4 (a) I. 2. g. 109. Art, 9.

M.

286 Veritates

Unicus dies, ferventer Dei cCausà
tranſactus, centum millibus dierum,
quos explendis cupiditatibus tuis in-
ſumpliſti, longè præponderat. Tem-
us omne, quod amando Deo non
impenditur, perditum eſt.
Finge, te in ſeram veſperam operi
impigrè vacare, etiam in rebus, quæ
per ſe bonæ ſunt, quin imò te ſudare
aquam, ſanguinem; ſi labores illos
tuos ad Deum non referas, nihil agis.
Dives & ſtrenuus audies in ore homi-
num; ſed, eheu! coram Deo pauper
es, & miſerabilis.
Quid tibi nunc prodeſt, pravis to-
ties obſecutum fuiſſe propenſionibus?
quid rem quampiam fragilem depe-
riiſſe? .
Demens es, ſi poſthac extra te pul-
Chrum quid videre, re delectabili frui,
ſuavem concentum audire, aut no-
vum quid intelligere cupis, ubi intra

te Deum habes, in quo omnis pul-

chritudo, jucunditas, ſuavitas, & ſem-
per aliquid novum ipſis etiam beatis
ſpiritibus eſt reperire. Qmnis mihi
copia,

ſpin, ge
v , exe
Delcheme
mpni dllige
Ulen in 2
tihee npor
uin ſenp
linm, ait
Cpera,
relas, ti
Plen afkeren
Eetlum miri
Dnores,
nibos
kelomines,
elſegvers

=-

Ud intercon
llte in ,
Umum elle
E ,„.
3. Jiyenie
Mol mion
me,

Cckrs dn

Chriſtiunæ. 287
er Dedd copia, gux DEVUS meus non eſt, oge-
ibos den Nas eſt, exclamat &. Auguſtinus. (a)
tbis Delectamenta, quæ à rebus creatis
ndent. II magnaà diligentiâ undique conquiris,
ddoDon tandem in amarores, gemitus, ani-
eh mique angores deſinent. Vis bhabere
Gelyenn gaudium Nempiternum ,inquit 8. Au-
in lebn Salinns. adhare illi, gqui Jempiternus
Zteſem 6

Sola opera, quæ Dei amore impul-
ſus præſtas, tibi ſub vitæ finem incre-
dibilem afferent conſolationem, ſpém-
nDAe que tuam mirificè roborabunt.
e Honores, commoda, voluptatesl.
opes, quibus modò abundas, ipſi quo-
in que homines, quos inordinato amo-
e⸗ re proſequeris, & quibus placendi
Elnſtudio interdum fortafſis Deo diſpli-
“ cuiſti, te in morte deſerent, & ve-
l hi riſſimum eſſe, comperies, quod Pro-
ieti W pheta Jeremius vaticinatus eſt: (b)
maſe, in Vocavi amicos meos, & ipſi decepe-
funt me.
der Celebris olim mercator, morti pro-
Pin 1e . xXximus,
Cpmi a) L. 13. Conf. cap. 8.
1, (b) Thren. cap. I.

288 Poritates

ximus, ſie ſuos domeſticos fertur ab-

fatus: Dilectiſimi mei! ohſecro vos,
ut hiſce morbi moleſtiis me tot pericu-
lis pro vobis perfunctum eximatis: II-
lis verò non ſinè copioſo fletu reſpon-
dentibus, nullum ſupereſſe remedio
locum, ingemiſcens exclamavit:
inanes hominum curæ! guan-
tum rebus terrenis ineſt vanitatis! En!
ego laboravi, & Judavi, vitumgque,
ne dicam, fortaſis, & animam oppi-
gnoravi, edmgque in diſerimen adduxi,
ut vos, 6 chariſima conjux, au liberi
mei! looupletarem; jam verò hanc fe-
fero gratiam, quôd usquam inveniam
olatium, neque auxilium. quantò
melius ſaluti meæ conſuluiſſem, Ri la-
bores, meos impendiſſem Deo, omné-
que tompus inſumpfiſem religioſo ejus
cultui, conciliandiſque mibi in cœlo
amicis, quorum favorem extremd ne-
ceſitate Preſus, opemque modo Jonti-
rem! O ſi ad breve tempus vitam
producere mihi eſſet integrum! lon-
geè aliter illam inſtituerem.
Tu, quiſquis es, luctuoſo infeli-
—. . (Ccillii

3

hmi hwis
dir, kelque
Uncspis, h
Ahelt ani
eln popenl
elgitt:
Aun itam d
Eelnn en
Aonwel

4b
uſl en

ir.

aperkec
llme comn
uitorznin
ne demno
1 eſettere
ubemn ai
Ulmen ⸗

Chriſtianæ. 289
s ſetn: ciſſimi hujus hominis exemplo fac ſa-
Men pias, reliquôſque vitæ tuæ dies, &
eii annos piè, hilaritérque tranſigas.
1NHt Sola eſt animi tui, ſenſuumque per-
lofennht verſa propenſio, quæ dies, noctéſque
erele end te exagitat: hanc refræna, ut hic per-
chmnt: fectam vitam degas.

Senſuum enim occaſus ,Rfelicitatis
exortus eſt.

CAPUT LXXXIII.

DVeus ſolus quærendus eſt, ut'guis frua-
Zur animi pace.

PS ad perfectionem adipiſcendam ap-
tiſſimé comparatus eſt, qui inter-
nn fruitur animi pace.
Haanc dæmon quibuſcunque machi-
nis evertere ſtudet, haud ignarus,
hominem animi pace deſtitutum in
diſcrimen adduci, Divinæ quoque
N6/α gratiæ amittendæ, niſi cautè ſibi ad-
eng iul vigilet. Aqua turbida captandis piſci-
enm I bus aptiſſima eſt. .
Cauſa, cur multi veram pacem nuſ-
e quam inveniant, hæc eſt; quòd illam
N ibi

290 Veritates
ibi quærant, ubi non eſt, nec illic
quærant, ubi eſt.
Maximà ſemper fruéêris pace, ſi nec
ſperes quidpiam, nec metuas; ſpes
enim, & metus ſæviſſimi ſunt torto-
res, qui animum conquieſcere nun-
quam ſinunt; neque unquam te tur-
babit aliorum de te parva exiſtimatio ſi
tibi ipſi prius vilis videaris: ideo enim
nulli places, quòd tibi nimiùm places.
Præter Deum, nihil quære; ejus
voluntati te totum ſubjice: ſolùm ti-
me peccatum, ut perpetuà in tran-
quillitate ætatem degas, & poſtmo-
dum moriaris ſecurus. .
ZSemper itaque magnàâ cum ſolicitu⸗
dine ſervanda animi pax eſt, non ſo-
lùm inter proſpera, verùm & adver-
ſa, intérque ariditates, inter ipſos
quoque nævos, & peccata, dum in
hæc erimus prolapſi; inter qualeſcun-
que demum tentationes, utut vehe-
mentes illæ ſint, ac crebræ.
Tentationes, quibus impetimur,
electionis noſtræ ad gloriam ſigna ſunt
minimeè obſcura.

. Dæ-

Denoor
qul Deo fia
Ie Conlueri
Cnntbu, qni
10 Cuntae
Cün bate
cuts ſein,
nm, ris
Urfeilk, ,
Gnek, lun
Endinonit
in Clttium
nibe Alen
Rce mime
lalunco
mumte
nutchtit
ns guo
Reortigengt
UCllindo.
4 ke 6 r
d ingrave
R non Vitt

Obriſtianæ. 291
Dæmon non eos, qui ſibi, ſed,
„ Qui Deo fideliter ſerviunt, impugna-
tohnu re conſuevit, in hoc non diſſimilis
e, Canibus, qui non domeſticos, ſed alie-
nilin nos duntaxat allatrant.
wuiſern Cùm bPater Balthaſar Alvarez So-
Unquneo Cietatis Jeſu, vir ſumm4 virtute præ-

elt, Mel

aerlin, ditus, variis de ſalute angoribus pre-
ense meretur, §. Thergſia Divinitus edo-

inun cta eſt, illum tum nemini mortalium
hl us ſanctimoniâ eſſe ſecundum. Ingens
bie: in ſane ſolatium, e tentationibus, & la-
pene tratibus dæmonis cognoſci poſſe, nos
5, N efle de numero filiorum Dei.
. Si quando in peccatum inciderimus,
Mon nunquam idcirco animum deſpondere
, nos oportebit, crebros lapſus noſtros
aun 6 plus qquo exaggerando, noſträmque
,NE in corrigendis vitiis ſocordiam nimiùm
Conn, ln⸗ incuſando.
Mer Hec eò duntaxat vergunt, ut mor-
bus ingraveſcat, animus deprimatur,
et, nec non virtutis ſtudium intepeſcat.
Animi inquietudo voluntatis robur
tunien minuit, & quaſi enervat, & velut in
quamdam emendationis deſperatio-
G 2

nem

292 Veritates

nem nos præcipitat, intellectum ob-
nubilat, judicium pervertit, nec ſo-
lùm interiori, verüm etiam exteriori
homini plurimùm officit, adeò, ut
reddatur ineptus, qui Divinis illuſtra-
tionibus imbuatur, quique cætera,
quæ præ manibus habet, bene pera-
gat. Nam ut rectè Tullius: Contur-
batus animus non eſt aptus ad exequen-
dum munus ſuum.

Qui culpam admiſit, is animo im-
perterrito ſe ad Deum convertere de-
bet, & fateri, millies ampliũùs, & gra-
vius ſe fuiſſe lapſurum, niſi ejus gra-
tià fuiſſet ſuffultus. Debet inſuper,
elicito dolore, conceptôque emenda-
tionis propoſito, veniam ſubmiſsè
precari.

Hoc unum cum ſincerà mortifero-
rum omnium peccatorum manifeſta-
tione exigit Deus; præterea nihil.
Qui, his ritè peractis, adhuc anxie
diſquirit, an cuncta patefecerit, an
ſufficientem habuerit dolorem, an

omnium noxarum veniam ſit conſe-
cutus,

Cltt,
potel non
Cduia
Genone,
in pofeila

Crnndts
nini pen
kamore du
irDeumn ann
6, Eklet
1ilo reperi
E pollceri
Ui, exchn
emnit
Uilir hatn
Dausfum
filies,
0
Dum man⸗
l re
Glon
as v

l.5

Cbriſtiana. 293

cutus, is rem agit, quæ D EO non
teledem 4 poteſt non diſplicere.
ertit, nee h Quidquid tollit animi pacem, vel
tiam etega à dæmone, vel à depravata natura no-
it, Med, ſtra proficiſcitur, non autem à Deo;
Divinsllin nam, ut rectè Propheta Regius: Fa-
nige een kus eſt in pace loocus ejus. Pro nulla
et, dele du pe mundi turbari debet homo, inquit
lins: mn Gerardus Magnus.
Pns anerehen Animi perturbatio ex immoderato
ſui amore ducit originem. Si nil præ-
ter Deum quæreremus, perpetuâ pa-

Senimo 4
ehmrerte ce, & felicitate frueremur; ſiquidem
nlis, in ipſo reperire eſt, quidquid optabi-
Uiter poſſideri poteſt. Væ animæ au-

üi daci, exclamat S. Auguſtinus, (a) quæ
Oueenelk Peravit, A à te recehiſet, N aliquid
bentt melius habituram!
n Deus ſumma felicitas; reliqua mera
„vagnitas.
E CAPUT LXXXIV.
n Deum amare, eique perfectè ſervire,
tete eſt velle, quod Deus vult.
Aim De gloria in eo conſiſtit, quòôd
ejus voluntas fiat per res creatas:
N 3 at

7
e

Ethmi 4
gen,
nbun (a) L. 6. Cap. 16.

294 Veritates

at potiſſimùm per eas, quæ liberéô ar-
bitriò ſunt præditæ.

Unde fit, ut plus honoris in illum
redundet ex unico amoris, vel ado-
rationis actu, quàm ex omni ſtella-
rum ſplendore, cœlorum motibus
elementorum operationibus, atque
adeò, quàm ex ipſis, quàâdam ratio-
ne, obſequiis, quæ ab Angelis, ae
Beatis ei deferuntur, eò quòd hos ne-
Ceſſitas ad illa impellat, libertas verò
hominibus, ejusmodi virtutum exer-
citationes, aut omittendi, aut produ-
cendi, aut omnino contrarias elicien-
di, tribuat poteſtatem, Voluntariè
Jacrificabo tibi, inquit David.
Nunquam opera noſtra quidquam
merentur, niſi Divinæ voluntati ſint
conformia, adeò, ut cum Davide
oves paſcere, Deo ſic volente, in-
credibiliter glorioſius, atque utilius

ſit, quàm, eo nolente, cum Saule
Offerre victimas.

Minima, & viliſſima opera cum
Dei voluntate conjuncta, mirum di-
ctu,

(u, gunt
Autenn, &
horo
polere, pr
Dus, in af
Aldonm, n
Cete, nec n
ſriz led cie
Can,, (do ſe
Cumn pholi,
Nione cum
em Dej,
Rx adverio
m, totos d
ge Ten
aqbarn de
Untere, han
ed ithr
Uimpolla
Knklhmn
Mebbusindin
liciis, 3
Untati accur
emerdi⸗
Hendine,

Obriſtiana. 29 7

Jurlbeu ctu, quantum reſplendeant; maxima
autem, & præſtantiſſima degenerant.
nors in in Glorioſa res eſt, inſigni ſcientiâ
Or N pollere, prolixis vacare precationi-
oIEGA bus, in afflictationibus eorporis eſſe
orum Mi aſſiduum, laudabiliter ad populum di-
onis, Cere, nec non cum proximo apteé ver-
imms fari; ſed ſcientias ſibi comparare, pre-
1 ANgtt Cari, Ccibo fe abſtinere, pro concione
6 Aker cum plauſu dicere, comiter, & be-
lemé nigné cum aliis agere contra volun-
ſſtuum em tatem Dei, nullo loco habendumeſt.
4 Utne Ex adverſo omnis ſcientiæ eſſe igna⸗
iktcs rum, totos dies domi obſidere, ibi-
ti 1 demque arenarum inire numerum,
⸗ i aut aquam de vaſe in vas iteratôò trans-
fundere, haud dubiè abjectiſſimum
n nun eſt; ſed iſthæc agere Divinæ volun-
, ſoont 4 tatis impulſu fructuoſiſſimum.
ConN Sanctiſſimus eſt is, non qui prolixis

precibus inſiſtit, aut crebris, & aſpe-
Itre ris ciliciis, aliiſque duris afflictationi-
W bus Ccorpus extenuat; ſed qui Dei vo-
luntati accuratiſſimè paret.
Cen d Temerè igitur agunt, qui ex con-

miun 6 ſuetudine, vel naturæ inſtinctu ſeri-
“ N 4 bunt,

296 Veritates

bunt, legunt, ſtudiis vacant, domo
exeunt, cum hominibus verſantur,
comedunt, bibunt, dormiunt; ne-
que tamen acie mentis diſpiciunt,
utrùm cuncta hæc cum Divino placito
conſentiant: nunquid hoc omni vi-
tuperatione dignum? Seriùs, ocyus
conſcientia illis improperabit: hàc,
illave in re te ipſum, non verò Deum
quæſiviſti; idcirco timendum eſt, ne
is tibi dicat: Proripe te hinc; non no-
vi te; mercedem recepiſti.
Nihil in terris ſuavius eſt, quàm
amare Deum, perfectümque exhibe-
re cultum; reliqua non niſi vana ſunt,
& dolo plena, atque adeò conjuncta
cum manifeſto ſalutis amittendæ pe-
riculo.
Is Deum amat, qui vult, quod
vult Deus, quique propriæ voluntati
Prorsus renuntiat, adeò, ut, licèt
Deus ei copiam faceret, nunquam ta-
men domicilium, munus, aut quid
hujuſmodi pro arbitratu ſuo vellet
eligere.
Deus optioni &. Franciſci Borgiæ
vitam

itim Zun
Ee aem,
lem, Deun
Uurgrofuag
letu.
WS
tr Tocutu
ſutttn, ,
ol kibet:
UWnitere d⸗
ncs menit
n t, N
ln tie pe
un el,
inim
Peſponlnn
Ceptum,
ſt, it eo/
lm,
ti ſie mnin
Pun ſoger,,
lnmii te
ne quor
r ſeraver
Em Mon
el ſa

Chriſtiaunæ. 297
catt, ind vitam Eleononæ uxoris permiſerat; il-
ds velm le autem, propriam veritus volunta-
Urmiunt, “ tem, Deum obſecravit, ut de omni-
s dlidun bus pro ſua voluntate decernere digna-
Dürinopn retur.
hoc Omif JESUS S§. Gertrudem ſic olim fer-
Geris, tur allocutus: Ofero tibi bhac manu
gentt ni Janitatem, morbum alterd, elige filia!
on vebe, Auod lubet: illa verè hunc favorem
epcdhumtl,, admittere detrectans, humi proſtrata,
linumn zunctis manibus ità eum precabatur:
ſi. Rogo te, Domine! ne voluntatis meæ
iu et,n Allam, tuæ verô ſolius habeas rationem.
ngledli- Tuum eſt, mihi ſignificare, quid tibi
Dbotiſſimum placeat.
Reſponſum hoc adeò Chriſto fuit
acceptum, ut illi dixerit: Qui doſide-
rat, ut ego frequenter in cor ſuum de-
ul, I Nendam, eum oportet, clavem volun-

leo
o ſe
Altlent e

e tatis Jua mibi tradere, nec illam un-
z u, guam repetere. Quibus ex verbis §.
umun. Gertrudis tantum cepit fructum, ut
. Nd exinde quotidie trecenties ſexageſies
ek ter iteraverit brevem hanc precatio-

nem: NWon mea voluntas fiat, 6 Do-
s mine! ſed tua.
M „
iin Niÿy Doce

298 Veritates

Doce me, Domine! facere volunta-
tem tuam;, inquiebat David, (a) haud
ignarus, voluntatem noſtram omni-
um malorum, & vitiorum eſſe radi-

cem.
PROSECUTIO.
Gii perfectus eſt, mundo mortuus
eſt. Mortui oſtis, vita veſtra

eſt abſcondita cum Chriſto in Deo, in-

quit &- Paulus, ad quosdam perfe-
tos ſcribens Chriſtianos.
Quemadmodum mortui ſensuůs om-
nis expertes ſunt, licéèt illis offerantur
cunctæ univerſorum Regum coronæ,
aut quamvis eorum corpora in fimeta
abjiciantur, mem bratim diſſecentur; ſic
homo perfectus neque ob honores, &
opes gaudio exilit, neque ob con-
temptum, & moleſtias morore de-
primitur. .
Finge, illi obvenire duriſſi-
ma quævis, ſenſu caret, non in in-
feriori parte (quam Deus modèô ſua-
vius, modô duriùs tractat ad majus
meritorum incrementum) ſed in ſu-

perio⸗
(a) Hal. 142.

herioti, ſel
Ubi in lolo
S gou e
Daun redi
Ouumnls ſic
fertſicura,
fet n peo
lplcet,
Rigtor DS
1n n rut
ſine ſeerl
liisetum ſi
tbenci ur
Tohem aukinl
Gcam v
Nonn, exim
Uelsantem
li ult il
It Gll
ſaen erpn
Unditenal
Einideſs
itnig ili
itz, d
com

Con

Uee AMer.
mni,,hr
oſtram om
rumn ele k

Hundo nottn
, Aiin l
toit Nt
ostin ei
N.
Etiſenctron.
tilscfrunnn
egun iont,
Poninfnel
lerenmmin
O Hoorid
egle lt
tole in

nre M
, Mul:
6 M)
it 2O N

periori, ſeu in penetralibus animæ,
ubi in ſolo Deo conquieſcit.
Si quàâ ex re videat honorem in
Deum redundare, gaudio geſtit,
quamvis ſic omnium aliarum rerum
fieret jactura. Nihil ipſum dolore af-
ficit, niſi peccatum, & quidquid Deo
diſplicet.
Is igitur Deum amat, rectéque co-
lit, qui vult id, quod vult Deus,
quique ſe exſpoliat cunctis aliis deſi-
deriis etiam ſanctiſſimis, verbi gratid,
habendi plura ad obtinendam perfe-
ctionem auxilia.
Quidam volunt ſanctitatem adipiſci,
magna, eximiâque opera præſtando;
Deus autem non niſi per multas mo-
leſtias vult illos eò perducere.
Tota Gallia credebat, Ludovicum
Regem expugnatione terræ ſanctæ
ſanctitatem aſſequi debere; ſed illum
Deus ad ejus culmen evexit, non per
victorias illic reportatas, ſed per car-
ceres, & dolores, quos ibidem pa-
tientiſſimè toleravit.
Alii comparare ſfibi ſanctitatem vo-
N 6 lunt

360 Veritates

lunt eleémofynis erogandis, eumqe
in finem divitias appetunt; Deus ve-
10 illorum amantiſſimus, infinità ſu4

ſapientiàâ præcognofcens, opes illis

eſſe obfuturas, per inopiam eos vult
ſanctimonià donare.
O quot modô pauperes in coœlo de
ejusmodi ſalutis remedio gratias DEO
agunt! quot autem divites apud infe-
TOs opes execrantur, quæ damnatio-
nis fuére canſa!
Opum poſleſſio admodum dura eſt,
graves ſecum affert moleſtias, & plu=
Tes Occupationes, vehementésque ten-
tationes; & tam unæ, quàm alteræ
magno nobis ſunt impedimento: mo-
leſtæ enim occupationes animum di-=
ſtrahunt; tentationes verò à Dwino
cultu ſæpenumero nos abſtrahunt, &
ad peccatum impellunt.
Cui nihil eſt, quod amittat, is vi-
vit ſecurus. Quemadmodum opta-
bilius eſt, firmâ uti valetudine in vili,
anguſtôque tuguriolo, quàm in am-
pPla, & magnifica domo, atque in
molli lecto ægrum decumbere; ſic &
2 mult

nultohrin
ſeeuran gen
Anpores imt
Apientis
Nitere, tech
Auid n ſunn
Ullen cone
(es 1l
uerolonhn
Oim iles,
e Uuncne!

.
Cſcunur:

Clot,
Plrete
toibrs, Al
Pportet.
mor ſu
t, fit
In etenimn
ena glori
ſitn
Unnmhr
anod
us um
n; qak

Chriſtianæ. 301

is, eim multô ſatius eſt, in paupertate vitam
; Deu ſecuram degere, quàm multos inter
, infid angores immenſis abundare divitiis.
8, Cpes l Sapientis eſt, Deo ſe totum com-
piun eor mittere; rectiùs ipſe novit, quàm nos,
quid ad ſuam gloriam, noſtrâmque
es ncebe ſalutem conducat.
gtull Cruces à Deo ſubmiſſas majori affe-
IA Ctu exoſculari, amplectique par eſt,
1u nmd quaàm illas, quas nos ipfi quærimus;
hæ namque non ſemper à Deo profi-
dumcnd ciſcuntur: amor proprius non rarô
colludit; juvat videri: & gaudemus,
nos placere conſcientiæ noſtræ Mode-
ratoribus, aliisque, quibus has notas
fieri oportet.

imnento, me
4 und⸗ Amor ſui innumeros detruſit ad in-
61D feros; facit hic, ne opera noſtra recta
etum, ſint: etenim ex nullo bono opere in
Deum gloria redundat, nifi illud cum
ut,1 Divina congruat voluntate.
olnn e Præſtat non appetere, quod non ha-

Atentd bes, quàm habere, quod appetis. Qui
inn e— vult, quod vult Deus, is habet omnia.
hr p Deus unumquemque vult fieri ſal-
; Vvum; quis hoc aufit diffiteri? atta-
l N 7 men

302 Veritates

men non omnes ad parem, aut certè
ſummum vocat perfectionis gradum.
Huic rei ſerio invigilare oportet
eos, qui ſacris tribunalibus præſunt;
falli enim poſſunt, dum omnes ſuæ
curæ commiſſos, quibus idem tem-
pus, eadémque ſuppetunt adminicula,
ex propria animi propenſione pari
modo regunt, neque attentè conſide-
rant, quà via Deus illos ducere de-
creverit. Unde fit, ut eorum non-
nulli in aſſidua inquietudine, atque
angore, quaſi extra centrum politi,
vitam degant, neque illic, ubi vult
DEUS, conquieſcant.
Deus ab unoquoque eadem nequa-
quam requirit ſtudia: prolixæ preces,
multa, ac frequens à cibis abſtinentia,
aliæve corporis afflictationes, quæ
huic proſunt, alteri quandoque non
p rùm obſunt.
Sincerus in Deum amor nihil vel
ſupra, vel præter Divinam volunta-
tem molitur; ſed ex Dei placito cun-
cta peragit.
Satius eſt, multéôque ſequrius, vi4
vora-

ſoraginvn
neſtlutis
le, IDens
s, an
Commocum
Ulten,
Eenita et
Cnungpan
ten hal,:
Dennn Doo
it Cittus

ltur ne,

04
DeD

er zde
Chritinmun
Iui n
Ae
i

tmn e

Cbriſtianc. 303
n, t voraginibus refertâ, per plurima æter-
nis gin næ ſalutis amittendæ pericula incede-
Uare oo re, ſi Deus ità velit, & nobis ſit co⸗
s Neln mes; quàm contra ejus voluntatem,
romsh commodum, facilémque tenere tra=
icen an mitem.
tadninen Semita etiam planè gravioris lapſüs
enlore u nonnunquam fuit occaſio: nemo au-
entecoike tem labi, aut aberrare poteſt, qui
d Deum Ducem nactus eſit; nam, ut
eonuned ait Chriſtus Servator noſter: Qui ſe-
re, a quitur me, non ambulat in tenebris.

um polt,
n CAPUT LXXVXV.
* . . 2 .
De Dilectione inimicorum.
Genneg, Sive
ræ Precen . . .
nee Efficax ad eam adhortatio, ſcripta ad
len Chriſtianum amicum; utilis etiam iis,
u z qui non gerunt inimicitas.
oe

Mice mi! paucis ab hinc diebus re-
NI 2 nunciatum mihi eſt, enormem tibi
nr ⸗ iMatam eſſe injuriam, atque ideo ini-
war micitigs te fovere, gravémque ſpirare
vindictam, & omnem demceps inimi-
co tuo te velle denegare amorem. Equi-

Urius
n dem

Ae

304 Veritates
dem, pro eo, quanti te facio, magnd
tui commiſeratione moveor; quòd mi-
Jer ſis, ſve corpus, ſive animam ſpe-
dtes. Hine me impulit fut charitas,
ut ponam tibi ob oculos eficacia quæ-
dam argumenta, quibus, utt confdo,
amnimus tuus exacerbatus mitigabitur,
& ad pacem ineundam excitabitur, at-
que infiammabitur.
Primô itaque docebo te, quàm ſit
rationi oonſonum, inimicos ſuos dili-
Lere. Secundò, qudm facile. Quar-
t0, qudm neceſſarium. Quintô, ut
dilectio tua digna ſit merito, demon-
Rrabo, inimioos diligendos eſſe propter
Deum. Ad extremum, ubi conoluſe-
o, armabo te contra quaſeunque in-
urias, quibus forſitan adhuc aliquan-
do labentibus annis affciendus eſſes:
veruntamen audi prius praebtum,
quod & mihi, & tibi, caterisque mor-
talibus datum eſt.
Ego autem, inquit Chriſtus, (a)
dico vohis, diligite inimicos veſtros.
Quaſi diceret: Pracepit vobis olim

Deus,
(a) Matth. 5.

Delt, it
utem gie
ilipiicoe
Alulim;, ,
Hio, t lil
uol oplij,
S nalem
Ur ſrutt,

linpne vl

in
fllte nv
l, inimi

Ntini ̃
⸗ iohn
Ae no
imd g
Ulin amabi
hummn min
MWe, N
latom,
Cgullit.
ne digt

Cbriſtianæ. 30

Ci, Mdt Deus, ut diligeretis proximum: eogρ
Min autem dico; proximi nomine intelligi
minmn inimicos quoque; neo ſolum dico, &
dLeclaro; ſed eddem authoritate praci-
Pio, ut diligatis inimicos veſtros; non
quôd velim, ut diligatis inimicitiam,
& malam voluntatem, quam contra
vos gerunt, ſed ut propter inimicitiam,
maldmque voluntatem non deſinatis, il-
li homini, qui proximus veſter oſt,
bene velle.
Hoc eſt præceptum, quod nobis da-
tum eſt de diligendis inimicis noſtris:
intellige modo, quàm rationi conſo-
nüum, inimicos diligere.
§. I.
Rationi conſonum oſt, inimicos diligere.
Hô ipſum addiſcere poteris ex iis,
quæ mox ſubjungam.
Primô. Multa ſunt, quæ inimicum
tuum amabilem reddunt. In eo eſt
humana natura; ſunt & in eo non
ES., pauca, quà naturalia, quà ſupernatu-
N ralia bona, aliâque, quæ induſtriâà ſuâ
acquiſivit: cuncta hæc faciunt illum
amore dignum. In-

306 Veritates

Inficiari nequeo, in eo quoque eſ-
ſe pravam voluntatem, nec non ini-
micitias, quas contra te fovet; at
majora profectò, & plura in eo ſunt
bona, quàm hoc malum, illorúm-
que Deus eſt auctor, hujus veròô ipſe
homo: æquum igitur eſt, te propter
id, quod minus eſt, tam multa ſcili-
cet bona, donaâve, quibus ornatus
exiſtit, plúsque momenti apud te ha-
bere ea; quæ amoris, quàm quæ
ſunt odii cauſa.
Quemadmodum enim corporis in-
firmitas matris in filium amorem non
imminuit; ità nec inimicitia minuere
aut extinguere debet amorem in pro-
xXximum, qui Chriſti membrum eſt
non ſecuùs, ac tu, quique antehac te
dilexit, tibique forſitan beneficia præ-
ſtitit, & alia forté poſthae præſtitu-
rus eſt. Si quidpiam odiſſe vis, odi
ejus malitiam, eämque execrare; ſed
ſerva hominem incolumem, eumque
amore proſequere.

Secundò. Dilectio inimicorum ſic

tibi præcipitur, ut iis viciſſim præ-
cipiatux

piatur di
im precer
Umnino ho⸗
Uuit Chril
Ulvs: Din

Dens, ir
t, ur tni
Ubidbus guo
,noncam Atte
Nt uthi,
10, guis non

Nlt, ubi
iilaint
Wigtur in
e iniuiarn
Dt tation
llum
lltesili
liti. Ne
W i 0
itrile ne
1 unn po
eipuchl
li, Vin
In de⸗

Cbriſtianæ 307

Oqtonm cipiatur dilectio tui; commune ete-
gec nonb nim præceptum eſt, & ad omnes
te et omnino homines ſpectat: Diligite,
in ok inquit Chriſtus, inimicos veſtros; &
un, Uos rurſus: Dimittite.

s Deus, ut patet, non tibi ſoli præ-
,E cepit, ut tuis inimicis ignoſcas, ſed
Im meomnibus quoque aliis, quos injuriâ
Ub n quondam affeciſti, ſeveriſſime man-
ipEh davit, ut tibi viciſſim ignoſcant. Jam
„(umn veròô, quis non lubens uni, alterive
ignoſcat, ubi cæteri omnes injurias
CCpsh ſibi ipſis illatas ei condonare tenentur?
en Cum igitur inimicus tuus amorem,
Uhnmt atque injuriarum condonationem tibi
Men ine debeat, rationi planè conſentaneum
enbuun eſt, & illum à te diligi, injuriâsque
eMteheé tibi illatas illi condonari.
rie Tortidô. Fac, inimicum tuum, in-
Fftt urendo tibi contumeliam, enormem
ſe l perpeträſſe noxam; jam illius forté
nK ſeriè eum poœnituit, adeéque eſt in
An amore apud Deum; tu verò, qui ini-
micitias, vindictæque ſumendæ deſi-

tun derium foves, totus Deo diſplices;
in WD non
iut

308 Veritates

non eſt igitur æquum, te odiſſe ho-
minem, quem Deus diligit.
Quartô. Si quis te rogaret: an op-
tas, ut Deus inimicos ſuos odiéô pro-
ſequatur, eôſque ſeverè puniat? an
verô mavis, illis à Deo ignoſci, eôs-
que diligi? haud dubiè reſponderes:
poſtremum malim; etenim malè no-
biſcum ageretur, & væ miſero mihi,
qui innumeris propè peccatis Deum
irritavi, ſi ea condonare, ſuéôſque
inimicos diligere nollet!
Cùm igitur longè præoptes, ut
Deus prævaricatoribus, infeſtiſſimis
ſuis hoſtibus, ignoſcat, eôlque dili-
gat, æ&quiſſimum eſt, te quoque ini-
mico tuo injurias, quibus te exagita-
vit, condonare, eumque amore pro-
ſequi. B
Quintò. DEUS, ejuſque ſanctiſſi-
ma voluntas plus momenti apud nos
habere debet, ut diligamus inimicum,
eumque in gratiam recipiamus, quàm
quævis alia cauſa inferior: ſed fre-
quenter inimicos in gratiam recipi-

mus ob aliquod otficium, quod 1.
is

preltan
Mlum, qu
Oplünguinx
gnolei petr
Eprecatio
iora tantn
ni ns
s eſfcere
ten, popt
Unt Noe
Utts
Hiphinn,
aglmmboer
iss ilos
Kin er alte
Unctie, 4
Pecenbant.
Uinbod pn
ruit: t
n n cor
inadum
Un ur
Keaprod⸗
Uneſtad:
ntctbi
Stls e

2R Cbriſtianæ. 309
te olit pis præſtant, vel ob matrimonii vin-
tla culum, quod ſupervenit cum una ex
eti conſanguineis noſtris, vel quia ſibi
ρignoſci petunt, vel ob alicujus amici
e nt deprecationem. Si igitur hæc infe-
ignli, Wriora tantum apud nos valeant, ratio-
enhonſt ni planè conſentaneum eſt, oportere
enin e6 plus efficere Deum, ejusque volun-
enieitatem; propter quam inimici diligendi
peraiͦlin ſunt. Hoc velim altè in animum de-
nale, lli mittas.
lyheſtion, & Craterus Alexandro
Neot, Regi ambo erant intimi; at non me-
, hfln diocris illos urebat æmulatio (alter
enim præ altero cupiebat amari) hinc

olle l
e inimicitiæ, quas ſtudiosè unumquem-
ut e que celabant, donec negotiorum cau-
Eeinehe sà ambos pariter in Indias proficiſci
„oportuit: tum enim eorum odium
ne ini tam diu compreſſum, & tacitum, eru-
in pit in actum, atque adeò acriter exar-
incm ſerunt: ut fanda, & nefanda alter al-
GII teri exprobraverit: à contumeliis ven-
N l e tum eſt ad acinaces, altérque alterum
en haud dubiè trucidâſſet, niſi à circum-

m, ſantibus ambo fuilſent inhibiti,

Rex

910 Veritates

Rex quoque, ingenti accitus cla- 1 Ok;
more, ſuperveniens, adeòô acerbéè il. Quod eipen
los perſtrinxit, ut juſſerit eos inire lit.
fœdus jurejurando confirmatum, quod Enter 1
poſthac inter ſe eſſent amaturi, ad. Mihditi
junxitque ambos adjudicaturum ſe Mtoei, unt
morti; ſi quando verbis, aut gladiis Miilen Ii
ſe mutuò rurſus impeterent, aut cer- Mocet
tè eorum alterum, qui rixarum, aut Weinm ini
pugnæ fuiſſet auctor. n hman ſie
Hæc Regis verba horum nobilium iIn ils en
animis tam altè inſederunt, ut ex eo idogui-
die vixerint inter ſe conjunctiſſimi. in t met
Si itaque authoritas Regis, qui non it iidien
niſi homo erat, tantum valuerit ad pa- iencfng,
candos binos illos nobiles, adeò inter n tum:
ſe diſſidentes, ut omnis ſpes concor- Mlie zde
diæ ipſis præcluſa videretur, quantum in, jube
momenti neceſſe eſt, habeat auctori- Inh opi
tas Dei, Regis Regum, nec non reve- ig mhſen
rentia ei debita, ad mitigandos noſtros lnn
animos, qui diu, noctuque vindictam Wmmdm
ſpirant? porròô quid Reges memoro? Ener
natura quippe nos docet, non exiguam it pod
teſtificationem honoris adversus eos d, con

eſſe adhibendam: haud igitur illis mi- nnqui
. hi

=

Ii acitus
Aded oeldel
lerit eod i⸗
fümetunn g
t anutuli,9
Udicztunen
dis, utgini
ekelt, At.
i irrun, 4

run nobin
Int, Nel t
uncklni.
D Auiron
lettale
es aleh 1
Hes cnal⸗
lr, vintun
heik uubot⸗
neenonleſ⸗
nlotatn
riinin
önuni
nkigin
heki n
iuni 4

Cbriſtianæ. 311

hi opus eſt; firmiori utar argumentô,
quod experientia quotidiana compro-
bat. 21
Senator quiſpiam, aut quis alius,
mediocris etiam notæ, atque auctori-
tatis vir, unum aliquem, vindictam
ſpirantem his adoritur verbis, Quid
audio de te? hæccine ità ſint? intel-
ligo enim, inimicitias te fovere adver-
sus tuum vicinum, neque te ſaluta-
tum velle eum reſalutare, neque di-
gnari alloquiò, quin imò gravem in
eum te meditari ultionem. Audi,
quid tibi dicam. Cave, ultra hunc
diem differas; curavi huc accerſiri vi-
cinum tuum: operiamur illum; con-
tinuò hic aderit; hodie cum eo inibis
pacem; jubebo, promi vinum; in-
ter vos propinabitis, atque in mutuos
ruetis amplexus: neque, ſi ſapis, ter-
giverſare; non enim te fugit, quo
loco apud me, & quanto mihi in amo-
re ſemper fueris; nunquid, quibus-
cunque potui rebus, tibi præſtô fui,
operà, conſilié? quid? quòd ne pe-
cuniam quidem tibi unquam dene iud
ua⸗

312 Veritates

Quapropter, ſi pacem inire recuſes,
ſcito, fore, ut amicitià meàâ excidas,
ut beneficium tibi nuper præſtitum
adimam, ut munus, quod modòô va-
cat, & cujus collatio in mea eſt po-
teſtate, tibi non conferam, ut ad
conjugium ſat opulentum, quod, me
deprecatore, te obtenturum ſperas,
nequaquam te promoveam; denique
tibi polliceor, effecturum me, ut non
pauci tuam officinam frequentare de-
ſinant.
His ille auditis, licèt ſub initium
varia opponat, paulatim ſe flecti ſinit,
& tandem, multis adhuc verbis ule
trôò, citrôque habitis, contrahit, ac
demittit animum, cyathumque in ma-
nus accipit, & propinat inimico ſuo
in ejusque ruit amplexus, atque eum
deinceps diligit, ůt amicum. Factum
bene; laudo. At animum, quæſo,
adverte ad id, quod modòô dicturus
ſum.
Deus, qui infinitàâ pollet dignita-
te, atque auctoritate, quique nos an-
te omne ævum dilexit, nos monet.
„ icque

gue ait:
nec non ul
Dimittie:
mei haud
ſobis ooclu
Dſternas fan
Nostamen,
nimigs ien⸗
Uolommns,
Ulllinree
ls, aniint
Melleamore
Cntumelir,
Iid lis i
lifuamore
rtl nimo
Unndis ehei
Utbnomiribe
ur infrmi,
1 jorirum
ngian on
iak
Phter weck
Ult, o
Wlane, n
MMün i

litire tecis
mei excd
per prrltitn
bod woon
Inmeel -⸗
ntenm, I
Un, (od
turun het⸗
Ean te
Um mertll
ſfegenre

ne
1
UE

elin imu
le Eeci Uut,
Nelis 1
Coltehit,
büngvennn,
Liimi i
,reun
n Eüu

,
huln, 6
diG

Ne gir
Mlenan

et
6t
gr

Cbriſtiana. 313
atque ait: Diligite inimicos veſtros:
nec non ultrà, & acriuùs nos urget:
Dimittite: quôd ſi non dimiſeritis,
meâ haud dubiè excidetis amicitiâ;
vobis occludam coœlum, & in ſem-
piternas flammas vos præcipites dabo.
Nos tamen his nequaquam perterriti.
inimicis ignoſcere, eòôsque diligere
nolumus. Quid tibi videtur? nun-
quid in rectæ rationi repugnat?
Iis, qui inſano formoſæ cujusdam

puellæ amore capti ſunt, ſæpe graves

contumeliæ, non ab ea duntaxat, ſed
& ab aliis rivalibus inuruntur, quas
hi ejus amore non gravatè ferunt, at-
que ex animo condonant: & minus
in nobis efficiet amor Dei, cui innu-
meris nominibus obſtricti ſumus, quàm
amor infirmi, & imbecilli corporis,
ut injuriarum, ab inimicis illatarum .
memoriam omnem deponamus?
Inimus pacem (ut ſuprà memini)
propter mediocrem auctoritatem ho-
minis, nos ad eam hortantis, mini-
tantiſque, ni fiat, leve malum, &
minimèe diuturnum: rationi itaque
pror-

314 Veritates
prorſus conſonum eſt, te deinceps
cum inimico tuo vivere conjunctiſſi-
mè, propter DEl non ſuadentis, ſed
propoſità æternæ damnationis poenà
illud fſeverè præcipientis, infinitam
auctoritatem.
Quid? quòd leves, & vix ullius
momenti rationes; (t ſuprà etiam
memini) non rarô nos impellant ad
infeſtiſſimorum noſtrorum hoſtium
dilectionem: æquiſſimum igitur eſt,
Deum, ipſiſſimam rationem, omni-
umque humanarum rationum origi-
nem, qui tibi apertè mandat, ut ini-
mico tuo ignoſcas, eumque diligas:
plus apud te valere. .
Sextô. Inimicus tuus eſt etiam ini-
micus Dei: cùm enim tibi inferret
injuriam, eum quoque, ejus violans
præceptum, affecit injuria, & qui-
dem longè attrociſſimà; nihilominũs
Deus illum amat non ſecùs, ac cæte-
ros inimicos ſuos, à quibus multò
plura, & majora paſſus eſt, quàm tu
ab inimico tuo perpeſſus fuiſti, aut

nunquam patieris.
L&

Dreter
reperire e
ta fiere
in reri N
udd Den
to grariſi
tli utem
Non mi uni
Ni & won
Caummmint
cedit,
etkos
m conp
n bungni
id il t
e l, gbir
enere ne
do, in
Iumnifen
1 (s ur
1orenl kelc
e nllis
lelert
ineni
erod te 4
Cttemlo,

te dell
Covotl
uncents,
nntions ee
t, Inin

Am n
it it enn
Pingehn
num in
Unn iot d
oren, N
ionum on⸗

Cbriſtiana. 315

Præterea inimicos Dei innumeros
reperire eſt: tot ævis labentibus ere-
cta fuére falſorum Deorum delubra
in veri Numinis contemptum: quid 2
quòôd Deus quovis loco, & momen-
to graviſſimis offendatur ſceleribus:
tui autem inimici admodum rari ſunt;
non niſi unicus tibi eſt, ut famàâ acce-
pi, & non niſi ſemel, aut bis tibi
damnum intulit.
Accedit, inimicos Dei eſſe viles,
& abjectos merumque nihil, ſi ad
cum comparentur; tuus verô inimi-
cus humanàâ naturà præditus eſt, non
ſecùs, ac tu; adeéôque de ſe xquè
dignus, quin imô te fortè melior,
& genere nobilior eſt.
Sileo, inimicos Dei innumera ab
ejus munifica manu accepiſſe benefi-
cia (quis autem neget, longè diffici-
liorem reddi amorem inimicorum ,
quos multis prius, quàm nobis infe-
ſti eſſent, officiis proſecuti fuimus?)
tuus autem inimicus non niſi uno, aut
altero à te affectus fuit beneficio, aut
fortè nullo.
2 Si

316 Veritates

Si igitur Deus, te infinitè major,
& excellentior, inimicos ſuos diligat,
qui tam multi, tam viles, & abjecti
ſunt, & à quibus, poſt plurima etiam
beneficia iis præſtita, ad iram toties
fuit provocatus; rationi planè conſen-
taneum eſt, à te quoque inimicum
tuum diligi, qui non mii unicus eſt,
& æquè dignus, ac tu, & qui undà
tantum, alterâve vice te offendit,
cuique nihil obſequii antea præſtitiſti,
aut certè admodum parum. .
At, inquies, Deus amat inimicos
