tio genrit,
te t⸗

Uumncpons

31. imnta.
le, Etnet

Onele

eD⸗del
Ulfandonn
Der Nrpy,
N Nkeo

Koms iln

Uern

Chriſtianæ. 223
Prigi, ad⸗ CAPUT LXV.
Anima ſolicitò conſervanda eſt.
Falet, a A Nima tua ad te non pertinet,
dn elt,pinn pertinet ad Deum, qui illam de

Dnesmuee nihilo creavit, infinitéque emit pre-
s, umm tio: apud te tantummodô hoſpitatur.
lorn. o Wobilem boſpitem habes, 0 Caro ex-
n, clamat S. Bernardus (a) Wobilem val-
de; da bonorem hoſpiti tanto.
Hunc dehoneſtare ſinè ſacrilegio ne-
quaquam potes; tuæ enim duntaxat
fidei, & tutelæ anima tua commilſſa
eſt, æternæ damnationis indictà poenâ,

pemedmin

Mlen ſillam non cautè cuſtodiéris.
Coblmmen Infelix profectò es, ſi pretiofum il-
ontre lud depoſitum amittas; præſtaret
u “ enimverô, te nunquam fuiſſe natum.
Si quis, ſub cruce conſiſtens, om-

umm u némque Chriſti ſanguinem è fſacratiſ-
Nrn. ſimis vulneribus profluentem in unum
Neotetet congerens, eum tibi in vitreo calice
aſſervandum tradidiſſet eà lege, ut
per præcipuas urbis plateas more ſup-
plicantis illum circumferres, perſpi-
K 4 cuum

. (a) Serm. 6, de Adv.

Pücend, ll
Poi

224 VLeritates

cuum eſt, ſummà cum attentione,
& circumſpectione te inceſſurum.

Interim concredita tibi eſt anima,
Pro qua redimenda, æterna Sapientia,
mercator non inſipiens, omnem il-
lum pretioſiſſimum ſanguinem libe-
raliſſimè profudit; & hunc inæſtima-
bilem theſaurum quotidie circumferre
te oportet in valſe fictili, in fragili
corpore, longé frequentioribus expo-
ſito periculis, quàm fragile vitrum.

Demens igitur es, ſi poſthac mi-
nori ſolicitudine, circumſpectione,
animam tuam, quàm JESU Chriſti
ſanguinem, vitreo contentum calice,
Conſerves.
Si modô animæ illam, quam in-
dies corpori, impenderes curam, ſub-
limis Seraphini gloria meritis tuis eſſet
impar.
MWeritô bpoſeit ſtudia majora pars me-
lior, inquit &. Eucherius. (a)

CA-

(a) De vera Sapient.

64

Ptammn
Otonos

bnmton gn
rlun co

Eel, den
Eete mlie
In, dee
mnt, min
Cnnlnant

Aummum
nden, i
Kunlerhene
n iplort
lerun
Crcdtt ole

a) o

m attentior,
ceſlurun.

ibi eſt anin,
telnd Gpient
8, Ciunemn!
bgnidem N
hunc ineline
cie ctnneen
II, in Iul
Utionbuscrp⸗
gle inm.
6 polkee n
cumnſheckor
EN C
tentumcn,

G, mun in
Clann,
gitstusele

6

Chriſtianæ. 225
CAP UT,LXVI.
Multi animam ſuam parvi faciunt.

S comparatos nos eſſe oportet, ut
& domos & agros, quin & ipſam
vitam non gravaté perdamus, animæ
non ſolùm conſervandæ, veruùm eti-
am perficiendæ gratià.
Sed, eheu! planè contrarium con-
tingit: multi enim mentiuntur, & fal=
lunt, ac ne pejerare quidem reformi-
dant, animâmque ſuam ſic dæmoni
mancipant, ut pauxillum lucri ſibi
conquirant.
Paucos reperire eſt, qui curæ, atque

operæ, quam indies corpori impen-

dunt, vel decimam partem dent ani-
mæ: laborant in ſeram veſperam, ut
diteſcant; ſed vix horam inveniunt

ad animam ſuam virtutibus condeco-

randam, atque ditandam: 6 quàm

graviter hanc ſuam ſegnitiem ſub mor-

tem deplorabunt!
Miſerum me! (lamentabili voce
clamabat olim quidam viro primario à
ſecretis) conſumpſi, exarandis in ob.
K § ſequium

226 Voeritates

ſequium Domini mei literis, innu-
mera fere chartæ folia, & dimidium
necdum impendi, bonæ, ſinceræque
conſcribendæ confeſſioni. (a)
Plurimi vehementer contriſtantur,
dum ægritudo corpus inceſſit, atque
illico, intempeſtà etiam nocte, me-
dicum accerfiri jubent, licèt non
ſemper reddere ſanitatem valeat; ſi
veroô anima mortiferâ noxàâà lædatur,
atque tabeſcat, non ità ſe affligunt;
quin imò ne pedem quidem movent,
ut aliquem conſcientiæ moderatorem
adeant, à quo (ſi ejus obtemperarent
conſilio) certo certiùs Divinæ gratiæ
eſſent reſtituendi; at in dies, hebdo-
madas, & menſes tam ſalutare reme-
dium differunt.
Interea, ùt recté monet S. Euche-
rius, Major agritudo gt, languere
animam vitis, quàm corbus morbis.
Vinum, quod bibunt, defæcatum
eſſe volunt, ſupellectilem ſplendi-
dam, veſtes mundas, ac nitidas; ſed,
ut

(a) Barry Philag.

1t mnima ſan
Alm adh
Mlculas ve
Aewunt, d
Ntle nix qui
Mers, u
kautkelt,
Nin de mmime
Aniemn cktert
Krench . 0
Chnibig,/ n

r, gu
inurtnn
Mindper
Uni ſur
hnheli,
lmn e.

4

D
1 lenfien
dslosi
m (rn
Nunn

Cbriſtianæ. 227

lters, im ut anima ſancta, Deôque grata ſit,
„& cimiduu vix ullum adhibent ſtudium.
e, Enceten Maculas veſti inhærentes protinus
Dn. ) abſtergunt, de ſordibus animæ vix,
f conttitim aut ne vix quidem ſoliciti. .
imelt, m. Dixeris, quidquid lubet; ineffabi-
n nott, H. lis cæcitas eſt, magis de veſtimentis,
t, Mos quäm de anima laborare.
atem t Anima cæteris omnibus longè præ-
OnkiE ferenda eſt. Quid prodeſt homini, ait
em. Chriſtus, NRi mundum univerſum lucre-
ieno, tur: animæ verò ſuæ detrimentum Pa-
z mumm tiatur; aut guam dabit homo comma-
ornui tationem pro anima Jua? .
eDine gi Animà perdità, cuncta ſunt perdi-
1dns i ta. Vbi Jalutis gamnum , exclamat
neen S. Eucherius, illie utique jam lucrum
nullum eſt.

CAPUT LXVII.
De Zelo Animarum.
S Thereſiam deficiebant verba, qui-
bus ſuis inculcaret zelum anima-
rum. Cor meum, inquiebat, ſcindi-
tur, ubi tot animas video interire.

Si unquam conſpexiſſes animaæ pul-
K6 chri-

228 Veritates

chritudinem (dicebat aliquando con-
ſcientiæ ſuæ arbitro S. Catharina Se-
nenſis) pro certo habeo, mille mortes
lhenter te aditurum, ut illam in cœ-
Ium perduceres.
Qui omnium ſalutem deſiderat, ei-
que procurandæ operam navat, ſuum
in omnes amorem non obſcurè de-
monſtrat.
Præſtat omnes diligere, quàm ab
omnibus diligi: qui enim eo, quo
par eſt, modo unumquemque diligit,
ſalutem ſuam conſequetur: non veròô
propterea ſalvus erit, quòôd ab uno-
quoque diligatur.
Da mihi, inquit S. Chriſoſtomus, (a)
unum aliquem, qui virtutis ſtudio ſeſe
quotidianis jejuniis maceret, qui oubet
in dura bumo, qui corpuſeulum flagris
fatiget, atterat, & propè conficiat,
quique in ſe parcus, in pauperes effu-
Jus, & fere prodigus, omnia bona ſua
in ecos efuderit; non tantum merebi-
tur, quantum, qui unicam animam
ad amorem Dei excitaverit.
ð Plus

(a) De vera Sapient.

Us ett,
nerbere,
Enortuosi
Ciſflutis
Ahoreſt, n
in (vam

Cunm homin
Cuumelstte
Denmonm
Colſtigrtore
I inti ret
1s, Huls,
ſtond, g
1l,celon
Ulneriri ne⸗
ntero
Reim,
S Ulmam
in, quum
Vn kern

n,

Chriſtianæ. 229
iguando er . Plus eſt, animam vel unam colo
Calurin? tranſcribere, quàm montes transferre,
, mile nn & mortuos in vitam revocare.
It ilan i k Qui ſalutis, unius duntaxat animæ,
author eſt, majorem Deo parit glo-
n ceſdent“ riam, quàm illa, quam univerſa cun-
mmitmn Ctorum hominum bona opera hic un-
olne quam ei attulerunt, atque allatura ſunt.
Etenim omnium bonorum operum,
ge, An? quæ peracta ſunt, & uſque ad mundi
enim e0, A conflagrationem peragentur, nume-
rus iniri valet; at verô actus charita-
tis, laudis, adorationis, gratiarum
actionis, quos vel una anima, ope
tuâ, coœlo reddita, æternúm eliciet,
numerari nequaquam poſſunt; quia
numero, & fine carent.
Sic etiam, qui à ſempiterno inte-
ritu animam vindicat, pluribus ſcele-
ribus, quàm, quæ unquam hic per-
petrata fuerunt, & perpetranda ſunt:
obicem ponit; hæc enim omnia ad
certum numerum redigi poſſunt.
Blaſphemiæ verò, quas vel una ani-
ma, per te ex averni ore, ac faucibus
erepta, atque ſervata, in Deum evo-
7 muil⸗

230 Voeritates

muiſſet, omnem numerum excedunt,
quia finem neiciunt.
Nullum, inquit S. Gregorius, om-
nipotenti DEO, tale eſt ſacriſicium,
qudàm zelus animarum.
In ſalutem itaque animarum toto
pectore incumbe: Divina enim gloria
mirabiliter augetur, dum ovis perdita
ad Chriſti ovile reducitur.
CAPUT LXVIII.
Quis modus, animas lucrandi?
Nimas lucrari poſſumus corporis
afflictationibus hunc in finem ſu-
ſcep tis.
&.. Franciſcus Xaverius corpus ſuum
inſlictis vulneribus cruentabat, ut obdu-
ratum hominem nefarium ad pœni-
tentiam emolliret. .
Poſſumus item lucrum animarum
facere, æ&gros in noſocomiis, capti-
vos in carceribus, egenos in privatis
domibus viſitando, iiſque eleémoſynà
ſubveniendo, & ſalutaria impertiendo
monita, ad exemplum . Ludovici Re-
gis Galliæ, S. Caroli Borromai, §.
Franciſei de Sales, J„. Radeuade

*
— —,

Milet,
um rorun
ktümnunmn
iss onſpir⸗
Kocla, ad
UIn gäiun
Dämmg
UInanimoe,
Ulns mnin
npes per
Ctencige
Uomnumn me
,zinuth
Liplum
ühns per
In Mucr
id oblkrie
ii eo D
erbis ey
alt, mni
Ral Finn
1 Conßkt
utin d
Ulnpleün
Minp

Chriſtianæ. 231

um excel, S. Eliſabethæ, multorúmque illuſtri-
um virorum, ac matronarum, qui
regotius, m etiamnum Pariſiis hunc in finem in-
dies conſpirant, ſuâque inter ſe bona,
ac ſtudia, ad ægrorum, atque egeno-
Mmimarum rum ſolatium, ac ſalutem conferunt.

ina eninn go Dici non poteſt, quantas in homi-
n emh num animos vires habeat munificentia.
lio. Alius animas lucrandi modus eſt,

XVII. inopes pueros, puellâsque legendi,
uerund' ſcribendique arte imbuere, eôsque
Im bonorum morum, ac potiſſimùm pie-
neintn’ tatis, virtutisque præceptis erudire.
Hoc ipſum in variis regionibus, &
6connin urbibus perquam laudabiliter præſtant
etch non paucæ virgines, quæ caſtitatis
n, voto obſtrictæ, domi, vel in cœno-
biis Deo deſerviunt.

n miunn Verbis exprimi nequit, quanti in-
Mis, ! terſit, jam inde à tenera ætate, pue-
Ein Pit tos ad virtutem informare, eôſque

eeeineſi recté confitendi, communicandique
menan modum docere; quem enim ſemel
ucile aſſumpſerint, nunquam deponent;
nns, eadque eſt cauſa tantæ circa hæc Sacra-
lgni menta imperitiæ, inter multos prove-
N.

232 Veritates

tæ ætatis, quà fæminas, quà viros, qui à
primis annis non meliùs fuêre edocti.
Facilè eſt efficere, ut tenelli fruti-
Ces in rectas arbores excreſcant.
Sinite parvulos, ajebat Chriſtus di-
ſcipulis plebem increpantibus, quòd
hos ad ipſum adduceret, & nolite eos
prohibere ad me venire: ac ſi dicere
voluiſſet: ingens hic ſperandus eſt
fructus; aures præbent doctrinæ, quæ
illis proponitur, ejusque ad normam
vitam, ac mores fingunt; proindéque
apprimè ſunt idonei, qui ducantur in
cœlum.
Neminem igitur horum par-
vulorum, quos Dei Filius tanti fecit,
deſpicere, vel negligere nobis licet.
Videte, inquit, ne contemnatis unum
bo his pitſills; quia Angeli eorum in
cœlis ſemper vident faciem Patris mei,
qui in cœlis oſt.
Hujus aſpectum ſperare licebit &
nobis, ſi vultus noſtros, animôſque
ab illis nunquam averterimus.
Omnes illi parvuli, quos piis in-
ſtructionibus noſtris æternæ ſubduxe-
rimus

Umys can
Crinttkosle
lept, Mturi
ni lihmm
lroo, innt
glos glin d
1 ete
urni g
Uinns pro
Tketolun
t.
6A
Nui enen
Ipherae
En e
untiobi
Upoltione
6umumlen
Um unnoe
Iecenan
Ciſner
Riplbente
un aumt
Wlo, Ut
Reali⸗

Cbhriſtianæ. 233
Inn vits rimus damnationi, nobis è& vita mi-
s hueeeli grantibus læto, & grato animo occur-
terei in rent, futuri comites in cœlum: quod
reſan. Patri Edmundo Augerio, Soc. Jeſu Re-
bit(MIm ligioſo, innumeri præſtitére parvuli,
ntib, en quos olim doctrinaà Chriſtianàâ accura-
“ té, ſolicitéque excoluerat.
Magni igitur æſtima parvulorum
permis d animas, pro quibus unigenitus Dei fi-
coceme lius pretioſum ſuum ſanguinem pro-
nens um fudit.
t, honnc, CAPUT LXIX.
ui Canurt . . .
Bonis exemplis lucramur animas.
Horum e A honſis Rodriguez, Societatis
ustnnt eon Jeſu Religioſus, Janitoris offici-
e obsIô um tantà obibat modeſtiä, & morum
W Compoſitione, ut quadraginta circiter
annorum ſpatio quadringentos ſtudio-
rum alumnos ad Religioſum ſtatum
amplectendum permoverit.
Qui ſincero animarum ardet zelo;
varias libenter ſuſfert moleſtias, ſéque
non gravatè commodis privat, eo
conſilio, ut ne proximo peccandi præ-
beat occaſionem. S
i

234 Veritates

Si eſca inquiebat S. Paulus, ſcan- Pebenntln

dalizat fratrem meum, non manduca-
bo carnem in aæternum „ W7 fFratrem
meum ſcandalizem: ac ſi diceret; ne
unquam mihi exprobretur, cauſam ex-
titifſe me ſempiternæ ruinæ fratris mei,
pro quo Chriſtus mortuus eſt.
Hoc altè inſideat animis veſtris, 0
pPatres, & matres, qui vitam non du-
citis Chriſtianis moribus conſenta-
neam! ſatiùs eſſet, liberos veſtros in
lucem nunquam ſuſceptos fuiſſe; non
enim, niſi ut æternâ plectantur mor-
te, vitam illis dediſſe videmini.
Malum exemplum longé plures de-
truſit ad inferos, quàm bonum un-
quam adduxit in colum.
Si flebiles damnatorum voces in ter-
ra poſfent exaudiri, vix eſſet inveni-
re, qui non ſuſpirans ingeminaret:
hic, vel hæc damnationis meæ extitit
Caula.
Inimicos diligere jubemur; quid
ergo animas, quæ nobis nihil mali
unquami ntulére, in æternam præci-
pitamus mortem? quid à JESU Cei.
0

umn ei ſuſfl
to legemit

1 Münmrn
Ranchet,

Uinbisico
Pobate i
in, uos
lumn uie
uinunmn
Minane
ojeman
Ptot anr
Emmus
Mun mi
dereti
blemnn
Ulkram

4 Ohriſtiana. 23 5
Pauls, ſto ſperandum nobis relinquitur, poſt-
n mu, quam ei ſuffurati ſumus id, quod in-
1, i finito redemit pretio?
Ii dceretzd YZæ, inquit, bomini illi, per quem
tar, calima ſoandalum venit! Pro tantis feus, ex-
Gineftineni clamat Salvianus, quantos ſecum tra-
tlus et. Xα in reatum.

ini .AH CA P U T LXX.
Gtam non⸗ . . 4
iyam Quo inſuper modo animas lucrari

ſbus collet⸗
etos ſeltcx .
tos ile,e AD animarum lucrum non parum
Echmm. 4 A conducit, per ſe, vel per eum,
lenm. qui nobis à confeſſionibus eſt, alios-
gene que probatæ vitæ homines diſtribuere
borun u- libellos, quos cenſemus idoneos, ut
n aliorum animis Dei timorem inferant.
ocesintk⸗ Plurimum hâc ratione promeremur,
eſet i Omniumque fructuum, qui ubivis in-
de proveniunt, participes reddimur;
idque tot annorum ſpatio, quot illi
per manus vagantur: quemadmodum
Womnium malorum, quæ per impu-

poſſimus.

ingeninmti,
6 ner e

eu i ros, hæreticôsve libros committun-
nn tur, eſſemus rei, ſi ad illos diſpertien-
nlr⸗ dos operam noſtram contuliſſemus.

236 Voritates
Hæc profectô veritas attentâà conſi-
deratione digna eſt. Multos obcæ-
cat avaritia, proprium emolumentum
præ Dei gloria cordi habent.
Prodigi ſunt, ut corpus exornent
ſplendidis veſtibus, quæ non niſi va.
nitate oculos perſtringunt, & ad pec-
candum alliciunt; tenaciſſimi autem
ſunt in allaborando, ut animæ pretio-
ſiſſimo Divinæ gratiæ indumento exor-
nentur.
Ingentes faciunt ſumptus, ut deſi-
deriis ſuis obſequantur, ut lauta in-
ſtruant convivia ad luxum, magnifi-
centiam, vanâmque gloriam; ſed ni-
hil prorſus erogant in emolumentum
ahimarum, quæ defectu ſalutaris ali-
menti languent, & contabeſcunt; at-
que ità, eheu! ad Dei gloriam propa-
gandam toti intepeſcimus.
Paucis nummis multas lucrari poſ-
ſemus animas; ſed hi reperiri neque-
unt; ubi ſæpe hæretici, aliique nefa-
rii ingentem potuerunt corradere pe-
cuniæ vim, ut retertos falſis, pravis-
que dogmatibus libros, non ſinè plu-
rima-⸗

emromenin
s ſmperen
DOmn granis h
Eleinurztor.
cit,
Wer le,
enl,ine
Eonnt, cocen
Mtelini.

S

ſg

s
Uiorcn
WMor
Umeencont,
Mamhlur
or, ſed
Unn em
Pgrein
UIe 00
4

1
1

mar
Cin
ANpug
Merren
ſebiſin
n hicer

1 Chriſtianæ. 237
Ttentie rimarum animarum pernicie, in vul-
MutN gus ſpargerent: concipi non poteſt,
emolumt quàm gravis hac ratione univerſæ Ec-
ben. cleſiæ inuratur infamia.
Olpun ean⸗ Accedit, quæſtum animarum nos
e ONIfacere poſſe, vicos, urbésque percur-
Gunt, Gif ſando, atque ignorantes, qui ibidem
nellnin degunt, docendo, quæ ad ſalutem
Ntaninee ſunt neceſſaria. Hunc in finem Apo-
dumenh ſtoli mille inter pericula orbem pera-
grarunt; ſed quis horum inſiſtit ve-
ptis/ uid ſtigiis?
,I Multos quidem invenire eſt, qui in
xun Mu remotas oras diu, noctúùque veloci cur-
otim Ai ſu contendunt, ut honorificum mu-
emehm nus, ampluúmque aliquod lucrum adi-
rum piſcantur; ſed pauciſſimi ſunt, qui in
animarum emolumentum ejusmodi

tbelaomt
glrunmc⸗ iter aggrediuntur.
I, Milites conſcribuntur, exercitus
SI conflantur, bona oppignorantur;
geiii quin, & ipſa vita in diſcrimen addu-
eG citur, expugnandæ alicujus urbis cau-
ſa, ut terreni cujusdam Regis impe-
rium ſtabiliatur, utque is ſummam
rerum ibidem adminiſtret.

Verùm,

238 Veritates

Verùm, ut DEUS Rex Regum in
regionibus, ubi ejus gloria peſſum-
datur, & jugum ejus excutitur, in-
numeris animabus imperet, vix pe-
dem movemus, aut nummum eroga-
muys in alimentum Apoſtolicorum vi-
rorum, qui diu, noctúque per mille
vitæ pericula, in ſudore vultůús, ibi-
dem laborant.
Cadit afſinus, inquit S. Bernardus,
G invenit, qui ſe ſublevat; cadit ani-
ma, & non eſt, qui manum apponat.
Quòô, eheu! 6 Chriſtiani decidiſtis?
Nullus labor, nullus dolor, nullus
ſumptus nimius eſt, ut in cœlum
transferatur anima, quam DEl Filius
pretioſiſſimo ſanguine in ſpem ſalutis
aſſeruit.

CAPUT LXXI.

Orandum oſt, ut Dei nomen ſanctif-
cetur.

CHRISTUS, orandi præceptis nos
W erudiens, docet, ante omnia ab
æterno Patre poſtulandam ejus nomi-
nis

18 ſinchfoa
un, & volu
Rdcclo, exee
mmqnot
ommibus
Ulentation
unere nos
Meetpunm
t
le Neri
unr, ſe
n
ungrkne
Elteeg nc
Trnn.
linn ie
hutnn
ühenn
veuln coni
Erne Al
ſeüntg
d cnr
prodo:
A

Chriſtianæ. 239

Rer Reemi nis ſanctificationem, regni ejus adven-
gorapelm tum, & voluntatis ipſius in terra, ſicut
8EwttI in Cœlo, executionem; deinde panem
Pet, iül noſtrum quotidianum. L
ummmmen. In omnibus itaque, quæ ad corpo-
pololomm ris ſuſtentationem pertinent, ad Deum
liqnes recurrere nos oportet; ſed primum
& præcipuum haudquaquam eſt ne-
gligendum. An non quotidie id con-
tingit?
Miſſæ Sacrificia ſepenumero peragi
e. Curantur, frequentantur templa per
iniceim Rovem dies, eleémoſynæ erogantur in
lin Gnmm Pauperes: at nunquid in finem ple-
anlen rumque temporalem?
,I UIte Preces fundimus, ut ardente febri
un I Uiberemur; vota nuncupamus, ut lites
inhen⸗ optatum habeant eventum; pere-
grinationes ad pia loca inſtituimus, ut
e prole augeamur, aut, ut fortunatum
XA „ meamus conjugium: totæ conveni-
nnv“, unt urbes, & ſolemnes decernunt ſup-
plicationes, ut latè graſſanti peſti tan-
em dem ſuccurratur. Hæc equidem lau⸗
& do, & probo; nam in cunctis neceſſi-
te o tatibus ad Deum confugere nas opor-
NHD tet 5

Ote Widrl

240 Veritates

tet; quotusquisque eſt, qui cibo ſe ab-
ſtinet, ſtipem largitur, rem Divinam
offerri curat, ut nomen Dei ſanctifice-
tur, ejúſque regnum adveniat?
Filiæ chariſſimæ inquiebat S. There-
ſia) nequaquam huc conveniſtis, ut pro
felici terrenarum rerum ſucceſu preca-
tionibus inſiſtatis.
O mi DEUS (clamabat aliàs) dum
laudem, & gloriam, aurum, atque ar-
gentum à te poſtulabimus, exorari te ne
Riveris; quod verò ad Filii tui hono-
rem attinet, cur attentas aures non pra-
beres precibus illius, qui & opes, &
famam, &; mille vitas lubens tibi im-
molaret? Enimveròô, Dei gloriam com-
modis propriis anteferre ſe, perſpicuè
demonſtrabat.
Religioſi Societatis ESU quot die-
bus quàm plurima Sacrificia DEO ad
aram offerunt, non, ut pro iis tempo-
ralem accipiant compenſationem (ca-
vetur enim in eorum Conſtitutionibus,
ne quis oblato ſtipendio Sacrum faci-
at) ſed partim pro indiis, & gentilium
converſione, partim pro regionibus
ſepten-

ertipnell
Ucion part
Ionndarum

el

oromn in
Antione no⸗
Ulbige ſn
kolun
Cbidem n
Nel mimmn

terrar

„ Wp⸗
ur⸗ n
mfhen
bnen Dei
umumdi
id gor⸗

Aern hec

roi

Z Chriſtianæ. 24 1
. . . .
ichott ſeptentrionalibus, & hæreticorum re-

Dir ductione, partim pro animarum igne
abli purgandarum ſolatio, partim pro be-
Dervaili nefactorum incolumitate, & ſalute, ut
neni, hic ratione nomen Dei magis magis-
que ubique ſanctificetur.
Id ipſum & nobis faciendum incum-
bit; ſiquidem nil ſat eſſe poteſt, ubi
agitur de amplificanda Dei gloria, cu-
jus vel minimum incrementum uni-
verſo terrarum orbi præponderat.
Soli igitur Deo honor, & glorig in
lJacula ſæculorum, Amen.

CAPUT LXXII.
Allaborandum, ut idonei operarii mit-
algimor tantur in vineam Domini.
kig i Equaquam ſufficit, preces fundere,
eb u Sacrificia Miſſæ offerre, ſanctifice-
aoth tur nomen Dei, ejusque adveniat re-
1 o gnum; manus inſuper operi admoven-
ta, da, cunctâque adhibenda adminicula,
0 1b

inn quæ ad gloriam ejus propagandam
nlationeh.

Cconducunt.

,entioet .
nſiin Poſteaquam Deum oraverimus, ut

n dignetur Eccleſiæ ſuæ donare Sacer-
in dotes, probitatis, atque eruditionis
ge laude

24² Veritates

laude præſtantes, danda eſt opera, ſi
in noſtra ſit poteſtate, ut Eccleſiaſtica
munia, Epiſcopatus, Paſtoratus, &c.
digniſſimis, maximéque idoneis viris
conferantur, omni affinitatis, amici-
tiæ, emolumenti proprii, aliarumque
humanarum rationum ſepoſito affectu.
Quantum hæc res ad Divinam glo-
riam augendam momenti habeat, ne-
mo non videt.
Si huic rei ſedulò invigilaretur, re-
perirentur etiam nunc viri eximii, &
vigilantiſſimi: enimverôò exigua, quæ
circa hanc rem habetur cura, ſatis de-
plorari non poteſt.
Conferuntur aliquando paſtoratus,
cathedræ, ſacra tribunalia, unius dun-
taxat epiſtolæ commendatitiæ impul-
ſu, nullà in mores, probitatem, eru-
ditionem eorum, qui commendan-
tur, factà diſquiſitione.
Hinc non rarô contingit, ut inter
eos, qui curam habent animarum,
inveniantur, qui munus ſuum negli-
gunt, & ſubditos pravis exemplis of-
fendunt, propriisque ſtudent comms
is,

6s, tur

Dii, A ſ
hi Crie
e, ſn
Qunt
mna mim⸗
le Une
ii, Uuin
Mahoin
lcene
ee
ß

Ubiine

li
llui 4

0n lum

Cbriſtianæ. 243
eſtopeni dis, & turpi lucro inhiant, neque
t boeimn Dei, ſed ſuam gloriam quærunt. Mi-
atonts t niſtri Chriſti ſunt, inquit S. Bernar-
idones ſü dus, & ſerviunt Antichriſto.
hitatis, and Quanta inde proveniant mala,
ti,dimimg quanta animarum pernicies, non dif-
epolfh ficulter unusquisque aſſequetur. Præ-
IDiinn ſtitiſſet, hujuſmodi homines Oopificio
Milebet, b addiſcendo in juventute fuiſſe applica-
tos; ſic cenſet S. Bernardus; horum
ighem, erat magis fodere, aut mendicore.
enm DEl Filius, de hujusmodi agens
gelgni, Sacerdotibus in revelationibus S. Bri-
n, Mc LZittæ; (a) meritò exclamat; Væ tali-
bus, qudd nunguam nati fjuerunt; ipfi
1o nn enim Profundius cadunt in infernum,
inna e Agut alias
ties Non ſolum illi cenſendi ſunt rei,
otkemntne qui, cùm idonei non ſint, Eecleſiaſti-
cmen“ ca tamen munia ambiunt; verùm &
Ul, qui ineptos, indignésque ad illa
6t, Promovent: eſt profectò, cur utrique
mmm horam mortis reformident; etenim
ſun horrendum illis imminet judicium.
arnfſih Deus ab ipſis repoſcet eorum ani-
M 2 mas
lenthig, (à) L. 4. c. 13 5. 5

244 Veritates

mas, quas in colum perducere po-
tuiſſent, ſi munere ſuo rectè fuiſſent
functi. Tot merentur tartareos ignes,
quot animas perire ſunt paſſi. 04
Dæmon, ut refert Ludovicus de U
Saxonia, accedens quemdam Divini Muln
verbi præconem, etiamnum igno- Phunn, a
rantem, quid eſſet dicturus, cùm Halieni
tamen ad nonnullos Abbates verba Ger
eum facere oporteret, coinpulſus eſt
à Deo, hæc illi dicere: Hoc dixeris,
nec plura. Princebs inferni Eccleſiæ
Principes ſalvere Jubet: gratias Illis
agimus univerſi, quòd ilorum incu-
rid pene totus ad nos orbis Confluat.
Is erat fortè tum Eccleſiæ Præſidum
luctuoſus ſtatus, qui aliis temporibus,
multo minus noſtris, talis (laus Deo)
nequaquam eſt. .
Unusquisque, qui, dum poteſt,
non allaborat, ut boni, & fideles ope-
rarii in Domini vineam admittantur,
manifeſté oſtendit, nullo ſe Divinæ
gloriæ tangi deſiderio; ejusmodi enim
ad Eccleſiaſticorum officiorum guber-

nacula admovere, efficaciſlimus eſt mo-
dus, Ahri

Aus, irlbie
ur, ghiegve

d⸗
ll I

1

Chriſtiand. 24 5
Detducetes dus, ut ubique DEl nomen ſanctifice-
recefuiln tur, ejisque regnum adveniat.
CAPUT LXXIII.
hiiriu Lodoem opere becoatoribus, & Fidelium
encdam Dii Defundtorum animabn; Titulari boſſumns.
amnum in Onum, ac imprimis laudabile eſt,
GiGonns, abſtinentiæ vigiliis, orationibus
Ablets ſe dare, rem Divinam ad aram offer-
Nuis re pro impetranda peccatorum con-
e Medf verſione, præſertim eorum, qui per
mi M univerſum orbem in agone luctantur,
non ſinè gravi æternæ damnationis pe-
riculo; ſiquidem, extremâ urgente
neceſlitate, extrema, atque efficaciſ-
Ceielalan ſima ſunt adhibenda remedia.
H eeNoit Sed longè melius eſt, ac laudabili-
W Nus, iisdem illis operibus etiam ani-
isl mas flammis piacularibus detentas ad-
e D juvare; nam hæc duo redte, fructuo-
Atee ſéque ſemper conjungi queunt.
, Cuilibet hominis juſti bono operi
vis ineſt promerendi, ſatisfaciendi,
& impetrandi.
Operum noſtrorum meritum, id
eſt, gloriæque incrementum in aliqs

L 3 deri-

245 Veritates

derivare, Deo ſic volente, neutiquam
valemus; id enim non fieret, niſi cum
detrimento, per omnem æternitatem
non reparando.
Satisfactionis, & impetrationis di-
verſa eſt ratio: illam aliis impertiri,
atque adeò pro aliorum poſſumus ſa-
tisfacere peccatis; poſſumus etiam,
t nobis ipſis, ita & aliis quidpiamn
impetrare.
Satisfactio noſtrorum bonorum
operum fidelium defunctorum anima-
bus, ſe ipſas juvandi poteſtati deſti-
tutis, prodeſſe poteſt; attamen non
prævaricatoribus, quamdiu in ſtatu
noxæ mortiferæ verſantur. Ubi enim
remanet culpa, illic non tollitur porna.
Impetratio applicari valet peccanti-
bus, qui omnem de ſe ipfſis adjecére
curam, quique interim ad inchoan-
dam converſionem ſuam Divino in-
digent auxilio, qué ſe reddunt indi-
gnos ob infeliciſſimum ſtatum, in
quo deliteſcunt. .
Hoc igitur eſt ingenioſum amoris
inventum, ut ex bonis noſtris operi.
us

Us Nihi am
ſeprogelle
liego ſi
tent, ti
Mum incho
iuuntinte
Denst
Gwikud ze
Feuium o
obe no
Aingn teie
utotorn
re obtine
0, Ckecſen
l,
nn Uujn
Kinimdbns
Cllimn
rahs,
r long
Ceim m
lng nnult
1l
enlopete
Endoran
An, N

CObriſtianæ. 247
te, entign bus nihil amittatur eorum, quæ & vi-
feret,nia vis prodeſſe poſſunt, & defunctis.
emn Etetneke Iili ergo ſapiunt, qui, dum cibo ſe
abſtinent, ſtipem erogant, aliâmve
npetnetonce bonam inchoant actionem, hanc ei
Gis imem Præfigunt intentionem.
polmm Mi Deus! tui cauſa;, tuique amore
OMums ein Opus iſtud aggrediar, pro impetranda
iis n peccantium converſione, vel, ut iſte
mihi probè notus tandem aliquando
rum bonon ad frugem redeat, vel ut iſte hæreti-
ndommn“ cus orthodoxam fidem amplectatur,
vortet mihique obtineam perfectam caſtita-
mm tem, obedientiam, animi demilſſio-
don, nem, &c7c.
tun, Mon Operis hujus ſatisfactionem imper-
Itoliore tior animabus igne purgatorio deten-
alet pelan tis, vel illi animæ, cui maximè ſum
irle obſtrictus, &c.
1d Hoc longè præſtat: quemadmo-
n Din um enim melius elt, eodem fune
cluni⸗ uobus naufragis opem ferre , quàm
ſenn.¹ uni ſoli; ità longè conſultiſſimum eſt,
eodem opere juvare & peccantes, &
Pom mu Qeiuncorum animas, quàm vel has
lti olùm, vel ſolùm illos.
8 L4 Hac

248 Veritates

ticula bonæ tuæ actionis peribit: me-
rita tua inſuper erunt multòô copioſio-
ra: quia proficiſcuntur à majori chari-
tate, illà ſcilicet, quæ & ad animas
fidelium defunctorum, & ad præva-
ricatores etiam ſe extendit.
Zelus animarum univerſos com-
plectitur, & vivos, & mortuos, qui-
bus ex commiſeratione ſuccurrere,

præter multa alia ingentia bona, feli-
cem parit, & longævam vitam: ani-
mæ enim ope noſtrà in coœlum per-
ductæ, id à Deo ſæpenumero impe-

trant, ut hoc modo plura quotidie
bona opera accumulemus, utque diu
quà vivis, quà defunctis ſimus auxilio.
i amas te, proximum dilige, in-
quit S. Eucherius (a) quta nihil magis
commodis tuis dabis, quâm quod con-
tuleris alienis.
C AP U T LXXIV.
De Perfectione.
XM/Agnæ felicitatis eſt, in eo ſtatu
VL vivere, in quo nunquam vnt,
alte-
(a) De vera Sapient.

Hac vià nunquam vel minima par. Uerir ip

Aegve anim⸗
Coſtemus,
Kgratie,

it Deus, (

keryore

unbdus le
Uengellent
inmmanitet
Uiod gvoti
Ungein kerre
Un fhvein
Uireter
Iun ſertenie
1 Nomint
U nreti
Minn in ib
Untr
Thiottimn
dhos Nog
ſe ungn
iuntg n
n ead
Kinns
o Ms

Chriſtianæ. 249⁹

dminm alterâve ſuppetit hora, ut de Deo-
s helhlt, déque animæ noſtræ ſalute accuratiùs
Ghuſtcn Cogitemus.
e napiick . Si gratiæ, quas modô tibi imper-
eANN tit Deus, concederentur damnatis,
Anne tanto⸗ fervore illum hi diligerent, ut
enat omnibus ſe peccatis, & peccatorum
nem Poenis eſſent exempturi. Gentes eti-
ormd am immanitate barbaræ vitium unum
ne Irunt aliquod quoticdie extirparent, aſſidu-
irtoe,“ Umque in fervore caperent in cremen-

ſ
I

m im“ tum, atque in virtutum ſtudio mira-
. crin biliter proficerent, nec non ad ſum-
mmen mam pervenirent ſanctitatem, ſi tem-
6 un Kh⸗ Mn

pus, Dei cogitatio, crebræque men-
tis illuminationes, aliâve adminicula
ällis ſuppeditarentur, quæ à Divina
manu tam liberaliter modò tibi do-
nantur.
Tu interim tam exiguum in virtu-
te facis progreſſum, tam languidè vi-
vis, nunquam domi habitas: Ubi ſt
theſaurus tuus, ibi eſt & cor tuum;
rebus caducis aſſiduè immerſus jaces,
vigeſimus jam fortè labitur annus, ex
quo DEUS abs te requirit, quæ nec-
L S§ dum

Pun gan.

8önnstit

25 0 Veritales

dum executus es. Adeòô diu verfari

in ſchola virtutis, & nullum coœleſtis

ſcientiæ referre fructum, nônne res

plenè inuſitata, & probroſa eſt?
Ecqua filia palàm prodire non eru-
beſcat, ſi poſtquam per ſex, ſeptémve
annos peritiſſimæ Magiſtræ ſcholam
frequentavit, ſe videat æquè ignaram
acu pingendi, aliidve manuale opus
exercendi, ac erat primo die, quo ad
artem illam addiſcendam manum ad-
moverat.
Te autem, geſtataâ per viginti, aut
triginta annos Religioſâ veſte, non
pudet prodire tam imperitum, atque
omnium virtutum inopem, in ea-
rûmque exercitio tam languidum,
& imperfectum, quàm primo eras
die, quo profanum veſtitum exuiſti:
Quin imò forſitan tum eras magis pro-
bus, quàm ſis modòô.
Dixeris, quidquid lubuerit, nul-
lus unquam, neque coram Deo, ne-
que coram hominibus, tibi erit excu-
ſationi locus.
Vita cunctorum fidelium, eorum
præ-

enin, 9
cherunt, con
Pilig, ut al
Enilqvando
Ung, 3tot

ſfkimto

Ccheobis el
Ul Cis
tmmnnin
Celnſvi pan
Hriumen
ſhte drior
imn, (i
Päifiones i
aſumn 3 h
4 Sereet
Dimiclie
n aſ

nn, i
Rüre ciſ
Uguann n

in lieit 4

6 Cbriſtianz. 25v 1
ded ir V præſertim, qui Livino cultui ſe man-
nühlum ee ciparunt, continuus eſt in virtute pro-
un, Ie nreſſus, ut ad ſublimem in Cœlo tan-
robrcbel! dem aliquando gloriam perveniant.
dienee Longa, atque ardua ad virtutum eſt
Neree via; feſtinato igitur opus eſt, adhiben-
Muleſie dusque nobis eit modus, quem adhi-
en e buit §. Carolus Borromaæus, qui cum
He mue à teneris annis molliter eſſet educatus,
nimed quædam ſibi paulatim ſubtrahere, ſe-
Nden um ſéque vincere in parvis conſtituit, ad
majores, duriorésque corporis affli-

pern Ctationes, difficilorésque virtutum
GoEHG exercitationes ſic quotidie connitens.
nin H Nunquam à laboribus ceſſare viſus

inopen eſt: aſſerebat enim, proprium eſſe
n M“ magni, invictique animi viro, plura
n H ſemper, ac majora aggredi, magisque
Gelimmemn indies, ac magis virtutibus animam
nemse exornare, ut ſi longo etiamnum à
„ Peerfectione diſtaret intervallo.
Pbenè Wunquam juſtus arbitratur, ſe com-
onmed prohendiſſe (ait S. Bernardus )(a) nun-
ttiemtdd qaam dicit: ſatis eſt; ſed ſemper eſu-
rit, Fititque iſſtitiam, ità, ut, ſi ſem-
lun, d L6 per
(a) Epiſt ad Gar.

252 Veritates

per viveret, ſemper, quantum in ſe
eſt, juſtior eſſe contenderet, ſemper de
bono in melius proficere totis viribus
conaretur.
Hiinc nequaquam diſſimilis eſt iis,
qui theſaurum effodiunt, quaſi gfo-
dientes theſaurum, inquit Job. Qui
theſaurum effodit, tantò impenſius la-
borat, quantô propiùs ad illum ac-
ceſſerit.
Sic, qui ſeriò, ac ſtrenuè ad per-
fectionem contendit, quò cœleſti the-
ſauro fit propior, eò evadit ferven-
tior, ut ſoli Deo placeat, omniaque
ritè peragat, quæ officii ratio ab eo
poſtulat. Hi enimverô ſunt illi, de
quibus S. Paulus Apoſtolus: iritu
JNerventes.

PROSECUTIO.

Prurimi ſunt, qui poſtquàm mode-
ſtiorem induerunt veſtitum, aut
religioſæ familiæ ſe mancipârunt, ma-
gno cum fervore incipiunt; ſed ho-
rum nonnulli, quorum me valde mi-
ſeret, paucis poſt annis, aut tiroci-
n10

nio r egre⸗
nino itepel
n bi ſ
Uum, honore
Gnntor, n
eEnnn orntiont

Pttls exercit

ſkonr grzrite
Chlrn vette
tem. Non
Muntio ſen
Efüntbs i
geiete
Uun baces
Uütle, z tn
r keeris ſ

En Fim
Weagmoci
mls, Eend
Wechtonit
eno, lud
n oe⸗

. Cbriſtiqnæ. 25⁵3
Guutust nio vix egreſſi, quaſi defagitati, om-
eret, m nino intepeſcunt, ſuumque in omni-
e tet bus (ſibi ſolis ſtudentes) commo-
dum, honorem, & oblectamenta au-
Gſümisti cupantur, nec non ſenſim, & ſinè
unt, ſenſu orationis ſtudium, cæterâsque
uit Nn ( ſpiritùs exercitationes negligunt.
thingen Itti nequaquam ſunt ſpiritu ferven-
ad un tes; ſed languidi, ac tepidi, habént-
que, cur graviter extimeſcant; eò quòd
ſub ſacra veſte nihil ſolidæ virtutis ha-
beant. Non veſtium, ſed morum
immutatio verum efficit religioſum,
ac virtutibus illuſtrem virum.

Progredere itaque in dies ſingulos
ferventius, & cave, in virtutis via un-
quam ſubſiſtas. Hac ratione conſcien-
tiæ tuæ, ac tuis Moderatoribus, Deô-
1o⸗ que feceris ſatis.

Quòd ſi moleſta tibi poſthac videa-

ſnun , tur ejusmodi vita, ſi acerbum ſit com-
cn modis, ſenſuumque deinceps carere
noen oblectationibus, quibus, languidè vi-
unc e Vendo, hactenus es fruitus, in men-
i tem revoca mercedem maximam,
n 1.7 quam

254 Veritates

quam poſtmodum, & quidem fortè
Propediem accepturus es in cœelis.
Cogita commoda, ſenſumque ob-
lectationes, quibus modò abundas,
brevi tempore eſſe duratura; & utut
centum adhuc durarent annos, quid
eorum te poſt mortem comitabitur?
nihil omnino; cuncta quippe tranſié-
rint: hoc unum es habiturus, quod
acrioribus in igne piaculari torquen-
