ſui muneris erat, diligenter executus eêſt diſertè
docens, innumerabiles martyrio coronatos fuiſ⸗
ſe, nominatimque proferens athletas, qui in
majori numero ac exiſtimatione habebantur.
Gregorius Turonenſis lib. 1. Hiſt. cap. 29. de S.
Irenæo Lugdunenſi Epiſcopo, qui in perſecu-
tione Severiana martyrium fecit, loquens ait
Veniente perſecutione, talia ibidem (ſc. Lugduni/
diabolus bella per Tyrannnm exercuit, & tanta
ibi multitudo Chriſtianorum ob confeſſionem Do-
minici nominis eſt jugulata, ut per plateas Rami-
na currerent de ſanguine Chriſtiano: quorum nets
numerum nec nomina volligere potiimns. Dominus
enim eos in libro vitæ conſeripſit. Beatam Irenaum
diverſis in ſua carniferx praſentia pœniz affeltum,
Chriſto Domino per martyrium dedicavit. Poſi
hunc & quadraginta olto Martyres paſſi ſunt, ex
quibus primum fuiſſe legimus Vetium Epaga⸗
tum.
Nec eſt quòd dicat Dodwellus, Gregorium
non eſſe Auctorem coævum ac ſupparem. 18
enim Antiquitates Eceleſiæ Lugdunenſis perſpe-
ctas habebat, per aliquod tempus ea in urbe
moratus cum Nicetio Epiſcopo Lugdunenſi
avunculo ſuo, Actaque Martyrum quæ ad nos
non pervenerunt, viderat. Quòd ſi Dod ellus
ſolis Scriptoribus coævis aut ſupparibus ſtare
velit, neque Gregorium, neque alios Auctores
qui res ante ſua tempora geſtas deſcripſere, te=
ſtes adhibere debet. Cui eum ſe ſe legi non
aſtricturum exiſtimo. Sed, ut argumentum
Dodwyzelli ab Euſebii filentio petitum magis
evertatur, obſervandum cum Florentinio in Ad-
monitionibus præviis ad Martyrologium Hiero⸗
nymianum Admonit. 3. falli Viros doctos, qui
exiſtimarunt, Euſebium nihil aliud de Martyri=
bus ſcripſiſſe, quàm quèd in ejus Hiſtoria pro-
ſtat. Nam Collectionem de Martyribus ſejuns
ctim ab Hiſtoria compoſuiſſe inanifeſtè liquet,
tum ex lib. 4. cap. 14. ubi de S. Pionio lectorem
plura cupientem ad proprium Opus de Veterum
Martyriis relegat; tum lib. 5e cap- 20, ubi de
Apollonio Senatore agit. Petierar à Gregorio
Magno Eulogius Aleyandrinus, cunétofum ars
tyrum geſta, quæ piæ memoriæ Conſlantini tempo=
ribus, ab Euſebio Cæſarienſi Collecta erant“ Sed S.
Pontifex reſpondit, extare tantůùm Romæ Co-
dicem, in quo nomen, locus & dies paſſionis in⸗
dicaretur. Volumen itaque & quidem amplum,
Euſebius de Martyribus elucubrarat. Vide plura
hac de re apud Florentinium citatum. Quid mi-
rum itaque ſi paucos in Hiſtoria Euſebius Mar-
tyres memoret, cùm peculiare Opus de illis com-=
poſuiſſet?⸗ H
Hiſtoria Euſebii ex Chronico Alex. Ilucem

accipit. In eo ſub Conſulatu Caracallæ Aug. I I Perſecutis
P 2
1 Alexandrisß

graviſſim

& Getæ Cæſaris anno ducenteſimo quinto geſto
dicitur: Horum Conſulatu Severus Alexandriam
ingreſſus Chriſtianos perſequi cœpit ; ex quibus
multi alb Alexandria & Aℳ.gypto Augnſtamnica
Thebaidem uſque, pro Chriſto caſi occubuere. Ubi
quæ ſub primo Caracallæ Conſulatu, præſenti
nempe anno, contigere, ad ſecundum ejus
R Contfularuræ

An. Ch. 20

rimos e opasii
laſtolit.

194

S F C. III. Conſulatum perperam revocantur. Ex Herodia-

An. Ch. 2 02.

V.
Mare yrium
§. Leonidis.

VI.
Origenis
«tas.

no enim, Dione, & Spartiano liquet, Severum
ex Oriente anno ſequenti reducem, illuc ampliùs
nonrediiſſe. Præterea Spartianus in Severo cap.
17. ubi dixit, Severum cum Caracalla filio in
Syria Conſulatum iniiſſe, præſenti videlicet an-
no, ſubdit : Poſt hoc dato ſtipendio cumulatiore
militibus, Alexandriam petiit. Ia itinere Pa-
laſtinis plurima jura fundavit. Iudæos fieri ſub
gravi pœna vetuit. Idem etiam de Chriſtianis
ſanxit. Eo igitur tempore, quæ Auctor Chronici

Alexandrini narrat, perpetrata ſunt. Euſebius in

Hiſtoria, poſtquam paucis verbis perſecutionis
initium inſinuavit, fusèe & de induſtria diſſerit
de iis, quæ Alexandriæ acta : Auctor verè
Chronici Alex. loquitur tantùm de perſecutione
Alexandrinorum, quam ideo præſenti anno
cœptam ſcribit, quando nempe Severus in eam
urbem ingreſſus eſt. Quare certum videtur, Au-
ctorem Chronici Alex. ſicut Severi Alexandriam
ingreſſum, & Alexandrinorum perſecutionem
cum anno Chriſti C CV malè copulavit; ſic
anno præcedenti perperam ſcxipſiſſe, Chriſtianos
vexatos fuiſſe. Euſebius lib. 6. cap. 7. loquens de
Juda Scriptore Chriſtiano, qui ſub Severo vixit,
hæc habet: Eodem tempore alius quoque Soriptor
Judas de ſeptuaginta apud Danielem ſeptimanis
diſſerens, ad decimum uſque annum Imperii Sever'i
Jupputationem perducit. Qui etiam decantatum
illum Antichriſti adventum jam tum imminere
exiſtimabat. Adeo commota tunc adverſus noſtros
perſecutio multorum animos vehementer contur-
baverat.
Ad num. VIII & ſeqq. Ex dictis liquet, S.
Leonidem Origenis patrem, currenti anno mar-
tyrium ſubiiſſe, idque X Kal. Maias, ut in va-
riis Martyrologiis ab Henſchenio & Papebrocio
in ejus Vita die XXII laudatis, legitur. Malè
tamen ab utroque ſcriptum, Leonidis marty-
rium, quod Alexandriæ contigit, ad annum
ducenteſimum circiter quartum revocandum,
quæ Mariani Scoti ſententia fuit. Nam in Chro-
nologia Origeniana ab Euſebio minimè diſce-
dendum.
Euſebius lib. 6. cap. 2. de Origene ait: Patre
martyrii coronam adepto, ipſe cum matre & par-
vulis fratribus, numero ſex, orbus relictus eſt,
annum agens atatis ſeptimum decimum. Quare
cùm Leonides anno currenti martyrium fecerit,
& Origenes ſeptuageſimo ætatis anno obierit,
liquet, hunc anno centeſimo octogeſimo quarto
in lucem prodiiſſe, præſenti anno decimum
ſeptimum ætatis jam abſolviſſe, annoque du-
centeſimo quinquageſimo tertio è vivis exceſ-
ſiſſe; cùm Euſebius, qui in iis, quæ Origenem
ſpectant, accuratiſſimus eſt, teſtetur, hunc paulè
antequam Gallus & Voluſianus interficerentur,
quod anno CCLIII accidit, ex hac vita mi-
graſſe. Vir clariſſimus Daniel Huetius, qui
magno labore Origenis Vitam & Opera expli-
cavit, ideo Origenem anno C LXXXVnatum
ſcribit, quia mortem ejus in annum CCLIV
confert. Verum Galli & Voluſiani interitus ab
anno CCLIII minimè removendus; annique
ſeptuaginta, quos Euſebius Origeni tribuit, in-
completi intelligendi. Valeſius in Animadver-
ſionibus Euſebianis Origenis natale cum anno
Chriſti CLXXXII non bene illigavit; ſic
enim Leonides occiſus non eſſet Origene XVII

Etatis annum agente; nec Origenes paulò ante

mortem Galli & Voluſiani & vivis exceſſiſſet;

Critica Hiſtorico- Chronologica

quod tamen in dubium revocari non debet. AC 1I.
Quatre Euſebius citatus negligit menſes aliquet An. Ch.203

quibus Origenes ſupra annos XVII moriente
patre natus erat.

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN £½ 5696. Anno Urbis

. . 956.
O 16 B. I4. P. 17. April. Indict. 1I. Olymp. 245.

JEsu CHRISTI 203. ſecund. Baronium 205.
ZEPHYRINI PAPE 7.

SEVERI IMP. I I. CARACALLÆE IML. 6.

D num. I & ſeq. Coſſ. L. Fulvius Plautiaa I.
nus, & P. Septimniut Geia. Card. Noriſius Conſales &.
2 . . . . Decennalia
in literis ad me datis obſervat, Onuphrium in Fa- „ ver 1ms.
ſtis cognomen Slani malè Plautiano attribuere,
uti & Septinmi nomen. Plautianus enim L. ulvius
Plautianus dicendus, ur liquer ex Spartiano in
Severo cap. 6. uti legitur, Plautianam ad occu-
pandos Nigri liberos miſit Severus. Idem verò
Hiſtoricus in Peſcennio Nigro cap. 6. eandem
rem recitans, ait: Severus Heraclium ad obti-
nendam Bithyniam miſit: Fulvium autem ad oc-
cupandos adultos Nigri filios, ubi Fulvium vo-
cat, quem in Vita Severi Plautianum appellarat;
quam ſententiam Card. eruditiſſimus magis
confirmavit, poſtquam 2 Toinardo Viro cla-
riſſimo Nummum & Gaza Regia deſcriptum
accepit, in quo Plautilla Auguſta, Plau-
tiani filia in antica parte dicitur, &εα%TX„ ρ1 A
IHIAATTIAAA CE B. id eſt, Falvia Plau-
tilla Auguſta. Plautianus itaque Plautillæ pa-
ter & Fulviis, non verò & Seprimiis oriun-
dus, ut doctè deducit Card. Noriſius, tam ex
præcedenti, quàm ex multis aliis Nummis
Græcis Plautillæ, qui in Cimelio Regio
aſſervantur. Geta Plautiani Collega, non
Geta Cæſar Severi filius, ut exiſtimavit Ba-
ronius, qui & Plautianum perperam Sila-
num vocavit, ſed Geta Severi Imperatoris
frater, ut certèò conſtat ex duobus Geræ Cæia-
ris Nummis apud Mediobarbum, in quibus is
dicitur PoNTIF. LR. L. IIII. Cos. II. D ES§.
III. P. P. Cùm enim Geta Cæſar anno Cc v &
anno c cVIII Confſulatum ordinarium gefle-
rit, anno c cCx II, quo à Caracalla fratre occi-
ſus, non Conſul II deſignatus III, ſed Con-
ſul III deſignatus IIII in iis Nummis dice-
retur. Decennalia Imperator Severus dedit, ut
liquet ex Nummo hujus Imperatoris apud Me-
diobarbum, in cujus poſtica legitur: Vor.
SuscCc. DEC. P. M. ILR. P. XI. Cos. I I I. P. P.
Cernitur figura velara coram ara ſacrificans.
Tribunitiam Pot. x 1 hoc anno Mibas Aprilis
iniit Severus. Quare tempore legitimo ea De-
cennalia celebrata, licet Conſulatus iiſdem de-
ſtinatus, anno præcedenti geſtus fuerit. Vides
interim Plautianum, qui omnia apud Severum
poterat & Getam hujus fratrem, annum aperuiſ-
ſe, quia, ut ſæpe dixi, annis bujuſmodi ſolen-
niis addictis, viri illuſtriores Gonſules proce-
debant, quando Imperatores Conſulatum non
ſuſcipiebant.
Caracallam Imperii Auguſtei, & Getam Im- II.
perii Cæſarei Quinquennalia edidiſſe exiſtimo, Quinquen-
quod de utroque inſinuare videtur Spartianus
in Severo cap. 14. ubi ait: Getæ filio minori to-
gam virilem dedit, majori Plautiani filiam ma-
trimonio junxit. Illud matrimonium præſenti
anno

t.

nalia Cara-
calla & Ge-

40.
u. Ch

III.
Cmnſulat,
honorariji
numriri
Ai

IV.
Tiumphu,

deveri 6 5

ſiorum.

inn!
h20, .

0 Urbis

np.245.

I.
nſales
cennalig
veri lmz.

11.
Auinquel⸗

Cats-
.

S C. III. anno peractum, ut ſuperiùs oſtendimus. Im-
An. Ch. 203. peratores autem & eorum filii annis hujuſmo-
di feſtivitatibus dicatis uxores ducere ſoliti.
Præterea Mediobarbus Nummum Caracallæ re-

fert inſcriptum: ANTONINuISPIuIS AuG.

PoNT. T R. P. VI. in poſtica, INDuLGENTIA
AuG G. IN CART H. S. C. id eſt, Ladalgentia
Auguſtornm in Carthaginem, Senatuſconſulto.
Viſitur Dea leone vecta, dextrà ramum, ſini-
ſtrà tympanum. Mediobarbus Cybelen inter-
pretatur. Sed ea Dea cœleſtis, quæ Carthagine
colebatur, ut ſuo loco dicetur. In Decennali-
bus & id genus feſtis indulgentia & liberalitas
Auguſtorum de more elucebat. Parte alia Ge-
ta Cæſat liberà togâ indutus. Quare ſicut Qa-
racalla anno, quo Imperii Cæſarei Quinquen-
nalia edidit, togam accepit; ita & Geta Cæſar
Quinquennalia cum tôga virili copulaſſe vide-
tur. Natus erat Geta anno Chriſti centeſimo
octogeſimo nono, idque ſexto Kalend. JQunias, ut
habet Spartianus in Geta cap. 3. ideoque cur-
renti anno decimum quintum ætatis annum,
quo filiis Imperatorum roga virilis dari ſolita,
ingreſſus eſt. Quantà magnificentiã hæc Decen-
nalia exhibita fuerint, deſcribit Dio, qui ade-
rat, lib. 76. hincque quæ in aliorum Imperato-
rum Decennalibus & id genus feſtis herent,
conjicere poſſumus.
111. Dio lib. 46. ait: Primus omnium Severus Im-
Conſulatus perator, ecum Plautiano honores Conſalares tri-
honorarii bniſſet, eumque deinde in Senatum adſeriptum,
numerari Conſulem faceret, iterum Conſulem eſſe dixit. I-
din que exemplum alii deinde ſecuti ſunt. Hæc novi-
tas horum Decennalium effectus. Sed cùm Ba-
ronius Conſules ſuffectos, ab his qui Conſulari-
bus tantm ornamentis decorati fuerant, non
diſtingueret, exiſtimavit uſque ad currentem
annum Conſules ſuffectos in Faſtis numeratos
non fuiſſe; quo pacto Faſtos Conſulares non ſe-
mel perturbavit. Itaque Conſulatus ſuffecti an-
te hunc annum computati, nihilque novi nung
inductum, niſi ut Conſules honorarii, eàdem,
quâ ſuffecti, prærogativâà potirentur, iterumque
Conſules dicerentur, ſi ad Conſulatum ordi-
narium eos evehi contingeret: quo privile-
gio jam ab Auguſto Conſules ſuffecti gaude-
bant.
1V. Herodianus lib. 3. cap. 10. de Severo Imp. lo-
Triumphu: quens, ait: lpſe interea rebus ad Orientem ſic ge-
Severi & fi- ſtis, Romam revertebatur ,filios jam puberes ſe-
liorum. cum adducens. Urbem dein triumphans inveltus
eſt. Ex Nummis Severi & Caracallæ ab Andrea
Morellio, Viro clariſſimo, in Specimine uni-
verſæ rei Nummariæ antiquæ exhibitis, & inter
ſe collatis, liquet, Severum præſenti anno Ro-
mam adventaſſe. In Nummo Severi legitur:

SEVXR. P. A uG. P. M. TR. P. x. Co S. II I. in

poſtica: ADVENT. Aucs. Cernuntur tres fi-
guræ decurrentes, Severus nempe in medio, qui
à dextra habet Caracallam, à ſiniſtra Getam.
Severus Idibus Aprilis anni ſuperioris Tribuni-
tiam Pot. x ſuſcepit, quæ præſenti anno adhuc
in curſu fuit. Nummus Caracallæ inſcribitur:
ANTONINUIS PIuS AuG. PON T. TR. P. vII.
in averſa parte: ARCuS AuG G. S. C. Eſt arcus
trium fornicum, qui hedieque Romæ viſitur,
ſed adeo vetuſtate conſumtus, ut vix agnoſci
poſſint effigies, inſcriptuſque eſt Severi & Ca-
racallæ nominibus & titulis. Is Caracallæ Num-
mus præſenti anno percuſſus, & Tribunitia Pot.
VII ab anno centeſimo nonageſimo ſeptimo,
Tom. I.

in Annales C. Baroni.

105

quo Caracalla Imperator eſt deſtinatus, deducta. S Æ C I1I.
Quod cùm non animadverteret Mediobarbus in An. Ch. 253,

præſtantiſſimo ſuo Opere de Numiſmatis Impp. 304.

pag.287. eum anno ducenteſimo quarto illigavit.

Cuùm itaque triumphalis ille arcus præſenti an-
no, quo Severus cum filiis triumphavit, erectus
fuerit, illum Caracallæ? Nummum eodem anno
cuſum, minimè dubitandum. Notandum etiam
in Nummo Severi legi, AbPDVENT. Auc6.
cum duplici & 6, licet Geta cum Severo Cara-
calla Romam venerit; quia nempe nondum uſus
ferebat, ut Cæſares in Nummis & Inſcriptioni-
bus, ſimul cum Auguſtis memoratis, Auguſti &
ipſi vocarentur. Contràâà verò in Nummis Phi-
lippi Junioris Cæſaris cum Philippo patre im-
perantis apud Mediobarbum pag. 349. habetur:
M. Ju I. BHILIPPUuS NOB. CAES. in poſti-
ca: PIETASAIGG. vel, VIRTuS AuGus-
TOR. ubi Philippus Junior, qui tantùm Cæſar
erat, Auguſtus dicitur ob conjunctionem cum
patre qui Auguſtus erat. Ex quibus diſcimus,
morem illum poſt Severi mortem imtroductum.
Diſcimus etiam, Decennalia & triumphos eo-
dem anno exhiberi ſolitos, niſi ad hos agendos
Imperatores Conſularum ſumerent. Joſephus
Suareſius, Epiſcopus Vaſionenſis, mihi, dum
viveret, amiciſſimus, triumphi Severi Anagly-
pha Romæ anno MDCLXXVI publicavit.
A num. XXI ad XXVII: Acta paſſio- V.
nis S S. Martyrum Perpetuæ & Felicitatis, quæ 88. Perpetua
Baronius periiſſe arbitrabatur, Holſtenius Vati- G Eelicira-
1. . . 1. tis mari y=
canæ Bibliothecæ Præfectus in lucem edidit, „mm 2-
quibus Henricus Valeſius præfationem præfi-
xit, in qua oſtendit „S S. Martyres non apud
Tuburbum Mauritaniæx, ut in Martyrologio
Romano legitur, ſed Carthagine paſſas eſſe, ut
Proſper in auctiori Chronico, Beda in libro de
ſex Ætatibus, Rabanus in Martyrologio, alii-
que teſtantur. Nec eſt quèòd quis objiciat aucto-
ritatem Auguſtini. Hic enim, cùm Tuburbita-
nas Martyres dicit in Sermone XXXII, non
Perpetuam ac Felicitatem, ſed Maximam, Do-
natillam, ac Secundam, quæ imperante Vale-
riano & Gallieno martyrium fecerunt apud TZu-
burbum, tertio Kalendas Auguſti, intelligit, ut
ibidem oſtendit Holſtenius laudatus.

ANNO PERIODIGRECO-ROMANZ 5697: Anno Urbis
O 17. A G. 15. P. 8. April. Indict. 12. Gmb. 245.

. AR. 40
JEsu CHRW1ISTI 204 ſecund. Baronium 206, n. 4
ZEPHYRINI PAP 8.

SEVERI IMP. I2. CARACALL £Æ IMP. 7.

D Num. I. Coſſ. Fabius Cilo II, & M. I.
Annius Libo, ex Inſcriptione Onuphria- Conſules.
na. In Faſtis etiam Theonis Cilo cum numerali
nota editur.
Ad num. I V. Imperatores Severus & Anto- II.
ninus ejus filius octanos Ludos Seculares Romæ ur Seeu-
exhibuere, anno Urbis nongenteſieno quinqua- ares offa vi.
geſimo ſeptimo, ut docet Cenſorinus lib. de Die
Natali cap. 17. Quos Ludos Severus, nulla
Claudii Domitiani Ludorum Secularium ra-
tione habita „ anno cCcXX, poſt exhibitos ab
Auguſto Ludos Seculares quintos, edidit. Qui-
dam cenſores in Epiſt. Conſulari à Card. Nori-
ſio publicata contendunt, Cenſorinum ma-
le hos Ludos olιvos appellaſſe, eoſque nonos
D 2 appellar

§KC. III. appellandos. Verùm cùm Antoninus Pius nul-
An. Ch. 204. I10s Ludos Seculares repræſentarit, ut ſuo loco
demonſtravimus, Ludi Seculares ſub Severo
habiti, omnino octavi fuere. Severus Conſula-
tum, ut moris erat, non ſum ſſit, ſive quia ab ea
dignitate annis, quibus ea ſibi debita, ſæpius
abſtinuit, ſive quia ad Ludos Auguſti, qui, pri-
vatis Conſulatum gerentibus, illos celebravit,
reſpexit.
III. Modus Ludorum hujuſmodi, inquit Zoſimus
Aæ in illis lib. 2. pag.669. relatus eſt in literar. Circumenn-
* cg Sbe- tes pracones, univerſos ludorum causd convenire
rentur. jubebant ad ſpectaculam, quod neque vidiſſent
antea, neque viſuri poſthac eſent. Lpſo autem
meſſis tempore, perpancis diebus ante, quam lu-
di peragerentur, in Capitolio temploque Palatino
VV viri ſodentes in ſuggeſta, laſtralia populo di-
ſtribuebant. Ea ſunt faces, & ſulphur, & bitu-
men. Nec participes horum ſervi ſunt, ſed liberi
duntaxat homines. Poſteaquam populus univer-
ſus & in locis iis quæ diximus, & in templo Dia-
næ, quod eſt in Aventino colle, convenit, triti-
cum, & hordeum, & fabas quiſquis ſecum de-
fert, ac Parcis nocturnos ludos caſtè pudicè que
faciunt; bhoſtiæ propter ripam Tiberis ad Taren-
tum Diis conſecrantur (indeque ſpectacula, quæ
in ludis Secularibus exhibebantur, Tarentina
dicta ). Hs autem Diis rem ſacram faciunt, vi-
delicet Jovi, Junoni, Apollini, Latonæ, Dianæ:
tum præter hos, Parcis, & Lacinis, & Cereri,
& Diti Patri, & Proſerpinz. Prima nocte ſpecta-
salorum ad horam ſecundam, tribus aris in ripa
fluminis conſtruttis, Imperator cum XV viris rres
agnos cædit; & aris ſanguine reſperſis ſolidas Vi-
Simas adolet. Sena verb ſine theatro conſtrutta,
lumina cum rogis accenduntur, & hymnus recens
factus canitur; adeoque ſpectacula conſentanea
rebus divinis eduntur. Et hæc qui peragunt, pro
mercede primitias fruttuum, tritici, hordei, fa-
barum accipiunt. Nam illæ, ſeu ut diltum eſt, ab
univerſo populo diſtribuuntur. Poſtridie conſcenſo
Capitolio, & conſuetis ibidem immolatis boſtiis,
ad conſtruétum inde theatrum progreſſi, Apolli-
ni, & Dianæ Eudos faciunt.
IV. Inſequenti die matronæ nobiles ad horam ab
As illis La- oraculo conſtitutam in Capitolium convenientes
dis religio Deo ſupplicant, & hymnis eum, ceu fas eſt, cele-
Chr ſiana hrant. Die tertio in Apollinis ade Palatina ter no-
eshorreba˖ vem illuſtres pueri cum totidem virginibus, om-
nes utrimque florentes, hoc eſt, qui ambos paren-
tes adhuc ſuperſtites habent, hymnos & paanes
Græcà Romandque linguà canunt, quibus ſubjeltæ
Romanis urbes ſervantur. kidem alia ſecundum
traditum à numine ritum fiebant; qua ſane quan-
diu peracta fuerunt, nullum Reſpublica NRomana
detrimentum cæpit. Quæ referre placet, ut ma-
nifeſtius appareat, quantum 4 religione Chri-
ſtiana Ludorum Secularium celebratio aliena
fuerit, & quantum hallucinentur viri doctiſſi-
mi, qui noſtra etiam ætate tradunt „utrumque
Philippum Imperatorem Chriſto nomen dediſ-

eſt quod reſpondeant, utrumque Philippum in
Ludis Secularibus nonis memorata ſacrificia in-
terdixiſſe & ſpectacula tantum edi mandaſſe;
vel Ludos Seculares celebrari potuiſſe abſque ſa-
crificiis, & eo modo Honorium Imp. anno
CCCCIV, qui à currenti centeſimus erat,
horum Ludorum exhibitionem permiſiſſe, ideſt
cum ſolo Circenſium, aut Theatralium Ludo-
rum apparatu. Nam nec ambo Philippi Chri-

196 Critica Hiſtorico-Ohronologica

⸗ . △ .
ſtiani fuêre, nec Honorius Imp. Ludos Secula- S C. I1I.
res fieri permiſit, ut ex infra dicendis certis ar- An. Ch. 205.

gumentis liquebit.

ſe, & tamen Ludos Seculares exhibuiſſe. Nec

ANNOPERIOPDI GRCO-ROMANg£ 5698.
O18. F. 16. P. 24. Mart. Indict. Iz.

JESuCHRISTI 2z05. ſecund. Baronium 207.
ZEPHYRINI PAPZ 9.

SEVERIIMP. I3. CARACALIX IM P. S.

D num. I. Coſſ. M. Aurelius Antoninus

Caracalla Aug. II, & P. Septimius Geta
Cæſar. Eſt hic primus Getæ Cæſaris Conſula-
tus, non verò ſecundus, ut putavit Baronius.
Legenda quæ initio anni CCIII hac de re
ſcripfſi.
Sumtus hic Conſulatus à Caracalla juxta ſe-
cundam Conſulatuum Cæſareorum regulam, à
Geta verò juxta tertiam, ut ſc. Collega eſſet fra-
tris Decennalia Imperii Cæſarei celebrantis.
In Diſſert. Hypat. pag. 224. Nummum ex Occo-
ne recitavi inſcriptum, Trib. Pot. VIIII, in
poſtica, Vota ſuſcepta X; ſed hæc poſtica ad aliam
anticam pertinet, quàm ad præfatam, ideoque
Nummus ille vitioſus.

n
—

ANNO PERIODI GRACO-ROMAN g 5699.
O 19 E. D 17. P. 13. April. Indict. 14.
JESuICRRISTI Z306˖ ſecund. Baronium 208.

ZEPHYRIHNI⁊ PAPD & 10.

SEVERI IMP. I4. CARACALLE IMP. 9.
»*

D num. I. & ſeqq. Coſſ. Nummius Albinus,
& Fulvius Wmilianus, ex Inſcriptione
Onuphriana, non Fulvius £Æmilius, ut perperam
Baronius habet.
Corpus ſuum eviravit Origenes, ſive ferro
exactis genitalibus, ut crediderunt Hieronymus
Epiſt. 6é5. & Nicephorus lib. 5. cap. 8. ſive me-
dicamento exſiccatis, ut aliis perſuaſum. Rem
in incerto Epiphanius hæreſi 64. relinquit.
Utraque tamen caſtratio ab Origene tandem
damnata, qui alios ne ſimile quid in ſe aliquan-
do conciperent, vehementer abſterruit, cùm
aliis locis, tum præſertim ſuis in Matthæum
Commentariis, ut videre eſt tom. 15. ad cap. 19.
Demetrius Epiſcopus Alex. primùm laudibus
Origenem proſecutus, eum confirmavit, ſtre-
nuéque ſuſceptum munus continuare juſſit.
Unde nullo ſexùús diſcrimine univerſos ad ſe au-
diendi causâ venientes admiſit. Qua de re le-
gendus eruditiſſimus Huetius lib. 1. Origenian.
cap. 2. ex quo hæc excerpſimus.

ANNO PERIODI GRÆCO -ROMANg 5700.
O 20 D. 18. P. 15. April. Indict. I5.
JESsuCRHRISTI 207. ſecund. Baronium 209.
ZEPHYRINI PAP II.
SEVERI LMP. Ij. CARACALLA MP. 10.

D num. I & ſeqq. Coſſ. Aper & Maximus,
ut oſtendit Card. Noriſius in Epiſtola
Conſulari.
Videtur

206. 207.

Anno Urbis
958.
Olymp. 246.
ahn. I.⸗

I.
Conſales.

II.
Decennalia
Imperii Ca-
ſarei Cara⸗
callas

Anno Urbis
959.
Olymp. 246.
an. 20

I.
Conſules.

II.
Origenes
leipſum ca
ſtrat.

Anno Urbis
960.
Olymp. 246.
an. 3.

IJI.
Conſules.

0
An. Cl

Qind
ha5

III.
Trtullian
ſoribit all
verſus N.
tionem.

II
Chen
6. 207,

ino Ucbis
8.

l.

l.
Unſeller

II.
Derennalis
mperii Ca.
arei Ca⸗
alee

nno Vrbis
9.
Olyn 46,
dn. 2

l.
Corſalet⸗

II.
Digenes
ſigſem e.
rat.

960.
Olynp4s

I.

5½ C. III. Videtur Severus hoc anno Quindecennalia
An.ch. 0: celebraſſe, ob eaque ſolennia Imp. XII ap-
Quindecen- Pellatum eſſe, quando iniit Tribunitiam Pot.
nalia Severi. XV, ut videre eſt in Nummis & Inſcriptio-
nibus ea Tribunitia Poteſtate notatis. Medio-
barbus in Numiſmatis Impp. pag. 277. ait, Se-
verum hunc titulum multiplicaſſe propter vi-
Storias Britannicas per Duces reportatas. Sed li-

cet verum ſit, per hæc tempora bellum in Bri-

tannia geſtum, ut docet Dio lib. 76. & propter
victorias Imperatoris titulum de more auctum,
ſuſpicor tamen Severum cum Tribunitia Pot. v
titulum Imperatoris XI ob Quinquennalia, &
titulum Imperatoris XII propter Decennalia
ſuſcepiſſe. Et ratio eſt, quia intra illud quin-
quennium multas victorias retulit, nec titulum
illum multiplicavit, & poſt currentem annum
Caledonios, alioſque Barbaros in Britannia vi-
cit, indeque Britannicus dictus eſt; nec tamen
nomen Imperatoris XIII in Nummis ejus &
Inſcriptionibus legitur. Quod ſi poſt Britanni-
cas victorias vicennalia edidiſſet ; Imperator
XIII appellatus eſſet, cùm in Vicennalibus
& id genus feſtis victoriæ antea reportatæ in
Nummis & Inſcriptionibus rurſus memorari ſo-
lerent. Quam conjecturam Chronologiæ quan-
doque dirigendæ non parum utilem, Viris eru-
ditis magis diſcutiendam proponere volui. Cara-
calla Severi filius hoc anne Tribunitiam Pot.
x ſuſcepit, & Imperator II appellatus eſt, ut
ejus Numiſmata oſtendunt, quia cum patre
titulum illum geminavit.
Tertullianus hoc anno, Imperii Severi

ugan decimo quinto, contra Marcionem ſcrip-
ſeribit ad- ſit, ut rectè Baronio obſervatum. Fervebat

verſus Mar- tunc perſecutio, ut ex lib. I. adverſus Mar-
cionem. cionem liquet, quæ Severi Quindecennalium
occaſione de more aucta. Dodwellus in Diſ-
ſert. Cyprianica XI, quæ eſt de Paucitate
Martyrum, perſecutionem Severi intra bien-
nium, primum videlicet & ſecundum hujus
Imperatoris annum coarctat.; cum tamen ex
laudato Opere Tertulliani conſtet, eam per
hæc tempora graſſatam eſſe, & ex Sulpicio Seve-
ro liqueat, eam uſque ad Severi finem conti-
nuatam. Ubi enim de ea locutus eſt, ait: Ia-
terjectis deinde annis VIII & AXXpax Chri-
ſtianis fuit, niſi quod medio tempore Maximi-
nus nonnullarum Eccleſiarun Clericos veravit.
Ab anno autem CCXI Severi emortuali ad
annum CCXLIX, quo Decius perſecutio-
nem inſtauravit, anni XX X“z!ãVIII interji-
ciuntur. Quare Severus uſque ad mortem ſuam
Chriſtianos vexavit, vel vexari permiſit, quod
perinde illis erat. Dodwellus quidem loco ci-
tato num. III dicit, reponendam eſſe deca-

dem, quam intercediſſe arbitratur, legendum-

que, XLVIII, loco VIII & XXX; ſic-
que annos illos à decimo Severi quo perſecutio
cœpit, ad CCL, in quem incidit maxima
ars primi anni Imperii Deciani, numerandos
eſſe. Verum ex laudato Tertulliani Libro ma-
nifeſtum fit, præfatum numerum XXXVIII
annorum retinendum, & quod gratis & ſine
alicujus exemplaris teſtimonio aſſeritur, reji-
ciendum. Pax itaque Eccleſiæ non reddita, niſi
oſt Severi interitum; quod indicare videtur
Dio lib. 77. ubi poſtquam retulit, Caracallam
Severi filium & ſucceſſorem occidiſſe fratrem
Getam, ait, illum dixiſſe in Senatu: Audite,
inquit, rem maximam, ut totus terrarum Orbis

Tom. I.

quarto Auguſtum nuncupatum, idque ex

in Annales C. Baronii. 197

Qaudeat. Omnes exules rei fabti cujuſvis ſoele- S Æ C. III.
ris, quomodocumque damnati ſint, reſtituantur, An. Ch. 20.
&c. Perſecutio igitur Severiana non ſolùm ſan-
guinolenta, ſed etiam longa extitit.

ANNOPERIODI GRCO -ROMAN &£ 5701 Anno Urbis
OO 2r CB. ). 19 P. 24. April. Indict. 1. iym . r46.
Jz su CHRISTI 208. ſocund. Baronium z10. ²¹. 4.
ZEPHYRINI PAPAX I2.

SEVERI IMP. I6. CARACAL L A IMP. II.
GET£ IMP. 1.

D num. I. Coſſ. M. Aurelius Antoninus I.
Caracalla Aug. III, & P. eptimius Conſules.
Geta Caſar II.
Sumtus hic Conſulatus à Geta juxta tertiam II.
Conſulatuum Cæſareorum regulam à Caracalla Decennalia
juxta ſecundam; Imperii enim Auguſtei De- Imperii Au-
cennalia celebravit, ut certò demonſtrat ejus Sahei Cars
Nummus in cujus poſtica legitur: VOTA WD
Sor. DEc. PoNTIF. LR. P. xX I. Cos.
III S. C. Baronius Getam hoc anno Auguſtum
nuncupatum ſcribit; alii verò tradunt incer-
tum eſſe, an hoc anno, vel ſequenti dignita-
tem illam obtinuerit; cum initio anni CCXII,
quo interfectus fuit, Tribunitiam Poteſtatem
quartam gereret, quæ tam à ſequenti anno quàm
à præſenti inchoari potuit. Veràùm eam nuncu-
pationem currenti anno factam Caracallæ De-
cennalia evincunt; cùm, ut ſæpius diximus, annis
hujuſmodi ſolenniis addictis novi Cæſares aut
Auguſti creari ſolerent.
Incidunt & in hunc annum Decennalia Im- III.
perii Cæſarei Getæ, ad quæ referendum Nu- Derennalia
miſma à Scaligero, in animad verſionibus Euſe- Imperü Ca-
bianis ad num. 2215. recitatum I M P. C s. P. Jarei Gete, .
SEPT. GETA. PIuS. Auc. SECULARIA
SACRA. S. C. Anno Chriſti ducenteſimo
quarto Ludi Seculares à Severo, Caracalla . Se.
Geta editi, ut conſtat ex Nummis apud Me-
diobarbum. Quo tempore Geta tantùm Cæſar
erat. Sed quia in Decennalibus victoriæ ante
decennium reportatæ, aliaque ad gloriam Prin-
cipum magis conferentia Nummis inſculpeban-
tur, eorumque memoria renovabatur; ideo
in præfato Getæ Nummo, poſtquam Auguſteam
dignitatem conſecutus eſt, cuſo, Ludi Secula-
res in Imperii ejus Cæſarei Decennalibus me-
morati. In quod arcanum cùm Scaliger non pe-
netraret, exiſtimavit, Getam anno ducenteſimo
cita-
to Nummo manifeſtè conſtare. Sed cùm Geta
Tribunitiam Poteſtatem quartam dumtaxat inie-
rit, Scaligeri error manifeſtus. Poſſinus in No-=
tis ad Paſſionem SS. Perpertuæ & Felicitatis ar-
bitratus eſt, ſe laudati Numiſmatis beneficio,
annum quo illæ martyrium paſſæ, detexiſſe. In
earum enim Sanctarum Actis dicitur, eas mor-
ti addictas, quando celebrabatur Matale Geiæ
Cæſaris, ideoque martyrium illud ante finem
anni CCIV, quo Getam Auguſtum renuncia-
tum credit, accidiſſe. Mediobarbus in Geta pag.
301. eundem Getæ Nummum refert, citat ue
Card. Noriſium Pag: 170. in Cenotaphiis Piſanis
Caii & Lucii Cæſarum, ubi illum ex Scaligero
recitat; ſed quod omninèò intolerabile nulla
ſuæ immutationis, ſeu verius depravationis, ra-
tione reddita, legit: GETA CSAR PON-
3 TIF,

198 Critica Hiſtorico-Chronologica

⁸ F C. III. T I F. Cos. in averſa parte, SECILARIA
An. Ch. 209. SACRA. S. C. licet apud Card. Noriſium,
zi0. quem citat, Geta cum nomine Auguſti legatur.
Vix credi poteſt, quantum Antiquarii Literis
nocuerint, dum inſcriptiones Nummorum &
Lapidum, quas non percipiebant, corrupére,
vel prorſus omisêre; ſic enim errori viam pate-
fecerunt, & veritati è tenebris eruendæ occlu-
ſerunt.

Urbis ANNO PERIODIGRCO-ROMANEZ 5702.

Anno
962. .
Olymp. 247. .O ◻ 22 A. ) 1I. P. 9. April. Indict. 2.
an.l JESuI CRRISTI 209. ſecund. Baronium 211.
ZEPHYRINI PAFÆ½ 13.
SEVERI IMP. 17. CAKRACALLZ IMP. 12.
GETX IMP. 2.
1. D num. I. Coſſ. Claudius Pompeianus, &
Conſules. Avitus, quem ultimum Baronius per-

peram Lollianum Avitum appellat, ut oſten-
dit Card. Noriſius in Epiſt. Conſulari.
II. Severus anno tantum ſequenti Britannicus di-
Caracallæa c(tus, & celebris murus à mari ad mare per me-
Britavnicus diam Britanniam ab eo ductus. Spartianus enim
dictus, in Severo cap. 18. ait, Britanniam quod mawi-
gum ejus Imperii decus eſt) muro per tranſver-
ſam inſulam ducto utrimque ad finem Oceani mu-
nivit unde etiam Britannici nomen accepit. Ca-
racalla in Nummis apud Mediobarbum non di-
citur Britannicus, niſi quando gerit Tribuni-
tiam Pot. XIII anno ſeguenti inchoatam. Qua-
re cüm Britannicus eodem tempore, quo pater
appellatus fuerit, magnificum illud opus illo

anno ædificatum.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMANEX 5703.

963. . G. z.
Olymp. 247. S 23 G. ) 2. P. I. April. Indict. 3
an. 2. JESu CRRjISTI ZI0. ſecund. Baronium 212.

Z EFPHYRINI PAPE I4·

SEVERI IMP. 18. CARACALLÆ IM P. 13.
GETAX ILIMP. 3.

I1. D num. I. Coſſ. M. Acilius Fauſtinus, &

Conſules. Triarius Rufinus, ut oſtendit Card. Noriſius
in Epiſt. Conſulari ex Infſcriptione Gruteri
pag. 300. .
II Quindecennalia Imperii Cæſarei Caracallæ.

Quindecen- In Diſſert. Hypatica pag. 225. retuli Nummum
nalia Impe- ex Occone pag. 374. inſcriptum: Severus Pius
,G e, Aug: P. M. Ir. P. XII Coſ. III. in averſa par-
Sds we Ppot. ſolut. dec. Cſ. III. Sed ſunt duæ partes
duorum Nummorum per inconſiderantiam con-

junctæ.

Anno Urbis ANN O PERIODI GRACO-ROMANA 5704.

964. . N —
Olymp. 247. Q4 F. 3. P. 14. April. Indict. 4.
en. ,. In su CHRISTI ZII. ſecund. Baronium 113.

ZEPDHYRINI PAPX II5.

CARACALLA IMP. 14. GETA IMP. 4.

I. Num. I ad X. Coſſ. Lollianus Gentianni,
Conſules. & Pemponins Baſus, ex Variis Faſtis.

Dio lib. 76. de Severo ſcribit: Morbo extin- S £ C. III.
Gus eſt pridie Nonas Februarü, id eſt, die quar- An. Ch. 2rn.
ta Februarii. Paulò pèſt ſubjungit, Vigit annos Sepens on
L1V, menſes IX, dies XXV. erat enim na- dsegs, P.
tus III Uaus Aprilis. Kegnavit annos decem &g
ſeptem, menſos octo, dies tres. Natus itaque erat
Severus anno Chriſti centeſimo quadrageſimo
quinto, ut rectè etiam habetur in Collectaneis
Græcis à Scaligero, poſt Euſebium publicatis,
ubi dicitur Severus natus anno quarto Olympia-
dis ccxxx, qui anno Chriſti cx IvV uſque ad
menſem Julium in curſu eſt. Quoad diem nata-
lem Severi, Dioni ſuffragatur Kalendarium Her-
vartianum, quod ad III Idus Aprilis habet:
N. DIVI SEVERI,id eſt, Watale Divi Seve-
ri. Idem legitur in exemplari Bucheriano; ſed
in eo quod Petrus Lambecius tom. 4. Bibliothe-
cæ Cæſareæ publicavit, illud Severi Natale cum
quarto Idus Aprilis, errore ſine dubio Librario-
rum, conjungitur. Similes in iiſdem exemplari-
bus tranſpoſitiones occurrunt; ideoque quando
res, de quaragitur, alicujus momenti eſt, tria
illa exemplaria, ut faciliùs error vitetur, Inter
ſe conferenda. Quòd cùm Dillertationem Hy-=
pathicam componens non præſtiterim, pag.
67. ex fide Kalendarii Lambeciani perperam
ſcripſi, Severum quarto Idus Aprilis natum. In-
terim erravit Spartianus in Vita Severi cap. 1.
ubi ait: Ipſe natus eſt Erucio Claro bis, & Se-
vero Conſulibus ſexto Ildus Apriles, anno ſc. Chri-
ſti CXLVI, die octava Aprilis; quod utrum-
que falſum, ut Dio, qui tunc vivebat, nos du-
bitare non ſinit. Qui error ex ipſomet Spartiano
cap. 22. magis innoteſcit: ibi enim ſcribit, vi-
xiſſe Severum annos octoginta novem. Anni,
menſes & dies, quibus Severus imperavit, re-
εε à Dione numerati, qui Imperium ejus ab
Idibus menſis Aprilis anni cxCIII exorditur,
& diem emortualem excludit. Mediobarbus in
Numiſmatis Impp. varia hujus Imperatoris pro-
ducit, Tribunitia Pot. xIx. notata, ad quæ cùm
hærerem, ſcripſi ad Virum clariſſimum Rainſan-
tium, Gazæ Regiæ Prætectum, ut ꝓro ſua erga
me benevolentia ſignificaret, an in ea ſimlia
extarent, qui reſpondit „unicum reperiri æreum
medii moduli, in cujus antica, SkVERIuIS
PIusS Aud. BRIT. Repræſentatur caput Seve-
ri laureatum. In poſtica: FoRTINA RED.
P. M. L R. D. XIX. Cos. III. P. D. Cernitur
Fortuna ſedens, dextrâ temonem in globo poſi-
tum, ſiniſtrà cornucopiæ tenens: & juxta ſedem
