Baron. in Pus confit, quarto quoque anno confecto, ante-
Apparat. nu. Juam quintus inciperet, intercalare: Sacerdo-
cXXVIII. tes quarto non peracto, ſed incipiente, inter-
calabant. Atque ita annus à Julio Cæſare rectè
ordinatus, horum negligentiaà conturbatus atque
confuſus eſt; qua de re legendus Suetonius in
Octaviano cap. 31. Macrob. lib. I. Saturn. cap. 24.
in fine. Baronius quidem anno Juliano tertio,
quo Coſſ. fuerunt Hirtius & Panſa, primum biſ-
ſextilem annum à Julio Cæſare conſtitutum di-
cit. Sed ea opinio ſolidè à Petavio confutata lib.
4. de Doct. Temp. cap. 2. & 3. Quare vide quæ
ibidem hanc in rem afferuntur.

Tyes Soles Tres Soles, qui ſecundùm Baronium num.

viſßt. XXVIII, adventum Chriſti prænuntiabant,

hoc anno viſi.

Anno Periodi Græco -Romanæ 5453. Cyolo Solis 25
ED. Luanæ 18. Indict. 8. Mand 3964. Urbis
conditæ 713. ante Chriſtum 41. Juliano 5. Au-
AYguſti 4.

Coss. L. Autonius, & P. Servilius Iſauricus
Herodes An. I. Scribit Joſephus lib. 4. Antiquit. Lap. 21.
tonium ſibi Antonium Antonii Conlaulis fratrem in Bithy-
conciliavit. niam primum advectum, ubi aderant Hebræo-
Ahpparatus.

LXXV.

rum Legati, Herodem accuſaturi
Poteſtatem invaſiſſet, Hyrcano penes titulum
tantum regnante; Herodem verò ab Antonio
primùm in colloquium admiſſum, adeo ſibi An-
tonium conciliaſſe, ut accuſatores nequidem
auditi, re infecta, diſceſſerint.

I5

,quòd Regiat

Anno Periodi Græco- Romanæ 5454. Cyclo Solis 26 Olymp. 18)
C. Lunæ 19. Indict. 9. WMWund, 3965. Urbis con-
ditæ 714. ante Chriſtum 40. Juliano 6. Anguſti

5. Herodis 1.

Coss. Cn. Domitius Callinus Ih, & C Aſßmius LXXVN
Pollio. Parthi, appetente vere, in Syriam cum
ingenti exercitu irrupere, quam Pacoro Regis
filio & Labieno, qui ex clade Philippenſi ad eos
ullo negotio, ex-
cepta Tyro, ſubegerunt. Tum diviſis copiis,
Labieno cum parte exercitũs in Aſiam miſſo,
Pacorus in Palæſtinam movit, ex Dione lib. 482
Joſephus lib. 14. Antiquit. cap. 23. ſcribit, hanc
Parthorum in Syriam irruptionem contigiſſe
altero anno ab Antonii in Aſiam adventu. Recte
quidem, inquit Card. Noriſius in Diſſert. 2. de
Cenotaphii Piſani cap. 6. nam anno Urbis 7tz.
Antonius in Aſiam & Græcia tranſmiſerat, ac an-
no colligendis tributis conſumto, Alexaudriam,
hieme inſtante, Perrexerat; Parthi vero altero
anno Urbis 714. Syriam in vaſerunt.
Palæſtinæ id temporis Hyrcanus imperabat; LXXVYII
omnia tamen uniu; Herodis ejuſdem generis ar- Antigonuss

fugerat, Ducibus, univerſam n

bitrio gerebantur; quod ægrè ferens Antigonus

Hyrcano ejs-
² Shο, Iudais

cujus pater Ariſtobulus Judææ Regno quondam Rex impols⸗
à Pompeio privatus fuerat, Parthos tot Syrid zs„ss.
victores, ingentium Præmiorum promiſſis alle-
ctos, in Palæſtinam accivit, ut éorundem operâ
paternum Regnum recuperaret. Pacorus, cum
ſciret, Hyrcanum Romanorum partibus ſtude⸗
re, cum duplici exercitu in Judæam ſtatim ve-

nit, ut dejecto Hyrcano, Anti

gonum Regno

præſiceret. Antigonus cum copiis, quas privatâ
Pecuniâ collegerat »Hieroſolymam movit, at-
que à civibus Herodis regimen peroſis, intra

urbem admiſſus eſt; regiam tamen non occu
Vit, quèòd & ſitu munita, & valido milite
ſtructa, ab Herode tenebatur.

Pa-

in⸗

Pacorus exerci-

tum procul ab urbe caſtra merari juſſit expectans

conventuras à tota regione turb

4

ad Pentecoten,

quam vocant, ſolennitatem, ex Joſepho lib. 14.
cap. 24. Ubi feſta dies advenit, ac in urbe paſ⸗
ſim cædes fierent, aliis Antigoni, aliis Herodis
Partes foventibus, Pacorus ſeditionis compo-
nendæ prætextu, partem exercitůs urbi admovit,
ac Hyrcanum in colloquium amicè Venientem,
ac nullos dolos veritum ,ſpecie Legationis ad

Barzapharnen ducit

„qui cum altero exercitu

.X . * —2 . . — 1
longius Hieroſolymà ſubſtiterat. Hyrcanus, ub
in caſtra venit, in vincula conjicitur, ac Anti⸗
gonus Judæis Rex ſtatim imponitur. Herodes
qui in regia remanſerat, Hyrcani captivitatè in-
tellecta, Hieroſolymis relictis, ſuos ſecum mili-
tes cum familia ducens, Maſſadam munitiſſi-
H 1 dem verò valido
præſidio ac copioſo commeatu inſtructo quo
ſi es Antigonus
cum exercitu veniſſet, magnis itineribus in Ara-=
biam ad Malchum Regem Nabatæorum pluri-
bus ſibi beneficiis obſtrictum, Perfexit. Verùm
à Malcho juſſus Regni finibus excedere, in
Ægyptum iter intendens venit Peluſium; ubi 4
naupis Alexandriam gavigaturis excluſus, à Ma-

mum oppidum ſe recepit; eo

obſidium diutius protraherent,

2

giſtrati

LXNXVIII.

Bellum in

Italia inter

16

giſtratu ejus urbis ſummo cum ho ore in Ægypti
regiam deductus fuit. Cleopatra Herodis vicem
miſerata, eum Alexandriæ detinere conata eſt;
paud tamen eſicere potuit ne Komam properaret,
procelloſo licè tempore, & parum tranquillis, ut
nmuntiabatur, rebus Italiæ, inquit Joſephus lib.
14. cap. 25. Itaque Herodes anno Urbis 714. poſt
Pentecoſten, menſe circiter Junio, Alexan-
driam venit, indeque Romam, procellaſo liceèt
tempore, non verè hiberno licèt tempore, ut per-
peram Rufinus ac Gelenius hæc Joſephi verba,
ααα νςννs verterunt. Nam, ut Viris
doctis obſervatum, vox Xαα, quàâ utitur Jo-
ſephus, tum biemen, tum maris procellam pro-
miſeuè ſignificat ‚eôque in loco biemem nullo
pacto deſignare poteſt. Solvens igitur inde ver-
ſus Pamphyliam, & cum gravi tempeſtate con-
flictatus, ægrè in Rhodum evaſit, jacturà etiam
ſarcinarum factâ, ſubdit Joſephus ibidem.
Cæſar Octavianus, cum accepiſſet, Anto-
nium ex Aſia in Græciam veniſſe, veritus ne
idem inito cum Sexto Pompeio fœdere, bellum

Caæſarianos . . . . 2 .
2*². utonia. ſibi denuntiaret, animum induxit Fufii Caleni,
nos. qui Antonii nomine Galliam ac Hiſpaniam te-

nebat, legiones ſuas in partes trahere. Dum
cunctatur, honeſtam occaſionem perſiciendi
conſilii expectans, Calenus Legatus morbo ab-
ſumitur; ac Cæſar propere in Galliam profe-
tus, Antonianas legiones ſibi adjunxit, ſimul-
que Galliam ac Hiſpaniam, quæ huc uſque An-
tonii Legato paruerant; occupavit. Antonius
hiſce intellectis, cum Sexto Pompeio contra
Crſarem conſpirans, cum claſſe in Italiam ve-
nit, ac Sipuntum cepit; inde Brunduſium copias
admovit; & cum oppidani in ufbem illum ad-
mittere recuſaſſent, obſi lium terràâ marique in-
choavit. Ita Dio lib. 48. & Appianus lib. 5. pag-
704. Cæſar Sexti Pompeii amicitiam quæſive-
rat, ne cum duobus hoſtibus un ſimul bellum
erere cogeretur; at cùm Pompeius nullas pacis
conditiones admitteret, inquit Dio lib. 48. ad
annum Urbis 714. M. V'ipfſanio Agrippa bellum
contra eum gerendum injunxit, ipſe vVerèò in Gal-
liam profeæctus eſt. Qua re cognita, Pompeius, ob-
ſervato eo tempore, quo Apollmnaribut ludis exhi-=
bendis, occupatus erat Agrippa ( Præturam enim
tum gerens, ac pracipuns amicus Caſaris ſplendidè
omnia agebat , Iudoſque inter cetera equeſtres
biduo præbebat, &c.) in Italiam tranſmiſit, aé
tamdiu in ea pradas agendo commmoratus eſt, dones
Agrippa ad veniret. Etenim Antonius contracta
cum Sexto Pompeio ſocietate, auctor eidem
fuerat, ut claſſe educta; Italiæ maritima infe-
ſtaret, dum interim ipſe in altera Provinciæ parte
Brunduſium obſidio premebat.

1XXIX. I8 Dionis locus, quo Dio hujus belli civilis

FPax Caſa- tempus deſi
gem inter & ſu

Antonium
ſancita.

gnavit, inſignem characterem nobis
peditat à Card. Noriſio loco citato, ad Hero-
diani Regni initium rectè conſignandum, pri-
mùm obſervatum. Nam Card. doctiſſimus ex col-
latis teſtimoniis Macrobii, Dionis ac Tullii de-
monſtrat, Lados Apollnnares factos fuiſſe LV IMus
Julias, ac poſtea decretum, ut Natalitia Cæſaris
eo die celebrarentur. Livius lib. 37. ad annum
Urbis 564. ait: Ludis Apollinaribus ante E. Idus
Quintiles, cœlo ſereno, interdiu obſceurata lux eſt,
cùm Luna ſub orbew Solis ſubiſſet. In veteri Ka-
lendario à Lambecio publicato, III. in ſat
ſignantur Ludi Apollinares; dein 1V M1: Julii
Cæſaris Natalis; & ſtatim, III IA. Ludi Apolli-
nares., Habemus itaque ex Dione, Agrippam

Apparatus Chronologicus

Prætorem anno Urbis 714. menſe Julio, dimidia
ferè ſui parte exacto, circa Ludos Apollinares
occupatum, quo tempore Sex. Pompeius Thurios
ac Coſentiam obſedit; Antonius veroò Brundu-
Rum militari corona vallatum premebat. Cæſar
novis Legatis Galliæ ac Hiſpaniæ impofitis, in
Italiam venit, ſtatimque juſſit Agrippæ, ut con-
tra Pompeium copias duceret, ipſe verò contra
Antonium movit, ac prope ejuſdem vallum ca-
ſtra metatus eſt. Agrippa Seipantum levi negotio
recepit; Pompeius verò à Thuriis repulſus, Co-
ſentiæ obſidium continuabat. Antonius diutur-
nioris obſidionis impatiens, machinas dejicien-
dis mœnibus parabat, nec Cæſari ulla ſpes erat
munitiones Amonii ſupetandi. Hæc menſe Sep-
tembri contigiſſe nullus inficias ibit. Nam, us
ſubjungit ibidem Card. Noriſius, Cæſar ante-
quam Brunduſinum in agrum veniret;, Canufis
per aliquot dies corpore languens decubuera?, ex
Appiano lib. 5. pag. 704. Interea utriuſque partis
milites moleſté ferre, Ducum ambitione mu-
tuiſque diſſenſionibus Italiam civilibus armis de-
vaſtari, colloquia de componendis mutuo fœ-
dere Imperatoribus miſcere; pacem publicè lo-
qui, ſuam in bello operam negare. Tum L. Coc-
ceius Cæſari ac Antonio ex æquo pergratus, ultro

citrôque ad eoſdem commeans, pacem tandem

inter utrumque certis quibuſdam conditionibus

conciliavit. Antoninus Ventidio in Aſiam adver-

ſus Parthos ire juſſo, unà cum Cæſare in Urbem
profectus eſt. Senatus autem decreverat ob ini-

tam concordiam, ut ambo ovantes Romam ingre=-

derentur. In Faſtis enim Capitolinis legitur:

M. ANTONIuIS. M. F. M. N. III. VIR.
R. P. C: GVA. „
Quop. PACEM. CüM. IMP. CAESA R. E
FECIT.

Annum ac diem temporis injuria abraſit; annum
tamen Urbis 714. colligit Card. Noriſius loco

laudato ex triumpho L. Cenſorini, qui in iſdem
Tabulis poſtea recitatur.

L. MARCIuS. L. F. C. N. CENSORINIuSS;
L Cos. A.,
Ex. MAcCEDONIA. K. JA N.

Ineunte anno Urbis 715. Marcius Cenſorinas
eadem die Kal. Januarii, quàâ Conſulatum ca-
peſſivit, triumphum egit. Igitur Oratio Anto-=
nii anno ſuperiori, currenti nempe, contige=-
rat. Rurſus circa finem Septembris utrumque
Imperatorem Romam ovantem intraſſe, non
obicurè demonſtrant res de breviſſimo illo bel-
lo à Romanis Scriptoribus narratz. Bellum
enim eruperat circa dimidium Julii, Agrippa
Ludis Apollinaribus occupato, ac Cæſare Gal-
liæ ac Hiſpaniæ ſtatum Romàâ procul diſponen-
te, qui cm ex Gallia revertiſſet, ac contra
Antonium Legiones duceret, iiſdem, quèd
contra ſuum dudum Imperatorem pugnare re-
cuſarent, caſtra deſerentibus, alium exercitum

accire coactus fuit; dein per aliquot dies ægro-

tavit, antequam prope Antonium caſtra me-
taretur. Ad hæc, apud Brunduſium geſta vix
bimeſtri ſpatio unà cum ſuperioribus contingere
potuerunt; unde vel exeunte Septembri, vel
ineunte Octobri uterque Imperator ac Triumvir
Romam ovantes rediere, ac non modò Urbem,
verùm etiam Italiam univerſam ingenti lætitia
affecerunt;

Caſay &
Antonius
ovantes Ro-
matn intraga

1X1
Ejocbe
Negni .

Baon num,
CXVI.
d
Negumn jn.
diorum in
Henike de.
ſecij.

ti

n
Antonis:
ovennt .
1 mauni

4

bem,
run⸗

ad Annales C. Baroni.

affecerunt; cùm civili bello in ipſa Italia ſævi-
ente, agrorum vaſtationem, urbium direptio-
nes, ceteraque incommoda ſibi coloniæ ac mu-
nicipia timerent; quam tamen ſolicitudinem pax
improviſa ſuſtulerat.
LXXX. Param tranquillis rebus hnaliæ, ut inquit Jo-
elete rie ſephus lib. 14. cap. 25. id eſt, dum hæc in Italia
Sgr. gecuntur, Herodes inſtructa apud Rhodum tri-
reme in Italiam Brunduſium appulit. Inde Ko⸗
mam profelctus, ante omnes Antonio denarravit
ea, quæ ſibi in ſudæa contigerant, inquit Joſe-
phus ibidem, occupatam videlicet Parthorum
auxiliis ab Antigono Palæſtinam, dejectum
Regno Hyrcanum, ac turpiter inter vineula
mutilatum, ſe tamen per procellas (ut rectè hæc
verba α Xeααν vertit Interpres) ad ipſum
navigaſſe, à quo afflictæ, atque tum ab hoſte
obſeſlæ familiæ meliora fata ſperaret. Antonius
amici vicem dolens, ſimulque indignatus, An-
tigonum Parthorum copiis inſtructum Judæam
invaſiſſe, re cum Collega Triumviro commu-
nicata, communi conſilio decreverunt, Hero-
dem Judæorum Regem per Senatum deſignare.
Itaque convocatis Patribus, Regnum Palæſtinæ
Herodi S C. delatum eſt: atque hoc pacto, in-
quit ibidem Joſephus cap. 26. ille regium faſti-
Sium adeptus eſt 184. Olympiade; C. Domitio
Calvino iterum, C. Aſinio Pollione Coſſ. Ex qui-
quibus à Card. Noriſio doctè obſervatis colligi-
tur, Herodem labente Octobri currentis anni,
vel potiùs excunte Septembri Regnum Judææ à
Romanis accepiſſe. Hinc deducta prima Hero-
diani Regni epocha, ſecundùm quam dicitur à
Joſepho lib. I. de Bello cap. ult. regnaſſe annos
triginta & ſeptem, poſtquam Rex à Komanis deſi-
ghatus eſt. De altera ejuſdem Regni epocha,
ſecundùm quam dicitur à Joſepho ibid. annos
quatnor a triginta ab interfælto Antigono, KRegno
potitum, longeè major difficultas eſt, à quo ſci-
licet Urbis conditæ anno repetenda ſit. Dio
enim lib. 49. Hieroſolymam ab Herode anno
Urbis 716. Captam ſcribit: Joſephus verèò lib. 14.
Antiquit. cap. ult. uno anno tardiùs rem geſtam
narrat. Indeque ex Chronologis alii Dionem,
ut Uſſerius in Annalibus Vet. Teſt. & Card. No-
tiſius loco laudato, alii Joſephum, initium ſe-
cundi Regni Herodiani cum anno Urbis 717.
copulantem, ſequuntur. Toinardus V. C. mi-
hique amiciſſimus, dum Pariſus eſſem, dixit
mihi ſe non dubitare, quin Dio hallucinatus
fuerit, & quin ideo anno Urbis 716. ſcripſerit:
Anno inſequenti nihil memoratu dignum à Roma-
nis in Syria actum eſt, quia ſcilicet eo anno,
quæ 717. inſequenti facta, ipſe narravit. Quam
opinionem cùm in examen adduxiſſem, indubi-
Baron. num. tatam eſſe comperi. Porro Baronii hac de re ſen-

EXxVI. tentiam anno Urb. 724. commodiùs confutabo.
Ab hoc tempore Sceptrum regium atque Da-
Regnuns In- .—. . . .
ran in catus defecit de Tribu Juda & domo David, ut
Herode de- explicat Baronius num. III & ſeqq. Eodem cir-
feeit. citer tempore legitima ſummi Sacerdotii inſtitu-
tio apud Judæos declinavit. Baronius num. VII.
Anno Periodi Graco -Romane 545h. Cyclo Soli, 27
, B. Lunæ I. Indict. 10. Mundi 3966. Urbis con-
ditæ 715. ante Chriſtum 39. Juliano 7. Anguſti
6. Herodis 2.
LXXXI. Coss. L. Martius Cenſorinus, & C. Calviſius

Geſta ab He- Sabinus. Cæſar & Antonius Triumviri, qui poſt
Pode in Pa- pacem anno ſuperiore inter ſe ſancitam, KRo-

Apparatns. V

17

manum Imperium denuo partiti fuerant, bel- leſftina, An.
lum hoc anno contra hoſtes geſſere : Bellum tonio Athe-
contra Pompeium Cæſart obvenit ne quid aliud is morante
mterveniret: Parthicum verò Autonio ad uloiſ⸗
cendam illatam Craſſo injuriam, inquit Appia-
us lib. §. de Bel. civil. Antonius anno elapſo
exeunte Herodem Regem intra ſeptem dies in-
Perata felicitate ornatum dimiſit ex kalia, ait
Joſephus lib. 14. Antiquit. cap. 26. Toto autem
ejus abſentiæ tempore Antigonus familiam ejus
oppugnabat in Maſſada. Verùm, Herodes ex
Italia reverſus Ptolemaidem, collectis non me-=
dioeribus copiis, properavit per Galil'am con-
tra Antigonum, adjutus à Silone ac Ventidio;

ad quos Dellius ſic legendum in Joſepho cita-

to cap. 27. non Gellius) ab Antonio miſſus fue-=
rat cum mandatis, ut Herodem in ſuum Re-
gnum deducerent. Herodis ulteriùs proceden-
tis copiæ augebantur in dies, & tota Galilæa,
paucis exceptis, ſtabat ab ejus partibus. Captâ
Joppe properavit Maſſadam ad liberandos obſi-
dione domeſticos, eaque & Xeſa caſtello ca-
ptis, petebat Hieroſolyma. Tum Hierichuntem
ſe contulit, offendenſque urbem relictam ab ha-
bitatoribus, quos capere potuit, dimiſit. Ro=
mani verò invadentes urbem diripuerunt: Rex
igitur, relicto in ea præſidio, re verſus eſt, & Ko=
manum exercitum hibernatum in zecàns deditas
regiones dimiſit, Iumaam, Galilzam & Sama⸗
riam, inquit Joſephus libro citato, qui paulè
pòſt ſubdit: Eodem tempore Antonius morabatur
Athenis. Uſſerius in Annal. Vet. Teſt. anno ante
Chriſtum 40. & Card. Noriſius in Cenotaphiis
Piſanis Diſſert, 2. cap. 6, hæc anno ixcedenti
facta ſcribunt, hancque hiemem primam Nori=
ſius putat, poſtquam Herodes à Romanis Re=-
gnum obtinuit. Qui error inde eis natus, quòd
Pacorum Regis Parthorum filium hoc annô oc-
ciſum velint; indeque quæ anno ſequenti in Ju⸗
dæa acta, hoc anno narrant. Veruùmn Pacori ne-
cem anno tantùm ſequenti contigiſſe infrà de-
monſtrabimus. Utrumque etiam decepit Anto-
nii commoratio in urbe Athenienſi. Arbitrati
enim ſunt, Autoniunz ſub exitu præcedentis
anni Athena veniſſe, & poſtquam ibi hiber-=
naſſet, inde hoc anno ad bellum profectum fuiſ=
ſe, quèd Appianus lib. 5. de Bel. civil. pag. 716.
poſtquam locutus eſt de pace à Cæſare & Anto=⸗
nio cum Sex. Pompeio facta, de qua mox, de
Antonio dicat: Hibernavit Athenis cum Olta-
via, Rcut anté (anno ſuperiori) Aexandriæ cum
Cleopatra. At verum quidem eſt, Antonium
Poſt pacem illam compoſitam, non præcedentis
anni fine, ut mox videbitur, ſed currentis ini-⸗
tio, relictà Italià Athenas veniſſe, ibique hi-
bernaſſe. Sed ea in urbe non ſolùm toto hoc
anno, ſed etiam magna patrte inſequentis verſa-
tus eſt, ut ex dicendis liquebit, & Dio lib. 48.
de rebus ſub hujus anni Conſulibus peractis lo-
quens, his verbis indicat: Bellum verò Labieni
ac Parthorum hoc modo confectum. Antonius in
Græciam ex Italia reverſas ipſo hujus anni ex-
ordio) multùm ibi temporis exegit, ſimul ut ſug
cupiditati ſatisfaceret, ſimul ut quàm mawimé
debilis Provincia Pompeio traderetur, urbes afßi-
gens. Lbi inter alia, quæ contra patrium morem
agebat, Bacchum ſe alterum nominavit, & c. His
rebus ipſe occupatus P. Ventidium in Aßiam præ-
miſit. Appianus quidem lib. 5. de Bel. civil. di-
cit, Ventidium in Aſiam, ut reprimeret Par-
thos, Labienumque anno elapſo, poſt pacem
3 Cxlarem

—I 18

Cæſarem inter & Antonium pactam, miſſum
fuiſſe; ſed jam in libro de bellis Parthicis rur-
ſum hoc anno adverſus Parthos miſſum, ut mox
dicetur, aſſeruerat. Diu itaque Antonius Athe-
nis manſit, ibique dum ageret, quæ mox 4 Jo-
ſepho narrata, contigere. Neque hoc anno in
Parthos ipſe movit, ſed tantàm in eos Venti-
dium præmiſit; nec etiam ante annum ſequen-
tem in Aſiam profectus eſt.
Parte altera Antonius ac Cæſar poſtquam an-
no ſuperiori circa menſem Octobrem inter ſeſe
Pompeium reconciliati fuiſſent, cůũm Urbs fame premere-
S nn. tur, Sex. Pompeio Magni Pompeii filio nume-
roſa claſſe impediente, ne commeatus Romam
adveherentur, Populi Romani conviciis coacti,
pacem cum eodem Pompeio fecerunt, qui in
colloquium cum Triumviris venerat. Condi-
tiones recitant Dio lib. 48. ſub hujus anni Con-
ſulibus, & Appianus lib. 5. de Bel. civil. pag.713.
Habitum illud colloquium apud Miſenum Cam-
paniæ oppidum, ut ibid. Dio. Dein Sextus in
Siciliam navibus reverſus eſt, Cæſar & Antonius
ad Urbem terreſtri itinere, inquit Appianus ci-
tatus. Porro de pace in exitu anni præcedentis
actum, ut prodit ibidem Dio ſub præcedentis
anm Conſulibus, & hujus initio quod tunc per
ſocios actum fuerat, in præfato colloquio con-
firmatum, & pacis conditiones ſcriptæ.

LXXXII.

Pax inter

IXXXIII. Antonius in Italia junctus amicitia Cæſari S
Tarthi à Pompeio tenenti Suciliam, præmiſit rurſum in
e, idio Aſiam pentidium, ut Parthos non ſineret ulterins
victi.

procedere, inquit Appianus Dib. de Bellis Par-
thicis, qui paulò poſt ſubdit: Quo tempore Athe-
nis hibernanti primi ſucceſſus Ventidii nuntiati
ſunt, viltos eſſe Parthos prælio, cæſum Labienum,
&s Phraatem præſtantiſſimum é Regis (Partho-
rum ) Ducibus. Quamobrem epulum Græcis præ-
buit, & ſuſcepit Præfeturam Athenienſis rmna-
ſii. De eadem victoria hæc Plutarchus in An-
tonio habet : Ibi cum Athenis hiemaret, affe-
runtur lætiſſimi nuntii, Ventidium profligatis Par-
thorum copiis, Labienum & Pharnapatem belli-
coßſſimum Orodis Regis Ducem occidiſſe. Rem
geſtam fusè narrat Dio laudatus, qui quidem
annum, ſed tempeſtatem non deſignat. Cùm
tamen tam Plutarchus, quâàm Appianus Ccitati
aſſerant, Antonium nuncium de victis Parthis
accepiſſe, dum Athenis hibernaret, manife-
ſtum eſt, victoriam illam vel exeunte autum-
no, vel ineunte hieme curfentis anum reporta-
tam, & circa hiemis initium ejus nuntium ad
Antonium Athenis hibernantem perlatum. Plu-
tarchi enim & Appiani verba de fine hiemis
præſentis anni loqui non videntur; cum hujus
1ni initio Ventidius in Aſiam miſſus fuerit,
neque fieri potuerit, ut ea hieme & Parthos
vinceret, & victoriæ nuntius ad Antonium per-
ferrerur. Tam Uſſerius, quàm Noriſius locis ci-
tatis hanc cladem anno preæcedenti illigant.
Fundatur Noriſius in Diſſert. 2. cap. 16. Ppag- 283.
in his quæ Livius lib. 127. refert: Pace faëta cum
Ceæſare (circa Octobrem ſcilicet anni Urbis 714.)
Jſororem ejus Octaviam in matrimonium duxit. Q.,
Salvidienum conſilia nefaria contra Cæſarem mo-
litum, indicio ſuo detexit: iſque damnatus, mor-
tem ſibi conſcivit (anno etiam Urbis 714. cx
Dione lib. 48.) P. Ventidius Antonu Legatus,
Parthos praælio victos Griad expulit, Labieno eo-
rum Duce occiſo. Cum vicinus Italiæ hoſtis Sex.
Pompeius Siciliam teneret, & annonæ commea-
tum impedliret: cum eo poſtulatam pacem Cæſar

Apparatus Chronologicus

S& Antonius quidem fecerunt, ita ut Siciliam-
Provinciam haberet. Praterea motus Africæ &
bella geſta continet; quæ bella anno Urbis 716.
ex Dione geſta. Verum, cùm Dio victoriam
illam Parthicam cum anno Urbis 715. diſertè
conjungat, & Appianus laudatus affirmet, eam
relatam à Ventidio, poſtquam in Aſiam rurſum
præmiſſus eſt, quod factum, uti diximus, hujus
anni initio, quæ obſcura in Livii narratione vi-
dentur, ex clariſſimis Dionis & Appiani verbis
explicanda.

Auno Periodi Græco -Romanæ 5456. Cyclo Solis 28
A. Lunæ 2. Indict. II. Mundi 3967. Urbis con-
ditæ 716. ante Chriſtum 38. uliano 8. Auguſti
7. Herodis 3.

Cos s. Ap. Claudius Puleher, & C. Norbanus
Faccus. Hiſpaniâà in Cæſaris Octaviani poteſta-
tem per Domitium Calvinum Proconſulem an-
no ſuperiori, teſte Dione lib. 48. redactàâ, à
Kalendis Januariis hujus anni Hiſpani Eram
ſuam deduxere, triginta nempe octo ſolidis an-
nis ante Eram Chriſtianam. Itaque annis Chriſti
Dionyſianis ſemper adde X X X VIII, ut ha-
beas Eram Hiſpanicam, aut ex Era Hiſpanica

detrahe, ut annum Chriſti invenias. Baronius à

præcedentis anni Conſulibus Eram Hiſpanicam
deducendam putat, quia ſcilicet Eram Chriſtia-
nam cum anno juliano XLIV auſpicatur. Sed
præterquam quòd Era Chriſtiana ab anno Julia-
no XKLVI exorditur, à Conſulatu Sabini ad
annum Julianum XLIV, anni tantùm XXXVII
colliguntur. Cùm itaque certiſſimis demonſtra-
tionibus conſtet Eram Chriſtianam à Kalendis
Januariis anni Juliani XLVI repetendam, Eram
Hiſpanicam ab hoc anno proficiſci, in dubium
revocari non poteſt.
pacorus Orodis Parthorum Regis filius, ut
acceptam anno ſuperiori à Romanis cladem ul-
ciſceretur, copiis ex hibernis eductis, contra

Ventidium iter intenderat. Is ubi hæc accepit,

non levi metu perculſus eſt, cùm nec urbes eſ-
ſent adhuc in Romanorum amicitia confirmatæ,
& exercitus in bibernis etzamnum diſperſi, ut
ſcribit Dio lib. 49. Quare, ut properanti Pacoro
moram injiceret, ac tempus colligendis copiis
nanciſceretur, fraude, à Dione laudato ac Fron-
tino lib. 1. de Stratag. cap. I. narrata, uſus eſt,
& parte exercitůs, qui in Cappadocia ultra Tau-
rum hiemaverat, ceteris copiis adjunécta, mo-
tiſque caſtris in Cyrrheſticam Syriæ regionem
perrexit, ac Parthos fluvium tranſire paſſus eſt,
quèò timoris opinionem illis injiceret. Signis
poſtea collatis, iterumque metu ſimulato, juſſit
legionarios quaſi hoſtilium ſagittarum nimbis
confixos procumbere, ac in hoſtem victoriæ
opinione ſecurum, ac ſpe prædæ laxatis ordini-
bus irruentem inſurgere. Ita victi fugatique Par-
thi, toto inter Orontem atque Euphratem ſpa-
tio lata ſtrage ceciderunt, viginti millibus unâ
cum Pacoro in acie deſideratis. Dies rei geſtæ
ex his Dionis lib. 49. verbis elicitur: Eigebatur
Graſſi calamitatem Pacorus abunde compenſaſſe,
præſertim cum eadem anni die utraque res eve-
nmiſſet; quod etiam eodem die accidiile teſtan-
tur Rufus in Breviario, & Eutropius lib. 7. Craſ-
ſum autem octavo menſis Junii die peremtum
ad annum Urbis 701. oſtendi. Quoad victoriæ
reportatæ annum, ſine quo ſecunda Regni He⸗-
rodiani Epocha certò detegi non porelt, Uſſe-
lIius in

LXXXIVA
Era Hiſpa-⸗
nica

Baron. aumg
XCIV.

LXXXV.
Pacorus Par-
thorum
Regis klius
Ventidio
oecciſus.

INXXV
enticius
Aut gonun
1 udaorum
deg em no
Let.

XXX IN
Era Hia⸗
ick.

DParon,aum
xcII.

r1IIXNV.
Dnmtkä.
thumn

Ventidio
geciſtt.
,
Ut
10
iis
=
.
.⸗
emn
el,
nis
ſit
bis
iæ
ini⸗
l⸗
lpa⸗
le
tu
.
el⸗
ſtan⸗
rl⸗
um
Oriæ
⸗
le⸗
wn

LXXXVI.
Ventidius in
Antgonum
Iudaorum
Regem mo-
Vét.

ad Annales C. Baroni.

rius in Annal. Vet. Teſt. & Card. Noriſius in
Diſſert. 2. de Cenotaphiis Piſanis pag. 143. exi-
ſtimant, illud prælium ipſius Dionis teſtimo-
nio in annum præcedentem incidiſſe. * Nam,
*ait Card. Noriſius, ſcribit Dio ſtatim ab An-
*tonio Ventidium Præfecturaâ privatum, neque
*tunc, neque deinceps illum ulla in re ejuſdem

*operàâ uſum fuiſſe. Caius autem ſocius, inquit

*Dio, Griæ & Ciliciæ ab Antonio præpoßtus,
**Aradios expugnavit, ac Hieroſolymam und
*cum Antigono KRege cepit; tempus verò de-
"ſignans, ait : Id factum Clandio & Norbano
* Coſ. Quare, cùm hi Magiſtratum gellerint
* anno Urbis 716. eo anno Soſius erat Legatus
*Antonii in Syria, anno verèò ſuperiori r5. Ven-
*tidius eandem Syriam adminiſtrabat, quo ctiam
* anno Parthos inſigni clade profligavit. Ita
Card. Noriſius. Ad illud argumentum rem mi-
nimè evincit. Nam verum quidem eſt, poſt hoc
prælium Ventidium ab Antonio Præfecturâ pri-
vatum, Soſiumque Syriæ ac Ciliciæ ab eò præ-
poſitum, idque currenti anno. Sed hoc non
impedit, quin Ventidius, qui anno elapſo Sy-
riam regebat, & egregiam victoriam de Parthis
retulit, eandem Provinciam majori hujus anni
parte gubernarit, & poſtea ei Soſßus ſubrogatus
fuerit. Neque Dio exiſtimare potuit, victoriam
Parthicam, in qua Pacoruns occiſus, anno præce-
denti relatam fuiſſe, cùm alteram victoriam in
qua Labienus & Pharnapates interfecti, ſub
præcedentis anni Conſulibus, annoque Urbis
7IS. conſignet: & aliunde certum ſit, adverſa-
riis etiam fatentibus, eas victorias ad duos di-
verſos annos pertinere. Dio itaque lib. 48. ſub
Conſulatu Martii & Sabini anno præcedenti
eſto, priorem victoriam recitat, ſed poſtea
Bbro ſequenti, cùm recitaſſet necem Sexti
Pompei, quæ contigit anno Urbis 719. ineunte,
orditur bellum à Ventidio contra Parthos geſtum
hoc anno, occaſione fugæ quam Pompeius ad
Parthos meditabatur, & in qua deprehenſus
trucidatus eſt. Quamobrem quod ibidem narrat
Dio, currentis anni ſupplementum quoddam
eſt, non verò præcedentis, ſeu Urbis 71;5. cùm
victoriam eo anno de Parthis relatam fusè reci-
tarit. In eo autem peccat Dio, quèd ſub præ-
ſentis anni Conſulibus Hieroſolyma capta aſſe-
rit. Quod forſan ab eo factum, ut uno tenore
Antigoni Regis caſum narraret.
Antonius itaque hoc tantùm anno ad bellum
Parthicum profectus eſt, de qua profectione in-
telligenda verba Plutarchi in Antonio, ubi,
cùm narravit quæ Antonius Athenis egit, ait:
Inde ad bellum proficiſeens ſertum excerpit à ſa-
ra oliva & ex clephjdra vas aquæ plenum ſecun-
dum quoddam oraculum ſecum tulit. Interea Pa-
corum Regis filium unà cum magnis Parthorum
copiis in oriam irrumpentem, Ventidius in Cyr-
rheſtica delevit. Quod & Appianus libro de
bellis Parthicis haber. Uſſerius & Card. Nori-
ſius laudati, qui hanc profectionem à Plutar-
cho memoratam cum anno præcedenti conjun-
unt, non animadverterunt quod eo anno Dio
R. 48. prodit, Antonium nempe, qui initio
antecedentis anni Athenas venit, per multum

ibi temporis exegiſſe, eo anno Ventidium in

Aſiam præmiſiſſe, & poſtea, præſenti nempe
anno, illuc ipſum profectum eſſe. Ventidius
cùm Syriam pacaſſet, contra Antiochum dusit,
eo obtentu, quèòd is ei ſervos non dedidiſſet;
te autem vera, pecuniæ ſpe potiundæ. Hoc

agenti Antonius ſubitò ſupervenit, & cùm invi-
deret etiam ob rem proprio ductu præclarè ge-
ſtam ; tamen offcio ſuo enin detruſit, & neque tum,
eque deinceps ulla in re eperà us aſus eſt; inquit
In Palæſtina, teſte Joſepho lib. 14. Antiq.
cap. 27. hæc geſta. In Syria Ventidius Silonem
accerſens contra Parthos, juſſit primùm Herodi
navate operam, deinde ad proprium bellum

LXXXVIII
Geſta in 8y⸗
ria

exire Provinciales auxiliarios. Ar Herodes, Si-

lone ad eum millo, exercitum contra latrones

in ſpeluncis degentes duxit, & ſpeluncas omnes

in præruptis montibus ſitas expugnavit. Tum
in Samariam profectus eſt, ut armis cum Aati⸗
Aono rem decerneret. Interea; inquit Joſephus,
cæſo in pugna Pacoro && Parthis proſtigatis, (die
nempe octava menſis Junii, ut mox oſtendi

cum duabus legionibus & mille qnitibus , Jubente
hoc Antonio. Herodes verò properavit ad An=
tonium oppugnantem Samoſatanz ſiram ad En-
Pphratem fluvium. Poſtquam autem pervenit An-=
tiochiam, ducem ſe Ppræbuit iis, qui adire An-
tonium cupiebant. Ubi prope Samoſata ven-
tum eſt, exercitum ei honoris causâ miſit An=
tonius: Antiocho autem panlo pèſt id caſtrum de-
dente, & hoc pacto lnito bello, Soſio Provinciam
Antonius cum exercita tradidit: commendatoque
Herodis negotio in Dgyptum ipſe profeltns eſt,
inquir Joſephus. Obſidionem Samoſatenſem
multum temporis duraſſe indicat Plutarchus,
quando de Samoſatenis ſeribit: Olb deſperationem
in audaciam verſi, din Ant oniuns oppugnationi
intentum tennere.
Expugnatis Samoſatis, Soſius, cui, ut dixi,
Antonius Syriæ Provinciam tradiderat, duas
legiones in Judæam cum Herode præmilſit, ipſe
dnm reliquo exercitn ſequebatur; inquit Joſe-
phus. Poſtquam ad Libanum montem pervenit,
Ptolemaĩdem petiit „& qui caſtellum tenebant⸗
ilud deeruerunt. Dein cum Pappo Antigoni
Duce ſigna contulit, atque hoſtes ad interne-
cionem cæcidit. Videre erat, inquit Joſephus,
hoſtes agminatim diſtugere, & niſi repente va-
lida tempeſtas nterveniſſet, Regii viktores petiiſ
ſent confeſtim Heeroſolyma, & bello ſinem impo=
ſaiſſent. In GræcO legitur :. ei eα⁵ςασ*αα
ohoÿ itr dy 2, & ked X“νοςαο„α Serα
Gνοπ αναια 8 78 r&ν* e, e,
7 2 * αααετιιι, * &αν * eis oo *α
quæ verba ſic verti debent: Et niſi regios victores
biemis aſperitas prohibniſſet, NKatim Hieroſolymam
petuſſent, & ſinem bello mpoſuiſſent, ut rectè
Interpres lib. f. de Bello cap. 13. ubi eandem hi⸗=
ſtoriam Joſephus repetit, ſimilia verba inter=
pretatur hoc modo: Niſ vehementi hieme prohi=
bitus fuiſſet, Herodes ſcilicet. Vocem enim
Xααοο in utroque loco hiemem ſignificare, eam-
e jam inſtaſſe, rerum à Joſepho narratarum
eties evidenter demonſtrat. Neque de hoc du=
bium eſſe poteſt. Tota difſficultas eſt, an Joſe⸗
phus loquatur de hieme anni Urbis 716. currenti
ſcilicet, an verò de hieme anni antecedentis. Ea

enim hieme exacta, Hieroſolyma obſeſſa & in

Herodis poteſtatem redacta. Card. Noriſius ci=
tatus aliique plures, qui majorem fidem Dioni
cladem Hieroſolymitanam hujus anni Conſuli=
bus alliganti, quam Joſepho eandem cum ſe-
quentis anni Conſulibus conjungenti, adhiben-
dam arbitrantur, contendit, poſt Herodem Ro-=
mæ Regem renuntiatum duas tantum hiemes
effluxiſſe; priorem, de qua cum Joſepho lib. 14.
B ₰ Antiquit.

Ventidius Herodi in anxilium miüttit Machærans

LXXXVIII
Geſta in Pa⸗
laſtina

Antiquit. cap. 27. locuti ſumus, & poſteriorem,
de qua mox cum eodem Joſepho: ita ut laudata
mox verba de præcedentis anni hieme intelli-
genda ſint, & currenti anno ubi hiems remiſit,
uurdbs expugnata ſit. Veràùm in Rebus Syriacis ſi-
cut Joſephus magis dignus cui credatur, quàm
Tacitus, ut anno Chriſti X LII num. VIII vi-
debimus, ita & in iiſdem Dioni præferri debet.
Joſephus enim Herodis Vitam ex voluminibus
Nicolai Damaſceni, qui eam exararat, exſcripſit.
Nicolaus verò amicorum fidiſſimus Herodi ha-
bebatur, ac in rebus graviſſimis nomine Hero-
dis apud Auguſtum Legatione perfunctus eſt;
cui etiam Regi Hiſtorias ſciendi cupido, ſupra
centum ac viginti quinque volumina rerum in
Orbe geſtarum ex antiquis quibuſque Scripto-
ribus compilata, nuncupavit; cujus ſanè præ-
Biandis Operis excerpta quædam Valeſius pu-
blicavit. Hinc Orationes ejuſdem Nicolai li-
bris Joſephi inſertæ leguntur, ut eadem Hiſto-
ria ejuſdem manu majori ex parte ſcripta videa-
tur. Ptolemæi quoque de Vita Herodis Codi-
ces ad manum eidem Joſepho fuere. Quæ Tor-
niello in Annal. Sacris, & ipſimet etiam Noriſio
obſervata. Joſephus autem ideo tantùm duas

hiemes illas memoravit, quia bellum nonniſi

poſt priorem quam ſilet, inchoavit. Denique,
cùm prima de Parthis victoria in annum Urbis
7I5. altera verò in qua Pacorus occiſus, in præ-
ſentem inciderit, urbis Hieroſolymitanæ occu-
patio nonniſi ſequenti anno, ut rectè Joſephus,
contingere potuit.
LXXXIX. Joſephus lib. 14. Antiquit. cap. 26. dicit Se-
Viraque re. narum Romanum Herodem Judææ Regem de-
gui Herodia- Claraſſe, quòd Antonius retuliſſet, ad Parthic-um
ns epocha ex
bellum plurimum conducere, ut regnaret Herodes;

bello Par ,
zhico ano- additque Antigonum hoſtem judicatum, quòd
teſeit. contemtis Romanis, à Parthis accepiſſet haperium,

Judæorum nempe. Quare ſi quæ Romanos inter
& Parthos geſta annis ſuis certò aſſignentur,
quibus annis Herodes primum Rex Judææ re-
