Fabia dicta, & Veri cum Pii filia Fauſtina. Utra-
que Hadrianus fieri voluerat, quæ tamen poſt
ejus obitum diſſoluta voluntate Pii: qui ne te-
mere patris voluntatem videretur irritam fe-
ciſſe, hane cauſam facto prætexuit, quòd Ve-
rus filiæ ſuæ nuptiis impar adhuc ætate eſſet.
Quod verò Fabia Lucii lii Cæſaris filia fuerit,
docet Capitolinus in Vero Imperatore cap. 8.
ubi eam hujus Imperatoris ſororem vocat. Hino
de Fabia apud Capitolinum in Marco cap. ulti-
mo dicitur: Eniſa eft Fabia, ut Fauſtindâ mortud
in ejus matrimonium coiret; ſed ille (ſcilicer
Mareus Aurelius) concubinam ſibi adſeivit Pro-
curatoris nxoris ſuæ filiam, ne tot liberis ſuperdu-
ceret novercam. .
IV. Capitolinus in Antonino Pio cap. 5. geſta ab
Indeos An- Antonino breviori ſumma perſtringens aut: Eer
Tom. I.

Imperii annum auſpicaturus erat, ideoque non

nia adminiſtrabat, & in eo certa ſucceſſio erat.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMANA 5632.

137

Legatos ſuos plurima bella geſſit. Nans & Britan- S C. 1 I.
nos per Lollium Vrbicum Legatum ricit, alio mu- An Ch. 139.
ro ceſpiticio, ſummotis Barharis, dutto. Mau- Toinus om-
ros ad pacem poſtulandam coégit: & Germanos, rimit.
& Dacos, & multas gentet, atque Judaos rebel- . avonnum,
lantes contudit per Præſides & Legatos.
Achaia etiam atque eKtgypto rebelliones repreſ-
ſit; Alanos molientes ſape refrænavit. Baronius
in Annalibus hæc verba refert, exiſtimatque
his Conſulibus Judæos rebellantes compreſſos.
At Capitolinus unâ ferme ſententiâ totius An-
tonini Imperii res geſtas explicans, & de Ju-
dæis non loquens, niſi poſtquam Britannos,
Mauros, Germanos & Dacos victos afſeruit,
Judæorum rebellionem longè poſt hunc annum
contigiſſe inſinuat. Ad hæc S. Juſtinus in Apo-
logia apud Euſebium lib. 4. cap. 8. ait: 2,7
v Tα vOÿ YερνN‿αατν εiιοα οRMια Ooα+αιοαο
o⁄οwντι—,oν ααοαεαοιν; σαιτςH⅜, Yé*wu*I *
ν⅜νορeαι αουα‿Æριv dαιαν e α νooτνàο αντοοσι
X — 2 1 7 .
Xεο*ρ αα 6ααασ ο ιρτιRρ ανεσον, id eſt,
ut vertit Valeſius: Nam & in bello ſudaico,
quod nuper geſtum eſt, Barehochebas, is qui Ju-
daicæ defectionis auctor & ſignifer fuit, ſolos Chri-
ſtianos acerbiſſimis tormentis cruciari juſſit, niſi
Chriſtum abuegarent, & maledictis inceſſerent.
Prima illa Juſtini Apologia (ita enim ab Anti-
quis appellatur) Antonino Pio anno ſequenti
præſentata, ut ibidem explicabimus. Ohae eo
tempore Judæi nondum rebellarant; alioquin
bellum Judaicum ab Hadriano confectum
non vocaretur à Juſtino , nuperum bellum, ſed
hoc tantùm de bello Judaico, quod hoc anno
ſub Antonino geſtum eſſet, diceretur. Quod
adhuc magis verum eſt in ſententia Baronii
priorem illam Apologiam anno decimo Anto-
nini ſcriptam contendentis. Si enim ea eo an-
no huic Imperatori oblata eſſet, quod tamen
ſuo loco confutabimus, ſequeretur, Antoninum
poſt decimum Imperii annum Judæos cohi-
buiſſe; cùm Juſtinus in ſua Apologia de bello
Judaico ab Hadriano geſto loquatur, illudque
nuperum ſeu ultimum contra Judæos bellum
fuiſſe inſinuet. Certum itaque, longeè poſt cur-
rentem annum Judæos rebellaſſe. Sed quia in
Antonini Pii Nummis Tribunitia Poteſtas ante
annum ejus Imperii decimum vix annotatur,
& Capitolinus loco laudato unâà ferme ſenten-
tià multorum annorum, immo & totius Anto-
nini Imperii res geſtas potiùs involvit, quàm
explicat, ut rectè Baronius obſervat, quo an-
no ea rebellio acciderit, incompertum. Videtur
tamen ea ſedata, poſtquam Antoninus ſuos cir-
cumcidere illis permiſit. Origenes enim lib. 2.
contra Celſum hæc ſcribit: Sed dicet aliquis,
etiam Samaritas perſecutionem pati propter ſuam
religionem. Et reſpondebimus, Pcariog propter
eircumcifionem occidi, quòd ſeipſas mutilent con-
tra præſeripta legum, qua ſolis Zudæis id permit=

mnr. Modeſtinus lib. 6. Regularum, ad Legem

Corneliam, DE SICARIIS: Cirrcumcidere fi-
lios ſuos Judeis tantkm reſeripte Divi Pii per-
mittitur: in non ejuſdem religionis, qui loc ktese⸗
rit, caſtrantis pœna irrogatur. Jul, Paul, Recept.
Sentent. lib. 5. tit, 22, DE SEDITIOSIS: Ci-
ves Romani, qui ſe udaico ritu, vel ſervos ſuos
circumcidi patiuntur, benie ademtis, in inſulam
perpetuè delegantur. Mediei eapite puninntur. Ju-
daæi, ſi alienæ religionis comparatos ſervos circunm-
ciderint, ant deportantur, aut capite puniuntur.
Item Novella 146. Pius igitur Judæis conceſ⸗
3 ſit,

138 Critica Hiſtorico-Ohronologica

8 C. II. ſit, quod Hadrianus denegaverat: Nam move-
An. Ch. 140. runt ea tempeſtate adai bellum, quod vetaban-
tur mutilare genitalia ‚inquit Spartianus in Ha-
driano cap. 14. niſi fortè, inquit Spencerus in
Notis ad lib. 2. contra Celſum, ubi præfata ob-
ſervavit, hunc Spartiani locum Cauſabonus re-
Qcids interpretatus eſt, qui legibus Demitiani,
Nervæ & Hadriani, quibus vetita erat marum
eviratio, etiam circumciſioni fibulam impoſi-
tam fuiſſe opinatur. Vide Codicem Juſtin. lib. r.
tit. 9. De Judæis. tit. 10. Ne Chriſtianum. Cod.
Theod. lib. 16. tit. 4. Novell. Leonis 5..

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROM A N £ 5633.

893. . . P. 2. April. Indict. 8.
Olymp. 229. 9 PC. 58 . A
an. 4. IIESuCHRISTII40. ſecund. Baronium 142.

7
HYGINI PAPA A-

ANTONINI PII IMP. 3.

D num. I. Coſſ. Antoninus Pius Aug. 1II,
& M. Aurelius Cæſar. Conſulatus Anto-
nini juxta tertiam regulam, ut nempe Tlii
Gæſaris Collega eſſet: hujus juxta primam, quia
ſc. anno præcedenti Cæſar dictus fuerat.
11. Capitolinus in Antonino Pio cap. 6. ait: Ter-
Obitus Fau- tio anno Imperi ſui Fauſtinam axorem perdidit.
Rina Augu- Tertius Antonini annus die decima menſis Ju-
Ka. lii currentis anni inchoatus; Fauſtina, tamen
anno tantùm ſequenti, quo adnr tertius Anto-
nini annus in curſu erat, Ntua. Mabil-
lonius enim V. C. in tomo 17 Analectorum
pag. 500. antiquam Romanorum Inſcriptio-
hum Collectionem exhibet, inter quas hæ
duæ leguntur: Enperatori Ceſari Tito lio
Hadriano Anutonino Aug. Pio, Pontif. Max. Tri-
hunit. Pot. XIIIL, Inp. II. Conſ. IIII, P. P.
Turm: Divæ Faufingz Auguſta Imp. Caæſaris 7.
ℳlii Hadriani Antonini Aug. Pii Pontif. Ma-
ximo Trib. Pot. IIII. Conſ. II I. F. P. Utraque
Inſcriptio Antonini & Fauſtinæ obitum reſpi-
cit: ille enim, dum Tribunitiam Poteſtatem
XXIV gereret, extinctus. Quare cùm Fauſti-
na, marito Tribunitiam Poteſtatem 1V obti-
nente, ſupremum diem obierit, mors ea anno
ſequenti, poſt diem XXV menſis Februarii,
quo Antoninus Tribunitiam Poteſtatem IV ſuſce-
pit, quoôve tertius ejus Imperii annus uſque
ad menſem Julium occurrebat, contigit. Qoot
ex ea Amtoninus Pius liberos ſuſceperit, cum
de Antonini morte ſermo erit, explicabimus.
111. Ad num. III & ſeq. Siætus Papa anno cen-
Obunus S. teſimo viceſimo ſexto ad Deum migravit. In
Sixti PP. Chronico enim Damaſi legitur: Siætus annis
decem, menſibus tribus, diebus viginti nno. Fuit
temporibus Hadriani, Conſulatu Nigri G Apro-
ziani, uſque Vero I II & Ambibulo, qui anno
CXXVI Conſulatum geſſere. Sed error ir-
repſit in numeros, legendumque wmenßibus duo-
bus, die uno, ut habetur in auctiori Chronico
veterum Pontificum, in Catalogo Palatino, &
in duobus Catalogis Corbeienſibus. Cùm itaque
S. Alexander die tertia Maii anni C XVI paſſus
fuerit, Sixtus ejus ſucceſſor martyrium fecit cir-
ca diem tertium Julii anni CXXVI. Verum
eſt, Anaſtaſium, alioſque ſeribere, Sixtum 111
Wonas Aprilis, ſeu die tertia Aprilis ſepultum,
& in Martyrologio Uſuardi, Adonis & Roma-
no ejus Natale conſignari die ſeptima menſis

I.
Conſitles.

Q

Aprilis. Sed uterque dies non ad primam §. C. II.
Sixti ſepulturam, ſed ad aliquam ejus tranſla- An. Ch. 140.
tionem referendum. Papebrocius in Conatu
Chronico-Hiſtorico ad Catalogum Romano-
rum Pontificum ait, Sixtum Alexandri deceſſo-
ris per annum integrum Vicarium fuiſſe, quia ar-
bitratur ſpatium regiminis in Chronico Damaſi
ſignati, nonniſi per Vicarium ſervari poſſe, &
ſervari commodè, ſi Sixtus tertia die Aprilis di-
catur mortuus. At commentitius Vicariatus il-
le, & ſpatium regiminis Sixto attributum fa-
cilè invenitur, ſi initium ejus, ut fieri debet,
cum anno Chriſti CXVI copuletur, ejuſque
mors diei ejus cults ſeu tranflationis non illi-
getur. Henſchenius S. Sixti vitam illuſtrat die
VI Aprilis, docetque eum martyrio coronatum,
non ſub Antonino Pio, ut putavit Baronius, ſed
ub Hadriano Inperatore, ut habent Florus,
Uſuardus, Ado, Notkerus, & in antiquiſſimis
Martyrologiis manuſcriptis legitur. Certè anno
CXXVI in Chriſtianos ſævitum fuiſſe oſten-
dunt Apologiæ Hadriano, qui eo anno Decen-
nalia ſua celebravit, à Chriſtianis oblatæ. Euſe-
bius in Hiſtoria & in Chronico, Hermannus
Contractus & Marianus Scotus in Chronicis
conſentiunt Martyrologiis citatis.
Sixti duæ Epiſtolæ circumferuntur, quas IV.
Marca, Baluzius, aliique Viri doctiſſimi ſuppo- Decretales
ſitionis arguunt. Prima eſt ad omnes Chriſti Fi- sr aitrèe
deles, in qua habentur teſtimonia ex Idacio, “
Enchiridio Xyſti Philoſophi, aliiſque defumta.
Secunda habet hanc inſcriptionem à Primitivæ
Eccleſiæ Præſulibus alienam: Siætus aniuerſalis
Apoſtolicæ Eccleſiæ Epiſc opus omnibus de⸗
in Domino Salutem; continetque quædam te-
ſtimonia ex Hiſtoria tripartita, aliiſque petita.
Sixto ſucceſſit Telesphorus.
Hoc anno Antoninus Imperator Britannos Vv.
per Lollium Erbicum Legatum vicit; alio muro nt,i,.
ceſpiticio, ſubmotis Barbaris, duléto, inquit Ca- 1.
pitolinus in Antonino cap. 5. Extat hujus Impe-
ratoris Nummus apud Mediobarbum pag. 194.
in cujus averſa parte legitur: P. M. TR. P. I11.
COS. III. viſunturque quadrigæ triumphales.
In averſa parte alterius Nummi eadem Tribuni-
tia Poteſtate 111 norati habetur: MuNIFICEN-
TIA S. C. Capitolinus in Pio cap. 10. ait: Centum
leones una miſſtone edidit. Quare cùm hoc an-
no Tribunitiam Poôteſtatem tertiam Pius inierit,
indicetque Capitolinus laudatus, primùm ab
eo devictos Britannos, hæ quadrigæ, eaque
munificentia ad victoriam Britannicam refe-
rendæ.
Idem Capitolinus cap. 9. ait: Fuit & inunda- vVI.
tis Tiberis, quam hoc anno contigiſſe colligo ex Inundatie
Antonini Nummo apud Mediobarbum, in cu- Tberis.
jus averſa parte habetur: TR. P. 1II. Cos. III.
S. C. TIBERIS. Repræſentatur Tiberis ſeden- Baron. an.

tis ſimulachrum. Hæc inundatio inter adverſa, 154. num. 1V.

quæ hujus Imperatoris temporibus evenerunt,
à Capitolino recenſita. Baronius eam recitat an-
no XV Antonini Pii, ideoque loco non ſuo.

ANNG

I.
Cmſali.
II.

Ngini PP.
Obitus.

Anno Urbis
995.
Olymp ⸗
E 5

1.
Cunſuler.·
II.
Vrguen-
nalis Impe⸗
ni Froconſi 9
laris Amo⸗
nini. —
Anno Urbis 3
g9s.
Olymp 230,
Aln 3.

1.
Konſulu. .
ler
UI.
Quingnen. li
nalia lmye.
ni Anguſt
Atonini.

U

3 C. I
An. Chrg,,

*

as IV.
o- Duetiht
1. Lrto arfi.
dcgN.
9
a.

N
ſchr
pit
nie⸗
etita.

0% 1. .
Britanns

muſſ ammit.
Cr.

ppe⸗
194.
III.
s.
woni⸗
1CEN-⸗
u
an⸗
nerit,
R
eagiie
tee⸗

gerd II.
ligo & lumlud
u⸗ Vberii·
.III.
ſeden⸗ Dronu.
Arerla, mdre
elullt,
Grat an-

luo.

in Annales C. Baronii.

S &£ C. II.
An. Ch. I41.
142. 143. . PE 1 3 2
hno Urbis ANNO RIOPDI GRCO-ROMANZE 5634.
Olymp. 230.
an. I. JESu CHRISTI I4I. ſocund. Baronium 143.
PII PAPD & I.
ANTONINI PII IMP. 4.
1. D num. I. Coſſ. M. Peducæo Syloga Priſ-
Conſules. cinus, & T. Haænius Severus;, ex Inſcrip-
II. tione Onuphriana.
MieziEJ. II S. Hyginus Papa ad cœleſt a-
obitus. oc anno S. Hyginus Papa ad cœleſtem p

triam migravit, ut infrâà viſuri ſumus.

Anno Urbis ANNO PERIODPI-GRACO-ROMAN& 5635.

Oiymp. 230. OQO II A. I0. P. 2. April. Indict. 10.
an, z. JESuI CHRüISTI I42. ſecund. Baroninm 144.

PII PAP 2.
ANNONINI PII IMP. 5.

1. A D num. I. Cofl. Cuſpius Rufinng, & L.

Conſules. Statius Quadratus, ex Inſcriptipne Onu-
11. hriana.
Vragque Imperii Proconſularis Antonini Pii Quin-

nalia Impe- 1. 8
rii Proconſu- quennalia hoc anno exhibita.
laris Anto-⸗
nini.
Anno Urbis ANNOPERIODI GRACO-ROMAN &g 5636.

Grmp. 230. O 12. G. II. P. 22. April. Indict. II.
ene 3. IJkSu CRHRISTI I43. ſecund. Baroninm I45.
PII PAP z.
ANTONINI PII IMP. 6.
1. D num. I. Cofl. C. Bellicius Torquatus,
Konſules. & Ti. Claudius Atticus Herodes, ex In-

icriptione Onuphriana.
11. Imnperii Auguſtei Antonini Pii Quinquenna-
Quinquen- lia hoc anno edita, & quidem Romæ, ubi hu-
nalia Impe- jus anni initio fuit, ut liquet ex Inſcriptione
rii Augifei Parneſiana Latinè à Grutero pag. cc CXVI. I. &
Waionint. Græcè à Falconerio in Inſcriptionibus Athleticis
recitata. Bonum factum. Imperator Cæſar Divi
Hadriani filins, Divi Trajavi Parthici nepos, Di-
vi Nervæ pronepos T. Alins Hadrianns AMngn-
ſtus, Pontifex Maximus, Tribunicig Poteſtatis
TII, Imperator II, Conſul III, Pater Patria
Conventui Palæſtricæ, qui ſunt circa Herculem
Athletis, ſacris victoribus coronatis, Salutem.
Juſſi vobis demonſtrari loum, in quo & ſucra de-
ponatis, & tabulas prope ipſas thermas, quæ à Di-
vo avo meo extruttæ ſunt; ubi etiam maximè (in
Ludis) Capitolinis convenitis. PFeliciter valete.
Supplicavit Ulpiu, Domeſticus in Balneiz meis.
Scripta ante X7II K. Junii Komæ, Toörquato S
Herode Coſ. Eadem Legatio & ob eandem cau-
ſam, ut ſuo loco dixi, imperante Hadriano miſſa,
ſed nonniſi ſub Antonino Pio Athletæ voti com-
potes facti. Verùm, ut obſervat Card. Noriſius
pag. 86. qui hanc Inſcriptionem Latinam reddi-
dit, male eam deſcripſit. In Græco enim legi-
tur, ANMAPXIKH EEOT CIA C. TO. E.
TIIATOZ TO. T. Videlicet, Tribunitiæ Poteſtatis
I, Conſul. III; qui verò eam deſcripſit, le-
git, AHMAPXIKH EOTCIAC. TO. T.
id eſt, Tribunitieg Poteſtatis III. non adver-

39
tens eam litteram eſſe gamma longiori tractu S & C. I1.
inferiùs ſinuatum. Similis erroris exemplum an- An. Ch. 14.
nO CcxIII propoſuimus. Hunc errorem cùm Fal-
conerius non animadvertiſſet, Faſtos pervertit,
dum Conſulatum Torquati & Herodis, qui in
hunc annum ſexta Tribunitia Poteſtate Antoni-
ni inſignitum, certiſſimè incidit, ut demonſtrat

Card. Noriſius laudatus ad annum Chriſti c x 1,

tertia Tribunitia Poteſtate Pii notatum, retraxit.
Euſebius lib. 4. cap. II. hæœc verba Irenzum III.
ſeripſiſſe tradit: Valentinus Romaäm venit Pontifi- Romam 2-
cata Hygini. Viguit autem temporibus Pii, &; ad S ve⸗
Anicetum uſque permanſit. Adventus verèò Valen-
tini Romam conſignatur anno tertio Antonini
Pii tam in Chronico Euſebii, quàm in Chroni-
cis Hermanni Contracti, & Mariani Scoti. Et
quidem recté: co enim anno Hyginus adhuc
ſedebat. Ex quo liquer, Pontifciam Chrono-
logiam in Annalibus per veterum Pontificum
Romanorum tempora depravatam eſſe, & §S.

Baron. nu. I.

Teleſphorum ad Antonini Pii Imperium non

pervenille.
Ad num. IX. Fallitur Baronius, quendo IVv.
ait, Theodoretum afſlerere, Theophilum An- Auéres qud
tiochenum & Philippum Gortynæ Epiſcopum, r⸗ osr-
& Modeſtum, & Origenem, & Rhodonem, elent,nt.
& Hyppolitum, & Euſebium Emiſſenum contra nos ſeripſere.
Valentinianos ſcripſiſſe. Theodoretus enim in
lib. I. Hæreticarum Fabularum, ubi agit de Po-
tito, de Prepone, aliiſque, ait, tantuùm, cita-

tos Auctores ſcripſiſſe contra Marcionitas, quo-

rum hæreſes diverſæ erant à Valentini hæreſibus.

Hæc Theodoreti verba: Potitus autem, & Bla-

ſtus, & Geaeros, & Prepon, & Pithon, diver-
ſis dolctrinis præfnerunt; hi verò omnes oocaſionem
accepere ex blaſpphemia Marcionis. Plurimi ad-
verſus hanc impietatem ſcripſerunt. Juſtinus enim
Philoſophus & Martzyr, & Theophilus Antiochenus
Epiſcopus, & Philippus Gortynæ Epiſcopus, &
Irenæus Lugdanenſis Epiſoopus, & Modeſtns c5
Origenes & Rbodon & Adamantius & Hyppolitus
& Enſebius Emiſſenus, hi omnes optimè & docliſſi-
meè hanc blaſphemiæ rabiem confutarunt. Loqui-
tur itaque Theodoretus de his, qui contra Mar-
cionem ſcripſere, qui paulèò antea in eodem li-
bro agens de Hermogene illos declaraverat, qui
contra Valentinum tractatus edidere: Contra il-
lam (Hermopenem nempe) ſeripht Theophilus
Antiochiæ Epiſcopus, & Origenes ſimiliter. Con-
tra Valentinum & ejus ſectatores Irenaus, & Cle-
mens, & Origenes.

ANNO PERIODI GRXCO-ROMAN £ 5637. Anno Urbis
1z. F E. D 12. P. 6. April. Indict. 12. 152 zni
JESu CHRISTI I44. ſecaund. Baronium 146.
PII PATP £ 4.

ANTONINI PII IMp. 7.

D num. I & ſeq. Coſſ. Lollianus Avitu, I.
& Claudins Maximus, non verò C. Ga- Conlules.
vius Maximus, qui per annos viginti ſub Anto-
nino Pio fuit Præfectus Prætorio, teſte Capito-
lino cap. S. in Pio, ut putabat Onuphrius. Ex
Apologia ſecunda Appulei diſcimus familiam
Lolliani: Acceptis, inquit, literis Carthaginem
pergit: ubi jam propè exacto Proconſulatus ſui mu-
nere Lollianus Avitus te, Maxime, opperiebatur:
runc verò ſæœpe ibidem appellat, Claudium Ma-
4 Xin, m.

58 £ C. II.
An Ch. 144.

140
ximum. Ita Lollianus Avitus prior Conſul anno

ante Collegam, Africam ſortitus adminiſtravit.
Conſules juxta ordinem geſti Conſulatus Aſiam

& Africam ſortiebantur. Unde Tacitus lib. 3.

Annal. ſcribit, Cornelium Maluginenſem, quèd

eſſet Flamen Dialis, excluſum fuiſſe Sortitione

Aſiæ: Ita ſors Aſiæ, addit, in eum qui Conſula-
rium Maluginenſi proximus erat, conlata. Idem
Tacitus in vita Agricolæ ait: Aderat jam annus,
quo Proconſulatum Aſiæ & Africæ ſortiretur.
Nempe cùm ceteri, qui ante Agricolam fuerant
Conſules, Proconſulatum Aſiæ vel Africæ jam
ſortiti fuiſſent. Spartianus cap. I. de Didio Julia-

no inquit: Fuit Conſul cum Pertinace, & in Pro-

IL
Chronologia
Pontificia il-
luſt ratur.

Baron. n. I.

1III.
Diverſa
initia bare-
ſeos Mar-
cionis.

Baron. n. II.

conſulatu Africæ eidem ſucceſſit. Ita Claudius
Maximus hoc anno Conſul fuit cum Lolliano
Avito, eique in eodem Africæ Proconſulatu
ſucceſſit. Quæ omnia Card. Noriſio in literis ad
me datis obſervata. His adde, Claudium Maxi-
mum unum fuiſſe ex Marci Aurelii Imperatoris
Præceptoribus, teſte Capitolino in Marco cap.3.
Ejus non ſemel ipſe Marcus in libris de Vita ſua
meminit. Cujus Conſulatum cum anno crxxII,
quo alius Maximus Faſtis nomen dedit, Onu-
phrius perperam copulat.
Euſebius lib. 4. cap. II. affert Irenæi verba,
quibus is teſtatur, Cerdonem Marcionem ante-
ceſſiſſe, eumque, quemadmodum & Valenti-
num, Romæ Pontificatu Hygini floruiſſe. Qua-
re per hæc tempora Teleſphorus Romæ non
ſedebat: cùmque ex Euſebii Chronico pateat,
Cerdonem eodem, quo Valentinus, anno Ro-
mam veniſſe ad annum cxI, quo yginus
adhuc ſedebat, Cerdonis Romam adventus re-
ferendus.
Marcionem ante præſentem annum hæreſim
ſuam diſſeminaſſe apud me certum. Juſtinus
enim in priori ſua Apologia anno cxxxXIX, vel
circiter ſcripta, Marcionis duobus in locis me-
minit. Inſuper Epiphanius hæreſi xXLII ſcribit,
Marcionem, cùm ob inceſtum Eccleſiä pulſus
fuiſſet, popularium ſuorum probra & ludibria
non ſuſtinens, clam ab oppido ſeceſſiſſe, ac

Romam poſt Hygini Papæ obitum ſe ſe contu-

liſſe. Eò ſtatim atque pervenit Marcion, inquit
Epiphanius, ad Seniores adiens, qui ab Apoſto-
lorum diſeipulis edocti ſupererant, ut in commu-
nionem admitteretur, fruſtra ab iis petiit. Quam-
obrem exſtiwulatus invidid, quòd principem illic
locum, ac ne Eccleſiæ quidem aditum impetraſſet,
ad impoſtoris Cerdonis haæreſim confugere in ani-
mum induxit. Hygini autem Papæ obitus poſt an-
num cXLI differri non poteſt. Eo itaque anno
Sede vacante, ac Presbyteris Eccleſiam, ut mos
erat, adminiſtrantibus, Marcion, qui jam hæ-
reſim ſuam propalarat, Romam venit. Phila-
ſtrius lib. de Hæreſ. cap. 46. ſcoribit, primèò in
Aſia errores docuiſſe, i ue Joannis Apoſtoli
diſcipulis, potiùs quàm ab ipſo Joanne convi-
ctum, Romam veniſſe. Marcion itaque jam an-
te ſuum Romam adventum hæreſim fuam in
Aſia promulgarat, ideoque rectè Petavius in
Animadverſionibus Euſebianis ad hæreſim xvI
affirmat, non Antonino demum imperante, ſed
ſubHadriano Marcionem cœpiſſe, ita ut ſub Ha-
driano primùm eruperit, poſtea verò ſub Anto-
nino longè latéque propagatis erroribus celebre
nomen ſibi peperit. Ac Tertullianus, etſi ſub
Antonino Marcionem errorem exhalaſſe ſcribat,
negat tamen ſcire ſe quoto ejus anno cœperit:
Quoto quidem anno, inquit, Antonini majoris de

Critica Hiſtorico-Chronologica

Ponto ſuo exhalaverit aura canicularis, non cura- S F£ C. II.
vi inveſtigare. Neque in hac ſola hæreſi, ſed & An. Ch. 144.

in aliis ferè omnibus duo, vel etiam plura diſtin- 145.

guenda ſunt tempora. Quare Marcion primum
in Syria nefarium ſuum dogma prædicavit, id-
que Hadriano imperante, vel ſaltem Antonini
Pii initio; ac poſtea Romam venit poſt Hygini
Papæ mortem, ubi cùm Presbyteri, qui Eccle-
ſiam gubernabant, nihil innovare voluiſſent, ac
ne Eccleſiæ quidem aditum impetraſſet Marcion,
in Pontum rediit, & majores trahens ſpiritus,
vehementiùs in eoſdem illos errores coœpit in-
cumbere, præſertimque anno currenti, à quo
Tertullianus ejus hæreſis initium, quod tamen
ſe ignoraſſe indicat, repetendum duxit. Certè
Cyprianus in epiſtola ad Pompeium, quæ tam
novo, quâm veteri ordine eſt IXXIV, ait: Nec-
dum quoque Marcion de Ponto emerſiſſet, cujns ma-
giſter Cerdon ſub Hygino tunc Epiſcopo, qui in Ur-
be nonus fuit, Romam venit, quem Marcion ſecu-
tus additis ad crimen augmentis, impudentius ce-
teris & abruptins in Deum Patrem creatorem
blaſphemare inſtituit. Ubi vides, Cyprianum
de unico Pontiſice Romano loqui, ſub quo uter-
que Hæreticus Romam venerit, & Marcion hæ-
reſim Cerdonis interpolarit. Quod etiam in
cauſa eſſe potuit, cur Marcionis hæreſi diverſa
initia aſſignentur. Interim ex his intelligis, poſt
Hygini Papæ obitum Interpontificium unius aut
alterius menſis fuiſſe, perperamque Baronium
mortem Hygini cum anno xVIII Antonini Pii
copulaſſe; ſic enim fieri non poteſt, ut obitus
Hygini, & initium hæreſeos Marcionis concur-
rerint.

ANNO PERIODI GRACO-ROMAN£ 5638.
O 14 D. ) 13. P. 29. Mart. Indict. 13.

JESuCRBRIS TIIA5. ſecund. Baronium 147:
PII PAP 5.

ANTONINI PII IMP. 8.
D num. I. Coſſ. Antoninus Pius Aug. IV,

Marci juxta ſecundam Conſulatuum Cæſareo-
rum regulam, ob nempe ejus Quinquennalia
anno uno dilata. Antonini Conſulatus juxta ter-
tiam, ut nempe filii Collega eſſet.

Quæ Quinquennalia hoc anno exhibita fuiſ- II.
ſe, ex Capitolino in Lucio Vero cap. 3. & ex Quinquen-
Ait nalia Impes
rii Caſareà
Marci Ats⸗=

præfato Conſulatu ſimul collatis colligo.
Capitolinus: Qua die togam virilem Verus acce-
pit, Antoninus Pius ea occaſione, quà patris tem-
plum dedicabat, populo liberalis fuit, medinſque
inter Pium & Marcum idem reſedit, cum Quaſtor
opulo munus daret. Dedicationes templorum à
domo Auguſta ædificatorum, conceſſio virilis
togæ filiis Auguſtorum, aliaque id genus in
annos Quinquennalibus & id genus feſtis ad-
dictos de more reſervata. Toga virilis anno de-
cimo quinto ætatis ſumi ſolita; ut multis exem-
plis liquet. Quare cùm Lucius Verus anno
Chriſti CXXX menſe Decembri natus fuerit,
ut docet Capitolinus in ejus Vita, currenti anno
agebat annum ætatis X V, menſe Decembri
præcedentis Chriſti anni inchoatum. Neque dici
poteſt, togam anno ſuperiori Lucio Vero da-
tam, & ætatis gratiam, ut ſæpe contingehat,
factam fuiſſe. Idem enim Capitolinus cap. 3. de
.— 6S

Anno Urbig
898. Olymp.

F
& Marcus Aurelius Caſar II. Conſulatys Cenſules

relii,

R

An. Ch. 45.

Amno Urbis 4.
399 0lymp.
231, 4l

I.
Cenſiler

231 an. 3.

I.
Conſales 4
II

ruonſala. tni
tis merij Pern
Autinigi
cey
n,
qu,
rib
Mt

3KC.I.
C An. Ch. 44.
ig.
P
.

er⸗
be⸗
Nͤin
erſa
oſt
aut
um
dii
Ds
ul⸗

6zde Aano Vidiz
998,01ymp⸗
231. A. le

M4/.

l.
„115 .
lin enſetn
ato⸗
nalia

tel⸗

2il⸗
Gin
riCiſm
1C* Sſerci .
is teh⸗ yeliix
n.
re2
Firlls
enus in
ſtis al⸗
nole⸗
exem⸗
anno
faerit⸗
nti annd
je e
r

in Annales C. Baronii.

S £ C. II. eo ait: Diu autem && privatus fuit, & eà honori-
An. Ch. 145. ficentid carnit, qud Marcus ornabatur. Namque
146. 147 in Senatu ante Quaſturam non ſedit: neque in
itinere cum patre, ſed cum Præfecto Pratori vectus
eſt: nec aliud ei honorificentiæ ad nomen adjun-
Etum eſt, quàm quòd Anguſti filius eſt appellatus.
Unde toga Lucio Vero non maturata; ac præte-
rea liquet, Lucium Verum non anno (XXXI,
ut quibuſdam recentibus creditum, ſed anno
CXXX in lucem prodiiiſſe. Obiter autem ob-
ſervandum, Lucium Verum anno CLIII Quæ-
ſturam geſſiſſe, proximè nempe ante Conlſula-
tum ſuum, ideoque loco Capitolini laudato,
hæc verba, mediuſque inter Pium & Marcum,
&c. explicare geſta anno CLII. Erizzus pag.
283. exchibet Nummum Antonini, in cujus poſti-

ca parte viſitur pulcherrimum templum octo

columnarum cum duabus figuris in medio:

circum, IT EMPL UM DIV. AuG. REST. S.

C. infrà, Cos. IIII. Exiſtimavi aliàs, hoc tem-

plum aliud non eſſe, quàm quod hoc anno ab

Antonino dedicatum, & duas illas figuras
Marcum & Lucium repræſentare cùm Capito-
linus in Antonino Pio cap. 8. ubi hujus Impera-
toris opera publica recenſet, alicujus templi in
honorem Auguſti vel ædificati vel reſtituti men-
tionem non faciat. Hanc tamen conjecturam
peritorum judicio permitto: veroſimile enim
Antoninum Pium aliquod Auguſti templum re-

ſtituiſſe, licèt Scriptores Hiſtoriæ Auguſtæ hujus

reſtitutionis mentionem non faciant.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN g 5639.
399. Olymp. 15 C. O 14. P. 18. April. Indict. 14.

231. A. 2
JESuICHRISTI IA46. ſecund. Baronium 148.
PII PAP & 6.
ANTONINI PII IMP. 9.

J1. D num. I. Coſſ. Sex.,. Erucius Clarus I I,
Conſules. & Cn. Claudius Severus, ex Inſcriptione à
Baronio relata, quæ dicitur poſita pridie Nona-
rum Maii, quæ eſt ſecundum Alexandrinos Pa-
chonia. Sed legendum Pachan die undecima,
quæ cum die ſexta Maii concurrit, & in Græco
loco, HI ANXQNIA, legendum, HAXQON. IA.
ut me per literas Cardinalis Noriſius monuit.

Anno Urbis ANNO PERIODIGRCO-ROMANA 5640.
900.⸗Olymp. . 3. .
231. an. 3. O16 B. ) 15. P. 3. April. Indict. 15.
JESsuCHRISTIIA7. ſecund. Baronium 149.
PIIPAPAX 7.

ANTONINIPIIIMP. 10.

I. D num. I. Coſſ. Largus & Meſſalinus.
Conſules. Proconſularis Imperii Decennalia An-
11. toninus Pius exhibuit, quorum indicium, Im-
Procon ſula-

perium Proconſulare Marco Aurelio Cæſari at-
tributum. Capitolinus in Marco cap. 6. ait: Fau-
ſtinam duxit axorem, (nempe Marcus) & ſuſ-
ceptà filid, Tribunitia Poteſtate donatus eſt, atque
Imperio Proconſulari extra Urbem , addito jure
quintæ relationis. Quod hoc anno factum, cer-
tum reddunt Nummi Marci Aurelii, in quibus
Tribunitiæ Poteſtatis ejus ultimus annus XXXIII
notatur. Cùm verèò die ſeptima Martii annmi

ris I mperii
Antonini
Decennalia.

141¹

CLXIAntonino Pio Marcus Aurelius iuc- s c. If.
ceſſerit, & apud Mediobarbum pag. 216. varia An. Ch. 147.
ejuſdem Marci Numiſmata extent, in quibus
is dicitur: CAESARAIG. PII F. TR. POT.
XV. CGos. III. manifeſte deducitur, illum
anno CLXIante diem VII menſis Martii An-
tonini Pii emortualem, Tribunitiam l'oteſtatem
X Vinchoaſſe; alioquin non Cæſar, ſed Augu-
ſtus, neque Pii, ſed Divi Pii fillus in iis Num-
mis diceretur. Quamvis, ut verum fatear, nomen
Divi non rarò in Inſcriptionibus Nummiſque
neglectum, ut liquet ex decçreto Antonini Pii
anno CXLII à nobis recitato. Quèd ſi Mar-
cus Tribunitiam Poteſtatem X V ante Antonini
obitum ſuſcepit, præ ſenti anno ante diem ſepti⸗
mam menſis Martii Tribunitia Poteſtate deco-
ratus eſt, ut numeranti patebit. Baronius Tribuni-
tiam Poteſtatem Marco in ſecundo ejus Conſu-
latu collatam putavit, anno nempe Chriſti CXL.
At cùm Tribunitia Poteſtas ejus X V cum tertio
ejus Conſulatu anno CLXI geſto copuletur,
eum deceptum eſſe liquet. Alioquin tertius ille
Conſulatus anno CLIX ſuſceptus fuiſſet, quod
nullus dixerit. Filia hoc anno Marco nata, Lu-
cilla, ut teſtatur Herodianus lib. t. cap. 8. ubi ait:
Lucilla erat Commodo maxima natu ſoror:ea prins
L. Vero Imperatori nupſerat, &c. J
Porro Marcum Collegam Imperii fuiſſe de- III.
monſtrat Melito in Apologia ſua eidem Marco, M. Aurelius
poſtquam Antonino ſucceſſit, præſentata, cujus fuit Collega
fragmentum refert Euſebius lib. 4. cap. 26. Is de Tmberii.
perſecutoribus Chriſtianæ Religionis loquens
ait: Imperitiam illorum correxerunt piiſſimi pa-
rentes tui, &c. Pater quoque tuus, quo tempore
cuncta ſimul cum ipſo adminiſtrabas, ſeripſit ad ci-
vitates, ne contra nos tumultus concitarent. Fuir
itaque Marcus Aurelius quintus Imperii Colle-
ga, ipſo etiam Dione lib. 71. teſte, qui ait, Mar-
cum octo & quinquaginta annos, menſeſque
decem, ac dies viginti vixiſſe, in iiſque cum
Antonino patre diu fuiſſe cum Imperio.
Sed quia Principatus Imperatorius Marci Au- IV.
relii hactenus parum cognitus fuit, & ad Prin- Collega Im-
cipatum Tiberii, annumque ejus quintum deci- beriiguinus
mum à Luca Evangeliſta expreſſum melius intel-“s*.
ligendum plurimùm confert, ideo magis expli-

Barxon. an.
163. U. XIe=

candus. Tiberius itaque, Titus, Trajanus, An-

toninus Pius & Marcus Aurelius æquali poteſtate
donati fuêre, Tribunitia nempe poteſtate & Im-
perio Proconſulari, quæ partes duæ ſupremi Im-
perii erant, ratione quarum Imperii Collegæ
nuncupati ſunt. Eo enim nomine illos appellatos
Hiſtoriæ Auguſtæ Scriptores manifeſte inſinuant.
Tacitus initio lib. I. Annal. de Tiberio ait: Mluc
cunéta vergere: flius, Collega Inperii, conſore
Tribunitiæ poteſtatis aſſumitur. De Tito & Tra-
jano liquet ex Panegyrico Plinii, qui num. S8. de
Trajano ſcribit: Simul filius, ſimul Cæſar, mox
Imperator, & conſors Tribunitiæ poteſtatis, &
omnia pariter & ſtatim fabltus es, quæ proximè
parens verus tantum in alterutrum ſilium contulit.
ubi quod Tacitus Imperii Collegæ, Plinius Im-
peratoris nomine exprimit, oſtenditque Imperii
Proconſularis Collegas Imperatores dictos fuiſſe.
Auguſtus tria in Tiberii gratiam egit; eum enim
filium declaravit, Collegam Imperii, Procon-
ſularis videlicet, ut mox dixi, & conſortem
Tribunitiæ poteſtatis : Nerva veroò quatuor in
gratiam Trajani; hic enim factus eſt filius „Cæ⸗-
ſar, Imperator, & conſors Tribunitiæ Poteſtatis.
Cujus diſcriminis hæc ratio eſt, quod Tiberius
adoptatus

142

* C. 1I. adoptatus in familiam Cæſaream, ejuſdem ad-
An. Ch. 147. optionis vi, & flius & Cæſar dictus eſt; Traja-

V.
Duplexæ Pro-
vonſulatus
diſtinguen-
dus.

nus verò vi adoptionis filius tantum Nervæ ap-
pellari potuit: cum filii naturales Imperatorum
non naſcerentur Cæſares, ſed ſpeciali decreto
eam dignitatem aſſequerentur, quod de allohen
vis potiori jure dicendum; indeque liquert ol-
legam Imperii à Plinio Inperatoris nomine deſi-
gnari. Addit Plinius, Nervami patrem adopti-
vum Trajani ejus cauſa feciſſe, quod ab aliquot
annis Veſpaſianus verus parens Titi & Domi-

tiani, unius tantùm causaâà præſtiterat, Titi ſci-

licet. Trajanum autem Collegam Imperii fuiſſe,
conſtat non tantùm ex mox dictis, ſed & ex aliis
ejuſdem Panegyrici locis V. G. num. 9. de Tra-
jano Plinius habet: Magnum hoc tuaæ moderatio-
nis indicium, quod non ſolum ſucceſſor Imperii, ſod
particeps etiam, ſociuſque placuiſti; nam ſucceſſor,
etiamſi nolis, habendus eſt, non eſt habendus ſocius
niſi velis. Collega etiam Imperii Antoninus fuit:
Fattuſque eſt patri (nempe Hadriano, inquit
Capitolinus in Antonino cap. 4.) O& in Imperio
proconſulari, & in Tribunitia Poteſtate Collega.
Denique idem Capitolinus in Marco cap. 6. de
eo ait: Suſeeptaà fili?, Tribunitia Poteſtate dona-
tus eſt, atque Imperio extra Urbem proconſulari.
Salmaſius in Notis ad Capitolinum in Marco
cap. 6. loquens de Imperatoribus qui Auguſto
ſucceſséère, ait: Quibus ſemper honoris gratia,
Proconſulare Imperium delatum eſt, & tam Ceaſa-
ribus, quàm Auguſtis ſolebat dari. Alius Vir do-
Qus arbitratus eſt, Auguſtos, cum Imperium
Proconſulare extra Urbem Cæſaribus tribue-
bant; illud Imperium contuliſſe, quod Agrippa
in Aſia & Syria, Vitellius à Tiberio in Oriente
habuit, quamvis illud longe maius, quia eſſet
in omnia loca, und Romà exceptâ: ideoque,
inquit, ſi ita loqui licet, fuiſſe majores ſeu no-
biliores Proconſules. Verùm duplex Proconſu-
latus diſtinguendus. Alter, qui ſupremi Imperii
pars erat, iſque proprius erat Auguſtorum ejuſ-
que, antequam Marcus Aurelius & Lucius Verus
imperarent, Collegæ tantum Imperii & Nero
Cæſar participes fuêre. Alter proconſulatus pri-
vatorum fuit, hicque non perpetuus, neque in
omnia loca extra urbem Romanam, & puris
putis Cæſaribus aliquando datus fuit, uti Domi-
tiano Cæſari, quemadmodum ſuo loco dixi.
Porrò, Imperii Gollegas ob Imperium Procon-

. . Eꝗ:. . . . .
ſulare vulgò dictos fuiſſe Imperatores, imô & in

Nummis Imperatoris prænomine inſignitos ex
eo apparet, quod in prima Imperii Romani di-
ſpoſitione, nulli Cæſares prænomen illud, quod
ſummam potentiam denotabat, tulerint, nulli-
que à Seriptoribus Hiſtoriæ Auguſtæ Imperato-
res vocati, præter eos, qui Imperium procon-
ſulare perpetuum aſfecuti ſunt. Hinc Nero Caæſar,
qui Imperium Proconſulare ſine Tribunitia Po-
teſtate obtinuit, Imperator in Nummis dictus
eſt, ut anno Chriſti LI num. II. oſtendi. Nec
refert quod in duobus Neronis Cæſaris Nummis
ibidem recitatis, vox IM F. poſtponatur nomini
Neronis; cum in Nummis Titi Cæſaris & Impe-
rii Collegæ apud Mediobarbum prænomen Imp.
aliquando poſtponatur. Propter quid itaque tam
Nero Cæſar, quàm Imperii Collegæ Imperato-
res appellati ſunt, quàm proprter Imperium Pro-
conſulare, cùm nullus Imperator vocatus filerit,
qui illud non obtinuerit. Quare ſicut ſtante Re-
ublica Proconſules, Imperatores vocabantur
poſt victoriam ac triumphum; ſic & eàâ eversd

Critica Hiſtorico-Chronologica
Auguſti & Imperii Collegæ Imperatores appel- S C. 11.
