANUS CAESARAuIG. P. M. Tn. P.
IM P. P. P. in alio: I MP. CAES. TRAANUS I MP.
P. P. P. N. CoNS. ubi Patris Patriæ elo-
gium eum jam Auguſtum fuiſſe deſignat. Dici
forſan potest I M P. titulum hic ſimpliciter ac
prætermiſſo numero poni, ut non rarèò alibi ac
ſæpe etiam Tribunitia Poteſtas. Commodum
tamen anno CLXXV, quando Imperii Colle-
ga dictus, titulum I M r. obtinuiſſe, oſtendit Nu-
miſma à Noriſio ſuprà recitatum, in cujus anti-
ca legitur: L. AuRELIO CAES. AuG. F. SA R.
IM P. ubi prænomen I M p. tacetur, quod tamen
eidem attribuitur in alio Nummo à Noriſio ſu-
prà relato: IMP. CAES. AuREL. CoMMoO-
DuS. GER M. SAR M. in poſtica: L R. P. Cos.
ubi è contrà titulus IM r. omittitut, quod ob-
ſervandum, ne hujuſmodi omiſſiones nos in er-
rorem inducant.
XV. Hadrianum porro & Antoninum initio Im-
Titulus Imp. perii titulum I M r. non geminaſſe, quod tamen
initio Impe- yult Noriſius, liquet ex Nummis apud Me-
rii non ſoli- diobarb E ibidem Numiſma
zus gemina- . 10bar um Pag- 173. Xtat 1bide 1
ri. inſcriptum: HADRIANIS AucusrTusP.
P. in poſtica: IM P. P. M. LR. Po r. Cos. III.
Nec dici poteſt titulum I M P. hic abſolutè poni,
aut Hadrianum illum titulum in adoptione, ac
poſtea iterum quando Trajano ſucceſſit, ac-
cepiſſe; quia vivente Trajano Hadrianus qui-
dem adoptatus, ſed nomen Cæſaris & Auguſti
nonniſi poſt Trajani mortem conſecutus eſt,
ideoque nec titulum IM P. quare ejus adoptio
Trajani adoptioni in omnibus ſimilis non fuit.
Sic Antoninus, quando Auguſtus inauguratus,
IM P. tantùm appellatus eſt, non verò Imp. II, ut
videre eſt apud Mediobarbum pag. 191. AN TO;²
NINuSAUG. PIusS P. P. LR. P. Cos. in po-
ſtica: IMPERATOR. in altera poſtica eidem anti-
cæ reſpondente legitur, IMPERATORI. Nec
obſtat Inſcriptio à Noriſio Card. producta, in
qua habetur: I M P. AELIOCAESARI A N-
TONINO, &c. eidemque dicata ante Hadriani
mortem. Nam, ut jam monui, prænoemen IMP.
cum titulo I Mr. ob victorias confundendum
non eſt: in ea verè Inſcriptione vox I M p. præ-
nomen eſt non verè titulùs victoriæ causâ dat us.
Diſtinguendus etiam Proconſulatus privatis &
putis puris Cæſaribus dari ſolitus, à Proconſu-
latu Auguſtis & Collegis Imperii conceſſo.
Priorem Proconſulatum tantùm Domitianus Cæ-
ſar aſſecutus eſt, ideoque ante Auguſteam digni-

tatem, nec prænomine IMF. nec titulo I M p. ob

victorias inſignitus fuit, ſicut nec alii Cæſares
qui Tribunitia Poteſtate ac Imperio Proconſu-
lari donati non ſunt. Denique Plinius in Panegy⸗

rico Trajani nomine IAP Imperium Proconſu-

lare Trajano in adoptione datum deſignat, uti
in hoc loco: Jam Cæſar, jam Imperator, &c. &
in iſto: Simul ſilius, ſimul Cæſar, mox Imperator,
& conſors Tribunitiæ Poteſtatis. Ubi Plinius num.
VIII ordine explicat quæ in adoptione Trajani
facta. Primùm enim filius Nervæ ac Cæſar di-
ctus; mox Imperio Proconſulari & Tribunitia

Poteſtate decoratus; quæ explicatio certiſſima,
quamvis aliquibus non probata. Si enim nomi-
ne Imperatoris Plinius Imperium Proconſulare
non intelligeret, nullum in toto ſuo Panegyrico
de inſigni illo honore Trajano à Nerva collato
mentionem feciſſet. Jam autem diximus, om-
nes Imperii Collegas tam prænomine quàm ti-
tulo IMP. fuiſſe ornatos. Dicebantur quidem
Proconſules à Proconſulatu, ſed hoc non im-
pedit, quin ab Imperio militari, quod eam di-
gnitatem ſequitur, dicerentur Imperatores. Quæ
ad majorem Annalium Eccleſiaſt. illuſtrationem
prætermittenda non fuere.

ANNOPERIODI GRECO-ROMAN K 5611.
OQ◻. 15. C. 5. P. 28. Mart. Indict. 20.

S £Æ C. I Ie.
An. Ch. 118.

Anno Urbis
871.

Olymp 224:

an. 2.

JESUCHRISTI IS. ſecund. Baronium 120.

SIXTI PAP3.

HADRIANI IMP. 2.

D num. I Coſſ. Hadrianus Aug. II, &

X Fuſeus Salinator. Hadrianus aliquot ante

Imperium annis Conſulatum ſuſtectum geſſerat,

annoque præcedenti ante Trajani obitum Con-
ſul iterum deſignatus fuerat. Quare is Conſula-
tus, ei antequam imperaret, decretus, non pro-
cedit juxta primam regulam, ſed is tantùm
quem anno ſequenti gefſſit. Jam autem in Clau-
dio & Nerone vidimus, Imperatores Conſulatus
ſuſcipere ſolitos, ad quos, dum privati erant,
deſignati fuerant. In Chronico Alexandrino Ha-
drianus ſine numerali nota, quemadmodum &

Veſpaſianus in primo ſuo Conſulatu editur; quia

illius Chronici Auctor Conſulatus ſuffectos præ-
terire ſolet. J
Trajano demortuo, Hadrianus Antiochiâ
digreſſus per Ulyricum Komam venit, inquit
Spartianus in Hadriano cap. 6. qui addit, eum
divinos honores Trajano tribuiſſe, & cùm Se-
natus ipſi eum qui Trajano debitus erat, detu-

I.
Conſules.

II.
Primus Ha-
driani Ro-
mam ad-
ventus.

liſſet, recuſavit ipſe, atque Imaginem Trajani

curru triumphali vewit, ut optimus Imperator, ne
poſt mortem quidem triumphi amitteret dignita-
tem. Hujus apotheoſeos ac triumphi teſtis hic
Nummus, qui extat apud Mediobarbum: DIVO
TRAJANO PARTH. AuG. PATRI, in po-
ſtica: LRIuMPYHIuISPARTHICIS. Cernun-
tur Quadrigæ triumphales inſidente Imperatore,
Subjungit Spartianus: Patris Patriæ nomen ſibi

delatum ſtatim & poſtea diſtulit; quòd hoc nomen

Auguſtus ſerò meruiſſet. Scaliger in Animadver-
ſionibus Euſebianis ad num. 2142. Spartianum
hallucinatum exiſtimat, refertque Inſcriptiones
duas, in quibus Hadrianus dicitur Cos. II. P. P.
qui ſecundus Conſulatus præſenti anno geſtus.
Gùm itaque Spartianus abſolutè non dicat, Ha-
drianus Patris Patriæ nomen recuſaſſe, ſed tan-
tm aſſerat, illud ſtatim & poſtea diſtuliſſe, ve-
roſimile eſt, titulum illum, dum in Syria eſſet,
primùm rejeciſſe, ac ſtatim admiſiſſe, & poſtea

tempore ſc. inceno, illud rurſus recuſaſſe, ac

quemadmodum prima vice, paulèò pôſt gratum
habuiſſe. Novi tituli annis Decennalibus & id
genus feſtis addictis ab Imperatoribus uſurpa-
ti. Sed Hadrianus ante Quinquennalia & poſt
illa Pater Patriæ dictus. Quare vel Spartianus
erravit, vel annus, quo ſecunda vice nomen illud
recuſavit, nobis ignotus.
Ur primum Romam venit, quidqnid fiſco æra-
rioque

III.
Hadrian!
liberali ta⸗

—

6460 II
An. (s
paton num.

,;—— — —

.
nit
u
ſee
u

Le
ſun
lai

IV o

nheidin⸗
eani accz. Al
is erpii⸗ d
ata. ſe,
tia
(U
in
1
Reg⸗
umn,

Dec:
des!

8XC. I1.
A CI.n.

Anno Utbis
S.
Olymg 226.
. 2.
0.

X .
nte Conſiles,
,
n-
⸗
0⸗
m
A
s
nt,
h⸗
R
guin
re

chi II.
Uir Pinvr Ha-
Um Auuni No.
mam l.
Ventul.

Uu⸗
ham
7, Ne
nita-
lic
1V0
N
tnun⸗
ntore,
en ſbi
nomme
drel⸗
janum
tiones
.P..
geltos.
, Ho-
4tan⸗
e, N-
4 eller,
. polten
ſe,
gratum
&9
uluy⸗

Itinus

nilu
lu.
Aria;
o rA“ ENG,
e, tertiifs

4

— in Annales C. Baroni.

§ F C. II. rioque debebatur, remiſit; definito tempore anno-
An. Ch. 118. rum ſodecim, ex quo id beneſicium collatum eſſe

Baron. num.

I.

IV.
Diſciplina

arcani accu
ratè expli-

6ℳε.

voluit, inquit Dio lib. 69. id eſt, à præſenti an-
no uſque ad ſua Quindecennalia, ut in Diſſert.
Hypat. cap. ß. num. VI oſtendi adverſus Scali-
gerum, qui in Animadverſionibus Euſebianis
ad numerum 2134. ait, pulcherrimum hinc de-
ſumi Indictiontz exemplum. Meminit hujus in-
dulgentiæ Euſebius à Mediobarbo recitato: IMP.
CZSARTRAJANUS HADRIANUS Auc.
P. M. L R. P. CoSs. II. in poſtica: RELIQHA
VETERA H S. NOVIES MILL. A BOLITA
S. C. Viſitur ibi Imperator ſtans, dexttâ facem,
quâ ſyngraphas adurit, ſiniſtrâ ſceptrum tenens.
Fuit illa, inquit Scaliger loco laudato, imma-
niſſima ſumma, quæ ad rationes Gallicani colly-
bi 17. milliones aureorum ſolatorum, & ampliuùs
aſcenderet. Ea porro debitorum remiſſio præ-
ſenti anno facta, ut demonſtrat ſecundus
Trajani Conſulatus in Nummo expreſſus, &
confirmat Inſcriptio in Annalibus à Baronio
memorata, in quo Hadrianus dicitur Cos. II.
In Collectaneis Græcis apud Scaligerum pag.
341. laudata Dionis verba cum anno primo
Olympiadis CCXXIVconnectuntur, ideoque
hæc indulgentia in annum ſequentem non pro-
pagata, ut exiſtimavit Baronius, quia annus ille
Olympiadicus menſe Julio currentis anni ab-
ſolvitur. Ait Baronius, eam in annum ſequen-
tem & Tribunitiam Poteſtatem III eſſe propa-
gatam, tum cùm Romam Hadrianus rurſus ad-
venit, & Conſulatum III iniit; cùm, inquit,
Tribunitia Poteſtas 11I cum tertio Conſulatu
conveniat; in Nummo verèò alio legatur: I M P.
CAESAR TRAJANUuSHADRIANUS Auc.
P. M. T R. P. C OS. III. in poſtica: RELIOHA
VETERA H S. NOVIES MILL. A BOLITA.
S. C. Hæc Baronius. Sed cùm tertius ille Con-
ſulatus jungatur etiam cum aliis omnibus annis
Tribunitiæ Poteſtatis inſequentibus; & Hadria-
nus nullum poſtea alium Conſulatum ſuſcepe-
rit, argumentum Baronii non procedit. Præcer-
quam quòd verum non eſt, Hadrianum anno
ſequenti rurſus Romam veniſſe, ideoque hoc
auno inde diſceſſiſſe; cùm, ut videbimus, Ha-
drianus Romæ uſque ad annum ſequentem ver-
ſatus fuerit. Mediobarbus hunc Nummum cum
Baronio in annum ſequentem confert. Sed ex
regula mihi primùm obſervata liquet, illum in
Decennalibus, aut Quindecennalibus Fiadriani
percuſſum; cùm annis hujuſmodi feſtivitatibus
addictis victoriarum ac rerum gloriosè à Prin-
cipe antea geſtarum, tam in Nummis, quàm
in Inſcriptionibus, memoria renovari ſoleret.
Nec refert, quèd in eo Hadrianus non dicatur
Pater Patriæ, quem titulum in Decennalibus
ſumſit; nam præterquam quòd antequam appel-
lationem illam admitteret, cudi potuit, hujuſ-
modi tituli ſæpe in Nummis neglecti.

Ad num. XNXIV & ſeqq. Aliquot ſeculis

diſciplinam arcani ſeu occultationem quorum-
dam myſteriorum Religionis Catholicæ viguilſ-
ſe, & ex ea diſciplina complures Patrum ſenten-
tias, quas Proteſtantes contra Catholicos addu-
cunt, exponi poſſe doctè demonſtrat Schelſtratius
in Diſſert. ſingulari de Diſciplina Arcani, quam
nuper Romæ in lucem emiſit. Hanc conſuetudi-
nem Albertinus lib. 2. diſp. de Reticentia myſterio-
ruim, fuſiùs probandam ſuſcepit, & Caſaubonus
Exercitatione xVI in Baronium ait: Quis ita hoſ-
pes in Patrum lectione, cui ſit ignota formula, &

119

mentione Sacramentorum potiſſimùm uſu trita,
oοαοú Aαναιανο norunt initiati quod dicitur.
Quæ formula in unius Chryſoſtomi aut aliis ſcri-
Ptis minimùm quinquaginta locis poteſt obſer-
vari. Apud Auguſtinum in Epiſtolis,in enarratio-
nibus in Pſalmos, Tractatibus in Joannem, Ho-
miliis, ſive Sermonibus, aut aliis Scriptis non
multèò raris, &c. Notum eſt illud Auguſtini Tra-
ctatu 96. in Joannem: Catechumenis Sacramenta
EFidelium non producuntur; & illud magni ejuſ-
dem Eccleſiæ Doctoris: Neſeiunt Catechumeni
quid accipiant Chriſtiani. Notum quoque eſt il-
lud Chryſoſtomi homilia XXVII in Mat-
thæum: Eachariſtie myſterium . initiati ſo-
Iunmodo noverunt. Et illud Catecheſis prioris
Cyrilli Hieroſol. ad baptizandos: Sciunt initiati
vim hujus poculi; ſeietis vos quoque pauld poſt.
Immo apud ipſas Philoſophorum ſectas, diu an-
te Chriſti adyentum obſervatum fuit, ut propha-

ni procul à ſacris arcerentur, teſte Iamblicho

lib. 2. de vita Pythagoræ cap. 28. Cam externis,
&, ut ita dicam, prophanis, ſi quandoque uſus fer-
ret congrediendum eſſe, nequaquam ſua Sacra-
menta enuntiabant, ſed per ſymbola & arcanas
teſſeras obſcurè & latenter ſibi mutuò ſenſa mentis
velut ænigmatibus ſigniſicabant. Ita Iamblichus,
cujus Opera nuper in Anglia publici juris facta.
Idem omnino teſtatur Clemens Alex. lib. 5. Stro-
matum : Non ſolum autem Epicurei, & Plato
multa ocultabant, ſed etiam Epicurei dicunt, quæ-
dam eſſe apud ſe arcana, & non permittere omni-
bus, ut ea ſeripta legant.
Porro inter omnes convenit, eam diſciplinam
pro Cathecumenis, Judæis & Gentilibus ob-
ſervatam fuiſſe, non verò pro Fidelibus ſen bap-
tizatis, quibus cuncta Religionis Catholicæ my-
ſteria abſque ulla verborum ambage exponi po-
terant. Putabant enim Patres ſequendum ſibi
grave illud Chriſti mandatum apud Matthæum
cap. 7. Non eſſe dandum ſanttum canibus, nec
margaritas projiciendas eſſe ante porcos. Cùnm
verò 8 S. Patres unanimi voce ex verbis Chriſti
relatis diſciplinam arcani introductam fuiſſe aſ-
ſerant, liquet eam ex traditione Apoſtolica
proveniſſe: neque enim communis ille Eccle-
ſiarum conſenſus ex decreto alicujus particula-
ris vel generalis Concilii ortum duxit, ſed om-
nes per orbem Eccleſie eandem diſciplinam
obſervarunt, abſque eo quèòd certo quodam
tempore ea cœpiſſe reperiatur. Quare, juxta D.
Auguſtini regulam, hæc una ex iis eſt, quæ ex
traditione Apoſtolica ad nos pervenere.
Non ſolàùm Sacramentorum ritus, ſed etiam
dogmata occultari olim ſolita. Caſaudonus Exer-
citatione XVI in Baronium ait: Cam in Sa-
cramentis tria occurrant conſideranda, ſymbola
ſigniſicantia, res ſymboli ſignificata, & ritus cele-
brandorum Sacramentorum; Viteres non adeo res
in Sacramentis ſRignificatas & eſtcaciam illorum

§S ſ C. II.
An. Ch. II 8.

2–

V.
Di ſciplina
slentii Fi-
deles non res=

Piciebant.

vV I.
Ritus &
dogmata Sa-
cramento-
rum olim
occultata.

hiluiſſe, quaàm ſymbola ipſa, & ritus ac rituum cau-

ſas. Et quamvis propter Euchariſtiæ Sacramen-
tum/Caſaubonus dicere debuiſſet, non ſolùm res
ſymboli ſigniſficatas, ſed etiam ſub eis contentas, ac
magnum ejus verba errorem contineant, in eo
quòd negant, res in Sacramentis ſignificatas vel
contentas olim occultari conſueviſſe; ejus tamen
obſervationem veriſſimam eſſe clamat Alber-
tinus, aitque, arcani diſciplinam apud Ortho-
doxos in mera rituum occultatione olim ſitam
fuifſe. At complura ſunt SS. Patrum teſtimonia,
ey quibus luce clarius monſtrari poteſt, anti-
quam

120

§ F C. II. quam Eccleſiæ diſciplinam non ſolùm in ſym-
An. Ch. 118. bolis Sacramentorum, eorumque ritibus, ſed
etiam in rebus per ipſas ſignificatis, ſeu conten-
tis, occultandis viguiſſe. Extat celeberrimum
totius Italiæ teſtimonium, quod Julius primus
ſuo nomine ad Euſebianos tranſiniſit, & contra
eoſdem urget Athanaſius in Apologia 11. Non
ſolùm enim accuſant Euſebianos, quod de cali-
ce & menſa ſermonem habuiſſent in præſentia
Præfecti, aſſiſtentibus tum Ethnicis, tum lIu-
dæis; ſed quòd coram iiſdem, præſentibus quo-
que Catechumenis, quaſtionem de Sanguine S
Corpore Chriſti habuiſſent. Quæ his verbis totius
Fgypti Epiſcopi in Synodica ad omnem ſub
cœlo Eccleſiam deplorant: Coram Ethmicxis homi-
nibus quæſtiones de Eccleſia, de calice, de menſa
Domini, de Santctis Sanbctorum habuere. Nam per
Sancta Sanctorum intelligenda ſunt Sacramenta
Corporis & Sanguinis Chriſti, quæ Gentilibus,
Judæis, Catechumenis occultanda, non publi-
canda eérant. .
VII. Oſtendit Origenes lib. 1. contra Celſum,
Quadsm do eandem de myſterio Arcani diſciplinam in Ec-
gmata olim cleſia, tam quoad dogma, quàm quoad ritus,
ccανιοα; receptam fuiſle. Nam cùm Celſus homo Ethni-
quadav ple- 1,. . . .. ...
blicata, cus & Chriſtiani nominis hoſtis dixiſlet, Cbri-
ſtianos clam quidquid ipfis libet vel facere vel do-
cere, opponit ſe Origenes, aitque: Deinde quo-
niam ſæpius nominat doctrinam claneulariäm, co-
arguendum eſt hoc quoque; quando per totum Or-
bem notior eſt Chriſtianorum pradicatio, quàm
Philoſophorum placita. Quis enim Jeſum & Virgine
natum orοauum ignorat? Quis reſurrettionem
us multis creditam, & denunciat ionem judicii
reddituri pro dignitate pœnas peccatoribus, &
juſtis præmia“ Quin & reſurrectionis futuræ my-

ſterium vulgatum eéſt, tametſi rideatur ab infide-

lihur. Quæ cum ita ſo habeant, perabſuraum
ſt doltrinam hanc vocare clanculariam. Quod
verò quædam inſunt, qua non annunciantur qui-

buſvis, id non ſolius doctrinæ Chriſtianæ proprium

eſi, verum etiam Philoſophicæ. Nan & illi exte-

riorem & peritiorem dobirinam habebant, & alii

Pythagorum audiebant contenti ipſius aiétoritate,
alii ſecretè diſcebant rationes non evulgandas in
rophanos, nondumque purgatos. Ex hoc loco con-
ſtat, Celſi temporibus non ſolùm ritus, ſed Re-
ligionis quoque Chriſtianæ dogmata juxta Ec-
cleſiæ diſciplinam occultata fuiſſe. Enumerat
Origenes dogmata, quæ palam prædicabantur,
ut Incarnationis, Paſſionis, & Reſurrectionis
Dominicæ, extremi judicii, & reſurrectionis
noſtræ. Non loquitur autem de Sanctiſſimæ
Trinitatis myſterio, neque de Sacramento Eu-
chariſtiæ, neque de aliis Sacramentis, quòèòd
illa ex iis eſſent, quæ non communicabantur
quibuſvis, adeoque circa quæ diſciplina Arca-
ni obſervanda erat, prout de myſterio Eucha-
riſtiæ tractatutus, homiliaà 13. in Exodum di-
ſertis verbis præmonuit.
Denique dogma de Sanctiſſima Trinitate
olim Iudæis &. Cathecumenis occultatum fuit,
Apoſtoli verè illud coram Iudæis non reticue-
re, quia iden miſterium in propheticis Ser-
monibus antiquitus acceperant. Chryſoſtomus
homiliâ 40. in primam ad Corinthios Epiſto-
larn expreſsè profitetur, ſe non audere loqui

VIII.
Myſterium
Trinitatis
celari Joli-
1tin.

de forma baptiſmatis & ſymbolo, quibus San-

ctiſſimæ Trinitatis myſterium exponitur: Non
audeo, inquit, propter eos, qui non ſunt initiati:
ii enim expejitionem nobis faciunt diffciliorem, ut

Critica Hiſtorico-Chronologica

qui nos cogunt, vel non apertè dicere, aut eis arca- S Æ C. I1.
na enuntiare. Sed tamen dicam, quoad ejus à me An. Gh. us.
fieri poterit, tetcte & adumbrateè, &c. S. Cyril-
lus Hieroſolymitanus Catecheſi vI, agens de
myſteriis ſymbolo contentis ait: Haæc myſteria
Sacramentaque nune patefacit Eccleſia ei, qui e
Cathecumenis excedit; nec moris eſt Gentilibus
exponere: non enim Gentili cuiquam de Patre, S
Filio, & Spiritu Sanbto arcana mſteria declara-
mus, neque palam apud Cathecumenos de my-
ſterus verba facimus, ſed multa ſæpe loquimur
occultè, ut Fideles, qui rem tenent, intelligant,
& qui non tenent, non ladantur. Vide quæ anno
Chriſti I v, num. v. de Canone xxXVII Con-
cilii Illiberitani dixi.

Ex hac Arcani diſciplina provenit, quod pri- . ,* ,
. . .R . 1 bi
mis Eccleſiæ ſeculis nulli Tractatus de ſeptem eiel⸗

Sacramentis, quorum noſtris temporibus tam ſeptem Sa-
frequens mentio, (cripti ſint. Dicunt quidem cramenta
Proteſtantes, antiquiores Patres à Commenta- comprobata.
rüs de ſeptem Sacramentis abſtinuiſſe, quèd
numerum illum Sacramentotum non admiſe-
rint. Sed id ex Orientalis Schiſmaticæ & Oc-
cidentalis Orthodoxæ Eccleſiæ conſenſione fa-
cilè refellitur. Neque enim Orientales Schiſma-
tici cum Orthodoxis Latinis in vnam ean-
demque ſententiam ab octingentis annis con-
ſpiraſfent, niſi illam à majoribus accepiſſent.
Alia itaque ratio quærenda. Cùm Tractatus de
ſeptem Sacramentis eduntur, neceſſe eſt eo-
rum ritus exponere, materiam & formam, qui-
bus conficiuntur, determinare, dogma ipſum
de omnibus ad Sacramentorum conſecrationem
& adminiſtrationem ſpectantibus minimè cela-
re. Quæ tamen priſca Eccleſiæ diſciplina oculis
& auribus Gentilium, Iudæorum & Cathecu-
menorum religiosè occultabat; quorum pro-
phanatione metuentes Antiqui ab iis abſtinebant
in ſermonibus, & ſibi cavebant, neque in ſcrip-
tis de iis agebant. Contrâà verò poſtquam ſex-
to Eccleſiæ ſeculo diſciplina illa abolita fuit,
ut ibidem viſuri ſumus, frequens Sacramento-
rum memoria non tantùm apud Græcos, ſed
etiam apud Latinos, ſaltem à Caroli Magni
tempore: apud Græcos verò pòſt tempora Pho-
tii, qui in ſua Bibliotheca ex lobio Monacho
ptem ſacroſanbta Chriſti Eccleſiæ veryſteria cele-
“ Bic tolin. de Arcagt fuit,
quòd ſex primis Eccleſiæ ſeculis Catholici Scri-
ptores à Tractatibus de Sacramentis abſtinue-
rint, rariùs & obſcuriùs de iis ſcripſerint, ne-
que de eorum numero recenſende ſoliti fue-
rint. Quæ omnia ex Schelſtratio in egregia
Diſſertatione de Diſciplina Arcani excerpta,
quibus Annales in multis lucem accipere

poſſunt.

—.,—

ANNO PERIODIGRCO -ROMAN Z 5612. Anno Urbis
O 16. B. ) 6. P. 17. April. Indict. 2. 1 .

Olymp. 224.
JESuCHRISTIII9. ſecund. Baronium 121. An. 3:,

SIXTI PAP 4.

HADRIANI IMP. 3.

D num. I & ſeq. Coſſ. Hadrianus Aug. I.
III, & Ruſticus. Sumtus is Conſula- Conſulei·
tus ab Hadtiano juxta ſecundam Conſulatuum
Cæſareorum regulam, quèd in annum præce-
dentem Conſulatus, ad quem adhuc privatus
deſtinatus

54601.

II.
Obitz: Els-
itif-.

, f r — — —

h
1,.
Deuelae
Nariſi. ma

N
Iin
tin
mui
Da⸗

let
IV.
1n balaſti. 0
an , Dn terd
* „ .
kum venit (4.
4 4,

AC .
An. Chens.

n Er biſiile
na arcan;
ſepten 84.
l eramenta
1r conprobets.
e⸗

—

ð
1 A Onſcler

„ 4*

Ulawuum

ce-
1
isatus
ſtinatus

§ ½ C. II.
An. Ch. 119.

II.
Obitus Eva-
riſti PP.

III.
Decretales
Evariſti.

IV.
Hadrianus
in Palaſti-
nam & Pgy-
benum venit.

in Annales C. Baronii.

deſtinatus fuit, inciderit. Arque hinc manifeſte
intelligimus, Hadrianum, quando à Trajano
iterum Conſul deſignatus eſt, ac in filium ado-
ptatus, in conſortium Imperii adſcitum non fuiſ-
ſe, ut aliqui Eruditi volunt; cùm ſi Cæſar tunc
dictus fuiſſet, ac in partem Imperii veniſſet, du-
plicem Conſulatum non gefſiſſet, alterum ob ado-
ptionem, alterum ob Imperium, ſed unicum tan-
tum, ob Imperium ſc. ſuſcepiſſet. Ex tertio itaque
Conſulatu hoc anno ab eo ſumto apparet, ſecun-
dum eidem ob adoptionem tantùm conceſſum.
Onuphrius in Faſtis ait: Hadrianum Aug. 11,
mendosè pro III, & Ruſticum Conſules digerunt
Caſſiodorus, Faſti Graci, & liber Cuſpiniani. Idem
ſcribit Baronius in Annalibus. At ab illis Aucto-
ribus minimè peccatum; ſed tantùm Conſula-
tus ſuffectus, quem ante conſecutum Imperium
geſſerat Hadrianus, neglectus ac prætermiſſus;
quod tam in Faſtis quàm in Nummis & Inſcrip-
tionibus ſæpe contigit.
S. Evariſtus Papa anno Chriſti centeſimo
octavo Braduæ & Galli Conſulatu notato marty-
rio coronatus eſt, juxta Chronicon Damaſi, in
quo legitur: Evariſtus annis tredecim, menſibus
ſoptem, diebus duobus. Fait temporibus noviſſi-
mis Domitiani, & Nervæ & Trajani, aà Conſulatu
Falentis & Veri (legendum Veteri) aſque Gallo
E& Bradua. Sed loco, annis tredecim, legendum,
annis duodecim, ut Conſulatus ſub quo cœpit,
& ſub quo deſiit, oſtendit. Pontificatum inierat
anno XCV, Domitiani xVII, & Clementis
Conſulatu notato, obiitque anno cVIII,
menſe ac diebus incertis. Colitur quidem Eva-
riſtus die xXXVI Octobris, legiturque in au-
Giori Chronico veterum Pontificum: Sepultus
eſt juxta corpus B. Petri in Vaticano VI Kalend.
Novembris. Sed dies, quibus priores Pontifi-
ces Romani coluntur, potius ad aliquas eo-
rum Translationes, quàm ad eorum Naralia
pertinere, jam ſæpe monuimus. Evariſto ſuc-
ceſſit Alexander, non quidem Hadriano impe-
rante, ut exiſtimavit Baronius, ſed Trajano
Rempublicam Romanam adminiſtrante, ut te-
ſtantur Euſebius tam in Hiſtoria, quàm in Chro-
nico, Marianus Scotus, Hermannus Contra-
Qus, aliique. Non itaque dubitandum viße⸗
tur; quin Alexander anno Chriſti cVIIIEC-
cleſiæ Romanæ gubernaculo admotus fuerit.
Decretales duæ Evariſto ſupponuntur. Pri-
ma ad omnes Epiſcopos Africæ data IX Kalend.
Aprilis, Valente & Vetere Coſſ. quam falſam
oſtendit locus prolixus Idatii Clari ad Wa-
rimarum. Arianum huic Epiſtolæ inſettus. Ida-
tius enim exeunte quarto Eccleſiæ ſeculo flo-
ruit. Secunda ſcripta eſt omnibus per Agyptum
Dominis conglutinatis fratribus. Data Kal. No-
vembris, Gallo & Bradua Coſſ. Sed refertur in
ea tacito Auctoris nomine prolixus alius locus
ex prima Epiſtola Clementis Papæ, juxta La-
tinam interpretationem à Rufino editam; cum
tamen hic quinti Eccleſiæ ſeculi initio adhuc in
vivis fuerit. Denique incipit cum verbis S.
Leonis primi: Unum vos, fratres, ſentire opor-
tet & agere, &c.
Ad num. II I. Hadrianus, qui anno ſuperiori
Romam venerat, in eadem urbe Conſulatum
tertium iniit, quod ex Spartiano in Hadriano
cap. 8. colligo: Ipſjum autem tertium Conſulatum,
& quatnuor menſibus tantum egit, & in eo ſape
jus diæit; ubi loquitur Spartianus de geſtis ab Ha-
driano, dum adhuc Romæ eſlet. Abdicato ter-
Tom. I.

121

tio Conſulatu Romã diſceſſit, & in Palæſtinam
venit. Auctor enim Chronici Alexandrini ſub
hujus anni Confſulibus icribit: His Coſſ. tumul-
tnantibus Judæis, Hadrianus venit Hieroſolyma,
captiſque Hebræis, Terebinthum urbem, ubi ce-
lebritatem publicam inſtunit, Zudeoſque ſingulos
ad equi pretium venales expoſuit, relittos Ga-
Xam traxit, ibique propeſito foro vendidit, fe-
Rumque diem inſtituit, qui hodieque appellatur
Hadriani. Everſo porro Hieroſolymorum templo,
condidit duplex forum, theatrum item, & triſte-
gam ſen trixonium atque tetranymphum, & do-
decapylum (adificium duodecim portarum) quod
antea gradus appellabant, & denique Codram.
Diviſit hinc urbem in ſeptem vicos, creavitque
ſeptem Vicomagiſtros, linguliſque ſingulos aſſigna vit

vicos : à quibus hodieque nomina retinent. Urbem,

gquòd äle Aℳklius Hadrianus diceretur, DTTliam

nuncupavit. Sed falſum eſt, Hadrianum Iudæo-
rum templum demolitum eſſe, cùm id Veſ-
paſiano imperante contigerit. Veroſimile tamen
eſt quod ait Petavius in Animadverſionibus
Epiphanianis ad librum de Menſuris & Ponde-
ribus, paulatim accidiſſe, ut partim judæi, par-
tim Chriſtiani, ſive in ſuperſtite illa urbis parte,
ſive in propinquo aliquo loco, domicilia collocarint.
u& omnia und cum veteribus Hieroſolymorum
reliquiis Hadrianus demolitus eſt, ac novam à
fundamentis urbem extruxit: non tamen iiſdem
in veſtigiis, quibus prior conſtiterat, ſed ut in ar-
bium inſtauratione ſæpius uſu venit, haud procul
à veteri ſede. Huc referendum quod ait Epi-
phanius in libro de Ponderibus & Menſuris
num. X I V. Itaque in Dgyptum prefedus, chm
Noma diſcedens, urbes illas, quæ in itinere po-
ſitæ ſunt, obire ac perluſtrare vellet, inter ce-
teras Antiochiam, ac Cæalem, Syriam, Phœni-
cem, & Palæſtinam, quæ Judæa dicitur, anno,
quàm everſa fuerat, ſeptimo & quadrageſimo pe-
ragrans, Hieroſolymam celeberrimam urbem ac
nobiliſſimam contendit, quam Titus Veſtaſia-
nt filius ſecundo ſui Imperi anno ſubverterat-
Hanc ille ſolo æquatam, templum ipſüum da-
Rrultum ac proculcatum reperit, paucis adi-
bus exceptis, ac parva quadam Chriſtianorum
Eeccleſia, &c. Addit Epiphanius; Hadrianum de
urbe inſtauranda cogitaſſe, quod ab eo factum
infrà ſuo loco oſtendemus. Verum quidem eſt,

Æ C. II.
An. Ch. 119.

Baronium hunc Epiphanii locum anno CXxXXV, Baron an-
ſeu, ut ipſe numerat, anno CXXXVII, nar- 137. n. VIII5

rare, quòd liam eo dumtaxat anno condi-
tam exiſtimet. Sed, ut anno CXXXII dice-
mus, lia non alio anno quàm præſenti ædi-
ficata. Porrò quadraginta illi ſeptem anni
ab anno Chriſti ſeptuageſimo primo, quo
triumphus Judaicus ductus, deſumendi, & ul-
timus, quo Hadrianus Hieroſolymam venit, ut
ſæpe ab Antiquis fit, excludendus; ac præterea
annus ſecundus Veſpaſiani loco ſecundi Titi

numerandus. Denique, Hadrianum currenti

anno, quo Conſulatum tertium geſſit, in «gyp-
tum veniſſe demonſtrat Nummus à Mediobar-
bo productus pag. 175‧. HADRIANuSAuG.
COS. IIIP. P. in poſtica: AbvENT;IIAud.
S. C. ALEXANDRLIAE. Cernitur Imperator
habitu Conſulari, dextram porrigit Jovi Sera-
pidi, poſt quem Iis ſtans ſiniſtrà ſiſtrum te-
nens; poſt Imperatorem alia figura muliebris
manum ſiſtro intendens. Quare perperam nega-
vit Scaliger in Animadverſionibus Euſebianis,
Hadrianum hoc tempore Alexandriam veniſſe,
L. ſcribens,

§ ſ C. II.

An. Ch 120.

122
ſcribens, erraſſe Eufebium, quando primo
Hadriani anno ait: Hadrianus Alexandriam à
Romanis fubverſam publicis inſtauravit expen-
ſir. Nam res quidem anno ſuo non conſigna-
ta, & Alexandriæ ſubverſio Veteribus non
memorata; ſed Hadriani ad eam urbem ad-
