in annos aliquot protraheres; & pu-

debit te, ſœda conſcientiæ tuæ ulcera
aperire, ut animam tuam æternùm
conſerves?
Qui tegit vulnera, nunquam ſana-
bitur. Aut mortifera tua crimina Sa-
cerdoti ſemel declares, neceſſe eft,
aut perennibus crucieris incendiis.

P. Joanni Ramirez, Societatis E-
⁸&U Sacerdoti, pro Nobilis cujuſdam
fæminæ ſalute coram Ven. Sacramen-
to preces fundenti, ſubitò illa ſe ſpe-
ctandam exhibuit flammis circumda-
tam, æterniſque inferorum pœnis ſe-
ſe adjudicatam eſſe aſſeruit; eò quòd
peccatum lethale, non niſi unicum;,
in confeſſione præ pudore reticuiſſet.

Pudor hic nuſquam pernicioſior eſt,
quàm ubi ſalus animæ periclitatur.

Si vel ſemel illi locum dare incepe-

ris, conſuetudinem contrahes, con-

feſſionéſque ſacrilegas cumulabis, at-

que ità Sanctiſſimam Synaxin toties in-

dignè frequentabis, donec lapſurus
es

in

egrell
Con
que!
frueri⸗
ratione
lket ln
Iun gen
Eelante
H
anqan
um, te
ineleen
Mentoru
krordat
MWi
royn
he 4
Utatuun

Aie
14
Ain
leer

eS, ut nin
letes; E
in turlen
am Aterun

Ungtantn
n cimiud
, becelet
incenei⸗
eetnb
1s Coblen
Wruni
il b
(tcund
n geni
i wnion,
eletia
ſcolore
iraru

bes . ⸗
ulebi
n totsn⸗

„ o
M

Cbriſtianæ. 159
es in voraginem, unde vix patebit
egreſſus.
Conſcientia interim te diu, noctů-
que lancinabit, neque animi pace
fruêris unquam, Dæmon te in deſpe-

rationem pertrahere, tibique perſua-

dere conabitur, ut in omne flagitio-
rum genus te totum effundas; cum
de ſalute tua jam ſit conclamatum.
Hinc mœror, & anxietas mortem,
tanquam remedium anguſtiarum tua-
rum, te optare compellent; illinc
infelicem obitum, ùt principium tor-
mentorum, imminentis damnationis
recordatio te coget exhorreſcere.
Melins, (inquit S. Auguſtinus)
coram uno aliquantulum ruboris tole-
rare, gqum in die judicii coram tot
millibus bominum, gravi repulſa de-
notatum, tabeſcere. Z

CAPUT XL.

Aliæ rationes, cur in confeſione pecca-

ta declarare neminem pudere debeat.

Atius eſt, citò noxas per confeſſio-
nem te eluere, quàm ſerô; ntius

160 Veritates

eſt hodie, die oraſtinâ; ſatius modé, Cutandd

quàm poſtea.

Qui non eſt hodie, cras minns aptus

erit; ſi hodiernâ die te pudeat, cra-
ſtinà pudebit multò magis.
Ne metue: quod per confeſſionem
ſcitur, minùs ſcitur, quàm quod ne-
ſcitur.
Is, qui tibi à confeſſionibus eſt,
non obſtupeſcet auditis tuis orimini-
bus; nihil enim illi dixeris novi; mul-
tò graviora, & fœdiora flagitia ante-
hac haud dubiè audiérit.

Qui ſacris tribunalibus præſunt, ſi-
miles ſunt chirurgis, qui in caſtris,
aut in noſocomiis læſorum curam ha-
bent. Tot fœtida, atque horribilia
conſpectu contrectaverunt ulcera, ut
ad omnia jam callum obduxzerint.
Ubi vulnus detectum eſt, malagma
applicant, nihil inde commoti.

Par eſt eorum, qui ſanandas animas
ecurant, agendi modus. Si, confeſ-
ſione peractàâ, quædam paterna tibi
ſuggerant monita, malagmata ſunt,
. curan-

idonea.
Nege
ſti, in⸗
enin ag
tant reci
Ablo
Ouſter⸗

um, g

e jain

Chritudi
matha
fertet,
Cande
tem
nune dn
gbidemn
tbi ſi⸗
ſe ri
acerum
Amor
Hie
l Neq
bus tb
Optime
Dündes

ſitius m

as inte

e pucent,4
gs.
olltlioe
vimguet

eſtonibnnt
tuis onn
Inoni,
Kgiin n
.

6 Pelunt
lin A
mn Clam
He Honte
t Nleen
Ohutit
mot,

Cbhriſtianæ. 161
eurandis animæ vulneribus admodum
idonea.
Neque is, cui peccata tua declarâ-
ſti, in animo ſuo te deſpiciet; iniquè
enim ageret, ſi te, quem Deus in gra-
tiany recipere paratus eſt, aſpernaretur.
Abſolutione tibi impertità, non
conſiderabit fœditatem tuorum ſcele-
rum, quæ pretioſiſſimo ESU ſangui-
ne jam ſunt abluta; verùm ad pul-
chritudinem Divinæ gratiæ, quà ani-
ma tua modò reſplendet, oculos con-
verte.
Gaudebit quoque adhiberi ſe, ut in
ſalutem tuam incumbat, magiſque te
nunc diliget, quàm antea; quando-
quidem argumento evidenti didicerit,
tibi ſe in amore, ac æſtimatione eſſe,
ſéque virum ferventem, ſapientem,
ſincerum, ac benignum à te haberi.
Amor provocat amorem.
Hiſce omnibus rationibus, ſi addu-
ci nequeas, ut ei, qui à confeſſioni-
bus tibi eſſe ſolet, quique omnium
optimè juvare te poteſt, peccata tua
pandas, alium, ne innoteſcas, acce-
as

162 LVeritates
das licèt: dummodo verum, ſince-
rümque dolorem, ac firmum emen-
dationis propoſitum conceperis.
Præſtat, ſacerdotem ignotum adire,
eique clàm, vel in tenebris noxas de-
tegere, quàm ſacrilegam peragere
confeſſionem; cujuſmodi eſſet illa,
quæ, huc illuc diſcurrendo, inſtitue-
retur, liberiùs peccandi gratia.

CAPUT XILI.
De Conſcientia.

Ntequàm quis in peecatum labi-
Atur, conſcientia illi ad inſtar fræ-
ni eſt, quo præceps in malum curſus
valeat inhiberi.
Occlamat: ne feceris; periculoſæ
plenum opus aleæ tractas; ſalutem
animæ tuæ in diſcrimen adducere te,
quis non videt? nônne poſſet con-
tingere, ut, flagitiò vix perpetratô,
ſinè mora te mors opprimeret? innu-
meros illa in peccato deprehenſos ex
hac vita ſuſtulit. Horrendum oIt in-
cidere in manus DEI viventis.
Qui modò conſcientiæ ſuæ parèêre
1. recu-

leculat,
rum m
is poltn⸗
einam
lm con
iins ek
Damn Dt
Aum me
tione;
lur in
unm
Conlein,
Uhicum
römage
lbet
Qi
Kanri
ttan
eten
Konem
Cemn in
C
orte

ſohi

etum, ſi
tmum em
Cepenis
notumadtt
bris noxn!
un hegt
Ndi elet i
ndo, inie⸗
gri
XLI.
in

Corun 1,
Küln tr
llun an

eraltl
, ſaluen
Adnoert⸗
polt .
peſhinid
get) .
ehenye
G*.
.
e n
.

CObriſtiana. 163
recuſat, qui illam, ut actionum ſua-
rum moderatricem, ſequi detrectat,
is poſtmodum duriſſimam ejus carni-
ficinam ſubire cogetur.
O quantum bonam inter, & ma-
lam conſcientiam intereſt! O quantò
ſatius eſt, illam præ hac nactum eſſe;
nam ùt S8. Augigſtinus ait: Cuemadmo-
dum mala conſcientia tota in deſpera-
tione; ſio bona conſcientia tota verſa-
tur in ſpe.
Secura mens, nullius ſibi culpæ
conſcia, quaſi juge convivium, atque
unicum eſt in hac vita verum, ſince-
rùmque ſolatium, futurordmque præ-
libatio gaudiorum.
Qui rectè vivit, extra mœroris,
& anxietatis metam eſt poſitus. Nihil
eſt tam formidabile, ut illi terrorem
incutere queat: mundi totius ſubver-
ſionem, ipſamque in ſe irruentem ne-
cem impavidus intuebitur.
Quamprimùm Ezechias Rex de
morte certior erat factus, ad bonam
ſuam conſcientiam confugit. Hæc
ſola illum poterat conſolari. Eademn
. tibi

164 Veritates

tibi in omnibus rebus adverfis lorica
erit impenetrabilis, vallum munitiſſi-
mum, diſertiſſimus Advocatus.
Jure igitur meritiſſimo dicamus, li-
cet: Nullæ opes, nullus honor, nul-
la excellentia præ bona conſcientia.
Bonus fruitur bond conſcientid, ait
S. Martinus Bracaren, (a) Hinc per-
petuò gaudere ſi vis, virtutem cole-
Mala conſcientia ingens tormentum ſt.

Cdave „& permoleſtum eſt, ſimul
JTvivere cum fæmina, quæ rixan-
di non facit finem; optabilius eſſet,
inter feras deſerto in loco vitam du-
cere: multò autem gravius, ac diffi-
cilius eſt, cum verme malæ conſcien-
tiæ commorari.
Vir conjugatus domo tantiſper egre-
di, ſéque uxoris rixis, atque moleſtiis-
ſubducere poteſt; at verò malæ con-
ſeientiæ vermem effugere nemo valet.
Nullo non loco illi adhæret; domi,
in platea, in menſa: quovis tempo-
c(a) Maxim. de morib.

te illom

e int

etiarn
let inſo
hyl
pellem
immerp
Conlciet
tem:
lrumn.
Ne
Ckimin
le ebe
Pere p⸗
W
kebti,
tamen
gnd
lelae
An

0
Cog:
imna
Chtit

Ebriſtianæ. 16 5
retis re illum ſequitur; diu, noctuque &
in mentb ſinèe intermiſlione pungit; ſubinde

Ng. etiam in ſomno horribilibus eum ter-
dicimsA ret inſomniis.
8honehm . Apollodorus, homo nelarius, ſibi

Nii pellem detrahi, ebullientique aheno
iſti,d immergi ſe ſomniabat, videbaturque
Hr. conſcientiam ſuam audire exprobran-
etnende tem: Horum ego tibi cauſa ſum ma-
IIl lorum. (a)
Neminem itaque eorum, quibus
crimina noſtra innotuerunt, ſic time-
e,im re debemus, ut nos ipſos; alios fu-
eim gere poſſumus, nos ipſos nunquam.
ios Mala conſcientia ſimilis eſt aſſiduæ
fiamd febri, quæ nunquam ſe remittit: at-
cd tamen hæc illam longè exſuperat,
gmn gquôd nunquam doloris ſenſum leniat;
ſed acuat potius in dies ſingulos, ma-
ſetege gliſque exulceret.
Non igitur abs re dixit S. Bernar-

moleti⸗
Feltar dus: (b) Infernus quidam, & carcer
no animæ, rea conſcientia, adeôque &
u, Ccontinuum tormentum; quod qui-
teno⸗ dem
1 (a) Plutarcbus. (b) Derm. 4. de

166 Veritatet

dem ſubinde tantum eſt, ut mori,
quàm illud ferre, nonnulli præopta-
rint.
Non pauci Judæ exemplum ſecuti,
violentas ſibi manus intulerunt, ro-
dentem illum vermem diutiùs tolera-
re non valentes. .
Attamen ſentire conſcientiæ remor-
ſus, magnis peccatoribus conducibi-
lius eſt, quàm illis nunquam premi.
Tranquillitas iſta tempeſtas eſt, inquit
S. Hieronymus: (a) adeôque æternæ
mortis, damnationiſque prænuncia.
Qui neque trudendo: neque pun-
gendo, neque vociferando exper-
giſcitur, is lethifero correptus eſt
ſomno. G

CAPUT XILIII.
Mala conſcientia nos pavidos reddit.
My. timidum facit animum, niſi
reprehenſibilis vitæ conſcientia,

ait S. Martinus Bracarenſis. (b)
Mala conſcientia nemini fidit; ma-

(a) Ep. ad Heliodor.
() De ver. virtate, c.

aut hun
Clucente
1i, ſei
nis,
tremile
elt den
Reqqeo
Noo
an P.
mote:
Aleul
He
okun,
T
per
Uodnn
mb,
gue
lepee
An
1e N

, ut M

ll preope

pplum ſeni
tulerunt, t
gintüstoen

jentierene.
Con
uumn Ne
14 4 e
gle ern
Nrrnmuu
Neſle ui
ndo ehe⸗
Neptw 6

Chriſtianæ. 167
lè ſibi ominatur à notis, & propin-
quis, vicinis, & domeſticis, ab ini-
micis, & amicis.
Qui in ſtatu peccati mortiferi exi-
ſtentes, lapidibus ex alto ruentibus,
aut humorum defluxu vitales inter-
cludente ſpiritus, ſeu maris inclemen-
tià, ſeu terreſtribus obruuntur latro-
ciniis, impalleſcunt, horrent, ac con-
tremiſcunt. Actum, inquiunt, nunc
eſt de me; peri, ſat ſcio; effugere
nequeo.
Sic olim lamentabatur magnus qui-
dam peccator, improvisâ obrutus
morte: Miſera, & infelix anima,
eheu! quò nunc ibis?
Hiec ſunt verba, hæ cogitationes
eorum, qui malâà torquentur conſcien-
tià: ejuſmodi caſibus nonnunquam
ità perturbantur, tàmque vehemen-
ti concutiuntur metu, ut de corpore
magis, quàm de anima ſint ſoliciti,
atque ineptos ſe reddant, ut verum
de peccatis dolorem eliciant.
Id variis temporibus varii, qui ter-
tæ motibus ſub domorum, ac turri⸗
1 UNE

168 Veritates

um ruina ſemianimes inventi, atque
inde erepti ſunt, de ſe faſſi fuére.
Ubi virtus deficit, ibi deficit animi
tranquillitas. Nulla libertas, lætitia
hulla, niſi in timore Domini, & in
bona, ſecurâque conſcientia.

CAPUT XLIV.

Directio oonſcientiæ ex mente
Theologorum.

Pccatum uſque adeò eſt volunta-
rium, ut ſinè voluntate fieri non
poſſit; hinc voluntatis conſenſus ne-
Ceſſariò requiritur.
Conſenſus voluntatis tunc eſt per-
fectus, quando à præmeditata, atque
à plena, deliberatâque peccati ele-
ctione, aut à clarè cognita rerum,
quas exequi tenemur, omiſſione pro-
fleiſcitur.
Conſenſus voluntatis imperfectus
eſt, ubi peccatum intellectui leviter
& imperfectè propoſitum, in negli-
gentiorem, & remiſſiorem potius ca-
dit voluntatem, quàm omnino liberé
admittatur. e

Per-

berſed
peccatun
a grare
vel pror
malum i

Conlen
niſ veninl
Cunqaue ſ
is.
te, Gbickh
tum mort
perlectum
lethikei
Anoti
(e ſocie
mult
modo hu
fſtnmne
Cllpe
einer
metims
fümm
tone
Qupt
Vle ie

4

1
inventi,
l fuere
di deſtcitani
libetts, KA
Dommin,
cjenti,
XIII.
,
.
eg el
Untre fenn
colleliy

6 tonetkt
necltatt,

1
„

e Ne
Pt ien

iMneß

4

6 Cyrit
lecoi

m, ni⸗
N.
enſtin
I

1

Cbriſtianæ. 169

Perfectus conſenſus mortiferum eſt
peccatum, quotieſcunque verſatur cir-
ca gravem materiam, quâà vel Deo,
vel proximo, vel nobis ipſis grave
malum infertur.
Conſenſus imperfectus noxam non
niſi venialem adferre poteſt, quanta-
cunque ſit materia.
Ex iis, quæ dicta ſunt, conficitur,
te, quidquid cogitaveris mali, pecca-
tum mortale necdum commiſiſſe, niſi
perfectam cognitionem, aut judicium
lethiferi cujuſdam mali ante habueris.
Si notitiam obſcuram, obſcurùm-
que judicium lethalis mali duntaxat,
multò magis, ſi ſenſualem tantum-
modo habueris imaginationem mor-
tiferam noxam non admiſiſti ſed non
niſi culpam fortaſſis venialem; ac pro-
inde inferorum incendia non es pro-
meritus: dedeceret enim infinitam
Dei bonitatem, ſempiternis punire
flammis culpam ſinè plena delibera-
tione commiſſam.
Quapropter, quidquid mali primis
vitæ tuæ annis, quibus tibi deerat
H ſuf-

170 Veritates

ſufficiens rationis uſus, aut in profe-
Ctiori ætate bonàâ fide commiſſum eſt,
angere te nequaquam debet, quôd
ea necdum fueris confeſſus.
Nemo peccat, peccare ſe neſciens,
aut ſciendi carens poteſtate.
Voluntarium eſt omne peccatum; ne-
mo peccat invitus, ait S. Martinus
Bracarenſis. (a) .
Qui timore præditus eſt, quique, pec-
cati horrore concepto, inſtauratéque
frequenter noxam mortiferam nun-
quam perpetrandi propoſito, in eam
non facilè labitur, is, ſi dicat, agat,
cogitet ingens aliquod malum, aut im⸗
puris cogitationibus, motibuſque in-
de exurgentibus vehementius exagite-
tur, & poſtmodum dubitet, an ple-
num, perfectümque præbuerit con-
ſenſum, ac proinde mortiferi peccati
ſit reus, is, inquam, judicare po-
teſt, ſibique perſuadere, ad ſummum
ſe venialem contraxiſſe culpam.
Contrà homines improbi, qui ſæ-
pe in gravia peccata labuntur, judi-

care
(a) Maxim. de morib.

Care pol
Perpetri

Commlle
Heo
qui tenen
quos non
ubitrtion
Gle: ver
Poloßtsne
Dirodi⸗
unn
8 , g
ſaup
teg, imnd
itülgne
moclite,
Aue Len
Ulaannie
ike
cuich cor
lrr ti
Ud ke
Commidl
At,un

Cbriſtianæ. 171
Mtin care poſſunt, ſe noxam mortiferam
ommidims perpetrſſe, ſiquando, utrùm illam
Gcbe, Commiſerint, inciderit ipſis dubitatio.
ellus. Hæc dicta ſint in ſolatium eorum,
eih qui teneram nacti ſunt conſcientiam 3
eſate, quos non raròô ea res angit, eò quòd
eetari dubitationibus ſuis ſe nequeant expe-
& Mm dire: verum id, quoôd ſequitur, ſoru-
puloſis non mediocri erit conſolationi.

Enignei CAPUT XLV.

= *VVDirectio conſcientiæ ex mente Theo-
win 4 logorum in ſolatium ſerupuloſorum.
llo,

du His, qui tibi à confeſſionibus eſt,
RZ ſcrupuloſum te eſſe dixerit „ po-
biire tes, imò debes illi fidem habere, pe-
u nitúſque in animum inducere, ejuſ-
modi te eſſe, ac proinde privilegiis,
quæ ſcrupuloſis conceſſa ſunt, ſinè
iſen ulla anxietate tibi frui omnino licet.
— Qui ſcrupuloſus eſt, nunquam ali-
llums quid confiteri debet, niſi certò ſciat
hæc tria imul. Primum eſt, ſe
t⸗ illud feciſſe; Alterum, noxam ſe
h⸗ Commiliſſe mortiferam; Poſtremum
q eſt, nunquam ſe eam eſſe confeſſum:
2 déque

172 Veritates

déque his tam certus ſit, oportet, ut nercedk
interrogatus, tria hæc jurejurando af- An, pe
firmare auſit. tuntiwe
Si dubitet, imò, ſi peccatum mor. bor
tale admiſiſſe, aut illud nunquam de- n in
claraſſe ſibi videatur: illud tamen ſub. 0e,
jicere clavibus nequaquam debet, du. Mn
bitationéſque, atque opiniones ſuuas M ied
omnes poteſt contemnere. um Me
Sic, inquies, fieri poſſet, ut ali- illu
quid, quod revera peccatum mortale lrß in
eſt, in confeſſione omitteretur; non ummt
diffiteor: idcirco tamen non eſt, quòd tonean
cogites, malo in ſtatu te fore, ſi quod Non
forté hujusmodi peccatum, quod Nnoil
nunquam in ſacro tribunali aperuiſti, Nii,
à te eſſet perpetratum. eNpolul
Si enim bonâ fide confeſſionem in. Mne
ſtituiſti, omnia peccata tua fuéère con. igke
donata, etiam illa, quæ vel memorià (cle,
exciderant, vel, quæ omiſiſti juſta de ftonnt
cauſa, exempli gratiâ, quia juramen- Dn
tum præſtare non audebas, mortiferas (,
eſſe noxas. Eit, con
Præterea, cùm ſæpe per diem ex benit

ſincero in DEUM amore, nullo ad Uulen
mer⸗

Cbhriſtianæ. 173
mercedem, vel poœznam habito reſpe-

enne Gu, peccata deteſteris, contritio illa
ud canti valoris eſt, ut vel ſiné Sacramen-
Hl ponitentiæ, quin imòô ſine diſtin-

ccta ſingulorum peccatorum recorda-
ARines tione, eorum omnium, quantumvis
uen magna ſint, culpam exſtinguat, at-
uni“ que adeo meritas piacularium flamma-

Ppnone rum poœnas aut diminuat, aut omni-
no tollat, pro majori, aut minori do-
Ne, t loris intenlione, quamvis hic unum
um e duntaxat temporis momentum dura-
tione adæquaret.
Non eſt igitur, quòd ſubverearis,
O ut mortiferæ noxæ, quas forſitan per-
un petraſti, quaſque in confeſſione non
ilen expolſuiſti, tibi ſint remiſſæ: nam,
qui integreè, aut juſtis de cauſis non
Moven integré confitetur, elicito imperfecto
eeH dolore, is vi abſolutionis de attrito
ſnenn fit contritus.
iſtk Siquando ſcrupuloſis ex conſilio
ee ejus, qui conſcientiam illorum diri-
,Nde git, confeſſio obſit, poſſunt, ac de-
„ bent ei credere, ſibique firmiter per-
dn ſuadere, ſe, dum id imperatur, omiſ⸗
l H 32 8

174 Veritates

Sà confeſſione, menſam Euchariſticam

accedere & poſſe, & debere; quam-
vis multa gravia crimina ſe perpetraſſe
putent.
Injuriâà afficimus Deum, quôd de
infinita ejus bonitate tam abjectè ſen.-
tiamus. Poœnitentiæ Sacramentum
inſtituit in ſubſidium, & levamen,
atque in ſolatium delinquentium;
non eſt igitur ejus voluntas, ut illo
utamur in grave animæ noſtræ detri-
mentum.
Abuſus etiam frequens eſt multo-
rum, qui varios, ignotéſque Sacer-
dotes accedunt, eôsque celant, ſe à
conſueto conſcientiæ ſuæ arbitro ſcru-
puloſos haberi; ſic enim non raroô
contingit, ut cauſa ſint, cur ignoti
illi, quibus reos ſe ſiſtunt, in judicio
de prolatis culpis formando, graviter
aberrent.
Ejus itaque, quem tibi à confeſſio-
nibus elegiſti, quique animum tuum
Penitùs perſpectum habet, acquieſce
conſiliis, & certò ſcias, rem te factu-
rum DEO longè gratiſſimam. Hoc
inter

laterreli
W lder
Vir
inquit

Wo
G dur
,, Vel
lor,
Polcetun
Gram Uo
Uaren
AAſcis,
Morffeis
s Aige
lemlittere
In Mo
dninwe
W
Mors
norum
dillimn.
On
tomer

Chriſtiang. 175
Euchriin inter reliqua omnia efficaciſſimum eſt,
ebete, aan ut ſaneris, remedium.

ſe peea Vir obediens Loquetur victoriam,
inquit S. Soriptura.
w CAPUT XLVI.
Jonem De Morte.

& Eyre, Mri ‚eſt in alterum abire mun-
linguenin. dum, vel ut in cœlum transfera-
unte, I ris, Vel ut ad inferos detrudaris.
polre e Mori, eſt vitam, & quidquid hic
poſſidetur, amittere, ſinè ſpe, quid-
Wmn quam illorum unquam recuperandi.
le . Parentibus, propinquis, ſuperbis
d, eædificiis, agris, amoenis pratis, ho-
Titean norificis muneribus, ac dignitatibus
NEm tuis aliquando (velis, nolis) nuntium
ar remittere te oportebit.
iten In Morte relinquuntur omnia, om-
Nier nia in manus tranſeunt alienas; nihil,
niſi fola virtus nos comitatur.
onel/ Mors amara eſt divitibus; ſed bo-
nurn tuun norum operum egenis longéè eſt acer-
elte biſſima.
nkehd Omnes naſcimur uno modo, mul-
e tis morimur. Nihil morte certius,
. H 4 nihil

1
);

176 Veritates

nihil horà, loco, mortis genere re. (oneli

peritur incertius: fugit te, an de im-
proviſo, an lentè, an domi, an in
platea, an in ætate juvenili, an in
provecta, an poſt annum, cras, an
hodie ſis moriturus, ne de momento
quidem certus es. Vide ergo, an non
temerarium fit cum procraſtinatione
in ſalutem animæ incumbere?

Si Copia tibi fierit, è theſauris re-
giis auferendi, quantumcunque vel-
les, ut te, poſterôſque tuos, dum
vivent, eo pacto locupletares; an mo-
mentum (quantacunque tibi foret
ſpes, datam à Rege facultatem non
tam citò revocandam) elabi ſineres,
quo tam ſplendidam opportunitatem
arripere poſſes, veritus, ut poſtmo-
dum haberes poteſtatem?

Si quando militibus, ſibi fugàâ con-
ſulendi, aut urbem expilandi facultas
conceditur, certatim operi ſe omnes
accingunt, miraà alacritate domos, cu-
bicula, ſorinia perluſtrant, résque
ibidem inventas diripiunt, viriti, ne
con-

wum zii
Potetis
(ls, ſedl
Puonand!,
tumn gori
Ile ei vin
iguorns,
Gande;
Jun nihi
Quam
Alt, miin
iti Eeced
k, metd
kiüam and
Wimnd ſr
lhu ſun
Tenp.
Aunre ten
e tue
ne

li i,

91

Cbriſtianaæ. 177

htis genr, concefſa deprædandi copia quàm pri-
itte, inen mum adimatur. .
n don, Poteſtas tibi facta eſt, tartarei ſpe-
unernn, Cüs, fodiſſimique carceris ſqualores,
num, K S Ccruciatus effugiendi, cœlum ex-
elenun Pugnandi, maximum tum gratiæ,
Geeean tum gloriæ faciendi incrementum, te-
Notlamn que câ via æternùm locupletandi; ſed
nbee) ignoras, quando facultas illa ſit retra-
Kkftianda; quando ventura ſit nox, in
Himt qua nihil amplius poteris promereri.
nrlncle 1 Quamvis itaque non parva te ſpes
le ,H alat, minimè futurum, ut tam cito è
EisA vita decedas; tamen acceleres neceſſe
e tim eſt, metu, ne ab ingruente morte
Gldenn etiam ante veſperam, quin imô pro-
Xximo forſan momento, illa tibi pote-
ſtas ſurripiatur.
Tempus præterit, labuntur anni;
quare tempeſtivè tibi conſule, vitæ-
que tuæ dies utiliter impende.
Parere poſſunt aæternam vitam pau-

ia E, Ir G,6 Poſe. ,
m ei dies, inquit S. Eucherius. (a)
t, i ä C.

B (à) De vera Sapientia.

178 Veritates
CAPUT XLVII.

Ars hbene moriendi ounctis artibus
. bpræferenda.
Sl ſpes tibi firma foret, propediem
cœlo te potiturum, frequenter
cum S. Paulo in hæc verba prorum-
peres: Cupio diſſolvi, & eſe cum
Chriſto; nec non cum Davide: Heu
mihi, quia incolatus meus prolongatus
eſt! neque mortem tantopere formi-
dares.
Mortem times, quia virtutum præ-
ſidio deſtitutus es. Nemo lubenter
moritur, qui non multo antè tempo-
re ſe ad mortem rectè obeundam com-
paraverit.
Poſtremus jam forſan eſt dies, quo
vives; poſtrema fortè confeſſio, quam
inſtitues; poſtrema fortè, quæ obibis,
ſpiritualia futura ſunt exercitia. Si
hoc certô ſcires, quomodo illa per-
ageres? haud dubiè quàm poſſes per-
fecliſſime.
Cardinalis Bellarminus, qui librum
conſcripſit de Arte bene moriendi,
jam

jam m
delide⸗
iter ta
multe

ua pen
Mn
MIn te
Percilce
1hn
Nen,
Imaxim
Eterha
Virtute
Omnnino
41, in
ri
Mximn
M
Operam
Morten

Cbhriſtiana. 179

LVII. jam morti proximus unum etiamnum
deſiderabat annum, quo meliùs ad
iter tam formidabile ſe compararet,
multum licèt temporis hoc in ſtudio
et, Pn an ea poſuiſſet.

nckï ajti

n, fegnet Vir quidam Sanctus, quadraginta
et um annis in ſolitudine exactis, rogatus,
W quid tantol temporis ſpatio ibidem

IDniceh ageret, reſpondit: Diſco bene mori.
N O ſcientiam prorſùs neceſſariam, à
peen qua pendet æterna felicitas!
Multi variarum artium, & ſcientia-
eẽe, rum tenentur deſiderio, in eâſque
en Mdd perdiſcendas ità incumbunt, acſi mul-
Oe tis adhuc ſæculis eſſent victuri; artem
euntingan vero, ſcientiamque bene moriendi
maximè neceſſariam flocci faciunt, de
Ad, H Eterna vita, quæ non doctrinàâ, ſed
Mo,duun virtute acquiritur, parum, aut nihil
e omnino ſolliciti. Proviſione perver-
ecta. ZJa, inquit S. Eucherius, impendunt
o“ brevi tempori curam maximam, &
npolok maximo tempori curam brevem.
Noë centum, & viginti annorum
vilun operam in arcæ fabrica collocavit, ut
, mortem temporalem evaderet: tan-
H 6 tum

.„

180 Veritates

tum vitæ nequaquam ſupereſt; poſt
tres annos, dies, horas forſan eris exa-
nimum cadaver, & tantillum tempo-
ris chriſtianæ vitæ ad virtutis faſtigi-
um educendæ impendere detrectabis,
ut æternam mortem effugias?
Enim veroô demens es, quod lon-
gævæ vitæ ſpe te ipſum lactes, & ſe-
ducas; ſi ex hoc momento ad bonam,
beatämque oppetendam mortem te
non ſedulò compares.

CAPUT. XLVIII.

Diſcendum eſt bene mori, quia non
niſi ſemel morimur.

S juveni puellæ, quæ fiſtulam æne-
am nunquam vidit, diceretur: ex-
plodendum tibi eſt in hunc ſcopum:
ſi tetigeris illum, Reginæ nomine, ac
dignitate donaberis; ſin aberrare te
contigerit, in ignam viva conjicieris.
Conceduntur tibi hebdomadæ qua-
tuor, ut explodendi artem rectè per-
diſcas; quod ſi tum aberraveris, non
erit iterandi locus. .
Si hoc, inquam, ei digeretur, an
non

1
63

non di
adhiber
Uereto
Det
Nopus
migrane
ninhe
Ulors
tetnitats
bene

(ccelo g

inleros
Nuncis,
lcet, ni

tor.
Ne
ſting tn
Iitam,
is: in
ugintn
Ko
Conlar
Ut eip
tquen
1e ern

Police

Chriſtianæ. 181

Uperet,A non diligentiſſimè omnem conatum
ln ersu adhiberet, ut illius artis peritiam aſſe-
lum ten queretur?

irtotis fitt De te (ô homo) ſententia lata eſt.
edenet. Scopus æternitatis tibi petendus eſt,
gig, migrandum ê vita. statutum oſt ho-
kh minibus ſemel mori.
lactes, 4 Mors finis eſt temporis, atque æ-⸗

won ternitatis felicis vel infelicis exordium.
moen? Si bene moriaris, æternis potieris in
colo gaudiis, ſin malè, poœsnis apud
inferos cruciaberis nunquam termi-

VI nandis, quippe non niſi ſemel mori
UHu licet, nihilque hic iterandum relinqui-
7. tur. .
kmen Nec erit, quôd in temporis angu-
l ſtias tuam artis bene moriendi impe-
RK ritiam, tanquam in cauſam refun-
onite,1 das: jam enim viginti, triginta, qua-
erin t draginta numeras ætatis annos.
tnſin, Si omne illud tempus infructuoſè
n conſumpſeris, hebdomadas quatuor,
n „ ut explodendi in ſcopum æternitatis,
in atque ut bene, beatéque moriendi ar-
te erudiaris, tibi nequaquam auſim
en1 polliceri; nam proximà fortè hebdo-
H 7 madaà,

182 Veritates

madaà, die Craſtinà, horàâ inſequente
cogéris ſubire mortem, à qua felix

tua, vel infelix pendet æternitas.
Itaque hoc præſenti momento,
quod ſolum in poteſtate tua eſt, om-
nibus tum animi, tum corporis viri-
bus eniti debes, ut rectè explodere
in æternitatis ſcopum, atque ut bene
beatéque mori perdiſcas.
Dum tempus habemus, operemur
bonum, inquit S. Paulus Apoſtolus.

CAPUCT KXLIX.

Semper paratos nos eſſe oportet ad bene
moriendum.

N Ors minimè mala eſt; ſed nos il-
lam, perditè vivendo, malam
reddimus. V
Mortem non magis, quàm nos
ipſos timere debemus; hæc enim ini-
Auitatibus noſtris deterior eſſe non va-
et.
Deus in ſingula momenta paratos
nos eſſe vult ad moriendum; boni
itaque ſingulis momentis ſimus necet
e

leelt, n
pente nn

Deils

Ii, de
Pars mor
Vita ſeel
Cpinarent
Atbi
Ciceretot
di tecten
nentur u
neesomni
Ia, nul
Cundi
lin e
tuatn, e
Ciationd
Polti
Ueno int
Onnnes
(
kecke Co
luln
en
t mndri

01

Chriſtianæ. 183
4n inkge ſeeſt, ne mala unquam mors dere-

, ga 6 pente nos obruat.
““ Deus tanquam fur, impro viſa ho
i monert rà, de nocte venturus eſt. Maxima
tnet,„ Pars mortuorum teſtari poteſt, tum é
copi vita ſe eſſe ſublatos, cùm id minimè
eeee opinarentiu.
Ntue lte Si tibi opiparæ menſæ accumbenti
diceretur: inter fercula, quæ nutrien-
di recreandique corporis gratià appo-
,ρ nentur, unum erit venené flitum :om-

AM nes omnino dapes exiſtimares lethife-

X. ras, nullàmque attingere auderes.
1, Cuncti vitæ tuæ dies, tanquam lau-
dl tiſſima fercula, ad reficiendam animam
tuam, variarumque virtutum piis exer-
lm? citationibus roborandam tibi ſunt pro-
poſiti; ſed inter illos unus eſt dies ve-

bn neno imbutus, unus eſt fatalis.
n t Omnes igitur vitæ tuæ dies ſuſpe-
imim Cos habere, quotidiéque ad mortem
Eime recté comparatum te eliſe oportet.

Indignus oſt nomine Chriſtiani, qui
in eo ſtatu vult vivere, in quo nol-
n t let mori, inquit G. Hieronymus.
nbnet O ſi quotidie, dum manè exper-

. giſge-

t o

184 Veritates

giſceris, tibi perſuaderes, diceréſque:

hic dies veneno erit infectus, hic dies
erit fatalis; certum, indubitatumque
eſt, nullam omnino noxam admilſu-
rum te; certum item eſt, ſedulo te
elaboraturum, ut ad rectè morien-
dum te comparares, non ſecus, ac
faceret reus, de cujus hodierno mor-
tis ſupplicio ſententia eſt pronuntiata.
Omnem crede diem tibi diluxiſſe ſu-
premum.

CAP UT L.

In morte graviter dolemus, quòd non
. melius vixkrimus.
Mnes beati eſſe cupiunt; ſed de
animæ ſuæ ſalute pauci laborant:
quotuſquiſque enim pro illa conſe-
quenda in bona opera incumbit?
Crtera omnia multòô impenſius cor-
di habent, atque ideo uberrimis de-
plorandi ſunt lachrymis.
Quicquid à colo deflectit, viam
ſternit ad inferos; & quicquid ab ul-
timo fine abducit, ad æternum ducit
interitum.
In-

luſtant
Cpitmes
quam du
Molti,
haubent in
commoch
Ctterigue
Guee, Ubi
Celltas, ke
tümge
tam inu
anitis
te, prete
iitil
ig Nve
Ueretur,
Uinnn
line MI
Ar nnr.
Ein ſep⸗
l re
Iomer
tünftlirn
l nel
nan eſ
Min

Chriſtianæ. 185

es,cece. Inſtante mortis tempore, alias con-
lkem, u cipimus rerum terrenarum ideas,
ndebtim quàm dum firmâ utebamur valetudine.
noN I. Multi, quando recté valent, magno
I habent in pretio honores, divitias,
Ccommoda, voluptetes, humana ſolatia,
Non Ccæterâque ſenſuum oblectamenta;
Ohodiemu quæ, Ubi Tatalis moriendi urget ne-
tponmn ceſſitas, refpuunt, atque contemnunt,
ide tumque vehementer dolent, quôd
tiam inſipienter illa deperiérint.
1 Vanitas vanitatum, & omnia vani-
tas, præter amare Deum. Cuncta fui;
, ſed nihil mibi prodeſt, inquiebat Septi-

mius Severus, cum fatali lecto deti-
Pit; I! neretur.
ndſtae Utinam, (ajebat etiam tum Phi-

o ν lippus III. Hiſpaniarum Rex) viginti
voummt! illos aunos, quibus regno præfui, re-
intlu⸗ licéto ſæculo, in eremum translatus,
lbenums à“ Deo, meæque ſaluti impendigem!
Joannes verò Arragonum Rex al-
elt,i tùͤm ſuſpirans hæc ingeminabat verba:
Citt Longè melies vixiſſem, R regale nun-
ANudd quam geſtſſem ſceptrum, ſed agricul-
turam ooluiſſem.
. Hugo

186 Voritates

Hugo Cardinalis, amicis, ſibi inſu-
ſurrantibus, ingens illi ſolatium elle
oportere, quòôd purpuratorum bPa-
trum numero ante obitum fuiſſet ad-
ſcriptus, reſpondit: Mittite has va-
nitates; profiteor enim, ſi vitam au-
Picari iteratò liceret, in oœnobhio leprd
ohſitus, qudm cardinalitiâ indutus Pur-
purâ, vivere praoptarem.
Idem fuit Leonis XI. Pontificis jam
jam morientis ſenſus. Mihi quidem,
inquiebat, claves oœli datæ fubre; ſod
longò melius nunc mecum ageretur, E
monaſterii alicnjus olaves tenuiſſem.
Nullum eſt in morte ſincerum ani-
mi ſolatium, niſi in pio, fidelique
cultu Deo conſtanter exhibito.
Quod tum factum vellemus, id
nunc agere nos oportet. Relinquen-
dum eſt modò, quod tum nos deſe-
ruiſſe optaremus.
Innumeri in confinio æternitatis
poſiti, ſupinam ſuam in procuran-
da animæ ſalute ſocordiam amaris la-
Chrymis deteſtati ſunt.
Tu igitur fac ſapias; omnia deſere,
prius-

cprisglin
Dhll eo heilt

Qllm

obtinf, i

Hori Man

tie
zmnc⸗
Vilüimo n
delinirict
tts te m
ideri
Ichum
Eerlbnm
n tmnn
od
Uerchart,
E, ad
lefl hock
Ulerpe
Cudg
tr rech
Cohs
Uprtin

. Cbriſtianæ. 187
bices, b “ Priusquàm ab omnibus deſeraris. Ni-
i ſolriume hil eo facilius eſt; nam velle ſufficit.
pursforun! Ouodcunque ſibi imperavit animus,
filtti obtinuit, inquit Sencca.

C APUT LI.

Boni inſtante morte lætantur, contri-
Rantur mali.

Oties oblectaàſti oculos rerum
amœnarum aſpectu, aures ſua-
viſſimo muſicæ permulſiſti concentu,
deliniviſti grato ſapore palatum; to-
ties te mundi vanitatibus immerlſiſti.
Quid ex illis omnibus nunc tibi eſt re-
liquum? quô receſſerunt omnes iſtæ
ſenſuum illecebræ? Tranfierunt omnia
illa tanquam umbra.

Quòd ſi tua animi prépenſio eòô te

mmoune,
io, ketiſ⸗
nii.

emus,1 . . .
eH Percducat, ut res alias illecebroſas vi-
Reliyven

de deas, audias, guſtes, tangas; quid
n brevi poſt tempore inde adepturus es,
,rrs niſi perpetuum conſcientiæ remorſum?
rn Quid futurum eſt tibi ad terminum
1 M

vitæ redacto, quamvis ad id uſque
tempus omnibus honoribus, ac vo-
„ luptatibus affluxiſſes? inſtar ſomni

u 1 cuncta

, Aund

188 Veritates

cuncta evanuerunt. Momento per-
petrantur, quæ diu cruciant.
Extremo, quo morimur, tempo-
ris puncto, omnes omnino homines
ſunt inter ſe æquales, tam qui diutur-
no, quàm qui brevi vixerunt tempo-
re, & qui abundaârunt opibus, & qui
inopià fuére preſſi, & qui in deliciis
enutriti, & qui graviſſimis confictati
fuerunt ærumnis, eò quôd tunc om-
nia præteriérint, atque mors præteri-
tæ felicitatis, & calamitatis ſenſum
prorſus ademerit: hoc ſolum inter Il-
los tum eſt diſcrimen, quòd hi liqui-
diſſimo perfundantur gaudio; alii ve-
rO acerbiſſimo torqueantur mœrore.
Dum S. Paulus centum, & trede-
cim annos natus animam in ſolitudine
exhalabat, nullo ſuarum auſteritatum,
tämque diuturnæ in ea commoratio-
nis ſenſu tangebatur. Sola animi læ-
titia, æternorümque bonorum præ-
ſentia, mirificaâ illum ſuavitate demul-
cebat.
Si Cain ad hæc uſque tempora vi-
tam protraxiſſet, omnibuſque mundi
volup-

6Clopteti

mentom
quamn is
pidqun

ter ein/
Auniseir
bilino de
Penatn
gemminude
Nn a
Cligo
tanponui
tun, Con
ibettumn
indraſen
Titudini;
lun⸗
(el. e
Uls ecn
Nd der

Qui

Lentzan

691

Chriſtianæ. 189
tonento voluptatibus foret fruitus, & hoc mo-
c,. mento moreretur; eſſet, ac ſi nun-
immr, t quam iis fuiſſet fruitus, neque modò
min s quidquam haberet amplius, quàm fra-
n i ter ejus Abel, qui à quinquies mille
Veum em annis é vivis ſublatus eſt: verùm acer-
bs, biſſimo dolore premeretur, eò quôd
poœnam ſibi debitam auctam, atque
geminatam videret.

Mod tunel⸗ .
⸗ Peti Non attendendum, inquit magnus
i u Guigo, (a) uid ſuavitatis babeant
n el tempor. alig, verbi gratid, vinea, pra-

d bilau tum, domus ſpatioſa, ager, aurum,
argentimque, laus, ac catera omnia,

: N N .
do eor in præſenti dum adſunt; ſed quid ama-
Ert ritudinis generent in nobi, oum abeunt.
m, Ai.⸗

i, lnui Ingruente morte, ſola vera eſt, ſin-
lainn Cerâque voluptas Voluptatibus omni-
Conati bus renuntiaſſe. Hoc identidem ani-
mn? mo verſa.

mun Ne Qi rectè ſemper vivet, ad præ-
itetem ſentiam mortis nunquam expaveſcet.
no CA-
le lnl

⸗ (àa) De Tranquill.

Veritates
CAPUT LII.
In quo ſita ſit hona mors.

Mi de morte perperam, & præ-
poſteré judicant; mors, quam
illi optimam cenſent, non rarô peſſi-
ma eſt. Quoties audivimus aliquos
dicentes:
O quàm feliciter iſte ex hac vita de-
ceſſit! ò mortem pretioſam! faxit De-
us, ut & ego ſimili fato concludam!

Ille verè, qui omnia novit, qui
