que ambas occludere aures, atque

hæc proferre verba: Mon pepercit;
non parcam; ac ſi diceret: noluit ini-
mico ſuo ignoſcere, nec ego ei igno-
ſcam.
Hæc vox ubi ab omnibus latè cir-
cumſtantibus non ſinè magno ſtupore
clarè eſſet percepta, conjunctis ſen-
tentiis decretum eſt, ut ne corpus in
terra ſacra tumularetur; cùm tam per-
ſpicuo ſigno manifeſtàſſet Deus, ani-
mam ejus ſempiternis jam addictam eſ-
ſe flammis.

An

An pee
tum elle
lüprüs i
grare ſtat
mgss pe
inde con
pronunci
micumm g
ignoſcere
Arißture
chrior,
Quem
Centumm d
0 ſuo no
ſuo tradit
uter men
riet voh
iſge
tan
lagrlk
ir gui
Ine ignd
tußs N.
Dhne
Clmn tunn

N

lin git
Cum iin
ineten!
Ceſgebant
Gorun an
elt eg
Nte elints
nelttall.
eis lettel
itel e
hum fid
oete,
g,
Noſuri
, li in⸗

lite ⸗
noltyn
nneßer
ul
Utnge⸗
eus, NH
Aenns

1

Cbriſtianæ. 347

An necdum vides de tua conclama-
tum eſſe ſalute, ſi ex hac vita, nul=
là priùs inità cum inimico pace, mi-
grare ſtatueris? An forſan etiamnum
magis perſpicuè cupis intelligere, jam
inde contra te damnationis æternæ
pronunciatam eſſe ſententiam, ſi ini-
micum graviter odiſſe pergas, illique
ignoſcere detredes? res totà his S.
Soripturæ verbis luce meridianâ fiet
Cclarior.
Quemadmodum ſervus ille, qui
centum denariorum debitum conſer-
vo ſuo noluit dimittere, à domino
ſuo traditus fuit tortoribus; Sic &
Pater meus cœleſtis, inquit Chriſtus,
Jaciet vobis, i non remiſeritis unus-
quisque fratri ſuo de cordibus veſtris.
Ad tam magnum tonitru, exclamat
S. Auguſtinus, (a) qui non expergiſci-
tur, qui inimicum ſuum amet, illi-
que ignoſcat, non dormit, ſed mor-
tuus &Ot.
Planè itaque neceſſe eſt, te inimi-
cum tuum diligere. Diſce nunc, quo
P 6 eum
(a) LEucher, cap. 7.

348 Veritates

eum modo diligi à te oporteat, ne
amor tuus meriti ſit expers.

§. V.

Inimici diligendi propter Deum, ut
amor calum mereri queat.
T quis hoc rectè percipiat, ſcire
eum oportet, quatuor eſſe dile-
ctionis genera, quorum nullum no-
bis præcipitur.
Prima dilectio eſt inordinata, vel
perverſa. Inordinata eſt, ſi quando
Iucro, aut commodé, aut inani ſen-
ſuum dilectatione ad amandum im-
pellimur; tunc enim dilectio plerum-
que modum non tenet; omnia in
unum conferuntur obſequia, in cæ-
teros nulla, vel perquam rara, ütque
unum propugnemus, aliis omnibus
acriter nos opponimus, atque adeò
dilectio hæc ſæpe perquàm noxia eſt;
diſcordias quippe, obloquia, & ama-
ras quérelas parit.
Eſt quoque cauſa, cur multa in-
dulgeamus iis, quos tali amore pro-
ſequimur, quæ indulgere minimè ex-
“ pPedit;

Pedit/&
ms eorl
cioni ſun
Geimms,
Pe meto
Pohlatim
ultis or
Echtionit
Acͤ ex
Cduſi eſt
idid, n
mumn ipi
Pus, el
becapri
Didio
ſi, Iud 1
ell, Vel
Rterum d
l in ii
EGanlis
Hlee
Puciunda
udor 8
t mala
Iibet
Iun ſie

Pportert,
18.

Deun, 1

Cpit, in

1 ele le⸗

Ulan no⸗

tiitatue E
Onde
tinanike⸗
ndumn i
operm⸗
Olmnnis
in in e
n Inne
Onnibiss
b ed
rnek
Cine

le in⸗
le po.

meer
Pect⸗

Obriſtiana. 349

pedit; & cur verbis non perſtringa-

mus eorum vitia, quæ caſtigatione
digna ſunt; cur etiam nequaquam au-

deamus, apertéè iis indicare verum,

præ metu, ne illorum in nos amor
paulatim langueſcat, atque adeò, ne
multis orbemur emolumentis, & ob-
lectationibus. . .
Ad extremum hæc dilectio ſæpe
cauſa eſt, cur illos non adhortemur
ad id, quod optimum, atque utiliſſi-
mum ipfis eſt, metu, ne vel ad tem-
pus, vel in perpetuum illorum con-
ſpectu privemur.
Dilectio pergerſa eſt, quando cau-
ſa, quâà ad amorem provocamur, per-
verſa, vel inhoneſta eſt: ut, ſi alter
alterum diligat, quia hic ſibi auxilio
eſt in diripiendis alienis bonis, aut in
ſectandis foedis carnis voluptatibus.
Hæc dilectio, præterquàm quod re-
pudianda, atque execranda ſit, eſt
quoque falſa: nam qui ideo ſe amant,
ut mala perpetrent, potiùs ſe odio
habere dicendi funt; quamvis enim,
qui ſic alterum diligit, ex una parte
P7 bo⸗

35⁵ Veritates

bonum aliquod temporale ei velit, ex
alia tamen parte malum cupit inferre
ejus animæ noxium, quod veréè ma-
lum eſt, & quidem longè graviſſi-
mum: etenim, ut rectè ait Regius
Propheta: Qui diligit iniquitatem,
odit animam ſuam. Quicunque igitur
in altero diligit peccatum, animam
ejus odiſſe potiùs dicendus eſt.
Inſtabilis etiam eſt hæc dilectio,
quà, ceſſante illo vitio, quod multis
de cauſis non raròô ceſſat, mox omni-
no perit; quin imo quandoque ver-
titur in acerbum odium, quo ſe mu-
tuò perſequuntur ii, qui antea vixe-
rant conjunctiſſimèe. Nunquid hoc
ſæpe videre eſt in impuro duorum
amore, quo in ſe mutuòô feruntur,
dum vel in uno, vel in altero deſinit
(quod facillimè fieri poteſt) ulterius
peccandi voluptas?
Altera dilectio pendet à communi
diligendi ratione, quæ plerumque res
eſt temporalis: ùt, qui diligunt, quia
prius diliguntur, aut qui ideo ſe amant,
quia ejuſdem ſunt patriæ, aut natio-
nis,

tis, ant
Kuclis fu
quentem
fciumm ao
Hujosmo⸗
Hee
elt, ne
Præcipitu
Femur: n
oiti oue,
iel onn
leclos,
Ohmnino:1
eöane n
Heed
tar; Mon!
erbo opn
lio, ui
Mienoln
Onnisame
Iyti
Ncami,
et Di
lentes,
nene,
HE

Chriſtiana. 3 51

ini nis, aut indolis conſortes, & quia in
Cupt imm ſtudiis fuére ſodales, aut propter fre-
Nd eè quentem conſuetudinem, aut bene-
ge gant ficium acceptum, vel ſperatum, aut
ie hujusmodi de cauſis. .
zigiinm Hæc quidem dilectio neque vitioſa
niſe ſgi eſt; nequaquam tamen à DEO nobis
,rim Præcipitur, neque eâ quidpiam me-
get remur: nam, ut Chriſtus ait: Si di-
er dleli lLigitis eos, qui vos diligunt, quæ vo-
od mnit bis eſt gratia? quid, quæſo, quando
morom ſic diligis, DEl cauſa præſtas? nihil
ogr v"omnino; ſed naturæ ductum ſequeris,
wem adeéque mercedem recepiſltit.
ter ide Hæc dilectio etiam facilè diſſolvi-
muit etur; non niſi unico interdum aſpero
o dunt verbo opus eſt; quòd ſi accedat æmu-
Enon, latio, aut indignatio, aut nimium pro-
eoci Prii emolumenti ſtudium, facillimè
Ounm omnis amor abrumpitur.
Tertia dilectio eſt naturalis, quæ
Crmi ex carnis, ſanguinisque conjunctione
ee ducit originem; ità inter ſe amant pa-
rentes, & liberi, fratres, & forores,

nt a ,
* neptes, & nepotes, cæterique affines.
„ Hæc dilectio bona quidem eſt, &

lau.

352 Voritates

laudabilis; attamen imperfecta: nam
hæc ſola diligendi ratio non efficit, ut
dilectio ſit actus virtutis; neque ullum
parit gratiæ, aut gloriæ incrementum.
Anguſta quoque eſt; quia ad non
multos extenditur; cùm pauci cogna-
tionis naturalis, aut affinitatis vincu-
I6 inter ſe ſint conjuncti: quando enim
ad quartum, vel quintum gradum
cognatio pervenit, plerumque fere
ceſlat hoc vinculum, adeéôque & Cau-
ſa dilectionis.
Quin imo debilis, & infirma eſt
hujusmodi dilectio; multa quippe ſo-
lent eum mutare, & in odium con-
vertere. Nunquid ſæpe contigit, ut
conſanguinei, bonorum dividendo-
rum cauſà, mutuo ſe odio perſequan-
tur ?2 nunquid interdum liberi paren-
tibus mortem optant, ut lauta, & co-
Pioſa ad ſe devolvatur hæreditas? nun-
quid ii, qui divitiis affluunt, ſuos
conſanguineos inopia laborantes, fre-
quenter omni ope deſtituunt? plus
profectò apud illos amor pecuniæ,
quam hoc naturæ vinculum valet⸗
xCc

Hrrpr
perievls
enim, & 1
Abenter ig
& Dirini!
Admodunn
Poncde no⸗
Curn
Ueli, qun
Nrditus,
dio bona
Kior: no
1010 pr⸗
aamm meren
Deum, ti
fnem, nor
lem conl
Hec d.
Ubtabilis⸗
ähinur,
leſiſtum
8 ſel,
le Cligun
ennt,
nus iüh
tur &

gtss ninen
wumtdenin
Ungte ki

ne

inftma

uippe⸗
Giumn C.
Onnigt,l
Ainwend⸗⸗
petetuir
eli eln⸗
n, AC.
t.

n is
te

Chriſtianæ. 353
Hæc præterea dilectio non paucis
periculis obnoxia eſt; ob carnem
enim, & ſanguinem multi multa fre-
quenter agunt, quæ & rectæ rationi,
& Divinis legibus adverſantur, quem-
admodum quotidiana experientia
abunde nos docet.
Quarta dilectio moralis eſt, & ho-
neſta, quæ ex virtute, quâà quis eſt
præditus, naſcitur. Hujusmodi di-
lectio bona eſt, & præcedentibus per-
fectior: non ità tamen apertè nobis
à DEO præcipitur, nec multum per
eam meremur; quidquid enim ad
Deum, tanquam ultimum omnium
finem, non dirigitur, ad æternam ſa-
lutem conferre nihil poteſt.
TIæc dilectio etiam fallax eſt, &
mutabilis: fallax quidem; quia ſæpe
decipimur, exiſtimantes, quempiam
eſſe juſtum, bonum, caſtum: mutabi-
lis verò; quia ceſſat, quando qui ſe
ſic diligunt, deſinunt eſſe tales, qua-
les erant, aut quales eſſe cenſeban-
tur; ſublatà enim diligendi cauſà, tol-
litur & dilectio.
UVni⸗

354 PVeritotes

Unica, & præcipua cauſa, cur à
nobis diligendus ſit proximus, eſt
Deus ipſe, qui omnes omnino ho-

mines ad ſuam imaginem condidit, ut

cCœleſtem nobiscum adipiſcantur glo-
riam; & hos quidem (qualescunque
illi ſint, boni, mali, amici, inimici)
diligi à nobis vult: Diliges inquit:
proximum tuum, ſicut te ipſum: ac ſi
diceret: optabis ei bonum, & qui-
dem æternum, ac quidquid eum ad
æterna bona obtinenda juvare poteſt;
hæc quippe nobis ipſi optamus, quin
& optare nos oportet, ſi vero ſince-
réôque nos ipſos amore proſequamur.
Hæc eſt dilectio, quæ cunctis præ-
cipitur, quæque multùm diſcrepat à
quatuor reliquis, quas longo interval-
lo excellentià antecedit; hâc enim
proximum in DEO, & propter Deum
diligimus, atque adeò per hanc non
exiguus meritorum cumulus ad nos ac-
cedit; nam quolibet opere, Dei cauſa
præſtito, cœlum meremur.
Hæc dilectio vera eſt; etenim ve-
rum bonum deſideramus iis, quia ra-
tio

tio amar
Ciens ad
dibria,
ui dlil
propter
moleſta
temnen⸗
icus nol
inpecimnen
lglmereat
nomenti.
e, propt
Hee dil
intumen
Unes, g
lieni
e wideli
dligin
Unge,
Doris venn
Calttuen
füm, am
Umari r
ken⸗ Ra
non eſti
det engs,

aula, G
Nimnms,
mnine
Contidt
ſcantarg
Nelescone
li, nine
ger imn
Piun l
m,
Hid eum
are pot
Amnus,
ſeto le
e Nuut
nctseH
Gile lepet!
Ginte lit
e eninr
ereun
Ne N
ANNH—
Mau

.

60

.

Obriſiank. 35 5

tio amandi efficaciſſima eſt, & ſuffi⸗
ciens ad ſuperandas detractiones, lu-
dibria, falſas accuſationes, cæterâque,
quæ dilectionem impedire ſolent;
propter Deum quippe omnia, quæ
moleſta nobis accidunt, generosè con-
temnenda ſunt; nam ſive homo ini-
micus nobis ſit, Hive quodcunque aliud
impedimentum ei inſit, quò minus di-
ligi mereatur, plus tamen ponderis, &
momenti habere debet apud nos Deus
ipſe, propter quem diligendus eſt.
Hæc dilectio præterea ſtabilis eſt:
quantumcunque enim mutentur ho-
mines, quos diligimus, cauſa tamen
diligendi ſemper immota permanet,
ipſe videlicet Deus, propter quem il-
los diligimus.
Finge, amari à te aliquem ob cor-
poris venuſtatem, ob munificentiam,
caſtitatem, temperantiam, pruden-
tiam, amabilitatem, emque pariter
amari propter Deum. Quid tum po-
ſtea? nunc ajo ego, atque aſſero,
non deſtiturum te ab ejus amore, li-
cèt cras, vel perendie totus in alium
muta-

356 Veritates

mutaretur virum, in deformem, ava-
rum, impurum, intemperantem,
acrem, atque acerbum; quia potilſſi-
ma ratio inconcuſſa manet, ſcilicet
Deus, propter quem etiam amore
illuw complecteris.
S. Joannes Evangeliſta (a) nactus
erat Diſcipulum, quem ob generoſos
animos, morúmque probitatem, at
unà quoque propter Deum, & in
Deo diligebat; is nihilominuùs poſt
aliquod temporis intervallum, tenta-
tionibus, perverſorúmque ſodalium
exemplis, atque illecebris ſeductus,
fugam arripuit, factsque eſt ex pro-
bo improbus, quin & princeps latro-
num.
&.. Joannes, his intellectis, quam-
vis miſerum adoleſcentis lapſum ve-
hementer lugeret, haud tamen idcir-
co adeò immutatum diligere deſüt;
ſed per nemora, & ſpeluncas, & de-
vias illum quæſiturus, iter direxit;
quem jam inventum, at præ pudore
profugum, adeòô ſtrenuè, attamen
non
(a) Surius in vita.

non ſinè
ſecutus 6
elkcacibt
gon ed⸗
mis pre⸗
ſuo land
domicili
5
0b virtut
Guntxat
her nemo⸗
probi eiue
inprobos
Alererit,
Mmülum re
Drecipv
lum cil
Figelioet
Perat, ur
is Werit
.lls, ini
Nor
Lränt an.
Kea inin
ſed Ds
ſent,

Otinenn n
nperner
Gia poik
znet, M
etiann and

(en
b gereroe
bitatem,
eumn, i
winus p
lom, teni⸗
e Cocilun
ſecduchs
ARen o⸗
celind

s, Nuin⸗
plun e⸗
nen ilen
,AH
G
2 Ne
Snen

Ebriſtianæ. 357
non ſinè amittendæ vitæ periculo, in-
ſecutus eſt, ut quà blandis verbis, quà
efficacibus argumentis filium prodi⸗
gum eò adduxerit, ut profuſis lachy-
mis præteritam execrans vitam, cum
ſuo ſanctiſſimo Magiſtro in antiquum
domicilium reverteretur.
S& §&. Joannes hunc adoleſcentem
ob virtutem, morùmque probitatem
duntaxat amâfſlet, nequaquam illum
per nemora fuiſſet inſecutus. Nam
probi ejus mores mutati jam erant in
improbos; at Dei causà illum quoque
dilexerat, quem propterea ex bono
malum redditum amare non deſüt;
præcipua quippe ratio, propter quam
illum diligebat, immota perſiſtebat,
videlicet Deus: qui nobis ſeveré im-
perat, ut proximum, qualiscunque
is fuerit, probus, improbus, ami-
cus, inimicus, diligamus.
Non pauci, qui prius fideliſſimi
erant amici, acerbiſſimi extitère po-
ſtea inimici; eò quòd non Dei cauſà,
ſed alias ob rationes inter ſe amavil-
ſent. Ille ſolus, inquit S. Anguſti-
nuus

658 Veritates

nus (a) nullum perdit amicum, eui
ommnes in eo chari ſunt, qui non amit-
titur.
Accedit, hanc dilectionem eſſe quo-
que peramplam, ſiquidem ea non ſo-
lùm ad omnes omnino homines, cu-
juscunque rationis, qui ſempiternæ
gloriæ in colo nobiſcum aliquando
poſſunt eſſe participes, ſed etiam ad
Angelos, Cæterôsque Beatos ſe ex-
tendit; omnes enim hi propter Deum
diligendi ſunt.
Quid? quòd hæc dilectio inſuper
germana, ac vera ſit, & nulli errori
obnoxia; quia, quamvis falli poſſi-
mus in hominum qualitate dignoſcen-
da, utrùm ſint boni, pauperes, &
caſti, quales vobis eſſe videntur; in
ratione tamen, quà ad amandum in-
ducimur, falli haud quaquam poſſu-
mus; ſemper enim propter Deum di-
ligendus eſt homo, ſive bonus ille ſit,
ſive malus, ſive pauper, ſive dives,
ſive impudicus.
Ad extremum hæc dilectio eſt kn
fecta

L. 4. Cutf ab, 5.

ken der
Alliniamur
Pnper ei
tiannos C
b gſte
le notreit
fr vlor an
rh
Chlsmoch
in eos dll
nobis dil
ndrenl,
fegente
Tetit Arnd
ſ, wwi
meritis!
tit prarvs
kere noxzs
ttmum a

ſope

Eelhrinm

fnictu,

i Muer

nemtkene
n eatonb⸗
onines, ⸗
UEeuptem
Ddunh
ſd einn 1
eztos ſe en
Cpeeen

io i
nulli ent
fali von
eCignoe
aupeles,
lenen;1
nuncuH
bun do
1Duné
Onulel
e es.

1

6

Obriſtianæ. 35

fecta: per illam quippe Deo maximè

aſſimilamur, qui omnia, & ea quidem
propter ſeipſum diligit. Idcirco ad
cam nos Chriſtus hiſce adhortatur ver-
bis: oſtote perfecti (ſcilicet in amore,
de quo facit hic mentionem) ſicut Pa-
ter veſter cœleſtis perfeltus eſt.
Ex his omnibus facile eſt, aſſequi,
cujusmodi noſter in homines ſit amor:
an eos diligamus, quemadmodum ii
à nobis diligendi ſunt? an habeamus
amorem, quem DEUS præcipit? an
frequenter in corde noſtro non deli-
tuerit amor inordinatus, aut natura-
lis, humi ſerpens ſinè ullis omnino
meritis? an aliquando nos occupave-
rit pravus amor, qui & graviores pa-
rere noxas, & animæ noſtræ ſempi⸗
ternum adferre ſolet interitum?

§. VI.
CONCLUSIO.

HAbes hic ob oculos poſita, quæ
ſpoponderam, videlicet, rationi
conſonum, utile, facile, atque ne-
ceſſarium eſſe, te inimigum tuum di-
ligere,

360 Veritates

ligere, eique ex animo injuriam tibi
illatam condonare; habes etiam, quò
à te modé diligendus ſit, ut amor
tuus mercedem apud Deum merea-
tur.
Nunc igitur ego te, amice mi, ad
te ipſum revoco. Omniane intellexi-
ſti? perpendiſti? appendiſti in ſtatera
rectæ rationis? éſtne mens tua illu-
ſtrata? voluntas mota? ſedatus, pa-
catus animus? diligisne modòô inimi-
cum tuum? eique ex animo ignofſcis?
quid reſpondes? nequaquam, inquis,
ignoſco: aures igitur arrige.
Quandoquidem animus tuus nec-
dum ad pacem inclinet, & inimicum
tuum etiamnum odio proſequaris;
denuncio tibi apertèé, quod cæteros
omnes homines ſine ullis meritis dili-
gas, eos, vel propter illorum prôbi-
tatem, vel quia tuæ ſunt indolis, ti-
bique moribus ſimiles, vel, quia ma-
gnum tibi commodum adferunt, vel,
quia interdum tibi blandiuntur, & be-
neficia præſtant, vel certè, quia ni=
hil mali tibi inferunt, vel propter alias
ejus⸗

ejusmoe
Deum:
e propt
icutn tr
ſtwolont
Juos ili
C.
Pergis,
Mubiturnmn
Uines,
iumicns:
Ile zded
Uei 4 ſed
Gles abog
Dlus
Mundoqn
Cluctisr
90, te 4
ris fer⸗
utur inde
iz ,
Uentorum
orearis,
Mni ſaxe
tlun 1
Unprimin

uriami
etiamn,
, I
lmn Kelern

nice i1
e intelen
Hiin ſera
38 tud
editls, N
vold un
0 igroſh
n, unguc
.
tols hee⸗
Liniicn
oegnarg
G Cxterd
eitis l.
do 1.
inn
4
; 6 1e.
gn
Ne 11
lli⸗

Cbriſtianæ. 361

ejusmodi rationes, at non propter
Deum: ſi enim illos diligeres in Deo,
ac propter Deum, amares etiam ini-
micum tuum, quandoquidem ea Dei
ſit voluntas, ut æquè illum, ac reli-
quos diligas.
Cùm igitur inimicum tuum odiſſe
pergas, manifeſtè conficitur, odio te
habiturum cæteros quoque omnes ho-
mines, ſi eandem tibi, quâ tuus te
inimicus affecit, inferent injuriam, at-
que adeò nequaquam ob voluntatem
Dei, ſed ob alias rationes merè natu-
rales absque ullis meritis illos amare.
Plus dico, aures rurſus arrige;
quandoquidem tam potentibus à me
adductis rationibus necdum illuſtreris;
ajo, te à ratione magis alienum eſſe
quàvis ferà, quæ per intervalla illumi-
natur induſtrià Magiſtri, qui eam eru-
dit; &, quandoquidem tantis argu-
mentorum momentis necdum com-

movearis, ajo, te immobiliorem im-

mani ſaxo, quod ſe moveri ſinit, &
ſurſum tolli vi impetus, qui foris ei

imprimitur. .
QC Quin

362 Veritates

Quin imò, cùm tam gravi, atque
luctuoſo malo, quod inimico tuo ob-
venit, ejusque etiamnum capiti im-
minet, necdum tua mitigetur rabies,
ajo, ferociorem te eſſe tigride, quæ
exiguis interdum rebus placatur: &,
cùm tam horribilibus minis intenta-
tis necdum expaveſcas, ajo, nullum
ampliuùs tuo in corpore ſupereſſe ſen-
ſum.
Denique, quandoquidem præcep-
tum Chriſti Servatoris noſtri nullo
apud te ſit in pretio, ajo, te nequio-
rem eſſe Asd Sultano, qui (ùt ſuprà me-
mini) ex reverentia erga hoc præcep-
tum, Diogenem, Catholicum Impe-
ratorem, acerbiſſimum ſuum hoſtem,
liberum abire permiſit: ajo præterea,
te hominem perditum, atque jam
nunc, ni riſipiſcas æternæ damnatio-
nis in te latam eſſe ſententiam.
Prô ſancte Deus, quàm terribilé
hic vibratur fulmen! hæc quis audiens
non horreſcat? nequaquam immor-
talis es: ſol, qui te hodie è ſtrato ſur-
gentem vidit, forſitan ante veſperam
tu⸗

tumulo
bus ſepr
Fidebit,
At fin
opes dil
Pusque
Hentii,
Kagelis:
Clmnia ti
dicum t.
Omnino,
Ule fatui
lote pere
Oes:
MWnmn agte
(id
uutn 0
! nece
Kimtehe
Necdumn
Uimicun
gnoſeis
S ili
ſe muihi
ndono⸗

Cbhriſtianæ. 363

, tumulo incluſum, atque Averni igni-
tan bus ſepultum, ſuis radiis amplius non
ain videbit.

n iih At finge, te diu victurum tuâsque
it⸗ opes diſtributurum in pauperes, Ccor-
pusque afflictaturum vigiliis, & abſti-
tet

nentia, nec non aſperis cruentaturum
uin flagellis? dic mihi, obſecro ,quid hæc
elleler omnia tibi proderunt, ſi gravi in ini-
micum tuum odio immoriaris? nihil
ee omnino. At tum, eheu! charitate
nl Dei, & proximi deſiitutus, cum quin-
nee que fatuis Virginibus invitus „& hor-
ime rore perculſus, audies has lugubres
c. voces: Diſcedite dà me maledicti in
ſan ignem aternum.
lotn Quid ais modò? necdum tibi ape-
ee riuntur oculi? necdum mens illuſtra-
en tur? necdum movetur voluntas? ubi
uuid eſt intellectus tuus, cæterique ſenſus?
neccdum te victum fateris? necdum
mmie inimicum tuum diligis? necdum ei
Ms jgnoſcis? quid aſſeris? quid reſpon-
A. des? diligo, inquis, illum, omnés-
ou gque mihi illatas injurias ex animo illi
em Ccondono. O factum bene! nunc igi-

364 Veritates
tur ego te laudibus effero, quòd appe-
titum vindictæ tam generosè refræna-
veris, at non equidem miror; qui
enim fieri poteſt, ut homo rationis
compos inimicum ſuum odiſſe pergat?
KRurſum igitur te laudo, & hanc
tibi mentem gratulor; nam ſinè ea
nihil fuit propius, quàm, ut perires;

gaudio etiam geſtio, & ajo, te nunc

eſſe Filium Dei, & cohæredem Chri-
ſti, neque ullum ſupereſſe dubium,
quin erga proximum tuum charitas,
quam Deus præcepit, in te reſideat:
ajo præterea, te electionis tuæ ad ſem-
piternam gloriam manifeſtum habere
ſignum, atque eſſe optimè compara-
tum;, ut criminum quoque tuorum
integram obtineas condonationem,
utque ſub mortem, ſpe plenus, hæc
verba ingemines: Dimitte nobis debi-
ta noſtra, ſicut & nos dimittimus de-
bitoribus noſtris.
Obſecro te præterea, priusquam fi-
nem faciam, per pretioſum ſangui-
nem JESU Chriſti, quem tam libera-
liter pro ſuorum inimicorum ſalute
prO⸗

profuc
tam co
bus, l
Commu
It Eiph
Henda,
Cpiant,
Uncere
Necs
Mijorem
Oblernas
Alere
nit,,
terſe
or.
Landan
s Ing
Dreces fin
Aumn ab
Jdapnris
NüNd
ltgue ey
l, nee!
lum ſit 4
N ſotir

men üla

Cpriſtianæ. 365

rͦde profudit, ut hanc veritatem, & qua
eehen tam copioſum hauſiſti fructum, omni-
or; M bus, quos noviſti inimicitias gerere.
ote Ccommunices, iisque legendam tradas,
leperg ut & ipſi, hàc accuratè, & attentè per-
& hone pensâà, non minorem inde fructum
nè Capiant, ſuôsque deinceps inimicos
iis; ſincerè diligant.
te none Necdum hic ſiſto, amice mi! ad
lenh. majorem te adhortor perfectionem.
rbinm, Obſervas modò mandatum Chriſti; ſe-
Chrm, quere & ejus conſilium. Benefacite,
velcet inquit, ps, qui oderunt vos, orate
d ſem. Pro perſequentibus, & calumniantibus
n babete 105.
n. Laudabilis in primis eſt, aliquot in
omm dies ſingulos pro inimicorum ſalute
toren,. Preces fundere, tamdiu potiſſimùm,
dum ab illis ſentimus averſionem;
i quamvis enim naturalis ſenſus, &
u“ haud voluntaria à quopiam averſio,
litque extra poteſtatem noſtram poſi-
nie ta, nec nobis libera, peccatum nul-
Prg lum ſit (nam ut ait 8. Anſelmus, aliud
ſben ſentire, aliud eſt conſentire) ſi ta-
men illa contrariis actibus, & elicito
Q3 quan-

366 Veritates

quandoque amore non retundatur:
periculum non exiguum fubeſt, ne
tandem aliquando voluntatem ad libe-
ram averſionem, odimque, atque
adeò ad peccatum pertrahat.
O! ſi quis tum eleéëmoſynam pau-
peribus erogaret, aut aliud bonum
opus offerret pro illorum ſalute, is
haud dubie ſe à peccato immunem
ſervaret, magnâmque à Deo pro gra-
tiſſimo opere ei præſtito mercedem
adipiſceretur.
Quòd ſi interdum contingat, ut
de noſtris inimicis miſceantur ſermo-
nes, ſedulò hic nobis advigilandum
erit (in lubrica enim via facilis eſt lap-
ſus) & non niſi cautè, & moderatè
de iis loqui nos oportebit.
Conſultiſſimum eſt, nulla de iis
verba facere, nec unquam permittere,
ut quis perperam de iis loquatur; hâc
enim ratione plerumque nos ipſos ſe-
ducimus, noſtrôsque immoderatos fo-
vemus animi impetus.
Conſultiſſimum, & perfectiſſimum
erit, renitente licèt naturali noſtrâ
pro⸗

Propen
loqui,

eri
leyi guu
a
hen
am⸗
Cunque
Ktümnun
8 enim
incicæ
Uind
Coti
fereiur
Gicgnie
yrun
Deumtn
e, cics
hltdan⸗
Hel: D
li ſui
Vel
iei

)1

retondge
ſobelt,
temadlte
gne, itn
nit.
hnum ve
lud bonn
1 Elote,
immuner
koprogt
Mekcect

einont,
ur Erni-

glandin,

lselt,
Mocetit

1 c iͦ
ittere
Uur,t⸗
n 5H

th⸗

Cou
Hok

Cbriſtiqn. 367
propenſione, honorificè ſemper de iis
loqui.
§. VII.

Congeries argumentorum, quibus mo-
veri quis poſſit, ut qualescunque ſibi illa-
tas injurias æguo animo ferat.
Inem facerem, amice mi, niſi te
armare ſtatuiſſem contra quales-
cunque injurias, quæ vitæ decurſu
etiamnum tibi inferri poterunt; lon-
gè enim facilius ſub initium ſpiritus
vindictæ coërceretur, quàm poſtquam
illi jam laxateæ ſunt habenæ.
Quotiescunque igitur tibi aliqua in-
feretur injuria, auctor tibi ſum, ut,
quidquid evenerit, adſcribas Deo;
Prorsus, inquit S. Auguſtinus (a) ad
Deum tuum refer flagellum tuum. Ca-
ve, dicas: Ille nequam hoc mihi in-
tulit damnum; at potiùs dicito cum
Heli: Dominus eſt; quod bonum oſt in
oculis ſuis, faciat.
Vel dic cum Jobo, poſtquam om-
nia ei ablata eſſent bona, corporis
QA4 quo-
(a) In Pſalm. 21.

368 Veritates

quoque ſanitas, item ſervis, & libe⸗
ris vita, ipſéque jam eſſet percuſſus
ulcere peſſimo à planta pedis usque ad
Verticem capitis, dic, inquam: Do-
minus abſtulit; nequaquam fuére Sa-
bai, & Chaldæi, neque venti, neque
ignis, neque dæmon, qui hæc omnia
rapuerunt; verüùm Manus Domini te-
tigit me; nam nec Sabai, & Chal-
dai, nec venti, nec ignis, nec dæ-
mon, niſi, Deo permittente, nocçe-
Te mihi poterant.
Homines, qui te malè tractant,
ſunt inſtar manicæ ferreæ, quàâ percu-
teris, aut inſtar alligati canis, à quo
morderis; nequicquam iraſceris ma-
nicæ, & cani; num hi nunquam tibi
nocuiſſent, niſi manus hominis pro
arbitratu manicà ferreàâ fuiſſet uſa, ca-
némque fune ligatum ſolviſſet.
Prudenter igitur dices cum Davide,
ubi tibi illata fuerit injuria: Obmutui,
E. non aperui os meum; quoniam tu
Jeciſti: Exoſculor, mi Deus! ſumma
cum gratiarum actione hanc, quam
mihi ille homo inflixit, plagam, non
a

ejus
Pemma
10 me i
Iu ſ⸗
ne ilo
Tei, ad
N. 1
tanquam
gatumm,
lbero à
Gillime
0, &!1
Mingen
ilictum
Noni
Pientian
mihi adh
logvere,
Uipolli⸗
ne cr
Uinchpre
Aurl
i, (0
eus tan
Ehüm e
tecum,

8, lb
peroanli
lsnognen
lum. .
bere N
ti,negn
heronmni
Umiit.
(lol
der t
te, n,

trackunt,
14 peter⸗
8, o
gefis M⸗
ban tbi
nis pro
Nl,

Pnmmni
it tu

Cbriſtianaæ. 3695
ab ejus, ſed à tua benigniſſima, ac
paterna manu profectam, qui ab æter⸗
no me ità probare decreviſti.
Tu feciſti. Tu, o Domine! homi-
ne illo uſus es, tanquam manicàâ fer-
reâ, ad me percutiendum. Tu Jfeci-

Nℳi. Tu, inquam, es, qui illum,

tanquam indomitum canem fune li-
gatum, ſolviſti, préque perverſo ſuo
libero arbitrio agere permiſiſti; ſan-
ctiſſimæ tuæ voluntati lubens acquiel-
co, & millies cum §. Jobo hæc ver-
ba ingemino: Sit nomen Domini be-
nedictum.
Non ignoras per infinitam tuam ſa-
pientiam, & providentiam, cur hæc
mihi adverſa evenire permiſeris. Sic
loquere, ſic ratiocinare; & auſim ti-
bi polliceri, te ad omnia, quæ poſt-
hac obvenerint, æqué animéô tole-
randa promptum fore, atque alacrem.
Rurſus, ubi quis te affecerit inju-
rià, cogita æquum eſſe, magnâ te
ejus tangi commiſeratione; longe
enim deterius cum illo agitur, quàm

tecum. Apes, dum aculeum carni
◻ꝑS tuæ

370 Veritates
tuæ infigunt, exiguum tibi adferunt
Cruciatum, ſibi ipſis veròô inferunt
mortem.
Non ſecus agitur cum iis, qui ti-
bi nocuêre; cruciant te quidem, ſed
ſeipſos necant; nocent tibi in corpo-
re, aut in rebus perituris, ſibi veròô
in anima, atque in rebus ſempiternis:
nam quisquis alteri gravem inurit con-
tumeliam, mortiferam committit no-
Xxam, adeôque, ſe privat gratiâ ſan-
ctificante, plurimiſque donis, & co-
leſtibus auxiliis: qui verô injuriam
æ&quo fert animo, non mediocre glo-
riæ, & coronæ ſuæ addit incremen-
tum.
Accedit, quòd te non niſi homo,
illum autem Deus odio perſequatur.
Cave, illum etiam odio habeas, aut
vindictam de eo ſumas, ſi ſeriò op-
tes, ut te Deus tueatur, neque te un-
quam deſerat, neque vindictam de te
ſumat. Ecce ego, inquit, judicabo
caſam tuam, & ulciſcar ultionem
tam; & rurſum, qui vindicari vult,
dâ Domino inveniet vindiätam.
in-

Vinck
leun
tabl
GUaqan
te, mul
Ine gran
ſt,
tarbatio:
imimicus
Nocküque
i tam
mimus,
ſh contr
Uboro;
ernt belan
tbi unen
n ipet
tunn hp
Uann lel
oties
lagb,
Poris
Gando
dori
indomit
ken i

bi acfem
10 inlenm

is, glit
uicen, ℳ
bi in
, li en
eNhirns:
inuntcon.
mmitit to⸗
getiin⸗
g, & c⸗
ininium
ale gl⸗
nenen

I Homo,
fegvatu.
eß, M
erid O⸗

Chriſtianaæ. 371
Vindictam ſumere ſoli DEO com-
etit; mea eſt, inquit, ultio, aut, ut
atablus legit, meum &ſt ulciſci. Ne-
quaquam igitur ejus officio immiſcere
te, multô minus illud tibi arrogare
ſinè gravi culpa potes.
At, cur vindictam appetis? per-
turbatio animi, angor & tremor, quo
inimicus tuus exagitatur, pro te diu,
noctúque vindictam de illo ſumunt.
Si tamen inimicitias gerere tibi ſit
animus, dum, ne contra proximum,
ſed contra temet ipſum geras, non
laboro; glorioſum, & juſtum hoc
erit bellum; nullus enim mortalium
tibi unquam graviùs nocuit, quàm
tu ipſe tibi; nam, quoties in pecca-
tum lapſus es, toties nobiliſſimam
tuam læſiſti animam, atque adeo,
quoties relaberis, toties eam lædere
Pergis.
Foris non eſt inveſtigandus hoſtis,
quando infeſtiſſimus, & ferociſſimus
domi latet. Pravæ conſuetudines,
indomiti appetitus, tuaque vitia, ho-
ſtes tui ſunt ntellin hos plurimum
6 Or-

372 Veritates

formidare, in hos graviter animad-
vertere, déque his tibi licet ſumere
ultionem, caſtigando ſubinde corpus,
ac potiſſimum injurias tibi illatas pa-
tienter tolerando: nam, quidquid
hic pateris, inſtar nihili eſt, ſi ad in-
ferorum tormenta, quæ promeritus
es, Comparetur.
Cave igitur, tam imbecillo poſthac
ſis animo, tàmque acerbum ſenſum
prodas, dum quis te aliquà afficiet in-
juriâ; cave poſthac, ob verba aſpera,
aut contumelioſa tam facilè perturbe-
ris. Nemo enim omnium, qui vi-
vunt, obloquia evadere poteſt, &
unicuique, quantumvis probus ſit,
résque ſuas rectè peragat, cenſura ſub-
eunda eſt.
Honorem autuma fumum, qui vel
minimo vento diſpergitur, atque eva-
neſcit. Quapropter, Si beatus eſe
vis, ait Seneca, (a) hoc cogita primum
oontemnere, te ab aliis contemni. Ge-
neroſi non tantùm animi, ſed &
magnæ ſapientiæ manifeſtum indi-
cium

à) Lib. de moribus.

Cium
kacert
trange
Cet
erucit
ipler⸗
l,
teſciyit
Ntüma
Pro tan
Dcenam
umini
on gon,
en
m teſp
tinno in
rinx
ig,
imutor
Quise
Uit, ſe
Cicham
cidiſce
Mntra
Cn

!

Inimet
net
Co
lts r.
hnidgrt
ad in
Menitus

vobkee
ſenſunn
cetir⸗

Apen
tnbe.
gli .

el, 6
ſt,
alub⸗

Uivel
eeſt⸗
le⸗
6
di⸗
un

Chriſtianæ. 373
cium eſt, injurias nobis illatas flocci
facere, earumque causâ de cordis
tranquillitate nihil omnino deperdere.
Catoni, viro præſtanti, fummâque
eruditione prædito, alapa erat inflicta;
ipſe verò, qui illam impegerat, igna-
rus, quem percuſſiſſet, mox, ubi id
reſcivit, ſupplex Catonem acceſſit, pa-
ratùmque ſe aſſeruit, quamcunque
pro tam enormi illata injuria ſubire
poœnam; at ille fuaviter repoſuit: Non
memini perouſſum me. Melins putavit,
non agnoſcere, quàmo ignoſcere, inquit
Seneca, admirans hoc prudens Cato-
nis reſponſum (a) ac propterea con-
tinuò ſubjungit: Magni animi eſt, in-
jurias deſpicere; ille magnus, & nobi-
lis oſt, qui more magnæ feræ latratus
minutorum canum ſecurus exaudit.
Quisquis iraſcitur, is apertè decla-
rat, ſe fuiſſe deſpectum, & qui vin-
dictam exigit, amaram admodum ſibi
accidiſſe injuriam, non obſcurè de-
monſtrat.
Conſtantinus Magnus, cui non pau-
Q7 Ci
(a) Lib. de ira. . 32.

374 Veritates

ci conabantur perſuadere; ut gladio
feriret cunctos, qui Cæſaream ejus
imaginem lapidibus appetiviſſent, hoc
memorabile dedit reſponſum: Lgo
nullum vulnus ſentio. (a)
Ludovicus XII. Galliarum Rex (b)
cùm ei allatum eſſet amplum chartæ
folium, cui inſcripti erant omnes ejus
infeſtiſſimi inimici eo conſilio, ut de
iis ſumeret ultionem, omnium nomi-
na ductà cruce delevit, hoc facto in-
nuens, ſe amore Chriſti injurias ex
animo ipſis condonare.
Laudi, & gloriæ nobis vertitur, ſi
quando contumelias, & vituperatio-
nes contemnimus. Multi multos con-
tempsêre, ac inter cæteros Herodes
Chriſtum; verùm nequaquam hoc il-
lis profuit, ſed graviter nocuit. Lon-
gé periculoſius eſt timeri, quàm con-
temni.
Præſtat etiam, injurias æquo animo
ferre, quàm illas aliis inferre; multé-
que tutius oppugnamus propria vitia,
inte-
(a) criban. Pol. Chriſt. I. 2. c., 2.
(b) Cauſin. Conr. &

inteſtin
n05.
Qæ
Verint h
mmala ſi
ledden
linoue
qui ninn
e qni
Cüm
loceris,
Cüm n
feitt, in
Uulam
ktis, he
lit ne
liont,
Clebam
Ute,

W
konine
amn
n eſt
lurn e
Gere.

Ut gl
canl e

Pent, he
n H

1 Rexd)
n chart
unes ein

o u e
Im Not.

ſico in⸗
riss el

penti.

os co⸗
rudn
hoo i
lob⸗
n cor⸗

onnn
Nuto.
ſa,
int.
13 65

7

Obhriſtianæ. 375
inteſtinos noſtros hoſtes, quàm alie-
nos.
Quæcunque tibi fecerint, aut di-
xerint homines, licèt in ſe, & per ſe
mala ſint, non tamen ideo te malum
reddent, niſi iis malè utaris. Nihil
linguæ inacceſlum eſt; quis omnium,
qui vivunt, flagellum ejus evaſit? ne
ipſe quidem Chriſtus.

Cùm quis perperam de te loquitur,
doceris, quid cavere te oporteat; &
cùm quis te nocentem ignominiaà af-
ficit, ejus cauſam execrarte; cùm re-
pulſam ſperatæ rei, & fere debitæ pa-
teris, ne idcirco turberis, ſed dic ti-
bi: ne Reges quidem omnia, quæ cu-
piunt, aflequuntur, & jam pridem
ſciebam, multa mihi adverſa immi-
nere.

Noli itaque unquam iraſci, quòd
homines nequam, & mali tibi quid-
piam mali inferant; agunt, quod ſu-
um eſt: tu, ſi bonus es, age, quod
tuum eſt, ſtude ex malis bonos red-
dere.
Id

376 Peritates

Id nequaquam efficies injurias vim
dicando: nam, quemadmodum vin-
dicta, quam fumis, malum facit, ità
nec malos faciet bonos: tua lon-
ganimitas, & patientia illos potius
bonos reddet, & benevolos; ſin
minus; te certè reddet longè melio-
rem, & beatiorem.
Vis, validiora tibi arma exhibeam
ad patienter tolerandas qualescunque
injurias, quæ tibi forſitan adhuc ali-
quando inferentur? Cave, illas reſpi-
Cias ab hac parte, à qua animam tuam
perturbatio haud dubiè invadet.

Si tuus frater, aut ſoror injurià qua-
piam enormi te affecerit, noli diu,
noctuque mente revolvere grave de-
trimentum, honori, famæ opibus-
que tuis illatum; ſic enim perquam
difficile tibi foret, animum jam exa-
cerbatum placare: at cogita, quis ti-
bi damnum intulerit, cogita, tuum
eſſe fratrem, tuâmque ſororem, co-
gita novem te menſibus in eodem de-
lituiſſe utero, eadem te ſuxiſſe ubera,
Cogi-

Copitä:
tue i
tbi din
Hürum
liidem
, fal
Ge mirn
Ucor ſit
l, aut
