civitatis, & inſtaurationem eius ordinavit, in-
quit Zoſimus. Ex quo intelligimus, Succeſſia-
num Bæbio Macro currenti anno Præfecto Præ-
- torii,

199,

XIII
Vacrian,
aulſor G
pyonot 07
perſetßzti
nis.

And
1012.
Oyn.
3.

I.
Cnſale .

C. II.

XII.
Valerian
., li
Al atα
it

el⸗

7

.

in Annales C. Baroni. 269

3 £ C. III. torii, ut mox ex Vopiſco diximus, ſucceſſiſſe.
An. Ch. 258. Abſente Sacceſſiano Scythæ priores, qui abacti
49. fuerunt, in Helleſpontum redeunt, Pityuntem
& Trapezuntem capiunt. Scythæ autem alii
prioribus finitimi eεαato hiemis tempore, pe-
deſtri exercitu ad fretum Byzantinum contende-
runt, ubi de hieme hoc anno inchoata ſermo,
non verèò de anni præteriti fine, ut Zoſimum
interpretatur Pearſonius citatus. Nam, cùm
Valerianus poſtquam Antiochiam venit, & suc-
ceſſianum Præfectum Prætorio renuntiavit, am-
pliùs Byzantium non redierit, ut manifeſte ibi-
dem inſinuat Zoſimus, ac denique Bæbius Ma-

crus præſenti anno Præfectus Prætorio fuerit,

ac Byzantii cum, Valeriano aliquam moram fe-

cerit, profectio hujus Imperatoris Antiochena,

& collatio Præfecturæ Prætorii in Succeſſianum
ad præſentem annum in finem tendentem omni-
no ſpectant; cùm Valerianus æſtate anni inſe-
quentis vel circiter à Perſis captus ſit.
XIII. Cùm Antiochiam peteret Valerianus, Ma-
Macrianus riano totam Rempublicam credidit, ut ipſe

aubtor & oratione ad Senatum è Perſidis finibus miſſa te-
Perſscutio⸗ ſtatur apud Pollionem: Ego P. S. bellum Perſi-

nis. cum gerens, Macriano totam Kempublicam cre-
didi.. Ille vobis fidelis, aälle mihi devotus, illum
& amat & timet miles. Unde ratio optima red-

ditur, inquit Pearſonius ciratus, cur hoc potiſ-

ſimùm tempore perſecutio maximeè ſub Valeria-
no ſæviret. Nam ea unius Macriani ſuaſu pri-
mèô incepit: nunc autem ab eodem incitatus Im-
perator, cùm ei totam Rempublicam certè mili-
tarem credendam eſſe duxit, multò in Chriſtia-
nos acerbior & crudelior evaſit. Atque ita tan-
dem: Reſeripſit Valerianus ad Senatum, ut Epiſ-
opi, Presbyteri, & Diacones animadvertantur;
Senatores verb, & viri egregi, & equites Roma-
ni, dignitate amiſſa, etiam bonis ſpolientur, &c.
ut habet Cyprianus in epiſtola ad Succeſſum,
quæ nunc LXXX eſt, Pamelio verò LXXXII,
ſcripta.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN&g 5752.

1012. .
Olymp. 259. O 16 B. 13. P. 28. Mart. Indict. 7.
an. 3. JESuCHRISTI 259. ſecund. Baronium vacat.
DIONYSII PAP& I.
VALERIANI ET GALLIENI IMPP. 7.
1. OSS. Aℳmilianus & Baſſus, ut teſtantur
Conſale. libellus de Præfectis Urbi, Fragmentum

Conſulare, quo uſus Cuſpinianus, Faſti Græci
tam Theonis, quàm Heraclii, Faſti Idaciani, &

varia reſcripta Codicis Juſtinianei ab Em. Card.

Noriſio in Diſſert. de Votis Decennalibus cap.5.
& Pearſonio in Annalibus Cyprianicis citata: in
quibus omnibus reſcriptis, libriſque Baſſus ſine
numerali nota effertur. Quare idem non eſt cum
Baſſo anno præcedenti Conſule, ut putabat Onu-

phrius in Faſtis. Neque enim duo Conſulatus

non interrupti aliis, quàm Auguſtis & Cælari-
bus concedebantur. Cùm autem in Diſſert. Hy-
patica tanquam principium certiſſimum ſtatue-
rim, Conſules omnes, quibus Leges, tam Co-
dicis Juſtinianei, quàm Theodoſiani notantur,

ordinarios fuiſſe, liquet, Conſulatum Æmiliani

& Baſſi omnino retinendum eſſe. Baronius
Faſtis expungere eum non potuit, quin annum
illi reſpondentem etiam abjiceret. Quare in po-
ſterum non triennio, ut antea, ab Era vulgari
Tom. I.

diſtabit, imò neque biennio, ut ei ante Impe- S. C. III.
rium Decianum mos fuit, ſed unico tantâm An. Ch. 259.
anno, quèd, ut viſuri ſumus, anno ſequenti
alium Conſulatum reſecarit. At dicit Baronius,

in Codice Juſtinianeo Baſſas ſemel tantùm cum

Collega Æmiliano poſitus invenitur, & ℳℳmi-
lianus idem fuit cum Aurelio Memmio Fufſco,
cui fuerit quoque cognonzentum ⁊‿eAtémilianur. Ve-
rùm Zmiliani & Baſſi Conſulatus non tantùm
ſæpius in eo Codice memoratus; ſed etiam ter
in Excerptis Codicis Gregoriani, ideoque à
Conſulatu Tuſci & Baſſi ſæpius in Legibus Co-
dicis Juſtinianei etiam expreſſo diverſus, ut ex
dictis conſtat.
Baronius, Petavius & Cointius Fmiliani & II.
Baſſi loco Gallienum IV & Valerianum (Cæſa- betere
71. Gallieni &α
rem nempe) proponunt, 5Æmiliane & Baſſo à valeyiani,
Baronio penitus rejectis, & à Petavio Cointio- de quo Vopiſ-
que in alios annos dilatis. Hujus Faſtorum in- cus, ſuffectus
verſionis & perturbationis cauſa & origo, locus fuit.
Vopiſci in Aureliano cap. II. ubi Valerianus Au-
relianum alloquens ait: Conſulatum cum eodem Baron. ann-
Ulpio Crinito in annum ſequentem à die undecimo 262. hum. I.
Kalendarum Juniarum in locum Gallieni & Vale-
riani ſperare te convenit. Quæ deſignatio, Mem-
mio Fuſco Conſule ordinario anno præcedenti,
Byzantii facta, ut tunc oſtendimus, & tanquam
certiſſimum Baronius, Petavius & Cointius po-
nunt. Quare cùm alium Gallienum, quàâm Cal-
lienum Auguſtum, aliumque Valerianum, quàm
Valerianum Auguſtum, & Valerianum ejus
filium non agnoſcerent, huncque Valerianum
juniorem jam Cæſarea dignitate exornatum fuiſ-
ſe, ac præterea apud Vopiſcum ſermonem eſſe
de Conſulatu ordinario Gallieni Auguſti & Va-
leriani Cæſaris, exiſtimarent, ex Vopiſco ma-
nifeſtiſſimum fieri concluſerunt, poſt Conſula-
tum Memmii Fuſci anno præcedenti geſtum,
Gallieni Auguſti I V & Valeriani Cæſaris Con-
ſulatum omnino edendum eſſe. Verùm jam in
prima parte Diſſert. Hypaticæ demonſtravi, in
ræfato Vopiſci loco ſermonem eſſe de Conſu-
latu ſuffecto Gallieni junioris Cæſaris, Gallieni
Auguſti filii, & Valeriani ejus patrui, qui tan-
tùm ultimis Gallieni Imperatoris annis Cæſar
nuncupatus eſt. Et, quia ex hac licentia in era-
dendis, commutandis, tranſponendiſve Faſtis,
Chriſtiana Chronologia per hæc tempora pror-
ſus labefactata fuerat, ad eam in integrum clariùs
certiuſque reſtituendam aliqua huc ex eadem
Diſſertatione in hanc Criticam transferenda.
Valeriano Auguſto duo filii fuere; Gallienus, 1III.
qui cum ipſo, & poſt ipſum imperavit, lac Vale- Genealogia
rianus, in Nummis appellatus P. Licinius Vale- Valeriani
rianus, quem Gallienus Auguſtus aliquot annis ſenioris.
poſt patris captivitatem primùm Cæſarem, ac
dein Imperatorem nuncupavit, ur ſuo loco vi-
debitur. Gallienus Auguſtus duos pariter filios
habuit, Valerianum, in Nummis P. Licinum
Cornelium Saloninum Valerianum vocatum, &
Q. Julium Saloninum Galliennun, poſt fratris
mortem Cæſarem nuncupatum. Valerianum ma-
jorem natu Gallieni Auguſti filium jam ab anno
CCLV Cæſarem appellatum oſtendimus; &
ne quis cum vulgari ſententia dicat, Valeria-
num illum Cæſarem dictum, Gallieni Auguſti
fratrem, non filium fuiſſe, audiendus Victor in
Epitome, qui de Valeriano Auguſto loquens ait:
Hic filium ſuum Gallienum Anguſtum fecit, Gal-
lienique filium Cornelium Valerianum Ceſarem.
Valerianus autem Gallieni Auguſti frater nul-
23 libi

.

270
5 F C. I1 I. libi Cornelius nominatus. Sed aliis mox argu-
An. Ch.279. mentis patebit, eum diu poſt patris captivita-
tem ad Cæſaream dignitatem evectum eſſe. Cor-
nelius porro Valerianus, Gallienus etiam dictus.
Pollio librum de duobus Gallienis compoſuit,
patre nempe Auguſto & ſilio Cæſare, & in Va-
leriani Gallieni Auguſti fratris Vita ait: Saloni-
nus filius etiam Gallieni, qui & Gallienns dictus
eſt. Tum in Salonino Gallieno inquit: Multi
zum Gallienum, multi Saloninum in Hiſtoriis pro-
diderunt. Imò Valerianus Auguſtus in epiſtola
ad Antoninum Gallum Conſulem ſcripta, quæ
extat apud Vopiſcum in Aureliano cap. 8. Cor-
nelium Valerianum, ſeu Saloninum non alio,
uàm Gallieni nomine indigitat: Culpas me fa-
miüiaribus literis, quod Poſtumio filium menm
Gabllienum magis quàm Aureliano commiſerim;
chm utique & ſeveriori & puer credendus fuerit,
& exercitus. Ubi cùm Gallienum puerum vocet,
Saloninum intelligit, quem Poſtumio Valeria-
num Auguſtum commiſiſſe certum; non verò
Gallienum Auguſtum, ut perperam Caſaubonus

interpretatur.
IV. Nec aliquem movere debet, quod Saloninus
melrtene major natu filius Gallieni Auguſti nunquam in
Gallieni

Aug. glius Nummis Gallieni nomine appelletur; jam enim
Satihenas nno C XXVI de FElio Vero Cæſare verba
etiam didtus. facientes demonſtravimus, diſtinguendum eſſe
uuſum vulgarem loquendi, à modo loquendi in
Nummis uſurpari ſolito, in cujus rei probatio-
nem non tantum adduximus exemplum Salonini
ſeu Valeriani Cælſaris, Caligulæ, qui nunquam
in Nummis Latinis eo nomine appellatur; ſed &
aliorum. In Actis quidem publicis reperitur
Vvocatus Valerianus Caſar, nec forſan in iis alio
nomine donabatur. Hæc verba quippe quæ le-
guntur in ſententia adverſus ſanctum Cypria-
Rum lata in Actis Proconſularibus ſancti Cy-
priani Epiſcopi & Martyris: Diu ſacrilega mente
vixiſti, & plurimos nefarig tibi conſpirationis
homines aggregaſti, & inimicum te Diis Romanis
& ſacris legibus conſtituiſti, nec te pi & ſacra-
tiſſimi Principes Valerianus & Gallienus Auguſti,
&s Valerianus nobiliſſimus Cæſar, ad ſectam cere-
moniarum ſuarum revocare potuernnt, ubi Vale-

riani Cæſaris nomine ſine dubio intelligitur

Cornelius Saloninus Valerianus, filius Gallieni,
licet aliqui Antiquarii Valerianum Gallieni fra-
trem perperam intelligant; ſed quem Numiſmata
7 & Acta publica Valerianum, tam Pollio mox
citatus in duobus Gallienis, quàm Zonaras Gal-
lienum diſertè appellant, ut mox diximus. Cum-
que Pollio ibidem affirmet multos eum Gallie-
num, multos Saloninum in Hiſtoriis prodidiſſe,
conjicere licet Saloninum in Actis publicis nun-
uam Gallienum dictum fuiſſe.
v. Keineſius in Syntagmate antiquarum Inſcri-

vellern⸗ ptionum pag. 317. cxX e quèòd Pollio in Gallie-
atlus . . . .
Sa M „ nis duobus cap. II. epithalamium refert à Gallie-
ſimpliciter 10 Auguſto compoſitum, Chm fratrum ſuorum

dicto non di- flios coniagaret, ſcribit, Valerianum ſeniorem
ſtinguitur. patremn fuiſſe, & Gallieni Auguſti, & P. Licinii
Tlonattt Gallieni, Auguſti eriam in Nummis ap-
Pellati. Patet id ex iſto apud Triſtanum tom. 3.
pag. 90. IIO T. AIK. II NA. FPAAAIHNOC.
id eſt, Publius Vicinius Ignatius Gallienus. Viſi-
tur in eo effigies Gallieni laureati. In poſtica le-
gitur: II?OYCIEAN HPOBEINO, id eſt
Pruſienſium Probino. Extat alius Nummus Græ-
cus apud Gruterum pag. 275. in quo Gallienus
dicitur etiam Ignatius. Denique Reineſius cita-

Critica Hiſtoric o-Chronologica

§ £ C. III.

tus hanc Inſcriptionem exhibet:
An. Ch. 259:

IMP.
EGNATI
FEL. AucG.
MAX. LRI. P.
P. P. Cos. II. P.
Verùm Ignatius Gallienus alius non eſt ab eo,
qui Gallienus abſolutè & ſine addito vocatur,
& ex his ac ſimilibus Inſcriptionibus non duos
Gallienos Auguſtos fuiſſe, ſed unum eundem-
que, quod & de Gallieno Cæſare contigiſſe dixi-
mus, diverſa nomina habuiſſe inferendum erat.
Quoad fratres Gallieni Auguſti, ejuſdemque
nepotes, ii nobis penitus incogniti, uno ex-
cepto P. Licinio Valeriano, quem ante mortem
Cæſarem primùm, ac poſtea Auguſtum ipſe Gal-
lienus dixit. Pro certo itaque tenendum, tres
Valerianos, tréſve Gallienos fuiſſe, Valerianum
nempe ſeniorem Auguſtum, P. Licinium Vale-
rianum juniorem ejus filium ac Gallieni Auguſti
fratrem, & P. Cornelium Valerianum Saloninum,
Gallienum juniorem etiam appellatum: Gallieni
verò nomen tuliſſe, & Gallienum Auguſtum Va-
leriani ſenioris filium natu majorem, Inatium
vel Egnatium etiam nuncupatum, & duos hujus
filios; quorum prior Valeriani & Salonini no-
minibus etiam indigitatus; poſterior verò LQ.,
Julius Saloninus Gallienus vocatus: ac denique,
antequam Valerianus ſenior captivus in Perſidem
duceretur, unum Licinium Cornelium Valeria-
num, ſeu Gallienum juniorem Gallieni Auguſti
filium Cæſarem fuiſſe; quod manifeſtiſſimè liquet
ex literis à Balero Caduſiorum Rege ad Saporem
Perſarum Regem ſcriptis, & à Pollione in Vale-
riano cap. 5. Telatis. In iis Balerus, ut Saporem
ad Valerianum Auguſtum in libertatem aſſeren-
dum inducat, ait: Age, ut prudentem decet: nec
fortuna te inflet, quæ multos decipit. Valerianus Gο
filium Inperatorem habet, & nepotem Caſarem.
Et quid? Habet & omnem Orbem illum Koma-

PII.

num, qui contra te totus inſurget. In epiſtola -

verò ad eundem Saporem ab Artabaſde Arme-
niorum Rege miſſa, ibidemque cap. 6. recitata,
Artabaſcles ait : Valerianum & filius repetet &
nepos. Quid clarius? Omiſiſſetne uterque Rex
Valerianum Valeriani ſenioris filium, ſi tum
Cæſar, quemadmodum Gallienus Saloninus
fuiſſet.
Anno itaque ducenteſimo quinquageſimo VI.
quinto Gallienus junior, ſeu Valerianus Saloninus Conſulatus
Cæſar appellatus, ut eo anno diximus, & in Gallieni &
Galliam ſub Poſtumi cura miſſus, ut ex Zonara, aeriane. 4e
aliiſque conſtat. Tum anno præcedenti Con- hapli⸗
ſul ſuffectus Valeriano patruo Collega in præ- r. .
ſentem annum deſignatus, juxta ſecundam
nempe Conſulatuum Cæſareorum regulam, ob
Quinquennalia Imperii Cæſarei celebranda. Et
de hoc ſuffecto utriuſque Conſulatu intelligen-
dus Vopiſcus cap. 11I. in Vita Aureliani, ubi
Valerianus ad Aurelianum ſcribit: Conſulatum
cum eodem Ulpio Crinito in annum ſequentem
die undecimo Kalendarum Juniarum in locum
Gallieni & Valeriani ſperare te convenit. Certẽ
Conſulatus ille non potuit eſſe ordinarius, cm
in nullis antiquis Faſtis memoratus fuerit, pri-
muſque Baronius ſit, qui ex prava eorum verbo-
rum interpretatione illum eduxerit. Quòd ſi
ordinarius fuiſſet, eum Gallienus & Valerianus
circa Kalendas Martias, ut moris erat, depo-
ſuiſſent; neque uſque ad undecimum Kalendas
Junias continuaſſent. Denique Valerianus, cu-
jus

ðð

354 0
An. 0

VII
In am
ſeguent
tetrahi

mutf.

VIII.
aleniaz
ſuin. 4 e
ſu captus.
Baron. an
261. num.
LXXI.

C.II. S£Æ½ C III.
An. Ch. 259.

nc

VII.
In annunm
ſequentem
retrahi von
VIII.
Valerianus
⸗ ſenior à Per-
ſes saptus.
Baron. an.
26 2. num⸗
LXXI.
1
VI.
Conſilatu
Gelieni
n Hileiani ie
h o piſeun
r ggierhli
A.
I
5
⸗
i
1
„ 1
te
ſin
ti⸗
0⸗
1
0‧*
14
u⸗

jus mentio in citata epiſtola, erat quidem filius
Valeriani ſenioris, ac frater Gallieni Auguſti;

ſed nondum Cæſaream dignitatem be heder.

Gallienus itaque qui primo loco nominatur,
non Gallienus Auguſtus, ut perperam omnibus
hactenus perſuaſum fuerat, ſed Gallienus ju-

nior Gallieni Auguſti filius, qui ideo primus

nominatur, quia jam ab aliquot annis Cælar erat,
& Poſtumo creditus Gallias adminiſtrabat. Sed
cùm Baronius hunc Conſulatum Gallieni &
Valeriani præſenti anno geſtum, ordinarium
crederet, illum in Faſtos infarſit, & ℳℳ milianum
cum Baſ, qui huic anno nomen dedère, e Faſtis
eraſit.
Pearſonius in Annalibus Cyprianicis hunc
Gallieni & Valeriani Conſulatum ſuffectum
fuiſſe vidit: ſed valde hallucinatus eſt; quando
eum anno præcedenti, quemadmodum & Con-
ſulatum Ulpii Criniti & Aureliani, geſtum
fuiſſe autumavit; & hunc Gallienum, filium
Valeriani Auguſti credidit. Hic enim Conſu-
larus, ut anno elapſo demonſtravi, currenti an-
no ſuſceptus, & Gallienus ille, de quo Vopiſ-
cus, non Gallienus pater, ſed Gallienus filius
erat. Quòd ſi Gallienus Auguſtus præter ſeptem
Conſulatus ordinarios in Faſtis, Nummis &
Inſcriptionibus memoratos, octavum illum ſuf-
fectum iniiſſet, cùm quartus ordine fuiſſet, ali-
qua ejus vel in Nummis, vel in Libris mento
extaret. Licèt enim Conſulatus ſuffecti ſæpe in
Nummis & publicis monumentis prætermittan-
tur; tamen ſæpe etiam in iiſdem exprimuntur;
ſed Gallieni Auguſti IV, & Valeriani Cæſaris
Conſulatus à nemine ante Baronium repertus,
nihilque de eo in Vopiſco, cui uni innititur,
ſcriptum. Petavii, aliorumque hoc in Conſula-
tu hallucinationes in priori parte Diſſert. Hy-
paticæ detexi, & fuſius confutavi.
Valerianus Auguſtus hoc anno à Perſis cap-
tus. Res geſta variè narratur; ſed Zoſimus, re-
rum per hæc tempora geſtarum diligentiſſimus
Scriptor, audiendus. Valerianus, inquit, cùm
intellexiſſet, Bythiniam à Scythis invaſam, ejuſ-
que civitates deletas, Nicomediam, aliaſque ur-
bes ſuccenſas, miſit Felicem, qui Byzantium
tueretur, ipſe ab Antiochia ad Cappadociam uſque
progrediebatur, & tranfitn dumtaxvat attritis op-
pidis, pedem referebat. Cumque peſtis invaſßiſſet
exvercitus, eorumque majorem partem abſumſiſſet,
Sapores Orientem aggreſſus exitio dabat omnia.
Valerianus Legatos ad Saporem miſit, ut datâ
pecuniâ bello finem imponeret. Sed Sapores,
ut Imperator ipſe ſecum in colloquium veniret,
poſtulavit. Ille verò inconſultò cum paucis ad
Saporem profectus, ab hoſtibus ſubitèò compre-
henſus eſt. Ita Zoſimus. Valerianus à Cappa-
docia pedem retulit, ſed Antiochiam non re-
diit, ut Zoſimum interpretatur Pearſonius ci-
tatus; verùm in Meſopotamiam, ubi Eutropius
eum captum aſſerit. Zonaras ait, Valerianum
cùm Edeſſæ in Meſopotamia ageret, ne à ſuis mi-
litibus occideretur, ad Saporem profugum hoſti ſe
tradidiſſe. Et poſtea Perſas Antiochiam ad
Orontem, Tarſum, & Cæſaream Cappadociæ
cepiſſe. Huc referenda, quæ Lactantius lib. de
Mortibus Perſéecutorum à paucis annis à Balu-
Zio V. C. in lucem edito hac de re habet. La-
ctantius poſtquam de Decio & perſecutione ab
eo ſuſcitata locutus eſt, cap. 5. ait: Non multò
poſt Valeriannus quoque non diſſimili furore cor-

reptus, impias manus in Deum intentavit, &&

6
——

in Annales C. Baronii.

271

„* . . —„ . .
multum, quanzvis brei tempore, juſti ſanguinis §8 Æ C. III.
At illum Deus novo ac ſingalari penæ ge- An. Ch. 29.

fudit.
nere affecit, at eſſet paſteris do-umentum, adver-
ſarios Dei ſape dignam ſoelere ſuo recipere merce-
dem. Hic captus à Perlis, non mods Imperium,
7uo fuerat inſolenter aſus, ſed etians libertztem,
quanm eteris ademerat, perdidit, vixitque in ſer-
vitute turpiſſimò. Nam Rex Perſarns Sapores, qui
eum ceperat, ſi quando libuerit, aut vehiculum
aſoendere, aut equum, inclinare ſibi Gomanum z-
bebaät, ac terga prabere „ S in poſito pede ſuper
dorſumz ejus, illad eſſe verum dicebat, exprobrans
ei cum riſi, non quod in tabulis aut parietibus KRo-
mani pingerent. Iia ille digniſſimo triumphatus,
aliquandiu vixit, ut diu Barbaris Romanum no-
men Iudibrio ac deriſui eſſet. Etiam hoc ei acceſſit
ad pœnam, qubd cum filium haberet Imperato-
rem, captivitatis ſuæx tamen ac ſervitutis eatre-
maæ anon invenit ultorem, nec omnino repetitus eſt.
Poſtea verò quaàm pudendam vitam in illo dedeco-
re fini vit, direpta eſt ei cutis, & exuta viſeeribus
pellis, infetcta rubro colore, ut in templo Barbaro-

rum Deorum ad memoriam clariſſimi triumphi

boneretur, Legatiſque noſtris ſemper eſſet oflen-
zui, ne nimium Romani viribus ſais fe derent, oum
X“ νν capti Principis apud Deos ſuos cerne-

rent.

Vixit in ea ſetvitute Valerianus uſque ad an-

num CCLXIX, Auctore Chronici Alexan- Quot annos
drini teſte, cui hac in re fides habenda : His in ſervitute

IX.

Coſſ. (Claudio nempe & Paterno) Valerianus vVixerit.

Anguſtus à Perſis oppreſſus periit. Vixit annos
LXYI. Pollio tamen in Valeriano cap. I. ait,
eum annos ſeptuaginta natum factum eſſe Im-
peratorem: quod verum non exiſtimo, niſi for-
tê numero rotundo loquatur. Valerianum an-
no CCLXIV adhuc in vivis fuiſſe, ſub Conſu-
latu ſc. Gallieni VI & Saturnini, teſtatur Pollio
lib. de duobus Gallienis cap. 10.
Quo anno Valerianus à Sapore captus fuerit,
hactenus in controverſiam vocatum,
nyſius Alexandrinus apud Euſebium

X.

quèd Dio- palerianus à
lib. 7. cap. Perſis zaptus

10. de perſecutione ab eo excitata loquens hæc hoc anno.

verba Apocalypſis 13. eidem applicet : Et data
Iſt ili poteſtas faciendi per menſos quadraginta
duos; quibus ex verbis Baronius intulit, hanc
perſecutionem per annos tres ac menſes ſex
continuatam fuiſſe. Quare cùm eam Maximo
& Glabrione Coſſ. anno nempe Chriſti CCLVI,
cœptam exiſtimarit, currenti anno finem ejus
conſignavit, ideoque & Valeriani captivitatem;
eo enim in Perſidem abducto, Gallienus Ec-
cleſiæ pacem reddidit. Pearſonius, aliique, qui
perſecutionem anno CCLVII ſuſcitatam fuiſſe
deprehenderunt, ſervitutem Valeriani & Eccle-
ſiæ pacem anno inſequenti contigiſſe autuma-
runt; neque defuere, qui utrumque in annum

CCLXImagno errore diſtulerint. Sed Dio-

nyſius Alexandrinus à Viris doctiſſimis non in-

tellectus. Quod enim de ſua Eccleſia, Tgypto-
que ſcripſit, illi de univerſa Eccleſia interpre-
tati ſunt; quamvis certiſſimum ſit, perſecutio-
nem in Ægypto, præſertimque Alexandriæ,
etiam poſt Valeriani captivitatem arſiſſe, ut mox
demonſtrabimus. Annus itaque capti Valeriani
independenter ab illa prophetia explicandus.
uo pacto certum eſt currenti anno Valeria-
num ad mancipii fortunam, ut Zoſimi verbis
utar, redactum fuiſſe, inchoato ſeptimo Imperii
anno, ideoque æſtate circiter ineunte. Primo,
quia Dionyſius Romæ die viceſima ſecunda Ju-
„4 lii

272

EC. III. lii Pontifex creatus, poſtquam Sedes ferè per
An. Ch. 259. annum integrum vacaſſet; quæ diuturnior vaca-
tio perſecutioni adſcribenda, ejus verè finis
Valeriani captivitati attribuendus. Secundèò,
ex Hiſtoriæ Auguſtæ Scriptoribus alii, ut Pol-
lio & Victor de Cæſaribus, Imperii anno ſexto,
Victor in Epitome anno ſeptimo captum tradi-
dere, extantque tam in Cimelis Principum,
quàm apud Antiquarios, Numiſmata Græca Va-
leriani, in quibus leguur, L. Z. id eſt, aunno
ſeptimo. Quare ſeptimum Imperii annum in-
choavit per aliquot menſes, qui ab Hiſtoricis ne-
gliguntur, qui eum anno Imperii ſexto ſupera-
tum ſcripsêre.
XI. Sed, inquit Pearſonius, Secularis & Donatus,

Refellitur qui ante ſeptimum ejus Imperii annum Conſu-
ſententia les non fuere, toties Reſcriptis Valeriani & Gal-
Pearſonii. lieni ſubſcribuntur, ut anni C CLX aliqua par-

te eum adhuc libertate gaviſum eſſe neceſſe ſit.
At ſi hæc ratio valeret, ſequeretur, anno Ccrxr
Valerianum adhuc in libertate poſitum fuiſſe;
cùm in Codice Juſtinianeo Leges reperiantur,
quæ in titulo præferunt Gallienum & Valerianum
Augg. mendoſæ itaque eæ, ac ſimiles Inſcriptio-
nes, & ab eo, qui Leges collegit, perperam ad-
ditæ, ut notavit Baronius, loquens de quodam

Reſcripto Imperatoris Severi anno primo Impe-

rii ejus dato, quod Severi & Antonini ejus filii
nondum Imperatoris nomen exhibet. Similes
errores tam in Caro, quâm in Diocletiano in-
frà indicabimus. Affert ſecundo Pearſonius
hunc Victoris in Epitome de Gallieno loquen-
tis locum : Regnavit annis quindecim cum pa-
ere ſeptem, ſolus oο. Sed Victor ſeptem annos,
quibus cum patte Gallienus imperavit, utrim-
que incompletos ac Julianos, non veroô Imperii
annos enumerat; contrà verò, dum annos quibus
ſine patre regnavit, notat, annos tantùm Ju-
lianos integros, utroque extremo incompleto
prætermiſſo, in ſummam confert; qui numeran-
di modus ab aliis Antiquis, quamvis rarius,
etiam uſurpatus. Sed Valerianum præſenti an-
no in Perſidem abducdum, ex dicendis certius
conſtabit.
XII. Gallieno igitur & Voluſiano Coſ. Macrianus
Macrianus & Raliſta in unnum exeroln! reliquias convocant,
cum fliis in & cum Romanum in Oriente nutaret Imperium,
Oriente & quem facerent Imperatorem requirunt, Gallieno
Eegzt *o ILm- tam negligenter ſe agente, ut ejus ne mentio qui-
, Mur gem, apud exercitum fieret inquit Pollio in Gal-
lienis duobus cap. I. Conſilii hujus finis erat,
ut Macriano cum filiis Macriano & Quieto de-
ferretur Imperium, qui ſtatim cum filio Ma-
criano contra Gallienum venire cœpit, Baliſta
& Quieto in Orieute relictis. Sed Conſulatus
ille Gallieni & Voluſtani anno CCLXI geſtus,
in citatum locum bollionis ſine dubio infartus.
Neque enim Pollio, qui diſertè ſcribit, Valeria-
num anno ſexto Imperii captum, aſſerere potuit,
anno tantùm octavo in finem vergente, Gallie-
no nempe & Voluſiano Coſſ. Macrianum &
Baliſtam de Imperatore eligendo deliberare cœ-
piſſe, cùm tam eodem Pollione, quàm Zoſimo
teſtibus, poſt illam cladem omnia, velut deſtituta
Principe, confuſa pariter &ö indefenſa jacerent,
& undique Tyranni inſurgerent. Præterea in-
frà Nummum Græcum Macriani recitabo, in
quo ſecundus Imperii ejus annus exprimitur, lo-
cumque Dionyſu Alexandrini afferam, ex quo
conſtat, nono Imperii Gallieni anno, eoque ac
Voluſiano Coſl. Macrianum jam periiſſe. Quo-

Critica Hiſtorico-Chronologica

modo itaque exiſtimare poterimus, ſcripſiſſe S£ C. 1I11.
Pollionem, Valerianum anno ſexto Imperii ca- An. Che 259.
ptum, ac tantùm biennio poſt de Imperatore
creando tractatum fuiſſe. Hoc igitur Pollio in
literas non miſit, vel ſi ſcripſit, valde deceptus
eſt. Sed Conſulatum illum non appoſuiſſe li-
quet ex iis, quæ habet Salmaſius in Notis ad li-
brum de duobus Gallienis, ubi ait, priora illius
libri verba uſque ad iſta, Gallieno igitur & Lo-
luſiano Coſſ. ex officina Correctorum prodiiſſe,
qui iſta ſic conglutinarunt, ut tegerent & diſſi-
mularent labem, quæ hunc locum temporum
injuriâ, Codicumque vitio inſedit. Unde, in-
quit Salmaſius, in Palatino Codice lacer &
mutilus totus hic locus eſt relictus, uſque ad
illa verba, Gallieno igitur & Vslaſiano Coſſ. Ve-
rumenimvero hæc uſtima verba non minus ſpu-
ria & addititia, quâm ea, quæ in Palatino Co-
dice deſiderantur, ideoque non minus rejicien-
da, licéèt in eo illa reperiri negari non poſſit,
verumque exiſtimem quod apud ſe conſtare af-
firmat Salmaſius, alios omnes, quotquot Hi-
ſtoriæ Pollionis exarati Codices reperiuntur, à
Palatino exſcriptos fuiſſe. Macrianum autem an-
no jam affecto Imperatorem dictum ex eo liquet,
quèd poſt Aureolum Imperium arripuerit, illud-
que toto octavo Gallieni anno in Oriente geſſe⸗
rit, ac ſecundo regni anno perierit, ut infrà
oſtendetur.
Antequam Macrianus purpuram in Oriente XIIIL.
ſumeret, jam Aureolus Illyricianos exercitus re- Ante Ma-
gens, ut teſtatur Pollio in libro de Triginta Ty- criavum dAs-
rannis cap. II. Imperium arripuerat. Quando enle e, 11.
enim cap. ſequenti Pollio refert, Macrianum, “ Fe“
& Baliſtam de creando Imperatore conſilium ſerat.
iniüſſe, ait: Tuneque conſtitit, Gallieno longé poſ- Baron. ann
to, Aureolo aſurpante laperium, debere aliquem 262. num.
Printipem fieri, & quidem optimum, ne quiſpiam PNX V.
Tyranhur exiſteret. Et poſtea Macrianum cum
filiis dictum Imperatorem fuiſſe narrat. Valens
etiam Proconſul Achaiæ, cùm accepiſſet, Gal-
lienum adverſum ſe Piſonem mittere, ſumſit Im-
perium, ſed brevi à militibus interemtus eſt,
poſtquam ipſemet Piſonem, qui in Theſſalia Im-
perator appellatus fuerat, occidendum juſſiſſet;

ſed Piſo anno ſequenti tantùm interfectus, ut

tunc dicemus. Baronius inter Tyrannos, qui
hoc anno inſurrexere, Amilianum gypti Præ-
fectum numerat; ſed Pollio eum poſt Macriani
interitum, anno nempe ccLXI, Imperium in
Ægypto uſurpaſſe docet. Certè, cùm totus ferè
Oriens cum Ægypto Macrianum Imperatorem
agnoverit; iſque ſecundum Imperii annum in-
choarit, nonniſi eo occiſo Aℳmilianus in Zgyp-
to Imperator nuncupatus. £Ægyptum verò Ma-
criano paruiſſe oſtendit Nummus Græcus à Tri-
ſtano recitatus, in cujus poſtica legitur: ATT.
K. M. σ0°οT A. MAKPIANOZ. id eſt, Impe-
rator Coeſar Marcus Fulvius Macrianus; in altera
parte: AAEEANAPEIA. id eſt, Alexandria.
Parte alia, ut ſcribit Zoſimus pag. 65. Soythe XIV.
parte quadam copiarum ſuarum Wyricum age- Imverium
bant, & civitates ejuſdem vaſtabant; cùm alia Romanum
verò parte aliam ingreſſi ad ipſam uſque Ro- bpeſte & ho-

mam perrexerunt, ſed Gallieno Tranſalpina lo- Bium inca-
ſionibus de-

ca, ut Romam defenderet, relinquente, Ro- aſtatum
mam illi quidem reliquere, ſed univerſam propè
pervagando afflixerunt Italiam. Interim tanta
peſtis in civitatibus exorta, quanta nunquam prins
ullo tempore extiterat. Hæc Zoſimus.
Gallienus, dum res Romana in tantis Verſare- XV.
Pare Eecleita

tur

n (
muſ⸗
zuuinin
htn
jmtiant⸗

Baron
262. I.
11n.

I.
Conſat

II.
Hatonig
tn
45 bya
Lani ciſi

C. IIl.
hen.

XAIII.
Ante Ma⸗
crianum Au⸗
reolt in Il-
Irin hurhl⸗
ram ſum.
ſerat.
Baron, ann-
262, Mum.
1XXV.

4 XIV.
e⸗ mye
, Nonulis

& e-

o⸗ n jneut⸗
d- huber he
e
1

2

in Annales
§ £ . III. tur periculis, pacem Chriſtianis concefſſit, ſed
An. Ch.260. edictum illud periit: quod enim refert Euſebius
coveeſa Ale- Iib. 7. cap. 1z. datum in favorem Ægyptiorum;
Fggines poſtquam Macrianus & fillii occiſi ſunt. Quare
potisntur. neque g u 41 ne⸗
cio potitæ; & perſecutio, quæ hoc anno in
aliis regionibus deſiit; ibidem continuata, &
quidem uſque ad menſem quadrageſimum ſe-
Baron. ann. cundum, ut teſtatur Dionyſius in epiſtola ad
262. num. Hermammonem, quem Baronius, Pearſonius,
tXXV S& Lombertus in rebus Cyprianicis explicandis,
Valeſius aliique paſſim malè interpretantes,
ſcripsère, perſecutionem Valerianeam per annos
tres & menſes ſex Eccleſiam afflixiſſe: quod ta-
men nonniſi de Alexandria & Ægypto aſſeruit
Dionyſius, qui in citata epiſtola de rebus tan-
tum in ſuo Patriarchatu geltis, non verò de iis,
quæ in univerſa Eccleſia contigére, mentionem
facit, ut magis anno c cLXI explicabo.

—

Anno Urbis ANNO PERIODI GRAGO-ROMAN & 5753.

Olyrnb. 259 QO 17 A G. 14. P. I5. April. Indict. 8
ane 4. JESu CHRISTI 260. ſecund. Baronium vacat.
DIONYSII PAP 2.
GALLIENI IMP. 8.
I. OsS. Cornelius Secularis II, & Julins Do-⸗
Conſules. Cint. Hos Conſules omnes antiqui Paſti

exbibent, & in Codice Juſtinianeo tredecim Le-
ges iiſdem notantur. Certum autem, Conſula-⸗
tus in eo Codice memoratos, ordinarios fuiſſe,
non verò ſuffectos. Contra quod chronologi-
cum principium Onuphrius in Faſtis, Baronius
in Annalibus, Peravius in lib. 1I. de Doct. Temp.
& Cointius in Annalibus Eccleſiaſticis Franco-
rum peccantes, in Faſtis ordinandis aliquos
Conſules vel expunxêre, vel prætermisére, vel
loco ſuo movêre, & in alienum tranſtulêre. Ba-
ronius, qui anno elapſo Aℳ.milianum & Baſſum,
currenti Secularem & Donatum exploſit, & cum
duobus illis Conſulum paribus annos duos, qui-
bus Magiſtratum geſsêre, reſecavit, eoque pa-
cto annos Urbis, Olympiadum, & ceterarum
omnium Erarum mutilavit, ut videre eſt in an-
nis Urbis, in margine hujus Operis defſcriptis,
qui poſt Imperium Decii annis Chriſti diverſi
generis à prioribus reſpondent, v. g. annus Ur-

bis 1000. reſpondet vero anno Chriſti ccxzvII,
Baroniano CcCXLIX. Quare annus urbis 1010.

reſpondere deberet vero anno Chriſti ccLVII,
anno autem Baroniano ccrIxx; & tamen, ut vi-
dere eſt in illius anni margine, jungitur quidem
cum vero anno Chriſti ccLVII, ſed cum anno
Baroniano ccrX, propter ſcilicet Conſulatum

primum Decii tanquam ordinarium in Faſtos

à Baronio infartum.
II. Sequentibus annis ante Imperii Diocletianei
Baronius initium, unico tantùm anno à vera Era Chri-
boſthde anne ſtjana Baronius diſſidebit, ob Conſulatus anno
tanthkm uano .
ab Epa val. elapſo, currentique prætermiſſos. Imò anno ſe-
gari diſidet. quenti veram Dionyſianam Eram aſſecutus eſſet,
niſi primum Decii Conſulatum, quem ſuffectum
eſſe conſtat, ſuis Annalibus inſeruiſſet. Ut ta-
men meæ Animadverſiones ejus narrationi con-
gruere poſſent, Conſulatum illum fictitium re-
jeci, & cum vero anno Chriſti ccII annos
duos Baronianos, ſcilicet CCLIII & cCcCIIV,
copulavi, ſeu, ut aceuratius loquar, unum ex

yptus, neque Alexandria pacis bene-

QC. Baronii. 273
illis annis expunxi. Quo pacto mea narratio Ba- S £ C. III.
ronianæ conſonare & conlſentire potuit. Verùm, An. Ch. 260.
iuppoſititius ille annus à me quidem tejectus,
ſed non à Baronio, ut fieri debuit; indeque fa-
ctum, ut mea quidem narratio Baronianæ re-
ſpondeat; ſed ipie adhuc unum annum ampliùs
quàm me numeret; donec tertium Conſulatum
abjecerit ob priotem nempe Deci ſuffectum in
Faſtos ſuos perperam inſitum. Porro Secularem
cum nota numerali edendum oſtendunt varia
reſcripta Codicis Juſtinianei, & libellus de Præ-
fectis Urbi, & Faſti Græci Heraclii!
Hoc anno Poſtumus in Galliis Imperator 111.
creatus, de quo Eutropius ait: Tum jam deſpe- Poſtumus
ratis rebus S deleto penè Imperio Romano, Po- in Galli 14
Rumns in Gallia obſeuriſſimè natus purpuram ſum- ere
ERt. Quare non ſtatim poſt Valerianum in Perfi- H
dem abductum, Poſtumus Imperium uſurpavit;
ſed hoc, & non alio anno: cujus rei validum
argumentum deduco ex Pollione lib. de xXxX
Tyrannis cap. 20. ubi legitur, Piſonem à Ma-
criano miſſum ad interficiendum Valentem;
qui in Achaia Imperium ſumſerat, ipſum
etiam in Theſſalia ſeſe Imperatorem appel-
laſſe, & Valentis juſſu peremtum fuiſſe. Poſt
quam mortem, Senatuſconſultum de Piſone fa-
tum, inquiz Pollio die ſeptimo Kalendas Zu-
lias, & Atellium Fuſeum Conſularem primæ ſen-
tentiæ conſultum dixiſſe, Divinos honores Piſo-
ni decerno, Patres Conſoripti: Gallienun, &S&
Valerianum S&& Saloninum Imperatores noſtros eſſe
confido. Sed non dubito quin locus ille in om-
nibus editionibus depravatus ſit, quin Pollio
ſcripſerit, Gallienum & Valerianunz Saloninum
Imperatores noſtros eſſe confido; ibi enim Gallie-
nus junior, qui & Valerianus ac Saloninus voca-
tus fuit, perperam in duos diviſus, ut certò
demonſtrant literæ Baleri Caduſiorum Regis ad
Saporem & Artabaſdis Armeniorum Regis ad
eumdem datæ anno præcedenti num. V. ex par-
te recitatæ, quibus uterque Saporem monet, ut
Valerianum captivum in libertatem reſtituat:
Valerianus & ſilium Imperatorem habet nempe
Gallienum/, & nepotem Cæſarem, nempe Va-
lerianum Saloninum in corrupto Pollionis loco
in duos malè diviſum. Neque dici poteſt in lo-
co Pollionis intelligi Valerianum Gallieni Au-
guſti frarrem, quia is nonniſi ſub finem impe-
rii Gallieni Cæſar & poſtea Auguſtus appellatus
