ſarius, tanquam leo rugiens dies, ac
noctes circumiens quærénsque, quem
devoret, multô laborat impenſiùs, ut
animam noſtram ſuos in laqueos per-
trahat, quàm nos, ut eam conſervemus.
Quis füuror eſt, exclamat Salvianus,
(a) viles d nobis animas veſtras haberi,
quas etiam diabolus putat eſſe pretioſas?
E&c. & per hoc, quicunque animas ſuas
nogligunt, etiam infra judieium diaboli
NJe amant.

CAPUT IX.

Nunquam licet in procuranda ſalute
languſoere.

N Ulti cauſas aliorum vincunt; at
(proh dolor!) propria, cadunt.
Maxima pollent induſtrià, ut adju-
vent cæteros, eormque negotia ad fe-
licem exitum perducant, exiguâ au-
tem, ut ſeipſos juvent, ſuæque ſalutis

nego-
(a) L, 3. ad Eccloſ.

negotiun
Annos ir
ur; ſee
Ut anim
itute!
o⸗
Dunduan
080.
Pon ted
lopit,
Cete
lomcent
Iekert, it
eolühng
tſiin
Cecait
Kinelg
Unguinn
Uitam
her
Regrants
tna Del
tamlal
Uellihr

on nißi Min
nee aere ih.

noſtet ad⸗
diens (les
rensque le
impenlis,
n ageos e
nconlentem
Imat Kluimm

Chriſtianæ. 3 5

negotium pertractent. Menſes, &
annos inſumunt, ut jus alienum tuten-
tur; ſed vix reperiunt horæ dimidium,
ut animæ ſuæ in miſerrimo ſtatu con-
ſtitutæ ſuccurrant.
DEUS cum illis eſt aſſiduè; at illi vel
nunquam, vel rarò admodum ſunt cum
DEO. Enimverô ejuſmodi homines
non rectè ſapiunt. Is ſapit, qui ſibi
ſapit.
Cætera, ſi malè ſuccedant, ſi peſ-
ſumdentur, aut negligantur, parvi
refert: inſtaurari ùt plurimum poſſunt,
eorumque jactura valet reſarciri.
At ſalutis tuæ negotium, ſi malè ſuc-
cedat, ſi negligatur, æternum miſer es,
& infelix. Nihil hic inſtaurandum re-
linquitur.
Vitam perdidit uxor Loth, momen-
to per viam ſubſiſtens, ut Sogomæ con-
fagrantis reliquias curioſis oculis con-
tra DEl mandatum intueretur: in ſta-
tuam ſalis converſa eſt, ut ejus docere-
ris exemplo, in rebus ad ſalutem perti-
nentibus, fervorem quemdam inuſita-
B 6 tum,

36 Veritates

tum, curâmque ſingularem, nullo pun-

cto temporis intermiſſo, afferre te
oportere.
Ut docereris, nunquam tibi, quæ-
cunque ſe negotia, quantumvis neceſ-
ſaria, offerant, à procuranda ſalute eſſe
deſiſtendum; etiam tantillo opus eſt,
ad vertendum vel ſemel caput, metu,
ne brevis hæc interruptio, hæc parva
ſegnities ſempiternæ tuæ damnationis
ſit cauſa.
Wulla ſatis magna ſecuritas, ubi pe-
riclitatur æternitas, ait S. Gregor.
Cura itaque ſalutis tuæ, præ cæteris
curis impoſterum tibi cordi ſit, neceſſe
eſt; nullum, ne minimam quidem, ejus
ſtabilendæ negligendo occaſionem;
ut ſic, aſſiduo virtutum præſtantiſſima-
rum exercitio, dives, & plenus meritis
colum conſcendas, ac ſempiternâ po-
tiaris gloriâ.

CAPUT X.

Cum tempore operanda &ſt ſalus.

B'ne cepiſſe nequaquam ſufficit; eni-
tendum nobis eſt, ut bene finia-

mus,

Imns,
l eſt.
(lum

incſpe
ih
C
Clt,it
are,
rmt.
n
ttenim
minibn
UIn
Trenu
Ie in
Atta
nnagks
do
Gebet
m
Chryen
Ulmns⸗

01

,nollopun⸗
, Afkete t

n tibi e
nmyis te⸗
da ſallteel
lo opnth
caput nen,
, her n
damuntoon

Fiae, Mif⸗
GtegO
D
Alſtynect!
gligen
CCaonenn
Atantiſi
enus meitl
pitem

,
h
ufftzen
ene fin
l

Chriſtianæ. 37

mus. Non progredi in virtutis, regre-
di eſt. Sola conſtantia opus perfe-
ctum habet, & coronatur.
Efficax, ut perſeveres, remedium eſt,
incipere in horas ſingulas, & cum Da-
vide dicere indies: Dixi nunc cæbi.
Qui ſe exiſtimat ſtare, videat, ne ca-
dat, ait S. Paulus Apoſtolus. Hic enim
RKare, teſte S. Chryſoſtomo, (a) non eſt
Firmiter ſtare, donec fuerimus liberati d
RFuctibus vitæ praſentis, & ad tranquil-
lum portum navigaverimus: magnis
etenim inimicorum circumdamur ag-
minibus; hoftium plena ſunt omnia.
Millenæ inſuper res ſunt, quæ nobis
ſtrenuè in via virtutis currentibus, at-
que in agone contendentibus obicem
& poſſunt, & conantur objicere.
Attamen nihil nobis metuendum eſt
magis, quàm nos ipſi; infirmitas no-
ſtra, atque fragilitas magis terrere nos
debet, quàm dæmones univerſi. Ver-
bum unum, unicus gemitus, unica la-
chryma, præſertim eorum, quos dili-
gimus; unus oculus in hoc, illudve
tem-
(a) In hunc locum

38 Voeritates

tempore conjectus, pertrahere nos po-

teſt in enorme atque erubeſcendum
flagitium.

Peccavit Adam, commiſit adulte-

rium David, DEUM ſuum dereliquit
Salomon, JESUM CHRISTUM Magi-
ſtrum ſuum negavit Petrus: Quid
agent parvi, & tenelli frutices, ſi tam

proceræ, tam altè radicatæ, ac fixæ ſo-
lo arbores, vento vel minimo proſter-

nantur?
Cum timore igitur omnem vitam
noſtram tranſigamus, neceſſe eſt; Cca-
vendum etiam nobis eſt quàm maxi-
mè, ne nimiùm fidamus propriis viri-
bus, nimiumque ſecuri ſimus de noſtra
ſalute; nam, ut rectè monet S. Augu-
ſtinus, facit hoſtis ſecuros, quos cupit eſſe
aptivos.
Ipſi Chriſti Diſcipuli, acceptis ex ſa-
cro ejus ore his verbis; Unus veſtrüum
me traditirus ot; contriſtabantur om-
nes, eumque rogabant ingenti cum
timore; Wunquid ego ſum, Domine?
An non jure merito tremeres, ſi per
arctum, atque anguſtum pontem, ſub
quo

gvo npi
ttapleun
te pon
Unum,
barun
Gininitus
tlisnge
Ni corie
igne in
Tus ibic
periturn
ſti Do⸗
Minandn
Cilamol
Dundn
Ckterorun
tudinem
tam, Gbe⸗
lecleete
itg.
lhhsin
tum ſt
kumnane
Ntum
Dadtion
Nnit

Ahere nosp
rubelcenen

miſit ade
umn derelgi,
STUNM
etrus: Qil
tutices in
, de fNel
nimo peoſt

mnnem Via
elle el,
Ovim m
proptis i
nuse mln

Vo
e

net.)

s
banturo-
gent 6

I

leles 1

pten, I

Chriſtiana. 39

quo rapidiſſimus labitur fluvius, tibi
tranſeundum eſſet cum pluribus aliis
te ponè ſubſequentibus, quorum
unum, fallente veſtigio, caſurum, &
aquarum vorticibus abſorbendum eſſe
divinitus innotuiſſet? an non veſtigiis
tuis ſingulis ſolerter attenderes, & om-
ni curà eniterére, ne unicus ille miſer,
atque infelix eſſes, qui in flumen lapſu-
rus, ibidémque ex Divino decreto eſt
periturus ? quemadmodum Jeſu Chri-
ſti Diſcipuli ſolicitè ſatagebant, ut abo-
minandum proditionis ſcelus à ſe pro-
cul amolirentur.
Eundum tibi eſt inter immenſam
cæterorum omnium hominum multi-
tudinem per arctam, & anguſtam ſemi-
tam, quæ ſola ad æternam vitam nos
deducere poteſt: hunc in finem es con-
ditus.
Ipſius inſuper Veritatis eloquio decla-
ratum eſt, electos eſſe paucos, angu-
ſtam hanc ſemitam à paucis inveniri,
latam ac ſpatioſam vitam, quæ ducit ad
perditionem, intrare quàm plurimos.
Manifeſtum etiam omnibus Rdum
elt,

4⁰ Voritates

eſt, non tantummodò unum, ſed mul-

tò plures eſſe damnandos, quàm coælo
aſſerendos. .
Itaque ab aſſiduo metu ceſſare nun-

quam tibi licet. Verbis, operibus, co-

gitationibus tuis omnibus attendere te
ſinè intermiſſione oportet, ne illorum
plurimorum, qui miſerandum in mo-
dum lapſuri, & perituri ſunt, numero
adſcribaris.
Qui nullatenus timuit, jam nunc
laplus eſt, vel certè in proximo, ne la⸗-
batur, verſatur periculo. Time ergo,
cum arriſerit gratia; time, cum abièrit;
time, cùm denuo revertetur.
Vide etiam, ſi expediat, cum alii cor-
pus ſuum abſtinentiâ, jejuniéôque con-
ficiant, te tuum epulis, atque exquiſi-
tis dapibus nutrire; &, cum illi ſacco,
& cinere, atque omni miſeriarum ge-
nere afflicta, & pallentia membra cir-
cumferant, te adornatum, ſplendidum,
& lætum incedere; & , cum illi ferè
omne tempus ſtudiis & prolixis ora-
tionibus tranſigant, te ridere, jocari,
& luxuriari: Nunquid non unus om-
nibus

niD
ani eus
Ventanm
riorie
licitiſn
Miti,n
CIi, l
gerent.
Wert
iſerie⸗
umn nl
jm ltiy
Ulento
U hen
erſeun
ſeri 19
ſaci
MMt)
elei
ll:
Aiim.
1 lt in
ſhorein
Kdho
tenb

Mn

Cbriſtianæ. 41
mumſedn nibus DEUS? aut non omnes Chriſti-
05,quum ee ani ejusdem judicis præſtolantur ad-
ventum? aut forſitan te mitior, alios
tu celirem acrior ignis exſpectat, ut alii tantum ſo-
8,Opeibisf liciti ſint, tu tantùm ſecurus? crede
dls gttenten mihi, quôd & illi expeterent eſſe ſe-
ttet, ne lln uri⸗ ſi ſibi conſentaneum fore intel-
randummm Iigerent.
Mlerito exclamat S. Gregorius: Væ
miſeris nobis, qui de electione noſtra nul-
it, ſan lam adhuc Dei vocem cognoſcimus, &
vorind de Jam otio, quaſi de ſecuritate, torpemus!
Meritô etiam rogat S. Bernardus.
e cuntinn Unde bac tam berverſa topiditas? unde
. hac ſecuritas maledicta ? quid NRoeducimus
cumilin miſeri noſmet ipſos? forſitan jam divi-
nea tes facti ſumus? forſitan jam regna-
mus?
Rectè itaque monet S. Paulus Apo-
ſtolus: Fide ſtas; noli altum Japero,
Jed time; & prima tua, atque unica cu-
ra ſit, in negotium ſalutis tuæ indefeſſo
labore incumbere.
Ad hoc te, nõsque omnes hortatur

gronin idem Paulus: Cum metu, & tremore ve.
etei Kram ſalutem operomini.

Veritates
CAP U T XK ſ.
De Praædoſtinatione.
Q poteſt dicere: ego de electis
ſum; ego de prædeſtinatis ad vi-
tam; ego de numero filiorum? quis
hæc, inquam, dicere poteſt? recla-
nante ſacrà Scripturà: Meſcit homo,

utrum amore, an odio dignus ſit. Sat

ſcimus, peccùſſe nos; ſed, an peccata
Condonata ſint nobis, haud ſatis ſcimus.
Quis non expaveſcet?
Cognovit Dominus, qui ſunt ejus (a)

novit, qui cœleſti donandi ſint gloriàâ;;

novit, qui ſempiternis cruciandi ſint
flammis.
Non pauci dicunt: vel prædeſtina-
tus ſum ad æternam vitam, vel non
ſum: Si prædeſtinatus ſum; certiſſime
ſalvus ero, quantuſcúnque fuerit pec-
catorum meorum cumulus.
Si non ſum prædeſtinatus; haud
dubiè condemnabor, licèt, reliquo vi-
tæ tempore innumera adhuc opera à
me eſſent præſtanda: quapropter in-
dul-
(a) 2. ad Limoth. 2.

oleebo
Grdazu
Dos, on
Penſio
Uln
Uentz
pektrahe
iin Ct
Med
Probi
itigne
Pele
Niene
dun In
Moritun
rpori
nkon
Mencdit
luinte
Mortils.
tenehne
Dann con

eg be eel
deſtinntsn
flliorum,
poteſt! c
Mit ir

ed, an el
ud ſuter

liſulr he
diſikgle
Ctcundi

el Mrokti
tam, Ve
ne flentt
inatus; N.
religci
Ghuc n
aproptel

dulgebo deinceps genio meo, nec
quidquam deliciarum denegabo ſenſi-
bus, omnibusque meis perverſis pro-
penſionibus laxabo habenas.
Fallacia admodum ſint hæc argu-
menta, atque à deæmone inventa, ad
pertrahendos homines in quævis flagi-
tia, & tandem in gehennam.
Electio ad æternam gloriam à bona,
probâque vita pendet. Mani eſtum
taque indicium eſt, te neque electum,
neque prædeſtinatum efle, ſi bene,
piéque vivere detre ctes; quemadmo-
dum luculentum eſt ſignum, brevi
moriturum te, ſi neceſſarium alendo
corpori cibum ſumere recuſes.
An fortè de numero reproborum es?
Pprævidit igitur DEUS, perditè victu=
rum te, moriturumque in ſtatu peccati
mortalis; quæ quia prævidit, idcirco
te reprobavit: Mortiferam ergo cul-
pam conſtanter fugias, neceſſe eſt, ne
reprobis aliquando annumereris.
An fortè de numero es electorum, &
filiorum Dei? rectè gitur, piéque vi-
Vere te oportet; prænovit enim Deus,
rectè,

44 Veritates

rectè, piéque victurum te, felicitérque
moriturum; quæ quia prænovit, hinc
elegit te, tuumque nomen libro vitæ
indelebili charactere inſcripfit.
Quòd ſi bona illa opera, propter quæ
te Deus elegit, minimè peregeris, ne-
quaquam electus es, neque libro vitæ
tuum nomen inſcriptum eſt.
Adeò, ut Divinum decretum de
æternitate tua felici, aut infelici pen-
deat à libero tuo in bonum, vel malum
conſenſu: Quod perſpicuum erit in
hac ratiocinatione: Quisquis furatur,
ſuſpendi debet; tu furaris: ergo ſu-
ſpendi debes. V
Prima propoſitio continet juſtiſſi-
mam legem ab omni natione recep-
tam; altera complectitur affectum li-
beri tui arbitrii, conſentientis furto;
tertia proponit judicis te condemnantis
ſententiam.
Sententia tui ſuſpendii, à judice pro-
feratur licèt, à libero tamen tuo furto,
tanquam à radice, proficiſcitur; furtum
verô tuum nequaquam ab æquiſſima
ſuſpendii ſententia; iniquum enim fo-
ret

W Nod
Nen lul
Eebet, hl
Necellni⸗
Ullitn
6enclie
pote
Evichem
Cadere
bomum
malum.
Lelentin
Ultntin
tgoi
uniln
eNltus 4
Kentus m
Pencet,
äbonn
Nmenln
ene
Cluniums
tem h
Ils eſteo
Mliſan
Nun per

Chriſtianæ. 4 5

te, feicten ret illud judicis argumentum? IIle,
prenoiII quem ſuſpendi volo, neceſſariò furari
Ben Ibom debet; hunc ſuſpendi volo; hic ergo
cripſit. neceſſariò furari debet.
2, propen Poſſétne in judice reperiri injuſtior
peregegt agendi modus? hic itaque in Deum,
que Hbos utpote ſapientiſſimum ſimul, atque
n eltl. &quifſlimum judicem, nequaquam
decretunm? cadere poteſt. Ex illo tuum omne
t inteld “ bonum promanat; ex te tuum omne
In, veI malum. Divinam condemnationis tuæ
vicuun eii ſententiam peccata tua ſecum ferunt;
iogui fuin illa tantuùm à DEO pronunciatur.
is: Ut quis ſcopum tangat, neceſſe eſt,
ut rectà in illum collimet; optatus viæ
Ntinet ſin exitus à bono in eam ingreſſu, con-
Gtione e Centus muſicus à modis, & menſura
r ſkeclun! pendet; non autem ingreſſus viæ bo-
entisfum nus à bono ejus exitu, neque modi,
ondemmms aut menſura pendent à concentu.
Atque hinc, ſi induſtrius ego horum
jndcem omnium ſpecula ſpectator prædice-
n tuofum rem: Hic homo, qui modò ejaculatu-
tur; i rus eſt, non tanget ſcopum; ille alter,
b zquln qui iſtam jam ingreditur viam, nequa-
mennt quam perveniet ad locum, ad gücm
1

46 Veritates

ire decrevit; hæc muſica carebit con-

Centu: Cuncta illa licèt evenirent, que-
madmodum prædixi, non mea præ-
dictio, ſed ſagittarii dirigentis arcum, vi-
atorisque per difficilem, aut contrariam
ingredientis viam, & Magiſtri dirigen-
tis menſuram muſicæ parva dexteritas,
atque induſtria, horum omnium erro-
rum erit cauſa: ſic & Deus, licèt ab
æterno prævideat noſtram electionem,
aut reprobationem, de eâque decernat,
non tamen ipſe hujus eſt cauſa, ſed
noſtra bona, aut prava vita, in qua nos
novit morituros.
DEI eſt vocare; electos autem fieri,
autt non fieri, noſtrum, ait Theophila-
Eus. (a)
Da igitur, ùt potes, & debes, reliquo
vitæ tuæ tempore ſtrenuam operam,
ne quid ſaluti, atque electioni tuæ deſit.

CAPUT KXII.
Pradeſtinatio etiam d nobis pendet.
Uamvis tibi Deus manifeſtaâſſet, de
numero beatorum te eſſe futu-
rum,

(a) Cap. 22, in Matth.

ronn, noni
tetnittete
aglot
Genn pol
Dd
Ninunged
Denshl
Ult, nili⸗
ladorar
ls Etern
ion
ul ſled.
HMoſan
Popter
Tnen nun
Ohicere .
idel
Dheney
lg faror
Uts Onne
8 Uon
Pr cul e
ihiligi
OPhvonet
tibos opr

ca arebit et
eyenikenda⸗
non mei
entisaroum
,ut coptlarut
ligiſkicrte
harra Centtiii
ombpium en
Dels, lce
am eleckonet
eigneckenn
elt cald,
iti, in und

Tur Auten ,n
it Tlunke

gebes, elit
Gim Ohenn
joni tue -
XII.
Ohiefull:
iteſtilt .
te ell 1⸗

Chriſtianaæ.

rum, non idcirco bona ulla opera in-
termittere deberes; quemadmodum
ab agro tuo colendo delſiſtere nequa-
quam poſſes, licèt certiorem te feciſſet
DEUS, illum uberes in annum pro-
Ximum redditurum fructus.
Deus ſalvos facere nos haudquaquam
vult, niſi allaboremus. Divinæ gratiæ
adlaborare, ſi vis ſalvus futurus es: ſi no-
lis, æternùm haud dubiè es periturus.
QOui oroavit te ſin to, non Siſtifivahit,
nec ſalvabit to ſiné, te, ait S. Auguſtinus.
Hoc ſanè dæmon probè novit: qua-
propter diu, noctuque nobis inſidiandi
finem nullum facit. Poſſet quis illi
Objicere:
Quid eſt, quòd illum tu hominem op-=
pugnes? vel prædeſtinatus eſt, velnon?
Si eſt prædeſtinatus; ſalvus certo cer=
tiuùs futurus eſt; irritæ ergo tentatio-⸗
nes omnes ſunt, quibus illum laceſſis.
Si non eſt prædeſtinatus; æternis
procul dubio cruciandus erit flammis:
nihil igitur tentationibus tuis, atque
oppugnationibus, nihil indefeſſis cona-
tibus opus eſt: ſi quis dæmoni hæc
obji-

48⁸ Veritates

objiceret, hujuſmodi ille ratiocinatio-
nem riſu exciperet, atque exploderet.
Prædeſtinatio, atque electio ad æter-
nam gloriam etiam à nobis pendet,
pendet à libera noſtra voluntate, à co-
operatione noſtra; hanc dæmon omni
ſtudio impedire nititur: in noſtra au-
tem poteſtate eſt, perverſis ejus ma-

chinationibus refragari. Allatrare nos
poteſt; ſed mordere, niſi morderi ve-

limus, haudquaquam poteſt.
In noſtra, inquam, poteſtate eſt, vo-
cationem noſtram, noſtramque ad glo-
riam electionem aſſidio bonorum ope-
rum exercitio ſtabilire. Ad id horta-
tur nos S. Petrus Apoſtolus. Sata-
gite, ut per hona opera certam veſtram
vocationem, & electionem faciatis.

Itaque non eſt, quòd turbemur, aut

angamur hoc prædeſtinationis puncio:
ſed, cùm illa in noſtra etiam ſit pote-
ſtate, tantummodò oportet nos omni
curà, omnique contentione in id unum
incumbere, ut in virtutum exercitio
continuum faciamus progreſſum.

CA-

P
lt
Atoreopini,
thlenie
SesCora
elltata d
Dermit
erplodet;
kaln are
Krkonin
ntrim ge
tet
Mngne
, qu
in ſunt 1
Aentinn
eudmint
Cendiscnn
telcere o
um, ⸗ Ue
lonmm l,

ę

Chriſtianæ. 4⁹

le titſccinti CAPUT XIII.
lne eaploten De reſpectu humano.
Getlodte Arvi refert, quid homines de te di-
nan 1 Cant, vel ſentiant; illorum verba,
7Oluintake,4

atque opinio neque meliorem facient
nedenonii te, neque deteriorem. Talis es, qua-
: inwolnn lis es coram Deo. Interroga conſci-
treti iuüt entiam tuam, eique fidem habe.
e permitte æ&ιquo animo, ut Michol te
gin morctt explodat; tu interea cum Davide co-
et, ram arca Domini reverenter falta.
poteſitee Sine homines, quidquid lubet, effutire;
kimdets interim fac ſedulô, quod te facere opor-
bonotund tet.

Adithe Nunquam tam multa dicere pote-
oſtolg runt, quin plura poſſis audire: una
tun M illis tantummodo eſt lingua; tibi verò
ufuist duæ ſunt aures.
tutben. Silentium tuum illos rubore ſuffun-
tonsii det: tua in bene cœptis ad finem perdu-
etam II Cendis conſtantia, tandem illos obmu-
httet teſcere coget, vel fateri, te laude dig-
neinit, num, atque agere te, quod rationi con-
tum eα ſonum eſt, plusque apud te valere ti⸗
grellun morem Dei, quàm hominum. Qui

9 C timet

50 Veritates
timet hominem, citò corruet, ait Salo-
mon.
Nunquam tibi erit malè (totus in te
mundus inſurgat licèt) ſi Divinæ te
ex integro ſubjeceris voluntati. Hâc

vià Cherubini, & Seraphini maximam

in cœlo conſecuti ſunt gloriam.
Quò magis Deo ſe quis ſubdit, eique
obtemperat, hôc majorem in rebus
omnibus inveniet animi pacem & tran-
quillitatem.

Nihil omnino exigit à nobis Deus,

præterquàm id, quod rectum, & rationi
conſentaneum eſt; at homines illud
interdum poſtulant, quod perverſum
eſt, & quod rationi planè repugnat.
D EUS immutabilis eſt; homines
mutantur in horas: nunc hoc volunt,
nunc illud; hodie amabunt te, Cras
odio habebunt; hâc te horàâà laudabunt,
alterà contemnent.
Magnaà fruitur pace, qui nec laudem
hominum curat, nec contemptum,
quique omnes eorum vituperationes
flocci facit.

Intuentur homines vultum; at Deus
ani-

Amümunt.
oetoris
lot, & 1
Rerun
Nibug e⸗
Nl eli,
Ithnunera
tunt,
Wame
tonibus
ſunt un
lilet⸗ de
keibos
cn gbic

N0 kepn

nn in te
Eneiſäinn
Elamn Uegl

guin om

Ureſkt;n
NM

e

Chriſtianæ. Fr

et, Wt A animum. Homines opera conſiderant,
quæ foris apparent; ſed Deus inſpicit
le (totmnmt Cor, & appendit intentionem.
ſi Die Rerum, quas agis, rationem homi-
luntai, H nibus reddere non debes: hominum
jini mmimn non eſt, judicare te, neque opera tua
lorim remunerari; hæc ſoli DEO compe-
Ctem ili Attamen & parentibus, & modera-
mncenuum toribus, & iis, qui à confeſſionibus tibi
Nen n funt, tanquam ipſi Chriſto, morem ge-
TwobsD“ rerete oportet in omnibus, quæ Divi-
e, nis legibus non adverſantur.
cunen Nulli mortalium obtemperare licet,

wne dum quid imperat, vel petit, quod
rce DEO repugnat: ſatius enim effet, to-
etegnel

Er hur tum in te mundum inſurgere, quàm
e oe ſanctiſſimam ejus à te contemni, aut
ner⸗ etiam negligi voluntatem.
bun ren Stude igitur potius, placere Deo,
Nriln quàm hominibus. Hoc enim longè
neckok præſtat; nam, ut S. Paulus ait, ſi homi-
—– nihus placerem, Chriſti Jervus non

jtupetni⸗ AMem.

t0 C 2 CA-
um;

52 Veritates
CAPUT XIV.

Non eſt, quod erubeſcamus Chriſtum
imitari.

Onori nobis ducimus, dum Regis,
aut magni Principis geſtamus in-
ſignia; at Regis Regum Chriſti Jeſu
veſtibus, ac inſignibus indui, multi
erubeſcunt.
Vel minimæ fſortis opifices illud,
quod exercent, Opificium palam profi-
tentur, ejusque inſtrumenta circum-
ferunt, quantumcunque illud vile ſit
& abjectum; ſed plurimi re, & ope-
ribus profiteri non audent, ſe Chriſti
doctrinam ſectari: perverſos, laſcivos,
audaces, atque impudicos nominari il-
los non pudet, ſed bonos ac probos
pudet nuncupari: pudet illos cum
Chriſto eſſe pauperes, deſpici, vel cum
eo injuriam ab aliquo illatam mode-
ratè ferre.
At nunquid ipſe ait? Qui me erubu-
erit, & meos ſermones, Punc filius bo-
minis erubeſcet, oiun venerit in majeſtate
ſua, & Patris, & ſanctorum Angelo-
rum,

☚n

P
riman
Ktipud
Nn⸗
inkur.
ilun co
eiis ien
N
Ciones
Hne
Chrum
Anlise
Cm 8 P
toln, D
Ole aded
eban
Cjti
n.
Conkt
leſpeckn
Ciinnm
leeilit
elt, 00

CObriſtianag. 3

IV. rum. Quis non pavebit? Hoc altè in
is (Mien animum demitte. Quem ſui Magi-
ſtri pudet, is illo indignus eſt.
J Nunquid & rurſum ait? Ommnis,
dunk quicunque confeſſus fuerit me coram ho-
gelunm zminibus, & lius hominis confitebitur
Ohr iMum coram Angelis DEI. Quis ad
indui, “ ejus imitationem non inflammabitur?
4 Noli itaque inpoſterum ullas deſpe-
OpfE" Ctiones, aut dolores formidare.
um penn Hanc in illis inveniens gloriam, hoe
menn m ſolatium, quôd per illa IESU Chriſto
Ge Mud Kimilis efficiare, quédque dicere valeas
inie cum S. Paulo: Vivo ego, jam non ego;
en, EDivit verò in me Chriſtus, non jam glo-
NeHK ärioſus, ſed patiens, & cruci affixus; at-
So que adeò non amplius vivo, ut vivere
nos AN ſolebam.
Gget Mos Certus ſalutis meæ ſum, ait Tertullia-
e nus Deo meo ſimilis eſſe non erubeſ-
jllatam . am.
Conſtanter itaque, ſepoſito omni
reſpectu humano, Servatoris tui do-
uu, Strinam, & facta ſectare. Fidem ha-
itinh bere illis, quæ dixit, eâque firmiter cre-
run A dere, non fufficit; ſed illa inſuper, quæ
C 3 uipſe

64 Voritates

ipſe fecit, & nos facere jubemur, atque

adeò obligamur; quandoquidem in
Operibus ſuis non ſit minùs verax, quàm
in verbis, neque in utrisque falli poſſit.
Dimidia ſolummodo ex parte Chri-

ſtianus es, ſi Chriſti myſteria venereris,
non virtutum etiam imiteris exempla;
sicque renuas ejus tum vitæ, tum mor-

tis uberrimis ditari fructibus, quos
DEUS nemini Chriſtianorum imper-

tit, niſi iis, qui filii ſui imaginem in ſe
circumferunt, & ad amuſſim expri-
munt, teſte S. Paulo: Quos praſcivit,

& pradeſtinavit, conformes feri ima-
ginis filii ſui, - = = illos & glorificavit.

Reſpectus humanus damnoſum ve-
nenum eſt, piis præſertim hominibus,
& quàm plurimis eſt lapis offenſionis.
Juvat videri, & delectationi nobis
omnibus eſt laudari, æſtimari, & amari:

at verô, qui vel ab hoc, vel ab illo ſingu-
lariter diligi vult, is eorum cor, atque
amorem, ſoli Deo debitum, ad ſe, atque

ad ſui amorem ſtudet allicere. Quæ
rapina indignior?

Mrorh
nli poekk
ſegnitr.
Ntins
Elanpn
s Iann
Meere,
taire,
W⸗
denmn imn
Qlemad
male, iel
Nel nerce
Iumamp
Munn

Kiignele

Napicem
llols, ie
le, ioaen

lam
Onk N

Dr 6 ntüule
Cinpreh

bemuar, angt
tdodbiden!
asVerg, il
que fali on
ex pate lh
eria venent
teris exenh
Vitæ, tunmm
norum inn
maginem

7
4

mmollin en

S ifn
ampofnt
n hominn
Soffenhn
Gation n
nali Cimm
labilolr
n C, N
m 0l,
cere,

Obriſtiana. 5 5

Amor hominum prodeſſe nobis ni-
hil poteſt, dum Deus nos odio per-
ſequitur.
Satius eſt, melancholicos, moroſos,
& ſcrupuloſos, apud homines audire
nos, quàm Deo vel in re minima diſ-
plicere, aut conſcientiæ noſtræ con-
traire.
Nihil omnino, ne in ſanctiſſimis qui-
dem, imitari licet, quod perverſum eſt.
Quemadmodum egerimus bene, aut
malè, ità recipiemus totà æternitate,
vel mercedem, vel pœnas, nec quid-
quam amplius.
Nunquam fruemur animi pace, ſin-
ceraâque lætitiâ, nunquam perveniemus
ad apicem perfectionis, ſi heminum ju-
diciis, atque ſermonibus aures præbe-
re, iisque nos conformare velimus.
Talia modò ſunt tempora, ut, ſi quis
bonus, ac probus ſit, contemnatur, &
pro nihilo ducatur, ac ſi malus foret,
& improbus; ſi quis malus ſit, æſti-
metur, & honoretur, ac ſi eſſet bonus,.

& probus,
C 4 Judi-

56 Veritates
Judicium itaque hominum nequa-
quam curandum eſt; multoò minus
metuendum. Stultum eſt timere, quod
vitare non potes, ait & Martinus Bra-
carenſis. (a)
Nec eſt, quòd propter amentium
dicteria ſapere deſinamus: dummodo
ſoli Deo placere poſſimus; de cæte-

ris non oportet nos eſſe ſolicitos. Præ-

ſtat bonos eſſe, quàm bonos videri.

Malis diſplicere, eſt laudari, ait de-
nuo §. Martinus Bracarenſis,

CAPUT XV.
De Adverſitate.

PDEſſima Chriſtiano homini nota eſt,
pati nolle. Multi Deum diligunt,
quamdiu nihil patiuntur adverſi: gau-
dere cum illo omnes cupiunt; ſed pauci

cum illo, vel pro illo tolerare quid-
quam volunt.

ei parent, ejuſque ſequuntur veſtigia,
atque
(à) Maximè de morih,

Rolper⸗

Aae ej
Onmafn
ils can
inos
Unh et
Ihentes,
ktamtun
eNepti,
N
ltgori
tünre
MMonerti
lerarer
1 miot

ln ocinn

ent,l

aunnatio
Dels Pr
nd aſ
fänmmny

Qni ſolummodo Deum amant, æ& Audl

Dern
Cenclis

Uin

hninumn nenn
molto min
At tinert,
Mantitur I

ter amertinn
1s: dumoe
nus; de d⸗

6
ſolicitos in
Onos ſicei
Muudpi, tt
renſit.

XV.

lt.

mnininon,
Pumdlir
radrert:
innt,lele
tolerele dl⸗

un Anl
ntur iet⸗

Cbriſtianæ. 57

atque ejus gloriam promovent, dum
omnia fluunt ex animi ſententia, ſunt
ipſis canibus deteriores; nam hi Do-
minos ſuos ſequuntur, iisque deſervi-
unt, atque in quoſcunque hoſtes in eos
irruentes, latratu, & morſibus inſiliunt,
etiam tum, cùm ab illis fuſtibus fuerunt
excepti.
Chriſtus æternam nobis pollicitus
eſt gloriam in paupertatis, adverſita-
tumque æquo animo toleratarum re-
munerationem; ſed plurimi uſque adeò
hæc averſantur, tantôque odio habent,
ut magis hæc averſari, graviuſque in
illa odium concipere haudquaquam
poſſent, licèt interminatis ſempiternæ
damnationis pœnis horum odium ipfis
Deus præcepiſſet, ità dæmoni auſcul-
tant, ac ſi pro ipſis cruci affixus fuiſſet:
Chriſti verôò conſilia ſic aſpernantur,
tanquam, ſi quis liinſanus, aut hilſtrio
illis loqueretur.
Eternis inferorum deſtinantur in-
cendiis, qui rebus hic ſemper fruuntur
profperis.
Fugiamus domo, in qua nullæ ſunt
5 oruces

58 Veritates

truces, exclamabat olim S. Ambroſius,

cüm illi diceret Pater-familias, ſe hacte-
nus cum ſuis proſperâ uſum fortund,

atque in omni rerum vixiſſe abundan-

tia; & ecce! Epiſcopo vix inde di-=
greſſo, tota de improviſo (perſpicuum
ſanè Divinæ iræ argumentum) domus
corruit; nec non domeſtici, qui ine-
rant, ruinaà oppreſſi, omnes interiére.
Contra, quicunque probi, atque electi
ſunt, quicunque ſempiternà donandi

ſunt glorià, probentur, plurimâque hic

difficilia tolerent, neceſſe eſt, ne mundi

proſperitate corrupti, à via ſalutis aber-

Tent.
S. Paulus lapidibus impetitus cum
S. Barnaha adhortabatur, atque anima-

bat primos Chriſtianos ad perfeveran-

tiam in fide, hiſce verbis: Quoniam
ber multas tribulationes obortet nos in-

trare in regnum DEI. Angelus Ra-

bphaél dicebat Tobiæ: quin acceptus eras
DEO, neeſſe fuit, ut auu proharet

te. Rurſus idem Apoſtolus ait: Quem

diligit Dominus, caſtigat : flagellat au-
tem omnem füium, quem rocipit,
gicit

dicteinne
Ciles
,i
Gridqvan
1
inuit, er
urtiiper
i E n
Wame
nltin
Pteren iut
ionm
nmobor
urtteran
lo ſum!
un.

§. Mre
milias ſeh
Glumn fonun
viſle dbunt
9 Vi inde
0 (perlpen
deltici ain
mnes ntien
tobi,iteck
iterna conn.
pluineqret
ſeelt, vennui
ialiutzrte

inpeltch
, atqvenin
A peſfeſli
Cforte t⸗
Natin n
llusal
fagelt t

Chriſiana. 79

dicit omnem, neminem excipit.
Quales igitur ſunt, qui non caſtigan-
tur, qui nullis premuntur adverſis, nec
quidquam in hac vita pati volunt?
Diſce ab eodem Apoſtolo: Quôd ſi,
inquit, extra diſciplinam eſtis, oujus
participes facti ſunt omnes, ergo adul-
teri, & non filii eſtis.
Attamen non omnes, qui caſtigantur,
multàâque adverſa perferunt, boni pro-
pterea ſunt, aut electi, aut de numero
filiorum: Deus enim in non paucos
improbos, & hic, & poſtmodum
graviter animadvertit, permittitque, il-
los ſuam in hac vita inchoare gehen-
nam.
Bonus eſt ille, non qui bene
apud alios audit; ſed qui bonam,
rectâmque ducit vitam, quique omnia
ſibi occurrentia mala læto animo ex-
cipit. Ingens malum eſt, nihil mali
tolerare velle.
Quisquis in hac vita pati renuit, in
altera haud dubiè eum pati oportebit:
quisquis modicis, & exiguis hujus
mundi voluptatibus carere detrectat, is
C6 CEε;

Veritates

coœleſtium, atque æternarum delicia. motbſant

rum torrente carere cogetur.
Sancti malè ſibi ominabantur, ac tre-

omper⸗
Crill

pidabant, cùm cernerent, per hebdo. (untbur
madas aliquot continuas, proſperà ſe ulenc
uſos fortunà, cunctâque ſibi fluxiſſe ex jggt
voto: In re planè nulla, præterquam ſecit
in adverſitate, & crucibus conquieſce- annd. A
bat illorum animus. ſen, e⸗

Quid tibi proderit, comedere modèò
lautum bolum, & guſtui gratum, ſi ille
tibi ſpiritum intercludat? quid tibi pro-

nl harel

derit, foædâ nunc frui voluptate, ſi po. Mute
ſtea propter illam ſempiternis creman- r
dus ſis fiammis? intu

Satius eſt, hic coœlo privari, quàm

Nnin

poſtea: nam omnes hujus vitæ volup- Aünn i
1

tates cum coleſtibus comparari ne-
quaquam poſſunt. Ninn i
Satius etiam eſt, hic parvos pati do-
lores, quàm poſtea ſummos; hic cir-

Uitp gu
3 4
Kounch
8 Grondi

cumferre non niſi pictum purgatorii, am 4

vel gehennæ ignem, quàm poſtea ſu-

. 1 1. Cogiten
bire verum, & maximè pertimeſcen-
dum: etenim omnes hujus vitæ cruci- wunn
atus unà conjuncti, ſcintilla tantum- mun

modo

tnarumn deſd
getur.

nabantut, en
ent, per heti

nas, prolpel

e ſibi unltt

lla, Preti
ibus concuee

Cotnecelenn
Kuigrammn
Etlquitth
Voluptete
pternisn⸗

o printi i
mjusient
Colnpz

parnooti
mmos; l
Uim pulgil⸗
ümn olen
pertineii
ntillat 4

cturos nos:

Chriſtianæ. 61
modo ſunt, ſi ad futuræ vitæ tormen-
ta comparentur.
Graviſſima vindicta, quam de pec-
catoribus ſumit Deus, hiec eſt, quòd
nullam de illis in hac vita vindictam
exigat.
Rectè itaque, ac ſapienter clamabis
cum S. Auguſt. Domine, hbic ure, hic

Jeca, hic mihi non parcas, ut in ater-
num parcas,

CAPUT XVI,

Noſra peccata graviores merentur pœ-
nas, Audm quas hic patimur.

Qenac modamn ignis aurum, ſic
animam purgat adverſitas. In-
dicium eſt animæ necdum ſatis pur-
gatæ, quando Deus nos eâ, quàâ pre-
mimur, adverſitate necdum liberat.
Si cuncta noſtra flagitia, hoc anno,
& quondam perpetrata, animo repe-
tamus, eâque diligentiùs appendamus,
cogitemus inſuper, quas illa poœnas
mereantur, nunquam nimiùm nos pati,
conqueremur; at contrà, credo, di-

C2 Prò

62 Veritates

Prô ſancte Deus! multô plura, &
graviora pati commereor; renuit ani-⸗
ma mea admittere ulla terrena ſolatia,
ut tuis uberrimis, ac ſempiternis in coœ-
lo conſolationibus perfruatur. Dice-

mus inſuper: Millies commerui æter-

nas poœnas; cur non igitur exiguam

aliquam, & brevem ærumnam lubenti,

ac prompto animo feram? cur non
agam gratias benigniſſimæ Dei provi-
dentiæ, adeòô clementer me tractanti,
ut acerbiſſimos, & nunquam finiendos
cruciatus, exiguis, brevibus, ac trans-
euntibus tormentis commutet?
Quòôdſi nunquam in peccatum
mortiferum prolapſus ſis, atque adeòô
æternas nunquam ſis promeritus flam-
mas, Divinam lauda bonitatem: ſcito
tamen, hoc in mundo vivere neminem,
qui ante perſpicaciſſimos DEl oculos
ab omni labe purus conſiſtat.
Hinc, ſi vel unicum veniale pecca-
tum à te ſit admiſſum, dignitas, &
majeſtas Dei, qui per hoc læditur,
tanta eſt, ut nullæ reperiantur in mun-
do tam graves, tâmque atroces poenæ,
quæ

Iwe ktk
as
Poſtnac
Uit: n
graniz a
Ejütime
uimnn
Akerk
tam, in⸗
Plorimis
(ie⸗
Prienet
einne,
Elctonn
nnene
eprom
loned Ur
Contn
r ubene
itur min
60 ian
ſ Eelce
Uls
Vulnem,
Norni

ltd plon,
Dr;renuite
tetremn bol
hpiternignen
tuatur, De
ommeruia
igitor erget
nmmnamnluben
rim! Curn
me Dei o
1 mne acn
Gann Friend
Vibus ae s
nmutet!
in Ncer
6, 41 e
Ommerituskit
hnitttem i
ere nennlen
8 D1 N
In.
eniale hen⸗
dignits.
n00 ed
nturinon
8

quæ ſatisfacere illi ex integro valeant.
quisquis hoc perpendis! cave;
poſthac amplius ulla de re conque-
râre: quæcunque enim pateris, utut
gravia, atque intolerabilia videantur,
levia tamen ſunt, téque miti, & beni-
gnà manu Deus caſtigat.
Adverſitas, præſtantiſſimarum virtu-
tum, ingentiumque bonorum quàm
plurimis fuit cauſa, & origo.
Quisquis in adverſis perferendis im-
patiens eſt, ærumnas ſuas adauget,
eâmque, quam portat, crucem multô
reddit oneroſiorem: fit inſuper (ſi erat
innocens) reus, ac nocens, ponam-
que promeretur, illa, quà nunc afficitur,
longè graviorem.
Contrà verô, quisquis adverſa pati-
tur lubens, atque alacri animo, is pa-
titur minus, & plus promeretur, mo-
doò patiatur, ſoli Deo placendi impul-
ſus deſiderio.
Miles, qui ſæpenumero profudit ſan-
guinem, non jam ampliùs conflictum
reformidat,

CA-

64 Veritates
CAPUT. XKVII.

Inter Adverſa, & peccandi occaſiones
Perſpicuum fit, quantà unusquisque
virtute polleat.

Nllius omnino virtus ſatis liquidò
perſpici valet, quamdiu proſpetaà
utitur fortunà, & procul ab omni pec-
candi occaſione vitam ducit.
Magnus es vir, & talis audis; ſed,
unde ſcio, aut quo pacto inducar, ut
credam, ſi tibi ſiniſtra fortuna non dat
facultatem exhibendæ virtutis?

Miſerum te judico, quòd nunquam

fuiſti miſer, tranſiſti ſine adverſario
vitam: nemo ſciet, quid potueris, ne
tu quidem ipſe; opus eſt enim ad no-
titiam ſui experimento; quid quiſque
poſſit, niſi tentando, non didicit: gu⸗
bernatorem in tempeſtate, in acie mi-
litem intelligas. Unde poſſum ſcire,
quantum adversuùs paupertatem tibi
animi ſit, ſi divitiis diffluis? unde poſ-
ſum ſcire, quantum adversus igno-
miniam, & infamiam, odiumque po-
