Gg87
author: Balde, Hendrik

l

VERITAT/ES
CHRISTIANE,

WÆ MODUM EXHIBENT

BENE VIVENDI
ET
BENE MORIENDI;

AUCTORE

R. P. HENRICO BALDE,
Societatis JEſu,
ALMF CONGREGATIONI

ACADEMICEůE MAJORI
SUB TITULO

B. V. MARIE

AB ANGELO SALUTATE,

IN STRENAM OBLATA.
MorshhEMII ANNO 1753.

— —

. ARGENTORATI,
Inprimebat SIMON KüksNER, Canc. Lypogr.

REVERENDISSIMO,
AMPLISSITMO, ET RELIOIOSISSTMO

DOMINO

D. PLACIDO
SCHWEIGHEUSER,

ORDINIS S. BENEDICTI ABBATI
MAURI - MONASTERIENSI, DOMINO
MARCHIE, AD S. QUIRINUM, IN
SCHNERSIHIEIM ET ALTENHEIM AD
COLUMBAM, CAMERE ECCLESIASTI-
CE DIOECESIS ARCGENIINENSIS
DEPUTATO &c. &.
Almæ Congregationis Aca-
demicæ Majoris Molshemianæ

Sub titulo

B. MARIE VIRGINIS
AB ANGELO SALUTATE
p. t.

. 6
Mint
Religuirque Do BUS
V 0 . . ⸗
Reliq DA
5 DERAT
c,Noedraar
.
COO
1r
Man
ns ſe
icnj n
0, ſed P—
P 4 grol
eck 1 Wt Eente
dedica erat (ů
4. W conſe u
Aine,
. „ Uls tuns
1 aſor
regatio N
a lshemiana.
Molsher

nie

B08 &

TIS
I

,
Micot,

e SeBe ee
ðòB

8
5
5
8
5

Pglge
E
s
“ ,.
e
S
SeE
E
lS

PRLEFATIO AUTHORlIS.

D Mevole Lector? ſtudui brevitati;
non ignarus, prolixos ſermones
nauſeam parere, & tædium:
ſtylus facilis eſt & dilucidus, & ſinè
fuco; neque enim hic delectare inten-
do, ſed prodeſſe.

In quolibet capite tot ſunt veritates,
quot ſententiæ; ex quarum accurata
lectione multi non exiguum percepé-
re fructum.

Hinc, ſi quando contingat, ut ſpi-
ritus tuus languere incipiat, atque in-
tepeſcere, neque ad orandum, aut ad
A per-

2 Præfatio
perpendenda, more conſueto, Sacro-
ſancta Chriſti Myſteria rectè ſis com-
paratus, percurre aliquot veritates jux-
ta modum orandi, qui conſiſtit in at-
tenta ſingulorum verborum, & ſen-
ſuum conſideratione, iis tam diu inſi-
ſtendo, donec intellectus illuminatus,
& voluntas mota, pium circa illa gu-
ſtum invenerit. Verbi gratid: per-
pende hanc veritatem:

Nemo libenter moritur, qui non mul-
to antèò tempore ſe ad mortem rectè ob-
eundam comparaverit.

Interroga te ipſum. An non id ve-
rum eſt? an modò lubens vita dece-
deres? Sive, quid eſt, quòd mortem
tantoperè perhorreſcas? quod ſi de-
prehendas, te necdum ad moriendum

bene eſſe comparatum, ideôque te

mortem fugere, atque horrere: ſeriâ

mente revolve, quanto quotidie in

periculo verſeris.

Rur-

tte

unn
mocl
ii, le
liſ
III pe
un
nere

] lo
iu d
(onec
le i
Veatur
Gum i
3 no

Authoris. 3

0 ero⸗ Rurſum te interroga. Quot mihi
Isn. vitæ dies etiamnum ſunt reliqui? ne
tatejnm. unus, ne hora quidem fieri enim po-
itinn. teſt, ut ſubitò opprimar; quemad-
„Ellrr modum illi, & iſti, quos probè no-
din id. vi, repentinà morte ex hac vita ſub⸗
Imims lati ſunt. Quæ major dementia repe-
1iigr riri poteſt, quàm me tam manifeſto.
u . ſalutis amittendæ, periculo expo-
nere!

Progredere longius, ſi opus ſit, &
nml. tam diu piis his cogitationibus inſiſte,
,. donec intellectus tuus magis, magis-
que illuſtretur, ac voluntas permo-
⸗ Veatur, atque eò uſque preme te,
ilſe dum inertiam in te rite comparando
nceet. ad mortem, atque in teſtamento tuo,
moten Cæterisque rebus accuratè componen-
i dis omnino deponas.
jene
6 Perge porro ad alias veritates, &
e: Mi hanc quoque ſedulôò perpende.
giden Wulumn ſt in morte ſincerum animi
Platium, niſi in pio, Fidelique cultu,
DEO conſtanter exhibito. SZð
Bl. A 2 In-

4 Præfatio

Interroga te ipſum. Nunquid hoc
ita ſe habet? an conſolationi tibi erit,
ingentes te poſſediſſe opes, plurimôs-
que nactum eſſe amicos, qui tibi ad-
ulantur? an præclaro te præditum in-
genio, eximiaque corporis venuſtate
fuiſſe ornatum?

An conſolationi tibi erit, quòd ſum-
màâ apud homines fueris in æſtimatio-
ne? an quòd cuncta tibi proceſſerint

ex ſententia? hæc omnia, crede mihi,
potiùs tibi gravia accident, téque an-

xium reddent.

Hæ piæ conſiderationes haud du-
biè te magnopere impellent, ut ter-
rena quævis, & caduca deſpicias,
Deôque poſthac fideliter ſervias.

R. P. Leſſius in libro, quem con-
ſcripſit de Jummo Bono, hunc oran-
di modum mirificè laudat, aſſerit-
ue, longè præſtare, Orationem
ominicam ſemel duntaxat attentà
mente

Mente

1l, 8
Qua

nlue
fonibn
lecem
folum

19,3

l
inmoc
D lege
Cdtis,
lln ge
ru

In
tam ſ
tbus,
Nes .
diu
ſtemn
eNdlol

id lo
tibietit,
borind.
itibi a⸗
itum in⸗
Uenulate

300 ſun.
ſtimati⸗
Cellerin
ge mihi,
ge au⸗

nd d⸗
ut ter
ehicus,
fias.

8 Otan⸗

ent
ltionen
ment

Authoöris. 5

mente pervolvere, quàm centies cur-
ſim, & ſinè ullo pio animi ſenſu.

Quamobrem, ſi laudabilis tibi ſit
conſuetudo, piis vacandi exercita-
tionibus quot annis per octo, aut
decem dies, pridie, ut omne pre-
tioſum illud tempus bene, diligentér-
que impendas, fructuosè leges Cap.
I. 2. 3. 4. 5. 6.

In via Purgativa, ut appetitus
immoderatos ſtrenuè domes, fructuo-
s& leges Capita, quæ agunt de pec-
catis, de ſatisfactione, de Conſcien-
tia, de morte, judicio, atque infe-
rorum pœnis.

In via illuminativa, ut animam
tuam ſolidis, & præſtantiſſimis virtu-
tibus, velut gemmis, ſtudioſè exor-
nes, fructuoſè leges Caput 13. cum
reliquis uſque ad Caput 26, incluſum;
item Caput 63. uſque ad Caput 73.

excluſum; item Caput 85.

A 3 In

6 Præfatio Authoris.

In via unitiva, ut tuam volunta-
tem cum Divina arctiſſimè conjungas,
unuſque cum DEO per amorem ef-
ficiaris, fructuoſè leges Caput 73. de
perfectione cum ſubſequentibus, uſ-
que ad Caput 84. incluſum.

Poſtridie piarum tuarum exercita- XI
tionum, ut bona propoſita conſtan-
ter exequaris, fructuoſè leges toremn
Caput 7. 8. 9. 10. Es, 9
Gui
uſſer
Nang
Ular
6, co
loch r
tur.
iin Hot
Nt K
Atar
Ulor.
i gli

1 voluntr.
olungas,
morenn el⸗
73, Ge
ibus, ul⸗
1.

lexercite⸗
Coltan⸗
leges

—W—rn

CAN

De Tempore.

IUllus eſt, ad fugandum omne tæ-
dium, ſedanduúmque animi moœ-
rorem, aptior, atque efficacior mo-
dus, quàm tempus bene impendere.
Gaudehis ſemper veſpere, ſi diem
tranſegeris fructuoss, inquit, Thomas
d Kempis.
Maxima temporis habenda eſt cu-
ra; Ccontingit enim non raròô, ut id,
quod ratione licèt convicti, emenda-
re negleximus, decurſu temporis cor-
rigatur. &ps ea, quæ ſanari ratione
non poterant, ſanata ſunt tempore;
ait S. Martinus Bracarenſis. (a)
Attamen nihil hodie eo vilius inve-
nitur. Quem mibi dabis, ait Seneca,
dui aliquod pretium tempori ponat?

A 4 Vox
(a) Max. de morihus.

8 Veritates

Vox multorum eſt: Eamus, joce-
mur, confabulemur, indulgeamus ge-
nio, donec prætereat hora; licèt non
ignorent, totam æternitatem haud
quaquam ſufficere ad referendas DEO

gratias pro minimis etiam ab eo ac-

ceptis beneficiis. Quid magis deplo-
randum?
Nemo veſtrum, ait S. Bernardus,
tarvi æſtimet tempus, quod verbis con-
JNumitur otioſis; volat verbum irrevo-
cabile, volat tempus irremediabile, &

praterit hora, quam tibi ad agendam

bœnitentiam, ad obtinendam veniam,
ad acquirendam gratiam, ad prome-
rendam gloriam, miſericordia Condi-
toris indulget.
lraſcereris filio tuo, ſi in fluminis

ripa conſiſtens, nummos aureos, nul-

lo diſcrimine, ſusdéque ſuper aquas
abjiceret, more puerorum, qui parti-

culas ſcandularum, luſuùs & recreatio-
nis cauſàâ, ibidem faciunt ſubſilire, eõö-
que ſuccenſeres illi gravius, ſi diceret,

id ſe agere temporis fallendi cauſa.
Minima particula temporis, quà te
bea-

beztn
iue
e0
temp
Humne
Eper
e

nee⸗

inle

e
(bper⸗

leh,
Penco
pport
kone
li⸗ (0
1e dimn
Cr
Dn

tot ho⸗
hentia
cnhei

nus, jooe⸗
Eälnnbs ge⸗
licetnon
em huud
ndas D50
ab e ⸗
gs geph⸗

Perratcns,
lrlin .
n irrent
iabike,
1 uuin
4 Oefamn;
front⸗
in Ct.

fumins
eos ⸗
et ai
eckeatlo⸗
blire, e⸗
diceren
cali.

1
, guin
her⸗

. Chriſtiana. 9

beatum reddere potes, omni argento,
atque auro præponderat: interim ais,
eo luſum, jocatum, confabulatum,
temporis fallendi causâ; atque ita in-
numeras ejus particulas temerè abjicis
& perdis, eâſque inſipienter prodigis.
Re omnium pretioſiſimd Iuditur, ait
Seneca. Potiori itaque jure tibi ipſi
iraſci debes, ac graviter ſuccenſere.
Cætera omnia, ſi deperdita ſint, re-
Cuperari poſſunt; tempus non item.

Hæc eſt una omnium maximè fle-
bilis damnatorum apud inferos que-
rela, quôd hujus vitæ tempus male
agendo prodegerint, & tot, tmque

opportunas ſaluti ſuæ procurandæ oc-

caſiones inutiliter elabi ſiverint. O ſi
illis concederetur unius duntaxat ho-
ræ dimidium! dici non poteſt, quàm
accuratam illius rationem eſſent ha-
bituri.
Tu imterim tam infructuose perdis
tot horas; proh, quanto tua illa de-
mentia te morti proximum mœrore
conficiet! tum, cum de tempore jam
A erit

10 Veritates

erit conclamatum, atque tibi dicetur:
Tempus non erit amplius.
Colum emas, licet; tempus emere
non licet. Non poterit pretio, vel
breve tempus emi.
Chryſaorius lethali morbo per noc-
tem oppreſſus, & circumſeſſus tru-
culentà de'monum corona, qui flagi-
tia ejus omnia, quorum poenis vehe-
menter exagitabatur, ſub aſpectum
ſubjiciebant; quidquid poſſidebat

opum, oppignoraſſet lubens, ut in

auroram duntaxat vita protenderetur;

at eheu! tantillum temporis tanto pre-

tio mercari non valuit.

Ludovicus XI. Galliarum Rex ulti-

mo vitæ morbo donabat medico ſuo
quingentos aureos in ſingulos dies,
ut vitam ſuam tantiſper protraheret;

ſed tempus tam immani auri ſumms

Comparari non poterat.

Wihil, ait S. Bernardus, pretioſius

tempore: tempus tantum valet, quan-
tum DEUS; quippe in tempore benè
conſumpto comparatur DEUS.
Quapropter, dum temporis mo-
mentum

Wentn

fr no⸗
Cun DB

„ !

rnn
i ⸗

mer

bi dicetur

pus ente
retio,

0 pet no⸗
nſelligt
gli gr
Cens e⸗
Mebtun
poſideht
s, t
ngeretun;
tanto pre⸗

Rex ulti
ecico uo
los ies
traheret
ri ſumm

fretiin
t nt.

Chriſtianæ. I1I

mentum amittimus, periculo frequen-
ter nos exponimus, ne & Deum, &
cum Deo felicem æternitatem amitta-
mus. Rectè igitur monet Sapiens: Ne
defrau deris d die bono, & particula
boni doni non te pratereat.

CAPUT II.

Amentes ſunt, qui pretioſiſſimo tempore
no n bené ütuntur.

S Regum quiſpiam te, nemora ſua
obambulantem, atque arborum
proceritatem admirantem, in hunc
modum alloqueretur: Qualcunque
Cras albà cruce ſignaveris arbores, tuæ
illæ futuræ ſunt; ſedulus eſſe ſi vis,
multorum millium ære alieno grava-
tum te poteris eàâ vià liberare.
Si, inquam, Regum quiſpiam hoc
tibi addiceret, nénne perſpicuum eſt,
te illico acceleraturum greſſus, ut
quàm plurima candidiſſimæ calcis ſeg-
menta tibi conquireres? néônne ma-
nifeſtum eſt, craſtinà die te non in-
dulturum ſomno in multam lucem?
A 6 nén-

12 Voeritates

nônne ſole meridiano clarius eſt, te
immemorem cibi & potus, ab aurora
uſque in ſeram veſperam in opus ſtre-

nuè incubiturum; prælertim, ſi ſci-

res te detrudendum, neglecto tam
ſingulari Regis favore, in diuturnum,
& ærumnoſum carcerem?
Rursum, ſi unius tantùm koræ qua-
drantis tibi foret copia, ut in domo
quadam auro, argentôque referta mo-
rareris, ampliſſimà dataà facultate, il-
linc auferendi, quantum velles & poſ-
ſes; nônne pro comperto eſt, non in-
dulturum te luſui, jocis, & choreis,
neque te occupatum iri carpendis ca-
ducis in amœno prato floribus, præ-
ſertim, ſi exploratum haberes, tuam
in arripienda iſta occaſione ſocordiam
perpetuæ calamitatis, & inopiæ fore
cauſam?
Vitæ tuæ tempus, reſpectu ad æter-
nitatem habito, longè minus eſt, quàm
unus dies, quin imò, quàm quadrans
unus; attamen illud tam breve ſpa-
tium à Deo tibi conceſſum, ut ex ejus
gratiarum, & gloriæ theſauris, quan-
tum⸗

tomen

Ae
Venſt
Ele⸗
Nero
unn t
is n
inpen
gecen
cenci
Vitis,
Gican
ericr
etgaltn
bve
itgne⸗
nopian
Guidn
Lemenn
16.
Wnn
Aemun
Cnde⸗
kerety
ue

s eſt, te
ab aurora
opus lr⸗
im, ſ⸗
lecto tan
giuturnun,

hore gu⸗
t in dona
kferta mo⸗
Ulta te, I.
Espol
ſ nonin⸗
Choes,
henus (⸗
bi, p.
es, tüin
ocordian
Opir inr

, ad Etel .

eſt, Gbün
quacdtan
leye l
Ut eX en
is glan
tu.

Chriſtiana. 13

tumcunque lubet, tibi compares, at-
que omnes animæ tuæ pravas pro-
pe nſiones domes, radicitusque evellas,
E& ſic, vim tibi inferendo, téque ge-
nerosè vincendo, omnia graviſſimo-
rum tuorum ſcelerum debita perfſol-
vas, hoc, inquam, tam breve tempus
impendis in quotidianum novem, aut
decem horarum ſomnum, in adipiſ-
cendis honoribus, in congregandis di-
vitiis, atque in ſectandis inanibus, ne
dicam, fodis voluptatibus, manifeſto
periculo temetipſum exponens, ne in
ergaſtulum ſempiternum, igne, flam-
misque refertiſſimum, præceps ruas,
atque adeò, ne in æternam incidas
inopiam, & calamitatem. Dixeris,
quidquid lubet, incredibilem hanc eſſe
dementiam; inficiari nunquam pote-
ris.
Nonne illum diceres à rationis uſu

alienum, qui emptam centum aureis

candelam accenderet, atque combu-
reret, ut vel aciculam, vel acum, vel
aliam quamcunque viliſſimi pretii rem
quæreret?
A 7 Næ

14 Veritates
Næ tu multò amentior es, qui tem-

pus, quod auro, argentôque pretioſius

eſt, is perditum, dum in vanis, & flu-
Xxis bonis, quæ bona appellanda non
ſunt, rebsque nihili conquirendis de
manè in veſperam operam omnem col-
locas.
Veniet hora, cùm vel diem unum
ad corrigendos mores deſiderabis; ſed,
an impetraturus illum ſis, prorſus ig-
noro.
Peto (inquiebat ad Carolum Quin-
tum quidam ex ejus aulicis jam morti
proximus (a) pro cunctis Oficiis, at-
que obſequiis WMajoſtati tuæ praſtitis
rem unicam, nimirum, vitæ meæg ad
duas, tréſve horas prorogationem: ſed
hoc illud erat, quod neque Ceæſar illi
dare, nec ille à Cæſare impetrare po-
terat.
Tranſeunt dies ſalutis, ait S. Ber-
nardus, & nemo recogitat, tu id inpo-
ſtérum frequenter animo verſa, & ma-
gni æſtima omnes vitæ tuæ dies, illôs-
que bené, & fructuosè impende, an-
tequàm
(a) Hanetel de ſtul, mundi.

,Iuitenn.
preioſin
nis, Eku⸗
landa non
irendisc
mnemcl

jein unnan
eninlel
vrofls

n Qun
an wort,
ſfri .
iroi
mle
ineneh
Celr
etrale po⸗

ſn Emm

gies, M

Chriſtianæ. 15

tequàm te mors de improviſo obruat,
N ad tumulum pertrahat.

C APUT III.
Tempus breve oſt, & cuncta tranſeunt.

Qidquid finem habet, breve eſſe
convincitur; Labor, afflictatio
corporis, nec non alia incommoda,
quæ hic perpeſſus fueris, licèt centum
annos diuturnitate æquarent, tandem
aliquando habebunt finem.
Labor igitur, & Corporis afflictatio
cæterâque incommoda, quamvis cen-
tum annorum ſpatium adimplerent,
brevia ſunt, quin imò, ſi cum æterni-
tate conferantur, momento temporis
breviora. Ut quid igitur tam exiguo
vitæ tuæ tempore, pro cœleſti gloria,
quæ finem neſcit, pati, & laborare de-
trectas?
De cunctis rebus temporalibus, ad
quas conquirendas tantum laboris,
ac ſtudii contuliſti, verum aliquando
erit, affirmare: Tranſibrunt.
Potentia Alexandri, divitiæ Cr&ſi,
Sardanapali voluptates, cloduentia
6=

16 Veritates

Demoſthenis, forma Helena, atque ve-
nuſtas corporis, modô tranſierur4
Laudantur, ubi non ſunt; cruciantur,
ubi ſunt, habitantes cum igne devo-
rante, & cum ardoribus fempiternis.
Tempus nunc illis effluxit; tibi non
item. .
Centum abhinc annis necdum eras
natus, in tuo etiamnum eras nihilo,
quin imò merum nihil. Poſt annos
centum vivere deſiêris, atque adeò
priùs veroſimiliter, quàm illud tem-
pus præteriérit, eſca fueris vermibus,
atque ante tremendum æquiſſimi ju-
dicis ſteteris tribunal.
Quis igitur operæ pretium eſſe
cenſeat, tanto cum ſtudio in cadu-
corum bonorum adeptionem hic te
incumbere, quibus vix comparatis
propediem es privandus? quid enim
eſt ipſum omnino diu, in quo eſt ali-
quod extremum 2 Wibil ot magnum
ve, gquod parvum tempore, ait S. Eu-
Cherius. (a)
Iſta cogitatio: quamdiu perdurabit
hæc
(a) De vera Sapieni.

, Atque ve⸗
uleng
Ckucantur,
gbe Ceſo⸗
einpiternt⸗
; thbi on

ecluut enn
18s nnlo,
Poſt anm
dge cel
ilud ten⸗
Fetnibls,
illen ⸗

etiuum
in nl⸗
genn hiet
Convperts
id enin
mu
Uit n

peniint

1
6

Cbriſtianæ. 17

hæc corona? quamdiu hanc aulam
incolam 7 quamdiu hiſce fruar de-
liciis? iſta, inquam, cogitatio quàm
plurimis in divitiarum, & voluptatum
affluentia viventibus excuſſit lachry-
mas, iisque incitamentum, & calcar
fuit, ut generoſo animo omnem fa-
ſtum, & quidquid caducum eſt, tan-
quam fumum, atque umbram, aſper-
narentur. Subit, cum maximè exul-
tant, cogitatio hæc: quamdiu? inquit
Seneca. (a)
Ingentium dolorum origo, ſepiſſi-
méè ſunt terrenæ voluptates, & nos,
cùm minimè arbitramur, derepentè
deſerunt.
Satius itaque eſt, modò cuncta deſe-
rere, quàm poſtmodum à DEO deſeri.
Neque profectò ſapientis, neque pru-
dentis eſt, agere velle exiguo tempo-
re vitam commodis, & deliciis abun-
dantem, non ſinè manifeſto periculo
in milſerias incidendi, ſinè fine dura-
turas. Augiſtus eſt animus, quem ter-
rena delectant, ait Seneca.
Qua
(a) De Brevit. vitaæ.

18 Veritates
Quæ ſperas, peritura ſunt ommia; &
tu, qutid poſt hæc? Aliud ama, & ſpera,
quod non tranſeat, inquit magnus Gu-
igo Cartuſianorum Generalis: (a) hæc
attentè cum animo tuo cogita, & ſæpè
revolve.
Frequenter dies hilariter, & per-
peram transactus adigit non paucos
in anguſtias, & ſolicitudines maximas,
cogitque eos integras noctes inſomnes
ducere.

CAPUT IV.

Won omnes, qui ſenes ſunt, vixére diu,
& quo puncto temporis jactura
roſarciri valcat.
D' hujus vitæ tibi conceſſi ſunt,
non ut honoribus te cumules,
neque ut commodis, voluptatibusque
inhies, ſed ut animam tuam ſalvam
reddas. Multum perdidiſti temporis;
eô quòd in alium finem vitæ tuæ dies
impenderis.
Non quisquis diu in vivis verſatus
eſt, vixit diu. Quapropter, licêt qua-

draginta,

(a) De tranquillit. cap. 3.

Inin
16 ann
Unic
cum
rögn⸗
lubeh
tunn,
Bel
ſei⸗
intern⸗
(Ct
ll mi
Aare
tur ex
leckime
lin ſc
Onn
Orbutus
ndiſe
d
nonde
Keutn
tempon
Ktüm
Uutnl

mns .
8: 4) ee
ita, Ele⸗

r, & Pel.
lon veoos
es manimtd
Sinlommr

V.
1, ,
11 ℳ.
nbur

jutj

cell ſon 4
Cbnmuln
im Plunn
tempols
tuæ ii

Vellti⸗
lcete
Graginm,

Chriſtianæ. 19
draginta, quinquaginta, ſexaginta æta-
tis annos numeres, dubium eſt, an
unico anno vixeris, quôd ne vel uni-
cum fortaſſis annum in vero, fince-
rôque DEl cultu tranſegeris: nomen

habebas, quòd viveres; ſed eras mor-
tuus.

Religioſus quidam Ordin. S. Fran-
ciſci annorum quinque, & ſeptuaginta,
interrogatus, quamdiu in Religioſo
coœtu vixiſſet? reſpondit: Dubito, an
vel unico momento.

Adveniente die judicii, non quære-
tur ex nobis, quàm longam, ſed quàm
rectam duxerimus vitam; Non qum
diu, ſed qum hene?

Omnes anni quibus vixiſti divin4
orbatus gratiâ, nequaquam compu-
tandi ſunt: Propterea tamen non eſt,
quòd deſperes. Elapſum tempus, ſi
non potes redimere, certè potes ſub-
ſecuturo bene uti, atque ità deperditi
temporis damnum reſarcire; in tua
enim poteſtate ſitum eſt, Ppravas, con-
ſuetudines, atque indomitos animi
tui

20 Veritates

tui motus refrænare. Sanabilibus ægro-
tamus malis, inquit Seneca.
Penes te etiam eſt, piis, ac ſanctis
cogitationibus, gratiisque Dei præve-
nientibus bene poſthac uti; ſufficit vel
unica, ut ſceleratiſſimum quemcun-
que hominem ad meliorem vitæ ra-
tionem traducat.
Videte Fratres, ait S. Apoſt. Paulus,
quomodo cautèò ambuletis, non quaſi in-
Jipientes; qui, ubi quàm plurima per-
didére, perdunt etiam id, quod pre-
tioſiſſimum eſt; Sed ut ſapientes, re-
dimentes tempus, id eſt, inquit S. Au-
gisſtinus, denegantes tempus vanis
Colloquiis, futilibusque, & Caducis ne-
gotiis, quibus totum erat applicitum,
illéque impoſterum fideliter utentes,
ut ſalutis veſtræ negotium ſtrenuè, &
ſedulò promoveatis.
Sic egit, ne poſt mortem miſer eſſet:-
magnanimus ille militum dux, de quo
meminit Famianus Strada: Accedebat
hic Imperatorem Carolum Quintum,
poſtulaturus, renunciandi rebus belli-
Cis facultatem, poſtulatique cauſam
ediſſe-

o
Us
E tan
Alam,
kirit
R
Ho
Velti⸗
te ipli
autui
lllimn
luucor
Di
0 ben
e e
eſt
Nis
rem
lpte
Tann
3 el

Chriſtiana. 21
Wc ediſſerens, inquiebat: Inter mundi ne-
otia, & diem mortis tempus aliquod
e indi intercedat, neceſſe eſt.
Dei ſ, Quo, Imperator, audito, æquiſſimi
luftv Ducis petitioni non tantum annuit, ſed
renem. & tam præclarum æmulari exem-
n MeN. plum, ſuôque ſe abdicare imperio con-
ſtituit, ac deinde in ſeceſſu ſe totum
Clt mmG DEO dare.
Nr ugli Horum illuſtrium virorum inſiſtere
ime veſtigiis ſi non valeas, neque auſis,
Gvod e te ipſum adhortare præclariſſimis his
Hintee „ S. Chryſologi verbis: Vivamus DEO
it 4. bPaululum, qui ſeculo viximus totum;
us um gedimus corpori annum, demus anima
Caducs paucos dies.

Pplceuam Dic & tu viciſſim, tandem aliquan-
ren, do peracta res eſt: fixum, decretum-
ſreune, ue eſt; Hunc annum tranſigam, ut

Chriſtianum decet: O plusquàm ſatis
wierelu eſt, quôd triginta, vel ſeptuaginta an-
, degg nis vixerim, ut temporalia pertracta-
Accelen rem negotia, atque ut commodis, vo-
é luptatibus, geniéôque indulgerem;
ds bel. Mquum eſt, nunc tandem me impen-
e cnn dere unum, alterumve annum, ut in
ellle . cultum

22 Veritates

cultum DElI, & in expiationem cri-
minum, atque in ſalutem animæ meæ
totus incumbam.
Eſto: pereat quidlibet, parùm re-
fert; dummodòô anima conſervetur.
SSuſcipe igitur, ohſecro, Domine, in-
quit S. Bernardus (a) reſiduum anno-
rum meorum; pro bis verò, quos vi-
vendo perdidi, quia perdits vixi, Cor
Contritum, & humiliatum non deſpi-
Cies.
Sic comparatus eſſe debet animus
ſeriò cupientis, deperditi temporis de-
trimentum reſarcire: totum ſe appli-
Cet, neceſſe eſt, caſtigando corpori,
atque refrænandis indomitis animi mo-
tibus, nec non ſtudio patientiæ, cæ-
terarumque præſtantiſſimarum virtu-

tum.
CAPUTV.
Qualis vita, talis mors.

Nmo non optat bene mori; quia
bona, & beata mors perpetuam
parit felicitatem: ſed non omnes vo-
lunt

(a) §. Bernard. Serm. 20. in Cant.

guune
nin ſi
Peſt,
Dee
bene,
preyi⸗
Nonp
Vinit,
Bona

Perſecta
alm

hat,
NrS
ninave,
ninn 1
gui e
lt 7 de

Mminat
titual

tionetn cr.
inime mee

parüm ke
Onlerretur
Domiine, ir⸗
uumn o.
e,l, Mror
, iri i
n l

bet animm
emporßͤe
mn leapol
0 Cpoti
Saninimo⸗
ente, .
n vittu⸗

.
ori; Al
etpetuunn
nes N.
lunt

i, .

Chriſtianæ. 23

lunt bene vivere; eò quòd bona, at-
que perfecta vita magno conſtet la-
bore.
Ejuſmodi profectò votum riſu di-
gnum eſt, atque explodendum; unum
enim ſinè altero nequaquam obtineri
poteſt.
Decipimus nos ipſi, ſi credamus
bene, beatéque morituros nos, ſinè
rævia bona, & rectè inſtituta vita.
Von poteſt bene mori, qui non bene
vivit.
Bona, ac ſancta mors à bona, ac
perfecta vita pendet; non ſecus ac
mala mors, & infelix ex mala , Cor-
ruptaâque vita promanat.
Fratres, nolite errare, ait S. Paulus
DEVUS non irridetur: Luaæ enim ſe-
minaverit homo, hæc & metet; guo-
niam, qui ſeminat in carne ſuu, id eſt,
qui operatur carnalia, hio de carne, id
eſt, de carnali opere, & voluptate
metet corruptionem, & mortem, tum
præſentem, tum æternam: qui autem
Jeminat in ſpiritu, id eſt, qui operatur
ſpiritualia, hic de ſpiritu, id eſt, de
opere

24 Voritates

opere ſuo ſpirituali metet vitam ater-
nam.
Qualis ergo ſementis tua fuerit, talis
erit & meſſis: avenam ſerere, & me-
tere triticum; enormia ſeminare flagi-
tia, & æternæ vitæ metere fructus, fi-
eri vix poteſt, ut ſimul conſiſtant:
quòd ſi quandoque fit, rarum admo-
dum, atque inuſitatum miraculum eſt,
quod Chriſtus Servator noſter edidit
in uno latronum, qui cum illo pen-
debant è cruce, dum ei dixit: Hodie
mecum eris in Paradiſo.
Utebatur DEUS in illius converſio-
ne potentià ſuà abſolutà, nec non mi-
ſericordiàa. Hinc rectè aſſerit 8. Au-
guſtinus, in tota Sacra Scriptura inve-
niri duntaxat unum, cui poſt vitam

ſceleratè actam, bene, beatéque con-

tigit mori: Unum: ne quis deſperet;
Unum ſolummodo, ne quis inani ſe

ſpe, ac fiducià lactet. .
Non tamen ea de cauſa parem tibi
ſucceſſum polliceri debes, neque co-
gitare, te. cùm malè vixeris, bene, fe-

licitérque moriturum, quemadmodum

teme-

teme
gente
lonis
ſaran
ſum⸗
gus
D
Ues it
Atoue
i
ſe &
morte
Ieketta
gum
3olet
Gatii
(ſed l

1os n
Ubic
limn
N
VItamn
Gitan⸗

Colin
Qui

Chriſtianæ. 25

Som . temerarium foret, exiſtimare, in ar-
dentem fornacem cum tribus Baby-
fueriils lonis adoleſcentibus conjectum, egreſ-
Ae, E Nl⸗ ſurum inde te incolumem, atque illæ-
ninatetge ſum; vel cum d. Petro calcaturum te
Eudt aquas maris ab interitu tutum.
coclkot. Divina providentia res paſſim om-
Imacn Nes ità ordinavit, ut naturæ ductum,
n atque ordinem ſequantur. Sic ignem
cune ſinit comburere, gravia deſcendere:
ter e⸗ ſic & opprimi malàâ, ac deplorandàâ
n o morte, qui vitam duxére ſceleribus
It: H refertam: ſicubi ſecus evenerit, prodi-
eo Sium erit, quo peccatorem DEUS,
8co i abſolutà ſuâ potentiâ, eumque ſpeciali
ſeene gratià præveniens, interdum dignatur
ent Cſed rarò admodum) ob rationes, quæ
er nos fugiunt. Fallitur autem, & malè
t ſibi conſulit, quisquis ejuſmodi gra-
ce tiam vel ſperare, vel expectare audet.
gelpelt Qui bene, beatéque mori deſiderant,
is ind vitam interea agentes malam, ac per-
ditam, DEUM tentant; ſi quidem vi-
parem ventem male, etiam malè mori paſſim
nennen contingit.
be, (uidni igitur egclamas cum Sancto

üng, B Augu-

ptur ine

26 Veritates

Auguſtino! (a) Inter brachia Salva-
toris mei, & vivere volo, & mori cu-
pio.
CAPUT VI.
Utrum expediat citò mori, an diu
viveore?
N Ulti longam vitam deſiderant, de
bona, Sanctâque nihil, aut ad-
modum parum ſoliciti.

Quid prodeſt diu vivere, ſi minus
recte vivamus; ſi quotidiana cumula-
re flagitia non ceſſemus!

Conducibilius eſt, citò mori, quàm
diu vivere hominibus non tantùm bo-
nis, ſed & malis, qui, licèt diu vive-
rent, ad frugem tamen nunquam re-
dirent. .
Mali, quemadmodum in dies pec-
cata coacervant, ità etiam poœnas
adaugent; quod neutiquam fieret-
ſi fuperveniens illis mors vivendi ſi-
mul, & peccandi adimeret poteſtatem.
Gravius eſt (inquit) S. Ambroſius

(a) ad
(a) Maäanual. cap. 28.

orzn

(a)d
CNMnor
Z
Cllns
St
Men q
ſend
alnplid
perib
reler
tlim ve
otic
Lruj
ſonns

un zi

Uin; n

loni
Dik⸗
do
1 ednn
iter G
eopt

Cbriſtianæ 27

blin n (a) ad peccatum vivere, quàm in pec-
G N1 catomori.
Boni quantumvis ſæpenumero ſe
Il. culpis præteritis per ſinceram earum
declarationem exonerent, novas ta-
men quotidie contrahunt; & licèt aſ-
ſiduè quà gratiam ſuam, quà gloriam
kldernm amplificent, tamen omnibus bonis
Uh m? operibus ſuis tantum DEO honoris
reddere nequaquam poſſunt, quan-
e üm tum vel exiguis ſuis noxis, in quas
u Cunn quotidie recidunt, ei ſuffurantur.
Exultemus igitur, inquit S. Chyſo-
an ſtomus, (b) ſi quando probum, & ju-
no Gum videmus migrare ex hac miſora
uttin „ita; mox enim recepturus eſt laborum
et En Iſuorum, operumque bonorum abundan-
unqunt tom mercedem.
e„ ODiffiteri mortalium nullus poteſt,
1 dies bonum eſſe, atque optabile, bene,
un E rectéque vivere; attamen bene, feli-

6 e — . .
um i citérque mori, longeè eſſe melius, at-

ri, N

Tien que optabilius quis neget? etenim ſola
Lovtni B 2 bona

(0=4 (a) Z. de bona mort. C. I.
(b) In Epiſt, ad Philip. Cap. 8.

28 Veritates

bona mors nos certos de noſtra ſalute
reddit; bona vita non item.

IIli, qui boni ſunt, & magnà virtu-

te præditi, neſciunt, quamdiu tales
permanſuri ſint: ignorant itidem, quæ-
nam peccandi occaſiones ſeſe adhuc

oblaturæ ſint, quibus afficiendi inju.

riis, cum quo hominum genere verſa-
turi, tractaturique ſint negotia: præ.
terit illos inſuper, an vivat aliqua eti-
amnum exitialis Dalila, cujus venu-

ſtate, & illecebris victi in ſempiternum

ruant interitum.
Nullum adeò firmum navigium, cui
per pelagus vaganti timendum non ſit:
Momento mare vertitur, & in montes
aquarum cogitur; eodem die, ubi
tranquillas inter undas luſerunt navi-
gia, ſorbentur. Innumera ſunt peri-
cula, quamdiu hæc vita durat.
Innumeri, qui alterum jam pedem
intuliſſe videbantur in cœlum, ê bonis

mali effecti, lamentabili caſu in æter-

num exitium deciderunt.

Non niſi momento opus eſt, ut &
Sancto

dancto
reus ine
Mu.
Tixiſe
N. 4,
Pprorim
Xat, &
Plelet:
Lilr,
ſcie.
Rech
eytari
i
DV.
glonit,
comor
tl ken
Urperer
am, e
Uum an
e
In t, e
lus inte

Golarit

61

Cbriſtianæ. 29

Nokna h Sancto quis fiat impius, atque æterni
z. reus incendiii. DM
ungiim Multis nocuit, inquit Seneca, din
namcdin de iXανρο e .: Sinite me mori, exclamabat
titcken n B. Aloypfius de Gonzaga, jam morti
es ee n Proximus, quamquam viginti dunta-
Ecend im Nat, & quinque annos vivendo ex-
er en Pléſſet: di enim vita mibi ſuperſit lon-
ede . qualis etiamnum futurus ſim, ne-
k ſci.
W Rectè magnus Guigo (a) Longam
ſngiem tentationem petit, qui longam vitam pe-
enpnen zer.
DEUS ab æterno prævidit, & co-
gnovit, quid eſſet facturus, ſi tali in
domo, cum tali perſona degeres; ſi
tali tempore, & loco tam vehementi
urgereris tentatione: cognovit, in-
quam, eſſéſne illi præbiturus conſen-
ſum, an contrà negaturus.
Ulat⸗ „“ Quocirca, ſi DEUS te mundo exi-
m mat, ne fortè in gravia peccata prolap-
um ebn ſus intereas, immenſo quodam, ac ſin-
u int gulari te afficit beneficio, de quo ſum-
3 mas

(a) De Tranquill. cap. 5.

nangiun,0
ndumpon!.
G in mont
die 8 I
ſerunt
ſunt e⸗

us hn
Gn

30 Voeritates

mas illi referes in coœlo, & immortales
gratias.

CAPUT VII.
De fine, ad quem homo eſt conditus.

Uca duntaxat res tempore vitæ
tuæ à te exigitur, unicum dunta-
xat requiritur ſtudium, cura ſcilicet ſalu.
tis propriæ.
Non te creavit DEUS ad hunc finem,
ut Papa, Rex, Senator, opulentus, po-
tens fias, ac eruditus, ut corpus lautè
habeas, ad luxum exornes, illique,
quidquid appetit, ſubminiſtres; ve-
ruùm, ut ei fideliter ſerviens ſalutem
conſequare.
Hoc unicum ſtudium tibi cordi eſſe
præ cunctis aliis debet: cætera enim
omnia ad illud comparata nugæ ſunt,
& puerorum crepundia. .
Si quis, in urbem cuùm veniſſet litis
perſequendæ cauſâ, unde & honor, &
vVita, atque univerſa eijus fortuna pen-
det, ad jocos ludéõsque, & choreas ad-
jiceret animum, nulla habità litis ra-
tione

ore i
Cends
n, Ul
interelt
Cen ſale
glum fn
jusmun
N!
Operari
lunt in
Nla
Uen ſun
Ule ac
gtayem!
o ni
uckgol
oen
Illlumn
Mockeztn
rrlio
N
Snmdeſ
Cultinn
droch

dro h

mm —

Gimmor

VII.
oonlm
temwpor
unicum dun
Uuraſelcat

Adhunefr
opblentig
1 Colpib
hrnes, U
minilres;
Miens i

tbi coldt
(Eteld n
1 ungel!

enilet!
Gboro⸗
ortumßi
choleist
bits is

Cbriſtianæ. 31

tione ille merito demens diceretur.
At longè potiori jure tu demens di-
cendus es, & à rectæ rationis ulu alie-
nus, ſi ſalutis tuæ cura, quæ tanti tuàâ
intereſt, quàmque ut promoveas, in lu-
cem ſuſceptus es, minus tibi cordi ſit,
quàm futilia quævis, atque caduca hu-
jus mundi negotia.
Res quælibet juxta naturam ſuam
operari, eumque, ad quem conditæ
ſunt, finem aſſequi debent.
Sol ad illuminandum creatus, ſi lu-
men ſuum mortalibus neget, erit per-
inde, ac ſi non eſſet, vel potius mundo
gravem incutiet metum, & horrorem:
ſic & nihil magis abſonum, atque in-
fructuoſum, nihilque magis horrificum
eſt, quàm hominis animus, qui, cum
nullum in finem, niſi ut DEO ſerviat,
procreatus ſit, non ex integro ſe ipſius
ſervitio devovet.
Qui DEO non vivit, is, qui vivat, indi-
gnus eſt. Totum te exigit, ait S. Au-
guſtinus, qui totum te fecit.
Prodeſſe nequaquam tibi poterit,
quod hoc anno incedas auro, argentoô-
B 4 que

32 Voeritates

que gravis, ſi proximo nudus, & re-

rum omnium egenus, virtutisque ex-
pers coram tremendo, atque juſtiſſimo
ſiſtendus ſis judice; nec quidquam
emolumenti hauries ex rebus omnibus
Creatis, ſi per totam æternitatem ſuaviſ-
ſimo DEl privandus ſis conſpectu.

CAbPUT VIII.
Plurimi ſalutem animæ ſuæ negligunt.

MAxima pars mortalium nulla de re
minus cogitat, quàm de negotio
ſuæ ſalutis. Vacat tibi, ut Philoſophus
Es; non vacat tibi, ut Chriſtianus ſis;
ait S. Paulinus. Rerum omnium cu-
ram habent, præterquàm animæ ſuæ;
ſtudiosè ſatagunt, ne domus longo tem-
Pore incultæ vacent; tinea ne veſtes
corrodat, atque exedat; curculio ne
noceat tritrico: nummis ſuis cenſus
emunt annuos; & curant quàm ma-
xXximé, ut agri colantur, & fructus pro⸗
ferant, atque ut proventus in dies accre-
ſcant: ſed aut nihil omnino, aut per-
paruùm pro anima ſua ſunt ſoliciti⸗
on-

Conn
3o ſito⸗
morten
Genti
quæd
tne⸗
ſ
cepti,
Vnice
gamn
IIS,
Mente
gendun
Dor
Eebent
bilre
60 non
Keter
Ma P
Iumn
Conſen
lmn
lit.

hern

Uds, &n.
ttutisgue er.
ne ulilin
C Iuidun
ebusommit
itatenſund
nlpec,

IIII.
Antgleun.

unnlace
n de negot
Dlille
ifinnus i
Omnium
znimele
longoten
4 le Fellei
cutcnlon
nis Celln
unm
uckus ⸗
Gjiesall
, aut lel⸗
hlicti.
C.

Cbriſtianæ. 33

Contrà, tam crudeliter illam tractant,
ac ſi foret anima infeſtiſſimi inimici, cui
mortem intentant, cuique gravia ſtu-
dent inferre damna; vel ferocis beſtiæ,
quæ diu, noctuque naturæ motionibus,
atque appetitibus ſervit: vel denique,
ac ſi viderentur illam ſolummodo
adepti, ut eam perdant.
Quid hic agimus, ſi illud, quod
unicè nobis agendum eſt, nequaquam
agamus? Si DEO hic non adhærea-
nus, eümque totis viribus, ac totà
mente diligamus, propter quem dili-
gendum in mundum venimus.
Duæ tantùm res nobis hic cordi eſſe
debent; amare nempe DEUM, &
ſtabilire animæ noſtræ ſalutem. Qui
eò non attingit, is profectô infelix eſt,
& æ&ternũúm perditus.
Ludovicus undecimus Galliarum
Rex Benedictumi XII. Papam rem
quampiam flagitabat, quæ rectæ rationi
conſentanea non erat; cui poſtulato
Papa prudenter, atque Religiosè repo-
ſuit: Si duæ mihi forent animaæ, harum
alteram lubens ad Regis arbitrium im-
B 5 mo-

34 LVeritates

molarem; ſed, quando non niſi unica
mihi eſt, illius jacturam nec facere poſ-
Jum, neo volo.
Dæmon infeſtiſſimus noſter adver-
