inſequenti primùm Conſul proceſſit; tum anno
CCLV ſecundum Conſulatum geſſit, & ter-
tiam Tribunitiam Poteſtatem capeſſiit; quo pari-
ter anno prior Nummus à Baronio adductus,
percuſſus eſt, Conſulatu ſine numerali nota ac
ſimpliciter expreſſo. Anno verò C CLVI ſe-
cundus Nummus à Baronio recitatus, cuſus fuit,

Ultimum argumentum à Baronio in medium pP

valerianus cùm videret hoſtes undique in Im-

hac re difficultas eſſe poteſt.
Cum itaque certum ſit, Valerianum & Gal- XVII.
lienum currenti anno imperare cœpiſſe, dici Palerienas
non poteſt, Gallum & Voluſianum uſque ad ſe-
quentem annum Imperium prorogaſſe „& omni-
no incredibile quod ſtatuit Baronius, Gallum &
Voluſianum annos duos ſolos imperaſſe, & per
alterum biennium ſimul cum Valeriano & Gal-
lieno Rempublicam rexiſſe. Qualis enim, inquit
Pearſonius, Chriſtianorum conditio fuiſſet ſub
quatuor Imperatoribus, quorum duo eos atroci-
ter perſecuti ſunt, duo autem maximè fovebant?
Legendus Card. Noriſius in Diſſert. de Voris
Decennalibus cap. 5. ubi Baronii Chronologiam
per Gallieni tempora ex ipſomet Baronio cor-
ruptam eſſe oſtendit. Quo die, quéòve menſe Va-
lerianus & Gallienus regnare cœperint, incom-
pertum eſt. Tardiùs tamen quàm menſe Maio
purpuram non ſumſere: tum quia Gallus & Vo-
luſianus, qui menſes octodecim ut diximus, im-
perarunt, anno CCLI, exeunte Novembri aut
Decembri incipiente, ad menſem circiter Maium
præſentis anni pervenerunt, utroque extremo
menſe, etiam incompleto, pro completo nume-
rato; tum quia Victor de Cæſaribus, ubi Vale-
rianum & Gallienum Imperatores renuntiatos
narravit, ſubjungit: Statimque Tiberis adulta
æſtate diluvii facie inundavit. Ex quibus tamen
verbis à Viris doctis malé deductum, Valeria⸗
num & Gallienum æſtate dictos Imperatores.
Nam ſtatim, ſubitò, ſimiliâve ad verbia breviſſi-
mum tempus non ſemper deſignant, ut manifeſtè
Patet ex hoc loco Anonymi Valeſiani: Poſtquam
verò Conſtantius in Britannia mortuns eſt, &
Conſtantinus filius ſucceſſit, ſubitò in Urle Roma
Praætoriani milites Maxentium filium Herculi Im-=
erätorem crearunt. Et tamen Conſtantius Chlo-
rus die XXV Julii anni CCCVI obit, &
Maxentius nonniſi die XXVIII menſis No-
vembris ejuſdem anni Romæ Auguſtus appella-
tus. Denique Mediobarbus Nummum Gallieni
roducit inſcriptum: P. M. TR. P. x vI. Cos.
VII. non quòd decimam ſextam Tribunitiam

Impp. dictt.

exeunte Martio, in Italia occiſus eſt, menſe
Maio, quo Tribunitiam Poteſtatem xVI ſuſci-
pere debebat, à Monetariis ab Urbe diſſitis
mors ejus adhuc ignorata fuit, poſt duos nempe
menſes quàm contigerat; quod dici non poſſet,
ſi currenti anno adulta æſtate imperandi initium
feciſſet. Sic enim Tribunitia Poteſtas XVI
Nummis inſcripta fuiſſet poſt quatuor aut quin-
que menſes ab ejus cæde exactos; quod nullus

ſibi perſuaſerit.
XVIII.
Gallienus ſit

perium Romanum ingruere, Gallienum ſilium
Caæſar ac

imperii conſortem deligit, & quod publicæ res in-
feſtarentur, ipſe verſus Orientem movet, ut ſtus
Perſis reſiſteret: Europaæos exercitns ſilio tradit, .
inquit Zoſimus pag. 646. quod ipſo Imperii Va-
leriani initio factum tuiſſe oportet. Victor verò
de Cæſaribus, Galli & Voluſiani morte narrata,
ait: Milites Licinio Valeriano imperium deferunt;
ejus filium Gallienum Senatus Cæſarem ereat. Cui
conſentit Eutropius lib. I X ubi £Æmiliani mor-
te memorata ſubdit: Hinc Licinius Valerianus in
Rhatia & Norico agens, ab exercitu Imperator,
& mox Auguſtus eſt faltus. Gallienus quoqué Romaæ
à Senatu CGaſar eſi appellatns. Gallienus itaque
qui

& Gallienus
ante aſt atem

dein Augé

8.
An.

XI
hitiu/
ſis 6
ud
Emili
ac ini
Faleni
Galie
co n
unßt
ℳj.

X1.
N leyian
dacem E
cleſis 4
Baron.
217. nl,

erians
Caliengz
te Aſatemn

Pbadichi

XyVIII

alienuft

4 Ciſar⸗
* ein Aℳ*
ul.
,
1-
0

in Annales C. Baroni. 2 5S

SFC. III. qui à Senatu Cæſar creatus fuerat, à Valeriano

An. Ch. 253. patre Imperii, nempe Auguſtei, conſors dictus

eſt; & hæc intra breviſſimum tempus facta, quia
præſens rerum Romanarum ſtatus ita exigebat.
Quare non mirum ſi nulla Gallieni Imp. Nu-
miſmata, in quibus Cæſar tantum appelletur,
in Gazis Principum, aut privatorum muſæis
extent.
XIX. Quæcumque de initio & fine tam Galli, LVo-
Initium & luſiani, & Aℳℳmjiliani, quàm de initio Valeriani
5 in Salli, & Gallieni hic, & antea in priori editione hujus
uan, Tomi, à nobis dicta ſunt, certò confirmantur
se initium Nummo Aemiliani Aug. nuper in Gazam Regiam
Valeriani & adducto, in quo legitur, AMIAIANOT CkEß.
Gallieni uni- in altera parte AIPEQN, ideſt, Aegenſium, & in
c nummo area qqc, ideſt, CCXCIX. Hanc Aegenſium
un Tman- ſeu urbis Egarum in Cilicia epocham ab anno
. Urbis DCCVII ineundam eſſe demonſtrat
Em. Card. Noriſius in Diſſert. IV de Epochis
Syro-Maced. cap. I. Quare annus CCXCIX
hujus epochæ menſe Maio ſuperioris Chriſti
anni inchoatus, & menſe Maio currentis anni
abſolutus fuit; ideoque Aemilianus citius impe-
rium non arcipuit, quàm poſt menſem Maium
anni Chriſti ſuperioris, nec Gallus & Foluſianus
Tribunitiam Poteſtatem I V incipere potuére. Ex
quibus tandem omnibus intelligimus, viros do-
ctiſſimos, qui Faſtos Conſulares depravarunt, &
omnia per hos annos ſuſdeque verterunt, hac
commentitia Tribunitia poteſtate II I & IV
Galli & Voluſiani deceptos fuiſſe. Porrèò Vail-
lantius in Numiſmatis Græcis Imperatorum pag.
2II. duo alia Numiſmata Æmiliani Auguſti eo-
dem anno Aegenſium C CXCIX ſignata repræ-
ſentat, aitque eam eram exordiri à Vere ſeu
menſe Maio anni Urbis D CCVII, quod li-
cet gratis & ſine probatione aſſerat, probabilius
tamen mihi videtur, quâàm quod ſcribit Card.
Noriſius citatus ejus initium repetendum eſſe ab
autumno ejuſdem anni Urbis DCCVII.
XX. Ubi Valerianus ad imperium pervenit, ſtatim
Valerianus Eccleſiæ pacem conceſſit. Nam, ut ſcribit Diony-
pacem Eec- ſius Alexandrinus apud Euſebium lib. 7. cap. 10.

eæleſßa dedit. De, poc verò (nempe Valeriano Aug. quæ tradat

ey. mu. vir. Dionyſius ex Epiſtola ad H ermammonem licet
cognoſcere, in quo ita ſeribit. Joanni qnoque ſimi-
liter revelatum eſt (Apocalyp. I13 J. Ait enim: Et
datum eſt illi os loquens magna & impia: & data
eſt illi poteſtas & menſes quadraginta duo.
Urrumque porrò in Valeriano impletum mirari li-
cet, illudque ante omnia confiderare, cujuſmodi
ante perſecutionem fuerit. qualiter manſuetus qui-
deas ac benignus erga famulos Dei. Neque enim
ullus ſuperiorum Principum, ne illi quidem ipſi,
qui palam Chriſtiani fuiſſe dicuntur, tanta huma-
mitate ac benevolentia noſtros complexus eſt, quan-
tam ille præ ſe ferebat initio principatus ſiu. To-
taque ejus familia piis hominibus abundabat, ac
Dei Eccleſia eſſe videbatur. Ita Euſebius ex ver-
ſione Valeſii, ex qua illa corrigenda qua Baro-
nius uſus eſt, quæ habet: Nam quandiu man-

ſueto animo & benigno erga ſanttos Dei homines

affelttus erat, nemo Imperatorum qui eum anteive-
yat tantam benevolentiam & comitatem ad verſus
illos declaravit; imò verò ne Ili quidem qui Chri-
ſtiani erant, eoque nomine pa am appellati. Non
Qdicit itaque Dionyſius illos Imperatores fuiſſe
reapſe Chriſtianos, ſed tantum dictos & exi ſtima-
tos fuiſſe Chriſtianos: intelligere videtur utrum-
que Philippum, quod Euſebium decepit, quipri-
mus omnium docuit utrumque Philippum fuiſe
Tom. I.

Chriſtianum, licet Dionyſius Alexandrinus, cui S C. III.
innixus fuiſſe videtur, id minimè dicat, ſed An. Ch. 253.
tantum Chriſtianos exiſtimatos eſſe. Quod ſi, ut
aliqui volunt, Dionyſius intelligat Philippum
patrem in Chriſtianos beneficium, & Alexan-

drum Severum, qui teſte Lampridio imaginem

Chriſti habuit in larario ſuo, inde tamen non
ſequitur exiſtimaſſe Dionyſium Philippum pa-
trem, ideoque & Philippum filium, fuiſſe Chri-
ſtianos, quod tamen vulgaris opinio à nobis an-
no CCXLIV confutata, ſtatuit.
Pax d Valeriano Eccleſiæ reddita non tantum XXI.
per biennium, ut Cointius in Annalibus Fran- Ea uſjxe ad
corum cum Baronio ſcribit, ſed uſque ad ejus 9“s uin-

. . „Yuennalia
Quinquennalia anno CCLVII celebrata duravit. as vit,

Ex quo & ſequitur, erraſſe Viros doctiſſimos, qui Baron. ibid.
Lucii Papæ, aliorumque quorundam Sancto- num. vur.
xum martyrium ſecundo vel tertio Imperii Va-
leriani anno contigiſſe crediderunt. Sed de his,
& loco Dionyſii Alexandrini citato infrà age-
tur. M
Cùm in epiſtola S. Cypriani ad Forentium XXII.
Pupianum, quæ inter Cyprianicas eſt LXVI, Obrianus
Pamelio LXIX, dicatur, Cyprianum jam ſex "nocentiam
annis Epiſcopum eſſe, & valde veroſimile ſit, Tan ,
. .. .
eum anno tantùm CCXLIX Carthaginienſem piszum d.
Epiſcopatum adeptum, ea epiſtola anno ſequen- fendis-
ti ſccipta, quod etiam hac ratione Pearſonius
anno ſequenti oſtendit, quòd Cyprianus lon-
gum tempus interceſſiſſe ſignificet, ex quo Pa-
pianus Epiſcopus, ut videtur, Africanus turpia
de Cypriano concepiſſet, ob quæ ſanctus Doctor
Pupianum acriter & vehementer corripit, ac
innocentiam ſuam ordinationemque copiosè
defendit.
A num. XXXVIII ad XLIV. Annus XXIII.
emortualis Origenis in controverſiam vocatus. Origenis
Euſebius lib. 7. cap. I. ait : Quo tempore (Galli bitns.
nempe Imperatoris) Origenes ſeptuageſimo æta-
tis anno ex hac vita migravit. Inde Valeſius in
Notis ad eum locum, Origenem anno ducente-
ſimo quinquageſimo ſecundo mortuum deducit.
Petavius in Animadverſionibus Epiphanianis
hæreſi LXXXIV vitam ejus producit uſque ad
currentem Chriſti annum, vel inſequentem,
quo Gallum & Voluſianum interfectos credit.
Huetius lib. I. Origenariorum cap. ultimo ſe-
quenti pariter anno Origenem è vivis exceſſiſſe
arbitratur. Verumenimvero, cùm Gallum & Vo-
luſianum currenti anno trucidatos, Origenem-
que anno centeſimo octogeſimo quarto in lucem
prodiiſſe ex dictis conſtet, mortalitatem exuit
Origenes prioribus currentis anni menſibus,
paulèò ante Galli & Voluſiani interitum, vixit-
que annos ſeptuaginta utrimque incompleros. Si

enim ſeptuaginta anni, qui ei ab Euſebio tri-

buuntur, hoc modo numerentur, Gallique &
Voluſiani cædes anno ſuo reddatur, omnis dif-
ficultas evaneſcet; ſin minùs, ſuperari nullo
modo poterit. Hieronymus in epiſtola ad Pam-
machium, quæ ordine LXV eſt, Origenem
Vri mortuum teſtatur, cujus ſepulchri veſtigia
hodie ſupereſſe dicuntur.
Ad num. XLIV. Petrus Daniel Huetius XXIV.
Epiſcopus Abricatenſis, linguarum & Antiqui- Libri Orige-
tatis Eccleſiaſticæ peritià clariſſimus, libris tri- umis.
bus, quæcumque ad Origenis Vitam, ſcripta, Baron. num,
erroreſque ſpectant, ſolidè enucleavit, & quod Xav¹.
diu à Viris doctis optatum fuerat , Ope-
ra ejus Gcæco-Latina Notis illuſtrata duobus to-
mis ab aliquot annis publicavit. Alii Origenis
G 2 Tractatus,

§ . C. III.

An. Ch. 253.

XXV.
An plures
fuerint Ori-
genes.

Anno Urbis
1007.
Olymp. 253.
an. 2.

I.
LConſules:

256 Critica Hiſtorico-Chronologica

Tractatus, qui in variis Bibliothecis deliteſce-
bant, ſeorſim in lucem poſtmodum editi: libri
adverſus Celſum & Philocalia à Spencero in An-
glia cum aliquot Notis publicati, liber de Ex-
hortatione ad Martyrium, cum Opuſculo ad-
verſus Marcionitas falsò Origeni adſcripto, Ba-
ſileæ impreſſus, & in Anglia Opuſculum de Ora-
tione Dominica; ita ut quæcumque Opera Græ-
ca Origenis ſuperſunt, typis mandata ſint.
Ad num. XLVII. Quemadmodum ex du-
plici Origene, Adamantio nempe, & Plotini
diſcipulo, communis opinio unum confinxit, ut
ſuprà oſtendimus; ſic ex uno eodemque Origene
duo facti, ut notavit Huetius lib. 1. Origenian.
cap. I. verum alterum, à quo orti ſunt Orige-
niſtæ ſimpliciter dicti; alterum Origeniſtarum,
qui Fædi cognominati ſunt, principem & ante-
iignanum. Quod mirum à nonnullis affirmari,
cùm Epiphanius hæreſi LXIII & LXIVid
ignorare ſe teſtetur. Epiphanii verba parum ſin-
cerè reddidit Auguſtinus lib. de Hæreſibus cap.
42. Cùm enim conceptis verbis neſcire ſe pro-
feſſus fuiſſet Epiphanius, an ab Adamantio Ori-
gene, an ab alio impuri Origeniſtæ propagati
ſint, hæc ita reddidit Auguſtinus: Origeniani 4
quodam Origene dicti ſunt, non ab illo qui feré
omnibus notus eſt, ſed ab alio neſoio quo, de quo
vel ſectatoribus ejus Epiphanius loquens, & c. At-
que ita duône extiterunt Origenes, Origeniſta-
rum principes, addubitavit Epiphanius, tem-
porum illorum proximus; aſſeverarunt Auguſti-
nus, Sophronius Hieroſolymorum Epiſcopus in
epiſtola ad Sergium, ut notat Photius codice
231. Joannes Damaſcenus lib. de Hæreſibus;
treſque denique finxit Origenes Auctor Præde-
ſtinati à Sirmondo publicatus. Qua de re plu-

ra Huetius laudatus, qui addit, Baronium acu-

tè perveſtigare, cur duplex Origenes eſfictus
fuerit.

ANNO PERIODI GRACO-ROMANXF 5747.
QQO 1I. A. D 8. P. 23. April. Indict. 2.

JEzSu CERISTI 254. ſecund. Baronium 257.
STEPHANIPAP £ 2.
VALERIANI ET GALLIENI LIM P. 2.

D num. I. Coſſ. P. Licinius Valerianus Aug.
AII, & P. Licinius Gallienus Aug. Cùm
Valerianus anno ſequenti iterum Conſul proceſ-
ſerit, non dubium, quin ad præſentem Conſu-
latum à Gallo & Voluſiano, antequam occide-
rentur, deſignatus fuerit, quemadmodum de
ſecundo Conſulatu ordinario tam Claudii, quàm
Hadriani ſuis locis oſtendimus, & infrà de pri-
mo Probi Imperatoris videbitur. Valerianus
enim non ſolùm jam ſuffectum Conſulatum geſ-
ſerat; ſed etiam Cenſor ad Tranſalpinarum le-
gionum Dux erat, quando 5Æmilianus Gallo &
Voluſiano adhuc viventibus Imperium uſurpa-
vit. Ex duobus itaque Conſulatibus continenti-
bus à Valeriano geſtis ſecundus tantùm ad ſe-

cundam Conſulatuum Cæſareorum regulam re-
vocandus. Gallieni verò Conſulatus juxta regu-

lam tertiam ſumtus, ut nempe patris Collega eſſet.
uæ verò ex Numiſmatis Baronius habet, ut
oſtendat, hunc Conſulatum cum tertio Vale-
riani & Gallieni anno conjungendum eſſe, anno

præcedenti à nobis prorſus everſa.

A num. II. ad VI. Quæ pertinent ad mor- S Æ C. I11.
tem S. Lucii Papæ & S. Stephani ejus ſucceſſo- An. Ch. 254.
ris initium à nobis anno præcedenti explicata. Herren⸗
Omiſimus tamen obſervare circumferri unicam neii ſuppo⸗
Lucii epiſtolam ad Galliæ atque Hiſpaniæ Epiſ- ſiitia.
copos Viris eruditis ſuppoſititiam. Incipit enim
cum verbis Leonis primi epiſtolà XXVIII fe-
cundùm veterem ordinem:: Literas dileétionis ve-
ſiræ, quas ad B. Petri Apoſtoli Sedem, &c. Ha-
betque plura Conciliorum ſubſequentium reſti-
monia, locum Pſalmi LXXXII ex interpre-
tatione Hieronymi, & quædam Agathonis Pa-
pæ verba.
A num. VI. ad IX. Quæ pertinent ad mor- 111
tem Galli & Voluſiani, & ad £Æmiliani Impe- Eccleſia an-

rium, anno præcedenti à nobis explicata, ubi te Valeriani.

Quinquen-
nalia non
vexata.

& diximus, verum non eſſe quod hic ſcribit
Baronius, ſcilicet Eccleſiam ferme biennio quie-
viſſe. Chriſtiani enim ante quintum Imperii Va-
leriani & Gallieni annum minimè vexati.
A num. IX. ad XII. Ideo Baronius epiſto IV.
lam LXIII Cypriani, quæ & Pamelio LXIII Oprianus
eſt, & in qua eos refellit, qui in Sacrificio refellit sos
ùm offerebant abſque aliqua vini 7“* "Aat,
aquam tantùm offerebant abſque aliqua vini e vino in
commixtione, præſenti anno illigavit, quia vi- Sacrifeio of-
gente Eccleſiæ pace eam ſcriptam autumavit. ferebant.
Sed ſub perſecutione potiùs exarata hæc ver-
ba innuere obſervat Pearſonius in Annalibus Cy-
prianicis: Et quia jam ſecundus ejus adventus ap-
propinquat, magis ac magis benigna ejus & larga
dignatio corda noſtra luce veritatis illuminat.
Præterea, quia illi, quos confutat Cyprianus,
dicebant, quòèòd ſi prima mane vinum ſumatur,
in calice Dominico ſe Ethnicis prodituros Chri-
ſtianos, & argumentum illud à perſecutione
deductum ibidem Cyprianus retorquet. Quare
ea epiſtola anno præcedenti, antequam Valeria-
nus imperaret, durante adhuc perſecutione,
ſcripta. Porro non hàc epiſtolà Aaarios con-
futat Cyprianus, ut exiſtimat Baronius, quorum
error in hoc maximè verſabatur, quòd vinum
quaſi rem profanam & abominandam averſa-
rentur, ut ait Epiphanius; ſed aliquos, qui vel
ex ignorantia aut ſimplicitate delinquebant, ut
ait Cyprianus, vel qui hoc non ſemper facie-
bant, ut Aquarii, ſed in matutinis ſacrificiis
tantùm, neque in illis ſemper, ſed perſecutio-
nis tempore.
Ad num. XII. & ſeqq. Nullum hoc anno 3 v.
S. Cypriano Concilium in Africa celebratum vi- Coneilium
detur. Nam epiſtola tertia, Pamelio LxV, & Witsnen
epiſtola prima, Pamelio LXVI, quibus inniti- Kalkinm.
tur Baronius, anno CCXLIX initio Epiſcopats
Cypriani ſcripta. Itaque in epiſtola, quæ modò
prima eſt ad Clerum & plebem Furnitanorum de
Victore, qui Fauſtinum Presbyterum tutorem
nominavit, tempore, quod perſecutionem præ-
ceſſit, data, ut Cyprianus lib. de Lapſis expri-
mit & deſcribit: Quando Epiſcopi plurimi, quos
& bortamento eſſe oportet ceteris & exemplo, Di-
vina procuratione contemta, procuratores rerum
ſeculi fierent. Nec refert, quèòd Cyprianus de ſa-
cra Synodo loquatur, quia eam Collegæ, qui
præſentes aderant, apud Cyprianum ſemper fa-
cere non ſolent. Propter eandem rationem epi-
ſtola, quæ nunc tertia ordine eſt, ad Rogatia-
num Epiſcopum de ſuperbo ſive contumelioſo
Diacono, qui eum contumeliis & injuriis ſuis
exacerbaverat, eodem tempore ac præcedens
ſcripta. Quæ contra hanc ſententiam dici poſ-
ſent, ſoluta à Pearſonio in Annalibus Cypriani-
ES

*

34
A,

Auno
7100.
Olym
2n. .

ſt

,
mieni
Baßli
Mari
Hpen
yſen

I
Epite
Oyri⸗
cauſa
ciani.

Arelat

r 2 4

decretalit

itig.

1IIL.
Lceleßta an.,
te Valeriani,
Winguen.
nalia non
Vexata,

IV.
Oprianus
refellit eos
ui aqnamn
ſine wind iß
gaeriſein of⸗
ſerehayt

je⸗
is
⸗

4V
cCurtciliſs
N. Aficanin
r ſißtiun⸗
l⸗
4
tls
d

i
.
lo
is
ens
po⸗

S C. II I. cis anne CCXLIX, num. 1Xx, & à Fello in No-
An. Ch. 255. tis ad epiſtolam primam Cypriani.

—

Anno Vrbis ANNO PERIODIGRECO-ROMANEZ 5748.
Olymp. 258. O 12 G. ) 9. P. 8. April. Indict. 3.
H JESuICRHRISTI 25. ſecund. Baroninm 258.
STEPHANI PAP E 3.
VALERIANI ET GALLIENI IMPP. 3.
1. D num. I. Coſſ. P. Licinius Valerianus
Conſules. Aug. I II, & P. Licinius Gallienus Aug.

II, ut libellus de Præfeétis Urbi, Idacius in
Chronico Conſulari, aliique habent. Sumtus
hic ab utroque Conſulatus juxta priorem Con-
ſulatuum Cæſareorum regulam, ut anno præce-
denti explicavimus.
1I. A num. II ad VIII. Epiſtola Cypriani
Epiſtola Cj- LXVIII, quæ etiam Pamelio eſt CxVIII, quæ-
Priani de que continet reſponſum Synodicum Eccleſiæ
Baſilide & Africanæ ad Epiſcopos Hiſpanos in cauſa Baſi-

Martiali A. C . .
Hipanis lidis & Martialis Epiſcoporum, in nova editio-
Epiſcopis. ne Operum S. Cypriani à Joanne Fello curata,

collocatur anno Chriſti ecLIV, ſed nulla allata
ratione, quæ id innuat.
III. A num. VIII ad XI. Epiſtola Cypriani
Epiſtolaz LXVIII, quæ Pamelio eſt LxVII, quam Cy-
priani de prianus Fauſtini Lugdunenſis Epiſcopi literis ſo-
Sir licitatus ad Stephanum Pontificem Romanum
Arelatenſes. ſcribit, quàve eum hortatur, ut Marciano Are-
latenſi Epiſcopo Novatianarum partium patrono
ſe opponat, ſubleſtæ fidei & diu poſt Cypriani
ætatem ſcripta dicitur à Joanne Launoio in li-
bello de ea epiſtola ſcripto. Verùm Pearſonius
laudatus anno Chriſti CcXLIV ea, quæ à vio-
latione temporum argumenta deducit Launoius;
ad examen revocat. Hoc præcipuum Launoii
fundamentum. Si Cypriani ea ſit epiſtola, opor-
tet, eam ſcriptam eſſe, antequam inter eum &
Stephanum oriretur diſſenſio. Nam poſtquam
eorum animi exarſerant, nec Fauſtinus ad Cy-
prianum tanquam favorabilem in Urbe patro-
num literas dediſſet, neque Cyprianus eo mo-
do in cauſa Marciani Stephanum compellaſſet.
uam argumenti partem cum omnes admit-
tant, ulteriùs objicit Launoius, ante eam diſſen-
ſionem hanc epiſtolam ſcribi non potuiſſe, quia
iſtud jurgium ſecundo ſtatim Stephani anno
ortum; ea autem, quæ in his literis continen-
tur, clare oſtendunt, primo ejus Pontificats
anno perfici iſta non potuiſſe, quæ Cyprianum
ad ſcribendum pepuſerunt. Nam Epiſcopi in
Provincia conſtituti ad Stephanum de Marciano
Novatiano ſcripſerant; ad eundem etiam ſcrip-
ſerat Fauſtinus Epiſcopus Lugdunenſis, nec ab
eo quicquam obtinere potuerant: de eadem igi-
tur re ad Cyprianum ſcribit Fauſtinus, ſemel at-
que iterum. Intra primum Stephani annum ne-
mo putabit, hæc omnia contigiſſe: præſertim
ſi ſimul cogitetur ſub initio Pontificatũs Stepha-
ni pacem Eccleſiæ nondum redditam fuiſſe.
Quis enim exiſtimabit, Epiſcopos Gallicanos
ſub ipſa perſecutione, communi conſilio aliquid
molitos eſſe; aut Stephanum poſt recens Lucii
martyrium in eadem conditione poſitum ſolici-
tare voluiſſe; aut de his rebus componendis
tum cogitaſſe, cùm Valerianus in colligendis
Celticis legionibus verſaretur, ut cum Æmilia-
no confligeret? Sine dubio pax plena à Valeria-
no Eccleſiæ reddita & conhrmata eſt, antequam
Tom. I.

in Annales C. Baronii. 257

Epilcopi Gallicani de rejiciendo Marciano, ſu- S F C III
perbo & contumace Heæretico, conſilium com= An. Ch. 255
mune inierunt. .
Præterea alia ſunt de Marciano ipſo dicta, IV.
quæ oſtendunt, epiſtolam hanc ſub initio Pon- Sctipta 485
tificatus Stephani ſcribi non potuiſſe. Ut cùm de Tor1 1 Lon-
eo Cyprianus dicit: Zampridem jatctat & bradi- 6: ban uit

cat, quòd Novatiano ſtudens à communicatione ſe
noſtra ſegregaverit. Hoc enim tempus aliquod
haud exiguum poſtulat; quod quàm longur 1
fuerat, aliis verbis ſaris diſertè indicatur: Se.
ciat multos illic ex fratribus noſtris,; annis iſtis
Juperioribus exceſſiſſe ſine pace. Anni igitur ali-
quot interceſſerant, ex quo Marcianus Novatia-
no ſtudens pacem fratribus denegaverat. At ſub
initio Pontificatůs Stephani nondum biennium
elaplum erat, ex quo Marcianus Novatiano
adhærere potuit, ſi ab ipſo iſtius ſchiſmatis
exordio in illius partes tranſüſſet. Nam ante
menſem Junium anni ccCLIIII. Pontificatum
iniit Stephanus, Superiores igitur anni, qui=
bus tot fratres ſine pace ſub Marciano mortui
ſunt, longius profectèò temporis intervallum
poſtulant. Et revera qui ſecundo ſtatim Ste=
phani anno Marcianum abſtentum eſſe con=
cedunt, huic argumento ſatisfacere non pote-
runt. Ad quod argumentum Pearſonius reſpon=-
det, hanc epiſtolam non eſſe ſcriptam ante ſe-
cundum Pontificatüs Stephani annum jam adul-
tum: ſed ſimul aſſerit, jurgium inter Stepha⸗
num & Cyprianum minim ortum eſſe ante ter-
tium Stephani annum, & quidem jam affectum.
Nulla itaque hujus argumenti vis eſt, quod in
errore communi, ſed manifeſto fundatur,
Secundum argumentum à miſſione S. Tro- y.⸗
Pphimi Arelatenſis Epiſcopi deductum. Volunt §. 1 rob?
enim, Trophimum à Pontifice Romano Epiſ- s Der
copum factum, & Decio ac Grato Coſl. anno in e
nempe ccr, Arelatem miſſlum, primum ejus non miſſas:
Sedis Antiſtitem fuiſſe. Quamobrem quis ferre
poteſt, epiſtolam S. Cypriano attribui, quæ tra-
dit „ Marcianum quendam „ cujus nomen in
Hiſtoria alibi inauditum, Decio imperante,
Arelates Antiſtitem ſediſſe, Novatiano Antipa-
pæ adhærentem; multos ab eo Chrifſtianos ad
Novatiani ſchiſma adductos eſſe; multos etiam
Catholicos ei minimè conſenſiſſe? Sed hæc ob-
jectio non multum roboris habet, cùm unà Gre-
gorii Turonenſis auctoritate nitatur, aliaque
extet celebrior traditio, quæ Trophimum Apo-
ſtolorum ætate Romãâ Arelatum miſſum docet,
Ex qua ſaltem intelligitur, traditionem alteram
de adventu Trophim, Decio & Grato Coll⸗
haud eſſe ſatis firmam.
Duo quidem afferuntur pro tuenda Gregorii 4 t .
auctoritate teſtimonia, primum Sulpitii Seve- , ,
ri, ſecundum Auctoris Paſſionis Saturnini: ſed lium mary-
neutrum id quod intendit Launoius, præſtat. ria in Gal-
Sulpitii teſtimonium his verbis continetur: Sab liis viſs⸗
Aurelio Antonini ſilio perſocutio quinta agitata; ac
tum primhm intra Gallias martprin viſa, ſerides
trans Alpes Dei KReligione ſuſcepta. Verùm, cùm
Sulpitius in Hiſtoria quarti ſeculi Eccleſiæ, quo

vixit, ſæpius erraverit, ut ſuo loco videbimus,

eum in antiquiori nunquam hallucinatum, nul-
lus, ut puto, ſibi facilè perſuaſerit. Sulpitius ita-
que, qui Euſebii Hiſtoriam in compendium re-
digebat; cùm videret in Hiſtoria Euſebiana,
ante Imperium Marci Aurelii, Fidei in Galliis
annuntiatæ mentionem non fieri, quemadmo-
dum nec aliquorum Martyrum in ea regione
3 ante

⁶ . C. III. ante lrenæum paſſorum, credidit tum primùm
An. Ch. 255. intra Gallias martyria viſa eſſe, & ſeriùs Reli-
gionem Chriſtianam trans Alpes ſuſceptam,

itii Severi ſeculo tantùm non adorabatur, nul-
lum ejus prædicationis in Galliis veftigium ex-
taret. Unde hæc Sulpitii auctoritas epiſtolæ
Cypriani de Marciano ſub Decio, Gallo & Va-
leriano, Epiſcopo Arelatenſi exiſtenti minimè
oflicit. Imèò ex ea auctoritas Gregorii Turonen-
ſis planè evertitur. Si enim jam anno CLXXVII
viſa ſunt in Galliis martyria, falſum eſt quod
ſcribit Turonenſis, anno nempe Chriſti C CL.,
imperante Decio, Fidem in Gallias primùm il-
latam. Turonenſis enim uſque ad eum Chriſti
annum Fidem Gallis annuntiatam non fuiſſe
ſupponit. L
VII. Secundò, Auctor Paſſionis Saturnini, quiſ-
Ex Vita 8. quis fuit, non ſatis firmiter probat, inquit
Son g 1e. Pearſonius citatus, Trophimum primum Are-
ducitur, Fi- latenſem Epiſcopum fuiſſe, aut Decio & Gra-
dem iardè tO Coſl. illuc primèò perveniſſe. Nam Gregorius
in Galliis ipſe, qui tam ſecurè docet, Sixætum Pontificem
pradicatam. Romanum, & Laurentium Archidiaconum, &

nianum & Novatianum ſub eodem Hæretico-
rum principes extitiſſe; ſatis etiam confusè reli-
qua pertexit: Hajus tempore ſeptem Presbyteri
Epiſcopi ordinati in Gallias miſſi ſunt. Sicut Hi-
FKtoria Paſſionis S. Martyris Saturnini denarrat.
Ait enim, ſub Decio & Grato Conſulibus, Frut
Fideli recordatione retinetur, primum as, ſum-
mum Tholoſana civitas S. Saturninunt habere
cœperat Sacerdotem. H ergo miſſi ſunt, Turo-
nicis Gratianus Epiſcopus, Arelatenlibus Trophi-
mus Epiſcopus, Narbonæ Paulus Epiſcopus, Tho-
loſæaæ Saturninus Epiſeopus, Pariſiacis Dio-
nyſins Epiſcopus. Arvernis Aſtremonius Epiſ-
cCopus, Lemovicinis Martialis eſt deſtinatus Epiſ-
copuz. Sed Gregorius citat quidem Hiſtoriam
Paſſionis S. Saturnini. Verùm verba, quæ refert,
ad Saturninum ſolum pertinent, quæ adhuc
etiam in ejus Paſſione reperiuntur. Reliqua ve-
rò, H ergo miſſi ſunt, &c. non ſunt verba Paſ-
ſionis, ſed ipfius Gregorii, qui hanc epocham
Saturnini inde nactus, reliquorum ſex Epiſco-
porum tempora, quorum certa initia ignora-
vit, ad eam referenda eſſe duxit. Neque ſi Au-
tor Paſſionis reliqua etiam addidifſet, ſatis fir-
ma eſſet ejus auctoritas de primis tot Sedium
Epiſcopalium initiis, qui quæ habet de ſuo Sa-
turnino, ita tantům narrat, Sicut fideli recorda-
tione retinebatur.
VIII. Quamobrem ſive Gregorius Turonenſis ad
G gorigs epocham Saturnini reliquorum ſex Epiſcopo-
* e. vet rum tempora retulerit, quod maximè probabile
vel gjicien. eſt; ſive Auctor Paſſionis & notæ temporis in-
Aus. certi vir ipſe ad ſui Martyris Hiſtoriam obiter
adjunxerit, neuter ſufficit ad probandum, tot
Sedium Gallicarum primos Antiſtites uno anno
miſſos & receptos eſle; quod, cùm per ſe ſit mi-
nus credibile, tum verèò ex anno, quo ordina-
ti eſſe dicuntur, & loco à quo miſſi eſſe putan-
tur, omnem fidem amittere videtur. Cùm enim
cius ipſe perſecutioni exercendæ ſeveriſſimè
Romæ incumberet, cùm Romanus Pontifex
Pabianus ſtatim paſſus ſit, cùm Presbyteri Se-
dem Romanam per anni ſpatium & amplius
ſupplere per novi Epiſcopi electionem auſi non
ſint, ut eo ipſo tempore ſeptem Presbyteri or-
dinationem Epiſcopalem Romæ acciperent, &

258 Critica Hiſtorico-Chronologica
in Gallias fervente perſecuuone mitterentur, & S £ C. III.

An. Ch., 255.

M cürm in Hiſtoria Eccleſiaſtica Euſebii, quæ Sul-

Hippolytum ſub Decio paſſos eſſe, & Valenti-

nullæ tam præclaræ actionis, vel à Presbyteris
Romanis, vel ab aliis mentio fieret, quis cre-
det? Hæc doctè Pearſonius. Ceterùm, ut de ce-
lebri hac ætate controverſia, an ſcilicet Fides
prime Eccleſiæ ſeculo in Galliis prædicata fue-
rit, vel tantum ſub Imperio Decii iſſdem Evan-
gelium innotuerit, hic fusè agamus, hujus Ope-
ris brevitas non patitur. Suflicient igitur quæ
jam ſuprà diximus, & infra dicemus; interim-
que legenda Epiſtola Petri de Marca doctiſſimi
Archiepiſcopi Toloſani, ac deinde Pariſienſis ad
Henricum Valerium data, & prænixa ejus Ad-
notationibus in Hiſt. Eccleſ. Euſebii, ubi opi-
nionem Launoii & ſequacium ſolidè refellit. Acta
verò S. Saturnini Epiſcopi Toloſani & Martyris
extant apud Ruinartum virum eruditiſſumum in
Actis primorum Martyrum ſinceris & ſelectis.
Colitur in Martyrologiis die X XIX Novemb.
Ad num. XI & ſeqq. Pearſonius in iiſdem
Annalibus Cyprianicis rectè obſervavit, peſſi-

mè Viros doctos hactenus conjecifſe quinque?

Synodos de Baptiſmo Hæreticorum in annum

Cc intra1 ſe juſdem anni 3 g5 .
unum, & intra menſes octo ejuſdem anni con- sonfusè tra-

cluſiſſe, Carthaginienſes tres, Orientales duas.
Quarum duæ poſteriores diu antè habitæ ſunt;
tres autem reliquæ intra tam breve tempus com-
pingi non debuerunt, ut literæ utrimque daræ
inter primam & ultimam apertè oſtendunt. Mo-
tus ad id faciendum Baronius, quia Stephani Pa-
pæ ordinationem tardiùs conſignavit: ſic enim
biennium necefſſariò tribuendum ejus Pontifi-
catui, in pace Eccleſiæ ante ortam de Baptiſ-
mo Hæereticorum diſſenſionem; & alrerum
biennium, quo illa controverſia, & ortum ſuum
& progreſſum, Stephano adhuc vivente & ſe-
dente, habuit, invenire non poruit; coactulſ-
que fuit, totum de Baſilide cum Hiſpanis, &
de Martiale cum Gallis negotium, & tria etiam
Concilia de controverſia in cauſa Baptiſmi in
præſentem annum, vel potiùs in novem hujus
anni menſes conferre, quod ex re ipſa & ex Cy-
priano planè evertitur. Quare, ut hæc noſtra Cri-
tica clarior evadat, & in majorem Lectorum
utilitatemm cedat, hic rurſus ordinem Baronii de-
relinquemus „S quæ ad præſentem annum perti-
nent, ex Pearſonio laudato explicabimus, cete-
ris à Baronio hoc anno tractatis, ad tempora
quibus contigere, remiſſis.
Hoc itaque anno novæ in dies de Baptiſmo
ortæ ſunt controverſiæ, & in iis judicium S. Cy-
priani petitum. Ut antè Eidus de infantibus re-
cèns natis quæſiverat, an omnino baptizari poſ-
ſent; ita Magnus quidam de Clinicis quærit,

An qui in infirmitate & languore gratiam Derz Baron. ann.

conſequuntur, babendi ſint legitimi Cbriſtiani, eò
quòd aqua ſalutari nan loti ſint, ſed perfuſi.
Quod argumentum ſic expreſſit Auguſtinus de
Baptiſmo lib. 6. cap. 7. Sic in epiſtola, quam
ſeripſit ald Magnum, cum de Baptiſmo tinctorum
& perfuſorum quæreretur, ntrum aliquid intereſ-
ſet. Rurſus ut Antonianus antè quæſiverat, quam
hæreſim Novatianus introduxit; ita nunc Ma-
gnus quærit an inter ceteros Heæreticos, eos
quoque, qui à Novatiano venerunt, baptiza-
ri oporteret. Et hæc videtur de hoc negotio
primò ſcripta à Cypriano epiſtola, ut Baronio
obſervatum eſt: non tantùm, quòd nulla in ea
mentio habeatur de ſcriptis antè literis ad di-
verſos Epiſcopos, aut de Conciliis in Africa
ea de cauſa collectis, quorum necelſſaria cita-
ti0

IX.
Controver-
ſea de Bæg-
ptiſimo Hæ-
reticortenz

Llata,.

X.
Ea contro-
verſia hoc
anno orta.

258. num.

XXII.

5
A.0

XI.
Aua ra
Mo145
riauns
Feitera
zem B-
ni dif
Ronaa,

Baton.:
158. nun
Vn

XII.
uaun
reiteration
Baptiſm i
Orianus
kelebrat.

Baron. an

299. num.
XIY.

Cln.
Chegs.

nfuss ir.
ata.

X.
1 contto⸗
verſis oe
anmo orla-

.
. Baron. Aull.
58. num.

4

in Annales C. Baronij.

8. C. III. tio videri poterat: ſed etiam quia Cyprianus
An. Ch. z5s, ipſe ex ſua tantùm ſententia tum de Cliniciz,
tum de Novatianorum Baptiſmo ſe reſcripſiſſe
ſignificat. Quantum PFidei, inquit, noſtræ ca-
vacitas, & Seriptararum Divinarum fäalitas
ac veritas ſaggertt. Et rurſus: Reſeritſi, quan-
tum parva noſtra mediocritas valait, & olten d
quid nos, quuntum in nobis eſt, ſontidmnus. Pear-
ſonius locum, ex quo quidam Viri docti col-
legerunt, hanc epiſtolam poſt ceteras ejuſdem
argumenti ſcriptam eſſe, rectè interpretatur, ut
in Annalibus Cyprianicis hoc anno num. 11 vi-
dere eſt.
XI. Deceptus eſt autem Baronius, quando fſcri-
Ae⸗ rertone pſit; Cyprianum, quia Novatianus Catholicos
risnr T ad ſe venientes, ut immundos denuo baptiza-
veiteratio- vit, provocatum ed æmulationem idem de No-
nem Baptiſ- vatianis ſtatuiſſe. Non enim exiſtimandum, ſan-
mi defen- ctiſſimum Antiſtitem tali ſtimulo ad fententiam
dendam. ſuam ferendam incitatum eſſe. IIlud potius
dicendutn, nihil illum poſt hanc ortam contro-
Baton. ann. „erſiam de Movatianis aut hic „ aut alibi ſcrip-
258. num. R— . . .
ar. ſiſſe, niſi quod ſemper verum eſſe putavit, quod-
2 que ab ipſa hujus Schiſmatis origine diſertè
ſcripſerat. Sic enim mentem ſuam ante trien-
nium in libello de Unitate clare expreſſerat:
Ouando aliud Baptiſma prater unum eſſe non
Poſſit, baptizare ſe poſſe opinantur. Vitæ fante
deſerto, Vitalis & ſalutaris aquæ gratiam polli-
centur. Non abluuntur illis homines, ſed potiks
ſordidantur: nec purgantur delicta, ſod imd cu-
mulantur. Non Deo nativitas illa, ſed diabolo
ſfilios generat. Hac ille primum doctrinà imbu-
tus fuit, hanc à prædeceſſore Aorippino, hanc
à magiſtro ſuo Tertulliano, qui & Catholicus &
Montaniſta eandem docuit, hauſerat. Quare
non provocatus ad aæmulationem, ſed Aorippini
ſucceſſor, Tertulliani admirator, Scripturarum
de unitate & privilegiis ſanctæ Eccleſiæ, & de
odio omnium hæreſeon aſſiduus ſcrutator, illis
