Ppræſidiis latis munitum ſe putans in hanc are-
nam deſcendit, & præſenti anno ſcripſit ad Ma-
gnum, eos qui à Novatiano ad Eccleſiam ve-
nerunt, legitimo & Eccleſiaſtico Baptiſmo
tingendos eſſe, epiſtola L XKIX, quæ Pamelio
eſt LXXVI.
XII. Cùm jam Cyprianus ſententiam ſuam de
Synodum de Schiſmaticis tam apertè explicuilſſet,, quæ adeo
reiteratione Novatianos feriebat, ut plerique eos ad Eccle-

Baptiſmi ſiam venientes ſine Baptiſmo admittere nollent;
e ns res tota in dubium vocatur, diſputatumque, an
celebrat.

Heæreticorum non minùs, quàm Schiſinatico-

Baron. ann. rum Baptiſma ratum haberi deberet. Hæc con-

258. num.
XXIV⸗

troverſia primùm in Numidia publicè ventilata.
ubi octodecim Epiſcopi ſimul convenientes „ G&
quid ſtatuerent aut facerent, incerti, Cyprianum
& Africanæ Provinciæ Epiſcopos per literas
ſuas, quæ non extant, conſulunt. Quare ſuam
ſententiam Cyprianus & Collegæ in Concilio
conſcribunt, & ad Collegas quoſdam, ut loqui-
tur Auguſtinus, mittunt. Erat autem Conci-
lium plurimorum Epiſcoporum, cum Compres-
byteris, qui aderant, ut ipſe loquitut Cyprianus
epiſtolà ad Quintum. In hoc Concilio Patres
cenſuerunt: Neminem foris baptizuri extra Ec-
cleſiam poſſe; ideoque de errore & pravitate ve-
nientibus per omnia Divinæ gratiæ Saxramenta
unitatem & Eidei veritatem dari debere; quia
neque apud Hæreticos, neque apud Schif-
maticos Baptiſmum fieri potuiſſe purabant, ut
ex ipſa Synodali epiſtola conſtat, quæ novo

2 59
ordine eſt L XX, quemadmodum & Pame- SE. C. III.
lio. An. Ch. 2552
Pearſonlus hoc Concilium Carthaginienſe de XIII.
Baptiſmno primum hoc anno celebratum exiſti- Epocha hiu-
mat adverſus Batonium, alioſque, qui illud jas Synodi
ad annut ſequentetn dejecere. Imò Cointius aagis ex⸗

.
7 7

in Ahnalibus Eccleliaſticis Francorum habitum Plieatte

efle fKtatuit anno ſequenti in autumno „ quèd
ſtatim

Acta ejus Cyprianus ad Firmilianum
Cfipferit, & Fermiliann, nullà mord reſponſio-
nem fecerit, hieme jam imininente. Sed licet
veium ſit, anno ſequenti, hieme imminente,
reſpondiſſe Firmilianum, non tamen inde ſe-
quitut, primun hoc Concilium ejuſdem anni
autumno celebratum. Apparet enim ex reſpon-
ſione Fermiliani, ſcripfille ad eumn Cyprianum
poſt Concilium ſècandum, poſt Stephani lite-
ras acceptas, poſt ſuas ad Jubajianun, & Pom-
peium datas, quas omnes per Rogatianum mi-

—

ſit, quaſque Fiymilianus in ſua epiſtola ſemper

reſpexit. Meliori itaque jure, quia Firmilia-
nus ſequenti anno, imminente hieme, ad Cy-
prianum ſcripſit, Pearſonius concludit, primnum
hoc Concilium ſub hujus anni autumno cele-
bratum eſle.
Quamyvis hæc de Baptiſmo Hæreticorum ab æIV.
Epiſcopis Provinciæ Africæ in Concilio Cartha- Aliqui Afri-
ginienſi, ut diximus, decreta fuerant; à non- = Epiſcopi
nullis tamen Africæ Epiſcopis conſenſum mini- buie S o4
mè obtinuerunt. Qui duobus argumentis, de e. *77
uno BaptiImo, & de veteri conſuetudine ducti,
potius ſtatuebant, eos qui apud Hæreticos tincti Baron. num-
ſunt, quando ad Eccleſiam venerint „baptizari X1VS& XIX=
non oportere. Unde Lacianus Presbyter retulit
ad Cyprianum, Ouintaum in Mauritania Epiſco-
pum deſideraſle, ut illi ſignificaret, quid ea de
re ſentiret. Quare Oprianus circa hujus anni
finem ſcribit ad Quintum epiſtolam LXXI
tam novo, quàm veteri ordine, quàâ duobus illis
argumentis ſecundúùm ſuam ſententiam reſpon-
det, ſimulque literarum, quæ à Concilio ad
Epiſcopos Numidas datæ fuerant, exemplar
tranſmittit, ut illæ non tantùm Quinto, ſed &
reliquis Mauritaniæ Epiicopis innoteſcerent.
Quæx epiſtola recté hoc anno etiam à Baronio
conſignata. Hæc de iſta controverſia ex Pear-
ſonio.
Baronius erroris arguit Rafinum, qui ad lib.7—Ʒ- XV.
Euſebii cap. 2. addidit, ſub Cornelio Papa exor- c a.
tam fuiſſe de Baptiſmo controverſiam, 45ſo refra- peixs 17 onem
gante, inquit, Euſebio, quem invitunz cogit ad- ſatuit.
Ktipulari mendacio, cum aliter ſe habeat Græa
lectio. Verùm, ut notat Lombertus in Præfatione
ad Opera Cypriani, immeritò culpatur Rafinus. Baron. num-
Præterquam enim quòd Græcum Euſebianum XIV SKI 17
præcisé non determinat hanc quæſtionem in
Oriente agitatam, certum eſt, Coneilium Lo-
nienſe, in quo rebaptizatio Hæreticorum de-
creta, ante Stephani Pontificatum celebratum.
Id enim diſertè reſtatur Firmilianu; in epiſtola
ad Cyprianum, quæ novo ordine LXXV eſt,
ubi de Iconienſi Svnodo ita loquitur: Qaod to-
tum nos jampriden in Ionio, qui Phrygiæ locus
, collelti, in unum convenientihus ex Gallig Gα
Cilicia, & ceteris proximis regionibis, Confirma-
vimus. Ubi pronomen zos, non de ipfius Fir-
miliani perſona, ſed potius de ejus deceſſori-
bus accipiendum; cùm Firmilianus eam Syno-
dum jampridem collectam affirmer, & in ſine
ejuſdem epiſtolæ Synodi hujus vetuſiatem ma-
nifeſtiſfime indicet, ut obfervavit Valeſius in

X 4 Notis

260
S. C. III. Notis Euſebianis ad lib. 7. cap. 7. Nam cùm
An. Ch. 255. Stephanus Papa Cypriano ſcribens, antiquam
Eccleſiæ conſuetudinem in recipiendis Hæreri-
cis adverſus aſſertores novi dogmatis oppoſuiſ-
ſet, Firmilianus hoc argumentum adverſus Afros
fortaſſe valere dicit; & quomodo Afri id refu-
tare poſſint, ibidem docet. Contra Orientales
nullam vim illud habere demonſtrat, apud quos
ſemper rebaptizati fuerint Hæretici, jam inde
ab lconienſ Synodo, quæ ob Montaniſtas fuerat
indicta.
XVI. Firmiliani verba hæc ſunt: Quod quidem ad-
Coneili Ieo- verſus Stephanum vos dicere Afri poteſtis,; cognita
tenk epo- veritate, errorem vos conſuetudinis reliquiſſe. Ce-
terhm nos veritati & conſuetudinem jungimus,
conſuetudini Romanorum conſuetudinem, ſed veri-
tatis opponimus; ab initio hoc tenentes, quod a
Chriſto & ab Apoſtolo traditum eſt. Nec memini-
mus, hoc apud nos aliquando cœpiſſe, cùm ſemper
iſtic obſervatum ſit, at nonniſi unam Dei Eccle-
ſiam noſſemus, & ſanctum Baptiſma nonniſi ſanctæ
Eccleſiæ computaremus. Planèò quoniam quidam
de eorum Baptiſino dubitabant, qui etſi novos
Prophetas recipiunt, eoſdem tamen Patrem &
PFilium noſſe nobiſeum videntur; plurimi ſimul con-
venientes in lonio diligentiſſimé tractavimus, con-
fermavimus, repudiandum eſſe omne Baptiſma
quod ſit extra Eccleſian conſtitutum. His addit
Valeſius, Dionyſium Alexandrinum in epiſtola
ad Philemonem Romanæ urbis Presbyterum,
uam ſcripſit ſub initia Pontificatùs Xyſti Papæ,
ubi ait: Illud praterea didici, non ab Afris ſolis
hunc morem nunc primhm invebtum fuiſſe: ſed S
multò antea ſuperiorum Epiſcoporum temporibus in
Eceleſiis populeſiſſimis, & in Conciliis fratrum
apud Iconium, S. Synnada, & apud alios plurimos
idem ſancitum fuiſſe. Hinc ſub extrema Alexan-
dri Severi tempora, quibus Firmilianus ad Cæ-
ſarienſis Eccleſiæ Sacerdotium recèêns promorus
fuerat, ut docet Euſebius in lib. 6. Synodum
Iconienſem collectam credit Valeſius, ideoque
ante Cornelii Papæ Pontificatum. Sed quidquid
ſit de certa hujus Concilii epocha manifeſtum
eſt, Baronium deceptum, quòèd diſcrimen non
poſuerit inter tempus, quo hæc quæſtio primum
agitata fuit, illudque, quo turbas in Eccleſia
excitare cœpit. Primum ante Stephani Pontifi-
catum, ſive in Africa ſub Agrippino, ſive in
Oriente, dum Iconii & Synnadæ Concilia cele-
brata, contigit; ſecundum præſenti anno, aut
tardiùs inſequenti, Stephano Eccleſiam admini-
ſtrante, ſine dubio evenit. Cetera quæ in Anna-
libus, hoc anno tractantur, ex dictis, annoque
ſequenti dicendis quivis proprio marte ſuis tem-
poribus reddere poterir.
XVIIL. Valerianus Auguſtus Gallienum filium ad Im-
Gallienus erium evexiſſe non contentus, hoc vel præce-
junior Caſar denti anno Gallienum juniorem ex eodem filio
cregtur. nepotem, qui & Cornelius Valerianus, ac etiam
Saloninus dicebatur, Cæſarem nuncupavit, &
ut ex Nummis mox recitandis, in quibus Impe-
rii ejus Cæſarei anni notantur, conjicere eſt,
Tribunitia Poteſtate exornavit. Hic filium ſuum
Gallienum Auguſtum fecit, Gallienique filium
Cornelium Falerianum Cæſarem, inquit Victor
in Epitome. Hanc dignitatem alterutro anno
Gallienum juniorem conſecutum eſſe plura
oſtendunt. Primum, Conſulatus ſuffectus anno
CCLIX ab eo geſtus, ad Quinquennalia nem-
e edenda. Secundum, ejus interitus, qui anno
CCLX contigit ſexto Imperii ejus Cæſarei an-

Critica Hiſtorico-Chronologica

no. Patinus enim in Theſauro Numiſmatum 8 £ C. 11 1.
Mauroceniano pag. 14. Nummum Cornelii Va- An. Ch. 255.
leriani, GallieniAuguſti filii exhibet, in quo legi-
tur: L. 5. id eſt, anno ſexto, ideoque hoc vel præ-
cedenti anno Valerianus Cæſar appellatus. Hal-
lucinatur autem ibidem pag. 16. Patinus, ubi
duos alios Nummos Græcos Valeriani Cæſaris
recitat, in quorum altero viſitur Aquila cum
his litteris, L. T. id eſt, amno tertio; in altero
Fortuna ſtans, cum his literis, L. E. id eſt,
anno quinto, & utrumque Valeriano Cæſati Va-
leriani Auguſti filio attribuit. Hic enim Vale-
rianus ſub finem tantùm Imperii Gallieni Au-
guſti fratris Cæſar ab eo dictus eſt, vixque
ſecundum Imperii Cæſarei annum inchoare
potuit.

5Et
.0

Il.
Cpien
ſribit
lum de
Patien

Baron
15, ul
XIX
1XXV

Antequam Diſſert. Hypaticam elucubrarem, XVIII.
Valerianus

is error vulgaris fuit, paſſimque creditum, Vale- Ge Nien;
rianum Cæſarem, cujus mentio in Codice Juſti- 4g Slin a
nianeo, in Nummis, Actiſque publicis, alium ilius fratre
non eſſe, quàm Valerianum Valeriani Auguſti diſtinguen-
filium; qua ex prava interpretatione alii errores dus.
exorti, quos infrà profligabimus. Tertium, in
lib. 2. Codicis Juſtinianei tit. 4. Lex II. dicitur
P. P. XV. Kalend. Decemb. Valeriano & Gahlieno
AA. utriſque II Coſſ. inſcribitur verò Imp. P. P.
Valerianus, Gallienus AA. & Valerianus nobilis
Cæſar Caiano militi, qui Conſulatus in præſen-
tem annum incidit, primuſque Valeriani, qui
ſuffectus fuit, ut ſæpe fit, ibidem prætermittitur.
Ante hunc annum nulla in Codice Juſtinianeo
Valeriani Cæſaris mentio, quæ poſtea ſæpe in
eo occurrit. Denique Jornandes lib. de Regno-
rum Succeſſion. cap. 84. de Claudio Imperatore
ſcribit: Qui Gothos jam per quindecim annos Ily-
ricum Macedoniamque vaſtantes bello adortus in-
credibili ſtrage delevit. Quæ victoria anno du-
centeſimo ſexageſimo nono reportata, ut ſuo
loco videbimus. A quo Chriſti anno, ſi per quin-
decim retrocedas, ad currentem, vel ſuperio-
rem pervenies, quorum ideo alterutro Gothi
Illyricum Macedoniamque vaſtare cœperunt, &
ad eos feliciùs repellendos Valerianus Gallienum
juniorem nepotem Cæſarem renuntiavit; &
Poſthumi fidei ac tutelæ commiſſum in Gallias
miſit, ubi per ſexennium imperavit. Quæ dili-
genter explicanda fuere, non ſolùm, ut Conſu-
Tatus ſuffectus Gallieni Cæſaris & Valeriani pa-
trui, in quo Viri doctiſſimi cum magno Faſto-
rum detrimento offenderunt, faciliùs infrà ex-
plicari poſſit; ſed etiam, ut Hiſtoria Gallica per
hæc tempora negligenter ab iis, qui illam illu-
ſtrandam ſuſcepere, tractata aliquam lucem ac-
cipere poſſit.

II
Concili
114
punns d
Bap iſno
lebratum.

Baron
2 8. num
XXVII

ſ

ANNOPERIODI GRCO-ROMAN & 5749. Olymp. 258.

OI F E. ) 10. P. 30. Mart. Indict. 4. Olyinp. 259.
ſecundum
JESu CHRISTI 256. ſecund. Baronium 259. Baronium.
SOT EFPHANI PAPX 4. Anno Urbis
1009. .
VALERIANI EFT GALLIENI IMPP. 4. Anno Urbis
1010. ſecun-
dum Baron.

D num. I. Coſl. Ealerius Maximas, & M. 1
Acilius Glabrio. Maximum cum numerali Conſules.
nota edit Onuphrius, quia illum eundem putat
cum Maximo Voluſiani in ſecundo Conſulatu
Collega. Sed Auctor libelli de Præfectis Urbi,
Anonymus Cuſpiniani, Idacius, Victorius, Faſti
Græci Theonis & Heraclii, ac Auctor Chronici
Alexandrini

CIII

XVIII.
llerianas
allien;
5
ius ſiane
inguen.
4

1=

in Annales C. Baronii. 261

8½ C. III. Alexandrini diverſum eſſe oſtendunt, cùm Ma-

An. Ch. 256. ximum hoc anno Conſulem ſine nota numerali
profiteantur. Illum Valerium vocavi, quia in
libello de Præfectis Urbi Valerius Maximus an-
no præcedenti Præfectus Urbi dicitur, qui ideo
currenti anno Conſulatum poſt Præfecturam
Urbis adeptus videtur. Quare deceptus Onu-
phrius, quando M. Valerium Maximum Volu-
ſiani Collegam vocavit.
11. Per totum hunc annum, Maximi & Glabrio-
Öbrianu nis Conſulatu notatum, nihil ferme habuit Ba-
ſeribit libel- ronius, quod de Cypriano, aut Eccleſia Africa-
Rn: de Eono a, de Dionyſio, aut Ecclefia Alexandrina,
Haticnr. ſi (ve Aſiaticis aut Orientalibus ſcriberet. Nam
Baron. anno Poſtquam locutus eſt de reconciliatione, quam
ass. num. cum Stephano Papa factam credit, fusè de per-
XXXV & ſecutione agit, quam certum eſt, anno tantùm
XXXVII. ſequenti fuiſle decretam. Quare Annales Eccle-
ſialtici ex Pearſonio in Annalibus Cyprianicis,
aliiſque ſupplendi, & quæ Baronius anno præ-
cedenti, loco ſcilicet non ſuo, narravit „ huc
revocanda. Cyprianus itaque, cùm videret non-
nullos etiam Epiſcopos, nec nuperi Concilii,
nec vetuſtioris ſub Agrippino prædeceſſore Syno-
di decreto motos, ſed veteri quadam conſuetu-
dine, quæ ante Agrippinum obtinuerat, potiùs
ductos docere, homines ab Hereticis venientes
non Baptiſmo Eccleſiaſtico, ſed ſola manuum
impoſitione recipiendos eſſe, ſcripſit libellum
de Bono patientiæ, præſentem controverſiam, ne

nimis moleſtus Collegis ſuis videretur, parciſ-

ſimè perſtringens, eumque ad Zubajianum poſtea
pro mutua dilectione tranſmiſit. Baronius anno
præcedenti hujus Operis meminit, nec malè:
poſt motam enim de Hæreticorum Baptiſino li-
tem, illud exaratum; ſed an hoc anno vel præ-
cedenti, incompertum.
III. Propter eandem rationem, ut nempe exacer-

cone Ten batis hinc inde partium animis aliquod reme-
11 t qium afierret, neceſſe tunc habuit cogere & ce-
priano de 8

Bapiiſmo ce- lebrare Concilium de hoc negotio ſecundum, cui

lebratum. Præſentes ſtatim erant LXXI Epiſcopi, non
tantùm ex Provincia Africæ, ſed ex Numidia, ubi
Baron ann. controverſia maximè fervebat, quæ nuperi Con-
238. num. ciliji ex ſolis Africæ Proconſularis Epiſcopis con-
ſeg. 1 & Bari auctoritate ſopiri non potuit. Hujus Concilii
epocha incerta, ideoque anno ſuperiori à Baronio,
ab aliis hoc anno memoratur. C yprianus & Colle-
gæ in Concilio Synodicas literas ad Stephanum
Romanum Pontificem miſerunt, tranſmiſſis
etiam Cypriani literis ad Quintum, ipſiſque Sy-
nodicis in priori Concilio ad Epiſcopos Numi-
diæ ſcriptis. Atque hæc eſt epiſtola LxXXII,
etiam Pamelio. Jubajianus ſcripſit ad Cyprianum
de hac controverſia literas, quæ non extant; &
cum iis ſimul miſit exemplum epiſtolæ contra
ſententiam Cypriani ſcriptæ, quæ pariter periit.
Cyprianus verò Jubajano plenè reſpondit, &
ad argumenta epiſtolæ incerti Auctoris ſolutio-
nes ſuas adhibuit, epiſtolã LxXIII, etiam ſe-
cundùm ordinem à Pamelio ſtatutum. Et Jaba-
janus ſtatim iis literis, quæ nunc non extant,
ſed in proximo Concilio recitabantur, ſibi ſa-
tisfactum eſſe docuit, Cyprianoque gratias egit.
Mox etiam Stephanus ſcripfſit ad Cyprianum
epiſtolam, quæ non extat, cujuſque pauciſſima
fragmenta in literis ad Pompeium, nec alibi ſu-
perſunt. In ea autem ſententiam Concilii Car-
thaginienſis rejicit & condemnat, ipſumque
Cyprianum, & reliquos Africanos Epiſcopos,
Jui in eo Concilio çonſenſerant, abſtinendos

docet, & hæc eſt epiſtola IxxIV, etiam Pamelio. S& C. III.
Pearſonius citatus exiſtimat, Cypriani & An Ch. 256.
Stephani Papæ ſententiam univerſali propoſi- IV.
tione conſtaſſe: ſi Stephanum ſpectes, omnes “ fuerit
ab Hæreticis quibuſcumque baptizati, reverſi esblen
ab hæreſi, in Eccleſia recipi debent ſine legiti- „ , t.⸗
mo Baptiſmo: ſi Cyprianum ſpectes, nullus in ticorum ſen-
aliqua hæreſi aut ſchiſmate primò baptizatus, ab tentia.
hæreſi aut ſchiſmate reverſus, ſine Baptiſmo le-
gitimo recipi debet: quæ Blondelli, imò & ali-
quorum Catholicorum ſententia fuit. Exiſtima-
runt enim, Stephanum, damnando morem C y-
priani & Africanorum Antiſtitum, necnon Eir-
miliani & Orientalium de rebaptizandis Hære-
ticis, in extremum errorem lapſum eſſe, ac de-
creviſſe, quorumcumque Hæreticorum Baptiſ-
ma, etiamſi conſueta & ſolenni Eccleſiæ forma
& ritu collatum non eſſet, ratum eſſe ac legiti-
mum, proindeque non iterandum. Verùm hæc
opinio improbabilis. Si enim in eum errorem
lapſus fuiſſet Stephanus, univerſa Eccleſia his
temporibus verſata eſſet in errore: omnes quip-
pe Epiſcopi vel Cypriani, vel Stephani ſenten-
tiam tuebantur; & utraque ſecundùm Blondelli
hypotheſim erronea erat.
Præterea Cyprianus in epiſtola laudata ad v.
Pompeium teſtatur, Stephanun, Baptiſmum Magis explie
Hæreticorum ratum habuiſſe ob vim & effi-tur.
caciam verborum Evangelicorum, quibus
confertur: Aut ſi, inquit Cyprianus, effectum
Baptiſmi majeſtati nominis tribuunt, ut qui
in nomine Chriſti nubicumque & quomodocumque
baptizxantur, innovati & ſandkificati judicentur,
&c. Quare ſemper Stephanus ſuppoſuit, Baptiſ-
mum verbis Evangelicis, ut ratus eſſet, confer-
ri debere. Ad hæc, Vincentius Lirinenſis in
Commonitorio, ubi de errore ab Agrippino in-
vecto loquitur, ait: Cùm ergo andique ad novi⸗=
szatem rei cuncti reclamarent, huic beatæ memoriæ
Stephanus „cum ceteris Collegis ſuis, ſed tamen
præ ceteris, reſtitit. Quis ergo tunc univerſi nego=
tii exitus, niſi aßitatus & ſolctus ? Retenta eſt ſci-=
licet antiquitas, exploſa novitas. Stephanus ita-
que; qui antiquitatem retinuit, & novitatem
exploſit, in errorem lapſus non eſt. Legendus
Schelſtratius parte 2. Antiq. Illuſtratæ Diſſert. I.
art. 2. ubi fusè oſtendit, totam quæſtionem Ste-
phanum inter & Cyprianum fuilſe de Baptiſmo
Hæreticorum, ſuppoſito quòd in nomine Chri-
ſti ſeu Trinitatis Baptiſmum conferrent.
Neque quis dicat cum Pearſonio Stephanum VI.
in epiſtola ad Cyprianum quæ non extat, ſuam , c
ſententiam proferre, quâ à quacumque hæreſi ar : Hiar,
venientes baptizari in Eccleſia vetat. Hæc Sthe- ticos von AI⸗
phani verba: Si quis ergo à quacum que hæreſi ve- amplids
nerit ad nos, nihil innovetur, niſi quod traditum baptizan-
eſt, ut manus illi imponatur in pœnitentiam: cuùm dos.
ipſi Heretici proprieè alterutrum ad ſe venientes
non baptizent, ſed communicent tantum. Quod
& confirmat, inquit Pearſonius, S. Auguſtinus
cap. IA4. contra Petilianum, ubi ait: Baptiſimum
Chriſti in nullo iterandum eſſe cenſebat, nempe
Stephanus. Sed jam Vir doctiſſimus ad has ſimi-
léſye auctoritates reſpondit, his ſc. verbis, 4
quacumque hæreſi, ſolas illas hæreſes Stephanum
intellexiſſe, qui Baptiſmi formam integram ſer-
vaverant: eundem ferme loquendi modum Hie-
ronymum uſurpaſſe in finem Dialogi adverſus
Luciferianos, ubi Baptiſma Hæreticorum recep-
tum ſemper fuiſſe in Eccleſia Romana aſſerit,
nec illos excipit, qui Baptiſmi formam iola⸗
3 ant:

262

S E C. III. bant: neque tamen illorum Baptiſma S. Hiero-
An. Ch. 256. nymi temporibus ab Eccleſia fuiſſe ſuſceptum,
aliquem affirmalſe. Stephanus itaque alio modo
locutus non eſt, quàm poſt ipſum S. Hierony-
mus: Si Heretici, inquit S. Doctor, Baptiſma
non babent, & ideo rebaptixandi ab Eccleſia ſunt,

quia in Eccleſia non fnerunt ipſe quoque Hilarius

non eſt Chriſtianus: in ea quippe Eccleſia baptiza-
tus eſt, quæ ſemper ab Hereticis baptiſmum rece-
pit. Et infrà: Quòd ſi negandum quiſpiam putave-
rit, Hereticos a majoribus noſtris ſemper fuiſſe
ſuſeeptos, legat B. Oypriani epiſtolas, in quibus
Stephanum Romane urbis Epiſcopum, & invetera-
tæ conſuetudinis lacerat errorem. Legat & ipſius
Eilarii libellos, quos adverſus nos de rebaptian-
dis Hereticis edidit, & ibi reperiet, ipſum Hila-
rium confiteri a ulio, Marco, Silveſtro, & ceteris
veteribus Epiſoopis, ſimiliter in pœnitentiam O M-
NES H Æ RET IGoOS ſuſceptos. Denique laudat
Hieronymus Nicænum Concilium, quòd OMNES
H RETICOS ſuſceepit, exceptis Pauli Samoſa-
teni diſcipulis; id eſt, omnium Hæreticorum,
rarerquarm Paulianiſtarum, Baptiſina ratum ha-
uit.
VII. Launoius in epiſtola ad Jacobum Bevilaquam
Quanta fue dicit, Cyprianum pluris quàm Stephanum ſem-
g n „ 1.. Per in Eccleſia habitum fuiſſe, ideoque, ipsàâ
iter. **. Eccleſià judice, videri Stephanum, errorem Cy-
priani damnando, in contrarium errorem abrep-
tum. Suam propoſitionem probat ex laudibus,
quibus Sancti Patres penè univerſi proſecuti ſunt
Cyprianum, non Stephanum: ex Canone Miſſe,
in quo adſcriptum habetur nomen Cypriani, non
Stephani: ex veteribus Litaniis, in quibus Cy-
prianus invocatur, non Stephanus; quas Lita-
nias ex Romano Ordine, & XxIX Kitualibus
Eccleſiarum Galliæ Launoius laudat. Quèd in
S. Gregorii Sacramentario, & in antiquis Miſſa-
libus habeatur Præfatio in feſto Sanctorum Cor-
nelii & Cypriani, non in feſto S. Stephani. Quèd
feſtum S. Cypriani ritu ſolenniori celebretur.

Quèòd in Kalendario veteri, quod ſub Romani

nomine Joannes Fronto publici juris fecit, poſt
Natale Apoſtolorum Petri & Pauli ponatur:
Ebdomada 1, II, III, Ir, V, S VI poſt
Natale Apoſtolorum. Et ſimiliter Poſt Natale San-
Gtorum Cornelii & Cypriani X1IV Septemb.
continuò ſubjungitur: Hebdomada I, II1, IIY,
IV, V, & VI, poſt Natale S. Oyppriani: ſed
non ponatur quid ſimile poſt feſtum Stephani
Papæ. Quod Anaſtaſius Bibliothecarius in Vita
Stephani aliarum ejus Conſtitutionum memi-
nerit; non illius, quæ ad Baptiſmum Hæreri-
corum pertinet; quaſi qui Romæ ſcribunt, illud
eloqui non auderent, vel etiam erubeſcerent.
uèd in Romano Breviario, Clementis VIII
& Urbani VIII auctoritate recognito, decre-
tum de non rebaptizandis Hæreticis aliter quâm
à Stephano editum eſt, referatur: Baptixatos
ab Hareticis iterum baptizari vetuit, reſeribens
S Cypriano verbis illis? Nihil innovetur, niſi quod
eraditum eſt, ut refertur Lect. 2.
VIII. Verum hæc ſolùm probant, majorem Eccle-
e fiæ de S. Cypriano exiſtimationem, veneratio-
gontra Ste. hemque propenſiorem, tum ob ſanctitatem, dum
phani decre- Vixit, illuſtriorem, cùm ob Chriſtianæ diſci-
rum. plinæ ſtudium & animi fortitudinem in ea pro-
pugnanda, ſæviente perſecutionum tempeſtate,
eximiam; cùm ob amorem FEccleſiæ univerſæ
& Catholicæ unitatis; cùm ob doctrinæ præ-
ſtantiam ac famam, quæ ipſi inter Eccleſiæ Pa-

Critica Hiſtorico-QOhronologica

tres nobilem locum obtinuit; quæ doctrina, ſi S C. I11.
errorem de Hæreticorum Baptiſmo exceperis, An. Ch. 256,
Fidei propugnaculum, Traditionum promptua-
rium, diſciplinæ palladium, Moralis Evangeli-
cæ firmamentum eſt; tum denique ob martyrii
claritatem, celebritatemque majorem. At quan-
tumvis Stephani obſcurior ſit in Eccleſia, quàm
Cypriani memoria, inferri inde non poteſt,
Stephani decretum ab ea non probari. Nec mo-
vere debet, vel Anaſtaſii Bibliothecarü ſilentium
de hujuſmodi decreto, vel Romani Breviarii
Lectio 2. cum iis prævaleat veterum monumen-
torum fides, ut jam ad Launoium à Viro erudi-
tiſſimo reſponſum.
Cùm jam reſponſum Stephani Papæ ad manus IxX.
Cypriani perveniſſet, Pompeius quidam Epiſco- Hiſtoria diſ-

pus Africæ à Cypriano petiit, ut ea, quæ Ste- Rdii Stepha-

phanus reſcripſerat, ad notitiam ſuam perfer- num inter &

rentur. Quapropter Oprianus , qui aliarum epi- Orienta-
ſtolarum ad eum exempla tranſmiſerat, hujus les magis
etiam reſcripti exemplum Pompeio miſit; ac ne elucidatur.
eo moveretur, literis ſuis ad Stephani argumen-
ta reſpondit. Stephanus ſcripſit etiam ad Orien-
tales, eoſque excommunicandos fore pariter
minatur. Hanc epiſtolam perſtringit Dionyſius Baron. ann.
Alexandrinus literis poſtea ad Xyſtum datis, in 2ls. num.
quibus de Stephano agens, hæc habet: Anmte XV & XMIE
quidem literas ſeripſerat de Heleno & Firmiliano,
de eeνοιι οονοανισον, neque cum illis commu-
nionem habiturus: quibus verbis ſignificat, Ste-
phanum Afris idem priůs minatum eſſe. Verun-
tamen Baronius hæc omnia invertit, & jurgium
Stephani primo loco proponit cum Orientali-
bus, ejuſque iram contra eos, ac præcipuè Fir-
milianum, ſummopere exaggerat. Quamobrem
primos tempeſtatis bujus fluctus motos eſſe in
Oriente docet, & (cùm tunc temporis celebra-
retur Iconienſe Concilium) Stephanum Papam
omnes Patres illius Concilii communione pri-
vaſſe tradit. Quinetiam Orientales Epiſcopos,
Apoſtolicæ Sedis communione privatos, Lega-
tos Epiſcopos ad Stephanum Romam miliſſe
vult, reddituros rationem de iis, quæ in Syno-
do ab Epiſcopis geſta eſſent. Hos etiam Legatos
ab Orientalibus Epiſcopis miſſos, à Stephano-
nec auditos, nec receptos eſſe, & Firmilianum,
quèòd communione Apoſtolica interceptus eſſet,
ſtomachatum vehementer poſtea ad Cyprianum
ſcripſiſſe. Poſt hæc autem, inquit Baronius, re
ipsa in controverſiam ubique dedactäà, Eccleſia
Africana nutavit. Sed hæc omnia de primo cum
Orientalibus jurgio ipfſi hiſtoriæ à Cypriano,
Firmiliano, & Dionyſio Alexandrino proditæ
apertè repugnant.
Euſebius enim, qui Dionyſii ſcripta diligen- X.
ter legerat, in hunc modum narrationem ordi- Stephano ſe-
tur lib. 7. cap. 3. ut eum Valeſius ex MSS. re- D -
t& reſtituit. Tly ςrν heh eiſns Hare-
xαοπ d 7α αρεαιd. αινπ . 255* AXαα di X&= ticorum in
aS& wεοαπ αKvuvme Sαααραραναμι οτ9—ααaα auNͤ᷑ỹics c&α⅓
dn iv&π: id eſt, ex nova verſione Pearſonii: Pri- bit.
mus omnium ea tempeſtate Cyprianus Carthagi-
nienſis Epiſeopus, Hæreticos nonniſi per Baptiſ-
mum ab errore prius purgatos admittendos eſſe
cenſuit. In Africa igitur primum hæc ſub Pon-
tificatu Stephani orta eſt controverſia; & à Cy-
priano pro Baptiſmo Hæreticorum ſententia pri-
mùm ea tempeſtate lata eſt, quæ Stephanum
commovit. Valeſius pluribus fruſtra probat, Cy-
prianum hujus ſententiæ primum auctorem non
fuiſſe. Ipſe enim priora illa verba Græca malè
vertit:

Cyprianum

—

dteph
nec⸗
ner (
leter
mumi⸗

Baron.
158 hun
& XIV

Lc. Ili.

IX.
Uilorie lij.
li geßha.
um inter g,
Ohprianun
c Orlenta.
1s nagi
Meidatur.

Daron. ann.
2 8. num.
AIV & WII.

1

sehlen .

ente iß
iunli

N prißmu

3- ticurin 643
Aus
.
iſ⸗

01.

tit⸗

cani ad Ste-

in Annales C. Baronii.

S £ C. III. Vertit: Primus omnium Cyprianns, qui tunc tem-
An. Ch. 256. poris Carthaginienſem regebat Eceleſiam; dim
non perciperet, què illud, râre, reterre de-
buit. Certè, inquit Pearſonius, ρατος τſ.ν roο,
aliud Græcè non ſonat, quàâm primus eorum qui
tunc temporis extitére, vel floruére. Neque lco-
nienſe Concilium ad tempora Stephani pertine-
bat, ut omnes Iconienſis Concilii Patres com-
munione privaret.
XI. Quod etiam de Legatis Epiſcopis ab Orienta-
Legati Afri- libus Romam miſſis tradit Baronius, ſubſiſtere
phanum, PP. non poteſt. Firmilianus enim uern pro ſe deli
mißi. ducit, clarè docet, non ab Orientalibus, ſe

Baron. ann, ab Afris eos Legatos miſſos eſſe. Quid enim,

258. num. inquit, humilius aut lenius, quam um tot Epi-
XVI. 8 ſcopis per totum mundum diſſenſiſe, pacem cum
hingulis vario diſcordiæ genere rumpentem, modo
cun, Orientalibus, quod nec vos latere confidimus;
modò vobiſeum qui in Meridie eſtis, a quibus
Legatos Epiſcopos patienter ſatis & leniter ſuſce-
pit, ut eos nec ad ſermonem ſaltem colloquii com-
munis admitteret. Quid enim ex illorum verbo-
rum ſerie exploratius eſſe poteſt, quàm Legatos
eos Epiſcopali honore conſpicuos, non ab
Orientalibus, ſed ab iis, qui in Meridie erant,
hoc eſt, Afris, miſſos fuiſſe? Neque aliter hæc
Firmiliani verba, quæ citata præcedunt, intel-
ligenda: Niſi quòd nos gratiam referre stephano
in iſto poſſumus, quod per illius inhumanitatem
nunc effeltum ſit, ut E’dei & ſapientiæ veſtræ ex-
perimentum caperemus. Illa enim inbumanitas
nihil aliud erat, quàm Legatorum rejectio, per
quam nec confabulatio jam poſſet eſſe, aut ſer-
mo communis. Qui Legati à Synodo Carthagi-
nienſi ſecunda miſſi. Hæc Pearſonius.
XII. Tertiò, non admittunt Eruditi quod ſeribit

deebh Baronius, Sephanum nempe, Firmilianum, cum
dATYTros . .è . . .. .
ne⸗ . , „ta. COëpiſcopis excommunicaſſe. Nam nec Firmi⸗
les exom- lianus cum Orientalibus, nec Cyprianus cum

municavit. Afris ob diſcordiam de Hæreticorum Bapriſ-
mate, fuerunt re ipſa excommunicati. Certè
Baron. an. Stephanum ultra minas non proceſfſiſſe ex eo ap-
258 num. XV paret, quò⅛d Dionyſius Alexandrinus poſt ejus
& X.½⅛*έnâä obitum ad Xyſtum Papam iterum fſeripfit, ut ejus
ſententiam ſupra ea re flagitaret. Nam Diony-
ſius in Afrorum & Orientalium ſententiam ma-
gis propendebat, teſte Hieronymo in lib. de
Scriptoribus Eccleſiaſticis. Præterea Fermilianns
adfuit celebri Concilio contra Paulum Samoſa-
tenum Antiochiæ convocato, & ſecundi Con-
cilii Antiocheni adversùs eundem Paulum cele-
brati Patres, in ſua epiſtola Synodica ad Dio-
nyſium Romanum Pontificem, Maximum Ale-
zandrinum, omneſque Orbis Catholici Epiſco-
pos data, vocant Firmilianum æquè ac Diony-
ſium Alexandrinum: Beatæ recordationis virum:
Nam, inquiunt, & ad Dionyſium Alexandrinum
ad Ermilianum Cappadociæ Antiſtitem, bea-
tæ recordationis viros, literas dedimus. Quod ſi
Firmilianus excommunicatus fuiſſet, eum Epiſ-
copi beatæ recordationis virum non appellaſſent,
nec Eccleſia Græca, quæ die xxXVIII Octo-
bris in Menologio ejus memoriam celebrat, ho-
minem ab Apoſtolica Sede excommunicatum
Faſtis ſuis inſeruiſſet. Firmilianus quidem in epi-
ſtola ad Cyprianum ſub finem, loquens de epi-
ſtola, quam Stephanus Papa ad Orientales ſcri-
pferat, ait: Pacem cum ſingulis vario diſcordiæ
genere rumpentem: modo cum Orientalibus, (guod
nec vos latere confidimus) modo vobiſcum qui in
Meridie eſtis. Sed Firmilianus Oratorum more

263
rem amplihcat. Neque enim Stephanus aut cum S Æ C. III.
Atfris, aut cum Orientalibus pacem rupit, ſed An. Ch 256
tantüm minatus eſt, ſe pacem cum iiſdem rup-
turum, ut diſertè teſtatur Dionyſius Alexandri-
nus in epiſtola ad Xyſtum Papam apud Euſe-
bium lib. 7. cap. 5. Seſe ob eam auſam ab illorum
communione dAiſceſſarum, qubd Hereticos rebapti-=
arent. Quòd ſi Stephanus excommunicationis
ſententiam in eos protuliſſet non utique vatio
genere pacem cum utriſque rupiſſet, ſed uno
eodemque modo, excommunicationis videlicet
ſententiàâ, tem Afros, quàm Orientales perculſ-
ſiſſet, inquit Valeſius in Notis ad citatum Euſe-
bii locum.
Sed videamus cum eodem Valeſio, quo mo- XIII.
do cum Afris pacem, Stephanus ruperit. Decla- Stes Hanus
rat hoc Firmilianus his verbis: Modò vobiſeum,
à quibus Legatos Epiſcopos patienter ſatis & leni- Concilii daus
ter ſuſoepit: ut eos nec ad ſermonem ſaltem collo- rius habets
quii communis admitteret: adhuc inſuper praci-
peret fraternitati univerſæ, ne quis eos in domum
ſuam reciperet, ut venientibus non ſollim pax &g
communio, ſed & tettum & hoſpitium negaretur.
Quæ Firmiliani verba rem quidem ipſam ma-
gnopere exaggerant; ſed nullum in illis excom-
municationis à Stephano prolatæ indicium re-
peritur. Graviter commotus eſt Scephanus, &
indignè tulit, quòd Africana Synodus adverſus
receptam totius Eccleſiæ conſuetudinem Hære-
ticos rebaptizandos eſſe ſtatuiſſet, remque tanti
ponderis ac momenti, non conſulto priùs Ro-
manæ urbis Epiſcopo decernere auſa eſſet. Ita-⸗
que Epiſcopos, quos Cyprianus & reliqui Col-
legæ ad ipſum miſerant und cum decretis illius
Synodi, primò quidem admittere noluit, ut do-
cet Firmilianus. Poſtea verò eos admiſit, & ad
literas Cypriani reſcripſit, ſicut colligitur ex
epiſtola Cypriani ad Pompeium. Quæ quidem
Stephani literæ, licèt paulèò acerbiores & ini-
quiores viſæ tunc fuerint Cypriano; nihilomi-
nus tamen pacem inter ſe ambo retinuerunt. Cy-
Prianus certê etiam poſt illas Stephani literas,
eum fratrem nominat in epiſtola ad Pompeium
ſub initium. Idque apertè confirmat Hierony-
mus in Dialogo adversàùs Luciferianos, de Cy-
priano ita loquens: Sciens illum hac non cum
anathemate eorum, qui ſe ſoqui noluerant, edidiſ-
ſe: ſiquidem in communione eorum permanſit, qui
Jententiæ ſuæ contraierant. Hæc Valeſius loco
citato:
A num. I. ad VI. Quartò, hallucinatus eſt xIV.
Cardinalis doctiſſimus, quando ſcripſit, hanc Epiſcopi
de Baptiſmate Hæreticorum quæſtionem ſopi- Orientales
tam fuiſſe tempore Cypriani & Firmiliani, quòd Sebiſpa No⸗
Euſebius lib. 7. cap. 4. narret de Dionyſii Ale- vete aldt.
vandrini ad Stephanum Papam ſuper hac quæ- ene.
ſtione epiſtolis: Ad hunc igitur, ut dixi, multa Baron an-
de hoc argumento Dionyſins per literas ſcripfit, 219. num. 4.
in quibus id tandem illi indicat, omnes ubique & ſcqq.
Eeccleſias, mollito jam perſecutionis farore, Nova-
ti turbulentam novitatem deteſtantes inter ſo pa-
cem iniiſſe, Sic autem ſcribit: Scias autem, frater,
cunctas per Orientem & ulterius poſitas Eccleſias,
quæ prius erant diſoèiſſæ, nunc autem ad unitate m
reverſas eſſe: & omnes Eccleſiarum abicumque
Antiſtites anum idemque ſentire, & ob readitam
inſperatò pacem, incredibili gaudio exultare: De-
metrianum ſeilicet Epiſcopun- Antiochiæ, Theo-
iſtum Cæſareg, Aliæ poſt mortem Alexandri
Maäxabanem, Marinum Tyri, Laodiceæ verò poſt
Thelymidris obitum Heliodorum: Holenum Tarſi,
cunctaſqués

264 Critica Hiſtorico-Chronologica

verſia diu anteè verſatus, & eandem cum Afri- S & C. 111.

S KC. 111. cunctaſque Clliciæ Eccleſias : Firmilianum de-
An. Ch.256. nique cum univerſa Cappadocia Ex quibus Ba-
ronius infert, omnes Orientales, mutatà ſenten-
tià, Stephani Papæ decretum amplexos fuiſſe,
poſtquam Stephanus tam Firmilianum Cappa-
docem, quàm Helenum Tarſenſem cum fini-
timis Epiſcopis excommunicationis ſententiâ
innodare minatus eſſet: Appellat autem Euſe-
bius, inquit Baronius, ſententiam de rebapti-
zZatione pravitatem Novati, ſeu potids Nova-
tiani hæreſim, ea nimirum ex cauſa, quòd Nova-
