ſuos, poſtquam illos peccatorum po=-
nituit, illorumque ſupplices petivére
veniam; meus verô culpam nequa-
quam eſt deprecatus. Hæc excuſatio,
crede mihi, nullius eſt momenti; quin
imô vim argumenti mei auget; nam,
ſi ipſe culpam non deprecetur, Deus
illam pro eo deprecatur; imô ſeveré
tibi mandat, ut illam ei condones:
rationi itaque conſonum eſt, plus
apud te ponderis habere mandatum
Dei, ejusque deprecationem, quam
pro eo facit, quàm, ſi tuuſmet ini-
micus,-

mics,
tuis acci
Hec ſ
Giori ntor
inimicos

num wpe
Hunam, ſte
gle ventos
terrr frucu
dun, & g⸗
inproborun
Nua alizc
lle, 4c fuln
Momeriti.
Cin (
lon heckere
et) Den
ühunter pe
ſene corte
1cne don
Aaltat, &
iyitt inn
lnſſie yn
0 Duuh
Moruns.
Dolit, &

Cbriſtianæ. 317
fniè um micus, veniam petiturus, genibus
Sis tuis accideret.
e8, Hæc ſi necdum te moveant, vali-
Ummcin diori utor argumento. Deus nutrit
NAim di inimicos ſuos, licèt nullam etiam-
imenn num rogaverint veniam: ſinit ſolem,
Nle iinun lunam, ſtellas iis collucere: ſinit quo-
N, que ventos ſpirare, uvas, aliosque
1,Aid, terræ fructus matureſcere in commo-
ete dn dum, & delectationem plurimorum
ganeim improborum, & rebellium, iiſque
nuoun. multa alia confert beneficia, qui pe-
mtinim rire, ac fulmine percuti toties ſunt
um⸗ promeriti.
eiſee Quin (quod majus eſt, & animum

en tuum flectere, & permovere omnino
e eilltn debet . Deus his ſuis inimicis, & ti⸗
onet, bi pariter poznitendi, nec non vitæ
t h Pravæ corrigendæ tempus largitur,
n, D ſuisque donis cœleſtibus illos, téque
e excitat, & prior ad oſculum pacis

ms invitat. Cum adhuc peccatores eſſemus,
6 Clbbriſtus pro nobis mortuus eſt, inquit

Adoan S. Paulus.
en Mortuus, animam ſuam pro nobis
llret 1 poſuit; & tu inimico tuo negas allo-
Iic 3 quium,

318 LVeritates

quium, & domus tuæ frequéntatio-
nem, omnémque ei amicitiam renun-
tias; quin, ſi in tua id foret poteſta-
te, fortunas ejus everteres, eumque
ad internecionem deleres; & quamvis
ſupplex genibus tuis advolveretur,
culpam deprecaturus, forſitan ne tum
quidem illam ei condonares. Quis
hunc agendi modum probet? quis al-
ſerere audeat, cum ratione illum con-
ſentire?
Cuncta hæc demonſtrant, rationi
lanè conſonum eſle, inimicum tuum
à te diligi debere: audi porròô, quàm
Uit utile.

§. II.
Utile oſt inimicos diligere.

Uàm hoc ſit manifeſtum, perſpi-
cies ex iis, quæ mox dicturus
ſum.
Prim. Dilectio inimicorum faci-
lem reddit obſervationem præcepto-
rum Dei. Qui diligit proximum, le-
Sgem implevit, inquit & Paulus.
Contraà, ex odio inimicorum magna
oritur

oritur pren
guntor, ibi
nec fultä,
trackiones e
Duinsmocdi
Petnet are
Lhnitr, n
ii futidi
erheram,
kirnos imm
Ingue
Alasodium!
ſindidam er
uo damnund
te manielte
I, aut in l
in bonis tort
ir ludaris
d compe
Ffun fumpt
Cudeliter t
Uumnum fu
Qod ſ
Eiderium
nimo

Cbhriſtianaæ. 319
fedvinme oritur prævaricatio. Ubi verò hi dili-
Hictumem guntur, ibi nec homicidia, nec rixæ,
ret ouck nec furta, nec contumeliæ, nec de-
Ere,einm tractiones committi ſolent, nec alia
s;Ganm hujusmodi peccata, quæ nemo per-
AAvoleen Petrat adverſûs eos, quos amore pro-
lſtnoum ſequitur; nam, ut ait Apoſtolus, Cha-
Unres (i ritas Patiens eſt, benigna et, non agit
tbet! is Perperam,
One Nlom an Secundô. Dilectio inimicorum præ-
ſtat nos immunes à muhkis moleſtiis,
funt, id magnisque animi perturbationibus,
iicuumn quas odium ſecum trahit. Si enim in
vono, au vindictam erumpas, & grave inimico
tuo damnum inferas, quis non videt.
te manifeſto exponi periculo, ne &
J tu, aut in fama, aut in corpore, aut
e in bonis fortunæ, ſerius ocyùs gravi-
bn, eh ter lædaris? experientià quippe non

or Cid rarò compertum eſt, eos qui vindi-
cdtam ſumpſerunt, poſtmodùm vel
oonnm crudeliter trucidatos, vel aliud grave
lCCN.

damnum fuiſſe paſſos.
Quòd ſi modò vindictà ſuperſedeas,
deſiderium autem ultionis ſumendæ
iin animo aſſiduè foveas, quis ignorat,
04 con-⸗

„

320 Veritates

continuis te premi curis, vitamque
ducere acerbiſſimis exagitationibus, &
mœroribus refertam? omnique te (li-
ve inimicus tuus tibi fiat obvius, ſive
de eo cogites) deſtitui ſolatio? De-
umque jure merito tibi exprobrare
poſie cum S. Auguſtino: (a) Plenus
es aceto, ubi vis, mel ponam?
Plus dicam? diu, noctuque inju-
ria tibi illata tuo obverſatur animo,
hisque, aut ſimilibus te torquet cogi⸗
tationibus: quando, & quo modo
vindictam tandem ſumam? nolo dif-
ferre ultra craſtinum; eò me confe-
ram, ibi inimicum operiar, hoc ei in
os objiciam, illo malo inaudito, at-
que inuſitato eum afficiam. At non
ità: tutus nequaquam forem, eviden-
tique me exponerem periculo, inci-
dendi in manus judicum; aliter ador-
nanda ſunt omnia. Miſeram hanc
eſſe vitam, quis non videt? Cunctis
his moleſtiis, & angoribus te liberat
inimicorum dilectio.
Tertiò. Inimicorum odio deperdi-
tur
(a) Hom. 37. inter. 50.

tar amoor.
dus innum
niſ amicos
inrenite, qu
Giei momen
Eeprekenſor
Hoce hio
ſſum. Cun
Miindos ven
goc tbbi .
Ut fiduros
lenles, iti
litnte prec
uic es cich
ofkende
Ainque,
Umn eqvo,
nre velin
Uhnino hor
Uödene con
Uumſerins
um contue
un, vel ſu
Ceemnur
Chunibus
Uuben, ad

Chriſtianæ. 321

rs, in tur amicorum amor: cùm enim mun-
ninin dus innumeris vitiis ſcateat, ſi non
omiget niſi amicos diligere velimus, vix erit
to invenire, quos amemus: ecquod enim
bmil diei momentum eſt, quo non aliquid
Maudn reprehenſione dignum committatur?
: )No Hogie hic illum offendit, cras ille
iſtum. Cum omnibus, ſi potes, ho-
odinei“s minibus verſare: ſeriùs ocyus aliquid,
üumemm quod tibi diſplicebit, illos dicturos,
etet aut facturos eſſe, certo certiùs depre-
N hendes; ità & tu, quantumvis magnàâ
nN virtute præditus ſis, ſerius ocyus ali-
Omeb quid es dicturus, aut facturus, quod
ir, Mii illos offendet.
innncſo,i Si itaque, necacerbum quidem ver-
n. An bum æquo, moderatôque animo to-
enet“ lerare velimus, neceſſe êſt, omnes
flo,i“ omnino homines à nobis odio haberi,
eth nsque contra eos inimicitias gerere;
lemku nam ſerius ocyus, ſi contingat, ut eo-
e6“ rum conſuetudine utamur, aliquid di-
elHS Cturi, vel facturi ſunt, quo ad iram pro-
vocemur: ità quoque neceſſe erit, ab
eh omnibus omnino hominibus nos odio
4haberi, ab iisque adversus nos inimici-
5 tias

322 Veritates
tias geri; quia ſerius ocyus aliquid dice-
mus, vel faciemus, quod illis bilem mo-
veat. Amor igitur inimicorum ſartam
tectam, ut ajunt, conſervat dilectionem
amicorum.
QOuartô. Dilectio inimicorum longè
facilius atque efficacius ſopit, aut ex-
tinguit inimicitias, quàm odium, &
vindicta, quibus potiùs augentur; qui
enim ſanguinariam exigit ultionem,
is inimicum ſuum irritat, eumque pe-
joren,, acerbiorem, & ferociorem red-
dit, atque ejus in ſe rabiem vehemen-
ter concitat.
Contrà verô benevolentia odium,
& inimicitias mitigat. Multi odio
fuêre habiti, qui poſtea ſummo fue-
runt in amore. & ad tempus, inquit
S. Chryſoſtomus (a) ſuſtines inimicum,
Poſtmodum, tud benevolentid victum,
amabis quaſi amicum.
Injuriam tibi illatam enormem eſſe,
haud poſſum ire inficias: at, ſi ſapis,
fer illam moderatè, ejuſque auctorum
perhumaniter ſaluta: quòd ſi te con-
veniat⸗
(a) COper. imperf. in Matth. hom. 13.

Veniat, car
Cttie ſna
i Kudes, ne
Eete, guibu
icndetur,
Cllonn dep
polterum
Cima C
Chinndatot:
Muncio, in
notiico,
Dnt: quib
Ceptuselt Ci
kgerrimns,
micus. (
Aralion
Uuni non e
hebet ctue
llca! att
Nergryi
Pbi obrin
Ulrine
ſon am
Ahlt,
VIt, Nen

0

4 Cbriſtianæ. 323
Nisdlcute veniat, cave, colloquium, aliâve ami-
dillqenn citiæ ſigna ei deneges, & ſi perfectio-
miconmin ni ſtudes, novis eum officiis tibi deme-
entchdin rere, quibus haud dubiè victus pudore
. ſuffundetur, ſuůàmque amaris lachrymis
iniount culpam deplorabit, téque tenerrimo
us inpoſterum amore complectetur.
Uicn An / Cinna Cæſari Auguſto mortem ma-
anrmg chinabatur: is verò, hoc intellecto
igt im nuncio, vità eum donavit, & perho-
,eie, norifico, atque oppulento conſulatu
Etdene auxit: quibus benevolentiæ ſignis ità
tenſene Captus eit Cinna, ut deinceps fuerit in-
tegerrimus, & fideliſſimus Cæſaris
Pe ciun amicus. (a)
li A Arcadion Philipphum Regem calum-
mmE niari non ceſſabat. Quis hic non ex-
ſpectet cruces, aliâve atrociſſima ſup-
plicia? at tantum abfuit, ut in eum
Rex gravius animadverterit, ut etiam
ſibi obvium urbaniſſimè exceperit,
6 pluraque ei dona ſubmiſerit. Arca-
dion tam ſingulari humanitate victus
erubuit, priſtinam mentem ità muta-
ee vit, ut ex hac die nemo fuerit in-
i 6 ven-

,Nl (a) Suet. in vita.

324 Veritates
ventus, qui Regis laudes ſtudioſius
divulgaret. (a)
Beneficia inimicitias etiam maximè
inveteratas non rarò minuunt, atque
funditùs extinguunt.
Quintò. Dilectio inimioorum, in-
juriarümque condonatio maximam
Promeretur mercedem, peccatorum-
que veniam impetrat; quemadmo-
dum Chriſtus teſtatur: Erit mertes
veſtra multa, & eritis fili altiſimi
— - - Dimittite, & dimittemini
Contrà verò odium damna affert
graviſſima; qui enim odit inimicum,
is incidit in odium Dei; ac proinde
inimicitias adauget, atque inimicos
accumulat.
Præterea non parùm delinquit, qui
inimicum ſuum odit, adedque ſibi ip-
ſi magis nocet, quàm inimicus ei no-
cere poterat; peccatum enim gravius
malum eſt, quovis temporali damno,
quod nobis inferri poteſt; porro gra-
viſmſimum damnum, quo quis nos af-
ficere valet, eſt nocere animæ.

I ni⸗
(a) Plut, de ira cobil.

lninicr
Copori,
Cutt; tn
iue noces
U ortig
Aun te,
lin,
tlin pecez
le ne lede
ileleins?
E ſeid,
N, Ulgue

Uun, eſü

Mhnit, le
ſter te aſfl
(Quoties
gnoleis,
dann
d damnun
NImam
knimn ſanch
fümgque et
Auid qud
ngens ei b
Anmame

Cbriſtianæ. 325

cer ui Inimicus tuus famæ duntaxat tuæ,
corpori, bonisque temporalibus no-
etrm cuit; tu vero, ulciſcendi deſiderio,
nnum, tuæ noces animæ, atque ità manum
üüuIli porrigis adjutricem ad affligen-
imomn dum te, tibique ipſi gravius infers
o mmmn malum, quàm ille tibi; propriam
,NEG enim peccando occidis animam, quam
em ille ne lædere quidem poteſt. Quid
im infelicius? quid magis deplorandum?
ür, Is verô, qui inimicum ſuum dili-
git, illique ex corde ignoſcit, vincit
n i eum, ejuſque pravæ voluntati obicem
itiinm ponit; voluntas quippe ei erat, gra-
viter te affligere, tibique nocere.

Ne ur⸗ Quotiescunque igitur inimico tuo
elnnut d ignoſcis, ſolatio eum privas, quod
Grſi ex damno ſibi illato hauſiſſet: tu ve-
dH 10 damnum nullum pateris, at ma-
* ximam tibi adfers utilitatem; gratiæ
le enim ſanctificantis incrementum, cer-

tumque æternæ vitæ pignus acquiris:
quid? quòd illum rubore ſuffundis,
ingens ei beneficium præſtando, cúùm

m 1 illum amas, illique omnes, quibus te
„
07 affe⸗

326 Voritates

affécit, injurias ex animo condonas,
quo favore de ſe erat indignus.
Ex modò dictis manifeſtum fit, uti-
le imprimis eſſe, inimicos diligere;
nunc quàm ci ſ⸗ intellige.
Facile eſt inimicos diligere.
TLMticiari nequeo, dilectionem inimi=
corum etiam, atque etiam de ſe eſſe
difficilem; attamen non pauca, ac-
curatè perpenſa, facilem illam reddent.
Primô. Contigit non rarô, ut pro-
prià noſtrâ culpâà quidam contra nos
inimicitias gerant: deſpiciunt nos, no-
bisque graviter nocent; eò quòd illos
priùs deſpexerimus, illisque graviter
nocuerimus, aut quia quidpiam vitu-
peratione dignum à nobis profectum
eſt. Noſtra arrogantia, ingratus no-
ſter animus (nulla enim amicitia po-
teſt effe inter ingratos) aut inſuaves,
inurbani, ruſticd, & agreſtes, aut
inſulſi noſtri mores fortè ſunt, cur tam
opulentum matrimonium, cujus in-
eundi maximo tenebamur deſiderio,
Præpeditum fuerit, cur tam honcl
ci

fici offei

Neno cet
dunn qri
priüs intul
ndsporte
delunll
linene
Calm: he
lle gebet,
enim nobi
Gltamms,
lenper et,
Ptzmm,

t er ſu
fnlium pe
1t os,
leltum
Modenato
liiſhfen
tit
. eit
Krnii

Chriſtianæ. 32
toctn fici officii adipiſcendi ſpe exciderimus.
binn. Nemo cenſendus eſt pati injuriam,

Amit dum quid mali patitur, non alteri
Nl Prius intulit: nobis ipſis potius iraſci
telig nos oporteret.
Seound. Fac, innocentes nos eſſe,
nullàmque præbuiſſe inimicitiarum
cauſam: haud equidem difficile nobis
eſſe debet, inimicos diligere; Deus
enim nobis præbet auxilium, ut eos
diligamus, quemadmodum præſtòô
ſemper eſt, ut cæteris ſuis præceptis
pareamus. Ampliores nobis ad hoc
ſuppeditat vires, quàm nos ipſi pro-
prio Marte afferre poſſimus; & cuùm
ipſe, univerſorum licèt conditor, tam
patienter toleret inimicos ſuos, quam-
vis ex ſua patientia nullum omnino
fructum percipiat; qui fieri poteſt,
ut nobis, qui ab eo conditi ſumus,
moleſtum accidat, inimicos noſtros
moderato animo ferre, præſertim,
ubi patientia noſtra tam ingentem no-
bis parit utilitatem?
Accedit, ſimiles nos reddi Chriſto
Servatori noſtro, qui longé plura. &
gra⸗

Glen.
ionrenn iün
tamcelet

328 Veritates

graviora, quàm nos, innocens per-
peſſus eſt. Miles exultat gaudio, ſé⸗
que fortunatum autumat, dum ſe Du⸗
ci aſſimilari conſpicit.
Tertiò. Diligendi quidem ſunt ini-
mici, ſed non propter ſe ipſos, at
propter Deum. Sanè, ſi non gra-
vatè amaros medicorum exhauriamus
calices, ſanitatis recuperandæ cauſa,
cur non lubenter, ſalutis æternæ ob-
tinendæ, ac Dei cauſâ, inimicos no-
ſtros diligamus? præſertim cùm illi
contra nos inimicitias gerant non ni-
ſi, permittente Deo, qui ad maximam
noſtram utilitatem ſinit, ut hic, aut
quis alius graves nobis creet moleſtias-
quæ inſtar nihili reputandæ ſunt, ſi
conferantur cum inferorum pœnis,
quas fortè fueramus promeriti, quas-
que modòô hàâc ratione evademus.
Si igitur inimicus conſiderandus eſt
non ut verus homo, verùm ut à Deo
miſſus ad noſtram utilitatem; quæ;
quæſo, difficultas eſſe poteſt in eo
diligendo?
Semei Davidem Regem ſuum odio
per-

hetſepebat
jechus, fän
tebat, quit
nebat mam
erat injaria
bilium com
bat, Miro
Clllſtet, ei,
Il manluer
Eetis: Din
Mminus eni
tt Dovin.
Unin non
1 lubjedtumn
Deo, Ubigge
Perlarum D
umento ad
le perpett
Sce is Pcer
Moderato,
Rprobrola
Uegoe ultior
Uermittere
lumn nodili
N Vntd
Paleris⸗

Chriſtianæ. 329

inom Perſequebatur, eique, licèt illi ſub-
mmemm, jectus, fanda, & nefanda in os inge-
i,dneh rebat, quin imò à lapidibus non abſti-
nebat manus. An non hæc enormis
nitenimi erat injuria? hanc Abiſai unus de No-
E bilium comitatu diutiũs ferre nequi-
,Img bat; idcirco impudenti homini os oc-
neahms cluſiſſet, eique comminuiſſet caput,
Enndec1 niſi manſueriſſimus Rex vetuiſſet hiſce
strmd Verbis: Dimitte eum, ut maledicat;
ninmad Dominus enim pracepit ei, ut maledi-
inan ceret Davil.
m h David non intuebatur Semei, ut ſi-
dmim bi ſubjectum, ſed ut deſtinatum à
t ,4 Deo, ſibique perſuadebat, rerum uni-
tne verſarum Dominum illo uti quaſi in-
— ſtrumento ad exprobranda ſcelera olim
n en ſe perpetrata, exigendâſque meri-
rii, tas de iis poenas; hanc ob cauſam tam
Tkne moderato, lætõque animo excipie bat
lrnns tot probroſas ſibi inuſtas contumelias;
,h neque ultionem ſumere, neque etiam
n permittere volebat, ut quispiam ſuo-
„ rum nobilium impudentiam hominis
ne tantilluùm quidem caſtigaret.

lun Falleris amice mi! falleris, inquam,
4

330 Veritates

& quidem graviſſimè. Intueris inimi-
cum tuum, non niſi t merum pra-
vum hominem, non autem ut à Deo
deſtinatum, ideéôque diu, noctuque
ſpiras vindictam, continuumque, eam
ſumendi, in animo tuo foves deſide-
rium; hinc etiam fit, ut inimici tui
dile ctio adeò tibi difficilis videatur.
Haud diſſimilis es canibus, qui la-
pidem, quo impetiti fuêre, allatrant,
& mordent. At, quid peccavit la-
pis? Si canes rationis eſſent compo-
tes, hominem, qui lapidem projecit,
invaderent: ſic & te facere oportet;
ad Deum tibi confugiendum eſt, qui
permiſit, ut hic, aut ille tam vehe-
menter te exagitaret.
O ſi maturè perpenderes, Deum
inimico tuo uti quaſi inſtrumento, ut
te modòô ob innumera tua præterita
peccata hic potius puniat, quàm po-
ſtea, téque ad ſeriam nunc vitæ emen-
dationem, & tandem aliquando ad
æternam perducat gloriam, æquo,
lætéque haud dubiè animo cum Da-
vide cuncta tolerares, quæ tibi inimi-
CuS

Is tuls
kum tbi
ligere,
Uici ti fr⸗
inconitus
Felit, & ſeg
Are faglen
le motion
tuum antene
leis, Aded
en il

Cientatun
Uriete non
Plknoinke
ni e
Kone tbi
A bom, ge
keal: t
ten,

hi

,

. Cbriſtianæ. 331

Iumenid cus tuus intulit mala, neque mole-
tmeums ſtum tibi foret, eum poſthac ſincere
nitid diligere.
in, wdig Quartô. Pone tibi ob oculos ini-
uince mici tui fragilitatem, cogita, quod
sth indomitus animi motus eum excæca-
inmdt verit, & ſeduxerit; cogita, te quo-⸗
que fragilem, iisdémque obnoxium
eſſe motibus, quéôdque proximum
tuum antehac interdum calumniatus
fueris, adeôque te promeritum, eas-
dem, quas illi impegiſti, calumnias pati.
Apud Chriſtianos, non qui patitur,
Jed, qui contumeliam facit, miſer oſt,
ait &, Hieronymus. (a) Quôd ſi con-
ſcientia tua illatæ unquam cuipiam in-

juriæ te non accuſet, cogita te illam
ge, D poſthac inferre poſſe: Qui ſe exiſtimat

ent Nare, videat, ne cadat, inquit §.
hme m TPaulus Apoſtolus.
N Pone tibi etiam ob oculos ingen-
en, tia bona, quorum tibi inimicus tuus
e eſt cauſa: te enim reddit multô, quàm
eras antea, prudentiorem; experien-
tia quippe quotidiana nos docet, plu-
rimos

nn (a) Epiſt. ad Euſtoch.

332 PVeritates

rtimos detrimento, atque ignominiaâ,
quibus afficiuntur, fieri longè ſapien-
tiores; facit præterea, ut multôò ma-
gis in ore hominum verſeris, & illu-
ſtrior evadas; ubi enim innocentia
tua, & virtus in tolerandis modera-
to animo injariis tibi illatis palàm fiet,
ſummis unusquisque te laudibus in
cœlum efferet.
Non pauci per injurias rectè tolera-
tas magni evaſêère, atque ad ſummos
honores, & dignitates fuêre evecti,
qui, ſi caruiſſent inimicis, in diutur-
na obſcurirate latuiſſent, aut ſemper
manſiſſent inglorii. Nunquam Moy-
Jem Deus magis laudavit, quàm dum
Aaron perperam de eo fuerat locutus.
Nondum felix es, ſi nondum te turba
deriſerit, inquit Seneca. (a)
Accedit, inimicum tuum abs te
avertere malum longè gravius eo, quo
te affecit; ſuis his enim exagitationi-
bus, quibus te malè habet, plerum-
que efficit, quò minus interni animæ
tuæ hoſtes te laceſſant; vexatio enim
dat
(a) Lib. de moribus.

ſt intelech
nter afick
Audre ſel
ſis ele lolet
lderco .
ferit, myor
1b inimics,
liguppe pr⸗
oo potiun
Chrltus, in
ſuuti vor
E nolumn cl
Dntetiam
inte Vittuti
Uitn dime
Pelirin
e Mlre, i
lnan ag
inr, hor
ditatis.
lede, eſhe⸗
lti ecti
keant,
Cdd h
ts ſälten
Ut ſiblecu

Chriſtianæ. 333

Geinan dat intellectum, nec quisquam graves
tilonehs inter afflictiones ad luxuriandum,
III aliudve ſcelus perpetrandum procli-
eli, & Vis eſſe ſolet.
in mncr. Idcirco S. Baſilius jure merito alſ-
ndse ſerit, majora nos accipere beneficia
Uiteünt ab inimicis, quàm ab amicis. Inimi-
e Mucht ci quippe præbent nobis occaſionem,
cœlo potiundi. Beati eſti, inquit
igntene Chriſtus, cùm maledixerint vobis, &
lealinm perſecuti vos Fuerint, S& dixerint om-
ier en ne malum adversum vos mentientes.
b udin Dant etiam nobis facultatem exhi-
,t en bendæ virtutis, ac perficiendæ pau-
nn latim animæ noſtræ, adeôque adau-

amn .
ent gendæ in Colis gloriæ. Ferrum ani-
etbon maæ noſtræ, inquit S. Gregorius, ne-
im tm Quaquam ad acumen ubtilitatis perdu-
citur, ſi hoc non erqſerit alienæ lima
pravitatis. Hæc argumenta ſat, mihi

eG Crede, efficacitatis habent, ut inimi-
ci tui dilectionem prorſùs tibi perſua-
deant.
Quòd ſi his necdum movearis, mo-
veat te ſaltem inimici tui aut felicitas,
aut fubſecutura infelicitas: is enim.
veé

334 Veritates

vel æternùm ſervandorum, vel dam-
nandorum adſcriptus eſt numero; ſi
beatus aliquando futurus eſt; qui po-
tes illum odiſſe, qui te fortè in coœælo
major erit, atque ſanctior, & quo-
cum in ſumma pace, ac concordia, in
ſuaviſſimo amore, perfectâque amici-
tia tibi, uti ſperas, ſemper erit vi-
vendum?
Omnem itaque averſionem animi,
rancorem, & inimicitiam te depone-
re oportet, niſi cœlo per omnem æ-
ternitatem exulare malis.
Quòd ſi inimicus tuus detruden-
dus ſit ad inferos, qui rurſum fieri po-
teſt, ut eum odio perſequaris? ſat
narum in ardoribus ſempiternis ipſi
ufferendum erit; non eſt, cur alias
hic ei addas: amaris potiùs lachrymis,
& gemitibus impendentes ei calamita-
tes, & inſtantia tormenta diu, no-
Gtuque deplora.
profectò omnia, ſtudioſè per-
penſa, facilem tibi reddere debent
inimici tui dilectionem: quòd ſi nec
his victus, commiſeratione ejus mo-
. vearis,

ſearis, dlg

Cuncdias in,
amore Chri
uid tantill
ejusbenigni
tibi in dlies
ngiores con-
Peccatis tuis
Uoc exſpeck
relignzelle
Hinge i
e lkere, ti
Uier, n⸗
Unctisque,
oas, gtque
rerbis:
Diige inin
Eemel cause
Uum ſimceri:
Egumentumm
ſoneminin
lüclem,
lind.
anki Chri
Ilnem,

1 Chriſtianæ. 335

Orun, Hs Vearis, dilige eum, eique ex animo
Sh emm cunctas injurias tibi illatas condona
unwchqi amore Chriſti Ser vatoris noſtri: nun-
Ieheng quid tantillum à te impetrare valebit
dr & ejus benignitas, & miſericordia, quàâ
roN tibi in dies incredibiliter plures, &
dem majores condonat injurias, quas illi
peccatis tuis intuliſti? numquid à te
hoc exſpectat? quæ ſalutis ſpes tibi
elmnn reliqua eſſe poteſt, ſi hoc ei deneges?

kimti Finge igitur, Chriſtum hic coram
te ſiſtere, tibique ob oculos ponere
univerſa, quæ tibi præſtitit beneficia,
cunctâsque, quas tibi indies remittit,
n noxas, atque orare, obteſtarique te
his verbis:

Dilige inimicum tuum, eique igno-

l, an 1

lcrnnn ſce mei causà, atque ut mihi manife-
* ſtum ſinceri tui in me amoris exhibeas

argumentum; & deprehendes dile-
ni, ctionem inimici tui haudquaquam fore
difficilem. .
Quint’. In memoriam revoca,
guanti Chriſtus faciat, feceritque ho-
„ minem, quem tu odiſti. Quem vis
Con-⸗

3⁸

336 Veritates

contemnere, inquit S. Auguſtinus (a)
pretium ejus attende, & cum morte
Chriſti totum mundum appende.
Accipe ſtateram in manus, atque in
una ejus parte omnes orbis divitias,
honores, voluptates, in altera verô
cruentam Chriſti mortem, pretium
redemptionis inimici tui appende; eam
univerſo orbi infinitè præponderare
haud dubiè comperies, prudentérque
temetipſum argues, tibique dices: fie-
rine poſſit, ut odiſſe pergas, quem
Chriſtus, æterna veritas, & infinita
ſapientia, tanto proſecutus eſt amo-
re tantôque redemit pretio?
Vix odiſſe vales catellum oblatran-
tem & te quandoque mordentem,
quem Domino, aut Magiſtro tuo,

aut cuipiam alteri de te bene merito

noviſti, magno eſſe in pretio, & æſti-
matione; qui igitur fieri poteſt, ut
odio proſequaris inimicum tuum,
quem Chriſtus Dominus, & Magiſter
tuus, omniunique optimè de te me-
ritus, adeoò dilexit, ut ejus cauſà de

CœlO
(a) De verbis Domini.

(lo in t

Aunptd
gintz tribu
1ts, & d
Probrotumn
Noon kuerit
Km
Cvomnpiam
Id id vine
Uees te,
un compr
mein, he,
ſnore, &

Eleres
Qugban
ſo, n in
feigfluini
b, küman
ſgeigitur i
Er Chritum
l, 1 Ulior
is onſde
Uun priver,
Un,
r a Pr
ldes l

Cbriſtianæ. 337

li Ccoelo in terram deſcendere, eique.
Ganm aſſumptàâ ejus naturâ, aſſimilari, tri-
ghel ginta tribus annis inter plurimos labo-
nd res, & dolores vivere, ac tandem
nuch’ probroſam in cruce mortem ſubire
non fuerit dedignatus?
tem, NI Si famulus integerrimi tui amici
lppentes quampiam tibi inuſſiſſet contumeliam
qudà ad vindictam accendereris, con-
Duceme tineres te, indomitumque iræ impe-
igneccet⸗ tum comprimeres amici tui cauſà, &
egs, metu, ne, ſi vindictam ſumeres, ejus
6, Eim favore, & benevolentià poſthac ex-
Utus n cideres.
io! Quisquâmne tibi amicior eſt Chri-
Homohm ſto, qui innumeris te recreavit bene-
otem ficiis? Inimicus veròô tuus eſt ejus ſer-
i vus, eumque is à te amari cupit; di-
leremi lige igitur illum, atque ignoſce prop-
io Ae ter Chriſtum tibi amiciſſimum, metu,
ir ne, ſi ultionem exegeris ſuaviſſimo
n , ejus conſpectu, atque amicitià æter-
EAE num priveris. .
Net Hau, quem Jacob ingenioſo ma-
—“ð tris æſtu primogeniti jure orbaverat;,
aſſiduò fratrem ſuum perſequebatur
P odié

338 Veritates

odiò, quod ſtudiosè comprimebat
Patris ſui Iſaaci causà; ajebat enim:
Veniet dies luctus Patris mei, & oc-
eilam Jacob Fratrem meum.
Si igitur amor, & reverentia erga
homines tantas vires habeat, ut ani-
mum noſtrum ſpiritu vindictæ accen-
ſum, ſedare poſſit, nônne amor, &
reverentia erga Jeſum Chriſtum, De-
um pariter, & hominem, qui dile-
ctionem inimicorum clariſſimis prie-
ceptis verbis, plus momenti, & pon-
deris apud nos habere debet? quis
hoc in dubium revocare auſit?
Diogenes Catholicus Imperator, (a)
in prælio ab Aſam Sultano captus, at-
que interrogatus, ecquid mihi feciſſes,
NR à te in vincula fuiſſem conjectus?
ego, inquiebat, multis vulneribus, Gοα
plagis tuum corpus dilacerdſſem. Eo
verò, repoſuit Sultanus, crudelitatem,
S& ferociam tuam nequaquam imita-
bor: intelligo enim, à Chriſto Magi-
Kro veſtro latam eſſe legem pacis, &
dilectionis inimicorum: quo dicto, poſt
teuer⸗

(a) Baron. ann. 1071.

tenetrinos
us, eutm
Tum, & in
lüne
homo ve⸗
lentinege
fenipoterit
Cle pgläm
1eChritire
Tktotes, m
N, t e⸗
Ule
ne iorin
I condon⸗
Eſtrentiä,
Wegnilkin
V Crego
difkecus
Plt ad
Menäühine
6) mnind
imei
t; ugs
Uougthun
un ſume⸗

6%9

Cbriſtiang. 339
teneèrrimos, & humaniſſimos ample-
xus, eum cum reliquis captivis libe-
, rum, & indemnem abire permiſit.
in. Itne verò? hoc præſtitit Turca,
etie homo à vera fide alienus, præ reve-
Uett,In rentia erga Chriſti legem? qui igitur
ndcem fieri poterit, ut tu Chriſtianus, qui-
que palàm profiteris, te velle inhære-

Lotuprinel

Aebat en

3

neamo
miium h re Chriſti veſtigiis, ejusque æmulari
n,id virtutes, minus præſtes? vix addu-
Ins cor, ut credam.
,Er Dilige itaque inimicum tuum,
Geht/ eique injurias omnes tibi illatas ex ani-
mo condona amore IESU Chriſti, ac
reverentiâ, quà ferri te oportet in hoc
ejus æquiſſimum præceptum.
S. Gregorius Nazianzenus, (a) mul-
tis affectus injuriis, à non paucis ma-
erhe” levolis ad vindictam ſumendam vehe-
en mentiſſimè incitabatur, quibus paca-
ss tô animéô repoſuit: Non eſt, hoc fi-
4 lioli mei! quod Chriſtus d nobis poſtu-
lat; longs alia me docet ſacro-ſancum
Evangelium. Quamobrem vindicta,
uam ſumere cupio de is, qui me per-
2 Jeguun.
A(a) J. Creg, Presb. in ejus vita.

340⁰ Voritates

Jequuntur, non eſt alia, qum qſſidua
imminentis eorum capitibus Jupplicii
deprecatio, piumque votum, ut œlo
tundem aliquando potiantur.

Sic & te reſpondere oportet ira-
cundis tuis cogitationibus, ad ultio-
nem ſumendam te identidem provo-
cantibus: JESUS Chriſtus, cui in-
numeris nominibus obſtrictus ſum,
alium me docet agendi modum, eum-
que mihi ſeveriſſimè mandat; ſic, in-
quam, reſponde; & haud dubiè de-
prehendes, dilectionem inimici tui,
injuriarumque condonationem nequa-
quam tibi fore difficilem.

Quòd ſi ne quidem hactenus à me
in medium allata ſatis efficacia ſunt ad
te permovendum, moveat te tui com-
mileratio: dilige inimicum tuum, ei-
que ignoſce, ne ſempiternis poſt hanc
vitam adjudiceris flammis.
Hinc perſpicuum fiet, dilectionem
inimici tui omnino tibi eſſe neceſſa-
riam ad æternam conſequendam ſalu⸗

tem.,
§. IV.

Ore ti
Ittorum.
Ig esn ſ in
que ipjoria
Condones,
(hriſtns be
Aohtartt, e
Nodumn olim
rt MARI
o inte
poſilet: .
Ututem ad
Kemn eyexit
Min fitz,
Ulidit,
eatns Joa
leenerigli
bmſuum h
le ctamnn
Molceret,
Utus ellet:
1n Kculeri
Nlen

4 Chriſtianæ. 341
1, in S§. v.
“ Neceſſe eſt diligere inimicos.
Kin⸗ POne tibi ob oculos ingentem me-
Ultun, ritorum cumulum, quem adeptu-

rus es, ſi inimicum tuum ames, il-
s lique injuriam tibi illatam ex animo
nis,A Condones.
Eerideonm Chriſtus beatam Blondam ſibi filiam
Mrits d adoptavit, eâmque unicè, quemad-
Obltdsdß modum olim S§. Joannem commen-
imcue davit M à RI E£ Sanctiſſimæ Matri ſuæ;
uund E eô quod interfectori filii ſui generosè
Haudclte ignoviſſet: quam ob eximiam hanc
iimdt virtutem ad ſummam quoque ſancti-
fiorenmm tatem evexit, multisque miraculis,
quà in vita, quà poſt mortem illuſtrem
ndenmt reddidit. .
arn ie Beatus Joannes Gualbertus, (a) cùm
eti die Veneris ſancto angufto in calle ob-
um, vium ſuum hoſtem, à cognati ſangui-
ne etiamnum calentem, &, ut ſibi
M ignoſceret, rogantem, tenero ample-
nn xatus eſſet affectu, volens in æde ſa-
cra oſculari effigiem Chriſti cruci ſuf-

ſ gecdle⸗ . .
fixi ( quemadmodum tum fieri con-

und P 3 ſue⸗
7() In vita.
„

342 Veritates

ſuevit) non ſinè ſtupore vidit, Ser-
vatorem caput attollere, ut oſculum
prior porrigeret; quod prodigium,
cum tam heroico actu conjunctum,
omnis ejus ſubſecutæ felicitatis, & ſan-
ctitatis initium fuit.
Pone tibi inquam, ob oculos hinc
ejusmodi præſtandos favores, ſi ini-
micum tuum diligas, eique Dei cau⸗
sà toto corde ignoſcas; illinc horri-
biles poſt obitum à te exigendas poœ-
nas, ſi ipſum amare, eique injuriam
tibi illatam condonare detrectes.
Si ſevero ſis animo in eum, qui te
offendit; ſeveriorem adversus te præ-
bebit ſe Deus, quando ſiſtendus eris,
forſitan etiam ante veſperam, ejus tri-
bunali, ut omnium tuorum verbo⸗
rum, cogitationum, atque operum
integram reddas rationem; præſertim
cuùm longè plura debeas Deo, quàm
tuus tibi inimicus.
Dic mihi, amabo te, num tu pa-
rum debes Deo? Hac lutea maſa, in-
quit S. Gregorius Nazianzenus, plu-
rimum arts alieni circumfert, ac pro-
in

in magnt
& ungnd
nuun open
Cunue po
tlun, utgo
Celitte, h.
Monte
lin & tibi
goſcss.
Ubenter ig
hatm ilim
tam Deo
Auipnor
Nvum Chrig
len igpe/
herit,
tie oh
ſelis lini
d toteste
uch erb⸗
Hückhin n
g lahtor.
5 erpende
Knd anic
unem en
nine, din⸗

7

, on
1 podei
Coninnte
ittit

boclll
vokes, 1
ge ai
line hon
Egenl,
gle iun
tlel
euin, gt
Bels teni
Ultndluc,
n, guur
Mnn ſetͤe
e Neuit
prtert
De0/

4
ute

. ll⸗
Zeſlͤ 1

,H
, —

Cbriſtianæ. 343

in magnàâ condonatione tibi erit opus,
& magnàâ miſericordiaâ: da igitur ſtre-
nuam operam, ut Deum tibi, quo-
cunque poſſis modo, reddas propi-
tium, utque ille ſupremà urgente ne-
ceſſitate, præſto tibi ſit, & auxilio.
Non te fugit, eum abs te petere,
quin & tibi mandare, ut inimico tuo
ignoſcss. Ama igitur illum, eique
lubenter ignoſce: exhibe modò exi-
guam illi miſericordiam, ut poſt obi⸗
tum à Deo ampliſſimam conſequaris.
An ignoras horribilem ſententiam,
quam Chriſtus ore ſuo protulit? ed-
dem quippe menſurd, inquit, qud men-
Ii fueritis, remetietur vobis. Nunquid
tu ipſe hàâc ſuper re ſtabile cum Deo
fœdus ſanxiſti? nunquid & in dies il-
lud toties renovas, quoties hæc ſacro-
ſancta verba pronuntias? Dimitte no-
bis debita noſtra; ſicut & nos dimitti-
mus debitoribus noſtris.
Perpende ſedulò, quid hic dicas:
& ad quid te ipſum obſtringas; tan-
tumdem enim eſt, ac ſi diceres: Do-
mine, dimitte mihi, quemadmodum
P 4 ego

344 Veritates

ego dimitto. Si dimitto univerſum
debitum; dimitte, & mihi umiver-
ſum; ſi non niſi ex parte dimitto; ne-
que mihi viciſſim niſi ex parte dimit-
te; ſi nihil omnino dimitto; nec &
mihi quidquam dimitte.
Vidén, eà te contentum eſſe lege,
ut Deus te non amet, ſi tu ipſe ini-
micum amare recuſes? utque vindi-
ctam de te ſumat, ſi tu de inimico
hanc ſumere velis? denique, ut tua
tibi peccata non condonet, ſi tu ipſe
injuriam tibi illatam condonare de-
trectes? neque cogita, hæc ingenii
mei eſſe commenta; Chriſtus enim
apertè dixit: & vos non dimiſeritis,
neoo Pater veſter, qui in cœlis oſt, di-
mittet vobis peccata veſtra.
Audi, quæſo, rem mirabilem, quæ
olim contigit, eâmque altè in animum
dimitte. ϑ. Gregorium Magnum,
(a) cupientem facere ad aram in ſa-
cello S& Petri, rogabat ædituus, ut
miſſæ ſuæ ſacrificium in levamen ani-
mæ
(a) Antoine Willot hiſt. de Joſeph.
tom, 2. ſerm. 31.

mee cju⸗
Ampham
ſynam,
§. bon

nuens, 1
Mt, at
Hunc ge
cem: M
monum fr
Uum intom
li, Nomi/
l andita
leet: Ften
ill impert

Cimnamn
ſann

ife bitii

0 Upifel
mihi umn
dimito⸗t
Lparte i
ltto;, het

n ele le⸗
niple i
Sgne ſi
Ge inione
e, Nn
,Ktn i
Lonue
e Mvenl
tn erint
liniſertt⸗

len, e
ganimumm
mn.
1 I
t,
Gen A⸗
u.

Cbriſtiana. 345

mæ cujusdam nobilis illic ſepulti, qui
amplam eidem ſacello legàrat eleëmo-
ſynam, offerre dignaretur.
S. Pontifex, tam piæ petitioni an-
nuens, rem Divinam inchoavit: at,
ubi perventuùm erat ad hæc verba: Re-
quiem aternam dona eis, Domine,
hanc de cœlo delapſam audivit vo-
cem: non faciam. Vir ſanctus, dæ-
monum fraudes ſubeſſe ſuſpicans, rur-
ſum intonuit: requiem æternam dona
eis, Domine; at eadem denuò vox
ipſi audita eſt: non faciam; quaſi di-

ceret: æternam requiem nequaquam

ipſi impertiar.
S§. Gregorius, ſtupore perculſus,
Sacrificium nihilominus proſecutus,
ubi jam pervenerat ad Memento mor-
tuorum, Deum enixè precatus eſt,
ut ſibi dignaretur aperire ſtatum ani-
mæ, pro qua Sacrificium ſuum offe-
rebat: & ecce, 6 rem ſtupendam!
mox ei dictum fuit? &, Gregori,
animam hujus nobilis ad inferos eſſe de-
Wuſam; e gud illatam ſibi injuriam
ante obitum condonare noluerit.
. P F Cor-

3846G6 PVoritates

Corpus cujusdam alterius, qui &
vivus, & moriens pacem cum inimi-
co ſuo inire recuſaverat, in ædem ſa-
cram terræ mandandum deferebatur.
At, ubi officium defunctorum ante
aram, in qua expoſita erat imago
Chriſti cruci affixi, de more decanta-
retur, jämque perventum eſſet ad ſa-
cras lectiones, unus é cæteris ſacerdos
intonuit. Parce mihi Domine! & ec-
ce, 6 rem planè ſtupendam! vix de-
cantatis hiſce verbis, conſpecta fuit
imago manus à cruce dimovere, iis-

