nouni
Mrito ee:
miſſone,
Gdenmien
onnin
n erion

Chriſtiang. 9 5

& ſatisfactionum egenam ex hac vita
migrare ſinunt?

Injuſtitia magna eſt, inquit S. Au-
guſtinus: (a) ut egeat Dominus tuus;
& habeat, unde luxurietur, filius tuus.

O quantò tibi melius foret, ſi affir-
mari de te poſſet, quod Valerius Maxi-
mus olim de Gillia dixit: (b) Quod
Gillias poſſidebat, omnium quaſi om-
mune patrimonium erat. Erat opibus
excellens, ſed multò etiam animo, quàùm
divitiis locupletior, ſempérque in ero-
ganda potius, quàm in eontrabenda pe-
cunia occupatus; adeò, ut domus ejus,
quaſi quædam munificentiæ offcina cre-
deretur.
Compotationes, luſus, faſtus, veſti-
um luxus, ſuperba domus ſupellex ad
Pauperiem adegére quàm plurimos;
eleëmoſynarum erogatio neminem.
Paucos reperire eſt, qui reponunt
theſaurum ſuum, ubi reponendus eſt.
Tbheſaurum is hene recondit qui in-

. digen-
(a) De Diſe. Obr.
[b) L. 4, c. 8.

96 LVeritates

digentibus dividit, inquit 8. Euche-

rius. (a)
Si ipſe pro te non ſis ſolicitus
modô, quis poſtea pro te erit ſolici-
tus? paucula fortè Miſſæ Sacrificia
ad aram peragenda curabunt conſan-
guinei tui, iisque contenti de ſalute
animæ nec cogitabunt ultrà, nec la-
borabunt.
Nunquid præſtat, patrimonii partem
etiam maximam deeſſe hæredibus tuis,
quàm ſaluti tuæ vel minimam particu-
lam?
Multum hæredibus relinquit, qui
optima, præſtantiſſimaque variarum
virtutum illis relinquit exempla.

CAPUT XXIII.

Quàm temers agant, qui conſanguineos
ditare ſtudent.
Qilguis locupletare conſanguineos
nititur, is & animæ, & corpori
non parùm nocet: etenim bonorum
ſuorum ſibi ſubtrahit fructum, ut illum
in alios transferat. Tan-
(a) De vera Sapientia.

Vinete, e⸗
tndiner
elane ele
Pororere
Olnneg, an
ewd de
Weticine
ICCinp
Cn, i
urinumin
grceng,
umiti
s nolte
Fiilrre⸗
gin ollte
Ukane
ibetel
tere
belet

Ai

8
luit . M

n ſis len
te elit ſin
iſle Kartt
rabum onl
enti de
Wlrà, !

tinonien
e bereibupt
immn pert

telingniet
1
t exenpi

Xxlll

en
N.
Conlnpun
e,
nimn bouli
Cum, uN

1

CObhriſtiang. 97
Tantumdem agit, ac ſi diceret:
Filii mei, conſobrini, cæterique hæ-
redes! poſſem opibus meis honorificè
vivere, nec non opiparè, lautéque me
tractare; poſſem, & egenos liberali
recreare eleemoſyna, Divinumque
promovere cultum; poſſem item

Omnes, quas peccando commerui,

Pœnas redimere, atque ità evadere
acerbiſſimos piacularium flammarum
Cruciatus: in poteſtate etiam mea eſt,
Coronæ, quam in cœlis exſpecto,
maximum in omnem æternitatem ad-
dere decus, atque incrementum; ſed
nihil horum meditor.

Vos mihi me ipſo chariores eſtis;
vobis noſtra ſervantur bona. Illorum
uſu, ſi lubet corpori indulgere, victum
ſubminiſtrare pauperibus, procurare
Divini cultus augmentum, effugere

poſt hanc vitam piaculares flammas,

ſi lubet ad coronam veſtram magnum
adjicere meritorum cumulum; per
me licet: de me nolo eſſe ſolicitus.

Quæ dementia major reperiri po-
E teſt.

98 Veritates

teſt, quàm ſic loqui? amor rectè or.

dinatus à ſe ipſo incipit.
Ama! non obſiſto: ama filios tuos,
& conſanguineos; ſed tamen ſecundo
à te gradu: ità illos dilige, neé te
odiſſe videaris; inconſultus namque,
& ſtultus amor eſt, aliorum eſſe me-
morem, immemorem ſui; opibus ſu-
is exiguum aliis commodum, ſibi cre-
are incommodum longè graviſſimum;
aliis præparare beatitudinem, ſibi affli⸗
ctionem; aliis gaudia, ſibi lachrymas;
aliis voluptatem brevem, ſibi voragi-
nem perennem; alios modico tem-
pore divites, ſe in multos annos, vel
æternùm reddere pauperem.
Liberi & conſanguinei tui, quos
amplis locupletaveris opibus, ab infe-
rorum incendiis te vindicare haud-
quaquam poterunt; nam, ut rectè
Salvianus ait: Flammaæ infelicium
mortuorum divitiis non refrigerantur
baredum.
O quantoò magis ſapiunt, ſibique
meliùs conſulunt, qui hæredes ſuos,
ue interdum otio diffluant, ſuarum
etiam

Wäanm kern
nunt, &
Uelibws el
Plelet
Gectelere
Peiie,
tiset
Coperitan

Gam Dei
a geri
bent, 1
ſunt
(ur,
DCure
telmerac
Deio pre

64

Dennn

lüinit
Glid
l Eetuo
nnl

.
amor techt

amma flios n

ltamen ſeon

iige, N
nlaltus man
iorun
ſul; oltu
nodum tüi
gigrniim
Udinen, i
,Dkihenne
, Ili ſo⸗
ocio 4
los annds
eleny.
nii e
ndicne
nam, U
ns i⸗
in⸗
int
*“
n, 1n,

6

Cbriſtianæ. 99

etiam rerum ſatagere aliquantulum ſi-
nunt, & proprias interea noxas libe-
ralibus eleemoſynis delere ſtudent!
Præſtat, temporalibus bonis aliquid
decreſcere, quàm animam æternum
perire.
Satius etiam eſt, illa, quæ aliquan-
do peritura ſunt, ultro derelinquere,
quàm Dei facere jacturam, cujus cau-
ſa quævis, etiam pretioſiſſima, lu-
benti, atque hilari animo repudianda
ſunt. “ .
Quare, ſi bene tibi proſpectum cu-
pis, cura etiam, atque etiam, ut æ-
terna evadas incendia, tuisque divitiis
tibi compares cælum, quocunque
pretio pretioſius.
CAPUT XXIV.
De amore ſolitudinis, & vitiis in
c,. (Cconverſatione. ..
I'fünditus poſſes comprehendexes;
quid à Deo paratum ſit hominidin-
cerè amanti ſolitudinem:, libens cubi-
Gulo te tuo includeres, licèt illud ver=
mibus ſcateret, & anguibu.
E 2 Cave

100 Veritates

Cave etiam tum, cuùm ibidem eris
ſolus, aliquid facias, quod hominibus
innoteſcere non vis; quod Deum vis
ignorare, ne id quidem cogita.
Domus, & templum quaſi cen-

trum ſunt homini ad Deum tenerrime

ſuſpiranti; ibi cor ſuum JESU Chri-
ſto, confidenter pandit, & cum ſan-
Gtiſſima ejus Matre, Angelis, Cæteris-
que Beatis ſuaviſſima miſcet colloquia,
ut eorum Patrocinio Dei gratiam ſibi
conciliet, & favorem. Extra hæc
duo loca, ſimilis eſt piſci extra aquas
luctanti: mundus illi carcer eſt, &
ſolitudo paradiſus.
Nemo ſecurè domo egreditur, niſi
qui libenter latet. Optimum eſt,
nunquam, niſi neceſſitate, vel pieta-
te, vel obedientià, vel charitate ſua-
dente, prodire in publicum.
Qui citra neceſſitatem pedem domo
effert, à recta haud dubiè deffectet via.
Quantò rariùs te turbæ immiſcue-
ris, tantò frequentiùs Dei ad cor lo-
quentis frueris præſentiâ. Deum ad
ſe is maximè alliçit, qui pravis natu-
ræ

Te Alvendi
i tilave
Ueti⸗ enpe
um
bdnrt,
tkni, nn
Ni

Aun ſehe
nonpun
Nund ſeon
ur, n
Ged lt i
eik ſteri
utir ife
ll) fuit,
Uunee
nonnt
nnd onn
ite⸗ 1

e

Pltis nt
I i
Unlor,
0 .
3 uo
tuniln

mn bbicen
od honminit
uod Denm
n CMolt.
um gnli d
peum tenennn
m NC
t, Lan⸗
ngels, an
Fileetcolon
Dei gatiln
Ln d
ſei etta AA
Ctcet et

Optinun 6
chatitate
lcum.
ilen
1e efehi
Nede
Prinh .

Cbriſtianæ. 101

ræ propenſionibus generoſiſſimè reſi-
ſtit, eaſque rationis, & virtutis im-
perio temperat.
Eum, qui mundi vanitatibus ſe
ſubduxit, ſimilem eſſe oportet præ-
ſtanti, atque eleganti picturæ, quæ
non niſi rariſimè exponitur; nam,
dum ſæpe conſpicienda exhibetur,
non parum de ſuo ſplendore amittit:
haud ſecus is, qui ſæpe domo egre-
ditur, maculas contrahit, & nævos,
adeò, ut vix ullus ſit, qui non de-
beat fateri cum Thoma à Kempis:
Quoties inter homines Jui, minor ho-
mo redii.
Magnæ omnino artis eſt, ſed raræ,
ſinè cujuſquam offenſa, ſuòque ipſius
damno cum hominibus poſſe verſari.
Videre licet aliquos in ſcientiis ac-
quiſitis tantâ levitate, & jactatione,
iis ut fuerit illas non didiciſſe melius-
Alios pecuniæ cupidos, gloriæ non-
nullos, multos libidinis ſervos „ uUt
cum ceorum vita mirabiliter pugnet ra-
tio; quod quidem mihi videtur eſſe
turpiſſimum: uùt enim, ſi grammati-
E 3 cum

102 Veritates

cum ſe profeſſus quispiam, barbarè
loquatur, aut ſi abiurdè canat is, qui
ſe haberi velit muſicum, hoôc turpior
fit, quòôd in eo ipſo peccat, cujus
profitetur ſcientiam;
Sic Chriſtianus in ratione vitæ pec-
cans, hôc turpior eſt, quòd in offi-
cio, cujus Magiſter eſſe vult, labitur.
Prudens eſt, qui non multis fami.
liariter utitur, aut periculoſis ſeſe con-
vVerſationibus inſinuat; ſed, qui cum
uno, alterôve probo, fido, frugi,
ac boni nominis viro amicitiam co-
lit: hunc qui nactus eſt, ingentem,
atque inæſtimabilem invenit theſau-
rum.
Sapientis eſt, cum probioribus ſe
agere, ac verſari. Hominis etiam eſt
magnà virtute præditi, ad cujuſque
genium ſe nôſſe fingere, gaudere cum
gaudentibus, dolere cum dolentibus,
omnia fieri omnibus, quoad per ra-
tionem, & conſcientiam licet.
Gratum pro beneficiis acceptis, ac
memorem animum ſemper præ ſe fer-
re oportet. Præſtitorum aliis benefi-
. ciorum

Coron
lulhble
le, trpe
Gignum.
Niͦg
i
mnloet
iconſode
Perkundere
(pide noh
Dunnin

Met o
nin Prſt
Ullarta,
ſench
loca:
(als ilie
Ttntem,
t, ir
Drür
Nll
I I
oc mun
or i

iam, batbe
cannt i, 4
n, boc tulpt
peccit, al⸗

tione rite e
quo in d
Ge l bin
on mulis 1
hlolsſtk⸗
fſio, fun
zmmicitiam“
Ct, ingenn
Unrent kc

vobiihu
ninis inn
10 ti⸗
,gaugerill
m GOlente
vod !
alepii,
erhakt
alis beli-

Cbriſtianæ. 103

ciorum memoriam tempore finire
laudabile eſt; at acceptorum depone-
re, turpe, atque omni vituperatione
dignum.
Ne iis quidem, qui verbo, vel fa-
cto aliquo nos læſerunt, rependere
malum licet; æquum igitur, ac ratio-
ni conſonum eſt, unumquemque ſibi
perſuadere, ingens eſſe malum, iis,
qui de nobis optimè ſunt meriti, ma-
lum referre.

Placet officioſa urbanitas; ſed ni-
mia, præſertim cum altero ſexu fa-
miliaritas, ſtudioſè cavenda eſt. Ha-
benda hic etiam diligens oculorum
cuſtodia: nam, ubi patent portæ,
facilis illic furibus eſt ingreſſus, qui
virtutem, quàâ ſimiles Angelis reddi-
mur, vix ullo adhibito conatu de-
prædantur.

Nullum eſt vitium magis ſœdum,
nullum magis execrandum, quàm lu-
Xuria. In Ccæteris rebus parvum quid,
hic magnum eſt; atque id, quod
ore Sapienti prolatum, ſemper eſt
E 4 verum,

104 Veritatés
verum, hic eſt veriſſimum: Qui ſper-

nit modica, paulatim decidet.
Quaàm ſe caſtè continentium glo-

rioſus, quâmque funeſtus luxurioſo-

rum ſit finis, quis explicet? Libidi-
nis initia continebit, qui exitum cogi-
tabit, inquit S-. Martinus Bracarenſis.
A lautis item conviviis, opipariſque

dapibus, quoad fieri poteſt, abhor.

rere nos oportet. Quàm multos il-
lic lingua ſeduxit, abſentiümque fa-
mam denigravit! Innumeri ibi etiam
effutiverunt illa, quæ jejuni ne cogi-
tare quidem fuiſſent auſi.
Spiritus Dei exſtinguitur, ſalutis
cura præpeditur, mors præmatura ho-
mines ſæpe opprimit, ſi cibo, vel
potui liberaliùs, quam par ſit, indul-
geatur. Propter crapulam multi .
riérunt; qui autem ahbſtinens eſt, adji-
ciet vitam, inquit §. Soriptura.
CAP U T XXVY.
De Dilectione proximi.
Uiſquis proximum diligit, ſicut
ſeipſum, is illi omnia optat bo-
na, quæ ſibi ipſi deſiderat. .
. . Qua⸗

k
Miun-
Erti

lecs,
laule
glon lbi⸗
unt, tib
1e poteſt
Winta
tik Nett
ti nfe
Einlieg
(un ol
ocbe
Ugnte
linhe
A mlles
ere hof

EObriſtianæ. 10 ½
m:. Quales Deum, & homines, quos
icet. ad iram provocaſti, erga te cupis ex-

nentinm † Periri, talem viciſſim aliis, à quibus
ns urumde Iæſus es, te exhibeas, oportet.
licet! D(lu — Ignoſcendum ſemper eit alis; nun-
erin q quam ſibi: nemo omnium, qui vi-
s Prurds vunt, tibi intulit unquam, vel infer-
8, Ce re poteſt damna, & plura graviora,
Cteſt,im quam tu ipfe tibi: quis enim animæ
m ummm tuæ Ppræter te nocere valet? nunquid
iümge ei jam frequenter nocuiſti? nunquid
netiiti e & indies nocere pergis, dum in pec-
eini ea Catum prolaberis? potes igitur „quin
. imòô debes, ſi quando deliqueris, tibi

ltr, A ipſi graviter ſuccenſere.
Drenetunk Ira in homine eſt, quod in repub-

5 fan, lica miles. Militis eſt, à mœnibus
Grt, u arcere hoſtes, eéſque in fugam con-
im mli Kenrere⸗ vel internecione delere. Iræ
en g),4 ki⸗ em officium eſt, peccatum, capi-
ſfnn 1 em noſtrum hoſtem, à nobis Pro-
Ne. an amovere, & depellere; hunc in
f ira nobis à Deo data eſt.
Cilgt, 1 cosnte Nem, quoties interiùs te
ane 1 aen ad act ſenties, & vehementer
1ocen ad oppugnandum eum, qui
e E ſ Vel

106 Veritates

vel corpori, vel honori, vel opibus
tuis haud mediocre damnum intulit,
toties reprime te, tumque militem
ad aliud certamen voca.
Dic iræ tuæ: duobus hoſtibus in-
vadendis nequaquam par es. Prius
hoſtem inteſtinum, pravas conſuetu-
dines, indomitôſque animi motus,
tuâque vitia, à quibus damna pateris
longè graviora, debella, ac funditus
dele. Cur foris prælia meditaris, ubi
in viſceribus tuis formidabilis graſſa-
tur hoſtis? Sine Deum agere; bene,
ſuavitérque diſponet is omnia, tuòô-
que pugnabit loco: Mibhi vindica,
inquit, Deus vindictam ſumet, ſi tu
vindiätam non ſumpſeris, ait §. Ber-
nardus.
Tibi itaque iraſci, ac de te ipſo pœ-
nas exigere ſemper tutô potes; ſed
aliis ſuccenſere, illôſque punire nun-
quam licet, niſi tibi à Deo ad hoc
conceſſa ſit poteſtas. S
Qui hanc accepit, neque tamen
in improbos animadvertit, hic offi-
cit probis, teſte S, Martino Braca-
renſi,

i,

enh. da)
Gt. IsT
et, u
Deccat,
lebet, r
Gikontre
Mlr n:

Uaniend

hece
Feünn ete

Ed arn
jet⸗ um,
Minmnin
let,
Ulos
Ullis in
Atiner;,
Ciert
n dic⸗
AMdn N
ca
Rari UG
s coner

0 N

Chriſtianæ. 107

i, vel oin renſi. (a) Bonis nocet, qui malis bar-
mnum im cit. Is Deo etiam non parum diſpli-
mqve mim cet, quia nimiùm aliis indulgens,
peccata, quæ avertere & poteſt, &
8 holibuai debet, præpedire negligit. Ejusmo-
dar es. Ni di homines Propheta aias nuncupat
eas collu unes non valentes latrare.

imi o m Puniendi ſunt improbi, non ſolùm,
Sdimme quia peccatum ab iis commiſſum eſt,
, i verùm etiam, ne amplius peccetur.
Ielitms ſed cavendum, ne ira poenam impe-
riceblis ret; nam, uüt rectè monet Seneca .
m agereſen -Wihil minus, qudm iraſci, bunientem
8 ommn decet. Hr
Nii Multos timeat, neceſſe eſt, qui à
m , multis timetur. Magis periculoſum
i,/ id eſt timeri, quàm contemni.

V Qui verbis, factis, ac moribus alio-
deeht rum dijudicandis ſemper intentus elt,
NtoNi quique ſæpius de vitiis eorum loqui-
vennien tur, is profectò perquàm frigidè, ne
Deo 1 dicam, perperam proximum diligit.
Rari admodum ſunt, qui in ſe ocu-
6 los convertunt. Ad proprios errores
cæcu⸗-

=—

t, Mi 4 6
„ 7 . .
ttin Nn (a) Maxim. de morib.

N

108 PVeoritates

cæcutimus; ad alienos perſpicaces ſu
mus, ac lyncei.
Quiſque ad ſe ipſum attendat, opor-
tet; ad alios verô rarô, vel nunquam,
niſi ſtatus, aut officii ratio id ab eo
requirat.

Satis, ſupérque negotii nos ipſi no-
bis faceſſimus; cur ils rebus, qua-
rum noſtraà nihil intereſt, & de qui-
bus nulla nobis reddenda erit ratio,
nequidquam nos immiſcemus? ſuum
quiſque portabit onus.

Non boni regiminis nota eſt, ubi
materfamilias nunquam non domo
abeſt.
Prudentiæ item amoriſque eſt defe-
tus, ea proloqui, quæ nemo liben-
ter audit, vel, quæ alteri bilem mo-
vent, eúmque dolore ſolent afficere,
aut rubore ſuffundere.

Noönne ſatis hoc nos ipſi perſentiſci-
mus, ſicubi à parentibus, vel mode-
ratoribus noſtris admonemur, aut re-
prehendimur? quantò magis, ſi ab
lis, ad quos hujuſmodi res non perti-
. net.

et, hula
Drari conk
lli
odmn
E relica
tits erpen
uni ztgn
Ut, Hll
Uifmr. 1.
elt nend

Uhnie
mla
WO cuin
ileni pe⸗
Puis in
Ni qid
Cntinort,
k ndle
Kronni
en e
in, Utde
nt.
i un
Kne

Obriſtianæ 109
elſgeel net, talia nobis dici, atque expro-
brari contingat?
ttendihot IUli ùt plurimùm carpendi ſunt
velnunun quàm maximè, qui alios carpere,
to id & vellicare non ceſſant. Omnis vir-
tutis expers eſt, & cujus ore non niſi
Zees vani, atque inanes prodeunt ſermo-
tiinos in , ,
„nes; Ex abundantia enim vordis os lo-
i gluitur. Lingua per exiguum quidem
„elſt membrum; at ingentium malo-
rum origo.
UHüumilem eſſe, & noôlſſe tacere,
multa audire, ſæpius loqui ſecum,
noti , rarô cum aliis, lapis lydius eſt animæ,
1 WNL inſigni pietate, ac ſapientià præditæ.
Si quis in verbo non offendit, hic ſt
reet perfectus vir, ait &. Jacobus.
, teno In Si quid mali de proximo narrari
iblene Ccontingat, eum, quoad potes, apud
Clent a te, atque alios excuſa. Temerarium
eſt, omnibus, quæ dicuntur, mox
Sveld fidem habere; multi enim mentiun-
locr tur, ut decipiant; multi, quia decep-
ſeh ti ſunt.
ummt, „Vix unquam fit, ut una, ea-
demque res, eodem à duobus re-
E 7 fera

cl ent i
ſcemus? u N

110 Veritates

feratur modo: hinc ea, quæ famà,
& rumore percipiuntur, plerumque
dubia ſunt atque incerta, & frequen-
ter ab invido, & mendaci delatore
proficiſcuntur.
De nemine malè eſt opinandum,
niſi de nobis ipſis. Conſcientiam in-
ter, & vultum magnum eſt diſcrimen.
Aliorum vultum cernimus; non ve-
rô noſtrum. Contrà videmus noſtram
ipſorum conſcientiam, aliorum non
item: attamen, licèt illa mentis ocu-
lis pateat, & aperta ſit, contingit non
rarò, ut plané ſimus incerti, bonâne
ſint opera noſtra? an mala? conſen-
ſumne peccato præbuerimus? an ve-
rô denegaverimus?
De aliis itaque hominibus ferre ju-
dicium, quorum arcana pectoris ſoli
Deo manifeſta, nos penitus fugiunt,
ingentis eſt temeritatis, quandoqui-
dem, vel ea, quæ nos ipſi facimus,
quæque facere nos certò novimus,
ſinè erroris periculo judicare vix poſ-
ſimus: Judicare, inquit Climacus (a)

2
(a) Gradu I0.

R inin
i.

Utiore
t 8 Lug
umugf
il ſcen
Cpa
ſe nede
Dniann
uun e,
JMugter 4

9

Chriſtianæ. 111
,qus fin eſt impudens direptio Divinæ dignita-
, plerumgi tis.
1, & feuer Mitior eſt charitatis indoles; nam,
daci dem ut §. Paulus ait, Charitas patiens eſt,
benigna oſt, non cogitat malum, om-
opiundu nia Jicffert.
nlcientim d Qui proximum ſuum non amat,
geltdin hic nec Deum amat. Si quis dixerit,
mm; unH guoniam diligo Eum, & fratrem
Leuson Juum oderit, mendax oſt, inquit §.
lorun n Joannes Apoſtolus,
gentis
anchen PROSECUTIO.
Certi, Min Niuil magis nobis præcipitur, quàm
ola! ll dilectio. Hoc eſt praceptum me-
msl uo k um, ut diligatis invicem, ait Chriſtus.
Nullum omnino præceptum illo cha-
gibufee,“ rius nobis eſſe decet.
1helhi ſl Quatuor orbis partes teſtari poſ-
sei, ſunt, nihil eſſe ſuavius, quàm amare
„Jun inter ſe, atque in concordi tranquil-
il am lque coneordia vitam ducere.
noſine, Quid prodeſt, efferri laudibus in
crei coelum, munere fungi perhonorifico,
Cmme amplaà pollere auctoritate, lautæ, at-
due opiparæ menſæ quotidie accum-
bere,

112 Veritates

bere, ſi amaris, & vindictam ſpiran-
tibus intenti cogitationibus, domum
obambulemus? ſi dum verſamur in
cubiculo, præ indignatione disrum-
pamur, ibidémque contracto, de-
preſſo, furente, atque exacerbato diu;
noctúque hæreamus animo? perlpi-
cuum eſt, hujuſmodi hominem vero,
ſinceréôque gaudio frui non poſſe.
Aman, præ cunctis Regni Princi-
bus erat populo in honore, ac vene-
ratione, Regis Aſueri favore, & gra-
tià utebatur prorsus ſingulari, im-
menſas poſſidebat opes, nihil ad be-
ne, beatéque vivendum illi deeſſe vi-
debatur: attamen èê tanta rerum om-
nium affluentia, nullam omnino læ-
titiam percipere poterat, quamdiu
contra Mardochaæum inimicitias fo-
vebat.
Nihil igitur eſt, quod majus al-
fert gaudium, quàm mutua animo-
rum conjunctio. Propterea David
exultans ajebat: Eece! quàm bonum,
& quàm jucundum, bhabitare fratres
in unum, uno, eodémque colligatoi
Judi⸗

ldicio, N.
Cnlenlu.
Hujofen
i; luic⸗
muatove
Meric te
dhari
ulhtatorer
Urd ut
in ſhentn
H n
l ient
umn
Uumum, &
ios un
Ti der
u mn
U N
tedn
Oettone
Ubenste
Wmmoc
ors

ano

dicann ſpit⸗
bus, dom
1 vetlammn!

ltione dign
Ontrado, 6
exacerban
nitno! vel
notminen i
non
Repni in
e, 1 N
favore . 6 1
ingolan,
, Uii t
Nicetlen

a kun

4

omnrio 1
t, Cuml
imicitis

Utua Alc.
eren M
, ,
in,MN.

Cbriſtianæ. 113
judicio, voluntate, atque animorum
conſenſu.
Hujuſmodi vita Angelorum eſt vi-
ta; ſiquidem Angelorum inter ſe amor
mutationem neſcit, neque terminum.
Meritô itaque ait S. Hieronymus:
Siné charitate cœnobia ſunt tartara,
habitatores ſunt demones: Cum bhac
verò ſunt paradiſus in terris, & in
eis degentes ſunt Angeli.
Hinc mirum nobis videri non de-
bet, quòd Chriſtus ſuis olim Apoſto-
lis dixerit: Monne ego vos duodecim
elegi? & ex vobis unus diahbolus eſt.
Judam appellabat diabolum, quia Do-
minum, & Magiſtrum ſuum, ſuéſque
ſocios nullo amore complectebatur.
Tali d'mone non niſi unico opus
eſt, ut univerſæ domus, vel coœno-
bii pax perturbetur, utque in diver-
ſis crebra, veheménſque contra Dei
vocationem tentatio excitetur, atque
ingens tædium, aliâve ſuboriantur in-
commoda, quæ non rarò præmatura
mors excipit, & ſubſequitur.
O quoties audivimus has, aut fi-
. miles

114 Veritates

miles querelas! ille filius iſta in do-
mo, hæc filia patri, matrique mor-
tis extitére Cauſa.
Quievis itaque domus, in qua con-
jux cum conjuge, parens cum libe-
ris, liberi cum parentibus, liberique
inter ſe mutuæ charitatis vinculo ſunt
conjuncti, Cœlum eſt. Cœlum item
eſt quævis religioſa domus, ubi is,
qui præeſt, ſubditos diligit, &, ne
quid iis deſit, paternà excubat curâ,
atque, ubi ſubditi Præſidi ſuo veloci-
ter parent, eumque, ut patrem ob-
ſervant, ac reverentur, ſociique inter
ſe amant.
QLontra quævis familia, quodvis
cœnobium, ubi hæc deſunt, non ni-
ſi tartarus eſt.
Amemus igitur, nullo puncto tem-
poris intermiſſo, alter alterum, &
Chriſti pareamus mandato, quod ipſe
etiam tum, cùm jam properaret ad
mortem, palam eſt elocutus, ultimam
ſuam ſic nobis declarans voluntatem.
Cardinalis Toletus, vir apprimè
eruditus, hoc mandatum interpretans,
ait

itintert
Clos: H
e f Chr
quæ vobis
lud pern
lyuis imu⸗
Chrikus
Ud lim
Iuemdam,
Rue celet
le, nh,
ie⸗ G
Ul Noner
cicere
((ogor negn
Nr S
Mem ait:
lin⸗
n iſ
Neniſk
Rnren
tot knin
Aosil
lher
Mln

8 iſta in

atrique mor

, in gunn
ens cum I
s, lheigt
8 vincolol
CClumi
oimIS, Hin
Aligtt,
exCubat
di ſvo vel⸗
ut patren“
,ſocigen

nii i
elunt, MN.

l⸗ ln/ tn
Tieuct,
o ſoli
roerue
—E*qA
oluutrn⸗
ii in
enn,

Chriſtianæ. 11 5
ait in textu græco duos contineri arti-
culos; Hoc eſt illud meum praceptum,
ac ſi Chriſtus diceret: Inter omnia,
quæ vobis dedi præcepta, hoc eſt il-
lud præcipuum, atque inſigne, ut di-
ligatis invicom.
Chriſtus hic non utitur verbis, qui-
bus olim alloquebatur adoleſcentum
quemdam, quærentem, quid ſibi ad-
huc deeſſet? &t vis perfoltus eſſo; va-
de, vende, quaæ habes, & da bpaupe-
ribus; & habebis thoſaurum in Cælo.

Illud non erat niſi ſalutare conſilium:

quaſi diceret; nequaquam te ad hoc
Cogo, neque etiam obſtringo; ſed li-
beræ tuæ id relinquo voluntati, Hic
autem ait: Hoc oſt præceptum meum,
ut diligatis invicem: quaſi diceret;
nolo, liberum cuipiam fſit diligere,
aut odiſſe proximum; ſed dilectio-
nem ejus vobis impero.
Neque ſinè ratione adjunxit Meum;
tota enim ejus vita, pium amoris er-
ga nos ſui fuit exercitium. Addidit
inſuper Meum; non quòd cætera
mandata minus ſint ab illo tradita; ve-
rùᷣm

116 Peritates
rùm ſic loquebatur, inquit Maldona-

tus, ut ſingularem, quo in hoc præ-

ceptum ferebatur, declararet affe-
Gum; ac ſi dicere voluiſſet:
Dilectiſſimi diſcipuli! præceptum,
quod vobis do, non eſt præceptum
Moyſis, vel Joſue, neque Princi-
pum, aut Regum, neque Epiſcopo-
rum aut Pontificum, meorum in terris
Vicariorum; ſed meum eſt præcep-
tum, meà ſancitum, confirmatúùm-
que authoritate. Ego autem dico vo-
bis &c. ego Dominus, ac Magiſter
veſter, Pater, & Paſtor, volo, ſeve-
réque mando, ut diligatis invicem.
Famulum Domino, diſcipulum
Magiſtro, filium Patri obedire par

eſt, ovémque baſtoris ſui vocem au-
dire oportet; quantô igitur potiori

jure vos mihi obtemperare, meâm-
que vocem audire neceſſe eſt? cùm

non ſolùm Dominus veſter, Magi-

ſter, Pater, ac Paſtor ſim, verum
etiam veſter Jjudex, Rex, Conditor,
& Deus, quem obſervare debetis, &
revereri, ac timere, eò quoôd VObi
00

loe prcept
tanggel
NEnpicec
64
Neti,
fonig p
omo inpn
e it, oo
Klonni
oe in
im kr
Cnone,
ntz,uin
iit e
Wencia,
Rocrten

uit Maln
no in hoepe
eclararet kü
billet:
praceyun
eſt prreeyen
neqbe Nin
egne Hlan
nebkumintet
um el hre
Confimmnti
utenn lint
a
t, ſol⸗/ ſen
ii R.
, Caon⸗
i obeilte
ſuivocem
igtur pole
ale, Men
ele elt
ſim, ſenn
, Condin
e gebeibii
guo

Chriſtianæ. 117

hoc præceptum dederim, propoſita
ejus transgreſſoribus implacabilis odii,
æternædque damnationis pondâ.

CAPUT XXVII.

De Superbia.

Qberbia, eſt inordinatum æſtima-
tionis propriæ deſiderium, quo
homo impulſus ſupra cæteros, ſupr-
que id, quod eſt, ſe ipſum extollit.

Sed omnis, qui ſe exaltat, humiliabitur.

Hoc vitium prorſus eſt execran-
dum. Ex Angelis innumeros effecit

dæmones, & cum illis plurimos ho-
mines, qui multo tempore, piè ſan-

ctéque vixerant, in æterna detruſit
incendia.
Proceræ arbores diu creſcunt; ſed
unicàâ excinduntur horà. Gravis, &
periculoſus eſt lapſus, dum quis ex
alto ruit.

Odibilig coram Deo eſt, & bhomini-

bus ſuperbia. Initium omnis peccati

Aſt. Quid ſuperbis terra, & cinis?
ait. S. Scriptura.
Difficile dictu eſt, quàm pernicio-
ſum

118 Veritates

ſum ſit, præponere ſe vel uni. Si
Deo ſic placitum fuiſſet, pediſſequa
tua nunc foret Domina, & tu pediſ-
ſequa.
Fieri etiam poteſt, ut qui modo
eſt mortalium omnium ſceleratiſſimus,
in ſanctiſſimum evadat.
Latro ille, qui ad dexteram Chriſti
erat cruci affixus, poſt enormia à ſe
perpetrata ſcelera, tam benevolè ex-
cipiebatur, ac ſi nihil unquam egil-
ſet, niſi quod bonum, & rectum erat,
adeò, ut tres horæ veræ, ſinceræque
ponitentiæ?, quæ duravit uſque ad
extremum vitæ, magis illi profuerint,
quàm longa multorum annoruùm ſan-
ctitas, quæ uſque ad obitum non fuiſ-
ſet duratura.
Tu verô, licèt modô ſis probus,
licèt diu, conſtanter, fidelitérque
Deo ſerviéêris, fieri etiamnum potes
mortalium omnium nequiſſimus: quo
in ſtatu ſi te mors deprehendat, poſt
innumera bona opera præſtita ſic te-
cum agetur, ac ſi nihiſ unquam, ni-

ſi malum à te eſſet profectum.
Effer-

☛n

Eerre
Hum, q
10 bonnn
ubes,

mAum,

Qch
e, ſen
Nt: eteni
imoont
gepenten
ſole.
eſol
Clithra
Genrn
Mͦ un
Ermm,
Mbe etian
cteata
Nlicen
IN
d
od inl
lns
NAN
Ln 1

e vel vni
ſet, peclile
4, C tu el

Ut qol nil
ſceleratlin

extenmCH
t enornm!
beneſole!
Vnguan 6
Credume:
, ſineenen
Awit Ile
pooen.
Aunorum
iummſ

ſs geb⸗
elitege
mnum Nn
inns. 4
encet,K
Aſinket
UOan
.
.,

Cbriſtianæ. 119
Efferre ſe nemo poteſt, niſi ob bo-
num, quod ſibi proprium eſt; tu ve-
rô bonum, quod tuum ſit, nullum
habes. Peccatum, maximum in orbe
malum, ſolummodo eſt tuum.
Quidquid in te invenitur boni, for-
ma, ſcientia, induſtria à Deo ma-
nat: etenim res omnes creatæ ab ip-
ſo ducunt originem, & alſiduè ab eo
dependent, non aliter, quàmi radii à
ſole.
Sinè ſole nec movere ſe, nec efficere
quidquam valent radü; ſic nec ulla
Creatura ſine Deo quidquam valet.
Radii nihil addunt ſoli, nihil etiam
detrahunt; neque illis augetur ſol,
neque etiam imminuitur; ſic nec per
res creatas quidquam accedit Deo,
nec quidquam decedit,
Licèt omnes mundi radios ſoli of-
ferres, nihil omnino ei dares, niſi id,
quod ipfius eſt: ità etiam, quamvls
tu ſolus offerres Deo, quidquid ſan-
ctiſſima Virgo MARIA, quidquid An-
geli, & beati omnes unquam egerunt,
agunt, æternumque actari mants gil

120 Veoritates

hil ei dares, niſi id, quod ex ipſo
promanat.
Quid ergo vandâ glorià inflaris? quid
ſuperbià intumeſcis? Quid tanti te ip-
ſum æſtimas? quaſi aliquid ſis, quaſi
momenti alicujus ſit id, quod agis,
quaſi aliquid IL) EO des. In ipſo ſunt
omnia, & ex ipſo profluunt univerſa.
Nos Deum neque majorem, ne-
que beatiotem, quàm ſit, reddere va-
lemus: omnem enim perfectionem,
& beatitudinem in ſe complectitur.
Quapropter, ubi omnia, quæ præ-
cepta nobis ſunt, executi fuerimus,
dicere nos oportebit; Servi inutiles
ſumus. Nobis ipfſis etiam ſtimulos
addere debebimus, ut majora, & dif-
ficiliora, atque adeò, quidquid in
noſtra poteſtate, alacri, lætôque ani-
mo aggrediamur.
Quòd ſi per hæc ad magnitudinem
Dei, ejuſque felicitatem nihil poſſi-
mus adjicere, certè ad noſtram ipſo-
rum gloriam, propriâmque beatitudi-
nem non exiguus meritorum cumulus
accedet.
QLui

iphen
Nti.

641
1

Hti
Re, u

SCettt eren
1. Mano
Eehidz ef
mbeimtoe
Qlemn
Anngntie n
lentt
egltarumn
Un, on
t.
Eetalt ,
Wn.
lig
em Ne
tmel d
N

qvoc er

inklarsa
Aic tanfir⸗
ic ſs,
ic, gol /
. In po⸗
dAuuptunitet
mijolen,1
ſt, tellent
ettectonn
conpeckin
nni, ue
cuti fueriun
deru M
gin inn
Imtjole-
guti
MGet
ngimcn
noltan ,
jve betl
mamd
1

4

Cbriſtianæ! 121

Qui ſe pumiliat, inquit Chriſtus, ex-
altabitur.

CAPUT XXVII.
De Humilitate.

Umilitas eſt virtus Chriſti: hanc
ipſe, ut annuntiaret verbis, &
doceret exemplis, deſcendit de Coe-
lo. IIla nos Deo reddit perquàm ac-
ceptos; etenim cum humilibus ſer-
mocinatio ejus.
Quemadmodum latentis in animo
arrogantiæ manifeſtum indicium eſt,
ſi paucis à Deo gratiis illuſtremur;
ſic gratiarum multitudo, quâ præve-
nimur, non ambigua eſt nota humi-
litatis.
Deus ſuperbis reſiſtit; humilibus
autem dat gratiam, inquit S. Srip-
tura.
Exiguus profectò humilium eſt nu-
merus. Nemo, dum eſt æger, ſanus
haberi cupit: plurimi tamen, cum
ſint mali, bonos ſe haberi gaudent;
hinc humilium paucitas non obſcurè

colligitur.

122 Veritates
Quemadmodum æger morbum ſu-
um verbis auget, & aggravat, ſéque
ab aliis, uùt egrum tractari, & mor-
bum ſuum augeri, aggravarique ve-
hementer deſiderat, ita, qui demiſſo
eſt animo, vilitatem ſuam verbis ex-
aggerat eâmque à cæteris exaggerari,
mirificè lætatur.
Prorsus non timet vilis haberi, nect
contemni, niſi vilis, & contemni di-
gnus, ait Magnus Guigo. (a)
Qui verè humilis eſt, injuria quid
ſit, ignorat.
Neminem etiam timet; quia à ne-

mine timetur: idcirco magnàâ ſemper

fruitur animi pace. Placet & reliquis;
eò quòd ſibi uni diſpliceat.
Deum noviſſe, & ſeipſum, ſcien-
tia eſt omnium fſcientiarum utiliſſima.
Quid prodeſt ſcire, quid in aêre,
quid in elementis, & circa cœlorum
motus agatur, ſi quid nos agamus bo-
ni in terris, prorsuùs ignoremus?
Qui ſe, & Deum rectè novit, is
veràâ, perfeclâque eſt præditus humi-

litate,
M De Tranguil.

e geck
tic otn
coren

Uate, n
EMinus
Wiglan

k morbom
grarat, ſ
kari, & n
gravariqre
qui ceni
am verbst
s exaggte

iis uimi,
en!
)
, injuan

pm, 1
n uliin
vid in
tei gein⸗
nn⸗
rennns
6e no,
itus .

Chriſtianæ. 12
litate, nec audet cœlum intueri ſed
eminus ſtans cum Publicano, ſuuëm-
que pectus percutiens, ait: Deus pro-

bitius oſto mibi pecoatori.

Is coram Deo aliquid eſſe incipit,
qui ſeipſum reputat merum nihil.

CA?HUT XXVIII.
De Peccato.

Sl quis ex alta turri tenui fune co-
lum inter & terram pendulum te
teneret, cum omnimodà dimittendi
funem, atque adeò te conterendi po.
teſtate, ad iram illum provocare ne-
quaquam auderes.
Totus à DEO dependes. Ipſe om-
nium perfectionum eſt aggregatio; tu
porrô merum es nihil: ipſe te nun-
quam indiget; ubi in ſingula mo-
menta illius auxilio opus eſt.
Manum ille ſi vel ſemel à te remo.-
veat, de te actum erit, & in nihilum
illico recides. An non igitur audax,
& temerarius es, ac Pperfrictà fronte,
dum tantum Deum irritare, atque ad
iram provocare non reformidas?

F 2 Si

124 Veritates DKL
Si Deus triſtari poſſet, peccatum or
mortiferum vel unicum majorem ei

:
afferret moerorem, quàm modò om. aͤn
nium Sanctorum bona opera illi affe. i
runt gaudium. ürit
Bona opera Deiparæ Virginis Ma- H
riæ, cæterorumque Beatorum, quam. Nuii
Vis in ſe maximi ſint valoris, tamen
We/NN

comparata Deo, tanquam nihilum re-
putari debent; eò quòd hic ſit infini-
tus, illi verò limitati; hic Creator,
illi res creatæ.
Deum honorare, uùt par eſt, nemo
valet, niſi homo, qui unà ſit Deus.
Verùm enimverô infinitam hanc
Dei Majeſtatem ab homine irritari,
& contemni à vili, abjectòque terræ
vermiculo, qui tot, tantiſque obſtri⸗ N
Gtus beneficiis, amorem (ſi fieri poſ-
ſet) infinitum ei rependere deberet, unm
injuria certò eſt, quæ majus illi infert
probrum, quàm omnes omnium San-
Gtorum virtutes afferre ei poſſint glo- M i
riam, & honorem.
Dignitas Majeſtatis offenſæ peccati Myihn
menſura eſt, eôque culpa eſt gravior, muyt
quô

on Atet

1, peccat
1 majorem:
Im modd on
ppen ili E

Virgins l
Orum, Iin
loris, ts
am nihilumn
A hie ſt in
ie Cent

parek, teni
Uniſt en
kniann n
ine ininn
ettogoe n
lane Nt
(Efer he
ete eer,
u ii n
mnniun N
poling

Chriſtianæ. 125
quòô major eſt excellentia læſæ Maje-
ſtatis.
Malitia igitur peccati mortalis infi-
nita eſt; eò quòd Dei, qui illo con-
temnitur, excellentia ſit infinita.
Quapropter nihil æquèe ſormidare,
deteſtarique nos oportet, ac pecca-
tum.
Peccare, eſt inhonorare Deum; quod
non debet facere homo, etiamſi totum
bpereat, quod Deus non eſt, inquit §.
Augiſtinus.

CAPUT XXIX.

Quo animi ſenſu eſſe nos oporteat,
quando per peccatum Deum
amiſimus.

EUM peccando perdimus; anul-
la gravior jactura reperiri poteſt?
Non pauci, ſi quando lite, incen-
dio, aliôve adverſo caſu bonis tem-
poralibus priventur, vel ubi ſe ino-
pinè tædio, aliiſque miſeriis circum-
datos vident, tantis ſe diſcruciant
moœroribus, ut perſæpe fiant mentis

impotes.
F 3 Quan-

Veritates

Quantus ergo concipiendus eſt
mœror de peccato commiſſo, quo
infinitum æternúmque bonum amiſi-
mus?
Infelix prorſuùs eſt anima, quæ De-
um per peccatum perdidit; ea verô,
cui tam lamentabilis jactura vehemen-
tiſſimum non inurit dolorem ,„ longè
eſt infeliciſſima.
Hanc infelicitatem deplorat & Au-
Zisſtinus, dum libro primo Confefſio-
num memorat, non niſi fuſis lacry-
mis legere ſe potuiſſe apud Virgilium
Didonis mortem, quam ſibi ex im-
moderato in Eneam amore conſci-
verat; nec tamen ſe defleviſſe animæ
ſuæ mortem, cujus, & peccando, &
non amando DEUM, ſibi fuerat au-
ctor.
Nonnullos reperire eſt, qui in ca-
nes, & feles, pſittacos tanto, tâàm-
ue tenero feruntur affectu, ut, ſi
ni orbentur, nec ullam admittant
conſolationem.
