dus ſis pœnis, adeoò, ut forſan tibi futu-
rum fuiſſet multò conducibilius, ſub
initium converſionis tuæ vitâ excede-
re, quando necdum eòô deveneras,
quò nunc miſer decidiſti.
Oogita etiam gravem infamiam, in-
gens tædium, acerbiſſimos remorfus,
& angores, quibus, appropinquante
morte, obruéris, ſi tum tibi conſcius
ſis, te, ut inter tot proborum morum
Magiſtros, tôtque eximia bonorum
operum exempla virtutibus animam
condecorares, multò minorem adhi-
buiſſe conatum, quàm opifices, ut
abſolutam artis ſaæ peritiam adipiſcan-
tur.

Ktum qu
ſtl, & vire
uncis indon
el cIu.
in opega
Gctum, qu⸗
Unes, glibi
Nlgnto, pe⸗
Uletan crel
llankr prel
Abennic

ln commin⸗
unto deen,
tezlenien
1o, Colend
Uninfvenn
Rüdie, ſa
Gühonorune
Dlbinm n
Unmnden
Ulak, Gun
11 Nbi nibi
hiend ce

4 Chriftianæ. 255
2 qeiden Si tum quoque comperias, te, dum
incrl. Vita, & vires fuppetebant, de refræ-
ſeolnünant nandis indomitis animi motibus, de
ed dnte fideli cultu Deo exhibendo, déque
unmmAt eius propaganda gloria mins fuiſſe
ent annde ſolicitum quàm multi ſint profani ho-
meni Mines, quibus neque tam gravis eſt

giemn⸗ obligatio, neque tantum temporis,
tum 6 neque tam crebra ad virtutem ſubmi-
ln tn niſtrantur præſidia.
s Si benigniſſimus IESUS Judæis

foren tti
l olim comminatus ſit, venturum ali-
an quando diem, quo Ninivitæ, aliique
Ern, à fide alieni eos arguent, quôd ado-
rando, colendéque vero DEO longèé
itan: Winus fuerint ferventes, duam illi in
mnurm iis fictis, ſaxeis, ligneiſque ſimula-

— cri onorandis, ac venerandis;
Uik an mine zum non eſt, quin multi ho-
mme mineè mundani te quoclue conllemnma-
i des nal. tei a 0 ante Chriſti tribu-
tibs ne eri ubi nihi⸗ remanebit occultum 5
ueni Pircbiene cernent, ſegnius te fervi-
cten z o aen e mult amaſſe mi-
Aadi n Religioſa ſolitudine, quàm illi
in medio Babylonis, inter frequentes
tur-

R

256 Veritates
. „. Z 1.
turbas, atque plurimas, graviſſimâs: coum conm
que occupationes. Parati,

Perpende inſuper, ſub mortem tibi (ſenitem!
futurum longè acerbiſſimum, quan- (gett
do videbis, æternum Cariturum te moniri;
ſumma glorià, ineffabilibusque gau- lertlgte
diis, quibus Ienatius, Xaverius, The- ozͤ be
rſia, aliique jam perfruuntur in cœlis knemnis,
Sancti; eò quôd hic in terris tanto inget
ſtudio virtutem coluerint. . line
Accedit, ſi Religioſo alicui cotui nom

nomen dederis, te illi, cujus es mem- (N Et
brum, turpiſſimam infamiæ notam nl Ccczi
inurere; quippe profani homines, no- mm Glets,
tatis vitiis, licéèt exiguis, in quæ iden. Ammni
tidem, & palàm prolaberis, viliorem npernn
de tua, cæterorumque ſociorum vita ne Nine

concipiunt exiſtimationem. innle vit
Quid ? quòôd Religioſæ familiæ, in mimn i
qua degis, non leve afferas detrimen- unneibli
tum; ſubinde enim pravis tuis exem- ummn
plis cauſam præbes, cur idonei ado- tien n
leſcentes, idoneæque Virgines voca- i
tionem ſuam, quam, Divinaâ aſpiran-
te gratiâ, fovere cœperant, prorsus
abjiciant, & cur alii Religioſi, qui te-
* . cum

Chriſtiaunkc. 25⁵7
8, Nanl cum Ccommorantur, moribus tuis de-
pravati, à virtute degenerent. Hæc
lub moten identidem mente revolve.
illimumm, n Ad extremum obverletur animo
mn CII tuo injuria, quam Moderatoribus tuis,
Pilbiee cæteriſque ſodalibus infers; eò quod
mmi, occupes locum aliorum, qui multô
uumnrimg ferventius, & exactius Deo ſervirent.
in tenms Inſurgent illi, mihi crede, adverſus

1 te in ſupremi judieii die, téque non
lin ſinè tuo magno rubore accuſabunt.
,Cianmn Cave igitur, ullam quotidie profi-

itm in ciendi occaſionem elabi ſinas; id ſi
inas non caveris, ſatius tibi forſan fuiſſet,
nien in mundo te etiamnum degere, quam
amplexum fuiſſe Religioſum ſta⸗
“D tuͤii „ ut in eo tam ignavam, langui-
en. dâmque vitam tranſigeres; quemad-
Ein modum Judæ proditori longè fuiſſet
nhn conducibilius, Apoſtolorum conſor-
tes tio nunquam fuiſſe adſcriptum, quàm
ine ibidem tanto cum probro ſceleratè
l Menhn
PundüDH

S

90 4

*

Veritates
CAPUT LXXV.
Studium perfectionis cæteris omnibus
anteponendum.
R?* eſt planè indigna, quòd cæte-
ros ſuperare contendas in omni-
bus, præterquàm in iis, quæ ad ani-
mæ tuæ ſalutem pertinent.
An non ità ſe res habet? ægrè pa-
teris, te mercibus diſtrakendis, mi-
ſcendis apté ſermonibus, ludendo,
canendo, ſaltando, aliis eſſe inferio-

258

rem; at, quôd eleëmoſynis erogan-

dis, quod frequentandis pœnitentiæ,
& FEuchariſtiæ Sacramentis, aliisque
bonis operibus præſtandis tibi cæteri
antecellant, nihil omnino laboras.
Aſſequi ſtudes artis tuæ peritiam
omnibus numeris abſolutam, Cæteris-
que Magiſtris anteire cupis, eumque
in finem diurnos, nocturnôſque labo-
res ſuſcipis; ſæpè tamen eòô, quò con-

tendis, non pertingis.
Interim, ſi modòô, ut animam virtu-
tibus decorares, tantum temporis.
diligentiæque cum gratiis tibi Deo da-
tis

Sconjonger
mis, Ut op
1, aut üla
rimis in ce
npumerateris
e,
i mitu
tur ab ey
Uler; nec n
zulio mlan
nlere gti.
Do debitan
Phigunmne
eheiszinc
Im,, antpn
ennchzelſe
En, gui
Uegigenter
UIilam
Eieam,
Mnerceden
Cieo
Kit ninim
ner

1.

Cbriſtiana. 259
LXXV tis conjungeres, quantum in dies in-
ſfamis, ut opes accumules, téque in
tͦ/GNH hac, aut illa ſcientia eximium reddas,
lun maximis in coelo Sanctis haud dubie
na, d annumerareris. Hoc maturâ mente
Nendisinen revolve.
is, glen Cui multum datum eſt, multum
inent. quaæretur ab eo, ait Chriſtus Servator
lubet! n noſter; nec non Salvianns, (a) Maæ-
lrepende,s Nimabile malum eſt, donis d Deo datis
ions, Ms non bene uti.
Alis e in Deo debitam gloriam ſubtrahis,
voia“ quotiescunque officii partes languidè
Ddprums exequeris; indignus enim, cui ſer-
ments viatur, aut parcus ad opera noſtra re-
ndisttia muneranda eſſe videtur, aut impotens.
gino Hhon⸗ Servus, qui in Domini ſui conſpe-
5 tue in ctu negligenter laborat, manifeſtè de.-
en ats clarat, illum à ſe parvi æſtimari, ſé.
ee que exiguam, aut nullam ab illo ſpe-
uneneme rare mercedem.
7 Qui Deo magnopere placere deſi-
derat, minimos etiam, leviſſimôsque
mimm“ vitare nævos, eum oportet.

n knpe⸗ CA-
(a) L. ad Eccl. Cath.

260 Veritates
CAPUT LXXVI.
Tepor profectui in virtute obicem
. Lonit. .
Ulla, vel certè exigua virtutis adi-
piſcendæ tibi ſpes affulget, ſi abs
te, diligentia, & folicitudo procul ab-
ſint. Languor tuus cauſa eſt exigui
in Divino cultu progreſſus.

Animus tibi deeſt, ut impedimen-

ta removeas, ut roſas inter ſpinas de-
cerpas, moleſtiam, quam ſubires, ſi
jucundo cuipiam conſortio, commo-
do, humanôve ſolatio te ipfum ſub-
duceres. =
Animus tibi deeſt, ut manus, pe-
des, linguam, aures, memoriam, in-
tellectum, voluntatémque refrænes.
Qham ſaperiore anno in perdoman-
dis inordinatis appetitibus ſenſiſſes dil-
ficultatem, ea modò evanuiſſet, nec
nisl fructus inde perceptus remane-
ret; maxima vero in Deum gloria,
& Copioſa in te merces redundaret:
hinc vides, quantum puſillus, & an-
guſtus animus tibi afferat detrimehti.
1 Ma-

Maprarimt

Fult, C
o fult, wo
Mel, exeg
Cins mundit

Dhrimiſois
Puimiſempit
aöd mane
oieünt ce
Snmnmnn
In ertiparen
lir aoc
lon fin nol
Mnocdäm vi
Müiltam a
Mii woboret
. Uli, quo
en tecum
Kifunt,
Kenon gel
Unm ſtadͤi
ligls ece
(ur es
d

E-

4

4 Chriſtianæ. 261

LXXVI — Magnanimus eſt, qui præſtat, quod
*Dieus vult, & quia id vult, & eo,
Dirtife din quo vult, modo, idque omni, quâ
H poteſt, exequitur perfectione, ac ſi
Nignnnituin totius mundi ſalus inde penderet.
es lge, Plurimi ſuis vitiis hærent immerſi,
ctmo: plurimi ſempiternis cruciantur poenis;
SG eo quôd magno illo, excelſôque ani-
gelt mo kuerint deſtituti.
Si unum duntaxat quot annis viti-
um extirparemus, brevi eſſemus per-
fecti: quòd ſi etiam ſub initium mo-
dicam vim nobis inferremus, cuncta
poſtmodùm videremus facilia.
Nihil tam arduum, quod, Divinà

gratiaà roborati, ſuperare non vale-
mus.

Multi, quos noviſti, aut, qui eàâ-
dem tecum utuntur domo, laudabili-
ter vivunt, ſéque ipſos aſſiduè ſubi-
gere non deſinunt, noxâſque vel le-
viſſimas ſtudiosè devitant, non ignari,
illis ipſis fedas animæ maculas aſper-
veln gi. Cur eos non æmularis? quid ob-
uil, ſtat, quo minus & tu, qui nec ætate
t lenmmn . tam

262 Veritates

tam affectà, nec viribus tam infirmis
es, tantundem præſtes.

CAPUT LXXVII.

Gratia, qud perfecti evadere poſumus,
à plurimis negligitur.

(Ratia⸗ quà nos ad perfectionem
provehere valemus, nobis nequa-
quam deeſt: ſed plurimi deſunt gra-
tiæ, alterâmque poſt alteram infru-
tuoſè perire ſinunt, mediocri virtute
contenti, ubi Deus ad ſublimem per-
fectionis gradum illos perducere cu-
it.
1 Dicunt cum multis, ait Gerſon,
SRichicit mihi vita communis; nolo me-
rita Apoſtolorum, nolo volare per
Jumma.
Hoc ſibi ſuffcere exiſtimant, inquit
S. Gregorius, qudd peſſimis anteæedant.
Quisquis ſic loquitur, eôque eſt
animo, habet, quod metuat, ne tan-
dem aliquando in grave prolabatur
crimen; nam, ùt recté S. Auguſti⸗
nus: (a) Si dixeris ſuficit, periiſti.
. Deus
(a) Serm. 15. de Verb. Apoſt.

Dens orat
i bons e
Cunttsim
Alont, aded,
Uures docean
Uececentis e
itkono p
UlniDeianrt
Meettituens
l retign
Uun eccatun
inn gurden
exeigh
kale
ie itt
gwando
iuclatt
In Nrictt.

Ha, Ue
, ma
utertti

Cbriſtianæ. 2623
6 tati im . Deus gratias ſuas denegare ſolet iis,
qui donis ejus abutuntur, & propriæ
voluntatis impulſu identidem derelin-
XXVII. quunt; adeòô, ut Theologi, Sanctique
cke . Patres doceant, peccatum ſubſequens
em. antecedentis eſſe pornam; propterea,
quôd homo per prius peccatum ſin-
gulari Dei auxilio ſe reddat indignum,
quo deſtitutus in alia nova labitur;
quod neutiquam accidiſſet, ſi pri-
mum peccatum ſtudiosè vitâſſet, aut
nedtei exigua quædam bona opera, ad quæ
binen à LEO excitabatur, exequi non ne-
lie“ glexiſſet.
Huic veritati nihil prorsus opponi
valet; quandoquidem ipſe Spiritus
Tanctus dicat: Qui ſpernit modica, pau-
latim decidet; & rursum; quia tepi-
dus es, incipiam te evomere ex ore
meo.
Multi, non ſolùm religioſi, verùm
etiam alii, qui olim erant pietate con-
ſpicui, hac de cauſa turpiter cecide-
runt, jaâmque in mundo inter ſempi-
u, teerni interitus pericula vitam agunt.
, iſi Maledictus, qui facit obus Domini
Frau-
.

d petktine
1s, Mienr
ini Rln
Deenm iin

264 Voritates

fraudulenter; inquit Propheta Jere-
mias, vel, ut alii legunt, negligenter.
Quis hæc conſiderans, totis artu-
bus non contremiſcat? quis vel le-
viſſimas noxas ſummo ſtudio non de-
vitet? Qui timet Deum, nibil negli-
git, inquit Sapiens.
Neminem Deus delerit, qui ſince-
rè ei ſtudet ſervire, aut nisl prius ab
eo deſeratur. Quòô longiùs à te di-
greſſus fueris, eò propiùs ad Deum
accedes. Age, quod potes; poteris
omnia: cuncta relinque, ut cuncta
invenias,

CAPUT LXXVIII.

De Fide.

A multorum etiam Chriſtianorum
eſt ignorantia, ut neſciant, quid
ſit fides. Nunquid hoc deploran-
dum?
Quod fulgens gladius eſt puero,
qui illum in vagina rubigine obduci
ſinit, hoc illis eſt fides: rarus admo-
dum apud illos ejus eſt uſus, vel ſr
nul-

4.

Ulosz gof
Vun, mlti
licsintern
Mun tenet )
K, cui nita P.
Qimmon
kntone De
kelleek, u
en, gudd in
k, cun tog
(Qumlllo,
Cun gnd noe
Upeſatat, igh
6t, dd Del
ſitnleſt
Uulhdiere
, gi ne ,
iſegeni
R Erumnis
R ut g
t, Denm
Enii pren
inle ſcle,
66 Cum
n me i
unn,v

Ubriſtiana. 26 5
Nà nullus; quo fit, ut vitam degant igna-
vam, multiſque vitiis obnoxiam.
Fides inter virtutes Theologicas pri-
hHmum tenet locum. Fundamentum
WN&E eſt, cui vita perfecta inniti debet.
Qui, magna cum reverentia, & at-
tentione DEUM precari deſiderat,
in neceſſe eſt, ut is antea vivam eliciat
fidem, quod in Dei conſpectu verſe-
Cngists tur, cum eôque ſit collocuturus.
U. Qui puſillo, abjectôque eſt animo,
pots; Ni dum quid moleſtum à Moderatoribus
e, GE imperatur, is fidei actum exercere de-
bet, quòd DEUS, qui hoc illi man-
dat, infinitè ſit potens, eumque cum
YXI. &. Paulo dicere oportet: omnia poſum
in eoo, qui me confortat.
Qui ſe gravi mœrore, inopia, aliis-
que ærumnis opprellum ſentit, ne-
ceſſe eſt, ut is firmà fide ſibi perſua-
deat, Deum infinità pollere provi-
dentià: prænoſcere rerum eventus,
A atque ſcire, cur hæc omnia permit-
bigte ⸗ tat, & cum Lavide dicat: Dominus
d Tegit me; nihil mihi deerit.
1s, Virtus, quæ per fidem in adtum de-
e. M duci-

pis e

266 Veritates
ducitur, nobiliore modo exercetur.
Hac ratione Sancti magna, ac ſtupen-
da patrârunt per fidem, ait §. Paulus
Apoſtolus, operati ſunt juſtitiam.
Quis induci unquam poſſet, ut
peccata ſua, præſertim probroſa, Sa-
cerdoti detegeret, niſi crederet, illa
fore condonanda?
Quis perpetuæ paupertatis, Caſtita-
tis, & obedientiæ voto ſe obſtringe-
re, quis aſſiduum ſibi bellum indice-
re, peſte infectis opem ferre, inimi-
cos diligere, iisque beneficia præſta-
re vellet, niſi certâ fide teneret, hu-
jusmodi generoſos homines placere
Deo, ampliſſimàmque in coœlis pro-
mereri mercedem?
Fides regula, & norma noſtrorum
omnium operum eſſe debet: Sinè f-
de impoſſibile eſt placere Deo, ait §.
Paulus. Non niſi una eft fides, ex-
tra quam nulla ſperanda eſt ſalus.
Felicitas tua non conſiſtit in eo,
quòd homo ſis, vel ingenio polleas:
ſic enim hæretici, atque impii, qui
humanâ etiam naturâ ſunt præditi,
eſſent

lent eye
gline t
Ulſo te eſſe
dlitg in
Aot homo i
lon, non

(A
len Otnnemr
1e kepolt
r Auilinn
Unum Cl
nl neceſtte
hi idetr
Uin ind
dterlch
dintens
Mr te,
enorwia

Cbriſtianæ. 267
do erenn efſſent æquè felices; & dæmones, qui
n, eIe longiſſime te ſcientiâ antecedunt,
,it A multo te eſſent feliciores.
mng Felicitas igitur tua in eo ſita eſt,
am volt! quôd homo ſis Chriſtianus, atque Ca.
AA tholicus, non ſpecie, aut nomine te-
nus, ſed reipsâ diverſarum virtutum
exercitatione conſpicuus.
ert,i⸗ Necelſe eſt, ut, quidquid ab Ec-
oECiH Ccleſia Catholica credendum decerni-
Ibelunmmn tur, aut firmàâ fide teneamus, aut æ-
Ene,IE ternis torqueamur incendiis.

CAPUT LXXIX.
De Se.

Seem omnem in Deo ſemper habe-
re repoſitam nos oportet, etiam
mi cud inter duriſſimas perſecutiones; ſed po-
tiſſimum, cùm gravi corporis, vel
„animi necefſſitate premimur, aut cùm
de nobis videtur jam conclamatum.
Quin imò, licèt videremur uſque

Gfrun adeòô derelicti, ac ſi Deus torvo vultu
nos intuens diceret: recede à me,
eni non novi te, totus mihi diſplices, ni-
ian, mis enormia ſunt, quæ patraſti, fla-
M

2 gitia;

268 Veritates
gitia; nihil equidem de conſtantia!:
hrmâque noſtra fiducia foret remit-
tendum, dicendumque cum Jobo
nobis eſſet: etiamſi occiderit me, in
ipſo ſperabo.
Qui ejusmodi ſpem habet, is Deum
honorat, ejúſque proinde ſentiet
auxilium: Sperantem in Domino mi-
Jericordia circumdabit, ait David;
& rurſus: Beneplacitum eſt Domino
Juper timentes eum, & in eis, gui
Perant ſuper miſericordia ejus.

Neſcis, quantas fiducia in Deum
vires habeat, dicere ſolebat S. Igna-
tius Societatis ESU Fundator: hâc
ſpe fultus, Societatem per omnes or-
bis partes feliciter propagavit.

S. Xaverius uſque adeòô ſpe erat ar-
matus, ut difficillima quæque intrepi-
dus aggrederetur, nihilque in iis re-
formidaret, niſi vitium diffidentiæ.
Hâc ſpe inſtructus totum Orientem
peragravit, Chriſtique doctrinam ubi-
que terrarum promulgavit, plurimâ-
que ſupra naturæ vires opera patravit,
adeôò,

ſed, N nin
in Denn
Did, De
Umoeins man
mndum à
inetur, nee
rohnsh.
In und

ulrorlri,
nbcee

Femdmod

Cbriſtiana. 269
adeò, ut nihil invium foret ſummæ
4 foret len ejus in D eum fiduciæ.
i enr i David, Dei ope nixus, ſtupendo
Niei e⸗ modo ejus manum expertus eſt adjutri-
Niſet ,“ Cem, dum à Saule inſequente undique
Qcingeretur, nec ei eſſet effugio locus.
hire,ll S. Carolus Borromæus, ad Religio-
pie ſam quamdam domum in priſtinum
vigorem vindicandam ſe comparans;

.
de conſtunt

, N retinebatur ab amicis illi occlamitan-
tibus, vitæ ejus ſtrui inſidias; at his
ille nequaquam perterritus, reſpon-
dit: An ergo Deus fruſtra in mundo
ℳτ equidem inceptum opus ager ediar;
Dominus , Cltjus cas am ago, me tue-
bitur: ſin minùs; mortem pro ipſo lu-
bens oppetam: Quâà in Deum fiduciaâ
planè ſingulari prodigiosè fuit ſerva-
öſeet tus, quôdque attentabat, ad felicem
oN, exitum perduxit.
Nrnen Veriſſimum itaque eſt, quod aſſe-
Ge rit Eccleſiaſticus: Nullus Peravit in
n Ids Domino, & confuſus eſt. Nullus, in-
Un ict quit: ergo ne ſceleratilſimus quidem;
ciim quemadmodum liquido patet in Mag-
t, dalena, in altero duorum latronum,
ela P . M 3 in

270 Veritates

in Auguſtino, plurimiſque aliis, qu? üduit, ul

firmàâ ſuâà ſpe, quam in Deo colloea-
bant, omnium flagitiorum veniam
ſunt conſecuti.
PROSECUTIO.
Pes hominis voluntatem provocat,
eâmque quodammodo impellit,
ut is omnis boni poſſeſſionem, at-
que ab omni malo liberationem à Deo
præſtoletur, non in iis duntaxat re-
bus, quæ ad hanc vitam, verùm &
in illis, quæ ad futuram pertinent, fre-
tus, ac fidens infinitâà potentiàâ, clemen-
tià, ac benigniſſimis ejus promiffis.
Jam veròô quis eſt, qui de potentia,
vel bonitate Dei dubitare valeat? Mi-
Jereris omnium; quia omnia potes, ait
Sapiens: nec non S. Paulus: Deus,
qui dives oſt in miſericordia, Deus to-
tius conſolationis. .
Eſt quoque benignus ille pater, qui
filium prodigum revertentem, gau-
dio exultans amplectitur. lpſemet
Peccatores, à quibus contemptus elſt,
Prior quærit, eôsque, ut ad ſe rede-
ant peramanter invitat. Revertere,
inquit,

..Gn.
iftinini, 2
liſei ſeſin
Nllomigi
Uim, gin
ukeri, gvs
Ktle conlol
Cun oipli,
nd relit,

S
Prkiun ſum⸗
Imm, mas
Pinilibl
(Cod a us
Uun eſoene
Cumenca
In, lummos
in kbore,
lne ennein

fhehn

Fie
l. Ad
Afonnt han
ihter mo
n ſalten
Ulle man

4 Cbriſtianæ. 271
iigne inquit, ad me, & ego ſiſeibiam te,
in Deoch - - - - & non avertam faciem meam,

tiorum edn = - - & non iraſcar in Perpetuun!: con-
vertimini, ait rurſus, ad me d vits
UTIO veſtris peſimis, & gquare moriemini?
gtenn noi Nullum igitur ſupereſſie poteſt du-
mnob in bium, quin Deus ſincerè velit nos ſal-
olelioren vVOS fieri, quôdque ſummæ nobis de-
entionent bet eſſe conſolationi, amplius id vult,
sCnms quàm nos ipſi, & plura lalutis noſtræ
jm,ſe causà præſtitit, quàm nos unquam aut
npetim. præſtituri ſumus, aut præſtare pote-
nii rimus, magisque homines diligit,
quàm illi ſe ipſos.
Quòd ſi quis hoc etiamnum in du-
bium revocare auſit, is ſummam ejus
in aſſumenda natura noſtra demiſſio.
nem, ſummos per totum vitæ ſpa-
tium labores, opprobria, acerbiſſi-
môſque cruciatus, nec non Sacramen-
ti Euchariſtiæ inſtitutionem mente re-
volvat. Ad extremum ſibi ob ocu-
los ponat hunc fidei articulum: Qui
propter nos homines, & propter no-
Rram ſalutem deſcendit de cœlis.
Nulla mater, inquit Taulerus, tan-
M 4 t0

272 Veritates

to æſtuat deſiderio, ut prolem fuam
in flammas lapfam eripiat, quante
DEUS, ut impium ad ſe revertentem
fuſcipiat, juvétque, licèt is millies de
die, qualiacunque ſcelera perpetralſet.
DEUS à fe neminem repellit, niſi
eum, qui veniam deſperat; neque in
prævaricatorem ullum animadvertit,
niſi in eum, qui perditam ſuam vi-
tam amare nunquam deſinit. Cor
contritum, & bumiliatum Deus non
deſpicies! inquit Regius Propheta Da-
vid.
Quid enim eſt peccatum, ſi cum
Divina miſericordia conferatur? Ara-
nearum non niſi tela eſt, ait S. Chryſo-
ſtomus, quæ û vento diſpergitur; ſtra-
men non niſi aridum eſt, ait Henricus
Suſo, quod ab igne conſumitur.
Bonitas DEl major eſt univerſorum
hominum improbitate; i impius, in-
quit Propheta Ezechias, egerit pœni-
tentiam ab omnibus peccatis ſuis - - --
omnium iniqgiitatum ejus, quas opera-
tus eſt, licèt arenas maris numero æqua-
rent, non recordaborn, Hanc Ueus
polli-

4
ollielztonen
Tcioadich
Qlis hec
Celum,
Uln Deusd
Nlan woin.

Duns de
lu ge/
aus hom
Unitert, te
, ucs il
Unß hie
Aliſcem
Ieres!

und Dens
Enn tunn
lki⸗ Reene
ncehere
ttürnun

yor⸗ 3

Mberſit

e

Cbhriſtianæ. 273

prcennn pollicitationem inter cæteras nobis
pit, en ſcripto tradidit.
Eeteern.. (nis hæc audiens ſaluti ſuæ defpe-
rönis ret? Coœlum, & terra prius peribunt,
a eed quaàm Deus datam violet fidem: nam,
n eyelt ut ſacræ paginæ ajunt, fidelis Dominus
bern, en in omnibus verbis ſuis, & ſanätus in
1 auinntie, omnihus operibus ſuis. Et rurſum: ℳ
Uian ins autem Deus verax; ac iterum: non
telndt. t Deus quaſi homo, ut mentiatur.
um ⸗ Si quis homo, licèt nefarius, tibi
uliid, promitteret, remiſſurum ſe mille flo⸗
renos, quos illi debes, tradito in ma-
nus tuas hâàc de re chirographo, an

non illi fidem haberes, & ſecurus te
ſomno dares?

N
ſa
Mle

,,Ko
en.

atltns Porrô Deus, æterna veritas, pec-
initn. catorum tuorum Omnium veniam ti-
unnetonm bi ſpopondit, quando te eorum poœ-
k nitebit; neque unum duntaxat, ſed
plura de hac re tibi dedit ſyngrapha,
& etiamnum cum Caino dicere aude-
bis? Major eſt iniquitas mea, quum
ut veniam merear.
Operverſitas! exclamat Salvianus:
M 5 (a) bo-

274 Leritates

(a) homini ab bomine creditur, & non ind jetd
creditur Deo? ſolus Deus eſt, de quo lanlel hen
deſperatur. me, A
Remiſhionem dari peccatorum, fi- in i e⸗
dei dogma eſt; qui autem de ſalute lle ben
deſperat, is, peceatorum veniam ob- Oungamn
tineri poſſe, pertinaciter negat: ne- un eer
gat item, Deo elle poteſtatem, vel Puinemilli
voluntatem culpas condonandi: Quid W: e

indignius excogitari poteſt? Judas, an kuun

inquit S. Hieronymus, magis peccavit lniy mmun
deſperando, quùm JESUWI. tradendo ianim
in manus Judaorum. 4 b
Delinquentium deſperatio peccatum
adeò enorme ſt (ajebat Cbriſtus S. Ca- 1
tharinæ Senenſi) ut præ omnibus, gqua lin Ntu
unquam perpetrurunt, mibi diſpliceat; Alimn,
eò quòd miſericordiam meam, univer- ſücanich no
fis ſeeleribus, quæ in mundo commiſſa Allſkt: n
funt, & adhbuc committentur, infni- W Onmino
tò majorem, manifeſts contemnant. ſl gli en
JESUS ægro, gravibus peccatis küfm
onuſto, eâque Sacerdoti declarare Enr, hom
pertinaciter recuſanti, ſua exhibens ieni gn
ſanguinolenta vulnera, his eum mitiſſi- lmiſi, 8

mis Eatiſe
(a) Lib. 2. ad Ecioſ:

elitur,
u e, e

DecctN
Utemn ce N
ucn fenun
et Megt.1
Ptetten
lonndt G
pork!

Cbriſtiana. 275

mis verbis eſt affatus: Hæc omnia tut
causd perpeſſus ſum; nolo te condem-
nare, ſiquidem velis ſeriam de pecca-
tis tuis agere pœnitentiam. Cùm ve-
r6 ille benigniſſimis hiſce verbis ne-
quaquam moveretur, JES US edu-
ctum è& dextro latere copioſum ſan-
guinem illi in faciem injecit, adjunxit-
que: Hunc ſacrofanétum meum cruo-
rem tecum ſeres, ut in die judicii uni-
verſis hominibus palam fiat, quòd mi-
Nericordiam contempſeris.

CAPUT LXXX.
De Charitate.

Pſius naturæ inſtinctu omnes im-
pellimur, ut amore proſequamur,
quidquid non mediocre bonum in ſe
continet: qui ergo fieri poteſt, ut
non omnino rapiamur in amorem
Dei, qui cuncta in ſe uno bona com-
plectitur?
Fac, hominem reperiri, in quo &
ſapientia Salomonis, & manſuetudo
Davidis, & Jonathæ fides, & Joan-
Iis Baptiſtæ ſanctitas reluceat, & quid-
M 6 quid

276 Veritatés
quid præterea acceptum ſit, atque
amabile: fierine poſlet, ut illum odio
perſequereris?
Deus veròô cuncta hæc, & infinité
plura, eâque modo perfectiſſimo poſ-
ſidet. Qui itaque contingat, ut eum
nonnunquam odio habeamus, aut
non niſi languidé diligamus? néônne
hoc omnem captum ſuperat?
Beneficiis etiam à natura ineſt vis
quædam ſingularis ad hominum ani-
mos inflammandos in amorem eo-
rum, à quibus illa acceperunt.
Quantum itaque momenti habere
debent beneficia nobis à DEO collata,
ad ejus dilectionem in cordibus no-
ſtris excitandam?
Si quis tibi fame propemodum ene-
cto fruſtum panis daret, aut tibi cæ-
co viſum, ſurdo auditum, muto lo-
quelam, claudo greſſum, aut non ni-
ſi minimum tuum digitum fortuitô
ablatum tibi reſtitueret, certum eſt,
te in illius amorem exarſurum:
Quòd ſi quiſpiam his affectus bene-
ficiis ingratum ſe exhiberet, graviter
illum

eckll,

mtaignen
6 Ctdlicx
1n id Nlhe
arentidnd
in eleig,

Chriſtiahic, 77
n t, A illum incuſares, atque inhumanum,
Utilumcd omnique poſthac favore diceres in-
dlignum.
rc, Cifmd . IIc ſi ità ſe habent; quid cauſæ
lectilo eſt, cur Deum ferventiſſimè non ames?
Cngt, Ne ipſe viſum, auditum, loquelam, greſ-
abesam, A ſum, liberum arbitrium, ſanitatem,
gaon, ile vitam, & ſi quid aliud poſſides, tibi
pert! .R elargitus eſt, neque unum tantummo-
Datura el i do, ſed omnes certo ordine formavit
homiummm digitos in maximum tuum commo-
in awolen dum. .
eellt. Ejus eſt ſol, qui tibi, atque uni-
nomenkke verſo mundo longe ; latéque collu-
DOeg cet; ejus eſt aer, qui te reftigerat;
; ejus eſt ignis, qui te calefacit; do-
mus, quam incolis; aquæ, quibus
venvcute? ſitim reſtinguis; veſtes, quibus tege-
nt ii rIs, cibi, quibus vefceris Cæteräque,
un, mntol ad obſequium tuum condita, ab ipſo
n, Annn ducnnt originem. An id inficiari po-
enmn Res?
ſun Si Catholicus ſis, non verò hæreti-
mnn, cus, aut Mahometanus, ſi piis ſis or-
tn⸗ tus parentibus, Religioſo cœtui no-
n men dederis, ut ibidem ſaluti tuæ ac-
n M 7 cura-

——

ret,5

278 Veritates

curatiùs conſulas, ſingulare Dei bene-
ficium eſt.
Omnia pericula, quæ ſubterfugis,
omnes tentationes, quas vincis, om-
nes piæ cogitationes, quæ tibi per
diem ſuggeruntur, omnia bona ope-
ra, quæ peragis, ingentia beneficia
ſunt, quæ à magnifica Dei manu pro-
ficiſcuntur.
Ipie corpus, & ſanguinem Unige-
niti ſui Filli, ſi vis, quotidie tibi do-
nat in ſanctiſſimo Euchariſtiæ Sacra-
mento, &, ſi quid eo dignius habe-
ret, illud tibi lubens impertiret: nec
his contentus, præparavit tibi cœlum
quovis deliciarum genere refertiſſi-
mum; & necdum hæc omnia ſuffi-
ciunt, ut in Dei amorem totus exar-
deſcas? Quis credat?
Si quis vel milleſimam tantùm par-
tem beneficiorum, quæ Deus in te
contulit, elargitus tibi foiſſet, amore
illius haud dubiè æſtuares, omnes pe-
nèe ſermones, cogitationésque ad ip-
ſum referres, ejus frui conſpectu, cum
eo miſcere colloquia, in maximis de-
liciis

lisporeres;
10l benebi⸗
N
Cumco honm
uls, unumn
Unfeium, to
u ntis ee
cefereng
lagelrosDe
aelcelentes
dh gnicin
Peln ae
n gin
lfenum Non
i Anee
nntne P
l inen
Eenn bru
nulenn
AIisdite
ſhmn nbore
Eie guoe
Innbiemen
Uenrkciun
anrunt,
alk 8

Cbriſtianæ. 279
Alne Dib“ iciis poneres; qui igitur fieri poteſt,
uIt LEl beneficia inferiori apud te ſint
ne telif locO?
uas ines,Quando homo, non niſi terræ ver-
„qur tni miculus, unum, alterumve tibi præ-
mni bonn i ſtat officium, totus es in eo redaman-
genin bifi do, in gratiis agendis, & in obſequiis
Deimm Ne viciſſim deferendis; ſed (proh dolor!)
aa tam crebros Dei favores, & tantos,
nguinen i⸗ & tam excellentes, & tam tibi neceſ-
gotceti ſarios, nequaquam expergiſceris, om-
chrkte u nique ſeniu cares, ipſaque glacie es
ginshe frigidior; quin, quod deterius eſt, ad
inpett ejus offenſam nonnunquam his ipfis
nwtitictun abuteris; & necdum te graviter incu-
ene,e Keit⸗ ſas, omnique poſthac favore indignum
c onni M cenſes? O ingratus animus!
Tenn tose Neæ tu brutis animantibus à ratio-
V ne magis alienus es; ab his itaque ut
emnine Magiſtris diſce, quid Deo debeas; &
e Denbs te totum rubore ſuffuſum exhibe.
ſilet, mn Beſtiæ quoque ferociſſimæ nun-
re, N quam rabiem exacuunt in eos, à qui-
ee u bus beneficium aliquod vel leviſſimum
Nped acceperunt; at contrà illos diligunt.
nnum, UMæ, inquit S. Ambroſius, waͤrt⸗
6 ali-

280 Leritates

alimoniæ ſervant memoriam, tu non Lperkedgn n
Nervas ſalutis acceptæ? An non illud Mimonuam
probroſum, planéque vituperandum
tibi videtur?
Quamobrem ad mentem ſaniorem
redi, amor tuus in Deum majora in-
dies capiat incrementa; ei, Cæteris-
que omnibus, quæ S. Ecclefia creden-
da definit, fidem tribue; in eo ſpem
tuam omnem colloca, fides, & ſpes
in cœlo eſſe deſinent; verùm amor-
qui te hic Deo, conjungit, poſtmo-
dum futurus eſt ſtabilis, & perfectus,
& ſempiternus.

CAPUT LXXXI.
Pauci ſincerè DEUUW. niligunt.

XIdere licet plurimos, qui inge-
nio cæterisque donis, quibus
ornati ſunt, multa & præclara præſta-
re poſſent: ſed nihil horum efficiunt;
e quoôd labores, & certamina ſubter-
fugiant, alios laborantes, & certante
ſpectàſſe contenti.
Quid prodeſt, multa ſcire, ſi pau-
ca, aut vix ulla exequamur? quid ju-
vat

Citil arc
rim,

Nlrio k

n⸗
Alel

Kame

Cbriſtianæ. 281

im, vat perfecta notitia rerum, quæ ad
An non ſanctimoniam adipiſcendam condu-
jiupennn cunt, ſi manum operi admovere de-
trectemus?
kmn kict Qui nil arduum ſuâ cauſâ agere,
n ene vel pati vult, is ſe iplum non amat;
, HHE neque proprio ſtudet bono, quiſquis,
Todkelee ut potiatur æterno, momentaneum,
e;intn i ſi ità loqui fas eſt, malum tolerare re-
,Me, A cuſat: ubi pugna non eſt, illic victo-
Verim ria eſſe nequit.
llgt, oſte

etis, . Remilſeè DEUM diligit, qui ſe ip-
ſum intensè amat, atque omnia ad ſu-
um commodum inclinat: qui enim
XXI. Deum diligere cupit, is ſe ipſum ode-
Nlut. rite, neceſſeé eſt.
de. Gaudeat, oportet, dum morbis,

1 . . .„
a ſe doloribus, angoribus, aliiſque mole-
⸗ db. ſtiis affligitur; quemadmodum quis
nſee gauderet, ſi ejus inimicus, quem im-
htumtineln

te. blacabili odio perſequitur, hujusmo-
di calamitatibus foret obrutus.
Rarus admodum eſt, qui ſe ipſum
ir oderit; nam, qui verè ſe odit, pro-
ſolre, l priis non ſtudet commodis, & lucris,

umninm

282 Veritates

ſed in Divinæ gloriæ amplificationem
indefeſſo labore incumbit.
Quæſtus rerum creatarum merum
eſt nihil; attamen is cuncta perfringit,
& ubivis, heu! nimiùm quantum do-
minatur.
Solius Dei, ejſque gloriæ haben-
da eſſet ratio; ſed quotuſquiſque eſt,
cujus animum hæc cogitatio ſubit?
amor proprius, fons omnis mali, la-
tè graſſatur, & pene in omnia ſe inſi-
nuat; atque utinam interdum ex par-
te non inficeret res vel ſanctiſſimas,
vigilias, labores, afflictiones corpo-
ris, orationes, ſacrorum muniorum,
nec non eleémoſynarum diſtributio-
nes! utinam non etiam aliquando ir-
reperet in ſuggeſtus, in ſacra pœni-
tentiæ tribunalia, & in crebriorem
menſæ Euchariſticæ frequentationem!
atque ità fit, ut Dei gloria, quam
unam ſpectare nos oportet, jam non
priorem locum occupet, ſed ponè
ſubſequatur.
Qui ſincerè Deum amat, is, vel ad
agenda, vel ad omittenda ctiam ti-
iſſi-

limnopea
tegj ſni
Ulnn le guci
Dens nen
Peenapam a

fenpamae
83 l er 1
Pilet,
l griene⸗,
Ann Dei
lngerpens
G Deun d
Rhomines

De T

Cbriſtianæ. 283
Pliiatan ctiſſima opera, ſe ſolo obedientiæ nu-
it, tu regi ſinit, atque omnia humana
tarum wen infra ſe ducit.
ncaperfin Deus neminem unquam fallit, nec

nqonmund quemquam deſerit, mii prius ab illo
deſeratur. Vult quoque, & ſolus
gone hie debet ante omnia amati. Nunquid
Aclre ic rationi conſonum? Ratione pleniſ-
enin NRimum eſt, inquit S. Eucher. (a) Te
mis nid d UMum, in quo habeas omnia, amare præ
omin e omnibus.
etdunein Cætera in Deo, & propter Deum
Enelun amanda ſunt. Infelix eſt amor, qui
Hors non in Deo, ſed aut in hominibus,
aut in rebus perituris conquielſcit.
Qui hominem amat, frendet, ſi
quempiam alterum præ ſe diligi vide-
u at; qui verò rebus caducis immode-
getran raté adhæret, irà exardeſcit, atque in-
vidia uritur; dum eas ab alio amari,

tione
* & defiderari intelligit. .
5 Solus Dei amor doloris, & ſolici-
hen Mtudinis expers eſt: quisquis enim ſin-
t cerè Deum diligit, is, cæteros quo-
,5 que homines à Deo diligi, gaudet,
1 in ⸗ utque
. (a) De vera Sapient.

284 Veritates

utque hic viciſſim ab iis diligatur, ve-
hementer exoptat.
Quisquis habet amorem Dei, is
cuncta poſſidet, amor veròô pravus
bonos mores hâàc in vita corrumpit,
atque in altera horribiliter animam,
& corpus cruciat.

CAbPUT LXXXII.

Labor, qui Dei causd non ſuſcipitur:.
perditus eſt.
ona opera præſtare nequaquam ſuf-
ficit, verùm neceſſe eſt, nos ea
rectè exequi. Malum facilè ſe admiſcet
bono, in quod incumbimus.
Plurimi ſtrenuè laborant, ſed labo-
ris mercedem nullam aſſequuntur; eò
quòôd eorum opera non niſi naturalia
ſint, quibus cœlum promereri nemo
poteſt.
Quemadmodum feris ad greſſum
pedibus eſt opus, avibus ad vo latum
alis; ità homini opus Divinaà gratia,
ſinè qua finem, ad quem conaditus eſt,
conſequi nequaquam põteſt: hoc fidei
dogma eſt.
Ut

Ut homo
(4) guolbet
Apicetur⸗
Untonmnino
len t geati
Upectisexn
t, Nen ver
danektcog,
io inellech
nch notio v
le Glttis
Mkiinfundi
Pteetcine
Utte nobis
ecie
UMlnei verd
I, utſen
Utsprorehe
lagnns ſt.
Net, a nro
unoin Dern
er iplom
e erievl
4 Imnat te,
9Aod non
lolſinus.
) l, 2.

6 Chriſtianæ. 285
lgatu, WUt homo, inquit Divus Thomas;
(a) quolibet bono ſuo opere vitam
norem D, adipiſcatur æternam, duæ illi gratiæ
r ved ſunt omnino neceſſariæ: ac prima qui-
via him dem eſt gratia ſanctificans, quæ illum
biſter nm à peccatis expiat, filiüumque DEl effi-
Cit; altera verôò eſt gratia actualis, quæ
XXVI. bona eſt cogitatio, vel ſancta illumi-
„ HNatio intellectus, & pia affectio, vel
ſancla motio voluntatis.
2“ Has gratias S. Spiritus animabus
eegnm noſtris infundit, eâſque Jeſus Chriſtus
le,perfectiſſimà vitâ, acerbiſſimaâque ſuâ
eEα morte nobis promeritus eſt.
pbinm Sed pauci earum habent rationem;
vmnt, K innumeri verô in id unum toti incum-
Genum bunt, ut ſe magnos faciant, & ad al-
NII tiores provehant dignitates.
oneen“ Magnus eſt, qui cuncta caduca de-
ſpicit, ac pro nihilo habet, quique
magno in Deum fertur amore. Aliud
præter ipſum amare, damnoſum eſt,
atque periculoſum. Minùs, Domi-
ne! amat te, qui aliquid amat prater
te, quod non amat propter te, inquit S.
Auguſtinus. Uni-
