Nartali differunt: prior enim A Kal. JQunias; po-
ſterior III Kal Ang. natum Gratianum ſcribit. L
Ad num. XXXII & ſeqq. Auctor Chroni- vI.
ci Alexandrini ſub hujus anni Conſulibus ſcri- Pluvia Sa-
bit: His Coſſ. Deus Conſtantinopoli. randinem ſa- Xa & fames
xeam depluit menſe Deſio, hoc eſt, unio. Idacius ?*να
in Faſtis dicit, id contigiſſe ſub hujus anni Con-
ſulibus die IV Nonas Julias: Socrates lib. 4.
cap. II. VI Nonas Qulii. Porrèò Oratio Grego-
rii Nazianzeni De plaga grandinis, quam Baro-
nius hanc in rem citat à Gregorio Nazianzeno
jam Epiſcopo compoſita, ut Nicetas obſervat,
ideoque alia occaſione dicta. Præterea fames
quæ Cappadocas exagitavit, de qua Gregorius
à Baronio citatus loquitur, contigit anno
CCCLXX, ut eo anno videbimus; eo enim
Baſilius adhuc Presbyter erat. Sed Baronius, qui
Baſilium Epiſcopum anno CccLXIX renun-
ciatum credidit, bis famem in Cappadocia graſ-
ſatam ſcribere coactus eſt, quòèòd conſtaret, Ba-
ſilio adhuc Presbytero famem Cappadociam af-⸗
flixiſſe, & exiſtimaret, eum anno CccCLXIXjam
Epiſcopum fuiſſe. Inde enim intulit, famem,
quæ anno cC cCcLXX ſæviit, aliam eſſe ab ea quæ Iy.
contigerat Baſilio adhuc Presbytero. Herman- Aeilm (h.
tius in Vita SS. Baſilii & Gregorii Naziankeni ian.
ib. z.

111.
Aecurata
ſerues Eyißẽ
porum Car.
thapinen.
ſum
Donatiſta⸗
rum,

V

..
att iri.

V.
atiangs
gulus
atur.

VI.
levia Na⸗
a fames
agna⸗

in Annales C. Baromi. F5I

8 C. 1 V. lib. z. cap. 15. Baronium ſequitur, & ex una fame
An. Ch. 368. quas etiam facit.

Anno Urbis ANNOPERIODI GRCO -ROMAN 5861.

Olynp 286. O 1z. F E. S. P. 20. Mart. Indict. II.
An 4. Jrsu CHRISTI 368.
DAMASI PAPX 3.
VALENTINIANI & VALENTIS IMPP. 5.
GRATIANI IMP. 2.
I. D num. I Coſſ. Valentinianus Aag. II, &
Conſules. Valens Aug. II. Ille in Occidente, hic in

Oriente; ille juxta tertiam regulam, hic juxta
Quinquen- ſecundam. Titulus enim Græcus Orationis 8.
i ler- Themiſtii in Valentis Quinquennalibus dictæ,
2. quem è tenebris eruit Harduinus in nova edi-
tione Operum Themiſtii, ea Quinquennalia
Marcionopoli habita docet. Hoc verò anno Va-
lentem Marcionopoli fuiſſe teſtatur variæ Leges
Codicis Theodoſiani, & Ammianus lib. 27.
Anno ccCLIXX tertium Conſulatum Imperato-
res geflere; ſed cùm eo anno Valens Marcio-
nopoli non fuerit, Valentiniauum ſua in eum
Quinquennalia diſtuliſſe exiſtimandum.
11. Data hoc anno à Valentiniano ſeniori Lex 18.
privilegia Codicis Theodoſiani De Epiſcopis, à Baronio
Clericorum in Annalibus omiſſa, qua privilegia Clerico-
confrmata, rum Catholicorum per Africam Proconſularem
nominatim reſtituit Valentinianus, quæ videli-
cet his Conſtantius Imperator ultimo vitæ ſuæ
tempore conceſſerat; à Juliano verò Apoſtata,
& ſub eo, Clericis adempta fuerant: ſub quo
videlicet Paganorum animi adverſus ſanctiſſi-
mam Legem quibuſdam depravationibus fue-
rant irritati. Legendus Gothofredus in hujus Le-
gis Commentario. B
111. Ad num. XII & ſeqq. Longe ante hunc an-
Aeccurata num mortem Donati Epiſcopi Carthaginenſis
ſeries Epiſco- Donatiſtarum contigiſſe oportet. Nam in Ser-
porum Car- mone ſecundo Sancti Auguſtini De pacte & cha-

Win ritate recitato ante Collationem Donatiſtarum
7 1
Ponatiiza- anno CCCCXI habitam, quem poſt obitum

rum. Baronii Sirmondus edidit, & Baluzius in nova
ſua Collectione Conciliorum pag. 1126. contulit
cum veteri MS. Bibliothecæ Colbertinæ, le-
gitur: Et tamen adhuc poſt Apoſtoliras voces, poſt
Eccleſiæ declarationem, & toto mundo dilationem
dicitur mihi: Non dimitto Donatum, non dimit-
to neſcio quem Caium, LEucium & Parmenia-
num. Quo ex Auguſtino loco diſcimus, qua-
tuor priores Epiſcopos Carthaginenſes Donati-
ſtarum poſt Majorinum ſchiſmatis auctorem
fuiſſe Donatum, Caium, Lucium & Parmenia-
num, (huncque non Donato, ur Baronius, ſed
Lucio ſucceſſiſſe. Parmenianum excepit Pri-
mianus anno circiter CCCXCII, cum in-
ſequenti Maximianiſtæ eam ordinationem dam-
nantes Maximianum Diaconum Epiſcopum ſibi
conſtituerint. Illud enim ſchiſma non diu poſt
Parmeniani mortem conflatum fuiſſe ex Conci-
liis Carthaginenſi & Carbaſuſſitano, de quibus
infra, ſatis intelligitur.

IV. Eſt hic annus ſecundus belli Gothici à Valen-
Bellum Go. te ſuſcepti: quid eo peraéctum docet Ammianus
thieum. lib. 27. cap. 5. ubi ait, Valentem Marcionopoli
in hiberna diſceſſiſſe.
V. Data hoc anno à Falentiniano ſeniore Lex

Status Virgi 3. Cod. Theod. De Medicis & Profeſſoribus ad

Prætextatum P. V. ex qua liquet, Virgines S4 C. IV.
Veſtales hoc tempore Medicos peculiares ha- An. Ch.;6⁸.
buiſſe, & inter labentis Romæ ſuperſtitionis ru- e* eſta-
dera ſummam adhuc eiſdem Veſtalibus religio- e,“ .*
nem ſtetiſſe; quod non tantùm ex hac Lege à borr.
Baronio non memorata deducitur; verùm etiam
ex aliis monumentis. I. Vetus Orbis deſctiptio
ſub Conſtantio & Conſtante Impp. viginti ferme
annis ante hanc Legem conſcripta, inter ea qui-
bus Romam celebrat: Sunt autem, inquit, in
ipſa Roma & Virgines ſeptem ingenuæ & clariſſi-
ma, a Sacra Deorum pro ſalute civitatis ſecun-
dum Antiquorum morem perficiunt, & vocantur
Virgines Veſtæ. I I. Symmachus in Relatione ſua
ait, Conſtantium ſacrarum lV'irginnm privilegiis
nihil detraxiſſe, decreviſſeque nobilibus ſacerdo-
tia, Komanis oærimeniis non negaviſſe impenſas.
III. Valentinianus ſenior hujus Legis audor
Virginibus Veſtalibus ſua jura reliquit; quod
Symmachus teſtatur in laudata Relatione. I V.
Gratianus Veſtalibus virginibus ſubdia vetera,
prærogativam, agros detraxit, prædiaque hæ-
reditate quæſita, & annonam ſeu victum, quæ
de publico & populi annonis præbebantur. Quæ
omnia Senatus à Gratiano petiverat; veràùm ex-
cluſa ejus petitio, & Legatis audientia denega-
ta: quæ omnia tradit Symmachus in dicta Re-
latione V. Sub Valentiniano jun. Senatus ite-
rum per Symmachum P. U. anno cc CLXXXIV
repetiit, cujus eſt quoque in finem famoſa illa
Relatio ad Valentinianum jun. Verùm, (quod
Ambroſius teſtatur epiſt. ad Inp. Engenium) ei
nec quicquam detulit. VI. Neque Theodoſius
anno cccCIXXXVIII vel cCcCLXXXIX, quo
& ipſum teſtatur citata epiſt. ad Eugenium. VII.
Neque rurſus idem Valentinianus junior, cùm
iterum Legatio miſſa ad eum fuiſſet intra Gat-
liam anno cC cCcxCII, ut habetur in eadem epiſt.
& memorat Paulinus in Vita Ambroſii. VIII.
Tandem, cùm ab Fugenio in primordiis Impe-
rii eodem anno cCccxXCII hoc iplum Legati
oſtulaſſent, ut annonas Templi (perinde ac
Veſtalibus reſtitueret, non fecit; cùm iterum alii
poſtulaſſent, reniſus eſt: tandem ea donavit
quibuſdam præcellentibus in republica Gentilis
obſervantiæ viris id petentibus; in quod inveni-
tur Ambroſius in dicta epiſt. de quo & Paulinus
in Vita S. Ambroſu. Quæ de Virginibus Veſta-
libus hac tempeſtate Romæ ad Hiſtoriæ Ec-
cleſiaſticæ illuſtrationem collegit Gothofredus

in Commentario laudatæ Legis.

ANNO PERIODI GRÆCO-ROMAN&Z 5862. Anno Urbie

.: . II22.
O 14. D. ) 9. P. 12. April. Indict. 12. Olymp. 287.
H 69. an. 1.
JESu CHRISTI 369 Riancnen
DAMASIPAPE 4. Baronium
1120.

VALETINIANI „ ET VALEN TIS.
IMPP. 6. GRATIANI IMP. 3.

D num. I. Coſſ. Valentinianus Nobiliſſ- 1.
umus puer, & Vikctor, non verèô Julins Fe- Conſules.
lix Valentinianus vir privatus, ut perperam Onu-
phrius. Eſt enim Valentinianus Valentis filius
ſecundùm primam regulam Conſulatuum Cæ-
ſareorum Conſul, & quidem Orientalis, quem-
admodum & Viéctor, qui ſub Valente Magiſter
militum fuit, ut liquet ex Lege 12. Codicis
Theod. De erogat. ann. Ad hunc Victorem ex-
Nat

516
E C. 1 V. tat S. Baſilii epiſtola 347. ut & Gregorii Nazian-
An. Ch. 369. zeni epiſt. 133. & 134. ubi diſertè dignitatem,
ſeu officium ejus militare deſignat, quem Chri-
ſtianum & Orthodoxum fuiſſe teſtatut Baſilius
citatus & Gregorius dictà epiſtolà 133. quà eum
hortatur ad promovendam Eccleſiæ pacem, ut
obſervat Gothofredus in Proſopographia Co-
dicis Theodoſiani. Quare is Victor non eſt Au-
yelius Victor celebris Hiſtoricus, ut cum Onu-
hrio Baronius putavit. Idacius in Faſtis Valen-
tinianum Wobiliſſimum appellat.
II. A num. VI ad X XII. alentinianus Auguſtus,
Hilarius exeunte anno trecenteſimo ſexageſimo quinto,
contra Au- relictâ Italiâ, in Galliam venit, neque in Italiamn
** m rediit, niſi diu poſt currentem annum, ut ex
Ser. nmologia Codicis Theodoſfiani à Gothofre-
Chronologia Codici J
do confecta manifeſtè deducitur. Quare quæ S.
Hilarius apud Valentinianum Imp.adverſus Au-
xentium Arianum Mediolani egit, ad annum
Chriſti trecenteſumum ſexageſmum quintum,
quo Mediolani Valentinianus fuit, revocanda.
Decepit Baronium libellus Auxentii, quem re-
citat, ubi is ait, Hilarium alioſque ei adhæren-
tes abjicere decreta ante annos Aecem à ſexcentis
Epiſcopis edita. Quæ Auxentii verba de Con-
cilio Ariminenſi anno ccCLIX celebrato intel-
ligenda Baronius putavit. Sed, ut rectè Her-
mantius in lib. II. Vitæ S. Athanaſii cap. 8. ob-
ſervavit, videtur Auxentius reſpexiſſe ad ea,
quæ Mediolani anno trecenteſimo quinquageſi-
mo quinto acta in Synodo ibidem congregata,
aut ad ordinationem ſuam eodem anno peractam.
Neque enim Libellus ille hoc anno offerri po-
tuit, cùm dicatur porrectus Falentiniano & VWa-
lenti Aaguſtis „ & nulla Gratiani Auguſti jam à
biennio ea dignitate præditi, in co mentio ſit;
qui tamen, ſecundùm morem tunc receptum,
non minus quàâm Valentinianus & Valens nomi-
nari debuit. Præterea S. Hilarius ‚qui Mediola-
ni erat, quando Auxentius Libellum illum ob-
tulit, ante hunc annum mortuus eſt. Quare non
dubito quin decem illi anni à Concilio Medio-
lanenſi fint deſumendi. Bollandus die XIII
Januarii in Vita S. Hilarii arbitratur „errorem
irrepſiſſe in numeros præfati Libelli; & càùm
Hilarius ad cœlum migrarit anno trecenteſimo
ſexageſimo ſeptimo, loco, ante annos decem,
legendum, ante annos ſeptem. Sed fruſtra recur-
ritur ad numerorum errorem „ubi certiora argu-
menta ſuppetunt. Denique cum ipſemet Hila-
rius tradat, poſt oblatum illum Fidei Libellum,
juſſum ſe Mediolano egredi, & Euſebius Ver-
cellenſis Epiſcopus eum anno cccLXII in Ita-
lia, quò & Gallia ſe contulerat, invenerit, &
cum eo ad Eccleſiarum pacem procurandam ſeſe
conjunxerit, valde veroſimile, Hilarium uſque
ad annum cCccCLXV' in Italia conſtitiſſe, eoque
anno adverſus Auxentium ſtudium ſuum oſten-
diſſe. .. ”
111. Verum quidem eſt Auxentium in libello ſuo
Pax Epiſco- Concilii Ariminenſis anno CccLIEX celebrati,
porum & de- his verbis meminiſſe: Ego quidem exiſtimo piiſ-
crera Modto- ſimi Imperatores, non oportere ſexentorum Epiſ-
24 coporum unitatem poſt tantos labores ex conten-
annos perti- tione paucovun hominum refricari; & his verhbis
nent. apertè deſignare D C Epiſcopos ſcilicet ccCcCC
& amplius Occidentales Arimini, & CLXacC
amplius Orientales . Seleuciæ eodem tempore
congregatos, & denique inferius ſctribere: Uz
auien Bietas veſtra cognoſceret, ea quæ geſta ſunt
zu Concilio Ariminenſi tranſmiſi, &h peto, ut ea

Critica Hiſtorico-Chronologica

libenter legi præcipiati. Sed ibi Auxentius duo S Æ C. Iv.
ab Hilariõo & ſociis violata fuiſſe criminatur; pri- An. Ch.369.
mum unitatem ſeu pacem Arimini & Seleuciæ
inter Chriſtianos compoſitam, nempe ſexento-
rum Epiſcoporum unitatem poſt tantos labores re-
fricando; ſecundum verèò decreta ab Hilario &
ſociis abjecta, quæ ante annos decem ſancita
fuerant in Concilio Mediolanenſi, ubi Athana-
ſius damnatus, repugnanteſque Epiſcopi exilio
mulctati, ut Paulinus, Euſebius, Lucifer, &c.
Diſtinguenda itaque non verò confundenda hæc
duo planè diverſa, unitas ſc. ſeu pax Epiſcopo-
rum & Eccleſiarum Arimini & Seleuciæ anno
CCCLIX conſtituta, & decreta Mediolanenſia
anno ccCCLV edita.
Ad num. XXII. Sancti Hilarii obitus anno IV.
trecenteſimo ſex igeſimo ſeptimo contigit; cùm ⸗ e- „
Hieronymus in Chronico juxta editionem Sca- Si
ligeri, Hermannus Contractus, & Marianus .
Scotus id teſtentur, & Gregorius Turonenſis
lib. 1. cap. 39. prodat, Hilarium demortuum
quarto Valentiniani, & Valentis anno, anno nem-
pe Juliano, & utroque extremo incompleto pro
integro numerato. Præterea Severus Sulpicius
lib. 2. Hiſt. ait: Hlarius ſexto anno poſtquam re-
dierat, in patria obiit. Cùm itaque anno trecen-
teſimo ſexageſimo ab exilio revocatus fuerit,
mors ejus ad annum CccLXVII pertinet. Seve-
rus enim, ut quandoque alii Antiqui, utrumque
ultimum annum incompletum non numerat.
Colitur Hilarius in Martyrologiis die XIII Ja-
nuarii, & in quibuſdam die prima menſis No-
vembris, qui ultimus dies Tranſflationis ejus
communiter creditur: ſed idem dicendum de
die XIII Januarii. Epiſtola enim Synodica
Conciliabuli Singidini in Myſia habiti, quæ ab
Hilario in Fragmentis refertur, dicitur data
decimo quinto Kalend. Januarii Gratiano Nobiliſ-
ſimo P. & Dagalaipho Coſ-., die nempe decima
octava menſis Decembris anni trecenteſimi ſexa-
geſimi ſexti. Quèòd ſi Hilarius die XIII anni
inſequentis, ſc. cccLIXVII, mortuus fuiſſet,
Synodicam illam Fragmentis ſuis inſerere non
potuiſſet, cùm Pictavis obierit, urbe nempe à
Myſia non parum diſſita. Vita S. Hilarii legen-
da apud Bollandum tomo 1. die XV menſis Ja-
nuarii, ubi tamen mors ejus eo die accidiſſe non
bene dicitur. Ejus Opera cum variis MSS. col-
lata ſtudio Patrum Benedictinorum nova editio-
ne donata. L
A num. XXVIII ad XXXVII. Duorum V.
priorum Conciliorum Romæ ſub Damaſo cele- Rohaa
bratorum epocha magnis tenebris ſepulta. Pri- ub Damaſo.
mum tamen anno trecenteſimo ſexageſimo ſexto,
adverſus Valentem & Urſacium, alioſque Aria- 8
nos jam damnatos coactum. De eo loquitur ry 6:
Athanaſius ad Epiſcopos Africanos, ut optimè ſeqq.
Baronius notavit: Saffciunt, inquit Athanaſius,
ſeripta Damaſi Comminiſtri noſtri diletti & magnaæ
KRomæ Epiſcopi, & tam multorum cum ipſo congre-
gatorum Epiſcoporum, &c. Et paulò infrà: Gra-
tiam habemus & illius pietati (nempe Damaſi)
& ceteris qui cum ipſo fuerint Epiſcopis, quod
Urſacio & Valenie cum ſociis ſuis ejuſdem ſententiæ
ejetctis, concordiam Eccleſiæ conſervarint. Hujus
Concilii Synodica perperam à Baronio, quem-
admodum & à Conciliorum Collectoribus inter
Acta Synedi IIlyricianæ relata, ut jam anno
cCCcCLXV numero obſervavi. Nam cùm Synodi
Illyricianæ epiſtolam Synodicam à Theodoreto
recitatam habeamus; in eaque Synodo, non de
Valente

Baron. anno
365: He KVIII.

Hjui
pur⸗

detunda
podus Re
wana ſi
Damaſi

V.
Pne⸗
Romané
Damiſj.

ron hu.
XIN

,le VlII.

in Annales C. Baroni.

8 ½ C. 1 V. Valente & Urſacio, ſed de Spiritus Sancti con-
An. Ch.369. ſubſtantialitate ſermo fuerit, malè ad eam refer-
tur præfata Synodica, cujus hæc inſcriptio: Di-
lectiſſimis fratribus per IUlyricum Eidem paternan

retinentibus, Epiſcopi Italiæ in Domino æternam

ſalutem. In ea ſcribunt Epiſcopi illi, ſe Concilii
Ariminenſis reciſionem mittere, ſubduntque:
Audtores autem hareſis Arianæ vel Astianæ Va-
lentem & Vrſacium, ceteroſque eorundem conſor-
tes; non nunc eſſe, quòd manifeſtari apud Iliyri-
cum cœperunt, ſed olim condemnaſſe manifeſtum
eſt. Nonne clarè apparet, eam epiſtolam non in
Illyrio, ſed in Italia & in alia Synodo Romana
ſcriptam? Secundò, ideo eam ad Illyrios miſ-
ſam, quia Valens Murſi, & Urſacius Singido-
nis in Illyrio ante depoſitionem, Epiſcopi fue-
rant. Tertiò, Synodum, in qua ea data, non
ſub Liberio, ſed ſub Damaſo habitam eſſe. Ac
denique, Athanaſium laudatum, & Epiſcopos
Italiæ, de una eademque re loqui, de Valente
nempe, Urſacio, & ſociis.
VI- Cùm S. Hilarius eam Synodicam inter Fra-
Ejus Synodi gmenta recitet, iſque anno trecenteſimo ſexa-
bochæ. geſimo ſeptimo obierit, liquet, eam epiſtolam
ipſo Damaſi Pontificatùs initio in Concilio Ro-
mano ſcriptam, ideoque primum Concilium
Romanum ſub Damalo anno trecenteſimo ſexa-
geſimo ſexto exeunte, aut ſaltem ſexageſimo
leptimo ineunte congregatam fuiſſe, eoque
etiam tempore illam Athanaſii epiſtolam exara-
tam. Certé Damaſum, ubi Pontificatum adeptus
eſt, confaſtim Synodum congregaſſe, teſtatur
Auctor libelli Synodici, qui tamen in eo errat,
quòd dicat, eam fuiſſe contra Auxentium. Con-
trà verò de ſecunda Synodo Romana loquens ait,
eam Damaſum congregaſſe pro Homouſio contra
Auxentium, ubi vides hunc Auctorem perperam
ſcribere, utramque Synodum Romanam adver-
ſus Auxentium coactam eſſe, & quæ geſta in
priori Synodo, ubi Nicæna Fides confirmata,
attribuere poſteriori. Rectè tamen aſſerere, Da-
maſum, confeſtim ac Pontifex creatus, Syno-
dum congregaſſe, adverſus nempe Valentem &
Urſacium.
VII. Secunda Snodus Romana, à Damaſo adverſus
Secunda Sy- Auxentium coacta anno trecenteſimo ſeptuage-

uodus Ro- ſimo ſecundo. Ejus Synodicam ad Epiſcopos
mana ſub Illyrios ſcriptam referunt Theodoretus lib. 2.
Pamaſo.

cap. 22. Sozomenus lib. 6. cap. 23. & Nicephorus
lib. 11. cap. 31. Sed duo ultimi proximè ante San-
cti Ambroſii ordinationem. Præterea Divus
Athanaſius in epiſtola ad Epitectum, ait, Au-
xentium, alioſque Lucifugas diverſis Conciliis
per Galliam, Hiſpaniam & Romaæ celebratis ana-
themate percuſſos fuiſſe. Quare Concilium Ro-
manum ſecundum ante Sancti Athanaſii mortem
habitum. Notanda hæc verba, quæ de ea Sy-
nodo in Collectione Romana leguntur: Explicit
bac epiſtola, vel expoſitio Snodi Komanæ habitæ
ſub Damaſo Papa, & tranſmiſſa ad Orientem; in
qua omnis Orientalis Eœleſia, facta Snodo apud
Antiochiam, conſona fide credentes, ſinguli ſua
ſubſeriptione confirmant. Poſt ſeptem Epiſcopo-
rum ſubſcriptiones ibidem legitur: Similiter &
alii CXLVIOrientales Epiſcopi ſubſoripſere. Nu-
meroſior itaque Synodus Antiochena, quæ Ro-
manam confirmavit, quàm hæc, in qua tantùm
XCIII ex reſeripto Inperiali interfuere, ut ha-
betur in epigraphe Synodicæ Collectionis Ro-
manæ poſt Baronii mortem ab Holſtenio pu-

Plicatæ.
Tom. I.

Ceterùm, quod in Collectione Romana titu- S C. 1 &
lus hujus epiftolæ præfert, eam ſcriptam eſſe An. Ch. 69.
Epiſcopis Catholicis per Orientem cenſtitutit, fal- VIII.
ſum non eſt, ut Valeſius laudatus perperam ſcri- Derahßz:
bit, quòd Sozomenus & Theodoretus citati eam s 2
. cäs 11 Epiſcopos
ad Epiſcopos Illyrici ſcriptam eſſe habeant z ide Oriess ales;
que ex ipſis Synodicæ verbis appareat. Nam, ut
animadvertit Hermantius in Vita S. Ambroſii
lib. I. cap. 17. ideo hæc epiſtola au Catholicos
Orientis Epiſcopos directa, quèd ejus exemplar
ad eoſdem, quemadmodum & ad Iliyrios ,‚miſ-
ſum fuiſſet. Quod demonſtrant verba præfatæ
Synodicæ Collectionis Romanæ ſubjecta: Ego
Sabinus Diaconus Mediolanenfis Legatus de au-
thentico dedi. Hermantius loco laudato ſcribit;
hunc Sabinum non videri diverſum à Sabino;
quem S. Baſilius Romam ad Damaſum miſit.
Quæ conjectura prorſus certa; cùm Sanctus Ba-
ſilius in epiſtola ccLIXXIII de literis ad Occi-
dentales icribendis loquens, dicat: Ego cùm ine
ciderim in Sabinum Diaconum; quo nuntio huc ad
nos illi uſßi ſunt 5s ad Illyricos ſeripſi, ad lralos præ-
terea & Gallos Epiſcopos, Ex quo liquet, Syno-
dum Romanam, ante annum trecenteſimum
ſeptuageſimum primum, quo Baſßilius Cæſateæ
Epiſcopus creatus, coactam non fuiſſe; quod &
de Illyriciana dicendum, de qua egimus anno
CEC EXV
Porrò hic oſtendendum hanc ſecundam Syno⸗=
dum Romanam ad annum cccCLXXII pertine-
re. Damaſus enim Papa in Fragmento decreti
in ea emiſſi, quod ſubiicitur huĩc Synodo Ro-
manæ in Collectione Romana, & ex ea Tom. II
Concil. edit. Labbeanæ pag. 893. ait: Quod ad
removendas veſtræ diletctionis Pectat injurias, nec

1.
Epocha Sy⸗
nodi Romis4
a II.

frater noſter Dorotheus Presbyter e plicare omnia

vivaciter pratermittit, nec nixus noſtyi pſe
teſtis eſt, feerae. Dorotheus ane Prerbyte⸗
à Baſilio in Occidentem miſſus non eſt niſi poſi
ſuam ad Epiſcopatum Cæſareenſem evectionem
& paulo ante mortem divi Athanaſii Alexandriæ
Patriarchæ, ut ex ejuſdem Baſilii epiſtolis inter
ſe collatis liquet, ex quibus etiam habemus eum
tunc de Occidentalibus valde conqueſtum eſle.
Præterea Tom. II Concil. pag. 1001. recitaturx
Epiſtola Concilii Romani I V ad Gratianum &
Valentinianum Impp. ſcripta, quæ eſt de Epiſ-
copis è factione Urſicini damnatis, in qua dici⸗=
tur Florentium Epiſcopum Puteolanum poſt de⸗
jectionem ſuam ex Epiſcopatu, illum temerè re-
ſumſiſſe: Poſt ſextam annum, inquiunt Patres il-
lius Concilii anno c cCcLXXVIII habiti, repſit
ad civitatem, tenuit Eccleſiam, &c. Gratianus
autem & Valentinianus ad eam Epiſtolam, quæ
ibidem extat, quæque recitatur à Baronio anno
CCCLXXXI num. II & ſeqq. reſcribentes, ju-
bent Aquilino Vicario Urbis, ut ſententias, ad-
verſus Urſicini factionis Epiſcopos latas exequi
mandet, & de Florentio Puteolano ſcribunt:
Florentius Puteolanus, poſt damnationem, quam
recto judicio convictus accepit, manſuetudinem no-
Ktram inynietare conatus, dignum tulit in progreſ-
Rione reſponſam. Poſt quintum decimum annum
Eccleſiam, de qua extruſus fuerat, rursus conta-
minare conatur. Sed loco, poſt quintum decimum
annum, legendum, poſt quintum demum annum,
ut ſcitè monet Blondellus in lib. contra prima-⸗
tum Eccleſiæ pag. 194. & poſt eum Labbeus in
calce illius reſcripti. Quare Florentius anno
c CcCLXXII Synodi Romanæ II judicio damna-
tus fuit, annoque ſequenti cCcCcCIXXIII Impe-
XX ratoris

—

518 Critica Hiſtorico-Chronologica

SA C. IV. ratoris juſſu Puteolis expulſus, anno cecrxxvIII,
An. Ch. 369: qui ſextus fuit à Synodi Romanæ II celebratio-

ne, & quintus poſt extruſionem, turbas denuo

ciere cœpit, ut infra de Synodo Romana IV lo-

quentes magis explicabimus. Ex quibus tandem

omnibus conſequitur Synodum Romanam II,
in qua Florentinus damnatus, ab anno cccrxxII
removeri non poſſe. Epiſcopos autem nonniſi in
Synodis deponi ſolitos, innumeris exemplis
liquet. .
X. Celebris fuit hæe Synodus, in qua pluribus
In ea actum de conſubſtantialitate oͤpiritas Sancti cum Patre
de Conſub- actum, ut videre eſt in laudata Synodica, & ex

Sanzalitate fragmentis Epiſtolæ Damaſi ei ſubjectis intelli-
anct⸗ gitur. Unde etiam conſtat eam Synodum Baſilio

jam Epiſcopatum adepto, celebratam eſſe: eo
enim Epiſcopo ea quæſtio maximè agitata. Hujus
Synodi mentio in decretali Epiſtola Damaſi,
quam refert Baronius anno cc crXXIII num.
X I ex Theodoreto lib. 5. cap. II. In Latino enim
exemplari hujus Epiſtolæ quædam adduntur quæ
Theodoretus omiſit. Nam ubi Theodoretus ha-
bet: Et quia poſt Concilium Nicæanum hie error
inolevit, ut quidam ore ſacrilego auderent dicere,
Spiritum Sanctum faätum eſſe per Filium, in Latino
apud Juſtellum legitur: Poſt Concilium itaque
Nicænum, &s quod in urbe Roma Conciluumn con-
gregatum eſt à Catholicis Epiſcopis, addiderunt de
. Spiritu Santcto, quia poſtea inolevit; &. Porrò de
proceſſione Spiritus Sancti magna erat hoc tem-
pore controverſia, quæ tandem Concilio Oecu-
menico Conſtantinopolitano I direm Pr iar.
Hinc Synodus iſta II citatur, tam in Sy no, 2*
mana III, quâm in Synodo Romnan . ,
quod de Divinitate Spiritus Sancti deciſum ibi-
dem confirmatum. Im G
oſt S. Baſilii mortem anno cccIXXX celebrato,
kct eſt Synodica hujus Synodi Romanæ II, &
à magno Epiſcoporum numero approbata ut ex
clauiula in fine Synodicæ ejuſdem Synodi Ko-
manæ II ſubjuncta & à me num. VII recitata
manifeſtum fit. Eam verò Synodicam ante an-
num cCCLXXX in ea Syhodo lectam non eſſe
liquet, ex ſubſcriptione duorum Epiſcoporum,
Eulogii nempe Epiſcopi Edeſſeni, & Diodori
Epiſcopi Tarſenſis. Uterque enim, dum adhuc
Presbyter eſſet, à Valente in exilium miſſus, &
uterque nonniſi aliquanto tempore poſt pacem
Eccleſiæ redditam ad Epiſcopatum evectus, ut
docet Theodoretus lib. 5. cap. 4. ubi de utriuſ-
que Epiſcopi virtutibus, & de tempore illorum
evectionis ad Epiſcopatum, agit. Valeſius qui-
dem in Notis ad lib. 5. Theodoreti cap. 2. obſer-
vat Epiſtolam Synodicam Synodi Romanæ II
lectam eſſe in Concilio Antiocheno, ſed illud
in annum cCccLXXVIII, quo ſanctum Baſilium
vita functum eſſe ſupponit, perperàm confert,
indeque in alium errorem delabitur, quod Epi-
ſtola Baſilii numero LXIX ad omnes Epiſcopos
Italiæ & Galliæ miſſa illius Concilii Antiocheni
Epiſtola Synodica fuerit, quod & viris doctiſſi-
mis perſuaſit; cùm tamen Concilium illud An-
tiochenum nonniſi poſt Sanéti Baſilii mortem
celebratum fuerit.
XI. Valeſius in Notis ad Sozomenum lib. VI cap.
Locus Soxe 25. exiſtimat hunc Hiſtoricum, dum de duobus
un 24 Apollinaribus patre & filio „ & de Vitali Preſ-
HanSre. bytero loquitur, mentionem facere Synodi Ro-
dum referen- Manæ anno cccLXXVII aut cc CLXXVIII
us. celebratæ, in qua lecta eſt Epiſtola Damaſi in
ſecundo Concilio Romano adverſus Auxentium

& in Concilio Antiocheno

data. Hæc verba Sozomeni: Primus Damaſus 8 F† C. IV.
Epiſéopus nrbis Romæ, & una cum illo Petrus Ale- An. Ch. 369.
xandrinus Antiſtes, cum hanc haæreſim latius ſer-
pere intellexiſſent, Concilio Romæ congregato, eam
ab Eccleſia Catholica alienam eſſe decreverunt.
Verùm certum eſt Sozomenum eo loco ſermo-
nem habere de iis, quæ geſta ſunt tempore per-
ſecutionis à Valente adversùs Orthodoxos exci-
tatæ, quod capita tam præcedentia, quàâm ſub-
ſequentia ejuſdem libri oſtendunt. Ea itaque So-
zomeni verba non niſi de Concilio Romano II
ſub Damaſo intelligenda, ut ibidem Valeſius lo-
co citato ſubodoratus erat. Certè Petrus Epiſco-
pus Alexandrinus Romàâ anno cccLxXVII in
Eccleſiam ſuam rediit ut eo anno num. II Baro-
nius rectè obſervavit.
Synodas Ag ypptiaca ab Athanaſio celebrata, XII.
& de qua mentio in ejus ad Africanos epiſtola, Synodus
revocanda, ut videtur, ad annum trecenteſimum btiack⸗
ſeptuageſimum primum; cùm in ea dicat Atha-
naſius, ſcripſiſle ſe ad Damaſum contra Auxen- Baron. num.
tium invaſorem Mediolanenſis Eccleſiæ, & mirari *XX *
ſe, cur nondum depoſitus, ejelctuſque ſit ex Eccleſia.
Quare Concilium anno trecenteſimo ſeptuage-
ſimo ſecundo Romæ à Damaſo adverſus Auxen-
tium indictum, hujus S. Athanaſii monitionis
effectus videtur. In Concilio Ægypti non tan-
tm epiſtola ad Damaſum advetſus Auxentium
ſcripta; ſed alia etiam ad Epiſcopos Africanos,
qua ii rogati ſunt, ut eos rejicerent, qui Conci-
lium Ariminenſe adverſus Nicænum tuebantur.
Exiſtimavit Baronius, Epiſcopos illos Africanos
fuiſſe Provinciæ Cyrenaicæ, non verò Carihagi-
nenſis. Sed, ut rectè obſervat Hermantius lib. II.
Vitæ S. Athanaſii cap. 12. Epiſcopi Cyrenaicæ Pa-
triarchatui Alexandrino ſubditi erant, ideoque
cum Athanaſio eam epiſtolam ad Africanos ſeu
Carthaginenſes ſcripſere. Præterquam quòd Afri-
cæ nomen per hæc tempora Libyæ Cyrenaicæ non
attributum, & regio prope Carthaginem ſita ab
hujus temporis Auctoribus Libya non vocata. Hoc
itaque nomine deſignabantur Provinciæ £Ægypto
vicinæ, quæ à Patriarchatu Alexandrino &Imperio
Orientali pendebant; reliquum, quod Epiſcopum.
Carthaginenſem & Imperium Occidentale ag-
noſcebat, Africæ nomine exprimebatur. Hos
Epiſcopos nonaginta fuiſſe, quando eam epi-
ſtolam dedêre, ipſimet in eadem profitentur,
indicantque, in Synodo Alexandrina ſeu EÆgyp-
tiaca lecta fuiſſe ſcripta Damaſi adverſus Valen-
tem & Urſacium in Æ gyptum allata.
A num. XXVII ad XL. Annus Natalis ge- XIII.

nuinus Sancti Ambroſu poſtea Mediolanenſis Naſcitur 8S.

Epiſcopi incertus. Opinio tamen Hermantii in Ambroſius,
Vita 8. Ambroſii lib. 1. cap. 3. præferenda. Is
Divum Ambroſium anno circiter trecenteſimo

quadrageſimo natum arbitratur, quèòd Pauli-

nus in ejus Vita de eo ſcribat: Cam adoleviſſet,
& eſſet in urbe Roma conſtitutus, cum matre vi-
dua & ſorore, quæ virginitatevz jam fuerat pro-
feſſa, oum videret Sacerdotis à domeſtica ſorore
vel matre manus oſculari, ipſe ludens offerebat
dexteram dicens & ſibi fieri oportere, & quidem
Epiſeopum ſe futurum eſſe memorabat. Marcelli-
na Sancti Ambroſi ſoror ante annum trecenteſi-
mum quinquageſimum ſecundum virginitatem
profeſſa non eſt; cùm teſte D. Ambroſio lib. 3.
de Virginibus, velum acceperit à Liberio die
Natali Chriſti, & Liberius anno trecenteſimo
quinquageſimo ſecundo Pontifex ordinatus fue-
rit. Quèd ſi Ambroſins anno trecenteſimo trige⸗
ime

41.

XI
D. ℳℳ
ſu 4
nat

5.

XV.
Mlge k. ſe
elſafiei
in ice, in
4 aip eren eyg.
lange

– △.

=☛ –-

UIII.
ſeitur .
mbro/,

in Annales C. Baronii.

5 £ C. IV. ſimo tertio in lucem prodiiſſet, ut putavit Baro-
An. Ch. 369. nius, anno trecenteſimo quinquageſimo ſecun-
do annum ætatis viceſimum attigiſſet, & ta-
men eo Chriſti anno adhuc in pueritia verſaba-
tur: actio enim de qua Paulinus loquitur, pue-
ro tantùm convenire videtur. Præterquam quòd
incertum ſit, quo anno Liberius velum Mar-
cellinæ dederit. Quòd ſi tertio aut quarto Pon-
tificatůs anno hanc Virginem Deo ſacrarit, Ba-
ronii opinio minus veroſimilis comperietur.
Fundamentum, quo Cardinalis eruditiſſimus ad
cam opinionem adductus, anno trecenteſimo
octogeſimo ſeptimo evertetur.
XIV. Paulinus in Vita S. Ambroſii ait: In admini-
D. Ambro. ſtratione Galliarum patre ejus Ambroſio natus eſt
ſius Arelati Ambroſius, qui infans in area Prætorii in cunabu-
vatus non zdis poſitus. Quibus verbis fultus Theophilus
ſt. Raynaudus perſuaſum habuit, Divum Ambro-
ſium in urbe Arelatenſi natum eſſe, quòd ex
Conſtitutione Honoriana anno quadrageſimo
decimo octavo data, & ex libello precum Epi-
ſcoporum Gallicanorum ad S. Leonem Papam
conſtet, eam urbem ſedem fuiſſe Præfecti Præ-
torio Galliarum. Neque obſtare inquit, quòd
Divus Athanaſius in epiſtola ad ſolitariam vitam
agentes de Paulino Trevirenſi Epiſcopo dicat:
Paulinus Epiſoopus Trevirorum Metropolis Gallia-
rum. Quia illis verbis aliud non deſignat, quàm
urbem Treverenſem Metropolim fuiſſe in Gal-

liis. Verùm anno quadringenteſimo viſuri ſu-

mus ſedem Præfecturæ ex urbe Trevirenſt ad

Arelatenſem poſt Concilium Taurinenſe transla-
tam fuiſſe, ideoque circa præfatum Chriſti an-
num. Erat itaque Arelatum, quo tempore Am-
broſius in lucem prodiit, non Metropolis Gal-
liarum, ſed ſecunda poſt Auguſtam Trevirorum
civitas, ut docet anonymus Auctor Græcus
Deſcriptionis veteris Orbis, qui libellum ſu-
um aureum poſt annum Chriſti oc CXLVII, &
ante annum c C cr, in lucem emiſit, ideoque de-
cem circiter annos poſt Divi Ambroſii ortum:
TIXαν́ s εαν Ooασ àXορα, XαMàατααα T, nbis,
ταν α τι⁰οααιKoptα Xετια, ααι εαονααα.
O'uolog de ?Xνε ε;7 αι nττ Bonhνοe, 9
5.νειπ α αατνος, y Xe α☛ι A' pe Xαααπι
απσ τινπ αο εοαοας Xαα Üνιοαο,,. νσο=
2ipnα* Wπα sα ααπ½1. id eſt: Cipitatem porro
maximam habere dicitur (Gallia nempe) quæ
vocatur Triveris, ubi etiam Imperator morari di-
citur: eaque mediterranea eſt. Pariter & aliam
civitatem habet in omnibus ei adminiculantem,
quæ ad mare ſita eſt, quam vocant Arelatum: quæ
cum ab omni Orbe commercia ſuſeipiat, & præ-
dictæ civitati ea ſubmittit. Is Auctor in Deſcrip-
tione Galliæ nullius civitatis præterquam harum
duarum meminit; cui ſuffragatur Auſonius in
Claris Urbibus, ubi de Arelato canit:
Per quem Romani commercia ſuſcipis Orbis.
Natale itaque Divi Ambroſii longe ab Arelato
quærendum, ſed non extra Gallam, imò nec
extra urbem Trevirenſem; cùm Paulinus in Vi-
ta ejus dicat: Qui infans in area Praætorii poſitus.
Certum eſt autem, Prætorium in ea urbe fuiſſe.
XV. Ad num. X L. Data hoc anno à Valentiniano
Mulca Ee- ſeniore Lex 20. Codicis Theodoſiani, Qaorum
eleſiaſticis appellationes non recipiantur, quà Chronopius qui-
inflic«e, in dam Epiſcopus à multis Epiſcopis damnatus,
bauberes ero quia à ſententia, quæ juſte prolata fuerat, appel-
canda. lavit, mulcta quinquaginta librarum argenti ei-
dem imponitur. Hoc autem, inquit Valentinia-
nus, non Fiſco noſtro volumus accedere, ſed his
Tom, I.

8

que hoc anno, ut Baronio viſum, neque ſequen-

519.

gut indigent, hideliter erogari. Quod in hac canſa SA C. 1 V.
& eteris Ecclefafticis fiat. Quod utique pium An. Ch. 369.
Valentiniani inſtitutum fuit; quod ſecutus &
Athalaricus in eadem ferè ſpecie apud Caſſiodo-
rum lib. 8. epiſt. 24. ſervantque paſſim hodie
Galliæ Parlamenta, ut nempe mulctæ Eccleſia-
ſticis exſculptæ, in Pauperes erogentur, ut ob-
ſervat Gothofredus in hujus Legis Commenta-
rio, ubi plura alia de eadem Lege.

Ad num. XLI & ſeqq. Sanctus Baſilius ne- XVI.

Epiſcopatiss
ti, ut paſſim Viri doctiſſimi ſcribunt, ſed anno BPahilii.
trecenteſimo ſeptuageſimo primo ad Epi ſcopa-
tum Ceſareenſem evectus, ut quæ ſequentibus
annis in medium adducemus, manifeſtum fa-
cient. Quo Epiſcopatu anno ſuo reddito, Chro-
nologia per hæc tempora in multis illuſtrari po-
terit. Cogimur autem, quæ ad Epiſcopatum il-
lum aſtruendum faciunt, prater morem in ſe-
quentes annos differre, ut res clarior procedat.
Ad num. LXV. Quo anno Gregorius Wſſe-
nus Sancti Baſilii frater Epiſcopus dictus ſit, in- ſine
certum. Baronius exiſtimans, epiſtolam Grego- ylſe. crea-
rii Nyſſeni ad Olympium de Sancta Macrina, tus.
ſcriptam eſſe anno trecenteſimo ſeptuageſimo
octavo, infert eum anno trecenteſimo ſeptuage-
ſimo in exilium miſſum, cùm jam Epiſcopus
eſſet, quòd ipſemet in ea epiſtola dicat, ſe jam
ab annis octo in perſecutione verſari. At cùm ex
infrà dicendis conſtet, eam ad Olympium epi-
ſtolam ante finem anni trecenteſimi octogeſimi
datam non eſſe, liquet ejus exilium ante annum
trecenteſimum ſeptuageſimum tertium non con-
tigiſſe. Quare Gregorius magis veroſimiliter an-
no trecenteſimo ſeptuageſimo ſecundo ad Epi-
ſcopatum promotus, non Nyſſæ in Aſia Minori,
ubi urbs hujus nominis, ſed NWyſſæ in Cappa-
