Euſebi Baſilei Amaſenorum Epiſcopi nullibi mentio-
meminit per. nem facere. Quæ ratio placuit Hankio in lib. de

Jſecutionis Byzantinarum rerum Scriptoribus Græcis parte
Amaſeno I. C. I. n. 66. ubi Valeſii opinionem tuetur. At

em⸗ vanum hoc fundamentum, non ſolùm quia ab

auctoritate negativa deductum; ſed etiam quia
„ Euſebius tam in lib. 10. cap. 8. quàm in Vita
Conſtantini lib. 2. c. I. diſertis verbis de perſe-
cutione excitata à Licinio apud Amaſiam &
reliquas Ponti urbes agit, & in ea urbe eam in-
choatam aſſerit: ſummatimque referens quæ in
ca perſecutione geſta, ait: Praæſides optimos quoſ-
que Eecleſiarum Antiſtiter capitali ſupplicio addi-
xerunt. Quis autem crediderit, Baſileo tunc A-
maſeno Epiſcopo parcitum fuiſſe? Neque opus
erat, ut eum Euſebius nominaret, cùm in præ-

Critica Hiſtorico-Chronologica

fatis locis nullum Martyrem in particulari me- SÆ C. 1V.
moret; ſed generatim de diverſis Dei cultori- An- Ch. 316,
bus à Lyranno occiſis mentionem faciat. Porro
Em. Card. Noriſius in Diſſert. de Numiſmate
Licinii capite 5§. confutat Labbeum in Appara-
tu ad Concilia, ubi perperam duas Amaſias
poſuit; alteram metropolim Helenoponti; alte-
ram in Armenia ſecunda intra Diœceſim Pri-

matůs Melitinenſis; nulla enim Amaſia in Ar-

menia fuit, ut ibidem doctè oſtendit Card. No-
riſius. Martyrium itaque S. Baſilei certum &
indubitatum; Acta verò ejuſdem martyrii, quæ
ſub Joannis Presbyteri Nicomedienſis nomine
circumferuntur, aut depravata, aut ſuppoſiti-⸗
tia; quèòd vel ex eo conſtat, quèd in iis dici-
tur, Licinium, poſtquam à Conſtantino debel-
latus fuit, relegatum eſſe in Gallias; cùm tamen
ex Anonymo Valeſiano Theſſalonicam in exi-
lium milſſus fuerit, ibique Conſtantini juſſu oc-
ciſus. Certè Conſtantinus, qui tunc Occiden-
tem reliquerat, quique Romanos, quòd Chri-
ſtianos foveret, non parum à ſe alienatos ſcie-
bat, prudentior erat, quàm ut captum Licinium
in Gallias amandaret, ubi ante quindecim an-
nos Maximianus Herculius, Imperium quod
depoſuerat, reſumere rentarat. Baronius non Baron. anne
animad vertens ea Acta fidem non mereri, eo- 318. num.
. . . „ . . . XVIII.
rum teſtimonio fultus ſcripſit etiam, Licinium
in Gallias amandatum fuiſſe, quod planè com-
mentitium. Mitto alias ſuppoſitionis notas quæ
in illis Actis habentur.
Ex dictis colliges, Martyres qui in Martyro- XLI.
logiis aut Actis Sanctorum paſſi dicuntur in uane
Liciniana perſecutione, ante annum trecen- Ma paſ-
teſimum decimum nonum morte affectos non ſi.
eſſe; cùm ante illud tempus Licinius Ec-
cleſiam perſecutus non fuerit. Quamobrem
Licinius non minus quàâm Conſtantinus M. lau-
datur à Lactantio in lib. de Mortibus Perſecuto-
rum, quemadmodum & in Oratione habita in
dedicatione Eccleſiæ Tyri, quæ apud Euſebium
extat. Perperam itaque in Actis Sanctorum Bol-
landianis die X111 Januarii Sancti Hermyli &
Stratonici, quorum Acta ex Metaphraſte ibi-
dem recitantur, martyrium cum anno cccxV,
quo bellum Cibalenſe geſtum Bollandus exiſti-
mavit, illigatur. Nam ex Veteribus nullus ſcri-
pſit, Licinium in priori bello, Cibalenſi nem-
pe, anno c ccXIV, non verò CCCXV confe-
cto, Eceleſiam perſecutum eſſe. Certé Myſia
aliæque quædam Provinciæ Conſtantini Impe-
rio poſt prius illud bellum acceſſere; ideoque
Singindini in Myſia ſuperiori, ubi Sancti Mar-
tyres cæſi, Licinius poſt illud bellum ve-
Xare non potuit. Cùm verèò Maßa, ut anno
CCCXVIII num. 111. oſtendi, in ſecundo
bello Liciniano vaſtata fuerit, Byzantium ob-
ſeſſum, & vicinæ regiones, quæ Conſtantino
parebant, afflictæ, in eoſdem plureſque alios
Chriſtianos Licinium deſæviiſſe non dubitan-
dum.
Ad num. XL V. S. Blaſi Sebaſtenæ civita- XII.
tis Epiſcopi martyrium ſub Licinio quidem con- 8. Blaſii
tigit, ſed an initio, vel in fine perſecutionis, in- Pan. , ney
compertum. ar. h. Mav.
Ad num. LVII ad LXXI. Supplenda hic XIII.
Donatiſtarum Hiſtoria ex his præſertim, quæ Cecilianas
Valeſius in Diſſert. de Schiſmate Donatiſt. ca- . Donatiſta
pite 12. habet. Finito Arelatenſi Concilio, Dona- . , vman
tiſtæ, qui ad Imperatoris Comitatum perducti “
fuerant, ut ob appellationis ſuæ contumac iam
plectere ntur,

X

X
Cacil
De
Mecis
venjr⸗

XV.
lalirin
44 egio anen
verſu

Dmuiſe

SÆ C. IV.

An. Ch. 316. copali judicio terminatam Conſtantinus denuo

retractaret. Ac primò quidem Cacilianum ex
Africa accerſere decreverat; poſtea verò muta-
tà ſententiâ Epiſcopos partis Donati in Africam
reverti juſſit, ut illic juxta poſtulationem ipſo-
rum, cauſa omnis, quæ ipſis adverſus Cæctlia-
num competebat, ab amicis ſeu Judicibus ab
ipſo Imperatore delectis terminari poſſet. Ve-
rùm Conſtantinus paucos poſt dies, mutato con-
ſilio, Cæcilianum potiùs ex Africa evocare con-
ſtituit, ut ipſe præſens cauſam inter Partes judi-
caret. Literas itaque ad Ceæcilianun, Epiſcopum
dedit, mandans ut intra certum diem Romæ ſi-
bi ad cauſam agendam occurreret. Sed & ad-
verſariis ejus præcepit, ut illic præſtò eſſent, ut
liquet ex Epiſtola Conſtantini ad Epiſcopos
partis Donati, quæ in Appendice Optati edita
eſt.
Eodem tempore Conſtantinus epiſtolam ſcri-
pſit ad Petronium Probianum Proconſulem
Africæ, jubens ut lagentium Scribam publicum,
qui anno CCcCXIV in judicio liani Procon-
ſulis falſi convictus atque confeſſus in vinculis
tenebatur, ad Comitatum mitteret: quò ſcilicet
adverſariis Cæciliani quoôtidie Imperatorem in-
terpellantibus coràm intimare poſſet, fruſtra eos
Cæciliano Epiſcopo invidiam comparare & ad-
verſus eum inſurgere voluiſſe. Verba ſunt hæc
Conſtantini in epiſtola ad Probianum, quain
refert Auguſtinus in epiſt. 68. & in lib. 3. con-
tra Creſconium. Conſul quidem eidem Epiſto-
læ minimè adſcriptus eſt, verùm ex Codice
Theod. in titulo De appellationibus. conſtat, Pro-
bianum Proconſulem fuiſſe Conſtantino IV
& Licinio I V Coſſ. ſc. anno c ccXv, item-
que Sabino & Rufino Coſſ. currenti nempe
anno; ideoque ea epiſtola anno ς ſcripta,
ut mox videbitur. Ex quo refellitur Baronii ſen-
tentia, qui hanc epiſtolam ad Probianum datam
eſſe cenſuit ante Arelatenſe Concilium, & Ia-
gentium ibi conſidentibus exhibitum fuiſſe af-
firmavit. Càùm dies ab Imperatore conſtitutus
jam adeſſet; Cæcilianus Epiſcopus „neſcio
quam ob cauſam, Romæ, ſicut juſſum erat,
non occurrit. Quèòd cùm adverſarii ejus crimi-
narentur, & Conſtantinum urgerent, ut ad-
verſus contumacem & Imperiali judicio cauſam
ſuam ſubjicere recuſantem, ſententiam prome-
ret, Imperator dilatione data præcepit, ut par-
tes Mediolani ſibi oceurrerent. Tum verò qui-
dam ex parte Donati ægrè ferentes, quod Con-
ſtantinus Cæcilianum abſentem damnare no-
luiſſet, ipſumque Cæciliano favere, ac ſibi in-
fenſum eſſe ſuſpicati, fugâ ſe ſubtrahere cona-
ti ſunt. Quod ubi comperit Imperator, reli-
quos ab Officialibus cuſtodiri, & Mediolanum
perduci juſſit. At Donatiſtæ, qui ſe ex Comi-
tatu furtim ſubtraxerant, cùm in Afticam per-
veniſſent, novos illic tumultus excitarunt; adeo
ut Domitio Celſo Vicario Africæ, qui tum pa-

XIV.
Caæcilianus
& Donatiſtæ
Medislanum
Venire juſſs.

ton. Annd
ge num.
VIII.

II.
ſarije in
erſetutiunt
ieinii .

bebat, plurimum negotii ac moleſtiæ faceſſe-
rent.

XV.

ITadieium num Epiſeopum & adverſarios ejus ad ſe accer-
AMediolanen-

ſi ad verſius ſivit, quibus literas Principis cùm legifet, ſi-
Donatiſtas. Cut à Conſtantino Præceptum fuerat Caecilia-
nus iram & indignationem Conſtantini ex li-
terarum aſperitate conjiciens, confeſtim ad Co-
mitatum perrexit, quò Conſtantini literis fue-

rhrium. 4

Br A

. iliani
s”,
„ Dmuß

1

in Annales C. Baroni.

plecterentur, tandem obrinuerunt, ut rem Epiſ-

candis per Africam rebus juſſu Principis incom-

Acceptis Conſtantini literis, Celſus Cæcilia-

perve- S £ C. 1V.
bi Conſtantinus tunc tem- An. Ch. 3z16.

Poris morabatur, Imperator de illius adventu

rat evocatus. Cùnm igitur Mediolanum
niſſet Cæcilianus, u

certior factus cauſam omnem,
inter & adverſarios ejus agitabatur, Imperiali
ſententia terminare ſtatuit. Ac primùm quidem
Cæcilianum & accuſatores illius ſibi in Conſi-
ſtorio exhiberi juſſit. Deinde auditis utriuſque
partis allegationibus, omn ique controverſia di-=
ligentiſſime & cautiſſime diſcuſſa, atque exami-
nata, (nihil enim ipſum latere poterat, quippe
cùm Acta omnia tam Eccleſiaſtica quàm Pro-
conſularia ad eum miſſa eſſent, ipſe quoque præ-
ſtò eſſet Ingentius) tandem prolata ſententia Cæ-
cilianum innocentem, Epiſcopos autem partis
Donati calumnioſiſſimos pronunciavit. Ita Au-
guſtinus in epiſtola 162. juxta veterem ordinem,
ubi Conſtantini factum excuſare conatur „ qui
de cauſa Eccleſiæ poſt Epiſcoporum judicia au-
ſus fuerit judicare. Recitatum eſt illud judi-
cium in Collatione 111. Carthaginenſi; ſic enim
legitur in cap. 516. Kecitatio judlicii Conſtanti-
ni, quo apud ſe quoque Cæcilianum Jfuiſſe purga-
tum poſt Arelatenſe Concilium Rognificat Impera-
tor. Ubi tamen intelligere debemus, non ipſam
Conſtantini ſententiam, prout Geſtis in Con-
ſiſtorio habitis expreſſa fuerat, ſed tantum Epi-
ſtolam ad Eumalium Vicarium Africæ in qu
Conſtantinus ſententiam à ſe prolatam expoſue-
rat, recitatam fuiſſe. Docet id Auguſtinus in Bre-
viario Collationis 111 cap. 19. Kecitatum eſt
Judicium Conftantini, quemadmodum ſe inter
partes cauſam Cæciliani cognoviſſe, ad Euma-
lium Vicarium Africæ ſeripſiſſet, quo, remotis
omnibus arbitris, Cæcilianum innocentem,
illos calumnioſiſſimos comperiſſe teſtatus eſtz
commemorans etiam in Arelatenſi oppido pro
Cæciliano factum Epiſcopale judicium, cui ju⸗
dicio jam plurimi de diſſenſione conſenſerant,
reliquis adhuc reſilientibus & diſcordantibus.
VUnde ipſe de re tota inter bartes coactus eſt judica-
re, & c. In quibus verbis obſervandum eſt, Con-
antinum, remotis omnibus arbitris judicare
voluiſſe; ob reverentiam ſcilicer Chriſtianæ Re-
ligionis, ne Antiſtitum jurgia diſſenſiones Gen-
tilibus innoteſcerent.
Extat etiam apud Auguſtinum in lib. 3. con-
tra Creſconium cap. 71. pars ſententiæ tunc à
Conſtantino prolatæ. Quæ cùm à Baronio præ-
termiſſa ſit, hic apponenda: Inſoro adhuc &s
verba Conſtantini ex literis ejur ad LEumalium
Vicarium, ubiſe inter partes cognoviſſe, & inno-
centem Cæcilianum comperiſſe teſtatur. Oum enim
narraſſet in his, quæ ſupra locutus eſt, quemad-
modum ad judicium ejius poſt Epiſcopalia judicia
partes perductæ fuerint. In quo pervidi, inquit,
Caciltanum virnm omni innoçentig præditum; ad
debita KReligionis ſuæ offcia ſervantem eiue, ita

quæ Cæcilianum

XVI.
Pars ſenten-
tiæ adverſus
Donatiſtas
latæ.

ut oportuit, ſervientem, nec ullum in eo crimoen

reperiri potuiſſe, eidem apparuit, ſicut ab'ſoenti fue-
rat adverſuriorum ſuorum ſimulatione compoſitum.
Quæ omnia ex Valeſio in Diſſert. laudata de
Schiſmate Donatiſtarum excerpta.
Hanc porro cauſam Mediolani currenti anno, XVII.
ab ipſo Imperatore diſceuſſam fuiſſe, non tantùm Epocha exi⸗
Baronius, ſed & Joannes Rivius lib. 2. de Vi- ii Donati-
. . . ſt arum, α
ta S. Auguſtini cap. 2. & Valeſius citatus teſtan- purg ionis
tur. Unus Gothofredus in Chronologia Codicis Caciliani.
Theodoſiani putavit, hanc cauſam anno præce-
denti Mediolani à Conſtantino deciſam: ſed
hunc de ea Ceæciliani purgatione hoc tantùm
anno

384

Spꝑ C. IV. anno ad Eumalium Vicarium Africæ ſcripſiſſe
zu. Ch. 316. I V Id. Nov. quòd ex Legibus Cod. Theol. li-
queat Conſtantinum anno præcedenti Romæ S&
Mediolani fuiſſe, & hoc anno in Gallüs, & qui-
dem Treveris, initio hujus anni verſatum elſe,
& prid. Non. Maii dederit . Vienna 1. 1. De
temporum cur. u. Ildibus verò Auguſt dederit Are-
late L. J. & 6. De appellationibus. Verumenimve-
rò cùm ſubſcriptiones illæ quoad locum ubi
ſcriptæ Leges dicuntur, ſæpe mendolæ ſint, aut
in illis vox data pro reddita aut propolſita, ſæpe
ſit accipienda, ut ipſemet Gothofredus in quibul-
dam Legibus hoc anno datis obſervat, parum
ſolidum illud fundamentum quod petitur ex ſub⸗
ſcriptione Legum, ut ex- minanti patebit. Card.
Noriſius, cum quo de hac difficultate contuli,
non tantum exiſtimat, Conſtantinum hoc anno
Romæ & Mediolani fuiſſe, & in hac ultima ur-
be præfatum judicium tuliſſe; ſed etiam De-
cennalia ſua Romæ celebraſſe, indeque Me-
diolanum veniſſe. Cùm tamen Zoſimus lib. 2.
pag. 679. de creatione trium Cæſarum anno ſe-
quenti à Conſtantino peracta ſcribat: Conſtanti-
nus Criſpum, qui Jam adoleverat, & Conſtan-
zium (id eſt, Conſtantinum, errore familiari
Græcis hæc nomina confundentibus) in Are-
latenſi oppido ante non multos dies in lucem edi-
tum Cæſares dixit, &c. & ex Anonymo Vale-
ſiano appareat, eam nuncupationem- quæ Ka-
lendis Mart. contigit, Serdicæ factam eſſe, in-
certum, an Romæ vel in Galliis ea Decennalia
fuerint celebrata. Verùm judicium Mediolanen-
ſe ad præſentem annum pertinere, in dubium
revocari non debere rectè cenſet Card. Noriſius
in Hiſtoria Donatiſtarum exercitatiſſimus.
XVIII. Primæ itaque literæ de purgatione Cæciliani
Eodem tem- coram Conſtantino duæ fuerunt ad Eumalium
pore Cacilia- e ipſo anno, quo Cæcilianus coram Principe
eSe ir declaratus eſt. Auguſtinus autem in
zus, &. Do. innocens g
natiße in libello contra Donatiſtas poſt collationem cap.
exilium miſ- 33. hæc habet: Stut α Conſulum ordo decla-
ſe. rat, primò Cæcilianus Epiſcopali judicio Melchia-
dis abſolutus eſt. (anno ſc. c Gün1) Deinde
non poft longum tempuss Felicem Proconſulis ju-
Sicio conſtitit innocentem, (anno nempe cccxIVv)
ac ſie poſtea Cæcilianns etiam ab Imperatore inter
artes cogneſoente purgatus eſt. (anno nempe
currenti) Deinde poſt quartum annum adverſarii
ejus ignominiosà illa indulgentidâ relaxvati ſunt. (ſc.
anno cccXXI) Nav: Melchiades judicavit,
Conſtantino tertium & Licinio iterum Conſulibus,
Nonis Ofctobris. Aℳlianus Proconſul cauſam Feli-
cis audivit, Viluſiano & Aniano Conſulibus XV
Kalendas Martias, id eſt, poſt menſes ferme qua-
tuor. Conſtantinas ad Eumalium icarium de pur-
tione Cæciliani ſcripſit, Sabino & Rafino Conſu-
Libus, IV IUdus Novembris id eſt, poſt biennium &
menſes prope octo. Et idem Imperator. ad Valerium
Vicarium de illorum exilio ſoluto & eorum furore
Deo vindici remittendo, literas dederit, Criſpo
& Conſtantino iterum Conſulibus tertio Nonas
Maias, ideſt, poſt quartum annum, & menſem
ferme ſextum. Hæc accuratè ab Auguſtino ſcri-
pta, à quo purgatio Cæciliani, quæ Mediolani
facta, huic anno illigata. Certum itaque vide-
tur, Conſtantinum, diſcuſsà Cæciliani causà,
ejuſdem exitum ſtatim ſuis in Africa miniſtris
ſignificaſſe. Cùm veròô in Collatione Carthagi-
nenſi productæ tantùm fuerint literæ Conſtan-
tini ad Eumalium; at, quèd deerant Conſu-

les ſubſignati, illæ in dubium à Donatiſtis vo-

OCritica Hiſtorico-Ohronologica

carentur, inventi pollea ſunt notati Conſules, ut S gc. IV.
obſervavit Card. Noriſius laudatus ex Indice An. Ch. 316.
capitum Collationis tertiæ diei, ubi numero
Sʒ5. legitur: Ubi poſtea Conſul invenitur Imperia-
li epiſtola. ldem liquet ex Auguſtino in Libello
laudato poſt Collationem. =
Licèt porrò Auguſtinus de purgatione Cæci- XIX.
liani loquens, nunquam exilii Donatiſtarum Duretiι ρα
meminerit, ex laudatis tamen ejus verbis mani- 1 Vovaie⸗
feſtum fit, Conſtantinum eodem tempore & Nayam.
Cæcilianum abſolviſſe, & ejus adverſarios in
exilium miſiſſe. Ait enim ibidem Auguſtinus,
Donatiſtas anno CccxXI. Criſpo & Conſtanti-
no iterum Conſulibus notato, dieque quinta
menſis Maii, exilio ſolutos fuiſſe, poſt quartum
annum & menſem ferme ſextum. Quare die de-
cima Novembris currentis anni Sabini & Rufi-
ni Conſulatu inſigniti, quo die Conſtantinus
de purgatione Cæciliani ad Eumalium ſcripſit,
eodem etiam exilium Donatiſtis decretum ſi-
„nificavit. Nam à die decima menſis Novem-
Pris præſentis anni ad diem quintum menſis
Maii anni trecenteſimi viceſimi primi, anni qua-
tuor & menſes ſex, diebus quinque exceptis,
intercurrunt. B
Denique conſtat, Donatiſtas tumultuatos, & XX.
Conſtantinum coactum fuiſſe contra eos le- Donatiſe
gem ſeveriſſimam ferre, ut cuncta eorum loca, zumulinan.⸗
in quibus congregari conſueverant, Fiſco vindi- ricr.
carentur, ut ſcribit Auguſtinus in epiſt. 68. &
165. juxta veterem ordinem, & in lib. 2. adver-
ſus Petilianum cap. 92. Præterea, cùm Donatiſtæ
Catholicos omnibus modis vexare & laceſſere
non deſiſterent, adeo ut Catholici de injuriis
Donatiſtarum apud Magiſtratus frequentiſſimè
quererentur, de his certior factus Conſtanti-
nus epiſtolam ſcripſit ad univerſos Epiſcopos
& ad plebem Eccleſiæ Catholicæ per Afri-
cam, quam Optatus in Appendice refert, & Baron. num
cujus titulus eſt: Conſtantinus Aug. univerſis IxIx. &G
Epiſcopis per Africam, & plebi Eocleſiæ Catha- ſeq.
lice. Quo anno tam lex illa quàm epiſtola da-
tæ ſint, in obſcuro eſt. Baronius arbitratur, Con- Baron. anno
ſtantinum hoc anno Donatiſtas damnaſſe exi- 314. R. * XXh. .
lio, eoſque Baſilicis privaſſe: eam verò epiſtolam 8
ad Epiſcopos & plebem per Africam datam eſſe
anno cccXůIV poſt epiſtolam Præfectorum ad
Domitium Celilum Vicarium Africæ. Verùm,
ut ſuprà viſum eſt, ea Præfectorum epiſtola an-

no ccCC- ſcripta, cui cùm ſubjiciantur in Ap-

pendice Optati ea Conſtantini ad Africanos
Epiſcopos epiſtola, ſtatimque altera ejuſdem
Imperatoris, quæ eſt de Baſilicis Donatiſtis au-
ferendis, apparet, utramque poſt annum cccxVv
datam eſſe. Valeſius in Diſſert. de Schiſmate
Donatiſtarum cap. 14. & 15. autumat, laudatam
Legem datam eſſe à Conſtantino, antequam epi⸗
ſtolam ad Africanos Epiſcopos ſcriberet, quam
anno cccCxVII vel cccCXVIII exaratam pu-
tat: additque, hæc omnia adverſus Catholicos
in urbe Conſtantina, ductu atque auſpicio Sil-
vani ejuſdem urbis Epiſcopi geſta eſſe. Hic
enim præcipuus fautor erat partis Donati. Qui
càùm diutiſſimè graſſatus eſſet adversùs Catholi-
cos, tandem Divina ipſum perſequente juſtitia
debitas pœnas perſolvit, ut in Annalibus nar-
ratur.

ANNO

ine el
liinign,

1
Cnſil
II
Decenn⸗
Licinii.

UI!
Priori⸗
Licini⸗
ruint
fundaj
vmm,

IV.

tanſa.

io eai.
ali⸗

I1.
natiſte
nultuene

aton auch!

XIX. &

lton, 410
49 t Ul⸗

—D

—

D

“
DM

„*

38 £ C. 1 V.
A n. Ch. 317.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMANA 5810.

Licinii.

no facta, de qua anno cccxXv cum Baronio
egi.
111. Lex 1. Codicis Theod. De Veteranie, ubi Con-
Prioris kelli ſtantinus ait: Veteranis, qui ex die l MNonarum
ietrien: Ialiarum, chim prima per T braciam vilioria uni-
ruinoſiem

fundamen- Verſo Orbi illuxit, & qui poſtea apud Nicome-
rum. diam noſtram miſſionem neruerunt, certa per
edictum indulſimus, &c. Baronium induxit Ut
primum Conſtantinum inter & Licinium bel-
lum currenti anno, ſecundum anno inſequenti
conſignaret; quèòd ea Lex dicatur Pp. IV. Idus
April. Licinio E & Criſpo Cæſare Conſſ. anno ſc.
CCCXVIII. Cùͤm enim in ea Nicomediam no-
Kram appellet Conſtantinus „& eà urbs Imperii
Liciniani ſedes fuerit, eam poſt Licinium de-
bellatum emiſſam neceſſe eſt. Veràùm hujus Le-
gis ſubſcriptio mendoſa, ut nunc inter Erudi-
tos omnes convenit. Quare legendum cum Go-
thofredo in Ohronologia Codicis Theod. PP.
IV Wmus April. Cydico Criſpo CTII Coſſ. ideoque
anno trecenteſimo viceſimo quarto, quo Criſ-
pus tertium Conſulatum, Conſtantino Cæſare
III Collega, geſſit. Nam prælium Hadriano-
politanum commiſſum die Nonas Julias illius
anni, ut anno ſequenti oſtendemus. IIla itaque
fallaci ſubſcriptione, quæ variotum errorum
— cauſa fuit, rejecta »utrumque illud bellum ſuis
annis reddendum.

IV. Petavius in Paralipomenis librorum de Doct.

Priorés beli Temp. pag. 861. primum illud bellum cum an-
Liciniani
cauſa.

no trecenteſimo decimo quinto conjungit, Vi-
ctoris in Epitome, & Euſebii in Chronico au-
ctoritate innixus. Verùm illud anno c c cxIVU
geſtum, certum eſſe debet. Anonymus Vale-
ſianus non tantùm veram ejus cauſam, ſed
& tempus, quo illud factum, nos edo-
cet. Ubi enim de nuptiis Licinii cum Con-
ſtantia Conſtantini ſorore „ quæ ad annum
CCCXIIIpertinent, locutus eſt, ait: Poſt ali-
quantum adeinde temporis Conſtantium Conſtanti-
nus ad Licinium miſit, perſuadens ut Baſſianus
Cæſar fieret, qui habebat alterams Conſtantini ſo-
rorem Anaſtaſiam, ut Xmplo Diocletiani &
Maximiani inter Conſtantinum & Licinium Baſ-
Kanus lhaliam medius obtineret. Et Licinio talia
tractante (legendum, Licinio talia fruſtran-
e, ut propria manu ſcripſit Sirmondus ex fi-
de Codicis MS. in margine Codicis imprelſ-
ſi Anonymi Valeſiani, qui extat in Bibliotheca
Pariſienſi Patrum Socieratis Jeſu) per Senitio-
nem Baſſiani fratrem (addit Sirmondus ex ejuſ-
dem Codicis MS. fide g3ut LPicinio fidus erat)
in Conſtantinum Baſſianus armatur. Qui tamen
in conatu deprehenſus Conſtantino jubente convi-
Ttus & ſtratus eſt. Cum Sinicius auftor. inſidia-
rum poſceretur ad pœnam, negante Licinio, fra-
cta concordia eſt, additis etianm cauſis, quòd apud
Amonam (ſita erat prope Alpes Julias in fi-
Tom. J.

in Annales C Baromi.

Italiæ, & Norici, ut videte eſt in Tabu. 5 A . IV.
a Peutingeri) Conſftantini imaginet RKatuaſzue An Ch. z15.

nibus

1070. O18 F. ) 14. D. 14. April. Indict. 5. D m: mi, itlumn deinde abertum convemir amn.
Olymp. 274. B . USir. nſque ad Cibalenſom vanmpnum erat
An. I. JzsU CHRISTI 317. Ciba 1s oppidum Pannoniæ) dJuctus erercitus.
SIIVESTRI PAPg 4. Piani, X1T. Peditan. S eguuum hnere. Con-
netthas A X pedieum uitum Aaxit (deeſt ali-
CONSTANTINI I2. LICGI NII II.: quid) Cæßi poſt dubium certamen Licinii viginti
peditum millibus Wuitem ferratoruze Fenm
I1. Num. I. ac XVII. Cofl. Ovinius Gali- Licinius ocum magna parte qguitatus nodtis auxi⸗
Con ſules. canus, & Septimius Baſſus, ex Onuphrio. lio pervolavit aq Sirmium. Sublata inde uxore
II. Licinius Auguſtei Imperii Decennalia dedit, ac filio & theſauriz, tetendit ad Daciam. Eiilen-
Decennalia ut indicat nuncupatio trium Cæſarum hoc an-

tem Ducem limiti; Cæſarem fæcit. Iade apud Ha-
adrianopolim Thraciæ civitatem per Valentem col-
lecta ingenti multitudine Legatos all Conſtanti-
zum de pace miſit apud Philippos conſtitutum:
guibus fruſira remiſſis, iternm reparato bello in
ampo Mardienſo ab *ͦroque concurritur, & poſt
dubium ac dinturnum prælium Licini partibus
inclinatis profuit noctis auwilium. Eicinius &
Valens credentes, Conſtantinum quod & verun
rat. ad perſoquendum longius à Bytantio proceſ
lurum, fiexi in partem Beroeam conceſſerunt. lLa
Conſtantinus vehementer in alteriora feſtinans
deprehendit, Licinium remanſiſſe poſt tergum, fa-
tigatis bello & ttinere militilas. Mſſi deinde
Maeſtrianns Legatus (hujus Legationis meminit
Petrus Patricius in Excerptis Legationum) pacem
petiit, Licinio poſtulante & pollicente ſe imperata
facturum. Denno, ſicut antè, mandatum eſt, Valen
Privatus fieret.
Quo palcto pax ambhobus (legendum ex Sir- y.
mondo citato, ab ambobus) ſirmata eſt, at Li- Inter Licd
cinius Orientem, Aſiam, Thraciam ,Maäſiam, nium &.
minorem Secythiam (Partem Mœſiæ ſic vocatam, onſtanti-
ut patet ex Jordane in Geticis) poſſileret. Dein dum pazx
de reverſus Serdicam Conſtantinu, hoc cum Li- Sanciru.
einio abſente conſtituit at ſilii Conſtantini Criſpus
& Conſtantin as Klins etiam Licinii Licinius Cæ-=
ſares ſierent, & ſic ab utroque concorditer regna-
venr. Ttaque Conſtantinus & Picinius ſimul Con-
Iules facti- Ita Anonymus Valeſianus.
Conſtantiurs, de quo ibi mentio, erat Con- yf.
ſtantini M. frater, quem Patricium & Nobiliſſi- Quo anns .
mum poſtea renuntiavit, teſte Zoſimo lib. 2. 5bellum
Anaſtaſia verò ſoror Conſtantini; quod perpe- geſtum.
ram Baronius in dubium vocavit. Pugnatum eſt Baron. anno
ad Cibalenſem campum menſe Octob. Idacius 306. n. Xxr.
enim in Faſtis, Voluſiano & Anniano Coſſ. anno
ſc. c cCc X1I v, ait: Eis Coſſ. Bellum Cibalenſo fuit
TIII IUn Okctob. Licinius fuſus fugatuſque: re-
paratoque iterum bello iw ampo Mardienſi, qui
locus ignotus, rurſus Licinius in fugam conje-
ctus. Tum ſancita pax, novaque Imperii divi-
ſio facta. Conſtantini Imperio ceſſit Pannonia,
Dardania, Dacia, Mœſia, Macedonia, Tractuſ-
que Danubii omnis »Illyricum totum, Græcia-
que ſeu Achara, Eutropio & Sozomeno lib. 2.
teſtibus. Licinio ceſſit Thracia, Mcrſia minor,
Scythia, Aſia, Oriens, & ulterids ſitæ Provin-
ciæ reliquæ, ut ex Anonymo Valeſiano & Zoſi-
mo liquet. Cûmque idem Anonymus diſertè
tradat, poſt illud bellum Conſtantinum & Lici-
nium Conſules proceſſiſſe, manifeſtum fit, il-
lud contigiſſe anno trecenteſimo decimo quar-
to; cùm ultimus Conſtantini Licinio Collega,
Conſulatus in annum trecenteſimum decimum
quintum incidat. Sed Præter illum Anonymum
& Idacium numero Præcedenti laudatum, Vi-
ctor de Cæſaribus idem inſinuat, qui poſtquam
de Maximini morte „quæ anno cCccXIIIaC-

K K cidit,

. C. IV. cidit, ſermonem habuit

3986

„ſcribit: Ia poteſtas or-

An. Ch. 317. bis Komani duobus qucſitat: qui quam vis per Fla-

VII.

vii ſororem nuptam Licinio connexi inter ſe erant,
ob diverſos mores: tamen anxiò trienaium con-
Incipit Victor triennium illud
ab anno c ccXI, quo Conſtantinus contra Ma-
zentium moturus Licinium, Conſtantia ſorore
uxore promiſſa „ſibi ſocium adjunxit, ut anno
cCCCXII num. I1 diximus. Sed Petavius cita-
tus, qui triennium illud ab anno cccCXIII,
quo Licinius Conſtantiam uxorem duxit, nume-

gruere quiveré.

ravit, non potuit hoc bellum ab anno, quo ge-

ſtum eſt, non removere. Denique in Chronico
Euſebii ſecundùm editionem Pontaci, hoc bel-
lum copulatur cum anno Abrahami 2330. qui
Kalendis Octobris anni Chriſti c c cx II I exor-
ditur. Verùm Petavius ad annum Conſtantini,
ui ibidem notatur ſeptimus, reſpiciens, annum
geſti belli detegere non potuit.
Ad num. N VI I. Baronius abſque ulla vetu-

Meirophanes ſti Codicis auctoritate, & contra veterum Scri-

Nicanæ

Synodi tem-
pore vive⸗=

bat.

VIII.

Eonstantino-

polis zorbs

torum fidem, tempora ſedis Metrophanis Epiſ-
copi Byzantini intra triennium coarctat. Eum
Nicænæ Synodi tempore adhuc in vivis fuiſſe
eruditè oſtendit Marca lib. 5. de Concordia cap.
3. & ibidem Baluzius in doctiſſima quam addit
Obſervatione. Euſebius lib. 3. de Vita Con-
ſtantini cap. 7. ubi numeravit Provincias, ex
quibus Epiſcopi ad eam Synodum venère „ait:
aur e aαααανσ ανα oαοα „e:6 1 T076 007
õ 86 e Gσ½ν⁵οσα⁰
0 S9670 5 9e R*αα⅜ 5Sερρ d'amn
a 6ρτραορ, Tv αοαſ gαnαειονν. Ideſt: Ah'ipſa
quoqué Hiſpania Tir IUe multo omnium ſermone Ce-
lebratus, unà cum reliquis alits conſedit. Aberat
quidem KRegiæ urbis Antiſtes ob ſenilem atatem.:
ſed praæſto erant Presbyteri, qui vices &Jus imple-
rent. Hunc locum iiſdem omnino verbis refert
Socrates ex Euſebio quem citat, lib. 1. cap. . So-
zomenus autem & Theodoretus, qui eandem
lectionem ſecuti ſunt, exiſtimantes, hic agi de
Epiſcopo urbis quæ regnabat, quo tempore
Nicæna Synodus habebatur, illum intellexe-
runt de Epiſcopo Romano, qui tum erat San-
Qus Silveſter. Verùm Gelaſius Cyzicenus qui
circa annum cccCLXXX Acta Concilii Ni-
cæni collegit, ſe ex tertio libro Euſebii de Vi-
ta Conſtantini iſta ad verbum tranſcripſiſſe pro-
ſitetur: Ipſe ex Hiſpanis valde celebratus Ohias,
obtinens lo-vum magneæ Koma Epiſcopi Silveſtri,
cum Presbyteris Romé Vitone & V'incentio, odum
plurimis aliis oonſidebat. Urbis autem illius quæz
nunc imperat, Epiſcopus, Metrophanes nomine,
propter ſenectutem non adfuit; ipſius vero Pres-
byteri qui adleraut, locum ejus ſupplevere; gquo-
um unus erat Alexander, ui urbis Epiſcopa-
tum poſt Metrophanem adeptus eſt. Photius in
Bibliorheca codice 88. teſtatur » à ſe perlecta
Concilii Nicæni Acta à Gelaſio Cyziceno in-
terpolata, in quibus idem referretar. Nicetas
Choniates in Panoplia laudara Euſebii verba ad
Epiſcopum Conſtantinopolitanum etiam re-
fert; quemadmodum & Epiphanius Scholaſti-
eus. Quare Synodi Nicænæ tempore Metropha-
nes Epiſcopus Byzamkinus adhuc in vivis erat,
ejuſque loco interfuere huic Synodo ejus Pres-
byteri. .
Verum quidem eſt, Valeſium in Notis Eu-
ſebianis hos Auctores redarguere, ac ſcribere,
hanc explicationem ferri non poſſe: nondum

Regis dica. enim dedicatam fuiſſe Conſtantinopolim, nec

Critica Hiſtorico-Chronologica

Regiæ urbis vocabulo decoratam; cùm Syno-
dus congregata eſt in urbe Nicæa: iraque hæc

Puſebii verba de Epiſcopo urbis Romæ neceſ-

ſariò intelligenda eſſe. At, ut Clariſimus Ba-

luzius animadvertir, Euſebius libros illos de

Vita Conſtantini non ſcripſit, niſi poſt hujus
Imperatoris mortem, adeoque diu poſt dedica-
tam Conſtantinopolim, quæ ideo poſt Con-
ſtantini obitum urbis Regiæ vocabulo decorari
potuit, habita videlicet ratione, non ipfſius rei,
ſed temporis, quo iſta ſcribebat Euſebjus. Nam
& ipſe non loquitur ſimpliciter de urbe Regia,
ſed de urbe quæ tunc regnabat, Da&ασαι àad
differentiam Romæ, quam infra in lib. 4. de Vi-
ta Conſtantini cap. 69. Geααα mM Conſtanter
vocat in duobus locis, nunquam αιοοννG
Quare ut verus & genuinus Euſebii ſenſus reti-
neatur, ſic Latinè verti debet hic locus: Epiſf-
copus urbis illius, penes qane Imperium eſt, ut
vertit Chriſtophorſonus apud Euſebium & So-
cratem vel, quæ nunc imperat, ut eſt apud Ge-
laſium Cyzicenum. Qua interpretatione ſemel
recepta, proclivius eſt ur Gelaſu Cyziceni, alio-
rumque explicationem ſequamur, qui de Me-
trophane Conſtantinopolitano hic agi putarunt.
Silveſter enim undecim annis ſuperſtes fuit Con-
cilio Nicæno: Metrophanes morbo & ætate feſ-
ſu, ſtatim poſt Synodum obiit, in cujus locum
ſuffectus eſt Alexander, qui cùm anno trecente-
ſimo quadrageſimo obierit, non potuit ſedere
annos tres & viginti poſt Metrophanem, ut per-
eram ſcribit Socrates.
Nec obſtat epiſtola Theodoreti in lib. I. cap. 3.
& 4. recitata, & ante Concilium Nicænum
ſcripta ad Alexandrum cognominem ſuum; cu-
jus hic titulus eſt: Alexandri Epiſéopi Alexan-
drini epiſtola ad Alexandrum Epiſcopum Conſtan-
tinopolitanum. Nam Theodoretus hanc cauſam
tractans, non ait, epiſtolam illam ſcriptam eſſe
ad Alexandrum Conſtantinopolitanum; illud
tantùm ait, ſcriptam eſſe ab Alexandro Antiſtite
Alexandrino ad cognominem ſaum, nihil præfa-
tus de dignitate ejus, neque de regione, in qua
ille habitabat. Tum refert ipſam epiſtolam, cum
hac inſcriptione: KReverendiſſimo & unanimi fra-
ri Alexandro Alexander in Domins ſalutem. In
titulo ramen epiſtolæ adnotatum eſt, uti dixi,
eam ſcriptam eſſe ad Alexandrum Epiſcopum

Conſtantinopolitanum. Haunc titulum Baronius

putavit non eſſe Theodoreti, ea de cauſa, quòd
nondum ea tempeſtate Byantium fuit in Con-
ſtantinopolim mutatum; inde porro erroris oc-
caſionem fluxiſſe, quòd cum epiſtola illa Anti-
ſtitis Alexandrini fuerit communis ad omnes
Epiſcopos, ejuſdem exemplar inter Alexandri
Epiſcopi CP. monumenta repertum, eo titulo
fuerit pariter conſignatum. Confirmat Baluzius
Cardinalis Doctiſſimi conjecturam, obſervans,
ticulum illum, qui hodie legitur in editionibus
Græcis Hiſtoriæ Eccleiiaſticæ Theodoreti, non
extare in duobus vetuſtiſſimis Codicibus MSS.
Bibliothecæ Regiæ, in quibus eadem Theodo-
reti Hiſtoria Continetur, neque in editione Græ-
ca Roberti Stephani; editionem verò Latinam
Baſileæ emiſſam anno MDCXI hæc tantùm in
titulo habere: Epiftola miſſa ab Epiſe opo Alexan-
Arino ad ſuum cognominem. Unde certèò conclu-
di poteſt, titulum illum non eſſe Theodoreti,

„cùm non reperiatur in Codicibus antiquis, nec

in antiquiſſima editione Roberti Stephani, &
diverſo modo legatur in editionibus, adeoque
ad jectum

1

4
§5 £ C. 1 V.
An Ch 317.
An.
Anno
1071
0lywg
2
Conſi
II.
Herha
viorit
Licinian
IXe
Emendatus
titulits epi-
ſtola Ale-
xandri Epiſc.
Alexandri-
ni.
Baron anno
318.R. LXI X.
—=ðèðð
imnij lell

SS .

IX.
Emendatiſr
titulus ehi.
ole Ale-
xan’ri Epiſe.
Alexanri⸗
ni.

Baton. AnnO
a18.2. 5NIX.

nus renuntiatus eſt.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO -ROMAN 58II.

1071.

Olymp. 274.

ane. 2.

I.
Conſules.

11.

O 19 E. 15. D. 6. April. Indict. 6.
Jrsu CHRISTI 318.
SILVESTRI PAP ꝗj.

CONSTANTINI I3. LICINII I.

Num. I ad XX. Coſl. Licinias Aug. V, &
Criſpnus Caſar. Conſulatus Criſpi juxta prio-
rem regulam, Licinii juxta tertiam , ut ejus
nempe Collega eſſet. Quo ex Conſulatu liquet
primò, Criſpum anno præcedenti nuncupatum
eſſe Cæſatem: & ſecundèò, Conſtantinum inter
& Licinium hoc tempore pacem viguiſſe; alio-
quin Criſpi Cæſaris Licinius Auguſtus in eodem
Conſulatu Collega eſſe noluiſſet.

Secundum Conſtantini & Licinii bellum anno

Epocha poſte- trecenteſimo viceſimo tertio inchoatum ‚ſequen-
rioris belli tique abſolutum. Primò, quia Cedrenus ſcri-

Liciniani.

III.

bit, illud duraſſe annum atque octo menſes. Quare
cùm anno cccxXIV profligatum fuerit, anno
antecedenti cœperat. Secundò, Victor de Cæ-
ſaribus de Licinio ſcribit: Quo ſanè variis præliis
pulſo, cim eum prorſus opprimere arduum vide-
retur, Eimul afinitatis gratidâ recepti conſortio,
adſcitique Imperio Cæſarum communes liberi,
Criſpus, Conſtantinuſque Flavio geniti: Licinia-
nus Licinio. Quod equidem vix diuturnum: ne-
que bis aſſumebantur, feliæ fore, defeltu Solis fœ-
dato iſdlem menſibus die, patefattum. Itaque
ſexennio poſt rupta pace apud Thracas, Licinius
pulſus Chalcedona conceſſit, &c. Illa Cæſarum
nuncupatio anno præcedenti facta, ut ſuo loco
demonſtratum, eodemque Sol defecit die vice-
ſima Decembris feriâ ſextàâ, horâ diei nonâ cir-
citer, ut obſervavit Petavius in Paralipomenis
