Regno Antigonum anno trigeſimo quarto, eg
quo autem a Romanis Rex declaratus eſz an-
no MMAVTII. Eam mortem circa Novem-
bris noſtri diem XX V, ſeptimo ſcilicet Ciſtes
vi menſis, (qui ideirco à Judæis, ut dies læ=
tus & feſtivus celebrarur; quèd in eo Hero-
des » qui ſapientes odio proſecutus eſt; mortem
obierit; ) ex volumine Jejunit contigiſſe ob-⸗
ſervat Uſſerius in Annal. Vet. Teſt: IIli itaques
anni XXXVII & XNNXIV ſolùm inchoati
fuere, ut ex dictis liquet. Quèd ſi Herodes
annoò ſequenti mortuus fuerit, tunc ab obitu
Antigoni annos XXXIV imegros , ab anno
vero, quo à Romanis Rex renuntiatus, tri-
ginta ſeptem pariter completos, régnavit. Sed
eo caſu dicendum, Archelaum ejus filium
anno Urbis 760. Viennam relegatum eſſe, de-
cimo ſcilicet Regni anno inchoato, uti ſuprà
expoſui. “

CXLIIS
Herodii y

tetitus.

2E

Baronius , qui annos Herodis ab anno CxLIII

Urbis 7124. deducendos putavit, mortemn ejus Ioſephus ſoe⸗
& relega- verius à Ba-
ronio exce-

uſque ad annum Ohriſti octavum,
tionem Archelai uſque ad ultimum Auguſti

annum differt, pluribuſque in Joſephum in- 1.

vehitur, præſertim ubi de Archelai exilio

agit: Porrò, inquit, quod ſpectat ad tempus Baron. ann
. 2 6. num 14

damnationis Archelai, Dio Joſephum ſecutns

(im

36 Apparatus Chronologicus

(cum enim poſt multos annos, nempe Severi Im-
peratoris temporibus ſeripſerit, res Judæorum à
Judæo Hiſtorico mutuatus creditur) damnatum di-
cit Herodem Palæſtinum, ſic enim Archelaum
nominat) & trans Alpes relegatum, ac partem
eius ditionis in publicum eſſe redattam ſub Conſu-
latu M. AK, u=milii Lepidi & L. Arrantii, anno ab

, Vribhe condita 759. quo ipſo anno à Joſepho exabtus

* 7

CXLIV.

ponitur, prout ex numero annorum KRegni Herodis
patris ejus ab eodem Auctore deſeripto perfacilè
quis intelliget. Sed quaàm manifeſts erret, ſatis ſu-
perius demonſtravimus , oum de tempore nati
Chriſti egimus. Aſſentitur & noſtræ huic Chronoio-
giæ Euſebius, dum anno Auguſti Imp. ultimo con-
tigiſſe ait exilium Archelai in Gallia. Adverſus
autem iſta hac nobis objettio fatta eſt ex Joſe pho
Judæo: Si poſt tot Chriſti annos vixiſſe ponatur
Herodes; non potuit, ut. à oſepho aſſeritur, éjici
ab Auguſto in exilium Archelaus. Cui primò
reſponderim, ſi Poſephum quis ſibi ſequendum pro-
ponat, deſerat neceſſe eſt Evangelicam veritatem,
utpote qui Judæus Auctor Cnt Atendimus) ante
Chriſium natum ponat Herodis ſenioris obitum.
Sed redarguimus ejnſelem Auctoris levitatem &
ineonſiantiam ex ipfinuſmet Soriptis ſuperins reci-
tatis. Porro, ſi quis eidem ita ſecum pugnanti, &g
vuangelicæ veritati penitus repugnanti fidem ad-
hibendam putaverit, hac ex parte Celſaum, Por-
phyrium & Juliannm ſe ſuperare cognoſcat cnm
zidem licèt Chriſtianæ Religionis hoſtes infenſiſſi-
mi, & contradibtores acerbiſſimi, nunquam ta-
men auſi reperiantur praponere Joſephum Evan-
e „ „ .
geliſtis. At cum non ſolum ( quod ſatis erat)
Evangelica veritate redarguerimus Judaum Hi-
Soricum, ſed ex ſuis ipfius Scriptis ſapenumero
aperta luce eum mendaciſſimum oſtenderimus, &&
in hoc ipſo de annis Herodis ades diverſa & planè
contraria locutum viderimus: quomodo non magis
ſequendus nobis fuit Euſebius, quem ſcimus, ea
quæ hujus ſunt temporis, eſe mutunatum à Phle-
gonte Chronographo omnium antiquiſſino ac fa-
moſiſſimo? Qui quidem Euſebius ponit ultimo Au-
guſti anno exilium Archelat; ubi noyvem regnaſſet
annos, ultimo autem tantummodo inthoato. Euſe-
bium ſecutus eſt Beda de ſex ADTtatibus „ & alii
nobiliores Chronographi. .
Verùm, ut jam Viris doctiſſimis obſervatum,

Ioſephus Hi- immeritèò Joſephus vapulat tanquam imperitus
ſtoricus fde temporum; cum Euſebius potiùs ex Joſepho ca-
dienißimus. ſtigandus fuiſſet, & vix fieri potuerit, ut Scri-

* .

„.
e

ptor, cujus diligentia & fides in notatione tem-
orum ſpectatiſſima, in iis peccaverit, quæ ſine
illo Euſebius & alii ignoraſſent. Deinde quo-
modo Dio fes Judæorum à Joſepho mutuari po-
tuit; cùm, quem Joſephus Archelaum, Dio He-
rodem nominet; quem Dio à fratribus accuſa-
tum, Joſephus tam à Primaribus Judæorum,
quàm Samaritarum delatum apud Cæſarem di-
cat; Dio partem ditionis ejuſdem in publicum
redactam, Joſephus verò univerſam ejus ditio-
nem Syriæ contributam aſſerat 3 & denique

urbem Hieroſolymam anno Urbis 716. ab He-

rode captam, Antigonumque occiſum Dio ve-
lit, Joſephus verò eam cladem in annum Urbis

717. conferat. Euſebius, quæ de Herode ſcripſit,
d Phlegonte accipere non potuit; cùm is de re-

bus Judarcis nihil literis mandaverit, & Euſe-
bius in rebus Herodianis anilibus hallucinatio-
nibus ſcateat. Fatendum quidem, Bedam céte-

foſque Antiquos omnes mmiatmn fidem in his

Euſebio adhibuiſie, ac Joſepho neque lecto,

neque examinato, quæ de Herode ſcripſere, ex

illo mutuatos eſſe. Sed nunc inter Eruditos ferè
convenit, Joſephum fuiſſe Hiſtoricum diligen-
tiſſimmm magnamque fidem & eruditionem in
iis quæ narrat, elucere. Baronium à Joſepho
averſum reddidit opinio, quàâ imbuebatur, illum
ſcilicet ea in literis miſiſſe, ex quibus neceſſariò
ſequatur, Chriſtum natum poſt Herodis obitum.
Verùm, cùm nunc conſtet quæ à Joſepho de He-
rode ſcripta, Evangelicæ veritati minimè re-
pugnare, ex iiſque nullo modo ſequi, Herodis
mortem Chriſti nativitatem anteceſſiſſe, Joſe-
phus in rebus Judaicis ſequendus. 4
Mortis Herodis tempore Quinbtilium Varam CXLVA
Syriam adminiſtraſſe, & in eéadem Provincia Sõ
Jrlam N . fecturam Sy-
initio Regni Archelai adhuc fuiſſe, patet ex Jo- ris nondum
ſepho lib. 17. cap. II. & 12. Neque dubitari po- abſolvit.

teſt, quin currenti anno Larus Præſes Syriæ fue-

rit, cùm num. C X XVII duo ejus Numiſ-
mata produxerimus, in quibus annus viceſimus
ſeptimus Antiochenus memoratur, qui uſque ad
aurumnum præſentis Urbis anni in curſu fuit. .
Præterea nuper ad me ſcripſit Toinardus Vir
eruditiſſimus, duo alia eodem anno Antiocheno
XXVII notata Pariſiis extare, alterum penes
Joannem Vaillantium V. C. alterum penes Pa-
tres Societatis Jeſu in Cimelio Collegii Ludo-
vici Magni, ab Harduino Viro doctiſſimo, in
Nummis Urbium & Populorum pag. FI. ſed non
ſine errore, deſcriptum, In eo legitur; APXIE-
PATIKON ANTIOXEIZ. Addit Harduinus,
in eodem præterea haberi 2X id eſt, ut ipfe .
explicat, S. C. ſeu Senatuſoonſulto. Verùm Loi-
nardus monet, ſe eum Nummum vidiſſe, & in H
eo inveniſſe Z K. id eſt, X X VII. Laudata verò
verba Græca ipſe ſic interpretatur : Collegium
Pontificium Antiochenſes, quod idem eſt, ac ſi in
eo haberetur, Antiochenſe, vel Antiochenſium,
iiſque verbis ſignificari ait, Collegium Pontifi-
cum Antiochiæ Auguſtum tanquam ſuum ſape-
riorem eo in munere agnoſcere. Porro nullum
adhue Quinctilii Vari Numiſma viſum, in quo
legatur annus Antiochenus H K. id eſt, N XVIII,.
imò ſuperſunt Numiſmata Antiochena notata
annis Zͤ K. H K. & & K. id eſt, XXVII, XXVIII,
& XX—-IX, in quorum antica parte cernitur
caput Auguſti, cum his verbis in duobus prio-
ribus „ K AIXAP ZEBAXTOZ, id eſt,
Ceæſar Aaguſtus, & cum iſtis in ultimo, K AIXA-
POX XZEBAETOTY. id eſt, Cæſaris Auguſti. EEx

qbuibus tamen malè quis inferret, inquit Toinar-

dus, anno Antiocheno XXVII, qui hoc anno
Urbis deſinit, Varum è& Syria diſceſſiſſe; præſer-
tim quòèd inveniantur anno XXVII Antioche-
no ſignata, in quibus Vari nomen ampliùs non
memoratur. Nam Numiſmata anno Antiochenoe
XXVII & XXVIII fine Vari nomine no-
tata, in honorem Auguſti, cujus capite inſigniun-
tur, & in quorum poſtica legitur, AP'XIEFPATIRON
ANTIOKEIZ. percuſſa ſunt, eodemque tem-
pore alia in honorem Vari cuſa cum capite Jovis .
ſine inſcriptione, & in poſtica cum urbe An-
tiochena, ut colligit Toinardus ex Nummis
Vari annis Antiochenis XXNV, XXVI, &
XXVII, cum nomine Vari cuſis. Verum eſt,
ut mox dixi, nullum Vari Nummum huc uſque
à ruderibus erutum, in quo legarur, H K. id eſt,
XXVIII; ſedhargumentum à negatione de-
ductum, præſextim in Numiſmatographia, parum
curan-

5

cxlvI.
Natale zin
tundum Bda.
driup.
Baronius in
Aphamatu n, pe
cu. 2

aru; ren

elluran Sy.

rie nondumn

ebſolwit.

tnn
IIl,
ar
tio⸗

ad Annales
curandum. Hos porro Auguſti Nummos non
obſtare, quin alii in Vari honorem in Syria per-
cuſſi fuerint, demonſtrat Nummus Seleucenſium
Antiochenſibus vicinorum, qui habetur in Ci-
melio Illuſtriſſimi Domini Theodorici Bignon,
Regi ab omnibus Conlſiliis, Libellorum Suppli-
cum Magiſtri, & in Supremo Conſiſtorio Præ-
ſidis, cujus ſumma eruditio non minori huma-
nitate conditur. Viſitur in antica Tiberii caput
nudum cum hac epigraphe, ?ZEBAEYTOZ
XEBAZTOT KAIZXAP, id eſt, Augaſtus Au-
gaſti ſilius Ceæſar. Hæc ejus poſtica:

”õ
F
AEHI zI
AAANOI
2 E A E T S
AKE O N
2zM K
e Re; Er S

Obi in laurea annus III Tiberii T. concurrens
cum Z M. ſeu XLVII, Seleucenſium, no-
menque Silani tunc Syriæ Præſidis exprimuntur.
Similem Silani Nummum anno Chriſti XIV
exhibebimus. Ex quibus tandem omnibus col=
ligo, tria Numiſmatum genera in Syria cudi
ſolita: in quibuſdam nomen Præfecti annuſque
Præfecturæ legebatur: in aliis nomen duntaxat
Auguſti, annique ejus Imperii ab anno Urbis
723. deſumti, abſque ulla Præfecti Syriæ men-
tione: denique in quibuſdam & nomen Præ-
fecti, & nomen Imperatoris cum anno Imperii
& Præfecturæ exprimebatur; cum hoc diſcri-
mine, quòd in Nummo Imperatoris annus initi
Imperii, in Nummo verò Præfecti annus admi-
niſtrationis Syriacæ memorabatur. Quod magis
ex dicendis anno Chriſti XIV num. III ma-
nifeſtum fiet. Ceterùm quo anno Varus Syriam
reliquerit, & quem ſucceſſorem nactus fuerit,
non liquet.

Anno Periodi Græco -KRomanæ 5491. COyclo Solis 7
FE. Lunæ 18. Indict. I. Mundi 4002. Urbis con-
ditæ 751. ante Chriſtum 3. quliano 43. Auguſti 42.
Mundi ſexundum Alexandrinos §Sor. Iucarna-
tionis ſecundum Alexandrinos 1. ſecundum
Conſtantinopolitanos 5§507.

6CXLVI. CosSS. Cn. Cornelins Lentulus; & M. Vale-

Natale rius Meſſallinus. Baronius, Scaliger, Calviſius,
Chriſti ſe- aliique multi Recentiores Natale Chriſti cum

cundm Ba- hoc anno copulant; eaque ſententia in Patriar-
ronium. chatu Alexandrino primis Eccleſiæ ſeculis uſur-
Baronius in r ut liquet ex Julio Africano qui eà utitur,
c1X. adhuc ibidem viget. Eam adhibet Buſebius, ut
colligitur ex fine libri ſeptimi, ubi ait, Hiſto-
riam Eccleſiaſticæ ſucceſſionis à ſe conſcriptam,
à Servatoris ortu uſque ad Eccleſiarum everſionem,
quinque ac trecentos annos complecti, ultimo
ſcilicet termino incluſo. Nam Euſebius annos
Inearnationis, ſicuti & annos Abrahæ ac Olym-
iades incipit à menſe Octobri cum anno civi-
: à quo menſe annoque Periodi Græco-Ro-
manæ 5491. ad annum ejuſdem Periodi 5796.
quo annus Eræ Chriſtianæ 303. perſecutionis
Diocletianeæ primus, inchoatur, menſemque
Octobrem, anni trecenti & quinque completi
numerantur. Quare fallitur Valeſius in Notis ad
lib. I. Euſebii cap. 5. ubi aſſerit, Euſebium c0s
Ahpparatns.

N T „.
C. Baronii. 37
annos quinque ac trecentos dinumerare 4 Con-
ſulatu XIII Auguſti, ſeu ab anno ſequenti.
Licèt enim Euſebius exiſtimaverit, Chriſtum
natum die ſexta Januarii anni ſequentis, ut com-
munis ſuo tempore opinio in Ægypto ferebat, in
Hiſtoria tamen, ſicuti & in Chronico, primum
Chriſti annum à Septembri antecedenti cum
anno populari auſpicatus eſt. Georgius Syncellus;
qui eàâdem Incarnationis Erâ utitur, annos inci⸗
pit à menſe Martio; Theophanes & alii commu-
niter à menſe Septembri. Eandem Eram uſurpat
Clemens Alexandrinus lib. f. Strom. ubi ait:
Sunt qui curioſins Natali Domini non ſolnm an-
num, ſed etiam diem addunt: quem quidam di-
cunt vigeſimo octavo anno Auguſti, vigeſima quin-

Baronius In
Apparatu
C X K.⸗

ta menſis Pachon eſſe natum. (ea eſt apud Lati-

nos vigeſima menſis Maii, non decimaquinta,
ut perperam Baronius) Rurſus etiam quidam tra-
dunt, eum natum eſſe vigeſima quarta vel vigeſima
quinta menſis Pharmuti, hoc eſt, decima nona
vel vigeſima menſis Aprilis, non verò vigeſima
vel vigeſima prima Aprilis, ut etiam perperam
Baronius interpretatur. Qua de re conſulendum
Kalendarium Sacro-Profanum. Denique hæe
etiam Era fuit omnium Antiquorum, qui Chri-=
ſtum anno quadrageſimo ſecundo Octaviani Au=
guſti natum dixere, ac etiam Septuaginta Inter=
pretum, ſecundùm quos Chriſtus natus creditut
anno mundi quinquies milleſimo centeſimo no-
nageſimo nono. Is enim annus mundi anno Ju-
liano 43. præſenti videlicet, auſpieatur. Hæe
itaque opinio graviſſimos ſectatores habuit. Et
qui volunt eam tueri, Herodis mortem ad ſe-
quentem annum differre debent; quod, cùm Jo-
ſepho Scriptori rerum Judaicarum peritiſſimo
& Dioni adverſetur, nullus mihi facilè perſua-
ſerirt. B
Sed quidquid ſit de vero Chriſti anno Na- CXLVII.
tali, qui nobis incompertus, ſedulò obſervandum, Narale
diſtinguendum eſſe duplex Natale Chriſti, pro- rizias-
. 1. N. prium à N=
prium ſc. & Natale Chriſti Diony ſianum, ſeu a/ Chriſii
commune; ac vulgare. Primum eſt illud, quod Dionyhſano
quilibet probabilius putat: ſecundum verò illud diſtinguen-
quod Dionyſius Exignns ſecutus eſt, & poſt eum dum.
univerſa Eccleſia Latina, ejus initio paululùm
immutato; hocque Natale cum anno Juliano
XL V neceſſariò conjungendum, cùm à Kalen-
dis Januariis anni Juliani X LVIad annum, in
quo verſamur *, numerentur anni 1688. Natale * Sc ann.
verò proprium nullam Eram conſtituere poteſt: quo Auctof
alioquin tot eſlent Eræ Chriſtianæ, quot ſunt di- hæc ſeriber
verſæ Doctorum ſententiæ de anno Natali Chri- at
ſti. Quoad annum quo contigit Natale Chriſti
proprium, alius eligir annum Julianum XL.,
alius annum Julianum X LI, alius alium, intra
tamen annum Julianum X L & X LVI inclu-
ſivè. Nam aliquo eorum annorum Chriſtum in
mundum venilſle extra dubium eſſe debet. At
quoad Natale Chriſti Dionyſianum, commune
ſeu vulgare illud à Doctorum opinionibus mi-
nimè pendet, ſed omnino collocandum cum
anno Juliano XLV, Conſulatuque Cornelii
Lentuli & L. Calpurnii Piſonis; cùm Era Chri-⸗
ſtiana ſeu Dionyſiana incipiat à Kalendis Jas
nuariis anni Juliani X LVI, Chriſtumque die
XXV Decembris anni antecedentis natum ſup-
ponar. Liberum itaque Baronio fuit Natale
Chriſti proprium præſenti anno conſignare; cùm
hæc illi opinio omnium probabiliſſima videre-
tur, eamque plures graviſſimi Auctores, tam an-

Duæ Era In-

Chriſti Dio-
nyſianum in

Apparatu n.
CXXIII &

38

tiqui, quàm recentes, amplexi ſint. Veràùm,
cum Eram Dionyſianam ſequi vellet, & revera
ſequatur poſt annum Chriſti C CLXXX „non
potuit eandem à Kalendis Januariis anni ſequen-
tis exordiri; cùm eo pacto eandem biennio an-
ticipet, ſicque annis duobus, & aliquando
etiam tribus, ab Era Dionyſiana uſque ad præ-
dictum Chriſti annum CCLXXX diſtet. Cu-
jus Annalium Eccleſiaſticorum vitii corrigendi
causâ, hic labor à nobis præſertim ſuſceptus, ut
ſicut iidem veram rerum geſtarum narrationem,
ſic & verum earundem ordinem, ac veram Chro-
nologiam exhibeant.
Obſervandum pariter, duas tantùm & non
plures Incarnationis Eras ab Antiquis uſurpatas
fuiſſe, Alexandrinam nempe & Dionpſianam.
Prior Chriſtum anno Juliano X LIII, currenti
nempe, conceptum ſupponit, incipitque com-
muniter, vel à menſe Septembri cum anno po-
pulari, vel à die X X V Decembris, vel d menſe
Martio anni inſequentis. Dies enim, quo Chri-
ſtus natus, variè ab Antiquis conſignatus, ac
Præterea annus ab eodem principio non repeti-
tus. Hæc Era in Patriarchatu Alexandrino à
prioribus Becleſiæ ſeculis uſurpata, ut ſuprà
dixi. Era Dionyſiana, quæ jam à pluribus ſeculis
apud Latinos in uſu eſt, quam ipſe ab Antioche-
nis accepit, quamque poſtea Conſtantinopolita-
ni adoptarunt, varia etiam ſortitur initia. Con-
ſtantinopolitani eam auſpicantur à menſe Sep-
tembri anni Juliani quadrageſimi quinti, Diony-
ſiani verò, ſeu Latini à Kalendis Januariis anni
Juliani quadrageſimi ſexti; & utrique annos
Incarnationis cum annis à Nativitate ſæpius
confundunt. Aliqui autem Scriptores Eram In-
carnationis Dionyſianam à die vigeſimaquinta
menſis Martii anni Juliani X LVI, alii à Paſ-
chate ejuſdem anni Juliani incipiunt: alii verò
Eram Chriſtianam à die Narali Chriſti ſeu XXV
menſis Decembris deducunt. Sed in Annalibus
Pccleſiaſticis Era Incarnationis à Kalendis Ja-
nuariis anni Juliani XLVI omnino inchoanda.
Baronius Eram Alexandrinam & Diony ſianam
non diſtinxit, ideoque hanc ab anni ſequentis
Conſulibus inchoavit, quòd cum Alexandrinis
Chriſtum hoc anno natum aſſeruiſſet; adeo ut
per tria ferè priora Eccleſiæ ſecula Eram Ale-
xandrinam ſequatur; cum hoc diſcrimine, quòèòd
illi eandem præſenti anno cum menſe Septem-
bri auſpicantur, ipſe verò ejus initium à Kalen-
dis lanuariis anni Juliani XLIV deſumſerit.
Verùm Ecclefia Occidentalis non Eram Alexan-
drinam, ſed Dionyſianam ſequitur.
Baronius hanc objectionem contra ſe factam
ſcribit : Si ſub Eentulo & Meſſalino Coſſ. natus
eſt Chriſtus, ergo annus Julianus millefimus &

Jſextilem in- ſexçenteſimus non erit biſſextilis. Ad quod argu-

mentum reſpondet, tantum abeſſe, uüt in an-
num iſtum biſextilis dies non incidat, ut in
alium nullum, niſi ab eodem quartum, ſive
ante, ſive poſt ipſum, convenire poſſit. Etenim
pro confeſſo, miniméque dubio id in hac tota
diſputatione ſumit: annum illum, quo natus eſt
Chriſtus, biſſextilem fuiſſe: propterea quòd qui
deinceps ab eo propagati ſunt, per quaternos
diviſi, biſſextiles occurrunt. Jam verò annus 4
nato Domino CCCLXIV, quo Væalentinia-
nus Imperium adeptus eſt, biſſevcdilem habuit
diem, quemadmodum ſcribit Ammianus lib.
26. quare XLV ante illum peræque biſſextilis

4

Apparatus Chronologicus

eſt. Atque ille eſt ipſe, qui Lentulum & Meſſa-
linum Conſules præfert, quibus Decembri men-
ſe natus eſt Chriſtus. Rectè igitur hic in Anna-
libus conſtitutus videtur. Hæc ſumma ratioci-
nii Baronii. Verumenimvero valde decipitur
Cardinalis doctiſſimus, Natale Chriſti proprium
à Natali Chriſti Dionyſiano non diſtinguens.
Natale quidem Dionyſianum incidit in annum
biſſextilem, Julianum nempe X LV, ut ſequen-
tium annorum biſſextilium ſeries demonſtrat:
ſed cùm ignoremus, quo anno Chriſtus verè
natus ſit, aſſerere non poſſumus an annus ille
biſſextilis vel non biſſextilis fuerit. Imò licèt
Ohriſtus præſenti anno natus eſſet, ejus tamen
nativitas in annum biſſextilem non incidiſſert.
Currentem enim annum biſſextilem non fuiſſe,
fusè oſtendit Petavius in Animadverſionibus
Epiphanianis, ad hæreſim SI. cùm in conſti-
tuendis biſſextilibus non ordinationis Julianæ,
ſed Auguſtanæ, noſtræque ratio habenda ſit;
quod Baronio impoſuiſſe videtur. Fuerit itaque
hic annus ex Julii Cæſaris ordinatione biſſexti-
lis, ut contendit Baronius; quod tamen valde
incertum eſſe demonſtrat Petavius: tamen poſt-
quam ab Auguſto correctus eſt annus, ſi ab eo-
rum aliquo, quos biſſextiles tam ipſe, quàm
poſteritas omnis habuit, retro numeres, biſſexti-

lis annus præſens non eſt, quo Chriſtum in lu-

cem editum Baronius autumavit. Deinde illud
non minùs falſum , annum Eræ Chriſtianæ
CCCLXIVeſſe trecenteſimum ſexageſimum
quartum poſt Conſulatum Lentuli & Meſſalini
hoc anno geſtum; cùm veréè ſit ab illo
CCCLXVI. Baronius enim intra illud tem-
poris ſpatium duo paria Conſulum abdicavit, ut
cum vulgari Era ſeu Dionyſiana, quam biennio
anticipaverat, in concordiam redire poſſet. Ve-
rùm hac de re legendus Petavius laudatus, ubi ad
ea, quæ Baronius de annis biſſextilibus habet,
doctè reſpondet.
Baronius ait, Chriſtum anno ætatis XXXIV
crucifixum, teſtari Bedam, Fidem eſſe Eccleſiæ
Catholicæ. Hæc Bedæ lib. de Temp. ratione
cap. 40. verba: Habet enim, niſi fallor, Eccle-
ſie Pides, Dominum in carne paulo plus quam

XXXIII annis uſque ad ſuæ tempora Paſſionis

vixiſſe, quia ſeilicet X XYannorum fuerit bap-
tizatus, fcut Evangeliſta Lucas teſtatur, & tres
ſemiannos poſt Baptiſma prædicaverit, &c. Quo-
circa poſteriores Bedà Chronologi illud dogma
tanquam certiſſimum & indubitatum poſuere,
cui parem atque Evangeliis ipſis, aut Conci-
liorum decretis auctoritatem tribuerunt, ut ex
Mariano Scoto, Sigeberto aliiſque Antiquis
liquet. Verùm, ut animadvertit Petavius lib. 2.
de Doct. Temp. cap. 10. ea Bedæ ac deinceps
reliquorum opinio atque ratio ſemetipſa redar-
guit. Nam quod ex Eccleſiæ Fide Beda pronun-
tiat, Chriſtum paulò plus quim XXXIII annis
in carne vixiſſe, id eſt, tribus in ſuper menſibus,
huic ille contradicit, dum qui primus eſt anno-⸗
rum iſtorum, in eo incarnatum affirmat eſſe
Chriſtum: à quo, ſi ad Paſſionem, id eſt, XXV
Martii, quo Chriſtum paſſum credidit, annos
XXXIV numeres, haud plus annis X XXIII
intereſt. Falſum eſt igitur, tribus præterea men-
ſibus in carne vixiſſe Chriſtum; vehementerque
illi errant, qui annum primum Eræ communis
à Kalendis Januariis proximè poſt Natale Chriſti
à Beda & Computiſtis paulèò vetuſtioribus inſti⸗
tutum

CXLIX.
Baronius &
Beda & An-
tiquis Com-=
putiſtis in
errorem itz-

ductus.

.ðͤ

Cl⸗
Erbaptiſm’
Chrifi, na.
alis e,u
annuu dell:
einon ooteſt.
Paron. in
Appatatu ni
cI.
4
.
4
4
.
7
li
ſl
it
d
.
le
le
De
ſe
al
de
in
t
Ke
.
Mme
Ine
tel!
n⸗
tarm
no.
CII. nio
lrhlieia

iad

bet,

UWV CILIXY.
ſ, Beruhintd
deda & M:
tiuis Com-
te- zuti ir
Manz eyrirem I⸗
oms dactist.
lap-
tres
Ao⸗
m
ele,
nci⸗
K er
iquis
llb.
nceps
elal⸗
un⸗
zuris
anno⸗
ſe
1 r
innos
III
men⸗
erqe
wunis
riti
jalti⸗
tu

CL.

Ex aptiſmo
Chriſti, na-

talis ejus

annus dedu-

ei non poteſt.

Baron. in

ad Annales C. Baroni:

tatum auſpicari putant: vel, quod idem eſt,
natum ex illorum opinione Chriſtum arbitran-
tur Cyclo Lunæ I. Indict. III à Januario, vel
IV à Septembri. Chriſtum enim incarnatum
atque in lucem editum eſſe putarunt anno Ju-
liano XLVI, annoque primo Eræ Ohriſtianæ,
Cyclo Lunæ 2. & nihilominus, cùm de ætate
Chriſti ac de Paſſione loquuntur, indicant anno
illo, qui Eram Chriſtianam antecedit, natum
ſe eundem arbitrari. Aſſerunt enim, uri jam
dixi, Chriſtum quando paſſus eſt, Eræ Diony-
ſanæ anno triceſimo quarto, triginta tres annos
ſolidos cum menſibus tribus expleſſe; quos an-
ROSXXXIVnon à² Conſulatu Lentuli & Meſ-
Aalini, ut putavit Baronius, Beda aliique Vete-
ves inchoarunt, ſed à Conſulatu C. Cælaris &
Æmilit Pauli, annoque Juliano XLVI. De-
cretúùm itaque, quod pro Eccleſiaſtico Beda ven-
ditavit, quodque firmiſſimum Chronologiæ ſuæ
munimentum Annalium Scriptores appellant,
tanquam commentum rejiciendum.
Fundatur etiam Baronius in loco Sancti Igna-
tii in Epiſtola ad Trallianos, ubi de Chriſto
legitur: Expletiſque tribus annorum decadibus,
verè baptizatus eſt à Joanne, &c. Et poſtquam
per triennium prædicaſſet Evangelium, &c. con-
demnatus eſt. Verùm locus ille legitur quidem
in ea epiſtola interpolata; ſed in veris hujus

Apparatu n. Sancti Epiſtolis non habetur, ut videre eſt in

CVIII.

CLI.
Ex Iudicio

accuratis Operum Sancti Ignatii editionibus,
quæ poſt Baronii mortem prodière. Denique in
eo Baronius, quemadmodum Scaliger, aliique
multi, peccat, quòd ex Baptiſmo Chriſti, quo
Chriſtus anno natus fuerit, demonſtrari poſſe
exiſtimat. Nam duplex Tiberii epocha, altera
ab ejus Imperio Proconſulari, annoque Chriſti
XI; altera ab anno Chriſti X IV, quo Auguſto
demortuo ſucceſſit, hoc probationis genus va-
num & inefficax oſtendit; cùm non conſtet, an
Divus Lucas, cum de anno Baptiſmi Chriſti
loquitur, de anno decimo quinto Imperii Procon-
ſularis, an verò de anno decimo quinto Imperii
Auguſtei intelligendus ſit; præterquam quèd,
cùm dicat, Chriſtum fuiſſe tunc annorum cer-
citer triginta, nihilque certò quoad tempus de-
finiat, ad alia argumenta recurrendum. Quoad
itaque Natale Chriſti proprium, poteſt quili-
bet, quæ magis placuerit, probabiliorque viſa
fuerit, ſententiam ſequi. Quo fundamento
Chriſtum anno Urbis 748. natum, anno Eræ
Chriſtianæ XXVI baptizatum, annoque ejuſ-
dem Eræ XKXIX crucifixum ſuſtineri poſſe dixi.
Quòd ſi quis contendat, Tabulis Aſtronomicis
repugnare, ut Chriſtus die XXV Martii anni
Dionyſiani XXIX paſſus dicatur, in eam facilẽ
ſententiam concedam, quæ docet, Chriſtum
anno Eræ vulgaris XXVI, quo adhuc annus
decimus quintus Imperii Proconſularis Tiberii
in curſu erat, baptizatum fuiſſe; Joannem Bap-
tiſtam per annos quatuor miniſterium ſuum ex-
ercuiſſe, Chriſtum quatuor Paſchata poſt illud
Joannis miniſterium peregiſſe; dieque tertia
menſis Aprilis anni Eræ Chriſtianæz XXXIII
mortem pro nobis pertuliſſe. Nam Lucam in-
telligendum de anno decimo quinto Imperii Pro-
conſularis Tiberi, mihi valde perſuaſum. Quoad
tamen annum Paſſionis Chriſti, nihil determi-
no, ſed tantàùm communem inter Veteres opi-
nionem explicabo.
Ceterùm, Baronii de Natali Chriſti ſenten-
Aphparatus.

poſtremo fato urgeretur, teſtamentum condi-

bbid.

tiam valde infirmat quod ſcribit Joſephus lib. 2. poft Herodis

de Bello cap. 20. ubi tradit, Herodem, cùm de
dille, ac Regni ſucceſſore Archelao filio no-
minato, ingentem vim pecuniæ legaſſe: Augu-
ſto quidem mulle talenta „& axor: & ſäiis ipſius
adoteſcentulis, necnon amiri & Llibertis cire ter
guingenta, non verò quinquaginta, ut Typogra⸗
phi errore in Joſepho habetur. Addit is, He-
rodem paulò poſt ſupremum diem obiiſſe. Ar
cùm in prioribus tabulis Regni hæredem con-

mortem ha-
bito ſenten-

tia Baroni
inkrimmature

ſtituiſſet Herodem Antipam, quem ex alia uxore!

(novem enim duxit) ſuſceperat, ſtatim ab obi-
tu Regis contentionem de ſucceſſione Regni
inter fratres erupiſſe, qui paulò poſt Romam
tranſmiſere, apud Auguſtum de paterna hære-
ditate diſcepraturi. Rem fuſius narrat Joſephus

lib. 17. Antiquit. cap. II. ſcribens, Augnſtun

Judices cognoſcendæ cauſæ deſtinaſſe, qui co⸗
ram ipſo ſententiam ferrent: Et in his Caiunz
Klium Aorippæ & ulig ipſius ſalid; 4 ſe autem ad-
optatum, primo ſupra ceteros loco ſodentem. Hoc
Judicium habitum eſt currenti anno Urbis 751.
ita ut nec in annum ſuperiorem, nec in quem-
piam proximè inſequentium protrahi poſſit,
Nam ſi Herodes anno præcedenti circiter XXV
menſis Novembris, inito Regni anno triceſimo
ſeptimo, mortuus eſt, cauſa ſucceſſionis Regni
hoc anno agitata eit. Archelaus quippe cele-
brato apud Hieroſolymam Paſchate, Romam
navigavit ad Auguſtum, ut teſtatur Joſephas
uare ſi Herodes eo die mortuus eſt, non
dubium, quin Joſephus de Paſchate hujus anni
loquatur.
Verùm, ſi Herodes ante Paſcha hujus anni
Urbis 751. ut exiſtimat Card. Noriſius, interiit,
memoratum Judicium protrahi non poſle;

CLII

Eadem ſen-
tentia ex e
e60 Iudicio aliteß

manifeſte oſtenditur, inquit idem Card. Nori- infirmarsr.

ſius in Diſſert. 2. de Cenotaphiis Piſanis cap. 6.
quòèòd unus Caius Cæſar ab Auguſto inter Judi-
ees ſedere juſſus eſt. Anno Urbis proximo 752.
Lucius Cælſar vitilem togam inquit, ac omnibus
honoribus exornatus eit, quos die ſui tirocinii
Cains ejuſdem frater ante triennium tulerat. Et
ſanè eidem permiſſum fuerat ut in Senatum iret;
ex Dione lib. FF. & ex Zonara in Excerptis. Qua-
re ſi Jjudicium illud habitum fuiſlet anno Urbis
7 52:. aut quopiam inſequentium, Auguſtus Lu-
cium quoque Cæſarem ad idem Judicium accer-
ſiviſſet; quòd præſertim Lucius erat co annò
Conlſul deſignatus: Conſules verò deſignati ut
plurimùm ſententiam ante alios rogarentur.
Hinc de Liberio ſcribit Tacitus lib. 3. Annal. in
cauſa Æmiliæ Lepidæ fœminæ nobiliſſimæ, quæ
à marito acculabatur: Exemit Druſum Conſulem
deſignatum dicendæz primo loco ſententiæx, Nec
fingi poteſt, ut Noriſius ſubjungit, Lucius ab eo
Judicio ab Auguſto, quod eſſet junior ,cx luſus
fuiſſe. Nam anno ſequenti erat Princeps juven-
tutis, Conſul deſignatus, in Augurum item
Collegium cooptatus, omnibus denique hono-
rum titulis Caio majori natu fratri æ quatus.
Quas quidem tum ſacras, tum profanas digni-
tates eidem Auguſtus contulerat, ne qua inter

filios invidia erumperet, cui ſaneè aditum Prin-

cum illo dignitate præditum, àd memorato Con-
ſilio excluſiſſet. Nullus dubito, quin Mecolai

ceps aperuiſſet, ſi admiſſo Caio „Lucium pari

Damaſceni manu totius iſtius cauſæ ſeries de-
ſcripta fuerit,; quo loco etiam vehemens xæquò

ac ele-

CLIII.
Virilis toga

40
ac elegans ejuſdem Oratio pro Archelao recita-
tur. Profectò omnes circunſtantiæ adeo exactè
recenſentur, ut niſi eidem Judicio præſens, il-
las in literas mittere potuerit. G
ſius. Quæ ratio non tantùm eorum opinionem
evertit, qui Chriſtum hoc anno natum ſcripſe-
xe, ſed & illorum,
ſequentes annos contulere.

Apparatus

Ita Card. Nori-
qui Chriſti Nativitatem in

Aano Periodi Græco - Romanæg 5492. COyclo Solis 8
E Lunæ 19. Indict. 2. Mundi 4003. Urbis con-
ditæ 752. ante Chriſtum 2. Juliano 44. Auguſti
43. Mundi ſecundum Alexandrinos 5502. In-
carnationis ſecundum Alexandrinos 2. ſecun-
dum Conſtantinopolitanos 5508.

CosSsS. Auguſtus Cæſar XIII, & M. Plau-

A
tius Silvanus. Auguſtus, ut eàâdem pompà, quâ

.

Lucio Caſari Caium Lucii fratrem ante triennium in forum

data,

CLIV.
Opinio Onu-
Dhrii de Na-
tali Chriſti.

CLV.

4

1

ad Imperium

deduxerat, Lucio quoque anno Urbis 737. ex
Dione nato virilem togam daret, Conſulatum
decimum tertium accepit. Auctor eſt Suetonius
cap. 26. Auguſtum plures ſibi delatos Conſula-
tus recuſaſſe. Duodecimam, inquit, magno, id
eſt, ſeptemdecim annorum intervallo, & rurſus
tertium decimum biennio poſt ultro pettit, ut
Cainm && Lucium filios ampliſſimo præditus magi-

ſtratu, ſuo quemque tirocinio deduceret in fornm.

Auguſtus Lucium die virilis togæ Principem Ju-
ventutis ac Præfectum Tribus declarandum cu-
ravit, Conſulem etiam eundem ea qua Caium
Lege deſignavit, ut poſt quinquennium ex co
die, quo in forum ductus fuerat, magiſtratum
iniret. Card. Noriſius in Cenotaphiis Piſanis
Diſſert. 2. pag. 119. Nummum Auguſti exhibet,
in cujus poſtica legitur: C. L. CAESAR ES
AudusTI F. CoS. DESIG. PRINC. JuvkäNT.
Cùm itaque Lucius Cæſar ante Conſulatum XIII
Auguſti hoc anno geſtum Conſul deſignatus non
fuerit, adeſſe non potuit Judicio poſt Herodis
mortem habito, de quo anno elapſo loquuti ſu-
mus: ideoque Herodes ante præſentem annum
demortuus, ut ibidem dictum. G
Et tamen Onuphrius Panvinins doctiſſimus
Faſtorum Conditor, Natale Chriſti ſub hujus
anni Conſulibus conſignat, & à Kalendis Ja-
nuariis anni ſequentis Eram Chriſtianam auſpi-
catur; quaſi unicuique liceret propriam EFram
Chriſtianam condere, & Natale Chriſti pro-
rium à Natali ejus communi, vulgari, ac Dio-
nyſiano non diſtingueretur. Quare, ſicut Baro-
nius biennio, ita ille anno uno veram Eram
Chriſtianam antevertit, nec in viam redit, niſi
poſt inchoatum Probi Imperium, hujus Impe-
ratoris, Paulino Collega, Conſulatu è Faſtis
expuncto. Hinc Dionyſius Gothofredus qui
Leges Codicis Juſtinianei anno Chriſti Onu-
hriano notavit, annum unum plus æquo uſque
Probi numeravit: qui error ab

iis cavendus, qui Codicem ab eo illuſtratum

legunt.

Inter cetera, quæ huic Onuphrii ſententiæ

Caius Caſar officiunt, numerandum bellum Parthicum hoc

ad bellum
Parthicum
deſtinatus.

anno decretum forſanque inchoatum. Medio-
barbus enim in Numiſmatis Imperatorum Ro-
manorum pag. 39. Nummum Auguſti producit
hac epigraphe inſignitum: AucdusTus PONT.
MAX. T R. P. XXII. COS. XIII. IM r. XIIII.
in poſtica: DE PARTHEIS. Repræſentatur
thiara Parthica cum arcu & ſagittis, quæ ſunt

Chronologicus

Parthica inſignia & arma, ut inquit Mediobar-
bus. Auguſtus Tribunitiam Poteſtatem XXII,
V Kalend. Julias currentis anni ſuſcepit, ideo-
ue & Caium Cæſarem ad bellum Parthicum
deſtiaavit ‚iſque vel ſub hujus anni finem, vel
inſequentis initio in Aſiam tranſmiſit. Neque
enim ſeriàs Româ diſceſſit. Inſuper Velleius
lib. 2. cap. 100. poſtquam de Naumachia ab
Auguſto exhibita & de dedicatione Lempli
Martis locutus eſt, ait, tum detectam Juliæ Au-
guſti filiæ libidinem; poſt quæ Caius Caſar in
Orientem miſſus eſt. Fuit is annus, ut ipſe Vel-
leius exerte notat, ante Vinitii Conſulatum
anno Juliano ſeptuageſimo quinto geſtum, tri-
ceſimus. Quare relegatio Juliæ præſenti anno,
ſcilicet Juliano XLIV, contigit. Ad hæc Ma-
crobius Saturnal. lib. II. cap. 5. inquit, Juliam,
antequam patris gratiam perderet, annum æta-
tis XXXVIII attigiſſe. Quamobrem, cùm
Dio lib. 48. teſtetur, eam in lucem editam Coſ.
L. Martio & C. Sabino, anno nempe Urbis 715.
ſequitur, Juliam anno Urbis 752. qui cum anno
Juliano XLIV concurrit, ream peractam, &
inter Macrobium ac Velleium hac in re egregiè
convenire, ut notat Card. Noriſius in Dillert. 2.
de Cenotaphiis Piſanis cap. 8. ubi de Juliæ exi-

.

lio ſermonem habet. Denique Zonaras ex Dio-

ne, cum narraſſet, togam virilem Lucio Cæſari
ab Auguſto datam, quod hoc anno contigiſſe
certum, addit: CQum Armenii defeæciſſent, & a
Parthis juvarentur, ea re dolens, quid ageret,
ambigebat, nec enim propter ſonebtutem betlum
erere poterat, & Tiberius, ut dibtum eſt, jam
Teceſſerat, &c. Itaque Caius poſt dejectum ſolio
Artavaſdem, & virilem togam Lucio datam, ad
bellum Armeniacum miſſus eſt.
Addit Zonaras, Caium delegit, poteſtate Pro-
oonſulari, & uxore data. Noriſius citatus pag.

CLVI.
Caio Caæſars

datur Impe-

189. obſervat ex Tacito lib. 4. Annal. uxorem ,ium Pro-
Caii Cæſaris fuiſſe Liviam Druſi filiam, ean- conſulare, &

demque Liviæ Auguſtæ neptem, & Imperium Moderator
Proconſulare Caio traditum, quo eidem facien- Iuventa.
di ea, quæ Conſules ac Prætores olim ad bel-
lum gerendum profecti, agere poterant, vide-
