dam ſuſpicioue ab amicis interemtus. Euſebius
lib. 7. cap. 30. ait: Enm paratum jam, &s com-
poſitis contra nos ediltis, at ita dixerim, ſabſeri-
bentem, ulta eſt Divina juſtitia, quaſi conſtritto
cubito conatum ejus reprimens. Jam in Chronico
perſecutionem ultimo Imperii Aureliani anno
recitarat. Mitto hic Georgium Syncellum, Her-
mannum Contractum, Marianum Scotum, Zo-
naram in Aureliano alioſque, qui idem cum
Euſebio ſcripſèêre:

„Baronius in Annalibus ait: Aurelianus,

„licèt ſic jam in Chriſtianos permotus eſſet, ne- Antiqui de

S .C. III.
An. Ch. 272.
IV.
Perſecutio
ab Aurelia-
no decreta.
Baron num
III & ſeqq.
VI
Erin
alor l,
liug,
de Brevis fuit.
. VII.
Teuni g,
doſiu

VI.

„quaquam tamen, quod vehementer optaret, ? erſicntioni

„cüm primùm voluit perſecutionem lege ſta
„tuere, ſibi licuit: divinitùs enim, quominus
„id faceret, eſt impeditus, prout Euſebius nar-
„rat, ſic dicens: Verkm, Aurelianus tempore
Iui Imperii progrediente, aliena opinione, & propè
contraria

* Aurelianes
locuti ſient.

IV

1
erſecuti

6

Aurelis.

n lecyeta,

Baronnum

1

4

11 ſegg.

Bteuuſctt,

11
uigide

. ustion

, Areliant
heuti ſuli
6

ð

——

in Annales

S E C. III. contraria de nobis concepta, quibuſdam jam
An. Ch.272. conſiliis impulſus fuit, ut perſecutionem contra nos

VII.
Er inter
alios Euſe.
Sitas,

VIII.
Sicuti ρ
Oroſius.

cieret. CGreber de hac re apud omnes ſermo fere-

batur. Sed tamen jamjiam propè dixerim, Aure-

lianum , ochm literas contra nos conzpoßtas mann
ſubſeriberet, Divina altio Hubitô cρρννdt: gua
cùm, brachiorum commißuris enervatis, Tum
ab inſtituto repreſſit, tam omninm oculis are α
manifeſtò ſpectandum objecit quo modo nundi
Principibus ne minima quidem data Eit facultas
aliquid contra Chriſti Eccleſias moliendi niſi
praæpotens Dei manus Divmo ſuo & caleſti udi-
cio, temporibus quibus Becleham probare dec, owit,
ſtud diſeiplinæ & caſtigationis Cauſd berfii & ex-
pleri permiſerit. Hucuſque de perſecutione in-
„dicenda, potiùs quàm indicta, Euſebius. Ve-
„ rùm, ipſum Perſecutum eſſe Fideles, & ob eam
„cCauſam cœleſti vindicta eſſe ſublatum, alibi
„ (in Chronico) affirmat. At fefellit Oroſium
, (lib. 7. cap. 23.) cùm putavit, nullam ſub eo
„ perſecutionem vexaſſe Fideles; ſed eo tempo-
„Ie quo Aurelianus in Chriſtianos perſecutio-
„ hem decerneret, eſſe, Deo ulciſcente, neca-
„tum; ac proinde perſecutionem fuiſſe tantum-
„modo intentatam. Hæc Baronius, qui poſtea
Euſebium explicare conatur, & Perſecutionem
graviſſimam fuiſſe dicit, addens in eumdem
quoque errorem lapſum videri Severum Hiſt.
lib. 2. qui hanc neque inter perſecutiones recen-
ſuit.
Verum neque Euſebius, neque Oroſius ne⸗
gant, perſecutionem ab Aureliano reapſe exci-
tatam ſuiſſe; ſed Euſebius per exaggerationem
& oratoriè loquitur, ut ſæpe in ſua Hiſtoria &
in Vita Conſtantini; ideoque in Hiſtoria non
retractat, quod jam in Chronico ſcripſerat. Eum
rhetoricè locutum duo demonſtrant. Primum,
edibtis, ut ita dixerim, ſubſoribentem alta AI Di-
vina juſtitiä. Nota hæc verba;, ut ita dixerim.
Secundum, quaſi conſtriéto ubito conatum ejus
reprimens, ex verſione Valeſii. Quare Euſebius
contrarius non eſt Lactantio, qui prodit, per-

ſecutionis decretum reipſa emiſſum fuiſſe, ſed

antequam ad ulteriores Imperii Provincias per-
latum eſſet, Aurelianum interiiſſe. Ipſemet Eu-
ſebius nobis conſervavit Orationem Conſtanti-=

ni Magni ad Sanctorum cœtum, ubi hic Impe-

rator in cap. 24. quod inſcribitur: De Decii,
Valeriani, &ͤ Aureliani calamitoſo vitæ itu »ob
perſecutionem Eccleſiarum, Aurelianum ita allo-
quitur : YJu etiam, Aureliane, omnium ſoelerum
incentivum, echm in Thraciam quaſi aperto marte
& inſanæ mentis impetu ferebaris in media via
cæſus, orbitas in via impreſſas impio ruore com-
pleviſti? Quèd ſi minas tantùm Aurelianus in-
tentaſſet, nullumque Chriſtianum ſanguinem
fudiſſet, eum inter ſæviores Eccleſiæ periecuto-
res Conſtantinus non recenſuiſſet. Quare Eu-
ſebio in mentem venire non potuit, ab Aurelia-
no nullam reapſe perſecutionem exercitam elle.
Neque aliter loquitur Oroſius, qui caput 3
Baronio citatum ita inſcribit: De IXperſecutio-
ne per Aurelianum in Chriſtianos fatta; illudque
his verbis incipit: Noviſſimè chm perſecutonem
adverſum Chriſtianos agi, IXà Nerone decerne-
ret: faulmen ante eum magno terrore circumſtan-
tium ruit: ac non muliò Poſt in itinere occiſus eſt.
Neſcio an Oroſius Opus ſuum per capita divi-
ſerit, an verò, quod non rarò contigit, id ab
alio præſtitum fuerit, cùm hujus Scriptoris MSS.
evolvendi nunc facultas non ſit; ſed non dubi-
Tom. I. „

2. Baronii. 2989
t0, quin ille rantùm indicare voluerit „ ealn
berſecutionem brevem fuiſſe; cùm non ſoluùm
Aurelianum nonum à Nerone perſecutorem vo-
cet, ſed etiam ſcribat, eum, cum perſecutionem
agi decerneret, non multò poôſt in itinere ocri-=
ſum eſſe, ideoque & Poſt ediéctum aliquanto
tempore adhuc vixiſle. Nec refert. quèd Seve-
rus Sulpicius perſecutionis Aurelianeæ mentio-
nem non fecerit; cùm eam quæ ſub Antonino
Pio excltata eſt, Prætermiſerit, &, poſtquam lo⸗
cutus eſt de perſecutione Diocletianea ‚ſcribat:
Btenim ſacris vocibus, decem plagis mundum aſſ⸗
ciendam, Pronuztiäatnume eſt: eta oun, amz novenm
Faerint, quæ ſupereſt, ultima erit ,ſc. ea quæ ab
Antichriſto excitabitur. Alare Severus novem
tantùm perſecutiones numerat „ quia denarius
pe ſecutionum numerus arbitrarius eſt, & quam
Perſecutionem unus recenſet „ alter omittit.
Ita in prima hujus Tomi editione. Sed poſtea
cùm anno MDCXC Pariſiis eſſem vidi varia
MSS. Hiſtoriæ, Oroſii tam in Bibliotheca Re-⸗
gia quâm in Colbertina aſſervata in quibus ca-
pita lingula ſine titulo extant, niſi quod in qui-
buſdam annus Urbis legitur. Et profecto in MSS.
Hiſtoriæ Bedæ, Plinii, & multorum aliorum
tituli capitibus non Præfiguntur, ideoque ii à
poſterioribus additi.
Hæc in Diſſertatione Hypatica parte 3. cap.
ultimo num. 13. & ſequenti delibavi, & Cardi-
nalem doctiſſimum in Euſebii OrB & Severi
mentem non ſatis penetraſſe ſcripſi. Poſt eam in
lucem emiſlam prodiere Diſſertationes
nicæ, Auctore Henrico Dodwello Proteſtante
Hiberno doctifſimo in quarum undecima num.
LXIV probare conatur intentatam duntaxat
fuiſſe ab Aureliano, non item executioni man-
datam Perſecutionem, Baronium rectèe Euſebium
& Oroſium intellexiſſe & immeritò me illum
hoc nomine rejeciſſe. Ad illud oſtendendum non
ſoluùm laudatum à me Oroſii locum, ſed etiam
alium ex eodem Auctore Cap. 27. in medium ad-
ducit, quem clariorem priore eſle dicit: Wona
correptio ſuit, ocum Aureliang bperſecuttonem de-
cernenti diris türbinibus terribile ac triſte fulmen
»ſab' ipfis pedibus ruit. Plane innuit, inquit Dod-
„ellus, cùm moveretur ab Aureliano perſe-
„Cutio, lapſum illud eſſe fulmen „non cùm il-
„lam moviſlet, & unum duntaxat intervallum
„ Conſtituit à decreto Aureliani ad ejuſdem cæ-⸗
„dem, non duo, ut Hieronymus, à decreto
„ad fulmen aliud, aliud à fulmine ad necem
„ Aureliani. Ita Dodvwellus. At nullus ſui melior
interpres quàm ipſemer. Quare cum Oroſius jam
capite 23. inter decretum Aureliani ejuſque in-
teritum aliquod temporis intervallum fluxiſſe
ſcripſerit, & in hoc ultimo loco de edicto ac
fulminis caſu tantům loquatur, Oroſium clarius
in hoc, quàm in priori loco locutum Fimmeri-
t0 Vir Clariſſimus aſſerit, præſertim cùm in ul-
timo Aureliani mortem taceat, quam tamen in
primo diſertè commemoraverat: Denique idem
intervallum inter edictum & cædem hujus Im-
Peratoris Hieronymus in Chronico Euſebiano
etiam obſervavit; ait enim: Aurelianns, 0uam ad-
verſum nos perſecutionem moveſſet, fulmen juxta
am comiteſque ejus ruit ac non multò poſt inter
Conſtantinopolim & Heracleam in Cæœnophrario
Viæ veteris occiditur.
Nec ſatisfacit Dodwelli reſponſio, qui de

.

IXS=

X.

„Hieronymo ait: Profectò maléè mentem Euſe- Refellitur

„ bii quæſivit potiùs in Chronico, quàm in Hi-

B b

„ Koria;

Perperam ;
tanthm in-
tentatam, A
quibuſdam
Cypria- ſeriptum.

Dodvvellus.

S E C. II I. „ſtoria; in primis Euſebii, quàm in ſecundis
An. Ch. 272. „ejuſdem cogitationibus; in Interprete, quàm

XI.
Ea opinio
magis con-
futatur.

„in Græco ejus originali; in Opere interpola-
„tO, quâm in puro nulliſque interpolationibus
„ab Auctoris mente immutato. Nam Hierony-
mus hoc in loco, ſi illum Chronico Euſebiano
addiderit, Euſebii mentem rectè aſſecutus eſt,
licèt magis apertè quàm Euſebius in Hiſtoria
rem explicarit. Certè ipſemet Dodwellus in
laudata Diſſertatione num. xXXVI exiſtimans,
Euſebium perſecutionem Marci Aurelii in Hi-
ſtoria anno hujus Imperatoris X VII conſi-
gnaſſe, in Chronico verò anno ejus VII dun-
taxat, Chronicon ſequitur contra regulam à ſe
ſtatutam, & mox à nobis relatam; neque hunc
locum, uti eum qui de perſecutione Aurelianea
eſt, Hieronymo attribuit. Verum itaque eſt,
Euſebium potiùs in Hiſtoria, quâm in Chro-
nico ſequendum, ut etiam Valeſius in Notis ad
Euſebium lib. 4. cap. I. monet; ſed à veritate
alienum, quoad perſecutionem Aurelianeam
Euſebium in Hiſtoria aliter ſentire, quâm
in Chronico, & denique perſecutionem,
quæ in Chronico anno ſeptimo Marci legitur,
eamdem eſſe cum ea quæ in Hiſtoria anno deci-
mo ſeptimo ejuſdem Imperatoris recitatur, ut
ſuo loco dixi.
Producit etiam Dodwellus Lactantii locum
numero tertio à nobis citatum, aitque, ſi perfi-
cere quæ cogitaverat ( Aurelianus) non licuit, ut
tradit Lactantius, nullos ejus decreto factos
Martyres fuiſſe neceſſe eſt. Verùm, ex eo loco
Lactantii iſtis temporibus proximi ea Dodwelli
ſententia jugulatur. Lactantius enum dicit qui-
dem, Aurelianum, quæ cogitavetat, perficere
non potuiſſe „non verò ei illa inchoare non li-
cuiſſe; at perſecutionem inchoaſſe ſtatim ſubdit:
Sed protinus inter initia ſui furoris extinctus eſt;
non itaque ante ejus initium, ſed antequam eam
perficere & ad finem perducere poſſet: quod ſe-
quentibus verbis magis confirmat. Nondum,
inquit Lactantius, ad Provincias ulteriores cruen-
ta ejus ſeripta pervenerant, e&s jam cruentus ipſe
humi jacebat: pervenerant ergo ad Provincias
viciniores Thraciæ, ubi interfectus eſt. Quibus
etiam verbis Lactantius confirmat quod in Chro-
nico Euſebii & apud Oroſium citatum traditur,
inter decretum perſecutionis & Aureliani cæ-
dem, aliquod temporis ſpatium interceſſiſſe. Imò
ex his Lactantii verbis intelligimus, Euſebii in
Hiſtoria loquendi modum paulèò obſcuriorem,
cùm de hac perſecutione loquitur: quia inter
Euſebium in Hiſtoria, & Lactantium in libro
de Mortibus Perſecutorum egregiè convenit, ut
ex collatione utriuſque manifeſtum fit. Quare
alius Euſebii locus, quem Dodwellus in me-
dium adducit , nobis negotium faceſſere non
debet. Euſebius lib. S. cap. 4. loquens de per-
ſecutione, quam Diocletianus adverſus milites
excitavit, antequam in omnes generatim Chri-
ſtianos ſæviret, ait: Tunc cum Diabolus, qui pote-
ſtatem accepit hujus mundi, tanquam ex altiſſimo
ſopore excitari primum cœpiſſet, & poſt illud tem-
oris intervallum, quod perſecutionem Decii ac
Valeriani ſubſeècutum eſt, clam adhuc & occultè
inſidiaretur Eccleſiæ, tunc, inquam, cernere erat
quamplurimos, qui abjiecta militiâ privatam vi-
tam ampletti maluerunt, &c. ubi à Valeriani
perſecutione ad Diocletianeam Euſebius tranſit.

Verùm, ideo Euſebius eo in loco Aureliani non

meminit, quia perſecutio ab eo excitata breviſ-

regente, paſſus videtur Æduæ ſeu Auguſtodu-

Critica Hiſtorico-Chronologica

ſima fuit; cùm è contrà tam Decii, quàm Vale-
riani perſecutiones diuturnæ fuerint; ob quam
etiam rationem Numeriani & Maximiani Her-
culii mentionem non facit, qui tamen ante per-
ſecutionem Diocletianeam, Eccleſiam vexa-
runt, ut ex Annalibus liquer.
Denique Auguſtinus, qui ſeculo poſt Aure-
lianum vixit, lib. 18. de Civitate cap. 52. Ec-
cleſiæ perſecutiones recenſens, nonam ab Aure-
liano excitatam ſcribit, cujus fidem nullus jure
elevabit, aut eum de perſecutione tantùm in-
tentata cum aliqua veriſimilitudine explicabit.
Nec magis qudm Auguſtinus hoc ignorare po-
tuit S. Leo, qui Auguſtino coævus extitit. Is
ſermone 4. de Pentecoſte de perſecutione Au-

relianea ſcribit: Cum octava jam in Chriſtianos

ebulliret perſecutio, & innumera Martyrum mil-
lia ipſis ſuis victoris probaviſſet, &. Occiſo Au-
reliano, uno aut altero menſe, ut videtur, poſt-
quam perſecutionis edictum emiſit, ea poſt ejus
interitum per aliquot menſes duravit, per inter-
regnum videlicet, quod ſex menſium fuit; &
quicumque Chriſtiani martyrium tunc paſſi
ſunt, ſub Aureliano in Martyrologiis paſſi di-
cuntur, quia videlicet virtute ejus decreti occiſi.
Poſt primam hujus Tomi editionem Ruinartus
publicavit Acta prinorum Mart)rum ſincera &
ſelecta, in quorum Præfatione generali Dodw'el-
lum etiam confutavit, quem tamen non pauci
Proteſtantes ſecuti ſunt.
Sanctus Symphorianus de cujus martyrio agit

6⁶ C. 11I.
An. Ch. 272.

XII.
§. Auguſti-
nus perſecis-
tionem Au-
relia nzam
nonam vo⸗
at.

XIII.

Baronius num. I I. V & ſeq. non Aureliano im- e Sinbho-

perante, ſed Marco Aurelio Habenas Imperii

ni, quæ civitas Galliarum in hodierno Burgun-
diæ Ducatu, & ſub Mertropoli Lugdunenſi ſita,
etiamnum celebris, ſub Romanis clariſſima
fuit. Ita coniicit Ruinartus in Actis Martyrum
ſinceris pag. 67. & ſeqq. ubi hujus ſancti Mar-
tyris Acta, quæ Baronius ſincera rectè judica-
vit, profert & illuſtrat, exiſtimatque num. II
Actorum ubi legitur, Aurelianus Imperator om-
nibus Adminiſtratoribus ſuis atque Rectoribus,
loco Aureliani, legendum eſſe Aurelium, qui
alius non eſt quàm Marcus Aurelius, qui, ut
ſuo loco diximus, anno CLXXVII ſeptima
Quinquennalia edidit, dum XVII Imperii annum
ageret, quo tempore violenta adversûs Chriſtia-
nos perſecutio commota eſt ex incurſione populo-
rum, ſub qua multi Martyres in Galliis viſi, ut
videre eſt in hoc Opere anno CLXXVII;
uti enim notat idem Ruinartus in MSS. codici-
bus Aurelius & Aurelianus, Fabius & Fabia-
nus, Valerius & Valerianus, aliaque ſimilia
nomina ſæpius confunduntur, & in pleriſque
codicibus MSS. Symphorianus dicitur à Sanéte
Benigno baptizatus, & à ſanäéto Andochio ſuſce-
tus, à quibus non diſſentit Miſſale Gothicum
à Mabillonio lib. 3. de Liturgia Gallicana pu-
blicatum num. 63. Benignum autem & Ando-
chium Presbyteros cum Thyrſo Diacono &
Felice in Galliam à ſancto Polycarpo miſſos
fuiſſe, tradunt vetera Martyrologia, Bedæ ſin-
cerum, Adonis, Uſuardi, Rabani, Notkeri
& aliorum. Quomodo itaque Symphorianus,
imperante Aureliano martyrium paſſus dici po-
teſt? Horum igitur Actorum initio ubi legi-
tur, ſub Aureliano Principe, cùm adverſus Chri-
ſtianum nomen perſecutionis dira procella de-
tonaret, legendum, ſub Aurelio Principe.
Erat tunc in Auguſtidunenſi urbe Fanſti nobi-

lis

rianus mar-
tyrio coro-
natlr.

X1V.
At non ſub

An.
Aᷓ

54n

Anno
I1026.
Cymp⸗
an1.

1 4
mſilen

II.
le hoe

Kr⸗ geſta.

2%.

D*
——
—

XII.
lupußi.
derſeen.
m An-⸗
noam
m .

8

XIII.
Smnpbo⸗

tangs Maj.

Nrio Aoro⸗
AtMr.

An. Ch. 272. miliæ, inquiunt Acta. dua civitas Berecynthiæ,

Aureliano,
ſed ſub Mar-

co Aurelio.

1026.
Olymp. 263.
an. I.

1.
Conſules.

Bedla hoe
anno geſta.

Apollinis & Dianæ cultum ſpeciali dilectione
venerabatur, & ad Berecynthiæ matris Dæmonum
profanam ſolemnitatem populornm multitudo con-
venerat. Diu perſeveravit apud Æduenſes hæc er-
ga Berec ynthiam falſa religio, cujus ſimulachrum
cum pariter tempore Simplicii Æduenſis Epiſ-
copi deferretur, hujus Antiſtitis precibus in ter-
ram ruit, nec ullo pacto moveri ultra potuit;
quo miraculo multi permoti fidem ſuſceperunt,
ut narrat Turonenſis lib. de Gloria Confeſſo-
rum cap. 77. Cùm Symphorianus ſimulachrum
illud adorare nollet, nec Diis ſacrificare, cæſus
in carcerem truſus eſt, tandemque capite dam-
natus ductus ad victimam, quem mater com-
monuit, ut in mente Deum vivum haberet 5 &.
morti traditus in parva cellula ſepultus, ſeomper
tamen virtutibus ſe publicavit; ita ut ipfis quo-
que Gentilibus ob miracula & ſanitatum beneficia
ſtupentibus, maximo honore ea tempeſtate ha-
beretur, ut legitur in iiſdem Actis. Cellula illa
poſt aliquod tempus in celebrem Baſilicam mu-
tata eſt, cui cùm monaſterium fſuiſſet adiun-
um, Abbas præfuit Sanctus Germanus poſtea
Pariſienſis Epiſcopus, qui teſte Venantio For-
tunato in eius Vita, tanta devotione erga hunc
ſanctum Martyrem ferebatur, ut ſingulas fere
noctes quandiu Auguſtoduni manſit, prope
eius ſepulchrum tranſigeret. Quod ſi Sympho-
rianus imperante Aureliano martyrium pertuliſ-
ſet, ut communis fere ſententia, illud non cum
currenti anno alligandum eſſet, ſed cum anno
CCLXXV; càùͤ Y ü perſecutio Aurelianea ante
illum annum non cœperit; verum Ruinarti con-
jectura mihi optima videtur.

Anno Urbis ANNO PERIODI GRACO-ROMAN 5766.

O 2 E. 8. P. 20. April. Indict. 6.
JESuCRHRISTI 273. ſecund. Baronium 274.
FELICIS PAP 5.
AukRELIANI IMP., 4.

D num. I. & ſeqq. Coſſ. M. Claudius Ta-
citus, & Placidianurs, ut habent Frag-
mentum Conſulare, quo uſus Cuſpinianus, ſi-
bellus de Præfectis Urbis, Auctor Chronici
Alexandrini, Caſſiodorus, Idacius, & Marianus
Scotus; ut mirum ſit, Onuphrium exhibere Ta-
citum, & Furium Placidum z quia ex Inſcriptio-
ne, quam anno Chriſti CC CXLIII refert,
conſtat, M. Macium Farium Placidum eo an-
no Conſulem ordinarium fuiſſe. Verum, is
Placidus eo Chriſti anno, Romulo Collega,
Conſul ordinarius, à Placidiano valde di-
verſus.
Bellum ab Aureliano adverſus Zenobiam Pal-
myrenorum Reginam geſtum ad annum præce-
dentem Pertinet ut ibidem oſtendimus; trium-

phus verò hujus Imperatoris anno tantùm in-

ſequenti exhibitus, ut tunc dicemus. Hic ita-
que quæ hoc anno ab Aureliano acta, paucis
verbis ex Vopiſco in Aureliano cap. 30. & ſeqq.-
narranda: Pacato igitur, inquit Vopiſcus, Orien-
te in Europam Aurelianus redit victor, atque
iIlic Carporum copias affixit. Addit Vopiſcus,
Aureliano rebus Europenſibus occupato nuntia-
tum eſſe, quoſdam apud Palmyram rebellionem
Tom. I.

in Annales C. Baron’:.

§ C. 111. lis viri Falius nomine Symphorianus, Chbriſtiana fa-

ſe: atque illic omnes qui vagabantur hoſter, ſua
virtute contudiſſe; interim, res per Thracias Eu-
opämque omnem Aureltano ingentes agente, Eir-
mum quemdam Æ gyptum ſibi vindicaſſe ad de-
fendendas partes, quæ ſupererant Zenobiæg; ſed
Aurelianum de Carris (urbs eſt Meſopotamiæ)
redeuntem Tyrannum ſuperaſſe, ut habet idem
Vopiſcus in Firmo & aliis Tyrannis cap. J. Cùm
verò in Aureliano cap. 22. ait: Ad quem (nem-
Pe Firmum) continnò Aurelianus revertit; non
intelligit, inquit Caſaubonus in Notis, Aure-
lianum ex Europa in Tgyptum revertiſſe, ut poſ-
ſet aliquis ex ſuperioribus colligere: ed cumgu-
ropam peteret, deletàâ Palmyrã, & Carras jam
Perveniſſet, iter in Ægyptum flexit, ſtatimque
eam recepit, & cuùm adhuc Tetricus Gillias obti-
nemt, Occidentem petiit: atque ipſo Tetrico exer-
itum ſuum prodente, quòd ejus ſoelera ferre non
poſſer, deditas ſibi legiones obtinnit, inquit Vo-
piſcus in Aureliano. His adde quæ habet Vi-
ctor in Epitome de Aureliano loquens: Me
haud diſſimilis fuit Magno Alexandro, ſeu Ceſa-
1 Diltatori. Nam Romanum Orbem triennio ab
invaſoribus receptavit, annis videlicet CCLXXI,
CCLXXII, & CCLXXIII.
Fuſebius in Chronico ad annum primum
Aureliani ſcribit: Aurelianus „ Totrico apud
Catalaunos prodente exercitum ſaum, Gallias re-
cepit. Sed Gallias hoc tantm anno ab Aure-
liano receptas ex Vopiſco citato intelligimus,
qui de Tetrico loquitur, poſtquam Palmyræ ever-
ſionem narravit. Victor de Cæſaribus Tetricum
per biennium imperaſſe ſcribit, quod comple-
tum fuiſſe diſco ex Nummo à Mediobarbo pag.
400. relato, in quo dicitur, I M P. TETRICGH S
PrusSs Auc. in poſtica : P. M. T R. P. III.
Cos. P. P. Ex quo Chronologia noſtra mi-
rum in modum confirmatur. Cùm enim con-
ſtet, Tetricun præſenti anno in poteſtatem Au-
reliani veniſſe, tertio Imperii anno inchoato,
anno CCLXX aut inſequenti eum regnare in
Galliis cœpiſſe oportet, ac Victorinum, qui
etiam per biennium imperavit, anno CCLXIX
Poſtumo ſucceſſiſſe, ſicque falſam eſſe vulga-
rem ſententiam, quæ hunc Gallieno imperante
occiſum fert. Cointius in Annal. Eccleſiaſt.
Francorum de tribus his Tyrannis, qui per an-
nos tredecim Gallias adminiſtrarunt, non ſolùm
exiliter ac jejunè locutus eſt; ſed etiam quo
quiſque anno regnum inierit, aut ſucceſſori
locum dederit, non ſatis diligenter exami-
Davyit.

ANNO PERIODI GRACO-ROMAN ℳ£ 5767. Olymp. 263.
an. 2.
Olymp. 263
ſe cundum
Baronitm.
Urbis an

O z3. D. 9. P. 12. April. Indict. 7.

JESsu CHRVISTI 274. ſecund. Baronium 275.

FELICIS PAP 5.

excitaſſe, huncque ex Europaà reverſum, Paliny- 5 C. III.
ram evertiſſe: deinde iterum in Europam rediif- An. Ch.273.

III.
Galliæ ab
Aureliano
receptaæ

1027.

AuRELIANI IMP. 5.

Num. I. ad I V Coſſ. Aurelianus Aug. IlI,

1.

* A & C. julius Capitolinus, cujus mentio in Conſules.
Inſcriptione ab Onuphrio lib. 2. Faſtorum re-
lata, in qua cùm Aurelianus edarur cum nota
numerali II, Onuphrius deduxit, hunc Au-
reliani Conſulatum ſecundum dici reſpectu
prioris ſuffecti ſub Valeriano geſti, non verò
Bb 2

reſpectu

292 Critica Hliſtorico-Chronologica

S8 E C. III. reſpectu Conſulatus Aureliani & Baſſi, qui in
An. Ch. 274. annum CCLXXI incidit, quique à viris
privatis ſuſceptus. Verumenimvero hallucina-
tus eſt Vir doctiſſimus, ut ex dictis certò con-
ſtat. Ideo Aurelianus Auguſtus in ea Inſcrip-
tione dicitur Conſul II, quia Conſulatus ſuf-
fecti, qualis fuit, quem ante adeptum Impe-
rium Aurelianus iniit, plerumque in Inſcriptio-
nibus cçeteriſque monumentis publicis præter-
miſſi. Sumtus autem hic ab Aureliano Conſu-
latus juxta quintam Conſulatuum Cæſareorum
regulam, propter nempe triumphum hoc an-
no geſtum, de quo mox ſermo erit.
In Chronico Damaſi de S. Felice Papa habe-
tur: Feliæ annis quinque, menſibus undecim, die-
bu Pviginti quinque. Fait temporibus Claudii
& Aureliani, à Conſulatu Claudii & Paterni,
uſque in Conſulatum Aureliani LI & Capitolini.
Quæ verba Cuſpinianus in Faſtis ex eodem
Chronico etiam recitat. Sed loco horum ver-
borum, annis quinque, legendum, annis qua-
tuor, quemadmodum in Chronico auctiori ve-
terum Pontificum, in Catalogo Palatino-Vati-
cano, & in priori Catalogo Corbeienſi legitur.
Felix itaque, qui die vigeſima octava Decem-
bris anni ducenteſimi ſexageſimi noni, Clau-
dii & Paterni Conſulatu notati, Pontificatum
ſuſceperat, currenti anno ad Deum migravit,
die vigeſima ſecunda menſis Decembris. In
Martyrologio enim Hieronymiano ad eum
diem ſcriptum eſt: Romæ V. ià Portuenſi Depo-
ſitio S. Felicis Epiſcopi; qui dies obitæ mortis
procul dubio fuit; ſicque ex Martyrologio Hie-
ronymiano, in quo Felicis ordinatio & Depo-
ſitio diſertè memorantur, liquet, non tantùm
eum annos quatuor, menſes undecim, dies vi-
ginti quinque ſediſſe, ut Chronicon Damaſi
emendatum teſtatur; ſed etiam tempus, quo
quilibet Pontifex ſedit, accuratè in eo Chroni-
co aliàs notatum fuiſſe, ſed proceſſu temporis
tranſcribentium culpâ errores innumeros ir-
repſiſſe: quod de loco citato neceſſariò aſſe-
rendum; cùm à fine Conſulatùs Claudii &
Paterni, quo Felix ordinatus, ad finem Con-
ſulatůs Aureliani II & Capitolini, quo cer-
tum eſt, eum ad cœlum evolaſſe, anni quinque
& menſes undecim nullo modo numerari poſ-
ſint. Porro dies X X V ſupra annos & menſes
conſervarunt etiam Chronicon auctius veterum
Pontificum, & Catalogus Palatino-Vaticanus, in-
deque dies emortualis Felicis magis confirmatur.

II.
Relicis PP.
obitus.

111. Baronius Felicem mortuum dicit tertio Ka-

Non confun. endas Junii, uti apud Anaſtaſium & in Chro-
dendus dies nico Auctiori veterum Pontificum habetur. In
e agila Indiculo verò Depoſitionis Epiſcoporum à Bu-
rionis. cherio publicato dicitur: Tertio Kalendas Ja-
nuarii, Felicis in Calliſti. Quæ dierum diverſi-
tas Librariis attribuenda, qui non rarò pro Zan.
ſcribunt Zun. ut multis exemplis liquet. Qui
tamen dies alicui Felicis Tranſlationi, non ve-
rò ejus morti adſcribendus. Diem tertium Ka-
lend. Junii Martyrologia Romanum, Bedæ,
Uſuardi & Adonis etiam exhibent. Quare er-
ror cubat in Indiculo Bucheriano. Baronius
Felici aſſignat annos duos & menſes quinque
uno minus die, ſed contra Catalogorum anti-
quorum fidem. An verò Martyr fuerit, vide quæ
IV. dicam anno C CCLVII num. XVI, ubi de
Diueratio Fe- Felice II agitur.
dis ejus. Papebrocius in Conatu Chronico-Hiſtorico

ad Caralogum Pontificum Romanorum, exiſti- S Æ C. III.
mans, locum laudatum Damaſi purum eſſe, ſcri- An. Ch. 274
bit, Felicem per annum integrum Dionyſii de-
ceſſoris Vicarium fuiſſe; ſicque annos quinque
ac menſes undecim ſediſſe, quà Vicarium, quà
Pontiſficem. At ſicut in eo Chronico anni Dio-
nyſio attributi corrupti ſunt, ut ipſe Vir eruditiſ-
ſimus non negat, ita & in eodem anni Felicis
mendosè deſcripti, & Vicariatus hujuſmodi, ſi
unquam alibi, hic certè prorſus commentitius.
Parte aliâ Baronius, ut Felicis initium ſub hujus
anni Conſulibus conſignare poſſet, quia Euty-
chiani Felicis ſucceſſoris principium conſequen-
tis Chriſti anni exordio neceſſariò concurrere
videbat, Felicis Pontificatum ad annos duos,
menſes quinque, uno minus die, nullo teſte re-
ſtrinxit; ideoque quemadmodum Conſulatus
duos ê Faſtis expungere, & Probi Imperatoris
annos decurtare coactus fuit, ut Eram Diony-
ſianam aſſequi poſſet: ita veram Pontificum
Romanorum Chronologiam nonniſi Felicis an-
nis mutilatis conſequi valuit. Ex hac interim
mutilatione innoteſcit, Annaliſtam Doctiſſi-
mum in præcedentibus Pontificibus ordinandis
rectam viam non tenuiſſe, eamque ob rem annos
duos non potuiſſe non prætermittere. In au-
Gtiori Chronico veterum Pontificum de Felice
dicitur: Sepultus eſt in Cæœæmeterio ſuo, Vidâ Aur
relidâ, milliario ſecundo, III Kalend. Junii: &
ceſſavit Epiſeopatus dies quinque. Idem legitur
in libro Pontificali, & in Martyrologio Roma-
no, ac in Indiculo Depoſßitioni, Epiſeoporum apud
Bucherium, ubi ad III Kalend. Januarii, ſeu
diem XXX Decembris habetur: Felicis in Cali-
ſti, id eſt, Cæmeterio Caliſti. Sed loco III Kal.
Jan. legendum III. Kal. Iunii, qui dies, ut jam
diximus, alicui Felicis Tranſlationi adſcribendus.
Tres Felicis primi circumferuntur Decre- v.
tales, prima ad Paternum Epiſcopum, altera Eutychiangs
ad Galliæ Præſules, tertia ad Benignum Epiſco- Felici ſuces-
pum; ſed eæ ſuppoſititiæ, ut pluribus à Viris Ss.
doctiſſimis demonſtratum. Eutychianus Felici
ſuceſſit, ſed die tantùm quinta Januarii anni
inſequentis, ordinatus feriâ tertiäã, quæ eo
anno cum die quinta Januarii concurrit. Qua-
re vacavit Sedes dies tredecim, non verò dies
quinque, ut locis laudatis dicitur. Eutychia-
num ante eum diem non ſediſſe, ex iis, quæ in
morte ejus dicemus, liquebit. Chronologia
Pontificia in poſterum in Annalibus longè mi-
nùs depravata.
Vopiſcus in Aureliano cap. 32. & ſeqq. poſt⸗ VI.
quam quæ Aurelianus anno præcedenti tam in rrzmette⸗
Oriente, quàm in Occidente egit, narravit: Aureliani.
Princeps igitur, inquit, totius Orbis Aurelianus, Baronen.
pacatis Oriente, Gallis, atque undique terris, 274¼ ane
Romam iter flexit, ut de Zenobia & Tetrico, hoc
eſt, de Oriente & Occidente triuimphum Romanis
oculis exhiberet. Deſcribit poſtea pluribus hu-
jus magnifici triumphi pompam, concluditque:
Denique vix nond horaà in Capitolium pervenit,
(nempe Aurelianus ad Vota celebranda) ſerò
autem ad Palatium. Sequentibus diebus datæ
ſunt populo voluptates Ludorum ocenicorum, Lu-
dorum Circenſium, venationum, Gladiatorum,
Naumachiæ. Zonaras in Aureliano ait: Nomam
reverſus quadrigis elephantorum triumphavit.
quod ab Aucétore claſſico deſumtum non dubi-
to. In triumpho enim de Perſis Imperatores
quadrigis elephantorum de more uſi. Teſtatur
autem

L

4.6

De Ze
& Va
rho eſt
geliu.

VIII.
Ceßa Ronj
ab Areli
ho.

el Auje.
lian;

C.lII.
hrzs,

V.
rchieni
.Fliui ſitit⸗
Ait.

k. 71
ryuumfi/
Aurelien⸗
, 1,um

;
hor
⸗
le:
it;
ers
4ts

N.
bi⸗
tes
cur
emn

in Annales C. Baroni. 295

§ £E & III. autem Vopiſcus in Aureliano cap. 17. Perſas
An. Ch. 274. Zenobiæ auxilia ſubminiſtraſſe,; eamque cum
Perſis, Armeniis & Saracenis captam. Baronius
anno præcedenti triumphum iſtum duétum exi-
ſtimavit. Sed præterquam quèd toto triennio
elapſo Aurelianus partim in Occidente; part im
in Oriente, partim in utroq; adverſus hoſtes pu-
gnavit, Caſſiodorus in Chronico ſub hujus anni
Conſulibus habet: His Coſſ. Aurelianum Romæ
triumphantem Tetricus & Zenobia praceſſerunt.
VII. Vopiſcus in Aureliano cap. 38. ait: Hoc quoque
De Zenobia ad rem pertinere arbitror, Balbati filii nomine
& PVabala- Zenobiam, non Timolai & Herenniani, Impe-
S* io „ium tenuiſſe quod tenuit. Zoſimus pag. 661.
. ſcribit etiam, Aurelianum verſus Europam mo-
ventem Zenobiam cum filio ſecum duxiſſe, qui
alius non eſt, quàm Eabalathus ſic in Nummis
Græcis nuneupatus, ex quibus Vopiſci locus
corrigendus. Triſtanus tomo 3. pag. 42. oſten-
dit, Odenatum ex priori uxore innominata ſuſ-
cepiſſe Herodem, ut indicat Pollio in Triginta
Tyrannis cap. 16. & Herodem patrem fuiſſe
abalathi⸗ ex Zenobia autem Odenatum, He-
rennianum, & Timolaum genuiſſe, ut ibidem
ſcribit Pollio cap. 27. Idem Triſtanus pag. 213.
hunc Nummum exhibet: ATT. K. A. A. A T-
PHAIANO C. CE B. I. A. id eſt, Imperator
Ceſar Lucius Domitius Aurelianus Auguſtus,
anno primo⸗ in poſtica: ATT. EPMIAC.
OTABAAAAOOC. AOHNO T. LI. A. id eſt,
Imperator Hermias Vabalathus Atheni, anno IV;
ideoque videtur Herodes Athenus vocatus fuilſ-
ſe. Qua ex epigraphe Chronologia noſtra egre-
giè confirmatur. Cùm enim annus quartus Va-
balathi cum anno primo Aureliani concurrat,
Zenobiam & Vabalathum anno C CLXVII
Odenato interfecto regnare cœpiſſe, & cùm
hæc annos quinque imperarit, anno ducenteſi-
mo ſeptuageſimo ſecundo captam eſſe manifeſtè
apparet.
vVIII. Ad num. XII. Aurelianus, poſtquam Impe-
Geſta Roma rator renuntiatus eſt, ter Romam venit. Pri-
ab Aarelia- mùm, ſtatim ac Imperator dictus, cujus profe-
vo. ctionis unus Zoſimus ſuprà loco ſuo citatus me-
minit. Secundùm, poſtquam Marcomannos
Italiam depopulantes debellavit, ſub finem nem-
pe primi ejus Imperii anni, ut ſcilicet qui in
ſuſpicionem rerum novarum venerant;, pœnas
darent. In ſecundo ejus adventu contigit quod
ſcribit Zoſimus pag. 655. Tunc & mœnibus cincta
fuit Rma, quibus antea carebat; & cœptus ab
Aureliano murus, Probo imperante, perfelctus fuit.
Quare res hæc perperam hoc anno in Annali-
bus recitata. Tertiò, Aurelianus hoc anno Ro-
mam ad triumphandum rediit, ubi Leges plari-
mas ſanxit, & quidem ſalutares: Sacerdotia com-
poſuit; Templum Solis fundavit, & Pontifices ro-
boravit, inquit Vopiſcus in Aureliano. Impe-
ratores enim annis, quibus triumphabant, libe-
ralitate, operibus publicis, aliiſque hujuſmodi
nomen ſuum illuſtrabant, quemadmodum an-
nis Decennalibus & id genus feſtis addictis
eos eſſe ſolitos ſæpius inculcavimus. Baronius
aliique eum ſecuti priorem Aureliani Romam
adventum à ſecundo non diſtinguentes, in Chro-
nologia Aureliana ordinanda non potuere non
peccare.
IX. HIis geſtis, inquit Vopiſcus citatus, ad Gal-
Bella Aure- lias profectus Vindelicos obſidione Barbarica libe-
e Bhen ravit: deinde ad Ilyricum rediit, paratoque ma-
Ano potiks, quàm ingenti erxercitn, Perſis, quos eo

Teom. I.

ANNO PERIODI GRCO-ROMANX 5768.

quoque tempore, quo Zenobiam ſaperavit, glorio- S M C. II E
ERiſſimè jam vicerat, bellum indixit. Sed cum iter An. Ch.275.
faceret, aque Canophrurium manſionem, quæ eſt
inter Heraçleam Byzantium, malitid Notarii
ſui, & mann WMücaporis interemtus eſt. Sed hæc
cædes menſe Martio anni inſequentis, ut tunc
dicemus, patrata. Quare tantam viam conficere
non potuit Aurelianus, quin circiter medium

annum Romã digreſſus fuerit.

Anno Urbis
. 1028.
Qã 4. C. 10. P. 28. M AR T. IN DICT. 8. Olymp. 20.
— an. 3.

Jrsu CHRISTI 275. ſecund. Varonium 176.
EuTYZCHIANI PAP I.
TACITI IMP. I=

D num. I. & ſeqq. Coſſ. L. Domitius An⸗= 1
—A relianus Aug IV, & T. Avonius Marcelli- Conſules
nus, ut patet ex Inſcriptione Onuphriana, in
qua tamen Aurelianus Conſul III dicitur, prio-
ri nempe ejus Conſulatu, qui ſuffectus fuit, ne-
glecto. Sumptus is Conſulatus juxta ſecundam
CGonſulatuum Cæſareorum regulam in hund
enim annum ejus Quinquennalia incidunt, quæ
tamen ne exhiberet, fatalis ejus dies impediit.
Horum ſolennium occaſione perſecutio ab eo
in Chriſtianos decreta: Verum illi ne perficere
quidem quæ cogitaverat, licuit, ſed protinus inter
initia ſin furoris extinétus eſt, ut inquit Lactan-
tius lib. de Mort:. Perſec. cap. 6. de qua perſecu-
tione anno ccrxxIII, quo eam Baronius con-
ſignavit, pluribus egi. Quare huc revocanda
quæ ibidem diximus, & martyria à Baronio
præcedentibus annis memorata. .
Cùm Aurelianus in Orientem proficiſcere-. 1I1
tur, interfectus eſt inter Conſtantinopolim & Interieus
Heracliam, ut ait Victor in Epitome, & anno Aur eliani)
præcedenti num. ult. diximus. Imperavit itaque Baron. A
annos quatuor, menſes circiter quatuor. Euſe- & lega. 14
bius in Hiſtoria, aliique qui annos ſex ei tri- .
buunt, annos Julianos utrinque incompletos
numerant: qui verò annos quinque & menſes
aliquot eum regnaſſe ſcribunt, ſine dubio hal-
lucinati ſunt. Ulterius tamen proceſſit Baronius,
annoſque ſeptem Aureliano aſſignavit, fretus
