plerumque mentionem fieri Translationum
8S. Pontificum, aliudque arcanum deregere,
eas nempe ſæpe conſimili die factas, quo ſepul-
turæ eorum corpora mandata fuerant. Nam
Urbanus die X XV Maii ſepultus in Cœme-
terio Prætextati, quod apud Baronium inter

Ccmeteria Romana octavum mimero eſt; in-

deque poſtea ſimili die, anno incerto, trans-
latus ad quintum Coœmeterium ad Winphas
dictum via Nomentanâ, ſeptimo ab Urbe lapi-
de. Ex his liquet, errorem in Chronicon
Damaſi irrepſiſſe; & Urbanum annos octo,
menſes undecim ac dies duodecim ſedere non
potuiſſe; cùm die viceſima quarta menſis Maii
anni ducenteſimi triceſimi ad cœleſtem patriam
advolarit, & anno ducenteſimo viceſimo ſecun-
do menſe Octobri Pontificatum inierit. Sedit
itaque tantùm annos ſeptem & aliquot menſes
ac dies. Papebrocius laudatus, ur totidem annos
Urbano artribuat, quot in Chronico Damaſi
per errorem leguntur, ſcribit Calliſtum, dum
in carcere eſſer, Urbanum ſuum Vicarium cen-
ſtituiſſe; ſed ſi hoc eſſet, non magis Urbanus
quàm Calliſtus mortem tunc vitaſſet, & aliquod
veſtigium rei tanti momenti, ſæpiuſque iteratæ
extaret. Unica Decretalis Urbano attribuitur,
eaque ad omnes Chriſtianos ſetipta, ſed cum
ea conſarcinata ſit ex teſtimoniis Pomerii, Iſi-

dori, Eucherii, aliorumque, non poteſt non

eſſe ſuppoſititia. Poſt Urbani mortem Sedes ceſ-
ſavit dies triginta, ut habet Auctor auctioris
Chronici veterum Pontificum, idque accuratè,
ut in Pontiani morte videbimus. Quare Pontia-
nus Urbano ſucceſſit die viceſima ſecunda men-
ſis Junii, in quam anno C CXXX feria tertia
incidebat.
Sed redeo ad Sanctum Urbanum, cujus Mar-
tyrii acta Henſchenius ad diem X X V menſis
Maii recitat, exiſtimatque ea fuiſſe per Notarios
Eccleſiæ Romanæ conſcripta. Narrantur in illis
hujus Sancti Pontificis & ſociorum caprtivitas,
conſtantia inter verbera, animosa fidei pro-
feſſio, & tormenta illis inflicta. In actis verò
Sanctæ Cæciliæ legitur, Sanctum Urbanum,
dum in ſepulchris Martyrum lateret, baptizaſ-
ſe Sanctos Valerianum S. Cæciliæ conjugem, ac
Tiburtium Valeriani fratrem, quem ad San-
ctum Urbanum, à quo baptizaretur, perdu-
xit. Poſt horum Sanctorum mortem conjuncta
fuere sorpora SS. Urbani, Cæciliæ, Valerani,
Tiburtii, & aliorum Martyrum, & Sanctus Gre-
gorius Papa hujus nominis IIl anno DCCXXXI
Pontifex Romanus dictus cæ&meterium beatorum
Martyrum Januari, Urbani, Tiburtii, Valeria-
ni, atque Maximi, &s eorum teitum in ruinis
poſitum de novo perfecit, inquit Anaſtaſius Bi-
bliothecarius. Denique Sanctus Paſchalis Papa
hujus nominis primus anno DCCCXVII Papa
creatus ſcripſit Epiſtolam de revelatione ſibi
facta à Sancta Cæcilia, ob quam, inquit, pro-
perantes in cœmeterio S. Sixti ( aliis præt etati)
foris portam Appiam ſium, corpus S. Caciia,
inter Collegas Epiſeopos in aurels indumentis cum
venerabili ſponſo Valeriano reperimus, & honeſtè
infrà muros hujus Romana urbhis induximus..
& Titulum in meliorem ſtatum a nobis fecimns
reſtaurari

&& däuaſdem Vlirginis conpus cum ca-

§ Æ C. I II⸗
Translatio
nes 8§. Pon-
tif cum eo die
Jabta 410 1ſs
aliaàs ſepulit:

111.
Reliquia S.
Vrbani PP.
magna in
veneratione
Romg.

Cunſ
Deme
’.

Alitit.

II
Plures
Koyhi⸗
Demett
Epſſepp
erant.

IV.
drigener
Anmon⸗
ſarulr

. III.
Ch. 31.
lgtig.
d. Don.
um er ge
.

5 ſehultt.

I1I.
Reliqui 5.
ybani Fl.
magna in
Veneratioſ
Ro.

in Annales C. Baronii. 215

5£ C. 111. riſſimo ſponſo atque Tiburtio, & Marimo Marty-
An. Ch. 232. pihus, neo non Urbano & LEucio airiſque LPontiſt-
cibus, ſub ſacro altari dedicantes collocavimus;
quæ & Anaſtaſius Bibliothecarius etiam refert.
Sed plura de horum Sanctorum Reliquiis Hen-
ſchenius laudatus.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMAN& 5725.

985. .
Olymp. 252. 17 AG. D 5. P. 25. Mart. Indict. 10.
an. 4. JESu CHRISTI 3232. ſecund. Baronium 234.
PONTIANI PAP Z 3.
ALEXANDRI IM P. II.

D num. I. Coſſ. Lupus, & Maximus, ex

Cos al variis reſcriptis Codicis Juſtinianei.
1I. Mors Demetrii Epiſcopi Alexandrini, &
Demetri initium Heraclæ ad annum C CXX X per-

Epiſe. Alex. tinent, ex Chronico Euſebii tam juxta edi-
obitus. tionem Pontaci, quàâm Scaligeri. Marianus
Scotus Heraclæ initium etiam copulat cum an-
ni illius Conſulibus.
1II. Eutychius Patriarcha Alexandrinus ſcribit, 4
Plures in Marco uſque ad Demetrium totam Ægyptia-
Xgypio ante cam Eccleſiam unicum Epiſcopum habuiſſe,
Demetrium quam ſententiam Dallaus, vir & ſecta Prote-
Epiſcopbi ſtantium, ambabus manibus amplexus eſt. Sed,
eraut. ut notavit Pearſonius Epiſcopus Ceſtrienſis
ejuſdem ritůs, in prima parte Vindiciarum S.
Ignatii cap. ultimo, hiſtoriola illa, in qua
etiam dicitur, tres Epiſcopos à Demetrio pri-
mùúm in Ægypto creatos fuiſſe, minimè fide
digna, non ſolùm quia Eutychius decimi ſecu-
li Scriptor Alexandrinæ Eccleſiæ Hiſtoriam
parum diligenter pertexuit; ſed etiam quia
contrarium ex optimis Auctoribus colligitur.
Hadrianus Imperator epiſtolam ad Servia-
num Conſulem ſcripſit, ideoque diu antequam
. Demetrius Eccleſiæ Alexandrinæ præficeretur,
in qua ait: Illi qui Serapin colunt, Chriſtiani
ſunt: & devoti ſunt Serapi, qui ſe Chriſti EP IS-
cOPOS dicunt. Refertur ea epiſtola à Vopiſco
in Vita Probi Imperatoris. Certè illa de tribus
Epiſcopis à Demetrio primò in Æ gypto crea-
tis traditio Græcis atque Latinis ignota fuit:
traditio verò illi contraria de Epiſcopis à §S.
Marco in Æ yptiaca Diœceſi inſtitutis, & Græ-
cis & Latinis atque Arabibus innotuit, ut videre
eſt apud Simeonem Metaphraſtem in Vira S.
Marci, & Synaxario Græco, ubi de S. Marco.
Rhabanus Maurus eadem cum Metaphraſte tra-
dit, ut & Notkerus, Alfridus Cantuarienſis
Epiſcopus, & Ordericus Vitalis. Inter Arabas
Martyrologium Melchitarum ait, Marcum in
Barcam profectum eſſe, & Eccleſis conſtituiſ-
ſe Epiſcopos. Et Severus de Vitis Patriarcha-
rum Alexandrinorum apud Ecchelenſem in-
quit, Marcum Pentapolim perrexiſſe, & Epiſ-
copos ordinaſſe. Qua de re plura Pearſonius lau-

datus.
1V. Ad num. I I & ſeq. Baronius mirari ſe dicit,
Origenes qui audire Ammonium potuerit Origenes, ipſo
Ammoni ferè ætate ſuppar, & aliorum ipſe inſtitutioni
diſcipulns.

ante annum ætatis triceſimum præfectus. Ve-
rüùm iis temporibus jam Crandes natu viros
Scholas frequentare ſolitos docet doctiſſimus
Huetius lib. I. Origenian. cap. 2. Porphyrius in
Vita Plotini aſſerit, ad Plotinum Romæ publi-
cè docentem aliquando acceſſiſſe Origenem
M quemdam, de quo infrà agetur, eoque conſpe-

cto, victum pudore Plotinum finem dicendi fe- S ½ & III.
ciſſe. Ipſemet Plotinus, ut dicit Spondanus, An. Ch. 233.
eundem Ammonium annos natum viginti
octo, audiit annos undecim. Quare poſt Por-
phyrii ab Euſebio lib. 6. cap. 19. citati, Euſebii
ibidem, Suidæ in Origene, & Nicephori teſti-
monium, Origenem Ammonium audiiſſe in
dubium non revocandum. Hierocles in Libro
de Providentia, hunc Ammonium, 0αοαιο
appellat, eumque primum Platonicæ & Ariſto-
telicæ Philoſophiæ concordiam ait hominibus
oſtendiſſe: idque diſcipulis ſuis Platoni atque
Origeni aperuiſſe, ut refertur in Bibliotheca
Photü. A D. Hieronymo inter Scriptores Eccle-
ſiaſticos Ammonius recenſetur. Ejus hodie ni-
hil extat: nam Commentarii in Ariſtotelem, al-
terius ſunt Ammonii Hermiæ filii, qui Anaſta-
ſii temporibus Procli auditor fuit.

ANNOPERIODI GRACO-ROMAN £æ 5726. Anno Urbis
. 986.
O 18. F. O 6. P. 14. April. Indict. II.

Olymp. 253, V
. rl. Ie
JEsu CHRwxISTI 233. ſecund. Baronium 235.

PONTIANI PAP£ 4.

ALEXANDRHI IMP. 12.

D num. I. Coſſ. Maximus, & Paternus. I.
Prior ſine nora numerali ab Anonymo Conſules.
Cuſpinianeo, Theone, Heraclio, Caſſiodoro,
aliiſque effertur.
Triſtanus Tomo 2. pag. 397. mentionem facit II.
Nummi argentei Severi Alexandri Auguſti, in De⸗ kocen-
cujus poſtica legitur: P. M. TR. P. X II. CosS. Arangys,
III. P. P. & repræſentatur Imperator in curru
triumphali, quem quatuor equi trahunt. Inde-
que infert Triſtanus, Alexandrum, cùm Tri-
bunitiam Pot. xII gereret, de bPerſis trium-
phaſſe. Verùm is Nummus Quindecennalium
Imperii ejus Cæſarei, in quibus victoriarum
præcedentibus annis reportatarum memoria re-
novata, non verò ipſius triumphi tum primùm
acti teſtis, & quidem locupletiſſimus.
Dum Alexander Antiochiæ commorabatur, III-
accepit, Germanos Rhenum Danubiumque Alexander
tranſgreſſos, Romanos in fines hoſtiliter intraſ- VWnb. adver-
ſe, & opus eſſe ipſius præſentid, totoque quantum les Germe-
3 Pus Phui 116 4 nos movet.
ſecum exercitum haberet, inquit Herodianus .
lib. 6. cap. 7. qui ſubdit: Confeltoque celeriter
itinere, conſtitit ad Kheni ripas, atque ibi res ad
bellum neceſſarias comparabat. Verum, Alexan-
drum Antiochià Romam veniſſe, indeque ad-
verſus Germanos moviſſe, ex iis, quæ anno ſe-
quenti dicemus, conſtabit. Extat apud Medio-
barbum Alexandri Nummus in poſtica inſcrip-

tus: P. M. IR. P. X II. COS. II I. PD. P. S. C. in

quo cernitur Solis nudi typus. Hinc apparet,
Alexandrum, qui menſe Martio currentis anni

Tribunitiam Pot. XII iniit, Antiochià Romam
2

hoc anno profectum eſſe. Quem Nummum de
hac profectione intelligendum, deducitur ex
ſimili, anno ſequenti percuſſo, ibique refe-
rendo.

ANNO

3 K C. III.
An. Ch. 234.
Anno Urbis
987.
Olymp. 253.
an. 2.

.
Conſules.

II.
Ruindecen-
aalia Ale-

andri Imp.

III.
Belli Ger-
manici ini-
ziutm.

216

P. x III. C OS. I

Critica Hiſtorico-Chronologica

34

ANNO PERIODI GRCO -ROMANZ 5727.
O 19 E. )7. P. 6. April. Indict. 12.

JIrSu CRRISTI 234 cundm Baroninm 236.
PONTIANI PAFPE §˖

ALENXANDRI IMP. 13.

D num. I. Coſſ. Maximus II, & C. Cæ-
lius Urbanus. Caſſiodorus, Idacius, Theon,
Heraclius, Proſper in auctiori Chronico, Vi-
Ctorius, & Auctor Fragmenti Conſularis à Bu-
cherio publicati, & quædam Leges Codicis
Juſtinianei Maximum cum numerali nota pro-
fitentur. Sed neutiquam exiſtimandum, illum
eundem eſſe cum Maximo anno antecedenti
Conſule: neque enim iteratus Conſulatus duo-
bus conſequentibus annis, aliis quàm Auguſtis
aut Cæſaribus tribuebatur. Urbanus in Inſcri-
ptione apud Reineſium pag. 407. vocatur C.
Calius.
Alexander Quindecennalia hoc anno exhi-
buit, ſive Imperii Cæſatei, ſive Imperii Au-
guſtei, quorum indicium iteratus Maximi Con-
ſulatus.
Bellum Perſicum & Alexandri Imp. trium-
phus, de quibus hic Baronius, ad ſuperiores an-
nos pertinent; bellum enim anno CCXXVIII
& ſequenti geſtum, & triumphus anno CCXXX
exhibitus, ut ibidem diximus. Quare pro certo
habendum, locum Herodiani, quo dicitur an-
no XIII Alexandri hoc bellum geſtum, corrup-
tum eſſe. Qua de re ſuprà. Alexander itaque,
qui poſt bellum Perſicum triennio aut qua-
driennio Antiochiæ commoratus eſt; cùm ac-
cepiſſet; Germanos oppugnare jam exercitus
Romanos ripis Danubii Rhenique inſidentes,
Romam venit, ut anno ſuperiori oſtendimus.
Inde ad Germanicum bellum profectus eſt, dedu-
centibus cunttis per centum & quinquaginta mil-
lia, inquit Lampridius in Alexandro cap. 59.
Quibus ex verbis manifeſtum fit, Alexandrum
Antiochiâ in Germaniam rectà non proceſſiſſe,
ſed ex ea urbe Romam venilſſe, ex qua præſenti
anno ad bellum Germanicum profectum indi-
cant Numiſmata duo Alexandri apud Medio-
barbum, in quofum poſtica legitur: P. M. TR.
II. P. P. Viſitur Solis gradien-
in altero eadem Tribunitia Poteſta-
Solis nudi typus. Quare præſen-
ti anno, quo Tribunitiam Pot. XIII inchoa-
vit Alexander, bellum conſignandum, quod
æſtate geſtum inſinuat Herodianus lib. 6. cap. 7.
ubi de adventu Alexandri ad Rheni ripas lo-
quens ait: Pontemque primò, junctis inter ſe na-
vigiis fecit in Rheno flumine, ut per eum exer-
citus tranſerederetur: quippe hi maximi fumi-
num ſub Septentrione feruntur, Rbenus ac Da-
nuhius. Atque æſtate quidem navigabiles, altiſ-
ſimo latiſſimoque alveo, per hiemem dein concre-

tis typus;
te ſignato extat

ti gelu, camporum in morem perequitantur.
Quæ in eo bello geſta Herodianus citatus de-
ſcribit.

An. Ch. 235.
Anno Urbis
988.
Olymp. 253.

ANNOPERIODI GRACO-ROMAN & 5728.
O 20 D. 8. P. 19. April. Indict. 13.

JESuCHRISTI 235. ſecund. Baronium 237.

ANTERI PAPÆ

MAXIMINI IMP. I.

I.
Conſules.

II.
Alexander
Imp. eccidi=-
tier.

Num. I. ad V. Coſſ. Severus, & Quinttia-
nus.
Alexander hoc anno Maximini juſſu occiſus.
Lampridius in Alexandro cap. 60. ait: Impera-
vit annis III, diebus novem. Vixit annis vYi-
ginti novem; menſibus tribus, diebus ſeptem. Eu-
tropius verò habet: Periit XIII Imperii anno &
die VIII, quia nempe diem emortualem, quem
Lampridius numerat, excludit. Alexander ita-
que die decima quarta Martii occiſus, non
verò decima octava, ut perperam in Annali-
bus. Si enim à die ſexta Martii anni CCXXII,

quo Imperium ſuſcepit, ad diem XIV Martii
hujus anni numeres, annos illos & dies colli-
ges. In annis, menſibus, & diebus ejus vitæ à

III
yſerut
Marxini

Lampridio memoratis errorem detego, hacte- lurali f
nus non animadverſum. Ait Lampridius in
Alexandro cap. 5. Alexandrum Severum eo die
natum, quo Alexander M. exceſſit vita, quod
non ſemel Jalten eheni. Quæ verba Salmaſio
in Notis ad Lampridium, Crombacho in Hi-
ſtoria Urſelinarum, in qua integrum caput de
utriuſque Alexandri emortuali die habet, aliiſ-
que Viris eruditis crucem fixere, dum diem
mortis Alexandri M. & Alexandri Severi næa-
lem in concordiam adducere conati ſunt. Obiit
Alexander M. die viceſimo octavo menſis Dæ-
ſii, ut inquit Plutarchus, id eſt, die viceſima ſe-
cunda menſis Maii. Qui tamen dies Alexandri
Severi natalis eſſe non poteſt juxta locum Lam-
pridii citatum. Scaliger in Animadverſionibus
Euſeb. ad num. 2242. ait 2 MNon puto tam erudi-
tos illos Syrophœnicas fuiſſe, ut diem obitäůr Ale-
xandri tenerent, quem dotcti ignorant. Verùm
credibile non eſt, Lampridium in die natali
Alexandri Severi memorando hallucinatum eſ-
ſe. Nam Mediobarbus hujus Imperatoris Num-
mum producit, in quo legitur: ALENXANDER.
MA G. Viſitur caput Severi Alexandri leoninâ
pelle tectum. In alio legitur, ALEXANDER
MAGNuIS MACEDON. cum eodem typo.
Quare Lampridius ſine dubio ſic intelligen-
dus, Alexander Severus in Syria natus eſt Ka-
lendis Octobris, ut diſcimus ex veteri Kalenda-
rio ab Herwarto, Bucherio & Lambecio pu-
blicato, in quo ad Kalendas Octobris habetur:
N. ALEXANDRI, id eſt, Natale Alexandri.
Suriani annos Alexandreos, quos à morte Phi-
lippi & Alexandri vocant, à Kalendis Octobris
incipiunt, noſtro etiam tempore, ii ſaltem qui
in Syria Chriſtianam Religionem profitentur,
non quòd ea die Alexander M. obierit, ſed
quèd eis annum ab illo die placuit auſpicari,
& quidem duodecim annis poſt mortem Ale-
xandri M. Ex quo tandem myſterium innoteſ-
cit, conſtatque Alexandrum Severum anno
Alexandreo quingenteſimo decimo ſeptimo »
qui Kalendis Octobris anni CCV inchoatur,
primo illius anni Alexandrei, qui ab obitu Ale-
xandri dicitur, die natum eſſe, & Lampridium
populari opinione deceptum exiſtimaſſe, diem
primam

IV.
le an,
mit

c. III.
n ;.
10 Urbig
n). 18,
3

„

in Annales C. Baroni.

SF.C. III. primam menlſis Octobris „Alexandri Severi na-

An. Ch. 235. calem »

III.
Perſecutio
Maximini
localis fuit.

nem per Thraciam & IIlyricum flagraſſe vero-

IV.
DPer annos
circiter tryes
aravit.

fuiſſe diem obitualem Alexandri M.
quèòd annus, qui ab ejus obitu dicitur, ab eo
die exordium ſumeret. Quare error, qui irrep-
ſit in laudata ejus verba, corrigendus, legen-
dumque: Vixit annis viginti novem, menſibus
quinque, diebus quatuordecim; cum enim de
die ejus natali conſtet, quemadmodum & de
die ejus emortuali, dici non poteſt „eum ſuper
annos viginti novem vixiſſe menlibus tribus,
& diebus ſeptem, ut apud Lampridium per
errorem legitur. Mediobarbus in Numiſmatis
Impp. Alexandri Severi mortem uſque ad men-
ſem circiter Octobrem differt, quòd in Co-
dice Juſtinianeo L. 2. De off. Prator. data dica-
tur ab Imperatore Alexandro ITaibus Aug. iiſ-
dem Coſ. ſc. Severo & Quinctiano. Sed eam
ſubſcriptionem mendoſam certum, cùm præter
mox dicta Maximinum jam menſe Martio hu-
jus anni imperaſſe, in morte ejus viſuri ſimus.
loco ĩtaque Idibus Aug. legendum, Idibus Ja-
nuarii, Vel Idious Februari.
A num, W ad X. Firmilianus Cæſareæ in Cap-
padocia Epiſcopus, in epiſtola ad Cyprianum in
Annalibus recitata, loquens de Maximini perſe-
cutione & de Fidelibus huc atque illue fugien-
tibus, ait: Erat tranſeundi facultas, eò quòd perſe-
utio illa non per totum mundum, ſed localis fiſ-
ſet. Eam verò in Cappadocia arſiſſe, docet ibi-
dem Firmilianus. Quoad Africam, cùm Pontius
in Vita S. Cypriani teſtetur, ante Oprianum
nullum Epiſcopum in Africa ſediſſe „qbui ad
paſſionem veniſſe memoretur, Maximinmi per-
ſecutionem adverſus Antiſtites præcipuè decre-
tam, in Africam tranſiſſe non arbitror; præſer-
tim cùm Optatus lib. 3. contra Parmenianum,
Decianæ tantùm & Diocletianeæ perſecutio-
nis in Africa excitat?z meminerit, & de De-
ciana ſeribat: Prima fuit ut leo. Hæc erat per-
ſocutio ſub Decio & Valeriano. Euſebius lib. 6.
cap. 28. de hac perſecutione verba faciens
ſcribit : S tempore Origenes librum de
Martyrio compoſuit, quem Ambroßio & Proto-
&cteto Cæſarienſis Eccleſieæ Presbytero dedicavit.
Græcè & Latinè liber ille Origenis de Exhorta-
tione ad martyrium à paucis annis Baſileæ pro-
dit, ex quo diſcimus, utrumque in Germania
carceri vexatum fuiſſe, eoque tempore Orige-
nem ad eos librum illum milſiſſe. Sed ubi urbs
Germania dicta, ſita fuerit, in obſcuro verſa⸗
tur. Monuit me Toinardus V. C. Procopium in
aEiſtoria Vandalica lib. r. cap. 1I. ſcribere, Beli-
ſarium ab urbe Germania originem duxiſſe. Hæc
Procopii verba: Orig⸗ Beliſario ex illa Germa-
nia, quæ Thracas Ilyrioſque interjacet. Quare exi-
ſtimo, Ambroſium & Protoctetum ibidem de-
tentos fuiſſe, ideoque & Maximini perſecutio-

ſimile. Eam enim in Italia graſſatam S. Pontia-
ni martyrium demonſtrat.
Dodwellus in Diſſert. XI Cyprianica de Pau-
citate Martyrum num. L, ut oſtendat, paucos
Maximino imperante Martyres fuiſſe, dicit,
aberraſſe à ſcopo vulgus Chronologorum, qui
ante menſem Auguſtum Natalem Maximini
conſtituant, quòèòd Lex 2. Cod. Juſtinianei De
off. Prator. data dicatur ab Imperatore Alexandro
Idibus Aug. iiſdem Coſſ. Severo nempe & Quin-
tiano, qui præſenti anno nomen dedèêre, inde-
que infert, vix potuiſſe occidi hoc anno Hip-
polytum Portuenſem Epiſcopum die XIII
Tom. I.

Auguſti, quo in Martyrologio Romano aliiſ-

que colitur: imò neque Auguſto menſe anni An.

inſequentis, quo ſuſpicatur, nullam Romæ
Maximini fuiſſe poteſtatem, ſubdens, duos
Gordianos eo anno in Africa dictos Imperato-
res, annoque CCXXXVII utrumque pe⸗
riiſſe. Quæ ſi vera, inquit, eſſe concedantur,
jam intelligimns, quaàm brevis illa neceſſariò fuerit
Maximini perſecutio. Intelligemns praterea, cur
nulla fuerit in Africa, quia defecerunt ibi Gor-
diani. Sed cùm nulla ex iis eidem concedi poſ-
ſint, liquet, hanc perſecutionem ſaltem per
biennium duraſſe. Ex dictis enim conſtat, hu-
jus Legis ſubſcriptionem mendoſam eſſe,; Ma⸗=
ximinum menſe Martio Imperium iniiſſe, &
Hippolytum die XIII menſis Auguſti præſen-
tis anni ad Deum migraſſe. Ex iis verò quæ ſuo
loco dicentur, liquebit, Gordianos anno tan=-
tüùm CCXXXVII in Africa dictos Impe-
ratores, eodemque anno peremtos eſſe. Ceteras
Viri eruditiſſimi conjecturas, quia dubiis incer-
tiſque fundamentis fultas, non moror, eàâ exce=
ptà quæ tam ex Oroſio lib. 7. deducitur, ubi ait;
in Sacerdotes & Clericos hanc perſecutionem
excitatam eſſe, quàm ex eo quòd ea localis fue-
rit, quia utrumque verum. Inde enim conſe-
quitur, minorem Martyrum numerum feciſſe,
quàm ſi perſecutio in omnes Chriſtianos decre-
ta fuiſſet, ac ubique exercita.
A num. X ad XIV. S. Bontiani Papæ mar-⸗
tyrium huic anno à Baronio rectè illigatum.

§8 † C. 1II.
Ch. 235.

In Martyrium

Chronico enim Damaſi legitur: Pontianus an- BPontiani
nos quinque; menſos duos, dies ſeptem. Fuit tem- P F.
poriluus Alexandri, à Conſulatu Pompeiani & Pe- Baron.
ligniani. Eo tempore Pontianus Epiſcopus, & Hip- num.

polytus Presbyter exules ſunt deportati in inſulam
nocivam Sardiniam, Severo & Quinttiano Coſſ.
In eadem inſula diſcinbtus eſ:t IV Kal. Octobris
& loco eins ordinatus eſt Anteros VI Kalend.
Decemb. Conſulibus ſupra ſeriptis. Anaſtaſius ſeu
Auctor Libri Pontificalis, qui Chronicon Da-
maſi legerat, loco horum verborum diſe inbius
eſt, habet, defunctus eſt, ſed perperam, cùm in
auctiori Chronico veterum Pontificum dicatur .
Pontianum defunctum III Kalend. Novembris,
& Cuſpinianus in Faſtis locum Damaſi integrum
referat, niſi quòd loco, menſes Il, habeat
menſes III, & quidem rectè, cùm Pontianus
die viceſima ſecunda menſis junii anni CCXXX
ordinatus fuerit, & die XXVIII menſis Se-
ptemb. currentis anni terræ mandatus. Sedit ita-
que Pontianus annos quinque, menſes tres, è&
dies ſeptem, à die nempe viceſima ſecunda Junii
anni ducenteſimi triceſimi ad diem viceſimum
octavum Septembris currentis Chriſti anni,
quo exul in Sardinia inſula abdicavit, quam ab-
dicationem hæc verba exprimunt, diſc inctus eſt
IV Kal. Oltobris. Papebrocius V. C. in Conatu
Chronico-Hiſtorico ad Catalogum Pontificum
Romanorum, arbitratur, Pontianum anno
CCXXXhUrbani Vicarium ordinatum eſſe,
ei poſtea anno CCXXXI fucceſſiſſe, eamque
ob rem ſediſſe annos quinque, menſes duos,
dies quatuor, quos ponit pro diebus VII, ut
Pontianus in Dominica ordinari potuerit. Sed
tam modus ſupputandi Conſulatus in Chroni-
co Damaſi memoratos, quàm Vicariatus & In-
ſtitutiones Romanorum Pontificum diebus Do-
minicis in prioribus Eccleſiæ ſeculis, nullum
fundamentum habent, & ex ordinatione An-
teri, qui Pontiano ſuceeſſit, X Kal. Decemb.
T ut

SKC. III. ut habet Chronicon Damaſi, hoc anno peracta,
An. Ch. 23). ca opinio de ordinationibus Pontificum diebus
Dominicis, evertitur. Nam dies X I Kalend.
Decembris, ſeu dies viceſimus primus Novem-
bris hoc anno in Sabbatum incidit.
VI. In Martyrologio Hieronymiano ad XIII
Ze⸗gee n. menſis Auguſti habetur: Romæ Natale SS. po-
te affectus. lyti Martyris, Pontiani Epiſoopi, Lucian:,, Corne-
lü, Caſſiani, Caleſti, cum ſociss eorum. Pape-
brocius laudatus ea verba referens ait, ad Pon-
tianum Pontificem Romanum ſpectare; quod
verum eſſe non dubito, non quèd in eo Hie-
ronymi Martyrologio dies obitůs Romanorum
Pontificum, non verò Translationis aut ſepul-
turæ ſemper memorentur, ſed quia ei Anterus

die XXI Novembris ſucceſſit. Cùm enim Pon-

tianus in Sardinia die XIX eiuſdem menſis
obierit, mors ejus intra biduum Romæ ſciri
non potuit, ſi contigit KIII Kalend. De-
cemb. quo in Martyrologio Romano colitur,
ubi tamen perperam dicitur ſub Alexandro paſ-
ſus. In Fontiano ſecunda pars Chronici Damaſi
inchoatur, quæ nonniſi in Liberio finitur. In
ea diſtinctius, quàm in priori, initium & finis
Romanorum Pontificum annotantur; cùm Con-
ſules, ſub quibus Pontificatus finitur, tam in
fine unius, quâm in principio alterius repetan-
tur. Ex quo, Auctorem hujus ſecundæ partis
diverſum ab eo, qui priorem compoſuit, mani-
feſt deducitur. Pontiano duæ Decretales ad-
ſcribuntur, quæ cùm ex Gregorii M. & Sixti
præſertim laciniis conſutæ ſint, Viris doctis
ſuppoſititiæ reputantur.
VII. Ad num. XIV. Poſt Alexandri Imp. mor-
Maximiaus tem Maximinus bellum Germanis intulit, &
Germanicus hoſtilem ingreſſus agrum, diu nemine, qui re-
appelatus. ſiſteret, invento, (duippe omnes abſceſſerant
Barbari) Regionem illorum depopulabatur,
maturis jam ſegetibus, vicoſque omnes incen-
dendos, diripiendoſque militibus tradebat, in-
quit Herodianus lib. 7. Cap. 2. Qui addit, pu-
gnãà poſtea initàâ, nullum penè Barbarorum fuiſ-
ſe reliquum , & inſtante hieme in Panno-
niam Maximinum reverſum eſſe. Hinc in
Nummis apud Mediobarbum Germanicus ap-
pellatus, quos licet Mediobarbus cum anno ſe-
Genti illiget, non dubito tamen, quin præ-

enti cuſi fuerint eodemque, ut rectè Baronius,

Maximinus propter eam victoriam reportatam
Germanicus nuncupatus. De hac etiam victoria
Germanica Capitolinus in Maximinis duobus
Cap. 1I2. legendus.
VIII. Idem Capitolinus cap. 8. ait: Maximinas
Eilium Ca- primum corpore militari, & nondum Senator,
Ere azter. ſine decreto Senatus Auguſtut ab exercitu ap-
pellatust eſt, filio ſibimet in participatum dato. Ubi
adverbium primum non refertur ad hæc verba,
gondum Senator; cùm nec Macrinus ante Im-
perium Senator fuerit. Tum in Maximino ju-
niori cap. 3. inquit, Maximinum filium ſunm
appellaſſe Imperatorem, & in epiſtola, quam re-
fert, ipſe Maximinus ait: Maximinum meunm
hnperatorem appellari permiſi; additque capite
. inſequenti Capitolinus, Aruſpices viſo quo-
dam prodigio dixiſſe, duos Imperatores nen din-
turnos ex una domo, iiſdem nominibus futuros.
Ubi Imperatoris nomen aliud non deſignat,
quàm Cæſaris appellationem. Ad hæc, cap. 17. de
Maximino ſcribit: Cauſa iracundiæ contra filium
haæc fuit, quòd eum Romam ire juſſerat, cum primn’nm

Imperator factus eſt; & iſte nimio amore patris

Critica Hiſtorico-Ohronologica

neglexerat. Denique Herodianus lib. S. cap. 4. S £ C. III.
de Aquileienſi obſidione loquens, dicit, Maxi- An. Ch. 235.
minum filium ſuum Cæſarem creaſſe, & in ¹36.
Nummi's Caii Julii Veri Maximi Maximini fi-
Hi, Cæſaris tantüm nomen legitur. Imò Spo-
nius pag. 187. refert Inſcriptionem, quæ legi-
tur in Lapide milliari extante apud Forum Se-
buſianorum in Gallia, in qua habetur:
IMP. CAES. C.
Juz. VERO MA
XIMINO PIO FEI
AudG. GERMANICO
M. DAcC. M. SAR. MAX.
PoONT. M. T R. POT. III
Cos. PROcCOS P. P. O. M. Px.
N. ET G. JuI. VERO
MAXIMO GER. M.
NOBII. CAES. AuG. N.
FILIO A. P. SEG.
L. 111.
Sed loco G. Jul. legendum, C. Jul. Vides, an-
no tertio Maximini Auguſti Caium Julium Ma-
ximum ejus filium, vocari Germanicum Ma-
ximum nobiliſſimum Cæſarem, ſed Auguſti no-
ſtri filium, non verò Auguſtum. Quare duo
Nummi Latini Julii Veri Maximi à Goltzio reci-
tati, in quibus Augnſtus dicitur, videntur ſuppo-
ſititii. Ipſemet enim Capitolinus in Maximinis
duobus cap. 22. loquens de obſidione Aqui-
leienſi, in qua Maximinus periit, ait: Inter
hæc Maximinus cum filio ſuo adoleſcente, quem
Cæſarem appellaverat, circumvenire muros, Oc.
Quare Maximini filius nunquam Auguſtus fuit,
dictus tamen à Capitolino Imperator eſt, quia
per hæc tempora Cæſares paſſim Imperatores ap-

pellati, ut magis anno ſequenti patebit. .

ANNO PERIODI GRCO-ROMAN A 5729. Anno Urbis
ꝛ21. C. B. O 9. P. 10. April. Indict. 14. 989.

JIESuCHRISTI 236. ſecund. Baroninm 238. . 4. S

FABIANI PAL 1.

MAXIMINI IMP. 2. .

A num. I ad VI. Coſſ. C. qulius PFerus Maxi- L.
minus Ang. & qulius Africanus. Conſula- Conſuler.
tus Maximini ſecundùm priorem Conſulatuum
Cæſareorum regulam. .
In Chronico Damaſi legitur: Anteros men- II.
ſe uno, diebus decem. Dormit III Nonas Ja- Obuus An-
nuarii, Maximino & Africano Conſulibus, præ- feri Pale.
ſenti ſc. anno. Ordinatus fuerat anno peæcedemi
die viceſima prima menſis Novembris, & cur-
renti è vivis exceſſit, die tertio Januarii. Qua-=
re error irrepſit in præfatum locum, quemad-
modum & in auctius Chronicon veterum Pon-
tificum, in quo dicitur Anteros ſediſſe annos
undecim, menſem unum, dies duodecim. Sedit
enim menſem unum, & dies tredecim, die
emortuali excluſo. Anaſtaſius Antero etiam an-
num tribuit præter illum menſem & dies, ſed
annus ille ut temerè adjectus, omnino expun-
gendus. Niſß opinari quis velit, inquit Papebro-
cius in Conatu Chronico-Hiſtorico ad Catalo-
gum veterum Pontificum, Anterum jam olim
fuiſe ordinatum Epiſeopam Vicarium Urbani Pa-
pæ; ſod priuſquam hic Drrem „ captum etiam
aut relegatum fuiſſe, unde facltum ſit, ut ejus lo-
co ordinaretur Pontianus primum Vicarius, dein-
de Bontifex. Sed Vicariatus illi, utpote ex nu-
merorum errore orti, ſuppoſititii, ut ſæpe dixi-
mus;

2 C.
94
A. Ch.

III.
Pevrital

Antri.

IV.
Hliany
uuat⸗-
ſru,

V.
er ue Cor.
diann: w.
. erat, 0. in
ica .
t.

III.
l 2 6.

und Urbis
89:
Almp. 21
1, 4.

l
Cunſelti.

E.
bitst Ae

uri dct.

in Annales C. Baronii. 219

5 C. III. mus; quod hic ed magis exiſtimandum, quèd
An. Ch. 236. prorſus incredibile videatur, Anteron ab Ur-
V bano Vicarium creatum fuiſſe, huicque poſtea
non ipſum, ſed Pontianum ſucceſſiſſe.
111. Epiſtola unica Antero attribuitur, ſcripta ad
Decretalis Epiicopos Provinciarum Bœticæ ac Toletanæ
Anteri. de mutatione Epiſcoporum, de qua Antonius
Auguſtinus cap. 62. Hadriani ait, ſuſpectum
nomen eſſe Toletanæ Provinciæ, cùm illis tem-
poribus Toletum oppidum fuerit minùs nobi-
le. Præterea incipit cum verbis Siricii Papæ epiſt.
2. Optatum, Fratres chariſſimi, ſemper Ailelttionis
S& pacis veſtræ, &c. continetque plura teſtimo-
nia ex Ennodio, & inſignem locum ex D. Hie-
ronymo, qui incipit: Habeant omnes ſimplicita-
tem columbæ.
IV. Ad num. VI. Poſt Anteri mortem fuit Inter-
Fbianus pontificium aliquot dierum. In auctiori Chro-
ſuccedit An- nico Pontificum dicitur, ceſſaſſe Epiſcopatum
tero. dies duos; liber de Romanis Pontificibus habet
dies tredecim. Sed Pearſonius in Annalibus Cy-
prianicis rectè ſcribit, Sedem vacaſſe dies octo,
quia in Chronico Damaſi legitur, Fabianum
Anteri ſucceſſorem ſediſſe annos XIV, menſem
unum, dies X, & obiiſſe die X XJanuarii, anni
ſc. ducenteſimi quinquageſimi: menſis tamen
ille abundat, & Fabianus ſedit tantùm annos
XIV & dies X. Papebrocius citatus ait, Fabia-
num non potuiſſe ſedere annos XIV, menſes
XI, & dies X; & in auctiori Chronico Pontifi-
cum legi, ſediſſe Fabianum annos XIV, men-
ſem I, dies X I; ideoque poſt Anteri martyrium
cellaſſe Epiſcopatum menſes XI, dies VII; quia,
inquit, annum unum detrabendum cenſent Con-
ſules, ſub quibus Fabianus paſſus, Decius nempe
II, & Gratus, qui anno CCL Magiſtratum
geſſerunt; iidemque jubent, ut pro AI menſibus
ſumamus unum, qui ſolus habetur in ſecundo Ca-
talogo, in Chronico ſc. auctiori Pontificum. Ve-
rùm non ſolùm in ſecundo Catalogo, ſed etiam
in primo Damaſo attributo habetur, ſediſſe Fa-
bianum annos XIV, menſem unum, dies de-
cem. Quia itaque in variis Catalogis ſupra an-
nos XIV & menſem unum, quibus Fabianus
ſediſſe dicitur, habentur præterea dies X, ut hic
numerus ſervetur, Fabiani initium die XI Ja-
— nuarii currentis anni conſignandum, eique anni
XIV, & dies X in Chronico Damaſi memorati
relinquendi, rejecto menſe illo addititio, &
multò magis menſibus undecim, qui leguntur
in Catalogo octavo ſeculo ſcripto, quia à præ-
ſentis anni Conſulibus ad Conſulatum Deci II,
& Grati, diemque XXJanuarii anni CCL,
anni XIV & dies X intercurrerunt; ideoque
malè Papebrocius tam diuturnum Interpontifi-
cium poſt Anteri mortem ſtatuit, ut ex dicendis
magis liquebit.
y. Ad num. VII. Gordianus ſenior anno tantùm
Vierque Gor- ſequenti Imperator in Africa acclamatus eſt. He-
dianus n- rodianus enim lib. 7. cap. 4. refert, Afros ad-

g. verſus Maximinum rebellaſſe, παπαν
Rtus. Aaurs r αα SactXlas, id eſt, exatcto Inperi

triennio. Quæ tamen à Viris doctiſſimis non in-
tellecta. Exiſtimarunt enim, Herodianum ſigni-
ficare voluiſſe, Afros adverſus Maximinum re-
bellaſſe poſt tertium Imperii ejus annum com-
pletum; cùm tamen Herodianus, aliique Au-
totes Græci, imò & Latini eà loquendi for-
mulàâ, ſimilibuſve, nihil aliud plerumque de-
notent, quàm tertium Imperii annum jam in-
choatum. Photius in ſua Bibliotheca, quem
Tom. I.

mullus dicet phraſis Græcè vim non caluiſſe, He-S Æ C. III.
rodiani Hiſtoriam in ſummam redigens ait: ge An. Ch.238.
„ Mækαιο e reα 4G6A rοασ wE‿σνoVä αα,
id eſt, Maximinus vero annos ferò Ires Frocuer
ke Burnue mperavit. Herodianus itaque qui
rem ſua ætate g cribit in 10
errat, neque ten r e n ieo at
n tignificat, ebellionem quarto
Imperii Maximini anno contigiſſe, cùm illum

tantùm delibaverit, & tamen poſt egm defe-
*

ctionem per annum ferme vixerit. Dicit itaque
Herodianus, Afros ab eo defeciſſe poſt ſecun-
dum Imperii ejus annum. Quem loquendi mo-
dum alii paſſim uſurpant. Joſephus in lib. I. de
bello Judaico cap. II. rem, quam geſtam dicit
4 vo, id eſt, poſt duos annos, eandem lib.
14. Antiquit. cap. 23. factam refert &α½ς
id eſt, anno ſecundo. Hæ igitur formulæ, poſt
biennium, vel poſt exactum biennium, quæ
tot recentibus Scriptoribus errandi cauſa fuere,
unum & idem ſignificant, & non raròè annum
ſecundum inchoatum tantùm deſignant, ut paſ-
ſim in hoc Opere videbimus. Præterea Hero-
dianus „cùm de annis, quos Imperatores regna-
runt, loquitur, non annos Imperii, ſed annos
Julianos ,„ Ge utrimque incompletos pro com-
Pletis de more numerat. Sic Alexandrum annos
quatuordecim imperaſſe ſcribit, licèt annos
tantůùm XIII, & aliquot dies Imperium tenue-
rit. Sic etiam lib. 4. cap. 13. tradit, Caracallam
ſerxennium tantium ſine parente, germanoque ſuo
imperaſſe ,‚licèt annos ſolum quinque & paucos
dies poſt Severum & Getam Imperium ſolus
tenuerit. Quare modo ſibi uſitato Herodianus
ſcribit, exacto anno tertio Imperii Maximini
Gordianum in Africa Imperatorem nuncupatum
eſſe, ſub ſequentis nempe anni Conſulibus. He-=
rodiano ſuffragatur Victor de Cæſaribus, qui de
Maximino & ejus filio loquens ait: Quis bien-
nium ſummis potitis, repente Antoninus Gordianus
Africæ Proconſul, ab exercitu Princeps fit.
Facta ea nuncupatio circa diem duodecimm VI.
menſis Aprilis anni inſequentis. Eo enim die Qo anno-
horâ poſt meridiem quartâ, feri4 quartà eclipſis Torgane
