conſenſu à modo loquendi Lucæ diſcedunt,
eumque anno XV Tiberii mortuum affirmant,
cùm, ut ſe Lucæ conformarent, anno decimo
ſexto ſcribere debuiſſent? Nec alio modo Græci

loquuntur, ſi pauciſſimos excipias, præſertim

Julium Africanum, qui apud Syncellum pag-
308. paſſum dicit Chriſtum modò anno XV,
modò anno X VI Tiberii, ut ſcilicet ſecundùm
Orientalium & Occidentalium loquendi mo-
dum annum mortis Chriſti magis exprimeret;
non verò quòd eo uſum fuiſſe Lucam exiſtima-
ret. Patres itaque, qui duo tantùm Paſchata
Chriſto aſſignarunt, Lucam interpretati ſunt de
anno decimo quinto Imperii Proconſularis Ti-
berii, mortemque Chriſti cum anno Imperii
Auguſtei Tiberii decimo quinto copularunt. Sed
Chriſtum tria ſaltem Paſchata peregiſſe, extra
controverſiam eſſe debet.
Reſtat hic explicanda eclipſis, de qua in An- XI.
nalibus num. CXX. Tertullianus, Julius Afri- Erxblicazur
canus, Auguſtinus, & Hieronymus, quos cer- releaſer Cyri.
tum eſt Chriſtum duobus Geminis Coll. paſſum e
exiſtimaſſe, eam eclipſim Phlegontis auctori- 5.
tate ſuadent, argumento manifeſto eos Paſſio- Baron num-
nem eo anno conſignaſſe, quo Phlegon illud cxx, & ſeqq.
Solis deliquium. Si enim Paſſionem altero, quàm
Phlegon eclipſim collocaſſent anno, non mor-
tem Chriſti miraculoſam, quod intendebant,
Gentilibus perſuaſiſſent, ſed ſeipſos ludibrio ex-
poſuiſſent. Præterea Julius Africanus ſeculo poſt
Phlegontem vixit, hujuſque Opus de Olym-
piadibus libris 16. ut docet Suidas, comprehen-
ſum videre potuit. Cùm enim Phlegon Hadria-
no imperante, & Africanus Heliogabali tempo-
re floruerit, vix mihi perſuadere poſſuin nobi⸗
liſſimum illud Opus jam Africani ætate periiſſe.

Ex quo & ſequitur, majorem huic quàm reli-

quis, qui neque Opus illud viderunt, neque ita
proximi Phlegonti vixerunt, fidem adhibendam
eſſe. Africanus autem in Fragmento à Syncello
pag. 323. relato ait, eclipſim à Phlegonte memo-
ratam accidiſſe anno II Olympiadis CCII,
quod etiam habet lib. 5. rar Xeνοννvôd αν aud
Buſebium lib. 8. de Demonſtratione, & apud
M C Hlero⸗

8 ℛ½ C. I.
An. Ch. 32.

26
Hieronymum in cap. 9. Danielis. Annus ſecun-
dus Olympiadis CCII anno Eræ Chriſtianæ

XXX exorditur. Unde Keplerus & Petavius,

XII.
Modus peci-
linri Olym-
bia Tas pia-
za di hacte
nus non ani
mad verſus.

qui mortem Chriſti in annum XXXI confe-
runt, Africanum ſibi ceciniſſe credunt; ille
Epiſtola XIV & XVI, hic lib. 12. de Doct.
Temp. cap. 21. Sed uterque opinione falſus eſt:
nam Afticanus communes Olympiades integro
biennio antevertit, primamque exorditur anno
Periodi Græco-Romanæ 4716. licèet Olympias
communis anno ejuſdem Periodi 4718. auſpice-
tur. Inde Syncellus, qui eam putandi Olympia-
des rationem ſequitur, primam Olympiadem
collocat anno Periodi Alexandrinæ 4726. quia
Periodus Alexandrina annos decem pluſquam
Græco-Romana enumerat. Unde ſi huic decem
anaos addas, habebis annum Periodi Alexan-
drinæ, qui eodem anno incipit. Eandem ob
rem Syncellus ex Africano pag. 308. dicit, capti
Alexandrid inchoatam fuiſſe CLXXXVIIII
Olympiadem, licèt an 0 Periodi Græco Ko-
manæ 5464. quo, exeunte Auguſto, ea civitas
capta, curreret tantùm annus tertius Olympiadis
CLXXXVII, ſi ſecun iùm communem opi-
nionem ſupputatio fiat. Quare Olympias Arri-

cana, ſic enim in poſterum id Olympiadis genus
vocandum „ biennio communem antevertit;
ideoque annus ſecun us Olympiadis CCII,
quo eclipſis à Phlegonte memorata, ab Africano
contigifſe dicitur, non cum anno Chriſti XXXI,
ut Keplerus & Petavius putarunt; ſed cum anno
ejuſdem Eræ XXIX conjungendus, quam-

cumque ſupputationem Phlegon ſecutus fuerit:

Africanum enim Olympiadem ab eo expreſſam
modo ſibi ſolito numeraſſe non dubitandum.
Eodem, quo A fricanus modo Auctor ano-
nymus, qui Chronicon edidit ab Orbe condito
ad annum XIII Alexandri Severi, quod extat
tomo II Antiq. Lec. Caniſii, in putandis Olym-
jadibus utitur. Ait enim: Sant omnium Olym-
piades uſque ad annum XII I Alexandri Caſaris
Ohmpiades CCLEIII, qua ſunt anni mille duo-
decim. Annus XIII Alexandri Severi incipit
menſe Martio anni Eræ Chriſtianæ CCXXXIV,
Periodi verò Græco-Romanæ 5727. quo Chriſti

& Periodi Gæco-Romanæ anno inchoatur an-

nus ſecundus Olympiadis CCLIII, juxta
communem ſupputationem, annus verò Olym-
piadicus milleſimu decimus. Quare Anonymus
alle non Olympiadem communem, ſed Africa-
nam uſurpat. Quod ex eo certum redditur,
quòd ſi præfatos annos Olympiadicos mille duo-
decim addas anno Periodi Græco-Romanæ
4715. qui Olympiadem A ricanam immediarè
præceſſit, pervenies ad annum ejuſdem Periodi
5727. Includit itaque ultimum terminum Auctor

ille anonymus, nempe annum Alexandri Severi

XIII, & annum tertium Olympiadis CCLIII,
quod & ex anno Incarnationis conſtat : addit
enim, eum annum eſſe CCâl Paſſione. Anno
Eræ noſtræ X X IX, quo Chriſtum paſſum cre-
didit, adde CVI, pervenieſque ad annum
Chriſti C CNXNXXXNIV; ſed ea additio anno

XXVIII Hieri debet, ne annus XKXIX, qui

numerari debet, excludatur : qua in re Viros

doctos aliquando errare deprehendo. Keplerus

itaque in Eclogis Chronicis pag. 124. perperam
præfato loco utitur ad probandum, Auctorem
anonymum exiſtimaſſe Chriſtum anno Eræ no-
ſtræ XXXI paſſum. Perperam etiam Marcus
Antonius Capellus libello de Cœna Domini

C ritica Hiſtorico Chronologica

teæ annum difficultas reſtat.

contendit, Cenſo inum lib. de Die natali cap.
21. docere, ſe Opus abſolviſſe anno Chriſti
CCXXXVII, annumque I I Olympiadis
CCXCIV cum anno Juliano XL, in quo
annus tantàùm tertius Olympiadis communis
CCXCIII inchoatur, conneſtere; idque au-
ctoritate memorati Chronici, cujus Olympiades
ſupputandi rationem ignorabat. Eodem nodo ir-
retitus Petavius fuit lib. 12. de Doctrina Temp.
cap. 6. ut enim Capellum, præfatum locum Ano-
nymi afferentem, confutet, aliud non reſpondet,
quàm ab Auctore Chronici certiſſimè erratum eſ-
ſe, non advertens, hunc Olympiadem Africanam,
non verò communem adhibere. Petavius lib. 12.
de Doct. Temp. cap. 21. de illo Solis defectu lo-
quens ait: Nunc illud reſpondeant, velin, qui
PBhlegontis teſtimonio nos oppugnant, ecquid Afri-
canum, Euſebinum, Hieronymum, Phlegontis li-=
bros legiſſe putent. Quod quia de Africano ſaltem
negare non poſſunt, dicant porro quid in illis judicii
fuiſſe cenſeant, ſi cum apud Phlegontem obſer-
vaſſent horribilem Solis eclipfim anno IV Olympia-
dis C CII contigiſe, & eam eſſe vellent, qteg
moriente Chriſio contra naturæ ordinem appa-
ruiſſet, atque idipſum Ethnici illius auctoritate
ſuaderent; ſi hanc, inquam, non anno illi, quoiſte

8 £ C. I.

An. Ch. 32.

ſeripſerat, ſed alteri tribuiſſent, ſat inſanos illos

arbitrentur. Quamobrem ne tantum ſtuporis an-
tiquis illis Patribus afſingatur, propemodum fateri
neceſſe eſt, Africani verba à Librariis fuiſſe cor-

rupta. At cùm Africani verba facilem habeant
explicationem, Librarii hoc in loco non cul-

pandi.
Sed gravis adhuc circa Olympiadis Phlegon-
Africanus enim
apud Syncellum pag. 308. modò dicit, eclipſim
accidiſſe anno II Olympiadis CCII, modè
anno IV ejuſdem Olympiadis. In Chronico
etiam Euſebii ad annum Abrahami 2047. legitur:
Phlegon Olympiadum egregius ſupputator in 13.
libro dicit: Quarto autem anno CCII Ohmpia-
dis magna & excellens inter omnes, quæ ante eum
acciderant, defetio Solis falta, &c. Immo ipſe
Euſebius in eo Chronico eam non anno II aut
IV ejuſdem Olympiadis, ſed IIIilligavit, fi-
cuti & Chriſti Paſſionem. Ad hanc difficultatem
Keplerus & Petavius laudati reſpondent, locum

illum Chronici Euſebiani (Fragmentum enim

Africani apud Syncellum non legerant, aut ad
difficulratem animum non adverterant) cor-
ruptum eſſe, & loco 1α ποα τωα Oνσ¾
iααρο, uti ſcripſerat Euiſe ius, Anognoſten
Hieronymi legiſſe, r6 &, hoc eſt, anno Il, li-
cèt ſcriptum eſſet, anno II. Verùm mendum
non in anno, ſed in Olympiade cubat. Africa-
nus enim, ut in re graviſſima ab omnibus intel-
ligeretur, utramque Olympiades ſupputandi ra-
tionem u urpavit; cumque annus tunc quartus
ducenteſimæ primæ Olympiadis communis cur-
reret, eam etiam numerationem amplexus eſt,
ſcripſitque æ OMBm τπαιαρο , non verò α
ανd id eſt, anno quarto Olympiadis ducen-
teſimæ primæ, non verò Olympiadis ducenteſi-
mæ ſecundæ. Qod ex eo patet, quèd in Fra-
gmento apud Syncellum pag. 324. idem Africa-
nus habet: Auni ab Adam condito ad Chriſti
adventum & ejus R'lurrectionem 5§531. Colliguntur.
A qua temporis epocha ad Olympiadem Co1I. anni
CYCII intercurrunt. Is annus mundi 5531. ſe-
cundùm Alexandrinos, quos ſequitur Africa-
nus ablolvitur menſe Martio anni Eræ vulgaris
XXIX,

XIII.
Olympia des
mendosè e.-
preſſa in Eit-
Rul,
Africano.

4⁰

An, h

XIV.,
Annus, 9
etlipſimi
ratulyſa
tilit, in
ltoribus ee
rEytu

Xy.
Mlineyt
un
lſptii
briſe

. Ch, 32,

XIII.
Ohjmpiader
mendund ex.
preſein Eu-
1, ir

Afruane.

S ſ C. I.
An. Ch. 32.

in Annales C. Baroni.. 27

XXIX, quo & Paſſionem Chriſti Africanus
conſignat. Olympias ducenteſima quinquagelſi-
ma incipit anno Eræ Dionyſianæ CCXXI, qui
annus eſt Olympiadicus DCCCCXCVII;
annus verò quartus Olympiadis CCI, eſt an-
nus Olympiadicus DCCCIV. Unde ſi
DCCCIII addas annos illos CXCII, per-
venies ad Olympiadem C C L. Numerat itaque
ibidem Africanus Olympiades modo communi
& ordinario; aliter non anni CX CII „ ſed
CXCIV à Paſſione Chriſti ad Olympiadem
CCLfluxiſſent. Et quòd ita intelligendus ſit
Africanus, liquet ex iis, quæ habet Syncellus
pag. 212. ubi ait, ducenteſimam quinquageſi-
mam Olympiadem incidere in Conſulatum Grat
Sepyertant, & Seleuci Conſulum creatorum, ad
vulgarem annum mundi 5723. ut autctor eſt Afri-
canus, qui Antonini Anguſti fuit tertius. Ubi vi-
des Africanum initium Olympiadis CCL., anno
Chriſti Dionyſiano C CXXI Grati & Seleuci
Conſulatu notato conſignare, ſicuti opinio com-
munis ſolet. Quòd ſi Africanus modo ſibi pro-
prio de ea Olympiade loqueretur, eandem bien-

nio antea exordiri ſcriberet. Sic Africanus modè

XIV.
Annus, quo
eclipfis mi-
raculoſa ac-
cidit, in Au-
Etoribus cor-
Pko b†αα

dicit Chriſtum paſſum anno Tiberii XV, modò
anno XVI ejuſdem Imperatoris, ut annum
mortis ejus magis manifeſtaret, ut jam dixi.
Patet itaque, Africanum, dum de eclipſi Phle-
gontea loquitur, ſcribere eam anno II Olym-

piadis C CII accidiſſe, utque rem magis ex-

plicaret, ſcripſiſſe poſtea eam contigiſie anno
IV Olympiadis CCI, quæ juxta communem
ſupputationem cum anno Chriſti XXIX con-
currit, progreſſuque temporis erratum eſſe 4
Librariis, & loco Olympiadis CCI ſcriptum
fuiſſe CCII, ac errorem illum vel ab Euſebio,
vel ab Hieronymo derivatum fuiſſe, in Chroni-
con Euſebianum, indeque in alios Auctores.
Non abſimilis error in Euſebio lib. 10. de Præ-
parat. Ibi enim prodit, annum decimum quin-
tum Tiberii incidere in annum quartum Olym-
piadis C CIII, licet annus X V Tiberii, ſeu
Dionyſianus XXIX, concurrat cum anno pri-
mo Olympiadis CCII juxta putationem Euſe-
bio familiarem, qui Olympiadem communem
anno uno antevertit. Quòd ſi ibidem ſupputatio-

nem communem Euſebius ſecutus eſt, quod val-

XV.

Teſtimonium

de veroſimile, dicere debuit, annum XVTi-
berii incidiſſe in annum quartum Olympiadis
CCI, non verò CCIII. Quoad Joannem

Philoponum, qui lib. 2. de Mundi creatione

ait: Harum tenebrarum meminit & Phlegon in
Olympiadibus ait enim anno ſecundo ducente-
Jimæ Olympiadis contigiſſe eclipfim Solis, cujuſmodi
nulla cognita eſt; nihil certi ex eo deduci poteſt,
non ſolùm, quia is Auctor non antiquus, cùm
Juſtino Juniore imperante floruerit, ſed etiam
quèòd pagina ſequenti dicat, anno quarto. Porrò
Ohmpicorum & Chronicorum Collettio edita à
Phlegonte Tralliano adhuc extabat, nono Eccle-
ſiæ ſeculo, quo Photius in ſua Bibliotheca cod.
XCVII, ſe quinque illius libros legiſſe aſſerit,
ex qua & aliqua decerpſit. Incertum tamen an
XVI libri, quibus ea Collectio conſtabat, Phi-
lophoni ætate adhuc omnes ſupereſlent. Ex
eclipſi itaque, quæ Chriſto patiente viſa, annus
Paſlloms determinari non poteſt alius, quàm
annus Eræ Chriſtianæ XXIX.
Ad num. CCXXVI. Petrus Daniel Hue-

tio PEvangelica, propoſitione 3. num. X I, Spen- S £ C. I.
cerus in Notis ad librum Origenis adverſus Cel- An. Ch. 32.

ſum, & Lambecius tomo 8. Bibliothecæ Cæſa-
Tcæ pag. 4. & ſeqꝗq. tuentur teſtimonium Joſephi
de Chriſto, quod Tanaquillus Faber ſingulari
Diſſertatione inſititium atque ab aliquo impo-

ſtore confictum contendit, Euſebii, Hieronymi,

Iſidori Peluſiotæ, Photii, Suidæ, & Chriſtia-
norum communem opinionem fallſitatis arguens.
Certè hujus teſtimonii ingenuitatem demon-
ſtrant omnes antiqui Codices M SS. Græci in-
corrupti, qui ubique terrarum etiamnum extant,;
quibus olim Euſebius, anonymus Antiquitatum
Judaicarum Interpres Latinus, & Scriptores
citati uſi ſunt. Fuit Interpres hic unus ex amicis
Caſſiodori anno Chriſti D XIV Conſulis, qui
cap. X VII libri de Divinis Inſtitutionibus ex-
preſsè teſtatur, Havii Joſephi judaicarum Aunti-
quitatum libros aſque ad ſuam atatem nondum
fuiſſe tranſlatos, ſed ſe primum illos ab amicis ſuis
feciſſe converti in Latinum. Falsò aſſeritur, Eu-
ſebium teſtimonium illud finxiſſe, & Operi Jo-
ſephi per fraudem inſeruiſſe; cùm aliquod Opus
ſuppoſuiſſe Euſebium oſtendi non poſſit. Joſe-
phus quidem in Religione Judaica ſemper con-
ſtans permanſit, ut apparet ex his ejus verbis:
Uque in hodiernum Chriſtianorum genus ab hod
(nempe Jeſu Chriſto) denominatum non deficit
lib. 18. Antiquit. cap. 4. ideoque hæc verba;
⁶Xets τοαRU , non ſunt ſimpliciter accipienda,
quaſi Joſeph Chriſtum habuerit, pro vero Chri-
ſto, ſeu pro promiſſo Meſſia; ſed laborant ea
eclipſi ſive defectu vocis Aeναο hoc eſt, hic
erat ille Sor⸗ qui appellabatur Chriſtus. Si loco
laudato Joſephus nullam Chriſti feciſſet, aut vo-
luiſſet facere mentionem, opus non habuiſſet

cap. 8. lib. 20. earundem Antiquitatum S. Apo-

ſtolum Jacobum cognomine Juſtum vel Mino-
rem expreſsè appellare my a£ α% In νενα⅞—
s Xess, hoc eſt, fratrem Jeſu cognomine Chri-
ſti. Hæc enim verba ibi adjunxit, ad ea reſpi-
ciens, quæ de Chriſto jam narraverat lib. 18.
cap. 4. Origenes quidem lib. I. adverſus Celſum,
ait, Joſephum Jeſum parum agnoviſſe pro Chri-
ſto, αοτα οan ê⅝łı“R ,7ε Aαπαιτα Ine ασNXéIs&.3
ſed ex illo ſimilibúſve locis malè colligit Faber.
Joſephi teſtimonium de Chriſto ſuppoſititium
eſſe; cùm ex illis tantùm inferri debeat, Joſe-
phum non agnoviſſe Jeſum, Meſſiam & totius
Orbis Regem à Scripturis Moſaicis prædictum.
Quamobrem Joſephus vaticinium de Meſſia,
cujus adventum tunc temporis Judæi expecta-=
bant, non de Jeſu Chriſto interpretatus eſt, ſed
de Veſpaſiano, poſtquam Judæorum omnia re-
troire vidit. Lege librum 3. cap. 14. de Bello Ju-
daico pag. 854. Denique conſentit ad hæc omnia
ſtylus & dictionum color, talis nimirum, qualis
Helleniſtarum eſſe ſolet. Locutiones etiam quaſ-
dam obſervare licet Joſepho familiares. Ex qui-
bus omnibus liquet, hanc periocham germanam
eſſe. Qua de re plura Auctores citati.

ANNO PERIODI GRACGO-ROMANÆ½ 5526.
14 D. I5. Indict. 6.

JESuCRRISTI 33. ſecundum Baronium 35.

TIBERII IMP. 20.

Anno Urbis
786.
Olymp. 203.
an. I.

, Ioſephi de tius, Vir eruditiſſimus, Epiſcopus Sueſſionenſis
4 Chriteo. delſignatus, in libro, cui titulus eſt, Demonſtra-
. Tom. I.

D num. I. Coſſ. Ser. Sulpicius Galla, & L. J.—
Sulla Feliæx, ey Inſcriptione Gruteriana Conſulete
2 pag

28 Critica Hiſtorico-Ohronologica

384 C. I. pag. 1087. Galba, qui poſtea imperavit, dicitur
An. C. 33.34. etiam Servius à Tacito lib. 6. & à Dione lib. 58.
ubi hujus anni Conſules laudant. Card. Noriſius
tamen in Epiſtola Conſulari pag. 16. poſtquam
retulit hunc Suetonii locum in Galba cap. 4.
Adoptatus à noverca ſua, (nempe Galba) Livii
nomen &s Ocellæ cognomen aßumſit, mutato prano-
mine. Nam és Lucium mox pro Servio nſque ad
tempus Imperii nſurpavit; ait: Ego mallem in
Conſulatu Lucium vocare (nempe Galbam Nquod
illud pranomen tunc ferebat, eodemque in publicis
monumentis ejus anni obſignabatur. At cum in
laudata Inſcriptione atque à Tacito & Dione
Servius, non verèò Lucius appelletur, manife-
ſtum eſt, Lucii prænomen in Faſtis ei attribuen-
dum non eſſe. Certè Romani ſæpe quibuſdam
nominibus vulgò inſigniebantur, quibus tamen
in publicis monumentis nuncupari non ſole-
bant. Sic Caius in Nummis ſaltem Latinis num-
quam Caligula vocatur: ſic Gallienus Minor in
Nummis eo nomine numquam appellatur.
1I1. Ad num. X XIX. Neque Dio lib. 58. neque
Caligula ft Suetonius in Tiberio cap. 6r. à Baronio citati
Imperator. dicunt, Tiberium, Caligulam ad Imperium
hoc anno evexiſſe, certumque, hunc nonniſi
poſt Tiberii mortem eo honore exornatum
eſſe. .
II1. Pomponius Flaccus Syriæ Præſes hoc anno
oziens pom- ſupremum diem obiit, ut docet Tacitus lib. 6. ad
Torié hac Urbis DC CLXXXVI. Flacco ſuc-
dr Praß anſlie Vitelli hriſti XXXV, de quo
dis. ceſſit Vitellius anno Chriſti de q
Tacitus lib. 6. anno Urbis DCCLXXXVIII,
Baron. anno ait: Cunkctis, quz apud Orientem parabantur L.
37,num. II. Eitellium prafecit, patrem Auli Wuellii, dui
poſtea imperavit. Verum itaque eſt quod ſcribit
Suetonius in Tiberio cap. 41. Hiſpaniam & ²-
riam per aliquot annos ſine Conſularibus egeer⸗
habuiſſe Tiberium. Porrò Em. Card. Nori ius
in Diſſert. III de Epochis Syro-Macedonum
cap. 4. exhibet Pomponii Flacci Numiſins „ in
cujus antica parte viſitur laureata imago Tiberii,
& in averſa intra lauream legitur: EIII ½A“ A K-
KOT. ANTIOXEGO N. E Te BII. ſub Flac-
co. Antiochenſium. Anno LXXXII. Deducitur
annus ille ab Era Antiochena Juliana, anno Pe-
riod: Græco-Romanæ 5445. Urbiſque conditæ
DCCV inſtituta, ut ibidem oſtendi . jdeoaus
hummus ille Flacci anno Chriſti currenti paulo
ante Flacci mortem percuſſus. Duo Flacci nu-
miſmata cum annis Antiochenis LXII &
XCII ab impoſtore quodam ſine dubio conficta.

Anno Urbis ANNOPERIODI GRACO-ROMANE 5527.

Olymp 203.
an. 2. JESu-CHRISTI 34. ſecund. Baronium 36.

TIBERIIIMP. 21.

D num. I. Coſſ. Paullus Fabius Perßicus,
S& L.Vitellius, ut oſtendit Card. Noriſius in
Epiſtola Conſulari, ubi & ait, poſtremum per-
eram à Baronio Nepotem appellari, quòd non
adverterit, apud Onuphrium hanc vocem Nepos
originem Conſulum ab avis indicare, ideoque
pro eorumdem Conſulum cognomine accipi
non debuiſſe. “ä 4
11. Tiberius Imperii Auguſtei Vicennalia dedit,
Vicennalia ut ſcribit Dio lib. 58. & legitur in Collectione
Rbern. Hliſtoriarum apud Scaligerum pag. 339. Vide

I.
Gonſules.

dicta in diſſert. Hypatica hoc anno. §8 Hh C. I.
Obitus Philippi Herodis Aſcalonitæ filii, de An. Ch. 35.

quo anno Chriſti X XKXVII, huc revocandus. 36. II
Obitus Phi-
lippi Herodis
ANNOPERIODIGRECO-ROMAN&E 5§528. Klii.
. 3 Anno Urbis
O 16 B. 17. Indict. 8. 788.
Olymp. 203.
an. 3

.
JESu CHRISTI35. ſecundum Baronium 37.
TIBERII IMP. 22.

D num. I. Coſſ. C. Ceſtius Gallus, & M. I.
Servilius Nonianus, ut oſtendit Card. No- Conſuler.
riſius in Epiſtola Conſulari.
Imperii Proconſularis Tiberii quinta Quin- O ii
quennalia in hunc annum incidunt. Mediobar- Quinquen-
bus tres Tiberii Nummos producit Tribunitia

nalia Impe-
Poteſtate XKXVII, quæ hoc anno cœpit, rii Proconſu-

inſignitos, in quorum altero Quadriga trium- laris Liberil.

phalis, in altero globus cum temone, in tertio
templum pulcherrimum cernuntur: quæ hujus
feſtivitatis indicia. Suſpicabatur Angellonus
triumphi Tiberii memoriam hoc anno renova-
tam fuiſſe: qua in ſententia plane confirmatus
eſſet, ſi annis Decennalibus & id genus feſtis
addictis rerum antea geſtarum memoriam in
Nummis refricari ſolitam intellexiſſet. Medio-
barbus exhibet duos Tiberii Nummos Tribuni-
tia Poteſtate X XXVI praæcedenti anno in-
choata notatos, in quorum altero viſitur tem-
plum, in altero globus cum temone, ad deſignan-
dam nempe ſapientem Imperatoris adminiſtra-
tionem. Quare cùm certum ſit Tiberium anno
præcedenti Vicennalia dediſſe, liquet currenti
anno ſimiles Nummos ob ſimilem feſtivitatem
percuſſos, & aliqua templa horum ſolennium
occaſione, aut ædificata aut dedicata, qui mos
poſtea invaluit. 5

ANNO PERIODI GRAXCO-ROM A N £ 5529. Anno Ur bie

. 1
O17 A G. 18. P. 31. M A R T. Indict. 9. Dlyme. 2033

JrsuCRRRISTI36. ſecundum Baronium 38. an. 4.
TIBERII IMP. 23.

D num. I. Coſſ. Sex. Papinius Allenius, & I.
Q ⸗Plantins, ut oſtendit Card. Noriſius in Cenſulese
Epiſtola Conſulari pag. 23. ubi demonſtrat Plau-
tium per errorem Plautianum à Baronio, aliiſ-
que cognominari, & priorem Conſulem non
Gallienum, ut à Baronio Onuphrioque vocatur,
ſed Allenium dictum eſſe
Tiberius Imperii Cæſarei ſeptima Quinquen- II.
nalia celebravit. Mediobarbus pag. 67. Nummos Septima

hujus Imperatoris deſcribit, Tribunitia Poteſtate inquen-

. . lia Impe
XXXVIII hoc anno inchoata inſignitos, in i Cafee 1
quorum uno viſuntur Quadrigæ triumphales; in Eberii.

altero templum elegantiſſimum, & in alio glo

cum temone; quæ horum ſolennium indicia.

ANNO PIRIODI GRACO-ROMANA 5530. Anno Urbis

O 18. F. 19. P. Indict. 10. 790.
Olymp. 204.
JrsUCRRISTI 37. ſecundäàm Baronium 39. an. 1.

CALIGUIL½ IMP. I.
D num. I. Coſſ. Cu. Acerronius Proculus;

I1.
& C. Pontius Nigrinns, ex Dione lib. 58. & Conſules.
Taciro lib. 6. Annal.

Tiberiug

§E
An.
I1
Obitu.
rüi⸗

III
Dbuur 1
lippi Her
Aſcaln
fui.

Baronar
num., 11

AC
37.
III.
itiu phi.

hilkrogi

nno Drhi
.

npez
4 *

.
ſaler,

I.
Winta
Vingnen-
alia Infe.
ii rocnſa.
luu Nerit.

Auno Urbit
]ſMℳ
Oleng⸗ ;.
Mar &N

6 b
n Cinſulet⸗

*

. . 11.
eptima
le alis ne
in iCiſns
in Mi

us

790,
Oljnpeot⸗

. 11.

1.
N , le.
Con

us

S§ C. JI.

Tiberius X VII Kalend. Apriles ſeu die XVI
An. Ch. 37. Martii, Suetonio in Tiberio cap. 16. & Tacito

obinnn 11 lib. 6. Annal. teſtibus, ſupremum diem obiit,
berii. cui Caius Caligula Germanici filius ſucceſſit.

Quare erravit Dio lib. 58. qui ait, Tiberium
mortuum die vigeſima ſexta Martii, & imperaſſe
annos XXII, menſes VII, ac dies totidem, non
verò, ut perperam legitur in Epitome, annos
XYXII, menſes, V, dies XIII. Regnavit enim
annos XXII, menſes VI, dies X XVI. Quòd
ſi Tiberii anni ab eo tempore, quo Imperii Col-
lega dictus, numerentur, regnavit annos viginti
quinque, menſes ſex, dies novemdecim; ut ex
Clemente Alexandrino lib. I. Stromatum colli-
gitur, ubi tamen per errorem annos viginti ſex
habet. Caligula Kalendis Juliis currentis anni,
Claudio patruo Collega, Conſul ſuffectus pro-
ceſſit, ut habet Suetonius in Claudio cap. 7. &
in Caio cap. 17. ubi tamen juxta antiquas edi-
tiones, quas Baronius ſecutus eſt, malè legitur,
Caium primum Conſulatum ex Kalend. Janu.
geſſiſſe: legendum enim, ex Kalend. Jul. ut jam
inter omnes convenit. Conſulatus iſte Caligulæ
juxta primam Conſulatuum Cæſareorum regu-
lam capeſſitus Octaviani Auguſti exemplo.

1111. Ad num. II. Philippus Herodis Antipæ frater
Oeitus Phi- anno Chriſti X NXIVè& vivis exceſſit. Joſephus

m. enim lib. 18. Antiquit. cap. 6. poſtquam de Vi-

flii. tellii Hieroſolymam adventu locutus eſt, ait:
Tunc etiam Philippus Herodis frater diem ſaum
Baron an. 37. obiit anno Tiberii Principatus vigeſimo, chm ipſe
num. 11II. præfuiſſet triginta ſeptem annis ITrachonitid &
Gaulanitidi ac Patanaæ, & quia ſine liberis deceſ-
ſerat, ditionem ejus Tiberius Provinciæ Sria
attribuit. Ex quo annus mortis Herodis Magni
ejus patris magis innotefſcit. Si enim Philippus
anno Chriſti X XXIV, quo Tiberius viceſimum
Imperii inchoavit, mortuus eſt, patri ſucceſſerat
anno Juliano XLII. Baronius in Annalibus
Philippi mortem in annum Chriſti XXXV
confert, quèd exiſtimet, Joſephum indicare,
eam non contigiſſe, niſi poſtquam Virellius
Hieroſolymam advenit. Quæ tamen ratio non

PRADFECYUS PRETOKRIO ORkIENTYIS, g.
& ſub ipſo Diaceſes quinque. . p,ovieig
ORIENTIS. ,ÆGYPTI. ASI. PONrTI. TaRACT . Hubjedte Pyo,
Sub Diceſi Sub Diæceii Sub Diaceſi daub Diœceſi Sab Diæceſt Lecto Praroj
Orientis, ADLoypttit, Aha, ponti, Tyracie, 16 Orisglig
provinciæ X. Provinciæ PI. Provinciæ X. Provincia A. Provinciæ l
Palæſtina;, Libya ſuperior, Pamphylia, (alatia, Europa,
Phœnice, Libya inferior? Helleſpontus, Bithynia; Thracia,
Syria, Thebais, Lydia, Honorias, Hemimontis;
CGilicia, Ægyptus, piſidia, Cappadocia pri- Rhodope,
Cyprus: Arcadia, Lycaonia, ma; Mœſia I I.
Arabia, Auguſtanica. Phrygia Paca- Paphlagonia, Scythia,
Iſauria, MW tiana, Pontus Polemo-†
Palæſtina Salu⸗ Phrygia Saluta-⸗ niacus, 4
raris, . riss Hellenopontus,
Palæſtina II. Lycia, Armenia I.
Phœnice Libani, Caria, [Armenia I1.
Euphratenſis, Inſulæ. Galatia Salutaris. ſ
Syria Salutaris, . .
Oſthoena, Zçc .
Meſopotamia,
Ulicia ſecund 4
Cilicia ſecunda NI. 1
1

in Annales C. Baroni. 29

Procedit: Joſephus enim, antequam Philippi §& Æ G. I.
mortem hatret, ait Vitellium juſſifle Pilatum An. Ch. i7.
Romam proficiſci, reſponſurum apud Geſarem ad
oljecta per Judaos or—ιina; quæ tamen profectio
ante annum Chriſti XKXVI ſuſcepta non eſt:
Joſephus itaque ordinem temporis plerumque
non ſervat, & Hiſtoricum agit, non Chrono-
logum.
Ad num. VIII & ſeqq. Imperium Roma- 1V.
num jam ab Apoſtolorum temporibus in Pro- Eecleſia pes
vincias diſtributum videtur: Oriens, inquit Pe- Wedtum 24
trus de Marca lib. I. cap. 4. parag. 2. in diſpoßitio- SSH
ne Imperii Kömani eas Provincias omnes omple- 3
uitur ab iplins Veſpaſiani temporibus, quæ à Thra⸗
cia per ,Dgyptum && Aßam Minorem uſque ad
Enphratem & Vygrim pertinent. Hæ Provincig
uinaqjue Diæceſibus comprehendebantur z Thra-
cica, Pontità, Aſiand, Orientali, & Doyptiacui
quæ Magiſtratibus ſibi præfettis parebant. Ubi

quando dicit, quinque Diceſibus, reſpicit Præ-

ſul doctifſimus ad poſteriora temipora, quibus
Thracia, Pontus, Aſia, Oriens; & Agyptus
Dioceſes Imperii vocatæ ſunt, quod primò con-=
tigit ſub Conſtantino Magno, qui Imperium
Romanum ſub variis Præfectis Prætorio ordi=
navit, & Provincias varias ſub unoquoque Præ-⸗
fecto ordinaturus, eas Diœceſes appellavit, uè
Diœceſis ſub ſe habeat plures Provincias, ſicu
Provincia plures civitates. Licèt itaque Dic=⸗
ceſis nomen Conſtantini Magni temporibus pri-=
mm auditum ſit, res tamen ipſa per illum ſigni-
ficata jam erat ab initio Eccleſiæ. Ipſæ Diœce-
ſes & Provinciæ ſub quatuor Præfectis Prætos*
rio exhibentur in Notitia Imperii ultra Arcadiè
Honoriique tempora ſcripta; ut in Operis in-=
ſcriptione dicitur. Ex ea videre eſt, ſub quatuor
Præfectis Prætorio, per totum Imperium fuiſſe
Diœceſes omnino tredecim, ſex Orientis, &
Occidentis ſeptem, illaſque comprehendiſſe
Provincias centum & duodeviginti, quas quia
quilibet Eccleſiaſticæ Hiſtoriæ ſtudioſus ſibi fas
miliares reddere debet, hic apponendas dueo e
ipſa Notitia Imperii.

P & PECTUVS

ritica Hiſtorico-Chr. .
30 Critica Hiſtorico-Chronologica
S . C. I. C. 1I. 6
An. Ch. 37. . PR AFECYVS P „ T kKIO ILLELTERICI,; An. Ch. 37. AuCh.
Zrevineir S& ſub ipſo Diœceſes duæ. “
ſubjecte Pra- MACEDONI FFFT DACIE.
fecto Prato- Sub Diæceſi Maceaoniæ, Sub Diæceſi Dacis
rio Illyrici. Provinciæ VA Provinciæ V.
Achaia, Dacia Mediterranea,
Macedonia, Dacia Ripenſis,
Creta, Meſia prima,
Theſſalia, Dardania Prævalitiana;
Epirus vetus, Pars Macedoniæ Salutaris:
Epirus nova.
P K XFECTUVS PRRN1LTORIO ITALIX2,
S& ſub ipſo Diæceſes trei.
ITALIX. ILLYRICI. AEFRIC g.
Sab Dicceſi Italiæ, Sab Diœceſi Ilyrici, Sab Diœceſi Africæ,
Provincie XVII Provinciæ PI. 1Provincie VI.
Venetiæ, pPannonia ſecunda, Byzacium,
milia, Savia, Numidia,
Liguria, Dalmatæ, Mauritania Sitifenſis,
Flaminia & Picenum Pannonia prima, Mauritania Cæſareen-
Annonarium, Noricum Mediterra- ſis,
Tuſcia & Umbria, neum, Tripolis,
Picenum Suburbicarium, Noricum Ripenſe, Africa Proconſularis.
Campania, 1.
Sicilia, 1
Apulia & Calabria,
Lucania & Brutii, 5
Alpes Corttiarum, .
. Rheætia prima, 4
Rhtia ſecunda;
dannlum, n
Valeria, . Pſtituti
Sardinia, Patnarthe
Corſica. 1 tuum &l
dukerum,
VvII. bR FECTVS FPRAXNORIO G ALrLEIARVM,
Erovinci⸗ S ſub' ipſo Diœceſes tres.
lecele. HISPANI. GALLIARIM. BRITANNIARUM.
E⸗ Gallis- Sub Diæœceſi Hiſpanig; Sub Diœceſi Galliarume, Sub Diœceſi Britanniarnmz;
rum. Provinciæ VII. Provinciæ XVII. Provinciæ E.
Bœtica, Viennenſis, Maxima Cæſareenſis,
Luſitania, Lugdunenfis prima, WValentia,
Gallæcia, 1 Germania prima, Britannia prima,
Tarraconenſis. Germania ſecunda, Britannia ſecunda,
6 Carthaginenſis, Belgica prima, Flavia Cæſareenfis,
Tingitania, Belgica ſecunda,
Baleares. Alpes Maritimæ, 1
Alpes Penninæ & Graiæ,
Maxima Sequanorum,
Aquitania prima,
Aquitania ſecunda, 14
Novempopuli,
Narbonenſis prima,
Narbonenſis ſecunda,
Lugdunen ſis ſecunda,
Lugdunenſis tertia,
Lugdunenſis Senonia- .
VIII. Is Imperii ordo utcumque ex antiqua Provin- & quo propterea populi frequentihe conveniebant,
Hyiſcepi & Cjiarum diſpoſitione deſumtus, ut monumenta quòd ſagulari quodam jure civitates à matrice
ern⸗ ust⸗ Antiquitatis tam rophanæ quàm Eccleſiaſticæ enderint, Apoſtoli itidem Epiſcopos in civitati-
2d Imperium perſcrutanti facilé innoteſcet. Nam, ut obſer- bus conſtituerunt , eo videlicet ordine, ut pende-
palaitnti, Vat Petrus de Marca lib. 4. cap. 1. parag. 31. cum rent ab Epiſcopo in Metropoli ſive urbe priwaria,
in Imperio Provinciæ contributæ eſſent cuidam ci- &c. Id colligitur ex Paulo in Epiſtola ad Titum
vitati primaxiæ, quæ Metropqkis dicebatur, apud cap. I. ubi ſcribit: Reliqui te Cretæ, ut conſtituas

Euam Aagiſtratus luljecterum canſas jndicabent, per civitate: Preibyteros, ſieut & ego Aiſpoſui tibi.
Perx.

——

C. .

It,
rice
tati⸗
Al
ℳ
ui
14
tibi⸗
Per

. in Annales C. B

4 C. I. Per Presbyteros olim quoque ſignificabantur
An. Ch. s/. Epiſcopi, ut obſervant Ambroſius, Chryſoſto-
mus, & ipſemet Paulus hoc loco intellexit, cùm
immediatè addat nomen Epiſcopi. Reliquit ergo
Paulus Titum in Creta intula, quæ & una fuit
ex Provincüs Macedoniæ, ut legitur in Noritia
Imperii, idque, ut ibidem per civitates ordi-
naret Epiſcopos, quod ad Metropolitas in ſua
Provincia ſpectat, juxta Canonem IV Concilii
Nicæni; qui licèt electionem omnibus Provin-
ciæ Epiſcopis adſcribat, & conſecrationem (ſi
plures Provinciales Epiſcopi adeſſe nequeant)
tribus præſentibus tradat perficiendam, abſen-
tibus quoque pari modo per ſcripta aſſentienti-
bus, attamen in eo Canone additur, ut ſirmitas
eorum, quaæ geruntur, per unamquamque Provin-
ciam Metropolitano tribnatur Epiſcopo. Quæ verba
ita interpretatur Lupus, ut ſicut ad Romanæ
Reipublicæ normam Eccleſiæ Provincias ordi-
narint Apoſtoli, ita & Nicænum conſequenter
ſtatuerit, in quavis Provincia eſſe Epiſcopum
Metropolitam „ eumque unicum, cui & electo-
rum Provincialium Epiſcoporum, aliorumque
omnium per Provinciam agendorum competat
confirmatio. Quod ex facto Pauli corroborari
poteſt, qui inſtituto in Creta inſula Tito, ut
Metropolitana auctoritate civitatibus ad Fidem
noviter converſis Epiſcopos conſtitueret & ordi-
naret, factum eſt, ut Gortyna Cretæ Metropolis
jus illud ſubſequentibus ſeculis retinuerit, ut
inquit Schelſtratius in parte I. Antiq. illuſt. Diſ-
ſert. I. cap. 3. art. J. ubi Diœceſes & Provincias
in Imperii Notitia memoratas exhibet, & ex
quo hæc exſcripſimus. H
IX. Porro in tribus majoribus Imperii civitatibus
Inſtitutio inſtitutæ ſunt tres potiſſimæ dignitatis Eccleſiæ,
main - Ek- & præcipuæ Sedes Patriarchicæ. Nicænum Con-
archorum, cilium antiquam conſuetudinem ab Apoſtolis
ortam ſervari mandavit Canone VI: Antiqua
conſuetudo ſervetur per Dopptum, LEybiam, &
Pentapolim, ita ut Alexandrinus Epiſcopus horum
omnium habeat poteſtatem; qui & urbis Romæ
parilis mos eſt. Similiter & apud Antiachiam,
ubi trium Sedium Patriarchalium in præcipuis
Imperii urbibus auctoritas firmatur, quam Leo
I Epiſt. z. ad Anatolium inſtituto Apoſtolorum
Principis Petri adſcribit, & ſtabilem permanere
præcipit. Et quia ſub Præfecto Prætorio Orien-
tis quinque erant Dicœceſes amplifſimæ Imperii,
ut videre eſt in Notitia ſuperiùs deſcripta, & in
Dio ceſi Egyptiaca inſtitutus fuerat Patriarcha-
tus Alexandrinus, ac in Orientali Antiochenus,
reſtabant tres Orientis Diœceſes longè ab Italia
ſitæ, quæ ſicut à ſuis Vicariis regebantur, ex
earum civitatibus præcipuis, ita & Apoſtolos
permoverunt, ut ſimile quoddam Patriarchali
regimen inſtituerent, quod Nicænum Conci-
lium falvum voluit Canone VI, ex pervetuſta
conſuetudine Eccleſiaſtica argumentum deſu-
mens. Cûm enim Alexandrino juxta formam

Romani Patriarchatũs jus ſuum attribuiſſet: Si-

militer, inquit, & apud Antiochiam ceteraſqne

Provincias, ſuis privilegia ſerventur Eccleſiis. Per

ceteras Provincias, inquit Lupus, Vir eruditiſſi-
mus, in illius canonis expoſitione, intelligit
præſertim tres Diæceſes Autocephalas ab omni
Patriarchali poteſtate liberas & exemptas, haben-
teſque Primatem poteſtate pari gaudentem in ſub-
jættas ſibi Provincias, nempe Dicceſim Aſiaticam
ſub Epheſino, Whracicam ſub Heraclienſi, Ponti-
cam ſub Primatu Caæſarezenſi. Tres itaque erant

* △
Baromi. 31
Otientis Diœceſes Antocephalæ, nec Patriar- S £ C. I.
chis Alexandrino vel Antiocheno ſubjectæ, quæ An. Ch. 37.
ſuis Synodis & Exarchis adminiſtrandæ reman-
ſerunt. Poſtea Patriarchatus Cpolitanus inſtitu-
tus, & in Concilio Chalcedonenſi ſtatutum, ut
tres Exarchatus Aſix, Cappadociæ, & Thraciæ
Cpolitano Epiſcopo fubjicerentur, ut in Anna-
libus explicatur. Parte alia Juvenalis quinto Ec-
eleſiæ ſeculo Patriarcha dictus, eique Palæſtinæ,
