Mediriti
i, anp
ſe excic
Partecun
ſeſe, 0
ſor
Melit,
lim e⸗
Und, ate
cncere
icismih
iz tib
16s li
Cenc n
lerr
lere Ae
n qud

rins i
Nun i
hact,
tun hor.
0s piis
; i
nelo⸗

Yien
Geune

we i⸗
lorelji
m tuan
l.
ni⸗
0l (in⸗
pihi⸗
1gvann
eN⸗

Chriſtianaæ. 377

Cogita à teneris unà vos eſſe educatos:
atque ità deprehendes, nequaquam
tibi difficile futurum, illatarum inju-
riarum memoriam deponere.
Itidem, ſi quis malè de te loqua-
tur, falſôsque rumores ſpargat, té-
que mirum in modum exagitet, vel
auctor ſit, cur in foro civili causâà ca-
das, aut tua fama lædatur, aut cur
prædivitis officii, opulenti matrimo.-
nii, amplæque dignitatis adipiſcendæ
ſpe excidas, attentè conſidera, à qua
parte cuncta hæc inſpicias. Duæ ſunt
facies, formoſa una, deformis altera.
Si fortè dixeris: graviter is mihi
nocuit, nihil ei unquam intuli mali,
nullam cauſam præbui, cur tam inur-
banè, atque iniquè me tractaret, ac
traduceret; contrà variis eum bene-
ficiis mihi obſtrinxi: cave ſis, in-
jurias tibi illatas ab hac parte intuea-
ris; aliaà ex parte hæc omnia inſpi-
cienda ſunt.
Interroga te: quis eſt, qui me in-
jurià affecit? profectò ille ipſe eſt, qui
me quondam ſincero prolecutus eſt
amo-

378 Veritates

amore, mihique multa bona præſti.
tit; ego veròô interdum antehac illi
nocui, eumque graviter contriſtavi:
æqquum eſt, nos mutare clypeos, mé-
que ſorte adverſâà nunc etiam premi.
Et ne quid ultra requiratur, inter-
roga te rurſum: cujus ille, qui me
offendit, imaginem gerit? ſanè vide-
bis, illum eſſe vivam imaginem Dei,
qui quodcunque ſuæ fit imagini, ſi-
bi factum reputat; videbis præterea,
illum ad eundem tecum conditum eſ-
ſe finem, videlicet, ut coœlo potia-
tur, in quo fortè aliquando te ſan-
ctior exiſtet, & longè illuſtriori de-
Corabitur coronà.
Cogita, etiam dilectionem inimi-
corum nobilis, & generoſi animi,
ideéôque acceptiſſimum, & meritis ple-
num eſſe opus, ob ſummam, quam
in ea invenis, difficultatem, quam
ejus amore ſuperas; cogita inſuper,
eam manifeſtum prædeſtinationis,
tuæque ad gloriam electionis eſſe ſi-
gnum, atque injuriarum condonatio-
nem aptiſſimam eſſe præparationem
tui,

t, V
ſequan
Cia ha
Vinit
os i⸗
4b!
le ti
te opor
Ulas fen
ees,
de⸗
qvid a
Caula
Procene
Corpore
Trum
Lontum
wicas
kutn tib⸗
. Pili
Gdide
lnjurigs
laud d
ller eſl

ſente 6

Onn prei
Anltehio l
vontii
bbens,
im peni
gtr, ine
e, li nn
ſane fic⸗
ſven
Higini,
Prrtela,
Heitun .
pote
te ſin
koti de
m inin.
mümi,
tise⸗
1 Gall
Guun
Uipet,
Ntionss,
ele l
onati⸗
opea
l,

Chriſtianæ. 379

tui, ut & tu peccatorum veniam con-
ſequaris, & in dies ingenti cum fidu-
cia hæc ſacroſancta verba pronunties:
Dimitte nobis debita noſtra, ſicut &
nos dimittimus debitoribus noſtris.
Ab hac parte, hiſce oculis injurias,
quæ tibi poſthac inferentur, intueri
te oportet, ſi moderatè, & patienter
illas ferre, faciléque condonare deſi-
eres.
Ad extremum, quotiescunque ali-
quid adverſi tibi obveniet, ſi juſta
cauſa ſuppetat, vehementem tuum
prodendi ſenſum, accede, ſi minùs
corpore, certé mente JEſum cruci
affixum, & expone ei moleſtias, ac
contumelias, quas pateris; depone
amicas coram eo querelas, & cogita,
eum tibi reſpondere:
Fili mi! quid quereris? Attende,
G vide, ſi eoſt dolor, ſiout dolor meus?
Injurias tibi illatas compone meis; &
haud dubiè comperies, tuas incredibi-
liter eſſe leviores.
Si ergo tam gravem me oportuit
ferre crucem, ut in propriam meam
intra⸗

380 Veritates

intrarem gloriam, qua fronte tu recu-
ſabis ferre exiguam, ut meæ in coelis
gloriæ aliquando reddaris particeps?
quà fronte detrectabis guſtare unicam
duntaxat guttulam amari calicis, quem
ego amore tui funditus exhauſi?

An ignoras, manere te diuturnas

in flammis piacularibus pornas, ob
ſummum in meo cultu torporem, at-
que ob vitia, in quæ in dies prola-
beris? nônne conſultum tibi videtur,
in expiationem tuorum criminum
moderato, lætôque animo omnes jam
perferre vexationes, quibus inimicus
tuus diu, noctuque te exagitat? fili
mi! velim alté animo tuo inſideat,
Præſtare hic pati, quàm poſtmodum.
Hæc, aut his ſimilia coram Chriſto
cruci affixo frequenter animo revolve;
& auſim tibi ſpondere, non mediocri
in tuis te moleſtiis recreandum ſolatio,
magnũúmque te acquiſiturum robur,
quô injurias tibi illatas ejus exemplo
pPatienter feras.
Quin exclamabis cum S. Bonaven-
tura: Nolo Domine! ſinè vulnere vi-
vere;

Me;
Cum 5.
mtit ſ
letur 7
Uel d
le (uttl
Chrium
Umr: 1.
wi on./
inimie
cſetin
in, G
n me:
en ſi
Uin innon
Unllcha;
ilet,e
a tn ii
Nona
DMäi
l, nblli
Ilitati
ltt reſtit

te tu teN

In
Pmice
re Micann
lcs aven
ud!
Giuturne
enns, 0

kenn, dA
s Prol.

videt,
riminum
nnes n

inicnicuu

i⸗

inlcet
pin

(hriko

eſofe
gedioc
ſolte

lui⸗

Mren⸗
NN
;

1

Cbriſtianæ. 381

vere; quia te video vulneratum. Et
cum S. Bernardo: Devotus miles non
lentit ſua, quando benigni Ducis in-
tuetur vulnera.
Vel dices cum ſancta illa anima,
æ& (uti memoriæ proditum eſt) (a)
nriſtum e è& cruce pendentem ſic affa-
batur: Mi JESV! per tuum, qui te
clavis cruci affixit, amorem, condo-
na inimico meo omnes cus noxas, G
præſertim hanc, qud me affecit, inju-
riam, & Jac . obſecro » ne quis un-
quam mei causd, ſive in boc Noulo 2
Nive in futuro, iHa plectatur pœnd.
Situ innocens tam multa tormenta per-
peſſus ſis, nulld de ij inimicis tuis Nmpta
vindictà; quin imò ſi pro is oraveris,
quid eſt, cur ego maximorum ſcelerum
rea non idem præſtem?
Eleonora S. Franciſci de Borgia
Ducis Gandiæ uxor (b) interrogata,
cur, nullà habità ſui ſtatùs, ſummæque
nobilitatis ratione, tam vilem geſta-
ret veſtitum? repoſuit: mavisne igi-
tur.
(a) Pennekin. p. 3. C. 32. med. 21.
(b) In vita cap. 1I2.

382 Veoritates

tur, me ſerico, & purpurâà adornatam ince-
dere, cum non ignorem, Dominum meum
(ſic enim nuncupabat maritum fuum)
aſpero carnem ſuam cilicio domare?
Ità & te reſpondere par eſt, ſi quis ex
te quærat, cur contumelias tibi inuſtas
tam moderatè feras? Dic tum igitur;
Mavisne, vindictam ſumam? qui hoc
attentare, melmque impatientem ani-
mum prodere auſim, cùm probè ſciam,
Dominum meum Eſum, contumelias,
& injurias incredibiliter majores patien-
ter fuiſſe perpeſſum?
Dixeris, quidquid lubet; ſummæ con-
ſolationi nobis eſſe debet, confugere ad
JEſum, cùm quid nobis tolerandum oc-
currit. S. Carolus Borromæns, jam agoni
proximus, Domini noſtri in cruce morien-
tis effigiem ad ſe afferri juſſit, ut ſuam ſic
mortem Servatoris ſui morte mitigaret.
Id & te facere velim, dum te lu-
dibrio omnibus eſſe conſpicies, aut
alià quapiam afficieris injurià. Accipe
in manus, aut certè menti obverſetur ima-
go Servatoris tui, albà veſte induti, &
amentis inſtar eluſi, nec non per gra-
vem ignominiam conſputi; aſpice conſi-
ſtentem illum, ne verbo quidem repoſito,
gontumelias intex, & dolores, ejusque
mem-

membr⸗
in moc
Drosa
trones
Go ſam
autes 0
mis ſpi
lum, n.
is cong
tamen el
ſe ili/
Cidemn
lem adm
Hxe 0
tinnmn en
Gngue u
ut, il
ubs in
Hor
Mlonun,
WN Virn
lt Da
Lermor
et verbe
ken huum
1 lbenr
in

Chriſtianæ. 383

tumim. membra acerbiſſimis flagris horrendum
Inmen in modum conciſa; intuere illum , pro-
minm brosa e cruce pendulum, duos inter la-
e, trones medium; audi clamantem, quan-
mda] do jam præ oculis habebat ſuos inimicos,
Himka aures oppletas ludibriis ,cCaput acutiſſi-
nn mis ſpinis ſaucium „os oblato felle ama-
n a rum, manus, pedésque trabalibus cla-
ten an. VIs confixos; audi inquam, flebili, at-
3 tamen clarâ voee dicentem: Pater, igno-

eſeinn, 11 48 .
ce ills? & mihi crede, ne leviſſimam

*“ quidem de ſumenda ultione cogitatio-
nem admittes.
en. Hæc oratio Chriſti innumerorum ho-
e d Minum exacerbatos pacavit animos, eo-
und. ruümque ultionis appetitum penitùs ex-
num tinxit, illosque permovit, ut maxima
rorer in ſuos inimicos conferrent beneficia. .
ſtanl. Hæe oratio Chriſti permovit &. CObri-

NRophorum, robuſti corporis, & generoſi
D animi virum, ut, cum ei jam impacta
len eſſet alapa, manſuete reſponderit : re-
zaze perccſſiſem, niſi fuiſſem Chriſtianus.
Aic Permovit & Abbatem aacum, multis
H licet verberibus exceptum, ut percuſſo-
i, rem ſuum à dæmone obſeflum tanto ma-
1e lo liberaret.
Hæc inſuper oratio permovit &. Sabi-
le mnum ad ſupplicandum Deo, ut cæco,
cujus

4

384 Veritates Chriſtianæ.

cujus juſſu ambabus manibus erat mu-
tilatus, viſum reſtitueret.
Permovit denique S. Stephanum, ut
oraret pro iis, à quibus lapidibus obrue-
batur, nec non S. Engelbertum, Colo-
niæ Archiepiſcopum, ut oraret pro la-
tronibus, à quibus crudeliter trucidabatur.
Hanc ſi ſapis, eximiam, & perfectiſ-
ſimam Chriſti orationem, Pater ignoſce
illis frequenter animo pervolve; & auſim
tibi polliceri, ne minimam quidem de
vindicta ſumenda cogitationem te admiſ-
ſurum: at contrà pro certo habe, multa in
inimicos te collaturum beneficia, eòsque
ſincero poſthac amore proſecuturum.

EPILOGUS.
Enevole Lector! concludo has Veri-
tates Chriſtianags, quæ modum exhi-
bent bene vivendi, & bene moriendi, piâ
precatione directà ad Spiritum Sanctum,
omnis veritatis, Sanctitatis fontem.
Veni, Sanéte Spiritus! efice, quaſo,
ut hæ Veritates alts in animum meum de-
ſendant, eumque tam vehementer inflam-
ment, ut nullam niſi de colenda virtute co-
gitationem admittam, ut ſic moriens gau-
di? exultem, quòd te ſolum in terri ante
omnia dilexerim.

OS

4.
18s ekat in

Ppenun, 1
Cbugohne.
non, CN
Aet ro
meikkbant
Eihetteil
ter illee
e Canlin
Oiden e
nteadn.
bennnlui in
u; eolle
tutum.

Mus V.
unt 1e ¹
endi, 1
Sunckun

Dntenn.
ß

VERITATES
CHRISTIANE,

W MODUM EXHIBENT

BENE VIVENDI
ET
BENE MORIENDI;

AUCTORE

R. P. HENRICO BALDE,

Societatis JEſu,

ALM CONGREGATIONI

ACADEMICE MAJORI
SUB TITULO

B. V. MARI,£

AB ANGELO SALUTATE,

IN STRENAM OBLATA.

MoLsHEMII ANNO 1753.

. ARGFENTORATI,
Inprimebat SIMON KükRsNER, Canc. Lypogr.

2

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

4 Copyright 4/1999 VXMaster Gmb wwW.VXymaster. com