pulare conſtantiæ habeas, ſi inter plau-
ſus

R Ertes!
Aninolur
Cunevehuc

Colomes

Mm
nen pro
obum
Peccandi
interimpr
ſecios ell
No lehec
ekt one
lez teſte
imn virt
regfin
Hhunien
Udres Sr
Coporse
ltfereriint
88; pudi
Untod
ienime
flum Wün
ln inter
Unmite

91,

. Chriſtiana. 65
XVII. ſus ſeneſcis? unde ſcio, quàm æquo
animo laturus ſis orbitatem, ſi, quoſ-
tununtike cunque ſuſtuliſti, vides ſalvos, & in-
„Ccolumes?
N Non magni etiam moliminis, nec
6 ſats i magna profecto laus eſt, bonum eſſe,
ndiu pu ac probum, ubi vel nulla, vel certe rara
Hwbomk peccandi præbetur occaſio; at veròô
duct. inter improbos probum, inter imper-
Msauds; fectos eſſe perfectum, nulléque huma-
o indum no reſpectu huc illuc impelli, virtutis
Orura nen eſt planè ſingularis, atque adeo Ange-
itts! licæ, teſte Magno Guigone: (a) Ange-
udd un LJorum virtus eſt, vivere cum vitioſis,
ne Mel nec eorum corrumpi vitiis.
ic potue Humilem eſſe inter dignitates, & ho-
eſtenind nores, atque eminentes tum animi, tum
corporis dotes; DEum timere, colere, &
revereri inter omnis generis proſperita-
erinae“ tes; pudicum eſſe inter venuſtos, &
NRHh“ bPlandos virginum vultus: pauperem
perttten 4 ſpiritu inter commoda, & rerum om-
S7uNeE nium affluentiam; ſobrium, ac fruga-
lyetsls lem inter lauta fercula, generosaque
unqe Vina; mitem, benignum, comem eſſe
ſintero⸗ . inter
d((a) De tranquil. gap. 16.

Mdi Conin

66 Voritates

inter plurimas moleſtas occupationes,
magnique momenti negotia; patien-
tem eſſe, ac moderatum in gravi, &
repentina adverſitate;
Atque, ut verbo concludam omnia,
inter omnes illos eventus poſſe, quid.-
quid volumus; nihil autem velle, niſi
id, quod & rationi conſonum, & Deo
acceptum eſt, non niſi perfectæ, ſoli-
dæque virtutis viris proprium eſt:
quin imò auſim affirmare, aſſiduum eſſe
miraculum.

Magnæ virtutis eſt, cum felicitate

luctari, magnæ felicitatis eſt, d felicitate
non vinci, ait & Auguſtinus. (a)
Nec non S. Bernardus: (b) Magnus
eſt, cui præſens felzcitas, i arriſit, non
Magnus enimveroô ille, & magna
virtute eſt præditus, cui ſors proſpera,
cui improviſa adverſitas nequaquam
nocuére.

CA-

(a) Tract. 13. de Verb. Domini.
(b) Lib. 2. ad Eugen. Papi.

huucu

Onts
Melamn

unsKdionn
Den mortd
Ulsimmnie
Pbernin
lenie ſiien
Uktqn
Egelee
iis ſigue
U eſbac⸗
Tr gei
Gemcdam
libs
Ulhit ſ
Ken
Onnnig inn
Ahlorin
un N
ellrcl

S-

6 Chriſtianæ. 67
occupyftn CAPUT XK VIII.
egn . Noſtra voluntas Divinæ conformis eſſe
um inem gebet voluntati in morbis, atque in
quibuscunque aliis rebus adverſis.

ncludam .
tus polte Rantes, his Deum quotidie com-
Autem el⸗ pellamus verbis: Fiat voluntas

Nlonm l tua; ſed innumeri ſunt, qui, ſi quando
iperkle, Deus morbum, præſertim difficilem,
prium illis immiſerit, veſtigio poſtulant, illo
ge,iliun liberari, quò, ut ajunt, perfectiùs Deo
ſervire valeant.
Poſſet quidem Deus morbum ſtatim
depellere; veruùm id minimè facit; ſa-
tius itaque, atque utilius haud dubiè
u:C illis eſt, adversà uti valetudine.
Sn, Vir quidam ſapiens, ac probus,
N quemdam acerbiſſimis videns cruciari
Ner Een doloribus, hanc ei Conſolationem ad-
1 ſaslle hibuit: ic Deus vult; bhoc tibi ſuficiat,
ien nedeſſe &.
Si quando ægri ſumus, videmur ad
omnia inutiles: verum hoc certum,
exploratumque eſt, ægrum modera-
. Vnd tum, ac patientem in cauſa quandoque
elle, cur domus, in qua æger decumbit,
pluri-

hinnel

68 Voeritates

plurimis & cœlo beneficiis cumuletur. Vum e
Morbi & nos, & omnes, qui ſubſidio min io
nobis ſunt, à peccatorum poœnis ex- In uo⸗
purgant, adeôque ignis purgatorii vi- Immpn
ces ſupplent; Viam inſuper ſternunt duiim
ad magnam perfectionem, atque ad in- lie-
ſignem ſanctitatem; quemadmodum Poiclr
memoriæ proditum legimus de §. Lyd- Hfüepin
wina, pluribusque aliis Sanctis, qui per Ulst
omnem penè vitam aſſiduis fuêre mor- filepeit
bis afflicti. Akinbecl
Hi neque adire noſocomia, ibidém- ninotn
que ægros juvare, neque intereſſe quo- in
tidie rei Divinæ, neque prolixis po- Ttl Deo
terant vacare precationibus; at unicum nſt; in
hoc erat illorum ſtudium, atque exer- imes U
citium, æquo animo pro Dei amore borinonn
morbum tolerare. Dol non
Cur bona opera agere cupimus, quæz unngez
DEUS à nobis peragi minimè vult? Kiinin
Quisquis hoc vult, quod vult Deus, Obleſcene
is Deo perfectè ſervit. 0Clontti
Deum ex toto corde amantibus ni- rom
hil tædii, nibil doloris, aut poenæ affe- Aie,
runt morbi; ſed ingentem potiùs læti- Kihgel
tiam, atque incredibilem animi volup- ie
tatem:

Cbriſtiunæ. 69
is cummen tatem: eoſdémque illi de mann Do-
“ guiti mini accipiunt, tanquam pretio-
ſum quoddam donum, atque annu-

n en, lum nuptialem, à coœleiti, dilectiſſimé-
e que animæ ſponſo ſibi ſubmiſſum.
luper „AMMMulti apud inferos ardent, qui jam
ein⸗ el glorioſi triumpharent in cœlo, ſi mo-
veretn leſtis ſæpius morbis hic fuiſſent afflicti.
Guur “Plures quoque faſſi ſunt, æternuùm ſe
dins fuiſſe perituros, niſi deformitas vultus,
ſduskete

aut imbecillitas corporis effozminatos
e iè animi motus domuiſſet.
dedude Eſto itaque, eveniat, quidquid ad-
neinenif verſi, Deo permittente, tibi evenire
e Delm poteſt; ingruant morbi; premat te
itos;iln fames, ſitis, frigus, æſtus; invadat te
m, te boni nominis, atque integerrimæ famæ,
ro Dn nec non ingentium opum, fidiſſimo-
„„trumque amicorum, quin & omnis ex-
echhinch terioris, interiorisque ſolatii jactura; ac-
minme quieſcendum equidem tibi eſt Divinæ
od voluntati tranquillo animo perferenda
fſunt omnia.
ammiA, Miler, & infelix appellari potes; ſed
utpes re ipsà elle nequaq uam potes.
n e uis eſt in hac Valle miſeriarum,

1 mmm⸗ cui

70 Veritates

cui omnia fluunt ex animi ſententia?
nec ſummis, nec infimis, nec morta-
lium ulli hæc ſors obtigit. Sua cuique
domui crux eſt.

Modò cœlum conſcendere tibi lice-

at; parvi refert, quâà ingrediaris in il-
lud viaãà. Omne bonum tuum in eo

ſitum eſt, ut Providentiæ Divinæ te

totum committas.
Qui per mare navigio vehitur, illi-
us omne regimen, atrâà præſertim in-
ſurgente tempeſtate, navarcho per-
mittit; nec audet hiſcere, vel in mini-
mo ejus voluntati contraire, confidens,
naviculariæ illum ſatis eſſe peritum.
Nonne hac in vita, tanquam in vaſto,
ac procelloſo mari, mille inter perieu-
la naufragium patiendi verſayis? ſi ita-
que homini omnia tua limien⸗ &
credas, ut ille ad deſideratum portum
te appellat; quantò potiéri jure Deo
te credere debes, ut is te ad colum
perducat?
Deus optimè novit, quo pacto mun-
dum à ſe gubernari oporteat; ſcit eti-
am, per quas te vias in coleſtem glo-
riam

Hiamn celn
lins ndi
Conſlon
Cipilimi
Unierl
ſapeanin
mierie
Quidatumn
Ghiden
Oblionn
bocenom
lleneſel
un n
fellam it
r medie
dun r
Funtisͤ e
Onhemnmn

(kti

til i
Qui
tun lt D
Eig eumnit
Ultaäte D
wmuine

Chriſtianæ. 71

mi ſettemn riam deducere debeat: cuncta igitur
8, ner mo illius arbitrio ſunt permittenda, nec
. Sucig Conſilio tuo illi eſt opus. Quis enim
Conſiliarius ejus fuit?
encetetl Univerſa peragit Deus maxima cum
ngrediabnt ſapientia; cruces tuas dinumeravit om-
n tuum Nes, edsque in ſtatera infinitæ juſtitiæ,
gtie Mt ac miſericordiæ ſuæ appendit; nec
quidquam eis adjecit, ne unicam
quidem ampliùs, quàm & ferre
obligatus ſis, & ferre queas: novitque,
quo demum tempore ærumnis tuis te
dinm liberare velit, & debeat.
e Eam ut minimum illi debes reve-
en rentiam, atque obſervantiam, quam
leni defers medico, cui corpus tuum malè
cace⸗ n affectum pro ejus arbitrio curandum
e int 15 permittis, etſi non ignores, illum eſſe

eliit hominem, multis erroribus obnoxium,

n qui & falli & fallere te, nec non exi-
anmn tialia tibi remedia præſcribere poteſt.
ihiin Qnidni ergo longè magis, quidquid
te tuum eſt, Deo committis? cum probè
con⸗ ſcias, eum infinitâà pollere potentiâ, bo-
opel ſis nitate ſapientiâ, nec non ab omni erro-
Iteat re maximè eſſe tutum,
ellin, Nihil

o vehim
prelenin
nararcho

722 Cbhriſtianæ.
Nihil omnino contingit in tempore, maun
quod juſtis de cauſis à Deo non ſit de- pæ; e
cretum ab omni æternitate- . uien,
Hoc profectò quàm maximè ſolari Ibereſne
nos debet in quavis adverſitate, in bo- Hek
ni nominis, famæque jactura, in bono- Plrte nn
rum direptione, regnorũmque ever- Enfme,
ſione, in amicorum, & familiarium mllimen
obitu, in locorum étiam ſacrorum de. mlum ur
populatione; hæc, inquam, conſidera- qui id i
tio animos noſtros perturbatos placa- hoo vend
re, ac lenire debet. tuiſket.
P. Balthaſar Alvarez incredibilem dr e
animi lætitiam, mirumque ſolatium mohis mee⸗
perfeipiebat ex opprobriis, perſecutio- Woiplun
nibus, aliisque crucibus, per intervalla gend, er
ingruentibus; dum ſecum perpende- chypienm
ret, hæc omnia coram oculis Dei con- ponſen,
ſtitiſſe, ab eôque penitùs inſpecta, ne. citem an
que tamen cohibita aut præpedita fu- (eite
iſſe ; ſed ſe invadere permiſſa. Uur Pund
Deus cuncta regit, Ilpſe res Crea- eyenthus,
tas, quæ nos lædunt, adjuvat; ipſe ma- iid ordinn
nui, quâ occidimur, linguæ, quà diffa- Nemini
mamur, motum tribuit; ipſe, quod. pennr,
cunque nos affligit malum, operart. 1e, ilt
⸗

Cbriſtianaæ 73

itinemm malum ſcilicet poenæ, non item cul-
eo non té pæ ; hoc ſolummodo permittit; ho-
ate. minem, pro perverſa ſua voluntate,
manine liberè ſinens agere.
erlitte n Hoc ſenſu accipienda ſunt hæc Pro-
Gurn itn Phetæ Amos verba: Si erit malum in
orümgen Givitate, quod Dominus non fecerit?
& Emin nullum enim, ſeu poenæ, ſeu culpæ,
nw malum unquam eveniret, niſi Deus,
un s qui id impedire valet, illud agere,
utbts hoc verò permittere ab æterno ſta-
tuiſſet.
s Melte Jat potens eſt, ut omne malum à
Wn l nobis arceat; ſat etiam bonus „ Ut
hoôc ipſum velit; verùm, neque illud
agens, neque hoc volens; ſatis etiam
eſt ſapiens, ut in noſtram, tum tem-
ſoin poralem, tum æternam quoque feli-
nHH citatem cuncta, convertat.
His inſeen Siccine hæc ſe habent? rationi igi-
te tur planè repugnat, nos illis rerum
emi eventibus, quos Divina Providentia
pleſn ità ordinavit, non acquieſcere.
huneril, Nemini, quamvis Rex ſit, aut Im-
gue, perator, rationem à Deo licet exige-
; re, aut illum interrogare: quam ob
Uum , D rem

nqe hd
gis, Nele
1 herünn
Ecumn eſhß

S =

74 Veritates

rem id facis? cur me hoc pati opor-
tet? Reges enim omnes cum univer-
ſis ſuis exercitibus, theſauris, pom-
pis, honoribus, non ſunt, niſi ut

terræ vermiculi; imò tanquam merum

nihil ante Dei oculos conſiſtunt.
In omnibus igitur occurrentibus
rebus adverſis unusquiſque ſibi dicat,
oportet: Sic placitum fuit ab æterno;
placet itaque & mihi. Quod bonum
eſt in oculis ſuis, faciat. Voluntatem
hominis creati cum Creatoris volun-
tate conſentire, par eſt. Omnia to-
lerare potero in eo, qui me confor.
tat.
Quando permittit Deus, ut cuncta
nobis hic deſint, indicium eſt, velle
ipſum, ut varias patiamur calamita-
tes, utque earum perpeſſione, velut
crebris malleorum ictibus, efforme-

mur in lapidem politum, & perfe-

ctum cœleſtis Hieruſalem.
Is maxima fruetur in cœlo gloriâ,
uberrimisque affluet gaudiis, qui in
hac vita maximas pro Dei gloria;
ejusque amore toletavit Eruninds 4

Clbi

M

in dor
inorep
juccnd
epedi
Onere
Uopimn⸗
Ponümnn
ignane
Wreluc
Finge
lere,
Vam cor
llchere
bere
N n
tudinis
aletud

oe pti
88 Cumn uli
elalnis, h
ſünt, N
Anqvamme
Conſitunt
t Oolet
lge ſtich
luit n
Co
t. Volr
reltoriͤ
eſt. Ommn

Dens, in
cun ti,r
mnt ar
peliote
lbi, en
I,
.
ucisf⸗
DeiN
Arun

Cbriſtianæ. 75
CAPUT XKIX.

Quaævis adverſitas de manu Domini ao-
cipienda cum gratiarum actione.

Aximo plerumque favore nos
Deus afficit, dum ea, quæ hic
in oculis ferimus, atque inordinato
amore proſequimur, nobis eripit: hu-
juſmodi namque rebus orbati multô
expeditiüs tanquam gravi quodam
onere rejecto, in amorem ſolius Dei
rapimur, nec ullam inpoſterum ſpem
Pponimus in rebus creatis, quæ nos
aliquando citius, aut ſeriùs, quantum-
vis reluctantes, deſerent.
Finge, aliquem tibi manum præci-
dere, cujus ſectione vitam tuam fſal-
vam conſervet; an non æquum foret,
gaudere te, gratique animi ſigna præ-
bere?
At multò majorem gaudii, & grati-
tudinis erga Deum cauſam habes, ubi
valetudine, viſu, loquelâà, venuſtate
vultůs, honore, divitiisque te privat,
quò anima tua, pars tui omnium no-

biliſſima, conſervetur; aut imminen-

D2 tes

76 LVeritates

tes piacularium flammarum evadat poœe-
nas, quibus, quidquid hic pateris,
comparatum, non niſi pulicis morſus
cenſendum eſt.
Itaque, ſi quando Deus cruces tibi

ſubmittere dignatur, ambabus illas

manibus amplectere, pro iisque diu,
noctuque ſummas illi gratias refer.
Matrona quædam, eximia pietate
prædita, ſacerdotem accedens, rem
Divinam ad aram ab eo peragi poſtu-
labat in gratiarum actionem, quôd
in foro civili cauſà cecidiſſet.
§. Eliſabetha, Hungariæ Regis filia,
poſteaquam, conjuge è vita ſublato,
nocte intempeſtâ cum tribus tenellis
liberis ſuis per propinquos è& palatio
ſuo eſſet expulſa, nec non à famulis,
ſubditisque riſui, ac ludibrio habita,
atque ab anu, in quam innumera con-
tulerat beneficia, per ſummum con-
temptum in cœnum eſſet detruſa,
jâmque in haram divertere, ibidém-
que hoſpitari præ inopia cogeretur,
Religioſos &. Franciſei convocari cu-
ravit, eôſque rogavit, ut hymnum
.

Te Deutn

nem ded-
Leh
Pit! gne
tatore
gimme
Mibntes l
Vunt deyve
tNtd is
kelieiters
lium e
Calamtat,
Neltibus
At, eh
Mile
nolns
Mentper
ionem
norbo,
eRtern,
unm ton
Dbeorun
kicberi
ertai
D er,

Im eradetpe

1 hie paen

vulies or

eus Mc
Almbabls i
1o ible d
tati kkt
eximii pen
ecelens, 1t
peragial
ionem, (
ilet.
rielegetl
iti lin
ribus tile
10s 6
ibrio hii
nummend
nmun d
let Cenli
le, jbicen⸗
Cogelti/
nvoE.
v
m

Opriſtiana. 77

Te Deum laudamus, in gratiarum actio-
nem decantarent.
Sed quotuſquiſque hoc verbum ca-
pit? quotuſquiſque hæc exempla imi-
tatur? Videre licet multos, qui lon-
ginqua aggrediuntur itinera, ſacra in-
viſentes loca, ut grates Deo perlol-
vVant de valetudine recuperata, de op-
tato litis eventu, de prole in lucem
feliciter edita, de bonorum tempora-
lium acquiſitione, vel de, à malis;
calamitatibusque jam pridem immi-
nentibus præſervatione;
At, ehen! quàm pauci ſunt, qui
Miſſæ Sacrificia ad aram offerri, eleé-
moſynas in pauperes erogari, aut alia
curant peragi bona opera in gratiarum
actionem de moleſto, ac perdifficili
morbo, capitis aut dentium dolore,
externàâ, internâve afflictione, bono-
rum atque opum jacturà, conjugis,
liberorum, aut amicorum obitu, vel
de alia qualibet acerba calamitate, ſi-
bi obveniente?
Certa interim doctrina eſt, deſum-
pta ex ſ. Soriptura, & ſanctis Patri-
D 3 bus;

78 Voritates

bus, cruces in pretioſiſſimis donis,
maximiſque coeli beneficiis eſſe repo-
nendas.
DEUS plurimis in hoc mundo, gra-
viſſimisque crucibus probat eos, quos
præ cæteris diligit. Pro certo babeto
(inquiebat olim Chriſtus S. Thereſiæ)

tantò magis aliquem à Patre meo ama-

ri, quantô is plures, graviorébsque a-
rumnas, ac moleſtias illi ſubmiſerit:
G quo pacto ogo amorem in te meum
teſtari luculentius valeo, quave magis
perſpicua illius argumenta tibi exhibe-
re, qudm, ſi optem tibi illa, quæ ego-
met tantopere mihi optavi, atque ex-
petivi?
Maximi Sanctorum maximis hic
doloribus fuêre probati. Semper
igitur laudandus eſt Deus, eique per-
petuò agendæ ſunt gratiæ; ſed potiſſi-
muùm tùm, cuùm adverſa ingruunt.
Si quà, vel à fratribus, vel à pro-
pinquis afficiaris injuria, cogita, ho-
neſtum, & decorum eſſe, te aſſimila-
ri Abeli & Joſepho, & JESU Chri-
ſto. Quod ſi inter eos, qui te per-
ſequun-

ſegpnven
nez gios⸗
inclcium
lai quo
amicoe
thr.
Cog
Adrerſttis
tiocns,
tum vel
Deoten
Kwen
Aremn,
Ee getumn
Cun bene
igtar 1e
Itls dde
leſs!
Drin
Ummun;

bne

e ing⸗
Unii ten
. Nemi
ldingnt
18 ctues

illimis dort

ciis ele ren⸗

e mundo
Dbat eos, in
50 Cuyt A
18 8 ITertit
Patye froan
,Maucfine
Ii umiſen
in te M
, gev l
ta tini !
iiu, u
Hi, Nil

maxind 1
ti n
3 ſecpocl
ingrunn.
, Vel hi
te n
l
Ui te Ne
V ſll.

Cbriſtianæ. 79

ſequuntur, reperire etiam eſt homi-
nes pios, ac probos; tibi ipſi dicito:
indicium eſt, à Deo me amari ſingu-
lari quodam affectu; quandoquidem
amicos ſuos intimos adhibere digne-
tur.
Quòô gravior eſt, quæ te premit,
adverſitas, eò donum cæleſte eſt pre-
tioſius, atque præſtantius; quocirca
tum vel maximè par eſt, cumulatiùs
Deo te referre gratias.
Si mendico largitus eſſes nummum
aureum, haud dubium eſt, quin ille
ſe gratum tibi, atque ingenti obſtri-
ctum beneficio eſſet exhibiturus; quid
igitur agere illum oporteret, ſi do-
natus à te fuiſſet centum nummis au-
reis?
Maxima, acerbiſſimâque adverſitas,
ſummum, præſtantiſſimumque Dei be-
neficium eſt; ſummam igitur, plané-
que ſingularem illi debemus grati
animi teſtificationem.
Beneficiorum oblivio, ac noſtra pro
iis ingratitudo ſæpe cauſa eſt, cur De-
us cruces, quas amore animarum no-
D 4 ſtra⸗

80 Voeritates
ſtrarum ſervandarum in nos ingruere

permiſerat, à nobis auferat, ſinens,

nos vitam ducere ex animi ſententia,
proſperitate, & commodis iſhuen.
tem; ſed, eheu! in maximum detri-
mentum noſtrum, atque exitium ſem-
m.
iteinno tibi videatur mirum, cum
hoc, aut illo incommodo, hac, ve
illa calamitate perpetuoò te conſichaii
erit aliquando tempus, cùm ex i⸗
ipſis doloribus incredibilem percipi
lætitiam: tantum aberit, ut immu-
nitatem à crucibus, atque ærumnis
tibi unquam ſis deſideraturus. &
Magnæ dementiæ eſt, vexare, S
diſcruciare ſe ob leve malum, a1
incommodum: per qud, ſiquſchem lu⸗
benti toleretur animo, Kravts ac diu-
turnas poenas evitare valemus.
Quicuic hic pati PBaſſümus: lere
eſt; quidquid ob doloris ve men
tiam pati non poſſumus, breve eſt:
unum æquè atque alterum, æternu
gloriæ pondus oberatur in nobis.
Pelices itaque ſunt ii, qui aligun⸗

Mepmton
Ime; ſelie
t; ſel
RX MANR
tur, Tn
0,f1
ſpinr ibi
liüprel
let hor
minin pr⸗
God cun
Momnpe
Mllmnm
Nfelinon
Uee nonc
f ati,
1e d Cru
nektelts
llend,
MMmie ni⸗
Ni pe
Ecig l
atgn
ſente,

1 nos ingrn
uferat, inen
nimmi ſententi
vodis Eife
awimmunn e
ue exitiunkt

1r mirunn a
nodo, M,
o te onl
8, Chn el
bbllen penc
it, Nt im
atqve AN
eatun,
eſt, Nelile,
malumn cg
l,iguiten
gruſetſi 4
dlemn.
oſlumns, D
oris ſcher,
Uum, MN
i, noli.

, l

Cbhriſtianæ. 84

hic patiuntur moleſtias, atque ærum-
nas; feliciores, qui patiuntur mul-
tas; feliciſſimi omnium, qui JESU,
ac MARIE exemplo plurimas patiun-
tur, atque atrociſſimas.
O, ſi hoc altè tuo inſideret animo!
ſpinæ tibi placerent præ roſis, oppro-
bria præ laudibus, præ quiete arride-
ret labor, contemptus, atque igno-
minia præ gloria, & honore. Quid?
quòd cum S. Bernardo in hæc verba
Prorumperes: O felicem me! ſi mihi
unctorum ſuppeteret hominum vita,
ut veliquorum ego ſolus oruces ferrem:
nec non cum S. Thereſia exclamares:
aut pati, aut mori; & cum §. Joan-
ne à Cruce, Domino roganti, quid
mercedis pro omni labore, cauſâ ſui
ſuſcepto, poſtularet, reſponderes:
Domine nihil deſidero, niſi pro te pa-
ti, doſpici, atque contemni.
Nullo præſentis mali ſenſu tangitur,
qui ſpe ad futura bona, & ccleſtia
gaudia ſuſtollitur: lubens etiam mil-
lies, atque millies hæc verba repetet:
Venite, venite cruces, deſcendite,
D 5 atque

8² Veritates

atque irruite in me; nullum mé ve-
ſtri tenebit faſtidium; nam jucundiſſi-
mo DEl conſpectu propediem per vos
me fruiturum ſpero.

CAPUIT XX,

DE PATIENTIA.

Ut patienter adverſa toleremus, in Il-
& OW Chriſtum oculos conjicia-

mus, Oportet.

Non pauci à recto patientiæ trami-
te deflectere ſe opinantur, ſi quan-
do in rebus adverſis tædium ſentiunt,
atque animi mœrorem, aut ingen-
tem naturæ repugnantiam; ſed fallun-
tur, & graviter hallucinantur; nam,
ſi illorum pectoris arcana penitius per-
ſcrutemur, non rarò comperiemus,
eorum voluntatem Divinæ voluntati
omnino conſentire, in quo perfectæ
patientiæ laus conſiſtit.
Ecquod illuſtrius patientiæ exem-
plar unquam fuit, quàm Chriſtus pa-
tiens? nunquid tamen ille dolorem
ſuum, atque animi moœſtitiam in hor-

toOo

10 Oennt
Tinidne
Pröhberme
tes, mien
t Eniti
Cobribn,
Modsl ult
Chrino⸗
erüd pr⸗
ſümtum
Argutnent
lun, 6 1
ninsomn
tlinoltr
Dhnmitatin
Puereſg
lkrundn
ur, ut,0
Untkre
Ie penitl
MWS
In Acerbo
tem
Uifim.
litn

nullum mert

nam jucund
peciempernt

XX.

TII.
Hlerepnoit
larconier
r
petientir t
nantur, N⸗
ediunn ſentun
imnnnrz
conperen

eee

ile do

iümb

Chriſtiunæ. 83

to Olivarum externis oſtendit, decla-
ravitque ſignis? nequaquam itaque
prohibemur, noſtras lugere calamita-
tes, miſerumque ſtatum deplorare his
aut ſimilibus verbis: O quantis uror
doloribus, quàm inuſitatis diſcrucior
modis! ultrà non ſum ferendo.
Chriſtus Dominus noſter, repetitis
tertiò precibus, Patrem rogat, ut de-
ſtinatum ſibi calicem auferre dignetur:
argumentum ſanè perſpicuum, ſen-
ſum, & repugnantiam inferioris ho-
minis omnimodæ abnegationi volun-
tatis noſtræ, ejuſque cum Divina con-
formitati nihil prorſus obeſſe.
Fuèêre ſancti, qui inter cruciatus tam
milſerandum in modum lamentaban-
tur, ut longo inde ſpatio poſſent ex-
audiri; non tamen idcirco illorum vo-
luntas voluntati Divinæ conjuncta, at-
que penitùs immerſa eſſe deſinebat.
JESUS ipſe cruci affixus, nunquid
in acerbo ſuo agone contentiore voce
Patrem compellavit? U quid dereli-
guiſti me?
Virtus itaque patientiæ ſita non eſt
. D 6⁶ in

84¾ Veritates
in eo, quôd nullam in te experiare
repugnantiam; ſed in hoc conſiſtit,
quòôd velis id omne, quod vult Deus,
quantuſcunque inde dolor, & cCrucia-
tus in te redundet. Quare, ſi id,
quod Deus vult, tu nolis, à præſtan-
tiſſimæ patientiæ virtute nimium quan-
tùm es alienus.
Quamobrem, dum tibi, præſer-
tim vacuo à culpa, moleſtum erit,
multa, ac diverſa pati contra fas, &
&quum, oculos conjice in ESUM,
Ducem, Dominum, ac Regem tu-
um; aſpice illum ſanguinolentis præ-
euntem pedibus; & fateberis, ærum-
nas tuas, ipſius doloribus comparatas,
exigui eſſe momenti, téque, quaſi
commodè calceatum, cruenta ipfius
ſequi veſtigia.
8. Petrus, Martyr Ordinis S. Do-
minici, innocens condemnatus, at-
que in alterum quoddam monaſteri-
um, tanquam in carcerem detruſus
(cùm poena illi imperata in longum
tempus protraheretur) has coram cru-
cifixo amicas depoſuit querelas: Do-
mine,

Mine,
Aius:
bor dehu
He
bortbetu
Moleſtüs
Krenchs.
10dins
fuillet
Cuncha n
ne
Cle, T
s unutn
embrun
dunn leg
lins; e
ini
erbiore
0lonrt
lick inn
nlitennt
it Cone
Nrberet
Akunm
ſi, Ie

n te expent
hoc conllit
nodrut Un
Mlor, & CN
Qune, 11
ols, aprrkt
tenimmium

n tbi,
woleltun e
ontn ,
ce in N.
c Rexen
mingens
teberd, Al
buscoNpint
tegle, gr
cruen

ins N N
jemmnati,
mn mollin
rem dettun
in M
15Colanc
gerelist .

M

Chriſtianæ. 8 ⁵

mine, quid commiſi? quid oommerui?
& ego, Petre! repoſuit ESUS cruci
affixus: Quid commiſi, quòd tam acer-
bos debuerim ſerre eruciatus?
Hiſce S. Betrus verbis adeò corro-
borabatur ad carceris ſquallores, ac
moleftias æquo, fortique animo per-
ferendas, ut, licèt deinceps univerſis
totius orbis malis, & calamitatibus
fuiſſet obrutus, libenter toleraturus
cuncta videretur.
Tu necdum in carcerem es conje-
ctus, atrocia necdum ſubiiſti tormen-
ta; unum fortè duntaxat eſt corporis
membrum, quod te malè habet; nec-
dum de gravi facinore falſò es accu-
ſatus; exigua ſolummodo tibi illata
eſt injuria; verbo unico, aut altero
acerbiore læſus es; fama tua leviter
obſcurata; bona tua temporalia mo-
dicè imminuta ſunt; atque adeò non
niſi tenuis irrorat te pluvia; & tamen
ità conquereris, ac ſi denſus in te in-

grueret nimbus; quin imo ignem,

& flammas evomis, totuſque exarde-
ſcis, nec quidquam, niſi vindictam
07 ſpi⸗

86 Veritates
ſpiras: Cave ſis; ferre injuriam ab ali-

is illatam ſatius eſt, quàm alteri inferre.

Vilis etiam eſt animi, malum malo
rependere, teſte Seneca. Pifilli ho-
minis, & miſeri ot, ropetere mordentem.
Quantô longius abes à culpa, quan-
tôque es innocentior, tantò majus
ſolatium, ac gloria & à Deo, & ab
hominibus tibi obventura ſunt, tan-
tôque ad JESU Chriſti Ducis tui ſi-
militudinem propius accedes.
Ad ipſum oculos converte, & quàm
multa iniquè, & innocenter paſſus ſit,
vide, atque conſidera; haud dubiè
concipies inde vires, & animi robur,
quo res omnes adverſas facilè, patien-
ter, & moderatè feras. Cruces inſu-
per tuæ hac ratione leves tibi videbun-
tur, aut ſaltem ità graræ, & acceptæ,
ut nunquam tibi futurus ſit animus,
eas permutandi cum quovis humano
ſolatio.
SiJESUS, gravis crucis oneri ſuc-
cumbens tuis illam imponere voluiſ-
ſet humeris, nequaquamte oppoſuiſ-
ſes, ſed pié, & reverenter eam ex-
oſcu⸗

(llm,:
fulksnnl
elt, und
o Koe

Cooris
fun lolor
Uepto, ce
i ren
it dem,
& eriore
Ponceroſ
demntor

Non en
Lum dlen
Cen, un
Pommpto,
ſs, gun
Rleim in⸗
Eein pottn
uß

injuriamedt
n Alteriinken
1, malomm
ca. NM
tere norten
Aclpn,
, Intd
à Deo 6
ltura ſunt, t
i Docs ui
eces
nrette All
Centeralil
1 huud 1
mminiſoni
ſicle,

ovis umm

is Oer
Onerenl.
te
et bin⸗
N

Chriſtianæ. 87

oſculatus, atque ambabus amplexatus
fuiſſes manibus; quin, quod ampliùs
eſt, haud dubiè obtuliſſes te, ut ejus
loco affigereris cruci.

Corporis ægritudo, capitis, aut den-
tium dolor, paupertas, & bonorum
direptio, contemptus, cæterâque om-
nia adverſa, quæ tibi evenire permit-
tit Deus, cruces ſunt longè mitiores,
& leviores cruce illaà prægrandi, ac
ponderoſa, quam amantiſſimus tui
Servator laceris geſtavit humeris.

Non eſt igitur æquum, ut exi-
guam aliquam moleſtiam, levem cru-
cem, quam tibi interdum ſubmittit,
prompto, & læto animo ferre recu-
ſes; quandoquidem crucem ipfius li-
gneam ingentem, atque adeô gra-

vem portare geſtias, & omnino para-
tus ſis.

Hoc pro certo habe, non aliam ſer-
vo ingrediendam eſſe viam, quàm il-
lam, quæ Domini ipſius eſt notata,
& fſignata veſtigiis.

CA-

Veritates
CAPUT KXKXKl.
De Avaritia & Eleömoſynis.
Audanda eſt in bonis ſpiritualibus

avaritia; hæc enim hujuſmodi
ſunt, ut ſervari debeant, neque pro-

Otmpium
Ppaünur,
te, d. N
lonm an

liu.

deſſe valent, niſi conſerventur: atta-

men aliis communicata, tantum ab-
eſt, ut imminuantur, ut etiam mul-
tùm augeantur.
Contrà reprehendenda eſt avaritia
in bonis temporalibus: nam eo fine
nobis à Deo data ſunt, ut in alios
etiam erogentur; neque verô prodeſ-
ſe, neque bona appellari poſſunt, ni-
ſi, ut par eſt, iis utamur, aut illa,
amore Dei impulſi, pauperibus elar-
giamur.
Bonorum temporalium cupiditas
multòo damnoſior eſt, quàm eorum
poſſeſſio; cruciamur enim, variisque
exagitamur tentationibus, & innu-
meris diſtrahimur curis, quamdiu ea,
quæ inordinato proſequimur affectu,
non obtinemus. .
Inſatiabilis auri, argentique ſitis,
Omnt-⸗

Oones
tunt, anar
He oes
Dmsin i
Ante obit
lid ee
Inam erp
Colroe
Onnniscom
monopere
kiie
ilarcic
n iuke⸗
EDI.
Alrnm
ei niſer
r
ne is
kain il

H

te Cbriſtianaæ. 99

XX. omnium propè, quæ agimus, aut
Pemßie patimur, malorum fons eſt, atteſtan-
1 N te, S. Scripturà; Radix omnium ma-
ons beinti Jorum cupiditas. Avaro nihil ſcele-
nim Iuin ſtius.
ant, een Omnes ſe deteſtari avaritiam, aſſe-
nlemenn rant; avarum ſe fateri, cupit nemo.
n, n Hic opes accumulat hunc in finem,
, ut einmt alius in iſtum; ſed quotusquisque ſuis
ante obitum divitiis renuntiare vult?
endr dt i quis eſt, cui bona ſua ſufficiunt? nun-
N N quam expletur habendi ſitis.

t, N in . .
nckige Ejuſmodi profectò homines ſunt
ue c omnis commilerationis expertes; hinc
lel magnopere metuendum eſt, ne quid
timur, l.

a ſiniſtri, præſertim in hora mortis,
Neen ipfſis accidat. Avarus, ait S. Paulus:
— r Won bhabet bæreditatem CHRISTI,
lun Hh , DEI; nec non S. Jacobus, (a)
lin Judicium ſins miſericordia ei, qui non
nin, d ſecit miſericordiam.

us Gandda Quæ nobis ab aliis fieri volumus,
in Fd hæc illis & nos facere oportet. No-

ſtra in alios munificentia, eorum vi-
h (a) Cap. 2. v, 13.

90 Veritates

ciſſim erga nos liberalitatem provo-

cet, neceſſe eit.
Deus tam amplas tibi largiri poſ-
ſeſſiones minimè tenebatur.
Penes ipſum erat, creare te paupe-
rem, & rerum omnium egenum,
eumque, qui nunc de tuo vitam ſuſ-
tentat, divitem reddere, ac opulen-
tum.
Jam veròô finge, te inopiàâ labora-
re, illum abundare divitiis; an gravi
preſſus neceſſitate velles ejus ope de-
ſtitui? minimè veròô; quin juvari ab
illo, & recreari cuperes: quòd ſi id
renueret, tantam ejus, nec immeri-
tò, accuſares animi inclementiam.
Ur quid ergo tu hujusmodi homi-
ni ſuppetias modò ferre detrectas,
cùm duraà ille prematur egeſtate, tu
divitiis affluas? ſanè habet, unde tuam
viciſſim arguat aſperitatem, immitém-
que incuſet animum; tu veròô iniquè
agis, quòd, nullà datà eleëmoſyna,
vacuis illum manibus abs te dimittas.
Satius eſt, poſſidere pauca cum
gaudio, atque animi tranquillitate,
L quàm

godenitge
Deo,
i mn
multun,
9a. Mult
nin; ſed
donet di⸗
Deumm
i n
oci
rium, zit
Uullon h
Perurſ pr
Dotelttam
Iis ierre
Onnminm
Elo Pan
Uuper
Cires ,
It, Wer
Guiti,
Nt. Ae

hon

Onge

6 Nr

6
litätemn pro

ibi lagii ,

batur.

Creare tepin
nium egemn

e tuO Mn
lere, de C

te nopiikn
iriis; e
les ein e!

guin

ers (lil
6, nec imm
Nclementinn
btenotik
ſene denck
Ur egelit/
bet, Utet,
ten, inmi⸗
tn Ven Ii
4 eleinni
bo te Cimnte
e vollre
trinuit

Cbriſtianæ. 91

quàm ingentem auri vim, reclamante
Deo, & conſcientiaà.
Si multæ tibi ſunt opes, largire
multum, ſi modiceæ, modicum ero-
ga. Multum donat, qui donat om-
nia; ſed ille multò plus donat, qui
donat aliquid puro, ſincerôque in
Deum amore impulſus.
Qui dat pauperi, non indigebit; qui
ρaρat deprecantem, ſuſtinebit penu-
riam, ait S. Soriptura: licèt autem
nullum hactenus obventuræ tibi pau-
pertatis probabile adſit argumentum,
poteſt tamen Deus breviſſimo tempo-
ris intervallo redigere te ad rerum
omnium inopiam. Mille ſunt viæ,
& mille modi, quibus reddere te va-
let Iro pauperiorem.
Pauper eſt, cui nunquam ſufficit;

dives eſt, qui præter ſe nihil deſide-
rat, teſte S. Martino Bracarenſi. (a)

F Nihi ipſi ſatis eſt, cum divitiis natus
6 Sat etiam opulentus eſt, qui pa-
ne non indiget.
Longè præſtabilius eſt, amore Dei
opi-
(a) De vera virt. cap. 3.

92 LVeritates

opibus ſe privare, quàm ſiniſtro quo- des ſcg

dam caſu, adverſaque fortunàâ, aut
inopinæ mortis acceleratione, ſinè ul-
lo fructu, vel præmio iisdem ſpolia-
ri invitum.
Pauper beatum te reddere, ac di-
vitiis locupletare poteſt nunquam pe-
rituris. Dum illi ſtipem erogas, red-
dis id, quod ipſi debes. Contrà ve-
rô aliena detines bona, eumque ene-
cas, dum illi gravi, aut extremà ne-
ceſſitate preſſo eleëẽmoſynam denegas.
&d non paviſti, occidiſti, inquit &.
Ambroſius.

CAPUT XXII.

Praſtat dare Eleé‿mnmoſynas, qudm locu-
pletare haredes.

Ulti, præſertim fratres, & ſoro-
res, inter ſe pactionem faciunt,
eum, qui diutiſſimè victurus eſt, bo-
norum omnium potiturum.
Magnæ dementiæ eſt, amplas cu-
mulare divitias, ut hæredes iis auge-
antur, & locupletentur. Qui hxie⸗
es

Prorlisi⸗
iftss,
rotes
008, 1 1
I ro
Ii, l ſt
ine ite
(okonrite
bons,gre
leles in
hominm
Herkhzen
Alhnncoh
tincerole
is, Gui c
Atüm, 6
Uinkeros,
u Uetiolee
Kingnn
Lenlkstnn
, Une 1.
al

AANen in

n üiſtroge
fortund,
tione, int
jisdem ſal

ddere, a
nungven
0 eropie
88. Coltit
1 eiimqs
t exttem
un ceme
, ingut

Nvll

,
1, Mlil
onetn kunt
kurns ehl
Un , ſae
ANle
des 1ls i1s⸗

Quihe⸗

Chriſtianag. 93
des ſuos reddere opulentos ſtudet, is
prorſùs ignorat, quos redditurus ſit
divites, liberôſne ſuos? an fratres, vel
ſorores? an nepotes, vel neptes? ami-
Cos, an inimicos?
Illi, quos ditare vis, citius te emo-
ri, vel, ſi tibi mortuo ſuperſint, pro-
Ximé à te & vita poſſunt decedere;
poſſunt item lite, vel aliâ via privari
bonis, quorum illos tibi inſtituiſti hæ-
redes, atque ità in alienas ignotorum
hominum manus, quibus aditum ad
hæreditatem præcluſiſſes, opes tuæ
aliquando fortè devenient; quin & for-
ſitan devolventur ad capitales tuos ho-
ſtes, qui cœleſtem iis adepturi ſunt
gloriam, dum tu, fortaſſis detruſus
ad inferos, meritas avaritiæ tuæ po;-
nas perſolves.
At fingamus, certum eſſe, à te in-
gentes tuas opes devolutum iri ad fra-
tres, & ſorores, ad neptes, & nepo-
tes; unde ſcies, an illi bonis, mul-
to, magnéque à te labore conquiſi-
tis, atque aſſervatis, recte uſuri ſunt?
n verô illa malè collocaturi, & pel-
ſum⸗

94 Veritates

ſumdaturi, in æternam animæ ſuæ büfdi
damnationem, vel atrociores ignis MWire ln
purgatorii cruciatus? liſtfi

Fugit etiam te, utrùm pro tantis olimg.
acceptis beneficiis memori, gratôque Eiunr,
futuri ſint animo, an immemori pror- Unn
ſus, & ingrato? uucete

Intolerabilis amentia, nec non ſum- u dlin
ma vanitas eſt, vel propter hominum Cilin ,
obloquia, vel ex naturali propenſio- mirgmm
ne te magis pro conſanguineis, quàm ealt, 4
pro tua ipſius anima eſſe ſolicitum, iiij je
& tranſcribere tua te bona iis, à qui- Uult oori
bus neque honor, neque gloria, ne- in unp
que grati animi ſignificatio, neque uflugie
merces ulla, neque ulla te manent iit,
merita. (Comhpot
O quantò majore pollent pruden-. mun
tià illi, qui magnam bonorum ſuorum peſen
temporalium partem Chriſto erogant, (kemgn,
à quo, non dubià promiſſione, ſem. ng
piterna exſpectant bona, & præmia! fehurnn
quantô, inquam, hi prudentiores ſunt, IMeſm
illis, qui, conſanguineis omnia ttran-
ſceribentes, animam ſuam meritorum:

)

m anime:
trociotes

rtüm pro
mori, gii⸗
mmenoll-

1a, nec m
Opter hon.
nli proe
Uinels, 6
bonn is
ve gorin⸗
fio, N
IIn te M

volen nnt
