ante ipſum Philo, qui fuit Herodis temporibus
proximior, & ante Philonem MNicolaus Damaſce-
nmus Scriptor egregius, ſæpius à Joſepho citatus;
qui fuit Herodis contemporaneus & familiariſ-
ſimus, eidemque ſuperſtes, quique non minùs
Judæorum quàm Romanorum res callebat. Vel
ſi eos id non latuit; qui fieri poteſt, ut rem
adeo notabilem omnino bræterierint? Nec uſ-
piam quis eorum Herodis Regni annos ab Acti-
aca pugna putaverit? Aut quod nullus alius ex
antiquis Scriptoribus, imè neque ex recentiori-
bus, Præter unum Baronium, hac de re quic⸗
quam meminerit: Sed eſto, occulta quadam de
cauſa id evenerit: ſaltem non omnino oppoſitum
ſcripſiſſet, replicaſſetque Joſephus, qui duo tan-
tum initia Regni Herodis memorat alterum, ab
adepto Regni titulo; alterum ‚à conſecuta Re-

gni poſſeſſione: ſingul
Olympiadumque notis ſignat: atque à primo ad
obitum Regis numerat annos triginta ſeptem; ab
altero autem triginta quatuor.
Alddit Torniellus, Joſephum lib. 18. Anti-
quit. cap. 3. adhuc manifeſtiùs indicare, trigin-
ta ſeptem Regni Herodis annos non eſſe 3
pugna Actiaca dinumerandos. Ibi enim ait, cen-
NRum d Quirino, poſt confiſcatas Archelai Hero-
dis filii facultates, incidiſſe in annum ab Actiaca
Apparatus.

aque propriis Conſulum,

pugna triceſimum primum ,cui ſubſcribit Dio

ibro 5y. dicens, Herodem Palæftinum (quo

etiam nomine Archelaus vocabatur) milio
Lepido & L. Aruntio Goſſ. anno nempe Urbis
75. fuiſſe trans Alpes relegatum. Quod ſi verum
eſt, Herodis anni ab Actiaca pugna nunquam
putati fuere. Alioquin ſequeretur non ſolùmo
contra Joſephi, ſed communiorem quoque
aliorum ſententiam „Herodem Magnum non
XNXNVII, ſed XX VII, aur ad ſummm
XXVIII duntaxat annos regnaſſe. Nam quan-
do memorata bonorum Archelai confiſcatio fa-⸗
cta, jam Herodes ejus pater novennio vel decen-
1O priùs obierat. Huc accedit, quòd Herodes
ſub Conſulatu Calvini & Pollionis, non ab An-
tonio, ſed ab ipſo Senatu Romano Rex creatus
fuerat; neque Antonii duntaxat ope, ſed ipſius

14. Antiquir. dab. 26: Quare nihil obſtare poſſe
videbatur reſciſſio Actorum Antonii, quominus
poſſet Herodes Regni ſui annos à prædicdo Con-
ſulatu deſumere, etiam boſt devictum ab Augu-⸗
ſto Antonium. Unde non deber prò certo affir-
mari, in re præſertim adeo antiqua & obſcura,
quod à nemine prius proditum invenitur, imò
quod omnibus penè Scriptoribus adverſatur.
Neque illud admittendum „ quod ſubdit Ba-
ronius, videlicet Joſephum in his, quæ ſunt
temporis, ſæpius hallucinari, eſſeque valde le-
vem atque inconſtantem, & aſſeclas ſuos in
inextricabiles inducere labyrinthos. Nam non
mirum quèòd in hoc Auctore, quod in multis
quoque aliis graviſſimis Scriptoribus, interdum
contingat. Enimvero temporum ratio res adeo
lubrica, ut fere nemo ſit, qui non aliquando,
vel oblivione, vel inadvertenti4 aliquâ non
labatur. Potuit Librariori,
aliquod vitium in Joſephi Codices; præſertim
verò in annorum numeros irrepere: poteſt ipſe
multoties ab erroribus ſibi impoſitis defendi 4
poſſuntque plura ejus loca, quæ inter ſe pugnare
videntur, conciliari. Verùm hac de re Pplura
Torniellus laudatus: Ppiget enim in his ampliùs
immorari.
Auguſtus per Syriam ex Dione
Ptum veniens, Peluſmm Proditiône Cleopatræ
cepit: Antonius verò Alexandriam tendens,
equitatu Auguſtum Prope Alexandriam vineit,
ſed peditibus vincitur. Inde Kalendis Sextilibus
Auguſtus viciſſim equitatu vincit. Eodem die
cuùm claſſis contra Auguſtum inſtrueretur, hæc
tota ad Auguſtum tranſiit. Cüm nihil procede-
ret, in Hiſpaniam tranſire parat: ſed cùm & hoc
fruſtra eſlet, Cleopatra primùm quaſi mortis
conſciſcendæ causâ in monumentum inſiluit;
quod verum Putans Antonius; ſibi ipſi vim in-
fert, & in ſinu Cleòpatræ moritur. Quod Cleo⸗
patra ad Auguſtum nunttavit Regnumque de-
didit; cùmque metueret, ne in triumpho duce-=
retur, aſpidis morſu periit. Dio lib. FI. A morté
Alexandri Magni;, qui Imperium Macedonicum
condidit, uſque ad Antonii & Cleopatræ mor-
tem, cum quibus illud deſiit; & apud Prolæx=
mæum tum in Regum Canone „tum in Operis
magni libro tertio, & apud Clementem Alexan-
drinum in lib. 1. Stro

matum, anni humerantur
CCXCIV.
Cæſar primo aditu Alexandri,
omnium opulentiſſima & maxima

uo-lus Auguſti favore, ut tradit Joſephus lib.

lib. Fr. in £gy-

urbs longe

EIIE
Réjicitik
uinid.

ariorum errose aut incuriâ

CXIII.
Antonius &α
Cleopatra

ſibi morteii
inſeruht.

6EIV.

victor poti- Poſt Annos

tus eſt, ex Livio lib. 133. Strabone lib 17. pag. 795. XV ab Ales

& Sue⸗

„

26 Apparatus Chronologicus

o in Auguſto cap. 17. Baronius, ut
pta, Rhati oſtendat, Antiquos Auguſti annos à C. Julii
vibdi. Cxſaris nece numerare ſolitos, adducit hos Ho-

ratii verſus lib. 4. Ode 14.

andris ca- & Suetoni

Baron. in
Apparaun. — — Wam uibi qus die
Portus Alexandrea ſupplex
Et vacuam patefecit aulam,
Fortuna luſtro proſpera tertio
Belli ſecundos reddidit exitus,
Laudemque & optatum peractis

. Imperiis decas arrogavit.

Addit Baronius, Alexandriam ſexto Eal. Aprilis
eſſe debellatam. Verùm Auguſtus Alexandriam
victor intravit menſe Sextili, ex Oroſio lib. 6.
cap. 19. & Macrobio lib. 1. Saturnal. cap. 12. X
SC. quod ibi recitat. Deinde tria illa luſtra ab
occupata Alexandria referuntur ad inſignem
victoriam Neronum virtute partam poſt tertium
luſtrum ab ingreſſu in urbem Alexandrinam.
Victoriam enim de Rhætis Vindelicis obtinuit

poſt tria illa luſtra, de qua meminèêre Euſebius

in Chronico, & Dio lib. 54. ſub anno Urbis 739.
Qui tamen de die nullam mentionem faciunt;
ſed Porphyrius, antiquus Horatii Interpres, di-
cit id eodem die contigiſſe. .
A capta Ale. Ab hac inſigni victoria ultimam à Cæſare ar-
gandria E£ mis civilibus impoſitam manum fuiſſe, tradit
gybtii annos Florus lib. 4. Cap. 12. & Velleius lib. 2. cap. 27. &
Tns Anene- confirmat Dionyſius Halicarnacenſis in Roma-
narum ſuarum Antiquitatum Proæmiis ſcribens,
yeniſſe ſe in Italiam ſimul ac Cæſar Auguſtus
finem bellis civilibus impoſuiſſet „media Olym-
piade 187. anno illius tertio, ineunte ſcilicet,

exz mox dictis. Ægyptios verò ab eo tempore

annos Auguſtorum qui in ipſos Imperium obti⸗-
nuerunt, dinumeraſſe, docet Cenſorinus cap. 21.
de Die natali. Cumque per annos XLIII
Ægyptum Auguſtus tenuerit, ut in libro de Le-
gatione ad Caium oſtendit Philo, totidem eriam
Imperii ſive Monarchiæ illius anni tribuuntur in
Ptolemæi Regum Canone, & Clementis Ale-
xandrini lib. 1. Stromatum.

Auno Periodi Græco -Romank 5465. Cyclo Solis 9
DCG. Lunæ II. Indict. 5. Mundi 3976. Urbis con-
ditæ 725. ante Chriſtum 29. Juhano 17. Augnſti
16. Herodis 12. & 9.

CosSS. Auguſtus Caſar y, & Sex. Apuleius.
Ara Victoris V Kalend. Septemb. ara pictoriæ in Curia dedi-
dedicata. cata eſt, ut in antiquo Kalendario notatur, quàâ
in Curia Julia poſitâ & ſpoliis Ægyptiis deco-
ratà, oſtendebat Cæſar, Imperium ſe ex Vi-
Goria adeptum, inquit Dio lib. r. pag. 459. De
hac Vitori« ara magna diſſidia Chriſtianos in-
ter & Paganos poſt pacem à Conſtantino Ma-
gno Eccleſiæ redditam, fuere, ut videre eſt in
Baron. anno Annalibus. Baronius de Simulacro Vibctoria lo-
ze. num. quens ait; in veſtibulo Capitolii collocatum
Sponds fuiſſe. Verùm, Victoriam aramque fuiſſe in Cu-
d. ria, docent non tantüm Dio citatus, ſed etiam
Suetonius in Auguſto cap. 100. Capitolinus qui-
dem, ubi Herodianus lib. 7. cap. 10. loquens de
Maximo & Balbino Impp. dicit, duos Prætorios
Curiam ingreſſos, Rcut ulira aram quoque Fibto-
riæ penetrarent, ovvdenor, qua voce utitur He-
rodianus, non Curiam, ſed Capitolium vertit:
verùm magno errore. Ab hoc tempore dies

CXV.

quintus Kalendas cujuſcun que menſis apud

Romanos in veneratione fuit, qui jam cele-

bris erat, quèd eo die Triumviratus inſtitu-
tus fuiſſet. Hujus rei infrà varia exempla af⸗
feremus.

Auno Periodi Græco- Romanæ 5466. Cyclo Solis 10 Olymp. 188.
5. Lunæ 12. Inditt. 6. Mundi 3977. Urbis con-
ditæ 726. ante Chriſtum 28. Juliano 18. Anuguſti
17. Herodis 13. & 10.

Coss. Auguſtus Cæſar VI, & M. Vipſanins
Agrippa II.

Auno Periodi Graæco - Romanæ 5467. Cclo Solis iI
A. Lnna 13. Iladict. 7. Mundi 3978. Urbis eon-
ditæ 727. ante Chriſtum 17. uliano 19. Auguſti
18. Herodis 14. & 1II.

Coss. Auguſtus Cæſar II, & M. Vipfa- CXVI.
nius Agrippa III. Tacitus lib. I. Annal. cap. 1. Conſalatus

continentes

de Auguſto loquens ait: M. Agrippam Lemi- ſali, Imperas

natis Conſulatibus extulit. Ad quæ verba Lip- toribus ac

ſins in Notis ait: Quod Tacitus dixit, quia Caſaribus
poſtremi duo Conſulatus Agrippa continuati con- attributi.
tinenteſque. Qui ſand honos erat; S& rarò cui-
quam ea atate tributus, prater Principes re aut
Aeſtinatione. Melis ſcripliſſet Lipſius nunquam,
quàm rarò; cùm poſthac geminatus continenſ-
que Conſulatus nemini, præterquam Impera-
toribus ac Cæſaribus conceſſus reperiatur, ut
Faſtos noſtros percurtenti liquebit. Hinc no-
tam numeralem in Conſulatibus exprimendis,
ubi ea mihi innotuit, ſemper adjeci; & ubi per-
peram addita fuerat, repudiavi; quòd geminati
Conſulatus, etiam non continentes, celebriori-
bus annis, aut in conſortio Imperatorum de
more gererentur.
Ex ſententia Manatii Planci Octavianus Ca- CXVII.
ſar à Senatu ceteriſque civibus ante diem X VI Caſar Impe-
Kalend. Februar. nomen Auguſti accebit, inquit rium totius
Qenſorinus lib. de Die natali cap. 21. ſe VII, & orbis acci⸗
M. Vipſanio Agrippa III Coſ. Jam ſe ipſum er.

Imperio abdicare velle ſignificaverat; ſed eum

omnes compulere, ur lImperium ſolus obti-
neret, ex Dione lib. 5z. pag. 497. & 503. quod
VII HMas Jannar. ab eo ſuſceptum elle, oſten-
dit Inſcriptio apud Gruterum pag. 229. Tum
Idibus Januariis Provinciarum diſtributionem
de qua Dio eodem libro pag. 503. 50. & oz.
factam fuiſſe, innuit Ovidius 1. Faltorum, ubi
tamen perperam eodem die Cæſari Octaviano
Auguſti cognomentum datum fuiſſe ſcribit. Au-
guſti nomine accepto, omne Populi Senatuſque
lImperium ad eum tranſlatum, ex Dione ibid.
pag. 507. atque ex eo tempore ſumma rerum &
poteſtatum penes unum cœpit eſſe & manſit,
quod Græci Monarchiam vocant, ex Oroſio
lib. 6. cap. 20. Romanos verò Auguſtorum ſuo-
rum epocham à Kalendis Januariis hujus anni
deduxiſſe, colligitur ex Cenſorino loco lau-
dato. Auguſtus, ut omnem de ſe Monarchiæ
ſuſpicionem eximeret, poteſtatem Reipublicæ 3
conſtituendæ in decennium tantùm aſſumſit, ex
Dione ibidem.

Ayno Periodi Graæco - Romanæ 5468. Gelo Solis 12

G. Enneæ 14. Indikct. 8. Mandi 3979. Urbis con-
ditæ 728. ante Chriſtum 26. Ouliano 20. Anuguſti
19. Herodis 15. & 12.
CosS.

(XVII
Tibunitia
uteſtat i,
Auguſtun
follara,

Olfnd. e.

C(XvVI.
.Conſalatut
continentet
Jſalit lmperas
toribut Ae
Ciſarilus
attriblti⸗.

4. (XVII.
Caſar Imhe⸗
ir rium tonins
Orlu Ali⸗
e.

Ge
lbic,
£
alit,
olio
ſoo⸗
Auni
lau⸗
tchir
blic
er

7 11
Af-

ℳ

H

ad Annales

GosS. Aaguſtus Ceſar. VIII, & . Statilius
Taurus II.

Auno Periodi Graæco - Romanæ 5469. Cyolo Solis 13
FE. Lunæ 15. Iadict. 9. Mundi z980. Urbis con-
ditæ 729. ante Chriſtum 15. uliano 211. Anguſti
20. Herodis 16. & 13.

Cos s. Auguſtns Cæſar 1X, & M. Zunins
Silanus. MU

Olymp. 189. Anno Periodi Græco-NRomanæ 5420. Oclo Solis 14
D. Lunæ 16. Indikét. 10. Mundi 3981. Urbis
conditæ 730. ante Chriſtum 24. Juliano 22. Au-
guſti 21. Herodis 17. & 14. WD
Coss. Aagaſtus Caſar X, & C. Norbanuy
HRacca
Aano Periodi Græco - Romanæ 547. CSyclo Solis 15
C. Lunæ 17. Indict. II. Mundi 3982. Urbis con-

ditæ 731. ante Chriſtum 23. Zuliano 13. Anguſti
22. Herodis 18, & 1I5.

CXVIII. CosS. Auguſtus Cæſar XI, & Ca. Culpur-

Tribunitis nius Piſo. Senatus Auguſto hos honores decrevit,

. e 2 5* ut Tribunus Plebis perpetuus eſſet: ut quoties Se-
m . , S e)
coligra, natns haberetur, etiamſ Conſulatum non gereret,

de quibuſoumque rebus referre poſſet: ut Procon-
ſulare Imperium ſomper haberet, neque id in Ur-
bem intrans deponeret, aut renovando opus ei eſſet.
ut major ipſi in Provinciis, quùm Præfezlis ea-
rum, ſemper eſſet poteſtas. Inde exortum eſt, ut
Auguſtus, quique eum ſocuti ſunt Imperatoéres,
Lege quadam reliquis hiſce & Tribunitia Pote-
Rate aterentur, inquit Dio lib. . Factum id
V Kalend. Qulias. Menſem-Card. Noriſius in Diſ-
ſert. 2. de Cenotaphiis Piſanis pag. 263. ex fra-
gmento veteris Inſcriptionis Gruterianæ docte
deducit, ut ibidem videre eſt. Diem Onuphrius
in Faſtis noſt edocet; cùm enim apud Velleium
lib. 2. legiſſet, Auguſtum V Kalend. Julii anni
Urbis 757. adoptato à ſe Tiberio contuliſſe und
ſimul Poteſtatem Tribunitiam, intulit, eadem
etiam die ÿ Kal. Julias Auguſtüm multiplicaſſe
Tribunitiam Poteſtatem. Nam fas eſt credere,
Auguſtum ſolenni ſibi die tantam dignitatem

Tiberio contuliſſe; is enim Velleio dicitur Tri-

bunitiæ Poteſtatis conſortione æquatus Auguſto;
nulla autem alia apparet cauſa ſolennitatis ejus
diei, niſi quèd ea ipſa die Auguſtus Tribuni-
tiam Poteſtatem hoc anno primum accepiſſet.
Indeque ulteriùs deducit Onuphrius, Impera-
tores eadem die ac menſe quibus Tribunitiam
Poteſtatem ſumſiſſent, iiſdem etiam Cæſaribus
tradere ſolitos. At, licèt verum ſit, Auguſtum
eodem die ac menſe, nempe Kal. Iulias,
quibus Tribunitiam Poteſtatem accepit, in Ti-
berium poſtea contuliſſe; falſum tamen, ſequen-
tes Imperatores eo die ac menſe, quibus ipſimet
Tribunitia Poteſtate exornati fuiſſent, aliis ean-
dem tribuiſſe. Fiebat id de more V Kalendas
alicujus menſis indiſcriminatim, quèd eo die
ara Victoriæ dedicata fuiſſet, & Auguſtus Tri-
bunitiam Poteſtatem primùm ſuſcepiſſet. Hujus
rei exempla infrà occurrent.

Apparatus.

Anno Periodi Græco-Romanæ 5472. Ocls Soli 16
B. Lunæ 18. Indertt. 12. Men li 3983. Urbis con-
ditæ 732. ante Chriſtum 22. Juliano 24. Auguſti
23. Herodis 19. & 16.

Cos s. M. Claudinz Marcellus Dſerinu: „G&
D. Arruntint.

Anno Periodi Græco - Fomang 5473. Gelo Solis 17
AG. Lunæ 19. Indic. 13. Mundi 3984. Urbie
conditæ 733. ante Chriſtum 21. Jaliano 25. Au-
gaſti 24. Herodis 20. & 17.

Coss. AQ AtKmilius Lepidus; & A. Lol-

Anny Beriodi Græco - Romanæ 5474. Cyclo Solis Olymp. 190.
18 F. Lnnæ 1. Indict. 14. Mandi 3985. Urbis
conditæ 734. ante Chriſtum 20. uliano 261 An-
guſti 25. Herodis 21. & 18.

CXIX.
Geſta ii Sy⸗
ria.

Coss. M. Appuleius, & p. Slius Nerba.
Joſephus lib. 1I5. Antiquit. cap. 13. narrat, Zeno-
dorum quendam conduxiſſe ditionem Lyzaniæ,
& non ſolùm prædas non vetaſſe, ſed etiam ea-
rum participem fuiſſe. Hinc propinquorum
agrorum coloni Varronem Provinciæ Præſidem
rogarunt, ut Zenodori injurias ſignificaret Cæ-
ſari. Reſcripſit hie, expugnanda eſſe latronum
receptaculâ, & ditionem eam ditioni Herodis

contribuendam. Eam regionem poſtquam He-

rodes accepit à Cæſare, Zenodorus Romam ad
accuſandum Herodem profectus eſt: nihil ta-
men efhicere poruit. Interea in Aſiam Agrippz
mittitur, adminiſtraturus tranſmarinas Provin-
cias pro Cæſare. Decimo ſeptimo demum Herodis
regni anno Cæſar venit in Syriam; & Zeno-
dorus apud Antiochiam Syriæ periit. Cæſar
verò hujus portionem non contemnendam do-
navit Herodi: quæ ſita eſt Galilæam inter &
Trachonem. Quæ omnia ex Joſepho deſcripta⸗
qui lib. I. de Bello cap. 15. eadem de re loquens,
ait : Et decimo anno reverſus (Auguſtus ſci⸗
licet) iterum in Provintiam, Zenodoro mor-
uo, terram omnein, quæ inter Trachonem &
Galilæam erat; eidem attribuit. Porro Augu-
ſtum anno Urbis 724. in Syriam profectum
eſſe, docet Dio lib. Fr. currentique anno in
eandem Provinciam rurſus adveniſſe; narrat
Dio lib. 54. ſub hujus anni Conſulibus, ubi &
ait, eum Herodi zZenodori cajuſdam Tetrarchiam
attribuiſſe.
Ex his ſeries Præſidum Sytiæ à Baronio con- CXX.
fecta, corrigenda. Baronius poſtquain locutus Rtealte
eſt de Meſſalla, ait: Hic præfaiſſe videtur uſJue nag. .
ad annum ab Urbe condita DCCXYXYVXI ,Fectura “
quando M. Agrippa tam Syriæ, quàm toti ria.
Orienti praficitur, qui, at teſtatur Dio lib. 83.
eſt revocatus anno ab Urbe condita D GCG
XXXAIII, quo ipſe Auguſtus in Syriam profe- Baron. in
tus reperitu, (ex Dione lib. 54.) ubi manſit Apparatu-n.

ſultem triennii temporis ſpyatio: nam ſul Conſu- Baton, num

latu Sentii Saturnini adhuc agebat in Oriente. 1x XxIV.

Paulò antea inçonſtantiæ Joiephum arguerat,
qui Varum Syriæ Præſidem dixerit anno Regni
Herodis X VI, & dein ſcripſerit, anno poſtea

viceſimo paulò ante obitum Herodis Varum ſue-

ceſſiſſe Sentio Saturnino. Nec eſt, inquit Baro-
nius, quod poſſit dici, eundem Varam iterunz
c 2 e miſſam;

eò miſum, cùm nec ipſe oſephus, nec ahlii id
teſtentur. Sed„ ut jam Viri docti obſervarunt,
prava Geleni interpretatio Baronium decepit.
Nam ubi Joſephus lib. I. Belli cap. 15. ſcribit,
gaavα d ltαονααπ ραιâοοας legit, Varum Præſi-
dem Syriæ, cùm vertendum fuerit, Varronem
Praſidem Sriæ. Ita lib. 15. Antiquit. cap. 3.
idem Joſepho dicitur Oιν½, rectéque Ru-
finus Latinè vertit, Varro. Sed qui ſucceſſit
Sentio Saturnino, vocatur à Joſepho lib. 17.
Antiquit: cap. 7. Oæe KuixnXα, id eſt, Varus
Quintilius. Præterea non anno præcedenti, ſed
currenti in Syriam Anguſtus venit, què poſt an-
num Urbis 724. non venerat. Dio lib. 54: agens
de rebus Marcello & Aruntio Coſſ. geſtis, anno
ſcilicet Urbis 732. ait: In Siciliam profectus eſt,

ut eam ac omnes alias ad Syriam nſque Vro-

vincias conſtitueret Auguſtus. Tum addit: Au-

guſtus, rebus in Sicilia ordinatis, Syracuſiſque
E&& aliis quibuſdlam urbibus coloniæ Romanoruk

ut eſſent, deſtinatis, in Graciam tranſmiſit. Et
paulè poſt: Rebus in Gracia confectis, Augu-
us in Samum navigadit, ibique hbiemavit. Vere
in Aſiam perrexit M. Appuleig, Publio Silio
Coſ. Auguſtus, Aſia Proconſulari Provincia
ordinata, ibi & in Bithynia omnia conſtituit,
inquit Dio, qui ſubdit, idemque in SGriam ckim
adveniſſet, Tyros ac Sidonios propter. factiones
punivit. Ex quibus, ut advertit Card. Noriſius
in Cenotaphiis Piſanis Diſſert. 2. pag- 292. &
ſeqq. patet, Auguſtum circa æſtatem hoc anno
in Syriam veniſſe; cùm verno tempore Aſiam
ac Bithyniam perluſtraſſet. Joſephus laudatus
dicit, fuiſſe annum XVII Regni Herodis, ac
decimum annum poſt præcedentem ejus in Sy-
riam profectionem, ſicque in tempore ei cum
Dione optimè convenit.
CXXI. Inſuper conſtat ex Dione, quem Baronius
Auguſiu, unum ſuæ ſententiæ auctorem laudat, Augu-
een S ſtum qui hac æſtate in Syriam profectus eſt, po-
“ manßt:. ſtea apud Samum hibernaſſe „ut vix quinque
in Syria menſes moratus fuerit, non verôò per
triennium, ut vult Baronius. Sed nec illud ad-
mittendum, Auguſto in Orientis partibus de-
gente, nullos ejuſdem Legatos, nec à populo
ſuas in Provincias miſſos Proconſules extitiſſe.
Quis enim, Auguſto apud Samum hiemante,
in Syria, quis in Cyrene, quis in Bithynia jus
dixiſſet? Quis ab anno Urbis 733. ad 737. quò
rurſus Agrippa rediit in Orientem, Syriæ res
adminiſtravit? Inquit Card. Norifius laudatus,
qui & ex Appiano lib. 4. Bel. civil. pag. 619. de
M. Tullio Cicerone Oratoris filio, qui victo
Bruto ad Sex. Pompeium in Ciliciam ſe recepe-
rat, loquente, ait: Poſt hos Caæſar, quò averteret
à ſe Ciceronis proditi dedecur, Augurem enm fecit,
& paulo poſt Canſulem, poſtremè Syriæ Praſidem.
Hanc Ciceronis adminiſtrationem Syriacam ab
anno Urbis 733. ad 737. contigiſſe putat Card.
Noriſius; cùm ante illos annos ali Proprætores
eam Provinciam adminiſtraverint.
CXXII. Quoad Præfecturam Syriacam Varronis, is
Agrippes eam obtinebat anno Urbis 732. quo Sebaſtem
Gris Praſes. jam conditam Herodes Ceſaream appellavit, ut
deducitur ex Joſepho lib. I. Belli cap. 16. & lib.
15. Antiquit. cap. 13. qui addit, Herodem filios
luos Alexandrum & Ariſtobulum Romam ad
Cæſarem educandos miſiſſe, & Herodem ac-
cepiſſe à Cæſare Trachonen,, quâ Zenodorum
privaverat, quo tempore Varro Provinciæ Sy-

.

ne lib. 54. Syriæ Præfecturam ab Auguſto ac-

Apparatus Chronologicus

riæ præerat. Anno tamen præcedenti, Urbis
ſcilicet 731. M. Vipſanius Agrippa, teſte Dio-

ceperat, de qua loquitur etiam Joſephus lib. 15.⸗
cap. 13. Quare apparet, totius Orientis Provin-
cias Agrippæ demandatas fuiſſe; cùm alii Pro-
conſules eodem tempore in Provinciis Aſiaticis
fuerint; quod de Varrone negari non poteſt, ut
ex dictis liquet. Tacitus lib. 2. Annal. loquens
de Germanico, cui poſtea Orientem Tiberius
permiſit, ait: Tunc decreto Patrum permiſſeæ
Germanico Provinciæ quæ mari dividuntur, ma-
juſque Imperium quoquò adiſſet, quàm bhis quan
ſorte aut miſſu Principis obtinerent. Si hoc am-
o Imperio Proconſulari, inquit Card. Noriſius
oco laudato, Agrippa ornatus dicatur, cuùm
in Orientem miſſus fuit, unà cum eodem fuere
in Aſiaticis Provinciis populi ordinarii Procon-
ſules, in quorum tamen Diœceſes majus Impe-
rium Agrippa obtinebat. De ejus in Aſiam ad-
ventu ſermo redibit. Hæc Card. Noriſius. Varro
itaque Syriæ præfuit eo etiam tempore, quo
Agrippa Orientem gubernabat. De Agrippæ
Præfectura rurſus infràâ.
Denique notandus annus decimus ſeptimus
Herodis à morte Antigoni deſumtus, ex quo
manifeſtum ſit, Joſephum expugnationem urbis

CXXIII.
Annus capta
Hieroſolymaæ
ex anno VIII

Hieroſolymitanæ cum anno Urbis 717. copu- Herodis pro-

laſſe. Hæc Joſephi verba: 3/dn αaααNιT* Saασια batus.
15. “o vareορτπιωαουdtes eis gρρau binea. quæ
verba ſic Gelenius vertit: Decimo ſeptimo de-
mum ejus regni anno Caſar venit in Syriam. Sed

perperam: ea enim ſic cum Petavio lib. 11. de

Doct. Temp. cap. I. Latine reddenda: Cum
jam regni XVII annus Herodi prateriſet, Cæ-
ſar in Syriam venit. Joſephus enim annum

Herodis XVII ρν„ροονννο vοορο , id eſt, præ-

teritum. Ex quo liquet primum, Joſephum
cladem urbis Hieroſolymitanæ anno Urbis 717.
rectè collocaſſe, ſibique conſtare. Cùm è contra
in opinione Dionis annus XVII Herodis anne

X

præcedenti terminari debeat, quo tamen quæ

ipſemet Dio narrat, hoc anno contigere, ipſo
etiam Joſepho teſte, qui res Romanas optimè
callebat. Liquet ſecundò, urbem expugnatam
fuiſſe ante autumnum, ut ſuo loco diximus, cùm
Herodes jam annum decimum octavum inchoaſ-
ſet, quando Auguſtus hac æſtate in Syria fuit.

Anno Periodi Graæco-Komanæ 5475. Oclo Solis 19
E. Lunæ 2. Indict. I5. Mundi 3986. Urlis con-
ditæ 735. ante Chriſtum 19. Juliano 27. Auguſti
26. Herodis 22. & 19.

Coss. Q. Lacretius Viſpillo, & C. Sentius

Saturninus.

Anno Periodi Graco-Romanæz 5476. Cyclo Solis 20
D. Lunæ 3. Indict. 1. Mandi 3987. Urbis con-
ditæ 736. ante Chriſtum 18. Zuliano 28. Angiſt:
7. Herodis 23. & 20.

CosS S. P. Cor. Lentulus Marcellinus, & Cu. Prineiyatus
Cernelius Lentulus. Cùm primum Imperii de- Augaſzo
B . . prorogatus.
cennium ad exitum jam tenderet, Auguſtus
in aliud quinquennium, ſuum ſibi prorogavit .
Principatum, ut teſtatur Dio lib. 54. ubi id
ſub hujus anni Conſulibus factum allerit⸗
Agrippæ cum alia ferè eadem quæ ſibi, tum
TVibnnitiam Poteſtaten, itiden: ad Quinquennium

gedit,

(XXI
1. Virgi
natiita

Baron.
Apparat
vIVIIh
Fonden.
111.

Ixd Heen
jares tele

brji⸗

Oymp. 19

AVhe
imrun)
aßi

(KXUI.
Annus eapte
Hieroſolms
ex anlli
Herolt ro⸗
batut.

dedit; inquit Dio eodem loco. Auguſtum imi-
tati ejus ſucceſſores annis quibus Quinquen-
nalia & id genus feſta edidere, Cæſares creare,
aut iis Tribunitiam Poteſtatem impertiri ſoliti
ſunt. Hoc & ſequenti anno Auguſtus Romæ
ſubſtitit, annoque ſequenti ibidem Caium &
Lucium Agrippæ filios ex Julia Auguſti nata,
adoptavit.

Anno Periodi Græco - Romanæ 5477. Cyclo Solis 21
CSB. Lunæ 4. Indict. 2. Mundi 3988. Urbis con-
ditæ 737. ante Chriſtum 17. Juliano 29. Auguſti
28. Herodis 24. & 21.

CXXIV.
nati vit matrem natam exiſtimat Baronius. Auctor verò
Chronici Alexandrini ſub anni ſequentis Con-
Baron. in

1 r Baronius de Chriſti Genealogia habet, lucem
Spondan. n. accipere poſſunt ex Diſlert. Petri de Marca de
XXI. Stemmate Chriſti, quæ prima eſt inter ejus Ope-
ra poſthuma: neque enim mens eſt in ea ſimili-
buſve operam ponere; cùm meliora, quàm Ba-
ronius, afferre non poſſimus.
Indi Seen. Auguſtus ſub hujus anni Conſulibus Ludos
lares cele- Seculares Quintos celebravit, ut non tantùm ex
brati. Cenſorino lib. de Die natali, ſed etiam ex Num-
mis apud Mediobarbum pag. 36. liquet. Quater
poſtea à ſubſequentibus Imperatoribus exhibiti,
tandemque neglecti, & à Chriſtianis Imperato-
ribus abrogati.

Olymp. 191. Anno Periodi Graco- Romand 5478. Cyelo Solis
22 A. Lunæ 5. Indiét. 3. Mundi 3989. Urbis con-

ditæ 738. ante Chriſtum 16. Juliano 30. Anguſti

29. Herodis 25. & 22.

Agrippa Coss. L. Domitius Ahenobardus, & P. Cor-
Prac. Vris nelius ocipio. Teſtatur Dio lib. 54. Agrippam,
. exhibitis hoc anno Ludis Actiacis, (qui menſe
Septembri, quo ineunte Auguſtus victor navali
pugna apud Actium extiterat, edi ſoliti erant)
in Aſiam tranſmiſiſſe, ideoque circa autum-
num. Hæc altera Agrippæ in Afiam profectio,
quàm Baronius rectè hoc anno conſignavit; qui
tamen in eo peccavit, quòd Auguſtum inter
Præſides Syriæ connumerarit, ab anno Urbis
734. quo is ex Syria diſceſſit hiberna apud Sa-
mum habiturus, uſque ad præſentem annum,
quo Agrippa in Orientem iterum miſſus eſt.
Nam, ut berrar Card. Noriſius Diſſert. 2. de
Cenotaphiis Piſanis pag. 297. potuit Agrippa
abſens per Legatos Syriam regere; quod eò ma-

gis dicendum, quèòd Joſephus lib. 16. de Anti-

quit. cap. 6. tradat, Agrippam in Italiam rever-
ſum, poſtquam annos decem Diœceſim Aſiæ admi-
niſtraſſet, ab anno nempe Urbis 731. uſque ad an-
num Urbis 741. quo Agrippa ex Syria Romam
reverſus eſt, ut loco citato docet Dio. Poſt Agrip-
H Titium Præſidem Syriæ exhibet Joſephus
ib. 16. Antiq. cap. 12. quem Baronius omiſit, &
de quo plura Card. Noriſius loco citato.

Anno Periodi Græco -Romanæ 5479. Cyclo Solis 23
G. Lunæ 6. Indict. 4. Mundi 3990. Urbis con-
ditæ 739. ante Chriſtum 15. Juliano 31. Auguſti
30. Herodis 26. & 23.

CosS. M. Livius Druſus Libo, & L. Ccuhpur-
nius Piſo.
Apparatus

XIV. Coss. C. Furnius, & C. Zunius Silanus. Hoc
B. Virginis anno Beatiſſimam Virginem Salvatoris noſtri

ſulibus ejus nativitatem conſignat. Quæ ibidem

invitus iterum ſuſcepit, induit Dio lib. 5.

ad Annales C. Baronii. 29

Anno Periodi Græco - Romanæ 5480. Oclo Ssolis 24
F. Lung 7. Indict. 5. Wundi 3991. Urbis conditæ
740. ante Chriſtum 14. Juliano 32. Anguſti 31.
Herodis 27. & 24. .

CoSS. M. Licinius Craſſaus, & Cn. Corneliue
Lentulus.

ED. Lung 8. Iudict. 6. Mand- 3992. Urbis con-
ditæ 741. ante Chriſtum 13. Juliano 33. Auguſti
32. Herodis 28. & 25.

Anno Periodi Graco -Romanæ 5481. Cyclo Solis 25

Coss. Tiberius Claudius Nero, & P. Quin- Agrippa
tilius Varns. Poſt Agrippam ex Syria reverſum Tribunitia
Tribunttia Poteſtate in aliud quinquenniun pro- Poteſtate do-
ata coh vit, inquit Dio lib. 54. Auguſtus Patur.
rogata cohoneſtavit, inquit Hio lib. 54. Auguſtus
ſcilicet.

Anno Periodi Græco- Romanæ 5482. Cyclo Solis 26 Olymp. 192.
C. Lunæ 9. Indibt. 7. Mundi 3993. Urbis con-
ditæ 742. ante Chriſtum 12. ulaano 34. Auguſti
33. Herodis 29. & 26.

CoSS. M. Valerius Meſſalla Barbatus, & P. CXXV.
Sulpictus Quirinur. Agrippa in Campania mor- Niberio Tri-
tuus eſt ex Livio lib. 136. & Dione lib. 54. Augu- a ltie Lo-
ſtus in ejus locum ad rerum ſummam ſecum ad- fersr.
miniſtraadam Tiberium privignum ſuum invi-
tus aſſumſit, eique filiam ſuam Juliam Agrippæ
viduam deſpondit, cogcto uxorem ſuam Agrip-
pinam relinquere, ex Dione ibidem.

Anno Periodi Graco - Romanæ 5483. Cyclo Solis 27
B. Eunæ 10. Indict. 8. Mandi 3994. Urbis con-
ditæ 743. ante Chriſtum II. Juliano 35. Auguſti
34. Herodis 30. & 27.

Coss. Paulus Fabius Maximus, & Q NDPWlius
Tubero.

Anno Periodi Græco - Romanæ 5484. Cyclo Solie
28 A. Lunæ II. Iaditt. 9. Muandi 3995. Urbis
conditæ 744. ante Chriſtum 10. Iuliano 36. Au-
guſti 35. Herodis 31. & 228.

Coss. Zulins Antonius, & Q. Fabius Max.
Africanus. L

Anno Periodi Græco - Romanæ 5485. Cyclo Solis
1 GE. Lunæ 12. Iadict. 10. Mundi 3996. Urbis
conditæ 745. ante Chriſtum 9. Juliano 37. Au-
guſti 36. Herodis 32. & 29.

CosS S. Nero Claudius Druſus Germanicus, &
7. Quinktius Criſpinus.

Anno Periodi Graæco-Romanæ 5486. Cyelo Solis 2 Olymp. 193.
E. Lung 13. Indiét. II. Mundi 3997. Urbis con-
ditæ 746. ante Cbriſtum 8. Juliano 38. Auguſti
37. Herodis 33. & 30.

Coss. C. Martius Cenſorinus, & C. Aſiniut Principatus
Gallus. Auguſtus cum Principatum depoſuiſſet Auguſio
(hoc enim præ ſe ferebat) exacto decennio altero, FProregatur.
Idem Auguſtus Pontifex Maximus annum à Aasi
Julio Cæſare ordinatum., ſed poſtea negligentiã liannm in
conturbatum atque confuſum, rurſus ad priſti- imtegrum
c z nam reſtstuis.

nam rationem redegit, ex Suetonio in Octavio
cap. 3. In annis enim 36. intercalati fuerant dies
Baron. in 12. cum debuerint intercalari 9. Auguſtus igitur
Akkvt1. annos I2. fine intercalari die tranſigi juſſit; ut
illi tres dies, qui per annos 36. vitio Sacerdotalis
feſtinationis excreverant, ſequentibus annis I2.
nullo die intercalato devorarentur, ex Plinio
lib. 18. cap. 25. Solino cap. 3. & Macrobio lib. I.
Saturnal. cap. 14.
CXXVI. Poſt Titium C. Sentius Saturninus hoc anno
Saturninus Legatus in Syriam miſſus. Hus Joſephus in
Vria Praſes. Iib: 16. Antiquit. ſæpe meminit, uti & initio
lib. 17. cap. I. & cap. 2. Pleraque, quæ de hoc
Saturnino Baronius ſcribit, Card. Noriſius in
Baron. in Cenotaphiis Piſanis Diſſert. 2. pag. 305˙. & ſeqꝗq.
Apparatu n. jn examen fusè vocat, ex'quo hæc exſcripſimus.
LXXXVIII. Bronius ait, Saturninum, Pedanium, ac Vo-
lumnium und ſimul Syriam adminiſtraſſe; à
Joſepho verò Saturninum ac Pedanium Praſßdes
Syriæ appellatos. Ex quibuſdam Joſephi dictis
Viri docti in eam opinionem deſcenderunt, ut
Saturnino Syriæ Præſidi alterum Collegam ea
in Præfeckura aſſignarent. Nam lib. 16. cap.
13. Saturninum ac Volumnium vocat m ρνα
ανuοςι, & cap. 16. m ορερναασιααι
Syriæ Præſdes utrobique malè vertit Interpres;
cùm planè abſurdum ſit, Volumnium Præſidem
æquata poteſtate ac Imperio Syriam rexiſſe, cùm
candem Sentius Saturninus adminiſtraret. Pro-
vinciis enim pacatis, uti erat hoc tempore Sy-
ria, nuſquam Duumviri æquato Imperio und
ſimul impoſiti fuere. Itaque unus Saturninus id
temporis erat Legatus Proprætor Syriæ, Volum-
nius verò erat tantùm Procurator ejuſdem Pro-
vinciæ; ac diſertè ab eodem Jo ſepho lib. I. Belli
cap. 17. dicitur, résaο, id eſt, Procurator,
quo nomine nunquam Præfides deſignavit. Ba-
ronius Volumnium Procuratorem Sytiæ ex Jo-
ſepho optimè vocavit.
CXXVII. PFertullianus lib. 4. Contra Marcionem cap. 19.
An Saturni- probans adverſus Hæreticum, Chriſtum homi-
nus cenſum nem natum in carne mortali, ait: Sed & cen-
Taas, ſus conſtat abtos lab Auguſto tunc in udaa per
Sentium Saturninnum, apud quos genus cjus ei-
Baron. in quirere potuiſſent. Quo Tertulliani teſtimonio
Apparatu n. confirmatur ſententia de Natali Chriſti anno
LxXXXIX, & Urbis 748. nam eo anno Saturninus Syriam re-
Sdonn n. liquit. At his videtur obſtare 8. Lucas cap. 2.
& ſeqq. ubi ait: Exut edittumz a Ceſare Auguſto, ut Ae-
ſeriberetur univerſus Orbis. Haæc deſeriptio prima
facta eſt à Praſide Grie Orrino, G. ibant omnes,
ut profiterentur Einguli in ſuam civitaten. Ad-
dit Lucas, Chriſtum natum, dum Beata Vitgo
ac Joſeph in Judæam pergebant, ut profite-
rentur. Ex quibus infertur, naſcente Chriſto,
non Saturninum, ſed P. Sulpicium Quirinum
Præſidem Syriæ fuiſſe. Baronius, ut allati ex
Tertulliano teſtimonii vim declinaret, plura ex-
cogitavit. Exiſtimavit 1 Sentium Saturninnm 4
Tertulliano nominatum, non fuiſſe hunc Præ-
ſidem Syriæ, ſed alium, qui anno Urbis 757.
cum lio Cato Conſulatum geſſit, quo Confule
P0 . 9 66 —
nehatur. Etenim, inquit Baronius, cuimn Ter-
&WDnllianus non fatis exploratum haberet, an
* Chriſtus natus fuerit abſoluta deſcriptione al-
cc terius luſtri proximè elapſi, an verè cùᷣm
eadem adhuc perageéretut, recurrit ad ſubſe-

“quens luſtrum, in quo illi conſtabat, tum

s Chriſtum, tum ejuſdem parentes deſeriptes

Apparatus Chronologicus

ſt luſtrum à nato Chriſto more Romano cenſus

fuiſſe. Hæc ille. Verùm hæc reſponſio ex falſa
opinione procedit, in qua erat Baronius, ſin-
gulis nempe luſtris in Judæa cenſum peractum.
Nam Judæa erat ſub dominio Herodis Regis, ac
nondum in formam Romanæ Provinciæ redacta;
cenſus autem in ſolis Romanis Provinciis per-
agebatur, non autem in Regnis amicis ac ſociis
Populi Romani. Tacitus lib. 6. Annal. ad an-
num Urbis 789. ait: Per idem tempus Calitarum
natio Cappadociæ, Archelao ſaliebta, quia no-
ſtrum in modum deferre cenſus, pati tributa adi-
gebatur, in juga Tauri montis abſeeſſit. Calitæ,
extincto Romæ Archelao anno Urbis 770. ac
Cappadociàâ in Provinciæ formam redaclà, cen-
ſum deferre juſſi, rebellarant. Hinc pater, ſub
Archelao, quem Antonius, ac poſtea Auguſtus
Cappadociæ Regem impoſuere, eam gentem
cenſus non detuliſſe. At idem Antonius ex 8C.
Herodem Judææ Regem elegerat, quem uti
& Archelaum Cappadocem Auguſtus Regnum
habere permiſit. Rectè Tacitus dixit, neſtram
in modum deferre cenſus, quèd nempe Romani
Imperii, non autem Regnorum ea eſſet con-
ſuetudo.
Baronius duo hæc, quæ diverſa ſunt, deferre CxXVIII.
cenſum, ac tributum ſolvere, pro eodem minùs Cenſies nen
rectè accepit. Poſtquam Julius Cæſar Gallias Febee Ergn-
ſubegit, inquit Di lib. v4. ℳsgene mensdiaf s et,,oumm
begu, ind 10 lUb. 54 Bingn „aé. DRibus Regnis, cat jass
tributum erat Gallis pendendum ; & cenſum Principes

