ventus in dubium non revocandus, cum ter-
tius Conſulatus ultimus ſit, quem Hadrianus
fuſcepit.

Anno Urbis ANNOG PERIODI GRACO-ROMAN& 5613.

373. . A; .
Olymp. 224. O 17. A G. )7. P. I. April. Indict. 3
a. 4. JESu CHBRISTI I20. ſecund. Baronium 122.
SIXTI PAP £ 5. G
HADRIANI IMPD. 4.
1. D num. I. Coſſ. L. Catilius Severus, &
Conſules. A T. Aurelius Fulvus, ex Inſcriptione Onu-
phriana.
11. Hadrianus anno tantùm ſequenti per uni-

Geſta anno verſas Imperii Provincias peregrinationem in-

præſenti ab
Nadriano.

LII.
Fauſtini &

Iovitæ mar-

eyrium.

ſtituit, ut tunc commodiùs oſtendetur. Incer-
tum autem, an currenti vel ſequentis initio
Romam redierit. Spartianus in Hadriano cap.
6. loquens de Hadriano, dum adhuc Romæ eſ-
ſet, ait: Audito dein tamultu Sarmatarum &
Roxolanorum, pramiſſis exercitibus, Mæſiam pe-
tiit. Ac paulò pòſt: Cum Rege Roxolanorum, qui
de imminutis ſtipendiis querebatur, nullo cognito
negotio pacem compoſuit. In Collectaneis Græ-
cis apud Scaligerum dicitur, Hadrianum ur-
bem in Mœſia ædificaſſe, eamque Hadriani ve-
nationes appellaſſe, idque anno tertio Olym-
piadis CCXXIV, qui menſe Julio currentis
Chriſti anni abſolvitur. Quare Hadrianopolis
hoc anno ædificata videtur. Verum eſt, Euſebium
in Chronico tam ſecundàùm Pontacum, quàm
ſecundùm Scaligerum, anno Abrahami 2135. qui
cum menſe Septembri præcedentis Chriſti an-
ni terminatur, ſcribere: Bellum in Sauromaas
geſtum. Sed Chronologia, per tranſpoſitionem
annorum Librariorum errore factam, in eo
Chronico non parum labefactata. Unde Maria-
nus Scotus, & Hermannus Contractus, qui ſin-
ceriora Chronici Euſebiani exemplaria viderant,
hæc verba cum anno quarto Hadriani copulant.
Ad num. II. Acta SS. Fauſtini & Jovitæ,
qui martyrium Brixiæ ſubiere, refert ex Au-
tore anonymo Henſchenius die X V Februarii,
cenletque eos præſenti anno ab Hadriano
morte affectos; quæ etiam ſententia Baronii
fuit. Sed Henſchenius in Vita S. Afræ, quæ,
Ilalico comite marito crudeli pagano à leoni-
bus, leopardis & urſis cum idolorum Sacer-
dotibus devorato, converſa eſt, & cum Fauſti-
n0 & Jovita fratribus plurimùm cruciata, ac
tandem martyrio coronata fuit, obſervat, in
ſecunda Vita Fauſtini & Jovitæ num. vIII di-
ci, Fauſtinum, Jovitam, Calimerium & Afram
veniſſe ad locum, qui dicitur Catacumbas, & ibi
inveniſſe, B. Thaleſphorum Epiſcopum, qui & ipſe

latitabat inter ſepulchra Martyrum, propter

paganorum metum. Unde rectè deducit Henſ-
chenius, ovitam & Fauſtinum circa annum 13;.
quo Teleſphorus ſedebat, morte affectos; eò
magis, quòd in Vita S. Calimerii die XXXI
Junii idem legitur. Colitur S. Afra die X XIV
Maii, quo ejus Acta Henſchenius illuſtrat.

Critica Hiſtorico- Chronologica

ANNO PERIODI GRXCO-ROMANXZ 5614.
O18. F. J. 8. P. 21. April. Indic. 4.

JEsu CnHRISTI IzIL ſecundum Baroninm 113.
SIXTI PAPX 6.
HADRöͦIANI IMP. 5.

D num. I. Coſſ. M. Annius Verus II, &
KL. Augur. Baronius priorem ſine numera-
li nota profitetur. Sed Capitolinus in Vita Mar-
ci Aurelii ait, hunc natum eſſe VI Kal. Maias
avo ſuo iterum & Augure Coſ. Geminum itaque
Conſulatum geſſit M. Annius Verus M. Aurelii
poſtea Imperatoris avus, ut pluribus oſtendit
Card. Noriſius in Epiſtola Conſulari. V
Atque hinc lucet, Hadrianum hoc anno

§ Æi C. I I.
An. Ch. 121.
Anno Urbis
874. .
Olymp. 225.
an. I.

I.
Conſules⸗

1II.

Quinquennalia exhibuiſſe: annis enim id genus Hadriani

feſtis deſtinatis, ſi Conſulatum Imperatores
non ſumerent, eum in viros Conſulares, aut
propinquos de more conferebant. Hujus feſti
ſuperſunt alia indicia. Extat Hadriani Nummus
inſcriptus, IMP. CAESAR TRA) ANUSD
HADRIANISAIUG. P. M. TR. P. CoS. I II.
P. P. in poſtica: ANN. DCCCLXXIIII.
N AT. UR B. P. CIR. Co N. S. C. Cernitur fi-
gura humi ſedens, cum rota & tribus obeliſcis.
Præfata verò verba ſic legenda. Auno (Urbis).
DOCCCLEXXIV Natale Vrbis, Circus condi-
tus, Senatuſconſulto. Quid litera P. ſignificet,
mihi incompertum. Valeſius in Notis ad Am-
mianum lib. 16. ubi eam Inſcriptionem reci-
tans, loco P. legit R. id eſt, Romæ; ſed Num-
mos corrumpere non licet. Hæc verò verba,
Cr. Con. vertit, Circenſes conceſſi. Sed perpe-
ram: cùm enim de more Ludi Circenſes erhi
berentur, in Nummis annis Quinquennalium
addictis non memorabantur. Hadrianus itaque
ante præſentem annum Romà non diſceſſit,
ibique, ut ex ea epigraphe deducitur, Natale
Urbis celebravit, quo nomine vocari eum diem
juſſit, qui antè Parilia dictus erat, & Urbis tem-
plum, de quo mentio apud Ammianum lib. 16.
cap. 10. extruxit, ut indicat Athenæus lib. S. cap. 16.
Celebrantur, inquit, Parilium dictæ quondam fe-
riæ, nunc Romanas appellant, extructo dedicatoque
fortunæ Erbis templo ab optimo & bumaniſſimo
Imperatore Hadriano. Enm ſoilicet diem cum ſo-
lenni celebritate quotannis feſtum agunt, non ſo-
Ihꝑm Romani cives, ſed etiam quotquot externi
homines tum Romaæ ſunt. En quot indicia horum
Quinquennalium. Hadrianus Urbis templum
condidit, quod in Quindecennalibus dedica-
vit. Præterea eum diem, qui antè Parilia dice-

batur, MNatalem urbis Romæ vocari voluit, ut

ex laudatis Athenæi verbis elicit Valeſius cita-
tus. Denique Circum cum tribus obeliſcis con-
didit Hadrianus. Quæ omnia in Quinquennali-
bus & id genus feſtis de more fieri ſolita, tem-
pla nempe dedicari, urbibus nova nomina im-
poni, ac publica monumenta conſtrui. Nec re-
fert, Spartianum alioſque nullam de aliquo pe-
culiari Circo ab Hadriano condito mentionem
facere; cùm multa ex Nummis diſcamus, quo-
rum nullum apud Auctores veſtigium. H
conjecturam confirmat alius Nummus apud
Occonem pag. 232. inſcriptus : IMr. CAHS.
HADRIANUS AIG. Cos. II I. cum Circo, ut
in præcedenti, repræſentato. Interim obſervan-
dum, Hadrianum in Nummo, in quo Natale

Urbis

Luinquen
nalia.

Hanc

5401

III.
Hadrianus
doſt Auin.
guennalis
pyſechinne
an sß

M,

Iy.
V regin. hi
7 Hadrig. ma

5AC II.
nC .
Annd Drbis
4.
Olymh. 215.
A. I.

1.
mſales⸗

0. II.
1S Hadyiani
68 Quinguen⸗
nalis,
I

i

W⸗
eci⸗
I.
da,
Ape⸗
aqe
eſlit,
tale
iemn
em⸗
.16.
ab.
n fe⸗
dtoge
Ms
n ſrr
ſ⸗
xtern
horum
wplum
gedica⸗
u dice⸗
luit, ul
1s cita⸗
cis con⸗
genpal⸗
na, ei⸗
ninn in
Nee le⸗
igo be⸗
gtioneln
us, quo
. Huu-
nus
6 55

in Annales C. Baronii.

S £ C. II. Urbis exprimitur, Senats auctoritate percuſ-

An. Ch. tar. fO, Patrem Patriæ appellari, ideoque per hæc

III.
Hadrianus
poſt Quin-
gquennalia
profectionem
Jsam enſti-

kuit.

IV.

Quas regio- bratis, profectus eſt in Gallias, indeque in Ger-

nes Hadria-

nus hoc an-

no peragra-
vit.
Baron. an.
122. num. I.
& an. 123⸗
num. I.

tempora illud nomen tuliſſe, quemadmodum &
ſequentibus annis, ut infrà videbitur. Poſtquam
hæc ſcripſeram in manus meas venit Commen-
tarius Sertorii Urſati de Notis Romanorum, ubi
cum pag. 370. iſtas P. R. C. A. DCCCXLIV hoc
modo explicet, poſt Romam conditam annis
octingentis quadraginta quatuor, minimèe du-
bitandum, quin iſtzæ : AN N. DCCCLXXIIII
NAT. URB. P. CI R. CO N. S. C. hoc modo le-
gendæ ſint, Anno D CcCcCLIXXIIII Nata-
le Urbis. Poſt Circum conditum. Senatus Con-
ſulto.
Xyphilinus in Hadriano ait: Præterea ſpe-
Sacula die ſuo natali (id eſt, in Quinquennali-
bus ſuis, quæ eo nomine ab Antiquis ſæpe ſigni-
ficata, quòd die natali Imperii de more cele-
brarentur) populo gratis dedit, ubi ita magnus
numerus beſtiarum cæſus eſt, ut ſimul leones cen-

tum, ac totidem leanæ confeltæ fuerint. Dona in

Theatro & Circo viris atque mulieribus ſepara-
tim in ſpheris miſſilibus dedit: & ne malieres
cum viris lavarentur, vetuit. Quo anno hac fa-
Sta ſunt, Euphrates Philoſophus obiit mortem vo-
luntariam; cùm ei Hadrianus propter ſenetctu-
tem & morbum cioutam bibere conceſſiſſet. Poſt
haæc Hadrianus in alias ex alis Provincias, regto-
neſque & urbes proſiciſeitur, viſendi causd. Ex
quibus manifeſtifſimum redditur, Hadrianum
præſenti anno Romæ Quinquennalibus ſuis in-
terfuiſſe, & nonuiſi iiſdem celebratis profectio-
nem ſuam inſtituiſſe. Nam Euphratem Philoſo-
phum hoc anno tantm demortuum, habemus
ex Collectaneis Græcis apud Scaligerum, ubi
hujus Philoſophi mors copulatur cum anno pri-
mo Olympiadis CCXXV, qui- præſenti Chri-
ſti anno menſe Julio auſpicatur. Præterea Euſe-
bius in Chronico mortem Euphratis recitat an-
no Abrahami 2137. ſecundàm editionern Scali-
gerianam, Pontacenàâ per Hadriani tempora ac-
curatiorem. Uade & Marianus Scotus anno
quinto Hadriani eandem narrat. Is porro annus
Abrahami cüm currentis Chriſti anni menſe
Septembri abſolvitur.
Hadrianus, Quinquennalibus Romæ cele-

maniam tranſiit, ac poſtea Britanniam petit, in
ua multa correxit, murumque per octoginta mil-
lia paſſuum primus duxit, qui Barbaros KRoma-
noſque divideret. Hæc Spartianus in Hadriano
cap. 12. Hujus valli ac muri etiamnum reliquias
exſtare teſtatur Cambdenus in Deſcriptione
Britanniæ. Compeſitis in Britannia rebus tranſ-
greſſus in Galliam Alexandrina ſeditione turba-
tus, quæ nata eſt ob Apim, &c. ait ibidem Spar-
tianus, qui ſubjungit: Per idem tempus in hono-

rem Plotinæ Baſilicam apud Nemauſum opere mi-

rabili extruxit; poſt hæc Hiſpanias petit, & Tar-
racone hiemavit. Quas regiones hoc anno Ha-
drianus mira celeritate peragravit; cùm Spartia-
nus de hieme præſentis anni loquatur, ut, quæ
anno ſequenti dicemus, manifeſtum facient.
Hadrianus itaque Tarracone manſit uſque ad
menſem circiter Aprilem anni Chriſti inſe-
quentis. Ex his deduco, eum Quinquen-
nalia anticipaſſe, & ea prioribus hujus anni
menſibus exhibuiſſe; alioquin ad tot regio-
nes inviſendas tempus non habuiſſet. Baro-
nius, quem paſſim alii ſecuti ſunt, profectio-
nem Hadriani Gallicam & Germanicam, in an-
Tom. I. V

num præcedentem, Hiſpanicam vVeroô in annum
ſequentem confert; quod ex dictis ſubſiſtere
non poteſt, Apud Mediobarbum extat Num-
mus Hadeiani inſcriptus : HADRIANUS AudG.
OS. I II P. P. in poſtica: ADVENTuIIAuG.
GALLIA E. in averſa parte alterius; B R I-
TANNI A S. C. in poſtica alterius, ADVEN-
TuI Au. S. C. HISFPANIAE.

ANNO PERIODI GRACO-ROMANX 561).
᷑đ19 E. 9. P. 13. April. Indict. 5.
JESuI CHRISTII 122. ſecund. Buronium I24.
⁶°IXKTI P AP & 7
IMP. 6.

D num. I. Coſſ. Acilius Aviola, & Coörel-
lius Panſa, ex Inſcriptione Onuphriana.
Hadriani profectio Hiſpanica, quam hoc anno
Baronius recitat, ad annum præcedentem per-
tinet, ut ibidem oſtendimus. Addit Baronius
in Annalibus, Euſebium in Chronico teſtari,
Hadrianum in Libyam colonias deduxiſſe. Ve-
ruùm in Diſſertatione Hypatica jam oſtendi, id
anno præcedenti contigiſſe, & annis Quinquen-
nalibus & id genus feſtis addictis colonias fuiſ-
ſe inſtitutas. Subjungit denique ibidem Baro-
nius, Hadrianum in Achaiam veniſſe, & Athes
nis commoratum eſſe, quod ad annum Chriſti

HADRIANI

CXXV ſpectat, ut infrà videbitur.

Ex Hiſpania Hadrianus Athenas profectus eſt.
Euſebius enim in Chronico anno Abrahami
2138. qui cum menſe Septemb. præſentis Chriſti
anni abſolvitur, ait: Hadrianus Athenienſibus
leges petentibaus ex Draconis &g Solonis reliquo-

rumque libris Jura compoſuit. Tum anno Abra-

hami 2139. qui Kalendis Octobris præſentis Chri-
ſti anni auſpicarur, inquit: Cephiſus ftuvius
PEleuſinam inundavit, quem Hadrianus ponte
eonjungens „ Athenis hiemem exegit, præſen-
tis nempe Chriſti anni: ideoque Hadrianus
Athenis fuit uſque ad vernum tempus anni in-
ſequentis. Quæ omnia confirmantur ex Chroni-
co Alexandrino, ubi hoc anno legitur: Eis Coſ-.
Hadriannus in Dg yptum profectus vondidit An-
tinoum Thebaidis III Kal. Novembris, quæ
urbs nunc in ruinis jacet, diſtatque à Nilo de-
cem leucis in Ortum. Hadrianus igitur præſenti
anno Athenis in gÆgyptum profectus eſt; inde-
ue Athenas rediit? ubi hiemem tranſegit. Hinc
apud Mediobarbum Nummus Hadriani, HA-
DRIANUSAUG. COS. III. P. P. in poſtica,
,Æ G VPTOS, vel ALEXANDRIA, vel Nirus,
vel S. C. RESTITIuITORI ZGYPTI.

ANNO PERIODI GRXCO-ROMAN 4 5616.
Q 20 D. 10. P. 29. Mart. Indict. 6.

JESuCRRISTI 123. ſecundum Baronium 125.
SIXTIPAP 8.

HADRIANI IMP. 7.

A D num. I. Coſſ. Q. Arrius Pætinus, &
Ventidius Apronianus , ex Inſcriptione
Onuphriana.
Baronius ait, Hadrianum hoc anno Achaiam,
indeque Athenas petiiſſe, & ſacra Eleuſinæ ſuſ-
cepiſſe, ex Chronico Euſebii, ubi tamen hæc
1 a tardiùs

123

§ £ C. II.
An. Ch. 122.
123.

Anno Urbis
875. .
Olymp. 225.
an. 2.

I.
Conſules.
II.
7 tinerarium
Hadriani.

III.
Hadrianus
Athenas α
in gyptum
venit.

Baron. an.
125. num. 1I4

Anno Urbis
876. Olymp,

Conſules.

II.
Hadrianus
4 ſiam bper-
luſtrat.

124
6E C. II. tardiùs deſcribuntur, ut infrà videbitur. Ad
An. Ch. 124. hunc itaque annum referendum quod Aucter
Chhronici Alexandrini habet: Horum Conſulatu
Apollonius Tyanens naturæ ſatisfecit. Hadrianus
Neicomedia GSα MNicæ« fora condidit 5 qaätuor
regiones ac mœnia, quà Bythiniam ſpectant. Cyii
præterea fänum excitavit, & pavimentum mar-
more ſtravit. Nec in pancis aliis illuſtribus oppi-
dis delubra hand pauca à fundamentis extruxit,
alia inſtauravit, Katuaſque multas ac diverſas
poſuit. Hoc itaque anno Hadrianus in Alſia fuit.
Hinc apud Mediobarbum extant Hadriani
Nummi tertio ejus Conſulatu notati, in quibus
legitur: APVENTuI AuG. S. C. A S1 A E, vel,
BTITHYNIAE„ vel CAPFPADOCIAEB, vel
CILICIAE, vVel PHRYGIAEB, vel PAN-
PHYLIAE, Vel LYCIAE, vel SYRIAE. In
aliis, S. C. RESTITuITORI BITHVYNIAE,
VEl AR MENIAE„ Vel ASIAE, vel CAPPA-
DOCIAE „Vel CILICIAE, vel LYBIA E,
vel NICOMEDIAE, vel PHRYGIAE.

Anne Urbis ANNO PERIODI GRÆ½ CO-RoMANA 56 17.
770 . O21 CB. 1II. P. 17. April. Indict. 7.
JESu CHRISTI 124. ſecund. Baronium 126.
SIXTI PATPEZ 9.

HADRIANI IMP. 8.

I. D num. I. Coſſ. M. Acilius Glabrio, & C.
Conſules. Bellicius Torquatus, ex Inſcriptione Onua-
phriana.
I1I. Enſebius in Chronico anno Abrahami 2141.
. Hadrianus qui Kalendis Octobris præſentis Chriſti anni in-

ber Aſam choatur, ait: Hadrianus ſacris Elenſinæ imnitiatus

6. in las . / . . . .
27 aiam lta Athenienſibus dona largitur. Baronius in
vavigat. Annalibus anno præcedenti, quo hæc refert, re-

Baron. ann. prehendit Euſebium, quèòd non primo Hadriani
125.:num. 1. Athenas adventui, ſed ſecundo hanc initiatio-
nem conſignarit: cùm tamen Spartianus in Ha-
driano cap. 13. de hac re in ſecuundo Hadtiani
adventu loquatur, & Buſebius ipſa ferè Spar-
tiani verba exſcribat, ut legenti manifeſtum fit:
Poſt hoc, inquit Spartianus cap. 13. per Aſiam S
inſulas ad Achatam navigavit, & Eleuſina ſacra
ſuſcepit : mult a in Athenienſes contulit. Poſt in Si-
cilian, navigavit, & c. Cum verò in Collectaneis
Geæcis apud Scaligerum anno primo Olympia-
dis C CXX V dicatur, Hadrianum Achenis
initiatum eſſe, & primus ille annus ab anno
tantùm Chriſti inſequenti exordiatur, Euſebius
loco citato de poſteriori parte anni Abrahami
intelligendus, ideoque adhuc hoc anno Hadria-
nus per Aſiam & infulas ad Achaiam navigavit.
Hinc in Nunmmis Hadriani tertio Conſulatu in-
ſignitis legitur : APpVENTII AuG. 8. C.
AcHAIAE „ vel, EukOoEAEF, vel §. C.
RESTITITORI AcCcHAIAE, vVel, MACE-
DONIAE. Baronius Hadrianum hoc anno in
Africam veniſſe ſcribit; ſed ſine dubio fallitur,
ut ex gicendis liquebit.

Anno Urbis AN NO PERIODI GRCO-ROMANA 5618.

226.an. 1.

JESuI CHRISTI I25. ſecund. Baronium 127.

SIXTI PAP IO.-
HADRIANI IMP. 9-
I. ð D num. I. Coll. Cornelius Aſiaticus I1, &
Conſules. * Vettinus Aqutlinus, Ex Inſcriptione Ouu-
phriana.

Critica Hiſtorico-Chronologica

Hadrianus hoc anno ſacris Eleuſinis initiatus S £ C. II.

eſt, & multa in Athenienſes contulit, ut ann
ræcedenti ex Spartiano cap. 13. diximus, qui

6 An. Ch. 126.

II.

Hadrianus

addit: Poſt in Siciliam navigavit &c. Inde Ro- in Siciliam
mam venit, & c. Hinc Nummus Hadriani tertio enit.
ejus Conſulatu notatus, ADVENTUI AUG. S. Baron. ann.

C. SICILIAFE,„ Vvel S. C. RESTITUT

GICILIAE. E Sicilia Romam profectus Ha-
drianus, ubi anno ſequenti Decennalia celebra-
vit, ut mox oſtendo.

ANNO PERIOD

O 1 G. 13. P. 25. Mart. Indict. 9.

JESACHRISTI I26. ſecund. Baronium 128.

TELESPHORIPAP £ I.

HADRIANI IMPD. 10.
D num. I. & ſeq. Coſſ. M. Annius Verus
X III, & L. Varius Ambibulus, ut certis Conſules.
argumentis oſtendit Card. Noriſius in Epiſtola

Conſulari.

Annius Verus Marci Aurelii avus in
quennalibus Ha

uin-
driani ſecundum Conſulatum

geſſit: indeque confirmatur, quod ſæpe inſi-
nuavimus, annis hujuſmodi feſtivitatibus di-
catis, Imperatores, ſi Conſulatum non ſuſcipe-
rent, illum in propinquos ac Confſulares viros

transferre ſolitos. Sunt & alia horum ſolen-
nium veſtigia. Euſebius in Chronico anno
Abrahami 2142. qui præſenti Chriſti anno cum
menſe Septembri deſinit, ait : IEnp. Hadrianus
Pater Patriæ appellatur, & uxor ejus Augisſta.
Auctor Chronici Alexandrini & Caſſiodorus
eadem ferè verba repetunt, licèt hic anno non
ſuo. Eiſdem ſuffragatur Oroſius lib. 7.cap.S. ubi
narrata perſecutionis Chriſtianorum cefſſatione,
ſtarim ſubdit: Idem quoque continub Pater Patriæ
ultra morem majorum appellatus, & uxor eius
Augnſta. Ubi adverbium continuo non ad ejus
Imperii initium, ut Scaliger in Animadverſio-
nibus Euſebianis ad numerum 2142. perperam
explicat; ſed ad perſecutionis finem referendum,
præſertim, cùm dicat Oroſius, id ultra morem
majoraum factum, ceterique Imperatores ipſo
Imperii initio Patres Patriæ de more appella-
rentur. Verùm jam ante præſentem annum Ha-
drianum Patrem Patriæ appellatum, liquet ex
Nummis à me annis præcedentibus laudatis, in
quibus memoratur adventus hujus Imperatoris
ad aliquam urbem, vel in quibus dicitur Keſti-
tutor, v. g. Phrygiæ, Siciliæx „ &c. in iiſdem
enim Hadrianus Pater Patriæ appellatus „quem-

admodum

CCXLVIII. 10.
IM P. C AES. DIVI. LRAIANI. PAR T.
F. DIVI. NERV AE. NE P. TRAIJAN
HADRIANO. AuUG. PON T. M AX.
TR. P. vIII. Co s. I I I. L. P.
Sabinam tamen Hadriani uxorem hoc anno Au-
guſtam nuncupatam non dubito, cùm Impera-

torum conjuges, vel Imperii initio, vel poſt-
quam filios pepererant, aut denique in Decen-
nalibus & id genus feſtis de more dicerentur

Auguſtæ.

Alterum horum ſolennium argumentum ex
fine perſecutionis deſumitur: Quadratus, inquit
Euſebius in Chronico, diſeipulus Apoſtolorum,
&& Ariſtides Athenienſis noſter Philoſophus libros
pre Chriſtiana Relégione Hadriano dedére compo-

in Inſcriptione Gruteri pag.

IGR E CO -RO MAN £ 5619. Anno Urbis
879 Olymp-
226. àaN. 2.

I.

II.
Hadriani
Decennalia.

„

III.
Perſecutionis
Hadrianes
ſinis.

—

5k.!
C.
Paron pun
IAI.

W.
Rerſeeutio⸗
atr in De-
cenalbu,
vel exiitat
Ulextince. 6

— , — — —

– - - — ◻. — -

„ a — —

8KC. I.
An. Cnné,
. II.
Hacrien
in dieiliam
venit,
. Paton, Ann.
I I255 nuum. I.

9. Anmd Vrbis
879,0 mh.
126. zn. 1

8.

re .
ttis Cinſales.
l

JMBD
dumm Hadriant
Decennalis.

inhi⸗
di⸗
1os
en⸗
W
NN
aut
Gſe.
Aorus
9 non
9. ubi
tione,
Patris
us
eis
rſio-
ctar
n,
oren
ppeltr⸗
n Ha-
net e
eratotis
üſdem
‚quemm⸗
eii pag⸗

19
I.
no⸗
Iwpela-
ſel holt-
Decen-
4 IIl. .
ntunn“ Perſetuini
, l ,lidt
Auhncil, ſini⸗
,1
,comp-

1

4 05.

8 Q. 11.
An Ch. 126.
Baron num.
1& 1I.

in Annales C. Baromi.

ſitos. Et Serenüs Grannius Legatus, vir apprime
nobilis, literas ad Inperatorem miſit, iniquam
eſſe dicens, clamoribus vulgi innocentium homi-
num ſanguinem concedi, & ſine allo crivine no-
minis tanthin & ſectæ reos fieri. Luibus commotus
Hadrianus Minutio Fundanb Proconſuls Aſig

ſeripſit, non ſine objeltu criminum Chriſtianos

condemnandos. Ut autem in Diſſertatione Hypa-
tica oſtendi , Chriſtiani libros Apologeticos
pro Religione Chriſtiana Imperatoribus eam
perſequentibus de more offerebant, ut indul-
gentiæ criminum, quæ in Decennalibus & id
genus feſtis concedebatur, participes eſſe poſ-
ſent. Notanda porro hæc verba, quæ leguntur
in Epiſtola Hadriani recitata ab Euſebio lib. 4.
Hiſt. cap. 9. Igitur ſi Provinciales palam adeſſe

poſſunt petitionibus ſuis adverſus Chriſtianos, ita

1V.
Berſecutio-
nes in De-
gennalibus
Wel excitata
Vel extintlta.

ut pro tribunali reſpondeant, in id aunum incum-
bant, nec petitionibus ſoliſque clamoribus utantur.
Intelligit Hadrianus, inquit Valeſius in Notis
ad illum locum, acclamationes illas, quæ fieri
ſolebant in theatris: Chriſtianos ad leonem, ut
teſtatur Tertullianus. Interdumque eveniebat,
ut Proconſules & Præſides tumultuoſis ejuſmo-
di acclamationibus, licèt inviti, cedere coge-
rentur. Quare meritò Hadrianus monet Funda-
num Proconſulem, ne hujuſmodi poſtulationi-
bus ad perſecutiones & cædes Chriſtianorum
ſeſe adduci patiatur. Porro vetus hæc conſue-
tudo in Imperio Romano, ut plebs tum in Urbe,
tum in Provinciis, quoties ad publica ſpectacu-
la convenerat, quidquid libitum erat, vel à Præ-
ſide vel ab Imperatore junctis precibus poſtu-
laret. Cujus rei ſexcenta occurrunt exempla
apud Auguſtæ Hiſtoriæ Scriptores. Ita doctè
Jalelius.
Perſecutiones itaque adverſus Chriſtianos
modè in Decennalibus excitatæ, modèò in iiſ-
dem extinctæ. Annis enim, quibus Imperato-
res hujuſmodi ſolennia exhibebant, Vota in
uinquennium ac decennium ſuſcipiebant, &
llorlim Deorum cultum promovere ſtudebant.
Quare cùm Chriſtiani Deorum hoſtes exiſti-

marentur, iis annis in eoſdem edictis ſævitum:

& quia feſtivitates illæ variis ludis celebraban-
tur, hinc populus occaſionem edicta ad Chri-
ſtianam Religionem abolendam petendi ſu-
mebat; ac præterea tumultuoſis acclamationi-
bus Imperatores aut Præſides adverſus Chri-
ſtianos animabat. Contrà verò, quia iiſdem
annis Imperatores minorum criminum reis in-
dulgentiam largiri ſoliti erant, Chriſtiani, cùm
Principem non malè affectum videbant, ut ſe
dignos gratiâ oſtenderent, libros Apologeticos
ſcribebant, ſeque à criminibus, quibus accuſa-
bantur, immunes eſſe oſtendebant. Hinc Ha-
drianus libellis à Chriſtianis in Decennalibus
ſibi oblatis commotus perſecutionem inhibuit.
Ceteràùm præfata Vota à Domitiani tempore in
Nummis implicitè memorabantur, ut videre eſt
apud Mediobarbum pag. 18;3. ubi is Nummus
extat: HADRIANuS AuIG. COS. III. P. P.
in poſtica: VoTA PIBLICA S. C. Cernitur
Imperator ad aram ſacrificans, ante quem tibi-
cen, popa, & alia figura, cum victima ad pedes:
quæ in Nummis, in quibus poſtea Decennalia
& id genus feſta expreſſis verbis notata, de
more ſculpebantur. Perperam autem cum anno
X V Hadriani hunc Nummum copulat Medio-
barbus: Quindecennalia enim à tempore tan-
müm Conſtantini Magni in Numiſmatis de-
Tom. I.

12 ⁵
ſcripta. Ceterùm ſi Decennaliorum methodus
Petavio innotuiſſet, laudatas Apologias anno
Chriſti CXXIV non illigaſſet in Üb. 13. de
Doct. Temporum. Nam præterquam quèd Eu-
ſebius in Chroniéo contrarium docet 5 Apolo⸗=
giæ de more in Decennalibus & id genus feſtis
Imperatoribus porrectæ.

Porro ex Hadriani Decennalibus ſuo anno

conſignatis liquet, eum vel ſub præcedentis anni
finem, vel currentis initio Romam ad ea cele-
branda veniſſe, iiſque exhibitis in Africam præ-
ſenti anno tranſiiſſe. Ait enim Spartianus in Ha-
driano cap. 13. Poft in Siciliam navigavit , &c.
Inde KRomam venit, atque ex ea in Africam
tranſut, ac multum beneficiorum Provinciis Afri-
canis attribuit. Hinc apud Mediobarbum Nu-
miſmata Hadriani tertio ejus Conſulatu notata
extant, in quorum poſtica legitur: ADVENTuII
AuG. AFRICAE, vel, ApvVENTʒIIAuIG.
MAUIRETANIAE , vel, RESTITITORI
AFRICAE, vel RESTITuTORI MAu-
RETANIA E. Ceterùm tertius eſt hic Hadriani
Romam adventus.
Sub hujus anni Conſulibus S. Sixto Papæ
demortuo Teleſphorus ſucceſſit juxta Chroni-
con Damaſi.

—

ANNOPERIODI GRACO-ROMANAX 5620.
O 24 F. 14. P. 19. April. Indict. 10.
JESuI CHRISTI 127. ſocund. Baronium 129.
TELESPHORI PAV & 12.
HADRIANI IM P. II.

D num. I. Coſſ. Gallicanus & Titianus,
ut inter omnes convenit. Onuphrius in
Faſtis hunc ultimum putavit eſſe Cœlium Tatia-
num, qui Hadriani tutor fuerat, de quo Spar-
tianus in Hadtiano cap. 8. addit, eum ex Præ-
fecto Prætorii ab Hadriano Senatorem renun-
ciatum fuiſſe. Verum Salmaſius in Notis ad
Spartianum obſervavit, illum Hadriani curato-
rem, ac poſtea Præfectum Prætorii non Tatia-
num, ſed Attianum dictum fuiſſe, & vulgaria
Spartiani exemplaria ex veteri editione & ma-
nuſcripto Palatino corrigenda; eò magis quo
Xyphilinus ex Dione tutorem Hadriani Attia-
num etiam appellet. Quam emendationem ipſe-
met Spartianus cap. I5. certam reddit: ibi enim
Tatianum inter eos numerat, quos Hadrianus
hoſtium loco habuit, & paulè poſt ait: Zatia⸗
num at conſcium tyrannidis & argui paſſus eſt &&
proſcribi. Quare Tatianus qui proſcriptus fuit,
diverſus eſt à Tatiano, ſeu, ut ſcribi debet, ab
Attiano, quem Hadrianus hoſtis loco habuit;
& Tatianus hoc anno Conſul, non Attianus
Hadriani tutor, ſed Tatianus, qui ab hoc Im-
peratore relegatus fuit.
Spartianus in Hadriano cap. 13. poſtquam
dixit, hunc Imperatorem Romam veniſſe, at⸗
que ex ea in Africam tranſüſſe, ſubjungit: De-
nique tùm poſt Africam RNomam rediſet, ſtatim
ad Orientem profectus per Athenas iter fecit; at-
que opera quæ apud Athenienſes cœperat, dedi-=
cavit: ut Jovis Olympii alem, & aram ſibi: eo-
demque modo per Aſßam iter faciens templa ſui
nominis conſecravit. Deinde à Cappadocibus ſer=-
vitia caſtris profutura ſuſcepit. Quæ partim ad

§ +£ C. If.
An. Ch. 126:
127⸗

Tertius Ha⸗
Ariani Ro-
mam ad vene
keus,

VI.
Obitas Sixti
PP.

Anno Urbis
880 Olymp.
226. an. 3⸗

Con/nles

II:
Duartus
Hadriani
Romam a-
ventus;

currentem, partim ad ſequentem annum perti-

nent. Eſt hic porro quartus Hadriani Romam

3z adventuss

S& † C. II. adventus, quem, ſicuti profectionem in Orien-
An. Ch. 128. tem, anno præcedenti perperam Baronius reci-

tat; qui tamen profectionem Aſiaticam cum hoc
anno bene copulat.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMANZ 5621.

. r O25. ED. ) 15. P. 5. April. Indict. II.
JESu CHRISTI I28. ſecund. Baroninm 130.
T ELESTPHORI PAPA z3.
HADRIANI IMP. 12.
I. D num. I. Coſſ. Torquatus Aſprenas,
Conſulet. 1 A & Annius Libo, ex Inſcriptione Onu-
phriana.
11. Spartianus in Hadriano cap. 14. poſtquam

Hadrianus narravit, Hadrianum per Athenas & per Aliam
Syriam & iter feciſſe, ait: Antochenſes inter haæc ita odio
Peybenm hiabuit, ut Spriam à Phœice ſepurare volnerit
luſtrat. . ), Enic volnerit,
ne tot civitatum Metropolis Antiochia dicere-
Baron. nu. 1. ar. Extat apud Patinum pag. 200. Hadriani
Numius tunc fortè ab Antiochenſibus cuſus:
MHTPOIHOAEOGC. ANTIOXENAN. 14 eſt,
Metropolis Antiochenſium. Hadrianum verò hoc
anno in Syria, ubi Antiochia ſita, & in £gy-
pto fuiſſe, colligo ex variis Nummis Græcis,
quæ extant apud Harduinum Virum eruditiſſi-
mum in Nummis antiquis Populorum & Ur-
bium, in Hadriani honorem percuſſis, in qui-
bus omnibus legitur: L. I A. id eſt, anno unde-
cimo, ejus ſcilicet Imperii, qui uſque ad deci-
mum diem menſis Auguſti præſentis anni in
curſu fuit. Urbes, in quibus undecimus Ha-
driani annus notatur, hæ ſunt, Canatha in De-
capolirana Syriæ regione poſita, Arſinoe, Dio-
ſpolis, Hermopolitæ, Coptos, elufium, TLanis,
& Buliris, quæ oppida omnia in Ægypto ſita.
Anno itaque Imperii ſui undecimo, currenti
nempe, Hadrianus in Syria & in Ægypto fuit,
ubi etiam anno ſequenti verſatus eſt.
11I. Portò Hadrianum Imp. hoc vel ſequenti anno
EYpænieia à in Syria fuiſſe, hancque à Phœnice diviſiſſe,
Syria divul- oſtendit Numiſma Regium Hadriani in quo ha-
Ns. betur A T. K A. TP. AAPIANO C. in poſtica:
PAZA. L. EHI B q P. id eſt annus II1I fuper
CXCII. Repræſentatur Hercules ſtans, qui-
dextram clavæ imponit. Toinardus, qui ejus
ectypon ad me tranſmiſit, dicit ſimile extare
Ppariſiis in Cimelio Clariſſimi Abbatis Drontii,
& Vaillantium in Numiſmatis Coloniarum, nu-
merum illum tertium, ad Imperii Hadrianei
annum referre. Verüm novam illam epocham
in diviſione Phœniciæ à Syria inſtitutam nos
edocet, ante Toinardum, qui eam detexit, om-
nibus ignotam. Gaza clariſſima Phœniciæ urbs
anno Urbis conditæz DCXCIII à Pompeio
Magno libera declarata fuerat; ideoque annus
Eræ Gazenſium CXCII cœpit menſe Octobri
anni U. C. DCCCLXXXIV, ſeu Chriſti
CXXXI, annuſque primus ſecundæ epochæ
Gazenſium laudatis Nummis inſculptæ anno U.
C. DCCCXC, ſeu Chriſti CXXIX aut præ-
cedenti; quia incertum, an hæc poſterior Ga-
zenſium Era, quæ priori de more adiiciebatur,
explicanda ſit de anno incipiente, vel de anno
deſinente. Quare Hadrianum hoc vel ſequenti
anno in Syria fuiſſe præfati Nummi indubita-
tum reddunt. .

Rekuin la- Bellum Judaicum ante annum CXXXII
dJazecuw. Mon inchoatum. Quare eo anno commodiùs de
Baron. nu.I. illo agemus.

Critica Hiſtorico Chronologica

— An. Ch. 129.

ANNO PERIODI GRCO-RO MAN 5622. 130.
Anno Urbis
O 26 C. ) 16. P. 2. Mart. Indict. 12.

JESuCERISTII29. ſe cundum Baronium 131.

882. Olymp-
2277 an. 1.

TELESTHORI PAP&g 4.

HADRIANI IMP. 13.

D num. I. Coſſ. P. Quventius Celſus II, &
OQ. Ialius Balbus“ ex Inſcriprione Onu- Conſplea.
phriana.
Hadrianus ex Syria in Arabiam profectus eſt, 11.
ut rectè Baronius cum Spartiano cap. 14. qui ait: Hadrianud
Peragratà Arabiaâ Peluſium venit, & Pompeii S O
tumulum magnificentius extruxit. Antinoum 2, g.
ſuum, dum per Nilum navigat, perdidit. Quæ
mors, cum anno præſenti contigerit, ut ex ibi
dicendis patebit, nullus dubito, quin profectio
Arabica ad præſentem annum pertineat. Præ-
terea anno Chriſti CV dixi, extare Græcum
Hadriani Nummum, in quo legitur: ARABIA
L. IT. id eſt, anno XIIII, Imperii ſcilicet Ha-
driani hoc anno inchoati. Quare cùm Antinous
nonniſi peragratâ ab Hadriano Arabiãâ mortuus
fuerit & Hadrianus anno XIII Imperii in ea
regione fuerit, Baronius Antinoi interitum per-
peram in annum ſequentem differt.

Baron. nu. &

ANNO PERIODI GRZCO-ROMAN A 5623. Anno Urbis
27 B. 17. P. 10. April. Indict. 13. 383. Olym
O27 B. ) 7. 5 Prn 3 227. a. 2
JESu CHRyISTI I30. ſecund. Baronium 132.

TELESPHORI PAPA 5.
HADRIANI IMP. I4⸗

D num. I ad VI. Coſſ. Q. Fabius Catuli 1L.
nus, & M. Flavius Aper, ex Inſcriptione Conſules.
Onuphriana.
Alexander Papa longè ante præſentem annum II.
martyrium fecit, anno nempe Chriſti centeſimo 9 lexandri
decimo ſexto, ut ex Chronico Damaſi conſtat, P'V mariy-
in quo habetur: Alexander annis oto, menſibus rim.
duobus, die uno. Fnit temperilbus Trajani, à Con-
ſulatu Palmæ & Tulli, aſque ctktliano & Vetere.
In exemplari, quo uſus Cuſpinianus in Faſtis
loco annis octo legitur, annis EII, ſed mendo-

Ssè. Alexander enim Gallo & Bradua Coſſ. anno

nempe CVIII, Pontificatum iniit, licèt in eo
Chronico ſub inſequentis anni Conſulibus ince=
piſſe dicatur, ne iidem Conſules bis repetantur.
Quare cùm ejus martyrium V Nonas Maiu, ſeu
die tertia menſis Maii contigerit, ut ejus Acta,
auctius Chronicon veterum Pontificum, Mar⸗
tyrologium Hieronymi, aliæque Tabulæ Eccle-
ſiaſticæ teſtantur, Alexander Eccleſiam regere
cœperat die ſecunda Martii, in quam feria
quinta incidebat. Porro eum liano & Vetere
Coſſ. anno ſcilicer centeſimo decimo ſexto;
martyrio coronatum fuiſſe, ex eo certiſſimum
redditur, quèd illud par Conſulum reperitur
in auctiori Chronico veterum Pontificum, apud
Luitprandum, & Anaſtaſium, & in Geſtis ma-
nuſcriptis Pontificum, ut obſerxvat Henſchenius
in Apparatu ad Chronologiam Pontificiam Actis
Sanctorum menſis Aprilis præfixo. Addit Hen-
ſchenius, Alexandrum Trajano imperante occi-
ſum, teſtari non ſolùm ejus Acta, ſed eriam
antiqua Breviaria Romana manuſcripta & eeu⸗
14

AnC.

Ul.
or mey
bus & dit
bus Pontiſi
ces antigti
ſiyra anyl
Urerint, i.
umpertun

—— —— —

—

IJ.

Derxer, 4 ler
aahi

3A. I
A. Chng.
130.

Aund Urbis
Dn.Oljm D
127. A. f.

1
Lanſoles.

„. I1.
t driani
i Maliam G
Ayybtum
eragrat.

bi

10 Won, Mn

13. Anno Uin
88;,01mp.
uj. 2.
31.

tuli.
tione Conſglet

num I.I.
Aaad
Rar,
.
Con⸗
letere⸗
Ealtis
ndo⸗
anno
NN
ince⸗
btur⸗
,ſen
Alte,
Mer⸗
7
Eecle⸗
legels
kern
Yetelt
ſento⸗
hmun
ehetiun.

An. Ch. 130

111.
Ruot menſi-
bus & die-
bus Pontifie

in Annales C. Baroni.

8 . C. 11. ſa; genuinum Martyrologium Bedæ, & Marty-

rologia tam Rabani, quàâm Norkeri, immo in
Breviario Romano juſſu Pii V edito diei, Tra-
jano Imperatore rexiſſe Eccleſiam; cùm tamen
in Breviario Romano hodierno legatur, Ale-
xandrum Hadriano imperante rexiſſe Eccleſiam,
& ſediſſe annos decem, menſes quinque, &
dies viginti. Sed factum id, quia Clementis
Papæ VIII tempore Baronius Congregationis
ſacrorum Rituum cum Collegis Præſidens, ejuſ-
que auctoritate Breviarium Romanum emen-
dans, antiquas de antiquiorum Pontificum vita
Lectiones ad novam ſuam Chronologiam ac⸗
commodavit. Ex martyrio itaque Alexandri,
quod ab anno CXVIremoveri non poteſt, ma-
nifeſté liquet, præcedentium Pontificum Ro-

manorum Chronologiam in Annalibus valde

depravatam eſſe, neque melius reſticui potuiſſe,
quàm beneſicio Chronici Damaſi, ut rectè vidit
Henſchenius, qui tamen maximopere halluci-
natus eſt, quando ſcripſit, in eo Chronico Con-
ſulatum ultimum illi Pontifici attribui, qui
majorem partem eo durante vixit, & Acta S.
Alexandri in omnibus pura & ſincera eſſe, ac
quando dixit, ex illis neceſſariò inferri ,‚ hunc
Sanctum anno CXVII martyrio coronatum. Vide
quæ de ejus Actis dixi anno &7 numero IX.
Illud hic valde notandum, ante Alexandrum
ſciri non poſſe quibus diebus aut menſibus Pon-
tifices Romani ſedere cœperint; cùm ſi D. Pe-

ces antiqui trum excipias „nullius alterius Pontificis emor-
ſupra annos tualis dies nobis notus ſit, eoque ignorato ſuc-
