ad Cyclum primum Lunarem, quem an-
nus mundanus 5777. reddit, reſpexiſſe, ex
eo liquet, quòd primus annus Diocletia-
ni in Paſchate habet Cyclum primum;

cùm tamen nulla hujuſmodi cauſa ex mo-

tu Lunari ſumi poſſit; fuit enim novilu-
nium die viceſimo tertio menſis Martii,
ut notat Calviſius ibidem. In Cyclo au-
tem, ut quivis facilè intelligit, nullum
planè initium naturale eſt, unde incipere
poſſis; ſed ſi quod initium ſtatuitur, id fit
9tre & ex ſuppoſitione quadam, ejuſque

ratio aliunde deſamitur. Euſebius lib. 8.

Hiſtoriæ ſuæ cap. 26. ideo Anatolii ennea-
decaëteridem, & ſi confuſiſſimam, de-
prædicat, quòd primus fuerit, qui eam
apud Chriſtianos invexit. De Anatolio
etiam Hieronymus lib. de Script. Eccle-
ſiaſt. cap 73. magna cum laude loquitur:

Anatolius Alexandrinns Laodiciæ Syriæ Epi-

ſcopus, ſub Probo & Caro Imperatoribus flo-
ruit. Miræ dobttrine vir fuit, in Arithmeti-
ca, Geometria, Aſtronomia, Grammatica,
Rhetorica, Dialecticaæ. Eujus ingenii magni-
Diſſerntatio.

rei ex ſe obſcuræ offundit.

tudinem de volumine quod ſuper P ASGH A
compoſuit, & decem libris de Arithmeticæ in-
ſtitutionibus intelligere poſſumus. Denique
per Diocletianei Imperii initia nullus in
Oriente fuit, qui in iſtis diſciplinis cum
Anatolio conferri potuerit; ideoque qui
tanti momenti negotium aggredi auſus

fuerit.

XLV.

Nec eſt, quòd quis atbitretur, Eram , Dio-

Diocletianeam poſt Concilii Nicæni tem- Weiianea

pora à Chriſtianis conditam, cique Cy- vivente
clos Paſchales affixos. Non enim poſt- Diocletia-
quam Chriſtianos perſecutus eſt, & ejus * inſtitu⸗
memoria in omnium odio verſata eſt, id “-
fieri potuit: imò inde factum, ut hæc Era,
quæ eo vivente ac regnare incipiente in-
ſtiruta fuerat, dicta ſit poſtea modò Era
Gratiæ, modò Era Martprum. Præterea
non cxiſtimandum, hanc mutilationem,
poſtquam Indictionum uſus fervere cœ-
pit, excogitatam; quòd annus mundi
5777. per quindecim diviſus reddat In-
dictionem currentem (cui tamen Orien-
tales unitatem adjiciunt, quia à Kalendis
Septembribus anni initium collocant)
Nam ſi poſt Indictionum inſtitutionem
Alexandrini Eram ſuam immutaſſent,
aliquem annum mundanum elegiſſen;:
qui ſine ulla additione currentem Indi-
ctionem offerret. Itaque ille annus mundi
5777. caſu tantùm Indictionem, quæ non-
dum nata erat, repræſentavit. Hæc pluri-
bus exponenda neceſſariò fuêre, ut quar-
tum Petavii fundamentum num. xXXII
recitatum, præcipuumque vulgaris erro-
ris, qui aliquos Orientales Eram Incar-
nationis nono anno Chriſti Dionyſiano
inchoaſſe fert, penitus corrueret, conſta-
retque eoſdem Incarnationis Eram Dio-
nyſianis tardius non incepiſſe, ſed poſt
Diocletianum eandem decurtaſſe: ſi enim

nulla mutilatio interveniſſet, Eræ Ale-

xandrinorum, ut cum noſtra conveniat,
non anni ſeptem, ſed octo, quibus tar-
diùs illi Incarnationem ſuam inchoaſſent,

adjiciendi forent. Quæ regula licet com-
muniter recepta, omnino tamen à veri-
tate aliena, ut me demonſtraſſe exiſti-

Fatetur quidem Petavius, mutilatio- XLVI.
nem aliquam interveniſſe; ſed dum eam , Tere-
detegere conatur, non parvam caliginem Eris mun-
ofl Quare quæ danis Gra-
ipſe eam in rem lib. 8. Auctarii Cap. I. 2. cerum.
& 3. affert, huc adducere, & paucis con-
futare viſum, ut veritas tandem è tene-

bris emergat.

6 4 VER-

xX Diſſertatio

TERB A PETAUVII

Veteres in Græcia Chriſtiani in annis ab
Adamo putandis ſola, quæ in ſacris libris ex-
sant, intervalla ſpectabant. nec Annales com-
Putos ſuos ulla Paſchalem ad methodum T αι
vel artificio implicatos habebant ad quod
aeinceps conſequentium illos temporum for-
mavit induſtria. ²Vi gitur quiſque pluribus
aut paucioribus annis ſpatia illa terminabat;
ita maſores minoréſve ſummas adhibebat:qua
de opinionum varietate dictum eſt in Nono
de Doct. T. c. 2.
Interhas celebris illa fuit Africani, anti-
Fricani ori- ni & eruditi Chronologi Christ -
2 Te⸗ 47 gi, qui Chrinum an-
wundanz 8 mundt 55or. incarnatum eſie; paſſam vero

Opinio A-

Alexan- 5531. alatis triceſimo primo circiter aſſeruit:

Aringæ. & originem dedit Eræ illi »guam Alexan-
atinam appellari diximus. b uem illius com-
Putum nacti poſteri, Auctoris ſui Chronolo-
giam inm'erbolarunt, ac fædißimd conturba-
twunt. * Nam decem circiter annis ab ejus
epocha, a Dionyſiana autem octo, C briſti In-
carnationem abſtraxerunt. Ita Petavius cap.
2. Tum cap. 3. ſequentia ſcribit.
Hactenus meras annorum ſummas ab Or-
be condito ſine ulla Cyclorum, uti dictum eſt,
melhodo ſubducebant. Poſtea cuùm jam uſus
eriihicii istius fervere in Eccleſia cæpiſſet;
placuit annos mundi ſic ad eundem aptare, ut
diviſa ſümma per Cyclorum Periodum pro-
Prius anni cujuſqque Oclus exiſteret. Quem
in ſinem partim annorum aliquot detractio-
ne, vel adaitione priores computos immu-
tarunt; partim iit retentis, Incarnationem
Paſionem Chriſti alios in annos, quam qui-
bus adſcripti erant initio, relegarunt. Hoc,
ut paulatim veniſſe conjectura noſtra Ffert,
explicare deinceps aggrediar.
XLVII. Princeps, quantum ſuſpicari licet, in
Prima Era Xtgybto Panadorus, dà cum animadverteret
mundana anunos ab Adamoex Africani ſententia colle-
. ure “ ltos, ſi per XIX dividerentur, nequaquam
Paavtum. labentem Lunæ Cpyclum eficere, non dubita-
vit captandæ opporiunitatis illius gratid, pau-
cos annos è ſumma decerpere. Iam enim Ale-
xandrinorum Lunaris Cyclus percrebuerat;
Jui à Paſchali fert menſe ſumens initium,
idem erat ac noſter; hoc eſt, primus unius,
primus itidem erat alterius: quandoquidem
Paſchalis omnis Komanorum methodus ab
Alexandrinorum eſt fonte deducta. T beophi-
lus Alexandrinus Epiſcopus Paſchalem Cy-
clum inſtituit annorum & & &σςιX EXII,
cujus centum priores annos deſcripſit, orſus à
Conſulatu Gratiani V & T beodoſii Impp. qui
eit annus Eræ Chriſtianæ CCι τ X⅓ 4
Cyclo Lunæ I. *Hic annus ex Africani cal-
culo putabaiur ab Incarnatione CC“ XXXII.

7 N EX AMEFENVOECATA.

² Illud certiſſimum: neque enim ante
Analolium Cyclus decennovalis ad me-
thodum Paſchalem adhibitus; ideoque
ex eo tantùm tempore ex annis munda-
nis erui cœptus; ſummaque annorum
mundanorum, qui antea merè hiſtorica
erat, facta eſt Periodica & artificialis, an-
nis ſcilicet aliquibus ex illa detractis, vel
illi additis, ut Cyclos tam Solis, quam
Lunæ exhibere poſſer.
* Licèt ante Eram Diocletianeam nul-
lam propriam Chriſtiani haberent; & in
Actis publicis Eris Gentilium & Pagano-
rum uterentur: Scriptores ramen, uti Ju-

lius Africanus, Hippolytus Martyr, alii-

que, quorum Scripta periere, communi
ferè conſenſu ſupponebant, Chriſtum in-

carnarum eſſe anno mundi 5FSo. anno ſci-

licet Juliano XLIII. Quamquam ne-
gandum non ſit, aliquos, uti Thieophilum
Antiochenum Epiſcopum lib. 3. ad Auto-
licum, peculiari annorum mundanorum
numeratione uſum eſſe.
Ad annum primum Diocletiani Ale-
xandrini computum annalem Afiicani ad
Cyclum Lunæ accommodarunt, decem
ſcilicet annis mundanis, totidemque In-
carnationis illis reſpondentibus reciſis.
Cùm verò poſtea Dionyſius Eram no-

ſtram vulgarem inſtituit, primumque
Chriſti annum triennio tardiùs quàm

Africanus, conſignavit, Era Incarnatio-
nis Alexandrina Poſt Diocletianum an-
nis ſeptem, non verò octo, brevior fuit
quàm Dionyſiana.
¹Communis opinio eſt, Chriſtianos
Orientales tres Eras mundanas habere,

Alexandrinam, Antiochenam, & Con-
ſtantinopolitanam; priorem illigare pri-

mum annum Incarnationis anno mundi

5S5oI. alteram anno mundi 5493. ultimam

anno mundi 55oo. Petavius tamen pri-
mam cum ſecunda confundit, & loco ſe-

cundæ aliam comminiſcitur, quæ à nul-
lo unquam populo aut Scriptore antiquo

uſurpata fuit, ut mox videbitur. Prior
itaque ſupponit, Chriſtum natum eſſe an-
no mundi 55o. anno Juliano XLIII. Hæc
ad annum primum Diocletiani decem
annis mutilata fuit, vel ab Anatolio, ut
ego quidem exiſtimo, vel ab aliquo alio
Scriptore nobis ignoto. Nam Panadorus

hujus primæ reformationis auctor eſſe
non potuit; cùm, teſte Syncello, Arca-
dii Imperatoris ac Theophili Alexandrini Ar-

chiepiſcopi tempore floruerit, poſt annum
nempe Chriſti CCCLXXXIII, quo
46

Qe Periodo Græco-Romana. Xxxi

y E RB A PETAVII

ab Adamo 5882. Diviſis 5882. per XIX, re-
linquuntur XI: atqui I reſiduum eſſe me-
thodi Paſchalis intererat. Panadorus ergo de-

. .
cem detractis, eundem illum annum numera-
vit 46. Orbe condito 5872. quibus per XIX

partitis, Cyclus ille Lunæ Primus, qui quæ-

tebatur, exiſtit. Praterea Incarnattonem, ac

Nataleze Chriiti biennio ſubduxit ab Afri-
cani epocha; & in annum redegit, qui trecen-
teſimus octegeſimus retro putabatur ab exor-
dio Cycli Theophili. Si annus 5872. mundi
trecenteſimus oltogeſimus ſecundus haberetur
ab incarwato Domino; caderet Incarnatio in
annum ab Adamo 5491. Panadorus autem
eum annum putavit 5493. Igitur primus an-
azus Cycli Theophili, Eræ incarnationis ab
illo nameratus ot trecenteſimus oltogeſimus:
quæ eſt inſignis obſervatio vetustatis Eræ com-

munis, quam Dionyſianam nominant. gquam-

quam uno anno Incarnationem anteverti-
mus eò qubd Era Christi non Incarnatio-
nem includit ipſam; ſed à Kalendis lIanua-
riis proximis ab Natali incidit, & . Annos
5493. ſi per XIX partiare, ſit Lunæ Cyclus II,
qui perinae anno primo &hriſti noitrati con-
gruit. * Ex hac Panadori confermatione ac-
cidit, ut computus iſte recens ab Orbe condi-
1o, olto annis minor eſſet priore illo, qui fuit
Afritani. Tametſi enim decem annos de eo

Panadorus abstulit; tamen communem ter-

minum biennio ſummovit. Si Incarnationts

tum; qui eſt Periodi Iulianæ 4712. biennio
ante epocham nostram; annus Pprimus Ciycli
Theophili, Chriſti CCCLXXX, fuiſſet Eræ
Incarnationis Panadori GOGhEP XXII;
mundi 5872. Ablatis annis CCοι XXII

de 5872. reſidui ſunt 5490. Ergo annus 5491.

eſſet Incarnationis annus. Idem primus Theo-
Phili annus ex Africani computo erat ab Ada-
mo 5S82. 4 Chriſti Incarnatione CoCLIXXXII.
Sabductis CC LXXXII de 5882. reli-
qui ſunt anni 5500. Proinde anno 5Sol. in-

carnatus est Chriſtus ex Africani ratiociniis.

Diſcrimen computi hujus & alterius auni XY.
Veruùm Panadorus hbiennio, ut dictum eſt,

Tncarnationem deſcendere juſit ad annum

5493. Unde octo annorum dantaxat inter
utrumque nata diſſerentia eit. Acceſt ad eam
Cyecli Lunaris opportunitatem, & Indittio-
nis uſus. Nam unitate addita, & ſumma
per XV partita, propria cujuſoque anni ha-
betur Indictio. Anni 5S2. per X V diſtributi
relinqunnt VII. Verum anno Chriſti GC
LXXXIndictio fuit ETIe unitas ergo ad-
jungi debet ad numerum. Qudd ſi annum
Africani 5882. Ver XV divideres, Indictio

1X, EXAMEN VOCATA.

Arcadius à Theodoſio M. patre renun-

tiatus eſt Auguſtus. Et tamen jam à Dio-
cletiani tempore Era Alexandrina de-
cennio hrevior erat quàm antea, ut jam
demonſtravi, & manifeſtè liquer ex
Theophane in Chronico, ubi annos Dio-
cletiani, Conſtantini M. ceterorumq; dein-
ceps lmperatorum cum Era mundana
Alexandrina jam decennio mutilata con-
nectit. U
* Annus Dionyſianus CCCLXXX
nunquam potuit ex Africani calculo pu-
tari ab Incarnatione C CCLXXXII,
ab Adamo 5882. cùm jam à nonaginta
annis calculus ille imminutus fuiſſet; &
in tota antiquitate nullum exemplum re-
periatur, quo conſtet, Eram illam mun-
danam ſine mutilatione poſt Diocletia-
num uſurpatam fuiſſe. Præterquam quòd
anno Dionyſiano CCCLXXXhZin-
choari debuiſſet annus mundi 5883. Incar-
nationis CCCLXXXIII, quia annus In-
carnationis Alexandrinus triennio Eram
noſtram Dionyſianam antecedit. Cete-
rùm hæc Petavii verba, Natalem Chriſti
biennio ſubdaxit ab Africani epocha, valde
obſcura. Panadorus itaque epocham In-
carnationis ab epocha Incarnationis Ale-
xandrinorum biennio ſummovit, ſed ſe-
ptennio eam antevertit in Era mundana

Africana.
priſtinum annum retinuiſſet ab Africano eli-

*Era mundana, quam ex Panadoro
Petavius exponit, non eſt Era Alexandri-
na, ut ipſe putat, ſed Antiochena, cujus
auctor habetur Panadorus. Nam in pri-
ma Eræ mundanæ reformatione, decem
tantùm anni tam ex Era mundana, quàm
ex Era Incarnationis expuncti; à quo tem-
pore Era Incarnationis Alexandrina ſep-
tem, non verò octo annis brevior fuit.
Sed primus annus Incarnationis è loco
ſuo minimè ſummotus. Contrà verò in
Panadori conformatione ſeu Eræ mun-
danæ Antiochenæ inſtitutione alia muti-
latio à memorata longè diverſa, facta.
Panadorus enim decem annis tardius
quàm Alexandrini conditum mundi col-
locavit; ac præterea annum primum In-
carnationis, non cum anno mundi 5Sor.
annoque Juliano X LIII, ſed cum anno
mundi 5493. Juliano XLV illigavir. Quo
pacto, Incarnationem biennio tardiùs,
quàm Afcicanus & Alexandrini, inchoa-
vit. Quare, quæ Petavius dicit contigiſ-
ſe in prima reformatione Eræ munda-
næ, contigere in ſecunda; ſi tamen ex-
cipias mutilationem illam decennalem
II Pro-

XXii Diſſertatio HZ B

VE R B A PEYAVII IN EFXAMEN VOCATA.
1I proveniret: quæ longius abeſt ab ea quæ tam Eræ mundi, quàm Eræ Incarnatio-
tum putabatur. Quamobrem non minus In- nis, cujus Anatolium auctorem fuiſſe di- YU 7
dictionis, quam Cycli Lunaris commoditas ximus. 1
Panadorum impulit, us Africani computum s Incipit explicare Petavius ſecundam “”ðU u
interpolaret. Siquidem Indictionis uſus ver Eram mundanam Orientalium, ut ipſe 14
illa tempora vehementius increbeſcere cæ- exiſtimat, & unde originem ceperit,
pit. oſtendere. Verùm Era hæc mundana, in 7
XLVIII. *⁸ Atenim perſuaſum hoc pleriſque fuit, qua illigat annum mundi 5Sol. cum anno 4
Secunda Chriſtum Dominum & Mariii XXIII, & Juliano LIV, annoque Dionyſiano no. 1.
Era Græa- Luna XIV, vel XV, id eſt, Plenilunio eſſe no, fictitia, commentitiaque. Exemplum —
cor. ſecun- paſſum, id eſt, in Paſchate Iudaico, Martii enim quod affert, ut probet, ejus aucto-
Ten Teta vers XY. reſurrexiſſe: quorum illud ſeria res Paſſionem Chriſti conjeciſſe in an-

en. „1 hoc autem feriä! contigiſſe extra con-
troverſiam eſt. Qubd Martii XXIII paſſum
eſſe Chriäötum Græci computiſtæ crediderint,
argumenio eſt, qubd Maximus, Georgius,
Chronicon Alexandrinum, Cedrenus, & alii
complures ita ſentiunt. Quin etiam Caſarien-
ſe Concilium, quod Victore Pontifice circa
annum Chriſti CXCVII celebratum et,
boc ipſam definiit. Quocirca tria hac in eun-
dem concurriſſe diem Martii XXIIIarbi-
trati ſunt, feriam ! I, & Lunam XV, nechon
legitimum ætatis modum, ut XXXIII an-
nos circiter atatis haberet: quoniam triceſimo
anno baptizatus eſt; ac tria deinde Paſchata
peregit. Quibus omaibus commodior nullus
annus inveniri potait, quam qui Eræ com-
munis eſt XLII, & in Panadori computo
5533. exiens, inienſque 5534. idemque ab In-
carnatione, ſecundum Panadorum, XLII.
Nam bhoc anno Cyclus erat solis RKomanus
XXIII. Litera G. proindeque Martii
XXIII feria VI, & Martii XXV Deominica.
Cyelus Lunæ Alexandrinus & Romanus fuit
V, Neomenia Nicæna Martii! X, & XXIII,
Luna XV. Ergo non dubitarunt, illo anno
Paßionem accidiſſe. Ut igitur triceſimus hic
& tertius, vel quartus glalis eſſet annus pa-
tienti Chrifſto, conſtituerunt anno computi
Panadori 55ol. incarnatum eſſe Chriſtum,
Eræ vulgaris nono, Periodi Iul. 4722. Huic
illorum caſtigationi ſuſfragari præterea vetus
illa opinio videbatur, anno mundi 5yor. in-
carnatum ſſe Chrictum, quam Africanus
auctoritate ſua commendarat. Ita prorſus ad-
mirabiliter contigit, ut ad Eram pristinam
Epretis Panadori calculis redirent: aut, ut
priorem illum computum conitanter Eccleſiæ
aliquæ, civitateſqque retinuerint; h deinceps
nulla in es mutatione falta, epochas Incar-
nationis at paſßsionis Chriſti ſolummodo ſol-
licitarint. Verum, nec in annis mundi cum
Africano, nec in annis Chriſti putandis, cum
Panadoro conſentiebant. Etenim annus ille
Eræ Chriſtianæ nonus ab Africano numera-
tus, éſt mundi 55II. Chriſti undecimus; à

num Dionyſianum XLII, qui revera
concurrebat cum anno 55ʒ3. Eræ Antio-
chenæ àa Panadoro inſtitutæ, eſt de re ge-
ſta anno Dionyſiano XXKXI, quo in cur-
ſu fuit littera Dominicalis G. proindeque
Martii XXIII, ferià ſextà, & Martii
XXV Dominicà; Cycli Romani Solis
XII, Lunæ XIII. Decepit Virum do-
ctiſſimum annus mundi ſecundùm Antio-
chenos 5Sο1. cum quo Panadorus annum
IX Incarnationis, qui itidem eſt nonus
Eræ vulgaris, & cum quo Africanus &
Alexandrini conjunxere annum primum
Incarnationis. Inde enim neceſſariò ſequi
putavit, Scriptores aut populos extitiſſe,
qui Incarnationem inchoarint anno mun-
di 5Sol. annoque Juliano LIV; cùm ta-
men quotieſcumque annus ille mundi
5Sol. concurrit cum anno Dionyſiano
IX, & Juliano LIV, nunquam ſit caput
Incarnationis, ſed ſupponat eam in ea-
dem Era mundana anno 5493. incepiſſe.
Annus itaque 5S5w. in Era Alexandrina,

quam Petavius perperam Panadori Eram

vocat, principium eſt annorum Incar-
nationis ſecundùm Africanum ac Ale-
xandrinos, annoque Juliano XLIII in-
choatur: in Era verò Antiochena reſpon-
det anno Juliano LIV, annoque nono
tam Eræ Antiochenæ, quàm Eræ Diony-
ſianæ: neque alter cum altero confun-
dendus; cùm ad diverſas Eras mundanas

pertineant. .
h Sicut in anno primo Incarnationis

in Era Alexandrina nulla facta eſt immu-
tatio, ſed tantàùm decem anni ad annum
primum Diocletiani ex illa expuncti: ita
verum non eſt, ad Eram priſtinam In-
carnationis, à cujus primo anno nun-
quam eos, nec ullos Orientis populos re-
ceſſiſſe diximus, Alexandrinos rediiſſe;
& commentum eſt, eſſe aliquas Eccleſias
civitateſque, quæ vel hodie, vel præteri-
tis ſeculis, Incarnationis computum in-
cipiant, vel inceperint ab anno mundi
Panadoro

. Nium

Ir

e

XL1.
PEra py,
Pinag
Gſecnn . A
ua ee. Ol⸗
em ſettn der

ie agg

de Periodo Græco-Romana. xXxxiii

FERBAA4 PEYAYYII

FPanadoro verò mundi 5Sor. Christi nonus.
At illi mundi, ut Panadorus, 5501. Christi
verò primum cenſebant; quod neuter illo-
rum instituit. Hinc apparet, rectè nos cap.
I. docuiße, computum hunc annalem & Ale-
xandrinum nihil à Panadori calculo diſcre-
pare, ſi adannos Adami vel mundi reſpiciaz.
Tum id conſtat, multum hunc ab Era Afri-
cani eſſe diverſum. Quocirca quod in 9. de
Doct. Temp. cap. 4. diximus, ex tribus vul-

gatis Græcorum computis, antiquitatis pal-

mam ei deberi, qui ad Incarnationem Chri-
ki numerat abſolutos annos 5Sοο.a. latè id ac-
cipiendum eſt: & ö z ρποο, ſi annorum tan-
tummodo ſumma ſpectetur, cujuſmodi eam
Africanus inſtituit. Sin eo modo conſidere-
tur, quo ab computandi magiſtris accommo-
data poſtea eſt, cum uſu methodi Paſchalis
implexa; eadem eſt cum illa Panadori; ſeal
ejus eſt tractatio, confirmatioque recentior.
Ita Petavius cap. 2.

994

IN EXAMEN VOC ATA

5SSol. prout cum anno Juliano LIV, an-
noque Chriſti Dionyſiano nono concur-
rit. Verum quidem eſt, id à pluribus gra-
viſſimiſque Auctoribus in literas manda-
tum fuiſſe, & errorem illum vulgarem
omnium ferme animos occupare, Sed
Scriptores illi minimè antiqui, & in Cri-
tica ac eruditione error communis legem
facere non poteſt. Natus is error ex Era
Incarnationis Alexandrinorum poſt Dio-
cletianum Dionyſiana ſeptennio brevio-
ri: ſumta enim inde anſa exiſtimandi
ſcribendique, eſſe vel fuiſſe populos, qui
Eram Chriſti tardius quàm Latini auſpi-
cati fuerint; cùm contrà ex eo quòèòd Era
hæc ſeptem tantùm annis quàm noſtra
brevior eſt, inde colligere debuiſſent, eam
non procedere ab anno mundi 5Sol. qua-
tenus cum anno Juliano LIV, annoque
Dionyſiano nono concurrit. Sed tantum
abeſt, ut novi iſti Chronologi ita ratio-

cinati fuerint, ut in-alium errorem in-
ciderint communique conſenſu tradiderint, Eram illam Incarnationis ſecundùm
Alexandtinos annis octo à Dionyſiana diſſidere.
Petavius communi illo errore innixus credidit, falſam eſſe communem opi-
nionem, quæ docet, Græcorum computos Eraſque præcipuas eſſe tres: quia, in-
*„quit, ex tribus duæ ſunt, quæ diverſis annis Incarnationem aſſignant: videlicet
*c illa quæ annos 5493. & quæ 55w-1. colligit. Unius ergo computi ſummæ iſtæ duæ

cc ſunt: qui cum tertio annorum 55oo. Natalem eundem Chriſti reſpicit, & ab illo

ccpropterea jure diſtinguitur. Subdit, trium Erarum duas Incarnationem affinge⸗

*re: ac prioris, quæ 5Sof. putat ultimum convenire Chriſti anno nono; alcerius
*verò quæ 5493. numerat, anno primo: adeoque non duos annales computos,
ſed unum & eundem eſſe. Etenim annum Chriſtianæ vel Dionyſianæ Eræ pri-
mum uterque computus 5493. numerat: necnon annuin ejuſdem Eræ nonum
cuterque recenſet 5Swοa. quippe de anno currente mundi ad Incarnationis annum

c aſſequendum priores, annos 550ο. detrahunt; poſteriores, 5492. ex quo major hu-

*jus quàm illius, calculus efficitur. Annus, exempli causà, mundi apud Maxi-
“„mum 6133. detractis 55oo. crit ab Incarnatione DCXXXIII, deductis verè
* 5492. putabitur DCXLI, ad quem revera Maximus perpetuò reſpectum habuit.
*„Itaque in annis mundi conſentiunt ambo computi; in annis Incarnationis diſſen-
„tiunt. Non debent igitur mundi Eræ vel computi cenſeri duo, ſed unus dunta-
*Xat, cujus ad diverſos annos Chriſti Incarnatio alligatur. Quare duæ tantùm,
* quod dicebamus, præcipuæ ſunt Eræ Græcorum; nempe una, cujus in annum
* 5493. primus annus Eræ Dionyſianæ vel communis congruit: & altera, quæ eun-
* dem annum numerat ab Orbe condito 55oo. Ita Petavius citatus cap. I. Quod
* etiam jam tradiderat lib. 9. de Doct. Temp. cap. 3. ſed cum majori obſcuritate,
quæ inde provenit; quòd ad ſententiam ſuam clarè explicandam, computum illum

mundanum ad menſuram aliquam nobis penitus notam, uti v. g. ad annum Julia-
num, non applicat.

Mens itaque eſt, Eram mundanam mundi 5493. annoque Juliano XLV: An-

PEra prima Alexandrinam & Antioçchenam unam tiocheni verò cum anno ejuſdem compu-

& ſecunda
Gracorum
una & ea-
dem ſecun-

duim Peta-

vium.

eandem eſſe, & nonniſi verbis & conſi- ti mundani 55oI. annoque Juliano LIV,
gnatione primi anni Incarnationis in cjuſ- qui eſt annus Eræ Dionyſianæ nonus, exi-
dem computi annis differre. Nam Ale- ſtimantes, deceptos eſle Alexandrinos;
xandrini, ut perſuaſum habet Vir doctiſ- dum initium Incarnationis octo annis ci-
ſimus Incarnationem illigant cum anno tis in eadem Era mundana collocarunt.

Quæ

Xxiv Diſſertatio

L.
Petavius
non intelle-
xit modum
computan-
di a S.
Maximo
eſurpatum.

Qux ſi vera eſſent, non dubium, quin Era
Alexandrina & Antiochena ante Diocle-
tianum una & eadem eſſet, uti poſtea
fuit, quemadmodum dici non poteſt, eos
qui Martyrtium S. Ignatii Antiocheni Epi-
ſcopi cum anno Dionyſiano CVIII jun-
gunt, diversà Erà Chriſtianà, uti ab iis,
qui illud in annum CXVII conferunt.
Era autem mundana Conſtantinopolita-
na, juxta Petavii ſenſum, ab Era mun-
dana Alexandrinorum ſeu Antiocheno-
rum prorſus diſcrepat; quia annum mun-
di 5493. cum anno Jjuliano XXIXcopu-
lat, annum mundi 5Soi. cum anno Julla-
no xxXXVII, annumque 550. cum anno
Juliano XLV: cùm tamen annus mundi
5509. in Era Alexand ina ſeu Antiochena
incipiat anno Juliano LXI. Ex quibus
infert Petavius, duas tantum eſſe Eras
mundanas Orientalium, & in prima an-
num Incarnationis diverſimodè inchoari.
Verùm, cùm jam demonſtravimus, nul-
lum antiquum Scriptorem, niſi errave-
rit, nullumque unquam populum credi-
diſſe Chriſtum natum eſſe anno 5o!. qua-
tenus cum anno Dionyſiano XI & Julia-
no LIV. concurrit, omnino diſtingoen-
dæ duæx Eræ mundanæ, in quarum altera
annus 5So. annuſque primus Incarnatio-
nis anno Juliano xLIII exordiuntur: in
altera verò, Antiochena ſcilicet, annus
mundi 5Sol. annuſque Incarnationis XI,
anno Juliano LIV initium deſumunt.
Porrò Petavius ſententiam Maximi
explicans, non ſolum in exemplo lauda-
to, ſed & in aliis, quæ paſſim ex eo af-
fert, pugnantia dicit. Modò enim aſſerit,
eum Incarnationem cum anno mundi
SSol. annoque Dionyſiano 1X & Juliano
LIV conjunxiſſe; modò verò eandem ab
anno mundi 5493. deduxiſſe; cùm tamen
hæc contraria ſint. Maximus itaque In-
carnationis epocham anno mundi S5For.
annoque Juliano XLIII auſpicatur: ideo-
que anno Dionyſiano pCXLI ineunte,
quo computum ſuum FEccleſiaſticum
ſcribebat, numerare debuiſſert annum
mundi é6143. annumque Incarnationis
DCXLIII. Sed quia jam à tribus & am-
plius ſeculis Era Alexandrina decennio
mutilata fuerat, collegit tantum annum
mundi é133. Incarnationis DCXXXIII;
eo nempe Incarnationis anno ab anno
mundi 55oi. repetito. Hanc mutilatio-
nem ianvictè oſtendit annus Julianus
PCLXXXV, in quo tam ille mundi quàm
Incarnationis annus ini tium ſumit. Nam
decem annis ex illo numero detractis, re-
ſtat annus Julianus DCLXXV; ex quo ſi
rurſus DCXXXIII annos Incarnationis,

quos Maximus fluxiſſe dicit, demas, re-
ſiduus numerus eſt XLIII: idcoque an-
nus ille Incarnationis OCXXXIII origi-
nem ducit ab anno Juliano XLIII, an-
noque mundi 55†οo1. quod Petavius negare
non poteſt; cùm ipſemet fateatur, Ale-
xandrinos annos decem ex FEra ſua
decerpſiſſe; licet in eo erret „ quòd
hanc immutationem anno Dionyſiano
CCCLXXX factam eſſe credat. Ex quo
etiam exemplo manitfeſtum fit, Alexan-
drinos, dum utramque Eram ſuam, mun-
di ſcilicet & Incarnationis, truncarunt,
initium Incarnationis ab anno mundi
GoI. annoque Juliano xLIII non remo-
viſſe.
Sed non tantùm Petavius in Maximi 1I
opinione exponenda pugnantia dicit, ſed S. Maxi-
etiam pſemer Maximus non ſibi conſtat. 2u in pri-
Cùm enim is librum ſuum ſcripſerit, anno “⁰“ Hicar-
Chriſti DCXLI, quo currebat annus ege
Incarnationis ſecundàm Alexandrinos ſignando
DCXXXIII; & decennalem illam ſibi non
tam Eræ mundanæ quam Incarnationis conſtat.
matilationem non animadverterit, de
utraque Era loquitur, ac ſi ſemper eodem,
qio ſuo tempore, modo uſu pata fuiſſet;
indeque annum illum Incarnationis ſe-
cunduùm Alexandrinos DCXXXIII de-
ducit ab anno Dionyſiano I X & Juliano

LIV, quaſi eo anno Chriſtus incarnatus

fuerit. Nam in parte ſecunda ſui Compu-
ti, cap. 2. ubi refutat Vndecuplatores, qui
Auctores extitêre Erz mundanæ Con-

ſtantinopolitanæ, ut infra videbitur, ex-

hibet Kotam artificioſam, in cujus primo
circulo anni XXVIII Solis (ſic Cyclos
Solis nominat) deſcribuntur, ducto ini-
t'o, non à primo, ſed à XIII, XIV, & ita
deinceps. In tertio circulo Juliani qua-
driennii biſſextiles habentur; & in quar-
to iterum anni ſeu Cycli Solis XXVIII
repræſentantur, & quidem inchoati à pri-
mo Cyclo, ut ſtudioſas Lector facilius intel-
ligeret, quem illi (nempe Undecuplatores)
computant primum Solis annum, apud nos
eſſe XIII, & ſecundum, IV, & ita porro ea-
dem omnino ratione, inquit Sanctus Maxi-
mus. Si itaque Cyclus Solis XIII quem
reddit annus mundi ſecundum Alexan-
drinos 55a. concurrit cum Cyclo Solis I.
ſecunduům Conſtantinopolitanos, ut in
illa Kota videre eſt, Chriſti Incarnatio

quam Maximus factam dicit anno munhdni ,

501. notato Cyclo Solis XIII, omnino
competit in annum Dionyſianum X,quo
in curſu fuit annus Conſtantinopolitanus B
5516. qui per XXVIII diviſus reddit Cy-
clum Solis I. Præcerca in cadem Korsa
Cyclus Solis XII Alexandrinus reſpondet
. anno

1I
5 Marxi.
mu'in yi⸗
no lucar-
atinie
anno con-
lnard

lbi vn

conſtat.

o
us

.

J.
914
det
n

de Periodo Græco-Romana.

anno biſſextili, qualis fuit annus Diony-
ſianus VIII. Incarnationem itaque ex
Maximi mente annus biſſextilis proximè
anteceſſit, eaque facta, currente Cyclo
Conſtantinopolitano primo, quæ duo
non conveniunt anno Juliano XLIII,
cum quo Alexandrini annum mundi
Fol. communi conſenſu conjungunt. De-
nique cap. 17. primmæ partis ait, Cyclum
Solis XXVIII per quatuor diviſum of-
fſerre annos biſſextiles; ita ut Cycli Solis
IV, VIII, XII, & ſic deinceps cum annis
biſſextilibus concurrant. Ex quo conſe-
quens eſt, juxta Maximum, Chriſtum in-
carnatum non eſſe anno Juliano xXLIII,
quia annus Julianus XLII biſſextilis non
fuit. Ad hoc argumentum, omnium, quæ
ex Maximo afferuntur, validiſſimum,
Petavius animum non advertit. Verùm
vel Sanctus Maximus ſibimet maniteſtè
contradicit; cùm ex iis quæ cx ecodem
ſuprà in medium adduximus, conſtet,
eum copulaſſe primum Incarnationis an-
num cum anno Juliano XLIII, ſicuti &
ceteros omnes Eræ mundanæ Alexandri-
næ Sectatores; vel illius decennalis muti-
lationis ignoratione in errorem Maximus
trahitur, dum ſcilicet annum munda-
num Alexandrinum unum eundemque
cum anno mundano Antiocheno ſemper
fuiſſe putat, uti erat eo ſeculo, quo ipſe-
met ſcribebat, anno nempe Dionyſiano
DCXLI. Eo itaque tempore Cyclus Solls
per quatuor diviſus tunc dabat annos biſ-
ſextiles, & Cyclus Solis XIII Alexandri-
nus concurrebat cum primo Cyclo Solis
Conſtantinopolitano. Verùm ante Impe-
rium Diocletiani ac decennalem mutila-
tionem, cujus ſæpius meminimus, annus
mundanus Alexandrinus valde diſcrepa-
bat ab anno mundano Antiocheno; ideo-
que diverſis Cyclis Solis hæ duæ Eræ
mundanæ inſigniebantur, ut jam expli-
cavimus. Nec ullo modo dubitari poteſt,
quin Sanctus Maximus Eram Incarnatio-
nis Alexandrinam, non verò aliam ab ea
diverſam, ut perperam autumavit Peta-
vius, ſecutus fuerit; cùm hæc Era deſi-
nat üſdem numeris ac mundana Alexan-
drina, & Maximus tradat, ultimum He-
raclii Imp. annum fuiſſe annum mundi
6133. Incarnationis verò DCXXXIII, quas
Eras duas Alexandrinas eſſe, ipſis etiam
cæcis liquet.

L1I. Venio nunc ad Eram mundanam An-
Exlicatuß tiochenam, ut communiter nuncupatur,
Prte „quæx tamen melius Graæco Alexandrina vO-⸗
Diista Caretur; cùm poſt initium Imperii Dio-
lium. cletiani ab Alexandrina non differat. Pa-

nadorus Monachus Ægyptius, quo vetu-
Diſſertatio.

XXV
ſtior non invenitur, qui ejus meminerit,
conjunxit annum primum Incarnationis
cum anno mundi 5493. annoque Juliano
XLV, ut variis exemplis ex Syncello
deductis demonſtrat Petavius in Aucta-
rio lib. 8. cap. I. Qua de re quia inter
omnes convenit, actum non agam. Cùm
itaque Alexandrini annum mundi 5Sol.
cum anno Juliano quadrageſimo tertio;
Antiocheni verd annum mundi 5491.
cum eodem anno Juliano XLIII conne-
Gant: manifeſtum eſt, ex Era mundana
Alexandrina Antiochenam formatam; &
Panadorum, vel forſan alium eo anti-
quiorem, Incarnationem ex anno Julia-
no XLIII ad XLV retraxiſſe; condi-
tumque mundi decennio tardiùs quàm
Africanum & Alexandrinos inchoaſſe:
cum ad annum Julianum XLIII Alexan-
drini ſupponant, fluxiſſe tum annos mun-
danos 55o1. Antiocheni verò nonniſi 5491.
quæ immutatio in capite Incarnationis 4
Panadoro facta, ne decennalis illa muti-
latio, quam Anatolius induxerat, Eram
Alexandrinam impoſterum fœdaret.
Nam, ut rectè Petavius lib. laudato cap.
4. ex veſtigiis Chronologiæ Panadori
conjectura fieri poteſt, accuratum in re-
bus Mathematicis ac diligentem homi-
nem fuiſſe; atque haud paulò intelligen-
tiorem ejus reprehenſore Georgio, apud
quem ea veſtigia extant, & cujus in hoc
genete infinita peccata ſunt: ſed nullum
majus, quàm quòèd ea vellicare inſtituit,
quæ neque capiebat ipſe, & ab ipſo Pa-
nadoro, quem accuſabat, fuerant ſcripta
conſtanter. Totum itaque hujus ſecun-
dæ reformationis artificium in eo ſitum,
quòd Panadorus creationem mundi de-
cem annis, Incarnationem verdò biennio

tardius quam Alexandrini, poſuerit. An-

nus enim Antiochenus 5491. concurrit
cum anno Alexandrino 55ο. eoque anno
Alexandrini Incarnationem exordiuntur:
annus 5492. cum anno 55oa. annus 5493.
cum anno 55oʒj. quo Alexandrini tertium
Incarnationis; Antiocheni verò primum
inchoant, & ſic deinceps, uſque ad an-
num primum Diocletiani Imp. ſeu an-
num mundi ſecundùm Alexandrinos
5777. quia cum eo anno Alexandrini de-
cennio tam Eram mundanam quàm In-
carnationis decurtarint, non amplius
Antiochenos decennio in annis mundi
antecedunt, nec triennio in annis Incar-
nationis; ſed unam eandemque Eram
mundanam utrique habent, adeo ut eo
mundi anno, quo Diocletianus menſe Se-
ptembri Imperium iniit, Antiocheni inci-
piant annum mundi 5777. Incarnationis
. CCLXXXV

Xxvi
CCLXXXV; Alexandrini autem annum
mundi 5777. Incarnationis CcCLXXVII:
ideoque in hac ſecunda Era Antiochenos
non amplius triennio præcedunt Alexan-
drini, E ſeptennio tardiores ſunt, ob
decem ſcilicet annos Incarnationis abdi-
catos; quod etiam reſpectu Eræ Diony-
ſianæ dicendum, cùm Latini & Antio-
cheni càâdem Erâ Incarnationis utan-
tur.
LIII. Fateor tamen, me in nullis Scriptoribus
Wecerten- Græcis hujus Eræ Incarnationis ſecũdùm
au Hochæ Antiochenos exemplum aliquod poſt
Incarnatio . . .
mis ſocnn- Diocletianum inveniſſe. Quare valde ſu-
Aum An- ſpicor, ne Panadorus, vel aliquis alius
tiochenos Antiocheni computi artifex potiùs pro-
vers Era priam opinionem propoſuerit quàm Eram
Jfuerit, an aliquam Incarnationis invexerit: præſer-
We tim, quia ipſemet apud Syncellum tradit,
X. Concilium Nicænum celebratum eſſe an-
no Incarnationis CCCXVI, juxta com-
Pputum nempe Alexandrinorum; cùm
tamen juxta proprium ſcribere debuiſſet,
anno Incarnationis CCCXXIV, men-
ſe Septembri inchoato, quia Concilium
Nicænum celebratum eſt menſe Junio
anni Dionyſiani CCCXXV, quo ad-
huc in curſu erat annus Incarnationis
CCCXXIVVſecundùm Antiochenos.
Verum quidem eſt, Epiphanium num.
XIII. laudatum ſcribere, Manen hære-
ticum apparuiſſe ſecundùm aliquos anno
Aſcenſienis (ita perperam Incarnationem
vocat) CCLXXVI, tempore Probi
Imp. qui eo anno juxta Eram Dionyſia-
nam imperare cœpit. Sed non inde ſequi-
tur, Epiphanium alicui Erx eum annum
attribuiſſe; cùm de privatorum quorum-
dam Scriptorum ſententia intelligi poſ-
