Librariorum vitio factum ut pro voce Ordina⸗-

tio, legatur, Depoſßitio. Verùm locus purus eſt,
Reliquiæque Melchiadis die ejus Ordinationis
tranflatæ. Sanctorum enim Reliquias die eorum
natali, aut die Ordinationis, ſi Epiſcopi fuiſ-
ſent, ſæpe tranſlatas fuiſſe, multis exemplis li-
quet, quemadmodum & hujuſmodi Tranſlatio-
nes Depoſitionis nomine plerumque deſignari.
Denique, ex eo quod Auctor Chronici Dimaſi
ſcribit, Melchiadem fuiſſe uſque ad III Idus
Januarii, ſeu ad diem undecimum Januarii, an-
nus, dieſque obitualis hujus Pontificis magis
innoteſcunt; cùm juxta regulam à nobis ſtatu-
tam, quando Antiqui in alicujus Pontificis mor-

te memoranda uno tantüm die inter ſe diſſen-

tiunt, alii de die obitus, alii de die ſepulturæ,
loquantur, ſicque nonniſi in modo loquendi
differant. XVI.
Papebrocius non animadvertens, numeros in Quor annis
citato Chronici Damaſi loco depravatos eſſe, exi- Melchiade;
4 ſtimat, Tedit.

368

8 . C. IV. ſtimat, Melchiadem à die ſecunda menſis Julii
An. Ch. 3i:, anni trecenteſimi decimi Euſebii prædeceſſoris
Vicatium fuiſſe, eique demortuo eodem anno
cC cX ſucceſſiſſe, ſicque ſediſſe, ut habet Chro-
nicon Damaſi, annis tribus, menſibus ſex, diebus
novem. Sed cùm in eo Chronico diſertè dicatur,
Melchiadem ſexto Nonas Julias anni Conſulatu
Maximiani VIII ſolius notari ordinatum eſſe,
anno ſc. Chriſti c c c X 1, & ſupremum diem obiiſſe
menſe Januario anni cccxIV, dquo Voluſianus
& Annianus Conſules fuere, manifeſtè liquet,
numeros depravatos eſſe, & Vicariatum illum
nullo modo admittendum. Papebrocius ibidem,
poſtquam ſtatuit, Euſebium die XXVI Septem-
Pris anni c c cx vitâ functum, cùm jam à die X I
Julli Melchiadem Vicarium ſuum creaſſet, ait,
die octavo Octobris ejuſdem anni Melchiadem
Pontificem electum, & quia Auctor Chronici
Damaſi conceptis verbis teſtatur, illum anno
CCCGXI, quo Maximianus VIII ſolus Conſul
fuit, Pontificem dictum, hanc ſententiæ ſuæ ratio-
nem affert: Annam obitus „inquit, clarò no-
tant Völuſianus & Annianus Coſſ. non æquè etiam
clarè initium ſignat Maximianus VIII ſolus,
qui Magiſtratum iſtum iniit anno CCCXI. Cau-
ſa tamen hunc nominandi fuit, quod eraſis, Ja-
bente Conſtantino, tribus Conſulatibus Maxen-
tii, tanquam Vranni ,‚, annus, qu primum or-
dinatus Melchiades eſt, vacare videretur, ob
quam etiam cauſam ad nomen deceſſoris Euſebii
nullus notatur Conſalatus. Neæcdum enim uſus cœ-
perat frequentari, quod exoleſceente Conſulunz ma-
jeſtate frequenti imum fait, ut nominaté ultimo
vonſulatu, vacantes poſt eun anni ſoriberentur,
zterkm, tertib, quartò, &c. Poſt Conſulatum M.
M. Ita Papebrocius. Verùm in tertia parte Diſ-
ſert. Hypaticæ jam demonſtravi, hanc formu-
lam, Poſt Conſulatum, anno trecenteſimo ſep-
timo uſurpari cœptam eſſe, & ex ipſomet Damaſi
Chronico conſtat, annum Cccx eâ notatum
fuiſſe, hoc modo: Poſt Conſulatum 1 & VII.
Si itaque Melchiades anno c c cx Pontifica-
tum iniiſſet, Auctor Chronici Damaſi minimè
ſcripſiſſer, eum ſub Conſulatu Maximiani VIII.
ordinatum eſſe Quèd ſi Conſtantinus Maxentii
Conlſulatus in Actis publicis memorari noluiſ-
ſet, Auctor Chronici Damaſi, Voluſiani & Ru-
ſini Conſulatus à Maxentio anno CccXI deſi-
nati mentionem non feciſſet. Hæc itaque Viri
doctiſſimi explicatio rejicienda, ac pro certo
habendum, Auctorem Chronici Damaſi, qui
hoc ſeculo vixit, poſteros docere voluiſſe, Mel-
chiadem anno trecenteſimo decimo Eccleſiam
adminiſtrare exorſum eſſe, & poſt annos tres
& aliquot menſes vivis exceſſiſſe. Denique,
Vicariatum illum Melchiadis fictitium eſſe,
jam dixi. Ceterùm, quod Anaſtaſius tradit Mel-
chiadem ſepultum 1II Idus Decembris, quo
etiam die nunc colitur, quôve Baronius eum
demortuum credidit, nonniſi de aliqua ejus
Translatione intelligendum, quæ ſepulturæ no-
nune, ut ſæpe fit, deſignata eſt.
XVII. Extant tria veterum Pontificum Romanorum
Euchariitia decreta, quæ Baronius de Eulogiis ſeu pane be-
ad abſentes nedicto intelligenda cenſuit. Veràùm, ut ob-
mirti ſolita. ſervat Schelſtratius in ſingulari Opere de Diſci-
Baron. num plina Arcani cap. 7. art. 5. ubi præfata decreta
ac & explicat, inter eruditos nunc convenit, in iis
ed decretis agi de primitivæ Eccleſiæ conſuetudine,
quà Epiſcopus ad Urbis Presbyteros, qui Sa-
crihcio diebus Dominicis adeſſe non poterant

Critica Hiſtorico-Chronologica .

Sacramenta mittebat. Melchiadis decretum ita S «Æ C. IV.
habet: His fecit, ut oblationes conſecratæ per Ec- An. Ch. 31,
cleſias ex conſecratu Epiſcopi dirigerentur, quod
declaratur fermentum. Siricio iſtud in Ponrifica-
li tribuitur: Hic conſtituit, ut nullus Presbyter
Miſſas celebraret per omnem hebdomadam; niſi
conſecratum Epiſcopi loci deſignat: ſuſpiceret de-
claratum, quod nominatur fermentum. Tertium
decretum eſt Innocentüi I in epiſtola ad Decen-
tium Eugubinum cap. 5. De fermento, quod die
Dominica per titulos mittimus, ſuperfluè nos con-
ſulere voluiſti, chm omnes Eccleſiæ veſtræ intra
civitatem ſint conſtitut a, quarum Presbyteri, quia
die ipſa propter plebem ſibi oreditam vobiſcum con-
venire non poſſunt, idcirco fermentum à nobis
confectum per Acolythos accipiunt, ut ſe à veſtra
communione maximè illa die non judicent ſepara-
tos. Quod per Parochias fieri debere non puto,
quia nec longè portanda ſunt Sacramenta, nec vos
per cœmeteria diverſa conſtitutis Presbyteris de-
ſtinamus, ſed Presbyteri eorum conficiendorum
jus habent atque licentiam. Lupus Tomo III
Conciliorum in Reſponſis ad Michaèlis Cerula-
rii calumnias notat, primis Eccleſiæ temporibus
ob paucitatem Fidelium non ſuiſſe in civitatibus
plures quàm unam Eccleſiam, in Eccleſia unum.
non plura altaria, & ad altare illud, unum non
plura Sacrificia eodem die fuiſſe oblata. Quæ
omnia ex variis antiquitatis monumentis con-
ſtant, ex quibus apparet, uſum obtinuiſſe, ut Epiſ-
copi diebus Dominicis in Eccleſia ſacrificium
oferendo præſentem populum ex oblatis cõmu-
nicarent, ad abſentem verò ex oblatis conſecratis
mitterent. Hinc Juſtinus Martyr in Apologia pro
Chriſtianis teſtatur, diebus Solis, ſeu Dominicis
Sacramenta per Diaconos ad abſentes delata
fuiſſe. Per abſentes autem non ſolum infirmos &
captivos, ſed etiam Sacerdotes, qui Miſſæ Ponti-
ficali adeſſe non poterant, Lupus intelligit.
De hac itaque conſuetudine explicandum eſt XVIII.
Melchiadis decretum, quod, ubi plures ob Fi- uikceuen
delium multitudinem Eccleſiæ inſtitutæ eſſent, Nrseluea.
oblationes ex conſecratu Epiſcopi, diebus ni-
mirum Dominicis, dirigerentur. De ea etiam
intelligendum illud Sirzeii, ut nullus Presby- 1VII &
ter Millas celebraret per omnem hebdomadam, kad- 1
niſi die Dominico conſecratum Epiſcopi ſuſce-
piſſet. Hæc enim Innocentius citatus clariſſimè
explicat; càùm fateatur, die Dominico per Titu-
los intra civitatem conſtitutos conſecratum mit-
ti conſueviſſe, quod Acolythi ad Presbyteros,
qui illa die propter plebem ſibi creditam Sacrifi-
cio Pontificali intereſſe non potuerant, per-
ferebant. Vocat autem Innocentius hoc ipſum
conſecratum Sacramenta, negatque ad cœme-
teria extra Urbem conſtituta deſtinanda eſſe:
Quia, inquit, non longé portanda ſunt Sacramen-
ta, quod de Corpore & Sanguine Chriſti intel-
ligendum vix negari poteſt. Schelſtratius citatus
ſollicitè inquirit, cur iis in decretis tam obſcu-
rê agatur de Euchariſtia, ut divinari quaſi opor-
tuerit, an per fermentum Corporis & Sanguinis
Chriſti Sacramenta intelligerentur. Potuiſſent
enim Summi Pontifices claris verbis decernere,
Euchariſtiam, quia fermenti inſtar Fidelium
unionem fovet, ex conſecratu Epiſcopi ad ab-
ſentes Presbyteros tranſmitti debere. Verùm
nihil horum, nec Melchiades, nec Siricius di-
cunt, ſed ſub fermenti nomine totum Sacra-
mentum comprehendunt. Neque ipſemet po-
pulus aliud quâm fermenti nomen ſacris donis
tribuebat. .

Baron. nume

310.1
As. Ch

XIX.
Decretalis
Melchigdi

XX.
Vduſg mie
debitorum 4
Conſtantino
conceſſa.

— — — ——

—--—

——— — —2,—

XXI.

hicha gra.
tiarum C
4lionit 4 20
Runeniy ne.
Eilata,
6

Ce l.

n. S8K C. IV. tribuebat. Horum rationem ex diſciplina arcani
l. z,

An. Ch, 313, & occultatione Sacrorum Myſteriorum, quæ
per quinque priora Eccleſiæ ſecula in uſu fuit,
deſumit Schelſtratius; ex qua factum, ut tam
Romani Pontifices in decretis, quàm Fideles
in colloquiis, Sacramenta Euchariſtiæ ſub fer-

articulo ſequenti oſtendit, ex diſciplina arcani

Chriſti præſentia locutos, & Euchariſtiam ty-
pum, figuram, ſymbolum, imaginem, my-
ſterium frequenter dixiſſe, non quòèòd Corpus &
Sanguinem Chriſti in ea contineri negarint, ſed
quòd Catechumenis ſeu non initiatis ex Eccleſiæ
diſciplina eam occultari voluerint.
XIX. Inter Decretales Pontificum Romanorum
Deeretali? habetur una Melchiadis ad omnes Hiſpaniæ Epiſ-
Melchiadis. copos, quæ dicitur data Kalendis Martii, Völu-
BRano & Rufino viris olariſſimis Coſſ-. quæ non po-
teſt non eſſe ſuppoſititia, cùm jam à die deci-
ma Januarii illius anni, nempe inſequentis,
Melchiades fato functus fuiſſet. Præterquàâm
quòd citatur in ea Scriptura juxta Hieronymi
verſionem, & refertur prolixum fragmentum ex
DJ”M Eucherii homilia de Pentecoſte, quæ commu-
niter attribuitur vel Euſebio Emiſſeno, vel Fau-
ſto Regienſi Melchiade junioribus. Melchiadi
Sylveſter ſucceſſit, ut anno ſequenti videbimus
poſtquam Sedes ceſſaſſet dies XAX I, non verò
dies XV, ut perperam legitur in Chronico
auctiori veterum Pontificum.
Hoc anno, dum Coloniæ Conſtantinus eſſet,
„Gallicanum cenſum retractavit, indulgentiaſ-
que debitorum per Gallias, ac nominatim per
Lugdunenſem primam tribuit, ut videre eſt in
Codice Theodoſiano L. I. Sine cenſu, miſſa ad
Antonium Marcellinum Praſidem Provincia
Lugdunenſis primæ, quæ dicitur dat. Kalend. Iul.
Agrippinæ, Conſtantino A. V. & Licinio C. Coſſ. id
eſt, Conſtantino Auguſto V, & Licinio Ceſare. In ea
tamen verba error irrepſit. Nam, ut obſervat Go-
thofredus in Chronologia Codicis Theodoſiani,
anno ccCXIX, quo Conſtantinus quintum Con-
ſulatum gefſit, hic non in Gallia, ſed in Panno-
nia hæſit. Idem Gothoftedus hanc Legem trans-
ferendam putat ad annum c CcX 1, quo, in quit,
conſtat Conſtantinum, antequam in Maxen-
tium moveret, egiſſe in Gallia inferiori, & no-
minatim Agrippinæ, ut liquet ex Eumenii Pane-
gyrico, qui incipit: Facerem. Unde & colligit
ſolennem Panegyricum Flavienſium nomine di-
ctum Conſtantino, ad eundem annum pertinere;
“ eùm ea Lex ad Præſidem Provinciæ Lugdunen-
ſis primæ, in qua ſita Flavia ſeu Auguſtodunum,
mi ſſa ſit; & Eumenius gratias agat de remiſſis à
Conſtantino debitis. Quare legendum exiſti-
mat, Conſtantino Auguſto II, & Licinio Cæſare
. II Coſ. qui Conſulatus anno cc CxII geſtus.

XX.
Indulgentia
debitorum
Conſtantino
sonceſſa.

XVIII.
Eurhariflis
fermintun
Appelata.

gron
1IVII &

Kage

C9— à

. XXI. Sed ut in Diſſertatione Hypatica parte I 1,
H Ehoen⸗ g4- cap. 6. num. 6. oſtendi, Eumenii Gratiarum
4 ltionir a, actio Flavienſium nomine recitata eſt anno
. Eumenio re- Cc cCXxI, quo Conſtantinus Quinquennalia
A- eitasa. dedit, quorum cap. 13. idem Orator memi-
115S nit; eſtque tantùm de remiſſione ſpeciali:
laudata verò Lex de cauſa Provinciæ Lugdu-
e, nenſi communi agit. Præterea toto anno cccxII
Conſtantinus in Italia fuit, quo ultimis menſi-
b⸗ bus anni ccCXI ſe contulit adverſus Maxen-
am tium pugnaturus; ſed non ante menſem Julium
i⸗ quo citata Lex Sine cenſu. data. Ea enim Con-
cir. S f2antini expeditio annua fuit, ut ſuo loco di-
4 V

1,.
nis

in Annales C. Baronii.

menti nomine occultarint. Plinc Schelſtratius

pleroſque Patres de realis Corporis & Sanguinis

ctum. Quare hæc Lex non cum Conſtantini S % c IV.
Quindecennalibus ac anno cccXI, ſed cum An Ch. 313.
Præſenti Conſtantini Aug. III & Licinii Cæ-
ſaris Conſulatu norato copulanda. Certe hoc
anno Conſtantinus Delatores repreſſit, cen-
ſumque retractavit, ut claret ex L. I. & 2. De
cenſu, & Lege 1I. De petitionibus, ad populum
Romanum, quæ extant in Codice Theod. Et
præterea poſt menſem Martium in inferiorem
Germaniam venit, ut jam demonſtravi. Porro
quia hæc Lex à Conſtantino, cui Gallia parebat,
emiſſa, is in ſubſcriptione Auguſtus, Licinius
verò tantùm Cæſar appellatur, cujus rei alia ha-
bemus exempla.
Hoc anno Valens Imperator creatus, inquit
Victor in Epitome, qui poſtquam Maximini
mortem narravit, ſubjungit: Valens à Licinio
morte mulélatur. De hoc Valente loquitur La-

XXII.
Valerius Va-
lens Tyran-
nidem arrse

ctantius lib. de Mortibus Perſecutorum cap. 50. 8.

ut jam obſervavi in prima hujus Tomi editio-
ne, licet re tunc ſatis non examinata ejus Im-
perium qanno ſuo non reddidiſſem. Ibi Lactan-
tius Maximini morte recitata, ait: Licinius
Jumma rerum potitus, imprimis Valeninm, quem
Mariminus iratus nec poſt fugam quidem, chm
ſibi videret eſe pereundum, fuerat auſus occide-
re necari juſſit. Nec dubitari poteſt quin Va-
lerius iſte idem ſit cum Valente à Victore me-
morato, cùm Goltzius inter Nummos triginta
Tyrannorum, qui imperante Gallieno Rempu-
blicam Romanam afflixêre, hunc referar: A TT.
K. IIO T. OTAAEP. OYAAENC. CEB. L. A.
ia eſt Inperator Cæſar Publius Valerius Va-
lent Auguſtus. Anno primo. Nummus tamen
ille ad Valerium Valentem Licinii juſſu occi-
ſum, non verèò ad Valentem, qui poſt Valeria-
num in, Perſidem abductum tyrannidem arri-
puit (ut teſtatur Pollio lib. de Triginta Tyran-
nis cap. 19. omninè pertinet, licet Mediobar-
bus huic Valenti, qui brevi in Macedonia im-
peritavit, attribuat. L
Vix Valerius Valens Auguſtus à tenebris
emerſerat, cùm Robertus Spark V. C. in nova
editione Operum Lactantii, Oxonii in lucem lens paròm
emiſſa ſcripſit, hunc Valerium hominem ficti- hactenus co-
tium eſſe, & loco Valerium, quem legendum eſ- Sünitus.
ſe Valerium, quam. Verùm hæc manuſcripti La-
ctantii Colbertini, quod unicum ad nos perve-
nit, non emendatio, ſed depravatio eſt. Quod

XXIII.
Valerius Va-

ut certiùs demonſtrem, referam hic integrum

Lactantii locum, & hac occaſione paucula quæ
de iſto Imperatore detegere potui, eò luben-
tiùs proferam, quèò ab illuſtratione Hiſtoriæ
Imperialis Eccleſiaſtica ſummam lucem acci-
piat. Lactantius itaque citatus, ait: Licinius ſum-
ma rerum potitus inprimis Valerium, quem Ma-
riminus iratus, nec poſt fugam quidem, chm ſibi
videret eſſe pereundum, fuerat auſus occidere,
idem Candidianum, quem Ealerius ex concubina
genitum ob ſterilitatem adoptaverat, necari juſ-
Sit. Mulier tamen, ut eum vixiſſe cognovit, muta-
to habitu comitatui ejus ſe miſeuit, ut fortunam
Candidiant ſpecilaretur, & reliqua anno ſequen-
ti num. X II I. recitata.
Valerius anno CCCXIII Maxzximino à Li- xx 1V.
cinio ſuperato, & in fugam conjecto ſe ſe Au- Quo anno
euſtum dixit; quod factum fuiſſeé oportet inter 7rannidem
Kalendas Maii quo die Maximinus devictus, Ismhit.
& menſem Auguſtum quo periit. Lactantius ci-
tatus cap. 47. nartato eo prælio ait: Videt Maxi-
minni aliter rem geri quam putabat. Projecit
purpuram,

70% Critica Hiſtorico-Ohronologica

S8. C. IV. purpuram, & ſumta veſte ſervili fugit, Gc. rap-
An. Ch. 313. tiſque filiis && uxore, & paucis ex Palatio comi-

XXV.

tibus, petivit Orientem. Sed in Cappadocia col-
lectis ex fuga & ab Oriente militibus Iubſtitit. Ita
veſtem reſumſit. Quare Maximinus tribus cir-
citer menſibus poſt fugam illam vixit, ut anno
CCCXIV num. VII. expoſui, & paulò ante eam
Valerius purpuram ſumſit; exiſtimans actum eſ⸗
ſe de Maximino, eamque ſibi debitam, & quod
de familia Diocletianea eſſet, & quod ejus fi-
lius tanto oneri adhuc impar, ejus vero filia
Candidiano deſponſa eſſet: Ipſius quoque Maxi-
mini filium ſuum maximum agentem in annis
octo, & filiam ſeptennem quæ deſponſa fuerat Can-
didiano, extinxit Licinius, inquit Lactantius
cap. 50. Sparki autem correctio ſuſtineri non
poteſt: cùm Lactantius, quos Licinius occidi

juſſit enumerans, priores Valerium & Candidia-

num memoret, tumque referat, Candidiano oc-
ciſo, Valeriam, fugam cepiſſe: Unde Valerius cum
Candidiano inter primos occiſus; contra verò
Valeria ultima ex Diocletiani familia per varias
Provincias quindecim menſibus pervagata poſtre-
mò cum matre pœnas dedit, ut loco citato ex La-
Gtantio oſtendimus. Reiicienda itaque ea emen-
datio, quâ etiam poſità Valerius in Lactantio
neceſſariò quærendus eſſet.

Valerius iſte diverſus non eſt à Valente quem

Cognomina- Victor in Epitome teſtatur nuncupatum Impe-
tus fuit Va- ratorem dum verba facit de iis que inter an-

lens.

num CCCVI quo Conſtantius Chlorus vita
functus eſt, & annum CCCXIII quo Ma-
ximinus interiit, contingêre, ubi ait: Licinius
Auguſtus eſficitur: parique modo Alexander apud
Carthaginem Imperator fit: Rmilique modo Va-
lens Inperator creatur quorum exitus iſte fuit. Ubi
Victor non aſſerit Valerium eodem tempore
quo Alexander, factum eſſe Imperatorem, ſed
tantum ſimili modo dictum ſcilicet eſſe Impe-
ratorem. Tum omnium horum aut Imperato-
rum aut Tyrannorum interitum recitat, & ſuam
narrationem his verbis claudit: Maximinus

apud Tarſum morte ſimplici periit. Valens à Li-

cinio morte mulctatur, ubi Victor mortem Va-
lentis cum morte Maximini quemadmodum
Lactantius mortem Maximini cum morte Vale-
rii conjungit: Sic inter gemitus, inquit Lactan-
tius, quos tamquam cremaretur, edebat, Maxi-
minus nocentem ſpiritum deteſtabili genere mor-
tis efflavit. Hoc modo Deus univerſos Perſecuto-
res nominis ſui debellavit, ut eorum nec ſtirps
nec radix remaneret. Nam Licinius ſummà re-
rum potitus imprimis Valerium, & cetera nu-
mero præcedenti relata. Quamobrem Valerius
& Valens nomina ſunt ejuſdem Principis, qui
Valerius Valens vocabatur, quod ſupra demon-
ſtratum eſt Numiſmate Græco: ATT. K. IIOT.
OTYAAEP. OTAAEN C. CEB. L. A. Verüùm
eſt Mediobarbum in Numiſmatis Imperatorum
& Toinardum in Notis ad librum citatum La-
ctantii pag. .. iſtud attribuere Valenti Proconſu-
li Achaiæ, qui Galieno imperante tyrannidem ar-
ripuit, & numeratur inter XXX Tyrannos à Tre-
bellio Pollione cap. 19. Sed hicVàlens, non P. Fal.
Valens, ſed Valens Theſſalonicus nuncupatus, ut
diſcimus ex Ammiano lib. 21. cap. 16. In hujuſmodi
controverſiarum partibus (Conſtantius) etiam
Gallieno ferocior. Ille enim perduellionum crebris
veriſque appetitus inſidiis Aureoli, & Poſtumi &
Iagenui, & Valentis cognomento Theſſalonici „alio-
rumque plurium, &c. Cùm tamen Theſſalonic

cognomen in laudato Nummo non legatur. §S 5 C. IV.

Præterea Valens in eo Nummo expreſſus non An. Ch. 313

poteſt eſſe Valens de quo anno CCCXVII XX 1. .
num. I V. ex Anonymo Valeſiano egi à Licinio 2 , div, ſe⸗
anno CCCIV Cæſar creatus. Is enim Valens à palente 4
nunquam Auguſtus fuit, & conditionibus pa- Licinio Ca-
cis Conſtantinum inter & Licinium compoſitæ ſare dido.
ad privatam ſortem redactus. Verum quidem
eſt apud Zoſimum lib. 2. pag. 679. haberi inter
conditiones pacis, ut Valens appellatus à Lici-
nio Cæſar, quod perhiberetur eorum auctor eſſe
malorum quæ acciderant, à medio tolleretur. At
in textu Græco id non legitur, ſed tantùm:
Ov ρανιι , αd Atzvis Kæloεα ααανοανον
drοανς, rαο GEευααd ο ανvn ενtο0
ααα Xεαααειον; & verbum agταινο, non ſo-
lùm occidere aut trucidare, ſed etiam exau-
ctorare ac deponere ſignificat: cujus rei exem-
plum infra exhibebo. Quare error ille non Zoſi-
mo qui idem ac Anonymus Valeſianus & Pe-
trus Patricius ſcribit, ſed interpreti ejus adſcri-
bendus. Valerii nomen proprium erat familiæ
Diocletiani, ut in Nummis videre eſt; in Num-
mis Diocletiani ut plurimum legitur: Imp. C.
C. Valer. Diocletianus. P. F. Hug. In Nummis
ſenioris Maximiani Imp. C. M. Aur. Val. Maxi-
mianus. P. F. Aug. In Nummis Conſtantii Chlo-
ri Fl. Val. Conſtantius. P. F. Aug. In Nummis
Galerii Gal. Val. Maximianus N. C. vel J. C. Gal.
Val. Maximianus P. F. Aug. In Nummis uxoris
ejus Diocletiani filiæ, Gal. Valeria Aug. In
Nummis Maximini, Gal. Val. Maximinus N. C.
vel J. C. Gal. Val. Maximinus P. F. Aug. In
Nummis Severi Fl. Val. Severus Nobil. Cæſar,
vel Imp. Fl. Val. Severus P. F. Aug. In Nummis
Licinii, Imp. C. F. Val. Licinius. P. F. Aug. De-
nique quia Conſtantinus Magnus ob Conſtan-
tium Patrem à Maximiano Herculio adopta-
tum , & Fauſtam ejus conjugem Herculii fi-
liam, e familia Diocletianea erat, in Nummis
initio ejus Imperii percuſſis inſcribitur: Fl. Val.
Conſtantinus Nob. C. vel Imp. C. Fl. Val. Con-
ſtantinus. P. F. Aug. quod confirmat egregium
Numiſma anno CCCVII num. XIVà me re-
citatum. Ex Nummis itaque, Lactantio, & Sex-
to Victore inter ſe collatis conſtat Valerium
cognomento Valentem inter Imperatores nu-
merandum eſſe.
Cuperus qui eruditis Notis Lactantium illu- XXVII.
ſtravit, in Epiſtola ad Paulum Voetium quæ extat Rafellieur
inter ejus Notas pag. 1ʒ. ait ſe vix dubitare quin ae
ſententiam mutaturus ſim; ſi incidero in ea quæ
ipſe de Valente notavit. Sed examinaris iis quæ
vir eruditiſſimus hanc in rem ſcripſit in ſenten-
tia mea magis confirmatus fui, neque dubitavi
quin eam tandem omnes amplexuri ſint. Ci-
tat Paulum Diaconum in Miſcell. lib. 2. in qua
omnia ferè perturbata, & Victorem cui ſtandum
eſt, prætermittit. Secundò ſcribit: Valens eo-
dem tempore neci non fuit datus, ſed à Licinio poſt
cladem ad Cibalim per Conſtantinum acceptam
Cæſar eſt creatus, & occiſus poſtulante Conſtanti-
no cum pacem eidem daret. At Cuperus duos
Valentes toto clo diverſos confundit; nam
Valens ille fuit tantùm Cæſar, nunquam Au-
guſtus, & Valens, de quo quæſtio, Auguſtea
dignitate exornatus fuit, ſicque omnia ejus ar-
gumenta corruunt, neque mirum cùm in La-
ctantii capite 5o. Valerium in Valeriam mutet.
Sibi tamen ipſemet obiicit Lactantium capite
ſequenti Valeriæ mortem pluribus enarra-
xe,

8E0

XXVII
Refutant,
alii Doci,

Anno Urbi⸗

1067.

Olymp 191

A1. 2.

1.
Conſuler.

.

— -⸗ —

—

— —

——

NCe W.
4n. h. N
XXVI.
Paleriu, A
ent divelu
alente 4
Ueinie C 4
ſant dig.

lu⸗ XXVII.
Reſallitur
öſmi
1 Cen.

Nel⸗
pir
A-
eʒ;

in Annales C. Baroni. 371

SEEC. IV. re, ad quod reſpondet putar: ſe Lactantium eo-
An. Ch. 314. dem illo capite & in principio rerum quas poſt
victum Maxentium aggreſſus eſt Licinius obi-
ter narrare. Verùm ſi attento animo Lactan-
tium legiſſet, nunquam ſibi perſuaſiſſet, perſo-
nam quam imprimis Licinius necari juſſit cap. 50.
unam & eandem eſſe cum ea quæ poſtremo pœ-
nas dedit cap. 5t. Addit Cuperus in Epiſtola ad
Voetium, Nummos in quibus Valens Auguſtus
appellatur, ſibi ſuſpectos eſſe, quia Valens tan-
tum Cæſar fuit. At diſtinguendo duos Valen-
tes hoc argumentum evanetlcit. Subdit, ſe ſum-
mopere optaxe Nummos illos inſpicere & ma-
nibus tractare. Sed ſi hujuſmodi probationis
genus admittendum ſit, actum eſt de omnibus
Nummis à Viris doctis vel viſis vel tractatis, vel
in Muſæis aſſervatis, vel quòd rariores eſſent pro-
ceſſu temporis deperditis, imò M SS. quæ in Bi-
bliothecis & Archivis aſſervantur à Criticis am-
plius adhibenda non ſunt.
XXVIII.
Refutantur nulla in Hiſtoricis de Maximino Diocletiano
alii Docti. . . .
& Galerio loquentibus mentio, ſed illorum Vi-
tæ nullibi extant. Peto ego ab eiſdem ubi Julia-
num Diocletiano imperante tyrannum cujus ſo-
lus Libanius obiter meminit, ut anno CCCIII
indicavi, inveniunt. Num ideo Imperator
chimericus ? Ubi Perpennam Licinium Tyran-
num, nullibi præterquam in unico Nummo me-
moratum. Neque enim Victor de Cæſaribus
eum agnovit, cùm eum in duos dividat, ut ſuo
loco viſum, & eodem tempore Licinianum
cum Valente Tyranno ſub Decio, & Perpen-
nam cum Hoſtiliano ejuſdem Decii filio con-
fundat: Hujus temporibus, inquit, Valens Lici-
nianus Imperator effettus, cùm dicere debuiſ-
ſet, Valens & Licinianus Imperatores effelti ſunt.

—

At inquiunt alicui, hujus Valerii Valentis

Anno Urbis ANNO PERIODI GRCO-ROMANX 5807.

1067. .
Olymp. 273. O 15. C. ) II. P. 18. April. Indict. 2.

JESu CHRISTI 314.
SILVESTRI PAP I.
CONSTANTINI 9. LICINII 8.

D num. I Coſſ. Rufius Voluſianus II, &
I. Annianus. Prior etiam Præfectus Urbis
Conſules. fuit, ut liquet ex libello de Præfectis, ubi Ru-
fius Voluſianus P. V. vI Idus Decembris anni
antecedentis alius non eſt, quàm Voluſianus
Anniani Collega, & Rufius Voluſianus, qui an-
no CCCXYI Romæ Conful creatus eſt à Maxen-
tio. Quare rectè Idacius in Faſtis eundem cum
nota numerali profitetur. Præterea inter Inſcri-
ptiones Romanas à Mabillonio Tomo 4. Anale-
Gtorum relatas pag. 494. num. 40. hæc legitur:
CEMONIUIM (legendum, Ceionium) ALEBI-
Nu M V. C. Conſ. Philoſophum, Rufi Voluziani
bis ordinarii Conſ. filium, Senatus ex conſulto ſuo,
quod ejus liberis poſt Cæſariana tempora, id eſt, poſt
annos CCCLEXXXS& I, aubltorem decrevit
Fl. Magnus lanuarius, V. C. cur. ſtatuarum. Qua
ex Inſcriptione Faſti Idaciani confirmantur, li-
quetque, anno Chriſti c cC cXI Rufum Vo-
luſianum Euſebio Collega Conſulatum ordi-
arium Romæ, ubi Maxentius imperabat, geſ-
ſiſſe; Rufinum & Voluſianum, quos tanquam
dquos illius anni Confſules Idacius preponit,
unum eundemque Conſulem in daos diviſum

eſſe, quod quandoque ab Antiquis factum; Ru- S C. IV.
finum illum, ſeu meliùs Rufinum, diverſum An. Ch. 314.
eſſe ab Aradio Rufino, qui ex libello de Præte-
ctis Urbi anno cQcC1 v Præfecturam geſſit; ac
denique eundem Rufinum Voluſianum à Con-
ſtantino ſecundo Conſulatu ordinario cohone-
ſtatum fuiſſe. Verum eſt, Onuphrium in Faſtis
ad annum Urbis MNXXNGCVII, Chriſti cCCxXXV,
quo Conſtantius & Albinus Faſtis nomen dede-
re, eandem Inſcriptionem, mutilam tamen, in
medium adducere, in eaque Voluſßianum ſimpli-
citer Conſulem vocari; ſed jam Viris doctis
obſervatum, Onuphrium non rarèò Inſcriptio-
nes, dum corrigere vult, corrumpere; nulla ſuæ
correctionis, ac plerumque depravationis men-
tione facta; quod in ea Inſcriptione contigiſſe
non dubito. Quia tamen una ex altera lucem ac=
cipit, Onuphriana hic recitanda.
§. P. QC. R. C. CEIONUM. RU=
FIU M. ALBINUM V
V. c. PHILOSOPHUM. R⸗uFI. VoLu-
SIAN I. COS. FILIUM
ET . . . . .
Quop. BJusSs. LIBERTAS. POST;
CAESARIANA. I EMPORA. ID EST.
ANNOS. CCCLXXX „ ET AuCTOR I=
TATEM. DECREVIT. FL. MAG N U S.
JANHIARIIS. V. C.
cuR. OTATAR MM
In ea Inſcriptione Cæſariana tempora ab anno
Urbis DCCVI, quo pugna Pharſalica ha-

bita, deducuntur; ideoque legendum, annos

CCCLAXXXS&I, qui ab anno Urbis DccvI

ad annum Chriſti CCCXXXV, & annum
Urbis MXXCVII, qui in eo anno Chriſti
inchoatur, fluxerunt. Quod & ex conjunctio-
ne & ſine nota I ſenſum turbante intelligitur.
Cùm annus Urbis CCCLXXXI incipiat
cum anno Chriſti CCCXXXVI, & in Inlſcri-
ptione legeretur, poſt annos CCCLXXXS&h, exi-
ſtimavit Onuphrius unitatem illam addititiam
eſſe. Sed animadvertere debuerat Vir doctiſſi-
mus apud Antiquos hos loquendi modos, ſc. poſt
annum cCLXXXI, ſimiléſve, plerumque aliud
non deſignare, quàm annum CCCLXXXI
inchoatum, ut non ſemel in hoc Opere obſer-
vavi. Ex hujus itaque loci depravatione, prio-
ris corruptio manifeſtè innoteſcit, lucetque, in
ea Inſcriptione verè ſcriptum fuiſſe, ut in Ma-
billoniana, Kufi Folaſiani bis ordinarii Conſ. ſi-
lium, non verò Rufßi Volufiani Coſ. ſalium, ut per-
peram apud Onuphrium.
Non Kalendis Februariis, ut habet Baronius, II.
ſed pridie Kalendas Februarüu, ut legitur in Silveſter iß
Chronico Damaſi, S. Silveſter Pontificatum .
iniit, ideoque die Dominica, quæ hoc anno in Baron. n. 14
diem pridie Kalendas Februarii, ſeu in diem ul-
timum menſis Januarii incidit, ordinatus eſt.
Qui mos poſt redditam à Conſtantino M. Eccle-
ſiæ pacem ſervatus fuit, & Pontifices Romani
vel die Dominica, vel aliquo feſto ſolenniori
inaugurati. Hujus moris beneficio initium Pon-
tificum plerumque magnis tenebris involutum
non rarè detegi poterit.
Anum. II. ad X I X. Maximini interitus an: III.
no præcedenti certèò contigit. Quæ paulèò antea Pr g, Man,
geſta accuratè narrat Lactantius lib. de Mortibus rm n
Perſecutorum, ubi, poſtquam de Maxentiana convenit,
clade locutus eſt, cap. 45. ſcribit: Conſtantinus
rebus in Urbe compoſitis, hieme proxima (anni
c. CCCXIII) Mediolanum contendit. -

372

SC. IV. dem Licinius advenit, ut acciperet uxorem. WMa-
An. Ch.314. ximinus, ubi eos intellexit nuptiarum ſolennibus

IV.

occupatos, exercitam movité Gria, hieme quam-
cùm maximè ſæviente, & manfionibus geminatis
in Bithyniam concurrit debilitato agmine. Nam
maximis imbribus & nivibus, & luto, & frigore, &
labore jumenta omnis generis amiſſa ſant, quorum
miſerabilis per viam ſtrages ſpeciem jam futuri
belli & ſimilem cladem militibus nuntiabat. Nec
ipſe intra fines ſuos moratus ſt; ſed transjetcto pro-
tinus freto, ad Byzantii portas acceſſit armatus.
Erant ibi milites præſidiarii ad hujuſmodi caſus à
Licinio collocati. Hos primùm muneribus & pro-
miſſis illicere tentavit, poſtea vi & oppugnatione
terrere; nec tamen quicquam vis aut promiſſa
valuerunt. Jam conſumti erant dies undecim, per
quos fuit ſpatium nuntios literaſqut mittendi ad
Imperatorem, cum milites non fide, ſed paucitate
diſſii ſe ipſos dediderunt. Hinc promovit Hera-
cleæam; & illic eadem ratione detentus, aliquot
dierum tempus amiſit. Et jam Licinius feſtinato
itinere cum paucis Adrianopolim venerat, ac-
cepta in deditione Perintho, (id eſt, Heraclea;
ſic enim vocata Heraclea Thraciæ ad differen-
tiam aliarum ejuſdem nominis urbium, ut notat
Valeſius ad lib. 22. Ammiani) aliquantò mora-
tus, proceſſit ad manſionem millia decem & octo.
Nec enim poterat ulteriks, Licinio jam ſecundam
manſionem tenente diſtantem millibus totidem, qui
collectis ex proximo quantis potuit militibus perge-
bat obviam Maximino, magis ut eum moravetur,
quàm propoſito dimicandi, aut ſpe vibktoriæ. Qulip-
pe eim ille ſeptuaginta millium armatorum exer-
citum duceret, ipſe vix triginta millium numerum
collegiſſet. Sparſi enim milites per diverſas regio-
nes ſnerant, & adunars omnes anguſtiæ temporis
non ſinebant.
Tum cap. 46. Propinquantibus ergo eerciti-

Bellum inter hus, jam futurum propediem prælium videbatur.
Licinium & Jum Maximinus ejuſmodi votum Zovi vovit, at ſi

Maximi-
ossnm.

victoriam cepiſſet, Chriſtianorum nomen extingue-
ret, fundituſque deleret. Iunc proxima nocte Li-
cinio quieſcenti adſiſtit Angelus Dei, monens ut
oczus ſurgeret atque oraret Deum ſummam oum
omni exercitu ſuo; illius fore victoriam, ſi feciſ-
ſet. Poſt has voces chm ſurgere ſibi viſus eſſet, &
cum ipſo qui monebat, adſtaret, tunc docebat eum
quomodo && quibus verbis eſſet orandum. Dyſeuſſo
deinde ſomno, notarium juſſit aſoiri, & ſicut au-
„dierat, hæc verba ditctavit: Summe Deus, te ro-
„gamus. Sancte Deus, te rogamus. Omnem
„juſtitiam tibi commendamus, ſalutem noſtram
„tibi commendamus, Imperium noſtrum tibi
„commendamus. Per te vivimus, per te victo-
„res & felices exiſtimus. Summe Sancte Deus,
„ preces noſtras exaudi. Brachia noſtra ad te
„ tendimus. Exaudi, Sancte ſumme Deus. Scri-
buntur haæc in libellis pluribus, & per Prapoſitos
Tribunoſque mittuntur, at ſuos quiſque milites do-
ceat. Crevit animus univerſis, victoriam ſibi ere-
dentibus de calo nuntiatam. Statuit Inperator præ-
lium diei Kalendarum Maiarum, quæ oltavum

annum nuncupationis ejus implebant (ideoque ge-

ſta hæc anno C CCXIII, quo Kalendis Maiis

Imperii Cæſarei annus octavus complebatur)

. . . . x .
ut ſuo potiſſimum Natali vinceretur, ſicut ille vi-
&tus eſt, RNomæ. (id eſt, Maxentius) Maximinus
voluit praire maturius; pridie manè aciem compo-

ſuit, ut Natalem ſuum poſtridie victor celebraret.

Muntiatur in caſtra, moviſſe Maximinum. Capiunt
„ . ,.ℳ„
Miilitei arma, obvidmque procedunt. Campus inter-

Critica Hiſtorico-Chronologica

erat ſterilis ac nudus, quem vocant Serenum. 8 † C. IV.
Erat jam utraque acies in conſpeltn. Liciniani An. Ch. 314.

ſcuta deponunt, galeas reſolvunt, ad cælum manus
tendunt, praeuntibus Præpoſitis, & poſt Impera-
torem precem dicunt. Audit acies peritura pre-
cantium murmur. Illi oratione ter ditta, virtute
jam pleni, reponunt capitibus galeas, ſeuta tol-
luht. Procedunt Imperatores ad colloquium. Ferri
non potuit Maximinus ad pacem. Contemnebat
enim Liciniuim, ac deſertum iri à militibus exiſti-

meqabat, quòd ille eſſet in largiendo tenax, ipſe

autem profuſus; eoque propoſito moverat bellum, ut
exercitu Licinii ſine certamine accepto ad Conſtan-
tinum duplicatis viribus ſtatim pergeret.
Pergit cap. 47. Ergo propins acceditur, tuba

canunt ſigna procedunt. Liciniani impetu facto Pugnatur
3 6 f. inter Hera-

. . . ecleam &
dios expedire, nec tela jacere quiverunt. Maximi- Hadria-

nus aciem circumire ac milites Licinianos nunc nopolim.

adverſurios invadunt. Illi verò perterriti nec gla-

precibus ſollicitare, nunc donis. Nullo loco audi-
tur. Eit impetus in eum, & ad ſuos refugit. Cæ-
debatur acies ejus impune, & tantus numerus le-
gionum, tanta vis militum à paucis metebatur.
Nemo nominis, nemo virtutis, nemo veterum
præmiorum memor; quaſßi ad devotam mortem,
non ad pralium veniſſent, ſic eos Deus ſummus ju-
galandos ſubjecit inimicis. Jam ſtrata erat ingens
multitudo. Videt Maximinus aliter rem geri quam
putabat. Projecit purpuram, & ſumta veſte ſervi-
li fagit, (quod confirmat Euſebius lib. 9. cap. 10.
& lib. I. de Vita Conſtantini cap. 58.) ac fre-
tum trajecit. (Pugnatum eſt igitur, inquit Balu-
zius in Notis, in ea Imperii parte quam Lici-
nius tenebat, id eſt, inter Heracleam & Ha-
