Cordium ſerutatur arcana, & falli ne-

ſcit, forſitan aſſeverabit, mortem iſtam
etiam, atque etiam eſſe infelicem,

hominem iſtum miſerabiliter obiiſſe;
adeôque tu, ſi Deus ſe exorari fuiſſet
paſſus, miſerum tuum obitum æter-
num eſſes deploraturus.
Non omnes, qui crucem manu te-
nent, ac manantibus ex oculis uber-
tim lachrymis domi, in lecto, ſinè
dolore, &reluctantia moriuntur, non
omnes, qui ante mortem poniten-
tiæ clavibus peccata ſubjiciunt, trans-
feruntur in cœlum: nam exteriora 1.
a

3 pietti⸗
longe
Dunquan
ſec Nni
eſt, ing
ilmntir.
Beck
ir Momin
tomgrari⸗
Quam
tls, & 1
Oe egere
Contortis
Ils, inke
oke
Ance
1 Glrae
Ckellor
ſen o
Muntanc
dd
rerig
Drad
notbo,
Werto,
Eogrii

Chriſtianæ. 191

LI. Ila pietatis ſigna interdum ab animo
longè diſſentiunt, & contingit non-
nunquam, aliquos ſacrilegè confiteri;
enm, Ak ſed Beati mortui, qui in Domino, id
mols, II eſt, in gratia, atque amore Dei mo-
non 1ar N riuntur.
Vimus aldn Rectè igitur, beatéque mori, eſt
in Domino mori, ſive Divinà dona-
erhacnné tum gratiâà & vita demigrare.
Eunfuib Qhamvis convulſionibus exagita-
OcoeIn tus, & in rabiem actus, ſpumâ⅛sque
Wt, Ore egerens atque oculis horribiliter
,Ae Contortis, manibus, pedibuſque col-
wurmin liſis, infeliciter exſpirare videaris.
ten Licèt catarrho derepente opprefſus,
lter obile glande trajectus tempora, vel à lupis
rink in ſylva dilaceratus mortem oppeteres,
pbinnm Confeſſionem etiam inſtituendi, vel
ſacra KSUuac MARIE nomina pro-
Ie nuntiandi, facultate deſtitutus, dum-
enn onk . . —
Us e⸗ modo in gratia DEl moriaris, rectè
h moreris, ac æternum beatus es.
bin, Ex adverſo, licèt morereris diuturno

1 Mor).

nn morbo, magnàâ animi moderatione,
tolerato, re omni familiari pauperibus
e erogatà, decies mille Sacrificiis pro
Nlell ani-

192 Veritates

animæ tuæ ſalute ad aram offerri juſ-
ſis, noxis in Sacro tribunali declara=
tis, fuſceptis S. Euchariſtiæ, & Extre-
mæ unctionis Sacramentis.
Licèt, inquam, corpore jejuniis,
vigiliiſque confecto, exhauſtéôque im-
manibus flagellis ſanguine, é vivis
excederes; Si Divina te orbatum gra-
tià mors deprehenderit, æternùm pe-
riiſti. Mors peccatorum peſſima, in-
quit Propheta Regius.
Peccatum igitur devita, adhære
Deo, ejůſque infinitæ miſericordiæ te
committe, & malam mortem non ti-
mebis. Nullum eſt malum, niſi pec-
catum, nullum bonum, niſi Deus.
i ambulavero in medio umbræ mor-
tis, non timebo mala, quoniam tu me-
cum es.

CAPUT LIII.
Praæſtat Sacrificia Miſæ fieri ante,

guàm poſt mortem.
Uôd Mifſſæ Sacrificia poſt mortem
peragi cures, bonum imprimis
eſt, & laudabile; ſed curare, ut ante
obitum

Oditam ila
ſecho melin⸗
IIi, a⸗
Gecumbis,
Ina tum ani
catbi pol
Iuidemlisi
Citorarm t
non reda

Jiam,

tius
Cblares gel
tin educi
, les
onipere
erſingei
Ain ſt
onitci,
Cfkeruntar
e
Ukinkund
quüibus
lcies d
e e
Pktiam,
egen

te Cbriſtianæ. 193
mum Gfn obitum illa peragantur, longè id pro-
tibumis fecto melius, atque laudabilius.
nriti eh IIIa, quæ ante mortem, dum æger
nens decumbis, pro te fieri jubes, pluri-
ee ma tum animæ, tum corporis benefi-
exhuſs Ccia tibi poſſunt impetrare: valent, ſi
nbuine, quidem ſis in ſtatu gratiæ, omnes pec-
utam Ccatorum tuorum poœnas expiare, nec
e,dm non rectam tibi pandere in colum
ur α viam.
⸗ Satius eft, nunquam in ignes pia-
Gein, culares deſcendere, quàm illis paula-
nienum tim educi: quemadmodum melius
Inotenm eſt, ædes tuas nunquam flammam
mmun,I Cconcipere, quàm poſtmodum illam
In, M exſtingui debere. .
o Mere⸗ Si in ſtatu mortiferæ noxæ verſeris,
int ſacrificia, quæ, dum æger es, ad aram
offeruntur, cauſa eſſe poſſunt ſalutis
tuæ: fortè Deus per illa movebitur,
LII ut infundat tibi ſupernaturales gratias,
α quibus adjutus, veram, ſinceràmque
. elicies de peccatis contritionem.
mom Quc verô offeruntur poſt obitum,
iin gratiam, quæ facultatem ſuppeditet
n , ad recte moriendum, aut morbi mo-
t n I leſtias

194 Veritates

leſtias patienter ferendas, nec impe-
trabunt tibi, nec impetrare valebunt.
Illa etiam tibi nequaquam ſunt pro.
futura, ſi in ſtatu mortiferi peccati è
vita exceſſeris; nam ex inferno nulla
Oſt redemptio.
Si in ſtatu gratiæ mortem obiéris;
Miſſæ Sacrificia, quæ ad animæ tuæ
refrigerium impenduntur, poſſunt qui-
dem te à poenis peccatorum liberare;
ſed ſeroò fortaſſis tibi proderunt: eò
quòd ſeriùs, quàm par eſt, peragen-
da ſint, idque propinquorum incuria,
vel nimiaâ cupiditate Sacerdotum, qui
interdum plura Miſſæ Sacrificia admit-
tunt, quàm ut brevi tempore illa of-
ferri poſſint.
Quin imò, quod magis deploran-
dum, nunquam tibi proderunt, ſi aut
avaritià, aut oblivione omittantur.
Procul ab oculis, procul à corde.
Cuncta hæc pericula evadere poſſu-
mus, ſi, dum in vivis adhuc verſa-
mur, Sacrificia Miſſæ pro animæ no-
ſtræ ſalute peragi curemus, præſertim
cùm jam morbo corripimur.

Dreltat,
re in 1es
poſt obil
Qidg
invititel
relingven

6

De
Pe
Lijcn
Aellim
Dhnn an
uss Coner
eden
6oat O
Hucheroßes
(ul
b qai
unccg
emnnt
(Collert
lem, vel
izen
¹ il,

Chriſtianæ. 195
Præſtat, opes ſuas ante obitum eroga-

4

6S, Nec . Fr& .
etrre ih re in res pias, quàm teſtamento illas
Alamſt poſt obitum diſpertiir.
ikei en. Quidquid in morte relinquimus,
HHHG„ inviti relinquimus; velimus, nolimus,
N iffenn 4 .
relinquendum eſt.
Hotemn oe CAPUT LIV.
1 de De extrema Unctione.
nenlt⸗ Xtrema Unctio Sacramentum eſt.
à Chriſto inſtitutum, & per §.
en Jacohum Apoſtolum promulgatum.

ro Dum adjunctam habet attritionem, ſi

mmndn quis contritionem perfectam elicere,
n, aut peccata confiteri nequiverit, con-
donat omnes mortiferarum noxarum
enpcrl culpas, quantumvis licèt magnas, &
Gun numeroſas.
g En⸗ Multi ſempiternis cruciantur poe-

lenut, 1 nis, qui ineffabilibus jam fruerentur
on in coelo gaudiis, ſi extremâ Unctione
præmuniti ex hac vita deceſſiſſent.
clr , Oonfert igitur gratiam ſanctifican-
Ahr “ tem, vel eam adauget animam mun-
d dat, peccatoriumque reliquias abſtergit,
„NNαπid eſt, pravas inclinationes, ſpiritus
u N I 2 tepo-

196 Voritates
teporem, nec non pœnas, quæ no-
Xis commiſſis nobis erant perſolven-
dæ; plùs, minũsve pro magnitudine,
vel exiguitate internæ noſtræ diſpo-
ſitionis.
Non pauci extremæ Unctionis fa-
vore rectà tranſeunt in coœlum, aut
modico tempore in flammis piaculari-
bus detinentur, qui alioquin diutur-
nis ibidem fuiſſent torquendi ſuppli-
Ciis.
Egro etiam, ſi quidem ſaluti ex-
pedit, Corporis reſtituit valetudinem.
Hæc eſt Theologorum ſententia. Re-
ctè tamen addit Divus Tbomas: dum-
modo non ſit impedimentum ex par-
te ſuſcipientis, cujusmodi eſſe poſſet,
quòôd Sacramenti hujus receptionem
ad extremum differat, quando jam vi-
ribus deſtitutus, & à medicis depoſi-
tus eſt.
Nonnulli interim, ſi quando de extre-
ma Unctione ſuſcipienda commonen-
tur, ajunt, neceſſitatem necdum pre-
mere; mortem enim propediem ſub-
ſecuturam arbitrantur. Vanus profe⸗
L .

E hioel
nec won
li.
Nn
ſunt nun
itremn
elperienti
I, qui
(Cnto mu
portet,
mnorts p
fertt,n
tr, allre
bnte,
krlent,
Ciran
lut,en
Clngve
kiken,
l, kae
un ſalut⸗
it, p
Cera Un
Ulleenn

Cbriſtian. 197

, gen Ctô hic eſt metus, & ſtulta perſuaſio.,
ant peen nec non pernicioſiſſima Dæmonis fal-
mngninde lacia. .
polre ci Non pauci, poſtquam ſacro oleò
ſunt muniti, priſtinam conſequuntur
Vodions; ſanitatem „ utl quotidianà docemur.
C experientid. Multô plures moriun-
nmsn tur; quia diutius, quàm par eſt, eo
oginen ſcuto muniri recuſant. Inungi nos
Peni oportet, quamprimùm veroſimile
mortis periculum imminet; quod ſi
Gen iia fieret, quam plurimi ſanitati redderen-
tendn tur, fallacia deymonis evaneſceret, hor-
Ereta à“ rrque, quo ab hoc Sacramento de-
mm ds terrentur, in amorem verteretur.
etun erht Citra neceſſitatem miraculum poſtu-
Cicle o lant, atque adeo DEUM tentant, qui-
etnn Ccunque cæleſte hoc antidotum tum
b iml adhibent, cùm in agone verſantur,
ies ll. vel . fractis viribus, eidem ſunt pro-
Ximi. Hi profectô ſeſe in diſcrimen
Coceeit⸗ adducunt evidentiſſimum, remedio
tam ſalutari nunquam potiundi.

.⸗
cnne Vir, probitatis famâ illuſtris, ex-
n tremà Unctione neglectà, præ metu
une ſublecuturæ propediem mortis (exi-
mc 13 gua

198 Veritates

gua fortaſſis, atque ſemideliberata Sa-
cramenti hujus colludebat contemp-
tio) poſt obitum jam terræ mandan-
dus, ſuſpirans dixit: Væ miſero mi-
pi, gui in centum annos ad piaculares
Kammas condemnatus ſum; eò, quod
de extrema Unctione nimium borro-
rem conceperin, qud ſi munitus fuiſ-
Jem, jam priſtinam recuperàſſem ſani-
tatem: adeò enim hag mortem non ac-
celerat, ut illam potius remoretur, aut
longè depellat. (a)

CAPUT LV.

Petremd Unttione nos muniri par eſt,
dum ſumus rationis compotes.

MEiniſſe oportet, multùm inter-
eſle, extremæ unctionis Sacra-
mentô nos muniri, dum mens etiam-
num eft integra: ſic enim, præter-
quàm, quòd ſpes valetudinis recupe-
randæ magna nobis affulgeat, anima
uberiori donatur gratiâ, magiſque ido-
nea redditur, ut omnes Sacramenti
hujus
(a) Mic. Vionvſ. p. 2. gemina Prad,
tr. 2. Acſtr.

lujus eſfet

e ecitt
Una cum
ſa diet⸗
r iſn
un niſin
it fhi n
im; &
(Eetorumn ſe
Mxeme
lus ope f
nd in
imos aue
Cnatibos a
tninum
Int, ne
Meiipiteg
Mlunt
Mots, gel
Mreterſts n
Meemn

conlcient⸗

Delit
Cerorigg
Ar ſitt,
N D

Cbriſtianaæ 199

ideliberat hujus effectus conſequatur, perfectâm-
ebat cotem que excitet contritionem, dum æger
terte mhenie Vns cum Sacerdote, vel voce ſubmiſ-
7 iets ſa dicit:
Tea Per iſtam Sanctam Unctionem, S
m; h, NRam piiſſimam miſericordiam indiulge-
inimn Am At tibi Deus, guidquid deliquiſti, per
O muizufß viſum; & ſie rurſus in Unctione cæ-
Mtehen “ terorum ſenſuum. ,
untmt „ Extrema Unctio inſtituta eſt, ut il⸗
mGt lius ope feliciter, & ſinè mora evole-
mus in cœlum: hunc in finem ægro
animos addit, ut alacriter ſe opponat
LV conatibus demonum, qui ſub vitæ
umir“ terminum contentiore ſtudio elabo-
anzon rant, ut nos in æternam perniciem
i. Præcipites trahant.
llür . Munit ægrum contra horrorem
Mond Ne mortis, deſperationémque, quæ ex
mee, præteritis noxis interdum enaſci ſolet;
,Me mentem illuminat, atque angores
inunm, conſcientiæ ſedat.
let, nd Pellit triftitiam, quam infirmitas
ie corporis gignere conſuevit; ſuppedi-
drate tat vires, quibus æger voluntatem ſu-
. am ad Divinam in omnibus confor-
IR, 1 4 met,

200⁰ Veritates
met, morbique moleſtias, atque æ-
rumnas ad extremum uſque ſpiritum
fortiter, alacritérque ferat, variôſque
Ppræſtantiſſimarum virtutum actus fa-
cili negotio eliciat.

Denique (ut verbo complectar om ·

nia) vitam concludit, & quaſi ſupre-
mam tribuit Chriſtiani hominis per-
fectionem per merita pretioſiſſimi ſan-
guinis Domini noſtri JESU Chriſti.
Hinc conficitur, imprudenter age-
re, & cCharitatis leges violare eos, qui
metu, ne ægrum contriſtent, aut lu-
cro, commodôque proprio ſeducdti,
quoſcunque de extrema Unctione ſer-
mones procul amandant, aliôſque,
ejus receptionem ægro ſuadere volen-
tes, loqui non ſinunt, atque ità cau-
ſa funt, cur tam ſalutari remedio de-
ſtitutus è vita decedat, vel illo munia-
tur tum, cùm uſum rationis amilit,
quando dæmonem expugnandi, re-
ctéque agendi, cæterôſque hujus Sa-
ctamenti effectus conſequendi tempus
effluxit.
Multum, ut liquet, hujus intereſt;
Deus

Deuslere
§. Oe⸗
Clentinmm
mtieate
Undioren
Contemni
Mon p
10s precin
tanlkalit

.

tnibun
ndo,
MI io
iaci
Trirln
feint pe
tencan
el
ti
Ke
Mulla e
W

Cbriſtiana 207
ftis, Deus ſeveram ab illis exiget rationem.
uIqe m S. Oecumenicum Concilium Tri-

ferat, d dentinum (a) damnat, atque anathe-
tutam zdu matizat eos omnes, qui extremam
Unctionem à Chriſtianis ſine peccato
Compelum Ccontemni poſſe affirmant. .—
Eqlin Non paucos, qui fuiſſent ad infe-
ommee ros præcipitandi, hoc Sacramentum
tetiooclims tranſtulit in cœlum.

Woht C APUT LVI.
ne De supremo Judicio.
ilen, o⅝ O ) MWnes nos manifeſtari oportet aute
Opri etll tribunal Chriſti, ut de bono &

ICdeeh malo, quod egerimus, judicemur.
Ut, s Nihil illo certius; nulla de re &. ri-
adete oidh ptura Clariùs diſſerit.
mreit a Tria ſunt, quæ judicium ſupremum
enredee faciunt perquàm horribile, ſtricta red-
IMe denda ratio, ſumma ignominia, irre-
ns mI vocabilis eternæ damnationis ſenten-
gundi, tin.
e huin N Nullum verbum, nullum opus.,
ltenmn mulla cogitatio, nullum vitz momen-
tum præteribit, niſi exactiſſimè diſeuf.
silete⸗ I 5 fum,
N (Q Canon. Z.

702 eritates
ſum, ut pro eo vel merces tribuatur,
vel poena irrogetur.
Quid tibi erit animi, dum tot pra-
vas Ccogitationes, tot nefaria opera,
tot otioſa, atque impura verba, tan-
tam temporis jacturam, tôtque gratias
neglectas coràm intueberis? Quis tibi
tum erit ſenſus?

Accurata ratio, quam de uno dun-
taxat die Deo redditurus es, te incre-
dibili conſternatione, atque confuſio-
ne omnino replebit: quid igitur fa-
ciet tot dierum, tot annorum, totius-
que vitæ ſeveriſſima diſcuſſio?

Memini, ſcribit de ſeipſo Religio-
ſus quidam, DEUII dæmonibus ex-
probraturum unicum boræ quadran-
tem, quem non reltè impenderunt;
quid igitur fiet de me, qui quot annis,
S centum, & mille quadrantes in-
Fructuoſs elabi paſſus ſum, ſi contingat,
Deum id etiam mihi exprobrare? totis
artubus, inquit, contremiſco, dum hac
reρο.
Quid faciam, inquit job, cùm Jur-
rexe-

feriyft /
ucſrt, 9
(d, O
e)conſe
ingr
eib ittlte
u! Wet
Uellume n
Wlus
Uleinm,
Uitet,
ciix
Alner 5

4

4 M,
iite. .
lir in
lunt)

1 Panne
tls o
emn
4 Gktur, ⸗

Chriſtianæ. 20
ces tribunm rexerit ad judicandum Deus? & cum
quaſiérit, quid reſpondebo illi?
dunm totpe Quid, obſecro ½⸗Jobo timendum
eirin on erat? conſcientia ei teſtificabatur, quòd
Netba, m plurima opera cCharitatis, omniſque ge-
ttqve n neris virtutes ſtudioſè exercuiſſet. At.
I8 Oe eheu! verebatur perſpicacem DElI
oculum; metuebat, ne is in operi-
„bus luis aliquid, cujus ipſemet erat
nge untn⸗ inſcius, reprehenſione dignum inve-
ges, kede niret.
Igve onli Væ etiam laudabili vitæ hommum,
ne , pemotd miſericordid, diſeutias eam!
Mun, e exclamat S. Auguſtinus. (a)
d Si jiſtus, inquit S. Petrus, vix ſal-
. Ne vabitur, impius, & beccator ubi pa-
notke er rehunt?
Ge muucrun P. Joannes Cardin, Religioſus So-
cietatis ESU ſingulari virtute prædi-
t N tus, jam morti proximus (cùm ei di-
Grnte . ceretur, fore, ut lene ſubiret judici-
otitr um) febili voce in hæc verba proru-
meMA pit: O duram ſententiam, roddere Deo
u rationem 14. .
Omne judicium effugere haudqua-
quam

. on,

16
(a) Lib, 9. Confeſ. c. 31.

25 ¾ Voritates
quam potes: hic igitur te ipſum ju-
dica, & ſeverè caſtiga, ne poſtmo-
dum ſeverè judiceris, & Ccaſtigeris.

CAPUT LVII.

De oonfuſione, & poœna damnatorum
in judicio.
Culi Domini multò lucidiores ſunt,
quàm ſolis radii: hi noviſſimo il-
1o die tantà nos luce perfundent, ut
viſurus ſit unusquiſque non ſoluùm pu-
blica noſtra peccata, verùm etiam oc-
culta, omnibus veſtita circumſtantiis
ubi, quando, quomodo, quibus me-
diis, & cum quibus commilſlſa ſint.

Damnati apud inferos remanere il-
lo temporis ſpatio præoptarent; ſiqui-
dem palàm prodire erit intolerabile;
latere verò nullo etiam modo pote-
runt.
Ad ſiniſtram igitur, eheu! cum dæ-
monibus conſiſtere debebunt, incre-
dibili rubore coram univerſo mundo
ſuffundendi, déque illis veriſſimè af-
firmare licebit hæc S. Pauli Apoſtoli
verba

1
Eerba: O
inilis, in
ogentur
ſen lunm

.

1t Weo zte

Cnmaz⸗

Uinka
rcſr etie
Uln,
Es hecent

un imel

Chriſtianæ. 205

ſe ipum “ verba: Quem fructum babuiſtis tunc
ne polo in ilis, in quibus nunc erubeſcitis?

caligers Cogentur etiam intueri DEUM Jau-
dicem ſuum gladio juſtitiæ armatum,
VII. ut ab eo æternis puniantur ſuppliciis.

Quantus pavor! quanta confuſio! Quo
animo, ait S. Eucherius, ſtabit deſer-
tor ante Ducem ſuum? perditus ante
ecsu pretium ſuum? qud fronte miſericor-
noflnok.. diam petet, primum de miſericordia
ungent, contemptu judicandus?
1 ohiN JESU CHRISTI effigies (a) non-
eii mhH nullos in hac vita, dum brachia miſeri-
cunnkantdis cordiæ etiamnum aperta ſunt, truci
ibesde, vultu, & torvis oculis aſpexit; quæ
da. res trecentis viris, qui aderant, tan-
tum incuſſit terrorem, ut in terram

ommmnrmm

1
temanelen .
Gett u Corruerint omnes, jacuerintque ho-
Unkutte ris aliquot exanimis ſimiles.
wi⸗ ge⸗ Quid aget, non imago, ſed vivus

ipſe ESUS? quo tremore concutiet
ond impios, non jam & probroſa cruce
e pendulus, ſed in ſolio Majeſtatis ſe-

1e⸗
ut dens, dum implacabili irà, & furo-
H, re hotribilia hæc evibrabit verba: Di-
ſenlin ig 12 ſcedite
l (a) Raderus.

206 Veoritates

P

Nedite à me, maledicti, in ignem a- Aumen

ternum.

O qum lugubre erit homini Deum
videre, & perdere, & ante pretii ſui
berive conſpectum! inquit iterum §.
Eucherius.
Moleſtum eſt nonnunquam, & per-
acerbum, conſpectu hominis vel ad
breve tempus carere: quàm amarum
igitur erit à Dei infinitè pulchri, bo-
ni, amabilis, ſapientis, atque perfe-
cli, æternum arceri conſpedtu?
Hoc tormentum, inquit S. Bernar-
dus, cætera ommnia géhennæ tormenta
Kuperabit.
Satius eſſet, ait quoque Chryſoſto-
mus, infinita fulgura ſuſtinere, qudm
illam mitem Chriſti faciem nos averſan-
tem videre.

CAPU T. LVIII.
De Inferno.

TGais fornacis, vehementer licèt ac-
cenſæ, ad ignem inferorum com-

paratus, non niſi ignis pictus cenſeri
debet.

At=

Cltiüshoc, i
ut eiumoa
Di aud, ni
hecelſate e
es, muno⸗
Pors hammnt
te tgn
Cuinind,
tünbreren
Itrel
I Y0 hon
Aummn cen

E
S-

nhtki

Mune W
1 A
ent i
inen M

6 d

in ionen /

homini Den
Nte hrefi⸗⸗
itt iterum)

gan, Apen
ins fel a
Unn emnrom
Plchi, ⸗
itaue helb⸗
ecki!
16 Beruar⸗
e tornett

ert, Mlin
rot⸗

Cbriſtianæ. 207

Attamen, ſi tibi diceretur, niſi dicto
citiùs hoc, illud ve flagitium perpetres,
aut ejusmodi virtutem exerceas, ver-
bi eauſäà, niſi pauperi illi in extrema
neceſſitate conſtituto mox ſtipem ero-
ges, manus tua tribus, quatuoôrve
horis flammis aduretur: bonum, quod
à te exigitur, opus mox præſtares,
quin imò, & flagitium perpetrares, ut
tam brevem effugeres poenam.

Interea Deus tibi minatur, atque
ait: 6Q homo, quisquis es, ego te in
flammas detrudam nunquam exſtin-
guendas, niſi, quod præcepi, bonum
perficias, niſi fugias, quod vetui ma-
lum: tu verò, neque bonum ample-
Gteris, neque malum devitas, rides-
& jocaris, vitamque agis tam perver=
ſam, ac ſi nulla poſt hanc vitam ſub-
eunda tibi forent tormenta.

Hunc tuum vivendi modum deplo-
rat &. Auguſtinus hiſce verbis: (a) Ti-
ment cruciatuim temporalem; & uon
timent pœnas ignis aterni; timent mo-
dicim
(a) Serm. 18. de verb.

208 Poritates

dicum mori; & non timent æternum
mori.
Enimverô, vel rationis uſu, vel fi.
de deſtitutum eſſe te, manifeſtum in-
dicium eſt. Vix enim fieri poteſt, ut
bene quis credat, qui malé vivit.
Is verè credit, qui, quod credit,
in actum deducit, & qui ſic vivit, ut
in virtutum exercitium toto pectore
incumbat.

C APUILIX.
De pœnis Inferorum.

Nferorum ignis non modòô corpus,
verùm & animam urit.
Quæcunque Decii, Maxentü, Ne-
rones, Diocletiani invenére tormenta,
ea omnia in illo igne patiuntur dam-
nati.
Finge, nullum apud inferos eſſe
ignem, quo reprobi crucientur, ſed
æternum ſolummodò dentium dolo-
rem; equidem omnibus divitiis, de-
liciis, atque honoribus libenter renun-
tiarent, ut eo liberarentur cruciatu.
Nemo mentis compos illeçebroſis
Carnis

(aarnisvoln

bermatone
CWlis Com
ge, Ut vi
nns in m
Aliine her
imnon
Atamen
imn ſplli
Uund br
tktllmo
S,ammn

unnd ir
Altenn n
ul ed ſ
Inenla,

Chriſtianaæ. 209
nt ein Carnis voluptatibus frui, aut regni gu-
bernationem, imòô ne totius quidem
sun, i orbis dominium admittere vellet eàâ
unifelun- lege, ut viginti, aut triginta prius
feipoehu annis in molli lecto, roſis, violis,

wile, aliiſque herbis odoriferis conſperſo,
os et immotus diu, noctũúque decumberet.
ullefitti Attamen tu inter ſulphureas tene-

1neie bras, ſpiſſämque caliginem in lecto
flammis, bufonibus, atque colubris
LIX. refertiſſimo æternùm torqueri paratus
es, ut aurum, argentumque conqui-
ras, ut ad honores dignitatésque eve-
GN, haris, ut brevi, fædâque carnis frua-
riis voluptate.

Dixeris, quidquid lubet, amens
kne es, niſi animum mutes, & cum De-
inin o“ moſthene dicas: ego tanti bœnitere non
lmo.

.

ge tlenn

.
enn 1 Vix ad unum alterùmve momen-
ini tum perferre vales ignis ſcintillam in
un , manus incidentem, imoô ne pulicis
ic quidem morſum; quomodo ergo,
ele qui adeò tener es, æterna tolerabis
ſgnd incendia? Quis poterit, inquit Pro-
pheta

210 LVeritates

pheta Iſaias: (a) habitare de vobis eum uimantum
igne devorante; Quis habitabit ex vo- un Uften
bis cum ardoribus Jempiternis? Alii, ſi isigit
lubet, inſaniant; tu ſapiens eſto, acg (he kulbus
prudens, & præ omnibus cole, ad (mi nc,
tima virtutem, quαα d facie colu- (lins 6
bri, fuge peccatum, ut æternas ali- (im borbi

quando poœnas evadas. Uihtiür.
CAPUT LX. iniinn
unur no

De aliis Iaferorum pœnis. *
lo,

Ot foda, & graveolentia poſt ann
ſupremi judicii diem apud infe- nie r
ros erunt corpora, quot ibidem fu- annen
turæ ſunt animæ. nir
Non aliter illa, quàm purulenta tenpor
emplaſtra, inter ſe cohærebunt, & ltlne
halecum inſtar in vaſe ſe mutuò pre. n
ment. un
Fætor, qui ex illo damnatorum car- Een
cere emerget, erit intolerabilis. Cor ſg

pus, vel unicum ab inferis in terras i;
adductum ad totius aêris corruptio- Co
nem, omniúmque piſcium, avium n
. (ntn
ani⸗ .

(a) Dieta ſalut. c. 39.

Cbriſtiana 211
ehé“ animantium, atque hominum interi-
hitahit ern tum ſufficeret; ait & Bonaventura.
rnis I LSatius igitur eſt, odoratui, cæteriſ-
lens elo, que ſenſibus modò denegare, quid-
bus Ne, quid avide, & contra Dei leges æ-
Ged quiſfimas appetunt, quàm poſtmo-
ee“ duùm horribilem illam perpetuòô pati
mephitim.
Modò, & perpetú, immane quan-
L tuhm diſcrepant. Vox ſtultorum eſt:
frrouamur modô bonis, quæ ſunt; vi-
« no pretioſo, & unguentis nos imple-
ſenα amus; coronemus nos roſis; genio,
NNe praviſque noſtris propenſionibus in-
t iiten e dulgeamus modo; cras enim morie-
mur;, aut non niſi modico victuri ſu-
punenn mus tempore.
ehut, At ſapientum vox eſt, contriſte-
uds mur modô, ut poſtmodùm perpetuòô
lætemur; mundi vanitates, deliciaſ-
goume’ que aſpernemur modô, ut perpetuô
tis (“ Polſteà fuaviſſimis fruamur coeli gau-
s n ten diis; ploremus modo „ ne brevi pôſt
oonli⸗ tempore perpetuò plorare cogamur.
un, Niu Damnatorum fletus tam erit copio-⸗
ſus, ut, ſi omnes vel unius damnati
lachry-

212 Voritates

lachrymæ, quas totâà æternitate fun-

det, aſſervarentur, & commiſceren-
tur, mare, quantumvis licèt magnum,
eſſent confecturæ.
Satiùs igitur eſt, paucas hic lachry-
mas fundere, quàm poſtmodùm apud
inferos vaſtum lachrymarum ocea-
num. Satiùs eſt, modô paululùm
dolere, quàm poſteà multùm, & per-
petuòô.
Temporaliag gaudia futurorum ſe-
mina Junt dolorum, inquit Magnus
Guigo. (a)
Hoc altè menti imprime, & ſcito,
adamante te duriorem eſſe, ſi his con-
ſiderationibus non commovearis, ſi
fædis voluptatibus, aliiſque vitiis im-
merſus hærere pergas, aut niſi inde-
feſſo ſtudio virtutem colere incipias.

CAPUT LXI.
De aternitate pœnarum ad inferos.

Nma in hac vita crebras & graves
perferre valet poenas, eâſque diu-
turnas.
. Apud
(a) De Tranquil. c. 4.

Apod ink
atrociſimos
o, Hon ta
urruros,
Din H
mhüsarni⸗
uet, inge
men tot er
un n
Ut impetn
unnd kenpe
Pennte,
Kilte,,
olguun
Ule ſen⸗
lluidus N .
Whabttit
Cinne

1, guhh
t

COhriſtianæ. 213

tetnien Apud inferos autem & plurimos, &
commié atrociſſimmos damnati perferunt crucia-
.

lcetmaenn tus, non tantüm diu, ſed æternùm
duraturos. .

Dives Epulo à mille ſexcentis, &
ampliùs annis tartareo incluſus ſpecu
luget, ingemiſcit, ac plorat; ſuis
N tamen tot ferventiſſimis ſuſpiriis ne vel
Clin E unam aquæ guttam ſibi hactenus po-
tuit impetrare, ne tantillum quidem
tanto temporis intervallo, inter tot
gemitus, & tot ærumnas: quàm mi-
ſera iſthæc, & infelix eſt vivendi ra-
MK tio! quàm luctuoſa facies!
ſini Mille ſexcenti, & ampliuùs ſunt an-
ii ni, quibus judas nefarius proditor cum
ei igne habitat devorante. .
le nepis Quinque annorum millia præterié-
re, quibus arſit Cainus, & etiamnum
X.. ardet: at, eheu! necdum tormento-
dits rum finis; ſed, donec erit Deus
Se tam diu & Dives Epulo, & Judas,
elſriif & Cainus Cæterique damnati torque-
1r buntur ardoribus ſempiternis.
M . Wternitas finem neſcit, ſemper in-
Ccipit;

es hio lch
ſtmodacnepe
maun on
oc vulin

me, C

214 Veritates

cipit; ſemper nova eſt, nunquam de-
creſcit.
Deme æternitati tot annos, quot
in arboribus virent folia, quot in mari
ſunt guttæ, quot per aẽrem volitant
atomi, necdum finem habebit æter-
nitas. .
Mons, vertice cœlum contingens,
poſt decies millies, & centies decies
millies centena annorum millia in ali-
um aliquando transferetur locum, li-
cèêt una duntaxat avicula fingulis cen-
tenis annis non niſi unicam auferret
arenulam: attamen æternitas ne mi-
nima quidem ex parte tum eſſet di-
minuta.
Quin imò, licèt altiſſimus iſte mons
centies millies eo modo transferetur,
æternitas tum ſolummodò quaſi inci-
peret, nihil de pornarum acerbitate
eſſet ſublatum: ignis æquè foret in-
tenſus, foztor æquè gravis, ploratus
æquè lamentabilis, ac primo damna-
tionis die.
Hoc illud eſt, quod inferorum poe-

nas reddit intolerabiles, hoc damna-
tis

is acennin
Rel, g
ſent, ine
ante keir
Noni nort
ſs, elrin⸗
1e, antos,
Gee otuile
oor oo
Pun cerboe
n epro
Uifinr i
Ulett, bon⸗
nn
Tniblsriin
nehnmih
lrgog
Urunm 6e
Enel Ler

6

e
.on lt,
zmig d

ln, ul⸗

nunqbamte

AnnOs, I
, quotin mi

jöremm wolin
habebit ⸗

n conigen
cehtis dedt
m mlia ine⸗
etur locun,
1 Kngglsce
jiomn u
Tniti nn
tum Ae 8

n ife n
traugkerell,/
gul in⸗
1 Nerbitte
le et ⸗
. NNN
Vis

Chriſtiunæ. 215

tis acerbiſſimos excutit gemitus; hoc
facit, ut graviſſimè ſibi ipſis ſuccen-
ſeant, indignentur, frendeant, ulu-
léêntque ferarum more, memores, ſe
peccati mortiferi fugà, exiguæ, bre-
vis, dædque voluptatis repudiatio-
ne, tantos, tämque diuturnos eva-
dere potuiſſe cruciatus.
Moeror ipſorum, ut liquet, per-
uam acerbus eſt: ſed eheu! nimiùm
erus, ac proinde infructuoſus.
Illi igitur ſapiunt, qui dum tempus
habent, bonis operibus ſedulò ſe to-
tos dedunt; illi prudentes ſunt, qui
horribiles illas poenas effugiunt, dum
in eorum eſt poteſtate.
Tu quoque, dum tempus ſuppetit,
maturum cape conſilium: nam perüiſ-
ſe ſemel, æternum eſt.

CAPUT LXII.
De Cœlo.
Dida facilius eſt, quid in coœlo
non ſit, quàm quid ibi ſit. Nul.
la prorſuùs eſt in colo corporis infir-

mitas, nulla fames, nulla ſitis, gur
us

216 Veritates

lus æſtus, nullum frigus, nulla mo-
leſtia, nullus moror, nulla adv—erſi-
tas.
Oculus non vidit, nec auris audivit,
nec in cor hominis qſcendit, quaæ pra-
paravit Deus iis, qui diligunt illum.
Licèt ab orbe condito ad hunc uſ-
que diem omnes omnium Martyrum
pertuliſſes cruciatus, Divinæ faciei
conſpectus, non niſi ad momentum
durans, univerſos illos dolores, ſum-
mo gaudio abundè compenlatos, pror-
ſùs mitigaret.
Infinita eſt in cœlo felicitas, inef⸗
fabiles deliciæ, interminata gloria.
Amatur ibi Deus ſinè menſura, con-
ſpicitur finè intermiſſione & ſaturitate,
poſſidetur ſine metu, ne unquam
amittatur. .
Nemo jure conqueri poteſt, viam
in cœlum arduam eſſe, atque labo-
rioſam; nam, uůt bene monet S. Au-
guſtinus, æterna requies æterno labo-
re rebts emitur.
Ceelum bonis operibus venale eſt:
quapropter, ſi in laborando, recté-
que

Ue ggenco
nn, led con
u, A Opes
icas ſtuci
um conrer
I, te non
Rrum, zt
Kelibn
Inn.
Cemudne
enon geere
Pehtigue thein
tilln,
un lbor
anſcere

ſeulm ee
enme erte
D goopi⸗
Ektendumn

n.

)ni

Cbriſtianæ. 217
8, ulut que agendo aſſiduam non ponas ope-
uul addt ram, ſed contrà ad honores aſſequen-
dos, ad opes, ad delicias tibi com-
parandas ſtudium omne, atque indu-
ſtriam convertas, manifeſté confici-
tur, te non credere, colum adeò
pulchrum, atque jucundum opero-
ſis, & fidelibus Dei ſervis eſſe præpa-

fum NMden
Diin ratum.
Quemadmodum rectè conficeretur,

1d nonennt
Colee,⸗ te non credere, immenſum auri, ar-
it Sentique theſaurum in horto tuo eſſe
eα defoſſum, ſi de illo effodiendo neu-
Elcits tiquam laborares. .
l ⸗ Si conſiderentur animo, quæ pro-
ind. mittuntur in celis, vileſecunt omnia,
l quæ habentur in terris, ait S. Grego-
te nn rius. (a)

Mundi doctrina eſt, pravis ſer-
1 an viendum eſſe cupiditatibus, unum-
i, quemque extollere ſe ipſum debere,
Nnihil à quopiam ſufferendum, nemi-
me “ ni cedendum, odio habendos inimi-
AI Cos.
Sed JESUS CHRISTUS, & ortho-
K doxa

,mel

elke
nl n (a) Homil. 37.

218 Veritates

doxa fides cœlum ingredi volentibus
planè contraria præſcribunt dogmata:
cui præbendæ ſunt aures? cujus ad-
hærendum conſilio?
Nihil profectò rationi magis eſt con-
ſentaneum, quàm intellectum ſubjji-
cere fidei, ac OESU Cbriſto, qui nec
fallere vult, nec falli poteſt: atta-
men credere non fſufficit; vita iis,
quæ credimus, conformis fit, neceſſe
eſt.
Quid prodeſt, inquit S. Petrus Da-
mianus, ſi quis Catholicò credat, &
gentiliter vivat? Nam ut §, Jacobus
ait, fides ſinò operibus mortua ſt.

CAPUT LXIII.

Opera bona etiam exigua in cœlo
rémuneranitun“.

Borue laborum glorioſus &ſt fru-
Ctus, inquit Sapiens.
Minimum gratiæ, gloriæque do-
num, quod vel ob minutiſſimum bo-
num opus homini juſto impertitur De-
us, præponderat univerſo orbi, licèt
tota terra aurum, omnes hpide; in
. ada-

dumantes,
nun convert

Qod ſ
n werceden
Uu, itgue h
sband dobi
Unimun
mmum,
e zgendio
unm.
Nine
End Ebnim
iiscegerent
1 Fitntis de
ſumann ihl
Conn ndn
o oto
Pli olinonn
Unni etan
Undis Whon
nſionn,
(l e

Chriſtianæ. 219

di wolemm adamantes, totúmque mare in balſa-
und dogu mum Cconverteretur.
les! Cujis Quòd ſi pro parvis operibus tan-
tam mercedem retribuit DEUS, ma-
mngsete gna, atque heroica longé abundan-
llechum i tius haud dubièe remunerabitnr.
Priſo, ain Maximum itaque nobis adferimus
Potel damnum, ſi quando vel leviſſimam
ſit; ins bene agendi occaſionem præterire ſi-
nSfts namus.
Si Beati in cœlo dolere poſſent, tri-
msl, ſtitià exanimarentur, quòd, cum in
nalr, 6 vivis degerent „ nonnullas exhiben-
lNu deæ virtutis occaſiones elabi ſiverint,
n eumque ſibi comparare neglexerint
Aloriæ gradum, quem innumeros San-
Il Gos modô vident feliciter adeptos;
α quia cujuscunque occaſionis, minu-
tiſſimis etiam operibus Dei causà præ-
ſtandis opportunæ, accuratam habué-
re rationem.—
le Cœlum vel momento lucrari poſſu-

iſis r.

lut⸗ mus; non niſi unicaà opus eſt Divinæ
nnin „ gSratiæ cooperatione.
Uot, K Incredibilem igitur faciunt progreſ-

ſum, atque ingentis lætitiæ cauſam ha-
. K 2 bent,

des 1
Pyicdes

220 Voritates

bent, qui cunctos vitæ ſuæ dies, heb-
domadas, menſes, & annos in Di-
vino cultu, variarumque virtutum
exercitatione tranſigunt.

Hoc ſi rectè noviſſes, maturéque
perpendiſſes, ad hanc uſque diem non
tanta tibi fuiſſet rerum caducarum cu-
ra, neque tot bona neglexiſſes opera,
linguam etiam, oculos, aures, vo-
luntatem ſæpiùs refrenaſſes, nec non
fidem, ſpem, charitatem frequentiùs
exercuiſſes.
Præſtat nummorum pati penuriam,
cæterarumque rerum, quæ nobis cum
beſtiis ſunt communes, quaàm virtu-
tum, quæ & perfectione, & gloria
Angelis nos reddunt æquales.

Fruſtra ad ſublime faſtigium gloriæ
enitimur in cœlis, ſi pravos noſtros
appetitus non viriliter coêrceamus in
terris.
Regnum cœlorum, inquit Chri-
u⸗ „ vim patitur, G& violenti rapiunt
illu

CA-

64
Ve

Nobris
Doni? 9

u gifgt

Ukhum? n
El n ungn
Wsirte ⸗ N

Chriſtianaæ. 321
2 dies, er CAPUT LXIV.
nos in De Animaæ dignitate.

ne Ninum FX obviis perſæpe quærimus: quid
novi? quid rerum geritur? quid
, ummen boni ſpargit rumor? quanti venit fru-
quedemm mentum? quo loco ſunt res patriæ?
aducawuncd⸗ Sed nunquam, aut certè rarò ex
ezileen nobis ipſis quærimus: qui agitur cum
auI anima mea? quanti hæc valet? quo
e, in ſtatu mea verſatur conſcientia? quo
n ſenen 1000 ſalutis meæ eſt cura?
Laborare, ut patria ſarta tecta con-
iſenmniim. ſervetur, perquàm laudabile eſt; ſed
etaen ſolicitum eſſe, ut anima ab æterno
Aen n vindicetur interitu, multé eſſe lauda-
ner i bilius, quis neget?
is Quapropter diſce, ôhomo! quan-
e ti anima tua valeat. DEUM valet;
tgun quia id ipſum valet, quo conſtat pre-
ρ tio: neque verò minori conſtitit, quàm
vitz & pretioſiſſimo ſanguine Domini
aI noſtri JESU Chriſti: tanto lytro DE-
ingoit „½⁵ US animam tuam redemit. Non cor-
NitN ruptibilibus, auro, vel argento re-
dempti Otis; ſed pretioſo ſanguine,
K 3 quqſi

222 Veritates
quaſi agni immaculati, Obriſti, ait §.
Petrus.

Plus ergo anima tua valet, quàm i tu⸗

omne id, quod Deus non eſt; pluris

æſtimanda eit, quàm omnes margari-

tæ, deliciæ, ac voluptates, quàm om- inmd

nis Regum honor, & gloria. Empti
Aſtis, inquit S. Paulus, pretio magno.

Iniquiſſimè igitur ageres, ſi ani-
mam tuam, adeô caram, brevi, foe-
dâque voluptate, aliâve re futili, &
caducâ divenderes; quemadmodum
ab æquitate graviter aberraâſſe cenſere-
tis, ſi prægrandem adamantem, mul-
tis florenorum millibus conſtantem,
obolo, vel aciculà commutares. Me-
ritô igitur exclamat S. Auguſtinus:

Poſtquàm intellexi,; animam meam
pretioſo Chbriſti ſanguine eſſe redemb-
tam, nolui illam amplius exponere ve=
nalem.

IIie mrecator habetur prudens, qui
juſtum mercibus pretium ponit.

CA-

64

Uertinet
