Milites è domo Michæ, idola ipſius
juſſu fuſa, furto ſuſtulerant; quibus
non

126

4

1On ttti
o Meer
oltiejha
il nioi
Dnman n
ig) (
latnepe
1CunN,
netchodar
ſberrimns
ton irt
ns keis,
hamten
un
Mrim
Uelis ke
Nolenti,
Uet pecen
Uicemn 1
ler,
Wn
Mle
ihianr
lloe⸗ e
phetſi,

lpiends
himiſlo, n
vonum amid

na, Iue D
dit; ei ven
tura ſehener
loren, Long

Pbont 0 4
1o Conſelt
luls ho
Ud Piglvn
n lien in
nore Coli⸗
erile animn
pecanil
i huentan

iin
nto, iin
du, ,
AOnnitn

Gol—
N

Chriſtianæ. 127
non repertis, mox ille ubertim flens
ipſos inſequitur; rogatus verò tam
inſoliti ejulatus cauſam; hiſce verbis:
Quid tibi vis? cur clamas? repoſuit,
Deos meos tuliſtis; & dicitie, quid ti-
bi eſt? (a)
Fierine poteſt, ut vilis beſtiæ jactu-
ra ſomno, & quieti omnem locum
intercludat? nec non idoli direptio
uberrimas oculis excutiat lacrymas?
an non igitur Deus pluris valet, quàm
canis, felis, aut idolum? quis hoc in
dubium revocare audeat, niſi blaſphe-
mus?
Interim perſæpe videmus, multos
acerbis lacrymis iſtiusmodi jacturam
proſequi, qui Deo, infinito bono,
per peccatum deperdito, ne unam
quidem lacrymam profundunt; ſed
epulantur, choreas ducunt, rident, &
jocantur, ac ſi nihil prorſùs mali illis
obtigiſſet. Peccavi, ajunt, & gquid
mihi accidit triſte?
Hoc erat, quod S. Thomas Aqui⸗
nas perſpicaciſſimà ingenii ſui acie com-
4 Ppre.-
(a) Judicum cap. 18.

128 Veritates

prehendere neutiquam valebat. Hoc
etiam erat, quod Carolum V. & Phi-
lippum III. Hiſpaniarum Regem in
ſtuporem rapiebat, nimirum, quo
pacto is, qui mortiferæ noxæ fſibi eſt
conſcius, ſomno ſe tradere aufit.
Cogita itaque, 6 homo, DEUAM
etiamnum hodie te alloqui Prophetæ
Jeremiæ verbis, quæ olim per ipſum
poôpulo Iſraélitico annuntiari juſſit.
Seito, & vide; quia malum, & ama-
rum gqt, reliquiſſe te Dominum Deum
tuum, & non eſſe timorem ejus apud te.

CAP.UT XXX.

Vitanda ſunt omnia peceata mortifera:
uanto Deus illa perſequatur odio,
panaæ declarant.
A Liqua mortifera fugere non ſuffi-
cit; fugienda ſunt omnia. Qui
unum admittit, fit omnium reus; ete-
nim amicitiaà Dei, cunckiſque fuis or-
batur meritis, ac ſi omnia mortalia
peccata perpetràſſet.
David vir fuit ſecundùm cor Dei:
nunquam tamen æternâ donandus
fuiſſet

üchet gl
mors e
Hinco
actum,e
tur.
Kmitre
en con
ileeipi
Eites dice
Ckucienisf
te eximam
ſan fiun
Ekon g
Mntun'
Densin
s, ind
flum m
g, bl
ol lee
Ebn,
et
n ins
Ommicon
Uucunckie
lepele

lebat. H
n V. &N
n Regen!:
mirum, 4.
noxe ſ
kere aſt.
mo, U
ui Pißftt
Dlimpeihin
untiän i
inn Vn
Utiugu
XX
tu nurtſon
uurolb,
„
re non ⸗
nnin
n kenszee,
gneſfiz
un Mo

1 r
dooeon

Chriſtianæ. 129
fuiſſet glorià, ſi illum in adulterio
mors occupaſſet.
Hinc odium Dei in mortiferum pec-
catum, ejúſque malitia rectè colligi-
tur.
Si matrem, filii ſui in accenſam for-
nacem conjecti lacrymas, & ejulatus
riſu excipientem videres, eâmque au-
dires dicentem: ſemper his, velim,
crucieris flammis; nunquam hinc ego
te eximam, nunquam té meum agno-
ſcam filium; an non judicares, hor-
rendum quoddam ſcelus ab illo eſſe
patratum?
Deus infinitè bonus eſt, & miſeri-=
cors, infinitè magis nos amat, quàm
filium amare poteſt mater: nihilomi-
nus, ubi de noxa mortifera agitur
(ſolà licèt cogitatione, vel clàm, ten-
tationum vehementiaà, importunis pre-
cibus, ampliſque pollicitationibus illa
foret admiſſa) leonis inſtar inſurgit
in iras tam horribiles, ut, excluſàâ
omni commiſerationis ſpe, non ſolùm
jucundiſſimo ſui conſpectu æternùm
repellat eos omnes, quos mortali la-
F S5 be

130 Vernates

be infectos & vita migrare contingit;
ſed ad inferos etiam deturbet, ubi
eorum interitu gaudere nunquam de-
ſinet. .
Hæc ſupplicia non obſcurè demon-
ſtrant, quanta ſit mortiferi peccati ma-
litia; ſed nulla ex re liquidiùs ea pa-
tet, quàm ex acerbiſſimis pœnis, quas
Cœleſtis Pater de unigenito ſuo Filio
ſumpſit.
Innocens erat, infinito illum æter-
nus Pater profequebatur amore; ni-
hilominùs atrociſſimis illum tradidit
Ccruciatibus, tradidit carnificibus dila-
niandum, & in ligno crucis duos in-
ter latrones medium, ignominioſiſſi-
maâ morte enecandum; idque eà tan-
tùm de cauſa; quòôd debitas peccatis
noſtris poœnas in ſe transtuliſſet.
Agnoſce igitur, homo! inquit S.
Bernardus, quam gravia ſint vulne-
ra;, pro quibus necoſſe eſt Dominum
CObriſtum vulnerari.
Hæc profectòô res adhuc longè ma-
gis declarat odium, quéô Deus pecca-
tum mortale proſequitur,
. 24 Noli

—2

.

No
uctenns
Qunrle
ibb
Cius hore
Allh, ſeln
ln e
ktt cum
cker⸗
sklon
Smna

64
Cüntere
Mime

le

hece⸗
Del, n
n mortn
eta
7 duung 3
Dode
tone,
Orbatus
Mon
nmn,

re conting
etardet, in
nundqoam

blcoure genen
eripecczinn
picli⸗ ,
pani ui
enito ho

f0 Womn
amolt,1
lum mndi
nifcibusdh
vcs rl
groninolt
gne titr⸗
Htas ea
tullet.
ſit M,

Cbriſtiana. 131

Noli itaque tibi blandiri, quamvis
hactenus perfectam in vaſta ſolitudine
duxiſſes vitam, quamvis omnibus,
quibus beati unquam claruére, præ-
ditus fores virtutibus; ſi mortifera ma-
cula, vel unica in te reſideat, eôque
in ſtatu è vita decedas, audire te opor-
tebit cum Virginibus fatuis, quibus
nihil deerat, niſi oleum, quô chari-
tas deſignatur: Neſcio vos: clauſa
Janua.

CAPUT XXXI.

Qudm periculoſum ſit, vitæ tuæ emen-
dationem de die in diem differre.
lſerrimus es, quamdiu in ſtatu
peccati mortalis verſaris; hoſtis
es Dei, mancipium dæmonis; opera
tua mortua ſunt, & meritorum ex-
pertia; putridum reſectum es mem-
brum; bonorum operum, quæ in
Eccleſia fiunt, deſtitutus es participa-
tione; jure, quod habebas in colum,
orbatus, incendii reus perfiſtis.
Won tardes igitur converti ad Do-
minum, & ne diferas de die in diem;
Dr F 6 ſubitò

132 Veritates

ſubitò enim veniet ira illius, & in tem-
Pore vindictæ diſperdet te.
Ad hæc duo ſ. Scripturæ verba, u-
bitò, & in tempore vindictæ, animum
diligenter adverte.
Deus impios quoſdam tractat, uͦt
ſolet inimicum homo vindictæ appe-
tens; hic aliquas ultionis ſumendæ
occaſiones ſubinde ſinit præterire;
tempus, & locus non videntur illi ad-
huc ſatis opportuna; maturiorem ex-
ſpectat opportunitatem; majus hoſti
ſuo probrum, & dolorem machina-
tur acerbiorem; interea cum eo agit,
ut cum ſibi amiciſſimo: porròô, ubi vi-
det omnia ad vindictam recte com-
parata; tam, cuùm nihil ſimile ſubſit
hoſti ſuſpicari, ſanguinariam exigit
ultionem.
Ità cum quibuſdam impiis agit DE-
US; è£ veſtigio poſſet in illos animad-
vertere; quod interdum facit; ſed
culpam non ſemper pœna mox ſubſe-
uitur; multi elabuntur dies, menſes
ubinde, & anni: interea temporis
Ülos, ut amicos, habet, divitiis cu-
mulat,

Wolat,
ſltiga
mocs,
tün hpe
nont on
Ule hor
Uon tenn
in loco,
Menti im
Codenlan
1 lun
Pentin-
bem
euupen
Mnime ſ
Gcom
Cnnnes r

Ahotun
frefns
ni
elednnd
i.
i
euuun d
Kinme
l

2

4, Gint

Irr verde
icke, aninun

m incht
incice n
Ons Ient
it Petie
igentorilin
turioremn dl
nnils d
n mid
Cumn eoien
rö, Abi
lecke n
Unie ſ
rum els

igthol⸗
anian
ſeit;
65, Uili
tenpon „
ll

Cbhriſtianæ. 133

mulat, ad dignitatem, honorumque
faſtigia extollit, proſperitate, com-
modis, deliciis ſinit circumfluere; ve-
rùm ſapientià ſua infinità, quà præco-
gnovit omnia, hoc etiam prævidit.
Ille homo nefarius poſt tam lon-
gum temporis intervallum tali deget
in loco, tali in domo, ibi tam vehe-
menti impugnabitur tentatione, ut
conſenſum ei ſit præbiturus: tum ve-
rô illum nihil ſimile cogitantem re-
pentinà morte opprimam.
Hoc modo Balthaſar ſcelerum ſuo-
rum poœnas perſolvit tum, quando id
minimè ſuſpicabatur; nam, cùm ſplen-
didum celebraret convivium, ad quod
omnes regni Satrapæ erant invitati,
ad potandum vinum vaſa ſacra, quæ
Pater ejus Nabuchodonoſor templo Hie-
roſolymitano extulerat ( ſacrilegium
execrandum!) adhibere non exhor-
ruit.
Arripuit occaſionem Deus. Cùm
enim Balthaſar deliciis jam totus eſ-
ſet immerſus, & ſummà elatus gloria,
ecce! manus umbra, tria hæc verba,
PF 7 Mane,

134 Veritater

Mane, Thecel, Phares, parieti in-
ſcribentis, ei repente apparuit, quæ
coram univerſis regni Satrapis incredi-
bilem illi conſternationem, ruborém-
que incuſſit.

Neque hic ſtetit Divina Nemeſis:
ſed ex ſacrilego ſanguine poenas ſump-
ſit; ſceleratiſfſimo Rege eâàdem nocte
miſerandum in modum trucidato.

Hinc liquet, verum eſſe, quod paſ-
ſim dicitur: Qualis vita, talis mors.
Inſanabile ſit vulnus, cujus remedia
indies differuntur.

Perſeverare in malo, diabolicum eſt;
S& digni ſunt perire cum illo, qui ſimi-
litudine ojus manent in peccato, ait §.
Bernardus. (a)
Ubi itaque in peccatum prolapſus
fueris, ſinè mora reſurge, téque Deo
reconcilia, antequàm ille manum ſu-
am elevet adversum te; Horrendum
enim eſt, incidere in manus Dei vi-
ventis.

B LAA
(aà) Sermo I. de Adv.

“

6
N i⸗

n.
Mmet norb
Riackeret
Gpront
dimtt i
Paümer
Do, tl
ci
Monius,
Kn, 1
Vrehrum
te ſi

Cnclenne

patietii
parnit,
trapislne:
m, ubore⸗

inn Nenth
peens in⸗
kicen o⸗
tmmcihao⸗
, gnode
tels n
s Ieki

Colcnn

uto, td

Chriſtianæ, 135
CAPUT XXXII.

Deius, qui in tempus morbi emenda-
. tionem vitæ differunt.

S juſtus Dei furor de improviſo te
non opprimat, fatalis, qui te pre-
met morbus, non multum ſubſidii ti-
bi adferet, ut DEUM animæ tuæ red-
das propitium: ſi enim febris tibi non
adimat intellectus uſum, certè non
patùm enervabit illius vires, tantâm-
que illi offundet caliginem, ut de
Deo, tuiſque peccatis attente Cogi-
tandi tibi præreptura ſit poteſtatem.
Fger quidam morti proximus,
monitus, ut varios eliceret virtutum
actus, repoſuit: Non equidem poſſum
cerebrum mihi nimis infirmum eſt, &
gebile, &, niſi opportuno tempore id
ante feciſſem, jam de ſalute mea eſet
conclamatum.
P. Julius Recupitus, qui hanc hi-
ſtoriam narrat, vir cogitationibus ſan-
ctis diu, noctuúque intentus, &.quo-
tidianis variarum virtutum exercita-
tionibus aſſuetus, poſtquàm à morbo
con-

136 Veritates

convaluiſſet, hæc de ſe commemo-
rat. Dum circumſtantes Patres me
compellabant, multasque mihi de mo-
re, prælegebant preces, piis refertas
Nieſpiriis, & affetibus, adeò perturba-
tů eram mente, ut ſolam eorum vocem
percipere, ſenſum autem verborum aut
nunquam, aut certè rarò admodum, om-
ni licèêt conatu adhbibito, aſſequi poſſem.
Hæc, ſi ità ſe habent, pejus age-
tur tecum, qui vitam tuam ad fru-
gem revocare detrectas, niſi ingru-
ens morbus eòô te compellat: præſer-
tim, ſi vanis, mundaniſque propen-
ſionibus plenus, aut exercendorum
ſæpe actuum fidei, ſpei, Charitatis, con-
tritionis, cæterarumque virtutum nul-
lam tibi comparaveris conſuetudinem.
Serô nimis incipimus bene vivere,
cùm jam è vita migrandum eſt; ſicu-
ti ſerius munimus pectus clypeo poſt
lethifera accepta vulnera.
Dubia, infirma, & ægra eſt pœ-
nitentia, quæ ab infirmo, & ægro
proficiſcitur. Is peccata non deſerit;
ſed à peccatis deſeritur, Eſto Peccan-
4

Gi wolont
telkate de
(Colel
em ie
ſtali obrn
Iunmge eſ
tronum,
rlortguein
Oluria Uie
Megant, 9
lmpins
Punitus he
in huebat
itgre,
tute Roy
nn eguun
Riaczret,
n, jus
1, Cuin
N
Megledun
Apigtion
Aiorue
Uunt, ſe
Mon eſt

(Ommen

es Parrer 1
ihi
fii nn
led teſtn

1of
1DerloTEN
Gchmec
t, peſiſ i⸗
tuam 1
,nii n
elute el
ſe opet
ecencon
Hantt
ittutumun.
ſtetudſren
e ilee
hetz ho
Cpeo

1 eN
n Gei
, elgn
4

Cbriſtianæ. 137

di voluntatem haberet, peceandi po-
teſtate deſtitutus eſſet.
Confeſſio eorum, qui emendatio-
nem vitæ tam diu differunt, donec
fatali obruuntur morbo, ſimilis ple-
rumque eſt confeſſioni furum, & la-
tronum, quibus illa per equuleum
extorquetur; nam hi vix inde amoti,
omnia illico, quæcunque faſſi funt,
negant, & pernegant.
Impius Rex Pharao, decies à Deo
punitus horrendis modis, culpam ſu-
am fatebatur in vices fingulas, ſpon-
debâàtque, gentem Ifraéliticam fervi-
tute EÆ.gypticà ſe liberaturum; ſed vix
erat equuleo amotus, vix ceſſabant
plageæ, cum omnia, quæ promiſerat,
retractaret. Ingens fane argumen-
tum, ejus pollicitationes fallaces fuilſ-
ſe, & minimèé ſerias. L
Ità contingit non paucis, quibus
neglectam longo tempore ſcelerum
expiationem mors jam jam imminens
extorquet. Peccata ſua quidem ape-
riunt; ſed eorum confefſio plerumque
non eſt perfectè libera, coacta quaſ

138 Veritates

eſt; confitentur, quia vehementes pa-
tiuntur anguſtias, quia mortem in-
ſtantem perhorreſcunt, quòd ſi nec
morbus illos affligeret; nec mortis
terreret metus, nequaquam peccata
ſua ſacerdoti detegerent, nec vitam
emendarent; quin quod pejus eſt, ſi
convaleſcerent, in anteacta flagitia re-

laberentur, uti quotidiana nos docet

experientia.
Agenda de peccatis eſt pœnitentia,
dum ſani ſumus, dum mens eſt inte-
gra, dum & bene, & malè agendi
poteſtas ſupereſt. Id qui facit, non
poteſt non ſecurè mori: eligit enim,
quod certum eſt; & repudiat, quod
eſt incertum.
Tempeſtatem operiri, dum venti
favent, & in altum vocant, magna
dementia eſt.
At emendationi vitæ fatalis morbi
tempus aſſignare, neque æternam ani-
mæ ſuæ ſtabilire felicitatem, ubi & va-
letudo, & tempus, & tot occaſiones
favent, dementia eſt longè maxima.
tultiſimum oſt, inquit S. Eucherius,
7 ()

) en
lur demni
ij Cmmit

64
Mds,

Mn
Uugern
die CUr ho
An
gbes ilkel
Giieocen
Pommonſe
nortſ
ln, nun
nmum ace⸗
Menti kem
lgentern
Imic iln
ii
Cam
Külgen

0 An

ehemente;

a wortem!

qudd
1 ner

agan hen
int, Me
d peſtetk,
ellli ltin
diana non 1

eſ Nenitt
nmenei
mme Ae
Gi eh
epulit I

, un i

at,

ſtnis mo
toole
m

7

Cbriſtianæ. 139

(a) ut cauſa, qud de neeſitatihus agi-
tur aternis, mutabilibus vitæ deficien-
tis ommittatur extremis.

CAPUT XXXIII.
We ad bhoram quidem differenda eſt

vitæ emendatio.
MUlorum vox eſt; cras, Cras ad
frugem redibo: ſed cur non ho-
die? cur non hâc horaà?
Si qua vultum tuum, aut veſtem
labes infeciſſet, an exſpectares diem
craſtinum, ut illam expurgares? nun-
quid eodem die, atque adeo è& veſti-
gio maculam ſedulò abſtergeres?
Si mortiferum vulnus tibi eſſet in-
flictum, nunquid illaà ipſà horà chi-
rurgum accerſiri juberes, ut fluentem
præſenti remedio ſiſteret ſanguinem?
Ingentem pecuniæ vim ſi amiſiſſes,
nunquid illam ſinè mora juberes per-
quiri?
Si in campis valido fune arbori eſ-
ſes alligatus, aut ibidem in furibundi
leonis ungues incidiſſes, nunquid eo-

dem
(a) Homil. de dilat.

140 Voritates
dem illo momento adjutricem implo-
rares manum?
Cur non animæ tuæ, mortifero
peccato inquinatæ adeôgque vulnere
gravi affectæ, atque in tartarei leonis
rabiem delapſæ, eandem operam im-
pendis? cur non illico auxilium po-
ſtulas? quam ob cauſam differs in cra-
ſtinum?
An forſitan anima tua cras reddita
erit curationi, atque expurgationi ma-
gis idonea? An Deum, & cceleſtia
bona deperdita, die craſtinà commo-
diùs es reperturus? An tum peccato-
rum tuorum vincula faciliuùs diſſolven-
da ſunt? An cor tuum adeò durum
magis erit mollitum? demens es, qui
hoc autumas. G
Vitæ tuæ in meliorem emendatio
fiet in dies difficilior ex prava conſue-
tudine, quam peccando contrahis.
Tempus, quod cætera omnia conſu-
mit! roborat perverſas animi propen-
ſiones, iſque dat incrementum.
Poœnitentiam de peccatis ne ad ho-
ram quidem, ſinè periculo arnittende
alu⸗

Aotis,
rum tibt
uancofk
tamen ſi
Cratinnn.
promt.
rtiſis
Pehicrns
pon luper
di conlni
Uknol 4
it
Kfn
nun, H
ortgendi
Unde

hing ei
Ugitr;
ad
Doterere
Whid
Conoanlcar
idi
I
Auncktf

tes
futricen in.

te, Mori
deogue ſut
in tartarei A
emn Openmi
0 auxiivan,
n Eifkuind

tun crg kdl
Ghngnin
im, Gcel
raſins com
n tun peicn
clinsclon
1 Aed A
lemensti,

enenenli
o oom
Onmni N1
ini ⸗
ent
t e AAl
amit

.

Cbriſtiunæ. 141
ſalutis, differre potes; licèt enim eo-
rum tibi veniam ſpoponderit Deus,
quando ſeriò te ad eum convertes; non
tamen ſequentem horam, vel diem
craftinam, quàâ te convertas, tibi ad-
promiſit.
Fortaſſis & horà alterà, & altero ſu-
pervicturus es die: an forſan etiam
non ſupervives? Profectòô non rectè ſi-
bi conſulit, qui rei tam incertæ, qua-
ſfragil arundini, ſalutem ſuam cre-=
Sed finge, te craſtinam lucem vi-
ſurum, habiturumque tum ſeriam te
corrigendi voluntatem.
Unde ſcis, gratiam efficacem, ut
illud exequâre, te habiturum? Deus
minùs erit propenſus, ut illam tibi
largiatur; forſan etiam illam negabit;
eò quòd tot gratiarum dona, quibus
poteras reſipiſcere, neglexeris, & JE-
8U Chriſti ſanguinem pedibus toties
conculcaveris, omni paſſionis ejus fru-
ctu indignè peſſumdato.
Illa eſt peccati pœna juſtiſſima, ut,
gui rect facere cum poſet, noluit, amit-
tat

142 Veritates
tat poſſe, cùm velit, inquit S. Augu-
NRinus. (a)
Hæc eſt veritas, quam ſedulò per-
pendere nos oportet: quemadmodum
enim nullum eſt excellentius donum,
quàm gratia efficax, ità nulla ſpes ma-
gls inanis, ſpe hominis impii, qui in
animum ſuum inducit, gratiis Divi-
nis præveniendum ſe, quando illas
deſiderabit.
Qui ſe quotidie non emendat, is
quotidie fit deterior. Pornitentia ſe-
ra, rarô vera.

CAPUT XXXIV.

De peccato Reprobationis.

S Soriptura, S. S. Patres, & Theo-
„ logi aſſerunt, certum eſſe nume-
tum peccatorum, quæ Deus in quo-
vis homine tolerare decrevit.
Peccatum, inquiunt, quo numerus
ille completur, ℳ peccatum ad mor-
tem, ſeu reprobationis; iſto ſiquidem
commiſſo, de ſalute noſtra conclama-
tum eſt; eò quòôd DEUS hominem

im-
(a) Lib. 3. De liber. arbitr.

plun!
permittn
milerico
cbulns 4
mendum
Dico
tun num
Uumeri
Anm, 4
⸗
Vetba:
onmz
Acerun
n, ſe,
imacken
Ulon,
Umoitur
Nbon
ndiir
Nd
Meniihin
Keſent,
E ig .
ord
Un do

nquit 4

mn lednld

vemadodn
entius konn

Umulahesr
inpi, d
, glals 4
unto 1

enendt,
Poenitentan

XXIV.

timmi
les, EI
n ele unn
heus in i⸗
t.
o une,
n N
ſolgute⸗
con⸗
Honten

Cbriſtianæ. 143
impium infirmitati ſuæ, malitiæque
permittat, qui ejus longanimitate, ac
miſericordià tam diuturno tempore
abuſus ſit. Hoc altè animo impri-
mendum.
Dico itaque, certum eſſe peccato-
rum numerum, & à poſtremo hujus
numeri peccato reprobationem no-
ſtram, damnationémque pendere.
S. Cyrillus explicans illa Chriſti
verba: Implete menſuram patrum ve-
Rrorum ait, impium à Deo tolerari
ad certum uſque numerum peccato-
rum, ſic, ut illo completo, ulterio-
ris gratiæ ſuæ denegatione in illum
animadvertat.
Ulcus, dum planè maturuit, diſ-
rumpitur: horologiôò circumactô, ſo-
nat hora: beſtia in foveam cadit, ul-
timé fixé veſtigiò.
Haud aliter, poſtremôò peccaté nu-
meri iſtius, quem Deus tolerare de-
Creverat, perpetratô, ruit homo præ-
ceps in æternam damnationem.
Porrô ſicut extremum veſtigium,
quo poſito, fera in foveam labitur,
ma-

144 Veritatet
majus antecedentibus eſſe non debet:
&, quemadmodum neceſſe non eſt,
ut ultimum temporis punctum, quo
evoluto, hora ſonat, diutiùs cæteris
duret; ità neutiquam neceſſarium eſt,
ut poſtremum peccatum, quo admil-
ſo, in ſempiternum præcipitamur exi=
tium, vel majus ſit reliquis, vel diu-
tiùs duret: ſufficit, ſi præfinitum à²
Deo numerum terminet. .
Quid cenſes, homo! his auditis?
an non eſt, quòd meritòô totis artu-
bus contremiſcas? quis enim novit,
utruam prima noxa mortifera, quam
committes, numerum kunc non ſit
completura? ignoras, quot peccata
mortalia Deus in te tolerare ſtatuerit:
non niſi unum tolerare voluit in tot
millibus Angelorum, tôtque homini-
bus: primo admiſſo, illos ad inferos
detruſit. Hæc ſeriò, & accuratè per-
pende.
Quidam fures aſſiduè mortem effu-
giunt, & in furtis ſuis conſeneſcunt;
alii primo in furto deprehenſi in fur-
cam aguntur.

Pec-

Pecron
Winmon
ignonmns
Unugwane
Polkr d
Meuin,
Uli iti e
l ntertt,
llnsl
Deo, e
tbipepen
leben n⸗
impeez
limne pecc
in
Ahlerg.
ii,0
l ri
lnrint⸗
R
Eee
cbin
ſeg iin
Cllgen

e⸗

☛

4

ſſe non dr⸗
ecelle non
punckum,g
diatiüs cet

eceſlariune
n, gontt
Aciptamm
lqnis, Id0
preinimn
N
ol hisau
ltto tots n
8 Enin M
Ortikn,
NuN n
ot heli
elateſnnen
olnt in
he on
ſos 14 inene

molten 4
Olelein,
Penlnt.

ſy.
N.

Cbriſtianæ 14 5

Peccatorum numerum, quem De-
us in nobis tolerare decrevit; prorſũùs
ignoramus. Quare, ſi mortiferam
nunquam culpam admiſeris noli, etiam
poſthac illam unquam admittere; pri-
ma enim, quam perpetrares, caro ni-
mis tibi conſtaret, ſempiterno forſi-
tan interitu.
Multas ſi commiſeris, habe gratias
Deo, quôd hactenus tam clementer
tibi pepercerit; & cave ſedulo, ne re-
labaris: menſura tua forſan brevi erit
impleta; fortè unum duntaxat, alte-
rumve peccatum mortiferum requiri-
tur, ut in ſtatum æternæ damnationis
adducaris. Cave, inquit S. Ambro-
ſius, (a) ne, cim mortuus fueris ſe-
mel, moriaris iterum; jam non pecca-

to morieris, ſed veniæ.

Poſſet te quidem Deus per omnipo-

tentiæ ſuæ miraculum in ſtatum ve-

niæ obtinendæ reſtituere; ſed, quæ
ſpes, illum id eſſe facturum? quan-
doquidem (numerô peccatorum ex-

pletò, aut noxà reprobationis peractà)

decre-

(a) Serm. 18. i n Eſal. II.

146 Veritates

decreverit, gratias ſuas ſingulares tibi
denegare, quarum ope deſtitutus æter-
nùm es periturus.
Sicut enim certus eſt numerus pec-
catorum, quæ Deus in quolibet ho-
mine tolerare ſtatuit, ità & certa eſt
menſura gratiarum, quas Deus uni-
cuique largiri decrevit.
DEVUS, inquit S. Gregorius, (a)
prius dulciter vocat; & poſtmodum
terribiliter increpat, & ad extremum
irretractabiliter damnat.

CAPUT XXXV.
De peccato veniali.

Non ſolàům à gravioribus, ſed à le-
vioribus etiam noxis concipien-
dus eſt horror. Studiosè caves, ne
'el in minimo diſpliceas hominibus,
uos cordatè diligis; Deo interim,
qui ſuper omnia diligendus eſt, diſpli-
cere non extimeſcis. Nônne hoc ra-
tioni repugnat? nônne hominum ſu-
perat captum?
O quam beati ſunt cives coleſtis
2 Hieru-
(a) Lib. 18. Ca. 17.

Herulde
Vini Nun
re polſen
mägge,
il, me
Ulneng
lemrn
En,
(umopet
Onmnino le

.Z Urgn
Iun inti
Gne ſnn
kenit, 4l
Nullen
Uli trn
cobes
adun
Weidonr
Monun
leruin
lin len
enn,

.
nglargi
Heſitatnsr

numets
n quolibet
t C cett!
nas Den n

Cleporii
G ufme
Nal am
.
XNV.
tini⸗ 3
—
s C
oe Cli,
1 Honnini⸗
Deo iun,
dwel,/
Nonnee
homim

4 4
dion

1

Chriſtianæ. 14%

Hieruſalem, in quos nulla cadit Di⸗-
vini Numinis offenſa! quòd ſi pecca-
re poſſent, cœlo exterminari, ſum-
màâque, quâ potiuntur, orbari glo-
riâ, atque adeò inferorum incendiis
immergi Præoptarent, quàm venia-
lem noxam vel leviſſimam admittere.

Sanè, qui rectè comprehenderet,
quantopere illa Deo diſpliceat, idem
omnino ſentiret.

Exigua vanitas Regis Davidi;, quà
illectus, ſubditorum ſuorum nume-
rum iniri juſſerat, triduanà4 peſte,
quæ ſeptuaginta hominum millia pe-
remit, à Deo punita eſt.

Nullæ morbi moleſtiæ tam acerbæ,
nulla tormentorum atrocitas, nulla
vis doloris tanta, quin unicum venia-
le peccatum multo mereatur majora,
& acerbiora. Satius eſt, aliquot dæ-
monum millia in corpore circumfer-
re, quàm culpa veniali vel unic ani-
mam inquinare.
Una duntaxut res gravis, ac perti-
wutſcenda , pewcatum Ncilicet; reliqua
6 2 verè

148⁸ Veritates

verò omnia mera fabula, inquit §. viar
ooit Perpelln
. no annd
00 ſi ſæpe perpenderes! noxam ve-. a
nialem, dum multiplicatur, Dei in te m
amorem imminuere, & profuſæ ejus 4 o
in diſtribuendis gratiis munificentiæz

obicem pônere; ſi frequenter animo r
revolveres peccatum veniale, ſi iden- 7 e
tidem cumuletur, ſenſim, & ſinè ſen- Rnd
ſu ad mortale, atque adeò ad æternam en n,
damnationem viam ſternere; non tam n
temerè in illud relabereris. an
In idem recidit, immani procelli, inkt
an exiguis aquæ guttis, paulatim ſe lackn
per rimas inſinuantibus, depreſſa na: lnn n
Vis intereat. Ein ſeln
Indecorum eſt vinci, ubi facile fuit rnto⸗

vincere. Ce
Piener

C&ÄC APUT XXXVI. nii
Meditatio Paßionis Chriſti retrabit Aenl
nos à peccato. Ine
I homines rectè noviſſent JESUM, eſtin
non tam temerè ipſum offende- u
rent; qui enim fieri poteſt, ut hæc Aamunel

duo fimul conſiſtant, ESM noviſſe, Mm
20

, imninl

es) novn
atur, Deit
E pr Pro⸗ Olle
8 Munlhn
bente n
enlde,1i
m, Alnrk
Eed Adetn
tnere,
Etis.
ng
6, phl hdel
ich D

bl cli

XVI.
n

.
ſet
in d
telt, ,
n

Cbriſtiana. 149

ac ſcire, quid noſtri cauſà egerit, &
perpeſſus ſit; neque tamen ardentiſſi-
mo amore in illum ferri.
Ipſi canes, animalia rationis exper-
tia, amant, ac tuentur nos, dum il-
lis aliquot oſſa, nobis prorſus inuti-
lia, objicimus; nos verô ratione præ-
diti ESU M vehementi amore non
complectemur, qui innumera indies
beneficia, gratias, merita, fatisfactio-
nes, res omnium fructuoſiſſimas, no⸗
bis adeò liberaliter impertit?
Tam tenero, gratôque ſumus ani-
mo erga amicos, ſi quod uſpiam ob⸗
ſequium nobis præſtiterint. Eritne
igitur ſolus ESUS, in quem duro,
& ingrato ſimus animo?
Quis amicorum noſtrorum ad pau-
periem ſe redegit, ut nos ditaret? quis
cruci affixus eſt noſtri causà? quis ian-
guinem ſuum pro nobis effudit? ſo-
lIus J ES US hæc omnia fecit, amore
noſtri impulſus.
Gutta pretioſi ejus ſanguinis mille
aliis mundis redimendis ſufficiebat; ſed
quò manifeſtiùs declararet, quanto
G 3 nos

150 Feritates

nos haberet in pretio, quantòque in

amore, ſanguinis rivulos profundere
non dubitavit. Cùm poſſet guttà, re-
demit unddâ, inquit S. Bernard.
Exiguus dolor, quem quis pro alio,
à quo odio habetur, lubenter patitur,
ſatis habet virium, ut odium ejus cum
amore commutet.
Calliros (a) implacabili odio arſe-
rat in Coreſum, licèt hic nequicquam
exulceratum illius animum variis be-
nevolentiæ ſignis emollire ſtuduiſſet;
at verôò poſtquàm ad mortem damna-
ta, Coreſum conspexiſſet, necem pro
ſe oppetentem, ſéque ejus morte, ab
interitu vindicatam, odium ſuum cum
amore commutavit, tantôque animi
affectu illum complexa eſt, ut ei in
morte comes eſſe voluerit, quò ſua-
viſſimà intimi amici ſui præſentiâ ſem-
per frueretur.
Omnes eramus æternæ mortis rei,
atque hoſtes JESU Chriſti; ipſe au-
tsm, quéô nobis vitam deperditam re-
ſtitueret, immaniſſimos pertulit cru-
Cla⸗
(a) Zbomeus l. var, hiſt. C. 34.

liatus ie
Cls wont
bundos
Velet di
Vile,
kior,
mile etin⸗
Clitn,
Uuil oon
moten
teſtari ne
ſiento⸗,
Cpree
Poptern,
nire i
l
Menkere
inmmetab
Ondo
Wnn
udhn
“

E
lle

9)

gbantoget
los prolune
doet mgti,
ymml
nbis os
bbenterſett
dium eig

bili och
le negnige
num vi
lie Kucun
ortein Ann
t, Hetenhl
1s orte,?
n ſuumen
töce
elt, It al
1
ſtentilen

Cbriſtianæ. 151
ciatus, acerbi ſſimàmque probroſæ cru-
cis mortem ſubivit. Et ecce! mori-
bundos oculos in nos conjicit, ac ſi
vellet dicere:
Vale, 6 homo! lubens ego mo-
rior, ut tu vivas; quòd ſi eſſet opus,
mille etiam mortes lubens, volénſque
ſubirem: quid ultrà tibi præſtare de-
bui? conſummata modòô ſunt omnia.
Amorem in te meum magis perſpicuè
teſtari non valeo, quàm pro te mo-
riendo; ſi hactenus amare me detre-
ctaveris, jam tandem in morte, &
propter mortem meam me ama. S&
amare pigebat, redamare non pigeat. (a)
Hoc profed, ſi crebrô attentaà
mente recogites, haud dubiè prorsus
immutaberis animo, Jxsunque pec-
cando contemnere deſiſtes, atque
odium tuum cum odio Calliroés in
amorem commutabis.
CAPUT XXXVII.
De Satisfactione.
Lgens eſt felicitas, ſinè flammis pia-
cularibus cœlum conſcendere; ſed

G uà
(a) S§. Aug. 4 4

152 . Yeritates
quàâ viâà voraciſſimum illum ignem tu
effugies, qui in dies ſingulos pecca-
taà coacervas, & vix aliquid patienter
ferre conſueviſti? felicem meritoò te
poteris prædicare, ſi ad breve tempus
duntaxat illic detinearis.
Nam vir fide dignus (a) narrat
qttemdam ob unicam noxam, eâm-
que nennif venialem, per anni ſpa-
tium purgatorio igne fuiſſe crucia-
tum; Item Religioſum Societatis E-
8U quatuor omnino annis in eodem
detentum ob inconſtantiam in ſua vo-
eatione; cui tamen nunquam plenè
Conſenſerat; Puellimque quamdam
atroeiſſimis ibidem afflictam fuiſſe pœ.
nis ad quingentos annos, vanitatum,
& illecebrarum ſuarum causàâ, qui-
bus juvenes, illam accedentes, fue-
tant depravati.
Hæc ſi ità ſe habent, tu certè qua-
draginta minimùm, aut quinquagin-
ta annis rapidiſſimo illo igne torque-
beris; forſan etiam uſque ad mundi
cConflagrationem, ſi in anteactas no-
. Xas

(a) Hautinus pat. def. n. 383.

as veht
i vels,
rurm no
ſynis er
Rcope
anigace
tli t lo
Ppetithr
Decckt
gui ila
quemn co
Elßin,

iant

Nögn
Lrumnss
ice
olims
un gor

eelte
, Mg

Elhere
Fencin
ltihel

A

llum ignent
ingrlos een
iguid ten
Ceimn Merit
breyetenn

1.
1 () uun
noIN, 4
per ann ſ⸗
ſuiſe on
Gcſett,
nns in eot
fam ilun
Ngum
e ACactit
hin kille⸗
, ſuniiut
(alt,
entes, N

n celd i⸗
uingle
gne toie
1 MN
tents .

,30

Cbhriſtianæ. 153

xas relabi pergas, ſi nihil omnino pa-
ti velis, ſi lucrandarum indulgentia-
rum non ſis ſtudioſior, & in eleéëmo-

ſynis erogandis magis liberalis, ſi nul-

là corporis afflictatione in te ipſum
animadvertas, & rarò, vel nunquam
tuis te commodis, atque inordinatis
appetitibus defraudes.
Peccata puniri debent vel per eum,
qui ülla commiſit, vel per eum, in
quem commiſſa ſunt. Teſte &· Au-
Ziaſtino, (a) iniquitas omnis, parva,
mqondve ſit, puniatur, neceſſs eoſt,
aut ab homine pœnitente, aut d Deo
vindicante.
Exiguis in hac vita poenis, atque
ærumnis enormia peccata, graviſſi-
mque ſupplicia redimere valemus.
oſſumus item ingens, tum gratiæ:
tum gloriæ incrementum comparare
adverſis, quæ nos hic premunt, for-
ti, magnéôque animo tolerandis. Sed
diſpar eit in flammis piacularibus pa-
tiendi ratio: Illic acutiſſimi dolores ad
ſatisfactionem modicum conducunt,

6 † atque
(a) Conc. I. in Pfal. 58.

754 Veritutes

atque omnis merendi poteſtas omni-

no ſublata eſt.
Si centum aureos cuipiam deberes,
an non perlubenter intra tres hebdo-
madas unum illi aureum ſolveres, eàâ

lege, ut cæterorum omnium debi⸗

tum tibi condonaret?
Multas graves ponas pro commiſ-
ſis peccatis Deo debes: quòd ſi vel
unicam hic velles illi pendere, cum
ſincero ſatisfaciendi deſiderio, de mil-
lenis, quas illi debes, centum tibi
lubens remitteret.

Magna igitur inſania eſt, in flam-

mis piacularibus centunm posnas per-
Tolvere malle, quàm hic vel unicam.
Quòd ſi IESUS, ipſa Sanctitas, in
vigiliis, jejuniis, doloribus, & lachry-
mis vitam traduxerit, ut humanum
genus in libertatem aſſereret; quid
nos agere, quâque ſeveritate in nos
uti oportet, qui peccatis undique
gravati, in pejora quotidie delabi-
mur? J
Quiſquis hic lugere detrectat, poſt-
modum lugere gogetur, & expericn
. tis

ti ad
gue e⸗
torque
hord
fammt

.
On

1
ſelluri
Homin
lis it
Cotnint
Cehich
Tur P
bigen
Uebezs
uon ſ
Orin
Polen

Cbriſtianæ. 155
Ceſts on tid addiſcet, præſtare, dies, noctéſ-
que corpus acerbiſſimis in hac vita
piun ee torqueri tormentis, quàm vel unicâ

atres hid horà animam piacularibus æſtuare
n ſolieta Rammis.
l CAPUT XXXVIII.
De Sacramento Pœnitentia.
prom

oli Non pauci, dum ad ſacrum tribu-
enlete, nal accedunt, de peccatis con-
eio, ds feſſuri, dæmonio poſſidentur muto.
Centumn 1 Homini noxas detegere erubeſcunt,
quas in Divinæ Majeſtatis præſentia
eſt, Nn committere, nequaquam illos puduit.

peene Si Angelo, ab omni labe puro,
eſeluicn delicta tua aperire te oporteret, eſſet,
Gncit cur pudore afficereris; ſed quando-

Kben quidem illa tantummodo manifeſtare
hummmn debeas homini, qui prævaricator eſt,
eet; non ſecùs, ac tu, quique in eadem
omnia, in quæ tu lapſus es, ſcelera

dne in n.
is mi⸗ poteſt incidere, ac propterea tui com-
de A mileratione tangitur, nihil prorsùs
eſt, cur rubore ſuffundaris.
ear⸗ „ Magdalena, genere prænobilis, de-
eti ſertam ſpegçum incolens, per viginti
6 6° gua⸗

156 Veritates
quatuor annos aſſiduis lachrymis,
corporiſque afflictationibus vacavit in
publicam flagitiorum ſuorum decla-
rationem. .
Paulus Apoſtolus, Auguſtinus Epi-
ſcopus, David Rex, & Propheta,
peccata, quæ patraverant, fſcriptis
prodiderunt, eâque toti orbi nota eſ-
ſe voluerunt.
Marcellinus, ſummus Pontifex,
delicta ſua coram univerſis Epiſcopis
palàm fecit:
Hoc à te non exigitur, quamvis
Clariſſimis illis viris ſtatu, & conditio-
ne longè ſis inferior; hoc tantùm re-
guirieur⸗ ut ſubmiſſè, atque adeòô,
i lubet, clàm tenebroſo in loco,
ubi à nemine videri potes, noxas tuas
declares Sacerdoti, qui illas manife-
ſtare nunquam poteſt, etiamſi graviſ-
ſimæ illi pœnæ ſubeundæ eſſent.

Et erubeſces etiamnum tua tam fa⸗
cili modo delicta confiteri, quæ Pau-
li, Auguſtini, Davidis, Magdalenæ,
Marcellini flagitia enormitate ſortalbi
nulla-

nullaten
elt, ut
bude
bllis et
lis, aeſt
Ui 10
ims Nra
*
Cont

Din
keta
1 buter
Ctlegion
tum mor
plitate,
ti, nli
Peruit,
Apott
RN
inleros ,
torus fi

eyperti

lchrſtt

Us Vaait
Otum dec

ing hy
& Prlple
Ant, ſapn
olbinone⸗

6 Dontiet
is pie

, un⸗
GCNt.
tantun te
gte Nin
N in bon⸗
onistii
ymole⸗
Gl garl⸗
len

ti unſ⸗
Ue
glleu⸗
eunt
W

Cbriſtianæ 157

nullatenus exæquant? Enimverò non
eſt, ut intelligi hoc poſſit.
Pudor ille perverſus, atque execra-
bilis eſt, & pueris proprius; ſed vi-
ris, ac fminis ſupra modum indignus.
Ubi confeſſio, ibi remiſſio; ait Mar-
tinus Bracarenſis.

CAPUT XXXIX.

Quantum ſit malum præ pudore
peccata ſubticere.

LDm nimio pudore victus morti-
feram celas noxam, Sacramen-
to abuteris, horrendum committis ſa-
crilegium, adeô⅛que novum pecca-
tum mortale, gravius carnali illà fra-
gilitate, quam præ pudore ſubticui-
ſti, nullůmque ex iis, quæ Sacerdoti
aperuiſti, peccatum tibi condonatur.
Si poſt ejuſmodi confeſſionem illi-
co te mori contingeret, majores apud
inferos ſubires cruciatus, quàm ſubi-
turus fuiſſes, ſi mors confeſſionem
prævertiſſet. J
Nullum eſt in corpore tuo tam eru-
beſcendum membrum, quod non lu-
6 7 bens,

158 Veritates
bens, volénſque detegeres, ut vitam

